549300H9RLRTRTLRUZ73 2023-01-01 2023-12-31 549300H9RLRTRTLRUZ73 2022-01-01 2022-12-31 549300H9RLRTRTLRUZ73 2023-12-31 549300H9RLRTRTLRUZ73 2022-12-31 549300H9RLRTRTLRUZ73 2022-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2023-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2022-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2023-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2022-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2023-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2022-12-31 ifrs-full:StatutoryReserveMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:StatutoryReserveMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2023-12-31 ifrs-full:StatutoryReserveMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2022-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2023-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2022-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2023-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2022-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2023-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:StatutoryReserveMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-12-31 549300H9RLRTRTLRUZ73 2022-12-31 krkg:ReservesForTreasurySharesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2022-12-31 krkg:LegalReservesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2022-12-31 krkg:FairValueReservesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2022-12-31 krkg:ProfitInTheYearMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2023-01-01 2023-12-31 krkg:ReservesForTreasurySharesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2023-01-01 2023-12-31 krkg:LegalReservesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2023-01-01 2023-12-31 krkg:FairValueReservesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2023-01-01 2023-12-31 krkg:ProfitInTheYearMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2023-12-31 krkg:ReservesForTreasurySharesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2023-12-31 krkg:LegalReservesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2023-12-31 krkg:FairValueReservesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2023-12-31 krkg:ProfitInTheYearMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2022-01-01 2022-12-31 krkg:ReservesForTreasurySharesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2022-01-01 2022-12-31 krkg:LegalReservesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2022-01-01 2022-12-31 krkg:FairValueReservesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2022-01-01 2022-12-31 krkg:ProfitInTheYearMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-12-31 krkg:ReservesForTreasurySharesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-12-31 krkg:LegalReservesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-12-31 ifrs-full:StatutoryReserveMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-12-31 krkg:FairValueReservesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-12-31 krkg:ProfitInTheYearMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2022-12-31 krkg:OtherProfitReservesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2023-01-01 2023-12-31 krkg:OtherProfitReservesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2023-12-31 krkg:OtherProfitReservesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-12-31 krkg:OtherProfitReservesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2022-01-01 2022-12-31 krkg:OtherProfitReservesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2022-12-31 krkg:RetainedEarningsFromPreviousYearMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2023-01-01 2023-12-31 krkg:RetainedEarningsFromPreviousYearMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2023-12-31 krkg:RetainedEarningsFromPreviousYearMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-12-31 krkg:RetainedEarningsFromPreviousYearMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2022-01-01 2022-12-31 krkg:RetainedEarningsFromPreviousYearMember iso4217:EUR iso4217:EUR xbrli:shares
Graphics
Krka, d. d., Novo mesto
LETNO POROČILO
2023

Graphics
2
Kazalo
UVOD .................................................................................................................................................................. 3
Pismo predsednika uprave ............................................................................................................................................ 3
Pomembnejši podatki o poslovanju skupine Krka ......................................................................................................... 9
Kazalniki trajnostnega razvoja za družbo Krka ............................................................................................................ 12
Predstavitev skupine Krka ........................................................................................................................................... 14
Retrospektiva leta 2023 ............................................................................................................................................... 18
Dogodka po zaključku obračunskega obdobja ............................................................................................................ 21
POSLOVNO POROČILO .................................................................................................................................. 22
Izjava o upravljanju družbe Krka.................................................................................................................................. 22
Izjava o nefinančnem poslovanju ................................................................................................................................ 43
Razvojna strategija skupine Krka ................................................................................................................................ 60
Pričakovano makroekonomsko okolje v letu 2024 ....................................................................................................... 68
Obvladovanje tveganj .................................................................................................................................................. 72
Delničarji in trgovanje z delnico ................................................................................................................................... 92
Analiza uspešnosti poslovanja .................................................................................................................................... 95
Trženje in prodaja izdelkov in storitev........................................................................................................................ 102
Skupine izdelkov in storitev ....................................................................................................................................... 115
Razvoj in raziskave .................................................................................................................................................... 134
Proizvodnja in oskrbna veriga ................................................................................................................................... 139
Vlaganja in naložbe ................................................................................................................................................... 142
Kakovost .................................................................................................................................................................... 145
TRAJNOSTNI RAZVOJ .................................................................................................................................. 151
Proces opredeljevanja bistvenosti ............................................................................................................................. 151
Pridobitev trajnostne bonitetne ocene ....................................................................................................................... 153
O poročilu .................................................................................................................................................................. 153
Odgovornost do zaposlenih ....................................................................................................................................... 157
Odgovornost do pacientov in ostalih odjemalcev ...................................................................................................... 165
Odgovornost do družbenega okolja ........................................................................................................................... 168
Odgovornost do naravnega okolja ............................................................................................................................. 171
Kazalo po standardu poročanja GRI.......................................................................................................................... 189
RAČUNOVODSKO POROČILO ..................................................................................................................... 197
Uvodna pojasnila k pripravi računovodskih izkazov .................................................................................................. 199
Izjava o odgovornosti uprave ..................................................................................................................................... 200
Konsolidirani računovodski izkazi skupine Krka ........................................................................................................ 201
Računovodski izkazi Krke, d. d., Novo mesto ............................................................................................................ 269
PODPIS LETNEGA POROČILA ZA LETO 2023 IN NJEGOVIH SESTAVNIH DELOV ................................. 338

Graphics
Letno poročilo 2023 Uvod
3
UVOD
Pismo predsednika uprave
1
Spoštovani delničarji, partnerji in sodelavci!
Skrbno načrtovana in uresničena poslovna strategija je ključnega pomena za dolgoročni razvoj in obstoj v konkurenčnem
generičnem farmacevtskem okolju. Skupina Krka dokazuje, da je na pravi poti nadaljevali smo dolgoletno stabilno
poslovno in trajnostno rast. Poslovni kazalniki za leto 2023 kažejo učinkovito obvladovanje tveganj ter občutno rast prodaje.
Tržne razmere smo dobro izkoristili in ustvarili 1,8 milijarde EUR prihodkov, kar je nov rekord v zgodovini poslovanja
podjetja.
Največja prodaja doslej in rekorden EBITDA
Leto 2023 je bilo dinamično za Krko, farmacevtsko industrijo in gospodarstvo nasploh. Poslovno okolje je bilo razgibano
na večini prodajnih in nabavnih trgov, zato smo zadovoljni, da smo kljub zahtevnim razmeram prepoznali številne
priložnosti ter jih z odzivnostjo in hitrim prilagajanjem uspešno izkoristili.
Skupina Krka je v letu 2023 ustvarila 1 milijardo 806,4 milijona EUR prodaje, kar je 5 % več kot v letu 2022. Presegli smo
tudi prodajne načrte za leto 2023. Ustvarili smo največji EBITDA do zdaj, 504,2 milijona EUR, kar je 3 % več kot v letu
2022. Čisti dobiček je znašal 313,7 milijona EUR, donosnost kapitala (ROE) pa 14,5 %.
Razvojni potencial generičnih trgov je ugoden, saj so ti trgi pomembni za večjo dostopnost zdravljenja in vzdržnost
nacionalnih zdravstvenih sistemov. Povpraševanje po Krkinih zdravilih se povečuje predvsem zaradi njihove inovativnosti
in visoke kakovosti. Tako smo v letu 2023 proizvedli in zapakirali 16,9 milijarde tablet, obloženih tablet in kapsul, kar je
največ doslej. Veseli nas, da nam je kljub številnim izzivom, s katerimi se podjetja soočamo na nabavnih trgih, uspelo še
skrajšati povprečni čas od naročila do dobave izdelkov kupcem ter tako občutno povečati fleksibilnost procesov v oskrbni
verigi. Fleksibilnost, ki je v naši korporativni kulturi povezana s hitrostjo, je ena od vrednot, ki jo načrtno razvijamo kot svojo
poslovno prednost.
Znova se je potrdilo, da je za ustvarjanje tržnih prednosti najpomembnejša visoka kakovost zdravil. Notranje analize
kažejo, da je temelj za doseganje vrhunske kakovosti vertikalno integrirani poslovni model, ki nam omogoča tudi večjo
agilnost in prožnost. Na prvo mesto postavljamo neprekinjen razvoj in proizvodnjo inovativnih in visokokakovostnih
generičnih zdravil pod lastnimi blagovnimi znamkami. Zaposleni v marketinško-prodajni mreži dobro poznajo pričakovanja
bolnikov, strokovne javnosti in kupcev, zato lahko ponudbo kar najbolj prilagodimo njihovim potrebam.
Na večini trgov smo med vodilnimi generičnimi ponudniki
Prizadevamo si, da bi na čim več trgih ponudili čim več zdravil, saj nam to prinaša prednost pri obvladovanju spreminjajočih
se gospodarskih razmer v posameznih delih sveta. Na svojih tradicionalnih trgih imamo eno najmočnejših marketinško-
prodajnih mrež med farmacevtskimi podjetji. Tudi večino zahodnoevropskih trgov obvladujemo z lastno mrežo. Leta 2023
smo kar 94 % izdelkov izvozili na več kot 70 trgov, razdeljenih na šest regij. Močno smo prisotni v Sloveniji in na trgih
vzhodne, srednje, zahodne in jugovzhodne Evrope ter tudi na čezmorskih trgih.
Tudi v letu 2023 je bila vodilna regija Vzhodna Evropa, kjer smo dosegli prodajo v višini 594 milijonov EUR. V Ruski
federaciji, ki je naš največji posamični trg, smo prodali za 346,8 milijona EUR izdelkov. Prodaja v lokalni valuti je dosegla
15-odstotno rast, količinsko pa smo prodali 7 % več kot v predhodnem letu. Vrednost prodaje, preračunana v evre, se je
kljub temu zmanjšala za 10 %, kar je posledica depreciacije rublja. Z 2-odstotnim tržnim deležem smo drugi med tujimi
ponudniki generičnih zdravil in rastemo hitreje od trga.
V Ukrajini kot enem od naših ključnih trgov smo se v letu 2023 soočali s številnimi izzivi. Kljub temu smo dosegli prodajo
v vrednosti 83,4 milijona EUR, kar predstavlja 88 % prodaje predhodnega leta, in se po tržnem deležu uvrstili na drugo
mesto med tujimi ponudniki generičnih zdravil.
1
GRI 2-22

Graphics
Letno poročilo 2023 Uvod
4
Dobre rezultate smo dosegli v Belorusiji, Mongoliji, Armeniji in Azerbajdžanu, kjer smo skupaj prodali za 57,2 milijona EUR
izdelkov in dosegli 17-odstotno rast. V Belorusiji smo se uvrstili na drugo mesto med tujimi ponudniki generičnih zdravil.
Rasli smo tudi v Kazahstanu, Moldaviji in Kirgizistanu, kjer smo prodali za 42 milijonov EUR izdelkov, kar je 8 % več kot
leto prej. V Uzbekistanu, Gruziji, Tadžikistanu in Turkmenistanu smo ob skupno 21-odstotni rasti prodali
za 64,6 milijona EUR izdelkov.
V regiji Srednja Evropa smo ob 9-odstotni rasti prodali za 397,1 milijona EUR izdelkov. Prodaja se je povečala na vseh
trgih. Vrednostno se je najbolj povečala na Poljskem, in sicer za 12,7 milijona EUR, dosegla pa je 180,8 milijona EUR.
Relativno se je najbolj povečala v Litvi, in sicer za 20 %. Na Poljskem, ki je eden od naših ključnih trgov, smo na tretjem
mestu med tujimi ponudniki generičnih zdravil.
Zadovoljni smo tudi z rastjo prodaje na Češkem, ki je prav tako naš ključni trg. Prodali smo za 60,9 milijona EUR izdelkov,
kar je 9 % več kot v letu 2022. Smo četrti med tujimi ponudniki generičnih zdravil. Na Madžarskem smo drugi med pretežno
tujimi ponudniki generičnih zdravil. S prodajo v vrednosti 52,3 milijona EUR, ki je bila 11 % večja kot v letu 2022, je bila
Madžarska eden od največjih Krkinih trgov v regiji. Na Slovaškem, ki je naš ključni, po velikosti pa četrti regijski trg, smo
prodali za 42,8 milijona EUR izdelkov, kar predstavlja 6-odstotno rast glede na leto 2022. Smo četrti med vsemi ponudniki
generičnih zdravil.
Prodaja na trgih regije Zahodna Evropa, ki jih kot celoto uvrščamo med ključne trge, je v letu 2023 dosegla 369,6 milijona
EUR, kar je 13 % več kot v letu 2022. V Nemčiji, ki ostaja naš najpomembnejši regijski trg, smo se uvrstili na osmo mesto
med vsemi tujimi ponudniki generičnih zdravil. Prodali smo za 105,9 milijona EUR izdelkov, kar je 20 % več kot v letu
2022.
V Italiji, na Portugalskem in v Španiji smo prodali za 88,7 milijona EUR izdelkov in glede na leto 2022 dosegli 11-odstotno
rast. V Skandinaviji smo dosegli prodajo v vrednosti 62,9 milijona EUR, na Švedskem, Finskem, Norveškem in Danskem
pa smo med vodilnimi generičnimi ponudniki številnih izdelkov. Hitro smo rasli tudi na trgih Združenega kraljestva, Irske in
Avstrije, kjer je bila skupna prodaja 21 % večja kot v letu 2022 in je dosegla 46,4 milijona EUR. Skupna prodaja v Franciji
in Beneluksu je bila 4 % manjša kot v letu prej in je dosegla 53,1 milijona EUR.
Prodaja izdelkov v regiji Jugovzhodna Evropa je dosegla 249,3 milijona EUR, kar je 11 % več kot v letu 2022. Rasla je na
vseh trgih. V Romuniji, enem od naših ključnih trgov in največjem regijskem trgu, smo jo povečali za 15 % na 72,4 milijona
EUR. Smo četrti med tujimi ponudniki generičnih zdravil. Na Hrvaškem, ki je prav tako eden od naših ključnih trgov, smo
s 3,5-odstotnim tržnim deležem drugi med tujimi ponudniki generičnih zdravil, četrti med vsemi ponudniki generičnih zdravil
in drugi med proizvajalci veterinarskih izdelkov. Prodaja v vrednosti 46 milijonov EUR je bila 12 % večja kot v letu 2022.
Srbija se je s prodajo v vrednosti 37,5 milijona EUR in 16-odstotno rastjo uvrstila na tretje mesto med regijskimi trgi. Tudi
v Bolgariji, Severni Makedoniji, Bosni in Hercegovini, Kosovu, Albaniji, Črni gori in Grčiji smo poslovali zelo uspešno in še
utrdili svojo prisotnost.
Na domačem trgu, ki je prav tako eden od ključnih trgov, smo s 7,3-odstotnim tržnim deležem prvi med vsemi ponudniki
generičnih zdravil. Vsako peto prodano zdravilo je Krkino. V letu 2023 smo prodali za 113,8 milijona EUR izdelkov in
storitev. Vrednost prodaje izdelkov je znašala 66,1 milijona EUR, kar predstavlja 9-odstotno rast. K uspešnemu poslovanju,
ki se kaže v 10-odstotni rasti, so veliko prispevale Terme Krka, ki ponujajo zdraviliško-turistične storitve.
Vse bolj uspešni smo tudi zunaj svojih tradicionalnih trgov. V regiji Čezmorska tržišča smo tako ustvarili prodajo v vrednosti
75,2 milijona EUR, kar je 14 % več kot v letu 2022. Rast smo dosegli v vseh štirih prodajnih pisarnah, to so Srednji vzhod,
Daljni vzhod in Afrika, Kitajska ter Ameriki.
S Krkinimi izdelki se zdravi več kot 100 milijonov ljudi
Naša najpomembnejša skupina so zdravila na recept. V letu 2023 smo jih prodali za 1 milijardo 469,4 milijona EUR, kar
je skoraj 6 % več kot v letu 2022. Z zanesljivo oskrbo smo pomemben partner pri zdravljenju najbolj razširjenih bolezni.
V naši ponudbi je več kot 50 % zdravil za bolezni srca in žilja, sledijo jim zdravila za bolezni osrednjega živčevja in zdravila
za bolezni prebavil. Vse bolj se uveljavljamo tudi z zdravili za lajšanje bolečine, zdravljenje sladkorne bolezni, rakavih
obolenj ter bolezni krvi in krvotvornih organov.

Graphics
Letno poročilo 2023 Uvod
5
Z našimi zdravili se zdravi več kot 100 milijonov ljudi. Vsak dan k boljši kakovosti življenja pomagamo osebam z zvišanim
krvnim tlakom in holesterolom, z depresijo, tesnobo in demenco, z zgago in želodčnimi težavami, bolečino, sladkornim in
onkološkim bolnikom ter številnim drugim. V letu 2023 smo začeli tržiti več novih izdelkov z generičnimi učinkovinami in
njihovimi kombinacijami, obstoječim blagovnim znamkam pa smo dodali nove farmacevtske oblike ali pakiranja in jih začeli
tržiti na novih trgih.
Uspešno tržimo tudi izdelke brez recepta in jim stalno dodajamo nove. V letu 2023 smo jih prodali za 177,3 milijona EUR.
Več kot polovico prodaje so predstavljali izdelki za lajšanje simptomov prehlada in kašlja, sledili so jim izdelki za lajšanje
bolečine in vitaminsko-mineralni izdelki.
Med kupci so vse bolj uveljavljeni tudi naši veterinarski izdelki. Skupina Krka je v letu 2023 prodala za 104,6 milijona EUR
izdelkov za rejne in ljubiteljske živali, kar je 12,5 % več kot v letu 2022. Rast je bila največja v Ruski federaciji, na Poljskem
in v Nemčiji, dosegli pa smo jo predvsem z izdelki za ljubiteljske živali, ki so predstavljali več kot 70 % prodaje.
Lani smo zaključili skoraj 700 registracijskih postopkov
Naši izdelki so zasnovani na znanstvenih dognanjih ter podatkih iz lastnih raziskovalnih in razvojnih študij. Sodobne
pristope premišljeno uvajamo v razvoj novih izdelkov, stalno pa izboljšujemo tudi obstoječe. Več kot 800 Krkinih
strokovnjakov z različnih področij s sodobno opremo in inovativnimi metodami nadgrajuje naš razvojni portfelj.
V letu 2023 smo v ponudbo dodali 14 novih izdelkov, in sicer deset zdravil na recept, dva veterinarska izdelka ter dva
izdelka s področja samozdravljenja in prehranskih dopolnil. Ob koncu leta smo imeli skoraj 500 registriranih izdelkov
v različnih farmacevtskih oblikah.
V različnih razvojnih fazah je okoli 170 projektov, s katerimi bomo zagotovili nove izdelke do leta 2035. Z več kot 20 izdelki
bomo dopolnili ponudbo zdravil za bolezni srca in žilja ter sladkorno bolezen, osredotočamo pa se tudi na razvoj zdravil
za bolezni krvi in krvotvornih organov ter rakavih obolenj.
Eden od naših najpomembnejših trajnostnih ciljev je široka dostopnost sodobnih zdravil, s čimer omogočamo
uresničevanje pravice do zdravstvene oskrbe, opredeljene v Splošni deklaraciji o človekovih pravicah. Tako smo
v prejšnjem letu zaključili 698 registracijskih postopkov, od tega 497 za zdravila na recept in devet za izdelke brez recepta,
ter s tem neposredno vplivali na večjo dostopnost zdravil na številnih trgih. Na področju veterinarskih izdelkov smo končali
192 postopkov in povečali zlasti ponudbo izdelkov za ljubiteljske živali.
Vsi naši razvojni projekti potekajo z mislijo na kakovost izdelkov. Hkrati pa skrbimo, da tehnološki procesi minimalno
vplivajo na okolje, da zmanjšujemo ogljični odtis in se čim bolj približujemo ciljem krožnega gospodarstva.
Z naložbami se odzivamo na vse večje potrebe trgov
Da bi se še hitreje odzivali na vse večje potrebe po naših izdelkih, smo tudi v letu 2023 vlagali v novo proizvodno opremo
in posodabljali procese ter tako izboljševali kakovost. S preureditvijo razvojno-kontrolnih centrov pa smo zagotovili še
boljše pogoje za delo naših raziskovalcev. Za naložbe smo namenili 131,9 milijona EUR, od tega 111,8 milijona EUR
v obvladujoči družbi in 20,2 milijona EUR v odvisnih družbah. Največji delež je bil namenjen proizvodnji končnih izdelkov
ter digitalizaciji sistemov, neopredmetenim osnovnim sredstvom in infrastrukturi.
Na osrednji lokaciji v Novem mestu smo v obratu Notol, v katerem proizvajamo znaten del tablet, obloženih tablet in kapsul,
zamenjali in posodobili pakirne linije, v obratu Notol 2 pa smo vgradili novo visokozmogljivo tabletirko. V obratu OTO, prav
tako namenjenem proizvodnji tablet, je potekala 26 milijonov EUR vredna naložba v dodatne zmogljivosti za pripravo
zmesi in granulacijo pri tabletiranju ter v logistične zmogljivosti. V obratu v Ljutomeru, kjer proizvajamo predvsem pastile,
smo povečali zmogljivosti za granulacijo in pakiranje. Z vgradnjo preglednega stroja smo povečali zmogljivosti
za proizvodnjo neobloženih pastil, z uvedbo robotske celice pa optimizirali pakiranje. V Novem mestu je potekala tudi
zaključna faza gradnje 6-etažnega Paviljona 3, v katerem bodo mikrobiološki laboratoriji in drugi prostori. Naložba je
vredna 19,3 milijona EUR. V proizvodno-distribucijskem centru na Hrvaškem pa smo vgradili novo linijo, s katero bomo
za četrtino povečali proizvodne zmogljivosti za veterinarske izdelke v trdnih farmacevtskih oblikah.

Graphics
Letno poročilo 2023 Uvod
6
V Indiji smo z lokalnim partnerjem ustanovili novo podjetje
S partnerjem Laurus Labs Ltd. iz Indije, s katerim uspešno sodelujemo že vrsto let, smo se odločili za krepitev sodelovanja
in združevanje znanja in virov ter pripravili vse potrebno za ustanovitev skupnega podjetja Krka Pharma Pvt. Ltd.
s sedežem v Hyderabadu. Pogodbo o ustanovitvi smo podpisali januarja leta 2024. Osnovni kapital bo znašal
do 50 milijonov EUR in se bo vplačeval postopoma, v skladu s potrebami. Tudi razvoj poslovnih dejavnosti bo postopen.
Raziskovalno usmerjeno farmacevtsko in biotehnološko podjetje Laurus Labs, ustanovljeno leta 2005, je globalno podjetje
na področju izbranih zdravilnih učinkovin. Ponuja integrirane storitve pogodbene razvojne in proizvodne organizacije,
od klinične faze razvoja zdravil do komercialne proizvodnje. Verjamemo, da bo skupno podjetje, v katerem bo imela Krka
51-odstotni, Laurus pa 49-odstotni lastniški delež, prineslo sinergične učinke in obema omogočilo širitev ponudbe izdelkov
in vstop na trge, na katerih še nista prisotna, s čimer bosta še utrdila svojo vlogo na svetovnem trgu.
Obvladovali smo poslovna in finančna tveganja
Tečajna tveganja so se zaradi nihanja tečaja ruskega rublja v letu 2023 povečala, saj ta valuta predstavlja največji del
Krkine devizne izpostavljenosti. Precejšni del smo nevtralizirali s plačili obveznosti v rubljih, uspešno pa smo obvladovali
tudi terjatve do ruskih kupcev in s tem dolgo devizno pozicijo. Za ruski rubelj ni bilo možno skleniti zavarovanja pred
tečajnim tveganjem. V Ukrajini nismo bili izpostavljeni valutnim tveganjem.
Svoje poslovanje financiramo z lastnim denarnim tokom. To je še posebno koristno v obdobju dvigov obrestnih mer in
zmanjšane likvidnosti, kar je bilo značilno za leto 2023. Številna podjetja so se še vedno soočala z občasnimi motnjami
v dobavnih verigah, v skupini Krka pa smo skrbeli za primerne zaloge, kar nam je omogočala dobra likvidnost.
K zagotavljanju nemotenega poslovanja so prispevali zlasti vertikalno integrirani poslovni model, razmeroma kratke
dobavne verige pri dolgoletnih partnerjih in iskanje konkurenčnih ponudnikov.
V preteklih letih so bile razmere na energetskem trgu precej nepredvidljive, vendar smo jih dobro obvladovali zaradi
pravočasnih odločitev glede zakupa energentov, v letu 2023 pa tudi z optimizacijo napovedanih obračunskih moči in
sklenitvijo pogodbe za nakup in dobavo elektrike za leti 2024 in 2025 iz brezogljičnega vira po konkurenčnih cenah. Cene
energentov, surovin, proizvodnih medijev in tehnološke opreme ter različnih storitev se še niso povsem stabilizirale.
To tveganje smo obvladovali z novimi ali dodatnimi dobavitelji.
Trajnostna bonitetna ocena nas uvršča med najuspešnejše farmacevtske družbe
Mednarodna bonitetna ocena (t. i. ESG-rating) je potrditev začrtane smeri trajnostnega poslovanja in upravljanja skupine
Krka. Ena vodilnih bonitetnih hiš S&P Global, ki je v letu 2023 preverjala ustreznost trajnostnega poslovanja skupine Krka,
nam je novembra lani podelila trajnostno bonitetno oceno S&P Global CSA Score za leto 2023 v višini 50 od 100. Ponosni
smo, da smo se po več letih sistematičnega uvajanja trajnostnosti v svoje poslovne procese med 348 ocenjenimi podjetji
uvrstili med najboljših 10 % farmacevtskih podjetij na svetu. Oceno 60 od 100 smo prejeli na področju upravljanja, oceno
42 od 100 na področju okolja, oceno 41 od 100 pa na področju družbenega okolja.
Naziv energetsko najbolj inkovito podjetje, ki ga je Krka prejela na konferenci v okviru 25. Dnevov energetikov aprila
2023, potrjuje, da sledimo najvišjim standardom tudi na področju varstva okolja. Po mnenju strokovne komisije in po izboru
spletnih uporabnikov smo naziv prejeli zaradi celovitega, učinkovitega in trajnostnega upravljanja energetskih in naravnih
virov, ki se kaže v zmanjševanju specifične rabe energije in emisij toplogrednih plinov. V letu 2023 je eden od naših
zaposlenih prejel tudi nagrado za okoljskega trajnostnega menedžerja leta.
Znova smo bili najuglednejši delodajalec v Sloveniji
Razmere na trgu dela so bile zahtevne vse leto. Pri zaposlovanju najboljših delavcev sta nam pomagala predvsem aktivno
kadrovanje in ugled našega podjetja med iskalci zaposlitve. Tudi izobraževalne aktivnosti smo povečali, zato ni naključje,
da smo v okviru konference Edutainment 2023 vnovič prejeli certifikat TOP investitor v izobraževanje. Prejmejo ga podjetja,
ki nadpovprečno vlagajo v izobraževanje in razvoj zaposlenih. V letu 2023 smo prejeli tudi priznanje za najuglednejšega
delodajalca, ki ga podeljuje podjetje MojeDelo.com. Do zdaj je Krka v Sloveniji ta naziv prejela že sedemkrat.

Graphics
Letno poročilo 2023 Uvod
7
Konec leta 2023 je bilo v skupini Krka 12.753 zaposlenih, od tega 973 prek agencij. Zaposlili smo 1827 ljudi, ki bodo
s svojim znanjem in veščinami prispevali k nadaljnjemu širjenju poslovanja. V družbi Krka se je v letu 2023 število
zaposlenih povečalo za 3 %, na ravni skupine Krka pa za 2 %.
Tečaj Krkine delnice se je zvišal skoraj za 20 %
V letu 2023 smo za dividende namenili 56,3 % konsolidiranega čistega dobička lastnikov kapitala obvladujoče družbe,
ustvarjenega v letu 2022, rast bruto dividende na delnico pa je znašala 17,2 %. Izplačali smo najvišje dividende doslej, in
sicer 6,60 EUR bruto na delnico.
Prizadevali smo si vzdrževati čim bolj kakovostne stike z delničarji in analitiki, jih transparentno in redno obveščati
o pomembnih poslovnih dogodkih in rezultatih poslovanja ter o Krkini strategiji in načrtih. V letu 2023 smo sodelovali
na 13 investicijskih konferencah z vlagatelji iz več kot 15 držav in organizirali tri spletne dogodke (webcaste), na katerih
smo predstavili četrtletne poslovne rezultate. Organizirali smo Dan za vlagatelje, prek konferenčnih klicev pa smo se
pogovarjali z več kot 100 vlagatelji.
V okviru investicijske konference, ki sta jo v decembru 2023 organizirali Ljubljanska borza in Zagrebška borza, smo že
četrtič prejeli nagrado za najboljše odnose z vlagatelji med vsemi podjetji, ki kotirajo na borzi.
Posodobili smo petletno strategijo razvoja skupine Krka
Uprava in nadzorni svet sta v okviru redne prenove, ki poteka na dve leti, v letu 2023 posodobila strategijo za obdobje
20242028. Nadgrajeni so vsi dejavniki, zaradi katerih skupina Krka že danes tako uspešno razvija, proizvaja in prodaja
inovativne generične izdelke pod lastnimi blagovnimi znamkami.
V prihodnjih petih letih je naš strateški cilj dosegati povprečno letno količinsko oziroma vrednostno rast prodaje v višini
najmanj 5 % in dosegati nadpovprečno stopnjo rasti prodaje glede na dinamiko trgov. Na posameznih trgih in v izbranih
terapevtskih skupinah bomo z lastnimi blagovnimi znamkami še naprej utrjevali svoj položaj med vodilnimi generičnimi
ponudniki ali pa se bomo mednje uvrstili.
Vertikalno integrirani poslovni model, ki je naša pomembna konkurenčna prednost, bomo še okrepili in optimizirali. Tako
bomo zagotavljali visoko kakovost, varnost in učinkovitost izdelkov ter čim boljše poslovne rezultate. Osredotočeni bomo
na dolgoročno dobičkonosnost prodanih izdelkov. V naslednjem petletnem obdobju bo ciljna povprečna marža EBITDA
vsaj 25-odstotna.
Z rastjo poslovanja bomo del razvoja in proizvodnje nekaterih učinkovin ter končnih izdelkov izvajali s pomočjo pogodbenih
partnerjev, pri čemer pa bomo nenehno zagotavljali ustrezno kakovost. Organsko rast bomo dopolnjevali tudi
z dolgoročnimi poslovnimi povezavami in ciljno usmerjenimi prevzemi.
Naša ponudba bo še naprej osredinjena na zdravila iz naših najbolj uveljavljenih skupin za zdravljenje kroničnih bolezni.
V posodobljeni strategiji pa so poleg ključnih skupin izdelkov izpostavljeni še novi izdelki za zdravljenje sladkorne bolezni
in rakavih obolenj.
Nadaljevali bomo razvoj kompleksnih izdelkov, ki so naša pomembna konkurenčna prednost. Med njimi so pomembna
zlasti zdravila s kombinacijami zdravilnih učinkovin, pa tudi nove farmacevtske oblike in jakosti ter inovativni dostavni
sistemi. V svoji ponudbi imamo 150 kombiniranih zdravil, kar je največ med generičnimi ponudniki. Zdravniki jih pogosto
predpisujejo, saj olajšajo zdravljenje in izboljšajo sodelovanje bolnikov, kar pozitivno vpliva na uspešnost zdravljenja.
Razvoj in testiranje kombiniranih izdelkov sta v primerjavi z izdelki z eno učinkovino občutno zahtevnejša in dražja, hkrati
pa sta zanje značilna uspešnejše upravljanje življenjskega cikla in precej večja dodana vrednost. Poleg ekonomskega je
prav omeniti tudi opazen okoljski prihranek, saj je porabljene manj energije za proizvodnjo, manj je embalaže, zmanjša pa
se tudi transport, kar nam pomaga uresničevati naše trajnostne cilje.
Razvoju in raziskavam bo v naslednjem petletnem obdobju namenjenih 10 % prihodkov od prodaje, naložbam pa
povprečno 140 milijonov EUR na leto. Posodobljena strategija še bolj poudarja digitalizacijo in nadgrajuje trajnostno
upravljanje skupine Krka. Enako dividendno politiko bomo nadaljevali tudi v naslednjih petih letih, kar pomeni, da bomo

Graphics
Letno poročilo 2023 Uvod
8
za dividende namenjali najmanj 50 % čistega dobička večinskih lastnikov, v posameznem letu pa bomo upoštevali
finančne potrebe skupine Krka za naložbe in prevzeme.
Rasli bomo tudi v letu 2024
Prodaja izdelkov in storitev skupine Krka v letu 2024 bo predvidoma dosegla 1 milijardo 850 milijonov EUR, delež izvoza
pa bo predvidoma 94-odstoten. Najpomembnejša skupina izdelkov bodo ostala zdravila na recept, predvidoma
z 81-odstotnim deležem v prodaji. Načrtujemo čisti dobiček v vrednosti dobrih 310 milijonov EUR. Zaposlovali bomo
v Sloveniji in tujini, skupno število zaposlenih se bo predvidoma povečalo za 3 %. Načrtovane naložbe v vrednosti dobrih
150 milijonov EUR bodo namenjene predvsem povečanju proizvodnih in razvojnih zmogljivosti ter infrastrukture oziroma
njihovi tehnološki posodobitvi.
***
Krkini rezultati v letu 2023 potrjujejo, da so trdo delo, znanje in vztrajnost ključ za doseganje ciljev. Tako bomo nadaljevali
tudi v letu 2024, ko praznujemo svoj jubilej. Že 70 let gojimo vrednote, ki smo jih doslej znali uporabiti v skupno dobro in
za Krkino rast. Danes ima Krka veliko bogastvo: odlične strokovnjake, vrhunske izdelke in številne trge. Prepričan sem,
da bomo zaupanje delničarjev in kupcev znali ohraniti. Ob praznovanju 70-letnice se upravičeno veselimo vsega, kar smo
dosegli, hkrati pa smo usmerjeni v prihodnost, ki nam prinaša nove priložnosti.
Jože Colarič
predsednik uprave in generalni direktor

Graphics
Letno poročilo 2023 Uvod
9
Pomembnejši podatki o poslovanju skupine Krka
Alternativna merila uspešnosti poslovanja
Skupina Krka v tem letnem poročilu uporablja alternativna merila poslovanja, kot jih v svojih smernicah opredeljuje
Evropski organ za vrednostne papirje in trge (ESMA). Izbrana merila dodatno razkrivajo uspešnost poslovanja skupine
Krka in družbe Krka. Vrednostna merila so prikazana v tisoč EUR, razen kjer je posebej navedeno drugače. Deleži so
prikazani v odstotkih ali kot razmerje med dvema kategorijama.
Alternativno merilo uspešnosti
poslovanja
Metodologija izračuna
Razlog za izbiro merila
Dobiček iz poslovanja, povečan
za amortizacijo (EBITDA)
dobiček iz poslovanja (EBIT) + amortizacija
Prikazuje uspešnost poslovanja podjetja
v osnovni dejavnosti in je dober približek
denarnega toka iz poslovanja. Je glavni vir
zagotavljanja donosov delničarjem in
omogoča primerjavo uspešnosti poslovanja
ne glede na strukturo virov financiranja in
kapitalsko intenzivnost dejavnosti podjetja.
Dobiček iz poslovanja (EBIT)
prihodki iz poslovanja odhodki
iz poslovanja
Prikazuje uspešnost poslovanja podjetja
v osnovni dejavnosti. Omogoča primerjavo
uspešnosti poslovanja ne glede na
strukturo virov financiranja.
Naložbe
nabava nepremičnin, nabav in opreme +
nabava neopredmetenih sredstev
Prikazuje sredstva, namenjena
za pridobitev, vzdrževanje in nadgradnjo
sredstev v fizični/otipljivi obliki
za povečevanje obsega poslovanja in
nadaljnji razvoj skupine Krka.
Delež EBITDA v prihodkih od prodaje
dobiček iz poslovanja, povečan za
amortizacijo (EBITDA)/prihodki od prodaje
Prikazuje relativno uspešnost poslovanja
v osnovni dejavnosti, zato se uporablja
za primerjavo uspešnosti podjetja z drugimi
podjetji, brez upoštevanja strukture virov
financiranja in kapitalske intenzivnosti
dejavnosti podjetja.
Delež EBIT v prihodkih od prodaje
dobiček iz poslovanja (EBIT)/prihodki
od prodaje
Prikazuje cenovno politiko podjetja in
zmožnost nadzora operativnih stroškov ter
relativno uspešnost poslovanja podjetja
iz osnovne dejavnosti, brez upoštevanja
strukture virov financiranja.
Delež EBT v prihodkih od prodaje
dobiček pred davkom (EBT)/prihodki
od prodaje
Prikazuje relativno uspešnost poslovanja
podjetja z upoštevanjem finančnega izida
poslovanja.
Delež čistega dobička v prihodkih od
prodaje (ROS)
čisti dobiček/prihodki od prodaje
Prikazuje celotno uspešnost poslovanja
podjetja.
Donosnost kapitala (ROE)
čisti dobiček/((vrednost kapitala na dan 1. 1.
+ vrednost kapitala na dan 31. 12.)/2)
Prikazuje uspešnost podjetja pri ustvarjanju
dobička z viri, ki jih zagotavljajo lastniki.
Prikazuje tudi uspešnost pri povečevanju
vrednosti družbe za lastnike.
Donosnost sredstev (ROA)
čisti dobiček/((vrednost sredstev na dan
1. 1. + vrednost sredstev na dan 31. 12.)/2))
Prikazuje uspešnost upravljanja s celotnimi
sredstvi podjetja. Podjetje posluje
uspešneje, če je ta kazalnik višji.
Obveznosti/kapital
kratkoročne obveznosti + dolgoročne
obveznosti/kapital
Prikazuje razmerje med dolgom in
kapitalom, pomemben pa je z vidika
spremljanja kapitalske ustreznosti podjetja.
Kaže tudi, koliko je podjetje odvisno
od zunanjega dolžniškega financiranja.

Graphics
Letno poročilo 2023 Uvod
10
Alternativno merilo uspešnosti
poslovanja
Metodologija izračuna
Razlog za izbiro merila
Delež stroškov razvijanja v prihodkih
od prodaje
stroški razvijanja/prihodki od prodaje
Prikazuje razvojno naravnanost poslovanja
skupine Krka in je strateško merilo.
Bruto dividenda na delnico
dividenda na delnico za predhodno obdobje
v skladu s sklepom skupščine
Prikazuje udeležbo delničarjev pri dobičku
podjetja.
Tečaj/čisti dobiček na delnico (P/E)
zaključni tečaj delnice na Ljubljanski borzi
na dan 31. 12./čisti dobiček na delnico
(EPS)
Prikazuje, koliko so vlagatelji na trgu
v določenem trenutku pripravljeni plačati
za evro dobička podjetja. Z njim se ocenjuje
vrednost podjetja in njegovih delnic na trgu.
Knjigovodska vrednost delnice
kapital na dan 31. 12./skupno število
izdanih delnic
Prikazuje vrednost delnice, ki izhaja
iz knjigovodske vrednosti kapitala.
Tečaj/knjigovodska vrednost delnice
(TV/KV)
zaključni tečaj delnice na Ljubljanski borzi
na dan 31. 12./knjigovodska vrednost
delnice
Prikazuje primerjavo vrednosti delnice
podjetja na trgu s knjigovodsko vrednostjo
delnice na določen dan. Nakazuje
morebitno tržno precenjenost oz.
podcenjenost delnice.
Tržna kapitalizacija (konec leta)
zaključni tečaj delnice na Ljubljanski borzi
na dan 31. 12. x skupno število izdanih
delnic
Prikazuje tržno vrednost skupine Krka
glede na vrednost delnice podjetja
na Ljubljanski borzi.
Kratkoročni koeficient
kratkoročna sredstva/kratkoročne
obveznosti
Prikazuje kratkoročno likvidnost družbe oz.
sposobnost poravnavanja kratkoročnih
obveznosti.
Pospešeni koeficient
(kratkoročna sredstva − zaloge)/kratkoročne
obveznosti
Prikazuje kratkoročno likvidnost družbe oz.
sposobnost poravnavanja kratkoročnih
obveznosti brez upoštevanja zalog.
Hitri koeficient
(finančne naložbe + denar in denarni
ustrezniki)/kratkoročne obveznosti
Prikazuje kratkoročno likvidnost družbe oz.
sposobnost poravnavanja kratkoročnih
obveznosti z upoštevanjem le najbolj
likvidnih sredstev.
Prihodki od prodaje/povprečne terjatve
prihodki od prodaje/povprečne terjatve
Koeficient obračanja terjatev do kupcev,
ki prikazuje število obračalnih ciklov terjatev
do kupcev v denarna sredstva v enem letu
in kaže na plačilno sposobnost podjetja.
S tem se lahko analizira uspešnost podjetja
pri obvladovanju terjatev do kupcev.
Vsebuje tudi informacijo o povprečnem
plačilnem roku vseh kupcev podjetja.
Stopnja izplačila dividend
bruto dividenda na delnico v letu/čisti
dobiček na delnico v predhodnem letu
Prikazuje delež ustvarjenega čistega
poslovnega, ki je izplačan delničarjem
v obliki dividend in ni uporabljen
za reinvestiranje v osnovno dejavnost oz.
za poplačilo dolga podjetja.
Dividendna donosnost
bruto dividenda na delnico/tečaj delnice
31. 12. posameznega leta na Ljubljanski
borzi
Prikazuje dividendno donosnost, ki je je
glede na tržno vrednost delnice deležen
upravičenec do dividende.
Kazalnik finančnega vzvoda
(prejeta posojila + poslovne obveznosti +
kratkoročne obveznosti iz pogodb s kupci +
druge kratkoročne obveznosti – denar in
denarni ustrezniki)/kapital
Prikazuje financiranje z lastniškim kapitalom
oz. stopnjo finančnega tveganja podjetja.
Pomemben je z vidika spremljanja
kapitalske ustreznosti podjetja.
Čisti denarni tok iz poslovanja
Prikaz izračuna, razviden v Izkazu denarnih
tokov.
Prikazuje denarni tok, ki ga podjetje ustvari
iz poslovanja pred investicijskimi in
finančnimi odločitvami ter s tem povezanimi
prejemki oz. izdatki.

Graphics
Letno poročilo 2023 Uvod
11
Podatki o poslovanju skupine Krka
2
v tisoč EUR
2023
2022
2021
2020
2019
Prihodki od prodaje
1.806.391
1.717.453
1.565.802
1.534.941
1.493.409
od tega prihodki od prodaje iz pogodb s kupci izdelkov in
storitev
1.798.969
1.708.542
1.560.288
1.529.959
1.489.080
Dobiček iz poslovanja, povečan za amortizacijo (EBITDA)
1
504.215
488.895
463.625
502.432
385.437
Dobiček iz poslovanja (EBIT)
2
399.621
381.211
354.788
390.744
274.195
Dobiček pred davkom (EBT)
367.126
433.073
362.417
338.992
284.368
Čisti dobiček
313.732
363.662
308.150
288.949
244.272
Nekratkoročna sredstva (konec leta)
1.059.267
1.125.025
1.075.052
990.998
1.041.833
Kratkoročna sredstva (konec leta)
1.705.024
1.562.475
1.461.936
1.244.544
1.142.785
Kapital (konec leta)
2.181.766
2.138.509
1.919.085
1.751.812
1.667.516
Nekratkoročne obveznosti (konec leta)
149.218
132.130
162.674
172.796
160.905
Kratkoročne obveznosti (konec leta)
433.307
416.861
455.229
310.934
356.197
Stroški razvijanja
178.582
162.580
154.559
153.447
152.421
Naložbe
131.932
105.974
66.386
76.613
112.568
KAZALNIKI
2023
2022
2021
2020
2019
Delež EBITDA v prihodkih od prodaje
27,9 %
28,5 %
29,6 %
32,7 %
25,8 %
Delež EBIT v prihodkih od prodaje
22,1 %
22,2 %
22,7 %
25,5 %
18,4 %
Delež EBT v prihodkih od prodaje
20,3 %
25,2 %
23,1 %
22,1 %
19,0 %
Delež čistega dobička v prihodkih od prodaje
17,4 %
21,2 %
19,7 %
18,8 %
16,4 %
Donosnost kapitala (ROE)
3
14,5 %
17,9 %
16,8 %
16,9 %
15,2 %
Donosnost sredstev (ROA)
4
11,5 %
13,9 %
12,9 %
13,1 %
11,7 %
Obveznosti/kapital
0,267
0,257
0,322
0,276
0,310
Delež stroškov razvijanja v prihodkih od prodaje
9,9 %
9,5 %
9,9 %
10,0 %
10,2 %
ŠTEVILO ZAPOSLENIH
2023
2022
2021
2020
2018
Konec leta
11.780
11.598
11.511
11.677
11.696
Povprečje
11.667
11.569
11.581
11.631
11.484
PODATKI O DELNICI
2023
2022
2021
2020
2019
Skupno število izdanih delnic
32.793.448
32.793.448
32.793.448
32.793.448
32.793.448
Čisti dobiček na delnico v EUR
5
10,14
11,69
9,92
9,27
7,73
Bruto dividenda na delnico v EUR
6,60
5,63
5,00
4,25
3,20
Tečaj delnice konec obdobja v EUR na Ljubljanski borzi
110,00
92,00
118,00
91,40
73,20
Tečaj/čisti dobiček na delnico (P/E)
10,85
7,87
11,90
9,86
9,47
Knjigovodska vrednost delnice v EUR
6
66,53
65,21
58,52
53,42
50,85
Tečaj/knjigovodska vrednost delnice (TV/KV)
1,65
1,41
2,02
1,71
1,44
Tržna kapitalizacija v tisoč EUR (konec leta)
3.607.279
3.016.997
3.869.627
2.997.321
2.400.480
1
razlika med prihodki in odhodki iz poslovanja, povečana za amortizacijo
2
razlika med prihodki in odhodki iz poslovanja
3
čisti dobiček/povprečno stanje lastniškega kapitala v letu
4
čisti dobiček/povprečno stanje sredstev v letu
5
čisti dobiček večinskih lastnikov skupine Krka/povprečno število izdanih delnic v letu brez lastnih delnic
6
kapital na dan 31. 12./skupno število izdanih delnic
2
GRI 2-6, 201-1

Graphics
Letno poročilo 2023 Uvod
12
Kazalniki trajnostnega razvoja za družbo Krka

enota mere
2023
2022
2021
2020
2019
OKOLJSKI PODATKI






Porabljena voda (skupaj)
m
3

1.300.876
1.461.617
1.461.024
1.623.046
1.399.303
pitna voda
m
3

656.773
676.482
643.965
684.950
613.919
rečna voda
m
3

644.103
785.135
817.059
938.096
785.384
Porabljena energija (skupaj)
a,

3

GJ
952.265
1.010.667
953.366
969.833
956.577
električna energija
GJ
339.501
361.190
330.453
344.957
356.610
zemeljski plin
GJ
612.739
584.480
601.041
604.287
580.048
utekočinjeni naftni plin
GJ
0
0
17.750
20.564
19.409
ekstra lahko kurilno olje
GJ
26
64.997
4.122
26
510
Pridobljena električna energija –
alternativni viri (skupaj)
GJ
43.137
29.315
53.337
48.294
39.482
iz sončne elektrarne
GJ
246
275
266
280
252
iz soproizvodnje
GJ
42.891
29.040
53.071
48.014
39.230
Energetska intenzivnost






specifična raba energije
c

MJ/EUR
1,21
1,52
1,62
1,62
1,66
specifična raba energije
c

TJ/mrd kosov
73,2
77,4
78,1
78,1
82,6
Odpadne vode (skupaj)
4

m
3

1.150.199
1.305.619
1.266.494
1.388.829
1.225.003
hladilna voda
m
3

348.682
424.261
407.807
517.090
392.490
tehnološka odpadna voda
m
3

801.517
881.358
858.687
871.739
832.513
neraztopljene snovi
t
7,3
7,0
11,8
10,3
23,9
biokemijska potreba po kisiku
t
3,1
3,6
3,1
7,0
6,9
kemijska potreba po kisiku
t
38,3
48,0
41,4
42,1
57,5
dušik
t
5,2
6,2
5,1
2,9
4,9
fosfor
t
0,5
0,7
0,7
0,6
0,7
enote obremenitve
b

EO
1.239
1.584
1.371
1.241
1.737
Odpadki (skupaj)
t
11.519
11.932
11.369
12.512
11.091
nevarni odpadki (skupaj)
t
6.245
6.786
6.480
7.329
6.047
trdni odpadki
t
855
871
808
889
789
tekoči odpadki
t
5.390
5.915
5.672
6.440
5.258
nenevarni odpadki (skupaj)
t
5.274
5.146
4.889
5.183
5.044
odlaganje (skupaj)
t
601
665
763
791
802
sestavljeni materiali (energetska izraba)
t
97
/
/
/
/
sestavljeni materiali (predelava)
t
567
502
495
427
489
biomasa (kompostiranje)
t
1.223
1.447
1.231
1.618
1.308
reciklirni odpadki (skupaj)
t
2.786
2.532
2.381
2.327
2.422
papir
t
1.237
1.303
1.243
1.273
1.221
plastika
t
564
513
421
380
401
steklo
t
128
113
110
135
136
kovine
t
229
188
186
150
239
les
t
212
398
421
389
425
les (ponovna uporaba palete)
t
386
/
/
/
/
električna in elektronska oprema
t
30
17
19
20
23


3
GRI 302-1
4
GRI 306-3

Graphics
Letno poročilo 2023 Uvod
13
enota mere
2023
2022
2021
2020
2019
OKOLJSKI PODATKI
Emisije v zrak
5
energijsko povezan CO
2
neposredno
t ekv. CO
2
30.742
33.475
35.046
34.709
33.332
energijsko povezan CO
2
posredno
d
t ekv. CO
2
0
0
0
45.707
47.251
energijsko povezan SO
2
t
0,4
3,7
1
1
1
energijsko povezan NO
x
t
21,5
35,9
28,0
27,9
26,8
ozonu škodljive snovi in fluorirani toplogredni
plini
t ekv. CO
2
1.029
1.174
1.277
2.501
1.744
Skladnost
izredni dogodki, povezani z vplivi na okolje
0
0
0
0
0
Varstvo okolja (skupaj)
v tisoč EUR
10.894
11.968
11.599
10.056
7.672
stroški varstva okolja
v tisoč EUR
8.095
7.701
6.258
6.357
5.517
vlaganja v okoljske programe
v tisoč EUR
2.799
4.267
5.301
3.699
2.155
SOCIALNI PODATKI
Število zaposlenih
6.509
6.320
6.228
6.191
5.907
Slovenija
5.910
5.763
5.690
5.679
5.386
predstavništva v tujini
599
557
538
512
521
Zdravje in varnost

število nezgod
19
32
22
21
27
število nezgod, ki imajo za posledico
3 ali več dni bolniške odsotnosti,
na 1 milijon opravljenih delovnih ur
2,0
3,3
2,4
2,3
2,8
delež delovnih invalidov
%
5,2
5,0
5,0
4,9
5,3
Izobraževanje in usposabljanje
ure izobraževanja in usposabljanja
ure/zaposlenega
38
44
27
32
41
stroški izobraževanja in usposabljanja
EUR/zaposlenega
864
754
603
667
897
a
Za preračun v GJ smo uporabili značilne neto kalorične vrednosti, objavljene na spletni strani Agencije RS za okolje.
b
Enote obremenitve (EO) predstavljajo letno obremenitev zaradi odvajanja odpadnih vod za vir onesnaževanja. Izračunajo se po enačbi, v kateri
se upoštevata povprečna letna vrednost za posamezni parameter, ki mu je dodeljen ustrezni faktor, in letna količina odpadnih vod na posameznem
iztoku (Pravilnik o prvih meritvah in obratovalnemu monitoringu odpadnih vod, UL RS št. 94/14, spremembe in dopolnitve, UL RS št. 98/15).
c
Z letom 2022 je prišlo do spremembe pri vrednotenju energijske vrednosti goriv. Upoštevana je zgornja kurilna vrednost (HHV), pred spremembo
smo upoštevali spodnjo kurilno vrednost (LHV). Posodobljeni so vsi kazalniki za zadnje 5-letno obdobje.
d
Za preračun ton CO
2
smo uporabili emisijske faktorje, objavljene na spletni strani Agencije RS za okolje.
5
GRI 305-6, 305-7

Graphics
Letno poročilo 2023 Uvod
14
Predstavitev skupine Krka
6
Skupino Krka poleg obvladujoče družbe Krka, d. d., Novo mesto sestavlja odvisna družba v Sloveniji Terme Krka, d. o. o.,
Novo mesto in 33 odvisnih družb v tujini.
Skupina Krka se ukvarja z razvojem, proizvodnjo, trženjem in prodajo izdelkov za humano uporabo (zdravil na recept in
izdelkov brez recepta), veterinarskih izdelkov in zdraviliško-turističnih storitev.

Proizvodnja izdelkov poteka v obvladujoči družbi v Sloveniji in v Krkinih odvisnih družbah v Ruski federaciji, na Poljskem,
Hrvaškem in v Nemčiji. V navedenih odvisnih družbah, razen v družbi Krka-Rus v Ruski federaciji, se poleg proizvodnje
ukvarjajo tudi s trženjem in prodajo. Na Kitajskem proizvodnja poteka v najetih proizvodnih zmogljivostih. Ostale odvisne
družbe zunaj Slovenije se ukvarjajo s trženjem in/ali prodajo in nimajo proizvodnih zmogljivosti.
Družba Terme Krka, d. o. o., Novo mesto se ukvarja z zdraviliško-turistično dejavnostjo in združuje poslovne enote Terme
Dolenjske Toplice, Terme Šmarješke Toplice, Hoteli Otočec in Talaso Strunjan. Družba Terme Krka je tudi večinska
lastnica družbe Golf Grad Otočec, d. o. o.
V letu 2023 je bila na Nizozemskem ustanovljena družba Krka Netherlands B.V., ki je v 100-odstotni lasti obvladujoče
družbe.
Podatki o obvladujoči družbi
Krka, d. d., Novo mesto
Sedež
Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Slovenija
Telefon
(07) 331 21 11
Telefaks
(07) 332 15 37
E-naslov
info@krka.biz
Spletni naslov
www.krka.si
Osnovna dejavnost
proizvodnja farmacevtskih preparatov
Šifra dejavnosti
21.200
Leto ustanovitve
1954
Registrski vložek
1/00097/00, Okrožno sodišče Novo mesto
Davčna številka
82646716
Identifikacijska številka za DDV
SI82646716
Matična številka
5043611000
Osnovni kapital
54.732.264,71 EUR
Število izdanih delnic
32.793.448 navadnih kosovnih delnic
6
GRI 2-1

Graphics
Letno poročilo 2023 Uvod
15
Poslovni model skupine Krka
Viri
Zaposleni
Raziskovalne
in tehnološke
zmogljivosti
Intelektualni
kapital
Finančni viri
Vhodni
material
Naravno
okolje in
naravni viri
Zdravila na recept
za bolezni srca in žilja
za bolezni osrednjega živčevja
za bolezni prebavil
za lajšanje bolečine
za zdravljenje sladkorne bolezni
za zdravljenje bolezni krvi in
krvotvornih organov
za sistemsko zdravljenje okužb
za onkološke bolezni
ostalo
Izdelki brez recepta
Zdraviliško-turistične storitve
Celovito obvladovanje in nadzor kakovosti
Prilagodljivost, neodvisnost in konkurenčnost
Veterinarski izdelki
Ustvarjanje
vrednosti
za deležnike
Kakovostna,
varna in
učinkovita
zdravila, ki
temeljijo na
inovativnih
rešitvah
Cenovna
dostopnost
zdravljenja
Vlaganje
v razvoj in
raziskave
Stabilna
dividendna
politika
Varno in
zdravo
delovno okolje
Zaposlitvene
priložnosti ter
razvoj znanja,
veščin in
talentov
Učinkovito
upravljanje
naravnih virov
Izboljševanje
kakovosti
življenja
v skupnosti
Nabava
materiala in
storitev
Osrednja tveganja in priložnosti
Zagotavljanje kakovosti in stalne razpoložljivosti
učinkovin in izdelkov
Varnost pacientov
Tehnološki in znanstveni napredek ter
razvoj inovativnih generičnih zdravil
Širitev ponudbe izdelkov in
povečevanje uporabe kombiniranih zdravil
Upravljanje talentov
Vključevalnost in raznolikost zaposlenih
Oskrbna veriga in zagotavljanje neprekinjenega
poslovanja
Odporen in prilagodljiv vertikalno integrirani
poslovni model
Staranje prebivalstva in spreminjanje kupne
moči
Ukrepi za večjo dostopnost zdravil
Ozaveščanje o zdravem življenjskem slogu ter
zdravljenje pogostih bolezni sodobnega časa
Razpoložljivost sredstev za zdravstvene
izdatke
Vključevanje ključnih deležnikov ter
upoštevanje njihovih interesov in
pričakovanj
Skladnost poslovanja z zakonodajnimi
in regulatornimi zahtevami
Digitalizacija in informacijska varnost
Podnebne spremembe in
upravljanje vplivov na okolje
Zanesljiva energetska oskrba in
učinkovita raba energije
Naraščajoča konkurenca
Mednarodni politični in trgovinski
izzivi
Druga poslovna, ekonomska,
družbena in upravljavska tveganja
ter priložnosti
Trženje in prodaja
Spremljanje
zadovoljstva
pacientov in
odjemalcev
Spremljanje potreb
in zahtev pacientov
in odjemalcev
Razvoj,
proizvodnja in
vrednotenje
zdravilnih
učinkovin
Razvoj,
proizvodnja in
vrednotenje
končnih
izdelkov
Uvajanje novih
izdelkov in
upravljanje
obstoječih

Graphics
Letno poročilo 2023 Uvod
16
Shema organiziranosti skupine Krka
V nadaljevanju uporabljamo krajše nazive družb.
Ruska federacija
OOO KRKA-RUS
Ruska federacija
OOO KRKA FARMA
Vzhodna Evropa
Poljska
KRKA - POLSKA, Sp. z o.o.
Madžarska
KRKA Magyarország Kft.
Srednja Evropa
KRKA, d. d., Novo mesto
TERME KRKA, d. o. o.,
Novo mesto
Zahodna Evropa
Španija
KRKA FARMACÉUTICA, S.L.
Švedska
Krka Sverige AB
Irska
KRKA PHARMA DUBLIN LIMITED
Portugalska
KRKA Farmacêutica, Unipessoal Lda.
Nemčija
TAD Pharma GmbH
Avstrija
KRKA Pharma GmbH, Wien
Slovaška
KRKA Slovensko, s.r.o.
Češka
KRKA ČR, s. r. o.
Hrvaška
KRKA-FARMA d.o.o.
Srbija
KRKA-FARMA DOO BEOGRAD
Severna Makedonija
KRKA-FARMA DOOEL Skopje
Jugovzhodna Evropa
Romunija
KRKA ROMANIA S.R.L.
Bosna in Hercegovina
KRKA FARMA d.o.o., Sarajevo
Litva
UAB KRKA Lietuva
Ukrajina
TOV KRKA UKRAJINA
Latvija
SIA KRKA Latvija
Italija
KRKA FARMACEUTICI MILANO S.R.L.
Francija
KRKA France Eurl à capital variable
Belgija
KRKA Belgium, SA
Kazahstan
TOO KRKA Kazakhstan
Presečni datum prikaza je 31. 12. 2023.
ostale odvisne družbe v tujini
proizvodno-distribucijske družbe
zdraviliško-turistična družba
Kitajska
Ningbo Krka Menovo Pharmaceutical Co. Ltd.
Bolgarija
KRKA Bulgaria EOOD
Čezmorska tržišča
Združeno kraljestvo
KRKA UK Ltd
Finska
KRKA Finland Oy
ZDA
Krka USA LLC
skupna družba za razvoj, proizvodnjo in distribucijo
Grčija
KRKA HELLAS E.P.E.
Nemčija
123 Acurae Pharma GmbH
ZAE
Krka GCC L.L.C
Slovenija
Nizozemska
KRKA Netherlands B.V.

Graphics
Letno poročilo 2023 Uvod
17
Krkina prisotnost na svetovnih trgih
7
7
GRI 2-1

Graphics
Letno poročilo 2023 Uvod
18
Retrospektiva leta 2023
Poslovanje
Skupina Krka je ustvarila prihodke od prodaje v višini 1 milijarde 806,4 milijona EUR, kar je 5 % več kot lani, in
313,7 milijona čistega dobička.
Na 29. skupščini delničarjev je bila potrjena dividenda v višini 6,60 EUR bruto na delnico, kar je 17 % več kot leto
prej.
Sodelovali smo na desetih investicijskih konferencah in organizirali tri spletne dogodke (webcaste), na katerih smo
svoje poslovanje predstavili vlagateljem in analitikom. Na sedežu podjetja smo že desetič organizirali Krkin dan
za vlagatelje. V skladu z veljavnimi predpisi in borznimi pravili poročanja smo finančno in splošno javnost redno
obveščali o svojih poslovnih dosežkih.
Skupini Krka je uspelo doseči nove prodajne rekorde. Prodali smo 17,5 milijarde tablet in kapsul ter za več kot
100 milijonov EUR veterinarskih izdelkov in za več kot 90 milijonov EUR zdravil z rosuvastatinom.
Na Nizozemskem smo registrirali novo odvisno družbo KRKA Netherlands B.V.
Posodobili smo Strategijo razvoja skupine Krka za obdobje 20242028, v kateri sledimo trajnostnim vidikom in
ciljem poslovanja, saj želimo ohranjati ekonomsko, socialno in naravovarstveno odgovornost do okolij, v katerih
poslujemo.
Trajnostno upravljanje smo nadgradili z osveženo Trajnostno politiko skupine Krka in strateškimi trajnostnimi cilji,
ki smo jih lani prvič v celoti vključili tudi v Strategijo razvoja skupine Krka. Opredeljujejo strateške usmeritve in cilje
ter kazalnike spremljanja njihovega uresničevanja (KPI) za posamezna bistvena trajnostna področja.
V okviru ocene trajnosti poslovanja smo 24. novembra 2023 od agencije S&P Global prejeli oceno S&P Global CSA
za leto 2023 v višini 50 od 100. Na ta dan je spadala med najvišjih 10 % ocen farmacevtskih podjetij.
Prepoznavnost
Po izsledkih raziskave Odličnost slovenskih podjetij 2023, ki jo izvaja neodvisna zunanja agencija, je Krka ohranila
visoke ocene pri ključnih parametrih in se med 54 slovenskimi podjetji vnovič uvrstila na prvo mesto. Na skupno
oceno odličnosti so vplivali štirje dejavniki – prepoznavnost, uspešnost, ugled in trajnost podjetja.
V okviru investicijske konference, ki sta jo organizirali Ljubljanska borza in Zagrebška borza, smo že četrtič osvojili
nagrado za najboljše odnose z vlagatelji med vsemi podjetji, ki kotirajo na borzi.
Prejeli smo priznanje za uglednega delodajalca, ki ga podeljuje podjetje Mojedelo.com v sodelovanju s podjetjem
Universum Global. Do zdaj smo bili kar sedemkrat prepoznani kot najuglednejši delodajalec v Sloveniji.
Prejeli smo nagrado za intelektualno lastnino WIPO IP Enterprise Trophy 2023, ki jo podeljuje Svetovna
organizacija za intelektualno lastnino (World Intellectual Property Organization, WIPO). Gre za prestižno nagrado
specializirane agencije Združenih narodov za intelektualno lastnino, ki prispeva k razvoju uravnoteženega in
učinkovitega mednarodnega sistema zaščite intelektualne lastnine.
Vodilna mednarodna skupina podjetij IQVIA, ki deluje v panogah zdravstvene in informacijske tehnologije ter tržnih
in kliničnih raziskav, nam je za uspešno delovanje na slovenskem trgu zdravil podelila nagrado IQVIA Excellence
Award 2022.
V sklopu konference Dnevi energetikov je bila Krka za svoje celovito, učinkovito in trajnostno upravljanje
energetskih virov imenovana za energetsko najbolj učinkovito podjetje.

Graphics
Letno poročilo 2023 Uvod
19
Na slovesnosti ob tednu Kemijskega inštituta smo od te ustanove prejeli posebno priznanje za dolgoletno tesno in
zgledno sodelovanje pri raziskovalnem delu.
Prejeli smo srebrni certifikat TOP investitor v izobraževanje in se tako uvrstili med podjetja, ki nadpovprečno vlagajo
v izobraževanje in razvoj zaposlenih.
Na podelitvi priznanj Gospodarske zbornice Dolenjske in Bele krajine so naše inovacije prejele štiri zlata in
tri srebrna priznanja.
Krkini raziskovalci so na Dnevu inovativnosti Gospodarske zbornice Slovenije prejeli zlato in srebrno priznanje
zlato za skupino zdravil s sitagliptinom za uravnavanje sladkorne bolezni tipa 2, srebrno pa za celovit sistem
obvladovanja referenčnih snovi. Priznanji sta potrditev, da svojo ponudbo stalno dopolnjujemo z novimi izdelki, ki
so rezultat inovativnih pristopov in izboljšanih tehnoloških rešitev.
Slovenska akademija znanosti in umetnosti je ob svoji 85-letnici Krki podelila posebno priznanje za dolgoletno
sodelovanje ter podporo znanosti in umetnosti.
Naši izdelki in storitve so po svetu poznani po visoki kakovosti, kar potrjujejo tudi certifikati. Slovenski institut
za kakovost in meroslovje (SIQ) nam je podelil priznanje in zahvalo za dolgoletno sodelovanje pri zagotavljanju
najvišjih standardov kakovosti in varnosti.
Lokalni časopis Dolenjski list je v sodelovanju z Gospodarsko zbornico Dolenjske in Bele krajine, Posavsko
gospodarsko zbornico in Prvo bonitetno agencijo organiziral izbor najboljših dolenjsko-posavskih podjetij v letu
2022. Za najboljše podjetje v kategoriji velikih podjetij je bila razglašena Krka.
Trajnost
V Novem mestu smo gostili mednarodni simpozij o sodobnih pristopih k zdravljenju sladkorne bolezni, ki se ga je
udeležilo več kot 140 gostov iz 14 držav, v Amsterdamu pa smo organizirali mednarodni kardiološki simpozij, ki ga
je spremljalo več kot 200 udeležencev iz 19 držav. Tudi s takimi dogodki prispevamo k uresničevanju enega
od ciljev Agende Združenih narodov k zmanjšanju smrtnosti zaradi nenalezljivih bolezni za eno tretjino do leta
2030.
Na tradicionalnem 17. srečanju s Krkinimi sponzoriranci smo razglasili Krkine talente leta 2022. Priznanje so prejeli
trije izjemni mladi posamezniki, ki so uspešni na športnem oziroma kulturnem področju.
V okviru družbenoodgovornega projekta Krkin teden humanosti in prostovoljstva smo v 19 državah širili in udejanjali
vrednote prostovoljstva in medsebojne pomoči ter povezali različne generacije.
Vodja Krkine Službe varstva okolja Slavko Zupančič je prejel nagrado za okoljskega trajnostnega menedžerja leta.
Gospodarska zbornica Slovenije je nagrado podelila prvič.
Že osmo leto zapored smo na Krkin dan brez avtomobila zaposleni v 13 državah pokazali, da si prizadevamo
za trajnostno mobilnost, bolj zdravo okolje in izboljšanje kakovosti življenja.
Uresničevanje naših trajnostnih ciljev potrjuje tudi naša najnovejša pridobitev električni tovornjak za težji tovor, ki
smo ga v letu 2023 začeli uporabljati prvi v Sloveniji. Z najnovejšim vozilom, ki je pomembno dopolnilo Krkin vozni
park električnih vozil, postavljamo nov standard za prihodnost in nadaljujemo izvajanje dolgoročnega načrta razvoja
trajnostne mobilnosti.
Nadaljevali smo edinstveno in dolgoletno tradicijo ter podelili 53. Krkine nagrade na srednješolski, dodiplomski in
podiplomski ravni. Nagrajenci so rezultate svojega raziskovalnega dela predstavili na znanstvenem simpoziju.

