549300H9RLRTRTLRUZ732024-01-012024-12-31549300H9RLRTRTLRUZ732023-01-012023-12-31549300H9RLRTRTLRUZ732024-12-31549300H9RLRTRTLRUZ732023-12-31549300H9RLRTRTLRUZ732023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300H9RLRTRTLRUZ732024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300H9RLRTRTLRUZ732024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300H9RLRTRTLRUZ732023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember549300H9RLRTRTLRUZ732024-01-012024-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember549300H9RLRTRTLRUZ732024-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember549300H9RLRTRTLRUZ732023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300H9RLRTRTLRUZ732024-01-012024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300H9RLRTRTLRUZ732024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300H9RLRTRTLRUZ732023-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember549300H9RLRTRTLRUZ732024-01-012024-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember549300H9RLRTRTLRUZ732024-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember549300H9RLRTRTLRUZ732023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300H9RLRTRTLRUZ732024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300H9RLRTRTLRUZ732024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300H9RLRTRTLRUZ732023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300H9RLRTRTLRUZ732024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300H9RLRTRTLRUZ732024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300H9RLRTRTLRUZ732023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300H9RLRTRTLRUZ732024-01-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300H9RLRTRTLRUZ732024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300H9RLRTRTLRUZ732023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300H9RLRTRTLRUZ732023-01-012023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember549300H9RLRTRTLRUZ732023-01-012023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300H9RLRTRTLRUZ732023-01-012023-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember549300H9RLRTRTLRUZ732023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300H9RLRTRTLRUZ732023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300H9RLRTRTLRUZ732023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300H9RLRTRTLRUZ732023-12-31krkg:ReservesForTreasurySharesMember549300H9RLRTRTLRUZ732023-12-31krkg:LegalReservesMember549300H9RLRTRTLRUZ732023-12-31krkg:FairValueReservesMember549300H9RLRTRTLRUZ732023-12-31krkg:ProfitInTheYearMember549300H9RLRTRTLRUZ732024-01-012024-12-31krkg:ReservesForTreasurySharesMember549300H9RLRTRTLRUZ732024-01-012024-12-31krkg:LegalReservesMember549300H9RLRTRTLRUZ732024-01-012024-12-31krkg:FairValueReservesMember549300H9RLRTRTLRUZ732024-01-012024-12-31krkg:ProfitInTheYearMember549300H9RLRTRTLRUZ732024-12-31krkg:ReservesForTreasurySharesMember549300H9RLRTRTLRUZ732024-12-31krkg:LegalReservesMember549300H9RLRTRTLRUZ732024-12-31krkg:FairValueReservesMember549300H9RLRTRTLRUZ732024-12-31krkg:ProfitInTheYearMember549300H9RLRTRTLRUZ732023-01-012023-12-31krkg:ReservesForTreasurySharesMember549300H9RLRTRTLRUZ732023-01-012023-12-31krkg:LegalReservesMember549300H9RLRTRTLRUZ732023-01-012023-12-31krkg:FairValueReservesMember549300H9RLRTRTLRUZ732023-01-012023-12-31krkg:ProfitInTheYearMember549300H9RLRTRTLRUZ732023-12-31krkg:OtherProfitReservesMember549300H9RLRTRTLRUZ732024-01-012024-12-31krkg:OtherProfitReservesMember549300H9RLRTRTLRUZ732024-12-31krkg:OtherProfitReservesMember549300H9RLRTRTLRUZ732023-01-012023-12-31krkg:OtherProfitReservesMember549300H9RLRTRTLRUZ732023-12-31krkg:RetainedEarningsFromPreviousYearMember549300H9RLRTRTLRUZ732024-01-012024-12-31krkg:RetainedEarningsFromPreviousYearMember549300H9RLRTRTLRUZ732024-12-31krkg:RetainedEarningsFromPreviousYearMember549300H9RLRTRTLRUZ732023-01-012023-12-31krkg:RetainedEarningsFromPreviousYearMember549300H9RLRTRTLRUZ732022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300H9RLRTRTLRUZ732022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember549300H9RLRTRTLRUZ732022-12-31krkg:ReservesForTreasurySharesMember549300H9RLRTRTLRUZ732022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300H9RLRTRTLRUZ732022-12-31krkg:LegalReservesMember549300H9RLRTRTLRUZ732022-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember549300H9RLRTRTLRUZ732022-12-31krkg:FairValueReservesMember549300H9RLRTRTLRUZ732022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300H9RLRTRTLRUZ732022-12-31krkg:OtherProfitReservesMember549300H9RLRTRTLRUZ732022-12-31krkg:RetainedEarningsFromPreviousYearMember549300H9RLRTRTLRUZ732022-12-31krkg:ProfitInTheYearMember549300H9RLRTRTLRUZ732022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300H9RLRTRTLRUZ732022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300H9RLRTRTLRUZ732022-12-31iso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares
Graphics




LETNO POROČILO
2024


Krka, d. d., Novo mesto

Graphics
2
Kazalo
UVOD .................................................................................................................................................................. 3
Pismo predsednika uprave ............................................................................................................................................ 3
Pomembnejši podatki o poslovanju skupine Krka ......................................................................................................... 9
Predstavitev skupine Krka ........................................................................................................................................... 12
Retrospektiva leta 2024 ............................................................................................................................................... 16
Dogodka po zaključku obračunskega obdobja ............................................................................................................ 19
POSLOVNO POROČILO .................................................................................................................................. 20
Izjava o upravljanju družbe Krka.................................................................................................................................. 20
Razvojna strategija skupine Krka ................................................................................................................................ 39
Trajnostni razvoj skupine Krka .................................................................................................................................... 43
Pričakovano makroekonomsko okolje v letu 2025 ....................................................................................................... 50
Obvladovanje tveganj .................................................................................................................................................. 51
Delničarji in trgovanje z delnico ................................................................................................................................... 73
Analiza uspešnosti poslovanja .................................................................................................................................... 76
Trženje in prodaja izdelkov in storitev.......................................................................................................................... 83
Skupine izdelkov in storitev ......................................................................................................................................... 96
Razvoj in raziskave .................................................................................................................................................... 115
Proizvodnja in oskrbna veriga ................................................................................................................................... 119
Vlaganja in naložbe ................................................................................................................................................... 122
Kakovost .................................................................................................................................................................... 125
Odgovornost do družbenega okolja ........................................................................................................................... 131
Izjava o trajnostnosti .................................................................................................................................................. 136
RAČUNOVODSKO POROČILO ..................................................................................................................... 251
Uvodna pojasnila k pripravi računovodskih izkazov .................................................................................................. 253
Izjava o odgovornosti uprave ..................................................................................................................................... 254
Konsolidirani računovodski izkazi skupine Krka ........................................................................................................ 255
Ločeni računovodski izkazi Krke, d. d., Novo mesto ................................................................................................. 322
PODPIS LETNEGA POROČILA ZA LETO 2024 IN NJEGOVIH SESTAVNIH DELOV ................................. 392

Graphics
Letno poročilo 2024 Uvod
3
UVOD
Pismo predsednika uprave
Spoštovani delničarji, partnerji in sodelavci!
Stabilna rast, nove naložbe in razvojni projekti, vstopanje na nove trge, obvladovanje tveganj ter povečanje vrednosti
delnice in s tem podjetja so rezultat jasnih strateških usmeritev. Vse to, pa tudi majhna zadolženost, učinkovito upravljanje
denarnega toka in premišljene odločitve nam je v letu 2024 kljub turbulentnim razmeram na svetovnih trgih pomagalo
ohranjati odpornost in zanesljivo oskrbo bolnikov z našimi izdelki.
Dosegli smo nov prodajni rekord in največji EBITDA doslej
Dosegli smo vse ključne cilje in uspešno uresničevali strateške usmeritve skupine Krka. Posebno zadovoljni smo, da smo
tudi lani dosegli načrtovane stopnje rasti. Skupina Krka je ustvarila prodajo v vrednosti 1 milijarde 909,5 milijona EUR, kar
je 6 % več kot v letu 2023. Ustvarili smo največji EBITDA v Krkini zgodovini, 520,1 milijona EUR, in tako presegli svoj
rekord za 3 %. Čisti dobiček je znašal 356,2 milijona EUR, donosnost kapitala (ROE) pa 16,1 %.
Proizvedli smo rekordno količino izdelkov
Povpraševanje po Krkinih izdelkih se zaradi njihove inovativnosti in visoke kakovosti povečuje. V letu 2024 smo proizvedli
in zapakirali 18,9 milijarde tablet in kapsul, kar je 12 % več kot leto prej. Na ta rezultat smo še posebno ponosni, ker smo
ga v primerjavi z letom 2023 dosegli z večjim številom končnih izdelkov in na več proizvodnih mestih. Kljub pestremu
dogajanju na svetovnih nabavnih trgih, ki se je odražalo v pomanjkanju surovin, energetski krizi in globalnih težavah
s transportom, smo skrajšali povprečni čas od naročila do dobave kupcu ter tako povečali svojo odzivnost in fleksibilnost
v oskrbni verigi.
Več kot 100 milijonom ljudi vsak dan omogočamo dostopno zdravljenje
Naši izdelki lahko pomembno izboljšajo zdravje bolnikov in kakovost njihovega življenja. Z mislijo na potrebe in zahteve
bolnikov ustvarjamo inovacije, ki lajšajo zdravljenje ter izboljšujejo adherenco in rezultate zdravljenja. Razvijamo in
proizvajamo zdravila v naprednih farmacevtskih oblikah, kot so tablete s podaljšanim sproščanjem, ogrodne tablete in
tablete s tehnologijo osmotske črpalke. Smo tudi eno vodilnih podjetij pri razvoju in proizvodnji pelet, s katerimi polnimo
kapsule. Na naših trgih pa smo prepoznavni zlasti zaradi inovativnih kombiniranih zdravil, v katerih združujemo dve ali več
učinkovin. Ti izdelki izboljšujejo sodelovanje bolnikov pri zdravljenju, ki je zato lahko še učinkovitejše. Kombinirana zdravila
predstavljajo več kot 30 % naše celotne prodaje. Tržimo jih 150, največ med generičnimi proizvajalci.
Nekateri bolniki običajne tablete težko pogoltnejo, zato smo zanje razvili zdravila v obliki žvečljivih tablet. Braillova pisava
na škatlicah naših izdelkov pomaga slepim in slabovidnim. Številna Krkina zdravila so prilagojena uporabi v regijah
z vročim podnebjem. V državah s srednjimi in nizkimi prihodki tržimo več kot 50 zdravil s seznama nujno potrebnih zdravil
Svetovne zdravstvene organizacije. S tem uresničujemo enega od svojih ciljev zagotavljati dostopno zdravljenje. Pri tem
je treba poudariti, da kakovost izdelkov in varnost bolnikov ostaja naše strateško trajnostno področje. Številne presoje in
inšpekcije so tudi v letu 2024 potrdile, da proizvajamo kakovostne, varne in učinkovite izdelke. Z njimi vsak dan pomagamo
več kot 100 milijonom ljudi.
Prisotni smo na več kot 70 trgih v šestih prodajnih regijah
Pohvalimo se lahko, da imamo eno najmočnejših marketinško-prodajnih mrež med farmacevtskimi podjetji. Odvisne
družbe in predstavništva imamo tako v Evropi kot zunaj nje, na izbranih trgih pa smo v sodelovanju z lastniško
nepovezanimi partnerji vzpostavili prodajne poti. Prizadevamo si, da bi na čim več trgih tržili čim več izdelkov. Izvoz
predstavlja več kot 94 % prodaje skupine Krka. Svoje izdelke ponujamo v šestih prodajnih regijah: v Vzhodni Evropi,
Srednji Evropi, Zahodni Evropi, Jugovzhodni Evropi in Sloveniji ter na Čezmorskih tržiščih. Rast smo dosegli v vseh, razen
v Zahodni Evropi, kjer nam to ni uspelo predvsem zaradi pomanjkanja blaga.
Prodaja naših izdelkov se je povečala na vseh trgih v regiji Vzhodna Evropa. V primerjavi z letom 2023 je bila večja
za 9 % in je dosegla vrednost 650,3 milijona EUR. Največjo absolutno rast smo dosegli v Ruski federaciji, Ukrajini in

Graphics
Letno poročilo 2024 Uvod
4
Uzbekistanu, največjo relativno rast pa v Tadžikistanu. Ruska federacija je Krkin največji posamični trg, na njem smo bili
leta 2024 vodilni tuji ponudnik generičnih zdravil. Prodali smo za 373,3 milijona EUR izdelkov, kar je 8 % več kot v letu
2023. Več kot tri četrtine izdelkov, ki jih prodamo v Ruski federaciji, proizvedemo lokalno. V Ukrajini, na enem Krkinih
ključnih trgov, smo se v prejšnjih letih spopadali s številnimi izzivi. V letu 2024 pa se je prodaja naših izdelkov na njem
povečala za 15 % in dosegla vrednost 96 milijonov EUR, kar nas je med tujimi ponudniki generičnih zdravil uvrstilo
na drugo mesto. Zadovoljni smo tudi s prodajo v Belorusiji, Mongoliji, Armeniji in Azerbajdžanu, kjer smo skupaj prodali
za 63,6 milijona EUR izdelkov in dosegli 11-odstotno rast. V Belorusiji, Azerbajdžanu in Armeniji smo v primerjavi z letom
2023 v odstotkih dosegli celo dvomestno rast. Rasli smo tudi v Kazahstanu, Moldaviji in Kirgizistanu, kjer smo prodali
za 46,1 milijona EUR izdelkov, kar je 10 % več kot leto prej. V Uzbekistanu, Gruziji, Tadžikistanu in Turkmenistanu smo
ob 10-odstotni rasti prodali za 71,3 milijona EUR izdelkov. Trendi so bili pozitivni na vseh štirih trgih.
V regiji Srednja Evropa smo ob 7-odstotni rasti prodali za 426,5 milijona EUR izdelkov. Največjo vrednostno rast prodaje
smo dosegli na Poljskem, ki je eden naših ključnih trgov in kjer smo se med tujimi ponudniki generičnih zdravil ohranili
na tretjem mestu. Prodali smo za 206,1 milijona EUR izdelkov, to je 14 % več kot v letu 2023. Za enak delež smo prodajo
povečali v Litvi, zato sta bili obe državi Krkina najhitreje rastoča trga v regiji. V Litvi smo dosegli prodajo v vrednosti
34 milijonov EUR in s tem vodilni položaj med ponudniki generičnih zdravil na trgu. Na Madžarskem smo bili tretji med
pretežno tujimi ponudniki generičnih zdravil. Prodajo smo povečali za 2 % na 53,3 milijona EUR. Na Slovaškem smo tako
kot leto pred tem prodali za 42,9 milijona EUR izdelkov. V Latviji je prodaja znašala 19 milijonov EUR, kar predstavlja
4-odstotno rast glede na leto 2023. Ta dosežek je še utrdil naš vodilni položaj med ponudniki generičnih zdravil
na tem trgu. V Estoniji smo prodali za 12,6 milijona EUR izdelkov in za 3 % presegli prodajo v letu 2023.
Prodaja na trgih regije Zahodna Evropa, ki jih kot celoto uvrščamo med Krkine ključne trge, je v letu 2024 dosegla
351,8 milijona EUR, kar je 5 % manj kot v letu 2023. Vodilni trgi so bili Nemčija, skandinavske države, Portugalska, Italija
in Združeno kraljestvo. V Nemčiji, kjer smo prodali za 83,4 milijona EUR izdelkov, smo bili osmi med vsemi tujimi ponudniki
generičnih zdravil in vodilni ponudnik nekaterih izdelkov s fiksnimi kombinacijami učinkovin. V Skandinaviji smo dosegli
prodajo v vrednosti 68,5 milijona EUR, kar je 9 % več kot leta 2023. Številna Krkina zdravila so imela vodilni položaj
na trgu. Na Portugalskem smo prodali za 33,8 milijona EUR izdelkov, več naših izdelkov pa je spadalo med vodilne
na trgu v svojem segmentu. V Italiji smo prodali za 27,6 milijona EUR izdelkov, povečali smo predvsem prodajo
veterinarskih izdelkov. V Združenem kraljestvu je bila prodaja 40 % večja kot v letu 2023 in je dosegla 27,1 milijona EUR.
Prodaja izdelkov v regiji Jugovzhodna Evropa je znašala 269 milijonov EUR, kar je 8 % več kot v letu 2023. Rast smo
dosegli na vseh regijskih trgih, največjo absolutno rast pa v Romuniji, kjer smo prodajo povečali za 5,2 milijona EUR.
Na tem trgu, ki je naš največji v regiji, smo bili peti med tujimi ponudniki generičnih zdravil. Na Hrvaškem, ki je naš drugi
največji trg v regiji, smo prodali za 3 milijone EUR več kot v letu 2023 in smo po prodaji dosegli drugo mesto med vsemi
tujimi ponudniki generičnih zdravil. Krkini izdelki so dobro uveljavljeni tudi na številnih drugih trgih v regiji. Srbija je bila
s prodajo v vrednosti 39,1 milijona EUR in 4-odstotno rastjo na tretjem mestu. V Bolgariji je skupna prodaja v letu 2024
dosegla 30,2 milijona EUR, kar je 13 % več kot leta 2023. V Severni Makedoniji smo s prodajo v vrednosti 29 milijonov
EUR ustvarili 8-odstotno rast in bili vodilni tuji ponudnik generičnih zdravil. V Bosni in Hercegovini smo s prodajo v vrednosti
23,4 milijona EUR dosegli 9-odstotno rast in ohranili vodilni položaj med tujimi generičnimi ponudniki zdravil na trgu.
Okrepili smo tudi tržno prisotnost na Kosovu, v Albaniji, Črni gori in Grčiji.
Na domačem trgu, ki je prav tako eden od Krkinih ključnih trgov, smo v letu 2024 prodali za 121 milijonov EUR izdelkov in
storitev. Prodaja izdelkov je znašala 71,7 milijona EUR, kar predstavlja 8-odstotno vrednostno rast. Prodaja zdraviliško-
turističnih storitev je dosegla 49,4 milijona EUR in je bila 3 % večja kot leta 2023 ter je prav tako prispevala k skupno
6-odstotni rasti prodaje v Sloveniji.
Krkino blagovno znamko že nekaj let uspešno vzpostavljamo tudi zunaj svojih tradicionalnih trgov, tržni položaj pa še
utrjujemo z neposredno prisotnostjo na trgih, zlasti na Kitajskem in od leta 2024 v Indiji. Z našimi zdravili se zdravijo med
drugim tudi bolniki v Savdski Arabiji, Avstraliji, Iranu, Vietnamu in na Karibih. V regiji Čezmorska tržišča smo ustvarili
prodajo v vrednosti 81,1 milijona EUR, kar je 8 % več kot v letu 2023. Od tega smo samo na Kitajskem prodali
za 15,3 milijona EUR izdelkov, kar je 12 % več kot leto pred tem. Ključna so bila zdravila na recept, ki jih večinoma tržimo
pod lastnimi blagovnimi znamkami.

Graphics
Letno poročilo 2024 Uvod
5
Najpomembnejša skupina izdelkov so zdravila na recept
Krka je danes pomembna partnerica pri zdravljenju najbolj razširjenih bolezni. Ob koncu leta 2024 je bilo v naši ponudbi
več kot 1000 izdelkov v različnih farmacevtskih oblikah in jakostih. Na večini evropskih trgov jih tržimo pod lastnimi
blagovnimi znamkami.
Naše primarno področje delovanja so farmacevtski izdelki, med katerimi so zdravila na recept v letu 2024 predstavljala
82,5 % prodaje, izdelki brez recepta 9,0 %, veterinarski izdelki pa 5,9 %. Prodaja novih izdelkov, torej tistih, ki smo jih
na posameznih trgih začeli tržiti v zadnjih petih letih, je v letu 2024 predstavljala 24 % prodaje skupine Krka, kar je dve
odstotni točki več kot leta 2023.
Razširjenost srčno-žilnih bolezni je zelo velika, zato so zdravila za njihovo zdravljenje naša prednostna naloga. S skoraj
55-odstotnim deležem v prodaji so ostala osrednja skupina naših zdravil na recept. Posebno smo ponosni na dejstvo,
da je Krka za več pomembnih izdelkov v tej terapevtski skupini bodisi v Evropi bodisi na svetu vodilni generični proizvajalec.
Zdravila za obvladovanje zvišanega krvnega tlaka in zvišanega holesterola, kot so zdravila s perindoprilom, valsartanom,
losartanom, statinom in rosuvastatinom, se uvrščajo med naše ključne izdelke. Sledijo jim zdravila za zdravljenje bolezni
osrednjega živčevja in zdravila za zdravljenje bolezni prebavil. V Sloveniji ter na trgih srednje, vzhodne in jugovzhodne
Evrope smo vodilni generični ponudnik zdravil iz teh dveh terapevtskih skupin. Številni bolniki uporabljajo tudi naša zdravila
za lajšanje bolečine, zdravljenje sladkorne bolezni, rakavih obolenj ter bolezni krvi in krvotvornih organov.
Skupina Krka je v letu 2024 prodala tudi za 171,3 milijona EUR izdelkov brez recepta. Med njimi so med uporabniki najbolj
priljubljeni izdelki za lajšanje prehlada, kašlja in bolečine ter vitaminsko-mineralni izdelki. Vidno je rasla tudi prodaja
veterinarskih izdelkov, namenjenih ljubiteljskim in rejnim živalim. Skupina Krka jih je prodala za 111,8 milijona EUR. Rast
smo dosegli predvsem z izdelki za ljubiteljske živali, ki so predstavljali več kot 70 % prodaje. Povečala se je tudi prodaja
zdraviliško-turističnih storitev, ki je v celotni prodaji skupine Krka znašala 2,6 %.
Izvaja se 170 razvojnih projektov
Raziskave in razvoj so gonilo napredka in nam omogočajo vzdržno rast, ki jo gradimo na izboljševanju zdravja uporabnikov
naših izdelkov. Nove izdelke razvijamo, registriramo, lansiramo in začnemo proizvajati takoj, ko patentne zaščite to
dovoljujejo. Bolnikom ponujamo sodobna zdravila, ki temeljijo na znanju in inovacijah, so varna, kakovostna in učinkovita,
hkrati pa cenovno dostopna.
Za raziskave in razvoj namenjamo približno 10 % prihodkov na leto. Samo lani smo vanje vložili skoraj 185 milijonov EUR,
od tega dve tretjini v nove izdelke, preostanek pa v zagotavljanje najvišje kakovosti izdelkov v njihovem celotnem
življenjskem ciklu. Prihodnost gradimo na močnem razvojnem portfelju in vrhunski tehnologiji, v katero vključujemo tudi
uporabo robotike in strojno učenje (UI), ki nam omogočata optimizacijo procesov.
Več kot 800 Krkinih raziskovalcev dela pri 170 razvojnih projektih, s katerimi bomo v naslednjih letih dopolnili ponudbo
izdelkov v ključnih terapevtskih skupinah, kot so zdravila za zdravljenje visokega krvnega tlaka, sladkorne bolezni, bolezni
krvi in krvotvornih organov ter rakavih obolenj. Pri tem bomo uporabljali energetsko učinkovite tehnološke rešitve, ki
omogočajo tudi dostopno ceno novih izdelkov. Že pri razvoju skrbimo, da bodo tehnološki postopki minimalno vplivali
na okolje ter da čim bolj omejimo ogljični odtis, porabo vode in količino organskih topil, s čimer se približujemo ciljem
krožnega gospodarstva.
Zaradi dobrega poznavanja regionalne in lokalne zakonodaje lahko v najzgodnejših razvojnih fazah določimo ciljne
lastnosti izdelka za posamezni trg in temu prilagodimo razvojno delo. Tako lahko tudi bolnikom v državah oziroma regijah,
ki se gospodarsko še razvijajo, v najkrajšem možnem času omogočimo dostop do sodobnih zdravil. Naši izdelki, ki jih
razvijamo z najsodobnejšimi metodami in opremo, temeljijo na najnovejših znanstvenih dognanjih v stroki ter lastnih
raziskovalnih in razvojnih študijah.
V letu 2024 smo ponudbo povečali z 22 novimi izdelki, in sicer z 18 izdelki iz skupine zdravil na recept, tremi izdelki
s področja samozdravljenja in prehranskih dopolnil ter enim veterinarskim zdravilom. Končali smo več kot
1000 registracijskih postopkov za nove in že uveljavljene izdelke ter prejeli regulatorne potrditve za več kot 24.000 variacij,
tako da bomo lahko zagotavljali čim bolj nemoteno oskrbo trgov.

Graphics
Letno poročilo 2024 Uvod
6
V letu 2024 smo vložili devet patentnih prijav za nove tehnološke rešitve, za katere smo ocenili, da so inovativne
v svetovnem merilu. Na podlagi tako imenovanih prioritetnih prijav iz leta 2023 smo vložili sedem mednarodnih in dve
evropski prijavi. V različnih državah so nam bili podeljeni štirje patenti.
Pri naložbah sledimo načelom trajnostnega razvoja
Stalno rast zagotavljamo tudi z nenehnim vlaganjem v proizvodne, razvojno-raziskovalne in druge zmogljivosti.
Pri naložbah sledimo načelom trajnostnega razvoja in uvajamo najboljše razpoložljive tehnologije, ki zagotavljajo varno
delovno okolje in čim manjši vpliv na okolje.
Lani smo v skupini Krka za naložbe namenili 116,9 milijona EUR. V večini proizvodnih obratov v družbi Krka smo posodobili
proizvodno opremo ter sisteme in naprave, s čimer smo povečali proizvodne zmogljivosti in še izboljšali kakovost izdelkov.
Največji delež naložb je bil namenjen proizvodnji končnih izdelkov ter dokumentacijsko-informacijskim sistemom,
neopredmetenim osnovnim sredstvom in infrastrukturi.
Na osrednji lokaciji v Novem mestu smo prenovili tehnološko opremo v enem od največjih obratov za proizvodnjo trdnih
oblik zdravil Notol. Zamenjali smo pakirne linije, zdaj pa posodabljamo in povečujemo zmogljivosti za granulacijo in
tabletiranje. Nadgrajujemo tudi logistični sistem in različne podporne sisteme. Naložba bo zagotovila zanesljivo delovanje
obrata za več kot 20 let.
Končali smo tudi gradnjo objekta Paviljon 3, v katerem so dodatni mikrobiološki laboratoriji. V njem deluje še center
za strokovno informatiko in potekajo izobraževanja. Nova pridobitev nam omogoča še boljše pogoje za zagotavljanje
mikrobiološke kakovosti farmacevtskih izdelkov in hiter dostop do informacij, ki našim strokovnjakom omogočajo razvoj
izdelkov, ter za nadgrajevanje znanja s področja računalništva, digitalizacije in informacijskih sistemov.
Lani smo uspešno končali tudi projekt zniževanja temperature odpadne vode na iztoku v reko Krko. S koristno izrabo
energije odpadne vode smo povečali energetsko učinkovitost in tako še dodatno prispevali k varstvu okolja, v katerem
delujemo.
Vlagali smo tudi v naših odvisnih družbah zunaj Slovenije. V proizvodno-distribucijskem centru na Hrvaškem smo povečali
zmogljivosti za proizvodnjo veterinarskih izdelkov v trdnih farmacevtskih oblikah, nadgradnje in posodobitve pa smo izvedli
tudi v odvisnih družbah TAD Pharma in Krka - Polska.
V Indiji bomo zgradili novo tovarno
Izdelke proizvajamo v Sloveniji, Ruski federaciji, na Poljskem, v Nemčiji in na Hrvaškem, pa tudi na Kitajskem. Med večje
tovarne za učinkovine in končne izdelke bomo v prihodnjih letih dodali še obrat v Indiji.
Z dolgoletnim partnerjem indijskim podjetjem Laurus Labs Ltd. smo leta 2024 ustanovili skupno podjetje Krka Pharma
Private Limited, v katerem ima Krka 51-odstotni delež. Njegov osnovni kapital bo znašal do 50 milijonov EUR in se bo
vplačeval postopoma v skladu s potrebami. S soustanoviteljem smo sprejeli odločitev za gradnjo tovarne na območju
mesta Hajderabad, in skupno podjetje je zanjo začelo pripravljati projektno dokumentacijo. Aktivnosti potekajo hitro, zato
pričakujemo, da bo naložba končana približno v dveh letih, vanjo pa bomo predvidoma vložili 30 milijonov EUR.
Posli obeh podjetij se dopolnjujejo, zato verjamemo, da bo sodelovanje prineslo sinergične učinke ter obema podjetjema
omogočilo vstop na nove trge in utrjevanje položaja med vodilnimi proizvajalci generičnih farmacevtskih izdelkov. Skupno
podjetje s sedežem v Indiji bo prodajalo izdelke tako na indijskem trgu kot na drugih trgih zunaj Evropske unije, na katerih
Krka in Laurus s svojimi končnimi izdelki še nista prisotna.
Ponovno smo prejeli trajnostno bonitetno oceno agencije S&P Global
Agencija S&P Global je v letu 2024 znova preverjala ustreznost trajnostnega poslovanja skupine Krka. Podelila nam je
56 točk od 100, kar je 6 odstotnih točk v kot pri prvi oceni. Naša ocena je 31. januarja 2025 spadala med najvišjih 10 %
ocen podjetij iz farmacevtske industrije. V primerjavi z letom 2023, ko smo prejeli oceno 50, se je Krka najbolj izboljšala
na okoljskem področju, in sicer za 20 odstotnih točk. Rezultati so se izboljšali tudi na področju izpolnjevanja družbenih in

Graphics
Letno poročilo 2024 Uvod
7
korporativnih meril. Neodvisna trajnostna ocena potrjuje, da je pot trajnostnega poslovanja in upravljanja skupine Krka,
s katero v ospredje postavljamo družbeno odgovornost ter skrb za zdravje in dobro počutje bolnikov, prava.
Naša uvrstitev v sam vrh med 348 ocenjenimi podjetji je še en dokaz, da zagotavljamo kakovostna, varna in učinkovita
zdravila, proizvedena v skladu z najvišjimi standardi dobre proizvodne prakse, da z vso pozornostjo skrbimo za varstvo
okolja ter da pri upravljanju skupine Krka sledimo najvišjim standardom poslovne etike, integritete in transparentnega
poslovanja.
Zaposleni oblikujemo dinamično in razvojno usmerjeno okolje
Zaposleni v skupini Krka oblikujemo dinamično in inovativno poslovno okolje, v katerem s strokovnostjo, znanjem,
kreativnostjo in timskim delom uresničujemo svoje poslanstvo živeti zdravo življenje. Gradimo kulturo nenehnega učenja
ter hitrega in učinkovitega delovanja, usmerjenega v rešitve in končni cilj.
Sodobna tehnologija nam omogoča napredek brez primere, a za odlične poslovne dosežke in uspešno reševanje
večplastnih izzivov, s katerimi se vsak dan srečujemo v različnih poslovnih procesih in na trgih, so ključni zaposleni,
predvsem njihova strokovnost, in razvijanje globalne miselnosti. Delujemo v kulturno različnih okoljih. Mednarodnost
podjetja našim zaposlenim omogoča kariero v odvisnih družbah in predstavništvih v tujini, obenem pa z vsakodnevnim
mednarodnim sodelovanjem gradimo kulturo zaupanja in povezovanja ter učinkovito prenašamo dobre prakse.
Konec leta 2024 je bilo v skupini Krka 12.810 zaposlenih, od tega v tujini 5247, kar je 41 % vseh zaposlenih. 47 % jih ima
najmanj univerzitetno izobrazbo, 202 sta doktorja znanosti. Skupaj z agencijskimi delavci je bilo v skupini Krka
12.857 zaposlenih. Konec decembra smo vse naše agencijske delavce zaposlili v Krki.
Najvišji skupni indeks odličnosti med domačimi podjetji
Krka je po stopnji odličnosti v Sloveniji še naprej na vrhu med podjetji. To je pokazala že šesta raziskava Odličnost
slovenskih podjetij, ki jo je izvedla agencija za tržne in javnomnenjske raziskave Ninamedia.
Podjetja so bila v raziskavi ocenjena na podlagi 20 kazalnikov, uvrščenih v štiri glavne kategorije: prepoznavnost,
uspešnost, ugled in trajnostnost podjetja. Splošna in poslovna javnost sta Krko v vseh kategorijah visoko ocenili, kar nas
uvršča med zelo prepoznavna ter nadpovprečno uspešna, ugledna in trajnostno naravnana podjetja. Po ocenah obeh
javnosti, tako poslovne kot splošne, je Krka dosegla najvišji skupni indeks odličnosti.
Tečaj Krkine delnice se je v letu 2024 zvišal za dobrih 26 %
Verjamem, da s poslovnimi rezultati dokazujemo, da vlaganje v naše podjetje pomeni zanesljivo naložbo. Kazalniki
Krkinega poslovanja nakazujejo dobre obete za rast premoženja podjetja, s tem pa tudi stabilno dividendno politiko in
posledično rast premoženja delničarjev tudi v prihodnje.
Konec leta 2024 smo imeli 47.243 delničarjev. Veseli nas dejstvo, da se vse več domačih fizičnih oseb odloča
za varčevanje v Krkinih delnicah. Vlagateljem so tradicionalno zagotavljale dobro dividendno donosnost v primerjavi
z drugimi finančnimi naložbami in delnicami, temu pa je treba prišteti tudi zviševanje tečaja delnice. Za dividende smo po
sklepu zadnje skupščine namenili 73,6 % konsolidiranega čistega dobička lastnikov kapitala obvladujoče družbe,
ustvarjenega v letu 2023, rast bruto dividende na delnico pa je znašala 13,6 %. Izplačali smo najvišje dividende doslej
7,50 EUR bruto na delnico.
Delničarje in analitike smo transparentno in redno obveščali o pomembnih poslovnih dogodkih in rezultatih poslovanja ter
o Krkini strategiji in načrtih. Sodelovali smo kar na 13 investicijskih konferencah z vlagatelji iz več kot 15 držav, organizirali
pa smo tudi štiri spletne dogodke (webcaste), na katerih smo predstavili četrtletne poslovne rezultate. Za zgledno
obveščanje delničarjev smo prejeli nagrado Ljubljanske borze za najboljše odnose z investitorji.

Graphics
Letno poročilo 2024 Uvod
8
Za leto 2025 načrtujemo prodajni in proizvodni rekord
Na spreminjajoče se poslovno okolje gledamo pozitivno. Dobro poznamo okolje, v katerem delujemo, naše fleksibilnost,
odzivnost in robustnost pa nam pomagajo prepoznavati nove priložnosti za krepitev tržnega položaja. Danes se uvrščamo
med največje proizvajalce generičnih farmacevtskih izdelkov na svetu in verjamem, da imamo vse možnosti, da postanemo
še večji. Na izzive odgovarjamo z vlaganjem v ljudi in opremo, učinkovitim delovanjem na vseh ravneh in novimi izdelki,
s katerimi si prizadevamo po padcu patentne zaščite čim hitreje priti na trg in ustvarjati dodano vrednost.
Generična farmacevtska industrija se bo razvijala tudi v prihodnje. Zdravstveni sistemi se vse bolj zatekajo h generičnim
zdravilom, ki so kakovostna, varna in učinkovita, obenem pa cenovno dostopnejša. Zato vidim veliko priložnosti za Krkino
rast. Naši načrti so ambiciozni, hkrati pa se zavedamo, da bodo na poslovanje kot vedno vplivale razmere na trgih.
Verjamem, da je ob nadaljevanju trendov iz leta 2024 poslovanje v letu 2025 lahko še uspešnejše. Načrtujemo, da bomo
s prodajo v skupini Krka postavili nov mejnik in prvič v zgodovini presegli 2 milijardi EUR. Napovedi za prvotno načrtovani
čisti dobiček za leto 2025 v višini 354 milijonov EUR smo zato povečali na 365 milijonov EUR. Načrtujemo za 150 milijonov
EUR naložb, kar je precej več kot lani. Preseči nameravamo tudi svoje proizvodne rekorde: načrtujemo, da bomo
proizvedli, zapakirali in prodali več kot 20 milijard tablet in kapsul.
***
Naši dosežki so rezultat vlaganj v razvoj novih izdelkov, proizvodne zmogljivosti, izboljševanje tehnologij in širitev trgov ter
dobrega gospodarjenja. So tudi rezultat naložb v zaposlene, varstvo naravnega okolja in zmanjševanje porabe energije,
pa tudi v razvoj družbenega okolja. Pri tem stavimo predvsem na lastno znanje in delo. Poudarjam pa tudi hitrost, s katero
dajemo na trg nove izdelke, in odzivanje na dogajanje na trgih. Hitrost in fleksibilnost, ki sta med našimi najpomembnejšimi
vrednotami, sta poleg kakovosti naši ključni konkurenčni prednosti.
Najti pot, ki pripelje na vrh, ni nikoli preprosto. A v Krki se zanašamo na svoje znanje, izkušnje in odločnost. Prilagodljivost
in inovativnost nam utirata nove poti, jasna strategija pa nas odločno vodi naprej. Z zaupanjem in odgovornostjo se
pripravljamo na nove izzive. Zato trdno verjamem, da bomo skupino Krka ohranjali v dobri kondiciji ter da bomo še naprej
rasli, se razvijali in plemenitili premoženje za zaposlene, kupce, delničarje in družbo.
Jože Colarič
predsednik uprave in generalni direktor

Graphics
Letno poročilo 2024 Uvod
9
Pomembnejši podatki o poslovanju skupine Krka
Alternativna merila uspešnosti poslovanja
Skupina Krka v tem letnem poročilu uporablja alternativna merila uspešnosti poslovanja, kot so opredeljena v smernicah
Evropskega organa za vrednostne papirje in trge (ESMA). Izbrana merila dodatno razkrivajo uspešnost poslovanja skupine
Krka in družbe Krka. Vrednostna merila so prikazana v tisoč EUR, razen kjer je posebej navedeno drugače. Deleži so
prikazani v odstotkih ali kot razmerje med dvema kategorijama.
Alternativno merilo uspešnosti
poslovanja
Metodologija izračuna
Razlog za izbiro merila
Dobiček iz poslovanja, povečan
za amortizacijo (EBITDA)
Dobiček iz poslovanja (EBIT) + amortizacija
Prikazuje uspešnost poslovanja podjetja
v osnovni dejavnosti in je dober približek
denarnega toka iz poslovanja. Je glavni vir
zagotavljanja donosov delničarjem in
omogoča primerjavo uspešnosti poslovanja
ne glede na strukturo virov financiranja in
kapitalsko intenzivnost dejavnosti podjetja.
Dobiček iz poslovanja (EBIT)
Prihodki iz poslovanja odhodki
iz poslovanja
Prikazuje uspešnost poslovanja podjetja
v osnovni dejavnosti. Omogoča primerjavo
uspešnosti poslovanja ne glede na
strukturo virov financiranja.
Naložbe
Nabava nepremičnin, nabav in opreme +
nabava neopredmetenih sredstev
Prikazuje sredstva, namenjena
za pridobitev, vzdrževanje in nadgradnjo
sredstev v fizični/otipljivi obliki
za povečevanje obsega poslovanja in
nadaljnji razvoj skupine Krka.
Delež EBITDA v prihodkih od prodaje
Dobiček iz poslovanja, povečan za
amortizacijo (EBITDA)/prihodki od prodaje
Prikazuje relativno uspešnost poslovanja
v osnovni dejavnosti, zato se uporablja
za primerjavo uspešnosti podjetja z drugimi
podjetji, brez upoštevanja strukture virov
financiranja in kapitalske intenzivnosti
dejavnosti podjetja.
Delež EBIT v prihodkih od prodaje
Dobiček iz poslovanja (EBIT)/prihodki
od prodaje
Prikazuje cenovno politiko podjetja in
zmožnost nadzora operativnih stroškov ter
relativno uspešnost poslovanja podjetja
iz osnovne dejavnosti, brez upoštevanja
strukture virov financiranja.
Delež EBT v prihodkih od prodaje
Dobiček pred davkom (EBT)/prihodki
od prodaje
Prikazuje relativno uspešnost poslovanja
podjetja z upoštevanjem finančnega izida
poslovanja.
Delež čistega dobička v prihodkih od
prodaje (ROS)
Čisti dobiček/prihodki od prodaje
Prikazuje celotno uspešnost poslovanja
podjetja.
Donosnost kapitala (ROE)
Čisti dobiček/((vrednost kapitala na dan
1. 1. + vrednost kapitala na dan 31. 12.)/2)
Prikazuje uspešnost podjetja pri ustvarjanju
dobička z viri, ki jih zagotavljajo lastniki.
Prikazuje tudi uspešnost pri povečevanju
vrednosti družbe za lastnike.
Donosnost sredstev (ROA)
Čisti dobiček/((vrednost sredstev na dan
1. 1. + vrednost sredstev na dan 31. 12.)/2))
Prikazuje uspešnost upravljanja s celotnimi
sredstvi podjetja. Podjetje posluje
uspešneje, če je ta kazalnik višji.
Obveznosti/kapital
(Kratkoročne obveznosti + dolgoročne
obveznosti)/kapital
Prikazuje razmerje med dolgom in
kapitalom, pomemben pa je z vidika
spremljanja kapitalske ustreznosti podjetja.
Kaže tudi, koliko je podjetje odvisno
od zunanjega dolžniškega financiranja.

Graphics
Letno poročilo 2024 Uvod
10
Alternativno merilo uspešnosti
poslovanja
Metodologija izračuna
Razlog za izbiro merila
Delež stroškov razvijanja v prihodkih
od prodaje
Stroški razvijanja/prihodki od prodaje
Prikazuje razvojno naravnanost poslovanja
skupine Krka in je strateško merilo.
Bruto dividenda na delnico
Dividenda na delnico za predhodno obdobje
v skladu s sklepom skupščine
Prikazuje udeležbo delničarjev pri dobičku
podjetja.
Tečaj/čisti dobiček na delnico (P/E)
Zaključni tečaj delnice na Ljubljanski borzi
na dan 31. 12./čisti dobiček na delnico
(EPS)
Prikazuje, koliko so vlagatelji na trgu
v določenem trenutku pripravljeni plačati
za evro dobička podjetja. Z njim se ocenjuje
vrednost podjetja in njegovih delnic na trgu.
Knjigovodska vrednost delnice
Kapital na dan 31. 12./skupno število
izdanih delnic
Prikazuje vrednost delnice, ki izhaja
iz knjigovodske vrednosti kapitala.
Tečaj/knjigovodska vrednost delnice
(TV/KV)
Zaključni tečaj delnice na Ljubljanski borzi
na dan 31. 12./knjigovodska vrednost
delnice
Prikazuje primerjavo vrednosti delnice
podjetja na trgu s knjigovodsko vrednostjo
delnice na določen dan. Nakazuje
morebitno tržno precenjenost oz.
podcenjenost delnice.
Tržna kapitalizacija (konec leta)
Zaključni tečaj delnice na Ljubljanski borzi
na dan 31. 12. x skupno število izdanih
delnic
Prikazuje tržno vrednost skupine Krka
glede na vrednost delnice podjetja
na Ljubljanski borzi.
Kratkoročni koeficient
Kratkoročna sredstva/kratkoročne
obveznosti
Prikazuje kratkoročno likvidnost družbe oz.
sposobnost poravnavanja kratkoročnih
obveznosti.
Pospešeni koeficient
(Kratkoročna sredstva −
zaloge)/kratkoročne obveznosti
Prikazuje kratkoročno likvidnost družbe oz.
sposobnost poravnavanja kratkoročnih
obveznosti brez upoštevanja zalog.
Hitri koeficient
(Finančne naložbe + denar in denarni
ustrezniki)/kratkoročne obveznosti
Prikazuje kratkoročno likvidnost družbe oz.
sposobnost poravnavanja kratkoročnih
obveznosti z upoštevanjem le najbolj
likvidnih sredstev.
Prihodki od prodaje/povprečne terjatve
Prihodki od prodaje/povprečne terjatve
Koeficient obračanja terjatev do kupcev,
ki prikazuje število obračalnih ciklov terjatev
do kupcev v denarna sredstva v enem letu
in kaže na plačilno sposobnost podjetja.
S tem se lahko analizira uspešnost podjetja
pri obvladovanju terjatev do kupcev.
Vsebuje tudi informacijo o povprečnem
plačilnem roku vseh kupcev podjetja.
Stopnja izplačila dividend
Bruto dividenda na delnico v letu/čisti
dobiček na delnico v predhodnem letu
Prikazuje delež ustvarjenega čistega
poslovnega izida, ki je izplačan delničarjem
v obliki dividend in ni uporabljen
za reinvestiranje v osnovno dejavnost oz.
za poplačilo dolga podjetja.
Dividendna donosnost
Bruto dividenda na delnico/tečaj delnice
31. 12. posameznega leta na Ljubljanski
borzi
Prikazuje dividendno donosnost, ki je glede
na tržno vrednost delnice deležen
upravičenec do dividende.
Kazalnik finančnega vzvoda
(Prejeta posojila + poslovne obveznosti +
kratkoročne obveznosti iz pogodb s kupci +
druge kratkoročne obveznosti – denar in
denarni ustrezniki)/kapital
Prikazuje financiranje z lastniškim kapitalom
oz. stopnjo finančnega tveganja podjetja.
Pomemben je z vidika spremljanja
kapitalske ustreznosti podjetja.
Čisti denarni tok iz poslovanja
Prikaz izračuna, razviden v Izkazu denarnih
tokov.
Prikazuje denarni tok, ki ga podjetje ustvari
iz poslovanja pred investicijskimi in
finančnimi odločitvami ter s tem povezanimi
prejemki oz. izdatki.

Graphics
Letno poročilo 2024 Uvod
11
Podatki o poslovanju skupine Krka
v tisoč EUR
2024
2023
2021
2020
Prihodki od prodaje
1.909.544
1.806.391
1.565.802
1.534.941
od tega prihodki od prodaje iz pogodb s kupci izdelkov in
storitev
1.899.848
1.798.969
1.560.288
1.529.959
Dobiček iz poslovanja, povečan za amortizacijo (EBITDA)
1
520.085
504.215
463.625
502.432
Dobiček iz poslovanja (EBIT)
2
427.572
399.621
354.788
390.744
Dobiček pred davkom (EBT)
419.078
367.126
362.417
338.992
Čisti dobiček
356.202
313.732
308.150
288.949
Nekratkoročna sredstva (konec leta)
1.022.901
1.059.267
1.075.052
990.998
Kratkoročna sredstva (konec leta)
1.826.120
1.705.024
1.461.936
1.244.544
Kapital (konec leta)
2.237.784
2.181.766
1.919.085
1.751.812
Nekratkoročne obveznosti (konec leta)
162.662
149.218
162.674
172.796
Kratkoročne obveznosti (konec leta)
448.575
433.307
455.229
310.934
Stroški razvijanja
184.855
178.582
154.559
153.447
Naložbe
117.049
131.932
66.386
76.613
KAZALNIKI
2024
2023
2021
2020
Delež EBITDA v prihodkih od prodaje
27,2 %
27,9 %
29,6 %
32,7 %
Delež EBIT v prihodkih od prodaje
22,4 %
22,1 %
22,7 %
25,5 %
Delež EBT v prihodkih od prodaje
21,9 %
20,3 %
23,1 %
22,1 %
Delež čistega dobička v prihodkih od prodaje
18,7 %
17,4 %
19,7 %
18,8 %
Donosnost kapitala (ROE)
16,1 %
14,5 %
16,8 %
16,9 %
Donosnost sredstev (ROA)
12,7 %
11,5 %
12,9 %
13,1 %
Obveznosti/kapital
0,273
0,267
0,322
0,276
Delež stroškov razvijanja v prihodkih od prodaje
9,7 %
9,9 %
9,9 %
10,0 %
ŠTEVILO ZAPOSLENIH
2024
2023
2021
2020
Konec leta
12.810
11.780
11.511
11.677
Povprečje
11.984
11.667
11.581
11.631
PODATKI O DELNICI
2024
2023
2021
2020
Skupno število izdanih delnic
32.793.448
32.793.448
32.793.448
32.793.448
Čisti dobiček na delnico v EUR
5
11,60
10,14
9,92
9,27
Bruto dividenda na delnico v EUR
7,50
6,60
5,00
4,25
Tečaj delnice konec obdobja v EUR na Ljubljanski borzi
139,00
110,00
118,00
91,40
Tečaj/čisti dobiček na delnico (P/E)
11,99
10,85
11,90
9,86
Knjigovodska vrednost delnice v EUR
6
68,24
66,53
58,52
53,42
Tečaj/knjigovodska vrednost delnice (TV/KV)
2,04
1,65
2,02
1,71
Tržna kapitalizacija v tisoč EUR (konec leta)
4.558.289
3.607.279
3.869.627
2.997.321
1
razlika med prihodki in odhodki iz poslovanja, povečana za amortizacijo
2
razlika med prihodki in odhodki iz poslovanja
3
čisti dobiček/povprečno stanje lastniškega kapitala v letu
4
čisti dobiček/povprečno stanje sredstev v letu
5
čisti dobiček večinskih lastnikov skupine Krka/povprečno število izdanih delnic v letu brez lastnih delnic
6
kapital na dan 31. 12./skupno število izdanih delnic

Graphics
Letno poročilo 2024 Uvod
12
Predstavitev skupine Krka
Skupino Krka poleg obvladujoče družbe Krka, d. d., Novo mesto sestavlja odvisna družba v Sloveniji Terme Krka, d. o. o.,
Novo mesto in 33 odvisnih družb v tujini.

Skupina Krka se ukvarja z razvojem, proizvodnjo, trženjem in prodajo izdelkov za humano uporabo (zdravil na recept in
izdelkov brez recepta), veterinarskih izdelkov in zdraviliško-turističnih storitev.
Proizvodnja izdelkov poteka v obvladujoči družbi v Sloveniji in v Krkinih odvisnih družbah v Ruski federaciji, na Poljskem,
Hrvaškem in v Nemčiji. V navedenih odvisnih družbah, razen v družbi Krka-Rus v Ruski federaciji, se poleg proizvodnje
ukvarjajo tudi s trženjem in prodajo. Na Kitajskem proizvodnja poteka v najetih proizvodnih zmogljivostih. Ostale odvisne
družbe zunaj Slovenije se ukvarjajo s trženjem in/ali prodajo in nimajo proizvodnih zmogljivosti.
Družba Terme Krka, d. o. o., Novo mesto se ukvarja z zdraviliško-turistično dejavnostjo in združuje poslovne enote Terme
Dolenjske Toplice, Terme Šmarješke Toplice, Hoteli Otočec in Talaso Strunjan. Družba Terme Krka je tudi večinska
lastnica družbe Golf Grad Otočec, d. o. o.
Družba Krka in družba Laurus Labs Ltd. iz Indije sta aprila 2024 v Hajderabadu v Indiji ustanovili družbo Krka Pharma
Private Limited, ki jo skupno obvladujeta na podlagi pogodbenega sporazuma. Soustanoviteljici bosta osnovni kapital
vplačevali postopoma. Prvo vplačilo je bilo izvedeno oktobra 2024. Družba Krka ima v skupnem podjetju 51-odstotni delež.
Skupina Krka obračunava naložbo v skupni podvig po kapitalski metodi.
Podatki o obvladujoči družbi
Krka, d. d., Novo mesto
Sedež
Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Slovenija
Telefon
(07) 331 21 11
E-naslov
info@krka.biz
Spletni naslov
www.krka.si
Osnovna dejavnost
proizvodnja farmacevtskih preparatov
Šifra dejavnosti
21.200
Leto ustanovitve
1954
Registrski vložek
1/00097/00, Okrožno sodišče Novo mesto
Davčna številka
82646716
Identifikacijska številka za DDV
SI82646716
Matična številka
5043611000
Osnovni kapital
54.732.264,71 EUR
Število izdanih delnic
32.793.448 navadnih kosovnih delnic

Graphics
Letno poročilo 2024 Uvod
13
Poslovni model skupine Krka
1
1
Pojasnilo za ESRS 2 SBM-1 Strategija, poslovni model in vrednostna veriga

Graphics
Letno poročilo 2024 Uvod
14
Shema organiziranosti skupine Krka
V nadaljevanju uporabljamo krajše nazive družb.
Ruska federacija
OOO KRKA-RUS
Ruska federacija
OOO KRKA FARMA
Vzhodna Evropa
Poljska
KRKA - POLSKA Sp. z o.o.
Madžarska
KRKA Magyarország Kft.
Srednja Evropa
KRKA, d. d., Novo mesto
TERME KRKA, d. o. o.,
Novo mesto
Zahodna Evropa
Španija
KRKA FARMACÉUTICA, S.L.
Švedska
Krka Sverige AB
Irska
KRKA PHARMA DUBLIN LIMITED
Portugalska
KRKA Farmacêutica, Unipessoal Lda.
Nemčija
TAD Pharma GmbH
Avstrija
KRKA Pharma GmbH, Wien
Slovaška
KRKA Slovensko, s.r.o.
Češka
KRKA ČR, s. r. o.
Hrvaška
KRKA-FARMA d.o.o.
Srbija
KRKA-FARMA DOO BEOGRAD
Severna Makedonija
KRKA-FARMA DOOEL Skopje
Jugovzhodna Evropa
Romunija
KRKA ROMANIA S.R.L.
Bosna in Hercegovina
KRKA FARMA d.o.o., Sarajevo
Litva
UAB KRKA Lietuva
Ukrajina
TOV KRKA UKRAJINA
Latvija
SIA KRKA Latvija
Italija
KRKA FARMACEUTICI MILANO S.R.L.
Francija
KRKA France Eurl à capital variable
Belgija
KRKA Belgium, SA
Kazahstan
TOO KRKA Kazakhstan
Presečni datum prikaza je 31. 12. 2024.
ostale odvisne družbe v tujini
proizvodno-distribucijske družbe
zdraviliško-turistična družba
Kitajska
Ningbo Krka Menovo Pharmaceutical Co. Ltd.
Bolgarija
KRKA Bulgaria EOOD
Čezmorska tržišča
Združeno kraljestvo
KRKA UK LTD
Finska
KRKA Finland Oy
ZDA
Krka USA LLC
skupna družba za razvoj, proizvodnjo in distribucijo
Grčija
KRKA HELLAS E.P.E.
Nemčija
123 Acurae Pharma GmbH
ZAE
Krka GCC L.L.C
Slovenija
Nizozemska
KRKA Netherlands B.V.
Indija
KRKA Pharma Private Limited
skupni podvig

Graphics
Letno poročilo 2024 Uvod
15
Krkina prisotnost na svetovnih trgih

Graphics
Letno poročilo 2024 Uvod
16
Retrospektiva leta 2024
Poslovanje
Skupina Krka je ustvarila prihodke od prodaje v višini 1 milijarde 909,5 milijona EUR, kar je 6 % več kot lani, in
356,2 milijona čistega dobička.
S podjetjem Laurus Labs Ltd. iz Indije smo dosegli dogovor o ustanovitvi skupnega podjetja Krka Pharma Private
Limited v Hajderabadu v Indiji, kar nam bo omogočilo proizvodnjo končnih izdelkov za nove trge, vključno
z indijskim. V novem podjetju imamo 51-odstotni delež, Laurus pa 49-odstotnega.
23. aprila, na dan ustanovitve Farmacevtskega laboratorija Krka, smo s slovesno akademijo počastili svoj jubilej
70 let delovanja.
Uvrstili smo se med redka podjetja na svetu, ki že 25 let zapored vsako leto izplačajo višjo dividendo. V letu 2024
je bila izplačana dividenda v višini 7,50 EUR bruto na delnico, kar je skoraj 14 % več kot leto prej.
Sodelovali smo na 13 investicijskih konferencah in organizirali štiri spletne dogodke (webcaste), na katerih smo
vlagateljem in analitikom predstavili svoje poslovanje.
V skladu z veljavnimi predpisi in borznimi pravili poročanja smo finančno in splošno javnost redno obveščali o svojih
poslovnih dosežkih.
Skupini Krka je uspelo doseči nove prodajne rekorde. Proizvedli in prodali smo skoraj 19 milijard tablet in kapsul.
Dobri 2 milijardi tablet predstavljajo zdravila s perindoprilom, vrednost prodaje katerih je dosegla 200 milijonov
EUR. Z zdravili z rosuvastatinom smo dosegli rekordno prodajo v višini 100 milijonov EUR.
Oktobra smo na osrednji lokaciji v Ločni slovesno odprli Paviljon 3, ki se razprostira na 9600 m
2
. V novem objektu
so dodatni mikrobiološki laboratoriji, center za strokovno informatiko, prostori za izobraževanje in poslovni prostori
Oskrbne verige. Z naložbo v vrednosti 20 milijonov EUR smo končali še eno pomembno fazo Krkinega razvoja.
29. presoja sistema vodenja kakovosti, ki jo je izvedel Slovenski institut za kakovost in meroslovje, se je končala
brez ugotovljenih neskladnosti. Potrjena je bila veljavnost vseh petih certifikatov: ISO 9001, ISO 14001, HACCP,
ISO45001 in ISO/IEC 27001.
V okviru ocene trajnostnosti poslovanja smo 31. januarja 2025 od agencije S&P Global prejeli oceno S&P Global
CSA za leto 2024 v višini 56 od 100. Na ta dan je spadala med najvišjih 10 % ocen farmacevtskih podjetij.
Prepoznavnost
Po izsledkih raziskave Odličnost slovenskih podjetij 2024, ki jo je izvedla neodvisna zunanja agencija, smo bili
znova na samem vrhu med slovenskimi podjetji, predsednik uprave in generalni direktor Jože Colarič pa je najbolj
prepoznaven in najuglednejši med slovenskimi direktorji. Na skupno oceno odličnosti so vplivali štirje dejavniki
prepoznavnost, uspešnost, ugled in trajnostnost podjetja.
Na sklepni slovesnosti izbora Slovensko podjetje leta, ki je potekal v organizaciji lokalnih medijev in v partnerstvu
s Prvo bonitetno agencijo EBONITETE.SI, smo prejeli nagrado za najboljše podjetje v dolenjsko-posavski regiji
v kategoriji velikih podjetij. Končni izbor zmagovalcev v več kategorijah je temeljil na analizi kazalnikov uspešnosti.
V okviru investicijske konference, ki sta jo organizirali Ljubljanska borza in Zagrebška borza, smo že petič osvojili
nagrado za najboljše odnose z vlagatelji med vsemi podjetji, ki kotirajo na borzi.

Graphics
Letno poročilo 2024 Uvod
17
Aprila smo se uvrstili med prejemnike priznanja ugledni delodajalec 2023, ki ga podeljuje podjetje Mojedelo.com
v sodelovanju s podjetjem Universum Global. V minulih letih smo bili kar sedemkrat prepoznani kot najuglednejši
delodajalec v Sloveniji.
Že tretje leto zapored smo prejeli certifikat TOP investitor v izobraževanje, ki ga v okviru konference Edutainment
podeljujeta Planet GV in Sofos inštitut za upravljanje znanja in razvoj talentov.
Na podelitvi priznanj Gospodarske zbornice Dolenjske in Bele krajine so naše inovacije prejele pet zlatih, eno
srebrno in eno bronasto priznanje.
Na Dnevu inovativnosti Gospodarske zbornice Slovenije so naše inovacije prejele zlato in srebrno priznanje zlato
za zdravilo s tapentadolom v obliki tablet s podaljšanim sproščanjem za lajšanje hude bolečine, srebrno pa
za zdravilo z dabigatranom za zdravljenje in preprečevanje trombemboličnih dogodkov.
Gospodarska zbornica Dolenjske in Bele krajine nam je ob 70-letnici podjetja podelila posebno priznanje
za prispevek h gospodarskemu razvoju dejavnosti in celotne regije.
Mednarodna oglaševalska kampanja za blagovno znamko Septabene z naslovom Boleče grlo, tvoje igre je konec
je na Slovenskem oglaševalskem festivalu prejela srebrno nagrado v kategoriji, v kateri ocenjujejo izkušnjo znamke.
Trajnostnost
Z učinkovitim upravljanjem pomembnih trajnostnih vplivov, tveganj in priložnosti skrbimo za dolgoročno poslovno
uspešnost in ustvarjamo vrednost za deležnike. Lani smo posodobili in nadgradili nekatere politike in procese
za zagotavljanje regulativne skladnosti, učinkovito upravljanje strateških trajnostnih področij in ohranjanje
konkurenčnosti na področjih, na katerih se kot nov standard vzpostavlja tudi trajnostno poslovanje.
V Krki dostopnejše zdravljenje omogočamo tudi z donacijami zdravstvenim ustanovam. Ob svojem jubileju smo se
odločili prispevati k še boljši zdravstveni oskrbi in zdravemu odraščanju otrok in mladostnikov. Donacije smo
namenili pediatričnima klinikama obeh slovenskih univerzitetnih kliničnih centrov in otroškim oddelkom vseh desetih
slovenskih bolnišnic.
Ob jubileju smo podprli simpozij Slovenskega zdravniškega društva z naslovom Znanje generacij za zdravje vseh.
Iz 30 držav je prišlo 230 udeležencev s področja kardiologije, psihiatrije, zdravljenja sladkorne bolezni in lajšanja
bolečine, pa tudi farmacije in veterine. Obravnavali so celovito in kakovostno zdravljenje najpogostejših bolezni
sodobnega časa. Tudi z organizacijo in podpiranjem izobraževanj prispevamo k uresničevanju enega od ciljev
Agende 2030 Združenih narodov – k zmanjšanju smrtnosti zaradi nenalezljivih bolezni za eno tretjino do leta 2030.
Pri razvoju in raziskavah učinkovin si v tehnoloških postopkih prizadevamo za trajnostnost in ekološko ustrezno
kemijsko sintezo. Eden od novih pristopov je vpeljevanje umetne inteligence in strojnega učenja.
Svoj vozni park električnih vozil smo okrepili z nakupom prvega težjega električnega tovornjaka za prevoz izdelkov
po Sloveniji. S tem smo postavili nov standard in nadaljevali izvajanje dolgoročnega načrta razvoja trajnostne
mobilnosti.
Na tradicionalnem 18. srečanju s Krkinimi sponzoriranci smo razglasili Krkine talente leta 2023. Priznanje so prejeli
trije izjemni mladi posamezniki, ki so uspešni na športnem oziroma kulturnem področju.
V okviru družbenoodgovornega projekta Krkin teden humanosti in prostovoljstva smo že enajstič širili in udejanjali
vrednote prostovoljstva in medsebojne pomoči ter povezali generacije v 21 državah.
Že devetič smo se z akcijo Krkin dan brez avtomobila pridružili evropskemu tednu mobilnosti, da bi prispevali
k skrbi za planet. Trajnostno smo na delo prišli v 13 državah, kjer imamo poslovne enote.

Graphics
Letno poročilo 2024 Uvod
18
Jubilejno leto smo zaznamovali tudi z novo mislijo na kipu Krkine deklice z rastočo knjigo, ki stoji na ploščadi pred
našima najsodobnejšima obratoma farmacevtskih izdelkov, in z izdajo obsežne monografije z naslovom
70 let. Živeti zdravo življenje.
Nadaljevali smo edinstveno in dolgoletno tradicijo ter podelili 54. Krkine nagrade na srednješolski, dodiplomski in
podiplomski ravni. Nagrajenci so rezultate svojega raziskovalnega dela predstavili na znanstvenem simpoziju.
Slovensko kemijsko društvo je v okviru mednarodne konference Slovenski kemijski dnevi 2024 prvič podelilo
stanovske nagrade in priznanja za izjemne dosežke na znanstvenem, pedagoškem in gospodarskem področju.
Nagrado za življenjsko delo na gospodarskem področju je prejel naš znanstvenik dr. Silvo Zupančič za svoj
dolgoletni prispevek k razvoju kemijske industrije v Sloveniji ter za vlogo mentorja in voditelja v panogi.
Prof. dr. Franc Vrečer, dolgoletni pomočnik direktorja Razvoja in raziskav zdravil, je prejel nagrado Mestne občine
Novo mesto za pomembnejše trajne uspehe ter prispevek v znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti.
Na mednarodni dan prostovoljstva smo znova podelili priznanje Krkin prostovoljec leta in se zahvalili Krkinim
krvodajalcem jubilantom.
Kulturno umetniško društvo Krka je tudi v letu 2024 prispevalo k promociji kulturne in umetniške dejavnosti.
Zaposleni
Raziskava organizacijske klime v skupini Krka, narejena konec leta 2023, je pokazala, da je 69,8 % zaposlenih
ponosnih, da delajo v Krki, 77,3 % pa jih je navdušenih nad svojim delom. Najvišje ocenjujemo vsebino svojega
dela ter medsebojno sodelovanje v kreativnem in dinamičnem delovnem okolju.
Naša najpomembnejša trajnostna tema je kakovost izdelkov in varnost bolnikov. Na tridnevni mednarodni
konferenci kakovosti so Krkini strokovnjaki obravnavali aktualne teme s področja dobre proizvodne prakse (GMP)
in dobre distribucijske prakse (GDP).
Zaposleni iz več kot 30 držav so se na 21. mednarodni regulatorni in farmakovigilančni konferenci posvetili
regulatornim temam na farmakovigilančnem in marketinškem področju. Najboljšim smo podelili nagrade, priznanja
in pohvale.
26. marketinško-prodajne konference se je udeležilo 186 menedžerjev iz 39 držav. Seznanili so se z novimi cilji in
trendi na svojem področju.
Najboljšim zaposlenim iz 29 držav, ki delajo v marketingu in prodaji, smo podelili marketinške nagrade.
Na srečanju vodij Krkinih blagovnih znamk je več kot 250 udeležencev iz 35 držav dobilo vpogled v prihodnost
večkanalnega marketinga.
Tudi lani smo organizirali 18 zborov delavcev, na katerih je vodstvo seznanilo zaposlene s pomembnimi vidiki
poslovanja.
Tradicionalni Dan Krkinih priznanj potrjuje, da naše zaposlene po vsem svetu ne glede na jezikovne in kulturne
razlike povezujejo skupne vrednote in poslanstvo. Plakete smo podelili jubilantom, naj sodelavcem in naj vodjem
ter zaposlenim, ki so se še posebno izkazali na področju inovativne dejavnosti.
Izvedli smo 20. Krkino mednarodno šolo vodenja, ugleden izobraževalni program za vodje, v katerem sodelujejo
menedžerji iz skupine Krka. Lani ga je končalo 24 zaposlenih iz 15 držav, doslej pa 437 zaposlenih iz 37 držav.
19. generacija krkašev pa je končala Krkino šolo za operativni nivo vodenja.

Graphics
Letno poročilo 2024 Uvod
19
Najboljšim zaposlenim z naših trgov, ki so bili trikrat zapored med najuspešnejšimi v svoji državi oziroma trikrat
zapored člani Elitnega kluba, smo podelili posebna priznanja.
Najdejavnejšim zaposlenim in organizacijskim enotam na področju množične inovativne dejavnosti smo se tudi lani
zahvalili za koristne predloge in izboljšave, ki prispevajo k napredku podjetja. Večino izboljšav smo že uspešno
vpeljali v prakso, številne se uporabljajo v celotni skupini Krka.
Od leta 2000 edini v Sloveniji izvajamo šest programov nacionalne poklicne kvalifikacije za farmacevtsko industrijo.
Lani je certifikate za različne programe prejelo 198 zaposlenih, ki so uspešno končali izobraževanje za učinkovito
delo v visokoavtomatizirani in računalniško vodeni proizvodnji.
Tudi lani smo organizirali tradicionalno srečanje naših upokojencev, na katerem se je vodstvo podjetja nekdanjim
zaposlenim zahvalilo za njihovo predanost in prispevek k napredku podjetja.
Dogodka po zaključku obračunskega obdobja
Dogodka po zaključku obračunskega obdobja nista vplivala na računovodske izkaze za leto 2024.
Skupni podvig
Krka je s podjetjem Laurus Labs Ltd. iz Indije (v nadaljevanju Laurus) aprila 2024 v Hajderabadu v Indiji ustanovila skupno
podjetje Krka Pharma Private Limited. V njem ima Krka 51-odstotni delež, Laurus pa 49-odstotnega. V skupno podjetje
smo v začetku oktobra vplačali 2,5 milijona EUR ustanovitvenega kapitala, 10. marca 2025 pa drugi obrok osnovnega
kapitala v vrednosti 9.233.550 EUR (867.000 tisoč INR).
Nakupi lastnih delnic
Od 1. januarja 2025 do 14. marca 2025 smo pridobili 87.928 lastnih delnic. Konec tega obdobja je imela Krka
2.195.265 lastnih delnic (6,69 % vseh delnic).

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
20
POSLOVNO POROČILO
Izjava o upravljanju družbe Krka
2
V Krki deluje upravljanje po dvotirnem sistemu, po katerem vodi družbo uprava, njeno delovanje pa nadzoruje nadzorni
svet. Temelji na zakonodaji Republike Slovenije, slovenski in mednarodni dobri praksi ter internih aktih družbe.
Organi družbe so:
skupščina delničarjev,
nadzorni svet in
uprava.
Skupščina delničarjev družbe Krka
V skladu z določbami Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1) je skupščina delničarjev najvišji organ družbe. Skupščina
se skliče, kadar je to v korist družbe ali kadar jo je treba sklicati v skladu z določili ZGD-1 ali Krkinega statuta (točka 6.20
statuta).
Na njej se neposredno udejanja volja delničarjev družbe ter sprejemajo temeljne in statutarne odločitve. Vsaka delnica,
razen lastnih, predstavlja na skupščini en glas. Družba Krka ima eno vrsto delnic, in sicer navadne kosovne delnice.
Skupščina odloča zlasti o:
uporabi bilančnega dobička,
imenovanju ali odpoklicu članov nadzornega sveta,
podelitvi razrešnice članom organov vodenja ali nadzora,
spremembah statuta,
ukrepih za povečanje in zmanjšanje kapitala,
statusnih spremembah in prenehanju družbe,
imenovanju revizorja,
politiki prejemkov organov vodenja in nadzora na posvetovalnem glasovanju,
sprejetju letnega poročila, če ga ne potrdi nadzorni svet,
drugih zadevah, če tako določa statut ali zakon.
Krkina skupščina odloča z večino oddanih glasov, če zakon ali statut ne določa drugače.
Tričetrtinska večina je v skladu s točko 6.24 statuta potrebna pri odločanju o:
spremembah statuta,
zmanjšanju osnovnega kapitala,
povečanju in pogojnem povečanju osnovnega kapitala,
statusnih spremembah in prenehanju družbe,
izključitvi prednostne pravice delničarjev pri novi izdaji delnic,
predčasnem odpoklicu članov nadzornega sveta,
drugih zadevah, če tako določa zakon ali statut.
Uprava skliče redno skupščino delničarjev praviloma enkrat na leto, in sicer vsaj 30 dni pred dnem zasedanja. Celotno
gradivo je od sklica do skupščine na vpogled na sedežu družbe.
Pravico do udeležbe na skupščini in glasovalno pravico imajo vsi delničarji, vpisani v delniško knjigo na presečni dan,
objavljen ob sklicu, ter njihovi zastopniki in pooblaščenci.
2
V Izjavi o upravljanju je z zeleno barvo označeno besedilo, na katero se sklicuje Izjava o trajnostnosti.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
21
Uprava družbe daje delničarjem na skupščini vse potrebne informacije za presojo dnevnega reda, pri čemer upošteva
zakonske ali morebitne druge omejitve glede razkrivanja informacij.
Družba je v skladu s točko 8.2 tedaj veljavnega Slovenskega kodeksa upravljanja javnih delniških družb v sklicu skupščine
za leto 2024 večje delničarje pozvala, naj javnost seznanijo s svojo politiko upravljanja naložb v družbi, zlasti s politiko
glasovanja, vrsto in pogostostjo izvajanja upravljavskih aktivnosti ter dinamiko komuniciranja z organi vodenja in nadzora
družbe.
Delničarji so na 30. skupščini delničarjev, ki je bila 11. julija 2024:
se seznanili z letnim poročilom uprave za poslovno leto 2023, revizorjevim poročilom in poročilom nadzornega
sveta o rezultatih preveritve letnega poročila za leto 2023 in njegovi potrditvi ter s poročilom o prejemkih članov
uprave in nadzornega sveta družbe v letu 2023,
sprejeli sklep o uporabi bilančnega dobička za leto 2023,
upravi in nadzornemu svetu podelili razrešnico za leto 2023,
za članico nadzornega sveta, predstavnico delničarjev, za petletno mandatno obdobje, ki se je začelo 12. julija
2024, izvolili dotedanjo članico Mojco Osolnik Videmšek,
se seznanili, da je svet delavcev družbe Krka za predstavnike delavcev v nadzornem svetu za petletno mandatno
obdobje, ki se je začelo 21. junija 2024, izvolil Tomaža Severja, Matejo Vrečer in Mari Božič.
V letu 2025 bo v skladu s finančnim koledarjem redna letna skupščina delničarjev 10. julija. Sklic se objavi vsaj 30 dni pred
skupščino, in sicer na spletni strani AJPES. Objavi se tudi v tiskanem ali elektronskem glasilu družbe, če ga družba ima
v času sklica, in na njeni spletni strani. Objavi se tudi na način, kot ga predpisuje zakon, ki ureja trg finančnih instrumentov.
V poglavju Delničarji in trgovanje z delnico so navedeni podrobnejši podatki o imetnikih delnic in glasovalnih pravicah. Dne
31. decembra 2024 za Krkine delnice niso veljale nobene omejitve prenosa ali glasovalnih pravic. Nobena delnica ni imela
posebne kontrolne pravice.
Nadzorni svet družbe Krka
Nadzorni svet nadzoruje poslovanje in vodenje poslov družbe ter izbere in imenuje člane uprave. Sestaja se najmanj
štirikrat na leto. V skladu z določili statuta da upravi družbe predhodno soglasje za sprejetje letnega poslovno-finančnega
načrta in strategije družbe. V skladu z ZGD-1 opravlja tudi druge naloge, zlasti daje soglasje k imenovanju, razrešitvi in
prejemkom vodje notranje revizije, k aktu, ki ureja namen, pomen in naloge notranje revizije, ter k letnemu in večletnemu
načrtu dela notranje revizije. Seznani se tudi z letnim poročilom notranje revizije. Predsednik nadzornega sveta podpisuje
pogodbe z zunanjim revizorjem. Uprava lahko le s soglasjem nadzornega sveta v sklicu skupščine določi, da se delničarji
skupščine lahko udeležijo in glasujejo na njej, tudi če niso fizično prisotni (točka 6.21 statuta).
Sestava nadzornega sveta je določena s statutom. Nadzorni svet sestavlja devet članov, od tega jih šest izvoli skupščina
delničarjev družbe, tri člane, predstavnike delavcev družbe, pa svet delavcev družbe.
3
Predsednik nadzornega sveta je
vedno izvoljen izmed članov, ki jih izvoli skupščina delničarjev. Člani so izvoljeni za obdobje petih let in so lahko ponovno
izvoljeni.
26. redna skupščina delničarjev, ki je bila 9. julija 2020, je zaradi poteka mandata Jožetu Mermalu, Andreju Slaparju,
Julijani Kristl in Borisu Žnidariču za petletni mandat izvolila Jožeta Mermala, Mateja Lahovnika, Julijano Kristl in Borisa
Žnidariča. Poleg njih sta predstavnika kapitala v nadzornem svetu še Luka Cerar, ki ga je skupščina izvolila 6. julija
2023, in Mojca Osolnik Videmšek, ki jo je skupščina ponovno izvolila 11. julija 2024.
Nadzornemu svetu predseduje Jože Mermal. Njegova namestnika sta predstavnik delničarjev Matej Lahovnik in
predstavnica zaposlenih Mateja Vrečer. Predsednika nadzornega sveta v primeru odsotnosti nadomešča predstavnik
delničarjev. Če je odsoten tudi on, ga nadomešča predstavnica zaposlenih.
Delo nadzornega sveta poteka v skladu z zakonodajo, priporočili strokovnih združenj, zlasti Združenja nadzornikov
Slovenije, in drugimi priporočili dobre prakse, predvsem s Slovenskim kodeksom upravljanja javnih delniških družb.
3
Pojasnilo za ESRS 2 GOV-1 Vloga upravnih, poslovodnih in nadzornih organov (21(b) zastopanost zaposlenih in drugih delavcev)

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
22
Plačila, povračila in druge ugodnosti članov nadzornega sveta niso neposredno odvisne od uspešnosti poslovanja
družbe in so prikazane v Računovodskem poročilu, v Pojasnilih h konsolidiranim računovodskim izkazom (v pojasnilu
30 Posli s povezanimi osebami), in v Poročilu o prejemkih članov uprave in nadzornega sveta družbe Krka, ki ga
obravnava skupščina delničarjev. Člani nadzornega sveta poleg sejnin prejemajo fiksno plačilo za opravljanje funkcije ter
doplačila za članstvo v komisijah, za funkcijo predsednika nadzornega sveta ali njegovega namestnika, za predsedovanje
komisijam in za posebne naloge. Višina vseh vrst njihovih prejemkov je bila določena s sklepi 29. redne skupščine
delničarjev leta 2023.
Člani nadzornega sveta družbo in pristojne ustanove obveščajo o pridobivanju ali odsvojevanju delnic družbe, Krka pa te
informacije javno objavlja. V Računovodskem poročilu, v Pojasnilih h konsolidiranim računovodskim izkazom (v pojasnilu
30 Posli s povezanimi osebami), je predstavljeno, koliko delnic družbe imajo v lasti člani nadzornega sveta.
Področje nasprotja interesov članov nadzornega sveta poleg ZGD-1 operativno ureja Poslovnik nadzornega sveta.
Člani nadzornega sveta pri svojem delovanju upoštevajo cilje družbe in jim podrejajo morebitne drugačne osebne interese
ali posamične interese tretjih oseb. Vsi člani nadzornega sveta so izpolnili vprašalnik o nasprotju interesov, ki je dostopen
na Krkini spletni strani. Ravnanje članov, če pride do nasprotja interesov, je opredeljeno v Poslovniku nadzornega sveta,
ki je dostopen na spletni strani (http://www.krka.si/sl/za-vlagatelje/arhivi/dokumenti-o-upravljanju-druzbe/). Nasprotje
interesov lahko pomeni zadržek pri glasovanju. Obstoj bistvenega nasprotja interesov, ki ni zgolj začasne narave, je lahko
v razmerju do posameznega člana nadzornega sveta razlog za prenehanje njegovega mandata in se presoja že ob pripravi
predloga za njegovo izvolitev.
Delo nadzornega sveta in njegovih komisij je natančneje predstavljeno v Poročilu nadzornega sveta Krke, d. d.,
Novo mesto za leto 2024, ki je bilo objavljeno sočasno z Letnim poročilom 2024 na spletnem portalu Ljubljanske borze
SEOnet (http://seonet.ljse.si), na Varšavski borzi prek sistema ESPI in na Krkini spletni strani.
Člani nadzornega sveta
Jože Mermal
predsednik nadzornega sveta
Jože Mermal, rojen leta 1954, iz Ljubljane, univerzitetni diplomirani ekonomist, je leta 2019, ko je družba BTC prešla
na enotirni sistem upravljanja, postal predsednik upravnega odbora družbe. Pred tem je kot predsednik uprave več kot
26 let uspešno vodil družbo BTC, v kateri na različnih odgovornih funkcijah ustvarja in deluje že od leta 1978.
Bil je pobudnik in vodja projekta prestrukturiranja in preobrazbe nekdanjih javnih skladišč v uspešno, dinamično in
hitrorastočo gospodarsko družbo ter hkrati v enega od največjih poslovnih, nakupovalnih, zabaviščnih, rekreativnih,
kulturnih in inovacijskih centrov v Evropi BTC City. Kot utemeljitelj in strateg sodobne družbe BTC stremi k nenehnemu
vlaganju v razvoj, ki vodi k dolgoročnemu cilju, ta pa je »BTC odprta družba, družba prihodnjih generacij«. Pod njegovim
vodstvom je prek številnih dejavnosti povezana z dolgoročnimi poslovnimi partnerji in postaja svojevrsten ekosistem, ki pri
iskanju poslovnih priložnosti vidi izzive v širši družbi, globalizaciji, inovacijah in trajnostnem razvoju.
V sodelovanju z Mestno občino Ljubljana je aktivno sodeloval tudi pri nastajanju 230 hektarov velikega urbanističnega
projekta mesta Ljubljana »Partnerstvo Šmartinska«, v okviru katerega so bili zgrajeni Kristalna palača, Radisson Blu Plaza
Hotel in Ikea. Skupaj z Mestno občino Ljubljana je sodeloval tudi pri nastajanju Intermodalnega logističnega terminala
Ljubljana.
Pod njegovim vodstvom je bilo leta 2015 ustanovljeno podjetje ABC pospeševalnik, katerega temeljno poslanstvo je razvoj
start-up ekosistema. Ključne vodstvene funkcije opravlja tudi v športnih organizacijah in v okviru mednarodnih športnih
dogodkov.
Družba BTC je pod njegovim vodstvom prejela številne nagrade in priznanja za projekte v širšem okolju. Vključuje se tudi
v dogodke na kulturnem, športnem, izobraževalnem, humanitarnem in znanstvenem področju, ki jih osebno podpira in se
pri tem tudi angažira.
Jože Mermal je za svoje delo prejel številne nagrade, med njimi leta 1997 nagrado manager leta in leta 2001 strokovno
priznanje Slovenskega društva za odnose z javnostmi in komunikacijsko odličnost Primus. Zaradi podpiranja kulture je

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
23
prejel naziv mecen leta 2011 v kulturi. Za vizionarsko vodenje in ustvarjanje v družbi BTC je leta 2012 prejel nagrado Vision
Manager, ki jo podeljujejo strokovnjaki za odnose z javnostjo iz Jugovzhodne Evrope. Leta 2013 mu je Mestna občina
Ljubljana podelila nagrado Marjana Rožanca za dosežke na športnem področju. Prejel je tudi nagrado Gospodarske
zbornice Slovenije za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke v kategoriji velikih podjetij za leto 2013. Pod njegovim
vodstvom je družba BTC postala prvo in do danes edino slovensko podjetje, katerega delnice so kotirale na Londonski
borzi. Leta 2015 je prejel zlato plaketo Združenja Manager za več kot dve desetletji podpore združenju, leta 2016 pa
ugledno nagrado naj menedžer Jugovzhodne Evrope, ki jo podeljuje Evropska neodvisna agencija. Za zasluge za ugled,
pomen in razvoj občine Ljubljana ter razvoj njenih dobrih medmestnih in mednarodnih odnosov je leta 2017 prejel najvišje
priznanje Mestne občine Ljubljana, naziv častni meščan Ljubljane. Po izboru najboljših menedžerjev in podjetij iz Srednje
in Jugovzhodne Evrope je leta 2019 prejel nagrado evropski naj menedžer in naj podjetje, ki jo podeljujejo za življenjsko
delo. Leta 2020 mu je Združenje Manager podelilo nagrado za življenjsko delo na področju menedžmenta. Leta 2024 je
prejel dve nagradi za življenjsko delo: veliko nagrado in priznanje za življenjsko delo v podjetništvu, imenovano ustvarjalci
za stoletja, za leto 2023 v okviru Svetovnega kongresa podjetnikov v Črni gori in nagrado SPORTO za prizadevanje
na športnem področju.
Prof. dr. Matej Lahovnik
namestnik predsednika nadzornega sveta
Matej Lahovnik, doktor ekonomskih znanosti, je redni profesor na Ekonomski fakulteti v Ljubljani, kjer je zaposlen od leta
1995. Kot raziskovalec, pedagog in mentor se ukvarja s strateškim upravljanjem, združitvami in prevzemi, organizacijo ter
poslovnimi spretnostmi. Dvakrat je bil minister za gospodarstvo v vladi Republike Slovenije. Med pogajanji za vstop
Slovenije v OECD je vodil pogajalski skupini za korporativno upravljanje in naložbe. Je član strateškega sveta vlade
za makroekonomska vprašanja.
Sodeloval je pri številnih znanstvenoraziskovalnih projektih o obnašanju podjetij in finančnih ustanov v obdobju tranzicije,
strategiji gospodarskega razvoja Slovenije ter konkurenčnih strategijah slovenskih in hrvaških podjetij, prevzemih podjetij
v državah v tranziciji in regulaciji trgov po vstopu v EU. Je avtor ali soavtor številnih prispevkov s področja strateškega
upravljanja ter združitev in prevzemov podjetij, objavljenih v znanstvenoraziskovalnih revijah ali predstavljenih
na konferencah, soavtor znanstvene monografije ter avtor oziroma soavtor dveh univerzitetnih učbenikov.
Dr. Boris Žnidar
predsednik komisije za kadrovska vprašanja
Boris Žnidarič, doktor družbenih znanosti in magister prava, je bil do upokojitve član uprave Kapitalske družbe. Pred tem
je uspešno delal na številnih področjih v Skupini Triglav. Opravljal je funkcijo pomočnika predsednika uprave Zavarovalnice
Triglav, kjer je poleg vodenja in usmerjanja direktorjev organizacijskih enot vodil strateško področje kadrovskega
menedžmenta v odvisnih družbah. Bil je član uprave zagrebškega Triglav osiguranja. Vodil je celjsko območno enoto
Zavarovalnice Triglav ter centralno službo za preprečevanje in odkrivanje zavarovalniških goljufij. Pred tem je bil
svetovalec člana uprave za strateško področje kadrovskega menedžmenta v Skupini Triglav ter pomočnik direktorja
za pravne, kadrovske in splošne zadeve v ljubljanski območni enoti. Ima potrdilo o usposobljenosti za člana nadzornih
svetov, raznovrstne izkušnje v zavarovalništvu in je poleg tega habilitiran visokošolski učitelj.
Mojca Osolnik Videmšek
predsednica revizijske komisije
Mojca Osolnik Videmšek, rojena leta 1966, univerzitetna diplomirana ekonomistka, je članica uprave Gorenjske banke,
d. d., odgovorna za področje upravljanja tveganj. V Gorenjski banki deluje od leta 2014, najprej kot članica uprave
(20142019), nato kot članica poslovodstva odvisne družbe GB Leasing, d. o. o. (2019–2022), od leta 2022 ponovno kot
članica uprave.
Preden se je zaposlila v Gorenjski banki, je pokrivala različna delovna področja v NLB, d. d., povezana predvsem
s korporativnim upravljanjem NLB Skupine. Kot direktorica Sektorja za upravljanje kapitalskih naložb in nadzor je bila
članica več nadzornih svetov in revizijskih komisij v odvisnih družbah v Sloveniji in tujini. Opravljala je tudi funkcijo
direktorice kabineta uprave in nato generalne sekretarke NLB.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
24
Izkušnje z vodenjem in upravljanjem je pridobila tudi na področju javne uprave. Od septembra 1994 do aprila 1999 je bila
vodja Kabineta predsednika Vlade Republike Slovenije, med letoma 2001 in 2003 direktorica Urada predsednika Vlade
Republike Slovenije, v letu 2000 pa krajši čas generalna sekretarka na Ministrstvu za zunanje zadeve. Ima certifikat
Združenja nadzornikov Slovenije in je tri mandate aktivno sodelovala v njegovem upravnem odboru.
Prof. dr. Julijana Kristl
Prof. dr. Julijana Kristl, doktorica farmacevtskih znanosti, je bila zaposlena na Fakulteti za farmacijo Univerze v Ljubljani
(1977–2021). Izpopolnjevala se je na Univerzi v Ženevi in na Univerzi v Lyonu, pa tudi v farmacevtski industriji.
Svojo znanstveno pot je začela na področju farmacevtske tehnologije. Med njene največje dosežke spadata trajnostni
razvoj in uveljavitev farmacevtske nanotehnologije v Sloveniji in širše. Začela je z razvojem in vrednotenjem nanodostavnih
sistemov učinkovin, ki podpirajo zdravljenje na inovativen način in po novih mehanizmih. Med odmevne znanstvene
dosežke spadajo razvoj in raziskave lipidnih in polimernih nanostruktur (različnih nanodelcev in nanovlaken), odkritje
mehanizmov za povečanje topnosti in biološke uporabnosti učinkovin ter razumevanje soodvisnosti med strukturno
zgradbo in odzivom celic po stiku z njimi v realnem času. Pri tem je dosegla več prebojev, ki so jo umestili med svetovno
priznane farmacevtske nanotehnologe. Leta 2021 ji je Ministrstvo Republike Slovenije za izobraževanje, znanost in šport
podelilo Zoisovo nagrado za življenjsko delo, leta 2022 pa je prejela naziv zaslužna profesorica Univerze v Ljubljani za
pomemben prispevek k razvoju farmacevtske znanosti in predano pedagoško in znanstveno delo.
V svoji karieri je opravljala številne vodstvene funkcije bila je prodekanja, predstojnica Katedre za farmacevtsko
tehnologijo, dekanja Fakultete za farmacijo in prorektorica na Univerzi v Ljubljani (po dva mandata). Kot članica vseskozi
deluje v številnih pomembnih komisijah in odborih na državni in univerzitetni ravni. Od leta 2021 je aktivna v svetu
Nacionalne agencije za kakovost visokega šolstva, v Združenju nadzornikov Slovenije, v Slovenskem farmacevtskem
društvu in Odboru Republike Slovenije za podelitev nagrad in priznanj za izjemne dosežke.
Življenjsko poslanstvo zaslužne profesorice Julijane Kristl je raziskovanje, generiranje znanja ter prenašanje odkritij
na študente, znanstveno skupnost in v gospodarstvo. Za svoje profesionalno ustvarjanje si postavlja visoke cilje in je
vedno usmerjena v prihodnost in družbeno korist. Njeno znanje in osebne kompetence, samostojnost in neodvisnost so
dobra osnova za uspešno delovanje v Krkinem nadzornem svetu.
Mag. Luka Cerar
Luka Cerar, rojen leta 1976, magister znanosti, je v Albaugh TKI, d. o. o., podpredsednik za področje financ. Pristojen je
za finance, zakladništvo, kontroling, strateško načrtovanje, poročanje, IT in davke na območju Evrope, Bližnjega vzhoda
in Afrike, kjer na treh proizvodnih lokacijah deluje 15 Albaughovih pravnih oseb. Skupina Albaugh spada med vodilne
svetovne proizvajalce najsodobnejših izdelkov za zaščito kmetijskih pridelkov in rastlin.
Pred zaposlitvijo v tem podjetju je bil finančni direktor Atlantic Grupe v Sloveniji. Zelo veliko izkušenj je pridobil
v farmacevtski dejavnosti. Med letoma 2001 in 2019 je uspešno opravljal številne odgovorne naloge na strateškem in
finančnem področju v Novartisu in Sandozu, kjer je 12 let deloval v tujini (v Avstriji, Nemčiji, na Danskem, Hrvaškem).
Nazadnje je bil finančni direktor Novartisove podružnice v Sloveniji in tudi njen direktor. V letu 2018 je od Novartisa
Slovenije prejel nagrado za tim leta, leta 2016 pa ga je Novartis nagradil za izboljšave pri analizah uspešnosti. Leta 2013
je od Sandoza prejel nagrado za najboljšo prakso na področju financ.
Diplomiral je leta 2000 na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani in pridobil naziv univerzitetni diplomirani ekonomist.
Študij je nadaljeval v Združenem kraljestvu in Franciji, in sicer na Westminster Business School in SKEMA Business
School, kjer je leta 2004 magistriral iz mednarodnih financ. Na Harvard Business School je leta 2007 pridobil Novartisovo
finančno diplomo.
Je imetnik potrdila Združenja nadzornikov Slovenije o usposobljenosti za opravljanje funkcije člana nadzornega sveta.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
25
Dr. Mateja Vrečer
namestnica predsednika nadzornega sveta
Dr. Mateja Vrečer je v Krki zaposlena od leta 1990. Zaposlila se je kot diplomirana inženirka farmacije, nato pa je naredila
strokovni izpit ter magisterij in doktorat iz farmacevtskih znanosti. Kariero je začela v Sektorju za razvoj in raziskave, kjer
je vodila projekte do registracije in lansiranja v Sloveniji. Od leta 1997 je delala na področju upravljanja kakovosti kot
namestnica direktorice Sektorja za upravljanje kakovosti in od marca 2007 tudi kot vodja Službe za zagotavljanje kakovosti
na mednarodnem področju. Vodila je področje reklamacij kupcev, pogodbenega sodelovanja, preverjanja in odobravanja
dobaviteljev ter inšpekcije in presoje partnerjev. Septembra 2011 je prevzela vodenje Upravljanja kakovosti.
Leta 2023 je prejela nagrado mag. Borisa Andrijaniča za izjemne dosežke.
Predstavnica zaposlenih v nadzornem svetu je bila že v prejšnjih mandatnih obdobjih. Svet delavcev jo je za predstavnico
zaposlenih izvolil tudi za novo mandatno obdobje, ki se je začelo 21. junija 2024.
Dr. Mari Božič
Dr. Mari Božič, rojena leta 1964, je pomočnica vodje Farmacevtskega razvoja. V Krki je zaposlena od leta 1981.
Po izobrazbi je diplomirana ekonomistka, specialistka poslovne ekonomije, magistrica znanosti s področja menedžmenta
in doktorica znanosti s področja menedžmenta kakovosti. Srednješolsko izobrazbo farmacevtske in kemijske smeri je
nadgradila s študijem in izkušnjami, ki jih je pridobila z delom na različnih področjih v proizvodnji ter v razvoju in raziskavah
zdravil. Od leta 2004 je pri Slovenskem institutu za kakovost in meroslovje (SIQ) registrirana kot notranja presojevalka
sistema vodenja kakovosti.
Z znanjem in bogatimi delovnimi izkušnjami je leta 2002 vzpostavila sistem kakovosti v Piloti farmacevtskega razvoja. Leta
2007 je prevzela njeno vodenje in svoje naloge uspešno opravljala skoraj 17 let. Ob širitvah razvojnih zmogljivosti je bila
članica več projektnih skupin. Največji projekt je bil gradnja nove Pilote farmacevtskega razvoja leta 2018.
Od leta 2005 je članica sveta delavcev Krke, od leta 2023 pa njegova predsednica. Je tudi članica predsedstva Združenja
svetov delavcev Slovenije. Nenehno izpopolnjuje svoje strokovno znanje in je aktivna na področju ekonomske
demokracije. Njeno raziskovanje se nanaša predvsem na zaposlene in njihove medsebojne odnose. Sodeluje
na strokovnih konferencah ter objavlja članke v domačih in tujih publikacijah. Je soavtorica znanstvene monografije.
Oktobra 2024 je bila za štiriletni mandat izvoljena za predsednico strateškega sveta Fakultete za organizacijske študije.
Svet delavcev jo je za članico nadzornega sveta, predstavnico zaposlenih, izvolil za petletno mandatno obdobje, ki se je
začelo 21. junija 2024. Je imetnica certifikata Združenja nadzornikov Slovenije, s katerim izkazuje, da ima ustrezna
strokovna znanja za opravljanje funkcije člana nadzornega sveta in upravnega odbora.
Mag. Tomaž Sever
Mag. Tomaž Sever, rojen leta 1967, je magistriral iz poslovodenja in organizacije, po osnovni izobrazbi pa je univerzitetni
diplomirani inženir strojništva. V Krki je zaposlen od leta 1995. Je namestnik direktorja Prodaje z zadolžitvami direktorja
Regije Srednja Evropa. Področja njegovega delovanja so skrb za raziskavo trgov, predlaganje in razvijanje Krkinega
nastopa na posameznih trgih, definiranje prodajne ponudbe, predlaganje cenovne strategije za posamezne trge,
sodelovanje pri načrtovanju promocijskih dejavnosti, oblikovanje, razvijanje in upravljanje distribucijskih poti, sodelovanje
pri ustvarjanju prodajne mreže v tujini. Pred zaposlitvijo v Krki je od leta 1992 do leta 1995 delal v podjetju IBM Slovenija,
d. o. o., kjer je bil najprej prodajni zastopnik za informacijske sisteme, kasneje pa je vodil projekte uvajanja informacijskih
sistemov.
Funkcijo člana nadzornega sveta Krke je kot predstavnik zaposlenih opravljal že v štirih mandatnih obdobjih. Svet delavcev
ga je za predstavnika zaposlenih v nadzornem svetu izvolil tudi za novo mandatno obdobje, ki se je začelo 21. junija 2024.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
26
Borut Šterbenc
neodvisni strokovnjak za računovodstvo ali revizijo, član revizijske komisije
Pooblaščeni revizor Borut Šterbenc, rojen leta 1978 v Ljubljani, je na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani pridobil naziv
univerzitetnega diplomiranega ekonomista. S 1. januarjem 2020 je prevzel mesto predsednika uprave Kolpe, d. d., Metlika.
Do leta 2011 je v revizijski družbi KPMG kot odgovorni vodja projektov načrtoval, vodil in izvajal zahtevnejše revizije, med
drugim v družbah Krka, Intereuropa, Sava, NEK, Lama. Je tudi član nadzornega odbora Pokojninske družbe A, d. d., in
izkušen poročevalec organom upravljanja in nadzora. Je imetnik licence za pooblaščenega revizorja, vpisan v register
pooblaščenih revizorjev pri Agenciji za nadzor nad revidiranjem, ter imetnik potrdila o usposobljenosti za člana nadzornega
sveta, ki ga je izdalo Združenje nadzornikov Slovenije. Govori angleško, hrvaško in rusko.
Uprava družbe Krka
Uprava ima zlasti naslednje naloge:
samostojno in neposredno vodi družbo in sprejema poslovne odločitve,
s predhodnim soglasjem nadzornega sveta sprejema strategijo razvoja skupine Krka,
zagotavlja ustrezno obvladovanje tveganj,
ravna s skrbnostjo vestnega in poštenega gospodarstvenika ter varuje poslovne skrivnosti.
Upravo sestavlja pet članov:
predsednik uprave,
trije člani in
članica uprave, delavska direktorica, ki predstavlja in zastopa interese delavcev v zvezi s kadrovskimi in
socialnimi vprašanji.
4
Predsednik in ostali člani Krkine uprave v letu 2024 niso bili član organov vodenja ali nadzora zunaj skupine Krka.
Mandat članov uprave traja šest let z možnostjo ponovnega imenovanja. Proces kandidiranja in izbire članov uprave je
potekal v letu 2021, ko je nadzorni svet imenoval upravo za mandatno obdobje, ki se je začelo 1. januarja 2022.
Delovanje uprave ter razdelitev področij in nalog med posameznimi člani določa Poslovnik o delu uprave. Način
delovanja je usklajevanje mnenj in soglasno odločanje. V skladu s Pravili organiziranosti in Poslovnikom o delu uprave
imajo člani uprave tudi operativne naloge na področju vodenja. Vsak je odgovoren za določeno število organizacijskih
enot, s čimer je omogočeno neposredno sodelovanje med upravo in direktorji organizacijskih enot.
Upravi pri njenem delu pomagajo naslednji organi:
odbor direktorjev,
prodajni odbor,
razvojni odbor,
odbor za kakovost,
odbor za investicije,
odbor za kadre,
odbor za informacijske tehnologije,
odbor za ekonomiko in finance,
odbor za korporativno pojavljanje v javnosti in
odbor za trajnostnost.
Odbore sestavljajo člani uprave, vodstveni delavci in strokovnjaki za posamezna področja v Krki. Odbori pripravljajo
poslovno politiko in strateške usmeritve za posamezna področja ter imajo nekatere pristojnosti za odločanje o izvajanju
letnih načrtov. Nekateri odbori imajo tudi pristojnosti na področju upravljanja tveganj.
4
Pojasnilo za ESRS 2 GOV-1 Vloga upravnih, poslovodnih in nadzornih organov (21(b) zastopanost zaposlenih in drugih delavcev)

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
27
Plačila, povračila in druge ugodnosti članov uprave so določene s politiko prejemkov organov vodenja in nadzora
(člen 294(a) ZGD-1) ter pogodbami o opravljanju dela, ki so sklenjene med nadzornim svetom in posameznim članom
uprave ter skladne z omenjeno politiko prejemkov. V skladu z zahtevami ZGD-1 obravnavajo politike prejemkov uprav
skupščine delničarjev s posvetovalnim sklepom.
Plačila članom uprave v letu 2024 so bila izplačana v denarju. Podatki o prejemkih uprave so objavljeni v Računovodskem
poročilu, v Pojasnilih h konsolidiranim računovodskim izkazom (v pojasnilu 30 Posli s povezanimi osebami), in v Poročilu
o prejemkih članov uprave in nadzornega sveta družbe Krka, ki ga obravnava skupščina delničarjev (člen 294(b) ZGD-1).
Člani uprave in z njimi povezane osebe družbo in pristojne ustanove obvestijo o vsaki pridobitvi ali odsvojitvi delnic
družbe ali z njo povezane družbe. Krka te informacije javno objavlja.
Dolžnosti članov uprave glede obvladovanja morebitnih nasprotij interesov ureja ZGD-1, operativno pa še Poslovnik
o delu uprave, ki temelji na dobri praksi, zlasti Slovenskem kodeksu upravljanja javnih delniških družb. Poslovnik poudarja,
da morajo biti člani uprave na vseh področjih lojalni družbi. Nemudoma, najkasneje v treh dneh po nastopu morebitnega
nasprotja interesov, ga morajo razkriti nadzornemu svetu in upravi. Med opravljanjem funkcije morajo spoštovati prepoved
konkurence. Članstvo v nadzornih svetih družb zunaj skupine Krka lahko v skladu s poslovnikom sprejmejo šele
po predhodnem obvestilu nadzornega sveta in pridobitvi njegovega soglasja. Noben član uprave družbe Krka v letu 2024
ni bil član nadzornih organov družb zunaj skupine Krka. Nasprotje interesov članov uprave se presoja že ob njihovem
imenovanju.
V zvezi s pooblastili uprave je 29. skupščina delničarjev, ki je bila 6. julija 2023, upravo za 36 mesecev pooblastila
za pridobivanje lastnih delnic, pri čemer skupni delež vseh lastnih delnic ne sme preseči 10 % osnovnega kapitala
družbe, kar vključuje tudi delnice, ki jih ima družba že v lasti. Družba je glede programa nakupov lastnih delnic javnost
obvestila na spletnem portalu Ljubljanske borze SEOnet (http://seonet.ljse.si).
Člani uprave
Jože Colarič
predsednik uprave in generalni direktor
Rodil se je leta 1955 v Brežicah. Po končani gimnaziji v Novem mestu je nadaljeval šolanje na Ekonomski fakulteti
v Ljubljani in študij končal leta 1979.
V Krki je zaposlen od leta 1982. Začel je v Finančnem sektorju, kjer je bil najprej vodja Oddelka za devizno-plačilni promet
in nato pomočnik direktorja. Leta 1989 je prevzel vodenje Službe izvoza v Eksport-import sektorju in čez dve leti postal
namestnik direktorja sektorja.
V začetku leta 1993 je bil imenovan za namestnika generalnega direktorja za trženje in finance, septembra istega leta pa
je prevzel še vodenje sektorja Marketing in prodaja.
Leta 1997 je bil imenovan za člana uprave. Naslednje leto ga je nadzorni svet podjetja imenoval za namestnika
predsednika uprave, leta 2002 pa ga je evidentiral kot bodočega predsednika uprave in mandatarja za pripravo predloga
nove uprave.
Na seji 12. julija 2004 ga je nadzorni svet imenoval za predsednika uprave in generalnega direktorja. Petletni mandat je
nastopil 1. januarja 2005. Na seji 21. januarja 2009 ga je nadzorni svet imenoval za naslednji mandat, ki se je začel
1. januarja 2010 in je trajal šest let. Pod njegovim vodstvom je Krka postala ena od vodilnih generičnih farmacevtskih družb
na svetu in si ustvarila dobro podlago za rast. Delovanje Jožeta Colariča temelji na domačem znanju, novih izdelkih,
vsakoletnem vlaganju, zaposlovanju in stalnem izplačevanju dividend. Člani Krkinega nadzornega sveta so ga zato leta
2015 soglasno imenovali za predsednika uprave in generalnega direktorja za novo šestletno mandatno obdobje, ki se je
začelo 1. januarja 2016. Po poteku tega mandata so ga ponovno imenovali za predsednika uprave in generalnega
direktorja za novo šestletno mandatno obdobje, ki ga je nastopil 1. januarja 2022. Soglasno so za mandatno obdobje
2022–2027 potrdili tudi upravo, ki jo je predlagal Jože Colarič, ter članico uprave – delavsko direktorico, ki jo je predlagal
svet delavcev. Sestava uprave v mandatnem obdobju 20222027 tako ostaja nespremenjena.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
28
Dr. Aleš Rotar
član uprave in direktor Razvoja in proizvodnje zdravil
Rodil se je leta 1960 v Zadru na Hrvaškem. Na ljubljanski Fakulteti za naravoslovje in tehnologijo, smer farmacija, je
diplomiral leta 1984, sedem let kasneje pa magistriral. Leta 1993 je končal mednarodni študij MBA na IEDC, Brdo.
Na Fakulteti za farmacijo v Ljubljani je doktoriral leta 2000.
V Krki se je zaposlil leta 1984 v Oddelku za stabilnost. Leta 1991 je postal vodja Oddelka za farmacevtsko tehnologijo,
dve leti kasneje pa je prevzel vodenje Službe za razvoj farmacevtike v Sektorju za raziskave in razvoj. Leta 1998 je bil
imenovan za namestnika direktorja omenjenega sektorja, leta 1999 pa za njegovega direktorja.
Za člana uprave je bil imenovan leta 2001, drugi mandat je nastopil 31. julija 2002 ter bil ponovno imenovan za obdobje
od 31. julija 2007 do 31. decembra 2009. Od leta 2002 je direktor Razvoja in raziskav. Nadzorni svet družbe ga je na seji
29. julija 2009 znova imenoval za člana uprave za šestletno mandatno obdobje, ki se je začelo 1. januarja 2010. Aleš Rotar
je odločilno pomagal razvijati znanje ter vzpostaviti poslovne funkcije za Krkin lastni razvoj in raziskave. Zaradi uspešnega
dela ga je nadzorni svet na predlog Jožeta Colariča novembra 2015 soglasno imenoval za člana uprave za mandatno
obdobje 2016–2021, v katerem je uspešno združil razvojne in proizvodne procese v eno od Krkinih največjih
organizacijskih enot Razvoj in proizvodnja zdravil. Zaradi številnih sinergij med strokovnjaki v razvoju in proizvodnji sta se
izboljšala prenos tehnologij in upravljanje življenjskega cikla izdelkov, zaradi česar se je povečala tudi proizvodnja.
Med njegovim delovanjem je Krka število lansiranih izdelkov skoraj podvojila.
Na predlog Jožeta Colariča ga je nadzorni svet v letu 2021 soglasno imenoval za člana uprave tudi v novem šestletnem
mandatu, ki se je začel 1. januarja 2022.
Dr. Vinko Zupančič
član uprave in direktor Razvoja in proizvodnje učinkovin z oskrbo
Rodil se je leta 1971 v Novem mestu. Gimnazijo je končal v Novem mestu. Na Fakulteti za farmacijo je diplomiral leta 1996
in dobil naziv magister farmacije. Strokovni izpit je opravil leta 1998, leta 2010 pa doktoriral na Fakulteti za farmacijo
v Ljubljani.
V Krki se je leta 1997 zaposlil kot pripravnik v Službi skladišč in transporta v Oskrbi z izdelki. V letu 1998 je delal kot
tehnolog skladiščenja in nato še kot samostojni tehnolog skladiščenja. Leta 2000 je prevzel delo pomočnika vodje Službe
skladišč in transporta, v letu 2002 pa je postal namestnik vodje Logističnega centra v Oskrbi z izdelki. S 1. februarjem
2004 je bil imenovan za direktorja Krkinega predstavništva v Bangaloreju v Indiji. V Slovenijo se je vrnil 1. julija 2005 in
prevzel delo vodje Logističnega centra v Oskrbi z izdelki. Za namestnika direktorja Oskrbe z izdelki je bil imenovan
s 1. decembrom 2008, za direktorja Oskrbe z izdelki pa s 1. januarjem 2010.
Nadzorni svet družbe ga je na seji 29. julija 2009 imenoval za člana uprave za šestletno mandatno obdobje, ki se je začelo
1. januarja 2010. Krkina pomembna konkurenčna prednost je, da sama proizvaja velik del potrebnih učinkovin in surovin,
zato dosega boljšo ekonomiko izdelkov in krajše odzivne čase. Vinko Zupančič je ključno prispeval k uspehu te strategije.
Na predlog Jožeta Colariča ga je nadzorni svet leta 2015 soglasno imenoval za člana uprave za mandatno obdobje
2016–2021. V njem je uspešno vodil razvoj in proizvodnjo surovin ter oskrbno verigo. Z vidika končnih izdelkov je bila
posebno pomembna njegova vloga pri obvladovanju oskrbne verige od izboljševanja ekonomike surovin
do optimizacije procesov. Stalno je izboljševal tudi izkoriščenost skladiščnih zmogljivosti ter optimiziral uporabo cestnega
in drugega transporta.
Na predlog Jožeta Colariča ga je nadzorni svet v letu 2021 soglasno imenoval za člana uprave za nov šestletni mandat,
ki se je začel 1. januarja 2022.
David Bratož
član uprave
David Bratož, univerzitetni diplomirani ekonomist, se je rodil leta 1976 v Novem mestu. Po končani novomeški gimnaziji je
šolanje nadaljeval na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani in leta 2000 diplomiral na poslovnem oddelku, smer finance.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
29
Kariero v Krki je začel leta 2001 v Finančnem sektorju, kjer je izpeljal več pomembnih projektov. Leta 2003 je začel delati
v Prodaji, v Regiji Srednja Evropa, odgovoren pa je bil predvsem za poljski trg. Zaradi uspešnega dela je leta 2007 postal
direktor družbe Krka - Polska in operativno vodil marketing, prodajo, proizvodnjo in distribucijo. Dve leti zatem je postal
predsednik upravnega odbora.
Skupaj s sodelavci je Krko - Polsko razvil v eno od Krkinih največjih in najuspešnejših odvisnih družb. Med njegovim
vodenjem sta se na Poljskem podvojili tako prodaja kot količina proizvedenih izdelkov, kar je njemu in Krki - Polski prineslo
številne nagrade.
David Bratož podrobno pozna delovanje vseh poslovnih funkcij velikega podjetja. Na predlog Jožeta Colariča ga je
nadzorni svet leta 2015 prvič imenoval za člana uprave za mandatno obdobje 20162021. V njem je imel pomembno vlogo
pri prenovi Krkine razvojne strategije, odgovoren pa je bil tudi za obvladovanje financ, ekonomike mednarodnega in
domačega poslovanja, kontroling skupine Krka, poslovno informiranje in razvoj poslovne informatike. Vzpostavil je
področje skladnosti poslovanja in korporativne integritete ter varstva osebnih podatkov. Med njegovim mandatom je Krka
še pospešila digitalizacijo in uporabo oblačnih tehnologij ter nadgradila področje informacijske varnosti. Vodi strokovno
skupino, ki v Krki nadgrajuje področje trajnostnega upravljanja. Kot član uprave uspešno sodeluje s svetom delavcev in
sindikatoma, pokriva pa tudi področja, povezana z rekreacijo, prehrano in stanovanjsko problematiko zaposlenih, ter Krkina
društva.
Je član nadzornega odbora Gospodarske zbornice Slovenije.
Na predlog Jožeta Colariča ga je nadzorni svet v letu 2021 soglasno imenoval za člana uprave za nov šestletni mandat,
ki se je začel 1. januarja 2022.
Milena Kastelic
članica uprave – delavska direktorica, namestnica direktorice Proizvodnje zdravil za področje
Milena Kastelic, univerzitetna diplomirana inženirka živilske tehnologije, se je rodila leta 1968 v Novem mestu. Novomeško
gimnazijo je končala leta 1986 in se vpisala na Biotehniško fakulteto v Ljubljani, smer živilska tehnologija. Njena diplomska
naloga z naslovom Vrednotenje glukoamilazne aktivnosti kvasovke Saccharomyces diastaticus je bila leta 1991 nagrajena
s Prešernovo nagrado za študente. Leta 1993 je končala še usposabljanje na nemškem inštitutu za organizacijo dela
REFA.
V Krki uspešno dela od leta 1992, njena poklicna pot je že skoraj tri desetletja tesno povezana z zdravilnimi rastlinami in
proizvodnjo izdelkov brez recepta oziroma izdelkov na recept za uporabo v humani in veterinarski medicini. Pripravništvo
je opravljala v Programu pomožnih zdravil in zelišč ter ga uspešno končala z nalogo o tehnologiji sušenja rastlinskih
surovin. Pet let je delala kot proizvodna tehnologinja in leta 1996 postala vodja Obrata za proizvodnjo zelenih zdravil, ki
ga je po preimenovanju v Obrat Bršljin uspešno vodila do aprila 2018. Od januarja 2016 do julija 2021 je vodila tudi
Proizvodnjo poltrdnih, tekočih in ostalih oblik, julija 2021 pa je prevzela naloge namestnice direktorice Proizvodnje zdravil
za področje in deluje na področju izobraževanja zaposlenih.
Kot Krkina notranja presojevalka je 15 let prispevala k izboljševanju poslovnih procesov v družbi. Tako je spoznala tudi
delo drugih organizacijskih enot in pomen trdnih povezav med njimi ter rezultate vzajemnega sodelovanja.
Svet delavcev jo je leta 2015 predlagal za delavsko direktorico, nadzorni svet pa jo je novembra 2015 prvič imenoval
za članico uprave – delavsko direktorico za mandatno obdobje 2016–2021. Med zaposlenimi uživa veliko zaupanje, zato
jo je svet delavcev leta 2021 ponovno izvolil za delavsko direktorico.
V skladu s tem jo je nadzorni svet v letu 2021 soglasno imenoval za članico uprave delavsko direktorico za nov šestletni
mandat, ki se je začel 1. januarja 2022.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
30
Opis politike raznolikosti v zvezi z zastopanostjo v organih vodenja ali nadzora družbe
Krka v letu 2024
V Krki od leta 2020 velja Politika raznolikosti organov vodenja in nadzora, ki jo od leta 2024 dopolnjuje Politika
raznolikosti, pravičnosti in vključevanja v skupini Krka.
V petčlanski upravi družbe so bili konec leta 2024 ena članica in štirje člani, v devetčlanskem nadzornem svetu pa štiri
članice in pet članov. Skupaj je bilo v upravi in nadzornemu svetu pet članic in devet članov. V nadzornem svetu je v letu
2024 delalo 44,4 % članic, v upravi in nadzornem svetu skupaj pa 35,7 % članic.
Zastopanost spolov, ki se izračuna kot povprečno razmerje med ženskami in moškimi, je v letu 2024 za upravo znašalo
0,25, za nadzorni svet pa 0,64.
Krkin odbor direktorjev je podrejen upravi ter je najvišji interni organ družbe Krka in skupine Krka. Konec leta 2024 je bilo
v njem 12 članov (57,1 %) in devet članic (42,9 %). Konec leta 2024 je Krkina odvisna podjetja in predstavništva vodilo
21 direktoric (39,6 %) in 32 direktorjev (60,4 %).
5
Ključna področja Politike raznolikosti organov vodenja in nadzora v družbi Krka so spolna, generacijska in strokovna
raznolikost, cilj pa je zagotavljati uravnoteženo zastopanost spolov, primerno interdisciplinarnost in generacijski razpon
za prenos izkušenj in znanja. Obravnava zlasti raznolikost uprave in nadzornega sveta.
Politika raznolikosti, pravičnosti in vključevanja v skupini Krka velja za vse zaposlene v Krki in je osnova za nadaljnje
uveljavljanje Krkinih pričakovanj do poslovnih partnerjev v celotni vrednostni verigi.
Družba Krka je svojim zaposlenim že do zdaj zagotavljala enake možnosti ne glede na spol, raso, barvo kože, starost,
zdravstveno stanje oziroma invalidnost, versko, politično ali drugo prepričanje, članstvo v sindikatu, nacionalni ali socialni
izvor, družinski status, premoženjsko stanje, spolno usmerjenost ali druge osebne okoliščine.
Skrbniki Politike raznolikosti organov vodenja in nadzora so komisija za kadrovska vprašanja nadzornega sveta, nadzorni
svet, uprava, svet delavcev, morebitne komisije, ki so vključene v postopke izbire članov organov vodenja in nadzora, ter
Kadrovski sektor družbe Krka.
Krka vključuje načela Politike raznolikosti, pravičnosti in vključevanja v skupini Krka v strategijo, aktivnosti in vrednote ter
zagotavlja vire in podporo za njeno izvajanje, spremljanje in posodabljanje. Vodje na vseh ravneh so odgovorni za delo
v skladu z omenjenimi določili.
Upravljanje v skupini Krka
Skupino Krka sestavljajo obvladujoča družba Krka ter odvisne družbe v Sloveniji in zunaj nje. Odvisne družbe so praviloma
v 100-odstotni lasti družbe Krka in so organizirane kot družbe z omejeno odgovornostjo.
Za vse družbe v skupini Krka veljajo enotna pravila upravljanja, organiziranosti in delovanja, razen če lokalna zakonodaja
zahteva drugače. Obvladujoča družba postavlja strateške usmeritve in cilje za vse odvisne družbe ter spremlja
uresničevanje njihovih načrtov. Zaradi boljše povezave in nadzora poslovanja odvisnih družb uprava obvladujoče družbe
praviloma predstavlja skupščino odvisnih družb.
Izjema je skupni podvig v Indiji, ki sta ga leta 2024 ustanovila Krka in Laurus Labs Ltd. iz Indije. V novi družbi ima Krka
51-odstotni delež, Laurus pa 49-odstotnega. V petčlanskem odboru direktorjev družbe ima Krka tri predstavnike, eden
od njih je predsednik odbora.
Pomembnejša izjema glede na navedeno je tudi skupna družba Ningbo Krka Menovo Pharmaceutical Co. Ltd.
na Kitajskem, v kateri ima Krka 60-odstotni lastniški delež, kitajski partner Ningbo Menovo pa 40-odstotnega.
5
Pojasnilo za ESRS 2 GOV-1 Vloga upravnih, poslovodnih in nadzornih organov (21(a) število izvršnih in neizvršnih članov, 21(d) delež po spolu in zastopanost
spolov)

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
31
V tričlanskem odboru direktorjev te družbe ima Krka dva predstavnika, eden od njiju je predsednik odbora.
Notranja revizija
Notranja revizija svoje aktivnosti v skupini Krka izvaja na osnovi srednjeročnega in letnega načrta dela ter v skladu s pravili
(Mednarodnimi standardi strokovnega ravnanja pri notranjem revidiranju in Etičnim kodeksom).
V skladu z načrtom dela za leto 2024 je bilo opravljenih 18 rednih notranjerevizijskih pregledov. Vsi so potekali
po metodologiji Odbora sponzorskih organizacij Treadwayeve komisije (The Committee of Sponsoring Organizations of
the Treadway Commission, COSO).
Metodologija COSO je svetovno priznana ter je podlaga za celovito spremljanje upravljanja tveganj in delovanja sistemov
notranjih kontrol. Na osnovi te metodologije notranji revizorji ugotavljajo doseganje revizijskih ciljev v kategorijah delovanja,
poročanja in skladnosti s predpisi vsakega revizijskega področja.
Notranjerevizijski pregledi so bili opravljeni na naslednjih področjih: nabava, proizvodnja učinkovin, farmakokinetika in
predklinika, prodaja, skladnost sistema kakovosti, razvoj novih izdelkov ter informacijska podpora proizvodnji, razvoju in
upravljanju kakovosti. Izvedene so bile tudi redne notranje revizije v več odvisnih družbah in predstavništvih v tujini in
v Sloveniji. V skladu z omenjenimi standardi so notranji revizorji izvajali tudi svetovalno dejavnost. V letu 2024 je notranja
revizija sodelovala zlasti pri implementaciji evropskih standardov poročanja o trajnostnosti (ESRS).
Notranji revizorji so za omenjena področja revidiranja zagotovili, da je sistem notranjih kontrol za doseganje postavljenih
ciljev v revidiranih enotah in procesih vzpostavljen, deluje in je učinkovit. Obstajajo pa možnosti za njegovo izboljšanje,
zato so predlagali priporočila, jih kategorizirali po posameznih stopnjah tveganj in redno preverjali njihovo uresničevanje.
Notranji revizorji sodelujejo s Krkinim nadzornim svetom in njegovo revizijsko komisijo ter z zunanjimi revizorji. Glede na
določila standardov so bile do zdaj izvedene že štiri neodvisne zunanje presoje kakovosti delovanja notranje revizije.
Pridobljena so bila pozitivna mnenja.
Notranje kontrole in upravljanje tveganj v povezavi s trajnostnim, računovodskim in
davčnim poročanjem
Notranje kontrole so usmeritve in postopki, ki jih je skupina Krka vzpostavila in jih izvaja na vseh ravneh, da bi obvladovala
tveganja, ki so povezana z računovodskim, trajnostnim in davčnim poročanjem. Namen notranjih kontrol je zagotoviti
zanesljivost poročanja in skladnost z veljavno zakonodajo ter drugimi zunanjimi in notranjimi predpisi. Za vzpostavitev
mehanizma notranjih kontrol in upravljanja tveganj ter transparentno poročanje v skladu s predpisi in dobro prakso je
odgovorna uprava. Na osnovi notranjih kontrol zagotavljamo verodostojne informacije za odločanje in poročanje.
Na področju trajnostnega poročanja smo izhajali iz dobrih praks v preteklih obdobjih, ko smo poročali v skladu s standardi
GRI (Global Reporting Initiative), ter se pri nadgradnji poročanja v skladu s standardi ESRS osredotočili predvsem na
vzpostavitev notranjih kontrol pri pridobivanju podatkov, njihovem analiziranju in razkrivanju. Pripravljene vsebine so
pregledale in potrdile odgovorne osebe na določenem strokovnem področju (vodje in direktorji organizacijskih enot), nosilci
priprave Izjave o trajnostnosti (Finančni sektor in Korporativna ekonomika) ter član uprave, odgovoren za trajnostnost. Te
vsebine so podlaga za odločitve, usmerjene k uresničevanju v strategiji postavljenih trajnostnih ciljev.
Notranje kontrole na področju trajnostnosti bomo v prihodnjih letih nadgrajevali, predvsem si bomo prizadevali
za vzpostavitev še učinkovitejše informacijske podpore. Bodo tudi predmet notranje revizije.
6
Računovodske kontrole, vključno z notranjimi davčnimi kontrolami, temeljijo na načelih resničnosti in delitve odgovornosti,
na kontroli izvajanja poslov, ažurnosti evidenc, usklajenosti stanja, izkazanega v poslovnih knjigah, in dejanskega stanja,
ločenosti evidence od izvajanja poslov, strokovnosti računovodij in neodvisnosti. Uvajanje poenotenih informacijskih
sistemov v odvisne družbe in razvoj poslovne informatike povečujeta učinkovitost izmenjave računovodskih podatkov med
odvisnimi družbami in obvladujočo družbo ter s tem kontrolo teh informacij.
6
Pojasnilo za ESRS 2 GOV-5 Upravljanje tveganj in notranje kontrole poročanja o trajnostnosti

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
32
Dokumenti Davčna strategija skupine Krka, Kodeks davčnega ravnanja skupine Krka in Izjava o davčnem ravnanju skupine
Krka določajo politiko, cilje, usmeritve in načela obvladovanja davčnega področja, vključno s področjem transfernih cen,
ki temeljijo na načelih in pravilih etičnega ravnanja ter na dobrih poslovnih običajih in standardih ravnanja, opredeljenih
v Kodeksu ravnanja Krke. Davčna strategija in Izjava o davčnem ravnanju skupine Krka sta objavljeni na www.krka.si.
Osnovne usmeritve oziroma načela, ki jim skupina Krka sledi na davčnem področju, so: delovati v skladu z zakonodajo
v državi, kjer poslujemo, prostovoljno in pravočasno poravnavati davčne obveznosti, izogibati se tveganim davčnim
odločitvam, ob spremembah oziroma pred uvedbo novih poslovnih modelov oziroma poslov preveriti tudi davčni vidik,
spremljati spremembe davčne zakonodaje in stalno usposabljati zaposlene, ki so vključeni v davčni proces, sodelovati
z davčnimi organi, skrbeti za odprto, korektno in konstruktivno sodelovanje ter vzdrževati partnerski odnos. Vse to pa
zagotavljati z ustrezno organiziranostjo in delovanjem davčne funkcije v skupini Krka ter z jasno opredelitvijo odgovornosti.
Računovodske in davčne kontrole so tesno povezane s kontrolami na področju informacijskih tehnologij, ki med drugim
zagotavljajo omejitve in nadzor dostopov do omrežja, podatkov in aplikacij ter popolnost in točnost zajemanja in
obdelovanja podatkov. Ustreznost delovanja in vzpostavitev potrebnih kontrol v okviru informacijskih sistemov vsako leto
preverjajo pooblaščeni zunanji izvajalci.
Tveganja, povezana s konsolidiranimi računovodskimi izkazi skupine Krka, obvladujemo z usmerjanjem in nadzorovanjem
izvajanja aktivnosti v okviru računovodske funkcije v odvisnih družbah in z revizijo letnih računovodskih izkazov večine
odvisnih družb, ki sestavljajo skupino Krka.
Zunanja revizija
Revizijo računovodskih izkazov obvladujoče družbe in konsolidiranih računovodskih izkazov skupine Krka ter revizijo
Izjave o trajnostnosti izvaja revizijska družba KPMG SLOVENIJA, podjetje za revidiranje, d. o. o., ki so jo za revizorja
za poslovna leta 2022, 2023 in 2024 imenovali delničarji na 28. skupščini delničarjev Krke 7. julija 2022. Zunanji revizor
v okviru revizije računovodskih izkazov o svojih ugotovitvah poroča upravi, nadzornemu svetu in revizijski komisiji
nadzornega sveta.
Posli družbe Krka z revizijsko družbo KPMG SLOVENIJA, podjetje za revidiranje, d. o. o., in posli družb v skupini Krka
s posameznimi revizorskimi družbami so predstavljeni v Računovodskem poročilu, v Pojasnilih h konsolidiranim
računovodskim izkazom (v pojasnilu 34 Posli z revizorsko družbo).

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
33
Sestava nadzornega sveta družbe Krka 31. 12. 2024
Ime in priimek
Jože Mermal
Luka Cerar
Matej Lahovnik
Julijana Kristl
Boris Žnidarič
Mojca Osolnik Videmšek
Mari Božič
Mateja Vrečer
Tomaž Sever
Funkcija
predsednik
član
namestnik predsednika
članica
član
članica
članica
namestnica predsednika
član
Prvo imenovanje
2015
2023
2020
2010
2016
2019
2024
2005
2005
Trajanje trenutnega
mandata
2025
2028
2025
2025
2025
2029
2029
2029
2029
Predstavnik
kapitala/zaposlenih
kapitala
kapitala
kapitala
kapitala
kapitala
kapitala
zaposlenih
zaposlenih
zaposlenih
Udeležba na sejah
7/7
7/7
7/7
7/7
7/7
7/7
2/2 (odkar je članica)
7/7
7/7
Spol
moški
moški
moški
ženski
moški
ženski
ženski
ženski
moški
Državljanstvo
slovensko
slovensko
slovensko
slovensko
slovensko
slovensko
slovensko
slovensko
slovensko
Letnica rojstva
1954
1976
1971
1953
1948
1966
1964
1966
1967
Izobrazba in strokovni profil
univerzitetni
diplomirani
ekonomist
univerzitetni diplomirani
ekonomist in
magister
mednarodnih financ
doktor
ekonomskih
znanosti
doktorica
farmacevtskih
znanosti
doktor
družbenih znanosti in
magister prava
univerzitetna
diplomirana ekonomistka
doktorica
znanosti s področja
menedžmenta kakovosti
doktorica
farmacevtskih
znanosti
univerzitetni
diplomirani inženir strojništva
ter magister poslovodenja in
organizacije
Neodvisnost po Kodeksu
upravljanja
da
da
da
da
da
da
da
da
da
Obstoj nasprotja interesov
v poslovnem letu
Za nobenega člana ali članico v letu 2024 ni obstajalo trajno in relevantno nasprotje interesov. Izjave o neodvisnosti so objavljene na spletnih straneh družbe.
Članstvo v komisijah
ne
član revizijske komisije
član revizijske komisije
članica komisije
za kadrovska vprašanja
predsednik komisije
za kadrovska vprašanja in član
revizijske komisije
predsednica revizijske komisije
ne
članica komisije
za kadrovska vprašanja in od
24. 1. 2024 članica revizijske
komisije
član komisije
za kadrovska vprašanja in od
24. 1. 2024 član revizijske
komisije
Udeležba na rednih sejah
komisij
ni član
5/5 (odkar je član)
6/6
3/3
3/3 na sejah komisije za
kadrovska vprašanja in 6/6 na
sejah revizijske komisije
6/6
ni članica
3/3 na sejah komisije za
kadrovska vprašanja in 5/5 na
sejah revizijske komisije (odkar
je članica)
3/3 na sejah komisije za
kadrovska vprašanja in 5/5 na
sejah revizijske komisije
(odkar je član)
Članstvo v organih
nadzora drugih družb
Člani nadzornega sveta družbe, predvsem predstavniki kapitala, prevzemajo zadolžitve tudi v organih nadzora ali vodenja drugih družb, vendar ne v obsegu, ki bi vplival na njihovo delo v nadzornem svetu družbe Krka. Pri tem upoštevajo določila Zakona o gospodarskih družbah.
Vodilno ali vodstveno delovno
mesto v javni upravi ali pri
regulatorjih, ki bi omogočalo
lobiranje
Noben član ali članica v letu 2024 ali v referenčnem obdobju preteklih 2 let ni imel takšnega delovnega mesta.
Kompetence s področja
trajnostnega poslovanja
(področja kompetenc po
ESRS)
7,
8
večkrat nagrajen
za vizionarsko delo
v gospodarstvu in
za aktivnosti
na kulturnem, športnem,
izobraževalnem in
humanitarnem področju
(S1, S3, S4, G1)
kot strokovnjak
za mednarodne finance,
analize in strateško
načrtovanje je pomembno
prispeval k razvoju stroke in
prakse na področju financ
(S2, S4, G1)
avtor ali soavtor številnih
znanstvenih prispevkov
o strateškem upravljanju z
bogatimi mednarodnimi
izkušnjami na področju
upravljanja in oblikovanja
gospodarskih politik
(S1, S4, G1)
dolgoletna profesorica in
dekanja Fakultete
za farmacijo, med njene
izjemne dosežke spadata
razvoj in uveljavitev
farmacevtske nanotehnologije
v Sloveniji ter raziskovanje in
poučevanje na področju
dostopnega zdravljenja
(S3, S4, G1)
habilitiran visokošolski učitelj
na področju družbenih
znanosti
z dolgoletnimi vodstvenimi
izkušnjami v mednarodni
zavarovalnici na področju
kadrovskega menedžmenta
ter privabljanja in
zadrževanja talentov
(S1, S3, G1)
vodstvene izkušnje
v bančništvu na področju
upravljanja tveganj, skladnosti
in podpore korporativnemu
upravljanju
(E1, S4, G1)
dolgoletno delo
na področju kakovosti ter
vključevanja in sodelovanja
zaposlenih pri upravljanju,
izvoljena predstavnica
zaposlenih
v nadzornem svetu
(S1, S4, G1)
izkušnje na
področju kakovosti (vodenje
upravljanja kakovosti v Krki),
izvoljena predstavnica
zaposlenih v nadzornem svetu
(S1, S2, S4, G1)
vodstvene in organizacijske
izkušnje na področju
odgovorne prodaje
(namestnik direktorja
Prodaje
v Krki), izvoljeni predstavnik
zaposlenih
v nadzornem svetu
(S1, S4, G1)
Delneodvisnih članov nadzornega sveta v letu 2024 je znašal 100 %.
9
Neodvisnost se presoja po vprašalniku iz Slovenskega kodeksa upravljanja javnih delniških družb, ki sta ga sprejela Ljubljanska borza
in Združenje nadzornikov Slovenije.
7
Pojasnilo za ESRS 2 GOV-1 Vloga upravnih, poslovodnih in nadzornih organov (21(c) izkušnje v zvezi s sektorji, proizvodi in geografskimi lokacijami podjetja)
8
Pojasnilo za G1 ESRS 2 GOV-1 Vloga upravnih, poslovodnih in nadzornih organov (5(a) vloga upravnih, poslovodnih in nadzornih organov v zvezi s poslovnim ravnanjem in 5(b) strokovno znanje upravnih, poslovodnih in nadzornih organov o zadevah
v zvezi s poslovnim ravnanjem)
9
Pojasnilo za ESRS 2 GOV-1 Vloga upravnih, poslovodnih in nadzornih organov (21(e) delež neodvisnih članov odbora)

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
34
Zunanji člani v komisijah 31. 12. 2024
Revizijska komisija
Ime in priimek
Borut Šterbenc
Funkcija
neodvisni zunanji strokovnjak revizijske komisije po 280. členu ZGD-1
Udeležba na sejah
6/6
Spol
moški
Državljanstvo
slovensko
Letnica rojstva
1978
Izobrazba in strokovni profil
univerzitetni diplomirani ekonomist z izkušnjami na področju načrtovanja, vodenja in izvajanja
zahtevnejših revizij, imetnik licence za pooblaščenega revizorja, vpisan v register
pooblaščenih revizorjev pri Agenciji za nadzor nad revidiranjem
Neodvisnost po Kodeksu upravljanja
da
Članstvo v organih nadzora drugih družb
član odbora kritnih skladov Pokojninske družbe A, d. d.
Kompetence s področja trajnostnega poslovanja
transparentnost poročanja in poslovanja (imetnik licence za pooblaščenega revizorja)

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
35
Sestava uprave družbe Krka 31. 12. 2024
Ime in priimek
Jože Colarič
Aleš Rotar
Vinko Zupančič
David Bratož
Milena Kastelic
Funkcija
predsednik
član
član
član
članica, delavska direktorica
Področje dela v upravi
marketing, prodaja, kadri,
naložbe, odnosi
z javnostjo,
pravno področje, deloma novi
izdelki, del splošnih služb
razvoj in proizvodnja
končnih izdelkov,
novi izdelki,
upravljanje kakovosti,
varnost
in zdravje pri delu
razvoj in proizvodnja
učinkovin oz. surovin,
upravljanje
oskrbne verige
ekonomika, finance, informacijska
tehnologija, trajnostno poslovanje (vključno
z analizo vplivov, tveganj in priložnosti na
tem področju, ki so pomembni za skupino
Krka), odnosi s sindikatoma in svetom
delavcev, del splošnih služb
zastopa in predstavlja interese delavcev
glede kadrovskih in socialnih
vprašanj
Prvo imenovanje v upravo
1997
2001
2010
2016
2016
Trajanje trenutnega mandata
do konca leta 2027
Spol
moški
moški
moški
moški
ženski
Državljanstvo
slovensko
slovensko
slovensko
slovensko
slovensko
Letnica rojstva
1955
1960
1971
1976
1968
Izobrazba in strokovni profil
univerzitetni
diplomirani ekonomist
doktor
farmacevtskih znanosti
doktor
farmacevtskih znanosti
univerzitetni
diplomirani ekonomist
univerzitetna diplomirana inženirka živilske
tehnologije
Članstvo v organih nadzora
z družbo nepovezanih družb
ne
ne
ne
ne
ne
Neodvisnost
Da. Neodvisnost članov uprave se presoja pri imenovanju.
V skladu s poslovnikom uprave morajo člani nemudoma razkriti morebitno nasprotje interesov. Poslovnik predvideva ukrepe za njihovo obvladovanje.
Vodilno ali vodstveno delovno mesto
v javni upravi ali pri regulatorjih,
ki bi omogočalo lobiranje
Noben član ali članica v letu 2024 ali v referenčnem obdobju preteklih 2 let ni imel takšnega delovnega mesta.
Kompetence s podrja trajnostnega
poslovanja
10, 11
dolgoletne vodstvene
izkušnje, številne
nagrade
za vodenje velike družbe,
velik
ugled dobrega
gospodarstvenika,
pod
njegovim vodstvom se je
Krka razvila
v enega vodilnih mednarodnih generičnih
proizvajalcev
(E1, E2, E3, E4, E5, S1, S3, S4, G1)
znanje in dolgoletne izkušnje
na področju razvoja in proizvodnje
kakovostnih izdelkov za dostopno
zdravljenje (vodenje področij razvoja,
raziskav, proizvodnje zdravil,
novih izdelkov)
(E1, E2, E5, S1, S2, S4, G1)
vodenje oskrbne verige in s tem
prispevanje k zagotavljanju stalne
razpoložljivosti zdravil na trgih ter
k odpornemu in prilagodljivemu vertikalno
integriranemu poslovnemu modelu
(E1, E2, E5, S2, S4, G1)
pristojen za nadgradnjo trajnostnega
poslovanja v Krki,
1
prispevanje k razvoju
lokalne skupnosti (pristojen za Krkina
društva), prispevanje k davčni
transparentnosti in transparentnosti
poročanja (pokrivanje pristojne
organizacijske enote)
(E1, E2, E3, E4, E5, S1, S2, S3, S4, G1)
učinkovito zastopanje interesov delavcev
na področju kadrovskih in socialnih
vprašanj ter varnosti in zdravja pri delu
(S1, S2, S3, S4, G1)
1
Udeležba pristojnega člana uprave na izobraževanjih in strokovnih srečanjih s področja trajnostnega poslovanja
Leto
Izobraževanja in dogodki zunaj Krke
Interna izobraževanja
Skupaj ur
2023
3
2
20,1
2024
4
3
26,4
Podatka o izobraževanju pristojnega člana uprave ni potrdil neodvisni zunanji organ.
Sestava in višina prejemkov članov uprave sta razkriti v Računovodskem poročilu, v Pojasnilih h konsolidiranim računovodskim izkazom (v pojasnilu 30 Posli s povezanimi osebami),
še natančneje pa v Poročilu o prejemkih članov uprave in nadzornega sveta, s katerim se seznani skupščina delničarjev. Od leta 2022 je na voljo kot del gradiva za skupščino delničarjev.
10
Pojasnilo za ESRS 2 GOV-1 Vloga upravnih, poslovodnih in nadzornih organov (21(c) izkušnje v zvezi s sektorji, proizvodi in geografskimi lokacijami podjetja)
11
Pojasnilo za G1 ESRS 2 GOV-1 Vloga upravnih, poslovodnih in nadzornih organov (5(a) vloga upravnih, poslovodnih in nadzornih organov v zvezi s poslovnim ravnanjem in 5(b) strokovno znanje upravnih, poslovodnih in nadzornih organov o
zadevah v zvezi s poslovnim ravnanjem)

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
36
Izjava o usklajenosti z določbami Slovenskega kodeksa upravljanja javnih delniških
družb
V letu 2024 je bil referenčni kodeks za Krko Slovenski kodeks upravljanja javnih delniških družb (v nadaljevanju Kodeks),
ki sta ga 9. decembra 2021 sprejela Ljubljanska borza in Združenje nadzornikov Slovenije. Veljati je začel 1. januarja 2022,
objavljen je na spletni strani Ljubljanske borze.
Uprava in nadzorni svet Krke, tovarne zdravil, d. d., Novo mesto izjavljata, da so posamezni člani uprave in nadzornega
sveta ter tudi uprava in nadzorni svet kot organa delniške družbe v letu 2024 spoštovali načela in priporočila Kodeksa.
Nekaterih priporočil nismo popolnoma uresničili, smo se pa temu vselej trudili približati in zagotoviti primeren način
za njihovo uresničitev. V nadaljevanju pojasnjujemo posamezna odstopanja od Kodeksa.
Nadzorni svet lahko v okviru samoocene določi letni načrt usposabljanja svojih članov in okvirne stroške izobraževanja.
V letu 2024 dodatno izobraževanje ni bilo predlagano, zato načrt ni bil sprejet (točka 15.1 Kodeksa).
Vrednotenje dela nadzornega sveta opravijo člani sami in pri tem popolnoma sledijo metodologiji in Priročniku
za vrednotenje učinkovitosti nadzornih svetov, ki ga je pripravilo Združenje nadzornikov Slovenije. Postopek vrednotenja je
potekal strokovno in objektivno, zato v letu 2024 ni bilo potrebe po zunanji strokovni podpori in tudi ni bila opravljena
zunanja presoja dela nadzornega sveta v sodelovanju s specializirano ustanovo oziroma drugimi strokovnjaki (točki 16.2
in 16.4 Kodeksa). Naj omenimo, da Krkina Služba notranje revizije spremlja postopke, povezane s korporativnim
upravljanjem, v obsegu, ki ga od notranjih revizorjev zahtevajo mednarodni standardi strokovnega ravnanja pri notranjem
revidiranju.
Krka uporablja digitalno aplikacijo za varno distribucijo gradiva za seje nadzornega sveta. S člani nadzornega sveta
ob nastopu njihovega mandata ne podpisuje sporazumov o dostopu do arhiva tudi po prenehanju mandata (točki 14.2 in
14.6 Kodeksa), kar je skladno s Krkino politiko varovanja informacij.
Poslovnik o delu nadzornega sveta Krke določa, da ima predsednik nadzornega sveta dva namestnika eden je
predstavnik delničarjev, drugi pa predstavnik zaposlenih. To je potrebno za zagotavljanje vključenosti predstavnikov
zaposlenih tudi v najodgovornejše aktivnosti organov. Poslovnik tudi določa, da predsednika nadomešča namestnik iz vrst
delničarjev, v njegovi odsotnosti pa namestnik, ki je predstavnik zaposlenih. Tako od Kodeksa, ki priporoča, da sme biti
namestnik predsednika nadzornega sveta samo predstavnik delničarjev, ne odstopamo bistveno (točka 17.4 Kodeksa).
Krkino Izjavo o upravljanju v letu 2024 je presodil zunanji revizor v okviru redne revizije. Dodatna zunanja presoja
ustreznosti Izjave ni bila opravljena (točka 5.6 Kodeksa).
Krka v svojem letnem poročilu v Izjavi o upravljanju v letu 2024 v poenotenih tabelah (prilogi C1 in C2 k veljavnemu Kodeksu)
ne navaja članstva članov uprave in nadzornega sveta v organih vodenja ali nadzora nepovezanih družb. Člani uprave
namreč ne opravljajo funkcij vodenja in nadzora zunaj skupine Krka, informacije o funkcijah, ki jih zunaj Krke opravljajo
člani nadzornega sveta, pa so zbrane v njihovih življenjepisih v letnem poročilu (točka 5.5 Kodeksa).
Variabilni prejemki se v skladu z veljavno Politiko prejemkov organov vodenja in nadzora vedno izplačajo kot akontacija
ob polletju in kot poračun po seji nadzornega sveta, na kateri je potrjeno letno poročilo (točka 23.2 Kodeksa).
Nadzorni svet je merila za variabilne prejemke uprave doslej posodabljal v letih 2012, 2014, 2016 in 2018, ko so tako
narekovale dodatne naloge uprave iz poslovne strategije ali spremembe poslovnega okolja ali trendov nagrajevanja.
Politiko prejemkov je posodobil tudi v letu 2022, ko jo je v odobritev prvič posredoval skupščini delničarjev. Na podlagi
komentarjev, ki so jih delničarji posredovali na omenjeni skupščini, je Politiko prejemkov v letu 2023 znova posodobil.
Na posvetovalnem glasovanju na 29. skupščini delničarjev v letu 2023 je bilo za njeno odobritev 97,45 % oddanih glasov.
Meril ni določal vsako leto posebej, kot priporoča točka 14.11 Kodeksa, saj izhajajo iz dolgoročne razvojne strategije
skupine Krka.
Poslovnik uprave določa, da lahko član uprave članstvo v nadzornih svetih z družbo nepovezanih družb sprejme šele
potem, ko je o tem obvestil nadzorni svet družbe in pridobil njegovo soglasje. To delno odstopa od točke 21.6 Kodeksa,
ki govori o vseh družbah, ne le o nepovezanih.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
37
Krka na spletni strani javno objavlja kontaktne podatke za vlagatelje in javnost, ne pa imen oseb (točka 31.2 Kodeksa), in
sicer zato, ker je oseb več in pokrivajo različna področja.
Krka je javno objavila Poslovnik o delu nadzornega sveta Krke, v Izjavi o upravljanju v letu 2024 pa sestavo, pristojnosti
in ostale vidike delovanja organov družbe ter s tem vse bistvene informacije o korporativnem upravljanju. Drugi operativni
dokumenti v zvezi z delovanjem organov v letu 2024 niso bili javno objavljeni (točka 32.7 Kodeksa).
Dva člana nadzornega sveta, in sicer predstavnika zaposlenih, bi se po nekaterih merilih lahko štela kot pripadnika širšega
poslovodstva (točka 13 Kodeksa), čeprav ne moreta samostojno sprejemati odločitev o razporejanju finančnih virov in
zaposlovanju kot tudi ne v celoti določati strategije dela na svojem področju. Omenjena člana opravljata funkcijo več kot
tri mandate, vendar ne spadata med odvisne člane (Izjava o neodvisnosti članov nadzornega sveta).
Izpolnjujemo tudi večino določil veljavnega kodeksa Best Practice for GPW Listed Companies, ki se nanaša na družbe,
ki kotirajo na Varšavski borzi. Odstopanja pojasnjujemo v ločenem dokumentu, objavljenem v sistemu obveščanja,
veljavnem za Varšavsko borzo.
Novo mesto, 24. marca 2025
Jože Colarič
predsednik uprave in generalni direktor
Jože Mermal
predsednik nadzornega sveta

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
38
Podpis izjave o upravljanju in njenih sestavnih delov
Jože Colarič
predsednik uprave in generalni direktor
dr. Aleš Rotar
član uprave
dr. Vinko Zupančič
član uprave
David Bratož
član uprave
Milena Kastelic
članica uprave – delavska direktorica

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
39
Razvojna strategija skupine Krka
Veljavna razvojna strategija skupine Krka, ki jo je pripravila uprava, novembra 2023 pa potrdil tudi Krkin nadzorni svet,
zajema obdobje petih let, in sicer od 2024 do 2028. Temelji na doseganju največje dodane vrednosti za skupino Krka in
vlagatelje ter vključuje vsa področja delovanja skupine Krka s poudarkom na osnovni farmacevtsko-kemijski dejavnosti.
Skupino Krka obravnava kot mednarodno podjetje, saj zajema njeno delovanje prek odvisnih družb in predstavništev
v tujini ter sodelovanje s partnerji povsod, kjer je prisotna, in vse poslovne procese od razvoja prek proizvodnje do trženja
in prodaje, vključno s podpornimi procesi. Skupina Krka razvojno strategijo posodablja vsaki dve leti, naslednja
posodobitev je predvidena jeseni 2025.
Razvojna strategija temelji na poslanstvu, viziji in vrednotah skupine Krka.
Poslanstvo, vizija in vrednote
POSLANSTVO
Živeti zdravo življenje.
VIZIJA
Utrjujemo položaj enega vodilnih generičnih farmacevtskih podjetij v svetu.
VREDNOTE
Hitrost in fleksibilnost
Partnerstvo in zaupanje
Kreativnost in učinkovitost
Izhodišče za razvojno strategijo je poglobljena analiza Krkinega položaja v svetovni generični farmacevtski industriji. V njej
so predstavljene značilnosti originatorske in generične farmacevtske industrije, napovedi rasti generičnega trga ter
umestitev Krke v mednarodno generično farmacevtsko industrijo. Na tej osnovi so se izoblikovale možnosti in priložnosti
za nadaljnji razvoj ter samostojni obstoj v prihodnosti.
Poleg izhodišč vsebuje tri vsebinske sklope: strategijo in cilje na ravni skupine Krka, cilje po regijah oziroma območjih
s strategijo ponudbe izdelkov in strategije posameznih poslovnih funkcij oziroma procesov. Vsebuje tudi okvirni razvojni,
finančni in investicijski načrt poslovanja.
V strategijo je vpeta tudi trajnostna naravnanost skupine Krka, saj želimo trajnostne vidike še bolj vključevati v korporativno
upravljanje in poslovne odločitve ter tako ohranjati ekonomsko, socialno in naravovarstveno odgovornost do okolja,
v katerem poslujemo.
Del strategije je tudi obvladovanje tveganj, ki je vključeno v vse poslovne procese skupine Krka. Za obvladovanje tveganj
uporabljamo Register tveganj. To je celovit prikaz tveganj na ravni skupine, namenjen pravočasnemu odkrivanju in
obvladovanju dejavnikov, ki lahko ogrozijo doseganje ciljev, opredeljenih v razvojni strategiji. Pri vsakem posodabljanju
strategije se posodobi tudi Register tveganj. Več o tem je v poglavju Obvladovanje tveganj.
Uspešnost uresničevanja strateških ciljev spremljamo z merili uspešnosti, ki so določena na ravni skupine Krka, na ravni
skupin izdelkov in storitev ter na ravni poslovnih funkcij. Uspešnost meril na ravni skupine obravnava uprava, uspešnost
meril na ravni posameznih skupin izdelkov in storitev ter meril na ravni poslovnih funkcij pa pristojni odbori (prodajni odbor,
razvojni odbor, odbor za ekonomiko in finance, odbor za informacijske tehnologije, odbor za kadre, odbor za kakovost,
odbor za korporativno pojavljanje v javnosti in odbor za trajnostnost). Ključno vodilo pri upravljanju sistema meril je
povečevanje konkurenosti celotne skupine in posameznih odvisnih družb.
Za ohranjanje in izboljševanje položaja skupine Krka v mednarodnih okvirih izkoriščamo vse zunanje priložnosti, kar najbolj
pa tudi vse notranje prednosti, predvsem usklajeno in sinergijsko delovanje organizacijskih enot, povezanih v skupino
Krka, ter kakovostno upravljanje vseh poslovnih povezav v verigi ustvarjanja dodane vrednosti.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
40
Ključni strateški cilji skupine Krka do leta 2028
Dosegati količinsko/vrednostno rast prodaje povprečno v višini najmanj 5 % na leto. Pri tem dosegati nadpovprečne stopnje rasti
prodaje glede na dinamiko trgov ter ostati ali se uvrstiti med vodilna generična farmacevtska podjetja z lastnimi blagovnimi znamkami
na posameznih trgih in v izbranih terapevtskih skupinah.
Krepiti in optimizirati vertikalno integrirani poslovni model, ki se je pokazal kot učinkovita strateška usmeritev in ima primerjalno
prednost. Zagotavljati visoke standarde kakovosti, varnosti in učinkovitosti izdelkov.
Ohraniti usmerjenost v dolgoročno dobičkonosnost prodanih izdelkov vse od razvoja in proizvodnje do marketinga in prodaje, vključno
z vsemi drugimi funkcijami skupine Krka, ter dosegati povprečno maržo EBITDA vsaj v višini 25 %.
Poleg sedanje ponudbe izdelkov, med katerimi so temeljna zdravila iz ključnih terapevtskih segmentov, v skupni prodaji zagotavljati
čim večji delež vertikalno integriranih izdelkov in novih izdelkov.
Kot inovativno farmacevtsko generično podjetje na kljnih terapevtskih področjih uvajati inovativne izdelke kombinirana zdravila,
inovativne dostavne sisteme in farmacevtske oblike. Nadaljevati razvoj kompleksnih izdelkov, vključno s peptidi, ter vstopati na nova
terapevtska področja.
Povečevati delež razvoja in proizvodnje nekaterih učinkovin in končnih izdelkov pri strateških pogodbenih partnerjih (outsourcing) in
ob tem zagotavljati ustrezen standard kakovosti.
Ob organski rasti zagotoviti tudi rast z dolgoročnimi poslovnimi povezavami in s ciljno usmerjenimi prevzemi. Njihov primarni cilj je
povečevati prodajo z vstopom na nove trge in z novimi izdelki.
Za razvoj in raziskave namenjati 10 % prihodkov od prodaje.
Voditi stabilno dividendno politiko in pri določitvi deleža čistega dobička za izplačilo dividend v posameznem letu upoštevati tudi
finančne potrebe skupine Krka za naložbe in prevzeme, za dividende pa izplačati najmanj 50 % čistega dobička večinskih lastnikov.
Nadgrajevati trajnostno kulturo skupine Krka, trajnostne vidike vključevati v korporativno upravljanje in poslovne odločitve ter ohranjati
ekonomsko, socialno in naravovarstveno odgovornost do okolja, v katerem poslujemo.
Izkoriščati potenciale digitalizacije v vseh fazah poslovanja.
Ostati samostojni.
Ključne strateške usmeritve skupine Krka do leta 2028
Trgi
Utrjevati in krepiti prisotnost na naših tradicionalnih trgih, to je na trgih vzhodne, jugovzhodne in srednje Evrope ter v Sloveniji, in
povečevati prisotnost na zahodnoevropskih in azijskih trgih.
Čim bolj izkoristiti prodajni potencial v vseh šestih prodajnih regijah in se usmeriti predvsem na ključne trge (Ruska federacija, Poljska,
Ukrajina, Nemčija, Slovenija, Romunija, Madžarska, Češka, Slovaška, Hrvaška), ključne kupce in ključne izdelke.
Okrepiti položaj med petimi vodilnimi generičnimi podjetji na vseh tradicionalnih trgih, kar pomeni povečati prodajo in tržne deleže, še
posebno v terapevtskih skupinah, kjer smo že močno prisotni (zdravila za zdravljenje bolezni srca in žilja, bolezni osrednjega živčevja,
bolezni prebavil, lajšanje bolečine), ter v skupinah, kjer so možnosti za rast (zdravila za zdravljenje sladkorne bolezni, bolezni krvi in
krvotvornih organov).
Na trgih zahodne Evrope krepiti prepoznavnost Krke (blagovnih znamk Krka in TAD) in Krkin tržni položaj prek odvisnih družb in
nepovezanih partnerjev ter utrjevati položaj med desetimi vodilnimi generičnimi podjetji na vseh zahodnoevropskih trgih.
V regiji Čezmorska tržišča tržiti izdelke pod lastnimi blagovnimi znamkami prek partnerskih povezav z lastniško nepovezanimi podjetji
in prek lastnih odvisnih družb. Na Kitajskem nadaljevati aktivnosti za registracijo in prodajo izdelkov ter uspešno nastopati
na javnih razpisih, za kar je potrebna neposredna prisotnost na tem trgu.
Izdelki
Na področju podobnih bioloških zdravil s strateškimi partnerji vrednotiti posamezne projekte na evropskih trgih, predvsem z vidika
Krkine vloge pri registraciji, marketingu in prodaji. Prednostno obravnavati terapevtska področja, ki so blizu Krkinim izdelkom, na primer
zdravljenje sladkorne bolezni.
Proučevati nove terapevtske pristope in izvajati raziskovalno delo na perspektivnih področjih, predvsem v zvezi z oligonukleotidi
oziroma malo interferenčno RNK (small interfering ribonucleic acid, siRNA).
Racionalno povečati ponudbo izdelkov brez recepta in jo dopolnjevati z izdelki, ki so komplementarni s ključnimi terapevtskimi področji
pri zdravilih na recept. Osredotočiti se na Slovenijo ter trge vzhodne Evrope in jugovzhodne Evrope.
Osredotočiti se na najbolj perspektivno področje pri veterinarskih izdelkih, na izdelke za ljubiteljske živali, ki predstavljajo več kot 60 %
prodaje veterinarskih izdelkov. Ponudbo antiparazitikov in zdravil za lajšanje bolečine dopolniti z dermatološkimi zdravili ter zdravili za
zdravljenje bolezni srca in žilja. Hkrati vzdrževati izdelke za rejne živali. Osredotočiti se na ključne trge in vse trge zahodne Evrope.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
41
Ključne strateške usmeritve skupine Krka do leta 2028
Razvoj in proizvodnja izdelkov ter kakovost
Krepiti stroškovno učinkovito vertikalno integracijo od razvoja izdelka in proizvodnje do prodaje.
Razvijati generična zdravila in pripraviti ustrezno registracijsko dokumentacijo pred potekom podatkovne zaščite ter pridobiti
registracijo pred potekom produktnega patenta oziroma marketinške zaščite in na trg vstopiti med prvimi generiki.
Zagotavljati stroškovno konkurenčnost in upravljati nadaljnjo rast prodaje že uveljavljenih izdelkov po načelih upravljanja življenjskega
cikla izdelkov in ob upoštevanju regulativnih novosti s področja varnosti in kakovosti zdravil ter s pridobivanjem dodatnih dovoljenj
za promet na novih trgih.
Obvladovati razvoj in proizvodnjo vertikalno integriranih učinkovin, ki jih po lastnih tehnologijah proizvajamo sami in pri pogodbenih
partnerjih, ter zagotavljati zadostne količine kakovostnih in stroškovno konkurenčnih učinkovin za vgradnjo v lastne končne izdelke.
Krepiti vse vrste povezav z zunanjimi ustanovami in podjetji na področju razvoja in na ostalih področjih.
Vlaganja in finančna stabilnost
Stabilno in optimalno vlagati v proizvodne, razvojne in infrastrukturne zmogljivosti.
Aktivno iskati priložnosti za dodatno rast prodaje z vstopom na nove trge in povečanjem tržnih deležev na izbranih obstoječih trgih, in
sicer z nakupi farmacevtskih podjetij, izdelkov in tehnologij ter z dolgoročnimi poslovnimi povezavami, zlasti v skupnih podjetjih
(joint venture), v katerih si prizadevamo imeti več kot 50-odstotni lastniški delež.
Zmanevati vpliv finančnih tveganj na poslovanje skupine Krka, predvsem na področju kreditnih in valutnih tveganj.
Transparentno poročati in ažurno komunicirati z vlagatelji in finančno javnostjo, povečevati prepoznavnost našega poslovnega modela,
strateških usmeritev in finančnih rezultatov ter s tem privlačnost naše delnice za delničarje in vlagatelje.
Digitalizacija poslovanja
Nadaljevati digitalizacijo poslovanja, učinkovito in v skladu z regulativnimi standardi upravljati informacijsko tehnologijo ter zagotavljati
visoko razpoložljivost in informacijsko varnost uvedenih informacijskih rešitev. Na področju podatkovne strategije razvijati poslovno
analitiko (SAP BW/SAP Hana), tudi z uporabo sodobnih oblačnih rešitev in umetne inteligence, ter spremljati učinkovitost izvajanja in
izrabe podatkovnih virov v celotni oskrbovalni verigi (ključni kazalniki uspešnosti KPI, skupna učinkovitost – OEE, digitalni
predstavitveni prostor showrooms).
Mednarodna skupina, odgovorna do okolja, v katerem poslujemo
Krepiti strokovno in stroškovno sinergijo v okviru skupine Krka ter kar najbolj izkoristiti konkurenčne prednosti poslovnih okolij, v katerih
delujejo naše odvisne družbe v tujini.
Zagotavljati ustrezen način privabljanja in zadrževanja talentov.
Zagotavljati ustrezne kadre s kontinuiranim izobraževanjem zaposlenih čez celotno kariero v Krki.
Z upravljanjem potencialov zaposlenih v mednarodnem okolju krepiti internacionalizacijo skupine Krka in zagotavljati aktiviranje vseh
kadrovskih potencialov za doseganje njenih strateških in operativnih ciljev.
inkovito prepoznavati in obvladovati trajnostna tveganja in priložnosti ter tako še povečevati Krkine konkurenčne prednosti in
dolgoročno ohranjati sposobnost doseganja strateških ciljev in ustvarjanja vrednosti za deležnike.
Povečevati prepoznavnost skupine Krka in njene pozitivne podobe pri vseh deležnikih.
Zagotavljati visoko stopnjo poslovne etike in integritete ter transparentnosti in skladnosti poslovanja.
Cilji po trgih
Na tradicionalnih trgih (Slovenija, jugovzhodna Evropa, srednja Evropa in vzhodna Evropa) okrepiti položaj med petimi vodilnimi
mednarodnimi generičnimi podjetji, kar pomeni povečevanje prodaje in tržnih deležev, še posebno v terapevtskih skupinah in
molekulah, kjer smo že močno prisotni (zdravila za zdravljenje bolezni srca in žilja, bolezni osrednjega živčevja, bolezni prebavil in
lajšanje bolečine, lajšanje prehlada in kašlja ter izdelki za ljubiteljske živali), in v skupinah z velikim potencialom za rast (zdravila
za zdravljenje sladkorne bolezni, bolezni krvi in krvotvornih organov). Nadaljevati proaktivno prodajno politiko ter na vseh trgih
vzdrževati močne in kakovostne marketinško-prodajne ekipe. Utrjevati Krkin ugled, visoke ocene zadovoljstva neposrednih
odjemalcev in prepoznavnost izdelkov, ki se tržijo pod Krkinimi blagovnimi znamkami, pri zdravnikih, veterinarjih, farmacevtih,
v lekarnah in veledrogerijah. Še naprej optimizirati ponudbo izdelkov in izkoriščati poslovne priložnosti, ki se ponudijo na trgih.
Na zahodnoevropskih trgih krepiti prepoznavnost Krke (blagovnih znamk Krka in TAD) in Krkin tržni položaj predvsem prek odvisnih
družb in nepovezanih partnerjev ter izboljšati položaj med desetimi vodilnimi generičnimi podjetji na vseh zahodnoevropskih trgih.
Dosegati količinsko/vrednostno rast prodaje, ki bo na ravni skupine Krka presegala povprečno. Izkoristiti potencial ponudbe izdelkov, jo
povečevati na že znanih terapevtskih področjih in vstopati na nova, predvsem z zdravili za zdravljenje sladkorne bolezni in rakavih
bolezni. Krepiti položaj in ugled pri farmacevtih in izbranih ciljnih skupinah zdravnikov. Krepiti prepoznavnost Krkine ponudbe zdravil
za ljubiteljske živali.
Na čezmorskih trgih izdelke tržiti pod lastnimi blagovnimi znamkami in v okviru partnerskih povezav z lastniško nepovezanimi podjetji.
Vstopati na izbrane nove trge s prevzemi in ustanavljanjem specializiranih lokalnih podjetij v mešani lasti, v katerih bo imela Krka
prevladujoč delež (registracije, trženje itd.). Izbran čezmorski trg prepoznati kot ključni trg. Na Kitajskem nadaljevati aktivnosti
za registracijo in prodajo izdelkov ter uspešno nastopati na javnih razpisih, za kar je potrebna neposredna prisotnost.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
42
Ponudba izdelkov in storitev
Zdravila na recept
Ključna terapevtska področja bodo še naprej zdravila za zdravljenje bolezni srca in žilja, osrednjega živčevja, prebavil, za lajšanje
bolečine ter novejše ključno področje zdravil za zdravljenje sladkorne bolezni. Med ključna terapevtska področja dodajamo zdravila
za zdravljenje bolezni krvi in krvotvornih organov.
Na ključnih terapevtskih področjih bomo poleg generičnih paralel v svetu vodilnih zdravil uvajali tudi inovativne izdelke (inovativna
kombinirana zdravila, nove jakosti, farmacevtske oblike).
Z novimi izdelki bomo dopolnjevali ponudbo zdravil za zdravljenje sladkorne bolezni, antitrombotično zdravljenje in zdravljenje rakavih
bolezni.
Dopolnjevali bomo ponudbo kombiniranih zdravil (z dvema ali tremi učinkovinami) za zdravljenje zvišanega krvnega tlaka, zvišanih
lipidov, srčnega popuščanja in sladkorne bolezni ter lajšanje bolečine.
Vrednotili bomo možnost vstopa še na druga terapevtska področja z lastnimi izdelki ali z izdelki lastniško nepovezanih partnerjev.
Spremljali in vrednotili bomo možnost vstopa na področje kompleksnih peptidov.
Ključne prodajne izdelke bomo zagotavljali z vertikalno integriranim modelom.
Za ključne prodajne izdelke bomo z optimizacijo formulacij in tehnoloških postopkov ter stroškovno učinkovito proizvodnjo zagotavljali
cenovno konkurenčnost in dobičkonosnost. Za nove izdelke bomo optimalne formulacije in postopke ter cenovno konkurenčnost
zagotavljali že pred lansiranjem oziroma med njim.
Z izdelki z večjim prodajnim potencialom bomo na trge vstopali med prvimi generiki, takoj po poteku patenta.
Registracije zdravil in njihova imena (blagovne znamke, INN MAH) bomo prilagajali razmeram na trgih in zahtevam regulativnih oblasti.
Prizadevali si bomo, da bomo na večini trgov vsako leto lansirali vsaj eno novo zdravilo.
Izdelki brez recepta
Krkina ključna terapevtska področja so izdelki za lajšanje bolečine, izdelki za lajšanje prehlada in kašlja ter izdelki z učinkom na
prebavila in presnovo.
Na ključnih terapevtskih področjih bomo krovne blagovne znamke dopolnjevali z izdelki z novimi sestavami in farmacevtskimi oblikami.
Ponudbo bomo dopolnjevali z izdelki, ki so povezani s ključnimi terapevtskimi področji, opredeljenimi pri zdravilih na recept, in izdelki,
pri katerih bo možen preklop s statusa zdravila na recept v status zdravila brez recepta (sinergija pri promociji), ter s tržno zanimivimi
izdelki iz drugih/novih kategorij.
Iskali bomo nove perspektivne in ekonomsko ustrezno ovrednotene izdelke lastniško nepovezanih partnerjev.
Osredotočeni bomo na Slovenijo ter trge vzhodne Evrope, srednje Evrope in jugovzhodne Evrope.
Veterinarski izdelki
Ključno terapevtsko področje so izdelki za ljubiteljske živali (antiparazitiki in zdravila za lajšanje bolečine).
Ponudbo izdelkov za ljubiteljske živali bomo obogatili z dermatološkimi zdravili in vrednotili možnost vstopa na področje zdravil
za zdravljenje bolezni srca in žilja.
Z novimi kombiniranimi zdravili, farmacevtskimi oblikami (mehke žvečljive tablete) in tehnologijami bomo dopolnili ponudbo izdelkov
za ljubiteljske živali.
Ponudbo izdelkov za rejne živali bomo vzdrževali z obstoječimi izdelki.
Osredotočeni bomo na izbrane tradicionalne trge in izbrane trge zahodne Evrope, na katerih že imamo lastno marketinško-prodajno
mrežo za izdelke za humano uporabo.
Zdraviliško-turistične storitve
Dosegati vsaj 3-odstotno povprečno letno rast prihodkov od prodaje in izboljševati dobičkonosnost.
V strukturi gostov dosegati tretjinski delež tujih gostov.
Doseganje ciljev skupine Krka v letu 2024
Skupina Krka je v letu 2024 ustvarila 1 milijardo 909,5 milijona EUR prodaje, kar je 6 % več kot v letu 2023 in 3 % več od
načrtovanega. Prihodki iz pogodb s kupci iz naslova prodaje izdelkov in storitev so znašali 1 milijardo 899,8 milijona EUR, razliko
pa so predstavljali ostali prihodki iz pogodb s kupci iz naslova prodaje materiala ter ostali prihodki od prodaje.
Razpršenost prodaje med prodajnimi regijami Slovenija, Vzhodna Evropa, Zahodna Evropa, Srednja Evropa, Jugovzhodna Evropa
in Čezmorska tržišča je bila dobra. Največja regija po prodaji je bila Vzhodna Evropa, Ruska federacija pa je ostala največji
posamezni trg.
Delež prodaje na trgih zunaj Slovenije je znašal 94 %, kar smo načrtovali.
Prodajno najpomembnejša skupina izdelkov so bila zdravila na recept s 83-odstotnim deležem v skupni prodaji, kar je bilo v skladu
z načrtovanim.
Čisti dobiček je znašal 356,2 milijona EUR in je bil večji od načrtovanega.
Število zaposlenih v skupini Krka je bilo zaradi zaposlitve zaposlenih prek agencij 9 % večje kot konec leta 2023.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
43
Cilji poslovanja skupine Krka v letu 2025
Prodaja izdelkov in storitev bo predvidoma dosegla dobri 2 milijardi EUR.
Delež prodaje na trgih zunaj Slovenije bo predvidoma 94-odstoten.
Najpomembnejša skupina izdelkov bodo ostala zdravila na recept z 82-odstotnim deležem v prodaji.
Dobiček bo predvidoma znašal 365 milijonov EUR.
Predvidevamo povečanje števila zaposlenih v Sloveniji in tujini, skupaj za 1 %.
Načrtovane naložbe v vrednosti dobrih 150 milijonov EUR bodo namenjene predvsem povečanju in posodobitvi proizvodnih
zmogljivosti in infrastrukture.
Trajnostni razvoj skupine Krka
Delovanje na področju trajnostnega razvoja, ki vključuje okoljska in socialna vprašanja ter vprašanja s področja
korporativnega upravljanja (environmental, social and corporate governance issues, ESG), je pomemben dejavnik Krkine
sposobnosti za dolgoročno ustvarjanje vrednosti in uspešno uresničevanje razvojne strategije skupine Krka.
Zavedamo se, da so za deležnike skupine Krka vse pomembnejši učinkovito upravljanje trajnostnih vplivov, tveganj in
priložnosti in doseganje z njimi povezanih ciljev ter transparentno poročanje, zato trajnostne vidike celovito vključujemo
v strategijo in poslovni model. Letos smo v letno poročilo v skladu z zakonodajo prvič vključili tudi Izjavo o trajnostnosti, ki
je pripravljena na podlagi zahtev evropskih standardov poročanja o trajnostnosti in je bila tudi predmet zunanjega
revizijskega pregleda.
Skrbno načrtujemo nastajanje naših izdelkov in vse procese, s katerimi vplivamo na življenje v okolju, v katerem delujemo.
Zaupanje bolnikov in partnerjev pridobivamo z znanjem, strokovnim in etičnim pristopom ter visoko kakovostjo na vseh
ravneh poslovanja. V skladu z načeli trajnostnega razvoja si prizadevamo, da bi izboljševali rezultate na področju varstva
narave, zdravja in varnosti ter sodelovali pri razvoju družbenega okolja.
Krkina strateška trajnostna področja
Strateško opredeljujemo šest najpomembnejših trajnostnih področij, na katerih je naš vpliv na družbeno ali naravno okolje
največji. Ta področja so povezana tudi s pomembnimi trajnostnimi tveganji in priložnostmi za skupino Krka.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
44
Matrika dvojne pomembnosti Krkinih strateških trajnostnih področij
V procesu izvedbe ocene dvojne pomembnosti smo pomembna strateška trajnostna področja opredelili tudi v matriki
dvojne pomembnosti. Na osi y so pomembna trajnostna področja opredeljena z vidika relativnega vpliva Krkinega
poslovanja ter vrednostne verige na naravno in družbeno okolje in predstavljajo tako imenovano pomembnost vpliva.
Na osi x pa so trajnostna področja opredeljena z vidika potencialnega finančnega vpliva trajnostnih tveganj in priložnosti,
ki izhajajo z navedenih šestih strateških področij, na poslovanje in finančne rezultate skupine Krka.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
45
Pomembna strateška trajnostna področja sestavlja več podpodročij.
Skladnost politik, strateških ciljev in kazalnikov
Že v letu 2022 smo v skladu s Ključnimi strateškimi cilji skupine Krka do leta 2026 naredili nov pomemben korak
pri integriranju trajnostnih vidikov v strateško načrtovanje in poslovanje. Na najpomembnejših trajnostnih področjih smo
sprejeli strateške cilje. Osnovni cilj vključevanja trajnostnih načel in pristopov trajnostnega upravljanja skupine Krka
v upravljavske procese in poslovne odločitve je boljše prepoznavanje trajnostnih vplivov, tveganj in priložnosti, ki lahko
dolgoročno vplivajo na izboljšanje njihovega upravljanja in večjo uspešnost Krkinega poslovanja. Ob prenovi Strategije
razvoja skupine Krka za obdobje 2024–2028 smo vanjo prvič v celoti integrirali trajnostno poslovanje, postavljene strateške
trajnostne cilje (ESG-cilje) pa osvežili.
Trajnostna politika skupine Krka (ESG-politika) se nanaša na obvladujočo družbo in vse odvisne družbe ter pomeni zavezo
za uresničevanje trajnostnih načel in spodbujanje njihovega vključevanja v poslovne procese v celotni Krkini vrednostni
verigi. ESG-politiko smo v letu 2023 prenovili, obravnavala in sprejela sta jo nadzorni svet in uprava. Javno je bila
objavljena prek informacijskih sistemov SEOnet Ljubljanske borze in ESPI Varšavske borze ter na Krkinih spletnih straneh.
V letu 2024 smo na področju trajnostnosti sprejeli sveženj novih korporativnih politik, in sicer Okoljsko politiko skupine
Krka, Politiko o človekovih pravicah v skupini Krka, Politiko raznolikosti, pravičnosti in vključevanja v skupini Krka, Politiko
skrbnega pregleda v skupini Krka ter Kodeks ravnanja za poslovne partnerje skupine Krka. S tem smo še nadgradili
korporativno skladnost skupine Krka.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
46
Prispevek k ciljem trajnostnega razvoja Združenih narodov (UN SDG)
Prepoznali smo najpomembnejše cilje trajnostnega razvoja (Sustainability Development Goals, SDG) Združenih narodov,
h katerim pripomoremo s svojim poslovanjem. Osrednjega pomena je 3. cilj (zdravje in dobro počutje), h kateremu lahko
s svojo temeljno dejavnostjo prispevamo največ.
Osrednji SDG-cilji, h katerim s svojim delovanjem prispeva skupina Krka
Pridobitev trajnostne bonitetne ocene
Krka je 31. januarja 2025 v okviru ocene trajnostnosti poslovanja od agencije S&P Global prejela oceno S&P Global CSA.
Ocena v višini 56 od 100 je višja od ocene iz leta 2023 in je 31. januarja 2025 spadala med najvišjih 10 % ocen podjetij
iz farmacevtske industrije.
Prejeta neodvisna trajnostna bonitetna ocena pomeni ponovno potrditev
začrtane smeri trajnostnega poslovanja in upravljanja skupine Krka,
s katero v ospredje postavljamo našo družbeno odgovornost ter skrb za zdravje
in dobro počutje bolnikov. Zagotavljamo jim dostop do kakovostnih, varnih in
učinkovitih zdravil, proizvedenih v skladu z najvišjimi standardi dobre proizvodne
prakse. Pri tem velik poudarek namenjamo varstvu in zmanjšanju obremenitve
naravnega okolja, pri upravljanju skupine Krka pa sledimo najvišjim standardom
poslovne etike in integritete ter transparentnega poslovanja.
Prejeta trajnostna bonitetna ocena predstavlja spodbudo in zavezo
za nadaljnjo nadgradnjo trajnostnega poslovanja skupine Krka.
Trajnostni cilji (ESG-cilji)
Nadzorni svet in uprava družbe sta sprejela osvežene strateške cilje za najpomembnejša trajnostna področja. Trajnostno
poslovanje in trajnostne cilje smo prvič v celoti vključili v Strategijo razvoja skupine Krka za obdobje 20242028. Sprejeti
cilji so nadgradnja Trajnostne politike skupine Krka in so pomembni za njeno dolgoročno poslovno uspešnost.
Opredeljujejo konkretne strateške usmeritve in cilje ter kazalnike spremljanja njihovega uresničevanja (KPI)
za posamezna bistvena trajnostna področja. Povzetek strateških ciljev je objavljen tudi na Krkinih spletnih straneh.
Naravno okolje (E)
Kazalnik
Cilj do leta 2028
Rezultat leta 2024
Pojasnilo
Specifična raba energije
(TJ/milijardo kosov izdelkov)
< 80
78,1
doseženo
Zmanjšanje ogljičnega odtisa po obsegih 1 in 2
glede na izhodiščno leto 2019 (tržna metoda)
48 %*
48,4 %
doseženo
* cilj do leta 2030

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
47
Družbeno okolje (S)
1. Kakovost izdelkov in varnost bolnikov
Kazalnik
Cilj do leta 2028
Rezultat leta 2024
Pojasnilo
Kritične neskladnosti, ugotovljene pri inšpekcijah
pristojnih organov ali presojah partnerjev
0
0
doseženo
Delež upravičenih reklamacij glede na število
sproščenih serij
< 1 %
0,79 %
doseženo
2. Zaposlovanje, razvoj in upravljanje talentov, raznovrstnost, vključevanje in sodelovanje zaposlenih, varnost,
zdravje in dobro počutje zaposlenih
Kazalnik
Cilj do leta 2028
Rezultat leta 2024
Pojasnilo
Delež zaposlenih, vključenih v izobraževanje
o trajnostnosti, skladnosti poslovanja in človekovih
pravicah
1-krat na 2 leti
vsi zaposleni
11.692 zaposlenih
oz. 91,3 %
doseženo
(vključeni niso bili
dolgotrajno odsotni
zaposleni)
Delež zaposlenih v skupini Krka,
ki spadajo med ključne in perspektivne kadre
≥ 10 %
14,6 %
doseženo
Delež prihodkov, namenjenih
za izobraževanje
0,350,50 %
0,44 %
doseženo
Število ur izobraževanja na zaposlenega
40
43,8
doseženo
LTIFR (Lost Time Injury Frequency Rate)
< 5
3,41
doseženo
Število požarnih vaj
> 45
75
doseženo
Število ur izobraževanja o varnosti in zdravju pri delu
> 10.000
20.965
doseženo
Cilji zmanjšanja ogljičnega odtisa skupine Krka do leta 2050
Skupina Krka si bo še naprej prizadevala zmanjševati ogljični odtis. Sledili bomo trendom in najboljšim razpoložljivim
tehnikam na področju razogljičenja transporta in oskrbe z razpoložljivimi ogljično nevtralnimi energenti (obnovljivimi
viri energije, vodikom idr.) ter jih v največji možni meri vključevali v svoje procese. Spremljali bomo razvoj zakonodaje,
še posebno Direktive CS3D, glede priprave načrta prehoda v skladu s Pariškim sporazumom za dosego podnebne
nevtralnosti do leta 2050. Na uspešnost izvajanja trajnostne okoljske politike bodo v naslednjem obdobju vplivali
na trgu razpoložljive nove tehnike, brezogljični viri energije in nova zakonodaja. Pri tem je ključno, da Krka ohranja
rast in razvoj ter konkurenčnost na svetovnem trgu.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
48
3. Bolnikom prilagojena ponudba izdelkov, strokovna podpora zdravstvenim delavcem, pobude za večjo
ozaveščenost o zdravem življenjskem slogu, prepoznavanje razširjenih bolezni, zagotavljanje stalne
razpoložljivosti zdravil in cenovna dostopnost izdelkov
Kazalnik
Cilj do leta 2028
Rezultat leta 2024
Pojasnilo
Povprečna količinska rast prodaje na leto
5 %
2 %
povprečna rast 5,1 %*
Povprečno povečanje števila bolnikov, zdravljenih
s Krkinimi zdravili za srčno-žilne bolezni, na leto,
neposredni prispevek k SDG-cilju
iz Agende 2030
3 %
7,2 %
doseženo
Položaj na ključnih terapevtskih področjih, kot so
srčno-žilne bolezni (visok krvni tlak, zvišan
holesterol), na tradicionalnih trgih
ostati eden od
vodilnih proizvajalcev
na tradicionalnih trgih
smo po vrednosti
prodaje ostali vodilni
proizvajalec zdravil
z učinkom na RAAS,
vodilni proizvajalec
sartanov, vodilni
generični proizvajalec
zaviralcev ACE in
vodilni proizvajalec
hipolipemikov
doseženo
Prispevek regije Čezmorska tržišča k celotni prodaji
skupine Krka
povečati delež
v prodaji skupine
4,3 %
doseženo, v letu 2023 je
delež dosegel 4,2 %
Stalna razpoložljivost zdravil in zadovoljstvo
neposrednih odjemalcev, merjeno z indeksom CSI
povprečni indeks
CSI na ravni skupine
> 80 %
93,3 %
doseženo
* Povprečna rast je izračunana za 15-letno obdobje.
4. Razvoj in raziskave ter kultura inovativnosti
Kazalnik
Cilj do leta 2028
Rezultat leta 2024
Pojasnilo
Delež sredstev za razvoj in raziskave od prihodkov
od prodaje
10 %
9,7 %
doseženo
Korporativno upravljanje (G)
1. Odporen in prilagodljiv vertikalno integrirani poslovni model
Kazalnik
Cilj do leta 2028
Rezultat leta 2024
Pojasnilo
Sredstva za naložbe povprečni CAPEX na leto
140 mio EUR
117,0 mio EUR
naložbe potekajo
v skladu z načrti
2. Uspešno poslovanje in finančna čvrstost
Kazalnik
Cilj do leta 2028
Rezultat leta 2024
Pojasnilo
Marža EBITDA
> 25 %
27,2 %
doseženo
Delež dobička večinskih lastnikov, izplačan
za dividende
≥ 50 %
73,6 %
doseženo
3. Etičnost v kliničnih raziskavah, razvoju in drugih raziskavah
Kazalnik
Cilj do leta 2028
Rezultat leta 2024
Pojasnilo
Število korektivnih ukrepov glede etičnosti izvajanja
kliničnih raziskav
0
0
doseženo

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
49
4. Protikorupcijsko delovanje, spoštovanje človekovih pravic
Kazalnik
Cilj do leta 2028
Rezultat leta 2024
Pojasnilo
Število dokazanih primerov prevar, korupcije, kršitev
skladnosti, neetičnega, neprofesionalnega,
nezakonitega delovanja zaposlenih
0
0
doseženo
Število primerov kršitev človekovih pravic v skupini
Krka
0
0
doseženo
5. Odgovorna prodaja in trženje izdelkov
Kazalnik
Cilj do leta 2028
Rezultat leta 2024
Pojasnilo
Število tožbenih zahtevkov zaradi neetičnih ali
zakonsko neustreznih trženjskih aktivnosti
0
0
doseženo
Število tožbenih zahtevkov zaradi trženjskih trditev
ali trditev, ki niso v skladu z registriranim navodilom
za uporabo zdravila (t. i. off-label promocija)
0
0
doseženo
6. Davčna politika, davčna transparentnost
Kazalnik
Cilj do leta 2028
Rezultat leta 2024
Pojasnilo
Z upoštevanjem Krkinih načel za obvladovanje
davčnega področja zasledovati ničelno stopnjo
prilagoditev in kazni v davčnih nadzorih oz.
inšpekcijah
0
0
doseženo