Graphics
Letno poročilo 2023 Uvod
20
Zdravo in kakovostno življenje ljudem omogočamo že 70 let, ob svojem jubileju pa smo se odločili znova pomagati
tudi zdravstvenim ustanovam. Posebno skrb posvečamo bolnikom v najzgodnejšem obdobju njihovega življenja,
zato smo donacije aparatur in opreme namenili Kliniki za pediatrijo UKC Maribor, Pediatrični kliniki UKC Ljubljana
in pediatričnim oddelkom desetih splošnih slovenskih bolnišnic.
Že dvanajstič zapored smo podelili priznanje Krkin prostovoljec leta. Ob tej priložnosti smo se zahvalili tudi Krkinim
krvodajalcem jubilantom.
Kulturno umetniško društvo Krka je del podjetja in njegove kulture že več kot 50 let.
Zaposleni
Najbolj aktualnim regulatornim izzivom so se posvetili udeleženci 20. mednarodne regulatorne in farmakovigilančne
konference, na kateri smo najboljšim podelili nagrade, priznanja in pohvale.
25. marketinško-prodajne konference se je udeležilo več kot 170 zaposlenih z 38 trgov. Seznanili so se s Krkino
strategijo do leta 2026 in marketinško-prodajnimi cilji.
Na 3. tehnološki konferenci je sodelovalo 180 zaposlenih iz šestih držav. Na dvodnevnem srečanju so si zaposleni,
ki delujejo na področju farmacevtske tehnologije, izmenjali znanje in izkušnje, da bi tako še učinkoviteje delovali na
zahtevnem generičnem farmacevtskem trgu.
Organizirali smo 4. mednarodno računovodsko-poslovno konferenco, na kateri je sodelovalo 154 zaposlenih iz
obvladujoče družbe ter predstavniki iz 40 Krkinih enot v tujini in iz Term Krka.
Osrednja tema 14. kadrovske konference so bili globalni izzivi na trgu dela.
Na novo izvoljeni svet delavcev je organiziral 18 zborov delavcev, ki se jih je udeležilo 3370 zaposlenih. Predsednik
in člani uprave so jih seznanili z rezultati poslovanja, načrti za tekoče leto, strategijo in drugimi aktualnimi
informacijami.
Krkin napredek je rezultat učinkovitega dela vseh zaposlenih. Zavzetost in delovne dosežke smo tudi v letu 2023
nagradili s Krkinimi priznanji.
Najboljšim zaposlenim iz 29 držav, ki delajo v marketingu in prodaji, smo že 25. leto zapored podelili marketinške
nagrade.
Znanje je v našem podjetju vrednota, kar dokazujejo tudi številna izobraževanja. 19. Krkino mednarodno šolo
vodenja je končalo 24 zaposlenih, šolo za operativni nivo vodenja 20, šolo za osnovni nivo vodenja pa prav tako
20 zaposlenih. V mednarodnem programu za strokovne in projektne time je sodelovalo 46 udeležencev.
Najbolj dejavnim zaposlenim in organizacijskim enotam na področju množične inovativne dejavnosti smo se tudi
lani zahvalili za koristne predloge in izboljšave, s katerimi prispevajo k napredku podjetja.
Edini v Sloveniji od leta 2000 izvajamo šest programov nacionalne poklicne kvalifikacije za farmacevtsko industrijo.
V letu 2023 je certifikate za različne programe prejelo 127 zaposlenih, ki s pridobljenim znanjem učinkoviteje sledijo
vedno večjim zahtevam avtomatiziranih delovnih procesov in se hitreje naučijo upravljati računalniško vodene
tehnologije.
Zavedamo se, da je uspeh podjetja skupno delo več generacij, zato vsako leto na novo upokojene zaposlene
povabimo na slovesno prireditev.

Graphics
Letno poročilo 2023 Uvod
21
Dogodka po zaključku obračunskega obdobja
Dogodka po zaključku obračunskega obdobja nista vplivala na računovodske izkaze za leto 2023.
Ustanovitev skupnega podjetja v Indiji
Družba Krka je vlagatelje 25. 1. 2024 obvestila, da je s podjetjem Laurus Labs Ltd. iz Indije dosegla dogovor o ustanovitvi
skupnega podjetja (joint venture) Krka Pharma Pvt. Ltd. v Hyderabadu v Indiji. V novem podjetju bo imela Krka
51-odstotni delež, Laurus pa 49-odstotnega.
Krka in Laurus pogodbeno sodelujeta že več let, njuni posli pa se dopolnjujejo. Po pogovorih o možnostih za krepitev
sodelovanja in sinergijo z združevanjem znanja in virov sta se dogovorila o ustanovitvi in postopnem razvoju novega
podjetja. V njem bodo pripravili načrt za vstop na indijski trg in druge trge zunaj EU, na katerih Krka in Laurus s svojimi
končnimi izdelki še nista prisotna.
Osnovni kapital podjetja znaša do 50 milijonov EUR v indijskih rupijah. Soustanoviteljici sta se dogovorili, da bosta osnovni
kapital vplačevali postopoma, v skladu s potrebami po financiranju. Tudi razvoj poslovnih dejavnosti v novem podjetju bo
postopen.
Nakupi lastnih delnic
Od 1. januarja 2024 do 18. marca 2024 smo pridobili 44.992 lastnih delnic. Konec tega obdobja je imela Krka
1.960.958 lastnih delnic (5,98 % vseh delnic).

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
22
POSLOVNO POROČILO
Izjava o upravljanju družbe Krka
8
V Krki deluje upravljanje po dvotirnem sistemu, po katerem vodi družbo uprava, njeno delovanje pa nadzoruje nadzorni
svet. Temelji na zakonodaji Republike Slovenije, slovenski in mednarodni dobri praksi, javno objavljeni Politiki upravljanja
družbe ter internih aktih družbe.
Organi družbe so:
skupščina delničarjev,
nadzorni svet in
uprava.
Skupščina delničarjev družbe Krka
V skladu z določbami Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1) je skupščina delničarjev najvišji organ družbe. Na njej se
neposredno udejanja volja delničarjev družbe ter sprejemajo temeljne in statutarne odločitve. Vsaka delnica, razen lastnih,
predstavlja na skupščini en glas. Družba Krka ima eno vrsto delnic, in sicer navadne kosovne delnice.
Uprava skliče redno skupščino delničarjev praviloma enkrat na leto, in sicer vsaj 30 dni pred dnem zasedanja. Celotno
gradivo je od sklica do skupščine na vpogled na sedežu družbe.
Pravico do udeležbe na skupščini in glasovalno pravico imajo vsi delničarji, vpisani v delniško knjigo na presečni dan,
objavljen ob sklicu, ter njihovi zastopniki in pooblaščenci.
Uprava družbe daje delničarjem na skupščini vse potrebne informacije za presojo dnevnega reda, pri čemer upošteva
zakonske ali morebitne druge omejitve glede razkrivanja informacij.
Družba je v skladu s točko 8.2 veljavnega Kodeksa upravljanja javnih delniških družb v sklicu skupščine za leto 2023 večje
delničarje pozvala, naj javnost seznanijo s svojo politiko upravljanja naložb v družbi, zlasti s politiko glasovanja, vrsto in
pogostostjo izvajanja upravljavskih aktivnosti ter dinamiko komuniciranja z organi vodenja in nadzora družbe.
Na 29. skupščini delničarjev, ki je bila 6. julija 2023, so se delničarji:
seznanili z letnim poročilom uprave za poslovno leto 2022, revizorjevim poročilom in poročilom nadzornega sveta
o rezultatih preveritve letnega poročila za leto 2022 in o njegovi potrditvi ter s poročilom o prejemkih članov uprave in
nadzornega sveta družbe v letu 2022;
sprejeli so sklep o uporabi bilančnega dobička za leto 2022;
upravi in nadzornemu svetu so podelili razrešnico za leto 2022;
v skladu z ZGD-1 so obravnavali politiko prejemkov organov vodenja in nadzora ter jo pri posvetovalnem glasovanju
odobrili;
za člana nadzornega sveta, predstavnika delničarjev, so za petletno mandatno obdobje, ki se je začelo 7. julija 2023,
izvolili Luko Cerarja;
sprejeli so sklep o plačilih članom nadzornega sveta;
upravo družbe so pooblastili za pridobivanje lastnih delnic, pri čemer skupni delež vseh lastnih delnic ne sme preseči
10 % osnovnega kapitala družbe; skupni delež vključuje delnice, ki jih je imela družba ob dodelitvi pooblastila.
V letu 2024 bo v skladu s finančnim koledarjem redna letna skupščina delničarjev 11. julija. Sklic se objavi vsaj 30 dni pred
skupščino, in sicer na spletni strani AJPES-a. Objavi se tudi v tiskanem ali elektronskem glasilu družbe, če ga družba ima
v času sklica, ter na spletni strani družbe. Objavi se tudi na način, kot ga predpisuje zakon, ki ureja trg finančnih
instrumentov.
V poglavju Delničarji in trgovanje z delnico so navedeni podrobnejši podatki o imetnikih delnic in glasovalnih pravicah.
8
GRI 2-9, 2-10

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
23
Nadzorni svet družbe Krka
Nadzorni svet nadzoruje poslovanje in vodenje poslov družbe ter izbere in imenuje člane uprave. Sestaja se najmanj
štirikrat na leto. V skladu z določili statuta da upravi družbe predhodno soglasje za sprejem letnega poslovno-finančnega
načrta in strategije družbe. V skladu z ZGD-1 opravlja tudi druge naloge, zlasti daje soglasje k imenovanju, razrešitvi in
prejemkom vodje notranje revizije, k aktu, ki ureja namen, pomen in naloge notranje revizije, ter k letnemu in večletnemu
načrtu dela notranje revizije. Seznani se tudi z letnim poročilom notranje revizije. Predsednik nadzornega sveta podpisuje
pogodbe z zunanjim revizorjem. Uprava lahko le s soglasjem nadzornega sveta v sklicu skupščine določi, da se delničarji
lahko skupščine udeležijo in glasujejo na njej, tudi če niso fizično prisotni (točka statuta 6.21).
Sestava nadzornega sveta je določena s statutom. Nadzorni svet sestavlja devet članov, šest jih izvoli skupščina
delničarjev družbe, tri člane, predstavnike delavcev družbe, izvoli svet delavcev družbe. Predsednik nadzornega sveta je
vedno izvoljen izmed članov, ki jih izvoli skupščina delničarjev. Člani so izvoljeni za obdobje pet let in so lahko ponovno
izvoljeni.
26. redna skupščina delničarjev, ki je bila 9. julija 2020, je zaradi poteka mandata Jožetu Mermalu, Andreju Slaparju,
Julijani Kristl in Borisu Žnidariču za 5-letni mandat izvolila Jožeta Mermala, Mateja Lahovnika, Julijano Kristl in Borisa
Žnidariča. Poleg njih sta predstavnika kapitala v nadzornem svetu še Luka Cerar, ki ga je skupščina izvolila 6. julija
2023, in Mojca Osolnik Videmšek, ki jo je skupščina izvolila 4. julija 2019.
Nadzornemu svetu predseduje Jože Mermal. Njegova namestnika sta predstavnik delničarjev Matej Lahovnik in
predstavnik zaposlenih Franc Šašek. Predsednika nadzornega sveta v primeru odsotnosti nadomešča predstavnik
delničarjev. Če je odsoten tudi on, ga nadomešča predstavnik zaposlenih.
Delo nadzornega sveta poteka v skladu z zakonodajo, priporočili strokovnih združenj, zlasti Združenja nadzornikov
Slovenije, in ostalimi priporočili dobre prakse, predvsem s Kodeksom upravljanja javnih delniških družb.
Plačila, povračila in druge ugodnosti članov nadzornega sveta niso neposredno odvisne od uspešnosti poslovanja
družbe in so prikazane v računovodskem poročilu, v pojasnilih z naslovom Posli s povezanimi osebami, in v poročilu
o prejemkih članov uprave in nadzornega sveta družbe Krka, ki ga obravnava skupščina delničarjev. Člani nadzornega
sveta poleg sejnin prejemajo fiksno plačilo za opravljanje funkcije ter doplačila (za članstvo v komisijah, za funkcijo
predsednika nadzornega sveta ali njegovega namestnika, za predsedovanje komisijam in za posebne naloge). Višina vseh
vrst njihovih prejemkov je bila določena s sklepi 29. redne skupščine delničarjev leta 2023.
Člani nadzornega sveta družbo in pristojne inštitucije obveščajo o pridobivanju ali odsvojevanju delnic družbe, Krka pa te
informacije javno objavlja. V poglavju Posli s povezanimi osebami je predstavljeno, koliko delnic družbe imajo v lasti člani
nadzornega sveta.
Področje nasprotja interesov članov nadzornega sveta poleg ZGD-1 operativno ureja poslovnik nadzornega sveta.
Člani nadzornega sveta pri svojem delovanju upoštevajo cilje družbe in jim podrejajo morebitne drugačne osebne interese
ali posamične interese tretjih oseb. Vsi člani nadzornega sveta so izpolnili vprašalnik o nasprotju interesov, ki je dostopen
na Krkinih spletnih straneh. Ravnanje članov, če pride do nasprotja interesov, je opredeljeno v poslovniku nadzornega
sveta, ki je dostopen na spletnih straneh (http://www.krka.si/sl/za-vlagatelje/arhivi/dokumenti-o-upravljanju-druzbe/).
Nasprotje interesov lahko predstavlja zadržek pri glasovanju. Obstoj bistvenega nasprotja interesov, ki ni zgolj začasne
narave, je lahko v razmerju do posameznega člana nadzornega sveta razlog za prenehanje njegovega mandata in se
presoja že ob pripravi predloga za njegovo izvolitev.
Delo nadzornega sveta in njegovih komisij je natančneje predstavljeno v Poročilu nadzornega sveta Krke, d. d., Novo
mesto za leto 2023, ki je objavljeno sočasno z Letnim poročilom 2023 na spletnem portalu Ljubljanske borze SEOnet
(http://seonet.ljse.si), na Varšavski borzi prek sistema ESPI ter na Krkinih spletnih straneh.

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
24
Predstavniki kapitala
Jože Mermal
predsednik nadzornega sveta
Jože Mermal, rojen leta 1954, iz Ljubljane, univerzitetni diplomirani ekonomist, je leta 2019, ko je družba BTC prešla na
enotirni sistem upravljanja, postal predsednik upravnega odbora družbe. Pred tem je kot predsednik uprave več kot 26 let
uspešno vodil družbo BTC, v kateri na različnih odgovornih funkcijah ustvarja in deluje že od leta 1978.
Bil je pobudnik in vodja projekta prestrukturiranja in preobrazbe nekdanjih javnih skladišč v uspešno, dinamično in
hitrorastočo gospodarsko družbo ter hkrati v enega od največjih poslovnih, nakupovalnih, zabaviščnih, rekreativnih,
kulturnih in inovacijskih centrov v Evropi BTC City. Kot utemeljitelj in strateg sodobne družbe BTC stremi k nenehnemu
vlaganju v razvoj, ki vodi k dolgoročnemu cilju, ta pa je »BTC odprta družba, družba prihodnjih generacij«. Pod njegovim
vodstvom je prek številnih dejavnosti povezana z dolgoročnimi poslovnimi partnerji in postaja svojevrsten ekosistem, ki pri
iskanju poslovnih priložnosti vidi izzive v širši družbi, v globalizaciji, inovacijah in trajnostnem razvoju.
V sodelovanju z Mestno občino Ljubljana je aktivno sodeloval tudi pri nastajanju 230 hektarov velikega urbanističnega
projekta mesta Ljubljana »Partnerstvo Šmartinska«, v okviru katerega so bili zgrajeni Kristalna palača, Radisson Blu Plaza
Hotel in Ikea. Skupaj z Mestno občino Ljubljana je sodeloval tudi pri nastajanju Intermodalnega logističnega terminala
Ljubljana.
Pod njegovim vodstvom je bilo leta 2015 ustanovljeno podjetje ABC pospeševalnik, katerega temeljno poslanstvo je razvoj
start-up ekosistema. Ključne vodstvene funkcije opravlja tudi v športnih organizacijah in v okviru mednarodnih športnih
dogodkov.
Družba BTC je pod njegovim vodstvom prejela številne nagrade in priznanja za projekte v širšem okolju. Vključuje se tudi
v dogodke na kulturnem, športnem, izobraževalnem, humanitarnem in znanstvenem področju, ki jih osebno podpira in se
pri tem tudi angažira.
Za svoje delo je prejel številne nagrade, med njimi leta 1997 nagrado manager leta in leta 2001 strokovno priznanje
Slovenskega društva za odnose z javnostmi in komunikacijsko odličnost Primus. Zaradi podpiranja kulture je prejel naziv
mecen leta 2011 v kulturi. Za vizionarsko vodenje in ustvarjanje v družbi BTC je leta 2012 prejel nagrado Vision Manager,
ki jo podeljujejo strokovnjaki za odnose z javnostjo iz Jugovzhodne Evrope. Leta 2013 mu je Mestna občina Ljubljana
podelila nagrado Marjana Rožanca za dosežke na športnem področju. Prejel je tudi nagrado Gospodarske zbornice
Slovenije za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke v kategoriji velikih podjetij za leto 2013. Pod njegovim vodstvom
je družba BTC postala prvo in do danes edino slovensko podjetje, katerega delnice so kotirale na Londonski borzi. Leta
2015 je prejel zlato plaketo Združenja Manager za več kot dve desetletji podpore združenju, leta 2016 pa častitljivo nagrado
naj menedžer Jugovzhodne Evrope, ki jo podeljuje Evropska neodvisna agencija. Za zasluge za ugled, pomen in razvoj
občine Ljubljana ter razvoj njenih dobrih medmestnih in mednarodnih odnosov je leta 2017 prejel najvišje priznanje Mestne
občine Ljubljana, naziv častni meščan Ljubljane. Po izboru najboljših menedžerjev in podjetij iz Srednje in Jugovzhodne
Evrope je leta 2019 prejel nagrado evropski naj menedžer in naj podjetje, ki jo podeljujejo za življenjsko delo. Leta 2020
je prejel priznanje Združenja Manager za življenjsko delo na področju menedžmenta.
Prof. dr. Matej Lahovnik
namestnik predsednika nadzornega sveta
Matej Lahovnik, doktor ekonomskih znanosti, je redni profesor na Ekonomski fakulteti v Ljubljani, kjer je zaposlen od leta
1995. Kot raziskovalec, pedagog in mentor se ukvarja s strateškim upravljanjem, združitvami in prevzemi, organizacijo ter
poslovnimi spretnostmi. Dvakrat je bil minister za gospodarstvo v vladi Republike Slovenije. Med pogajanji za vstop
Slovenije v OECD je vodil pogajalski skupini za korporativno upravljanje in naložbe. Je član strateškega sveta vlade
za makroekonomska vprašanja.
Sodeloval je pri številnih znanstvenoraziskovalnih projektih o obnašanju podjetij in finančnih inštitucij v obdobju tranzicije,
strategiji gospodarskega razvoja Slovenije ter konkurenčnih strategijah slovenskih in hrvaških podjetij, prevzemih podjetij
v državah v tranziciji in regulaciji trgov po vstopu v EU. Je avtor ali soavtor številnih prispevkov s področja strateškega
upravljanja ter združitev in prevzemov podjetij, objavljenih v znanstvenoraziskovalnih revijah ali predstavljenih

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
25
na konferencah, soavtor znanstvene monografije ter avtor oziroma soavtor dveh univerzitetnih učbenikov.
Dr. Boris Žnidar
predsednik komisije za kadrovska vprašanja
Boris Žnidarič, doktor družbenih znanosti in magister prava, je bil do upokojitve član uprave Kapitalske družbe. Pred tem
je uspešno delal na številnih področjih v Skupini Triglav. Opravljal je funkcijo pomočnika predsednika uprave Zavarovalnice
Triglav, kjer je poleg vodenja in usmerjanja direktorjev organizacijskih enot vodil strateško področje kadrovskega
menedžmenta v odvisnih družbah. Bil je član uprave zagrebškega Triglav osiguranja. Vodil je celjsko območno enoto
Zavarovalnice Triglav ter centralno službo za preprečevanje in odkrivanje zavarovalniških goljufij. Pred tem je bil
svetovalec člana uprave za strateško področje kadrovskega menedžmenta v Skupini Triglav ter pomočnik direktorja
za pravne, kadrovske in splošne zadeve v ljubljanski območni enoti. Ima potrdilo o usposobljenosti za člana nadzornih
svetov. Poleg raznolikega dela v zavarovalništvu je tudi habilitiran visokošolski učitelj.
Mag. Luka Cerar
Luka Cerar, rojen leta 1976, magister znanosti, je v Albaugh TKI, d. o. o., podpredsednik za področje financ. Pristojen je
za finance, zakladništvo, kontroling, strateško načrtovanje, poročanje, IT in davke na območju Evrope, Bližnjega vzhoda
in Afrike, kjer je 17 Albaughovih pravnih oseb in dve proizvodni lokaciji. Skupina Albaugh spada med vodilne svetovne
proizvajalce najsodobnejših izdelkov za zaščito kmetijskih pridelkov in rastlin.
Pred zaposlitvijo v tem podjetju je bil finančni direktor Atlantic Grupe v Sloveniji. Zelo veliko izkušenj je pridobil
v farmacevtski dejavnosti. Med letoma 2001 in 2019 je uspešno opravljal številne odgovorne naloge na strateškem in
finančnem področju v Novartisu in Sandozu, kjer je 12 let deloval v tujini (Avstrija, Nemčija, Danska, Hrvaška). Nazadnje
je bil finančni direktor Novartisove podružnice v Sloveniji in tudi njen direktor. V letu 2018 je od Novartisa Slovenije prejel
nagrado za tim leta, leta 2016 pa ga je Novartis nagradil za izboljšave pri analizah uspešnosti. Leta 2013 je od Sandoza
prejel nagrado za najboljšo prakso na področju financ.
Diplomiral je leta 2000 na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani in pridobil naziv univerzitetni diplomirani ekonomist.
Študij je nadaljeval v Združenem kraljestvu in Franciji, in sicer na Westminster Business School in SKEMA Business
School, kjer je leta 2004 magistriral iz mednarodnih financ. Na Harvard Business School je leta 2007 pridobil Novartisovo
finančno diplomo.
Je imetnik potrdila Združenja članov nadzornih svetov Slovenije o usposobljenosti za opravljanje funkcije člana
nadzornega sveta.
Mojca Osolnik Videmšek
Mojca Osolnik Videmšek, rojena leta 1966, univerzitetna diplomirana ekonomistka, je članica uprave Gorenjske banke,
d. d., odgovorna za področje upravljanja tveganj. V Gorenjski banki deluje od leta 2014, najprej kot članica uprave (2014–
2019), nato kot članica poslovodstva odvisne družbe GB Leasing, d. o. o. (2019–2022), od 2022 ponovno kot članica
uprave.
Preden se je zaposlila v Gorenjski banki, je pokrivala različna delovna področja v NLB, d. d., povezana predvsem
s korporativnim upravljanjem NLB Skupine. Kot direktorica Sektorja za upravljanje kapitalskih naložb in nadzor je bila
članica več nadzornih svetov in revizijskih komisij v odvisnih družbah v Sloveniji in tujini. Opravljala je tudi funkcijo
direktorice kabineta uprave in nato generalne sekretarke NLB.
Izkušnje z vodenjem in upravljanjem je pridobila tudi na področju javne uprave. Od septembra 1994 do aprila 1999 je bila
vodja Kabineta predsednika vlade Republike Slovenije, med letoma 2001 in 2003 direktorica Urada predsednika vlade
Republike Slovenije, v letu 2000 pa krajši čas generalna sekretarka na Ministrstvu za zunanje zadeve. Ima certifikat
Združenja nadzornikov Slovenije in je tri mandate aktivno sodelovala v njegovem upravnem odboru.

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
26
Prof. dr. Julijana Kristl
Prof. dr. Julijana Kristl, doktorica farmacevtskih znanosti, je bila zaposlena na Fakulteti za farmacijo Univerze v Ljubljani
(1977–2021). Izpopolnjevala se je na Univerzi v Ženevi in na Univerzi v Lyonu, pa tudi v farmacevtski industriji.
Svojo znanstveno pot je začela na področju farmacevtske tehnologije. Med njene največje dosežke spadata trajnostni
razvoj in uveljavitev farmacevtske nanotehnologije v Sloveniji in širše. Začela je z razvojem in vrednotenjem nanodostavnih
sistemov učinkovin, ki podpirajo zdravljenje na inovativen način in po novih mehanizmih. Med odmevne znanstvene
dosežke spadajo razvoj in raziskave lipidnih in polimernih nanostruktur (različni nanodelci in nanovlakna), odkritje
mehanizmov za povečanje topnosti in biološke uporabnosti učinkovin ter razumevanje soodvisnosti med strukturno
zgradbo in odzivom celic po stiku z njimi v realnem času. Pri tem je dosegla več prebojev, ki so jo umestili med svetovno
priznane farmacevtske nanotehnologe. Leta 2021 ji je Ministrstvo RS za izobraževanje, znanost in šport podelilo Zoisovo
nagrado za življenjsko delo, leta 2022 pa je prejela naziv zaslužna profesorica Univerze v Ljubljani za pomemben prispevek
k razvoju farmacevtske znanosti in predano opravljanje pedagoškega in znanstvenega dela.
V svoji karieri je opravljala številne vodstvene funkcije bila je prodekanja, predstojnica Katedre za farmacevtsko tehnologijo,
dekanja Fakultete za farmacijo in prorektorica na Univerzi v Ljubljani (po dva mandata). Kot članica vseskozi deluje
v številnih pomembnih komisijah in odborih na državni in univerzitetni ravni. Od leta 2021 je aktivna v svetu Nacionalne
agencije RS za kakovost visokega šolstva, v Združenju nadzornikov Slovenije, v Slovenskem farmacevtskem društvu in
Odboru RS za podelitev nagrad in priznanj za izjemne dosežke.
Življenjsko poslanstvo profesorice Julijane Kristl je raziskovanje, generiranje znanja ter prenašanje odkritij na študente,
znanstveno skupnost in v gospodarstvo. Za svoje profesionalno ustvarjanje si postavlja visoke cilje in je vedno usmerjena
v prihodnost in družbeno korist. Njeno znanje in osebne kompetence, samostojnost in neodvisnost so dobra osnova
za uspešno delovanje v Krkinem nadzornem svetu.
Predstavniki zaposlenih
Franc Šašek
namestnik predsednika nadzornega sveta
Franc Šašek, rojen leta 1967, univerzitetni diplomirani organizator, je v Krki zaposlen od leta 1984 in je vodja Tehnične
službe. Že od začetka deluje na področju inženiringa in tehničnih storitev, kjer je med ostalim opravljal dela tehnologa,
vodje tehnično-tehnološke priprave in kasneje samostojnega strokovnega sodelavca na področju vzdrževanja in
projektnega vodenja.
V letu 2004 je kot vodja projektne skupine SAP PM-vzdrževanje aktivno sodeloval pri vpeljavi informacijskega sistema
za podporo poslovnim procesom podjetja (SAP) in bil kasneje imenovan za lastnika procesov vzdrževanja v skupini Krka.
V letu 2021 je bil kot lastnik procesa imenovan v projektno skupino za vpeljavo novega sistema SAP S/4HANA, ponovno
kot vodja projektne skupine za področje vzdrževanja.
Od leta 1999 dela tudi na področju kakovosti kot pooblaščena oseba za kakovost in izvajalec usposabljanj, v vlogi
registriranega notranjega presojevalca pa je v obdobju 20002013 izvajal interne presoje integriranega sistema kakovosti.
Na področju inženiringa in tehničnih storitev je bil leta 2007 imenovan za pooblaščeno osebo za informacijsko varnost,
leta 2019 pa še za pooblaščeno osebo za neprekinjeno poslovanje. S tem je soodgovoren za vzdrževanje integriranega
sistema kakovosti, skladnost delovanja in neprekinjeno poslovanje v organizacijski enoti in podjetju.
Pri Združenju članov nadzornih svetov Slovenije se je leta 2009 usposobil za člana nadzornih svetov in upravnih odborov
družb. Za mandatni obdobji 2009–2013 in 20142018 ter ponovno za mandatno obdobje 20192022 je bil izvoljen
za predsednika sveta delavcev Krke, tretji mandat člana nadzornega sveta pa je kot predstavnik zaposlenih nastopil
21. junija 2019.
Dr. Mateja Vrečer
Dr. Mateja Vrečer, rojena leta 1966, je v Krki zaposlena od leta 1990. Zaposlila se je kot diplomirana inženirka farmacije,
nato pa je naredila strokovni izpit za diplomirano inženirko farmacije ter magisterij in doktorat iz farmacevtskih znanosti.
Najprej je delala v Sektorju za razvoj in raziskave, kjer je pripravljala možnostne študije za predlagane nove izdelke,

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
27
po njihovi odobritvi pa je projekte vodila do registracije in lansiranja v Sloveniji. Od leta 1997 je delala na področju
upravljanja kakovosti kot namestnica direktorice Sektorja za upravljanje kakovosti in od marca 2007 tudi kot vodja Službe
za zagotavljanje kakovosti na mednarodnem področju. Septembra 2011 je prevzela vodenje Upravljanja kakovosti.
Funkcijo članice nadzornega sveta Krke je kot predstavnica zaposlenih opravljala že v mandatnih obdobjih 2005–2009 in
20092014, tretji mandat pa je nastopila junija 2014. Svet delavcev jo je kot predstavnico zaposlenih izvolil tudi za novo
mandatno obdobje, ki se je začelo 21. junija 2019.
Mag. Tomaž Sever
Mag. Tomaž Sever, rojen leta 1967, je magistriral iz poslovodenja in organizacije, po osnovni izobrazbi pa je univerzitetni
diplomirani inženir strojništva. V Krki je zaposlen od leta 1995. Je namestnik direktorja Prodaje z zadolžitvami direktorja
Regije Srednja Evropa. Področja njegovega delovanja so skrb za raziskavo trgov, predlaganje in razvijanje Krkinega
nastopa na posameznih trgih, definiranje prodajne ponudbe, predlaganje cenovne strategije za posamezne trge,
sodelovanje pri načrtovanju promocijskih dejavnosti, oblikovanje, razvijanje in upravljanje distribucijskih poti, sodelovanje
pri ustvarjanju prodajne mreže v tujini. Pred zaposlitvijo v Krki je od leta 1992 do leta 1995 delal v podjetju IBM Slovenija,
d. o. o., kjer je bil najprej prodajni zastopnik za informacijske sisteme, kasneje pa je vodil projekte uvajanja informacijskih
sistemov.
Funkcijo člana nadzornega sveta Krke je kot predstavnik zaposlenih opravljal že v mandatnem obdobju 20052009, leta
2009 je bil ponovno izvoljen za 5 let, junija 2014 je nastopil tretje mandatno obdobje. Svet delavcev ga je kot predstavnika
zaposlenih v nadzornem svetu izvolil tudi za novo mandatno obdobje, ki se je začelo 21. junija 2019.
Neodvisni strokovnjak, član revizijske komisije
V skladu z 280. členom ZGD-1 je nadzorni svet v revizijsko komisijo imenoval neodvisnega strokovnjaka za računovodstvo
ali revizijo Boruta Šterbenca. Imenovani ni član nadzornega sveta družbe.
Borut Šterbenc
neodvisni strokovnjak za računovodstvo ali revizijo, član revizijske komisije
Pooblaščeni revizor Borut Šterbenc, rojen leta 1978 v Ljubljani, je na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani pridobil naziv
univerzitetnega diplomiranega ekonomista. S 1. januarjem 2020 je prevzel mesto predsednika uprave Kolpe, d. d., Metlika.
Do leta 2011 je v revizijski družbi KPMG kot odgovorni vodja projektov načrtoval, vodil in izvajal zahtevnejše revizije, med
drugim v družbah Krka, Intereuropa, Sava, NEK, Lama. Je tudi član nadzornega odbora Pokojninske družbe A, d. d., in
izkušen poročevalec organom upravljanja in nadzora. Je imetnik licence za pooblaščenega revizorja in je vpisan v register
pooblaščenih revizorjev pri Agenciji za nadzor nad revidiranjem, ter imetnik potrdila o usposobljenosti za člana nadzornega
sveta, ki ga je izdalo Združenje nadzornikov Slovenije. Govori angleško, hrvaško in rusko.
Uprava družbe Krka
Uprava ima zlasti naslednje naloge:
vodi družbo in sprejema poslovne odločitve samostojno in neposredno,
sprejema strategijo razvoja skupine Krka s predhodnim soglasjem nadzornega sveta,
zagotavlja ustrezno obvladovanje tveganj,
ravna s skrbnostjo vestnega in poštenega gospodarstvenika ter varuje poslovne skrivnosti.
Upravo sestavlja pet članov:
predsednik uprave,
trije člani in
članica uprave, delavska direktorica, ki predstavlja in zastopa interese delavcev v zvezi s kadrovskimi in socialnimi
vprašanji.
Predsednik in ostali člani Krkine uprave v letu 2023 niso bili član organov vodenja ali nadzora zunaj skupine Krka.
Mandat članov uprave traja šest let z možnostjo ponovnega imenovanja. Proces kandidiranja in izbire članov uprave je

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
28
potekal v letu 2021, ko je nadzorni svet imenoval upravo za mandatno obdobje, ki se je začelo 1. januarja 2022.
Delovanje uprave ter razdelitev področij in nalog med posameznimi člani določa Poslovnik o delu uprave. Način
delovanja je usklajevanje mnenj in soglasno odločanje. V skladu s Pravili organiziranosti in Poslovnikom o delu uprave
imajo člani uprave tudi operativne naloge na področju vodenja. Vsak je odgovoren za določeno število organizacijskih
enot, s čimer je omogočeno neposredno sodelovanje med upravo in direktorji organizacijskih enot.
Upravi pri njenem delu pomagajo naslednji organi:
odbor direktorjev,
prodajni odbor,
razvojni odbor,
odbor za kakovost,
odbor za investicije,
odbor za kadre,
odbor za informacijske tehnologije,
odbor za ekonomiko in finance,
odbor za korporativno pojavljanje v javnosti ter
odbor za trajnost.
Odbore sestavljajo člani uprave, vodstveni delavci in strokovnjaki za posamezna področja v Krki. Odbori pripravljajo
poslovno politiko in strateške usmeritve za posamezna področja in imajo nekatere pristojnosti za odločanje o izvajanju
letnih načrtov. Nekateri odbori imajo tudi pristojnosti na področju upravljanja tveganj.
Plačila, povračila in druge ugodnosti članov uprave so določena s politiko prejemkov organov vodenja in nadzora (člen
294. a ZGD-1) ter pogodbami o opravljanju dela, sklenjenimi med nadzornim svetom in posameznim članom uprave, ki so
skladne z omenjeno politiko prejemkov. V skladu z zahtevami ZGD-1 obravnavajo politike prejemkov uprav skupščine
delničarjev s posvetovalnim sklepom. Določilo se uporablja za skupščine, ki potekajo od 24. avgusta 2021.
Plačila članom uprave v letu 2023 so bila izplačana v denarju. Podatki o tem so objavljeni v računovodskem poročilu
v pojasnilih Posli s povezanimi osebami in v poročilu o prejemkih članov uprave in nadzornega sveta družbe Krka, ki ga
je obravnavala skupščina delničarjev 6. julija 2023.
Člani uprave in z njimi povezane osebe družbo in pristojne inštitucije obveščajo o vsaki pridobitvi ali odsvojitvi delnic
družbe ali z njo povezane družbe. Krka te informacije javno objavlja.
Dolžnosti članov uprave glede obvladovanja morebitnih nasprotij interesov ureja ZGD-1, operativno pa še poslovnik
uprave, ki temelji na dobri praksi, zlasti Kodeksu upravljanja javnih delniških družb. Poslovnik poudarja, da morajo biti člani
uprave na vseh področjih lojalni družbi. Nemudoma, najkasneje v treh dneh po nastopu morebitnega nasprotja interesov,
ga morajo razkriti nadzornemu svetu in upravi. Med opravljanjem funkcije morajo spoštovati prepoved konkurence.
Članstvo v nadzornih svetih družb zunaj skupine Krka lahko v skladu s poslovnikom sprejmejo šele po predhodnem
obvestilu nadzornega sveta in pridobitvi njegovega soglasja. Noben član uprave družbe Krka v letu 2023 ni bil član
nadzornih organov družb zunaj skupine Krka. Nasprotje interesov članov uprave se presoja že ob njihovem imenovanju.
V zvezi s pooblastili uprave je 29. skupščina delničarjev, ki je bila 6. julija 2023, upravo za 36 mesecev pooblastila
za pridobivanje lastnih delnic, pri čemer skupni delež vseh lastnih delnic ne sme preseči 10 % osnovnega kapitala
družbe, kar vključuje tudi delnice, ki jih ima družba že v lasti. Družba je glede programa nakupov lastnih delnic javnost
obvestila na spletnem portalu Ljubljanske borze SEOnet (http://seonet.ljse.si).
Člani uprave
V nadaljevanju predstavljamo življenjepise članov uprave, ki so pod vodstvom Jožeta Colariča delali v upravi družbe
v šestletnem mandatnem obdobju od 1. januarja 2016 do vključno 31. decembra 2021. Nadzorni svet je upravo v enaki
sestavi imenoval tudi za naslednje šestletno mandatno obdobje, ki se je začelo 1. januarja 2022.

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
29
Jože Colarič
predsednik uprave in generalni direktor
Rodil se je leta 1955 v Brežicah. Po končani gimnaziji v Novem mestu je nadaljeval šolanje na Ekonomski fakulteti
v Ljubljani in študij končal leta 1979.
V Krki je zaposlen od leta 1982. Začel je v Finančnem sektorju, kjer je bil najprej vodja Oddelka za devizno-plačilni promet
in nato pomočnik direktorja. Leta 1989 je prevzel vodenje Službe izvoza v Eksport-import sektorju in čez dve leti postal
namestnik direktorja sektorja.
V začetku leta 1993 je bil imenovan za namestnika generalnega direktorja za trženje in finance, septembra istega leta pa
je prevzel še vodenje sektorja Marketing in prodaja.
Leta 1997 je bil imenovan za člana uprave. Naslednje leto ga je nadzorni svet podjetja imenoval za namestnika
predsednika uprave, leta 2002 pa ga je evidentiral kot bodočega predsednika uprave in mandatarja za pripravo predloga
nove uprave.
Na seji 12. julija 2004 ga je nadzorni svet imenoval za predsednika uprave in generalnega direktorja. Petletni mandat je
nastopil 1. januarja 2005. Na seji 21. januarja 2009 ga je nadzorni svet imenoval za naslednji mandat, ki se je začel
1. januarja 2010 in je trajal šest let. Pod njegovim vodstvom je Krka postala ena od vodilnih generičnih farmacevtskih družb
na svetu in si ustvarila dobro podlago za rast. Delovanje Jožeta Colariča temelji na domačem znanju, novih izdelkih,
vsakoletnem vlaganju, zaposlovanju in stalnem izplačevanju dividend. Člani Krkinega nadzornega sveta so ga zato leta
2015 soglasno imenovali za predsednika uprave in generalnega direktorja za novo šestletno mandatno obdobje, ki se je
začelo 1. januarja 2016. Po poteku tega mandata so ga ponovno imenovali za predsednika uprave in generalnega
direktorja za novo šestletno mandatno obdobje, ki ga je nastopil 1. januarja 2022. Soglasno so za mandatno obdobje
2022–2027 potrdili tudi upravo, ki jo je predlagal Jože Colarič, ter članico uprave – delavsko direktorico, ki jo je predlagal
svet delavcev. Sestava uprave v mandatnem obdobju 20222027 tako ostaja nespremenjena.
Dr. Aleš Rotar
član uprave in direktor Razvoja in proizvodnje zdravil
Rodil se je leta 1960 v Zadru na Hrvaškem. Na ljubljanski Fakulteti za naravoslovje in tehnologijo, smer farmacija, je
diplomiral leta 1984, sedem let kasneje pa magistriral. Leta 1993 je končal mednarodni študij MBA na IEDC, Brdo.
Na Fakulteti za farmacijo v Ljubljani je doktoriral leta 2000.
V Krki se je zaposlil leta 1984 v Oddelku za stabilnost. Leta 1991 je postal vodja Oddelka za farmacevtsko tehnologijo,
dve leti kasneje pa je prevzel vodenje Službe za razvoj farmacevtike v Sektorju za raziskave in razvoj. Leta 1998 je bil
imenovan za namestnika direktorja omenjenega sektorja, leta 1999 pa za njegovega direktorja.
Za člana uprave je bil imenovan leta 2001, drugi mandat je nastopil 31. julija 2002 ter bil ponovno imenovan za obdobje
od 31. julija 2007 do 31. decembra 2009. Od leta 2002 je direktor Razvoja in raziskav. Nadzorni svet družbe ga je na seji
29. julija 2009 znova imenoval za člana uprave za šestletno mandatno obdobje, ki se je začelo 1. januarja 2010. Aleš Rotar
je odločilno pomagal razvijati znanje ter vzpostaviti poslovne funkcije za Krkin lastni razvoj in raziskave. Zaradi uspešnega
dela ga je nadzorni svet na predlog Jožeta Colariča novembra 2015 soglasno imenoval za člana uprave za mandatno
obdobje 2016–2021, v katerem je uspešno združil razvojne in proizvodne procese v eno izmed Krkinih največjih
organizacijskih enot Razvoj in proizvodnja zdravil. Zaradi številnih sinergij med strokovnjaki v razvoju in proizvodnji sta se
izboljšala prenos tehnologij in upravljanje življenjskega cikla izdelkov, zaradi česar se je povečala tudi proizvodnja.
Med njegovim delovanjem je Krka skoraj podvojila število lansiranih izdelkov.
Na predlog Jožeta Colariča ga je nadzorni svet v letu 2021 soglasno imenoval za člana uprave tudi v novem šestletnem
mandatu, ki se je začel 1. januarja 2022.

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
30
Dr. Vinko Zupančič
član uprave in direktor Razvoja in proizvodnje učinkovin z oskrbo
Rodil se je leta 1971 v Novem mestu. Gimnazijo je končal v Novem mestu. Na Fakulteti za farmacijo je diplomiral leta 1996
in dobil naziv magister farmacije. Strokovni izpit je opravil leta 1998, leta 2010 pa doktoriral na Fakulteti za farmacijo
v Ljubljani.
V Krki se je leta 1997 zaposlil kot pripravnik v Službi skladišč in transporta v Oskrbi z izdelki. V letu 1998 je delal kot
tehnolog skladiščenja in nato še kot samostojni tehnolog skladiščenja. Leta 2000 je prevzel delo pomočnika vodje Službe
skladišč in transporta, v letu 2002 pa je postal namestnik vodje Logističnega centra v Oskrbi z izdelki. S 1. februarjem
2004 je bil imenovan za direktorja Krkinega predstavništva v Bangaloreju v Indiji. V Slovenijo se je vrnil 1. julija 2005 in
prevzel delo vodje Logističnega centra v Oskrbi z izdelki. Za namestnika direktorja Oskrbe z izdelki je bil imenovan
1. decembra 2008, za direktorja Oskrbe z izdelki pa 1. januarja 2010.
Nadzorni svet družbe ga je na seji 29. julija 2009 imenoval za člana uprave za šestletno mandatno obdobje, ki ga je začel
1. januarja 2010. Krkina pomembna konkurenčna prednost je, da sama proizvaja velik del potrebnih zdravilnih učinkovin
in surovin, zato dosega boljšo ekonomiko izdelkov in krajše odzivne čase. Vinko Zupančič je ključno prispeval k uspehu
te strategije. Na predlog Jožeta Colariča ga je nadzorni svet leta 2015 soglasno imenoval za člana uprave za mandatno
obdobje 2016–2021. V njem je uspešno vodil razvoj in proizvodnjo surovin ter oskrbno verigo. Z vidika končnih izdelkov
je bila posebej pomembna njegova vloga pri obvladovanju preskrbovalne verige od izboljševanja ekonomike surovin
do optimizacije procesov. Stalno je izboljševal tudi izkoriščenost skladiščnih zmogljivosti ter optimiziral uporabo cestnega
in drugega transporta.
Na predlog Jožeta Colariča ga je nadzorni svet v letu 2021 soglasno imenoval za člana uprave za nov šestletni mandat,
ki se je začel 1. januarja 2022.
David Bratož
član uprave
David Bratož, univerzitetni diplomirani ekonomist, se je rodil leta 1976 v Novem mestu. Po končani novomeški gimnaziji je
šolanje nadaljeval na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani in leta 2000 diplomiral na poslovnem oddelku, smer finance.
Kariero v Krki je začel leta 2001 v Finančnem sektorju, kjer je izpeljal več pomembnih projektov. Leta 2003 je začel delati
v Prodaji, v Regiji Srednja Evropa, zadolžen pa je bil predvsem za poljski trg. Zaradi uspešnega dela je leta 2007 postal
direktor družbe Krka - Polska in operativno vodil marketing, prodajo, proizvodnjo in distribucijo. Dve leti zatem je postal
predsednik upravnega odbora.
Skupaj s sodelavci je Krko - Polsko razvil v eno od Krkinih največjih in najuspešnejših odvisnih družb. Med njegovim
vodenjem sta se na Poljskem podvojili tako prodaja kot količina proizvedenih izdelkov, kar je njemu in Krki - Polski prineslo
številne nagrade.
David Bratož podrobno pozna delovanje vseh poslovnih funkcij velikega podjetja. Na predlog Jožeta Colariča ga je
nadzorni svet leta 2015 prvič imenoval za člana uprave za mandatno obdobje 20162021. V njem je imel pomembno vlogo
pri prenovi Krkine razvojne strategije, zadolžen pa je bil tudi za obvladovanje financ, ekonomike mednarodnega in
domačega poslovanja, kontroling skupine Krka, poslovno informiranje in razvoj poslovne informatike. Vzpostavil je
področje skladnosti poslovanja in korporativne integritete ter varstva osebnih podatkov. Med njegovim mandatom je Krka
še pospešila digitalizacijo in uporabo oblačnih tehnologij ter nadgradila področje informacijske varnosti. Vodi strokovno
skupino, ki v Krki nadgrajuje področje trajnostnega upravljanja. Kot član uprave uspešno sodeluje s svetom delavcev in
sindikatoma, pokriva pa tudi področja, povezana z rekreacijo, prehrano in stanovanjsko problematiko zaposlenih ter Krkina
društva.
Je član nadzornega odbora Gospodarske zbornice Slovenije.
Na predlog Jožeta Colariča ga je nadzorni svet v letu 2021 soglasno imenoval za člana uprave za nov šestletni mandat,
ki se je začel 1. januarja 2022.

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
31
Milena Kastelic
članica uprave – delavska direktorica, namestnica direktorice Proizvodnje zdravil za področje
Milena Kastelic, univerzitetna diplomirana inženirka živilske tehnologije, se je rodila leta 1968 v Novem mestu. Novomeško
gimnazijo je končala leta 1986 in se vpisala na Biotehniško fakulteto v Ljubljani, smer živilska tehnologija. Njena diplomska
naloga z naslovom Vrednotenje glukoamilazne aktivnosti kvasovke Saccharomyces diastaticus je bila leta 1991 nagrajena
s Prešernovo nagrado za študente. Leta 1993 je končala še usposabljanje na nemškem inštitutu za organizacijo dela
REFA.
V Krki uspešno dela od leta 1992, njena poklicna pot je že skoraj tri desetletja tesno povezana z zdravilnimi rastlinami in
proizvodnjo izdelkov brez recepta oziroma izdelkov na recept za uporabo v humani in veterinarski medicini. Pripravništvo
je opravljala v Programu pomožnih zdravil in zelišč ter ga uspešno končala z nalogo o tehnologiji sušenja rastlinskih
surovin. Pet let je delala kot proizvodna tehnologinja in leta 1996 postala vodja Obrata za proizvodnjo zelenih zdravil, ki
ga je po preimenovanju v Obrat Bršljin uspešno vodila do aprila 2018. Od januarja 2016 do julija 2021 je vodila tudi
Proizvodnjo poltrdnih, tekočih in ostalih oblik, julija 2021 pa je prevzela naloge namestnice direktorice Proizvodnje zdravil
za področje in opravlja naloge s področja izobraževanja zaposlenih.
Kot Krkina notranja presojevalka je 15 let prispevala k izboljševanju poslovnih procesov v družbi. Na ta način je spoznala
tudi delo drugih organizacijskih enot in pomen trdnih povezav med njimi ter rezultate vzajemnega sodelovanja.
Svet delavcev jo je leta 2015 predlagal za delavsko direktorico, nadzorni svet pa jo je novembra 2015 prvič imenoval
za članico uprave – delavsko direktorico za mandatno obdobje 20162021. Med zaposlenimi uživa veliko zaupanje, zato
jo je svet delavcev leta 2021 ponovno izvolil za delavsko direktorico.
V skladu s tem jo je nadzorni svet v letu 2021 soglasno imenoval za članico uprave delavsko direktorico za nov šestletni
mandat, ki se je začel 1. januarja 2022.
Interna razdelitev področij dela članov uprave
Interna razdelitev področij dela članov uprave je objavljena na https://www.krka.si/sl/o-krki/kdo-je-kdo/uprava.
V skladu z dobro prakso dodajamo, da strokovno skupino, ki v Krki nadgrajuje področje trajnostnega upravljanja, po sklepu
uprave vodi njen član David Bratož.
Opis politike raznolikosti v zvezi z zastopanostjo v organih vodenja ali nadzora družbe
Krka v letu 2023
Uprava in nadzorni svet sta že v letu 2020 sprejela dokument Politika raznolikosti in ga objavila na spletnih straneh družbe
https://www.krka.si/vlagatelji/informacije-za-vlagatelje/dokumenti/dokumenti-o-upravljanju-druzbe/.
Pri pripravi sta sledila priporočilom Združenja nadzornikov Slovenije za prostovoljno doseganje spolne raznolikosti
v organih vodenja in nadzora. Do leta 2026 se želita postopno približati modelu 40/33/2026 (40 % manj zastopanega spola
v nadzornem svetu ter 33 % v upravi in nadzornem svetu skupaj). V nadzornem svetu je v letu 2023 delalo 33 % članic,
v upravi in nadzornem svetu skupaj pa 29 % članic.
Ključna področja politike raznolikosti so spolna, generacijska in strokovna raznolikost, cilj pa je zagotavljati uravnoteženo
zastopanost spolov, primerno interdisciplinarnost in generacijski razpon za prenos izkušenj in znanja. Obravnava zlasti
raznolikost uprave in nadzornega sveta, družba pa jo smiselno uporablja na vseh ravneh vodenja.
Svojim zaposlenim je družba že do sedaj zagotavljala enake možnosti ne glede na spol, raso, barvo kože, starost,
zdravstveno stanje oziroma invalidnost, versko, politično ali drugo prepričanje, članstvo v sindikatu, nacionalni ali socialni
izvor, družinski status, premoženjsko stanje, spolno usmerjenost ali druge osebne okoliščine.
Skrbniki politike raznolikosti so komisija za kadrovska vprašanja nadzornega sveta, nadzorni svet, uprava, svet delavcev,
morebitne komisije, ki so vključene v postopke izbire članov organov vodenja in nadzora, ter Kadrovski sektor družbe Krka.

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
32
Upravljanje v skupini Krka
Skupino Krka sestavljajo obvladujoča družba Krka ter odvisne družbe v Sloveniji in zunaj nje. Odvisne družbe so praviloma
v 100-odstotni lasti družbe Krka in so organizirane kot družbe z omejeno odgovornostjo.
Za vse družbe v skupini Krka veljajo enotna pravila upravljanja, organiziranosti in delovanja, razen če lokalna zakonodaja
zahteva drugače. Obvladujoča družba postavlja strateške usmeritve in cilje za vse odvisne družbe in spremlja
uresničevanje njihovih načrtov. Zaradi boljše povezave in nadzora poslovanja odvisnih družb uprava obvladujoče družbe
Krka praviloma predstavlja skupščino odvisnih družb.
Pomembnejša izjema glede na navedeno je skupno podjetje Ningbo Krka Menovo Pharmaceutical Co. Ltd. na Kitajskem,
v katerem ima Krka 60-odstotni lastniški delež, kitajski partner Ningbo Menovo pa 40-odstotnega. V tričlanskem odboru
direktorjev te družbe ima Krka dva predstavnika, eden od njiju je predsednik odbora.
Skladnost poslovanja in korporativna integriteta
Vrednote, norme, integriteta
9
Področja korporativne integritete, skladnosti in transparentnosti delovanja so bila v Krki vedno pomembna in vključujejo
vse ravni delovanja in poslovanja, zaposlenih in tretjih oseb. Nenehno si prizadevamo še izboljševati etično kulturo ter
varovati Krkin ugled in premoženje. Vodilo vseh zaposlenih pri opravljanju del in nalog je ravnanje v skladu z etičnimi
načeli poštenosti, lojalnosti in profesionalnosti, veljavnimi predpisi in Krkinimi internimi akti. Stalno povečujemo
ozaveščenost zaposlenih o znakih prevar, neskladij ali morebitnih drugih kršitev ter načinih njihovega obvladovanja,
odgovornosti pri prepoznavanju in poročanju o njih.
Kodeks ravnanja Krke je kot zapis načel in pravil etičnega ravnanja ter dobrih poslovnih običajev in standardov ravnanja
krovni dokument področja. Uprava ga je sprejela leta 2018 za skupino Krka, posodobljen je bil leta 2020, preverja in po
potrebi posodablja se na dve leti. Nazadnje je bil pregledan januarja 2023. Objavljen je na Krkinih spletnih straneh oziroma
spletnih straneh Krkinih odvisnih družb in je na voljo v 29 jezikih. Pri odvisnih družbah upoštevamo posebnosti lokalne
zakonodaje.
Vsi zaposleni so zavezani k upoštevanju kodeksa.
Kodeks opredeljuje tudi, kako ravnati v primeru nasprotja interesov. Gre za situacije, v katerih osebni interesi posameznika
vplivajo ali bi lahko vplivali na to, da ne bi več skrbno in objektivno sprejemal odločitev in opravljal dela v korist Krke.
Nasprotje interesov lahko izhaja tudi iz posameznikovega sodelovanja v podjetniških, znanstvenih, političnih ali drugih
združenjih. Osnovno vodilo zaposlenih je sprejemati odločitve v Krkinem interesu. V skladu s kodeksom so se zaposleni
dolžni izločiti iz sprejemanja poslovnih odločitev, če obstaja tveganje nasprotja interesov.
Izobraževanje in usposabljanje s področja skladnosti poslovanja in korporativne integritete
10
Na ravni skupine Krka skrbimo za izobraževanje in zavedanje zaposlenih o pomenu skladnosti poslovanja in korporativne
integritete. Znanje o tem obnavljajo vsaki dve leti prek eCampusa, zaposleni v Marketingu pa na internih strokovnih
srečanjih, nazadnje jeseni 2023. Novozaposleni se s tem seznanijo pred nastopom dela v Krki.
Kupce, dobavitelje in poslovne partnerje preverjajo različne Krkine strokovne službe. Tako za zdaj upravljamo tudi tveganja
s področja skladnosti poslovanja in korporativne integritete. Novozaposlene s tem seznanjamo na uvajalnih seminarjih,
dobijo pa tudi pisno kopijo kodeksa. Opravljeno izobraževanje se evidentira s seznami prisotnosti oziroma v eCampusu.
9
GRI 2-23, 3-3, SDG 16
10
GRI 205-2

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
33
Obravnava sumov nepravilnosti
11
Obravnavo kršitev Kodeksa ravnanja Krke ter morebitne sume prevarantskega, koruptivnega ali drugega neskladnega
ravnanja v škodo Krke urejajo Direktiva (EU) 1937/2019 oziroma na njeni podlagi sprejeta lokalna zakonodaja, interno pa
še Krkin Pravilnik o preprečevanju, odkrivanju in preiskovanju prevar.
Vzpostavili smo javni naslov compliance.officer@krka.biz, kjer lahko zaposleni v skupini Krka prijavijo sume nepravilnosti.
Krkine odvisne družbe so po enakem zgledu vzpostavile lastne kanale, če tako določa lokalna zakonodaja. Seznam teh
družb je v nadaljevanju (gl. Pooblaščenec za skladnost poslovanja in korporativno integriteto). Prijave obravnava
pooblaščenec, ki praviloma za vsak obravnavani primer imenuje delovno skupino s strokovnjaki za konkretno področje.
Prijaviteljem zagotavljamo anonimnost ter poskrbimo za njihovo ustrezno zaščito pred morebitnimi povračilnimi ukrepi.
Po zaključku primera sprejmemo korektivne ukrepe, kadar so utemeljeni.
Od 1. maja 2018, ko je začel veljati Kodeks ravnanja Krke, je na javni naslov pooblaščenca compliance.officer@krka.biz
prispelo 79 prijav sedem v letu 2023, osem v letu 2022, 15 v letu 2021, 25 v letu 2020, deset v letu 2019, 14 v letu 2018.
Na tej podlagi smo sprejeli korektivne ukrepe, s katerimi smo še izboljšali notranje kontrole.
Pooblaščenec za skladnost poslovanja in korporativno integriteto
12
Na ravni skupine Krka je imenovan pooblaščenec za skladnost poslovanja, ki mu je zaupana samostojna in neodvisna
funkcija nadzora korporativne integritete. Sodeluje s pravno službo, z zaposlenimi iz posameznih organizacijskih enot,
ki mu svetujejo pri urejanju skladnosti poslovanja na posameznih področjih, in s sodelavko za strokovno in administrativno
pomoč. Pooblaščenec za skladnost s svojimi aktivnostmi seznanja nadzorni svet prek načrta aktivnosti (Načrt integritete),
ki ga nadzorni svet obravnava vsaki dve leti, nazadnje v letu 2022. O vseh aktivnostih enkrat na leto poroča upravi.
Krkine družbe imajo svoje pooblaščence za integriteto in skladnost, če tako določa lokalna zakonodaja ali dobra praksa.
V letu 2022 so bile to Krkine družbe v Ruski federaciji, na Poljskem, v Ukrajini, na Hrvaškem, v Nemčiji in Terme Krka
v Sloveniji. V letu 2023 so bili imenovani še pooblaščenci v odvisnih družbah v Romuniji, na Madžarskem, Češkem, v Litvi,
na Slovaškem, v Španiji, Italiji, Bolgariji in na Portugalskem. Pristojni so tudi za obravnavo prijav sumov nepravilnosti
v odvisnih družbah. Krkinemu pooblaščencu za skladnost poslovanja in korporativno integriteto poročajo vsako četrtletje.
Načrt integritete
13
V letu 2020 smo na podlagi dobre prakse (Kodeks korporativnega upravljanja družb s kapitalsko naložbo države) prvič
pripravili Načrt integritete, ki popisuje tveganja na področju integritete, etike in skladnosti pri poslovanju ter predlaga
izboljšave. Posodabljamo ga vsako leto in predstavlja zavezo k stalnemu izboljševanju skladnosti pri poslovanju
na navedenih področjih.
Področja, ki so zajeta v načrtu integritete za obdobje 2023–2024:
naložbe, nabava osnovnih sredstev, izvedba večjih vzdrževalnih del,
nabava surovin,
trgovanje z notranjimi informacijami, odnosi z delničarji,
kadrovanje in ravnanje z zaposlenimi,
obdelava osebnih podatkov,
dokumentarno-finančna kontrola, računovodski procesi, neodvisnost notranjih in zunanjih revizorjev,
tveganje prevar ali neupoštevanje korporativnih navodil v odvisnih družbah,
trženje zdravil na recept, izdelkov brez recepta in veterinarskih izdelkov,
prodaja Krkinih izdelkov,
sponzorstva in donacije,
prejemanje in dajanje daril,
ravnanje z okoljem,
uporaba informacijskih tehnologij,
11
GRI 2-26, 3-3, 205-3
12
GRI 2-16, 2-24
13
GRI 2-23, 2-24

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
34
kakovost izdelkov,
tveganja neskladnega ravnanja na področju varnosti in zdravja pri delu,
sistemska tveganja na področju integritete in skladnosti.
Verjetnost in posledice nastanka škodljivih dogodkov so ovrednotene kot majhne, srednje velike in velike. Ocena
posameznega tveganja je določena ob upoštevanju obsega možne škode in verjetnosti njenega nastanka. Glede
na stopnjo tveganja ter vzpostavljeno notranjo kontrolo se po potrebi predvidijo dodatni ukrepi za izboljševanje.
Krkine odvisne družbe v Ruski federaciji, na Poljskem in v Ukrajini so svoj načrt integritete pripravile že v letu 2021,
v Nemčiji in Termah Krka pa v letu 2022. Posodabljajo ga vsako leto.
V letu 2023 na nobenem od navedenih področij niso bila zaznana velika tveganja.
14
Opis z etičnim kodeksom opredeljenih interakcij s strokovnjaki za zdravstveno oskrbo
Krkina podjetja pri marketinških aktivnostih upoštevajo nacionalno zakonodajo in kodeks promocije. Aktivnosti, ki jih pri
trženju zdravil na recept izvajajo zaposleni, podrobneje določajo še Krkin kodeks promocije in operativna navodila glede
obiskov zdravstvenih delavcev ter izvedbe strokovnih srečanj, izobraževanj in obiskov podjetja. Sodelovanje z zdravstveno
skupnostjo se nanaša zlasti na zdravstvene delavce, zdravstvene organizacije, bolnike in društva bolnikov.
Omenjeni interni pravilniki se redno posodabljajo. Prevedeni so tudi v jezike držav, v katerih ima Krka marketinško mrežo.
Zaposleni, ki se ukvarjajo z marketinškimi aktivnostmi, se z učenjem prek eCampusa ter na internih cikličnih srečanjih in
marketinških usposabljanjih seznanijo z vsebino omenjenih pravil in se zavežejo delovati v skladu z njimi.
Upravljavski pristop k nediskriminiranju
15
Načela nediskriminiranja so opredeljena v dveh krovnih dokumentih, in sicer v Kodeksu ravnanja Krke in v Načrtu
integritete, ki je izvedbeni dokument.
Prijav sumov diskriminacije na podlagi rasne pripadnosti, barve kože, spola, veroizpovedi, političnih prepričanj,
nacionalnosti ali družbenega izvora doslej ni bilo.
Prispevki in ostala porabljena sredstva
16
Krka v letu 2023 in v zadnjih petih letih ni namenjala sredstev za politične kampanje, politične organizacije, lobiste ali
organizacije za lobiranje.
Podjetja v skupini Krka so včlanjena v tista interesna združenja, ki so obvezna ali članstvo v njih predstavlja tržno prakso.
17
Krka razkriva prenose sredstev zdravstvenim delavcem, zdravstvenim organizacijam in društvom bolnikov. Razkritja objavi
na spletnih straneh vsako leto do 30. junija za preteklo leto.
Področje sponzorstev in donacij se obvladuje v kontekstu aktivnosti trajnostnega poslovanja skupine Krka. Operativne
aktivnosti v zvezi s sponzorstvi in donacijami se izvajajo v skladu s Sponzorskim priročnikom skupine Krka. V skladu
s svojim poslanstvom živeti zdravo življenje namenjamo večino sponzorskih in donatorskih sredstev projektom, ki so
povezani z zdravjem in kakovostjo življenja. Največ sredstev namenjamo športu, kulturi, zdravstvu, znanosti, izobraževanju
in humanitarnim dejavnostim.
14
GRI 205-1
15
GRI 3-3, 406-1
16
GRI 3-3, 415-1
17
GRI 2-28

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
35
Spoštovanje človekovih pravic pri poslovanju
18
Krka je 31. maja 2019 podpisala Zavezo k spoštovanju človekovih pravic pri poslovanju, katere pobudnik je bilo Ministrstvo
za zunanje zadeve. Podpisalo jo je 24 večjih slovenskih podjetij. Na državni ravni to področje ureja Nacionalni akcijski
načrt Republike Slovenije za spoštovanje človekovih pravic v gospodarstvu.
Pogodbe, ki jih Krka sklepa s poslovnimi subjekti, še ne vsebujejo določb o sptovanju človekovih pravic, je pa njihovo
spoštovanje določeno v Kodeksu ravnanja Krke. V državah, v katerih poslujemo, upoštevamo vse zakonske predpise in
standarde s področja človekovih pravic.
Kadrovsko področje je del Načrta integritete, ki ga posodabljamo vsako leto, nazadnje julija 2023.
Notranja revizija
Notranja revizija svoje aktivnosti v skupini Krka izvaja na osnovi srednjeročnega in letnega načrta dela ter v skladu s pravili
(Mednarodnimi standardi strokovnega ravnanja pri notranjem revidiranju in Etičnim kodeksom).
V skladu z načrtom dela za leto 2023 je bilo opravljenih 17 rednih notranjerevizijskih pregledov. Vsi so potekali
po metodologiji Odbora sponzorskih organizacij Treadwayeve komisje (The Committee of Sponsoring Organizations of
the Treadway Commission, COSO).
Metodologija COSO je svetovno priznana in je podlaga za celovito spremljanje upravljanja tveganj ter delovanja sistemov
notranjih kontrol. Na osnovi te metodologije notranji revizorji ugotavljajo doseganje revizijskih ciljev v kategorijah delovanja,
poročanja in skladnosti s predpisi vsakega revizijskega področja.
Notranjerevizijski pregledi so bili opravljeni na naslednjih področjih: farmacevtski razvoj, obrati v tujini in pogodbena
proizvodnja, oskrba z mediji, laboratorijska kontrola, prodaja, marketinške aplikacije in analitika ter skladišča in transport.
Izvedene so bile tudi redne notranje revizije v več odvisnih družbah in predstavništvih v tujini in v Sloveniji. V skladu
z omenjenimi standardi so notranji revizorji izvajali tudi svetovalno dejavnost. V letu 2023 je notranja revizija sodelovala
zlasti pri pripravi trajnostne (ESG) politike in strategije.
Notranji revizorji so za omenjena področja revidiranja zagotovili, da je sistem notranjih kontrol za doseganje postavljenih
ciljev v revidiranih enotah in procesih vzpostavljen, deluje in je učinkovit. Obstajajo pa možnosti za njegovo izboljšanje,
zato so predlagali priporočila, ki so jih kategorizirali po posameznih stopnjah tveganj, ter redno preverjali njihovo
uresničevanje.
Notranji revizorji sodelujejo s Krkinim nadzornim svetom in njegovo revizijsko komisijo ter z zunanjimi revizorji. Glede
na določila standardov so bile do sedaj izvedene že tri neodvisne zunanje presoje kakovosti delovanja notranje revizije.
Pridobljena so bila pozitivna mnenja.
Notranje kontrole in upravljanje tveganj v povezavi z računovodskim in davčnim
poročanjem
19
Notranje kontrole so usmeritve in postopki, ki jih je skupina Krka vzpostavila in jih izvaja na vseh ravneh, da bi obvladovala
tveganja, ki so povezana z računovodskim in davčnim poročanjem. Namen notranjih kontrol je zagotoviti zanesljivost
računovodskega poročanja in skladnost z veljavno zakonodajo ter drugimi zunanjimi in notranjimi predpisi. Uvajanje
poenotenih informacijskih sistemov v odvisne družbe in razvoj poslovne informatike povečujeta učinkovitost izmenjave
računovodskih podatkov med odvisnimi družbami in obvladujočo družbo in s tem kontrolo teh informacij.
18
GRI 2-23, 2-24, 3-3, 412-3
19
GRI 3-3, 207-1, 207-2, 207-3

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
36
Računovodske kontrole, vključno z notranjimi davčnimi kontrolami, temeljijo na načelih resničnosti in delitve odgovornosti,
na kontroli izvajanja poslov, ažurnosti evidenc, usklajenosti stanja, izkazanega v poslovnih knjigah, in dejanskega stanja,
ločenosti evidence od izvajanja poslov, strokovnosti računovodij in neodvisnosti.
Dokumenta Davčna strategija skupine Krka in Kodeks davčnega ravnanja skupine Krka določata politiko, cilje, usmeritve
in načela obvladovanja davčnega področja, vključno s področjem transfernih cen, ki temeljijo na načelih in pravilih etičnega
ravnanja ter na dobrih poslovnih običajih in standardih ravnanja, opredeljenih v Kodeksu ravnanja Krke. Davčna strategija
je objavljena na www.krka.si.
Osnovne usmeritve oziroma načela, ki jim skupina Krka sledi na davčnem področju, so: delovati v skladu z zakonodajo
v državi, v kateri poslujemo, prostovoljno in pravočasno poravnavati davčne obveznosti, izogibati se tveganim davčnim
odločitvam, ob spremembah oziroma pred uvedbo novih poslovnih modelov oziroma poslov preveriti tudi davčni vidik,
spremljati spremembe davčne zakonodaje in stalno usposabljati zaposlene, ki so vključeni v davčni proces, sodelovati
z davčnimi organi in skrbeti za odprto, korektno in konstruktivno sodelovanje ter vzdrževati partnerski odnos. Vse to pa
zagotavljati z ustrezno organiziranostjo in delovanjem davčne funkcije v skupini Krka ter z jasno opredelitvijo odgovornosti.
Računovodske in davčne kontrole so tesno povezane s kontrolami na področju informacijskih tehnologij, ki med drugim
zagotavljajo omejitve in nadzor dostopov do omrežja, podatkov in aplikacij ter popolnost in točnost zajemanja in
obdelovanja podatkov. Ustreznost delovanja in vzpostavitev potrebnih kontrol v okviru informacijskih sistemov vsako leto
preverjajo pooblaščeni zunanji izvajalci.
Tveganja, vezana na konsolidirane računovodske izkaze skupine Krka, obvladujemo z usmerjanjem in nadzorovanjem
izvajanja aktivnosti v okviru računovodske funkcije v odvisnih družbah in z revizijo letnih računovodskih izkazov vseh
odvisnih družb, ki sestavljajo skupino Krka.
Zunanja revizija
Revizijo računovodskih izkazov obvladujoče družbe in konsolidiranih računovodskih izkazov skupine Krka izvaja revizijska
družba KPMG SLOVENIJA, podjetje za revidiranje, d. o. o., ki so jo za revizorja za poslovna leta 2022, 2023 in 2024
imenovali delničarji na 28. skupščini delničarjev Krke 7. julija 2022. Zunanji revizor v okviru revizije računovodskih izkazov
o svojih ugotovitvah poroča upravi, nadzornemu svetu in revizijski komisiji nadzornega sveta.
Posli družbe Krka z revizijsko družbo KPMG SLOVENIJA, podjetje za revidiranje, d. o. o., in posli družb v skupini Krka
s posameznimi revizorskimi družbami so predstavljeni v pojasnilih k računovodskim izkazom Posli z revizorsko družbo.

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
37
Sestava nadzornega sveta družbe Krka 31. 12. 2023
20
Ime in priimek
Jože
Mermal
Luka
Cerar
Matej
Lahovnik
Julijana
Kristl
Boris
Žnidarič
Mojca
Osolnik Videmšek
Franc
Šašek
Mateja
Vrečer
Tomaž
Sever
Funkcija
predsednik
član
namestnik
predsednika
članica
član
članica
namestnik
predsednika
članica
član
Prvo imenovanje
2015
2023
2020
2010
2016
2019
2009
2005
2005
Trajanje trenutnega
mandata
2025
2028
2025
2025
2025
2024
2024
2024
2024
Predstavnik
kapitala/zaposlenih
kapitala
kapitala
kapitala
kapitala
kapitala
kapitala
zaposlenih
zaposlenih
zaposlenih
Udeležba na sejah
6/7
3/3 (odkar je član)
6/7
7/7
7/7
6/7
7/7
7/7
7/7
Spol
moški
moški
moški
ženski
moški
ženski
moški
ženski
moški
Državljanstvo
slovensko
slovensko
slovensko
slovensko
slovensko
slovensko
slovensko
slovensko
slovensko
Letnica rojstva
1954
1976
1971
1953
1948
1966
1967
1966
1967
Izobrazba in strokovni
profil
univerzitetni
diplomirani
ekonomist
univerzitetni diplomirani
ekonomist in
magister
mednarodnih financ
doktor
ekonomskih
znanosti
doktorica
farmacevtskih
znanosti
doktor
družbenih znanosti in
magister prava
univerzitetna
diplomirana ekonomistka
univerzitetni diplomirani
organizator
doktorica
farmacevtskih
znanosti
univerzitetni
diplomirani inženir
strojništva ter magister
poslovodenja in
organizacije
Neodvisnost po Kodeksu
upravljanja
da
da
da
da
da
da
da
da
da
Obstoj nasprotja interesov
v poslovnem letu
Za nobenega člana ali članico v letu 2023 ni obstajalo trajno in relevantno nasprotje interesov. Izjave o neodvisnosti so objavljene na spletnih straneh družbe.
Članstvo v komisijah
ne
ne
član revizijske komisije
članica komisije
za kadrovska vprašanja
predsednik komisije
za kadrovska vprašanja in
od 19. 7. 2023 član
revizijske komisije
predsednica revizijske
komisije od 19. 7. 2023
član revizijske komisije
članica komisije
za kadrovska vprašanja
član komisije
za kadrovska vprašanja
Udeležba na rednih sejah
komisij
ni član
ni član
5/6
3/3
3/3 na sejah komisije za
kadrovska vprašanja in 2/2
na sejah revizijske komisije
(odkar je njen član)
5/6
6/6
3/3
3/3
Članstvo v organih
nadzora drugih družb
Člani nadzornega sveta družbe, predvsem predstavniki kapitala, prevzemajo zadolžitve tudi v organih nadzora ali vodenja drugih družb, vendar ne v obsegu, ki bi vplival na njihovo delo v nadzornem svetu družbe Krka. Pri tem upoštevajo določila
Zakona o gospodarskih družbah.
Kompetence s področja
trajnostnega poslovanja
večkrat nagrajen
za vizionarsko delo
v gospodarstvu in
za aktivnosti
na kulturnem, športnem,
izobraževalnem in
humanitarnem področju
kot strokovnjak
za mednarodne finance,
analize in strateško
načrtovanje je pomembno
prispeval k razvoju stroke
in prakse na področju
financ
avtor ali soavtor številnih
znanstvenih prispevkov
o strateškem upravljanju
in z bogatimi
mednarodnimi izkušnjami
na področju upravljanja in
oblikovanja gospodarskih
politik
dolgoletna profesorica in
dekanja Fakultete
za farmacijo, med njene
izredne dosežke spadata
razvoj in uveljavitev
farmacevtske
nanotehnologije
v Sloveniji ter raziskovanje
in poučevanje na področju
dostopnega zdravljenja
habilitiran visokošolski
učitelj na področju
družbenih znanosti
z dolgoletnimi vodstvenimi
izkušnjami v mednarodni
zavarovalnici na področju
kadrovskega
menedžmenta ter
privabljanja in
zadrževanja talentov
vodstvene izkušnje
v bančništvu na področju
upravljanja tveganj,
skladnosti in podpore
korporativnemu upravljanju
dolgoletno delo
na področju vključevanja
in sodelovanja zaposlenih
pri upravljanju, izvoljen
predstavnik zaposlenih
v nadzornem svetu
izkušnje
na področju kakovosti
(vodenje upravljanja
kakovosti v Krki),
izvoljena predstavnica
zaposlenih v nadzornem
svetu
vodstvene in
organizacijske izkušnje
na področju odgovorne
prodaje (namestnik
direktorja Prodaje
v Krki), izvoljen
predstavnik zaposlenih
v nadzornem svetu
20
GRI 2-9, 2-10, 2-11, 2-12, 2-15, 2-17, 405-1

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
38
Zunanji člani v komisijah 31. 12. 2023
Revizijska komisija
Ime in priimek
Borut Šterbenc
Funkcija
neodvisni zunanji strokovnjak revizijske komisije po 280. členu ZGD-1
Udeležba na sejah
5/6
Spol
moški
Državljanstvo
slovensko
Letnica rojstva
1978
Izobrazba in strokovni profil
univerzitetni diplomirani ekonomist z izkušnjami na področju načrtovanja, vodenja in izvajanja
zahtevnejših revizij, imetnik licence za pooblaščenega revizorja, vpisan v register
pooblaščenih revizorjev pri Agenciji za nadzor nad revidiranjem
Neodvisnost po Kodeksu upravljanja
da
Članstvo v organih nadzora drugih družb
član odbora kritnih skladov Pokojninske družbe A, d. d.
Kompetence s področja trajnostnega poslovanja
transparentnost poročanja in poslovanja (imetnik licence za pooblaščenega revizorja)

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
39
Sestava uprave družbe Krka 31. 12. 2023
21
Ime in priimek
Jože Colarič
Aleš Rotar
Vinko Zupančič
David Bratož
Milena Kastelic
Funkcija
predsednik
član
član
član
članica, delavska direktorica
Področje dela v upravi
marketing, prodaja, kadri,
naložbe, odnosi z javnostjo,
pravno področje, deloma
novi izdelki, del splošnih služb
razvoj in proizvodnja končnih
izdelkov, novi izdelki,
upravljanje kakovosti, varnost
in zdravje pri delu
razvoj in proizvodnja učinkovin
oz. surovin,
upravljanje oskrbne verige
ekonomika, finance,
informacijska tehnologija,
trajnostno poslovanje,
odnosi s sindikatoma in svetom
delavcev, del splošnih služb
zastopa in predstavlja interese
delavcev glede kadrovskih in
socialnih vprašanj
Prvo imenovanje v upravo
1997
2001
2010
2016
2016
Trajanje trenutnega mandata
do konca leta 2027
Spol
moški
moški
moški
moški
ženski
Državljanstvo
slovensko
slovensko
slovensko
slovensko
slovensko
Letnica rojstva
1955
1960
1971
1976
1968
Izobrazba in strokovni profil
univerzitetni diplomirani
ekonomist
doktor farmacevtskih znanosti
doktor farmacevtskih znanosti
univerzitetni diplomirani
ekonomist
univerzitetna diplomirana
inženirka živilske tehnologije
Članstvo v organih nadzora
z družbo nepovezanih družb
ne
ne
ne
ne
ne
Kompetence za trajnostno
poslovanje
dolgoletne vodstvene izkušnje,
številne nagrade za vodenje
velike družbe, velik ugled
dobrega gospodarstvenika,
pod njegovim vodstvom se je
Krka razvila v enega
od vodilnih mednarodnih
generikov
znanje in dolgoletne izkušnje
na področju razvoja in
proizvodnje kakovostnih
izdelkov za dostopno
zdravljenje (vodenje področij
razvoja, raziskav, proizvodnje
zdravil, novih izdelkov)
vodenje oskrbne verige in
s tem prispevek k zagotavljanju
stalne razpoložljivosti zdravil
na trgih
in k odpornemu in
prilagodljivemu vertikalno
integriranemu poslovnemu
modelu
pristojen za nadgradnjo
trajnostnega poslovanja v Krki,
prispevek k razvoju
lokalne skupnosti (pristojen
za Krkina društva), prispevek
k davčni transparentnosti in
transparentnosti poročanja
(pokrivanje pristojne
organizacijske enote)
učinkovito zastopanje interesov
delavcev na področju
kadrovskih in socialnih
vprašanj ter varnosti in zdravja
pri delu
Neodvisnost
Da. Neodvisnost članov uprave se presoja pri imenovanju.
V skladu s poslovnikom uprave so člani dolžni nemudoma razkriti morebitno nasprotje interesov. Poslovnik predvideva ukrepe za njihovo obvladovanje.
Sestava in višina prejemkov članov uprave sta razkriti v pojasnilih Posli s povezanimi osebami, še natančneje pa v poročilu o prejemkih, s katerim se seznani skupščina delničarjev. Od leta 2022 je na voljo kot del gradiva
za skupščino delničarjev.
21
GRI 2-9, 2-10, 2-11, 2-12, 2-15, 2-17, 405-1

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
40
Izjava o usklajenosti z določbami Kodeksa upravljanja javnih delniških družb
V letu 2023 je bil referenčni kodeks za Krko Kodeks upravljanja javnih delniških družb (v nadaljevanju Kodeks), ki sta ga
9. decembra 2021 sprejela Ljubljanska borza in Združenje nadzornikov Slovenije. Veljati je začel 1. januarja 2022,
objavljen je na spletni strani Ljubljanske borze.
Uprava in nadzorni svet Krke, tovarne zdravil, d. d., Novo mesto izjavljata, da so posamezni člani uprave in nadzornega
sveta ter tudi uprava in nadzorni svet kot organa delniške družbe v letu 2023 spoštovali načela in priporočila Kodeksa.
Nekaterih priporočil nismo popolnoma uresničili, smo se pa temu vselej trudili približati in zagotoviti primeren način
za njihovo uresničitev. V nadaljevanju pojasnjujemo posamezna odstopanja od Kodeksa.
Nadzorni svet lahko v okviru samoocene določi letni načrt usposabljanja svojih članov in okvirne stroške izobraževanja.
V letu 2023 dodatno izobraževanje ni bilo predlagano, zato načrt ni bil sprejet (točka 15.1 Kodeksa).
Vrednotenje dela nadzornega sveta opravijo člani sami in pri tem popolnoma sledijo metodologiji in Priročniku
za vrednotenje učinkovitosti nadzornega sveta, ki ga je pripravilo Združenje nadzornikov Slovenije. Postopek vrednotenja
je potekal strokovno in objektivno, zato v letu 2023 ni bilo potrebe po zunanji strokovni podpori in tudi ni bila opravljena
zunanja presoja dela nadzornega sveta v sodelovanju s specializirano inštitucijo oziroma drugimi strokovnjaki (točki 16.2
in 16.4 Kodeksa). Naj omenimo, da Krkina Služba notranje revizije spremlja postopke, povezane s korporativnim
upravljanjem, v obsegu, ki ga od notranjih revizorjev zahtevajo mednarodni standardi strokovnega ravnanja pri notranjem
revidiranju.
Krka uporablja digitalno aplikacijo za varno distribucijo gradiva za seje nadzornega sveta. S člani nadzornega sveta ob
nastopu njihovega mandata ne podpisuje sporazumov o dostopu do arhiva tudi po prenehanju mandata (točki 14.2 in 14.6
Kodeksa), kar je skladno s Krkino politiko varovanja informacij.
Poslovnik o delu nadzornega sveta Krke določa, da ima predsednik nadzornega sveta dva namestnika eden je
predstavnik delničarjev, drugi pa predstavnik zaposlenih. To je potrebno za zagotavljanje vključenosti predstavnikov
zaposlenih tudi v najodgovornejše aktivnosti organov. Poslovnik tudi določa, da predsednika nadomešča namestnik iz vrst
delničarjev, v njegovi odsotnosti pa namestnik, ki je predstavnik zaposlenih. Tako od Kodeksa, ki priporoča, da sme biti
namestnik predsednika nadzornega sveta samo predstavnik delničarjev, ne odstopamo bistveno (točka 17.4 Kodeksa).
Krkino Izjavo o upravljanju v letu 2023 je presodil zunanji revizor v okviru redne revizije. Dodatna zunanja presoja
ustreznosti izjave ni bila opravljena (točka 5.6 Kodeksa).
Krka v svojem letnem poročilu v Izjavi o upravljanju v letu 2023 v poenotenih tabelah (prilogi C1 in C2 veljavnega Kodeksa)
ne navaja članstva članov uprave in nadzornega sveta v organih upravljanja ali nadzora nepovezanih družb. Člani uprave
namreč ne opravljajo funkcij vodenja in nadzora zunaj skupine Krka, informacije o funkcijah, ki jih zunaj Krke opravljajo
člani nadzornega sveta, pa so zbrane v njihovih življenjepisih v letnem poročilu (točka 5.5 Kodeksa). Variabilni prejemki
se vedno izplačajo kot akontacija ob polletju in kot poračun po seji nadzornega sveta, na kateri je potrjeno letno poročilo,
vedno skupaj z naslednjo plačo (točka 23.2 Kodeksa).
Nadzorni svet je merila za variabilne prejemke uprave doslej posodabljal v letih 2012, 2014, 2016 in 2018, ko so tako
narekovale dodatne naloge uprave iz poslovne strategije ali spremembe poslovnega okolja ali trendov nagrajevanja.
Politiko prejemkov je posodobil tudi v letu 2022, ko jo je v odobritev prvič posredoval skupščini delničarjev. Na podlagi
komentarjev, ki so jih delničarji posredovali na omenjeni skupščini, je Politiko prejemkov v letu 2023 znova posodobil.
Na posvetovalnem glasovanju na 29. skupščini delničarjev v letu 2023 je bilo za njeno odobritev 97,45 % oddanih glasov.
Meril ni določal vsako leto posebej, kot priporoča točka 14.11 Kodeksa, saj izhajajo iz dolgoročne razvojne strategije
skupine Krka.
Poslovnik uprave določa, da lahko član uprave članstvo v nadzornih svetih z družbo nepovezanih družb sprejme šele
potem, ko je o tem obvestil nadzorni svet družbe in pridobil njegovo soglasje. To delno odstopa od člena 21.6 Kodeksa,
ki govori o vseh družbah, ne le o nepovezanih.

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
41
Krka na spletni strani javno objavlja kontaktne podatke za vlagatelje in javnost, ne pa imen oseb (točka 31.2 Kodeksa), in
sicer zato, ker je oseb več in pokrivajo različna področja.
Krka je javno objavila Poslovnik o delu nadzornega sveta Krke, v Izjavi o upravljanju v letu 2023 pa sestavo, pristojnosti
in ostale vidike delovanja organov družbe ter s tem vse bistvene informacije o korporativnem upravljanju. Ostali operativni
dokumenti v zvezi z delovanjem organov v letu 2023 niso bili javno objavljeni (točka 32.7 Kodeksa).
Dva člana nadzornega sveta, in sicer predstavnika zaposlenih, bi se po nekaterih merilih lahko štela kot pripadnika širšega
poslovodstva (13. člen Kodeksa), čeprav ne moreta samostojno sprejemati odločitev o razporejanju finančnih virov in
zaposlovanju kot tudi ne v celoti določati strategije dela na svojem področju.
Izpolnjujemo tudi 73 % določil veljavnega kodeksa Best Practice for GPW Listed Companies, ki se nanaša na družbe, ki
kotirajo na Varšavski borzi. Odstopanja pojasnjujemo v ločenem dokumentu, objavljenem v sistemu obveščanja,
veljavnem za Varšavsko borzo.
Novo mesto, 25. marca 2024
Jože Colarič
predsednik uprave in generalni direktor
Jože Mermal
predsednik nadzornega sveta

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
42
Podpis izjave o upravljanju in njenih sestavnih delov
Jože Colarič
predsednik uprave in generalni direktor
dr. Aleš Rotar
član uprave
dr. Vinko Zupančič
član uprave
David Bratož
član uprave
Milena Kastelic
članica uprave – delavska direktorica

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
43
Izjava o nefinančnem poslovanju
22
Uprava Krke, tovarne zdravil, d. d., Novo mesto (v nadaljevanju družba Krka) izjavlja, da v vseh družbah v skupini Krka
upoštevamo politike skupine Krka, ki se nanašajo na socialno in kadrovsko področje, spoštovanje človekovih pravic
in raznolikosti, upravljanje na področju preprečevanja korupcije in podkupovanja ter okoljsko področje. Izjava
o nefinančnem poslovanju se nanaša na vse družbe v skupini Krki, torej tako na družbo Krka kot na celotno skupino Krka.
Skupina Krka deluje po poslovnem modelu, ki je opisan v poglavju Poslovni model skupine Krka, spremljamo pa tudi njeno
umeščenost v različna okolja. Več o tem je v poglavju Upravljanje tveganj.
V družbi Krka in skupini Krka smo zavezani visokim etičnim standardom. V Kodeksu ravnanja Krke so zbrana načela in
pravila etičnega ravnanja ter dobrih poslovnih običajev in standardov ravnanja v skupini Krka, ki so zavezujoča za vse
zaposlene. Na kodeksu temeljijo tudi vsa druga interna pravila v družbi Krka in skupini Krka. Osnovno vodilo je dosledno
ravnanje po najvišjih moralnih načelih, načelih poštenosti, lojalnosti in profesionalnosti ter dosledno spoštovanje predpisov
in smernic mednarodnih organizacij na področju farmacevtske industrije ter internih aktov. Kodeks je javno objavljen
na Krkinih spletnih straneh. Z njim se lahko seznanijo vsi naši poslovni partnerji, od katerih pričakujemo, da ga bodo pri
poslovanju z vsemi družbami v skupini Krka spoštovali.
V družbi Krka in skupini Krka dajemo velik poudarek socialnemu področju in kadrom. Zavedamo se, da so zaposleni in
njihovo znanje, izkušnje in sodelovanje ključni vir za doseganje načrtovanih rezultatov. Naš uspeh je odvisen od zavzetosti
zaposlenih, dobrih in konstruktivnih medsebojnih odnosov ter sodobnih in stabilnih načinov vodenja, ki zaposlene
usmerjajo v učinkovito delo, proaktivnost, napredovanje in razvoj ter tako podpirajo Krkine vrednote. Prizadevamo si, da
bi naše celotno delovanje odražalo odgovornost do zaposlenih, okolja in deležnikov. Krkine vrednote nas usmerjajo
pri postavljanju ciljev in doseganju rezultatov ter sodelovanju z zaposlenimi, njihovem vodenju in razvoju njihovih
potencialov. Skupaj gradimo kulturo medsebojnega zaupanja, spoštovanja, sodelovanja in timskega dela, nenehnega
učenja ter odgovornega, učinkovitega in trajnostnega delovanja. Za zaposlene v družbi Krka in skupini Krka je značilno,
da so lojalni, inovativni, prilagodljivi, prizadevni in osredotočeni na doseganje poslovnih ciljev in rezultatov. Več o tem je
v poglavjih Odgovornost do zaposlenih in Odgovornost do družbenega okolja.
Zagotavljamo varno in zdravo delovno okolje ter redno sprejemamo ukrepe za zmanjševanje in odpravljanje morebitnega
tveganja za zdravje in nastanek nesreč. Upoštevamo vse predpise in interne akte s področja varnosti in zdravja pri delu.
Na vseh lokacijah v družbi Krka in skupini Krka je prepovedano kajenje.
V vseh državah, v katerih delujemo, upoštevamo vse zakonske predpise in standarde o človekovih pravicah. Spoštujemo
dostojanstvo in osebno integriteto posameznika ter njegovo zasebnost. Spoštujemo tudi svobodo govora in izražanja
mnenj in smo pri tem vselej spoštljivi do drugih. Z zaposlenimi odkrito komuniciramo ne glede na izobrazbo in vodstveni
položaj. Prepovedane so vse oblike nepoštenega in nedovoljenega dela. Vsaka diskriminacija zaposlenih je prepovedana.
Zaposlene obravnavamo enako ne glede na narodnost, raso ali etnični izvor, nacionalno ali socialno pripadnost, spol,
barvo kože, zdravstveno stanje, invalidnost, vero ali prepričanje, starost, spolno usmerjenost, družinsko stanje, članstvo
v sindikatu, premoženjsko stanje ali drugo osebno okoliščino.
Prepovedana je vsaka oblika nadlegovanja in trpinčenja na delovnem mestu. Skrbimo za ustrezne delovne pogoje in
za delovno okolje, ki je odprto za novosti in ustvarjalnost. Zagotavljamo delovno okolje, v katerem ni nihče izpostavljen
psihičnemu pritisku in spolnemu ali drugemu nadlegovanju ali trpinčenju, ki bi ga izvajali sodelavci, nadrejeni ali tretje
osebe. Vsi zaposleni smo se dolžni vzdržati neprimernega ravnanja, ki ogroža dostojanstvo druge osebe. Vsak zaposleni
lahko prijavi mobing enemu od pooblaščencev za obravnavo mobinga.
V družbi Krka in skupini Krka glede politike raznolikosti upoštevamo načelo vključevanja in zagotavljanja enakih možnosti,
med drugim tudi v sestavi nadzornih organov in organov vodenja. Uprava in nadzorni svet sta v letu 2021 v skladu
s priporočili Združenja nadzornikov Slovenije sprejela Politiko raznolikosti, ki je objavljena. Glejte tudi Izjavo o upravljanju
družbe Krka, podpoglavje Opis politike raznolikosti v zvezi z zastopanostjo v organih vodenja ali nadzora družbe Krka
v letu 2023.
22
GRI 2-14

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
44
Preprečevanje prevar in korupcije, odgovornost zaposlenih pri njihovem prepoznavanju in morebitno ukrepanje urejamo
s Pravilnikom o preprečevanju, odkrivanju in preiskovanju prevar, ki je javno objavljen in velja za družbo Krka in skupino
Krka. Na področju preprečevanja prevar in korupcije ter skladnosti poslovanja ne dopuščamo nobenega neetičnega,
neprofesionalnega ali nezakonitega ravnanja zaposlenih in poslovnih partnerjev. Krkinih poslovnih priložnosti, njenega
premoženja in informacij ne izrabljamo za pridobitev osebnih in ekonomskih koristi ali koristi tretjih oseb. Ne obljubljamo
nobenih koristi in ne dajemo daril, da bi tako vplivali na odločitve državnih organov, uradnih oseb, poslovnih partnerjev ali
kogarkoli, prav tako ne sprejemamo daril ali kakršnihkoli koristi, ki bi vplivale na odločitve v okviru opravljanja našega dela.
Skrbimo, da so osebe, ki imajo dostop do notranjih informacij, seznanjene s stopnjo zaupnosti in občutljivosti informacij.
Imamo veljavne interne akte o trgovanju s finančnimi instrumenti družbe in vzpostavljene mehanizme za nadzor nad
zaposlenimi in tretjimi osebami, ki s temi informacijami razpolagajo. Tako preprečujemo morebitne zlorabe in trgovanje
na podlagi notranjih informacij. Za vse osebe, ki imajo dostop do notranjih informacij, je določeno obdobje, v katerem ne
smejo trgovati s finančnimi instrumenti družbe. Več o tem je v Kodeksu ravnanja in Izjavi o upravljanju družbe Krka,
podpoglavje Skladnost poslovanja in korporativna integriteta. V letu 2023 ni bilo zaznanih ali potrjenih primerov koruptivnih
dejanj.
Skrbimo za okolje in spoštujemo okoljske predpise ter pri tem sodelujemo z ožjo in širšo lokalno skupnostjo. Odgovornost
do naravnega okolja smo opredelili v svoji okoljski politiki in se s tem zavezali, da bomo tudi v prihodnje skrbeli za okolje
v skladu z zahtevami nove izdaje standarda ISO 14001:2015 in v največji možni meri preprečevali oziroma zmanjševali
svoj vpliv nanj. Več o tem je v poglavju Odgovornost do naravnega okolja.
Tveganja, politike in skrbni pregledi, povezani z nefinančnim poslovanjem družbe Krka in skupine Krka, so opisani
v poglavjih Upravljanje tveganj in Trajnostni razvoj, nefinančni kazalniki oziroma rezultati opisanih politik pa v poglavju
Trajnostni razvoj in v tabeli Kazalniki trajnostnega razvoja za družbo Krka v uvodnem delu Letnega poročila.
V letu 2023 smo v sklopu prenove Strategije razvoja skupine Krka v obdobju 20242028 naredili pomemben korak
pri integriranju trajnostnih vidikov v strateško načrtovanje in poslovanje. Trajnostno poslovanje in trajnostno strategijo smo
skupaj s trajnostnimi cilji (ESG-cilji) prvič v celoti integrirali v poslovno strategijo. Tako je trajnostno poslovanje skupine
Krka jasno in enakovredno z ostalimi poslovnimi področji umeščeno v poslovno strategijo, s čimer je neposredno izražena
tudi pomembnost področja za poslovanje skupine Krka. Usmeritve za trajnostno poslovanje smo že v letu 2022 zapisali
v Trajnostno politiko skupine Krka (ESG-politiko), ki je osrednji dokument strateškega trajnostnega upravljanja skupine
na okoljskem (E) in družbenem (S) področju ter na področju korporativnega upravljanja (G). Politiko smo v letu 2023 še
nadgradili. Opredeljuje upravljavske pristope na bistvenih trajnostnih področjih, določa temeljna načela in prizadevanja,
povezana s trajnostjo, ki jim skupina Krka sledi pri svojem poslovanju v celotni verigi ustvarjanja vrednosti ter v odnosih
z različnimi skupinami deležnikov, od dobaviteljev do kupcev ter odvisnih družb v skupini. Osnovni cilj vključevanja
trajnostnih načel in pristopov trajnostnega upravljanja skupine Krka v upravljavske procese in poslovne odločitve je boljše
prepoznavanje trajnostnih vplivov, tveganj in priložnosti, ki lahko dolgoročno vplivajo na uspešnost poslovanja in
izboljšanje njihovega upravljanja. S področjem trajnostnega poslovanja in aktivnostmi se je na prvi seji seznanil odbor
za trajnost, med letom pa so potekale različne aktivnosti člana uprave, zadolženega za trajnost, koordinatorja in
pooblaščencev za trajnost. S področjem trajnostnega poslovanja sta se redno seznanjala tudi uprava in nadzorni svet.
V Izjavi o upravljanju družbe Krka v podpoglavju Skladnost poslovanja in korporativna integriteta opisujemo svoje aktivnosti
na naslednjih področjih: skladnost poslovanja in korporativna integriteta ter izobraževanje in usposabljanje zaposlenih
v zvezi s tem, obravnava sumov nepravilnosti, vloga pooblaščenca za skladnost in korporativno integriteto v družbi, načrt
integritete, upravljavski pristop k nediskriminaciji in spoštovanje človekovih pravic pri poslovanju.
EU-taksonomija
Uredba o taksonomiji (EU) 2020/852 z dne 18. junija 2020 (v nadaljevanju Uredba o taksonomiji) opredeljuje klasifikacijski
sistem za okoljsko trajnostne gospodarske dejavnosti in predstavlja pomemben korak k doseganju podnebne nevtralnosti
v skladu s podnebnimi cilji EU do leta 2050, in sicer prek povečanja naložb v projekte in dejavnosti, ki so potrebni
za doseganje ciljev evropskega zelenega dogovora. EU-taksonomija vlagateljem pomaga prepoznavati okoljsko trajnostne
gospodarske dejavnosti, spodbuja prehod v brezogljično prihodnost in usmerja financiranje k rešitvam za reševanje
podnebne krize in preprečevanje nadaljnje degradacije okolja.

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
45
Gospodarska dejavnost se šteje kot okoljsko trajnostna, kadar bistveno prispeva k enemu ali več okoljskim ciljem iz člena 9
Uredbe o taksonomiji v skladu s členi 10 do 16, ne škoduje bistveno okoljskim ciljem iz člena 9 Uredbe o taksonomiji
v skladu s členom 17, se izvaja v skladu z minimalnimi zaščitnimi ukrepi, določenimi v členu 18 Uredbe o taksonomiji, in
izpolnjuje tehnična merila za pregled iz člena 19, ki jih je Komisija določila v skladu s členom 10(3), 11(3), 12(2), 13(2),
14(2) ali 15(2) Uredbe o taksonomiji.
Gospodarska dejavnost, sprejemljiva za taksonomijo, pomeni gospodarsko dejavnost, ki je opisana v delegiranih aktih,
sprejetih v skladu s členi 10(3), 11(3), 12(2), 13(2), 14(2) in 15(2) Uredbe o taksonomiji, ne glede na to, ali izpolnjuje eno
ali vsa tehnična merila za pregled, določena v teh delegiranih aktih. Gospodarska dejavnost je usklajena s taksonomijo,
če izpolnjuje merila za bistveni prispevek k okoljskim ciljem, če je v skladu s tehničnimi merili za pregled, ki so opredeljeni
v delegiranem aktu o podnebju (Delegirana uredba Komisije (EU) 2021/2139 z dne 4. junija 2021), Delegirani uredbi
Komisije (EU) 2022/1214 z dne 9. marca 2022, Delegirani uredbi Komisije (EU) 2023/2485 in Delegirani uredbi Komisije
(EU) 2023/2486 z dne 27. junija 2023, prilogah k Uredbi o taksonomiji in k delegiranim uredbam, če izpolnjuje merila
za nebistveno škodovanje ter se izvaja v skladu z minimalnimi zaščitnimi ukrepi glede človekovih in potrošniških pravic,
boja proti korupciji in podkupovanju, obdavčevanja in poštene konkurence. Gospodarska dejavnost, nesprejemljiva
za taksonomijo, pomeni gospodarsko dejavnost, ki ni opisana v delegiranih aktih, sprejetih v skladu s členi 10(3), 11(3),
12(2), 13(2), 14(2) in 15(2) Uredbe o taksonomiji.
Da bi v družbi Krka in skupini Krka spremljali gospodarske dejavnosti, ki so sprejemljive ali usklajene s taksonomijo, je bila
na ravni skupine Krka ustanovljena interdisciplinarna projektna skupina, ki jo sestavljajo strokovnjaki za varstvo okolja,
inženiring, tehnične storitve, energetiko, transport, korporativno ekonomiko in finance. Proučili smo gospodarske
dejavnosti, ki prispevajo k uresničevanju enega od šestih okoljskih ciljev: blažitev podnebnih sprememb, prilagajanje
podnebnim spremembam, trajnostna raba ter varstvo vodnih in morskih virov, prehod na krožno gospodarstvo,
preprečevanje in nadzorovanje onesnaženja ter varstvo in ohranjanje biotske raznovrstnosti in ekosistemov. Primerjali
smo jih z gospodarskimi dejavnostmi družbe Krka in skupine Krka, ob tem pa upoštevali tudi izpolnjevanje meril za okoljsko
trajnostne dejavnosti iz členov 3 in 10 do 18 Uredbe o taksonomiji ter tehnična merila.
Pri ugotavljanju, ali je gospodarska dejavnost usklajena s taksonomijo, je treba najprej preveriti izpolnjevanje prve zahteve
iz Uredbe o taksonomiji bistveno mora prispevati k enemu ali več okoljskim ciljem. Vse okoljsko trajnostne gospodarske
dejavnosti, ki smo jih prepoznali, so trenutno sprejemljive za taksonomijo, saj v celoti ne izpolnjujemo vseh meril
za nebistveno škodovanje in tehničnih meril. Skupina Krka še ni izvedla podrobne ocene podnebnih tveganj in ranljivosti
za opredeljena fizična podnebna tveganja ter njihovega vpliva na uspešnost gospodarske dejavnosti v skladu z dodatkom
A k tehničnim merilom. Na podlagi pregleda smo v okviru različnih okoljskih ciljev vključili v nadaljevanju navedene
za taksonomijo sprejemljive Krkine dejavnosti.
Okoljski cilj Blažitev podnebnih sprememb (1)
Proizvodnja energije z uporabo fotovoltaične tehnologije (taksonomska dejavnost 4.1)
Distribucija daljinskega ogrevanja/hlajenja (taksonomska dejavnost 4.15)
Namestitev in upravljanje električnih toplotnih črpalk (taksonomska dejavnost 4.16)
Proizvodnja toplote/hladu z uporabo odpadne toplote (taksonomska dejavnost 4.25)
Proizvodnja toplote/hladu iz fosilnih plinastih goriv v učinkovitem sistemu daljinskega ogrevanja in hlajenja
(taksonomska dejavnost 4.31)
Prenos in distribucija električne energije (taksonomska dejavnost 4.9)
Gradnja, razširitev in upravljanje sistemov za zbiranje, čiščenje in distribucijo vode (taksonomska dejavnost 5.1)
Gradnja, razširitev in upravljanje sistemov za zbiranje in čiščenje odpadnih voda (taksonomska dejavnost 5.3)
Obnova sistemov za zbiranje in čiščenje odpadnih voda (taksonomska dejavnost 5.4)
Zbiranje in prevoz frakcij nenevarnih odpadkov, ki se ločujejo pri viru (taksonomska dejavnost 5.5)
Cestni prevoz tovora (taksonomska dejavnost 6.6)
Infrastruktura za osebno mobilnost, prevoz s kolesi (taksonomska dejavnost 6.13)
Gradnja novih stavb (taksonomska dejavnost 7.1)
Prenova obstoječih stavb (taksonomska dejavnost 7.2)
Namestitev, vzdrževanje in popravilo polnilnih postaj za električna vozila v stavbah (in na parkirnih prostorih,
povezanih s stavbami) (taksonomska dejavnost 7.4)
Obdelava podatkov, podatkovno gostovanje in s tem povezane dejavnosti (taksonomska dejavnost 8.1)

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
46
V sklopu tega okoljskega cilja smo ustvarili prihodke pri proizvodnji energije z uporabo fotovoltaične tehnologije
(taksonomska dejavnost 4.1) ter pri zbiranju in prevozu frakcij nenevarnih odpadkov, ki se ločujejo pri viru (taksonomska
dejavnost 5.5). Prihodki, povezani s proizvodnjo električne energije z uporabo fotovoltaične elektrarne, so ustvarjeni prek
neposrednih plačil Agencije za energijo, ki s takšno shemo spodbuja namestitev tovrstnih naprav. Letna podpora za
sedanji sistem se bo iztekla v prvem četrtletju leta 2026. Z ločenimi frakcijami nenevarnih odpadkov zagotavljamo surovine
za druge dejavnosti in zmanjšujemo rabo primarnih virov, s fotovoltaično elektrarno pa zmanjšujemo emisije toplogrednih
plinov. To sta Krkini spremljajoči dejavnosti. V prihodnje ne pričakujemo povečanja prihodkov iz teh dejavnosti.
V sklopu naložb v osnovna sredstva smo v letu 2023 največ sredstev namenili gradnji novih stavb in energetski obnovi
obstoječih. Pri tem smo upoštevali najsodobnejše standarde in zahteve za energetsko učinkovito gradnjo. Začeli smo
izvedbeno fazo projekta za izrabo toplote odpadnih vod z vgradnjo toplotne črpalke, obnovili kanalizacijski sistem
za odvajanje odpadnih vod, posodobili razsvetljavo objektov z energetsko učinkovitejšimi svetili, zamenjali opremo
za klimatizacijo prostorov s sodobno energetsko učinkovito opremo, nadgradili in posodobili smo energetski nadzorni
informacijski sistem z implementacijo umetne inteligence za ciljno spremljanje porabe energije, nadgradili obdelavo
podatkov, posodobili napravo za čiščenje odpadnih vod, postavili sistem za čiščenje odpadnega zraka iz proizvodnje
zdravil, posodobili vozni park z električnim tovornim vozilom in električnimi osebnimi vozili, nadgradili sistem interne
polnilne infrastrukture ter postavili kolesarnice za spodbujanje trajnostne mobilnosti oziroma prevoza s kolesi.
V sklopu naložb v obratna sredstva smo največ sredstev namenili vzdrževanju objektov, zbiranju in prevozu nenevarnih
in nevarnih odpadkov ter zagotavljanju visokoučinkovitega čiščenja odpadnih vod. Manjši delež naložb v obratna sredstva
so predstavljale ostale podporne dejavnosti, za katere so bila sredstva načrtovana v okviru rednega vzdrževanja sistemov.
Bistvenega povečanja naložb v obratna sredstva v prihodnje ne pričakujemo, saj večina nadgradenj sistemov spada med
naložbe v osnovna sredstva.
Okoljski cilj Prilagajanje podnebnim spremembam (2)
Socialno varstvo z nastanitvijo (taksonomska dejavnost 12.1)
Z izvajanjem specialistične ambulantne zdravstvene dejavnosti na področjih kardiologije, fiziatrije, ortopedije, nevrologije,
revmatologije in interne medicine ter ambulantne fizikalne terapije brez souporabe naravnih zdravilnih sredstev ponujamo
medicinsko rehabilitacijo. Prihodke smo ustvarili na področju zdravljenja bolezni in poškodb mišično-skeletnega sistema,
bolezni in stanj po operacijah srca in žilja, obolenj dihal in revmatskih obolenj.
Okoljski cilj Prehod na krožno gospodarstvo (4)
Zbiranje in prevoz nenevarnih in nevarnih odpadkov (taksonomska dejavnost 2.3)
S svojim učinkovitim sistemom ločenega zbiranja uporabnih odpadkov in njihovo predajo pogodbenim zbiralcem in
predelovalcem v ponovno uporabo, predelavo ali energetsko izrabo sledimo zavezi krožnega gospodarstva. Z ločenimi
frakcijami nenevarnih odpadkov zagotavljamo surovine za druge dejavnosti in zmanjšujemo rabo primarnih virov.
Okoljski cilj Preprečevanje in nadzorovanje onesnaževanja (5)
Proizvodnja zdravil (taksonomska dejavnost 1.2)
Krkina osnovna dejavnost je proizvodnja visokokakovostnih inovativnih generičnih zdravil na recept, izdelkov brez recepta
in veterinarskih izdelkov. Iz teh dejavnosti ustvarimo večino prihodkov od prodaje. Za preprečevanje in nadzorovanje
onesnaževanja smo v sklopu naložb v obratna sredstva največ sredstev namenili razvoju novih izdelkov, vzdrževanju
objektov, nadgradnji proizvodnih zmogljivosti in visokoučinkovitemu čiščenju onesnaženega zraka. Pri naložbah v osnovna
sredstva so prevladovali projekti za nadgradnjo proizvodnih zmogljivosti, v katere je bilo vključeno tudi preprečevanje in
nadzorovanje onesnaževanja.
Okoljski cilj Varstvo in obnova biotske raznovrstnosti in ekosistemov (6)
Hoteli, počitniške nastanitve, kampi in podobne nastanitve (taksonomska dejavnost 2.1)
V treh zdraviliških enotah smo prihodke ustvarili s hotelskimi in gostinskimi storitvami.

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
47
EU je 6. julija 2021 sprejela Delegirano uredbo Komisije (EU) 2021/2178 (v nadaljevanju Delegirana uredba o razkritjih),
dopolnjeno z Delegirano uredbo Komisije (EU) 2022/1214 z dne 9. marca 2022. V skladu s členom 8 Uredbe o taksonomiji
skupina Krka razkriva informacije in ključne kazalnike uspešnosti o tem, kako in v kolikšni meri so dejavnosti družbe Krka
in skupine Krka povezane z gospodarskimi dejavnostmi, ki se uvrščajo med okoljsko trajnostne. Razkrivanje informacij je
skladno z Delegirano uredbo o razkritjih in njenimi dopolnitvami ter tehničnimi merili za pregled za določitev pogojev, pod
katerimi se šteje, da gospodarska dejavnost bistveno prispeva k enemu od šestih okoljskih ciljev, in za ugotavljanje, ali ta
gospodarska dejavnost ne škoduje bistveno kateremu od drugih okoljskih ciljev.
Razkritja smo pripravili na podlagi proučitve navedenih taksonomskih dokumentov, našega razumevanja in razpoložljivih
podatkov. Vseskozi si prizadevamo za izpopolnjevanje sistema poročanja, da bi zagotovili celovita razkritja v skladu
z Delegirano uredbo o razkritjih in njenimi dopolnitvami. Ključni kazalniki uspešnosti za prihodke in naložbe v osnovna
sredstva (CapEx) ter naložbe v obratna sredstva (OpEx) so izračunani na podlagi definicij v Prilogi 1 Delegirane uredbe
Komisije (EU) 2021/2178 in njenih dopolnitvah.
V letu 2023 smo prepoznali samo za taksonomijo sprejemljive dejavnosti, zato smo vse ustrezne prihodke, naložbe in
stroške razdelili v okviru dejavnosti, ki so sprejemljive za taksonomijo (A2). Posamično dejavnost smo v skladu s tehničnimi
merili uvrstili samo v en okoljski cilj. Da bi se izognili dvojnemu štetju pri izračunu ključnih kazalnikov uspešnosti
za prihodke, naložbe v osnovna sredstva (CapEx) in naložbe v obratna sredstva (OpEx), smo pri izračunu števcev
posamičnega kazalnika osnovo (imenovalec) razdelili med za taksonomijo sprejemljive ali nesprejemljive dejavnosti.
V osnovo za naložbe v osnovna sredstva smo vključili osnovna sredstva, pripoznana v izkazu finančnega položaja,
medtem ko smo v osnovo za naložbe v obratna sredstva vključili stroške, pripoznane v izkazu poslovnega izida. Izračuni
so natančneje pojasnjeni v nadaljevanju. Če se je posamična naložba v osnovna in obratna sredstva nanašala na različne
za taksonomijo sprejemljive dejavnosti, smo jo razdelili na deleže, ki so temeljili na strokovni oceni posamičnih sektorjev,
v okviru katerih se izvajajo taksonomske dejavnosti. Seštevek deležev je bil vedno 100 %, kar je odpravilo možnost
dvojnega štetja.
Z vlaganjem v taksonomsko sprejemljive dejavnosti zmanjšujemo porabo energije za ogrevanje prostorov, povečujemo
energetsko učinkovitost, zmanjšujemo emisije pri transportu, preusmerjamo odpadke v ponovno uporabo, predelavo in
energetsko izrabo, zagotavljamo visokoučinkovito čiščenje odpadnih vod in visoko kakovost vodotokov ter zmanjšujemo
emisije toplogrednih plinov, podnebna tveganja in vpliv proizvodnje na vse segmente okolja. Taksonomske dejavnosti
posredno ali neposredno vplivajo tudi na izboljševanje biotske raznovrstnosti na našem vplivnem območju.
Poslovna strategija skupine Krka je trajnostno naravnana. Trajnostno poslovanje je ena od ključnih strateških smernic, kar
je natančneje opredeljeno v Strategiji razvoja skupine Krka za obdobje 20242028 in Trajnostni politiki skupine Krka.
Uprava in nadzorni svet družbe Krka sta prenovljeno strategijo in politiko sprejela v novembru 2023. Trajnostno poslovanje
razumemo kot odgovorno upravljanje ekonomsko-upravljavskih, družbenih in okoljskih vplivov svojega poslovanja. Načela
trajnosti v največji možni meri vključujemo v svoje poslovanje, izdelke in storitve. Pri tem sledimo ciljem trajnostnega
razvoja Organizacije združenih narodov (UN SDG) kot ključne vsebine Agende 2030 in v skladu z ESG-smernicami
skrbimo za ustrezno prepoznavanje in upravljanje Krkinih trajnostnih vplivov, tveganj in priložnosti. Pri strateških in
operativnih odločitvah v skupini Krka upoštevamo načela trajnosti, skrbimo za okolje in spoštujemo okoljske predpise ter
pri tem sodelujemo z ožjo in širšo lokalno skupnostjo. Odgovornost do naravnega okolja smo opredelili v svoji okoljski in
energetski politiki ter se s tem zavezali, da bomo za okolje skrbeli v skladu z zahtevami standarda ISO 14001:2015.
S pridobitvijo okoljskega certifikata smo se zavezali, da bomo vse svoje vplive na okolje nenehno zmanjševali.
Z upoštevanjem zahtev nove izdaje standarda ISO 14001:2015 smo skrb za okolje še celoviteje vključili v najzgodnejše
razvojne aktivnosti in projekte. Izboljševanje stanja na vseh področjih naših vplivov na okolje potrjujejo tudi uspešno
opravljene presoje. Rezultat uspešnega dela na tem področju je vsakoletna pridobitev pravice do uporabe logotipa
odgovorno ravnanje. V prihodnjih letih si bomo prizadevali za zvišanje vseh treh kazalnikov uspešnosti, tako z vidika
sprejemljivosti za taksonomijo kot tudi usklajenosti s taksonomijo. Vse dejavnosti, še posebno pa investicijske projekte,
skrbno načrtujemo in vanje že od začetka vključujemo presojo okoljskih vidikov. Prizadevamo si, da bi z uporabo
najsodobnejših tehnologij in opreme zmanjševali svoj vpliv na naravno okolje. Za zmanjševanje emisij CO
2
in doseganje
podnebno nevtralne EU do leta 2050 smo na podlagi izračuna ogljičnega odtisa v obsegu 1 in 2 pripravili akcijski načrt
skupine Krka za zmanjševanje emisij toplogrednih plinov do let 2025, 2030 in 2050. Načrtujemo, da bomo z lastnimi
aktivnostmi do leta 2030 skupni ogljični odtis skupine Krka po obsegu 1 in 2 glede na izhodiščno leto 2019 zmanjšali
za 48 %. Cilj razogličenja do leta 2030 temelji na povečevanju elektrifikacije voznega parka, optimizaciji poslovnih
procesov in izboljšanju njihove energetske učinkovitosti. Sledili bomo trendom in najsodobnejšim razpoložljivim tehnikam

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
48
pri oskrbi z ogljično nevtralnimi energenti ter jih v največji možni meri vključevali v svoje procese. Tudi v obdobju
20302050 si bomo prizadevali zmanjševati ogljični odtis. Sledili bomo najboljšim razpoložljivim tehnologijam na področju
razogljičenja in oskrbe z razpoložljivimi ogljično nevtralnimi energenti (obnovljivimi viri energije, vodikom idr.) ter jih
v največji možni meri vključevali v svoje procese. Pri pripravi akcijskega načrta za zmanjšanje ogljičnega odtisa do leta
2050 bomo sledili znanstveno utemeljenim in podprtim ciljem (SBTi) in ciljem Pariškega sporazuma glede razogljičenja in
podnebne nevtralnosti. Na uspešnost trajnostne okoljske politike bodo v naslednjem obdobju vplivali na trgu razpoložljive
nove tehnike, brezogljični viri energije in nova zakonodaja. Pri tem pa je ključno, da Krka ohranja rast in razvoj ter
konkurenčnost na svetovnem trgu.
O trajnostnem poslovanju, vključno s kazalniki trajnostnega razvoja, podrobneje poročamo v tabeli Kazalniki trajnostnega
razvoja na str. 1213 in v poglavju Trajnostni razvoj.
Delež prihodkov od proizvodov ali storitev, povezanih z gospodarskimi dejavnostmi, ki so
sprejemljive za taksonomijo
Poslovni prihodki skupine Krka, ki so osnova za izračun kazalnika uspešnosti za prihodke, so v letu 2023 znašali
1.808.362 tisoč EUR in so vključevali prihodke od prodaje in dobiček pri prodaji nepremičnin, naprav in opreme v okviru
drugih poslovnih prihodkov. Prikazani so v izkazu poslovnega izida in opisani v Konsolidiranih računovodskih izkazih
skupine Krka, in sicer v pojasnilih 4 Prihodki iz pogodb s kupci in 5 Drugi poslovni prihodki. Poslovni prihodki, povezani
z gospodarskimi dejavnostmi, ki sprejemljive za taksonomijo, so znašali 1.802.153 tisoč EUR, kar je 99,66 % vseh
poslovnih prihodkov. Iz dejavnosti, ki so nesprejemljive za taksonomijo, je bilo 6.209 tisoč EUR prihodkov oziroma 0,34 %
vseh poslovnih prihodkov. Največ prihodkov, povezanih z dejavnostmi, sprejemljivih za taksonomijo, je prispevala
proizvodnja zdravil (oznaka NACE C21.20), in sicer 1.754.177 tisoč EUR oziroma 97,00 % poslovnih prihodkov skupine
Krka. Sledili sta dejavnost hotelov, počitniških nastanitev, kampov in podobnih nastanitev (oznaka NACE I55.10), ki je
prispevala 29.451 tisoč EUR prihodkov, sprejemljivih za taksonomijo, oziroma 1,63 % poslovnih prihodkov skupine Krka,
in dejavnost socialnega varstva z nastanitvijo (oznaka NACE Q87.10), ki je prispevala 18.245 tisoč EUR prihodkov,
sprejemljivih za taksonomijo, oziroma 1,01 % poslovnih prihodkov skupine Krka.
Poslovni prihodki družbe Krka, ki so osnova za izračun kazalnika uspešnosti za prihodke, so v letu 2023 znašali
1.675.351 tisoč EUR in so vključevali prihodke od prodaje in dobiček pri prodaji nepremičnin, naprav in opreme v okviru
drugih poslovnih prihodkov. Prikazani so v izkazu poslovnega izida in opisani v Računovodskih izkazih Krke, d. d., Novo
mesto, in sicer v pojasnilih 3 Prihodki iz pogodb s kupci in 4 Drugi poslovni prihodki. Poslovni prihodki, povezani
z gospodarskimi dejavnostmi, ki so sprejemljive za taksonomijo, so znašali 1.675.351 tisoč EUR, kar je 98,18 % vseh
poslovnih prihodkov. Iz dejavnosti, ki so nesprejemljive za taksonomijo, je bilo 30.459 tisoč EUR prihodkov oziroma 1,82 %
vseh poslovnih prihodkov. Največ prihodkov, povezanih z dejavnostmi, sprejemljivih za taksonomijo, je prispevala
proizvodnja zdravil (oznaka NACE C21.20), in sicer 1.644.612 EUR oziroma 98,17 % poslovnih prihodkov družbe Krka.
Sledili sta dejavnost zbiranja in prevoza frakcij nenevarnih odpadkov, ki se ločujejo pri viru (oznaka NACE E38.11), ki je
prispevala 267 tisoč EUR prihodkov, sprejemljivih za taksonomijo, oziroma 0,02 % poslovnih prihodkov družbe Krka, in
proizvodnja energije z uporabo fotovoltaične tehnologije (oznaka NACE D35.11, D42.22), ki je prispevala 13 tisoč EUR
prihodkov, sprejemljivih za taksonomijo, oziroma 0,001 % poslovnih prihodkov skupine Krka.
Delež naložb v osnovna sredstva pri proizvodih ali storitvah, povezanih z gospodarskimi
dejavnostmi, ki so sprejemljive za taksonomijo
Naložbe skupine Krke, ki so osnova za izračun kazalnika uspešnosti za naložbe v osnovna sredstva, so v letu 2023 znašale
136.433 tisoč EUR. Vključevale so pridobitve nepremičnin, naprav in opreme, skupaj z aktiviranimi najetimi sredstvi, in
pridobitve neopredmetenih sredstev. Prikazane so v gibanjih v Konsolidiranih računovodskih izkazih skupine Krka, in sicer
v pojasnilih 11 Nepremičnine, naprave in oprema in 12 Neopredmetena sredstva. Naložbe v osnovna sredstva
v dejavnostih, ki so sprejemljive za taksonomijo, so znašale 88.399 tisoč EUR, kar je 64,79 % naložb v osnovna sredstva
skupine Krka v letu 2023. Naložbe v osnovna sredstva v dejavnostih, ki so nesprejemljive za taksonomijo, so znašale
48.034 tisoč EUR, kar je 35,21 % naložb v osnovna sredstva skupine Krka. Največ naložb v dejavnostih, sprejemljivih
za taksonomijo, je bilo v proizvodnji zdravil (oznaka NACE C21.20), in sicer 51.884 tisoč EUR oziroma 38,03 % naložb
v osnovna sredstva skupine Krka. Naložbe v gradnjo novih stavb (oznaka NACE F41.10, F41.20) so znašale 18.965 tisoč
EUR oziroma 13,90 % naložb, naložbe v obdelavo podatkov, podatkovno gostovanje in s tem povezane dejavnosti
(oznaka NACE J61.10) pa 9.742 tisoč EUR oziroma 7,14 % naložb v osnovna sredstva skupine Krka.

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
49
Naložbe družbe Krke, ki so osnova za izračun kazalnika uspešnosti za naložbe v osnovna sredstva, so v letu 2023 znašale
112.517 tisoč EUR. Vključevale so pridobitve nepremičnin, naprav in opreme, skupaj z aktiviranimi najetimi sredstvi, in
pridobitve neopredmetenih sredstev. Prikazane so v gibanjih v Računovodskih izkazih Krke, d. d., Novo mesto, in sicer
v pojasnilih 10 Nepremičnine, naprave in oprema in 11 Neopredmetena sredstva. Naložbe v osnovna sredstva
v dejavnostih, ki so sprejemljive za taksonomijo, so znašale 81.291 tisoč EUR, kar je 72,25 % naložb v osnovna sredstva
družbe Krka v letu 2023. Naložbe v osnovna sredstva v dejavnostih, ki so nesprejemljive za taksonomijo, so znašale
31.226 tisoč EUR, kar je 27,25 % naložb v osnovna sredstva družbe Krka. Največ naložb v dejavnostih, ki so sprejemljive
za taksonomijo, je bilo v proizvodnji zdravil (oznaka NACE C21.20), in sicer 49.411 tisoč EUR oziroma 43,91 % naložb
v osnovna sredstva družbe Krka. Naložbe v gradnjo novih stavb (oznaka NACE F41.10, F41.20) so znašale 16.495 tisoč
EUR oziroma 14,66 % naložb, naložbe v obdelavo podatkov, podatkovno gostovanje in s tem povezane dejavnosti
(oznaka NACE J61.10) pa 9.742 tisoč EUR oziroma 8,66 % naložb v osnovna sredstva družbe Krka.
Delež naložb v obratna sredstva pri proizvodih ali storitvah, povezanih z gospodarskimi
dejavnostmi, ki so sprejemljive za taksonomijo
Naložbe v obratna sredstva, ki zajemajo stroške razvijanja, znižane za strošek amortizacije, ter stroške vzdrževanja in
najemnin v okviru ostalih poslovnih funkcij, so v skupini Krka v letu 2023 znašale 200.860 tisoč EUR. Odhodki iz poslovanja
so prikazani v izkazu poslovnega izida v Konsolidiranih računovodskih izkazih skupine Krka, in sicer v pojasnilu 6 Stroški
po naravnih vrstah. Naložbe v obratna sredstva v dejavnostih, ki so sprejemljive za taksonomijo, so znašale 31.334 tisoč
EUR, kar je 15,60 % naložb v obratna sredstva skupine Krka. Naložbe v obratna sredstva v dejavnostih, ki so
nesprejemljive za taksonomijo, so znašale 169.526 tisoč EUR, kar je 84,40 % naložb v obratna sredstva skupine Krka.
Največ naložb v obratna sredstva v dejavnostih, ki so sprejemljive za taksonomijo, je bilo v proizvodnji zdravil (oznaka
NACE C21.20), in sicer 20.266 tisoč EUR oziroma 10,09 % obratnih sredstev skupine Krka. Sledile so naložbe v prenovo
stavb (oznaka NACE F41.00, F43.00), ki so znašale 4.590 tisoč EUR oziroma 2,28 % obratnih sredstev, in naložbe
v zbiranje in prevoz nenevarnih in nevarnih odpadkov (oznaka NACE E38.11, E38.12, F42.90), ki so znašale 3.690 tisoč
EUR oziroma 1,84 % obratnih sredstev skupine Krka.
Naložbe v obratna sredstva, ki zajemajo stroške razvijanja, znižane za strošek amortizacije, ter stroške vzdrževanja in
najemnin v okviru ostalih poslovnih funkcij, so v družbi Krka v letu 2023 znašale 186.862 tisoč EUR. Odhodki iz poslovanja
so prikazani v izkazu poslovnega izida in v Računovodskih izkazih Krke, d. d., Novo mesto, in sicer v pojasnilu 5 Stroški
po naravnih vrstah. Naložbe v obratna sredstva v dejavnostih, ki so sprejemljive za taksonomijo, so znašale 27.804 tisoč
EUR, kar je 14,88 % naložb v obratna sredstva družbe Krka. Naložbe v obratna sredstva v dejavnostih, ki so nesprejemljive
za taksonomijo, so znašale 159.057 tisoč EUR, kar je 85,12 % naložb v obratna sredstva družbe Krka. Največ naložb
v obratna sredstva v dejavnostih, ki so sprejemljive za taksonomijo, je bilo v proizvodnji zdravil (oznaka NACE C21.20), in
sicer 16.736 tisoč EUR oziroma 8,96 % obratnih sredstev družbe Krka. Sledile so naložbe v prenovo stavb (oznaka NACE
F41.00, F43.00), ki so znašale 4.590 tisoč EUR oziroma 2,46 % obratnih sredstev, in naložbe v zbiranje in prevoz
nenevarnih in nevarnih odpadkov (oznaka NACE E38.11, E38.12, F42.90), ki so znašale 3.690 tisoč EUR oziroma 1,97 %
obratnih sredstev družbe Krka.
Spremenjena klasifikacija okoljsko trajnostnih dejavnosti za leto 2022
Ob prepoznavanju okoljsko trajnostnih dejavnosti za skupino Krka in družbo Krka in za leto 2023 smo znova proučili
rezultate prepoznavanja teh dejavnosti za leto 2022. Na podlagi ustreznejšega razumevanja meril za določitev
gospodarskih dejavnosti, usklajenih s taksonomijo, smo ponovno proučili klasifikacijo dejavnosti za leto 2022. Ugotovili
smo, da nobena od dejavnosti, ki smo jih opredelili kot usklajene s taksonomijo, ne izpolnjuje vseh potrebnih tehničnih
meril. Zato smo vse prepoznane dejavnosti za leto 2022 uvrstili med sprejemljive za taksonomijo, kar je razvidno iz stolpca
18 v tabelah poročanja za leto 2023.
V letu 2023 je bilo v skupini Krka in družbi Krka glede na leto 2022 prepoznanih več gospodarskih dejavnosti, ki so
sprejemljive za taksonomijo. To je posledica vključitve novih sektorjev in dejavnosti v Delegirani akt o podnebni
taksonomiji. K višjim kazalnikom uspešnosti v okviru dejavnosti, ki so sprejemljive za taksonomijo, je največ prispevala
proizvodnja zdravil (oznaka NACE C21.20), ki je bila v letu 2023 dodana v Delegirani akt o podnebni taksonomiji oziroma
opredeljena kot dejavnost, ki prispeva k okoljskemu cilju Preprečevanje in nadzorovanje onesnaževanja. Zaradi boljšega
razumevanja zakonodaje in nenehnega prizadevanja za izpopolnjevanje sistema poročanja je bilo dodatno prepoznanih
še nekaj novih za taksonomijo sprejemljivih dejavnosti. V okviru prihodkov se je odstotek dejavnosti, ki so sprejemljive
za taksonomijo, glede na leto 2022 zvišal za 99,63 odstotne točke v skupini Krka in za 98,15 odstotne točke v družbi Krka.

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
50
V okviru naložb v osnovna sredstva se je odstotek dejavnosti, ki so sprejemljive za taksonomijo, glede na leto 2022 zvišal
za 63,61 odstotne točke v skupini Krka in za 71,24 odstotne točke v družbi Krka. V okviru naložb v obratna sredstva se je
odstotek dejavnosti, ki so sprejemljive za taksonomijo, glede na leto 2022 zvišal za 14,92 odstotne točke v skupini Krka in
za 14,16 odstotne točke v družbi Krka.