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
50
Pričakovano makroekonomsko okolje v letu 2025
Mednarodna razpršenost poslovanja in vertikalno integrirani poslovni model skupini Krka omogočata stabilno poslovanje
kljub različnim in spremenljivim razmeram na ključnih prodajnih trgih.
Evropsko gospodarstvo je po dolgotrajni stagnaciji na začetku leta 2024 znova začelo rasti in se je povečalo za 0,9 %.
Rast je bila ob nadaljnjem zmanjševanju inflacijskih pritiskov in kljub povečani negotovosti zmerna in stabilna. V letu 2025
se zaradi rasti potrošnje in naložb pričakuje pospešitev evropske gospodarske rasti na 1,5 %. Zniževanje inflacije, ki se je
začelo konec leta 2022, se je v letu 2024 nadaljevalo. Kljub rahlemu zvišanju oktobra zaradi rasti cen energije se je inflacija
v evropskem gospodarstvu v letu 2024 več kot prepolovila na 2,6 %. V letu 2025 se pričakuje nadaljnje znižanje na 2,4 %.
Razpoložljivi dohodek gospodinjstev se je v letu 2024 povečal. Gospodinjstva so bila zaradi nedavnih izkušenj z visoko
inflacijo pri porabi zadržana in so zaradi visokih obrestnih mer večji delež dohodka namenila varčevanju. Evropska
centralna banka (ECB) je v letu 2024 začela sproščati denarno politiko, nadaljevanje njenega sproščanja pa se pričakuje
tudi v letu 2025. Do konca leta 2025 naj bi se ključna obrestna mera znižala na približno 2 %. Pričakuje se, da bo večina
centralnih bank v državah članicah zunaj evroobmočja v letu 2025 prav tako sprostila denarno politiko. Sproščanje naj bi
bilo izrazitejše predvsem v Romuniji, pa tudi na Poljskem.
Na trgu dela so bila v letu 2024 ustvarjena dodatna delovna mesta, vendar se je rast zaposlenosti upočasnila. Zlasti
v industriji se je pomanjkanje delovne sile dodatno zmanjšalo. Tudi za prihodnja leta se pričakuje nadaljnja upočasnitev
rasti zaposlenosti. V letu 2024 se je stopnja brezposelnosti znižala na 6,1 %, v letu 2025 pa naj bi dosegla novo
zgodovinsko najnižjo vrednost 5,9 %.
Javnofinančni primanjkljaj evropskega gospodarstva se je zaradi nepričakovanih davčnih prihodkov in fiskalne
konsolidacije v letu 2024 zmanjšal na 3,1 % bruto domačega proizvoda (BDP). V letu 2025 naj bi se zmanjšal na 3,0 %.
Delež javnega dolga v BDP evropskega gospodarstva se je v letu 2024 povečal na 82,4 %. Pričakuje se, da se bo zaradi
še vedno velikih javnofinančnih primanjkljajev v letu 2025 ponovno povečal, in sicer na 83 %.
Gospodarska rast v Ruski federaciji se je v letu 2024 obdržala na 4,1 %. V naslednjih letih se pričakuje mehko pristajanje
ruskega gospodarstva, saj je malo možnosti oziroma pogojev za nadaljevanje večje gospodarske rasti. Gospodarska rast
v letu 2025 naj bi bila tako 0,9-odstotna. Letna stopnja inflacije se je v letu 2024 zvišala na 8,5 %, kar je bilo nad
pričakovanji. V prvi polovici leta 2025 se predvideva, da bo inflacija višja, kot je bila v letu 2024. V drugi polovici leta 2025
se pričakuje njeno umirjanje, konec leta naj bi se znižala na 6,5 %.
Pričakovane makroekonomske razmere v letu 2025
Država
Napoved rasti
trga zdravil
(v %)
Napoved
vrednosti
trga zdravil
veleprodajne
cene
(v milijonih EUR)
Devizni tečaj
(valuta/EUR)
Letna
sprememba
BDP
(v %)
Letna stopnja
inflacije
(v %)
Slovenija
9
1.115
evroobmočje
2,5
3,2
Hrvaška
10
2.050
evroobmočje
3,3
3,4
Romunija
7
6.100
5,0
2,5
3,9
Ruska federacija
7
2.380 milijard RUB
110
0,9
8,9
Ukrajina
3
3.606
42
4,1
10,2
Poljska
7
11.762
4,35
3,6
4,7
Madžarska
4
2.923
400
1,8
3,6
Češka
2
4.610
25,0
2,4
2,4
Slovaška
10
2.230
evroobmočje
2,3
5,1
Zahodna Evropa
4
299.612
večinoma
evroobmočje
1,5
2,4
Vir za napovedi za trg zdravil so interne ocene. V napovedih se upoštevajo celotni trgi zdravil, vključno z generičnim segmentom. Vir za druge
napovedi so poročila bank in Evropske komisije.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
51
Obvladovanje tveganj
Obvladovanje tveganj je v skladu z zakonodajo in dobro prakso naloga in odgovornost uprave, ki o tveganjih in sprejetih
ukrepih redno poroča revizijski komisiji in nadzornemu svetu. Ob vsakokratni analizi poslovnih rezultatov se revizijska
komisija in nadzorni svet seznanita z obvladovanjem operativnih, poslovnih in finančnih tveganj. Njuno delo na področju
obvladovanja tveganj je opisano v Poročilu nadzornega sveta Krke, d. d., Novo mesto za leto 2024. V skupini Krka vsak
dan spremljamo izpostavljenost različnim vrstam tveganj in sprejemamo ukrepe za njihovo obvladovanje.
Določene pristojnosti za obvladovanje tveganj imajo tudi naslednji odbori in pooblaščenci uprave:
odbor za kakovost,
odbor za informacijske tehnologije,
odbor za investicije,
razvojni odbor,
prodajni odbor,
odbor za kadre,
odbor za trajnostnost,
pooblaščenec za neprekinjeno poslovanje,
pooblaščenec za informacijsko varnost,
pooblaščenec za skladnost poslovanja in korporativno integriteto,
koordinator za trajnostnost.
V skupini Krka je obvladovanje tveganj vključeno v vse poslovne procese. Finančna tveganja za celotno skupino obvladuje
obvladujoča družba centralizirano, poslovna in trajnostna tveganja pa odvisne družbe obvladujejo samostojno glede
na smernice obvladujoče družbe. Uporabljamo številne standardne operativne postopke v okviru sistemov kakovosti ter
druge interne predpise in navodila, v katerih so opredeljene aktivnosti in odgovornosti, ki nam omogočajo nemoteno
poslovanje in zmanjševanje tveganj.
Pri obvladovanju tveganj si pomagamo z Registrom tveganj skupine Krka, v katerem je celovit prikaz tveganj za celotno
skupino, namenjen pa je pravočasnemu prepoznavanju in obvladovanju dejavnikov, ki lahko vplivajo na doseganje ciljev.
Posodablja se najmanj enkrat na dve leti, in vedno pa ob posodobitvi Strategije razvoja skupine Krka. Register tveganj je
bil posodobljen v letu 2024 in vključuje spremembe zaradi posodobljene Strategije razvoja skupine Krka za obdobje
2024–2028, večje integracije trajnostnih tveganj in sprememb v poslovnem okolju.
Kot pomoč pri obvladovanju tveganj uporabljamo tudi:
Načrt integritete, ki je komplementaren Registru tveganj ter obravnava področja etike, integritete in skladnosti;
sprejme ga uprava, ki ga vsako leto preveri in po potrebi posodobi;
smernice iz Strategije neprekinjenega poslovanja (ISO 22301);
smernice iz Sistema vodenja in varovanja informacij (ISO 27001);
načela dobre proizvodne prakse in drugih dobrih praks;
določila HACCP;
standard ISO 14971 za obvladovanje zahtev kakovosti za medicinske pripomočke;
standard ISO 14001 za sisteme ravnanja z okoljem in okoljsko politiko skupine Krka;
standard ISO 9001 za vodenje kakovosti;
standard ISO 45001 za sisteme vodenja varnosti in zdravja pri delu;
smernice v okviru integracije obvladovanja kakovosti v vse poslovne procese (Poslovnik kakovosti, Načela
kakovosti skupine Krka);
Trajnostno politiko skupine Krka (ESG-politiko).
Trajnostna tveganja na okoljskem in socialnem področju ter področju korporativnega upravljanja so integrirana v Strategijo
razvoja skupine Krka, ki vključuje celotno področje trajnostnega poslovanja, vključno s strateškimi trajnostnimi cilji.
Obvladujemo jih v okviru več vrst tveganj in so vključena v procese njihovega upravljanja. Upravljavski pristopi posameznih
strateških trajnostnih področij so opredeljeni tudi v ESG-politiki (bistvene ESG-teme), ki sta jo sprejela uprava in nadzorni
svet Krke. Obravnavani so tudi v Izjavi o trajnostnosti, v skladu z evropskimi standardi poročanja o trajnostnosti, v procesu

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
52
opredelitve in ocene vplivov, tveganj in priložnosti ter v oceni dvojne pomembnosti. To vključuje tudi vzpostavitev novih in
nadgradnjo obstoječih poslovnih politik in aktivnosti za učinkovito obvladovanje trajnostnih tveganj in priložnosti ter
zmanjševanje negativnih vplivov Krkinega poslovanja na naravno in družbeno okolje. Na ravni skupine Krka smo te politike
sprejeli v letu 2024. Odbor za trajnostnost skupaj z nadzornim svetom, upravo, koordinatorjem za trajnostnost in
pooblaščenci za trajnostnost, opredeljenimi za posamezna organizacijska področja, skrbi za trajnostno upravljanje družbe.
V nadaljevanju povzemamo pomembnejša tveganja, s katerimi se srečujemo pri poslovanju, in opisujemo način njihovega
obvladovanja. Vsako tveganje je ocenjeno na podlagi ocene velikosti škode in ocene verjetnosti nastanka. Tako velikost
škode kot verjetnost njenega nastanka je lahko ocenjena kot majhna, zmerna ali velika. Končna ocena posameznega
tveganja je določena ob hkratnem upoštevanju obeh ocen, pri čemer je že upoštevan vpliv kontrolnih aktivnosti. Na osnovi
tega je tveganje lahko ocenjeno kot majhno, zmerno ali veliko. V letu 2024 smo opredelili novo skupino tveganj, in sicer
so to druga trajnostna tveganja (ESG-tveganja) in ESG-tveganja v nastajanju. To so splošna trajnostna tveganja, ki niso
vključena v druge obstoječe skupine tveganj. Ta skupina tveganj se postopoma vključuje na obstoječa področja upravljanja
tveganj, poleg tega se razvija sistematičen pristop za njihovo obvladovanje. To bomo zagotovili z vzpostavitvijo politik,
ustreznim strateškim umeščanjem ter vzpostavitvijo trajnostnih ciljev in meril uspešnosti (KPI).
VRSTE OPERATIVNEGA TVEGANJA IN NEPREKINJENOST POSLOVANJA
Področje
tveganja
Opis tveganja
Kontrolne aktivnosti
Predhodna
ocena
tveganja
Zadnja
ocena
tveganja
razpoložljivost
kritičnih virov
za zagotavljanje
proizvodnje in
prodaje ključnih
izdelkov
nenačrtovane zaustavitve oz.
nedosegljivost ključnih virov
za zagotavljanje proizvodnje
in prodaje končnih izdelkov
(zaposleni, stavbe, oprema,
različen material, mediji,
informacije, epidemiološke
razmere)
sistem upravljanja neprekinjenega poslovanja,
analiza vplivov na poslovanje, zahteve za
razpoložljivost kritičnih virov oz. storitev, analize
tveganja po posameznih področjih, ukrepi za
povečevanje odpornosti procesov proti motnjam in
zmanjševanje posledic incidentov, nadzor nad
izvajanjem higienskih, organizacijskih in tehničnih
ukrepov za omejevanje širjenja zdravstvenih okužb,
načrti neprekinjenega poslovanja kritičnih procesov,
usposabljanje, preverjanje, vaje
zmerno
zmerno
oskrba
z učinkovinami in
končnimi izdelki
zagotavljanje pravočasne
oskrbe z repromaterialom in
končnimi izdelki ter
učinkovita izraba proizvodnih
sredstev
skrbno načrtovanje oskrbne verige ob upoštevanju
ekonomskih, zdravstvenih in političnih razmer
v svetu, pandemij, naravnih nesreč, eksplozij ipd.,
skrbno načrtovanje zalog repromateriala,
vzdrževanje varnostnih zalog, zagotavljanje več
virov z različnih lokacij, zagotavljanje ustreznih
proizvodnih zmogljivosti na Krkinih in alternativnih
lokacijah pri pogodbenih proizvajalcih, prisotnost
naših strokovnjakov na nekaterih proizvodnih
lokacijah pogodbenih proizvajalcev, vzpostavitev
prenosa tehnologije na daljavo, hitro prilagajanje
nenadnim povečanim potrebam po izdelkih
z vzpostavitvijo dodatnih virov in prilagoditvijo
prioritet, vzpostavitev alternativnih transportnih poti
za repromaterial in končne izdelke, vzpostavitev
dodatnih skladiščnih zmogljivosti pri zunanjih
ponudnikih
zmerno
zmerno
upravljanje
kakovosti
izguba dovoljenja
za proizvodnjo, distribucijo in
promet z izdelki
spremljanje zakonskih in regulativnih zahtev ter
uvajanje potrebnih aktivnosti za doseganje
skladnosti v skupini Krka in pri ključnih strateških
partnerjih, vzdrževanje, stalno izboljševanje
vzpostavljenega sistema vodenja kakovosti na vseh
proizvodnih mestih v skupini Krka in pri ključnih
strateških partnerjih, nadzor nad procesi in
kakovostjo izdelkov
zmerno
zmerno

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
53
VRSTE OPERATIVNEGA TVEGANJA IN NEPREKINJENOST POSLOVANJA
Področje
tveganja
Opis tveganja
Kontrolne aktivnosti
Predhodna
ocena
tveganja
Zadnja
ocena
tveganja
tehnična oskrba
ustrezna oskrba procesov
z energetskimi in uporabnimi
mediji ter ustreznost
tehničnega vzdrževanja
nadomestni viri energetske oskrbe, robustno
načrtovani sistemi za oskrbo z mediji, rezervne
zmogljivosti sistemov in opreme, zagotavljanje
kritičnih rezervnih delov in skrbno načrtovani procesi
vzdrževanja, spremljanje zakonodaje in drugih
predpisov ter trendov, izobraževanje in
usposabljanje osebja, nadzor nad usposobljenostjo
zaposlenih
zmerno
zmerno
informacijska
tehnologija
motnje v poslovnih procesih
zaradi motenj na področju
informacijskih virov
neodvisni varnostni pregledi in predvideni ukrepi za
odpravo motenj, ocene različnih vrst tveganja, načrt
neprekinjenega delovanja informacijske tehnologije,
postopki za obnovo po večjih incidentih in
katastrofah
zmerno
zmerno
zaposleni
nastanek nezgod ali poškodb
na delovnem mestu, tveganje
zaradi pojava nalezljivih
bolezni (epidemije,
pandemije)
preverjanje tehnoloških postopkov, sistem
ocenjevanja tveganosti delovnega mesta, preventivni
ukrepi, uvedba previdnostnih ukrepov sanitarnih,
zdravstvenih in organizacijskih, ki preprečujejo vnos
in širjenje morebitnih okužb ter hkrati omogočajo
nemoteno izvajanje vseh delovnih procesov
zmerno
zmerno
tveganje, povezano
z epidemiološkimi razmerami
v državi ter nenačrtovano
večjo odsotnostjo in
pomanjkanjem kadra na trgu
dela
zamenljivost kadra, novi načini pridobivanja novega
kadra, ustrezna in redna komunikacija z zaposlenimi,
šolanje in usposabljanje, preusmeritev aktivnosti na
osnovne procese ob večjem izpadu razpoložljivega
kadra (npr. ob pandemiji ali naravnih in drugih
nesrečah)
varovanje
premoženja
nevarnost odtujitve in
uničenja premoženja
načrt varovanja, sistematično ocenjevanje
ogroženosti in izvajanje potrebnih ukrepov
zmerno
zmerno
VRSTE POSLOVNEGA TVEGANJA
Področje
tveganja
Opis tveganja
Kontrolne aktivnosti
Predhodna
ocena
tveganja
Zadnja
ocena
tveganja
razvoj in
raziskave
učinkovitost razvojnih
procesov, ustreznost
regulativnih postopkov in
zagotavljanje novih izdelkov
skrbno načrtovanje razvojnih projektov in upravljanje
regulativnih procesov
zmerno
zmerno
prodaja in
trženje
regulacija mednarodnega
poslovnega okolja in
prodajnih trgov ter ustreznost
trženjskih aktivnosti
odzivanje na spremenjene geopolitične razmere in
zakonske pogoje poslovanja na trgih, oblikovanje
standardiziranih, skladnih in transparentnih prodajnih
in trženjskih aktivnosti, kontinuirano izobraževanje in
preverjanje znanja zaposlenih, uporaba sodobnih
komunikacijskih orodij in poti
zmerno
zmerno
intelektualna
lastnina
kršitev pravic iz naslova
intelektualne lastnine drugih
subjektov ali neupravičeno
izkoriščanje Krkine
intelektualne lastnine
spremljanje patentne situacije, dosledno spoštovanje
pravic intelektualne lastnine drugih subjektov,
oblikovanje rezervacij za morebitne odškodnine,
kadar je to utemeljeno
zmerno
zmerno
upravljanje
kakovosti
ustrezna kakovost procesov,
ki zagotavljajo ustreznost
izdelkov in skladnost
s predpisi, zagotavljanje
ustrezne kakovosti izdelkov
ter vzdrževanje veljavnosti
dovoljenj za proizvodnjo,
certifikatov DPP in drugih
certifikatov
spremljanje zakonskih in regulativnih zahtev,
uvajanje izboljšav in zakonskih novosti v redne
delovne procese, načrtovanje kontrole in
zagotavljanja kakovosti, redno vrednotenje in
ocenjevanje tveganj s področja kakovosti, nadzor
nad zagotavljanjem kakovosti izdelkov, procesov in
storitev, uspešne inšpekcije in presoje, doseganje
pričakovanih kazalnikov kakovosti in učinkovitosti,
sledenje strateškim ciljem na področju kakovosti
zmerno
zmerno

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
54
VRSTE POSLOVNEGA TVEGANJA
Področje
tveganja
Opis tveganja
Kontrolne aktivnosti
Predhodna
ocena
tveganja
Zadnja
ocena
tveganja
varstvo okolja
tveganja, ki izhajajo iz
podnebnih sprememb,
tveganje na področju
odpreme odpadkov,
obremenitev okolja
z nevarnimi snovmi ob
izrednih dogodkih,
odstopanje od mejnih
vrednosti emisij v okolje ter
izguba ugleda zaradi
prevelikega obremenjevanja
okolja
učinkovito obvladovanje procesa upravljanja okolja,
spremljanje zakonskih zahtev, stalen nadzor
izpustov, uporaba najboljših razpoložljivih tehnik za
zmanjševanje vplivov na okolje, varno skladiščenje
in odgovorno ravnanje z nevarnimi snovmi,
ohranjanje visoke okoljske ozaveščenosti pri
zaposlenih in izvajalcih, sodelovanje z več
kakovostnimi poslovnimi partnerji na področju
ravnanja z odpadki
zmerno
zmerno
investicijski
projekti
odločitve o investicijah
v proizvodne in druge
zmogljivosti ter postopki
izvedbe investicij
stalen nadzor nad izvajanjem vseh faz projektov,
spremljanje načrtov, sistematično izbiranje
izvajalcev, spremljanje zakonodaje, drugih
predpisov, standardov in smernic, uporaba najboljših
razpoložljivih tehnik
zmerno
zmerno
kadrovsko
področje
zagotavljanje ključnih in
strokovno usposobljenih
kadrov ter socialnega dialoga
z zaposlenimi
sistematično delo s ključnimi kadri, sistem
nagrajevanja, razvijanje kadrov, stalno
izobraževanje, merjenje organizacijske kulture in
klime
zmerno
zmerno
zmanjševanje razpoložljivosti
ustrezne delovne sile
z naravoslovno in tehniško
izobrazbo ter proizvodnih
kadrov
spremljanje demografskih sprememb, znamka
delodajalca, štipendiranje, omogočanje opravljanja
obvezne prakse, vlaganje v znanje nacionalna
poklicna kvalifikacija
zmerno
zmerno
pravno področje
ustreznost pravne ureditve
poslovnih odnosov ter
upoštevanje in pravilna
interpretacija zakonodaje,
tveganje v primeru sodnih in
drugih pravnih postopkov,
predvsem sporov
vključevanje pravne službe na ključna področja,
sodelovanje z zunanjimi specializiranimi pravnimi
strokovnjaki
zmerno
zmerno
VRSTE FINANČNEGA TVEGANJA
Področje
tveganja
Opis tveganja
Način obvladovanja
Predhodna
ocena
tveganja
spremembe
deviznih tečajev
možnost večjih finančnih
izgub zaradi neugodnega
gibanja deviznih tečajev
spremljanje finančnih trgov in valutne
izpostavljenosti, sodelovanje z vodilnimi svetovnimi
finančnimi ustanovami, spremljanje novih praks
ščitenja deviznega tveganja, uporaba finančnih
instrumentov, naravno ščitenje
veliko
kreditno
tveganje
neplačila kupcev in s tem
povezani odpisi terjatev
izračunavanje bonitetnih ocen, omejevanje največje
izpostavljenosti do posamičnih kupcev, aktivno
upravljanje terjatev, uporaba instrumentov
za zavarovanje plačil in terjatev pri kreditni
zavarovalnici
zmerno
likvidnost
možnost pomanjkanja
likvidnih sredstev za
servisiranje poslovnih in
finančnih obveznosti
vnaprej dogovorjene kreditne linije, načrtovanje
potreb po likvidnih sredstvih, združevanje denarnih
sredstev
zmerno

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
55
VRSTE FINANČNEGA TVEGANJA
Področje
tveganja
Opis tveganja
Način obvladovanja
Predhodna
ocena
tveganja
nevarnost škode
na premoženju
nevarnost škode
na premoženju zaradi
rušilnega delovanja naravnih
sil in drugih dejavnikov
tveganja
sistematične ocene ogroženosti objektov, ukrepi
v skladu s študijami varstva pred požarom, sklepanje
ustreznih zavarovanj, nenehen razvoj sistema
neprekinjenega poslovanja
zmerno
nevarnost
odškodninskih
zahtevkov in
civilnih tožb
nevarnost odškodninskih
zahtevkov tretjih oseb zaradi
škodnih dogodkov, ki jih
družba povzroči nehote in
naključno s svojo
dejavnostjo, posestjo stvari in
dajanjem izdelkov na trg
zavarovanje civilne, delodajalčeve in ekološke
odgovornosti, zavarovanje produktne odgovornosti in
odgovornosti za klinična testiranja
zmerno
nevarnost
finančne izgube
zaradi
obratovalnega
zastoja
nastanek finančne škode kot
posledice prekinitve
proizvodnje zaradi škode
na premoženju
zavarovanje stroškov dela, amortizacije, drugih
poslovnih stroškov in dobička iz poslovanja,
organizacijsko-tehnični ukrepi za zmanjšanje
posledic obratovalnega zastoja, nenehen razvoj
sistema neprekinjenega poslovanja
zmerno
DRUGA TRAJNOSTNA TVEGANJA (ESG-TVEGANJA) IN ESG-TVEGANJA V NASTAJANJU
Področje
tveganja
Opis tveganja
Način obvladovanja
Predhodna
ocena
tveganja
prehod
v brezogljično
družbo
tveganja pri oblikovanju
akcijskega načrta za prehod
v brezogljično družbo ter
vpliv na naložbe, strategijo,
poslovni model in
konkurenčnost skupine
oblikovanje strategije in akcijskega načrta ob
upoštevanju regulativnih zahtev, skrbno načrtovanje
naložb ob upoštevanju zakonodaje ter fizičnih in
prehodnih podnebnih tveganj, analiziranje podnebnih
scenarijev in ocenjevanje vpliva podnebnih tveganj
n. p.
odgovornost
za trajnostna
tveganja v verigi
vrednosti zunaj
skupine Krka
odgovornost za trajnostna
tveganja v verigi vrednosti in
nezagotavljanje skladnosti
z zahtevami Direktive CS3D
načrtovanje in implementacija politik in aktivnosti za
zagotavljanje skladnosti s predpisi s področja
trajnostnosti, pravočasna implementacija zahtev
Direktive o skrbnem pregledu v podjetjih glede
trajnostnosti (CS3D)
n. p.
skladnost
poročanja
o trajnostnosti
neskladnost poročanja o
trajnostnosti glede na
standarde ESRS
priprava politik za nadgradnjo trajnostnega
upravljanja in podlag za poročanje o trajnostnosti
v skladu z zahtevami Direktive glede poročanja
podjetij o trajnostnosti (CSRD) in standardi,
vzpostavitev notranjih kontrol za poročanje o
trajnostnosti ter sistemov za zbiranje podatkov in
zagotavljanje njihove celovitosti
n. p.
celovito
upravljanje
trajnostnih
tveganj
neizpolnjevanje pričakovanj
deležnikov in regulativnih
zahtev, zmanjšanje
konkurenčnosti, izguba
ugleda, zvišanje stroškov
kapitala in zmanjšanje
vrednosti družbe, znižanje
trajnostne bonitetne ocene
aktivnosti za nadgradnjo trajnostnega upravljanja,
upravljanje trajnostnih tveganj in zagotavljanje
skladnosti poročanja o trajnostnosti
n. p.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
56
Operativna tveganja in neprekinjenost poslovanja
Razpoložljivost kritičnih virov za zagotavljanje proizvodnje in prodaje ključnih izdelkov
Večji izredni dogodki, ki bi za daljši čas prekinili proizvodnjo in prodajo izdelkov, lahko ogrozijo obstoj skupine Krka.
Z analizo vpliva na poslovanje ocenjujemo kritičnost procesov in tveganja, ki ogrožajo njihovo delovanje. Rezultat teh
aktivnosti so Analiza vplivov na poslovanje, Ocena tveganja in Strategija upravljanja neprekinjenega poslovanja. Pripravi
jih pooblaščenec za neprekinjeno poslovanje v sodelovanju z osebami, ki sodelujejo v kritičnih procesih, obravnava in
sprejme pa jih uprava družbe. Ti dokumenti se obnavljajo najmanj na pet let oziroma ob vsaki večji tehnološki in/ali
organizacijski spremembi, pojavu novih groženj ali povečanju obstoječih.
Izvajamo učinkovite ukrepe za zaščito zaposlenih, premoženja in drugih ključnih virov ter preprečevanje izrednih
dogodkov. Za primer izrednih dogodkov imamo pripravljene načrte z vključenimi ukrepi za reševanje in zmanjšanje
neposredne škode ter načrte za delovanje v izrednih razmerah do vrnitve v normalno poslovanje. Na osnovi Strategije
upravljanja neprekinjenega poslovanja se za vsak kritični proces ali storitev pripravi načrt neprekinjenega poslovanja.
Za pripravo in vzdrževanje teh načrtov so v dogovoru s pooblaščencem za neprekinjeno poslovanje imenovane osebe, ki
so odgovorne za kritične procese. Načrte potrjujejo vodje kritičnih procesov ali storitev in pooblaščenec za neprekinjeno
poslovanje.
Ustreznost načrtov se najmanj enkrat na leto preverja in usklajuje s politiko in strategijo neprekinjenega poslovanja. Ključni
del preizkušanja izvajanja posameznih ukrepov neprekinjenega poslovanja so vaje oziroma operativni stresni testi.
Ustreznost izvajanja teh načrtov enkrat na leto obravnava odbor za kakovost. Uprava družbe je leta 2021 v Strategijo
upravljanja neprekinjenega poslovanja vključila tudi ukrepe v primeru pandemije. Pandemija lahko povzroči tveganje
na več področjih, na primer prekinitev oskrbne verige, povečano odsotnost zaposlenih, motnje pri zagotavljanju storitev
zunanjih izvajalcev. Z določitvijo in izvajanjem primernih preventivnih in drugih ukrepov zagotavljamo ustrezno
razpoložljivost kritičnih virov za zagotavljanje proizvodnje in prodaje ključnih izdelkov.
Tveganja oskrbe z učinkovinami in končnimi izdelki
V skladu s standardnim operativnim postopkom nenehno spremljamo nabavni trg, dobavitelje in cene repromateriala ter
v skladu z letnim, četrtletnim in mesečnim načrtovanjem oskrbe proizvodnje zagotavljamo potrebne količine. S skrbnim
načrtovanjem zalog in vzdrževanjem varnostnih zalog si zagotavljamo stalen dostop do repromateriala, ki ga potrebujemo
za proizvodnjo končnih izdelkov.
Na osnovi izdelanih meril ocenjujemo in izbiramo dobavitelje ter jih redno preverjamo. Odbor za kakovost dvakrat na leto
obravnava ugotovitve preteklih presoj, kazalnike, oceno tveganj dobaviteljev in načrt presoj za naslednje obdobje. Redno
presojo dobaviteljev izvajamo na tri leta. V primeru izrednih dogodkov in odstopanj nemudoma izvedemo oceno tveganj
in presojo. Pri izbiri pogodbenih partnerjev so ključni parametri ustrezna specifikacija materiala, regulativna skladnost,
zagotovljeni pogoji kakovosti in okoljevarstva, cenovna konkurenčnost in zanesljivost dobav. Izbiro in vrednotenje
pogodbenega partnerja za proizvodnjo končnih izdelkov ter izvedbo in obvladovanje prenosa urejajo tudi ustrezni
standardni operativni postopki, ki so del sistema kakovosti, opisanega v podpoglavju Tveganja upravljanja kakovosti. Več
informacij o izvedenih presojah in rednih kontrolah je v podpoglavju Nadzor sistema kakovosti v poglavju Kakovost.
Pravočasno dobavo končnih izdelkov zagotavljamo z obvladovanjem načrtovanja in spremljanjem realizacije vseh faz
oskrbe z izdelki. Načrtovanje zalog repromateriala temelji na prodajnih napovedih. Stanje zalog redno pregledujemo,
za strateško pomemben repromaterial imamo varnostne zaloge. Za ključne izdelke imamo vzpostavljenih več neodvisnih
virov oskrbe z učinkovinami in repromaterialom.
Skrbno načrtujemo optimalno izkoriščenost proizvodnih zmogljivosti in merimo učinkovitost proizvodnje. Na osnovi tega
uvajamo ukrepe za nenehno izboljševanje procesov. Z nabavo nove opreme in novimi naložbami sledimo prodajnim
zahtevam, povečujemo lastne proizvodne zmogljivosti in širimo obseg pogodbenega sodelovanja.
Pri proizvodnji sledimo dobri proizvodni praksi in zagotavljamo ustrezno proizvodno okolje. Z rednim in preventivnim
vzdrževanjem zagotavljamo zanesljivo in kakovostno delovanje proizvodne opreme. Ob večjih izrednih dogodkih lahko
zagotavljamo proizvodnjo ključnih izdelkov na različnih proizvodnih linijah v več obratih na Krkinih lokacijah in
pri pogodbenih proizvajalcih.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
57
Pri skladiščenju repromateriala, polizdelkov in končnih izdelkov upoštevamo dobro skladiščno in proizvodno prakso.
Ob večjih izrednih dogodkih imamo možnost skladiščenja v več dislociranih skladiščih. Transport repromateriala in
izdelkov organiziramo z lastnimi vozili in vozili izbranih partnerjev. Vsa vozila imajo opremo za zagotavljanje ustreznih
pogojev in varnosti transporta. Na globalni ravni imamo vzpostavljenih več transportnih poti (ladijske, letalske, cestne), kar
nam tudi ob izrednih dogodkih omogoča nemoteno dostavo materiala.
Tveganja tehnične oskrbe
Med tveganja tehnične oskrbe uvrščamo tveganja na področju oskrbe z energetskimi in uporabnimi mediji, zagotavljanja
delovanja tehničnih sistemov aktivne požarne zaščite in varovanja premoženja, zanesljivosti delovanja in razpoložljivosti
tehničnih sistemov in opreme ter tveganja na področju meroslovnega obvladovanja merilno-regulacijske opreme in
nadzornih sistemov.
Za nemoteno napajanje z električno energijo na lokaciji Ločna imamo dva ločena dovoda. Za kritične procese zagotavljamo
oskrbo z dizelskim električnim generatorjem. Stalno spremljamo dogajanja na trgu električne energije in izvajamo delne
nakupe. Za pripravo toplotne energije uporabljamo zemeljski plin, kot nadomestno gorivo pa ekstra lahko kurilno olje
z rezervnimi zalogami.
Na področju oskrbe z vodo smo prepoznali potencialno tveganje zadostne oskrbe z rečno in pitno vodo za potrebe
proizvodnje. Na osrednji proizvodni lokaciji v Novem mestu, kjer se proizvede velika večina izdelkov skupine Krka, je
pretok reke tudi v daljših sušnih obdobjih večji od mejnega pretoka, do katerega v skladu z vodnim dovoljenjem lahko
odvzemamo vodo iz vodotoka. Tako je tveganje za oskrbo z rečno vodo sprejemljivo oziroma majhno. Na osrednji
proizvodni lokaciji v Novem mestu je po izboljšanju javne infrastrukture v letu 2021 kratkoročna in srednjeročna oskrba
s pitno vodo ustrezna. Ob izpadu oskrbe iz glavnega javnega vira zaradi višje sile je mogoč priklop na alternativni vodni
vir javne infrastrukture, ki pa zaradi dotrajanosti dovodnega mestnega vodovoda dolgoročno ne zagotavlja zadostne
količine pitne vode. Za zagotavljanje ustrezne oskrbe s pitno vodo v prihodnje pripravljamo strokovno študijo, s katero
želimo poiskati najustreznejše dolgoročne rešitve za zadostno, zanesljivo in kakovostno oskrbo celotne lokacije s pitno
vodo.
Tveganje neustreznosti proizvodnje in distribucije energetskih in procesnih medijev (električne energije, pare, ogrevne
vode, komprimiranega zraka, hlajene vode, rečne vode, farmacevtskih in procesnih vod) zmanjšujemo z nadomestno
kritično opremo, načrtovanjem robustnih sistemov, računalniškim nadzorom, kontrolo kakovosti procesnih medijev, rednim
preventivnim vzdrževanjem in testiranjem sistemov ter zalogo kritičnih rezervnih delov. Zaposlene redno izobražujemo ter
preverjamo njihovo znanje in usposobljenost.
Sisteme za zagotavljanje ustreznih klimatskih pogojev v objektih ustrezno preventivno in načrtno vzdržujemo.
Za obvladovanje upravljanja in vzdrževanja imamo organizirano in usposobljeno lastno vzdrževalno službo, ki uporablja
centralni nadzorni računalniški sistem za hitro alarmiranje in ugotavljanje okvar ter skrbi za zalogo rezervnih delov.
Nekritična oprema je razpršena, tako da posamezen izpad nima ključnega vpliva na proizvodne zmogljivosti, kritična
oprema pa je podvojena. Vsi sistemi in energetski mediji za klimatizacijo sistemskih prostorov informacijske tehnologije so
podvojeni in tehnično varovani ter jih redno testiramo v zvezi z mogočimi izpadi.
Tveganje zanesljivosti delovanja in razpoložljivosti tehničnih sistemov aktivne požarne zaščite ter varovanja premoženja
zmanjšujemo s stalnim računalniškim nadzorom, rednim preventivnim vzdrževanjem in testiranjem sistemov, nadomestno
kritično opremo, načrtovanjem robustnih sistemov in izboljšavami. Zaposlene redno izobražujemo ter preverjamo njihovo
znanje in usposobljenost.
Tveganje zanesljivosti delovanja in razpoložljivosti tehničnih sistemov in opreme zmanjšujemo s stalnim nadzorom
delovanja, preventivnimi vzdrževalnimi pregledi, servisi, izboljšavami opreme in uvajanjem sodobnih vzdrževalnih
pristopov s sodobno diagnostično opremo. Okvare in zastoje odpravljamo v skladu z načrtovanimi postopki in navodili.
Za hitro in učinkovito odpravljanje okvar in zastojev imamo usposobljene lastne ekipe vzdrževalcev ter zalogo rezervnih
delov, ki jo redno pregledujemo in obnavljamo. Zaposlene, ki nadzirajo, upravljajo in vzdržujejo tehnične sisteme in
opremo, redno izobražujemo ter preverjamo njihovo znanje in strokovnost.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
58
Meroslovje, ki je ključno za zagotavljanje kakovosti, varnosti in učinkovitosti izdelkov in storitev, temelji na sledljivosti
meritev in s tem mednarodni primerljivosti. Zato imamo vzpostavljen prepoznaven, dobro delujoč in racionalen sistem
obvladovanja nadzorne in merilne opreme na najvišji industrijski ravni. Ob upoštevanju GxP-kritičnosti izvajamo periodične
meritve in kalibracije ter vzdržujemo nadzorno in merilno opremo po odobrenih postopkih in v skladu z najnovejšimi
standardi, s čimer želimo minimizirati tveganje morebitnih odstopov.
Zanesljivost delovanja in razpoložljivost tehničnih sistemov in opreme zagotavljamo z lastnimi viri in v sodelovanju
z zunanjimi pogodbenimi partnerji.
Tveganja informacijske tehnologije
Tveganja na področju informacijske varnosti in celovitosti podatkov obvladujemo v skladu z metodologijo sistema vodenja
varovanja informacij (SVVI) po standardu ISO 27001, po katerem je obvladujoča družba certificirana. SVVI je samostojen
poslovni proces v okviru Krkinega sistema kakovosti. Uprava družbe je imenovala pooblaščenca za informacijsko varnost,
ki vodi proces SVVI, v katerega so vključene ključne organizacijske enote in poslovni procesi v obvladujoči družbi.
Pooblaščenec je odgovoren za implementacijo zavezujočih zahtev iz zakonodaje in drugih predpisov. O izvedenih
aktivnostih vsako četrtletje poroča članu uprave Davidu Bratožu. Več informacij o SVVI je v poglavju Kakovost. Celovito
poročilo o informacijski varnosti v skupini Krka enkrat na leto obravnava odbor za informacijske tehnologije.
Kritičnost informacijskih virov (informacijskih sistemov oz. storitev) v Krki določamo na osnovi vsakoletne ocene kritičnosti
poslovnih procesov in ocene kritičnosti informacijskega vira za izvajanje poslovnega procesa. Enaka stopnja kritičnosti,
kot se določi za poslovne storitve, se določi za vse informacijske sisteme, tudi infrastrukturne. Glede na kritičnost
pri načrtovanju, gradnji in uporabi informacijskih sistemov implementiramo in izvajamo vse ustrezne napredne elemente
informacijske in kibernetske varnosti.
Za vse kritične informacijske vire (informacijske sisteme, opremo, prostore in zaposlene, ki uporabljajo informacijske
sisteme) imamo prepoznane grožnje in tveganja glede na razpoložljivost, zaupnost in celovitost virov. Ocene tveganj
po posameznih procesih pregledajo in odobrijo vodje oziroma direktorji organizacijskih enot, v katerih se izvajajo ti procesi.
Na osnovi teh ocen organizacijske enote izvajajo ukrepe za odpravo nesprejemljivih tveganj. Kot metodo prepoznavanja
nevarnosti izvajamo tudi neodvisne varnostne preglede informacijskih virov. Notranje presoje s področja informacijske
varnosti izvajamo tudi po organizacijskih enotah. Vse neskladnosti, ki so ugotovljene med zunanjimi in notranjimi presojami
oziroma pregledi, dosledno odpravljamo.
Informacijsko varnost preverjamo s celovitimi varnostnimi pregledi vsaki dve leti, delne varnostne preglede pa večkrat
na leto in ob tem odpravljamo morebitne pomanjkljivosti. Za zmanjšanje tveganja ob večjih izrednih dogodkih zagotavljamo
podvojene računalniške zmogljivosti za vse kritične informacijske vire na dveh ločenih lokacijah na sedežu obvladujoče
družbe, vzpostavljen je center za testiranje postopkov obnove podatkov po katastrofi (disaster recovery center, DRC),
na primerno oddaljeni lokaciji pa vsak dan poteka varnostno shranjevanje vseh kritičnih podatkov. Večje varnostne
incidente enkrat na leto obravnava odbor za informacijske tehnologije.
Posebno pozornost namenjamo varstvu osebnih podatkov, ki jih moramo kot mednarodna skupina obvladovati v skladu
z zakonodajami vseh držav, v katerih delujejo naše odvisne družbe in predstavništva. Uprava družbe je imenovala
pooblaščenca za varstvo osebnih podatkov na ravni družbe Krka in skupine Krka, ki skrbi, da se osebni podatki varujejo
v skladu s predpisi EU oziroma z veljavno lokalno zakonodajo, če ta predpisuje drugačna ali strožja pravila.
Tveganja informacijske tehnologije, vključno s kibernetsko varnostjo, obvladujemo z ustreznimi vlaganji, za katera
namenjamo 2 % prihodkov od prodaje, ter tako zagotavljamo ustrezno (vsaj 99,5-odstotno) razpoložljivost ključnih
informacijskih storitev.
Tveganja, povezana z zaposlenimi
Obvladujemo vsa tveganja, povezana z zaposlenimi, jih sistemsko prepoznavamo in vrednotimo ter na osnovi tega
sprejemamo ustrezne ukrepe za njihovo preprečevanje in zmanjševanje. Učinkovitost obvladovanja tveganj preverja in
potrjuje uprava družbe.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
59
Na področju varnosti in zdravja pri delu z lastno metodologijo ocenjujemo tveganja na delovnih mestih, to je verjetnost
nastanka določenega nezgodnega dogodka in njegovih posledic ter verjetnost nastanka zdravstvenih okvar
na posameznem delovnem mestu. Tveganja ocenjujemo periodično in ob spremembah ter jih s primernimi varstvenimi
ukrepi ohranjamo na sprejemljivi ravni.
Pooblaščeni strokovni delavci za varnost in zdravje pri delu ter odgovorni tehnologi ocenjujejo tudi tveganja, ki izhajajo
iz posameznih tehnoloških postopkov. Ocene tveganja izvajamo za vse nove tehnološke postopke in ob vsaki njihovi
spremembi v procesih razvoja in proizvodnje. Tako za vsak postopek, ki ga izvajamo v pilotnem ali proizvodnem merilu,
izdamo soglasje k tehnološkemu postopku z oceno tveganja. Metodologija temelji na prepoznavanju različnih tveganj
v zvezi z izvajanjem vsakega tehnološkega postopka, pri katerem nevarnosti prepoznavamo za vsako tehnološko fazo.
Na osnovi območja poklicne izpostavljenosti (occupational exposure band, OEB), časa izpostavljenosti in stopnje
nevarnosti določimo strategijo varnostnih ukrepov za preprečevanje izpostavljenosti zaposlenih, ki izvajajo določen
tehnološki postopek. Ustreznost in optimalnost tehničnih in organizacijskih ukrepov ter osebne varovalne opreme stalno
preverjamo z meritvami med tehnološkimi operacijami.
Med zaposlenimi promoviramo zdravje in krepimo zavedanje o pomenu varnosti in zdravja pri delu.
Ob nevarnosti zdravstvenih okužb (epidemija, pandemija) izvajamo vrsto sanitarnih, zdravstvenih in organizacijskih
ukrepov za preprečevanje vnosa in širjenja morebitnih okužb, ob tem pa skrbimo tudi za nemoteno izvajanje vseh delovnih
procesov.
Prepoznavanje ključnih in perspektivnih strokovnih kadrov v vseh delovnih procesih nam omogoča, da lahko na ključnih
delovnih mestih zagotavljamo zamenljivost. Način izobraževanja in zasedanja delovnih mest v vseh organizacijskih enotah
omogoča hitro izmenjavanje zaposlenih na sorodnih delovnih mestih, če v določeni organizacijski enoti primanjkuje kadrov
zaradi daljše odsotnosti ali povečanega obsega dela.
Varovanje premoženja
Ogroženost posameznih objektov in premoženja v njih redno in sistematično ocenjujemo v skladu z Načrtom varovanja
(18 vrst groženj). Na osnovi ocene predpišemo ukrepe za fizično in/ali tehnično varovanje ter druge načine in smernice
za izvajanje varovanja, katerih cilj je preprečevati izredne dogodke oziroma ob njihovem nastanku pravilno ukrepati.
Poslovna tveganja
Tveganja razvoja in raziskav
Izdelki skupine Krka morajo biti kakovostni, varni in učinkoviti, njihove zahtevane lastnosti pa potrjene z ustreznimi
raziskavami in podatki, ki so usklajeni z regulativnimi zahtevami in standardi. Tveganja na področju izdelkov ali tehnologij
so lahko znanstvenoraziskovalne ali tehnološko-tehnične narave. Zmanjšujemo jih s sodobnimi pristopi in metodologijami
ter lastnim in pridobljenim znanjem oziroma izkušnjami z razvojno-raziskovalnega in tehnološkega področja. Tveganja
(poslovna in strokovna) na področju razvoja izdelkov in tehnologij obvladujemo matrično in na več ravneh spremljanja in
odločanja, pri čemer je jasno določena odgovornost vključenih vodij, organizacijskih enot oziroma delovnih procesov.
Za vsak projekt imenujemo projektno skupino z vodjem ter vodimo vse ključne aktivnosti, jih nadziramo in dokumentiramo.
Predloge za razvoj novih izdelkov potrjuje razvojni odbor na osnovi možnostnih študij, v katerih se predlagani projekt
obravnava z regulativnega, razvojnega, varnostnega, stroškovnega in drugih vidikov. Razvojni odbor ob ključnih razvojnih
mejnikih spremlja tudi vse razvojne projekte, da se lahko ustrezno odziva na morebitne tržne, razvojne ali regulativne
spremembe, ki zahtevajo spremembo ali prilagoditev razvojnega scenarija. Odbor zaseda večkrat na leto. V vmesnem
obdobju (med sejami odbora) projekte spremljamo na vorganizacijskih ravneh (projekt, produktni sestanki, projektni
sestanki), s čimer zagotavljamo ustrezen nadzor in usmerjanje aktivnosti. Ključne organizacijske enote z natančno
definirano odgovornostjo posameznika v fazi razvoja izdelkov so Sektor za nove izdelke, Razvoj in raziskave zdravil,
Razvoj in raziskave učinkovin, Upravljanje kakovosti, Proizvodnja učinkovin, Proizvodnja zdravil in Služba za industrijsko
lastnino.
Navedena izdelčna in tehnološka tveganja že v zgodnjih razvojnih fazah zmanjšujemo s posodabljanjem procesov,
uvajanjem sodobnih tehnologij in prilagajanjem regulativnim zahtevam, uspešnim delom visokoizobraženih strokovnjakov,

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
60
nenehnim nadgrajevanjem znanja in uporabo najsodobnejše opreme. Pomemben je predvsem vertikalno integrirani model
razvoja in proizvodnje, s katerim nadzorujemo celoten proces od proizvodnje surovin do prodaje končnega izdelka.
Z vlaganji, vsakoletnimi dosežki in razvojno-raziskovalnimi rezultati ohranjamo vertikalno integrirani model razvoja:
na ravni zdravil, kjer z novimi zdravili vstopamo tudi na nova terapevtska področja in zagotavljamo možnosti
za njihovo raziskovanje, razvoj in vrednotenje, v skrbi za paciente pa pripravljamo nove kombinacije učinkovin;
na ravni lastnih učinkovin, kjer uvajamo inovativne postopke priprave in nove sintezne poti;
na ravni farmacevtskih oblik zdravil, kjer pripravljamo sodobne farmacevtske oblike zdravil, ki se lažje odmerjajo in
jemljejo;
na ravni razvoja in raziskav, kjer vpeljujemo najsodobnejše razvojne in tehnološke procese ter vlagamo
v razvojno-raziskovalne zmogljivosti.
Obvladovanje regulativnih tveganj, povezanih s spremembo zakonodaje in njenim tolmačenjem, se začne v zgodnjih fazah
razvoja novega izdelka in traja ves njegov življenjski cikel. Regulativno zakonodajo spremljamo, nove zahteve na področju
učinkovin in končnih izdelkov vključujemo že v razvojnem delu, upoštevamo jih pri pripravi registracijske dokumentacije in
registracijskih strategij ter tako zmanjšujemo tveganja. Lastne razvojne rešitve za posamezen izdelek in načrtovano
vsebino registracijske dokumentacije preverjamo z regulativnimi organi v okviru uradnih posvetovalnih mehanizmov. Tako
zmanjšujemo tveganje, da bi pri registracijah izdelkov in podaljševanju registracij prišlo do težav oziroma neuspehov.
Hkrati v okviru različnih delovnih skupin industrijskih združenj aktivno sodelujemo pri pripravi zakonskih sprememb na tem
področju.
Tveganja prodaje in trženja
Skupina Krka ima široko razvejano marketinško-prodajno mrežo, saj je z izdelki neposredno prisotna v več kot 70 državah
po vsem svetu. Posluje v različnih geopolitičnih in makroekonomskih razmerah ter pravnih in konkurenčnih okoljih, zato je
izpostavljena različnim ter različno intenzivnim prodajnim in trženjskim tveganjem.
Krkini ključni prednosti v primerjavi s konkurenco na posameznih trgih ostajata hitro odzivanje na spremenjene pogoje
poslovanja, še posebno v povezavi z dogodki na vzhodu Evrope, ter hitro prilagajanje trženjskih in prodajnih aktivnosti.
Razmere na trgih (predvsem aktivnosti konkurenčnih generičnih proizvajalcev in lokalne farmacevtske industrije), pravno
ureditev na področju pretoka blaga in storitev ter trženja zdravil in sistemsko urejanje področja cen in javnofinančnih
povračil stroškov nakupa zdravil (v posameznih državah tudi z zakonsko reguliranim delnim financiranjem zdravstvenih
proračunov, ki poteka prek dobaviteljev zdravil, s t. i. zahtevo za vračilo, angl. clawback) redno spremljamo s svojimi
strokovnimi službami in prek neodvisnih virov podatkov.
Skrbimo za ustrezno oglaševanje zdravil, posebno pozornost namenjamo organizaciji in nadzoru dela zaposlenih
v trženjski mreži. Redno jih usposabljamo in preverjamo njihovo znanje, veščine in poznavanje navodil za delo, zakonodaje
in veljavnih predpisov. Pri trženju dosledno upoštevamo zakonodajo, priporočila mednarodnega združenja Zdravila
za Evropo (Medicines for Europe) in etične norme o oglaševanju farmacevtskih izdelkov. Te vsebine vključujemo
v izobraževanje zaposlenih in preverjanje njihovega znanja. Posebna pozornost je namenjena skladnosti poslovanja, zato
je trženje vključeno v Načrt integritete podjetja, ki ga obravnava uprava. Tudi pri trženju in prodaji dosledno skrbimo
za skladnost z zakonodajo s področja varstva osebnih podatkov.
Spremljamo tveganja na obstoječih trgih in tveganja, povezana z vstopi na nove trge in na nova terapevtska področja, ter
tveganja, ki izhajajo iz spremenjenega načina predpisovanja in/ali izdajanja in/ali reimbursacije zdravil. Vstope na nove
trge sistematično obravnavamo na letnih sestankih, kjer določamo, kje bodo posamezni izdelki registrirani. Pred sklenitvijo
prodajnih dogovorov od kupcev pridobimo dokazila, da je njihova dejavnost ustrezno registrirana. Posebej spremljamo
tveganja, povezana s posameznim tržnim okoljem in gospodarstvom, tveganja, povezana s poslovanjem s posameznimi
kupci, zlasti tveganje njihove insolventnosti in stečaja, tveganja, ki temeljijo na plačilnih rokih, ter druga tveganja, povezana
s spoštovanjem pogodbenih določil.
Stalno spremljamo razmere na trgih, jih analiziramo in po potrebi prilagajamo plačilne pogoje, tveganje neplačil pa tudi
zavarujemo. Prav tako sistematično spremljamo stopnjo zadovoljstva neposrednih odjemalcev. Poročilo za posamezno
leto obravnava odbor za kakovost na ravni družbe Krka. Prodajo spremljamo na primarni ravni (prodaja neposrednim
kupcem, večinoma veledrogerijam), kjer je to mogoče, pa tudi na sekundarni (prodaja veledrogerij njihovim kupcem,

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
61
večinoma lekarnam) in terciarni ravni (prodaja končnim uporabnikom v lekarnah), ter skrbimo za optimiziranje in primernost
zalog v celotni distribucijski verigi. Skrbno spremljamo lekarniške mreže in spremembe po posameznih trgih ter prilagajamo
svoje aktivnosti. Vse navedeno se redno obravnava na sejah prodajnega odbora.
Redno vrednotimo tržni potencial posameznih terapevtskih področij in izdelkov znotraj njih. Prek različnih zunanjih virov
ter lastnih tržnih raziskav in analiz spremljamo svetovne, regijske in lokalne trende in preskrbljenost trgov s posameznimi
izdelki ter v skladu z njimi določamo ponudbo izdelkov in aktivnosti glede na trenutne tržne položaje posameznih učinkovin
in vizijo njihovega razvoja. Sistematične analize gibanja tržnih položajev in deležev naših izdelkov v posameznih
terapevtskih skupinah obravnavamo najmanj dvakrat na leto. Zaradi manjšega števila pomembnih novih učinkovin, ki so
generičnim proizvajalcem že ali pa še bodo na voljo za trženje, iščemo svoje priložnosti v novih inovativnih kombinacijah
obstoječih učinkovin in na novih terapevtskih področjih ter si stalno prizadevamo za še večje uveljavljanje svojih izdelkov
z obstoječimi učinkovinami. Učinkovitost trženjskih strategij in taktik spremljamo s kazalniki uspešnosti, sistematično
nadziramo tudi trženjske aktivnosti, ki jih ciklično načrtujemo, izvajamo in analiziramo, kar vključuje tudi skladnost našega
ravnanja v trženju in prodaji. Kazalnike na ravni skupine Krka enkrat na leto obravnava prodajni odbor, v okviru kazalnikov
uspešnosti izvajanja strategije podjetja pa tudi uprava družbe. Podrobnejše kazalnike na ravni posameznega trga
obravnavajo nadzorni organi odvisnih družb in predstavništev na svojih rednih sejah.
Pri poslovanju dosledno upoštevamo trajnostno strategijo skupine Krka. Kot eden vodilnih generičnih proizvajalcev in
pomemben partner lokalnih zdravstvenih sistemov omogočamo dostop do cenovno ugodnih, varnih in učinkovitih sodobnih
zdravil. Kazalnike, kot so doseganje količinske rasti, povečanje števila ljudi, zdravljenih z našimi izdelki s ključnih
terapevtskih področij, ter spremljanje zadovoljstva neposrednih odjemalcev z oskrbo z našimi izdelki, obravnava odbor
za trajnostnost.
Tveganja zaščite intelektualne lastnine
Spoštovanje veljavnih pravic intelektualne lastnine tretjih oseb, predvsem patentnih pravic, je eno od temeljnih načel
poslovanja skupine Krka. Če ocenimo, da so rezultati našega razvojnega dela novi in inovativni, jih zaščitimo s patenti.
Zato že na začetku razvoja novega izdelka analiziramo stanje in obseg veljavnih patentnih pravic tretjih oseb in
ugotavljamo, katere tehnične rešitve so patentno zaščitene. Glede na to določimo in usmerjamo razvojno delo ter ocenimo,
ali s tehnološko-tehničnimi rešitvami, ki so rezultat našega razvojnega dela, ne kršimo veljavnih pravic tretjih oseb. Ves
čas od začetka razvoja do lansiranja izdelka spremljamo stanje in morebitne spremembe na področju patentne zaščite.
Kadar ocenimo, da so patenti tretjim osebam podeljeni neupravičeno, torej predmet patenta ni izum (rešitev ni nova in
inovativna), in taki patenti za nas predstavljajo morebitno oviro, uporabimo z zakonodajo določena pravna sredstva za
njihovo razveljavitev. Tako preprečimo, da bi imetnik v sodnih postopkih uveljavljal kršitve teh patentov proti nam. Če
imetnik patenta kljub navedenim ukrepom meni, da Krka krši njegove pravice, in zato zoper Krko uporabi pravno sredstvo,
sprejmemo ustrezne ukrepe in oblikujemo ustrezne rezervacije za morebitne odškodnine.
Enak način obvladovanja tveganj velja za razlikovalne znake in modele ter za druge relevantne pravice intelektualne
lastnine.
Tveganja upravljanja kakovosti
V skupini Krka tveganja na področju upravljanja kakovosti vrednotimo z vidika kakovosti in varnosti izdelkov ter poslovanja
skupine. Pri oceni tveganj uporabljamo splošno znane metodologije, ki jih izvajamo v skladu z zahtevami načel dobre
proizvodne prakse, dobrih praks, HACCP in implementiranih standardov ISO (ISO 9001, ISO 14001, ISO 27001,
ISO 14971, ISO 22301, ISO 45001).
Kakovost izdelkov je opredeljena že v fazi njihovega razvoja in določena z registracijsko dokumentacijo. V proizvodnem
procesu sledimo predpisanim postopkom in zahtevam od nabave različnih vhodnih materialov in drugih nabav ter
proizvodnih procesov do proizvodnje končnih izdelkov, kontrole kakovosti, skladiščenja in distribucije. S tem zagotavljamo
skladnost izdelkov s predpisanimi standardi kakovosti in registracijsko dokumentacijo. Ko je zdravilo na trgu, s sistemom
farmakovigilance ugotavljamo, vrednotimo in se odzivamo na nova spoznanja o neželenih učinkih in drugih varnostnih
vidikih zdravil, s sistemom obravnavanja povratnih informacij kupcev in stalnimi notranjimi izboljšavami, ki jih izvajamo po
načelu PDCA (plan/planiraj, do/izvedi, check/preveri in act/ukrepaj), pa nadgrajujemo in izboljšujemo procese in izdelke.
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
62
Obvladovanje kakovosti izdelkov je primarna aktivnost, ki združuje elemente zagotavljanja kakovosti. Posebno pozornost
namenjamo ustrezni kakovosti vhodnih materialov (zdravilnih učinkovin, pomožnih snovi in embalažnih materialov) ter
na podlagi ocen tveganja kategoriziramo tveganja, ki so povezana z različnimi materiali in dobavitelji. S ključnimi
strateškimi partnerji poglobljeno sodelujemo, pri čemer redno preverjamo ustreznost izvajanja procesov in zagotavljanja
kakovosti izdelkov. Na podlagi ugotovitev načrtujemo presoje in druge aktivnosti v okviru vrednotenja GxP-partnerjev in
sodelovanja z njimi.
S postopki kvalifikacije in validacije opreme, proizvodnih prostorov, proizvodnega okolja, proizvodnih procesov,
računalniških sistemov, postopkov čiščenja, s kalibracijami, kvalifikacijami instrumentov in vzdrževalnimi postopki
zagotavljamo ustreznost proizvodno-kontrolne opreme in proizvodnih prostorov ter s tem onemogočamo neželene vplive
na proizvodni proces in kakovost izdelkov. Za zagotavljanje kakovosti izdelkov so izjemnega pomena sistematični pristopi,
nadzor in dokumentiranost procesov, postopkov in kontrol. Sistem kakovosti zato redno preverjamo, obnavljamo,
nadgrajujemo in izboljšujemo ter skrbimo za pravilno izvajanje sprememb. Več o sistemu kakovosti je v poglavju Kakovost.
Pri upravljanju kakovosti posebno pozornost namenjamo zagotavljanju celovitosti podatkov in s tem zmanjšujemo tveganje
neprimerne uporabe rezultatov testiranj pri odločanju o ustreznosti surovin, ovojnine, procesov in končnih izdelkov.
S stalnim spremljanjem zakonodajnih novosti in pravočasnim uvajanjem novih zahtev zmanjšujemo tveganje neustreznosti
sistema kakovosti in s tem ogrožanja vzdrževanja dovoljenj za proizvodnjo in trženje ter certifikatov dobre proizvodne
prakse (DPP/GMP).
Z rednim ozaveščanjem in usposabljanjem zaposlenih zagotavljamo ustrezno izvajanje postopkov, predpisanih
za proizvodnjo in kontrolo izdelkov. S kontrolami proizvodnih procesov, medizdelkov, polizdelkov, končnih izdelkov in
proizvodnega okolja potrjujemo ustreznost in skladnost izdelkov z zahtevami lokalne zakonodaje ter načeli dobre
proizvodne prakse v EU in drugih državah, kjer tržimo svoje izdelke.
V primeru neskladnih izdelkov (odstopi, reklamacije) imamo vpeljane mehanizme kontrole, preverjanja in iskanja vzrokov
ter uvedbe preventivnih in korektivnih ukrepov za preprečevanje neskladnosti v prihodnje.
V okviru upravljanja tveganj na področju kakovosti preprečujemo tveganje izgube dovoljenj za proizvodnjo zdravil,
certifikatov dobre proizvodne prakse in drugih sistemov vodenja v Krkinih proizvodno-distribucijskih enotah.
Z zunanjim (inšpekcije agencij in regulativnih organov, presoje partnerjev in certifikacijskih organov) in notranjim
preverjanjem (notranje presoje, notranja revizija, odbor za kakovost, kazalniki kakovosti, odobritve QA) redno in
sistematično preverjamo učinkovitost in uspešnost delovanja sistema kakovosti v skupini Krka in pri ključnih strateških
partnerjih ter uvajamo potrebne izboljšave, s katerimi sistem kakovosti stalno nadgrajujemo ter tako učinkovito upravljamo
tveganja na področju kakovosti izdelkov in storitev.
Tveganja varstva okolja
Tveganja na področju varstva okolja prepoznavamo in obvladujemo v skladu z zahtevami standarda ISO 14001 in
standardov ESRS ter z upravljanjem sistema neprekinjenega poslovanja. Vsako leto pregledamo vse okoljske vidike
delovanja ter z njimi povezana tveganja in izredne dogodke in ovrednotimo njihove vplive na okolje. Tveganja in izredne
dogodke s področja varstva okolja in ravnanja z nevarnimi kemikalijami ter tveganja, ki izhajajo iz podnebnih sprememb,
ocenjujemo in obvladujemo na sejah komisije za spremljanje okoljskih vidikov najmanj dvakrat na leto ter v okviru rednih
aktivnosti posameznih organizacijskih enot oziroma poslovnih procesov. Vsa prepoznana tveganja so vključena v Poročilo
o izvajanju sistema upravljanja okolja, ki ga enkrat na leto obravnava odbor za kakovost. Z uporabo najboljših razpoložljivih
tehnik pri proizvodnji, skladiščenju, čiščenju odpadnih vod, čiščenju odpadnega zraka in ravnanju z odpadki,
z zadrževalnimi sistemi razlitij in požarnih vod, preventivnimi pregledi in vzdrževanjem opreme, izobraževanjem
zaposlenih, usposobljeno lastno industrijsko gasilsko enoto za ukrepanje ob nesrečah ter vajami za pravilno ukrepanje
ob izrednih dogodkih zmanjšujemo tveganja in svoj vpliv na okolje.
S stalnim spremljanjem zakonodajnih novosti, pravočasno implementacijo novih zahtev v prakso in rednim monitoringom
zmanjšujemo tveganje odstopanja od zakonskih zahtev in izgube ugleda zaradi prevelikega obremenjevanja okolja.
Tveganja zaradi obilnih padavin, ki so posledica podnebnih sprememb, zmanjšujemo z obnovo in širitvijo kanalizacijskega
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
63
sistema za odvajanje padavinskih vod. Tveganje pri odpremi odpadkov obvladujemo z dodatnimi zmogljivostmi
za skladiščenje odpadnih topil ter z razpršitvijo tokov odpadkov in pogodbenega sodelovanja na več zbiralcev in
odstranjevalcev odpadkov. Tveganja, povezana z razlitji nevarnih kemikalij, in tveganja, povezana s požarnimi vodami,
obvladujemo z dograditvijo zadrževalnih sistemov za razlitja in požarne vode. Izpopolnili smo tudi sistem nadzora nad
ravnanjem z nevarnimi snovmi.
Med tveganji, ki izhajajo iz podnebnih sprememb, smo kot relevantna prepoznali tveganja pri oskrbi z vodo, tveganja zaradi
poplav, neurij in večjih nalivov ter tveganja zaradi visokih temperatur in dolgotrajne suše. Tveganja pri oskrbi z vodo so
opredeljena v podpoglavju Tveganja tehnične oskrbe. Vse Krkine proizvodne lokacije so na območjih, ki niso poplavno
ogrožena. Pri obnovi sistema odvajanja padavinskih vod smo upoštevali dolgotrajne, močne nalive. Z rednim
vzdrževanjem objektov in okolice zmanjšujemo vpliv neurij na obratovanje. Z zmogljivimi klimatskimi sistemi zagotavljamo
ustrezne pogoje za nemoteno proizvodnjo tudi ob izredno visokih temperaturah. Ocenjujemo, da so tveganja, ki izhajajo
iz podnebnih sprememb, majhna oziroma zmerna.
V letu 2024 nismo zabeležili izrednih dogodkov ali nesreč s škodljivim vplivom na okolje. Skladnost odvajanja odpadnih
vod iz Obrata Krško z zakonskimi zahtevami bomo zagotovili z zagonom lastne čistilne naprave v prvi polovici leta 2025.
Tveganja investicijskih projektov
Med tveganja investicijskih projektov spadajo zlasti tveganja pri načrtovanju investicije in njene vrednosti, nabavi opreme,
izvedbi del in terminskem načrtu ter tveganja, povezana s kakovostjo in morebitnimi spremembami izhodišč. Zmanjšujemo
jih z načrtovanjem in pripravo dokumentacije, sistemom izbire izvajalcev del in dobaviteljev opreme ter njihovim rednim
preverjanjem. Vse faze izvedbe nadzorujemo sami. Skladnost projektne dokumentacije preverjamo
s tehnično-tehnološkega in regulativnega vidika, skladnost pogodbene dokumentacije pa s pravnega in
davčno-finančnega vidika. Preverjamo upravičenost morebitnih sprememb ter njihov vpliv na stroške in terminske načrte.
Stalno spremljamo redne stroške in tiste, ki so nastali zaradi naknadnih sprememb v projektu. Tveganja obstajajo tudi na
regulativno-pravnem področju, med drugim zaradi morebitnih sprememb na področju zakonodaje in zamud pri pridobivanju
ustreznih dovoljenj. Zmanjšujemo jih s predhodnim preverjanjem relevantne zakonodaje, proaktivnim sodelovanjem
z upravnimi organi in spremljanjem morebitnih sprememb na tem področju.
Kadrovska tveganja
Posebno pozornost namenjamo ključnim kadrom, ki so pomembni za doseganje ciljev skupine Krka in so tudi ciljna skupina
konkurenčnih podjetij.
Izobraževanje in razvoj zaposlenih načrtujemo in redno spremljamo, hkrati povečujemo njihovo odgovornost na delovnih
mestih ter spodbujamo prevzemanje novih zadolžitev in razporejanje na nova delovna mesta. Izobraževanje in razvoj
zaposlenih načrtujemo v letnem načrtu izobraževanja, ki ga pripravijo organizacijske enote v sodelovanju s Kadrovsko
službo ter Izobraževanjem in razvojem kadrov. Odbor za kakovost dvakrat na leto obravnava načrt in realizacijo
izobraževanja o Krkinem sistemu kakovosti. Odbor za kadre pa trikrat na leto obravnava načrt in realizacijo drugih
izobraževanj, kot so študij ob delu, Krkina mednarodna šola vodenja in pridobivanje certifikatov o nacionalni poklicni
kvalifikaciji. Skupaj z različnimi motivacijskimi ukrepi krepimo pripadnost skupini Krka in s tem zmanjšujemo možnost
odhoda zaposlenih.
Tveganje v zvezi s pomanjkanjem ustreznih strokovnih kadrov, predvsem z naravoslovno in tehniško izobrazbo, na trgu
dela obvladujemo z aktivno prisotnostjo na trgu dela, ustvarjanjem prepoznavnosti podjetja kot uglednega delodajalca,
sodelovanjem s fakultetami in šolami, pa tudi s štipendiranjem. Tako pridobivamo bodoče sodelavce, s katerimi bomo
uresničevali načrtovane strateške, razvojne in prodajne cilje. Tveganje pomanjkanja proizvodnih kadrov obvladujemo
z urejenimi delovniki, spoštovanjem delovnopravne zakonodaje, omejevanjem nadurnega dela in vlaganjem v znanje
s področja dela v farmacevtski industriji. Zaposlene sistematično izobražujemo in usposabljamo tudi za pridobitev
certifikata o nacionalni poklicni kvalifikaciji.
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
64
Finančna tveganja
Skupina Krka finančna tveganja obvladuje centralizirano v okviru Finančnega sektorja obvladujoče družbe v Sloveniji.
V odvisnih družbah in predstavništvih v tujini izvajajo operativne naloge obvladovanja finančnih tveganj v skladu
s smernicami obvladujoče družbe. Med ključna finančna tveganja spadajo kreditna tveganja, tržna tveganja, likvidnostno
tveganje in tveganja, povezana z zavarovalništvom.
Najpomembnejše tržno tveganje skupine Krka je tveganje sprememb deviznih tečajev. Tveganje obrestnih mer
spremljamo, vendar zaradi majhne izpostavljenosti spremembam v letu 2024 nismo izvajali ukrepov. Tveganje sprememb
tržnih vrednosti surovin in tveganje sprememb tržnih vrednosti delnic in obveznic nimata pomembnejšega vpliva na neto
finančni izid skupine Krka, zato pri teh tveganjih spremljamo gibanje izpostavljenosti, ne izvajamo pa ukrepov
za obvladovanje tveganj.
Tveganje sprememb deviznih tečajev
Skupina Krka je zaradi razpršenega mednarodnega poslovanja izpostavljena tveganju sprememb deviznih tečajev
na nekaterih prodajnih in nabavnih trgih.
Struktura prihodkov od prodaje po valutah
Valutna izpostavljenost izhaja iz različne vrednosti sredstev in obveznosti v posamezni valuti v izkazu finančnega položaja
skupine Krka ter različne višine poslovnih prihodkov in odhodkov, ki jih ustvarjamo v posameznih valutah.
Ključne kategorije, ki tvorijo valutno pozicijo, so terjatve do kupcev, obveznosti do dobaviteljev, likvidna finančna sredstva
v tujih valutah, izvedeni finančni instrumenti, namenjeni zavarovanju valutnih tveganj, financiranje odvisnih družb, ki ga
zagotavlja obvladujoča družba, in evidentirana nabavna naročila.
Struktura valutne pozicije skupine Krka
Ruski rubelj je imel ob koncu leta 2024 s 45 % največji delež v valutni poziciji skupine Krka. Pozicija v rubljih se je
v primerjavi z začetkom leta 2024 povečala, izvira pa iz naslova terjatev do kupcev na ruskem trgu, deloma pa tudi
iz naslova financiranja, ki ga obvladujoča družba namenja odvisnima družbama v Ruski federaciji.
Pomembnost ruskega trga, višina valutne izpostavljenosti in nestanovitna vrednost ruskega rublja so razlogi,
da obvladovanju tveganja ruskega rublja namenjamo posebno pozornost. Zaradi slabe razpoložljivosti finančnih
instrumentov smo tudi v letu 2024 večji poudarek dajali naravnim metodam zmanjševanja valutne izpostavljenosti.
V nasprotju z drugimi valutami v ameriških dolarjih iz rednega poslovanja izkazujemo presežek obveznosti nad sredstvi,
to je kratko valutno pozicijo. Izpostavljenost ameriškemu dolarju izvira pretežno iz nabave surovin in materiala.
44 %
20 %
11 %
6 %
4 %
3 %
3 %
9 %
EUR
RUB
PLN
USD
RON
CZK
HUF
ostale valute
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
65
Upoštevajoč likvidna finančna sredstva v ameriških dolarjih in terminske pogodbe za nakup dolarjev, ki skupaj nevtralizirajo
kratko valutno pozicijo iz poslovanja, je izpostavljenost ameriškemu dolarju ob koncu leta 2024 predstavljala 8 % celotne
valutne izpostavljenosti skupine Krka.
Izpostavljenost romunskemu leju, ki je ob koncu leta 2024 predstavljala 14 % valutne pozicije, izvira iz terjatev do kupcev,
ki so posledica daljših plačilnih rokov v državi. Izpostavljenost poljskemu zlotu je rezultat terjatev do kupcev in proizvodnih
zmogljivosti, ki jih imamo na Poljskem, predstavlja pa 13 % valutne pozicije.
Ostale valute, med katere spadajo švedska krona, makedonski denar, kazahstanski tenge, srbski dinar, britanski funt,
češka krona, ukrajinska grivna in madžarski forint, so skupaj predstavljale 20 % valutne pozicije skupine Krka.
Razmere na valutnih trgih v letu 2024
Zaradi sprememb v denarnih politikah ključnih centralnih bank je valutne trge v letu 2024 zaznamovala visoka volatilnost.
Evropska in ameriška centralna banka sta začeli cikel zniževanja obrestnih mer, zaradi česar se pričakuje agresivnejše
ukrepanje Evropske centralne banke. Posledično se je okrepila vrednost dolarja, ki se je zaradi povečanega tveganja
protekcionističnih politik v trgovinskih odnosih po ameriških predsedniških volitvah še povečala.
Geopolitični konflikt med Rusko federacijo in Zahodom je tudi v letu 2024 vplival na gibanje vrednosti ruskega rublja.
Vrednost rublja v evrih je bila v prvem polletju leta 2024 še dokaj stabilna in se je postopoma krepila. V drugem polletju se
je volatilnost tečaja EUR/RUB spet zvišala, vrednost rublja pa zmanjšala zaradi dodatnih omejevalnih ukrepov v zvezi
z ruskimi mednarodnimi denarnimi tokovi. Monetarne oblasti v Ruski federaciji so večjo depreciacijo rublja preprečevale
z ukrepi na deviznem trgu. Vrednost rublja, izražena v evrih, se je od začetka do konca leta 2024 zmanjšala za 15,3 %,
v povprečju pa je bila 7,9 % manjša kot leta 2023.
Vrednost ameriškega dolarja, izražena v evrih, se je od začetka do konca leta 2024 povečala za 6,4 %, povprečna vrednost
pa je bila približno enaka kot v predhodnem letu. Vpliv spremembe vrednosti ameriškega dolarja na rezultat skupine Krka
smo nevtralizirali s finančnimi instrumenti.
Vojaški konflikt in negotovost glede prihodnjih gospodarskih razmer v Ukrajini sta tudi v letu 2024 vplivala na gibanje
vrednosti ukrajinske grivne.
Vrednost poljskega zlota je bila v letu 2024 precej stabilna, saj se je tečaj EUR/PLN gibal med 4,25 in 4,35. Močan zlot je
predvsem posledica dobre gospodarske rasti na Poljskem, visoke realne obrestne mere in pozitivnih gospodarskih
napovedi za leto 2025. Od začetka do konca leta 2024 se je vrednost poljskega zlota povečala za 1,5 %, povprečna
vrednost pa je bila 5,5 % večja kot leta 2023.
Romunski lej in češka krona sta bila tudi v letu 2024 zelo stabilna. Vrednost madžarskega forinta se je zmanjšala,
predvsem zaradi negotovosti glede gospodarske rasti.
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
66
Gibanje indeksa vrednosti valut, izraženih v evrih, od leta 2020 do leta 2024 (indeks 31. 12. 2019 = 100)
Rezultat obvladovanja valutnih tveganj
Skupina Krka valutna tveganja praviloma odpravlja z naravnimi metodami, predvsem s povečevanjem nabav in obveznosti
v valutah, v katerih fakturira prodajo. Kadar to ni mogoče, uporabimo finančne instrumente ali pa tveganje ostane
nezavarovano. Za zavarovanje praviloma uporabljamo terminske pogodbe.
Tudi v letu 2024 smo tveganje ameriškega dolarja zavarovali s finančnimi instrumenti. Tveganje ruskega rublja smo
odpravljali zgolj z naravnimi metodami, saj na bančnem trgu ni bilo ustreznih finančnih instrumentov. Zaradi padca
vrednosti rublja v evrih smo ustvarili negativne neto tečajne razlike.
Naraščajoča izpostavljenost iz poslovanja in za Krko ugodna obrestna razlika med evrom in ameriškim dolarjem sta ključna
razloga, da smo tudi v letu 2024 izpostavljenost ameriškemu dolarju zavarovali s finančnimi instrumenti. Zaradi rasti
vrednosti ameriškega dolarja v evrih je bil vpliv instrumentov za zavarovanje kratke dolarske pozicije na neto finančni izid
skupine Krka pozitiven.
Prispevek ostalih valut h končnim neto tečajnim razlikam je bil negativen, vendar v nizkem znesku. Tveganja ostalih valut
nismo zavarovali s finančnimi instrumenti.
Za ukrajinsko grivno, kazahstanski tenge, srbski dinar in nekatere druge valute, ki so v strukturi valutne izpostavljenosti
skupine Krka manj pomembne, ni na voljo finančnih instrumentov za odpravo valutnih tveganj.
Rezultat iz valutnih tveganj, ki vključuje neto tečajne razlike ter prihodke in odhodke iz izvedenih finančnih instrumentov,
je bil v letu 2024 negativen in je znašal –22,9 milijona EUR. Celotni neto finančni izid skupine Krka, ki poleg rezultata
iz valutnih tveganj vključuje še prihodke in odhodke iz obresti ter ostale finančne prihodke in odhodke, je znašal
8,5 milijona EUR.
Cilji za leto 2025
Posebno pozornost bomo še naprej posvečali aktivnostim za nevtraliziranje valutne izpostavljenosti z naravnimi metodami.
S finančnimi instrumenti se bomo delno zavarovali pred tveganjem bolj nestabilnih valut, ki predstavljajo večje deleže
Krkine valutne izpostavljenosti.
40
60
80
100
120
140
RUB RON PLN USD CZK HUF
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
67
Tečaji posameznih valut v letu 2024
Tečaj
31. 12. 2023
(v EUR)
Tečaj
31. 12. 2024
(v EUR)
Najnižja
vrednost
(v EUR)
Najvišja
vrednost
(v EUR)
Povprečna
vrednost
(v EUR)
Standardni
odklon
Koeficient
variabilnosti*
RUB
99,97
118,01
90,16
118,99
100,41
4,80
4,8 %
RON
4,98
4,97
4,96
4,98
4,97
0,00
0,1 %
PLN
4,34
4,28
4,25
4,40
4,31
0,03
0,8 %
CZK
24,72
25,19
24,49
25,46
25,12
0,24
0,9 %
HUF
382,80
411,35
377,65
416,05
395,30
8,52
2,2 %
UAH
41,99
43,44
40,36
46,17
43,41
1,56
3,6 %
RSD
117,08
116,83
116,71
117,15
116,95
0,08
0,1 %
USD
1,11
1,04
1,04
1,12
1,08
0,02
1,6 %
GBP
0,87
0,83
0,82
0,87
0,85
0,01
1,2 %
* razmerje med standardnim odklonom in povprečno vrednostjo
Tveganje sprememb obrestnih mer
Tveganje sprememb obrestnih mer opredeljujemo kot nevarnost, da skupina Krka zaradi spremenjenih referenčnih tržnih
obrestnih mer utrpi zvišanje stroškov financiranja iz naslova dolgoročnih finančnih virov ali zmanjšanje prihodkov
iz naslova dolgoročnih finančnih naložb.
Tveganje sprememb obrestnih mer pri kratkoročnih finančnih virih in kratkoročnih finančnih naložbah se obvladuje v okviru
likvidnostnih tveganj skupine.
Skupina Krka v letu 2024 ni imela prejetih dolgoročnih posojil.
Cilji za leto 2025
Če bo prišlo do najema dolgoročnih posojil ali do dolgoročnih finančnih naložb, s čimer bi se izpostavili tveganju
spremembe obrestne mere, bomo proučili možnosti za odpravo tega tveganja z ustreznimi finančnimi instrumenti.
Likvidnostno tveganje
Krka je med poslovnimi partnerji znana po vzorni plačilni disciplini in stabilnih denarnih tokovih. Tudi v letu 2024 smo vse
obveznosti poravnavali redno. Likvidnostno tveganje skupine Krka je bilo majhno.
V letu 2024 nismo najemali kratkoročnih kreditov ali črpali denarnih sredstev iz naslova rezervnih kreditnih linij pri bankah.
Ob koncu leta 2024 je imela skupina Krka denar in denarne ustreznike pretežno na bančnih računih in v kratkoročnih
depozitih z ročnostjo do 90 dni pri prvovrstnih poslovnih bankah. Ostala kratkoročna likvidna sredstva so bila naložena
v kratkoročnih zakladnih menicah zahodnoevropskih držav s prvovrstnimi kreditnimi ocenami.
Najpomembnejše svetovne centralne banke so v letu 2024 začele zniževati ključne obrestne mere. Skupina Krka je za denar,
denarne ustreznike in likvidne naložbe z majhnim tveganjem dosegala ustrezne donose, kar se kaže v višjih finanih
prihodkih iz naslova obresti in prihodkih iz drugih finančnih instrumentov.
Likvidna sredstva se v skupini Krka upravljajo v skladu z internimi pravili razpršitve naložb ter ob upoštevanju obrestnega,
likvidnostnega, kreditnih in valutnih tveganj.
Obvladujoča družba centralizirano obvladuje likvidnostno tveganje v skupini Krka. Odvisne družbe se financirajo interno,
prek obvladujoče družbe, pri kateri deponirajo morebitne presežke sredstev. Presežki vseh družb se združujejo
na krovnem računu obvladujoče družbe v obliki dnevnega avtomatskega združevanja denarnih sredstev (cash pooling) ali
v obliki neavtomatskih bančnih nakazil. Tako optimiziramo upravljanje denarja, zmanjšujemo valutna tveganja, imamo
pregled nad likvidnostjo vseh družb v skupini Krka in zagotavljamo večjo varnost denarnih transakcij.
Skupina Krka je tudi ob koncu leta 2024 izkazovala ugodne in stabilne kazalnike likvidnosti.
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
68
Likvidnostni kazalniki za skupino Krka
2024
2023
2022
2021
2020
5-letno
povprečje
Kratkoročni koeficient
4,07
3,93
3,75
3,21
4,00
3,79
Pospešeni koeficient
2,65
2,54
2,42
2,21
2,54
2,47
Hitri koeficient
1,33
1,11
1,37
0,69
1,04
1,11
Prihodki od prodaje/povprečne terjatve
3,34
3,65
3,70
3,45
3,50
3,53
kratkoročni koeficient = kratkoročna sredstva/kratkoročne obveznosti
pospešeni koeficient = (kratkoročna sredstva − zaloge)/kratkoročne obveznosti
hitri koeficient = (finančne naložbe + denar in denarni ustrezniki)/kratkoročne obveznosti
Gibanje likvidnostnih kazalnikov za skupino Krka
Cilji za leto 2025
V letu 2025 bomo z obvladovanjem denarnih tokov znotraj skupine Krka in skrbnim ravnanjem s presežno likvidnostjo
zagotavljali ustrezno plačilno sposobnost vseh družb v skupini.
Kreditno tveganje
Ključno kreditno tveganje skupine Krka izhaja iz terjatev do kupcev. To je tveganje, da kupci ob zapadlosti ne bi poravnali
svojih obveznosti.
Proces obvladovanja kreditnega tveganja
Centraliziran proces kreditne kontrole na ravni skupine Krka je vzpostavljen že od leta 2004. Vanj so vključeni vsi kupci
s kreditnimi limiti, višjimi od 20.000 EUR. Ob koncu leta 2024 jih je bilo več kot 600 in so predstavljali več kot 95 % terjatev
do kupcev. Kontrola nad manjšimi kupci, ki predstavljajo manj kot 5 % vseh terjatev do kupcev, poteka decentralizirano
v prodajni mreži in pod stalnim nadzorom obvladujoče družbe.
Proces obvladovanja kreditnega tveganja poteka v dveh korakih. Prvi korak je ocenjevanje kreditnega tveganja kupcev,
določitev instrumentov zavarovanja in dodelitev kreditnega limita. Ocenimo vsakega novega kupca, dvakrat na leto pa
obnovimo ocene vseh kupcev. Oceno kreditnega tveganja vsakega kupca sestavlja veliko različnih finančnih in nefinančnih
kazalnikov, ki so razdeljeni v štiri sklope, vsak od njih pa ima v končni oceni različno težo.
4,00
3,21
3,75
3,93
4,07
2,54
2,21
2,42
2,54
2,65
1,04
0,69
1,37
1,11
1,33
0,0
0,5
1,0
1,5
2,0
2,5
3,0
3,5
4,0
4,5
2020 2021 2022 2023 2024
kratkoročni koeficient pospešeni koeficient hitri koeficient
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
69
Sklopi kazalnikov v oceni kreditnega tveganja
Na podlagi dosežene kreditne ocene in predvidene dinamike odprem blaga in plačil se vsakemu kupcu dodeli individualni
kreditni limit.
Drugi korak v procesu kreditne kontrole je redno dinamično spremljanje plačilne discipline kupcev. V informacijske sisteme
vseh Krkinih odvisnih družb, ki se ukvarjajo s prodajo, je vključena kontrola prostega limita in zapadlih terjatev, ki se izvede
ob vsaki odpremi izdelkov kupcem. Kupcem, ki zamujajo s plačili ali pri katerih terjatve, skupaj z novo odpremo, presegajo
odobreni kreditni limit, se odprema avtomatično ustavi, prodajno osebje pa mora sprožiti postopek izterjave ali zagotoviti
zavarovanje plačil.
Proces kreditne kontrole in pooblastila za dodeljevanje kreditnih limitov kupcem so opredeljena z internimi akti. V okviru
kreditne kontrole je vzpostavljen tudi sistem rednega poročanja o terjatvah do kupcev in njihovi plačilni disciplini, ki
omogoča pravočasno zaznavo kupcev s povečanim tveganjem neplačila in zagotavlja učinkovito obvladovanje kreditnih
tveganj.
Proces kreditne kontrole temelji na enotnih pravilih za vse kupce. Zaradi posebnosti prodajnih trgov so v posameznih
odvisnih družbah uvedene dodatne lokalne kontrole. Procese kreditne kontrole redno prilagajamo spremembam
na prodajnih trgih.
Rezultat obvladovanja kreditnih tveganj
Kreditna kontrola zagotavlja stalen nadzor kakovosti portfelja terjatev do kupcev. Rezultat je majhen delež odpisov in
oslabitev terjatev glede na prodajo skupine Krka.
Majhna vrednost odpisov in oslabitev terjatev je tudi rezultat razpršenosti terjatev med veliko število kupcev in prodajnih
trgov ter dejstva, da je glavnina terjatev odprta do kupcev, s katerimi ima Krka dolgoletne poslovne izkušnje.
V letu 2024 smo ohranili uvedene aktivnosti za obvladovanje terjatev do kupcev. Posebno pozornost smo namenili
obvladovanju terjatev na zahtevnih trgih. Rezultat obvladovanja kreditnih tveganj je bil v letu 2024 ugoden. Ob koncu leta
je bila vrednost terjatev do kupcev 9 % večja kot na začetku leta, znesek zapadlih in neplačanih terjatev pa je ostal
v okvirih, ki so za Krko sprejemljivi.
Vpliv neto oslabitev in odpisov terjatev na končni rezultat skupine Krka v letu 2024 je znašal manj kot 0,12 % prodaje.
30 %
20 %
35 %
15 %
ocena dobičkovnosti,
plačilnih navad in plačilne
discipline kupca
ocena finančnih izkazov
kupca
kvalitativna ocena
prodajnega osebja
ocena deželnega tveganja
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
70
Zavarovanje terjatev do kupcev
Skupina Krka od leta 2009 del terjatev do kupcev zavaruje pri kreditni zavarovalnici. V drugem četrtletju leta 2020 smo
zavarovanje terjatev vsebinsko razširili in nadgradili. Ob koncu leta 2024 je bilo zavarovanih več kot 95 % terjatev
do kupcev, ob upoštevanju lastne udeležbe pa več kot 85 %. Plačila le izjemoma zavarujemo z bančnimi garancijami in
akreditivi.
Zavarovane in nezavarovane terjatve
Terjatve do kupcev po regijah
Struktura terjatev po prodajnih regijah je bila stabilna ter v skladu s strukturo prodaje in plačilnimi roki v posameznih
državah.
Vrednost terjatev do kupcev po regijah
Struktura starosti terjatev do kupcev
Starostna struktura terjatev je ostala stabilna. Delež zapadlih terjatev glede na skupne terjatve do kupcev je bil tudi konec
leta 2024 majhen.
6
8
17
24
15
377
460
385
485
537
0
50
100
150
200
250
300
350
400
450
500
550
31. 12. 2020 31. 12. 2021 31. 12. 2022 31. 12. 2023 31. 12. 2024
v milijonih EUR
nezavarovane terjatve terjatve, zavarovane pri zavarovalnici ali banki
9
12
12
13
13
76
80
79
97
104
168
241
144
212
246
62
58
73
86
93
64
72
91
95
88
3
5
6
6
8
0
50
100
150
200
250
2020 2021 2022 2023 2024
v milijonih EUR
Slovenija Jugovzhodna Evropa Vzhodna Evropa Srednja Evropa Zahodna Evropa Čezmorska tržišča
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
71
Vrednost terjatev po zapadlosti
Cilji za leto 2025
V letu 2025 bomo nadaljevali utečene aktivnosti na področju obvladovanja kreditnih tveganj. Ob podaljšanju pogodbe
o zavarovanju terjatev, ki se izteče v začetku leta 2026, bomo proučili možnosti za nadaljnjo optimizacijo pogojev
zavarovanja terjatev. Kot doslej bomo več pozornosti namenjali kupcem s prodajnih trgov s slabšim makroekonomskim
okoljem in trgov, na katerih zaznavamo povečana tveganja pri distribuciji zdravil. Pri posameznih kupcih, pri katerih
zaznavamo izpostavljenost nad sprejemljivimi ravnmi, bomo uvedli individualne ukrepe za postopno zmanjšanje
izpostavljenosti.
Cilj ostaja ohranjanje majhne vrednosti oslabitev in odpisov terjatev na ravni skupine Krka.
Zavarovanje premoženja, odgovornosti in obratovalnega zastoja
Skupina Krka pri zavarovalnicah zavaruje svoje premoženje, odgovornost in finančne izgube, ki bi lahko nastale zaradi
obratovalnega zastoja. Zavarovanje je le eno od orodij za obvladovanje tveganj. Vrste zavarovanj in njihove karakteristike
so določene v interni Politiki zavarovanj v skupini Krka.
Odločitve glede vrste zavarovanja in obsega kritja so sprejete na podlagi materialnosti tveganja in cene zavarovanja.
Materialnost tveganja se določa na podlagi ocen verjetnosti uresničitve in velikosti potencialne škode ter vpliva na
poslovanje. Skupina Krka primarno vlaga v preventivo, saj je učinek na upravljanje tveganj bolj optimalen kot nakup
zavarovanja. Med osnovami za sklenitev zavarovanja je lahko tudi zakonodaja, ki zahteva sklenitev določenih vrst
zavarovanj.
Skupina Krka obseg zavarovanja in kritij prilagaja rasti poslovanja, višini premoženja in razmeram na mednarodnih
zavarovalniških trgih. Pri zavarovanju okoljske ali produktne odgovornosti se na primer upoštevajo tudi interesi širše
družbene skupnosti in deležnikov pri poslovanju.
Med najpomembnejšimi zavarovanji, ki jih skupina Krka uporablja za upravljanje tveganj, so zavarovanje premoženja,
splošne civilne odgovornosti, proizvajalčeve odgovornosti, kliničnih testiranj, odpoklica izdelkov, blaga med prevozom in
obratovalnega zastoja. Ta zavarovanja nakazujejo tudi najpomembnejša tveganja, ki jih obvladujemo s tovrstnimi orodji:
varovanje premoženja, predvsem pred katastrofičnimi tveganji (požari, potresi, poplavami, neurji, eksplozijami),
obratovalni zastoj proizvodnih lokacij ter produktna in ostale oblike odgovornosti.
Obvladujoča družba ureja zavarovanja za vse družbe v skupini Krka, razen lokalnih avtomobilskih zavarovanj, ki jih
spremlja, zanje daje usmeritve in jih potrjuje. Celotna skupina Krka je zavarovana v skladu z enotnimi načeli.
Konkurenčnost in varnost posameznih zavarovalnic se preverjata vsako leto. Pri izbiri zavarovalnic se upoštevajo kakovost
kritij, višina premije, reference, finančna varnost (bonitetne ocene in kapitalska ustreznost) in lokalna zakonodaja. Ključno
375
457
394
481
536
4
7
7
21
13
2
2
0
4
1
1
0
1
1
1
1
1
1
1
1
0
50
100
150
200
250
300
350
400
450
500
550
2020 2021 2022 2023 2024
v milijonih EUR
nezapadlo zapadlo do 20 dni zapadlo od 21 do 50 dni zapadlo od 51 do 180 dni zapadlo več kot 180 dni
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
72
merilo za ocenjevanje uspešnosti je delež plačane zavarovalne premije v celotnih prihodkih skupine Krka. Dodatno se
poskušajo doseči čim nižje premijske stopnje in zaostajanje rasti premij za rastjo osnov za njihov obračun.
V okviru izboljšav zavarovalnega programa smo v letu 2024 nadaljevali pridobivanje novih partnerjev z mednarodnega
trga zavarovanj. Vsako leto uvajamo postopne izboljšave ter hkrati prevzemamo del tveganj, in sicer z lastno udeležbo pri
škodi ali z ukinitvijo zavarovanj, povezanih z manjšimi tveganji. V skupini Krka so bile lani izvedene tri zavarovalne
inšpekcije, izdale pa niso nobenih kritičnih priporočil.
V Krki sistemsko vlagamo v preprečevanje škodnih dogodkov. Objekte načrtujemo tako, da je njihova ogroženost čim
manjša. Vanje vgrajujemo sisteme aktivne zaščite, na primer javljalnike požara in hlapov, razpršilnike, požarne lopute in
varnostno razsvetljavo. Organiziramo redne preventivne preglede in požarne straže. Zaposlene teoretično in praktično
usposabljamo za pravilen odziv ob izrednih dogodkih.
Zaradi načrtnega preventivnega dela in sklepanja ustreznih zavarovanj se je v zadnjih letih zmanjševal obseg
premoženjskih škod. Uspešno ga ohranjamo na nizki ravni.
Obseg premoženjskih škod
V grafu niso vključena avtomobilska in osebna zavarovanja.
4
0
25
2
16
0
5
10
15
20
25
2020 2021 2022 2023 2024
v tisoč EUR
premoženjska škoda skupine Krka
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
73
Delničarji in trgovanje z delnico
Donosnost naložb v delnice
Zaključni tečaj Krkine delnice na Ljubljanski borzi
v EUR
2024
2022
2021
2020
Najvišji v letu
149,50
120,00
120,00
92,60
Najnižji v letu
110,00
80,80
91,20
54,00
31. december
139,00
92,00
118,00
91,40
Letna sprememba (v %)
26,4
22,0
29,1
24,9
Tečaj Krkine delnice se je v letu 2024 zvišal za dobrih 26 %.
Gibanje tečaja Krkine delnice v primerjavi z izbranimi delniškimi indeksi v zadnjih petih letih
Vir: Ljubljanska borza in S&P Dow Jones Indices LLC
Politika dividend
O predlogu višine dividend odloči skupščina delničarjev. V letu 2024 smo za dividende namenili 73,6 % konsolidiranega
čistega dobička lastnikov kapitala obvladujoče družbe, ustvarjenega v letu 2023, rast bruto dividende na delnico pa je
znašala 13,6 %. Pri določitvi deleža čistega dobička za izplačilo dividend se v posameznem letu upošteva dolgoročna
dividendna politika družbe, pri čemer se za dividende izplača najmanj 50 % čistega dobička večinskih lastnikov kapitala,
upoštevajo pa se tudi finančne potrebe skupine za naložbe in prevzeme.
60
80
100
120
140
160
180
200
220
indeks
KRKG SBITOP S&P Global 1200 Health Care
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
74
Dividenda in dividendna donosnost
2024
2021
2020
Dobiček na delnico
1
(v EUR)
11,60
9,92
9,27
Bruto dividenda na delnico
2
(v EUR)
7,50
5,00
4,25
Stopnja izplačila dividend
3
(v %)
73,6
53,6
54,3
Dividendna donosnost
4
(v %)
5,4
4,2
4,6
1 čisti dobiček večinskih lastnikov kapitala obvladujoče družbe/povprečno število izdanih delnic v obdobju brez lastnih delnic
2 izplačilo dividend za predhodno obdobje v skladu s sklepom skupščine
3 delež skupnega zneska za izplačilo dividend v konsolidiranem čistem dobičku večinskih lastnikov kapitala obvladujoče družbe
4 bruto dividenda na delnico/tečaj delnice 31. decembra posameznega leta
Trgovanje z delnicami in lastništvo
Krkine delnice so uvrščene v prvo kotacijo Ljubljanske borze, od aprila 2012 pa vzporedno kotirajo tudi na Varšavski borzi.
Vse Krkine delnice, s katerimi se trguje na Ljubljanski borzi oziroma Varšavski borzi, so istega razreda – navadne in prosto
prenosljive. Vsaka delnica, razen lastnih, pri glasovanju na skupščini delničarjev prinaša en glas. S Krkino delnico se
prosto trguje prek borznoposredniških hiš in bank, ki so članice Ljubljanske borze ali Varšavske borze.
Trgovanje s Krkino delnico
Vir: Ljubljanska borza
Krkina delnica je najprometnejši vrednostni papir na Ljubljanski borzi. V letu 2024 je povprečni dnevni promet s Krkino
delnico na Ljubljanski borzi znašal 0,67 milijona EUR ali 5088 delnic, vključno s svežnji.
30
40
50
60
70
80
90
100
110
120
130
140
150
0
1.000
2.000
3.000
4.000
5.000
6.000
7.000
8.000
9.000
10.000
11.000
12.000
31. 12. 2019 31. 12. 2020 31. 12. 2021 31. 12. 2022 31. 12. 2023 31. 12. 2024
zaključni tečaj v EUR
promet v
tisoč EUR
promet na Ljubljanski borzi zaključni tečaj na Ljubljanski borzi
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
75
Deset največjih delničarjev 31. decembra 2024
Število delnic
Delež v številu
izdanih delnic (v %)
KAPITALSKA DRUŽBA, D. D.
3.493.030
10,65
SDH, D. D.
2.949.876
9,00
REPUBLIKA SLOVENIJA
2.366.141
7,22
OTP BANKA D. D.
1
1.533.267
4,68
ERSTE GROUP BANK AG
1
1.238.081
3,78
CLEARSTREAM BANKING AG
1
1.101.675
3,36
LUKA KOPER, D. D.
433.970
1,32
PRIVREDNA BANKA ZAGREB D.D.
1
363.108
1,11
STATE STREET BANK AND TRUST
1
289.755
0,88
CITIBANK N.A.
1
211.608
0,65
Skupaj
13.980.511
42,63
1
Delnice so na skrbniških računih navedenih bank in so v lasti njihovih strank.
Konec leta 2024 je imela Krka 47.243 delničarjev.
Sestava delničarjev (v %)
Vir: KDD
Družba Krka je v letu 2024 na organiziranem trgu pridobila 191.371 lastnih delnic v skupni vrednosti 24.962 tisoč EUR
(25.002 tisoč EUR s stroški nakupov) in je 31. decembra 2024 imela 2.107.337 lastnih delnic.
Komuniciranje z vlagatelji
Pri poslovanju sledimo najvišjim standardom, kar velja tudi za odnose z vlagatelji. Prizadevamo si za korporativno
integriteto in visoko stopnjo transparentnosti poročanja ter vključevanje delničarjev, analitikov in strokovne finančne
javnosti. Med letom smo v skladu z veljavnimi predpisi in borznimi pravili poročanja finančno in splošno javnost redno
obveščali o svojih poslovnih dosežkih. Vlagatelje smo seznanjali zlasti s poslovnimi rezultati in strategijo skupine Krka, pri
tem pa smo upoštevali politiko razkrivanja informacij. Od vlagateljev in finančnih analitikov prejemamo povratne
informacije, ki jih skrbno pretehtamo in z njimi seznanjamo upravo družbe.
V letu 2024 smo sodelovali na 13 investicijskih konferencah z vlagatelji iz več kot 15 držav. Organizirali smo tudi štiri
spletne dogodke (webcaste), na katerih smo predstavili četrtletne poslovne rezultate. Za leto 2024 smo prejeli nagrado
Ljubljanske borze za najboljše odnose z vlagatelji.
38,2
38,8
40,4
41,1
41,5
27,1
27,1
27,1
27,1
27,0
6,8
6,8
6,1
5,5
5,4
4,7
5,1
5,5
5,8
6,4
23,2
22,2
20,9
20,5
19,7
31. 12. 2020 31. 12. 2021 31. 12. 2022 31. 12. 2023 31. 12. 2024
domače fizične osebe državno lastništvo domače pravne osebe in skladi lastne delnice mednarodni vlagatelji
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
76
Poslovni rezultati v slovenskem in angleškem jeziku so na voljo na spletnem portalu Ljubljanske borze SEOnet
(http://seonet.ljse.si), na Varšavski borzi prek sistema ESPI ter na Krkinih spletnih straneh.
Analiza uspešnosti poslovanja
Poslovni prihodki
Prihodki od prodaje
Skupina Krka je v letu 2024 ustvarila 1 milijardo 909,5 milijona EUR prodaje (od tega so prihodki iz pogodb s kupci
iz naslova prodaje izdelkov in storitev znašali 1 milijardo 899,8 milijona EUR, razliko pa so predstavljali prihodki iz pogodb
s kupci iz naslova prodaje materiala ter ostali prihodki od prodaje), kar je 103,2 milijona EUR oziroma 6 % več kot v letu
2023. V zadnjem petletnem obdobju je bila povprečna letna stopnja količinske rasti prodaje 4,3-odstotna, povprečna letna
stopnja vrednostne rasti prodaje pa 5,0-odstotna.
Družba Krka je v letu 2024 ustvarila 1 milijardo 766,0 milijonov EUR prodaje (od tega so prihodki iz pogodb s kupci
iz naslova prodaje izdelkov znašali 1 milijardo 538,6 milijona EUR, prihodki iz pogodb s kupci iz naslova prodaje materiala
216,7 milijona EUR in ostali prihodki od prodaje 10,8 milijona EUR), kar je 91,4 milijona EUR oziroma 5 % več kot v letu
2023.
Poslovni odhodki
Poslovni odhodki skupine Krka, ki so znašali 1 milijardo 489,1 milijona EUR, so bili za 76,2 milijona EUR oziroma 5 % večji
kot v letu 2023. Poslovni odhodki družbe Krka so znašali 1 milijardo 383,2 milijona EUR in so bili 2 % večji kot v letu 2023.
Med poslovnimi odhodki skupine Krka so proizvajalni stroški prodanih proizvodov znašali 815,7 milijona EUR, stroški
prodajanja 373,4 milijona EUR, stroški razvijanja 184,9 milijona EUR, stroški splošnih dejavnosti pa 115,2 milijona EUR.
Delež poslovnih odhodkov v prodaji je bil 78-odstoten, v zadnjih petih letih pa se je gibal med 75 % v letu 2020 in 78 %
v letih med 2021 in 2024.
Največji delež v strukturi poslovnih odhodkov skupine Krka so predstavljali proizvajalni stroški prodanih proizvodov, ki so
se v primerjavi z letom 2023 povečali za 5 %. Njihov delež v prodaji je znašal 42,7 %, v letu 2023 pa 43,2 %. Stroški
prodajanja so se v primerjavi z letom 2023 povečali za 7 %, njihov delež v prodaji pa je znašal 19,6 %, kar je 0,3 odstotne
točke več kot v letu 2023. Stroški razvijanja so znašali 9,7 % prodaje (0,2 odstotne točke manj kot v letu 2023) in so se
povečali za 4 %. Stroški splošnih dejavnosti so znašali 6,0 % prodaje in so se povečali za 8 %, njihov delv prodaji pa
se je povečal za 0,1 odstotne točke.
1.447
1.381
1.554
1.675
1.766
1.535
1.566
1.717
1.806
1.910
0
200
400
600
800
1.000
1.200
1.400
1.600
1.800
2.000
2020 2021 2022 2023 2024
v milijonih EUR
družba Krka skupina Krka
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
77
Med poslovnimi odhodki družbe Krka so proizvajalni stroški prodanih proizvodov znašali 782,3 milijona EUR, stroški
prodajanja 321,4 milijona EUR, stroški razvijanja 179,8 milijona EUR, stroški splošnih dejavnosti pa 99,7 milijona EUR.
Največji delež v strukturi poslovnih odhodkov družbe Krka so predstavljali proizvajalni stroški prodanih proizvodov, ki so
ostali na enaki ravni kot leta 2023. Njihov delež v prodaji je znašal 44,3 % in je bil za 2,6 odstotne točke manjši kot v letu
2023. Stroški prodajanja so se v primerjavi z letom 2023 povečali za 7 %, njihov delež v prodaji pa je znašal 18,2 %, kar
je 0,2 odstotne točke več kot v letu 2023. Stroški razvijanja so znašali 10,2 % prodaje (0,2 odstotne točke manj kot v letu
2023) in so se povečali za 3 %. Stroški splošnih dejavnosti so znašali 5,6 % prodaje in so bili 7 % večji, njihov delež
v prodaji pa je bil enak kot v letu 2023.
Prihodki in odhodki financiranja
v tisoč EUR
Skupina Krka
Družba Krka
2024
2023
2022
2021
2020
2024
2023
2022
2021
2020
Finančni prihodki
33.946
23.567
57.668
19.711
23.259
34.967
60.964
57.744
24.714
31.786
Finančni odhodki
42.440
56.062
5.806
12.082
75.011
39.996
54.223
3.356
12.083
72.837
Neto finančni izid
8.494
32.495
51.862
7.629
51.752
5.029
6.741
54.388
12.631
41.051
Neto finančni izid skupine Krka je v letu 2024 znašal 8,5 milijona EUR, neto finančni izid družbe Krka pa
5,0 milijonov EUR.
Skupina Krka je zaradi razpršenega mednarodnega poslovanja izpostavljena tveganju sprememb deviznih tečajev
na nekaterih prodajnih in nabavnih trgih. Rezultat valutnih tveganj v letu 2024 je v skupini Krka znašal –22,9 milijona EUR.
Več o tveganju sprememb deviznih tečajev je v pojasnilu 29 Finančni instrumenti in finančna tveganja.
Med finančnimi prihodki skupine Krka so prihodki od obresti predstavljali 14,1 milijona EUR, prihodki iz izvedenih finančnih
instrumentov 10,1 milijona EUR, prihodki iz drugih finančnih instrumentov 9,0 milijonov EUR, prihodki iz dividend pa
0,8 milijona EUR. Med finančnimi odhodki so neto tečajne razlike predstavljale 31,3 milijona EUR, odhodki iz izvedenih
finančnih instrumentov 1,7 milijona EUR, odhodki za obresti 0,5 milijona EUR, drugi finančni odhodki pa 9,0 milijonov
EUR.
Med finančnimi prihodki družbe Krka so prihodki od obresti predstavljali 10,6 milijona EUR, prihodki iz izvedenih finančnih
instrumentov 10,1 milijona EUR, prihodki iz drugih finančnih instrumentov 9,0 milijonov EUR, prihodki iz dividend in drugih
deležev v dobičku pa 5,3 milijona EUR. Med finančnimi odhodki so neto tečajne razlike predstavljale 30,5 milijona EUR,
odhodki iz izvedenih finančnih instrumentov 1,7 milijona EUR, odhodki za obresti 3,5 milijona EUR, drugi finančni odhodki
pa 4,4 milijona EUR.
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
78
Poslovni izidi
Dobiček iz poslovanja (EBIT) in čisti dobiček v letu
Dobiček iz poslovanja (EBIT) skupine Krka v višini 427,6 milijona EUR je bil 28,0 milijonov EUR oziroma 7 % večji kot
v letu 2023. Dobiček iz poslovanja skupine Krka, povečan za amortizacijo (EBITDA), v višini 520,1 milijona EUR se je
povečal za 15,9 milijona EUR oziroma 3 %.
Dobiček iz poslovanja (EBIT) družbe Krka je znašal 386,0 milijonov EUR, dobiček iz poslovanja družbe Krka, povečan
za amortizacijo (EBITDA), pa 457,2 milijona EUR.
Dobiček pred davkom skupine Krka se je v letu 2024 povečal za 52,0 milijonov EUR oziroma 14 % in je znašal
419,1 milijona EUR. Efektivna davčna stopnja skupine Krka je bila 15,0-odstotna. Dobiček pred davkom družbe Krka je
znašal 381,0 milijonov EUR.
Čisti dobiček skupine Krka je znašal 356,2 milijona EUR in je bil 42,5 milijona EUR oziroma 14 % večji kot v letu 2023.
Povečanje dobička pred davkom in čistega dobička glede na predhodno leto je predvsem posledica relativno manjše rasti
stroškov glede na rast prodaje in manjšega negativnega finančnega izida glede na leto prej. Čisti dobiček družbe Krka je
znašal 321,2 milijona EUR.
339
273
358
322
386
258
245
348
294
321
391
355
381
400
428
289
308
364
314
356
0
50
100
150
200
250
300
350
400
450
2020 2021 2022 2023 2024
v milijonih EUR
EBIT družbe Krka čisti dobiček družbe Krka EBIT skupine Krka čisti dobiček skupine Krka
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
79
Sredstva
v tisoč EUR
Skupina Krka
Družba Krka
31. 12.
2024
Delež
(v %)
31. 12.
2023
Delež
(v %)
Indeks
31. 12.
2024
Delež
(v %)
31. 12.
2023
Delež
(v %)
Indeks
Nekratkoročna
sredstva
1.022.901
35,9
1.059.267
38,3
97
1.044.180
39,8
1.076.235
41,2
97
Nepremičnine,
naprave in
oprema
806.646
28,3
790.345
28,6
102
609.628
23,2
595.525
22,8
102
Neopredmetena
sredstva
100.747
3,5
102.348
3,7
98
25.026
1,0
26.043
1,0
96
Finančne naložbe
in dana posojila
59.846
2,1
117.772
4,2
51
403.181
15,4
446.181
17,1
90
Ostalo
55.662
2,0
48.802
1,8
114
6.345
0,2
8.486
0,3
75
Kratkoročna
sredstva
1.826.120
64,1
1.705.024
61,7
107
1.577.456
60,2
1.537.636
58,8
103
Zaloge
638.608
22,4
604.621
21,9
106
548.188
20,9
513.892
19,7
107
Terjatve
do kupcev
552.710
19,4
509.070
18,4
109
518.425
19,8
463.126
17,7
112
Ostalo
634.802
22,3
591.333
21,4
107
510.843
19,5
560.618
21,4
91
Skupaj sredstva
2.849.021
100,0
2.764.291
100,0
103
2.621.636
100,0
2.613.871
100,0
100
Sredstva skupine Krka so konec leta 2024 znašala 2 milijardi 849,0 milijonov EUR in so bila 84,7 milijona EUR oziroma 3 %
večja kot konec leta 2023. Razmerje med nekratkoročnimi in kratkoročnimi sredstvi v strukturi sredstev se je v primerjavi
s koncem leta 2023 spremenilo, saj se je delež nekratkoročnih sredstev zmanjšal za 2,4 odstotne točke in je znašal 35,9 %.
Sredstva družbe Krka so konec leta 2024 znala 2 milijardi 621,6 milijona EUR in so bila na ravni leta 2023. Razmerje med
nekratkoročnimi in kratkoročnimi sredstvi v strukturi sredstev se je v primerjavi s koncem leta 2023 spremenilo, saj se je delež
nekratkoročnih sredstev zmanjšal za 1,4 odstotne točke in je znašal 39,8 %.
Nekratkoročna sredstva skupine Krka v skupni vrednosti 1 milijarde 22,9 milijona EUR so bila 36,4 milijona EUR oziroma 3 %
manjša kot konec leta 2023. Najpomembnea postavka, vredna 806,6 milijona EUR oziroma 28,3 % vseh sredstev skupine
Krka, so bile nepremičnine, naprave in oprema (od tega je bilo nepremičnin, naprav in opreme družbe Krka
za 609,6 milijona EUR oziroma 76 % nepremičnin, naprav in opreme skupine Krka). Neopredmetena sredstva v vrednosti
100,7 milijona EUR so imela v celotnih sredstvih 3,5-odstotni delež (od tega je bilo sredstev družbe Krka 25,0 milijonov EUR,
kar je 25 % neopredmetenih sredstev skupine Krka). Dana nekratkoročna posojila skupine Krka so znašala 35,3 milijona EUR
oziroma 1,2 % vseh sredstev skupine Krka.
Kratkoročna sredstva skupine Krka so znašala 1 milijardo 826,1 milijona EUR in so bila 121,1 milijona EUR oziroma 7 %
večja kot konec leta 2023. Zaloge so znašale 638,6 milijona EUR oziroma 22,4 % vseh sredstev skupine Krka, terjatve do
kupcev pa 552,7 milijona EUR, kar je 19,4 % vseh sredstev. Zaloge so se povečale za 34,0 milijonov EUR oziroma 6 %.
Terjatve do kupcev so se povečale za 43,6 milijona EUR oziroma 9 %. Dana kratkoročna posojila skupine Krka so znašala
10,5 milijona EUR, kar je 0,4 % sredstev skupine Krka. Finančne naložbe po pošteni vrednosti prek poslovnega izida
v vrednosti 224,1 milijona EUR so predstavljale naložbe v zakladne menice držav članic EU z visoko bonitetno oceno.
Denar in denarni ustrezniki so znašali 344,9 milijona EUR, kar je 170,9 milijona EUR več kot konec leta 2023, in so
predstavljali 12,1 % sredstev skupine Krka. Razlog je bilo predvsem povečanje depozita z ročnostjo do 90 dni
za 86,4 milijona EUR.
Nekratkoročna sredstva družbe Krka v skupni vrednosti 1 milijarde 44,2 milijona EUR so bila 32,1 milijona EUR oziroma 3 %
manjša kot konec leta 2023. Najpomembnea postavka, vredna 609,6 milijona EUR oziroma 23,3 % vseh sredstev družbe
Krka, so bile nepremičnine, naprave in oprema. Naložbe v odvisne družbe so znašale 355,3 milijona EUR oziroma 13,6 %
sredstev družbe Krka. Neopredmetena sredstva v vrednosti 25,0 milijonov EUR so imela v celotnih sredstvih 1,0-odstotni
delež. Dana nekratkoročna posojila družbe Krka so znašala 23,4 milijona EUR oziroma 0,9 % vseh sredstev družbe Krka.
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
80
Kratkoročna sredstva družbe Krka so znašala 1 milijardo 577,5 milijona EUR in so bila 39,8 milijona EUR oziroma 3 %
večja kot konec leta 2023. Zaloge so znašale 548,2 milijona EUR, kar je 20,9 % sredstev družbe Krka, terjatve do kupcev
pa 518,4 milijona EUR oziroma 19,8 % sredstev družbe Krka (od tega je bilo 215,3 milijona EUR terjatev do kupcev zunaj
skupine Krka). Zaloge so se povečale za 7 %, terjatve do kupcev pa za 12 %. Dana kratkoročna posojila družbe Krka so
znašala 9,0 milijonov EUR oziroma 0,3 % sredstev družbe Krka. Finančne naložbe po pošteni vrednosti prek poslovnega
izida v vrednosti 224,1 milijona EUR so predstavljale naložbe v zakladne menice držav članic EU z visoko bonitetno oceno.
Denar in denarni ustrezniki so znašali 238,2 milijona EUR, kar je 97,2 milijona EUR več kot konec leta 2023, in so
predstavljali 9,1 % vseh sredstev družbe Krka. Razlog je bilo predvsem povečanje depozita z ročnostjo do 90 dni za
86,4 milijona EUR.
Kapital in obveznosti
v tisoč EUR
Skupina Krka
Družba Krka
31. 12.
2024
Delež
(v %)
31. 12.
2023
Delež
(v %)
Indeks
31. 12.
2024
Delež
(v %)
31. 12.
2023
Delež
(v %)
Indeks
Kapital
2.237.784
78,6
2.181.766
78,9
103
2.186.351
83,4
2.133.258
81,6
102
Nekratkoročne
obveznosti
162.662
5,7
149.218
5,4
109
130.433
5,0
118.930
4,6
110
Kratkoročne
obveznosti
448.575
15,7
433.307
15,7
104
304.852
11,6
361.683
13,8
84
Skupaj kapital in
obveznosti
2.849.021
100,0
2.764.291
100,0
103
2.621.636
100,0
2.613.871
100,0
100
Kapital skupine Krka je bil 31. decembra 2024 glede na konec leta 2023 večji za 56,0 milijonov EUR oziroma 3 %.
Na njegovo povečanje je vplival čisti dobiček skupine Krka v višini 356,2 milijona EUR, na zmanjšanje pa drugi
vseobsegajoči donosi po davku v skupni višini 44,2 milijona EUR, izplačilo dividend v višini 230,9 milijona EUR in nakup
lastnih delnic v višini 25,0 milijonov EUR.
Rezervacije skupine Krka so znašale 136,9 milijona EUR (od tega obveznosti za pozaposlitvene in druge dolgoročne
zaslužke 128,8 milijona EUR, rezervacije za tožbe 7,6 milijona EUR in ostale rezervacije 0,5 milijona EUR) in so bile
12,5 milijona EUR oziroma 10 % večje kot konec leta 2023. Rezervacije za pozaposlitvene in druge dolgoročne zaslužke
so se povečale za 15,5 milijona EUR, rezervacije za tožbe so se zmanjšale za 3,0 milijone EUR, druge rezervacije pa so
ostale nespremenjene.
Med kratkoročnimi obveznostmi skupine Krka so se poslovne obveznosti zmanjšale za 5,5 milijona EUR (od tega so se
obveznosti do dobaviteljev v Sloveniji zmanjšale za 7,2 milijona EUR, obveznosti do dobaviteljev v tujini pa povečale
za 1,7 milijona EUR). Kratkoročne obveznosti iz pogodb s kupci so se povečale za 3,9 milijona EUR (od tega so se bonusi
in količinski popusti povečali za 6,8 milijona EUR, pravica do povračila se je povečala za 0,1 milijona EUR, obveznosti
iz pogodb pa so se zmanjšale za 3,0 milijone EUR). Druge kratkoročne obveznosti so se povečale za 1,2 milijona EUR
(od tega so se obveznosti do zaposlenih povečale za 3,5 milijona EUR, obveznosti iz izvedenih finančnih instrumentov so
se zmanjšale za 2,7 milijona EUR, druge obveznosti pa so se povečale za 0,4 milijona EUR).
Kapital družbe Krka je bil 31. decembra 2024 glede na konec leta 2023 večji za 53,1 milijona EUR oziroma 2 %.
Na njegovo povečanje je vplival čisti dobiček družbe Krka v višini 321,2 milijona EUR, na zmanjšanje pa izplačilo dividend
v višini 230,9 milijona EUR, nakup lastnih delnic v višini 25,0 milijonov EUR in drugi vseobsegajoči donosi po davku
v skupni višini 12,2 milijona EUR.
Rezervacije družbe Krka so znašale 125,7 milijona EUR (od tega obveznosti za pozaposlitvene in druge dolgoročne
zaslužke 118,3 milijona EUR in rezervacije za tožbe 7,4 milijona EUR). Glede na konec leta 2023 so bile
11,7 milijona EUR oziroma 10 % večje, kar je bila posledica povečanja rezervacij za pozaposlitvene in druge dolgoročne
zaslužke za 14,8 milijona EUR. Rezervacije za tožbe so se zmanjšale za 3,1 milijona EUR.
Med kratkoročnimi obveznostmi družbe Krka so se poslovne obveznosti zmanjšale za 4,7 milijona EUR. Kratkoročne
obveznosti iz pogodb s kupci so se zmanjšale za 0,8 milijona EUR, druge kratkoročne obveznosti pa so se povečale
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
81
za 1,3 milijona EUR. Družba Krka je imela konec leta 2024 za 17,6 milijona EUR kratkoročnih posojil, prejetih od odvisnih
družb.
Izkaz denarnih tokov
v tisoč EUR
Skupina Krka
Družba Krka
2024
2023
2024
2023
Čisti denarni tok iz poslovanja
360.933
227.254
320.519
155.399
Čisti denarni tok iz naložbenja
75.094
343.235
107.941
296.529
Čisti denarni tok iz financiranja
264.548
229.822
330.864
188.159
Čista sprememba denarnih sredstev in njihovih ustreznikov
171.479
345.803
97.596
329.289
Čista sprememba denarnih sredstev in njihovih ustreznikov (brez vpliva spremembe menjalnih tečajev) skupine Krka je
v letu 2024 znašala 171,5 milijona EUR, saj sta bila pozitivna denarna toka iz poslovanja in naložbenja večja
od negativnega denarnega toka iz financiranja.
Skupina Krka je ustvarila za 489,7 milijona EUR dobička iz poslovanja pred spremembami čistih kratkoročnih sredstev.
Med spremembami kratkoročnih sredstev so na denarni tok pozitivno vplivale spremembe odloženih prihodkov in drugih
kratkoročnih obveznosti, negativno pa spremembe stanja poslovnih terjatev, zalog, poslovnih obveznosti in rezervacij.
Dodatno je na zmanjšanje čistega denarnega toka iz poslovanja vplival še plačani davek od dobička.
Na pozitivni denarni tok iz naložbenja v višini 75,1 milijona EUR so vplivali predvsem prejemki od prodaje nekratkoročnih
finančnih naložb v višini 71,2 milijona EUR in kratkoročnih finančnih naložb v višini 477,2 milijona EUR ter neto prejemki
iz naslova danih kratkoročnih posojil v višini 55,5 milijona EUR. Na negativni denarni tok iz financiranja v višini
264,5 milijona EUR pa so najbolj vplivala izplačila dividend in drugih deležev v dobičku v višini 230,9 milijona EUR ter
nakup lastnih delnic v višini 25,0 milijonov EUR.
Kazalniki poslovanja
24,0
19,2
17,6
14,0
11,5
25,9
21,9
18,2
14,9
12,3
27,9
22,1
17,4
14,5
11,5
27,2
22,4
18,7
16,1
12,7
0
5
10
15
20
25
30
delež EBITDA v prodaji delež EBIT v prodaji delež čistega dobička
v prodaji
ROE ROA
v %
družba Krka 2023 družba Krka 2024 skupina Krka 2023 skupina Krka 2024
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
82
Podatki o poslovanju skupine Krka in družbe Krka v zadnjih petih letih
v tisoč EUR
Skupina Krka
Družba Krka
2024
2023
2022
2021
2020
2024
2023
2022
2021
2020
Prihodki
od prodaje
1.909.544
1.806.391
1.717.453
1.565.802
1.534.941
1.766.021
1.674.572
1.553.514
1.381.367
1.447.112
EBITDA
1
520.085
504.215
488.895
463.625
502.432
457.150
402.547
440.086
358.188
424.028
delež
v prodaji
27,2 %
27,9 %
28,5 %
29,6 %
32,7 %
25,9 %
24,0 %
28,3 %
25,9 %
29,3 %
EBIT
2
427.572
399.621
381.211
354.788
390.744
385.997
322.308
357.870
273.325
338.882
delež
v prodaji
22,4 %
22,1 %
22,2 %
22,7 %
25,5 %
21,9 %
19,2 %
23,0 %
19,8 %
23,4 %
Čisti dobiček
356.202
313.732
363.662
308.150
288.949
321.192
294.481
348.215
245.216
258.474
delež
v prodaji
18,7 %
17,4 %
21,2 %
19,7 %
18,8 %
18,2 %
17,6 %
22,4 %
17,8 %
17,9 %
Sredstva
2.849.021
2.764.291
2.687.500
2.536.988
2.235.542
2.621.636
2.613.871
2.516.544
2.427.245
2.208.379
ROA
3
12,7 %
11,5 %
13,9 %
12,9 %
13,1 %
12,3 %
11,5 %
14,1 %
10,6 %
11,9 %
Kapital
2.237.784
2.181.766
2.138.509
1.919.085
1.751.812
2.186.351
2.133.258
2.060.792
1.876.142
1.791.850
ROE
4
16,1 %
14,5 %
17,9 %
16,8 %
16,9 %
14,9 %
14,0 %
17,7 %
13,4 %
15,0 %
1
razlika med prihodki in odhodki iz poslovanja, povečana za amortizacijo
2
razlika med prihodki in odhodki iz poslovanja
3
čisti dobiček/povprečno stanje sredstev v letu
4
čisti dobiček/povprečno stanje lastniškega kapitala v letu
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
83
Trženje in prodaja izdelkov in storitev
Skupina Krka je v letu 2024 ustvarila 1 milijardo 909,5 milijona EUR prodaje, kar je 6 % več kot v letu 2023. Od tega
prihodki iz pogodb s kupci iz naslova prodaje izdelkov in storitev znašajo 1 milijardo 899,8 milijona EUR, razliko pa
predstavljajo ostali prihodki iz pogodb s kupci iz naslova prodaje materiala ter ostali prihodki iz prodaje. Prodaja na trgih
zunaj Slovenije je znašala 1 milijardo 778,8 milijona EUR in je predstavljala 94 % prodaje skupine Krka. Količinsko smo
prodali 2 % več izdelkov.
Prodaja po regijah
Največjo prodajo v višini 650,3 milijona EUR oziroma 34,2 % celotne prodaje skupine Krka je ustvarila regija Vzhodna
Evropa. Sledila ji je regija Srednja Evropa s 426,5 milijona EUR in deležem v višini 22,4 %. Tretje območje po doseženi
prodaji je bila regija Zahodna Evropa s 351,8 milijona EUR oziroma 18,5 %. V regiji Jugovzhodna Evropa smo prodali za
269 milijonov EUR (14,2-odstotni delež), v regiji Čezmorska tržišča pa za 81,1 milijona EUR (4,3-odstotni delež).
Na domačem trgu smo prodali za 121 milijonov EUR, kar je 6,4 % celotne prodaje skupine Krka.
Deleži posameznih regij v prodaji skupine Krka v letu 2024
Prodaja skupine Krka in družbe Krka po regijah
v tisoč EUR
Skupina Krka
Družba Krka
2024
2023
Indeks
2024
2023
Indeks
Slovenija
121.004
113.777
106
71.658
66.087
108
Jugovzhodna Evropa
269.025
249.330
108
263.169
246.512
107
Vzhodna Evropa
650.339
593.951
109
423.528
376.988
112
Srednja Evropa
426.530
397.079
107
407.341
380.775
107
Zahodna Evropa
351.803
369.624
95
308.895
319.539
97
Čezmorska tržišča
81.147
75.208
108
63.985
59.838
107
Skupaj
1.899.848
1.798.969
106
1.538.576
1.449.739
106
6,4 %
14,2 %
34,2 %
22,4 %
18,5 %
4,3 %
Slovenija
Jugovzhodna Evropa
Vzhodna Evropa
Srednja Evropa
Zahodna Evropa
Čezmorska tržišča
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
84
Prodaja skupine Krka po regijah po četrtletjih
v tisoč EUR
2024
2023
1.
četrtletje
2.
četrtletje
3.
četrtletje
4.
četrtletje
1.
četrtletje
2.
četrtletje
3.
četrtletje
4.
četrtletje
Slovenija
30.124
29.787
31.982
29.111
28.077
28.558
30.043
27.099
Jugovzhodna Evropa
69.100
68.342
64.185
67.398
63.526
63.923
59.747
62.134
Vzhodna Evropa
156.422
176.023
151.852
166.042
143.493
156.984
133.606
159.868
Srednja Evropa
116.797
110.775
100.981
97.977
110.262
102.646
92.105
92.066
Zahodna Evropa
92.773
91.145
80.620
87.265
91.744
89.616
85.039
103.225
Čezmorska tržišča
18.888
20.662
17.056
24.541
19.151
18.491
17.870
19.696
Skupaj
484.104
496.734
446.676
472.334
456.253
460.218
418.410
464.088
Prodaja skupine Krka po regijah v zadnjih petih letih
Slovenija
Na domačem trgu, ki je eden od Krkinih ključnih trgov, smo v letu 2024 prodali za 121 milijonov EUR izdelkov in storitev.
Vrednost prodaje izdelkov je znašala 71,7 milijona EUR, kar predstavlja 8-odstotno rast. Največji delež v prodaji izdelkov,
74 %, so prispevala zdravila na recept. Delež izdelkov brez recepta je znašal 23 %, preostale 3 % pa so prispevali
veterinarski izdelki. S 7,3-odstotnim tržnim deležem je Krka vrednostno ohranila vodilno mesto med ponudniki zdravil
na slovenskem trgu. Prodaja zdraviliško-turističnih storitev je znašala 49,4 milijona EUR in je bila 3 % večja kot leta 2023,
kar je prav tako prispevalo k skupni 6-odstotni rasti prodaje na domačem trgu.
K prodaji zdravil na recept so največ prispevala zdravila za zdravljenje bolezni srca in žilja, bolezni prebavil in bolezni
osrednjega živčevja ter lajšanje bolečine. V vseh ključnih terapevtskih skupinah zdravil na recept smo okrepili blagovne
znamke in povečali tržne deleže.
V najbolj prodajani skupini zdravil za zdravljenje bolezni srca in žilja so bila najuspešnejša zdravila za uravnavanje
holesterola, med katerimi je bila vodilna Sorvasta (rosuvastatin), povečali pa smo tudi prepoznavnost Sorvitimba,
ki združuje rosuvastatin in ezetimib. Med zdravili za uravnavanje krvnega tlaka smo prodali največ Prenewela (perindopril,
indapamid), sledili so Amlessa (perindopril, amlodipin), Prenessa (perindopril) in Amlewel (perindopril, amlodipin,
indapamid). Z vstopom na trg antikoagulantov smo povečevali prepoznavnost zdravila Daxanlo (dabigatran).
Med zdravili za lajšanje bolečine sta bila v ospredju Nalgesin forte (naproksen) in Doreta (tramadol, paracetamol), skupaj
z obliko s podaljšanim sproščanjem Doreto SR. Okrepili smo prepoznavnost neopioidnega analgetika Algominal
85
93
103
114
121
199
209
225
249
269
517
548
623
594
650
341
352
364
397
427
341
305
327
370
352
46
54
66
75
81
0
100
200
300
400
500
600
700
2020 2021 2022 2023 2024
v milijonih EUR
Slovenija Jugovzhodna Evropa Vzhodna Evropa Srednja Evropa Zahodna Evropa Čezmorska tržišča
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
85
(metamizol). V skupini zdravil za zdravljenje bolezni prebavil sta bila najbolje prodajana Nolpaza (pantoprazol) in Emozul
(esomeprazol). Med zdravili za zdravljenje bolezni osrednjega živčevja so bili najbolj prepoznavni Asentra (sertralin),
Mirzaten (mirtazapin), Dulsevia (duloksetin), Kventiax (kvetiapin), Parnido (paliperidon) in Memaxa (memantin). Povečali
smo ponudbo antihiperglikemičnih zdravil iz skupine zaviralcev dipeptidil peptidaze 4, v kateri smo poleg zdravila
z eno učinkovino Maysiglu (sitagliptin) uvedli kombinacijo metformina in sitagliptina Maymetsi. Z zdravilom Aregalu
(teriflunomid) smo vstopili na področje zdravljenja multiple skleroze, v svojo ponudbo pa smo dodali še Pomalidomid Krka
(pomalidomid) za zdravljenje plazmocitoma.
V skupini izdelkov brez recepta je bil prodajno vodilni vitaminsko-mineralni izdelek Magnezij Krka, sledila sta mu
Nalgesin S (naproksen) in družina izdelkov Daleron (paracetamol). Ponudbo smo dopolnili z Magnezijem Krka DIREKT
(magnezij, 8 vitaminov skupine B) in z izdelkom za podporo imunskemu sistemu Imunogard Krka (betaglukan, vitamini,
minerali).
Med veterinarskimi izdelki smo prodali največ izdelka za zaščito pred bolhami in klopi Fypryst Combo (fipronil,
S-metopren), sledil je širokospektralni antiparazitik Milprazon (milbemicin oksim, prazikvantel). Ponudbo smo dopolnili
z zdravilom za zdravljenje okužb kože in kožnih priveskov Otomicol (polimiksin B, mikonazol, prednizolon).
Tržna pozicija skupine Krka v Sloveniji
S 7,3-odstotnim tržnim deležem smo prvi med vsemi ponudniki zdravil.
Vsako peto prodano zdravilo je Krkino.
Smo vodilni ponudnik zdravil v:
skupini kombiniranih zdravil, ki spreminjajo raven lipidov, z več kot 70-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev protonske črpalke z okoli 70-odstotnim tržnim deležem,
skupini enokomponentnih nesteroidnih protivnetnih in protirevmatskih zdravil z več kot 60-odstotnim tržnim deležem,
skupini statinov z okoli 60-odstotnim tržnim deležem,
skupini pripravkov z učinkom na žrelo z okoli 45-odstotnim tržnim deležem,
skupini zdravil z delovanjem na reninsko-angiotenzinski sistem z več kot 40-odstotnim tržnim deležem,
skupini antipsihotikov, anksiolitikov, antidementivov in antidepresivov z več kot 35-odstotnim tržnim deležem.
Smo vodilni ponudnik zdravil z alprazolamom, atorvastatinom, ciprofloksacinom, deksametazonom, doksazosinom, donepezilom,
enalaprilom, esomeprazolom, gliklazidom, indapamidom, karvedilolom, kvetiapinom, losartanom (vključno s kombinacijo
s hidroklorotiazidom), memantinom, metronidazolom, naproksenom, omeprazolom, pantoprazolom, perindoprilom (vključno
z vsemi kombinacijami z amlodipinom in indapamidom), ramiprilom (vključno s kombinacijo s hidroklorotiazidom), rosuvastatinom
(vključno s kombinacijo z ezetimibom), sertralinom, simvastatinom, telmisartanom (vključno s kombinacijo s hidroklorotiazidom),
tramadolom v kombinaciji s paracetamolom, valsartanom (vključno s kombinacijo s hidroklorotiazidom) in venlafaksinom.
Smo vodilni generični ponudnik zdravil z aripiprazolom, duloksetinom, etorikoksibom, olanzapinom in tamsulozinom.
Pri izdelkih brez recepta smo vodilni ponudnik nesteroidnih antirevmatikov, pripravkov z učinkom na žrelo, vitaminov skupine B,
zaviralcev protonske črpalke, vitamina D in pripravkov z magnezijem.
Med najbolj prodajanimi zdravili so Nalgesin (naproksen), Nolpaza (pantoprazol), Sorvasta (rosuvastatin), Prenewel (perindopril,
indapamid), Amlessa (perindopril, amlodipin), Prenessa (perindopril) in Doreta (paracetamol, tramadol).
Jugovzhodna Evropa
Prodaja izdelkov v regiji Jugovzhodna Evropa je dosegla 269 milijonov EUR, kar je 8 % več kot v letu 2023. Rast smo
dosegli na vseh regijskih trgih, največjo absolutno rast pa v Romuniji, kjer smo prodajo izdelkov povečali za 5,2 milijona
EUR. Po absolutni rasti prodaje sta sledili Bolgarija, kjer smo prodali za 3,4 milijona EUR več, in Hrvaška, kjer smo prodali
za 3 milijone EUR več kot v letu 2023.
Z zdravili na recept smo ustvarili 87 % regijske prodaje, z 10 % so sledili izdelki brez recepta. Veterinarski izdelki so
predstavljali nekaj vkot 3 % skupne prodaje v regiji. V skupini zdravil na recept smo glede na leto 2023 dosegli
8-odstotno rast. Prodaja izdelkov brez recepta je bila 4 % večja kot leta 2023, prodaja veterinarskih izdelkov pa je prodajo
v letu prej presegla za 12 %.
V Romuniji, enem od Krkinih ključnih trgov in največjem regijskem trgu, je bila prodaja v vrednosti 77,6 milijona EUR
7 % večja kot v letu 2023. Z 1,5-odstotnim tržnim deležem in 5,4-odstotnim količinskim tržnim deležem smo bili peti med
tujimi ponudniki generičnih zdravil. Prodajno najpomembnejša zdravila na recept so bila Atoris (atorvastatin), Co-Prenessa
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
86
(perindopril, indapamid), Nolpaza (pantoprazol), Roswera (rosuvastatin), Teotard (teofilin) in Co-Roswera (rosuvastatin,
ezetimib). Med izdelki brez recepta sta bila najbolj prodajana Bilobil (izvleček ginka) in Nalgesin (naproksen). Med
veterinarskimi izdelki so večinski del prodaje prispevali izdelki za zdravljenje malih živali, zlasti izdelki blagovne znamke
Fypryst ter Milprazon (milbemicin, prazikvantel) in Selehold (selamektin).
Tržna pozicija skupine Krka v Romuniji
Z 1,5-odstotnim tržnim deležem smo peti med tujimi ponudniki generičnih zdravil.
Smo med vodilnimi ponudniki zdravil v:
skupini antidepresivov SNRI z okoli 60-odstotnim tržnim deležem,
skupini statinov z okoli 25-odstotnim tržnim deležem,
skupini protimikrobnih učinkovin (fluorokinolonov) z okoli 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini antagonistov angiotenzina II in njihovih kombinacij z diuretiki z okoli 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini analgetikov in antipiretikov na recept z okoli 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev angiotenzinske konvertaze in njihovih kombinacij z več kot 10-odstotnim tržnim deležem.
Smo vodilni ponudnik zdravil s ciprofloksacinom, duloksetinom, enalaprilom, lansoprazolom, losartanom, mirtazapinom,
naproksenom, norfloksacinom, perindoprilom v kombinaciji z amlodipinom, pramipeksolom, ropinirolom, sulfasalazinom,
telmisartanom, tramadolom (vključno s kombinacijo s paracetamolom) in venlafaksinom.
Smo vodilni generični ponudnik zdravil z aripiprazolom, ivabradinom, izvlečkom ginka, kombinacijo perindoprila in indapamida ter
kombinacijo perindoprila, indapamida in amlodipina.
Hrvaška je bila po doseženi prodaji drugi regijski trg, ki ga prav tako uvrščamo med Krkine ključne trge. Prodaja v vrednosti
49 milijonov EUR je bila 7 % večja kot v letu 2023. Na tem trgu smo na drugem mestu med tujimi ponudniki generičnih
zdravil in na drugem mestu med proizvajalci veterinarskih zdravil. Prodaja je rasla v vseh skupinah izdelkov. Zdravil
na recept smo prodali 5 % več, izdelkov brez recepta 8 %, veterinarskih izdelkov pa 22 % več kot leto prej.
V skladu z načrti smo vrednostno prodali največ zdravil na recept, med katerimi izpostavljamo Emanero (esomeprazol),
Atoris (atorvastatin), Co-Perinevo (perindopril, indapamid), Co-Dalnevo (perindopril, amlodipin, indapamid), Roswero
(rosuvastatin), Dalnevo (perindopril, amlodipin), Doreto (tramadol, paracetamol), Helex (alprazolam), Panatus (butamirat)
in Valsacombi (valsartan, hidroklorotiazid). Med izdelki brez recepta sta bila prodajno v ospredju izdelka Nalgesin
(naproksen) in Septolete duo (benzidamin, cetilpiridinijev klorid). Med veterinarskimi izdelki smo prodali največ izdelkov
blagovne znamke Fypryst in Enroxila (enrofloksacin).
Tržna pozicija skupine Krka na Hrvaškem
S 3,4-odstotnim tržnim deležem smo drugi med tujimi ponudniki generičnih zdravil.
Smo vodilni ponudnik zdravil v:
skupini antagonistov angiotenzina II in njihovih kombinacij z diuretiki z več kot 60-odstotnim tržnim deležem,
skupini antitusikov z okoli 55-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev angiotenzinske konvertaze in njihovih kombinacij z diuretiki z več kot 35-odstotnim tržnim deležem,
skupini statinov, vključno z ezetimibom, z okoli 30-odstotnim tržnim deležem.
Smo med vodilnimi ponudniki zdravil v:
skupini protimikrobnih učinkovin (fluorokinolonov) z več kot 35-odstotnim tržnim deležem,
skupini tipičnih antipsihotikov z okoli 35-odstotnim tržnim deležem,
skupini enokomponentnih kortikosteroidov za sistemsko zdravljenje z več kot 30-odstotnim tržnim deležem,
skupini sulfonamidnih antidiabetikov z okoli 30-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev protonske črpalke z več kot 25-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev angiotenzinske konvertaze v kombinaciji z zaviralci kalcijevih kanalčkov z okoli 25-odstotnim tržnim deležem,
skupini enokomponentnih nesteroidnih protivnetnih in protirevmatskih zdravil z več kot 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini antagonistov angiotenzina II v kombinaciji z zaviralci kalcijevih kanalčkov z okoli 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini anksiolitikov z več kot 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini antidepresivov z več kot 15-odstotnim tržnim deležem.
Smo vodilni ponudnik zdravil z abirateronom, alprazolamom, atorvastatinom, butamiratom, ciprofloksacinom, deksametazonom,
diosminom, escitalopramom, esomeprazolom, lansoprazolom, losartanom, norfloksacinom, perindoprilom (vključno s kombinacijo
z indapamidom), rosuvastatinom (vključno s kombinacijo z ezetimibom), sitagliptinom, telmisartanom v kombinaciji
s hidroklorotiazidom, tramadolom v kombinaciji s paracetamolom ter valsartanom (vključno s kombinacijo s hidroklorotiazidom).
Smo vodilni generični ponudnik zdravil z desloratadinom, gliklazidom, perindoprilom v kombinaciji z amlodipinom, perindoprilom
v kombinaciji z amlodipinom in indapamidom, sitagliptinom v kombinaciji z metforminom, valsartanom v kombinaciji z amlodipinom,
valsartanom v kombinaciji z amlodipinom in hidroklorotiazidom ter simvastatinom.
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
87
Srbija je bila s prodajo v vrednosti 39,1 milijona EUR in 4-odstotno rastjo na tretjem mestu med regijskimi trgi. Količinski
tržni delež že več let zapored raste z nadpovprečno dinamiko. Delež zdravil na recept v skupni prodaji je bil 87-odstoten.
Ključni izdelki so bili Nolpaza (pantoprazol), Co-Amlessa (perindopril, amlodipin, indapamid), Roxera (rosuvastatin),
Co-Prenessa (perindopril, indapamid), Atoris (atorvastatin) in Xerdoxo (rivaroksaban). Prodaja izdelkov brez recepta je
dosegla 3,3 milijona EUR. Najpomembnejši so bili Nalgesin (naproksen), Bilobil (izvleček ginka) in izdelki blagovne
znamke Herbion. Prodaja veterinarskih izdelkov je v primerjavi z letom 2023 vrednostno zrasla za 7 %. V ospredju so bili
izdelki blagovnih znamk Fypryst in Dehinel ter Milprazon (milbemicin, prazikvantel).
V Bolgariji je skupna prodaja v letu 2024 dosegla 30,2 milijona EUR, kar je 13 % več kot leta 2023. Zdravila na recept so
predstavljala 93 % celotne prodaje, med njimi pa so bili najbolje prodajani Co-Valsacor (valsartan, hidroklorotiazid),
Roswera (rosuvastatin), Nolpaza (pantoprazol), Valsacor (valsartan), Co-Amlessa (perindopril, amlodipin, indapamid),
Co-Roswera (rosuvastatin, ezetimib), Valtricom (valsartan, amlodipin, hidroklorotiazid) in Wamlox (valsartan, amlodipin).
Prodaja izdelkov brez recepta se je v primerjavi z letom 2023 povečala za 23 % in je znašala 0,7 milijona EUR. Prodaja
veterinarskih izdelkov, ki je predstavljala 4 % celotne prodaje, je znašala 1,3 milijona EUR, kar je 14 % več kot leta 2023.
Prodajno najpomembnejši so bili izdelki blagovne znamke Fypryst, Milprazon (milbemicin, prazikvantel) in Floron
(florfenikol).
V Severni Makedoniji smo s prodajo v vrednosti 29 milijonov EUR dosegli 8-odstotno rast. Krka je bila vodilni tuji ponudnik
generičnih zdravil na tem trgu. Ključna je bila prodaja zdravil na recept, med njimi Roswere (rosuvastatin), Nolpaze
(pantoprazol), Co-Prenesse (perindopril, indapamid), Tanyza (tamsulozin), Atorisa (atorvastatin), Enapa (enalapril) in
Loriste (losartan). Med izdelki brez recepta, katerih prodajo iz leta 2023 smo presegli za 7 %, so bili najpomembnejši
Septanazal (ksilometazolin, dekspantenol), Flebaven (diosmin), Septolete total (benzidamin, cetilpiridinijev klorid), Daleron
(paracetamol), Bilobil (izvleček ginka) in Nalgesin (naproksen). Prodaja veterinarskih izdelkov je znašala 0,4 milijona EUR,
kar je 4 % manj kot leta 2023. K prodaji so največ prispevali izdelki blagovne znamke Fypryst ter Enroxil (enrofloksacin)
in Entemulin (tiamulin).
V Bosni in Hercegovini smo s prodajo v vrednosti 23,4 milijona EUR beležili 9-odstotno rast in ohranili vodilni položaj
med tujimi generičnimi ponudniki zdravil na trgu. K skupni prodaji so največ prispevala zdravila na recept, s katerimi smo
dosegli 9-odstotno rast. Najbolje prodajani izdelki so bili Roswera (rosuvastatin), Amlewel (perindopril, amlodipin,
indapamid), Lexaurin (bromazepam), Enap-H in Enap-HL (enalapril, hidroklorotiazid) ter Nolpaza (pantoprazol).
Med pomembnimi izdelki, ki smo jih začeli tržiti v letu 2024, izpostavljamo Dagrafors (dapagliflozin). Med izdelki brez
recepta, katerih rast je znašala 13 %, so prevladovali Nalgesin (naproksen), Panatus (butamirat), Septolete total
(benzidamin, cetilpiridinijev klorid) in Bilobil (izvleček ginka). Na področju veterine ostajajo ključni izdelki blagovne znamke
Fypryst.
Na Kosovu smo beležili 4-odstotno prodajno rast in bili med vodilnimi ponudniki zdravil. Vrednost prodaje je dosegla
9,4 milijona EUR. Glavnino prodaje smo dosegli z zdravili na recept, med katerimi so bili najuspešnejši Roswera
(rosuvastatin), Lorista H (losartan, hidroklorotiazid) in Atoris (atorvastatin). V Albaniji je prodaja dosegla 4,1 milijona EUR
in se je glede na leto 2023 povečala za dobrih 6 %. Glavnino prodaje smo po pričakovanjih dosegli z zdravili na recept,
med katerimi izpostavljamo Ultop (omeprazol), Atoris (atorvastatin), Nolpazo (pantoprazol), Enap (enalapril) in Loristo
(losartan). V Črni gori smo zabeležili nekaj več kot 30-odstotno rast in prodajo v višini dobrih 3,3 milijona EUR. K skupni
prodaji so največ prispevala zdravila na recept, med njimi Nolpaza (pantoprazol), Maymetsi (sitagliptin, metformin),
Atixarso (tikagrelor), Roswera (rosuvastatin) in Co-Roswera (rosuvastatin, ezetimib). V Grčiji smo v četrtem letu, odkar
sami tržimo svoje izdelke, prodali za 3,8 milijona EUR izdelkov. V ospredju so bila zdravila na recept, predvsem Pitavador
(pitavastatin), Parnido (paliperidon), Zalasta (olanzapin), Dulsevia (duloksetin) in Rosuvador (rosuvastatin).
Vzhodna Evropa
Regija Vzhodna Evropa je v letu 2024 s 650,3 milijona EUR za 9 % presegla prodajo v letu 2023 in ostaja po prodaji
vodilna regija. Prodaja se je povečala na vseh trgih. Največjo absolutno rast smo poleg obeh ključnih trgov v regiji dosegli
v Uzbekistanu, kjer smo prodali za 4,9 milijona EUR izdelkov več kot leto prej. Največjo relativno rast smo dosegli
v Tadžikistanu.
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
88
Ruska federacija ostaja Krkin največji posamezni trg. V letu 2024 smo prodali za 373,3 milijona EUR izdelkov, kar je 8 %
več kot v letu 2023. Prodaja, izražena v lokalni valuti (v kateri poteka), je dosegla 37 milijard RUB in 19-odstotno rast,
količinsko pa ostaja na primerljivi ravni kot pred letom. Razlika med evrskim in rubeljskim prodajnim indeksom je posledica
depreciacije rublja.
V vodilni skupini zdravil na recept, ki je k skupni prodaji prispevala dobrih 78 %, smo v letu 2024 dosegli prodajo v vrednosti
292,9 milijona EUR. Najbolje prodajana zdravila so bila Co-Dalneva (perindopril, amlodipin, indapamid), Co-Perineva
(perindopril, indapamid), Valsacor (valsartan), Lorista H in Lorista HD (losartan, hidroklorotiazid), Lorista (losartan),
Vamloset (valsartan, amlodipin), Roxera (rosuvastatin), Nolpaza (pantoprazol), Valsacor H in Valsacor HD (valsartan,
hidroklorotiazid) ter Co-Vamloset (valsartan, amlodipin, hidroklorotiazid). Največjo absolutno rast smo dosegli
s Co-Dalnevo (perindopril, amlodipin, indapamid), Roxero Plus (rosuvastatin, ezetimib) in Co-Vamlosetom (valsartan,
amlodipin, hidroklorotiazid). Uspešno smo lansirali nove izdelke Telinstar (telmisartan, indapamid), Telmista trio
(telmisartan, amlodipin, hidroklorotiazid), Glypvilo (vildagliptin) in Glypvilo Met (vildagliptin, metformin).
Z izdelki brez recepta smo v letu 2024 dosegli prodajo v vrednosti 42,5 milijona EUR. Najbolj so izstopali Nalgesin
(naproksen), s katerim smo dosegli tudi najvišjo absolutno rast, ter Septolete total (benzidamin, cetilpiridinijev klorid) in
izdelki blagovne znamke Herbion. Uspešno smo tržili tudi Flebaven (diosmin, hesperidin).
V programu veterinarskih izdelkov smo ob visoki rasti dosegli prodajo v vrednosti 37,9 milijona EUR. Vodilni izdelki so bili
Milprazon (milbemicin, prazikvantel), Selafort (selamektin) in Cladaxxa (amoksicilin, klavulanska kislina). Najvišjo
absolutno rast smo dosegli s Tuloxxinom (tulatromicin) in izdelki blagovne znamke Fypryst.
Velik del izdelkov (76 %), ki smo jih prodali v Ruski federaciji, smo proizvedli v tovarni Krka-Rus.
Tržna pozicija skupine Krka v Ruski federaciji
Z 1,8-odstotnim tržnim deležem smo vodilni tuji ponudnik generičnih zdravil.
Smo vodilni ponudnik zdravil na recept za bolezni srca in žilja.
Smo vodilni generični ponudnik zdravil na recept v lekarniškem segmentu.
Smo vodilni ponudnik zdravil v:
skupini antagonistov angiotenzina II in njihovih kombinacij z okoli 30-odstotnim tržnim deležem,
skupini statinov z okoli 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini atipičnih antipsihotikov z okoli 15-odstotnim tržnim deležem.
Smo med vodilnimi ponudniki zdravil v:
skupini zaviralcev angiotenzinske konvertaze in njihovih kombinacij z okoli 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini direktnih zaviralcev trombina z okoli 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev protonske črpalke z okoli 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini antidepresivov SSRI in SNRI z okoli 15-odstotnim tržnim deležem.
Smo vodilni ponudnik zdravil z duloksetinom, enalaprilom (vključno s kombinacijo s hidroklorotiazidom), losartanom (vključno
s kombinacijama z amlodipinom in hidroklorotiazidom), naproksenom, norfloksacinom, olanzapinom, pantoprazolom, ramiprilom,
sitagliptinom (vključno s kombinacijo z metforminom) in valsartanom (vključno z vsemi kombinacijami z amlodipinom in
hidroklorotiazidom).
Smo vodilni generični ponudnik zdravil z dabigatranom, escitalopramom, esomeprazolom, ivabradinom, perindoprilom (vključno
z vsemi kombinacijami z amlodipinom in indapamidom), rosuvastatinom in telmisartanom (vključno s kombinacijo z amlodipinom).
V Ukrajini, ki je eden od Krkinih ključnih trgov, se je prodaja zdravil, ki je v preteklih letih stagnirala, v letu 2024 ponovno
okrepila. Prodaja naših izdelkov v vrednosti 96 milijonov EUR je glede na prejšnje leto dosegla 15-odstotno rast.
S 3-odstotnim tržnim deležem smo bili drugi med tujimi ponudniki generičnih zdravil. V letu 2024 smo dosegli prodajno
rast, ki je bila večja od rasti celotnega trga. V vodilni skupini zdravil na recept, ki je dosegla 84 % prodaje v letu 2024, so
bile najuspešnejše Co-Prenessa (perindopril, indapamid), Co-Amlessa (perindopril, amlodipin, indapamid), Nolpaza
(pantoprazol) in Roxera (rosuvastatin). V skupini izdelkov brez recepta, ki je dosegla skoraj 11 % naše skupne prodaje na
tem trgu v letu 2024, a je zaostala za prodajo v prejšnjem letu, smo prodali največ Nalgesina (naproksen), izdelkov
blagovne znamke Herbion in Septolet total (benzidamin, cetilpiridinijev klorid). Prodaja veterinarskih izdelkov je bila dobrih
8 % večja kot v letu 2023. Vodilni izdelki so bili Milprazon (milbemicin, prazikvantel), Selafort (selamektin) in Prinocate
(imidakloprid, moksidektin).
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
89
Tržna pozicija skupine Krka v Ukrajini
S 3-odstotnim tržnim deležem smo drugi med tujimi ponudniki generičnih zdravil.
V letu 2024 smo dosegli prodajno rast, ki je bila večja od rasti celotnega trga.
Smo vodilni ponudnik zdravil v:
skupini statinov z okoli 35-odstotnim tržnim deležem,
skupini parenteralnih kortikosteroidov z okoli 35-odstotnim tržnim deležem,
skupini antagonistov angiotenzina II in njihovih kombinacij z okoli 35-odstotnim tržnim deležem,
skupini antitusikov z okoli 35-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev angiotenzinske konvertaze in njihovih kombinacij z diuretiki z več kot 25-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev protonske črpalke z okoli 15-odstotnim tržnim deležem.
Smo vodilni ponudnik zdravil z atorvastatinom, deksametazonom, enalaprilom (vključno s kombinacijo s hidroklorotiazidom),
izvlečkom ginka, karvedilolom, klaritromicinom, losartanom v kombinaciji s hidroklorotiazidom, naproksenom, pantoprazolom,
perindoprilom (vključno s kombinacijo z indapamidom), rosuvastatinom in valsartanom (vključno s kombinacijama
s hidroklorotiazidom in amlodipinom).
Smo vodilni generični ponudnik zdravil s kombinacijo perindoprila in amlodipina ter kombinacijo perindoprila, amlodipina in
indapamida.
Območje B
Na območju, ki zajema Belorusijo, Mongolijo, Armenijo in Azerbajdžan, smo prodali za 63,6 milijona EUR izdelkov in
dosegli 11-odstotno rast. V Belorusiji, Azerbajdžanu in Armeniji smo dosegli dvomestno rast.
V Belorusiji je prodaja dosegla 28 milijonov EUR, kar je 15 % več kot v letu 2023. Tržni delež smo vrednostno in količinsko
povečali z nadpovprečno dinamiko rasti ter dosegli prvo mesto med tujimi ponudniki generičnih zdravil. V ključni skupini
zdravil na recept smo glavnino prodaje ustvarili z izdelki Co-Amlessa (perindopril, amlodipin, indapamid), Nolpaza
(pantoprazol) in Co-Prenessa (perindopril, indapamid). Najbolje prodajani izdelki brez recepta, katerih prodaja pa ni
dosegla tiste iz prejšnjega leta, so bili Septolete total (benzidamin, cetilpiridinijev klorid) in izdelki blagovne znamke
Herbion. Veterinarskih izdelkov smo prodali za 1,5 milijona EUR, prodajno vodilni je bil Trisulfon (sulfamonometoksin,
trimetoprim).
V Mongoliji smo s prodajo v vrednosti 16,7 milijona EUR presegli 5-odstotno rast in ohranili položaj vodilnega tujega
ponudnika zdravil na trgu. K rasti prodaje zdravil na recept je ključno prispevala velika rast prodaje zdravil za zdravljenje
bolezni srca in žilja ter antibiotikov. Prodaja vsakega od izdelkov Nolpaza (pantoprazol), Zyllt (klopidogrel), Amlessa
(perindopril, amlodipin), Fromilid (klaritromicin), Lorista (losartan) in Betaklav (amoksicilin, klavulanska kislina) je presegla
1 milijon EUR. K prodaji izdelkov brez recepta so največ prispevali Septolete total (benzidamin, cetilpiridinijev klorid),
Septanazal (ksilometazolin, dekspantenol), Nalgesin (naproksen) in izdelki blagovne znamke Herbion.
V Azerbajdžanu smo prodali za 10,6 milijona EUR izdelkov, kar je 10 % več kot leta 2023. Z malo več kot 3-odstotnim
tržnim deležem smo ohranili vodilno mesto med proizvajalci generičnih zdravil na tem trgu. Skoraj 94 % prodaje smo
ustvarili z zdravili na recept, del izdelkov brez recepta pa je bil skoraj 3-odstoten. Prodaja veterinarskih izdelkov,
predvsem za rejne živali, je dosegla 0,4 milijona EUR in je k skupni prodaji na tem trgu prispevala nekaj manj kot 4 %.
V Armeniji smo prodali za 8,3 milijona EUR izdelkov, kar je 14 % več kot v letu 2023. S 3,8-odstotnim tržnim deležem
smo se uvrstili na prvo mesto med generičnimi ponudniki zdravil. Glavnino prodaje, 91 %, smo ustvarili z zdravili na recept,
predvsem s Co-Amlesso (perindopril, amlodipin, indapamid), Nolpazo (pantoprazol) in Atorisom (atorvastatin). Pri prodaji
izdelkov brez recepta smo zabeležili skoraj 8-odstotno rast. Najbolje prodajani so bili izdelki Septolete total (benzidamin,
cetilpiridinijev klorid) in Nalgesin (naproksen).
Območje K
V Kazahstanu, Moldaviji in Kirgizistanu smo prodali za 46,1 milijona EUR izdelkov, kar je 10 % več kot leto prej. Rast smo
dosegli na vseh trgih tega območja.
V Kazahstanu smo prodali za 23,6 milijona EUR izdelkov, to je 8 % več kot leta 2023. Z zdravili na recept smo ustvarili
72 % prodaje in beležili 16-odstotno rast. Glavnino so prispevali Nolpaza (pantoprazol), Valodip (valsartan, amlodipin),
Ulcavis (bizmutov oksid) in Co-Amlessa (perindopril, amlodipin, indapamid). Prodaja izdelkov brez recepta je dosegla
5,9 milijona EUR, a je zaostala za prodajo v prejšnjem letu. Najbolje so se prodajali izdelki blagovne znamke Herbion ter
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
90
Septolete total (benzidamin, cetilpiridinijev klorid) in Septanazal (ksilometazolin, dekspantenol). Prodaja veterinarskih
izdelkov je znašala 0,8 milijona EUR, vodilna pa sta bila Ecocid in Selafort (selamektin).
V Moldaviji smo prodali za 14,7 milijona EUR izdelkov, kar je 7 % več kot v letu 2023. Ohranili smo mesto vodilnega
ponudnika zdravil na trgu. Z zdravili na recept smo ustvarili 80 % prodaje in dosegli 10-odstotno rast. Največji delež prodaje
smo ustvarili z izdelki Valsacor (valsartan), Roswera (rosuvastatin), Nolpaza (pantoprazol) in Lorista (losartan). Tržiti smo
začeli nove izdelke Asiglia (sitagliptin), Co-Prenessa (perindopril, indapamid) in Co-Roswera (rosuvastatin, ezetimib).
Prodaja izdelkov brez recepta je dosegla 2,6 milijona EUR. Najbolje prodajani so bili Septanazal (ksilometazolin,
dekspantenol), Nalgesin (naproksen) in Septolete total (benzidamin, cetilpiridinijev klorid). Veterinarskih izdelkov smo
prodali za 0,4 milijona EUR in glede na leto prej dosegli 32-odstotno rast.
V Kirgizistanu smo s prodajo v vrednosti 7,8 milijona EUR beležili 21-odstotno rast ter dosegli 3,9-odstotni tržni delež in
s tem drugo mesto med generičnimi ponudniki zdravil. Največji, 81-odstotni prodajni delež so prispevala zdravila na recept,
predvsem Lorista (losartan), Atoris (atorvastatin) in Nolpaza (pantoprazol). Med izdelki brez recepta smo prodali največ
Septolet total (benzidamin, cetilpiridinijev klorid) ter izdelkov blagovnih znamk Herbion in Pikovit.
Območje U
V državah območja U, kamor spadajo Uzbekistan, Gruzija, Tadžikistan in Turkmenistan, smo ob 10-odstotni rasti prodali
za 71,3 milijona EUR izdelkov. Rast smo dosegli na vseh štirih trgih.
V Uzbekistanu smo prodali za 53,7 milijona EUR izdelkov, kar predstavlja 10-odstotno rast glede na leto 2023. S tem
smo ohranili vodilno mesto med vsemi ponudniki zdravil na tem trgu in vodilno mesto med ponudniki zdravil za zdravljenje
bolezni srca in žilja. V skupini zdravil na recept smo prodali največ Amlesse (perindopril, amlodipin), Nolpaze (pantoprazol),
Valodipa (valsartan, amlodipin) in Co-Amlesse (perindopril, amlodipin, indapamid). Med izdelki brez recepta, katerih
prodaja sicer ni dosegla tiste iz prejšnjega leta, so bili ključni Septolete total (benzidamin, cetilpiridinijev klorid) in izdelki
blagovne znamke Pikovit.
V Gruziji smo prodali za 10,1 milijona EUR izdelkov, kar predstavlja 7-odstotno rast glede na leto 2023. S 4,4-odstotnim
tržnim deležem smo se uvrstili na peto mesto med vsemi ponudniki zdravil na tem trgu. Prodajno najpomembnejša so bila
zdravila na recept, zlasti Lorista H in Lorista HD (losartan, hidroklorotiazid), Amlessa (perindopril, amlodipin) in Atoris
(atorvastatin). Med izdelki brez recepta je bila prodajno vodilna blagovna znamka Herbion.
V Tadžikistanu smo dosegli prodajo v višini 4,6 milijona EUR, kar predstavlja 24-odstotno rast glede na leto 2023. Najbolje
prodajano je bilo zdravilo Dexamethasone (deksametazon). Od novejših izdelkov sta k rasti prodaje največ prispevali
Nolpaza (pantoprazol) in Co-Amlessa (perindopril, amlodipin, indapamid).
V Turkmenistanu smo prodali za 2,8 milijona EUR izdelkov, kar predstavlja 11-odstotno rast glede na leto 2023. V vodilni
skupini zdravil na recept sta se najbolje prodajala Nolpaza (pantoprazol) in Naklofen (diklofenak), med izdelki brez recepta
pa izdelki blagovnih znamk Pikovit in Herbion.
Srednja Evropa
V regiji Srednja Evropa smo ob 7-odstotni rasti prodali za 426,5 milijona EUR izdelkov. Rast smo dosegli na vseh trgih,
razen na Češkem. Vrednostno smo največjo rast dosegli na Poljskem, kjer je bila prodaja večja za 25,3 milijona EUR,
relativno pa na Poljskem in v Litvi, v obeh državah je rast znašala 14 %.
Na Poljskem, največjem regijskem in Krkinem ključnem trgu, smo prodali za 206,1 milijona EUR izdelkov, v primerjavi
z letom 2023 pa smo prodajo povečali za 14 %. Med tujimi ponudniki generičnih zdravil smo se uvrstili na tretje mesto.
Prodajno so bila v ospredju zdravila na recept, predvsem z reimbursne liste. Pomemben delež so prispevala novejša
zdravila, ki smo jih začeli tržiti v preteklih letih.
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
91
Največ pozornosti smo namenili skupini zdravil za zdravljenje bolezni srca in žilja, njihovo prodajo smo kljub izrednim
pritiskom na trgu povečali za 11 %. Med novimi zdravili, ki smo jih dali na trg v zadnjih letih, izpostavljamo Coroswero
(rosuvastatin, ezetimib), katere prodaja se je v primerjavi z letom prej povečala za 59 %, ter izdelke za zdravljenje
sladkorne bolezni Maymetsi (sitagliptin, metformin) s 23-odstotnim tržnim deležem, Maysiglu (sitagliptin) z 21-odstotnim
tržnim deležem in Vimetso (vildagliptin, metformin), s katerim smo dosegli kar 80-odstotni tržni delež. Uspešno smo
lansirali izdelke Aramlessa (argininijev perindoprilat, amlodipin) in CoAramlessa (argininijev perindoprilat, amlodipin,
indapamid) ter Daxanlo (dabigatran), Tolutris (telmisartan, amlodipin, hidroklorotiazid) in Vabinxo (valsartan, indapamid).
Prodaja izdelkov brez recepta se je v primerjavi z letom 2023 povečala za 26 %. Vodilni je bil Septanazal (ksilometazolin,
dekspantenol), katerega prodaja se je v primerjavi z letom prej povečala za 44 %, sledili pa so izdelki blagovne znamke
Septolete.
Prodaja veterinarskih izdelkov je z 8,7 milijona EUR dosegla 16-odstotno rast. Še vedno sta bila najbolje prodajana
Milprazon (milbemicin, prazikvantel) z 19-odstotno rastjo in Floron (florfenikol) s 16-odstotno rastjo.
Tržna pozicija skupine Krka na Poljskem
Z 1,8-odstotnim tržnim deležem smo tretji med tujimi ponudniki generičnih zdravil.
Smo vodilni ponudnik zdravil v:
skupini antagonistov angiotenzina II in njihovih kombinacij z diuretiki in zaviralci kalcijevih kanalčkov z okoli 40-odstotnim
tržnim deležem,
skupini statinov, vključno z ezetimibom, z okoli 35-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev dipeptidil peptidaze 4 z več kot 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini antidepresivov SSRI in SNRI z okoli 15-odstotnim tržnim deležem.
Smo med vodilnimi ponudniki zdravil v:
skupini sulfonamidnih antidiabetikov z več kot 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini peroralnih kortikosteroidov z okoli 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev protonske črpalke z okoli 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini aminosalicilatnih zdravil za črevesne bolezni z več kot 10-odstotnim tržnim deležem,
skupini protimikrobnih učinkovin (fluorokinolonov) z več kot 10-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev angiotenzinske konvertaze v vseh kombinacijah z več kot 10-odstotnim tržnim deležem,
skupini antiparkinsonikov z okoli 10-odstotnim tržnim deležem.
Smo vodilni ponudnik zdravil z atorvastatinom, celekoksibom, duloksetinom, kandesartanom (vključno s kombinacijo
s hidroklorotiazidom), lansoprazolom, losartanom (vključno s kombinacijo s hidroklorotiazidom), norfloksacinom, pramipeksolom,
rabeprazolom, ropinirolom, rosuvastatinom, sulfasalazinom, tramadolom v kombinaciji s paracetamolom, telmisartanom
v kombinaciji z amlodipinom, valsartanom (vključno s kombinacijama s hidroklorotiazidom ter z amlodipinom in
hidroklorotiazidom) ter vildagliptiom (vključno s kombinacijo z metforminom).
Smo vodilni generični ponudnik zdravil z gentamicinom, gliklazidom in perindoprilom (vključno z vsemi kombinacijami
z amlodipinom in indapamidom).
Na Češkem, ki je prav tako Krkin ključni trg, je bila prodaja z 58,6 milijona EUR 4 % manjša kot v letu 2023. Z 1,3-odstotnim
tržnim deležem smo ostali na četrtem mestu med tujimi ponudniki generičnih zdravil. Vodilno vlogo so ohranila zdravila na
recept, predvsem Sorvasta (rosuvastatin), Atoris (atorvastatin), Lexaurin (bromazepam), Nolpaza (pantoprazol), Pragiola
(pregabalin), Doreta (tramadol, paracetamol), Elicea (escitalopram), Tonanda (perindopril, amlodipin, indapamid), Asentra
(sertralin), Tonarssa (perindopril, amlodipin) in Prenewel (perindopril, indapamid).
Prodaja izdelkov brez recepta je dosegla 3,0 milijone EUR. Poleg Nalgesina S (naproksen) smo prodali največ izdelkov
blagovne znamke Septolete in Nolpaze (pantoprazol). Prodaja veterinarskih izdelkov se je povečala za 1 %, ključni pa so
ostali izdelki blagovnih znamk Dehinel in Fypryst.
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
92
Tržna pozicija skupine Krka na Češkem
Z 1,3-odstotnim tržnim deležem smo četrti med tujimi ponudniki generičnih zdravil.
Smo vodilni ponudnik zdravil v:
skupini sulfonamidnih antidiabetikov z več kot 25-odstotnim tržnim deležem,
skupini antidepresivov SSRI in SNRI z okoli 25-odstotnim tržnim deležem.
Smo med vodilnimi ponudniki zdravil v:
skupini anksiolitikov z okoli 25-odstotnim tržnim deležem,
skupini statinov z več kot 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev protonske črpalke z okoli 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini antagonistov angiotenzina II in njihovih kombinacij z diuretiki z okoli 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev angiotenzinske konvertaze in njihovih kombinacij z diuretiki z okoli 15-odstotnim tržnim deležem.
Smo vodilni ponudnik zdravil z atorvastatinom, escitalopramom, esomeprazolom, gliklazidom, karvedilolom, lansoprazolom,
pramipeksolom in valsartanom (vključno s kombinacijo s hidroklorotiazidom).
Smo vodilni generični ponudnik zdravil z levocetirizinom, pantoprazolom, perindoprilom (vključno z vsemi kombinacijami
z amlodipinom in indapamidom) in tadalafilom.
Madžarska, prav tako ključni trg, se je s prodajo v vrednosti 53,3 milijona EUR, ki je bila 2 % večja kot v letu 2023, uvrstila
na tretje mesto med regijskimi trgi, Krka pa z 1,5-odstotnim tržnim deležem na tretje mesto med pretežno tujimi ponudniki
generičnih zdravil na tem trgu. Glavnino prodaje so prispevala zdravila na recept, predvsem Co-Prenessa (perindopril,
indapamid), Roxera (rosuvastatin), Emozul (esomeprazol), Zyllt (klopidogrel), Valsacor (valsartan) in Co-Dalnessa
(perindopril, amlodipin, indapamid).
Prodaja izdelkov brez recepta je znašala 4,2 milijona EUR in je ostala na enaki ravni kot leta 2023. Najpomembnejši izdelki
so bili Bilobil (izvleček ginka), Septanazal (ksilometazolin, dekspantenol) in Septolete extra (benzidamin, cetilpiridinijev
klorid). V skupini veterinarskih izdelkov smo zabeležili 17-odstotno rast prodaje. Najbolje prodajani so bili Milprazon
(milbemicin, prazikvantel) in izdelki blagovne znamke Fypryst.
Tržna pozicija skupine Krka na Madžarskem
Z 1,5-odstotnim tržnim deležem smo tretji med pretežno tujimi ponudniki generičnih zdravil.
Smo vodilni ponudnik zdravil v:
skupini antidepresivov SNRI z okoli 45-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev agregacije trombocitov (antagonistov ADP-receptorjev) z okoli 35-odstotnim tržnim deležem,
skupini protimikrobnih učinkovin (oralnih fluorokinolonov) z več kot 30-odstotnim tržnim deležem,
skupini antiparkinsonikov z okoli 20-odstotnim tržnim deležem.
Smo med vodilnimi ponudniki zdravil v:
skupini antagonistov angiotenzina II v kombinaciji z diuretiki z več kot 30-odstotnim tržnim deležem,
skupini enokomponentnih tiazidnih diuretikov in analogov z več kot 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev angiotenzinske konvertaze v kombinaciji z diuretiki z več kot 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev protonske črpalke z več kot 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini statinov z več kot 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini makrolidnih in piranozidnih antibiotikov z več kot 10-odstotnim tržnim deležem,
skupini sulfonamidnih antidiabetikov z več kot 10-odstotnim tržnim deležem,
skupini možganskih in perifernih vazoterapevtikov z okoli 10-odstotnim tržnim deležem.
Smo vodilni ponudnik zdravil z duloksetinom, etorikoksibom, klaritromicinom, klopidogrelom, mirtazapinom, pramipeksolom,
razagilinom in valsartanom (vključno s kombinacijo s hidroklorotiazidom).
Smo vodilni generični ponudnik zdravil z izvlečkom ginka, gliklazidom in zolpidemom.
Na Slovaškem, ki je Krkin ključni, po velikosti pa četrti regijski trg, smo v letu 2024 prodali za 42,9 milijona EUR, kar je
enako kot v letu 2023. Med najbolje prodajanimi izdelki v vodilni skupini zdravil na recept so bili Atoris (atorvastatin),
Co-Prenessa (perindopril, indapamid), Nolpaza (pantoprazol), Co-Amlessa (perindopril, amlodipin, indapamid), Amlessa
(perindopril, amlodipin) in Prenessa (perindopril).
Prodaja izdelkov brez recepta se je glede na leto prej zmanjšala za 5 %. Najbolje prodajani izdelki so bili Nalgesin S
(naproksen), Flebaven (diosmin), izdelki blagovne znamke Septolete in Nolpaza (pantoprazol). Pri veterinarskih izdelkih
smo beležili 14-odstotno rast, največja pa je bila prodaja izdelkov blagovne znamke Fypryst in Enroxila (enrofloksacin).
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
93
Tržna pozicija skupine Krka na Slovaškem
Z 2,1-odstotnim tržnim deležem smo četrti med vsemi ponudniki generičnih zdravil.
Smo vodilni ponudnik zdravil v:
skupini zaviralcev protonske črpalke z okoli 40-odstotnim tržnim deležem,
skupini antagonistov angiotenzina II in njihovih kombinacij z diuretiki z okoli 40-odstotnim tržnim deležem,
skupini protimikrobnih učinkovin (fluorokinolonov) z okoli 35-odstotnim tržnim deležem,
skupini antidementivov z okoli 30-odstotnim tržnim deležem.
Smo med vodilnimi ponudniki zdravil v:
skupini statinov z okoli 30-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev angiotenzinske konvertaze in njihovih kombinacij z več kot 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini antidepresivov in stabilizatorjev razpoloženja z več kot 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini sulfonamidnih antidiabetikov z okoli 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini anksiolitikov z okoli 20-odstotnim tržnim deležem.
Smo vodilni ponudnik zdravil z atorvastatinom, diosminom, donepezilom, duloksetinom, escitalopramom, esomeprazolom,
ezetimibom v kombinaciji z rosuvastatinom, indapamidom, karvedilolom, kvetiapinom, linezolidom, paliperidonom, pantoprazolom,
pramipeksolom, tramadolom v kombinaciji s paracetamolom, valsartanom (vključno z vsemi kombinacijami z amlodipinom in
hidroklorotiazidom), venlafaksinom in ziprasidonom.
Smo vodilni generični ponudnik zdravil z deksametazonom, gliklazidom in perindoprilom (vključno z vsemi kombinacijami
z amlodipinom in indapamidom).
V Litvi je prodaja v letu 2024 dosegla 34 milijonov EUR in 14-odstotno rast. S tem smo ohranili vodilni položaj med
ponudniki generičnih zdravil na litovskem trgu. Glavnino so prispevala zdravila na recept, katerih prodaja se je povečala
za 17 % in dosegla 28,7 milijona EUR. Ključni izdelki so bili Roswera (rosuvastatin), Ravalsyo (rosuvastatin, valsartan),
Nolpaza (pantoprazol), Escadra (esomeprazol), Atoris (atorvastatin) in Zonsiloc (bisoprolol). Prodaja izdelkov brez recepta
je dosegla 3,2 milijona EUR. Najpomembnejši izdelki so bili Septabene (benzidamin, cetilpiridinijev klorid) in Nalgesin
(naproksen). Prodaja veterinarskih izdelkov se je povečala za 34 % in dosegla 2,1 milijona EUR. Največji delež so
prispevali izdelki blagovne znamke Fypryst s 47-odstotno rastjo in Milprazon (milbemicin, prazikvantel) s 33-odstotno
rastjo.
V Latviji je prodaja v letu 2024 znašala 19 milijonov EUR, kar predstavlja 4-odstotno rast glede na leto 2023. S tem smo
utrdili svoj vodilni položaj med ponudniki generičnih zdravil na tem trgu. Pričakovano so največji delež prispevala zdravila
na recept, predvsem Nolpaza (pantoprazol), Co-Amlessa (perindopril, amlodipin, indapamid), Sorvasta (rosuvastatin),
Escadra (esomeprazol), Atoris (atorvastatin) in Bericox (etorikoksib). Prodaja izdelkov brez recepta je dosegla 2,6 milijona
EUR. Vodilna izdelka sta ostala Septanazal (ksilometazolin, dekspantenol) in Septabene (benzidamin, cetilpiridinijev
klorid). Prodaja veterinarskih izdelkov se je povečala za 29 %.
V Estoniji je prodaja znašala 12,6 milijona EUR in je za 3 % presegla prodajo v letu 2023. Glavnino smo tudi tokrat ustvarili
z zdravili na recept, med katerimi so bili najuspešnejši Roswera (rosuvastatin), Atoris (atorvastatin), Co-Prenessa
(perindopril, indapamid), Nolpaza (pantoprazol) in Prenessa (perindopril). S prodajo izdelkov brez recepta smo dosegli
1,5 milijona EUR. Vodilni so bili Septolete omni (benzidamin, cetilpiridinijev klorid) in izdelki blagovne znamke Herbion.
Prodaja veterinarskih izdelkov se je povečala za 21 %.
Zahodna Evropa
Prodaja izdelkov na trgih regije Zahodna Evropa, ki jih kot celoto uvrščamo med Krkine ključne trge, je v letu 2024 dosegla
351,8 milijona EUR, kar je 5 % manj kot v letu 2023. Vodilni trgi so bili Nemčija, skandinavske države, Portugalska, Italija
in Združeno kraljestvo. Prodaja prek odvisnih družb je znašala 298,5 milijona EUR in je bila 1 % manjša kot leto prej. Prek
nepovezanih podjetij smo ustvarili 15 % regijske prodaje.
V vodilni skupini zdravil na recept je prodaja dosegla 303,4 milijona EUR, kar je 5 % manj kot v letu 2023, predstavlja pa
86 % skupne prodaje v regiji. V ospredju so bili izdelki z esomeprazolom, kandesartanom in valsartanom.
Prodaja veterinarskih izdelkov je znašala 36,1 milijona EUR in je k skupni prodaji v regiji prispevala 10 %. V letu 2024 smo
prek povezanih podjetij dosegli 3-odstotno rast prodaje in 63 % skupne prodaje veterinarskih izdelkov v regiji. Med izdelki
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
94
za ljubiteljske živali so bili prodajno najuspešnejši antiparazitiki s kombinacijo milbemicina in prazikvantela ter imidakloprida
in prazikvantela v obliki tablet ter fipronil. Na področju rejnih živali smo prodali največ izdelkov, ki vsebujejo toltrazuril.
Delež prodaje izdelkov brez recepta je ob 6-odstotni rasti predstavljal 3 % regijske prodaje. Največ smo prodali izdelkov
blagovne znamke Septolete, izdelkov s paracetamolom in izdelkov z acetilsalicilno kislino.
Aktivnosti in prodajo v regiji spremljamo v okviru ključnega trga Nemčija ter znotraj štirih območij: Jug, Kontinentalni zahod,
Skandinavija in Zahod. V ostalih evropskih državah, ki niso uvrščene v nobeno od območij, smo prodali za 10,4 milijona
EUR izdelkov.
V Nemčiji, ki ostaja najpomembnejši regijski in samostojni ključni trg, smo prodali za 83,4 milijona EUR izdelkov. Prodajno
najpomembnejši so bili izdelki za zdravljenje bolezni srca in žilja ter bolezni prebavil in presnove, sledili so izdelki za
zdravljenje bolezni osrednjega živčevja ter onkološki izdelki. Tudi v letu 2024 smo ostali eden od vodilnih ponudnikov
sartanov na tem trgu. Največjo prodajo smo dosegli z zdravili s kandesartanom, ramiprilom, sitagliptinom, pomalidomidom
in ranolazinom.
Tržna pozicija skupine Krka v Nemčiji (lekarniški segment)
Z 1,5-odstotnim generičnim tržnim deležem smo osmi med vsemi tujimi ponudniki generičnih zdravil.
V okviru Krkinih terapevtskih skupin smo dosegli prodajno rast, ki je bila večja od rasti od celotnega trga.
Smo vodilni ponudnik zdravil v:
skupini antagonistov angiotenzina II v kombinaciji z zaviralci kalcijevih kanalčkov z več kot 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini antagonistov angiotenzina II in njihovih kombinacij z diuretiki z več kot 20-odstotnim tržnim deležem.
Smo med vodilnimi ponudniki zdravil v:
skupini zaviralcev kalcijevih kanalčkov v kombinacijah z blokatorji adrenergičnih receptorjev beta z okoli 35-odstotnim tržnim
deležem,
skupini zaviralcev angiotenzinske konvertaze v kombinaciji z zaviralci kalcijevih kanalčkov z več kot 20-odstotnim tržnim
deležem,
skupini koronarnih zdravil brez kalcijevih antagonistov in nitritov z okoli 15-odstotnim tržnim deležem.
Smo med vodilnimi ponudniki zdravil z gliptini z več kot 15-odstotnim količinskim tržnim deležem.
Smo vodilni ponudnik zdravil s ciproteronom, kandesartanom v kombinaciji s hidroklorotiazidom, kandesartanom v kombinaciji
z amlodipinom, prasugrelom, ramiprilom v kombinaciji z amlodipinom, valsartanom v kombinaciji s hidroklorotiazidom ter
tramadolom v kombinaciji s paracetamolom.
Smo med vodilnimi ponudniki zdravil z bisoprololom v kombinaciji z amlodipinom, dabigatranom, deksketoprofenom,
dutasteridom, enalaprilom v kombinaciji s hidroklorotiazidom, esomeprazolom, ivabradinom, kandesartanom, karvedilolom,
losartanom v kombinaciji s hidroklorotiazidom, pomalidomidom, pramipeksolom, ranolazinom, sertralinom, sitagliptinom
(vključno s kombinacijo z metforminom), terazosinom, valsartanom (vključno s kombinacijo z amlodipinom in hidroklorotiazidom),
vildagliptinom (vključno s kombinacijo z metforminom) in ziprasidonom.
Območje Jug
V območju, v katerem so Italija, Portugalska in Španija, smo prodali za 86,9 milijona EUR izdelkov in glede na leto 2023
zabeležili 2-odstotno zmanjšanje. Prodaja izdelkov pod lastnimi blagovnimi znamkami je predstavljala 76 % celotne
prodaje na tem območju.
Na Portugalskem je prodaja v višini 33,8 milijona EUR v primerjavi z letom 2023 ostala na enaki ravni. Prodaja prek
odvisne družbe je dosegla 7-odstotno rast. Največjo absolutno rast smo dosegli z zdravili na recept. Med vodilnimi v tej
skupini so bili izdelki s tapentadolom, pri katerih smo bili vodilno generično podjetje na trgu, kombinacijo rosuvastatina in
ezetimiba, kombinacijo emtricitabina in tenofovirja ter olanzapinom. V letu 2024 smo lansirali nov izdelek z dabigatranom,
ki je prodajno že med desetimi najuspešnejšimi zdravili na recept v naši ponudbi.
V Italiji je vrednost prodaje dosegla 27,6 milijona EUR. Povečali smo predvsem prodajo veterinarskih izdelkov.
Med vodilnimi zdravili na recept so bili izdelki s pantoprazolom, klopidogrelom, atorvastatinom, kvetiapinom in gliklazidom.
V Španiji se je vrednost prodaje glede na leto 2023 povečala za 12 % in dosegla 25,5 milijona EUR. Povečali smo
predvsem prodajo veterinarskih izdelkov. Prodajno najuspešnejša so bila zdravila z donepezilom, pramipeksolom,
galantaminom, memantinom in naproksenom.
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
95
Območje Skandinavija
V območju Skandinavija smo dosegli prodajo v vrednosti 68,5 milijona EUR, kar je 9 % več kot leta 2023. Vodilni trg je
ostala Švedska, sledile so Finska, Norveška, Danska in Islandija. Najbolje prodajana so bila zdravila z esomeprazolom,
kandesartanom, pantoprazolom, dabigatranom in pramipeksolom. Na Norveškem smo ohranili vodilni položaj s številnimi
zdravili, med katerimi izpostavljamo zdravila z esomeprazolom, pantoprazolom in losartanom. Na Finskem smo bili med
vodilnimi generičnimi proizvajalci zdravil z venlafaksinom, rosuvastatinom in losartanom, na Švedskem zdravil
z esomeprazolom, dabigatranom in paracetamolom, na Danskem pa zdravil s pramipeksolom in metoprololom. Na Islandiji
smo prodali za 2,4 milijona EUR izdelkov, med katerimi so bila najbolje prodajana zdravila z esomeprazolom in
pregabalinom.
Območje Kontinentalni zahod
Skupna prodaja v Franciji in Beneluksu, ki sestavljata območje Kontinentalni zahod, je bila nekoliko manjša kot v letu 2023
in je dosegla 49,2 milijona EUR. Delež prodaje prek odvisnih družb na teh trgih je ob 23-odstotni rasti znašal 68 %.
V Franciji je prodaja dosegla 20,4 milijona EUR, pri čemer je vodilna skupina zdravil na recept dosegla 16,1 milijona EUR
prodaje. V ospredju so bili izdelki z esomeprazolom, gliklazidom in tadalafilom. Pri veterinarskih izdelkih je bila največja
prodaja antiparazitikov za ljubiteljske živali, predvsem kombinacije milbemicina in prazikvantela. Med izdelki brez recepta
so izstopali izdelki s paracetamolom.
V državah Beneluksa je bila rast prodaje 34-odstotna, in sicer smo dosegli prodajo v višini 28,9 milijona EUR. V Belgiji
smo prodali za 13,3 milijona EUR izdelkov, kar je 12 % več kot v letu 2023. Največ smo prodali zdravil na recept, predvsem
emtricitabina v kombinaciji s tenofovirjem, kvetiapina, esomeprazola in aripiprazola. Najbolje prodajani veterinarski izdelek
je bila kombinacija milbemicina in prazikvantela. Na Nizozemskem smo prodali za 15,6 milijona EUR izdelkov, kar je 60 %
več kot v letu 2023. Največ smo prodali zdravil na recept, predvsem izdelkov z ezetimibom, valsartanom, eplerenonom in
abirateronom. Najbolje prodajani veterinarski izdelek je bila kombinacija milbemicina in prazikvantela.
Območje Zahod
Skupna prodaja na trgih Združenega kraljestva, Irske in Avstrije, ki jih obravnavamo kot območje Zahod, je bila 15 % večja
kot v letu 2023 in je dosegla 53,4 milijona EUR. Delež prodaje prek odvisnih družb na teh trgih je ob 17-odstotni rasti
znašal 95 %.
V Združenem kraljestvu je bila prodaja 40 % večja kot v letu 2023 in je dosegla 27,1 milijona EUR. Med najbolje
prodajanimi so bila zdravila z milbemicinom v kombinaciji s prazikvantelom, fipronilom v kombinaciji s S-metoprenom ter
ranolazinom, rasagilinom in venlafaksinom.
Na Irskem smo prodali za 14,6 milijona EUR izdelkov in dosegli 4 % manjšo prodajo kot leta 2023. Bili smo med vodilnimi
ponudniki zdravil z esomeprazolom, ezetimibom, venlafaksinom, kandesartanom, levocetirizinom, valsartanom,
indapamidom in duloksetinom.
V Avstriji je vrednost prodaje ob 2-odstotnem padcu dosegla 11,7 milijona EUR. Največ smo prodali zdravil
s pregabalinom, valsartanom in duloksetinom.
Čezmorska tržišča
V regiji Čezmorska tržišča smo ustvarili prodajo v vrednosti 81,1 milijona EUR, kar je 8 % več kot v letu 2023. Rast smo
dosegli v treh od štirih prodajnih pisarn. Ključen je bil delež zdravil na recept, ki jih večinoma tržimo pod lastnimi blagovnimi
znamkami in so predstavljala več kot 90 % celotne regijske prodaje.
Na trgih Srednjega vzhoda je prodaja dosegla 26,8 milijona EUR in je bila 8 % manjša kot v letu 2023. Zmanjšanje je
izključno posledica zaostrovanja razmer v Iranu, kjer smo prodali 17 % manj, na vseh ostalih trgih prodajne pisarne pa je
prodaja rasla. Največja rast je bila v Iraku, ZAE in Savdski Arabiji. Najbolje prodajani izdelki na trgih Srednjega vzhoda
so bili Asentra (sertralin), Nolpaza (pantoprazol), Yasnal (donepezil), Zyllt (klopidogrel) in Emanera (esomeprazol).
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
96
Na trgih Daljnega vzhoda in Afrike smo prodali za 37,1 milijona EUR izdelkov, kar je 21 % več kot leta 2023. Vietnam
je s 23-odstotno rastjo prodaje postal največji posamezni trg v regiji. Veliko relativno rast prodaje smo dosegli še
na Filipinih, v Maleziji in Republiki Južna Afrika. Najbolje prodajana so bila zdravila z gliklazidom, esomeprazolom,
tramadolom v kombinaciji s paracetamolom, lansoprazolom in doksazosinom.
V prodajni pisarni Kitajska smo prodali za 15,3 milijona EUR izdelkov, kar je 12 % več kot v letu 2023. Nadaljevali smo
uspešno prodajo izdelka Palprostes (izvleček palmeta) odvisne družbe TAD Pharma, hkrati pa smo povečali prodajo
izdelkov prek skupnega podjetja Ningbo Krka Menovo Pharmaceutical, ki uspešno prodaja izdelke s pregabalinom,
losartanom in gliklazidom.
V prodajni pisarni Ameriki so bili še naprej v ospredju srednjeameriški trgi, na katerih smo prodali za 2 milijona EUR
izdelkov, kar je 11 % več kot v letu 2023. Najbolje prodajani so bili Valsacor (valsartan), Valsaden (valsartan,
hidroklorotiazid), Nolpaza (pantoprazol) in Rawel (indapamid).
Skupine izdelkov in storitev
Prodaja zdravil na recept je v letu 2024 predstavljala 82,5 % prodaje, prodaja izdelkov brez recepta 9,0 %, prodaja
veterinarskih izdelkov 5,9 % in prodaja zdraviliško-turističnih storitev 2,6 %.
Prodaja zdravil na recept se je povečala za 7 %, prodaja izdelkov brez recepta se je zmanjšala za 3 %, prodaja
veterinarskih izdelkov se je povečala za 7 % in prodaja zdraviliško-turističnih storitev za 3 %.
Delež posameznih skupin izdelkov v prodaji skupine Krka v letu 2024
Prodaja skupine Krka in družbe Krka po skupinah izdelkov in storitev
v tisoč EUR
Skupina Krka
Družba Krka
2024
2023
Indeks
2024
2023
Indeks
Izdelki za humano uporabo
1.738.650
1.646.633
106
1.432.353
1.350.438
106
zdravila na recept
1.567.359
1.469.381
107
1.262.830
1.181.580
107
izdelki brez recepta
171.291
177.252
97
169.523
168.858
100
Veterinarski izdelki
111.847
104.640
107
106.223
99.301
107
Zdraviliško-turistične storitve
49.351
47.696
103
Skupaj
1.899.848
1.798.969
106
1.538.576
1.449.739
106
82,5 %
9,0 %
5,9 %
2,6 %
zdravila na recept
izdelki brez recepta
veterinarski izdelki
zdraviliško-turistične storitve
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
97
Prodaja skupine Krka po skupinah izdelkov in storitev po četrtletjih
v tisoč EUR
2024
2023
1.
četrtletje
2.
četrtletje
3.
četrtletje
4.
četrtletje
1.
četrtletje
2.
četrtletje
3.
četrtletje
4.
četrtletje
Izdelki za humano uporabo
442.988
454.155
405.777
435.730
417.457
418.146
379.484
431.546
zdravila na recept
400.179
423.177
357.910
386.093
370.309
383.380
340.650
375.042
izdelki brez recepta
42.809
30.978
47.867
49.637
47.148
34.766
38.834
56.504
Veterinarski izdelki
30.163
30.203
26.459
25.022
28.402
29.621
24.850
21.767
Zdraviliško-turistične storitve
10.953
12.376
14.440
11.582
10.394
12.451
14.076
10.775
Skupaj
484.104
496.734
446.676
472.334
456.253
460.218
418.410
464.088
Prodaja vodilnih izdelkov** v letu 2024
** Prodajo vodilnih izdelkov prikazujemo po prodaji vodilne učinkovine. Vključena so tudi kombinirana zdravila, ki vsebujejo to učinkovino.
Novi izdelki
Prodaja novih izdelkov, torej tistih, ki smo jih na posameznih trgih začeli tržiti v zadnjih petih letih, je v letu 2024
predstavljala 24 % prodaje skupine Krka, kar je 2 odstotni točki več kot leta 2023.
Med novimi izdelki so bili glede na absolutno rast prodaje najpomembnejši Daxanlo* (dabigatran), ki smo ga na večini
trgov začeli tržiti leta 2024, Tezulix* (ranolazin), ki smo ga začeli tržiti leta 2023, ter Maysiglu* (sitagliptin), Maymetsi*
(sitagliptin, metformin) in veterinarski izdelek Cladaxxa (amoksicilin, klavulanska kislina), ki smo jih začeli tržiti leta 2022.
V letu 2024 smo začeli tržiti več novih izdelkov z novimi generičnimi učinkovinami in njihovimi kombinacijami, obstoječim
blagovnim znamkam pa smo dodali nove farmacevtske oblike ali pakiranja in številne začeli tržiti na novih trgih.
* Z zvezdico označeni izdelki se na posameznih trgih pojavljajo pod različnimi izdelčnimi blagovnimi znamkami ali pod korporativno blagovno znamko.
Različne blagovne znamke navajamo na koncu poglavja.
24
24
26
33
34
35
37
40
55
80
84
93
116
170
215
0 20 40 60 80 100 120 140 160 180 200 220
sitagliptin ± metformin (MAYSIGLU*)
HERBION*
enalapril ± hidroklorotiazid ± lerkanidipin (ENAP*)
telmisartan ± hidroklorotiazid ± amlodipin ± indapamid (TOLURA*)
kandesartan ± hidroklorotiazid ± amlodipin (KARBIS*)
tramadol ± paracetamol (DORETA*)
SEPTOLETE*
naproksen (NALGESIN*)
esomeprazol (EMANERA*)
atorvastatin ± amlodipin (ATORIS*)
losartan ± hidroklorotiazid ± amlodipin (LORISTA*)
pantoprazol (NOLPAZA*)
rosuvastatin ± ezetimib (ROSWERA*)
valsartan ± hidroklorotiazid ± amlodipin ± rosuvastatin ± indapamid (VALSACOR*)
perindopril ± indapamid ± amlodipin ± rosuvastatin (PRENESSA*)
v milijonih EUR
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
98
Delež novih izdelkov*** v prodaji skupine Krka
*** V deležu novih izdelkov so upoštevani izdelki, ki smo jih na posameznem trgu začeli tržiti v zadnjih petih letih.
Novi izdelki v letu 2024
Zdravila na recept
Zdravila za zdravljenje bolezni srca in žilja
Valomindo* (valsartan, indapamid)
Tolutris* (telmisartan, amlodipin, hidroklorotiazid)
Telinstar (telmisartan, indapamid)
Zdravila za zdravljenje bolezni osrednjega živčevja
Aregalu* (teriflunomid)
Zdravila za zdravljenje sladkorne bolezni
Dagrafors* (dapagliflozin)
Onkološka zdravila
Pomadel* (pomalidomid)
Izdelki brez recepta
Vitaminsko-mineralni izdelki
Imunogard Krka (betaglukan, vitamini, minerali)
Veterinarski izdelki
Protimikrobna zdravila za ljubiteljske živali
Otomicol (mikonazol, prednizolon, polimiksin B)
Zdravila na recept
Skupina Krka je v letu 2024 prodala za 1 milijardo 567,4 milijona EUR zdravil na recept, kar je 6,7 % več kot v letu 2023.
K rasti so največ prispevale Ruska federacija, Poljska in Ukrajina.
Ključne terapevtske skupine zdravil na recept so v letu 2024 sestavljala zdravila za bolezni srca in žilja, zdravila za bolezni
osrednjega živčevja in zdravila za bolezni prebavil.
Na večini evropskih trgov zdravila na recept tržimo pod lastnimi blagovnimi znamkami in prek lastne trženjsko-prodajne
mreže. V državah, v katerih smo že dolgo prisotni, imamo eno najmočnejših trženjsko-prodajnih mrež med farmacevtskimi
podjetji. Prek nje smo v stikih s strokovno javnostjo zdravniki in/ali farmacevti. Tudi na večini zahodnoevropskih trgov
imamo lastno mrežo.
26
25
23
22
24
0
5
10
15
20
25
30
2020 2021 2022 2023 2024
v %
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
99
Prodaja zdravil na recept na desetih največjih trgih
Prodaja zdravil na recept po terapevtskih skupinah v letu 2024
0
25
50
75
100
125
150
0
50
100
150
200
250
300
Ruska federacija
Poljska
Ukrajina
Nemčija
Romunija
skandinavske
države
Slovenija
Češka
Madžarska
Uzbekistan
indeks
prodaja v milijonih EUR
2020 2021 2022 2023 2024 indeks 2024/23
54,6 %
12,5 %
11,1 %
5,8 %
3,8 %
3,2 %
9,0 %
zdravila za bolezni srca in
žilja
zdravila za bolezni
osrednjega živčevja
zdravila za bolezni prebavil
zdravila za lajšanje bolečine
zdravila za sistemsko
zdravljenje okužb
zdravila za zdravljenje
sladkorne bolezni
ostalo
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
100
Zdravila za zdravljenje bolezni srca in žilja
Sartani (antagonisti receptorjev angiotenzina II)
Ključni dosežki
Smo vodilni generični proizvajalec sartanov na svetu.
Smo vodilni generični proizvajalec valsartana na svetu, v Evropi pa vodilni generični proizvajalec telmisartana ter vodilni
proizvajalec losartana in kandesartana.
V Evropi se največ ljudi, ki jemljejo sartan, zdravi s Krkinim sartanom.
Krkini sartani in njihove kombinacije
Tržimo 23 zdravil, ki vsebujejo šest različnih sartanov.
Kot edini v Evropi tržimo kombinacijo valsartana in indapamida ter kombinacijo telmisartana, amlodipina in hidroklorotiazida.
sartani
kombinacije
z diuretikom
kombinacije
z zaviralcem kalcijevih
kanalčkov
kombinacije
z diuretikom in
zaviralcem kalcijevih
kanalčkov
kombinacije
s statinom
valsartan (Valsacor*)
valsartan,
hidroklorotiazid
(Co-Valsacor*)
valsartan, amlodipin
(Wamlox*)
valsartan, amlodipin,
hidroklorotiazid
(Valtricom*)
valsartan, rosuvastatin
(Valarox*)
valsartan, indapamid
(Valomindo*)
losartan (Lorista*)
losartan, hidroklorotiazid
(Lorista H*)
losartan, amlodipin
(Tenloris*)
telmisartan (Tolura*)
telmisartan,
hidroklorotiazid
(Tolucombi*)
telmisartan, amlodipin
(Teldipin*)
telmisartan, amlodipin,
hidroklorotiazid
(Tolutris*)
telmisartan, indapamid
(Telinstar)
kandesartan (Karbis*)
kandesartan,
hidroklorotiazid
(Karbicombi*)
kandesartan, amlodipin
(Camlocor*)
olmesartan (Olimestra*)
olmesartan,
hidroklorotiazid
(Co-Olimestra*)
olmesartan, amlodipin
(Olssa*)
olmesartan, amlodipin,
hidroklorotiazid (Olsitri*)
irbesartan (Ifirmasta*)
irbesartan,
hidroklorotiazid
(Ifirmacombi*)
Valsartan je naš najpomembnejši sartan. Zdravila s to učinkovino so bila v letu 2024 na drugem mestu po prodaji med
Krkinimi zdravili. Prodali smo skoraj 1,5 milijarde tablet z valsartanom. Med vodilne izdelke se uvrščajo tudi glede na rast
prodaje v absolutnem smislu, k rasti pa največ prispevata kombinaciji Wamlox* in Valtricom*. Skupini petih izdelkov
z valsartanom smo v letu 2024 dodali še šestega, Valomindo*. To je inovativna kombinacija valsartana in diuretika
indapamida v obliki tablet s prilagojenim sproščanjem. Kot prvi in edini ponudnik v Evropi smo jo začeli tržiti v Nemčiji,
na Poljskem, Madžarskem in drugih trgih. Trojna kombinacija Valtricom* je leta 2024 ostala edina tovrstna kombinacija
na Češkem, v Belorusiji in na nekaterih drugih vzhodnoevropskih trgih. Širili smo trženje drugih zdravil z valsartanom:
Valsacor* smo prek odvisne družbe ponudili na Kitajskem, Wamlox* v Singapurju, Valtricom* pa kot prvi generik
na Portugalskem. V letu 2024 smo se uvrstili na mesto vodilnega generičnega proizvajalca zdravil z valsartanom na svetu.
Z našimi zdravili s to učinkovino se zdravi več kot 4 milijone ljudi. Na Poljskem, v Ukrajini in na več drugih vzhodnoevropskih
trgih smo se uvrstili na prvo mesto med vsemi proizvajalci valsartana.
Losartan je naš drugi najpomembnejši sartan. Zdravila s to učinkovino so bila v letu 2024 po prodaji med Krkinimi vodilnimi
zdravili in med šestimi Krkinimi zdravili s prodajo, večjo od 1 milijarde tablet. Lorista* je bila skupaj s kombinacijami vodilna
med vsemi sartani v Gruziji, Kirgizistanu in Uzbekistanu. V Nemčiji, na Poljskem in več drugih trgih je Tenloris* edina
kombinacija losartana in amlodipina na trgu. Kombinacijo losartana in hidroklorotiazida smo v letu 2024 prek partnerja
ponudili v Iraku, kombinacijo z amlodipinom pa v Vietnamu. Tako kot leto prej smo bili z več kot 20-odstotnim tržnim
deležem vodilni proizvajalec zdravil z losartanom v Evropi.
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
101
Med 15 Krkinimi vodilnimi izdelki po prodaji v letu 2024 sta bila še dva sartana, kandesartan in telmisartan. Našim
zdravilom s telmisartanom smo dodali dve novi kombinaciji. Kombinacijo z indapamidom Telinstar v obliki tablet
s prilagojenim sproščanjem smo kot edini ponudnik začeli tržiti v Ruski federaciji. Inovativno trojno kombinacijo
telmisartana, amlodipina in hidroklorotiazida Tolutris* pa smo kot edini proizvajalec v Evropi ponudili v Ruski federaciji,
na Poljskem, Češkem in več drugih trgih. Telmisartan smo začeli tržiti v Tadžikistanu, in sicer zdravila Tolura*, Tolucombi*
in Teldipin*. V Evropi smo bili z več kot 10-odstotnim tržnim deležem vodilni generični proizvajalec telmisartana, z več kot
15-odstotnim tržnim deležem pa vodilni proizvajalec kandesartana.
Zaviralci angiotenzinske konvertaze
Ključni dosežki
Smo vodilni generični proizvajalec zaviralcev angiotenzinske konvertaze na svetu.
Smo vodilni generični proizvajalec zdravil s perindoprilom na svetu.
Prodali smo skoraj 2 milijardi tablet s perindoprilom.
Krkini zaviralci angiotenzinske konvertaze in njihove kombinacije
Tržimo 14 zdravil, ki vsebujejo pet različnih zaviralcev angiotenzinske konvertaze.
Smo generično podjetje z najširšo ponudbo zdravil s perindoprilom na svetu.
Kot edini proizvajalec na svetu ponujamo zdravili, ki združujeta perindopril s še eno učinkovino za zdravljenje zvišanega
krvnega tlaka in rosuvastatinom.
zaviralci
angiotenzinske
konvertaze
kombinacije
z diuretikom
kombinacije
z zaviralcem kalcijevih
kanalčkov
kombinacije
z diuretikom in
zaviralcem kalcijevih
kanalčkov
kombinacije
s statinom
perindopril (Prenessa*)
perindopril, indapamid
(Co-Prenessa*)
perindopril, amlodipin
(Amlessa*)
perindopril, amlodipin,
indapamid
(Co-Amlessa*)
perindopril, indapamid,
rosuvastatin (Roxiper*)
perindopril, amlodipin,
rosuvastatin
(Roxampex*)
enalapril (Enap*)
enalapril,
hidroklorotiazid
(Enap-H*)
enalapril, lerkanidipin
(Elernap*)
ramipril (Ampril*)
ramipril, hidroklorotiazid
(Ampril HL*)
ramipril, amlodipin
(Rameam*)
cilazapril (Cazaprol)
kaptopril (Blocordil*)
Zdravila s perindoprilom so bila v letu 2024 po prodaji vodilna med Krkinimi zdravili. Prvič v zgodovini je prodaja Krkinega
izdelka presegla 200 milijonov EUR. Prodali smo skoraj 2 milijardi tablet s perindoprilom, kar je prek 180 milijonov več kot
v letu prej. Ta zdravila so bila v letu 2024 vodilna tudi glede na povečanje prodaje v absolutnem smislu. Smo generično
podjetje z najobsežnejšo ponudbo zdravil s to učinkovino na svetu. Kot edini proizvajalec ponujamo dve kombinirani
zdravili, ki v eni tableti združujeta perindopril in še eno učinkovino za zdravljenje zvišanega krvnega tlaka ter statin. To sta
Roxiper* in Roxampex*, ki se uporabljata za zdravljenje lipitenzije, torej hiperlipidemije in hipertenzije. V letu 2024 smo
ponudbi dodali še eno kombinacijo, ki vsebuje novo sol perindoprila, argininijev perindoprilat. To je Co-Amlessa Neo*
(argininijev perindoprilat, indapamid, amlodipin), ki smo jo začeli tržiti na Poljskem, Portugalskem, v Romuniji in na več
drugih trgih. Širili smo tudi trženje drugih zdravil iz te skupine Prenesso* smo prek partnerja ponudili na Kitajskem,
Roxiper* v Romuniji in Roxampex* v Gruziji. Tako kot leto prej smo bili vodilni generični proizvajalec zdravil
s perindoprilom na svetu. V letu 2024 smo svoj tržni delež še povečali in dosegli skoraj 10 %.
Druga zdravila za zdravljenje zvišanega krvnega tlaka
Naša najpomembnejša zdravila za zdravljenje zvišanega krvnega tlaka spadajo v skupino sartanov in zaviralcev
angiotenzinske konvertaze. V naši ponudbi so tudi zaviralec kalcijevih kanalčkov Tenox* (amlodipin), diuretik Rawel SR*
(indapamid), zaviralci adrenergičnih receptorjev Coryol* (karvedilol), Bloxazoc* (metoprolol) in Niperten* (bisoprolol) ter
kombinacija Sobycombi* (bisoprolol, amlodipin). Skupaj tržimo več kot 45 zdravil za zdravljenje zvišanega krvnega tlaka
v več kot 150 jakostih.
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
102
Statini in drugi hipolipemiki
Ključni dosežki
Ohranjamo mesto vodilnega proizvajalca hipolipemikov na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope.
Naša prodaja na tem območju se je med vsemi konkurenti najbolj povečala.
Atoris* in Roswera* sta vodilna statina na tem območju.
Krkini hipolipemiki in njihove kombinacije
Tržimo 11 zdravil, ki vsebujejo štiri različne statine in ezetimib.
Med njimi so kombinacije statinov z ezetimibom in kombinacije statinov z zdravili za zdravljenje zvišanega krvnega tlaka.
statini in drugi hipolipemiki
kombinacije hipolipemikov
kombinacije z zaviralcem
kalcijevih kanalčkov
kombinacije z drugimi
zdravili za zdravljenje
zvišanega krvnega tlaka
rosuvastatin (Roswera*)
rosuvastatin, ezetimib
(Co-Roswera*)
perindopril, indapamid,
rosuvastatin (Roxiper*)
perindopril, amlodipin,
rosuvastatin (Roxampex*)
rosuvastatin, valsartan
(Valarox*)
atorvastatin (Atoris*)
atorvastatin, amlodipin
(Atordapin*)
simvastatin (Vasilip*)
simvastatin, ezetimib
(Ezesimin*)
pitavastatin (Pitavador*)
ezetimib (Ezoleta*)
rosuvastatin, ezetimib
(Co-Roswera*)
simvastatin, ezetimib
(Ezesimin*)
Tudi v letu 2024 je bil naš najpomembnejši hipolipemik rosuvastatin, ki se je skupaj s kombinacijo z ezetimibom uvrstil
med pet Krkinih vodilnih izdelkov po prodaji. Prodali smo več kot milijardo tablet z rosuvastatinom, kar je 100 milijonov več
kot v letu prej, prodaja pa je prvič presegla 100 milijonov EUR. Tudi glede na rast prodaje v absolutnem smislu so bila
zdravila z rosuvastatinom med vodilnimi, prodaja se je glede na leto prej povečala za več kot 20 %. Roswera* se je uvrstila
na mesto vodilnega statina pred našim Atorisom*, na prvem mestu med vsemi statini je bila tudi glede na rast prodaje
v absolutnem smislu. Uspešno jo dopolnjuje kombinacija Co-Roswera*, ki je prispevala k večjemu deležu rasti prodaje
v absolutnem smislu. V letu 2024 smo jo začeli tržiti na osmih novih trgih, med drugim na Finskem, Norveškem in v Grčiji.
V Bolgariji, na Hrvaškem, Slovaškem in več drugih trgih je Co-Roswera* postala vodilna med tovrstnimi kombinacijami.
Na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope smo med zdravili z rosuvastatinom dosegli več kot
25-odstotni tržni delež. Krka je bila tudi v letu 2024 med vodilnimi generičnimi proizvajalci rosuvastatina v Evropi.
Naš drugi najpomembnejši statin je Atoris*, ki je bil tudi v letu 2024 med desetimi Krkinimi vodilnimi zdravili po prodaji.
Bil je eden od naših šestih zdravil, ki so v letu 2024 presegla prodajo 1 milijarde tablet. Na območju Slovenije ter srednje,
vzhodne in jugovzhodne Evrope je dosegel 30-odstotni tržni delež med zdravili s to učinkovino in se uvrstil na drugo mesto
med statini, za našo Roswero*.
Poleg statinov tržimo hipolipemik Ezoleta* z drugačnim mehanizmom delovanja. V Sloveniji in pribaltskih državah je v letu
2024 ostal vodilni ezetimib.
Statini so tudi del naših kombiniranih zdravil. Poleg kombinacij z ezetimibom tržimo več kombinacij za zdravljenje
lipitenzije, ki vsebujejo učinkovine za zdravljenje hiperlipidemije in zvišanega krvnega tlaka. Med njimi so Valarox*
s statinom in sartanom ter Roxiper in Roxampex* s statinom in zaviralcem angiotenzinske konvertaze.
Druga zdravila za zdravljenje bolezni srca in žilja
Poleg zdravil za zdravljenje zvišanega krvnega tlaka in hipolipemikov tržimo Bravadin* (ivabradin), ki se uporablja
za zdravljenje stabilne angine pektoris in kroničnega srčnega popuščanja, ter diuretik Apleria* (eplerenon), ki je prav tako
namenjen zdravljenju srčnega popuščanja. Apleria* je bila v letu 2024 vodilno zdravilo z eplerenonom na Irskem, edino
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
103
zdravilo s to učinkovino pa v Litvi in Estoniji. V lanskem letu se je Bravadin* z več kot 10-odstotnim tržnim deležem uvrstil
na mesto vodilnega generičnega ivabradina v Evropi.
Tržimo tudi Tezulix* (ranolazin) v obliki tablet s podaljšanim sproščanjem za zdravljenje stabilne angine pektoris. Prvič
smo ga ponudili leta 2023, leta 2024 pa smo ga začeli tržiti še v Italiji in Grčiji ter kot prvi generik v Estoniji. V Nemčiji in
na Portugalskem smo se uvrstili na mesto vodilnega generičnega proizvajalca ranolazina, v Latviji pa smo postali vodilni
med vsemi konkurenti.
Zdravila za zdravljenje bolezni osrednjega živčevja
Antidepresivi
Ključni dosežki
Smo vodilni generični proizvajalec antidepresivov na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope.
Na tem območju zdravniki izmed vseh konkurentov najpogosteje izberejo Krkin antidepresiv.
Krkini antidepresivi
Tržimo šest sodobnih antidepresivov iz različnih skupin.
duloksetin (Dulsevia*)
agomelatin (Lamegom*)
escitalopram (Elicea*)
venlafaksin (Alventa*)
sertralin (Asentra*)
mirtazapin (Mirzaten*)
Krka je vodilni generični proizvajalec antidepresivov na Slovaškem, Češkem in Hrvaškem, vodilna med vsemi proizvajalci
pa je v Sloveniji in Estoniji.
Dulsevia* je naš najpomembnejši antidepresiv. V letu 2024 smo jo začeli tržiti v Ukrajini, v Romuniji pa smo ponudili
dodatno jakost po 90 mg. Na Madžarskem, Češkem in v Sloveniji smo ostali edini proizvajalec, ki ponuja duloksetin v tej
jakosti. Na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope je Dulsevia* z več kot 40-odstotnim tržnim
deležem ostala vodilni duloksetin. Tržni delež smo še povečali, saj je njena prodaja v absolutnem smislu rasla najbolj med
vsemi konkurenti. Uvrstili smo se med vodilne generične proizvajalce duloksetina v Evropi.
Naša antidepresiva Asentra* in Elicea* sta na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope s skoraj
15-odstotnim tržnim deležem ostala vodilna generična izdelka, Mirzaten* pa je z več kot 25-odstotnim tržnim deležem
ohranil mesto vodilnega mirtazapina. Asentra* se je med vodilne generične antidepresive s sertralinom uvrstila tudi
v Nemčiji, na prvem mestu med vsemi konkurenti pa je bila v Sloveniji in Estoniji. Na prvem mestu med vsemi je bila tudi
Elicea*, in sicer na Hrvaškem, v Srbiji, na Češkem in Slovaškem. V Sloveniji in Belorusiji je Mirzaten* ostal edini
antidepresiv z mirtazapinom. Asentro* in Eliceo* smo v letu 2024 ponudili v Ukrajini.
Antipsihotiki
Ključni dosežki
Smo med vodilnimi generičnimi proizvajalci antipsihotikov na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope.
Smo vodilni generični proizvajalec paliperidona v obliki tablet in ziprazidona v Evropi.
Krkini atipični antipsihotiki
Tržimo šest atipičnih antipsihotikov, ki vsebujejo po prodaji glavne učinkovine.
aripiprazol (Aryzalera*)
paliperidon (Parnido*)
olanzapin (Zalasta*)
risperidon (Torendo*)
kvetiapin (Kventiax*)
ziprazidon (Zypsilan*)
Krka se je v letu 2024 uvrstila na mesto vodilnega proizvajalca antipsihotikov v Sloveniji in Latviji, na mesto vodilnega
generika pa na Slovaškem.
Naš najpomembnejši antipsihotik je Kventiax*, ki ga tržimo v obliki tablet in tablet s podaljšanim sproščanjem. V letu 2024
smo ga začeli tržiti tudi v Ukrajini. Na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope je v letu 2024 ostal
vodilni kvetiapin. V Latviji, Estoniji, Sloveniji in na Slovaškem smo bili z več kot 35-odstotnim tržnim deležem vodilni
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
104
ponudnik kvetiapina. Na omenjenem območju se je med vodilne generike uvrstil tudi naš drugi atipični antipsihotik
Zalasta*, Aryzalera* iz iste skupine pa na mesto vodilnega generika. Zalasta* je bila v letu 2024 vodilni olanzapin v Ruski
federaciji, Latviji in na Portugalskem. V Romuniji in Sloveniji smo bili vodilni proizvajalec aripiprazola, med vodilne generike
smo se uvrstili v Italiji.
Parnido* je naš najnovejši antipsihotik, ki ga tržimo v obliki tablet. V Italiji, na Švedskem, Slovaškem in nekaterih drugih
trgih smo postali vodilni proizvajalec paliperidona v tej obliki, v Romuniji smo bili edini ponudnik, v Evropi pa smo ohranili
mesto vodilnega generičnega proizvajalca paliperidona v obliki tablet. V Evropi je prvo mesto med generiki ohranil tudi
naš antipsihotik Zypsilan*.
Zdravila za zdravljenje Parkinsonove bolezni
Tržimo tri zdravila za zdravljenje Parkinsonove bolezni, to so Oprymea* (pramipeksol), Rolpryna SR* (ropinirol) in
Ralago* (razagilin). Tako kot že vlet smo bili na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope med
vodilnimi generičnimi proizvajalci teh zdravil. Svoj tržni delež smo še povečali. Na Poljskem smo ostali vodilni generični
proizvajalec, na Madžarskem pa s skoraj 20-odstotnim tržnim deležem vodilni med vsemi proizvajalci zdravil za zdravljenje
Parkinsonove bolezni. V letu 2024 smo se v Evropi uvrstili med vodilne generične proizvajalce razagilina in ropinirola, med
generičnimi proizvajalci pramipeksola pa smo bili na prvem mestu.
Zdravila za zdravljenje Alzheimerjeve bolezni
Tržimo štiri zdravila za zdravljenje Alzheimerjeve bolezni. To so Yasnal* (donepezil), Marixino* (memantin), Galsya*
(galantamin) in Nimvastid* (rivastigmin). Na voljo so v obliki tablet in kapsul, Yasnal* in Nimvastid* tudi v obliki
orodisperzibilnih tablet. V Evropi smo edini proizvajalec rivastigmina v tej obliki.
V letu 2024 smo postali vodilni generični proizvajalec memantina in galantamina v Evropi. V Sloveniji, Srbiji in Litvi je bil
Marixino* vodilni memantin med vsemi konkurenti, na Slovaškem, Irskem in tudi v Sloveniji pa sta se na prvo mesto v svoji
kategoriji uvrstila Galsya* in Yasnal*. Tako kot leto prej smo bili med vodilnimi generičnimi proizvajalci zdravil za zdravljenje
Alzheimerjeve bolezni v Evropi. V Sloveniji smo bili vodilni generični proizvajalec, na Slovaškem, v Litvi in Italiji pa
na prvem mestu med vsemi konkurenti.
Druga zdravila za zdravljenje bolezni osrednjega živčevja
Tržimo tudi anksiolitike, antiepileptike in druga zdravila za zdravljenje bolezni osrednjega živčevja. V letu 2023 smo vstopili
na področje zdravil za zdravljenje multiple skleroze in v letu 2024 ponudili novo zdravilo Aregalu* (teriflunomid)
za zdravljenje recidivne remitentne multiple skleroze. Tržiti smo ga začeli na osmih trgih, med drugim v Sloveniji, Nemčiji
in na Madžarskem. V Nemčiji smo se v letu 2024 uvrstili med vodilne generične proizvajalce teriflunomida.
Zdravila za zdravljenje bolezni prebavil
Zaviralci protonske črpalke
Ključni dosežki
Smo eden vodilnih generičnih proizvajalcev zaviralcev protonske črpalke v Evropi.
Več kot deset let smo vodilni proizvajalec zaviralcev protonske črpalke na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in
jugovzhodne Evrope.
Naša prodaja na tem območju se je med konkurenti najbolj povečala, tržni delež je presegel 19 %.
Uvrščamo se med vodilne generične proizvajalce pantoprazola in esomeprazola v Evropi.
Krkini zaviralci protonske črpalke
Zaviralce protonske črpalke tržimo že več kot 30 let.
Naši zaviralci protonske črpalke so na voljo v več kot 60 državah.
pantoprazol (Nolpaza*)
rabeprazol (Gelbra*)
esomeprazol (Emanera*)
omeprazol (Ultop*)
lansoprazol (Lanzul*)
Nolpaza* je naše najpomembnejše zdravilo iz te skupine in eno od petih Krkinih vodilnih zdravil po prodaji. Tudi v letu
2024 je bila eno od šestih Krkinih zdravil s prodajo, večjo od 1 milijarde tablet. Na območju Slovenije ter srednje, vzhodne
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
105
in jugovzhodne Evrope je z več kot 13-odstotnim tržnim deležem ostala vodilni zaviralec protonske črpalke. Prodaja
Nolpaze* se je v absolutnem smislu povečala najbolj med vsemi konkurenti, tržni delež smo v primerjavi z letom 2023 še
povečali. Na več kot 15 trgih je ostala vodilno zdravilo s pantoprazolom, v Ruski federaciji, Litvi, Sloveniji in na več drugih
trgih pa je ohranila vkot 60-odstotni tržni delež. Krka je bila tako kot leto prej med vodilnimi generičnimi proizvajalci
pantoprazola v Evropi. Tržimo ga tudi kot zdravilo brez recepta.
Emanera* je naše drugo najpomembnejše zdravilo iz te skupine in eno od desetih Krkinih vodilnih zdravil po prodaji.
V letu 2024 se je na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope uvrstila na četrto mesto med zaviralci
protonske črpalke, Krka pa je z več kot 25-odstotnim tržnim deležem ostala vodilni generični proizvajalec esomeprazola.
Prodaja Emanere* se je v absolutnem smislu povečala najbolj med vsemi zdravili z esomeprazolom. Na Irskem, Češkem,
Hrvaškem in več drugih trgih je bila Emanera* vodilno tovrstno zdravilo, Krka pa je bila med vodilnimi generičnimi
proizvajalci esomeprazola v Evropi. Na nekaterih trgih ga tržimo kot zdravilo brez recepta.
Druga zdravila za kislinsko pogojene bolezni
Tržimo Ulcavis* (bizmutov subcitrat), ki se uporablja za zdravljenje gastritisa, v kombinaciji z antibiotiki in zaviralci
protonske črpalke pa tudi za odstranitev bakterije Helicobacter pylori. V Evropi je eden vodilnih generičnih izdelkov,
na številnih trgih srednje in jugovzhodne Evrope pa sploh edino tovrstno zdravilo z bizmutom. Tržimo ga tudi kot zdravilo
brez recepta.
Zdravila za lajšanje bolečine
Ključni dosežki
Smo vodilni generični proizvajalec kombinacije tramadola in paracetamola v Evropi.
Nalgesin* je z več kot 20-odstotnim tržnim deležem vodilno zdravilo z naproksenom v Evropi.
Krkina zdravila za lajšanje bolečine
Ponujamo bogato paleto zdravil za lajšanje različnih vrst in jakosti bolečine.
Na več trgih smo edini ponudnik tramadola in paracetamola v obliki tablet s podaljšanim sproščanjem ter naproksena.
Analgetike na recept dopolnjujemo z zdravili brez recepta.
nesteroidna protivnetna in
protirevmatska zdravila
opioidi in njihove
kombinacije
drugi analgetiki
druga zdravila, ki se
uporabljajo za zdravljenje
nevropatske bolečine
naproksen (Nalgesin*)
tramadol (Tadol*)
metamizol (Algominal)
pregabalin (Pragiola*)
diklofenak (Naklofen duo*)
tramadol, paracetamol
(Doreta*, Doreta* SR)
duloksetin (Dulsevia*)
deksketoprofen (Dekenor*)
oksikodon, nalokson (Adolax*)
etorikoksib (Roticox*)
tapentadol (Tapendolor*)
celekoksib (Aclexa*)
Doreta* je naš najpomembnejši analgetik na recept. Tudi v letu 2024 je bila med desetimi Krkinimi vodilnimi izdelki po
prodaji. Tržimo jo v obliki tablet in disperzibilnih tablet, kot edini proizvajalec na številnih evropskih trgih tudi v obliki tablet
s podaljšanim sproščanjem. V letu 2024 smo jo začeli tržiti v Združenem kraljestvu in kot prvi generik v Latviji. V Nemčiji,
Romuniji, na Poljskem in številnih drugih trgih smo vodilni proizvajalec kombinacije tramadola in paracetamola, na Finskem
pa smo edini ponudnik te kombinacije. Leta 2024 smo bili tako kot leto prej vodilni generični proizvajalec te kombinacije
v Evropi. Tržni delež smo še povečali, in sicer na več kot 15 %.
Nalgesin* spada v skupino nesteroidnih protivnetnih in protirevmatskih zdravil. Tržimo ga tudi kot zdravilo brez recepta.
V Ruski federaciji in Belorusiji je vodilni analgetik z naproksenom, v Sloveniji, na Hrvaškem, Češkem in Slovaškem pa
sploh edini tovrstni analgetik. V Sloveniji se je v letu 2024 uvrstil na mesto vodilnega med vsemi nesteroidnimi
antirevmatiki, med vodilne pa na Hrvaškem, Slovaškem in drugje. Tako kot leto prej je ostal vodilni analgetik
z naproksenom v Evropi. Tržni delež smo v letu 2024 povečali na več kot 20 %.
V skupino nesteroidnih protivnetnih in protirevmatskih zdravil spadajo še Naklofen duo* in analgetika iz podskupine
koksibov Roticox* in Aclexa*. Oba koksiba sta bila leta 2024 med vodilnimi generiki v Evropi, na mesto vodilnega med
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
106
vsemi konkurenti se je Roticox* uvrstil na Madžarskem, v Kazahstanu in pribaltskih državah, Aclexa* pa na Poljskem,
Finskem, Irskem in več drugih trgih. Roticox* smo ponudili v Ukrajini in Kazahstanu.
Tapendolor* je analgetik iz skupine opioidov, ki smo ga začeli tržiti leta 2023. V letu 2024 smo ga ponudili še v Združenem
kraljestvu in se uvrstili med vodilne generične proizvajalce tapentadola v Evropi. Na Portugalskem smo med generiki
vodilni, na Irskem in Slovkem pa smo edini generični ponudnik.
Za zdravljenje nevropatske bolečine se pogosto uporabljata Dulsevia*, ki spada med antidepresive, in Pragiola*, ki spada
med antiepileptike. V Sloveniji, Avstriji in na Slovaškem je Pragiola* vodilni generični pregabalin, v Estoniji pa prva med
vsemi konkurenti. Ponudbo naših analgetikov dopolnjuje Algominal.
Zdravila za zdravljenje sladkorne bolezni
Naša najpomembnejša zdravila za zdravljenje sladkorne bolezni spadajo med zaviralce dipeptidil peptidaze 4 (DPP-4).
Gre za sodobna zdravila z zelo dobrim varnostnim profilom, ki se lahko uporabljajo že v najzgodnejših fazah sladkorne
bolezni, samostojno ali v kombinaciji z drugimi zdravili. Tržimo jih že na 34 trgih. V letu 2024 se je Krka na območju
Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope uvrstila med vodilne generične proizvajalce zaviralcev DPP-4,
na Poljskem pa je bila vodilni generik.
Med našimi zdravili iz te skupine je najpomembnejši sitagliptin. V naši ponudbi sta Maysiglu* (sitagliptin) in kombinacija
Maymetsi* (sitagliptin, metformin). Prvič smo ju začeli tržiti leta 2022, leta 2024 smo ju ponudili še na Kosovu,
v Azerbajdžanu in kot prvi generik v Moldaviji. V Ruski federaciji smo ostali vodilni proizvajalec zdravil s sitagliptinom
med vsemi konkurenti, v Evropi pa smo med vodilnimi generičnimi proizvajalci teh zdravil.
V isto skupino spadata tudi Glypvilo* (vildagliptin) in Vimetso* (vildagliptin, metformin). V letu 2024 smo ju začeli tržiti še
v Ruski federaciji, Vimetso* kot prvo generično kombinacijo vildagliptina in metformina tudi v Azerbajdžanu. Na Poljskem
smo ostali na vodilnem mestu med vsemi proizvajalci zdravil z vildagliptinom, med vodilne pa smo se uvrstili na Norveškem
in Švedskem.
V letu 2024 smo začeli tržiti prvo zdravilo iz nove skupine zdravil za zdravljenje sladkorne bolezni, iz skupine zaviralcev
natrijevih glukoznih koprenašalcev 2. Gre za najsodobnejša zdravila, ki uspešno znižujejo glikirani hemoglobin, ugodno
pa učinkujejo tudi na srce in žilje ter delovanje ledvic. Dagrafors* (dapagliflozin) smo ponudili na Islandiji in kot prvi generik
v Severni Makedoniji ter Bosni in Hercegovini.
Gliclada* (gliklazid) je antidiabetik, ki spada med sulfonilsečnine. V Evropi je edini gliklazid v obliki tablet s podaljšanim
sproščanjem, ki je na voljo v treh jakostih. Na Poljskem, Portugalskem, Irskem in več drugih trgih je Krka vodilni generični
proizvajalec zdravil z gliklazidom, v Sloveniji, na Češkem in v pribaltskih državah pa je Gliclada* med vsemi konkurenti
na prvem mestu. V letu 2024 smo se uvrstili med vodilne generične proizvajalce gliklazida v Evropi.
Zdravila za zdravljenje bolezni krvi in krvotvornih organov
Tržimo antiagregacijska zdravila in antikoagulante. Daxanlo* (dabigatran) je antikoagulant in naše najpomembnejše
zdravilo iz te skupine. Prvič smo ga ponudili leta 2023 v Ruski federaciji, v letu 2024 pa smo trženje širili na številne nove
trge: v Nemčijo, Španijo, na Poljsko, Češko in drugam, skupaj na 16 trgov. Daxanlo* se je v Ruski federaciji, Sloveniji, na
Hrvaškem in v Litvi uvrstil na mesto vodilnega generičnega dabigatrana, Krka pa je v letu 2024 postala eden vodilnih
generičnih proizvajalcev tega antikoagulanta v Evropi.
Med najsodobnejše antikoagulante spada tudi Xerdoxo* (rivaroksaban), ki ga tržimo v več jakostih, indiciranih za
zdravljenje različnih bolezni. V letu 2024 smo ponudili novo jakost po 2,5 mg rivaroksabana, ki v kombinaciji z drugimi
zdravili preprečuje aterotrombotične dogodke. Tržiti smo jo začeli na več kot desetih trgih, kot prvi generik smo jo ponudili
v Nemčiji, na Poljskem, v Sloveniji in Estoniji. Tudi ostale jakosti smo lansirali na novih trgih, v Ruski federaciji in
Uzbekistanu.
Med antiagregacijska zdravila spada Zyllt* (klopidogrel), ki ga tržimo v več kot 40 državah. V letu 2024 je bil vodilni
generični klopidogrel v Ruski federaciji, Latviji in Armeniji. Na Finskem, Madžarskem in več vzhodnoevropskih trgih je Krka
postala vodilni proizvajalec klopidogrela med vsemi konkurenti.
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
107
Ponudbo antiagregacijskih zdravil dopolnjujeta Eliskardia* (prasugrel) in Atixarso* (tikagrelor). Krka se je v letu 2024
uvrstila na mesto vodilnega proizvajalca prasugrela v Nemčiji, na Norveškem in Slovaškem. Trženje tikagrelorja smo širili
na nove trge, ponudili smo ga na Islandiji in v Estoniji.
Onkološka zdravila
Tržimo v kot deset onkoloških zdravil, med katerimi smo osredotočeni na peroralne male molekule, namenjene
zdravljenju najpogostejših oblik raka, kot so različne oblike krvnega raka, raka prostate in dojk.
Med njimi je najpomembnejši Abiratel* (abirateron), ki se uporablja za zdravljenje metastatskega raka prostate. V letu
2024 smo se v Sloveniji, Nemčiji in na Poljskem uvrstili med vodilne generične proizvajalce abiraterona, na Hrvaškem in
Finskem pa na prvo mesto med vsemi konkurenti.
V letu 2024 smo ponudili novo onkološko zdravilo Pomadel* (pomalidomid). V kombinaciji z drugimi zdravili se uporablja
za zdravljenje bolnikov z diseminiranim plazmocitomom. Ponudili smo ga na osmih trgih, kot prvi generik smo ga začeli
tržiti v Nemčiji, Sloveniji, Španiji, na Nizozemskem in Madžarskem. Za isto skupino bolnikov se uporablja Lenabdor*
(lenalidomid), ki smo ga v letu 2024 ponudili tudi v Ukrajini. V Sloveniji, Belgiji, na Švedskem in več drugih trgih je bila Krka
med vodilnimi generičnimi proizvajalci lenalidomida, na Poljskem pa vodilna med vsemi konkurenti.
Za zdravljenje različnih oblik krvnega raka se uporabljata tudi Meaxin* (imatinib) in Dasatilen* (dasatinib). V letu 2024 je
Meaxin* ostal vodilni generični imatinib v Sloveniji, v Latviji pa je bil na prvem mestu med vsemi konkurenti. Med vodilne
se je uvrstil v Ukrajini, Italiji, na Poljskem in več drugih trgih. Dasatinib Krka* se je v letu 2024 na Slovaškem, Finskem,
v Romuniji in drugje uvrstil med vodilna generična zdravila z dasatinibom, v Sloveniji pa je tako kot leto prej ostal vodilni
generični dasatinib.
Poleg zdravil, ki delujejo neposredno na rakave celice, tržimo tudi nekatera komplementarna zdravila. Orlixon*
(deksametazon) se uporablja v onkologiji, hematologiji in na drugih področjih. Tržimo ga v obliki tablet in injekcij. V Nemčiji,
Španiji ter na celotnem območju Slovenije, srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope je Krka v letu 2024 ostala edina
proizvajalka tablet s 40 mg deksametazona in vodilna proizvajalka deksametazona.
Izdelki brez recepta
Skupina Krka je v letu 2024 prodala za 171,3 milijona EUR izdelkov brez recepta, kar je 3,4 % manj kot v letu 2023. Padec
prodaje je predvsem posledica slabše prehladne sezone v vzhodni Evropi.
V letu 2024 se je prodaja v absolutnem smislu najbolj povečala na Poljskem, v Sloveniji in Nemčiji.
V večini držav srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope izdelke brez recepta tržimo prek lastne trženjsko-prodajne mreže.
Po prodaji vodilne blagovne znamke Krkinih izdelkov brez recepta so Septolete*, Nalgesin*, Herbion* in Septanazal*.
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
108
Prodaja izdelkov brez recepta na desetih največjih trgih
Prodaja izdelkov brez recepta po terapevtskih skupinah v letu 2024
Septolete so bile tudi v letu 2024 Krkina vodilna blagovna znamka izdelkov brez recepta in eden od desetih vodilnih
izdelkov po prodaji. Septolete total* (benzidamin, cetilpiridinijev klorid) so na voljo v obliki pršila in pastil. Pastile ponujamo
v treh okusih po evkaliptu, po limoni in bezgu ter po limoni in medu. V letu 2024 smo Septolete total* z okusom po limoni
in medu ter limoni in bezgu začeli tržiti tudi v Nemčiji. V Litvi, Belorusiji in Kirgizistanu so bile Septolete total* v kategoriji
izdelkov z učinkom na žrelo na prvem mestu po prodaji. V Ruski federaciji smo v letu 2024 zanje prejeli nagrado Brand
№1, ki jo za izdelke za boleče žrelo podeljujejo po izboru potrošnikov.
Analgetik Nalgesin* (naproksen) je naš drugi najpomembnejši izdelek brez recepta. Na območju Slovenije ter srednje,
vzhodne in jugovzhodne Evrope je bil tudi v letu 2024 med vodilnimi analgetiki iz skupine nesteroidnih antirevmatikov.
V Sloveniji je ostal na vodilnem mestu med analgetiki brez recepta iz te skupine, med vodilnimi je bil v Ruski federaciji,
0
25
50
75
100
125
150
0
10
20
30
40
50
60
Ruska federacija
Slovenija
Uzbekistan
Ukrajina
Poljska
Romunija
Kazahstan
Nemčija
Hrvaška
Belorusija
indeks
prodaja v milijonih EUR
2020 2021 2022 2023 2024 indeks 2024/23
46,4 %
21,5 %
11,7 %
5,8 %
5,5 %
3,8 %
5,3 %
izdelki za prehlad in kašelj
analgetiki
vitaminsko-mineralni izdelki
izdelki za izboljšanje cerebralnega
in perifernega obtoka
izdelki z učinkom na prebavila in
presnovo
vazoprotektivi
drugo
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
109
pribaltskih državah, na Slovaškem in nekaterih drugih trgih. V Evropi je ostal vodilno zdravilo z naproksenom. Tržimo ga
tudi kot zdravilo na recept.
V skupino izdelkov za prehlad in kašelj spada Herbion, naša tretja najpomembnejša blagovna znamka izdelkov brez
recepta. Združuje izdelke rastlinskega izvora, namenjene različnim vrstam kašlja. Herbion * bršljanov sirup in Herbion
jegličev sirup olajšata izkašljevanje, Herbion trpotčev sirup pomirja suh, dražeč kašelj, sirup Herbion* islandski lišaj
pomirja vneto žrelo in blaži hripavost, pomirja pa tudi suh, dražeč kašelj. Herbion bršljan pastile prav tako kot sirup
olajšajo izkašljevanje, farmacevtska oblika pa je primerna posebno za odrasle. V letu 2024 je Herbion na območju
Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope ohranil mesto med vodilnimi blagovnimi znamkami izdelkov
za prehlad in kašelj, med blagovnimi znamkami rastlinskega izvora in med sirupi pa se je ponovno uvrstil na prvo mesto.
V Estoniji in na več vzhodnoevropskih trgih se je uvrstil med vodilne blagovne znamke izdelkov proti kašlju, v Moldaviji pa
je med njimi dosegel prvo mesto.
Septanazal* (ksilometazolin, dekspantenol) je nosni dekongestiv v obliki pršila za odrasle in pršila za otroke. Tržimo ga
na 29 evropskih trgih. V Sloveniji in Litvi je bil v letu 2024 med vodilnimi pršili v svoji kategoriji. Na prvem mestu pred vsemi
konkurenti je bil v Moldaviji in Latviji, kjer se je njegov tržni delež povečal skoraj na 25 %.
Bilobil* vsebuje izvleček ginka in spada v kategorijo izdelkov za izboljšanje cerebralnega in perifernega obtoka, namenjen
pa je blaženju pojemanja kognitivnih sposobnosti. Tržimo ga na 26 trgih v Evropi in na Bližnjem vzhodu. Na območju
Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope je bil v letu 2024 med vodilnimi izdelki z ginkom, v Bosni in
Hercegovini ter Ukrajini je ohranil prvo mesto med temi izdelki. V Sloveniji se je uvrstil na prvo mesto med vsemi blagovnimi
znamkami izdelkov za spomin in koncentracijo.
Vitaminsko-mineralni izdelki predstavljajo velik del prodaje Krkinih izdelkov brez recepta. Mednje spadata Pikovit in
Duovit. Pikovit uspešno prodajamo predvsem v vzhodni Evropi, kjer je v letu 2024 ohranil mesto med vodilnimi blagovnimi
znamkami tovrstnih izdelkov za otroke. Vitamin D3 Krka (holekalciferol) se uporablja za zdravljenje in preprečevanje
pomanjkanja vitamina D. V Sloveniji je z več kot 40-odstotnim tržnim deležem ohranil mesto vodilnega lekarniškega izdelka
s holekalciferolom. Magnezij Krka* je prehransko dopolnilo v obliki zrnc za pripravo napitka. V letu 2024 smo ga dopolnili
z novo obliko Magnezij Krka DIREKT v obliki praška za direktno uporabo brez tekočine. Tržiti smo ga začeli v Sloveniji,
kjer se je skupina izdelkov Magnezij Krka* s 55-odstotnim tržnim deležem uvrstila na prvo mesto med blagovnimi
znamkami z magnezijem v lekarnah.
V kategoriji izdelkov z učinkom na prebavila in presnovo sta Nolpaza control* (pantoprazol) in Emozul control*
(esomeprazol), ki spadata v skupino zaviralcev protonske črpalke. Obe učinkovini tržimo tudi kot zdravili na recept.
Nolpaza control* je v Sloveniji s skoraj 30-odstotnim tržnim deležem tudi v letu 2024 ostala med vodilnimi zdravili brez
recepta v kategoriji izdelkov za težave z želodcem, na Slovaškem in v Litvi pa je bila med njimi na prvem mestu. Emozul
control* se je med vodilne v kategoriji uvrstil v Litvi in na Madžarskem.
V letu 2024 smo v Sloveniji začeli tržiti nov izdelek za podporo imunskemu sistemu. Imunogard Krka je prehransko
dopolnilo, ki vsebuje betaglukan, vitamine in minerale. Na voljo je v obliki praška za pripravo napitka. Poleg izdelka
za odrasle ponujamo tudi Imunogard Krka Junior za otroke.
Veterinarski izdelki
Skupina Krka je v letu 2024 prodala za 111,8 milijona EUR veterinarskih izdelkov, kar je 6,9 % več kot v letu 2023. K rasti
prodaje v absolutnem smislu so največ prispevale Ruska federacija, Španija in Poljska.
Na območju Slovenije, srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope ter na večini trgov zahodne Evrope veterinarske izdelke
tržimo prek lastne trženjsko-prodajne mreže, na drugih zahodnoevropskih in čezmorskih trgih pa prek partnerjev.
Tudi v letu 2024 je bila Krkin prodajno vodilni veterinarski izdelek kombinacija milbemicina in prazikvantela (Milprazon*).
Sledili so izdelki s fipronilom (Fypryst*, Fypryst* Combo) in selamektinom (Selehold*).
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
110
Prodaja veterinarskih izdelkov na desetih največjih trgih
Prodaja veterinarskih izdelkov po terapevtskih skupinah v letu 2024
Naši veterinarski izdelki so namenjeni ljubiteljskim in rejnim živalim. Rast dosegamo predvsem z izdelki za ljubiteljske
živali, ki predstavljajo več kot 70 % prodaje.
Milprazon* (milbemicin, prazikvantel) je naš najpomembnejši veterinarski izdelek za ljubiteljske živali in vodilni veterinarski
izdelek po prodaji. Tržimo ga v obliki tablet z okusom Milprazon* in žvečljivih tablet z naravno jetrno aromo Milprazon
Chewable* za pse in mačke. Leta 2024 smo to obliko ponudili še v Ukrajini, Kazahstanu, Armeniji in Severni Makedoniji.
Na nekaterih trgih smo jo ponudili tudi kot veterinarski izdelek brez recepta. Milprazon Chewable* je v letu 2024 predstavljal
že več kot polovico prodaje Milprazona*.
Največji del prodaje Krkinih izdelkov za ljubiteljske živali predstavljajo izdelki v obliki raztopine za kožni nanos (spot-on).
Med njimi je najpomembnejši Fypryst* (fipronil), ki ga tržimo tudi v obliki dermalnega pršila. Dopolnjuje ga kombinacija
0
25
50
75
100
125
150
175
200
0
5
10
15
20
25
30
35
40
Ruska federacija
Združeno kraljestvo
Poljska
Španija
Ukrajina
Nemčija
Francija
Češka
Hrvaška
Slovenija
indeks
prodaja v milijonih EUR
2020 2021 2022 2023 2024 indeks 2024/23
58,5 %
11,9 %
4,5 %
18,2 %
3,7 %
3,2 %
antiparazitiki za ljubiteljske
živali
protimikrobna zdravila
za ljubiteljske živali
ostali izdelki za ljubiteljske
živali
protimikrobna zdravila
za rejne živali
antiparazitiki za rejne živali
ostali izdelki za rejne živali
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
111
Fypryst* Combo (fipronil, S-metopren). Fypryst* je druga najpomembnejša Krkina blagovna znamka veterinarskih
izdelkov. V letu 2024 se je njegova prodaja povečala za več kot 30 % in je največ prispevala k rasti prodaje Krkinih
veterinarskih izdelkov v absolutnem smislu.
V obliki raztopine za kožni nanos je tudi endektocid Selehold* (selamektin), antiparazitik za ljubiteljske živali. Uporablja
se za zdravljenje in preprečevanje okužb z notranjimi in zunanjimi zajedavci. Največ ga prodamo v Ruski federaciji, Ukrajini
in Združenem kraljestvu. V letu 2024 je bil po prodaji tretji najpomembnejši Krkin veterinarski izdelek.
Tudi Ataxxa* (permetrin, imidakloprid) je antiparazitik v obliki raztopine za kožni nanos, namenjena pa je odpravljanju
zunanjih zajedavcev pri psih. V letu 2024 se je njena prodaja povečala za več kot dvakrat, najbolj v Španiji in Ruski
federaciji. Ataxxa* je bila glede na absolutno rast prodaje drugi Krkin veterinarski izdelek.
Med endektocide za ljubiteljske živali, ki so na voljo v obliki raztopine za kožni nanos, spada še Prinocate* (imidakloprid,
moksidektin). Vsebuje dve učinkovini za odpravljanje zunanjih in notranjih zajedavcev pri psih in mačkah. Je naš najnovejši
izdelek v tej obliki, največ pa ga prodamo v Združenem kraljestvu.
Med antiparazitiki za zdravljenje ljubiteljskih živali so izdelki blagovne znamke Dehinel*, ki je po prodaji peta Krkina
veterinarska blagovna znamka. Tržimo tablete Dehinel Plus* (febantel, pirantel, prazikvantel) za manjše pse in Dehinel
Plus* XL za večje. Za pse tržimo še tablete z okusom Dehinel Plus* Flavour, za mačke pa tablete Dehinel* (pirantel,
prazikvantel).
Med protimikrobnimi zdravili za ljubiteljske živali je najpomembnejša antibiotična kombinacija Cladaxxa (amoksicilin,
klavulanska kislina). V obliki žvečljivih tablet v treh jakostih se uporablja za zdravljenje bakterijskih okužb kože, dlesni,
dihal, sečil in črevesja pri psih in mačkah. Prvič smo jo ponudili leta 2022, v letu 2024 je bila tretji Krkin veterinarski izdelek
po prodaji in med vodilnimi glede na absolutno rast prodaje. Prodaja se je v lanskem letu povečala za več kot 70 %.
Leta 2024 smo začeli tržiti novo kombinacijo za zdravljenje ljubiteljskih živali Otomicol (mikonazol, prednizolon,
polimiksin B). Namenjen je zdravljenju vnetja zunanjega sluhovoda pri psih in mačkah ter tudi zdravljenju primarnih in
sekundarnih okužb kože in kožnih priveskov pri psih, mačkah in morskih prašičkih. Ponudili smo ga na sedmih trgih,
v Sloveniji, Združenem kraljestvu, na Poljskem, Portugalskem in drugje.
Med najnovejša Krkina veterinarska zdravila za zdravljenje ljubiteljskih živali spada analgetik Robexera (robenakoksib)
v obliki žvečljivih tablet za pse. Vsebuje nesteroidno protivnetno učinkovino iz skupine koksibov in je namenjen lajšanju
bolečine in zdravljenju vnetij pri kroničnem osteoartritisu ter po operacijah mehkih tkiv. Tržiti smo ga začeli leta 2023,
v letu 2024 smo ga kot prvi generik ponudili tudi v Ruski federaciji in Ukrajini. Glede na rast prodaje v absolutnem smislu
se je Robexera uvrstila med Krkine vodilne veterinarske izdelke. Ljubiteljskim živalim je namenjen tudi analgetik Rycarfa*
(karprofen), ki ga tržimo v obliki tablet in raztopine za injiciranje.
Zdraviliško-turistične storitve
Družba Terme Krka je v letu 2024 ustvarila za 49,4 milijona EUR prihodkov od prodaje, kar je 3,5 % več kot v predhodnem
letu. Kljub obsežnim, pol leta trajajočim obnovitvenim delom je poslovna enota Talaso Strunjan k skupnim prihodkom
prispevala največji, 32-odstotni delež. V vseh poslovnih enotah skupaj smo ustvarili 342.176 nočitev, kar je 2 % več kot
v letu 2023. Delež tujih gostov je znašal 11 %, v primerjavi z letom prej se je povečal za 3 %. Med tujci, ki so najbolj
povpraševali po sprostitvenih programih, so prevladovali italijanski, hrvaški in nemški gostje. Med dejavnostmi je k skupnim
prihodkom največ prispevala zdravstvena dejavnost, in sicer 36 %.
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
112
Izdelki, ki se na posameznih trgih pojavljajo pod različnimi blagovnimi znamkami
Zdravila na recept
Učinkovina
Blagovne znamke
amlodipin
Alneta, Amlobe, Amlodinova, Besyloc, Hipres, Hypress, Tenox
aripiprazol
Arisppa, Aryzalera, Zylaxera
atorvastatin
Astator, Atoridor, Atoris
atorvastatin, amlodipin
Amaloris, Atorcombo, Atordapin
bisoprolol
Niperten, Sobyc, Sobycor, Zonsiloc
bisoprolol, amlodipin
Bisodipin, Niperten Combi, Sobycombi
bizmutov subcitrat
Ulcamed, Ulcavis, Ulkavis
celekoksib
Aclexa, Dilaxa
dabigatran
Dabixom, Danengo, Daxanlo
deksketoprofen
Dekendol, Dekenor, Dexfenia, Dexketia
diklofenak
Naklofen, Naklofen duo
donepezil
Yasnal, Yasnal Q-Tab, Yasnoro, Yradan
duloksetin
Duloxalta, Duloxenta, Dulsevia, Dulvas, Loxentia
enalapril
Corvo, Enap
enalapril, hidroklorotiazid
Corvo HCT, Enap-CO, Enap-H, Enap-HL
enalapril, lerkanidipin
Elernap, Elyrno, Enacanpin
eplerenon
Apleria, Enplerasa, Riolma
escitalopram
Ecytara, Elicea, Elicea Q-Tab, Escitalex
esomeprazol
Emanera, Emozul, Escadra, Esolib, Esozoll, Ezoprole
etorikoksib
Bericox, Etoriax, Etoxib, Myox, Roticox
ezetimib
Ezetad, Ezoleta
galantamin
Galnora, Galsya, Galsya SR
gliklazid
Diacronal MR, Dynacaz MR, Gliclada, Gliclada SR, Glubitor-OD, Gluclazide,
Glyclada
imatinib
Imanivec, Itivas, Meaxin, Neopax
indapamid
Icorvida SR, Rawel SR
irbesartan
Ifirmasta, Irabel
irbesartan, hidroklorotiazid
Co-Irabel, Ifirmacombi, Irbecor
ivabradin
Bixebra, Bravacor, Bravadin, Brivecor, Ivabalan, Valheart
kandesartan
Candecor, Canocord, Karbis
kandesartan, amlodipin
Camdero, Camlocor, Candecam, Kandoset
kandesartan, hidroklorotiazid
Cancombino, Candecor, Canocombi, Karbicombi
karvedilol
Carvetrend, Coryol
kvetiapin
Kventiax, Kventiax Prolong, Kventiax SR, Quentiax, Quentiax SR
lansoprazol
Gastevin, Lancap, Lansoptol, Lanzul, Zoletad
losartan
Lavestra, Lorista
losartan, amlodipin
Alortia, Lortenza, Telorssa, Tenloris
losartan, hidroklorotiazid
Lavestra H, Lavestra HCT, Lorista H, Lorista HD, Lorista HL
memantin
Marixino, Maruxa, Maryzola, Memando, Memaxa, Mentixa
metoprolol
Bloxan, Bloxazoc, Metazero, Metazero XR
mirtazapin
Mirtin, Mirzasna, Mirzaten, Mirzaten Q-Tab, Mirzaten Oro-Tab
naproksen
Analgesin, Analgesin Forte, Nalgesin, Nalgesin Forte, Naprosyn
oksikodon, nalokson
Adolax, Oxycaloxon, Oxynador
olanzapin
Zalasta, Zalasta Q-Tab, Zolrix
olmesartan
Olimestra, Olmecor
olmesartan, amlodipin
Olmeamlo, Olssa, Polaplom
olmesartan, amlodipin, hidroklorotiazid
OlmeAmlo HCT, Olsitri, Polaplom HCT
olmesartan, hidroklorotiazid
Co-Olimestra, Olmecor HCT
omeprazol
Medoome, Ultop
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
113
Zdravila na recept
Učinkovina
Blagovne znamke
perindopril
Perineva, Prenessa, Prenessaneo
perindopril, amlodipin
Amlessa, Amlessa Neo, Amlessini, Aramlessa, Dalnessa, Dalneva,
Peramlonorm, Predalneva, Tonarssa, Tonarssa Neo
perindopril, amlodipin, indapamid
Amlewel, Co-Amlessa, Co-Amlessa Neo, Co-Amlessaneo, CoAramlessa,
Co-Dalnessa, Co-Dalneva, Tonanda, Tonanda Neo
perindopril, amlodipin, rosuvastatin
Rosamera, Roxampex, Roxatenz-amlo
perindopril, indapamid
Comaranil, Co-Perineva, Coprenessa, Co-Prenessa, Co-Prenessa Neo,
Co-Prenessaneo, Prenewel, Prenewel Neo
perindopril, indapamid, rosuvastatin
Roxatenz-inda, Roxiper, Triemma
prasugrel
Eliskardia, Prasillt, Sigrada
pregabalin
Apregia, Pragiola, Pregabador, Pregabio, Rewisca
rabeprazol
Gelbra, Zulbex
ramipril
Ampril, Amprilan
ramipril, amlodipin
Rameam, Ramidipin
ramipril, hidroklorotiazid
Ampril HD, Ampril HL, Amprilan H, Amprilan HD, Amprilan HL, Marilamed
razagilin
Raglysa, Ralago
risperidon
Rorendo, Rorendo Oro-Tab, Torendo, Torendo Q-Tab, Zoxadon
rivaroksaban
Rivarolto, Rivaroxia, Rozarya, Xerdoxo
ropinirol
Ralnea, Ralnea XL, Rolpryna, Rolpryna SR
rosuvastatin
Rosuvador, Roswera, Roxera, Sorvasta
rosuvastatin, ezetimib
Co-Rosuvador, Coroswera, Co-Roswera, Co-Roxera, Rosazimib,
Roswera Combi, Roxera Plus, Sorvasta Plus, Sorvitimb
sertralin
Asentra, Sertrone
simvastatin
Sivales, Vasilip
simvastatin, ezetimib
Ezesimin, Vasitimb, Vasitimib
sitagliptin
Asiglia, Maysiglu, Sitagavia
sitagliptin, metformin
Asigefort, Asiglia Met, Maymetsi, Sitagavia Met
tapentadol
Apeneta, Tapendolor
telmisartan
Telmista, Tolura
telmisartan, amlodipin
Tamloset, Telassmo, Teldipin, Telmista AM
telmisartan, amlodipin, hidroklorotiazid
Telmista Trio, Tolutris, Tolvecamo
telmisartan, hidroklorotiazid
Telmista H, Telmista HD, Toluco, Tolucombi
teriflunomid
Aregalu, Teriflago
tramadol, paracetamol
Doreta, Doreta Prolong, Doreta SR, Dytracet, Ramlepsa, Tramabian
valsartan
Valsacor, Valsareta, Valsarfast
valsartan, amlodipin
Valodip, Vamloset, Wamlox
valsartan, amlodipin, hidroklorotiazid
Co-Valodip, Co-Vamloset, Valsam, Valsamtrio, Valtricom
valsartan, hidroklorotiazid
Co-Valsacor, Co-Valsareta, Valsacombi, Valsacor H, Valsacor HD,
Valsaden
valsartan, indapamid
Vabincor, Vabinxo, Valomindo, Vamipino
valsartan, rosuvastatin
Ravalsyo, Valarox
venlafaksin
Alventa, Olwexya, Venlafex XL
vildagliptin
Glypvilo, Vildabetes
vildagliptin, metformin
Glypvilo Met, Vildakombi, Vimetso
ziprazidon
Ypsila, Zipsilan, Zypsila, Zypsilan
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
114
Izdelki brez recepta
Učinkovina
Blagovne znamke
benzidamin, cetilpiridinijev klorid
Septabene, Septafar, Septo, Septolete duo, Septolete extra,
Septolete Junior, Septolete omni, Septolete total, Septolete ultra
esomeprazol
Emanera, Emozul Control, Esozoll
izvleček bršljana
Herbion bršljanov sirup, Herbihelix
izvleček ginka
Bilobil, Gingonin
izvleček islandskega lišaja
Herbion islandski lišaj, Herbisland
ksilometazolin, dekspantenol
Septanasal, Septanazal
magnezij
Magnesol, Magnezij Krka 300, Magnezij Krka 400, Magnezij Krka Direkt
naproksen
Analgesin, Ilgesin, Naldorex, Nalgedol, Nalgesin Mini, Nalgesin Relief,
Nalgesin S
pantoprazol
Nolpaza control, Sedipanto
Veterinarski izdelki
Učinkovina
Blagovne znamke
enrofloksacin
Enrox, Enroxal, Enroxil
febantel, pirantelijev embonat, prazikvantel
Anthelmin Plus, Dehinel Plus, Wormscreen
fipronil
Amflee, Fleaaway, Fyp, Fyperix, Fypryst
fipronil, S-metopren
Amflee Combo, Fleascreen combo, Fyperix Combo, Fypryst Combo,
Vetbox Combo
imidakloprid, moksidektin
Imoxicate, Prinocate
karprofen
Karprovet, Rycarfa
marbofloksacin, klotrimazol, deksametazonacetat
Otox, Otoxolan
milbemicin oksim, prazikvantel
Milpra Plus, Milprazin, Milprazon, Milprazon Chewable, Milprazon Plus,
Milquantel
permetrin, imidakloprid
Ataxa, Ataxxa
pirantelijev embonat, prazikvantel
Anthelmin, Dehinel, Wormscreen
selamektin
Selafort, Selehold
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
115
Razvoj in raziskave
Krka v raziskave in razvoj vlaga približno 10 % vrednosti letne prodaje, zato lahko povečujemo svojo učinkovitost,
podpiramo inovacije in se hitreje odzivamo na potrebe bolnikov. Konkurenčnost ponudbe zagotavljamo z razvojno
strategijo, ki temelji na vertikalni integraciji in povezovanju znanja s področij razvoja in proizvodnje farmacevtskih izdelkov.
Obvladovanje celotnega procesa nam omogoča pravočasno uvajanje kakovostnih, varnih in učinkovitih zdravil na več kot
70 trgov.
Ob koncu leta 2024 je bilo v naši ponudbi 1000 izdelkov v različnih farmacevtskih oblikah in jakostih. V različnih razvojnih
fazah je bilo okoli 170 projektov, s katerimi bomo v naslednjih letih dopolnili ponudbo izdelkov v ključnih terapevtskih
skupinah, kot so zdravila za zdravljenje visokega krvnega tlaka, sladkorne bolezni, bolezni krvi in krvotvornih organov ter
rakavih obolenj. S tem bomo prispevali k široki dostopnosti sodobnih zdravil, kar je eden najpomembnejših ciljev
trajnostnega razvoja Združenih narodov (Sustainable Development Goals, SDG).
S projektnim pristopom in nenehnim vlaganjem v razvoj uresničujemo svojo razvojno strategijo in vzdržujemo najvišjo
kakovost izdelkov v njihovem celotnem življenjskem ciklu in v skladu z zahtevami vseh trgov, na katerih smo prisotni.
Na podlagi dobrega poznavanja regionalne in lokalne zakonodaje že v najzgodnejših fazah razvoja predvidimo ciljne
lastnosti izdelka za posamezni trg ter prilagodimo razvojno delo in zahtevane raziskave. Tako lahko kot
družbenoodgovorno podjetje na vseh svojih trgih, tudi v državah oziroma regijah s srednjimi in nizkimi prihodki, bolnikom
omogočimo dostop do sodobnih zdravil v najkrajšem možnem času. V državah s srednjimi in nizkimi prihodki med drugim
tržimo v kot 50 zdravil s seznama nujno potrebnih zdravil Svetovne zdravstvene organizacije (WHO Model list of
essential medicines, 2023).
V razvojno delo vključujemo najnovejše trende in znanstvene dosežke na različnih strokovnih področjih, kar nam omogoča
hitro in ustrezno odzivanje na razvojne izzive in potrebe bolnikov. Uvajamo nove in izboljšane razvojne pristope ter
sodelujemo z zunanjimi partnerji. Posebno pozornost namenjamo sodelovanju z izobraževalnimi in
znanstvenoraziskovalnimi ustanovami, s čimer spodbujamo izmenjavo znanja med akademskim okoljem in
gospodarstvom, razvoj zaposlenih in inovacije ter tako prispevamo k razvoju in dvigu kakovosti na obeh področjih.
Kot odgovorno farmacevtsko podjetje zagotavljamo, da naši izdelki in tehnologije temeljijo na rezultatih vrhunskega
strokovnega in znanstvenega dela. Zato pri vzpostavljanju standardov kakovosti zdravilnih učinkovin v evropskem in
globalnem prostoru dejavno sodelujemo tudi z Evropskim direktoratom za kakovost zdravil in zdravstvenega varstva
(European Directorate for Quality of Medicines and Healthcare, EDQM). Nekatere Krkine učinkovine so certificirane kot
evropski referenčni standardi, analizne metode pa vključene v monografije ključnih učinkovin.
Novi izdelki so podprti z raziskavami, ki dokazujejo njihovo varnost in učinkovitost. Vsa klinična preskušanja izvajamo
v skladu z veljavnimi zakonskimi predpisi, smernicami dobrih praks, Helsinško deklaracijo in Uredbo (EU) 2016/679
o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov. To zagotavlja varnost udeležencev, transparentnost, etičnost in
visoko kakovost raziskav, kar potrjujejo tudi regulativni in inšpekcijski organi. Naše vodilo je, da je kakovost v izdelek
vgrajena že med razvojem, zato skladnost vseh razvojnih aktivnosti zagotavljamo z vpeljanimi sistemi kakovosti, ki jih
stalno posodabljamo in nadgrajujemo.
Z mislijo na okolje iščemo enostavne in energijsko učinkovite tehnološke rešitve, ki prispevajo k dostopni ceni novih
izdelkov. Razvoj poteka v skladu z našo okoljsko politiko in standardom ISO 14001. Skrbimo, da tehnološki postopki
minimalno vplivajo na okolje, da zmanjšujemo ogljični odtis, porabo vode in količino organskih topil, s čimer se približujemo
ciljem krožnega gospodarstva.
Veliko vlagamo tudi v podatkovno znanost in tehnologijo. Tako smo v letu 2024 nadaljevali digitalizacijo zajema in obdelave
podatkov na razvojno-raziskovalnem področju ter uvajanje enotnega informacijskega sistema za upravljanje laboratorijskih
procesov. Na vseh področjih razvoja nadaljujemo raziskave in uvajanje sodobnih rešitev, na primer modeliranja in
simulacij. Še naprej poteka tudi projekt robotizacije procesov v analiznih laboratorijih, s čimer pospešujemo izvedbo in
zmanjšujemo možnost napak.
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
* Z zvezdico označeni izdelki se na posameznih trgih pojavljajo pod različnimi izdelčnimi blagovnimi znamkami ali pod korporativno blagovno znamko.
116
Naša zdravila so zasnovana z mislijo na bolnike, ki jim želimo izboljšati zdravje in kakovost življenja. Razvijamo
kompleksne izdelke v inovativnih farmacevtskih oblikah in z dodano vrednostjo, med katerimi izpostavljamo predvsem
kombinirana zdravila. Ta vsebujejo dve ali več zdravilnih učinkovin, s čimer bolnikom omogočimo dvojno ali trojno
zdravljenje z enim samim zdravilom. V ponudbi imamo 150 kombiniranih zdravil, predstavljajo pa tudi velik del naših
razvojnih projektov. Razvijamo generične in tudi inovativne kombinacije z že uveljavljenimi učinkovinami. Prednost
kombiniranih zdravil je tudi manjši vpliv na okolje, saj za njihovo proizvodnjo porabimo manj pomožnih snovi, ovojnine in
energije kot za proizvodnjo tablet z eno samo učinkovino. Po drugi strani pa je treba pri njih uporabiti najsodobnejše
tehnološke rešitve v proizvodnem merilu in kompleksne metode vrednotenja, vključno s kliničnimi preskušanji.
Na področju kompleksnih izdelkov s peptidi smo tudi v letu 2024 vlagali v znanje in laboratorijsko opremo za razvojno
fizikalno-kemijsko analitiko in celične teste, kar nam je omogočilo razvoj lastnih analiznih metod in drugo razvojno delo na
tem področju. Znanje in kompetence smo nadgradili s sodelovanjem z različnimi partnerji pri prenosu postopkov priprave
kompleksnih izdelkov v industrijsko merilo in razvoju ortogonalnih analiznih metod. Na strokovnem posvetu z regulativnimi
oblastmi smo potrdili razvojne pristope za pripravo registracijske dokumentacije kompleksnih izdelkov.
Obsežne razvojne študije na uveljavljenih izdelkih in ustrezno prilagajanje razvojnih dejavnosti, povezovanje razvojnih in
proizvodnih aktivnosti ter poznavanje regulativnih in tržnih zakonitosti nam še naprej omogočajo vstopanje na kitajski trg,
kjer smo v letu 2024 registrirali sedem novih izdelkov.
Dosežki Krkinih raziskovalcev so bili opaženi tudi v letu 2024. Na državni ravni smo prejeli dve priznanji Gospodarske
zbornice Slovenije za inovaciji s področja sinteze učinkovin in razvoja končnih farmacevtskih oblik, in sicer zlato priznanje
za inovacijo z naslovom Bolečina omejuje, znanje rešuje: inovativne rešitve za obvladovanje hude kronične bolečine ter
srebrno priznanje za inovacijo z naslovom Od laboratorija do bolnika: z inovacijami do Krkinega zdravila z dabigatranom.
Zaščita lastnega znanja in področje industrijske lastnine
V letu 2024 smo vložili devet patentnih prijav za nove tehnološke rešitve, za katere smo ocenili, da so inovativne
v globalnem merilu. Na osnovi tako imenovanih prioritetnih prijav iz leta 2023 smo vložili sedem mednarodnih in dve
evropski prijavi. V različnih državah so nam podelili štiri patente. Skupno so Krkine tehnološke rešitve zaščitene z več kot
200 veljavnimi patenti.
V Sloveniji smo vložili 134 prijav Krkinih blagovnih znamk. Vložili smo tudi 75 mednarodnih in 34 nacionalnih prijav
blagovnih znamk. Skupno imamo v različnih državah registrirane blagovne znamke za 1100 različnih znakov.
Novi izdelki in registracije v skupini Krka
V letu 2024 smo Krkino ponudbo povečali z 22 novimi izdelki, in sicer z 18 izdelki iz skupine zdravil na recept, tremi izdelki
s področja samozdravljenja in prehranskih dopolnil ter enim veterinarskim zdravilom.
Končali smo več kot 1000 registracijskih postopkov za nove in že uveljavljene izdelke ter prejeli regulativne potrditve
za več kot 24.000 variacij, da bi tako lahko zagotavljali čim bolj nemoteno oskrbo trgov.
Zdravila na recept
V letu 2024 smo končali registracijske postopke za 18 novih izdelkov ter pridobili dodatna dovoljenja za promet za že
uveljavljene izdelke na dodatnih trgih.
Iz skupine zdravil za zdravljenje srca in žilja smo pridobili registracije za štiri nova kombinirana zdravila. Kanpiduo*
(kandesartan, indapamid) v obliki tablet je na evropskem trgu edino zdravilo s sodobnim antagonistom receptorjev
za angiotenzin II kandesartanom in diuretikom indapamidom. Jemlje se enkrat na dan in omogoča stalen nadzor krvnega
tlaka pri bolnikih, ki so že bili zdravljeni s kandesartanom in indapamidom. Končali smo postopek registracije za zdravilo
Valomindo* (valsartan, indapamid) v obliki tablet s prirejenim sproščanjem v novi jakosti po 80 mg/1,5 mg, namenjeno
bolnikom z visokim krvnim tlakom, ter za zdravilo Co-Atoris* (atorvastatin, ezetimib) v obliki filmsko obloženih tablet, ki se
uporablja za zdravljenje zahtevnih oblik hiperlipidemije ter preprečevanje srčno-žilnih dogodkov pri bolnikih s koronarno
boleznijo srca ali akutnim koronarnim sindromom. Po decentraliziranem postopku smo registrirali kombinirano zdravilo
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
* Z zvezdico označeni izdelki se na posameznih trgih pojavljajo pod različnimi izdelčnimi blagovnimi znamkami ali pod korporativno blagovno znamko.
117
Co-Amlessa Neo* (argininijev perindoprilat, amlodipin, indapamid) v obliki tablet. Z novo obliko učinkovine omogočamo
prilagajanje potrebam bolnikov na posameznih trgih.
Kot prvi generik smo po decentraliziranem postopku registrirali antitrombotik Delianda (edoksaban) v obliki filmsko
obloženih tablet. Edoksaban spada med sodobne antitrombotike. Med njegovimi prednostmi sta tudi manjše tveganje
za nastanek krvavitev in jemanje enkrat na dan, kar zagotavlja dobro sodelovanje bolnikov pri zdravljenju.
Iz skupine zdravil za zdravljenje bolezni osrednjega živčevja smo registrirali sodobno zdravilo Varesta (vortioksetin)
v obliki filmsko obloženih tablet, ki se uporablja za zdravljenje depresije pri odraslih. Vortioksetin med antidepresivi izstopa
po mehanizmu delovanja, saj deluje na več receptorjev hkrati, zato je zdravilo izbire za bolnike z zahtevnejšimi oblikami
bolezni.
Pridobili smo registracijo za Apremilast Krka (apremilast) v obliki filmsko obloženih tablet, ki omogoča varno in učinkovito
sistemsko zdravljenje napredovale zmerne do hude kronične psoriaze v plakih. Uporablja se tudi za zdravljenje aktivnega
psoriatričnega artritisa in razjed v ustih, ki jih povzroča Behcetova bolezen.
Registrirali smo Eltrombopag Krka (eltrombopag) v obliki filmsko obloženih tablet. Uporablja se za zdravljenje različnih
oblik trombocitopenije in hude aplastične anemije.
Po centraliziranem postopku smo registrirali onkološko zdravilo Pomalidomide Krka (pomalidomid) v obliki trdih kapsul.
Uporablja se kot del zdravljenja bolnikov z napredovalim diseminiranim plazmocitomom, saj zmanjša znake in simptome
bolezni ter upočasni njeno napredovanje.
Razvili in registrirali smo Vitamin D3 Krka (holekalciferol) v novi jakosti po 30.000 i.e. v obliki tablet, ki se uporablja
za preprečevanje in zdravljenje pomanjkanja vitamina D in je lahko tudi del zdravljenja bolnikov z osteoporozo. Nova jakost
omogoča še boljše prilagajanje potrebam bolnikov. Smo eden redkih proizvajalcev, ki imajo za izdelke z vitaminom D
pridobljeno dovoljenje za promet, torej status zdravila.
Registrirali smo inovativno kombinirano zdravilo Nalgesin duo (naproksen, paracetamol) v obliki filmsko obloženih tablet,
ki je namenjeno lajšanju blage do zmerne bolečine. Gre za prvo registracijo te kombinacije učinkovin na ruskem trgu.
Podprli smo jo tudi z lastno klinično študijo.
Pridobili smo registracije za več novih izdelkov na Kitajskem. Iz skupine zdravil za zdravljenje bolezni srca in žilja smo
registrirali novo kombinirano zdravilo z valsartanom in amlodipinom v obliki filmsko obloženih tablet, ki se uporablja
za zdravljenje napredovale hipertenzije, ter kombinirano zdravilo z atorvastatinom in amlodipinom v obliki filmsko
obloženih tablet, ki omogoča sočasno zdravljenje hipertenzije in hiperlipidemije. Pridobili smo tudi dovoljenje za promet za
zdravilo z bisoprololom v obliki filmsko obloženih tablet, ki je eno od temeljnih zdravil za zdravljenje številnih bolezni srca
in žilja, kot so visok krvni tlak, koronarna bolezen in srčno popuščanje. Pridobili smo tudi nove registracije za tri kombinirane
izdelke, ki vsebujejo hidroklorotiazid in sodobne antagoniste receptorjev za angiotenzin II, in sicer za zdravilo z losartanom
in hidroklorotiazidom, zdravilo z valsartanom in hidroklorotiazidom ter zdravilo z olmesartanom in
hidroklorotiazidom, vsi so v obliki filmsko obloženih tablet. Iz skupine zdravil za zdravljenje bolezni osrednjega živčevja
smo registrirali zdravilo z aripiprazolom v obliki tablet. Gre za atipični antipsihotik, ki ima manj neželenih učinkov kot
druga zdravila iz te skupine.
Tudi v letu 2024 smo na dodatnih trgih pridobili nove registracije za že uveljavljene izdelke. Med njimi na trgih Evropske
unije izpostavljamo kombinirano zdravilo Tolurindo* (telmisartan, indapamid) v obliki tablet s prirejenim sproščanjem.
Namenjeno je bolnikom z visokim krvnim tlakom, ki obe učinkovini že jemljejo v ločenih tabletah. Jemlje se enkrat na dan,
kar je pomembno predvsem za bolnike s pridruženimi obolenji, ki jemljejo več zdravil.
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
118
V državah vzhodne Evrope smo pridobili dodatne registracije iz skupine zdravil za zdravljenje bolezni srca in žilja ter
sladkorne bolezni. Med drugim smo na več trgih pridobili registracije za kombinirano zdravilo Co-Roswera/Roxera plus
(rosuvastatin, ezetimib) v obliki filmsko obloženih tablet, ki se uporablja za zdravljenje hiperlipidemije. V letu 2024 smo
uspešno končali večino registracijskih postopkov za nadgradnjo dokumentacije v skladu z zakonodajo Evrazijske
ekonomske unije v Ruski federaciji. To nam omogoča nadaljnje trženje izdelkov na ruskem trgu in odpira možnosti
za širitev registracij na druge trge v Evrazijski ekonomski uniji.
V državah jugovzhodne Evrope smo registrirali sodobno zdravilo za zdravljenje sladkorne bolezni Dagrafors
(dapagliflozin) v obliki filmsko obloženih tablet. Prav tako smo pridobili registracije za več zdravil za bolezni srca in žilja,
med katerimi izpostavljamo kombinirano zdravilo Valomindo (valsartan, indapamid) v obliki tablet s prirejenim
sproščanjem ter sodobno zdravilo iz skupine antikoagulantov Aboxoma (apiksaban) v obliki filmsko obloženih tablet.
Na čezmorskih tržiščih smo v letu 2024 končali več kot 90 registracijskih postopkov za zdravila iz različnih terapevtskih
skupin, največ za zdravljenje bolezni srca in žilja.
Izdelki brez recepta
V letu 2024 smo ponudbo izdelkov s področja samozdravljenja in prehranskih dopolnil povečali s tremi novimi izdelki.
Herbion pastile z islandskim lišajem vsebujejo suhi ekstrakt islandskega lišaja in so namenjene lajšanju draženja
sluznice žrela in ust ter s tem povezanega suhega kašlja pri odraslih in mladostnikih, starih 12 let in več.
Ponudbo prehranskih dopolnil smo povečali z novima izdelkoma. Vsebujeta betaglukan z izbrano kombinacijo vitaminov
in mineralov, ki podpirajo imunski sistem. Imunogard Krka junior, prašek za pripravo napitka z okusom po jagodi, vsebuje
betaglukan, vitamine A, C in D ter cink, namenjen pa je otrokom, starejšim od 3 let. Imunogard Krka, prašek za pripravo
napitka z okusom po limoni, pa vsebuje betaglukan, vitamine C, A, D, B
6
, B
9
in B
12
ter minerale cink, selen in mangan, in
je namenjen odraslim in mladostnikom, starejšim od 14 let.
Na dodatnih trgih smo registrirali več uveljavljenih izdelkov, med njimi Septolete total (benzidamin, cetilpiridinijev klorid)
v obliki pastil, Septanazal (ksilometazolin, dekspantenol) v obliki nosnega pršila in zdravilo Nolpaza control (pantoprazol)
v obliki gastrorezistentnih tablet. Pridobili smo dodatno registracijo za zdravilo Emanera kontrol (esomeprazol) v obliki
gastrorezistentnih kapsul ter prvo registracijo za tablete Vitamin D3 Krka (holekalciferol) v jakosti po 7000 i.e., ki omogoča
izdajo brez recepta.
Veterinarski izdelki
Z novimi izdelki na različnih terapevtskih področjih povečujemo možnosti zdravljenja ljubiteljskih živali. Pridobili smo
registracijo za kombinirano zdravilo Otomicol/Otosur (mikonazolijev nitrat, prednizolonacetat, polimiksinijev B sulfat)
v obliki kapljic za uho in dermalne suspenzije. Namenjeno je zdravljenju primarnih in sekundarnih okužb kože in kožnih
priveskov psov, mačk in morskih prašičkov ter vnetij zunanjega sluhovoda psov in mačk.
Na dodatnih trgih smo pridobili registracije za uveljavljene izdelke. Zdravilo Robexera (robenakoksib) v obliki žvečljivih
tablet je namenjeno lajšanju bolečine in zdravljenju vnetij pri kroničnem osteoartritisu ter lajšanju bolečine in zmanjšanju
vnetij po kirurških posegih na mehkih tkivih pri psih. Milprazon Chewable (milbemicin oksim, prazikvantel) v obliki
palatabilnih žvečljivih tablet za pse in Milprazon Chewable (milbemicin oksim, prazikvantel) v obliki žvečljivih tablet
za mačke sta namenjena zdravljenju in preprečevanju okužb z notranjimi zajedavci. Kombinirano zdravilo Dehinel Plus
Flavour (febantel, prazikvantel, pirantel) v obliki tablet z okusom se uporablja za zdravljenje okužb z notranjimi zajedavci
pri psih, kombinirano zdravilo Ataxxa (imidakloprid, permetrin) v obliki raztopine za kožni nanos pa za zdravljenje in
preprečevanje okužb z zunanjimi zajedavci pri psih. Pridobili smo tudi registracije za kombinirano zdravilo Prinocate
(imidakloprid, moksidektin) v obliki raztopine za kožni nanos, ki se uporablja za zdravljenje in preprečevanje okužb
z notranjimi in zunanjimi zajedavci pri psih in mačkah. Cladaxxa (amoksicilin, klavulanska kislina) v obliki tablet je
namenjena zdravljenju bakterijskih okužb pri psih in mačkah, Otoxolan (marbofloksacin, klotrimazol, deksametazon)
v obliki kapljic za uho pa zdravljenju vnetja zunanjega sluhovoda pri psih. Pridobili smo tudi registracijo za Tuloxxin
(tulatromicin) v obliki raztopine za injiciranje za zdravljenje bakterijskih okužb pri govedu in prašičih.
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
119
Zdraviliško-turistične storitve
V poslovni enoti Talaso Strunjan je bila v letu 2024 končana obnova tretjega nadstropja hotela Svoboda, hotelske kuhinje
z restavracijo in recepcije. S tem uresničujemo strategijo postopnih in sistematičnih izboljšav v svoji ponudbi. Začela se je
tudi pospešena priprava projektov za celovito obnovo hotela Vital v Termah Dolenjske Toplice. Poleg tega nameravamo
prenoviti in popestriti ponudbo velneških storitev.
Proizvodnja in oskrbna veriga
Ključni cilj proizvodnje in oskrbne verige je pravočasno in stroškovno učinkovito zagotavljanje zadostnih količin kakovostnih
izdelkov v skladu s potrebami trgov. To nam uspeva zaradi hitre odzivnosti naših procesov na spreminjajoče se zahteve
trgov, nenehnega izboljševanja procesov, s čimer skrajšujemo pretočne čase v celotni oskrbni verigi, ter integracije
oskrbnih procesov v vseh odvisnih družbah skupine Krka in na drugih partnerskih proizvodnih mestih.
Z intenzivnim uvajanjem naprednih tehnoloških procesov v proizvodnjo učinkovin in končnih izdelkov sledimo zahtevam
za proizvodnjo novih izdelkov in zakonodaji s tega področja. Povečujemo proizvodne zmogljivosti in izboljšujemo
stroškovno učinkovitost procesov v Sloveniji in v odvisnih družbah. Z obvladovanjem vseh faz življenjskega cikla izdelkov
se lažje in učinkoviteje prilagajamo vse zahtevnejšim razmeram na trgih.
Uspešno povezujemo razvoj in raziskave ter proizvodnjo učinkovin in zdravil ter s tem vplivamo na hitrejši in uspešnejši
prenos novih izdelkov iz razvoja v redno proizvodnjo. V letu 2024 smo pospešili reševanje tehnoloških problemov,
optimizirali tehnološke procese in uvedli številne alternativne vire materialov, s tem pa omogočili nemoteno proizvodnjo in
zagotovili dolgoročno količinsko rast.
Načrtovanje
Z nenehnimi procesnimi izboljšavami smo občutno skrajšali povprečni čas od naročila do dobave kupcu ter tako povečali
svojo odzivnost in fleksibilnost procesov v oskrbni verigi. Nadaljevali smo optimizacijo zalog surovin in končnih izdelkov.
Ob optimalni uporabi razpoložljivih virov v obvladujoči družbi in odvisnih družbah ter v sodelovanju s pogodbenimi partnerji
smo v letu 2024 proizvedli in zapakirali 18,9 milijarde izdelkov, kar je 12 % več kot v letu 2023. Tako smo sledili
dolgoletnemu trendu in strateškemu cilju rasti količin. Realizacija proizvodnje izdelkov je sledila načrtovanim potrebam
trgov.
Proizvodnja končnih izdelkov
16,5
16,2
16,8
16,9
18,9
0
2
4
6
8
10
12
14
16
18
20
2020 2021 2022 2023 2024
v milijardah kosov
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
120
Povečevanje števila izdelkov in proizvodnih mest, spreminjanje zahtev trgov, zahteve po embalaži v lokalnih jezikih in
druge zahteve se kažejo v naraščajočem številu končnih izdelkov in polizdelkov. Z dobrim načrtovanjem in učinkovito
proizvodnjo uspešno zadovoljujemo različne zahteve kupcev.
Nenehno izboljšujemo poregistracijske postopke za pripravo embalažnega materiala in tehnološke dokumentacije
za proizvodnjo v Sloveniji, v naših odvisnih družbah v tujini in pri partnerskih proizvajalcih, da bi tako zagotovili pravočasno
realizacijo in odziv na prodajne potrebe.
Prav tako stalno izboljšujemo informacijsko podporo za vodenje, spremljanje in nadziranje procesov, standardizacijo
proizvodnih procesov ter optimizacijo sistema proizvodne dokumentacije in procesnih kontrol. V letu 2024 smo tudi širili
uporabo elektronske proizvodne dokumentacije in zviševali stopnjo digitalizacije procesov.
Nabavni proces
Za svoje izdelke uporabljamo surovine, ki jih proizvajamo sami, kupujemo pa jih tudi na trgu. Kljub še vedno nestabilnim
razmeram, pomanjkanju vhodnih materialov, zmanjšanju proizvodnih zmogljivosti pri partnerjih zaradi energetske draginje
in oteženemu transportu smo zagotovili zadostno količino surovin za nemoteno proizvodnjo končnih izdelkov. Povečali
smo transparentnost nabavnega procesa surovin in embalaže ter nadgradili sistem obvladovanja nabavnih pogodb in
usklajevanja specifikacij surovin z dobavitelji.
Uspešno smo obvladovali raven cen na nabavnem trgu surovin. Še naprej smo uvajali kakovostno enakovredne in
cenovno sprejemljivejše alternativne vire učinkovin, pomožnih snovi in embalaže. S tem smo zmanjševali tveganje zaradi
spremenljivih razmer, ki vplivajo na dobavo.
Povečali smo integracijo odvisnih družb in optimizirali nabavne procese. Izboljšali smo tudi partnerske odnose
z dobavitelji. Razmere v Ruski federaciji in Ukrajini niso pomembneje vplivale na dobavne verige skupine Krka ter
nemoteno oskrbo proizvodnih enot v obvladujoči družbi Krka in odvisnih družbah.
Dobavitelje in izvajalce v nabavnih in transportnih pogodbah zavezujemo k delovanju v skladu z njihovo lokalno in
mednarodno zakonodajo. V letu 2024 smo sodelovali s 161 dobavitelji z veljavnim standardom ISO 45001 in
s 337 dobavitelji z veljavnim standardom ISO 14001. Dobavitelje tudi redno presojamo. Na leto izvedemo približno
150 presoj.
Proizvodnja učinkovin
Velika dodana vrednost je visoka stopnja vertikalne integracije v proizvodnem procesu. To pomeni, da velik delež
učinkovin, ki jih vgrajujemo v končne izdelke, proizvedemo in tehnološko nadzorujemo sami na različnih proizvodnih mestih
v Sloveniji in tujini. Tako v ključnem segmentu oskrbne verige zmanjšujemo odvisnost od zunanjih dobaviteljev.
Cenovno učinkovitost proizvodnje ključnih intermediatov in surovin izboljšujemo z optimizacijo procesov na vseh
proizvodnih mestih. S prenosom dodatnih tehnologij (izdelkov) smo povečali zmogljivosti Sinteze 1 v Krškem in bistveno
povečali zmogljivosti za proizvodnjo učinkovin za vertikalno integrirane izdelke. Načrtujemo še dodatno povečanje
zmogljivosti. Nadaljevali smo intenzivno proizvodnjo učinkovin in intermediatov v lastnih obratih v Novem mestu in Krškem.
V letu 2024 smo proizvodne načrte uspešno realizirali.
Proizvodnja farmacevtskih izdelkov
V proizvodnjo farmacevtskih izdelkov vgrajujemo dodatno visokozmogljivostno opremo in vpeljujemo sodobne
visokotehnološke rešitve.
Z nadgradnjami in obnovami zagotavljamo ustrezno učinkovitost proizvodnih procesov in omogočamo višjo stopnjo
digitalizacije ter vpeljujemo elektronsko proizvodno dokumentacijo, povezano z avtomatizacijo in brezpapirnim
poslovanjem. K učinkovitosti proizvodnje so pomembno prispevale tudi optimizacije. Tako smo omogočili opazno rast
v tistih segmentih izdelkov, kjer se je povpraševanje na trgu zelo povečalo.
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
121
Uspešno smo nadaljevali proizvodnjo v proizvodnih obratih v tujini. S tem smo utrjevali položaj lokalnega proizvajalca in
zagotavljali vse potrebne izdelke za ključne trge, na katerih ti predstavljajo pomembno prednost za odjemalce.
Da bi se še hitreje odzivali na vse večje količinske potrebe po svojih izdelkih ter dosegali večjo internacionalizacijo in
zmanjševali tveganje v proizvodnem procesu, smo nadaljevali aktivnosti, povezane s prenosom proizvodnih tehnologij
k partnerjem in s širitvijo mreže partnerskih proizvajalcev izdelkov. V letu 2024 smo precej povečali število tehnoloških
prenosov izdelkov v fazi proizvodnje polizdelkov in tudi v fazi pakiranja ter prav tako njihovo količinsko proizvodnjo. S tem
smo zagotavljali stabilno rast proizvodnje in dolgoročno oskrbo trgov s svojimi izdelki.
Za omogočanje kontinuiranega izobraževanja in zagotavljanje kakovosti dela smo v proizvodnji zdravil nadgradili center
za praktično usposabljanje za delo z opremo v vseh ključnih proizvodnih in tehnoloških procesih. Usposabljanje temelji na
izkušnjah in znanju mentorjev, ki so izbrani med našimi najboljšimi zaposlenimi, ter na sodobnih metodah prenosa znanja.
Skladiščenje in transport
Z optimizacijo procesov, uvedbo novih možnosti v računalniških sistemih in optimizacijo zalog v sodelovanju z drugimi
organizacijskimi enotami smo izboljšali izkoriščenost skladiščnih zmogljivosti. Uspešno smo uporabljali novo
večnamensko skladišče.
Pri distribuciji izdelkov smo povečali uporabo ekološko ustreznih tovornih vozil in zmanjšali povprečno porabo goriva.
Za prevoz izdelkov uspešno uporabljamo svoj prvi težji električni tovornjak. Povečali smo uporabo ladijskega prevoza,
ki ustreza temperaturnim zahtevam. Tudi v letu 2024 smo zaradi zaostrenih razmer poiskali nove možnosti in uspešno
opravili cestne prevoze, ki so alternativa ustaljenim transportnim potem. Ob povečanem obsegu prodaje smo učinkovito
zagotovili vse potrebne oblike prevoza.
Na področju carinjenja imamo status pooblaščenega gospodarskega subjekta (authorised economic operator, AEO).
To nam omogoča hitrejši pretok blaga in lažje pridobivanje dovoljenj za poenostavljene carinske postopke.
Odgovornost do dobaviteljev
Naši dolgoročni odnosi s poslovnimi partnerji in dobavitelji (dobavitelji opreme, surovin in osnovnih materialov,
pogodbenimi izvajalci, partnerji) temeljijo na spoštovanju, zaupanju, iskrenosti, poštenosti in pravičnosti.
V vseh fazah nabavnega procesa so zaposleni zavezani postopkom, ki so opredeljeni s Krkinimi smernicami,
mednarodnimi sporazumi in lokalnimi predpisi. V nabavnih aktivnostih (od opredeljevanja uporabnikovih potreb, izvajanja
razpisov, izbire dobaviteljev in sklepanja pogodb do naročila) imamo natančno opredeljene vloge in odgovornosti.
V skladu s Krkinimi dolgoročnimi cilji, trajnostno usmeritvijo in temeljnimi usmeritvami so pri izbiri potencialnih dobaviteljev
odločilni naslednji dejavniki:
poznavanje in spoštovanje zahtev standardov in zakonodaje,
reference pri podobnih projektih drugih naročnikov,
razvojna sposobnost in tehnična opremljenost,
število in usposobljenost ključnega osebja,
finančna stabilnost in odnos do poddobaviteljev/podizvajalcev,
izkušnje pri izvajanju aktivnosti v Krki.
Presojo dobaviteljev opravljamo na podlagi določil standardov kakovosti in Krkinih smernic. Upoštevamo kakovost,
odzivnost, rok dobave, zanesljivost, ceno, skladnost z regulativnimi predpisi in Krkinimi smernicami ter družbenoodgovorno
naravnanost dobavitelja. V letu 2024 smo nadaljevali presojo in ocenjevanje nekaterih ključnih dobaviteljev po trajnostnih
merilih. Izvajamo aktivnosti za vzpostavitev ustreznega procesa skrbnega pregleda. V prihodnjem obdobju ga bomo
v skladu z mednarodnimi smernicami in evropsko zakonodajo še nadgrajevali.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
122
Politiko in prakso vključevanja lokalnih dobaviteljev in izvajalcev del uveljavljamo takrat, kadar so poleg primerne cene
bistveni tudi hiter odziv, fleksibilnost in pogosta ali celo stalna vključenost v investicijske in servisne procese. V letu 2024
je bil delež v Sloveniji nabavljenega blaga in storitev 13 % celotne nabave družbe Krka.
Vlaganja in naložbe
V skupini Krka smo v letu 2024 za naložbe namenili 117,0 milijonov EUR, od tega 87,8 milijona EUR v obvladujoči družbi
in 29,2 milijona EUR v odvisnih družbah. Vlagali smo predvsem v povečanje in tehnološko posodobitev proizvodnje in
razvoja, v zagotavljanje kakovosti in lastne proizvodno-distribucijske centre po svetu.
V Krki dajemo velik poudarek vrednotam trajnostnega razvoja, zato pri vseh naložbenih projektih upoštevamo okoljske
standarde ter posredne in neposredne vplive na okolje. Izbrana oprema ustreza najboljši razpoložljivi tehnologiji za varstvo
okolja in energetsko učinkovitost, hkrati pa zagotavlja varno in učinkovito delovanje.
Naložbe skupine Krka v obdobju 2019–2024
V Sloveniji in tujini so potekale številne naložbe v novo proizvodno opremo ter posodobitve sistemov in naprav, s katerimi
smo še povečali proizvodne zmogljivosti in izboljšali kakovost izdelkov. V letu 2024 je bil največji delež naložb namenjen
proizvodnji končnih izdelkov ter dokumentacijsko-informacijskim sistemom, neopredmetenim osnovnim sredstvom in
infrastrukturi. S takimi naložbami dosegamo usklajeno delovanje razvojno-raziskovalnih in proizvodno-kontrolnih funkcij,
ki so bistvena prednost našega vertikalno integriranega poslovnega modela. Delež naložb v ustvarjenih prihodkih
od prodaje je v letu 2024 znašal 6,1 %.
77
66
106
132
117
5,0
4,2
6,2
7,3
6,1
0
2
4
6
8
10
12
14
0
20
40
60
80
100
120
140
2020 2021 2022 2023 2024
v %
v milijonih EUR
naložbe v milijonih EUR delež v vrednosti prodaje