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
51
Delež prihodkov od proizvodov ali storitev, povezanih z gospodarskimi dejavnostmi, ki so usklajene s taksonomijo, za skupino Krka
Merila za bistven prispevek
Merila za nebistveno škodovanje
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Gospodarske dejavnosti
Oznake
Vrednost prihodkov
Delež prihodkov
Blažitev podnebnih
sprememb
Prilagajanje podnebnim
spremembam
Voda
Onesnaževanje
Krožno gospodarstvo
Biološka raznovrstnost
Blažitev podnebnih
sprememb
Prilagajanje podnebnim
spremembam
Voda
Onesnaževanje
Krožno gospodarstvo
Biološka raznovrstnost
Minimalni zaščitni ukrepi
Delež prihodkov, usklajenih
s taksonomijo (A.1) ali
sprejemljivih za taksonomijo
(A.2), leto 2022
Kategorija
omogočitvena dejavnost
Kategorija
prehodna dejavnost
v EUR
v %
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE
DA/NE
DA/NE
DA/NE
DA/NE
DA/NE
DA/NE
v %
O
P
A. DEJAVNOSTI, SPREJEMLJIVE ZA TAKSONOMIJO
A.1 Okoljsko trajnostne dejavnosti (usklajene s taksonomijo)
Prihodki od okoljsko trajnostnih
dejavnosti (usklajenih
s taksonomijo) (A.1)
0,00
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
-
-
-
-
-
-
-
0,00 %
od tega od omogočitvenih
dejavnosti
0,00
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
-
-
-
-
-
-
-
0,00 %
-
od tega od prehodnih dejavnosti
0,00
0,00 %
0,00 %
-
-
-
-
-
-
-
0,00 %
-
A.2 Dejavnosti, ki so sprejemljive za taksonomijo, vendar niso okoljsko trajnostne (dejavnosti, neusklajene s taksonomijo)
SP/NSP
SP/NSP
SP/NSP
SP/NSP
SP/NSP
SP/NSP
Proizvodnja energije z uporabo
fotovoltaične tehnologije
D35.11,
D42.22
13.330
0,001 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,00 %
Gradnja, razširitev in upravljanje
sistemov za zbiranje in čiščenje
odpadnih voda
E37.00
F42.99
0
0,00 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,01 %
Zbiranje in prevoz frakcij nenevarnih
odpadkov, ki se ločujejo pri viru
E38.11
267.000
0,01 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,02 %
Socialno varstvo z nastanitvijo
Q87.10
18.245.386
1,01 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,00 %
Proizvodnja zdravil
C21.20
1.754.177.000
97,00 %
NSP
NSP
NSP
SP
NSP
NSP
0,00 %
Hoteli, počitniške nastanitve, kampi in
podobne nastanitve
I55.10
29.450.614
1,63 %
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
SP
0,00 %
Prihodki od dejavnosti, ki so sprejemljive
za taksonomijo, vendar niso okoljsko
trajnostne (dejavnosti, neusklajene
s taksonomijo)
1.802.153.330
99,66 %
1,02 %
0,00 %
0,00 %
97,00 %
0,00 %
1,63 %
0,03 %
-
-
A. Prihodki od dejavnosti, sprejemljivih
za taksonomijo (A.1 + A.2)
1.802.153.330
99,66 %
1,02 %
0,00 %
0,00 %
97,00 %
0,00 %
1,63 %
0,03 %
-
-
B. DEJAVNOSTI, NESPREJEMLJIVE ZA TAKSONOMIJO
Prihodki od dejavnosti, nesprejemljivih
za taksonomijo
6.208.670
0,34 %
Skupaj
1.808.362.000
100,00 %

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
52
Delež naložb v osnovna sredstva pri proizvodih ali storitvah, povezanih z gospodarskimi dejavnostmi, ki so usklajene s taksonomijo, za skupino Krka
Merila za bistven prispevek
Merila za nebistveno škodovanje
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Gospodarske dejavnosti
Oznake
Vrednost prihodkov
Delež prihodkov
Blažitev podnebnih
sprememb
Prilagajanje podnebnim
spremembam
Voda
Onesnaževanje
Krožno gospodarstvo
Biološka raznovrstnost
Blažitev podnebnih
sprememb
Prilagajanje podnebnim
spremembam
Voda
Onesnaževanje
Krožno gospodarstvo
Biološka raznovrstnost
Minimalni zaščitni ukrepi
Delež prihodkov, usklajenih
s taksonomijo (A.1) ali
sprejemljivih za taksonomijo
(A.2), leto 2022
Kategorija
omogočitvena dejavnost
Kategorija
prehodna dejavnost
v EUR
v %
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE
DA/NE
DA/NE
DA/NE
DA/NE
DA/NE
DA/NE
v %
O
P
A. DEJAVNOSTI, SPREJEMLJIVE ZA TAKSONOMIJO
A.1 Okoljsko trajnostne dejavnosti (usklajene s taksonomijo)
Naložbe v osnovna sredstva pri okoljsko
trajnostnih dejavnostih (usklajenih
s taksonomijo) (A.1)
0,00
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
-
-
-
-
-
-
-
0,00 %
od tega pri omogočitvenih dejavnostih
0,00
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
-
-
-
-
-
-
-
0,00 %
-
od tega pri prehodnih dejavnostih
0,00
0,00 %
0,00 %
-
-
-
-
-
-
-
0,00 %
-
A.2 Dejavnosti, ki so sprejemljive za taksonomijo, vendar niso okoljsko trajnostne (dejavnosti, neusklajene s taksonomijo)
SP/NSP
SP/NSP
SP/NSP
SP/NSP
SP/NSP
SP/NSP
Proizvodnja energije z uporabo
fotovoltaične tehnologije
D35.11,
D42.22
1.500
0,00 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,00 %
Prenos in distribucija električne
energije
D35.12,
D35.13
3.000
0,00 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,32 %
Distribucija daljinskega
ogrevanja/hlajenja
D.35.30
273.000
0,20 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,00 %
Namestitev in upravljanje električnih
toplotnih črpalk
D35.30,
F43.22
265.000
0,19 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,00 %
Proizvodnja toplote/hladu iz fosilnih
plinastih goriv v učinkovitem sistemu
daljinskega ogrevanja in hlajenja
D35.30
250.000
0,18 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,00 %
Gradnja, razširitev in upravljanje
sistemov za zbiranje, čiščenje in
distribucijo vode
E36.00
F42.99
17.000
0,01 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,00 %
Gradnja, razširitev in upravljanje
sistemov za zbiranje in čiščenje
odpadnih voda
E37.00
F42.99
772.000
0,57 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,50 %
Obnova sistemov za zbiranje in
čiščenje odpadnih voda
E37.00
1.239.000
0,91 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,00 %
Cestni prevoz tovora
H49.4.1.
H53.10
H53.20
N77.12
247.000
0,18 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,00 %
Infrastruktura za osebno mobilnost,
prevoz s kolesi
F42.11
F42.12
F42.13
F43.21
M71.12
M71.20
120.000
0,09 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,00 %
Gradnja novih stavb
F41.1
F41.2
F43
18.965.000
13,90 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,00 %
Prenova obstoječih stavb
F41
F43
4.600.000
3,37 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,35 %

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
53
Namestitev, vzdrževanje in popravilo
polnilnih postaj za električna vozila
v stavbah (in na parkirnih prostorih,
povezanih s stavbami)
F42
F43
M71
C16
C17
C22
C23
C25
C27
C28
20.000
0,01 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,00 %
Obdelava podatkov, podatkovno
gostovanje in s tem povezane
dejavnosti
J63.11
9.742.000
7,14 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,00 %
Proizvodnja zdravil
C21.20
51.884.000
38,03 %
NSP
NSP
NSP
SP
NSP
NSP
0,00 %
Naložbe v osnovna sredstva pri dejavnostih,
ki so sprejemljive za taksonomijo, vendar niso
okoljsko trajnostne (dejavnosti, neusklajene
s taksonomijo)
88.398.500
64,79 %
26,76 %
0,00 %
0,00 %
38,03 %
0,00 %
0,00 %
1,18 %
-
-
A. Naložbe v osnovna sredstva pri dejavnostih,
sprejemljivih za taksonomijo (A.1 + A.2)
88.398.500
64,79 %
26,76 %
0,00 %
0,00 %
38,03 %
0,00 %
0,00 %
1,18 %
-
-
B. DEJAVNOSTI, NESPREJEMLJIVE ZA TAKSONOMIJO
Prihodki od dejavnosti, nesprejemljivih
za taksonomijo
48.034.500
35,21 %
Skupaj
136.433.000
100,00 %

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
54
Delež naložb v obratna sredstva pri proizvodih ali storitvah, povezanih z gospodarskimi dejavnostmi, ki so usklajene s taksonomijo, za skupino Krka
Merila za bistven prispevek
Merila za nebistveno škodovanje
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Gospodarske dejavnosti
Oznake
Vrednost prihodkov
Delež prihodkov
Blažitev podnebnih
sprememb
Prilagajanje podnebnim
spremembam
Voda
Onesnaževanje
Krožno gospodarstvo
Biološka raznovrstnost
Blažitev podnebnih
sprememb
Prilagajanje podnebnim
spremembam
Voda
Onesnaževanje
Krožno gospodarstvo
Biološka raznovrstnost
Minimalni zaščitni ukrepi
Delež prihodkov,
usklajenih s taksonomijo
(A.1) ali sprejemljivih za
taksonomijo (A.2),
leto 2022
Kategorija
omogočitvena dejavnost
Kategorija
prehodna dejavnost
v EUR
v %
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE
DA/NE
DA/NE
DA/NE
DA/NE
DA/NE
DA/NE
v %
O
P
A. DEJAVNOSTI, SPREJEMLJIVE ZA TAKSONOMIJO
A.1 Okoljsko trajnostne dejavnosti (usklajene s taksonomijo)
Naložbe v obratna sredstva pri okoljsko
trajnostnih dejavnostih (usklajenih
s taksonomijo) (A.1)
0,00
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
-
-
-
-
-
-
-
0,00 %
od tega pri omogočitvenih dejavnostih
0,00
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
-
-
-
-
-
-
-
0,00 %
-
od tega pri prehodnih dejavnostih
0,00
0,00 %
0,00 %
-
-
-
-
-
-
-
0,00 %
-
A.2 Dejavnosti, ki so sprejemljive za taksonomijo, vendar niso okoljsko trajnostne (dejavnosti, neusklajene s taksonomijo)
SP/NSP
SP/NSP
SP/NSP
SP/NSP
SP/NSP
SP/NSP
Proizvodnja energije z uporabo
fotovoltaične tehnologije
D35.11,
D42.22
5.000
0,00 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,00 %
Prenos in distribucija električne
energije
D35.12,
D35.13
198.000
0,10 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,16 %
Distribucija daljinskega
ogrevanja/hlajenja
D35.30
104.000
0,05 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,15 %
Proizvodnja toplote/hladu z uporabo
odpadne toplote
D35.30
52.100
0,03 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,05 %
Proizvodnja toplote/hladu iz fosilnih
plinastih goriv v učinkovitem sistemu
daljinskega ogrevanja in hlajenja
D35.30
384.000
0,19 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,00 %
Gradnja, razširitev in upravljanje
sistemov za zbiranje in čiščenje
odpadnih voda
E37.00
F42.99
2.045.000
1,02 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,19 %
Prevoz z motornimi kolesi, osebnimi
avtomobili in lahkimi gospodarskimi
vozili
H49.32
H49.39
N77.11
0
0,00 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,00 %
Prenova obstoječih stavb
F41
F43
4.589.656
2,28 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,00 %
Zbiranje in prevoz nenevarnih in
nevarnih odpadkov
E38.11
E38.12
F42.9
3.690.000
1,84 %
NSP
NSP
NSP
NSP
SP
NSP
0,14 %
Proizvodnja zdravil
C21.20
20.266.442
10,09 %
NSP
NSP
NSP
SP
NSP
NSP
0,00 %
Naložbe v obratna sredstva pri dejavnostih,
ki so sprejemljive za taksonomijo, vendar niso
okoljsko trajnostne (dejavnosti, neusklajene
s taksonomijo)
31.334.198
15,60 %
3,67 %
0,00 %
0,00 %
10,09 %
1,84 %
0,00 %
0,68 %
-
-
A. Naložbe v obratna sredstva pri dejavnostih,
sprejemljivih za taksonomijo (A.1 + A.2)
31.334.198
15,60 %
3,67 %
0,00 %
0,00 %
10,09 %
1,84 %
0,00 %
0,68 %
-
-
B. DEJAVNOSTI, NESPREJEMLJIVE ZA TAKSONOMIJO
Prihodki od dejavnosti, nesprejemljivih
za taksonomijo
169.526.495
84,40 %
Skupaj
200.860.693
100,00 %

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
55
Delež prihodkov od proizvodov ali storitev, povezanih z gospodarskimi dejavnostmi, ki so usklajene s taksonomijo, za družbo Krka za leto 2023
Merila za bistven prispevek
Merila za nebistveno škodovanje
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Gospodarske dejavnosti
Oznake
Vrednost prihodkov
Delež prihodkov
Blažitev podnebnih
sprememb
Prilagajanje podnebnim
spremembam
Voda
Onesnaževanje
Krožno gospodarstvo
Biološka raznovrstnost
Blažitev podnebnih
sprememb
Prilagajanje podnebnim
spremembam
Voda
Onesnaževanje
Krožno gospodarstvo
Biološka raznovrstnost
Minimalni zaščitni ukrepi
Delež prihodkov, usklajenih
s taksonomijo (A.1) ali
sprejemljivih za taksonomijo
(A.2), leto 2022
Kategorija
omogočitvena dejavnost
Kategorija
prehodna dejavnost
v EUR
v %
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE
DA/NE
DA/NE
DA/NE
DA/NE
DA/NE
DA/NE
v %
O
P
A. DEJAVNOSTI, SPREJEMLJIVE ZA TAKSONOMIJO
A.1 Okoljsko trajnostne dejavnosti (usklajene s taksonomijo)
Prihodki od okoljsko trajnostnih
dejavnosti (usklajenih
s taksonomijo) (A.1)
0,00
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
-
-
-
-
-
-
-
0,00 %
od tega od omogočitvenih
dejavnosti
0,00
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
-
-
-
-
-
-
-
0,00 %
-
od tega od prehodnih dejavnosti
0,00
0,00 %
0,00 %
-
-
-
-
-
-
-
0,00 %
-
A.2 Dejavnosti, ki so sprejemljive za taksonomijo, vendar niso okoljsko trajnostne (dejavnosti, neusklajene s taksonomijo)
SP/NSP
SP/NSP
SP/NSP
SP/NSP
SP/NSP
SP/NSP
Proizvodnja energije z uporabo
fotovoltaične tehnologije
D35.11,
D42.22
13.330
0,001 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,00 %
Gradnja, razširitev in upravljanje
sistemov za zbiranje in čiščenje
odpadnih voda
E37.00
F42.99
0
0,00 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,01 %
Zbiranje in prevoz frakcij nenevarnih
odpadkov, ki se ločujejo pri viru
E38.11
267.000
0,02 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,02 %
Proizvodnja zdravil
C21.20
1.644.611.510
98,17 %
NSP
NSP
NSP
SP
NSP
NSP
0,00 %
Prihodki od dejavnosti, ki so sprejemljive za
taksonomijo, vendar niso okoljsko trajnostne
(dejavnosti, neusklajene s taksonomijo)
1.644.891.840
98,18 %
0,02%
0,00 %
0,00 %
98,17%
0,00 %
0,00 %
0,03 %
-
-
A. Prihodki od dejavnosti, sprejemljivih za
taksonomijo (A.1 + A.2)
1.644.891.840,00
98,18 %
0,02%
0,00 %
0,00 %
98,17%
0,00 %
0,00 %
0,03 %
-
-
B. DEJAVNOSTI, NESPREJEMLJIVE ZA TAKSONOMIJO
Prihodki od dejavnosti, nesprejemljivih
za taksonomijo
30.459.223
1,82 %
Skupaj
1.675.351.063
100,00 %

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
56
Delež naložb v osnovna sredstva pri proizvodih ali storitvah, povezanih z gospodarskimi dejavnostmi, ki so usklajene taksonomijo, za družbo Krka
Merila za bistven prispevek
Merila za nebistveno škodovanje
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Gospodarske dejavnosti
Oznake
Vrednost prihodkov
Delež prihodkov
Blažitev podnebnih
sprememb
Prilagajanje podnebnim
spremembam
Voda
Onesnaževanje
Krožno gospodarstvo
Biološka raznovrstnost
Blažitev podnebnih
sprememb
Prilagajanje podnebnim
spremembam
Voda
Onesnaževanje
Krožno gospodarstvo
Biološka raznovrstnost
Minimalni zaščitni ukrepi
Delež prihodkov, usklajenih
s taksonomijo (A.1) ali
sprejemljivih za taksonomijo
(A.2), leto 2022
Kategorija
omogočitvena dejavnost
Kategorija
prehodna dejavnost
v EUR
v %
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE
DA/NE
DA/NE
DA/NE
DA/NE
DA/NE
DA/NE
v %
O
P
A. DEJAVNOSTI, SPREJEMLJIVE ZA TAKSONOMIJO
A.1 Okoljsko trajnostne dejavnosti (usklajene s taksonomijo)
Naložbe v osnovna sredstva pri okoljsko
trajnostnih dejavnostih (usklajenih
s taksonomijo) (A.1)
0,00
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
-
-
-
-
-
-
-
0,00 %
od tega pri omogočitvenih dejavnostih
0,00
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
-
-
-
-
-
-
-
0,00 %
-
od tega pri prehodnih dejavnostih
0,00
0,00 %
0,00 %
-
-
-
-
-
-
-
0,00 %
-
A.2 Dejavnosti, ki so sprejemljive za taksonomijo, vendar niso okoljsko trajnostne (dejavnosti, neusklajene s taksonomijo)
SP/NSP
SP/NSP
SP/NSP
SP/NSP
SP/NSP
SP/NSP
Proizvodnja energije z uporabo
fotovoltaične tehnologije
D35.11,
D42.22
1.500
0,00 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,00 %
Prenos in distribucija električne
energije
D35.12,
D35.13
3.000
0,00 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,43 %
Distribucija daljinskega
ogrevanja/hlajenja
D.35.30
273.000
0,24 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,00 %
Namestitev in upravljanje električnih
toplotnih črpalk
D35.30,
F43.22
265.000
0,24 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,00 %
Proizvodnja toplote/hladu iz fosilnih
plinastih goriv v učinkovitem sistemu
daljinskega ogrevanja in hlajenja
D35.30
250.000
0,22 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,00 %
Gradnja, razširitev in upravljanje
sistemov za zbiranje, čiščenje in
distribucijo vode
E36.00
F42.99
17.000
0,02 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,00 %
Gradnja, razširitev in upravljanje
sistemov za zbiranje in čiščenje
odpadnih voda
E37.00
F42.99
772.000
0,69 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,11 %
Obnova sistemov za zbiranje in
čiščenje odpadnih voda
E37.00
1.239.000
1,10 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,00 %
Cestni prevoz tovora
H49.4.1.
H53.10
H53.20
N77.12
247.000
0,22 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,00 %
Infrastruktura za osebno mobilnost,
prevoz s kolesi
F42.11
F42.12
F42.13
F43.21
M71.12
M71.20
120.000
0,11 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,00 %
Gradnja novih stavb
F41.1
F41.2
F43
16.495.000
14,66 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,00 %
Prenova obstoječih stavb
F41
F43
2.435.000
2,16 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,48 %

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
57
Namestitev, vzdrževanje in popravilo
polnilnih postaj za električna vozila
v stavbah (in na parkirnih prostorih,
povezanih s stavbami)
F42
F43
M71
C16
C17
C22
C23
C25
C27
C28
20.000
0,02 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,00 %
Obdelava podatkov, podatkovno
gostovanje in s tem povezane
dejavnosti
J63.11
9.742.000
8,66 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,00 %
Proizvodnja zdravil
C21.20
49.411.000
43,91 %
NSP
NSP
NSP
SP
NSP
NSP
0,00 %
Naložbe v osnovna sredstva pri dejavnostih,
ki so sprejemljive za taksonomijo, vendar niso
okoljsko trajnostne (dejavnosti, neusklajene
s taksonomijo
81.290.500
72,25 %
28,33 %
0,00 %
0,00 %
43,91 %
0,00 %
0,00 %
1,01 %
-
-
A. Naložbe v osnovna sredstva pri dejavnostih,
sprejemljivih za taksonomijo (A.1 + A.2)
81.290.500
72,25 %
28,33 %
0,00 %
0,00 %
43,91 %
0,00 %
0,00 %
1,01 %
-
-
B. DEJAVNOSTI, NESPREJEMLJIVE ZA TAKSONOMIJO
Prihodki od dejavnosti, nesprejemljivih
za taksonomijo
31.226.418
27,75 %
Skupaj
112.516.918
100,00 %

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
58
Delež naložb v obratna sredstva pri proizvodih ali storitvah, povezanih z gospodarskimi dejavnostmi, ki so usklajene s taksonomijo, za družbo Krka
Merila za bistven prispevek
Merila za nebistveno škodovanje
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Gospodarske dejavnosti
Oznake
Vrednost prihodkov
Delež prihodkov
Blažitev podnebnih
sprememb
Prilagajanje podnebnim
spremembam
Voda
Onesnaževanje
Krožno gospodarstvo
Biološka raznovrstnost
Blažitev podnebnih
sprememb
Prilagajanje podnebnim
spremembam
Voda
Onesnaževanje
Krožno gospodarstvo
Biološka raznovrstnost
Minimalni zaščitni ukrepi
Delež prihodkov,
usklajenih s taksonomijo
(A.1) ali sprejemljivih
za taksonomijo (A.2),
leto 2022
Kategorija
omogočitvena dejavnost
Kategorija
prehodna dejavnost
v EUR
v %
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE/NSP
DA/NE
DA/NE
DA/NE
DA/NE
DA/NE
DA/NE
DA/NE
v %
O
P
A. DEJAVNOSTI, SPREJEMLJIVE ZA TAKSONOMIJO
A.1 Okoljsko trajnostne dejavnosti (usklajene s taksonomijo)
Naložbe v obratna sredstva pri okoljsko
trajnostnih dejavnostih (usklajenih
s taksonomijo) (A.1)
0,00
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
-
-
-
-
-
-
-
0,00 %
od tega pri omogočitvenih dejavnostih
0,00
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
0,00 %
-
-
-
-
-
-
-
0,00 %
-
od tega pri prehodnih dejavnostih
0,00
0,00 %
0,00 %
-
-
-
-
-
-
-
0,00 %
-
A.2 Dejavnosti, ki so sprejemljive za taksonomijo, vendar niso okoljsko trajnostne (dejavnosti, neusklajene s taksonomijo)
SP/NSP
SP/NSP
SP/NSP
SP/NSP
SP/NSP
SP/NSP
Proizvodnja energije z uporabo
fotovoltaične tehnologije
D35.11,
D42.22
5.000
0,00 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,00 %
Prenos in distribucija električne
energije
D35.12,
D35.13
198.000
0,11 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,17 %
Distribucija daljinskega
ogrevanja/hlajenja
D35.30
104.000
0,06 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,16 %
Proizvodnja toplote/hladu z uporabo
odpadne toplote
D35.30
52.100
0,03 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,05 %
Proizvodnja toplote/hladu iz fosilnih
plinastih goriv v učinkovitem sistemu
daljinskega ogrevanja in hlajenja
D35.30
384.000
0,21 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,00 %
Gradnja, razširitev in upravljanje
sistemov za zbiranje in čiščenje
odpadnih voda
E37.00
F42.99
2.045.000
1,09 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,20 %
Prevoz z motornimi kolesi, osebnimi
avtomobili in lahkimi gospodarskimi
vozili
H49.32
H49.39
N77.11
0
0,00 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,00 %
Prenova obstoječih stavb
F41
F43
4.589.656
2,46 %
SP
NSP
NSP
NSP
NSP
NSP
0,00 %
Zbiranje in prevoz nenevarnih in
nevarnih odpadkov
E38.11
E38.12
F42.9
3.690.000
1,97 %
NSP
NSP
NSP
NSP
SP
NSP
0,12 %
Proizvodnja zdravil
C21.20
16.736.361
8,96 %
NSP
NSP
NSP
SP
NSP
NSP
0,00 %
Naložbe v obratna sredstva pri dejavnostih,
ki so sprejemljive za taksonomijo, vendar niso
okoljsko trajnostne (dejavnosti, neusklajene
s taksonomijo)
27.804.117,00
14,88 %
3,95 %
0,00 %
0,00 %
8,96 %
1,97 %
0,00 %
0,72 %
-
-
A. Naložbe v obratna sredstva pri dejavnostih,
sprejemljivih za taksonomijo (A.1 + A.2)
27.804.117,00
14,88 %
3,95 %
0,00 %
0,00 %
8,96 %
1,97 %
0,00 %
0,72 %
-
-
B. DEJAVNOSTI, NESPREJEMLJIVE ZA TAKSONOMIJO
Prihodki od dejavnosti, nesprejemljivih
za taksonomijo
159.057.956
85,12 %
Skupaj
186.862.073
100,00 %

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
59
Jože Colarič
predsednik uprave in generalni direktor
dr. Aleš Rotar
član uprave
dr. Vinko Zupanč
član uprave
David Bratož
član uprave
Milena Kastelic
članica uprave delavska direktorica

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
60
Razvojna strategija skupine Krka
23
Veljavna razvojna strategija skupine Krka, ki jo je pripravila uprava, novembra 2023 pa potrdil tudi Krkin nadzorni svet,
zajema obdobje petih let, in sicer od 2024 do 2028. Temelji na doseganju največje dodane vrednosti tako za skupino Krka
kot za vlagatelje in vključuje vsa področja delovanja skupine Krka s poudarkom na osnovni farmacevtsko-kemijski
dejavnosti. Skupino Krka obravnava kot mednarodno podjetje, saj zajema njeno delovanje prek odvisnih družb in
predstavništev v tujini ter sodelovanje s partnerji povsod, kjer je prisotna, in vse poslovne procese od razvoja prek
proizvodnje do trženja in prodaje, vključno s podpornimi procesi. Skupina Krka razvojno strategijo posodablja vsaki dve
leti, naslednja posodobitev je predvidena jeseni 2025.
Razvojna strategija temelji na poslanstvu, viziji in vrednotah skupine Krka.
24
Poslanstvo, vizija in vrednote
POSLANSTVO
Živeti zdravo življenje.
VIZIJA
Utrjujemo položaj enega vodilnih generičnih farmacevtskih podjetij v svetu.
VREDNOTE
Hitrost in fleksibilnost
Partnerstvo in zaupanje
Kreativnost in učinkovitost
Izhodišča za razvojno strategijo predstavlja poglobljena analiza Krkinega položaja v svetovni generični farmacevtski
industriji. V njej so predstavljene značilnosti originatorske in generične farmacevtske industrije, napovedi rasti generičnega
trga ter umestitev Krke v mednarodno generično farmacevtsko industrijo. Na tej osnovi so se izoblikovale možnosti in
priložnosti za nadaljnji razvoj ter samostojni obstoj v prihodnosti.
Poleg izhodišč vsebuje tri vsebinske sklope: strategijo in cilje na ravni skupine Krka, cilje po regijah oziroma območjih
s strategijo ponudbe izdelkov in strategije posameznih poslovnih funkcij oziroma procesov. Vsebuje tudi okvirni razvojni,
finančni in investicijski načrt poslovanja.
V strategijo je vpeta tudi trajnostna naravnanost skupine Krka, saj želimo trajnostne vidike še bolj vključevati v korporativno
upravljanje in poslovne odločitve ter tako ohranjati ekonomsko, socialno in naravovarstveno odgovornost do okolja,
v katerem poslujemo.
Del strategije je tudi obvladovanje tveganj, ki je vključeno v vse poslovne procese skupine Krka. Za obvladovanje tveganj
uporabljamo register tveganj. To je celovit prikaz tveganj na ravni skupine, namenjen pravočasnemu odkrivanju in
obvladovanju dejavnikov, ki lahko ogrozijo doseganje ciljev, opredeljenih v razvojni strategiji. Pri vsakem posodabljanju
strategije se posodobi tudi register tveganj. Več o tveganjih je v poglavju Obvladovanje tveganj.
Uspešnost uresničevanja strateških ciljev spremljamo z merili uspešnosti, ki so določena na ravni skupine Krka, na ravni
skupin izdelkov in storitev ter na ravni poslovnih funkcij. Uspešnost meril na ravni skupine obravnava uprava, uspešnost
meril na ravni posameznih skupin izdelkov in storitev ter meril na ravni poslovnih funkcij pa pristojni odbori (prodajni odbor,
razvojni odbor, odbor za ekonomiko in finance, odbor za informacijske tehnologije, odbor za kadre, odbor za kakovost,
odbor za korporativno pojavljanje v javnosti in odbor za trajnost). Ključno vodilo pri upravljanju sistema meril je povečevanje
konkurenčnosti celotne skupine in posameznih družb znotraj skupine.
Za ohranjanje in izboljševanje položaja skupine Krka v mednarodnih okvirih izkoriščamo vse zunanje priložnosti, kar najbolj
pa tudi vse notranje prednosti, predvsem usklajeno in sinergijsko delovanje organizacijskih enot, povezanih v skupino
Krka, ter kakovostno upravljanje vseh poslovnih povezav v verigi ustvarjanja dodane vrednosti.
23
GRI 3-3
24
GRI 2-23

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
61
Ključni strateški cilji skupine Krka do leta 2028
Dosegati količinsko/vrednostno rast prodaje povprečno v višini najmanj 5 % na leto. Pri tem dosegati nadpovprečne stopnje rasti
prodaje glede na dinamiko trgov ter ostati ali se uvrstiti med vodilna generična farmacevtska podjetja z lastnimi blagovnimi znamkami
na posameznih trgih in v izbranih terapevtskih skupinah.
Krepiti in optimizirati vertikalno integrirani poslovni model, ki se je pokazal kot učinkovita strateška usmeritev in ima primerjalno
prednost. Zagotavljati visoke standarde kakovosti, varnosti in učinkovitosti izdelkov.
Ohraniti usmerjenost v dolgoročno dobičkonosnost prodanih izdelkov vse od razvoja in proizvodnje do marketinga in prodaje, vključno
z vsemi drugimi funkcijami skupine Krka, in dosegati povprečno maržo EBITDA vsaj v višini 25 %.
Poleg sedanje ponudbe izdelkov, med katerimi so temeljna zdravila iz ključnih terapevtskih segmentov, v skupni prodaji zagotavljati
čim večji delež vertikalno integriranih izdelkov in novih izdelkov.
Kot inovativno farmacevtsko generično podjetje na ključnih terapevtskih področjih uvajati inovativne izdelke kombinirana zdravila,
inovativne dostavne sisteme in farmacevtske oblike. Nadaljevati razvoj kompleksnih izdelkov, vključno s peptidi, ter vstopati na nova
terapevtska področja.
Povečevati delež razvoja in proizvodnje nekaterih učinkovin in končnih izdelkov pri strateških pogodbenih partnerjih (outsourcing) in
ob tem zagotavljati ustrezen standard kakovosti.
Ob organski rasti zagotoviti tudi rast z dolgoročnimi poslovnimi povezavami in s ciljno usmerjenimi prevzemi. Njihov primarni cilj je
povečevati prodajo z vstopom na nove trge in z novimi izdelki.
Za razvoj in raziskave namenjati 10 % prihodkov od prodaje.
Voditi stabilno dividendno politiko in pri določitvi deleža čistega dobička za izplačilo dividend v posameznem letu upoštevati tudi
finančne potrebe skupine Krka za naložbe in prevzeme, za dividende pa izplačati najmanj 50 % čistega dobička večinskih lastnikov.
Nadgrajevati trajnostno kulturo skupine Krka, trajnostne vidike vključevati v korporativno upravljanje in poslovne odločitve ter ohranjati
ekonomsko, socialno in naravovarstveno odgovornost do okolja, v katerem poslujemo.
Izkoriščati potenciale digitalizacije v vseh fazah poslovanja.
Ostati samostojni.
Ključne strateške usmeritve skupine Krka do leta 2028
Trgi
Utrjevati in krepiti prisotnost na naših tradicionalnih trgih, to je na trgih vzhodne, jugovzhodne in srednje Evrope ter v Sloveniji, in
povečevati prisotnost na zahodnoevropskih in azijskih trgih.
Čim bolj izkoristiti prodajni potencial v vseh šestih prodajnih regijah in se usmeriti predvsem na ključne trge (Ruska federacija, Poljska,
Ukrajina, Nemčija, Slovenija, Romunija, Madžarska, Češka, Slovaška, Hrvaška), ključne kupce in ključne izdelke.
Okrepiti položaj med petimi vodilnimi generičnimi podjetji na vseh tradicionalnih trgih, kar pomeni povečati prodajo in tržne deleže, še
posebej v terapevtskih skupinah, kjer smo že močno prisotni (zdravila za zdravljenje bolezni srca in žilja, bolezni osrednjega živčevja,
bolezni prebavil, lajšanje bolečine), ter v skupinah, kjer so možnosti za rast (zdravila za zdravljenje sladkorne bolezni, bolezni krvi in
krvotvornih organov).
Na trgih zahodne Evrope krepiti prepoznavnost Krke (blagovnih znamk Krka in TAD) in Krkin tržni položaj prek odvisnih družb in
nepovezanih partnerjev ter utrjevati položaj med desetimi vodilnimi generičnimi podjetji na vseh zahodnoevropskih trgih.
Na trgih regije Čezmorska tržišča tržiti izdelke pod lastnimi blagovnimi znamkami prek partnerskih povezav z lastniško nepovezanimi
podjetji in prek lastnih odvisnih družb. Na Kitajskem nadaljevati aktivnosti za registracijo in prodajo izdelkov ter uspešno nastopati
na javnih razpisih, za kar je potrebna neposredna prisotnost na tem trgu.
Izdelki
Na področju podobnih bioloških zdravil s strateškimi partnerji vrednotiti posamezne projekte na evropskih trgih, predvsem z vidika
Krkine vloge pri registraciji, marketingu in prodaji. Prednostno obravnavati terapevtska področja, ki so blizu Krkinim izdelkom, na primer
zdravljenje sladkorne bolezni.
Proučevati nove terapevtske pristope in izvajati raziskovalno delo na perspektivnih področjih, predvsem na področju oligonukleotidov
oziroma male interferenčne RNK (small interfering ribonucleic acid, siRNA).
Racionalno povečati ponudbo izdelkov brez recepta in jo dopolnjevati z izdelki, ki so komplementarni s ključnimi terapevtskimi področji
pri zdravilih na recept. Osredotočiti se na Slovenijo ter trge vzhodne Evrope in jugovzhodne Evrope.
Osredotočiti se na najbolj perspektivno področje pri veterinarskih izdelkih, na izdelke za ljubiteljske živali, ki predstavljajo več kot 60 %
prodaje veterinarskih izdelkov. Ponudbo antiparazitikov in zdravil za lajšanje bolečine dopolniti z dermatološkimi zdravili ter zdravili
za zdravljenje bolezni srca in žilja. Hkrati vzdrževati izdelke za rejne živali. Osredotočiti se na ključne trge in vse trge zahodne Evrope.
Razvoj in proizvodnja izdelkov ter kakovost
Krepiti stroškovno učinkovito vertikalno integracijo od razvoja izdelka in proizvodnje do prodaje.
Razvijati generična zdravila in pripraviti ustrezno registracijsko dokumentacijo pred potekom podatkovne zaščite ter pridobiti
registracijo pred potekom produktnega patenta oziroma marketinške zaščite in na trg vstopiti med prvimi generiki.

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
62
Zagotavljati stroškovno konkurenčnost in upravljati nadaljnjo rast prodaje že uveljavljenih izdelkov po načelih upravljanja življenjskega
cikla izdelkov in ob upoštevanju regulatornih novosti s področja varnosti in kakovosti zdravil ter s pridobivanjem dodatnih dovoljenj
za promet na novih trgih.
Obvladovati razvoj in proizvodnjo vertikalno integriranih učinkovin, ki jih po lastnih tehnologijah proizvajamo sami in pri pogodbenih
partnerjih, ter zagotavljati zadostne količine kakovostnih in stroškovno konkurenčnih učinkovin za vgradnjo v lastne končne izdelke.
Krepiti vse vrste povezav z zunanjimi inštitucijami in podjetji na področju razvoja in na ostalih področjih.
Vlaganja in finančna stabilnost
Stabilno in optimalno vlagati v proizvodne, razvojne in infrastrukturne zmogljivosti.
Aktivno iskati priložnosti za dodatno rast prodaje z vstopom na nove trge in povečanjem tržnih deležev na izbranih obstoječih trgih, in
sicer z nakupi farmacevtskih podjetij, izdelkov in tehnologij ter z dolgoročnimi poslovnimi povezavami, zlasti v skupnih podjetjih
(joint venture), v katerih si prizadevamo imeti več kot 50-odstotni lastniški delež.
Zmanevati vpliv finančnih tveganj na poslovanje skupine Krka, predvsem na področju kreditnih in valutnih tveganj.
Transparentno poročati in ažurno komunicirati z vlagatelji in finančno javnostjo, povečevati prepoznavnost našega poslovnega modela,
strateških usmeritev in finančnih rezultatov ter s tem privlačnost naše delnice za delničarje in vlagatelje.
Digitalizacija poslovanja
Nadaljevati digitalizacijo poslovanja, učinkovito in v skladu z regulatornimi standardi upravljati informacijsko tehnologijo ter zagotoviti
visoko razpoložljivost in informacijsko varnost uvedenih informacijskih rešitev. Na področju podatkovne strategije razvijati poslovno
analitiko (SAP BW/SAP Hana), tudi z uporabo sodobnih oblačnih rešitev in umetne inteligence, ter spremljati učinkovitost izvajanja in
izrabe podatkovnih virov v celotni oskrbovalni verigi (ključni kazalniki uspešnosti KPI, skupna učinkovitost OEE, digitalni
predstavitveni prostor showrooms).
Mednarodna skupina, odgovorna do okolja, v katerem poslujemo
Krepiti strokovno in stroškovno sinergijo v okviru skupine Krka ter maksimalno izkoristiti konkurenčne prednosti poslovnih okolij,
v katerih delujejo naše odvisne družbe v tujini.
Zagotoviti ustrezen način privabljanja in zadrževanja talentov.
Zagotoviti ustrezne kadre s kontinuiranim izobraževanjem zaposlenih čez celotno kariero v Krki.
Z upravljanjem potencialov zaposlenih v mednarodnem okolju krepiti internacionalizacijo skupine Krka in zagotoviti aktiviranje vseh
kadrovskih potencialov za doseganje strateških in operativnih ciljev skupine.
inkovito prepoznavati in obvladovati trajnostna tveganja in prilnosti ter tako še povečati Krkine konkurenčne prednosti in
dolgoročno ohranjati sposobnost doseganja strateških ciljev in ustvarjanja vrednosti za deležnike.
Povečevati prepoznavnost skupine Krka in njene pozitivne podobe pri vseh deležnikih.
Zagotavljati visoko stopnjo poslovne etike in integritete ter transparentnosti in skladnosti poslovanja.
Cilji po trgih
Na tradicionalnih trgih (Slovenija, jugovzhodna Evropa, srednja Evropa in vzhodna Evropa) okrepiti položaj med petimi vodilnimi
mednarodnimi generičnimi podjetji, kar pomeni povečevanje prodaje in tržnih deležev, še posebno v terapevtskih skupinah in
molekulah, kjer smo že močno prisotni (zdravila za zdravljenje bolezni srca in žilja, bolezni osrednjega živčevja, bolezni prebavil in
lajšanje bolečine, lajšanje prehlada in kašlja ter izdelki za ljubiteljske živali) in v skupinah z velikim potencialom za rast (zdravila
za zdravljenje sladkorne bolezni, bolezni krvi in krvotvornih organov). Nadaljevati proaktivno prodajno politiko ter na vseh trgih
vzdrževati močne in kakovostne marketinško-prodajne ekipe. Utrjevati Krkin ugled, visoke ocene zadovoljstva neposrednih
odjemalcev in prepoznavnost izdelkov, ki se tržijo pod Krkinimi blagovnimi znamkami, pri zdravnikih, veterinarjih, farmacevtih,
v lekarnah in veledrogerijah. Še naprej optimizirati ponudbo izdelkov in izkoriščati poslovne priložnosti, ki se ponudijo na trgih.
Na zahodnoevropskih trgih krepiti prepoznavnost Krke (blagovnih znamk Krka in TAD) in Krkin tržni položaj predvsem prek odvisnih
družb in nepovezanih partnerjev ter izboljšati položaj med desetimi vodilnimi generičnimi podjetji na vseh zahodnoevropskih trgih.
Dosegati količinsko/vrednostno rast prodaje, ki bo presegala povprečno na ravni skupine Krka. Izkoristiti potencial ponudbe izdelkov, jo
povečevati na že znanih terapevtskih področjih in vstopati na nova, predvsem z zdravili za zdravljenje sladkorne bolezni in rakavih
bolezni. Krepiti položaj in ugled pri farmacevtih in izbranih ciljnih skupinah zdravnikov. Krepiti prepoznavnost Krkine ponudbe zdravil
za ljubiteljske živali.
Na čezmorskih trgih izdelke tržiti pod lastnimi blagovnimi znamkami in v okviru partnerskih povezav z lastniško nepovezanimi podjetji.
Vstopati na izbrane nove trge s prevzemi in ustanavljanjem specializiranih lokalnih podjetij v mešani lasti, v katerih bo imela Krka
prevladujoč delež (registracije, trženje itd.). Izbran čezmorski trg prepoznati kot kljni trg. Na Kitajskem nadaljevati aktivnosti
za registracijo in prodajo izdelkov ter uspešno nastopiti na javnih razpisih, za kar je potrebna neposredna prisotnost.

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
63
Ponudba izdelkov in storitev
Zdravila na recept
Ključna terapevtska področja bodo še naprej zdravila za zdravljenje bolezni srca in žilja, osrednjega živčevja, prebavil in zdravila
za lajšanje bolečine ter novejše ključno področje zdravil za zdravljenje sladkorne bolezni. Med ključna terapevtska področja dodajamo
zdravila za zdravljenje bolezni krvi in krvotvornih organov.
Na ključnih terapevtskih področjih bomo poleg generičnih paralel v svetu vodilnih zdravil uvajali tudi inovativne izdelke (inovativna
kombinirana zdravila, nove jakosti, farmacevtske oblike).
Z novimi izdelki bomo dopolnjevali ponudbo zdravil za zdravljenje sladkorne bolezni, antitrombotično zdravljenje in za zdravljenje rakavih
bolezni.
Dopolnjevali bomo ponudbo kombiniranih zdravil (z dvema ali tremi učinkovinami) za zdravljenje zvišanega krvnega tlaka, zvišanih
lipidov, srčnega popuščanja in sladkorne bolezni ter lajšanje bolečine.
Vrednotili bomo možnost vstopa še na druga terapevtska področja z lastnimi izdelki ali z izdelki lastniško nepovezanih partnerjev.
Spremljali in vrednotili bomo možnost vstopa na področje kompleksnih peptidov.
Ključne prodajne izdelke bomo zagotavljali z vertikalno integriranim modelom.
Za ključne prodajne izdelke bomo z optimizacijo formulacij in tehnoloških postopkov ter stroškovno učinkovito proizvodnjo zagotavljali
cenovno konkurenčnost in dobičkonosnost. Za nove izdelke bomo optimalne formulacije in postopke ter cenovno konkurenčnost
zagotavljali že pred lansiranjem oziroma med njim.
Z izdelki z večjim prodajnim potencialom bomo na trge vstopali med prvimi generiki, takoj po poteku patenta.
Registracije zdravil in njihova imena (blagovne znamke, INN MAH) bomo prilagajali razmeram na trgih in zahtevam regulatornih oblasti.
Prizadevali si bomo, da bomo na večini trgov vsako leto lansirali vsaj eno novo zdravilo.
Izdelki brez recepta
Krkina ključna terapevtska področja so izdelki za lajšanje bolečine, izdelki za lajšanje prehlada in kašlja ter izdelki z učinkom na
prebavila in presnovo.
Na ključnih terapevtskih področjih bomo krovne blagovne znamke dopolnjevali z izdelki z novimi sestavami in farmacevtskimi oblikami.
Ponudbo bomo dopolnjevali z izdelki, ki so povezani s ključnimi terapevtskimi področji, opredeljenimi pri zdravilih na recept, in izdelki,
pri katerih bo možen preklop s statusa zdravila na recept v status zdravila brez recepta (sinergija pri promociji), ter s tržno zanimivimi
izdelki iz drugih/novih kategorij.
Iskali bomo nove perspektivne in ekonomsko ustrezno ovrednotene izdelke lastniško nepovezanih partnerjev.
Osredotočeni bomo na Slovenijo ter trge vzhodne Evrope, srednje Evrope in jugovzhodne Evrope.
Veterinarski izdelki
Ključno terapevtsko področje so izdelki za ljubiteljske živali (antiparazitiki in zdravila za lajšanje bolečine).
Ponudbo izdelkov za ljubiteljske živali bomo obogatili z dermatološkimi zdravili in vrednotili možnost vstopa na področje zdravil
za bolezni srca in žilja.
Z novimi kombiniranimi zdravili, farmacevtskimi oblikami (mehke žvečljive tablete) in tehnologijami bomo dopolnili ponudbo izdelkov
za ljubiteljske živali.
Ponudbo izdelkov za rejne živali bomo vzdrževali z obstoječimi izdelki.
Osredotočeni bomo na izbrane tradicionalne trge in izbrane trge zahodne Evrope, kjer že imamo lastno marketinško-prodajno mrežo
na področju izdelkov za humano uporabo.
Zdraviliško-turistične storitve
Dosegati vsaj 3-odstotno povprečno letno rast prihodkov od prodaje in izboljševati dobičkonosnost.
V strukturi gostov dosegati tretjinski delež tujih gostov.
Doseganje ciljev skupine Krka v letu 2023
Skupina Krka je v letu 2023 ustvarila 1 milijardo 806,4 milijona EUR prodaje, kar je 5 % več kot v letu 2022 in 3 % več
od načrtovanega. Prihodki iz pogodb s kupci iz naslova prodaje izdelkov in storitev znašajo 1 milijardo 799,0 milijonov EUR, razliko
pa predstavljajo ostali prihodki iz pogodb s kupci iz naslova prodaje materiala ter ostali prihodki od prodaje.
Razpršenost prodaje med prodajnimi regijami Slovenija, Vzhodna Evropa, Zahodna Evropa, Srednja Evropa, Jugovzhodna Evropa
in Čezmorska tržišča je dobra. Največja regija po prodaji je bila Vzhodna Evropa, Ruska federacija pa je ostala največji posamični
trg.
Delež prodaje na trgih zunaj Slovenije je znašal 94 %, kar smo načrtovali.
Prodajno najpomembnejša skupina izdelkov so bila zdravila na recept z 82-odstotnim deležem v skupni prodaji, kar je v skladu
z načrtovanim.
Čisti dobiček je znašal 313,7 milijona EUR in je bil večji od načrtovanega.
Število zaposlenih v skupini Krka je bilo 1,6 % večje kot konec leta 2022.

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
64
Cilji poslovanja skupine Krka v letu 2024
Prodaja izdelkov in storitev bo predvidoma dosegla 1 milijardo 850 milijonov EUR.
Delež prodaje na trgih zunaj Slovenije bo predvidoma 94-odstoten.
Najpomembnejša skupina izdelkov bodo ostala zdravila na recept z 81-odstotnim deležem v prodaji.
Dobiček bo predvidoma znašal dobrih 310 milijonov EUR.
Predvidevamo povečanje števila zaposlenih v Sloveniji in tujini, skupaj za 3 %.
Načrtovane naložbe v vrednosti dobrih 150 milijonov EUR bodo namenjene predvsem povečanju in posodobitvi proizvodnih
zmogljivosti in infrastrukture.
Trajnostno upravljanje skupine Krka
25
V strateškem obdobju 20242028 bomo poslovno uspešnost skupine Krka krepili z upoštevanjem trajnostnih načel pri
njenem upravljanju. Z vpeljavo celovitega procesa trajnostnega upravljanja želimo dosegati napredek in povečevati
vrednost celotne skupine Krka.
Na začetku leta 2022 smo člana uprave Davida Bratoža imenovali za odgovornega za področje trajnosti in vpeljavo
ESG-sistema v poslovanje, Finančni sektor pa smo opredelili za nosilca vključevanja trajnostnih vidikov (ESG-vidikov)
v strategijo. Delo je začela tudi interdisciplinarna projektna skupina za trajnost. Njene naloge je v letu 2023 prevzel odbor
za trajnost, ki bo na ravni skupine Krka skrbel za trajnostne vidike poslovanja, njegovo delovanje pa je opredeljeno
s krovno ESG-politiko. Trajnostni model upravljanja smo obravnavali na strateških sestankih vodstev vseh organizacijskih
enot.
Med strateške cilje smo vključili nadgrajevanje trajnostnega vidika upravljanja, kar bodo dopolnile prenovljene področne
politike in razširjeni kazalniki poslovne uspešnosti.
Proces opredeljevanja bistvenosti
26
V vključujočem procesu, ki ga je vodila interdisciplinarna projektna skupina za trajnost, smo posodobili pregled naših
osrednjih deležnikov in na novo opredelili bistvene trajnostne teme skupine Krka (ESG-teme), ki jih je s sklepom potrdila
tudi uprava družbe. Njihovo zamejitev smo preverili v strukturiranih pogovorih s predstavniki osrednjih deležniških skupin
o razumevanju, vrednotenju in pričakovanih razkritjih. Izsledke bomo uporabili tudi kot usmeritev za nadaljnje izboljšave.
Krkini ključni deležniki
Pacienti
Zdravstveni delavci, ponudniki zdravstvene oskrbe in neposredni kupci
Zaposleni, potencialni zaposleni in sindikalne organizacije
Regulatorji in vladne organizacije
Izobraževalne in znanstvenoraziskovalne ustanove
Delničarji, finančne ustanove in drugi deležniki na finančnih trgih
Strateški partnerji in dobavitelji
Lokalne skupnosti, nevladne in humanitarne organizacije
Mediji
Strokovna in interesna združenja
Bistvene trajnostne teme (ESG-teme)
Prepoznane bistvene trajnostne teme smo povezali v šest sklopov, ki jih bomo redno preverjali in posodabljali. V procesu
njihovega opredeljevanja smo upoštevali interese ključnih deležnikov in njihova pričakovanja do panoge in skupine Krka,
regulatorne zahteve in zahteve strokovnih smernic in standardov, medijske analize ter prihajajoča tveganja in priložnosti,
povezane z okoljskimi, družbenimi in upravljavskimi vidiki.
Dvojno matriko bistvenosti, izdelano na tej osnovi, podrobneje predstavljamo v poglavju Trajnostni razvoj.
25
GRI 2-13
26
GRI 3-1

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
65
Sklopi Krkinih bistvenih trajnostnih tem
Kakovost izdelkov in varnost pacientov
Privabljanje in zadrževanje talentov
Dostopno zdravljenje
Dobre prakse vodenja in upravljanja
Skladnost, integriteta in transparentnost
Planet in podnebne spremembe
Trajnostni cilji (ESG-cilji)
Nadzorni svet in uprava družbe sta sprejela osvežene strateške cilje za najpomembnejša trajnostna področja. Trajnostno
poslovanje in trajnostne cilje smo prvič v celoti vključili v Strategijo razvoja skupine Krka za obdobje 20242028. Sprejeti
cilji so nadgradnja Trajnostne politike skupine Krka (ESG-politike) in so pomembni za njeno dolgoročno poslovno
uspešnost. Opredeljujejo konkretne strateške usmeritve in cilje ter kazalnike spremljanja njihovega uresničevanja (KPI)
za posamezna bistvena trajnostna področja. Povzetek strateških ciljev je objavljen tudi na spletnih straneh družbe Krka.
Naravno okolje (E)
Kazalnik
Cilj do leta 2028
Rezultat leta 2023
Pojasnilo
Specifična raba energije
(TJ/milijardo kosov izdelkov)
< 80
73,2
doseženo
Zmanjšanje ogljičnega odtisa po obsegu 1 in 2 glede
na leto 2019
48 %*
4,1 %
glede na 2022
v skladu z načrti
Zmanjšanje specifične količine odpadkov na leto
3 %
5,4 %
doseženo
* cilj do leta 2030
Družbeno okolje (S)
1. Kakovost izdelkov in varnost bolnikov
Kazalnik
Cilj do leta 2028
Rezultat leta 2023
Pojasnilo
Kritične neskladnosti, ugotovljene pri inšpekcijah
pristojnih organov ali presojah partnerjev
0
0
doseženo
Delež upravičenih reklamacij glede na število
sproščenih serij
< 1 %
0,68 %
doseženo
Cilji zmanjšanja ogljičnega odtisa skupine Krka do leta 2050
Skupina Krka si bo še naprej prizadevala zmanjševati ogljični odtis. Sledili bomo trendom in najboljšim razpoložljivim
tehnikam na področju razogljičenja transporta in oskrbe z razpoložljivimi ogljično nevtralnimi energenti (obnovljivimi
viri energije, vodikom idr.) ter jih v največji možni meri vključevali v svoje procese. Spremljali bomo sprejem ter vsebino
in zahteve Direktive CS3D glede priprave načrta razogljičenja v skladu s Pariškim sporazumom in podnebno
nevtralnostjo do leta 2050. Na uspešnost izvajanja trajnostne okoljske politike bodo v naslednjem obdobju vplivali
na trgu razpoložljive nove tehnike, brezogljični viri energije in nova zakonodaja. Pri tem je ključno, da Krka ohranja
rast in razvoj ter konkurenčnost na svetovnem trgu.

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
66
2. Zaposlovanje, razvoj in upravljanje talentov, raznovrstnost, vključevanje in sodelovanje zaposlenih, varnost,
zdravje in dobro počutje zaposlenih
Kazalnik
Cilj do leta 2028
Rezultat leta 2023
Pojasnilo
Delež zaposlenih, vključenih v izobraževanje
o trajnosti, skladnosti poslovanja in človekovih
pravicah
1-krat na 2 leti
vsi zaposleni
11.659 zaposlenih
oz. 98,9 %
doseženo
(vključeni niso bili
dolgotrajno odsotni
zaposleni)
Delež zaposlenih v skupini Krka,
ki spadajo med ključne in perspektivne kadre
≥ 10 %
14,5 %
doseženo
Delež prihodkov, namenjenih
za izobraževanje
0,350,50 %
0,48 %
doseženo
Število ur izobraževanja na zaposlenega
40
42
doseženo
LTIFR
< 5
2,46
doseženo
Število požarnih vaj
> 45
73
doseženo
Število ur izobraževanja o VZD
> 10.000
23.122
doseženo
3. Bolnikom prilagojena ponudba izdelkov, strokovna podpora zdravstvenim delavcem, pobude za večjo
ozaveščenost o zdravem življenjskem slogu, prepoznavanje razširjenih bolezni, zagotavljanje stalne
razpoložljivosti zdravil in cenovna dostopnost izdelkov
Kazalnik
Cilj do leta 2028
Rezultat leta 2023
Pojasnilo
Povprečna količinska rast prodaje na leto
5 %
5 %
doseženo
Povprečno povečanje števila bolnikov, zdravljenih
s Krkinimi zdravili za srčno-žilne bolezni, na leto,
neposredni prispevek k SDG-cilju iz Agende
do leta 2030
3 %
3 %
doseženo
Položaj na ključnih terapevtskih področjih, kot so
srčno-žilne bolezni (visok krvni tlak, zvišan
holesterol), na tradicionalnih trgih
ostati eden od
vodilnih proizvajalcev
na tradicionalnih trgih
smo po vrednosti
prodaje ostali vodilni
proizvajalec zdravil
z učinkom na RAAS,
vodilni proizvajalec
sartanov, vodilni
generični
proizvajalec
zaviralcev ACE in
vodilni proizvajalec
hipolipemikov
doseženo
Prispevek regije Čezmorska tržišča k celotni prodaji
skupine Krka
povečati delež
v prodaji skupine
4,2 %
doseženo, v letu 2022 je
delež dosegel 3,9 %
Stalna razpoložljivost zdravil in zadovoljstvo
neposrednih odjemalcev, merjeno s CSI-indeksom
povprečni
CSI-indeks na ravni
skupine
> 80 %
91,9 %
doseženo
4. Razvoj in raziskave ter kultura inovativnosti
Kazalnik
Cilj do leta 2028
Rezultat leta 2023
Pojasnilo
Delež sredstev za razvoj in raziskave od prihodkov
od prodaje
10 %
9,9 %
povečanje glede na leto
2022, ko je ta delež dosegel
9,5 %, prihodki so rasli po
višji stopnji kot stroški
razvoja, zato je delež
nekoliko nižji od 10 %

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
67
Korporativno upravljanje (G)
1. Odporen in prilagodljiv vertikalno integrirani poslovni model
Kazalnik
Cilj do leta 2028
Rezultat leta 2023
Pojasnilo
Sredstva za investicije povprečni CAPEX na leto
140 mio EUR
131,9 mio EUR
rast glede na leto 2022,
ko so ta sredstva znašala
106,0 mio EUR
2. Uspešno poslovanje in finančna čvrstost
Kazalnik
Cilj do leta 2028
Rezultat leta 2023
Pojasnilo
EBITDA-marža
> 25 %
27,9 %
doseženo
Delež dobička večinskih lastnikov, izplačan
za dividende
≥ 50 %
56,3 %
doseženo
3. Etičnost v kliničnih raziskavah, razvoju in drugih raziskavah
Kazalnik
Cilj do leta 2028
Rezultat leta 2023
Pojasnilo
Število korektivnih ukrepov glede etičnosti izvajanja
kliničnih raziskav
0
0
doseženo
4. Protikorupcijsko delovanje, spoštovanje človekovih pravic
Kazalnik
Cilj do leta 2028
Rezultat leta 2023
Pojasnilo
Število dokazanih primerov prevar, korupcije, kršitev
skladnosti, neetičnega, neprofesionalnega,
nezakonitega delovanja zaposlenih
0
0
doseženo
Število primerov kršitev človekovih pravic v skupini
Krka
0
0
doseženo
5. Odgovorna prodaja in trženje izdelkov
Kazalnik
Cilj do leta 2028
Rezultat leta 2023
Pojasnilo
Število tožbenih zahtevkov zaradi neetičnih ali
zakonsko neustreznih trženjskih aktivnosti
0
0
doseženo
Število tožbenih zahtevkov zaradi trženjskih trditev
ali trditev, ki niso v skladu z registriranim navodilom
za uporabo zdravila (t. i. off-label promocija)
0
0
doseženo
6. Davčna politika, davčna transparentnost
Kazalnik
Cilj do leta 2028
Rezultat leta 2023
Pojasnilo
Z upoštevanjem Krkinih načel za obvladovanje
davčnega področja zasledovati ničelno stopnjo
prilagoditev in kazni v davčnih nadzorih oz.
inšpekcijah
0
0
doseženo

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
68
Pričakovano makroekonomsko okolje v letu 2024
Mednarodna razpršenost poslovanja in vertikalno integrirani poslovni model skupini Krka omogočata stabilno poslovanje
kljub različnim razmeram na ključnih prodajnih trgih.
Po robustni gospodarski rasti v letu 2022 je evropsko gospodarstvo v letu 2023 izgubilo zagon. V prvih treh četrtletjih leta
2023 je bila rast realnega bruto domačega proizvoda (BDP) zelo nizka, v zadnjem pa rahlo negativna. Vpliv visokih
življenjskih stroškov je bil večji od pričakovanega. Mednarodno trgovanje in izvoz sta zagotovila malo podpore, restriktivna
denarna politika pa je zaradi visoke inflacije povzročila ohlajanje gospodarstva. Fiskalna podpora gospodarski aktivnosti
je bila deloma ukinjena. V prihodnje se pričakuje, da se bo gospodarska rast nekoliko okrepila zaradi povečevanja porabe,
povezanega z naraščajočimi realnimi plačami, in povečevanja zunanjega povpraševanja na podlagi zmerne rasti
kitajskega gospodarstva in kljub pričakovani recesiji v ZDA. Na trgu dela se pričakuje poslabšanje razmer. Zmanjševanje
fiskalnih spodbud bo zaviralo bolj robustno gospodarsko rast.
V letu 2024 se zaradi nižje rasti plač in večje brezposelnosti pričakuje padec inflacije v EU. Stopnja inflacije naj bi se
pod ciljno raven 2 % znižala leta 2025. Evropska centralna banka je v letu 2023 večkrat zvišala obrestne mere in pričakuje
se, da bo počakala z znižanjem obrestnih mer, dokler ne bo povsem zanesljivo, da bo stopnja inflacije ostala na ciljni ravni.
V nadaljevanju je pri inflaciji v posamezni državi upoštevana povprečna letna rast drobnoprodajnih cen.
Pričakovane makroekonomske razmere v letu 2024
Država
Napoved rasti
trga zdravil
(v %)
Napoved
vrednosti
trga zdravil
veleprodajne
cene
(v milijonih EUR)
Devizni tečaj
(valuta/EUR)
Letna
sprememba
BDP-ja
(v %)
Letna stopnja
inflacije
(v %)
Slovenija
8
1.015
evroobmočje
1,9
2,9
Hrvaška
10
1.800
evroobmočje
2,6
2,5
Romunija
14
6.000
5,0
2,9
5,8
Ruska federacija
67
2.220 milijard RUB
103
1,5
6,4
Ukrajina
12
3.200
42
3,9
7,5
Poljska
11
10.200
4,5
2,7
5,2
Madžarska
5
2.700
380
2,4
4,5
Češka
9
4.700
24,5
1,1
2,9
Slovaška
7
1.970
evroobmočje
2,3
3,5
Zahodna Evropa
3
288.218
večinoma
evroobmočje
0,2
2,3
Viri za napovedi za trg zdravil so ocene ponudnikov tržnih podatkov (kot npr. IQVIA), podatkovna baza Evaluate
®
European Market Outlook in interne
ocene. Viri za ostale napovedi so poročila bank in Evropske komisije.
Slovenija
Po popravku in znižanju gospodarske rasti za leto 2022 na 2,5 % se je v letu 2023 gospodarska rast zaradi majhne
potrošnje in izvoza znižala na 1,3 %. Neposreden vpliv poplav na gospodarsko aktivnost je bil omejen. Zaradi umirjanja
inflacije, močne investicijske aktivnosti in pričakovane rasti realne kupne moči se za leto 2024 pričakuje zvišanje
gospodarske rasti na 1,9 %. Na trgu dela se bo nadaljeval trend omejenega števila razpoložljive delovne sile. Stopnja
brezposelnosti naj bi počasi, vendar konstantno padala. Rast plač naj bi bila višja od inflacije. Inflacija se je v letu 2023
ustavila pri 7,2 %, v letu 2024 pa naj bi bila rast 2,9-odstotna. Javnofinančni primanjkljaj je leta 2023 dosegel vrh pri 3,7 %
BDP zaradi šibkejše gospodarske rasti, enkratnih izdatkov za obnovo po poplavah in ukrepov za blažitev posledic visokih
cen energije. Pričakuje se, da bo v letu 2024 primanjkljaj padel na 3,3 % BDP zaradi zmanjšanja subvencij in ukinitve
ukrepov za blažitev posledic visokih cen energije. Delež javnega dolga v BDP naj bi se še naprej zmanjševal z 69,3 %
v letu 2023 na 68,4 % v letu 2024, in sicer zaradi zmanjševanja nominalnega primanjkljaja in rasti nominalnega BDP.
Fiskalne projekcije so odvisne od izdatkov za rekonstrukcijo po poplavah in dodatnih virov davčnih prihodkov. Poleg tega
se pričakuje reforma sistema plač v javnem sektorju, ki lahko pomembno vpliva na javne finance.

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
69
Vrednost prodaje zdravil v letu 2024 ocenjujemo na 1.015 milijonov EUR in pričakujemo, da bo 8 % večja kot leta 2023.
Hrvaška
Zaradi pozitivnega vpliva uvedbe evra in vstopa v schengensko območje se je BDP v letu 2023 zvišal za 2,6 %. Tudi v letu
2024 naj bi rast ostala enaka. Pričakuje se rast domačega povpraševanja na podlagi predvidenega umirjanja inflacije.
Prispevek neto izvoza k rasti BDP naj bi se močno zmanjšal. Glavno tveganje za gospodarsko rast je inflacija, ki je bolj
vztrajna kot drugod v evroobmočju. Zaposlovanje naj bi doseglo solidno rast, stopnja brezposelnosti pa rekordno nizke
ravni. Umirjanje inflacije poganjajo nižje cene energije in hrane, medtem ko je rast cen storitev vztrajnejša. Inflacija se je
v letu 2023 ustalila pri 8,4 %, v letu 2024 pa naj bi padla na 2,5 %. Zaradi visokih enkratnih davčnih prihodkov, nadaljevanja
gospodarske rasti in visoke inflacije je bil v letu 2023 ustvarjen celo javnofinančni presežek v višini 0,1 % BDP. V prihodnje
naj bi na javnofinančni presežek negativno vplivalo veliko povečanje plač v javnem sektorju in socialnih prejemkov, kar bo
povečalo fiskalne izdatke. Tako se za leto 2024 pričakuje javnofinančni primanjkljaj v višini 1,8 % BDP. Zmanjševanje
javnega dolga naj bi se nadaljevalo. V letu 2023 se je zmanjšal na 60,8 % BDP, v letu 2024 pa naj bi se zmanjšal
na 58,8 % BDP.
Ocenjujemo, da se bo vrednost hrvaškega trga zdravil v letu 2024 povečala za 10 % glede na lansko leto in bo znašala
okrog 1,8 milijarde EUR.
Romunija
Realna rast BDP se je v letu 2023 upočasnila in je bila 1,8-odstotna zaradi visoke inflacije, ki omejuje realno razpoložljiv
dohodek, ter zaradi zaostrenih finančnih pogojev in manjšega zunanjega povpraševanja. V naslednjem letu naj bi se rast
BDP počasi zviševala in dosegla 2,9 %, kar naj bi bila posledica solidne rasti realnega razpoložljivega dohodka, kreditne
aktivnosti in naložb. Na trgu dela se kljub šibkejši gospodarski rasti še vedno pričakuje razmeroma veliko povpraševanje,
posledično pa tudi visoka rast plač. Stopnja brezposelnosti se je v letu 2023 znižala in naj bi bila nizka tudi v prihodnje.
Inflacija je dolgotrajnejša. V letu 2023 se je zaradi nižjih cen energije in restriktivnih finančnih pogojev počasi umirila in se
ustalila malenkost pod 10 %. Pričakuje se, da se bo v naslednjih letih pospešeno umirjala. Javnofinančni primanjkljaj je
v letu 2023 znašal 6,3 % BDP. V letu 2024 naj bi bili uvedeni novi ukrepi javnofinančne konsolidacije, zaradi česar naj bi
se zmanjšal na 5,3 % BDP. Javni dolg se je v letu 2023 zvišal na 47,9 % BDP in naj bi rasel tudi v naslednjem letu, ko naj
bi predstavljal 48,9 % BDP.
Ocenjujemo, da se bo vrednost trga zdravil v letu 2024 v primerjavi z letom 2023 povečala za 14 % in bo dosegla 6 milijard
EUR.
Ruska federacija
Rusko gospodarstvo si je v letu 2023 opomoglo na podlagi močno povečanega domačega povpraševanja, ki je bilo podprto
s fiskalnimi spodbudami. V letu 2023 je BDP zrasel za 3,6 %. V prihodnje se pričakuje padec porabe gospodinjstev,
povečanje ozkih grl v proizvodnji, predvsem pa pomanjkanje delovne sile, kar bo negativno vplivalo na gospodarsko rast.
Tudi zaradi restriktivne denarne politike se v letu 2024 pričakuje umiritev gospodarske rasti na 1,5 %. Stopnja
brezposelnosti je padla na 3 % in je najnižja v zgodovini. Zaradi razmer na trgu dela se pričakuje nadaljevanje rasti plač.
Inflacijski pritiski so bili na začetku leta 2023 manjši, vendar so se v naslednjih mesecih spet povečali. V letu 2023 je
inflacija dosegla 6,3 %. Zaradi inflacijskih pritiskov in slabitve vrednosti rublja na podlagi vse manjšega trgovinskega
presežka je centralna banka v drugi polovici leta 2023 referenčno obrestno mero postopoma zvišala na 16 %. Za leto 2024
se pričakuje, da bo inflacija dosegla 6,4 %. Javnofinančni primanjkljaj se je v letu 2023 nekoliko zmanjšal, in sicer na 2 %
BDP. V državnem proračunu naj bi v letu 2024 ostal primanjkljaj v višini 1,4 % BDP. Vlada je za delno financiranje javne
porabe v letu 2023 uporabila sredstva Sklada narodne blaginje. Načrtuje ponovno uvedbo t. i. fiskalnega pravila, ki določa,
da se del naftnih prihodkov nameni za ta sklad, kar naj bi povzročilo rast javnega dolga, in sicer na dobrih 15 % BDP
v letu 2024.
Pričakujemo, da bo vrednost trga zdravil v letu 2024 dosegla 2.220 milijard RUB in bo v lokalni valuti zrasla med
6 % in 7 % glede na leto 2023.

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
70
Ukrajina
Gospodarska aktivnost v letu 2023 je bila boljša od prvotnih pričakovanj zaradi nadaljevanja izvoza žita, podpore
mednarodnih partnerjev in zavezanosti vlade k zagotavljanju makroekonomske stabilnosti. V tem letu je bila dosežena
gospodarska rast v višini 5,4 %. Prihodnji gospodarski obeti so odvisni predvsem od obsega mednarodne finančne pomoči.
Za leto 2024 se predvideva zmerna, okoli 4-odstotna gospodarska rast. Zaradi padca rasti cen hrane, kar je bila posledica
dobre letine in povečane ponudbe, se je inflacija v letu 2023 občutno znižala, na 13,1 %. Za leto 2024 se pričakuje, da se
bo še nekoliko znižala, in sicer na 7,5 %. V letu 2023 je bil v trgovinski bilanci občuten primanjkljaj zaradi večjega uvoza
in omejitev domačih proizvodnih aktivnosti, kar je omejevalo tudi izvoz. Za financiranje proračunskih izdatkov je ključna
mednarodna finančna pomoč. Pričakuje se, da se bo v letu 2024 javnofinančni primanjkljaj nekoliko zmanjšal. Javni dolg
se je v letu 2023 zmanjšal. V letu 2024 naj bi se ta trend nadaljeval, javni dolg naj bi se zmanjšal na 60 % BDP.
Ocenjujemo, da se bo vrednost trga zdravil v letu 2024 povečala za 1 % do 2 % in bo znašala 3,2 milijarde EUR.
Poljska
Po upočasnitvi gospodarske rasti v letu 2023 na zgolj 0,2 % naj bi se rast v naslednjih letih okrepila zaradi oživitve zasebne
potrošnje, fiskalne podpore, javne porabe in umirjanja inflacijskih pritiskov. V letu 2024 se pričakuje zvišanje BDP za 2,7 %.
Kljub upočasnitvi gospodarske rasti v letu 2023 se je zaposlovanje povečalo. Stopnja brezposelnosti se je gibala okoli
3 %, kar je na zgodovinsko nizki ravni. Rast realnih plač naj bi se v prihodnje pospešila. Inflacija je v prvi polovici leta 2023
dosegla vrh in se do konca leta umirila na 10,9 %, v letu 2024 pa naj bi se spustila na 5,2 %. Javnofinančni primanjkljaj je
v letu 2023 zrasel na 5,8 % BDP. Javni izdatki ostajajo visoki zaradi načrtovanih vlaganj v obrambo in zaradi socialnih
izdatkov, kar upočasnjuje rebalans javnofinančnega proračuna. Za leto 2024 se pričakuje padec javnofinančnega
primanjkljaja na 4,6 % BDP zaradi višje gospodarske rasti. Javni dolg je v letu 2023 zrasel na 50,9 % BDP. Velik
javnofinančni primanjkljaj in prilagoditve, povezane z investicijami v obrambo, naj bi še povečale delež javnega dolga.
V letu 2024 naj bi dosegel 54,4 % BDP.
Vrednost trga zdravil bo v letu 2024 ob pričakovani 11-odstotni rasti znašala okrog 10,2 milijarde EUR.
Madžarska
Madžarsko gospodarstvo je v letu 2023 ostalo v recesiji, kar je povzročilo znaten javnofinančni primanjkljaj. Gospodarska
aktivnost je padla za 0,8 %. Za leto 2024 se pričakuje gospodarska rast v višini 2,4 % zaradi nižjih cen surovin in izboljšanih
pogojev financiranja. Stopnja brezposelnosti se je kljub recesiji ohranila pri skromnih 4,1 %, saj podjetja zaradi vztrajnega
pomanjkanja delovne sile niso bila naklonjena odpuščanju delavcev. Nizka stopnja brezposelnosti se bo predvidoma
ohranila tudi v prihodnje, predvidena je tudi nadaljnja rast plač. Visoka inflacija, ki je v letu 2023 znašala 17 %, se znižuje.
Za leto 2024 se pričakuje znižanje na 4,5 %. Javnofinančni primanjkljaj je bil v letu 2023 velik, in sicer 5,8 % BDP.
Proračunski primanjkljaj naj bi ostal velik zaradi vpliva permanentnih znižanj davkov iz preteklih let. V letu 2024 se
predvideva javnofinančni primanjkljaj v višini 4,3 % BDP. Državni dolg se je v letu 2023 zmanjšal na 70 % BDP. Njegova
konsolidacija naj bi se upočasnila predvsem zaradi povečanega javnofinančnega primanjkljaja in nižje rasti BDP. V letu
2024 naj bi se javni dolg tako povečal na 71,7 % BDP.
Pričakujemo, da bo vrednost trga zdravil v letu 2024 ob 5-odstotni rasti dosegla 2,7 milijarde EUR.
Češka
Po stagnaciji v letu 2023 se pričakuje, da bo gospodarska aktivnost postopoma oživela. V letu 2024 naj bi gospodarska
rast dosegla 1,1 % zaradi nižje inflacije, izboljšanja finančnih pogojev in rasti realnih plač. Stopnja brezposelnosti ostaja
rekordno nizka, vendar se pričakuje blago zvišanje zaradi stagnacije gospodarstva. Primanjkljaj usposobljene delovne sile
naj bi se nadaljeval. Od začetka leta 2023 se je inflacija hitro zniževala in je na letni ravni znašala 12 %. Padanje inflacije
naj bi se nadaljevalo tudi v naslednjem letu, dosegla naj bi 2,9 %. V letu 2023 se je javnofinančni primanjkljaj povečal
na 3,8 % BDP, ker so javnofinančni izdatki zaradi usklajevanja z inflacijo rasli hitreje kot BDP. Postopno opuščanje ukrepov
za blažitev vpliva visokih cen energije in konsolidacija javnih financ naj bi proračunski primanjkljaj v letu 2024 zmanjšala
na 2,4 % BDP. Javni dolg ostaja na razmeroma nizki ravni kljub nadpovprečni rasti v zadnjih letih. V letu 2023 je
predstavljal 44,7 % BDP. Pričakuje se, da se bo v letu 2024 povečal na 45,5 % BDP.

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
71
Na Češkem pričakujemo 9-odstotno rast trga zdravil v letu 2024, njegova vrednost pa naj bi bila okrog 4,7 milijarde EUR.
Slovaška
V letu 2023 je BDP zrasel za 1,1 %, kar je bila posledica rasti naložb, ki jih poganjajo strukturni skladi EU, Mehanizem
za okrevanje in odpornost ter državne investicije. Za leto 2024 se pričakuje višja gospodarska rast, in sicer 2,3-odstotna,
predvsem zaradi okrevanja porabe po energetskem cenovnem šoku. Stopnja brezposelnosti naj bi se še naprej zniževala
zaradi velikega povpraševanja na trgu dela in krčenja delovno aktivnega prebivalstva in v letu 2024 padla na 5,4 %. Visoke
cene energentov so inflacijo v letu 2023 dvignile na 11 %. V naslednjem letu naj bi se zniževala in na letni ravni dosegla
3,5 %. Javnofinančni primanjkljaj se je v letu 2023 povečal na 5,7 % BDP zaradi novih ukrepov za blažitev vpliva visokih
cen energije in novih socialnih izdatkov. Pričakuje se, da se bo v letu 2024 kljub nižji inflaciji in ukinitvi ukrepov za blažitev
vpliva energetske krize povečal na 6,5 % BDP. Razmerje med javnim dolgom in BDP se je leta 2023 rahlo znižalo
na 56,7 %, vendar naj bi se v letu 2024 dvignilo na 59,9 % zaradi velikega javnofinančnega primanjkljaja v preteklih letih.
Ocenjuje se, da se bo vrednost slovaškega trga zdravil v letu 2024 povečala za 7 % in bo znašala 1,97 milijarde EUR.
Zahodna Evropa
V letu 2023 je bila rast BDP skromna, 0,5-odstotna. Izzivi v izvozno usmerjenih sektorjih gospodarstva se povečujejo.
V letu 2024 se pričakuje nadaljevanje upadanja gospodarske aktivnosti zaradi pričakovanih šibkih naložb, ki so posledica
naraščajočega števila insolventnosti podjetij, šibke kreditne aktivnosti in padajočega števila gradbenih dovoljenj. Prispevek
izvoza bo omejen zaradi pričakovane skromne gospodarske rasti na Kitajskem in recesije v ZDA. Gospodarska rast
v celotnem letu 2024 naj bi bila 0,2-odstotna. Višja gospodarska rast se pričakuje v drugi polovici leta 2024, nadaljevala
naj bi se tudi v letu 2025. Brezposelnost naj bi se povečala, in sicer s 6,4 % v letu 2023 na 6,5 % v letu 2024. Inflacija
v letu 2023 je bila 5,4-odstotna in naj bi se v naslednjih letih pospešeno zniževala. V letu 2024 se predvsem zaradi šibkega
domačega povpraševanja in umiritve rasti plač pričakuje padec inflacije na 2,3 %. Pričakuje se, da bo Evropska centralna
banka počakala z nižanjem obrestnih mer, dokler ne bo povsem zanesljivo, da se je inflacija znižala na ciljna 2 %. Državni
proračuni za leto 2024 kažejo, da je fiskalno prilagajanje večinoma zastalo. Pričakuje se, da bodo strmi dvigi stroškov
zadolževanja in EU-postopki v zvezi s čezmernim javnofinančnim primanjkljajem lahko povzročili pritiske na obvladovanje
javnih izdatkov. Prav tako se pričakuje, da se bo javni dolg v prihodnje povečeval, in sicer na 90,2 % BDP v letu 2024.
Ocenjuje se, da se bo vrednost zahodnoevropskega trga zdravil v letu 2024 povečala za 3 % in bo znašala 288,2 milijarde
EUR.

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
72
Obvladovanje tveganj
Obvladovanje tveganj je v skladu z zakonodajo in dobro prakso naloga in odgovornost uprave, ki o tveganjih ter sprejetih
ukrepih redno poroča revizijski komisiji in nadzornemu svetu. Ob vsakokratni analizi poslovnih rezultatov se revizijska
komisija in nadzorni svet seznanita z obvladovanjem operativnih in finančnih tveganj. Njuno delo na področju obvladovanja
tveganj je opisano v Poročilu nadzornega sveta Krke, d. d., Novo mesto za leto 2023. V skupini Krka vsak dan spremljamo
izpostavljenost različnim vrstam tveganj in sprejemamo ukrepe za njihovo obvladovanje.
Določene pristojnosti za obvladovanje tveganj imajo tudi naslednji odbori in pooblaščenci uprave:
odbor za kakovost,
odbor za informacijske tehnologije,
razvojni odbor,
prodajni odbor,
odbor za kadre,
odbor za trajnost,
pooblaščenec za neprekinjeno poslovanje,
pooblaščenec za informacijsko varnost,
pooblaščenec za skladnost in integriteto,
koordinator za trajnost.
V skupini Krka je obvladovanje tveganj vključeno v vse poslovne procese. Finančna tveganja za celotno skupino obvladuje
obvladujoča družba centralizirano, poslovna tveganja pa obvladujejo odvisne družbe samostojno glede na smernice
obvladujoče družbe. Uporabljamo številne standardne operativne postopke v okviru sistemov kakovosti ter druge interne
predpise in navodila, v katerih so opredeljene aktivnosti in odgovornosti, ki nam omogočajo nemoteno poslovanje in
zmanjševanje tveganj.
Kot pomoč pri obvladovanju tveganj uporabljamo:
Register tveganj skupine Krka, v katerem je celovit popis tveganj za celotno skupino, namenjen pa je
pravočasnemu prepoznavanju in obvladovanju dejavnikov, ki lahko ogrozijo doseganje ciljev;
Načrt integritete, ki je komplementaren Registru tveganj in obravnava področja etike, integritete in skladnosti;
sprejme ga uprava, ki ga vsako leto preveri in posodobi, če je potrebno;
smernice iz Strategije neprekinjenega poslovanja;
smernice iz Sistema vodenja in varovanja informacij (ISO/IEC 27001);
načela dobre proizvodne prakse;
zahteve standarda ISO 14001;
smernice v okviru integracije obvladovanja kakovosti v vse poslovne procese;
Trajnostno politiko skupine Krka (ESG-politiko).
Trajnostna tveganja na okoljskem in socialnem področju ter področju korporativnega upravljanja (Environment, Social,
Governance, ESG) prepoznavamo v procesu ocene dvojne bistvenosti. Obvladujemo jih v okviru več vrst tveganj in so
vključena v procese njihovega upravljanja. Upravljavski pristopi pri posameznih bistvenih ESG-temah so opredeljeni tudi
v ESG-politiki, ki sta jo sprejela uprava in nadzorni svet Krke. Odbor za trajnost skupaj z nadzornim svetom, upravo,
koordinatorjem za trajnost in pooblaščenci za trajnost, opredeljenimi za posamezna za trajnost ključna organizacijska
področja, skrbi za trajnostno upravljanje družbe.
V nadaljevanju povzemamo pomembnejša tveganja, s katerimi se srečujemo pri poslovanju, in opisujemo način njihovega
obvladovanja. Vsako tveganje je ocenjeno na podlagi ocene velikosti škode in ocene verjetnosti nastanka. Končna ocena
posameznega tveganja je določena ob hkratnem upoštevanju velikosti škode in verjetnosti nastanka, pri čemer je že
upoštevan vpliv kontrolnih aktivnosti. Predhodna ocena, razvidna iz tabele Vrste operativnega tveganja in neprekinjenost
poslovanja, je bila določena v predhodnem registru tveganja.

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
73
VRSTE OPERATIVNEGA TVEGANJA IN NEPREKINJENOST POSLOVANJA
Področje
tveganja
Opis tveganja
Kontrolne aktivnosti
Predhodna
ocena
tveganja
Zadnja
ocena
tveganja
razpoložljivost
kritičnih virov
za zagotavljanje
proizvodnje in
prodaje ključnih
izdelkov
nenačrtovane zaustavitve oz.
nedosegljivost ključnih virov
za zagotavljanje proizvodnje
in prodaje končnih izdelkov
(zaposleni, stavbe, oprema,
različen material, mediji,
informacije, epidemiološke
razmere)
sistem upravljanja neprekinjenega poslovanja,
analiza vplivov na poslovanje, zahteve
za razpoložljivost kritičnih virov oz. storitev, analize
tveganja po posameznih področjih, ukrepi za
povečevanje odpornosti procesov proti motnjam in
zmanjševanje posledic incidentov, nadzor nad
izvajanjem higienskih, organizacijskih in tehničnih
ukrepov za omejevanje širjenja zdravstvenih okužb,
načrti neprekinjenega poslovanja kritičnih procesov,
usposabljanje, preverjanje, vaje
zmerno
zmerno
oskrba
z učinkovinami in
končnimi izdelki
tveganje zagotavljanja
pravočasne oskrbe
z repromaterialom in
končnimi izdelki ter
učinkovite izrabe
proizvodnih sredstev
skrbno načrtovanje oskrbne verige ob upoštevanju
ekonomskih, zdravstvenih in političnih razmer
v svetu, pandemije, naravne nesreče, eksplozije ipd.,
skrbno načrtovanje zalog repromateriala,
vzdrževanje varnostnih zalog, zagotavljanje več
virov z različnih lokacij, zagotavljanje ustreznih
proizvodnih zmogljivosti na Krkinih in na alternativnih
lokacijah pri pogodbenih proizvajalcih, prisotnost
naših strokovnjakov na nekaterih proizvodnih
lokacijah pogodbenih proizvajalcev, vzpostavitev
prenosa tehnologije na daljavo, hitro prilagajanje
nenadnim povečanim potrebam po izdelkih
z vzpostavitvijo dodatnih virov in prilagoditvijo
prioritet, vzpostavitev alternativnih transportnih poti
za repromaterial in končne izdelke
zmerno
zmerno
upravljanje
kakovosti
tveganje izgube dovoljenja za
proizvodnjo, distribucijo in
promet z zdravili
spremljanje zakonskih in regulatornih zahtev ter
uvajanje vseh aktivnosti v tiste procese v skupini
Krka, ki so kritični z vidika dobrih praks
zmerno
zmerno
tehnična oskrba
tveganje ustrezne oskrbe
procesov z energetskimi in
uporabnimi mediji ter
tveganje ustreznosti
tehničnega vzdrževanja
nadomestni viri energetske oskrbe, robustno
načrtovani sistemi za oskrbo z mediji, rezervne
zmogljivosti sistemov in opreme, zagotavljanje
kritičnih rezervnih delov in skrbno načrtovani procesi
vzdrževanja
zmerno
zmerno
informacijska
tehnologija
tveganje motenj v poslovnih
procesih zaradi motenj na
področju informacijskih virov
neodvisni varnostni pregledi in predvideni ukrepi
za odpravo motenj, ocene različnih vrst tveganja,
načrt neprekinjenega delovanja informacijske
tehnologije, postopki za obnovo po večjih incidentih
in katastrofah
zmerno
zmerno
zaposleni
tveganje nastanka nezgod ali
poškodb na delovnem mestu,
tveganje zaradi pojava
nalezljivih bolezni
(epidemije, pandemije)
preverjanje tehnoloških postopkov, sistem
ocenjevanja tveganosti delovnega mesta, preventivni
ukrepi, uvedba previdnostnih ukrepov sanitarnih,
zdravstvenih in organizacijskih, ki preprečujejo vnos
in širjenje morebitnih okužb ter hkrati omogočajo
nemoteno izvajanje vseh delovnih procesov
zmerno
zmerno
tveganje, povezano
z epidemiološkimi razmerami
v državi ter nenačrtovano
večjo odsotnostjo in
pomanjkanjem kadra na trgu
dela
zamenljivost kadra, novi načini pridobivanja novega
kadra, ustrezna in redna komunikacija z zaposlenimi,
šolanje in usposabljanje, preusmeritev aktivnosti
na osnovne procese ob večjem izpadu
razpoložljivega kadra (npr. ob pandemiji ali naravnih
in drugih nesrečah)
varovanje
premoženja
nevarnost odtujitve in
uničenja premoženja
načrt varovanja, sistematično ocenjevanje
ogroženosti in izvajanje potrebnih ukrepov
zmerno
zmerno

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
74
VRSTE POSLOVNEGA TVEGANJA
Področje
tveganja
Opis tveganja
Kontrolne aktivnosti
Predhodna
ocena
tveganja
Zadnja
ocena
tveganja
razvoj in
raziskave
tveganje učinkovitosti
razvojnih procesov,
ustreznosti regulatornih
postopkov in zagotavljanja
novih izdelkov
skrbno načrtovanje razvojnih projektov in upravljanje
regulatornih procesov
zmerno
zmerno
prodaja in
trženje
tveganje regulacije
mednarodnega poslovnega
okolja in prodajnih trgov ter
ustreznosti trženjskih
aktivnosti
odziv na spremenjene geopolitične in zakonske
pogoje poslovanja na trgih, oblikovanje
standardiziranih, skladnih in transparentnih prodajnih
in trženjskih aktivnosti, kontinuirano izobraževanje in
preverjanje znanja zaposlenih, uporaba sodobnih
komunikacijskih orodij in poti
zmerno
zmerno
intelektualna
lastnina
tveganje kršitve pravic iz
naslova intelektualne lastnine
drugih subjektov ali
neupravičenega izkoriščanja
Krkine intelektualne lastnine
spremljanje patentne situacije, dosledno upoštevanje
pravic intelektualne lastnine drugih subjektov ter
oblikovanje rezervacij za morebitne odškodnine,
kadar je to utemeljeno
zmerno
zmerno
tveganje zamika obravnav in
posledično odločitev, kadar
moramo za vstop na trg
razveljaviti t. i. sekundarne
patente tretjih oseb
dodatno presojanje tveganj in oblikovanje rezervacij
za morebitne odškodnine, kadar je to možno
upravljanje
kakovosti
tveganje ustrezne kakovosti
razvojnega in proizvodnega
procesa, zagotavljanje
ustrezne kakovosti izdelkov
ter vzdrževanja veljavnosti
dovoljenj za proizvodnjo in
certifikatov DPP
spremljanje zakonskih in regulatornih zahtev,
načrtovanje kontrole in zagotavljanja kakovosti,
redno vrednotenje in ocenjevanje tveganj s področja
kakovosti, nadzor nad zagotavljanjem kakovosti
izdelkov, procesov, uvajanje izboljšav in zakonskih
novosti v redne delovne procese, načrt
neprekinjenega poslovanja
zmerno
zmerno
varstvo okolja
tveganja, ki izhajajo iz
podnebnih sprememb,
tveganje na področju
odpreme odpadkov, tveganje
obremenitve okolja
z nevarnimi snovmi ob
izrednih dogodkih, tveganje
odstopa od zakonskih zahtev
in izgube ugleda zaradi
prevelikega obremenjevanja
okolja
učinkovito obvladovanje procesa upravljanja okolja,
spremljanje zakonskih zahtev, stalen nadzor
izpustov, uporaba najboljših razpoložljivih tehnik
za zmanjševanje vplivov na okolje, sodelovanje
z več kakovostnimi poslovnimi partnerji na področju
ravnanja z odpadki
zmerno
zmerno
investicijski
projekti
tveganje odločitev
o investicijah v proizvodne in
ostale zmogljivosti ter
postopkov izvedbe investicij
stalen nadzor nad izvedbo vseh faz projektov,
spremljanje načrtov, sistematična izbira izvajalcev
zmerno
zmerno
kadrovsko
področje
tveganje zagotavljanja
ključnih in strokovno
usposobljenih kadrov ter
socialnega dialoga
z zaposlenimi
sistematično delo s ključnimi kadri, sistem
nagrajevanja, razvoj kadrov, stalno izobraževanje,
merjenje organizacijske kulture in klime
zmerno
zmerno
pravno področje
tveganje ustreznosti pravne
ureditve poslovnih odnosov
ter upoštevanja in pravilne
interpretacije zakonodaje,
tveganje v primeru sodnih in
drugih pravnih postopkov,
predvsem sporov
vključevanje pravne službe na ključna področja,
sodelovanje z zunanjimi specializiranimi pravnimi
strokovnjaki
zmerno
zmerno

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
75
VRSTE FINANČNEGA TVEGANJA
Področje
tveganja
Opis tveganja
Način obvladovanja
Predhodna
ocena
tveganja
Zadnja
ocena
tveganja
spremembe
deviznih tečajev
možnost večjih finančnih
izgub zaradi neugodnega
gibanja deviznih tečajev
spremljanje finančnih trgov in valutne
izpostavljenosti, sodelovanje z vodilnimi svetovnimi
finančnimi inštitucijami, spremljanje novih praks
ščitenja deviznega tveganja, uporaba finančnih
instrumentov, naravno ščitenje
veliko
veliko
spremembe
obrestnih mer
tveganje neugodnega gibanja
obrestnih mer
spremljanje gibanja obrestnih mer, pogajanja
s kreditnimi inštitucijami, varovanje z uporabo
ustreznih finančnih instrumentov
majhno
majhno
kreditno
tveganje
tveganje neplačila kupcev in
s tem povezanih odpisov
terjatev
izračunavanje bonitetnih ocen, omejevanje največje
izpostavljenosti do posamičnih kupcev, aktivno
upravljanje terjatev, uporaba instrumentov
za zavarovanje plačil in terjatev pri kreditni
zavarovalnici
zmerno
zmerno
likvidnost
možnost pomanjkanja
likvidnih sredstev za
servisiranje poslovnih in
finančnih obveznosti
vnaprej dogovorjene kreditne linije, načrtovanje
potreb po likvidnih sredstvih, združevanje denarnih
sredstev
zmerno
zmerno
nevarnost škode
na premoženju
nevarnost škode
na premoženju zaradi
rušilnega delovanja naravnih
sil in drugih dejavnikov
tveganja
sistematične ocene ogroženosti objektov, ukrepi
v skladu s študijami varstva pred požarom, sklepanje
ustreznih zavarovanj
zmerno
zmerno
nevarnost
odškodninskih
zahtevkov in
civilnih tožb
nevarnost odškodninskih
zahtevkov tretjih oseb zaradi
škodnih dogodkov, ki jih
družba povzroči nehote in
naključno s svojo
dejavnostjo, posestjo stvari in
dajanjem izdelkov na trg
zavarovanje civilne, delodajalčeve in ekološke
odgovornosti, zavarovanje produktne odgovornosti
ter odgovornosti za klinična testiranja
zmerno
zmerno
nevarnost
finančne izgube
zaradi
obratovalnega
zastoja
nastanek finančne škode kot
posledice prekinitve
proizvodnje zaradi škode
na premoženju
zavarovanje stroškov dela, amortizacije, ostalih
poslovnih stroškov in dobička iz poslovanja,
organizacijsko-tehnični ukrepi za zmanjšanje
posledic obratovalnega zastoja
zmerno
zmerno
Operativna tveganja in neprekinjenost poslovanja
Razpoložljivost kritičnih virov za zagotavljanje proizvodnje in prodaje ključnih izdelkov
Večji izredni dogodki, ki bi za daljši čas prekinili proizvodnjo in prodajo izdelkov, lahko ogrozijo obstoj skupine Krka.
Z analizo vpliva na poslovanje ocenjujemo kritičnost procesov in tveganja, ki ogrožajo njihovo delovanje. Rezultat teh
aktivnosti so Analiza vplivov na poslovanje, Ocena tveganja in Strategija upravljanja neprekinjenega poslovanja. Pripravi
jih pooblaščenec za neprekinjeno poslovanje v sodelovanju z osebami, ki sodelujejo v kritičnih procesih, obravnava in
sprejme pa jih uprava družbe. Ti dokumenti se obnavljajo najmanj na pet let oziroma ob vsaki večji tehnološki in/ali
organizacijski spremembi, pojavu novih groženj ali povečanju obstoječih.
Izvajamo učinkovite ukrepe za zaščito zaposlenih, premoženja in drugih ključnih virov ter preprečevanje izrednih
dogodkov. Za primer izrednih dogodkov imamo pripravljene načrte in ukrepe za reševanje in zmanjšanje neposredne
škode ter načrte za delovanje v izrednih razmerah do vrnitve v normalno poslovanje. Na osnovi Strategije upravljanja
neprekinjenega poslovanja se za vsak kritični proces ali storitev pripravi načrt neprekinjenega poslovanja. Za pripravo in
vzdrževanje teh načrtov se v dogovoru s pooblaščencem za neprekinjeno poslovanje imenujejo osebe, ki so odgovorne
za kritične procese. Načrte potrjujejo vodje kritičnih procesov ali storitev in pooblaščenec za neprekinjeno poslovanje.

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
76
Ustreznost načrtov se najmanj enkrat na leto preverja in usklajuje s politiko in strategijo neprekinjenega poslovanja. Ključni
del preizkušanja izvajanja posameznih ukrepov neprekinjenega poslovanja so vaje oziroma treningi. Ustreznost izvajanja
teh načrtov enkrat na leto obravnava odbor za kakovost. Uprava družbe je leta 2021 v Strategijo upravljanja
neprekinjenega poslovanja vključila tudi ukrepe v primeru pandemije. Pandemija lahko povzroči tveganje na več področjih,
na primer prekinitev oskrbne verige, povečano odsotnost zaposlenih, motnje pri zagotavljanju storitev zunanjih izvajalcev.
Z določitvijo in izvajanjem primernih preventivnih in drugih ukrepov zagotavljamo ustrezno razpoložljivost kritičnih virov
za zagotavljanje proizvodnje in prodaje ključnih izdelkov.
Tveganja oskrbe z učinkovinami in končnimi izdelki
V skladu s standardnim operativnim postopkom nenehno spremljamo nabavni trg, dobavitelje in cene repromateriala ter
v skladu z letnim in mesečnim načrtom proizvodnje zagotavljamo potrebne količine. S skrbnim načrtovanjem zalog in
vzdrževanjem varnostnih zalog si zagotavljamo stalen dostop do repromateriala, ki ga potrebujemo za proizvodnjo končnih
izdelkov.
Na osnovi izdelanih meril ocenjujemo in izbiramo dobavitelje ter jih redno preverjamo. Odbor za kakovost dvakrat na leto
obravnava ugotovitve preteklih presoj, kazalnike, oceno tveganj dobaviteljev in načrt presoj za naslednje obdobje. Redno
presojo dobaviteljev izvajamo na tri leta. V primeru izrednih dogodkov in odstopanj nemudoma izvedemo oceno tveganj
in presojo. Pri izbiri pogodbenih partnerjev so ključni parametri ustrezna specifikacija materiala, regulatorna skladnost,
zagotovljeni pogoji kakovosti in okoljevarstva, cenovna konkurenčnost in zanesljivost dobav. Izbiro in vrednotenje
pogodbenega partnerja za proizvodnjo končnih izdelkov ter izvedbo in obvladovanje prenosa urejajo tudi ustrezni
standardni operativni postopki, ki so del sistema kakovosti, opisanega v poglavju Tveganja upravljanja kakovosti. Več
informacij o izvedenih presojah in rednih kontrolah je v podpoglavju Nadzor sistema kakovosti v poglavju Kakovost.
Pravočasno dobavo končnih izdelkov zagotavljamo z obvladovanjem načrtovanja in spremljanjem realizacije vseh faz
oskrbe z izdelki. Načrtovanje zalog repromateriala temelji na prodajnih napovedih. Stanje zalog redno pregledujemo,
za strateško pomemben repromaterial imamo varnostne zaloge. Za ključne izdelke imamo vzpostavljenih več neodvisnih
virov oskrbe z učinkovinami in repromaterialom.
Skrbno načrtujemo optimalno izkoriščenost proizvodnih zmogljivosti in merimo učinkovitost proizvodnje. Na osnovi tega
uvajamo ukrepe za nenehno izboljševanje procesov. Z nabavo nove opreme in z novimi naložbami sledimo prodajnim
zahtevam, povečujemo lastne proizvodne zmogljivosti in širimo obseg pogodbenega sodelovanja.
Pri proizvodnji sledimo dobri proizvodni praksi in zagotavljamo ustrezno proizvodno okolje. Z rednim in preventivnim
vzdrževanjem zagotavljamo zanesljivo in kakovostno delovanje proizvodne opreme. Ob večjih izrednih dogodkih lahko
zagotavljamo proizvodnjo ključnih izdelkov na različnih proizvodnih linijah v več obratih na Krkinih lokacijah in
pri pogodbenih proizvajalcih.
Pri skladiščenju repromateriala, polizdelkov in končnih izdelkov upoštevamo dobro skladiščno in proizvodno prakso.
Ob večjih izrednih dogodkih imamo možnost skladiščenja v v dislociranih skladiščih. Transport repromateriala in
izdelkov organiziramo z lastnimi vozili in vozili izbranih partnerjev. Vsa vozila imajo opremo za zagotavljanje ustreznih
pogojev in varnosti transporta. Na globalni ravni imamo vzpostavljenih vtransportnih poti (ladijske, letalske, cestne), kar
nam tudi ob izrednih dogodkih omogoča nemoteno dostavo materiala.
Tveganja tehnične oskrbe
Med tveganja tehnične oskrbe uvrščamo tveganja na področju oskrbe z energetskimi in uporabnimi mediji, zagotavljanje
delovanja tehničnih sistemov aktivne požarne zaščite ter varovanja premoženja, zanesljivosti delovanja in razpoložljivosti
tehničnih sistemov in opreme ter tveganja na področju meroslovnega obvladovanja merilno-regulacijske opreme in
nadzornih sistemov.
Za nemoteno napajanje z električno energijo na lokaciji Ločna imamo dva ločena dovoda. Za kritične procese zagotavljamo
oskrbo z dizelskim električnim generatorjem. Stalno spremljamo dogajanja na trgu električne energije in izvajamo delne
nakupe. Za pripravo toplotne energije uporabljamo zemeljski plin, kot nadomestno gorivo pa ekstra lahko kurilno olje
z rezervnimi zalogami.

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
77
Na področju oskrbe z vodo smo prepoznali potencialno tveganje zadostne oskrbe z rečno in pitno vodo za potrebe
proizvodnje. Na osrednji proizvodni lokaciji v Novem mestu, kjer se proizvede velika večina izdelkov skupine Krka, je
po izboljšani javni infrastrukturi v letu 2021 kratkoročna, srednjeročna in dolgoročna vodooskrba ustrezna. Ob izpadu
oskrbe iz glavnega vira zaradi višje sile je možen priklop na alternativni vodni vir javne infrastrukture. Odjem rečne vode
je pred zajezitvijo, kar zagotavlja zadosten nivo vode tudi med daljšimi sušnimi obdobji. Pretok reke Krke je tudi v daljših
sušnih obdobjih bistveno vji od mejnega pretoka, do katerega v skladu z vodnim dovoljenjem lahko odvzemamo vodo
iz vodotoka. Tako je tveganje za oskrbo z vodo sprejemljivo oziroma majhno.
Tveganje neustreznosti proizvodnje in distribucije energetskih in procesnih medijev (električne energije, pare, ogrevne
vode, komprimiranega zraka, hlajene vode, rečne vode, farmacevtskih in procesnih vod) zmanjšujemo z nadomestno
kritično opremo, načrtovanjem robustnih sistemov, računalniškim nadzorom, kontrolo kakovosti procesnih medijev, rednim
preventivnim vzdrževanjem in testiranjem sistemov ter zalogo kritičnih rezervnih delov. Zaposlene redno izobražujemo ter
preverjamo njihovo znanje in usposobljenost.
Sisteme za zagotavljanje ustreznih klimatskih pogojev v objektih ustrezno, preventivno in načrtno vzdržujemo.
Za obvladovanje upravljanja in vzdrževanja imamo organizirano in usposobljeno lastno vzdrževalno službo, ki uporablja
centralni nadzorni računalniški sistem za hitro alarmiranje in ugotavljanje okvar ter skrbi za zalogo rezervnih delov.
Nekritična oprema je razpršena, tako da posamezen izpad nima ključnega vpliva na proizvodne zmogljivosti, kritična
oprema pa je podvojena. Vsi sistemi in energetski mediji za klimatizacijo sistemskih prostorov informacijske tehnologije so
podvojeni in tehnično varovani ter jih redno testiramo na možne izpade.
Tveganje zanesljivosti delovanja in razpoložljivosti tehničnih sistemov aktivne požarne zaščite ter varovanja premoženja
zmanjšujemo s stalnim računalniškim nadzorom, rednim preventivnim vzdrževanjem in testiranjem sistemov, nadomestno
kritično opremo, načrtovanjem robustnih sistemov in izboljšavami. Zaposlene redno izobražujemo ter preverjamo njihovo
znanje in usposobljenost.
Tveganje zanesljivosti delovanja in razpoložljivosti tehničnih sistemov in opreme zmanjšujemo s stalnim nadzorom
delovanja, preventivnimi vzdrževalnimi pregledi, servisi, izboljšavami opreme in uvajanjem sodobnih vzdrževalnih
pristopov s sodobno diagnostično opremo. Odpravljanje okvar in zastojev izvajamo v skladu z načrtovanimi postopki in
navodili. Za hitro in učinkovito odpravljanje okvar in zastojev imamo usposobljene lastne ekipe vzdrževalcev ter zalogo
rezervnih delov, ki jo redno pregledujemo in obnavljamo. Zaposlene, ki nadzirajo, upravljajo in vzdržujejo tehnične sisteme
in opremo, redno izobražujemo, njihovo znanje in strokovnost pa preverjamo.
Meroslovje, ki je ključno za zagotavljanje kakovosti, varnosti in učinkovitosti izdelkov in storitev, temelji na sledljivosti
meritev in s tem mednarodni primerljivosti. Zato imamo vzpostavljen prepoznaven, dobro delujoč in racionalen sistem
obvladovanja nadzorne in merilne opreme na najvišji industrijski ravni. Ob upoštevanju GXP-kritičnosti izvajamo periodične
meritve in kalibracije ter vzdržujemo nadzorno in merilno opremo po odobrenih postopkih in v skladu z najnovejšimi
standardi, s čimer želimo minimizirati tveganje morebitnih odstopov.
Zanesljivost delovanja in razpoložljivost tehničnih sistemov in opreme zagotavljamo z lastnimi viri in v sodelovanju
z zunanjimi pogodbenimi partnerji.
Tveganja informacijske tehnologije
Tveganja na področju informacijske varnosti obvladujemo v skladu z metodologijo sistema vodenja varovanja informacij
(SVVI) po standardu ISO 27001. SVVI je samostojen poslovni proces v okviru Krkinega sistema kakovosti. Uprava družbe
je imenovala pooblaščenca za informacijsko varnost, ki vodi proces SVVI, v katerega so vključene ključne organizacijske
enote in poslovni procesi v obvladujoči družbi. Pooblaščenec za informacijsko varnost o SVVI vsako četrtletje poroča članu
uprave Davidu Bratožu. Več informacij o SVVI je v poglavju Kakovost. Celovito poročilo o informacijski varnosti v skupini
Krka enkrat na leto obravnava odbor za informacijske tehnologije.
Kritičnost informacijskih virov (informacijskih sistemov oz. storitev) v Krki določamo na osnovi vsakoletne ocene kritičnosti
poslovnih procesov in ocene kritičnosti informacijskega vira za izvajanje poslovnega procesa. Stopnjo kritičnosti poslovnih
storitev povzemajo vsi informacijski sistemi, tudi infrastrukturni. Glede na kritičnost pri načrtovanju, izgradnji in uporabi
informacijskih sistemov izvajamo in implementiramo vse ustrezne elemente informacijske in kibernetske varnosti.

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
78
Za vse kritične informacijske vire (informacijske sisteme, opremo, prostore in zaposlene, ki uporabljajo informacijske
sisteme) imamo prepoznane grožnje in tveganja glede na razpoložljivost, zaupnost in celovitost virov. Ocene tveganj
po posameznih procesih pregledajo in odobrijo vodje oziroma direktorji organizacijskih enot, v katerih se izvajajo ti procesi.
Na osnovi teh ocen organizacijske enote izvajajo ukrepe za odpravo nesprejemljivih tveganj. Kot metodo prepoznavanja
nevarnosti izvajamo tudi neodvisne varnostne preglede informacijskih virov. Notranje presoje s področja informacijske
varnosti izvajamo tudi po organizacijskih enotah. Vse neskladnosti, ki so ugotovljene med zunanjimi in notranjimi presojami
oziroma pregledi, dosledno odpravljamo.
Na področju informacijskih tehnologij izvajamo celovite varnostne preglede vsaki dve leti, delne varnostne preglede pa
večkrat na leto in ob tem odpravljamo morebitne pomanjkljivosti. Za zmanjšanje tveganja ob večjih izrednih dogodkih
zagotavljamo podvojene računalniške zmogljivosti vseh kritičnih informacijskih virov na dveh ločenih lokacijah na sedežu
družbe Krka, vzpostavljen je center za testiranje postopkov obnove podatkov po katastrofi (disaster recovery center, DRC),
na primerno oddaljeni lokaciji pa vsak dan poteka varnostno shranjevanje vseh kritičnih podatkov.
Posebno pozornost namenjamo varovanju osebnih podatkov, ki jih moramo kot mednarodna skupina obvladovati v skladu
z zakonodajami vseh držav, v katerih delujejo naše odvisne družbe in predstavništva. Uprava družbe je imenovala
pooblaščenca za varstvo osebnih podatkov na ravni družbe Krka in skupine Krka, ki skrbi, da se osebni podatki varujejo
v skladu s predpisi EU oziroma z veljavno lokalno zakonodajo, če ta predpisuje drugačna ali strožja pravila.
Tveganja informacijske tehnologije, vključno s kibernetsko varnostjo, obvladujemo z ustreznimi vlaganji, za katera
namenjamo 2 % prihodkov od prodaje.
Tveganja, povezana z zaposlenimi
Obvladujemo vsa tveganja, povezana z zaposlenimi, jih sistemsko prepoznavamo in vrednotimo ter na osnovi tega
sprejemamo ustrezne ukrepe za njihovo preprečevanje in zmanjševanje. Učinkovitost obvladovanja tveganj preverja in
potrjuje uprava družbe.
Na področju varnosti in zdravja pri delu z lastno metodologijo ocenjujemo tveganja na delovnih mestih, to je verjetnost
nastanka določenega nezgodnega dogodka in njegovih posledic ter verjetnost nastanka zdravstvenih okvar
na posameznem delovnem mestu. Tveganja ocenjujemo periodično in ob spremembah ter jih s primernimi varstvenimi
ukrepi ohranjamo na sprejemljivi ravni.
Poleg tega pooblaščeni strokovni delavci za varnost in zdravje pri delu ter odgovorni tehnologi ocenjujejo tudi tveganja,
ki izhajajo iz posameznih tehnoloških postopkov. Ocene tveganja izvajamo za vse nove tehnološke postopke in ob vsaki
njihovi spremembi v procesih razvoja in proizvodnje. Tako za vsak postopek, ki ga izvajamo v pilotnem ali proizvodnem
merilu, izdamo soglasje k tehnološkemu postopku z oceno tveganja. Metodologija temelji na prepoznavanju različnih
tveganj v zvezi z izvajanjem vsakega tehnološkega postopka, kjer nevarnosti prepoznavamo za vsako tehnološko fazo.
Na osnovi območja poklicne izpostavljenosti (occupational exposure band, OEB), časa izpostavljenosti in stopnje
nevarnosti določimo strategijo varnostnih ukrepov za preprečevanje izpostavljenosti zaposlenih, ki izvajajo določen
tehnološki postopek. Ustreznost in optimalnost tehničnih in organizacijskih ukrepov ter osebne varovalne opreme stalno
preverjamo z ustreznimi meritvami pri izvajanju tehnoloških operacij.
Med zaposlenimi promoviramo zdravje in krepimo zavedanje o pomenu varnosti in zdravja pri delu.
Ob nevarnosti zdravstvenih okužb (epidemija, pandemija) izvajamo vrsto sanitarnih, zdravstvenih in organizacijskih
ukrepov za preprečevanje vnosa in širjenja morebitnih okužb, ob tem pa skrbimo tudi za nemoteno izvajanje vseh delovnih
procesov.
Prepoznavanje ključnih in perspektivnih strokovnih kadrov v vseh delovnih procesih nam omogoča, da lahko na ključnih
delovnih mestih zagotavljamo zamenljivost. Način izobraževanja in zasedanja delovnih mest v vseh organizacijskih enotah
omogoča hitro izmenjavanje zaposlenih na sorodnih delovnih mestih, če v določeni organizacijski enoti pride
do pomanjkanja kadra zaradi daljše odsotnosti ali povečanega obsega dela.

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
79
Varovanje premoženja
Ogroženost posameznih objektov in premoženja v njih redno in sistematično ocenjujemo v skladu z Načrtom varovanja
(18 vrst groženj). Na osnovi ocene predpišemo ukrepe za fizično in/ali tehnično varovanje ter druge načine in smernice
za izvajanje varovanja, katerih cilj je preprečiti izredne dogodke oziroma ob njihovem nastanku pravilno ukrepati.
Poslovna tveganja
Tveganja razvoja in raziskav
Izdelki skupine Krka morajo biti kakovostni, varni in inkoviti, njihove zahtevane lastnosti pa potrjene z ustreznimi
raziskavami in podatki, ki so usklajeni z regulatornimi zahtevami in standardi. Tveganja na področju izdelkov ali tehnologij
so lahko znanstvenoraziskovalne ali tehnološko-tehnične narave. Zmanjšujemo jih s sodobnimi pristopi in metodologijami
ter lastnim in pridobljenim znanjem oziroma izkušnjami z razvojno-raziskovalnega in tehnološkega področja. Tveganja
(poslovna in strokovna) na področju razvoja izdelkov in tehnologij obvladujemo matrično in na več ravneh spremljanja in
odločanja, pri čemer je jasno določena odgovornost vključenih vodij, organizacijskih enot oziroma delovnih procesov.
Za vsak projekt imenujemo projektno skupino z vodjem ter vodimo vse ključne aktivnosti, jih nadziramo in dokumentiramo.
Predloge za razvoj novih izdelkov potrjuje razvojni odbor na osnovi možnostnih študij, v katerih se predlagani projekt
obravnava z regulatornih, razvojnih, varnostnih, stroškovnih in drugih vidikov. Razvojni odbor ob ključnih razvojnih mejnikih
spremlja tudi vse razvojne projekte, da se lahko ustrezno odziva na morebitne tržne, razvojne ali regulatorne spremembe,
ki zahtevajo spremembo ali prilagoditev razvojnega scenarija. Odbor zaseda večkrat na leto. V vmesnem obdobju (med
sejami odbora) projekte spremljamo na več organizacijskih ravneh (projekt, produktni sestanki, projektni sestanki), s čimer
zagotavljamo ustrezno kontrolo in usmerjanje aktivnosti. Ključne organizacijske enote z natančno definirano odgovornostjo
posameznika v fazi razvoja izdelkov so Sektor za nove izdelke, Razvoj in raziskave zdravil, Razvoj in raziskave učinkovin,
Upravljanje kakovosti, Proizvodnja učinkovin, Proizvodnja zdravil in Služba za industrijsko lastnino.
Navedena izdelčna in tehnološka tveganja že v zgodnjih razvojnih fazah zmanjšujemo s posodabljanjem procesov,
uvajanjem sodobnih tehnologij in prilagajanjem regulatornim zahtevam, z uspešnim delom visokoizobraženih
strokovnjakov, nenehnim nadgrajevanjem znanja in uporabo najsodobnejše opreme. Pomemben je predvsem vertikalno
integrirani model razvoja in proizvodnje, s katerim nadzorujemo celoten proces od surovine do končnega izdelka.
Z vlaganji, vsakoletnimi dosežki in razvojno-raziskovalnimi rezultati ohranjamo vertikalno integrirani model razvoja:
na ravni zdravil, kjer z novimi zdravili vstopamo tudi na nova terapevtska področja in zagotavljamo možnosti
za njihovo raziskovanje, razvoj in vrednotenje, v skrbi za paciente pa pripravljamo nove kombinacije učinkovin;
na ravni lastnih učinkovin, kjer uvajamo inovativne postopke priprave in nove sintezne poti;
na ravni farmacevtskih oblik zdravil, kjer pripravljamo sodobne farmacevtske oblike zdravil, ki se lažje odmerjajo in
jemljejo;
na ravni razvoja in raziskav, kjer vpeljujemo najsodobnejše razvojne in tehnološke procese ter vlagamo
v razvojno-raziskovalne zmogljivosti.
Obvladovanje regulatornih tveganj, povezanih s spremembo zakonodaje in njenim tolmačenjem, se začne v zgodnjih fazah
razvoja novega izdelka in traja ves njegov življenjski cikel. Regulatorno zakonodajo spremljamo, nove zahteve na področju
učinkovin in končnih izdelkov vključimo že v razvojnem delu, upoštevamo jih pri pripravi registracijske dokumentacije in
registracijskih strategij ter tako zmanjšamo tveganja. Lastne razvojne rešitve za posamezen izdelek in načrtovano vsebino
registracijske dokumentacije preverjamo z regulatornimi organi v okviru uradnih posvetovalnih mehanizmov. Tako
zmanjšujemo tveganje, da bi pri registracijah izdelkov in podaljševanju registracij prišlo do težav oziroma neuspehov.
Hkrati v okviru različnih delovnih skupin industrijskih združenj aktivno sodelujemo pri pripravi zakonskih sprememb na tem
področju.
Tveganja prodaje in trženja
Skupina Krka ima široko razvejano trženjsko-prodajno mrežo, saj je z izdelki neposredno prisotna v 73 državah po vsem
svetu. Posluje v različnih geopolitičnih in makroekonomskih razmerah ter pravnih in konkurenčnih okoljih, zato je
izpostavljena različnim ter različno intenzivnim prodajnim in trženjskim tveganjem.

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
80
Krkini ključni prednosti v primerjavi s konkurenco na posameznih trgih ostajata hitro odzivanje na spremenjene pogoje
poslovanja, še posebno v povezavi z dogodki na vzhodu Evrope, ter hitro prilagajanje trženjskih in prodajnih aktivnosti.
Razmere na trgih (predvsem aktivnosti konkurenčnih generičnih proizvajalcev in lokalne farmacevtske industrije), pravno
ureditev na področju pretoka blaga in storitev ter trženja zdravil in sistemsko urejanje področja cen in javnofinančnih
povračil stroškov nakupa zdravil (v posameznih državah tudi z zakonsko reguliranim delnim financiranjem zdravstvenih
proračunov, ki poteka prek dobaviteljev zdravil, t. i. zahteva za vračilo, angl. clawback) redno spremljamo s svojimi
strokovnimi službami in prek neodvisnih virov podatkov.
Skrbimo za ustrezno oglaševanje zdravil, posebno pozornost namenjamo organizaciji in nadzoru dela zaposlenih
v trženjski mreži. Redno jih usposabljamo in preverjamo njihovo znanje, veščine in poznavanje navodil za delo, zakonodaje
in veljavnih predpisov. Pri trženju dosledno upoštevamo zakonodajo, priporočila mednarodnega združenja Zdravila
za Evropo (Medicines for Europe) in etične norme o oglaševanju farmacevtskih izdelkov. Te vsebine vključujemo
v izobraževanje zaposlenih in preverjanje njihovega znanja. Posebna pozornost je namenjena skladnosti poslovanja, zato
je trženje vključeno v Načrt integritete podjetja, ki ga obravnava uprava. Tudi pri trženju in prodaji dosledno skrbimo
za skladnost z zakonodajo s področja varovanja osebnih podatkov.
Spremljamo tveganja na obstoječih trgih in tveganja, povezana z vstopi na nove trge in na nova terapevtska področja, ter
tveganja, ki izhajajo iz spremenjenega načina predpisovanja in/ali izdajanja in/ali reimbursacije zdravil. Vstope na nove
trge sistematično obravnavamo na letnih sestankih, kjer določamo, kje bodo posamezni izdelki registrirani. Pred sklenitvijo
prodajnih dogovorov od kupcev pridobimo dokazila, da je njihova dejavnost ustrezno registrirana. Posebej spremljamo
tveganja, povezana s posameznim tržnim okoljem in gospodarstvom, tveganja poslovanja s posameznimi kupci, zlasti
tveganje njihove insolventnosti in stečaja, tveganja, ki temeljijo na plačilnih rokih, ter druga tveganja, povezana
s spoštovanjem pogodbenih določil.
Stalno spremljamo razmere na trgih, jih analiziramo in po potrebi prilagajamo plačilne pogoje, tveganje neplačil pa tudi
zavarujemo. Prav tako sistematično spremljamo stopnjo zadovoljstva neposrednih odjemalcev. Poročilo za posamezno
leto obravnava odbor za kakovost na ravni družbe Krka. Prodajo spremljamo na primarni ravni (prodaja neposrednim
kupcem, večinoma veledrogerijam), kjer je to mogoče, pa tudi na sekundarni (prodaja veledrogerij njihovim kupcem,
večinoma lekarnam) in terciarni ravni (prodaja končnim uporabnikom v lekarnah), ter skrbimo za optimiziranje in primernost
zalog v celotni distribucijski verigi. Skrbno spremljamo lekarniške mreže in spremembe po posameznih trgih ter prilagajamo
svoje aktivnosti. Vse navedeno se redno obravnava na sejah prodajnega odbora.
Redno vrednotimo tržni potencial posameznih terapevtskih področij in izdelkov znotraj njih. Prek različnih zunanjih virov
ter lastnih tržnih raziskav in analiz spremljamo svetovne, regijske in lokalne trende in preskrbljenost trgov s posameznimi
izdelki ter v skladu z njimi določamo ponudbo izdelkov in aktivnosti glede na trenutne tržne pozicije posameznih učinkovin
in vizijo njihovega razvoja. Sistematične analize gibanja pozicij in tržnih deležev naših izdelkov v posameznih terapevtskih
skupinah obravnavamo najmanj dvakrat na leto. Zaradi manjšega števila pomembnih novih učinkovin, ki so generičnim
proizvajalcem že ali pa še bodo na voljo za trženje, iščemo svoje priložnosti v novih inovativnih kombinacijah obstoječih
učinkovin in na novih terapevtskih področjih ter si stalno prizadevamo za še večje uveljavljanje svojih izdelkov z obstoječimi
učinkovinami. Učinkovitost trženjskih strategij in taktik spremljamo s kazalniki uspešnosti, sistematično nadziramo tudi
trženjske aktivnosti, ki jih ciklično načrtujemo, izvajamo in analiziramo, kar vključuje tudi skladnost našega ravnanja v
trženju in prodaji. Kazalnike na ravni skupine Krka enkrat na leto obravnava prodajni odbor, v sklopu kazalnikov uspešnosti
izvajanja strategije podjetja pa tudi uprava družbe. Podrobnejše kazalnike na ravni posameznega trga obravnavajo
nadzorni organi odvisnih družb in predstavništev na svojih rednih sejah.
Pri poslovanju dosledno upoštevamo trajnostno strategijo skupine Krka. Kot eden vodilnih generičnih proizvajalcev in
pomemben partner lokalnih zdravstvenih sistemov omogočamo dostop do cenovno ugodnih, varnih in učinkovitih sodobnih
zdravil. Kazalnike, kot so doseganje količinske rasti, povečanje števila ljudi, zdravljenih z našimi izdelki s ključnih
terapevtskih področij, ter spremljanje zadovoljstva neposrednih odjemalcev glede oskrbe z našimi izdelki, obravnava odbor
za trajnost.
Tveganja zaščite intelektualne lastnine
Spoštovanje veljavnih pravic intelektualne lastnine tretjih oseb, predvsem patentnih pravic, je eno od temeljnih načel
poslovanja skupine Krka. Če ocenimo, da so rezultati našega razvojnega dela novi in inovativni, jih zaščitimo s patenti.

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
81
Zato že na začetku razvoja novega izdelka analiziramo stanje in obseg veljavnih patentnih pravic tretjih oseb in
ugotavljamo, katere tehnične rešitve so patentno zaščitene. Glede na to določimo in usmerjamo razvojno delo ter ocenimo,
ali s tehnološko-tehničnimi rešitvami, ki so rezultat našega razvojnega dela, ne kršimo veljavnih pravic tretjih. Ves čas
od začetka razvoja do lansiranja izdelka spremljamo stanje in morebitne spremembe na področju patentne zaščite.
Kadar ocenimo, da so patenti tretjim osebam podeljeni neupravičeno, torej predmet patenta ni izum (rešitev ni nova in
inovativna), in taki patenti za nas predstavljajo morebitno oviro, uporabimo z zakonodajo določena pravna sredstva
za njihovo razveljavitev. Tako preprečimo, da bi imetnik v sodnih postopkih uveljavljal kršitve teh patentov proti nam.
Če imetnik patenta kljub navedenim ukrepom meni, da Krka krši njegove pravice, in zato zoper Krko sproži pravna
sredstva, sprejmemo ustrezne ukrepe in oblikujemo ustrezne rezervacije za morebitne odškodnine.
Enak način obvladovanja tveganj velja za razlikovalne znake in modele ter za druge relevantne pravice intelektualne
lastnine.
Tveganja upravljanja kakovosti
V skupini Krka tveganja na področju upravljanja kakovosti vrednotimo z vidika kakovosti in varnosti izdelkov ter poslovanja
skupine. Pri oceni tveganj uporabljamo splošno znane metodologije, ki jih izvajamo v skladu z zahtevami tretjega dela
načel dobre proizvodne prakse (ICH Q9 Obvladovanje tveganj na področju kakovosti).
Kakovost izdelkov je opredeljena že v fazi njihovega razvoja in določena z registracijsko dokumentacijo. V proizvodnem
procesu sledimo predpisanim postopkom in zahtevam od nabave različnih vhodnih materialov in drugih nabav ter
proizvodnih procesov do izdelave končnih izdelkov, kontrole kakovosti, skladiščenja in distribucije. S tem zagotavljamo
skladnost izdelkov s predpisanimi standardi kakovosti in z registracijsko dokumentacijo. Ko je zdravilo na trgu, s sistemom
farmakovigilance ugotavljamo, vrednotimo in se odzivamo na nova spoznanja o neželenih učinkih in drugih varnostnih
vidikih zdravil, s sistemom obravnavanja povratnih informacij kupcev in s stalnimi notranjimi izboljšavami, ki jih izvajamo
po načelu PDCA (plan/planiraj, do/izvedi, check/preveri in act/ukrepaj), pa nadgrajujemo in izboljšujemo procese in izdelke.
Obvladovanje kakovosti izdelkov je primarna aktivnost, ki združuje elemente zagotavljanja kakovosti. Posebno pozornost
namenjamo ustrezni kakovosti vhodnih materialov (zdravilnih inkovin, pomožnih snovi in embalažnih materialov) ter
s pomočjo ocen tveganja kategoriziramo tveganja, ki so povezana z različnimi materiali in dobavitelji. Na podlagi
ugotovitev načrtujemo presoje in ostale aktivnosti v okviru vrednotenja GXP-partnerjev.
S postopki kvalifikacije in validacije opreme, proizvodnih prostorov, proizvodnega okolja, proizvodnih procesov,
računalniških sistemov, postopkov čiščenja, s kalibracijami, kvalifikacijami instrumentov in vzdrževalnimi postopki
zagotavljamo ustreznost proizvodno-kontrolne opreme in proizvodnih prostorov ter s tem onemogočamo neželene vplive
na proces proizvodnje in kakovost izdelkov. Za zagotavljanje kakovosti izdelkov so izjemnega pomena sistematični
pristopi, nadzor in dokumentiranost procesov, postopkov in kontrol. Zaradi tega sistem kakovosti redno preverjamo,
obnavljamo, nadgrajujemo in izboljšujemo ter skrbimo za pravilno izvajanje sprememb. Več o sistemu kakovosti je
v poglavju Kakovost.
Pri upravljanju kakovosti posebno pozornost namenjamo zagotavljanju integritete podatkov in s tem zmanjšujemo tveganje
neprimerne uporabe rezultatov testiranj pri odločanju o ustreznosti surovin, ovojnine, procesov in končnih izdelkov.
S stalnim spremljanjem zakonodajnih novosti in pravočasnim uvajanjem novih zahtev zmanjšujemo tveganje neustreznosti
sistema kakovosti in s tem ogrožanja vzdrževanja dovoljenj za izdelavo in trženje ter certifikatov dobre proizvodne prakse
(DPP/GMP).
Z rednim ozaveščanjem in usposabljanjem zaposlenih zagotavljamo ustrezno izvajanje postopkov, predpisanih
za proizvodnjo in kontrolo izdelkov. S kontrolami proizvodnih procesov, medizdelkov, polizdelkov, končnih izdelkov in
proizvodnega okolja potrjujemo ustreznost in skladnost izdelkov z zahtevami lokalne zakonodaje ter načeli dobre
proizvodne prakse v EU in ostalih državah, kjer tržimo svoje izdelke.
V primeru neskladnih izdelkov (odstopi, reklamacije) imamo vpeljane mehanizme kontrole, preverjanja in iskanja vzrokov
ter uvedbe preventivnih in korektivnih ukrepov za preprečevanje neskladnosti v prihodnje.

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
82
V okviru upravljanja tveganj na področju kakovosti preprečujemo tveganje izgube dovoljenj za proizvodnjo zdravil,
certifikatov dobre proizvodne prakse in ostalih sistemov vodenja v Krkinih proizvodno-distribucijskih enotah.
Z zunanjim (inšpekcije agencij in regulatornih organov, presoje partnerjev in certifikacijskih organov) in notranjim
preverjanjem (notranje presoje, notranja revizija, odbor za kakovost, kazalniki kakovosti) redno in sistematično preverjamo
učinkovitost in uspešnost delovanja sistema kakovosti v skupini Krka in uvajamo potrebne izboljšave, s katerimi sistem
kakovosti stalno nadgrajujemo ter tako učinkovito upravljamo tveganja na področju kakovosti izdelkov in storitev.
Tveganja varstva okolja
Tveganja na področju varstva okolja prepoznavamo in obvladujemo v skladu z zahtevami standarda ISO 14001 in
upravljanjem sistema neprekinjenega poslovanja. Vsako leto pregledamo vse okoljske vidike delovanja ter z njimi
povezana tveganja in izredne dogodke in ovrednotimo njihove vplive na okolje. Tveganja in izredne dogodke s področja
varstva okolja, ravnanja z nevarnimi kemikalijami in tveganja, ki izhajajo iz podnebnih sprememb, ocenjujemo in
obvladujemo na sejah komisije za spremljanje okoljskih vidikov najmanj dvakrat na leto ter v sklopu rednih aktivnosti
posameznih organizacijskih enot oziroma poslovnih procesov. Vsa prepoznana tveganja so vključena v Poročilo
o izvajanju sistema upravljanja okolja, ki ga enkrat na leto obravnava odbor za kakovost. Z uporabo najboljših razpoložljivih
tehnik pri proizvodnji, skladiščenju, čiščenju odpadnih vod, čiščenju odpadnega zraka in ravnanju z odpadki,
z zadrževalnimi sistemi razlitij in požarnih vod, s preventivnimi pregledi in vzdrževanjem opreme, z izobraževanjem
zaposlenih, usposobljeno lastno industrijsko gasilsko enoto za ukrepanje ob nesrečah ter vajami za pravilno ukrepanje
ob izrednih dogodkih zmanjšujemo tveganje in svoj vpliv na okolje.
S stalnim spremljanjem zakonodajnih novosti, pravočasnim uvajanjem novih zahtev ter rednim monitoringom zmanjšujemo
tveganje odstopa od zakonskih zahtev in izgube ugleda zaradi prevelikega obremenjevanja okolja. Tveganja zaradi obilnih
padavin, ki so posledica podnebnih sprememb, smo zmanjšali z obnovo kanalizacijskega sistema za odvajanje
padavinskih vod. Tveganje pri odpremi odpadkov obvladujemo z dodatnimi zmogljivostmi za skladiščenje odpadnih topil
ter z razpršitvijo tokov odpadkov in pogodbenega sodelovanja na več zbiralcev in odstranjevalcev odpadkov. Tveganja,
povezana z razlitji nevarnih kemikalij, ter tveganja, povezana s požarnimi vodami, obvladujemo z dograditvijo zadrževalnih
sistemov za razlitja in požarne vode. Izpopolnili smo tudi sistem nadzora nad ravnanjem z nevarnimi snovmi.
Med tveganji, ki izhajajo iz podnebnih sprememb, smo kot relevantna prepoznali tveganja pri oskrbi z vodo, tveganja zaradi
poplav, neurij in večjih nalivov ter tveganja zaradi visokih temperatur in dolgotrajne suše. Tveganja pri oskrbi z vodo so
opredeljena v podpoglavju Tveganja tehnične oskrbe. Vse Krkine proizvodne lokacije so na območjih, ki niso poplavno
ogrožena. Pri obnovi sistema odvajanja padavinskih vod smo upoštevali dolgotrajne, močne nalive. Z rednim
vzdrževanjem objektov in okolice zmanjšujemo vpliv neurij na obratovanje. Z zmogljivimi klimatskimi sistemi zagotavljamo
ustrezne pogoje za nemoteno proizvodnjo tudi ob izredno visokih temperaturah. Ocenjujemo, da so tveganja, ki izhajajo
iz podnebnih sprememb, majhna oziroma zmerna.
V letu 2023 nismo zabeležili izrednih dogodkov ali nesreč s škodljivim vplivom na okolje.
Tveganja investicijskih projektov
Med tveganja investicijskih projektov spadajo zlasti tveganja pri načrtovanju investicije in njene vrednosti, nabavi opreme,
izvedbi del, terminskem načrtu ter tveganja, povezana s kakovostjo in morebitnimi spremembami izhodišč. Zmanjšujemo
jih z načrtovanjem in pripravo dokumentacije, s sistemom izbire izvajalcev del in dobaviteljev opreme ter njihovim rednim
preverjanjem. Vse faze izvedbe nadzorujemo sami. Skladnost projektne dokumentacije preverjamo
s tehnično-tehnološkega in regulatornega vidika, skladnost pogodbene dokumentacije pa s pravnega in računovodskega
vidika. Preverjamo upravičenost morebitnih sprememb ter njihov vpliv na stroške in terminske načrte. Stalno spremljamo
stroške, tako redne kot tiste, ki so nastali zaradi naknadnih sprememb v projektu.
Kadrovska tveganja
Posebno pozornost namenjamo ključnim kadrom, ki so pomembni za doseganje ciljev skupine Krka in so tudi ciljna skupina
konkurenčnih podjetij.

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
83
Izobraževanje in razvoj zaposlenih načrtujemo in redno spremljamo, hkrati povečujemo njihovo odgovornost na delovnih
mestih ter spodbujamo prevzemanje novih zadolžitev in razporejanje na nova delovna mesta. Izobraževanje in razvoj
zaposlenih načrtujemo v letnem načrtu izobraževanja, ki ga pripravijo organizacijske enote v sodelovanju s Kadrovsko
službo ter Izobraževanjem in razvojem kadrov. Odbor za kakovost dvakrat na leto obravnava načrt in realizacijo
izobraževanja o Krkinem sistemu kakovosti. Odbor za kadre pa trikrat na leto obravnava načrt in realizacijo ostalih
izobraževanj, kot so študij ob delu, Krkina mednarodna šola vodenja, pridobivanje certifikatov nacionalne poklicne
kvalifikacije. Skupaj z različnimi motivacijskimi ukrepi krepimo pripadnost skupini Krka in s tem zmanjšujemo možnost
odhoda zaposlenih.
Tveganje v zvezi s pomanjkanjem strokovnih kadrov na trgu dela obvladujemo z aktivno prisotnostjo na trgu dela,
ustvarjanjem prepoznavnosti podjetja kot uglednega delodajalca, sodelovanjem s fakultetami in šolami ter tudi
s štipendiranjem. Tako zagotavljamo bodoče sodelavce, s katerimi bomo uresničevali načrtovane strateške, razvojne in
prodajne cilje. Zaposlene sistematično izobražujemo in usposabljamo tudi za pridobitev certifikata nacionalne poklicne
kvalifikacije.
Finančna tveganja
Skupina Krka finančna tveganja obvladuje centralizirano v okviru Finančnega sektorja obvladujoče družbe v Sloveniji.
V odvisnih družbah in predstavništvih v tujini izvajajo operativne naloge obvladovanja finančnih tveganj v skladu
s smernicami obvladujoče družbe. Med ključna finančna tveganja spadajo kreditna tveganja, tržna tveganja, tveganje
likvidnosti in tveganja, povezana z zavarovalništvom.
Najpomembnejše tržno tveganje skupine Krka je tveganje sprememb deviznih tečajev. Tveganje obrestnih mer
spremljamo, vendar zaradi majhne izpostavljenosti spremembam v letu 2023 nismo izvajali ukrepov. Tveganje sprememb
tržnih vrednosti surovin in tveganje sprememb tržnih vrednosti delnic in obveznic nimata pomembnejšega vpliva na neto
finančni izid skupine Krka, zato pri teh tveganjih spremljamo gibanje izpostavljenosti, ne izvajamo pa ukrepov obvladovanja
tveganj.
Tveganje sprememb deviznih tečajev
Skupina Krka je zaradi razpršenega mednarodnega poslovanja izpostavljena tveganju sprememb deviznih tečajev
na nekaterih prodajnih in nabavnih trgih.
Struktura prihodkov od prodaje po valutah
Valutna izpostavljenost izhaja iz različne vrednosti sredstev in obveznosti v posamezni valuti v izkazu finančnega položaja
skupine Krka ter različne višine poslovnih prihodkov in odhodkov, ki jih ustvarjamo v posameznih valutah.
45 %
20 %
10 %
5 %
4 %
4 %
3 %
9 %
EUR
RUB
PLN
USD
RON
CZK
HUF
ostale valute

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
84
Ključne kategorije, ki tvorijo valutno pozicijo, so terjatve do kupcev, obveznosti do dobaviteljev, likvidna finančna sredstva
v tujih valutah, izvedeni finančni instrumenti, namenjeni zavarovanju valutnih tveganj, financiranje odvisnih družb, ki ga
zagotavlja obvladujoča družba, in evidentirana nabavna naročila.
Struktura valutne pozicije skupine Krka
Ob koncu leta 2023 je imel ruski rubelj s 45 % največji delež v valutni poziciji skupine Krka. Pozicija v rubljih se je
v primerjavi z začetkom leta 2023 povečala. Ključni razlog za to je omejena možnost uporabe izvedenih finančnih
instrumentov za zaščito tveganja rublja. Pozicija v rubljih izvira iz naslova terjatev do kupcev na ruskem trgu, deloma pa
tudi iz naslova financiranja, ki ga obvladujoča družba namenja odvisnima družbama v Ruski federaciji.
Pomembnost ruskega trga, višina valutne izpostavljenosti in nestanovitna vrednost ruskega rublja so razlogi, da
obvladovanju tveganja ruskega rublja namenjamo posebno pozornost. Zaradi slabe razpoložljivosti finančnih instrumentov
smo dajali v letu 2023 večji poudarek naravnim metodam zmanjševanja valutne izpostavljenosti.
V nasprotju z ostalimi valutami izkazujemo v ameriških dolarjih iz rednega poslovanja presežek obveznosti nad sredstvi,
to je kratko valutno pozicijo. Izpostavljenost ameriškemu dolarju izvira pretežno iz nabave surovin in materiala.
Upoštevajoč likvidna finančna sredstva v ameriških dolarjih in terminske pogodbe za nakup dolarjev, ki skupaj nevtralizirajo
kratko valutno pozicijo iz poslovanja, je izpostavljenost v ameriških dolarjih ob koncu leta 2023 predstavljala 7 % celotne
valutne izpostavljenosti skupine Krka.
Izpostavljenost romunskemu leju, ki je ob koncu leta 2023 predstavljala 15 % valutne pozicije, izvira iz terjatev do kupcev,
ki so posledica daljših plačilnih rokov v državi. Izpostavljenost poljskemu zlotu je rezultat terjatev do kupcev in proizvodnih
zmogljivosti, ki jih imamo na Poljskem, predstavlja pa 14 % valutne pozicije.
Ostale valute, med katere spadajo švedska krona, makedonski denar, kazahstanski tenge, srbski dinar, britanski funt,
češka krona, ukrajinska grivna in madžarski forint, so skupaj predstavljale 19 % valutne pozicije skupine Krka.
Razmere na valutnih trgih v letu 2023
Različna dinamika zviševanja cen življenjskih potrebščin na nekaterih pomembnih Krkinih trgih ter različni ukrepi
monetarnih oblasti proti rasti cen so v letu 2023 povzročali povečano nestanovitnost pomembnejših valutnih parov.
Evropska centralna banka je v prvem polletju 2023 agresivno dvigovala ključno obrestno mero, nato pa sredi leta dinamiko
dvigovanja postopoma umirjala in ob koncu leta zaključila cikel dvigovanja obrestnih mer. Podobna je bila tudi politika
ameriške centralne banke. Centralne banke Poljske, Madžarske, Češke in Romunije, ki so zaradi visoke inflacije obrestne
mere dvignile že v letu 2022, večjih sprememb med letom niso izvajale, v zadnjem delu leta 2023 pa so, razen romunske
centralne banke, začele postopoma zniževati ključne obrestne mere.
Padanje vrednosti ruskega rublja, ki se je začelo že v zadnjem četrtletju 2022, se je nadaljevalo do konca prvega polletja
2023. Razlog izvira predvsem iz zmanjšanja trgovinskega presežka, kar je ob razmeroma stabilni gospodarski aktivnosti
povzročilo rast inflacije. Monetarne oblasti so inflacijo in padanje vrednosti rublja v drugi polovici leta umirjale z več dvigi
ključne obrestne mere in drugimi ukrepi za zaščito vrednosti domače valute. Vrednost rublja, izražena v evrih, se je
od začetka do konca leta 2023 znižala za 21,5 %, v povprečju je bila 20,6 % nižja kot leta 2022.
Vrednost ameriškega dolarja, izražena v evrih, se je od začetka do konca leta 2023 znižala za 3,5 %, v povprečju je bila
2,6 % nižja kot leta 2022. Valutni par EUR USD se je v letu 2023 gibal med 1,05 in 1,13. Vpliv spremembe vrednosti
ameriškega dolarja na rezultat skupine Krka smo nevtralizirali s finančnimi instrumenti.
Na vrednost ukrajinske grivne sta tudi v letu 2023 vplivali ruska invazija in negotovost glede prihodnjih gospodarskih
razmer v državi.
Vrednost poljskega zlota, ki se je večji del leta postopoma krepila, se je po parlamentarnih volitvah ob koncu septembra
še dodatno zvišala. Od začetka do konca leta 2023 se je vrednost zlota zvišala za 7,9 %, povprečna vrednost pa je bila
3,2 % višja kot leta 2022.