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
123
Struktura investicijske porabe skupine Krka v letu 2024
Posodabljanje proizvodnje in povečanje zmogljivosti
V starejšem delu obrata Notol smo nadgradili vodne sisteme in v skladu s smernicami cGMP posodobili avtomatizirane
sisteme pranja. Zamenjali smo 16 izrabljenih pakirnih linij. Vgradili smo tudi visokozmogljivo dvostransko tabletirko, s čimer
smo povečali zmogljivosti tabletiranja in skrajšali proizvodne čase nekaterih izdelkov večjih serij. V okviru naložbe
posodabljamo in povečujemo zmogljivosti za granulacijo ter posodabljamo logistični sistem. Naložbe bodo zagotovile
zanesljivo delovanje obrata Notol za več kot 20 let.
V obratu Notol 2 smo začeli postopke za vgradnjo dodatnega kontejnerskega mešalnika, s čimer bomo zagotovili
zanesljivost proizvodnega procesa. Vgradili bomo tudi novo visokozmogljivo tabletirko in s tem povečali proizvodne
zmogljivosti.
V Obratu za proizvodnjo trdnih oblik zdravil končujemo naložbo v dodatne zmogljivosti za pripravo zmesi in granulacijo pri
tabletiranju ter v logistične zmogljivosti. Zamenjali smo kapsulirko, v končni fazi je dobava polnilno-pakirne linije
za vsebnike, v teku je dograditev robotskih celic na pakirnih linijah.
V Obratu za proizvodnjo sterilnih izdelkov poteka vgradnja nove linije za pregled suspenzij. S tem bomo nadgradili kontrolo
kakovosti in pomembno vplivali na povečanje zmogljivosti.
Začeli smo graditi prizidek k Obratu za proizvodnjo sterilnih izdelkov. Z novo proizvodno linijo za sterilne raztopine bomo
povečali zmogljivosti za proizvodnjo veterinarskih izdelkov in zagotovili dolgoročno proizvodnjo sterilnih izdelkov večjih
volumnov.
V obratu za pripravo praškastih in tekočih izdelkov v Bršljinu potekajo aktivnosti za povečanje pakirnih zmogljivosti
za tablete za uporabo v veterini in izdelke v obliki raztopine za kožni nanos (spot-on).
V obratu v Ljutomeru smo povečali zmogljivosti za granulacijo in pakiranje. V starem delu obrata potekajo dela za ureditev
zračnih zapor za osebje in materiale. Z vgradnjo preglednega stroja bomo povečali zmogljivosti za proizvodnjo neobloženih
pastil, z uvedbo robotske celice pa optimizirali pakiranje.
V Novem mestu smo končali gradnjo večnamenskega objekta Paviljon 3. V njem so prostori za širitev mikrobiološkega
laboratorija, center za strokovno informatiko, prostori za izobraževanje in poslovni prostori. V Ločni smo začeli graditi še
en večnamenski objekt.
41,8 %
7,9 %
8,8 %
14,6 %
26,9 %
proizvodnja končnih izdelkov
proizvodnja učinkovin
infrastrukturni objekti in sistemi
turistična infrastruktura
dokumentacijsko-informacijski
sistemi in oprema, neopredmetena
dolgoročna sredstva in ostala
osnovna sredstva

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
124
Povečujemo zmogljivosti za razvoj in proizvodnjo učinkovin
V Krškem smo na podlagi projektne dokumentacije in presoje vplivov na okolje pridobili integralno gradbeno dovoljenje
za Sintezo 2, Kemijsko-analitski center, skladišče tekočih surovin in čistilno napravo. V postopku pridobivanja sta še
okoljevarstveno dovoljenje in dovoljenje SEVESO za obrat. Konec leta 2023 smo začeli graditi tehnično in tehnološko
napredno čistilno napravo, gradnjo drugih objektov pa bomo za nekaj let zamaknili.
Vlaganja v infrastrukturo
V Ločni smo znižali temperaturo odpadne vode na iztoku v reko Krko in s koristno izrabo njene energije povali
energetsko učinkovitost. S tem sledimo strateškim ciljem glede odgovornega ravnanja z naravnimi viri.
V Ločni smo končali tudi zamenjavo gorilnikov na parnih kotlih. S tem smo kurilne naprave prilagodili najnovejšim
zakonodajnim zahtevam glede emisij snovi v zrak. Prav tako fazno nadaljujemo menjavo svetilk FLUO s svetilkami LED.
V Vodarni 2 smo povečali zmogljivosti za pripravo farmacevtskih vod iz pitne vode. Z nadgradnjo zagotavljamo
redundantnost in zanesljivost na vseh stopnjah priprave procesnih in farmacevtskih vod iz pitne vode.
Na območju obrtne cone Cikava pripravljamo zemljišče za gradnjo objektov. Izvedene so arheološke in geomehanske
raziskave, izvajajo se še geofizikalne.
Naložbe zunaj Slovenije
V proizvodno-distribucijskem centru v Jastrebarskem na Hrvaškem smo z vgradnjo sekundarne pakirne linije povečali
zmogljivosti za proizvodnjo veterinarskih izdelkov v trdnih farmacevtskih oblikah. V okviru naložbe v nadgradnjo objektov
in sistemov smo zagotovili nadomestne prostore za potrebe Upravljanja kakovosti in Informacijske tehnologije. Nadgradili
bomo še tabletiranje in uredili prostore.
V odvisni družbi TAD Pharma v Nemčiji bomo energetsko obnovili stari del upravnega objekta ter uredili konferenčno
dvorano in recepcijo. V naslednjih dveh letih bomo k objektu komisioniranja zgradili prizidek in zagotovili zanesljivo
pakiranje in komisioniranje za 10 let.
V odvisni družbi Krka - Polska bomo zagotovili nemoteno oskrbo tovarne z destilirano vodo in posodobili granulacijsko
linijo.
Novi projekti
V Bršljinu načrtujemo gradnjo objekta za povečanje zmogljivosti za proizvodnjo veterinarskih izdelkov in njihovo pakiranje.
Začeli smo pripravljalna dela, hkrati urejamo projektno dokumentacijo.
V obratu Ljutomer načrtujemo gradnjo avtomatiziranega visokoregalnega skladišča s 15.600 paletnimi mesti in
pripadajočim manipulativnim prostorom. Površina novega objekta bo štirikrat večja od sedanjega, manipulativni prostor pa
se bo razprostiral čez tri etaže. Hkrati bomo začeli projektirati širitev obrata.
Začeli smo načrtovati gradnjo novega večnamenskega objekta na območju novopridobljenih gradbenih parcel ob objektu
Laguna. Projektiramo poslovni objekt, v katerem bomo uredili sodoben IT-podatkovni center ter prostore za zaposlene
iz Informacijske tehnologije, Veterine in Prodaje.
Terme Krka
V Hotelu Svoboda v Strunjanu smo v celoti prenovili sobe v tretjem nadstropju, balkone in hodnike. Prenovili smo tudi
restavracijo in recepcijsko avlo. S celotno rekonstrukcijo in tehnološko posodobitvijo kuhinje sledimo novim trendom
v gastronomiji. Uredili smo še konferenčno sobo, tako da ima več sedežev in možnost za videokonferenco.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
125
Na Trški gori smo obnovili Krkin hram, in sicer streho in fasado na glavnem in pomožnem objektu, prostor za goste
v glavnem objektu in kuhinjo z opremo. Uredili smo tudi okolico.

V Dolenjskih Toplicah načrtujemo rekonstrukcijo hotela Vital, v Šmarjeških Toplicah pa novi Vitarium in prenovo bazenov.


Kakovost
Osnovna strateška usmeritev na področju kakovosti je zagotavljanje kakovosti izdelkov, procesov in storitev. To dosegamo
z učinkovitim delovanjem sistema kakovosti, ki združuje zahteve dobrih praks v farmacevtski industriji, standardov
za odgovorno ravnanje na področju varnosti, zdravja in okolja, varovanje informacij in varstvo osebnih podatkov, celovitost
podatkov in neprekinjeno poslovanje. S fleksibilnostjo, hitrim prilagajanjem novostim, potrebam trgov in zakonodaji,
z investicijami, naprednimi sistemi dela in ustreznimi metodami nadzora izpolnjujemo zahteve različnih odjemalcev ter
dokazujemo stalno ustreznost izdelkov, procesov in storitev. Sistematično obravnavamo tveganja in priložnosti, povezane
s kakovostjo, naš cilj pa je doseganje trajnostnega razvoja. Premišljeno načrtovanje, kultura kakovosti zaposlenih in stalen
napredek nam odpirajo nove priložnosti za izboljšave.

V Krki enotno obvladujemo različne vidike zahtev in standardov, kar bistveno pripomore k zagotavljanju kakovostnih,
varnih in učinkovitih izdelkov ter omogoča učinkovito delovanje procesov in izvajanje storitev. S tem kažemo svoj odnos
do kakovosti, okolja, varnosti in zdravja, varovanja informacij, varstva osebnih podatkov in neprekinjenega poslovanja
družbe.

Svojo kredibilnost zagotavljamo z inšpekcijami regulativnih organov, presojami partnerjev in rednim certificiranjem
sistemov pri Slovenskem institutu za kakovost in meroslovje (SIQ), s katerimi pridobivamo in ohranjamo zaupanje svojih
kupcev. V letu 2024 smo nadaljevali nadgrajevanje sistema v skladu z zakonodajo in smernicami. Skladnost
vzpostavljenega sistema smo potrdili z obnovljenimi in novimi certifikati.

Delovanje sistema kakovosti podpira centraliziran informacijsko-dokumentacijski sistem, ki ga z digitalizacijo in drugimi
ukrepi nenehno izboljšujemo, da tako zagotavljamo verodostojnost podatkov v dokumentih in elektronskih zapisih, boljšo
dostopnost in zaščito podatkov ter transparentnejši pregled nad procesi in izdelki. Tak pristop omogoča pripravo analiz in
trendov, s čimer zagotavlja podporo za izboljševanje učinkovitosti procesov in storitev ter kakovosti izdelkov. Sistem
upravljanja podatkov temelji na etičnem pristopu, ki poudarja osebno integriteto posameznika in njegovo odgovornost
za kakovostno opravljeno delo, na krovnih usmeritvah glede kakovosti ter na operativnih postopkih in kontrolah, ki so
integrirane v informacijske sisteme in organizacijske procese.

Sistem vodenja kakovosti


Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
126
Nenehne izboljšave, ki nam jih narekujejo načela, standardi in smernice kakovosti ter pristop PDCA (plan/planiraj,
do/izvedi, check/preveri in act/ukrepaj), so gonilna sila napredka in stalnega izboljševanja delovanja družbe. Sistematično
in v skladu z vertikalnim poslovnim modelom obvladujemo procese od nabave, razvoja in raziskav, proizvodnje učinkovin
in končnih izdelkov, distribucije, trženja in prodaje do spremljanja zadovoljstva odjemalcev. Zadovoljstvo naših odjemalcev
in stalno doseganje poslovnih uspehov bosta naša ključna cilja tudi v prihodnje. Kakovost je vpeta v vse procese ter
celoten življenjski cikel naših izdelkov in storitev. Je zaveza, ki ji sledimo vsi zaposleni, naša ključna prednost
v zagotavljanju kakovostnih, varnih in učinkovitih izdelkov ter temelj našega uspešnega poslovanja.
Obvladovanje kakovosti izdelkov, storitev in procesov
Upravljanje kakovosti
Osnovna izhodišča za vzpostavitev in razvoj sistema kakovosti so določena v Načelih kakovosti skupine Krka, ki so krovni
dokument kakovosti, ter smernicah in navodilih skupine Krka, ki temeljijo na zakonodaji, dobrih praksah in standardih.
Novosti redno spremljamo in jih sistematično uvajamo v naše procese. Stalna naloga je nadgradnja sistema kakovosti,
s čimer nenehno izboljšujemo učinkovitost procesov in storitev. Procese, ki omogočajo kakovost delovanja, ustreznost
sistema vodenja kakovosti in kakovost izdelkov, nadzorujemo na vseh proizvodnih mestih. To je tudi osnovno vodilo
pri sodelovanju s ključnimi strateškimi partnerji, s čimer zagotavljamo kakovostne, varne in učinkovite izdelke ne glede
na mesto proizvodnje.
Doseganje ciljev glede kakovosti poteka prek vzpostavljenih ključnih procesov, za katere imamo zagotovljene ustrezne
vire. Najpomembnejši vir so ozaveščeni zaposleni, ki se stalno usposabljajo in izpopolnjujejo znanje s področja kakovosti.
S tem zagotavljamo visoko raven zavedanja o pomenu kakovosti v vseh procesih. V sodelovanju s strokovnjaki z različnih
področij prepoznavamo priložnosti za izboljšave, iščemo inovativne pristope in uvajamo novosti.
Za delovanje procesov so ključni materialni viri: objekti, oprema in informacijski sistemi. Pred začetkom uporabe novega
oziroma rekonstruiranega objekta z vgrajeno opremo in sistemi v Upravljanju kakovosti preverimo, ali ustreza vsem
zahtevam dobrih praks. Veliko število projektov kaže na intenzivno investicijsko dejavnost (novi obrati in oddelki, novi in
rekonstruirani prostori, nova proizvodna, laboratorijska in razvojna oprema itd.). V letu 2024 so bili največji projekti
zaključek obnove pakirnice in posodobitev granulacijskih linij v Notolu, povečanje proizvodnih zmogljivosti v Obratu
za proizvodnjo trdnih oblik zdravil, ureditev prostorov v skladu z dobro proizvodno prakso in povečanje zmogljivosti
za granulacijo in pakiranje v obratu v Ljutomeru ter rekonstrukcija skladišča v Bršljinu. V letu 2023 smo začeli gradnjo
novega mikrobiološkega laboratorija in jo končali konec maja 2024, ko je laboratorij verificirala Javna agencija Republike
Slovenije za zdravila in medicinske pripomočke. Zagotovili smo tudi nov laboratorij za spremljanje nečistot v učinkovinah
in končnih izdelkih ter uvedli novo tehniko za preverjanje elementnih nečistot.
Ustrezne pogoje za delovanje vseh procesov zagotavljamo s kvalifikacijami in validacijami investicijskih in računalniških
projektov, tehnološke in laboratorijske opreme, medijev, klimatizacijskih sistemov, tehnoloških postopkov in procesov
čiščenja ter transportnih pogojev, pa tudi s kalibracijami in vzdrževanjem opreme.
Zagotavljamo verodostojnost podatkov z vidika celovitosti, trajnosti, razpoložljivosti, čitljivosti, točnosti, izvornosti,
sočasnosti, skladnosti, varovanosti in opisljivosti, da so v skladu z regulativnimi zahtevami. Posebno pozornost
razvoj,
raziskave, oskrba, viri
proizvodnja,
procesi
trženje in razpoložljivost
izdelkov, zadovoljstvo
odjemalcev
stalno vrednotenje tveganj in priložnosti
obvladovanje kakovosti izdelkov, storitev in procesov

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
127
namenjamo razvoju in uvajanju informacijskih sistemov ter vpeljavi in obvladovanju laboratorijske in proizvodne opreme,
kjer verodostojnost izvornih podatkov zagotavljamo z validacijami in kvalifikacijami opreme, nadzorovanimi spremembami
in obvladovanjem morebitnih odstopanj med procesi.
Za kakovost, varnost in učinkovitost izdelka je pomembno, da je kakovost vključena v zgodnje faze razvoja in raziskav.
Novosti v zakonodaji pravočasno vključujemo v delovne procese in s tem že v razvojni fazi izdelka zagotavljamo
upoštevanje zahtev dobrih praks in standardov. Pri proizvodnji zdravil za klinične raziskave z novimi pristopi in strokovnim
znanjem zagotavljamo ustrezno in z zakonodajo zahtevano varnost pacientov in prostovoljcev.
Vzpostavljen imamo sistem zagotavljanja kakovosti izvedbe kliničnih raziskav ter varnosti pacientov in prostovoljcev,
ki sodelujejo v njih. Kakovost zagotavljamo z usposobljenim osebjem, uporabo ustrezne opreme in računalniških sistemov,
obvladovanjem tveganj, skrbno izbiro partnerjev, ki sodelujejo v celotnem procesu realizacije izdelka, z nadzorom izvedbe
kliničnih raziskav, poročanjem o varnosti pacientov in vseh drugih udeležencev v kliničnih raziskavah ter s sistemom
obravnave ugotovljenih odstopanj.
Varnost zdravil za uporabo v humani in veterinarski medicini zagotavljamo z vzpostavljenim sistemom farmakovigilance,
v skladu z zakonskimi zahtevami v EU in tretjih državah ter s sistemom kakovosti. V vseh državah, kjer imamo dovoljenje
za promet in zdravila v kliničnih raziskavah, skrbno zbiramo in medicinsko vrednotimo vse neželene dogodke, domnevno
povezane s Krkinimi zdravili. Nove ugotovitve, ki so pomembne za varno jemanje zdravila, vključimo v informacijo
o zdravilu ali pa izvedemo druge ukrepe za zmanjšanje tveganja. Podatke in ugotovitve sporočamo regulativnim organom.
Vzpostavljena imamo tudi sistema za nadzor in vigilanco medicinskih pripomočkov po dajanju na trg. S tem zagotavljamo
sistematično zbiranje in analiziranje kakovosti, učinkovitosti in varnosti medicinskih pripomočkov na trgu v njihovem
celotnem življenjskem ciklu.
Sistem kakovosti zdravilnih učinkovin in ostalih vhodnih materialov sledi zakonodajnim zahtevam in standardom dobrih
praks. Z delom po internih predpisih zagotavljamo, da so vhodni materiali skladni z registracijsko dokumentacijo in da je
njihova kakovost ustrezna. Vire vhodnih materialov sistematično obvladujemo, rezultat tega pa so pozitivni trendi kakovosti
in majhno število reklamiranih serij vhodnih materialov.
Nadzor sistema kakovosti
Proizvodnja končnih izdelkov in učinkovin temelji na lastnih tehnologijah. Z nadzorom kritičnih faz proizvodnega procesa
ter s pregledom in oceno dokumentacije vsake serije izdelka potrjujemo, da so naši izdelki proizvedeni v skladu
z registracijskimi zahtevami, predpisanimi postopki in smernicami dobre proizvodne prakse. Ustreznost tehnoloških
postopkov za polizdelke, postopkov za pakiranje končnih izdelkov in čiščenja proizvodne opreme zagotavljamo
s procesnimi validacijami ter validacijami pakiranja in čiščenja. Za izdelke vzpostavljamo kontrolne strategije, v katerih
določimo atribute kakovosti, ki so relevantni za zagotavljanje ustrezne in ponovljive kakovosti naših izdelkov. Atribute
kakovosti spremljamo in vrednotimo ter tako učinkovito prepoznavamo morebitna tveganja. Za proizvedene izdelke
pripravljamo letne preglede kakovosti (Product Quality Review, PQR) in poročila o kontinuiranih procesnih verifikacijah,
ki temeljijo na vrednotenju proizvodnih procesov in atributov kakovosti izdelka. Pri tem sledimo najnovejšim standardom
in smernicam na področju farmacevtske proizvodnje ter uporabljamo sodobna statistična orodja in poročilne sisteme.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
128
Nadzor kakovosti izdelkov in procesov
Varnost zdravil je ena od ključnih lastnosti, ki jih zagotavljamo s kakovostjo učinkovin in končnih izdelkov. Regulativne
oblasti, predvsem v EU, se intenzivno ukvarjajo s tem področjem, v zadnjem času posebno s potencialno rakotvornimi
nečistotami, ter izdajajo smernice in postopoma uvajajo ukrepe za posamezne učinkovine oziroma izdelke. V Krki sledimo
vsem usmeritvam in ukrepom, da bi zagotovili ustreznost naših izdelkov.
Sledimo tudi zahtevam posameznih trgov glede preprečevanja vdora ponarejenih zdravil v zakonito distribucijsko verigo.
Naša zdravila imajo zaščitne elemente, ki jih sestavljata edinstvena oznaka (serializacija) za preprečevanje izdaje
ponarejenega zdravila in pripomoček za zaščito pred poseganjem v zdravilo, s katerim se zazna morebitno poseganje
v zdravilo. Poleg serializacije za določene trge zagotavljamo označevanje transportnih škatel in palet (agregacija), kar
omogoča še boljšo sledljivost in nadzor nad zdravili na poti od proizvajalca do uporabnika. V letu 2024 smo uvedli zaščitne
elemente za končne izdelke, namenjene prodaji v Kazahstanu, Ruski federaciji (za zdravila za uporabo v veterinarski
medicini) in Azerbajdžanu. V letu 2025 se bosta v enotni evropski sistem zaščitnih elementov vključili še Grčija in Italija,
za kateri se končuje šestletno prehodno obdobje. V Krki bomo v skladu z mednarodno sprejetim standardom identifikacije
in kodiranja pripomočkov začeli označevati tudi medicinske pripomočke. V letu 2024 s trga nismo prejeli opozoril, ki bi bila
povezana s ponaredki oziroma neustreznimi zaščitnimi elementi.
Pred certificiranjem oziroma sprostitvijo vhodnih materialov za proizvodnjo ali serije končnega izdelka za trg je obvezno
preverjanje kakovosti z laboratorijskim testiranjem. Za vsak izdelek ali vhodni material je predpisan analizni postopek,
ki opredeljuje zahteve za potrjevanje kakovosti in analizne metode. Te so validirane ali verificirane, predhodno pa jih
odobrijo odgovorne osebe iz Upravljanja kakovosti. Dobro usposobljeni zaposleni testiranje izvajajo na kvalificirani sodobni
laboratorijski opremi, podprti z validirano programsko opremo. Na leto izvedemo tudi do 300.000 testov. Kakovost in
ustreznost svojega dela potrjujemo z notranjimi postopki preverjanja ter tako zagotavljamo verodostojnost in celovitost
analiznih rezultatov. Število analiziranih vzorcev se iz leta v leto povečuje, kar je povezano s potrebami na trgih. Zato
vsako leto povečujemo zmogljivosti laboratorijev in število zaposlenih, delovne procese na laboratorijski ravni pa dnevno
načrtujemo in usklajujemo z novo uvedenim sistemom SmartQC. Tako pravočasno zagotavljamo realizacijo načrtovane
proizvodnje in prodaje. Procese, ki potekajo v kontrolnih laboratorijih, nenehno izboljšujemo in optimiziramo, da je naša
odzivnost pri analizah ustrezna. V letu 2024 smo začeli uvajati sistem LIMS, ki nam bo omogočil še hitrejše in enostavnejše
izvajanje laboratorijskih procesov ter prihranek pri času in stroških preverjanja kakovosti. Temelj, ki je tudi naše vodilo
k uspehu in doseganju skupnih ciljev, pa ostaja kultura kakovosti.
Skrbno načrtujemo in usklajujemo dejavnosti, ki so ključne za pravočasno realizacijo planov proizvodnje in prodaje. Med
procesom sproščanja spremljamo odzivne čase in skrbimo, da so materiali in končni izdelki sproščeni pravočasno. Vsako
serijo, ki gre na trg, pred sprostitvijo certificira odgovorna oseba za sproščanje zdravil, ki jo odobri pristojna agencija
za zdravila. Spremljamo tudi stabilnost zdravilnih učinkovin in trženih izdelkov ter potrjujemo, da v celotnem roku
uporabnosti ustrezajo specifikaciji.
verifikacija skladnosti izdelkov
zagotavljanje
skladnosti
izdelkov
letni pregled
kakovosti izdelkov
kontinuirana
procesna validacija
kontrola
kakovosti,
laboratorijska
testiranja,
odstopi,
reklamacije itd.
zakonodaja
inšpekcije,
presoje
notranje presoje
QA-odobritve
verifikacija sistema kakovosti
kazalniki
kakovosti,
strateška
merila
odbor za
kakovost,
drugi odbori
vodstveni pregled

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
129
Uspešnost svojega dela preverjamo z rednim spremljanjem kazalnikov kakovosti. Eden od pomembnejših je odziv naših
kupcev oziroma uporabnikov. Reklamacije, mnenja ali predloge spremljamo, poglobljeno raziščemo in kupcem oziroma
uporabnikom čim prej odgovorimo. Rezultati zadnjih petih let kažejo, da je delež reklamiranih serij glede na število
sproščenih serij končnih izdelkov zelo majhen in da se kljub povečanemu obsegu proizvodnje ne povečuje izrazito. Prav
tako se v zadnjih petih letih ni povečalo število odpoklicev. V letu 2024 jih je bilo pet. Čeprav ni šlo za pomemben vpliv na
kakovost, varnost in inkovitost zdravil, smo se za odpoklic odločili, ker se zavedamo odgovornosti, da uporabnikom
vedno zagotovimo visokokakovostna zdravila. Pri odpoklicih sodelujemo z imetniki dovoljenja za promet z zdravilom (MAH)
in organi, pristojnimi za zdravila v posamezni državi. Učinkovitost postopka odpoklica preverjamo z njegovo simulacijo.
Kakovost izdelkov na trgu stalno spremljamo, podatke o varnosti zdravila zbiramo in vrednotimo v celotnem življenjskem
ciklu zdravila, v obdobju pred pridobitvijo dovoljenja za promet z zdravilom in po njem oziroma pri vsakodnevni uporabi
zdravila. Neprestano izvajamo ukrepe za obvladovanje tveganj in zagotavljamo ustrezne informacije za zdravnike in
uporabnike.
Sistem kakovosti nadzorujejo pristojni regulativni organi in naši partnerji. Sami ga preverjamo z notranjimi presojami in
redno prisotnostjo kontrolorjev v proizvodnih obratih.
Krka proizvaja in trži izdelke na številnih trgih, zato nas preverjajo različni regulativni organi oziroma inšpektorati. Področje
zdravil in medicinskih pripomočkov za trge EU nadzoruje JAZMP, področje kozmetičnih izdelkov in živil, vključno
s prehranskimi dopolnili, pa Zdravstveni inšpektorat Republike Slovenije (ZIRS). Biocidni izdelki so pod nadzorom Urada
Republike Slovenije za kemikalije, ki preverja tudi skladnost z načeli dobre laboratorijske prakse. Krmni dodatki in
distribucija zdravil za uporabo v veterinarski medicini so pod nadzorom Uprave Republike Slovenije za varno hrano,
veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR). Urad Republike Slovenije za meroslovje (MIRS) preverja merila v uporabi in
v prometu ter predpakirane izdelke.
V letu 2024 je bilo v skupini Krka več inšpekcij in presoj kot prejšnja leta. JAZMP, ki redno preverja proizvodnjo zdravil in
zdravilnih inkovin, distribucijo zdravil, izvajanje kliničnih študij in farmakovigilance, je izvedla verifikacijo novega
mikrobiološkega laboratorija in proizvodnje nove učinkovine ter redne nadzore proizvodnje trdnih in tekočih oblik ter
laboratorijev za kontrolo kakovosti, razvoj analitike in sistema farmakovigilance za zdravila, namenjena uporabi v humani
medicini.
Na podlagi rednih nadzorov vzdržujemo certifikate o dobri proizvodni praksi (GMP-certifikate) in dobri distribucijski praksi
(GDP-certifikate), ki potrjujejo, da proizvodnja in distribucija zdravil in učinkovin potekata v skladu z načeli in smernicami
dobrih praks. Z rednimi nadzori, ki jih izvaja Urad Republike Slovenije za kemikalije, potrjujemo skladnost z zahtevami
načel dobre laboratorijske prakse (GLP).
Zdravila tržimo tudi zunaj EU, kjer moramo izpolnjevati lokalne zahteve. Posamezne države ne priznavajo evropskih
GMP-certifikatov, zato pristojni lokalni regulativni organi izvajajo svoje inšpekcije. V letu 2024 sta bili izvedeni
GMP-inšpekciji regulativnih organov iz Libije in Azerbajdžana. V Evrazijski ekonomski uniji (EAEU) smo na podlagi
uspešno izvedenih inšpekcij v letu 2024 podaljšali veljavnost EAEU-certifikatov za vsa Krkina proizvodna mesta v Sloveniji,
kjer se proizvajajo zdravila za uporabo v humani in veterinarski medicini. Certifikati nam omogočajo pridobitev dovoljenj
za promet z zdravili in njihovo trženje v državah članicah EAEU.
Sodelujemo tudi pri pripravi na inšpekcije (držav EU, držav EAEU, Kitajske itd.) v odvisnih družbah in pri ključnih
pogodbenih partnerjih, saj so nadzor nad delovanjem in obvladovanjem kakovosti pri proizvodnji in distribuciji Krkinih
izdelkov, nadzor nad izvajanjem kliničnih raziskav ter farmakovigilančni nadzor ključnega pomena za celovito obvladovanje
kakovosti, varnosti in učinkovitosti ter obvladovanje tveganj na vseh področjih.
V družbah skupine Krka partnerji in certifikacijski organi vsako leto izvajajo presoje, s katerimi preverjajo skladnost
z dobrimi praksami in standardi, ustreznost farmakovigilančnega sistema in izpolnjevanje pogodbenih zahtev.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
130
Inšpekcije
Organi, pristojni za zdravila, izvajajo tudi kontrolo kakovosti izdelkov na trgu. Vsako leto izvedejo kontrolo določenega
števila izdelkov in preverijo njihovo kakovost. Rezultati vseh kontrol, izvedenih v letu 2024, so bili ustrezni, kar potrjuje
učinkovitost notranjih kontrol vzpostavljenega sistema kakovosti.
Varovanje informacij in varstvo osebnih podatkov
Sistem vodenja varovanja informacij (SVVI) je certificiran v skladu z ISO/IEC 27001 ter ga redno preverjamo z notranjimi
presojami, revizijskimi pregledi in inšpekcijami. V letu 2024 smo uspešno opravili prehodno presojo, povezano z novo
različico standarda ISO/IEC 27001:2022. Redno ocenjujemo tveganja informacijskih virov in z naprednimi tehnologijami
zagotavljamo zaščito pred zunanjimi napadi. Politiko varovanja informacij in pravila o varstvu osebnih podatkov na podlagi
usmeritev obvladujoče družbe intenzivno uvajamo v svoje odvisne družbe. Tako zagotavljamo enoten SVVI v celotni
skupini Krka.
Na področju varstva osebnih podatkov smo izvedli aktivnosti za skladnost z veljavno zakonodajo (npr. na področju
CRM-baz, videonadzora). Posodobili smo Pravilnik o varstvu osebnih podatkov. Poleg tega redno spremljamo nekatere
procese obdelave osebnih podatkov in jih usklajujemo z najnovejšo prakso nadzornih organov v Sloveniji, drugih državah
članicah EU ter državah zunaj EU (npr. redno posodabljanje osebnih podatkov v bazah v vseh Krkinih odvisnih družbah
v EU, obdelava geolokacije določenih skupin zaposlenih, piškotki na spletnih straneh). Tako zmanjšujemo tveganje
za kršitve in povečujemo skladnost z veljavno zakonodajo in prakso.
Osnova za uspešno izvajanje SVVI je ozaveščanje zaposlenih, ki je vključeno v redno in stalno usposabljanje. V letu 2024
smo na ravni skupine Krka pozornost posvetili ozaveščanju glede tako imenovanega phishinga in smishinga.
Pri simulacijah smo primere prilagodili aktualnim razmeram. Prav tako zagotavljamo visoko raven razpoložljivosti kritičnih
sistemov, kot so poslovni, proizvodni in dokumentacijski sistem, elektronska pošta in nadzorni sistemi. Pričakovana
minimalna razpoložljivost kritičnih sistemov (proizvodnega, dokumentacijskega, poslovnega in elektronske pošte) je
99,5-odstotna. Krka ima podvojen podatkovni center, izvaja pa tudi druge ukrepe za zaščito podatkov in razpoložljivost
sistemov, ki skupaj z osnovnim podatkovnim centrom zagotavljajo visoko raven redundantnosti v skladu z zahtevami
po visoki stopnji razpoložljivosti in varnosti podatkov. Za vse računalniške sisteme, aplikacije in podatke zagotavljamo
varnostne kopije v realnem času na oddaljeni lokaciji zunaj Novega mesta. Uvedli smo napredna orodja za povečanje
kibernetske varnosti, redno izvajamo varnostna posodabljanja, izvajamo penetracijska testiranja ter neprestano
spremljamo stanje na tem področju.
23
35
21
28
31
0
5
10
15
20
25
30
35
40
2020 2021 2022 2023 2024
število inšpekcij

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
131
Neprekinjeno poslovanje
Sistem upravljanja neprekinjenega poslovanja (SUNP) temelji na zahtevah standarda ISO 22301. Njegov cilj je pripraviti
in vaditi ukrepe in postopke, s katerimi tudi ob večjih incidentih in katastrofah zagotavljamo neprekinjenost proizvodnje in
prodaje ključnih izdelkov. SUNP izvajamo v skladu s sprejeto strategijo in politiko ter ga nenehno posodabljamo. Njegovi
pomembni sestavni deli so tudi postopki za optimizacijo odpornosti Krke proti incidentom, postopki ukrepanja ob incidentih
ter načrti neprekinjenega poslovanja za obvladovanje kriznih situacij. SUNP je sestavni del celovitega obvladovanja
tveganj v skupini Krka. Sistem redno preverjamo z notranjimi presojami in inšpekcijami.
V letu 2024 smo pri preverjanju izvajanja Strategije SUNP posebno pozornost posvetili zagotavljanju zanesljivosti oskrbe
z učinkovinami, mediji in drugimi ključnimi viri. Z rednimi in zahtevnimi vajami smo preverjali izvedljivost in učinkovitost
predvidenih ukrepov za zagotavljanje neprekinjenosti poslovanja v vseh devetih kritičnih procesih, prepoznanih v analizi
vplivov na poslovanje. S tem smo še povečali zavedanje in usposobljenost zaposlenih, ki so ob incidentih odgovorni
za vodenje in izvedbo aktivnosti za omejevanje negativnih posledic ter za čim hitrejšo normalizacijo procesov. Na podlagi
analiz rezultatov vaj smo v načrte neprekinjenega poslovanja vnesli potrebne izboljšave oziroma potrdili ustreznost
predvidenih ukrepov.
Odgovornost do družbenega okolja
Kot mednarodna farmacevtska skupina in ena največjih gospodarskih družb v Sloveniji se zavedamo svojih vplivov
na trajnostnih področjih. Zato pri vsakodnevnih poslovnih dejavnostih v skladu s svojimi strateškimi usmeritvami
upoštevamo načela družbene odgovornosti in potrebe družbenega okolja.
Z lokalnimi skupnostmi gradimo odprte odnose, s korporativnimi akcijami skrbimo za svojo vključenost v razvoj skupnosti
in odpiramo možnosti sodelovanja ter dialoga z vsemi ključnimi deležniki v lokalnem okolju. Pri tem upoštevamo njihova
stališča, interese in pravice, vključno s človekovimi pravicami pri strateškem načrtovanju ter zasnovi in delovanju
poslovnega modela.
Spodbujamo vključujoč razvoj družbene skupnosti, znanstveno raziskovanje, večgeneracijsko in interdisciplinarno
sodelovanje, udejanjanje načel raznolikosti in zdrav življenjski slog. Podpiramo projekte, ki so povezani z zdravjem in
kakovostjo življenja. Sodelujemo s tistimi, ki imajo podobne trajnostne vrednote kot Krka.
Ohranjamo dolgoročna partnerstva v športu, kulturi, zdravstvu, znanosti in izobraževanju ter humanitarnih dejavnostih.
Prednost dajemo dolgoročnejšim projektom, saj nam medsebojno poznavanje omogoča, da ima naše partnerstvo kar
največji učinek. Prispevamo k razvoju mladih talentov ter njihovemu vključevanju v športne in kulturne dejavnosti za zdravo
življenje in kakovostno prihodnost.
Področje sponzorstev in donacij na krovni ravni opredeljuje Strategija razvoja skupine Krka. Operativne aktivnosti
v zvezi s sponzorstvi in donacijami ureja Krkin kodeks o dodeljevanju sponzorskih in donatorskih sredstev, ki predstavlja
smernice za povečevanje Krkinega pozitivnega družbenega vpliva in prispevka k trajnostnemu razvoju celotne družbe.
Sponzorstvo razumemo kot partnerstvo, ki koristi sponzorirancu in sponzorju, pa tudi celotni družbi, hkrati pa utrjuje Krkin
ugled. Namen donacij pa je podpora splošnemu družbenemu napredku. V ta sklop uvrščamo predvsem donacije
v humanitarnih akcijah ter pomoč lokalnim družbenim ustanovam in posameznikom. Namenjamo jih predvsem reševanju
posledic naravnih nesreč, socialnih stisk, slabih bivalnih razmer in zdravstvenih težav, ohranjanju naravne, kulturne in
tehniške dediščine in podobnemu.
Družbene potrebe prepoznavamo prek rednih stikov, dolgoročnih partnerstev in letnih srečanj s partnerji. Prejete predloge
za sponzoriranje ali doniranje obravnava komisija za sponzorstva in donacije.
Za sponzorstva in donacije smo v letu 2024 namenili 0,21 % prihodkov od prodaje in pri uresničevanju ciljev pomagali več
kot 550 ustanovam, društvom in organizacijam. Krkino ime je nosilo 17 športnih in kulturnih klubov in društev, v sedmih
drugih klubih in društvih pa je bila Krka glavna pokroviteljica.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
132
Na 18. srečanju s sponzoriranci smo s priznanjem Krkin talent leta nagradili tri izjemne mlade posameznike in razglasili
15 prejemnikov Krkinih priznanj. Drugič smo podelili naziva Krkina super punca in Krkin super fant leta, ki sta si ju
prejemnika zaslužila zaradi svoje vsestranskosti, uspehov na različnih področjih in osebnih vrednot. Zahvale smo podelili
sedmim zaslužnim predstavnikom klubov, društev in ustanov. Od leta 2017, ko smo začeli nagrajevati uspešne športnike
in kulturnike, je naziv Krkin talent leta prejelo 24 uspešnih mladih posameznikov iz različnih Krkinih društev, klubov ali
ustanov. Podelili smo tudi 106 priznanj za športne in kulturne dosežke ter 35 Krkinih zahval.
Spodbujanje novih znanstvenih spoznanj
Podpiramo projekte, ki omogočajo napredek izobraževalnim in znanstvenim ustanovam ter razvoj vrhunskih strokovnjakov.
To zajema izboljšanje infrastrukture, štipendije, nadstandardno delo z učenci, raziskovalno delo ter udeležbo na domačih
in mednarodnih tekmovanjih.
Mlade raziskovalne talente pritegujemo tudi s Krkinimi nagradami, ki smo jih v 54 letih podelili že 3195. Prek Sveta Sklada
Krkinih nagrad prispevamo k širjenju priljubljenosti raziskovalnega dela med študenti, dijaki in mentorji v izobraževalnih
ustanovah. Na razpis za srednješolske raziskovalne naloge je prispelo 55 nalog. Dijakom smo za 26 raziskovalnih nalog
podelili Krkine nagrade, za 29 nalog pa Krkina priznanja. Na razpis za dodiplomska in podiplomska raziskovalna dela je
prispelo 118 nalog. Krkine nagrade smo podelili 39 mladim raziskovalcem, med njimi jih je pet prejelo veliko Krkino
nagrado. Podelili smo tudi 36 Krkinih priznanj s posebno pohvalo in 50 Krkinih priznanj. Kakovost raziskovalnih nalog,
ki vključujejo teoretično in eksperimentalno delo ter večdisciplinarni pristop, se nenehno izboljšuje, veča se tudi pestrost
raziskovalnih področij. Število prijavljenih na razpis se z leti povečuje, kar potrjuje, da so Krkine nagrade na srednjih šolah
in fakultetah cenjene.
V letu 2024 smo sodelovali z več kot 70 ustanovami s področja osnovnega in srednjega izobraževanja, podprli večje
projekte šestih osnovnih šol in vrtcev ter prispevali v šolske sklade za nadarjene učence in za izvedbo številnih zaključnih
srečanj osnovnošolcev in srednješolcev. Sedmič zapored smo bili tudi med podporniki Štipendijskega sklada dr. Janeza
Drnovška.
Smo dolgoletni pokrovitelj Slovenske znanstvene fundacije, ki je v letu 2024 izvedla že 30. slovenski festival znanosti
z mednarodno udeležbo. Fundacija je ob 30. obletnici svoje ustanovitve Krki kot eni najodličnejših partneric iz Slovenije in
drugih držav podarila zlato priznanje ter priznanje za soustanoviteljstvo in prispevek k skupni blaginji, ugledu in razvoju te
ustanove v slovenskem prostoru.
Dobrodelnost in prostovoljstvo
Prostovoljstvo in dobrodelnost sta del naše organizacijske kulture. Od leta 2012 dobrodelne dejavnosti združujemo
v Krkinem tednu humanosti in prostovoljstva. Leta 2024 se ga je udeležilo blizu 1000 prostovoljk in prostovoljcev. Veseli
smo, da se nam vsako leto pridruži vse več mladih sodelavcev, v letu 2024 se nam jih je pridružilo več kot 70. Dobrodelne
dejavnosti so potekale po vsej Sloveniji, pridružili so se nam tudi krkaši v 21 državah, kjer so Krkine odvisne družbe in
predstavništva.
Lani so se akciji pridružili v Romuniji, na Poljskem, Češkem, Hrvaškem, Madžarskem, v Nemčiji, na Slovaškem, v Bosni
in Hercegovini, Španiji in Italiji. Z nami so bili tudi krkaši v Mongoliji, Indiji, Uzbekistanu, Turkmenistanu, Azerbajdžanu in
še v nekaterih drugih državah. V 11 letih je z dobrimi dejanji v akcijah sodelovalo več kot 10.000 Krkinih prostovoljcev.
Z dejavnostmi se prilagodimo potrebam okolja. Za Rdeči križ in Slovensko karitas smo zbrali 34,2 tone oblačil, hrane,
knjig, igrač, higienskih in drugih potrebščin, darovali smo 1175 litrov krvi, na Rdečem križu in Slovenski karitas smo
pripravili 8995 živilskih paketov ter pomagali razvrščati zbrana oblačila in potrebščine. Družili smo se s stanovalci
37 domov starejših občanov, v 17 ustanovah, društvih in osnovnih šolah za učence s prilagojenim programom smo
pripravili različne dejavnosti. Zbrali smo skoraj 4,6 tone hrane za male živali, pomagali v zavetiščih in živalskem vrtu.
V Krki pa smo na dnevih odprtih vrat gostili skoraj 22.800 krkašev in drugih obiskovalcev.
Zaposlene spodbujamo tudi k prostovoljnemu delu v okviru Krkinih pokroviteljskih odborov v nepridobitnih ustanovah in
k materialni pomoči. Ponosni smo, da številni dobrodelnim dejavnostim svoj čas namenjajo vse leto, ne le v okviru
organiziranih akcij. Izjemnim posameznikom, ki s humanitarnim delovanjem pomagajo ljudem v stiski in sodelujejo

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
133
v družbenoodgovornih akcijah v svojih lokalnih skupnostih, od leta 2012 izkazujemo čast s posebnim priznanjem Krkin
prostovoljec leta. Vsako leto se zahvalimo tudi krkašem, ki so darovali kri.
Podpora zdravstvenim ustanovam
V skladu s svojim poslanstvom živeti zdravo življenje večino sponzorskih in donatorskih sredstev namenjamo projektom
na področju zdravja in kakovosti življenja. To je povezano tudi s 3. ciljem trajnostnega razvoja Združenih narodov (zdravje
in dobro počutje), h kateremu s svojo temeljno dejavnostjo prispevamo največ. Dostopnejše zdravljenje v okviru zakonskih
možnosti omogočamo tudi z donacijami zdravstvenim ustanovam. S sredstvi za nakup sodobnih medicinskih naprav
prispevamo h kakovosti zdravstvenih storitev ter omogočamo boljšo diagnostiko in zdravljenje bolnikov.
V okviru praznovanja 70-letnice podjetja smo otroškim oddelkom vseh desetih slovenskih splošnih bolnišnic in
pediatričnima klinikama obeh univerzitetnih kliničnih centrov podarili medicinske naprave in opremo, ki jo najbolj
potrebujejo in ki omogoča še boljšo diagnostiko in zdravljenje otrok. Pediatričnemu oddelku Splošne bolnišnice Trbovlje
smo podarili bolnišnični monitor s transportnim modulom, Oddelku za ginekologijo in porodništvo Splošne bolnišnice Novo
mesto dve grelno-reanimacijski posteljici za novorojenčke, Pediatričnemu oddelku Splošne bolnišnice dr. Franca Derganca
Nova Gorica prav tako grelno-reanimacijsko posteljico, Otroškemu oddelku Splošne bolnišnice Brežice smo prispevali
sredstva za obnovo izolacijske sobe, Otroškemu oddelku Splošne bolnišnice Celje smo podarili polisomnograf
za določanje motenj spanja otrok in mladostnikov, Otroškemu oddelku Splošne bolnišnice Murska Sobota prenosni
ultrazvočni aparat, Otroškemu oddelku Splošne bolnišnice Izola grelno-reanimacijsko mizico, Otroškemu oddelku Splošne
bolnišnice Slovenj Gradec prenosni inkubator, Otroškemu oddelku Splošne bolnišnice Ptuj pulzni oksimeter,
bronhodilatator, spirometer in EKG-aparat z vozičkom, Otroškemu oddelku Splošne bolnišnice Jesenice pa napravo za
24-urno snemanje elektrokardiograma (holter EKG) ter merilnik tlaka s tremi manšetami. Pediatrični kliniki UKC Ljubljana
smo podarili najsodobnejši odprti grelnik za novorojenčke in nedonošenčke, ki potrebujejo posebno oskrbo od porodne
sobe do intenzivne nege in odpusta, Kliniki za pediatrijo UKC Maribor pa 28 novih sodobnih pediatričnih posteljic
z omaricami.
Podpora združenjem in društvom bolnikov
Sodelujemo z združenji in društvi bolnikov. Društva organizirajo izobraževalne delavnice, seminarje in dogodke, na katerih
bolniki in njihovi svojci dobijo informacije o boleznih, zdravljenju in novih raziskavah. To bolnikom omogoča, da bolje
razumejo svojo bolezen in aktivno sodelujejo pri zdravljenju. Tako skupaj prispevamo h kakovosti zdravljenja in varnosti
bolnikov s kroničnimi boleznimi.
Med drugim podpiramo projekta Za kaj ti bije srce, ki ga vodita Združenje za arterijsko hipertenzijo in Združenje kardiologov
Slovenije, ter Nevropatska bolečina, ki poteka pod vodstvom Slovenskega združenja za zdravljenje bolečine.
Partnerstva v športu
S podporo številnim športnim dejavnostim spodbujamo zdrav življenjski slog. Največkrat podpiramo klube in društva
v lokalnem okolju, zlasti tiste, ki mladim omogočajo vključevanje v rekreativni ali tekmovalni šport. Šolam in drugim
organizacijam, ki spodbujajo zdrav način življenja, pomagamo pri nakupu športne opreme. Svoje poslanstvo udejanjamo
tudi s podpiranjem športnih dogodkov in rekreativnega športa za širše množice.
Naši dolgoletni partnerji v športu so Atletski klub Krka Novo mesto, Gimnastično društvo Novo mesto, Golf klub Grad
Otočec, Kegljaško društvo Krka Novo mesto, Kolesarski klub Adria Mobil Novo mesto, Konjeniški klub Krka - Grm Novo
mesto, Košarkarski klub Krka, Moški odbojkarski klub Krka Novo mesto, Moški rokometni klub Krka, Namiznoteniški klub
Krka Novo mesto, Nogometni klub Krka, Odbojkarski klub TPV Volley Novo mesto, Planinsko društvo Krka Novo mesto,
Smučarsko društvo Krka Rog, Šahovsko društvo Krka Novo mesto, Teniški klub Krka Otočec, Ženski košarkarski klub
Krka Novo mesto in Ženski rokometni klub Krka. Z akcijo V skrbi za vaše zdravje skupaj osvajamo vrhove smo
v sodelovanju s Planinsko zvezo Slovenije poskrbeli za vzdrževanje in označevanje 17 Krkinih planinskih poti ter s tem
za večjo varnost planincev.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
134
Z ekskluzivnim pokroviteljstvom tekme svetovnega prvenstva v Planici smo potrdili svoje 39-letno sodelovanje. Kar
287 otrokom in njihovim spremljevalcem iz šestih osnovnih šol s prilagojenim programom pa smo omogočili ogled
kvalifikacij za tekmo svetovnega pokala v smučarskih skokih.
Podprli smo tekme FIS svetovnega pokala v ženskih smučarskih skokih na Ljubnem, dogodke, ki jih je organizirala Teniška
zveza Slovenije, največji rekreativni kolesarski dogodek v Sloveniji Maraton Franja BTC City ter Dirko po Sloveniji.
Vse od ustanovitve Društva upokojencev Krka leta 2000 podpiramo tudi njegove rekreativne in športne dejavnosti.
Zavezani kulturi
Kulturo približujemo svojim zaposlenim ter lokalnemu in širšemu okolju. Podpiramo projekte v Sloveniji in zunaj meja,
na primer glasbene dogodke, izdaje knjig in slikanic, slikarske razstave in kolonije, glasbene in gledališke predstave ter
likovne, gledališke in literarne projekte osnovnih in srednjih šol.
Od leta 2008 organiziramo kulturne večere, s katerimi kažemo svoj odnos do umetnosti na najvišji ravni ter ljudem
omogočamo polnejše in bogatejše življenje. Tradicija kulturnih večerov se je začela v samostanski cerkvi kostanjeviške
Galerije Božidar Jakac, kamor smo povabili številne vrhunske domače in tuje umetnike. Z njihovimi nastopi smo si v Krki
prizadevali obogatiti kulturni utrip na Dolenjskem. V letu 2024 smo priredili tri kulturne večere. Julija smo v Kostanjevici na
Krki pripravili koncert v znamenju baročne glasbe, ki jo je izvajal Baročni ansambel iz Vroclava, maja in decembra pa
klavirska koncerta Aleksandra Gadžijeva in Urbana Staniča.
Slovenski kulturni praznik smo počastili s koncertom Komornega godalnega orkestra Cantabile. Zasedbi, ki združuje
vrhunske akademske glasbenike in profesorje, so se kot solistke na odru Dvorane Krka pridružile še sopranistka Mojca
Bitenc, violončelistka Klara Avšič in izjemna mlada violinistka Patricija Avšič, ki jo na glasbeni poti podpira tudi Krka.
V okviru večletnega sodelovanja s Cankarjevim domom smo omogočili izvedbo drugega mednarodnega baletnega
festivala. Po izjemno uspešnem prvem mednarodnem plesnem festivalu Baletne noči je bil v letu 2024 festival pod Krkinim
generalnim pokroviteljstvom še ambicioznejši. Od 16. do 19. junija so se zvrstile vrhunske mednarodne in slovenske
baletne produkcije, pripravljen je bil tudi bogat spremljevalni program. Rdeča nit festivala, ki sta ga ustanovila SNG Opera
in balet Ljubljana in Cankarjev dom, je bil ustvarjalni opus Vaclava Nižinskega.
Podprli smo izdajo petih knjig ter delovanje več kulturnih društev in ustanov, med drugim Galerijo Božidar Jakac
v Kostanjevici na Krki, Pihalni orkester Krka, Anton Podbevšek Teater, Festival Ljubljana, društvo Bralna značka Slovenije,
Slavistično društvo Dolenjske in Bele krajine, 56. mednarodno srečanje pisateljev v organizaciji Slovenskega centra Pen
in izbor Cankarjeva nagrada.
Posebno vlogo v širjenju kulture ima Kulturno umetniško društvo Krka, ki je leta 2024 pripravilo 45. Dolenjski knjižni sejem,
17 likovnih razstav, sedem srečanj Gledališkega kluba, različne ustvarjalne delavnice ter koncerte Mešanega pevskega
zbora Krka in Okteta Krka.
Že drugo leto zapored smo za otroke krkašev v Ljubljani, Ljutomeru in Novem mestu organizirali gledališke in lutkovne
predstave, prek katerih so spoznavali umetnost v različnih oblikah, kot so igra, glasba, ples in scenografija.
V Krki smo jubilejno leto zaznamovali z izdajo obsežne monografije 70 let. Živeti zdravo življenje, s katero smo obogatili
svojo knjižno zbirko. Na slovesni predstavitvi knjige smo ob skulpturi Krkine deklice z rastočo knjigo, ki je na ploščadi pred
našima najsodobnejšima obratoma farmacevtskih izdelkov, dodali tudi knjigo z novo mislijo. Monografija je še en dokument
časa in izraz spoštovanja preteklosti, predvsem pa poglobljen pregled Krkine sedanjosti in vizije prihodnosti. Obsežno
knjižno delo je nastalo s pomočjo odličnih Krkinih in gostujočih esejistov ter piscev zgodb.
Pomoč nevladnim in humanitarnim organizacijam
Vsako leto podpremo številne nepridobitne, nevladne in nepolitične organizacije in njihove pobude ter organizacije
za samopomoč. Sodelujemo s splošnimi humanitarnimi organizacijami, kot sta Rdeči križ in Slovenska karitas. Sredstva

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
135
namenjamo za reševanje ogroženih življenj, lajšanje socialnih in psihosocialnih stisk, izboljšanje socialnega položaja in
podobno.
Ob hudih poplavah v Bosni in Hercegovini oktobra 2024 smo se s pomočjo odzvali tudi v Krki. Za odpravo posledic te
katastrofalne nesreče smo Slovenski karitas donirali 100.000 EUR. S tem dejanjem smo želeli prispevati k čimprejšnji
obnovi prizadetega območja in pomagati ljudem, ki so ostali brez domov in številni med njimi brez svojcev. V Bosni in
Hercegovini je Krka prisotna 60 let. Naši zaposleni v predstavništvu v Sarajevu pomembno prispevajo k razvoju
zdravstvenega sistema v državi, skupaj z nami pa si prizadevajo krepiti odgovornost do skupnosti.
Že vrsto let smo glavni pokrovitelj Sklada za pomoč ljudem v stiski Območnega združenja Rdečega križa Novo mesto.
V sodelovanju s humanitarnimi organizacijami smo z večjimi donacijami pomagali družinam in posameznikom v stiski.
Finančna sredstva za pomoč mladi družini brez mame je prek Območnega združenja Rdečega križa Novo mesto darovalo
tudi Krkino vodstvo.
Skupaj z novomeškim Društvom prijateljev mladine Mojca smo omogočili novoletno obdaritev več kot 2500 otrok iz treh
dolenjskih občin in otrok krkašev.
Sodelujemo v Verigi dobrih ljudi Zveze Anita Ogulin & ZPM, ki pomaga družinam v stiski iz vse Slovenije. Že veliko let
sodelujemo z Varstveno-delovnim centrom Novo mesto, katerega varovanci so ponovno izdelali naša novoletna darila.
Z materialnimi in finančnimi sredstvi pomagamo gasilskim društvom. Za nakup novih gasilskih vozil, opreme, obnovo
gasilskih domov in delovanje smo prispevali sredstva 15 društvom in organizacijam iz vse Slovenije, 88 društvom pa smo
s promocijskimi materiali olajšali pridobitev sredstev.
Informacije o družbenoodgovornih projektih
Za več informacij o družbenoodgovornih projektih pišite na druzbena.odgovornost@krka.biz ali na Krka, tovarna zdravil,
d. d., Novo mesto, Služba za odnose z javnostmi, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
136
Izjava o trajnostnosti
Splošne informacije
ESRS 2 Splošna razkritja
BP-1 Splošna podlaga za pripravo izjave o trajnostnosti
Izjava o trajnostnosti je pripravljena v skladu z Direktivo (EU) 2022/2464 o poročanju podjetij o trajnostnosti, evropskimi
standardi poročanja o trajnostnosti (ESRS), smernicami Evropske svetovalne skupine za računovodsko poročanje
(EFRAG), Uredbo (EU) 2020/852 o vzpostavitvi okvira za spodbujanje trajnostnih naložb (Uredbo o taksonomiji) in z njo
povezanimi delegiranimi akti ter v skladu z določili Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1).
V izjavo o trajnostnosti so vključena razkritja za trajnostne teme, ki smo jih opredelili in ocenili kot pomembne z vidika
dvojne pomembnosti (v procesu opredelitve ocene IRO oz. ocene dvojne pomembnosti), to je pomembnosti vplivov (vpliva
na naravno ali družbeno okolje) in/ali finančne pomembnosti (finančnih učinkov tveganj in priložnosti na skupino Krka).
Proces opredelitve ocene dvojne pomembnosti in pomembne trajnostne teme podrobneje prikazujemo v okviru zahteve
po razkritju ESRS 2 IRO-1 Opis postopka za opredelitev ter ocenjevanje pomembnih vplivov, tveganj in priložnosti.
Vključitev s sklicevanjem uporabljamo, kadar razkritje v drugih delih letnega poročila izpolnjuje zahteve za poročanje
o posamezni zahtevi za poročanje ali podatkovne točke oziroma jo dopolnjuje in pojasnjuje, če je to pomembno za boljše
razumevanje. Pregled razkritij po standardih ESRS je prikazan v okviru zahteve po razkritju IRO-2 Zahteve po razkritju
iz ESRS, zajete v izjavi podjetja o trajnostnosti. V okviru razkritij posameznih tematskih standardov nekatera razkritja
prikazujemo tudi v okviru trajnostnih tem ali podatkovnih točk, ki so z vidika dvojne pomembnosti za skupino Krka
nepomembne, a se s temi področji ukvarjamo in informacije prikazujemo za boljše in celovitejše razumevanje vsebine
tematskega standarda. Te informacije so označene kot ostale informacije in niso bile predmet revizijskega pregleda in
zagotovil o trajnostnosti.
Uporabljamo enako raven konsolidacije kot v računovodskih izkazih. Izjava o trajnostnosti je pripravljena na konsolidirani
ravni celotne skupine Krka in zajema poslovanje celotne skupine Krka. V okviru izjave o trajnostnosti se ime Krka nanaša
na skupino Krka, pri čemer se ponekod uporablja tudi izraz skupina Krka. Če se informacije nanašajo na obvladujočo
družbo, se uporabljata izraza obvladujoča družba ali družba Krka. Izjava o trajnostnosti je pisana v prvi osebi množine in
se nanaša na skupino Krka, razen kadar je navedeno drugače.
Izjava o trajnostnosti vključuje informacije o poslovanju skupine Krka oziroma o Krkini dejavnosti. Izračun emisij
toplogrednih plinov (TGP) obsega 3 vključuje tudi informacije iz višjega in nižjega dela vrednostne verige. Rezultati
izračuna emisij TGP obsega 3 so prikazani v tematskem standardu E1 v okviru zahteve po razkritju E1-6 Bruto emisije
TGP obsegov 1, 2 in 3 ter skupne emisije TGP. V procesu opredelitve ocene dvojne pomembnosti smo upoštevali
vrednostno verigo. Uporabili smo interne informacije in podatke, ki jih pridobivamo v okviru rednega sodelovanja in
vključevanja deležnikov v vrednostni verigi ter v poslovnih odnosih z njimi. Pri pridobivanju informacij so sodelovali interni
strokovnjaki in pooblaščenci za trajnostnost z različnih strokovnih in poslovnih področij, ki so v rednih stikih s posameznimi
členi in predstavniki vrednostne verige. Pomembni vplivi, tveganja in priložnosti so prikazani v okviru zahteve po razkritju
ESRS 2 SBM-3 Pomembni vplivi, tveganja in priložnosti ter njihova povezanost s strategijo in poslovnim modelom. Krkine
ključne deležniške skupine in oblike njihovega vključevanja so prikazane v okviru zahteve po razkritju ESRS 2 SBM-2
Interesi in stališča deležnikov.
Pri razkritjih nismo uporabili možnosti opustitve informacij, ki bi se nanašale na intelektualno lastnino, znanje in izkušnje
ali rezultate inovacij (točka 5(d) standarda ESRS 2) in izvzetja predvidenih dogodkov ali zadev, ki so predmet tekočih
pogajanj, kot je določeno v členu 19a(3) in členu 29a(3) Direktive 2013/34/EU (točka 5(e) standarda ESRS 2).
BP-2 Razkritja v zvezi s posebnimi okoliščinami
Pri poročanju ne odstopamo od srednjeročnih ali dolgoročnih časovnih obdobij, opredeljenih v ESRS 1, oddelek 6.4
Opredelitev kratkoročnega, srednjeročnega in dolgoročnega obdobja za namene poročanja.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
137
V zvezi z zahtevo po razkritju E1-6 Bruto emisije TGP obsegov 1, 2 in 3 ter skupne emisije TGP pri izračunih emisij TGP
obsega 3, ki nastajajo v vrednostni verigi skupine Krka, smo pri izračunu upoštevali standarde in priporočila
ISO 14064-1:2018 Toplogredni plini 1. del: Specifikacija z navodilom za količinsko določanje in poročanje o izpustih in
odstranjevanju toplogrednih plinov na ravni organizacije. Izračuna ni potrdil neodvisni zunanji organ.
Različni TGP imajo specifično moč segrevanja, odvisno od njihove sposobnosti zadrževanja sončne toplote, ki jo vrnejo
tla (s sevanjem), in njihove življenjske dobe v ozračju (dolgoživosti). Za lažje meritve in primerjave je bila opredeljena
skupna enota indeks, ki kaže potencial globalnega segrevanja (global warming potential, GWP). Temelji na najbolj
poznanem TGP, ogljikovem dioksidu (CO
2
), ter na sevalnih lastnostih, ki jih ima TGP glede na CO
2
v izbranem časovnem
obdobju. GWP učinek vsakega plina določa v primerjavi s CO
2
(običajno v 100-letnem obdobju). Pri izračunu so bili
uporabljeni različni emisijski faktorji TGP. Emisijski faktor TGP je koeficient, ki podatke o dejavnosti, posledica katerih so
TGP, povezuje z emisijami TGP. Izražen je v kilogramih ali tonah ekvivalenta CO
2
(t ekv. CO
2
), predstavlja pa količino
TGP, ki so bili povzročeni s proizvodnjo in/ali uporabo izdelka ali storitve.
Neposrednih meritev emisij TGP nismo mogli izvesti s sprejemljivimi stroški. Izračuni so bili izvedeni z množenjem
podatkov o dejavnosti (kvantitativnih meril, posledica katerih so emisije TGP, npr. mase, prostornine, porabe energije)
z objavljenimi emisijskimi faktorji (običajno izraženimi kot t ekv. CO
2
/vrednost podatka o dejavnosti). V izračunih GWP je
bilo upoštevano 100-letno obdobje. Narejeni so bili na podlagi emisijskih faktorjev v različnih virih, predvsem v tabelah
emisijskih faktorjev Ministrstva za okolje, hrano in podeželje Združenega kraljestva (UK Department for Environment, Food
and Rural Affairs, DEFRA) in podatkovni bazi Ecoinvent. V izračunu so bili opredeljeni in dokumentirani vsi relevantni viri
emisij TGP, vključeni v izbrane meje poročanja. Podatki o emisijah TGP so bili pridobljeni z modeliranjem. Uporabljeni so
bili Krkini primarni podatki (poraba energentov in materialov, količina nastalih odpadkov, prevoženi kilometri itd.) in različni
emisijski faktorji iz podatkovnih baz, primarni podatki posameznih dobaviteljev, podatki iz študij in znanstvenih člankov ter
tečaji tujih valut Banke Slovenije.
Pri nekaterih kategorijah emisij TGP so bile uporabljene predpostavke, kar je podrobneje opredeljeno v tematskem
standardu ESRS E1 v okviru zahteve po razkritju E1-6 Bruto emisije TGP obsegov 1, 2 in 3 ter skupne emisije TGP.
Ocenjujemo, da vzpostavljeni sistem zbiranja podatkov in izračunov TGP ne predstavlja pomembnega tveganja za točnost
končnih izračunov. V prihodnje si bomo v okviru možnosti prizadevali za povečano uporabo primarnih podatkov tudi v tistih
primerih, v katerih so bili doslej ocenjeni na podlagi predpostavk, študij ali znanstvenih člankov. Pridobivali in uporabljali
bomo primarne podatke, predvsem od proizvajalcev vhodnih materialov, to je učinkovin, pomožnih materialov, polizdelkov
in izdelkov ter embalažnih materialov, ter podatke letalskih prevoznikov o dejanskem ogljičnem odtisu poletov in podobno.
Pri emisijskih faktorjih obstaja določena stopnja negotovosti. Glavni viri negotovosti ocen se pojavljajo v prej navedenih
virih podatkov, ki jih zagotavljajo proizvajalci vhodnih materialov, predvsem učinkovin, polizdelkov in izdelkov. Morebitne
spremembe emisijskih faktorjev v teh kategorijah lahko pomembno vplivajo na končni izračun TGP.
V izjavo o trajnostnosti smo poleg informacij, zahtevanih v ESRS, vključili tudi informacije, ki izhajajo iz zahtev Uredbe
o taksonomiji (Uredbe (EU) 2020/852) in iz z njo povezanih delegiranih aktov, ter informacije, ki izhajajo iz dodatka B
ESRS 2 in so prikazane v poglavju ESRS 2 IRO-2 Zahteve po razkritju iz ESRS. Zajete so v tabeli Seznam podatkovnih
točk iz medsektorskih in tematskih standardov, ki izhajajo iz druge zakonodaje EU.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
138
Preglednica informacij, prikazanih z uporabo možnosti sklicevanja v skladu s točko 9.1 ESRS 1
ESRS
Zahteva
Naziv zahteve
Poglavje
Podpoglavje
Stran
ESRS 2
GOV-1
Vloga upravnih, poslovodnih in
nadzornih organov
Izjava
o upravljanju
Nadzorni svet družbe Krka
(pojasnilo v zvezi z zahtevo
v točki 21(b))
21
Uprava družbe Krka
(pojasnilo v zvezi z zahtevo
v točki 21(b))
26
Opis politike raznolikosti
v zvezi z zastopanostjo
v organih vodenja ali nadzora
družbe Krka v letu 2024
(pojasnilo v zvezi z zahtevo
v točki 21(d))
30
Sestava nadzornega sveta
družbe Krka 31. 12. 2024
(pojasnilo v zvezi z zahtevo
v točka 21(c) in 21(e))
33
Sestava uprave družbe Krka
31. 12. 2024
(pojasnilo v zvezi z zahtevo
v točki 21(c))
35
GOV5
Upravljanje tveganj in notranje kontrole
poročanja o trajnostnosti
Izjava
o upravljanju
Notranje kontrole in
upravljanje tveganj v povezavi
s trajnostnim, računovodskim
in davčnim poročanjem
31
SBM-1
Strategija, poslovni model in vrednostna
veriga
Pojasnila
h konsolidiranim
računovodskim
izkazom skupine
Krka
Pojasnilo 31 Družbe
v skupini Krka
312
SBM-1
Strategija, poslovni model in vrednostna
veriga
Predstavitev
skupine Krka
Poslovni model skupine Krka
13
E1
E1-5
Poraba energije in mešanica virov
energije
Pojasnila
h konsolidiranim
računovodskim
izkazom skupine
Krka
Pojasnilo 4 Prihodki
iz pogodb s kupci
281
E1-6
Bruto emisije TGP obsegov 1, 2 in 3 ter
skupne emisije TGP
Pojasnila
h konsolidiranim
računovodskim
izkazom skupine
Krka
Pojasnilo 4 Prihodki
iz pogodb s kupci
281
S1
S1-6
Značilnosti zaposlenih v podjetju
Pojasnila
h konsolidiranim
računovodskim
izkazom skupine
Krka
Pojasnilo 31 Družbe
v skupini Krka
312
G1
ESRS 2 GOV-1
Vloga upravnih, poslovodnih in
nadzornih organov
Izjava
o upravljanju
Sestava nadzornega sveta
družbe Krka 31. 12. 2024
(pojasnilo v zvezi z zahtevo
v točkah 5(a) in 5(b))
33
Sestava uprave družbe Krka
31. 12. 2024
(pojasnilo v zvezi z zahtevo
v točkah 5(a) in 5(b))
35

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
139
GOV-1 Vloga upravnih, poslovodnih in nadzornih organov
Informacije o sestavi in raznolikosti organov vodenja in nadzora so predstavljene v Izjavi o upravljanju družbe Krka, in
sicer v poglavjih Nadzorni svet družbe Krka, Uprava družbe Krka, Opis politike raznolikosti v zvezi z zastopanostjo
v organih vodenja ali nadzora družbe Krka in skupine Krka v letu 2024, Sestava nadzornega sveta in uprave družbe Krka.
Vloga skupščine delničarjev, nadzornega sveta in uprave je podrobneje razkrita v Izjavi o upravljanju družbe Krka, in sicer
v poglavjih Skupščina delničarjev družbe Krka, Nadzorni svet družbe Krka in Uprava družbe Krka.
Poglavja vsebujejo podatke o številu članov, izkušnje v zvezi s sektorji, izdelki in geografskimi lokacijami podjetja, delež
neodvisnih članov ter podatke o zastopanosti zaposlenih in drugih delavcev. Informacije o raznolikosti vodstvenih delavcev
obvladujoče družbe, odvisnih družb in predstavništev so razkrite v Izjavi o upravljanju družbe Krka v poglavju Opis politike
raznolikosti v zvezi z zastopanostjo v organih vodenja ali nadzora družbe Krka in skupine Krka v letu 2024.
Družba Krka je v letu 2024 upoštevala priporočila evropske neprofitne organizacije, ki deluje kot konfederacija nacionalnih
združenj zvez nadzornih svetov (European Confederation of Directors Association, ecoDa), glede deleža manj
zastopanega spola v upravi in nadzornem svetu v skladu z modelom 40/33/2026, po katerem omenjeni delež znaša vsaj
40 % v nadzornem svetu in 33 % v upravi in nadzornem svetu skupaj. V letu 2024 je družba Krka izpolnjevala oba cilja.
Opisani model, ki temelji na dobri praksi, od 22. novembra 2024 ureja ZGD-1.
Politika raznolikosti organov vodenja in nadzora v družbi Krka je povezana s pomembnimi vplivi, tveganji in priložnostmi,
ki izhajajo iz raznolikosti sestave, strokovne neodvisnosti in usposobljenosti vodstva, ki jih družba Krka uvršča v strateško
trajnostno področje dobre prakse vodenja in upravljanja. Politiko vsako leto ob svoji redni letni samooceni preveri nadzorni
svet in jo odobri s potrditvenim sklepom. Po potrebi sprejme sklep glede njene posodobitve.
Uprava družbe Krka je 30. septembra 2024 sprejela Politiko raznolikosti, pravičnosti in vključevanja v skupini Krka,
ki predstavlja Krkino zavezo za spoštovanje raznolikosti, pravičnosti in vključevanja, nanaša pa se na družbo Krka in njene
odvisne družbe. Velja za vse zaposlene v skupini Krka in je osnova za nadaljnje uveljavljanje naših pričakovanj do
poslovnih partnerjev v vrednostni verigi. Politika je prikazana v tematskem standardu ESRS S1 v okviru zahteve po razkritju
S1-1 Politike v zvezi z lastno delovno silo.
Član uprave David Bratje pristojen za celotno področje trajnostnosti, vključno z nadzorom vplivov, tveganj in priložnosti.
Ostali člani uprave so v okviru poslovnih področij, za katera so pristojni, pristojni tudi za nadzor vplivov, tveganj in
priložnosti, ki izhajajo iz posameznega tematskega standarda ESRS.
Trajnostno upravljanje v skupini Krka
Trajnostno upravljanje je opredeljeno v Trajnostni politiki skupine Krka (ESG-politiki).
Trajnostna politika skupine Krka (ESG-politika) opredeljuje Krkine sedanje in prihodnje zaveze na področju trajnostnega
upravljanja in poslovanja na okoljskem, družbenem in upravljavskem področju, kar v Krki upoštevamo že desetletja.
Celostno, strateško in učinkovito trajnostno upravljanje je ključno za obvladovanje okoljskih vidikov in trajnostnih tveganj,
ugotavljanje vplivov ter prepoznavanje trendov in priložnosti za odgovorno ravnanje z naravnim in družbenim okoljem.
Za zagotavljanje dolgoročne uspešnosti poslovanja trajnostna načela integriramo v upravljavske procese in poslovne
odločitve.
Politika opredeljuje (1) ključne deležniške skupine in oblike njihovega vključevanja, (2) naš prispevek k doseganju globalnih
ciljev trajnostnega razvoja iz Agende 2030 (sustainable developement goals, SDG), (3) trajnostnost v skupini Krka,
(4) pomembne trajnostne teme z vidika dvojne pomembnosti, (5) namen, cilje in področja uporabe politike, (6) trajnostne
zaveze skupine Krka, (7) trajnostno upravljanje skupine Krka.
Trajnostno politiko povezujemo s pomembnimi vplivi, tveganji in priložnostmi, ki izhajajo iz standardov ESRS in so
povezani z naravnim in družbenim okoljem ter korporativnim upravljanjem. Politika je naš krovni dokument na področju
trajnostnosti in je podlaga za druge s tem povezane področne politike.
Vodilno vlogo pri nadzoru trajnostnega upravljanja in trajnostne politike skupine Krka imata nadzorni svet in uprava družbe
Krka. Trajnostna politika je zavezujoča za obvladujočo družbo Krka, d. d., Novo mesto in za vse odvisne družbe v skupini