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
85
Romunski lej je bil tudi v letu 2023 zelo stabilen. Češka krona je sredi leta 2023 dolgoletni trend počasne apreciacije obrnila
v smer počasne depreciacije v primerjavi z evrom. Madžarski forint je bil v letu 2023 manj volatilen kot v letu 2022.
Gibanje vrednosti valut, izraženih v evrih, v letih 2022 in 2023 (indeks 31. 12. 2021 = 100)
Rezultat obvladovanja valutnih tveganj
Skupina Krka valutna tveganja praviloma odpravlja z naravnimi metodami, predvsem s povečevanjem nabav in obveznosti
v valutah, v katerih fakturira prodajo. Kadar to ni mogoče, uporabimo finančne instrumente ali pa tveganje ostane
nezavarovano. Za zavarovanje praviloma uporabljamo terminske pogodbe.
V letu 2023 smo nadaljevali zavarovanje tveganja ameriškega dolarja s finančnimi instrumenti. Tveganje ruskega rublja
smo odpravljali zgolj z naravnimi metodami, saj na bančnem trgu ni bilo ustreznih finančnih instrumentov. Zaradi padanja
vrednosti rublja v evrih smo ustvarili negativne neto tečajne razlike, večinoma v prvem polletju 2023.
Naraščajoča izpostavljenost iz poslovanja in za Krko ugodna obrestna razlika med evrom in ameriškim dolarjem sta ključna
razloga, da smo tudi v letu 2023 izpostavljenost v ameriških dolarjih varovali s finančnimi instrumenti.
Prispevek ostalih valut h končnim neto tečajnim razlikam skupine je bil pozitiven. Največji prispevek k temu je imela
krepitev poljskega zlota v zadnjem četrtletju 2023. Tveganja ostalih valut nismo zavarovali.
Za ukrajinsko grivno, kazahstanski tenge, srbski dinar in nekatere druge valute, ki so v strukturi valutne izpostavljenosti
skupine Krka manj pomembne, ni na voljo finančnih instrumentov za odpravo valutnih tveganj.
Rezultat valutnih tveganj je bil v letu 2023 negativen in je znašal 38,8 milijona EUR. Neto finančni izid skupine Krka, ki
poleg rezultata iz valutnih tveganj vključuje še prihodke in odhodke iz obresti ter ostale finančne prihodke in odhodke, je
znašal –32,5 milijona EUR.
Cilji za leto 2024
Še naprej bomo posebno pozornost posvečali aktivnostim za nevtraliziranje valutne izpostavljenosti z naravnimi metodami.
S finančnimi instrumenti se bomo delno zavarovali pred tveganjem bolj nestabilnih valut, ki predstavljajo večje deleže
Krkine valutne izpostavljenosti.
50
60
70
80
90
100
110
120
130
140
150
160
31. 12. 2021 31. 3. 2022 30. 6. 2022 30. 9. 2022 31. 12. 2022 31. 3. 2023 30. 6. 2023 30. 9. 2023 31. 12. 2023
RON PLN USD CZK HUF RUB

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
86
Tečaji posameznih valut v letu 2023
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Najnižja
vrednost
Najvišja
vrednost
Povprečna
vrednost
Standardni
odklon
Koeficient
variabilnosti*
RUB
99,97
78,43
73,00
111,02
92,44
10,01
10,8 %
RON
4,98
4,95
4,88
4,98
4,95
0,02
0,4 %
PLN
4,34
4,68
4,31
4,79
4,54
0,13
2,8 %
CZK
24,72
24,12
23,27
24,72
24,00
0,39
1,6 %
HUF
382,80
400,87
368,15
403,33
381,85
7,66
2,0 %
UAH
41,99
39,49
38,21
41,99
39,74
0,77
1,9 %
RSD
117,08
117,22
116,60
117,70
117,12
0,12
0,1 %
USD
1,11
1,07
1,05
1,13
1,08
0,02
1,5 %
GBP
0,87
0,89
0,85
0,89
0,87
0,01
1,2 %
* razmerje med standardnim odklonom in povprečno vrednostjo
Tveganje sprememb obrestnih mer
Tveganje sprememb obrestnih mer opredeljujemo kot nevarnost, da skupina Krka zaradi spremenjenih referenčnih tržnih
obrestnih mer utrpi povečanje stroškov financiranja iz naslova dolgoročnih finančnih virov ali zmanjšanje prihodkov
iz naslova dolgoročnih finančnih naložb.
Tveganje sprememb obrestnih mer pri kratkoročnih finančnih virih in kratkoročnih finančnih naložbah se obvladuje v okviru
likvidnostnih tveganj skupine.
Skupina Krka v letu 2023 ni imela prejetih dolgoročnih posojil.
Cilji za leto 2024
Če bo prišlo do najema dolgoročnih posojil ali do dolgoročnih finančnih naložb, s čimer bi se izpostavili tveganju
spremembe obrestne mere, bomo proučili možnosti za odpravo tega tveganja z ustreznimi finančnimi instrumenti.
Kreditno tveganje
Ključno kreditno tveganje skupine Krka izhaja iz terjatev do kupcev. To je tveganje, da kupci ob zapadlosti ne bi poravnali
svojih obveznosti.
Proces obvladovanja kreditnega tveganja
Centraliziran proces kreditne kontrole na ravni skupine Krka je vzpostavljen že od leta 2004. Vanj so vključeni vsi kupci
s kreditnimi limiti, višjimi od 20.000 EUR. Ob koncu leta 2023 je bilo takšnih kupcev več kot 700 in so predstavljali več kot
95 % terjatev do kupcev. Kontrola nad manjšimi kupci, ki predstavljajo manj kot 5 % vseh terjatev do kupcev, poteka
decentralizirano v prodajni mreži in pod stalnim nadzorom obvladujoče družbe.
Proces obvladovanja kreditnega tveganja poteka v dveh korakih. Prvi korak je ocenjevanje kreditnega tveganja kupcev,
določitev instrumentov zavarovanja in dodelitev kreditnega limita. Ocenimo vsakega novega kupca, dvakrat na leto pa
obnovimo ocene vseh kupcev. Oceno kreditnega tveganja vsakega kupca sestavlja veliko različnih finančnih in nefinančnih
kazalnikov, ki so razdeljeni v štiri sklope, vsak od njih pa ima v končni oceni različno težo.

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
87
Sklopi kazalnikov v oceni kreditnega tveganja
Na podlagi dosežene kreditne ocene in predvidene dinamike odprem blaga in plačil se vsakemu kupcu dodeli individualni
kreditni limit.
Drugi korak v procesu kreditne kontrole je redno dinamično spremljanje plačilne discipline kupcev. V informacijske sisteme
vseh družb v skupini Krka, ki izvajajo prodajo, je vključena kontrola prostega limita in zapadlih terjatev, ki se izvede
ob vsaki odpremi izdelkov kupcem. Kupcem, ki zamujajo s plačili ali pri katerih terjatve, skupaj z novo odpremo, presegajo
odobreni kreditni limit, se odprema avtomatično ustavi, prodajno osebje pa mora sprožiti postopek izterjave ali zagotoviti
zavarovanje plačil.
Proces kreditne kontrole in pooblastila za dodeljevanje kreditnih limitov kupcem so opredeljena z internimi akti. V okviru
kreditne kontrole je vzpostavljen tudi sistem rednega poročanja o terjatvah do kupcev in njihovi plačilni disciplini, ki
omogoča pravočasno zaznavo kupcev s povečanim tveganjem neplačila in zagotavlja učinkovito obvladovanje kreditnih
tveganj.
Proces kreditne kontrole temelji na enotnih pravilih za vse kupce. Zaradi posebnosti prodajnih trgov so v posameznih
odvisnih družbah uvedene dodatne lokalne kontrole. Procese kreditne kontrole redno prilagajamo spremembam
na prodajnih trgih.
Rezultat obvladovanja kreditnih tveganj
Kreditna kontrola zagotavlja stalen nadzor kakovosti portfelja terjatev do kupcev. Rezultat je majhen delež odpisov in
oslabitev terjatev glede na prodajo skupine Krka.
Majhna vrednost odpisov in oslabitev terjatev je tudi posledica razpršenosti terjatev med veliko število kupcev in prodajnih
trgov ter dejstva, da je glavnina terjatev odprta do kupcev, s katerimi ima Krka dolgoletne poslovne izkušnje.
V letu 2023 so bile razmere na področju kreditnih tveganj zahtevne zaradi zaostrenih razmer v Ukrajini, Ruski federaciji in
Belorusiji. Tem trgom smo namenili posebno pozornost. Ohranili smo uvedene aktivnosti za obvladovanje terjatev
do kupcev. Rezultat obvladovanja kreditnih tveganj je bil v letu 2023 ugoden. Ob koncu leta je bila vrednost terjatev
do kupcev 26 % večja kot na začetku leta, znesek zapadlih in neplačanih terjatev pa je ostal v za Krko sprejemljivih okvirih.
Znesek na novo oblikovanega popravka vrednosti terjatev je bil manjši od zneska odpravljenega popravka, zato je bil vpliv
neto oslabitev in odpisov terjatev na končni rezultat skupine Krka v letu 2023 pozitiven.
30 %
20 %
35 %
15 %
ocena dobičkovnosti,
plačilnih navad in plačilne
discipline kupca
ocena finančnih izkazov
kupca
kvalitativna ocena
prodajnega osebja
ocena deželnega tveganja

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
88
Zavarovanje terjatev do kupcev
Skupina Krka od leta 2009 del terjatev do kupcev zavaruje pri kreditni zavarovalnici. V drugem četrtletju 2020 smo
zavarovanje  terjatev  vsebinsko razširili in nadgradili. Ob koncu leta 2023 je bilo zavarovanih več kot  95 % terjatev do
kupcev,   ob upoštevanju lastne udeležbe pa več  kot   80 %. Zavarovanje plačil z bančnimi garancijami in akreditivi
uporabljamo le izjemoma.
Zavarovane in nezavarovane terjatve
Terjatve do kupcev po regijah
Struktura terjatev po prodajnih regijah je stabilna in je v skladu s strukturo prodaje in plačilnimi roki v posameznih državah.
Vrednost terjatev do kupcev po regijah
Struktura starosti terjatev do kupcev
Starostna struktura terjatev ostaja stabilna. Odstotek zapadlih terjatev glede na skupne terjatve do kupcev je bil tudi konec
leta 2023 majhen.
124
6
8
17
34
311
377
460
385
475
0
50
100
150
200
250
300
350
400
450
500
31. 12. 2019 31. 12. 2020 31. 12. 2021 31. 12. 2022 31. 12. 2023
v milijonih EUR
nezavarovane terjatve terjatve, zavarovane pri zavarovalnici ali banki
13
9
12
12
13
72
76
80
79
97
186
168
241
144
212
74
62
58
73
86
86
64
72
91
95
4
3
5
6
6
0
50
100
150
200
250
2019 2020 2021 2022 2023
v milijonih EUR
Slovenija Jugovzhodna Evropa Vzhodna Evropa Srednja Evropa Zahodna Evropa Čezmorska tržišča

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
89
Vrednost terjatev po zapadlosti
Cilji za leto 2024
V letu 2024 bomo nadaljevali utečene aktivnosti na področju obvladovanja kreditnih tveganj. Ob podaljšanju pogodbe
o zavarovanju terjatev, ki se izteče v drugi polovici leta 2024, bomo proučili možnosti za nadaljnjo optimizacijo pogojev
zavarovanja terjatev. Kot doslej bomo več pozornosti namenjali kupcem s prodajnih trgov s slabšim makroekonomskim
okoljem in trgov, na katerih zaznavamo povečana tveganja pri distribuciji zdravil. Pri posameznih kupcih, pri katerih
zaznavamo izpostavljenost nad sprejemljivimi ravnmi, bomo uvedli individualne ukrepe za postopno zmanjšanje
izpostavljenosti.
Cilj ostaja ohranjanje majhne vrednosti oslabitev in odpisov terjatev na ravni skupine Krka.
Likvidnostno tveganje
Krka je med poslovnimi partnerji znana po vzorni plačilni disciplini in stabilnih denarnih tokovih. Tudi v letu 2023 smo vse
obveznosti poravnavali redno. Likvidnostno tveganje skupine Krka je bilo majhno.
V letu 2023 nismo najemali kratkoročnih kreditov ali črpali denarnih sredstev iz naslova rezervnih kreditnih linij pri bankah.
Ob koncu leta 2023 je imela skupina Krka denar in denarne ustreznike pretežno na bančnih računih in v kratkoročnih
depozitih pri prvovrstnih poslovnih bankah. Ostala kratkoročna likvidna sredstva so bila naložena v kratkoročnih zakladnih
menicah zahodnoevropskih držav s prvovrstnimi kreditnimi ocenami.
Najpomembnejše svetovne centralne banke so v letu 2023 zviševale ključne obrestne mere. Skupina Krka je za denar,
denarne ustreznike in likvidne naložbe z majhnim tveganjem dosegala ustrezne donose, kar je izkazano v višjih finančnih
prihodkih iz naslova obresti in prihodkih iz drugih finančnih instrumentov.
Upravljanje likvidnih sredstev se v skupini Krka izvaja v skladu z internimi pravili razpršitve naložb in ob upoštevanju
obrestnega, likvidnostnega, kreditnega in valutnega tveganja.
Obvladujoča družba centralizirano obvladuje likvidnostno tveganje v skupini Krka. Odvisne družbe se financirajo interno,
prek obvladujoče družbe, pri kateri deponirajo morebitne presežke sredstev. Presežki vseh družb se združujejo
na krovnem računu obvladujoče družbe v obliki dnevnega avtomatskega združevanja denarnih sredstev (cash pooling) ali
v obliki neavtomatskih bančnih nakazil. Tako optimiziramo upravljanje denarja, zmanjšujemo valutna tveganja, imamo
pregled nad likvidnostjo vseh družb v skupini Krka in zagotavljamo večjo varnost denarnih transakcij.
Skupina Krka je tudi ob koncu leta 2023 izkazovala ugodne in stabilne kazalnike likvidnosti.
420
375
457
394
481
11
4
7
7
21
1
2
2
0
4
1
1
0
1
1
2
1
1
1
1
0
50
100
150
200
250
300
350
400
450
500
2019 2020 2021 2022 2023
v milijonih EUR
nezapadlo zapadlo do 20 dni zapadlo od 21 do 50 dni zapadlo od 51 do 180 dni zapadlo več kot 180 dni

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
90
Likvidnostni kazalniki za skupino Krka
2023
2022
2021
2020
2019
5-letno
povprečje
Kratkoročni koeficient
3,93
3,75
3,21
4,00
3,21
3,62
Pospešeni koeficient
2,54
2,42
2,21
2,54
2,02
2,35
Hitri koeficient
1,11
1,37
0,69
1,04
0,62
0,97
Prihodki od prodaje/povprečne terjatve
3,65
3,70
3,45
3,50
3,21
3,50
kratkoročni koeficient = kratkoročna sredstva/kratkoročne obveznosti
pospešeni koeficient = (kratkoročna sredstva − zaloge)/kratkoročne obveznosti
hitri koeficient = (finančne naložbe + denar in denarni ustrezniki)/kratkoročne obveznosti
Gibanje likvidnostnih kazalnikov za skupino Krka
Cilji za leto 2024
V letu 2024 bomo z obvladovanjem denarnih tokov znotraj skupine Krka in s skrbnim ravnanjem s presežno likvidnostjo
zagotavljali ustrezno plačilno sposobnost vseh družb v skupini.
Zavarovanje premoženja, odgovornosti in obratovalnega zastoja
Skupina Krka pri zavarovalnicah zavaruje svoje premoženje, odgovornost in finančne izgube, ki bi lahko nastale zaradi
obratovalnega zastoja. Zavarovanje je le eno od orodij za obvladovanje tveganj. Vrste zavarovanj in njihove karakteristike
so določene v interni Politiki zavarovanj v skupini Krka.
Odločitve glede vrste zavarovanja in obsega kritja so sprejete na podlagi materialnosti tveganja in cene zavarovanja.
Materialnost tveganja se določa na podlagi ocen verjetnosti uresničitve in velikosti potencialne škode ter vpliva
na poslovanje. Skupina Krka primarno vlaga v preventivo, saj je učinek na upravljanje tveganj bolj optimalen kot nakup
zavarovanja. Med osnovami za sklenitev zavarovanja je lahko tudi zakonodaja, ki zahteva sklenitev določenih vrst
zavarovanj.
Skupina Krka obseg zavarovanja in kritij prilagaja rasti poslovanja, višini premoženja in razmeram na mednarodnih
zavarovalniških trgih. Pri zavarovanju ekološke ali produktne odgovornosti se na primer upoštevajo tudi interesi širše
družbene skupnosti in deležnikov pri poslovanju.
Med najpomembnejšimi zavarovanji, ki jih skupina Krka uporablja za upravljanje tveganj, so zavarovanje premoženja,
splošne civilne odgovornosti, proizvajalčeve odgovornosti, kliničnih testiranj, odpoklica izdelkov, blaga med prevozom in
obratovalnega zastoja. Ta zavarovanja nakazujejo tudi najpomembnejša tveganja, ki jih obvladujemo s tovrstnimi orodji:
3,21
4,00
3,21
3,75 3,93
2,02
2,54
2,21
2,42
2,54
0,62
1,04
0,69
1,37
1,11
0,0
0,5
1,0
1,5
2,0
2,5
3,0
3,5
4,0
2019 2020 2021 2022 2023
kratkoročni koeficient pospešeni koeficient hitri koeficient

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
91
varovanje premoženja, predvsem pred katastrofičnimi tveganji (požari, potresi, poplavami, neurji, eksplozijami),
obratovalni zastoj proizvodnih lokacij ter produktna in ostale oblike odgovornosti.
Obvladujoča družba ureja zavarovanja za vse družbe v skupini Krka, razen lokalnih avtomobilskih zavarovanj, ki jih
spremlja in zanje daje usmeritve. Celotna skupina Krka je zavarovana v skladu z enotnimi načeli. Konkurenčnost in varnost
posameznih zavarovalnic se preverjata vsako leto. Pri izbiri zavarovalnic se upoštevajo kakovost kritij, višina premije,
reference, finančna varnost (bonitetne ocene in kapitalska ustreznost) in lokalna zakonodaja. Ključno merilo
za ocenjevanje uspešnosti je delplačane zavarovalne premije v celotnih prihodkih skupine Krka. Dodatno se skušajo
doseči čim nižje premijske stopnje ter zaostajanje rasti premij za rastjo osnov za njihov obračun.
V okviru izboljšav zavarovalnega programa smo v letu 2023 nadaljevali raziskavo mednarodnega trga zavarovanj. Vsako
leto uvajamo postopne izboljšave ter hkrati prevzemamo del tveganj, in sicer z lastno udeležbo pri škodi ali z ukinitvijo
zavarovanj, povezanih z manjšimi tveganji. V skupini Krka je bilo lani izvedenih pet zavarovalnih inšpekcij, vendar ni bilo
kritičnih priporočil.
V Krki sistemsko vlagamo v preprečevanje škodnih dogodkov. Objekte načrtujemo tako, da je njihova ogroženost čim
manjša. Vanje vgrajujemo sisteme aktivne zaščite, na primer javljalnike požara in hlapov, razpršilnike, požarne lopute,
varnostno razsvetljavo. Organiziramo redne preventivne preglede in požarne straže. Zaposlene teoretično in praktično
usposabljamo za pravilen odziv ob izrednih dogodkih.
Zaradi načrtnega preventivnega dela in sklepanja ustreznih zavarovanj se je v zadnjih letih zmanjševal obseg
premoženjskih škod. Uspešno ga ohranjamo na nizki ravni.
Obseg premoženjskih škod
V grafu niso vključena avtomobilska in osebna zavarovanja.
29
4
0
25
2
0
5
10
15
20
25
30
2019 2020 2021 2022 2023
v tisoč EUR
premoženjska škoda skupine Krka

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
92
Delničarji in trgovanje z delnico
Donosnost naložb v delnice
Zaključni tečaj Krkine delnice na Ljubljanski borzi
v EUR
2022
2021
2019
Najvišji v letu
120,00
120,00
74,60
Najnižji v letu
80,80
91,20
56,80
31. december
92,00
118,00
73,20
Letna sprememba (v %)
22,0
29,1
26,6
Tečaj Krkine delnice se je v letu 2023 zvišal skoraj za 20 %.
Gibanje tečaja Krkine delnice v primerjavi z izbranimi delniškimi indeksi v zadnjih petih letih
Vir: Ljubljanska borza in S&P Dow Jones Indices LLC
Politika dividend
O predlogu višine dividend odloči skupščina delničarjev. V letu 2023 smo za dividende namenili 56,3 % konsolidiranega
čistega dobička lastnikov kapitala obvladujoče družbe, ustvarjenega v letu 2022, rast bruto dividende na delnico pa je
znašala 17,2 %. Pri določitvi deleža čistega dobička za izplačilo dividend se v posameznem letu upošteva dolgoročna
dividendna politika družbe, pri čemer se za dividende izplača najmanj 50 % čistega dobička večinskih lastnikov kapitala,
upoštevajo pa se tudi finančne potrebe skupine za naložbe in prevzeme.
80
100
120
140
160
180
200
220
indeks
KRKG SBITOP S&P Global Healthcare

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
93
Dividenda in dividendna donosnost
2022
2021
2019
Dobiček na delnico
1
(v EUR)
11,69
9,92
7,73
Bruto dividenda na delnico
2
(v EUR)
5,63
5,00
3,20
Stopnja izplačila dividend
3
(v %)
56,6
53,6
58,2
Dividendna donosnost
4
(v %)
6,1
4,2
4,4
1
čisti dobiček večinskih lastnikov kapitala obvladujoče družbe/povprečno število izdanih delnic v obdobju brez lastnih delnic
2
izplačilo dividend za predhodno obdobje v skladu s sklepom skupščine
3
delež skupnega zneska za izplačilo dividend v konsolidiranem čistem dobičku večinskih lastnikov kapitala obvladujoče družbe
4
bruto dividenda na delnico/tečaj delnice 31. decembra posameznega leta
Trgovanje z delnicami in lastništvo
27
Krkine delnice so uvrščene v prvo kotacijo Ljubljanske borze, od aprila 2012 pa vzporedno kotirajo tudi na Varšavski borzi.
Vse Krkine delnice, s katerimi se trguje na Ljubljanski borzi oziroma Varšavski borzi, so istega razreda – navadne in prosto
prenosljive. Vsaka delnica, razen lastnih, prinaša pri glasovanju na skupščini delničarjev en glas. S Krkino delnico se
prosto trguje prek borznoposredniških hiš in bank, ki so članice Ljubljanske borze ali Varšavske borze.
Trgovanje s Krkino delnico
Vir: Ljubljanska borza in Varšavska borza
Krkina delnica je najprometnejši vrednostni papir na Ljubljanski borzi. V letu 2023 je povprečni dnevni promet s Krkino
delnico na Ljubljanski borzi znašal 0,52 milijona EUR ali 4800 delnic, vključno s svežnji.
27
GRI 2-1, 2-6
30
40
50
60
70
80
90
100
110
120
130
0
2.500
5.000
7.500
10.000
12.500
15.000
17.500
20.000
22.500
25.000
31. 12. 2018 31. 12. 2019 31. 12. 2020 31. 12. 2021 31. 12. 2022 31. 12. 2023
zaključni tečaj v EUR
promet v
tisoč
EUR
promet na Ljubljanski borzi promet na Varšavski borzi zaključni tečaj na Ljubljanski borzi

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
94
Deset največjih delničarjev 31. 12. 2023
Število delnic
Delež v številu
izdanih delnic (v %)
KAPITALSKA DRUŽBA, D. D.
3.493.030
10,65
SDH, D. D.
2.949.876
9,00
REPUBLIKA SLOVENIJA
2.366.121
7,22
OTP BANKA D. D.
1
1.555.561
4,74
ERSTE GROUP BANK AG-PBZ CROATIA OSIGURANJE
1
1.331.938
4,06
CLEARSTREAM BANKING SA
1
1.028.314
3,14
LUKA KOPER, D. D.
433.970
1,32
STATE STREET BANK AND TRUST
1
350.672
1,07
KDPW
1
346.318
1,06
PRIVREDNA BANKA ZAGREB D.D.
1
318.434
0,97
Skupaj
14.174.234
43,22
1
delnice so na skrbniških računih navedenih bank in so v lasti njihovih strank
Konec leta 2023 je imela Krka 47.172 delničarjev.
Sestava delničarjev (v %)
Vir: KDD
V letu 2023 je družba Krka na organiziranem trgu pridobila 130.117 lastnih delnic v skupni vrednosti 13.899 tisoč EUR in
je imela 31. 12. 2023 v lasti 1.915.966 lastnih delnic.
Komuniciranje z vlagatelji
28
Pri svojem poslovanju sledimo najvišjim standardom, kar velja tudi za odnose z vlagatelji. Prizadevamo si za korporativno
integriteto in visoko stopnjo transparentnosti poročanja ter vključevanje delničarjev, analitikov in strokovne finančne
javnosti. Med letom smo v skladu z veljavnimi predpisi in borznimi pravili poročanja finančno in splošno javnost redno
obveščali o svojih poslovnih dosežkih. Vlagateljem smo posredovali informacije, ki so se nanašale zlasti na poslovne
rezultate in strategijo skupine Krka, pri tem pa smo upoštevali politiko razkrivanja informacij. Od vlagateljev in finančnih
analitikov prejemamo povratne informacije, ki jih skrbno pretehtamo in z njimi seznanjamo upravo družbe.
28
GRI 2-29
38,5
38,2
38,8
40,4
41,1
27,1
27,1
27,1
27,1
27,1
7,6
6,8
6,8
6,1
5,5
3,8
4,7
5,1
5,5
5,8
23,0
23,2
22,2
20,9
20,5
31. 12. 2019 31. 12. 2020 31. 12. 2021 31. 12. 2022 31. 12. 2023
domače fizične osebe državno lastništvo domače pravne osebe in skladi lastne delnice mednarodni vlagatelji

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
95
V letu 2023 smo sodelovali na 13 investicijskih konferencah z vlagatelji iz več kot 15 držav, organizirali smo tudi tri spletne
dogodke (webcaste), na katerih smo predstavili četrtletne poslovne rezultate. Organizirali smo Dan za vlagatelje,
na katerem smo poleg devetmesečnih poslovnih rezultatov in obnovljene poslovne strategije predstavili tudi strokovne
kompetence na področju strateškega marketinga in prodaje. Udeležencem smo razkazali Krkine razvojne in proizvodne
zmogljivosti. Prek konferenčnih klicev smo se pogovarjali z več kot 100 vlagatelji. Za leto 2023 smo prejeli nagrado
Ljubljanske borze za najboljše odnose z investitorji.
Poslovni rezultati v slovenskem in angleškem jeziku so na voljo na spletnem portalu Ljubljanske borze SEOnet
(http://seonet.ljse.si), na Varšavski borzi prek sistema ESPI ter na Krkinih spletnih straneh.
Analiza uspešnosti poslovanja
Poslovni prihodki
Prihodki od prodaje
Skupina Krka je v letu 2023 ustvarila 1 milijardo 806,4 milijona EUR prodaje (od tega znašajo prihodki iz pogodb s kupci
iz naslova prodaje izdelkov in storitev 1 milijardo 799,0 milijonov EUR, razliko pa predstavljajo prihodki iz pogodb s kupci
iz naslova prodaje materiala ter ostali prihodki od prodaje), kar je 88,9 milijona EUR oziroma 5 % vkot v letu 2022.
V zadnjem petletnem obdobju je bila povprečna letna stopnja količinske rasti prodaje 4,2-odstotna, povprečna letna
stopnja vrednostne rasti prodaje pa 6,3-odstotna.
Družba Krka je v letu 2023 ustvarila 1 milijardo 674,6 milijona EUR prodaje (od tega znašajo prihodki iz pogodb s kupci
iz naslova prodaje izdelkov 1 milijardo 449,7 milijona EUR, prihodki iz pogodb s kupci iz naslova prodaje materiala
214,9 milijona EUR in ostali prihodki od prodaje 10,0 milijonov EUR), kar je 121,1 milijona EUR oziroma 8 % več kot v letu
2022.
Poslovni odhodki
Poslovni odhodki skupine Krka, ki so znašali 1 milijardo 412,9 milijona EUR, so bili za 67,5 milijona EUR oziroma 5 % večji
kot v letu 2022. Poslovni odhodki družbe Krka so znašali 1 milijardo 353,9 milijona EUR in so bili 13 % večji kot v letu
2022.
Med poslovnimi odhodki skupine Krka so proizvajalni stroški prodanih proizvodov znašali 779,7 milijona EUR, stroški
prodajanja 347,9 milijona EUR, stroški razvijanja 178,6 milijona EUR, stroški splošnih dejavnosti pa 106,8 milijona EUR.
1.390
1.447
1.381
1.554
1.675
1.493
1.535
1.566
1.717
1.806
0
200
400
600
800
1.000
1.200
1.400
1.600
1.800
2.000
2019 2020 2021 2022 2023
v milijonih EUR
družba Krka skupina Krka

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
96
Delež poslovnih odhodkov v prodaji je bil 78-odstoten, v zadnjih petih letih pa se je gibal med 75 % v letu 2020 in 83 %
v letu 2019.
Največji delež v strukturi poslovnih odhodkov skupine Krka predstavljajo proizvajalni stroški prodanih proizvodov, ki so se
v primerjavi z letom 2022 povečali za 5 %. Njihov delež v prodaji je znašal 43,2 %, v letu 2022 pa 43,3 %. Stroški prodajanja
so ostali na ravni leta 2022, njihov delež v prodaji pa je znašal 19,3 %, kar je 1,0 odstotno točko manj kot v letu 2022.
Stroški razvijanja so znašali 9,9 % prodaje (0,4 odstotne točke več kot v letu 2022) in so se povečali za 10 %. Stroški
splošnih dejavnosti so znašali 5,9 % prodaje in so se povečali za 18 %, njihov delež v prodaji pa se je povečal
za 0,6 odstotne točke.
Med poslovnimi odhodki družbe Krka so proizvajalni stroški prodanih proizvodov znašali 786,1 milijona EUR, stroški
prodajanja 300,9 milijona EUR, stroški razvijanja 173,8 milijona EUR, stroški splošnih dejavnosti pa 93,1 milijona EUR.
Največji delež v strukturi poslovnih odhodkov družbe Krka predstavljajo proizvajalni stroški prodanih proizvodov, ki so se
povečali za 19 %. Njihov delež v prodaji je znašal 46,9 % in je bil za 4,2 odstotne točke večji kot v letu 2022. Stroški
prodajanja so ostali na ravni leta 2022, njihov delež v prodaji pa je znašal 18,0 %, kar je 1,4 odstotne točke manj kot
v letu 2022. Stroški razvijanja so znašali 10,4 % prodaje (0,2 odstotne točke več kot v letu 2022) in so se povečali za 10 %.
Stroški splošnih dejavnosti so znašali 5,6 % prodaje in so bili 20 % večji, njihov delež v prodaji pa je za 0,6 odstotne točke
večji kot v letu 2022.
Prihodki in odhodki financiranja
v tisoč EUR
Skupina Krka
Družba Krka
2023
2022
2021
2020
2019
2023
2022
2021
2020
2019
Finančni prihodki
23.567
57.668
19.711
23.259
24.987
60.964
57.744
24.714
31.786
34.410
Finančni odhodki
56.062
5.806
12.082
75.011
14.814
54.223
3.356
12.083
72.837
14.751
Neto finančni izid
32.495
51.862
7.629
51.752
10.173
6.741
54.388
12.631
41.051
19.659
Neto finančni izid skupine Krka je v letu 2023 znašal 32,5 milijona EUR, neto finančni izid družbe Krka pa
6,7 milijona EUR.
Skupina Krka je zaradi razpršenega mednarodnega poslovanja izpostavljena tveganju sprememb deviznih tečajev
na nekaterih prodajnih in nabavnih trgih. Rezultat valutnih tveganj v letu 2023 v skupini Krka je znašal –38,8 milijona EUR.
Več o tveganju sprememb deviznih tečajev je na straneh 83-86.
Med finančnimi prihodki skupine Krka predstavljajo prihodki od obresti 11,2 milijona EUR, prihodki iz izvedenih finančnih
instrumentov 4,3 milijona EUR, prihodki iz drugih finančnih instrumentov 7,2 milijona EUR, prihodki iz dividend pa
0,8 milijona EUR. Med finančnimi odhodki predstavljajo neto tečajne razlike 38,3 milijona EUR, odhodki iz izvedenih
finančnih instrumentov 4,8 milijona EUR, odhodki za obresti 0,5 milijona EUR, drugi finančni odhodki pa
12,5 milijona EUR.
Med finančnimi prihodki družbe Krka predstavljajo prihodki od obresti 9,1 milijona EUR, prihodki iz izvedenih finančnih
instrumentov 4,3 milijona EUR, prihodki iz drugih finančnih instrumentov 7,2 milijona EUR, prihodki iz dividend in drugih
deležev v dobičku pa 40,4 milijona EUR. Med finančnimi odhodki predstavljajo neto tečajne razlike 42,1 milijona EUR,
odhodki iz izvedenih finančnih instrumentov 4,8 milijona EUR, odhodki za obresti 3,8 milijona EUR, drugi finančni odhodki
pa 3,6 milijona EUR.

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
97
Poslovni izidi
Dobiček iz poslovanja (EBIT) in čisti dobiček v letu
Dobiček iz poslovanja (EBIT) skupine Krka v višini 399,6 milijona EUR je bil 18,4 milijona EUR oziroma 5 % večji kot v letu
2022. Dobiček iz poslovanja skupine Krka, povečan za amortizacijo (EBITDA), v višini 504,2 milijona EUR se je povečal
za 15,3 milijona EUR oziroma 3 %.
Dobiček iz poslovanja (EBIT) družbe Krka je znašal 322,3 milijona EUR, dobiček iz poslovanja družbe Krka, povečan
za amortizacijo (EBITDA), pa 402,5 milijona EUR.
Dobiček pred davkom skupine Krka se je v letu 2023 zmanjšal za 65,9 milijona EUR oziroma 15 % in je znašal
367,1 milijona EUR. Efektivna davčna stopnja skupine Krka je bila 14,5-odstotna. Dobiček pred davkom družbe Krka je
znašal 329,0 milijonov EUR.
29
Čisti dobiček skupine Krka je znašal 313,7 milijona EUR in je bil 49,9 milijona EUR oziroma 14 % manjši kot v letu 2022.
Znižanje dobička pred davkom in čistega dobička glede na predhodno leto je predvsem posledica depreciacije tečaja rublja
proti evru v letu 2023 in močne apreciacije rublja v letu pred tem. Čisti dobiček družbe Krka je znašal 294,5 milijona EUR.
29
GRI 207-4
264
339
273
358
322
249
258
245
348
294
274
391
355
381
400
244
289
308
364
314
0
50
100
150
200
250
300
350
400
2019 2020 2021 2022 2023
v milijonih EUR
EBIT družbe Krka čisti dobiček družbe Krka EBIT skupine Krka čisti dobiček skupine Krka

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
98
Sredstva
v tisoč EUR
Skupina Krka
Družba Krka
2023
Delež
(v %)
2022
Delež
(v %)
Indeks
2023/22
2023
Delež
(v %)
2022
Delež
(v %)
Indeks
2023/22
Nekratkoročna
sredstva
1.059.267
38,3
1.125.025
41,9
94
1.076.235
41,2
1.123.594
44,6
96
Nepremičnine,
naprave in
oprema
790.345
28,6
779.336
29,0
101
595.525
22,8
566.780
22,5
105
Neopredmetena
sredstva
102.348
3,7
102.550
3,8
100
26.043
1,0
24.960
1,0
104
Finančne naložbe
in dana posojila
117.772
4,2
188.309
7,0
63
446.181
17,1
522.545
20,7
85
Ostalo
48.802
1,8
54.830
2,1
89
8.486
0,3
9.309
0,4
91
Kratkoročna
sredstva
1.705.024
61,7
1.562.475
58,1
109
1.537.636
58,8
1.392.950
55,4
110
Zaloge
604.621
21,9
553.332
20,6
109
513.892
19,7
492.978
19,6
104
Terjatve
do kupcev
509.070
18,4
402.730
15,0
126
463.126
17,7
357.889
14,2
129
Ostalo
591.333
21,4
606.413
22,5
98
560.618
21,4
542.083
21,6
103
Skupaj sredstva
2.764.291
100,0
2.687.500
100,0
103
2.613.871
100,0
2.516.544
100,0
104
Konec leta 2023 so sredstva skupine Krka znašala 2 milijardi 764,3 milijona EUR in so bila 76,8 milijona EUR oziroma 3 %
večja kot konec leta 2022. Razmerje med nekratkoročnimi in kratkoročnimi sredstvi v strukturi sredstev se je v primerjavi
s koncem leta 2022 spremenilo, saj se je delež nekratkoročnih sredstev zmanjšal za 3,6 odstotne točke in je znašal 38,3 %.
Sredstva družbe Krka so konec leta 2023 znašala 2 milijardi 613,9 milijona EUR in so bila 97,3 milijona EUR oziroma 4 %
večja kot konec leta 2022. Razmerje med nekratkoročnimi in kratkoročnimi sredstvi v strukturi sredstev se je v primerjavi
s koncem leta 2022 spremenilo, saj se je delež nekratkoročnih sredstev zmanjšal za 3,4 odstotne točke in je znašal 41,2 %.
Nekratkoročna sredstva skupine Krka v skupni vrednosti 1 milijarde 59,3 milijona EUR so bila 65,8 milijona EUR oziroma 6 %
manjša kot konec leta 2022. Najpomembnejšo postavko, vredno 790,3 milijona EUR oziroma 28,6 % vseh sredstev skupine
Krka, predstavljajo nepremičnine, naprave in oprema (od tega je nepremičnin, naprav in opreme družbe Krka
za 595,5 milijona EUR oziroma 75 % nepremičnin, naprav in opreme skupine Krka). Neopredmetena sredstva v vrednosti
102,3 milijona EUR imajo v celotnih sredstvih 3,7-odstotni delež (od tega je sredstev družbe Krka 26,0 milijonov EUR, kar je
25 % neopredmetenih sredstev skupine Krka). Dana nekratkoročna posojila skupine Krka so znašala 70,1 milijona EUR
oziroma 2,5 % vseh sredstev skupine Krka in so vključevala tudi 30,0 milijonov EUR depozita z ročnostjo nad enim letom
pri slovenski banki z visoko bonitetno oceno.
Kratkoročna sredstva skupine Krka so znašala 1 milijardo 705,0 milijonov EUR in so bila 142,5 milijona EUR oziroma 9 %
večja kot konec leta 2022. Zaloge so znašale 604,6 milijona EUR oziroma 21,9 % vseh sredstev skupine Krka, terjatve do
kupcev pa 509,1 milijona EUR, kar je 18,4 % vseh sredstev. Zaloge so se povečale za 51,3 milijona EUR oziroma 9 %.
Terjatve do kupcev so se predvsem zaradi preračuna terjatev v Ruski federaciji v EUR in slabšega tečaja povečale
za 106,3 milijona EUR oziroma 26 %. Dana kratkoročna posojila skupine Krka so znašala 58,7 milijona EUR, kar je 2,1 %
sredstev skupine Krka, in so vključevala tudi 50,0 milijonov EUR depozita obvladujoče družbe z ročnostjo nad 90 dni in
manj kot eno leto pri tuji banki z visoko bonitetno oceno. Finančne naložbe po pošteni vrednosti prek poslovnega izida
v vrednosti 236,8 milijona EUR so predstavljale naložbe v zakladne menice zahodnoevropskih držav v EU z visoko
bonitetno oceno. Denar in denarni ustrezniki so znašali 174,0 milijonov EUR, kar je 344,9 milijona EUR manj kot konec leta
2022, in so predstavljali 6,3 % sredstev skupine Krka. Znižanje od začetka do konca leta 2023 je v največji meri posledica
prerazporeditve naložb preseženih denarnih sredstev. Del denarja in denarnih ustreznikov smo prenesli med kratkoročna
dana posojila, večji del pa med finančne naložbe po pošteni vrednosti prek poslovnega izida. Naložbe smo prerazporedili
zaradi razpršitve kreditnega tveganja in razpršitve zapadlosti posameznih naložb.
Nekratkoročna sredstva družbe Krka v skupni vrednosti 1 milijarde 76,2 milijona EUR so bila 47,4 milijona EUR oziroma 4 %
manjša kot konec leta 2022. Najpomembnejšo postavko, vredno 595,5 milijona EUR oziroma 22,8 % vseh sredstev družbe

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
99
Krka, predstavljajo nepremičnine, naprave in oprema. Naložbe v odvisne družbe so znašale 357,3 milijona EUR oziroma
13,7 % sredstev družbe Krka. Neopredmetena sredstva v vrednosti 26,0 milijonov EUR imajo v celotnih sredstvih 1,0-odstotni
delež. Dana nekratkoročna posojila družbe Krka so znašala 41,2 milijona EUR oziroma 1,6 % vseh sredstev družbe Krka in
so vključevala tudi 30.000 tisoč EUR depozita z ročnostjo nad enim letom pri slovenski banki z visoko bonitetno oceno.
Kratkoročna sredstva družbe Krka so znašala 1 milijardo 537,6 milijona EUR in so bila 144,7 milijona EUR oziroma 10 %
večja kot konec leta 2022. Zaloge so znašale 513,9 milijona EUR, kar je 19,7 % sredstev družbe Krka, terjatve do kupcev
pa 463,1 milijona EUR oziroma 17,7 % sredstev družbe Krka (od tega je bilo 194,7 milijona EUR terjatev do kupcev zunaj
skupine Krka). Zaloge so se povečale za 4 %, terjatve do kupcev pa za 29 %. Dana kratkoročna posojila družbe Krka so
znašala 65,7 milijona EUR oziroma 2,5 % sredstev družbe Krka in so vključevala tudi 50,0 milijonov EUR depozita
z ročnostjo nad 90 dni in manj kot eno leto pri tuji banki z visoko bonitetno oceno. Finančne naložbe po pošteni vrednosti
prek poslovnega izida v vrednosti 236,8 milijona EUR so predstavljale naložbe v zakladne menice zahodnoevropskih držav
v EU z visoko bonitetno oceno. Denar in denarni ustrezniki so znašali 141,0 milijonov EUR, kar je 329,3 milijona EUR manj
kot konec leta 2022, in so predstavljali 5,4 % vseh sredstev družbe Krka. Znižanje od začetka do konca leta 2023 je
v največji meri posledica prerazporeditve naložb preseženih denarnih sredstev. Del denarja in denarnih ustreznikov smo
prenesli med kratkoročna dana posojila, večji del pa med finančne naložbe po pošteni vrednosti prek poslovnega izida.
Naložbe smo prerazporedili zaradi razpršitve kreditnega tveganja in razpršitve zapadlosti posameznih naložb.
Kapital in obveznosti
v tisoč EUR
Skupina Krka
Družba Krka
2023
Delež
(v %)
2022
Delež
(v %)
Indeks
2023/22
2023
Delež
(v %)
2022
Delež
(v %)
Indeks
2023/22
Kapital
2.181.766
78,9
2.138.509
79,6
102
2.133.258
81,6
2.060.792
81,9
104
Nekratkoročne
obveznosti
149.218
5,4
132.130
4,9
113
118.930
4,6
102.333
4,1
116
Kratkoročne
obveznosti
433.307
15,7
416.861
15,5
104
361.683
13,8
353.419
14,0
102
Skupaj kapital in
obveznosti
2.764.291
100,0
2.687.500
100,0
103
2.613.871
100,0
2.516.544
100,0
104
Kapital skupine Krka je bil 31. 12. 2023 glede na konec leta 2022 večji za 43,3 milijona EUR oziroma 2 %. Na njegovo
povečanje so vplivali čisti dobiček skupine Krka v višini 313,7 milijona EUR in vplačila neobvladujočega deleža v višini
1,3 milijona EUR, na zmanjšanje pa drugi vseobsegajoči donosi po davku v skupni višini 53,5 milijona EUR, izplačilo
dividend v višini 204,4 milijona EUR in nakup lastnih delnic v višini 13,9 milijona EUR.
Rezervacije skupine Krka so znašale 124,4 milijona EUR (od tega obveznosti za pozaposlitvene in druge dolgoročne
zaslužke 113,3 milijona EUR, rezervacije za tožbe 10,6 milijona EUR in ostale rezervacije 0,5 milijona EUR) in so bile
17,2 milijona EUR oziroma 16 % večje kot konec leta 2022. Rezervacije za pozaposlitvene in druge dolgoročne zaslužke
so se povečale za 17,3 milijona EUR, ostale rezervacije so se zmanjšale za 0,1 milijona EUR, rezervacije za tožbe pa so
ostale nespremenjene.
Med kratkoročnimi obveznostmi skupine Krka so se poslovne obveznosti povečale za 12,9 milijona EUR (od tega
obveznosti do dobaviteljev v Sloveniji za 1,7 milijona EUR in obveznosti do dobaviteljev v tujini za 11,3 milijona EUR).
Kratkoročne obveznosti iz pogodb s kupci so se povečale za 4,5 milijona EUR (od tega so se bonusi in količinski popusti
povečali za 6,4 milijona EUR, pravica do povračila se je povečala za 0,8 milijona EUR, obveznosti iz pogodb pa so se
zmanjšale za 2,7 milijona EUR). Druge kratkoročne obveznosti so se povečale za 18,6 milijona EUR, od tega so se
obveznosti do zaposlenih povečale za 19,0 milijonov EUR, obveznosti iz izvedenih finančnih instrumentov za 2,7 milijona
EUR, druge obveznosti pa so se zmanjšale za 3,1 milijona EUR.
Kapital družbe Krka je bil 31. 12. 2023 glede na konec leta 2022 večji za 72,5 milijona EUR oziroma 4 %. Na njegovo
povečanje je vplival čisti dobiček družbe Krka v višini 294,5 milijona EUR, na zmanjšanje pa izplačilo dividend v višini
204,4 milijona EUR, nakup lastnih delnic v višini 13,9 milijona EUR in drugi vseobsegajoči donosi po davku v skupni višini
3,7 milijona EUR.

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
100
Rezervacije družbe Krka so znašale 114,0 milijonov EUR (od tega obveznosti za pozaposlitvene in druge dolgoročne
zaslužke 103,5 milijona EUR in rezervacije za tožbe 10,5 milijona EUR). Glede na konec leta 2022 so bile
17,4 milijona EUR oziroma 18 % večje, kar je bila posledica povečanja rezervacij za pozaposlitvene in druge dolgoročne
zaslužke. Rezervacije za tožbe so ostale nespremenjene.
Med kratkoročnimi obveznostmi družbe Krka so se poslovne obveznosti zmanjšale za 18,3 milijona EUR. Kratkoročne
obveznosti iz pogodb s kupci so se zmanjšale za 2,7 milijona EUR, druge kratkoročne obveznosti pa so se povečale
za 20,4 milijona EUR. Družba Krka je imela konec leta 2023 za 87,7 milijona EUR kratkoročnih posojil, prejetih od odvisnih
družb.
Izkaz denarnih tokov
v tisoč EUR
Skupina Krka
Družba Krka
2023
2022
2023
2022
Čisti denarni tok iz poslovanja
227.254
467.651
155.399
407.733
Čisti denarni tok iz naložbenja
343.235
76.414
296.529
105.073
Čisti denarni tok iz financiranja
229.822
187.022
188.159
189.807
Čista sprememba denarnih sredstev in njihovih ustreznikov
345.803
357.043
329.289
322.999
Čista sprememba denarnih sredstev in njihovih ustreznikov (brez vpliva spremembe menjalnih tečajev) skupine Krka je
v letu 2023 znašala –345,8 milijona EUR, saj je bil pozitivni denarni tok iz poslovanja manjši od negativnih denarnih tokov
iz naložbenja in financiranja.
Skupina Krka je ustvarila za 446,5 milijona EUR dobička iz poslovanja pred spremembami čistih kratkoročnih sredstev.
Med spremembami kratkoročnih sredstev so na denarni tok pozitivno vplivale spremembe stanja poslovnih obveznosti,
rezervacij in drugih kratkoročnih obveznosti, negativno pa spremembe stanja poslovnih terjatev, zalog in odloženih
prihodkov. Dodatno je na zmanjšanje čistega denarnega toka iz poslovanja vplival še plačani davek od dobička.
Na negativni denarni tok iz naložbenja v višini 343,2 milijona EUR so vplivali predvsem neto izdatki za kratkoročne finančne
naložbe v višini 209,5 milijona EUR ter nakup nepremičnin, naprav in opreme v višini 130,0 milijonov EUR. Na negativni
denarni tok iz financiranja v višini 229,8 milijona EUR pa so najbolj vplivala izplačila dividend in drugih deležev v dobičku
v višini 204,4 milijona EUR ter nakup lastnih delnic v višini 13,9 milijona EUR.

Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
101
Kazalniki poslovanja
Podatki o poslovanju skupine Krka in družbe Krka v zadnjih petih letih
v tisoč EUR
Skupina Krka
Družba Krka
2023
2022
2021
2020
2019
2023
2022
2021
2020
2019
Prihodki
od prodaje
1.806.391
1.717.453
1.565.802
1.534.941
1.493.409
1.674.572
1.553.514
1.381.367
1.447.112
1.390.248
EBITDA
1
504.215
488.895
463.625
502.432
385.437
402.547
440.086
358.188
424.028
345.929
delež
v prodaji
27,9 %
28,5 %
29,6 %
32,7 %
25,8 %
24,0 %
28,3 %
25,9 %
29,3 %
24,9 %
EBIT
2
399.621
381.211
354.788
390.744
274.195
322.308
357.870
273.325
338.882
263.852
delež
v prodaji
22,1 %
22,2 %
22,7 %
25,5 %
18,4 %
19,2 %
23,0 %
19,8 %
23,4 %
19,0 %
Čisti dobiček
313.732
363.662
308.150
288.949
244.272
294.481
348.215
245.216
258.474
249.411
delež
v prodaji
17,4 %
21,2 %
19,7 %
18,8 %
16,4 %
17,6 %
22,4 %
17,8 %
17,9 %
17,9 %
Sredstva
2.764.291
2.687.500
2.536.988
2.235.542
2.184.618
2.613.871
2.516.544
2.427.245
2.208.379
2.129.960
ROA
3
11,5 %
13,9 %
12,9 %
13,1 %
11,7 %
11,5 %
14,1 %
10,6 %
11,9 %
12,3 %
Kapital
2.181.766
2.138.509
1.919.085
1.751.812
1.667.516
2.133.258
2.060.792
1.876.142
1.791.850
1.664.178
ROE
4
14,5 %
17,9 %
16,8 %
16,9 %
15,2 %
14,0 %
17,7 %
13,4 %
15,0 %
15,5 %
1
razlika med prihodki in odhodki iz poslovanja, povečana za amortizacijo
2
razlika med prihodki in odhodki iz poslovanja
3
čisti dobiček/povprečno stanje sredstev v letu
4
čisti dobiček/povprečno stanje lastniškega kapitala v letu
28,3
23,0
22,4
17,7
14,1
24,0
19,2
17,6
14,0
11,5
28,5
22,2
21,2
17,9
13,9
27,9
22,1
17,4
14,5
11,5
0
5
10
15
20
25
30
delež EBITDA v prodaji delež EBIT v prodaji delež čistega dobička
v prodaji
ROE ROA
v %
družba Krka 2022 družba Krka 2023 skupina Krka 2022 skupina Krka 2023
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
102
Trženje in prodaja izdelkov in storitev
Skupina Krka je v letu 2023 ustvarila 1 milijardo 806,4 milijona EUR prodaje, kar je 5 % več kot v letu 2022. Od tega
znašajo prihodki iz pogodb s kupci iz naslova prodaje izdelkov in storitev 1 milijardo 799,0 milijonov EUR, razliko pa
predstavljajo ostali prihodki iz pogodb s kupci iz naslova prodaje materiala ter ostali prihodki iz prodaje. Prodaja na trgih
zunaj Slovenije je znašala 1 milijardo 685,2 milijona EUR in je predstavljala 94 % prodaje skupine Krka. Količinsko smo
prodali 5 % več izdelkov.
Prodaja po regijah
30
Največjo prodajo v višini 594 milijonov EUR oziroma 33 % celotne prodaje skupine Krka je ustvarila regija Vzhodna Evropa.
Sledila ji je regija Srednja Evropa s 397,1 milijona EUR in deležem v višini 22,1 %. Tretje območje po doseženi prodaji je
bila regija Zahodna Evropa s 369,6 milijona EUR oziroma 20,5 %. V regiji Jugovzhodna Evropa smo prodali za
249,3 milijona EUR (13,9-odstotni delež), v regiji Čezmorska tržišča pa za 75,2 milijona EUR (4,2-odstotni delež). Na
domačem trgu smo prodali za 113,8 milijona EUR, kar je 6,3 % celotne prodaje skupine Krka.
Deleži posameznih regij v prodaji skupine Krka v letu 2023
Prodaja skupine Krka in družbe Krka po regijah
v tisoč EUR
Skupina Krka
Družba Krka
2023
2022
Indeks
2023/22
2023
2022
Indeks
2023/22
Slovenija
113.777
103.047
110
66.087
60.503
109
Jugovzhodna Evropa
249.330
224.523
111
246.512
220.624
112
Vzhodna Evropa
593.951
623.377
95
376.988
387.489
97
Srednja Evropa
397.079
364.154
109
380.775
351.191
108
Zahodna Evropa
369.624
327.343
113
319.539
284.593
112
Čezmorska tržišča
75.208
66.098
114
59.838
51.675
116
Skupaj
1.798.969
1.708.542
105
1.449.739
1.356.075
107
30
GRI 2-6
6,3 %
13,9 %
33,0 %
22,1 %
20,5 %
4,2 %
Slovenija
Jugovzhodna Evropa
Vzhodna Evropa
Srednja Evropa
Zahodna Evropa
Čezmorska tržišča
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
103
Prodaja skupine Krka po regijah po četrtletjih
v tisoč EUR
2023
2022
1.
četrtletje
2.
četrtletje
3.
četrtletje
4.
četrtletje
1.
četrtletje
2.
četrtletje
3.
četrtletje
4.
četrtletje
Slovenija
28.077
28.558
30.043
27.099
23.432
25.988
27.780
25.847
Jugovzhodna Evropa
63.526
63.923
59.747
62.134
60.310
58.951
53.575
51.687
Vzhodna Evropa
143.493
156.984
133.606
159.868
146.700
140.983
126.464
209.230
Srednja Evropa
110.262
102.646
92.105
92.066
99.620
96.443
84.824
83.267
Zahodna Evropa
91.744
89.616
85.039
103.225
84.595
83.941
73.837
84.970
Čezmorska tržišča
19.151
18.491
17.870
19.696
15.991
16.486
16.611
17.010
Skupaj
456.253
460.218
418.410
464.088
430.648
422.792
383.091
472.011
Prodaja skupine Krka po regijah v zadnjih petih letih
Slovenija
Na domačem trgu, ki je eden od Krkinih ključnih trgov, smo v letu 2023 prodali za 113,8 milijona EUR izdelkov in storitev.
Vrednost prodaje izdelkov je znašala 66,1 milijona EUR, kar predstavlja 9-odstotno vrednostno rast. Največji delež, 73 %,
so prispevala zdravila na recept. Delež izdelkov brez recepta je znašal 23 %, preostale 4 % pa so prispevali izdelki
za veterinarsko uporabo. S 7,3-odstotnim tržnim deležem je Krka vrednostno ohranila vodilno mesto med generičnimi
ponudniki zdravil na slovenskem trgu. Prodaja zdraviliško-turističnih storitev je znašala 47,7 milijona EUR in je bila 12 %
večja kot leta 2022, kar je prav tako prispevalo k skupni 10-odstotni rasti prodaje na domačem trgu.
K prodaji zdravil na recept so največ prispevala zdravila za zdravljenje bolezni srca in žilja, bolezni osrednjega živčevja in
bolezni prebavil ter lajšanje bolečine. V vseh ključnih terapevtskih skupinah zdravil na recept smo tržne deleže povečali.
V najbolj prodajani skupini zdravil za zdravljenje bolezni srca in žilja so bili najuspešnejši Prenewel (perindopril, indapamid),
Amlessa (perindopril, amlodipin), Prenessa (perindopril) in Amlewel (perindopril, amlodipin, indapamid). Med zdravili
za uravnavanje holesterola smo prodali največ Sorvaste (rosuvastatin). Povečali smo prepoznavnost blagovne znamke
Sorvitimb, ki združuje rosuvastatin in ezetimib, ter utrjevali prepoznavnost blagovne znamke Roxiper, ki združuje
perindopril, indapamid in rosuvastatin.
Med zdravili za lajšanje bolečine sta bila v ospredju Nalgesin forte (naproksen) in Doreta (tramadol, paracetamol), skupaj
z obliko s podaljšanim sproščanjem Doreto SR. Okrepili smo prepoznavnost neopioidnega analgetika Algominal
(metamizol). V skupini zdravil za zdravljenje bolezni prebavil sta bila najbolje prodajana Nolpaza (pantoprazol) in Emozul
(esomeprazol). Med zdravili za zdravljenje bolezni osrednjega živčevja so bile naše najbolj prepoznavne blagovne znamke
92
85
93
103
114
191
199
209
225
249
481
517
548
623
594
340
341
352
364
397
336
341
305
327
370
49
46
54
66
75
0
100
200
300
400
500
600
700
2019 2020 2021 2022 2023
v milijonih EUR
Slovenija Jugovzhodna Evropa Vzhodna Evropa Srednja Evropa Zahodna Evropa Čezmorska tržišča
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
104
Asentra (sertralin), Mirzaten (mirtazapin), Dulsevia (duloksetin), Kventiax (kvetiapin), Parnido (paliperidon) in Memaxa
(memantin). Dopolnili smo ponudbo antihiperglikemičnih zdravil iz skupine zaviralcev dipeptidil peptidaze 4 (DPP-4),
v kateri smo poleg zdravila z eno učinkovino Maysiglu (metformin) uvedli kombinacijo s sitagliptinom Maymetsi. Zdravilom
za zdravljenje bolezni srca in žilja smo dodali Tezulix (ranolazin), namenjen simptomatskemu zdravljenju ljudi s stabilno
angino pektoris. Svojo ponudbo smo dopolnili z Vitaminom D3 Krka 7000 i.e. (holekalciferol), ki se jemlje enkrat na teden.
V skupini izdelkov brez recepta je bil prodajno vodilni Magnezij Krka, sledila sta mu izdelka Nalgesin S (naproksen) in
Septabene (benzidamin, cetilpiridinijev klorid). V ponudbo smo dodali antihistaminik Dasselta control (desloratadin).
Med veterinarskimi izdelki smo prodali največ vitaminsko-mineralnega izdelka Grovit, sledil je izdelek za zaščito proti
bolham in klopom Fypryst Combo (fipronil, S-metopren). Ponudbo smo dopolnili z nesteroidnim antirevmatikom v obliki
žvečljivih tablet Robexera (robenakoksib).
Tržna pozicija skupine Krka v Sloveniji
S 7,3-odstotnim tržnim deležem smo prvi med vsemi ponudniki generičnih zdravil.
Vsako peto prodano zdravilo je Krkino.
Smo vodilni ponudnik zdravil v:
skupini zaviralcev protonske črpalke z več kot 65-odstotnim tržnim deležem,
skupini enokomponentnih nesteroidnih protivnetnih in protirevmatskih zdravil z več kot 60-odstotnim tržnim deležem,
skupini statinov z okoli 60-odstotnim tržnim deležem,
skupini pripravkov z učinkom na žrelo z okoli 45-odstotnim tržnim deležem,
skupini zdravil z delovanjem na reninsko-angiotenzinski sistem z okoli 45-odstotnim tržnim deležem,
skupini antipsihotikov, anksiolitikov, antidementivov in antidepresivov z okoli 35-odstotnim tržnim deležem.
Smo vodilni ponudnik zdravil z alprazolamom, atorvastatinom, ciprofloksacinom, doksazosinom, donepezilom, enalaprilom,
esomeprazolom, gliklazidom, indapamidom, karvedilolom, kvetiapinom, losartanom, vključno s kombinacijo s hidroklorotiazidom,
memantinom, metronidazolom, naproksenom, omeprazolom, pantoprazolom, perindoprilom, vključno z vsemi kombinacijami
z amlodipinom in indapamidom, ramiprilom, rosuvastatinom, vključno s kombinacijo z ezetimibom, sertralinom, simvastatinom,
tramadolom v kombinaciji s paracetamolom, telmisartanom, vključno s kombinacijo s hidroklorotiazidom, valsartanom, vključno
s kombinacijo s hidroklorotiazidom, in venlafaksinom.
Smo vodilni generični ponudnik zdravil z aripiprazolom, deksametazonom, duloksetinom, etorikoksibom, olanzapinom in
tamsulozinom.
Pri izdelkih brez recepta smo vodilni ponudnik pripravkov z učinkom na žrelo, nesteroidnih antirevmatikov, vitaminov skupine B,
zaviralcev protonske črpalke, pripravkov z magnezijem in vitamina D.
Med najbolj prodajanimi zdravili so Nalgesin (naproksen), Nolpaza (pantoprazol), Sorvasta (rosuvastatin), Prenewel (perindopril,
indapamid), Prenessa (perindopril), Doreta (paracetamol, tramadol) in Amlessa (perindopril, amlodipin).
Jugovzhodna Evropa
Prodaja izdelkov v regiji Jugovzhodna Evropa je dosegla 249,3 milijona EUR, kar je 11 % več kot v letu 2022. Rast smo
dosegli na vseh regijskih trgih, največjo absolutno rast pa v Romuniji, kjer smo prodajo izdelkov povečali za 9,2 milijona
EUR. Po absolutni rasti prodaje sta sledili Srbija, kjer smo prodali za 5,3 milijona EUR več, in Hrvaška, kjer smo prodali
za 5 milijonov EUR več kot v letu 2022.
Nekaj manj kot 87 % regijske prodaje smo ustvarili z zdravili na recept, z dobrimi 10 % so sledili izdelki brez recepta.
Veterinarski izdelki so predstavljali nekaj več kot 3 % skupne prodaje v regiji. V skupini zdravil na recept smo glede na leto
2022 dosegli 13-odstotno rast. Prodaja izdelkov brez recepta je bila na ravni leta 2022, prodaja veterinarskih izdelkov pa
je prodajo v letu 2022 presegla skoraj za 6 %.
V Romuniji, enem od Krkinih ključnih trgov in največjem regijskem trgu, je bila prodaja v vrednosti 72,4 milijona EUR 15 %
večja kot v letu 2022. Z 1,7-odstotnim tržnim deležem in 5,1-odstotnim količinskim tržnim deležem smo bili četrti med tujimi
ponudniki generičnih zdravil. Prodajno najpomembnejša zdravila so bila Atoris (atorvastatin), Co-Prenessa (perindopril,
indapamid), Nolpaza (pantoprazol), Roswera (rosuvastatin) in Doreta (tramadol, paracetamol). Med izdelki brez recepta
so bili najbolj prodajani Bilobil (izvleček ginka) ter izdelki blagovne znamke Nalgesin (naproksen). Med veterinarskimi
izdelki so večinski del prodaje prispevali izdelki za zdravljenje malih živali, zlasti izdelki blagovne znamke Fypryst,
Milprazon (milbemicin, prazikvantel) in Selehold (selamektin).
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
105
Tržna pozicija skupine Krka v Romuniji
Z 1,7-odstotnim tržnim deležem smo četrti med tujimi ponudniki generičnih zdravil.
V letu 2023 smo dosegli prodajno rast, ki je bila večja od rasti celotnega trga.
Smo med vodilnimi ponudniki zdravil v:
skupini antidepresivov SNRI z več kot 60-odstotnim tržnim deležem,
skupini statinov z več kot 25-odstotnim tržnim deležem,
skupini protimikrobnih učinkovin (fluorokinolonov) z okoli 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini analgetikov in antipiretikov na recept z okoli 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini antagonistov angiotenzina II in njihovih kombinacij z diuretiki z več kot 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev angiotenzinske konvertaze in njihovih kombinaciji z več kot 10-odstotnim tržnim deležem.
Smo vodilni ponudnik zdravil s ciprofloksacinom, duloksetinom, enalaprilom, lansoprazolom, losartanom, mirtazapinom,
naproksenom, norfloksacinom, perindoprilom v kombinaciji z amlodipinom, pramipeksolom, ropinirolom, sulfasalazinom,
telmisartanom, tramadolom, vključno s kombinacijo s paracetamolom, in venlafaksinom.
Smo vodilni generični ponudnik zdravil z aripiprazolom, dasatinibom, ivabradinom, izvlečkom ginka, pantoprazolom, kombinacijami
perindoprila in indapamida, perindoprila, indapamida in amlodipina ter rosuvastatina in ezetimiba.
Hrvaška je po doseženi prodaji drugi regijski trg, ki ga prav tako uvrščamo med Krkine ključne trge. Prodaja v vrednosti
46 milijonov EUR je bila 12 % večja kot v letu 2022. Na tem trgu smo na četrtem mestu med vsemi ponudniki generičnih
zdravil in na drugem mestu med proizvajalci veterinarskih zdravil. Beležili smo dvoštevilčno rast prodaje zdravil na recept
in izdelkov brez recepta, veterinarskih zdravil pa smo prodali skoraj 5 % več kot leto prej.
V skladu z načrti smo vrednostno prodali največ zdravil na recept, med katerimi izpostavljamo Emanero (esomeprazol),
Atoris (atorvastatin), Co-Perinevo (perindopril, indapamid), Co-Dalnevo (perindopril, amlodipin, indapamid), Roswero
(rosuvastatin), Helex (alprazolam), Valsacombi (valsartan, hidroklorotiazid), Dalnevo (perindopril, amlodipin) in Doreto
(tramadol, paracetamol). Med izdelki brez recepta sta bila prodajno v ospredju izdelka Nalgesin (naproksen) in Septolete
duo (benzidamin, cetilpiridinijev klorid). Med veterinarskimi izdelki smo prodali največ izdelkov blagovne znamke Fypryst
in Enroxila (enrofloksacin).
Tržna pozicija skupine Krka na Hrvaškem
S 3,5-odstotnim tržnim deležem smo drugi med tujimi ponudniki generičnih zdravil.
V letu 2023 smo dosegli prodajno rast, ki je bila večja od rasti celotnega trga.
Smo vodilni ponudnik zdravil v:
skupini antagonistov angiotenzina II in njihovih kombinacij z diuretiki z več kot 65-odstotnim tržnim deležem,
skupini protimikrobnih učinkovin (fluorokinolonov) z okoli 60-odstotnim tržnim deležem,
skupini antitusikov z okoli 55-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev angiotenzinske konvertaze in njihovih kombinacij z diuretiki z okoli 35-odstotnim tržnim deležem,
skupini statinov, vključno z ezetimibom, z okoli 30-odstotnim tržnim deležem.
Smo med vodilnimi ponudniki zdravil v:
skupini enokomponentnih kortikosteroidov za sistemsko zdravljenje z več kot 30-odstotnim tržnim deležem,
skupini tipičnih antipsihotikov z več kot 30-odstotnim tržnim deležem,
skupini sulfonamidnih antidiabetikov z okoli 30-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev protonske črpalke z več kot 25-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev angiotenzinske konvertaze v kombinaciji z zaviralci kalcijevih kanalčkov z okoli 25-odstotnim tržnim
deležem,
skupini antagonistov angiotenzina II v kombinaciji z zaviralci kalcijevih kanalčkov z okoli 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini anksiolitikov z okoli 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini antidepresivov z več kot 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini enokomponentnih nesteroidnih protivnetnih in protirevmatskih zdravil z več kot 15-odstotnim tržnim deležem.
Smo vodilni ponudnik zdravil z abirateronom, alprazolamom, atorvastatinom, butamiratom, ciprofloksacinom, deksametazonom,
diosminom, escitalopramom, esomeprazolom, gentamicinom, klaritromicinom, lansoprazolom, levofloksacinom, losartanom,
norfloksacinom, perindoprilom, vključno s kombinacijo z indapamidom, rosuvastatinom, vključno s kombinacijo z ezetimibom,
telmisartanom v kombinaciji s hidroklorotiazidom, tramadolom v kombinaciji s paracetamolom ter valsartanom, vključno
s kombinacijo s hidroklorotiazidom.
Smo vodilni generični ponudnik zdravil z desloratadinom, duloksetinom, gliklazidom, perindoprilom v kombinaciji z amlodipinom,
perindoprilom v kombinaciji z amlodipinom in indapamidom, sitagliptinom, vključno s kombinacijo z metforminom, valsartanom
v kombinaciji z amlodipinom, valsartanom v kombinaciji z amlodipinom in hidroklorotiazidom ter s simvastatinom.
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
106
Srbija je bila s prodajo v vrednosti 37,5 milijona EUR in 16-odstotno rastjo na tretjem mestu med regijskimi trgi. Hitra rast
tržnega deleža je bila posledica nadaljevanja uspešne prodaje zdravil na recept v lekarnah. Delež zdravil na recept
v skupni prodaji je bil 87-odstoten. Ključni izdelki so bili Nolpaza (pantoprazol), Co-Amlessa (perindopril, amlodipin,
indapamid), Roxera (rosuvastatin), Co-Prenessa (perindopril, indapamid), Atoris (atorvastatin) in Valsacor (valsartan).
Prodaja izdelkov brez recepta je dosegla 3,3 milijona EUR, kar predstavlja 2-odstotno rast glede na predhodno leto.
Najpomembnejši izdelki so bili Nalgesin (naproksen), Septolete total (benzidamin, cetilpiridinijev klorid) in Bilobil (izvleček
ginka). Prodaja veterinarskih izdelkov je v primerjavi z letom 2022 vrednostno zrasla za 8 %. V ospredju so bili izdelki
blagovnih znamk Fypryst, Dehinel in Enroxil (enrofloksacin).
V Bolgariji je skupna prodaja v letu 2023 znašala 26,8 milijona EUR, kar je 5 % več kot leta 2022. Zdravila na recept so
predstavljala 94 % celotne prodaje, med njimi pa so bili najbolje prodajani Co-Valsacor (valsartan, hidroklorotiazid),
Roswera (rosuvastatin), Valsacor (valsartan), Flosteron (betametazon), Co-Amlessa (perindopril, amlodipin, indapamid),
Nolpaza (pantoprazol), Co-Roswera (rosuvastatin, ezetimib) in Co-Prenessa (perindopril, indapamid). Prodaja izdelkov
brez recepta se je v primerjavi z letom 2022 zmanjšala za 15 %, k prodaji pa so največ prispevali Solvolan (ambroksol),
Septolete total (benzidamin, cetilpiridinijev klorid) in Flebaven. Prodaja veterinarskih izdelkov je znašala 1,2 milijona EUR,
kar je 6 % manj kot leta 2022. Prodajno najpomembnejši so bili izdelki blagovne znamke Fypryst, Milprazon (milbemicin,
prazikvantel) in Floron (florfenikol).
V Severni Makedoniji je prodaja rasla devetnajsto leto zapored. Njena vrednost je dosegla 26,9 milijona EUR, kar je 5 %
več kot v letu 2022. Krka je ostala vodilni tuji ponudnik generičnih zdravil na tem trgu. Ključna je bila prodaja zdravil
na recept, med njimi Roswere (rosuvastatin), Nolpaze (pantoprazol), Co-Prenesse (perindopril, indapamid), Enapa
(enalapril), Tanyza (tamsulozin), Atorisa (atorvastatin) in Loriste (losartan). Med izdelki brez recepta, katerih prodajo iz leta
2022 smo presegli za 4 %, so bili najpomembnejši Septanazal (ksilometazolin, dekspantenol), Daleron (paracetamol),
Bilobil (izvleček ginka), Septolete total (benzidamin, cetilpiridinijev klorid), Flebaven (diosimin) in izdelki blagovne znamke
Herbion. K skoraj 7-odstotni rasti prodaje veterinarskih izdelkov sta največ prispevala izdelka blagovne znamke Fypryst in
Ecocid.
V Bosni in Hercegovini smo s prodajo v vrednosti 21,5 milijona EUR beležili 4-odstotno rast in ohranili vodilni položaj
med tujimi generičnimi ponudniki zdravil na trgu. K skupni prodaji so največ prispevala zdravila na recept. Najbolje
prodajani izdelki so bili Roswera (rosuvastatin), Lexaurin (bromazepam), Amlewel (perindopril, amlodipin, indapamid),
Enap-H in Enap-HL (enalapril, hidroklorotiazid) in Nolpaza (pantoprazol). Med izdelki brez recepta so prevladovali Nalgesin
(naproksen), Panatus (butamirat), Septolete total (benzidamin, cetilpiridinijev klorid), Bilobil (izvleček ginka) in B-complex.
Ključni veterinarski izdelki so ostali izdelki blagovne znamke Fypryst in Rycarfa (karprofen). Med izdelki na recept, ki smo
jih začeli tržiti v letu 2023, izpostavljamo Roswero combi (rosuvastatin, ezetimib) in Dulsevio (duloksetin). Omejitve tujih
proizvajalcev na določenih reimbursnih listah so ostale, vendar niso omajale našega stabilnega položaja na trgu.
Na Kosovu smo beležili nekaj več kot 6-odstotno prodajno rast in bili med vodilnimi ponudniki zdravil. Vrednost prodaje
je dosegla 9,1 milijona EUR. Glavnino prodaje smo dosegli z zdravili na recept, med katerimi so bili najuspešnejši Lorista H
(losartan, hidroklorotiazid), Atoris (atorvastatin) in Roswera (rosuvastatin). V Albaniji je prodaja dosegla 3,8 milijona EUR
in se je glede na leto 2022 nekoliko povečala. Glavnino prodaje smo po pričakovanjih dosegli z zdravili na recept, med
katerimi izpostavljamo Ultop (omeprazol), Atoris (atorvastatin), Nolpazo (pantoprazol) in Loristo (losartan). V Črni gori
smo zabeležili nekaj več kot 10-odstotno rast in prodajo v višini 2,5 milijona EUR. K skupni prodaji so največ prispevala
zdravila na recept, med njimi Nolpaza (pantoprazol), Atoris (atorvastatin), Roswera (rosuvastatin) ter Lorista H in
Lorista HD (losartan, hidroklorotiazid). V Grčiji smo v tretjem letu, odkar sami tržimo svoje izdelke, prodali za 2,8 milijona
EUR izdelkov. Prodajno so bila v ospredju zdravila na recept, predvsem Pitavador (pitavastatin), Parnido (paliperidon),
Zalasta (olanzapin), Marixino (memantin), Rosuvador (rosuvastatin) in Esolib (esomeprazol).
Vzhodna Evropa
Regija Vzhodna Evropa je v letu 2023 s 594 milijoni EUR za 5 % zaostala za prodajo v letu 2022, vendar je bila še vedno
po prodaji vodilna regija. Prodaja se je povečala na vseh trgih, razen v Ruski federaciji, Ukrajini in Turkmenistanu. Največjo
absolutno rast smo dosegli v Uzbekistanu, kjer smo prodali za 9,3 milijona EUR izdelkov več kot leto prej. Največjo
relativno rast smo dosegli v Tadžikistanu.
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
107
Ruska federacija ostaja Krkin največji posamični trg. V letu 2023 smo prodali za 346,8 milijona EUR izdelkov, kar je 90 %
prodaje v letu 2022. Prodaja, izražena v lokalni valuti (v kateri poteka), je dosegla 31,1 milijarde RUB in 15-odstotno rast,
količinsko pa smo na ruskem trgu prodali 7 % več kot v predhodnem letu. Razlika med evrskim in rubeljskim prodajnim
indeksom je posledica depreciacije rublja.
V vodilni skupini zdravil na recept, ki je k skupni prodaji prispevala 78 %, smo v letu 2023 dosegli prodajo v vrednosti
270,8 milijona EUR. Najbolje prodajana zdravila so bila Lorista H in Lorista HD (losartan, hidroklorotiazid), Co-Perineva
(perindopril, indapamid), Lorista (losartan), Valsacor (valsartan), Nolpaza (pantoprazol), Co-Dalneva (perindopril,
amlodipin, indapamid), Vamloset (valsartan, amlodipin), Roxera (rosuvastatin), Valsacor H in Valsacor HD (valsartan,
hidroklorotiazid) ter Co-Vamloset (valsartan, amlodipin, hidroklorotiazid). Največjo absolutno rast smo dosegli z Dabexom
(dabigatran) in Roxero Plus (rosuvastatin, ezetimib), z antidiabetikoma Asiglia (sitagliptin) in Asiglia Met (sitagliptin,
metformin) ter s Flosteronom (betametazon).
Z izdelki brez recepta smo v letu 2023 dosegli prodajo v vrednosti 44,4 milijona EUR. Najbolj so izstopali Septolete total
(benzidamin, cetilpiridinijev klorid), izdelki blagovne znamke Herbion in Nalgesin (naproksen). Uspešno smo tržili tudi
Flebaven (diosmin, hesperidin).
V programu veterinarskih izdelkov smo ob visoki rasti dosegli prodajo v vrednosti 31,5 milijona EUR. Vodilni izdelki so bili
Selafort (selamektin), Milprazon (milbemicin, prazikvantel) in Enroxil (enrofloksacin). Najvišjo absolutno rast smo dosegli
s Tuloxxinom (tulatromicin) in Fyprystom (fipronil).
Tržna pozicija skupine Krka v Ruski federaciji
Z 2-odstotnim tržnim deležem smo drugi med tujimi ponudniki generičnih zdravil.
Dinamika Krkine prodaje v Ruski federaciji je bistveno vja od povprečja trga.
Smo vodilni ponudnik zdravil na recept za bolezni srca in žilja.
Smo vodilni generični ponudnik izdelkov na recept v lekarniškem segmentu.
Smo vodilni ponudnik zdravil v:
skupini antagonistov angiotenzina II in njihovih kombinacij z okoli 35-odstotnim tržnim deležem,
skupini statinov z okoli 20-odstotnim tržnim deležem.
Smo med vodilnimi ponudniki zdravil v:
skupini zaviralcev angiotenzinske konvertaze in njihovih kombinacij z več kot 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev protonske črpalke z več kot 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini antidepresivov SSRI in SNRI s 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini parenteralnih kortikosteroidov z okoli 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini atipičnih antipsihotikov z okoli 15-odstotnim tržnim deležem.
Smo vodilni ponudnik zdravil z aripiprazolom, atorvastatinom, duloksetinom, enalaprilom, vključno s kombinacijo
s hidroklorotiazidom, losartanom, vključno s kombinacijama z amlodipinom in s hidroklorotiazidom, naproksenom, norfloksacinom,
olanzapinom, pantoprazolom, ramiprilom, telmisartanom v kombinaciji s hidroklorotiazidom ter valsartanom, vključno z vsemi
kombinacijami z amlodipinom in hidroklorotiazidom.
Smo vodilni generični ponudnik zdravil z escitalopramom, esomeprazolom, ivabradinom, klopidogrelom, perindoprilom, vključno
z vsemi kombinacijami z amlodipinom in indapamidom, rosuvastatinom in telmisartanom.
V Ukrajini, ki je eden od Krkinih ključnih trgov, je prodaja zdravil v minulih letih stagnirala, v letu 2023 pa se je zaradi
izrednih razmer zmanjševala. Prodaja v vrednosti 83,4 milijona EUR je predstavljala 88 % realizacije prejšnjega leta.
Z 2,9-odstotnim tržnim deležem smo ohranili svoj tržni položaj in se uvrstili na drugo mesto med tujimi ponudniki generičnih
zdravil. V vodilni skupini zdravil na recept, ki je dosegla 80 % prodaje v letu 2022, so bile najuspešnejše Co-Prenessa
(perindopril, indapamid), Co-Amlessa (perindopril, amlodipin, indapamid), Nolpaza (pantoprazol) in Roxera (rosuvastatin).
V skupini izdelkov brez recepta, katerih prodaja je zrasla za 2 %, smo prodali največ izdelkov blagovne znamke Herbion,
Nalgesina (naproksen) in Septolet total (benzidamin, cetilpiridinijev klorid). Prodaja veterinarskih izdelkov je bila 25 %
večja kot v letu 2022. Vodilni izdelki so bili Milprazon (milbemicin, prazikvantel), Selafort (selamektin) in Prinocate
(imidakloprid, moksidektin).
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
108
Tržna pozicija skupine Krka v Ukrajini
Z 2,9-odstotnim tržnim deležem smo drugi med tujimi ponudniki generičnih zdravil.
Smo vodilni ponudnik zdravil v:
skupini parenteralnih kortikosteroidov z okoli 45-odstotnim tržnim deležem,
skupini antagonistov angiotenzina II in njihovih kombinacij z okoli 35-odstotnim tržnim deležem,
skupini statinov z več kot 35-odstotnim tržnim deležem,
skupini antitusikov z več kot 30-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev angiotenzinske konvertaze in njihovih kombinacij z diuretiki z okoli 25-odstotnim tržnim deležem.
Smo med vodilnimi ponudniki zdravil v:
skupini zaviralcev protonske črpalke z okoli 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini makrolidnih in piranozidnih antibiotikov z okoli 10-odstotnim tržnim deležem.
Smo vodilni ponudnik zdravil z atorvastatinom, betametazonom, deksametazonom, enalaprilom v kombinaciji s hidroklorotiazidom,
izvlečkom ginka, karvedilolom, klaritromicinom, losartanom v kombinaciji s hidroklorotiazidom, naproksenom, pantoprazolom,
perindoprilom, vključno s kombinacijo z indapamidom, rosuvastatinom, simvastatinom in valsartanom.
Smo vodilni generični ponudnik zdravil z enalaprilom, kombinacijo perindoprila in amlodipina ter kombinacijo perindoprila,
amlodipina in indapamida.
Območje B
Na območju, ki zajema Belorusijo, Mongolijo, Armenijo in Azerbajdžan, smo prodali za 57,2 milijona EUR izdelkov in
dosegli 17-odstotno rast. V Belorusiji, Azerbajdžanu in Armeniji smo dosegli dvomestno rast.
V Belorusiji je prodaja dosegla 24,4 milijona EUR, kar je 16 % več kot v letu 2022. Tržni delež smo povečali
z nadpovprečno dinamiko rasti, tako vrednostno kot količinsko, in ohranili drugo mesto med tujimi ponudniki generičnih
zdravil. V ključni skupini zdravil na recept smo glavnino prodaje ustvarili z izdelki Co-Amlessa (perindopril, amlodipin,
indapamid), Nolpaza (pantoprazol) in Co-Prenessa (perindopril, indapamid). Najbolje prodajani izdelki brez recepta so bili
Septolete total (benzidamin, cetilpiridinijev klorid) in izdelki blagovne znamke Herbion. Veterinarskih izdelkov smo prodali
za 1,2 milijona EUR, prodajno vodilni je bil Trisulfon (sulfamonometoksin, trimetoprim).
V Mongoliji smo s prodajo v vrednosti 15,9 milijona EUR dosegli 8-odstotno rast in ohranili položaj vodilnega tujega
ponudnika zdravil na trgu. K rasti prodaje zdravil na recept je ključno prispevala velika rast prodaje zdravil za zdravljenje
bolezni srca in žilja ter antibiotikov. Prodaja vsakega od izdelkov Nolpaza (pantoprazol), Zyllt (klopidogrel), Amlessa
(perindopril, amlodipin), Fromilid (klaritromicin) in Betaklav (amoksicilin, klavulanska kislina) je presegla 1 milijon EUR.
K rasti prodaje izdelkov brez recepta so prispevali predvsem Septolete total (benzidamin, cetilpiridinijev klorid), izdelki
blagovne znamke Herbion, Bilobil (izvleček ginka) in Nalgesin (naproksen).
V Azerbajdžanu smo prodali za 9,6 milijona EUR izdelkov, kar je 27 % več kot leta 2022. Z malo več kot 3-odstotnim
tržnim deležem smo se uvrstili na vodilno mesto med proizvajalci generičnih zdravil na tem trgu. Rast prodaje v vodilni
skupini zdravil na recept je dosegla 26 %, v skupini izdelkov brez recepta pa 3 %. Prodaja veterinarskih izdelkov se je
precej povečala tudi z lansiranjem izdelkov za domače živali. Dosegla je 0,5 milijona EUR in k skupni prodaji na tem trgu
prispevala 5-odstotni delež.
V Armeniji smo prodali za 7,3 milijona EUR izdelkov, kar je 25 % več kot v letu 2022. S 3,5-odstotnim tržnim deležem
smo se uvrstili na tretje mesto med generičnimi ponudniki zdravil. Glavnino prodaje, 90 %, smo ustvarili z zdravili na recept,
predvsem s Co-Amlesso (perindopril, amlodipin, indapamid), Nolpazo (pantoprazol) in Atorisom (atorvastatin). Pri prodaji
izdelkov brez recepta smo zabeležili 22-odstotni padec. Najbolje prodajani so bili izdelki blagovne znamke Herbion in
Septanazal (ksilometazolin, dekspantenol).
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
109
Območje K
V Kazahstanu, Moldaviji in Kirgizistanu smo prodali za 42 milijonov EUR izdelkov, kar je 8 % več kot leto prej. Rast smo
dosegli na vseh trgih tega območja.
V Kazahstanu smo prodali za 21,9 milijona EUR izdelkov, to je 9 % več kot leta 2022. Z zdravili na recept smo ustvarili
66 % prodaje in beležili 10-odstotno rast. Glavnino so prispevali Nolpaza (pantoprazol), Valodip (valsartan, amlodipin),
Ulcavis (bizmutov oksid) in Valsacor (valsartan). Prodaja izdelkov brez recepta je dosegla 6,3 milijona EUR. Najbolje so
se prodajali izdelki blagovnih znamk Herbion, Septolete total (benzidamin, cetilpiridinijev klorid) in Duovit. Prodaja
veterinarskih izdelkov je znašala 1,1 milijona EUR, vodilna pa sta bila Trisulfon (sulfamonometoksin, trimetoprim) in
Ecocid.
V Moldaviji smo prodali za 13,7 milijona EUR izdelkov, kar je 3 % več kot v letu 2022. Ohranili smo velik tržni delež in
ostali vodilni ponudnik zdravil, s katerimi smo ustvarili 78 % prodaje in dosegli 11-odstotno rast. Največji delež prodaje
smo ustvarili z izdelki Valsacor (valsartan), Roswera (rosuvastatin) in Lorista (losartan). Tržiti smo začeli tudi Doreto
(tramadol, paracetamol) in Toluro (telmisartan). Prodaja izdelkov brez recepta je dosegla 2,8 milijona EUR. Najbolje
prodajani so bili Septanazal (ksilometazolin, dekspantenol), Septolete total (benzidamin, cetilpiridinijev klorid) in Nalgesin
(naproksen). Veterinarskih izdelkov smo prodali za 0,3 milijona EUR.
V Kirgizistanu smo s prodajo v vrednosti 6,4 milijona EUR beležili 21-odstotno rast ter dosegli 4-odstotni tržni delež in
tretje mesto med generičnimi ponudniki zdravil. Največji, 75-odstotni prodajni delež so prispevala zdravila na recept,
najbolje pa so se prodajali Lorista (losartan), Atoris (atorvastatin) in Nolpaza (pantoprazol). Med izdelki brez recepta smo
prodali največ Septolet total (benzidamin, cetilpiridinijev klorid) ter izdelkov blagovnih znamk Herbion in Duovit.
Območje U
V državah območja U, kamor spadajo Uzbekistan, Gruzija, Tadžikistan in Turkmenistan, smo ob 21-odstotni rasti prodali
za 64,6 milijona EUR izdelkov. Edini trg, na katerem glede na leto prej nismo dosegli prodajne rasti, je bil Turkmenistan.
V Uzbekistanu smo prodali za 48,8 milijona EUR izdelkov, kar predstavlja 24-odstotno rast glede na leto 2022. S tem
smo se uvrstili na prvo mesto med vsemi ponudniki zdravil na recept na tem trgu in na vodilno mesto med ponudniki zdravil
za zdravljenje bolezni srca in žilja. V skupini zdravil na recept smo prodali največ Amlesse (perindopril, amlodipin), Loriste
(losartan), Valodipa (valsartan, amlodipin) in Nolpaze (pantoprazol). Med izdelki brez recepta so bili ključni Septolete total
(benzidamin, cetilpiridinijev klorid) in izdelki blagovne znamke Pikovit.
V Gruziji smo prodali za 9,5 milijona EUR izdelkov, kar predstavlja 19-odstotno rast glede na leto 2022. S 4,8-odstotnim
tržnim deležem smo se uvrstili na četrto mesto med vsemi ponudniki zdravil na tem trgu. Prodajno najpomembnejša so
bila zdravila na recept, zlasti Lorista H in Lorista HD (losartan, hidroklorotiazid), Amlessa (perindopril, amlodipin) in Atoris
(atorvastatin). Med izdelki brez recepta je bil prodajno vodilni Nalgesin (naproksen).
V Tadžikistanu smo dosegli prodajo v višini 3,7 milijona EUR, kar predstavlja 28-odstotno rast glede na leto 2022. Zdravilo
brez recepta Pikovit je bilo še naprej med Krkinimi najbolje prodajanimi blagovnimi znamkami na tem trgu. Od novejših
izdelkov sta k rasti prodaje največ prispevali Nolpaza (pantoprazol) in Co-Amlessa (perindopril, amlodipin, indapamid).
V Turkmenistanu smo prodali za 2,5 milijona EUR izdelkov, kar predstavlja 15-odstotni padec glede na leto 2022.
V vodilni skupini zdravil na recept sta se najbolje prodajali Amlessa (perindopril, amlodipin) in Nolpaza (pantoprazol), med
izdelki brez recepta pa izdelki blagovnih znamk Pikovit in Herbion.
Srednja Evropa
V regiji Srednja Evropa smo ob 9-odstotni rasti prodali za 397,1 milijona EUR izdelkov. Rast smo dosegli na vseh trgih,
vrednostno pa največjo na Poljskem, kjer je bila prodaja večja za 12,7 milijona EUR, in relativno v Litvi, kjer je rast znašala
20 %.
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
110
Na Poljskem, največjem regijskem in Krkinem ključnem trgu, smo prodali za 180,8 milijona EUR izdelkov, pri čemer smo
prodajo v primerjavi z letom 2022 povečali za 8 %. Dosegli smo 1,9-odstotni tržni delež in se med tujimi ponudniki
generičnih zdravil uvrstili na tretje mesto.
Prodajno so bila v ospredju zdravila na recept, predvsem z reimbursne liste. Pomemben delež so prispevala novejša
zdravila, ki smo jih začeli tržiti v preteklih letih.
Največ pozornosti smo namenili skupini zdravil za zdravljenje bolezni srca in žilja, kjer smo prodajo kljub izrednim pritiskom
na trgu ohranili na ravni leta 2022 in ostali vodilni ponudnik. Med novimi zdravili, ki smo jih dali na trg v zadnjih letih,
izpostavljamo Coroswero (rosuvastatin, ezetimib), s katero smo dosegli 28-odstotni tržni delež. Prodaja v letu 2023 je bila
v primerjavi z letom prej večja za 69 %. Izpostavljamo tudi izdelke za zdravljenje sladkorne bolezni Maymetsi (sitagliptin,
metformin), s katerim smo dosegli 14-odstotni tržni delež, Maysiglu (sitagliptin) z 10-odstotnim tržnim deležem in Vimetso
(vildagliptin, metformin), katerega prodaja se je v letu 2023 glede na leto prej več kot početverila. Uspešno smo lansirali
tudi izdelek Vitamin D3 Krka. Na novo listo zdravil na recept za bolnike, starejše od 65 let, smo se uvrstili z največ zdravili
med vsemi ponudniki.
Prodaja izdelkov brez recepta se je v primerjavi z letom 2022 povečala za 10 %. Vodilni so bili izdelki blagovne znamke
Septolete, sledil pa jim je Septanazal (ksilometazolin, dekspantenol), katerega prodaja se je v primerjavi z letom prej
povečala za 57 %.
Prodaja veterinarskih izdelkov je s 7,5 milijona EUR dosegla 23-odstotno rast. Še vedno sta bila najbolje prodajana
Milprazon (milbemicin, prazikvantel) s 4-odstotno rastjo in Floron (florfenikol) z 28-odstotno rastjo.
Tržna pozicija skupine Krka na Poljskem
Z 1,9-odstotnim tržnim deležem smo tretji med tujimi ponudniki generičnih zdravil.
Smo vodilni ponudnik zdravil v:
skupini antagonistov angiotenzina II in njihovih kombinacij z diuretiki z več kot 40-odstotnim tržnim deležem,
skupini statinov, vključno z ezetimibom, z več kot 35-odstotnim tržnim deležem,
skupini antidepresivov SSRI in SNRI z okoli 15-odstotnim tržnim deležem.
Smo med vodilnimi ponudniki zdravil v:
skupini sulfonamidnih antidiabetikov z več kot 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini peroralnih kortikosteroidov z več kot 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini aminosalicilatnih zdravil za črevesne bolezni z okoli 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini protimikrobnih učinkovin (fluorokinolonov) z okoli 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev protonske črpalke z okoli 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev angiotenzinske konvertaze v vseh kombinacijah z več kot 10-odstotnim tržnim deležem,
skupini antiparkinsonikov z okoli 10-odstotnim tržnim deležem.
Smo vodilni ponudnik zdravil z atorvastatinom, celekoksibom, duloksetinom, kandesartanom, vključno s kombinacijo
s hidroklorotiazidom, lansoprazolom, losartanom, vključno s kombinacijo s hidroklorotiazidom, norfloksacinom, rabeprazolom,
rosuvastatinom, sulfasalazinom, tramadolom v kombinaciji s paracetamolom, telmisartanom v kombinaciji z amlodipinom,
valsartanom, vključno s kombinacijama s hidroklorotiazidom ter z amlodipinom in hidroklorotiazidom.
Smo vodilni generični ponudnik zdravil z gentamicinom, gliklazidom, ivabradinom in perindoprilom, vključno z vsemi kombinacijami
z amlodipinom in indapamidom.
Na Češkem, ki je prav tako Krkin ključni trg, je bila prodaja s 60,9 milijona EUR 9 % večja kot v letu 2022. Z 1,4-odstotnim
tržnim deležem smo se uvrstili na četrto mesto med tujimi ponudniki generičnih zdravil. Vodilno vlogo so ohranila zdravila
na recept, predvsem Atoris (atorvastatin), Sorvasta (rosuvastatin), Lexaurin (bromazepam), Pragiola (pregabalin), Doreta
(tramadol, paracetamol), Asentra (sertralin), Nolpaza (pantoprazol), Elicea (escitalopram), Kventiax (kvetiapin), Tonarssa
(perindopril, amlodipin) in Tonanda (perindopril, amlodipin, indapamid).
Prodaja izdelkov brez recepta se je povečala za 28 %. Poleg izdelkov blagovne znamke Septolete smo prodali največ
Nalgesina S (naproksen) in Bisacodyla (bisakodil). Prodaja veterinarskih izdelkov se je povečala za 7 %, naši ključni izdelki
pa so ostali Dehinel in izdelki blagovne znamke Fypryst.
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
111
Tržna pozicija skupine Krka na Češkem
Z 1,4-odstotnim tržnim deležem smo četrti med tujimi ponudniki generičnih zdravil.
Smo med vodilnimi ponudniki zdravil v:
skupini sulfonamidnih antidiabetikov z okoli 35-odstotnim tržnim deležem,
skupini fluorokinolonov z okoli 30-odstotnim tržnim deležem,
skupini anksiolitikov z več kot 25-odstotnim tržnim deležem,
skupini antagonistov angiotenzina II in njihovih kombinacij z diuretiki več kot 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini antidepresivov SSRI in SNRI z več kot 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini statinov z več kot 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev protonske črpalke z okoli 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev angiotenzinske konvertaze in njihovih kombinacij z diuretiki z okoli 15-odstotnim tržnim deležem.
Smo vodilni ponudnik zdravil z esomeprazolom, gliklazidom, karvedilolom, lansoprazolom, losartanom v kombinaciji
s hidroklorotiazidom, valsartanom, vključno s kombinacijo s hidroklorotiazidom, in ziprazidonom.
Smo vodilni generični ponudnik zdravil z aripiprazolom, atorvastatinom, escitalopramom, levocetirizinom, olanzapinom,
pantoprazolom, perindoprilom, vključno z vsemi kombinacijami z amlodipinom in indapamidom.
Madžarska, prav tako ključni trg, se je s prodajo v vrednosti 52,3 milijona EUR, ki je bila 11 % vja kot v letu 2022, uvrstila
na tretje mesto med regijskimi trgi, Krka pa z 1,7-odstotnim tržnim deležem na drugo mesto med pretežno tujimi ponudniki
generičnih zdravil na madžarskem trgu. Glavnino prodaje so prispevala zdravila na recept, predvsem Co-Prenessa
(perindopril, indapamid), Roxera (rosuvastatin), Emozul (esomeprazol), Valsacor (valsartan), Zyllt (klopidogrel) in
Co-Dalnessa (perindopril, amlodipin, indapamid).
Prodaja v skupini izdelkov brez recepta je znašala 4,2 milijona EUR, kar predstavlja 16-odstotno rast glede na leto 2022.
Najpomembnejši izdelki so bili Septolete extra (benzidamin, cetilpiridinijev klorid), Bilobil (izvleček ginka) in Septanazal
(ksilometazolin, dekspantenol). V skupini veterinarskih izdelkov smo zabeležili 59-odstotno rast prodaje. Najbolje prodajani
so bili Milprazon (milbemicin, prazikvantel) in izdelki blagovne znamke Fypryst.
Tržna pozicija skupine Krka na Madžarskem
Z 1,7-odstotnim tržnim deležem smo drugi med pretežno tujimi ponudniki generičnih zdravil.
Smo vodilni ponudnik zdravil v:
skupini antidepresivov SNRI okoli 40-odstotnim tržnim deležem,
skupini antagonistov angiotenzina II v kombinaciji z diuretiki z okoli 35-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev agregacije trombocitov (antagonistov ADP-receptorjev) z okoli 35-odstotnim tržnim deležem,
skupini protimikrobnih učinkovin (oralnih fluorokinolonov) z več kot 25-odstotnim tržnim deležem,
skupini enokomponentnih tiazidnih diuretikov in analogov z več kot 25-odstotnim tržnim deležem,
skupini antiparkinsonikov z več kot 15-odstotnim tržnim deležem.
Smo med vodilnimi ponudniki zdravil v:
skupini statinov z več kot 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev angiotenzinske konvertaze v kombinaciji z diuretiki z več kot 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini makrolidnih in piranozidnih antibiotikov z okoli 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev protonske črpalke z več kot 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini sulfonamidnih antidiabetikov z več kot 10-odstotnim tržnim deležem,
skupini možganskih in perifernih vazoterapevtikov z več kot 10-odstotnim tržnim deležem.
Smo vodilni ponudnik zdravil z amlodipinom v kombinaciji s telmisartanom, indapamidom, izvlečkom ginka, klaritromicinom,
klopidogrelom, mirtazapinom, pramipeksolom, razagilinom, s tramadolom v kombinaciji s paracetamolom ter valsartanom, vključno
s kombinacijo s hidroklorotiazidom.
Smo vodilni generični ponudnik zdravil z aripiprazolom, gliklazidom in zolpidemom.
Na Slovaškem, ki je Krkin ključni, po velikosti pa četrti regijski trg, smo v letu 2023 prodali za 42,8 milijona EUR izdelkov,
kar predstavlja 6-odstotno rast glede na leto 2022. Med najbolje prodajanimi izdelki v vodilni skupini zdravil na recept so
bili Nolpaza (pantoprazol), Atoris (atorvastatin), Co-Prenessa (perindopril, indapamid), Co-Amlessa (perindopril,
amlodipin, indapamid), Amlessa (perindopril, amlodipin) in Prenessa (perindopril). Prodaja izdelkov brez recepta je bila
vja za 1 %. Najbolje prodajani so bili Nalgesin S (naproksen) in izdelki blagovne znamke Septolete. Pri veterinarskih
izdelkih smo beležili 10-odstotno rast, največja pa je bila prodaja Enroxila (enrofloksacin) in Dehinela.
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
112
Tržna pozicija skupine Krka na Slovaškem
Z 2,3-odstotnim tržnim deležem smo četrti med vsemi ponudniki generičnih zdravil.
Smo vodilni ponudnik zdravil v:
skupini zaviralcev protonske črpalke z okoli 45-odstotnim tržnim deležem,
skupini antagonistov angiotenzina II in njihovih kombinacij z diuretiki z okoli 40-odstotnim tržnim deležem,
skupini protimikrobnih učinkovin (fluorokinolonov) z več kot 35-odstotnim tržnim deležem,
skupini statinov z več kot 30-odstotnim tržnim deležem,
skupini antidementivov z okoli 30-odstotnim tržnim deležem.
Smo med vodilnimi ponudniki zdravil v:
skupini zaviralcev angiotenzinske konvertaze in njihovih kombinacij z okoli 25-odstotnim tržnim deležem,
skupini sulfonamidnih antidiabetikov z več kot 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini anksiolitikov z okoli 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini antidepresivov in stabilizatorjev razpoloženja z okoli 20-odstotnim tržnim deležem.
Smo vodilni ponudnik zdravil z atorvastatinom, duloksetinom, escitalopramom, esomeprazolom, ezetimibom v kombinaciji
z rosuvastatinom, indapamidom, karvedilolom, kvetiapinom, paliperidonom, pantoprazolom, pramipeksolom, tramadolom
v kombinaciji s paracetamolom, venlafaksinom in valsartanom, vključno s kombinacijo s hidroklorotiazidom.
Smo vodilni generični ponudnik zdravil z deksametazonom, gliklazidom in perindoprilom, vključno z vsemi kombinacijami
z amlodipinom in indapamidom.
V Litvi je prodaja v letu 2023 dosegla 29,8 milijona EUR, kar je 20 % več kot v letu 2022. Glavnino so prispevala zdravila
na recept, predvsem Nolpaza (pantoprazol), Atoris (atorvastatin), Ravalsyo (rosuvastatin, valsartan), Escadra
(esomeprazol), Roswera (rosuvastatin) in Kaptopril Krka (kaptopril). Prodaja izdelkov brez recepta se je povečala za 17 %.
Ključna izdelka sta bila Septabene (benzidamin, cetilpiridinijev klorid) in Nalgesin S (naproksen). Prodaja veterinarskih
izdelkov se je povečala za 5 %, največji delež so prispevali izdelki blagovne znamke Fypryst in Milprazon (milbemicin,
prazikvantel).
V Latviji je prodaja v letu 2023 znašala 18,3 milijona EUR, kar predstavlja 7-odstotno rast glede na leto 2022. S tem
dosežkom smo utrdili svoj vodilni položaj med ponudniki generičnih zdravil na tem trgu. Pričakovano so največji delež
prispevala zdravila na recept, predvsem Nolpaza (pantoprazol), Co-Amlessa (perindopril, amlodipin, indapamid), Sorvasta
(rosuvastatin), Atoris (atorvastatin) in Prenewel (perindopril, indapamid). Prodaja izdelkov brez recepta je bila z 2,8 milijona
EUR 3 % večja kot v letu 2022. Vodilna izdelka sta bila Septanazal (ksilometazolin, dekspantenol) in Septabene
(benzidamin, cetilpiridinijev klorid). Prodaja veterinarskih izdelkov se je zmanjšala za 3 %.
V Estoniji je prodaja znašala 12,2 milijona EUR in je za 16 % presegla prodajo v letu 2022. Glavnino smo tudi tokrat
ustvarili z zdravili na recept, med katerimi so bili najuspešnejši predvsem Roswera (rosuvastatin), Co-Prenessa
(perindopril, indapamid), Atoris (atorvastatin), Prenessa (perindopril) in Nolpaza (pantoprazol). Prodaja izdelkov brez
recepta je bila 30 % večja kot v letu 2022. Vodilni so ostali Septolete omni (benzidamin, cetilpiridinijev klorid) in izdelki
blagovne znamke Herbion. Prodaja veterinarskih izdelkov se je povečala za 9 %.
Zahodna Evropa
Prodaja izdelkov na trgih regije Zahodna Evropa, ki jih kot celoto uvrščamo med Krkine ključne trge, je v letu 2023 dosegla
369,6 milijona EUR, kar je 13 % več kot v letu 2022. Vodilni trgi so bili Nemčija, skandinavske države, Portugalska, Italija
in Francija. Prodaja prek odvisnih družb je znašala 300 milijonov EUR in je bila 16 % večja kot v letu 2022. Prek
nepovezanih podjetij smo ustvarili 19 % regijske prodaje.
V vodilni skupini zdravil na recept je prodaja dosegla 318,9 milijona EUR, kar je 14 % več kot v letu 2022 in 86 % skupne
prodaje v regiji. V ospredju so bili izdelki z esomeprazolom, kandesartanom, sitagliptinom, pantoprazolom in
venlafaksinom. Še naprej smo bili eden od vodilnih ponudnikov sartanov in gliptinov na zahodnoevropskih trgih.
Prodaja veterinarskih izdelkov se je povečala za 6 % in je k skupni prodaji regije prispevala 11 %. V letu 2023 smo dosegli
3-odstotno rast prodaje prek povezanih podjetij, ki je dosegla 57 % skupne prodaje veterinarskih izdelkov v Zahodni Evropi.
Na področju izdelkov za ljubiteljske živali so bili prodajno najuspešnejši antiparazitiki s kombinacijo milbemicina in
prazikvantela v obliki tablet z okusom ter fipronil. Na področju rejnih živali smo prodali največ izdelkov, ki vsebujejo
flubendazol in toltrazuril.
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
113
Delež prodaje izdelkov brez recepta je ob 11-odstotni rasti predstavljal 3 % regijske prodaje. Največ smo prodali izdelkov
blagovne znamke Septolete, izdelkov s paracetamolom in izdelkov z diosminom.
Aktivnosti in prodajo v regiji spremljamo v okviru ključnega trga Nemčija ter znotraj štirih območij: Jug, Kontinentalni zahod,
Skandinavija in Zahod. V evropskih državah, ki niso uvrščene v nobeno od območij, smo prodali za 12,6 milijona EUR.
V Nemčiji, ki ostaja najpomembnejši regijski in samostojni ključni trg, smo prodali za 105,9 milijona EUR, to je 20 % več
kot v letu 2022. Prodajno najpomembnejši so bili izdelki za zdravljenje bolezni srca in žilja ter bolezni prebavil in presnove,
sledili so izdelki za zdravljenje bolezni osrednjega živčevja. Tudi v letu 2023 smo ostali eden od vodilnih ponudnikov
sartanov na nemškem trgu. Uspešno smo prodajali izdelke iz družine gliptinov za zdravljenje sladkorne bolezni, s katerimi
smo postali vodilni količinski ponudnik na trgu. Največjo prodajo smo dosegli z zdravili s kandesartanom, sitagliptinom,
valsartanom, ramiprilom in pantoprazolom.
Tržna pozicija skupine Krka v Nemčiji (lekarniški segment)
Z 1,6-odstotnim generičnim tržnim deležem smo osmi med vsemi tujimi ponudniki generičnih zdravil.
V okviru Krkinih terapevtskih skupin smo dosegli prodajno rast, ki je bila večja od rasti celotnega trga.
Smo med vodilnimi ponudniki zdravil v:
skupini zaviralcev kalcijevih kanalčkov v kombinacijah z blokatorji adrenergičnih receptorjev beta z okoli 35-odstotnim tržnim
deležem,
skupini antagonistov angiotenzina II v kombinaciji z zaviralci kalcijevih kanalčkov z okoli 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev agregacije trombocitov (antagonistov ADP-receptorjev) z okoli 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini antagonistov angiotenzina II in njihovih kombinacij z diuretiki z okoli 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev angiotenzinske konvertaze v kombinaciji z zaviralci kalcijevih kanalčkov z več kot 10-odstotnim tržnim
deležem,
skupini koronarnih zdravil brez kalcijevih antagonistov in nitritov z več kot 5-odstotnim tržnim deležem.
Smo vodilni ponudnik zdravil z gliptini z več kot 25-odstotnim količinskim tržnim deležem.
Smo vodilni ponudnik zdravil s ciproteronom, ivabradinom, kandesartanom v kombinaciji s hidroklorotiazidom, losartanom v
kombinaciji s hidroklorotiazidom, prasugrelom, valsartanom v kombinaciji z amlodipinom in hidroklorotiazidom, tramadolom v
kombinaciji s paracetamolom in ziprazidonom.
Smo med vodilnimi ponudniki zdravil z bisoprololom v kombinaciji z amlodipinom, esomeprazolom, kandesartanom v kombinaciji
z amlodipinom, karvedilolom, olmesartanom v kombinaciji z amlodipinom in hidroklorotiazidom, pramipeksolom, ramiprilom v
kombinaciji z amlodipinom, sitagliptinom, vključno s kombinacijo z metforminom, in valsartanom v kombinaciji s hidroklorotiazidom.
Območje Jug
V območju, v katerem so Italija, Portugalska in Španija, smo prodali za 88,7 milijona EUR izdelkov in glede na leto 2022
dosegli 11-odstotno rast. Prodaja izdelkov pod lastnimi blagovnimi znamkami je predstavljala 74 % celotne prodaje
območja.
Na Portugalskem se je prodaja v višini 33,8 milijona EUR v primerjavi z letom 2022 povečala za 22 %. K rasti so prispevale
vse skupine izdelkov, največjo absolutno rast pa smo dosegli z izdelki na recept in tako povečali svoj generični tržni delež
na 7,7 %. Med vodilnimi zdravili na recept so bili izdelki s kombinacijo rosuvastatina in ezetimiba, tapentadolom,
esomeprazolom in olanzapinom. V letu 2023 smo izdelkom iz družine gliptinov za zdravljenje sladkorne bolezni, ki smo jih
uspešno lansirali v letu 2022, dodali kombinacijo sitagliptina in metformina, ki že spada med pet vodilnih zdravil na recept
v naši ponudbi.
V Italiji se je vrednost prodaje glede na leto 2022 povečala za 4 % in dosegla 32,3 milijona EUR. Povečali smo predvsem
prodajo izdelkov brez recepta in veterinarskih izdelkov. Med vodilnimi zdravili na recept so bili izdelki s pantoprazolom,
klopidogrelom, atorvastatinom, kvetiapinom in gliklazidom.
V Španiji se je vrednost prodaje izdelkov glede na leto 2022 povečala za 8 % in dosegla 22,7 milijona EUR. K rasti so
prispevale vse skupine izdelkov, največ izdelki brez recepta. Prodajno najuspešnejša so bila zdravila z donepezilom,
pramipeksolom, galantaminom, naproksenom in memantinom.
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
114
Območje Skandinavija
V območju Skandinavija smo dosegli prodajo v vrednosti 62,9 milijona EUR. Vodilni trg je ostala Švedska, sledile so
Finska, Norveška, Danska in Islandija. Najbolje prodajana so bila zdravila z esomeprazolom, sertralinom,
atorvastatinom, venlafaksinom in kandesartanom. Na Norveškem smo ohranili vodilni položaj s številnimi zdravili, med
katerimi izpostavljamo zdravila z esomeprazolom, pantoprazolom in losartanom. Na Finskem smo med vodilnimi
generičnimi proizvajalci zdravil z venlafaksinom, duloksetinom in valsartanom, na Švedskem zdravil s paracetamolom in
mirtazapinom, na Danskem pa zdravil z atorvastatinom in sertralinom. Na Islandiji smo prodali za 2,1 milijona EUR
izdelkov, med katerimi so bila najbolje prodajana zdravila z esomeprazolom in pregabalinom.
Območje Kontinentalni zahod
Skupna prodaja v Franciji in Beneluksu, ki sestavljata območje Kontinentalni zahod, je bila 4 % manjša kot v letu 2022 in
je dosegla 53,1 milijona EUR. Delež prodaje prek odvisnih družb na teh trgih je ob 2-odstotni rasti znašal 52 %.
V Franciji je prodaja dosegla 31,5 milijona EUR, kar je 9 % manj kot leta 2022. V vodilni skupini zdravil na recept je
prodaja dosegla 21,7 milijona EUR, kar je 5 % manj kot v letu 2022. V ospredju so bili izdelki z esomeprazolom, gliklazidom,
tadalafilom in abirateronom. Pri veterinarskih izdelkih je bila največja prodaja antiparazitikov za ljubiteljske živali, predvsem
kombinacije milbemicina in prazikvantela. Med izdelki brez recepta so izstopali izdelki s paracetamolom.
V državah Beneluksa je bila rast prodaje 3-odstotna in je znašala 21,6 milijona EUR. Največ smo prodali zdravil na recept,
predvsem emtricitabina v kombinaciji s tenofovirjem, valsartana, esomeprazola in abiraterona. Najbolje prodajani izdelek
v letu 2023 je bil milbemicin v kombinaciji s prazikvantelom.
Območje Zahod
Skupna prodaja na trgih Združenega kraljestva, Irske in Avstrije, ki jih obravnavamo kot območje Zahod, je bila 21 % večja
kot v letu 2022 in je dosegla 46,4 milijona EUR. Delež prodaje prek odvisnih družb na teh trgih je ob 19-odstotni rasti
znašal 93 %.
V Združenem kraljestvu je bila prodaja 31 % večja kot v letu 2022 in je dosegla 19,4 milijona EUR. Med najbolje
prodajanimi so bila zdravila z milbemicinom v kombinaciji s prazikvantelom, fipronilom v kombinaciji s S-metoprenom ter
ranolazinom.
Na Irskem smo prodali za 15,1 milijona EUR izdelkov in za 19 % presegli prodajo v letu 2022. Bili smo vodilni ponudnik
zdravil z esomeprazolom, ezetimibom, donepezilom, venlafaksinom, kandesartanom, valsartanom, indapamidom in
duloksetinom.
V Avstriji je vrednost prodaje ob 11-odstotni rasti dosegla 12 milijonov EUR. Največ smo prodali zdravil s pregabalinom,
valsartanom in duloksetinom.
Čezmorska tržišča
V Regiji Čezmorska tržišča smo ustvarili prodajo v vrednosti 75,2 milijona EUR, kar je 14 % več kot v letu 2022. Rast smo
dosegli v vseh štirih prodajnih pisarnah. Ključen je bil delež zdravil na recept, ki jih večinoma tržimo pod lastnimi blagovnimi
znamkami in so predstavljala več kot 90 % celotne regijske prodaje.
Na trgih Srednjega vzhoda je prodaja dosegla 29,2 milijona EUR in je bila 8 % večja kot v letu 2022. Iran je ostal največji
regijski trg, največjo relativno rast prodaje pa smo beležili v Savdski Arabiji, kjer tudi v prihodnje pričakujemo visoke
stopnje rasti. Najbolje prodajani izdelki na trgih Srednjega vzhoda so bili Asentra (sertralin), Nolpaza (pantoprazol), Letizen
(cetirizin), Emanera (esomeprazol) in Yasnal (donepezil).
Na trgih Daljnega vzhoda in Afrike smo prodali za 30,6 milijona EUR izdelkov, to je 24 % več kot leta 2022. Največja
absolutna rast je bila v Vietnamu, ki je ostal največji posamični trg tega območja, postal pa je tudi drugi največji trg v regiji.
Prodaja je zrasla za 55 %. Visoko relativno rast prodaje smo dosegli še na Filipinih in v Avstraliji, kjer smo izdelke začeli
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
115
prodajati konec leta 2022. Najbolje prodajana so bila zdravila z esomeprazolom, gliklazidom, tramadolom v kombinaciji
s paracetamolom, lansoprazolom in etorikoksibom.
V prodajni pisarni Kitajska smo prodali za 13,6 milijona EUR izdelkov, kar je 6 % več kot v letu 2022. Nadaljevali smo
uspešno prodajo izdelka Palprostes (izvleček palmeta) odvisne družbe TAD Pharma, hkrati pa smo povečali prodajo
izdelkov prek skupnega podjetja Ningbo Krka Menovo, ki uspešno prodaja izdelke s pregabalinom, losartanom,
atorvastatinom in rosuvastatinom.
V prodajni pisarni Ameriki so bili še naprej v ospredju srednjeameriški trgi, na katerih smo prodali za 1,8 milijona EUR
izdelkov, kar je 11 % več kot v letu 2022. Najbolje prodajani so bili Valsacor (valsartan), Valsaden (valsartan,
hidroklorotiazid), Nolpaza (pantoprazol) in Vasilip (simvastatin).
Skupine izdelkov in storitev
31
Prodaja zdravil na recept je v letu 2023 predstavljala 81,7 % prodaje, prodaja izdelkov brez recepta 9,9 %, prodaja
veterinarskih izdelkov 5,8 % in prodaja zdraviliško-turističnih storitev 2,6 %.
Prodaja skupine Krka se je v letu 2023 povečala za 5 %. Prodaja zdravil na recept se je povečala za 6 %, prodaja izdelkov
brez recepta se je zmanjšala za 3 %, prodaja veterinarskih izdelkov se je povečala za 12 % in prodaja zdraviliško-turističnih
storitev za 12 %.
Delež posameznih skupin izdelkov v prodaji skupine Krka v letu 2023
31
GRI 2-6
81,7 %
9,9 %
5,8 %
2,6 %
zdravila na recept
izdelki brez recepta
veterinarski izdelki
zdraviliško-turistične storitve
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
* Z zvezdico označeni izdelki se na posameznih trgih pojavljajo pod različnimi izdelčnimi blagovnimi znamkami ali pod korporativno blagovno znamko.
Različne blagovne znamke navajamo na koncu poglavja.
116
Prodaja skupine Krka in družbe Krka po skupinah izdelkov in storitev
v tisoč EUR
Skupina Krka
Družba Krka
2023
2022
Indeks
2023/22
2023
2022
Indeks
2023/22
Izdelki za humano uporabo
1.646.633
1.572.949
105
1.350.438
1.267.805
107
zdravila na recept
1.469.381
1.390.972
106
1.181.580
1.104.323
107
izdelki brez recepta
177.252
181.977
97
168.858
163.482
103
Veterinarski izdelki
104.640
93.041
112
99.301
88.270
112
Zdraviliško-turistične storitve
47.696
42.552
112
Skupaj
1.798.969
1.708.542
105
1.449.739
1.356.075
107
Prodaja skupine Krka po skupinah izdelkov in storitev po četrtletjih
v tisoč EUR
2023
2022
1.
četrtletje
2.
četrtletje
3.
četrtletje
4.
četrtletje
1.
četrtletje
2.
četrtletje
3.
četrtletje
4.
četrtletje
Izdelki za humano uporabo
417.457
418.146
379.484
431.546
400.342
386.472
348.348
437.787
zdravila na recept
370.309
383.380
340.650
375.042
353.099
356.073
303.471
378.329
izdelki brez recepta
47.148
34.766
38.834
56.504
47.243
30.399
44.877
59.458
Veterinarski izdelki
28.402
29.621
24.850
21.767
21.930
25.278
22.174
23.659
Zdraviliško-turistične storitve
10.394
12.451
14.076
10.775
8.376
11.042
12.569
10.565
Skupaj
456.253
460.218
418.410
464.088
430.648
422.792
383.091
472.011
Prodaja vodilnih izdelkov** v letu 2023
** Prodajo vodilnih izdelkov prikazujemo po prodaji vodilne učinkovine. Vključena so tudi kombinirana zdravila, ki vsebujejo to učinkovino.
25
26
27
30
33
35
35
47
57
76
86
87
94
158
182
0 20 40 60 80 100 120 140 160 180 200
sitagliptin ± metmorfin (MAYSIGLU*)
enalapril ± hidroklorotiazid ± lerkanidipin (ENAP*)
milbemicin ± prazikvantel (MILPRAZON*)
telmisartan ± hidroklorotiazid ± amlodipin (TOLURA*)
naproksen (NALGESIN*)
kandesartan ± hidroklorotiazid ± amlodipin (KARBIS*)
tramadol ± paracetamol (DORETA*)
SEPTOLETE*
esomeprazol (EMANERA*)
atorvastatin ± amlodipin (ATORIS*)
pantoprazol (NOLPAZA*)
losartan ± hidroklorotiazid ± amlodipin (LORISTA*)
rosuvastatin ± ezetimib (ROSWERA*)
valsartan ± hidroklorotiazid ± amlodipin ± rosuvastatin (VALSACOR*)
perindopril ± indapamid ± amlodipin ± rosuvastatin (PRENESSA*)
v milijonih EUR
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
* Z zvezdico označeni izdelki se na posameznih trgih pojavljajo pod različnimi izdelčnimi blagovnimi znamkami ali pod korporativno blagovno znamko.
Različne blagovne znamke navajamo na koncu poglavja.
117
Novi izdelki
Prodaja novih izdelkov, torej tistih, ki smo jih na posameznih trgih začeli tržiti v zadnjih petih letih, je v letu 2023
predstavljala 22 % prodaje skupine Krka, kar je 1 odstotno točko manj kot leta 2022.
Med novimi izdelki so bili v letu 2023 glede na absolutno rast prodaje najpomembnejši Maymetsi* (sitagliptin, metformin)
in Maysiglu* (sitagliptin), ki smo ju začeli tržiti leta 2022, Co-Roswera* (rosuvastatin, ezetimib), ki smo jo ponudili leta 2019,
ter Dabixom (dabigatran) in Tezulix* (ranolazin), ki smo ju začeli tržiti leta 2023.
V letu 2023 smo začeli tržiti več novih izdelkov z novimi generičnimi učinkovinami in njihovimi kombinacijami, obstoječim
blagovnim znamkam pa smo dodali nove farmacevtske oblike ali pakiranja in številne začeli tržiti na novih trgih.
Delež novih izdelkov*** v prodaji skupine Krka
*** V deležu novih izdelkov so upoštevani izdelki, ki smo jih na posameznem trgu začeli tržiti v zadnjih petih letih.
Novi izdelki v letu 2023
Zdravila na recept
Zdravila za zdravljenje bolezni srca in žilja
Prenessa Neo* (argininijev perindoprilat)
Co-Prenessa Neo* (argininijev perindoprilat, indapamid)
Amlessa Neo* (argininijev perindoprilat, amlodipin)
Tezulix* (ranolazin)
Zdravila za lajšanje bolečine
Tapendolor* (tapentadol)
Zdravila za zdravljenje bolezni krvi in krvotvornih
organov
Dabixom (dabigatran)
Veterinarski izdelki
Analgetiki za ljubiteljske živali
Robexera (robenakoksib)
Protimikrobna zdravila za rejne živali
FlorFlu* (florfenikol, fluniksin)
Zdravila na recept
Skupina Krka je v letu 2023 prodala za 1 milijardo 469,4 milijona EUR zdravil na recept, kar je 5,6 % več kot v letu 2022.
K rasti so največ prispevale Nemčija, Poljska in Romunija.
Ključne terapevtske skupine zdravil na recept so v letu 2023 sestavljala zdravila za bolezni srca in žilja, zdravila za bolezni
osrednjega živčevja, zdravila za bolezni prebavil in zdravila za lajšanje bolečine.
33
26
25
23
22
0
5
10
15
20
25
30
35
2019 2020 2021 2022 2023
v %
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
* Z zvezdico označeni izdelki se na posameznih trgih pojavljajo pod različnimi izdelčnimi blagovnimi znamkami ali pod korporativno blagovno znamko.
Različne blagovne znamke navajamo na koncu poglavja.
118
Na večini evropskih trgov tržimo zdravila na recept pod lastnimi blagovnimi znamkami in prek lastne trženjsko-prodajne
mreže. V državah, v katerih smo že dolgo prisotni, imamo eno najmočnejših trženjsko-prodajnih mrež med farmacevtskimi
podjetji. Tudi večino zahodnoevropskih trgov obvladujemo z lastno mrežo. Prek nje smo v stikih s strokovno javnostjo
zdravniki in/ali farmacevti.
Prodaja zdravil na recept na desetih največjih trgih
Prodaja zdravil na recept po terapevtskih skupinah v letu 2023
0
25
50
75
100
125
150
0
50
100
150
200
250
300
Ruska federacija
Poljska
Nemčija
Ukrajina
Romunija
skandinavske
države
Češka
Slovenija
Madžarska
Hrvaška
indeks
prodaja v milijonih EUR
2019 2020 2021 2022 2023 indeks 2023/22
52,9 %
13,1 %
11,8 %
6,2 %
3,6 %
3,3 %
9,1 %
zdravila za bolezni srca in
žilja
zdravila za bolezni
osrednjega živčevja
zdravila za bolezni prebavil
zdravila za lajšanje bolečine
zdravila za sistemsko
zdravljenje okužb
zdravila za zdravljenje
sladkorne bolezni
ostalo
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
* Z zvezdico označeni izdelki se na posameznih trgih pojavljajo pod različnimi izdelčnimi blagovnimi znamkami ali pod korporativno blagovno znamko.
Različne blagovne znamke navajamo na koncu poglavja.
119
Zdravila za zdravljenje bolezni srca in žilja
Sartani (antagonisti receptorjev angiotenzina II)
Ključni dosežki
Smo vodilni generični proizvajalec sartanov v Evropi.
V Evropi se največ ljudi, ki jemljejo sartan, zdravi s Krkinim sartanom.
V Evropi smo vodilni generični proizvajalec valsartana, telmisartana in kandesartana ter vodilni proizvajalec losartana.
Krkini sartani in njihove kombinacije
Tržimo 20 zdravil s sartani, ki vsebujejo šest različnih sartanov.
Med zdravili s sartani so kombinacije z diuretikom, zaviralcem kalcijevih kanalčkov in statinom.
Kot edini v Evropi tržimo kombinirano zdravilo, ki vsebuje sartan in statin.
sartani
kombinacije
z diuretikom
kombinacije
z zaviralcem kalcijevih
kanalčkov
kombinacije
z diuretikom in
zaviralcem kalcijevih
kanalčkov
kombinacije
s statinom
valsartan (Valsacor*)
valsartan,
hidroklorotiazid
(Valsacombi*)
valsartan, amlodipin
(Wamlox*)
valsartan, amlodipin,
hidroklorotiazid
(Valtricom*)
valsartan, rosuvastatin
(Valarox*)
losartan (Lorista*)
losartan, hidroklorotiazid
(Lorista H*)
losartan, amlodipin
(Tenloris*)
telmisartan (Tolura*)
telmisartan,
hidroklorotiazid
(Tolucombi*)