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
140
Krka. Je zaveza za uresničevanje trajnostnih načel in spodbujanje njihove uporabe pri poslovanju v celotni vrednostni
verigi.
Nadzorni svet družbe Krka potrjuje strategijo skupine Krka, ki vključuje trajnostni razvoj, register tveganj, načrt integritete
ter trajnostno politiko in njene morebitne spremembe.
Uprava družbe Krka je odgovorna za integracijo trajnostne strategije in vzpostavljanje trajnostne kulture, vrednot in
operativnih procesov. Potrjuje vse ključne in relevantne sklepe na področju trajnostnosti (opredelitev deležnikov in tem ter
pomembnih vplivov, tveganj in priložnosti) ter s tem povezane področne politike (Okoljsko politiko skupine Krka
opredeljeno v poglavju E1-2, Politiko o človekovih pravicah opredeljeno v poglavju S1-1, Politiko raznolikosti, pravičnosti
in vključevanja opredeljeno v poglavju S1-1, Kodeks ravnanja za poslovne partnerje skupine Krka opredeljen v poglavju
G1-1, Politiko skrbnega pregleda opredeljeno v poglavju S2-1), ki določajo tudi pristojnosti v zvezi z nadzorom nad
izvajanjem nalog. Slednje na operativno-strateški ravni določajo tudi sklepi odbora za trajnostnost.
Član uprave družbe Krka, pristojen za področje trajnostnosti, vodi in nadzoruje delovanje pooblaščencev
za trajnostnost in vodi odbor za trajnostnost.
Odbor za trajnostnost družbe Krka pregleduje izvajanje politik in strategije na področju trajnostnosti ter
najpomembnejših aktivnosti za doseganje trajnostnih ciljev, obravnava predloge sprememb in nadgradnje politik, predloge
strateških trajnostnih ciljev, predloge sprememb strateških trajnostnih področij ter opredelitve in upravljanje pomembnih
vplivov, tveganj in priložnosti. Obravnava pobude deležnikov na področju trajnostnosti ter načrtuje najpomembnejše
aktivnosti na tem področju.
Koordinator za trajnostnost je član odbora za trajnostnost in povezovalni člen med odborom za trajnostnost, članom
uprave, ki je pristojen za to področje, in pooblaščenci za trajnostnost. Pristojen je za operativni nadzor, zagotavljanje in
spodbujanje uresničevanja trajnostne politike ter drugih sklepov odbora za trajnostnost. Sodeluje pri vključevanju
deležnikov in komuniciranju o trajnostnosti z vlagatelji, mediji, strokovno javnostjo in drugimi relevantnimi deležniki.
Pooblaščenci za trajnostnost so pristojni za promocijo strateških trajnostnih aktivnosti in trajnostne kulture, odboru
za trajnostnost in koordinatorju poročajo o izvajanju aktivnosti in doseganju ciljev na svojem poslovnem področju,
kar obsega tudi sodelovanje pri vključevanju deležnikov ter ocenjevanju vplivov, tveganj in priložnosti. Sodelujejo pri
trajnostnem poročanju in predlagajo izboljšave na področju trajnostnega upravljanja.
Ostali odbori, ki Krkini upravi pomagajo pri delu, pripravljajo poslovno politiko in strateške usmeritve za svoja področja in
imajo nekatere pristojnosti pri odločanju o izvajanju letnih načrtov. Nadzorujejo upravljanje vplivov, tveganj in priložnosti
na poslovnih področjih, ki so v pristojnosti odbora, ter posamezne tematske standarde ESRS, povezane s temi področji.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
141
Organizacijska struktura trajnostnega upravljanja v skupini Krka
Nadzorni svet, uprava, odbor za trajnostnost in pooblaščenci za trajnostnost se nanašajo na družbo Krka.
Za poročanje upravnim, poslovodnim in nadzornim organom so pristojni koordinator za trajnostnost, direktorji in vodje
poslovnih področij, povezanih s posamezno trajnostno temo. Za seje uprave, nadzornega sveta in druge odbore
pripravljajo informacije in gradiva. Razkritja v izjavi o trajnostnosti pripravljajo strokovne službe, odgovorne za posamezno
tematsko področje, nosilca njihove priprave pa sta Finančni sektor in Korporativna ekonomika.
Za upravljanje vplivov, tveganj in priložnosti so pristojni vodje posameznih poslovnih področij v okviru svojih pristojnosti in
nalog ter aktivnosti, ki jih izvajajo. Vzpostavljene so namenske kontrole in postopki, ki so še posebno poudarjeni
na področju S4 potrošniki in končni uporabniki (upravljanje vplivov, tveganj in priložnosti, povezanih z zagotavljanjem
kakovostnih, varnih in učinkovitih izdelkov), na področjih E1 do E5 – varstvo naravnega okolja in na področju S1 – lastna
delovna sila.
Strateški trajnostni cilji so opredeljeni v Strategiji razvoja skupine Krka za obdobje 20242028. Predloge za oblikovanje
ciljev na posameznih trajnostnih področjih pripravijo strokovne službe, z njimi se seznani odbor za trajnostnost, potrdita
pa jih uprava in nadzorni svet, ki sta skupaj z odborom za trajnostnost redno obveščena tudi o doseganju ciljev.
Strokovno znanje članov nadzornega sveta in uprave, povezano s trajnostnostjo in pomembnimi vplivi, tveganji in
priložnostmi, je razkrito v Izjavi o upravljanju družbe Krka, v poglavju Sestava uprave nadzornega sveta družbe Krka,
kjer so navedene kompetence za trajnostno poslovanje, vključno s poslovnim ravnanjem, oziroma področja kompetenc,
ki so povezana s posameznimi tematskimi področji ESRS. Področja kompetenc so opredeljena na podlagi spretnosti in
strokovnega znanja ter izkušenj članov nadzornega sveta in uprave, povezanih s pomembnimi vplivi, tveganji in
priložnostmi, ki se nanašajo na določeno področje ESRS.
GOV-2 Informacije, predložene upravnim, poslovodnim in nadzornim organom podjetja, ter trajnostnostne
zadeve, ki jih ti organi obravnavajo
S trajnostnim poslovanjem sta redno seznanjena uprava in nadzorni svet družbe Krka. Od julija 2023 do konca leta 2024
je nadzorni svet obravnaval teme o nadgradnji in napredku na področju trajnostnosti kot samostojno točko na vsaki seji,
to je šestkrat na leto. Vsakič je obravnaval pisno poročilo uprave o aktivnostih in podporno dokumentacijo, med njimi
poročilo o analizi dvojne pomembnosti in oceni vplivov, tveganj in priložnosti, ki so pomembni za trajnostno poslovanje
skupine Krka. Najmanj tolikokrat je gradivo s tega področja obravnavala tudi uprava družbe. Ta naloga nadzornega sveta
spada med posebne, dodatne naloge, o katerih govori sklep 4.4, ki ga je sprejela 29. skupščina delničarjev. Od sprejetja
novele ZGD-1 se s temo redno ukvarja tudi revizijska komisija nadzornega sveta.
Delovanje in odločanje nadzornega sveta družbe Krka temelji na spremljanju ciljev družbe Krka in skupine Krka v skladu
z razvojno strategijo in načrti, zakonodajo, dobro domačo in mednarodno prakso ter internimi akti. Na sejah v letu 2024 je
nadzorni svet obravnaval preteklo in tekoče poslovanje, finančna in poslovna tveganja, razmere na prodajnih in nabavnih

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
142
trgih, kadrovske teme, naložbe in izdelke ter spremljali izvajanje razvojne strategije. Nadziral je nadgradnjo trajnostnega
poslovanja skupine Krka in poročanja o napredku na tem področju. Z upravo družbe Krka je obravnaval posodobljen
Register tveganj, v katerega so vključena tudi trajnostna tveganja. Namenjen je opredelitvi in obvladovanju dejavnikov,
ki lahko vplivajo na doseganje poslovnih ciljev. V njem so upoštevane prenovljena Strategija razvoja skupine Krka
za obdobje 20242028 in spremembe v poslovnem okolju ter ostala trajnostna tveganja in trajnostna tveganja v nastajanju.
Nadzorni svet je ob tem razpravljal še o Načrtu integritete, ki obravnava obvladovanje tveganj na področju etike, integritete
in skladnosti pri poslovanju, in bil seznanjen s svežnjem sprejetih novih korporativnih politik na področju trajnostnosti.
Uprava vsako leto obravnava doseganje strateških meril skupine Krka. Potrjuje tudi ključne okoljske cilje in programe ter
določa kadrovske, organizacijske in finančne vire za njihovo doseganje. Doseganje operativno-strateških meril na ravni
prodajnih trgov obravnavajo nadzorni sveti ali upravni odbori Krkinih odvisnih družb. Doseganje operativno-strateških meril
na posameznih delovnih področjih obravnavajo Krkini interni odbori, ki jih sestavljajo pristojni člani uprave, področni
direktorji in operativni vodje (odbor direktorjev, prodajni odbor, razvojni odbor, odbor za kakovost, odbor za investicije,
odbor za kadre, odbor za informacijske tehnologije, odbor za ekonomiko in finance, odbor za korporativno pojavljanje
v javnosti ter odbor za trajnostnost). Pri odločitvah o večjih transakcijah in pomembnejših aktivnostih, povezanih
s pomembnimi vplivi, tveganji in priložnostmi, vedno skrbno proučijo potencialne negativne vplive in tveganja, zlasti pri
zagotavljanju kakovosti, varnosti in učinkovitosti izdelkov, varstvu naravnega okolja ter varnosti in zdravja pri delu.
Uprava, nadzorni svet in posamezni odbori družbe Krka so v letu 2024 obravnavali pomembne vplive, tveganja in
priložnosti s področja okolja, zaposlenih in kakovosti izdelkov ter tveganja, opredeljena v Registru tveganj in Načrtu
integritete. Seznanili so se tudi z doseganjem strateških trajnostnih ciljev v letu 2023.
GOV-3 Vključitev s trajnostnostjo povezane uspešnosti v sisteme spodbud
Nagrajevanje uprave na podlagi doseganja meril trajnostnega poslovanja.
Od leta 2023 se pri nagrajevanju uprave neposredno upošteva doseganje meril trajnostnega poslovanja, kar določa
Politika prejemkov organov vodenja in nadzora, ki jo je na podlagi ZGD-1 pripravila družba Krka, sprejela pa 29. skupščina
delničarjev družbe 6. julija 2023. Ocenjujejo se dosežki in doseganje ciljev na šestih področjih, ki so bila opredeljena kot
pomembna strateška trajnostna področja za skupino Krka:
dostopno zdravljenje,
kakovost izdelkov in varnost bolnikov,
privabljanje in zadrževanje talentov,
dobre prakse vodenja in upravljanja,
planet in podnebne spremembe (poročilo, na podlagi katerega nadzorni svet odloči, ali je bilo delo uprave na tem
področju uspešno, vključuje doseganje ciljev glede zmanjševanja emisij TGP),
skladnost, integriteta in transparentnost.
Vsako strateško trajnostno področje je ovrednoteno z enakim številom točk. Merila s področja trajnostnega poslovanja
imajo enako utež kot večina finančnih meril. Politika prejemkov izhaja iz Krkine dolgoročne razvojne strategije ter njene
trajnostne politike, upravo pa spodbuja k doseganju strateških ciljev družbe, njenemu dolgoročnemu razvoju in
trajnostnemu poslovanju. Uspešnost skupine Krka pri izpolnjevanju meril, povezanih s trajnostnim poslovanjem,
k variabilnim prejemkom članov uprave prispeva 35 %, od tega 6 % izpolnjevanje s planetom in podnebjem povezanih
meril, med katere spada tudi izpolnjevanje akcijskega načrta za zniževanje TGP po obsegov 1 in 2. Uspešnost uprave
na področju trajnostnega poslovanja ocenjuje nadzorni svet na podlagi pisnega poročila uprave in mnenja pristojne
komisije, in sicer dvakrat na leto: za 1. polletje tekočega leta in za celotno preteklo leto. Prejemki članov nadzornega sveta
in drugih poslovodnih organov ne vključujejo spodbud, povezanih s strateškimi trajnostnostnimi področji.
GOV-4 Izjava o skrbnem pregledu
Spoštovanje človekovih pravic in varstvo okolja spodbujamo v celotni vrednostni verigi. Želimo, da naši poslovni partnerji
upoštevajo mednarodno priznane standarde ter naše zaveze in načela. Predstavitev naših vrednot in prizadevanj glede
človekovih pravic in varstva okolja ter naše skrbnosti na teh področjih pri poslovanju s partnerji opredeljujemo v Kodeksu
ravnanja poslovnih partnerjev skupine Krka. V skladu s Politiko skrbnega pregleda v skupini Krka bomo v prihodnjem
obdobju vzpostavili proces in aktivnosti skrbnega pregleda v vrednostni verigi ter jih nato nadgrajevali, da bomo tako
do leta 2027 zagotovili skladnost z Direktivo CS3D. Opis Kodeksa ravnanja za poslovne partnerje v skupini Krka je

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
143
v tematskem standardu G1 v okviru zahteve po razkritju G1-1 Politike o poslovnem ravnanju in korporativna kultura.
Opis Politike skrbnega pregleda v skupini Krka je v tematskem standardu S2 v okviru zahteve po razkritju S2-1 Politike
v zvezi z delavci v vrednostni verigi. V okviru skupine Krka je skrbni pregled integriran v Načrt integritete, o katerem
podrobneje poročamo v tematskem standardu G1 v okviru zahteve po razkritju G1-1 Politike o poslovnem ravnanju in
korporativna kultura. Pri pregledu oziroma presoji dobaviteljev in kupcev, predvsem z vidika skladnosti s standardi GxP,
sektor Upravljanja kakovosti opravlja specifične preglede. Več o upravljanju kakovosti in oskrbni verigi je v poglavjih
Kakovost ter Proizvodnja in oskrbna veriga.
Ključni element skrbnega pregleda na področju
družbenega in naravnega okolja
Odstavki v izjavi o trajnostnosti
(a) Vključitev skrbnega pregleda v upravljanje,
strategijo in poslovni model
SBM-3 Pomembni vplivi, tveganja in priložnosti ter njihova povezanost
s strategijo in poslovnim modelom
GOV-2 Informacije, predložene upravnim, poslovodnim in nadzornim
organom podjetja, ter trajnostnostne zadeve, ki jih ti organi obravnavajo
S2-1 Politike v zvezi z delavci v vrednostni verigi
(b) Sodelovanje s prizadetimi deležniki v vseh
ključnih fazah skrbnega pregleda
SBM-2 Interesi in stališča deležnikov
IRO-1 Opis postopka za opredelitev ter ocenjevanje pomembnih vplivov,
tveganj in priložnosti
S1-1 Politike v zvezi z lastno delovno silo
S2-2 Postopki za sodelovanje z delavci v vrednostni verigi v zvezi z vplivi
S4-1 Politike v zvezi s potrošniki in končnimi uporabniki
S4-2 Postopki za sodelovanje s potrošniki in končnimi uporabniki v zvezi
z vplivi
(c) Opredelitev in ocenjevanje škodljivih vplivov
SBM-3 Pomembni vplivi, tveganja in priložnosti ter njihova povezanost
s strategijo in poslovnim modelom
IRO-1 Opis postopka za opredelitev ter ocenjevanje pomembnih vplivov,
tveganj in priložnosti
S2-1 Politike v zvezi z delavci v vrednostni verigi
(d) Sprejemanje ukrepov za obravnavanje teh
škodljivih vplivov
E1-3 Ukrepi in viri v zvezi s politikami na področju podnebnih sprememb
E2-2 Ukrepi in viri v zvezi z onesnaževanjem
E3-2 Ukrepi in viri v zvezi z vodnimi viri
E4-3 Ukrepi in viri v zvezi z biotsko raznovrstnostjo
E5-2 Ukrepi in viri v zvezi z rabo virov in krožnim gospodarstvom
S1-3 Postopki za popravni ukrep v zvezi z negativnimi vplivi in kanali,
po katerih lahko lastni delavci izrazijo pomisleke
S1-4 Sprejemanja ukrepov v zvezi s pomembnimi vplivi na lastno delovno
silo ter pristopi k zmanjševanju pomembnih tveganj in izkoriščanju
pomembnih priložnosti v zvezi z lastno delovno silo ter učinkovitost
navedenih ukrepov
S2-4 Sprejemanje ukrepov v zvezi s pomembnimi vplivi na delavce
v vrednostni verigi ter pristopi k upravljanju pomembnih tveganj in
izkoriščanju pomembnih priložnosti v zvezi z delavci v vrednostni verigi ter
učinkovitost navedenih ukrepov
S4-3 Postopki za popravni ukrep v zvezi z negativnimi vplivi in kanali,
po katerih lahko potrošniki in končni uporabniki izrazijo pomisleke
S4-4 Sprejemanje ukrepov v zvezi s pomembnimi vplivi na potrošnike in
končne uporabnike ter pristopi k upravljanju pomembnih tveganj in
izkoriščanju pomembnih priložnosti v zvezi s potrošniki in končnimi
uporabniki ter učinkovitost navedenih ukrepov
(e) Spremljanje učinkovitosti teh prizadevanj in
komuniciranje
S1-2 Postopki za sodelovanje z lastno delovno silo in predstavniki
delavcev v zvezi z vplivi
S2-1 Politike v zvezi z delavci v vrednostni verigi

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
144
GOV-5 Upravljanje tveganj in notranje kontrole poročanja o trajnostnosti
Notranje kontrole v zvezi s poročanjem o trajnostnosti so podrobneje opredeljene v poglavju Notranje kontrole in
upravljanje tveganj v povezavi z računovodskim, trajnostnim in davčnim poročanjem (Izjava o upravljanju družbe Krka).
Za pripravo izjave o trajnostnosti so pristojni strokovnjaki s posameznih strokovnih področij. Prednostno smo obravnavali
tveganja razpoložljivosti, zbiranja, celovitosti in konsolidacije kvantitativnih podatkov, njihove obdelave in točnosti
rezultatov ter tveganja zagotovitve skladnosti razkritij z zahtevami standardov ESRS, ki so bila ocenjena kot največja. Zato
so rezultate preverjali zaposleni z različnih ravni, od strokovnjakov za posamezna področja do koordinatorja za trajnostnost
in člana uprave, pristojnega za področje trajnostnosti. Ocena tveganja neskladnosti trajnostnega poročanja je bila v letu
2024 prvič vključena tudi v Register tveganj. V prihodnjem obdobju bomo sistem notranjih kontrol nadgrajevali, predvsem
informacijsko podlago za zbiranje in obdelavo kvantitativnih podatkov.
SBM-1 Strategija, poslovni model in vrednostna veriga
Krkino poslanstvo, vizija in vrednote so temelj naših upravljavskih procesov in poslovnih odločitev ter nam omogočajo
uresničevanje poslovne strategije, doseganje dolgoročnih strateških ciljev ter ustvarjanje vrednosti za deležnike. Svojo
dolgoročno rast in razvoj usmerjamo k povečevanju pozitivnega trajnostnega vpliva, zmanjševanju obremenitev naravnega
in družbenega okolja ter učinkovitemu obvladovanju trajnostnih tveganj in priložnosti. Naša pretekla in prihodnja poslovna
uspešnost je neposredno odvisna od učinkovitega vključevanja deležnikov in upravljanja pomembnih trajnostnih tem
v celotni vrednostni verigi. Celostno, strateško in učinkovito trajnostno upravljanje skupine Krka je zato ključnega pomena
za obvladovanje pomembnih trajnostnih področij. Usmerja tudi strateško presojo ustreznosti poslovnega modela skupine
Krka, kar zagotavlja dolgoročno trajnostno poslovanje, rast in razvoj.
V letu 2023 smo v sklopu prenove Strategije razvoja skupine Krka v obdobju 20242028 naredili pomemben korak pri
integriranju trajnostnih vidikov v strateško načrtovanje in poslovanje. Trajnostno poslovanje in trajnostno strategijo smo
skupaj s trajnostnimi cilji in predvidenimi aktivnostmi za nadgradnjo trajnostnega upravljanja in poslovanja prvič v celoti
integrirali v poslovno strategijo. Tako je trajnostno poslovanje skupine Krka jasno in enakovredno z ostalimi poslovnimi
področji umeščeno v poslovno strategijo, s čimer je neposredno izražena tudi pomembnost področja za naše poslovanje.
Trajnostni razvoj je pomemben dejavnik, ki prispeva h Krkini sposobnosti za dolgoročno ustvarjanje vrednosti in uspešno
uresničevanje poslovne strategije. Zavedamo se, da so za deležnike skupine Krka vse pomembnejši obvladovanje
trajnostnih vprašanj in doseganje z njimi povezanih ciljev ter transparentno poročanje, zato trajnostne vidike celovito
vključujemo v strategijo in vsakodnevno poslovanje. V celotni vrednostni verigi spodbujamo uporabo trajnostnih načel,
nenehno nadgrajujemo trajnostno upravljanje in gradimo trajnostno kulturo. Skrbno načrtujemo nastajanje izdelkov in vse
procese, s katerimi vplivamo na življenje v okolju, v katerem delujemo. Zaupanje bolnikov in partnerjev pridobivamo
z znanjem, strokovnim in etičnim pristopom ter visoko kakovostjo na vseh ravneh svojega poslovanja. V skladu z načeli
trajnostnega razvoja si prizadevamo za neprestano izboljševanje rezultatov na področju varstva narave, zdravja in varnosti
zaposlenih ter sodelujemo pri razvoju družbenega okolja. Prizadevamo si za spoštovanje človekovih pravic in temeljnih
svoboščin, uresničevanje delavskih pravic, preprečevanje diskriminacije, spodbujamo raznolikost in enake možnosti.
Kot eden od vodilnih proizvajalcev generičnih zdravil se zavedamo odgovornosti in pomembnega družbenega vpliva, ki ju
prinaša zagotavljanje dostopnih, učinkovitih, kakovostnih in varnih zdravil za več kot 100 milijonov uporabnikov na dan
na več kot 70 trgih.
Nadgrajevanje trajnostnega upravljanja, graditev trajnostne kulture skupine Krka, vključevanje trajnostnih načel
v korporativno upravljanje in poslovne odločitve ter ohranjanje ekonomske, socialne in naravovarstvene odgovornosti
do okolja, v katerem poslujemo, spadajo med naše ključne strateške cilje do leta 2028. Svoje ključne strateške usmeritve
na področju trajnostnega upravljanja smo opredelili v trajnostni politiki, nadaljnje korake k krepitvi trajnostnega upravljanja
in strateških zavez pa smo opredelili z novo sprejetimi področnimi politikami in drugimi dokumenti, ki jih bomo v prihodnje
po potrebi še dopolnjevali.
V preteklih letih smo postavili trdne temelje in sistematičen okvir trajnostnega upravljanja skupine Krka, v letu 2025 pa
bomo ob prenovi Strategije razvoja skupine Krka za obdobje 20262030 posamezne elemente trajnostnega poslovanja
še nadgrajevali, prav tako politike in procese, še večjo pozornost pa bomo namenili strateškemu upravljanju s pomembnimi
vplivi, tveganji in priložnostmi. Vzpostavljali bomo nove aktivnosti ter dopolnjevali strateške trajnostne cilje in metrike

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
145
spremljanja njihovega uresničevanja. Eden od naših osrednjih ciljev je še učinkovitejše upravljanje s pomembnimi vplivi,
tveganji in priložnostmi.
V letu 2024 je skupina Krka 97,4 % svoje prodaje ustvarila s prodajo farmacevtskih izdelkov (NACE C.21.20), od tega
91,5 % z izdelki za humano rabo in 5,9 % z veterinarskimi izdelki. Med izdelki za humano rabo so bili zdravila na recept
(82,5 % celotne prodaje) in izdelki brez recepta (9,0 % celotne prodaje). Preostalih 2,6 % prihodkov je bilo ustvarjenih
iz prodaje zdraviliško-turističnih storitev prek odvisne družbe Terme Krka (NACE I.55.10), ki je z vidika svoje dejavnosti
ne povezujemo s pomembnimi vplivi, tveganji in priložnostnimi skupine Krka. V obdobju poročanja ni prišlo do pomembnih
sprememb v ponudbi proizvodov ali storitev.
Podrobnejše informacije o pomembnih skupinah naših proizvodov in storitev ter pomembnih trgov, ki jih oskrbujemo, so
v poglavjih Trženje in prodaja izdelkov in storitev, Skupine izdelkov in storitev ter v Računovodskem poročilu, v Pojasnilih
h konsolidiranim računovodskim izkazom (v pojasnilu 4 Prihodki iz pogodb s kupci).
Prodaja skupine Krka je razdeljena na šest regij, ključni trgi pa so Ruska federacija, Ukrajina, Poljska, Češka, Madžarska,
Slovaška, Romunija, Zahodna Evropa, Nemčija, Hrvaška in Slovenija. V letu 2024 ni prišlo do pomembnih sprememb pri
trgih in skupinah strank, ki jih oskrbujemo.
Prodaja izdelkov in storitev skupine Krka po regijah
v tisoč EUR
2024
Delež
Slovenija*
121.004
6,4 %
Jugovzhodna Evropa
269.025
14,2 %
Vzhodna Evropa
650.339
34,2 %
Srednja Evropa
426.530
22,4 %
Zahodna Evropa
351.803
18,5 %
Čezmorska tržišča
81.147
4,3 %
Skupaj
1.899.848
100,0 %
* Prodaja izdelkov in storitev skupine Krka v regiji Slovenija vključuje tudi prihodke iz pogodb s kupci zdraviliško-turističnih storitev v višini
49.351 tisoč EUR.
Razkritja o številu zaposlenih so predstavljena v Računovodskem poročilu, v Pojasnilih h konsolidiranim računovodskim
izkazom (v pojasnilu 31 Družbe v skupini Krka).
Strateški trajnostni cilji, povezani s skupinami proizvodov in storitev, kategorijami strank, geografskimi območji in odnosi
z deležniki, so povezani s kakovostjo izdelkov in varnostjo pacientov in njim prilagojeno ponudbo izdelkov, strokovno
podporo zdravstvenim delavcem, pobudami za večjo ozaveščenost o zdravem življenjskem slogu in prepoznavanju
razširjenih bolezni, zagotavljanjem stalne razpoložljivosti zdravil ter odgovornim trženjem in prodajo izdelkov. Natančneje
so opredeljeni v okviru tematskega standarda ESRS S4 v okviru zahteve po razkritju S4-5 Cilji v zvezi z upravljanjem
pomembnih negativnih vplivov, spodbujanjem pomembnih pozitivnih vplivov ter upravljanjem pomembnih tveganj in
priložnosti.
Skupina Krka kot proizvajalec generičnih zdravil s svojimi izdelki na trgih, ki jih oskrbuje, zagotavlja dostopno zdravljenje,
s čimer dosega svoj največji in najpomembnejši družbeni vpliv. S tem povezani trajnostni cilji v okviru tematskega
standarda ESRS S4 se nanašajo na zagotavljanje dostopnega zdravljenja, kakovostnih izdelkov in varnosti pacientov.
Tako so neposredno povezani tudi z našo družbeno odgovornostjo, ki se kaže z zagotavljanjem nemotene oskrbe
s cenovno dostopnimi ter kakovostnimi, varnimi in učinkovitimi zdravili. S široko paleto izdelkov v različnih terapevtskih
skupinah zlasti na področju zdravljenja kroničnih bolezni dosegamo širok in neposreden pozitivni družbeni vpliv. V naši
bogati ponudbi so zdravila za zdravljenje kroničnih bolezni, ki jih tržimo in prodajamo na vseh pomembnejših trgih in ki
nam zagotavljajo, da dosegamo postavljene trajnostne cilje. Vsako leto za raziskave in razvoj namenimo približno 10 %
prihodkov, kar nam omogoča, da ponudbo sodobnih in inovativnih izdelkov nenehno dopolnjujemo ter tako izboljšujemo
dostopnost zdravljenja.
S tem povezani ključni elementi strategije se nanašajo na raziskave in razvoj, inovativnost, učinkovite registracijske
postopke, kakovost, proizvodnjo, prodajo in ostale poslovne funkcije, ki omogočajo nemoteno, kakovostno in trajnostno
poslovanje, skladno s strogimi merili, ki veljajo za farmacevtsko dejavnost. Sistematično sledimo pomembnim trendom,

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
146
smernicam in spremembam zakonodaje ter se ustrezno prilagajamo. Za poročanje o trajnostnosti bomo posamezne
elemente strategije prilagodili, da bodo bolj neposredno odražali strukturo standardov ESRS in omogočali boljšo povezavo
med strategijo in upravljanjem pomembnih vplivov, tveganj in priložnosti.
Poslovni model skupine Krka, ki vključuje vrednostno verigo, predstavljamo v Uvodu, v poglavju Predstavitev skupine
Krka, v katerem prikazujemo ključne elemente višjega in nižjega dela vrednostne verige ter lastnega poslovanja. Za Krko
je značilen vertikalno integriran poslovni model, s katerim sistematično obvladujemo procese od nabave, razvoja in
raziskav, proizvodnje učinkovin in končnih izdelkov, distribucije, prodaje in trženja do spremljanja zadovoljstva odjemalcev.
Vertikalna integracija povečuje odpornost in fleksibilnost našega poslovanja. Pri pripravi sheme poslovnega modela smo
vključili informacije Krkinih strokovnjakov za različna poslovna področja, ki so sodelovali v procesu opredelitve ocene
dvojne pomembnosti. Opredelili smo pomembne deležnike ter na podlagi vzpostavljenih meril pomembnosti tudi
najpomembnejše skupine partnerjev v nižjem in višjem delu vrednostne verige, regije, iz katerih izhajajo, ter vrsto storitev
ali vhodnih virov, ki nam jih zagotavljajo. Pri zbiranju podatkov o nižjem in višjem delu vrednostne verige smo se opirali na
interne informacije in vse podatke, s katerimi razpolagajo strokovnjaki s posameznih poslovnih področij in so pridobljeni
v rednih poslovnih odnosih ter dialogu s predstavniki vrednostne verige. Neposrednih in posrednih predstavnikov (tipa N
oz. t. i. tier N) nižjega in višjega dela vrednostne verige še nismo neposredno vključevali v proces, od njih tudi nismo
pridobivali informacij. Nadgradnjo tega in bolj neposredno vključevanje načrtujemo v prihodnjih obdobjih.
Krkin vertikalno integrirani poslovni model povečuje odpornost, fleksibilnost in odzivnost našega poslovanja, tudi zaradi
učinkovite integracije višjega in nižjega dela vrednostne verige, pri čemer so pomembna dolgoročna partnerstva
s številnimi najpomembnejšimi deležniki. Vse to nam omogoča učinkovito obvladovanje različnih vrst vplivov, tveganj in
priložnosti, tudi trajnostnih, širjenje pozitivnega družbenega vpliva, ohranjanje in varstvo naravnega okolja ter izkoriščanje
priložnosti, hkrati pa nadzor in ukrepanje, če bi bilo treba preprečiti, zmanjšati ali odpraviti posledice negativnih vplivov
v naravnem in družbenem okolju. Prek svoje osnovne dejavnosti, to je proizvodnje farmacevtskih izdelkov in oskrbe
z njimi, delamo v dobro bolnikov in drugih uporabnikov naših zdravil. Posledica učinkovitega upravljanja trajnostnih vplivov,
tveganj in priložnosti vpliva tudi na dolgoročno stabilno rast in razvoj skupine Krka, kar se kaže s stabilnimi poslovnimi
rezultati, ki so še posebno pomembni za Krkine delničarje, zaposlene in poslovne partnerje, pa tudi za družbeno skupnost.
SBM-2 Interesi in stališča deležnikov
Dialog s predstavniki različnih skupin ključnih deležnikov poteka kontinuirano v različnih oblikah in prek različnih
komunikacijskih kanalov in medijev. Namen vključevanja deležnikov je pridobitev neposrednih informacij o njihovih
pričakovanjih, razumevanju Krkinega poslovanja, Krkinega vpliva na posamezne skupine deležnikov ter prepoznavanje
pomembnih tveganj in priložnosti. Pomembne informacije, ki jih pridobivamo tudi na podlagi vsakodnevnih poslovnih
odnosov s posameznimi skupinami, uporabimo kot enega ključnih vhodnih podatkov pri strateškem načrtovanju in
upravljanju družbe ter poslovnih aktivnostih. Poznavanje pričakovanj in vplivov na posamezne deležniške skupine nam
omogoča učinkovito upravljanje svojega pozitivnega družbenega vpliva, katerega doseg in obseg želimo še povečati,
negativni vpliv pa preprečevati ali zmanjševati do največje razumne in možne mere ter odpravljati morebitne posledice.
Vlagatelji in finančni analitiki, ki namenjajo večjo pozornost področju ESG, tudi zaradi regulative (Uredbe SFDR,
EU-taksonomije itn.), so ena od Krkinih ključnih deležniških skupin. Vsako leto organiziramo prek 100 srečanj z vlagatelji.
V ospredju pogovorov so vedno tudi najpomembnejše trajnostne teme, zato njihova pričakovanja dobro poznamo. Krka
posluje v okviru dejavnosti proizvodnje in distribucije farmacevtskih izdelkov, ki je močno regulirana. Zakonodaja in
regulativa zato močno vplivata na naše razvojne, regulativne, proizvodne, trženjske, prodajne in tudi druge aktivnosti.
V okviru sistema vodenja kakovosti, standardov GxP in številnih standardov ISO so predvsem naši vplivi in tveganja
pod konstantnim monitoringom in upravljanjem ter so predmet številnih presoj regulativnih organov.
V letu 2024 smo skupinam pomembnih deležnikov dodali še delavce v vrednostni verigi (tipa N oz. t. i. tier N + 1), kupce
in dobavitelje ter okolje kot tihega deležnika. Uporabniki izjave o trajnostnosti so zajeti in upoštevani v ostalih skupinah
ključnih deležnikov, v katere spadajo.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
147
Ključne deležniške skupine in oblike njihovega vključevanja
Deležniške skupine
Oblike njihovega vključevanja
Bolniki
odgovorno in strokovno komuniciranje o izdelkih, tudi prek družbenih omrežij in
digitalnih medijev
Zdravstveni delavci, ponudniki zdravstvene
oskrbe in neposredni kupci
dolgoročno partnersko sodelovanje
letna spletna anketa o zadovoljstvu z najpomembnejšimi vidiki poslovanja
(splošno zadovoljstvo, zadovoljstvo z izdelki, prodajnim osebjem, obravnavo in
izpolnjevanjem naročil, obravnavo reklamacij in pritožb)
pridobivanje predlogov za izboljšave
redno seznanjanje z informacijami o izdelkih v tiskani in elektronski obliki
neposredni stiki prek strokovnih sodelavcev v 40 državah
organizacija ali podpora strokovnih in izobraževalnih srečanj
napredne digitalne vsebine za izobraževanje strokovne javnosti
povratne informacije in mnenja v vsakodnevnih stikih in tržnih raziskavah
Zaposleni, potencialni zaposleni in sindikalne
organizacije
mednarodne konference za zaposlene (različne teme)
merjenje organizacijske klime
svet delavcev
zbori delavcev
Regulatorji in vladne organizacije
dolgoročno sodelovanje in zagotavljanje verodostojne dokumentacije
Izobraževalne in znanstvenoraziskovalne
ustanove
sodelovanje s srednjimi šolami, univerzami in znanstvenimi inštituti
sodelovanje v okviru Sklada Krkinih nagrad za mlade raziskovalce
Delničarji, finančne ustanove in drugi
deležniki na finančnih trgih
srečanja z vlagatelji na sedežu družbe
srečanje finančnih analitikov z vodstvom družbe
udeležba na konferencah za vlagatelje
predstavitveni sestanki v finančnih središčih po svetu
konferenčni klici s finančnimi analitiki ob objavah poslovnih rezultatov
redne skupščine delničarjev
komuniciranje s finančnimi mediji
Strateški partnerji in dobavitelji
sodelovanje prek razpisov in natečajev
delovni sestanki
izvajanje presoj
Deležniške skupine
Oblike njihovega vključevanja
Posredni kupci in dobavitelji
(tipa N oz. t. i. tier N) v višjem in nižjem delu
vrednostne verige
posredno prek strateških partnerjev in dobaviteljev
Delavci v vrednostni verigi
posredno prek strateških partnerjev in dobaviteljev
Lokalne skupnosti, nevladne in humanitarne
organizacije
prepoznavanje potreb lokalnega in družbenega okolja z donatorsko in
sponzorsko dejavnostjo, na letnem srečanju s klubi in društvi ter v okviru
Krkinega tedna humanosti in prostovoljstva
odprt dialog in izmenjava mnenj na srečanju z okoliškimi prebivalci
(vključuje načrtovanje okoljskih ciljev in trajnostne skrbi za okolje)
sodelovanje z okoljevarstvenimi organizacijami
Mediji
pregledne informacije o poslovanju in dogodkih v sporočilih za javnost in
v odgovorih na vprašanja medijev
novinarske konference in srečanja s predstavniki medijev
objava informacij na spletnih mestih
Strokovna in interesna združenja
povezovanje s specializiranimi razvojnimi ustanovami in podjetji
sodelovanje pri razvoju strokovnega, znanstvenega in regulativnega okolja
v okviru različnih strokovnih in panožnih združenj v Sloveniji, EU in drugod
Okolje (tihi deležnik)
posredno prek predstavnikov nevladnih in vladnih organizacij ter regulatorjev
Ostali uporabniki izjave o trajnostnosti
pregledne informacije o poslovanju in dogodkih v sporočilih za javnost in javnih
objavah rezultatov poslovanja
objava informacij na spletnih mestih

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
148
Skupina Krka posluje v močno regulirani farmacevtski industriji, zato je treba pri proizvodnji in trženju izdelkov spoštovati
strogo regulativo in patentno zakonodajo. Da lahko bolnikom in drugim uporabnikom naših izdelkov omogočimo zdravljenje
z visokokakovostnimi, varnimi in učinkovitimi zdravili, moramo vnaprej pridobiti številna dovoljenja. Zato je v celotnem
procesu ključnega pomena upoštevanje interesov deležnikov, posebno spremljanje potreb in zadovoljstva pacientov.
Z najpomembnejšimi skupinami deležnikov, od zaposlenih do delničarjev družbe, poteka kontinuiran dialog. Interese in
stališča zaposlenih v družbi Krka zastopata dva sindikata, svet delavcev, predstavniki zaposlenih v nadzornem svetu in
delavska direktorica. Zaposlene redno obveščamo o pomembnih informacijah v skupini Krka, na strokovnih področjih in
v svojih sektorjih pa so v komunikacijo vključeni še bolj aktivno in neposredno.
Upravni, poslovodni in nadzorni organi so prek področnih poročil redno obveščeni o informacijah in aktivnostih, povezanih
s trajnostnim poslovanjem, vključno z obravnavo stališč prizadetih deležnikov. Tematiko obravnavajo uprava družbe,
nadzorni svet in posamezni odbori, predvsem odbor za kakovost, razvojni odbor, odbor za kadre, prodajni odbor in odbor
za trajnostnost. Operativno se stališča in interesi prizadetih deležnikov obravnavajo na ravni strokovnih področij.
Dodatna pojasnila SBM-2, povezana s tematskim standardom ESRS S1
V skupini Krka so človekove pravice neposredno vključene v vse vidike poslovanja in so pomemben element
pri sprejemanju poslovnih odločitev ter družbene odgovornosti. Hkrati so tudi del naše strategije in poslovnega modela ter
so vključene v Kodeks ravnanja Krke in Načrt integritete. Tveganja, vplivi in priložnosti na področju lastne delovne sile, ki
so rezultat delovanja poslovnega modela in implementacije poslovne strategije družbe, so vključeni v Načrt integritete in
v Register tveganj, upoštevamo pa jih tudi v procesu opredelitve ocene dvojne pomembnosti. Z vključujočim
komuniciranjem skrbimo za redno izmenjavo informacij ter spoznavamo interese in stališča zaposlenih. To upoštevamo
tudi pri strategiji in poslovnem modelu, na podlagi katerih želimo povečevati Krkin pozitivni vpliv na lastne zaposlene,
preprečevati negativne vplive ali zmanjševati verjetnost za njihov nastanek oziroma odpraviti njihove potencialne
posledice, hkrati pa obvladovati tveganja in izkoriščati priložnosti, ki izhajajo iz lastne delovne sile. S tem namenom
v skupini Krka nenehno izvajamo številne aktivnosti in ukrepe. Ključne aktivnosti skupaj z upravo družbe in odborom
za kadre načrtujejo v Kadrovskem sektorju in Službi za varnost in zdravje pri delu, v njihovo pripravo pa so vključeni tudi
pooblaščenec za skladnost poslovanja in korporativno integriteto ter svet delavcev in sindikati.
Zaposlene vključujemo v strateške in poslovne procese prek strukturiranih mehanizmov, kot so redna merjenja
zadovoljstva zaposlenih, Krkini pogovori z vodji, sodelovanje z delavskimi predstavniki. Rezultati teh procesov prispevajo
k stalnim izboljšavam naših politik in praks pri upravljanju kadrov ter k izboljšanju delovnih pogojev in organizacijske
kulture.
Ravnanje s potenciali zaposlenih je del Krkine razvojne strategije. Vezni člen med zaposlenimi in vodstvom so člani sveta
delavcev, ki zastopajo vse organizacijske enote. Zaposleni svoja stališča, ideje, mnenja, pobude in vprašanja posredujejo
prek svojih predstavnikov v svetu, predsednika sveta delavcev ali delavske direktorice. Predsednik uprave družbe Krka,
član uprave družbe Krka, pristojen za stike s svetom delavcev in sindikatoma, ter delavska direktorica družbe Krka se
redno udeležujejo sej sveta delavcev družbe Krka, vsi zaposleni pa lahko komunicirajo z njimi neposredno in po elektronski
pošti.
Na letnih zborih delavcev vodstvo predstavi rezultate poslovanja, strateške načrte, načrt poslovanja v tekočem letu in
aktualne informacije o poslovanju. Zaposleni lahko postavljajo vprašanja in predlagajo izboljšave. V odvisnih družbah
in predstavništvih, kjer formalni sistem predstavnikov delavcev ni vzpostavljen, imajo zaposleni možnost izražanja svojega
mnenja in pobud prek organiziranih sestankov z vodstvom in neposredne komunikacije s svojimi nadrejenimi.
Redno ocenjujemo varnost in zdravje pri delu in tveganje delovnih mest ter vlagamo v izboljšave delovnega okolja.
Z rednim merjenjem organizacijske klime spremljamo zadovoljstvo in motivacijo zaposlenih, kar nas vodi k nenehnim
izboljšavam. Rezultati merjenja so predstavljeni odboru za kadre družbe Krka, ki obravnava ključne izzive in priložnosti
na tem področju. Na podlagi teh ugotovitev se oblikujejo akcijski načrti, ki jih implementirajo organizacijske enote.
Napredek pri izvajanju teh načrtov in ukrepov se sistematično spremlja, z njim se seznani tudi odbor za kadre. Rezultati
merjenja organizacijske klime so predstavljeni svetu delavcev in organizacijskim enotam.
Vzpostavljen imamo mehanizem za prijavo morebitnih kršitev človekovih pravic, diskriminacije in mobinga. Pridobljene
povratne informacije in analize na podlagi tega mehanizma se uporabljajo tudi pri oceni vplivov, priložnosti in tveganj,

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
149
ki izhajajo iz poslovnega modela in strategije podjetja. Tako se pri poslovnih odločitvah upoštevajo ključni dejavniki,
ki vplivajo na naše zaposlene, kar omogoča ustrezno prilagajanje strategij na področju ravnanja z lastno delovno silo.
Dodatna pojasnila SBM-2, povezana s tematskim standardom ESRS S2
Pri upoštevanju interesov, stališč in pravic delavcev v vrednostni verigi smo izhajali iz predpostavk, da so zaradi visoke
stopnje vertikalne integracije v skupini Krka predvsem delavci v višjem delu vrednostne verige vključeni v precej podobne
dejavnosti in povezane aktivnosti kot zaposleni v skupini Krka. Pri tem so izpostavljeni precej podobnim potencialnim
vplivom, vključno s spoštovanjem posameznih pravic. Tega se v skupini Krka dobro zavedamo, zato smo že v poslovno
strategijo kot eno od strateških aktivnosti zapisali, da želimo vzpostaviti politiko skrbnega pregleda in s tem povezane
aktivnosti, da bi tako zagotovili skladnost z Direktivo CS3D. Tudi pri poslovanju z neposrednimi partnerji smo dosledni pri
izpolnjevanju vseh zavez in nujnosti ustreznih dovoljenj, ki izhajajo iz pogodbenih razmerij.
Dodatna pojasnila SBM-2, povezana s tematskim standardom ESRS S4
Sistematično spremljanje potreb, zahtev in zadovoljstva potrošnikov in končnih uporabnikov (pacientov in drugih
uporabnikov naših izdelkov, zdravstvenih delavcev, ponudnikov zdravstvene oskrbe in neposrednih kupcev) je del našega
vertikalno integriranega poslovnega modela. Pri neposrednem nagovarjanju pacientov nas strogo omejuje zakonodaja,
zato lahko njihove interese in stališča spoznavamo le posredno prek strokovne javnosti, ki je v neposrednih stikih s pacienti
in drugimi uporabniki naših izdelkov. To nam omogoča, da pri oblikovanju razvojne strategije upoštevamo tudi interese,
stališča in pravice ključnih skupin naših deležnikov. Mednje med drugim uvrščamo spoštovanje človekovih pravic, med
katerimi je ena od pomembnejših pravica do zdravja, povezana tudi z nemoteno oskrbo z zdravili. To je eno od naših
prednostnih področij oziroma pozitivnih vplivov, ki jih želimo dosegati in povečevati. Svoje poslanstvo živeti zdravo življenje
uresničujemo na podlagi znanja in izkušenj, najnovejše tehnologije, inovativnosti, bogate ponudbe visokokakovostnih,
varnih, učinkovitih in dostopnih izdelkov, s posluhom za potrošnike in končne uporabnike ter odgovornostjo do njih.
Delujemo v skladu s strogimi zakonskimi predpisi glede razvoja, proizvodnje, trženja in prodaje izdelkov, s čimer
zagotavljamo varnost končnih uporabnikov. Zakonsko urejeno je tudi področje prijave morebitnih neželenih učinkov zdravil,
s katerim so povezane številne aktivnosti, po potrebi pa se sprejmejo tudi ustrezni ukrepi. Sistem farmakovigilance je
vzpostavljen v skladu z zakonskimi zahtevami in smernicami EU (Izvedbeno uredbo Komisije (EU) št. 520/2012 in
Izvedbeno uredbo Komisije (EU) 2021/1281 o izvajanju dejavnosti na področju farmakovigilance ter smernicami dobre
farmakovigilančne prakse).
SBM-3 Pomembni vplivi, tveganja in priložnosti ter njihova povezanost s strategijo in poslovnim modelom
V okviru ocenjevanja dvojne pomembnosti smo najpomembnejše vplive, tveganja in priložnosti opredelili na področju
tematskega standarda S4 Potrošniki in končni uporabniki, ki je povezan predvsem z zagotavljanjem kakovostnih, varnih
in učinkovitih izdelkov ter njihove dostopnosti. Pomembne vplive, tveganja in priložnosti podrobneje prikazujemo
v nadaljevanju.
Skupina Krka ima s svojim poslovanjem največji vpliv na družbenem področju, sledijo mu vplivi na naravno okolje in
na korporativno upravljanje. Proizvajamo generična zdravila, predvsem zdravila na recept za zdravljenje kroničnih bolezni,
zato se naš največji neposredni družbeni vpliv kaže prek zagotavljanja nemotene oskrbe s kakovostnimi, varnimi in
učinkovitimi zdravil ter prek bogate ponudbe inovativnih izdelkov iz različnih terapevtskih skupin. Temelj naše razvojne
strategije predstavljajo razvoj, proizvodnja in prodaja izdelkov, s tem pa so povezani tudi pomembni strateški cilji in
aktivnosti. Podrobnejši opisi so v drugih odsekih poslovnega dela letnega poročila, med drugim v Izjavi o trajnostnosti.
Na področju naravnega okolja smo prepoznali pomembne pozitivne vplive, s katerimi prispevamo k varstvu okolja,
zmanjševanju njegovih obremenitev in inkoviti rabi naravnih virov, ter pomembne potencialne negativne vplive.
Pomembni pozitivni vplivi so povezani tudi z lastno delovno silo, o čemer podrobneje poročamo v tematskem standardu
S1 Lastna delovna sila (podrobneje opredeljeno v nadaljevanju). Zaradi širokega obsega poslovanja naš pozitivni vpliv
na delovno silo seže tudi v druge dele vrednostne verige, predvsem v njen višji del. Omenjena področja zato strateško
obravnavamo v Krkini razvojni strategiji. Večina pomembnih vplivov je prisotnih in pričakovanih v kratkoročnem in
dolgoročnem obdobju, pojavljajo pa se v okviru lastnega poslovanja in v okviru drugih delov vrednostne verige,
kar podrobneje prikazujemo v naslednji tabeli. Večina najpomembnejših vplivov, tveganj in priložnosti, dejanskih in
potencialnih, je stalnih, zato ocenjujemo, da bodo pomembni tudi dolgoročno. Zaradi poslovnega modela vertikalne
integracije se večinoma podobni najpomembnejši vplivi, tveganja in priložnosti pojavljajo znotraj lastnih dejavnosti, pa tudi
v višjem in nižjem delu vrednostne verige, pri čemer pomembnejša tveganja nastajajo predvsem v njenem višjem delu.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
150
Koncentracija pomembnih trajnostnih vplivov, tveganj in priložnosti v vrednosti verigi
Tematsko področje po ESRS
Višji del
vrednostne
verige
Lastna
dejavnost
Nižji del
vrednostne
verige
E1 Podnebne spremembe
x
x
x
E2 Onesnaževanje
x
x
E3 Vodni in morski viri
x
x
E4 Biotska raznovrstnost in ekosistemi
x
x
E5 Krožno gospodarstvo
x
x
x
S1 Lastna delovna sila
x
S2 Delavci v vrednostni verigi
x
x
S4 Potrošniki in končni uporabniki
x
x
G1 Poslovno ravnanje
x
x
x
Pomembni vplivi, tveganja in priložnosti po tematskih standardih ESRS
E Okoljske informacije
E1 Podnebne spremembe
Opis pomembnih vplivov, tveganj in priložnosti
Vplivi
(pozitivni)
Z uporabo obnovljivih virov energije, trajnostno mobilnostjo, sistemom upravljanja energije in zmanjševanjem
ogljičnega odtisa ter drugimi ukrepi se prilagajamo podnebnim spremembam in pozitivno vplivamo na blažitev
podnebnih sprememb. Strategija upravljanja energije zagotavlja zmanjšanje specifične rabe energije glede na
obseg proizvodnje, kar zagotavlja učinkovito rabo energije in manjše breme za okolje.
Vplivi
(negativni)
Krka s svojo dejavnostjo in vrednostno verigo prispeva k podnebnim spremembam.
Priložnosti
Prilagajanje podnebnim spremembam, blažitev podnebnih sprememb in energetska učinkovitost povečujejo
odpornost poslovnega modela, znižujejo stroške poslovanja, povečujejo privlačnost podjetja za deležnike in
vplivajo na ugled podjetja.
Tveganja
Ekstremni vremenski dogodki, ki nastajajo kot posledica podnebnih sprememb (fizična tveganja), lahko povzročijo
motnje v poslovanju, dobavnih in oskrbnih verigah ter zvišajo stroške poslovanja. Rast cen emisijskih kuponov,
zmanjševanje števila brezplačnih kuponov ali zaostritev zakonskih zahtev glede sistema trgovanja z emisijami
(ETS) lahko zvišajo operativne stroške. Prehod na nove, v veliki meri še neznane tehnologije z majhnimi emisijami
TGP, potrebne investicije, zaostrovanje zakonskih zahtev in večja pričakovanja različnih skupin deležnikov
(prehodnostna tveganja) so lahko izziv za konkurenčnost podjetja. Višji stroški električne energije, surovin,
čezmerna odvisnost od fosilnih goriv in volatilnost na energetskih trgih lahko vplivajo na zanesljivost oskrbe
z energijo, povzročajo motnje v poslovnih procesih in negativno vplivajo na ekonomičnost.
Ocenjujemo, da je skupina Krka zmernim fizičnim tveganjem, ki pa ne vplivajo na njena sredstva, temveč na izvajanje
dejavnosti, izpostavljena kratkoročno, srednjeročno in dolgoročno, potencialnim prehodnostnim tveganjem pa predvsem
dolgoročno, kar je povezano s potencialno višjimi stroški poslovanja in investicijami v nove, še neznane tehnologije.
V sklopu rednega strateškega načrtovanja bomo upoštevali podnebna tveganja in njihove potencialne posledice ter
ustrezno načrtovali strateške aktivnosti in sredstva za prilagajanje podnebnim spremembam in blažitev podnebnih
sprememb. Ocenjujemo, da skupina Krka ne razpolaga s sredstvi in ne izvaja dejavnosti, ki niso združljive s prehodom
na podnebno nevtralno gospodarstvo. Analize odpornosti svoje strategije in poslovnega modela v zvezi s podnebnimi
scenariji še nismo naredili.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
151
Opredelitev pomembnih s podnebjem povezanih tveganj
Fizična tveganja
Prehodnostna tveganja
Pomembna s podnebjem
povezana tveganja
Ekstremni vremenski dogodki: suša, visoke
zunanje temperature, zvišana absolutna
vlažnost zraka
Cene emisijskih kuponov
Zakonodaja na področju sistema trgovanja
z emisijami (ETS)
Spremenjene in čedalje večje zakonske
zahteve in pričakovanja ključnih deležnikov
Prehod na nove, v veliki meri še neznane
tehnologije z majhnimi emisijami TGP ter
potrebne investicije
Stroški električne energije
Višji stroški surovin
Defosilizacija energetskega sektorja
z vidika zanesljivosti in ekonomičnosti
Ukrepi in aktivnosti za prilagajanje na
podnebne spremembe in njihovo blažitev
E2 Onesnaževanje
Opis pomembnih vplivov
Vplivi
(pozitivni)
Uporabljamo najboljše razpoložljive tehnike in učinkovite sisteme za čiščenje odpadnega zraka in odpadne vode
iz proizvodnih procesov. Zagotavljamo varno skladiščenje in ravnanje s snovmi in materiali, ki jih uporabljamo
v proizvodnih procesih, ter izvajamo ukrepe za preprečevanje onesnaževanja okolja.
Vplivi
(negativni)
Proizvodni in poslovni procesi vplivajo na kakovost zraka in vode, predvsem zaradi emisij v zrak in vode v primeru
izrednih dogodkov ali večjih okvar na napravah za čiščenje odpadnih plinov ali čiščenje odpadnih vod.
E3 Voda in vodni viri
Opis pomembnih vplivov in tveganj
Vplivi
(pozitivni)
Skrbimo za odgovorno porabo vode, odvzeme vode in odvajanje vode, kar vključuje racionalno porabo vode,
spremljanje porabe vode z računalniškim sistemom, ponovno uporabo izpiralne vode, učinkovito čiščenje odpadne
vode in ohranjanje kakovosti vodnih teles.
Tveganja
Izredno dolga sušna obdobja lahko vplivajo na nemoteno oskrbo z vodnimi viri, ki so ključni za proizvodnjo
farmacevtskih izdelkov.
E4 Biotska raznovrstnost in ekosistemi
Opis pomembnih vplivov
Vplivi
(pozitivni)
Z zmanjševanjem vplivov naše dejavnosti na podnebne spremembe, prizadevanji za preprečevanje in
zmanjševanje onesnaževanja okolja, učinkovito rabo virov in krnega gospodarstva ter spodbujanjem
odgovornega ravnanja z okoljem v ožji in širši okolici pozitivno vplivamo na ohranjanje biotske raznovrstnosti in
ekosistemov.
Vplivi
(negativni)
Neučinkovito izvajanje ukrepov za zmanjševanje vplivov na podnebne spremembe ali čezmerno onesnaževanje
okolja lahko negativno vplivajo na ohranjanje biotske raznovrstnosti in ekosistemov.
Vsi naši proizvodni objekti so strnjeni in pomembno ne segajo na ekološko občutljiva območja. Dejanski in potencialni
pomembni vplivi na izgubo biotske raznovrstnosti nastajajo zaradi prispevka skupine Krka in vrednostne verige
k podnebnim spremembam in onesnaževanju, ki je povezan s proizvodnjo zdravil. Skupina Krka ima proizvodne lokacije
v petih državah. Ključne proizvodne zmogljivosti delujejo pod okriljem obvladujoče družbe v Sloveniji, in sicer v krajih Novo
mesto (Ločna), Novo mesto (Bršljin), Šentjernej, Ljutomer in Krško. Nobena se ne nahaja na območju evropskega
ekološkega omrežja Natura 2000. Lokacija v Ločni je v bližini območja reke Krke, ki je uvrščeno med občutljiva območja
biotske raznovrstnosti. Na proizvodni lokaciji v Ločni potekata proizvodnja učinkovin in zdravil ter pakiranje izdelkov. Reka
Krka je pomemben vir vode za procese hlajenja zlasti v proizvodnji učinkovin ter vir za pripravo tehnoloških vod za potrebe
energetike in proizvodnje. Območje reke Krke je ekološko pomembno območje (EPO) in del evropskega ekološkega
omrežja Natura 2000, saj je pomemben življenjski prostor številnih vodnih in obvodnih rastlinskih in živalskih vrst, zlasti
rib, dvoživk in ptic. EPO je po Zakonu o ohranjanju narave območje, ki pomembno prispeva k ohranjanju biotske
raznovrstnosti, Natura 2000 pa je družbena zaveza, da bomo varovali naravno dediščino slovenskega in evropskega

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
152
pomena. Obveznosti so opredeljene z Direktivo o pticah in Direktivo o habitatih. Na območju reke Krke so ogrožene vrste
ribe bolen, sulec in platnica, školjka navadni škržek, človeška ribica, bober in vidra, na katere Krka nima pomembnega
vpliva. Zajem rečne vode in izpust očiščenih odpadnih vod iz naše čistilne naprave ne ogrožata pogojev za ohranitev
vodnih in obvodnih biotopov ter pogojev, ki biotop povezujejo.
Druge pomembnejše Krkine proizvodne lokacije, na katerih potekata proizvodnja in pakiranje izdelkov, so lokacije družb
TAD Pharma GmbH (Nemčija), Krka-Farma d.o.o. (Hrvaška), Krka - Polska Sp. z o.o (Poljska) in OOO Krka-Rus (Ruska
federacija). Na vseh lokacijah delujemo v skladu z lokalno zakonodajo in okoljevarstvenimi dovoljenji, kar pozitivno vpliva
na biotsko raznovrstnost in ekosisteme.
Pomembnih negativnih vplivov v zvezi z degradacijo tal, dezertifikacijo ali pozidavo tal nismo opredelili, prav tako s svojimi
dejavnostmi ne vplivamo pomembno na ogrožene vrste.
E5 Krožno gospodarstvo
Opis pomembnih vplivov in tveganj
Vplivi
(pozitivni)
Zavedamo se, da so nam naravni viri dani v omejenih količinah, zato nenehno iščemo priložnosti in izvajamo
aktivnosti za čim manjšo in čim učinkovitejšo rabo virov. To zagotavljamo s stalno optimizacijo tehnoloških
procesov, optimizacijo embalažnih materialov ter inovativnimi pristopi pri razvoju in proizvodnji izdelkov, kjer so
pomembna zlasti kombinirana zdravila. Zaradi strogih predpisov smo v proizvodnji farmacevtskih izdelkov zelo
omejeni pri uvajanju krožnega gospodarstva. Prizadevamo si za odgovorno ravnanje z odpadki. Z odpadnimi
snovmi, ki nastajajo na koncu procesov in jih zaradi strogih zakonskih zahtev glede proizvodnje zdravil ne smemo
ponovno uporabiti, ravnamo kot dober gospodar ter jih ustrezno ločujemo in predajamo v predelavo, reciklažo ali
energetsko izrabo.
Tveganja
Neracionalna raba naravnih virov vpliva na vzdržnost in dostopnost do naravnih virov.
S Socialne informacije
S1 Lastna delovna sila
Opis pomembnih vplivov, tveganj in priložnosti
Vplivi
(pozitivni)
S skoraj 13.000 zaposlenimi ima skupina Krka pomemben neposredni družbeni vpliv na lastno delovno silo.
Zagotavljamo najvišje standarde zdravja in varnosti pri delu. Spoštujemo mednarodno priznane človekove pravice,
delavske pravice in poštene prakse zaposlovanja. Prizadevamo si za raznovrstnost, vključevanje in sodelovanje
zaposlenih ter zagotavljanje enake obravnave in enakih možnosti. Zaposlenim zagotavljamo dostojne plače, pri
čemer upoštevamo enakost spolov in enako plačilo za delo enake vrednosti, možnosti za osebni in karierni razvoj
ter izobraževanje za nadgrajevanje znanja in razvoj spretnosti. Uvajamo fleksibilne oblike dela in spodbujamo
zdrav življenjski slog. Zaposlenim omogočamo usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja. Naša dejavnost je
manj dovzetna za negativne gospodarske cikle, kar zaposlenim zagotavlja varno in stabilno zaposlitev. Možnosti
za socialni dialog in svobodo združevanja zagotavljamo prek sindikatov in sveta delavcev.
Vplivi
(negativni)
Proizvodni procesi lahko pomembno vplivajo na zdravje, varnost in počutje zaposlenih, če ukrepi na tem področju
niso učinkoviti ali delovanje ni v skladu z zakonodajo ali standardi. To vključuje tudi delovne razmere, povezane
z urejenim delovnim časom, nadurnim, izmenskim in nočnim delom.
Priložnosti
Prepoznavanje talentov, njihovo zaposlovanje in razvoj v vrhunske strokovnjake, zagotavljanje možnosti za osebni
in karierni razvoj ter sistematično ravnanje z zaposlenimi prispevajo k zavzetosti, produktivnosti in inovativnosti
zaposlenih. To nam omogoča uspešno izvajanje poslovne strategije, s čimer zagotavljamo dolgoročno stabilno
poslovanje in dosegamo dobre poslovne rezultate. Širitev programov za razvoj talentov ter digitalizacija in
avtomatizacija delovnih procesov dodatno izboljšujejo konkurenčnost ter pozitivno vplivajo na ugled podjetja med
potencialnimi zaposlenimi. Varna in stabilna zaposlitev, dobri delovni pogoji in korporativna kultura predstavljajo
priložnost za pritegnitev novih zaposlenih in zmanjšanje fluktuacije.
Tveganja
V farmacevtski industriji proizvodni proces vključuje izmensko delo, ki ga lahko zaposleni ali potencialni zaposleni
zaznavajo kot manj privlačnega, kar lahko vpliva na večjo fluktuacijo ter zmanjša zmnost podjetja, da nemoteno
izvaja proizvodne in poslovne procese. Zaradi pomanjkanja kvalificirane delovne sile je lahko težje dosegati
načrtovane količine v proizvodnji in prodaji, zagotavljati dostopno zdravljenje in dosegati poslovne cilje.
Delo v farmacevtski industriji zahteva usposobljeno delovno silo na vseh ravneh
Visokokvalificirana delovna sila je ključna za zagotavljanje kakovostnih, varnih in učinkovitih farmacevtskih izdelkov.
Pomanjkanje ustreznega kadra ali velika fluktuacija lahko vplivata na izvajanje aktivnosti in doseganje poslovnih ciljev.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
153
Da bi spodbujali pozitivne vplive in zmanjševali verjetnost nastanka potencialnih posledic negativnih vplivov oziroma da bi
te čim bolje in hitreje odpravili, aktivnosti, povezane z lastno delovno silo, skrbno in strateško načrtujemo. Tako si
prizadevamo za varno in zdravo delovno okolje, za spoštovanje človekovih in delavskih pravic ter dostojno plačilo.
Strateško skrbimo za sistematično načrtovanje zaposlovanja, usposabljanja in razvoja kadra ter njihovega zadrževanja,
osebni in karierni razvoj ter izobraževanje za razvoj znanja in spretnosti, spodbujamo pa tudi zdrav življenjski slog.
Prek sindikatov in sveta delavcev družbe Krka in odvisnih družb, v katerih imajo organiziran sindikat, zagotavljamo
možnosti za socialni dialog in svobodo združevanja. Vlaganje v varno in zdravo delovno okolje, prepoznavanje talentov in
njihovo zaposlovanje ter razvoj v vrhunske strokovnjake, zagotavljanje usposobljene delovne sile, vključno z izvajanjem
nacionalne poklicne kvalifikacije, zagotavljanje možnosti za osebni in karierni razvoj ter sistematično ravnanje
z zaposlenimi prispevajo k zavzetosti, produktivnosti in inovativnosti zaposlenih. Vse to so priložnosti, ki nam omogočajo,
da zadržujemo talente in privabljamo nove zaposlene ter tako izvajamo svojo poslovno strategijo, zagotavljamo dolgoročno
stabilno poslovanje in dosegamo načrtovane poslovne rezultate. Na tveganja iz naslova potencialnega pomanjkanja
kvalificirane delovne sile se odzovemo z različnimi ukrepi, ki pripomorejo, da izvajanje poslovnih aktivnosti ni ogroženo.
Razkritja glede lastne delovne sile se nanašajo na vse notranje osebe oziroma zaposlene, ki imajo z odvisnimi družbami
ali predstavništvi v skupini Krka sklenjene redne pogodbe o zaposlitvi, ne glede na njihovo delovno mesto ali hierarhično
raven, ter na zaposlene v družbi Krka.
Razkritja glede lastne delovne sile se nanašajo na vse redno zaposlene v proizvodnih, kontrolnih, raziskovalnih,
marketinško-prodajnih in podpornih funkcijah, na področju katerih podjetje neposredno upravlja delovne pogoje, varnost
pri delu in kadre. Nanaša se na zaposlene s polnim in s krajšim delovnim časom. Pogodbe o zaposlitvi v skladu
z nacionalnimi delovnopravnimi zakonodajami vključujejo določene pravice, odgovornosti in dolžnosti ter druga določila.
V nekaterih odvisnih družbah je nekaj zaposlenih, ki delo opravljajo prek agencij za posredovanje dela.
Potencialni pomembni negativni vplivi niso splošno razširjeni. V specifičnih državah ali regijah zunaj EU, kjer Krka posluje,
niso sistemski in ne zajemajo dela otrok ali prisilnega dela.
Pomembni pozitivni vplivi se nanašajo na vse zaposlene in agencijske delavce v skupini Krka in se ne pojavljajo samo
v posameznih državah ali regijah. Izhajajo iz zagotavljanja stabilne zaposlitve, varnega in zdravega delovnega okolja ter
pravic, ki pripadajo vsem zaposlenim. Poleg tega se neprestano izvajajo številni ukrepi in aktivnosti, ki so namenjeni
spodbujanju in širitvi pozitivnih vplivov na lastne zaposlene. Podrobneje so prikazani v okviru zahteve po razkritju S1-4.
V državah in regijah, ki so gospodarsko bolj nestabilne, stabilna zaposlitev v farmacevtskem sektorju zaposlenim ponuja
večjo socialno varnost.
Skupina Krka prepoznava, da ima njegova odvisnost od kvalificirane in motivirane delovne sile neposreden vpliv
na operativno uspešnost, konkurenčnost in dolgoročno stabilnost poslovnega modela. Morebitno pomanjkanje ustrezno
usposobljenih kadrov je tveganje, ki lahko vpliva na operativno učinkovitost in konkurenčnost podjetja. Tveganje fluktuacije
zaposlenih, ki je lahko posledica izmenskega dela ali povečane konkurence v iskanju strokovnjakov, lahko vpliva
na stabilnost proizvodnih procesov in stroške zaposlovanja.
Ob teh tveganjih skupina Krka prepoznava tudi priložnosti za izboljšanje delovnega okolja in konkurenčnosti. Vlaganje
v izobraževanje in razvoj zaposlenih omogoča večjo produktivnost in dolgoročno stabilnost kadrov. Optimizacija delovnih
pogojev, vključno s fleksibilnimi oblikami dela in spodbudnim delovnim okoljem, zmanjšuje fluktuacijo in povečuje zavzetost
zaposlenih. Digitalizacija in avtomatizacija procesov izboljšujeta operativno učinkovitost in zmanjšujeta fizične obremenitve
zaposlenih, hkrati pa omogočata privabljanje novih. Visoki standardi varnosti pri delu izboljšujejo zdravje zaposlenih in
zmanjšujejo odsotnosti, kar prispeva k stabilnemu delovnemu okolju.
Da bi zmanjšali tveganja in izkoristili priložnosti, strateško vlagamo v izobraževanje in razvoj zaposlenih, izboljšujemo
delovne razmere ter izvajamo ukrepe za privabljanje in zadrževanje talentov.
Pomembnih vplivov na lastno delovno silo, ki bi lahko izhajali iz načrtov za zmanjšanje negativnih vplivov na okolje ter
zagotovitev bolj zelenih in podnebno nevtralnih dejavnosti in iz ukrepov za zmanjšanje emisij ogljika v skladu
z mednarodnimi sporazumi, nismo opredelili, prav tako ne vplivov, tveganj in priložnosti, ki bi vključevali prestrukturiranje
in izgubo delovnih mest ter priložnosti, ki izhajajo iz ustvarjanja delovnih mest in preusposabljanja ali izpopolnjevanja.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
154
Krka ne posluje v dejavnosti ter državah in regijah, kjer obstaja veliko tveganje incidentov zaradi prisilnega dela ali dela
otrok.
Vsa delovna mesta so ocenjena z vidika tveganja za zaposlenega. Ocene tveganja pripravljamo tudi za vse nove ali
spremenjene tehnološke postopke. Sistem varnosti in zdravja pri delu je za družbo Krka vpeljan in certificiran v skladu
s standardom ISO 45001 ter je v celoti vključen v sistem vodenja kakovosti. Na ravni odvisnih družb so vsi zaposleni zajeti
v sistem upravljanja varnosti in zdravja pri delu v skladu z lokalno zakonodajo in korporativnimi priporočili.
V skupini Krka so zaposlene tudi osebe s posebnimi značilnostmi. V skladu s sistemom upravljanja varnosti in zdravja pri
delu (ISO 45001) redno ocenjujemo tveganja za vsa delovna mesta, pri čemer posebno pozornost namenjamo
nosečnicam, starejšim zaposlenim, osebam z zdravstvenimi omejitvami, invalidom, zaposlenim, ki delajo v izmenah,
ter tistim, ki delajo z nevarnimi snovmi.
Za zmanjšanje teh tveganj izvajamo prilagojene ukrepe, kot so dodatna zaščitna oprema, prilagojen delovni čas,
prilagojeno delo in programi usposabljanja. Vse spremembe v delovnih procesih so predmet ocene tveganja, s katero
zagotavljamo varne delovne pogoje za vse zaposlene.
Tveganj, ki izhajajo iz vplivov na osebe v lastni delovni sili in odvisnosti od njih in se nanašajo na specifične skupine oseb,
ne pa na celotno lastno delovno silo podjetja, nismo opredelili.
S2 Delavci v vrednostni verigi
Opis pomembnih vplivov
Vplivi
(pozitivni)
Z učinkovitim postopkom skrbnega pregleda vrednostnih verig, vlaganjem v znanje, opremo, tehnologijo in
kakovost v podjetjih v vrednostni verigi pozitivno vplivamo na delavce v vrednostni verigi in posledično
izboljšujemo učinkovitost dobavnih in distribucijskih verig, dosegamo višjo kakovost izdelkov ter s tem prispevamo
k povečevanju dostopnosti zdravljenja. S spodbujanjem spoštovanja človekovih in delavskih pravic ter poštenih
praks zaposlovanja prispevamo k stabilnemu poslovanju in pravočasni dobavi kakovostnih virov, kar neposredno
vpliva na nemoteno proizvodnjo zdravil in oskrbo pacientov.
Vplivi
(negativni)
Dobavne verige farmacevtskih podjetij so globalne in kompleksne, kar lahko pripelje do negativnih vplivov prek
kršitve človekovih pravic, neustreznih delovnih pogojev ter nevarnosti za zdravje in varnost delavcev, zlasti
v regijah, kjer zakonodaja delavce manj ščiti.
V letu 2025 bomo pri oblikovanju Strategije razvoja skupine Krka za obdobje 2026–2030 natančneje opredelili strateške
aktivnosti, povezane z upravljanjem pomembnih vplivov, tveganj in priložnosti, ki izhajajo iz vplivov na delavce v vrednostni
verigi in odvisnosti od njih. Na podlagi sprejete Politike o skrbnem pregledu v skupini Krka ter v skladu s Kodeksom
ravnanja za poslovne partnerje skupine Krka in Politiko o človekovih pravicah v skupini Krka bomo v letu 2025 začeli
vzpostavitev procesa in aktivnosti za izvedbo skrbnega pregleda na področju človekovih pravic in varstva naravnega
okolja, najprej v oskrbni verigi, v ustreznem času pa si bomo prizadevali, da zagotovimo tudi skladnost z Direktivo CS3D
in v vrednostni verigi, opredeljeni v njej. Strateškim usmeritvam sledi tudi poslovni model skupine Krka, ki z visoko stopnjo
vertikalne integracije omogoča tudi upravljanje trajnostnih vplivov, tveganj in priložnosti. Kot je navedeno v okviru zahteve
po razkritju ESRS 2 SBM-2 Interesi in stališča deležnikov, si skupina Krka kot pomembna partnerica številnih deležnikov
v svoji razvejani vrednostni verigi prek svojega širokega dosega in vpliva prizadeva za pozitiven prispevek k uveljavljanju
visokih standardov varstva človekovih pravic in naravnega okolja ter preprečevanje, zmanjševanje ali odpravljanje posledic
tveganj, ki se lahko pojavijo v vrednostni verigi, s čimer zmanjšuje tveganja svojega poslovnega modela, ki so povezana
z odvisnostjo od delavcev v vrednostni verigi.
Pri izpolnjevanju zahtev iz ESRS 2 SBM-3, odstavek 48, smo v razkritje zajeli vse delavce v vrednostni verigi.
Pri ocenjevanju vplivov, tveganj in priložnosti smo se oprli na interne informacije, s katerimi razpolagajo strokovnjaki na
posameznih področjih, ki so v rednih poslovnih stikih s posameznimi predstavniki pomembnih skupin deležnikov
v vrednostni verigi, s katerimi sodelujejo. Sodelovali so predvsem strokovnjaki s področja nabave, tehnične nabave,
razvoja in proizvodnje učinkovin, razvoja in proizvodnje zdravil ter trženja in prodaje.
Ocenili smo, da najpomembnejši vplivi, tveganja in priložnosti v nižjem (prodajnem) delu vrednostne verige izhajajo
predvsem s Krkinih strateških trajnostnih področij dostopno zdravljenje, kakovost izdelkov in varnost bolnikov ter
skladnost, integriteta in transparentnost. V višjem (dobaviteljskem) delu vrednostne verige pa vplivi, tveganja in priložnosti

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
155
izhajajo tudi s Krkinih strateških trajnostnih področij planet in podnebne spremembe ter dobre prakse vodenja in
upravljanja. Med delavce v vrednostni verigi se uvrščajo vsi zaposleni pri naših neposrednih kupcih in njihovih nadaljnjih
poslovnih partnerjih v nižjem delu vrednostne verige ter vsi delavci pri naših neposrednih dobaviteljih, partnerjih in njihovih
poslovnih partnerjih v višjem delu vrednostne verige, ki skrbijo za proizvodnjo in dobavo pomembnih vhodnih surovin in
materialov, učinkovin, polizdelkov in končnih izdelkov ter tehnološke opreme in storitev. Posamezni delavci v višjem delu
vrednostne verige lahko prihajajo z območij, kjer lahko obstajajo večja tveganja, to je predvsem iz držav z nižjim
do srednjim dohodkom na prebivalca (glede na opredelitev Svetovne banke), zlasti iz Azije, vendar jih v Krkini oskrbni
verigi ni veliko. Prav tako ocenjujemo, da po sedaj dostopnih informacijah zaradi prehoda na bolj zelene in podnebno
nevtralne dejavnosti delavci v vrednostni verigi niso izpostavljeni pomembnim tveganjem.
Velika večina delavcev v vrednostni verigi delo opravlja zunaj skupine Krka in ne na lokacijah, kjer so naše poslovne
enote. Delavci, ki opravljajo delo na lokacijah, kjer so naše poslovne enote, vendar niso del lastne delovne sile, niso
izpostavljeni pomembnim negativnim vplivom in tveganjem, saj s svojimi aktivnostmi in ukrepi skrbimo za njihovo
preprečevanje in zmanjševanje. Drugih kategorij delavcev, na katere bi lahko imeli pomemben vpliv, vključno z vplivi,
povezanimi z našimi dejavnostmi in vrednostno verigo, izdelki ali storitvami in poslovnimi odnosi, nismo opredelili.
Pričakujemo, da poslovni partnerji zagotavljajo visokokakovostne, varne in učinkovite izdelke in storitve, ki so v celoti
skladni s pogodbeno dogovorjenimi standardi, veljavnimi zakoni in drugimi predpisi. To pomeni, da poslovni partnerji,
ki sodelujejo pri dobavi, proizvodnji, pakiranju, skladiščenju in distribuciji materialov ali izdelkov za Krko ali v njenem
imenu, zagotavljajo skladnost z veljavnimi predpisi o kakovosti in z dobrimi praksami (GxP), med katere med drugim
spadata dobra proizvodna praksa in dobra distribucijska praksa. V ta namen pomembne poslovne partnerje izobražujemo
in spodbujamo k integraciji ustreznih poslovnih praks, predvsem na področju zagotavljanja varnosti in zdravja pri delu,
kakovosti, izobraževanja in kvalifikacije zaposlenih, izvajamo pa tudi preglede kupcev in dobaviteljev. V nabavnih in
transportnih pogodbah dobavitelje in izvajalce zavezujemo k delovanju v skladu z njihovo lokalno in mednarodno
zakonodajo, tudi z vidika sistemov vodenja varnosti in zdravja pri delu (ISO 45001) ter sistemov ravnanja z okoljem
(ISO 14001), in jih redno presojamo. S sprejetjem Kodeksa ravnanja za poslovne partnerje skupine Krka ter nadgradnjo
procesa in aktivnosti skrbnega pregleda s poudarkom na varstvu človekovih pravic in naravnega okolja želimo
v nadaljevanju še razširiti svoj pozitivni družbeni vpliv in prispevati k uresničevanju in dvigu etičnih načel in norm,
spoštovanju človekovih pravic in varstvu naravnega okolja. Kot zanesljiv dolgoletni partner prek svoje rasti poslovanja
neposredno prispevamo tudi k ustvarjanju delovnih mest, še posebno v dobaviteljski verigi.
Tveganja in priložnosti skupine Krka, ki izhajajo iz vplivov na delavce v vrednostni verigi in odvisnosti od njih, se nanašajo
predvsem na dve naši strateški trajnostni področji, in sicer dostopno zdravljenje, kamor uvrščamo zagotavljanje stalne
razpoložljivosti zdravil in dostopnosti izdelkov, ter kakovost izdelkov in varnost bolnikov, kamor uvrščamo sposobnost
za zagotavljanje kakovostnih, varnih in učinkovitih zdravil in učinkovin. Hkrati si z izkorčanjem priložnosti prizadevamo
za izboljšanje odpornosti oskrbne verige in zagotavljanje nemotenega poslovanja, kar pa uvrščamo na strateško
trajnostno področje dobre prakse vodenja in upravljanja.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
156
S4 Potrošniki in končni uporabniki
Opis pomembnih vplivov, tveganj in priložnosti
Vplivi
(pozitivni)
S svojim poslovanjem pomembno vplivamo na zdravje in kakovost življenja bolnikov ter uporabnikov naših
izdelkov. Prispevamo k 3. cilju trajnostnega razvoja Združenih narodov za tretjino zmanjšati prezgodnjo
umrljivost zaradi nenalezljivih bolezni s preprečevanjem, zdravljenjem in spodbujanjem skrbi za duševno zdravje
in dobro počutje. Zagotavljamo nemoteno dobavo kakovostnih, varnih, učinkovitih in cenovno dostopnih zdravil,
predvsem za zdravljenje kroničnih bolezni, s čimer neposredno prispevamo k izboljšanju javnega zdravja.
S svojimi izdelki oskrbimo več kot 100 milijonov pacientov in drugih uporabnikov dnevno. Zagotavljamo pošteno
razkrivanje neželenih učinkov, označevanje zdravil in preprečevanje ponarejanja zdravil. Z informacijami
o zdravilih in njihovi uporabi zmanjšujemo tveganja napak in neželenih učinkov pri uporabi zdravil. Izvajamo
ukrepe za zbiranje in vrednotenje neželenih učinkov in drugih spoznanj o varnosti zdravil ter ukrepe za upravljanje
in zmanjševanje tveganj, povezanih z zdravili. Vzpostavljene imamo sisteme reklamacij in odpoklicev. Zavezani
smo visokim standardom kakovosti, odgovorni prodaji in trženju izdelkov. Izvajamo strokovno podporo za
zdravstvene delavce ter različne skupine javnosti ozaveščamo o zdravem življenjskem slogu in prepoznavanju
razširjenih bolezni.
Vplivi
(negativni)
Nedoseganje standardov kakovosti lahko vpliva na zdravje bolnikov in končnih uporabnikov. Pri uporabi izdelkov
se lahko pojavijo neželeni učinki. Težave pri oskrbi trgov oziroma nerazpoložljivost izdelkov lahko vplivajo na
dostopno zdravljenje in zdravje ljudi.
Priložnosti
Razvoj in proizvodnja kakovostnih, varnih in učinkovitih zdravil, ki temeljijo na znanstvenih dognanjih, vključno
z inovativnimi kombiniranimi zdravili, olajšajo zdravljenje in izboljšajo uspešnost zdravljenja ter vplivajo na
poslovne rezultate. Ohranjanje visokih standardov kakovosti, varnosti in učinkovitosti, skladnosti z zakonodajo in
standardi ter zagotavljanje nemotene oskrbe z izdelki krepita ugled in pozitivno vplivata na poslovne rezultate.
Tveganja
Nespoštovanje visokih zahtev glede skladnosti z regulativo, standardi GxP in standardi kakovosti, ki zagotavljajo
varnost bolnikov in uporabnikov zdravil, lahko negativno vpliva na ugled družbe, tržni delež in poslovne rezultate.
Potrošnike in uporabnike naših izdelkov razvrščamo v dve skupini:
pacienti oziroma končni uporabniki,
zdravstveni delavci, ponudniki zdravstvene oskrbe in neposredni kupci.
Obe skupini deležnikov sta v nižjem delu Krkine vrednostne verige. Razkritja se nanašajo na vse kupce in končne
uporabnike, na katere lahko prek svojih proizvodov in storitev ter poslovnega modela in strategije, ki slonita na nemotenem
zagotavljanju kakovostnih, varnih in učinkovitih izdelkov, pomembno vplivamo s svojimi dejavnostmi. V poslovnem modelu
in razvojni strategiji namenjamo kakovosti svojih izdelkov veliko pozornosti. Poleg številnih pridobljenih potrebnih dovoljenj
izpolnjujemo načela dobrih proizvodnih in trženjskih praks ter standardov ISO, zlasti standardov ISO 14971 (družba Krka)
za obvladovanje zahtev kakovosti za medicinske pripomočke in ISO 9001 za vodenje kakovosti (družba Krka). S tem
povezana so tudi poslovna tveganja, ki izhajajo iz navedenih vplivov na kupce in končne uporabnike.
Uporabnikom naših izdelkov omogočamo dostop do izdelkov za zdravljenje in/ali lajšanje bolezni in njihovo preprečevanje.
Končni uporabniki naših izdelkov so predvsem bolniki s kroničnimi boleznimi srca in žilja, osrednjega živčevja, prebavil,
sladkorne bolezni in bolniki, ki potrebujejo sistemsko zdravljenje okužb, ter osebe, ki uporabljajo izdelke za izboljšanje
cerebralnega in perifernega obtoka. Posebna skupina končnih uporabnikov so ljubiteljske živali, ki so jim namenjeni naši
veterinarski izdelki, zlasti antiparazitiki.
Zdravstvenim delavcem in ponudnikom zdravstvene dejavnosti (zdravnikom, veterinarjem, farmacevtom), ki vsakodnevno
predpisujejo ali izdajajo naše izdelke končnim uporabnikom, z urnimi informacijami omogočamo strokovno odločitev
o najprimernejšem izdelku za njihove paciente in druge uporabnike, od njih pa dobivamo povratne informacije o naših
izdelkih.
Med neposredne kupce naših izdelkov uvrščamo kupce z distribucijsko dejavnostjo (veletrgovce), lekarne, bolnišnice,
specializirane prodajalne in druga farmacevtska podjetja. Na te kupce v največji meri vplivamo prek poslovnih odnosov.
Proizvodi skupine Krka po naravi niso škodljivi za ljudi in ne povečujejo tveganja za kronične bolezni. Storitve skupine
Krka ne vplivajo negativno na pravice končnih uporabnikov do zasebnosti, varstva osebnih podatkov, svobode izražanja
in nediskriminacije. V skupini Krka ne pridobivamo podatkov o pacientih kot končnih uporabnikih naših izdelkov, prav tako
jih neposredno ne nagovarjamo (razen z dovoljenim oglaševanjem izdelkov brez recepta), saj nam to prepoveduje stroga
farmacevtska zakonodaja (najširši okvir predstavlja Direktiva 2001/83/ES). S tem zagotavljamo, da ne posegamo v njihove
pravice do zasebnosti, varstva osebnih podatkov, svobode izražanja in nediskriminacije.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
157
Sodelujemo s strokovno javnostjo (zdravniki, farmacevti, veterinarji) in z neposrednimi kupci (distributerji). Pravica
do zasebnosti strokovne javnosti in zaposlenih pri neposrednih kupcih je varovana z doslednim upoštevanjem zakonodaje
o varstvu osebnih podatkov.
Za vse paciente je ključnega pomena, da dobijo točne informacije za pravilno uporabo zdravil. Označevanje zdravil in
opremljanje z ustreznimi navodili za uporabo poteka v skladu z zakonodajo o označevanju in navodilu za uporabo zdravil.
S sistemom kakovosti zagotavljamo, da sta vsaka enota in vsaka serija označeni v skladu s smernicami in registracijsko
dokumentacijo. Pri vsakem izdelku posebej je v navodilu za uporabo navedeno, kako se zdravilo pravilno uporablja, komu
je namenjeno, navedene so indikacije in kontraindikacije ter opozorila za posebne skupine bolnikov, pri katerih bi
ob uporabi zdravila lahko prišlo do povečanega tveganja. Za vsako zdravilo imamo izdelan načrt obvladovanja tveganj.
V skladu z zakonodajo za vsako zdravilo pred začetkom trženja in prodaje pridobimo ustrezno dovoljenje za promet
od regulativnih organov v posameznih državah. Za paciente je pomembno tudi to, da navodila za zdravljenje dobijo
od zdravstvenega osebja: zdravnikov, ki zdravilo predpišejo, in farmacevtov, ki ga v lekarni izdajo. To je še posebno
pomembno za tiste, ki se sočasno zdravijo zaradi več bolezni, zaradi česar bi lahko prišlo do medsebojnega delovanja
zdravil (interakcij). Zato tudi zdravstvene delavce redno izobražujemo o Krkinih izdelkih, da lahko pacientom ustrezno
svetujejo in tako prispevajo k čim boljšemu zdravljenju.
Krkina zdravila so namenjena vsem pacientom ne glede na njihove osebne značilnosti ali okoliščine (npr. starost, spol,
finančno stanje). Ranljive skupine so v navodilih za uporabo vsakega zdravila posebej opisane, na primer otroci in
mladostniki, starejši (ustrezno odmerjanje), nosečnice (ali je zdravilo zanje primerno ali ne) in bolniki s posebnimi
bolezenskimi stanji. Posebno pozorni smo tudi na slepe in slabovidne osebe, zato je na zunanji embalaži vseh izdelkov
ustrezna oznaka.
Potencialni negativni vplivi so lahko povezani s posameznimi incidenti, kot je neustrezna kakovost izdelkov, ki lahko vpliva
na zdravje in varnost pacientov in končnih uporabnikov. Pri uporabi izdelkov se lahko pojavijo tudi neželeni učinki.
Verjetnost za nastanek potencialnih negativnih vplivov je zelo majhna, pojavijo pa se lahko na vseh trgih, kjer se posamezni
izdelek prodaja, če izdelek ne izpolnjuje standardov kakovosti. Potencialni negativni vplivi, ki so povezani z neželenimi
učinki, so lahko posledica neustreznega jemanja zdravila (napačno odmerjanje, trajanje zdravljenja, jemanje
za bolezensko stanje, za katero zdravilo ni registrirano, zloraba zdravil). Potencialni negativni vplivi niso povezani
s specifičnimi poslovnimi odnosi. Težave pri oskrbi trgov ali nerazpoložljivost izdelkov lahko vpliva na dostopnost
zdravljenja in zdravje ljudi. Potrošniki in končni uporabniki so lahko prizadeti zaradi pomanjkanja zdravila na trgu, kar je
lahko posledica zamud pri dobavi. Pri dobavi zdravil lahko pride do nenamerne diskriminacije posameznih skupin
pacientov ali trgov. Zamude pri dobavi so lahko povezane tudi z dolgotrajnimi in zapletenimi procesi registracije zdravil,
kar je lahko vzrok za kasnejše lansiranje in posledično kasnejšo dostopnost zdravila na trgih.
S svojim poslovanjem pomembno vplivamo na zdravje in kakovost življenja bolnikov ter uporabnikov naših izdelkov.
Prispevamo k 3. cilju trajnostnega razvoja Združenih narodov za tretjino zmanjšati prezgodnjo umrljivost zaradi
nenalezljivih bolezni s preprečevanjem in zdravljenjem ter spodbujanjem skrbi za duševno zdravje in dobro počutje. Krkini
strokovnjaki v sodelovanju s strokovno javnostjo redno spremljajo strokovne medicinske smernice in trende. Tako si
prizadevamo razviti, registrirati, proizvesti in lansirati nove izdelke takoj po poteku patentne zaščite in pacientom ponuditi
zdravila, ki temeljijo na znanju in inovacijah, vsebujejo enake učinkovine in v človeškem telesu delujejo na enak način kot
zdravila originatorjev, so visoke kakovosti in cenovno dostopna.
Zagotavljanje dostopnih, učinkovitih, kakovostnih in varnih zdravil, predvsem za zdravljenje kroničnih bolezni, neposredno
prispeva k izboljšanju javnega zdravja. S svojimi izdelki vsak dan oskrbimo več kot 100 milijonov pacientov in uporabnikov
naših izdelkov. Osredotočeni smo na razvoj kompleksnih izdelkov. Razvijamo in proizvajamo napredne farmacevtske
oblike, kot so tablete s podaljšanim sproščanjem, ogrodne tablete, tablete s tehnologijo osmotske črpalke in z drugimi
inovativnimi dostavnimi sistemi. V svoji ponudbi imamo 150 kombiniranih zdravil, kar je največ med proizvajalci generičnih
zdravil. Zdravniki jih pogosto predpisujejo, saj olajšajo zdravljenje in izboljšajo sodelovanje bolnikov, kar pozitivno vpliva
na uspešnost zdravljenja. Nekateri bolniki imajo težave s požiranjem, zato smo zanje razvili zdravila v obliki
orodisperzibilnih tablet, ki se raztopijo v ustih brez vnosa tekočine. Za slepe in slabovidne smo posebej poskrbeli z uporabo
Braillove pisave na škatlicah zdravil. S tem se odzivamo na potrebe pacientov po čim enostavnejšem vsakodnevnem
jemanju zdravil. Številni Krkini izdelki so prilagojeni za uporabo v vročih podnebnih razmerah, torej v okoljih, kjer so številne
države z nižjim do srednjim dohodkom na prebivalca (glede na opredelitev Svetovne banke).

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
158
Zagotavljamo pošteno razkrivanje neželenih učinkov, označevanje zdravil in preprečevanje ponarejanja zdravil ter
informacije o zdravilih in njihovi uporabi, s čimer zmanjšujemo možnosti za napake pri uporabi in tveganje neželenih
učinkov. Izvajamo ukrepe za zbiranje in vrednotenje neželenih učinkov in drugih spoznanj o varnosti zdravil ter ukrepe
za upravljanje in zmanjševanje tveganj, povezanih z zdravili. Vzpostavljene imamo sisteme reklamacij in odpoklicev.
Zavezani smo visokim standardom kakovosti, odgovornemu trženju in prodaji izdelkov. Izvajamo strokovno podporo
za zdravstvene delavce ter različne skupine javnosti ozaveščamo o zdravem življenjskem slogu in prepoznavanju
razširjenih bolezni.
Prepričani smo, da je klinična preizkušenost zdravil zelo pomembna, zato njihovo učinkovitost, varnost in kakovost
spremljamo med registracijskim postopkom in tudi po pridobitvi dovoljenja za promet. Izvajamo bioekvivalenčne in
predregistracijske raziskave ter podpiramo številne poregistracijske klinične raziskave. Klinične raziskave s Krkinimi
zdravili pomembno pripomorejo k pravim in zanesljivim odločitvam zdravstvenih delavcev, uspešnosti zdravljenja in
splošnemu napredku medicine. Visoko kakovost, transparentnost in etičnost kliničnih raziskav zagotavljamo
s spoštovanjem zakonodaje, smernic Mednarodnega sveta za harmonizacijo (International Council for Harmonisation,
ICH) in drugih smernic ter Helsinške deklaracije.
Pomembna tveganja, ki izhajajo iz pomembnih potencialnih negativnih vplivov na potrošnike in končne uporabnike, so
povezana z nespoštovanjem strogih zahtev glede skladnosti z regulativo, standardi GxP in standardi kakovosti,
ki zagotavljajo varnost bolnikov in uporabnikov zdravil.
Med pomembne priložnosti, ki izhajajo iz pozitivnih vplivov na potrošnike in končne uporabnike, uvrščamo razvoj in
proizvodnjo kakovostnih, varnih in učinkovitih zdravil, ki temeljijo na znanstvenih dognanjih, vključno z inovativnimi
kombiniranimi zdravili, ki olajšajo zdravljenje in izboljšajo njegovo uspešnost, vplivajo pa tudi na poslovne rezultate.
Ohranjanje visokih standardov kakovosti, varnosti in učinkovitosti, skladnosti z zakonodajo in standardi ter zagotavljanje
nemotene oskrbe z izdelki krepita ugled in pozitivno vplivata na poslovne rezultate.
Posebnih tveganj večje škode zaradi potencialnih negativnih vplivov, ki bi jim bile izpostavljene specifične skupine
potrošnikov in končnih uporabnikov, nismo zaznali. Pri vsakem izdelku posebej je v navodilu za uporabo navedeno, kako
se zdravilo pravilno uporablja, komu je namenjeno, navedene so indikacije in kontraindikacije ter opozorila za posebne
skupine bolnikov, pri katerih bi ob uporabi zdravila lahko prišlo do povečanega tveganja. Te podatke redno pregledujemo
in posodabljamo v skladu s strokovnimi dognanji, navodila za uporabo pa redno ažuriramo in pridobivamo potrditve
pristojnih institucij. Za vsako zdravilo imamo izdelan načrt obvladovanja tveganj. V skladu z zakonodajo za vsako zdravilo
pred začetkom trženja in prodaje pridobimo ustrezno dovoljenje za promet od regulativnih organov v posameznih državah.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
159
G Informacije o upravljanju
G1 Poslovno ravnanje
Opis pomembnih vplivov, tveganj in priložnosti
Vplivi
(pozitivni)
S sledenjem najvišjim standardom korporativnega upravljanja, etike in integritete spodbujamo visoko raven
korporativne kulture pri zaposlenih, partnerjih in ostalih deležnikih. V vrednostni verigi spodbujamo sledenje
smernicam trajnostnega poslovanja in tako pomembno prispevamo k varstvu naravnega okolja, pozitivnim
družbenim vplivom ter visoki stopnji korporativnega upravljanja. V skladu z nabavno-plačilnimi pogoji zagotavljamo
enakovredne pogoje za vse dobavitelje, skrbimo za plačevanje računov v dogovorjenih rokih ter tako ne ogrožamo
njihove finančne stabilnosti. Krkini dobavitelji morajo izpolnjevati stroge zahteve glede kakovosti in regulative,
kar nam omogoča, da zagotavljamo oskrbo s kakovostnimi, varnimi in učinkovitimi zdravili. Vzpostavljene imamo
ustrezne postopke za prijavo in obravnavo sumov nepravilnosti, v skladu z zakonodajo pa zagotavljamo zaščito
prijaviteljem. K izboljšanju zdravja živali prispevamo z razvojem in ponudbo novih veterinarskih izdelkov ter
upoštevanjem zakonodaje in smernic za zagotavljanje dobrobiti živali. Tudi pri živalih spodbujamo preventivo,
saj se tako zmanjša tveganje za pojav bolezni in prepreči nepotrebno trpljenje. Z veterinarskimi izdelki ugodno
vplivamo na razvoj trajnostnega kmetijstva, ki ohranja ravnovesje ekosistema. S preprečevanjem in
obvladovanjem pojava bolezni pri rejnih živalih prispevamo k zdravi in varni hrani ter k zaščiti ljudi pred boleznimi,
ki se prenašajo s hrano, in zoonozami.
Priložnosti
Delovanje v skladu z najvišjimi standardi korporativnega upravljanja prispeva k dolgoročni poslovni uspešnosti
in ugledu podjetja. Z ozaveščanjem poslovnih partnerjev o pomenu spoštovanja korporativne kulture ter
z uveljavljanjem kodeksov ravnanja izboljšujemo dolgoročno sodelovanje, spodbujamo korektne partnerske
odnose in zmanjšujemo verjetnost za nastanek tveganj, ki bi lahko vplivala na ugled in poslovno uspešnost
podjetja. Ustrezno upravljanje odnosov z dobavitelji, ki vključuje plačilne prakse, zagotavlja nemoteno delovanje
oskrbne verige in neprekinjeno poslovanje ter v oskrbni verigi preprečuje motnje, ki bi lahko vplivale na oskrbo
z izdelki in njihovo kakovost. Z ustreznimi ukrepi za preprečevanje, odkrivanje in preiskovanje prevar zmanjšujemo
verjetnost njihovega nastanka in poslovno škodo ter potencialni negativni vpliv na ugled podjetja. S široko ponudbo
kakovostnih, varnih in učinkovitih veterinarskih izdelkov vplivamo na dobrobit živali, kar prek prodaje veterinarskih
izdelkov vpliva tudi na poslovne rezultate.
Tveganja
Neustrezna raven korporativne kulture, transparentnosti, etike in integritete lahko vpliva na ugled podjetja in
odnose z deležniki ter poslovne rezultate. Neustrezne plačilne prakse lahko povzročijo tveganja neizpolnjevanja
pogodbenih dogovorov s poslovnimi partnerji ter ogrozijo neprekinjeno poslovanje in nemoteno oskrbo z izdelki in
njihovo kakovost, pa tudi ugled podjetja in poslovne rezultate. Morebitni incidenti, povezani s korupcijo in
podkupovanjem, lahko vplivajo na ugled podjetja in povzročijo poslovno škodo. Tveganje morebitnega
neizpolnjevanja ustreznih standardov glede kakovosti veterinarskih izdelkov lahko vpliva na dobrobit živali, ugled
podjetja in poslovno uspešnost.
Krka pri svojem strateškem načrtovanju, upravljavskih procesih in poslovnih odločitvah upošteva pomembne vplive,
tveganja in priložnosti za svoj poslovni model, vrednostno verigo in odločanje ter svoje poslovanje temu primerno strateško
načrtuje. Na posameznih poslovnih področjih, ki so pomembno povezana s trajnostnostjo in na katerih so naši vplivi
največji, prisotna pa so tudi največja tveganja in priložnosti, sistematično nadgrajujemo svoje procese in aktivnosti
za ustrezno upravljanje pomembnih vplivov, tveganj in priložnosti. V ta namen smo v letu 2024 sprejeli nekaj novih
korporativnih politik, ki postavljajo naše temeljne smernice in cilje.
V povezavi z lastnim poslovanjem smo nadgradili Okoljsko politiko skupine Krka (opredeljeno v poglavju E1-2) in jo
uskladili s šestimi evropskimi okoljskimi cilji. Na področju lastne delovne sile smo pripravili Politiko raznolikosti, pravičnosti
in vključevanja v skupini Krka (opredeljeno v poglavju S1-1) ter Politiko o človekovih pravicah v skupini Krka (opredeljeno
v poglavju S1-1). Da bi učinkoviteje upravljali vplive, tveganja in priložnosti, ki izhajajo iz vrednostne verige, smo sprejeli
Politiko skrbnega pregleda v skupini Krka (opredeljeno v poglavju S2-1) ter Kodeks ravnanja za poslovne partnerje skupine
Krka (opredeljen v poglavju G1-1). Na temelju teh politik in kodeksa nameravamo v prihodnje vzpostaviti proces in
aktivnosti skrbnega pregleda z vidika varstva človekovih pravic in naravnega okolja, najprej v višjem delu vrednostne
verige. V preteklih letih smo strateško opredelili in postavili jasne trajnostne cilje, ki jih bomo v Strategiji razvoja skupine
Krka za obdobje 2026–2030 osvežili, strategija pa bo še bolj neposredno obravnavala vplive, tveganja in priložnosti,
ki izhajajo s posameznih tematskih področij po ESRS. V najnovejšem Registru tveganj smo posebej opredelili kategorijo
druga trajnostna tveganja in trajnostna tveganja v nastajanju. Na podlagi vseh sedaj dostopnih informacij, vključno
z informacijami o trajnostnih vplivih, tveganjih in priložnostih, ter znane tehnologije ne načrtujemo bistvenih sprememb
strategije in poslovnega modela, saj ocenjujemo, da niso potrebne ter da sedanji in pričakovani ukrepi in aktivnosti
zagotavljajo učinkovito upravljanje trajnostnih področij, zlasti zaradi visoke stopnje vertikalne integracije, ki nam omogoča
bolj neposreden odnos z deležniki in neposredno vključenost v vse ključne ravni vrednostne verige. Pri tem budno

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
160
spremljamo razvoj področja, pričakovanja in interese deležnikov ter zakonodajo, da se lahko ustrezno in pravočasno
odzivamo. Podrobno spremljamo okoljsko področje, posebno glede prilagajanja podnebnim spremembam in njihove
blažitve, ter področje, povezano s potrošniki in končnimi uporabniki naših izdelkov, na katerem je naš družbeni vpliv
največji.
V skupini Krka na podlagi sedaj dostopnih informacij, ocen, napovedi in drugih podatkov nismo opredelili pomembnih
sedanjih finančnih učinkov tveganj in priložnosti, ki bi pomembno vplivali na njen finančni položaj, finančno uspešnost in
denarne tokove ter na pomembna tveganja in priložnosti, pri katerih obstaja znatno tveganje, da bodo v naslednjem
obdobju poročanja povzročili pomembno prilagoditev knjigovodskih vrednosti sredstev in obveznosti, objavljenih
v povezanih računovodskih izkazih. Pri tem smo izhajali iz Krkine razvojne strategije, svojega sedanjega poslovnega
modela in narave naše primarne dejavnosti, proizvodnje farmacevtskih izdelkov ter iz povezanih poslovnih aktivnosti
v lastnih dejavnostih in v povezavi s tveganji in priložnostmi, ki izhajajo iz vrednostne verige. Ocenjujemo, da so ukrepi in
aktivnosti, ki jih izvajamo, skupaj s postavljenim metrikami in cilji primerni, da to vsaj sedaj ne predstavlja znatnega
tveganja. Zanesljivost ocen je povezana z zanesljivostjo informacij, ocen in napovedi. V prihodnjih obdobjih bomo
spremljali spremembe v poslovnem okolju ter pripravili podrobnejšo analizo sedanjih in pričakovanih finančnih inkov
povezanih s pomembnimi trajnostnimi vplivi, tveganji in priložnostmi.
Uprava družbe ocenjuje, da je skupina Krka zaradi svojega poslovnega modela vertikalne integracije ter prek
uresničevanja strategije odporna in zmožna ustrezno obravnavati pomembne vplive in tveganja ter izkoriščati priložnosti.
Ključne strateške in tekoče aktivnosti so usmerjene na opredeljena pomembna trajnostna področja, na katerih nastajajo
ali bi lahko nastali naši največji vplivi, tveganja in priložnosti. Posebnih analiz odpornosti nismo naredili, bomo pa
v prihodnje posamezna področja podrobneje proučili z analizo podnebnih scenarijev in podobnega ter spremljali njihov
razvoj, da bomo lahko natančneje in pravočasno prepoznali morebitne potrebe po nadgradnji strategije in poslovnega
modela, predvsem v srednjeročnem in dolgoročnem obdobju.
V letu 2024 smo prvič izvedli proces opredelitve ocene dvojne pomembnosti v skladu s standardi ESRS in smernicami
EFRAG.
IRO-1 Opis postopka za opredelitev ter ocenjevanje pomembnih vplivov, tveganj in priložnosti
Krka je v letih 2021 in 2022 izvedla proces opredelitve ter ocenjevanja pomembnosti trajnostnih tem v skladu s standardi
GRI. Proces smo nadgrajevali, v letu 2024 pa smo ga prilagodili zahtevam ESRS in smernicam EFRAG. Opredelitev
pomembnih vplivov, tveganj in priložnosti smo izvedli za našo lastno dejavnost ter višji in nižji del vrednostne verige, torej
tudi za dejavnosti neposrednih deležnikov (kupcev, dobaviteljev, drugih neposrednih deležnikov) ter posrednih partnerjev
(kupcev in dobaviteljev tipa N oz. t. i. tier N ter njihovih zaposlenih). Za organizacijsko strukturo skupine Krka je značilno,
da obvladujoča družba v celoti usmerja in nadzoruje delovanje odvisnih družb in predstavništev. Načelo »funkcija pokriva
funkcijo« omogoča, da predstavniki posameznih funkcij v obvladujoči družbi zelo dobro poznajo stanje v odvisnih družbah
in predstavništvih. Poleg tega je skupina Krka prepoznana po svojem poslovnem modelu z visoko stopnjo vertikalne
integracije, kar pomeni, da v celoti obvladuje aktivnosti v razvoju učinkovin, farmacevtskem razvoju, proizvodnji,
upravljanju kakovosti, registraciji izdelkov, kliničnih študijah, marketingu, prodaji in distribuciji. Zaradi vseh teh značilnosti
je uporabljena ocena, da se v vrednostni verigi zunaj Krkinih lastnih operacij pojavljajo večinoma enaki ali zelo podobni
vplivi, tveganja in priložnosti kot pri lastnih operacijah, razen pri nekaterih specifičnih primerih, ki so povezani predvsem
z geografsko lego. V prihodnje načrtujemo, da bomo v skladu s tem še nadgradili celoten proces oblikovanja ocene IRO.
Pri ocenjevanju vrednostne verige smo uporabili vse informacije, s katerimi razpolagajo Krkini strokovnjaki s posameznih
poslovnih področij in ki izhajajo iz rednih poslovnih odnosov z deležniki. Predstavnikov vrednostne verige nismo
neposredno vključevali niti nismo od njih neposredno pridobivali podatkov. V sklopu poročanja po standardih GRI smo
v preteklih letih nekaj skupin deležnikov neposredno vključili, da smo preverjali pomembnost posameznih trajnostnih
področij z vidika vpliva na deležnike. V raziskave smo vključevali predstavnike glavnih deležniških skupin, kot so vlagatelji,
analitiki, zdravniki, farmacevti, zaposleni, predstavniki lokalnih skupnosti, distributerji, lekarniška zbornica, sindikati,
univerza, gospodarska zbornica ter inštituti in strokovna združenja. V ospredju pogovorov so vedno tudi najpomembnejše
trajnostne teme, zato njihova pričakovanja dobro poznamo. Na podlagi redne komunikacije z vsemi skupinami ključnih
deležnikov smo v začetku leta ocenili, da se njihova pričakovanja, še posebno v zvezi s področji, ki so za posamezne
skupine deležnikov najpomembnejša, niso spremenila, zato novega procesa vključevanja deležnikov prek anket in
intervjujev v letu 2024 nismo izvedli. Bomo pa to zagotovo naredili v prihodnje, ko se bo tudi to področje razvijalo. Krka
posluje v okviru dejavnosti proizvodnje in distribucije farmacevtskih izdelkov, ki je močno regulirana. Zakonodaja in

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
161
regulativa zato močno vplivata na naše razvojne, regulativne, proizvodne, trženjske, prodajne in tudi druge aktivnosti.
V okviru sistema vodenja kakovosti, standardov GxP in številnih standardov ISO so predvsem naši vplivi in tveganja pod
konstantnim monitoringom in upravljanjem ter so predmet številnih presoj regulativnih organov, kupcev in institucij.
Pri oceni IRO smo upoštevali tudi rezultate tovrstnih stikov z deležniki.
V nadaljevanju opredeljujemo faze postopka za opredelitev in ocenjevanje pomembnih vplivov, tveganj in priložnosti (IRO).
a) Opredelitev deležnikov, trajnostnih vplivov, tveganj in priložnosti. Izhodišče so bile trajnostne teme, opredeljene
v ESRS 1 AR 16. Opredelitev je potekala na ravni podpodtem, na več internih delavnicah, na katerih so sodelovali
pooblaščenci za trajnostnost (predstavniki posameznih poslovnih področij) in drugi Krkini strokovnjaki, ki poznajo
vplive, tveganja in priložnosti, povezane s posameznimi tematskimi standardi. Opredelitev deležnikov je s sklepom
potrdila uprava družbe Krka.
b) Ocenjevanje pomembnosti. Ocenjevanje je potekalo po standardiziranih kvalitativnih in kvantitativnih merilih:
za oceno pomembnosti vplivov smo uporabili vrsto vpliva, posledico vpliva, razsežnost, obseg vpliva, nepopravljiv
značaj, verjetnost in vpliv na človekove pravice;
za oceno finančne pomembnosti (tveganj in priložnosti) smo uporabili razsežnost in naravo učinkov (višino
finančnega učinka in/ali vpliv na ugled) ter verjetnost nastanka.
Ocenjevanje so izvedli pooblaščenci za trajnostnost in drugi Krkini strokovnjaki, ki poznajo vplive, tveganja in priložnosti,
povezane s posameznimi tematskimi standardi. Njihove ocene so potrdila vodstva posameznih sektorjev oziroma služb,
vključen je bil tudi član uprave, pristojen za trajnostnost.
c) Vrednotenje in določitev pomembnosti. Interdisciplinarna skupina, opredeljena v točkah a) in b), je ocene
ovrednotila in pomembne trajnostne vplive, tveganja in priložnosti določila z vidika pomembnosti vplivov in/ali finančne
pomembnosti na podlagi enake metodologije oziroma pragov pomembnosti.
Trajnostni vpliv smo opredelili kot pomemben v primeru dejanskega negativnega vpliva na človekove pravice ali
pomembnega potencialnega negativnega vpliva na človekove pravice (srednje verjetno ali zelo verjetno). Pri tem smo
presojali tudi sprejete ukrepe, s katerimi lahko potencialne negativne vplive zmanjšujemo, in tudi to, ali imamo v povezavi
s temo, v katero ta potencialni negativni vpliv uvrščamo, tudi dejanske pozitivne vplive na človekove pravice. Vpliv smo
opredelili kot pomemben tudi, kadar so bila hkrati izpolnjena naslednja merila: (1) razsežnost (zelo koristen ali srednje
koristen oz. zelo negativen ali srednje negativen za ljudi ali okolje); (2) obseg (geografsko država, celina ali regija; število
ljudi več kot en milijon); (3) verjetnost (zelo verjetno ali 100 %).
d) Opredelitev trajnostnega tveganja ali priložnosti. Trajnostno tveganje ali priložnost je prej navedena skupina
opredelila kot pomembno, (1) če je ocena finančnega učinka presegala 20 milijonov EUR; (2) če se je pokazal vpliv na
Krkin ugled; (3) če je bila verjetnost nastanka velika (zelo verjetno ali 100 %).
Trajnostna tema je bila ocenjena kot pomembna, če je bila pomembna z vidika vpliva (na ljudi ali okolje) ali finančno
pomembna. Končne rezultate procesa je s sklepom potrdila uprava družbe Krka. Z rezultati sta se seznanila odbor
za trajnostnost in nadzorni svet.
Poglobljenega in sistematičnega postopka skrbnega pregleda za spremljanje morebitnih in dejanskih vplivov naše
dejavnosti v višjem in nižjem delu vrednostne verige še nismo vzpostavili, smo se pa temu zavezali s Politiko skrbnega
pregleda (opredeljeno v S2-1). Podlaga za proces skrbnega pregleda bodo Kodeks ravnanja za poslovne partnerje skupine
Krka (opredeljen v G1-1), Okoljska politika skupine Krka (opredeljena v E1-2) in Politika o človekovih pravicah (opredeljena
v S1-1), ki so bili sprejeti v letu 2024, ter drugi Krkini ustrezni dokumenti in politike, ki urejajo to področje.
V postopku opredelitve, prednostne razvrstitve in spremljanja potencialnih in dejanskih vplivov smo se osredotočali na:
a) vse lastne dejavnosti, in sicer razvoj, proizvodnjo, trženje in prodajo izdelkov za humano uporabo (zdravil na recept
in izdelkov brez recepta), veterinarskih izdelkov in zdraviliško-turistične storitve;
b) naše neposredne in posredne poslovne odnose v celotni vrednostni verigi (v nižjem in višjem delu na naše
neposredne kupce in dobavitelje ter tudi na posredne kupce in dobavitelje);

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
162
c) geografska območja, kjer je Krka prisotna neposredno ali posredno prek poslovnih odnosov, kot je opredeljeno
v točki b).
Prednostno smo razvrščali naše negativne vplive, ki vplivajo na človekove pravice. Opredelili smo jih kot pomembne ne
glede na ocene na podlagi drugih meril. Vse prepoznane vplive smo obravnavali tudi z vidika tveganj in priložnosti ter
obratno. Drugih povezav in odvisnosti med prepoznanimi vplivi, tveganji in priložnostmi pri ocenjevanju v letu 2024 nismo
upoštevali.
Pri obravnavanju vplivov, ki izvirajo iz naše lastne dejavnosti, smo kot podlago za oceno zajeli vse vplive, ki se obravnavajo
na ravni različnih Krkinih odborov, registra tveganj in sistema vodenja kakovosti v okviru standarda ISO 9001 ter
podrobneje tudi standardov ISO 14001, ISO 45001, ISO 22301 in drugih standardov ISO, v skladu s katerimi poslujemo,
vključno s standardi dobre proizvodne in trženjske prakse v okviru standardov GxP.
Trajnostno poslovanje je integrirano v Krkini razvojni strategiji, ki je bila posodobljena konec leta 2023. V letu 2024 smo
posodobili tudi Register tveganj, ki je vzpostavljen za vsa poslovna področja v skupini Krka in predstavlja celovit popis
tveganj ter kontrolnih aktivnosti za obvladovanje posameznih tveganj. Register tveganj dopolnjuje Načrt integritete,
ki obravnava področje etike, integritete in skladnosti. V sklopu procesa ocenjevanja pomembnosti smo na novo opredelili
določene pomembne vplive, tveganja in priložnosti, ki izhajajo iz vrednostne verige in ki jih s tega vidika prej nismo
podrobneje obravnavali. V okviru osvežitve registra tveganj pa smo opredelili kategorijo druga trajnostna tveganja in
trajnostna tveganja v nastajanju, med katere uvrščamo tveganje prehoda v brezogljično družbo, tveganje zahtev kupcev
glede trajnostnega poslovanja, tveganje odgovornosti za trajnostna tveganja v vrednostni verigi zunaj skupine Krka,
tveganje skladnosti trajnostnega poročanja in tveganje celovitega upravljanja trajnostnih tveganj. Trajnostna tveganja so
vključena tudi v pripravo prenovljene razvojne strategije.
V sistem notranjih kontrol v zvezi s procesom opredelitve ocene dvojne pomembnosti so vključeni direktorji sektorjev,
vodje samostojnih služb in koordinator za trajnostnost, ki rezultate pregledajo in potrdijo. Pregleda in potrdi jih tudi član
uprave, pristojen za trajnostnost.
Postopek opredelitve, ocenjevanja in upravljanja trajnostnih priložnosti je v celoten postopek upravljanja podjetja vključen
pri pripravi razvojne strategije.
Opredelitev in ocena vplivov, tveganj in priložnosti smo izvedli na podlagi strokovne presoje internih strokovnjakov
s posameznih poslovnih področij in presoje uprave.
Krka o vplivih, tveganjih in priložnostih v skladu z zahtevami standardov ESRS poroča prvič – morebitne spremembe glede
na pretekla obdobja poročanja o pomembnosti vplivov, tveganj in priložnosti bomo razkrivali v prihodnjih letih. Revizije
ocen pomembnosti bomo predvidoma izvajali najmanj na dve leti.
Dodatna pojasnila IRO-1, povezana s tematskim standardom ESRS E1
Pri določitvi dejanskih in potencialnih vplivov, tveganj in priložnosti, povezanih s podnebnimi spremembami, smo se oprli
na interni standardni operativni postopek (SOP Sistem upravljanja z okoljem), ki predpisuje postopek celovitega
obvladovanja sistema upravljanja okolja v obvladujoči družbi v skladu z zakonskimi zahtevami, okoljevarstvenim
standardom ISO 14001 in drugimi zahtevami, izpolnjevanju katerih smo se zavezali, za zagotavljanje visoke ravni varstva
okolja v celotnem življenjskem ciklu izdelkov, nenehno izboljševanje okoljskega učinka, izpolnjevanje obveznosti glede
skladnosti s sistemom upravljanja okolja in doseganje okoljskih ciljev.
Upoštevali smo vse dejavnosti in mesta svojih lokacij ter sredstva v okviru lastnega poslovanja in razpoložljive informacije
o vrednostni verigi, pri čemer smo se osredotočili na njen višji del, v katerem se opravljajo enake ali podobne dejavnosti,
ki so del proizvodnje zdravil, kot v Krki in je ključen pri dobavi surovin, učinkovin, polizdelkov in končnih izdelkov. Pri lastni
dejavnosti so ključna mesta proizvodne lokacije in proizvodnja zdravil. Tako smo opredelili fizična in prehodnostna
tveganja. Posamezna prehodnostna tveganja so zelo povezana tudi z načrtom prehoda, ki ga sicer še nimamo izdelanega,
ta tveganja pa lahko močno vplivajo na uresničitev ciljev načrta prehoda in povezane aktivnosti ter bodo predstavljale
izhodišče našega načrta prehoda. Fizična tveganja v obliki ekstremnih vremenskih dogodkov, kot so suša, visoke zunanje
temperature in zvišana absolutna vlažnost zraka, lahko vplivajo na zvišanje stroškov poslovanja. Suša je povezana

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
163
s pomembno odvisnostjo od vodnih virov, kar smo kot tveganje opredelili tudi v okoljskem tematskem standardu E3.
Vzpostavljene imamo ustrezne ukrepe in jih tudi izvajamo. Ocenjujemo, da sredstva podjetja niso posebej izpostavljena
in občutljiva za opredeljena fizična tveganja ter da to ne vpliva pomembno na njihovo življenjsko dobo. Ocenjujemo,
da opredeljena prehodnostna tveganja lahko zvišajo stroške poslovanja in povzročijo negotovost pri načrtovanju naložb in
z njimi povezanih stroškov, predvsem naložb, povezanih z načrtom za prehod in povezanimi aktivnostmi, ter z dolgoročnimi
naložbami in aktivnostmi, povezanimi s strateškim načrtovanjem in razporeditvijo kapitala.
Za opredelitev vplivov emisij TGP smo izračunali emisije TGP obsegov 1, 2 in 3. Ocenjujemo, da so v naši lastni dejavnosti
ter v nižjem in višjem delu vrednostne verige zelo podobna fizična in prehodnostna tveganja. Zunaj naše lastne dejavnosti
obstaja pomembna razlika v prehodnostnih tveganjih, ki izvirajo iz različnih regij, v katerih je drugačna regulativa ali pa je
še ni oziroma obstajajo različni sistemi trgovanja z emisijami ali pa teh še ni. Krka je v okviru ocene IRO opredelila in
ocenila fizična in prehodnostna tveganja, za katera ocenjujemo, da so prisotna v kratkoročnem, srednjeročnem in
dolgoročnem obdobju. Poglobljene analize podnebnih scenarijev še nismo izvedli. V računovodskih izkazih še niso
uporabljene s podnebjem povezane predpostavke.
Dodatna pojasnila IRO-1, povezana s tematskim standardom ESRS E2
Pri ocenjevanju vplivov, tveganj in priložnosti, povezanih z onesnaževanjem, smo upoštevali vse dejavnosti in lokacije
v okviru lastnega poslovanja in razpoložljive informacije o vrednostni verigi. Pri lastni dejavnosti ključna mesta predstavljajo
proizvodne lokacije. Pri tem smo se oprli na interni standardni operativni postopek (SOP Sistem upravljanja z okoljem),
ki v skladu z zakonskimi zahtevami in okoljevarstvenim standardom ISO 14001 predpisuje postopek celovitega
obvladovanja sistema upravljanja okolja v obvladujoči družbi.
Za izračun nevarnosti za vodno okolje smo uporabili metodologijo, ki sloni na smernicah Evropske agencije za zdravila
(EMA). Masne bilance topil smo pripravili glede na zakonske zahteve. Predpostavk, povezanih z onesnaževanjem, nismo
uporabili, od orodij pa smo upoštevali smernice EU za industrijske emisije, ki so predstavljene v referenčnih dokumentih
o najboljših razpoložljivih tehnikah (best available techniques reference documents, BREF). V zvezi z opredelitvijo vplivov,
tveganj in priložnosti na področju ESRS E2 za zdaj nismo izvedli posvetovanj z zunanjimi deležniki.
Dodatna pojasnila IRO-1, povezana s tematskim standardom ESRS E3
Pri ocenjevanju vplivov, tveganj in priložnosti, povezanih z vodnimi in morskimi viri, smo upoštevali vse dejavnosti in mesta
svojih lokacij, sredstva v okviru lastnega poslovanja in razpoložljive informacije o vrednostni verigi, pri čemer smo se
osredotočili na višji del vrednostne verige, ki opravlja enake ali podobne dejavnosti kot Krka in je ključen pri dobavi surovin,
učinkovin, polizdelkov in končnih izdelkov. Pri naši lastni dejavnosti ključna mesta predstavljajo proizvodne lokacije in
proizvodnja zdravil.
Izhajamo tudi iz predpostavke, da se bo v prihodnje zakonodaja na področju vodnih in morskih virov ter odpadnih vod,
ki je posredno, vendar pomembno povezana s tem področjem, spreminjala, zato ta področja spremljamo in na podlagi
tega načrtujemo aktivnosti za dolgoročno doseganje skladnosti z zakonodajo. Pri proučitvi pomembnih vplivov, tveganj in
priložnosti v skladu z vodnimi in morskimi viri smo uporabili orodja, kot so interni podatki o kakovosti in porabi pitne in
rečne vode ter rezultati emisijskih monitoringov odpadnih vod, ter upoštevali zahteve okoljevarstvenih dovoljenj, vodnega
dovoljenja, vodnega soglasja in okoljskega standarda ISO 14001.
Naše obveznosti na področju ocenjevanja vplivov in tveganj, povezanih z vodnimi viri, so tudi del zagotavljanja okoljske
skladnosti. Za naša proizvodna obrata v Ločni in Krškem je Agencija Republike Slovenije za okolje izdala celovito
okoljevarstveno dovoljenje, za proizvodne obrate v Bršljinu, Šentjerneju in Ljutomeru pa okoljevarstveno dovoljenje glede
emisij v vode. Direkcija Republike Slovenije za vode nam je za odvzem rečne in pitne vode za tehnološke namene izdala
vodno dovoljenje in vodno soglasje. Za lokaciji, na katerih se izvaja kemijska dejavnost (Ločna, Krško), so bile izvedene
tudi študije SEVESO, Krka je tudi oddala vlogo za pridobitev dovoljenja SEVESO. Na proizvodnih lokacijah v tujini
(Hrvaška, Poljska, Ruska federacija, Nemčija) pri rabi vode sledimo zahtevam nacionalne zakonodaje.
V zvezi z opredelitvijo vplivov, tveganj in priložnosti na področju ESRS E3 se za zdaj nismo posvetovali z zunanjimi
deležniki.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
164
Dodatna pojasnila IRO-1, povezana s tematskim standardom ESRS E4
Pri ocenjevanju vplivov, tveganj in priložnosti, povezanih z biotsko raznovrstnostjo in ekosistemi, smo upoštevali vse svoje
pomembne dejavnosti in proizvodne lokacije v okviru lastnega delovanja. Pri vrednostni verigi velja zgolj ocena, da vplivi
večinoma nastajajo v njenem višjem delu. Pri lastni dejavnosti ključna mesta predstavljajo proizvodne lokacije. Dejanske
in potencialne vplive na biotsko raznovrstnost in ekosisteme smo ocenili na podlagi smernic ISO 14001. Izhajali smo tudi
iz svoje trajnostne in okoljske politike, v kateri smo vključili biotsko raznovrstnost, iz svoje razvojne strategije, postavljenih
trajnostnih ciljev ter poznavanja farmacevtske dejavnosti in svojega proizvodnega programa.
V procesu opredelitve in določitve ocene odvisnosti od biotske raznovrstnosti in ekosistemov smo ocenjevali, ali bi izguba
biotske raznovrstnosti in ekosistemskih storitev lahko povzročila motnje na mestih lastnih lokacij. Ocenili smo tudi
ekosistemske storitve, pri katerih bi lahko nastale motnje, predvsem v zvezi z naravnimi viri in podnebnimi spremembami.
Posrednega vpliva na dolgoročno oskrbo Krke s potrebnimi naravnimi viri zaradi poslabšanja biotske raznovrstnosti in
ekosistemov ne moremo izključiti, vendar ga po razpoložljivih informacijah ne ocenjujemo za pomembnega. Podatkov
o odvisnosti od biotske raznovrstnosti in ekosistemov ter ekosistemskih storitev v višjem in nižjem delu vrednostne verige
nimamo, vendar so ključne dejavnosti v višjem delu vrednostne verige precej podobne Krkinim, zato ocenjujemo, da so
odvisnosti precej podobne.
Prehodnostnih in fizičnih tveganj, povezanih z biotsko raznovrstnostjo in ekosistemi, nismo opredelili. Sistemskih tveganj
nismo opredelili, ker za zdaj nimamo dovolj specifičnih podatkov in orodij, ki bi omogočali natančno opredelitev vplivov
naše dejavnosti na biotsko raznovrstnost.
Posebnih mest z negativnimi ali potencialnimi negativnimi vplivi na prizadete skupnosti, ki izhajajo iz vplivov na biotsko
raznovrstnost, nismo opredelili. Posvetovanj s temi skupnostmi o ocenah trajnostnosti skupnih bioloških virov in
ekosistemov nismo izvedli, zato niso bile vključene v oceno pomembnosti. Izvajamo različne ukrepe in aktivnosti,
opredeljene na podlagi zahtev po razkritjih, ki izhajajo iz okoljskih tematskih standardov ESRS E1, E2, E3 in E5,
za zmanjšanje verjetnosti nastanka potencialnih negativnih vplivov, ki bi lahko prizadeli te skupnosti.
Naša največja proizvodna lokacija je v Novem mestu (Ločna). Ni del EPO ali omrežja Natura 2000, nahaja pa se v bližini
reke Krke, ki je uvrščena med EPO in je del Nature 2000. Dejavnosti na proizvodni lokaciji ne vplivajo negativno
na občutljiva območja, ne povzročajo poslabšanja naravnih habitatov in habitatov vrst ter ne motijo vrst, za katere je bilo
določeno zavarovano območje. Za lokacijo imamo pridobljeno okoljevarstveno dovoljenje, v sklopu katerega je bila
izvedena tudi presoja vplivov na okolje, ki zajema oceno biotske raznovrstnosti. Blažitvenih ukrepov v zvezi z biotsko
raznovrstnostjo nam ni treba izvajati.
Dodatna pojasnila IRO-1, povezana s tematskim standardom ESRS E5
Pri ocenjevanju vplivov, tveganj in priložnosti, povezanih z rabo virov in krožnim gospodarstvom, smo upoštevali svoje
dejavnosti in mesta svojih lokacij, sredstva v okviru lastnega poslovanja in razpoložljive informacije o vrednostni verigi. Pri
lastni dejavnosti ključna mesta predstavljajo proizvodne lokacije, pri čemer smo se osredotočili na pomembne pritoke
pomembnih virov, potrebnih za izvajanje naših dejavnosti, odtoke virov in odpadke, ki pri tem nastajajo. Predpostavili smo,
da je poslovni model vrednostne verige, predvsem v njenem višjem delu, precej podoben in odvisen od enakih pritokov
virov ter da pri tem nastajajo podobni odtoki virov in odpadki. Predpostavka temelji tudi na dejstvu, da je naš poslovni
model visoko vertikalno integriran in so zato podobnosti z višjim delom vrednostne verige precejšnje.
V zvezi z opredelitvijo vplivov, tveganj in priložnosti na področju ESRS E5 za zdaj nismo izvedli posvetovanj z zunanjimi
deležniki.
Dodatna pojasnila IRO-1, povezana s tematskim standardom ESRS G1
V procesu opredelitve in ocenjevanja dvojne pomembnosti smo izhajali iz skupine Krka, ki posluje v farmacevtskem
sektorju, njenih poslovnih aktivnosti in transakcij. Pomembna podlaga za oceno IRO so bili veljavni Načrt integritete ter
informacije, s katerimi razpolaga pooblaščenec za skladnost poslovanja in korporativno integriteto.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
165
IRO-2 Zahteve po razkritju iz ESRS, zajete v izjavi podjetja o trajnostnosti
Seznam zahtev po razkritju, zajetih v izjavi o trajnostnosti
Splošne informacije
Zahtevano razkritje
Stran
Dodatne informacije
ESRS 2 SPLOŠNA RAZKRITJA
Podlaga za pripravo
BP-1 Splošna podlaga za pripravo izjav o trajnostnosti
136
BP-2 Razkritja v zvezi s posebnimi okoliščinami
136
Upravljanje
GOV-1 Vloga upravnih, poslovodnih in nadzornih organov
139
GOV-2 Informacije, predložene upravnim, poslovodnim in nadzornim organom
podjetja, ter trajnostnostne zadeve, ki jih ti organi obravnavajo
141
GOV-3 Vključitev s trajnostnostjo povezane uspešnosti v sisteme spodbud
142
GOV-4 Izjava o skrbnem pregledu
142
GOV-5 Upravljanje tveganja in notranje kontrole poročanja o trajnostnosti
144
Strategija
SBM-1 Strategija, poslovni model in vrednostna veriga
144
SBM-2 Interesi in stališča deležnikov
146
SBM-3 Pomembni vplivi, tveganja in priložnosti ter njihova povezanost s strategijo
in poslovnim modelom
149
Upravljanje vplivov, tveganj in priložnosti
IRO-1 Opis postopka za opredelitev ter ocenjevanje pomembnih vplivov, tveganj
in priložnosti
160
IRO-2 Zahteve po razkritju iz ESRS, zajete v izjavi podjetja o trajnostnosti
165
Okoljske informacije
Zahtevano razkritje
Stran
Dodatne informacije
ESRS E1 PODNEBNE RAZMERE
Upravljanje
ESRS 2 GOV-3 Vključitev s trajnostnostjo povezane uspešnosti v sisteme
spodbud
142
Strategija
E1-1 Načrt za prehod za blažitev podnebnih sprememb
184
ESRS 2 SBM-3 Pomembni vplivi, tveganja in priložnosti ter njihova povezanost
s strategijo in poslovnim modelom
149
Upravljanje vplivov, tveganj in priložnosti
ESRS 2 IRO-1 Opis postopka za opredelitev ter ocenjevanje pomembnih
s podnebjem povezanih vplivov, tveganj in priložnosti
160
E1-2 Politike v zvezi z blažitvijo podnebnih sprememb in prilagajanjem nanje
184
E1-3 Ukrepi in viri v zvezi s politikami na področju podnebnih sprememb
185
E1-4 Cilji v zvezi z blažitvijo podnebnih sprememb in prilagajanjem nanje
188
E1-5 Poraba energije in mešanica virov energije
189
E1-6 Bruto emisije TGP obsegov 1, 2 in 3 ter skupne emisije TGP
190
E1-7 Odvzemi TGP in projekti zmanjševanja emisij TGP, ki se financirajo
z ogljičnimi dobropisi
Nepomembno
E1-8 Oblikovanje interne cene ogljika
Nepomembno
E1-9 Predvideni finančni učinki pomembnih fizičnih in prehodnostnih tveganj ter
morebitnih s podnebjem povezanih priložnosti
Uveljavljamo časovni odlog

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
166
Zahtevano razkritje
Stran
Dodatne informacije
ESRS E2 ONESNAŽEVANJE
Upravljanje vplivov, tveganj in priložnosti
ESRS 2 IRO-1 Opis postopka za opredelitev ter ocenjevanje pomembnih
z onesnaževanjem povezanih vplivov, tveganj in priložnosti
160
E2-1 Politike v zvezi z onesnaževanjem
195
E2-2 Ukrepi in viri v zvezi z onesnaževanjem
196
Metrike in cilji
E2-3 Cilji v zvezi z onesnaževanjem
197
E2-4 Onesnaževanje zraka, vode in prsti
198
E2-5 Snovi, ki vzbujajo zaskrbljenost, in snovi, ki vzbujajo veliko zaskrbljenost
Nepomembno
E2-6 Predvideni finančni učinki z onesnaževanjem povezanih vplivov, tveganj in
priložnosti
Uveljavljamo časovni odlog
Zahtevano razkritje
Stran
Dodatne informacije
ESRS E3 VODNI IN MORSKI VIRI
Upravljanje vplivov, tveganj in priložnosti
ESRS 2 IRO-1 Opis postopka za opredelitev ter ocenjevanje pomembnih vplivov,
tveganj in priložnosti, povezanih z vodnimi in morskimi viri
160
E3-1 Politike v zvezi z vodnimi in morskimi viri
198
E3-2 Ukrepi in viri v zvezi z vodnimi in morskimi viri
199
Metrike in cilji
E3-3 Cilji v zvezi z vodnimi in morskimi viri
201
E3-4 Poraba vode
201
E3-5 Predvideni finančni učinki vplivov, tveganj in priložnosti, povezanih z vodnimi
in morskimi viri
Uveljavljamo časovni odlog
Zahtevano razkritje
Stran
Dodatne informacije
ESRS E4 BIOTSKA RAZNOVRSTNOST IN EKOSISTEMI
Strategija
E4-1 Načrt za prehod ter upoštevanje biotske raznovrstnosti in ekosistemov
v strategiji in poslovnem modelu
202
ESRS 2 SBM-3 Pomembni vplivi, tveganja in priložnosti ter njihova povezanost
s strategijo in poslovnim modelom
149
Upravljanje vplivov, tveganj in priložnosti
ESRS 2 IRO-1 Opis postopka za opredelitev ter ocenjevanje pomembnih vplivov,
tveganj in priložnosti, povezanih z biotsko raznovrstnostjo in ekosistemi
160
E4-2 Politike v zvezi z biotsko raznovrstnostjo in ekosistemi
202
E4-3 Ukrepi in viri v zvezi z biotsko raznovrstnostjo in ekosistemi
203
Metrike in cilji
E4-4 Cilji v zvezi z biotsko raznovrstnostjo in ekosistemi
204
E4-5 Metrike vpliva v zvezi s spremembami biotske raznovrstnosti in ekosistemov
204
E4-6 Predvideni finančni učinki tveganj in priložnosti, povezanih z biotsko
raznovrstnostjo in ekosistemi
Uveljavljamo časovni odlog
Zahtevano razkritje
Stran
Dodatne informacije
ESRS E5 RABA VIROV IN KROŽNO GOSPODARSTVO
Upravljanje vplivov, tveganj in priložnosti
ESRS 2 IRO-1 Opis postopka za opredelitev ter ocenjevanje pomembnih vplivov,
tveganj in priložnosti, povezanih z rabo virov in krožnim gospodarstvom
160
E5-1 Politike v zvezi z rabo virov in krožnim gospodarstvom
204
E5-2 Ukrepi in viri v zvezi z rabo virov in krožnim gospodarstvom
205
Metrike in cilji
E5-3 Cilji v zvezi z rabo virov in krožnim gospodarstvom
207
E5-4 Pritok virov
208
E5-5 Odtok virov
208
E5-6 Predvideni finančni učinki vplivov, tveganj in priložnosti, povezanih z rabo
virov
Uveljavljamo časovni odlog

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
167
Socialne informacije
Zahtevano razkritje
Stran
Dodatne informacije
ESRS S1 LASTNA DELOVNA SILA
Strategija
ESRS 2 SBM-2 Interesi in stališča deležnikov
146
ESRS 2 SBM-3 Pomembni vplivi, tveganja in priložnosti ter njihova povezanost
s strategijo in poslovnim modelom
149
Upravljanje vplivov, tveganj in priložnosti
S1-1 Politike v zvezi z lastno delovno silo
210
S1-2 Postopki za sodelovanje z lastnimi delavci in predstavniki delavcev v zvezi
z vplivi
213
S1-3 Postopki za popravni ukrep v zvezi z negativni vplivi in kanali, po katerih
lahko lastni delavci izrazijo pomisleke
215
S1-4 Sprejemanje ukrepov v zvezi s pomembnimi vplivi na lastno delovno silo ter
pristopi k zmanjševanju pomembnih tveganj in izkoriščanju pomembnih priložnosti
v zvezi z lastno delovno silo ter učinkovitost navedenih ukrepov
216
Metrike in cilji
S1-5 Cilji v zvezi z upravljanjem pomembnih negativnih vplivov, spodbujanjem
pozitivnih vplivov ter upravljanjem pomembnih tveganj in priložnosti
219
S1-6 Značilnosti zaposlenih v podjetju
222
S1-7 Značilnosti delavcev, nezaposlenih v lastni delovni sili podjetja
Uveljavljamo časovni odlog
S1-8 Pokritost s kolektivnimi pogajanji in socialni dialog
224
S1-9 Metrike raznolikosti
224
S1-10 Dostojne plače
225
S1-11 Socialna zaščita
Uveljavljamo časovni odlog
S1-12 Invalidi
Uveljavljamo časovni odlog
S1-13 Metrike usposabljanja ter razvoja znanj in spretnosti
Uveljavljamo časovni odlog
S1-14 Metrike zdravja in varnosti
225
S1-15 Metrike usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja
Uveljavljamo časovni odlog
S1-16 Metrike v zvezi z nadomestilom (plačna vrzel in skupno nadomestilo)
226
S1-17 Incidenti, pritožbe in resni vplivi na človekove pravice
227
Zahtevano razkritje
Stran
Dodatne informacije
ESRS S2 DELAVCI V VREDNOSTNI VERIGI
Strategija
ESRS 2 SBM-2 Interesi in stališča deležnikov
146
ESRS 2 SBM-3 Pomembni vplivi, tveganja in priložnosti ter njihova povezanost
s strategijo in poslovnim modelom
149
Upravljanje vplivov, tveganj in priložnosti
S2-1 Politike v zvezi z delavci v vrednostni verigi
227
S2-2 Postopki za sodelovanje z delavci v vrednostni verigi v zvezi z vplivi
229
S2-3 Postopki za popravni ukrep v zvezi z negativnimi vplivi in kanali, po katerih
lahko delavci v vrednostni verigi izrazijo pomisleke
229
S2-4 Sprejemanje ukrepov v zvezi s pomembnimi vplivi na delavce v vrednostni
verigi ter pristopi k upravljanju pomembnih tveganj in izkoriščanju pomembnih
priložnosti v zvezi z delavci v vrednostni verigi ter učinkovitost navedenih ukrepov
229
Metrike in cilji
S2-5 Cilji v zvezi z upravljanjem pomembnih negativnih vplivov, spodbujanjem
pozitivnih vplivov ter upravljanjem pomembnih tveganj in priložnosti
230

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
168
Zahtevano razkritje
Stran
Dodatne informacije
ESRS S4 POTROŠNIKI IN KONČNI UPORABNIKI
Strategija
ESRS 2 SBM-2 Interesi in stališča deležnikov
146
ESRS 2 SBM-3 Pomembni vplivi, tveganja in priložnosti ter njihova povezanost
s strategijo in poslovnim modelom
149
Upravljanje vplivov, tveganj in priložnosti
S4-1 Politike v zvezi s potrošniki in končnimi uporabniki
230
S4-2 Postopki za sodelovanje s potrošniki in končnimi uporabniki v zvezi z vplivi
233
S4-3 Postopki za popravni ukrep v zvezi z negativnimi vplivi in kanali, po katerih
lahko potrošniki in končni uporabniki izrazijo pomisleke
235
S4-4 Sprejemanje ukrepov v zvezi s pomembnimi vplivi na potrošnike in končne
uporabnike ter pristopi k upravljanju pomembnih tveganj in izkoriščanju pomembnih
priložnosti v zvezi s potrošniki in končnimi uporabniki ter učinkovitost navedenih
ukrepov
237
Metrike in cilji
S4-5 Cilji v zvezi z upravljanjem pomembnih negativnih vplivov, spodbujanjem
pozitivnih vplivov ter upravljanjem pomembnih tveganj in priložnosti
239
Informacije o upravljanju
Zahtevano razkritje
Stran
Dodatne informacije
ESRS G1 POSLOVNO RAVNANJE
Upravljanje
ESRS 2 GOV-1 Vloga upravnih, nadzornih in poslovodnih organov
139
Upravljanje vplivov, tveganj in priložnosti
ESRS 2 IRO-1 Opis postopka za opredelitev ter ocenjevanje pomembnih vplivov,
tveganj in priložnosti
160
G1-1 Politike o poslovnem ravnanju in korporativna kultura
241
G1-2 Upravljanje odnosov z dobavitelji
245
G1-3 Preprečevanje in odkrivanje korupcije in podkupovanja
245
Metrike in cilji
G1-4 Potrjeni incidenti korupcije ali podkupovanja
245
G1-5 Politični vpliv in dejavnosti lobiranja
245
Nepomembno, vseeno
prikazujemo kot ostale
informacije
G1-6 Plačilne prakse
246

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
169
Seznam podatkovnih točk iz medsektorskih in tematskih standardov, ki izhajajo iz druge zakonodaje EU
Zahteva po razkritju in povezana podatkovna
točka
Sklic na SFDR
Sklic na steber 3
Sklic na uredbo o
referenčnih
vrednostih in sklic
na podnebna pravila
EU
Pomembno/
nepomembno
Poglavje
(podpoglavje)
Stran
ESRS 2 GOV-1
Zastopanost spolov v odborih, odstavek 21(d)
Kazalnik št. 13 iz
preglednice 1 Priloge I
Delegirana uredba
Komisije (EU)
2020/1816,
Priloga II
pomembno
GOV-1 – Vloga
upravnih,
poslovodnih in
nadzornih organov
139
ESRS 2 GOV-1
Delež neodvisnih članov upravnega odbora,
odstavek 21(e)
Delegirana uredba
(EU) 2020/1816,
Priloga II
pomembno
GOV-1 – Vloga
upravnih,
poslovodnih in
nadzornih organov
139
ESRS 2 GOV-4
Izjava o skrbnem pregledu, odstavek 30
Kazalnik št. 10 iz
preglednice 3 Priloge I
pomembno
GOV4 – Izjava
o skrbnem
pregledu
142
ESRS 2 SBM-1
Sodelovanje pri dejavnostih, povezanih
s fosilnimi gorivi, odstavek 40(d)(i)
Kazalnik št. 4 iz
preglednice 1 Priloge I
Člen 449a Uredbe (EU) št. 575/2013; Izvedbena
uredba Komisije (EU) 2022/2453, razpredelnica 1
Kvalitativne informacije o okoljskem tveganju in
razpredelnica 2 Kvalitativne informacije o
socialnem tveganju
Delegirana uredba
(EU) 2020/1816,
Priloga II
nepomembno
ESRS 2 SBM-1
Sodelovanje pri dejavnostih, povezanih
s proizvodnjo kemikalij, odstavek 40(d)(ii)
Kazalnik št. 9 iz
preglednice 2 Priloge I
Delegirana uredba
(EU) 2020/1816,
Priloga II
nepomembno
ESRS 2 SBM-1
Sodelovanje pri dejavnostih, povezanih
s spornim orožjem, odstavek 40(d)(iii)
Kazalnik št. 14 iz
preglednice 1 Priloge I
Delegirana uredba
(EU) 2020/1818, člen
12(1);
Delegirana uredba
(EU) 2020/1816,
Priloga II
nepomembno
ESRS 2 SBM-1
Sodelovanje pri dejavnostih, povezanih
s pridelavo in proizvodnjo tobaka,
odstavek 40(d)(iv)
Delegirana uredba
(EU) 2020/1818, člen
12(1);
Delegirana uredba
(EU) 2020/1816,
Priloga II
nepomembno

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
170
Zahteva po razkritju in povezana podatkovna
točka
Sklic na SFDR
Sklic na steber 3
Sklic na uredbo o
referenčnih
vrednostih in sklic
na podnebna pravila
EU
Pomembno/
nepomembno
Poglavje
(podpoglavje)
Stran
ESRS E1-1
Načrt za prehod na podnebno nevtralnost
do leta 2050, odstavek 14
(4) Uredba (EU)
2021/1119, člen 2(1)
pomembno
E1-1 – Načrt za
prehod za blažitev
podnebnih
sprememb
184
ESRS E1-1
Podjetja, izključena iz referenčnih vrednosti,
usklajenih s Pariškim sporazumom, odstavek
16(g)
Člen 449a Uredbe (EU) št. 575/2013; Izvedbena
uredba Komisije (EU) 2022/2453, predloga 1:
Netrgovalna knjiga – Prehodnostno tveganje
v zvezi s podnebnimi spremembami: kreditna
kakovost izpostavljenosti po sektorjih, emisijah in
preostali zapadlosti
Delegirana uredba
(EU) 2020/1818, člen
12(1), točke (d) do (g),
in člen 12(2)
pomembno
Trajnostni cilji
(ESG-cilji)
47
ESRS E1-4
Cilji glede zmanjšanja emisij
TGP, odstavek 34
Kazalnik št. 4 iz
preglednice 2 Priloge I
Člen 449a Uredbe (EU) št. 575/2013; Izvedbena
uredba Komisije (EU) 2022/2453, predloga 3:
Netrgovalna knjiga – Prehodnostno tveganje
v zvezi s podnebnimi spremembami: mere
usklajenosti
Delegirana uredba
(EU)2020/1818, člen 6
pomembno
E1-4 – Cilji v zvezi
z blažitvijo
podnebnih
sprememb in
prilagajanjem
nanje
188
ESRS E1-5
Poraba energije iz fosilnih virov, razčlenjena po
virih (samo sektorji z velikim vplivom na okolje),
odstavek 38
Kazalnik št. 5 iz
preglednice 1 in
kazalnik št. 5 iz
preglednice 2 Priloge I
pomembno
E1-5 – Poraba
energije in
mešanica virov
energije
189
ESRS E1-5 Poraba energije in mešanica virov
energije, odstavek 37
Kazalnik št. 5 iz
preglednice 1 Priloge I
pomembno
E1-5 – Poraba
energije in
mešanica virov
energije
189
ESRS E1-5
Energijska intenzivnost, povezana z dejavnostmi
v podnebnih sektorjih z velikim vplivom,
odstavki 40 do 43
Kazalnik št. 6 iz
preglednice 1 Priloge I
pomembno
Energijska
intenzivnost na
podlagi neto
prihodkov
189
ESRS E1-6
Bruto emisije TGP obsegov 1, 2 in 3 ter skupne
emisije TGP, odstavek 44
Kazalnika št. 1 in 2 iz
preglednice 1 Priloge I
Člen 449a Uredbe (EU) št. 575/2013;
Izvedbena uredba Komisije (EU) 2022/2453,
predloga 1:
Netrgovalna knjiga – Prehodnostno tveganje
v zvezi s podnebnimi spremembami: kreditna
kakovost izpostavljenosti po sektorjih, emisijah in
preostali zapadlosti
Delegirana uredba
(EU) 2020/1818, členi
5(1), 6 in 8(1)
pomembno
Emisije TGP zunaj
obsegov 1, 2 in 3
190

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
171
Zahteva po razkritju in povezana podatkovna
točka
Sklic na SFDR
Sklic na steber 3
Sklic na uredbo o
referenčnih
vrednostih in sklic
na podnebna pravila
EU
Pomembno/
nepomembno
Poglavje
(podpoglavje)
Stran
ESRS E1-6
Intenzivnost bruto emisij
TGP, odstavki 53 do 55
Kazalnik št. 3 iz
preglednice 1 Priloge I
Člen 449a Uredbe (EU) št. 575/2013; Izvedbena
uredba Komisije (EU) 2022/2453, predloga 3:
Netrgovalna knjiga – Prehodnostno tveganje
v zvezi s podnebnimi spremembami: mere
usklajenosti
Delegirana uredba
(EU) 2020/1818, člen
8(1)
pomembno
Emisije TGP zunaj
obsegov 1, 2 in 3
194
ESRS E1-7
Odvzemi TGP in ogljični dobropisi, odstavek 56
Uredba (EU)
2021/1119, člen 2(1)
nepomembno
ESRS E1-9
Izpostavljenost portfelja referenčne vrednosti
s podnebjem povezanim fizičnim tveganjem
odstavek 66
Delegirana uredba
(EU) 2020/1818,
Priloga II;
Delegirana uredba
(EU) 2020/1816,
Priloga II
nepomembno,
uveljavljamo
možnost
časovnega odloga
ESRS E1-9
Razčlenitev denarnih zneskov po akutnih in
kroničnih fizičnih tveganjih, odstavek 66(a)
ESRS E1-9
Lokacija pomembnih sredstev, pri katerih obstaja
pomembno fizično tveganje, odstavek 66(c)
Člen 449a Uredbe (EU) št. 575/2013; Izvedbena
uredba Komisije (EU) 2022/2453, odstavka 46 in
47; Predloga 5: Netrgovalna knjiga – Fizično
tveganje v zvezi s podnebnimi spremembami:
izpostavljenosti, ki so predmet fizičnega tveganja
nepomembno,
uveljavljamo
možnost
časovnega odloga
ESRS E1-9
Razčlenitev knjigovodske vrednosti
nepremičninskih sredstev glede na energijske
razrede, odstavek 67(c)
Člen 449a Uredbe (EU) št. 575/2013; Izvedbena
uredba Komisije (EU) 2022/2453, odstavek 34;
Predloga 2: Netrgovalna knjiga – Prehodnostno
tveganje v zvezi s podnebnimi spremembami:
krediti, zavarovani z nepremičninami – energijska
učinkovitost zavarovanja s premoženjem
nepomembno,
uveljavljamo
možnost
časovnega odloga
ESRS E1-9
Stopnja izpostavljenosti portfelja priložnostim v
zvezi s podnebjem, odstavek 69
Delegirana uredba
(EU) 2020/1818,
Priloga II
nepomembno,
uveljavljamo
možnost
časovnega odloga
ESRS E2-4
Količina vsakega onesnaževala iz Priloge II
k Uredbi o Evropskem registru izpustov in
prenosov onesnaževal, izpuščenega
v zrak, vodo in tla, odstavek 28
Kazalnik št. 8 iz
preglednice 1,
kazalniki št. 1, 2 in 3 iz
preglednice 2
Priloge I
pomembno
E2-4
Onesnaževanje
zraka, vode in
prsti
198

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
172
Zahteva po razkritju in povezana podatkovna
točka
Sklic na SFDR
Sklic na steber 3
Sklic na uredbo o
referenčnih
vrednostih in sklic na
podnebna pravila EU
Pomembno/
nepomembno
Poglavje
(podpoglavje)
Stran
ESRS E3-1
Vodni in morski viri, odstavek 9
Kazalnik št. 7 iz
preglednice 2 Priloge I
nepomembno


ESRS E3-1
Trajnostni oceani in morja, odstavek 14
Kazalnik št. 12 iz
preglednice 2 Priloge I
nepomembno

ESRS E3-4
Skupna količina reciklirane in ponovno
uporabljene vode, odstavek 28(c)
Kazalnik št. 6.2 iz
preglednice 2 Priloge I
pomembno
E3-4 Poraba vode
201
ESRS E3-4
Skupna poraba vode v m
3
na neto prihodke iz
lastnih dejavnosti, odstavek 29
Kazalnik št. 6.1 iz
preglednice 2 Priloge I
pomembno
E3-4 Poraba vode
201
ESRS 2 – IRO-1 – E4, odstavek 16(a), točka (i)
Kazalnik št. 7 iz
preglednice 1 Priloge I
pomembno
ESRS E4 Biotska
raznovrstnost in
ekosistemi
202
ESRS 2 – IRO-1 – E4, odstavek 16(b)
Kazalnik št. 10 iz
preglednice 2 Priloge I
pomembno
ESRS E4 Biotska
raznovrstnost in
ekosistemi
202
ESRS 2 – IRO-1 – E4, odstavek 16(c)
Kazalnik št. 14 iz
preglednice 2 Priloge I
pomembno
ESRS E4 Biotska
raznovrstnost in
ekosistemi
202
ESRS E4-2
Trajnostne prakse ali politike v zvezi z zemljišči/
kmetijstvom, odstavek 24(b)
Kazalnik št. 11 iz
preglednice 2 Priloge I
pomembno
Okoljska politika
skupine Krka
202
ESRS E4-2
Trajnostne prakse ali politike v zvezi
z oceani/morji, odstavek 24(c)
Kazalnik št. 12 iz
preglednice 2 Priloge I
nepomembno
ESRS E4-2
Politike za obravnavanje krčenja gozdov,
odstavek 24(d)
Kazalnik št. 15 iz
preglednice 2 Priloge I
nepomembno
ESRS E5-5
Nereciklirani odpadki, odstavek 37(d)
Kazalnik št. 13 iz
preglednice 2 Priloge I
pomembno
Odpadki
209
ESRS E5-5
Nevarni odpadki in radioaktivni odpadki,
odstavek 39
Kazalnik št. 9 iz
preglednice 1 Priloge I
pomembno
Odpadki
209

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
173
Zahteva po razkritju in povezana podatkovna
točka
Sklic na SFDR
Sklic na steber 3
Sklic na uredbo o
referenčnih
vrednostih in sklic
na podnebna pravila
EU
Pomembno/
nepomembno
Poglavje
(podpoglavje)
Stran
ESRS 2 – SBM-3 – S1
Tveganje incidentov prisilnega dela,
odstavek 14(f)
Kazalnik št. 13 iz
preglednice 3 Priloge I
pomembno
S – Socialne
informacije
152
ESRS 2 – SBM-3 – S1
Tveganje incidentov dela otrok, odstavek 14(g)
Kazalnik št. 12 iz
preglednice 3 Priloge I
pomembno
S – Socialne
informacije
152
ESRS S1-1
Zaveze glede politike za področje človekovih
pravic, odstavek 20
Kazalnik št. 9 iz
preglednice 3 in
kazalnik št. 11 iz
preglednice 1 Priloge I
pomembno
S1-1 – Politike
v zvezi z lastno
delovno silo
210
ESRS S1-1
Politike skrbnega pregleda glede vprašanj, ki jih
obravnavajo temeljne konvencije Mednarodne
organizacije dela št. 1 do 8, odstavek 21
Delegirana uredba
(EU) 2020/1816,
Priloga II
pomembno
S1-1 – Politike
v zvezi z lastno
delovno silo
210
ESRS S1-1
Postopki in ukrepi za preprečevanje trgovine
z ljudmi, odstavek 22
Kazalnik št. 11 iz
preglednice 3 Priloge I
nepomembno
ESRS S1-1
Politika ali sistem upravljanja za preprečevanje
nezgod na delovnem mestu, odstavek 23
Kazalnik št. 1 iz
preglednice 3 Priloge I
pomembno
Politika varnosti in
zdravja pri delu
211
ESRS S1-3
Mehanizmi za obravnavanje pritožb,
odstavek 32(c)
Kazalnik št. 5 iz
preglednice 3 Priloge I
pomembno
Postopki za
obravnavo pritožb
in mehanizmi za
popravljanje
negativnih vplivov
215
ESRS S1-14
Število smrtnih žrtev ter število in stopnja
nezgod, povezanih z delom,
odstavka 88(b) in (c)
Kazalnik št. 2 iz
preglednice 3 Priloge I
Delegirana uredba
(EU) 2020/1816,
Priloga II
pomembno
S1-14 – Metrike
zdravja in varnosti
225
ESRS S1-14
Število izgubljenih dni zaradi poškodb, nezgod,
smrtnih žrtev ali bolezni, odstavek 88(e)
Kazalnik št. 3 iz
preglednice 3 Priloge I
pomembno
S1-14 – Metrike
zdravja in varnosti
225

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
174
Zahteva po razkritju in povezana podatkovna
točka
Sklic na SFDR (
1
)
Sklic na steber 3 (
2
)
Sklic na uredbo o
referenčnih
vrednostih (
3
) in sklic
na podnebna pravila
EU (
4
)
Pomembno/
nepomembno
Poglavje
(podpoglavje)
Stran
ESRS S1-16
Neprilagojena plačna vrzel odstavek 97(a)
Kazalnik št. 12 iz
preglednice 1 Priloge I
Delegirana uredba
(EU) 2020/1816,
Priloga II
pomembno
S1-16 – Metrike
prejemkov (plačna
vrzel in skupni
prejemki)
226
ESRS S1-16
Pretirana plača izvršnega direktorja, odstavek
97(b)
Kazalnik št. 8 iz
preglednice 3 Priloge I
pomembno
S1-16 – Metrike
prejemkov (plačna
vrzel in skupni
prejemki)
226
ESRS S1-17
Incidenti diskriminacije, odstavek 103(a)
Kazalnik št. 7 iz
preglednice 3 Priloge I
nepomembno
ESRS S1-17
Nespoštovanje vodilnih načel ZN o podjetništvu in
človekovih pravicah ter OECD,
odstavek 104(a)
Kazalnik št. 10 iz
preglednice 1
in kazalnik št. 14 iz
preglednice 3 Priloge I
Delegirana uredba
(EU) 2020/1816,
Priloga II; Delegirana
uredba (EU)
2020/1818, člen 12(1)
pomembno
S1-17 – Incidenti,
pritožbe in resni
vplivi na človekove
pravice
227
ESRS 2 – SBM-3 S2
Veliko tveganje dela otrok ali prisilnega dela
v vrednostni verigi, odstavek 11(b)
Kazalnika št. 12 in 13 iz
preglednice 3 Priloge I
pomembno
SBM-3
Pomembni vplivi,
tveganja in
priložnosti ter
njihova povezanost
s strategijo in
poslovnim
modelom
149
ESRS S2-1
Zaveze glede politike za področje človekovih
pravic, odstavek 17
Kazalnik št. 9 iz
preglednice 3 in
kazalnik št. 11 iz
preglednice 1 Priloge I
pomembno
Zaveze glede
človekovih pravic
228
ESRS S2-1
Politike v zvezi z delavci v vrednostni verigi,
odstavek 18
Kazalnika št. 11 in 4 iz
preglednice 3 Priloge I
pomembno
Zaveze glede
človekovih pravic
228
ESRS S2-1
Nespoštovanje vodilnih načel ZN o podjetništvu in
človekovih pravicah ter smernic OECD, odstavek
19
Kazalnik št. 10 iz
preglednice 1 Priloge I
Delegirana uredba
(EU) 2020/1816,
Priloga II; Delegirana
uredba (EU)
2020/1818, člen 12(1)
pomembno
Zaveze glede
človekovih pravic
228

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
175
Zahteva po razkritju in povezana podatkovna
točka
Sklic na SFDR
Sklic na steber 3
Sklic na uredbo o
referenčnih
vrednostih in sklic na
podnebna pravila EU (
Pomembno/
nepomembno
Poglavje
(podpoglavje)
Stran
ESRS S2-1
Politike skrbnega pregleda glede vprašanj, ki jih
obravnavajo temeljne konvencije Mednarodne
organizacije dela št. 1 do 8, odstavek 19
Delegirana uredba
(EU) 2020/1816,
Priloga II
pomembno
Zaveze glede
človekovih pravic
228
ESRS S2-4
Težave in incidenti v zvezi s človekovimi
pravicami, povezani z višjim in nižjim delom
njegove vrednostne verige, odstavek 36
Kazalnik št. 14 iz
preglednice 3 Priloge I
pomembno
S2-4
Sprejemanje
ukrepov v zvezi s
pomembnimi vplivi
229
ESRS S3-1
Zaveze glede politike za področje človekovih
pravic, odstavek 16
Kazalnik št. 9 iz
preglednice 3 Priloge I in
kazalnik št. 11 iz
preglednice 1 Priloge I
nepomembno
ESRS S3-1
Nespoštovanje vodilnih načel ZN o podjetništvu in
človekovih pravicah, načel MOD in/ali smernic
OECD, odstavek 17
Kazalnik št. 10 iz
preglednice 1 Priloge I
Delegirana uredba
(EU) 2020/1816,
Priloga II; Delegirana
uredba (EU)
2020/1818, člen 12(1)
nepomembno
ESRS S3-4
Težave in incidenti v zvezi s človekovimi
pravicami, odstavek 36
Kazalnik št. 14 iz
preglednice 3 Priloge I
nepomembno
ESRS S4-1 Politike v zvezi s potrošniki in
končnimi uporabniki, odstavek 16
Kazalnik št. 9 iz
preglednice 3 in
kazalnik št. 11 iz
preglednice 1 Priloge I
pomembno
S4-1 – Politike
v zvezi s potrošniki
in končnimi
uporabniki
230
ESRS S4-1
Nespoštovanje vodilnih načel ZN o podjetništvu in
človekovih pravicah ter smernic OECD,
odstavek 17
Kazalnik št. 10 iz
preglednice 1 Priloge I
Delegirana uredba
(EU) 2020/1816,
Priloga II; Delegirana
uredba (EU)
2020/1818, člen 12(1)
pomembno
Zaveze iz Krkinih
politik za področje
človekovih pravic,
pomembnih za
potrošnike in
končne uporabnike
232
ESRS S4-4
Težave in incidenti v zvezi s človekovimi
pravicami, odstavek 35
Kazalnik št. 14 iz
preglednice 3 Priloge I
pomembno
S4-4
Sprejemanje
ukrepov v zvezi s
pomembnimi vplivi
237

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
176
Zahteva po razkritju in povezana podatkovna
točka
Sklic na SFDR
Sklic na steber 3
Sklic na uredbo o
referenčnih
vrednostih in sklic
na podnebna pravila
EU
Pomembno/
nepomembno
Poglavje
(podpoglavje)
Stran
ESRS G1-1
Konvencija ZN proti korupciji,
odstavek 10(b)
Kazalnik št. 15 iz
preglednice 3 Priloge I
pomembno
1 – Upravljanje
odnosov
z dobavitelji
245
ESRS G1-1
Zaščita žvižgačev, odstavek 10(d)
Kazalnik št. 6 iz
preglednice 3 Priloge I
nepomembno
ESRS G1-4
Denarne kazni za kršitve zakonodaje
o korupciji in podkupovanju, odstavek 24(a)
Kazalnik št. 17 iz
preglednice 3 Priloge I
Delegirana uredba
(EU) 2020/1816,
Priloga II
pomembno
G1-4 – Incidenti
korupcije ali
podkupovanja
245
ESRS G1-4
Standardi za boj proti korupciji in podkupovanju,
odstavek 24(b)
Kazalnik št. 16 iz
preglednice 3 Priloge I
pomembno
G1-4 – Incidenti
korupcije ali
podkupovanja
245

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
177
Okoljske informacije
EU-taksonomija
Uredba o taksonomiji (EU) 2020/852 z dne 18. julija 2020 (v nadaljevanju Uredba o taksonomiji) opredeljuje klasifikacijski
sistem za okoljsko trajnostne gospodarske dejavnosti in predstavlja pomemben korak k doseganju podnebne nevtralnosti
v skladu s podnebnimi cilji EU do leta 2050, in sicer prek povečanja naložb v projekte in dejavnosti, ki so potrebni
za doseganje ciljev evropskega zelenega dogovora. EU-taksonomija vlagateljem pomaga prepoznavati okoljsko trajnostne
gospodarske dejavnosti, spodbuja prehod v brezogljično prihodnost in usmerja financiranje k rešitvam za reševanje
podnebne krize in preprečevanje nadaljnje degradacije okolja. Pri preučitvi taksonomskih dejavnosti skupine Krka smo
upoštevali vse v nadaljevanju navedena zakonska določila.
Gospodarska dejavnost se šteje kot okoljsko trajnostna, kadar bistveno prispeva k enemu ali več okoljskim ciljem iz člena
9 Uredbe o taksonomiji v skladu s členi 10 do 16, ne škoduje bistveno okoljskim ciljem iz člena 9 Uredbe o taksonomiji
v skladu s členom 17, se izvaja v skladu z minimalnimi zaščitnimi ukrepi, določenimi v členu 18 Uredbe o taksonomiji, in
izpolnjuje tehnična merila za pregled iz člena 19, ki jih je Komisija določila v skladu s členom 10(3), 11(3), 12(2), 13(2),
14(2) ali 15(2) Uredbe o taksonomiji.
Gospodarska dejavnost, sprejemljiva za taksonomijo, pomeni gospodarsko dejavnost, ki je opisana v delegiranih aktih,
sprejetih v skladu s členi 10(3), 11(3), 12(2), 13(2), 14(2) in 15(2) Uredbe o taksonomiji, ne glede na to, ali izpolnjuje eno
ali vsa tehnična merila za pregled, določena v teh delegiranih aktih. Gospodarska dejavnost je usklajena s taksonomijo,
če izpolnjuje merila za bistveni prispevek k okoljskim ciljem, če je v skladu s tehničnimi merili za pregled, ki so opredeljeni
v delegiranem aktu o podnebju (Delegirana uredba Komisije (EU) 2021/2139 z dne 4. junija 2021), Delegirani uredbi
Komisije (EU) 2022/1214 z dne 9. marca 2022, Delegirani uredbi Komisije (EU) 2023/2485 in Delegirani uredbi Komisije
(EU) 2023/2486 z dne 27. junija 2023, prilogah k Uredbi o taksonomiji in k delegiranim uredbam, če izpolnjuje merila
za nebistveno škodovanje ter se izvaja v skladu z minimalnimi zaščitnimi ukrepi glede človekovih in potrošniških pravic,
boja proti korupciji in podkupovanju, obdavčevanja in poštene konkurence. Gospodarska dejavnost, nesprejemljiva
za taksonomijo, pomeni gospodarsko dejavnost, ki ni opisana v delegiranih aktih, sprejetih v skladu s členi 10(3), 11(3),
12(2), 13(2), 14(2) in 15(2) Uredbe o taksonomiji.
Delovna skupina za spremljanje usklajenosti Krkinih gospodarskih dejavnosti s taksonomijo
Za učinkovito spremljanje gospodarskih dejavnosti, ki so usklajene z EU-taksonomijo (v nadaljevanju taksonomija), smo
leta 2023 v skupini Krka ustanovili interdisciplinarno delovno skupino strokovnjakov s področja varstva okolja, inženiringa,
tehničnih storitev, energetike, transporta, korporativne ekonomike in financ ter iz družbe Terme Krka. Skupaj smo
analizirali gospodarske dejavnosti, ki prispevajo k uresničevanju kateregakoli od šestih okoljskih ciljev taksonomije.
Te dejavnosti smo primerjali z gospodarskimi dejavnostmi družbe Krka in skupine Krka, pri čemer smo upoštevali merila
za okoljsko trajnostne dejavnosti iz členov 3 in 10 do 18 Uredbe o taksonomiji ter tehnična merila za pregled.
Usklajenost Krkinih gospodarskih dejavnosti s taksonomijo
Pri ugotavljanju, ali je gospodarska dejavnost usklajena s taksonomijo, je treba najprej preveriti izpolnjevanje prvega
pogoja, določenega v Uredbi o taksonomiji, in sicer ali bistveno prispeva k enemu ali več okoljskim ciljem. Določili smo,
da naše dejavnosti bistveno prispevajo k uresničevanju naslednjih petih okoljskih ciljev taksonomije:
blažitev podnebnih sprememb,
prilagajanje podnebnim spremembam,
prehod na krožno gospodarstvo,
preprečevanje in nadzorovanje onesnaževanja,
varstvo in ohranjanje biotske raznovrstnosti in ekosistemov.
Na podlagi pregleda smo v skupini Krka opredelili več okoljsko trajnostnih dejavnosti, ki so sprejemljive za taksonomijo,
saj v celoti še ne izpolnjujejo vseh meril za nebistveno škodovanje in tehničnih meril, da bi jih lahko opredelili kot usklajene
s taksonomijo. Poleg tega v skupini Krka še nismo izvedli podrobne ocene podnebnih tveganj in ranljivosti za opredeljena
fizična podnebna tveganja, ter njihovega vpliva na uspešnost gospodarske dejavnosti v skladu z dodatkom A k tehničnim
merilom. Načrtujemo jo za leto 2025.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
178
Opredelili smo naslednje za taksonomijo sprejemljive Krkine dejavnosti.
a) Okoljski cilj Blažitev podnebnih sprememb (1)
Proizvodnja energije z uporabo fotovoltaične tehnologije (taksonomska dejavnost 4.1)
Prenos in distribucija električne energije (taksonomska dejavnost 4.9)
Distribucija daljinskega ogrevanja/hlajenja (taksonomska dejavnost 4.15)
Namestitev in upravljanje električnih toplotnih črpalk (taksonomska dejavnost 4.16)
Proizvodnja toplote/hladu z uporabo odpadne toplote (taksonomska dejavnost 4.25)
Proizvodnja toplote/hladu iz fosilnih plinastih goriv v učinkovitem sistemu daljinskega ogrevanja in hlajenja
(taksonomska dejavnost 4.31)
Gradnja, razširitev in upravljanje sistemov za zbiranje, čiščenje in distribucijo vode (taksonomska dejavnost 5.1)
Gradnja, razširitev in upravljanje sistemov za zbiranje in čiščenje odpadnih voda (taksonomska dejavnost 5.3)
Obnova sistemov za zbiranje in čiščenje odpadnih voda (taksonomska dejavnost 5.4)
Zbiranje in prevoz frakcij nenevarnih odpadkov, ki se ločujejo pri viru (taksonomska dejavnost 5.5)
Cestni prevoz tovora (taksonomska dejavnost 6.6)
Infrastruktura za osebno mobilnost, prevoz s kolesi (taksonomska dejavnost 6.13)
Gradnja novih stavb (taksonomska dejavnost 7.1)
Prenova obstoječih stavb (taksonomska dejavnost 7.2)
Namestitev, vzdrževanje in popravilo polnilnih postaj za električna vozila v stavbah (in na parkirnih prostorih,
povezanih s stavbami) (taksonomska dejavnost 7.4)
Obdelava podatkov, podatkovno gostovanje in s tem povezane dejavnosti (taksonomska dejavnost 8.1)
V okviru tega okoljskega cilja smo ustvarili prihodke pri proizvodnji energije z uporabo fotovoltaične tehnologije
(taksonomska dejavnost 4.1) ter pri zbiranju in prevozu frakcij nenevarnih odpadkov, ki se ločujejo pri viru (taksonomska
dejavnost 5.5). Prihodki, povezani s proizvodnjo električne energije z uporabo fotovoltaične elektrarne, so ustvarjeni prek
neposrednih plačil Agencije za energijo, ki s takšno shemo spodbuja namestitev tovrstnih naprav. Letna podpora
za sedanji sistem se bo iztekla v prvem četrtletju leta 2026. Z ločenimi frakcijami nenevarnih odpadkov zagotavljamo
surovine za druge dejavnosti in zmanjšujemo rabo primarnih virov, s fotovoltaično elektrarno pa zmanjšujemo emisije TGP.
To sta Krkini spremljajoči dejavnosti. V prihodnje ne pričakujemo povečanja prihodkov iz teh dejavnosti.
V okviru naložb v osnovna sredstva smo v letu 2024 največ sredstev namenili gradnji novih stavb in energetski obnovi
obstoječih. Pri tem smo upoštevali najsodobnejše standarde in zahteve za energetsko učinkovito gradnjo.
V okviru naložb v obratna sredstva smo največ sredstev namenili vzdrževanju objektov, zbiranju in prevozu nenevarnih in
nevarnih odpadkov ter zagotavljanju visokoučinkovitega čiščenja odpadnih vod. Manjši delež naložb v obratna sredstva
so predstavljale druge podporne dejavnosti, za katere so bila sredstva načrtovana v okviru rednega vzdrževanja sistemov.
Bistvenega povečanja naložb v obratna sredstva v prihodnje ne pričakujemo, saj večina nadgradenj sistemov spada med
naložbe v osnovna sredstva.
b) Okoljski cilj Prilagajanje podnebnim spremembam (2)
Socialno varstvo z nastanitvijo (taksonomska dejavnost 12.1): Z izvajanjem specialistične ambulantne zdravstvene
dejavnosti na področjih kardiologije, fiziatrije, ortopedije, nevrologije, revmatologije in interne medicine ter
ambulantne fizikalne terapije brez souporabe naravnih zdravilnih sredstev ponujamo medicinsko rehabilitacijo.
Prihodke smo ustvarili na področju zdravljenja bolezni in poškodb mišično-skeletnega sistema, bolezni in stanj po
operacijah srca in žilja, obolenj dihal in revmatskih obolenj.
c) Okoljski cilj Prehod na krožno gospodarstvo (4)
Zbiranje in prevoz nenevarnih in nevarnih odpadkov (taksonomska dejavnost 2.3): Z učinkovitim sistemom ločenega
zbiranja uporabnih odpadkov in njihovo predajo pogodbenim zbiralcem in predelovalcem v ponovno uporabo,
predelavo ali energetsko izrabo sledimo zavezi krožnega gospodarstva. Z ločenimi frakcijami nenevarnih odpadkov
zagotavljamo surovine za druge dejavnosti in zmanjšujemo rabo primarnih virov.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
179
d) Okoljski cilj Preprečevanje in nadzorovanje onesnaževanja (5)
Proizvodnja zdravil (taksonomska dejavnost 1.2): Krkina osnovna dejavnost je proizvodnja visokokakovostnih
inovativnih generičnih zdravil na recept, izdelkov brez recepta in veterinarskih izdelkov. Iz teh dejavnosti ustvarimo
večino prihodkov od prodaje. Za preprečevanje in nadzorovanje onesnaževanja smo v okviru naložb v obratna
sredstva največ sredstev namenili razvoju novih izdelkov, vzdrževanju objektov, nadgradnji proizvodnih zmogljivosti
in visokoučinkovitemu čiščenju onesnaženega zraka. Pri naložbah v osnovna sredstva so prevladovali projekti za
nadgradnjo proizvodnih zmogljivosti, v katere je bilo vključeno tudi preprečevanje in nadzorovanje onesnaževanja.
e) Okoljski cilj Varstvo in obnova biotske raznovrstnosti in ekosistemov (6)
Hoteli, počitniške nastanitve, kampi in podobne nastanitve (taksonomska dejavnost 2.1): V treh zdraviliških enotah
smo prihodke ustvarili s hotelskimi in gostinskimi storitvami.
Izračun kazalnikov
V skladu s členom 8 Uredbe o taksonomiji ter spremembi Uredbe (EU) 2019/2088 skupina Krka razkriva informacije in
ključne kazalnike uspešnosti o tem, kako in v kolikšni meri se gospodarske dejavnosti družbe Krka in skupine Krka štejejo
za okoljsko trajnostne gospodarske dejavnosti. Razkrivanje informacij je v skladu z Delegirano uredbo Komisije (EU)
2021/2178 z dne 6. julija 2021 (v nadaljevanju Delegirana uredba o razkritjih) in njenimi dopolnitvami ter tehničnimi merili
za pregled, da se določijo pogoji, pod katerimi se šteje, da gospodarska dejavnost bistveno prispeva h kateremukoli od
šestih okoljskih ciljev, ter ugotovi, ali ta gospodarska dejavnost ne škoduje bistveno kateremu od drugih okoljskih ciljev.
Razkritja smo pripravili na podlagi proučitve navedenih taksonomskih dokumentov, našega razumevanja in razpoložljivih
podatkov. Vseskozi smo si prizadevali za izpopolnjevanje sistema poročanja, da bi zagotovili celovita razkritja v skladu
z Delegirano uredbo o razkritjih in njenimi dopolnitvami. Ključni kazalniki uspešnosti za prihodke in naložbe v osnovna
sredstva (CapEx) ter naložbe v obratna sredstva (OpEx) so izračunani in prikazani v tabelah kazalnikov, kot jih določajo
Delegirana uredba o razkritjih in njene dopolnitve. V primerjavi s preteklim letom ni prišlo do pomembnih sprememb
v identificiranih dejavnostih, ki so sprejemljive za taksonomijo.
Ključni kazalniki uspešnosti za prihodke, naložbe v osnovna sredstva (CapEx) in naložbe v obratna sredstva (OpEx) so
izračunani na podlagi definicij v Prilogi I k Delegirani uredbi o razkritjih in njenih dopolnitvah.
Prepoznali smo le za taksonomijo sprejemljive dejavnosti, zato smo ustrezne prihodke, naložbe in stroške razdelili
v dejavnosti, ki so usklajene s taksonomijo (A2). Vsako dejavnost smo v skladu s tehničnimi merili uvrstili samo v en
okoljski cilj. Da bi se izognili dvojnemu štetju pri izračunu ključnih kazalnikov uspešnosti za prihodke, naložbe v osnovna
sredstva (CapEx) in naložbe v obratna sredstva (OpEx), smo pri izračunu števcev posameznega kazalnika osnovo
(imenovalec) razdelili med za taksonomijo sprejemljive ali nesprejemljive dejavnosti.
V osnovo za naložbe v osnovna sredstva smo vključili opredmetena osnovna sredstva, pripoznana v izkazu finančnega
položaja, medtem ko smo v osnovo za naložbe v obratna sredstva vključili stroške, pripoznane v izkazu poslovnega izida.
Podrobnejša metodologija izračuna je pojasnjena v nadaljevanju. Če se je naložba v osnovna in/ali obratna sredstva
nanašala na več za taksonomijo sprejemljivih dejavnosti, smo jo razdelili sorazmerno glede na strokovno oceno
posameznih sektorjev, v okviru katerih se izvajajo taksonomske dejavnosti. Seštevek deležev je bil vedno 100 %, s čimer
smo izključili možnost dvojnega štetja.
Delež prihodkov od proizvodov ali storitev, povezanih z gospodarskimi dejavnostmi, ki so sprejemljive
za taksonomijo
Poslovni prihodki skupine Krka, ki so osnova za izračun kazalnika uspešnosti za prihodke, so v letu 2024 znašali
1.911.829 tisoč EUR ter so vključevali prihodke od prodaje in dobiček pri prodaji nepremičnin, naprav in opreme v okviru
drugih poslovnih prihodkov. Prikazani so v izkazu poslovnega izida in opisani v Računovodskem poročilu, v Pojasnilih
h konsolidiranim računovodskim izkazom (v pojasnilih 4 Prihodki iz pogodb s kupci in 5 Drugi poslovni prihodki).
Poslovni prihodki, povezani z gospodarskimi dejavnostmi, ki sprejemljive za taksonomijo, so znašali 1.906.368 tisoč EUR,
kar je 99,71 % vseh poslovnih prihodkov. Iz dejavnosti, ki so nesprejemljive za taksonomijo, je bilo 5.461 tisoč EUR
prihodkov oziroma 0,29 % vseh poslovnih prihodkov. Največ prihodkov, povezanih z dejavnostmi, sprejemljivimi
za taksonomijo, je prispevala proizvodnja zdravil (1.2), in sicer 1.856.687 tisoč EUR oziroma 97,12 % poslovnih prihodkov

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
180
skupine Krka. Sledili sta dejavnost hotelov, počitniških nastanitev, kampov in podobnih nastanitev (2.1), ki je prispevala
31.215 tisoč EUR prihodkov, sprejemljivih za taksonomijo, oziroma 1,63 % poslovnih prihodkov skupine Krka, in dejavnost
socialnega varstva z nastanitvijo (12.1), ki je prispevala 18.135 tisoč EUR prihodkov, sprejemljivih za taksonomijo, oziroma
0,95 % poslovnih prihodkov skupine Krka. V letu 2024 ni prišlo do pomembnih razlik v višini ključnega kazalnika uspešnosti
glede na preteklo leto.
Delež naložb v osnovna sredstva pri proizvodih ali storitvah, povezanih z gospodarskimi dejavnostmi, ki so
sprejemljive za taksonomijo
Naložbe skupine Krke, ki so osnova za izračun kazalnika uspešnosti za naložbe v osnovna sredstva, so v letu 2024 znašale
122.873 tisoč EUR. Vključevale so pridobitve nepremičnin, naprav in opreme, skupaj z aktiviranimi najetimi sredstvi, in
pridobitve neopredmetenih sredstev. Prikazane so v gibanjih v Računovodskem poročilu, v Pojasnilih h konsolidiranim
računovodskim izkazom (v pojasnilih 11 Nepremičnine, naprave in oprema ter 12 Neopredmetena sredstva). Naložbe
v osnovna sredstva v dejavnostih, ki so sprejemljive za taksonomijo, so znašale 97.833 tisoč EUR, kar je 79,62 % naložb
v osnovna sredstva skupine Krka v letu 2024. Naložbe v osnovna sredstva v dejavnostih, ki so nesprejemljive
za taksonomijo, so znašale 25.040 tisoč EUR, kar je 20,38 % naložb v osnovna sredstva skupine Krka. Največ naložb
v dejavnostih, sprejemljivih za taksonomijo, je bilo v proizvodnji zdravil (1.2), in sicer 54.850 tisoč EUR oziroma 44,64 %
naložb v osnovna sredstva skupine Krka. Naložbe v prenovo obstoječih stavb (7.2) so znašale 12.912 tisoč EUR oziroma
10,51 % naložb, naložbe v obdelavo podatkov, podatkovno gostovanje in s tem povezane dejavnosti (8.1) pa 12.422 tisoč
EUR oziroma 10,11 % naložb v osnovna sredstva skupine Krka. Skupina Krka nima oblikovanih posebnih načrtov
za naložbe v osnovna sredstva, ki bi neposredno prispevali k večjemu deležu aktivnosti sprejemljivih ali usklajenih
s taksonomijo. Z vlaganjem v taksonomsko sprejemljive dejavnosti si prizadevamo za zmanjševanje porabe energije
za ogrevanje prostorov, povečevanje energetske učinkovitosti, zmanjševanje emisije pri transportu, preusmerjanje
odpadkov v ponovno uporabo, predelavo in energetsko izrabo, zagotavljanje visokoučinkovitega čiščenja odpadnih vod in
kakovost vodotokov ter zmanjševanje emisij toplogrednih plinov, podnebnih tveganja in vpliva proizvodnje na vse
segmente okolja. V prihodnjih letih si bomo prizadevali za zvišanje vseh treh kazalnikov uspešnosti, tako z vidika
sprejemljivosti za taksonomijo kot tudi usklajenosti s taksonomijo. Vse dejavnosti, še posebno pa investicijske projekte,
skrbno načrtujemo in vanje že od začetka vključujemo presojo okoljskih vidikov. Prizadevamo si, da bi z uporabo najboljših
razpoložljivih tehnologij in opreme zmanjševali svoj vpliv na naravno okolje. V letu 2024 je višina ključnega kazalnika
uspešnosti glede na preteklo leto nekoliko višja. Razlike izhajajo predvsem iz višji vrednosti naložb v osnovna sredstva
v okviru dejavnosti Gradnja, razširitev in upravljanje sistemov za zbiranje in čiščenje odpadnih voda (taksonomska
dejavnost 5.3), Prenova obstoječih stavb (taksonomska dejavnost 7.2) ter nekoliko nižjih naložb v osnovna sredstva
v okviru dejavnosti Gradnja novih stavb (taksonomska dejavnost 7.1).
Delež naložb v obratna sredstva pri proizvodih ali storitvah, povezanih z gospodarskimi dejavnostmi, ki so
sprejemljive za taksonomijo
Naložbe v obratna sredstva, ki zajemajo stroške razvijanja, znižane za stroške amortizacije, ter stroške vzdrževanja in
najemnin v okviru ostalih poslovnih funkcij, so v skupini Krka v letu 2024 znašale 213.010 tisoč EUR. Odhodki iz poslovanja
so prikazani v izkazu poslovnega izida v Konsolidiranih računovodskih izkazih skupine Krka, in sicer v pojasnilu 6 – Stroški
po naravnih vrstah. Naložbe v obratna sredstva v dejavnostih, ki so sprejemljive za taksonomijo, so znašale 34.661 tisoč
EUR, kar je 16,27 % naložb v obratna sredstva skupine Krka. Naložbe v obratna sredstva v dejavnostih, ki so
nesprejemljive za taksonomijo, so znašale 178.349 tisoč EUR, kar je 83,73 % naložb v obratna sredstva skupine Krka.
Največ naložb v obratna sredstva v dejavnostih, ki so sprejemljive za taksonomijo, je bilo v proizvodnji zdravil (1.2), in
sicer 18.550 tisoč EUR oziroma 8,71 % obratnih sredstev skupine Krka. Sledile so naložbe v prenovo stavb (7.2), ki so
znašale 5.382 tisoč EUR oziroma 2,53 % obratnih sredstev, ter naložbe v zbiranje in prevoz nenevarnih in nevarnih
odpadkov (2.3), ki so znašale 4.702 tisoč EUR oziroma 2,21 % obratnih sredstev skupine Krka. V letu 2024 ni prišlo
do pomembnih razlik v višini ključnega kazalnika uspešnosti glede na preteklo leto.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
181
Delež prihodkov od proizvodov ali storitev, povezanih z gospodarskimi dejavnostmi, ki so usklajene s taksonomijo, za skupino Krka, razkritje za leto 2024
Merila za bistven prispevek
Merila za nebistveno škodovanje
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Gospodarske dejavnosti
Oznake
Absolutni prihodki
Delež prihodkov
Blažitev podnebnih
sprememb
Prilagajanje
podnebnim
spremembam
Vodni in morski viri
Krožno
gospodarstvo
Onesnaževanje
Biološka
raznovrstnost in
ekosistemi
Blažitev podnebnih
sprememb
Prilagajanje
podnebnim
spremembam
Vodni in morski viri
Krožno
gospodarstvo
Onesnaževanje
Biološka
raznovrstnost in
ekosistemi
Minimalni zaščitni
ukrepi
Delež prihodkov,
usklajenih s taksonomijo
(A.1) ali sprejemljivih za
taksonomijo (A.2),
za leto 2023
Kategorija
(omogočitvena
dejavnost)
Kategorija
(prehodna
dejavnost)
v tisoč EUR
v %
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE
DA/NE
DA/NE
DA/NE
DA/NE
DA/NE
DA/NE
v %
O
P
A. DEJAVNOSTI, SPREJEMLJIVE ZA TAKSONOMIJO
A.1 Okoljsko trajnostne dejavnosti (usklajene s taksonomijo)
Prihodki od okoljsko trajnostnih
dejavnosti (usklajenih s taksonomijo)
(A.1)
0,00
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
/
/
/
/
/
/
/
0,00 %
od tega od omogočitvenih dejavnosti
0,00
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
/
/
/
/
/
/
/
0,00 %
/
od tega od prehodnih dejavnosti
0,00
0,00 %
0,00 %
/
/
/
/
/
/
/
0,00 %
/
A.2 Dejavnosti, ki so sprejemljive za taksonomijo, vendar niso okoljsko trajnostne (dejavnosti, neusklajene s taksonomijo)
SP/NSP
SP/NSP
SP/NSP
SP/NSP
SP/NSP
SP/NSP
Proizvodnja energije z uporabo fotovoltaične
tehnologije
4.1
17
0,001 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,001 %
Socialno varstvo z nastanitvijo
12.1
18.135
0,95 %
NSP
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
1,01 %
Zbiranje in prevoz frakcij nenevarnih
odpadkov, ki se ločujejo pri viru
5.5
314
0,02 %
NSP
NSP
NSP
SP
NSP
NSP
0,01 %
Proizvodnja zdravil
1.2
1.856.687
97,12 %
NSP
NSP
NSP
NSP
SP
NSP
97,00 %
Hoteli, počitniške nastanitve, kampi in
podobne nastanitve
2.1
31.215
1,63 %
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
SP
1,63 %
Prihodki od dejavnosti, ki so sprejemljive za
taksonomijo, vendar niso okoljsko trajnostne
(dejavnosti, neusklajene s taksonomijo)
1.906.368
99,71 %
0,001 %
0,95 %
0,00 %
0,02 %
97,12 %
1,63 %
99,66 %
/
/
A. Prihodki od dejavnosti, sprejemljivih za
taksonomijo (A.1 + A.2)
1.906.368
99,71 %
0,001 %
0,95 %
0,00 %
0,02 %
97,12 %
1,63 %
99,66 %
/
/
B. DEJAVNOSTI, NESPREJEMLJIVE ZA TAKSONOMIJO
Prihodki od dejavnosti, nesprejemljivih za
taksonomijo
5.461
0,29 %
Skupaj
1.911.829
100,00 %

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
182
Delež naložb v osnovna sredstva pri proizvodih ali storitvah, povezanih z gospodarskimi dejavnostmi, usklajenimi s taksonomijo, za skupino Krka, razkritje za leto 2024
Merila za bistven prispevek
Merila za nebistveno škodovanje
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Gospodarske dejavnosti
Oznake
Absolutne naložbe v
osnovna sredstva
Delež naložb v
osnovna sredstva
Blažitev podnebnih
sprememb
Prilagajanje
podnebnim
spremembam
Vodni in morski viri
Krožno
gospodarstvo
Onesnaževanje
Biološka
raznovrstnost in
ekosistemi
Blažitev podnebnih
sprememb
Prilagajanje
podnebnim
spremembam
Vodni in morski viri
Krožno
gospodarstvo
Onesnaževanje
Biološka
raznovrstnost in
ekosistemi
Minimalni zaščitni
ukrepi
Delež prihodkov,
usklajenih s taksonomijo
(A.1) ali sprejemljivih za
taksonomijo (A.2),
za leto 2023
Kategorija
(omogočitvena
dejavnost)
Kategorija
(prehodna
dejavnost)
v tisoč EUR
v %
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE
DA/NE
DA/NE
DA/NE
DA/NE
DA/NE
DA/NE
v %
O
P
A. DEJAVNOSTI, SPREJEMLJIVE ZA TAKSONOMIJO
A.1 Okoljsko trajnostne dejavnosti (usklajene s taksonomijo)
Naložbe v osnovna sredstva pri okoljsko
trajnostnih dejavnostih (usklajenih
s taksonomijo) (A.1)
0,00
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
/
/
/
/
/
/
/
0,00 %
od tega pri omogočitvenih dejavnostih
0,00
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
/
/
/
/
/
/
/
0,00 %
/
od tega pri prehodnih dejavnostih
0,00
0,00 %
0,00 %
/
/
/
/
/
/
/
0,00 %
/
A.2 Dejavnosti, ki so sprejemljive za taksonomijo, vendar niso okoljsko trajnostne (dejavnosti, neusklajene s taksonomijo)
Distribucija daljinskega ogrevanja/hlajenja
4.15
308
0,25 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,20 %
Namestitev in upravljanje električnih
toplotnih črpalk
4.16
873
0,71 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,19 %
Proizvodnja toplote/hladu iz fosilnih plinastih
goriv v učinkovitem sistemu daljinskega
ogrevanja in hlajenja
4.31
498
0,41 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,18 %
Gradnja, razširitev in upravljanje sistemov
za zbiranje, čiščenje in distribucijo vode
5.1
1.985
1,62 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,01 %
Gradnja, razširitev in upravljanje sistemov
za zbiranje in čiščenje odpadnih voda
5.3
8.808
7,17 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,57 %
Obnova sistemov za zbiranje in čiščenje
odpadnih voda
5.4
/
/
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,91 %
Cestni prevoz tovora
6.6
/
/
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,18 %
Infrastruktura za osebno mobilnost,
prevoz s kolesi
6.13
/
/
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,09 %
Gradnja novih stavb
7.1
5.177
4,21 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
13,90 %
Prenova obstoječih stavb
7.2
12.912
10,51 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
3,37 %
Namestitev, vzdrževanje in popravilo
polnilnih postaj za električna vozila
v stavbah (in na parkirnih prostorih,
povezanih s stavbami)
7.4
/
/
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,01 %
Obdelava podatkov, podatkovno gostovanje
in s tem povezane dejavnosti
8.1
12.422
10,11 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
7,14 %
Proizvodnja zdravil
1.2
54.850
44,64 %
NSP
NSP
NSP
NSP
SP
NSP
38,03 %
Naložbe v osnovna sredstva pri dejavnostih, ki so
sprejemljive za taksonomijo, vendar niso okoljsko
trajnostne (dejavnosti, neusklajene s taksonomijo)
97.833
79,62 %
34,98 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
44,64 %
0,00 %
64,79 %
/
/
A. Naložbe v osnovna sredstva pri dejavnostih,
sprejemljivih za taksonomijo (A.1 + A.2)
97.833
79,62 %
34,98 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
44,64 %
0,00 %
64,79 %
/
/
B. DEJAVNOSTI, NESPREJEMLJIVE ZA TAKSONOMIJO
Naložbe v osnovna sredstva pri dejavnostih,
nesprejemljivih za taksonomijo
25.040
20,38 %
Skupaj
122.873
100,00 %

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
183
Delež naložb v obratna sredstva pri proizvodih ali storitvah, povezanih z gospodarskimi dejavnostmi, usklajenimi s taksonomijo, za skupino Krka, razkritje za leto 2024
Merila za bistven prispevek
Merila za nebistveno škodovanje
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Gospodarske dejavnosti
Oznake
Vrednost prihodkov
Delež naložb v
obratna sredstva
Blažitev podnebnih
sprememb
Prilagajanje
podnebnim
spremembam
Vodni in morski viri
Krožno
gospodarstvo
Onesnaževanje
Biološka
raznovrstnost in
ekosistemi
Blažitev podnebnih
sprememb
Prilagajanje
podnebnim
spremembam
Vodni in morski viri
Krožno
gospodarstvo
Onesnaževanje
Biološka
raznovrstnost in
ekosistemi
Minimalni zaščitni
ukrepi
Delež prihodkov,
usklajenih s taksonomijo
(A.1) ali sprejemljivih za
taksonomijo (A.2),
za leto 2023o
Kategorija
(omogočitvena
dejavnost)
Kategorija
(prehodna
dejavnost)
v tisoč EUR
v %
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE
DA/NE
DA/NE
DA/NE
DA/NE
DA/NE
DA/NE
v %
O
P
A. DEJAVNOSTI, SPREJEMLJIVE ZA TAKSONOMIJO
A.1 Okoljsko trajnostne dejavnosti (usklajene s taksonomijo)
Naložbe v obratna sredstva pri okoljsko
trajnostnih dejavnostih (usklajenih
s taksonomijo) (A.1)
0,00
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
/
/
/
/
/
/
/
0,00 %
od tega pri omogočitvenih dejavnostih
0,00
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
/
/
/
/
/
/
/
0,00 %
/
od tega pri prehodnih dejavnostih
0,00
0,00 %
0,00 %
/
/
/
/
/
/
/
0,00 %
/
A.2 Dejavnosti, ki so sprejemljive za taksonomijo, vendar niso okoljsko trajnostne (dejavnosti, neusklajene s taksonomijo)
Proizvodnja energije z uporabo fotovoltaične
tehnologije
4.1
/
/
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,00 %
Prenos in distribucija električne energije
4.9
700
0,33 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,10 %
Distribucija daljinskega ogrevanja/hlajenja
4.15
519
0,24 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,05 %
Proizvodnja toplote/hladu z uporabo
odpadne toplote
4.25
60
0,03 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,03 %
Proizvodnja toplote/hladu iz fosilnih plinastih
goriv v učinkovitem sistemu daljinskega
ogrevanja in hlajenja
4.31
1.646
0,77 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,19 %
Gradnja, razširitev in upravljanje sistemov
za zbiranje in čiščenje odpadnih voda
5.3
3.102
1,46 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
1,02 %
Prenova obstoječih stavb
7.2
5.382
2,53 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
2,28 %
Zbiranje in prevoz nenevarnih in nevarnih
odpadkov
2.3
4.702
2,21 %
NSP
NSP
NSP
SP
NSP
NSP
1,84 %
Proizvodnja zdravil
1.2
18.550
8,71 %
NSP
NSP
NSP
NSP
SP
NSP
10,09 %
Naložbe v obratna sredstva pri dejavnostih, ki so
sprejemljive za taksonomijo, vendar niso okoljsko
trajnostne (dejavnosti, neusklajene s taksonomijo)
34.661
16,27 %
5,36 %
0,00 %
0,00%
2,21 %
8,71 %
0,00%
15,60 %
/
/
A. Naložbe v obratna sredstva pri dejavnostih,
sprejemljivih za taksonomijo (A.1 + A.2)
34.661
16,27 %
5,36 %
0,00 %
0,00%
2,21 %
8,71 %
0,00%
15,60 %
/
/
B. DEJAVNOSTI, NESPREJEMLJIVE ZA TAKSONOMIJO
Naložbe v obratna sredstva pri dejavnostih,
nesprejemljivih za taksonomijo
178.349
83,73 %
Skupaj
213.010
100,00 %

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
184
ESRS E1 Podnebne spremembe
E1-1 Načrt za prehod za blažitev podnebnih sprememb
Skupina Krka še nima vzpostavljenega načrta za prehod za blažitev podnebnih sprememb. Vzpostavljen bo najpozneje
do prenosa Direktive (EU) 2024/1760 o skrbnem pregledu v podjetjih glede trajnostnosti (v nadaljevanju Direktiva CS3D)
v slovenski pravni red (in začetka njene veljavnosti za skupino Krka).
E1-2 Politike v zvezi z blažitvijo podnebnih sprememb in prilagajanjem nanje
12
,
13
,
14
Upravljanje pomembnih vplivov, tveganj in priložnosti, povezanih z blažitvijo podnebnih sprememb, je del širših politik in
upravljavskih pristopov na področju okolja. Najpomembnejša je Okoljska politika skupine Krka.
Z Okoljsko politiko skupine Krka, ki zajema vse vidike našega lastnega poslovanja, se vodstvo podjetja in vsi zaposleni
zavezujemo trajnostnemu poslovanju in ohranjanju naravnega okolja ter prizadevanju za zmanjševanje vplivov naše
dejavnosti na naravno okolje v celotnem življenjskem ciklu izdelkov in zagotavljanje zdravega življenjskega okolja
za zaposlene in širšo okolico ter prispevek h globalnim ciljem za ohranjanje planeta.
Politika opredeljuje Krkina prizadevanja za zmanjševanje vplivov naše dejavnosti na podnebne spremembe, učinkovito
rabo virov in krožno gospodarstvo, preprečevanje in zmanjševanje onesnaževanja okolja, ustrezno ravnanje z odpadki,
ohranjanje biotske raznovrstnosti in ekosistemov ter skrb za naravne vodne vire. Opredeljuje tudi našo zavezo trajnostnosti
in vključevanju deležnikov ter nadgrajevanju postopka skrbnega pregleda vrednostne verige, da bi tako prepoznavali,
preprečevali in blažili negativne vplive na okolje ter upravljali priložnosti in tveganja s področja podnebnih sprememb.
V politiko niso vključena eksplicitna načela glede prilagajanja podnebnim spremembam.
S Kodeksom ravnanja za poslovne partnerje skupine Krka (opredeljenim v poglavju G1-1 Politike o poslovnem ravnanju
in korporativna kultura) upoštevanje zavez iz te politike spodbujamo pri poslovanju v celotni vrednosti verigi,
od dobaviteljev (višji del vrednostne verige) do neposrednih kupcev in končnih uporabnikov (nižji del vrednostne verige).
Okoljsko politiko skupine Krka povezujemo z vsemi pomembnimi vplivi, tveganji in priložnostmi, ki smo jih prepoznali
v povezavi s standardi ESRS E1, E2, E3, E4 in E5 in opredelili v poglavju ESRS 2 SBM-3 Pomembni vplivi, tveganja in
priložnosti ter njihova povezanost s strategijo in poslovnim modelom. Za njeno izvajanje je odgovorna Krkina uprava.
Ključnih deležnikov skupine Krka v oblikovanje politike nismo neposredno vključevali.
V 3. poglavju Okoljske politike skupine Krka (Zmanjševanje vplivov naše dejavnosti na podnebne spremembe) so
opredeljeni smernice in ukrepi, povezani s podnebnimi spremembami. Nanašajo se na blažitev pomembnih negativnih
vplivov, spodbujanje pozitivnih vplivov, obravnavanje tveganj in izkoriščanje priložnosti, povezanih s podnebnimi
spremembami. Učinkovita raba energije in zmanjševanje emisij v zrak spadata med naše prednostne naloge na tem
področju. S programi, ki izhajajo iz te politike, prispevamo k blaženju posledic podnebnih sprememb.
V Okoljski politiki skupine Krka na področju prilagajanja podnebnim spremembam in blaženju njihovih posledic sledimo
naslednjim načelom:
učinkovito zmanjševanje emisij v zrak, kar spada med naše prednostne naloge v okviru varstva okolja in blaženja
posledic podnebnih sprememb,
zmanjševanje svojega ogljičnega odtisa in vpliva dejavnosti na podnebje z uporabo brezogljičnih, obnovljivih virov
energije, trajnostno mobilnostjo, sistemom upravljanja energije (pripravljenim na podlagi standarda ISO 50001) in
zmanjševanjem emisij,
nadgrajevanje sistema upravljanja energije in izvajanje projektov, povezanih z njeno učinkovito rabo,
letno preverjanje svojega vpliva na podnebne spremembe in spremljanje napredka z izračunom ogljičnega odtisa
obsegov 1, 2 in 3,
izvajanje aktivnosti za zmanjševanje svojega ogljičnega odtisa glede na akcijski načrt,
12
Pojasnjuje tudi zahtevo ESRS 2 SBM-3 Pomembni vplivi, tveganja in priložnosti ter njihova povezanost s strategijo in poslovnim modelom (G1 Poslovno ravnanje)
13
Pojasnjuje tudi zahtevo IRO-1 Opis postopka za opredelitev ter ocenjevanje pomembnih vplivov, tveganj in priložnosti
14
Pojasnjuje tudi zahtevo E2-1 Politike v zvezi z onesnaževanjem

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
185
zagotavljanje oskrbe s primarnimi viri energije iz obnovljivih in nizkoogljičnih virov,
vključevanje najboljših razpoložljivih tehnologij ter upoštevanje znanstvenega napredka, smernic in zakonodaje
za zmanjševanje svojega vpliva na podnebne spremembe,
uporaba najboljših razpoložljivih tehnik za zmanjševanje emisij v zrak,
prizadevanje za trajnostno mobilnost s spodbujanjem alternativnih in za okolje manj obremenjujočih načinov prihoda
na delo,
zmanjševanje ogljičnega odtisa ter drugih negativnih vplivov prevoza na okolje s posodobitvijo svojega voznega
parka, nabavo električnih vozil in izbiro ekološko ustreznejših logističnih rešitev.
Navedeno se nanaša na lastno dejavnost, zunaj skupine Krka pa načela svoje okoljske politike uresničujemo
s spodbujanjem uveljavitve Kodeksa ravnanja za poslovne partnerje skupine Krka, ki v zvezi s podnebnimi spremembami
obravnava tudi emisije v zrak in učinkovito porabo energije.
Povezave med Okoljsko politiko skupine Krka ter drugimi pomembnimi okoljskimi vplivi, tveganji in priložnostmi so
predstavljene tudi v poglavjih E2-1 Politike v zvezi z onesnaževanjem, E3-1 Politike v zvezi z vodnimi in morskimi viri,
E4-2 Politike v zvezi z biotsko raznovrstnostjo in ekosistemi ter E5-1 Politike v zvezi z rabo virov in krožnim
gospodarstvom.
Zaradi kompleksnosti, nenehnega spreminjanja regulativnega in poslovnega okolja ter pomembnosti področja za skupino
Krka izvajanje in ustreznost te politike sistematično in redno nadzorujemo. Politiko pripravlja, vsako leto pregleda in po
potrebi posodobi delovna skupina za naravno okolje, ki jo je imenovala uprava. Ustreznost in učinkovitost sprejete politike
enkrat na leto preverita odbor za kakovost in komisija za spremljanje okoljskih vplivov (KSOV).
E1-3 Ukrepi in viri v zvezi s politikami na področju podnebnih sprememb
Sklop ukrepov, povezanih z blažitvijo podnebnih sprememb, vključuje stalne ukrepe, ukrepe, sprejete v letu 2024, in
načrtovane ukrepe. Posebnih ukrepov, povezanih s prilagajanjem na podnebne spremembe, v letu 2024 nismo izvedli niti
jih ne načrtujemo za leto 2025.
Stalni ukrepi
Ukrepe, povezane z blažitvijo podnebnih sprememb, izvajamo v okviru svojega sistema upravljanja okolja (environmental
management system, EMS), ki je usklajen z okoljskim standardom ISO 14001. Tako zagotavljamo sistematično
obvladovanje okoljevarstvenih področij in zmanjšujemo svoje vplive na okolje. S stalnim sodelovanjem, izmenjavo
informacij in naložbami usmeritve in dobre prakse na tem področju prenašamo v vse odvisne družbe.
Podatke o sistemu upravljanja okolja in preverjanju skladnosti Krkinih dejavnosti z okoljsko zakonodajo, okoljevarstvenimi
dovoljenji in okoljskim standardom ISO 14001 zbiramo in analiziramo z različnimi metodami. Uporabljamo razpoložljive
vire, kot so monitoringi emisij v okolje, rezultati meritev pri procesih in dejavnostih, ki lahko pomembno vplivajo na okolje,
ugotovitve notranjih in zunanjih presoj, notranjih revizij, varnostnih pregledov in inšpekcij, reklamacije kupcev in analize
tveganj. Tako dokazujemo ustreznost in učinkovitost sistema ter odkrivamo priložnosti za izboljšave. O okoljskih podatkih
poročamo vodstvu podjetja, pristojnim odborom, državnim ustanovam, kot je Agencija Republike Slovenije za okolje
(poročila o monitoringih emisij v okolje), Združenju kemijske industrije pri Gospodarski zbornici Slovenije (poročilo
o odgovornem ravnanju, POR) in drugim zainteresiranim deležnikom.
Komisija za spremljanje okoljskih vidikov vsako leto pripravi predlog okoljskih programov za skupino Krka, ki ga s sklepom
potrdi uprava ter za posamezne programe dodeli ustrezne finančne, kadrovske in organizacijske vire. V letnem programu
so po področjih varstva okolja ciljno opredeljene aktivnosti, ki neposredno vplivajo na blažitev podnebnih sprememb in so
namenjene učinkovitemu in ustreznemu upravljanju na tem področju, ter z njimi povezani vplivi, tveganja in priložnosti.
Med te ukrepe spada tudi sklop stalnih ukrepov, ki izhajajo iz načel, v Okoljski politiki skupine Krka navedenih
v poglavju o zmanjševanju vplivov naše dejavnosti na podnebne spremembe. Ukrepi so del Krkinega dolgoletnega sistema
upravljanja okolja, ki smo ga sistematično in natančno opredelili v internem standardnem operativnem postopku
(SOP Sistem upravljanja z okoljem). Naše aktivnosti na tem področju sledijo zakonodajnim zahtevam, zahtevam
okoljevarstvenih dovoljenj in drugim zahtevam, izpolnjevanju katerih smo se zavezali.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
186
Delovna skupina za naravno okolje je odgovorna, da skupaj z ustreznimi strokovnimi službami po protokolu o TGP in
v skladu s standardom ISO 14064-1:2018 zagotavlja redni letni izračun in obvladovanje emisij TGP obsegov 1, 2 in 3.
Tako spremljamo svoj vpliv na podnebne spremembe in napredek na tem področju ter redno načrtujemo aktivnosti
za doseganje svojih ciljev razogljičenja. Te aktivnosti nam pomagajo ugotoviti, kje so ključni izvori ogljičnega odtisa v naših
procesih in aktivnostih ter tudi v posameznih delih vrednostne verige. Na podlagi teh ugotovitev lahko načrtujemo programe
in aktivnosti v tistih delih dejavnosti, kjer je naš prispevek k emisijam TGP največji.
Sistem upravljanja energije in projekti za izboljšanje energetske učinkovitosti
Strategija in ukrepi na področju upravljanja energije so del Krkinega sistema vodenja kakovosti, integrirani so tudi
v razvojno strategijo podjetja. Sistem obsega različne aktivnosti in ukrepe za doseganje stroškovnih in okoljskih ciljev.
Za periodično prepoznavanje energetskih vidikov skrbi komisija za spremljanje okoljskih vidikov, ki pri tem upošteva
okoljski standard ISO 14001 ter interne pravilnike in politike. Ključno informacijsko orodje za podporo sistemu upravljanja
energije je energetski nadzorni informacijski sistem (ENIS), ki dopolnjuje sistem računalniškega nadzora in vodenja.
Posebno pozornost posvečamo energetski učinkovitosti za izboljševanje specifične rabe energije.
Energetski nadzorni informacijski sistem vrednotenje energetske učinkovitosti z umetno inteligenco
V skupini Krka za spremljanje energetske učinkovitosti uporabljamo energetski nadzorni informacijski sistem, v katerega
je vključenih 18 mest, kjer se porabi večina energije, ter več kot 2500 merilnih mest, ki jih povezujemo v različne kazalnike
vrednotenja energetske učinkovitosti. Zadnja novost glede vrednotenja energetske učinkovitosti je uporaba naprednih
numeričnih modelov umetne inteligence, ki nam omogoča spremljanje porabe naravnih virov v odvisnosti od več vplivnih
parametrov. Z napredno tehnološko rešitvijo lahko nadzorujemo učinkovitost proizvodnje in procesov ter porabo
energetskih in drugih medijev v velikem sistemu. Ker nam omogoča vpogled v energetsko učinkovitost posameznih
procesov, se lahko odzivamo na nepričakovane spremembe.
Aktivni energetski menedžment
Na podlagi rednega spremljanja procesov priprave in porabe energetskih medijev ter obdobnih srečanj s ključnimi
energetskimi skrbniki in zaposlenimi, ki skrbijo za obratovanje sistemov, si prizadevamo za povečanje energetske
učinkovitosti in optimizacijo rabe naravnih virov. Na podlagi zapisnikov rednih srečanj vrednotimo uspešnost izvedenih
ukrepov. Obstoječe sisteme optimiziramo, poleg tega pa se aktivno vključujemo v oblikovanje novih, z vidika uporabe
najboljših razpoložljivih tehnologij na področju energetske učinkovitosti.
Ozaveščanje zaposlenih o pomenu učinkovite in racionalne rabe energije
Zaposlene prek internih glasil in drugih medijev redno obveščamo o možnih ukrepih za zmanjšanje rabe energetskih
medijev, pri tem pa upoštevamo posebnosti delovnih mest. Posebno pozornost namenjamo obveščanju pred začetkom
poletnega in zimskega obdobja, pri čemer si prizadevamo za doseganje prihrankov energije pri ogrevanju in hlajenju.
Spodbujamo tudi dosledno izklapljanje naprav in energetskih sistemov na delovnih mestih med daljšo odsotnostjo. Vsa
obvestila in strokovni prispevki so objavljeni na internih spletnih straneh in so dostopni vsem zaposlenim v skupini Krka.
Razvijamo in proizvajamo inovativne generične izdelke, s proizvodnjo katerih si prizadevamo za zmanjševanje vpliva naše
dejavnosti na podnebne spremembe. Kombinirana zdravila, ki vsebujejo dve ali vučinkovin, k celotni prodaji skupine
Krka prispevajo vse večji delež. Poleg ključnega pozitivnega družbenega vpliva zaradi zagotavljanja učinkovitosti zdravila
je pomemben tudi njihov prispevek k zmanjševanju obremenjevanja okolja. Pri proizvodnji kombiniranih zdravil je
porabljene manj energije in energentov, manj surovin in embalaže ter povzročenih manj izpustov TGP kot pri proizvodnji
izdelkov z eno učinkovino. Manj je tudi transporta, kar vpliva na nižje stroške logistike, vse to pa povečuje naš prispevek
k blažitvi podnebnih sprememb in uspešnost drugih ukrepov, ki izhajajo iz naše okoljske politike.
Ukrepi, sprejeti v letu 2024
V programu ukrepov za blažitev podnebnih sprememb so bili v letu 2024 opredeljeni programi, povezani z energetiko (raba
električne energije in goriv), programi, usmerjeni v izrabo odpadne toplote in zmanjšanje rabe naravnih virov, ter programi,
povezani z zmanjševanjem emisij v zrak.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
187
Projekt izrabe stranske toplote na industrijski čistilni napravi Krka
Toploto, ki nastaja kot stranski produkt različnih procesov (npr. na kompresorski postaji, iz dimnih plinov parnih kotlov in
različnih odpadkov parnega sistema, kondenzacijsko toploto hladilnih agregatov ter iz soproizvodnje toplote in električne
energije), izrabljamo za pripravo ogrevne vode.
V letu 2024 smo na industrijski čistilni napravi Krka končali projekt koristne izrabe stranske toplote odpadnih vod. Z lastnim
znanjem in izkušnjami dobaviteljev opreme smo pripravili tehnološko rešitev, ki nam omogoča, da s toplotno črpalko
temperaturo odpadnih vod dvignemo na višjo raven. Tako želimo zmanjševati odvisnost od fosilnih goriv in posledično
razogljičiti proizvodnjo industrijske pare in toplotne energije. Sistem je opremljen s potrebnimi merilnimi napravami, ki ob
uporabi umetne inteligence v energetskem nadzornem informacijskem sistemu omogočajo vrednotenje učinkovitosti
obratovanja v realnem času. Del porabnikov parnega sistema smo preklopili na toplovodni sistem in tako omogočili njegovo
delovanje v času, ko so potrebe po toplotni energiji najmanjše. Sistem je začel obratovati aprila 2024.
Nadgradnja monitoringa energetske učinkovitosti proizvodnih obratov v odvisnih družbah v tujini
V letu 2024 smo nadgradili sistem ciljnega spremljanja rabe energije v naših proizvodnih obratih v Ruski federaciji in
na Poljskem. Opredelili smo potrebe po dodatnih merilnih mestih, da bomo lahko v celoti spremljali učinkovitost priprave
in porabe energetskih medijev. Spremljanje učinkovitosti bomo v prihodnje nadgradili z rednimi obdobnimi srečanji
energetskih skrbnikov proizvodnih lokacij v tujini.
Celostni energetski pregled
V poslovni enoti Šmarješke Toplice, ki je del odvisne družbe Terme Krka, smo izvedli celostni energetski pregled, da bi
tako preverili uspešnost zadnjega izvedenega ukrepa in pripravili predloge za nove rešitve v prihodnjem obdobju.
Energetski pregled je v skladu z zahtevo Zakona o učinkoviti rabi energije (ZURE) opravilo zunanje podjetje ter pripravilo
analize in končno poročilo, ki bodo podlaga za poslovno odločanje.
Optimizacija delovanja centralnega hladilnega sistema
Na lokaciji Ločna smo v letu 2024 ponovno pregledali in dodatno nadgradili regulacijske sisteme stolpnih napajalnih vod
centralnega hladilnega sistema. Ob preverjanju dopustnih obratovalnih parametrov hladilnih agregatov smo skupaj
s proizvajalci posodobili regulacijske meje njihovega obratovanja. Z zniževanjem temperature stolpne napajalne vode
pozimi in v prehodnih obdobjih smo dosegli ugodno specifično rabo električne energije na enoto proizvedene hladilne
energije. Te ugotovitve smo kot primer dobre prakse razširili tudi na druge sisteme priprave hladnih glikolnih mešanic.
Načrtovani ukrepi
Tudi za leto 2025 je uprava potrdila programe in z njimi povezane ukrepe glede emisij v zrak, rabe električne energije in
goriv ter transporta.
V skladu z akcijskim načrtom zmanjševanja emisij TGP do leta 2030 izvajamo aktivnosti za zmanjševanje ogljičnega odtisa
(podrobneje v zahtevi po razkritju E1-4 Cilji v zvezi z blažitvijo podnebnih sprememb in prilagajanjem nanje). V skupini
Krka smo oblikovali kratkoročni, srednjeročni in dolgoročni akcijski načrt za zmanjšanje svojega ogljičnega odtisa obsegov
1 in 2. V kratkoročnem načrtu smo opredelili, da bomo tudi v prihodnje razvijali in nadgrajevali sisteme za energetsko
učinkovitost in prehod na energetske vire, ki manj obremenjujejo okolje, ter optimizirali transport in logistiko. Med ključnimi
ukrepi so postopna elektrifikacija voznega parka, vključno z osebnimi in tovornimi vozili, povečanje deleža brezogljičnih in
obnovljivih virov energije, novi projekti za koristno izrabo odpadne toplote, optimizacija porabe vodnih virov in nadgradnja
energetskih nadzornih sistemov, kar bo prispevalo k učinkovitejšemu upravljanju rabe energije. Poleg tega bomo med
zaposlenimi še naprej spodbujali trajnostno mobilnost ter jih ozaveščali o učinkoviti rabi naravnih virov in zmanjševanju
emisij. Vsi ti ukrepi omogočajo zmanjšanje ogljičnega odtisa glede na izhodiščno leto.
Aktivnosti iz akcijskega načrta so vključene v strateško načrtovanje investicijskih projektov, ki jih bo družba Krka izvedla
z lastnimi finančnimi sredstvi in človeškimi viri.
Izvajanje in spremljanje ukrepov
Navedene ukrepe izvajamo v lastni dejavnosti, prek Kodeksa ravnanja za poslovne partnerje skupine Krka pa jih
spodbujamo v celotni vrednostni verigi.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
188
V skladu z Delegirano uredbo Komisije (EU) 2021/2178 je skupina Krka v letu 2024 zabeležila 42.983 tisoč EUR naložb
v osnovna sredstva v okviru aktivnosti, ki so povezane z blažitvijo podnebnih sprememb, in 11.409 tisoč EUR naložb
v obratna sredstva, ki so povezana z blažitvijo podnebnih sprememb. Podrobnejša razkritja ključnih kazalnikov uspešnosti
so v skladu s členom 8 Uredbe (EU) 2020/852 na voljo na začetku sklopa Okoljske informacije v poglavju EU-taksonomija.
E1-4 Cilji v zvezi z blažitvijo podnebnih sprememb in prilagajanjem nanje
Cilje in metrike za spremljanje učinkovitosti ukrepov za obravnavanje s podnebnimi spremembami povezanih pomembnih
vplivov, tveganj in priložnosti prikazujemo v tabeli. Sprejela sta jih nadzorni svet in uprava družbe Krka, vključeni so tudi
v Razvojno strategijo skupine Krka za obdobje 2024–2028. Deležniki v določanje posameznih ciljev niso bili neposredno
vključeni. Vsi cilji se nanašajo samo na dejavnosti podjetja in ne vključujejo vrednostne verige. Cilji v zvezi z razogljičenjem
ne temeljijo na znanstveno utemeljenih in podprtih ciljih (SBTi). Rezultatov pri doseganju ciljev ni potrdil neodvisni zunanji
organ, njihovo doseganje pa spremljajo komisija za spremljanje okoljskih vplivov, odbor za kakovost in odbor
za trajnostnost.
Cilji v zvezi z upravljanjem pomembnih negativnih vplivov, ki so povezani s podnebjem, spodbujanjem pozitivnih vplivov
ter upravljanjem pomembnih tveganj in priložnosti
Kazalnik
Cilj do leta 2028
2024
Specifična raba energije (TJ/milijardo kosov izdelkov)
< 80
78,1
Specifična raba energije je kazalnik, ki se izračuna kot razmerje med skupno porabljeno energijo skupine Krka (zmanjšano za
porabljeno energijo odvisne družbe Terme Krka, ki opravlja zdraviliško-turistično dejavnost) in številom proizvedenih enot
farmacevtskih izdelkov v lastnih in pogodbenih proizvodnih zmogljivostih. Doseganje cilja pripomore k učinkovitejši rabi energije ter
znižanju stroškov in zmanjšanju negativnih vplivov na okolje v obliki emisij TGP zaradi proizvodnje in porabe energije oziroma k
blaženju podnebnih sprememb.
Zmanjšanje ogljičnega odtisa obsegov 1 in 2 glede na izhodiščno leto 2019
(tržna metoda)
48 %*
-48,4 %
Pri izračunu ogljičnega odtisa smo upoštevali standard ISO 14064-1:2018. Kot izhodiščno leto za postavitev cilja je bilo upoštevano
leto 2019, ko smo v skupini Krka prvič izračunali emisije TGP obsegov 1 in 2. Cilj je postavljen do leta 2030. Izračun emisij TGP
obsegov 1 in 2 za leto 2019 ni bil predmet revizijskega pregleda in revizorjevega zagotovila. Rezultat leta 2024 predstavlja
doseženo relativno zmanjšanje skupnih emisij TGP obsegov 1 in 2 glede na izhodiščno leto 2019 z upoštevanjem tržne metode.
Cilj je postavljen za skupno vsoto emisij TGP obsegov 1 in 2 in ne
za posamezni obseg 1 oziroma 2 (ni posebej določeno, kolikšen je delež zmanjšanja pri obsegu 1 in kolikšen pri obsegu 2). Cilji
zmanjšanja emisij TGP so bruto cilji, kar pomeni, da med sredstva za doseganje ciljev zmanjšanja emisij TGP nismo vključili
odvzemov TGP, ogljičnih dobropisov in izognjenih emisij. Vsota zajetih TGP vključuje ogljikov dioksid (CO2), metan (CH4), dušikov
oksid (N2O), hidrofluoroogljikovodike (HFC), perfluoroogljikovodike (PFC), žveplov heksafluorid (SF6) in dušikov trifluorid (NF3).
Vsi cilji zmanjšanja emisij TGP se merijo in spremljajo z enotno metodologijo, ki se v skladu s standardom ISO 14064-1:2018 ter
ESRS E1-6 Bruto emisije TGP obsegov 1, 2 in 3 ter skupne emisije TGP uporablja za vse operativne enote podjetja. Pri vseh
opredelitvah smo navedli, da napredek spremljamo na lokacijah, ki jih imamo pod operativnim nadzorom, ter da spremljamo
operativne meje pri obsegih 1 in 2. Sedanji rezultat kaže, da smo emisije TGP obsegov 1 in 2 v letu 2024 glede na izhodiščno leto
2019 zmanjšali za več, kot smo načrtovali, vendar smo pri oblikovanju cilja upoštevali načrte glede rasti in povečevanja fizičnega
obsega proizvodnje na vseh naših lokacijah do leta 2030, kar lahko spremeni končni rezultat. Doseganje cilja pripomore
k zmanjšanju negativnih vplivov emisij TGP, ki izhajajo iz poslovanja skupine Krka (neposrednih emisij TGP obsega 1 in posrednih
emisij TGP obsega 2). Za doseganje cilja je bil pripravljen akcijski načrt. Cilj zmanjševanja ogljičnega odtisa do leta 2030 temelji na
povečevanju elektrifikacije voznega parka, optimizaciji poslovnih procesov in izboljšanju energetske učinkovitosti. Za zdaj še ni
usklajen s cilji Pariškega sporazuma in ne temelji na znanstveno utemeljenih ciljih (SBTi).
* Cilj do leta 2030. Vmesnih letnih ciljev nimamo postavljenih, letno pa spremljamo trend napredka proti cilju do leta 2030.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
189
E1-5 Poraba energije in mešanica virov energije
Poraba energije in mešanica virov energije
Poraba energije in mešanica virov energije
2023 (primerjava)
2024
(1) Poraba goriva iz premoga in izdelkov iz premoga (v MWh)
/
0
(2) Poraba goriva iz surove nafte in naftnih proizvodov (v MWh)
/
55.867
(3) Poraba goriva iz zemeljskega plina (v MWh)
/
204.197
(4) Poraba goriva iz drugih fosilnih virov (v MWh)
/
1.710
(5) Poraba kupljene ali pridobljene električne energije, toplote, pare in hlajenja
iz fosilnih virov (v MWh)
/
45.553
(6) Skupna poraba energije iz fosilnih virov (v MWh)
(izračunana kot vsota vrstic 1 do 5)
/
307.326
Delež energije iz fosilnih virov v skupni porabi energije (v %)
/
72,24
(7) Poraba energije iz jedrskih virov (v MWh)
/
117.367
Delež energije iz jedrskih virov v skupni porabi energije (v %)
/
27,59
(8) Poraba goriva za obnovljive vire, vključno z biomaso (vključno z industrijskimi in
komunalnimi odpadki biološkega izvora, bioplinom, vodikom iz obnovljivih virov itd.)
(v MWh)
/
0
(9) Poraba kupljene ali pridobljene električne energije, toplote, pare in hlajenja
iz obnovljivih virov (v MWh)
/
720
(10) Poraba samoproizvedene energije iz negorivnih obnovljivih virov (v MWh)
/
0
(11) Skupna poraba energije iz obnovljivih virov (v MWh)
(izračunana kot vsota vrstic 8 do 10)
/
720
Delež energije iz obnovljivih virov v skupni porabi energije (v %)
/
0,17
Skupna poraba energije (v MWh)
(izračunana kot vsota vrstic 6 in 11)
/
425.413
Podatke o porabi energije in mešanici virov energije prvič objavljamo za leto 2024.
Podatke o porabi energije in mešanici virov energije skupine Krka smo pridobili iz internih informacijskih sistemov
za spremljanje stroškov in količin prevzete energije (SAP, ENIS) ter s portala distributerja električne energije (Moj elektro).
Zbirali smo jih ločeno za obvladujočo družbo, odvisne družbe in predstavništva v tujini, proizvodna podjetja v tujini ter
odvisno družbo Terme Krka. Količine porabljene kupljene ali pridobljene električne energije, toplote, pare in hlajenja
iz fosilnih virov v odvisnih družbah in predstavništvih v tujini (razen za proizvodna podjetja v tujini, za katera so podatki
pridobljeni neposredno) so ocenjene na podlagi števila zaposlenih v teh odvisnih družbah in predstavništvih ter
predpostavke, da vsak zaposleni v administrativni dejavnosti na leto porabi 1,96 MWh električne energije, 1,58 MWh
toplotne energije in 0,01 MWh zemeljskega plina. Te faktorje letne porabe na zaposlenega smo določili glede na
reprezentativno lokacijo administrativnih objektov družbe Krka v Sloveniji ter glede na število zaposlenih v opazovanih
objektih. Metrik ni potrdil neodvisni zunanji organ.
Energijska intenzivnost na podlagi neto prihodkov
Kazalnik
2024
Skupna poraba energije glede na neto prihodke (MWh/neto prihodki)
220,3
Primarna dejavnost skupine Krka spada v podnebni sektor z velikim vplivom in ima klasificirano dejavnost NACE 21.20
Proizvodnja farmacevtskih preparatov. V skladu s tem je opredeljen specifični kazalnik porabe energije, vezan na neto prihodke iz
dejavnosti. Iz skupne porabe energije celotne skupine Krka je zato izključena poraba energije v odvisni družbi Terme Krka, katere
dejavnost ne spada med dejavnosti v podnebnem sektorju z velikim vplivom. V imenovalcu so od celotnih neto prihodkov skupine
izključeni prihodki odvisne družbe Terme Krka, in sicer v višini, zajeti v konsolidiranem izkazu poslovnega izida skupine Krka.
Izračuna kazalnika ni potrdil neodvisni zunanji organ.
Za izračun imenovalca je bil uporabljen znesek neto prihodkov skupine Krka, ki je razkrit v Računovodskem poročilu,
v Pojasnilih h konsolidiranim računovodskim izkazom (v pojasnilu 4 Prihodki iz pogodb s kupci). Zmanjšan je bil za višino
prihodkov odvisne družbe Terme Krka, zajetih v konsolidiranem izkazu poslovnega izida.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
190
E1-6 Bruto emisije TGP obsegov 1, 2 in 3 ter skupne emisije TGP
Metodologija izračuna
Emisije obsega 1, 2 in 3 so izračunane v skladu s standardom ISO 14064-1:2018 in zajemajo vse neposredne emisije
TGP skupine Krka. Izračunov ni potrdil neodvisni zunanji organ. O njih poročamo v skladu z zahtevami razkritij AR39
ESRS E1-6, združeno v skupine glede na protokol o TGP. Poročamo o emisijah CO
2
, CH
4
, N
2
O, HFC, PFC, SF
6
in NF
3
.
Neposredne emisije obsega 1 iz podnaprav za pridobivanje toplote in goriva se določajo na podlagi porabe goriv v skladu
s sistemom EU za trgovanje z emisijami (ETS). Emisije obsega 1 se izračunajo kot zmnožek kupljenih količin energije in
pripadajočih emisijskih faktorjev.
Emisije obsega 2 vključujejo posredne emisije TGP iz proizvodnje električne energije in toplote, kupljene in porabljene
v skupini Krka. Večinoma se izračunajo kot zmnožek kupljenih količin energije in pripadajočih emisijskih faktorjev. Emisije,
izračunane po lokacijski metodi, temeljijo na povprečnih emisijskih faktorjih posamezne države. Emisije, izračunane
po tržni metodi, pa upoštevajo tudi kupljeno brezogljično električno energijo, porabljeno v družbi Krka in odvisni družbi
Terme Krka.
Izračun emisij obsega 3 je razdeljen na 15 kategorij (C1C15). Podatkovni viri emisijskih faktorjev za posamezno kategorijo
so predstavljeni v nadaljevanju.
Emisije TGP obsega 3, ki jih povzroča skupina Krka, so izračunane na podlagi primarnih vhodnih podatkov (kg, EUR, l,
km, m
2
, kosi ipd.), predstavljajo pa 98 % skupnih emisij TGP tega obsega. Primarne podatke smo pridobili neposredno
iz poslovnih sistemov in smo jih kategorizirali v glavne skupine posamezne opazovane kategorije virov emisij TGP. Oceno
vhodnih primarnih podatkov smo uporabili pri prevozih na delo, pri katerih nismo izvedli analize poti vsakega zaposlenega.
Enake predpostavke glede prevozov zaposlenih kot pri obvladujoči družbi smo uporabili tudi pri odvisnih družbah. Pri
določanju emisij smo uporabljali primarne in sekundarne podatkovne vire. Največji delež skupnih emisij TGP predstavljajo
posredne emisije zaradi nakupljenega blaga in storitev (obseg 3, kategorija 1), in sicer 70,5 %. Vsi vhodni podatki za to
kategorijo so pridobljeni neposredno iz podatkovnih baz skupine Krka. Za skupino blaga, ki je največji posamezni
povzročitelj emisij TGP, to so učinkovine (API), smo primarni podatek za določitev emisijskega faktorja pridobili od enega
izmed glavnih dobaviteljev učinkovin. Emisijski faktor smo določili na podlagi skupnih emisij TGP obsegov 1, 2 in 3
omenjenega dobavitelja, ki ga je preverila in potrdila tudi neodvisna agencija NAQ Certification Limited, in na podlagi
podatkov za leto 2023. Ogljični odtis API smo izračunali na podlagi prejetega podatka o emisijah in skupnih proizvedenih
količin API, s proizvodnjo katerih so povezane emisije. Štejemo ga za najboljšo možno oceno emisijskega faktorja.
Ta podatek smo uporabili tudi pri izračunu emisijskega faktorja, povezanega z dobavo učinkovin od ostalih dobaviteljev.
Ostale podatkovne baze in literatura navajajo zelo široke razpone emisij TGP za API, farmacevtske izdelke in polizdelke.
Tudi pri farmacevtskih izdelkih in polizdelkih smo uporabili podatkovne vire iz leta 2023, ki smo jih dobili od enega ključnih
dobaviteljev. Pri oceni smo skupno število proizvedenih izdelkov pomnožili s povprečno maso izdelkov na število kosov,
kar smo določili na podlagi skupnih količin proizvedenih izdelkov skupine Krka in njihove mase. Na podlagi teh podatkov
smo lahko ocenili emisijski faktor pridobljenih farmacevtskih izdelkov in polizdelkov. Podatek o ogljičnem odtisu obsegov
1, 2 in 3 pri opazovanem dobavitelju je preverila in potrdila neodvisna agencija NAQ Certification Limited. Ta emisijski
faktor smo uporabili tudi pri izračunu emisijskega faktorja, povezanega z dobavo te skupine blaga od ostalih dobaviteljev
izdelkov in polizdelkov.
Uporaba predpostavk
Pri nekaterih kategorijah emisij TGP smo pri izračunu uporabili predpostavke, zato je z njimi povezana določena stopnja
negotovosti, saj dejanski podatki lahko odstopajo od uporabljenih predpostavk. Predpostavke so bile uporabljene pri
kategorijah, ki v celotnem obsegu emisij ne predstavljajo najpomembnejših deležev, zato je njihov vpliv na zanesljivost
končnega rezultat ocenjen kot materialno nepomemben. Pri izračunu količine vode, ki jo porabijo zaposleni v Krkinih
odvisnih družbah in predstavništvih (razen na proizvodnih lokacijah), je bila upoštevana povprečna poraba pitne vode
na pisarniškega delavca na leto. Količina odpadkov v odvisnih družbah in predstavništvih je bila izračunana na podlagi
predpostavke o količini odpadkov na zaposlenega. V odvisnih družbah in predstavništvih (razen na proizvodnih lokacijah)
smo predpostavke uporabili tudi pri izračunu količin električne energije, zemeljskega plina in toplotne energije, ki jih
porabijo zaposleni. Predpostavke so bile uporabljene tudi pri prevozu na delo na podlagi oddaljenosti od kraja delovnega

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
191
mesta, vrste prevoza, izplačil nadomestila za prevoz in povprečne prisotnosti na delu. Celotne emisije TGP skupine Krka,
izračunane na podlagi ocenjenih vhodnih podatkov, predstavljajo 2,5 % skupnih emisij obsegov 1, 2 in 3.
Emisije TGP zunaj obsegov 1, 2 in 3
Neposredne emisije iz porabe mešanice biogoriv se v skladu s standardom ISO 14064-1:2018 poročajo zunaj obsegov 1,
2 in 3. Neposredne biogene emisije se izračunajo kot zmnožek količine porabljene mešanice biogoriv in ustreznih
emisijskih faktorjev. Posredne biogene emisije so ocenjene na podlagi naše uporabe mešanice biogoriv znotraj obsega 1.
Organizacijske meje
Skupino Krka sestavljajo obvladujoča družba Krka, d. d., Novo mesto, odvisna družba v Sloveniji Terme Krka, d. o. o.,
Novo mesto, 32 odvisnih družb v tujini, 17 predstavništev, skupna družba Ningbo Krka Menovo Pharmaceutical
na Kitajskem ter skupni podvig Krka Pharma Private Limited v Indiji. Proizvodnja poteka v obvladujoči družbi v Sloveniji
ter v odvisnih družbah v Ruski federaciji, na Poljskem, Hrvaškem in v Nemčiji. Te odvisne družbe se, razen Krke-Rus v
Ruski federaciji, ukvarjajo tudi s trženjem in/ali prodajo. Družba Terme Krka se ukvarja z zdraviliško-turistično dejavnostjo
in združuje poslovne enote Terme Dolenjske Toplice, Terme Šmarješke Toplice, Hoteli Otočec in Talaso Strunjan. Je tudi
večinska lastnica družbe Golf Grad Otočec. Ker skupina Krka finančno in poslovno obvladuje vse navedene subjekte
(razen skupnega podviga v Indiji), je bil za določitev organizacijskih meja uporabljen kontrolni pristop.
Pri izračunu smo upoštevali emisije naslednjih TGP, skladno z zahtevami po razkritjih v ESRS znotraj področja E1-6
Bruto emisije TGP obsegov 1, 2 in 3 in ter skupne emisije TGP (t. i. kategorije):
a) Obseg 1:
neposredne emisije, ki nastanejo pri zgorevanju v stacionarnih napravah,
neposredne emisije zaradi zgorevanja goriv v prevoznih sredstvih,
neposredne emisije, ki nastanejo v procesih, in
neposredne ubežne emisije.
b) Obseg 2 (lokacijska metoda):
emisije zaradi porabe električne energije in
emisije zaradi porabe ostale energije, ki se pridobi prek omrežja.
c) Obseg 2 (tržna metoda):
emisije zaradi porabe električne energije in
emisije zaradi porabe ostale energije, ki se pridobi prek omrežja.
d) Obseg 3:
posredne emisije zaradi nakupljenega blaga in storitev (kategorija 1),
posredne emisije zaradi investicijskega blaga (kategorija 2),
posredne emisije zaradi dejavnosti, povezanih z gorivom in energijo, ki niso vključene v obseg 1 ali 2
(kategorija 3),
posredne emisije zaradi prevoza in distribucije v višjem delu vrednostne verige (kategorija 4),
posredne emisije zaradi odpadkov, nastalih pri dejavnosti (kategorija 5),
posredne emisije zaradi službenih potovanj (kategorija 6),
posredne emisije zaradi prevoza zaposlenih na delo (kategorija 7),
posredne emisije zaradi sredstev, zakupljenih v višjem delu vrednostne verige (kategorija 8),
posredne emisije zaradi prevoza in distribucije v nižjem delu vrednostne verige (kategorija 9) in
posredne emisije zaradi ravnanja z izrabljenimi prodanimi proizvodi (kategorija 12).
Naslednjih emisij TGP glede na zahteve po razkritjih glede bruto emisij TGP obsega 3 in skupnih emisij TGP (t. i. kategorij)
znotraj področja E1-6 nismo upoštevali:
posredne emisije zaradi predelave prodanih proizvodov (kategorija 10),
posredne emisije zaradi uporabe prodanih proizvodov (kategorija 11),
posredne emisije zaradi sredstev, zakupljenih v nižjem delu vrednostne verige (kategorija 13),
posredne emisije zaradi franšiz (kategorija 14) in
posredne emisije zaradi naložb (kategorija 15).

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
192
Kategorija (v skladu z ESRS E1-6)
Utemeljitev razlogov za neupoštevanje
10 Posredne emisije zaradi
predelave prodanih proizvodov
Te emisije TGP nastanejo, ko vmesne proizvode predelajo tretje osebe (npr. proizvajalci
končnih izdelkov), potem ko jim jih je poročano podjetje že prodalo. Skupina Krka proizvaja
in prodaja končne farmacevtske izdelke, ki jih pred uporabo ni treba predelati.
11 Posredne emisije zaradi
uporabe prodanih proizvodov
Večino izdelkov uporabniki zaužijejo z nekaj vode (npr. 200 ml hladne ali mlačne pitne vode
na zaužito tableto). Ogljični odtis 200 ml vode na odmerek je izredno majhen, če ga štejemo
k običajni porabi vode uporabnikov, pa se njegov pomen še zmanjša. Na podlagi tega se
lahko faza uporabe farmacevtskega izdelka smiselno šteje za fazo z zanemarljivim ogljičnim
odtisom, v kateri niso porabljeni dodatni viri, razen kozarca vode, ki bi ga uporabnik verjetno
tudi sicer spil.
13 Posredne emisije zaradi
sredstev, zakupljenih v nižjem delu
vrednostne verige
V skupini Krka niso bila prepoznana nobena sredstva, ki bi jih v letu 2024 dajali v najem
drugim podjetjem. Najemi v okviru skupine Krka niso zajeti, saj bi prišlo do dvojnega štetja
(najemi so znotraj meja opazovanega sistema).
14 Posredne emisije zaradi franšiz
Skupina Krka je farmacevtsko podjetje, ki razvija, proizvaja in trži svoje izdelke. V različnih
državah po svetu imamo odvisne družbe in poslovne enote, ki niso franšize, temveč
lastniške družbe v popolni lasti skupine Krka. To pomeni, da neposredno nadzorujemo in
upravljamo svojo proizvodnjo, distribucijo in prodajo v teh državah. Za širitev svojega
poslovanja ne uporabljamo franšiznega modela, ampak delujemo prek svojih poslovnih enot
in partnerskih mrež.
15 Posredne emisije zaradi naložb
Skupina Krka ni finančna organizacija, ki bi imela pomembnejše lastniške naložbe. Naložbe
v osnovna sredstva, ki jih potrebuje in uporablja za proizvodne namene, se poročajo
v okviru kategorije 10. Izjema je naložba v podjetje Medika, d. d., v katerem je skupina Krka
11,97-odstotna lastnica. Podjetje Medika je veledrogerija, ki med drugim prodaja tudi
izdelke za skupino Krka. Emisije TGP teh dejavnosti so upoštevane v izračunanem
ogljičnem odtisu v kategoriji 9 (storitve). Emisij TGP v naložbi nismo upoštevali, saj je pri
določitvi organizacijskih meja uporabljen kontrolni pristop.
Uporabljeni podatkovni viri emisijskih faktorjev
V letu 2024 smo prvič izvedli izračun ogljičnega odtisa obsega 3, zato morebitnih sprememb pri vhodnih podatkih
vrednostne verige še nismo zaznali, bomo pa temu področju namenili pozornost v prihajajočem obdobju in bomo
o morebitnih spremembah ustrezno poročali. Za navedene kategorije smo uporabili najnovejše emisijske faktorje
relevantnih baz, ki so za posamezni obseg kategorij definirane v spodnjih tabelah.
Obseg 1
Kategorija
Emisijski faktor
Neposredne emisije zaradi zgorevanja v napravah
v lasti podjetja
DEFRA, Fuels, Fuel type
Neposredne emisije zaradi zgorevanja goriv v vozilih
v lasti podjetja
DEFRA, Fuels, Fuel type
Neposredne emisije, ki nastanejo v procesih
Izpusti ekv. CO
2
so izračunani s kemijsko enačbo. Oksidacijo metanola
v CO
2
in vodno paro smo modelirali s kemijsko enačbo za popolno
zgorevanje (2CH
3
OH + 3O
2
= 2CO
2
+ 4H
2
O in na podlagi podatkov
o molskih masah (metanol 32 g/mol, molska masa of CO 44 g/mol).
Ubežne emisije iz naprav, ki so v lasti podjetja
IPCC Global Warming Potential (GWP)
Obseg 2
Kategorija
Emisijski faktor
Izpusti zaradi porabljene električne energije
(lokacijska metoda)
ElectricityMap: https://app.electricitymaps.com/map/12mo/monthly
IEA: https://www.iea.org/countries
Izpusti zaradi porabljene električne energije
(tržna metoda)
Dobaviteljevo potrdilo o izvoru brezogljične električne energije ter računi
Poraba drugih energentov, pridobljenih iz omrežja
DEFRA, Heat and steam

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
193
Obseg 3
Kategorija
Emisijski faktor
1 Kupljeno blago in storitve
Lastni preračun na podlagi podatka enega večjih glavnih dobaviteljev API
Lastni preračun na podlagi podatka enega večjih glavnih dobaviteljev
laktoze
Lastni preračun emisij farmacevtskih izdelkov in polizdelkov, pridobljen z
interno analizo
Analiza LCA reprezentativne proizvodnje aluminija za farmacevtsko
industrijo, Visoka šola za proizvodno inženirstvo
DEFRA, Products
DEFRA, Water supply
DEFRA, Advertising and market research services
DEFRA, Real estate services on a fee or contract basis
DEFRA, Wholesale and retail trade and repair services of motor vehicles
and motorcycles
DEFRA, Restaurants, cafes and the like
DEFRA, Education services
DEFRA, Postal and courier services
DEFRA, Legal services
DEFRA, Printing and recording services
DEFRA, Computer programming, consultancy and related services
DEFRA, Scientific research and development services
DEFRA, Telephone and telefax services
DEFRA, Social work services without accommodation
DEFRA, Material use
DEFRA, Soap and detergents, cleaning and polishing preparations,
perfumes and toilet preparations
DEFRA, Electrical equipment
DEFRA, Wearing apparel
DEFRA, Textiles
DEFRA, Glass, refractory, clay, other porcelain and ceramic
DEFRA, Basic pharmaceutical products and pharmaceutical preparations
DEFRA, Rubber and plastic products
Ecoinvent, Chemical production, organic [GLO]
Ecoinvent, Citric Acid [RER]
Ecoinvent, Sodium hidroxide [GLO]
CarbonCLoud, Limestone
Ecoinvent, Chemical production, inorganic [GLO]
CarbonCLoud, Vitamin mix, generic
Ecoinvent, Chemical production, inorganic [GLO]
2 Investicijsko blago
DEFRA, Multipliers
3 Dejavnosti, povezane z gorivom in energijo
(ki niso vključene v obseg 1 ali 2)
DEFRA, WTT Fuels
4 Prevoz in distribucija v višjem delu vrednostne verige
DEFRA, Freighting goods
5 Odpadki, nastali pri dejavnostih
DEFRA, Waste disposal
Ecoinvent
6 Službena potovanja
DEFRA, Business travel
DEFRA, Hotel stay
7 Prevoz zaposlenih na delo
DEFRA, Passenger vehicles
8 Sredstva, zakupljena v višjem delu vrednostne verige
DEFRA
9 Prevoz in distribucija v nižjem delu vrednostne verige
DEFRA, Freighting goods
12 Ravnanje z izrabljenimi prodanimi proizvodi
DEFRA, Waste disposal
Ecoinvent



Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
194
Ogljični odtis skupine Krka v letu 2024
2024
Emisije TGP obsega 1
Bruto emisije TGP obsega 1 (v t ekv. CO
2
)
56.868
Delež emisij TGP obsega 1 iz reguliranih sistemov trgovanja z emisijami (v %)
49
Emisije TGP obsega 2
Bruto lokacijske emisije TGP obsega 2 (v t ekv. CO
2
)
41.453
Bruto tržne emisije TGP obsega 2 (v t ekv. CO
2
)
17.133
Pomembne emisije TGP obsega 3
Skupne bruto posredne emisije TGP obsega 3 (v t ekv. CO
2
)
524.681
1 Kupljeno blago in storitve
422.552
Neobvezna podkategorija: Storitve računalništva v oblaku in podatkovnih centrov
/
2 Investicijsko blago
25.383
3 Dejavnosti, povezane z gorivom in energijo (ki niso vključene v obseg 1 ali 2)
16.401
4 Prevoz in distribucija v višjem delu vrednostne verige
23.418
5 Odpadki, nastali pri dejavnostih
17.006
6 Službena potovanja
2.730
7 Prevoz zaposlenih na delo
9.488
8 Sredstva, zakupljena v višjem delu vrednostne verige
2.645
9 Prevoz in distribucija v nižjem delu vrednostne verige
128
10 Predelava prodanih proizvodov
/
11 Uporaba prodanih proizvodov
/
12 Ravnanje z izrabljenimi prodanimi proizvodi
4.929
13 Sredstva, zakupljena v nižjem delu vrednostne verige
/
14 Franšize
/
15 Naložbe
/
Skupne emisije TGP
Skupne emisije TGP (lokacijske) (v t ekv. CO
2
)
623.001
Skupne emisije TGP (tržne) (v t ekv. CO
2
)
598.682
Izračun ogljičnega odtisa skupine Krka vključuje obvladujočo družbo in odvisne družbe, ki so v celoti konsolidirana v računovodskih izkazih skupine
Krka, razen družbe Krka Pharma Private Limited, Hajderabad, Indija, ki sta jo aprila 2024 ustanovila družba Krka in družba Laurus Labs Ltd. iz Indije
in jo na podlagi pogodbenega sporazuma skupno obvladujeta. Soustanoviteljici bosta osnovni kapital vplačevali postopoma. Prvo vplačilo je bilo
izvedeno v oktobru 2024, družba pa še ne posluje in ne povzroča emisij TGP. V skupaj obvladovani družbi ima družba Krka 51-odstotni lastniški
delež. Skupina Krka naložbo v skupni podvig obračunava po kapitalski metodi.
Biogene emisije
V skupini Krka z uporabo mešanice biogoriv v prevoznih sredstvih povzročamo biogene emisije, ki nastajajo pri zgorevanju
goriv. Skupne biogene emisije obsega 1 znašajo 774 t CO
2
, določene pa so na podlagi primarnih podatkov o porabi goriv.
Zaradi podatkovne vrzeli glede vsebnosti biogoriv v celotni mešanici biogoriv smo za izračun emisijskega faktorja uporabili
povprečno mešanico biogoriv za dizelsko in bencinsko gorivo, objavljeno v podatkovni bazi DEFRA Goriva, vrsta goriva
dizel/bencin (povprečna mešanica biogoriv).
Drugih biogenih emisij obsega 1 in 2 nismo prepoznali. Pri skupnem izračunu ogljičnega odtisa nismo preverjali možnosti
povzročitve biogenih emisij obsega 3 v vrednostni verigi.
V letu 2024 je v skupini Krka 620,45 kg HFC povzročilo 2158,5 t emisij ekv. CO
2
v zrak. V skladu z zahtevami standarda
ISO 14064-1:2018 v skupini Krka nimamo emisij PFC, torej so enake 0 t ekv. CO
2
.
Specifični kazalniki lokacijskih ter tržnih emisij TGP v odvisnosti od neto prihodkov skupine
Intenzivnost TGP glede na neto prihodek
2024
Skupne emisije TGP (na podlagi lokacijske metode) na neto prihodek (t ekv. CO
2
/mio EUR)
326,3
Skupne emisije TGP (na podlagi tržne metode) na neto prihodek (t ekv. CO
2
/mio EUR)
313,5

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
195
V izračunu obeh kazalnikov so v imenovalcu uporabljeni skupni neto prihodki skupine Krka, ki so prikazani
v Računovodskem poročilu, v Pojasnilih h konsolidiranim računovodskim izkazom (v pojasnilu 4 Prihodki iz pogodb
s kupci). Metrike ni potrdil neodvisni zunanji organ.
Delež energije, pridobljene na podlagi pogodb, ki nam zagotavljajo dobavo brezogljične električne energije, predstavlja
80 % skupne porabe električne energije na vseh lokacijah skupine Krka. Električno energijo dobivamo iz jedrske
elektrarne, za kar imamo potrdilo o izvoru porabljene električne energije, ki ga je Agencija za energijo izdala obvladujoči
družbi Krka in odvisni družbi Terme Krka.
Ostale informacije
Emisije TGP obsegov 1 in 2 v obdobju 20192024 ter obsega 3 v letu 2024 v skupini Krka*
* Emisije TGP v obdobju 20192023 niso bile predmet revizijskega pregleda in zagotovila. Izračunov ni potrdil neodvisni zunanji organ.
ESRS E2 Onesnaževanje
E2-1 Politike v zvezi z onesnaževanjem
Okoljska politika skupine Krka
Upravljanje pomembnih vplivov, povezanih s preprečevanjem in nadzorovanjem onesnaževanja, je del širših politik in
upravljavskih pristopov na področju okolja. Najpomembnejša je Okoljska politika skupine Krka, ki je opredeljena
v tematskem standardu ESRS E1 v okviru zahteve po razkritju E1-2 Politike v zvezi z blažitvijo podnebnih sprememb in
prilagajanjem nanje.
Preprečevanje in zmanjševanje onesnaževanja okolja je ključno za ohranjanje zdravega planeta, kar upoštevamo v svojem
sistemu upravljanja okolja. To področje je podrobno opredeljeno v Okoljski politiki skupine Krka v 5. poglavju
(Preprečevanje in zmanjševanje onesnaževanja okolja), kjer navajamo, da s sistematičnim izobraževanjem in
usposabljanjem vzdržujemo visoko okoljsko ozaveščenost zaposlenih. Tako zagotavljamo, da se skrb za zmanjševanje
vplivov na okolje vključuje v vse procese in dejavnosti.
66.245
63.672
64.192
61.592
59.029
56.868
77.067
73.345
15.688
15.625
14.989
17.133
519.624
5.057
-
100.000
200.000
300.000
400.000
500.000
600.000
700.000
2019 2020 2021 2022 2023 2024
emisije TGP v zrak (v t ekv. CO
2
)
obseg 1
obseg 2 tržna metoda obseg 3 višji del vrednostne verige obseg 3 nižji del vrednostne verige
77.217 74.018
74.001
598.682
obseg 1 + obseg 2
+ obseg 3
obseg 1 + obseg 2
143.312
137.017
79.880

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
196
V Okoljski politiki skupine Krka si na področju onesnaževanja prizadevamo izpolnjevati naslednja načela:
sistematično pregledovanje okoljskih vidikov, postavljanje okoljskih ciljev in izvajanje okoljskih programov ter
nenehno preprečevanje ali zmanjševanje vplivov na okolje v celotnem življenjskem ciklu izdelkov,
uvajanje in uporaba najboljših razpoložljivih tehnik za preprečevanje ali zmanjševanje vplivov na okolje,
v največji možni meri zagotavljanje uporabe manj nevarnih snovi že v razvoju,
skrb za varno uporabo in racionalno rabo snovi,
proaktivno spremljanje tehnološkega napredka v panogi in implementacija novih rešitev v procese,
spremljanje emisij v okolje z rednim monitoringom.
Z uresničevanjem načel okoljske politike spodbujamo pomembne pozitivne vplive in preprečujemo uresničitev potencialnih
pomembnih negativnih vplivov na področju onesnaževanja.
Načela okoljske politike uresničujemo z izvajanjem aktivnosti v skladu z internimi standardnimi operativnimi postopki (SOP
Odvajanje in čiščenje odpadnih vod, SOP Poslovnik čistilnih naprav za emisije snovi v zrak, SOP Spremljanje emisij
v zrak), ki obravnavajo področja vplivov na okolje in so tudi del celovitega sistema upravljanja neprekinjenega poslovanja.
Sistem temelji na prepoznavanju izrednih dogodkov, izvajanju preventivnih ukrepov, vzdrževanju visoke varnostne kulture,
vgrajevanju opreme v skladu z najboljšimi razpoložljivimi tehnikami in na odzivnih ukrepih. Z delom v skladu z internimi
navodili blažimo negativne vplive na vode in zrak, zagotavljamo varno uporabo snovi in materialov, zmanjšujemo verjetnost
nastanka in resnost potencialnih incidentov ter zagotavljamo učinkovito ukrepanje za preprečitev vplivov na okolje
v primeru izrednih dogodkov. Z izobraževanjem in praktičnimi vajami vzdržujemo visoko varnostno kulturo.
Navedeno se nanaša na lastno dejavnost, zunaj skupine Krka pa načela okoljske politike uresničujemo s spodbujanjem
uveljavitve Kodeksa ravnanja za poslovne partnerje skupine Krka, ki v zvezi z onesnaževanjem obravnava tudi emisije
v zrak in vodo ter preprečevanje razlitij.
E2-2 Ukrepi in viri v zvezi z onesnaževanjem
V nadaljevanju je opredeljen sklop ukrepov v povezavi z onesnaževanjem, ki vključuje stalne ukrepe, ukrepe, sprejete
v letu 2024, in načrtovane ukrepe.
Stalni ukrepi
Ukrepe v povezavi z onesnaževanjem izvajamo v okviru svojega sistema upravljanja okolja, ki je skladen z okoljskim
standardom ISO 14001 in s katerim zagotavljamo sistematično obvladovanje vseh okoljevarstvenih področij za nenehno
zmanjševanje vseh vplivov na okolje. Usmeritve in dobre prakse na področju varstva okolja s stalnim sodelovanjem,
izmenjavo informacij in vlaganji prenašamo v vse odvisne družbe.
Podatke o sistemu upravljanja okolja in preverjanju skladnosti svojih dejavnosti z okoljsko zakonodajo, okoljevarstvenimi
dovoljenji (OVD) in okoljskim standardom ISO 14001 zbiramo in analiziramo z različnimi metodami. Uporabljamo vse
razpoložljive vire, kot so monitoringi emisij v okolje, rezultati meritev procesov in dejavnosti, ki lahko pomembno vplivajo
na okolje, ugotovitve notranjih in zunanjih presoj, notranjih revizij, varnostnih pregledov in inšpekcij, reklamacije kupcev in
analize tveganj. Tako dokazujemo ustreznost in inkovitost sistema ter odkrivamo priložnosti za izboljšave. O okoljskih
podatkih poročamo vodstvu podjetja, pristojnim odborom, državnim ustanovam, kot je Agencija Republike Slovenije
za okolje (poročila o monitoringih emisij v okolje), Združenju kemijske industrije pri Gospodarski zbornici Slovenije (poročilo
o odgovornem ravnanju, POR) in drugim zainteresiranim deležnikom.
Na področju obvladovanja odpadnih vod in zraka je naš stalni cilj zagotavljanje, da so naše emisije v okolje v skladu
z zakonskimi zahtevami in OVD. Skladnost z zakonskimi zahtevami in OVD na izpustih odpadnih vod in zraka preverjamo
z obratovalnim monitoringom, ki ga izvajajo pooblaščene akreditirane zunanje institucije. Potencialne posamezne odstope
od dovoljenih mejnih vrednosti obravnavamo v skladu z internimi standardi in izvedemo ustrezne popravne ukrepe. V letu
2024 smo zabeležili odstope na izpustih odpadnih vod v javno kanalizacijo v obratih Krško in Bršljin. V Obratu Krško
gradimo lastno sodobno visokoučinkovito čistilno napravo, na lokaciji Bršljin pa smo popravne ukrepe že uspešno izvedli.
V obeh primerih se odpadne vode pred izpustom v vodotok prečistijo na komunalnih čistilnih napravah. Drugi rezultati
monitoringov emisij v okolje so bili skladni z zakonodajo.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
197
Ukrepi, povezani z zmanjševanjem emisij v vode, zajemajo aktivnosti že v fazi razvoja izdelka. Kjer je mogoče,
v tehnologijah uporabljamo za vode manj škodljive surovine in pomožne materiale, v postopkih pranja v proizvodnji
zmanjšujemo količino detergentov na najmanjšo dopustno mero, na vseh proizvodnih lokacijah pa zagotavljamo čiščenje
odpadnih vod. V dislociranih obratih odpadne vode čistimo na skupnih sodobnih komunalnih čistilnih napravah, sicer pa
na lastnih sodobnih čistilnih napravah, ki sledijo zahtevam, določenim na podlagi najboljših razpoložljivih tehnik. Pri tem
uporabljamo vrsto fizikalnih, kemijskih in bioloških postopkov, s katerimi iz odpadnih vod odstranjujemo različne vrste
onesnaževal. Delujemo v skladu z Uredbo o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadne vode iz naprav za proizvodnjo
farmacevtskih izdelkov in učinkovin, katere zahteve so zajete v OVD za posamezno proizvodno lokacijo.
Učinkovito zmanjševanje vseh emisij v zrak spada med naše prednostne naloge za zagotavljanje zdravega življenjskega
okolja ter zmanjševanje vplivov in posledic, povezanih s podnebnimi spremembami, zato na področju onesnaževanja
zraka izvajamo številne ukrepe. Upoštevamo tudi ukrepe EU za uresničevanje zelenega dogovora, zakonske zahteve in
druge stroge zahteve za proizvodnjo farmacevtskih izdelkov. Z učinkovitimi sodobnimi napravami za čiščenje odpadnega
zraka na vseh izpustih, ki so potencialen vir onesnaževanja, si prizadevamo za zmanjševanje emisij v zrak. Z učinkovitimi
odpraševalnimi sistemi, filtri, vodnimi pralniki, kondenzacijskimi kolonami in napravami za termično oksidacijo odpadnih
plinov emisije znižujemo pod zakonsko določene mejne vrednosti oziroma do ravni, ki nam jo omogočajo najboljše
razpoložljive tehnike.
Med stalne ukrepe spada sklop ukrepov, ki izhaja iz Okoljske politike skupine Krka, iz poglavja Preprečevanje in
zmanjševanje onesnaževanja okolja. Ukrepi so del našega dolgoletnega pristopa k varstvu okolja in zmanjševanju
onesnaževanja, ki smo ga sistematično in natančno opredelili v internem standardnem operativnem postopku (SOP Sistem
upravljanja z okoljem). Vse naše aktivnosti v povezavi z onesnaževanjem dosledno sledijo zakonskim zahtevam in
zahtevam OVD ter drugim zahtevam, izpolnjevanju katerih smo se zavezali.
Komisija za spremljanje okoljskih vidikov vsako leto izvede postopek pregleda okoljskih vidikov. Njegov namen je
prepoznavanje vseh potencialnih negativnih vplivov na okolje in tveganj, povezanih z vplivi na okolje, preprečevanje
nastanka negativnih vplivov in potencialnih posledic teh vplivov na okolje ter zmanjševanje verjetnosti uresničitve tveganj.
Navedena komisija na podlagi pregleda okoljskih vidikov pripravi predlog okoljskih programov za skupino Krka ter določi
odgovorne osebe in roke za implementacijo. Predlog s sklepom potrdi uprava in zagotovi potrebne finančne vire za izvedbo
programov. Z okoljskimi cilji in programi vsako leto opredelimo konkretne aktivnosti za preprečevanje in zmanjševanje
vplivov na okolje po posameznih področjih varstva okolja.
Ukrepi, sprejeti v letu 2024
V letu 2024 smo za preprečevanje in zmanjševanje onesnaževanja izvajali okoljske cilje in programe za naslednje okoljske
vidike: odvajanje in čiščenje tehnoloških odpadnih vod, odvajanje padavinskih odpadnih vod in emisije v zrak.
Načrtovani ukrepi
Tudi za leto 2025 je uprava potrdila predlagane okoljske cilje in programe. V povezavi s preprečevanjem in zmanjševanjem
onesnaževanja bomo izvedli programe na področju odvajanja in čiščenja odpadnih vod, program na področju
zmanjševanja emisij v zrak in program na področju varnega skladiščenja goriva za električne agregate.
Izvajanje in spremljanje ukrepov
Navedeni sklop ukrepov uporabljamo v lastni dejavnosti, njihovo izvajanje pa prek Kodeksa ravnanja za poslovne partnerje
skupine Krka spodbujamo v celotni vrednostni verigi. Učinkovitost teh ukrepov preverjamo s spremljanjem učinkovitosti
okoljske politike v okviru komisije za spremljanje okoljskih vidikov in odbora za kakovost. Tematiko onesnaževanja
podrobno spremljamo in bomo v prihodnje po potrebi sprejemali nove ukrepe.
E2-3 Cilji v zvezi z onesnaževanjem
Na področju odpadnih vod si je obvladujoča družba v sklopu okoljskih ciljev in programov postavila cilj nič odstopov pri
emisijskih monitoringih odpadnih vod, ki so zahtevani v OVD. V letu 2024 smo pri emisijskih monitoringih odpadnih vod
zabeležili štiri odstope od mejnih vrednosti, predpisanih v OVD, vendar vse odpadne vode odvajamo v kanalizacijo,
na koncu katere so čistilne naprave, zato do škodljivih vplivov na okolje ni prišlo.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
198
Učinkovitost doseganja postavljenih ciljev preverjamo z obratovalnim monitoringom, ki ga izvajajo pooblaščene
akreditirane zunanje institucije. Izpolnjevanje okoljskih ciljev v zvezi z onesnaževanjem vod in zraka je obvezno ter izhaja
iz okoljske zakonodaje in OVD. Z vzpostavljenim sistemom vodenja v skladu z okoljskim standardom ISO 14001 pa smo
se prostovoljno zavezali stalnemu prizadevanju za zmanjševanje vseh vplivov na okolje. Cilji veljajo za Krkine lastne
dejavnosti in so enaki za vsa leta. V njihovo opredelitev deležniki niso bili vključeni.
E2-4 Onesnaževanje zraka, vode in prsti
V skladu z zakonskimi določili o rezultatih vseh vplivov na okolje redno poročamo pristojnim državnim ustanovam. V skladu
z določili Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 166/2006 o Evropskem registru izpustov in prenosov
onesnaževal (Uredba o E-RIPO) in Priloge II presegamo prag poročanja za emisije v zrak pri dveh parametrih, in sicer
pri diklorometanu in fluoriranih ogljikovodikih.
Skupna količina onesnaževal, ki presegajo mejno količino izpustov iz Priloge II k Uredbi (ES) št. 166/2006
Onesnaževalo
Mejna količina izpustov
(kg/leto)
Letna količina
(kg/leto)
Diklorometan (DCM)
1000
1103
Razkritja, povezana s količino izpustov fluoriranih ogljikovodikov (HFC), so vključena v tematski standard ESRS E1
v okviru zahteve po razkritju E1--6 Bruto emisije TGP obsegov 1, 2 in 3 ter skupne emisije TGP. Merjenje se izvaja na
podlagi zahtev OVD, ki povzemajo zakonske zahteve in sledijo zahtevam BREF ter predpisujejo obseg in pogostost
izvajanja rednega monitoringa. Redni monitoring za skupino Krka izvajajo neodvisne zunanje institucije z akreditiranimi
metodami. Na podlagi vseh izvedenih monitoringov v tekočem letu izvajalec monitoringa pripravi poročilo in ga v zakonsko
določenem roku pošlje državnim ustanovam, v Sloveniji Agenciji za okolje, ta pa na podlagi predloženih poročil
za predhodno leto obračuna okoljske dajatve. Glede na zakonske zahteve vsako leto pripravimo tudi podatke o količini
hlapnih organskih snovi, ki temeljijo na meritvah in masni bilanci. Podatki za obračunavanje in poročanje v zvezi
z onesnaževanjem se zbirajo na podlagi rednih monitoringov, ki so predpisani v OVD. Emisije v zrak se skozi čas bistveno
ne spreminjajo. Skupna količina onesnaževala, za katerega podatke navajamo zgoraj, se giblje okrog mejne količine
za poročanje.
ESRS E3 Vodni in morski viri
E3-1 Politike v zvezi z vodnimi in morskimi viri
Okoljska politika skupine Krka
Upravljanje pomembnih vplivov in tveganj, povezanih z vodnimi in morskimi viri, je del širših politik in upravljavskih
pristopov na področju okolja. Najpomembnejša je Okoljska politika skupine Krka, ki je opredeljena v tematskem standardu
ESRS E1 v okviru zahteve po razkritju E1-2 Politike v zvezi z blažitvijo podnebnih sprememb in prilagajanjem nanje.
Skrb za naravne vodne vire je ključna za ohranjanje zdravega planeta, kar upoštevamo v svojem sistemu upravljanja
okolja. Področje vode in morskih virov je podrobno opredeljeno v Okoljski politiki skupine Krka v 8. poglavju
(Skrb za naravne vodne vire), kjer navajamo, da je za proizvodnjo farmacevtskih izdelkov ključna oskrba s kakovostno
pitno vodo, zato na svojih proizvodnih lokacijah veliko dejavnosti usmerjamo v učinkovito čiščenje odpadne vode in
ohranjanje kakovosti vodnih teles. Sistem vseh vod obvladujemo v skladu z dobro proizvodno prakso in sistemom HACCP.
Z uporabo naprednih tehnologij zagotavljamo racionalno in učinkovito rabo vode. S sistematičnim izobraževanjem in
usposabljanjem vzdržujemo visoko okoljsko ozaveščenost zaposlenih. Tako zagotavljamo, da se skrb za zmanjševanje
vplivov na vodne in morske vire vključuje v vse procese in dejavnosti.
V Okoljski politiki skupine Krka si na področju vodnih in morskih virov prizadevamo izpolnjevati sledeča načela:
razvijanje področja učinkovitega obvladovanja vodnih izgub in prispevek k zmanjševanju potrebe po dodatnih
vodnih virih,
uvajanje najboljših razpoložljivih in trajnostnih tehnologij ter naprednih analiznih metod, ki omogočajo najmanjšo
porabo vode,

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
199
v največji možni meri upoštevanje koncept ponovne uporabe vode,
natančno spremljanje porabe vode z računalniškim nadzornim sistemom,
zmanjševanje vpliva odpadnih vod na vodno okolje z najboljšimi tehnikami čiščenja,
redno izvajanje monitoringa odpadnih vod,
zagotavljanje velike učinkovitosti čiščenja odpadnih vod s postavitvijo lastnih čistilnih naprav,
vključevanje študij čiščenja odpadnih vod in ocen vplivov na vodno okolje v najzgodnejše razvojne faze izdelkov,
upoštevanje koncepta načela previdnosti, ki temelji na ocenah tveganja, izračunih nevarnosti za vodno okolje in
možnostnih študijah.
Z uresničevanjem načel okoljske politike spodbujamo pomembne pozitivne vplive in preprečujemo uresničitev pomembnih
tveganj na področju vodnih in morskih virov. Politiko izvajamo v okviru lastnih dejavnosti v skupini Krka, prek Kodeksa
ravnanja za poslovne partnerje skupine Krka pa ustrezno ravnanje z vodnimi in morskimi viri spodbujamo tudi v vrednostni
verigi. Izdelkov ali storitev, ki bi bili namenjeni reševanju vprašanj, povezanih z vodo in ohranjanjem vodnih virov, ne
načrtujemo.
Zavezanost zmanjševanju pomembne porabe vode na območjih vodnega tveganja
Z Okoljsko politiko skupine Krka smo se zavezali racionalni in učinkoviti rabi vode z uvajanjem najboljših razpoložljivih in
trajnostnih tehnologij ter naprednih analiznih metod, ki omogočajo najmanjšo porabo vode. Porabo vode zmanjšujemo tudi
z ukrepi, ki so predstavljeni v okviru zahteve po razkritju ESRS E3-2 Ukrepi in viri v zvezi z vodnimi in morskimi viri.
Navedeno velja za lastne dejavnosti.
Politike, povezane s trajnostnimi oceani in morji
Politik, povezanih s trajnostnimi oceani in morji, nismo sprejeli, saj nismo opredelili s tem povezanih pomembnih vplivov,
tveganj in priložnosti.
E3-2 Ukrepi in viri v zvezi z vodnimi in morskimi viri
V nadaljevanju je opredeljen sklop ukrepov v zvezi z vodnimi in morskimi viri, ki vključuje stalne ukrepe, ukrepe, sprejete
v letu 2024, in načrtovane ukrepe.
Stalni ukrepi
Ukrepe, povezane z vodnimi viri, izvajamo v okviru svojega sistema upravljanja okolja, ki je skladen z okoljskim
standardom ISO 14001 in s katerim zagotavljamo sistematično obvladovanje okoljevarstvenih področij za nenehno
zmanjševanje vseh vplivov na okolje. Usmeritve in dobre prakse na področju varstva okolja s stalnim sodelovanjem,
izmenjavo informacij in vlaganji prenašamo v vse odvisne družbe.
Podatke o sistemu upravljanja okolja in preverjanju skladnosti Krkinih dejavnosti z okoljsko zakonodajo, okoljevarstvenimi
dovoljenji in okoljskim standardom ISO 14001 zbiramo in analiziramo z različnimi metodami. Uporabljamo razpoložljive
vire, kot so monitoringi emisij v okolje, rezultati meritev procesov in dejavnosti, ki lahko pomembno vplivajo na okolje,
ugotovitve notranjih in zunanjih presoj, notranjih revizij, varnostnih pregledov in inšpekcij, reklamacije kupcev in analize
tveganj. Tako dokazujemo ustreznost in učinkovitost sistema ter odkrivamo priložnosti za izboljšave. O okoljskih podatkih
poročamo vodstvu podjetja, pristojnim odborom, državnim ustanovam, kot je Agencija Republike Slovenije za okolje
(poročila o monitoringih emisij v okolje), Združenju kemijske industrije pri Gospodarski zbornici Slovenije (poročilo
o odgovornem ravnanju, POR) in drugim zainteresiranim deležnikom.
Za proizvodnjo kakovostnih farmacevtskih izdelkov je ključna pitna voda, ki mora ustrezati visokim zahtevam glede
kemijske in mikrobiološke čistosti. Sisteme vseh vod obvladujemo v skladu z dobro proizvodno prakso in sistemom
HACCP. Na svojih proizvodnih lokacijah zato veliko dejavnosti usmerjamo v ohranjanje kakovosti vodnih teles.
Za lokacijo v Ločni v Novem mestu, kjer proizvedemo večino izdelkov skupine Krka, imamo pridobljeno vodno soglasje
za črpanje vode iz reke Krke, v katerem je določen ekološko sprejemljivi pretok, pod katerim črpanje vode ni več dovoljeno,
ter vodno dovoljenje za neposredno rabo vode iz objektov za oskrbo s pitno vodo v tehnološke namene, ki določa redno

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
200
spremljanje odvzetih količin na glavnem vodomernem jašku. Če se pretok reke Krke zmanjša pod vrednost ekološko
sprejemljivega pretoka, določeno v vodnem soglasju, se lahko priključimo na nadomestni vir vode iz javne infrastrukture.
Odvisnost od rečne vode zmanjšujemo s številnimi ukrepi. V določenih procesih, kot je napajanje hladilnih stolpov, rečno
vodo nadomeščamo z deževnico. Kljub prepoznanemu tveganju v zvezi s črpanjem rečne vode pa je pretok reke Krke tudi
v daljših sušnih obdobjih bistveno večji od ekološko sprejemljivega, zato menimo, da je tveganje glede oskrbe z rečno
vodo sprejemljivo. V primeru težav z oskrbo s pitno vodo primanjkljaj nadomestimo s farmacevtskimi vodami, ki jih imamo
za takšne primere pripravljene v rezervoarjih. Neprekinjeno oskrbo proizvodnje s farmacevtskimi vodami zagotavljamo
z ločenima sistemoma, ki vodo dovajata v centralni distribucijski sistem.
Naše lokacije se ne nahajajo na območjih velikega vodnega stresa. Vsi navedeni ukrepi se redno izvajajo oziroma so
na voljo, če bi se izkazala potreba po njihovem izvajanju.
Na kakovost pitne vode vplivajo tudi nihanja, ki so odvisna od letnega časa in količine padavin. Višino vode podrobno
spremljamo, da bi zagotovili optimalno delovanje naprav za pripravo farmacevtskih vod in kakovost pitne vode znotraj
dovoljenih vrednosti. Sisteme vseh vod obvladujemo v skladu z dobro proizvodno prakso in sistemom HACCP. Okvare na
sistemih zmanjšujemo z načrtovanim preventivnim vzdrževanjem, ki temelji na priporočilih proizvajalcev opreme, lastnih
izkušnjah, zakonskih zahtevah in standardih.
Specifično porabo pitne vode zmanjšujemo z različnimi ukrepi (npr. regulatorji vodnega curka na pipah, zaprtimi tokokrogi,
ponovno uporabo vode). Računalniški nadzorni sistem, ki beleži skupno hitrost pretoka ter skupno porabo na vhodnih
točkah obrata in glavnih uporabniških točkah, omogoča takojšnje prepoznavanje vsakega povečanja ali odstopanja
v porabi pitne vode, vodi do preiskovanja vzrokov ter izvajanja vseh potrebnih ukrepov za zmanjšanje porabe.
Med stalne ukrepe spada tudi sklop ukrepov, ki izhaja iz smernic Okoljske politike skupine Krka, iz poglavja Skrb
za naravne vodne vire. Ukrepi so del našega dolgoletnega pristopa k varstvu naravnih vodnih virov, ki smo ga sistematično
in natančno opredelili v internem standardnem operativnem postopku (SOP Sistem upravljanja z okoljem). Vse naše
aktivnosti v povezavi z vodnimi viri dosledno sledijo zakonskim zahtevam in zahtevam okoljevarstvenih dovoljenj ter drugim
zahtevam, izpolnjevanju katerih smo se zavezali.
Komisija za spremljanje okoljskih vidikov vsako leto izvede postopek pregleda okoljskih vidikov. Njegov namen je
prepoznavanje vseh potencialnih negativnih vplivov na okolje in tveganj, povezanih z vplivi na okolje, preprečevanje
nastanka negativnih vplivov in potencialnih posledic teh vplivov na okolje ter zmanjševanje verjetnosti uresničitve tveganj.
Navedena komisija na podlagi pregleda okoljskih vidikov pripravi predloge okoljskih programov za skupino Krka ter določi
odgovorne osebe in roke za implementacijo. Predloge s sklepom potrdi uprava in zagotovi potrebne finančne vire za
izvedbo programov. Z okoljskimi programi vsako leto opredelimo konkretne aktivnosti za preprečevanje ali zmanjševanje
vplivov na okolje po posameznih področjih varstva okolja.
Ukrepi, sprejeti v letu 2024
V letu 2024 smo v zvezi z vodnimi viri kot pomembno področje opredelili področje odvajanja in čiščenja tehnoloških
odpadnih vod ter odvajanja padavinskih odpadnih vod.
Načrtovani ukrepi
Za leto 2025 smo v zvezi z vodnimi viri v programu opredelili aktivnosti na področju zmanjšanja porabe rečne vode.
Izvajanje in spremljanje ukrepov
Za preverjanje uspešnosti izvajanja ukrepov v Krki postavljamo ključna merila in cilje. Izvajanje meril in doseganje ciljev
enkrat na leto preverja odbor za kakovost. Ukrepe na področju odpadnih vod opisujemo tudi pri okoljskem tematskem
standardu ESRS E2 v okviru zahteve po razkritju E2 Ukrepi in viri v zvezi z onesnaževanjem.
Navedeni sklop ukrepov uporabljamo v lastni dejavnosti, njihovo izvajanje pa prek Kodeksa ravnanja za poslovne partnerje
skupine Krka spodbujamo v celotni vrednostni verigi. Učinkovitost teh ukrepov preverjamo s spremljanjem učinkovitosti
okoljske politike, v okviru komisije za spremljanje okoljskih vidikov in odbora za kakovost. Tematiko vodnih virov podrobno
spremljamo in bomo v prihodnje po potrebi sprejemali nove ukrepe.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
201
E3-3 Cilji v zvezi z vodnimi in morskimi viri
V sklopu ključnih meril uspešnosti izvajanja strategije smo si za cilj postavili izboljšanje specifične porabe vode
v obvladujoči družbi. Določili smo kazalnik poraba vode glede na proizvajalne stroške (izračuna se kot poraba vode
v kubičnih metrih na 1.000 EUR proizvajalnih stroškov). Ciljno razmerje je 2,61 m
3
/1.000 EUR proizvajalnih stroškov,
v letu 2024 pa je bilo doseženo razmerje 1,49, ki je bilo 42,88 % nižje od ciljnega razmerja, s čimer smo presegli zastavljen
cilj. V izračunu so upoštevani skupna poraba vode v okviru obvladujoče družbe in njeni proizvajalni stroški. V okviru
skupine Krka ima največje proizvodne zmogljivosti obvladujoča družba, ki posledično porabi največjo količino vode.
Doseganje metrike prispeva k doseganju cilja učinkovite porabe vode kot pomembnega vira. Metrike ni potrdil neodvisni
zunanji organ, v postavljanje cilja deležniki niso bili vključeni.
Kakovost vodnih virov je posredno, vendar pomembno povezana z obvladovanjem odpadnih vod, kar je podrobno zajeto
v ESRS E2 Onesnaževanje.
Z doseganjem ciljev, ki smo jih navedli v povezavi z vodnimi viri, in s številnimi stalnimi aktivnostmi na tem področju
zmanjšujemo porabo vode, emisije, povezane z odpadnimi vodami, ter tveganja, povezana z vodnimi viri in odvisnostmi
od njih, izboljšujemo odpornost skupine Krka ter prispevamo k ohranjanju kakovosti naravnih vodnih virov. Doseganje
ciljev spremljamo v okviru komisije za spremljanje okoljskih vidikov in odbora za kakovost.
Izpolnjevanje cilja glede izboljšanja specifične porabe vode v družbi Krka in cilja na področju porabe rečne vode ni
zakonsko obvezno.
E3-4 Poraba vode
V obvladujoči družbi se glede na razpoložljive vire oskrbujemo z vodo iz javnega vodooskrbnega sistema, z rečno vodo
ali podzemno vodo iz lastnih vrtin, odvisna družba Terme Krka pa tudi z morsko vodo.
Poraba vode v letu 2024
Kategorija
Količina
Vir podatkov
Skupna poraba vode (v m
3
)
2.245.471
neposredna meritev in
izračunana vrednost
Skupna količina reciklirane in ponovno uporabljene vode (v m
3
)
185.640
neposredna meritev in
izračunana vrednost
Skupna poraba vode na območjih vodnega tveganja (v m
3
)
0
/
Skupna količina shranjene vode in spremembe shranjevanja (v m
3
)
1947,
ni sprememb shranjevanja
neposredna meritev
Vodna intenzivnost: skupna poraba vode (v m
3
/mio EUR neto
prihodkov)
1176
izračunana vrednost
Skupna poraba vode v kubičnih metrih na 1 milijon EUR neto prihodkov je izračunana kot razmerje med skupno porabo
vode in skupnimi neto prihodki skupine Krka. Podatki o prihodkih skupine Krka in družbe Terme Krka so navedeni
v Računovodskem poročilu, v Pojasnilih h konsolidiranim računovodskim izkazom (v pojasnilu 4 Prihodki iz pogodb
s kupci). Količina reciklirane vode v letu 2024 je znašala 185.640 m
3
. Količina shranjene vode v letu 2024 je znašala
1947 m
3
. V primerjavi s predhodnimi leti smo jo ohranili na enaki ravni.
Po podatkih iz Načrta upravljanja voda na vodnem območju Donave za obdobje 2023–2027 (NUV III) se Slovenija glede
na delež izkoriščene vode uvršča med države z veliko količino vode in se ne nahaja na območju vodnega stresa. NUV III
tudi navaja, da je ekološko in kemijsko stanje spodnjega porečja Save, kjer je glavnina naše proizvodnje v Sloveniji, dobro.
Porabo vode večinoma neposredno merimo z merilniki pretoka, ki jih kalibrirajo zunanje ustanove (npr. merilniki pretoka
na javnem vodovodu) ali Krkina Služba za meroslovje. Podatek o porabi vode za zaposlene v Krkinih odvisnih družbah in
predstavništvih temelji na izračunu, v katerem se upošteva povprečna poraba 15 m
3
pitne vode na pisarniškega delavca
na leto, kar je primerljivo s podatkom o porabi pitne vode v Evropi. Metrik ni potrdil neodvisni zunanji organ. Količina
reciklirane in ponovno uporabljene vode je bila za naše proizvodne lokacije Ločna, Bršljin, Krško in Šentjernej pridobljena
z neposredno meritvijo. Za druge naše proizvodne lokacije pa smo količino reciklirane in ponovno uporabljene vode ocenili
na osnovi predpostavke, da je količina reciklirane in ponovno uporabljene vode na proizvedene količine enaka kot
na proizvodni lokaciji Ločna. Metrik ni potrdil neodvisni zunanji organ.
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
202
ESRS E4 Biotska raznovrstnost in ekosistemi
E4-1 Načrt za prehod ter upoštevanje biotske raznovrstnosti in ekosistemov v strategiji in poslovnem modelu
Podrobne analize odpornosti v zvezi z lastnimi dejavnostmi družbe Krka ter višjim in nižjim delom svoje vrednostne verige
v povezavi z biotsko raznovrstnostjo in ekosistemi še nismo izvedli. V okviru analize pomembnih vplivov, tveganj in
priložnosti (ocena IRO) smo opredelili pomembne pozitivne vplive in potencialne pomembne negativne vplive, medtem ko
pomembnih tveganj in priložnosti v povezavi z biotsko raznovrstnostjo in ekosistemi nismo opredelili. Ocenjujemo,
da dolgoročno (v več kot petletnem obdobju) naš poslovni model in strategija ne bosta pomembno odvisna od biotske
raznovrstnosti in ekosistemov. Tudi v prihodnje bomo spremljali področje biotske raznovrstnosti in ekosistemov, sprejemali
ustrezne ukrepe in izvajali aktivnosti ter si prizadevali za varstvo okolja in življenjskih habitatov, v katerih delujemo.
Na vseh Krkinih proizvodnih lokacijah doma in v tujini, vključno z državami zunaj EU, spremljamo in upoštevamo smernice
in zahteve evropske in nacionalnih zakonodaj s tega področja ter si prizadevamo zagotavljati ekološko, biotsko in krajinsko
ohranjanje naravnega bogastva. Vsi naši proizvodni objekti so strnjeni in ne segajo na ekološko občutljiva območja.
Z ukrepi, ki smo jih opredelili v okviru zahteve po razkritju E4-3 Ukrepi in viri v zvezi z biotsko raznovrstnostjo in
ekosistemi, ter ukrepi, razkritimi na podlagi zahtev po razkritju, ki izhajajo iz okoljskih tematskih standardov E1, E2, E3 in
E5, zmanjšujemo vplive svojih dejavnosti na biotsko raznovrstnost in ekosisteme ter verjetnost nastanka potencialnih
pomembnih negativnih vplivov.
Zunaj lastne dejavnosti, v okviru vrednostne verige, partnerje spodbujamo, naj sledijo smernicam našega Kodeksa
ravnanja za poslovne partnerje skupine Krka in spoštujejo trajnostna načela tudi na področju biotske raznovrstnosti in
ekosistemov.
E4-2 Politike v zvezi z biotsko raznovrstnostjo in ekosistemi
Okoljska politika skupine Krka
Upravljanje pomembnih vplivov povezanih z biotsko raznovrstnostjo in ekosistemi, je del širših politik in upravljavskih
pristopov na področju okolja. Najpomembnejša je Okoljska politika skupine Krka, ki je opredeljena v tematskem standardu
ESRS E1 v okviru zahteve po razkritju E1-2 Politike v zvezi z blažitvijo podnebnih sprememb in prilagajanjem nanje.
Ohranjanje biotske raznovrstnosti in ekosistemov je ključno za ohranjanje zdravega planeta, kar upoštevamo v svojem
sistemu upravljanja okolja. Ukrepi v zvezi z blažitvijo potencialnih pomembnih negativnih vplivov, povezanih
z biotsko raznovrstnostjo in ekosistemi, so opredeljeni v 7. poglavju Okoljske politike skupine Krka (Prizadevanje
za ohranjanje biotske raznovrstnosti in ekosistemov). V njem navajamo, da si prizadevamo za varstvo okolja in življenjskih
habitatov, v katerih delujemo, za trajnostno rabo naravnih virov in zmanjševanje ogljičnega odtisa svojih dejavnosti ter pri
tem izobražujemo in ozaveščamo zaposlene in širšo javnost. Tako zagotavljamo, da je skrb za zmanjševanje vplivov
na biotsko raznovrstnost in ekosisteme vključena v procese in dejavnosti.
V Okoljski politiki skupine Krka si na področju biotske raznovrstnosti in ekosistemov prizadevamo izpolnjevati naslednja
načela:
spremljanje in upoštevanje smernic in zahtev evropske in nacionalnih zakonodaj s tega področja ter zagotavljanje
ohranjanja ekološkega, biotskega in krajinskega naravnega bogastva,
zagotavljanje biotske raznovrstnosti ter ohranjanja ekosistemov in krajinskih naravnih vrednot z zmanjševanjem
emisij v vodo, zrak in tla ter emisij hrupa in svetlobnega onesnaževanja,
ozaveščanje z izobraževanjem zaposlenih o pomenu ohranjanja biotske raznovrstnosti in spodbujanje, da dobre
prakse, pridobljene v delovnem okolju, prenesejo tudi v domače okolje,
krepitev sodelovanja z lokalnimi društvi, ki skrbijo za ohranjanje biotske raznovrstnosti (čebelarji, ribiči, društvom
za opazovanje in proučevanje ptic),
ustvarjanje življenjskega okolja za različne rastlinske in živalske vrste z zasajanjem dreves in zazelenitvijo
neutrjenih površin,
podpiranje projektov za ohranjanje ogroženih avtohtonih rastlinskih in živalskih vrst v lokalnem okolju.
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
203
Z upoštevanjem načel okoljske politike spodbujamo pomembne pozitivne vplive in preprečujemo oziroma zmanjšujemo
verjetnost za nastanek potencialnih negativnih vplivov na področju biotske raznovrstnosti in ekosistemov.
V Okoljski politiki skupine Krka so poleg strateških zavez za ohranjanje biotske raznovrstnosti in ekosistemov upoštevane
tudi naše strateške zaveze na področju zmanjševanja vplivov in prilagajanja naših dejavnosti podnebnim spremembam
(več razkritij v ESRS E1) ter zmanjševanja onesnaževanja (več razkritij v ESRS E2). Upravljavski pristopi na teh področjih
so pomembni za celovito razumevanje našega vpliva na ohranjanje biotske raznovrstnosti in ekosistemov, zato je treba
razkritja brati v povezavi z razkritji v drugih tematskih okoljskih standardih (E1, E2, E3 in E5). Ukrepi in aktivnosti na teh
področjih krepijo pomembne pozitivne vplive in zmanjšujejo verjetnost nastanka pomembnih negativnih vplivov na biotsko
raznovrstnost in ekosisteme. Pomembnih odvisnosti ter pomembnih fizičnih in prehodnostnih tveganj in priložnosti,
ki izhajajo iz biotske raznovrstnosti in ekosistemov, nismo opredelili, zato jih v Okoljsko politiko skupine Krka nismo vključili.
Okoljska politika skupine Krka prav tako ne opredeljuje sledljivosti izdelkov, sestavnih delov in surovin z dejanskimi ali
potencialnimi pomembnimi vplivi na biotsko raznovrstnost in ekosisteme vzdolž vrednostne verige ter ne obravnava
proizvodnje, pridobivanja ali porabe v okviru ekosistemov, ki se upravljajo za ohranjanje ali izboljšanje pogojev za biotsko
raznovrstnost. Poleg tega ne obravnava družbenih posledic vplivov, povezanih z biotsko raznovrstnostjo in ekosistemi.
Politike varstva biotske raznovrstnosti in ekosistemov, ki zajema mesta dejavnosti, ki so v lasti podjetja ali pa jih ima
podjetje v najemu ali jih upravlja ter so na občutljivem območju biotske raznovrstnosti ali v njegovi bližini, nismo sprejeli.
E4-3 Ukrepi in viri v zvezi z biotsko raznovrstnostjo in ekosistemi
V nadaljevanju je opredeljen sklop ukrepov v povezavi z biotsko raznovrstnostjo in ekosistemi, ki vključuje stalne ukrepe,
ukrepe, sprejete v letu 2024, in načrtovane ukrepe.
Stalni ukrepi
Ukrepe v povezavi z biotsko raznovrstnostjo in ekosistemi izvajamo posredno v okviru svojega sistema upravljanja okolja,
ki je skladen z okoljskim standardom ISO 14001 in s katerim zagotavljamo sistematično obvladovanje okoljevarstvenih
področij za nenehno zmanjševanje vseh vplivov na okolje. Usmeritve in dobre prakse na področju varstva okolja s stalnim
sodelovanjem, izmenjavo informacij in vlaganji prenašamo v vse odvisne družbe.
Podatke o sistemu upravljanja okolja in preverjanju skladnosti Krkinih dejavnosti z okoljsko zakonodajo, okoljevarstvenimi
dovoljenji in okoljskim standardom ISO 14001 zbiramo in analiziramo z različnimi metodami. Uporabljamo vse razpoložljive
vire, kot so monitoringi emisij v okolje, rezultati meritev procesov in dejavnosti, ki lahko pomembno vplivajo na okolje,
ugotovitve notranjih in zunanjih presoj, notranjih revizij, varnostnih pregledov in inšpekcij, reklamacije kupcev in analize
tveganj. Tako dokazujemo ustreznost in učinkovitost sistema ter odkrivamo priložnosti za izboljšave. O okoljskih podatkih
poročamo vodstvu podjetja, pristojnim odborom, državnim ustanovam, kot je Agencija Republike Slovenije za okolje
(poročila o monitoringih emisij v okolje), Združenju kemijske industrije pri Gospodarski zbornici Slovenije (poročilo
o odgovornem ravnanju, POR) in drugim zainteresiranim deležnikom.
Komisija za spremljanje okoljskih vidikov ter Inženiring in tehnične storitve vsako leto pripravijo predlog okoljskih
programov za skupino Krka. Predlog s sklepom potrdi uprava ter za posamezne programe dodeli ustrezne finančne in
kadrovsko-organizacijske vire. Poleg aktivnosti in ukrepov, ki se redno izvajajo in so namenjeni povečevanju pozitivnih
vplivov, preprečevanju nastanka in posledic negativnih vplivov ter zmanjševanju verjetnosti uresničitve tveganj, so v letnih
programih ciljno opredeljene aktivnosti po posameznih področjih varstva okolja, ki neposredno vplivajo tudi na biotsko
raznovrstnost in ekosisteme ter so namenjene učinkovitemu in ustreznemu upravljanju vplivov, povezanih z biotsko
raznovrstnostjo in ekosistemi.
V okviru zahteve po razkritju E4-2 Politike v zvezi z biotsko raznovrstnostjo in ekosistemi so navedene ključne smernice
in politike na področju biotske raznovrstnosti in ekosistemov, iz katerih izhajajo tudi stalni ukrepi, ki jih izvajamo in s katerimi
si prizadevamo za ohranjanje biotske raznovrstnosti in ekosistemov, spodbujanje pozitivnih in blaženje potencialnih
pomembnih negativnih vplivov oziroma zmanjševanje verjetnosti njihovega nastanka. Posredno so ukrepi in viri, povezani
z biotsko raznovrstnostjo in ekosistemi, navedeni tudi v okoljskih tematskih standardih E1, E2, E3 in E5 v okviru
posameznih zahtev po razkritju ukrepov in virov po posameznem tematskem standardu.
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
204
Ukrepi, sprejeti v letu 2024
V programu za leto 2024 področje biotske raznovrstnosti ni bilo posebej neposredno opredeljeno.
Načrtovani ukrepi
Za leto 2025 smo med okoljske programe v povezavi z biotsko raznovrstnostjo dodali sodelovanje z društvi, ki skrbijo
za biotsko raznovrstnost in zasaditev medovitih dreves.
Izvajanje in spremljanje ukrepov
Navedeni sklop ukrepov izvajamo v lastni dejavnosti in ga prek Kodeksa ravnanja za poslovne partnerje skupine Krka
spodbujamo v celotni vrednostni verigi. Učinkovitost teh ukrepov preverjamo s spremljanjem učinkovitosti okoljske politike
v okviru komisije za spremljanje okoljskih vidikov in odbora za kakovost. Tematiko biotske raznovrstnosti in ekosistemov
podrobno spremljamo, predvsem svoje pomembne neposredne vplive, in bomo v prihodnje po potrebi sprejemali nove
ukrepe.
Izravnava biotske raznovrstnosti
V svojih akcijskih načrtih nismo uporabili izravnave biotske raznovrstnosti.
E4-4 Cilji v zvezi z biotsko raznovrstnostjo in ekosistemi
Neposrednih ciljev, povezanih z biotsko raznovrstnostjo in ekosistemi, še nismo opredelili. Skrbno spremljamo področje,
predvsem svoje neposredne vplive, tako pomembne kot nepomembne, ter potencialna tveganja in priložnosti. Po potrebi
bomo dodali tudi strateške cilje. Posredni cilji, ki prispevajo k zmanjševanju obremenitev okolja in preprečujejo nastanek
negativnih vplivov, pa so prikazani v okviru drugih okoljskih tematskih standardov, predvsem na področjih E1 – Podnebne
spremembe in E2 Onesnaževanje. Z rednimi monitoringi spremljamo vplive na biotsko raznovrstnost, ki izhajajo s teh
dveh področij.
E4-5 Metrike vpliva v zvezi s spremembami biotske raznovrstnosti in ekosistemov
Neposrednih metrik na področju ohranjanja biotske raznovrstnosti in ekosistemov nimamo opredeljenih. Naša največja
proizvodna lokacija (Ločna v Novem mestu), ki obsega 25,1 hektara, se sicer ne nahaja na občutljivem območju biotske
raznovrstnosti, vendar je v bližini območje reke Krke, ki je ekološko pomembno območje in del omrežja Natura 2000.
ESRS E5 Raba virov in krožno gospodarstvo
E5-1 Politike v zvezi z rabo virov in krožnim gospodarstvom
Okoljska politika skupine Krka
Upravljanje pomembnih vplivov in tveganj, povezanih z rabo virov in krožnim gospodarstvom, je del širših politik in
upravljavskih pristopov na področju okolja. Najpomembnejša je okoljska politika, ki je opredeljena v tematskem standardu
ESRS E1 v okviru zahteve po razkritju E1-2 Politike v zvezi z blažitvijo podnebnih sprememb in prilagajanjem nanje.
Racionalna raba virov in prizadevanje za upoštevanje načel krožnega gospodarstva sta ključna za ohranjanje zdravega
planeta, kar upoštevamo v svojem sistemu upravljanja okolja. Učinkovita raba virov in krožno gospodarstvo sta podrobno
opredeljena v Okoljski politiki skupine Krka. Ukrepi, povezani z vplivi in tveganji rabe virov in krožnega gospodarstva, so
opredeljeni v 4. poglavju te politike (Učinkovita raba virov in krožno gospodarstvo), kjer navajamo, da pri vseh dejavnostih
skrbimo za racionalno rabo virov, energetsko učinkovitost in zmanjševanje vseh emisij v okolje ter upoštevamo načela
krožnega gospodarstva. Vlagamo v razvoj trajnostnih proizvodnih procesov in sodelujemo z dobavitelji, ki spoštujejo naše
vrednote glede ohranjanja okolja. Pri tem delujemo v okviru možnosti, ki jih dopušča stroga regulativa farmacevtske
dejavnosti. Tako zagotavljamo, da se skrb za učinkovito rabo virov in upoštevanje načel krožnega gospodarstva vključujeta
v vse procese in dejavnosti.
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
205
V 4. poglavju Okoljske politike skupine Krka navajamo ključne aktivnosti v zvezi z učinkovito rabo virov in krožnim
gospodarstvom. V skladu z navedenim poglavjem politike si prizadevamo izpolnjevati naslednja načela:
skrb za racionalno rabo naravnih virov, energije in surovin,
zmanjševanje porabe vode s stalnim posodabljanjem tehnoloških procesov in ponovno uporabo,
načrtovanje učinkovite rabe virov že pri razvoju in vseh investicijskih vlaganjih,
zagotavljanje večjega deleža regeneriranih topil v porabi,
sledenje zavezam vzpostavljanja krožnega gospodarstva.
V 6. poglavju (Ravnanje z odpadki) navajamo ključne aktivnosti v sistemu celovitega obvladovanja odpadkov. Sledimo
zakonsko predpisani hierarhiji ravnanja z odpadki, ki vključuje preprečevanje nastajanja odpadkov, ponovno uporabo,
ločeno zbiranje, energetsko izrabo ter varno odstranitev in odlaganje odpadkov. V skladu z navedenim poglavjem politike
si prizadevamo izpolnjevati naslednja načela:
ravnanje z odpadki v skladu z načrtom gospodarjenja z odpadki in navodili, vključno z zakonskimi zahtevami ter
tehničnimi in organizacijskimi ukrepi,
zagotavljanje ustreznega ravnanja končnih uporabnikov z odpadnimi izdelki in embalažo z vključitvijo v skupne
načrte ravnanja z odpadnimi zdravili in odpadno embalažo ,
zmanjševanje količine nastalih odpadkov,
spoštovanje hierarhije ravnanja z odpadki in prizadevanje za preprečevanje nastajanja odpadkov,
sledenje sistemu krožnega gospodarstva v procesu ravnanja z odpadki,
nenehno izboljševanje sistema ločenega zbiranja odpadkov za povečevanje količine reciklirnih, uporabnih
odpadkov in zmanjševanje količine odpadkov, odloženih na odlagališčih,
povečevanje deleža povratne embalaže pri dobavi surovin,
zmanjševanje količine odpadkov v celotnem življenjskem ciklu izdelkov s proizvodnjo kombiniranih izdelkov,
optimizacijo embalaže in drugimi ukrepi.
Z uresničevanjem načel okoljske politike spodbujamo pomembne pozitivne vplive in preprečujemo uresničitev tveganj
na področju standarda ESRS E5, ki izhajajo iz odvisnosti od naravnih virov oziroma njihove dostopnosti. Prehod z rabe
neobdelanih virov, vključno z relativnim povečanjem rabe sekundarnih (recikliranih) virov, uresničujemo z zagotavljanjem
uporabe večjega deleža regeneriranih topil, sicer pa smo zaradi strogih regulativnih zahtev na področju proizvodnje zdravil
pri uporabi sekundarnih oziroma recikliranih virov precej omejeni. Zakonodaja ne dopušča njihove uporabe, izjema so le
nekateri deli proizvodnih procesov in embalaže. V okoljski politiki so na področju rabe virov in krožnega gospodarstva
obravnavane lastne dejavnosti skupine Krka.
Prek Kodeksa ravnanja za poslovne partnerje skupine Krka, ki načela okoljske politike v celoti vključuje, upoštevanje načel
rabe virov in krožnega gospodarstva spodbujamo tudi v vrednostni verigi, predvsem v njenem višjem delu.
E5-2 Ukrepi in viri v zvezi z rabo virov in krožnim gospodarstvom
V nadaljevanju je opredeljen sklop ukrepov v zvezi z rabo virov in krožnim gospodarstvom, ki vključuje stalne ukrepe,
ukrepe, sprejete v letu 2024, in načrtovane ukrepe.
Stalni ukrepi
Ukrepe, povezane z rabo virov in krožnim gospodarstvom, izvajamo v okviru svojega sistema upravljanja okolja, ki je
skladen z okoljskim standardom ISO 14001 in s katerim zagotavljamo sistematično obvladovanje okoljevarstvenih področij
za nenehno zmanjševanje vseh vplivov na okolje. Usmeritve in dobre prakse na področju varstva okolja s stalnim
sodelovanjem, izmenjavo informacij in vlaganji prenašamo v vse odvisne družbe. Naravni viri so omejeni, zato nenehno
iščemo priložnosti za izboljšanje učinkovitosti njihove rabe. Zavezanost trajnostni rabi naravnih virov in krožnemu
gospodarstvu postavlja pred nas vedno nove izzive, ki se jih lotevamo v projektih in aktivnostih ter z udejstvovanjem vseh
zaposlenih.
Podatke o sistemu upravljanja okolja in preverjanju skladnosti Krkinih dejavnosti z okoljsko zakonodajo in
okoljevarstvenimi dovoljenji zbiramo in analiziramo z različnimi metodami. Uporabljamo razpoložljive vire, kot so
monitoringi emisij v okolje, rezultati meritev procesov in dejavnosti, ki lahko pomembno vplivajo na okolje, ugotovitve
notranjih in zunanjih presoj, notranjih revizij, varnostnih pregledov in inšpekcij, reklamacije kupcev in analize tveganj. Tako
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
206
dokazujemo ustreznost in učinkovitost sistema ter odkrivamo priložnosti za izboljšave. O okoljskih podatkih poročamo
vodstvu podjetja, pristojnim odborom, državnim ustanovam, kot je Agencija Republike Slovenije za okolje (poročila
o monitoringih emisij v okolje), Združenju kemijske industrije pri Gospodarski zbornici Slovenije (poročilo o odgovornem
ravnanju, POR) in drugim zainteresiranim deležnikom.
Komisija za spremljanje okoljskih vidikov ter Inženiring in tehnične storitve vsako leto pripravijo predlog okoljskih
programov za skupino Krka. Predlog s sklepom potrdi uprava ter za posamezne programe dodeli ustrezne finančne in
kadrovsko-organizacijske vire.
Posamezni ukrepi izhajajo iz smernic Okoljske politike skupine Krka na področju onesnaževanja, vodnih in morskih virov
ter zmanjševanja vplivov naše dejavnosti na podnebne spremembe in so opisani na podlagi zahtev po razkritju politik
v okviru drugih okoljskih tematskih standardov.
Glede na hierarhijo ravnanja z odpadki je naš prvi cilj preprečevanje nastajanja odpadkov. Temu cilju sledimo z optimizacijo
proizvodnih procesov in embalažnih materialov, regeneracijo in ponovno uporabo topil, uvajanjem vračljive embalaže in
uporabo elektronskih medijev. Sledi ponovna uporaba odpadkov. Zaradi strogih zahtev za farmacevtsko proizvodnjo lahko
to stopnjo ravnanja z odpadki izvajamo v omejenem obsegu. Izvajamo ponovno uporabo palet in vračanje nekaterih vrst
embalaže v ponovno uporabo. V tretji fazi hierarhije ravnanja z odpadki ločeno zbiramo odpadke, kar je eden od naših
ključnih ciljev na področju ravnanja z odpadki. Ločeno zbrane frakcije odpadkov predajamo pogodbenih zbiralcem in
predelovalcem za pripravo odpadkov za ponovno uporabo oziroma reciklažo. Del ločeno zbranih odpadkov predajamo
predelovalcu, da iz odpadkov pridobiva izvorne materiale oziroma sekundarne surovine. Ločene odpadke obravnavamo
kot pomemben vir surovin, zato jih zbiramo ločeno že na mestu, kjer nastanejo, in jih pripravljamo za ponovno uporabo.
V sistem ločenega zbiranja odpadkov so vključeni vsi zaposleni v skupini Krka. Uporabljamo sodobno opremo za ločeno
zbiranje, stiskanje in prevoz odpadkov. V okviru energetske izrabe odpadkov vse odpadke, primerne za energetsko izrabo,
predajamo pogodbenim predelovalcem odpadkov, da jih predelujejo in pripravljajo za energetsko izrabo. Kot zadnjo
stopnjo v hierarhiji ravnanja z odpadki zagotavljamo varno odstranitev, sežig pri pogodbenih odstranjevalcih odpadkov in
odlaganje odpadkov.
Farmacevtska dejavnost je pri uresničevanju načel krožnega gospodarstva omejena z zakonskimi predpisi s področja
proizvodnje zdravil. Odpadne snovi, ki nastajajo na koncu procesov in jih zaradi strogih zakonskih zahtev s področja
proizvodnje zdravil ne smemo ponovno uporabiti, ustrezno ločujemo in predajamo v predelavo, reciklažo ali energetsko
izrabo. Vračanje in predelava izdelkov, ponovna uporaba, razstavljanje in podobne krožne poslovne prakse v farmacevtski
proizvodnji niso dovoljene.
Kjer je to mogoče, sledimo načelom krožnega gospodarstva. V sodelovanju z dobavitelji povečujemo delež reciklatov
v transportni embalaži, optimiziramo dimenzije in gramaturo embalažnih materialov ter uporabljamo regenerirana topila.
Pri sekundarni in transportni embalaži upoštevamo koncept okoljske primernosti in uporabljamo materiale, ki so v celoti
reciklabilni. Varno odstranjevanje neuporabljenih izdelkov pri končnih uporabnikih ter ločeno zbiranje in reciklažo
embalaže, dane z izdelki na trg, zagotavljamo z vključevanjem v skupne načrte ravnanja s farmacevtskimi izdelki in
odpadno embalažo po sistemu proizvajalčeve razširjene odgovornosti.
Z odpadki ravnamo v skladu z zakonskimi zahtevami, Načrti gospodarjenja z odpadki in standardnimi operativnimi
postopki, pri čemer upoštevamo zakonsko predpisano hierarhijo ravnanja z odpadki, načela krožnega gospodarstva in
zaveze okoljskega standarda ISO 14001:2015 za trajno zmanjševanje vplivov na okolje.
S proizvodnjo kombiniranih izdelkov, ki vsebujejo dve ali več inkovin v enem izdelku, zmanjšujemo porabo embalaže in
pomožnih snovi ter količino odpadkov v primerjavi s proizvodnjo izdelkov z eno učinkovino.
Pomemben tok odpadkov predstavljajo odpadna organska topila, ki jih ločujemo na klorirana in neklorirana. Klorirana
odpadna topila prek pogodbenega zbiralca predajamo v regeneracijo, organska pa v energetsko izrabo.
Ukrepi, sprejeti v letu 2024
V letu 2024 so bili v zvezi z rabo virov in krožnim gospodarstvom sprejeti naslednji okoljski programi: vpeljava nove vračljive
embalaže pri dobavi polizdelkov, optimizacija velikosti embalaže in gramature embalažnih materialov, nabava opreme
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
207
za ločeno zbiranje odpadkov, posodobitev prostorov za ločeno zbiranje organskih kuhinjskih odpadkov in ureditev pralnice
embalaže.
Načrtovani ukrepi
Uprava je konec leta 2024 potrdila okoljske programe za leto 2025. Na področju rabe virov in krožnega gospodarstva
bomo nadaljevali aktivnosti na področju optimizacije embalažnih materialov in povečevanja količine vračljive embalaže ter
nabavili dodatno opremo za ravnanje z odpadki. Cilj programov je zmanjševanje količine odpadne embalaže in količine na
odlagališče odloženih odpadkov.
Izvajanje in spremljanje ukrepov
Navedeni sklop ukrepov stalno izvajamo pri lastnem poslovanju skupine Krka, ukrepe v okviru vrednostne verige pa
spodbujamo s Kodeksom ravnanja za poslovne partnerje skupine Krka. Učinkovitost teh ukrepov preverjamo
s spremljanjem učinkovitosti okoljske politike v okviru komisije za spremljanje okoljskih vidikov in odbora za kakovost.
E5-3 Cilji v zvezi z rabo virov in krožnim gospodarstvom
V Razvojni strategiji skupine Krka za obdobje 2024–2028 smo opredelili strateški cilj zmanjšanja specifične količine
odpadkov na enoto proizvoda, nastalih pri farmacevtski dejavnosti, za 3 % na leto. V letu 2024, ki je izhodiščno leto, je pri
naši farmacevtski dejavnosti nastalo 0,73 kg odpadkov na tisoč enot izdelka. V izračunu specifične količine odpadkov so
upoštevane proizvedene količine končnih izdelkov v lastni farmacevtski proizvodnji in odpadki skupine Krka, razen
odpadkov odvisne družbe Terme Krka. Izpolnitev cilja je prispevala k uspešnemu izpolnjevanju smernic Okoljske politike
skupine Krka za zmanjševanje količine odpadkov.
V sklopu ključnih meril uspešnosti izvajanja strategije smo si za leto 2024 postavili cilj, da razmerje med recikliranimi in
odloženimi mešanimi odpadki doseže vrednost 4,7. V letu 2024 smo dosegli razmerje 5,1, kar pomeni, da smo v reciklažo
predali 5,1-krat več odpadkov, kot smo jih odložili na odlagališče. Odpadke ločujemo pri izvoru in jih kot ločene frakcije
uporabnih odpadkov predajamo v obdelavo in uporabo pogodbenim družbam za ravnanje z odpadki. Pri topilih,
uporabljenih pri proizvodnji učinkovin, je delež regeneriranih topil znašal 31,4 %, s čimer smo presegli stalni cilj 30 %, ki
smo ga postavili v okviru ključnih meril uspešnosti izvajanja strategije.
Podatki izhajajo iz informacijskega sistema za ravnanje z odpadki (IS-Odpadki) in iz lastnih meritev ter jih ni potrdil
neodvisni zunanji organ. Cilji so opredeljeni na ravni skupine Krka, deležniki v njihovo določanje niso bili vključeni. Cilji so
povezani z zmanjševanjem odtoka virov oziroma odpadki in povečevanjem reciklaže odpadkov ter so postavljeni za vsako
leto posebej.
V sistemu celovitega obvladovanja odpadkov sledimo zakonsko predpisani hierarhiji ravnanja. Naš prvi cilj je
preprečevanje nastajanja odpadkov, sledijo ponovna uporaba, ločeno zbiranje, energetska izraba in šele na koncu varna
odstranitev in odlaganje odpadkov. Tako zagotavljamo visoko stopnjo upoštevanja hierarhije ravnanja z odpadki, kar se
kaže v povečevanju količine embalaže, dane v ponovno uporabo, povečevanju količine reciklirnih odpadkov, vzdrževanju
velike količine odpadkov, predanih v regeneracijo, ter zmanjševanju količine odpadkov, predanih na odlagališče odpadkov.
Z rabo virov in krožnim gospodarstvom povezujemo tudi cilj v zvezi s porabo specifične energije na enoto proizvoda, ki je
prikazan v okviru tematskega standarda ESRS 1 na podlagi zahteve po razkritju E1-4 Cilji v zvezi z blažitvijo podnebnih
sprememb in prilagajanjem nanje. Cilj je povezan s trajnostnim pridobivanjem in rabo obnovljivih virov za zmanjšanje
obremenitev okolja in rabe virov. Opredeljen je na ravni skupine Krka, deležniki pa v njegovo določanje niso bili vključeni.
Tematiko rabe virov in krožnega gospodarstva podrobno spremljamo. V prihodnje bomo za še učinkovitejše spremljanje
izvajanja smernic okoljske politike, upravljanja vplivov in tveganj ter učinkovitosti ukrepov, ki jih izvajamo, po potrebi določili
dodatne cilje.
Krožna zasnova, trpežnost, popravljivost ali recikliranje izdelkov v farmacevtski proizvodnji ni možno in dovoljeno. Krožne
poslovne prakse in recikliranje uvajamo na področju embalaže v dobaviteljski verigi z ustrezno zasnovo embalaže in njenim
vračanjem v ponovno uporabo.
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
208
Krožno rabo materialov v največji možni meri upoštevamo pri regeneraciji in ponovni uporabi topil ter na področju ponovne
uporabe embalaže za večkratno uporabo (palet). Pri transportni embalaži uvajamo embalažo, ki vsebuje reciklirane
materiale.
Racionalno rabo in zmanjševanje količine surovin zagotavljamo z obsežno razvojno-raziskovalno dejavnostjo, katere
rezultat so inovativni izdelki z več učinkovinami in optimizacija tehnoloških postopkov. Cilji, opredeljeni zgoraj,
ne prispevajo neposredno k biotski raznovrstnosti in ekosistemom, posredno pa je zaradi ciljev, povezanih z odtokom
virov, na vhodnem delu v proizvodne procese potrebnih manj pritokov virov, ki bi kasneje končali med odtoki virov kot
odpadki.
Zaradi strogih regulativnih okvirov pri proizvodnji zdravil v farmacevtski dejavnosti smo pri trajnostnem pridobivanju in rabi
obnovljivih virov zelo omejeni, zato na tem področju nimamo postavljenih ciljev.
Cilji izhajajo iz lastnih prostovoljnih zavez, pri določanju katerih smo upoštevali tudi usmeritve pri šestih ključnih okoljskih
ciljih EU.
E5-4 Pritok virov
Pomemben pritok virov predstavljajo surovine, voda, embalažni materiali in energenti ter osnovna sredstva, namenjena
proizvodnji učinkovin in zdravil ter pakiranju izdelkov. Med surovinami so med najpomembnejšimi organska topila, ki
predstavljajo pomemben segment v proizvodnji učinkovin, in učinkovine. Med pomembne pritoke virov spadajo tudi
polizdelki, ki jih v višjem delu vrednostne verige za nas proizvajajo pogodbeni partnerji. Nemoteno oskrbo z viri
zagotavljamo s širjenjem dobavne verige za navedene vire na več dobaviteljev in zagotavljanjem varnostne zaloge virov.
V letu 2024 je skupna teža proizvodov in tehničnih materialov, ki smo jih porabili za proizvodnjo izdelkov, znašala
42.933 ton. Od tega je bilo 1383 ton učinkovin, 5232 ton organskih topil in 819 ton polizdelkov. Za pakiranje izdelkov smo
porabili 15.700 ton embalažnih materialov. Porabo vode in energentov razkrivamo v tematskih standardih E1 in E3.
V letu 2024 smo pri proizvodnji učinkovin porabili 2076 ton regeneriranih topil oziroma 4,84 % skupne teže vseh materialov,
porabljenih v letu 2024. Podatke smo pridobili iz poslovnega informacijskega sistema SAP in jih ni potrdil neodvisni zunanji
organ.
Podatki o porabljenih virih izhajajo neposredno iz Krkinega informacijskega sistema SAP (ERP-sistem sistem
za načrtovanje virov v podjetju). Podatki o porabi vodnih virov in energentov so opredeljeni v okoljskem tematskem
standardu E1 v okviru zahteve po razkritju E1-5 Poraba energije in mešanica virov energije ter v tematskem standardu
E3 v okviru zahteve po razkritju E3-4 Poraba vode.
E5-5 Odtok virov
Naša osnovna dejavnost je proizvodnja farmacevtskih izdelkov v različnih farmacevtskih oblikah, ki spadajo na različna
področja zdravljenja. Farmacevtska dejavnost je pri uresničevanju načel krožnega gospodarstva omejena z zakonskimi
predpisi s področja proizvodnje zdravil. Vračanje in predelava izdelkov, ponovna uporaba, razstavljanje in podobne krožne
poslovne prakse v farmacevtski proizvodnji niso dovoljene. Glede na stroge regulativne zahteve glede kakovosti, varnosti
in učinkovitosti izdelkov ter glede na naravo izdelkov ne moremo govoriti o izdelkih, ki bi bili zasnovani po načelih krožnega
gospodarstva, kot so trpežnost, možnost ponovne uporabe, popravljivost, razstavljanje, ponovna izdelava in obnova.
Recikliranje je mogoče samo pri embalaži, vendar je tudi tu uporaba materialov večinoma strogo predpisana. Kjer je to
mogoče, sledimo načelom krožnega gospodarstva.
Pomemben segment pri izdelkih, ki jih dajemo na trg, predstavlja embalaža. Uporaba recikliranih materialov v primarni
embalaži farmacevtskih izdelkov ni dovoljena, lahko pa jih uporabljamo v transportni embalaži. Delež recikliranih
materialov v transportni kartonski embalaži znaša 92 %. Podatek smo pridobili od dobavitelja transportne embalaže.
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
209
Odpadki
Količina odpadkov v letu 2024 in njihove kategorije
Kategorija
2024
Enota
Opombe
Odpadki (skupaj)
12.697
t
vsota vseh odpadkov, nastalih pri vseh dejavnostih
skupine Krka
Odpadki, preusmerjeni od odstranjevanja
Nevarni odpadki (skupaj)
5174
t
nevarni odpadki, predani v regeneracijo ali
energetsko izrabo
od tega priprava za ponovno rabo
/
t
od tega recikliranje
494
t
odpadno halogenirano topilo
od tega drugi postopki predelave
4680
t
nehalogenirana odpadna topila, embalaža, ki
vsebuje ostanke nevarnih snovi, strojna olja
Nenevarni odpadki (skupaj)
5512
t
nenevarni odpadki, predani v recikliranje ali
energetsko izrabo
od tega priprava za ponovno rabo
2
t
tiskarski tonerji, kartuše
od tega recikliranje
3510
t
odpadna embalaža (papir, plastika, steklo, kovine,
les, električna in elektronska oprema, zelišča,
sestavljeni embalažni materiali)
od tega drugi postopki predelave
1999
t
lesena embalaža, drobna mešana embalaža, mulj z
biološke čistilne naprave odpadnih vod,
biorazgradljivi organski odpadki, odpadna olja
Odpadki, predvideni za odstranjevanje
Nevarni odpadki
401
t
nevarni odpadki, predani v odstranitev s sežigom
od tega sežig
401
t
odpadki iz proizvodnje farmacevtskih izdelkov,
ki vsebujejo nevarne snovi, odpadne kemikalije
od tega odlaganje na odlagališču
/
t
od tega drugi postopki odstranjevanja
/
t
Nenevarni odpadki
1610
t
nenevarni odpadki, predani v odstranitev s sežigom
in odlaganje
od tega sežig
824
t
odpadki iz proizvodnje farmacevtskih izdelkov (izmet
pakirnih linij, odpadna zdravila)
od tega odlaganje na odlagališču
786
t
mešani komunalni odpadki, manjše količine mešanih
gradbenih odpadkov
od tega drugi postopki odstranjevanja
/
t
Reciklirani in nereciklirani odpadki
Skupna količina nerecikliranih odpadkov
8690
t
odpadki, predani v sežig ali energetsko izrabo, ter
odloženi odpadki
Delež nerecikliranih odpadkov
68
%
Pomemben tok odpadkov pri farmacevtski proizvodnji predstavljajo odpadna topila in odpadki iz proizvodnje farmacevtskih
izdelkov (odpadni izdelki, polizdelki). Za nemoteno odpremo in za okolje najmanj obremenjujočo odstranitev imamo
vzpostavljeno sodelovanje z več preverjenimi in registriranimi prevzemniki odpadkov, ki zagotavljajo za okolje
najustreznejšo predelavo ali odstranitev odpadkov.
Podatke o odpadkih, nastalih v Sloveniji, smo pridobili iz državnega informacijskega sistema za ravnanje z odpadki
(IS-Odpadki). Odpadki so razvrščeni v klasifikacijske razrede v skladu z Direktivo 2008/98/ES Evropskega parlamenta in
Sveta, nadaljnja razvrstitev odpadkov po skupinah, ki jo zahteva standard ESRS, pa je narejena na podlagi interne
evidence o ravnanju z odpadki. Količine odpadkov, ki so nastali pri proizvodnji na proizvodnih lokacijah v tujini in v odvisni
družbi Terme Krka., izhajajo iz evidenc lokalnih prevzemnikov odpadkov. Količine odpadkov, nastalih v drugih odvisnih
družbah in predstavništvih v tujini, so ocenjene na podlagi števila zaposlenih v teh družbah in predstavništvih ter
predpostavke, da zaposleni v administrativni dejavnosti na leto ustvari 5,4 kg odpadnega papirja, 5 kg odpadne plastike,
6,5 kg organskih odpadkov, 1 kg elektronskih odpadkov in 3,7 kg mešanih komunalnih odpadkov. Podatke o količinah
odpadkov odvisne družbe Terme Krka smo pridobili na podlagi internih evidenc in od izvajalcev javnih služb prevzemanja
odpadkov. Metrik ni potrdil neodvisni zunanji organ.
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
210
Odpadke spremljamo v skladu z zakonsko predpisanim monitoringom. V klasifikacijske skupine jih razvrščamo na podlagi
rezultatov ocene odpadkov. Podatke o odpadkih vsako leto pošljemo pristojnim državnim institucijam. Neodvisni zunanji
organ jih ni verificiral.
Socialne informacije
ESRS S1 Lastna delovna sila
S1-1 Politike v zvezi z lastno delovno silo
15
,
16
Krovne politike v zvezi z lastno delovno silo so Politika o človekovih pravicah v skupini Krka, Politika raznolikosti,
pravičnosti in vključevanja v skupini Krka, Kodeks ravnanja Krke ter Politika varnosti in zdravja pri delu. Nanašajo se
na celotno lastno delovno silo ter so namenjene učinkovitemu upravljanju pomembnih vplivov, tveganj in priložnosti,
povezanih z lastno delovno silo.
Politika o človekovih pravicah v skupini Krka
Politika opredeljuje Krkino zavezo spoštovanju človekovih pravic pri vseh vidikih poslovanja. Stremimo k ustvarjanju okolja,
v katerem so vsem deležnikom zagotovljeni dostojanstvo, enakost in pravičnost. S politiko se zavezujemo spoštovanju
mednarodno priznanih človekovih pravic, povečanju zavedanja o pomenu in krepitvi odgovornosti za varstvo človekovih
pravic in prispevku k ciljem ZN za trajnostni razvoj. V politiki smo opredelili pomembna področja človekovih pravic, ki so
povezana z našimi izdelki, storitvami in poslovnimi odnosi. Politika vključuje prepoved suženjstva, trgovine z ljudmi,
prisilnega dela in dela otrok ter diskriminacije. V njej je poudarjeno, da spoštujemo raznolikost, zagotavljamo poštene in
pravične delovne pogoje, zagotavljamo varno in zdravo delovno okolje ter pravico zaposlenih do zbiranja, združevanja in
rednega obveščanja ter varujemo zaupne podatke, okolje in zdravje. Sestavni deli politike so tudi pregled nad izvajanjem
njenih zavez, način nadzora in spremljanje izvajanja politike. Politiko povezujemo s pomembnimi vplivi, tveganji in
priložnostmi v zvezi z lastnimi zaposlenimi oziroma tematskim standardom ESRS S1. Politika velja za vse zaposlene
v skupini Krki in je podlaga za uveljavljanje naših pričakovanj do poslovnih partnerjev v celotni dobaviteljski in prodajni
verigi. Je temelj za nadaljnji razvoj naše korporativne kulture ter dopolnjuje naš kodeks ravnanja in zaveze na področju
trajnostnosti, vključno z našimi politikami in razvojno strategijo. Za pregled nad izvajanjem zavez glede človekovih pravic
sta odgovorna pristojni član uprave ter pooblaščenec za skladnost poslovanja in korporativno integriteto, ki z ugotovitvami
seznanja odbor za trajnostnost. Uprava in nadzorni svet na rednih sejah obravnavata različne teme, ki zajemajo tudi
področje človekovih pravic.
Politika raznolikosti, pravičnosti in vključevanja v skupini Krka
Politika opredeljuje Krkino zavezo in temeljna načela za spoštovanje raznolikosti, pravičnosti in vključevanja ter
za ustvarjanje raznolikega, pravičnega in vključujočega okolja. Njen osnovni namen je zagotavljanje odgovornega odnosa
Krke do zaposlenih in korektnih odnosov med zaposlenimi. Skrbno in strokovno ravnanje z zaposlenimi je za Krko
pomemben cilj. Posebno pozornost namenjamo privabljanju in zadrževanju talentov, s čimer uresničujemo eno od svojih
temeljnih zavez na področju trajnostnosti. Politika nas vodi pri oblikovanju raznolikih timov, pri katerih še posebno cenimo
in spoštujemo raznolikost naših znanj, izkušenj in pogledov, medtem ko se ne menimo za raso, nacionalnost, spol, spolno
usmerjenost, starost, vero, socialnoekonomski položaj posameznika ali druge osebne okoliščine. Z odgovornim odnosom
do vseh ustvarjamo pravične sisteme ter vključujoče in spodbudno okolje, v katerem lahko cilje in potrebe posameznikov
povezujemo s cilji podjetja. S tem povečujemo interes novih iskalcev zaposlitve za pridružitev podjetju ter ohranjamo ali
izboljšujemo zavzetost zaposlenih. Spodbujamo dialog med vodstvom in zaposlenimi ter omogočamo izmenjavo mnenj in
skupno iskanje rešitev. Pri tem so ključni svet delavcev, zbori delavcev, srečanja zaposlenih z vodilnimi in vodstvenimi
kadri, interna glasila in letni pogovori. Redno merimo organizacijsko klimo in na podlagi rezultatov uvajamo izboljšave.
Spoštujemo pravico vseh zaposlenih do združevanja in izražanja mnenja brez strahu pred diskriminacijo ali povračilnimi
ukrepi. Naše zaveze, ki izhajajo iz politike, so pomemben del Krkine identitete in se odražajo pri naših vsakdanjih
aktivnostih.
15
Pojasnjuje tudi zahtevo ESRS 2 SBM-3 Pomembni vplivi, tveganja in priložnosti ter njihova povezanost s strategijo in poslovnim modelom (G1 – Poslovno ravnanje)
16
Pojasnjuje tudi zahtevo IRO-1 Opis postopka za opredelitev ter ocenjevanje pomembnih vplivov, tveganj in priložnosti
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
211
S Politiko raznolikosti, pravičnosti in vključevanja v skupini Krka smo se zavezali, da bomo:
prepoznavali in cenili raznolikost in edinstvenost svojih zaposlenih,
aktivno spodbujali kulturo vključevanja s poudarkom na medsebojnem spoštovanju, sprejemanju in upoštevanju
enakih možnosti za vse zaposlene,
ozaveščali zaposlene o pomenu in dodani vrednosti raznolikosti ter vključujoče in strpne komunikacije,
glede na potrebe družbe privabljali, zaposlovali, razvijali in zadržali različne talente, ne glede na njihovo narodnost,
ozadje, stališča in druge značilnosti,
vzpostavili sisteme, ki zagotavljajo enake možnosti vsem sedanjim in prihodnjim zaposlenim.
Politiko sestavljajo tri temeljna načela.
Raznolikost je temelj naše kulture sodelovanja v mednarodnem okolju. Izraža se v delovanju, znanju in izkušnjah, ki jih
vsak član ekipe prispeva k uresničevanju skupnega poslanstva in napredku. Našo globalno skupnost sestavljajo številne
kulture, ideje in identitete. Pri prepoznavanju in vrednotenju teh razlik izkoriščamo skupno moč, ki je temelj za inovativnost
in odzivnost v našem delovanju.
Pravičnost razumemo kot zavezo pošteni in pravični obravnavi vseh zaposlenih, s katero zagotavljamo, da imajo ne glede
na spol, vero ali prepričanje, zdravstveno stanje, starost, spolno usmerjenost, raso ali narodnost vsi zaposleni enake
možnosti za razvoj in uspeh. Načela nediskriminacije in enakih možnosti upoštevamo v postopkih zaposlovanja, pri delu
z zaposlenimi, njihovem vključevanju v delovne procese, njihovem strokovnem in osebnem razvoju ter prepoznavanju
uspešnega dela.
Z vključevanjem si prizadevamo za ustvarjanje okolja, v katerem se vsak zaposleni počuti videnega, slišanega in
cenjenega. Partnerstvo in zaupanje sta naši temeljni vrednoti, zato pri zaposlenih spodbujamo občutek pripadnosti, zaradi
katerega lažje predlagajo različne ideje, te pa nato vključujemo v poslovanje. Vključevanje je temelj, na katerem gradimo
svoje ekipe, razvijamo izdelke in sodelujemo z globalno skupnostjo.
Politiko povezujemo s pomembnimi vplivi, tveganji in priložnostmi v zvezi z lastnimi zaposlenimi oziroma tematskim
standardom S1. Politika velja za vse zaposlene v Krki in je tudi podlaga za nadaljnje uveljavljanje naših pričakovanj
do poslovnih partnerjev v celotni vrednostni verigi.
Za pregled nad izvajanjem politike sta odgovorna član uprave, ki je pristojen za področje skladnosti poslovanja, in
pooblaščenec za skladnost poslovanja in korporativno integriteto, ki z ugotovitvami seznanja odbor za trajnostnost.
Kodeks ravnanja Krke
Kodeks ravnanja določa načela in pravila etičnega ravnanja ter dobre poslovne običaje, ki so zavezujoči za vse zaposlene,
in predstavlja podlago za vse interne politike. Podrobneje je predstavljen v okviru tematskega standarda G1 v okviru
zahteve po razkritju G1-1 Politike o poslovnem ravnanju in korporativna kultura.
Politika varnosti in zdravja pri delu
Politika varnosti in zdravja pri delu je naša zaveza ustvarjanju varnega in zdravega delovnega okolja za vse zaposlene.
Sistem varnosti in zdravja pri delu je za obvladujočo družbo vpeljan in certificiran v skladu s standardom ISO 45001 ter je
v celoti vključen v sistem kakovosti. V odvisnih družbah so vsi zaposleni zajeti v sistem upravljanja kakovosti v skladu
z lokalno zakonodajo in korporativnimi priporočili. Politika velja za vse zaposlene v skupini Krka. Za njeno izvajanje je
odgovorno vodstvo družbe, za izvajanje posameznih nalog pa vodje organizacijskih enot in vsak posameznik. Povezana
je s pomembnimi vplivi in priložnostmi na področju varnosti in zdravja pri delu.
Ključna področja, ki jih politika zajema:
preprečevanje možnih tveganj za nastanek poškodb ali poslabšanje zdravstvenega stanja zaposlenih,
določanje varnostnih ukrepov glede na možnosti odstranitve nevarnosti pri izvoru, zmanjšanja nevarnosti, izvedbe
tehničnih in organizacijskih ukrepov ter uporabe osebne varovalne opreme,
ohranjanje pozitivnih odnosov v delovnem okolju in dosledno izvajanje varnostnih ukrepov za nenehno
zmanjševanje tveganja za nastanek poškodb ali zdravstvenih okvar,
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
212
zagotavljanje varnega in neškodljivega delovnega okolja glede na naravo dela z uporabo ustrezne, brezhibne in
ergonomske delovne opreme,
izvajanje zdravstvenega varstva, preventivni zdravstveni pregledi in razporejanje zaposlenih na delovna mesta,
ki ustrezajo njihovemu zdravstvenemu stanju,
periodično spremljanje, merjenje in poročanje o delovanju sistema varnosti in zdravja pri delu, vključno s cilji in
programi za izboljšanje,
nenehno usposabljanje ter dvigovanje zavesti vseh zaposlenih in zunanjih partnerjev o pomembnosti varnosti in
zdravja pri delu,
sodelovanje zaposlenih (prek njihovih predstavnikov) v procesu odločanja o sistemu vodenja varnosti in zdravja pri
delu.
V Krki imamo vzpostavljeno sistemsko obravnavo in ukrepanje ob prijavah neprimernega ravnanja in kršitev veljavnih
predpisov, internih pravil, etičnih načel, politik in človekovih pravic. Vsak zaposleni lahko vloži prijavo pri pooblaščencu
za skladnost poslovanja in korporativno integriteto (compliance.officer@krka.biz), in ta praviloma imenuje delovno skupino
strokovnjakov, ki so čim bolj nepovezani z zadevo, na katero se nanaša sum nepravilnosti. Krka zagotavlja zaščito
prijaviteljem v skladu z zakonodajo. Postopke v zvezi s tem določa Pravilnik o preprečevanju, odkrivanju in preiskovanju
prevar. Ukrepi za zaščito obsegajo zaupno obravnavo podatkov o prijavi in prijavitelju ter podporo prijavitelju. Morebitni
povračilni ukrepi zoper prijavitelja se obravnavajo kot posebno huda kršitev Kodeksa ravnanja Krke. Ko je obravnava
primera končana, se sprejmejo popravni ukrepi, če so utemeljeni. Za skladnost poslovanja odvisnih družb in predstavništev
so odgovorni njihovi direktorji, ki poročajo pooblaščencu za skladnost poslovanja in korporativno integriteto. Glede
na velikost odvisne družbe ali predstavništva ter glede na lokalno zakonodajo se lahko v njih imenujejo lokalni pooblaščenci
za skladnost poslovanja in korporativno integriteto.
Mednarodno priznani instrumenti in načela, na katerih temeljijo politike v zvezi z lastno delovno silo (Politika o človekovih
pravicah v skupini Krka, Politika raznolikosti, pravičnosti in vključevanja v skupini Krka in Kodeks ravnanja Krke):
Splošna deklaracija človekovih pravic,
Mednarodni pakt o državljanskih in političnih pravicah,
Mednarodni pakt o ekonomskih, socialnih in kulturnih pravicah,
Smernice ZN za spoštovanje človekovih pravic v gospodarstvu,
Smernice Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) za večnacionalne družbe,
Tripartitna deklaracija Mednarodne organizacije dela (MOD) o večnacionalnih podjetjih in socialni politiki,
Deklaracija MOD o temeljnih načelih in pravicah iz dela,
konvencije MOD št. 14, 29, 87, 95, 98, 100, 105, 111, 131, 138, 155, 161, 182, 187 in 190,
Nacionalni akcijski načrt Republike Slovenije za spoštovanje človekovih pravic v gospodarstvu.
Krka je 31. maja 2019 podpisala Zavezo k spoštovanju človekovih pravic pri poslovanju, katere pokrovitelj je bilo Ministrstvo
za zunanje zadeve. Podpisalo jo je 24 večjih slovenskih podjetij. Na državni ravni področje ureja Nacionalni akcijski načrt
Republike Slovenije za spoštovanje človekovih pravic v gospodarstvu.
Z navedenimi politikami v zvezi z lastno delovno silo obravnavamo tudi trgovino z ljudmi, prisilno delo in delo otrok. Posebej
je to opredeljeno v Politiki o človekovih pravicah v skupini Krka, kjer navajamo, da so v skladu s konvencijama MOD
št. 29 o prisilnem ali obveznem delu in št. 105 o odpravi prisilnega dela pri našem poslovanju in v okviru naše celotne
vrednostne verige prepovedani prisilno, suženjsko ali obvezno delo in trgovina z ljudmi. Delo otrok je prepovedano, mlade
pa pri delu posebej varujemo. V skladu s konvencijama MOD št. 138 o minimalni starosti in št. 182 o prepovedi najhujših
oblik dela otrok in takojšnjem ukrepanju za njihovo odpravo je zaposlovanje otrok povsod v naši skupini in v naši vrednostni
verigi prepovedano.
Področje diskriminacije, vključno s prepovedjo nadlegovanja in spodbujanjem enakih možnosti, je opredeljeno v Politiki
raznolikosti, pravičnosti in vključevanja v skupini Krka. Z njo je prepovedana diskriminacija iz razlogov, kot so rasa in
etnični izvor, barva kože, spol, spolna usmerjenost, spolna identiteta, invalidnost, starost, vera, politično prepričanje,
nacionalnost ali družbeni izvor. Na področju vključevanja je posebna pozornost posvečena invalidom kot ranljivi skupini.
Vzpostavljeno imamo sistemsko obravnavo in ukrepanje ob prijavah neprimernega ravnanja in kršitev veljavnih predpisov,
internih pravil, etičnih načel in politik. Vsak zaposleni lahko vloži prijavo pri pooblaščencu za skladnost poslovanja in
korporativno integriteto (compliance.officer@krka.biz). Vodje sodelujejo z njim ter so odgovorni za vzpostavitev ustreznih
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
213
aktivnosti in skladno poslovanje na svojem področju. Za skladnost poslovanja odvisnih družb in predstavništev so
odgovorni njihovi direktorji, ki poročajo pooblaščencu za skladnost poslovanja in korporativno integriteto. Glede na velikost
odvisne družbe ali predstavništva ter glede na lokalno zakonodajo se lahko v njih imenujejo lokalni pooblaščenci
za skladnost poslovanja in korporativno integriteto. Prijaviteljem zagotavljamo anonimnost in zaščito pred povračilnimi
ukrepi.
S1-2 Postopki za sodelovanje z lastno delovno silo in predstavniki delavcev v zvezi
z vplivi
Za obravnavanje in upravljanje pomembnih vplivov na zaposlene imamo vzpostavljene postopke sodelovanja z lastno
delovno silo in predstavniki delavcev. To nam omogoča vključevanje stališč zaposlenih v ključne procese.
Oblike sodelovanja z lastno delovno silo in predstavniki delavcev
Uporabljamo večplastne mehanizme sodelovanja, ki vključujejo tako neposredno sodelovanje z zaposlenimi kot
sodelovanje prek izvoljenih predstavnikov delavcev.
Neposredno sodelovanje
S Krkinimi pogovori med zaposlenimi in nadrejenimi se ocenjujejo zadovoljstvo zaposlenih, razvojne možnosti, cilji
in izzivi pri delu.
Z rednim merjenjem organizacijske klime se spremljajo zadovoljstvo in zavzetost zaposlenih, zaznani vplivi
na delovne pogoje in delovno okolje. Merjenje poteka vsaki dve leti in vključuje vse zaposlene v skupini Krka.
Vključevanje zaposlenih v odločanje o delovnih pogojih in organizacijski kulturi je strukturiran proces, ki temelji
na rednem dialogu, povratnih informacijah in mehanizmih spremljanja. S tem zagotavljamo, da so interesi in stališča
zaposlenih upoštevani pri upravljanju človeških virov in optimizaciji poslovnih procesov. Na podlagi rezultatov
merjenja organizacijske klime, ki so predstavljeni na odboru za kadre, oblikujemo akcijske načrte in ukrepe
za izboljšanje. Akcijske načrte potrdi odbor za kadre, o uresničevanju ukrepov pa mu poroča Kadrovski sektor,
ki je pristojen za spremljanje izvajanja.
Zaposleni se lahko z vprašanji obrnejo neposredno na vodje in vodstvo podjetja.
Vsak zaposleni lahko neposredno komunicira s predsednikom uprave po e-pošti, po predhodnem dogovoru pa tudi
osebno.
Vsaka družba ima lokalnega pooblaščenca za skladnost poslovanja in korporativno integriteto. Deluje kot
neodvisna funkcija, ki zaposlenim omogoča prijavo morebitnih nepravilnosti. Prijave so lahko anonimne,
kar dodatno zagotavlja zaščito zaposlenih pred povračilnimi ukrepi.
Na letnih zborih delavcev zaposleni neposredno prejemajo informacije in imajo možnost dajanja pobud.
S sistemom množične inovativne dejavnosti spodbujamo zaposlene k dajanju koristnih predlogov in predlaganju
izboljšav, med drugim s področja varnosti in zdravja pri delu, organizacije in kakovosti dela. Predlog lahko da vsak
zaposleni in tako aktivno prispeva k izboljšanju procesov. Predloge obravnavajo neposredni vodje, ki se morajo
do njih opredeliti. Po potrebi jih obravnavajo tudi strokovne službe. Z realizacijo koristnih predlogov lahko zaposleni
vplivajo na izboljšave. Za nadzor nad izvajanjem tega sistema je pristojen Kadrovski sektor, ki o uresničevanju
predlogov in izboljšav poroča odboru za kadre.
Zaposlene s pomembnejšimi usmeritvami podjetja seznanjamo na internih dogodkih in prireditvah ter
s komunikacijskimi kampanjami. Obveščamo jih prek tedenskega glasila Bilten, intranetnega portala Krkanet,
interne revije Utrip in e-sporočil z naslova Krkaš.si. Med novejšimi orodji korporativnega komuniciranja so Krkini
uradni profili na družbenih medijih, kjer objavljamo ključne informacije, zlasti o družbenih vplivih poslovanja.
S pobudo Vaša učinkovitost šteje spodbujamo iskanje rešitev za bolj kakovostno in učinkovito delo, z Mobilnostnim
načrtom Krke pa uporabo alternativnih in za okolje manj škodljivih načinov prihoda na delo.
Interno obveščanje zunaj Slovenije poteka prek lokalnih izdaj Utripa (Puls) in Biltena (Bulletin), ki izhajata v lokalnih
jezikih, ter prek četrtletnega elektronskega glasila KRKA Bulletin, ki izhaja v angleškem in ruskem jeziku ter je
namenjeno vsem trgom brez svojih lokalnih izdaj. Zaposlene z lokalnimi in pomembnejšimi korporativnimi novicami
in kampanjami seznanjamo prek e-pošte in Krkaneta. Na ključnih trgih imamo intranetne portale (Krkanet) v lokalnih
jezikih. Na manjših trgih so za komuniciranje z zaposlenimi pristojni direktorji odvisnih družb in predstavništev,
na ključnih trgih pa sodelavci za marketinško komuniciranje.
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
214
Sodelovanje prek predstavnikov delavcev
Delavska direktorica, članica uprave, zastopa interese zaposlenih in posreduje njihove pobude v strateško
odločanje.
Svet delavcev je vezni člen med zaposlenimi in vodstvom ter zastopa interese zaposlenih pri sprejemanju odločitev.
Zaposleni izražajo mnenja ali pobude prek sindikalnih organizacij, ki se zavzemajo za pravice zaposlenih.
Na rednih mesečnih srečanjih med predstavniki delavcev in vodstvom, vključno s predsednikom uprave, delavsko
direktorico in pristojnim članom uprave, ter strokovnimi službami (Kadrovskim sektorjem, Službo za varnost in
zdravje pri delu, Pravno službo, Službo za odnose z javnostmi) se obravnavajo tekoče informacije o poslovanju in
poroča o aktivnostih, ki vplivajo na zaposlene.
Podjetniške kolektivne pogodbe so ključni instrumenti, s katerimi skupaj z zaposlenimi in njihovimi predstavniki
določamo pravice, obveznosti in delovne pogoje. S tem zagotavljamo pravično in pregledno ureditev delovnih
razmerij ter krepimo medsebojno zaupanje. Podjetniške kolektivne pogodbe so sklenjene v nekaterih družbah, med
drugim v družbi Krka, ki je največja družba v skupini Krka. V nekaterih državah, kjer je sindikalna organiziranost
močnejša, so sklenjene panožne kolektivne pogodbe.
Redno obveščamo svet delavcev o načrtih in dinamiki zaposlovanja ter varstvu pri delu. To mu omogoča,
da spremlja kadrovsko politiko podjetja in predlaga izboljšave ali spremembe, kjer je to potrebno.
Svetu delavcev posredujemo poročilo o izkoristku delovnega časa, ki vključuje podatke o izrabi delovnega časa,
vključno z nadurami, in drugih vidikih, povezanih z delovnim časom. S tem omogočamo skupno iskanje rešitev
za optimizacijo delovnega časa in izboljšanje delovnih pogojev.
Pri načrtovanju reorganizacijskih ukrepov, ki vplivajo na delovna mesta ali delovne pogoje, na primer
pri spremembah v organizacijski strukturi, delovnih procesih, delovnih mestih in pogojih, ki lahko vplivajo
na zaposlene, pridobimo soglasje sveta delavcev.
Na intranetnem portalu Krkanet je svetu delavcev namenjena posebna spletna stran. Na njej so objavljena gradiva,
ki jih svet delavcev obravnava na sejah. Na posebni spletni strani (Komuniciranje) pa so objavljena vprašanja
zaposlenih in odgovori strokovnih služb.
Interni akti, ki jih pripravijo strokovne službe, se po potrditvi uprave pošljejo predstavnikom delavcev. Pred dokončnim
sprejetjem ali spremembo internih aktov podjetja ali kolektivnih pogodb se ti pošljejo predstavnikom delavcev v mnenje ali
soglasje. Na seji sveta delavcev se obravnavajo v prisotnosti strokovnih služb in predstavnikov uprave, da lahko
predstavniki delavcev predlagajo spremembe ali potrdijo predloge.
Za zagotavljanje učinkovitega sodelovanja je odgovorna uprava podjetja. Pri njem imajo ključno vlogo:
predsednik uprave kot končni nosilec strateških odločitev v zvezi z delovno silo,
član uprave, odgovoren za sodelovanje s sindikatoma,
delavska direktorica, članica uprave, ki zastopa interese zaposlenih in posreduje njihove pobude v strateško
odločanje,
strokovne službe, kot so Kadrovski sektor, Pravna služba in Služba za varnost in zdravje pri delu, ki pripravljajo
strokovne podlage in operativno izvajajo politike, ter Služba za odnose z javnostmi, ki skrbi za inkovito
korporativno komuniciranje z interno javnostjo (zaposlenimi),
direktorji odvisnih družb in predstavništev ter lokalne strokovne službe, ki so odgovorne za izvajanje politik in
ukrepov v odvisnih družbah in predstavništvih.
V obvladujoči družbi imamo vzpostavljen sistematičen in strukturiran pristop k sodelovanju z zaposlenimi. V vseh državah,
kjer poslujemo, prilagajamo mehanizme zastopanja zaposlenih lokalni zakonodaji in organizacijskim strukturam.
V družbah, kjer imajo predstavnike delavcev, je način sodelovanja prilagojen lokalnim posebnostim ter dogovorjen med
lokalnim vodstvom in predstavniki delavcev. To omogoča prilagoditev sodelovanja glede na kulturne in pravne posebnosti
posameznih trgov. Kjer ni sindikatov in predstavnikov delavcev, zagotavljamo druge oblike vključevanja zaposlenih,
da omogočimo enakovredno zastopanje in izražanje njihovih mnenj. Konkretni mehanizmi so opredeljeni v nadaljevanju.
Omogočamo neposreden dialog in srečanja zaposlenih z vodstvom. V določenih državah redno organiziramo srečanja
med zaposlenimi in lokalnim vodstvom, na katerih lahko zaposleni neposredno sprašujejo in dajejo pobude ali predloge
za izboljšanje delovnega okolja. Pogostost teh srečanj je prilagojena potrebam posamezne lokacije (npr. enkrat
na četrtletje ali polletje, odvisno od velikosti enote in dinamike sprememb).
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
215
Vodje so neposredno dostopni zaposlenim, ki imajo možnost neposrednega stika s svojimi nadrejenimi in vodstvom
odvisnih družb in predstavništev, kar omogoča hitro obravnavo vprašanj, pobud ali težav.
Imenovani so lokalni pooblaščenci za skladnost poslovanja in korporativno integriteto ter prijavo nepravilnosti. Vsaka enota
ima določenega lokalnega pooblaščenca, ki deluje kot neodvisna funkcija, ki zaposlenim omogoča prijavo morebitnih
nepravilnosti in težav. Prijave so lahko anonimne, kar dodatno zagotavlja zaščito zaposlenih pred povračilnimi ukrepi.
Lokalno so imenovane osebe za sodelovanje z zaposlenimi, zaposleni pa lahko vprašanja in pobude pošiljajo tudi
neposredno strokovnim službam ali njihovim predstavnikom, kot so predstavniki Kadrovske službe ali pooblaščenci
za varnost in zdravje pri delu. Predstavniki strokovnih služb seznanjajo vodstvo s pobudami in lahko predlagajo
spremembe.
V vseh družbah in predstavništvih redno merimo organizacijsko klimo in zadovoljstvo zaposlenih ter tako spremljamo
potrebe zaposlenih tudi tam, kjer formalne oblike zastopanja niso vzpostavljene.
Delavsko soupravljanje v Krki obravnava nadzorni svet. Delavska direktorica, ki predstavlja in zastopa interese delavcev
v zvezi s kadrovskimi in socialnimi vprašanji, je tudi članica uprave, predstavnica zaposlenih pa je tudi ena
od namestnikov predsednika nadzornega sveta.
Krka s predstavniki delavcev ni sklenila globalnih okvirnih ali drugih sporazumov v zvezi s spoštovanjem človekovih pravic
lastne delovne sile.
Merjenje organizacijske klime omogoča ocenjevanje stopnje vključenosti in zadovoljstva zaposlenih ter odkrivanje
morebitnih težav. Ob tem sprejemamo ukrepe in spremljamo njihovo realizacijo. Na sejah sveta delavcev so obravnavane
pobude, ki so bile sprejete na podlagi povratnih informacij zaposlenih ali predstavnikov delavcev. Prek strukturnega
dialoga, ki vključuje neposredne komunikacijske kanale, svet delavcev, sindikate in ankete o zadovoljstvu, zagotavljamo
pravočasno prepoznavanje in upravljanje pomembnih vplivov na zaposlene. Cilj tovrstnega sodelovanja so izboljšanje
delovnih pogojev, večja zavzetost zaposlenih in zmanjšanje tveganj, povezanih z delovno silo, kar podjetju omogoča
dolgoročno stabilnost in konkurenčnost.
S sistemom predlogov spodbujamo zaposlene, da dajejo predloge za izboljšanje delovnih procesov, varnosti pri delu in
drugih področij. Prejete predloge redno pregledujemo, implementiramo izvedljive rešitve in zaposlene obveščamo o
sprejetih ukrepih.
Krka ni sklenila posebnih sporazumov za ocenjevanje učinkovitosti sodelovanja z lastno delovno silo.
Vsi zaposleni, ne glede na položaj ali okoliščine, lahko neposredno izrazijo svoje skrbi ali predloge tako vodstvu podjetja
in neposredno nadrejenim kot tudi predstavnikom delavcev.
S1-3 Postopki za popravni ukrep v zvezi z negativnimi vplivi in kanali, po katerih lahko člani lastne delovne
sile izrazijo pomisleke
Postopki za obravnavo pritožb in mehanizmi za popravljanje negativnih vplivov
Vzpostavljeno imamo sistemsko obravnavo in ukrepanje ob prijavah neprimernega ravnanja, kršitev veljavnih predpisov,
človekovih pravic, internih pravic in etičnih načel. Vsak zaposleni lahko na poseben e-naslov pošlje prijavo pooblaščencu
za skladnost poslovanja in korporativno integriteto, in ta praviloma imenuje delovno skupino strokovnjakov, ki so čim bolj
nepovezani z zadevo, na katero se nanaša sum nepravilnosti. Ko je obravnava primera končana, se po potrebi sprejmejo
popravni ukrepi. Zaposleni se lahko s postopkom seznanijo v Politiki raznolikosti, pravičnosti in vključevanja v skupini Krka,
Politiki o človekovih pravicah v skupini Krka in Kodeksu ravnanja Krke, ki so objavljeni na Krkinih spletnih straneh in
intranetnem portalu Krkanet. V vsaki odvisni družbi z vkot 50 zaposlenimi je imenovan lokalni pooblaščenec, ki je
odgovoren za obravnavo prijav, oceno tveganj in izvajanje ustreznih ukrepov. Prijaviteljem zagotavljamo anonimnost in
zaščito pred povračilnimi ukrepi.
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
216
Pooblaščenci za mobing obravnavajo prijave, pridobivajo relevantne informacije in sprejemajo ukrepe za preprečevanje
neprimernega ravnanja. Z jasno določenimi pravili zagotavljamo hitro in učinkovito obravnavo neprimernega vedenja,
katere namen je vzpostavitev spoštljivih medsebojnih odnosov.
Zaposleni lahko svoje pomisleke izrazijo tudi prek sveta delavcev ali neposredno pri delavski direktorici, ki je članica uprave
in zastopa interese delavcev.
Spodbujamo odprto komunikacijo, ki zaposlenim omogoča, da lahko svoje skrbi delijo neposredno z nadrejenimi.
Zaposlene redno izobražujemo in ozaveščamo o načinih krepitve integritete poslovanja in etičnem kodeksu ravnanja.
Na intranetu in v internih publikacijah objavljamo informacije o razpoložljivih kanalih za prijavo pomislekov in postopkih
za njihovo obravnavo.
Pri vzpostavljanju in izboljševanju mehanizmov za izražanje pomislekov sodelujemo s sindikati in predstavniki delavcev.
Za zagotavljanje učinkovitosti teh kanalov spremljamo prijave, ki so vložene prek pooblaščenca za skladnost poslovanja
in korporativno integriteto ali lokalnih pooblaščencev. O učinkovitosti kanalov poročamo upravi. Na podlagi zbranih
podatkov in povratnih informacij redno posodabljamo in izboljšujemo postopke za obravnavo pritožb.
Zaposleni lahko informacije o vseh postopkih in navedenih ukrepih, vključno s kontaktom, dobijo na interni spletni strani
pooblaščenca za skladnost poslovanja in korporativno integriteto in prek e-izobraženja, v katero so na dve leti vključeni
vsi zaposleni. Tako vsi deležniki poznajo kanale, ki so jim na voljo, in poznajo dostop do njih. Vsebina skladnosti poslovanja
in načel integritete je tudi sestavni del uvajalnih seminarjev novozaposlenih.
Vprašanja deležnikov in spremljanje učinkovitosti njihovega vključevanja predvideva vsaka politika, ki na koncu vključuje
zavezo za preverjanje izvajanja in razkriva pritožbene mehanizme, s katerimi lahko preverjamo njihovo učinkovitost in
dobimo povratne informacije. Prek pooblaščenca za skladnost poslovanja in korporativno integriteto je na ravni celotne
skupine Krka vzpostavljen centralni sistemski kanal za obravnavo pritožb. Pooblaščenec mora v postopku obravnave
posameznih primerov obveščati pritožnike o statusu in izidu njihovih prijav. Da bi dosegli sporazumno rešitev, pritožnike
vključujemo v reševanje njihovih prijav tudi z dialogom in posvetovanji. Do kršitev s področja človekovih pravic imamo
ničelno toleranco, kar je navedeno tudi med našimi cilji, podrobneje opredeljenimi v poglavju S1-5 Cilji v zvezi
z upravljanjem pomembnih negativnih vplivov, spodbujanjem pozitivnih vplivov ter upravljanjem pomembnih tveganj in
priložnosti.
Na ravni skupine Krka ni vzpostavljen dodaten celovit in enoten sistem, v katerem bi se evidentirale in analizirale vse
prispele prijave prek vseh kanalov. Če zaposleni prepoznajo elemente kršitve skladnosti ali integritete ali mobinga, jih
usmerimo k prijavi pooblaščencu za skladnost poslovanja in korporativno integriteto ali pooblaščencu za mobing v skladu
z opisanim postopkom.
Med merjenjem zadovoljstva zaposlenih za zdaj še ne merimo zadovoljstva z delovanjem pritožbenih mehanizmov in
postopkov. Zaščita posameznikov pred povračilnimi ukrepi je opredeljena v Kodeksu ravnanja Krke, ki je podrobneje
predstavljen v okviru tematskega standarda ESRS G1 v okviru zahteve po razkritju G1-1 Politike o poslovnem ravnanju
in korporativna kultura.
S1-4 Sprejemanje ukrepov v zvezi s pomembnimi vplivi na lastno delovno silo ter pristopi k upravljanju
pomembnih tveganj in izkoriščanju pomembnih priložnosti v zvezi z lastno delovno silo ter učinkovitost
navedenih ukrepov
Spodbudno delovno okolje povečuje motivacijo, produktivnost in zadovoljstvo zaposlenih, kar vodi v boljše poslovne
rezultate. Kvalificirana in motivirana delovna sila je ključna za operativno uspešnost, konkurenčnost in dolgoročno
stabilnost našega poslovnega modela. Med pomembnimi tveganji sta pomanjkanje ustrezno usposobljenih kadrov, kar
lahko vpliva na operativno učinkovitost in konkurenčnost podjetja, ter fluktuacija zaposlenih, ki je lahko posledica
izmenskega dela ali povečane konkurence pri iskanju strokovnjakov ter lahko vpliva na stabilnost proizvodnih procesov in
stroške zaposlovanja.
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
217
Ob teh tveganjih prepoznavamo tudi priložnosti za izboljšanje delovnega okolja in konkurenčnosti. Vlaganje
v izobraževanje in razvoj zaposlenih omogoča večjo produktivnost in dolgoročno stabilnost kadrov. Optimizacija delovnih
pogojev, vključno s fleksibilnimi oblikami dela in spodbudnim delovnim okoljem, zmanjšuje fluktuacijo in povečuje zavzetost
zaposlenih. Digitalizacija in avtomatizacija procesov izboljšujeta operativno učinkovitost ter zmanjšujeta fizično
obremenitev zaposlenih, hkrati pa omogočata privabljanje novih talentov. Visoki standardi varnosti in zdravja pri delu
izboljšujejo zdravje zaposlenih in zmanjšujejo verjetnost negativnih vplivov na zdravje, varnost in počutje zaposlenih, kar
prispeva k stabilnemu delovnemu okolju. Verjetnost za nastanek negativnih vplivov, povezanih z zdravjem in varnostjo
zaposlenih, zmanjšujemo s ciljnim ozaveščanjem in usposabljanjem zaposlenih.
Da bi zmanjšali tveganja in izkoristili priložnosti, strateško vlagamo v izobraževanje in razvoj zaposlenih, vključno
z usposabljanjem po programih nacionalne poklicne kvalifikacije za delo v farmacevtski proizvodnji.
S temi ukrepi zmanjšujemo opredeljene vplive in tveganja, poleg tega pa tudi povečujemo pozitivne vplive in izkoriščamo
priložnosti za krepitev svoje delovne sile. Ukrepi veljajo za celotno skupino Krka, razen kjer smo posebej izpostavili, da je
ukrep sprejet za obvladujočo družbo.
1. Seznam ključnih aktivnosti in ukrepov, sprejetih v obdobju poročanja in načrtovanih
za prihodnost
Ukrepi, sprejeti v letu 2024
Prezaposlitev več kot 1000 delavcev, zaposlenih prek agencij, v družbo Krka in njihova redna zaposlitev.
Razširitev fleksibilnih oblik dela, kot so možnost občasnega dela na daljavo in prilagodljiv delovni čas, kjer narava
dela to dopušča.
Zmanjševanje ergonomskih tveganj na delovnih mestih, predvsem v proizvodnji, ter s tem zmanjševanje tveganj
za poškodbe in poklicne bolezni.
Stalni ukrepi, ki se izvajajo in podpirajo vplive in priložnosti ter zmanjšujejo tveganja
Redni programi usposabljanja za delo, mentorstvo in usposabljanje po programih nacionalne poklicne kvalifikacije
za delo v farmacevtski proizvodnji.
Sistematično načrtovanje izobraževanja in razvoja zaposlenih ter vlaganj v izobraževanje zaposlenih na vseh
ravneh.
Sistematičen razvoj kadrov, vključno z zgodnjim prepoznavanjem ključnih in perspektivnih zaposlenih
za prevzemanje najzahtevnejših strokovnih nalog ali vodenja.
Krkini pogovori med zaposlenimi in vodji.
Izobraževalni programi in šole vodenja: implementacija programov za razvoj vodij z osredotočanjem na vključujoče
vodenje (Krkina mednarodna šola vodenja, šola za operativni nivo vodenja, regionalna šola vodenja, šola vodenja
za projektne time, ciljna usposabljanja o novih tehnologijah, kakovosti, strokovnih znanjih, tujih jezikih, upravljanju
projektov in trajnostnih praksah).
Merjenje organizacijske klime in zadovoljstva zaposlenih v skupini Krka.
Programi za izboljšanje varnosti pri delu, vključno z rednimi usposabljanji in posodobitvami varnostne opreme.
Ključni cilji in programi za izboljšanje delovnih pogojev na področju varnosti in zdravja zaposlenih.
Presoje sistema varnosti in zdravja pri delu in varstva pred požarom za odvisne družbe in predstavništva.
Zagotavljanje sistema varnosti in zdravja pri delu v skladu s standardom ISO 45001 za obvladujočo družbo,
na ravni odvisnih družb pa zagotavljanje sistema upravljanja varnosti in zdravja pri delu v skladu z lokalno
zakonodajo in korporativnimi priporočili.
Načrtovani ukrepi za leto 2025 in naprej
Zaposlovanje proizvodnega kadra neposredno v podjetju.
Nadaljnje zmanjševanje ergonomskih tveganj na delovnih mestih.
Nadaljnje ciljano usposabljanje zaposlenih in zunanjih izvajalcev na področju varnosti in zdravja pri delu ter
varstva pred požarom.
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
218
Pričakovani rezultati načrtovanih ukrepov in način, kako ti ukrepi prispevajo k doseganju splošnih in specifičnih
ciljev naših politik
Zaposlovanje proizvodnega kadra neposredno v podjetju in vlaganje v usposabljanje prispevata k stabilni in
usposobljeni delovni sili, kar je v skladu s ciljem podjetja, da ohranja visoko raven operativne učinkovitosti.
Pričakujemo tudi povečano število zaposlitev za zapolnitev prostih delovnih mest.
Z ukrepi se zagotavlja ustrezna usposobljenost proizvodnega kadra, pri čemer se v programe nacionalne poklicne
kvalifikacije vključujejo vsi novozaposleni v proizvodnji zdravil in učinkovin.
Privablja in zaposluje se visokostrokoven kader za zapolnitev prostih delovnih mest.
S sistematičnim vlaganjem v izobraževanje in razvoj kadrov razvijamo ključne in perspektivne strokovnjake in
vodje, kar omogoča sistemsko opredelitev nasledstev in izvajanje poslovne strategije ter zagotavlja stabilno
poslovanje.
Vlaganje v izobraževanje in razvoj zaposlenih je pomemben dejavnik zadrževanja zaposlenih.
Krkin pogovor med zaposlenim in vodjo je pomembno orodje za učinkovito vodenje, prepoznavanje potenciala,
motivacijo, povratne informacije in razvoj zaposlenih v skupini Krka. Omogoča spremljanje napredka ter
načrtovanje nadaljnjega dela in poklicnega razvoja zaposlenih.
Merjenje organizacijske klime omogoča prepoznavanje prednosti in slabosti v delovnem okolju ter oblikovanje
trajnostnih strategij. S tem se izboljšujeta zavzetost in dobro počutje zaposlenih, kar prispeva k ustvarjanju
delovnega okolja, ki upošteva mnenje zaposlenih.
Z nadaljnjim izvajanjem ukrepov za zmanjševanje ergonomskih tveganj na delovnem mestu, predvsem
v proizvodnji, si prizadevamo za zmanjševanje tveganja za poškodbe in poklicne bolezni.
S ciljanimi usposabljanji za zaposlene in zunanje izvajalce na področju varnosti in zdravja pri delu in varstva pred
požarom v skladu s standardom ISO 45001 in zakonodajo si prizadevamo za zmanjševanje tveganj za poškodbe
in druge varnostne incidente.
2. Področje uporabe ukrepov
Obseg ukrepov glede na dejavnost podjetja
Ukrep prezaposlovanja delavcev v letu 2024 se je nanašal na vse proizvodne enote v družbi Krka, ki zaposlujejo
največ proizvodnih kadrov v skupini Krka.
Stalni ukrepi se nanašajo na skupino Krka.
Usposabljanja in programi nacionalne poklicne kvalifikacije so povezani s slovenskim sistemom za pridobitev
poklica za delo v farmacevtski proizvodnji.
Stalni ukrep na področju ključnih ciljev in programov za izboljšanje delovnih pogojev na področju varnosti in zdravja
zaposlenih se nanaša na družbo Krko, izvajanje presoj sistema varnosti in zdravja pri delu in varstva pred požarom
pa na celotno skupino Krka.
Vpliv na različne dele vrednostne verige
Izboljšana usposobljenost in stabilnost delovne sile ter zagotavljanje varnega in zdravega delovnega okolja
pozitivno vplivata na zanesljivost lastne proizvodnje izdelkov, v drugih delih vrednostne verige pa izvajanje ukrepov
spodbujamo prek Kodeksa ravnanja za poslovne partnerje skupine Krka.
Geografska območja, na katerih se ukrepi izvajajo
Ukrep prezaposlovanja delavcev v proizvodnji je bil v letu 2024 izveden družbi Krka v Sloveniji. Tudi sistem
usposabljanja po programih nacionalne poklicne kvalifikacije velja v Sloveniji.
Stalni ukrepi veljajo za skupino Krka.
Skupine prizadetih deležnikov, na katere ukrepi vplivajo
Ukrepi prezaposlitve in usposabljanja se nanašajo na zaposlene v proizvodnji v družbi Krka v Sloveniji.
Stalni ukrepi veljajo za vse zaposlene v skupini Krka.
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
219
3. Časovna obdobja: specifikacija časovnih okvirov za izvedbo posameznih ukrepov
Ukrep prezaposlovanja delavcev v okviru obvladujoče družbe v letu 2024 se je izvajal vse leto, najintenzivneje pa
v zadnjem četrtletju.
Ukrep zmanjševanja ergonomskih tveganj v letu 2024 se je začel z oceno tveganja za posamezna delovna mesta,
ki je bila končana v prvem polletju leta 2024, v naslednjih dveh letih bodo vzpostavljeni tehnični in organizacijski
ukrepi.
Stalni ukrepi se nanašajo na eno- ali dvoletno izvajanje aktivnosti v celotni skupini Krka.
4. Popravni ukrepi: opis ukrepov, sprejetih za odpravo ali zmanjšanje negativnih vplivov na prizadete deležnike
V letu 2024 smo zaradi povečanih potreb po privabljanju proizvodnih kadrov in njihovem zadrževanju v okviru obvladujoče
družbe prešli na zaposlovanje neposredno v podjetju. Način sodelovanja s prizadetimi stranmi pri izvajanju tega ukrepa:
zaposlenim prek agencij smo ponudili možnost zaposlitve neposredno v podjetju. V postopku prezaposlovanja je
Kadrovska služba vse prezaposlene neposredno seznanila s potrebnimi informacijami (skupinsko srečanje delavcev
s predstavniki Kadrovske službe).
5. Napredek pri prejšnjih ukrepih: kvantitativne in kvalitativne informacije o napredku pri ukrepih ali akcijskih
načrtih, razkritih v prejšnjih obdobjih
V letu 2024 je bilo iz zaposlitvenih agencij v družbo Krka uspešno prezaposlenih več kot 1000 delavcev. Zadovoljstva
z ukrepom z anketo še nismo izmerili, saj se je zadnja skupina prezaposlila s 1. decembrom 2024, zato bomo učinek lahko
izmerili šele v letu 2025.
V letu 2024 je 133 zaposlenih v proizvodnji v družbi Krka končalo program nacionalne poklicne kvalifikacije.
V letu 2024 je obvladujoča družba prejela priznanje TOP investitor v izobraževanje, kar dokazuje, da nas tudi zunanje
ustanove prepoznavajo kot delodajalca, ki vlaga v izobraževanje.
Še naprej bomo spremljali učinkovitost teh ukrepov, redno poročali o napredku letnih in stalnih ukrepov ter prilagajali
strategije za zagotavljanje trajnostnega razvoja in zadovoljstva svojih zaposlenih.
V letu 2024 je obvladujoča družba ponovno prejela certifikat kakovosti na področju varnosti in zdravja pri delu ISO 45001.
Pomembnih negativnih vplivov na lastno delovno silo ali prispevka k negativnim vplivom, ki izhajajo iz praks podjetja,
vključno s praksami v zvezi z naročanjem, prodajo in uporabo podatkov, nismo opredelili.
Pomembne vplive na področju lastne delovne sile upravljamo z jasno kadrovsko strategijo, ki jo potrjuje uprava in spremlja
odbor za kadre. Strokovne službe, kot sta Kadrovski sektor in Služba za varnost in zdravje pri delu, izvajajo ključne
aktivnosti s tega področja. Pomembni vplivi se obvladujejo tudi prek sodelovanja s svetom delavcem in sindikatoma,
v primeru odstopanj pa prek pooblaščenca za skladnost poslovanja in korporativno integriteto. Za izvajanje ukrepov uprava
vsako leto nameni ustrezna finančna sredstva.
S1-5 Cilji v zvezi z upravljanjem pomembnih negativnih vplivov, spodbujanjem pozitivnih vplivov ter
upravljanjem pomembnih tveganj in priložnosti
Ključne strateške usmeritve na področju zaposlenih, ki so del naše razvojne strategije in trajnostnih ciljev do leta 2028,
vključujejo zagotavljanje ustreznih kadrov, privabljanje in zadrževanje talentov ter omogočanje stalnega izobraževanja vso
kariero v Krki. Z upravljanjem potenciala zaposlenih v mednarodnem okolju krepimo internacionalizacijo skupine Krka in
zagotavljamo aktiviranje vseh kadrovskih potencialov za doseganje strateških in operativnih ciljev skupine. Odbor za kadre
spremlja dodatne cilje v zvezi z zaposlenimi. Izračunov doseganja ciljev ni preveril neodvisni zunanji organ. Vsi cilji se
uporabljajo na ravni skupine Krka in ne vključujejo drugih delov vrednostne verige ter so postavljeni za vsako posamično
leto.
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
220
Opredeljeni cilji
Kazalnik
Vrednost
v letu 2024
Ciljna
vrednost
Časovni okvir
Metodologija
spremljanja napredka
Pomen
Število zaposlenih,
vključenih
v izobraževanje
o skladnosti poslovanja
in človekovih pravicah
5222
1-krat na dve
leti vsi
zaposleni
Leto
Letno spremljanje
udeležb na
izobraževanju.
Pomembno za
seznanjanje vseh
zaposlenih z vsebinami
o trajnostnosti,
skladnosti poslovanja
in človekovih pravicah.
Število zaposlenih,
vključenih
v izobraževanje
o trajnostnosti
10.257
Povprečno število ur
izobraževanja na
zaposlenega
43,8 ure
40 ur
Leto
Letno spremljanje in
evidentiranje ur
izobraževanja, letno
poročanje odboru za
kadre.
Vseživljenjsko
izobraževanje za
uspešno delo, karierno
napredovanje ter
strokovni in osebni
razvoj.
Delež ključnih in
perspektivnih kadrov
med vsemi zaposlenimi
14 %
10 %
Leto
Spremljanje na podlagi
Krkinih pogovorov,
ocene potenciala in
razvojnih pogovorov ter
revizije kadrovskih
evidenc o ključnih in
perspektivnih kadrih.
Letno poročanje
na odboru za kadre.
Zgodnje prepoznavanje
ključnih in
perspektivnih kadrov
ter njihov razvoj sta
pomembna za krepitev
notranjega potenciala
podjetja in gradnjo
nasledstev.
Delež sredstev,
vloženih v
izobraževanje kadrov,
v poslovnih prihodkih
0,44 %
0,350,5 %
Leto
Letni pregled
proračuna za
izobraževanje glede
na skupne prihodke.
Načrtno vlaganje v
izobraževanje
zaposlenih omogoča
sistematičen pristop k
izobraževanju in
razvoju kadrov.
Število dokazanih
primerov prevar,
korupcije, kršitev
skladnosti poslovanja,
neetičnega,
neprofesionalnega,
nezakonitega delovanja
zaposlenih
0
0
Leto
Spremljanje primerov
prek pooblaščenca za
skladnost poslovanja in
korporativno integriteto.
Preprečevanje prevar,
kršitev skladnosti
poslovanja, korupcije,
neetičnega,
neprofesionalnega,
nezakonitega
delovanja zaposlenih.
Število primerov kršitev
človekovih pravic
0
0
Leto
Spremljanje primerov
prek pooblaščenca za
skladnost poslovanja in
korporativno integriteto.
Ohranjanje ničelne
stopnje kršitev
človekovih pravic
v podjetju in njegovi
vrednostni verigi.
Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
221
Kazalnik
Vrednost
v letu 2024
Ciljna
vrednost
Časovni okvir
Metodologija
spremljanja napredka
Pomen
Skupna ocena merjenja
organizacijske klime
z indeksom zavzetosti
3,8
(podatek
za leto 2023,
velja tudi
za leto 2024
oziroma do
nove meritve
organizacijske
klime)
3,6
Do konca leta 2025
Meritev organizacijske
klime z indeksom
zavzetosti (vrednost
1-5). Enkrat na dve leti
za vse zaposlene
v skupini Krka
izpolnjevanje
vprašalnika, pregled
rezultatov, priprava
akcijskih načrtov,
spremljanje realizacije.
Poročanje na odboru
za kadre.
Merjenje organizacijske
klime in zadovoljstva
zaposlenih omogoča
opredeljevanje močnih
točk, izboljševanje
šibkih področij ter
vzpostavitev trajnostnih
strategij za
pridobivanje in
ohranjanje kakovostnih
zaposlenih ter
izboljševanje
zavzetosti, pozitivnega
delovnega okolja in
dobrega počutja v
podjetju.
Ohranjanje in
zagotavljanje
ustreznega razmerja
zaposlenih po spolu
(M/Ž)
40/60
40/60
Leto
Letna analiza
demografskih podatkov
zaposlenih in
prilagoditev
zaposlovalnih strategij.
Spremljanje
uravnoteženosti
med spoloma v
podjetju, spodbujanje
raznolikosti.
Delež žensk na
vodstvenih položajih
47 %
50 %
Do leta 2027
Delež žensk med
vodstvenimi delavci.
Spremljanje deleža
žensk na vodstvenih
položajih, spodbujanje
enakosti spolov med
vodilnimi.
Fluktuacija
12,6 %
20 %
Leto
Razmerje med številom
odhodov v letu 2024 in
številom zaposlenih
zadnji dan obdobja
poročanja.
Zadrževanje talentov
za uresničevanje
strateških usmeritev.
LTIFR (lost time injury
frequency rate)
izgubljen čas zaradi
poškodb
3,41
< 5
Leto
Število poškodb pri
delu, posledica katerih
je vsaj tridnevna
bolniška odsotnost, na
število vseh delovnih
ur, pomnoženo s
faktorjem 1.000.000.
Kazalnik števila
poškodb z bolniško
odsotnostjo za skupino
Krka. LTIFR predstavlja
število poškodb pri
delu, posledica katerih
je bila vsaj tridnevna
bolniška odsotnost, na
število vseh delovnih
ur, pomnoženo s
faktorjem 1.000.000.
Število požarnih vaj
109
> 45
Leto
Število izvedenih
požarnih vaj.
Praktična
usposabljanja za
ukrepanje ob
evakuacijah in požarih
za pravilen odziv
zaposlenih v skupini
Krka v primeru izrednih
dogodkov in povečanje
varnosti zaposlenih.
Število ur
izobraževanja o
varnosti in zdravju pri
delu
20.965
> 10.000
Leto
Število izvedenih ur
izobraževanja.
Usposabljanja na
področju varnosti in
zdravja pri delu in
varstva pred požarom
za zagotavljanje
varnega dela v skupini
Krka.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
222
Strategijo, politike, cilje in aktivnosti na področju lastne delovne sile predlaga Kadrovski sektor, potrjuje pa uprava družbe
Krka. Cilje, ki so opredeljeni tudi v Strategiji razvoja skupine Krka, potrjuje tudi nadzorni svet. Ključne cilje in aktivnosti
na področju lastne delovne sile spremlja in nadzoruje odbor za kadre, katerega članica je kot predstavnica zaposlenih tudi
delavska direktorica. Poleg tega je z doseganjem ESG-ciljev seznanjen odbor za trajnostnost.
Na rednih sejah sveta delavcev se obravnavajo načrt zaposlovanja, poročilo o delovnem času ter vse spremembe glede
organiziranosti in sistemizacije delovnih mest. V okviru letnega poročanja so članom sveta delavcev predstavljene
aktivnosti s področja kadrovanja, izobraževanja, razvoja kadrov in strukture delovnega časa ter z zdravstvenega področja
in področja zaposlovanja invalidov. Posebej se poroča tudi o aktivnostih in stanju na področju varnosti in zdravja pri delu.
Na področju varnosti in zdravja pri delu uprava sprejema ključne cilje in programe ter nadzira njihovo uresničevanje.
V organizacijskih enotah in obratih delujejo delovne skupine za varnost in zdravje pri delu, v njihovem okviru pa
pooblaščeni strokovni sodelavec iz Službe za varnost in zdravje pri delu.
S1-6 Značilnosti zaposlenih v podjetju
Metodologija in predpostavke: Podatki odražajo število zaposlenih zadnji dan obdobja poročanja (31. decembra 2024)
in predstavljajo dejansko število zaposlenih. Pridobljeni so iz internega kadrovskega sistema in jih upravljajo zaposleni iz
kadrovskih služb na posameznih trgih. Število zaposlenih je razčlenjeno po državi, spolu in vrsti zaposlitve (za določen ali
nedoločen čas). Podatki prikazujejo stanje na določen dan, ne povprečja za daljše obdobje, ter ne vključujejo metodoloških
prilagoditev ali ocen. Podatki o tipu pogodbe sledijo lokalnim opredelitvam in zakonodaji.
Metodološke omejitve: Število zaposlenih ne odraža sprememb v številu zaposlenih v letu 2024. Samoporočanje
podatkov o spolu je odvisno od lokalne zakonodaje v državi, kjer družba deluje. V večini držav se osebe pravno ne morejo
opredeliti kot osebe tretjega, pogosto nevtralnega spola, ki spada v kategorijo drugo, kar omejuje poročanje v zvezi s tem.
Zunanja potrditev: Metrik ni preveril noben zunanji organ.
Oznaka metrike: Število zaposlenih.
Enota: Število.
Skupno število zaposlenih na podlagi števila oseb ter razčlenitev po spolu in državi za države, v katerih ima podjetje
50 ali več zaposlenih, ki predstavljajo vsaj 10 % skupnega števila zaposlenih na dan 31. 12. 2024
Država
Število zaposlenih (število oseb)
Slovenija
7588
Ruska federacija
1862
V skupini Krka je bilo12.810 zaposlenih, 10 % pa predstavlja 1281 zaposlenih.
Razčlenitev zaposlenih po spolu
Spol
Število zaposlenih (število oseb)
Moški
5098
Ženski
7712
Skupno število zaposlenih
12.810

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
223
Skupno število različnih kategorij zaposlenih na podlagi števila oseb ali ekvivalentov polnega delovnega časa
31. 12. 2024
Ženske
Moški
Drugo*
Ni podatkov
Skupaj
Število zaposlenih (število oseb)
7712
5098
0
0
12.810
Število zaposlenih za nedoločen čas (število oseb)
6751
4557
0
0
11.308
Število začasno zaposlenih (število oseb)**
961
541
0
0
1502
Število zaposlenih brez zagotovljenega števila delovnih ur (število oseb)
2
0
0
0
2
Število zaposlenih s polnim delovnim časom (število oseb)***
/
/
/
/
/
Število zaposlenih s krajšim delovnim časom (število oseb)***
/
/
/
/
/
* Spol glede na samoporočanje zaposlenih.
** V določenih primerih je zaposlenim ob začetku zaposlitve najprej ponujena pogodba za določen čas kot del uvajalnega procesa in v skladu
z lokalnimi predpisi. Po uspešno opravljenem uvajalnem obdobju in glede na potrebe jim je običajno ponujena pogodba za nedoločen čas. Pogodbe
za določen čas se sklepajo tudi za nadomeščanje dolgotrajnih odsotnosti.
*** Ne sporočamo ločenih podatkov o številu zaposlenih s polnim in s krajšim delovnim časom oziroma ekvivalentov polnega delovnega časa (EPDČ).
Takšna razčlenitev je prostovoljna in zato ni vključena v naše razkritje.
Skupno število zaposlenih, ki so zapustili podjetje v obdobju poročanja, in stopnja fluktuacije zaposlenih v obdobju
poročanja
Enota
2024
Število odhodov zaposlenih
število
1618
Stopnja fluktuacije
%
12,6
Metodologija in predpostavke: Skupna stopnja fluktuacije zaposlenih je izražena v odstotkih in izračunana po formuli
(števec (število odhodov v letu 2024)/imenovalec (število zaposlenih na dan 31. 12. 2024)) x 100
Imenovalec (število zaposlenih na dan 31. 12. 2024): Vsi zaposleni v skupini Krka na dan 31. 12. 2024, kot je poročano
v letnem poročilu. Pri izračunu se ne uporabljajo povprečja.
Števec (število odhodov v letu 2024): Skupno število zaposlenih, ki so v letu 2024 zapustili podjetje prostovoljno ali
zaradi odpovedi, upokojitve ali smrti med delovnim razmerjem. Podatek ne vključuje internih premestitev med enotami
znotraj skupine Krka (kar bi se lahko izrazilo kot odhod v eni enoti in prihod v drugi). Kot dan odhoda se šteje zadnji dan
prisotnosti na delovnem mestu.
Vsi podatki v izračunu (v števcu in imenovalcu) so pridobljeni iz internega kadrovskega sistema in jih upravljajo zaposleni
iz kadrovskih služb.
Metodološke omejitve: Število zaposlenih v števcu ne odraža sprememb v številu zaposlenih v letu 2024, pač pa je
izračun odvisen od števila zaposlenih na koncu obdobja poročanja.
Zunanja potrditev: Metrike ni preveril noben zunanji organ.
Oznaka metrike: Fluktuacija zaposlenih.
Enota: Odstotek.
Sporočene informacije so opredeljene tudi v Računovodskem poročilu, v Pojasnilih h konsolidiranim računovodskim
izkazom (v pojasnilu 31 Družbe v skupini Krka).

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
224
S1-8 Pokritost s kolektivnimi pogajanji in socialni dialog
Delovni pogoji in pogoji zaposlitve za naše zaposlene v Evropskem gospodarskem prostoru (EGP) so delno določeni
s kolektivnimi pogodbami in lokalno zakonodajo ali pa ti deloma vplivajo nanje. Zaposleni prek predstavnikov delavcev in
svetov delavcev na ravni posameznih enot sodelujejo v socialnem dialogu.
S kolektivnimi pogodbami je v skupini Krka zajetih 64,5 % zaposlenih.
Pokritost lastnih zaposlenih s kolektivnimi pogodbami in socialnim dialogom
Pokritost s kolektivnimi pogodbami
Socialni dialog
Stopnja
pokritosti
Zaposleni EGP
(za države z družbami z > 50
zaposlenimi, ki predstavljajo
> 10 % vseh zaposlenih)
Zaposleni zunaj EGP
(ocena za regije z družbami z > 50
zaposlenimi, ki predstavljajo
> 10 % vseh zaposlenih)
Zastopanost na delovnem mestu
(samo EGP)
(za države z družbami z > 50
zaposlenimi, ki predstavljajo
> 10 % vseh zaposlenih)
019 %
/
/
/
2039 %
/
/
/
4059 %
/
/
/
6079 %
/
/
/
80100 %
Slovenija
/
Slovenija
V EGP ima le Slovenija pomembno število zaposlenih, čeprav so s kolektivnimi pogodbami zajeti tudi zaposleni v nekaterih drugih državah v EGP.
Podatki za države zunaj EGP so v prvem letu poročanja izpuščeni, kot to dopušča standard.
V skupini Krka predstavniki delavcev zastopajo 64,1 % zaposlenih.
Podjetje nima sklenjenega dogovora z zaposlenimi za zastopanje prek Evropskega sveta delavcev (EWC), sveta delavcev
Societas Europeae (SE) ali sveta delavcev Societas Cooperativa Europaea (SCE).
S1-9 Metrike raznolikosti
Višje vodstvo v skupini Krka sestavljajo ključni vodstveni delavci z največjim vplivom na oblikovanje in izvajanje strategije
podjetja. To so hierarhično najvišje funkcije, ki zagotavljajo usmeritve in podporo za doseganje strateških ciljev. Višje
vodstvo v skupini Krka vključuje upravo in vodstvo na ravni direktorjev znotraj podjetja (direktorje, ki vodijo sektorje, vodje,
ki nadzorujejo samostojne službe, in direktorje, ki upravljajo predstavništva ali odvisne družbe).
Število zaposlenih v višjem vodstvu
Spol
Število zaposlenih
Delež (v %)
Ženski
27
47
Moški
31
53
Skupaj
58
100
Porazdelitev zaposlenih po starostnih skupinah
Starostna skupina
Število zaposlenih
Delež zaposlenih (v %)
Mlajši od 30 let
2209
17,24
3050 let
8324
64,98
Starejši od 50 let
2277
17,78
Skupaj
12.810
100,00
Metodologija in predpostavke: Podatki prikazujejo sestavo višjega vodstva glede na spol in starostno strukturo
zaposlenih zadnji dan obdobja poročanja (31. decembra 2024). Podatki so pridobljeni iz internega kadrovskega sistema
in jih upravljajo zaposleni iz kadrovskih služb.
Zastopanost spolov v višjem vodstvu: razkriti so število in delež žensk in moških na vodstvenih položajih.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
225
Starostna struktura zaposlenih: zaposleni so razvrščeni v tri starostne skupine, in sicer mlajši od 30 let, od 30 do 50 let in
starejši od 50 let. Razkrita sta absolutno število zaposlenih in delež posamezne starostne skupine.
Podatki prikazujejo kadrovsko sestavo na določen datum in ne ponazarjajo trendov ali sprememb skozi čas.
Metodološke omejitve: V razkritih podatkih niso prikazane spremembe skozi čas, temveč odražajo stanje na določen
datum.
Podatki o spolu so v določenih jurisdikcijah lahko omejeni zaradi lokalne zakonodaje, ki priznava samo dva spola.
Starostna struktura je prikazana v vnaprej določenih starostnih skupinah, kar morda ne odraža natančneje demografskih
razlik v delovni sili.
Zunanja potrditev: Metrike ni preveril noben zunanji organ.
Oznaka metrike: Metrike raznolikosti (zastopanost spolov v višjem vodstvu in starostna struktura zaposlenih).
Enota:
Število zaposlenih (število)
Delež (%)
S1-10 Dostojne plače
Vsi zaposleni v skupini Krka prejemajo dostojno plačo. Dostojna plača je opredeljena kot plača, ki omogoča zadostitev
osnovnih potreb zaposlenega in njegove družine ter zagotavlja dostojen življenjski standard, upoštevajnacionalne
gospodarske in socialne razmere.
Kjer so sprejete, upoštevamo tudi lokalne kolektivne pogodbe.
S1-14 Metrike zdravja in varnosti
Sistem varnosti in zdravja pri delu je za družbo Krko vpeljan in certificiran v skladu s standardom ISO 45001 ter je v celoti
vključen v sistem vodenja kakovosti. Sistem zajema vse zaposlene (100 %) v obvladujoči družbi. Njegovo učinkovitost
vsako leto preverjajo zunanji presojevalci, redno potekajo tudi notranje presoje. Na ravni družbe Krka deluje skupina
za varnost in zdravje pri delu. Odgovorna je za pripravo ključnih ciljev in programov, ki jih potrjuje uprava, ter za njihovo
uresničevanje in redno poročanje upravi. Na ravni odvisnih družb so vsi zaposleni (100 %) zajeti v sistem upravljanja
varnosti in zdravja pri delu v skladu z lokalno zakonodajo in korporativnimi priporočili (Instructions for Managing
Occupational Safety and Health in Subsidiaries and Representative Offices of Krka Abroad), kar se preverja v okviru
notranjih presoj. Z internimi navodili, varnostnimi dokumenti ter politiko varnosti in zdravja pri delu pa postopno uvajamo
enotne smernice.
Smrtnih nezgod in smrti, povezanih s poklicnimi boleznimi, pri naših zaposlenih v skupini Krka in pri zunanjih izvajalcih,
ki so delali na naših lokacijah, v letu 2024 nismo zabeležili. Za druge delavce v vrednostni verigi tega ne spremljamo.
V skupini Krka smo v letu 2024 zabeležili 100 nezgod, vse so bile lažje (udarci, ureznine, zdrsi). Stopnja zavedljivih
z delom povezanih nezgod za leto 2024 znaša 4,88.
V skupini Krka smo zabeležili en primer poklicne bolezni, in sicer v družbi Terme Krka. Za podobna delovna mesta smo
revidirali oceno tveganja in predlagali previdnostne organizacijske ukrepe.
V letu 2024 je bilo v skupini Krka 2091 izgubljenih dni zaradi z delom povezanih poškodb. Smrti zaradi z delom povezanih
nezgod, z delom povezanih bolezni in smrti zaradi bolezni v letu 2024 ni bilo.
Za agencijske delavce vodimo enako politiko kot za zaposlene v družbi Krka in o njih vodimo ustrezne evidence.
Pri razkrivanju podatkov upoštevamo tudi agencijske delavce.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
226
Metrike zdravja in varnosti so pridobljene iz internih informacijskih sistemov ali na podlagi vprašalnikov za odvisne družbe
in predstavništva. Razen pri navedbi števila izgubljenih dni zaradi z delom povezanih poškodb ostale metrike ne vključujejo
predpostavk. Metrik ni potrdil zunanji organ. Pri navedbi števila izgubljenih dni za leto 2024 smo zaradi upoštevanja vseh
izgubljenih koledarski dni, ne samo delovnih, število izgubljenih delovnih dni povečali glede na razmerje med nedelovnimi
in delovnimi dnevi v delovnem koledarju obvladujoče družbe za leto 2024. Z uporabljeno predpostavko smo v izračunu
izgubljenih dni tako zajeli tudi nedelovne dni, kot to zahteva standard. Število izgubljenih dni vključuje izgubljene dneve
zaradi z delom povezanih poškodb, ki so nastale v letu 2024.
S1-16 Metrike prejemkov (plačna vrzel in skupni prejemki)
Plačna vrzel
Metodologija in predpostavke: Plačna vrzel med spoloma je izračunana kot razlika med povprečno bruto urno postavko
zaposlenih moških in žensk ter izražena kot delež povprečne bruto urne postavke moških. V izračun so vključeni vsi redno
zaposleni v skupini Krka na dan 31. decembra 2024. Osnova za izračun je povprečna bruto urna postavka moških in
žensk, izračunana na podlagi skupnih prejemkov zaposlenih. Pri izračunu plačne vrzeli med spoloma smo upoštevali
indeks kupne moči po državah glede na podatke Mednarodnega denarnega sklada (IMF) o bruto domačem proizvodu
v paritetah kupne moči (purchasing power parity, PPP) za leto 2024 (po tekočih cenah) za države, v katerih ima Krka
odvisne družbe in predstavništva. Metrike so izračunane glede na raven indeksa paritete kupne moči v Sloveniji
(Slovenija = 100).
Omejitve metodologije: Izračun ne upošteva razlik v delovnih mestih, delovnih izkušnjah ali izobrazbi, kar lahko vpliva
na rezultate. Statistika ne odraža nujno enakosti ali neenakosti med spoloma, saj ne upošteva vseh dejavnikov, ki vplivajo
na razlike v povprečni urni postavki.
Zunanja potrditev: Metrike ni potrdil noben zunanji organ.
Oznaka metrike: Plačna vrzel med spoloma.
Enota mere: Odstotki (%).
Metrika
Vrednost
Opomba
Plačna vrzel med spoloma v skupini Krka
12 %
Na ravni celotne skupine Krka je
povprečna bruto urna postavka žensk
12 % nižja od povprečne bruto urne
postavke moških.
Plačna vrzel med spoloma v družbi Krka
v Sloveniji
0,3 %
Na ravni Slovenije je povprečna bruto
urna postavka žensk 0,3 % višja od
povprečne bruto urne postavke moških.
Dodatno izpostavljamo plačno vrzel med spoloma v družbi Krka v Sloveniji, kjer je v skupini Krka največ zaposlenih in je vrednost negativna.
Razmerje med skupnimi letnimi prejemki posameznika z najvišjimi prejemki in mediano skupnih letnih prejemkov
za vse zaposlene
Metodologija in predpostavke: Razmerje med prejemki je izračunano kot razmerje med letnimi bruto prejemki najvišje
plačanega posameznika in mediano letnih bruto prejemkov zaposlenih v skupini Krka brez upoštevanja najvišje plačanega
posameznika. Upoštevalo se je obdobje izplačila prejemkov od 1. januarja do 31. decembra 2024. V izračunu so se
upoštevali zaposleni, ki so bili v delovnem razmerju na dan 31. decembra 2024.
Glede na standard smo v izračunu upoštevali naslednje prejemke zaposlenih: osnovno plačo, dodatke, bonuse, božičnico,
poslovno uspešnost in druge oblike spremenljivih denarnih prejemkov, nadomestila, dodatke, dodatna zdravstvena in
pokojninska zavarovanja ter bonitete oziroma prejemke v naravi. Pri izračunu razmerja med najvišjim prejemkom in
mediano skupnih prejemkov zaposlenih smo upoštevali indeks kupne moči po državah glede na podatke IMF o bruto
domačem proizvodu v paritetah kupne moči za leto 2024 (po tekočih cenah) za države, v katerih ima Krka odvisne družbe
in predstavništva. Metrike so izračunane glede na raven indeksa paritete kupne moči v Sloveniji (Slovenija = 100).

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
227
Omejitve metodologije: V izračunu niso upoštevane razlike v delovnih mestih, delovnih izkušnjah ali izobrazbi.

Zunanja potrditev: Meritev ni potrdil zunanji organ.

Oznaka metrike: Razmerje med najvišjim prejemkom in mediano skupnih prejemkov zaposlenih.

Enota: Razmerje.

Metrika
Vrednost
Razmerje med najvišjim prejemkom in mediano skupnih prejemkov zaposlenih
39,84

S1-17 Incidenti, pritožbe in resni vplivi na človekove pravice
V obdobju poročanja ni bilo sporočenih incidentov diskriminacije, vključno z nadlegovanjem.

V obdobju poročanja ni bila prek kanalov, po katerih lahko osebe v lastni delovni sili podjetja izrazijo pomisleke, vložena
nobena pritožba niti ni bila vložena nobena pritožba pri nacionalnih kontaktnih točkah za večnacionalna podjetja OECD.

V obdobju poročanja ni bilo denarnih kazni, kazni in odškodnin zaradi razkritih incidentov in pritožb.

V obdobju poročanja ni bilo resnih incidentov v zvezi s človekovimi pravicami, ki se nanašajo na delovno silo podjetja, in
povezanih denarnih kazni, kazni in odškodnin.


ESRS S2 Delavci v vrednostni verigi
S2-1 Politike v zvezi z delavci v vrednostni verigi
17
,
18

Politike, na podlagi katerih upravljamo pomembne vplive v zvezi z delavci v vrednostni verigi, so Politika skrbnega pregleda
v skupini Krka, Politika o človekovih pravicah v skupini Krka, Okoljska politika skupine Krka in Kodeks ravnanja za poslovne
partnerje skupine Krka. Ti dokumenti bodo tudi podlaga za nadgradnjo trajnostnega upravljanja na področju vzpostavitve
procesa in aktivnosti skrbnega pregleda s poudarkom na spoštovanju človekovih pravic in varstvu naravnega okolja,
kar načrtujemo za leto 2025. Politike se ne nanašajo na specifične skupine delavcev, ampak na vse delavce v vrednostni
verigi. Področja, na katera spadajo zagotavljanje celovite kakovosti poslovanja, kakovosti, varnosti in učinkovitosti zdravil
in učinkovin, skladnost poslovanja z zakonodajnimi in regulativnimi zahtevami ter odgovorna prodaja in trženje izdelkov,
so zaradi dejavnosti, v kateri poslujemo, in stroge regulative nenehno pod budnim nadzorom, zaradi česar stalno izvajamo
preglede dobaviteljev, v prihodnje pa načrtujemo nadgradnjo procesa skrbnega pregleda za zagotovitev skladnosti
z Direktivo CS3D. Z uresničevanjem načel navedenih politik želimo povečevati svoje pomembne vplive v zvezi z delavci
v vrednostni verigi in preprečevati nastanek pomembnih negativnih vplivov. Vse to je povezano s korporativno integriteto,
človekovimi pravicami, varstvom naravnega okolja ter skrbjo za nemoteno delovanje naše oskrbne verige, kar pozitivno
vpliva tudi na našo sposobnost, da nemoteno zagotavljamo kakovostne, varne in učinkovite izdelke.

Politika skrbnega pregleda v skupini Krka
Politika predstavlja našo zavezo za ustrezno opredeljevanje, preprečevanje, blaženje in odpravljanje škodljivih vplivov
na družbeno in naravno okolje ter njihovo ustrezno obravnavanje. Njen cilj je zagotoviti učinkovito in sistematično
preverjanje poslovanja, procesov in dejavnosti v skladu z zakonodajo, internimi in drugimi predpisi ter standardi kakovosti
in varnosti, pri čemer je poudarek na spoštovanju človekovih pravic in varstvu naravnega okolja v celotni vrednostni verigi.
Med nameni te politike so preprečevanje goljufij, odkrivanje nepravilnosti, izboljšanje upravljanja tveganj, predvsem
s področja spoštovanja človekovih pravic in varstva naravnega okolja, ter zagotavljanje integritete. Skrbni pregled
podjetjem pomaga bolje opredeliti in upravljati poslovna in operativna tveganja, prepoznati priložnosti za znižanje stroškov,
izboljšati razumevanje trgov in strateških oskrbovalnih virov ter zmanjšati verjetnost incidentov v zvezi s področji, zajetimi

17
Pojasnjuje tudi zahtevo ESRS 2 SBM-3 Pomembni vplivi, tveganja in priložnosti ter njihova povezanost s strategijo in poslovnim modelom (G1 – Poslovno ravnanje)
18
Pojasnjuje tudi zahtevo IRO-1 Opis postopka za opredelitev ter ocenjevanje pomembnih vplivov, tveganj in priložnosti

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
228
v Smernicah OECD za večnacionalne družbe (OECD Guidelines for Multinational Enterprises), in izpostavljenost
sistemskim tveganjem. Politika skrbnega pregleda je podlaga, na kateri bomo vzpostavljali postopke preverjanja skladnosti
poslovanja v vrednostni verigi.
Politika poleg naše zaveze in odgovornega poslovnega ravnanja opredeljuje (1) naš pristop k prepoznavanju kršitev
človekovih pravic in škodljivih vplivov na okolje, (2) naše prizadevanje za preprečevanje, blaženje ali odpravljanje kršitev
in škodljivih vplivov, (3) naše prizadevanje za nadgradnjo spremljanja učinkovitosti Krkinih politik in ukrepov ter poročanje
o obravnavi vplivov, (4) pritožbeni mehanizem za naše deležnike za prijavo suma kršitev naših politik in zavez
za spoštovanje človekovih pravic in varstva okolja, (5) odgovornost za izvajanje politike.
Spoštovanje v politiki opredeljenih zavez spodbujamo v celotni vrednostni verigi. Poleg obvladujoče družbe jih morajo
spoštovati vse odvisne družbe v skupini Krka. Želimo, da naši poslovni partnerji upoštevajo mednarodno priznane
standarde ter naše zaveze in načela na področju spoštovanja človekovih pravic in varstva okolja. Za pregled nad
izvajanjem postopkov skrbnega pregleda sta odgovorna član uprave, pristojen za skladnost, in pooblaščenec za skladnost
poslovanja in korporativno integriteto.
Kodeks ravnanja za poslovne partnerje skupine Krka
Kodeks ravnanja za poslovne partnerje skupine Krka opredeljuje našo zavezo za uresničevanje okoljskih, družbenih in
upravljavskih načel ter spodbujanje njihove uporabe pri poslovanju v celotni vrednostni verigi, od dobaviteljev (višjega dela
vrednostne verige) do neposrednih kupcev (nižjega del vrednostne verige). Povzema načela etičnega in trajnostnega
poslovanja, katerih spoštovanje pričakujemo od svojih poslovnih partnerjev. Zavedamo se, da svoje dolgoročne poslovne
in trajnostne cilje lahko dosegamo samo skupaj s partnerji ter tako z njimi prispevamo tudi k uresničevanju globalnih
trajnostnih ciljev, predvsem glede spoštovanja človekovih pravic in varstva okolja. Kodeks temelji na smernicah in drugih
instrumentih, ki so povezani s tema področjema. Kodeks ravnanja za poslovne partnerje skupine Krka opredeljuje okvir
načel in pričakovanj za Krkine poslovne partnerje na naslednjih področjih: (1) človekove pravice, delavske pravice in
poštene prakse zaposlovanja, (2) zdravje in varnost, (3) okoljska skladnost, trajnostnost in cilji, (4) etično delovanje,
(5) sistemi upravljanja in vodenja. Kodeks ravnanja za poslovne partnerje povezujemo s pomembnimi vplivi, ki izhajajo
iz trajnostnih tem na področju naravnega in družbenega okolja ter korporativnega upravljanja v zvezi z delavci v vrednostni
verigi. Za izvajanje tega kodeksa je odgovorna Krkina uprava.
Ostale politike
Politika o človekovih pravicah v skupini Krka je opisana v tematskem standardu ESRS S1 v okviru zahteve po razkritju
S1-1 Politike v zvezi z lastno delovno silo. Politika predstavlja izhodišče za presojo vplivov in morebitnih kršitev
človekovih pravic v postopku skrbnega pregleda.
Okoljska politika skupine Krka je opisana v tematskem standardu ESRS E1 v okviru zahteve po razkritju E1-2 Politike
v zvezi z blažitvijo podnebnih sprememb in prilagajanjem nanje. Politika predstavlja izhodišče za presojo vplivov in
morebitnih kršitev varstva naravnega okolja v postopku skrbnega pregleda.
Zaveze glede človekovih pravic
Naše zaveze glede človekovih pravic, ki so pomembne za delavce v vrednostni verigi, so opredeljene v Kodeksu ravnanja
Krke, Politiki o človekovih pravicah v skupini Krka in Kodeksu ravnanja za poslovne partnerje skupine Krka, ki upoštevajo
vodilna načela ZN, deklaracije MOD in smernice OECD, ki jih navajamo v nadaljevanju. Posebej opredeljujejo in poudarjajo
področje človekovih pravic, delavskih pravic in poštenih praks zaposlovanja ter vključujejo prepoved suženjstva, trgovine
z ljudmi in prisilnega dela, prepoved dela otrok in varstvo mladih pri delu, prepoved diskriminacije in spoštovanje
raznolikosti, zagotavljanje poštenih in pravičnih delovnih razmer, pravico do zbiranja, združevanja in rednega obveščanja
zaposlenih ter zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu.
Politike in dokumenti, ki urejajo področje, temeljijo na:
Smernicah ZN za spoštovanje človekovih pravic v gospodarstvu,
Smernicah OECD za večnacionalne družbe,
Smernicah OECD o potrebni skrbnosti za odgovorno poslovno ravnanje,
Splošni deklaraciji človekovih pravic,

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
229
Mednarodnem paktu o državljanskih in političnih pravicah,
Mednarodnem paktu o ekonomskih, socialnih in kulturnih pravicah,
Tripartitni deklaraciji Mednarodne organizacije dela (MOD) o večnacionalnih podjetjih in socialni politiki,
Deklaraciji MOD o temeljnih načelih in pravicah iz dela ter
konvencijah MOD in drugih mednarodnih standardih s tega področja.
V letu 2024 nismo bili obveščeni o primerih nespoštovanja navedenih smernic, deklaracij in načel. Politike in drugi
dokumenti so dostopni na Krkinih spletnih straneh in internem portalu Krkanet.
Pritožbeni mehanizem
Vzpostavljen imamo pritožbeni mehanizem. Prijave suma nepravilnosti lahko vpleteni oziroma prizadeti deležniki pošljejo
na e-naslov compliance.officer@krka.biz. Pritožbeni mehanizem je podrobneje opisan v zahtevi po razkritju
S2-3 Postopki za popravni ukrep v zvezi z negativnimi vplivi in kanali, po katerih lahko delavci v vrednostni verigi izrazijo
pomisleke.
S2-2 Postopki za sodelovanje z delavci v vrednostni verigi v zvezi z vplivi
Družba nima vzpostavljenih posebnih postopkov za sodelovanje z delavci v vrednostni verigi oziroma njihovimi
predstavniki. V letu 2025 bomo začeli aktivnosti za nadgradnjo procesa skrbnega pregleda in ustrezno skladnost
z Direktivo CS3D.
S2-3 Postopki za popravni ukrep v zvezi z negativnimi vplivi in kanali, po katerih lahko delavci v vrednostni
verigi izrazijo pomisleke
Vzpostavljen imamo pritožbeni mehanizem, ki je naveden v Kodeksu ravnanja za poslovne partnerje skupine Krka. Prijave
suma nepravilnosti lahko vpleteni oziroma prizadeti deležniki pošljejo na e-naslov compliance.officer@krka.biz. Obravnava
jih pooblaščenec za skladnost poslovanja in korporativno integriteto, ki praviloma za vsak primer imenuje delovno skupino
s strokovnjaki za konkretno področje. Ko je obravnava primera končana, se sprejmejo korektivni ukrepi, če so utemeljeni.
Poslovni partnerji morajo prijaviteljem zagotoviti anonimnost in poskrbeti, da so ustrezno zaščiteni pred morebitnimi
povračilnimi ukrepi. S spodbujanjem spoštovanja Kodeksa ravnanja za poslovne partnerje skupine Krka pri poslovnih
partnerjih podpiramo razpoložljivost kanalov, po katerih lahko delavci v vrednostni verigi izrazijo pomisleke. Delavcev
v vrednostni verigi ne vključujemo v spremljanje in zagotavljanje učinkovitosti kanalov niti ne ocenjujemo njihove
seznanjenosti s temi strukturami ali postopki za izražanje pomislekov ali potreb, njihove obravnave in zaupanja delavcev
vanje. Neposrednih politik v zvezi z zaščito posameznikov (delavcev v vrednostni verigi), ki uporabljajo te strukture ali
postopke, pred povračilnimi ukrepi nimamo.
S2-4 Sprejemanje ukrepov v zvezi s pomembnimi vplivi na delavce v vrednostni verigi ter pristopi
k upravljanju pomembnih tveganj in izkoriščanju pomembnih priložnosti v zvezi z delavci v vrednostni verigi ter
učinkovitost navedenih ukrepov
Ukrepi, sprejeti v letu 2024
V letu 2024 smo sprejeli Politiko skrbnega pregleda v skupini Krka in Kodeks ravnanja za poslovne partnerje skupine Krka,
ki se neposredno ali posredno nanašata na delavce v vrednostni verigi ter njihove pravice in vplive na njih. Z letom 2025
se v nova pogodbena razmerja dodaja klavzula o obveznosti seznanitve partnerjev z našo trajnostno politiko in Kodeksom
ravnanja za poslovne partnerje skupine Krka. S politikami in drugimi korporativnimi dokumenti, ki smo jih navedli, smo se
zavezali, da si bomo prizadevali za spremljanje učinkovitosti svojih politik in ukrepov, ob ugotovljenih odstopanjih pa bomo
izvedli ustrezne ukrepe za sanacijo ter nadaljnje preprečevanje ali blaženje škodljivih vplivov. O izvedenih postopkih,
ugotovitvah in načrtih bomo javno poročali v letnem poročilu ali drugih oblikah komuniciranja z javnostjo, pri tem pa
upoštevali poslovno zaupnost ter druge konkurenčne in varnostne vidike.
Dodatnih ukrepov še nismo sprejeli, zato še ne spremljamo in ocenjujemo njihove učinkovitosti. Postopkov za opredelitev
ukrepov, ki so potrebni in ustrezni za odziv na določen dejanski ali potencialni negativni vpliv na delavce v vrednostni
verigi, še nismo vzpostavili.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
230
Načrtovani ukrepi
Ukrepi, načrtovani za leto 2025 in naslednja leta, ter s tem povezane aktivnosti in pristopi k upravljanju pomembnih vplivov
v zvezi z delavci v vrednostni verigi bodo usmerjeni k prepoznavanju kršitev človekovih pravic in škodljivih vplivov na okolje
ter k našemu prizadevanju za preprečevanje, blaženje ali odpravljanje kršitev in škodljivih vplivov.
Pričakujemo, da bo ustrezno integriran postopek skrbnega pregleda omogočil učinkovitejšo opredelitev vplivov, tveganj in
priložnosti, povezanih z delavci v vrednostni verigi, ter omogočil boljše in hitrejše odzivanje in sprejemanje ukrepov
za odpravo negativnih vplivov v primeru opredeljenih dejanskih negativnih vplivov, zmanjševanje verjetnosti uresničenja
potencialnih negativnih vplivov in ustrezno upravljanje potencialnih pomembnih tveganj, ki se lahko pojavijo. Skrbni pregled
bo temeljil na tako imenovanem pristopu na podlagi tveganj (risk-based approach). Ta bo v začetku zajemal pomembne
neposredne partnerje z višjega dela vrednostne verige, ki prihajajo z območij, kjer je verjetnost kršitev človekovih pravic
in varstva okolja večja.
Načrtujemo nadgradnjo procesa skrbnega pregleda in zagotovitev skladnosti z Direktivo CS3D. V ta namen bomo v letu
2025 oblikovali delovno skupino, ki jo bodo sestavljali predstavniki različnih organizacijskih enot s področij, kot so
upravljanje kakovosti, proizvodnja, tehnična nabava, nabava, korporativna ekonomika in finančni sektor.
Od vseh poslovnih partnerjev, s katerimi sodelujemo, pričakujemo skrbnost, spoštovanje zakonodaje in etičnih norm, ki jih
spoštujemo in ki so opredeljene v naših politikah in drugih krovnih dokumentih. Prizadevamo si, da ne izvajamo poslovnih
aktivnosti, iz katerih bi lahko izhajale morebitne napetosti med preprečevanjem ali blažitvijo pomembnih negativnih vplivov
in drugimi poslovnimi pritiski.
Posredovane informacije ali pritožbe ali sporočene resne težave ali incidenti
V letu 2024 nam niso bile posredovane informacije ali pritožbe ali sporočene resne težave ali incidenti v zvezi s človekovimi
pravicami, povezani z višjim ali nižjim delom naše vrednostne verige.
S2-5 Cilji v zvezi z upravljanjem pomembnih negativnih vplivov, spodbujanjem pozitivnih vplivov ter
upravljanjem pomembnih tveganj in priložnosti
Ciljev v zvezi z upravljanjem pomembnih negativnih vplivov in spodbujanjem pozitivnih vplivov še nismo sprejeli, zato
v celoti še ne spremljamo učinkovitosti svojih politik in ukrepov v zvezi s pomembnimi trajnostnimi vplivi, povezanimi
z delavci v vrednostni verigi.
ESRS S4 Potrošniki in končni uporabniki
S4-1 Politike v zvezi s potrošniki in končnimi uporabniki
Dejavnost farmacevtske industrije je strogo regulirana, vsi postopki so natančno predpisani v zakonodaji in drugih
dokumentih. Cilj stroge regulacije in nadzora je, da bi pacientom zagotovili varna, učinkovita in kakovostna zdravila. Krka
upošteva vse zakonske obveznosti, v prvi vrsti pa skrbi za varnost in kakovost zdravil, kar se odraža v sistemu vodenja
kakovosti, sistemu farmakovigilance (vključuje zbiranje podatkov o neželenih učinkih in drugih informacij o varnosti
zdravila, redno iskanje in vrednotenje varnostnih signalov, koristi in tveganj, povezanih z zdravilom) in sistemu
za obvladovanje tveganj, povezanih z zdravili, sistemu vodenja reklamacij in odpoklicev v primeru odstopanj ter sistemu
vodenja komunikacije s pacienti, kadar se obrnejo na podjetje.
Politike in druge dokumente, ki jih zelo tesno povezujemo z obvladovanjem pomembnih vplivov, tveganj in priložnosti, ki
se nanašajo na potrošnike in končne uporabnike ter so opredeljeni v ESRS 2 SMB-3, vključujejo Poslovnik kakovosti in
Krkin kodeks promocije.
Poslovnik kakovosti
Poslovnik kakovosti je temeljni dokument sistema vodenja kakovosti v skupini Krka in je skladen z zahtevami standardov
ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO/IEC 27001 in ISO 22301 ter s smernicami GxP in HACCP. Da bi lažje dosegli cilje
politik, ki jih sprejme uprava, vsako leto izdamo revidiran Poslovnik kakovosti. Na podlagi tega dokumenta različne vidike

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
231
poslovanja, kot so kakovost, okolje, varnost in zdravje pri delu, varnost živil, varovanje informacij in neprekinjenost
poslovanja, po enakih načelih obravnavamo v enotnem sistemu vodenja. Poslovnik kakovosti ter pripadajoči dokumenti in
zapisi so podlaga za naše delovanje, izboljševanje in pregledovanje delovanja sistema vodenja kakovosti. Vsebine
praviloma spreminjamo in dopolnjujemo ob letni reviziji, v izjemnih primerih (pri spremembah glede odgovornosti,
organizacije idr.) pa tudi prej.
Poslovnik kakovosti opisuje sistem vodenja in obvladovanja kakovosti izdelkov, procesov in storitev; dokumentira
vzpostavitev, izvajanje in vzdrževanje sistemov vodenja ter njihovo nenehno izboljševanje. Upošteva zakonske in druge
obveznosti ter smernice dobrih farmacevtskih praks (GxP), izpolnjuje zahteve kupcev ter opisuje procese in njihove
medsebojne vplive. Zagotavlja stalnost izvajanja politike kakovosti, okoljske politike, politike varnosti živil, politike varnosti
in zdravja pri delu, politike upravljanja neprekinjenega poslovanja, politike varovanja informacij ter trajnostne politike.
Ozavešča zaposlene, da bodo razumeli svojo vlogo in odgovornost ter naloge v sistemu vodenja.
Sistem vodenja kakovosti velja za družbo Krko, in sicer za razvoj, proizvodnjo zdravil na recept, izdelkov brez recepta,
učinkovin, medicinskih pripomočkov, krmnih dodatkov in prehranskih dodatkov ter za prehrano zaposlenih.
Za skupino Krka veljajo Načela kakovosti skupine Krka, krovni dokument s področja kakovosti, v katerem je predstavljena
in določena politika kakovosti, pri kateri upoštevamo zakonodajo, dobre prakse in standarde.
Potencialne negativne vplive izdelkov na potrošnike in končne uporabnike v obliki neželenih učinkov zdravil redno
obravnavamo po skrbno predpisanih postopkih za prepoznavanje varnostnih signalov in vrednotenje varnosti zdravil ter
s sistemom za obvladovanje z zdravili povezanih tveganj, ki je del farmakovigilance. Ko je zdravilo na trgu, s tem sistemom
ugotavljamo, vrednotimo in se odzivamo na nova spoznanja o neželenih učinkih in drugih varnostnih vidikih zdravil,
s sistemom obravnavanja povratnih informacij, ki jih dobimo od kupcev, in s stalnimi notranjimi izboljšavami, ki jih izvajamo
po načelu PDCA (plan/planiraj, do/izvedi, check/preveri, act/ukrepaj), pa nadgrajujemo in izboljšujemo procese in izdelke.
Poslovnik kakovosti povezujemo s pomembnimi vplivi, tveganji in priložnostmi v zvezi s potrošniki in končnimi uporabniki,
opredeljenimi v poglavju ESRS 2 SBM-3 Pomembni vplivi, tveganja in priložnosti ter njihova povezanost s strategijo in
poslovnim modelom. Uporablja se na ravni skupine Krka, uveljavlja pa se tudi v odnosih z deležniki v višjem in nižjem delu
vrednostne verige. Kodeks zagotavlja doseganje ciljev kakovosti na vseh ravneh poslovanja skupine Krka, vključno
s kakovostjo izdelkov.
Najvišja raven, odgovorna za izvajanje in spremljanje učinkovitosti Poslovnika kakovosti, je uprava družbe Krka.
Krkin kodeks promocije
Krkin kodeks promocije določa promocijske in nepromocijske aktivnosti, ki jih pri trženju svojih izdelkov izvaja skupina
Krka. V Krkinih odvisnih družbah pri trženjskih aktivnostih upoštevajo nacionalne zakonodaje in predpise ter veljavne
evropske, mednarodne in nacionalne kodekse promocije in trženja zdravil, ki so jih sprejela strokovna združenja. Določbe
Kodeksa se razlagajo in izvajajo v skladu z vsemi veljavnimi pravili. Kodeks opredeljuje zahteve glede Krkinih trženjskih
aktivnosti, zlasti za zdravila na recept in sodelovanje z zdravstveno skupnostjo, del katere so med drugim zdravstveni
delavci, zdravstvene organizacije, bolniki in društva bolnikov. Kadar je primerno, te zahteve veljajo tudi za trženje drugih
izdelkov. Glede zahtev, ki so opredeljene v Kodeksu, lahko sprejmemo tudi natančnejša in podrobnejša interna pravila.
S sprejetjem Kodeksa potrjujemo svojo zavezanost etičnim standardom pri trženjskih aktivnostih ter Seznamu temeljnih
usmeritev, ki spodbujajo dobro upravljanje v farmacevtski industriji, integriteto, spoštovanje, odzivnost, odgovornost,
sodelovanje in preglednost. Kodeks velja za Krkine zaposlene in jih usmerja pri promociji izdelkov ali posredovanju
informacij o izdelkih. Načela, ki jih določa, so zavezujoča in jih je treba upoštevati v vseh Krkinih odvisnih družbah in
predstavništvih.
Referenčni dokumenti za Krkin kodeks promocije so Krkin kodeks ravnanja, Kodeks ravnanja združenja Zdravila
za Evropo, Pravilnik o preprečevanju, odkrivanju in preiskovanju prevar, Direktiva 2001/83/ES Evropskega parlamenta in
Sveta z dne 6. novembra 2001 o zakoniku Skupnosti o zdravilih za uporabo v humani medicini, kakor je bila nazadnje
spremenjena, Uredba (EU) 2016/679 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 27. aprila 2016 o varstvu posameznikov
pri obdelavi osebnih podatkov in o prostem pretoku takih podatkov ter o razveljavitvi Direktive 95/46/ES (Splošna uredba
o varstvu podatkov, GDPR).

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
232
Krkini zaposleni ter vse marketinško in prodajno osebje so odgovorni za resničnost, natančnost in bistvenost informacij,
ki morajo biti skladne s povzetki glavnih značilnosti zdravil. Prav tako so odgovorni, da so vse njihove aktivnosti skladne
z vsemi veljavnimi pravili. Vodje marketinga na trgih so odgovorni za skladnost vseh trženjskih aktivnosti z vsemi veljavnimi
pravili. Direktorji oziroma izvršni direktorji odvisnih družb in predstavništev so odgovorni za skladnost vseh aktivnosti
(vključno z razkritjem prenosov) z vsemi veljavnimi pravili.
Kodeks je povezan s pomembnimi vplivi, tveganji in priložnostmi v zvezi s potrošniki in končnimi uporabniki, opredeljenimi
v poglavju ESRS 2 SBM-3 Pomembni vplivi, tveganja in priložnosti ter njihova povezanost s strategijo in poslovnim
modelom. Uporablja se v naši lastni dejavnosti in v poslovnih odnosih z nižjim delom vrednostne verige ter zagotavlja
spoštovanje in uporabo ustreznih trženjskih praks. Najvišja raven, odgovorna za izvajanje in spremljanje učinkovitosti
Krkinega kodeksa promocije, je uprava družbe Krka.
V letu 2024 je Krka sprejela Kodeks ravnanja za poslovne partnerje skupine Krka (podrobneje opredeljeno v poglavju
ESRS S2-1 Politike v zvezi z delavci v vrednostni verigi), ki opredeljuje naša pričakovanja do poslovnih partnerjev, tudi
glede zagotavljanja kakovosti izdelkov in varnosti pacientov, dostopa do informacij ter trženjske prakse.
Pravica do zdravstvene oskrbe je temeljna človekova pravica (25. člen Splošne deklaracije človekovih pravic). Zaveze
za spoštovanje človekovih pravic, pomembnih za potrošnike in končne uporabnike, vključno s postopki in mehanizmi
za spremljanje skladnosti z vodilnimi načeli ZN o podjetništvu in človekovih pravicah, z Deklaracijo MOD o temeljnih načelih
in pravicah pri delu ter s Smernicami OECD za večnacionalne družbe, so opredeljene v Politiki o človekovih pravicah
(podrobneje opredeljeni v poglavju ESRS S1-1 Politike v zvezi z lastno delovno silo) in Kodeksu ravnanja za poslovne
partnerje skupine Krka (podrobneje opredeljenem v poglavju ESRS S2-1 Politike v zvezi z delavci v vrednostni verigi).
Nanašajo se na spoštovanje človekovih pravic potrošnikov in končnih uporabnikov, sodelovanje z njimi ter ukrepe
za zagotavljanje in omogočanje popravnih ukrepov glede vplivov na človekove pravice.
Zaveze iz Krkinih politik za področje človekovih pravic, pomembnih za potrošnike in končne uporabnike
Politika o človekovih pravicah opredeljuje, da so kakovost izdelkov, varnost bolnikov in dostopno zdravljenje med našimi
prepoznanimi prednostnimi področji. Zagotavljanje dostopnosti zdravil je eden od temeljev naše družbene odgovornosti.
V Krki podpiramo pravico vseh do zdravja in verjamemo, da mora biti kakovostno zdravljenje dostopno vsakemu, ne glede
na to, kje živi in kakšne so njegove osebne okoliščine. Prizadevamo si zagotoviti širok in pravočasen dostop do naših
medicinskih izdelkov po dostopnih cenah in vsem omogočiti življenje v skladu z našim sloganom živeti zdravo življenje.
Kodeks ravnanja za poslovne partnerje skupine Krke opredeljuje, da od naših partnerjev poleg poslovanja v skladu
z zakonskimi predpisi pričakujemo etično delovanje, in na tem področju posebej poudarja varnost pacientov in dostop
do informacij. Poslovni partnerji morajo upoštevati veljavne zakone in druge predpise ter navodila dobre farmakovigilančne
prakse, da zagotovijo ustrezno in pravočasno zbiranje varnostnih informacij in poročanje o neželenih učinkih zdravil.
Pričakujemo, da imajo vzpostavljene ustrezne sisteme upravljanja za zmanjšanje tveganja za kršitev pravic pacientov,
vključno z njihovimi pravicami do zdravja in dostopa do informacij, ter da imajo za prodajo in trženje pridobljena vsa
ustrezna dovoljenja.
Pričakujemo, da poslovni partnerji zagotavljajo visokokakovostne, varne in učinkovite izdelke in storitve, ki so v celoti
skladni s pogodbeno dogovorjenimi standardi, veljavnimi zakoni in drugimi predpisi. To pomeni, da poslovni partnerji,
ki sodelujejo pri dobavi, proizvodnji, pakiranju, prepakiranju, testiranju, skladiščenju in distribuciji materialov ali izdelkov
za Krko ali v njenem imenu, zagotavljajo skladnost z veljavnimi predpisi o kakovosti in z dobrimi praksami GxP.
Pričakujemo, da ne sodelujejo v nobeni dejavnosti, ki podpira nezakonito trgovino z zdravili, in da nas ob sumu, da gre
za nezakonito trgovino, o tem obvestijo in razumno pomagajo pri kakršnikoli preiskavi. Prav tako pričakujemo, da imajo
sprejete ukrepe za zagotavljanje pristnosti izdelkov vse od izvora do cilja (od prve do zadnje ravni vrednostne verige),
vključno z vzdrževanjem postopkov in evidenc, ki zagotavljajo sledljivost (med drugim) končnih izdelkov, odpadkov in
presežkov, vrnjenih in zavrženih izdelkov. Vsi podatki, ki so del aktivnosti za dobavo materialov, izdelkov ali storitev Krki,
morajo biti točni, nadzorovani, zaščiteni pred manipulacijo ali izgubo in skladni z vsemi standardi za celovitost podatkov.
Človekove pravice potrošnikov in končnih uporabnikov so lahko prizadete zaradi odstopanja v kakovosti izdelkov. Popravni
ukrepi v takih primerih so opisani v standardnih operativnih postopkih za obravnavo reklamacij in odpoklicev. Pravice
potrošnikov in končnih uporabnikov so lahko prizadete tudi zaradi začasne nedostopnosti katerega od zdravil,

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
233
nepravočasne dobave ali pomanjkanja zdravil na trgih. Da lahko zagotavljamo pravočasno dostopnost zdravil, imamo
vzpostavljene ustrezne mehanizme: na podlagi analiz trgov ter potreb potrošnikov in končnih uporabnikov prilagajamo
načrtovanje nabave in proizvodnje ter skrbno načrtujemo zaloge. Ne nazadnje so lahko pravice potrošnikov in uporabnikov
prizadete tudi zaradi neustreznih trženjskih praks, kar obvladujemo z upoštevanjem strogih zakonskih predpisov in
spoštovanjem določil Krkinega kodeksa promocije.
Potrošnikov in končnih uporabnikov zdravil na recept (pacientov) ne smemo nagovarjati neposredno, saj nam to
prepoveduje stroga evropska in lokalna zakonodaja. Sodelovanje z njimi poteka posredno, prek zdravstvenih delavcev,
ki so njihovi predstavniki, poznajo njihove želje in potrebe ter jim predpisujejo ali izdajajo zdravila. Po drugi strani pa se
odzivamo na mnenja, ki nam jih potrošniki lahko posredujejo prek več kanalov (podrobneje v ESRS 2 S4-2 Postopki
za sodelovanje s potrošniki in končnimi uporabniki v zvezi z vplivi). Zakonodaja dovoljuje nagovarjanje uporabnikov
izdelkov brez recepta in prehranskih dopolnil prek oglaševanja.
Vzpostavljen imamo pritožbeni mehanizem. Deležniki lahko na e-naslov compliance.officer@krka.biz sporočajo tudi
pomisleke, sume nezakonitih dejavnosti ali kršitev, ki so opredeljene v Politiki o človekovih pravicah in/ali Kodeksu
ravnanja za poslovne partnerje skupine Krka. Prijave obravnava pooblaščenec za skladnost poslovanja in korporativno
integriteto, ki praviloma za vsak primer imenuje delovno skupino, v kateri so strokovnjaki za konkretno področje. Pri tem
je zagotovljena anonimnost, poskrbljeno je, da so prijavitelji ustrezno zaščiteni pred morebitnimi povračilnimi ukrepi. Ko je
obravnava primera končana, se sprejmejo popravni ukrepi, če so utemeljeni. Vzpostavitev pritožbenega mehanizma
pričakujemo tudi od svojih poslovnih partnerjev.
Kot podpisniki Zaveze k spoštovanju človekovih pravic pri poslovanju v okviru Nacionalnega akcijskega načrta Republike
Slovenije za spoštovanje človekovih pravic v gospodarstvu se v Krki zavezujemo, da bomo spoštovali Splošno deklaracijo
človekovih pravic, Mednarodni pakt o državljanskih in političnih pravicah, Mednarodni pakt o ekonomskih, socialnih in
kulturnih pravicah, Smernice ZN za spoštovanje človekovih pravic v gospodarstvu, Smernice OECD za večnacionalne
družbe, Tripartitno deklaracijo MOD o večnacionalnih podjetjih in socialni politiki, Deklaracijo MOD o temeljnih načelih in
pravicah iz dela, konvencije MOD, Nacionalni akcijski načrt Republike Slovenije za spoštovanje človekovih pravic
v gospodarstvu ter druge veljavne smernice in načela. Spoštovanje človekovih pravic in varstvo okolja spodbujamo
v celotni vrednostni verigi. Želimo, da naši poslovni partnerji upoštevajo mednarodno priznane standarde ter naše zaveze
in načela. Podrobnejše navedbe so v Politiki skrbnega pregleda skupine Krka, ki je opredeljena v tematskem standardu
ESRS S2 v okviru zahteve po razkritju S2-1 Politike v zvezi z delavci v vrednostni verigi.
V nižjem delu vrednostne verige podjetja niso bili sporočeni primeri nespoštovanja vodilnih načel ZN o podjetništvu in
človekovih pravicah, Deklaracije MOD o temeljnih načelih in pravicah iz dela ali Smernic OECD za večnacionalna podjetja.
S4-2 Postopki za sodelovanje s potrošniki in končnimi uporabniki v zvezi z vplivi
Zakonodaja Krki prepoveduje neposredno nagovarjanje potrošnikov in končnih uporabnikov zdravil na recept, lahko pa jih
z oglaševanjem v sredstvih javnega obveščanja seznanjamo z izdelki brez recepta in prehranskimi dopolnili.
Krka potrošnikom in končnim uporabnikom omogoča stalen dostop do informacij o svojih izdelkih v navodilih za uporabo,
ki so v vsaki škatlici izdelka, objavljena pa so tudi na spletnih straneh podjetja. Spletne strani z informacijami o izdelkih so
objavljene v 31 jezikih. Na omejenem številu trgov sodelujemo pri obveščanju potrošnikov in končnih uporabnikov prek
objavljanja informacij o boleznih na spletnih straneh strokovnih združenj, ki jih sponzoriramo.
Potrošniki in končni uporabniki lahko s Krko komunicirajo prek več kanalov. Elektronski obrazec je na voljo na spletnih
straneh obvladujoče družbe ter na spletnih straneh odvisnih družb in predstavništev v tujini. Kadarkoli lahko pokličejo tudi
na telefonsko številko za potrošnike in končne uporabnike. Na vsakem trgu je določena odgovorna oseba, ki poskrbi za
ustrezne odgovore.
Pri razvoju, proizvodnji, prodaji in trženju izdelkov sodelujemo s številnimi ustanovami, zdravstvenimi zavarovalnicami in
drugimi organi, ki se ukvarjajo z zdravili in drugimi izdelki, ki jih proizvajamo. Pri u zakonsko predpisanih postopkih
v ospredje postavljamo urno zagotavljanje verodostojne dokumentacije, kar dosegamo z ustreznimi postopki ter
sistematično urejeno, pregledno in celovito dokumentacijo.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
234
Z delovanjem v različnih strokovnih in industrijskih združenjih v Sloveniji, na ravni EU in na drugih trgih aktivno sodelujemo
pri spremembah v strokovnem, znanstvenem in regulativnem okolju.
Oglaševanje farmacevtskih izdelkov je strogo regulirano in nadzorovano. V letu 2024 nismo prejeli utemeljenih pritožb
glede neskladnosti trženjskih aktivnosti s predpisi in etičnimi standardi. Naš odnos z medicinskimi strokovnjaki je
transparenten in sledljiv. Podatke o finančnih transakcijah strokovni javnosti objavljamo na spletnih straneh.
Sodelovanje s strokovno javnostjo
Krka sodeluje s strokovno javnostjo, to je z zdravniki, farmacevti in veterinarji, ki pacientom svetujejo, predpisujejo in
izdajajo zdravila. Sodelovanje poteka na več načinov: o izdelkih jih obveščamo prek neposrednih stikov z našimi
strokovnimi sodelavci in na daljavo (po elektronski ali navadni pošti, prek spletnih strani za strokovno javnost),
organiziramo in podpiramo izobraževalne dogodke, občasno organiziramo svetovalne odbore, občasno podpiramo tudi
izvajanje kliničnih raziskav. Pri tem dosledno upoštevamo nacionalno in mednarodno zakonodajo ter interne politike in
kodekse.
Potrebe potrošnikov in končnih uporabnikov vrednotimo na podlagi skrbnega spremljanja razvoja medicinskih,
veterinarskih in farmacevtskih smernic ter doktrine za zdravljenje in samozdravljenje. Občasno v okviru svetovalnih
odborov pri strokovni javnosti preverjamo ustreznost svojih razvojnih in trženjskih aktivnosti. Pogostost svetovalnih
odborov in kliničnih raziskav določa dinamika razvojnih in trženjskih aktivnosti, povezanih s posameznimi izdelki.
Posredni kupci (strokovna javnost), ki vsakodnevno predpisujejo, priporočajo in izdajajo naše izdelke, so zdravniki,
veterinarji in farmacevti. Z ažurnimi informacijami jim omogočamo strokovno odločitev o najprimernejših izdelkih za njihove
paciente in druge uporabnike. S to skupino deležnikov smo v neposrednih stikih v 42 državah, z informacijami pa jih
seznanjamo tudi v tiskani in elektronski obliki. V vseh stikih z njimi ravnamo odgovorno in v skladu z veljavnimi zakonskimi
in drugimi predpisi, ki urejajo poslovanje, vključno s predpisi glede trženja izdelkov in zagotavljanja varstva osebnih
podatkov. Spoštujemo tudi dobro poslovno prakso, priporočila združenja Zdravila za Evropo in Krkin kodeks promocije ter
lokalno zakonodajo, če so njene zahteve strožje.
K strokovnemu usposabljanju zdravnikov, farmacevtov in veterinarjev prispevamo z organizacijo ali podpiranjem
strokovnih in izobraževalnih srečanj, na katerih nadgrajujejo znanje, spoznavajo nove smernice ter izmenjujejo mnenja in
izkušnje. Srečanja potekajo v različnih državah, kjer smo prisotni s svojimi izdelki, izvajamo pa jih tako v živo kot v spletni
in hibridni obliki. Zdravnikom in farmacevtom omogočamo dostop do izobraževalnih vsebin na tematskih spletnih straneh,
ki jih ves čas nadgrajujemo. V letu 2024 smo slovenski, hrvaški, poljski, slovaški in litvanski različici portala za strokovno
javnost dodali še različice za Španijo, Madžarsko, Češko, Bosno in Hercegovino, Srbijo, Romunijo, Severno Makedonijo
in Združeno kraljestvo.
Redno usposabljamo tudi strokovne sodelavce, da lahko strokovno javnost informirajo o najnovejših smernicah zdravljenja
ter posredujejo točne in ažurne informacije o terapevtskih skupinah zdravil in naših izdelkih. Pri tem poudarjamo
poznavanje in upoštevanje etičnih in delovnih standardov, zakonskih in drugih predpisov ter skrbimo, da obvladajo
komunikacijske veščine. Znanje strokovnih sodelavcev redno preverjamo s testiranji.
Povratne informacije in mnenja, ki jih pridobivamo v vsakodnevnih stikih in z neodvisnimi tržnimi raziskavami, nam
pomagajo zagotavljati kakovostna, varna in učinkovita zdravila in učinkovine.
Sodelovanje z neposrednimi kupci
Med neposredne kupce naših izdelkov uvrščamo distributerje, lekarniške mreže, bolnišnice in druga farmacevtska
podjetja. Določamo jih na podlagi skrbnega pregleda, ki temelji na razpoložljivih podatkih o delovanju kupcev
na posameznem trgu, tržnem potencialu in izdelkih, za katere se zanimajo, ter na ekonomski upravičenosti in izvedljivosti
sodelovanja. K sodelovanju vabimo le kupce, ki po takšnem pregledu ustrezajo. Vsak kupec mora pred odobritvijo
sodelovanja dokazati, da izpolnjuje zakonsko predpisane pogoje za opravljanje prometa z zdravili. Z neposrednimi kupci
imamo odprte obojestranske kanale za komunikacijo. Tako lahko sproti in sistemsko prepoznavamo za kupce
najpomembnejša področja in se nanje osredotočamo, da bi zagotovili čim večje zadovoljstvo kupcev z našimi izdelki in
storitvami. Z neposrednimi kupci sodelujemo neposredno in tekoče obravnavamo njihove predloge in zahteve ter se nanje
odzivamo. Pogostost komunikacije z njimi smiselno prilagajamo poslovnim potrebam oziroma pogostosti sodelovanja.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
235
Na njihovo ali našo pobudo lahko komuniciramo tudi večkrat na teden ali mesec, v nekaterih primerih pa le nekajkrat
na leto. Pri komunikaciji sledimo vrednotam skupine Krka, predvsem graditvi in negovanju partnerstva in zaupanja.
Zadovoljstvo neposrednih kupcev merimo redno, vsako leto s spletno anketo, s katero preverjamo splošno zadovoljstvo,
zadovoljstvo z izdelki, prodajnim osebjem, obravnavo in izpolnjevanjem naročil ter obravnavo reklamacij. Ključni kazalnik
je indeks zadovoljstva uporabnikov (customer satisfaction index, CSI), ki ga podrobneje prikazujemo v poglavju
S4-5 Cilji v zvezi z upravljanjem pomembnih negativnih vplivov, spodbujanjem pozitivnih vplivov ter upravljanjem
pomembnih tveganj in priložnosti. Po mnenju neposrednih kupcev so bila najpomembnejša področja razvijanje dobrih
poslovnih odnosov s Krko, odziv prodajnega osebja na njihove zahteve in izpolnjevanje naročil. Na vseh navedenih
področjih je povprečna ocena zadovoljstva kupcev presegla 9, visoke ocene pa so bile dosežene tudi na drugih področjih.
K utrjevanju zaupanja neposrednih kupcev prispevamo tudi tako, da jih obveščamo o rezultatih in ključnih ugotovitvah
merjenja njihovega zadovoljstva. Izračuna CSI ne potrjuje neodvisni zunanji organ.
Krka sodeluje s strokovno javnostjo v vseh fazah razvoja izdelkov, v zgodnejših fazah pri izvajanju bioekvivalenčnih
raziskav, kasneje pa prek svetovalnih odborov in izvajanja predkliničnih, kliničnih in poregistracijskih raziskav. Pogostost
teh dejavnosti se prilagaja dinamiki razvoja in trženjskih aktivnosti za posamezne izdelke. Sodelovanje s končnimi
uporabniki ob pojavu neželenih učinkov, ki jih sporočijo sami, je opredeljeno s standardnim operativnim postopkom
za farmakovigilanco, ki upošteva zakonodajo s tega področja. Sodelovanje s kupci se prilagaja poslovnim in zakonskim
zahtevam. Z obstoječimi neposrednimi kupci vstopamo v prodajni proces, ki prek obojestranske komunikacije zajema
usklajevanje poslovnih pogojev, načrtovanje potreb in prodajnih količin ter izvedbo prodaje. Izvajamo tudi podporne
procese, kot so usklajevanje in izvajanje trženjskih aktivnosti ter prodajna podpora s ceniki, katalogi in prodajnimi podatki.
Pomembno vlogo imajo tudi skrbno določeni postopki izvajanja reklamacij, odpoklicev in drugih odzivov na morebitne
pritožbe.
Sodelovanje s strokovno javnostjo, ki je namenjeno razvojnim aktivnostim, v obvladujoči družbi opredeljujejo Smernice
za dejavnosti svetovalnih odborov in sodelovanje pri kliničnih raziskavah, vodi in nadzira pa ga medicinska direktorica.
V procesu sodelujejo še ustrezne službe in organi v podjetju (razvojni odbor in odbor za kakovost pod vodstvom
predsednika uprave), na trgih pa odgovorni direktorji odvisnih družb in predstavništev, vodje marketinga in prodaje ter
pooblaščenec za skladnost poslovanja in korporativno integriteto. Za delo z neposrednim kupci v obvladujoči družbi so
imenovane odgovorne osebe za posamezne trge oziroma partnerje, na trgih pa tudi odgovorne osebe, ki imajo v odvisnih
družbah prodajno vlogo.
Učinkovitost odzivanja na potrebe potrošnikov in končnih uporabnikov ocenjujemo na podlagi ocenjevanja uspešnosti
prodaje in doseganja tržnih deležev po lansiranju novih izdelkov v primerjavi s konkurenco ter na podlagi merjenja
zadovoljstva kupcev.
Uporaba zdravil pri posebno ranljivih skupinah (otrocih, nosečnicah, osebah s posebnimi bolezenskimi stanji) je posebej
opisana v navodilih za uporabo zdravil, da zagotovimo njihovo varnost. Če gre za posebna tveganja, pa pripravimo še
dodatno izobraževalno gradivo za zdravstvene delavce in bolnike ter posebne programe za zmanjševanje tveganja.
Kot primer prilagajanja posebno ranljivim skupinam omenimo, da so naše škatlice zdravil opremljene z Braillovo pisavo,
da slepim in slabovidnim osebam olajšamo prepoznavanje zdravila. Za paciente s težavami pri požiranju smo razvili
posebno farmacevtsko obliko, orodisperzibilne tablete, ki se raztopijo v ustih. Za paciente, ki se zdravijo z več različnimi
zdravili, smo razvili kombinirane tablete (z dvema ali več učinkovinami v eni tableti), kar jim olajša zdravljenje. Zaradi
zakonskih omejitev ne smemo aktivno pridobivati stališč ranljivih skupin, zato te informacije pridobivamo posredno
od strokovne javnosti, s katero redno sodelujemo. Finančno ranljivim skupinam pacientov zagotavljamo dostopnost
izdelkov z ustrezno cenovno politiko in uvrščanjem zdravil na reimbursne liste.
S4-3 Postopki za popravni ukrep v zvezi z negativnimi vplivi in kanali, po katerih lahko potrošniki in končni
uporabniki izrazijo pomisleke
Splošni pristop in postopki za zagotovitev popravnih ukrepov zaradi negativnih vplivov na potrošnike in končne uporabnike
so opisani v zakonodaji in internih predpisih ob neželenih učinkih upoštevamo standardni operativni postopek
za obravnavo neželenih učinkov in postopek za prepoznavanje varnostnih signalov, ob odstopanjih od kakovosti izdelkov
pa postopek za vodenje reklamacij in odpoklicev. V teh dokumentih so natančno opisani procesi ter določene odgovorne
osebe in roki za izvedbo posameznih korakov. Pri popravnih postopkih ravnamo po načelih PDCA.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
236
Postopke v farmakovigilanci predpisuje sklop standardnih operativnih postopkov, ki zagotavljajo, da pridobimo in
ovrednotimo vse dostopne informacije, pomembne za varnost zdravil, da ocenimo njihov vpliv in sprejmemo potrebne
ukrepe, s katerimi zagotovimo varnost potrošnikov in pozitiven vpliv na javno zdravje. Potencialne negativne vplive,
povezane z zdravili, obvladujemo z ustreznim standardnim operativnim postopkom, ki v skladu z zakonskimi predpisi
opredeljuje vse ukrepe, povezane z varnostjo naših izdelkov. Krkina pooblaščena služba zbira in obravnava neželene
učinke posameznih zdravil ter o njih poroča na enotni evropski platformi. Regulativnim organom redno pošiljamo
posodobljena poročila o varnosti zdravil (periodic safety update report, PSUR). Ob varnostnih signalih primerno ukrepamo:
glede na resnost neželenih učinkov lahko posodobimo informacijo o zdravilu (navodilo za uporabo in povzetek glavnih
značilnosti zdravila), pisno obvestimo oziroma opozorimo strokovno javnost, pripravimo posebno izobraževalno gradivo
oziroma ustrezne programe, v skrajnem primeru pa zdravilo umaknemo s trga. Proaktivne ukrepe za zmanjševanje
verjetnosti nastanka negativnih vplivov natančno opredeljuje SOP Sistem za obvladovanje tveganj, povezanih z zdravili.
Če gre za pritožbo ali reklamacijo zaradi odstopanja od kakovosti izdelka, postopek poteka v skladu s SOP Prejete
reklamacije za zdravila. Reklamacije obravnava odgovorna oseba za reklamacije in odpoklice oziroma pooblaščena oseba
v organizacijski enoti Zagotavljanje kakovosti trdnih oblik. Pri tem ravna po postopku, skladnem z Zakonom o zdravilih in
s Smernicami za dobro proizvodno prakso, opisanimi v Eudarlexu, zvezek 4 Pravila, ki urejajo zdravila v Evropski uniji,
del I, poglavje 8 Pritožbe in odpoklic izdelkov, ter s Smernicami o dobri distribucijski praksi za zdravila za uporabo v
humani medicini.
Potrošniki, končni uporabniki, strokovna javnost, neposredni kupci in drugi nam svoja vprašanja in mnenja lahko sporočijo
prek različnih specifičnih kanalov, ki smo jih vzpostavili sami: na korporativnih spletnih straneh so objavljeni elektronski
obrazci za sporočanje, e-naslovi, telefonske številke in naslovi za sporočanje po pošti. Vsa sporočila redno pregledujejo
odgovorne osebe, ki poskrbijo, da ustrezne osebe v Krki obravnavajo vprašanja in mnenja, v najkrajšem času pripravijo
odgovor ter ga posredujejo po istem kanalu, kot smo sporočilo prejeli. Takšen sistem je vzpostavljen v obvladujoči družbi
v Sloveniji in v vseh predstavništvih in odvisnih družbah v tujini. Obravnavo neželenih učinkov, obvladovanje tveganj,
povezanih z zdravili, in vse druge aktivnosti v okviru farmakovigilance pa s farmakovigilančnimi inšpekcijskimi pregledi
temeljito nadzorujejo regulativne oblasti.
Z neposrednimi kupci se glede različnih vidikov poslovanja usklajujemo neposredno. Za medsebojno komunikacijo,
ki poteka prek različnih komunikacijskih kanalov (npr. po telefonu, e-pošti, na sestankih, ki potekajo osebno ali na daljavo),
so odgovorne osebe, določene po trgih, partnerjih ali izdelčnih skupinah.
Kot je opredeljeno v zahtevi za razkritje ESRS S4-1 Politike v zvezi s potrošniki in končnimi uporabniki, imamo
vzpostavljen pritožbeni mehanizem, prek katerega nam lahko naši deležniki sporočajo tudi sume glede nezakonitih
dejavnostih ali kršitev.
Postopki, ki podpirajo razpoložljivost kanalov za komunikacijo s potrošniki in končnimi uporabniki, so za podjetje pomembni
in so opredeljeni v internih pravilnikih. Kodeks ravnanja za poslovne partnerje skupine Krka opredeljuje tudi naša
pričakovanja do poslovnih partnerjev na področju sistema upravljanja in vodenja, med drugim razpoložljivost takih kanalov
(Pritožbeni mehanizem ter Odziv in sanacija negativnih vplivov). Kodeks je podrobneje predstavljen v poglavju ESRS
G1-1 Politike o poslovnem ravnanju in korporativna kultura.
S stališča varnosti bolnikov so najpomembnejši postopki za sporočanje neželenih učinkov, obravnavo varnostnih signalov,
redno vrednotenje koristi in tveganj uporabe zdravil ter obvladovanje tveganj, povezanih z zdravili. Vsi ti postopki so
regulirani na ravni EU in jih dosledno upoštevamo, kar redno nadzorujejo pristojne inšpekcijske službe. Imamo tudi utečen
sistem za obravnavo mnenj potrošnikov in končnih uporabnikov.
Učinkovitost postopkov v zvezi z reklamacijami ocenjujemo z anketo o zadovoljstvu kupcev, s katero spremljamo več
parametrov. Ključni kazalnik je čas, ki mine od prejema vprašanja ali mnenja neposrednega kupca do našega strokovno
utemeljenega odgovora. V letu 2024 so neposredni kupci svoje zadovoljstvo s hitrostjo našega odziva na vprašanja in
pritožbe ocenili z 9,18. Drugi kazalniki učinkovitosti postopkov so še: ocena prijaznosti pri reševanju pritožb, kjer je bila
povprečna ocena zadovoljstva 9,53; ocena obveščanja o reševanju reklamacije ali pritožbe, kjer je bila povprečna ocena
9,25; ocena ukrepov, ki jih sprejmemo v zvezi z reklamacijo ali pritožbo, kjer je bila povprečna ocena 9,10.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
237
Potrošniki in končni uporabniki lahko kontaktne podatke najdejo na Krkinih spletnih straneh. Celoten postopek obravnave
vprašanj in mnenj je opisan v uporabniškem priročniku Celostna obravnava vprašanj uporabnikov Krkinih izdelkov.
Podrobno je opisan potek sprejemanja vprašanj, mnenj in pritožb, priprave, posredovanje in evidentiranje odgovorov
na vprašanja, mnenja in pritožbe ter prijave neželenih učinkov zdravila za uporabo v humani in veterinarski medicini.
Uporabniški priročnik ne zajema vprašanj medijev, ker to področje ureja drug priročnik. Cilj postopka je zagotoviti, da se
vsa vprašanja in prijave neželenih učinkov ustrezno obravnavajo in dokumentirajo ter da se s tem zagotovi zadovoljstvo
uporabnikov, obvladuje tveganje, povezano z uporabo zdravil, in poveča varnost njihove uporabe. Posebej opredeljujemo
komuniciranje v kriznih razmerah.
Zdravniki, farmacevti in veterinarji, ki predpisujejo oziroma izdajajo zdravila, morajo po zakonu poročati o neželenih učinkih
zdravil. Krkini strokovni sodelavci, ki jih obiskujejo, da bi jih seznanili z informacijami o izdelkih, imajo vedno pri sebi
obrazec CIOMS za poročanje o neželenih učinkih, da jim ga po potrebi lahko predložijo.
Z anketo o zadovoljstvu redno preverjamo različne vidike zadovoljstva neposrednih kupcev s postopki reklamacij
(obveščanje, hitrost, prijaznost, ukrepe). Prejete ocene in mnenja neposrednih kupcev kažejo, da smo na teh področjih
konsistentno uspešni. O postopkih v zvezi z obravnavo neželenih učinkov strokovno javnost seznanjajo strokovni sodelavci
na terenu, ki se o tem redno izobražujejo.
Informacije o politikah za zaščito posameznikov pred povračilnimi ukrepi so v poglavju ESRS G1-1 Politike o poslovnem
ravnanju in korporativna kultura (Obravnava sumov nepravilnosti).
S4-4 Sprejemanje ukrepov v zvezi s pomembnimi vplivi na potrošnike in končne uporabnike ter pristopi
k upravljanju pomembnih tveganj in izkoriščanju pomembnih priložnosti v zvezi s potrošniki in končnimi
uporabniki ter učinkovitost navedenih ukrepov
V nadaljevanju je opisan sklop ukrepov, ki so vzpostavljeni za preprečevanje nastanka in blažitev pomembnih negativnih
vplivov, spodbujanje pomembnih pozitivnih vplivov na potrošnike in končne uporabnike ter upravljanje pomembnih tveganj.
Pomemben sklop ukrepov izhaja iz zakonskih zahtev in povezanih postopkov, ki morajo biti vzpostavljeni, določene ukrepe
pa je zaradi učinkovitejšega upravljanja vplivov, tveganj in priložnosti ter doseganja ustreznih ciljev sprejela Krka. Sklop
ukrepov, ki je opisan v nadaljevanju, so naši stalni ukrepi, ki prispevajo k povečevanju Krkinega pozitivnega vpliva,
zmanjševanju verjetnosti nastanka negativnih vplivov ter k obvladovanju tveganj in izkoriščanju priložnosti.
Zagotavljamo in spodbujamo skladnost poslovanja z regulativnimi zahtevami ter zavezanost visokim etičnim
standardom
Izdelki in z njimi povezane storitve so v farmacevtski panogi zaradi vpliva na zdravje končnih uporabnikov strogo regulirani.
Vsa naša zdravila na recept in vsi izdelki brez recepta so preverjeni in skladni z vsemi predpisanimi postopki. Tržimo samo
izdelke, ki so odobreni in skladni z zahtevami in predpisi. Sisteme varovanja zdravja, varnosti in varstva pacientov in drugih
končnih uporabnikov uveljavljamo z jasnimi smernicami, ki so vključene v naše delovanje. Temelj sistema upravljanja
tveganj na teh področjih je izpolnjevanje zakonskih predpisov. Naš sistem zbiranja informacij o tveganjih za zdravje
pacientov ali javno zdravje zaradi zdravil na recept in izdelkov brez recepta, znanstveno vrednotenje vseh informacij,
proučitev možnosti za zmanjševanje in preprečevanje tveganj ter sprejemanje primernih ukrepov, ki so potrebni za varno
jemanje zdravil, so usklajeni z evropsko zakonodajo in predpisi v drugih državah, v katerih imamo dovoljenje za promet
z zdravili.
Tveganje lahko predstavljajo neustrezne trženjske prakse, ki jih preprečujemo z upoštevanjem Krkinega kodeksa
promocije in izobraževanjem (opredeljenim v poglavju S4-1 Politike v zvezi s potrošniki in končnimi uporabniki).
Upoštevamo zakonodajo o oglaševanju zdravil in medicinskih pripomočkov, zavezani pa smo tudi visokim etičnim
standardom na tem področju. Z delovanjem v skladu s Krkinim kodeksom promocije in Kodeksom ravnanja za poslovne
partnerje skupine Krke in številnimi drugimi internimi predpisi (v pomoč nam je tudi seznam za preverjanje oz. t. i.
check-list) preprečujemo neprimerno oglaševanje naših izdelkov. V skladu s standardi in zakonskimi zahtevami
zagotavljamo ukrepe za preprečevanje vdora ponarejenih zdravil v distribucijsko verigo.
Kakovost, varnost in učinkovitost naših izdelkov zagotavljamo s celovitim sistemom upravljanja kakovosti
Sistem upravljanja kakovosti, ki je skladen s standardom ISO 9001, in izvajanje postopkov, ki so skladni s standardom
ISO 14971, zmanjšujeta verjetnost za nedoseganje standardov kakovosti in tako preprečujeta potencialni negativni vpliv

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
238
na zdravje končnih uporabnikov. Dobro utečeni protokoli za ravnanje v primeru napak, povezanih z izdelki, preprečujejo
ali blažijo škodo za končnega uporabnika.
Varnost izdelkov zagotavljamo z upoštevanjem zahtev dobre proizvodne prakse (good manufacturing practice, GMP) in
Poslovnika kakovosti. Kakovost učinkovin, pomožnih snovi in vstopnih materialov ter končnih izdelkov preverjamo s
številnimi laboratorijskimi testiranji ter najsodobnejšimi validiranimi analiznimi metodami, napravami in postopki.
V Krki tveganja na področju kakovosti obvladujemo v skladu s Poslovnikom kakovosti (opredeljeno v poglavju
S4-1 Politike v zvezi s potrošniki in končnimi uporabniki) ter s SOP Obvladovanje tveganj na področju kakovosti. Naš cilj
je obvladovati tveganja na različnih področjih poslovanja in upravljanja procesov in postopkov, ki lahko vplivajo na
kakovost, varnost in učinkovitost izdelkov, vključno z njihovo razpoložljivostjo. Za vsako zdravilo obstajajo specifična
tveganja, opredeljena v načrtu za obvladovanje tveganj (risk management plan), ki ga ob registraciji ali njenem podaljšanju
predložimo regulativnim organom.
Odstope od kakovosti preprečujemo z nenehnim nadzorom v vseh fazah proizvodnje. Vsako serijo izdelka sprostimo šele
po potrditvi kakovosti. Če odstop od kakovosti zaznamo po sprostitvi izdelka na trg, posledice blažimo z učinkovitim
reševanjem reklamacij in odpoklicev, pri čemer ravnamo v skladu s skrbno vzpostavljenim sistemom reklamacij in
odpoklicev.
Farmakovigilanca
Negativne vplive na potrošnike in končne uporabnike zaradi nepričakovane pojavnosti več ali resnejših neželenih učinkov
preprečujemo ali blažimo z več ukrepi, pri katerih upoštevamo protokol, ki ga zahteva Pravilnik o farmakovigilanci. Glede
na vrsto in jakost novega neželenega učinka korigiramo besedilo informacije o zdravilu, v nekaterih primerih pa sprejmemo
tudi dodatne ukrepe pošljemo neposredna sporočila, pripravimo izobraževalno gradivo in druge ustrezne programe.
Z vzpostavljenim farmokovigilančnim sistemom zagotavljamo varnost naših zdravil za humano in veterinarsko uporabo.
Tveganje za podjetje lahko predstavljajo novo ugotovljeni škodljivi učinki izdelkov na paciente, na primer v obdobju po
registraciji zdravila ugotovljeni resni neželeni učinki (ki bi lahko pomenili umik zdravila s trga) ali pa naknadno ugotovljena
škodljivost ene od sestavin. Zato redno spremljamo zbrane informacije o neželenih učinkih zdravil in druge dostopne
informacije ter prepoznavamo in ocenjujemo varnostne signale, ki bi lahko vplivali na obstoječa spoznanja o varnosti
zdravila. Če se pojavijo nove pomembne informacije, sprejmemo ukrepe, s katerimi zagotovimo ustrezno razmerje med
koristjo in tveganjem zaradi uporabe zdravila. Takšni dogodki so lahko tudi priložnost za podjetje, kadar se pokaže, da se
tveganja pojavljajo pri konkurenčnih izdelkih, ne pa tudi pri Krkinih.
Zagotavljamo hiter razvoj, registracijo in lansiranje novih izdelkov
Pomembne pozitivne vplive na potrošnike in končne uporabnike zagotavljamo s čim hitrejšim razvojem, registracijo in
lansiranjem novih izdelkov, ki so v skladu s sodobno medicinsko, farmacevtsko in veterinarsko doktrino in potrebami
pacientov, ter s skrbnim načrtovanjem, spremljanjem medicinskih, veterinarskih in farmacevtskih trendov, razvojnimi
aktivnostmi za nove izdelke, proizvodnjo in lansiranjem novih izdelkov takoj po poteku patentne zaščite. Tako lahko
zagotovimo, da so cenovno dostopna zdravila čim prej na voljo širšemu krogu uporabnikov.
Zagotavljamo učinkovite proizvodne procese in smo inovativni na področju raziskav in razvoja
Z intenzivnim uvajanjem naprednih tehnoloških procesov v proizvodnjo učinkovin in končnih izdelkov sledimo zahtevam
za proizvodnjo novih izdelkov in zakonodaji s tega področja. Povečujemo proizvodne zmogljivosti ter izboljšujemo
stroškovno učinkovitost procesov v Sloveniji in v odvisnih družbah v tujini. Z obvladovanjem vseh faz življenjskega cikla
izdelkov se lažje in učinkoviteje prilagajamo vse zahtevnejšim razmeram na trgih. Uspešno povezujemo razvoj in raziskave
ter proizvodnjo učinkovin in zdravil, s čimer vplivamo na hitrejši in uspešnejši prenos novih izdelkov iz razvoja v redno
proizvodnjo. V letu 2024 smo pospešili reševanje tehnoloških problemov, optimizirali tehnološke procese in uvedli številne
alternativne vire materialov ter s tem omogočili nemoteno proizvodnjo in zagotovili dolgoročno količinsko rast. Pomanjkanje
zdravil na trgu preprečujemo ali blažimo s skrbnim načrtovanjem oskrbne verige, zagotavljanjem ustreznih proizvodnih
zmogljivosti, hitrim prilagajanjem nenadnim povečanim potrebam po izdelkih in vzpostavitvijo alternativnih proizvodnih
mest ali transporta izdelkov.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
239
Spremljamo potrebe potrošnikov in končnih uporabnikov
Potrebe potrošnikov in končnih uporabnikov ugotavljamo posredno prek strokovne javnosti, spremljanja strokovnih
informacij v literaturi in na znanstvenih kongresih ter spremljanja trga zdravil, saj nam neposredne stike s pacienti omejuje
zakonodaja. Ugotovljene priložnosti ovrednotijo strokovnjaki v Sektorju za nove izdelke. Tako potrošnikom in končnim
uporabnikom zagotavljamo vedno nova generična in inovativna kombinirana zdravila, ki so cenovno dostopnejša in
olajšajo zdravljenje. Glede potreb neposrednih kupcev se v komunikaciji z njimi usklajujemo sproti, njihova mnenja in
pomisleke pa sistematično preverjamo tudi z anketo o zadovoljstvu. Ugotovitve analiz njihovih mnenj in ocen obravnavamo
po načelu PDCA. Naš sistem je torej usmerjen v prepoznavanje priložnosti, povezanih s potrebami neposrednih kupcev,
opredelitev ukrepov in spremljanje njihove učinkovitosti.
Zagotavljamo informacije o Krkinih izdelkih in si prizadevamo za optimizacijo komunikacijskih poti
Podrobne informacije o Krkinih izdelkih redno objavljamo na izdelčnih, korporativnih in tematskih spletnih straneh, ki so
dostopne v več kot 30 jezikih. Na izbranih terapevtskih področjih se usmerjamo v razvoj digitalnih vsebin in orodij, ki bodo
lahko v pomoč pri lajšanju simptomov.
Prizadevamo si za optimizacijo digitalnih komunikacijskih poti in izboljšanje kakovosti vsebin, s katerimi se odzivamo
na vprašanja in potrebe končnih uporabnikov. S številnimi digitalnimi vsebinami spodbujamo tudi zdrav način življenja.
Pri pripravi vseh informacij o naših izdelkih upoštevamo ustrezne predpise preden informacije objavimo, jih odobri
pristojni organ (npr. v Sloveniji Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke, JAZMP). Tudi v letu 2024 ni bila
ugotovljena nobena neskladnost na področju informiranja o izdelkih.
Z opisanim sklopom ukrepov neprestano zagotavljamo, da so potrošniki in končni uporabniki zaščiteni pred potencialnimi
negativnimi vplivi neželenih učinkov, odstopov od kakovosti, pomanjkanja zdravila na trgu ali neustreznega informiranja
o izdelkih. Vključeni so v našo stalno poslovno prakso in se nanašajo na lastno dejavnost ter na trženjske in prodajne
aktivnosti v nižjem delu vrednostne verige. Upravljanje pomembnih vplivov, tveganj in priložnosti je tudi del upravljanja
odnosov v oskrbni verigi. Na podlagi Kodeksa ravnanja za poslovne partnerje skupine Krka (podrobneje opredeljenega
v poglavju ESRS 2 G1-1 Politike o poslovnem ravnanju in korporativna kultura) ter prek pogodbenih zavez
za izpolnjevanje strogih standardov kakovosti ti ukrepi omogočajo preprečevanje in blažitev potencialnih pomembnih
negativnih vplivov v vrednostni verigi tudi pri naših pogodbenih partnerjih.
Izvajanje in spremljanje ukrepov
Vodstvo podjetja prek različnih odborov, predvsem prodajnega odbora in odbora za kakovost, spremlja učinkovitost
ukrepov in pobud pri zagotavljanju predvidenih rezultatov za potrošnike in/ali končne uporabnike ter obravnava ključne
kazalnike uspešnosti (rast prodaje, doseganje tržnih deležev idr.).
Pomembno vlogo imajo tudi neodvisne notranje in zunanje presoje, s katerimi redno spremljajo naše delovne procese, ter
preverjajo njihovo skladnost z različnimi standardi in pravili. Prek sistema korektivnih in preventivnih ukrepov (CAPA)
s priporočili ali opozorili na neskladnosti izpostavljajo morebitne pomanjkljivosti in dajejo pobude za popravne ukrepe.
Pregledi posameznih postopkov se periodično ponavljajo, pogostost pregledov pa je odvisna od pomena procesa ali
oddelka za varnost in učinkovitost končnega izdelka. Če so ugotovljene pomanjkljivosti, se izdajo priporočila ter določijo
ukrepi in roki za odpravo pomanjkljivosti oziroma nekritičnih ali kritičnih neskladnosti. Izvajanje ukrepov nadzira
presojevalec.
Za upravljanje pomembnih vplivov imamo v skladu z regulativnimi zahtevami vzpostavljeno organizacijsko strukturo,
v katero so vključeni strokovnjaki z različnih znanstvenih področij (kemije, farmacije, medicine idr.). Z materialnimi in
finančnimi sredstvi, ki jih imajo na razpolago, preprečujejo uresničitev tveganj in potencialnih negativnih vplivov oziroma
zagotavljajo njihovo zmanjšanje, odpravo ali povrnitev v prvotno stanje.
S4-5 Cilji v zvezi z upravljanjem pomembnih negativnih vplivov, spodbujanjem pozitivnih vplivov ter
upravljanjem pomembnih tveganj in priložnosti
Cilje in metrike za spremljanje učinkovitosti ukrepov za obravnavanje pomembnih vplivov, tveganj in priložnosti v zvezi
s potrošniki in končnimi uporabniki prikazujemo v spodnji tabeli.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
240
Cilji prikazujemo v nadaljevanju, opredeljeni pa so v dokumentu Povzetek strateških ESG-ciljev, ki je objavljen tudi na
Krkinih spletnih straneh. Strateške cilje na tem področju sta sprejela nadzorni svet in uprava družbe Krka, vključeni pa so
tudi v Strategijo razvoja skupine Krka za obdobje 2024–2028. Deležniki v določanje ciljev niso bili neposredno vključeni.
Cilji obsegajo Krkino lastno dejavnost, ne vključujejo pa vrednostne verige. Dodatne opombe k ciljem so predstavljene pri
posameznih ciljih.
Cilji v zvezi z upravljanjem pomembnih negativnih vplivov, spodbujanjem pozitivnih vplivov ter upravljanjem pomembnih
tveganj in priložnosti (potrošniki in končni uporabniki)
Kazalnik
Cilj do leta 2028
2024
Povečevanje dostopnosti naših izdelkov prek količinske rasti prodaje na letni ravni
5 %
2 %
Opombe: Izhaja iz Strategije razvoja skupine Krka za obdobje 20242028, meri pa zagotavljanje kontinuirane rasti podjetja in
povečevanje dostopnosti zdravil, kar je povezano s povečevanjem pozitivnih vplivov. Cilj merimo na osnovi povprečne količinske rasti
prodaje na leto, pri kateri osnovno enoto predstavlja ena tableta ali kapsula.
Povečevanje obsega oskrbovanih bolnikov (na leto), zdravljenih z našimi zdravili
za srčno-žilne bolezni
3 %
7,2 %
Opombe: Neposredni prispevek k doseganju globalnega cilja trajnostnega razvoja iz Agende 2030 (sustainable developement goals,
SDG), ki je za tretjino zmanjšati prezgodnjo umrljivost zaradi nenalezljivih bolezni s preprečevanjem in zdravljenjem ter spodbujati
duševno zdravje in dobro počutje. K temu cilju prispevamo prek povečevanja pozitivnih vplivov oziroma povečevanja števila
oskrbovanih bolnikov, zdravljenih z našimi zdravili za zdravljenje srčno-žilnih bolezni. Metodologija upošteva najverjetnejše oziroma
najbolj smiselno število odmerkov zdravila za posamezno zdravljenje ali za zdravljenje v enem mesecu, če gre za zdravila, pri katerih
je predvideno kontinuirano jemanje. Skupina Krka nima dostopa do podatkov o pacientih, zato metriko izračunavamo posredno na
podlagi podatkov o količinski prodaji zdravil in podatkov o porabi zdravil za izvedbo posameznega uspešnega zdravljenja (npr.
zdravljenja okužb z antibiotiki) ali o porabi v enem mesecu, če gre za zdravljenje kroničnih bolezni. Rezultat dobimo z deljenjem
prodane količine zdravil s količino zdravil za izvedbo posameznega zdravljenja. Metrike ne potrjuje neodvisni zunanji organ.
Zadovoljstvo neposrednih odjemalcev, merjeno z CSI indeksom
povprečni indeks CSI
na ravni skupine Krka
> 80 %
93,3 %
Opombe: Indeks CSI je izražen kot odstotna vrednost med 10 % (najnižja vrednost, ki ustreza oceni 1) in 100 % (najvišja vrednost,
ki ustreza oceni 10). Značilnost CSI je, da ocene zadovoljstva utežuje z ocenami pomembnosti posameznih področij, kar prispeva
k njegovi zanesljivosti. Zadovoljstvo merimo na ravneh neposrednih kupcev. S tem ciljem merimo tudi zagotavljanje stalne
razpoložljivosti zdravil. Indeks CSI temelji na zahtevah standarda ISO 9001 za merjenje zadovoljstva kupcev ter priporočilih tega
standarda glede načina izvedbe, podprt je s področno literaturo. Povezan je s Krkinimi pozitivnimi vplivi in preprečevanjem
potencialnih negativnih vplivov. Uporablja se na ravni skupine Krka oziroma pri odnosih do neposrednih kupcev v nižjem delu
vrednostne verige. Kaže povprečne ocene zadovoljstva, ki so utežene z ocenami pomembnosti, izražen pa je kot odstotna
vrednost med 10 % (najnižja vrednost, ki ustreza oceni 1) in 100 % (najvišja vrednost, ki ustreza oceni 10).
Kritične neskladnosti, ugotovljene pri inšpekcijah pristojnih organov ali presojah
partnerjev
0
0
Opombe: Kritične neskladnosti lahko kažejo na potencialni negativni vpliv na kakovost, varnost in/ali učinkovitost zdravil. Metrika se
nanaša na delež prejetih kritičnih neskladnosti v posameznem letu in predstavlja dejansko število ugotovljenih kritičnih
neskladnosti. Strateško je opredeljena na ravni skupine Krka. Tudi na ravni proizvodnih enot v skupini Krka zunaj obvladujoče
družbe in pri pogodbenih partnerjih v višjem delu vrednostne verige imamo vzpostavljena stroga merila za zagotavljanje in kontrolo
kakovosti ter izpolnjevanje vseh regulativnih zahtev glede kakovosti, varnosti in učinkovitosti zdravil.
Delež upravičenih reklamacij glede na število sproščenih serij
< 1 %
0,79 %
Opombe: Cilj je povezan s potencialnimi negativnimi vplivi na kakovost, varnost in učinkovitost zdravil. Metrika se nanaša na delež
upravičeno reklamiranih serij med vsemi sproščenimi serijami. Strateško je opredeljena na ravni skupine Krka. Tudi na ravni
proizvodnih enot v skupini Krka zunaj obvladujoče družbe in pri pogodbenih partnerjih v višjem delu vrednostne verige upoštevamo
stroga merila za zagotavljanje in kontrolo kakovosti ter izpolnjevanje vseh regulativnih zahtev glede kakovosti, varnosti in
učinkovitosti zdravil.
Število tožbenih zahtevkov zaradi neetičnih ali zakonsko neustreznih trženjskih
aktivnosti
0
0
Opombe: Cilj je povezan s potencialnimi negativnimi vplivi. Metrika se nanaša na evidenco prejetih tožbenih zahtevkov zaradi
neetičnih ali zakonsko neustreznih trženjskih aktivnosti na letni ravni. Cilj je določen na ravni skupine Krka.
Število tožbenih zahtevkov zaradi trženjskih trditev ali trditev, ki niso v skladu z
registriranim navodilom za uporabo zdravila (promocija za nenamensko uporabo, t.
i. off-label promocija)
0
0
Opombe: Cilj je povezan s potencialnimi negativnimi vplivi. Metrika se nanaša na evidenco prejetih tožbenih zahtevkov zaradi
trženjskih trditev ali trditev, ki niso v skladu z registriranim navodilom za uporabo zdravila (promocija za nenamensko uporabo, t. i.
off-label promocija), na letni ravni. Cilj je določen na ravni skupine Krka.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
241
Cilje smo opredelili na podlagi prepoznanih pomembnih trajnostnih vplivov, tveganj in priložnosti, sprejetih ukrepov in
aktivnosti za njihovo učinkovito upravljanje. Pri tem smo upoštevali tudi informacije iz stalnega dialoga z neposrednimi
kupci in zdravstvenimi delavci ter ponudniki zdravstvene oskrbe, spremljanja potreb, zahtev in zadovoljstva pacientov in
neposrednih kupcev ter sodelovanja z drugimi skupinami deležnikov, ki so vključeni v aktivnosti, povezane z razvojem,
registracijami, proizvodnjo, upravljanjem kakovosti, trženjem in prodajo izdelkov. Neposredno pa deležnikov v postavljanje
ciljev nismo vključevali. Doseganje ciljev prispeva k povečevanju Krkinega pozitivnega vpliva, zmanjšuje verjetnost
nastanka negativnih vplivov ter prispeva k obvladovanju tveganj in izkoriščanju priložnosti, predvsem na področju
nemotenega zagotavljanja kakovostnih, varnih in učinkovitih zdravil, s čimer neposredno prispeva tudi k poslovni
uspešnosti skupine Krka. Doseganje ciljev spremljajo uprava, nadzorni svet, odbor za kakovost, prodajni odbor in odbor
za trajnostnost.
Informacije o upravljanju
ESRS G1 Poslovno ravnanje
G1-1 Politike o poslovnem ravnanju in korporativna kultura
19
,
20
Krovna dokumenta na področju skladnosti poslovanja skupine Krka sta Kodeks ravnanja Krke in Pravilnik o preprečevanju,
odkrivanju in preiskovanju prevar.
Kodeks ravnanja Krke
Kodeks ravnanja Krke določa načela in pravila etičnega ravnanja ter dobrih poslovnih običajev in standardov ravnanja
v Krki, ki so zavezujoča za vse zaposlene. Ureja področja, kot so spoštovanje delovnopravne zakonodaje, varovanje
zaupnih informacij, varstvo osebnih podatkov, transparentnost poročanja, upravljanje tveganja prevar in zlorab, nasprotje
interesov, promocijske aktivnosti, sodelovanje s poslovnimi partnerji, poštena konkurenca, varstvo okolja, raziskave in
razvoj ter družbena odgovornost. Objavljen je na Krkinih spletnih straneh oziroma spletnih straneh Krkinih odvisnih družb.
V odvisnih družbah upoštevamo posebnosti lokalne zakonodaje. Kodeks predstavlja podlago, na kateri temeljijo vsa druga
Krkina interna pravila. Za njegovo izvajanje je odgovoren pooblaščenec za skladnost poslovanja in korporativno integriteto
skupaj s pristojnimi direktorji in vodji služb na ravni družbe Krka. Za skladnost poslovanja odvisnih družb in predstavništev
so odgovorni njihovi direktorji, ki poročajo pooblaščencu za skladnost poslovanja in korporativno integriteto.
Kodeks opredeljuje tudi, kako ravnati ob nastanku nasprotja interesov. Gre za situacije, v katerih posameznikovi osebni
interesi vplivajo ali bi lahko vplivali na skrbno in nepristransko sprejemanje odločitev in opravljanje dela v Krkino korist.
Nasprotje interesov lahko izhaja tudi iz posameznikovega sodelovanja v podjetniških, znanstvenih, političnih ali drugih
združenjih. Vodilo zaposlenih je sprejemati odločitve v Krkinem interesu, zato se morajo izločiti iz sprejemanja odločitev,
če obstaja tveganje nasprotja interesov.
Pravilnik o preprečevanju, odkrivanju in preiskovanju prevar
Pravilnik o preprečevanju, odkrivanju in preiskovanju prevar določa ključne cilje, načela in pravila za obvladovanje prevar
ter naloge in odgovornosti zaposlenih v Krki. Temelji na veljavnih predpisih in priporočilih ter na Kodeksu ravnanja Krke,
ki določa načela in pravila etičnega ravnanja ter dobrih poslovnih običajev in standardov ravnanja v Krki ter je skladen
z veljavnimi predpisi s področja obvladovanja prevar in korupcije, s smernicami in mednarodnimi standardi ravnanja. Naš
cilji na področju obvladovanja prevar je zmanjševanje tveganja nastanka prevar z upoštevanjem ničelne tolerance do njih,
ozaveščanjem zaposlenih o indicih prevar in načinih njihovega obvladovanja, izobraževanjem zaposlenih o njihovi
odgovornosti pri prepoznavanju prevar in poročanju o njih, stalnim izboljševanjem in upravljanjem sistemov notranjih
kontrol, povezanih s preprečevanjem in odkrivanjem prevar, zagotavljanjem ustreznih virov za preprečevanje, odkrivanje
in preiskovanje prevar, doslednim upoštevanjem relevantnih predpisov, usmeritev in kodeksov, skrbjo za pravočasno in
ustrezno preverjanje sumov prevar, zagotavljanjem zaščite prijaviteljev ter varovanjem Krkinega ugleda in premoženja.
Odvisne družbe morajo zagotoviti spoštovanje določb tega pravilnika, pri tem pa upoštevati morebitne strožje nacionalne
zahteve.
19
Pojasnjuje tudi zahtevo ESRS 2 SBM-3 Pomembni vplivi, tveganja in priložnosti ter njihova povezanost s strategijo in poslovnim modelom (G1 – Poslovno ravnanje)
20
Pojasnjuje tudi zahtevo IRO-1 Opis postopka za opredelitev ter ocenjevanje pomembnih vplivov, tveganj in priložnosti

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
242
V letu 2020 smo na podlagi dobre prakse in smernic Kodeksa korporativnega upravljanja družb s kapitalsko naložbo
države pripravili Načrt integritete, ki popisuje tveganja, notranje kontrole in ukrepe na področju integritete, etike in
skladnosti poslovanja ter predlaga izboljšave. Posodabljamo ga vsako leto in predstavlja zavezo, da bomo na teh področjih
stalno izboljševali skladnost poslovanja. Področja, zajeta v Načrtu integritete, so naložbe, nabava osnovnih sredstev,
izvedba večjih vzdrževalnih del, nabava surovin, trgovanje z notranjimi informacijami, odnosi z delničarji, kadrovanje in
ravnanje z zaposlenimi, obdelava osebnih podatkov, dokumentarno-finančna kontrola, računovodski procesi, neodvisnost
notranjih in zunanjih revizorjev, tveganje prevar ali neupoštevanje korporativnih navodil v odvisnih družbah, trženje zdravil
na recept, izdelkov brez recepta in veterinarskih izdelkov, prodaja Krkinih izdelkov, sponzorstva in donacije, prejemanje in
dajanje daril, ravnanje z okoljem, uporaba informacijskih tehnologij, kakovost izdelkov, varnost in zdravje pri delu, ter
sistemska tveganja, povezana z integriteto in skladnostjo. Pri pripravi Načrta integritete skupaj s pooblaščencem
za skladnost poslovanja in korporativno integriteto sodelujejo direktorji področij in vodje služb ter pooblaščenka za varstvo
osebnih podatkov. Načrt sprejme uprava, z njim se seznani tudi nadzorni svet.
Oba navedena krovna dokumenta pripomoreta k širjenju pomembnih Krkinih vplivov na področju tematskega standarda
G1, predvsem etike, integritete in korporativne kulture. Kodeks ravnanja in Pravilnik o preprečevanju, odkrivanju in
preiskovanju prevar se uporabljata v okviru skupine Krka in v poslovnih stikih s kupci in dobavitelji. Poslovne odnose
z vrednostno verigo in deležniki zajema tudi Načrt integritete.
Drugi pomembni dokumenti
Kodeks ravnanja za poslovne partnerje skupine Krka je podrobneje predstavljen v tematskem standardu ESRS S2 v okviru
zahteve po razkritju S2-1 Politike v zvezi z delavci v vrednostni verigi. Spodbujanje uporabe določil navedenega kodeksa
pripomore k širjenju Krkinega pozitivnega vpliva v vrednostno verigo. Pri tematskem področju G1 gre predvsem
za spodbujanje najvišjih standardov etike in integritete ter visoke ravni korporativne kulture. S tem lažje uresničujemo tudi
priložnosti, ki jih prepoznamo na področju G1, ter upravljamo pomembna tveganja, povezana predvsem z odnosi
z dobavitelji in dobrobitjo živali. Tako izboljšujemo dolgoročno sodelovanje in spodbujamo korektne partnerske odnose.
Krkin kodeks promocije je podrobneje predstavljen v tematskem standardu ESRS S4 v okviru zahteve po razkritju
S4-1 Politike v zvezi s potrošniki in končnimi uporabniki. V povezavi s pomembnimi vplivi, priložnostmi in tveganji
uresničevanje določil navedenega kodeksa pripomore k uresničevanju najvišjih standardov korporativne kulture in etike
ter tudi preprečuje nastanek potencialnih incidentov s področja korupcije in podkupovanja. Povezan je z našimi poslovnimi
odnosi v nižjem delu vrednostne verige.
Vrednote, norme, integriteta
Področja korporativne integritete, skladnosti in transparentnosti delovanja so bila v Krki od nekdaj zelo pomembna.
Nanašajo se na vse ravni delovanja in poslovanja.
Nenehno si prizadevamo še izboljševati dobre poslovne običaje, po katerih ravnamo, ter varovati Krkin ugled in
premoženje. Vodilo vseh zaposlenih pri delu je ravnanje v skladu z etičnimi načeli, poštenostjo, lojalnostjo in strokovnostjo,
predpisi in Krkinimi internimi akti.
Z obveznimi internimi izobraževanji in članki v internem glasilu povečujemo ozaveščenost zaposlenih o znakih prevar,
neskladij ali potencialnih kršitev, načinih njihovega obvladovanja in odgovornosti glede prepoznavanja in poročanja o njih.
Izobraževanje in usposabljanje s področja skladnosti poslovanja in korporativne integritete
V skupini Krka skrbimo za izobraževanje in ozaveščanje zaposlenih o pomenu skladnosti delovanja s Krkinim kodeksom
ravnanja. Znanje o tem obnavljajo na dve leti prek kadrovskega informacijskega sistema eCampus, zaposleni v Marketingu
pa na dve leti na internih strokovnih srečanjih. Novozaposlene s to temo seznanimo na uvajalnih seminarjih, prejmejo tudi
natisnjen izvod Kodeksa ravnanja Krke. Opravljeno izobraževanje se evidentira s seznami prisotnosti ali v informacijskem
sistemu eCampus. Kupce, dobavitelje in poslovne partnerje preverjajo različne Krkine strokovne službe.
Izobraževanja o navedenih temah, ki vključujejo tudi preprečevanje in odkrivanje korupcije ali podkupovanja, na dve leti
opravijo vsi zaposleni, tudi člani uprave in vodstveni delavci. Izobraževanja pokrivajo vsa delovna področja, na katerih je
stopnja tveganja na področju integritete, etike in skladnosti pri poslovanju lahko višja. V družbi Krka obnovitvena
izobraževanja potekajo prek informacijskega sistema za obvladovanje internih izobraževanj eCampus, v odvisnih družbah

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
243
in predstavništvih pa praviloma na cikličnih srečanjih, kjer zaposlenim o navedenih temah predavajo vodstveni delavci iz
odvisne družbe ali predstavništva.
Za vse poslovne funkcije, na katerih je stopnja tveganja na področju integritete, etike in skladnosti pri poslovanju višja,
potekajo izobraževanja (delež poslovnih funkcij, za katere se izvede izobraževanje, znaša 100 %). Največjim potencialnim
tveganjem v zvezi s korupcijo in podkupovanjem so izpostavljene najvišje vodstvene funkcije ter funkcije v nabavi,
marketingu, prodaji in investicijah.
Obravnava sumov nepravilnosti
Za obvladujočo družbo in nekatere odvisne družbe, ki so navedene v nadaljevanju v podpoglavju Pooblaščenec
za skladnost poslovanja in korporativno integriteto, je Direktiva (EU) 2019/1937 oziroma lokalna zakonodaja, sprejeta na
njeni podlagi, zavezujoča.
Evropska komisija je z omenjeno direktivo posodobila politike EU za boj proti korupciji, kar je bilo tudi v skladu
z mednarodnimi obveznostmi iz Konvencije Združenih narodov proti korupciji.
Morebitne kršitve Kodeksa ravnanja Krke in morebitni sumi ravnanja v škodo Krke se obravnavajo v skladu z lokalno
zakonodajo, interno pa v skladu s Pravilnikom o preprečevanju, odkrivanju in preiskovanju prevar, ki je objavljen na Krkinih
spletnih straneh. Na voljo je v 29 jezikih. Odvisne družbe so na njegovi podlagi sprejele svoje pravilnike v skladu z lokalno
zakonodajo. Pravilnik o preprečevanju, odkrivanju in preiskovanju prevar neposredno obravnava področja korupcije,
prevar, podkupovanja in nasprotij interesov.
Vzpostavili smo javni e-naslov compliance.officer@krka.biz, na katerega se lahko prijavijo sumi nepravilnosti. Odvisne
družbe so po tem zgledu vzpostavile svoje kanale, če tako določa lokalna zakonodaja. Tiste, ki imajo pooblaščence za
skladnost poslovanja in korporativno integriteto, so navedene v nadaljevanju v podpoglavju Pooblaščenec za skladnost
poslovanja in korporativno integriteto. Prijave obravnava pooblaščenec, ki praviloma imenuje delovno skupino na katero
se nanaša sum nepravilnosti, čim bolj nepovezani. Če morebitnega nasprotja interesa ni mogoče obvladovati
z imenovanjem povsem neodvisnih članov, člani skupine razkrijejo morebitno nasprotje interesa in ga pojasnijo ter po
potrebi ne sodelujejo pri sprejemanju sklepov.
Prijaviteljem zagotavljamo anonimnost in zaščito v skladu z zakonodajo. Postopke v zvezi s tem določa Pravilnik
o preprečevanju, odkrivanju in preiskovanju prevar, in sicer poglavje Postopek obravnave prijav. Ukrepi za zaščito
obsegajo zaupno obravnavo podatkov o prijavi in prijavitelju ter podporo prijavitelju. Pravilnik še določa, da se morebitni
povračilni ukrepi zoper prijavitelja obravnavajo kot posebno huda kršitev Kodeksa ravnanja Krke.
Ko je obravnava primera končana, se sprejmejo popravni ukrepi, če so utemeljeni. Z rezultati obravnave sumov
nepravilnosti je takoj po koncu obravnave seznanjen predsednik uprave. Rezultate vsako leto obravnava tudi uprava
družbe. V skladu z Zakonom o zaščiti prijaviteljev mora družba Krka do 1. marca tekočega leta Komisiji za preprečevanje
korupcije sporočiti podatke o prijavah, prejetih v predhodnem letu. To obveznost smo prvič izpolnili v letu 2024 za leto
2023. V elektronskem obrazcu smo poročali o:
številu prejetih prijav,
številu anonimnih prijav,
številu utemeljenih prijav,
številu obravnavanih povračilnih ukrepov.
V letu 2024 ni bilo prijav, ki bi se nanašale na sum korupcije ali nedovoljenega prejemanja ali dajanja daril.
V tem obdobju ni bil v zvezi s Krkinim poslovanjem nihče od zaposlenih v Krki obsojen zaradi kršitve zakonov
o preprečevanju korupcije niti ni bilo nikomur naloženo plačilo s tem povezanih glob.
Zavezanci za vzpostavitev opisanih mehanizmov za prijavo sumov kršitev in njihovo obravnavo so tudi Krkine odvisne
družbe v EU, ki zaposlujejo od 50 do 249 oseb, zato v skladu z zahtevami lokalne zakonodaje o obravnavi prijav poročajo
pristojnim regulativnim organom.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
244
V skladu z opisanim postopkom smo obravnavali tudi prijave sumov, ki niso izpolnjevale zakonskih zahtev za obravnavo.
Krka v letu 2024 ni bila seznanjena s primeri sumov korupcije ali podkupovanja, pri katerih bi sodelovali zaposleni v Krki
ali odvisne družbe v skupini Krka.
Pooblaščenec za skladnost poslovanja in korporativno integriteto
Na ravni skupine Krka je imenovan pooblaščenec za skladnost poslovanja in korporativno integriteto, ki mu je zaupana
samostojna in neodvisna funkcija nadzora korporativne integritete. Sodeluje s Pravno službo, direktorji in vodji
organizacijskih enot ter sodelavko za strokovno in administrativno pomoč. Z aktivnostmi seznanja nadzorni svet, ki vsaki
dve leti obravnava Načrt integritete, nazadnje ga je v letu 2024. O svojih aktivnostih enkrat na leto poroča tudi upravi.
Krkine odvisne družbe imajo pooblaščence za skladnost poslovanja in korporativno integriteto, če tako določa lokalna
zakonodaja ali dobra praksa. Od leta 2022 jih imajo odvisne družbe v Ruski federaciji, na Poljskem, v Ukrajini, na Hrvaškem
in v Nemčiji ter Terme Krka v Sloveniji. V letu 2023 so bili imenovani še pooblaščenci v odvisnih družbah v Romuniji,
na Madžarskem, Češkem, v Litvi, na Slovaškem, v Španiji, Italiji, Bolgariji in na Portugalskem. Pristojni so tudi za
obravnavo prijav sumov nepravilnosti v odvisnih družbah. Krkinemu pooblaščencu za skladnost poslovanja in korporativno
integriteto poročajo vsako četrtletje.
Opis z etičnim kodeksom opredeljenih interakcij s strokovnjaki za zdravstveno oskrbo
Krkine odvisne družbe pri trženjskih aktivnostih upoštevajo lokalno zakonodajo in dobro prakso. Aktivnosti zaposlenih pri
trženju zdravil na recept podrobneje določajo še Krkin kodeks promocije ter operativna navodila glede obiskov
zdravstvenih delavcev in izvedbe strokovnih srečanj, izobraževanj in obiskov podjetja. Nanašajo se zlasti na stike
z zdravstvenimi delavci, zdravstvenimi organizacijami, bolniki in društvi.
Omenjeni interni pravilniki se redno posodabljajo. Prevedeni so v jezike držav, v katerih je Krka vzpostavila marketinško
mrežo. Zaposleni, ki se ukvarjajo s trženjskimi aktivnostmi, se seznanijo z vsebino teh pravil prek internega
izobraževalnega sistema eCampus ter na internih cikličnih srečanjih in marketinških usposabljanjih. Ob seznanitvi
z omenjenimi pravili se zavežejo, da bodo delovali v skladu z njimi.
Upravljavski pristop k nediskriminiranju
Načela nediskriminiranja so opredeljena v Kodeksu ravnanja Krke, Politiki o človekovih pravicah v skupini Krka ter Politiki
raznolikosti, pravičnosti in vključevanja v skupini Krka.
Dobrobit živali
V skupini Krka proizvajamo varne, kakovostne in učinkovite veterinarske izdelke za ljubiteljske in rejne živali. Zagotavljanje
dobrobiti živali smo uvrstili na eno od šestih sklopov strateških trajnostnih področij v Trajnostni politiki skupine Krka, in
sicer kakovost izdelkov in varnost bolnikov.
K izboljšanju zdravja živali in njihovi dobrobiti prispevamo z izbiro in razvojem novih veterinarskih izdelkov ter
upoštevanjem smernic zdravstvenega varstva živali. Pri tem upoštevamo zakonodajo, sprejeto na podlagi Direktive
2010/63/EU o zaščiti živali, ki se uporabljajo v znanstvene namene. Preizkušanje izdelkov na živalih lahko naši partnerji
izvedejo šele po proučitvi drugih možnosti, zmanjšanju števila živali v preizkušanju ali preoblikovanju postopkov, da se
čim bolj zmanjša nelagodje živali. Namesto preizkušanja na živalih se uporabijo alternative, če so znanstveno utemeljene
in sprejemljive za regulatorje. Naši izdelki veterinarjem in lastnikom živali omogočajo enostavno dajanje, živalim pa
enostavno zaužitje. Sledimo sodobnim smernicam za varno, učinkovito in odgovorno zdravljenje bolezni pri perutnini,
govedu, prašičih in drugih rejnih živalih. Z veterinarji in lastniki živali sodelujemo približno na 40 trgih po vsem svetu.
Spodbujamo preventivne ukrepe, saj se tako zmanjša tveganje za pojav bolezni in prepreči nepotrebno trpljenje živali.
Zdravje ljudi, živali in ekosistemov je povezano. S svojimi veterinarskimi izdelki ugodno vplivamo na razvoj trajnostnega
kmetijstva, ki ohranja ekosistemsko ravnovesje. S preprečevanjem in obvladovanjem bolezni pri rejnih živalih prispevamo
k zdravi in varni hrani ter k zaščiti ljudi pred boleznimi, ki se prenašajo s hrano in prek živali.
Uprava družbe je septembra 2024 sprejela Kodeks ravnanja za poslovne partnerje skupine Krka. V njem je določeno,
da Krka s skrbnim načrtovanjem izbire in razvoja veterinarskih izdelkov ter upoštevanjem zakonodaje (Direktive

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
245
2010/63/EU o zaščiti živali, ki se uporabljajo v znanstvene namene) in smernic v zdravstvenem varstvu živali trajnostno
prispeva k izboljšanju zdravja in dobrega počutja živali.
G1-2 Upravljanje odnosov z dobavitelji
Uprava družbe vsako leto sprejme nabavno-plačilne pogoje za naslednje leto, s katerimi so določeni plačilni roki
po nabavnih področjih, plačilni pogoji, način sklepanja poslov (s pogodbo ali naročilnico), zavarovanja, ki jih družba zahteva
ob sklepanju pogodb, in morebitne pogodbene kazni. Naši plačilni pogoji niso odvisni od velikosti poslovnega partnerja.
Nabavno-plačilni pogoji na posameznem nabavnem področju so podobni za vse dobavitelje. Letno posodabljanje
parametrov nam omogoča, da upoštevamo tržna gibanja. Vsa odstopanja od sprejetih parametrov obravnava predsednik
uprave in generalni direktor.
Če je mogoče, za vse posle zberemo po več primerljivih ponudb. S tem ukrepom obvladujemo tudi tveganja na področju
upravljanja oskrbne verige, naročanja opreme, materiala in storitev ter izvedbe naložb. Ponudbe analizirajo strokovnjaki
s pristojnih delovnih področij in pripravijo pisno poročilo. Analizo razpisa odobri več zaposlenih, med njimi vodstvo pristojnih
strokovnih služb. Pred izbiro se z vsemi ponudniki pogajamo. Pogodbe vsebujejo protikorupcijsko klavzulo (sankcija je
ničnost pogodbe). Pred podpisom jih preverijo interni pravniki, davčni oziroma računovodski strokovnjaki, uporabniki in
vodja pogajanj. Posli v vrednosti nad 200.000 EUR se sklenejo na podlagi predhodne pisne odobritve predsednika uprave
in generalnega direktorja.
G1-3 Preprečevanje in odkrivanje korupcije in podkupovanja
Razkritja v zvezi s to zahtevo po razkritju so prikazana v okviru zahteve po razkritju G1-1 Politike o poslovnem ravnanju
in korporativna kultura, v poglavjih Izobraževanje in usposabljanje s področja skladnosti poslovanja in korporativne
integritete ter Obravnava sumov nepravilnosti.
G1-4 Incidenti korupcije ali podkupovanja
Metrike na področju kršitev skladnosti poslovanja v skupini Krka
Metrika
2024
Število potrjenih primerov korupcije ali podkupovanja
0
Število potrjenih incidentov, v katerih so bili delavci odpuščeni ali so jim bili naloženi disciplinski ukrepi zaradi
korupcije ali incidentov, povezanih s podkupovanjem
0
Število potrjenih incidentov v zvezi s pogodbami s poslovnimi partnerji, ki so bile prekinjene ali niso bile
obnovljene zaradi kršitev, povezanih s korupcijo ali podkupovanjem
0
Število javnih pravnih zadev v zvezi s korupcijo ali podkupovanjem proti podjetju in njegovim delavcem
v poročevalnem obdobju ter rezultati takih primerov
0
Višina kazni za kršitev zakonodaje s področja preprečevanja korupcije (v EUR)
0
Vir podatkov je pooblaščenec za skladnost poslovanja in korporativno integriteto, metrik ni potrdil neodvisni zunanji organ.
DRUGE INFORMACIJE
G1-5 Politični vpliv in dejavnosti lobiranja
Na področju trajnostnega poslovanja smo v procesu določitve ocene pomembnosti (IRO) temo Politično sodelovanje in
dejavnosti lobiranja ocenili kot nepomembno za Krko, razkritja pa predstavljamo kot druge informacije, ki niso predmet
revizijskega pregleda in zagotovila.
Krka niti v letu 2024 niti v zadnjih petih letih ni namenjala sredstev za politične kampanje, politične organizacije, lobiste ali
organizacije za lobiranje. Člani Krkine uprave in nadzornega sveta ter drugi vodstveni delavci (interni odbor direktorjev)
v letu 2024 in vsaj dve leti pred tem na primerljivem delovnem mestu v javni upravi ali pri regulatorjih niso opravljali dela,
ki bi omogočalo lobiranje. Družbe iz skupine Krka so včlanjene v interesna združenja, v katerih je članstvo obvezno ali
predstavlja tržno prakso.
Področje sponzorstev in donacij se obvladuje v okviru trajnostnega poslovanja skupine Krka. Operativne aktivnosti v zvezi
s tem se izvajajo v skladu s Krkinim kodeksom o dodeljevanju sponzorskih in donatorskih sredstev. V skladu s poslanstvom

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
246
živeti zdravo življenje večino sponzorstev in donacij namenjamo projektom, povezanim z zdravjem in kakovostjo življenja.
Največ sredstev namenjamo športu, kulturi, zdravstvu, znanosti, izobraževanju in humanitarnim dejavnostim.
Članstva v gospodarskih in strokovnih združenjih po regijah v letu 2024
Regija
Število članstev
Število obveznih članstev
Slovenija
13
0
Jugovzhodna Evropa
8
3
Vzhodna Evropa
15
4
Srednja Evropa
10
1
Zahodna Evropa
15
7
Podatka o članstvih ni potrdil neodvisni zunanji organ. S članstvi v gospodarskih in strokovnih združenjih pridobivamo pomembne informacije o trgih.
Določena članstva so zakonsko predpisana ali obvezna.
G1-6 Plačilne prakse
Za plačevanje računov v dogovorjenih rokih skrbimo z notranjimi kontrolami, ki obsegajo zlasti ustrezne nastavitve
poslovno-informacijskega sistema in razmejitev odgovornosti pri plačevanju. Za pravilno in pravočasno plačevanje računov
so kolektivno pristojni uporabniki in več strokovnih služb. Mednje spadajo strokovne službe, ki so pristojne za nabavo,
dokumentarno-finančno kontrolo, obračun poslovanja in za likvidnost.
Plačilni roki
Metrika
2024
Povprečni plačilni rok
1
68 dni
Standardni plačilni roki v številu dni po kategorijah dobaviteljev (v oklepaju
delež plačil, ki so izvedena do roka)
45 dni po prejemu računa (100 %),
lahko krajši na podlagi odobritve predsednika uprave
in generalnega direktorja
Število nerešenih sodnih postopkov za zamude pri plačilih dne 31. 12. 2024
0
1
Povprečno število dni, ki ga potrebujemo za plačilo računa od datuma, ko začne teči pogodbeni ali zakonski plačilni rok, izračunano kot dnevi vezave
poslovnih obveznosti (povprečna vrednost obveznosti do dobaviteljev v letu 2024 (povprečje vrednosti na začetku in koncu leta), deljena
s proizvajalnimi stroški v letu 2024 in pomnožena s 365 dni). Podatek o povprečnem plačilnem roku je pridobljen z lastnim izračunom in ga ni potrdil
neodvisni zunanji organ, prav tako neodvisni zunanji organ ni potrdil podatka o številu nerešenih sodnih postopkov za zamude pri plačilih. Vse družbe
v okviru skupine Krka svoje obveznosti plačujejo v skladu z dogovorjenimi roki in pri tem prav tako ne diskriminirajo svojih dobaviteljev, ne glede na
njihovo velikost, tip, pogajalsko moč ali pomembnost dobavitelja za skupino Krka. V sklopu poslovnih pogajanj se družbe v skupini Krka s svojimi
dobavitelji lahko dogovorijo za daljše plačilne roke, kot je standardni plačilni rok 45 dni. Dogovor o tem je vzajemen in pogodbeno opredeljen, vsa
plačila so nato izvedena najkasneje v pogodbeno dogovorjenem roku. Navedeni povprečni plačilni rok iz teh razlogov pomembno odstopa od
standardnih plačilnih rokov.

Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
247
Poročilo neodvisnega revizorja


Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
248


Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
249


Graphics
Letno poročilo 2024 Poslovno poročilo
250


Graphics
RAČUNOVODSKO POROČILO

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo
252
VSEBINA
Uvodna pojasnila k pripravi računovodskih izkazov ................................................................................................. 253
Izjava o odgovornosti uprave....................................................................................................................................... 254
Konsolidirani računovodski izkazi skupine Krka ....................................................................................................... 255
Konsolidirani izkaz finančnega položaja .................................................................................................................... 255
Konsolidirani izkaz poslovnega izida ......................................................................................................................... 256
Konsolidirani izkaz drugega vseobsegajočega donosa ............................................................................................. 256
Konsolidirani izkaz sprememb lastniškega kapitala ................................................................................................... 257
Konsolidirani izkaz denarnih tokov ............................................................................................................................ 259
Pojasnila h konsolidiranim računovodskim izkazom .................................................................................................. 260
Poročilo neodvisnega revizorja .................................................................................................................................. 315
Ločeni računovodski izkazi Krke, d. d., Novo mesto ................................................................................................. 322
Ločeni izkaz finančnega položaja .............................................................................................................................. 322
Ločeni izkaz poslovnega izida ................................................................................................................................... 323
Ločeni izkaz drugega vseobsegajočega donosa ....................................................................................................... 323
Ločeni izkaz sprememb lastniškega kapitala ............................................................................................................. 324
Ločeni izkaz denarnih tokov ...................................................................................................................................... 326
Pojasnila k ločenim računovodskim izkazom ............................................................................................................. 327
Poročilo neodvisnega revizorja .................................................................................................................................. 386

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo
253
Uvodna pojasnila k pripravi računovodskih izkazov
Računovodski del letnega poročila sestavljata dve vsebinsko zaokroženi poglavji.
Prvo poglavje obsega konsolidirane računovodske izkaze s pojasnili skupine Krka, drugo poglavje pa računovodske izkaze
s pojasnili Krke, d. d., Novo mesto (v nadaljevanju družba Krka). Po sklepu 11. skupščine delničarjev Krke, d. d.,
Novo mesto z dne 6. julija 2006 so vsi izkazi pripravljeni v skladu z Mednarodnimi standardi računovodskega poročanja
(v nadaljevanju MSRP), kot jih je sprejela EU.
Računovodski izkazi družbe Krka in skupine Krka so sestavljeni v evrih in so zaokroženi na tisoč enot. So sestavni del
Letnega poročila 2024, ki je objavljeno prek sistema elektronskega obveščanja Ljubljanske borze SEOnet, prek sistema
ESPI na Varšavski borzi in na Krkinih spletnih straneh (http://www.krka.si/sl/za-vlagatelje/financna-porocila/).
Revizijska družba KPMG Slovenija, d. o. o., je revidirala vsak sklop izkazov posebej in pripravila dve ločeni poročili, ki sta
vključeni vsako v svoje poglavje.
Izjava o odgovornosti uprave, ki je objavljena v nadaljevanju, vključuje odgovornost za vse računovodske izkaze družbe
Krka in skupine Krka.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo
254
Izjava o odgovornosti uprave
Uprava Krke, d. d., Novo mesto je odgovorna za pripravo letnega poročila družbe Krka in skupine Krka ter računovodskih
izkazov na način, ki zainteresirani javnosti daje resnično in pošteno sliko premoženjskega stanja in izidov poslovanja
družbe Krka in njenih odvisnih družb v letu 2024.
Uprava izjavlja:
da so računovodski izkazi pripravljeni ob domnevi, da bodo družba Krka in njene odvisne družbe nadaljevale
poslovanje tudi v prihodnosti;
da dosledno uporablja izbrane računovodske politike in razkriva morebitne spremembe v računovodskih politikah;
da so računovodske ocene pripravljene pošteno in premišljeno ter v skladu z načeli previdnosti in dobrega
gospodarjenja;
da so računovodski izkazi s pojasnili za družbo Krka in skupino Krka pripravljeni v skladu z veljavno zakonodajo in
v skladu z MSRP, kot jih je sprejela EU.
Uprava je odgovorna za izvajanje ukrepov, s katerimi zagotavlja ohranjanje vrednosti premoženja družbe Krka in skupine
Krka, ter za preprečevanje in odkrivanje prevar in drugih nepravilnosti.
Davčne oblasti lahko v petih letih po poteku leta, v katerem je bilo treba odmeriti davek, kadarkoli preverijo poslovanje
družbe. To lahko povzroči dodatne obveznosti za plačilo davka, zamudnih obresti in kazni iz naslova davka od dohodkov
pravnih oseb (DDPO) ali drugih davkov in dajatev. Uprava družbe ni seznanjena z okoliščinami, ki bi lahko povzročile
morebitno pomembno obveznost iz tega naslova.
Novo mesto, 24. marec 2025
Jože Colarič
predsednik uprave in generalni direktor
dr. Aleš Rotar
član uprave
dr. Vinko Zupančič
član uprave
David Bratož
član uprave
Milena Kastelic
članica uprave – delavska direktorica

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
255
Konsolidirani računovodski izkazi skupine Krka
Konsolidirani izkaz finančnega položaja
v tisoč EUR
Pojasnila
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Indeks
2024/23
Sredstva
Nepremičnine, naprave in oprema
11
806.646
790.345
102
Neopredmetena sredstva
12
100.747
102.348
98
Naložbe v skupne podvige
2.492
0
Dana posojila
13
35.330
70.098
50
Finančne naložbe
14
22.024
47.674
46
Odložene terjatve za davek
15
54.434
47.728
114
Druga nekratkoročna sredstva
1.228
1.074
114
Nekratkoročna sredstva skupaj
1.022.901
1.059.267
97
Sredstva, namenjena prodaji
44
41
107
Zaloge
16
638.608
604.621
106
Sredstva iz pogodb s kupci
672
429
157
Terjatve do kupcev
17
552.710
509.070
109
Druge terjatve
17
28.891
51.364
56
Dana posojila
13
10.506
58.719
18
Finančne naložbe
14
249.794
306.769
81
Denar in denarni ustrezniki
18
344.895
174.011
198
Kratkoročna sredstva skupaj
1.826.120
1.705.024
107
Sredstva skupaj
2.849.021
2.764.291
103
Kapital
Osnovni kapital
19
54.732
54.732
100
Lastne delnice
19
163.491
138.489
118
Rezerve
19
136.315
154.495
88
Zadržani dobički
19
2.190.627
2.091.317
105
Kapital, pripisan lastnikom kapitala v obvladujoči družbi,
skupaj
2.218.183
2.162.055
103
Neobvladujoči deleži v okviru kapitala
19
19.601
19.711
99
Kapital skupaj
2.237.784
2.181.766
103
Obveznosti
Rezervacije
21
136.895
124.398
110
Odloženi prihodki
22
5.654
5.547
102
Obveznosti iz najemov
27
9.502
8.547
111
Odložene obveznosti za davek
15
10.611
10.726
99
Nekratkoročne obveznosti skupaj
162.662
149.218
109
Poslovne obveznosti
23
148.285
153.762
96
Obveznosti iz najemov
27
3.649
3.452
106
Obveznosti za davek od dobička
24.379
8.960
272
Obveznosti iz pogodb s kupci
24
166.078
162.173
102
Druge kratkoročne obveznosti
25
106.184
104.960
101
Kratkoročne obveznosti skupaj
448.575
433.307
104
Obveznosti skupaj
611.237
582.525
105
Kapital in obveznosti skupaj
2.849.021
2.764.291
103
Pojasnila so sestavni del konsolidiranih računovodskih izkazov in jih je treba brati v povezavi z njimi.


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
256
Konsolidirani izkaz poslovnega izida
v tisoč EUR
Pojasnila
2024
2023
Indeks
2024/23
Prihodki od prodaje
1.909.544
1.806.391
106
prihodki iz pogodb s kupci
4
1.906.037
1.801.873
106
ostali prihodki od prodaje
3.507
4.518
78
Proizvajalni stroški prodanih proizvodov
815.661
779.682
105
Bruto dobiček
1.093.883
1.026.709
107
Drugi poslovni prihodki
5
7.130
6.147
116
Stroški prodajanja
373.366
347.898
107
od tega neto oslabitve in odpisi terjatev
2.197
3.712
59
Stroški razvijanja
184.855
178.582
104
Stroški splošnih dejavnosti
115.220
106.755
108
Dobiček iz poslovanja
427.572
399.621
107
Finančni prihodki
9
33.946
23.567
144
Finančni odhodki
9
42.440
56.062
76
Neto finančni izid
8.494
32.495
26
Dobiček pred davkom
419.078
367.126
114
Davek od dobička
10
62.876
53.394
118
Čisti dobiček
356.202
313.732
114
Od tega:
lastniki kapitala obvladujoče družbe
356.986
313.946
114
neobvladujoči deleži
784
214
366
Osnovni dobiček na delnico (v EUR)
20
11,60
10,14
114
Popravljeni dobiček na delnico (v EUR)
20
11,60
10,14
114
Pojasnila so sestavni del konsolidiranih računovodskih izkazov in jih je treba brati v povezavi z njimi.
Konsolidirani izkaz drugega vseobsegajočega donosa
v tisoč EUR
Pojasnila
2024
2023
Indeks
2024/23
Čisti dobiček
356.202
313.732
114
Drugi vseobsegajoči donosi v letu
Drugi vseobsegajoči donosi v letu, ki bodo v prihodnje
pripoznani v izkazu poslovnega izida
Prevedbena rezerva
19
31.650
49.705
64
Čisti drugi vseobsegajoči donosi v letu, ki bodo v prihodnje
pripoznani v izkazu poslovnega izida
31.650
49.705
64
Drugi vseobsegajoči donosi v letu, ki v prihodnje ne bodo
pripoznani v izkazu poslovnega izida
Sprememba poštene vrednosti finančnih sredstev
14
4.877
10.912
Preračun pozaposlitvenih zaslužkov
21
8.426
12.007
70
Vpliv odloženih davkov
15
704
2.695
Čisti drugi vseobsegajoči donosi v letu, ki v prihodnje
ne bodo pripoznani v izkazu poslovnega izida
12.599
3.790
332
Drugi vseobsegajoči donosi v letu skupaj (po davku)
44.249
53.495
83
Vseobsegajoči donosi v letu skupaj (po davku)
311.953
260.237
120
Od tega:
lastniki kapitala obvladujoče družbe
312.063
261.740
119
neobvladujoči deleži
110
1.503
7
Pojasnila so sestavni del konsolidiranih računovodskih izkazov in jih je treba brati v povezavi z njimi.


Graphics
Letno poročilo 2024  Računovodsko poročilo skupine Krka 
257
Konsolidirani izkaz sprememb lastniškega kapitala 
v tisoč EUR 
Osnovni
kapital
Lastne
delnice
Rezerve
Zadržani dobički 
Kapital,
pripisan
lastnikom
kapitala
v obvladujoči
družbi,
skupaj
Neobvladujoči
deleži  
v okviru
kapitala
Kapital
skupaj
Rezerve
za lastne
delnice
Kapitalske
rezerve
Zakonske
rezerve
Statutarne
rezerve
Rezerva
za
pošteno
vrednost
Prevedbena
rezerva
Druge
rezerve iz
dobička 
Preneseni
dobiček 
Dobiček  
v letu
Stanje 1. 1. 2024
54.732 
138.489 
138.489 
105.897 
14.990 
30.000 
511 
134.370 
1.544.595 
246.699 
300.023 
2.162.055 
19.711 
2.181.766 
Vnos čistega dobička 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
356.986 
356.986 
784 
356.202 
Drugi vseobsegajoči donosi v letu
skupaj (po davku) 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
10.851 
32.331 
0 
1.741 
0 
44.923 
674 
44.249 
Vseobsegajoči donosi v letu skupaj
(po davku) 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
10.851 
32.331 
0 
1.741 
356.986 
312.063 
110 
311.953 
Transakcije z lastniki, evidentirane
v kapitalu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Oblikovanje drugih rezerv iz dobička
po sklepu skupščine 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
75.503 
75.503 
0 
0 
0 
0 
Prenos dobička preteklih obdobij  
v preneseni dobiček 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
300.023 
300.023 
0 
0 
0 
Nakup lastnih delnic
0 
25.002 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
25.002 
0 
25.002 
Oblikovanje rezerv za lastne delnice
0 
0 
25.002 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
25.002 
0 
0 
0 
Izplačilo dividend 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
230.933 
0 
230.933 
0 
230.933 
Vplačila neobvladujočega deleža 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
Transakcije z lastniki, evidentirane
v kapitalu, skupaj
0 
25.002 
25.002 
0 
0 
0 
0 
0 
75.503 
6.413 
325.025 
255.935 
0 
255.935 
Stanje 31. 12. 2024
54.732 
163.491 
163.491 
105.897 
14.990 
30.000 
11.362 
166.701 
1.620.098 
238.545 
331.984 
2.218.183 
19.601 
2.237.784 
Pojasnila so sestavni del konsolidiranih računovodskih izkazov in jih je treba brati v povezavi z njimi. 
 



Graphics
Letno poročilo 2024  Računovodsko poročilo skupine Krka 
258
v tisoč EUR 
Osnovni
kapital
Lastne
delnice
Rezerve
Zadržani dobički 
Kapital,
pripisan
lastnikom
kapitala
v obvladujoči
družbi,
skupaj
Neobvladujoči
deleži  
v okviru
kapitala
Kapital
skupaj
Rezerve
za lastne
delnice
Kapitalske
rezerve
Zakonske
rezerve
Statutarne
rezerve
Rezerva
za
pošteno
vrednost
Prevedbena
rezerva
Druge
rezerve iz
dobička 
Preneseni
dobiček 
Dobiček  
v letu
Stanje 1. 1. 2023 
54.732 
124.566 
124.566 
105.897 
14.990 
30.000 
2.670 
85.919 
1.442.702 
200.273 
353.271 
2.118.616 
19.893 
2.138.509 
Vnos čistega dobička 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
313.946 
313.946 
214 
313.732 
Drugi vseobsegajoči donosi v letu
skupaj (po davku) 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
3.181 
48.451 
0 
574 
0 
52.206 
1.289 
53.495 
Vseobsegajoči donosi v letu skupaj
(po davku) 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
3.181 
48.451 
0 
574 
313.946 
261.740 
1.503 
260.237 
Transakcije z lastniki, evidentirane
v kapitalu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Oblikovanje drugih rezerv iz dobička
po sklepu skupščine 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
101.893 
101.893 
0 
0 
0 
0 
Prenos dobička preteklih obdobij  
v preneseni dobiček 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
353.271 
353.271 
0 
0 
0 
Nakup lastnih delnic
0 
13.923 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
13.923 
0 
13.923 
Oblikovanje rezerv za lastne delnice
0 
0 
13.923 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
13.923 
0 
0 
0 
Izplačilo dividend 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
204.378 
0 
204.378 
0 
204.378 
Vplačila neobvladujočega deleža 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
0 
1.321 
1.321 
Transakcije z lastniki, evidentirane
v kapitalu, skupaj
0 
13.923 
13.923 
0 
0 
0 
0 
0 
101.893 
47.000 
367.194 
218.301 
1.321 
216.980 
Stanje 31. 12. 2023
54.732 
138.489 
138.489 
105.897 
14.990 
30.000 
511 
134.370 
1.544.595 
246.699 
300.023 
2.162.055 
19.711 
2.181.766 
Pojasnila so sestavni del konsolidiranih računovodskih izkazov in jih je treba brati v povezavi z njimi. 
 


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
259
Konsolidirani izkaz denarnih tokov
v tisoč EUR
Pojasnila
2024
2023
DENARNI TOKOVI PRI POSLOVANJU
Čisti dobiček
356.202
313.732
Prilagoditve za:
133.530
132.771
amortizacijo
11, 12
92.513
104.594
neto tečajne razlike
18.821
27.030
neto odpise in popravke vrednosti zalog
18.794
11.420
neto oslabitve in odpise terjatev
2.197
3.712
prihodke od naložbenja
36.199
25.534
odhodke od naložbenja
7.117
6.688
prihodke od financiranja
31
4
odhodke za obresti in ostale finančne odhodke
9.478
12.955
davek od dobička
10
62.876
53.394
Dobiček iz poslovanja pred spremembami čistih kratkoročnih sredstev
489.732
446.503
Sprememba stanja poslovnih terjatev
41.640
104.133
Sprememba stanja zalog
16
52.782
62.709
Sprememba stanja poslovnih obveznosti
23
3.266
24.477
Sprememba stanja rezervacij
21
451
1.770
Sprememba stanja odloženih prihodkov
22
107
501
Sprememba stanja drugih kratkoročnih obveznosti
3.859
15.944
Plačani davek od dobička
34.626
94.097
Čisti denarni tok iz poslovanja
360.933
227.254
DENARNI TOKOVI PRI NALOŽBENJU
Prejete obresti
14.250
9.668
Prejete dividende
941
798
Prejemki od odtujitve nepremičnin, naprav in opreme
1.587
2.433
Nakup nepremičnin, naprav in opreme
11
107.762
130.024
Pridobitev neopredmetenih sredstev
12
7.587
9.187
Izdatki za nakup skupnih podvigov
2.492
0
Prejemki iz naslova odplačil danih nekratkoročnih posojil
31.169
4.194
Izdatki iz naslova danih nekratkoročnih posojil
3.489
2.009
Neto prejemki/izdatki iz naslova danih kratkoročnih posojil
55.475
46.784
Prejemki od prodaje nekratkoročnih finančnih naložb
71.168
33.346
Izdatki iz naslova pridobitev nekratkoročnih finančnih naložb
184
51
Prejemki od prodaje kratkoročnih finančnih naložb
477.235
359.100
Izdatki iz naslova pridobitev kratkoročnih finančnih naložb
455.480
568.607
Prejemki iz naslova izvedenih finančnih instrumentov
1.959
4.277
Izdatki iz naslova izvedenih finančnih instrumentov
1.696
389
Čisti denarni tok iz naložbenja
75.094
343.235
DENARNI TOKOVI PRI FINANCIRANJU
Izdatki za dane obresti
4.474
8.657
Izdatki iz naslova najemov
27
4.188
4.184
Izdatki za izplačila dividend in drugih deležev v dobičku
28
230.884
204.379
Nakup lastnih delnic
19
25.002
13.923
Prejemki od vplačil deležev neobvladujočih lastnikov
0
1.321
Čisti denarni tok iz financiranja
264.548
229.822
Čisto povečanje/zmanjšanje denarnih sredstev in njihovih ustreznikov
171.479
345.803
Denarna sredstva in njihovi ustrezniki na začetku leta
174.011
518.934
Učinki sprememb menjalnih tečajev na denarna sredstva in njihove
ustreznike
595
880
Končno stanje denarnih sredstev in njihovih ustreznikov
344.895
174.011
Pojasnila so sestavni del konsolidiranih računovodskih izkazov in jih je treba brati v povezavi z njimi.


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
260
Pojasnila h konsolidiranim računovodskim izkazom
Krka, d. d., Novo mesto je obvladujoča družba skupine Krka s sedežem na Šmarješki cesti 6, 8501 Novo mesto, Slovenija.
Družba je bila vpisana pri Okrožnem sodišču Novo mesto 13. julija 1989, številka registracijskega vložka 1/00097/00.
Matična številka družbe je 5043611000.
Konsolidirani računovodski izkazi za leto, ki se je končalo 31. decembra 2024, se nanašajo na skupino Krka, ki jo
sestavljajo obvladujoča družba in njene odvisne družbe v Sloveniji in v tujini. Seznam odvisnih družb v skupini Krka je
naveden v pojasnilu 31 Družbe v skupini Krka.
Skupina Krka se ukvarja z razvojem, proizvodnjo, trženjem in prodajo izdelkov za humano uporabo (zdravil na recept in
izdelkov brez recepta), veterinarskih izdelkov in zdraviliško-turističnih storitev.








1. Podlage za pripravo računovodskih izkazov
Izjava o skladnosti
Konsolidirani računovodski izkazi so pripravljeni v skladu z Mednarodnimi standardi računovodskega poročanja (MSRP),
ki jih je sprejela EU, v skladu s pojasnili, ki jih sprejema Odbor za pojasnjevanje mednarodnih standardov računovodskega
poročanja (OPMSRP) in jih je sprejela tudi EU, ter v skladu z dodatnimi določili Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1).
Uprava družbe Krka je konsolidirane računovodske izkaze odobrila 24. marca 2025.

Podlage za merjenje
Konsolidirani računovodski izkazi so pripravljeni ob upoštevanju izvirne vrednosti, razen pri izvedenih finančnih
instrumentih, finančnih instrumentih po pošteni vrednosti prek poslovnega izida in finančnih instrumentih po pošteni
vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa, pri katerih je upoštevana poštena vrednost. Metode, uporabljene za
merjenje poštene vrednosti, so opisane v pojasnilu 2 – Poštena vrednost.
Funkcijska in predstavitvena valuta
Konsolidirani računovodski izkazi so sestavljeni v evrih, torej v funkcijski valuti družbe Krka. Vse računovodske informacije,
predstavljene v evrih, so zaokrožene na tisoč enot.

Uporaba ocen in presoj
Priprava računovodskih izkazov temelji tudi na določenih ocenah in predpostavkah uprave obvladujoče družbe, ki vplivajo
na neodpisano vrednost sredstev in obveznosti skupine Krka ter tudi na izkazane prihodke in odhodke obračunskega
obdobja.
Ocena med drugim vključuje določitev življenjske dobe in preostale vrednosti nepremičnin, naprav in opreme ter
neopredmetenih sredstev, prihodke iz pogodb s kupci, popravke vrednosti zalog in terjatev, predpostavke, pomembne za
aktuarski izračun v zvezi z določenimi zaslužki zaposlenih, predpostavke, ki so vključene v izračun morebitnih rezervacij za
tožbe, predpostavke in ocene za oslabitev dobrega imena TAD Pharma ter oceno trajanja najema in uporabljeno obrestno
mero. Ne glede na to, da uprava obvladujoče družbe med pripravo predpostavk skrbno prouči vse dejavnike, ki na to lahko
vplivajo, je mogoče, da se dejanske posledice poslovnih dogodkov razlikujejo od ocenjenih. Zato je treba pri računovodskih
ocenah uporabiti presojo ter upoštevati morebitne spremembe poslovnega okolja, nove poslovne dogodke, dodatne
informacije in izkušnje. Skupina Krka vsako leto preveri potrebo po oslabitvi dobrega imena, ki je nastalo pri prevzemu
družbe TAD Pharma.



Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
261


Glavne ocene in predpostavke na dan izkaza finančnega položaja, ki so vezane na prihodnje poslovanje in bi lahko
povzročile vrednostno pomembnejše popravke knjigovodskih vrednosti sredstev in obveznosti, so navedene
v nadaljevanju.
Podatki o pomembnih ocenah negotovosti in odločilnih presojah, ki jih je uprava obvladujoče družbe pripravila v procesu
izvajanja računovodskih usmeritev in ki najbolj vplivajo na zneske v računovodskih izkazih, so opisani v pojasnilih.
Pojasnilo 4 Prihodki iz pogodb s kupci
Prihodki iz pogodb s kupci se pripoznajo na podlagi določil posamezne prodajne pogodbe s kupcem, in sicer ob
prenosu obvladovanja blaga in storitev na kupca v znesku, ki odraža nadomestilo, do katerega skupina Krka meni,
da bo upravičena v zameno za tako blago ali storitve. Pri oceni variabilnega nadomestila skupina Krka posebej
obravnava vračila, pri čemer upošteva določila pogodb o prodaji izdelkov in storitev kupcem, zakonsko predpisana
določila in poslovno prakso v danem okolju. Pri tem mora uporabiti bodisi metodo pričakovane vrednosti bodisi
metodo najverjetnejšega zneska, odvisno od tega, katera bolje predvidi znesek nadomestila, do katerega bo
skupina Krka upravičena.
Glede na veliko število pogodb s kupci je skupina Krka določila metodo pričakovane vrednosti kot najustreznejšo
za oceno variabilnega nadomestila pri prodaji izdelkov s pravico do vračila.
Pred vključitvijo kakršnegakoli zneska variabilnega nadomestila v transakcijsko ceno skupina Krka presodi,
ali je znesek variabilnega nadomestila omejen. Na podlagi izkušenj, poslovnih napovedi in gospodarskih razmer je
skupina Krka določila, da ocene variabilnega nadomestila niso omejene.
Skupina Krka prodaja izdelke, za katere se lahko na nekaterih trgih uporabljajo plačilni pogoji, ki so daljši od enega
leta. Za tovrstne prodaje na podlagi ustrezne diskontne stopnje pripozna prihodke in odhodke iz financiranja.
Pojasnilo 11 Preizkus ustreznosti življenjske dobe nepremičnin, naprav in opreme
Skupina Krka je na podlagi letne preveritve ustreznosti letnih amortizacijskih stopenj oziroma dob koristnosti naprav
in opreme ugotovila, da so pričakovanja drugačna od prejšnjih ocen. Zato je za posamezne vrste sredstev določila
nove (večinoma daljše) dobe koristnosti in s tem nižje amortizacijske stopnje. Spremenile so se dobe koristnosti
za proizvodno in laboratorijsko opremo, pohištvo ter transportna sredstva.
Pojasnilo 12 Preizkus oslabitve nekratkoročnih sredstev
Obvladujoča družba najmanj enkrat na leto preveri, ali obstajajo indikatorji za oslabitev za posamezne denar
ustvarjajoče enote, pri čemer se nadomestljiva vrednost nefinančnih sredstev ugotavlja na podlagi sedanje
vrednosti prihodnjih denarnih tokov, kar temelji na oceni pričakovanih denarnih tokov iz denar ustvarjajoče enote
in tudi na določitvi primerne diskontne stopnje.
Pojasnilo 12 Preizkus oslabitve dobrega imena TAD Pharma
Obvladujoča družba najmanj enkrat na leto preveri indikatorje za oslabitev dobrega imena. Določitev sedanje
vrednosti prihodnjih denarnih tokov od uprave obvladujoče družbe zahteva oceno pričakovanih denarnih tokov
denar ustvarjajočih enot, na katere je bilo alocirano dobro ime, ter tudi določitev primerne diskontne stopnje in
drugih pomembnih predpostavk, ki so navedene v tem pojasnilu.
Pojasnilo 17 Preizkus oslabitev terjatev
Posamezne družbe skupine Krka ob pripravi računovodskih izkazov (četrtletnih in letnih) oblikujejo popravek
vrednosti oziroma oslabitev terjatev, za katere se domneva, da ne bodo poravnane v celotnem znesku ali da sploh
ne bodo poravnane. Podlaga za izračun popravka je enotna metodologija, ki velja za skupino Krka in temelji
na verjetnosti oziroma oceni neizpolnitve kupca. Metodologija vključuje kvantitativna in kvalitativna merila, ki so
združena v štiri sklope: analiza dosedanjega poslovanja s kupcem, analiza računovodskih izkazov kupca,



Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
262


kvalitativne ocene kupca, ki jih pripravijo zaposleni, odgovorni za prodajo, in ocena deželnega tveganja kupca.
Za vse kupce, katerih terjatve so zavarovane pri zavarovalnici ali z drugim prvovrstnim zavarovanjem, se
zavarovanje upošteva pri oceni zneska oslabitev. Na podlagi algoritma, ki vključuje vsa merila, se izračuna vrednost
popravka terjatev za posameznega kupca.
Pojasnilo 21 Pozaposlitveni zaslužki zaposlenih
V okviru obvez za pozaposlitvene zaslužke zaposlenih je evidentirana sedanja vrednost odpravnin ob upokojitvi.
Pripoznane so na podlagi aktuarskih izračunov, ki temeljijo na predpostavkah in ocenah, veljavnih ob nastanku
izračunov, in se zaradi sprememb v prihodnje lahko razlikujejo od dejanskih predpostavk, ki bodo veljale takrat.
To se nanaša predvsem na določitev diskontne stopnje, ocene fluktuacije zaposlenih, ocene smrtnosti in ocene
rasti plač. Obveze za pozaposlitvene zaslužke zaposlenih so zaradi kompleksnosti aktuarskega izračuna in
dolgoročnega značaja postavke občutljive za spremembe navedenih ocen.
Pojasnilo 21 Rezervacije za tožbe in pogojne obveznosti
Zoper skupino Krka se lahko pojavijo tožbe oziroma zahtevki zaradi očitane kršitve intelektualne lastnine (patentnih
pravic oz. konkurenčnega prava) in z drugih civilnopravnih področij. Rezervacija je pripoznana, ko ima družba
v skupini Krka zaradi preteklega dogodka pravne ali posredne obveze, ki jih je mogoče zanesljivo oceniti, in če je
verjetno, da bo pri poravnavi obveze potreben odtok dejavnikov, ki omogočajo gospodarske koristi. Možne
obveznosti v računovodskih izkazih niso pripoznane, ker bo njihov dejanski obstoj potrjen z nastopom ali
nenastopom dogodkov šele v nenapovedljivi prihodnosti, na kar pa skupina Krka ne more vplivati. Uprava
obvladujoče družbe redno preverja, ali je za poravnavo možne obveznosti verjeten odliv sredstev, ki omogočajo
ekonomske koristi. Če postane verjeten, se možna obveznost prerazporedi tako, da se v računovodskih izkazih
zanjo oblikuje rezervacija v trenutku, ko se spremeni stopnja verjetnosti.


2. Pomembne računovodske usmeritve
Skupina Krka uporablja enake računovodske usmeritve za vsa obdobja, ki so predstavljena v priloženih konsolidiranih
računovodskih izkazih.
Družbe v skupini Krka uporabljajo enotne računovodske usmeritve, ki so bile po potrebi spremenjene in prilagojene
usmeritvam skupine.
Uporabljene računovodske usmeritve in metode izračunavanja so enake kot pri zadnjem letnem poročanju, izjema so novi
standardi in pojasnila. Oboji so navedeni v nadaljevanju in so bili upoštevani pri pripravi računovodskih izkazov, če je imela
skupina Krka navedene dogodke za poročano obdobje.
Skupina v izkazu finančnega položaja obveznosti in sredstva razdeli glede na ročnost, in sicer med nekratkoročne in
kratkoročne.
Skupina sredstvo razvrsti kot kratkoročno, če:
pričakuje, da ga bo realizirala, ali ga namerava prodati ali porabiti v normalnem poslovnem ciklu (12 mesecih),
je namenjeno predvsem za trgovanje,
pričakuje, da ga bo realizirala v 12 mesecih po obdobju poročanja,
je sredstvo denar ali denarni ustreznik (v skladu z MRS 7), razen če ga je v najmanj 12 mesecih po obdobju
poročanja prepovedano zamenjati ali uporabiti za poravnavo obveznosti.
Vsa druga sredstva skupina razvrsti kot nekratkoročna.


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
263




Skupina obveznost razvrsti kot kratkoročno, če:
pričakuje, da jo bo poravnala v normalnem poslovnem ciklu (12 mesecih),
je namenjena predvsem za trgovanje,
jo je treba poravnati v 12 mesecih po obdobju poročanja,
na koncu obdobja poročanja nima pravice do odložitve poravnave obveznosti za najmanj 12 mesecev po obdobju
poročanja.
Vse druge obveznosti skupina razvrsti med nekratkoročne.
Podlaga za konsolidacijo
Odvisne družbe
Odvisne družbe so podjetja, ki jih obvladuje obvladujoča družba. Obvladovanje obstaja, ko ima obvladujoča družba
možnost odločati o finančnih in poslovnih usmeritvah podjetja za pridobivanje koristi iz njegovega delovanja.
Pri ocenjevanju vpliva se upoštevata obstoj in učinek morebitnih glasovalnih pravic, ki jih je mogoče uveljaviti oziroma
zamenjati.
Skupina Krka ocenjuje, da se zaradi razmer v Ukrajini in Ruski federaciji pogoji za obvladovanje obeh ruskih odvisnih
družb s strani obvladujoče družbe niso spremenili. Obvladujoča družba ohranja glasovalne pravice in vpliv na poslovanje
ruskih družb, vključno z vplivom na spremenljivi donos. Aktivnosti z ruskima odvisnima družbama izvajamo podobno kot
pred februarjem 2022, saj sankcije EU za farmacevtske izdelke ne veljajo in ne pričakujemo, da bi se to spremenilo. Glej
pojasnilo 32 Stanje v Ukrajini in Ruski federaciji.
Računovodski izkazi odvisnih družb so v konsolidirane računovodske izkaze vključeni od datuma, ko se obvladovanje
začne, do datuma, ko preneha.
Naložbe v skupne podvige
Skupni podvigi so družbe, ki jih skupina Krka skupaj z drugim podjetjem obvladuje na podlagi pogodbenega sporazuma.
V konsolidiranih računovodskih izkazih se naložbe v skupne podvige ob začetnem pripoznanju merijo po nabavni
vrednosti, nato pa se obračunavajo po kapitalski metodi. Pripadajoči delež poslovnega izida skupnega podviga se pripozna
v konsolidiranem poslovnem izidu. Pripadajoči učinki, ki so vključeni v drugi vseobsegajoči donos skupnega podviga, se
pripoznajo v konsolidiranem izkazu vseobsegajočega donosa.
Pripadajoči delež poslovnega izida skupnega podviga se v konsolidiranem poslovnem izidu pripozna od datuma, ko se
pomemben vpliv začne, do datuma, ko preneha.
Posli, izvzeti iz konsolidacije
Iz konsolidiranih računovodskih izkazov so izločena stanja, nerealizirani dobički in izgube oziroma prihodki in odhodki,
ki izhajajo iz poslov znotraj skupine Krka. Nerealizirane izgube se izločijo na enak način kot dobički, pod pogojem, da ni
dokaza o oslabitvi.

Tuje valute
Posli v tuji valuti
Posli (transakcije in stanja), izraženi v tuji valuti, se preračunajo v ustrezno funkcijsko valuto družb skupine Krka
po menjalnem tečaju na dan posla. Denarna sredstva in obveznosti, izražene v tuji valuti na datum poročanja, se
preračunajo v funkcijsko valuto po takrat veljavnem menjalnem tečaju. Nedenarne postavke in obveznosti, katerih izvirna
vrednost je izražena v tuji valuti in izmerjena po pošteni vrednosti, se pretvorijo v funkcijsko valuto po menjalnem tečaju,
ko je določena poštena vrednost. Tečajne razlike se pripoznajo v izkazu poslovnega izida, kar pa ne velja za razlike, ki
nastanejo pri preračunu kapitalskih instrumentov, ki se pripoznajo neposredno v drugem vseobsegajočem donosu.
Nedenarne postavke, merjene po izvirni vrednosti v tuji valuti, se preračunajo v funkcijsko valuto po menjalnem tečaju, ki
je veljal na dan transakcije.



Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
264






Računovodski izkazi družb v tujini
Sredstva in obveznosti družb v tujini, vključno z dobrim imenom in popravkom poštene vrednosti ob konsolidaciji, se
v evre preračunajo po menjalnem tečaju, ki velja na datum poročanja. V evre se preračunajo tudi prihodki in odhodki družb
v tujini. Tečajne razlike, ki nastanejo pri preračunu, se neposredno pripoznajo v drugem vseobsegajočem donosu
prevedbenih rezervah. Pri odtujitvi družbe v tujini (delni ali celotni) se obravnavani znesek v prevedbeni rezervi prenese
v izkaz poslovnega izida.
Dobiček iz poslovanja
Dobiček iz poslovanja je opredeljen kot dobiček pred obdavčitvijo in finančnimi postavkami. Finančne postavke zajemajo
obresti od denarnih sredstev na računih v bankah ter obresti od depozitov in naložb, namenjenih za prodajo, plačane
obresti od posojil, dobiček ali izgubo od prodaje finančnih sredstev po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega
donosa ter pozitivne in negativne tečajne razlike od prevedbe vseh denarnih sredstev in obveznosti v tuji valuti.

Poštena vrednost
Glede na računovodske usmeritve skupine Krka in zahtevana razkritja je treba v številnih primerih določiti pošteno vrednost
finančnih in tudi nefinančnih sredstev in obveznosti.
Poštena vrednost je znesek, za katerega je mogoče prodati sredstvo ali zamenjati obveznost v redni transakciji med
udeleženci na trgu. Vsa sredstva in obveznosti, ki so v računovodskih izkazih merjeni ali razkriti po pošteni vrednosti,
so razvrščeni v hierarhijo poštene vrednosti na podlagi najnižje ravni vhodnih podatkov, ki so pomembni za merjenje
celotne poštene vrednosti:
1. raven tržne (neprilagojene) cene z delujočega trga za podobna sredstva in obveznosti;
2. raven model vrednotenja sredstev in obveznosti, ki se ne uvrščajo v 1. raven, temelji pa neposredno ali
posredno na primerljivih tržnih podatkih;
3. raven model vrednotenja, ki ne temelji na tržnih podatkih.
Pošteno vrednost posameznih skupin sredstev za potrebe merjenja oziroma poročanja je skupina Krka določila
po metodah, ki so opisane v nadaljevanju. Kjer so v zvezi s predpostavkami za določitev poštene vrednosti potrebna
dodatna pojasnila, so navedena v razčlenitvah k posameznim postavkam sredstev oziroma obveznosti skupine Krka.
Naložbe v lastniške in dolžniške vrednostne papirje
Poštena vrednost finančnih sredstev po pošteni vrednosti prek poslovnega izida in po pošteni vrednosti prek drugega
vseobsegajočega donosa se za vrednostne papirje določi glede na zaključni tečaj na datum poročanja. Za naložbe
v dolžniške vrednostne papirje po odplačni vrednosti se poštena vrednost za potrebe poročanja izračuna na podlagi
zaključnega tečaja, ki se poveča za natečene obresti na datum poročanja.
Poslovne in druge terjatve
Poštena vrednost poslovnih in drugih terjatev se izračuna kot sedanja vrednost prihodnjih denarnih tokov, razobrestenih
po tržni obrestni meri na datum poročanja.
Finančne obveznosti
Poštena vrednost se za potrebe poročanja izračuna na podlagi sedanje vrednosti prihodnjih izplačil glavnice in obresti,
diskontiranih po tržni obrestni meri na datum poročanja.

Finančni instrumenti
Finančni instrument je vsaka pogodba, na podlagi katere nastaneta finančno sredstvo enega podjetja in finančna
obveznost ali kapitalski instrument drugega podjetja.



Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
265




Finančna sredstva
Finančna sredstva skupine Krka vključujejo denar in denarne ustreznike, terjatve, izvedene finančne instrumente, posojila
in finančne naložbe.
Začetno pripoznanje in merjenje
Skupina Krka finančna sredstva ob začetnem pripoznanju razvrsti kot naknadno izmerjena po odplačni vrednosti, pošteni
vrednosti prek vseobsegajočega donosa in pošteni vrednosti prek poslovnega izida.
Razvrstitev finančnih sredstev ob začetnem pripoznanju je odvisna od značilnosti pogodbenega denarnega toka
finančnega sredstva in poslovnega modela skupine Krka za njihovo upravljanje. Razen za terjatve iz poslovanja, ki nimajo
pomembne finančne komponente ali za katere je uporabila praktično korist, skupina Krka ob prvotnem pripoznanju
finančno sredstvo izmeri po pošteni vrednosti, ki je v primeru finančnega sredstva, ki ni pripoznano po pošteni vrednosti
prek poslovnega izida, povečana za stroške transakcije. Terjatve iz poslovanja, ki nimajo pomembne finančne komponente
ali za katere je skupina Krka uporabila praktično korist, se merijo po transakcijski ceni, ki je določena v skladu z MSRP 15
(gl. računovodske usmeritve Prihodki iz pogodb s kupci).
Za razvrstitev in merjenje finančnega sredstva po odplačni vrednosti ali po pošteni vrednosti prek vseobsegajočega
donosa mora finančno sredstvo ustvariti denarne tokove, ki so izključno plačila glavnice in obresti (solely payments of
principal and interest, SPPI) na znesek preostale glavnice. Ocena se imenuje test SPPI in se izvaja na ravni posameznega
instrumenta.
Poslovni model skupine Krka za upravljanje finančnih sredstev določa, kako skupina Krka obvladuje svoja finančna
sredstva, da zagotovi denarne tokove. Določa torej, ali bodo denarni tokovi posledica zbiranja pogodbenih denarnih tokov
ali prodaje finančnih sredstev ali obojega.
Če skupina Krka izbere poslovni model, katerega cilj je zbiranje pogodbenih denarnih tokov, svoja finančna sredstva
(dolžniške instrumente) vrednoti po odplačni vrednosti. Če pridobi finančna sredstva (dolžniške instrumente) z namenom
zbiranja pogodbenih denarnih tokov in prodaje, jih vrednoti po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa
z recikliranjem kumulativnih dobičkov in izgub. Če skupina Krka ne izbere nobenega od omenjenih poslovnih modelov,
svoja finančna sredstva (dolžniške instrumente) vrednoti po pošteni vrednosti prek poslovnega izida. Finančna sredstva,
ki so v skladu z MRS 32 Finančni instrumenti kapitalski instrumenti in niso namenjena trgovanju, nepreklicno razvrsti
v skupino kapitalskih instrumentov po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa brez recikliranja
kumulativnih dobičkov in izgub po odpravi pripoznanja.
Nakup ali prodaja finančnih sredstev, ki zahteva dobavo sredstev v roku, določenem z uredbo ali konvencijo na trgu
(redni promet), se pripozna na datum trgovanja, to je na dan, ko skupina Krka sprejme zavezo o nakupu ali prodaji.
Skupina Krka odpravi pripoznanje finančnega sredstva, ko ugasnejo pogodbene pravice do denarnih tokov iz tega sredstva
ali ko prenese pravice do pogodbenih denarnih tokov iz finančnega sredstva na podlagi posla, s katerim se prenesejo vsa
tveganja in koristi iz lastništva finančnega sredstva.
Naknadno merjenje
Po prvotnem merjenju so finančna sredstva razvrščena v štiri kategorije:
finančna sredstva po odplačni vrednosti (dolžniški instrumenti),
finančna sredstva po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa z recikliranjem kumulativnih
dobičkov in izgub (dolžniški instrumenti),
finančna sredstva po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa brez recikliranja kumulativnih
dobičkov in izgub po odpravi pripoznanja (kapitalski instrumenti),
finančna sredstva po pošteni vrednosti prek poslovnega izida.
Finančna sredstva po odplačni vrednosti (dolžniški instrumenti)
Denar in denarni ustrezniki zajemajo gotovino, bančne depozite do treh mesecev in druge kratkoročne visokolikvidne
naložbe s prvotno dospelostjo treh mesecev ali manj. Slednje se zlahka pretvorijo v znane zneske denarnih sredstev,




Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
266







pri katerih je tveganje spremembe vrednosti nepomembno. Denarni tokovi tega instrumenta so izključno plačila obresti in
glavnice, zato so razvrščeni kot finančna sredstva po odplačni vrednosti.
Dana posojila skupine Krka so na podlagi testa lastnosti instrumenta razvrščena kot finančna sredstva po odplačni
vrednosti, saj so denarni tokovi tega instrumenta izključno plačila obresti in glavnice.
Naložbe skupine Krka v dolžniške vrednostne papirje, ki zajemajo izključno državne obveznice z majhnim kreditnim
tveganjem, so razvrščene kot finančna sredstva po odplačni vrednosti.
Finančna sredstva skupine Krka po odplačni vrednosti vključujejo tudi terjatve iz poslovanja.
Po začetnem pripoznanju se te naložbe merijo z metodo efektivnih obresti in so predmet oslabitve. Dobički in izgube se
pripoznajo v poslovnem izidu ob odpravi, spremembi ali oslabitvi teh sredstev.
Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa (dolžniški instrumenti)
Po začetnem pripoznanju so te naložbe izmerjene po pošteni vrednosti. Prihodki iz obresti, tečajne razlike in izgube zaradi
oslabitve ali razveljavitve se pripoznajo v izkazu poslovnega izida in izračunajo na enak način kot pri finančnih sredstvih,
izmerjenih po odplačni vrednosti. Vse ostale spremembe poštene vrednosti se pripoznajo prek drugega vseobsegajočega
donosa. Po odpravi pripoznanja se kumulativna sprememba poštene vrednosti, ki je pripoznana v izkazu drugega
vseobsegajočega donosa, prenese v poslovni izid.
Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa (kapitalski instrumenti)
Po začetnem pripoznanju so te naložbe izmerjene po pošteni vrednosti. Spremembe poštene vrednosti so pripoznane
neposredno v drugem vseobsegajočem donosu. Ko se pripoznanje naložbe odpravi, se s tem povezani dobek ali izguba
ne prenese v poslovni izid.
Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek poslovnega izida
Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek poslovnega izida vključujejo finančna sredstva, namenjena trgovanju,
finančna sredstva po pošteni vrednosti prek poslovnega izida ali finančna sredstva, ki jih mora podjetje izmeriti po pošteni
vrednosti. Finančna sredstva so razvrščena med sredstva, namenjena trgovanju, če so pridobljena z namenom prodaje
ali ponovnega nakupa v bližnji prihodnosti. Izvedeni finančni instrumenti, vključno z ločenimi vgrajenimi izvedenimi
finančnimi instrumenti, so razvrščeni v skupino finančnih sredstev, ki so namenjena trgovanju, razen če gre za instrumente
učinkovitega varovanja pred tveganjem. Finančna sredstva, ki ustvarjajo denarne tokove, ki niso le plačila glavnice in
obresti, se razvrstijo in izmerijo po pošteni vrednosti prek poslovnega izida, ne glede na poslovni model.
Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek poslovnega izida so v izkazu finančnega položaja izkazana po pošteni
vrednosti z neto spremembami poštene vrednosti, ki so pripoznane v izkazu poslovnega izida.
Oslabitev finančnih sredstev je opisana v razdelku Oslabitve sredstev Finančna sredstva.

Finančne obveznosti
Finančne obveznosti v največji meri zajemajo posojila, obveznosti do dobaviteljev in druge obveznosti. Obveznosti
iz najema in zaslužki zaposlenih so obravnavani ločeno (gl. računovodske usmeritve Najemi in Zaslužki zaposlenih).
Skupina Krka vse finančne obveznosti na začetku pripozna po pošteni vrednosti na datum trgovanja, ko postane
pogodbena stranka v zvezi z instrumentom. Ob začetnem pripoznanju neizvedene finančne obveznosti razvrsti kot
naknadno izmerjene po odplačni vrednosti, izvedene finančne obveznosti pa po pošteni vrednosti prek poslovnega izida.
Po začetnem pripoznanju se finančne obveznosti iz naslova posojil merijo z metodo efektivnih obresti. Dobički in izgube
se pripoznajo v poslovnem izidu ob odpravi ali spremembi teh obveznosti. Skupina Krka odpravi pripoznanje finančne
obveznosti, če so obveze, določene v pogodbi, izpolnjene, razveljavljene ali zastarane.




Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
267




Nepremičnine, naprave in oprema
Nepremičnine, naprave in oprema so izkazane po svoji nabavni vrednosti oziroma po nabavni vrednosti, zmanjšani
za amortizacijski popravek vrednosti in izgubo, nabrano zaradi oslabitve (gl. računovodske usmeritve Oslabitve sredstev).
Nepremičnine, naprave in oprema, ki so bile na svojo pošteno vrednost prevrednotene 1. januarja 2004 oziroma na dan
prehoda na MSRP, se izmerijo na podlagi svoje poštene vrednosti na ta datum.
Nabavna vrednost zajema stroške, ki se neposredno pripisujejo nabavi sredstev. Nabavna vrednost v skupini Krka
izdelanega sredstva zajema stroške materiala, neposredne stroške dela in ostale stroške, ki jih je mogoče neposredno
pripisati usposobitvi sredstva za nameravano uporabo, (po potrebi) začetno oceno stroškov razgradnje in odstranitve
sredstva ter obnovitve mesta, na katerem je bilo to sredstvo, in tudi usredstvene stroške izposojanja. Nabavljeno
programsko opremo, ki pomembno prispeva k funkcionalnosti sredstev, je treba usredstviti kot del opreme.
Deli nepremičnin, naprav in opreme, ki imajo bistveno različne dobe koristnosti, njihova vrednost pa je pomembna,
se obračunavajo kot posamezna sredstva.
Dobiček ali izguba ob odsvojitvi nepremičnin, naprav in opreme se določi kot razlika med prihodki iz odsvojitve sredstva
in njegovo knjigovodsko vrednostjo ter izkaže v izkazu poslovnega izida med drugimi poslovnimi prihodki oziroma
med drugimi poslovnimi odhodki.
Skupina Krka v nabavno vrednost nepremičnin, naprav in opreme všteva tudi stroške izposojanja, ki jih je mogoče
neposredno pripisati nakupu, gradnji ali proizvodnji sredstva v pripravi. Stroški izposojanja v zvezi z nabavo ali gradnjo
zadevnih sredstev se usredstvijo, če so povezani z nabavo pomembnega sredstva in če gradnja zadevnih sredstev
oziroma priprava za njihovo uporabo traja več kot šest mesecev.
Kasnejši stroški
Skupina Krka v knjigovodski vrednosti nepremičnin, naprav in opreme ob nastanku pripoznava tudi stroške zamenjave
posameznega dela tega sredstva, če je verjetno, da bodo prihodnje gospodarske koristi, povezane s sredstvom, pritekale
v skupino, in če je nabavno vrednost mogoče zanesljivo izmeriti. Pripoznanje knjigovodske vrednosti zamenjanega dela
se odpravi. Vsi ostali stroški so v poslovnem izidu pripoznani kot odhodki, takoj ko do njih pride.
Amortizacija
Amortizacija se obračuna po metodi enakomernega časovnega amortiziranja ob upoštevanju dobe koristnosti vsakega
posameznega sredstva oziroma njegovih sestavnih delov. Zemljišča in sredstva v pridobivanju se ne amortizirajo.
Ocenjene dobe koristnosti v letih
2024
2023
Zgradbe
upravno-administrativni objekti
60
60
proizvodni in skladiščni objekti
40
40
ostalo
od 15 do 20
od 15 do 20
Naprave in oprema
proizvodna oprema
od 3 do 15
od 5 do 20
laboratorijska oprema
od 7 do 15
10
ostala oprema
od 5 do 20
5
Pohištvo
5 oz. 10
5
Računalniška oprema
od 4 do 6
od 4 do 6
Transportna sredstva
od 6 do 15
od 5 do 15

Najemi
Skupina Krka ob sklenitvi pogodbe oceni, ali gre za najemno pogodbo oziroma ali pogodba vsebuje najem. Pogodba je
najemna oziroma vsebuje najem, če se z njo prenaša pravica do obvladovanja uporabe identificiranega sredstva za
določeno obdobje v zameno za nadomestilo.



Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
268


Skupina Krka določi trajanje najema kot obdobje, v katerem najema ni mogoče odpovedati, skupaj z:
a) obdobji, za katera velja možnost podaljšanja najema, če je precej gotovo, da bo ta možnost izrabljena, in
b) obdobji, za katera velja možnost odpovedi najema, če je precej gotovo, da ta možnost ne bo izrabljena.
Skupina kot najemnik
Obveznosti iz najema
Skupina Krka na datum začetka najema izmeri in pripozna obveznost iz najema po sedanji vrednosti vseh najemnin,
ki bodo plačane v ocenjeni dobi najema. Najemnine, zajete pri merjenju obveznosti iz najema, vključujejo nespremenljive
najemnine, zmanjšane za terjatve za spodbude za najem, spremenljive najemnine, ki so odvisne od indeksa ali stopnje,
in zneske, za katere se pričakuje, da jih bo skupina Krka plačala na podlagi jamstev za preostalo vrednost. Obveznost
iz najema vključuje tudi izpolnitveno ceno možnosti nakupa, če je precej gotovo, da bo skupina Krka izrabila to možnost,
in plačila kazni za odpoved najema, če trajanje najema odraža, da bo skupina Krka izrabila možnost odpovedi najema.
Spremenljive najemnine, ki niso zajete pri merjenju obveznosti iz najema v obdobju, v katerem nastopi dogodek ali pogoj,
ki sproži plačila, oziroma ki niso odvisne od indeksa ali stopnje, skupina Krka po datumu začetka najema pripozna
v poslovnem izidu.
Pri izračunu sedanje vrednosti najemnin skupina Krka uporabi obrestno mero izposojanja, ki temelji na ocenjeni
donosnosti obveznic, če bi se zadolžila na finančnih trgih, upoštevajoč ročnost pogodbe, če obrestne mere v najemni
pogodbi ni mogoče določiti.
Obveznost iz najema se po začetnem pripoznanju poveča za natečene obresti in zmanjša za izvedena plačila najemnin.
Knjigovodska vrednost obveznosti iz najema je ponovno izmerjena ob spremembi dobe trajanja najema, spremembi višine
najemnine (npr. spremembi prihodnjih zneskov najemnine kot posledici spremembe indeksa ali stopnje za določanje višine
najemnin) ali spremembi ocene možnosti nakupa najetega sredstva.
Za kratkoročne najeme in najeme, pri katerih je sredstvo, ki je predmet najema, majhne vrednosti, skupina Krka uporablja
praktično rešitev, ki jo omogoča standard, in najemnine pripozna kot odhodke na podlagi enakomerne časovne metode,
ki velja celotno obdobje trajanja najema. Praktična rešitev se uporablja za najeme, krajše od enega leta, in najeme,
pri katerih je vrednost novega sredstva, ki je predmet najema, manjša od 5.000 EUR.
Skupina Krka na datum začetka najema (tj. na dan, ko je sredstvo v najemu na razpolago za uporabo) pripozna
opredmeteno osnovno sredstvo, ki predstavlja pravico do uporabe, in obveznost iz najema.
Sredstva, ki predstavljajo pravico do uporabe
Sredstvo, ki predstavlja pravico do uporabe, skupina Krka meri po nabavni vrednosti, zmanjšani za amortizacijo in izgube
zaradi oslabitve sredstev, s prilagoditvijo nabavne vrednosti ob vsakem ponovnem merjenju obveznosti iz najema.
Nabavna vrednost sredstva, ki predstavlja pravico do uporabe, zajema obveznost iz najema po sedanji vrednosti najemnin,
ki še niso plačane, začetne neposredne stroške, plačila najemnine, ki so bila izvedena na datum začetka najema ali pred
njim, zmanjšana za prejete spodbude za najem in oceno stroškov, ki bodo nastali pri demontaži ali odstranitvi sredstva,
ki je predmet najema, obnovitvi mesta, na katerem se nahaja, ali vrnitvi sredstva v stanje, kot se zahteva v pogojih najema.
Sredstva, ki predstavljajo pravico do uporabe, skupina Krka amortizira po enakomerni časovni metodi v ocenjeni dobi
najema ali ocenjeni dobi koristnosti sredstev, in sicer v tistem obdobju, ki je krajše.
Skupina kot najemodajalec
Skupina Krka kot najemodajalec vse najeme razvršča med poslovne najeme, saj se z najemom ne prenesejo vsa
pomembna tveganja in koristi, povezane z lastništvom sredstva, ki je predmet najema. Najemnine iz poslovnega najema
so v izkazu poslovnega izida pripoznane kot prihodki na podlagi enakomerne časovne metode. Začetne neposredne
stroške, ki so nastali pri pridobitvi poslovnega najema iz naslova pogajanj ali dogovarjanj, skupina Krka prišteje
h knjigovodski vrednosti sredstva, ki je predmet najema, in te stroške pripozna kot odhodek v obdobju trajanja najema
na enaki podlagi kot prihodke iz najema.



Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
269




Neopredmetena sredstva
Dobro ime
Dobro ime, nastalo ob prevzemu odvisne družbe, se nanaša na presežek oziroma razliko med stroškom nabave in
deležem skupine Krka v čisti pošteni vrednosti ugotovljenih sredstev, obveznosti in pogojnih obveznosti prevzete družbe.
Dobro ime se meri po nabavni vrednosti, zmanjšani za morebitno izgubo zaradi oslabitve. Preizkus oslabitve dobrega
imena se izvaja enkrat na leto.
Blagovna znamka
Blagovno znamko TAD Pharma skupina Krka obravnava kot neopredmeteno sredstvo z dobo koristnosti 50 let, pri čemer
glede na spremenjene razmere v poslovnem okolju preverja potrebo po oslabitvi.
Raziskovanje in razvijanje
Stroški razvoja niso usredstveni, ker skupina Krka ne razlikuje med fazo raziskovanja in fazo razvoja. Vsi stroški, povezani
z lastnim razvojno-raziskovalnim delom, se v poslovnem izidu pripoznajo kot odhodek ob nastanku.
Ostala neopredmetena sredstva
Ostala neopredmetena sredstva, ki jih je pridobila skupina Krka in katerih dobe koristnosti so omejene, so izkazana
po nabavni vrednosti, zmanjšani za amortizacijski popravek vrednosti in za izgube, nabrane zaradi oslabitve
(gl. računovodske usmeritve Oslabitve sredstev).
Kasnejši stroški
Kasnejši stroški v zvezi z neopredmetenimi sredstvi so usredstveni le, kadar povečujejo prihodnje gospodarske koristi,
ki izhajajo iz sredstva, na katero se izdatki nanašajo. Vsi drugi stroški, vključno s stroški, ki nastanejo v zvezi z znotraj
skupine Krka ustvarjenim dobrim imenom in blagovnimi znamkami, so v poslovnem izidu pripoznani kot odhodki, takoj ko
do njih pride.
Emisijski kuponi
Skupina emisijske kupone, ki jih kupi oziroma brezplačno pridobi zaradi izpolnitve obveznosti do države za predajo
emisijskih kuponov po Zakonu o varstvu okolja, pripozna med neopredmetenimi sredstvi. Brezplačno pridobljeni emisijski
kuponi so izkazani v vrednosti 1 EUR za en emisijski kupon, kupljeni kuponi pa po ob začetnem pripoznanju izmerjeni
nabavni vrednosti. Pri predaji kuponov se uporablja metoda FIFO (first in, first out). Neopredmetena sredstva iz naslova
emisijskih kuponov se ne amortizirajo.
Amortizacija
Amortizacija se obračuna po metodi enakomernega časovnega amortiziranja ob upoštevanju dobe koristnosti
neopredmetenih sredstev (razen dobrega imena) in se začne, ko je sredstvo na razpolago za uporabo.
Ocenjene dobe koristnosti za programsko opremo, licence in druge pravice so od 3 do 10 let, za blagovno znamko
TAD Pharma pa 50 let.

Zaloge
V izkazu finančnega položaja se zaloge vrednotijo po izvirni vrednosti ali čisti iztržljivi vrednosti, in sicer po manjši od njiju.
Čista iztržljiva vrednost se določi po prodajni vrednosti na datum poročanja, zmanjšani za prodajne stroške in morebitne
druge splošne stroške, ki so običajno povezani s prodajo. Skupina Krka enkrat na leto na dan izkaza finančnega položaja
preveri čisto iztržljivo vrednost zalog. Če knjigovodska vrednost zalog presega njihovo čisto iztržljivo vrednost, se opravi
oslabitev zalog prek poslovnega izida.



Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
270




Skupina na datum poročanja preveri tudi, ali je treba zaloge oslabiti. Oslabijo se:
vse vrste zalog, za katere se ve oziroma predvideva, da jih iz kateregakoli vzroka ne bo mogoče porabiti
za proizvodnjo polizdelkov in končnih izdelkov ali prodati,
vse vrste zalog s pretečenim rokom uporabnosti,
zaloge, pri katerih bo rok uporabnosti potekel v 90 dneh, v višini, kot jo določijo odgovorne osebe za zaloge,
vse ostale zaloge, za katere je oslabitev potrebna iz kateregakoli drugega vzroka.
Morebitne oslabitve se preverjajo in evidentirajo po skupinah posameznih vrst zalog prek poslovnega izida.
Zaloge surovin in materiala ter pomožnega in embalažnega materiala so ovrednotene po nabavnih cenah z vsemi
odvisnimi stroški nabave. Pri izkazovanju zalog materiala skupina Krka uporablja drsečo nabavno ceno. Zaloge
nedokončane proizvodnje, polizdelkov in končnih izdelkov se vrednotijo po standardnih cenah, ki poleg neposrednih
stroškov materiala vključujejo tudi proizvajalne stroške ob normalni uporabi proizvajalnih sredstev, in sicer neposredne
stroške dela, amortizacije, storitev, energetskih virov, vzdrževanja in kakovosti. Odmiki od stalnih cen se izračunajo tako,
da je zadoščeno sprotnemu vrednotenju zalog po proizvajalnih stroških. Količinske enote trgovskega blaga so ovrednotene
po nabavni ceni, ki jo sestavljajo kupna cena, uvozne dajatve in neposredni stroški nabave, zmanjšani za morebitne
popuste. Pri izkazovanju zalog trgovskega blaga skupina Krka uporablja drseče nabavne cene.

Oslabitve sredstev
Finančna sredstva
Skupina Krka pripozna popravek pričakovanih kreditnih izgub za vse dolžniške instrumente, ki niso izkazani po pošteni
vrednosti prek poslovnega izida. Pričakovane kreditne izgube predstavljajo razliko med pogodbenimi denarnimi tokovi,
ki so zapadli po pogodbi, in vsemi denarnimi tokovi, za katere skupina Krka pričakuje, da jih bo prejela, diskontiranimi
na približek prvotne efektivne obrestne mere. Pričakovani denarni tokovi bodo vključevali denarne tokove od prodaje
sredstev zavarovanja ali drugih povečanj kreditov, ki so sestavni del pogodbenih pogojev.
Popravki pričakovanih kreditnih izgub se priznavajo v dveh fazah. Za kreditne izpostavljenosti, pri katerih po začetnem
pripoznanju ni bilo znatnega povečanja kreditnega tveganja, se popravki pričakovanih kreditnih izgub pripoznajo
za kreditne izgube, ki so posledica neplačil in so mogoče v naslednjih 12 mesecih (12-mesečni popravek pričakovanih
kreditnih izgub). Za tiste kreditne izpostavljenosti, pri katerih se je kreditno tveganje od začetnega pripoznanja znatno
povečalo, mora skupina Krka pripoznati popravek iz naslova izgube, ki jo pričakuje v preostali življenjski dobi
izpostavljenosti, ne glede na obdobje neplačila (vseživljenjska pričakovana izguba).
Oslabitve terjatev in sredstev iz pogodb
Za terjatve iz poslovanja in sredstva iz pogodb skupina Krka uporablja poenostavljen pristop za izračun pričakovane
kreditne izgube. Terjatve iz poslovanja, ki nimajo pomembne sestavine financiranja oziroma za katere skupina Krka
uporablja praktično rešitev (pogodbe, ki trajajo leto ali manj), se merijo po transakcijski ceni, določeni v skladu z MSRP 15,
zmanjšani za znesek izgub zaradi oslabitve.
Zato skupina Krka ne spremlja sprememb v kreditnem tveganju, temveč namesto tega priznava popravek za izgube,
ki temelji na vseživljenjski pričakovani kreditni izgubi na vsak datum poročanja. Skupina Krka je oblikovala matriko
rezervacij, ki temelji na njenih izkušnjah s kreditno izgubo, prilagojeno za morebitne prihodnje dejavnike, ki so značilni za
dolžnike in gospodarsko okolje. Podlaga za izračun popravka je enotna metodologija, ki velja za skupino Krka in temelji
na verjetnosti oziroma oceni neizpolnitve kupca.
Oslabitev finančnih naložb
Za finančne naložbe, ki vključujejo državne obveznice, merjene po odplačni vrednosti, skupina enkrat na leto izmeri
pričakovane kreditne izgube.



Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
271




Razen kadar je pripoznana 12-mesečna pričakovana kreditna izguba, skupina pripozna popravek vrednosti za izgube
v znesku, ki je enak pričakovani kreditni izgubi v celotnem obdobju trajanja finančnega instrumenta. 12-mesečna
pričakovana kreditna izguba je pripoznana za:
dolžniške vrednostne papirje z majhnim kreditnim tveganjem na datum poročanja in
druge dolžniške vrednostne papirje in bančna stanja, pri katerih se kreditno tveganje (tj. tveganje neplačila
v pričakovanem obdobju trajanja finančnega instrumenta) od začetnega pripoznanja ni bistveno povečalo.
Skupina meni, da ima dolžniški vrednostni papir majhno kreditno tveganje, če je njegova ocena kreditnega tveganja
enakovredna globalno razumljivi definiciji naložbenega razreda, kar je enakovredno bonitetni oceni Baa2 ali več agencije
Moody's ali BBB ali več agencije S&P Global Ratings.
Skupina spremembe kreditnega tveganja spremlja s sledenjem objavljenim zunanjim bonitetnim ocenam. Verjetnosti
neplačila (PD), in sicer 12-mesečna ter v obdobju trajanja finančnega instrumenta, temeljijo na podatkih zunanje bonitetne
agencije. Delež izgube ob neplačilu (LGD), ki odraža domnevno stopnjo izterjave, prav tako sporočijo zunanje bonitetne
agencije.
Nefinančna sredstva
Skupina Krka ob vsakem datumu poročanja preveri knjigovodsko vrednost svojih nefinančnih sredstev, da ugotovi, ali so
prisotni znaki oslabitve. Če takšni znaki obstajajo, se oceni nadomestljiva vrednost sredstva.
Nadomestljiva vrednost sredstva ali denar ustvarjajoče enote je njena vrednost pri uporabi ali poštena vrednost,
zmanjšana za stroške prodaje, in sicer tista, ki je večja. Pri določanju vrednosti sredstva pri uporabi se pričakovani prihodnji
denarni tokovi diskontirajo na sedanjo vrednost z uporabo diskontne mere pred obdavčitvijo, ki odraža sprotne tržne ocene
časovne vrednosti denarja in tveganja, ki so značilna za sredstvo. Za potrebe preizkusa oslabitve se sredstva združijo
v najmanjše denar ustvarjajoče enote. To so najmanjše skupine sredstev, ki ustvarjajo finančne pritoke, v veliki meri
neodvisne od finančnih pritokov iz drugih sredstev ali skupin sredstev. Za potrebe preizkusa oslabitve se dobro ime,
pridobljeno v poslovni združitvi, razporedi na denar ustvarjajoče enote, za katere se pričakuje, da bodo od združitve imele
koristi.
Oslabitev sredstva ali denar ustvarjajoče enote se pripozna, kadar njegova knjigovodska vrednost presega njegovo
nadomestljivo vrednost. Oslabitev se izkaže v izkazu poslovnega izida. Izguba, ki se pri denar ustvarjajoči enoti pripozna
zaradi oslabitve, se razporedi tako, da se najprej zmanjša knjigovodska vrednost dobrega imena, razporejenega na denar
ustvarjajočo enoto, nato pa drugih sredstev enote (skupine enot), in to sorazmerno s knjigovodsko vrednostjo vsakega
sredstva v enoti.
Izguba zaradi oslabitve dobrega imena se ne odpravlja. V zvezi z drugimi sredstvi pa skupina Krka izgube zaradi oslabitve
v preteklih obdobjih na datum poročanja ovrednoti in tako ugotovi, ali so se zmanjšale oziroma ali jih celo ni več. Izguba
zaradi oslabitve se odpravi ob spremembi ocen, na podlagi katerih skupina Krka določi nadomestljivo vrednost sredstva.
Izguba zaradi oslabitve sredstva se odpravi do višine, pri kateri povečana knjigovodska vrednost sredstva ne preseže
knjigovodske vrednosti, ki bi bila ugotovljena, potem ko se odšteje amortizacijski odpis, če pri sredstvu v prejšnjih letih ne
bi bila pripoznana izguba zaradi oslabitve.

Osnovni kapital
Odkup lastnih delnic
Ob odkupu lastnih delnic, ki se izkazujejo kot del osnovnega kapitala, se znesek plačanega nadomestila, vključno s stroški,
ki se nanašajo na odkup, pripozna kot sprememba v kapitalu. Odkupljene delnice se izkazujejo kot lastne in se odštejejo
od kapitala.
Dividende
Dividende se v računovodskih izkazih skupine Krka pripoznajo v obdobju, v katerem je bil sprejet sklep skupščine
delničarjev o izplačilu dividend.



Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
272



Kratkoročni zaslužki zaposlenih
Obveze za kratkoročne zaslužke zaposlenih se merijo brez diskontiranja in se izkažejo med odhodki, ko je delo
zaposlenega v zvezi z določenim kratkoročnim zaslužkom opravljeno.


Nekratkoročni zaslužki zaposlenih
Rezervacije za pozaposlitvene in druge dolgoročne zaslužke zaposlenih
Skupina Krka je v skladu z lokalnimi zakonskimi predpisi držav, v katerih delujejo obvladujoča družba in odvisne družbe,
zavezana k izplačilu jubilejnih nagrad zaposlenim in odpravnin ob njihovi upokojitvi, za kar so oblikovane rezervacije.

Rezervacije so oblikovane v vrednosti ocenjenih prihodnjih izplačil za odpravnine in jubilejne nagrade, diskontirane
na datum poročanja, za zaposlene v tistih državah, kjer obstaja zakonska obveza za izplačilo odpravnin in jubilejnih
nagrad. V izračunu so upoštevani stroški odpravnin ob upokojitvi in stroški vseh pričakovanih jubilejnih nagrad
do upokojitve. Pri izračunu je uporabljena metoda projicirane enote. V izkazu poslovnega izida se pripoznajo stroški dela
in stroški obresti, preračun pozaposlitvenih zaslužkov oziroma nerealiziranih aktuarskih dobičkov ali izgub pa v drugem
vseobsegajočem donosu.



Rezervacije
Rezervacije se pripoznajo, če ima skupina Krka zaradi preteklega dogodka pravne ali posredne obveze, ki jih je mogoče
zanesljivo oceniti, in če je verjetno, da bo pri poravnavi obveze potreben odtok dejavnikov, ki omogočajo gospodarske
koristi.

Rezervacije za tožbe
Skupina Krka izkazuje rezervacije za tožbe, ki potekajo in so predvsem povezane z domnevnimi kršitvami patentov. Vsako
leto preveri upravičenost oblikovanih rezervacij glede na stanje spora in verjetnost njegove ugodne ali neugodne rešitve.
Višina rezervacij se določi glede na znano višino škodnega zahtevka ali glede na pričakovano možno višino, če dejanski
zahtevek še ni znan.



Prihodki od prodaje iz pogodb s kupci
Skupina Krka se ukvarja z razvojem, proizvodnjo, trženjem in prodajo izdelkov za humano uporabo (zdravil na recept in
izdelkov brez recepta), veterinarskih izdelkov in materiala ter zdraviliško-turističnih storitev. Prihodki iz pogodb s kupci se
pripoznajo na podlagi določil posamezne kupoprodajne pogodbe ob prenosu obvladovanja blaga in storitev na kupca
v znesku, ki odraža nadomestilo, do katerega skupina Krka meni, da bo upravičena v zameno za tako blago ali storitve.

Obvladovanje blaga ali storitev je odvisno od določil kupoprodajne pogodbe, do prenosa pa praviloma pride v trenutku,
ko kupec blago prevzame ali ko je storitev opravljena. Običajni rok plačila je od 30 do 120 dni.

Skupina Krka za vsako prodajno pogodbo presodi, katere izvršitvene obveze vsebuje. Presodi tudi, ali pogodba vsebuje
druge obljube, ki predstavljajo ločene izvršitvene obveze, na katere mora razvrstiti del transakcijske cene. Pri ugotavljanju
transakcijske cene prodanih izdelkov upošteva učinke variabilnega nadomestila in obstoj pomembnih sestavin financiranja
v pogodbi.

Variabilno nadomestilo
Če je pogodbeno nadomestilo variabilno, skupina Krka oceni znesek nadomestila, do katerega bo upravičena v zameno
za prenos blaga oziroma storitve na kupca. Omejeno variabilno nadomestilo, ki ga skupina Krka oceni ob začetku pogodbe,
ostane omejeno, dokler ni več zelo verjetno, da ne bo prišlo do pomembnega zmanjšanja zneska pripoznanih skupnih
prihodkov, ko bo naknadno odpravljena negotovost, povezana z variabilnim nadomestilom. Po nekaterih pogodbah za
prodajo izdelkov imajo kupci pravico do vračila ter bonusov in količinskih popustov. Posledica pravice do vračila, bonusov
in količinskih popustov je variabilno nadomestilo.



Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
273

Pravica do vračila
Nekatere pogodbe kupcem zagotavljajo pravico do vračila blaga zaradi poteka roka uporabnosti. Skupina Krka oceni
vrednost blaga, ki ga kupec ne bo vrnil, z metodo pričakovane vrednosti, ki zagotavlja najzanesljivejšo napoved
variabilnega nadomestila, do katerega bo skupina upravičena. Zahteve v MSRP 15 pri omejeni oceni variabilnega
nadomestila veljajo tudi za določitev zneska variabilnega nadomestila, ki ga skupina Krka lahko vključi v transakcijsko
ceno. Za blago, za katero se na podlagi izkušenj in poslovne prakse v danem okolju pričakuje, da bo vrnjeno namesto
prihodkov, skupina Krka pripozna obveznost povračila. Pravica do vračila sredstev (in ustrezna prilagoditev stroškov
prodanih proizvodov) se prav tako pripozna za pravico do prejema izdelkov od kupca.
Bonusi in količinski popusti
Skupina Krka nekaterim kupcem naknadno odobri bonuse in količinske popuste, ko količina ali vrednost kupljenih izdelkov
ali storitev v določenem obdobju preseže mejno vrednost, določeno v pogodbi. Popusti se pobotajo z zneski, ki jih je dolžan
poravnati kupec. Variabilno nadomestilo za naknadno odobritev pričakovanih bonusov in količinskih popustov skupina
oceni na podlagi pogodbenih določil in meril oziroma elementov, ki so osnova za priznavanje bonusov in količinskih
popustov. Pri ocenjevanju skupina Krka uporabi metodo najverjetnejše vrednosti ali metodo pričakovane vrednosti. Izbrana
metoda, ki najbolje predvideva vrednost bonusov in količinskih popustov, temelji na številu mejnih vrednosti v pogodbi.
Skupina Krka poleg popustov končnim kupcem odobri tudi popuste za javna naročila državam, ministrstvom oziroma
zavarovalnicam v posameznih državah, in sicer na podlagi dogovorjenih razpisnih pogojev ali pogodbenih določb ter
dejansko realiziranih prodajnih naročil.
Razkritja o uporabi ocen in presoj v zvezi z oceno variabilnega nadomestila so navedena v poglavju Podlage za pripravo
računovodskih izkazov.
Pomembna pravica do financiranja
Skupina Krka v nekaterih primerih od svojih kupcev prejme kratkoročne predujme. Na podlagi praktične rešitve iz 63. člena
MSRP 15 ne prilagodi obljubljenega zneska nadomestila zaradi učinkov pomembne sestavine financiranja, ker ob začetku
pogodbe pričakuje, da bo obdobje od prenosa obljubljenega blaga ali storitve na kupca do plačila nadomestila za to blago
ali storitev krajše od enega leta.
Zneski iz pogodb
Sredstva iz pogodb
Sredstvo iz pogodbe je pravica do nadomestila v zameno za blago ali storitve, ki so prenesene na kupca. Če skupina
blago ali storitve prenese na kupca, preden ta plača nadomestilo ali preden nadomestilo zapade v plačilo, se nadomestilo
pripozna kot pogojno sredstvo iz pogodbe. Po zaključku posla in potrditvi kupca se sredstva iz pogodbe prerazvrstijo med
terjatve do kupcev.
Terjatve iz poslovanja
Terjatev je pravica skupine do brezpogojnega zneska nadomestila. Nadomestilo torej v določenem roku zapade v plačilo
(gl. računovodske usmeritve za pripoznanje finančnih instrumentov).
Obveznosti iz pogodb
Obveznost iz pogodbe je obveznost prenosa blaga ali storitev na kupca v zameno za nadomestilo, ki ga je skupina Krka
prejela od kupca (ali ga je kupec dolžan poravnati). Če kupec nadomestilo poravna pred prenosom blaga ali storitev nanj,
se obveznost iz pogodbe pripozna na dan poravnave ali na dan zapadlosti v plačilo (kar nastopi prej). Obveznosti
iz pogodbe se pripoznajo kot prihodki, ko skupina izpolni svojo izvršitveno obvezo po pogodbi.
Sredstva iz naslova pravice do povračila
Sredstva iz naslova pravice do povračila so pravica skupine Krka do prejema blaga, za katero pričakuje, da ga bo kupec
vrnil.



Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
274




Sredstvo se izmeri po prejšnji knjigovodski vrednosti zaloge, zmanjšani za vse pričakovane stroške prejema blaga,
vključno z morebitnim zmanjšanjem vrednosti vrnjenega blaga. Skupina Krka redno preverja vrednost sredstva z vidika
morebitnih sprememb pričakovanega vračila in morebitnega dodatnega zmanjšanja vrednosti vrnjenih izdelkov.
Obveznost povračila
Obveznost povračila je obveznost vračila dela nadomestil ali vseh prejetih nadomestil (ali terjatev do kupca). Izhaja iz
naslova bonusov in količinskih popustov. Izmeri se v znesku, za katerega skupina Krka pričakuje, da ga bo morala vrniti
kupcu.
Skupina Krka ob koncu vsakega obdobja poročanja ponovno preveri svojo oceno obveznosti povračil (in s tem povezano
spremembo transakcijske cene). Opisana računovodska usmeritev velja tudi za variabilno nadomestilo.
Presoja, kakšno vlogo ima skupina v posameznih pogodbah s kupci, zanjo ni pomembna, saj praviloma nastopa kot
principal.
Skupina praviloma nima sklenjenih dolgoročnih kupoprodajnih pogodb s kupci.

Državne podpore
Prihodki iz naslova državnih podpor se v začetku pripoznajo, če obstaja sprejemljivo zagotovilo, da bo skupina Krka
prihodke prejela in da bo izpolnila pogoje v zvezi z njimi. Prihodki, prejeti za kritje stroškov, se dosledno pripoznavajo kot
prihodki v obdobjih, v katerih nastajajo stroški, ki naj bi jih ti prihodki nadomestili. S sredstvi povezani prihodki se v izkazu
poslovnega izida dosledno pripoznavajo med drugimi prihodki iz poslovanja v dobi koristnosti posameznega sredstva.
Med prejetimi državnimi podporami skupina pripoznava emisijske kupone, ki jih brezplačno prejme od države. Brezplačno
pridobljeni emisijski kuponi so izkazani med neopredmetenimi sredstvi v vrednosti 1 EUR za en emisijski kupon. Ob njihovi
predaji skupina zmanjša neopredmetena sredstva in pripozna druge poslovne prihodke.

Finančni prihodki in finančni odhodki
Finančni prihodki obsegajo obresti od naložb, prihodke od dividend, prihodke od odsvojitve finančnih sredstev, spremembe
poštene vrednosti finančnih sredstev po pošteni vrednosti prek poslovnega izida, pozitivne tečajne razlike in dobičke od
instrumentov za varovanje pred tveganjem, ki se pripoznajo v izkazu poslovnega izida. Prihodki od obresti se pripoznajo
ob njihovem nastanku z uporabo efektivne obrestne mere. Prihodki od dividend se pripoznajo na dan, ko je uveljavljena
delničarjeva pravica do plačila, kar je pri podjetjih, ki kotirajo na borzi, praviloma datum, ko pravica do tekoče dividende
preneha biti povezana z delnico.
Finančni odhodki obsegajo stroške izposojanja, negativne tečajne razlike, spremembe poštene vrednosti finančnih
sredstev po pošteni vrednosti prek poslovnega izida, izgube zaradi oslabitve vrednosti finančnih sredstev in izgube od
instrumentov za varovanje pred tveganjem, ki se pripoznajo v izkazu poslovnega izida. Stroški izposojanja se v izkazu
poslovnega izida pripoznajo po metodi efektivnih obresti, razen tistih, ki se pripišejo nepremičninam, opremi in napravam
v gradnji ali pripravi.

Davek od dobička
Davek od dobička poslovnega leta vključuje odmerjeni, povrhnji in odloženi davek. Davek od dobička se izkaže v izkazu
poslovnega izida, razen v delu, ki je povezan s postavkami, izkazanimi neposredno v drugem vseobsegajočem donosu.
Odmerjeni davek se obračuna od obdavčljivega dobička za poslovno leto po davčnih stopnjah, ki veljajo na datum
poročanja, in od morebitne prilagoditve davčnih obveznosti v povezavi s preteklimi poslovnimi leti.



Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
275



Pri izkazovanju odloženega davka se uporablja metoda obveznosti po izkazu finančnega položaja, pri čemer se upoštevajo
začasne razlike med knjigovodsko vrednostjo sredstev in obveznostmi za potrebe finančnega poročanja ter vrednostmi za
potrebe davčnega poročanja. Pri tem so izvzete naslednje začasne razlike: začetno pripoznanje sredstev ali obveznosti
v poslu, pri katerem ne gre za poslovne združitve in ki ne vpliva niti na računovodski niti na obdavčljivi dobiček, in razlike
v zvezi z naložbami v odvisna podjetja in skupaj obvladovana podjetja v tisti vrednosti, za katero obstaja verjetnost, da
v predvidljivi prihodnosti ne bo popravljena. Odloženi davek se prav tako ne izkaže, ko gre za obdavčljive začasne razlike
ob začetnem pripoznanju dobrega imena. Znesek odloženega davka temelji na pričakovanem načinu povračila oziroma
poravnave knjigovodske vrednosti sredstev in obveznosti ob uporabi davčnih stopenj, veljavnih na datum poročanja.
Odložene terjatve za davek in odložene obveznosti za davek se pobotajo, če obstaja zakonska pravica pobotati odmerjene
terjatve za davek in odmerjene obveznosti za davek od dohodka in če so odloženi davki vezani na isto obdavčljivo pravno
osebo in isti davčni organ.
Odložena terjatev za davek se pripozna v vrednosti verjetnega razpoložljivega prihodnjega obdavčljivega dobička,
v breme katerega bo v prihodnje mogoče uporabiti odloženo terjatev. Odložene terjatve za davek se zmanjšajo za znesek,
za katerega ni več verjetno, da bo zanj mogoče uveljaviti davčno olajšavo, povezano s sredstvom.
V letu 2023 je bil v Sloveniji sprejet Zakon o minimalnem davku, ki v slovenski davčno-pravni sistem uvaja minimalni davek,
katerega namen je zagotoviti globalno minimalno obdavčitev dobička velikih mednarodnih in domačih skupin s 15-odstotno
dejansko davčno stopnjo (minimalna davčna stopnja). Zakon je bil sprejet na podlagi Direktive EU 2023/2523
o zagotavljanju globalne minimalne davčne stopnje za mednarodne skupine podjetij in velike domače skupine v EU, ki je
bila pripravljena na podlagi Vzorčnih pravil GloBE, ki jih je oktobra 2021 pripravila Organizacija za gospodarsko
sodelovanje in razvoj (OECD). Pravila minimalnega davka iz zakona se uporabljajo za poslovna leta skupine od 1. januarja
2024.
Pravila minimalnega davka za skupino Krka veljajo od poslovnega leta 2024. V skupini smo za leto 2024 prvič izračunali
povrhnji davek oziroma domači povrhnji davek. V večini držav, v katerih imamo odvisne družbe, in tudi v Sloveniji, lahko
za prva leta uporabimo poenostavitve (prehodni varni pristan CbCR), zaradi katerih izračun (domačega) povrhnjega davka
ni potreben.

Dobiček na delnico
Skupina Krka izkazuje osnovno dobičkonosnost delnice, ki jo izračuna tako, da dobiček oziroma izgubo, ki pripada
večinskim lastnikom, deli s povprečnim številom navadnih delnic v poslovnem letu, pri čemer so izvzete lastne delnice.
Popravljeni dobiček na delnico je enak osnovnemu dobičku na delnico, ker skupina Krka ni izdala instrumentov, ki bi
razvodenili ali pogojno razvodenili kapital.

Poročanje po odsekih
Poslovni odsek je prepoznavni sestavni del skupine Krka, ki se ukvarja z izdelki in storitvami v posebnem, geografsko
definiranem gospodarskem okolju. Odseki se med seboj razlikujejo po tveganjih in donosih. Poročanje skupine Krka
po odsekih temelji na sistemu notranjega poročanja, ki ga uprava obvladujoče družbe uporablja pri odločanju.
Odseki skupine Krka so EU (vse države članice), Jugovzhodna Evropa (Srbija, Bosna in Hercegovina, Severna
Makedonija, Črna gora, Kosovo, Albanija), Vzhodna Evropa (Ruska federacija in ostale države nekdanje Sovjetske zveze
razen pribaltskih držav) in ostalo (države, ki ne spadajo v prej navedene odseke).
Prihodki odsekov skupine Krka so prikazani glede na geografsko lokacijo kupcev. Podatki se izračunavajo na podlagi
prihodkov in odhodkov ter stanja sredstev in obveznosti, ki se neposredno nanašajo na posamezni trg skupine Krka.
Izločitve se nanašajo na poslovne dogodke med obvladujočo družbo in odvisnimi družbami ter na poslovne dogodke med
odvisnimi družbami.
Naložbe odseka v nekratkoročna sredstva obsegajo celotne stroške, nastale v obdobju iz naslova pridobitve nepremičnin,
naprav in opreme ter neopredmetenih sredstev.



Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
276
Spremembe standardov in pojasnil, ki še niso začeli veljati
V nadaljevanju so predstavljeni standardi, dopolnitve in pojasnila standardov, ki do priprave računovodskih izkazov
skupine Krka še niso začeli veljati. Skupina Krka jih bo upoštevala pri pripravi svojih računovodskih izkazov ob njihovi
uveljavitvi. Skupina Krka ni sprejela nobenega od navedenih standardov, dopolnitev in pojasnil pred začetkom njihove
uveljavitve.
Spremembe MRS 21 Učinki sprememb deviznih tečajev: Nezamenljivost
Spremembe veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2025 ali kasneje. Zgodnja uporaba je dovoljena.
Podjetje v skladu z MRS 21 Učinki sprememb deviznih tečajev pri preračunu transakcij v tuji valuti uporablja promptni
menjalni tečaj. V nekaterih pravnih ureditvah promptni tečaj ni na voljo, ker valute ni mogoče zamenjati v drugo valuto.
MRS 21 je bil spremenjen, da bi se pojasnilo:
kdaj je valuto mogoče zamenjati v drugo valuto in
kako podjetje oceni promptni tečaj, kadar je valuta nezamenljiva.
Spremembe vključujejo tudi dodatne zahteve po razkritju, ki uporabnikom pomagajo opredeliti vpliv uporabe ocenjenega
menjalnega tečaja na računovodske izkaze.
Poslovodstvo je ocenilo vpliv sprememb na računovodske izkaze skupine Krka in meni, da nanje ne bodo pomembno
vplivale.
Spremembe MSRP 9 in MSRP 7 Spremembe razvrščanja in merjenja finančnih instrumentov
Spremembe veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2026 ali kasneje. Zgodnja uporaba je dovoljena.
Poravnava obveznosti prek elektronskih plačilnih sistemov
V praksi so se pojavljale razlike glede časa in odprave pripoznanja finančnih sredstev in finančnih obveznosti, zlasti kadar
so se poravnali prek elektronskega plačilnega sistema. Spremembe MSRP 9 pojasnjujejo, kdaj se finančno sredstvo ali
finančna obveznost pripozna in kdaj se pripoznanje odpravi.
Podjetje v skladu s spremembami pripoznanje svoje poslovne obveznosti odpravi na datum poravnave. Običajno je to
datum, ko je plačilo zaključeno.
Spremembe predvidevajo neobvezno izjemo, ki podjetju omogoča, da pripoznanje svoje poslovne obveznosti odpravi prej
kot na datum poravnave, tudi na datum, ko se plačilo začne in ga ni mogoče preklicati. Izjema je mogoča, če podjetje
uporablja elektronski plačilni sistem, ki izpolnjuje naslednja merila:
ni možnosti za umik, ustavitev ali preklic plačilnega navodila,
ni možnosti dostopa do gotovine, s katero se poravna plačilno navodilo,
tveganje poravnave, povezano z elektronskim plačilnim sistemom, je nepomembno.
Podjetja se lahko odločijo, da bodo izjemo za elektronska plačila uporabljala za vsak sistem posebej.
Razvrstitev finančnih sredstev z elementi, povezanimi s trajnostnostjo
V MSRP 9 ni bilo jasno, ali so pogodbeni denarni tokovi nekaterih finančnih sredstev z elementi, povezanimi
s trajnostnostjo, predstavljali SPPI, kar je pogoj za merjenje po odplačni vrednosti. To bi lahko povzročilo, da bi se finančna
sredstva z elementi, povezanimi s trajnostnostjo, merila po pošteni vrednosti skozi poslovni izid.
Spremembe uvajajo test SPPI za finančna sredstva s pogojnimi značilnostmi, ki niso neposredno povezana s spremembo
osnovnih posojilnih tveganj ali stroškov, na primer kadar se denarni tokovi spreminjajo glede na to, ali posojilojemalec
izpolnjuje trajnostni cilj, naveden v posojilni pogodbi.


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
277
V skladu s spremembami bi nekatera finančna sredstva, tudi tista z elementi, povezanimi s trajnostnostjo, lahko
izpolnjevala merilo SPPI, če se njihovi denarni tokovi bistveno ne bi razlikovali od enakega finančnega sredstva brez
takšnega elementa.
Spremembe vključujejo tudi dodatna razkritja za vsa finančna sredstva in finančne obveznosti, ki imajo naslednje pogojne
značilnosti:
niso neposredno povezani s spremembo osnovnih posojilnih tveganj ali stroškov in
se ne merijo po pošteni vrednosti skozi poslovni izid.
Pogodbeno povezani instrumenti (CLI) in brezregresne značilnosti
Spremembe navajajo ključne značilnosti pogodbeno vezanih instrumentov in njihove razlike gleda na finančna sredstva
z brezregresnimi značilnostmi. Vključujejo tudi dejavnike, ki jih mora podjetje upoštevati pri opredelitvi denarnih tokov, na
katerih temelji finančno sredstvo z brezregresnimi značilnostmi (preizkus pregleda).
Razkritja o naložbah v kapitalske instrumente
Spremembe zahtevajo dodatna razkritja o naložbah v kapitalske instrumente, ki se merijo po pošteni vrednosti z dobički
ali izgubami, predstavljenimi v drugem vseobsegajočem donosu (PVDVD).
Poslovodstvo je ocenilo vpliv sprememb na računovodske izkaze skupine Krka in meni, da nanje ne bodo pomembno
vplivale.
Spremembe MSRP 9 in MSRP 7 Pogodbe o električni energiji, odvisni od narave
Spremembe veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2026 ali kasneje. Zgodnja uporaba je dovoljena.
V skladu s spremembami so v računovodskih izkazih bolj izpostavljene pogodbe o nakupu električne energije, odvisne od
narave, ki se pogosto imenujejo pogodbe o nakupu električne energije iz obnovljivih virov (PPA). Spremembe:
pojasnjujejo izjeme v zvezi z lastno uporabo za te pogodbe,
spreminjajo zahteve za obračun varovanja pred tveganjem, da se pogodbe o nakupu električne energije iz
obnovljivih virov, ki so odvisni od narave, lahko uporabijo kot instrument za varovanje pred tveganjem, če so
izpolnjeni določeni pogoji,
uvajajo dodatne zahteve po razkritju, ki vlagateljem omogočajo razumeti vpliv teh pogodb na finančno uspešnost
podjetja in prihodnji denarni tok.
Poslovodstvo je ocenilo vpliv sprememb na računovodske izkaze skupine Krka in meni, da nanje ne bodo pomembno
vplivale.
MSRP 18 Predstavitev in razkritja v računovodskih izkazih
Spremembe veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2027 ali kasneje. Zgodnja uporaba je dovoljena.
MSRP 18 nadomešča MRS 1 Predstavitev računovodskih izkazov. Glavne spremembe so povzete v nadaljevanju.
Bolj strukturiran izkaz poslovnega izida
MSRP 18 uvaja na novo opredeljeni vmesni vsoti poslovni izid iz poslovanja ter poslovni izid pred financiranjem in
davkom iz dobička. Uvaja tudi zahtevo, da se prihodki in odhodki razporedijo v tri nove kategorije na podlagi glavnih
poslovnih dejavnosti podjetja: poslovanje, vlaganje in financiranje.
Podjetja v skladu z MSRP 18 poslovnih odhodkov ne smejo več razkrivati samo v pojasnilih. Predstaviti jih morajo glede
na najuporabnejši strukturirani povzetek svojih odhodkov:
po vrsti,
po funkciji ali
z mešano predstavitvijo.


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
278
Če so poslovni odhodki predstavljeni po funkciji, veljajo nova razkritja.
MPM Razkrivanje in predmet revizije
MSRP 18 opredeljuje tudi, da se v računovodskih izkazih poroča o nekaterih nesplošnih računovodskih merilih. Uvaja
natančnejša pojasnila za poslovodska merila uspešnosti (MPM), za katera se zahteva, da:
predstavljajo vmesni skupni znesek prihodkov in odhodkov,
se uporabljajo v javnih sporočilih zunaj računovodskih izkazov in
se odražajo v stališču poslovodstva glede finančne uspešnosti.
Podjetja morajo za vsako predstavljeno MPM v pojasnilu k računovodskim izkazom navesti, zakaj zagotavlja koristne
informacije in kako je izračunano, ter ga uskladiti z zneskom, določenim v skladu z MSRP.
Večja razčlenjenost informacij
Novi standard vsebuje izboljšana navodila o tem, kako podjetja uskupinjajo informacije v računovodskih izkazih. Del tega
je razlaga o tem, ali so informacije vključene v izvirne računovodske izkaze ali pa so dodatno navedene v pojasnilih.
Podjetjem se odsvetuje označevanje postavk z drugo. Če jih še naprej tako označujejo, morajo razkriti več informacij.
Druge spremembe, ki veljajo za izvirne računovodske izkaze
MSRP 18 poslovni izid iz poslovanja določa kot izhodišče za posredno metodo predstavitve denarnih tokov iz poslovanja
in odpravlja možnost razvrstitve denarnih tokov iz obresti in dividend kot poslovnih dejavnosti v izkazu denarnih tokov
(to je drugače za podjetja z določenimi glavnimi dejavnostmi). Prav tako zahteva, da je dobro ime nova postavka v bilanci
stanja.
Prehod
Podjetje mora v svojih letnih računovodskih izkazih, pripravljenih za obdobje, v katerem se novi standard uporabi prvič, za
primerjalno obdobje neposredno pred njim za vsako postavko v izkazu poslovnega izida razkriti uskladitev med:
preračunanimi zneski, predstavljenimi v skladu z MSRP 18, in
zneski, ki so bili predhodno predstavljeni v skladu z MRS 1.
Poslovodstvo je ocenilo vpliv sprememb na računovodske izkaze skupine Krka in jih bo uporabilo ob uveljavitvi.
MSRP 19 Odvisne družbe brez javne odgovornosti
Spremembe veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2027 ali kasneje. Zgodnja uporaba je dovoljena.
MSRP 19 upravičenim odvisnim družbam omogoča uporabo računovodskih standardov z manjšimi zahtevami po razkritju
iz MSRP 19.
Odvisna družba se lahko v svojih konsolidiranih, ločenih ali posameznih računovodskih izkazih odloči za uporabo novega
standarda, če na datum poročanja:
nima javne odgovornosti,
njena obvladujoča družba pripravlja konsolidirane računovodske izkaze v skladu z MSRP.
Odvisna družba, ki uporablja MSRP 19, mora v svoji izjavi o skladnosti z računovodskimi standardi MSRP jasno in
brez pridržkov navesti, da je bil sprejet MSRP 19.
Poslovodstvo je ocenilo vpliv sprememb na računovodske izkaze skupine Krka in meni, da nanje ne bodo pomembno
vplivale.


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
279
Letne izboljšave MSRP sklop 11
Izboljšave veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2027 ali kasneje. Zgodnja uporaba je dovoljena. Sprememba
o odpravi pripoznanja obveznosti iz najema se uporablja samo za obveznosti iz najema, ki prenehajo na začetku ali po
začetku letnega poročevalskega obdobja, v katerem se sprememba uporabi prvič.
V teh izboljšavah Upravni odbor za mednarodne računovodske standarde (UOMRS) uvaja manjše spremembe
v MSRP 9 Finančni instrumenti in še v štirih računovodskih standardih (MSRP 1 Prva uporaba Mednarodnih standardov
računovodskega poročanja, MSRP 7 Finančni instrumenti, MSRP 10 Konsolidirani računovodski izkazi, MRS 7 Izkaz
denarnih tokov).
Spremembe MSRP 9 obravnavajo:
razlike med MSRP 9 in MSRP 15 Prihodki iz pogodb s kupci glede začetne meritve poslovnih terjatev in
kako najemnik v skladu s 23. členom MSRP 9 obračuna odpravo pripoznanja obveznosti iz najema.
Spremembe MSRP 9 zahtevajo, da podjetja na začetku opredelijo poslovno terjatev brez pomembne sestavine
financiranja v znesku, določenem v skladu z MSRP 15. Pojasnjujejo tudi, da se pri odpravi pripoznanja obveznosti
iz najema po MSRP 9 razlika med knjigovodsko vrednostjo in plačanim nadomestilom pripozna v poslovnem izidu.
Poslovodstvo je ocenilo vpliv sprememb na računovodske izkaze skupine Krka in meni, da nanje ne bodo pomembno
vplivale.
Spremembe MSRP 10 in MRS 28 Prodaja ali prispevanje sredstev med vlagateljem in njegovo pridruženo družbo ali
skupnim podvigom
Datum veljavnosti te spremembe je odložen za nedoločen čas. Neobvezno se lahko uporabi v celotnih računovodskih
izkazih po MSRP. Evropska komisija se je odločila, da bo odobritev spremembe odložila za nedoločen čas; verjetnost,
da jo bo v bližnji prihodnosti potrdila, je majhna.
Spremembe pojasnjujejo, da je obseg pripoznanja dobička ali izgube pri poslu s pridruženo družbo ali skupnim podvigom
odvisen od tega, ali prodana oziroma vložena sredstva predstavljajo poslovni subjekt:
dobiček ali izguba se pripozna v celoti, če se posel med vlagateljem in pridruženo družbo ali skupnim podvigom
nanaša na prenos sredstva ali sredstev, ki predstavljajo poslovni subjekt (ki je v lasti odvisne družbe ali ne),
dobiček ali izguba se pripozna delno, če se posel med vlagateljem in pridruženo družbo ali skupnim podvigom
nanaša na prenos sredstva ali sredstev, ki ne predstavljajo poslovnega subjekta (tudi če so v lasti odvisne družbe).
Poslovodstvo je ocenilo vpliv sprememb na računovodske izkaze skupine Krka in meni, da nanje ne bodo pomembno
vplivale.


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
280
3. Poročanje po odsekih
Skupina Krka poroča po geografsko določenih odsekih. Prihodki odsekov so prikazani glede na geografsko lokacijo kupcev. Podatki se izračunavajo na podlagi prihodkov in odhodkov
ter stanja sredstev in obveznosti, ki se nanašajo na posamezni trg skupine Krka. Izločitve se nanašajo na poslovne dogodke med obvladujočo družbo in odvisnimi družbami ter na
poslovne dogodke med odvisnimi družbami.
Poročanje po odsekih
v tisoč EUR
Evropska unija
Jugovzhodna Evropa
Vzhodna Evropa
Odseki poročanja
skupaj
Ostalo
Izločitve
Skupaj
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Prihodki od prodaje kupcem zunaj
skupine
1.025.384
1.001.139
108.419
101.354
650.523
594.092
1.784.326
1.696.585
125.218
109.806
1.909.544
1.806.391
Prihodki od prodaje kupcem znotraj
skupine
431.844
422.989
70.661
69.142
650.807
604.886
1.153.312
1.097.017
28.545
30.670
1.181.857
1.127.687
Prihodki od prodaje skupaj
1.457.228
1.424.128
179.080
170.496
1.301.330
1.198.978
2.937.638
2.793.602
153.763
140.476
1.181.857
1.127.687
1.909.544
1.806.391
Drugi poslovni prihodki
5.869
4.502
80
481
729
576
6.678
5.559
452
588
7.130
6.147
Stroški poslovanja
878.833
871.111
76.958
73.142
435.992
383.608
1.391.783
1.327.861
97.319
85.056
1.489.102
1.412.917
Stroški poslovanja znotraj skupine,
vključno z izločitvami dobičkov
431.843
422.990
70.661
69.142
650.808
604.885
1.153.312
1.097.017
28.545
30.670
1.181.857
1.127.687
0
0
Dobiček iz poslovanja
152.421
134.529
31.541
28.693
215.259
211.061
399.221
374.283
28.351
25.338
0
0
427.572
399.621
Prihodki od obresti
11.932
8.804
1
12
1.027
1.100
12.960
9.916
1.146
1.317
14.106
11.233
Prihodki od obresti znotraj skupine
4.457
4.123
0
0
0
0
4.457
4.123
0
0
4.457
4.123
Odhodki za obresti
201
335
14
15
226
114
441
464
20
10
461
474
Odhodki za obresti znotraj skupine
4.457
4.123
0
0
0
0
4.457
4.123
0
1
4.457
4.124
Neto finančni izid
18.147
13.795
228
255
33.343
44.553
15.424
30.503
6.930
1.992
8.494
32.495
Davek od dobička
27.639
19.827
4.891
3.163
25.962
27.852
58.492
50.842
4.384
2.552
62.876
53.394
Čisti dobiček
142.929
128.497
26.422
25.785
155.954
138.656
325.305
292.938
30.897
20.794
0
0
356.202
313.732
Naložbe
107.642
123.016
626
1.492
7.517
6.603
115.785
131.111
1.264
821
117.049
131.932
Amortizacija nepremičnin, naprav in opreme
57.773
67.146
1.976
2.161
18.872
21.053
78.621
90.360
3.206
3.239
81.827
93.599
Amortizacija pravica do uporabe sredstev
3.094
3.045
139
115
551
555
3.784
3.715
85
82
3.869
3.797
Amortizacija neopredmetenih sredstev
4.129
4.229
340
348
2.004
2.306
6.473
6.883
344
315
6.817
7.198
31. 12. 2024
31. 12. 2023
31. 12. 2024
31. 12. 2023
31. 12. 2024
31. 12. 2023
31. 12. 2024
31. 12. 2023
31. 12. 2024
31. 12. 2023
31. 12. 2024
31. 12. 2023
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Sredstva skupaj
2.078.751
2.072.570
76.528
71.279
577.157
519.234
2.732.436
2.663.083
116.585
101.208
2.849.021
2.764.291
Nekratkoročna sredstva brez odloženih
terjatev za davek
854.447
886.473
6.336
6.670
74.061
81.973
934.845
975.116
33.623
36.423
968.468
1.011.539
Obveznosti skupaj
410.885
309.726
19.913
28.286
138.560
191.753
569.358
529.765
41.879
52.760
611.237

582.525

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
281

4. Prihodki iz pogodb s kupci
21
,
22
,
23
Razčlenitev prihodkov iz pogodb s kupci
v tisoč EUR
2024
2023
Prihodki iz pogodb s kupci izdelkov
1.850.497
1.751.273
Prihodki iz pogodb s kupci zdraviliško-turističnih storitev
49.351
47.696
Prihodki iz pogodb s kupci materiala
6.189
2.904
Prihodki iz pogodb s kupci skupaj
1.906.037
1.801.873
Vsi prihodki iz pogodb s kupci zdraviliško-turističnih storitev so ustvarjeni v Sloveniji.
Prihodki iz pogodb s kupci izdelkov po regijah
v tisoč EUR
2024
2023
Slovenija
71.653
66.081
Jugovzhodna Evropa
269.025
249.330
Vzhodna Evropa
650.339
593.951
Srednja Evropa
426.530
397.079
Zahodna Evropa
351.803
369.624
Čezmorska tržišča
81.147
75.208
Skupaj
1.850.497
1.751.273
V Ukrajini, ki je naš tretji največji trg, smo v letu 2024 prodali za 96.042 tisoč EUR izdelkov (v letu 2023 za 83.392 tisoč
EUR), kar pomeni 5,1 % celotne prodaje skupine Krka.
V Ruski federaciji, ki je Krkin največji posamezni trg, smo v letu 2024 prodali za 373.301 tisoč EUR izdelkov (v letu 2023
za 346.751 tisoč EUR), kar pomeni 19,6 % celotne prodaje skupine Krka. Povpraševanje po naših izdelkih je primerno.
Prihodki iz pogodb s kupci izdelkov po skupinah izdelkov
v tisoč EUR
2024
2023
Zdravila na recept
1.567.359
1.469.381
Izdelki brez recepta
171.291
177.252
Veterinarski izdelki
111.847
104.640
Skupaj
1.850.497
1.751.273

Zneski iz pogodb
Terjatve do kupcev so opisane v pojasnilu 17 Terjatve do kupcev in druge terjatve, pripoznane obveznosti iz pogodb
s kupci pa v pojasnilu 24 Kratkoročne obveznosti iz pogodb s kupci. Skupina je pripoznala sredstva iz pogodb s kupci
v višini 291 tisoč EUR (210 tisoč EUR v letu 2023) in obveznosti iz pogodb v višini 5.099 tisEUR (8.108 tisoč EUR
v letu 2023). Pripoznana sredstva in obveznosti iz pogodb s kupci so navedeni v konsolidiranem izkazu finančnega
položaja.
Obveznosti iz naslova pravice do povračila
Skupina Krka je pripoznala obveznosti iz naslova pravice do povračila v vrednosti 160.979 tisoč EUR (154.065 tisoč EUR
v letu 2023).
21
Pojasnilo za E3-4 Poraba vode
22
Pojasnilo za E1-5 Poraba energije in mešanica virov energije
23
Pojasnilo za E1-6 Bruto emisije TGP obsegov 1, 2 in 3 ter skupne emisije TGP


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
282
Izvršitvene obveze
Skupina Krka se ukvarja z razvojem, proizvodnjo, trženjem in prodajo izdelkov za humano uporabo (zdravil na recept in
izdelkov brez recepta), veterinarskih izdelkov in materiala ter zdraviliško-turističnih storitev. Prihodki iz pogodb s kupci se
pripoznajo na podlagi določil posamezne prodajne pogodbe, sklenjene s kupcem, v trenutku prenosa obvladovanja blaga
in storitev na kupca, v znesku, ki odraža nadomestilo, do katerega skupina Krka meni, da bo upravičena v zameno za tako
blago ali storitve.
Prenos tveganj in koristi pri prodaji izdelkov za humano uporabo, veterinarskih izdelkov in materiala je odvisen od določil
kupoprodajne pogodbe, praviloma pa do njega pride v trenutku, ko kupec blago prevzame v skladu s klavzulami Incoterms.
Do prenosa tveganj in koristi pri prodaji zdraviliško-turističnih storitev pride postopoma, ko kupec sočasno z izvrševanjem
obveze pridobiva in porablja koristi iz njenega naslova. Plačilni roki so po regijah (distribucijskih kanalih) in kupcih različni,
običajno znašajo od 30 do 120 dni.
Skupina Krka konec obdobja ni imela stroškov, nastalih za pridobitev ali izpolnitev pogodb s kupci, ki bi jih lahko pripoznala
kot sredstvo.

5. Drugi poslovni prihodki
v tisoč EUR
2024
2023
Odprava nekratkoročnih rezervacij
634
310
Odprava odloženih prihodkov
729
840
Dobiček pri prodaji nepremičnin, naprav in opreme ter neopredmetenih sredstev
2.285
1.971
Ostali poslovni prihodki
3.482
3.026
Drugi poslovni prihodki skupaj
7.130
6.147
Med ostale poslovne prihodke skupina vključuje tudi prihodke od države zaradi brezplačno pridobljenih emisijskih kuponov,
ki jih je predala v letu 2024, prejela pa v letu 2023. Glej pojasnilo 12 Neopredmetena sredstva.
Odpravljeni odloženi prihodki so prihodki iz naslova ostalih nepovratnih sredstev iz prejetih državnih podpor,
ki pokrivajo obračunano amortizacijo za nepremičnine, naprave in opremo v sorazmernem deležu, v katerem so bila
prejeta.

6. Stroški po naravnih vrstah
v tisoč EUR
2024
2023
Stroški blaga in materiala
504.054
451.274
Stroški storitev
272.673
263.408
Stroški dela
568.509
529.400
Amortizacija
92.513
104.594
Neto odpisi in popravki vrednosti zalog
18.794
11.420
Neto oslabitve in odpisi terjatev
2.197
3.712
Oblikovanje rezervacij za tožbe
7.559
15
Drugi poslovni odhodki
44.347
41.747
Stroški skupaj
1.506.252
1.398.146
Sprememba vrednosti zalog nedokončane proizvodnje in končnih izdelkov
17.150
14.771
Skupaj
1.489.102
1.412.917
Med stroški storitev največje postavke predstavljajo stroški intelektualnih in osebnih storitev, promocijskih dogodkov,
reklame in reprezentance ter transportnih storitev.
Več o amortizaciji je razkrito v pojasnilih 11 Nepremičnine, naprave in oprema ter 12 Neopredmetena sredstva.


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
283
Ocenjene dobe koristnosti so navedene v pojasnilu 2 Pomembne računovodske usmeritve, Nepremičnine, naprave in
oprema ter Neopredmetena sredstva.

7. Stroški dela
v tisoč EUR
2024
2023
Stroški bruto plač in nadomestil
437.485
410.174
Stroški prispevkov za socialna zavarovanja
29.628
29.217
Stroški prispevkov za pokojninska zavarovanja
61.414
55.914
Davek na izplačane plače
815
773
Pozaposlitveni in drugi dolgoročni zaslužki
11.043
7.748
Drugi stroški dela
28.124
25.574
Stroški dela skupaj
568.509
529.400
Pozaposlitveni in drugi dolgoročni zaslužki so podrobneje razloženi v pojasnilu 21 Rezervacije. Drugi stroški dela
vključujejo predvsem regres za letni dopust in stroške prevoza na delo.

8. Drugi poslovni odhodki
v tisoč EUR
2024
2023
Donacije in pomoči za humanitarne in druge namene
2.062
3.166
Izdatki za varstvo okolja
7.745
6.387
Druge dajatve
26.234
26.214
Prevrednotovalni poslovni odhodki pri nepremičninah, napravah in opremi ter
neopredmetenih sredstvih
3.042
1.515
Ostali poslovni odhodki
5.264
4.465
Drugi poslovni odhodki skupaj
44.347
41.747
Med drugimi dajatvami je za 22.242 tisoč EUR (21.604 tisoč EUR v letu 2023) različnih davkov na zdravila in pristojbin
za opravljanje promocijskih dejavnosti strokovnih sodelavcev, ki jih skupina Krka plačuje v posameznih državah.


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
284
9. Finančni prihodki in odhodki
v tisoč EUR
2024
2023
Prihodki od obresti
14.106
11.233
Prihodki iz izvedenih finančnih instrumentov
10.066
4.277
realizirani prihodki
1.959
4.277
sprememba poštene vrednosti
8.107
0
Prihodki iz drugih finančnih instrumentov
8.983
7.245
realizirani prihodki
9.683
3.220
sprememba poštene vrednosti
700
4.025
Prihodki iz dividend
760
808
Drugi finančni prihodki
31
4
Finančni prihodki skupaj
33.946
23.567
Neto tečajne razlike
31.307
38.319
Odhodki za obresti
461
474
plačane obresti
20
160
obresti iz najemov
481
314
Odhodki iz izvedenih finančnih instrumentov
1.696
4.782
realizirani odhodki
1.696
389
sprememba poštene vrednosti
0
4.393
Drugi finančni odhodki
8.976
12.487
Finančni odhodki skupaj
42.440
56.062
Neto finančni izid
8.494
32.495
Največji vpliv na neto finančni izid je imel tečaj rublja (končni tečaj 31. decembra 2024: 1 EUR = 118,0092 RUB;
31. decembra 2023: 1 EUR = 99,9723 RUB).
Večino prihodkov od obresti predstavljajo prejete obresti od kratkoročno danih posojil pri bankah v Sloveniji.
V letu 2024 smo nadaljevali politiko delnega zavarovanja tveganja ameriškega dolarja s finančnimi instrumenti.
Prihodki iz drugih finančnih instrumentov v višini 8.983 tisoč EUR (7.245 tisoč EUR v letu 2023) so kapitalski donosi
iz finančnih naložb v zakladne menice.
Prihodki iz finančnih naložb po odplačni vrednosti v višini 109 tisoč EUR (432 tisoč EUR v letu 2023) so prihodki
od obveznic in so prikazani pod prihodki od obresti. Več o teh naložbah je v pojasnilu 14 Finančne naložbe.
Več o tveganju sprememb deviznih tečajev je v pojasnilu 29 – Finančni instrumenti in finančna tveganja.


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
285
10. Davek od dobička
Prilagoditev na efektivno davčno stopnjo
v tisoč EUR
2024
2023
Odmerjeni davek
71.759
52.842
Odloženi davek
9.033
227
Drugi davki od dobička
133
779
Povrhnji davek
17
/
Davek od dobička skupaj
62.876
53.394
Dobiček pred davkom
419.078
367.126
Davek, obračunan po 19-odstotni stopnji
/
69.754
Davek, obračunan po 22-odstotni stopnji
92.197
/
Davek od davčno nepriznanih prihodkov
2.550
28
Davek od davčno nepriznanih odhodkov
8.180
9.559
Davek od davčnih olajšav
25.127
20.939
Davek od priznanih odhodkov/prihodkov, ki so bili v preteklih letih nepriznani
1.849
1.922
Vpliv različnih davčnih stopenj
7.052
2.632
Drugo
1.073
1.233
Drugi davki od dobička
133
779
Povrhnji davek
17
0
Davek od dobička skupaj
62.876
53.394
Efektivna davčna stopnja
15,0 %
14,5 %
Največji delež davčnih olajšav predstavljajo vlaganja v raziskave in razvoj ter investicijske olajšave.

11. Nepremičnine, naprave in oprema
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Zemljišča
65.317
64.368
Zgradbe
334.182
353.495
Oprema
317.045
292.123
Nepremičnine, naprave in oprema v pridobivanju
77.460
68.666
Pravica do uporabe sredstev
12.642
11.693
Nepremičnine, naprave in oprema skupaj
806.646
790.345
V letu 2024 smo v obvladujoči družbi med naložbami največ namenili za obnovo pakirnice v Notolu, in sicer
15.957 tisoč EUR (14.713 tisoč EUR v letu 2023), za projekte na področju informacijske tehnologije in telekomunikacij
smo namenili 12.422 tisoč EUR (9.742 tisoč EUR v letu 2023) in za Sintezo 2 v Krškem 8.359 tisoč EUR (376 tisoč EUR
v letu 2023). V Notolu smo za posodobitev zmogljivosti za granulacijo namenili 6.641 tisoč EUR (12 tisoč EUR v letu 2023),
za posodobitev logističnega sistema pa 5.662 tisoč EUR (208 tisoč EUR v letu 2023).
V odvisnih družbah smo med naložbami največ namenili za prenovo objektov v Termah Krka, in sicer 8.570 tisoč EUR
(2.090 tisoč EUR v letu 2023). Za obnovo poslovnih prostorov v družbi TAD Pharma smo namenili 2.597 tisoč EUR (nova
naložba v letu 2024), za povečanje proizvodnih zmogljivosti v družbi Krka-Rus v Ruski federaciji pa 1.431 tisoč EUR
(1.580 tisoč EUR v letu 2023).
Večino pravic do uporabe sredstev predstavlja pravica do uporabe sredstev iz naslova zgradb v vrednosti 10.761 tisoč
EUR (8.194 tisoč EUR v letu 2023).


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
286
Gibanje nepremičnin, naprav in opreme (NNO)
v tisoč EUR
Zemljišča
Zgradbe
Oprema
NNO
v pridobivanju
Pravica
do uporabe
sredstev
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 1. 1. 2023
40.721
884.052
1.273.113
76.139
21.814
2.295.839
Nabava
0
0
0
122.747
0
122.747
Aktiviranje prenosi z NNO
v pridobivanju
23.756
33.401
69.071
126.228
0
0
Aktiviranje najemi MSRP 16
0
0
0
0
4.501
4.501
Odtujitve, oslabitve, manki, viški
20
1.126
35.134
0
1.100
37.340
Prevedbena razlika
129
14.233
14.230
3.992
394
32.978
Prenosi, prekvalifikacije
0
324
406
0
0
82
Stanje 31. 12. 2023
64.368
902.418
1.292.414
68.666
24.821
2.352.687
Stanje 1. 1. 2024
64.368
902.418
1.292.414
68.666
24.821
2.352.687
Nabava
0
0
0
109.462
0
109.462
Aktiviranje prenosi z NNO
v pridobivanju
1.053
14.249
83.177
98.478
0
1
Aktiviranje najemi MSRP 16
0
0
0
0
5.824
5.824
Odtujitve, oslabitve, manki, viški
26
2.866
41.471
1.246
2.809
48.418
Prevedbena razlika
78
9.489
9.890
944
421
20.822
Prenosi, prekvalifikacije
0
9
22
0
0
13
Stanje 31. 12. 2024
65.317
904.303
1.324.252
77.460
27.415
2.398.747
Popravek vrednosti
Stanje 1. 1. 2023
0
527.268
978.805
0
10.430
1.516.503
Amortizacija
0
26.817
66.782
0
3.797
97.396
Odtujitve, oslabitve, manki, viški
0
778
35.036
0
909
36.723
Prenosi, prekvalifikacije
0
163
244
0
0
81
Prevedbena razlika
0
4.547
10.016
0
190
14.753
Stanje 31. 12. 2023
0
548.923
1.000.291
0
13.128
1.562.342
Stanje 1. 1. 2024
0
548.923
1.000.291
0
13.128
1.562.342
Amortizacija
0
27.046
54.781
0
3.869
85.696
Odtujitve, oslabitve, manki, viški
0
2.639
40.973
0
2.031
45.643
Prenosi, prekvalifikacije
0
5
27
0
0
22
Prevedbena razlika
0
3.204
6.919
0
193
10.316
Stanje 31. 12. 2024
0
570.121
1.007.207
0
14.773
1.592.101
Neodpisana vrednost
Stanje 1. 1. 2023
40.721
356.784
294.308
76.139
11.384
779.336
Stanje 31. 12. 2023
64.368
353.495
292.123
68.666
11.693
790.345
Stanje 1. 1. 2024
64.368
353.495
292.123
68.666
11.693
790.345
Stanje 31. 12. 2024
65.317
334.182
317.045
77.460
12.642
806.646
Sprememba amortizacijskih stopenj na ravni skupine Krka je v letu 2024 strošek amortizacije znižala za 13.260 tisoč EUR
(od tega za 10.267 tisoč EUR v obvladujoči družbi in 2.993 tisoč EUR v odvisnih družbah). Sprememba se bo tudi
v prihodnjih letih odražala v nižjem obračunanem strošku amortizacije. V obdobju 2025–2029 in kasneje je pričakovano,
da se bodo ti stroški znižali predvsem zaradi družbe Krka, v kateri se bodo znižali povprečno za 8.204 tisoč EUR na leto.
V letih 2023 in 2024 skupina Krka ni izvedla naložb, ki bi izpolnjevale merila za pripis stroškov izposojanja.
Vse nepremičnine, naprave in oprema so proste bremen. Stanje znanih prihodnjih obveznosti, povezanih s pridobivanjem
nepremičnin, naprav in opreme, je razkrito v pojasnilu 26 Pogojne obveznosti in zaveze.


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
287
Gibanje in stanje obveznosti iz najema ter zneski, pripoznani v poslovnem izidu, so predstavljeni v pojasnilih 27 Najemi
in 29 Finančni instrumenti in tveganja.
Analiza indikatorjev za oslabitev je pokazala, da 31. decembra 2024 ni bilo indikatorjev, na podlagi katerih bi bilo treba
pripraviti preizkuse oslabitev sredstev, razporejenih na denar ustvarjajoče enote. V letu 2024 v primerjavi s predhodnim
letom ni bilo bistvenih poslabšanj tržnih obrestnih mer, ki bi negativno vplivala na diskontno stopnjo, niti pomembnih
sprememb v tehnološkem, tržnem, gospodarskem ali pravnem okolju, pomembnih sprememb obsega ali načina uporabe
sredstev z neugodnim vplivom ter načrtovanih reorganizacij in odtujitev sredstev ali drugih dokazov o zmanjšani
gospodarski uspešnosti sredstev.


12. Neopredmetena sredstva
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Dobro ime
42.644
42.644
Blagovna znamka
32.305
33.176
Premoženjske pravice
15.795
15.556
Druga neopredmetena sredstva
7.741
7.592
dolgoročno odloženi stroški poslovanja
185
252
projekti razvijanja
4.389
4.478
emisijski kuponi
3.167
2.862
Neopredmetena sredstva v pridobivanju
2.262
3.380
Neopredmetena sredstva skupaj
100.747
102.348
Dobro ime izhaja iz naslova nakupa odvisnih družb TAD Pharma v Nemčiji (42.277 tisoč EUR) in Krka Pharma v Avstriji
(367 tisoč EUR). Blagovna znamka se nanaša predvsem na blagovno znamko TAD Pharma (32.226 tisoč EUR).
Skupina med drugimi neopredmetenimi sredstvi izkazuje od države brezplačno pridobljene in na trgu kupljene emisijske
kupone. V letu 2024 je pridobila 34.736 emisijskih kuponov, od tega 9.736 brezplačnih kuponov (9.736 v letu 2023), ki jih
bo državi predala v letu 2025, in 25.000 na trgu kupljenih emisijskih kuponov v vrednosti 1.563 tisoč EUR. V letu 2024 je
predala 25.353 emisijskih kuponov, od tega 9.736 brezplačno pridobljenih in 15.617 kupljenih na trgu v vrednosti
1.257 tisoč EUR. Predani emisijski kuponi so bili kupljeni v letu 2023, pri predaji je bila uporabljena metoda FIFO.
31. decembra 2024 je imela 55.499 emisijskih kuponov v skupni vrednosti 3.167 tisoč EUR (31. decembra 2023 pa
46.116 emisijskih kuponov v vrednosti 2.862 tisoč EUR). Skupina v letu preda več emisijskih kuponov, kot jih brezplačno
prejme od države, zato je njihova neto plačnica.



Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
288
Gibanje neopredmetenih sredstev (NS)
v tisoč EUR
Dobro ime
Blagovna
znamka
Premoženjske
pravice
Druga NS
NS
v pridobivanju
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 1. 1. 2023
42.644
42.629
79.125
64.592
3.706
232.696
Nabava
0
0
0
0
9.185
9.185
Prenosi z NS v pridobivanju
0
0
5.524
3.385
8.909
0
Odtujitve, manki, viški
0
0
3.063
5.787
596
9.446
Prenosi, prekvalifikacije
0
0
841
843
0
2
Prevedbena razlika
0
0
38
422
6
466
Stanje 31. 12. 2023
42.644
42.629
82.389
60.925
3.380
231.967
Stanje 1. 1. 2024
42.644
42.629
82.389
60.925
3.380
231.967
Nabava
0
0
0
0
7.587
7.587
Prenosi z NS v pridobivanju
0
0
4.993
3.096
8.089
0
Odtujitve, manki, viški
0
0
867
2.987
617
4.471
Prenosi, prekvalifikacije
0
0
9
0
0
9
Prevedbena razlika
0
0
47
17
1
29
Stanje 31. 12. 2024
42.644
42.629
86.477
61.051
2.262
235.063
Popravek vrednosti
Stanje 1. 1. 2023
0
8.582
64.440
57.124
0
130.146
Amortizacija
0
871
4.659
1.668
0
7.198
Odtujitve, manki, viški
0
0
3.059
4.272
0
7.331
Prenosi, prekvalifikacije
0
0
821
825
0
4
Prevedbena razlika
0
0
28
362
0
390
Stanje 31. 12. 2023
0
9.453
66.833
53.333
0
129.619
Stanje 1. 1. 2024
0
9.453
66.833
53.333
0
129.619
Amortizacija
0
871
4.732
1.214
0
6.817
Odtujitve, manki, viški
0
0
862
1.254
0
2.116
Prenosi, prekvalifikacije
0
0
1
0
0
1
Prevedbena razlika
0
0
22
17
0
5
Stanje 31. 12. 2024
0
10.324
70.682
53.310
0
134.316
Neodpisana vrednost
Stanje 1. 1. 2023
42.644
34.047
14.685
7.468
3.706
102.550
Stanje 31. 12. 2023
42.644
33.176
15.556
7.592
3.380
102.348
Stanje 1. 1. 2024
42.644
33.176
15.556
7.592
3.380
102.348
Stanje 31. 12. 2024
42.644
32.305
15.795
7.741
2.262
100.747
Preizkus oslabitve denar ustvarjajočih enot, ki vključujeta dobro ime
Za potrebe preizkusa oslabitve je bilo dobro ime, ki je nastalo s prevzemom družbe TAD Pharma in znaša
42.277 tisoč EUR, razporejeno na dve denar ustvarjajoči enoti (DUE), in sicer 10.612 tisoč EUR na DUE TAD Pharma,
31.665 tisoč EUR pa na DUE Krka (obvladujoča družba).
DUE TAD Pharma
Nadomestljiva vrednost DUE TAD Pharma temelji na njeni vrednosti pri uporabi, izračunani z diskontiranjem prihodnjih
denarnih tokov, ustvarjenih z nadaljnjo uporabo denar ustvarjajoče enote. Uporabljeni so bili petletni finančni načrti DUE
TAD Pharma, v katerih so načrtovane povprečna petletna sprememba poslovnega izida pred obrestmi, davki in
amortizacijo v višini 4,3 % (v letu 2023 je bila načrtovana povprečna petletna rast v višini 0,1 %), diskontna stopnja
v višini 7,8 % (v letu 2023 v višini 7,3 %) in letna stopnja rasti prostega denarnega toka v preostali vrednosti v višini 2,0 %
(tudi v letu 2023 v višini 2,0 %). Letna stopnja rasti prostega denarnega toka je bila določena na podlagi dolgoročnih ocen


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
289
inflacije. Vrednosti, določene za ključne predpostavke, predstavljajo najboljšo oceno poslovodstva o prihodnjih trendih
v panogi in temeljijo na zgodovinskih podatkih, pridobljenih iz notranjih in zunanjih virov.
Ocenjena nadomestljiva vrednost DUE presega njeno knjigovodsko vrednost, zato ni potrebe po oslabitvi DUE.
DUE Krka (obvladujoča družba)
Nadomestljiva vrednost DUE Krka temelji na njeni vrednosti pri uporabi, izračunani z diskontiranjem prihodnjih denarnih
tokov, ustvarjenih z nadaljnjo uporabo DUE. Uporabljeni so bili petletni finančni načrti DUE Krka, v katerih so načrtovane
povprečna petletna rast poslovnega izida pred obrestmi, davki in amortizacijo v višini 3,6 % (v letu 2023 je bila načrtovana
povprečna petletna rast v višini 4,7 %), diskontna stopnja v višini 8,1 % (v letu 2023 v višini 7,7 %) in letna stopnja rasti
prostega denarnega toka v preostali vrednosti v višini 2,0 % (tudi v letu 2023 v višini 2,0 %). Letna stopnja rasti prostega
denarnega toka je bila določena na podlagi dolgoročnih ocen inflacije. Vrednosti, določene za ključne predpostavke,
predstavljajo najboljšo oceno poslovodstva o prihodnjih trendih v panogi in temeljijo na zgodovinskih podatkih, pridobljenih
iz notranjih in zunanjih virov.
Ocenjena nadomestljiva vrednost DUE presega njeno knjigovodsko vrednost, zato ni potrebe po oslabitvi DUE.

13. Dana posojila
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Nekratkoročno dana posojila
35.330
70.098
posojila, dana drugim
35.330
40.098
depoziti, dani bankam
0
30.000
Kratkoročno dana posojila
10.506
58.719
del nekratkoročnega posojila, ki zapade v prihodnjem letu
9.970
6.956
posojila, dana drugim
20
13
depoziti, dani bankam
2
50.002
kratkoročne terjatve za obresti
514
1.748
Dana posojila skupaj
45.836
128.817
Skupina Krka 31. decembra 2024 ni imela depozitov z ročnostjo nad enim letom (31. decembra 2023 je bila vrednost
depozitov 30.000 tisoč EUR) niti depozitov z ročnostjo nad 90 dni in manj kot eno leto (31. decembra 2023 je bila vrednost
depozitov 50.000 tisoč EUR).
Med nekratkoročno danimi posojili so dano posojilo odvisne družbe na Kitajskem za gradnjo proizvodnega obrata
v vrednosti 22.766 tisoč EUR (31. decembra 2023 pa 28.659 tisoč EUR) ter stanovanjska posojila, ki jih obvladujoča
družba in nekatere odvisne družbe dajejo zaposlenim v skladu z internimi akti. Posojilo na Kitajskem ima rok zapadlosti
7 let od prvega nakazila, prehodno obdobje za vračanje posojila pa je 2,5 leta od nakazila prvega obroka. Posojilo je
zavarovano z garancijo družbe Ningbo Menovo Pharmaceutical Co. Ltd., ki je lastnica družbe posojilojemalke Ningbo
Menovo Tiankang Pharmaceutical Co. Ltd., in hipoteko na nepremičnino posojilojemalke.


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
290
14. Finančne naložbe
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Nekratkoročne finančne naložbe
22.024
47.674
finančne naložbe po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa
(lastniški instrumenti)
22.024
26.901
finančne naložbe po odplačni vrednosti (dolžniški instrumenti)
0
20.773
Kratkoročne finančne naložbe, vključno z izvedenimi finančnimi instrumenti
249.794
306.769
finančne naložbe po pošteni vrednosti prek poslovnega izida
224.110
236.751
finančne naložbe po odplačni vrednosti (dolžniški instrumenti)
20.231
70.018
izvedeni finančni instrumenti
5.453
0
Finančne naložbe skupaj
271.818
354.443
Med nekratkoročnimi finančnimi sredstvi po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa je bilo
za 1.137 tisoč EUR (954 tisoč EUR konec leta 2023) naložb v delnice in deleže družb v Sloveniji, za 20.887 tisoč EUR
(25.947 tisoč EUR konec leta 2023) pa naložb v delnice družb v tujini.
Med kratkoročnimi finančnimi naložbami po odplačni vrednosti je bilo za 20.231 tisoč EUR (63.985 tisoč EUR konec leta
2023) naložb v tuje državne obveznice, naložb v slovenske državne obveznice pa v letu 2024 ni bilo (6.033 tisoč EUR
konec leta 2023). Gre za obveznice z dospelostjo, krajšo od enega leta, in z oceno kreditnega tveganja, ki ustreza globalno
razumljivi definiciji zgornjega srednjega naložbenega razreda (upper medium grade).
Finančne naložbe po pošteni vrednosti prek poslovnega izida predstavljajo naložbe v zakladne menice držav članic EU
z visoko bonitetno oceno, ki ustreza globalno razumljivi definiciji naložbenega razreda. 49 % portfelja zakladnih menic je
visoke kakovosti (high grade), 51 % pa ga spada v prvi naložbeni razred (prime).
Zmanjšanje finančnih naložb po odplačni vrednosti v višini 71.136 tisoč EUR je posledica dospelosti državnih obveznic.
Povečanje finančnih naložb po pošteni vrednosti prek poslovnega izida v višini 465.295 tisoč EUR zajema pridobitve
zakladnih menic, zmanjšanje v višini 477.236 tisoč EUR pa odtujitve zakladnih menic zaradi njihove dospelosti.
Gibanje finančnih sredstev
v tisoč EUR
Finančna sredstva
po pošteni vrednosti
prek drugega
vseobsegajočega
donosa
Finančne naložbe
po odplačni
vrednosti
Finančne naložbe
po pošteni vrednosti
prek poslovnega
izida
Stanje 1. 1. 2023
15.989
145.478
0
Povečanje
0
2.103
571.826
Zmanjšanje
0
53.311
339.100
Tečajne razlike
0
3.479
0
Prilagoditev na tržno vrednost
10.912
/
4.025
Stanje 31. 12. 2023
26.901
90.791
236.751
Stanje 1. 1. 2024
26.901
90.791
236.751
Povečanje
0
1.811
465.295
Zmanjšanje
0
71.136
477.236
Tečajne razlike
0
1.235
0
Prilagoditev na tržno vrednost
4.877
0
700
Stanje 31. 12. 2024
22.024
20.231
224.110
Povečanje finančnih sredstev zajema nove pridobitve in pripisane obresti, zmanjšanje pa prejete kupone, pripisane
negativne obresti in odtujitve zaradi dospelosti naložb. Prilagoditev vrednosti nekratkoročnih finančnih naložb po pošteni
vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa je pripoznana v drugem vseobsegajočem donosu v višini
4.877 tisoč EUR (10.912 tisoč EUR v letu 2023). Tečajne razlike finančnih naložb po odplačni vrednosti v višini
1.235 tisoč EUR (3.479 tisoč EUR v letu 2023) so pripoznane v finančnih odhodkih.


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
291
15. Odložene terjatve in obveznosti za davek
v tisoč EUR
Terjatve
Obveznosti
2024
2023
2024
2023
Naložbe, nepremičnine, naprave in oprema ter neopredmetena
sredstva
239
340
11.840
11.544
Finančne naložbe po pošteni vrednosti prek drugega
vseobsegajočega donosa
1.978
1.978
4.211
5.284
Zaloge
38.148
29.139
0
0
Terjatve
11.574
11.376
237
145
Dividende
0
1.800
0
0
Rezervacije za pozaposlitvene in druge dolgoročne zaslužke
8.128
9.117
0
0
Prenos davčne izgube
44
225
0
0
Skupaj
60.111
53.975
16.288
16.973
Pobotanje
5.677
6.247
5.677
6.247
Neto
54.434
47.728
10.611
10.726
v tisoč EUR
Stanje
1. 1.
2023
Pripoznano
v izkazu
poslovnega
izida
Prevedbena
rezerva
Pripoznano
v drugem
vseob-
segajočem
donosu
Stanje
31. 12.
2023
Pripoznano
v izkazu
poslovnega
izida
Prevedbena
rezerva
Pripoznano
v drugem
vseob-
segajočem
donosu
Stanje
31. 12.
2024
Naložbe, nepremičnine,
naprave in oprema ter
neopredmetena sredstva
11.593
286
103
0
11.204
490
93
0
11.601
Finančne naložbe
po pošteni vrednosti
prek drugega
vseobsegajočega donosa
782
270
0
2.794
3.306
0
0
1.073
2.233
Zaloge
34.540
3.862
1.539
0
29.139
10.264
1.255
0
38.148
Terjatve
11.766
1.582
2.117
0
11.231
1.863
1.757
0
11.337
Dividende
33
1.767
0
0
1.800
1.800
0
0
0
Rezervacije za
pozaposlitvene in druge
dolgoročne zaslužke
8.704
303
11
99
9.117
623
3
369
8.128
Prenos davčne izgube
344
119
0
0
225
181
0
0
44
Skupaj
43.012
227
3.542
2.695
37.002
9.033
2.916
704
43.823
V letu 2024 ni bilo nepripoznanih odloženih davkov iz naslova davčnih izgub odvisnih družb (tudi konec leta 2023 jih
ni bilo). Nepripoznane obveznosti iz odloženih davkov iz naslova neizplačanih dividend odvisnih družb znašajo 19.450
tisoč EUR (v letu 2023 pa 18.552 tisoč EUR).
Za preračun odloženih davkov je bila v letu 2023 v Sloveniji uporabljena spremenjena davčna stopnja, in sicer se je
z 19-odstotne spremenila na 22-odstotno. Vpliv spremembe je znašal 1.398 tisoč EUR.

16. Zaloge
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Material
266.402
265.019
Nedokončana proizvodnja
121.520
128.610
Končni izdelki
180.986
177.247
Trgovsko blago
32.783
11.476
Predujmi za zaloge
36.917
22.269
Zaloge skupaj
638.608
604.621


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
292
Povečanje zalog je posledica prilagajanja razmeram na trgu. S skrbnim načrtovanjem zalog in varnostnimi zalogami si
zagotavljamo stalen dostop do repromateriala, ki ga potrebujemo za proizvodnjo končnih izdelkov. Načrtovanje zalog
repromateriala temelji na prodajnih napovedih. Prav tako v celotni distribucijski verigi skrbimo za optimalne oziroma
primerne zaloge končnih izdelkov.
Neto odpisi in popravki vrednosti zalog, ki so izkazani v poslovnih odhodkih, so v letu 2024 znašali 18.794 tisoč EUR,
v letu 2023 pa 11.420 tisoč EUR.
Skupina nima zalog, zastavljenih kot jamstvo za obveznost.

17. Terjatve do kupcev in druge terjatve
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Kratkoročne terjatve do kupcev
552.710
509.070
Kratkoročne terjatve do drugih
28.891
51.364
Terjatve skupaj
581.601
560.434
V letu 2024 je bilo neto oslabitev in odpisov terjatev, ki so izkazane v poslovnih odhodkih, za 2.197 tisoč EUR, v letu
2023 pa za 3.712 tisoč EUR.
Pri kreditni zavarovalnici je bilo zavarovanih več kot 95 % terjatev do kupcev, ob upoštevanju lastne udeležbe pa
več kot 85 % (31. decembra 2023 je bilo zavarovanih več kot 95 % terjatev do kupcev, ob upoštevanju lastne udeležbe
pa več kot 80 %).
Kratkoročne terjatve do kupcev
v tisoč EUR
Bruto
vrednost
Popravek
vrednosti
terjatev
Čista
vrednost
31. 12. 2024
Čista
vrednost
31. 12. 2023
Kratkoročne terjatve do kupcev v državi
13.455
30
13.425
12.585
Kratkoročne terjatve do kupcev v tujini
572.636
32.152
540.484
497.115
Kratkoročno odloženi prihodki iz pogodb s kupci v tujini
1.199
0
1.199
630
Kratkoročne terjatve do kupcev skupaj
584.892
32.182
552.710
509.070
Kratkoročne terjatve do drugih
Kratkoročne terjatve do drugih se v večjem delu nanašajo na terjatve do države. Terjatve, nastale iz naslova davka
od dobička, so znašale 1.021 tisoč EUR (22.885 tisoč EUR v letu 2023), ostale terjatve do države pa 14.734 tisoč EUR
(18.486 tisoč EUR v letu 2023).
Predujmov za storitve je bilo za 3.683 tisoč EUR (31. decembra 2023 pa za 2.025 tisoč EUR).

18. Denar in denarni ustrezniki
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Gotovina v blagajni
52
71
Denarna sredstva v banki
344.843
173.940
Denar in denarni ustrezniki skupaj
344.895
174.011


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
293
Med denarnimi sredstvi v banki je bil depozit v višini 280.926 tisoč EUR z ročnostjo do 90 dni (31. decembra 2023 pa
118.000 tisoč EUR).




19. Kapital
Osnovni kapital
Osnovni kapital družbe Krka v vrednosti 54.732 tisoč EUR je razdeljen na 32.793.448 navadnih kosovnih imenskih delnic.
Obstaja le en razred delnic. Osnovni kapital je v celoti vplačan.

Lastne delnice
29. skupščina delničarjev družbe Krka, ki je bila 6. julija 2023, je upravo družbe pooblastila za pridobivanje lastnih delnic.
Skupni delež vseh lastnih delnic ne sme preseči 10 % osnovnega kapitala družbe Krka, torej 3.279.344 delnic, vključuje
pa tudi delnice, ki jih je imela družba Krka na ta dan že v lasti. Pooblastilo velja 36 mesecev od dneva sprejetja sklepa.
Družba Krka lahko lastne delnice pridobiva s posli, sklenjenimi na organiziranem trgu vrednostnih papirjev, in sicer
po vsakokratni tržni ceni. Lahko jih pridobiva tudi zunaj organiziranega trga vrednostnih papirjev. Pri pridobivanju delnic
na organiziranem trgu vrednostnih papirjev nakupna cena delnic ne sme biti nižja od knjigovodske vrednosti delnice,
izračunane na podlagi vsakokratnih zadnjih javno objavljenih revidiranih računovodskih izkazov skupine Krka. Nakupna
cena delnic prav tako ne sme biti višja od 25-kratnika čistega dobička na delnico, izračunanega na podlagi zadnjega javno
objavljenega revidiranega konsolidiranega izkaza poslovnega izida skupine Krka.
Družba lahko v skladu s 3. in 4. odstavkom 381. člena ZGD-1 osnovni kapital zmanjša z umikom vseh lastnih delnic po
poenostavljenem postopku in v breme drugih rezerv iz dobička.
Izvedeni nakupi lastnih delnic obvladujoče družbe
Število delnic
Tehtana povprečna
cena delnice (v EUR)
Vrednost lastnih
delnic (v tisoč EUR)
Stanje 31. 12. 2022
1.785.849
124.566
Nakupi v letu 2023
130.117
107,00
13.923
Stanje 31. 12. 2023
1.915.966
138.489
Nakupi v letu 2024
191.371
130,65
25.002
Stanje 31. 12. 2024
2.107.337
163.491
Izvedeni nakupi lastnih delnic prikazujejo nakupe, knjižene v posameznem letu. V tehtani povprečni ceni delnic je vključena
tudi provizija pri nakupu. Plačani znesek, vključno s provizijo, se odšteje od celotnega kapitala kot lastne delnice, vse
dokler se te delnice ne umaknejo, ponovno izdajo ali prodajo.
Izvedeni nakupi lastnih delnic v letu 2024 po dnevih so prikazani v pojasnilu 35 Nakupi lastnih delnic
k Računovodskim izkazom Krke, d. d., Novo mesto.

Rezerve
Rezerve skupine Krka sestavljajo rezerve za lastne delnice, kapitalske, zakonske in statutarne rezerve, rezerva za pošteno
vrednost in prevedbene rezerve.
Rezerve za lastne delnice so 31. decembra 2024 znašale 163.491 tisoč EUR in so se v letu 2024 iz naslova oblikovanja
zaradi dodatnega nakupa lastnih delnic povečale za 25.002 tisoč EUR.



Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
294


Kapitalske rezerve se smejo uporabiti pod pogoji in za namene, ki jih določa zakon. 31. decembra 2024 so znašale
105.897 tisoč EUR in so vključevale splošni prevrednotovalni popravek kapitala v višini 90.659 tisoč EUR, ki je bil ob
prehodu na MSRP vključen v kapitalske rezerve, 10.844 tisoč EUR kapitalskih rezerv, oblikovanih v skladu s posebno
uredbo v postopku lastninskega preoblikovanja obvladujoče družbe, in 4.394 tisoč EUR kapitalskih rezerv, nastalih
z zmanjšanjem osnovnega kapitala zaradi umika lastnih delnic. Znesek se lahko uporabi zgolj za povečanje osnovnega
kapitala. Kapitalske rezerve se v letu 2024 niso spremenile.
Zakonske rezerve se lahko oblikujejo do višine 30 % osnovnega kapitala za poravnavo morebitnih prihodnjih izgub. V letu
2024 se niso spremenile in so 31. decembra 2024 znašale 14.990 tisoč EUR.
Statutarne rezerve so 31. decembra 2024 znašale 30.000 tisoč EUR in se glede na stanje konec leta 2023 niso spremenile.
Skupina Krka jih lahko oblikuje v vrednosti do 30.000 tisoč EUR. Uporabi jih lahko za pokrivanje izgube, oblikovanje rezerv
za lastne delnice, zmanjšanje osnovnega kapitala z umikom delnic in uravnavanje dividendne politike. Statutarne rezerve
so na razpolago za izplačilo.
Rezerva za pošteno vrednost vključuje kumulativno spremembo poštene vrednosti finančnih sredstev in pozaposlitvenih
zaslužkov. Rezerva za pošteno vrednost se je v primerjavi z letom 2023 zmanjšala za 10.851 tisoč EUR in je
31. decembra 2024 znašala 11.362 tisoč EUR. Skupna sprememba je posledica zmanjšanja poštene vrednosti finančnih
sredstev (kapitalskih instrumentov) prek drugega vseobsegajočega donosa za 4.877 tisoč EUR, zmanjšanja zaradi
preračuna pozaposlitvenih zaslužkov za 6.685 tisoč EUR, povečanja za vpliv odloženih davkov za 704 tisoč EUR in
povečanja prevedbene rezerve pri preračunu pozaposlitvenih učinkov za 7 tisoč EUR.
Vrednost prevedbenih rezerv se je v primerjavi z letom 2023 zmanjšala za 32.331 tis EUR in je 31. decembra 2024
znašala 166.701 tisoč EUR. Zmanjšanje je posledica tečajnih razlik, ki so nastale pri preračunu posameznih postavk
računovodskih izkazov odvisnih družb v tujini iz lokalnih valut v valuto poročanja.

Zadržani dobički
Zadržani dobički so se povečali zaradi dobička večinskega lastnika v višini 356.986 tisoč EUR, zmanjšali pa zaradi
uporabe bilančnega dobička za izplačilo dividend v višini 230.933 tisoč EUR po sklepu 30. skupščine delničarjev, ki je bila
11. julija 2024, dodatnega oblikovanja rezerv za lastne delnice zaradi nakupa lastnih delnic obvladujoče družbe v višini
25.002 tisoč EUR in spremembe za rezervacije za odpravnine v višini 1.741 tisoč EUR.
Znesek izplačanih dividend v letu 2024, prikazan v izkazu denarnih tokov, se od zneska, ki ga je potrdila skupščina in je
vključen v izkaz gibanja kapitala, razlikuje za 49 tisoč EUR (1 tisoč EUR v letu 2023).
Dividenda na delnico
V letu 2024 je deklarirana bruto dividenda na delnico znašala 7,50 EUR, v letu 2023 pa 6,60 EUR.



Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
295

Neobvladujoči deleži v okviru kapitala
V družbi Ningbo Krka Menovo Pharmaceutical Co. Ltd. ima družba Krka 60-odstotni delež, 40-odstotni delež pa ima Ningbo
Menovo Pharmaceutical Co. Ltd. Naslednja tabela povzema informacije o družbi pred morebitnimi izločitvami znotraj
skupine.
v tisoč EUR
2024
2023
Neobvladujoči delež
40,0 %
40,0 %
Nekratkoročna sredstva
28.212
33.573
Kratkoročna sredstva
26.134
20.385
Nekratkoročne obveznosti
309
238
Kratkoročne obveznosti
5.034
4.443
Neto sredstva
49.003
49.277
Neto sredstva, ki pripadajo neobvladujočemu deležu
19.601
19.711
Prihodki od prodaje
12.465
21.337
Čisti dobiček
1.961
534
Drugi vseobsegajoči donosi
0
0
Vseobsegajoči donosi skupaj
1.961
534
Čisti dobiček, ki pripada neobvladujočemu deležu
784
214
Drugi vseobsegajoči donosi, ki pripadajo neobvladujočemu deležu
674
1.289


20. Dobiček na delnico
Osnovni dobiček na delnico je v letu 2024 znašal 11,60 EUR in je bil 14 % večji kot v letu 2023, ko je znašal 10,14 EUR.
Pri izračunu je bil upoštevan čisti dobiček, ki pripada večinskim lastnikom, v višini 356.986 tisoč EUR (313.946 tisoč EUR
v letu 2023). Za obe leti je bilo upoštevano tehtano povprečje števila delnic, in sicer 30.783.449 delnic za leto 2024 in
30.954.055 delnic za leto 2023. Povprečno število delnic je izračunano iz dnevnega števila delnic v posameznem letu, pri
čemer so lastne delnice odštete.
Popravljeni dobiček na delnico je enak osnovnemu dobičku na delnico, ker skupina Krka ni izdala instrumentov, ki bi
razvodenili ali pogojno razvodenili kapital.

21. Rezervacije
Gibanje rezervacij v letu 2024
v tisoč EUR
Stanje
31. 12. 2023
Oblikovanje
Koriščenje
Odprava
Prevedbena
rezerva
Stanje
31. 12. 2024
Rezervacije za tožbe
10.582
7.559
10.150
393
0
7.598
Obveznosti za
pozaposlitvene zaslužke
zaposlenih
94.282
21.398
6.737
1.050
7
107.900
Obveznosti za druge
dolgoročne zaslužke
19.004
3.728
1.559
312
4
20.865
Ostale rezervacije
530
412
410
0
0
532
Rezervacije skupaj
124.398
33.097
18.856
1.755
11
136.895


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
296
Gibanje rezervacij v letu 2023
v tisoč EUR
Stanje
31. 12. 2022
Oblikovanje
Koriščenje
Odprava
Prevedbena
rezerva
Stanje
31. 12. 2023
Rezervacije za tožbe
10.597
0
1
14
0
10.582
Obveznosti za
pozaposlitvene zaslužke
zaposlenih
79.750
19.693
4.448
744
31
94.282
Obveznosti za druge
dolgoročne zaslužke
16.209
4.408
1.415
216
18
19.004
Ostale rezervacije
679
560
620
89
0
530
Rezervacije skupaj
107.235
24.661
6.484
1.063
49
124.398
Višina rezervacij za spore s področja intelektualne lastnine je določena glede na višino škodnega zahtevka ali pričakovano
možno višino, če dejanski zahtevek še ni znan. Pri določitvi pričakovane možne višine uprava sodeluje tudi s pravnimi
strokovnjaki za spore na področju intelektualne lastnine in vsako leto preveri izračunani znesek rezervacije za posamezno
tožbo, ki še poteka.
Evropska komisija je leta 2014 ugotovila, da naj bi Krka kršila določbo 101. člena Pogodbe o delovanju EU in s tem
povzročila izkrivljanje konkurence na trgu perindoprila v EU, zato ji je naložila plačilo globe v višini 10.000 tisoč EUR. Krka
je izrečeno globo plačala v roku, ki ga je določila Komisija. Ker pa je menila, da s svojim ravnanjem ni kršila pravil
konkurenčnega prava, je zoper odločbo vložila tožbo na Splošno sodišče EU, in to je decembra 2018 odločilo v korist
Krke.
Komisija je zoper odločbo Splošnega sodišča EU vložila pritožbo na Evropsko sodišče (Court of Justice), zato je Krka
decembra 2022 oblikovala dolgoročno rezervacijo v višini 10.000 tisoč EUR.
Evropsko sodišče je junija 2024 odločilo o pritožbi Komisije zoper odločbo Splošnega sodišča EU. Pritožbi je ugodilo in
zadevo vrnilo v ponovno obravnavo na Splošno sodišče EU. Krka je na podlagi prejete odločbe plačala globo v višini
10.000 tisoč EUR. Koristila je rezervacijo, ki jo je oblikovala za ta namen.
Skupni znesek pripoznanih rezervacij za tožbe v letu 2024 znaša 7.559 tisoč EUR, najpomembnejša pa je rezervacija
iz naslova zahtevka za odškodnino v povezavi s prodajo zdravila s perindoprilom v višini 6.000 tisoč EUR. Skupina Krka
je skupaj z ostalimi generičnimi družbami vključena v spor za plačilo morebitne škode, nastale zaradi ugotovljene kršitve
pravil konkurence. Skupina je za 1.400 tisoč EUR izpostavljena v zvezi s prodajo zdravila rivaroksaban na Slovaškem
v krajšem obdobju v začetku leta 2021, ko je bila patentna situacija na tej državi nejasna.
Družba Krka in njene odvisne družbe so bile v letu 2024 vključene v šest sporov s področja intelektualne lastnine in
29 sporov z drugih pravnih področij (delovnopravni, odškodninski, upravni spori itd.), od tega družba Krka v 12 sporov in
odvisne družbe skupaj v 23 sporov. Skupna vrednost tožbenih zahtevkov s področja intelektualne lastnine je ocenjena
na 1.400 tisoč EUR, z drugih pravnih področij pa na 8.000 tisoč EUR. Za spore ima skupina Krka oblikovane rezervacije
v vrednosti 7.598 tisoč EUR.
Izračun rezervacij za obveznosti do zaposlenih iz naslova pozaposlitvenih in drugih dolgoročnih zaslužkov temelji
na aktuarskem izračunu, v katerem so bile upoštevane naslednje predpostavke:
diskontna stopnja, ki je odvisna od povprečnega trajanja obveznosti v posamezni družbi uporabljena je
3,34-odstotna letna diskontna obrestna mera, kolikor je konec novembra 2024 znašala donosnost
10-letnih podjetniških obveznic z visoko boniteto v evroobmočju (v letu 2023 je bila uporabljena 4,07-odstotna
diskontna obrestna mera);
veljavne višine odpravnin in jubilejnih nagrad, določene v internih aktih;
fluktuacija zaposlenih, ki je odvisna predvsem od njihove starosti (do 30 let znaša 3,0 %; 3140 let 2,0 %, 4150 let
0,5 %, 5160 let 0,2 %);
smrtnost na podlagi zadnjih razpoložljivih tablic smrtnosti lokalne populacije;
dolgoročna rast plač za 2,5 % (enako kot v letu 2023) za družbo Krka, za odvisne družbe pa med 1,7 % in 3,5 %
(v letu 2023 med 1,0 % in 3,5 %).


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
297
Obveznosti za pozaposlitvene zaslužke zaposlenih
v tisoč EUR
2024
2023
Stanje 1. 1.
94.282
79.750
Stroški sprotnega službovanja (CSC)
9.204
4.683
Stroški obresti (IC)
3.772
3.113
Izplačani pozaposlitveni zaslužki
6.737
4.501
Odhodi zaposlenih (odprava)
1.047
735
Aktuarski presežek/primanjkljaj, od tega:
8.426
11.972
sprememba finančnih predpostavk
8.548
2.552
izkustvo
122
9.420
Stanje 31. 12.
107.900
94.282
Analiza občutljivosti za pozaposlitvene in druge dolgoročne zaslužke zaposlenih
Diskontna stopnja
Rast plač
Sprememba v
odstotni točki
odstotni točki
Sprememba za
0,5
0,5
0,5
0,5
Vpliv na stanje obveznosti (v tisoč EUR)
7.464
8.242
8.270
7.558

22. Odloženi prihodki
v tisoč EUR
Stanje
31. 12. 2023
Prejeti novi
odloženi
prihodki
Odprava
odloženih
prihodkov
Stanje
31. 12. 2024
Sredstva, prejeta iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in iz
proračuna Republike Slovenije za projekt Proizvodnja farmacevtskih
izdelkov v novi tovarni Notol 2
687
0
115
572
Sredstva, prejeta iz proračuna za zdravilišči Dolenjske Toplice in
Šmarješke Toplice ter za Golf Grad Otočec
3.144
329
414
3.059
Sredstva, prejeta iz Evropskega sklada za regionalni razvoj
(Farma GRS)
1.567
0
160
1.407
Nepovratna finančna pomoč za nakup vozil na električni pogon
1
0
0
1
Brezplačno pridobljene nepremičnine, naprave in oprema
14
10
7
17
Emisijski kuponi
10
10
10
10
Nepovratna finančna pomoč za nakup stavbnega pohištva
90
0
2
88
Nepovratna finančna pomoč za nakup ostale opreme
1
0
1
0
Nepovratna finančna pomoč za nadgradnjo tovornih vozil
0
7
1
6
Nepovratna finančna pomoč za subvencioniranje zvišane cene
zemeljskega plina
33
0
33
0
Nepovratna finančna sredstva za izvedbo preventivnih ukrepov
za zmanjšanje poškodb v podjetju
0
11
11
0
Nepovratna finančna pomoč za naprave za proizvodnjo električne
energije iz obnovljivih virov
0
512
18
494
Odloženi prihodki skupaj
5.547
879
772
5.654
Projekta Proizvodnja farmacevtskih izdelkov v novi tovarni Notol 2 in Farma GRS delno financira EU, in sicer iz Evropskega
sklada za regionalni razvoj. Projekt Notol se izvaja v okviru Operativnega programa krepitve regionalnih razvojnih
potencialov za obdobje 2007–2013, razvojne priorit
ete Konkurenčnost podjetij in raziskovalna odličnost: prednostne
usmeritve 1.1: Izboljšanje konkurenčnih sposobnosti p
odjetij in raziskovalna odličnost. Projekt Farma GRS je bil upravičen
do sofinanciranja stroškov iz naslova razvojno-raziskovalnih projektov, vključno z vodenjem projektov ter naložbami
v razvojno in proizvodno dejavnost.
Vrednost odloženih prihodkov se knjigovodsko zmanjšuje za znesek amortizacije nepremičnin, naprav in opreme in
za zneske drugih vrst stroškov, za katere so bila sredstva prejeta.


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
298
23. Poslovne obveznosti
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Kratkoročne poslovne obveznosti
148.285
153.762
Obveznosti do dobaviteljev v Sloveniji
50.266
57.459
Obveznosti do dobaviteljev zunaj Slovenije
98.019
96.303
Poslovne obveznosti skupaj
148.285
153.762

24. Kratkoročne obveznosti iz pogodb s kupci
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Obveznost povračila
160.979
154.065
bonusi in količinski popusti
159.148
152.347
pravica do povračila
1.831
1.718
Obveznosti iz pogodb
5.099
8.108
obveznosti iz pogodb razmejeni prihodki
1.187
1.381
obveznosti iz pogodb predujmi drugih kupcev
3.912
6.727
Kratkoročne obveznosti iz pogodb s kupci skupaj
166.078
162.173
Bonusi in količinski popusti vključujejo popuste, do katerih so kupci upravičeni ob izpolnitvi dogovorjenih pogojev in jim
niso priznani v letu, ko je realizirana prodaja, na katero se nanašajo. Bonusi in količinski popusti zmanjšujejo prihodke
(ustvarjeno prodajo) v letu, na katere se nanašajo.

25. Druge kratkoročne obveznosti
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Obveznosti do zaposlenih bruto plače, drugi prejemki in dajatve
92.318
88.803
Izvedeni finančni instrumenti
0
2.653
Drugo
13.866
13.504
Druge kratkoročne obveznosti skupaj
106.184
104.960
Postavka drugo vključuje tudi kratkoročne obveznosti do države, nastale iz naslova davka na dodano vrednost, v višini
6.068 tisoč EUR (6.657 tisoč EUR v letu 2023) in ostale kratkoročne obveznosti do države v višini 4.759 tisoč EUR
(4.786 tisoč EUR v letu 2023).

26. Pogojne obveznosti in zaveze
Skupina nima pogojnih obveznosti.
Na podlagi sklenjenih pogodb, ki so povezane z nadaljevanjem naložb v teku, je bilo konec leta 2024 stanje znanih
prihodnjih obveznosti, povezanih s pridobitvijo nepremičnin, naprav in opreme, 77.406 tisoč EUR (76.482 tisoč EUR konec
leta 2023).


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
299
27. Najemi
Skupina Krka ima sklenjene najemne pogodbe za različna sredstva: poslovne in parkirne prostore ter skladišča, zemljišča,
stanovanja, avtomobile in opremo.
Obdobje trajanja najema ocenjuje glede na vrsto najema:
za poslovne in parkirne prostore ter skladišča do 10 let,
za zemljišča 30 let,
za stanovanja do 3 leta,
za avtomobile do 5 let,
za opremo do 10 let.
Skupina Krka najetih sredstev ne daje v podnajem.
Skupina Krka je za najem različne proizvajalne in neproizvajalne opreme ter začasnih poslovnih prostorov in parkirišč
sklenila pogodbe, krajše od enega leta, ter zanje uporabila praktično rešitev, ki jo omogoča standard.
Gibanje knjigovodske vrednosti obveznosti iz najema, ki so pripoznane v postavki dana in prejeta posojila,
v obračunskem obdobju
v tisoč EUR
Gibanje knjigovodske vrednosti
obveznosti iz najema, ki so pripoznane
v postavki dana in prejeta posojila
Stanje 1. 1. 2023
11.841
Povečanja/zmanjšanja
4.106
Obresti
314
Plačilo najemnin
4.184
Prevedbena rezerva
78
Stanje 31. 12. 2023
11.999
kratkoročne obveznosti iz najemov
3.452
nekratkoročne obveznosti iz najemov
8.547
Stanje 1. 1. 2024
11.999
Povečanja/zmanjšanja
5.043
Obresti
481
Plačilo najemnin
4.188
Prevedbena rezerva
184
Stanje 31. 12. 2024
13.151
kratkoročne obveznosti iz najemov
3.649
nekratkoročne obveznosti iz najemov
9.502
Analiza zapadlosti obveznosti iz najemov je prikazana v pojasnilu 29 Finančni instrumenti in finančna tveganja.
Zneski, pripoznani v izkazu poslovnega izida
v tisoč EUR
2024
2023
Stroški amortizacije sredstev, ki predstavljajo pravico do uporabe
3.869
3.797
Stroški obresti od obveznosti iz najema
481
314
Odhodki iz naslova kratkoročnih najemnin
1.205
1.310
Skupaj pripoznano v izkazu poslovnega izida
5.555
5.421


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
300
28. Obveznosti iz financiranja
Gibanje obveznosti iz financiranja v letu 2024
v tisoč EUR
Stanje
31. 12. 2023
Denarne
spremembe
Nedenarne spremembe
Stanje
31. 12. 2024
Pridobitve/
odtujitve
Ostalo
Dividende
1.302
230.884
230.933
0
1.351
Najemi
11.999
4.188
4.859
481
13.151
Skupaj
13.301
235.072
235.792
481
14.502
Gibanje obveznosti iz financiranja v letu 2023
v tisoč EUR
Stanje
31. 12. 2022
Denarne
spremembe
Nedenarne spremembe
Stanje
31. 12. 2023
Pridobitve/
odtujitve
Ostalo
Dividende
1.303
204.379
204.378
0
1.302
Najemi
11.841
4.184
4.028
314
11.999
Skupaj
13.144
208.563
208.406
314

13.301

29. Finančni instrumenti in finančna tveganja
Kreditno tveganje
Ključno kreditno tveganje skupine Krka izhaja iz terjatev do kupcev. To je tveganje, da kupci ob zapadlosti ne bi poravnali
svojih obveznosti.
Centraliziran proces kreditne kontrole na ravni skupine Krka je vzpostavljen že od leta 2004. Vanj so vključeni vsi kupci
s kreditnimi limiti, višjimi od 20.000 EUR. Ob koncu leta 2024 jih je bilo več kot 600 in so predstavljali več kot 95 % terjatev
do kupcev. Kontrola nad manjšimi kupci, ki predstavljajo manj kot 5 % vseh terjatev do kupcev, poteka decentralizirano
v prodajni mreži in pod stalnim nadzorom obvladujoče družbe.
Proces obvladovanja kreditnega tveganja poteka v dveh korakih. Prvi korak je ocenjevanje kreditnega tveganja kupcev,
določitev instrumentov zavarovanja in dodelitev kreditnega limita. Ocenimo vsakega novega kupca, dvakrat na leto pa
obnovimo ocene vseh kupcev. Oceno kreditnega tveganja vsakega kupca sestavlja veliko različnih finančnih in nefinančnih
kazalnikov, ki so razdeljeni v štiri sklope (ocena dobičkovnosti, plačilnih navad in plačilne discipline kupca, ocena finančnih
izkazov kupca, kvalitativna ocena prodajnega osebja in ocena deželnega tveganja), vsak od njih pa ima v končni oceni
različno težo.
Na podlagi dosežene kreditne ocene in predvidene dinamike odprem blaga in plačil se vsakemu kupcu dodeli individualni
kreditni limit.
Drugi korak v procesu kreditne kontrole je redno dinamično spremljanje plačilne discipline kupcev. V informacijske sisteme
vseh Krkinih odvisnih družb, ki se ukvarjajo s prodajo, je vključena kontrola prostega limita in zapadlih terjatev, ki se izvede
ob vsaki odpremi izdelkov kupcem. Kupcem, ki zamujajo s plačili ali pri katerih terjatve, skupaj z novo odpremo, presegajo
odobreni kreditni limit, se odprema avtomatično ustavi, prodajno osebje pa mora sprožiti postopek izterjave ali zagotoviti
zavarovanje plačil.
Proces kreditne kontrole in pooblastila za dodeljevanje kreditnih limitov kupcem so opredeljena z internimi akti. V okviru
kreditne kontrole je vzpostavljen tudi sistem rednega poročanja o terjatvah do kupcev in njihovi plačilni disciplini,
ki omogoča pravočasno zaznavo kupcev s povečanim tveganjem neplačila in zagotavlja učinkovito obvladovanje kreditnih
tveganj.



Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
301


Proces kreditne kontrole temelji na enotnih pravilih za vse kupce. Zaradi posebnosti prodajnih trgov so v posameznih
odvisnih družbah uvedene dodatne lokalne kontrole. Procese kreditne kontrole redno prilagajamo spremembam na
prodajnih trgih.
Kreditna kontrola zagotavlja stalen nadzor kakovosti portfelja terjatev do kupcev. Rezultat je majhen delež odpisov in
oslabitev terjatev glede na prodajo skupine Krka.
Majhna vrednost odpisov in oslabitev terjatev je tudi rezultat razpršenosti terjatev med veliko število kupcev in prodajnih
trgov ter dejstva, da je glavnina terjatev odprta do kupcev, s katerimi ima Krka dolgoletne poslovne izkušnje.
V letu 2024 smo ohranili uvedene aktivnosti za obvladovanje terjatev do kupcev. Posebno pozornost smo namenili
obvladovanju terjatev na zahtevnih trgih. Rezultat obvladovanja kreditnih tveganj je bil v letu 2024 ugoden. Ob koncu leta
je bila vrednost terjatev do kupcev 9 % večja kot na začetku leta, znesek zapadlih in neplačanih terjatev pa je ostal
v okvirih, ki so za Krko sprejemljivi.
Vpliv neto oslabitev in odpisov terjatev na končni rezultat skupine Krka v letu 2024 je znašal manj kot 0,12 % prodaje.
Izpostavljenost kreditnemu tveganju
Knjigovodska vrednost finančnih sredstev, ki so bila najbolj izpostavljena kreditnemu tveganju, je bila na datum poročanja
naslednja:
v tisoč EUR
Pojasnila
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Dana posojila
13
45.836
128.817
Finančne naložbe po pošteni vrednosti prek poslovnega izida
14
224.110
236.751
Finančne naložbe po odplačni vrednosti (dolžniški instrumenti)
14
20.231
90.791
Terjatve do kupcev
17
552.710
509.070
Denar in denarni ustrezniki
18
344.895
174.011
Skupaj
1.187.782
1.139.440
Med finančnimi sredstvi, izpostavljenimi kreditnemu tveganju, posebej prikazujemo dana posojila, finančne naložbe,
terjatve do kupcev ter denar in denarne ustreznike.
Dana posojila vključujejo posojilo v višini 22.766 tisoč EUR za proizvodne zmogljivosti na Kitajskem in stanovanjska
posojila za zaposlene v Krki ter predstavljajo omejeno kreditno tveganje za skupino Krka.
Finančne naložbe po pošteni vrednosti prek poslovnega izida predstavljajo naložbe v zakladne menice zahodnoevropskih
držav članic EU in zakladne menice EU, ki imajo visoko bonitetno oceno (P1 agencije Moody's).
Finančne naložbe po odplačni vrednosti (dolžniški instrumenti) predstavljajo naložbo v obveznico države članice EU, do
zapadlosti katere je bilo 31. decembra 2024 manj kot pol leta. Razvrščena je med finančne instrumente z majhnim
kreditnim tveganjem, ker je ocena njenega kreditnega tveganja enakovredna globalno razumljivi definiciji naložbenega
razreda z bonitetno oceno A3 agencije Moody's in A agencije S&P Global Ratings.
Denar in denarne ustreznike družbe Krka predstavljajo sredstva na bančnih računih in depoziti z ročnostjo manj kot 90 dni
pri bankah v EU z visoko bonitetno oceno (P1 agencije Moody's).




Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
302


Dana posojila po regijah
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Slovenija
14.069
43.854
Jugovzhodna Evropa
72
85
Vzhodna Evropa
246
137
Srednja Evropa
257
175
Zahodna Evropa
514
50.197
Čezmorska tržišča
30.678
34.369
Skupaj
45.836
128.817
Terjatve do kupcev po regijah
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Slovenija
13.494
12.615
Jugovzhodna Evropa
103.948
97.211
Vzhodna Evropa
246.410
212.160
Srednja Evropa
93.049
86.279
Zahodna Evropa
88.122
95.266
Čezmorska tržišča
7.687
5.539
Skupaj
552.710
509.070
Do ukrajinskih kupcev je bilo 31. decembra 2024 odprtih za 3.889 tisoč EUR terjatev, 31. decembra 2023 pa za
3.037 tisoč EUR.
Vrednost terjatev do ruskih kupcev je 31. decembra 2024 znašala 205.857 tisoč EUR, 31. decembra 2023 pa
184.029 tisoč EUR.
Analiza starosti danih posojil na datum poročanja
v tisoč EUR
Bruto vrednost
31. 12. 2024
Popravek
31. 12. 2024
Bruto vrednost
31. 12. 2023
Popravek
31. 12. 2023
Nezapadlo
45.830
0
128.810
0
Že zapadlo do 20 dni
0
0
0
0
Že zapadlo od 21 do 50 dni
0
0
2
0
Že zapadlo od 51 do 180 dni
1
0
1
0
Že zapadlo več kot 180 dni
5
0
4
0
Skupaj
45.836
0
128.817
0
Analiza starosti terjatev do kupcev na datum poročanja
v tisoč EUR
Bruto
vrednost
31. 12. 2024
Popravek
31. 12. 2024
Neto
vrednost
31. 12. 2024
Bruto
vrednost
31. 12. 2023
Popravek
31. 12. 2023
Neto
vrednost
31. 12. 2023
Nezapadlo
536.672
648
536.024
481.775
861
480.914
Že zapadlo do 20 dni
13.593
96
13.497
21.574
138
21.436
Že zapadlo od 21 do 50 dni
1.518
57
1.461
4.050
105
3.945
Že zapadlo od 51 do 180 dni
562
58
504
1.501
118
1.383
Že zapadlo več kot 180 dni
32.547
31.323
1.224
35.807
34.415
1.392
Skupaj
584.892
32.182
552.710
544.707
35.637
509.070
Skupina Krka nekaterim kupcem podaljšuje plačilne roke. Če podaljševanja ne bi bilo, bi bil 31. decembra 2024 znesek
nezapadlih terjatev 450.472 tisoč EUR (31. decembra 2023 je bil 438.038 tisoč EUR), zapadlih terjatev do 20 dni
58.591 tisoč EUR (31. decembra 2023 je bil 44.372 tisoč EUR), od 21 do 50 dni 21.473 tis EUR (31. decembra 2023 je
bil 21.549 tisoč EUR), od 51 do 180 dni 20.007 tisoč EUR (31. decembra 2023 je bil 3.071 tisoč EUR) in zapadlih terjatev
za več kot 180 dni 1.226 tisoč EUR (31. decembra 2023 je bil 1.391 tisoč EUR).




Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
303



Analiza starosti terjatev do kupcev v Ruski federaciji na datum poročanja
v tisoč EUR
Bruto
vrednost
31. 12. 2024
Popravek
31. 12. 2024
Neto
vrednost
31. 12. 2024
Bruto
vrednost
31. 12. 2023
Popravek
31. 12. 2023
Neto
vrednost
31. 12. 2023
Nezapadlo
206.131
274
205.857
184.390
370
184.020
Že zapadlo do 20 dni
0
0
0
9
0
9
Skupaj
206.131
274
205.857
184.399
370
184.029
Delež zavarovanih terjatev v Ruski federaciji je znašal več kot 95 % (31. decembra 2023 pa več kot 90 %).
Gibanje popravka vrednosti terjatev do kupcev
v tisoč EUR
2024
2023
Stanje 1. 1.
35.637
38.559
Oblikovanje popravkov vrednosti v letu
369
879
Odpis terjatev v breme popravkov
1.274
528
Odprava popravkov vrednosti
2.495
4.140
Izterjane slabljene terjatve
12
496
Učinek tečajnih razlik
43
72
Prerazporeditev prejetih odškodnin
0
1.435
Stanje 31. 12.
32.182
35.637


Likvidnostno tveganje
Krka je med poslovnimi partnerji znana po vzorni plačilni disciplini in stabilnih denarnih tokovih. Tudi v letu 2024 smo vse
obveznosti poravnavali redno. Likvidnostno tveganje skupine Krka je bilo majhno.
Skupina Krka ima pri dveh bankah sklenjene pogodbe o limitu za dovoljeno negativno stanje na transakcijskih računih
v skupni vrednosti 11.125 tis EUR (v letu 2023 je imela pri dveh bankah sklenjene pogodbe v skupni vrednosti
10.050 tisoč EUR). Ker 31. decembra 2024 na transakcijskih računih ni bilo negativnih stanj, je bil limit v celoti
neizkoriščen.
Skupina Krka je imela 31. decembra 2024 odobreno nečrpano posojilo v vrednosti 20.000 tisoč EUR (31. decembra 2023
v vrednosti 20.000 tisoč EUR).
Ob koncu leta 2024 je imela skupina Krka denar in denarne ustreznike pretežno na bančnih računih in v kratkoročnih
depozitih z ročnostjo do 90 dni pri prvovrstnih poslovnih bankah. Ostala kratkoročna likvidna sredstva so bila naložena
v kratkoročnih zakladnih menicah zahodnoevropskih držav s prvovrstnimi kreditnimi ocenami.
Najpomembnejše svetovne centralne banke so v letu 2024 začele zniževati ključne obrestne mere. Skupina Krka je za denar,
denarne ustreznike in likvidne naložbe z majhnim tveganjem dosegala ustrezne donose, kar se kaže v višjih finanih
prihodkih iz naslova obresti in prihodkih iz drugih finančnih instrumentov.
Likvidna sredstva se v skupini Krka upravljajo v skladu z internimi pravili razpršitve naložb ter ob upoštevanju obrestnega,
likvidnostnega, kreditnih in valutnih tveganj.
Obvladujoča družba centralizirano obvladuje likvidnostno tveganje v skupini Krka. Odvisne družbe se financirajo interno,
prek obvladujoče družbe, pri kateri deponirajo morebitne presežke sredstev. Presežki vseh družb se združujejo na
krovnem računu obvladujoče družbe v obliki dnevnega avtomatskega združevanja denarnih sredstev (cash pooling) ali
v obliki neavtomatskih bančnih nakazil. Tako optimiziramo upravljanje denarja, zmanjšujemo valutna tveganja, imamo
pregled nad likvidnostjo vseh družb v skupini Krka in zagotavljamo večjo varnost denarnih transakcij.
Skupina Krka je tudi ob koncu leta 2024 izkazovala ugodne in stabilne kazalnike likvidnosti.



Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
304


Zapadlost obveznosti
V tabelah v nadaljevanju so prikazane obveznosti glede na rok zapadlosti.
Zapadlost obveznosti na dan 31. 12. 2024
v tisoč EUR
Knjigovodska
vrednost
Pogodbeni denarni tokovi
Skupaj
Do pol
leta
Pol leta
do 1 leto
12 leti
25 let
510 let
Obveznosti iz najemov
13.151
14.646
2.172
2.019
3.383
5.858
1.214
Obveznosti do dobaviteljev brez predujmov
148.285
148.285
148.285
0
0
0
0
Obveznosti iz pogodb s kupci brez
predujmov
159.148
159.148
159.148
0
0
0
0
Ostale obveznosti brez obveznosti do
države in zaposlenih ter brez predujmov
6.056
6.056
6.056
0
0
0
0
Obveznosti skupaj
326.640
328.135
315.661
2.019
3.383
5.858
1.214
Zapadlost obveznosti na dan 31. 12. 2023
v tisoč EUR
Knjigovodska
vrednost
Pogodbeni denarni tokovi
Skupaj
Do pol
leta
Pol leta
do 1 leto
12 leti
25 let
510 let
Obveznosti iz najemov
11.999
13.550
2.041
1.907
3.144
5.610
848
Obveznosti do dobaviteljev brez predujmov
153.762
153.762
153.762
0
0
0
0
Obveznosti iz pogodb s kupci brez
predujmov
152.347
152.347
152.347
0
0
0
0
Ostale obveznosti brez obveznosti do
države in zaposlenih ter brez predujmov
5.160
5.160
5.160
0
0
0
0
Izvedeni finančni instrumenti
2.653
2.653
2.653
0
0
0
0
Obveznosti skupaj
325.921
327.472
315.963
1.907
3.144
5.610
848

Tveganje sprememb deviznih tečajev
Skupina Krka je zaradi razpršenega mednarodnega poslovanja izpostavljena tveganju sprememb deviznih tečajev
na nekaterih prodajnih in nabavnih trgih.
Valutna izpostavljenost izhaja iz različne vrednosti sredstev in obveznosti v posamezni valuti v izkazu finančnega položaja
skupine Krka ter različne višine poslovnih prihodkov in odhodkov, ki jih ustvarjamo v posameznih valutah.
Ključne kategorije, ki tvorijo valutno pozicijo, so terjatve do kupcev, obveznosti do dobaviteljev, likvidna finančna sredstva
v tujih valutah, izvedeni finančni instrumenti, namenjeni zavarovanju valutnih tveganj, financiranje odvisnih družb, ki ga
zagotavlja obvladujoča družba, in evidentirana nabavna naročila.
Ruski rubelj je imel ob koncu leta 2024 s 45 % največji delež v valutni poziciji skupine Krka. Pozicija v rubljih se je
v primerjavi z začetkom leta 2024 povečala, izvira pa iz naslova terjatev do kupcev na ruskem trgu, deloma pa tudi iz
naslova financiranja, ki ga obvladujoča družba namenja odvisnima družbama v Ruski federaciji.
Pomembnost ruskega trga, višina valutne izpostavljenosti in nestanovitna vrednost ruskega rublja so razlogi, da
obvladovanju tveganja ruskega rublja namenjamo posebno pozornost. Zaradi slabe razpoložljivosti finančnih instrumentov
smo tudi v letu 2024 večji poudarek dajali naravnim metodam zmanjševanja valutne izpostavljenosti.
V nasprotju z drugimi valutami v ameriških dolarjih iz rednega poslovanja izkazujemo presežek obveznosti nad sredstvi,
to je kratko valutno pozicijo. Izpostavljenost ameriškemu dolarju izvira pretežno iz nabave surovin in materiala.
Upoštevajoč likvidna finančna sredstva v ameriških dolarjih in terminske pogodbe za nakup dolarjev, ki skupaj nevtralizirajo
kratko valutno pozicijo iz poslovanja, je izpostavljenost ameriškemu dolarju ob koncu leta 2024 predstavljala 8 % celotne
valutne izpostavljenosti skupine Krka.



Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
305

Izpostavljenost romunskemu leju, ki je ob koncu leta 2024 predstavljala 14 % valutne pozicije, izvira iz terjatev do kupcev,
ki so posledica daljših plačilnih rokov v državi. Izpostavljenost poljskemu zlotu je rezultat terjatev do kupcev in proizvodnih
zmogljivosti, ki jih imamo na Poljskem, predstavlja pa 13 % valutne pozicije.
Ostale valute, med katere spadajo švedska krona, makedonski denar, kazahstanski tenge, srbski dinar, britanski funt,
češka krona, ukrajinska grivna in madžarski forint, so skupaj predstavljale 20 % valutne pozicije skupine Krka.
Vrednost rublja, izražena v evrih, se je od začetka do konca leta 2024 zmanjšala za 15,3 %, v povprečju pa je bila 7,9 %
manjša kot leta 2023.
Vrednost ameriškega dolarja, izražena v evrih, se je od začetka do konca leta 2024 povečala za 6,4 %, povprečna vrednost
pa je bila približno enaka kot v predhodnem letu. Vpliv spremembe vrednosti ameriškega dolarja na rezultat skupine Krka
smo nevtralizirali s finančnimi instrumenti.
Vojaški konflikt in negotovost glede prihodnjih gospodarskih razmer v Ukrajini sta tudi v letu 2024 vplivala na gibanje
vrednosti ukrajinske grivne.
Vrednost poljskega zlota je bila v letu 2024 precej stabilna, saj se je tečaj EUR/PLN gibal med 4,25 in 4,35. Od začetka
do konca leta 2024 se je vrednost poljskega zlota povečala za 1,5 %, povprečna vrednost pa je bila 5,5 % večja kot leta
2023.
Romunski lej in češka krona sta bila tudi v letu 2024 zelo stabilna. Vrednost madžarskega forinta se je zmanjšala,
predvsem zaradi negotovosti glede gospodarske rasti.
Skupina Krka valutna tveganja praviloma odpravlja z naravnimi metodami, predvsem s povečevanjem nabav in obveznosti
v valutah, v katerih fakturira prodajo. Kadar to ni mogoče, uporabimo finančne instrumente ali pa tveganje ostane
nezavarovano. Za zavarovanje praviloma uporabljamo terminske pogodbe.
Tudi v letu 2024 smo tveganje ameriškega dolarja zavarovali s finančnimi instrumenti. Tveganje ruskega rublja smo
odpravljali zgolj z naravnimi metodami, saj ustreznih finančnih instrumentov na bančnem trgu ni bilo. Zaradi padca
vrednosti rublja v evrih smo ustvarili negativne neto tečajne razlike.
Naraščajoča izpostavljenost iz poslovanja in za Krko ugodna obrestna razlika med evrom in ameriškim dolarjem sta ključna
razloga, da smo tudi v letu 2024 izpostavljenost ameriškemu dolarju zavarovali s finančnimi instrumenti. Zaradi rasti
vrednosti ameriškega dolarja v evrih je bil vpliv instrumentov za zavarovanje kratke dolarske pozicije na neto finančni izid
skupine Krka pozitiven.
Izpostavljenost tveganju sprememb deviznih tečajev
v tisoč EUR
31. 12. 2024
EUR*
RUB
PLN
USD
RON
Dana posojila
14.709
50
243
21
10
Terjatve do kupcev
136.779
217.755
61.023
18.025
59.066
Denar in denarni ustrezniki
290.036
5.833
2.900
19.253
2.053
Kratkoročne poslovne obveznosti
127.846
2.635
2.207
8.030
572
Izpostavljenost izkaza finančnega položaja (neto)
313.677
221.002
61.959
29.270
60.558
* EUR je funkcionalna valuta in ne predstavlja izpostavljenosti tveganju sprememb deviznih tečajev.
v tisoč EUR
31. 12. 2023
EUR*
RUB
PLN
USD
RON
Dana posojila
94.116
51
169
0
22
Terjatve do kupcev
135.047
198.075
59.091
11.100
52.899
Denar in denarni ustrezniki
134.641
7.573
775
5.447
2.838
Kratkoročne poslovne obveznosti
127.456
150
45
11.987
483
Izpostavljenost izkaza finančnega položaja (neto)
236.348
205.549
59.991
4.560
55.276
* EUR je funkcionalna valuta in ne predstavlja izpostavljenosti tveganju sprememb deviznih tečajev.



Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
306

Pomembni devizni tečaji
Povprečni tečaj*
Končni tečaj*
2024
2023
2024
2023
RUB
100,44
92,49
118,01
99,97
PLN
4,31
4,54
4,28
4,34
USD
1,08
1,08
1,04
1,11
RON
4,97
4,95
4,97
4,98
* število enot nacionalne valute za 1 EUR
Navedeni tečaji, ki so bili uporabljeni pri preračunu bilančnih postavk 31. decembra, so enaki referenčnemu tečaju
Evropske centralne banke na dan 31. decembra. Od konca marca 2022 je za preračun tečaja ruskega rublja uporabljen
Bloombergov tečaj.
Analiza občutljivosti
Sprememba vrednosti navedenih valut za 1 % glede na evro na dan 31. decembra 2024 oziroma 31. decembra 2023 bi
poslovni izid pred davki spremenila za vrednosti, navedene v tabeli v nadaljevanju. Analiza, ki je za obe leti narejena na
enak način, predpostavlja, da razen tečaja vse spremenljivke, predvsem obrestne mere, ostanejo nespremenjene. Pri
izračunu vpliva spremembe tečajev navedenih valut je upoštevano stanje terjatev, obveznosti, posojil ter denarja in
denarnih ustreznikov, ki so nominirani v lokalnih valutah.
v tisoč EUR
Vpliv na poslovni izid pred davki
2024
2023
Sprememba navedene valute za
+1 %
1 %
+1 %
1 %
RUB
2.210
2.210
2.055
2.055
PLN
620
620
600
600
USD
293
293
46
46
RON
606
606
553
553
Vsaka nadaljnja sprememba navedenih valut za 1 % glede na evro bi pomenila dodatno spremembo poslovnega izida
pred davki za zgoraj navedene vrednosti.

Tveganje sprememb obrestnih mer
Tveganje sprememb obrestnih mer opredeljujemo kot nevarnost, da skupina Krka zaradi spremenjenih referenčnih tržnih
obrestnih mer utrpi zvišanje stroškov financiranja iz naslova dolgoročnih finančnih virov ali zmanjšanje prihodkov iz naslova
dolgoročnih finančnih naložb.
Tveganje sprememb obrestnih mer pri kratkoročnih finančnih virih in kratkoročnih finančnih naložbah se obvladuje v okviru
likvidnostnih tveganj skupine.
Skupina Krka v letu 2024 ni imela prejetih dolgoročnih posojil.
Izpostavljenost tveganju sprememb obrestnih mer
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Finančni instrumenti po fiksni obrestni meri
249.760
215.069
Finančna sredstva
249.760
215.069
Finančni instrumenti po variabilni obrestni meri
0
30.000
Finančna sredstva
0
30.000


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
307

Analiza občutljivosti denarnega toka pri instrumentih z variabilno obrestno mero
Skupina Krka na dan 31. decembra 2024 ni imela finančnih instrumentov po variabilni obrestni meri, zato sprememba
variabilne obrestne mere za leto 2024 za 100 bazičnih točk ne bi spremenila poslovnega izida za leto 2024. Zvišanje
variabilne obrestne mere za 100 bazičnih točk bi poslovni izid za leto 2023 povečalo za 300 tisoč EUR (znižanje obrestne
mere za 100 bazičnih točk bi poslovni izid zmanjšalo za 300 tisoč EUR). Analiza, ki je za obe leti narejena na enak način,
predpostavlja, da vse spremenljivke, predvsem devizni tečaj, ostanejo nespremenjene.
Upravljanje kapitala
Primarni cilj upravljanja kapitala skupine Krka je zagotavljanje visokega kreditnega ratinga in ustreznih kazalnikov
financiranja, s čimer skupina zagotavlja ustrezen razvoj svojega poslovanja in ustvarja čim večjo vrednost za svoje
delničarje.
Skupina Krka želi z upravljanjem in prilagajanjem kapitalske strukture slediti spremembam v ekonomskem okolju.
Dividende izplačuje enkrat na leto v skladu s strateško usmeritvijo povečevanja dividend. Skupina Krka nima posebnih
ciljev glede lastništva zaposlenih in nobenega programa delniških opcij.
V letih 2024 in 2023 se način upravljanja kapitala ni spremenil.
Skupina Krka za nadzor nad kapitalom uporablja kazalnik finančnega vzvoda, ki prikazuje delež neto zadolženosti
v kapitalu in neto zadolženosti skupaj. Neto zadolženost vključuje prejeta posojila, poslovne obveznosti, kratkoročne
obveznosti iz pogodb s kupci in druge kratkoročne obveznosti, zmanjšane za denar in njegove ustreznike.
Kazalnik finančnega vzvoda
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Poslovne obveznosti
148.285
153.762
Kratkoročne obveznosti iz pogodb s kupci
166.078
162.173
Druge kratkoročne obveznosti
106.184
104.960
Denar in denarni ustrezniki
344.895
174.011
Neto zadolženost
75.652
246.884
Kapital
2.237.784
2.181.766
Kapital in neto zadolženost
2.313.436
2.428.650
Kazalnik finančnega vzvoda
3,3 %
10,2 %
Poštena vrednost
V tabeli so prikazane knjigovodske in poštene vrednosti finančnih sredstev in finančnih obveznosti, niso pa vključena
razkritja glede poštene vrednosti finančnih sredstev in obveznosti, ki niso merjeni po pošteni vrednosti, ko je knjigovodska
vrednost dovolj dober približek poštene vrednosti.



Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
308


v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Knjigovodska
vrednost
Poštena
vrednost
Knjigovodska
vrednost
Poštena
vrednost
Nekratkoročna finančna sredstva
Dana posojila
35.330
70.098
Finančne naložbe po pošteni vrednosti prek drugega
vseobsegajočega donosa (lastniški instrumenti)
22.024
22.024
26.901
26.901
Finančne naložbe po odplačni vrednosti
(dolžniški instrumenti)
0
20.773
Kratkoročna finančna sredstva
Dana posojila
10.506
58.719
Finančne naložbe po pošteni vrednosti prek
poslovnega izida
224.110
224.110
236.751
236.751
Finančne naložbe po odplačni vrednosti
(dolžniški instrumenti)
20.231
70.018
Izvedeni finančni instrumenti
5.453
5.453
0
0
Terjatve do kupcev
552.710
509.070
Denar in denarni ustrezniki
344.895
174.011
Nekratkoročne finančne obveznosti
Obveznosti iz najemov
9.502
8.547
Kratkoročne finančne obveznosti
Izvedeni finančni instrumenti
0
0
2.653
2.653
Obveznosti iz najemov
3.649
3.452
Obveznosti do dobaviteljev brez predujmov
148.285
153.762
Obveznosti iz pogodb s kupci brez predujmov
159.148
152.347
Ostale obveznosti brez obveznosti do države in
zaposlenih ter brez predujmov
6.056
5.160
Skupaj
888.619
251.587
840.420
260.999
Sredstva in obveznosti glede na izračun njihove poštene vrednosti uvrščamo v tri ravni:
1. raven sredstva po tržni ceni;
2. raven sredstva, ki se ne uvrščajo v 1. raven, njihova vrednost pa je določena neposredno ali posredno
na podlagi primerljivih tržnih podatkov;
3. raven sredstva, katerih vrednosti ni mogoče pridobiti iz tržnih podatkov.
Poštena vrednost sredstev
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
1. raven
2. raven
3. raven
Skupaj
1. raven
2. raven
3. raven
Skupaj
Sredstva, merjena po pošteni
vrednosti
Finančne naložbe po pošteni
vrednosti prek drugega
vseobsegajočega donosa
(lastniški instrumenti)
20.637
0
1.387
22.024
25.514
0
1.387
26.901
Finančne naložbe po pošteni
vrednosti prek poslovnega izida
224.110
0
0
224.110
236.751
0
0
236.751
Izvedeni finančni instrumenti
0
0
5.453
5.453
0
0
0
0
Sredstva, merjena po pošteni
vrednosti, skupaj
244.747
0
6.840
251.587
262.265
0
1.387
263.652




Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
309

30. Posli s povezanimi osebami
Podatki o skupinah oseb
Konec leta 2024 so imeli člani uprave družbe Krka v lasti 37.040 delnic družbe Krka, kar predstavlja 0,1129 % celotnega
kapitala družbe in 0,1207 % glasovalnih pravic, člani nadzornega sveta obvladujoče družbe 2547 delnic, kar predstavlja
0,0078 % celotnega kapitala družbe in 0,0083 % glasovalnih pravic, direktorji odvisnih družb pa 6069 delnic ali 0,0185 %
celotnega kapitala oziroma 0,0198 % glasovalnih pravic.
Lastniški deleži članov uprave in nadzornega sveta obvladujoče družbe in njihovi deleži v glasovalnih pravicah
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Število
delnic
Del
v kapitalu
(v %)
Del
v glasovalnih
pravicah
(v %)
Število
delnic
Del
v kapitalu
(v %)
Del
v glasovalnih
pravicah
(v %)
Člani uprave
Jože Colarič
22.500
0,0686
0,0733
22.500
0,0686
0,0729
Aleš Rotar
13.915
0,0424
0,0453
13.915
0,0424
0,0451
Vinko Zupančič
120
0,0004
0,0004
120
0,0004
0,0004
David Bratož
0
/
/
0
/
/
Milena Kastelic
505
0,0015
0,0016
505
0,0015
0,0016
Člani uprave skupaj
37.040
0,1129
0,1207
37.040
0,1129
0,1200
Člani nadzornega sveta, predstavniki
lastnikov
Jože Mermal
0
/
/
0
/
/
Luka Cerar*
0
/
/
0
/
/
Borut Jamnik**
0
/
/
0
/
/
Matej Lahovnik
1000
0,0030
0,0033
1000
0,0030
0,0032
Julijana Kristl
230
0,0007
0,0007
230
0,0007
0,0007
Mojca Osolnik Videmšek
617
0,0019
0,0020
617
0,0019
0,0020
Boris Žnidarič
0
/
/
0
/
/
Člani nadzornega sveta, predstavniki
zaposlenih
Mari Božič***
0
/
/
0
/
/
Franc Šašek****
200
0,0006
0,0007
500
0,0015
0,0016
Tomaž Sever
500
0,0015
0,0016
500
0,0015
0,0016
Mateja Vrečer
0
/
/
0
/
/
Člani nadzornega sveta skupaj
2.547
0,0078
0,0083
2.847
0,0087
0,0092
Skupaj
39.587
0,1207
0,1290
39.887
0,1216
0,1292
* član nadzornega sveta od 7. 7. 2023
** član nadzornega sveta do 6. 7. 2023
*** članica nadzornega sveta od 21. 6. 2024
**** član nadzornega sveta do 20. 6. 2024
Pri izračunu deleža v glasovalnih pravicah so bile izločene lastne delnice (2.107.337 na dan 31. decembra 2024 in
1.915.966 na dan 31. decembra 2023).
Bruto prejemki skupin oseb
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Člani uprave obvladujoče družbe
4.832
4.317
Direktorji odvisnih družb
2.618
2.722
Člani nadzornega sveta obvladujoče družbe
381
311
Člani nadzornih svetov in upravnih odborov odvisnih družb
1
1
Bruto prejemki skupin oseb skupaj
7.832
7.351



Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
310

Prejemki članov uprave obvladujoče družbe in direktorjev odvisnih družb vključujejo plače, bonitete in morebitne druge
prejemke. Za posamezno leto so prikazani po stroškovnem principu in se zato razlikujejo od prejemkov, ki so podrobneje
razloženi v Poročilu o prejemkih članov uprave in nadzornega sveta družbe Krka za leto 2024, kjer so prikazani po izplačilih
v posameznem letu.
Prejemki članov nadzornega sveta obvladujoče družbe vključujejo prejemke za opravljanje funkcije v okviru nadzornega
sveta. Prejemki članov nadzornih svetov in upravnih odborov odvisnih družb, ki so hkrati člani uprave obvladujoče družbe
ali zaposleni na podlagi pogodb, za katere ne velja tarifni del kolektivne pogodbe, ravno tako vključujejo samo prejemke
za opravljanje funkcije v okviru nadzornih svetov in upravnih odborov.
Bruto prejemki zaposlenih na podlagi pogodb, za katere ne velja tarifni del kolektivne pogodbe, so v letu 2024 znašali
15.732 tisoč EUR (14.533 tisoč EUR v letu 2023).
Prejemki članov uprave obvladujoče družbe v letu 2024
v tisoč EUR
Plača – fiksni del
Plača – variabilni del
Skupaj
Bruto
Neto
izplačilo
Neto
bonitete
in drugi
prejemki
Bruto
Neto
Bruto
Neto
Jože Colarič
582
194
55
996
387
1.578
636
Aleš Rotar
456
156
45
644
250
1.100
451
Vinko Zupančič
384
134
40
536
209
920
383
David Bratož
379
131
40
527
205
906
376
Milena Kastelic
229
84
25
99
39
328
148
Prejemki članov uprave skupaj
2.030
699
205
2.802
1.090
4.832
1.994
v tisoč EUR
Neto bonitete in drugi prejemki
Zavarovanje
(odgovornost,
dodatno
pokojninsko)
Kolektivno
prostovoljno
pokojninsko
zavarovanje
Jubilejne
nagrade
Druge
bonitete
Povračila
stroškov
Regres
za letni
dopust
Skupaj
Jože Colarič
45,31
2,92
0,00
4,31
0,05
2,32
54,90
Aleš Rotar
35,95
2,92
0,00
2,42
1,12
2,32
44,72
Vinko Zupančič
30,39
2,92
0,00
3,42
0,96
2,32
40,00
David Bratož
29,81
2,92
0,00
4,23
1,20
2,32
40,46
Milena Kastelic
18,59
2,92
0,00
0,06
1,20
2,32
25,08
Prejemki članov uprave skupaj
160,04
14,58
0,00
14,44
4,51
11,59
205,16
Prejemki članov uprave obvladujoče družbe v letu 2023
v tisoč EUR
Plača – fiksni del
Plača – variabilni del
Skupaj
Bruto
Neto
izplačilo
Neto
bonitete
in drugi
prejemki
Bruto
Neto
Bruto
Neto
Jože Colarič
526
191
33
858
335
1.384
559
Aleš Rotar
415
154
29
575
224
990
407
Vinko Zupančič
349
131
26
479
187
828
344
David Bratož
342
129
26
470
184
812
339
Milena Kastelic
209
82
19
94
37
303
138
Prejemki članov uprave skupaj
1.841
687
133
2.476
967
4.317
1.787



Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
311

v tisoč EUR
Neto bonitete in drugi prejemki
Zavarovanje
(odgovornost,
dodatno
pokojninsko)
Kolektivno
prostovoljno
pokojninsko
zavarovanje*
Jubilejne
nagrade
Druge
bonitete
Povračila
stroškov
Regres
za letni
dopust
Skupaj
Jože Colarič
27,15
2,90
0,00
1,10
0,06
2,15
33,36
Aleš Rotar
19,27
2,90
0,00
3,12
1,10
2,15
28,54
Vinko Zupančič
16,07
2,90
0,00
4,45
0,89
2,15
26,46
David Bratož
16,96
2,90
0,00
2,68
1,09
2,15
25,78
Milena Kastelic
12,34
2,90
0,00
0,08
1,16
2,15
18,63
Prejemki članov uprave skupaj
91,79
14,50
0,00
11,43
4,30
10,75
132,77
Člani uprave za opravljanje funkcije v nadzornih svetih in upravnih odborih odvisnih družb ne prejemajo sejnin in drugih plačil.
Prejemki članov nadzornega sveta obvladujoče družbe v letu 2024
v tisoč EUR
Osnovno plačilo za
opravljanje
funkcije
Bonitete
in
drugi
dohodki*
Sejnine
Potni stroški
Skupaj
Bruto
Neto
Bruto
Bruto
Neto
Bruto
Neto
Bruto
Neto
Prejemki članov nadzornega
sveta, predstavnikov lastnikov
Jože Mermal
40,25
29,19
0,99
2,52
1,84
0,00
0,00
43,76
31,03
Luka Cerar
32,14
23,19
1,20
3,96
2,90
0,47
0,35
37,77
26,44
Matej Lahovnik
37,10
26,88
0,99
4,25
3,11
1,00
0,73
43,34
30,72
Julijana Kristl
35,00
25,33
1,38
3,38
2,48
0,47
0,34
40,23
28,15
Mojca Osolnik Videmšek
36,53
26,46
0,99
4,25
3,11
0,51
0,37
42,28
29,94
Boris Žnidarič
40,25
29,17
1,38
5,11
3,74
0,51
0,37
47,25
33,28
Prejemki članov nadzornega
sveta, predstavnikov
zaposlenih
Mari Božič**
15,46
11,32
0,00
1,08
0,79
0,00
0,00
16,54
12,11
Franc Šašek***
17,03
12,19
0,99
2,59
1,89
0,00
0,00
20,61
14,08
Tomaž Sever
37,40
27,10
0,99
3,96
2,90
0,59
0,43
42,94
30,43
Mateja Vrečer
40,89
29,65
0,99
4,82
3,53
0,00
0,00
46,70
33,18
Prejemki članov nadzornega
sveta skupaj
332,05
240,48
9,90
35,92
26,29
3,55
2,59
381,42
269,36
* Bonitete in drugi dohodki vključujejo kolektivno zavarovanje odgovornosti in pri posameznih članih sveta še članarino v Združenju nadzornikov
Slovenije.
** članica nadzornega sveta od 21. 6. 2024
*** član nadzornega sveta do 20. 6. 2024
Posojila skupinam oseb
Člani uprave obvladujoče družbe, direktorji odvisnih družb, člani nadzornega sveta obvladujoče družbe ter člani nadzornih
svetov in upravnih odborov odvisnih družb na dan 31. decembra 2024 niso imeli prejetih posojil skupine Krka
(31. decembra 2023 so imeli direktorji odvisnih družb 10 tisoč EUR prejetih posojil).
Posojila zaposlenim na podlagi pogodb, za katere ne velja tarifni del kolektivne pogodbe, so 31. decembra 2024 znašala
187 tisoč EUR (143 tisoč EUR na dan 31. decembra 2023). Odplačila posojil zaposlenim na podlagi pogodb, za katere
ne velja tarifni del kolektivne pogodbe, pa so v letu 2024 znašala 33 tisoč EUR (58 tisoč EUR v letu 2023).



Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
312
31. Družbe v skupini Krka
24
,
25
Delež
lastništva
Vrednost
osnovnega
kapitala
31. 12. 2024
(v tisoč enot
lokalne valute)
Lokalna
valuta
Vrednost
osnovnega
kapitala
31. 12. 2024
(v tisoč EUR)
Število
zaposlenih
31. 12. 2024
Število
zaposlenih
31. 12. 2023
Obvladujoča družba
KRKA, d. d., Novo mesto
100 %
54.732
EUR
54.732
7.523
6.509
Odvisne družbe
TERME KRKA, d. o. o., Novo mesto
100 %
14.753
EUR
14.753
645
626
KRKA-FARMA d.o.o., Zagreb, Hrvaška
100 %
18.983
EUR
18.983
217
210
KRKA ROMANIA S.R.L., Bukarešta, Romunija
100 %
37
RON
7
168
159
KRKA-FARMA DOO BEOGRAD, Beograd,
Srbija
100 %
65
RSD
1
96
99
KRKA-FARMA DOOEL, Skopje, Severna
Makedonija
100 %
49.021
MKD
796
47
46
KRKA Bulgaria EOOD, Sofija, Bolgarija
100 %
20
BGN
10
78
75
KRKA HELLAS E.P.E., Atene, Grčija
100 %
10
EUR
10
17
15
KRKA FARMA d.o.o., Sarajevo, Sarajevo,
Bosna in Hercegovina
100 %
20
BAM
10
1
1
OOO KRKA-RUS, Istra, Ruska federacija
100 %
5.361.375
RUB
45.432
537
558
OOO KRKA FARMA, Istra, Ruska federacija
100 %
753.875
RUB
6.388
1.333
1.301
TOV KRKA UKRAJINA, Kijev, Ukrajina
100 %
100
UAH
2
385
382
TOO KRKA Kazakhstan, Almati, Kazahstan
100 %
14
USD
13
104
102
KRKA - POLSKA, Sp. z o. o., Varšava, Poljska
100 %
17.490
PLN
4.091
656
659
KRKA ČR, s. r. o., Praga, Češka
100 %
100
CZK
4
139
158
KRKA Magyarország Kft., Budimpešta,
Madžarska
100 %
44.880
HUF
109
159
160
KRKA Slovensko, s.r.o., Bratislava, Slovaška
100 %
10
EUR
10
112
116
UAB KRKA Lietuva, Vilna, Litva
100 %
10
EUR
10
48
55
SIA KRKA Latvija, Riga, Latvija
100 %
10
EUR
10
36
38
TAD Pharma GmbH, Cuxhaven, Nemčija
100 %
6.650
EUR
6.650
210
200
KRKA Sverige AB, Stockholm, Švedska
100 %
150
SEK
13
6
7
KRKA Pharma GmbH, Dunaj, Avstrija
100 %
37
EUR
37
18
21
KRKA Farmacêutica, Unipessoal Lda., Estoril,
Portugalska
100 %
10
EUR
10
52
53
Krka FARMACÉUTICA, S.L., Madrid, Španija
100 %
10
EUR
10
66
66
KRKA Farmaceutici Milano S.r.l., Milano, Italija
100 %
10
EUR
10
53
57
Krka France Eurl, Pariz, Francija
100 %
10
EUR
10
17
20
KRKA PHARMA DUBLIN LIMITED, Dublin,
Irska
100 %
1
EUR
1
7
8
KRKA Belgium, SA, Bruselj, Belgija
100 %
300
EUR
300
17
21
KRKA Finland Oy, Espoo, Finska
100 %
3
EUR
3
17
18
KRKA UK Ltd, London, Združeno kraljestvo
100 %
1
GBP
1
18
16
123 Acurae Pharma GmbH, Cuxhaven,
Nemčija
100 %
25
EUR
25
0
0
KRKA Netherlands B.V., Breskens,
Nizozemska
100 %
10
EUR
10
0
0
Ningbo Krka Menovo Pharmaceutical Co. Ltd.,
Ningbo, Kitajska
60 %
480.673
CNY
63.386
27
23
KRKA USA LLC, Wilmington, ZDA
100 %
10
USD
10
0
0
KRKA GCC L.L.C., Dubaj, Združeni arabski
emirati
100 %
37
AED
9
1
1
Skupaj
12.810
11.780
24
Pojasnilo za ESRS 2 SBM-1 Strategija, poslovni model in vrednostna veriga
25
Pojasnilo za S1-6 Značilnosti zaposlenih v podjetju


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
313

31. decembra 2024 je imela odvisna družba Terme Krka, d. o. o., Novo mesto 100-odstotni lastniški delež v družbi Golf
Grad Otočec, d. o. o., odvisna družba KRKA France Eurl pa 100-odstotni lastniški delež v družbi HCS bvba v Belgiji.
Kitajska družba Ningbo Menovo Pharmaceutical Co. Ltd. je 40-odstotna lastnica družbe Ningbo Krka Menovo
Pharmaceutical Co. Ltd.
Skupni podvig
Družba Krka in družba Laurus Labs Ltd. iz Indije sta aprila 2024 v Hajderabadu v Indiji ustanovili družbo Krka Pharma
Private Limited, ki jo skupno obvladujeta na podlagi pogodbenega sporazuma. Soustanoviteljici bosta osnovni kapital
vplačevali postopoma, prvo vplačilo je bilo izvedeno v oktobru 2024. Delež lastništva družbe Krka v skupaj obvladovani
družbi Krka Pharma Private Limited je 51 %. Skupina Krka obračunava naložbo v skupni podvig po kapitalski metodi.


32. Stanje v Ukrajini in Ruski federaciji
Poslovanje skupine Krka v Ukrajini in Ruski federaciji poteka nemoteno. Poslovne aktivnosti izvajamo prek treh odvisnih
družb in obvladujoče družbe Krka, d. d., Novo mesto.
Ukrajina je v letu 2024 postala naš tretji največji trg (pojasnilo 4 Prihodki iz pogodb s kupci). Vrednostno smo prodali za
15 % več izdelkov kot v letu 2023, ko je bila Ukrajina po ustvarjeni prodaji Krkin četrti trg. Krkina odvisna družba v Ukrajini
se ukvarja samo s trženjem, ne pa s prodajo in proizvodnjo, zato ni imela terjatev do kupcev zunaj skupine. Imela pa je za
1.983 tisoč EUR ostalih sredstev (31. decembra 2023 jih je imela za 1.383 tisoč EUR), med katerimi so bila največja
sredstva nepremičnine, naprave in oprema (poslovni prostori in vozila). Zaradi prodaje v evrih skupina Krka ni bila
pomembno izpostavljena kreditnemu tveganju (pojasnilo 29 Kreditno tveganje) in tudi ne tečajnemu tveganju
(pojasnilo 29 Tveganje sprememb deviznih tečajev).
Ruska federacija je bila v letih 2024 in 2023 Krkin največji posamezni trg (pojasnilo 4 Prihodki iz pogodb s kupci). V letu
2024 smo v evrih vrednostno prodali za 8 % več izdelkov kot v letu 2023, medtem ko se je prodaja, izražena v rubljih,
povečala za 19 %. Izpostavljenost tveganju deviznih tečajev je prikazana v pojasnilu 29 Tveganje sprememb deviznih
tečajev. V Ruski federaciji imamo dve odvisni družbi. OOO Krka-Rus se ukvarja s proizvodnjo zdravil. V njej proizvedemo
večino izdelkov, ki jih prodamo na ruskem trgu. OOO Krka Farma pa se ukvarja z marketinško-prodajnimi dejavnostmi.
Družba Krka ocenjuje, da se zaradi razmer v Ukrajini in Ruski federaciji pogoji za obvladovanje obeh ruskih odvisnih družb
s strani obvladujoče družbe niso spremenili oziroma da obvladujoča družba ohranja vpliv na glasovalne pravice in
poslovanje teh dveh družb, vključno z vplivom na spremenljivi donos. Aktivnosti z ruskima odvisnima družbama izvajamo
podobno kot pred februarjem 2022, saj Uredba Sveta EU 833/2014 dovoljuje odstopanje od sankcij EU z odobritvijo
pristojnega organa v državi članici, če gre za farmacevtske namene in če dobave blaga in storitev uporabljajo izključno
pravne osebe v Ruski federaciji, ki so v lasti oziroma pod izključnim nadzorom pravne osebe s sedežem v EU.
Ob predložitvi ustrezne dokumentacije plačilni promet med odvisnima družbama in obvladujočo družbo poteka brez
posebnosti.
Krkini ruski odvisni družbi imata različne oblike stvarnega premoženja poslovne in proizvodne prostore, opremo, vozila,
zaloge surovin, materialov in končnih izdelkov ter ostalo. Sredstva skupine Krka (brez terjatev do kupcev) v obeh Krkinih
odvisnih družbah v Ruski federaciji so 31. decembra 2024 znašala 142.940 tisoč EUR, 31. decembra 2023 pa
155.560 tisoč EUR. Po analizi indikatorjev slabitev je bilo ugotovljeno, da 31. decembra 2024 ni bilo indikatorjev, na podlagi
katerih bi bilo treba izvesti preizkuse oslabitev sredstev skupine, razporejenih na denar ustvarjajočo enoto Ruska
federacija.
Razmere spremljamo in poslovanje prilagajamo, da zagotavljamo proizvodnjo v odvisni družbi v Ruski federaciji in
marketinško-prodajne dejavnosti na ruskem trgu. Vzpostavili smo dodatne kontrole terjatev, s katerimi pozorno spremljamo
tudi likvidnost poslovnih partnerjev, da lahko ob morebitnih zamudah plačil takoj prilagodimo aktivnosti (pojasnilo
29 Kreditno tveganje). Sredstva naših družb v Ruski federaciji so se predvsem zaradi slabšega tečaja v primerjavi
z letom 2023 zmanjšala.


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
314
33. Izobrazbena struktura zaposlenih
2024
2023
Povprečno
število
zaposlenih
Delež
(v %)
Povprečno
število
zaposlenih
Delež
(v %)
Doktorji znanosti
202
1,7
203
1,8
Magistri znanosti
414
3,5
400
3,4
Univerzitetna izobrazba
5.354
44,7
5359
45,9
Visokostrokovna izobrazba
1.990
16,6
1836
15,7
Višješolska izobrazba
323
2,7
304
2,6
Srednješolska izobrazba
2.745
22,9
2625
22,5
Kvalificirani delavci
833
6,9
817
7,0
Nekvalificirani delavci
123
1,0
123
1,1
Skupaj (povprečje leta)
11.984
100,0
11.667
100,0

34. Posli z revizorskimi družbami
v tisoč EUR
2024
2023
Pogodbena vrednost storitev revidiranja letnih konsolidiranih in ločenih računovodskih
izkazov, ki jih je opravila revizorska družba KPMG Slovenija, d. o. o.
133
128
Pogodbena vrednost storitev za revizijo poročanja odvisnih družb za pripravo konsolidiranih
računovodskih izkazov, ki so jih opravile družbe v okviru mreže KPMG
57
93
Pogodbena vrednost storitev revidiranja lokalnih računovodskih izkazov odvisnih družb,
ki so jih opravile družbe v okviru mreže KPMG
66
45
Skupaj pogodbena vrednost storitev revidiranja
256
266
Pogodbena vrednost storitev revidiranja poročanja o trajnostnosti (ESG)
80
0
Pogodbena vrednost ostalih nerevizijskih storitev, ki jih je opravila revizorska družba KPMG
Slovenija, d. o. o.
13
12
Skupaj pogodbena vrednost nerevizijskih storitev
93
12
Skupaj pogodbena vrednost storitev
349
278
Pogodbena vrednost revizijskih storitev drugih revizijskih podjetij (zunaj mreže KPMG), ki so opravljale storitve, povezane
z revidiranjem računovodskih izkazov odvisnih družb za potrebe priprave konsolidiranih računovodskih izkazov, znašajo
146 tisoč EUR (150 tisoč EUR v letu 2023).

35. Dogodka po zaključku obračunskega obdobja
Dogodka po zaključku obračunskega obdobja nista vplivala na računovodske izkaze za leto 2024.
Skupni podvig
Krka je s podjetjem Laurus Labs Ltd. iz Indije (v nadaljevanju Laurus) aprila 2024 v Hajderabadu v Indiji ustanovila skupno
podjetje Krka Pharma Pvt. Ltd. V podjetju ima Krka 51-odstotni delež, Laurus pa 49-odstotnega. Vanj smo v začetku
oktobra vplačali 2,5 milijona EUR ustanovitvenega kapitala, 10. marca 2025 pa drugi obrok osnovnega kapitala v vrednosti
9.233.550 EUR (867.000 tisoč INR).
Nakupi lastnih delnic
Od 1. januarja 2025 do 14. marca 2025 smo pridobili 87.928 lastnih delnic. Konec tega obdobja je imela Krka
2.195.265 lastnih delnic (6,69 % vseh delnic).


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
315
Poročilo neodvisnega revizorja


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
316


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
317


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
318


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
319


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
320


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo skupine Krka
321


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
322
Ločeni računovodski izkazi Krke, d. d., Novo mesto
Ločeni izkaz finančnega položaja
v tisoč EUR
Pojasnila
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Indeks
2024/23
Sredstva
Nepremičnine, naprave in oprema
10
609.628
595.525
102
Neopredmetena sredstva
11
25.026
26.043
96
Naložbe v odvisne družbe
12
355.265
357.265
99
Naložbe v skupne podvige
2.492
0
Dana posojila
13
23.401
41.243
57
Finančne naložbe
14
22.023
47.673
46
Odložene terjatve za davek
15
5.677
7.846
72
Druga nekratkoročna sredstva
668
640
104
Nekratkoročna sredstva skupaj
1.044.180
1.076.235
97
Sredstva, namenjena prodaji
41
41
100
Zaloge
16
548.188
513.892
107
Terjatve do kupcev
17
518.425
463.126
112
Druge terjatve
17
13.800
47.116
29
Dana posojila
13
9.025
65.699
14
Finančne naložbe
14
249.794
306.769
81
Denar in denarni ustrezniki
18
238.183
140.993
169
Kratkoročna sredstva skupaj
1.577.456
1.537.636
103
Sredstva skupaj
2.621.636
2.613.871
100
Kapital
Osnovni kapital
19
54.732
54.732
100
Lastne delnice
19
163.491
138.489
118
Rezerve
19
304.943
290.481
105
Zadržani dobički
19
1.990.167
1.926.534
103
Kapital skupaj
2.186.351
2.133.258
102
Obveznosti
Rezervacije
22
125.667
113.999
110
Odloženi prihodki
23
2.585
2.366
109
Obveznosti iz najemov
28
2.181
2.565
85
Nekratkoročne obveznosti skupaj
130.433
118.930
110
Poslovne obveznosti
24
171.183
175.847
97
Prejeta posojila
21
17.805
88.061
20
Obveznosti iz najemov
28
1.118
1.022
109
Obveznosti za davek od dobička
17.524
0
Obveznosti iz pogodb s kupci
25
18.112
18.953
96
Druge kratkoročne obveznosti
26
79.110
77.800
102
Kratkoročne obveznosti skupaj
304.852
361.683
84
Obveznosti skupaj
435.285
480.613
91
Kapital in obveznosti skupaj
2.621.636
2.613.871
100
Pojasnila so sestavni del ločenih računovodskih izkazov in jih je treba brati v povezavi z njimi.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
323
Ločeni izkaz poslovnega izida
v tisoč EUR
Pojasnila
2024
2023
Indeks
2024/23
Prihodki od prodaje
1.766.021
1.674.572
105
prihodki iz pogodb s kupci
3
1.755.248
1.664.611
105
ostali prihodki od prodaje
10.773
9.961
108
Proizvajalni stroški prodanih proizvodov
782.253
786.145
100
Bruto dobiček
983.768
888.427
111
Drugi poslovni prihodki
4
3.155
1.639
192
Stroški prodajanja
321.400
300.863
107
od tega neto oslabitve in odpisi terjatev
2.124
3.960
54
Stroški razvijanja
179.822
173.783
103
Stroški splošnih dejavnosti
99.704
93.112
107
Dobiček iz poslovanja
385.997
322.308
120
Finančni prihodki
8
34.967
60.964
57
Finančni odhodki
8
39.996
54.223
74
Neto finančni izid
5.029
6.741
Dobiček pred davkom
380.968
329.049
116
Davek od dobička
9
59.776
34.568
173
Čisti dobiček
321.192
294.481
109
Osnovni dobiček na delnico (v EUR)
20
10,43
9,51
110
Popravljeni dobiček na delnico (v EUR)
20
10,43
9,51
110
Pojasnila so sestavni del ločenih računovodskih izkazov in jih je treba brati v povezavi z njimi.
Ločeni izkaz drugega vseobsegajočega donosa
v tisoč EUR
Pojasnila
2024
2023
Indeks
2024/23
Čisti dobiček
321.192
294.481
109
Drugi vseobsegajoči donosi v letu, ki v prihodnje ne bodo
pripoznani v izkazu poslovnega izida
Sprememba poštene vrednosti finančnih sredstev
14
4.877
10.912
Preračun pozaposlitvenih zaslužkov
22
7.864
12.133
65
Vpliv odloženih davkov
15
577
2.493
Čisti drugi vseobsegajoči donosi v letu, ki v prihodnje
ne bodo pripoznani v izkazu poslovnega izida
12.164
3.714
328
Drugi vseobsegajoči donosi v letu skupaj (po davku)
12.164
3.714
328
Vseobsegajoči donosi v letu skupaj (po davku)
309.028
290.767
106
Pojasnila so sestavni del ločenih računovodskih izkazov in jih je treba brati v povezavi z njimi.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
324
Ločeni izkaz sprememb lastniškega kapitala
v tisoč EUR
Osnovni
kapital
Lastne
delnice
Rezerve
Zadržani dobički
Kapital
skupaj
Rezerve
za lastne
delnice
Kapitalske
rezerve
Zakonske
rezerve
Statutarne
rezerve
Rezerva
za pošteno
vrednost
Druge
rezerve
iz dobička
Preneseni
dobiček
Dobiček
v letu
Stanje 1. 1. 2024
54.732
138.489
138.489
105.897
14.990
30.000
1.105
1.544.595
101.381
280.558
2.133.258
Vnos čistega dobička
0
0
0
0
0
0
0
0
0
321.192
321.192
Drugi vseobsegajoči donosi v letu skupaj
(po davku)
0
0
0
0
0
0
10.540
0
1.624
0
12.164
Vseobsegajoči donosi v letu skupaj (po davku)
0
0
0
0
0
0
10.540
0
1.624
321.192
309.028
Transakcije z lastniki, evidentirane v kapitalu
Oblikovanje drugih rezerv iz dobička po sklepu
skupščine
0
0
0
0
0
0
0
75.503
75.503
0
0
Prenos dobička preteklih obdobij v preneseni dobiček
0
0
0
0
0
0
0
0
280.558
280.558
0
Nakup lastnih delnic
0
25.002
0
0
0
0
0
0
0
0
25.002
Oblikovanje rezerv za lastne delnice
0
0
25.002
0
0
0
0
0
0
25.002
0
Izplačilo dividend
0
0
0
0
0
0
0
0
230.933
0
230.933
Transakcije z lastniki, evidentirane v kapitalu,
skupaj
0
25.002
25.002
0
0
0
0
75.503
25.878
305.560
255.935
Stanje 31. 12. 2024
54.732
163.491
163.491
105.897
14.990
30.000
9.435
1.620.098
73.879
296.190
2.186.351
Pojasnila so sestavni del ločenih računovodskih izkazov in jih je treba brati v povezavi z njimi.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
325
v tisoč EUR
Osnovni
kapital
Lastne
delnice
Rezerve
Zadržani dobički
Kapital
skupaj
Rezerve
za lastne
delnice
Kapitalske
rezerve
Zakonske
rezerve
Statutarne
rezerve
Rezerva
za pošteno
vrednost
Druge
rezerve
iz dobička
Preneseni
dobiček
Dobiček
v letu
Stanje 1. 1. 2023
54.732
124.566
124.566
105.897
14.990
30.000
4.307
1.442.702
69.974
338.190
2.060.792
Vnos čistega dobička
0
0
0
0
0
0
0
0
0
294.481
294.481
Drugi vseobsegajoči donosi v letu skupaj
(po davku)
0
0
0
0
0
0
3.202
0
512
0
3.714
Vseobsegajoči donosi v letu skupaj (po davku)
0
0
0
0
0
0
3.202
0
512
294.481
290.767
Transakcije z lastniki, evidentirane v kapitalu
Oblikovanje drugih rezerv iz dobička po sklepu
skupščine
0
0
0
0
0
0
0
101.893
101.893
0
0
Prenos dobička preteklih obdobij v preneseni dobiček
0
0
0
0
0
0
0
0
338.190
338.190
0
Nakup lastnih delnic
0
13.923
0
0
0
0
0
0
0
0
13.923
Oblikovanje rezerv za lastne delnice
0
0
13.923
0
0
0
0
0
0
13.923
0
Izplačilo dividend
0
0
0
0
0
0
0
0
204.378
0
204.378
Transakcije z lastniki, evidentirane v kapitalu,
skupaj
0
13.923
13.923
0
0
0
0
101.893
31.919
352.113
218.301
Stanje 31. 12. 2023
54.732
138.489
138.489
105.897
14.990
30.000
1.105
1.544.595
101.381
280.558
2.133.258
Pojasnila so sestavni del ločenih računovodskih izkazov in jih je treba brati v povezavi z njimi.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
326
Ločeni izkaz denarnih tokov
v tisoč EUR
Pojasnila
2024
2023
DENARNI TOKOVI PRI POSLOVANJU
Čisti dobiček
321.192
294.481
Prilagoditve za:
124.402
74.451
amortizacijo
10, 11
71.153
80.239
neto tečajne razlike
606
1.955
neto odpise in popravke vrednosti zalog
17.311
9.808
neto oslabitve in odpise terjatev
2.124
3.960
prihodke od naložbenja
35.952
61.729
odhodke od naložbenja
7.015
6.232
prihodke od financiranja
6
1
odhodke za obresti in ostale finančne odhodke
7.835
7.339
davek od dobička
9
59.776
34.568
Dobiček iz poslovanja pred spremembami čistih kratkoročnih sredstev
445.594
368.932
Sprememba stanja poslovnih terjatev
52.006
103.777
Sprememba stanja zalog
16
51.607
30.722
Sprememba stanja poslovnih obveznosti
24
7.616
14.391
Sprememba stanja rezervacij
22
410
1.871
Sprememba stanja odloženih prihodkov
23
219
450
Sprememba stanja drugih kratkoročnih obveznosti
3.913
17.776
Plačani davek od dobička
17.568
83.840
Čisti denarni tok iz poslovanja
320.519
155.399
DENARNI TOKOVI PRI NALOŽBENJU
Prejete obresti
11.434
7.502
Prejete dividende
941
798
Prejeti dobički
14.216
29.890
Prejemki od odtujitve nepremičnin, naprav in opreme
361
1.380
Nakup nepremičnin, naprav in opreme
10
78.750
109.515
Pridobitev neopredmetenih sredstev
11
6.938
8.875
Nakup odvisnih družb in deleža manjšinskih lastnikov brez pridobljenih
finančnih sredstev
12
0
2.001
Vračila naknadnih vplačil v odvisne družbe
12
2.000
500
Izdatki za nakup skupnih podvigov
2.492
0
Prejemki iz naslova odplačil danih nekratkoročnih posojil
31.954
8.372
Izdatki iz naslova danih nekratkoročnih posojil
3.184
1.288
Neto prejemki/izdatki iz naslova danih kratkoročnih posojil
45.270
50.984
Prejemki od prodaje nekratkoročnih finančnih naložb
71.167
33.333
Izdatki iz naslova pridobitev nekratkoročnih finančnih naložb
56
22
Prejemki od prodaje kratkoročnih finančnih naložb
477.235
359.100
Izdatki iz naslova pridobitev kratkoročnih finančnih naložb
455.480
568.607
Prejemki iz naslova izvedenih finančnih instrumentov
1.959
4.277
Izdatki iz naslova izvedenih finančnih instrumentov
1.696
389
Čisti denarni tok iz naložbenja
107.941
296.529
DENARNI TOKOVI PRI FINANCIRANJU
Izdatki za dane obresti
3.704
3.022
Neto izdatki/prejemki iz naslova prejetih kratkoročnih posojil
29
70.109
34.290
Izdatki iz naslova najemov
28
1.165
1.125
Izdatki za izplačila dividend in drugih deležev v dobičku
29
230.884
204.379
Nakup lastnih delnic
35
25.002
13.923
Čisti denarni tok iz financiranja
330.864
188.159
Čisto povečanje/zmanjšanje denarnih sredstev in njihovih ustreznikov
97.596
329.289
Denarna sredstva in njihovi ustrezniki na začetku leta
140.993
470.297
Učinki sprememb menjalnih tečajev na denarna sredstva in njihove
ustreznike
406
15
Končno stanje denarnih sredstev in njihovih ustreznikov
238.183
140.993
Pojasnila so sestavni del računovodskih izkazov in jih je treba brati v povezavi z njimi.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
327
Pojasnila k ločenim računovodskim izkazom
Krka, d. d., Novo mesto je obvladujoča družba skupine Krka s sedežem na Šmarješki cesti 6, 8501 Novo mesto, Slovenija.
Družba je bila vpisana pri Okrožnem sodišču Novo mesto 13. julija 1989, številka registracijskega vložka 1/00097/00.
Matična številka družbe je 5043611000.
Računovodski izkazi družbe Krka se nanašajo na leto, ki se je končalo 31. decembra 2024.
Družba Krka se ukvarja z razvojem, proizvodnjo, trženjem in prodajo izdelkov za humano uporabo (zdravil na recept in
izdelkov brez recepta) in veterinarskih izdelkov.
1. Podlage za pripravo ločenih računovodskih izkazov
Izjava o skladnosti
Računovodski izkazi družbe Krka so pripravljeni v skladu z Mednarodnimi standardi računovodskega poročanja (MSRP),
ki jih je sprejela EU, v skladu s pojasnili, ki jih sprejema Odbor za pojasnjevanje mednarodnih standardov računovodskega
poročanja (OPMSRP) in jih je sprejela tudi EU, ter v skladu z dodatnimi določili Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1).
Uprava družbe Krka je računovodske izkaze odobrila 24. marca 2025.
Podlage za merjenje
Računovodski izkazi so pripravljeni ob upoštevanju izvirne vrednosti, razen pri izvedenih finančnih instrumentih, finančnih
instrumentih po pošteni vrednosti prek poslovnega izida in finančnih instrumentih po pošteni vrednosti prek drugega
vseobsegajočega donosa, pri katerih je upoštevana poštena vrednost. Metode, uporabljene za merjenje poštene vrednosti,
so opisane v pojasnilu 2 Poštena vrednost.
Funkcijska in predstavitvena valuta
Računovodski izkazi so sestavljeni v evrih, torej v funkcijski valuti družbe Krka. Vse računovodske informacije,
predstavljene v evrih, so zaokrožene na tisoč enot.
Uporaba ocen in presoj
Priprava računovodskih izkazov temelji tudi na določenih ocenah in predpostavkah uprave, ki vplivajo na neodpisano
vrednost sredstev in obveznosti družbe Krka ter tudi na izkazane prihodke in odhodke obračunskega obdobja.
Ocena uprave družbe Krka med drugim vključuje določitev življenjske dobe in preostale vrednosti nepremičnin, naprav in
opreme ter neopredmetenih dolgoročnih sredstev, prihodke iz pogodb s kupci, popravke vrednosti zalog in terjatev,
popravke vrednosti naložb, predpostavke, pomembne za aktuarski izračun v zvezi z določenimi zaslužki zaposlenih,
predpostavke, ki so vključene v izračun morebitnih rezervacij za tožbe, ter oceno trajanja najema in uporabljeno obrestno
mero. Ne glede na to, da uprava družbe Krka med pripravo predpostavk skrbno prouči vse dejavnike, ki na to lahko
vplivajo, je mogoče, da se dejanske posledice poslovnih dogodkov razlikujejo od ocenjenih. Zato je treba pri računovodskih
ocenah uporabiti presojo ter upoštevati morebitne spremembe poslovnega okolja, nove poslovne dogodke, dodatne
informacije in izkušnje.
Glavne ocene in predpostavke na dan izkaza finančnega položaja, ki so vezane na prihodnje poslovanje in bi lahko
povzročile vrednostno pomembnejše popravke knjigovodskih vrednosti sredstev in obveznosti, so navedene
v nadaljevanju.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
328
Podatki o pomembnih ocenah negotovosti in odločilnih presojah, ki jih je uprava družbe Krka pripravila v procesu izvajanja
računovodskih usmeritev in ki najbolj vplivajo na zneske v računovodskih izkazih, so opisani v pojasnilih.
Pojasnilo 3 Prihodki iz pogodb s kupci
Prihodki iz pogodb s kupci se pripoznajo na podlagi določil posamezne prodajne pogodbe s kupcem, in sicer
ob prenosu obvladovanja blaga in storitev na kupca v znesku, ki odraža nadomestilo, do katerega družba Krka
meni, da bo upravičena v zameno za tako blago ali storitve. Pri oceni variabilnega nadomestila družba Krka posebej
obravnava vračila, pri čemer upošteva določila pogodb o prodaji izdelkov in storitev kupcem, zakonsko predpisana
določila in poslovno prakso v danem okolju. Pri tem mora uporabiti bodisi metodo pričakovane vrednosti bodisi
metodo najverjetnejšega zneska, odvisno od tega, katera bolje predvidi znesek nadomestila, do katerega bo družba
Krka upravičena.
Glede na veliko število pogodb s kupci je družba Krka določila metodo pričakovane vrednosti kot najustreznejšo
za oceno variabilnega nadomestila pri prodaji izdelkov s pravico do vračila. Pri oceni variabilnega nadomestila pri
prodaji izdelkov s količinskim popustom je kot najustreznejšo določila kombinacijo metode najverjetnejše vrednosti in
metode pričakovane vrednosti. Metodo, ki najbolje predvidi znesek variabilnega nadomestila, je izbrala predvsem
zaradi številnih količinskih omejitev v pogodbah, zakonskih določil in poslovne prakse v različnih okoljih. Metoda
najverjetnejšega zneska je najprimernejša pri pogodbah z enotnim količinskim pragom, medtem ko je metoda
pričakovane vrednosti najprimernejša za pogodbe z več kot enim količinskim pragom.
Pred vključitvijo kakršnegakoli zneska variabilnega nadomestila v transakcijsko ceno družba Krka presodi, ali je
znesek variabilnega nadomestila omejen. Na podlagi izkušenj, poslovnih napovedi in gospodarskih razmer je
družba Krka določila, da ocene variabilnega nadomestila niso omejene.
Pojasnilo 10 Preizkus ustreznosti življenjske dobe nepremičnin, naprav in opreme
Družba Krka je na podlagi letne preveritve ustreznosti letnih amortizacijskih stopenj oziroma dob koristnosti naprav
in opreme ugotovila, da so pričakovanja drugačna od prejšnjih ocen. Zato je za posamezne vrste sredstev določila
nove (večinoma daljše) dobe koristnosti in s tem nižje amortizacijske stopnje. Spremenile so se dobe koristnosti
za proizvodno in laboratorijsko opremo, pohištvo in transportna sredstva.
Pojasnilo 12 Preizkus oslabitve naložb v odvisne družbe
Obvladujoča družba najmanj enkrat na leto preveri, ali obstajajo indikatorji za oslabitve naložb v odvisne družbe.
Za naložbe, za katere tveganje oslabitve obstaja, se poštena vrednost ugotavlja na podlagi sedanje vrednosti
prihodnjih denarnih tokov, kar temelji na oceni pričakovanih denarnih tokov iz denar ustvarjajoče enote in določitvi
primerne diskontne stopnje. Po analizi indikatorjev slabitev je družba Krka ugotovila, da 31. decembra 2024 ni bilo
indikatorjev, na podlagi katerih bi izvedla preizkuse oslabitev, zato tudi ni bilo potrebe po oslabitvi naložb v odvisne
družbe.
Pojasnilo 17 Preizkus oslabitev terjatev
Družba Krka ob pripravi računovodskih izkazov (četrtletnih in letnih) oblikuje popravek vrednosti oziroma oslabitev
terjatev, za katere se domneva, da ne bodo poravnane v celotnem znesku ali da sploh ne bodo poravnane. Podlaga
za izračun popravka je enotna metodologija, ki velja za skupino Krka in temelji na verjetnosti oziroma oceni
neizpolnitve kupca. Metodologija vključuje kvantitativna in kvalitativna merila, ki so združena v štiri sklope: analiza
dosedanjega poslovanja s kupcem, analiza računovodskih izkazov kupca, kvalitativne ocene kupca, ki jih pripravijo
zaposleni, odgovorni za prodajo, in ocena deželnega tveganja kupca. Za vse kupce, katerih terjatve so zavarovane
pri zavarovalnici ali z drugim prvovrstnim zavarovanjem, se zavarovanje upošteva pri oceni zneska oslabitev.
Na podlagi algoritma, ki vključuje vsa merila, se izračuna vrednost popravka terjatev za posameznega kupca.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
329
Pojasnilo 22 Pozaposlitveni zaslužki zaposlenih
V okviru obvez za pozaposlitvene zaslužke zaposlenih je evidentirana sedanja vrednost odpravnin ob upokojitvi.
Pripoznane so na podlagi aktuarskega izračuna, ki temelji na predpostavkah in ocenah, veljavnih ob nastanku
izračuna, in se zaradi sprememb v prihodnje lahko razlikujejo od dejanskih predpostavk, ki bodo veljale takrat.
To se nanaša predvsem na določitev diskontne stopnje, ocene fluktuacije zaposlenih, ocene smrtnosti in ocene
rasti plač. Obveze za pozaposlitvene zaslužke zaposlenih so zaradi kompleksnosti aktuarskega izračuna in
dolgoročnega značaja postavke občutljive za spremembe navedenih ocen.
Pojasnilo 22 Rezervacije za tožbe in pogojne obveznosti
Zoper družbo Krka se lahko pojavijo tožbe oziroma zahtevki zaradi očitane kršitve intelektualne lastnine (patentnih
pravic oz. konkurenčnega prava) in z drugih civilnopravnih področij. Rezervacija je pripoznana, ko ima družba Krka
zaradi preteklega dogodka pravne ali posredne obveze, ki jih je mogoče zanesljivo oceniti, in če je verjetno, da bo
pri poravnavi obveze potreben odtok dejavnikov, ki omogočajo gospodarske koristi. Možne obveznosti
v računovodskih izkazih niso pripoznane, ker bo njihov dejanski obstoj potrjen z nastopom ali nenastopom
dogodkov šele v nenapovedljivi prihodnosti, na kar pa družba Krka ne more vplivati. Uprava družbe redno preverja,
ali je za poravnavo možne obveznosti verjeten odliv sredstev, ki omogočajo ekonomske koristi. Če postane
verjeten, se možna obveznost prerazporedi tako, da se v računovodskih izkazih zanjo oblikuje rezervacija
v trenutku, ko se spremeni stopnja verjetnosti.
2. Pomembne računovodske usmeritve
Družba Krka uporablja enake računovodske usmeritve za vsa obdobja, ki so predstavljena v priloženih računovodskih
izkazih.
Uporabljene računovodske usmeritve in metode izračunavanja so enake kot pri zadnjem letnem poročanju, izjema so novi
standardi in pojasnila. Oboji so navedeni v nadaljevanju in so bili upoštevani pri pripravi računovodskih izkazov, če je imela
družba Krka navedene dogodke za poročano obdobje.
Družba v izkazu finančnega položaja obveznosti in sredstva razdeli glede na ročnost, in sicer med nekratkoročne in
kratkoročne.
Družba sredstvo razvrsti kot kratkoročno, če:
pričakuje, da ga bo realizirala, ali ga namerava prodati ali porabiti v normalnem poslovnem ciklu (12 mesecih),
je namenjeno predvsem za trgovanje,
pričakuje, da ga bo realizirala v 12 mesecih po obdobju poročanja,
je sredstvo denar ali denarni ustreznik (v skladu z MRS 7), razen če ga je v najmanj 12 mesecih po obdobju
poročanja prepovedano zamenjati ali uporabiti za poravnavo obveznosti.
Vsa druga sredstva družba razvrsti kot nekratkoročna.
Družba obveznost razvrsti kot kratkoročno, če:
pričakuje, da jo bo poravnala v normalnem poslovnem ciklu (12 mesecih),
je namenjena predvsem za trgovanje,
jo je treba poravnati v 12 mesecih po obdobju poročanja,
na koncu obdobja poročanja nima pravice do odložitve poravnave obveznosti za najmanj 12 mesecev po obdobju
poročanja.
Vse druge obveznosti družba razvrsti med nekratkoročne.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
330
Tuje valute
Posli v tuji valuti
Posli (transakcije in stanja), izraženi v tuji valuti, se preračunajo v evre (funkcijsko valuto družbe Krka) po menjalnem
tečaju na dan posla. Denarna sredstva in obveznosti, izražene v tuji valuti na datum poročanja, se preračunajo v evre
po takrat veljavnem menjalnem tečaju. Nedenarne postavke in obveznosti, katerih izvirna vrednost je izražena v tuji valuti,
se pretvorijo v evre po menjalnem tečaju na datum poročanja. Nedenarne postavke in obveznosti, izražene v tuji valuti
in vrednotene po pošteni vrednosti, se pretvorijo v evre po menjalnem tečaju na dan, ko je določena poštena vrednost.
Tečajne razlike se pripoznajo v izkazu poslovnega izida, kar pa ne velja za razlike, ki nastanejo pri preračunu kapitalskih
instrumentov, ki se pripoznajo neposredno v drugem vseobsegajočem donosu. Nedenarne postavke, merjene po izvirni
vrednosti v tuji valuti, se preračunajo v funkcijsko valuto po menjalnem tečaju, ki je veljal na dan transakcije.
Poštena vrednost
Glede na računovodske usmeritve družbe Krka in zahtevana razkritja je treba v številnih primerih določiti pošteno vrednost
finančnih in tudi nefinančnih sredstev in obveznosti.
Poštena vrednost je znesek, za katerega je mogoče prodati sredstvo ali zamenjati obveznost v redni transakciji med
udeleženci na trgu. Vsa sredstva in obveznosti, ki so v računovodskih izkazih merjeni ali razkriti po pošteni vrednosti,
so razvrščeni v hierarhijo poštene vrednosti na podlagi najnižje ravni vhodnih podatkov, ki so pomembni za merjenje
celotne poštene vrednosti:
1. raven tržne (neprilagojene) cene z delujočega trga za podobna sredstva in obveznosti;
2. raven model vrednotenja sredstev in obveznosti, ki se ne uvrščajo v 1. raven, temelji pa neposredno ali
posredno na primerljivih tržnih podatkih;
3. raven model vrednotenja, ki ne temelji na tržnih podatkih.
Pošteno vrednost posameznih skupin sredstev za potrebe merjenja oziroma poročanja je družba Krka določila
po metodah, ki so opisane v nadaljevanju. Kjer so v zvezi s predpostavkami za določitev poštene vrednosti potrebna
dodatna pojasnila, so navedena v razčlenitvah k posameznim postavkam sredstev oziroma obveznosti družbe Krka.
Naložbe v lastniške in dolžniške vrednostne papirje
Poštena vrednost finančnih sredstev po pošteni vrednosti prek poslovnega izida in po pošteni vrednosti prek drugega
vseobsegajočega donosa se za vrednostne papirje določi glede na zaključni tečaj na datum poročanja. Za naložbe
v dolžniške vrednostne papirje po odplačni vrednosti se poštena vrednost za potrebe poročanja izračuna na podlagi
zaključnega tečaja, ki se poveča za natečene obresti na datum poročanja.
Poslovne in druge terjatve
Poštena vrednost poslovnih in drugih terjatev se izračuna kot sedanja vrednost prihodnjih denarnih tokov, razobrestenih
po tržni obrestni meri na datum poročanja.
Finančne obveznosti
Poštena vrednost se za potrebe poročanja izračuna na podlagi sedanje vrednosti prihodnjih izplačil glavnice in obresti,
diskontiranih po tržni obrestni meri na datum poročanja.
Finančni instrumenti
Finančni instrument je vsaka pogodba, na podlagi katere nastaneta finančno sredstvo enega podjetja in finančna
obveznost ali kapitalski instrument drugega podjetja.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
331
Finančna sredstva
Finančna sredstva družbe Krka vključujejo denar in denarne ustreznike, terjatve, izvedene finančne instrumente, posojila,
finančne naložbe in naložbe v odvisne družbe (gl. računovodske usmeritve Naložbe v odvisne družbe).
Začetno pripoznanje in merjenje
Družba Krka finančna sredstva ob začetnem pripoznanju razvrsti kot naknadno izmerjena po odplačni vrednosti, pošteni
vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa in pošteni vrednosti prek poslovnega izida.
Razvrstitev finančnih sredstev ob začetnem pripoznanju je odvisna od značilnosti pogodbenega denarnega toka
finančnega sredstva in poslovnega modela družbe Krka za njihovo upravljanje. Razen za terjatve iz poslovanja, ki nimajo
pomembne finančne komponente ali za katere je uporabila praktično korist, družba Krka ob prvotnem pripoznanju finančno
sredstvo izmeri po pošteni vrednosti, ki je v primeru finančnega sredstva, ki ni pripoznano po pošteni vrednosti prek
poslovnega izida, povečana za stroške transakcije. Terjatve iz poslovanja, ki nimajo pomembne finančne komponente ali
za katere je družba Krka uporabila praktično korist, se merijo po transakcijski ceni, ki je določena v skladu z MSRP 15
(gl. računovodske usmeritve Prihodki iz pogodb s kupci).
Za razvrstitev in merjenje finančnega sredstva po odplačni vrednosti ali po pošteni vrednosti prek drugega
vseobsegajočega donosa mora finančno sredstvo ustvariti denarne tokove, ki so izključno plačila glavnice in obresti (solely
payments of principal and interest, SPPI) na znesek preostale glavnice. Ocena se imenuje test SPPI in se izvaja na ravni
posameznega instrumenta.
Poslovni model družbe Krka za upravljanje finančnih sredstev določa, kako družba Krka obvladuje svoja finančna sredstva,
da zagotovi denarne tokove. Določa torej, ali bodo denarni tokovi posledica zbiranja pogodbenih denarnih tokov ali prodaje
finančnih sredstev ali obojega.
Če družba Krka izbere poslovni model, katerega cilj je zbiranje pogodbenih denarnih tokov, svoja finančna sredstva
(dolžniške instrumente) vrednoti po odplačni vrednosti. Če pridobi finančna sredstva (dolžniške instrumente) z namenom
zbiranja pogodbenih denarnih tokov in prodaje, jih vrednoti po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa
z recikliranjem kumulativnih dobičkov in izgub. Če družba Krka ne izbere nobenega od omenjenih poslovnih modelov,
svoja finančna sredstva (dolžniške instrumente) vrednoti po pošteni vrednosti prek poslovnega izida. Finančna sredstva,
ki so v skladu z MRS 32 Finančni instrumenti kapitalski instrumenti in niso namenjena trgovanju, nepreklicno razvrsti
v skupino kapitalskih instrumentov po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa brez recikliranja
kumulativnih dobičkov in izgub po odpravi pripoznanja.
Nakup ali prodaja finančnih sredstev, ki zahteva dobavo sredstev v roku, določenem z uredbo ali konvencijo na trgu (redni
promet), se pripozna na datum trgovanja, to je na dan, ko družba Krka sprejme zavezo o nakupu ali prodaji.
Družba Krka odpravi pripoznanje finančnega sredstva, ko ugasnejo pogodbene pravice do denarnih tokov iz tega sredstva
ali ko prenese pravice do pogodbenih denarnih tokov iz finančnega sredstva na podlagi posla, s katerim se prenesejo vsa
tveganja in koristi iz lastništva finančnega sredstva.
Naknadno merjenje
Po prvotnem merjenju so finančna sredstva razvrščena v štiri kategorije:
finančna sredstva po odplačni vrednosti (dolžniški instrumenti),
finančna sredstva po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa z recikliranjem kumulativnih
dobičkov in izgub (dolžniški instrumenti),
finančna sredstva po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa brez recikliranja kumulativnih
dobičkov in izgub po odpravi pripoznanja (kapitalski instrumenti),
finančna sredstva po pošteni vrednosti prek poslovnega izida.
Finančna sredstva po odplačni vrednosti (dolžniški instrumenti)
Denar in denarni ustrezniki zajemajo gotovino, bančne depozite do treh mesecev in druge kratkoročne visokolikvidne
naložbe s prvotno dospelostjo treh mesecev ali manj. Slednje se zlahka pretvorijo v znane zneske denarnih sredstev,

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
332
pri katerih je tveganje spremembe vrednosti nepomembno. Denarni tokovi tega instrumenta so izključno plačila obresti in
glavnice, zato so razvrščeni kot finančna sredstva po odplačni vrednosti.
Dana posojila družbe Krka so na podlagi testa lastnosti instrumenta razvrščena kot finančna sredstva po odplačni
vrednosti, saj so denarni tokovi tega instrumenta izključno plačila obresti in glavnice.
Naložbe družbe Krka v dolžniške vrednostne papirje, ki zajemajo izključno državne obveznice z majhnim kreditnim
tveganjem, so razvrščene kot finančna sredstva po odplačni vrednosti.
Finančna sredstva družbe Krka po odplačni vrednosti vključujejo tudi terjatve iz poslovanja.
Po začetnem pripoznanju se te naložbe merijo z metodo efektivnih obresti in so predmet oslabitve. Dobički in izgube se
pripoznajo v poslovnem izidu ob odpravi, spremembi ali oslabitvi teh sredstev.
Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa (dolžniški instrumenti)
Po začetnem pripoznanju so te naložbe izmerjene po pošteni vrednosti. Prihodki iz obresti, tečajne razlike in izgube zaradi
oslabitve ali razveljavitve se pripoznajo v izkazu poslovnega izida in izračunajo na enak način kot pri finančnih sredstvih,
izmerjenih po odplačni vrednosti. Vse ostale spremembe poštene vrednosti se pripoznajo prek drugega vseobsegajočega
donosa. Po odpravi pripoznanja se kumulativna sprememba poštene vrednosti, ki je pripoznana v izkazu drugega
vseobsegajočega donosa, prenese v poslovni izid.
Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa (kapitalski instrumenti)
Po začetnem pripoznanju so te naložbe izmerjene po pošteni vrednosti. Spremembe poštene vrednosti so pripoznane
neposredno v drugem vseobsegajočem donosu. Ko se pripoznanje naložbe odpravi, se s tem povezani dobiček ali izguba
ne prenese v poslovni izid.
Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek poslovnega izida
Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek poslovnega izida vključujejo finančna sredstva, namenjena trgovanju,
finančna sredstva po pošteni vrednosti prek poslovnega izida ali finančna sredstva, ki jih mora podjetje izmeriti po pošteni
vrednosti. Finančna sredstva so razvrščena med sredstva, namenjena trgovanju, če so pridobljena z namenom prodaje
ali ponovnega nakupa v bližnji prihodnosti. Izvedeni finančni instrumenti, vključno z ločenimi vgrajenimi izvedenimi
finančnimi instrumenti, so razvrščeni v skupino finančnih sredstev, ki so namenjena trgovanju, razen če gre za instrumente
učinkovitega varovanja pred tveganjem. Finančna sredstva, ki ustvarjajo denarne tokove, ki niso le plačila glavnice in
obresti, se razvrstijo in izmerijo po pošteni vrednosti prek poslovnega izida, ne glede na poslovni model.
Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek poslovnega izida so v izkazu finančnega položaja izkazana po pošteni
vrednosti z neto spremembami poštene vrednosti, ki so pripoznane v izkazu poslovnega izida.
Oslabitev finančnih sredstev je opisana v razdelku Oslabitve sredstev Finančna sredstva.
Finančne obveznosti
Finančne obveznosti v največji meri zajemajo posojila, obveznosti do dobaviteljev in druge obveznosti. Obveznosti
iz najema in zaslužki zaposlenih so obravnavani ločeno (gl. računovodske usmeritve Najemi in Zaslužki zaposlenih).
Družba Krka vse finančne obveznosti na začetku pripozna po pošteni vrednosti na datum trgovanja, ko postane
pogodbena stranka v zvezi z instrumentom. Ob začetnem pripoznanju neizvedene finančne obveznosti razvrsti kot
naknadno izmerjene po odplačni vrednosti, izvedene finančne obveznosti pa po pošteni vrednosti prek poslovnega izida.
Po začetnem pripoznanju se finančne obveznosti iz naslova posojil merijo z metodo efektivnih obresti. Dobički in izgube
se pripoznajo v poslovnem izidu ob odpravi ali spremembi teh obveznosti. Družba Krka odpravi pripoznanje finančne
obveznosti, če so obveze, določene v pogodbi, izpolnjene, razveljavljene ali zastarane.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
333
Naložbe v odvisne družbe
Nekratkoročne finančne naložbe v kapital odvisnih družb, ki so vključene v konsolidirane računovodske izkaze,
se vrednotijo po nabavni vrednosti. Udeležba v dobičku odvisne družbe je pripoznana v poslovnem izidu obvladujoče
družbe, ko je sprejet ustrezen sklep o razporeditvi dobička. Če je zaradi izgube odvisne družbe potrebna oslabitev naložbe,
se znesek izgube zaradi oslabitve izmeri kot razlika med knjigovodsko vrednostjo naložbe in sedanjo vrednostjo
pričakovanih prihodnjih denarnih tokov.
Naložbe v skupne podvige
Nekratkoročne finančne naložbe v kapital skupnih podvigov se obračunajo po nabavni vrednosti. Družba v svojem
poslovnem izidu pripozna udeležbo v poslovnem izidu skupnega podviga takoj, ko ta pridobi pravico do izplačila udeležbe.
Družba Krka preneha pripoznavati svoj delež v izgubah skupnega podviga, ko je delež v izgubah skupnega podviga enak
ali večji kot njen delež v skupnem podvigu (ko je vrednost naložbe nič).
Nepremičnine, naprave in oprema
Nepremičnine, naprave in oprema so izkazane po svoji nabavni vrednosti oziroma po nabavni vrednosti, zmanjšani
za amortizacijski popravek vrednosti in izgubo, nabrano zaradi oslabitve (gl. računovodske usmeritve Oslabitve sredstev).
Nepremičnine, naprave in oprema, ki so bile na svojo pošteno vrednost prevrednotene 1. januarja 2004 oziroma na dan
prehoda na MSRP, se izmerijo na podlagi svoje poštene vrednosti na ta datum.
Nabavna vrednost zajema stroške, ki se neposredno pripisujejo nabavi sredstev. Nabavna vrednost v družbi Krka
izdelanega sredstva zajema stroške materiala, neposredne stroške dela in ostale stroške, ki jih je mogoče neposredno
pripisati usposobitvi sredstva za nameravano uporabo, (po potrebi) začetno oceno stroškov razgradnje in odstranitve
sredstva ter obnovitve mesta, na katerem je bilo to sredstvo, in tudi usredstvene stroške izposojanja. Nabavljeno
programsko opremo, ki pomembno prispeva k funkcionalnosti sredstev, je treba usredstviti kot del opreme.
Deli nepremičnin, naprav in opreme, ki imajo bistveno različne dobe koristnosti, njihova vrednost pa je pomembna, se
obračunavajo kot posamezna sredstva.
Dobiček ali izguba ob odsvojitvi nepremičnin, naprav in opreme se določi kot razlika med prihodki iz odsvojitve sredstva
in njegovo knjigovodsko vrednostjo ter izkaže v izkazu poslovnega izida med drugimi poslovnimi prihodki oziroma med
drugimi poslovnimi odhodki.
Družba Krka v nabavno vrednost nepremičnin, naprav in opreme všteva tudi stroške izposojanja, ki jih je mogoče
neposredno pripisati nakupu, gradnji ali proizvodnji sredstva v pripravi. Stroški izposojanja v zvezi z nabavo ali gradnjo
zadevnih sredstev se usredstvijo, če so povezani z nabavo pomembnega sredstva in če gradnja zadevnih sredstev
oziroma priprava za njihovo uporabo traja več kot šest mesecev.
Kasnejši stroški
Družba Krka v knjigovodski vrednosti nepremičnin, naprav in opreme ob nastanku pripoznava tudi stroške zamenjave
posameznega dela tega sredstva, če je verjetno, da bodo prihodnje gospodarske koristi, povezane s sredstvom, pritekale
v družbo, in če je nabavno vrednost mogoče zanesljivo izmeriti. Pripoznanje knjigovodske vrednosti zamenjanega dela se
odpravi. Vsi ostali stroški so v poslovnem izidu pripoznani kot odhodki, takoj ko do njih pride.
Amortizacija
Amortizacija se obračuna po metodi enakomernega časovnega amortiziranja ob upoštevanju dobe koristnosti vsakega
posameznega sredstva oziroma njegovih sestavnih delov. Zemljišča in sredstva v pridobivanju se ne amortizirajo.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
334
Ocenjene dobe koristnosti v letih
2024
2023
Zgradbe
upravno-administrativni objekti
60
60
proizvodni in skladiščni objekti
40
40
ostalo
od 15 do 20
od 15 do 20
Naprave in oprema
proizvodna oprema
od 3 do 15
od 5 do 20
laboratorijska oprema,
od 7 do 15
10
ostala oprema
od 5 do 20
5
Pohištvo
5 oz. 10
5
Računalniška oprema
od 4 do 6
od 4 do 6
Transportna sredstva
od 6 do 15
od 5 do 15
Najemi
Družba Krka ob sklenitvi pogodbe oceni, ali gre za najemno pogodbo oziroma ali pogodba vsebuje najem. Pogodba je
najemna oziroma vsebuje najem, če se z njo prenaša pravica do obvladovanja uporabe identificiranega sredstva za
določeno obdobje v zameno za nadomestilo.
Družba Krka določi trajanje najema kot obdobje, v katerem najema ni mogoče odpovedati, skupaj z:
a) obdobji, za katera velja možnost podaljšanja najema, če je precej gotovo, da bo ta možnost izrabljena, in
b) obdobji, za katera velja možnost odpovedi najema, če je precej gotovo, da ta možnost ne bo izrabljena.
Družba kot najemnik
Obveznosti iz najema
Družba Krka na datum začetka najema izmeri in pripozna obveznost iz najema po sedanji vrednosti vseh najemnin,
ki bodo plačane v ocenjeni dobi najema. Najemnine, zajete pri merjenju obveznosti iz najema, vključujejo nespremenljive
najemnine, zmanjšane za terjatve za spodbude za najem, spremenljive najemnine, ki so odvisne od indeksa ali stopnje,
in zneske, za katere se pričakuje, da jih bo družba Krka plačala na podlagi jamstev za preostalo vrednost. Obveznost
iz najema vključuje tudi izpolnitveno ceno možnosti nakupa, če je precej gotovo, da bo družba Krka izrabila to možnost,
in plačila kazni za odpoved najema, če trajanje najema odraža, da bo družba Krka izrabila možnost odpovedi najema.
Spremenljive najemnine, ki niso zajete pri merjenju obveznosti iz najema v obdobju, v katerem nastopi dogodek ali pogoj,
ki sproži plačila, oziroma ki niso odvisne od indeksa ali stopnje, družba Krka po datumu začetka najema pripozna
v poslovnem izidu.
Pri izračunu sedanje vrednosti najemnin družba Krka uporabi obrestno mero izposojanja, ki temelji na ocenjeni donosnosti
obveznic, če bi se zadolžila na finančnih trgih, upoštevajoč ročnost pogodbe, če obrestne mere v najemni pogodbi
ni mogoče določiti.
Obveznost iz najema se po začetnem pripoznanju poveča za natečene obresti in zmanjša za izvedena plačila najemnin.
Knjigovodska vrednost obveznosti iz najema je ponovno izmerjena ob spremembi dobe trajanja najema, spremembi višine
najemnine (npr. spremembi prihodnjih zneskov najemnine kot posledici spremembe indeksa ali stopnje za določanje višine
najemnin) ali spremembi ocene možnosti nakupa najetega sredstva.
Za kratkoročne najeme in najeme, pri katerih je sredstvo, ki je predmet najema, majhne vrednosti, družba Krka uporablja
praktično rešitev, ki jo omogoča standard, in najemnine pripozna kot odhodke na podlagi enakomerne časovne metode,
ki velja celotno obdobje trajanja najema. Praktična rešitev se uporablja za najeme, krajše od enega leta, in najeme,
pri katerih je vrednost novega sredstva, ki je predmet najema, manjša od 5.000 EUR.
Družba Krka na datum začetka najema (tj. na dan, ko je sredstvo v najemu na razpolago za uporabo) pripozna
opredmeteno osnovno sredstvo, ki predstavlja pravico do uporabe, in obveznost iz najema.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
335
Sredstva, ki predstavljajo pravico do uporabe
Sredstvo, ki predstavlja pravico do uporabe, družba Krka meri po nabavni vrednosti, zmanjšani za amortizacijo in izgube
zaradi oslabitve sredstev, s prilagoditvijo nabavne vrednosti ob vsakem ponovnem merjenju obveznosti iz najema.
Nabavna vrednost sredstva, ki predstavlja pravico do uporabe, zajema obveznost iz najema po sedanji vrednosti najemnin,
ki še niso plačane, začetne neposredne stroške, plačila najemnine, ki so bila izvedena na datum začetka najema ali pred
njim, zmanjšana za prejete spodbude za najem in oceno stroškov, ki bodo nastali pri demontaži ali odstranitvi sredstva,
ki je predmet najema, obnovitvi mesta, na katerem se nahaja, ali vrnitvi sredstva v stanje, kot se zahteva v pogojih najema.
Sredstva, ki predstavljajo pravico do uporabe, družba Krka amortizira po enakomerni časovni metodi v ocenjeni dobi
najema ali ocenjeni dobi koristnosti sredstev, in sicer v tistem obdobju, ki je krajše.
Družba kot najemodajalec
Družba Krka kot najemodajalec vse najeme razvršča med poslovne najeme, saj se z najemom ne prenesejo vsa
pomembna tveganja in koristi, povezane z lastništvom sredstva, ki je predmet najema. Najemnine iz poslovnega najema
so v izkazu poslovnega izida pripoznane kot prihodki na podlagi enakomerne časovne metode. Začetne neposredne
stroške, ki so nastali pri pridobitvi poslovnega najema iz naslova pogajanj ali dogovarjanj, družba Krka prišteje
h knjigovodski vrednosti sredstva, ki je predmet najema, in te stroške pripozna kot odhodek v obdobju trajanja najema
na enaki podlagi kot prihodke iz najema.
Neopredmetena sredstva
Raziskovanje in razvijanje
Stroški razvoja niso usredstveni, ker družba Krka ne razlikuje med fazo raziskovanja in fazo razvoja. Vsi stroški, povezani
z lastnim razvojno-raziskovalnim delom, se v poslovnem izidu pripoznajo kot odhodek ob nastanku.
Ostala neopredmetena sredstva
Ostala neopredmetena sredstva, ki jih je pridobila družba Krka in katerih dobe koristnosti so omejene, so izkazana
po nabavni vrednosti, zmanjšani za amortizacijski popravek vrednosti in za izgube, nabrane zaradi oslabitve
(gl. računovodske usmeritve Oslabitve sredstev).
Kasnejši stroški
Kasnejši stroški v zvezi z neopredmetenimi sredstvi so usredstveni le, kadar povečujejo prihodnje gospodarske koristi,
ki izhajajo iz sredstva, na katero se izdatki nanašajo. Vsi drugi stroški so v poslovnem izidu pripoznani kot odhodki, takoj
ko do njih pride.
Emisijski kuponi
Družba emisijske kupone, ki jih kupi oziroma brezplačno pridobi zaradi izpolnitve obveznosti do države za predajo
emisijskih kuponov po Zakonu o varstvu okolja, pripozna med neopredmetenimi sredstvi. Brezplačno pridobljeni emisijski
kuponi so izkazani v vrednosti 1 EUR za en emisijski kupon, kupljeni kuponi pa po ob začetnem pripoznanju izmerjeni
nabavni vrednosti. Pri predaji kuponov se uporablja metoda FIFO (first in, first out). Neopredmetena sredstva iz naslova
emisijskih kuponov se ne amortizirajo.
Amortizacija
Amortizacija se obračuna po metodi enakomernega časovnega amortiziranja ob upoštevanju dobe koristnosti
neopredmetenih sredstev in se začne, ko je sredstvo na razpolago za uporabo.
Ocenjene dobe koristnosti za programsko opremo, licence in druge pravice so od 3 do 10 let.
Zaloge
V izkazu finančnega položaja se zaloge vrednotijo po izvirni vrednosti ali čisti iztržljivi vrednosti, in sicer po manjši od njiju.
Čista iztržljiva vrednost se določi po prodajni vrednosti na datum poročanja, zmanjšani za prodajne stroške in morebitne

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
336
druge splošne stroške, ki so običajno povezani s prodajo. Družba Krka enkrat na leto na dan izkaza finančnega položaja
preveri čisto iztržljivo vrednost zalog. Če knjigovodska vrednost zalog presega njihovo čisto iztržljivo vrednost,
se opravi oslabitev zalog prek poslovnega izida.
Družba na datum poročanja preveri tudi, ali je treba zaloge oslabiti. Oslabijo se:
vse vrste zalog, za katere se ve oziroma predvideva, da jih iz kateregakoli vzroka ne bo mogoče porabiti
za proizvodnjo polizdelkov in končnih izdelkov ali prodati,
vse vrste zalog s pretečenim rokom uporabnosti,
zaloge, pri katerih bo rok uporabnosti potekel v 90 dneh, v višini, kot jo določijo odgovorne osebe za zaloge,
vse ostale zaloge, za katere je oslabitev potrebna iz kateregakoli drugega vzroka.
Morebitne oslabitve se preverjajo in evidentirajo po skupinah posameznih vrst zalog prek poslovnega izida.
Zaloge surovin in materiala ter pomožnega in embalažnega materiala so ovrednotene po nabavnih cenah z vsemi
odvisnimi stroški nabave. Pri izkazovanju zalog materiala družba Krka uporablja drsečo nabavno ceno. Zaloge
nedokončane proizvodnje, polizdelkov in končnih izdelkov se vrednotijo po standardnih cenah, ki poleg neposrednih
stroškov materiala vključujejo tudi proizvajalne stroške ob normalni uporabi proizvajalnih sredstev, in sicer neposredne
stroške dela, amortizacije, storitev, energetskih virov, vzdrževanja in kakovosti. Odmiki od stalnih cen se izračunajo tako,
da je zadoščeno sprotnemu vrednotenju zalog po proizvajalnih stroških. Količinske enote trgovskega blaga so ovrednotene
po nabavni ceni, ki jo sestavljajo kupna cena, uvozne dajatve in neposredni stroški nabave, zmanjšani za morebitne
popuste. Pri izkazovanju zalog trgovskega blaga družba Krka uporablja drseče nabavne cene.
Oslabitve sredstev
Finančna sredstva
Družba Krka pripozna popravek pričakovanih kreditnih izgub za vse dolžniške instrumente, ki niso izkazani po pošteni
vrednosti prek poslovnega izida. Pričakovane kreditne izgube predstavljajo razliko med pogodbenimi denarnimi tokovi,
ki so zapadli po pogodbi, in vsemi denarnimi tokovi, za katere družba Krka pričakuje, da jih bo prejela, diskontiranimi
na približek prvotne efektivne obrestne mere. Pričakovani denarni tokovi bodo vključevali denarne tokove od prodaje
sredstev zavarovanja ali drugih povečanj kreditov, ki so sestavni del pogodbenih pogojev.
Popravki pričakovanih kreditnih izgub se priznavajo v dveh fazah. Za kreditne izpostavljenosti, pri katerih po začetnem
pripoznanju ni bilo znatnega povečanja kreditnega tveganja, se popravki pričakovanih kreditnih izgub pripoznajo
za kreditne izgube, ki so posledica neplačil in so mogoče v naslednjih 12 mesecih (12-mesečni popravek pričakovanih
kreditnih izgub). Za tiste kreditne izpostavljenosti, pri katerih se je kreditno tveganje od začetnega pripoznanja znatno
povečalo, mora družba Krka pripoznati popravek iz naslova izgube, ki jo pričakuje v preostali življenjski dobi
izpostavljenosti, ne glede na obdobje neplačila (vseživljenjska pričakovana izguba).
Oslabitev terjatev in sredstev iz pogodb
Za terjatve iz poslovanja in sredstva iz pogodb družba Krka uporablja poenostavljen pristop za izračun pričakovane
kreditne izgube. Terjatve iz poslovanja, ki nimajo pomembne sestavine financiranja oziroma za katere družba Krka
uporablja praktično rešitev (pogodbe, ki trajajo leto ali manj), se merijo po transakcijski ceni, določeni v skladu z MSRP 15,
zmanjšani za znesek izgub zaradi oslabitve.
Zato družba Krka ne spremlja sprememb v kreditnem tveganju, temveč namesto tega priznava popravek za izgube,
ki temelji na vseživljenjski pričakovani kreditni izgubi na vsak datum poročanja. Družba Krka je oblikovala matriko
rezervacij, ki temelji na njenih izkušnjah s kreditno izgubo, prilagojeno za morebitne prihodnje dejavnike, ki so značilni
za dolžnike in gospodarsko okolje. Podlaga za izračun popravka je enotna metodologija, ki velja za družbo Krka in temelji
na verjetnosti oziroma oceni neizpolnitve kupca.
Oslabitev finančnih naložb
Za finančne naložbe, ki vključujejo državne obveznice, merjene po odplačni vrednosti, družba enkrat na leto izmeri
pričakovane kreditne izgube.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
337
Razen kadar je pripoznana 12-mesečna pričakovana kreditna izguba, družba pripozna popravek vrednosti
za izgube v znesku, ki je enak pričakovani kreditni izgubi v celotnem obdobju trajanja finančnega instrumenta. 12-mesečna
pričakovana kreditna izguba je pripoznana za:
dolžniške vrednostne papirje z majhnim kreditnim tveganjem na datum poročanja in
druge dolžniške vrednostne papirje in bančna stanja, pri katerih se kreditno tveganje (tj. tveganje neplačila
v pričakovanem obdobju trajanja finančnega instrumenta) od začetnega pripoznanja ni bistveno povečalo.
Družba meni, da ima dolžniški vrednostni papir majhno kreditno tveganje, če je njegova ocena kreditnega tveganja
enakovredna globalno razumljivi definiciji naložbenega razreda, kar je enakovredno bonitetni oceni Baa2 ali več agencije
Moody's ali BBB ali več agencije S&P Global Ratings.
Družba spremembe kreditnega tveganja spremlja s sledenjem objavljenim zunanjim bonitetnim ocenam. Verjetnosti
neplačila (PD), in sicer 12-mesečna ter v obdobju trajanja finančnega instrumenta, temeljijo na podatkih zunanje bonitetne
agencije. Delež izgube ob neplačilu (LGD), ki odraža domnevno stopnjo izterjave, prav tako sporočijo zunanje bonitetne
agencije.
Nefinančna sredstva
Družba Krka ob vsakem datumu poročanja preveri knjigovodsko vrednost svojih nefinančnih sredstev, da ugotovi,
ali so prisotni znaki oslabitve. Če takšni znaki obstajajo, se oceni nadomestljiva vrednost sredstva.
Nadomestljiva vrednost sredstva ali denar ustvarjajoče enote je njena vrednost pri uporabi ali poštena vrednost,
zmanjšana za stroške prodaje, in sicer tista, ki je večja. Pri določanju vrednosti sredstva pri uporabi se pričakovani prihodnji
denarni tokovi diskontirajo na sedanjo vrednost z uporabo diskontne mere pred obdavčitvijo, ki odraža sprotne tržne ocene
časovne vrednosti denarja in tveganja, ki so značilna za sredstvo. Za potrebe preizkusa oslabitve se sredstva združijo v
najmanjše denar ustvarjajoče enote. To so najmanjše skupine sredstev, ki ustvarjajo finančne pritoke, v veliki meri
neodvisne od finančnih pritokov iz drugih sredstev ali skupin sredstev.
Oslabitev sredstva ali denar ustvarjajoče enote se pripozna, kadar njegova knjigovodska vrednost presega njegovo
nadomestljivo vrednost. Oslabitev se izkaže v izkazu poslovnega izida. Izguba, ki se pri denar ustvarjajoči enoti pripozna
zaradi oslabitve, se razporedi na sredstva enote (skupine enot), in to sorazmerno s knjigovodsko vrednostjo vsakega
sredstva v enoti.
Izgube zaradi oslabitve sredstev v preteklih obdobjih družba Krka na datum poročanja ovrednoti in tako ugotovi, ali so se
zmanjšale oziroma ali jih celo ni več. Izguba zaradi oslabitve se odpravi ob spremembi ocen, na podlagi katerih družba
Krka določi nadomestljivo vrednost sredstva. Izguba zaradi oslabitve sredstva se odpravi do višine, pri kateri povečana
knjigovodska vrednost sredstva ne preseže knjigovodske vrednosti, ki bi bila ugotovljena, potem ko se odšteje
amortizacijski odpis, če pri sredstvu v prejšnjih letih ne bi bila pripoznana izguba zaradi oslabitve.
Osnovni kapital
Odkup lastnih delnic
Ob odkupu lastnih delnic, ki se izkazujejo kot del osnovnega kapitala, se znesek plačanega nadomestila, vključno s stroški,
ki se nanašajo na odkup, pripozna kot sprememba v kapitalu. Odkupljene delnice se izkazujejo kot lastne in se odštejejo
od kapitala.
Dividende
Dividende se v računovodskih izkazih družbe Krka pripoznajo v obdobju, v katerem je bil sprejet sklep skupščine
delničarjev o izplačilu dividend.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
338
Kratkoročni zaslužki zaposlenih
Obveze za kratkoročne zaslužke zaposlenih se merijo brez diskontiranja in se izkažejo med odhodki, ko je delo
zaposlenega v zvezi z določenim kratkoročnim zaslužkom opravljeno.
Nekratkoročni zaslužki zaposlenih
Rezervacije za pozaposlitvene in druge dolgoročne zaslužke zaposlenih
Družba Krka je v skladu z zakonskimi predpisi zavezana k izplačilu jubilejnih nagrad zaposlenim in odpravnin ob njihovi
upokojitvi, za kar so oblikovane rezervacije. Drugih pokojninskih obveznosti ni.
Rezervacije so oblikovane v vrednosti ocenjenih prihodnjih izplačil za odpravnine in jubilejne nagrade, diskontirane na
datum poročanja, za zaposlene v tistih državah, kjer obstaja zakonska obveza za izplačilo odpravnin in jubilejnih nagrad.
V izračunu so upoštevani stroški odpravnin ob upokojitvi in stroški vseh pričakovanih jubilejnih nagrad do upokojitve.
Pri izračunu je uporabljena metoda projicirane enote. V izkazu poslovnega izida se pripoznajo stroški dela in stroški obresti,
preračun pozaposlitvenih zaslužkov oziroma nerealiziranih aktuarskih dobičkov ali izgub pa v drugem vseobsegajočem
donosu.
Rezervacije
Rezervacije se pripoznajo, če ima družba Krka zaradi preteklega dogodka pravne ali posredne obveze, ki jih je mogoče
zanesljivo oceniti, in če je verjetno, da bo pri poravnavi obveze potreben odtok dejavnikov, ki omogočajo gospodarske
koristi. Družba Krka rezervacije določi z diskontiranjem pričakovanih prihodnjih denarnih tokov po meri pred obdavčitvijo,
ki odraža obstoječe ocene časovne vrednosti denarja in po potrebi tveganja, ki so značilna za obveznost.
Rezervacije za tožbe
Družba Krka izkazuje rezervacije za tožbe, ki potekajo in so predvsem povezane z domnevnimi kršitvami patentov. Vsako
leto preveri upravičenost oblikovanih rezervacij glede na stanje spora in verjetnost njegove ugodne ali neugodne rešitve.
Višina rezervacij se določi glede na znano višino škodnega zahtevka ali glede na pričakovano možno višino, če dejanski
zahtevek še ni znan.
Prihodki od prodaje iz pogodb s kupci
Družba Krka se ukvarja z razvojem, proizvodnjo, trženjem in prodajo izdelkov za humano uporabo (zdravil na recept in
izdelkov brez recepta), veterinarskih izdelkov in materiala. Prihodki iz pogodb s kupci se pripoznajo na podlagi določil
posamezne kupoprodajne pogodbe ob prenosu obvladovanja blaga in storitev na kupca v znesku, ki odraža nadomestilo,
do katerega družba Krka meni, da bo upravičena v zameno za tako blago ali storitve.
Obvladovanje blaga ali storitev je odvisno od določil kupoprodajne pogodbe, do prenosa pa praviloma pride v trenutku,
ko kupec blago prevzame ali ko je storitev opravljena. Običajni rok plačila je od 30 do 120 dni.
Družba Krka za vsako prodajno pogodbo presodi, katere izvršitvene obveze vsebuje. Presodi tudi, ali pogodba vsebuje
druge obljube, ki predstavljajo ločene izvršitvene obveze, na katere mora razvrstiti del transakcijske cene. Pri ugotavljanju
transakcijske cene prodanih izdelkov upošteva učinke variabilnega nadomestila in obstoj pomembnih sestavin financiranja
v pogodbi.
Variabilno nadomestilo
Če je pogodbeno nadomestilo variabilno, družba Krka oceni znesek nadomestila, do katerega bo upravičena v zameno
za prenos blaga na kupca. Omejeno variabilno nadomestilo, ki ga družba Krka oceni ob začetku pogodbe, ostane omejeno,
dokler ni več zelo verjetno, da ne bo prišlo do pomembnega zmanjšanja zneska pripoznanih skupnih prihodkov, ko bo
naknadno odpravljena negotovost, povezana z variabilnim nadomestilom. Po nekaterih pogodbah za prodajo izdelkov

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
339
imajo kupci pravico do vračila ter bonusov in količinskih popustov. Posledica pravice do vračila, bonusov in količinskih
popustov je variabilno nadomestilo.
Pravica do vračila
Nekatere pogodbe kupcem zagotavljajo pravico do vračila blaga zaradi poteka roka uporabnosti. Družba Krka oceni
vrednost blaga, ki ga kupec ne bo vrnil, z metodo pričakovane vrednosti, ki zagotavlja najzanesljivejšo napoved
variabilnega nadomestila, do katerega bo družba Krka upravičena. Zahteve v MSRP 15 pri omejeni oceni variabilnega
nadomestila veljajo tudi za določitev zneska variabilnega nadomestila, ki ga družba Krka lahko vključi v transakcijsko ceno.
Za blago, za katero se na podlagi izkušenj in poslovne prakse v danem okolju pričakuje, da bo vrnjeno namesto prihodkov,
družba Krka pripozna obveznost povračila. Pravica do vračila sredstev (in ustrezna prilagoditev stroškov prodanih
proizvodov) se prav tako pripozna za pravico do prejema izdelkov od kupca.
Bonusi in količinski popusti
Družba Krka nekaterim kupcem naknadno odobri bonuse in količinske popuste, ko količina ali vrednost kupljenih izdelkov
v določenem obdobju preseže mejno vrednost, določeno v pogodbi. Popusti se pobotajo z zneski, ki jih je dolžan poravnati
kupec. Variabilno nadomestilo za naknadno odobritev pričakovanih bonusov in količinskih popustov družba Krka oceni
na podlagi pogodbenih določil in meril oziroma elementov, ki so osnova za priznavanje bonusov in količinskih popustov.
Pri ocenjevanju družba uporabi metodo najverjetnejše vrednosti ali metodo pričakovane vrednosti. Izbrana metoda,
ki najbolje predvideva vrednost bonusov in količinskih popustov, temelji na številu mejnih vrednosti v pogodbi.
Razkritja o uporabi ocen in presoj v zvezi z oceno variabilnega nadomestila so navedena v poglavju Podlage za pripravo
računovodskih izkazov.
Pomembna pravica do financiranja
Družba Krka v nekaterih primerih od svojih kupcev prejme kratkoročne predujme. Na podlagi praktične rešitve iz 63. člena
MSRP 15 ne prilagodi obljubljenega zneska nadomestila zaradi učinkov pomembne sestavine financiranja, ker ob začetku
pogodbe pričakuje, da bo obdobje od prenosa obljubljenega blaga ali storitve na kupca do plačila nadomestila za to blago
ali storitev krajše od enega leta.
Zneski iz pogodb
Sredstva iz pogodb
Sredstvo iz pogodbe je pravica do nadomestila v zameno za blago ali storitve, ki so prenesene na kupca. Če družba Krka
blago ali storitve prenese na kupca, preden ta plača nadomestilo ali preden nadomestilo zapade v plačilo, se nadomestilo
pripozna kot pogojno sredstvo iz pogodbe. Po zaključku posla in potrditvi kupca se sredstva iz pogodbe prerazvrstijo
med terjatve do kupcev.
Terjatve iz poslovanja
Terjatev je pravica družbe Krka do brezpogojnega zneska nadomestila. Nadomestilo torej v določenem roku zapade v
plačilo (gl. računovodske usmeritve za pripoznanje finančnih instrumentov).
Obveznosti iz pogodb
Obveznost iz pogodbe je obveznost prenosa blaga ali storitev na kupca v zameno za nadomestilo, ki ga je družba Krka
prejela od kupca (ali ga je kupec dolžan poravnati). Če kupec nadomestilo poravna pred prenosom blaga ali storitev nanj,
se obveznost iz pogodbe pripozna na dan poravnave ali na dan zapadlosti v plačilo (kar nastopi prej). Obveznosti
iz pogodbe se pripoznajo kot prihodki, ko družba izpolni svojo izvršitveno obvezo po pogodbi.
Sredstva iz naslova pravice do povračila
Sredstva iz naslova pravice do povračila so pravica družbe Krka do prejema blaga, za katero pričakuje, da ga bo kupec
vrnil.
Sredstvo se izmeri po prejšnji knjigovodski vrednosti zaloge, zmanjšani za vse pričakovane stroške prejema blaga,
vključno z morebitnim zmanjšanjem vrednosti vrnjenega blaga. Družba Krka redno preverja vrednost sredstva z vidika
morebitnih sprememb pričakovanega vračila in morebitnega dodatnega zmanjšanja vrednosti vrnjenih izdelkov.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
340
Obveznost povračila
Obveznost povračila je obveznost vračila dela nadomestil ali vseh prejetih nadomestil (ali terjatev do kupca). Izhaja
iz naslova bonusov in količinskih popustov. Izmeri se v znesku, za katerega družba Krka pričakuje, da ga bo morala vrniti
kupcu.
Družba Krka ob koncu vsakega obdobja poročanja ponovno preveri svojo oceno obveznosti povračil (in s tem povezano
spremembo transakcijske cene). Opisana računovodska usmeritev velja tudi za variabilno nadomestilo.
Presoja, kakšno vlogo ima družba v posameznih pogodbah s kupci, zanjo ni pomembna, saj praviloma nastopa kot
principal.
Družba praviloma nima sklenjenih dolgoročnih kupoprodajnih pogodb s kupci.
Državne podpore
Prihodki iz naslova državnih podpor se v začetku pripoznajo, če obstaja sprejemljivo zagotovilo, da bo družba Krka
prihodke prejela in da bo izpolnila pogoje v zvezi z njimi. Prihodki, prejeti za kritje stroškov, se dosledno pripoznavajo kot
prihodki v obdobjih, v katerih nastajajo stroški, ki naj bi jih ti prihodki nadomestili. S sredstvi povezani prihodki se v izkazu
poslovnega izida dosledno pripoznavajo med drugimi prihodki iz poslovanja v dobi koristnosti posameznega sredstva.
Med prejetimi državnimi podporami družba pripoznava emisijske kupone, ki jih brezplačno prejme od države. Brezplačno
pridobljeni emisijski kuponi so izkazani med neopredmetenimi sredstvi v vrednosti 1 EUR za en emisijski kupon. Ob njihovi
predaji družba zmanjša neopredmetena sredstva in pripozna druge poslovne prihodke.
Finančni prihodki in finančni odhodki
Finančni prihodki obsegajo obresti od naložb, prihodke od dividend, prihodke od odsvojitve finančnih sredstev, spremembe
poštene vrednosti finančnih sredstev po pošteni vrednosti prek poslovnega izida, pozitivne tečajne razlike in dobičke od
instrumentov za varovanje pred tveganjem, ki se pripoznajo v izkazu poslovnega izida. Prihodki od obresti se pripoznajo
ob njihovem nastanku z uporabo efektivne obrestne mere. Prihodki od dividend se pripoznajo na dan, ko je uveljavljena
delničarjeva pravica do plačila, kar je pri podjetjih, ki kotirajo na borzi, praviloma datum, ko pravica do tekoče dividende
preneha biti povezana z delnico.
Finančni odhodki obsegajo stroške izposojanja, negativne tečajne razlike, spremembe poštene vrednosti finančnih
sredstev po pošteni vrednosti prek poslovnega izida, izgube zaradi oslabitve vrednosti finančnih sredstev in izgube od
instrumentov za varovanje pred tveganjem, ki se pripoznajo v izkazu poslovnega izida. Stroški izposojanja se v izkazu
poslovnega izida pripoznajo po metodi efektivnih obresti, razen tistih, ki se pripišejo nepremičninam, napravam in opremi
v gradnji ali pripravi.
Davek od dobička
Davek od dobička poslovnega leta vključuje odmerjeni, povrhnji in odloženi davek. Davek od dobička se izkaže v izkazu
poslovnega izida, razen v delu, ki je povezan s postavkami, izkazanimi neposredno v drugem vseobsegajočem donosu.
Odmerjeni davek se obračuna od obdavčljivega dobička za poslovno leto po davčnih stopnjah, ki veljajo na datum
poročanja, in od morebitne prilagoditve davčnih obveznosti v povezavi s preteklimi poslovnimi leti.
Pri izkazovanju odloženega davka se uporablja metoda obveznosti po izkazu finančnega položaja, pri čemer se upoštevajo
začasne razlike med knjigovodsko vrednostjo sredstev in obveznostmi za potrebe finančnega poročanja ter vrednostmi za
potrebe davčnega poročanja. Pri tem so izvzete naslednje začasne razlike: začetno pripoznanje sredstev ali obveznosti
v poslu, pri katerem ne gre za poslovne združitve in ki ne vpliva niti na računovodski niti na obdavčljivi dobiček, in razlike
v zvezi z naložbami v odvisna podjetja in skupaj obvladovana podjetja v tisti vrednosti, za katero obstaja verjetnost,

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
341
da v predvidljivi prihodnosti ne bo popravljena. Odloženi davek se prav tako ne izkaže, ko gre za obdavčljive začasne
razlike ob začetnem pripoznanju dobrega imena. Znesek odloženega davka temelji na pričakovanem načinu povračila
oziroma poravnave knjigovodske vrednosti sredstev in obveznosti ob uporabi davčnih stopenj, veljavnih na datum
poročanja. Odložene terjatve za davek in odložene obveznosti za davek se pobotajo, če obstaja zakonska pravica pobotati
odmerjene terjatve za davek in odmerjene obveznosti za davek od dohodka in če so odloženi davki vezani na isto
obdavčljivo pravno osebo in isti davčni organ.
Odložena terjatev za davek se pripozna v vrednosti verjetnega razpoložljivega prihodnjega obdavčljivega dobička,
v breme katerega bo v prihodnje mogoče uporabiti odloženo terjatev. Odložene terjatve za davek se zmanjšajo za znesek,
za katerega ni več verjetno, da bo zanj mogoče uveljaviti davčno olajšavo, povezano s sredstvom.
V letu 2023 je bil v Sloveniji sprejet Zakon o minimalnem davku, ki v slovenski davčno-pravni sistem uvaja minimalni davek,
katerega namen je zagotoviti globalno minimalno obdavčitev dobička velikih mednarodnih in domačih skupin
s 15-odstotno dejansko davčno stopnjo (minimalna davčna stopnja). Zakon je bil sprejet na podlagi Direktive EU
2023/2523 o zagotavljanju globalne minimalne davčne stopnje za mednarodne skupine podjetij in velike domače skupine
v EU, ki je bila pripravljena na podlagi Vzorčnih pravil GloBE, ki jih je oktobra 2021 pripravila Organizacija
za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD). Pravila minimalnega davka iz zakona se uporabljajo za poslovna leta od
1. januarja 2024.
Pravila minimalnega davka za družbo Krka veljajo od poslovnega leta 2024. V družbi Krka smo za leto 2024 prvič izračunali
povrhnji davek za skupino Krka in domači povrhnji davek za Slovenijo. Družba Krka lahko za prva leta uporabi
poenostavitve (prehodni varni pristan CbCR), zaradi katerih izračun (domačega) povrhnjega davka ni potreben.
Dobiček na delnico
Družba Krka izkazuje osnovno dobičkonosnost delnice, ki jo izračuna tako, da dobiček oziroma izgubo, ki pripada
navadnim delničarjem, deli s povprečnim številom navadnih delnic v poslovnem letu, pri čemer so izvzete lastne delnice.
Popravljeni dobiček na delnico je enak osnovnemu dobičku na delnico, ker družba Krka ni izdala instrumentov, ki bi
razvodenili ali pogojno razvodenili kapital.
Spremembe standardov in pojasnil, ki še niso začeli veljati
V nadaljevanju so predstavljeni standardi, dopolnitve in pojasnila standardov, ki do priprave računovodskih izkazov družbe
Krka še niso začeli veljati. Družba Krka jih bo upoštevala pri pripravi svojih računovodskih izkazov ob njihovi uveljavitvi.
Družba Krka ni sprejela nobenega od navedenih standardov, dopolnitev in pojasnil pred začetkom njihove uveljavitve.
Spremembe MRS 21 Učinki sprememb deviznih tečajev: Nezamenljivost
Spremembe veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2025 ali kasneje. Zgodnja uporaba je dovoljena.
Podjetje v skladu z MRS 21 Učinki sprememb deviznih tečajev pri preračunu transakcij v tuji valuti uporablja promptni
menjalni tečaj. V nekaterih pravnih ureditvah promptni tečaj ni na voljo, ker valute ni mogoče zamenjati v drugo valuto.
MRS 21 je bil spremenjen, da bi se pojasnilo:
kdaj je valuto mogoče zamenjati v drugo valuto in
kako podjetje oceni promptni tečaj, kadar je valuta nezamenljiva.
Spremembe vključujejo tudi dodatne zahteve po razkritju, ki uporabnikom pomagajo opredeliti vpliv uporabe ocenjenega
menjalnega tečaja na računovodske izkaze.
Poslovodstvo je ocenilo vpliv sprememb na računovodske izkaze družbe Krka in meni, da nanje ne bodo pomembno
vplivale.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
342
Spremembe MSRP 9 in MSRP 7 Spremembe razvrščanja in merjenja finančnih instrumentov
Spremembe veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2026 ali kasneje. Zgodnja uporaba je dovoljena.
Poravnava obveznosti prek elektronskih plačilnih sistemov
V praksi so se pojavljale razlike glede časa in odprave pripoznanja finančnih sredstev in finančnih obveznosti, zlasti kadar
so se poravnalo prek elektronskega plačilnega sistema. Spremembe MSRP 9 pojasnjujejo, kdaj se finančno sredstvo ali
finančna obveznost pripozna in kdaj se pripoznanje odpravi.
Podjetje v skladu s spremembami pripoznanje svoje poslovne obveznosti odpravi na datum poravnave. Običajno je to
datum, ko je plačilo zaključeno.
Spremembe predvidevajo neobvezno izjemo, ki podjetju omogoča, da pripoznanje svoje poslovne obveznosti odpravi prej
kot na datum poravnave, tudi na datum, ko se plačilo začne in ga ni mogoče preklicati. Izjema je mogoča, če podjetje
uporablja elektronski plačilni sistem, ki izpolnjuje naslednja merila:
ni možnosti za umik, ustavitev ali preklic plačilnega navodila,
ni možnosti dostopa do gotovine, s katero se poravna plačilno navodilo,
tveganje poravnave, povezano z elektronskim plačilnim sistemom, je nepomembno.
Podjetja se lahko odločijo, da bodo izjemo za elektronska plačila uporabljala za vsak sistem posebej.
Razvrstitev finančnih sredstev z elementi, povezanimi s trajnostnostjo
V MSRP 9 ni bilo jasno, ali so pogodbeni denarni tokovi nekaterih finančnih sredstev z elementi, povezanimi
s trajnostnostjo, predstavljali SPPI, kar je pogoj za merjenje po odplačni vrednosti. To bi lahko povzročilo, da bi se finančna
sredstva z elementi, povezanimi s trajnostnostjo, merila po pošteni vrednosti skozi poslovni izid.
Spremembe uvajajo test SPPI za finančna sredstva s pogojnimi značilnostmi, ki niso neposredno povezana s spremembo
osnovnih posojilnih tveganj ali stroškov, na primer kadar se denarni tokovi spreminjajo glede na to, ali posojilojemalec
izpolnjuje trajnostni cilj, naveden v posojilni pogodbi.
V skladu s spremembami bi nekatera finančna sredstva, tudi tista z elementi, povezanimi s trajnostnostjo, lahko
izpolnjevala merilo SPPI, če se njihovi denarni tokovi bistveno ne bi razlikovali od enakega finančnega sredstva brez
takšnega elementa.
Spremembe vključujejo tudi dodatna razkritja za vsa finančna sredstva in finančne obveznosti, ki imajo naslednje pogojne
značilnosti:
niso neposredno povezani s spremembo osnovnih posojilnih tveganj ali stroškov in
se ne merijo po pošteni vrednosti skozi poslovni izid.
Pogodbeno povezani instrumenti (CLI) in brezregresne značilnosti
Spremembe navajajo ključne značilnosti pogodbeno vezanih instrumentov in njihove razlike gleda na finančna sredstva
z brezregresnimi značilnostmi. Vključujejo tudi dejavnike, ki jih mora podjetje upoštevati pri opredelitvi denarnih tokov,
na katerih temelji finančno sredstvo z brezregresnimi značilnostmi (preizkus pregleda).
Razkritja o naložbah v kapitalske instrumente
Spremembe zahtevajo dodatna razkritja o naložbah v kapitalske instrumente, ki se merijo po pošteni vrednosti z dobički
ali izgubami, predstavljenimi v drugem vseobsegajočem donosu (PVDVD).
Poslovodstvo je ocenilo vpliv sprememb na računovodske izkaze družbe Krka in meni, da nanje ne bodo pomembno
vplivale.
Spremembe MSRP 9 in MSRP 7 Pogodbe o električni energiji, odvisni od narave
Spremembe veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2026 ali kasneje. Zgodnja uporaba je dovoljena.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
343
V skladu s spremembami so v računovodskih izkazih bolj izpostavljene pogodbe o nakupu električne energije, odvisne od
narave, ki se pogosto imenujejo pogodbe o nakupu električne energije iz obnovljivih virov (PPA).
Spremembe:
pojasnjujejo izjeme v zvezi z lastno uporabo za te pogodbe,
spreminjajo zahteve za obračun varovanja pred tveganjem, da se pogodbe o nakupu električne energije iz
obnovljivih virov, ki so odvisni od narave, lahko uporabijo kot instrument za varovanje pred tveganjem, če so
izpolnjeni določeni pogoji,
uvajajo dodatne zahteve po razkritju, ki vlagateljem omogočajo razumeti vpliv teh pogodb na finančno uspešnost
podjetja in prihodnji denarni tok.
Poslovodstvo je ocenilo vpliv sprememb na računovodske izkaze družbe Krka in meni, da nanje ne bodo pomembno
vplivale.
MSRP 18 Predstavitev in razkritja v računovodskih izkazih
Spremembe veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2027 ali kasneje. Zgodnja uporaba je dovoljena.
MSRP 18 nadomešča MRS 1 Predstavitev računovodskih izkazov. Glavne spremembe so povzete v nadaljevanju.
Bolj strukturiran izkaz poslovnega izida
MSRP 18 uvaja na novo opredeljeni vmesni vsoti poslovni izid iz poslovanja ter poslovni izid pred financiranjem in
davkom iz dobička. Uvaja tudi zahtevo, da se prihodki in odhodki razporedijo v tri nove kategorije na podlagi glavnih
poslovnih dejavnosti podjetja: poslovanje, vlaganje in financiranje.
Podjetja v skladu z MSRP 18 poslovnih odhodkov ne smejo več razkrivati samo v pojasnilih. Predstaviti jih morajo glede
na najuporabnejši strukturirani povzetek svojih odhodkov:
po vrsti,
po funkciji ali
z mešano predstavitvijo.
Če so poslovni odhodki predstavljeni po funkciji, veljajo nova razkritja.
MPM Razkrivanje in predmet revizije
MSRP 18 opredeljuje tudi, da se v računovodskih izkazih poroča o nekaterih nesplošnih računovodskih merilih. Uvaja
natančnejša pojasnila za poslovodska merila uspešnosti (MPM), za katera se zahteva, da:
predstavljajo vmesni skupni znesek prihodkov in odhodkov,
se uporabljajo v javnih sporočilih zunaj računovodskih izkazov in
se odražajo v stališču poslovodstva glede finančne uspešnosti.
Podjetja morajo za vsako predstavljeno MPM v pojasnilu k računovodskim izkazom navesti, zakaj zagotavlja koristne
informacije in kako je izračunano, ter ga uskladiti z zneskom, določenim v skladu z MSRP.
Večja razčlenjenost informacij
Novi standard vsebuje izboljšana navodila o tem, kako podjetja uskupinjajo informacije v računovodskih izkazih. Del tega
je razlaga o tem, ali so informacije vključene v izvirne računovodske izkaze ali pa so dodatno navedene v pojasnilih.
Podjetjem se odsvetuje označevanje postavk z drugo. Če jih še naprej tako označujejo, morajo razkriti več informacij.
Druge spremembe, ki veljajo za izvirne računovodske izkaze
MSRP 18 poslovni izid iz poslovanja določa kot izhodišče za posredno metodo predstavitve denarnih tokov iz poslovanja
in odpravlja možnost razvrstitve denarnih tokov iz obresti in dividend kot poslovnih dejavnosti v izkazu denarnih tokov

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
344
(to je drugače za podjetja z določenimi glavnimi dejavnostmi). Prav tako zahteva, da je dobro ime nova postavka v bilanci
stanja.
Prehod
Podjetje mora v svojih letnih računovodskih izkazih, pripravljenih za obdobje, v katerem se novi standard uporabi prvič,
za primerjalno obdobje neposredno pred njim za vsako postavko v izkazu poslovnega izida razkriti uskladitev med:
preračunanimi zneski, predstavljenimi v skladu z MSRP 18, in
zneski, ki so bili predhodno predstavljeni v skladu z MRS 1.
Poslovodstvo je ocenilo vpliv sprememb na računovodske izkaze družbe Krka in jih bo uporabilo ob uveljavitvi.
MSRP 19 Odvisne družbe brez javne odgovornosti
Spremembe veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2027 ali kasneje. Zgodnja uporaba je dovoljena.
MSRP 19 upravičenim odvisnim družbam omogoča uporabo računovodskih standardov z manjšimi zahtevami po razkritju
iz MSRP 19.
Odvisna družba se lahko v svojih konsolidiranih, ločenih ali posameznih računovodskih izkazih odloči za uporabo novega
standarda, če na datum poročanja:
nima javne odgovornosti,
njena obvladujoča družba pripravlja konsolidirane računovodske izkaze v skladu z MSRP.
Odvisna družba, ki uporablja MSRP 19, mora v svoji izjavi o skladnosti z računovodskimi standardi MSRP jasno in
brez pridržkov navesti, da je bil sprejet MSRP 19.
Poslovodstvo je ocenilo vpliv sprememb na računovodske izkaze družbe Krka in meni, da nanje ne bodo pomembno
vplivale.
Letne izboljšave MSRP sklop 11
Izboljšave veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2027 ali kasneje. Zgodnja uporaba je dovoljena. Sprememba
o odpravi pripoznanja obveznosti iz najema se uporablja samo za obveznosti iz najema, ki prenehajo na začetku ali
po začetku letnega poročevalskega obdobja, v katerem se sprememba uporabi prvič.
V teh izboljšavah Upravni odbor za mednarodne računovodske standarde (UOMRS) uvaja manjše spremembe
v MSRP 9 Finančni instrumenti in še v štirih računovodskih standardih (MSRP 1 Prva uporaba Mednarodnih standardov
računovodskega poročanja, MSRP 7 Finančni instrumenti, MSRP 10 Konsolidirani računovodski izkazi, MRS 7 Izkaz
denarnih tokov).
Spremembe MSRP 9 obravnavajo:
razlike med MSRP 9 in MSRP 15 Prihodki iz pogodb s kupci glede začetne meritve poslovnih terjatev in
kako najemnik v skladu s 23. členom MSRP 9 obračuna odpravo pripoznanja obveznosti iz najema.
Spremembe MSRP 9 zahtevajo, da podjetja na začetku opredelijo poslovno terjatev brez pomembne sestavine
financiranja v znesku, določenem v skladu z MSRP 15. Pojasnjujejo tudi, da se pri odpravi pripoznanja obveznosti iz
najema po MSRP 9 razlika med knjigovodsko vrednostjo in plačanim nadomestilom pripozna v poslovnem izidu.
Poslovodstvo je ocenilo vpliv sprememb na računovodske izkaze družbe Krka in meni, da nanje ne bodo pomembno
vplivale.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
345
Spremembe MSRP 10 in MRS 28 Prodaja ali prispevanje sredstev med vlagateljem in njegovo pridruženo družbo ali
skupnim podvigom
Datum veljavnosti te spremembe je odložen za nedoločen čas. Neobvezno se lahko uporabi v celotnih računovodskih
izkazih po MSRP. Evropska komisija se je odločila, da bo odobritev spremembe odložila za nedoločen čas; verjetnost, da
jo bo v bližnji prihodnosti potrdila, je majhna.
Spremembe pojasnjujejo, da je obseg pripoznanja dobička ali izgube pri poslu s pridruženo družbo ali skupnim podvigom
odvisen od tega, ali prodana oziroma vložena sredstva predstavljajo poslovni subjekt:
dobiček ali izguba se pripozna v celoti, če se posel med vlagateljem in pridruženo družbo ali skupnim podvigom
nanaša na prenos sredstva ali sredstev, ki predstavljajo poslovni subjekt (ki je v lasti odvisne družbe ali ne),
dobiček ali izguba se pripozna delno, če se posel med vlagateljem in pridruženo družbo ali skupnim podvigom
nanaša na prenos sredstva ali sredstev, ki ne predstavljajo poslovnega subjekta (tudi če so v lasti odvisne družbe).
Poslovodstvo je ocenilo vpliv sprememb na računovodske izkaze družbe Krka in meni, da nanje ne bodo pomembno
vplivale.
3. Prihodki iz pogodb s kupci
Razčlenitev prihodkov iz pogodb s kupci
v tisoč EUR
2024
2023
Prihodki iz pogodb s kupci izdelkov
1.538.576
1.449.739
Prihodki iz pogodb s kupci materiala
216.672
214.872
Prihodki iz pogodb s kupci skupaj
1.755.248
1.664.611
Prihodki iz pogodb s kupci izdelkov po regijah
v tisoč EUR
2024
2023
Slovenija
71.658
66.087
Jugovzhodna Evropa
263.169
246.512
Vzhodna Evropa
423.528
376.988
Srednja Evropa
407.341
380.775
Zahodna Evropa
308.895
319.539
Čezmorska tržišča
63.985
59.838
Skupaj
1.538.576
1.449.739
V Ukrajini, ki je naš tretji največji trg, smo v letu 2024 prodali za 96.042 tisoč EUR izdelkov (v letu 2023 za 83.392 tisoč
EUR), kar pomeni 6,2 % celotne prodaje družbe Krka.
V Ruski federaciji, ki je Krkin največji posamezni trg, smo v letu 2024 prodali za 147.358 tisoč EUR izdelkov (v letu 2023
za 133.609 tisoč EUR), kar pomeni 9,6 % celotne prodaje družbe Krka. Povpraševanje po naših izdelkih je primerno.
Prihodki iz pogodb s kupci izdelkov po skupinah izdelkov
v tisoč EUR
2024
2023
Zdravila na recept
1.262.830
1.181.580
Izdelki brez recepta
169.523
168.858
Veterinarski izdelki
106.223
99.301
Skupaj
1.538.576
1.449.739

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
346
Zneski iz pogodb
Terjatve do kupcev so opisane v pojasnilu 17 Terjatve do kupcev in druge terjatve, pripoznane obveznosti iz pogodb
s kupci pa v pojasnilu 25 Kratkoročne obveznosti iz pogodb s kupci. Družba v letih 2024 in 2023 ni pripoznala sredstev
iz pogodb s kupci, obveznosti iz pogodb pa je pripoznala v višini 2.950 tisoč EUR (5.053 tisoč EUR v letu 2023).
Pripoznana sredstva in obveznosti iz pogodb s kupci so navedeni v izkazu finančnega položaja.
Obveznosti iz naslova pravice do povračila
Družba Krka je pripoznala obveznosti iz naslova pravice do povračila, in sicer vračunane bonuse in količinske popuste ter
popuste na prodane izdelke drugim kupcem v višini 15.162 tisoč EUR (13.900 tisoč EUR v letu 2023).
Izvršitvene obveze
Družba Krka se ukvarja z razvojem, proizvodnjo, trženjem in prodajo izdelkov za humano uporabo (zdravil na recept in
izdelkov brez recepta), veterinarskih izdelkov in materiala. Prihodki iz pogodb s kupci se pripoznajo na podlagi določil
posamezne prodajne pogodbe, sklenjene s kupcem, v trenutku prenosa obvladovanja blaga na kupca, v znesku, ki odraža
nadomestilo, do katerega družba Krka meni, da bo upravičena v zameno za tako blago.
Prenos tveganj in koristi pri prodaji izdelkov za humano uporabo, veterinarskih izdelkov in materiala je odvisen od določil
kupoprodajne pogodbe, praviloma pa do njega pride v trenutku, ko kupec blago prevzame v skladu s klavzulami Incoterms.
Plačilni roki so po regijah (distribucijskih kanalih) in kupcih različni, običajno znašajo od 30 do 120 dni.
Družba Krka konec obdobja ni imela stroškov, nastalih za pridobitev ali izpolnitev pogodb s kupci, ki bi jih lahko pripoznala
kot sredstvo.
4. Drugi poslovni prihodki
v tisoč EUR
2024
2023
Odprava nekratkoročnih rezervacij
393
0
Odprava odloženih prihodkov
310
462
Dobiček pri prodaji nepremičnin, naprav in opreme ter neopredmetenih sredstev
995
779
Prevrednotovalni poslovni prihodki najemi
5
2
Ostali poslovni prihodki
1.452
396
Drugi poslovni prihodki skupaj
3.155
1.639
Med odpravljene odložene prihodke družba vključuje tudi prihodke od države zaradi brezplačno pridobljenih emisijskih
kuponov, ki jih je predala v letu 2024, prejela pa v letu 2023. Glej pojasnilo 11 Neopredmetena sredstva.
Odpravljeni odloženi prihodki so prihodki iz naslova ostalih nepovratnih sredstev iz prejetih državnih podpor, ki pokrivajo
obračunano amortizacijo za nepremičnine, naprave in opremo v sorazmernem deležu, v katerem so bila prejeta.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
347
5. Stroški po naravnih vrstah
v tisoč EUR
2024
2023
Stroški blaga in materiala
508.477
504.285
Stroški storitev
345.227
339.398
Stroški dela
408.296
378.344
Amortizacija
71.153
80.239
Neto odpisi in popravki vrednosti zalog
17.311
9.808
Neto oslabitve in odpisi terjatev
2.124
3.960
Oblikovanje rezervacij za tožbe
7.400
0
Drugi poslovni odhodki
32.444
29.539
Stroški skupaj
1.388.184
1.337.653
Sprememba vrednosti zalog nedokončane proizvodnje in končnih izdelkov
5.005
16.250
Skupaj
1.383.179
1.353.903
Med stroški storitev največje postavke predstavljajo stroški marketinških in transportnih storitev, intelektualnih in osebnih
storitev ter storitev, povezanih z vzdrževanjem osnovnih sredstev.
Več o amortizaciji je razkrito v pojasnilih 10 Nepremičnine, naprave in oprema ter 11 Neopredmetena sredstva.
Ocenjene dobe koristnosti so navedene v pojasnilu 2 Pomembne računovodske usmeritve, Nepremičnine, naprave in
oprema ter Neopredmetena sredstva.
6. Stroški dela
v tisoč EUR
2024
2023
Stroški bruto plač in nadomestil
314.141
293.381
Stroški prispevkov za socialna zavarovanja
20.938
21.340
Stroški prispevkov za pokojninska zavarovanja
41.466
37.019
Pozaposlitveni in drugi dolgoročni zaslužki
10.331
7.046
Drugi stroški dela
21.420
19.558
Stroški dela skupaj
408.296
378.344
Pozaposlitveni in drugi dolgoročni zaslužki so podrobneje razloženi v pojasnilu 22 Rezervacije. Drugi stroški dela
vključujejo predvsem regres za letni dopust in stroške prevoza na delo.
V letu 2024 je prispevek za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje (vključeni so prispevki, ki jih plačata delodajalec
in delojemalec) znašal 78.171 tisoč EUR (69.015 tisoč EUR v letu 2023).
Prispevek za dodatno pokojninsko zavarovanje je znašal 11.074 tisoč EUR (10.468 tisoč EUR v letu 2023).
7. Drugi poslovni odhodki
v tisoč EUR
2024
2023
Donacije in pomoči za humanitarne in druge namene
1.873
2.901
Izdatki za varstvo okolja
5.827
4.639
Druge dajatve
19.063
18.374
Prevrednotovalni poslovni odhodki pri nepremičninah, napravah in opremi ter
neopredmetenih sredstvih
2.925
1.054
Ostali poslovni odhodki
2.756
2.571
Drugi poslovni odhodki skupaj
32.444
29.539

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
348
Med drugimi dajatvami je za 16.703 tisoč EUR (16.177 tisoč EUR v letu 2023) različnih davkov na zdravila in pristojbin
za opravljanje promocijskih dejavnosti strokovnih sodelavcev, ki jih družba Krka plačuje v posameznih državah.
8. Finančni prihodki in odhodki
v tisoč EUR
2024
2023
Prihodki od obresti
10.641
9.074
Prihodki iz izvedenih finančnih instrumentov
10.066
4.277
realizirani prihodki
1.959
4.277
sprememba poštene vrednosti
8.107
0
Prihodki iz drugih finančnih instrumentov
8.983
7.245
realizirani prihodki
9.683
3.220
sprememba poštene vrednosti
700
4.025
Prihodki iz dividend in drugih deležev v dobičku
5.268
40.354
dividende
760
808
dobički odvisnih družb v skupini
4.508
39.546
Drugi finančni prihodki
9
14
Finančni prihodki skupaj
34.967
60.964
Neto tečajne razlike
30.463
42.096
Odhodki za obresti
3.462
3.781
plačane obresti
3.381
3.705
obresti iz najemov
81
76
Odhodki iz izvedenih finančnih instrumentov
1.696
4.782
realizirani odhodki
1.696
389
sprememba poštene vrednosti
0
4.393
Drugi finančni odhodki
4.375
3.564
Finančni odhodki skupaj
39.996
54.223
Neto finančni izid
5.029
6.741
Neto finančni izid v letu 2024 je bil predvsem zaradi slabšega izida iz neto tečajnih razlik manjši za 11.770 tisoč EUR.
Največji vpliv je imel tečaj rublja (končni tečaj 31. decembra 2024: 1 EUR = 118,0092 RUB; 31. decembra 2023: 1 EUR =
99,9723 RUB).
Večino prihodkov od obresti predstavljajo prejete obresti od kratkoročno danih posojil pri bankah v Sloveniji.
V letu 2024 smo nadaljevali politiko delnega zavarovanja tveganja ameriškega dolarja s finančnimi instrumenti.
Prihodki iz drugih finančnih instrumentov v višini 8.983 tisoč EUR (7.245 tisoč EUR v letu 2023) so kapitalski donosi
iz finančnih naložb v zakladne menice.
Prihodki iz finančnih naložb po odplačni vrednosti v višini 109 tisoč EUR (432 tisoč EUR v letu 2023) so prihodki
od obveznic in so prikazani pod prihodki od obresti. Več o teh naložbah je v pojasnilu 14 – Finančne naložbe.
Več o tveganju sprememb deviznih tečajev je v pojasnilu 30 Finančni instrumenti in finančna tveganja.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
349
9. Davek od dobička
Prilagoditev na efektivno davčno stopnjo
v tisoč EUR
2024
2023
Odmerjeni davek
56.896
36.241
Odloženi davek
2.746
1.673
Drugi davki od dobička
133
/
Povrhnji davek
1
/
Davek od dobička skupaj
59.776
34.568
Dobiček pred davkom
380.968
329.049
Davek, obračunan po 19-odstotni stopnji
/
62.519
Davek, obračunan po 22-odstotni stopnji
83.813
/
Davek od davčno nepriznanih prihodkov
933
7.439
Davek od davčno nepriznanih odhodkov
3.281
3.198
Davek od davčnih olajšav
24.902
20.328
Davek od priznanih odhodkov/prihodkov, ki so bili v preteklih letih nepriznani
1.617
1.922
Vpliv spremembe davčne stopnje na odložene davke
/
1.460
Drugi davki od dobička
133
/
Povrhnji davek
1
/
Davek od dobička skupaj
59.776
34.568
Efektivna davčna stopnja
15,7 %
10,5 %
Največji delež davčnih olajšav predstavljajo vlaganja v raziskave in razvoj ter investicijske olajšave.
10. Nepremičnine, naprave in oprema
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Zemljišča
52.540
51.786
Zgradbe
226.846
242.811
Oprema
259.721
240.106
Nepremičnine, naprave in oprema v pridobivanju
67.316
57.273
Pravica do uporabe sredstev
3.205
3.549
Nepremičnine, naprave in oprema skupaj
609.628
595.525
V letu 2024 smo v družbi Krka med naložbami največ namenili za obnovo pakirnice v Notolu, in sicer 15.957 tisoč EUR
(14.713 tisoč EUR v letu 2023), za projekte na področju informacijske tehnologije in telekomunikacij smo namenili
12.422 tisoč EUR (9.742 tisoč EUR v letu 2023) in za Sintezo 2 v Krškem 8.359 tisoč EUR (376 tisoč EUR v letu 2023).
V Notolu smo za posodobitev zmogljivosti za granulacijo namenili 6.641 tisoč EUR (12 tisoč EUR v letu 2023),
za posodobitev logističnega sistema pa 5.662 tisoč EUR (208 tisoč EUR v letu 2023).
Večino pravic do uporabe sredstev predstavlja pravica do uporabe sredstev iz naslova zgradb v vrednosti 3.190 tisoč EUR
(3.533 tisoč EUR v letu 2023).

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
350
Gibanje nepremičnin, naprav in opreme (NNO)
v tisoč EUR
Zemljišča
Zgradbe
Oprema
NNO
v pridobivanju
Pravica
do uporabe
sredstev
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 1. 1. 2023
28.010
639.460
1.081.458
52.107
6.772
1.807.807
Nabava
0
0
0
102.876
0
102.876
Aktiviranje prenosi z NNO
v pridobivanju
23.756
19.145
54.809
97.710
0
0
Aktiviranje najemi MSRP 16
0
0
0
0
765
765
Odtujitve, oslabitve, manki, viški
20
414
31.420
0
69
31.883
Prenosi, prekvalifikacije
0
357
357
0
0
0
Stanje 31. 12. 2023
51.786
658.548
1.104.490
57.273
7.468
1.879.565
Stanje 1. 1. 2024
51.786
658.548
1.104.490
57.273
7.468
1.879.565
Nabava
0
0
0
80.862
0
80.862
Aktiviranje prenosi z NNO
v pridobivanju
754
4.823
63.996
69.573
0
0
Aktiviranje najemi MSRP 16
0
0
0
0
899
899
Odtujitve, oslabitve, manki, viški
0
2.866
34.505
1.246
497
39.114
Prenosi, prekvalifikacije
0
0
9
0
0
9
Stanje 31. 12. 2024
52.540
660.505
1.133.972
67.316
7.870
1.922.203
Popravek vrednosti
Stanje 1. 1. 2023
0
395.542
842.587
0
2.898
1.241.027
Amortizacija
0
20.400
53.064
0
1.064
74.528
Odtujitve, oslabitve, manki, viški
0
398
31.074
0
43
31.515
Prenosi, prekvalifikacije
0
193
193
0
0
0
Stanje 31. 12. 2023
0
415.737
864.384
0
3.919
1.284.040
Stanje 1. 1. 2024
0
415.737
864.384
0
3.919
1.284.040
Amortizacija
0
20.561
43.882
0
1.097
65.540
Odtujitve, oslabitve, manki, viški
0
2.639
34.014
0
351
37.004
Prenosi, prekvalifikacije
0
0
1
0
0
1
Stanje 31. 12. 2024
0
433.659
874.251
0
4.665
1.312.575
Neodpisana vrednost
Stanje 1. 1. 2023
28.010
243.918
238.871
52.107
3.874
566.780
Stanje 31. 12. 2023
51.786
242.811
240.106
57.273
3.549
595.525
Stanje 1. 1. 2024
51.786
242.811
240.106
57.273
3.549
595.525
Stanje 31. 12. 2024
52.540
226.846
259.721
67.316
3.205
609.628
Sprememba amortizacijskih stopenj v letu 2024 je za družbo Krka znižala strošek amortizacije za 10.267 tisoč EUR.
Sprememba se bo tudi v prihodnjih letih odražala v nižjem obračunanem strošku amortizacije. V obdobju 20252029 in
kasneje je pričakovano, da se bodo ti stroški znižali povprečno za 8.204 tisoč EUR na leto.
V letih 2023 in 2024 družba Krka ni izvedla naložb, ki bi izpolnjevale merila za pripis stroškov izposojanja.
Vse nepremičnine, naprave in oprema so proste bremen. Stanje znanih prihodnjih obveznosti, povezanih s pridobivanjem
nepremičnin, naprav in opreme, je razkrito v pojasnilu 27 Pogojne obveznosti in zaveze.
Gibanje in stanje obveznosti iz najema ter zneski, pripoznani v poslovnem izidu, so predstavljeni v pojasnilih 28 Najemi
in 30 Finančni instrumenti in tveganja.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
351
11. Neopredmetena sredstva
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Premoženjske pravice
15.377
15.138
Druga neopredmetena sredstva
7.706
7.556
dolgoročno odloženi stroški poslovanja
150
216
projekti razvijanja
4.389
4.478
emisijski kuponi
3.167
2.862
Neopredmetena sredstva v pridobivanju
1.943
3.349
Neopredmetena sredstva skupaj
25.026
26.043
Premoženjske pravice so predvsem premoženjske pravice iz računalniških programov.
Družba med drugimi neopredmetenimi sredstvi izkazuje od države brezplačno pridobljene in na trgu kupljene emisijske
kupone. V letu 2024 je pridobila 34.736 emisijskih kuponov, od tega 9.736 brezplačnih kuponov (9.736 v letu 2023), ki jih
bo predala državi v letu 2025, in 25.000 na trgu kupljenih emisijskih kuponov v vrednosti 1.563 tisoč EUR. V letu 2024 je
predala 25.353 emisijskih kuponov, od tega 9.736 brezplačno pridobljenih in 15.617 kupljenih na trgu v vrednosti
1.257 tisoč EUR. Predani emisijski kuponi so bili kupljeni v letu 2023, pri predaji je bila uporabljena metoda FIFO.
31. decembra 2024 je imela 55.499 emisijskih kuponov v skupni vrednosti 3.167 tisoč EUR (31. decembra 2023 pa
46.116 emisijskih kuponov v vrednosti 2.862 tisoč EUR). Družba v letu preda več emisijskih kuponov, kot jih brezplačno
prejme od države, zato je njihova neto plačnica.
Gibanje neopredmetenih sredstev (NS)
v tisoč EUR
Premoženjske
pravice
Druga NS
NS
v pridobivanju
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 1. 1. 2023
90.263
29.455
3.619
123.337
Nabava
0
0
8.875
8.875
Prenosi z NS v pridobivanju
5.182
3.366
8.548
0
Odtujitve, manki, viški
2.650
1.932
597
5.179
Stanje 31. 12. 2023
92.795
30.889
3.349
127.033
Stanje 1. 1. 2024
92.795
30.889
3.349
127.033
Nabava
0
0
6.938
6.938
Prenosi z NS v pridobivanju
4.630
3.096
7.726
0
Odtujitve, manki, viški
26
2.915
618
3.559
Prenosi, prekvalifikacije
9
0
0
9
Stanje 31. 12. 2024
97.408
31.070
1.943
130.421
Popravek vrednosti
Stanje 1. 1. 2023
75.929
22.448
0
98.377
Amortizacija
4.378
1.333
0
5.711
Odtujitve, manki, viški
2.650
448
0
3.098
Stanje 31. 12. 2023
77.657
23.333
0
100.990
Stanje 1. 1. 2024
77.657
23.333
0
100.990
Amortizacija
4.400
1.213
0
5.613
Odtujitve, manki, viški
27
1.182
0
1.209
Prenosi, prekvalifikacije
1
0
0
1
Stanje 31. 12. 2024
82.031
23.364
0
105.395
Neodpisana vrednost
Stanje 1. 1. 2023
14.334
7.007
3.619
24.960
Stanje 31. 12. 2023
15.138
7.556
3.349
26.043
Stanje 1. 1. 2024
15.138
7.556
3.349
26.043
Stanje 31. 12. 2024
15.377
7.706
1.943
25.026

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
352
12. Naložbe v odvisne družbe
Gibanje naložb v odvisne družbe
v tisoč EUR
Naložbe v odvisne družbe
Nabavna vrednost
Stanje 1. 1. 2023
364.754
Ustanovitev novih družb
20
Naknadna vplačila
1.982
Vračila naknadnih vplačil
500
Stanje 31. 12. 2023
366.256
Stanje 1. 1. 2024
366.256
Vračila naknadnih vplačil
2.000
Stanje 31. 12. 2024
364.256
Popravek vrednosti
Stanje 1. 1. 2023
8.991
Stanje 31. 12. 2023
8.991
Stanje 1. 1. 2024
8.991
Stanje 31. 12. 2024
8.991
Neodpisana vrednost
Stanje 1. 1. 2023
355.763
Stanje 31. 12. 2023
357.265
Stanje 1. 1. 2024
357.265
Stanje 31. 12. 2024
355.265
Družba Krka najmanj enkrat na leto preveri, ali obstajajo indikatorji za oslabitev naložb v odvisne družbe. Za naložbe,
pri katerih obstaja tveganje oslabitve, se poštena vrednost ugotavlja z metodami, ki so za posamezno naložbo
najprimernejše. Družba je ugotovila, da ni bilo indikatorjev za oslabitev naložb v odvisne družbe.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
353
Deleži v odvisnih družbah
v tisoč EUR
Delež
lastništva
Osnovni
kapital
Vrednost deležev
v odvisnih družbah
31. 12. 2024
31. 12. 2024
31. 12. 2024
31. 12. 2023
OOO KRKA-RUS, Istra, Ruska federacija
100 %
45.432
118.916
118.916
TAD Pharma GmbH, Cuxhaven, Nemčija
100 %
6.650
97.000
97.000
Ningbo Krka Menovo Pharmaceutical Co. Ltd., Ningbo, Kitajska
60 %
63.386
37.624
37.624
TERME KRKA, d. o. o., Novo mesto
100 %
14.753
36.416
36.416
KRKA-FARMA d.o.o., Zagreb, Hrvaška
100 %
18.983
19.738
19.738
KRKA - POLSKA, Sp. z o. o., Varšava, Poljska
100 %
4.091
18.697
18.697
OOO KRKA FARMA, Istra, Ruska federacija
100 %
6.388
15.170
15.170
Krka France Eurl, Pariz, Francija
100 %
10
3.162
4.662
KRKA Pharma GmbH, Wien, Dunaj, Avstrija
100 %
37
2.344
2.344
KRKA Farmacêutica, Unipessoal Lda., Estoril, Portugalska
100 %
10
2.266
2.266
KRKA Farmaceutici Milano S.r.l., Milano, Italija
100 %
10
1.350
1.350
KRKA-FARMA DOO BEOGRAD, Beograd, Srbija
100 %
1
1.042
1.042
KRKA-FARMA DOOEL, Skopje, Severna Makedonija
100 %
796
802
802
KRKA Belgium, SA, Bruselj, Belgija
100 %
300
376
376
KRKA Magyarország Kft., Budimpešta, Madžarska
100 %
109
184
184
123 Acurae Pharma GmbH, Cuxhaven, Nemčija
100 %
25
25
25
KRKA Sverige AB, Stockholm, Švedska
100 %
13
16
16
TOO KRKA Kazakhstan, Almati, Kazahstan
100 %
13
11
11
KRKA Bulgaria EOOD, Sofija, Bolgarija
100 %
10
10
10
KRKA FARMA d.o.o., Sarajevo, Sarajevo, Bosna in Hercegovina
100 %
10
10
10
Krka FARMACÉUTICA, S.L., Madrid, Španija
100 %
10
10
10
KRKA HELLAS E.P.E., Atene, Grčija
100 %
10
10
10
KRKA ROMANIA S.R.L., Bukarešta, Romunija
100 %
7
10
10
KRKA Slovensko, s.r.o., Bratislava, Slovaška
100 %
10
10
10
SIA KRKA Latvija, Riga, Latvija
100 %
10
10
10
UAB KRKA Lietuva, Vilna, Litva
100 %
10
10
10
KRKA GCC L.L.C., Dubaj, Združeni arabski emirati
100 %
9
10
10
KRKA Netherlands B.V., Breskens, Nizozemska
100 %
10
10
10
TOV KRKA UKRAJINA, Kijev, Ukrajina
100 %
2
9
9
KRKA USA LLC, Wilmington, ZDA
100 %
10
8
8
KRKA Finland Oy, Espoo, Finska
100 %
3
3
503
KRKA ČR, s. r. o., Praga, Češka
100 %
4
3
3
KRKA UK LTD, London, Združeno kraljestvo
100 %
1
2
2
KRKA PHARMA DUBLIN LIMITED, Dublin, Irska
100 %
1
1
1
Skupaj
161.124
355.265
357.265
31. decembra 2024 je imela odvisna družba Terme Krka, d. o. o., Novo mesto 100-odstotni lastniški delež v družbi Golf
Grad Otočec, d. o. o., odvisna družba KRKA France Eurl pa 100-odstotni lastniški delež v družbi HCS bvba v Belgiji.
Kitajska družba Ningbo Menovo Pharmaceutical Co. Ltd. je 40-odstotna lastnica družbe Ningbo Krka Menovo
Pharmaceutical Co. Ltd.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
354
13. Dana posojila
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Nekratkoročno dana posojila
23.401
41.243
posojila, dana odvisnim družbam
11.100
0
posojila, dana drugim
12.301
11.243
depoziti, dani bankam
0
30.000
Kratkoročno dana posojila
9.025
65.699
del nekratkoročnega posojila, ki zapade v prihodnjem letu
1.897
12.827
posojila, dana odvisnim družbam
6.850
1.697
posojila, dana drugim
18
13
depoziti, dani bankam
0
50.000
kratkoročne terjatve za obresti
260
1.162
Dana posojila skupaj
32.426
106.942
Družba Krka 31. decembra 2024 ni imela depozitov z ročnostjo nad enim letom (31. decembra 2023 je bila vrednost
depozitov 30.000 tisoč EUR) niti depozitov z ročnostjo nad 90 dni in manj kot eno leto (31. decembra 2023 je bila vrednost
depozitov 50.000 tisoč EUR).
Letna obrestna mera za posojila znotraj skupine Krka je ob sklenitvi posojilne pogodbe priznana obrestna mera, ki jo določi
minister Republike Slovenije za finance na podlagi zakona, ki ureja davek od dohodkov pravnih oseb za potrebe določanja
obresti med povezanimi osebami. V letu 2024 je znašala 0,855 %.
Med nekratkoročna posojila drugim spadajo posojila zaposlenim, ki jih družba Krka daje v skladu z internimi akti in so
namenjena nakupu ali obnovi stanovanj. Letna obrestna mera se je v letu 2024 gibala med 3,211 % in 4,554 % (v letu
2023 med 4,096 % in 5,008 %). Odplačilna doba posojil je največ 15 let.
Dana posojila po zapadlosti, regijah in valutah so prikazana v pojasnilu 30 Finančni instrumenti in finančna tveganja.
Posojila, dana odvisnim družbam, vključno s pripadajočimi kratkoročnimi terjatvami za obresti
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Nekratkoročna posojila, dana odvisnim družbam
11.100
0
TERME KRKA, d. o. o., Novo mesto
11.100
0
Kratkoročna posojila, dana odvisnim družbam, vključno z delom
nekratkoročnega posojila, ki zapade v prihodnjem letu
6.984
12.826
TERME KRKA, d. o. o., Novo mesto
6.474
11.106
UAB KRKA Lietuva, Vilna, Litva
201
0
KRKA HELLAS E.P.E., Atene, Grčija
100
100
HCS bvba*, Edegem, Belgija
89
78
TAD Pharma GmbH, Cuxhaven, Nemčija
59
12
KRKA GCC L.L.C., Dubaj, Združeni arabski emirati
37
36
KRKA Farmaceutici Milano S.r.l., Milano, Italija
7
0
KRKA Finland Oy, Espoo, Finska
4
1.330
Krka FARMACÉUTICA, S.L., Madrid, Španija
4
2
KRKA Netherlands B.V., Breskens, Nizozemska
3
43
KRKA Belgium, SA, Bruselj, Belgija
3
2
Krka France Eurl, Pariz, Francija
2
1
KRKA Pharma GmbH, Wien, Dunaj, Avstrija
1
1
SIA KRKA Latvija, Riga, Latvija
0
115
Posojila, dana odvisnim družbam, skupaj
18.084
12.826
* HCS bvba je v 100-odstotni lasti odvisne družbe Krka France Eurl.
Odplačilna doba nekratkoročnega posojila odvisni družbi Terme Krka je bila 31. decembra 2024 štiri leta in šest mesecev.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
355
14. Finančne naložbe
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Nekratkoročne finančne naložbe
22.023
47.673
finančne naložbe po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa
(lastniški instrumenti)
22.023
26.900
finančne naložbe po odplačni vrednosti (dolžniški instrumenti)
0
20.773
Kratkoročne finančne naložbe, vključno z izvedenimi finančnimi instrumenti
249.794
306.769
finančne naložbe po pošteni vrednosti prek poslovnega izida
224.110
236.751
finančne naložbe po odplačni vrednosti (dolžniški instrumenti)
20.231
70.018
izvedeni finančni instrumenti
5.453
0
Finančne naložbe skupaj
271.817
354.442
Med nekratkoročnimi finančnimi sredstvi po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa je bilo
za 1.136 tisoč EUR (953 tisoč EUR konec leta 2023) naložb v delnice in deleže družb v Sloveniji, za 20.887 tisoč EUR
(25.947 tisoč EUR konec leta 2023) pa naložb v delnice družb v tujini.
Med kratkoročnimi finančnimi naložbami po odplačni vrednosti je bilo za 20.231 tisoč EUR (63.985 tisoč EUR konec leta
2023) naložb v tuje državne obveznice, naložb v slovenske državne obveznice pa v letu 2024 ni bilo (6.033 tisoč EUR
konec leta 2023). Gre za obveznice z dospelostjo, krajšo od enega leta, in z oceno kreditnega tveganja, ki ustreza globalno
razumljivi definiciji zgornjega srednjega naložbenega razreda (upper medium grade).
Finančne naložbe po pošteni vrednosti prek poslovnega izida predstavljajo naložbe v zakladne menice držav članic EU
z visoko bonitetno oceno, ki ustreza globalno razumljivi definiciji naložbenega razreda. 49 % portfelja zakladnih menic je
visoke kakovosti (high grade), 51 % pa ga spada v prvi naložbeni razred (prime).
Zmanjšanje finančnih naložb po odplačni vrednosti v višini 71.136 tisoč EUR je posledica dospelosti državnih obveznic.
Povečanje finančnih naložb po pošteni vrednosti prek poslovnega izida v višini 465.295 tisoč EUR zajema pridobitve
zakladnih menic, zmanjšanje v višini 477.236 tisoč EUR pa odtujitve zakladnih menic zaradi njihove dospelosti.
Gibanje finančnih sredstev
v tisoč EUR
Finančna sredstva
po pošteni vrednosti
prek drugega
vseobsegajočega
donosa
Finančne naložbe
po odplačni
vrednosti
Finančne naložbe
po pošteni vrednosti
prek poslovnega
izida
Stanje 1. 1. 2023
15.988
145.478
0
Povečanje
0
2.103
571.826
Zmanjšanje
0
53.311
339.100
Tečajne razlike
0
3.479
0
Prilagoditev na tržno vrednost
10.912
/
4.025
Stanje 31. 12. 2023
26.900
90.791
236.751
Stanje 1. 1. 2024
26.900
90.791
236.751
Povečanje
0
1.811
465.295
Zmanjšanje
0
71.136
477.236
Tečajne razlike
0
1.235
0
Prilagoditev na tržno vrednost
4.877
/
700
Stanje 31. 12. 2024
22.023
20.231
224.110
Povečanje finančnih sredstev zajema nove pridobitve in pripisane obresti, zmanjšanje pa prejete kupone, pripisane
negativne obresti in odtujitve zaradi dospelosti naložb. Prilagoditev vrednosti nekratkoročnih finančnih naložb po pošteni
vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa je pripoznana v drugem vseobsegajočem donosu v višini
4.877 tisoč EUR (10.912 tisoč EUR v letu 2023). Tečajne razlike finančnih naložb po odplačni vrednosti v višini
1.235 tisoč EUR (3.479 tisoč EUR v letu 2023) so pripoznane v finančnih odhodkih.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
356
15. Odložene terjatve in obveznosti za davek
v tisoč EUR
Terjatve
Obveznosti
2024
2023
2024
2023
Finančne naložbe po pošteni vrednosti prek drugega
vseobsegajočega donosa
1.978
1.978
4.211
5.284
Terjatve
576
1.055
0
0
Dividende
0
1.800
0
0
Rezervacije za pozaposlitvene in druge dolgoročne zaslužke
7.334
8.297
0
0
Skupaj
9.888
13.130
4.211
5.284
Pobotanje
4.211
5.284
4.211
5.284
Neto
5.677
7.846
0
0
v tisoč EUR
Stanje
1. 1.
2023
Pripoznano
v izkazu
poslovnega
izida
Pripoznano
v drugem
vseob-
segajočem
donosu
Stanje
31. 12. 2023
Pripoznano
v izkazu
poslovnega
izida
Pripoznano
v drugem
vseob-
segajočem
donosu
Stanje
31. 12. 2024
Finančne naložbe po pošteni
vrednosti prek drugega
vseobsegajočega donosa
782
270
2.794
3.306
0
1.073
2.233
Terjatve
1.687
632
0
1.055
479
0
576
Dividende
33
1.767
0
1.800
1.800
0
0
Rezervacije za pozaposlitvene
in druge dolgoročne zaslužke
7.728
268
301
8.297
467
496
7.334
Skupaj
8.666
1.673
2.493
7.846
2.746
577
5.677
Za preračun odloženih davkov je bila v letu 2023 uporabljena spremenjena davčna stopnja, ki se je z 19-odstotne zvišala
na 22-odstotno. Vpliv spremembe je znašal 1.368 tisoč EUR. V letu 2024 je bila uporabljena 22-odstotna davčna stopnja.
16. Zaloge
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Material
252.100
249.217
Nedokončana proizvodnja
111.987
113.596
Končni izdelki
104.504
110.199
Trgovsko blago
42.786
18.705
Predujmi za zaloge
36.811
22.175
Zaloge skupaj
548.188
513.892
Povečanje zalog je posledica prilagajanja razmeram na trgu. S skrbnim načrtovanjem zalog in varnostnimi zalogami si
zagotavljamo stalen dostop do repromateriala, ki ga potrebujemo za proizvodnjo končnih izdelkov. Načrtovanje zalog
repromateriala temelji na prodajnih napovedih. Prav tako v celotni distribucijski verigi skrbimo za optimalne oziroma
primerne zaloge končnih izdelkov.
Neto odpisi in popravki vrednosti zalog, ki so prikazani v poslovnih odhodkih, so v letu 2024 znašali 17.311 tisoč EUR,
v letu 2023 pa 9.808 tis EUR.
Družba nima zalog, zastavljenih kot jamstvo za obveznost.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
357
17. Terjatve do kupcev in druge terjatve
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Kratkoročne terjatve do kupcev
518.425
463.126
kratkoročne terjatve do odvisnih družb
303.125
268.438
kratkoročne terjatve do kupcev zunaj skupine Krka
215.300
194.688
Kratkoročne terjatve iz naslova dividend
0
9.837
Kratkoročne terjatve do drugih
13.800
37.279
Terjatve skupaj
532.225
510.242
Pri kreditni zavarovalnici je bilo zavarovanih več kot 95 % terjatev do kupcev zunaj skupine Krka, ob upoštevanju lastne
udeležbe pa več kot 85 % (31. decembra 2023 pa več kot 95 % terjatev do kupcev zunaj skupine Krka, ob upoštevanju
lastne udeležbe pa več kot 80 %).
Kratkoročne terjatve do kupcev
Kratkoročne terjatve do odvisnih družb
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
OOO KRKA-RUS, Istra, Ruska federacija
108.679
106.356
OOO KRKA FARMA, Istra, Ruska federacija
84.773
58.515
KRKA Sverige AB, Stockholm, Švedska
21.744
21.500
KRKA - POLSKA, Sp. z o. o., Varšava, Poljska
14.139
11.693
KRKA-FARMA DOO BEOGRAD, Beograd, Srbija
12.393
11.457
KRKA UK LTD, London, Združeno kraljestvo
11.593
10.665
TOO KRKA Kazakhstan, Almati, Kazahstan
10.505
7.561
KRKA-FARMA DOOEL, Skopje, Severna Makedonija
7.984
8.758
KRKA Farmaceutici Milano S.r.l., Milano, Italija
5.655
5.233
TAD Pharma GmbH, Cuxhaven, Nemčija
4.405
12.346
KRKA Pharma GmbH, Wien, Dunaj, Avstrija
4.400
182
KRKA Belgium, SA, Bruselj, Belgija
3.074
2.181
KRKA-FARMA d.o.o., Zagreb, Hrvaška
2.858
2.282
KRKA Finland Oy, Espoo, Finska
2.828
2.420
Krka FARMACÉUTICA, S.L., Madrid, Španija
2.068
1.037
KRKA Farmacêutica, Unipessoal Lda., Estoril, Portugalska
2.014
2.742
Krka France Eurl, Pariz, Francija
1.465
1.162
Ningbo Krka Menovo Pharmaceutical Co. Ltd., Ningbo, Kitajska
1.023
817
KRKA Netherlands B.V., Breskens, Nizozemska
510
0
123 Acurae Pharma GmbH, Cuxhaven, Nemčija
398
4
KRKA UKRAINE LLC, Kijev, Ukrajina
219
39
KRKA PHARMA DUBLIN LIMITED, Dublin, Irska
197
1.163
Terjatve do drugih družb v skupini Krka
201
333
Kratkoročne terjatve do odvisnih družb skupaj
303.125
268.438
Kratkoročne terjatve do kupcev zunaj skupine Krka
v tisoč EUR
Bruto
vrednost
Popravek
vrednosti
terjatev
Čista
vrednost
31. 12. 2024
Čista
vrednost
31. 12. 2023
Kratkoročne terjatve do kupcev zunaj skupine v državi
10.973
12
10.961
10.712
Kratkoročne terjatve do kupcev zunaj skupine v tujini
234.298
28.847
205.451
184.587
Kratkoročno odloženi prihodki iz pogodb s kupci v tujini
1.112
0
1.112
611
Kratkoročne terjatve do kupcev zunaj skupine skupaj
244.159
28.859
215.300
194.688

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
358
Neto oslabitve in odpisi terjatev, ki so izkazani v poslovnih odhodkih, so v letu 2024 znašali –2.124 tisoč EUR, v letu 2023
pa 3.960 tisoč EUR.
Terjatve do kupcev in odvisnih družb po zapadlosti, regijah in valutah so prikazane v pojasnilu 30 Finančni instrumenti
in finančna tveganja.
Kratkoročne terjatve do drugih
Večino kratkoročnih terjatev do drugih v skupni višini 13.800 tisoč EUR (31. decembra 2023 pa 37.279 tisoč EUR)
predstavljajo kratkoročno razmejeni stroški v vrednosti 7.223 tisoč EUR (31. decembra 2023 pa 6.167 tisoč EUR). V letu
2024 terjatev iz naslova davka od dobička ni bilo (31. decembra 2023 je bila njihova vrednost 21.938 tisoč EUR).
Predujmov za storitve je bilo za 1.873 tisoč EUR (31. decembra 2023 pa za 322 tisoč EUR).
18. Denar in denarni ustrezniki
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Denarna sredstva v banki
238.183
140.993
Denar in denarni ustrezniki skupaj
238.183
140.993
Med denarnimi sredstvi v banki je bil depozit v višini 204.438 tisoč EUR z ročnostjo do 90 dni (31. decembra 2023 pa
118.000 tisoč EUR).
19. Kapital
Osnovni kapital
Osnovni kapital družbe Krka v vrednosti 54.732 tisoč EUR je razdeljen na 32.793.448 navadnih kosovnih imenskih delnic.
Obstaja le en razred delnic. Osnovni kapital je bil v celoti vplačan.
Lastne delnice
29. skupščina delničarjev družbe Krka, ki je bila 6. julija 2023, je upravo družbe pooblastila za pridobivanje lastnih delnic.
Skupni delež vseh lastnih delnic ne sme preseči 10 % osnovnega kapitala družbe Krka, torej 3.279.344 delnic, vključuje
pa tudi delnice, ki jih je imela družba Krka na ta dan že v lasti. Pooblastilo velja 36 mesecev od dneva sprejetja sklepa.
Družba Krka lahko lastne delnice pridobiva s posli, sklenjenimi na organiziranem trgu vrednostnih papirjev, in sicer
po vsakokratni tržni ceni. Lahko jih pridobiva tudi zunaj organiziranega trga vrednostnih papirjev. Pri pridobivanju delnic
na organiziranem trgu vrednostnih papirjev nakupna cena delnic ne sme biti nižja od knjigovodske vrednosti delnice,
izračunane na podlagi vsakokratnih zadnjih javno objavljenih revidiranih računovodskih izkazov skupine Krka. Nakupna
cena delnic prav tako ne sme biti višja od 25-kratnika čistega dobička na delnico, izračunanega na podlagi zadnjega javno
objavljenega revidiranega konsolidiranega izkaza poslovnega izida skupine Krka.
Družba lahko v skladu s 3. in 4. odstavkom 381. člena ZGD-1 osnovni kapital zmanjša z umikom vseh lastnih delnic
po poenostavljenem postopku in v breme drugih rezerv iz dobička.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
359
Izvedeni nakupi lastnih delnic
Število delnic
Tehtana povprečna
cena delnice (v EUR)
Vrednost lastnih
delnic (v tisoč EUR)
Stanje 31. 12. 2022
1.785.849
124.566
Nakupi v letu 2023
130.117
107,00
13.923
Stanje 31. 12. 2023
1.915.966
138.489
Nakupi v letu 2024
191.371
130,65
25.002
Stanje 31. 12. 2024
2.107.337
163.491
Izvedeni nakupi lastnih delnic prikazujejo nakupe, knjižene v posameznem letu. V tehtani povprečni ceni delnic je vključena
tudi provizija pri nakupu. Plačani znesek, vključno s provizijo, se odšteje od celotnega kapitala kot lastne delnice, vse
dokler se te delnice ne umaknejo, ponovno izdajo ali prodajo.
Izvedeni nakupi lastnih delnic v letu 2024 po dnevih so prikazani v pojasnilu 35 Nakupi lastnih delnic.
Rezerve
Rezerve družbe Krka sestavljajo rezerve za lastne delnice, kapitalske, zakonske in statutarne rezerve ter rezerva
za pošteno vrednost.
Rezerve za lastne delnice so 31. decembra 2024 znašale 163.491 tisoč EUR in so se v letu 2024 iz naslova oblikovanja
zaradi dodatnega nakupa lastnih delnic povečale za 25.002 tisoč EUR.
Kapitalske rezerve se smejo uporabiti pod pogoji in za namene, ki jih določa zakon. 31. decembra 2024 so znašale
105.897 tisoč EUR in so vključevale splošni prevrednotovalni popravek kapitala v višini 90.659 tisoč EUR, ki je bil
ob prehodu na MSRP vključen v kapitalske rezerve, 10.844 tisoč EUR kapitalskih rezerv, oblikovanih v skladu s posebno
uredbo v postopku lastninskega preoblikovanja družbe Krka, in 4.394 tisoč EUR kapitalskih rezerv, nastalih z zmanjšanjem
osnovnega kapitala zaradi umika lastnih delnic. Znesek se lahko uporabi zgolj za povečanje osnovnega kapitala.
Kapitalske rezerve se v letu 2024 niso spremenile.
Zakonske rezerve lahko družba Krka oblikuje do višine 30 % osnovnega kapitala za poravnavo morebitnih prihodnjih izgub.
V letu 2024 se niso spremenile in so 31. decembra 2024 znašale 14.990 tisoč EUR.
Statutarne rezerve so 31. decembra 2024 znašale 30.000 tisoč EUR in se glede na stanje konec leta 2023 niso spremenile.
Družba Krka jih lahko oblikuje do višine 30.000 tisoč EUR. Uporabi jih lahko za pokrivanje izgube, oblikovanje rezerv za
lastne delnice, zmanjšanje osnovnega kapitala z umikom delnic in uravnavanje dividendne politike. Statutarne rezerve so
na razpolago za izplačilo.
Rezerva za pošteno vrednost vključuje kumulativno spremembo poštene vrednosti finančnih sredstev in pozaposlitvenih
zaslužkov. Rezerva za pošteno vrednost se je v primerjavi z letom 2023 zmanjšala za 10.540 tisoč EUR in je 31. decembra
2024 znašala 9.435 tisoč EUR. Skupna sprememba je posledica zmanjšanja poštene vrednosti finančnih sredstev
(kapitalskih instrumentov) prek drugega vseobsegajočega donosa za 4.877 tisoč EUR, zmanjšanja zaradi preračuna
pozaposlitvenih zaslužkov za 6.240 tisoč EUR ter povečanja za vpliv odloženih davkov za 577 tisoč EUR.
Zadržani dobički
Zadržani dobički so se povečali zaradi dobička v višini 321.192 tisoč EUR, zmanjšali pa zaradi uporabe bilančnega dobička
za izplačilo dividend v višini 230.933 tisoč EUR po sklepu 30. skupščine delničarjev, ki je bila 11. julija 2024, dodatnega
oblikovanja rezerv za lastne delnice zaradi nakupa lastnih delnic v višini 25.002 tisoč EUR in sprememb rezervacij
za odpravnine v višini 1.624 tisoč EUR.
Znesek izplačanih dividend v letu 2024, prikazan v izkazu denarnih tokov, se od zneska, ki ga je potrdila skupščina in je
vključen v izkaz gibanja kapitala, razlikuje za 49 tisoč EUR (1 tisoč EUR v letu 2023).

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
360
Dividenda na delnico
V letu 2024 je deklarirana bruto dividenda na delnico znašala 7,50 EUR, v letu 2023 pa 6,60 EUR.
Ugotovitev bilančnega dobička
Tabela je pripravljena v evrih in ne v tisoč evrih kot vse ostale tabele v računovodskem poročilu.
v EUR
2024
2023
Obvezna uporaba dobička
Čisti dobiček
321.192.246,57
294.481.380,06
kritje prenesene izgube
0,00
0,00
oblikovanje zakonskih rezerv
0,00
0,00
oblikovanje rezerv za lastne delnice
25.002.075,07
13.922.553,48
oblikovanje statutarnih rezerv
0,00
0,00
Dobiček po obvezni uporabi
296.190.171,50
280.558.826,58
oblikovanje drugih rezerv iz dobička po sklepu uprave in nadzornega sveta
0,00
0,00
Preostanek dobička
296.190.171,50
280.558.826,58
Ugotovitev bilančnega dobička
preostanek dobička
296.190.171,50
280.558.826,58
preneseni dobiček
73.878.644,98
101.381.119,42
Bilančni dobiček
370.068.816,48
381.939.946,00
20. Dobiček na delnico
Osnovni dobiček na delnico je v letu 2024 znašal 10,43 EUR, kar je 10 % več kot v letu 2023, ko je znašal 9,51 EUR.
Pri izračunu je bil upoštevan čisti dobiček v višini 321.192 tisoč EUR (294.481 tisoč EUR v letu 2023). Za obe leti je bilo
upoštevano tehtano povprečje števila delnic, in sicer 30.783.449 delnic za leto 2024 in 30.954.055 delnic za leto 2023.
Povprečno število delnic je izračunano iz dnevnega števila delnic v posameznem letu, pri čemer so lastne delnice odštete.
Popravljeni dobiček na delnico je enak osnovnemu dobičku na delnico, ker družba Krka ni izdala instrumentov, ki bi
razvodenili ali pogojno razvodenili kapital.
21. Prejeta posojila
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Kratkoročna posojila
17.805
88.061
posojila, prejeta od odvisnih družb
17.564
87.655
kratkoročne obveznosti za obresti
241
406
Posojila skupaj
17.805
88.061

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
361
Posojila, prejeta od odvisnih družb, vključno s pripadajočimi kratkoročnimi obveznostmi za obresti
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Kratkoročna posojila, prejeta od odvisnih družb
17.805
88.061
KRKA Pharma GmbH, Wien, Dunaj, Avstrija
6.129
1.382
TAD Pharma GmbH, Cuxhaven, Nemčija
5.530
85.603
KRKA Belgium, SA, Bruselj, Belgija
2.338
208
KRKA Netherlands B.V., Breskens, Nizozemska
2.214
0
KRKA FARMACÉUTICA, S.L., Madrid, Španija
898
463
Krka France Eurl, Pariz, Francija
668
5
KRKA Sverige AB, Stockholm, Švedska
8
10
KRKA Finland Oy, Espoo, Finska
6
0
KRKA Farmacêutica, Unipessoal Lda., Estoril, Portugalska
4
3
KRKA PHARMA DUBLIN LIMITED, Dublin, Irska
4
0
TERME KRKA, d. o. o., Novo mesto
3
264
KRKA Farmaceutici Milano S.r.l., Milano, Italija
2
0
123 Acurae Pharma GmbH, Cuxhaven, Nemčija
1
123
Skupaj
17.805
88.061
Kratkoročna posojila, prejeta od odvisnih družb, predstavljajo dnevno avtomatsko združevanje denarnih sredstev (cash
pooling).
22. Rezervacije
Gibanje rezervacij v letu 2024
v tisoč EUR
Stanje
31. 12. 2023
Oblikovanje
Koriščenje
Odprava
Stanje
31. 12. 2024
Rezervacije za tožbe
10.543
7.400
10.150
393
7.400
Obveznosti za pozaposlitvene
zaslužke zaposlenih
85.564
19.957
6.117
889
98.515
Obveznosti za druge dolgoročne
zaslužke
17.892
3.612
1.481
271
19.752
Rezervacije skupaj
113.999
30.969
17.748
1.553
125.667
Gibanje rezervacij v letu 2023
v tisoč EUR
Stanje
31. 12. 2022
Oblikovanje
Koriščenje
Odprava
Stanje
31. 12. 2023
Rezervacije za tožbe
10.543
0
0
0
10.543
Obveznosti za pozaposlitvene
zaslužke zaposlenih
70.898
19.082
3.837
579
85.564
Obveznosti za druge dolgoročne
zaslužke
15.167
4.228
1.339
164
17.892
Rezervacije skupaj
96.608
23.310
5.176
743
113.999
Višina rezervacij za spore s področja intelektualne lastnine je določena glede na višino škodnega zahtevka ali na
pričakovano možno višino, če dejanski zahtevek še ni znan. Pri določitvi pričakovane možne višine uprava sodeluje
s pravnimi strokovnjaki za spore na področju intelektualne lastnine in vsako leto preveri izračunani znesek rezervacije
za posamezno tožbo, ki še poteka.
Evropska komisija je leta 2014 ugotovila, da naj bi Krka kršila določbo 101. člena Pogodbe o delovanju EU in s tem
povzročila izkrivljanje konkurence na trgu perindoprila v EU, zato ji je naložila plačilo globe v višini 10.000 tisoč EUR. Krka
je izrečeno globo plačala v roku, ki ga je določila Komisija. Ker pa je menila, da s svojim ravnanjem ni kršila pravil

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
362
konkurenčnega prava, je zoper odločbo vložila tožbo na Splošno sodišče EU, in to je decembra 2018 odločilo v korist
Krke.
Komisija je zoper odločbo Splošnega sodišča EU vložila pritožbo na Evropsko sodišče (Court of Justice), zato je Krka
decembra 2022 oblikovala dolgoročno rezervacijo v višini 10.000 tisoč EUR.
Evropsko sodišče je junija 2024 odločilo o pritožbi Komisije zoper odločbo Splošnega sodišča EU. Pritožbi je ugodilo in
zadevo vrnilo v ponovno obravnavo na Splošno sodišče EU. Krka je na podlagi prejete odločbe plačala globo v višini
10.000 tisoč EUR. Koristila je rezervacijo, ki jo je oblikovala za ta namen.
Skupni znesek pripoznanih rezervacij za tožbe v letu 2024 znaša 7.400 tisoč EUR, najpomembnejša pa je rezervacija
iz naslova zahtevka za odškodnino v povezavi s prodajo zdravila s perindoprilom v višini 6.000 tisoč EUR. Družba Krka je
skupaj z ostalim generičnimi družbami vključena v spor za plačila morebitne škode, nastale zaradi ugotovljene kršitve
pravil konkurence. Družba je za 1.400 tisoč EUR izpostavljena v zvezi s prodajo zdravila rivaroksaban na Slovaškem
v krajšem obdobju v začetku leta 2021, ko je bila patenta situacija na tej državi nejasna.
Izračun rezervacij za obveznosti do zaposlenih iz naslova pozaposlitvenih in drugih dolgoročnih zaslužkov temelji
na aktuarskem izračunu, v katerem so bile upoštevane naslednje predpostavke:
3,34-odstotna letna diskontna obrestna mera, kolikor je konec novembra 2024 znašala donosnost 10-letnih
podjetniških obveznic z visoko boniteto v evroobmočju (v letu 2023 je bila uporabljena 4,07-odstotna diskontna
obrestna mera), vir podatkov je Bloomberg;
veljavne višine odpravnin in jubilejnih nagrad, določene v internih aktih;
fluktuacija zaposlenih, ki je odvisna predvsem od njihove starosti (do 30 let znaša 3,0 %, 3140 let 2,0 %, 4150 let
0,5 %, 5160 let 0,2 %);
smrtnost na podlagi zadnjih razpoložljivih tablic smrtnosti lokalne populacije;
rast plač za 2,5 % (enako v letu 2023).
Obveznosti za pozaposlitvene zaslužke zaposlenih
v tisoč EUR
2024
2023
Stanje 1. 1.
85.564
70.898
Stroški sprotnega službovanja (CSC)
8.633
4.176
Stroški obresti (IC)
3.461
2.772
Izplačani pozaposlitveni zaslužki
6.117
3.836
Odhodi zaposlenih (odprava)
890
579
Aktuarski presežek/primanjkljaj, od tega:
7.864
12.133
sprememba finančnih predpostavk
8.044
3.114
izkustvo
180
9.019
Stanje 31. 12.
98.515
85.564
Analiza občutljivosti za pozaposlitvene in druge dolgoročne zaslužke zaposlenih
Diskontna stopnja
Rast plač
Sprememba v
odstotni točki
odstotni točki
Sprememba za
0,5
0,5
0,5
0,5
Vpliv na stanje obveznosti (v tisoč EUR)
7.252
8.010
8.038
7.343

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
363
23. Odloženi prihodki
v tisoč EUR
Stanje
31. 12. 2023
Prejeti
novi odloženi
prihodki
Odprava
odloženih
prihodkov
Stanje
31. 12. 2024
Sredstva, prejeta iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in iz
proračuna Republike Slovenije za projekt Proizvodnja farmacevtskih
izdelkov v novi tovarni Notol 2
687
0
115
572
Nepovratna finančna pomoč za nakup vozil na električni pogon
1
0
0
1
Brezplačno pridobljene nepremičnine, naprave in oprema
10
0
3
7
Emisijski kuponi
10
10
10
10
Nepovratna finančna pomoč za nakup stavbnega pohištva
90
0
2
88
Nepovratna finančna pomoč za nakup ostale opreme
1
0
1
0
Sredstva, prejeta iz Evropskega sklada za regionalni razvoj
(Farma GRS)
1.567
0
160
1.407
Nepovratna finančna pomoč za nadgradnjo tovornih vozil
0
7
1
6
Nepovratna finančna pomoč za naprave za proizvodnjo električne
energije iz obnovljivih virov
0
512
18
494
Odloženi prihodki skupaj
2.366
529
310
2.585
Projekta Proizvodnja farmacevtskih izdelkov v novi tovarni Notol 2 in Farma GRS delno financira EU, in sicer iz Evropskega
sklada za regionalni razvoj. Projekt Notol se izvaja v okviru Operativnega programa krepitve regionalnih razvojnih
potencialov za obdobje 2007–2013, razvojne prioritete Konkurenčnost podjetij in raziskovalna odličnost: prednostne
usmeritve 1.1: Izboljšanje konkurenčnih sposobnosti podjetij in raziskovalna odličnost. Projekt Farma GRS je bil upravičen
do sofinanciranja stroškov iz naslova razvojno-raziskovalnih projektov, vključno z vodenjem projektov ter naložbami
v razvojno in proizvodno dejavnost.
Vrednost odloženih prihodkov se knjigovodsko zmanjšuje za znesek amortizacije nepremičnin, naprav in opreme in
za zneske drugih vrst stroškov, za katere so bila sredstva prejeta.
24. Poslovne obveznosti
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Kratkoročne poslovne obveznosti
171.183
175.847
Obveznosti do odvisnih družb
55.307
53.490
Obveznosti do dobaviteljev v Sloveniji
46.859
53.639
Obveznosti do dobaviteljev zunaj Slovenije
69.017
68.718
Poslovne obveznosti skupaj
171.183
175.847

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
364
Obveznosti do odvisnih družb
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
KRKA-FARMA d.o.o., Zagreb, Hrvaška
9.150
6.975
OOO KRKA FARMA, Istra, Ruska federacija
8.601
9.091
KRKA - POLSKA, Sp. z o. o., Varšava, Poljska
6.047
5.702
KRKA ROMANIA S.R.L., Bukarešta, Romunija
5.301
4.874
OOO KRKA-RUS, Istra, Ruska federacija
3.992
3.893
KRKA Magyarország Kft., Budimpešta, Madžarska
3.881
3.378
TOV KRKA UKRAJINA, Kijev, Ukrajina
3.338
3.536
KRKA ČR, s. r. o., Praga, Češka
2.798
2.922
KRKA Slovensko, s.r.o., Bratislava, Slovaška
2.638
2.332
TAD Pharma GmbH, Cuxhaven, Nemčija
1.253
1.195
KRKA Bulgaria EOOD, Sofija, Bolgarija
1.069
803
UAB KRKA Lietuva, Vilna, Litva
846
605
KRKA-FARMA DOO BEOGRAD, Beograd, Srbija
806
1.467
SIA KRKA Latvija, Riga, Latvija
746
824
KRKA Farmaceutici Milano S.r.l., Milano, Italija
740
1.523
TOO KRKA Kazakhstan, Almati, Kazahstan
609
538
KRKA Sverige AB, Stockholm, Švedska
600
590
KRKA Farmacêutica, Unipessoal Lda., Estoril, Portugalska
459
452
KRKA HELLAS E.P.E., Atene, Grčija
392
327
KRKA-FARMA DOOEL, Skopje, Severna Makedonija
357
469
Krka France Eurl, Pariz, Francija
313
624
KRKA Belgium, SA, Bruselj, Belgija
232
196
Krka FARMACÉUTICA, S.L., Madrid, Španija
219
237
KRKA Finland Oy, Espoo, Finska
214
207
KRKA UK LTD, London, Združeno kraljestvo
178
97
KRKA Pharma GmbH, Wien, Dunaj, Avstrija
160
347
HCS bvba, Edegem, Belgija*
109
69
KRKA PHARMA DUBLIN LIMITED, Dublin, Irska
85
18
KRKA FARMA d.o.o., Sarajevo, Sarajevo, Bosna in Hercegovina
61
56
TERME KRKA, d. o. o., Novo mesto
51
45
123 Acurae Pharma GmbH, Cuxhaven, Nemčija
43
85
Ningbo Krka Menovo Pharmaceutical Co. Ltd., Ningbo, Kitajska
10
0
KRKA GCC L.L.C., Dubaj, Združeni arabski emirati
7
12
KRKA USA LLC, Wilmington, ZDA
2
1
Obveznosti do odvisnih družb skupaj
55.307
53.490
* HCS bvba je v 100-odstotni lasti odvisne družbe Krka France Eurl.
25. Kratkoročne obveznosti iz pogodb s kupci
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Obveznost povračila
15.162
13.900
bonusi in količinski popusti
15.162
13.900
Obveznosti iz pogodb
2.950
5.053
obveznosti iz pogodb predujmi drugih kupcev
2.950
5.053
Kratkoročne obveznosti iz pogodb s kupci skupaj
18.112
18.953
Bonusi in količinski popusti vključujejo popuste, do katerih so kupci upravičeni ob izpolnitvi dogovorjenih pogojev in ki jim
niso priznani v letu, ko je realizirana prodaja, na katero se nanašajo. Bonusi in količinski popusti zmanjšujejo prihodke
(ustvarjeno prodajo) v letu, na katere se nanašajo.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
365
26. Druge kratkoročne obveznosti
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Obveznosti do zaposlenih bruto plače, drugi prejemki in dajatve
75.684
72.498
Izvedeni finančni instrumenti
0
2.653
Drugo
3.426
2.649
Druge kratkoročne obveznosti skupaj
79.110
77.800
Postavka drugo vključuje tudi kratkoročne obveznosti do države, nastale iz naslova davka na dodano vrednost, v višini
795 tisoč EUR (1.317 tis EUR v letu 2023).
27. Pogojne obveznosti in zaveze
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Dane garancije
15.193
15.238
Drugo
819
1.417
Pogojne obveznosti skupaj
16.012
16.655
Med danimi garancijami največji postavki predstavljata garancija za izvedbo dobav izdelkov, za katero smo bili izbrani na
javnih razpisih v Italiji, v višini 12.000 tisoč EUR in garancija za kreditno linijo družbe TAD Pharma v višini 3.000 tisoč EUR.
Obe garanciji veljata do preklica.
Na podlagi sklenjenih pogodb, ki so povezane z nadaljevanjem naložb v teku, je bilo konec leta 2024 stanje znanih
prihodnjih obveznosti, povezanih s pridobitvijo nepremičnin, naprav in opreme, 74.878 tisoč EUR (67.391 tisoč EUR konec
leta 2023).
28. Najemi
Družba Krka ima sklenjene najemne pogodbe za različna sredstva: poslovne in parkirne prostore ter skladišča, zemljišča,
stanovanja in opremo.
Obdobje trajanja najema ocenjuje glede na vrsto najema:
za poslovne in parkirne prostore ter skladišča do 10 let,
za zemljišča 30 let,
za stanovanja do 2 leti,
za opremo do 10 let.
Družba Krka najetih sredstev ne daje v podnajem.
Družba Krka je za najem različne proizvajalne in neproizvajalne opreme ter začasnih poslovnih prostorov in parkirišč
sklenila pogodbe, krajše od enega leta, ter zanje uporabila praktično rešitev, ki jo omogoča standard.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
366
Gibanje knjigovodske vrednosti obveznosti iz najema, ki so pripoznane v postavki dana in prejeta posojila,
v obračunskem obdobju
v tisoč EUR
Gibanje knjigovodske vrednosti
obveznosti iz najema, ki so pripoznane
v postavki dana in prejeta posojila
Stanje 1. 1. 2023
3.942
Povečanja/zmanjšanja
694
Obresti
76
Plačilo najemnin
1.125
Stanje 31. 12. 2023
3.587
kratkoročne obveznosti iz najemov
1.022
nekratkoročne obveznosti iz najemov
2.565
Stanje 1. 1. 2024
3.587
Povečanja/zmanjšanja
796
Obresti
81
Plačilo najemnin
1.165
Stanje 31. 12. 2024
3.299
kratkoročne obveznosti iz najemov
1.118
nekratkoročne obveznosti iz najemov
2.181
Analiza zapadlosti obveznosti iz najemov je prikazana v pojasnilu 30 Finančni instrumenti in finančna tveganja.
Zneski, pripoznani v izkazu poslovnega izida
v tisoč EUR
2024
2023
Stroški amortizacije sredstev, ki predstavljajo pravico do uporabe
1.097
1.064
Stroški obresti od obveznosti iz najema
81
76
Odhodki iz naslova kratkoročnih najemnin
74
81
Odhodki iz najema sredstev majhne vrednosti
2
7
Skupaj pripoznano v izkazu poslovnega izida
1.254
1.228
29. Obveznosti iz financiranja
Gibanje obveznosti iz financiranja v letu 2024
v tisoč EUR
Stanje
31. 12. 2023
Denarne
spremembe
Nedenarne spremembe
Stanje
31. 12. 2024
Pridobitve/
odtujitve
Ostalo
Prejeta kratkoročna posojila
87.655
70.109
0
18
17.564
Obresti od prejetih posojil
406
3.704
3.539
0
241
Dividende
1.301
230.884
230.933
0
1.350
Najemi
3.587
1.165
796
81
3.299
Skupaj
92.949
305.862
235.268
99
22.454
Gibanje obveznosti iz financiranja v letu 2023
v tisoč EUR
Stanje
31. 12. 2022
Denarne
spremembe
Nedenarne spremembe
Stanje
31. 12. 2023
Pridobitve/
odtujitve
Ostalo
Prejeta kratkoročna posojila
53.375
34.290
0
10
87.655
Obresti od prejetih posojil
149
3.022
3.279
0
406
Dividende
1.303
204.379
204.377
0
1.301
Najemi
3.942
1.125
694
76
3.587
Skupaj
58.769
174.236
208.350
66
92.949

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
367
30. Finančni instrumenti in finančna tveganja
Kreditno tveganje
Ključno kreditno tveganje družbe Krka izhaja iz terjatev do kupcev. To je tveganje, da kupci ob zapadlosti ne bi poravnali
svojih obveznosti.
Centraliziran proces kreditne kontrole na ravni skupine Krka je vzpostavljen že od leta 2004. Vanj so vključeni vsi kupci
s kreditnimi limiti, višjimi od 20.000 EUR. Kontrola nad manjšimi kupci, ki predstavljajo manj kot 5 % vseh terjatev
do kupcev, poteka decentralizirano v prodajni mreži in pod stalnim nadzorom obvladujoče družbe.
Proces obvladovanja kreditnega tveganja poteka v dveh korakih. Prvi korak je ocenjevanje kreditnega tveganja kupcev,
določitev instrumentov zavarovanja in dodelitev kreditnega limita. Ocenimo vsakega novega kupca, dvakrat na leto pa
obnovimo ocene vseh kupcev. Oceno kreditnega tveganja vsakega kupca sestavlja veliko različnih finančnih in nefinančnih
kazalnikov, ki so razdeljeni v štiri sklope (ocena dobičkovnosti, plačilnih navad in plačilne discipline kupca, ocena finančnih
izkazov kupca, kvalitativna ocena prodajnega osebja, ocena deželnega tveganja), vsak od njih pa ima v končni oceni
različno težo.
Na podlagi dosežene kreditne ocene in predvidene dinamike odprem blaga in plačil se vsakemu kupcu dodeli individualni
kreditni limit.
Drugi korak v procesu kreditne kontrole je redno dinamično spremljanje plačilne discipline kupcev. V informacijske sisteme
družbe Krka in njenih odvisnih družb, ki se ukvarjajo s prodajo, je vključena kontrola prostega limita in zapadlih terjatev,
ki se izvede ob vsaki odpremi izdelkov kupcem. Kupcem, ki zamujajo s plačili ali pri katerih terjatve, skupaj z novo
odpremo, presegajo odobreni kreditni limit, se odprema avtomatično ustavi, prodajno osebje pa mora sprožiti postopek
izterjave ali zagotoviti zavarovanje plačil.
Proces kreditne kontrole in pooblastila za dodeljevanje kreditnih limitov kupcem so opredeljeni z internimi akti. V okviru
kreditne kontrole je vzpostavljen tudi sistem rednega poročanja o terjatvah do kupcev in njihovi plačilni disciplini,
ki omogoča pravočasno zaznavo kupcev s povečanim tveganjem neplačila in zagotavlja učinkovito obvladovanje kreditnih
tveganj.
Proces kreditne kontrole temelji na enotnih pravilih za vse kupce in ga redno prilagajamo spremembam na prodajnih trgih.
Kreditna kontrola zagotavlja stalen nadzor kakovosti portfelja terjatev do kupcev. Rezultat je majhen delež odpisov in
oslabitev terjatev glede na prodajo družbe Krka.
Majhna vrednost odpisov in oslabitev terjatev je tudi rezultat razpršenosti terjatev med veliko število kupcev in prodajnih
trgov ter dejstva, da je glavnina terjatev odprta do kupcev, s katerimi ima Krka dolgoletne poslovne izkušnje.
V letu 2024 smo ohranili uvedene aktivnosti za obvladovanje terjatev do kupcev. Posebno pozornost smo namenili
obvladovanju terjatev na zahtevnih trgih. Rezultat obvladovanja kreditnih tveganj je bil v letu 2024 ugoden. Ob koncu leta
je bila vrednost terjatev do kupcev zunaj skupine Krka 11 % večja kot na začetku leta, znesek zapadlih in neplačanih
terjatev pa je ostal v okvirih, ki so za Krko sprejemljivi.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
368
Izpostavljenost kreditnemu tveganju
Knjigovodska vrednost finančnih sredstev, ki so bila najbolj izpostavljena kreditnemu tveganju, je bila na datum poročanja
naslednja:
v tisoč EUR
Pojasnila
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Dana posojila
13
32.426
106.942
Finančne naložbe po pošteni vrednosti prek poslovnega izida
14
224.110
236.751
Finančne naložbe po odplačni vrednosti (dolžniški instrumenti)
14
20.231
90.791
Terjatve do kupcev in odvisnih družb
17
518.425
463.126
Denar in denarni ustrezniki
18
238.183
140.993
Skupaj
1.033.375
1.038.603
Med finančnimi sredstvi, izpostavljenimi kreditnemu tveganju, posebej prikazujemo dana posojila, finančne naložbe,
terjatve do kupcev in odvisnih družb ter denar in denarne ustreznike.
Dana posojila vključujejo posojila, dana odvisnim družbam, in stanovanjska posojila, dana zaposlenim.
Finančne naložbe po pošteni vrednosti prek poslovnega izida predstavljajo naložbe v zakladne menice zahodnoevropskih
držav članic EU in zakladne menice EU, ki imajo visoko bonitetno oceno (P1 agencije Moody's).
Finančne naložbe po odplačni vrednosti (dolžniški instrumenti) predstavljajo naložbo v obveznico države članice EU,
do zapadlosti katere je bilo 31. decembra 2024 manj kot pol leta. Razvrščena je med finančne instrumente z majhnim
kreditnim tveganjem, ker je ocena njenega kreditnega tveganja enakovredna globalno razumljivi definiciji naložbenega
razreda z bonitetno oceno A3 agencije Moody's in A agencije S&P Global Ratings.
Denar in denarne ustreznike družbe Krka predstavljajo sredstva na bančnih računih in depoziti z ročnostjo manj kot 90 dni
pri bankah v EU z visoko bonitetno oceno (P1 agencije Moody's).
Dana posojila po regijah
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Slovenija
31.643
54.960
Jugovzhodna Evropa
100
100
Vzhodna Evropa
147
65
Srednja Evropa
201
115
Zahodna Evropa
298
51.666
Čezmorska tržišča
37
36
Skupaj
32.426
106.942
Terjatve do kupcev in odvisnih družb po regijah
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Slovenija
11.020
10.774
Jugovzhodna Evropa
104.761
100.154
Vzhodna Evropa
238.905
195.507
Srednja Evropa
90.247
81.372
Zahodna Evropa
64.934
68.984
Čezmorska tržišča
8.558
6.335
Skupaj
518.425
463.126

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
369
Analiza starosti danih posojil na datum poročanja
v tisoč EUR
Bruto vrednost
31. 12. 2024
Popravek
31. 12. 2024
Bruto vrednost
31. 12. 2023
Popravek
31. 12. 2023
Nezapadlo
32.388
0
106.935
0
Že zapadlo do 20 dni
24
0
0
0
Že zapadlo od 21 do 50 dni
1
0
2
0
Že zapadlo od 51 do 180 dni
7
0
1
0
Že zapadlo več kot 180 dni
6
0
4
0
Skupaj
32.426
0
106.942
0
Analiza starosti terjatev do kupcev in odvisnih družb na datum poročanja
v tisoč EUR
Bruto
vrednost
31. 12. 2024
Popravek
31. 12. 2024
Neto
vrednost
31. 12. 2024
Bruto
vrednost
31. 12. 2023
Popravek
31. 12. 2023
Neto
vrednost
31. 12. 2023
Nezapadlo
492.541
238
492.303
436.088
207
435.881
Že zapadlo do 20 dni
13.087
29
13.058
15.746
33
15.713
Že zapadlo od 21 do 50 dni
9.359
44
9.315
8.893
78
8.815
Že zapadlo od 51 do 180 dni
3.047
41
3.006
2.155
58
2.097
Že zapadlo več kot 180 dni
29.250
28.507
743
31.256
30.636
620
Skupaj
547.284
28.859
518.425
494.138
31.012
463.126
Družba Krka nekaterim kupcem podaljšuje plačilne roke. Če podaljševanja ne bi bilo, bi bil 31. decembra 2024 znesek
nezapadlih terjatev 489.513 tisoč EUR (31. decembra 2023 je bil 430.348 tisoč EUR), zapadlih terjatev do 20 dni
12.383 tisoč EUR (31. decembra 2023 je bil 16.363 tisoč EUR), od 21 do 50 dni 12.780 tis EUR (31. decembra 2023 je
bil 13.698 tisoč EUR), od 51 do 180 dni 3.007 tisoč EUR (31. decembra 2023 je bil 2.096 tisoč EUR) in zapadlih terjatev
za več kot 180 dni 743 tisoč EUR (31. decembra 2023 je bil 620 tisoč EUR).
Analiza starosti terjatev do kupcev zunaj skupine Krka v Ruski federaciji na datum poročanja
v tisoč EUR
Bruto
vrednost
31. 12. 2024
Popravek
31. 12. 2024
Neto
vrednost
31. 12. 2024
Bruto
vrednost
31. 12. 2023
Popravek
31. 12. 2023
Neto
vrednost
31. 12. 2023
Nezapadlo
14
0
14
0
0
0
Skupaj
14
0
14
0
0
0
Gibanje popravka vrednosti terjatev do kupcev
v tisoč EUR
2024
2023
Stanje 1. 1.
31.012
35.441
Oblikovanje popravkov vrednosti v letu
99
320
Odpis terjatev v breme popravkov
94
384
Odprava popravka vrednosti
2.146
3.869
Izterjane slabljene terjatve
12
496
Stanje 31. 12.
28.859
31.012
Likvidnostno tveganje
Krka je med poslovnimi partnerji znana po vzorni plačilni disciplini in stabilnih denarnih tokovih. Tudi v letu 2024 smo vse
obveznosti poravnavali redno. Likvidnostno tveganje družbe Krka je bilo majhno.
Družba Krka ima pri dveh bankah sklenjene pogodbe o limitu za dovoljeno negativno stanje na transakcijskih računih
v skupni vrednosti 11.125 tis EUR (v letu 2023 je imela pri dveh bankah sklenjene pogodbe v skupni vrednosti
10.050 tisoč EUR). Ker 31. decembra 2024 na transakcijskih računih ni bilo negativnih stanj, je bil limit v celoti
neizkoriščen.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
370
Družba Krka je imela 31. decembra 2024 odobreno nečrpano posojilo v vrednosti 20.000 tisoč EUR (31. decembra 2023
v vrednosti 20.000 tisoč EUR).
Ob koncu leta 2024 je imela družba Krka denar in denarne ustreznike pretežno na bančnih računih in v kratkoročnih
depozitih z ročnostjo do 90 dni pri prvovrstnih poslovnih bankah. Ostala kratkoročna likvidna sredstva so bila naložena
v kratkoročnih zakladnih menicah zahodnoevropskih držav s prvovrstnimi kreditnimi ocenami.
Najpomembnejše svetovne centralne banke so v letu 2024 začele zniževati ključne obrestne mere. Družba Krka je za denar,
denarne ustreznike in likvidne naložbe z majhnim tveganjem dosegala ustrezne donose, kar se kaže v višjih finančnih
prihodkih iz naslova obresti in prihodkih iz drugih finančnih instrumentov.
Likvidna sredstva se v družbi Krka upravljajo v skladu z internimi pravili razpršitve naložb ter ob upoštevanju obrestnega,
likvidnostnega, kreditnih in valutnih tveganj.
Družba Krka centralizirano obvladuje likvidnostno tveganje v skupini Krka. Prek nje se interno financirajo odvisne družbe,
ki pri njej deponirajo morebitne presežke sredstev. Presežki vseh družb se združujejo na krovnem računu družbe Krka
v obliki dnevnega avtomatskega združevanja denarnih sredstev (cash pooling) ali v obliki neavtomatskih bančnih nakazil.
Tako optimiziramo upravljanje denarja, zmanjšujemo valutna tveganja, imamo pregled nad likvidnostjo vseh družb
v skupini Krka in zagotavljamo večjo varnost denarnih transakcij.
Družba Krka je tudi ob koncu leta 2024 izkazovala ugodne in stabilne kazalnike likvidnosti.
Zapadlost obveznosti
V tabelah v nadaljevanju so prikazane obveznosti glede na rok zapadlosti.
Zapadlost obveznosti na dan 31. 12. 2024
v tisoč EUR
Knjigovodska
vrednost
Pogodbeni denarni tokovi
Skupaj
Do pol
leta
Pol leta
do 1 leto
12 leti
25 let
510 let
Prejeta kratkoročna posojila
17.805
17.805
17.805
0
0
0
0
Obveznosti iz najemov
3.299
3.469
610
589
1.037
1.173
60
Obveznosti do dobaviteljev brez predujmov
171.183
171.183
171.183
0
0
0
0
Obveznosti iz pogodb s kupci
brez predujmov
15.162
15.162
15.162
0
0
0
0
Ostale obveznosti brez obveznosti do države
in zaposlenih ter brez predujmov
2.631
2.631
2.631
0
0
0
0
Obveznosti skupaj
210.080
210.250
207.391
589
1.037
1.173
60
Zapadlost obveznosti na dan 31. 12. 2023
v tisoč EUR
Knjigovodska
vrednost
Pogodbeni denarni tokovi
Skupaj
Do pol
leta
Pol leta
do 1 leto
12 leti
25 let
510 let
Prejeta kratkoročna posojila
88.061
88.061
88.061
0
0
0
0
Obveznosti iz najemov
3.587
3.752
550
547
980
1.620
55
Obveznosti do dobaviteljev brez predujmov
175.847
175.847
175.847
0
0
0
0
Obveznosti iz pogodb s kupci
brez predujmov
13.900
13.900
13.900
0
0
0
0
Ostale obveznosti brez obveznosti do države
in zaposlenih ter brez predujmov
1.333
1.333
1.333
0
0
0
0
Izvedeni finančni instrumenti
2.653
2.653
2.653
0
0
0
0
Obveznosti skupaj
285.381
285.546
282.344
547
980
1.620
55

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
371
Tveganje sprememb deviznih tečajev
Družba Krka je zaradi razpršenega mednarodnega poslovanja izpostavljena tveganju sprememb deviznih tečajev
na nekaterih prodajnih in nabavnih trgih.
Valutna izpostavljenost izhaja iz različne vrednosti sredstev in obveznosti v posamezni valuti v izkazu finančnega položaja
družbe Krka ter različne višine poslovnih prihodkov in odhodkov, ki jih ustvarjamo v posameznih valutah.
Ključne kategorije, ki tvorijo valutno pozicijo, so terjatve do kupcev, obveznosti do dobaviteljev, likvidna finančna sredstva
v tujih valutah, izvedeni finančni instrumenti, namenjeni zavarovanju valutnih tveganj, financiranje odvisnih družb, ki ga
zagotavlja družba Krka, in evidentirana nabavna naročila.
Vrednost rublja, izražena v evrih, se je od začetka do konca leta 2024 zmanjšala za 15,3 %, v povprečju pa je bila 7,9 %
manjša kot leta 2023.
Vrednost ameriškega dolarja, izražena v evrih, se je od začetka do konca leta 2024 povečala za 6,4 %, povprečna vrednost
pa je bila približno enaka kot v predhodnem letu. Vpliv spremembe vrednosti ameriškega dolarja na rezultat skupine Krka
smo nevtralizirali s finančnimi instrumenti.
Vojaški konflikt in negotovost glede prihodnjih gospodarskih razmer v Ukrajini sta tudi v letu 2024 vplivala na gibanje
vrednosti ukrajinske grivne.
Vrednost poljskega zlota je bila v letu 2024 precej stabilna, saj se je tečaj EUR/PLN gibal med 4,25 in 4,35. Od začetka
do konca leta 2024 se je vrednost poljskega zlota povečala za 1,5 %, povprečna vrednost pa je bila 5,5 % večja kot
leta 2023.
Romunski lej in češka krona sta bila tudi v letu 2024 zelo stabilna. Vrednost madžarskega forinta se je zmanjšala,
predvsem zaradi negotovosti glede gospodarske rasti.
Družba Krka valutna tveganja praviloma odpravlja z naravnimi metodami, predvsem s povečevanjem nabav in obveznosti
v valutah, v katerih fakturira prodajo. Kadar to ni mogoče, uporabimo finančne instrumente ali pa tveganje ostane
nezavarovano. Za zavarovanje praviloma uporabljamo terminske pogodbe.
Tudi v letu 2024 smo tveganje ameriškega dolarja zavarovali s finančnimi instrumenti. Tveganje ruskega rublja smo
odpravljali zgolj z naravnimi metodami, saj ustreznih finančnih instrumentov na bančnem trgu ni bilo. Zaradi padca
vrednosti rublja v evrih smo ustvarili negativne neto tečajne razlike.
Naraščajoča izpostavljenost iz poslovanja in za Krko ugodna obrestna razlika med evrom in ameriškim dolarjem sta ključna
razloga, da smo tudi v letu 2024 izpostavljenost ameriškemu dolarju zavarovali s finančnimi instrumenti. Zaradi rasti
vrednosti ameriškega dolarja v evrih je bil vpliv instrumentov za zavarovanje kratke dolarske pozicije na neto finančni izid
družbe Krka pozitiven.
Izpostavljenost tveganju sprememb deviznih tečajev
v tisoč EUR
31. 12. 2024
EUR*
RUB
PLN
USD
RON
Dana posojila
32.405
0
0
21
0
Terjatve do kupcev
153.223
205.290
58.127
16.430
59.066
Denar in denarni ustrezniki
211.413
29
1.879
19.236
2.003
Prejeta kratkoročna posojila
16.516
0
0
1.289
0
Kratkoročne poslovne obveznosti
140.456
3.479
6.219
7.839
5.301
Izpostavljenost izkaza finančnega položaja (neto)
240.069
201.840
53.787
26.559
55.769
* EUR je funkcionalna valuta in ne predstavlja izpostavljenosti tveganju sprememb deviznih tečajev.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
372
v tisoč EUR
31. 12. 2023
EUR*
RUB
PLN
USD
RON
Dana posojila
106.942
0
0
0
0
Terjatve do kupcev
146.120
178.631
53.995
10.485
52.899
Denar in denarni ustrezniki
128.027
8
317
5.417
2.743
Prejeta kratkoročna posojila
88.059
0
0
2
0
Kratkoročne poslovne obveznosti
142.611
3.276
5.858
11.643
4.848
Izpostavljenost izkaza finančnega položaja (neto)
150.420
175.363
48.454
4.257
50.794
* EUR je funkcionalna valuta in ne predstavlja izpostavljenosti tveganju sprememb deviznih tečajev.
Pomembni devizni tečaji
Povprečni tečaj*
Končni tečaj*
2024
2023
2024
2023
RUB
100,44
92,49
118,01
99,97
PLN
4,31
4,54
4,28
4,34
USD
1,08
1,08
1,04
1,11
RON
4,97
4,95
4,97
4,98
* število enot nacionalne valute za 1 EUR
Navedeni tečaji, ki so bili uporabljeni pri preračunu bilančnih postavk na dan 31. decembra, so enaki referenčnemu tečaju
Evropske centralne banke na dan 31. decembra. Od konca marca 2022 je za preračun tečaja ruskega rublja uporabljen
Bloombergov tečaj.
Analiza občutljivosti
Sprememba vrednosti navedenih valut za 1 % glede na evro na dan 31. decembra 2024 oziroma 31. decembra 2023 bi
poslovni izid pred davki spremenila za vrednosti, navedene v tabeli v nadaljevanju. Analiza, ki je za obe leti narejena na
enak način, predpostavlja, da razen tečaja vse spremenljivke, predvsem obrestne mere, ostanejo nespremenjene. Pri
izračunu vpliva spremembe tečajev navedenih valut je upoštevano stanje terjatev, obveznosti, posojil ter denarja in
denarnih ustreznikov, ki so nominirani v lokalnih valutah.
v tisoč EUR
Vpliv na poslovni izid pred davki
2024
2023
Sprememba navedene valute za
+1 %
1 %
+1 %
1 %
RUB
2.018
2.018
1.754
1.754
PLN
538
538
485
485
USD
266
266
43
43
RON
558
558
508
508
Vsaka nadaljnja sprememba navedenih valut za 1 % glede na evro bi pomenila dodatno spremembo poslovnega izida
pred davki za zgoraj navedene vrednosti.
Tveganje sprememb obrestnih mer
Tveganje sprememb obrestnih mer opredeljujemo kot nevarnost, da družba Krka zaradi spremenjenih referenčnih tržnih
obrestnih mer utrpi zvišanje stroškov financiranja iz naslova dolgoročnih finančnih virov ali zmanjšanje prihodkov iz naslova
dolgoročnih finančnih naložb.
Tveganje sprememb obrestnih mer pri kratkoročnih finančnih virih in kratkoročnih finančnih naložbah se obvladuje v okviru
likvidnostnih tveganj skupine.
Družba Krka je imela v letu 2024 prejeta kratkoročna posojila le pri odvisnih družbah.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
373
Izpostavljenost tveganju sprememb obrestnih mer
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Finančni instrumenti po fiksni obrestni meri
230.177
192.411
Finančna sredstva
230.177
192.411
Finančne obveznosti
0
0
Finančni instrumenti po variabilni obrestni meri
11.137
56.286
Finančna sredstva
6.427
31.369
Finančne obveznosti
17.564
87.655
Analiza občutljivosti denarnega toka pri instrumentih z variabilno obrestno mero
Zvišanje variabilne obrestne mere za leto 2024 za 100 bazičnih točk bi poslovni izid za leto 2024 zmanjšalo
za 111 tisoč EUR (znižanje obrestne mere za 100 bazičnih točk bi poslovni izid povečalo za 111 tisoč EUR). Zvišanje
variabilne obrestne mere za leto 2023 za 100 bazičnih točk bi poslovni izid za leto 2023 zmanjšalo za 563 tisoč EUR
(znižanje obrestne mere za 100 bazičnih točk bi poslovni izid povečalo za 563 tisoč EUR). Analiza, ki je za obe leti narejena
na enak način, predpostavlja, da vse spremenljivke, predvsem devizni tečaj, ostanejo nespremenjene.
Podrobnejši pregled prejetih kratkoročnih posojil je prikazan v naslednji tabeli.
Prejeta kratkoročna posojila
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Kratkoročna posojila, vključno s kratkoročnim delom nekratkoročnih posojil
17.564
87.655
druga posojila
17.564
87.655
Kratkoročna posojila brez kratkoročnega dela nekratkoročnih posojil
17.564
87.655
Povprečno stanje kratkoročnih posojil v letu
52.610
70.515
Obresti v poslovnem letu
3.379
3.699
Povprečni efektivni strošek kratkoročnih posojil v letu
6,42 %
5,25 %
Valutna struktura kratkoročnih posojil
EUR
93 %
100 %
USD
7 %
0 %
Sestava kratkoročnih posojil glede na vrsto obrestne mere
variabilna
100 %
100 %
Upravljanje kapitala
Primarni cilj upravljanja kapitala družbe Krka je zagotavljanje visokega kreditnega ratinga in ustreznih kazalnikov
financiranja, s čimer družba zagotavlja ustrezen razvoj svojega poslovanja in ustvarja čim večjo vrednost za svoje
delničarje.
Družba Krka želi z upravljanjem in prilagajanjem kapitalske strukture slediti spremembam v ekonomskem okolju. Dividende
izplačuje enkrat na leto v skladu s strateško usmeritvijo. Družba Krka nima posebnih ciljev glede lastništva zaposlenih in
nobenega programa delniških opcij.
V letih 2024 in 2023 se način upravljanja kapitala ni spremenil.
Družba Krka za nadzor nad kapitalom uporablja kazalnik finančnega vzvoda, ki prikazuje del neto zadolženosti
v kapitalu in neto zadolženosti skupaj. Neto zadolženost vključuje prejeta posojila ter poslovne obveznosti, kratkoročne
obveznosti iz pogodb s kupci in druge kratkoročne obveznosti, zmanjšane za denar in njegove ustreznike.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
374
Kazalnik finančnega vzvoda
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Prejeta kratkoročna posojila
17.805
88.061
Poslovne obveznosti
171.183
175.847
Kratkoročne obveznosti iz pogodb s kupci
18.112
18.953
Druge kratkoročne obveznosti
79.110
77.800
Denar in denarni ustrezniki
238.183
140.993
Neto zadolženost
48.027
219.668
Kapital
2.186.351
2.133.258
Kapital in neto zadolženost
2.234.378
2.352.926
Kazalnik finančnega vzvoda
2,1 %
9,3 %
Poštena vrednost
V tabeli so prikazane knjigovodske in poštene vrednosti finančnih sredstev in finančnih obveznosti, niso pa vključena
razkritja glede poštene vrednosti finančnih sredstev in obveznosti, ki niso merjeni po pošteni vrednosti, ko je knjigovodska
vrednost dovolj dober približek poštene vrednosti.
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Knjigovodska
vrednost
Poštena
vrednost
Knjigovodska
vrednost
Poštena
vrednost
Nekratkoročna finančna sredstva
Dana posojila
23.401
41.243
Finančne naložbe po pošteni vrednosti prek drugega
vseobsegajočega donosa (lastniški instrumenti)
22.023
22.023
26.900
26.900
Finančne naložbe po odplačni vrednosti
(dolžniški instrumenti)
0
20.773
Kratkoročna finančna sredstva
Dana posojila
9.025
65.699
Finančne naložbe po pošteni vrednosti
prek poslovnega izida
224.110
224.110
236.751
236.751
Finančne naložbe po odplačni vrednosti
(dolžniški instrumenti)
20.231
70.018
Izvedeni finančni instrumenti
5.453
5.453
0
0
Terjatve do kupcev
518.425
463.126
Denar in denarni ustrezniki
238.183
140.993
Nekratkoročne finančne obveznosti
Obveznosti iz najemov
2.181
2.565
Kratkoročne finančne obveznosti
Prejeta posojila
17.805
88.061
Izvedeni finančni instrumenti
0
0
2.653
2.653
Obveznosti iz najemov
1.118
1.022
Obveznosti do dobaviteljev in odvisnih družb
brez predujmov
171.183
175.847
Obveznosti iz pogodb s kupci brez predujmov
15.162
13.900
Ostale obveznosti brez obveznosti do države in
zaposlenih ter brez predujmov
2.631
1.333
Skupaj
850.771
251.586
780.122
260.998

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
375
Finančne naložbe glede na izračun njihove poštene vrednosti uvrščamo v tri ravni:
1. raven sredstva po tržni ceni;
2. raven sredstva, ki se ne uvrščajo v 1. raven, njihova vrednost pa je določena neposredno ali posredno
na podlagi primerljivih tržnih podatkov;
3. raven sredstva, katerih vrednosti ni mogoče pridobiti iz tržnih podatkov.
V letu 2024 ni bilo prenosov med ravnmi poštene vrednosti.
Poštena vrednost sredstev
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
1. raven
2. raven
3. raven
Skupaj
1. raven
2. raven
3. raven
Skupaj
Sredstva, merjena po pošteni
vrednosti
Finančne naložbe po pošteni
vrednosti prek drugega
vseobsegajočega donosa
(lastniški instrumenti)
20.637
0
1.386
22.023
25.514
0
1.386
26.900
Finančne naložbe po pošteni
vrednosti prek poslovnega izida
224.110
0
0
224.110
236.751
0
0
236.751
Izvedeni finančni instrumenti
0
0
5.453
5.453
0
0
0
0
Sredstva, merjena po pošteni
vrednosti, skupaj
244.747
0
6.839
251.586
262.265
0
1.386
263.651

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
376
31. Posli s povezanimi osebami
Povezave z družbami v skupini Krka
V tabeli so prikazani medsebojni odnosi (promet) z odvisnimi družbami v letu 2024.
v tisoč EUR
Prodaja
Nakupi
Prejeta
posojila
Dana
posojila
TERME KRKA, d. o. o., Novo mesto*
407
799
0
0
KRKA-FARMA d.o.o., Zagreb, Hrvaška
7.666
28.553
0
0
KRKA ROMANIA S.R.L., Bukarešta, Romunija
179
22.993
0
0
KRKA-FARMA DOO BEOGRAD, Beograd, Srbija
35.936
5.531
0
0
KRKA-FARMA DOOEL, Skopje, Severna Makedonija
26.849
2.210
0
0
KRKA Bulgaria EOOD, Sofija, Bolgarija
60
3.880
0
0
KRKA HELLAS E.P.E., Atene, Grčija
32
1.775
0
0
KRKA FARMA d.o.o., Sarajevo, Sarajevo, Bosna in Hercegovina
4
537
0
0
OOO KRKA-RUS, Istra, Ruska federacija
188.383
13.144
0
0
OOO KRKA FARMA, Istra, Ruska federacija
147.806
44.024
0
0
TOV KRKA UKRAJINA, Kijev, Ukrajina
216
14.807
0
0
TOO KRKA Kazakhstan, Almati, Kazahstan
23.040
3.777
0
0
KRKA - POLSKA, Sp. z o. o., Varšava, Poljska
38.078
35.046
0
0
KRKA ČR, s. r. o., Praga, Češka
124
11.357
0
0
KRKA Magyarország Kft., Budimpešta, Madžarska
88
12.313
0
0
KRKA Slovensko, s.r.o., Bratislava, Slovaška
300
8.386
0
0
UAB KRKA Lietuva, Vilna, Litva
45
4.533
0
200
SIA KRKA Latvija, Riga, Latvija
17
3.180
0
0
KRKA Finland Oy, Espoo, Finska
16.335
2.075
0
0
TAD Pharma GmbH, Cuxhaven, Nemčija
67.812
8.947
0
0
KRKA Sverige AB, Stockholm, Švedska
46.135
2.150
0
0
KRKA Pharma GmbH, Wien, Dunaj, Avstrija
9.773
1.520
0
0
KRKA Farmacêutica, Unipessoal Lda., Estoril, Portugalska
24.243
2.635
0
0
Krka FARMACÉUTICA, S.L., Madrid, Španija
13.531
2.448
0
0
KRKA Farmaceutici Milano S.r.l., Milano, Italija
16.196
6.929
0
0
Krka France Eurl, Pariz, Francija**
4.541
2.899
0
71
KRKA PHARMA DUBLIN LIMITED, Dublin, Irska
9.091
181
0
0
KRKA Belgium, SA, Bruselj, Belgija
11.210
716
0
0
KRKA UK LTD, London, Združeno kraljestvo
23.482
1.329
0
0
123 Acurae Pharma GmbH, Cuxhaven, Nemčija
2.558
173
0
0
KRKA Netherlands B.V., Breskens, Nizozemska
11.357
0
0
0
Ningbo Krka Menovo Pharmaceutical Co. Ltd., Ningbo, Kitajska
3.016
683
0
0
KRKA USA, LLC, Wilmington, ZDA
0
8
0
0
KRKA GCC L.L.C., Dubaj, Združeni arabski emirati
0
63
0
0
Skupaj
728.510
249.601
0
271
* skupaj z odvisno družbo Golf Grad Otočec, d. o. o.
** skupaj z odvisno družbo HCS bvba
Družbe v skupini Krka so z obvladujočo družbo poslovale na podlagi sklenjenih pogodb, pri čemer so bile uporabljene
tržne cene izdelkov in storitev.
Prejeta in dana posojila ne vključujejo prometa iz naslova dnevnega avtomatskega združevanja denarnih sredstev (cash
pooling).

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
377
Stanje posojil, danih odvisnim družbam v skupini Krka, je opisano v pojasnilu 13 Dana posojila, stanje posojil, prejetih
od odvisnih družb, v pojasnilu 21 Prejeta posojila, stanje terjatev do odvisnih družb v pojasnilu 17 Terjatve do kupcev
in druge terjatve, stanje kratkoročnih poslovnih obveznosti do odvisnih družb pa v pojasnilu 24 Poslovne obveznosti.
Podatki o skupinah oseb
Konec leta 2024 so imeli člani uprave družbe Krka v lasti 37.040 delnic družbe Krka, kar predstavlja 0,1129 % celotnega
kapitala družbe in 0,1207 % glasovalnih pravic.
Člani nadzornega sveta družbe so imeli konec leta 2024 v lasti 2547 delnic družbe Krka, kar predstavlja 0,0078 %
celotnega kapitala družbe in 0,0083 % glasovalnih pravic.
Lastniški deleži članov uprave in nadzornega sveta v družbi Krka in njihovi deleži v glasovalnih pravicah
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Število
delnic
Delež
v kapitalu
(v %)
Delež
v glasovalnih
pravicah
(v %)
Število
delnic
Delež
v kapitalu
(v %)
Delež
v glasovalnih
pravicah
(v %)
Člani uprave
Jože Colarič
22.500
0,0686
0,0733
22.500
0,0686
0,0729
Aleš Rotar
13.915
0,0424
0,0453
13.915
0,0424
0,0451
Vinko Zupančič
120
0,0004
0,0004
120
0,0004
0,0004
David Bratož
0
/
/
0
/
/
Milena Kastelic
505
0,0015
0,0016
505
0,0015
0,0016
Člani uprave skupaj
37.040
0,1129
0,1207
37.040
0,1129
0,1200
Člani nadzornega sveta, predstavniki
lastnikov
Jože Mermal
0
/
/
0
/
/
Luka Cerar*
0
/
/
0
/
/
Borut Jamnik**
0
/
/
0
/
/
Matej Lahovnik
1000
0,0030
0,0033
1000
0,0030
0,0032
Julijana Kristl
230
0,0007
0,0007
230
0,0007
0,0007
Mojca Osolnik Videmšek
617
0,0019
0,0020
617
0,0019
0,0020
Boris Žnidarič
0
/
/
0
/
/
Člani nadzornega sveta, predstavniki
zaposlenih
Mari Božič***
0
/
/
0
/
/
Franc Šašek****
200
0,0006
0,0007
500
0,0015
0,0016
Tomaž Sever
500
0,0015
0,0016
500
0,0015
0,0016
Mateja Vrečer
0
/
/
0
/
/
Člani nadzornega sveta skupaj
2.547
0,0078
0,0083
2.847
0,0087
0,0092
Skupaj
39.587
0,1207
0,1290
39.887
0,1216
0,1292
* član nadzornega sveta od 7. 7. 2023
** član nadzornega sveta do 6. 7. 2023
*** članica nadzornega sveta od 21. 6. 2024
**** član nadzornega sveta do 20. 6. 2024
Pri izračunu deleža v glasovalnih pravicah so bile izločene lastne delnice (2.107.337 na dan 31. decembra 2024 in
1.915.966 na dan 31. decembra 2023).

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
378
Bruto prejemki skupin oseb
v tisoč EUR
31. 12. 2024
31. 12. 2023
Člani uprave
4.832
4.317
Člani nadzornega sveta
381
311
Bruto prejemki skupin oseb skupaj
5.213
4.628
Prejemki članov uprave družbe Krka vključujejo plače, bonitete in morebitne druge prejemke. Za posamezno leto so
prikazani po stroškovnem principu in se zato razlikujejo od prejemkov, ki so podrobneje razloženi v Poročilu o prejemkih
članov uprave in nadzornega sveta družbe Krka za leto 2024, kjer so prikazani po izplačilih v posameznem letu.
Bruto prejemki zaposlenih na podlagi pogodb, za katere ne velja tarifni del kolektivne pogodbe, so v letu 2024 znašali
14.447 tisoč EUR (13.310 tisoč EUR v letu 2023).
Prejemki članov uprave v letu 2024
v tisoč EUR
Plača – fiksni del
Plača – variabilni del
Skupaj
Bruto
Neto
izplačilo
Neto
bonitete
in drugi
prejemki
Bruto
Neto
Bruto
Neto
Jože Colarič
582
194
55
996
387
1.578
636
Aleš Rotar
456
156
45
644
250
1.100
451
Vinko Zupančič
384
134
40
536
209
920
383
David Bratož
379
131
40
527
205
906
376
Milena Kastelic
229
84
25
99
39
328
148
Prejemki članov uprave skupaj
2.030
699
205
2.802
1.090
4.832
1.994
v tisoč EUR
Neto bonitete in drugi prejemki
Zavarovanje
(odgovornost,
dodatno
pokojninsko)
Kolektivno
prostovoljno
pokojninsko
zavarovanje
Jubilejne
nagrade
Druge
bonitete
Povračila
stroškov
Regres
za letni
dopust
Skupaj
Jože Colarič
45,31
2,92
0,00
4,31
0,05
2,32
54,90
Aleš Rotar
35,95
2,92
0,00
2,42
1,12
2,32
44,72
Vinko Zupančič
30,39
2,92
0,00
3,42
0,96
2,32
40,00
David Bratož
29,81
2,92
0,00
4,23
1,20
2,32
40,46
Milena Kastelic
18,59
2,92
0,00
0,06
1,20
2,32
25,08
Prejemki članov uprave skupaj
160,04
14,58
0,00
14,44
4,51
11,59
205,16
Prejemki članov uprave v letu 2023
v tisoč EUR
Plača – fiksni del
Plača – variabilni del
Skupaj
Bruto
Neto
izplačilo
Neto
bonitete
in drugi
prejemki
Bruto
Neto
Bruto
Neto
Jože Colarič
526
191
33
858
335
1.384
559
Aleš Rotar
415
154
29
575
224
990
407
Vinko Zupančič
349
131
26
479
187
828
344
David Bratož
342
129
26
470
184
812
339
Milena Kastelic
209
82
19
94
37
303
138
Prejemki članov uprave skupaj
1.841
687
133
2.476
967
4.317
1.787

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
379
v tisoč EUR
Neto bonitete in drugi prejemki
Zavarovanje
(odgovornost,
dodatno
pokojninsko)
Kolektivno
prostovoljno
pokojninsko
zavarovanje
Jubilejne
nagrade
Druge
bonitete
Povračila
stroškov
Regres
za letni
dopust
Skupaj
Jože Colarič
27,15
2,90
0,00
1,10
0,06
2,15
33,36
Aleš Rotar
19,27
2,90
0,00
3,12
1,10
2,15
28,54
Vinko Zupančič
16,07
2,90
0,00
4,45
0,89
2,15
26,46
David Bratož
16,96
2,90
0,00
2,68
1,09
2,15
25,78
Milena Kastelic
12,34
2,90
0,00
0,08
1,16
2,15
18,63
Prejemki članov uprave skupaj
91,79
14,50
0,00
11,43
4,30
10,75
132,77
Prejemki članov nadzornega sveta v letu 2024
v tisoč EUR
Osnovno plačilo za
opravljanje
funkcije
Bonitete
in
drugi
dohodki*
Sejnine
Potni stroški
Skupaj
Bruto
Neto
Bruto
Bruto
Neto
Bruto
Neto
Bruto
Neto
Prejemki članov nadzornega
sveta, predstavnikov lastnikov
Jože Mermal
40,25
29,19
0,99
2,52
1,84
0,00
0,00
43,76
31,03
Luka Cerar
32,14
23,19
1,20
3,96
2,90
0,47
0,35
37,77
26,44
Matej Lahovnik
37,10
26,88
0,99
4,25
3,11
1,00
0,73
43,34
30,72
Julijana Kristl
35,00
25,33
1,38
3,38
2,48
0,47
0,34
40,23
28,15
Mojca Osolnik Videmšek
36,53
26,46
0,99
4,25
3,11
0,51
0,37
42,28
29,94
Boris Žnidarič
40,25
29,17
1,38
5,11
3,74
0,51
0,37
47,25
33,28
Prejemki članov nadzornega
sveta, predstavnikov
zaposlenih
Mari Božič**
15,46
11,32
0,00
1,08
0,79
0,00
0,00
16,54
12,11
Franc Šašek***
17,03
12,19
0,99
2,59
1,89
0,00
0,00
20,61
14,08
Tomaž Sever
37,40
27,10
0,99
3,96
2,90
0,59
0,43
42,94
30,43
Mateja Vrečer
40,89
29,65
0,99
4,82
3,53
0,00
0,00
46,70
33,18
Prejemki članov nadzornega
sveta skupaj
332,05
240,48
9,90
35,92
26,29
3,55
2,59
381,42
269,36
* Bonitete in drugi dohodki vključujejo kolektivno zavarovanje odgovornosti in pri posameznih članih sveta še članarino v Združenju nadzornikov
Slovenije.
** članica nadzornega sveta od 21. 6. 2024
*** član nadzornega sveta do 20. 6. 2024
Posojila skupinam oseb
Člani uprave in člani nadzornega sveta, predstavniki zaposlenih, v letih 2023 in 2024 niso prejemali posojila družbe Krka.
Posojila zaposlenim na podlagi pogodb, za katere ne velja tarifni del kolektivne pogodbe, so 31. decembra 2024 znašala
187 tisoč EUR (143 tisoč EUR na dan 31. decembra 2023). Odplačila posojil zaposlenim na podlagi pogodb, za katere ne
velja tarifni del kolektivne pogodbe, pa so v letu 2024 znašala 33 tisoč EUR (58 tisoč EUR v letu 2023). Posojila tem
osebam so bila namenjena reševanju stanovanjskega vprašanja.
32. Stanje v Ukrajini in Ruski federaciji
Krkino poslovanje v Ukrajini in Ruski federaciji poteka nemoteno. Poslovne aktivnosti izvajamo prek treh odvisnih družb in
obvladujoče družbe Krka, d. d., Novo mesto.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
380
Krkina odvisna družba v Ukrajini se ukvarja samo s trženjem, ne pa s prodajo in proizvodnjo, zato ni imela terjatev
do kupcev zunaj skupine. Imela pa je za 1.983 tisoč EUR ostalih sredstev (31. decembra 2023 jih je imela
za 1.383 tisoč EUR), med katerimi so največja sredstva nepremičnine, naprave in oprema (poslovni prostori in vozila).
Zaradi prodaje v evrih družba Krka ni bila pomembno izpostavljena kreditnemu tveganju (pojasnilo 30 Kreditno tveganje)
in tudi ne tečajnemu tveganju (pojasnilo 30 Tveganje sprememb deviznih tečajev).
V Ruski federaciji imamo dve odvisni družbi. OOO Krka-Rus se ukvarja s proizvodnjo zdravil. V njej proizvedemo večino
izdelkov, ki jih prodamo na ruskem trgu. Proizvodnja v njej poteka nemoteno. OOO Krka Farma pa se ukvarja
z marketinško-prodajnimi dejavnostmi. V Ruski federaciji je bilo glede na leto 2023 največje povečanje v postavkah terjatve
do kupcev zunaj skupine Krka in zaloge. Izpostavljenost tveganju deviznih tečajev je prikazana v pojasnilu 30 Tveganje
sprememb deviznih tečajev. Ruska federacija je Krkin največji posamezni trg (pojasnilo 3 Prihodki iz pogodb
s kupci).
Naložba družbe Krka v odvisno družbo v Ukrajini je 31. decembra 2024 znašala 9 tisoč EUR, naložbe v odvisni družbi
v Ruski federaciji pa skupaj 134.086 tisoč EUR. Družba Krka v letu 2024 ni povečala naložb v svoje odvisne družbe
v Ukrajini in Ruski federaciji. Po analizi indikatorjev slabitev je bilo ugotovljeno, da 31. decembra 2024 ni bilo indikatorjev,
na podlagi katerih bi bilo treba izvesti preizkuse oslabitev naložb skupine Krka v odvisnih družbah v Ruski federaciji.
Družba Krka je imela 31. decembra 2024 v Ukrajini 4.108 tisoč EUR terjatev do kupcev in odvisnih družb
(31. decembra 2023 pa 3.075 tisoč EUR), od tega 219 tisoč EUR do odvisne družbe (31. decembra 2023 pa 39 tisoč EUR)
in 3.889 tisoč EUR do kupcev zunaj skupine Krka (31. decembra 2023 pa 3.037 tisoč EUR). V Ruski federaciji je imela
31. decembra 2024 193.465 tisoč EUR terjatev do kupcev in odvisnih družb (31. decembra 2023 pa 164.870 tisoč EUR),
od tega 193.452 tisoč EUR do odvisnih družb (31. decembra 2023 pa 164.870 tisoč EUR) in 12 tisoč EUR do kupcev zunaj
skupine Krka (31. decembra 2023 ni bilo terjatev zunaj skupine) (pojasnilo 30 Kreditno tveganje). V letu 2024 so bila vsa
plačila med odvisnima družbama v Ruski federaciji in obvladujočo družbo izvedena brez posebnosti. Izpostavljenost
tveganju deviznih tečajev je prikazana v pojasnilu 30 Tveganje spremembe deviznih tečajev.
33. Izobrazbena struktura zaposlenih
2024
2023
Povprečno
število
zaposlenih
Delež
(v %)
Povprečno
število
zaposlenih
Delež
(v %)
Doktorji znanosti
171
2,6
173
2,7
Magistri znanosti
268
4,0
269
4,2
Univerzitetna izobrazba
2206
32,8
2128
33,2
Visokostrokovna izobrazba
1015
15,1
915
14,3
Višješolska izobrazba
270
4,0
255
4,0
Srednješolska izobrazba
2039
30,3
1926
30,0
Kvalificirani delavci
701
10,4
685
10,7
Nekvalificirani delavci
54
0,8
60
0,9
Skupaj (povprečje leta)
6724
100,0
6411
100,0

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
381
34. Posli z revizorsko družbo
v tisoč EUR
2024
2023
Pogodbena vrednost storitev revidiranja letnih konsolidiranih in ločenih računovodskih
izkazov, ki jih je opravila revizorska družba KPMG Slovenija, d. o. o.
133
128
Pogodbena vrednost storitev za revizijo poročanja odvisnih družb za pripravo konsolidiranih
računovodskih izkazov, ki so jih opravile družbe v okviru mreže KPMG
57
93
Pogodbena vrednost storitev revidiranja lokalnih računovodskih izkazov odvisnih družb,
ki so jih opravile družbe v okviru mreže KPMG
66
45
Skupaj pogodbena vrednost storitev revidiranja
256
266
Pogodbena vrednost storitev revidiranja poročanja o trajnostnosti (ESG)
80
0
Pogodbena vrednost ostalih nerevizijskih storitev, ki jih je opravila revizorska družba KPMG
Slovenija, d. o. o.
13
12
Skupaj pogodbena vrednost nerevizijskih storitev
93
12
Skupaj pogodbena vrednost storitev
349
278

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
382
35. Nakupi lastnih delnic
Izvedeni nakupi lastnih delnic družbe Krka v letu 2024 po dnevih
Datum
Število
delnic
Povprečna
cena delnice
(v EUR)
Vrednost
lastnih delnic
(v tisoč EUR)
Datum
Število
delnic
Povprečna
cena delnice
(v EUR)
Vrednost
lastnih delnic
(v tisoč EUR)
Datum
Število
delnic
Povprečna
cena delnice
(v EUR)
Vrednost
lastnih delnic
(v tisoč EUR)
3. 1. 2024
920
110,81
102
14. 2. 2024
715
112,66
81
25. 3. 2024
1.642
125,50
206
4. 1. 2024
619
110,90
69
15. 2. 2024
1.040
118,19
123
26. 3. 2024
1.034
129,42
134
5. 1. 2024
874
110,91
97
16. 2. 2024
1.037
118,57
123
27. 3. 2024
297
129,35
38
8. 1. 2024
645
111,52
72
19. 2. 2024
700
118,55
83
28. 3. 2024
1.589
133,14
212
9. 1. 2024
846
112,07
95
20. 2. 2024
1.011
118,19
119
2. 4. 2024
1.154
128,66
148
10. 1. 2024
818
112,18
92
21. 2. 2024
1.021
118,57
121
3. 4. 2024
720
127,57
92
11. 1. 2024
846
112,81
95
22. 2. 2024
962
118,46
114
4. 4. 2024
1.528
127,53
195
12. 1. 2024
690
113,12
78
23. 2. 2024
989
119,19
118
5. 4. 2024
1.172
128,37
150
15. 1. 2024
807
113,22
91
26. 2. 2024
1.089
120,32
131
8. 4. 2024
600
127,21
76
16. 1. 2024
804
113,94
92
27. 2. 2024
1.078
120,20
130
9. 4. 2024
1.484
126,70
188
17. 1. 2024
502
113,75
57
28. 2. 2024
1.153
120,39
139
10. 4. 2024
1.470
125,58
185
18. 1. 2024
772
114,18
88
29. 2. 2024
1.221
120,94
148
11. 4. 2024
1.250
124,04
155
19. 1. 2024
187
114,91
21
1. 3. 2024
1.024
121,12
124
12. 4. 2024
1.457
124,20
181
22. 1. 2024
831
120,52
100
4. 3. 2024
1.246
122,54
153
15. 4. 2024
1.346
123,20
166
23. 1. 2024
864
117,49
102
5. 3. 2024
1.292
123,24
159
16. 4. 2024
1.178
122,75
145
24. 1. 2024
861
116,94
101
6. 3. 2024
1.350
124,13
168
17. 4. 2024
351
125,04
44
25. 1. 2024
881
116,10
102
7. 3. 2024
450
123,50
56
18. 4. 2024
1.353
126,62
171
26. 1. 2024
886
115,18
102
8. 3. 2024
765
123,83
95
19. 4. 2024
870
125,32
109
29. 1. 2024
949
115,92
110
11. 3. 2024
852
121,93
104
22. 4. 2024
1.215
124,59
151
30. 1. 2024
705
115,48
81
12. 3. 2024
1.361
122,70
167
23. 4. 2024
1.229
125,58
154
31. 1. 2024
963
115,48
111
13. 3. 2024
1.469
124,20
182
24. 4. 2024
938
125,70
118
1. 2. 2024
972
115,56
112
14. 3. 2024
200
124,70
25
25. 4. 2024
1.076
126,64
136
2. 2. 2024
880
112,84
99
15. 3. 2024
1.204
127,11
153
26. 4. 2024
875
125,87
110
5. 2. 2024
992
115,68
115
18. 3. 2024
1.608
127,15
204
29. 4. 2024
600
127,00
76
6. 2. 2024
988
116,64
115
19. 3. 2024
1.082
126,29
137
30. 4. 2024
1.390
130,94
182
7. 2. 2024
1.052
121,67
128
20. 3. 2024
1.662
125,77
209
6. 5. 2024
1.344
126,94
171
12. 2. 2024
778
117,90
92
21. 3. 2024
869
126,91
110
7. 5. 2024
1.292
126,05
163
13. 2. 2024
1.035
118,03
122
22. 3. 2024
541
127,58
69
8. 5. 2024
1.288
120,59
155

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
383
Datum
Število
delnic
Povprečna
cena delnice
(v EUR)
Vrednost
lastnih delnic
(v tisoč EUR)
Datum
Število
delnic
Povprečna
cena delnice
(v EUR)
Vrednost
lastnih delnic
(v tisoč EUR)
Datum
Število
delnic
Povprečna
cena delnice
(v EUR)
Vrednost
lastnih delnic
(v tisoč EUR)
9. 5. 2024
1.337
125,05
167
3. 9. 2024
928
138,25
128
11. 10. 2024
1.023
136,08
139
10. 5. 2024
1.326
126,73
168
4. 9. 2024
845
136,82
116
14. 10. 2024
1.028
136,22
140
12. 7. 2024
1.121
144,17
162
5. 9. 2024
797
136,85
109
15. 10. 2024
1.050
136,53
143
15. 7. 2024
837
144,40
121
6. 9. 2024
815
137,03
112
16. 10. 2024
1.079
136,21
147
16. 7. 2024
1.075
147,96
159
9. 9. 2024
823
136,72
113
17. 10. 2024
1.107
136,22
151
17. 7. 2024
887
149,60
133
10. 9. 2024
831
137,10
114
18. 10. 2024
877
134,74
118
18. 7. 2024
902
149,63
135
11. 9. 2024
672
137,47
92
21. 10. 2024
962
135,84
131
19. 7. 2024
916
148,86
136
12. 9. 2024
865
138,22
120
22. 10. 2024
985
136,24
134
22. 7. 2024
942
144,81
136
13. 9. 2024
865
137,97
119
23. 10. 2024
994
135,92
135
23. 7. 2024
965
144,69
140
16. 9. 2024
743
137,44
102
24. 10. 2024
542
135,72
74
24. 7. 2024
1.136
140,92
160
17. 9. 2024
785
137,72
108
25. 10. 2024
875
135,90
119
25. 7. 2024
1.198
134,59
161
18. 9. 2024
778
137,52
107
28. 10. 2024
872
136,22
119
26. 7. 2024
1.362
133,61
182
19. 9. 2024
772
137,27
106
29. 10. 2024
884
136,22
120
29. 7. 2024
409
135,72
56
20. 9. 2024
929
136,86
127
30. 10. 2024
894
136,35
122
30. 7. 2024
1.547
137,75
213
23. 9. 2024
946
137,47
130
4. 11. 2024
867
135,90
118
31. 7. 2024
1.640
137,97
226
24. 9. 2024
948
137,56
130
5. 11. 2024
872
136,00
119
1. 8. 2024
1.375
137,86
190
25. 9. 2024
966
136,72
132
6. 11. 2024
929
136,10
126
19. 8. 2024
1.662
135,52
225
26. 9. 2024
976
136,88
134
7. 11. 2024
830
136,22
113
20. 8. 2024
1.652
134,59
222
27. 9. 2024
1.081
136,48
148
8. 11. 2024
1.046
136,22
142
21. 8. 2024
973
134,95
131
30. 9. 2024
1.096
136,22
149
11. 11. 2024
1.067
137,10
146
22. 8. 2024
1.421
136,13
193
1. 10. 2024
966
136,10
131
12. 11. 2024
1.051
136,83
144
23. 8. 2024
1.370
136,17
187
2. 10. 2024
955
133,77
128
13. 11. 2024
1.084
136,54
148
26. 8. 2024
823
136,68
112
3. 10. 2024
996
133,26
133
14. 11. 2024
1.109
138,29
153
27. 8. 2024
254
136,72
35
4. 10. 2024
941
134,46
127
15. 11. 2024
1.190
138,62
165
28. 8. 2024
711
137,16
98
7. 10. 2024
950
135,84
129
18. 11. 2024
1.021
138,72
142
29. 8. 2024
845
137,52
116
8. 10. 2024
978
136,13
133
19. 11. 2024
1.185
138,34
164
30. 8. 2024
816
138,10
113
9. 10. 2024
977
136,25
133
20. 11. 2024
1.021
139,12
142
2. 9. 2024
801
138,60
111
10. 10. 2024
913
136,44
125
22. 11. 2024
1.175
138,98
163

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
384
Datum
Število
delnic
Povprečna
cena delnice
(v EUR)
Vrednost
lastnih delnic
(v tisoč EUR)
Datum
Število
delnic
Povprečna
cena delnice
(v EUR)
Vrednost
lastnih delnic
(v tisoč EUR)
Datum
Število
delnic
Povprečna
cena delnice
(v EUR)
Vrednost
lastnih delnic
(v tisoč EUR)
25. 11. 2024
1.240
139,21
173
4. 12. 2024
1.368
138,22
189
12. 12. 2024
1.210
138,33
167
26. 11. 2024
1.295
138,87
180
5. 12. 2024
1.275
138,13
176
13. 12. 2024
1.363
139,10
190
27. 11. 2024
1.312
138,60
182
6. 12. 2024
1.283
137,61
177
16. 12. 2024
1.342
139,22
187
28. 11. 2024
1.362
138,83
189
9. 12. 2024
1.325
137,22
182
17. 12. 2024
1.351
138,22
187
29. 11. 2024
1.344
138,92
187
10. 12. 2024
1.303
136,69
178
18. 12. 2024
1.380
138,22
191
2. 12. 2024
1.373
138,22
190
11. 12. 2024
1.010
137,90
139
19. 12. 2024
1.200
138,12
166
3. 12. 2024
1.276
138,51
177
Nakupi
v letu 2024
skupaj
191.371
130,65
25.002
V povprečno ceno delnice je vključena tudi plačana provizija.

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
385
36. Dogodka po zaključku obračunskega obdobja
Dogodka po zaključku obračunskega obdobja nista vplivala na računovodske izkaze za leto 2024.
Skupni podvig
Krka je s podjetjem Laurus Labs Ltd. iz Indije (v nadaljevanju Laurus) aprila 2024 v Hajderabadu v Indiji ustanovila skupno
podjetje Krka Pharma Pvt. Ltd. V podjetju ima Krka 51-odstotni delež, Laurus pa 49-odstotnega. Vanj smo v začetku
oktobra vplačali 2,5 milijona EUR ustanovitvenega kapitala, 10. marca 2025 pa drugi obrok osnovnega kapitala v vrednosti
9.233.550 EUR (867.000 tisoč INR).
Nakupi lastnih delnic
Od 1. januarja 2025 do 14. marca 2025 smo pridobili 87.928 lastnih delnic. Konec tega obdobja je imela Krka
2.195.265 lastnih delnic (6,69 % vseh delnic).

Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
386
Poročilo neodvisnega revizorja


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
387


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
388


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
389


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
390


Graphics
Letno poročilo 2024 Računovodsko poročilo družbe Krka
391


Graphics
Letno poročilo 2024 Podpis letnega poročila in njegovih sestavnih delov
392
PODPIS LETNEGA POROČILA ZA LETO 2024 IN NJEGOVIH
SESTAVNIH DELOV
Predsednik in člani uprave družbe Krka, d. d., Novo mesto smo seznanjeni z vsebino sestavnih delov letnega poročila
družbe Krka in skupine Krka za leto 2024 in s tem tudi s celotnim letnim poročilom družbe Krka in skupine Krka za leto
2024. Z njim se strinjamo in to potrjujemo s svojim podpisom.
Jože Colarič
predsednik uprave in generalni direktor
dr. Aleš Rotar
član uprave
dr. Vinko Zupančič
član uprave
David Bratož
član uprave
Milena Kastelic
članica uprave – delavska direktorica