telmisartan, amlodipin
(Teldipin*)
kandesartan (Karbis*)
kandesartan,
hidroklorotiazid
(Karbicombi*)
kandesartan, amlodipin
(Camlocor*)
olmesartan (Olimestra*)
olmesartan,
hidroklorotiazid
(Co-Olimestra*)
olmesartan, amlodipin
(Olssa*)
olmesartan, amlodipin,
hidroklorotiazid (Olsitri*)
irbesartan (Ifirmasta*)
irbesartan,
hidroklorotiazid
(Ifirmacombi*)
Valsartan je naš najpomembnejši sartan. Zdravila s to učinkovino so bila v letu 2023 na drugem mestu po prodaji med
Krkinimi zdravili. Prodali smo več kot 1,3 milijarde tablet z valsartanom. Skupino sestavlja pet izdelkov. Valarox*, ki se
uporablja za zdravljenje lipitenzije, je tudi v preteklem letu ostal edino kombinirano zdravilo s sartanom in statinom v Evropi,
Valtricom* pa edina tovrstna kombinacija na Češkem, v Belorusiji in na nekaterih drugih vzhodnoevropskih trgih. V letu
2023 smo se uvrstili na mesto vodilnega generičnega proizvajalca zdravil z valsartanom v Evropi, z našimi tovrstnimi
zdravili se zdravi štiri milijone ljudi. V Ruski federaciji, na Poljskem, v Ukrajini in na nekaterih drugih trgih smo bili z več kot
45-odstotnim tržnim deležem vodilni proizvajalec zdravil z valsartanom. Širili smo trženje naših zdravil z valsartanom.
Valtricom* smo ponudili na Poljskem, Wamlox* v Vietnamu, obe zdravili v Grčiji in na Nizozemskem ter kot prvi generični
proizvajalec v Črni gori.
Losartan je naš drugi najpomembnejši sartan. Zdravila s to učinkovino so bila v letu 2023 na tretjem mestu po prodaji med
Krkinimi zdravili. Prodali smo več kot 1,4 milijarde tablet z losartanom. V preteklem letu je bila Lorista* skupaj
s kombinacijami vodilna med vsemi sartani v Gruziji, Kirgizistanu, Moldaviji in Uzbekistanu, naša kombinacija losartana in
amlodipina Tenloris*pa je bila edino tovrstno zdravilo na nemškem in več drugih trgih. V Evropi smo bili z v20-odstotnim
tržnim deležem vodilni proizvajalec zdravil z losartanom. Loristo* in Loristo H* smo začeli tržiti na Islandiji.
Med 15 Krkinimi vodilnimi izdelki po prodaji v letu 2023 sta bila še dva sartana, kandesartan in telmisartan. S skoraj
10-odstotnim tržnim deležem smo bili vodilni generični proizvajalec telmisartana v Evropi, z več kot 45-odstotnim tržnim
deležem pa vodilni med vsemi proizvajalci na Hrvaškem, v Sloveniji, Latviji in Ukrajini. Toluro* smo začeli tržiti tudi
v Moldaviji, Teldipin* v Združenih arabskih emiratih. Z več kot 10-odstotnim tržnim deležem smo se uvrstili na mesto
vodilnega generičnega proizvajalca kandesartana v Evropi.
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
* Z zvezdico označeni izdelki se na posameznih trgih pojavljajo pod različnimi izdelčnimi blagovnimi znamkami ali pod korporativno blagovno znamko.
Različne blagovne znamke navajamo na koncu poglavja.
120
Zaviralci angiotenzinske konvertaze
Ključni dosežki
Smo vodilni generični proizvajalec zaviralcev angiotenzinske konvertaze v Evropi.
Smo vodilni generični proizvajalec zdravil s perindoprilom v Evropi.
Prodali smo več kot 1,7 milijarde tablet s perindoprilom.
Krkini zaviralci angiotenzinske konvertaze in njihove kombinacije
Tržimo 14 zdravil iz te skupine, ki vsebujejo pet različnih zaviralcev angiotenzinske konvertaze.
V letu 2023 smo začeli tržiti tri nova zdravila z novo soljo perindoprila.
Smo generično podjetje z največjo ponudbo zdravil s perindoprilom v Evropi.
zaviralci
angiotenzinske
konvertaze
kombinacije
z diuretikom
kombinacije
z zaviralcem kalcijevih
kanalčkov
kombinacije
z diuretikom in
zaviralcem kalcijevih
kanalčkov
kombinacije
s statinom
perindopril
(Prenessa*,
Prenessa Neo*)
perindopril, indapamid
(Co-Prenessa*,
Co-Prenessa Neo*)
perindopril, amlodipin
(Amlessa*, Amlessa
Neo*)
perindopril, amlodipin,
indapamid
(Co-Amlessa*)
perindopril, indapamid,
rosuvastatin (Roxiper*)
perindopril, amlodipin,
rosuvastatin
(Roxampex)
enalapril (Enap*)
enalapril,
hidroklorotiazid
(Enap-H*)
enalapril, lerkanidipin
(Elernap*)
ramipril (Ampril*)
ramipril, hidroklorotiazid
(Ampril HL*)
ramipril, amlodipin
(Rameam*)
cilazapril (Cazaprol)
kaptopril (Blocordil*)
Zdravila s perindoprilom so bila v letu 2023 po prodaji vodilna med Krkinimi zdravili. Prodali smo več kot 1,7 milijarde tablet
teh zdravil, kar je prek 100 milijonov več kot v letu prej. Smo generično podjetje z najkompleksnejšo ponudbo zdravil s to
učinkovino v Evropi. V preteklem letu smo začeli tržiti tri zdravila, ki vsebujejo argininijev perindoprilat, novo sol
perindoprila. To so Prenessa Neo* (argininijev perindoprilat), Co-Prenessa Neo* (argininijev perindoprilat, indapamid) in
Amlessa Neo* (argininijev perindoprilat, amlodipin). Kot prvi generični proizvajalec smo vse tri začeli tržiti na Češkem in
Slovaškem, sočasno z ostalimi generičnimi proizvajalci pa še v Franciji, Belgiji in na drugih trgih. V naši ponudbi sta tudi
Roxiper* in Roxampex*, ki se uporabljata za zdravljenje lipitenzije, torej hiperlipidemije in hipertenzije. V eni tableti
združujeta dve učinkovini za zdravljenje zvišanega krvnega tlaka in statin. V letu 2023 smo Roxampex* ponudili
v Belorusiji, na Madžarskem in Portugalskem. V Evropi smo bili še vedno edini proizvajalec, ki je imel v svoji ponudbi ti
dve kombinaciji. Utrdili smo tudi položaj vodilnega generičnega proizvajalca perindoprila in njegovih kombinacij v Evropi.
Naša prodaja teh izdelkov je rasla najbolj med generičnimi proizvajalci, svoj tržni delež smo povečali skoraj na 14 %.
Čeprav so v naši promociji v ospredju novejši zaviralci angiotenzinske konvertaze, ostaja med 15 Krkinimi vodilnimi zdravili
po prodaji v letu 2023 Enap*, vključno s kombinacijami enalaprila s hidroklorotiazidom in lerkanidipinom. S skoraj
10-odstotnim tržnim deležem smo se uvrstili med vodilne generične proizvajalce zdravil z enalaprilom v Evropi.
Druga zdravila za zdravljenje zvišanega krvnega tlaka
Naša najpomembnejša zdravila za zdravljenje zvišanega krvnega tlaka spadajo v skupino zaviralcev angiotenzinske
konvertaze in sartanov. V naši ponudbi so še zaviralec kalcijevih kanalčkov Tenox* (amlodipin), diuretik Rawel SR*
(indapamid), zaviralci adrenergičnih receptorjev Coryol* (karvedilol), Bloxazoc* (metoprolol) in Niperten* (bisoprolol) ter
kombinacija Sobycombi* (bisoprolol, amlodipin). Skupaj tržimo več kot 40 zdravil za zdravljenje zvišanega krvnega tlaka
v več kot 150 jakostih.
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
* Z zvezdico označeni izdelki se na posameznih trgih pojavljajo pod različnimi izdelčnimi blagovnimi znamkami ali pod korporativno blagovno znamko.
Različne blagovne znamke navajamo na koncu poglavja.
121
Statini in drugi hipolipemiki
Ključni dosežki
Ohranjamo mesto vodilnega proizvajalca hipolipemikov na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope.
Naša prodaja na tem območju se je med vsemi konkurenti najbolj povečala.
Atoris* in Roswera* sta vodilna statina na tem območju.
Krkini hipolipemiki in njihove kombinacije
Tržimo 11 zdravil, ki vsebujejo štiri različne statine in ezetimib.
Med njimi so kombinacije statinov z ezetimibom in kombinacije statinov z zdravili za zdravljenje zvišanega krvnega tlaka.
statini in drugi hipolipemiki
kombinacije hipolipemikov
kombinacije z zaviralcem
kalcijevih kanalčkov
kombinacije z drugimi
zdravili za zdravljenje
zvišanega krvnega tlaka
rosuvastatin (Roswera*)
rosuvastatin, ezetimib
(Co-Roswera*)
perindopril, indapamid,
rosuvastatin (Roxiper*)
perindopril, amlodipin,
rosuvastatin (Roxampex*)
rosuvastatin, valsartan
(Valarox*)
atorvastatin (Atoris*)
atorvastatin, amlodipin
(Atordapin*)
simvastatin (Vasilip)
simvastatin, ezetimib
(Ezesimin*)
pitavastatin (Pitavador*)
ezetimib (Ezoleta*)
rosuvastatin, ezetimib
(Co-Roswera*)
simvastatin, ezetimib
(Ezesimin*)
Rosuvastatin je bil v letu 2023 naš najpomembnejši statin in eden od petih Krkinih vodilnih izdelkov po prodaji, tudi glede
na absolutno rast prodaje, ki se je povečala za več kot 20 %. Na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne
Evrope je Roswera* z več kot 25-odstotnim tržnim deležem ohranila mesto vodilnega rosuvastatina. Med vsemi statini je
bil pred njo le naš Atoris*. Prodaja Roswere* na tem območju se je v absolutnem smislu najbolj povečala. Roswero*
dopolnjuje kombinacija Co-Roswera*, ki smo jo v letu 2023 začeli tržiti na devetih novih trgih, med drugim v Španiji,
Ukrajini in Uzbekistanu. Na Hrvaškem, Slovaškem, v Sloveniji, Bolgariji in Estoniji je ostala vodilna tovrstna kombinacija.
V letu 2023 smo jo ponudili v novih jakostih. Kot edini generični proizvajalec smo na Poljskem, Madžarskem, Češkem in
več drugih trgih začeli tržiti kombinacijo s 15 mg rosuvastatina, v Ruski federaciji in Gruziji pa kombinacijo s 40 mg
rosuvastatina. Uvrstili smo se med vodilne generične proizvajalce rosuvastatina v Evropi.
Naš drugi najpomembnejši statin je Atoris*, ki je na voljo v šestih jakostih. Na številnih trgih smo edini, ki atorvastatin
tržimo v jakostih po 30 mg in 60 mg. Atoris* je eno od desetih Krkinih vodilnih zdravil po prodaji in eno od petih, ki so tudi
v letu 2023 presegla prodajo 1 milijarde tablet. Že deseto leto zapored je bil vodilni statin na območju Slovenije ter srednje,
vzhodne in jugovzhodne Evrope. V letu 2023 se je njegov tržni delež še povečal in dosegel več kot 30 %, Krka pa se je
uvrstila med vodilne generične proizvajalce atorvastatina v Evropi.
Poleg statinov tržimo hipolipemik Ezoleta*, ki ima drugačen mehanizem delovanja. To zdravilo je v Sloveniji in
na pribaltskih trgih v letu 2023 postalo vodilni ezetimib.
Statini so tudi del naših kombiniranih zdravil. Poleg hipolipemičnih kombinacij z ezetimibom Co-Roswera* in Ezesimin*
tržimo več kombinacij za zdravljenje lipitenzije. Vsebujejo učinkovine za zdravljenje hiperlipidemije in zvišanega krvnega
tlaka. Med njimi so Valarox* s statinom in sartanom ter Roxiper in Roxampex* s statinom in zaviralcem angiotenzinske
konvertaze.
Druga zdravila za zdravljenje bolezni srca in žilja
Poleg zdravil za zdravljenje zvišanega krvnega tlaka in hipolipemikov tržimo Bravadin* (ivabradin), ki se uporablja
za zdravljenje stabilne angine pektoris in kroničnega srčnega popuščanja, ter diuretik Apleria* (eplerenon), ki se prav tako
uporablja za zdravljenje srčnega popuščanja. V letu 2023 je bil Bravadin* z več kot 20-odstotnim tržnim deležem vodilni
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
* Z zvezdico označeni izdelki se na posameznih trgih pojavljajo pod različnimi izdelčnimi blagovnimi znamkami ali pod korporativno blagovno znamko.
Različne blagovne znamke navajamo na koncu poglavja.
122
generični ivabradin na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope, v Nemčiji pa med izdelki
z ivabradinom na prvem mestu med vsemi konkurenti. Apleria* je bila vodilno zdravilo z eplerenonom na Madžarskem,
v Litvi in Estoniji.
V letu 2023 smo dodali novo zdravilo za zdravljenje stabilne angine pektoris. Tržiti smo začeli Tezulix* (ranolazin) v obliki
tablet s podaljšanim sproščanjem. Ranolazin se skupaj z drugimi zdravili uporablja pri bolnikih s stabilno angino pektoris,
pri katerih bolezen ni ustrezno nadzorovana ali pa ne prenašajo prve izbire zdravljenja. Tezulix* smo med prvimi
generičnimi proizvajalci začeli tržiti na sedmih trgih, v Nemčiji, Španiji in več drugih trgih zahodne in srednje Evrope.
Zdravila za zdravljenje bolezni osrednjega živčevja
Antidepresivi
Ključni dosežki
Smo vodilni generični proizvajalec antidepresivov na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope.
Na tem območju zdravniki izmed vseh konkurentov najpogosteje izberejo Krkin antidepresiv.
Krkini antidepresivi
Tržimo šest sodobnih antidepresivov iz različnih skupin.
Na več trgih smo edini proizvajalec, ki ponuja duloksetin v jakosti po 90 mg.
duloksetin (Dulsevia*)
agomelatin (Lamegom*)
escitalopram (Elicea*)
venlafaksin (Alventa*)
sertralin (Asentra)
mirtazapin (Mirzaten)
Krka je vodilni generični proizvajalec antidepresivov na Češkem, Slovaškem in Hrvaškem, med vsemi konkurenti smo
vodilni v Sloveniji in Estoniji.
Dulsevia* je naš najpomembnejši antidepresiv. Na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope je bila
z več kot 40-odstotnim tržnim deležem vodilni duloksetin. Tudi v letu 2023 je bila na prvem mestu na številnih trgih tega
območja, v preteklem letu je prehitela vse konkurente tudi v Ruski federaciji in na Madžarskem. V Nemčiji je ostala med
vodilnimi generičnimi izdelki, na Madžarskem, Češkem in v Sloveniji pa je Krka ostala edini proizvajalec, ki ponuja
duloksetin v tabletah po 90 mg. Dulsevio* smo v letu 2023 začeli tržiti tudi v Bosni in Hercegovini.
Elicea*, Asentra* in Lamegom so v letu 2023 ohranili mesto vodilnega generičnega izdelka na območju Slovenije ter
srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope. Tržni delež Elicee in Asentre je presegel 15 %. V Sloveniji, Ruski federaciji,
na Češkem in v Litvi je Elicea ostala vodilni generični izdelek, v Srbiji, na Slovaškem in Hrvaškem pa vodilna med vsemi
konkurenti. Asentra je bila tudi v preteklem letu vodilno zdravilo s sertralinom v Sloveniji in Estoniji, v Nemčiji pa se je
uvrstila med vodilne.
Našo ponudbo antidepresivov dopolnjujeta Alventa* in Mirzaten*. Mirzaten je bil tudi v letu 2023 z več kot 25-odstotnim
tržnim deležem vodilni antidepresiv z mirtazapinom na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope,
Alventa pa je bila na prvem mestu v Romuniji, na Irskem in več drugih trgih.
Antipsihotiki
Ključni dosežki
Smo vodilni generični proizvajalec antipsihotikov na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope.
Smo vodilni generični proizvajalec paliperidona in ziprazidona v Evropi.
Krkini atipični antipsihotiki
Tržimo šest atipičnih antipsihotikov, med njimi je vseh pet po prodaji vodilnih zdravil iz te skupine.
aripiprazol (Aryzalera*)
paliperidon (Parnido*)
olanzapin (Zalasta*)
risperidon (Torendo*)
kvetiapin (Kventiax*)
ziprazidon (Zypsilan*)
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
* Z zvezdico označeni izdelki se na posameznih trgih pojavljajo pod različnimi izdelčnimi blagovnimi znamkami ali pod korporativno blagovno znamko.
Različne blagovne znamke navajamo na koncu poglavja.
123
Naš najpomembnejši antipsihotik je Kventiax*, ki ga tržimo v obliki tablet in tablet s podaljšanim sproščanjem. V letu 2023
je na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope svoj tržni povečal na več kot 15 % in obdržal mesto
vodilnega kvetiapina. V Sloveniji, Latviji, Estoniji in na Slovaškem je tržni delež Kventiaxa* presegel 35 %. Na območju
Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne evrope je bila med generičnimi izdelki vodilna Aryzalera*, med vodilnimi
pa je bila tudi Zalasta*. V Ruski federaciji sta bili Zalasta* in Aryzalera* z več kot 35-odstotnim tržnim deležem vodilni
olanzapin oziroma aripiprazol med vsemi konkurenti, Kventiax* pa vodilni kvetiapin v obliki tablet s podaljšanim
sproščanjem. Zalasta* je bila v preteklem letu vodilno zdravilo z olanzapinom na Portugalskem.
Med naše najnovejše antipsihotike spada Parnido*, ki je v zahodni Evropi in na več drugih trgih ostal edini generični
paliperidon v obliki tablet. Tudi v letu 2023 smo bili vodilni generični proizvajalec paliperidona v tej farmacevtski obliki
v Evropi, v Evropi pa je bil vodilni generični izdelek iz te skupine zdravil naš antipsihotik Zypsilan*.
Zdravila za zdravljenje Parkinsonove bolezni
Tržimo tri zdravila za zdravljenje Parkinsonove bolezni, to so Oprymea* (pramipeksol), Rolpryna SR* (ropinirol) in
Ralago* (razagilin). Na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope se že več let uvrščamo med vodilne
generične proizvajalce teh zdravil, v letu 2023 smo svoj položaj še izboljšali. Na Poljskem smo ostali vodilni generični
proizvajalec, na Madžarskem pa z več kot 15-odstotnim tržnim deležem vodilni med vsemi proizvajalci zdravil
za zdravljenje Parkinsonove bolezni.
Krka je vodilni generični proizvajalec pramipeksola v Evropi, naše najpomembnejše zdravilo iz te skupine pa je Oprymea.
Na Poljskem, Češkem, Portugalskem in nekaterih drugih trgih se je v letu 2023 z več kot 40-odstotnim tržnim deležem
uvrstila na prvo mesto med vsemi konkurenti.
V Romuniji, Sloveniji in na več drugih trgih je bila med vsemi konkurenti vodilna Rolpryna SR*, s katero se uvrščamo med
vodilne generične proizvajalce ropinirola v Evropi.
Zdravila za zdravljenje Alzheimerjeve bolezni
Vsa štiri peroralna zdravila, ki se uporabljajo za zdravljenje Alzheimerjeve bolezni, so tudi v naši ponudbi. Tržimo zdravila
Yasnal* (donepezil), Marixino* (memantin), Galsya* (galantamin) in Nimvastid* (rivastigmin). Na voljo so v obliki tablet
in kapsul, Yasnal* in Nimvastid* tudi v obliki orodisperzibilnih tablet. V Evropi smo edini proizvajalec rivastigmina v tej
obliki.
Krka se uvršča med vodilne generične proizvajalce zdravil za zdravljenje Alzheimerjeve bolezni v Evropi. V Sloveniji smo
vodilni generični proizvajalec, v Italiji, Litvi in na Slovaškem pa vodilni med vsemi proizvajalci teh zdravil.
Druga zdravila za zdravljenje bolezni osrednjega živčevja
V državah zahodne Evrope tržimo Lacosabil* (lakozamid), ki se uporablja za zdravljenje različnih oblik epilepsije.
V Nemčiji smo se v letu 2023 uvrstili med vodilne generične proizvajalce lakozamida, na Irskem pa smo bili edini generični
proizvajalec. V skupino antiepileptikov spada tudi Pragiola* (pregabalin), ki pa se uporablja predvsem za zdravljenje
nevropatske bolečine.
Zdravila za zdravljenje bolezni prebavil
Zaviralci protonske črpalke
Ključni dosežki
Smo eden vodilnih proizvajalcev zaviralcev protonske črpalke v Evropi.
Več kot deset let smo vodilni proizvajalec zaviralcev protonske črpalke na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in
jugovzhodne Evrope.
Naša prodaja se je med konkurenti najbolj povečala, tržni delež je presegel 18 %.
Uvrščamo se med vodilne generične proizvajalce pantoprazola in esomeprazola v Evropi.
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
* Z zvezdico označeni izdelki se na posameznih trgih pojavljajo pod različnimi izdelčnimi blagovnimi znamkami ali pod korporativno blagovno znamko.
Različne blagovne znamke navajamo na koncu poglavja.
124
Krkini zaviralci protonske črpalke
Zaviralce protonske črpalke tržimo že več kot 30 let.
Naši zaviralci protonske črpalke so na voljo v več kot 60 državah.
pantoprazol (Nolpaza*)
rabeprazol (Gelbra*)
esomeprazol (Emanera*)
omeprazol (Ultop)
lansoprazol (Lanzul*)
Nolpaza* je naše najpomembnejše zdravilo iz te skupine in eno od petih Krkinih vodilnih zdravil po prodaji. V letu 2023
smo prodali več kot 1,2 milijarde tablet Nolpaze*, 60 milijonov več kot leto prej. Nolpaza* je tako ostala eno od petih Krkinih
zdravil s prodajo, večjo od 1 milijarde tablet. Na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope je bila
z več kot 13-odstotnim tržnim deležem vodilni zaviralec protonske črpalke. Na 15 trgih je bila vodilno zdravilo
s pantoprazolom, v Ruski federaciji, Litvi, na Slovaškem in več drugih trgih je imela med njimi več kot 60-odstotni tržni
delež. Krka je z Nolpazo* med vodilnimi generičnimi proizvajalci pantoprazola v Evropi. Tržimo ga tudi kot zdravilo brez
recepta.
Emanera* je naše drugo najpomembnejše zdravilo iz te skupine in eno od desetih Krkinih vodilnih zdravil po prodaji. Tudi
v letu 2023 je bila na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope na petem mestu med zaviralci
protonske črpalke, Krka pa z več kot 25-odstotnim tržnim deležem vodilni generični proizvajalec esomeprazola.
V primerjavi z letom prej se je prodaja Emanere* med vsemi esomeprazoli najbolj povečala. Uspešno smo jo tržili v zahodni
Evropi v Nemčiji in na Portugalskem je bila med vodilnimi generičnimi izdelki, na Irskem pa vodilna med vsemi konkurenti.
Krka se je v preteklem letu uvrstila med vodilne generične proizvajalce esomeprazola v Evropi. Na nekaterih trgih ga tržimo
kot zdravilo brez recepta.
Druga zdravila za kislinsko pogojene bolezni
Tržimo Ulcavis* (bizmutov subcitrat), ki se uporablja za zdravljenje gastritisa, v kombinaciji z antibiotiki in zaviralci
protonske črpalke pa tudi za odstranitev bakterije Helicobacter pylori. V Evropi je vodilni generični izdelek, na številnih
trgih srednje in jugovzhodne Evrope pa sploh edino tovrstno zdravilo z bizmutom. Tržimo ga tudi kot zdravilo brez recepta.
Zdravila za lajšanje bolečine
Ključni dosežki
Smo vodilni generični proizvajalec kombinacije tramadola in paracetamola v Evropi.
Nalgesin* je vodilno zdravilo z naproksenom v Evropi.
Krkina zdravila za lajšanje bolečine
Ponujamo bogato paleto zdravil za lajšanje različnih vrst in jakosti bolečine.
V letu 2023 smo začeli tržiti nov opioidni analgetik Tapendolor* (tapentadol).
Analgetike na recept dopolnjujemo z zdravili brez recepta.
nesteroidna protivnetna in
protirevmatska zdravila
opioidi in njihove
kombinacije
drugi analgetiki
druga zdravila, ki se
uporabljajo za zdravljenje
nevropatske bolečine
naproksen (Nalgesin*)
tramadol (Tadol*)
tramadol, paracetamol
(Doreta*, Doreta* SR)
metamizol (Algominal)
pregabalin (Pragiola*)
diklofenak (Naklofen duo*)
oksikodon, nalokson (Adolax*)
duloksetin (Dulsevia*)
deksketoprofen (Dekenor*)
tapentadol (Tapendolor*)
etorikoksib (Roticox*)
celekoksib (Aclexa*)
Doreta* je naš najpomembnejši analgetik na recept. V letu 2023 se je uvrstila med deset Krkinih vodilnih izdelkov
po prodaji. Tržimo dve jakosti tablet, kot edini proizvajalec v Evropi smo leta 2021 ponudili tablete s podaljšanim
sproščanjem, v letu 2022 pa še disperzibilne tablete. Na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope
je Doreta* v letu 2023 utrdila mesto vodilne kombinacije tramadola in paracetamola, tržni delež se je v primerjavi z letom
prej povečal in presegel 50 %. Doreto* smo začeli tržiti tudi v Moldaviji. Uvrstili smo se na mesto vodilnega generičnega
proizvajalca kombinacije tramadola in paracetamola v Evropi.
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
* Z zvezdico označeni izdelki se na posameznih trgih pojavljajo pod različnimi izdelčnimi blagovnimi znamkami ali pod korporativno blagovno znamko.
Različne blagovne znamke navajamo na koncu poglavja.
125
Nalgesin* spada v skupino nesteroidnih protivnetnih in protirevmatskih zdravil. Z več kot 20-odstotnim tržnim deležem je
vodilno zdravilo z naproksenom v Evropi. V letu 2023 je njegova prodaja rasla najbolj med vsemi konkurenti, tržni delež
se je še povečal. V Sloveniji, na Češkem in nekaterih drugih trgih je Nalgesin* ostal edini analgetik z naproksenom.
V Sloveniji je bil vodilni med vsemi nesteroidnimi antirevmatiki, med vodilnimi tovrstnimi zdravili pa je bil na Hrvaškem,
Slovaškem in drugje. Tržimo ga tudi kot zdravilo brez recepta.
V skupino nesteroidnih protivnetnih in protirevmatskih zdravil spadajo še Naklofen duo* in analgetika iz podskupine
koksibov Roticox* in Aclexa*. Tako Roticox* kot Aclexa* sta v letu 2023 na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in
jugovzhodne Evrope ostala vodilna generična izdelka v svoji skupini. Na Madžarskem, v Litvi in na nekaterih drugih trgih
je bil Roticox* tudi v preteklem letu vodilni med vsemi konkurenti, na Poljskem, Češkem in Slovaškem pa je Krka ostala
vodilna med vsemi proizvajalci celekoksiba. V letu 2023 smo Roticox* ponudili še v Kirgizistanu.
V letu 2023 smo začeli tržiti nov analgetik iz skupine opioidov. Tapendolor* smo ponudili v Nemčiji, Španiji, na Češkem
in Portugalskem ter kot prvi generični proizvajalec na Irskem in Slovaškem.
Dulsevia*, ki spada med antidepresive, in Pragiola*, ki spada med antiepileptike, se pogosto uporabljata za zdravljenje
nevropatske bolečine. V Sloveniji, Avstriji in na Slovaškem je Pragiola* vodilni generični pregabalin, v Estoniji je prva med
vsemi konkurenti. Ponudbo naših analgetikov dopolnjuje Algominal.
Zdravila za zdravljenje bolezni krvi in krvotvornih organov
Tržimo antiagregacijska zdravila in antikoagulante. Med antiagregacijska zdravila spada Zyllt* (klopidogrel), ki je naše
vodilno zdravilo iz te skupine. Tržimo ga v več kot 40 državah. V Ruski federaciji, Uzbekistanu in več drugih državah je
vodilni generični klopidogrel, med vodilnimi je na Portugalskem in na Madžarskem. V Gruziji je z več kot 35-odstotnim
tržnim deležem vodilni med vsemi konkurenti. Na celotnem območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope
je vodilni generični klopidogrel.
Med novejša antiagregacijska zdravila spadata Eliskardia* (prasugrel) in najnovejši Atixarso (tikagrelor), ki smo ga začeli
tržiti leta 2021. Eliskardia* je vodilni generični prasugrel na Češkem, Slovaškem in v Sloveniji, v Nemčiji je na prvem mestu
med vsemi konkurenti.
Med najsodobnejše antikoagulante spada Xerdoxo* (rivaroksaban), ki smo ga med prvimi generičnimi proizvajalci v Evropi
začeli tržiti leta 2020, v letu 2023 smo ga ponudili v Azerbajdžanu. V lanskem letu smo začeli tržiti tudi povsem nov
antikoagulant Dabixom* (dabigatran), ki smo ga kot prvi generični proizvajalec ponudili v Ruski federaciji. V obliki trdih
kapsul se uporablja za zdravljenje in preprečevanje trombemboličnih dogodkov.
Zdravila za zdravljenje sladkorne bolezni
Naše najpomembnejše zdravilo za zdravljenje sladkorne bolezni je sitagliptin, ki spada med zaviralce dipeptidil peptidaze
4. Gre za sodobna zdravila z zelo dobrim varnostnim profilom, ki se lahko uporabljajo že v najzgodnejših fazah sladkorne
bolezni, samostojno ali v kombinaciji z drugimi zdravili. Tržimo Maysiglu* (sitagliptin) in kombinacijo Maymetsi*
(sitagliptin, metformin). Prvič smo ju ponudili leta 2022, v letu 2023 smo trženje širili na nove trge. Maysiglu* smo začeli
tržiti v Avstriji in Franciji, Maymetsi* v Italiji, Španiji, na Češkem in devetih drugih trgih. V letu 2023 smo postali vodilni
generični proizvajalec zdravil s sitagliptinom v Ruski federaciji, Romuniji, Nemčiji, na Hrvaškem in več drugih trgih, s tem
pa tudi vodilni generični proizvajalec sitagliptina v Evropi. V preteklem letu so zdravniki v Nemčiji med vsemi konkurenti
najpogosteje predpisali Krkino zdravilo s sitagliptinom.
V isto skupino zdravil spada vildagliptin. Tržimo dve zdravili s to učinkovino, Glypvilo* (vildagliptin), od leta 2022 pa tudi
kombinacijo Vimetso* (vildagliptin, metformin). V letu 2023 smo kombinacijo ponudili še v Italiji in kot prvi generični
proizvajalec na Češkem. Uvrstili smo se med vodilne generične proizvajalce v Nemčiji, na Češkem in Portugalskem,
na Poljskem smo bili s skoraj 30-odstotnim tržnim deležem vodilni. Z našim sitagliptinom in vildagliptinom smo se uvrstili
med vodilne generične proizvajalce zaviralcev dipeptidil peptidaze 4 v Nemčiji, Romuniji, na Poljskem in več drugih trgih.
Gliclada* (gliklazid) je antidiabetik, ki spada med sulfonilsečnine. V Evropi je edini gliklazid v obliki tablet s podaljšanim
sproščanjem, ki je na voljo v treh jakostih. V letu 2023 smo se uvrstili med vodilne generične proizvajalce gliklazida
v Evropi. Na Poljskem, Slovaškem in nekaterih drugih trgih smo bili vodilni generični proizvajalec, na Češkem, v Sloveniji
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
* Z zvezdico označeni izdelki se na posameznih trgih pojavljajo pod različnimi izdelčnimi blagovnimi znamkami ali pod korporativno blagovno znamko.
Različne blagovne znamke navajamo na koncu poglavja.
126
in Latviji pa je bila Gliclada* vodilna med vsemi konkurenti. V letu 2023 smo gliklazid prek odvisne družbe ponudili tudi
na Kitajskem.
Zdravila za sistemsko zdravljenje okužb
V naši ponudbi so antibiotiki iz različnih skupin makrolidi, betalaktamski antibiotiki, fluorokinoloni in drugi. Tako kot že
vrsto let smo tudi v letu 2023 na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope ostali vodilni proizvajalec
fluorokinolonov, med proizvajalci makrolidov pa smo se uvrstili na prvo mesto med generičnimi proizvajalci.
Fromilid* (klaritromicin) je naš najpomembnejši makrolidni antibiotik in je že več let vodilni generični klaritromicin na tem
območju. Fluorokinoloni Moloxin* (moksifloksacin), Ciprinol* (ciprofloksacin) in Nolicin (norfloksacin) so na tem območju
na prvem mestu med vsemi konkurenti s temi učinkovinami. Med fluorokinoloni tržimo tudi Levalox* (levofloksacin),
makrolide pa dopolnjuje Azibiot* (azitromicin). Betaklav* (amoksicilin, klavulanska kislina) je naš najpomembnejši
betalaktamski antibiotik.
Tržimo tudi zdravila za zdravljenje okužbe s HIV, med katerimi sta najpomembnejša Emtenovo* (emtricitabin,
dizoproksiltenofovirat) in Efavemten* (emtricitabin, dizoproksiltenofovirat, efavirenz). V letu 2023 smo se v Nemčiji uvrstili
med vodilne generične proizvajalce obeh kombinacij.
Onkološka zdravila
Tržimo več kot deset onkoloških zdravil, med katerimi je najpomembnejši Abiratel* (abirateron), ki se uporablja
za zdravljenje metastatskega raka prostate. V letu 2023 smo ga ponudili še v Avstriji, na Madžarskem, Portugalskem,
Poljskem in Hrvaškem. Na Hrvaškem in Švedskem smo se uvrstili med vodilne generične ponudnike abiraterona.
Lenabdor* (lenalidomid) se uporablja predvsem za zdravljenje bolnikov z diseminiranim plazmocitomom in je naše drugo
najpomembnejše onkološko zdravilo. V Nemčiji, Avstriji, na Finskem in več drugih trgih se je v letu 2023 uvrstil med vodilna
generična zdravila z lenalidomidom. Ponudili smo ga tudi v Romuniji in na Madžarskem.
Meaxin* (imatinib) je v letu 2023 postal vodilni generični imatinib v Sloveniji, med vodilne se je uvrstil na Poljskem, Irskem
in nekaterih drugih trgih. Dasatinib Krka* (dasatinib) je postal vodilni generični dasatinib v Romuniji, v Sloveniji vodilni
med vsemi konkurenti, med vodilne se je uvrstil na Slovaškem. Ecansya* (kapecitabin) je bila med vodilnimi generičnimi
zdravili s kapecitabinom na Irskem, Poljskem, Finskem in drugje, v Bosni in Hercegovini pa smo bili edini ponudnik
kapecitabina. Bortezomib Krka (bortezomib) smo v letu 2023 ponudili na Hrvaškem in postali vodilni proizvajalec
bortezomiba.
Našo ponudbo onkoloških zdravil dopolnjujejo Everofin* (everolimus), Lortanda* (letrozol) in druga zdravila.
Poleg onkoloških zdravil, ki delujejo neposredno na rakave celice, tržimo nekatera komplementarna zdravila. Orlixon*
(deksametazon) se uporablja v onkologiji, hematologiji in tudi na drugih področjih. Tržimo ga v obliki raztopine za injiciranje
in tablet v več jakostih. V letu 2023 smo ostali edini proizvajalec tablet po 40 mg v Nemčiji in Španiji ter na celotnem
območju Slovenije, srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope. V številnih državah smo bili še vedno edini ponudnik tablet
po 4 mg, 8 mg in 2 mg, tablete po 8 mg pa smo začeli tržiti na Kosovu. Postali smo tudi vodilni proizvajalec deksametazona
za peroralno uporabo v Evropi.
Izdelki brez recepta
Skupina Krka je v letu 2023 prodala za 177,3 milijona EUR izdelkov brez recepta, kar je 2,6 % manj kot v letu 2022. Padec
vrednosti prodaje je posledica znižanja tečaja ruskega rublja, količinsko pa se je prodaja teh izdelkov v Ruski federaciji
povečala za 5 %. V letu 2023 se je prodaja v absolutnem smislu najbolj povečala v Uzbekistanu, Sloveniji in na Češkem.
V večini držav srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope tržimo izdelke brez recepta prek lastne trženjsko-prodajne mreže.
Po prodaji vodilne blagovne znamke Krkinih izdelkov brez recepta so Septolete*, Nalgesin*, Herbion* in Septanazal*.
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
* Z zvezdico označeni izdelki se na posameznih trgih pojavljajo pod različnimi izdelčnimi blagovnimi znamkami ali pod korporativno blagovno znamko.
Različne blagovne znamke navajamo na koncu poglavja.
127
Prodaja izdelkov brez recepta na desetih največjih trgih
Prodaja izdelkov brez recepta po terapevtskih skupinah v letu 2023
Septolete so bile tudi v letu 2023 Krkina vodilna blagovna znamka izdelkov brez recepta in eden od desetih vodilnih
izdelkov po prodaji. Septolete total* (benzidamin, cetilpiridinijev klorid) so na voljo v obliki pršila in pastil. Pastile ponujamo
v treh okusih po evkaliptu, po limoni in bezgu ter po limoni in medu. V letu 2023 smo Septolete total* z okusom po limoni
in medu začeli tržiti v Črni gori, na Kosovu in Tadžikistanu, z okusom po limoni in bezgu pa v Turkmenistanu. V Litvi,
Sloveniji, Belorusiji in na nekaterih drugih vzhodnoevropskih trgih so se Septolete total* uvrstile na prvo mestu v kategoriji
izdelkov z učinkom na žrelo. Na podelitvi Smartpharma Awards v Ruski federaciji so bile po izboru farmacevtov na drugem
mestu med priporočili izdelkov za boleče grlo.
V skupino izdelkov za prehlad in kašelj spada tudi Herbion, naša tretja najpomembnejša blagovna znamka izdelkov brez
recepta. Združuje izdelke rastlinskega izvora, namenjene različnim vrstam kašlja. Herbion jegličev sirup in Herbion
0
25
50
75
100
125
150
175
0
10
20
30
40
50
60
70
Ruska federacija
Slovenija
Uzbekistan
Ukrajina
Romunija
Kazahstan
Poljska
Belorusija
Hrvaška
Češka
indeks
prodaja v milijonih EUR
2019 2020 2021 2022 2023 indeks 2023/22
51,1 %
17,3 %
11,5 %
6,5 %
6,2 %
3,6 %
3,8 %
izdelki za prehlad in kašelj
analgetiki
vitaminsko-mineralni izdelki
izdelki z učinkom na prebavila in
presnovo
izdelki za izboljšanje cerebralnega
in perifernega obtoka
vazoprotektivi
drugo
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
* Z zvezdico označeni izdelki se na posameznih trgih pojavljajo pod različnimi izdelčnimi blagovnimi znamkami ali pod korporativno blagovno znamko.
Različne blagovne znamke navajamo na koncu poglavja.
128
bršljanov sirup olajšata izkašljevanje, Herbion trpotčev sirup pomirja suh, dražeč kašelj, sirup Herbion* islandski lišaj
pomirja vneto grlo in blaži hripavost, pomirja pa tudi suh, dražeč kašelj. Herbion bršljan pastile prav tako kot sirup olajšajo
izkašljevanje, farmacevtska oblika pa je posebej primerna za odrasle. V letu 2023 je Herbion na območju Slovenije ter
srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope ohranil mesto med tremi vodilnimi blagovnimi znamkami izdelkov za prehlad in
kašelj, med sirupi se je ponovno uvrstil na prvo mesto. Sirup Herbion* islandski lišaj smo začeli tržiti v Ruski federaciji,
Herbion bršljan pastile pa v Tadžikistanu in Mongoliji.
Analgetik Nalgesin* (naproksen) je druga najpomembnejša blagovna znamka izdelkov brez recepta. V letu 2023 je postal
vodilni naproksen v Evropi. Na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope je bil med vodilnimi
analgetiki iz skupine nesteroidnih antirevmatikov glede na rast prodaje v absolutnem smislu. V Sloveniji je bil tudi
v preteklem letu vodilni analgetik iz te skupine, med vodilnimi je bil v Litvi, na Hrvaškem, Slovaškem in nekaterih drugih
trgih. Tržimo ga tudi kot zdravilo na recept.
Septanazal* (ksilometazolin, dekspantenol) je nosni dekongestiv v obliki pršila za odrasle in pršila za otroke. V letu 2023
se je njegova prodaja znatno povečala in med izdelki brez recepta se je uvrstil na četrto mesto. Po prodaji je bil med
vodilnimi pršili v svoji kategoriji v Sloveniji in Litvi, na prvem mestu pa v Latviji in Moldaviji, kjer je svoj tržni delež povečal
na več kot 20 %.
Bilobil*, ki vsebuje izvleček ginka, spada v kategorijo izdelkov za izboljšanje cerebralnega in perifernega obtoka,
namenjen pa je blaženju pojemanja kognitivnih sposobnosti. Ponujamo ga na 26 trgih v Evropi in na Bližnjem vzhodu.
Na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope se je s skoraj 20-odstotnim tržnim deležem uvrstil med
vodilne izdelke z ginkom, v Sloveniji, Belorusiji, Bosni in Hercegovini ter Ukrajini pa je bil med temi izdelki na prvem mestu.
Blagovni znamki Pikovit in Duovit spadata v skupino vitaminsko-mineralnih izdelkov. Izdelki Duovit so namenjeni
odraslim, izdelki Pikovit pa otrokom. Pikovit uspešno prodajamo predvsem v vzhodni Evropi, kjer je med vodilnimi
blagovnimi znamkami vitaminsko-mineralnih izdelkov za otroke. Na več vzhodnoevropskih trgih je ostal na prvem mestu
med vsemi konkurenti, v Uzbekistanu in Kazahstanu je imel več kot 60-odstotni tržni delež. Tržiti smo ga začeli na
Slovaškem.
Flebaven* (diosmin) spada v skupino vazoprotektivov in se uporablja za zdravljenje simptomov kronične venske bolezni
in akutnega hemoroidalnega sindroma. Na Slovaškem, Hrvaškem, v Sloveniji in Estoniji se uvršča med vodilne izdelke
z diosminom. Na nekaterih trgih je na voljo tudi kot zdravilo na recept.
Magnezij Krka je prehransko dopolnilo v obliki zrnc za pripravo napitka. Izdelek s 300 mg magnezija smo v letu 2022
dopolnili z novo jakostjo po 400 mg, ki je v letu 2023 predstavljala večino prodaje te blagovne znamke. Magnezij Krka je
s 50-odstotnim tržnim deležem v slovenskih lekarnah še utrdil svoj vodilni položaj med vsemi izdelki z magnezijem.
Vitamin D3 Krka (holekalciferol) se uporablja za zdravljenje in preprečevanje pomanjkanja vitamina D ter kot dodatek
k specifičnemu zdravljenju osteoporoze. V Sloveniji je tudi v letu 2023 z več kot tretjinskim tržnim deležem ohranil mesto
vodilnega lekarniškega izdelka s holekalciferolom. Tržiti smo začeli novo jakost, tablete s 7000 i. e. holekalciferola. Kot
zdravilo na recept smo izdelek ponudili v Sloveniji, Latviji in na Poljskem.
V kategoriji izdelkov z učinkom na prebavila in presnovo sta Nolpaza control* (pantoprazol) in Emozul control*
(esomeprazol), ki spadata v skupino zaviralcev protonske črpalke. Obe učinkovini tržimo tudi kot zdravili na recept.
Nolpaza control* je v Sloveniji s 30-odstotnim tržnim deležem tudi v letu 2023 ostala med vodilnimi zdravili brez recepta
v kategoriji izdelkov za težave z želodcem, na Slovaškem in v Litvi pa je bila med njimi na prvem mestu. Tržiti smo jo začeli
na Finskem in v Armeniji. Emozul control* je med vodilnimi ostal na Madžarskem.
Veterinarski izdelki
Skupina Krka je v letu 2023 prodala za 104,6 milijona EUR veterinarskih izdelkov, kar je 12,5 % več kot v letu 2022.
K rasti so največ prispevale Ruska federacija, Poljska in Nemčija.
Na območju Slovenije, srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope ter na večini trgov zahodne Evrope tržimo veterinarske
izdelke prek lastne trženjsko-prodajne mreže, na drugih zahodnoevropskih in čezmorskih trgih pa prek partnerjev.
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
* Z zvezdico označeni izdelki se na posameznih trgih pojavljajo pod različnimi izdelčnimi blagovnimi znamkami ali pod korporativno blagovno znamko.
Različne blagovne znamke navajamo na koncu poglavja.
129
V letu 2023 je bila Krkin prodajno vodilni veterinarski izdelek kombinacija milbemicina in prazikvantela (Milprazon*). Sledili
so izdelki s fipronilom (Fypryst*, Fypryst* Combo), selamektinom (Selehold*), enrofloksacinom (Enroxil*) ter s pirantelom
in prazikvantelom (Dehinel*, Dehinel* Plus).
Prodaja veterinarskih izdelkov na desetih največjih trgih
Prodaja veterinarskih izdelkov po terapevtskih skupinah v letu 2023
Naši veterinarski izdelki so namenjeni ljubiteljskim in rejnim živalim. Rast dosegamo predvsem z izdelki za ljubiteljske
živali, ki predstavljajo več kot 70 % prodaje.
Milprazon* (milbemicin, prazikvantel) je naš najpomembnejši veterinarski izdelek za ljubiteljske živali in vodilni veterinarski
izdelek po prodaji. Tržimo ga v obliki tablet in tablet z okusom Milprazon Chewable* za pse in mačke, ki smo jih prvič
ponudili v letu 2022. Leta 2023 smo trženje širili na nove trge, in sicer v Rusko federacijo, Srbijo, Španijo, Belorusijo in
0
25
50
75
100
125
150
175
200
0
5
10
15
20
25
30
35
40
Ruska federacija
Združeno kraljestvo
Francija
Poljska
Nemčija
Ukrajina
Beneluks
Češka
Portugalska
Španija
indeks
prodaja v milijonih EUR
2019 2020 2021 2022 2023 indeks 2023/22
58,6 %
9,0 %
3,1 %
20,2 %
4,4 %
4,7 %
antiparazitiki za ljubiteljske
živali
protimikrobna zdravila za
ljubiteljske živali
ostali izdelki za ljubiteljske
živali
protimikrobna zdravila za
rejne živali
antiparazitiki za rejne živali
ostali izdelki za rejne živali
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
* Z zvezdico označeni izdelki se na posameznih trgih pojavljajo pod različnimi izdelčnimi blagovnimi znamkami ali pod korporativno blagovno znamko.
Različne blagovne znamke navajamo na koncu poglavja.
130
na Švedsko. Nova farmacevtska oblika je največ prispevala k rasti blagovne znamke Milprazon*, ki se je glede na rast
prodaje v absolutnem smislu v letu 2023 uvrstila med Krkine vodilne veterinarske izdelke.
Največji del prodaje Krkinih izdelkov za ljubiteljske živali predstavljajo izdelki v obliki raztopine za kožni nanos (spot-on).
Med njimi je najpomembnejša blagovna znamka Fypryst* (fipronil), ki je druga najpomembnejša Krkina blagovna znamka
veterinarskih izdelkov. Fypryst* tržimo tudi v obliki dermalnega pršila. Dopolnjuje ga kombinacija Fypryst* Combo (fipronil,
S-metopren). Največ izdelkov s fipronilom prodamo v zahodni Evropi, zlasti v Združenem kraljestvu, kjer je prodaja
v absolutnem smislu tudi najbolj rasla. Fypryst* je v letu 2023 največ prispeval k rasti prodaje Krkinih veterinarskih izdelkov.
Ataxxa* (permetrin, imidakloprid) je drugi antiparazitik v obliki raztopine za kožni nanos za pse, namenjen pa je
odpravljanju zunanjih zajedavcev. Po prodaji največji trgi so Ruska federacija, Poljska, Francija in Finska.
V obliki raztopine za kožni nanos je tudi endektocid Selehold* (selamektin), prav tako antiparazitik za ljubiteljske živali.
Uporablja se za zdravljenje in preprečevanje okužb z notranjimi in zunanjimi zajedavci. V letu 2023 je bil po prodaji tretji
najpomembnejši Krkin veterinarski izdelek, med vodilne pa se je uvrščal tudi glede na rast prodaje v absolutnem smislu.
Med endektocide za ljubiteljske živali, ki so na voljo v obliki raztopine za kožni nanos, spada še Prinocate* (imidakloprid,
moksidektin). Je naš najnovejši izdelek v tej obliki, tržiti smo ga začeli leta 2020. Vsebuje dve učinkovini za odpravljanje
zunanjih in notranjih zajedavcev pri psih in mačkah. Največ ga prodamo v Združenem kraljestvu, Ukrajini in na Poljskem.
Med antiparazitiki za zdravljenje ljubiteljskih živali so izdelki blagovne znamke Dehinel*, ki je po prodaji ena od petih
Krkinih vodilnih veterinarskih blagovnih znamk. Tržimo Dehinel Plus* (febantel, pirantel, prazikvantel) za manjše pse in
Dehinel Plus* XL za večje. Za pse tržimo še tablete z okusom Dehinel Plus* Flavour, za mačke pa tablete Dehinel*
(pirantel, prazikvantel).
Ljubiteljskim živalim sta namenjeni protimikrobni zdravili Otoxolan (marbofloksacin, klotrimazol, deksametazonacetat)
v obliki ušesnih kapljic in Marfloxin* (marbofloksacin), ki se v obliki tablet uporablja za zdravljenje ljubiteljskih živali,
v obliki injekcij pa tudi za zdravljenje rejnih živali.
Najnovejša med protimikrobnimi zdravili za ljubiteljske živali je antibiotična kombinacija Cladaxxa (amoksicilin, klavulanska
kislina). V obliki žvečljivih tablet v treh jakostih se uporablja za zdravljenje bakterijskih okužb kože, dlesni, dihal, sečil in
črevesja pri psih in mačkah. Tržiti smo jo začeli v letu 2022, leta 2023 pa smo jo ponudili na desetih novih trgih, med
drugim v Romuniji, Italiji in pribaltskih državah. Uvrstila se je med Krkine veterinarske izdelke, ki so največ prispevali
k absolutni rasti prodaje.
Ljubiteljskim živalim je namenjen analgetik Rycarfa* (karprofen), ki ga tržimo v obliki tablet in raztopine za injiciranje.
V letu 2023 smo ponudili sodoben analgetik Robexera (robenakoksib) v obliki žvečljivih tablet za pse. Na voljo je v štirih
jakostih. Vsebuje nesteroidno protivnetno učinkovino iz skupine koksibov in je namenjen lajšanju bolečine in zdravljenju
vnetij pri kroničnem osteoartritisu ter po operacijah mehkih tkiv. Kot prvi generični proizvajalec smo ga začeli tržiti
na 11 trgih, med drugim v Nemčiji, Združenem kraljestvu in na Poljskem.
Med izdelki za rejne živali je vodilni antibiotik Enroxil* (enrofloksacin), ki je tudi eden od naših vodilnih veterinarskih
izdelkov. Med Krkine vodilne veterinarske izdelke po prodaji se uvršča tudi antibiotik Floron* (florfenikol). V letu 2023 smo
ga dopolnili s kombinacijo FlorFlu* (florfenikol, fluniksin) v obliki raztopine za injiciranje, ki z eno aplikacijo doseže
protimikrobni, protibolečinski in protivnetni učinek. Novo zdravilo je namenjeno zdravljenju okužb dihal pri govedu. FlorFlu*
smo ponudili v Združenem kraljestvu in Španiji.
Ponudbo protimikrobnih zdravil dopolnjujejo Doxatib (doksiciklin), Amatib* (amoksicilin), Trisulfon (trimetoprim,
sulfamonometoksin) in Tuloxxin (tulatromicin), ki je bil v letu 2023 glede na rast prodaje v absolutnem smislu eden
od Krkinih vodilnih veterinarskih izdelkov.
Rejnim živalim so namenjeni tudi antiparazitiki, med katerimi sta najpomembnejša Toltarox* (toltrazuril) in Flimabend
(flubendazol).
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
* Z zvezdico označeni izdelki se na posameznih trgih pojavljajo pod različnimi izdelčnimi blagovnimi znamkami ali pod korporativno blagovno znamko.
Različne blagovne znamke navajamo na koncu poglavja.
131
Med deset Krkinih vodilnih veterinarskih izdelkov se uvršča še razkužilo Ecocid* S. V letu 2023 smo ga še naprej uspešno
tržili tudi kot izdelek za zaščito prašičev pred afriško prašičjo kugo, vedno bolj pa se uveljavlja tudi na področju ljubiteljskih
živali.
Zdraviliško-turistične storitve
V družbi Terme Krka smo leto 2023 končali s prihodki od prodaje v višini 47,7 milijona EUR in tako dosegli 12-odstotno
rast. Ustvarili smo 336.174 nočitev, kar je 4 % vkot v letu 2022, 8 % več je bilo tudi nočitev tujih gostov. Največ jih je
bilo iz Italije, Avstrije in Nemčije. Pri individualnih gostih so bili najbolj zaželeni programi sprostitve, pri skupinah pa
programi termalnega oddiha in poslovnih srečanj. Zdravstvena dejavnost je k skupnim prihodkom prispevala 35-odstotni
delež.
Izdelki, ki se na posameznih trgih pojavljajo pod različnimi blagovnimi znamkami
Zdravila na recept
Učinkovina
Blagovne znamke
amlodipin
Alneta, Amlobe, Amlober, Amlodinova, Hipres, Tenox
amoksicilin, klavulanska kislina
Betaklav, Hiconcil combi
aripiprazol
Arisppa, Aryzalera, Zylaxera
atorvastatin
Astator, Atoridor, Atoris
atorvastatin, amlodipin
Amaloris, Atordapin
bisoprolol
Niperten, Sobyc, Sobycor, Zonsiloc
bisoprolol, amlodipin
Bisodipin, Niperten Combi, Sobycombi, Sobycor Combi
bizmutov subcitrat
Ulcamed, Ulcavis
celekoksib
Aclexa, Dilaxa
deksketoprofen
Dekendol, Dekenor, Dexfenia
diklofenak
Naklofen, Naklofen duo
donepezil
Yasnal, Yasnal Q-Tab, Yasnoro
duloksetin
Duloxalta, Duloxenta, Dulsevia, Dulvas, Loxentia
dutasterid
Dortilla, Dutascar, Dutrys
dutasterid, tamsulozin
Dutamyz, Dutastam, Tadusta, Tadustix
enalapril
Corvo, Enap
enalapril, hidroklorotiazid
Corvo HCT, Enap-H, Enap-HL
enalapril, lerkanidipin
Elernap, Elyrno, EnaCanpin
eplerenon
Apleria, Enplerasa, Riolma
escitalopram
Ecytara, Elicea, Elicea Q-Tab, Escitalex
esomeprazol
Emanera, Emozul, Escadra, Esolib, Esozoll
etorikoksib
Bericox, Etoriax, Etoxib, Roticox
ezetimib
Ezetad, Ezoleta
finasterid
Finascar, Finpros
galantamin
Galnora, Galsya, Galsya SR
gliklazid
Diacronal MR, Gliclada, Gliclada SR, Glyclada
imatinib
Imanivec, Itivas, Meaxin, Neopax
indapamid
Icorvida SR, Rawel SR
irbesartan
Ifirmasta, Irabel
irbesartan, hidroklorotiazid
Co-Irabel, Ifirmacombi, Irbecor comp
ivabradin
Bixebra, Bravadin, Brivecor, Ivabalan
kandesartan
Candecor, Canocord, Karbis
kandesartan, amlodipin
Camdero, Camlocor, Candecam, Kandoset
kandesartan, hidroklorotiazid
Cancombino, Candecor comp, Canocombi, Karbicombi
kvetiapin
Kventiax, Kventiax Prolong, Kventiax SR, Quentiax, Quentiax SR
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
132
lakozamid
Lacosabil, Lydraso
lansoprazol
Lansoptol, Lanzul, Zoletad
letrozol
Likarda, Lortanda
levofloksacin
Levalox, Levaxela, Levnibiot
losartan
Lavestra, Lorista
losartan, amlodipin
Alortia, Lortenza, Tenloris
losartan, hidroklorotiazid
Lavestra H, Lavestra HCT, Lorista H, Lorista HD, Lorista HL
memantin
Marixino, Maruxa, Maryzola, Memando, Memaxa, Mentixa,
metoprolol
Bloxan, Bloxazoc, Metazero, Metazero XR
mirtazapin
Mirtin, Mirzasna, Mirzaten, Mirzaten Q-Tab, Mirzaten Oro-Tab
moksifloksacin
Moflaxa, Moflaxya, Moloxin, Moxibiot
naproksen
Analgesin, Analgesin Forte, Ilgesin, Naldorex, Nalgesin, Nalgesin F,
Nalgesin Forte, Naprosyn
oksikodon, nalokson
Adolax, Oxycaloxon, Oxynador
olanzapin
Zalasta, Zalasta Q-Tab, Zolrix
olmesartan
Olimestra, Olmecor
olmesartan, amlodipin
Olmeamlo, Olssa, Polaplom
olmesartan, amlodipin, hidroklorotiazid
OlmeAmlo HCT, Olsitri, Polaplom HCT
olmesartan, hidroklorotiazid
Co-Olimestra, Olmecor HCT
pantoprazol
Nolpaza, Sedipanto
perindopril
Perineva, Prenessa, Prenessaneo, Prenessa Neo
perindopril, amlodipin
Amlessa, Amlessa Neo, Amlessini, Dalnessa, Dalneva, Predalneva,
Tonarssa, Tonarssa Neo
perindopril, amlodipin, indapamid
Amlewel, Co-Amlessa, Co-Dalnessa, Co-Dalneva, Tonanda
perindopril, amlodipin, rosuvastatin
Rosamera, Roxampex, Roxatenz-amlo
perindopril, indapamid
Comaranil, Co-Perineva, Coprenessa, Co-Prenessa, Co-Prenessa Neo,
Co-Prenessaneo, Prenewel, Prenewel Neo
perindopril, indapamid, rosuvastatin
Roxatenz-inda, Roxiper, Triemma
prasugrel
Eliskardia, Prasillt, Sigrada
pregabalin
Apregia, Pragiola, Pregabador, Pregabio, Rewisca
rabeprazol
Gelbra, Zulbex
ramipril
Ampril, Amprilan
ramipril, amlodipin
Rameam, Ramidipin, Ramladio
ramipril, hidroklorotiazid
Ampril HL, Ampril HD, Amprilan H, Amprilan HD, Amprilan HL, Marilamed
razagilin
Raglysa, Ralago
risperidon
Rorendo, Rorendo Oro-Tab, Torendo, Torendo Q-Tab
rivaroksaban
Rivarolto, Rivaroxia, Xerdoxo
ropinirol
Ralnea, Rolpryna, Rolpryna SR
rosuvastatin
Rosuvador, Roswera, Roxera, Sorvasta
rosuvastatin, ezetimib
Coroswera, Co-Roswera, Co-Roxera, Rosazimib, Roswera Combi,
Roxera Plus, Sorvasta Plus, Sorvitimb
sertralin
Asentra, Sertrone
sildenafil
Sildegra, Vizarsin
silodosin
Sidarso, Silbesan
simvastatin
Sivales, Vasilip
simvastatin, ezetimib
Ezesimin, Vasitimb
sitagliptin
Asiglia, Maysiglu, Sitagavia
sitagliptin, metformin
Asigefort, Asiglia Met, Maymetsi, Sitagavia Met
solifenacin
Asolfena, Solifemin
tadalafil
Tadagis, Tadilas, Tadilecto
tamsulozin
Tadin, Tamzeltos, Tanyz, Tanyz ERAS
tapentadol
Apeneta, Tapendolor
telmisartan
Telmista, Tolura
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
133
telmisartan, amlodipin
Tamloset, Telassmo, Teldipin, Telmista AM
telmisartan, hidroklorotiazid
Tolucombi, Telmista H, Telmista HD
tramadol, paracetamol
Doreta, Doreta Prolong, Doreta SR, Ramlepsa, Tramabian
valsartan
Valsacor, Valsareta
valsartan, amlodipin
Valodip, Vamloset, Wamlox
valsartan, amlodipin, hidroklorotiazid
Co-Valodip, Co-Vamloset, Valsamtrio, Valtricom
valsartan, hidroklorotiazid
Co-Valsacor, Co-Valsareta, Valsacombi, Valsacor H, Valsacor HD,
Valsaden
valsartan, rosuvastatin
Ravalsyo, Valarox
vardenafil
Vardegin, Viavardis
venlafaksin
Alventa, Olwexya, Venlafex XL
vildagliptin
Glypvilo, Vildabetes
ziprazidon
Ypsila, Zipsilan, Zypsila, Zypsilan
Izdelki brez recepta
Učinkovina
Blagovne znamke
benzidamin, cetilpiridinijev klorid
Septabene, Septolete total, Septolete duo, Septolete extra, Septolete omni,
Septolete ultra, Septafar
diosmin, diosmin, hesperidin
Flebaven, Flebazol, Flabien
esomeprazol
Emozul Control, Esozoll
izvleček bršljana
Herbion bršljanov sirup, Herbihelix
izvleček ginka
Bilobil, Gingonin
izvleček islandskega lišaja
Herbion islandski lišaj, Herbisland
ksilometazolin, dekspantenol
Septanazal, Septanasal
magnezij
Magnezij Krka 300, Magnezij Krka 400, Magnesol B2
naproksen
Nalgesin S, Analgesin, Nalgedol, Ilgesin, Nalgesin Dolo, Nalgesin Mini,
Nalgesin Relief
pantoprazol
Nolpaza Control, Sedipanto, Panto TAD
vitamini za otroke
Pikovit, Divakid
Veterinarski izdelki
Učinkovina
Blagovne znamke
amoksicilin
Amatib, Awazom
enrofloksacin
Enrox, Enroxal, Enroxil
febantel, pirantelijev embonat, prazikvantel
Anthelmin Plus, Dehinel Plus, Wormscreen Plus
fipronil
Amflee, Fyperix, Fypryst
fipronil, S-metopren
Amflee Combo, Fleascreen combo, Fyperix Combo, Fypryst Combo
florfenikol
Fenflor, Floron
florfenikol, fluniksin
FlorFlu, Flovuxin
imidakloprid, moksidektin
Imoxicate, Prinocate
karprofen
Karprovet, Rycarfa
marbofloksacin
Marfloxin, Quiflor, Quiflox
milbemicin oksim, prazikvantel
Milprazin, Milprazon, Milprazon Chewable, Milprazon Plus, Milquantel
permetrin, imidakloprid
Ataxa, Ataxxa
pirantelijev embonat, prazikvantel
Anthelmin, Dehinel, Wormscreen
selamektin
Selafort, Selehold
toltrazuril
Toltracol, Toltarox, Tolzesya
biocid
Ecocid, Oxicid
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
134
Razvoj in raziskave
32
Vertikalna integracija ter povezovanje razvojnega in proizvodnega znanja sta ključni prednosti naše razvojne strategije, ki
zagotavlja konkurenčnost Krkine ponudbe. Obvladovanje celotnega procesa nam omogoča pravočasno uvajanje
kakovostnih, varnih in učinkovitih zdravil na več kot 70 trgov.
Ob koncu leta 2023 smo imeli skoraj 500 registriranih izdelkov v različnih farmacevtskih oblikah. V različnih razvojnih fazah
je okoli 170 projektov, s katerimi bomo dopolnili ponudbo izdelkov v ključnih terapevtskih skupinah, kot so zdravila
za zdravljenje visokega krvnega tlaka, sladkorne bolezni, bolezni krvi in krvotvornih organov ter rakavih obolenj. S tem
bomo prispevali k široki dostopnosti sodobnih zdravil kot enemu najpomembnejših ciljev trajnostnega razvoja Organizacije
združenih narodov (Sustainable Development Goals, SDG).
33
Z razvojno strategijo in projektnim pristopom obvladujemo izdelke v vseh fazah življenjskega cikla in za vse trge. Razvojni
in raziskovalni rezultati ter poznavanje regionalne in lokalne zakonodaje nam omogočajo pripravo in obvladovanje
zahtevne registracijske dokumentacije, vodenje učinkovitih registracijskih postopkov ter pravočasno registracijo izdelkov.
To pomeni, da že v najzgodnejših fazah razvoja predvidimo ciljne lastnosti izdelka za posamezen trg ter prilagodimo
razvojno delo in zahtevane raziskave. Tako lahko kot družbenoodgovorno podjetje na vseh naših trgih (tudi v državah oz.
regijah s srednjimi in nizkimi prihodki) bolnikom zagotavljamo, da lahko do sodobnih zdravil dostopajo v najkrajšem
možnem času. V državah s srednjimi in nizkimi prihodki med drugim tržimo več kot 40 zdravil s seznama nujno potrebnih
zdravil Svetovne zdravstvene organizacije (WHO Essential medicine list, 2021).
Stalno spremljamo trende in znanstvene dosežke na strokovnih področjih (v medicini, farmaciji, kemiji idr.) in jih
vključujemo v svoje razvojno delo, kar nam omogoča hitro in ustrezno odzivanje na razvojne izzive in potrebe bolnikov.
Uvajamo nove in izpopolnjene razvojne pristope in pri tem sodelujemo tudi z zunanjimi partnerji. Posebno pozornost
posvečamo sodelovanju z izobraževalnimi in znanstvenoraziskovalnimi ustanovami, s čimer spodbujamo izmenjavo
znanja med akademskim okoljem in gospodarstvom, razvoj sodelavcev in inovacije. To vodi k razvoju in dvigu kakovosti
na obeh področjih. Kot odgovorno farmacevtsko podjetje skrbimo, da naši izdelki in tehnologije temeljijo na rezultatih
vrhunskega strokovnega in znanstvenega dela. Zato zlasti pri vzpostavljanju standardov kakovosti zdravilnih učinkovin
v evropskem in globalnem prostoru dejavno sodelujemo tudi z Evropskim direktoratom za kakovost zdravil in
zdravstvenega varstva (European Directorate for Quality of Medicines and Healthcare, EDQM). Nekatere Krkine
učinkovine so certificirane kot evropski referenčni standardi, analizne metode pa vključene v monografije ključnih
učinkovin.
Razvojno-raziskovalni procesi vključujejo obsežne in zahtevne tehnološke, analizne, predklinične in klinične raziskave,
ki nam omogočajo razvoj kompleksnih izdelkov v inovativnih farmacevtskih oblikah in z dodano vrednostjo za bolnike. Med
temi lahko izpostavimo izdelke, ki vsebujejo dve ali več zdravilnih učinkovin in s katerimi lahko bolnikom omogočimo dvojno
ali trojno zdravljenje z enim samim odmerkom zdravila. Kombinirana zdravila tudi manj vplivajo na okolje, saj se porabi
manj pomožnih snovi, ovojnine in energije za proizvodnjo. Poleg generičnih razvijamo tudi nove, inovativne kombinacije
z obstoječimi učinkovinami. Ti izdelki poleg številnih razvojnih izzivov zahtevajo kompleksne metode vrednotenja, vključno
s kliničnimi preskušanji, in najsodobnejše tehnološke rešitve v proizvodnem merilu.
Novi izdelki so podprti z raziskavami, ki dokazujejo njihovo varnost in učinkovitost. Vsa klinična preskušanja izvajamo
v skladu z veljavnimi zakonskimi predpisi, smernicami dobrih praks, Helsinško deklaracijo in Uredbo (EU) 2016/679
o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov. To zagotavlja varnost udeležencev, transparentnost, etičnost in
visoko kakovost raziskav, kar potrjujejo tudi regulatorni in inšpekcijski organi.
Že v najzgodnejših fazah razvoja poskrbimo za kakovost naših izdelkov, saj sledimo vodilu, da je kakovost v izdelek
vgrajena že od začetka. Skladnost vseh razvojnih aktivnosti zagotavljamo z vpeljanimi sistemi kakovosti, ki jih stalno
posodabljamo in nadgrajujemo.
Z mislijo na okolje iščemo enostavne in energijsko učinkovite tehnološke rešitve, kar prispeva tudi k dostopni ceni novih
izdelkov. Razvoj poteka v skladu z našo okoljsko politiko in standardom ISO 14001. Skrbimo, da tehnološki postopki
32
SDG 3, SDG 12
33
GRI 2-6
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
135
minimalno vplivajo na okolje, da zmanjšujemo ogljični odtis, porabo vode in količino organskih topil, s čimer se približujemo
ciljem krožnega gospodarstva.
Krka v raziskave in razvoj vlaga približno 10 % vrednosti letne prodaje. Le tako lahko povečujemo svojo učinkovitost,
podpiramo inovacije in se hitreje odzivamo na potrebe bolnikov.
Veliko vlagamo v podatkovno znanost in tehnologijo. Tako smo v letu 2023 nadaljevali digitalizacijo zajema in obdelave
podatkov na razvojno-raziskovalnem področju. Ključnega pomena je začetek uvajanja enotnega informacijskega sistema
za upravljanje laboratorijskih informacij. Novost je bil tudi projekt na področju računalniško podprtih simulacij tehnoloških
procesov, ki bo še izboljšal njihovo učinkovitost in prispeval k doseganju najvišje kakovosti naših izdelkov. Nadaljevali smo
tudi projekt robotizacije procesov v analiznih laboratorijih. Z vpeljavo analiznih metod z avtomatsko pripravo vzorcev smo
pospešili izvedbo in zmanjšali možnost napak.
Na področju kompleksnih izdelkov, vključno s peptidi, smo tudi v letu 2023 vlagali v znanje in laboratorijsko opremo
za razvojno fizikalno-kemijsko analitiko in celične teste, kar nam je omogočilo razvoj lastnih analiznih metod in drugo
razvojno delo na tem področju. Znanje in kompetence smo nadgradili s sodelovanjem z različnimi partnerji na področju
prenosa postopkov priprave kompleksnih izdelkov v industrijsko merilo.
Obsežne razvojne študije na uveljavljenih izdelkih in ustrezno prilagajanje razvojnih dejavnosti, povezovanje razvojnih in
proizvodnih aktivnosti ter poznavanje regulatornih in tržnih zakonitosti nam še naprej omogočajo vstopanje na nov strateški
trg, na Kitajsko, kjer smo v letu 2023 registrirali tri nove izdelke.
Dosežki Krkinih raziskovalcev so bili v letu 2023 opaženi tudi širše. Na državni ravni smo prejeli dve priznanji za inovativne
dosežke Gospodarske zbornice Slovenije (GZS), in sicer zlato priznanje za inovacijo s področja sinteze učinkovin in
razvoja končnih farmacevtskih oblik Z inovacijami do bolniku varnejših in okolju prijaznejših zdravil za zdravljenje diabetesa
ter srebrno priznanje za inovativen celovit pristop k obvladovanju referenčnih substanc.
Zaščita lastnega znanja in področje industrijske lastnine
V letu 2023 smo vložili 11 patentnih prijav za nove tehnološke rešitve, za katere smo ocenili, da so inovativne v globalnem
merilu. Na osnovi t. i. prioritetnih prijav iz leta 2022 smo vložili sedem mednarodnih in dve evropski prijavi. Podeljenih nam
je bilo šest patentov v različnih državah. Skupno so Krkine tehnološke rešitve zaščitene z več kot 200 veljavnimi patenti.
V Sloveniji smo vložili 72 prijav Krkinih blagovnih znamk. Vložili smo tudi 48 mednarodnih in 17 nacionalnih prijav blagovnih
znamk. Skupno imamo v različnih državah več kot 1100 lastnih blagovnih znamk.
Krka je v letu 2023 prejela prestižno nagrado WIPO IP Enterprise Trophy 2023. Svetovna organizacija za intelektualno
lastnino (WIPO) to nagrado podeljuje podjetjem, ki pri svojem poslovanju spodbujajo inovativnost v podjetju in širšem
okolju, spodbujajo sodelovanje z javnimi raziskovalnimi organizacijami in razumejo pomen intelektualne lastnine.
Novi izdelki in registracije v skupini Krka
V letu 2023 smo Krkino ponudbo povečali s 14 novimi izdelki, in sicer z desetimi zdravili na recept, dvema izdelkoma
s področja samozdravljenja in prehranskih dopolnil in dvema veterinarskima izdelkoma.
Zaključili smo 698 registracijskih postopkov, od tega 497 za zdravila na recept in devet za izdelke brez recepta, ter s tem
na številnih trgih povečali dostopnost zdravil za bolnike. Na področju veterinarskih izdelkov smo končali 192 postopkov in
dopolnili predvsem ponudbo izdelkov za ljubiteljske živali.
V Krki obvladujemo široko paleto zdravil z različnih terapevtskih področij. Vse izdelke in procese optimiziramo ter
usklajujemo z novimi regulatornimi smernicami in znanstvenimi dognanji. Tudi v letu 2023 smo s premišljenimi strategijami
variacij pripomogli k hitri uvedbi bistvenih izboljšav na več izdelkih. Skupno smo v preteklem letu prejeli regulatorno
potrditev za več kot 23.000 variacij.
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
136
Zdravila na recept
V letu 2023 smo registrirali deset novih izdelkov ter pridobili nova dovoljenja za promet za že uveljavljene izdelke na
dodatnih trgih.
Posebno pozornost smo tudi v lanskem letu namenili razvoju in registracijam kombiniranih zdravil, ki združujejo dve ali
več učinkovin v eni farmacevtski obliki.
Kombinirana zdravila antagonistov angiotenzina II v kombinaciji z diuretikom so zdravila izbire za zdravljenje bolnikov
z visokim krvnim tlakom. V letu 2023 smo zaključili registracijske postopke za tri nova zdravila, in sicer Valsacor-inda
(valsartan, indapamid) v obliki tablet s prilagojenim sproščanjem, Telmista-amlo H/Tolutris/Tolvecamo/Tolvecom
(telmisartan, amlodipin, hidroklorotiazid) v obliki tablet ter Telinstar (telmisartan, indapamid) v obliki tablet s prilagojenim
sproščanjem. Vsa tri zdravila so Krkine inovativne kombinacije, ki so plod lastnega znanja in bodo bolnikom z visokim
krvnim tlakom olajšale zdravljenje.
Na evropskih trgih smo ponudbo izdelkov za zdravljenje sladkorne bolezni dopolnili z dvema novima zdraviloma. Pridobili
smo registraciji za Dagrafors (dapagliflozin) v obliki filmsko obloženih tablet in Empagliflozin Krka (empagliflozin) v obliki
filmsko obloženih tablet. Izdelka spadata v skupino najsodobnejših zdravil, ki uspešno znižujejo glikirani hemoglobin,
ugodno pa učinkujejo tudi na srce in žilje ter delovanje ledvic.
Registrirali smo antitrombotično zdravilo Daxanlo/Danengo (dabigatran), ki se uporablja za zdravljenje in preprečevanje
aterotrombotičnih in trombemboličnih dogodkov pri odraslih z različnimi boleznimi srca in žilja. Je tudi zdravilo izbire
za bolnike po vsaditvi umetnega kolka ali kolena, saj preprečuje venske tromboembolije. Na voljo je v obliki trdih kapsul
v treh jakostih.
Na Kitajskem smo registrirali dodatne izdelke. Pridobili smo registracijo za rivaroksaban v obliki filmsko obloženih tablet,
ki ima širok razpon uporabe za preprečevanje aterotrombotičnih dogodkov pri odraslih z različnimi boleznimi srca in žilja.
Spada med najsodobnejše antikoagulante, ki učinkovito in varno izboljšajo kakovost življenja bolnikov. Iz skupine
za zdravljenje bolezni srca in žilja smo registrirali zdravilo s terc-butilaminijevim perindoprilatom. Perindopril je
učinkovina, katere uporaba je podprta z rezultati številnih kliničnih raziskav in je zdravilo izbire za zdravljenje hipertenzije,
srčnega popuščanja in koronarne bolezni srca.
Za kitajski trg smo pridobili prvo registracijo iz skupine zdravil za zdravljenje sladkorne bolezni. Registrirali smo zdravilo
z gliklazidom v obliki tablet s prirejenim sproščanjem, ki pri osebah s sladkorno boleznijo tipa 2 inkovito zniža raven
glukoze v krvi.
V državah EU smo pridobili dodatne registracije iz uveljavljenih in novih terapevtskih skupin.
Na področju zdravil za zdravljenje sladkorne bolezni smo na dodatnih trgih pridobili registracije za zdravilo s sitagliptinom
in kombinirano zdravilo s sitagliptinom in metforminom v obliki filmsko obloženih tablet. Iz skupine zdravil za lajšanje
bolečine smo registrirali tapentadol v obliki tablet s podaljšanim sproščanjem ter kombinirano zdravilo s tramadolom in
paracetamolom v obliki tablet s podaljšanim sproščanjem. Pridobili smo dodatno registracijo za onkološko zdravilo
z abirateronom v obliki filmsko obloženih tablet, ki se uporablja za zdravljenje raka prostate. Dostopnost zdravil
za zdravljenje bolezni srca in žilja smo povečali z registracijami amlodipina v obliki tablet ter losartana in kombiniranega
zdravila z losartanom in hidroklorotiazidom v obliki filmsko obloženih tablet. Pridobili smo tudi dodatne registracije
za kombinirano zdravilo z rosuvastatinom in ezetimibom v obliki filmsko obloženih tablet. Iz skupine zdravil za zdravljenje
bolezni osrednjega živčevja smo pridobili registracije za lakozamid v obliki filmsko obloženih tablet, ki se uporablja
za zdravljenje epilepsije. Po decentraliziranem postopku smo registrirali Vitamin D3 Krka (holekalciferol) v jakosti
7000 i.e. v obliki tablet ter pridobili dodatna dovoljenja za promet za sodobna antikoagulanta rivaroksaban in apiksaban
v obliki filmsko obloženih tablet.
V Združenem kraljestvu smo pridobili dovoljenja za promet za zdravili za zdravljenje bolezni srca in žilja, in sicer
za amlodipin v obliki tablet in ranolazin v obliki tablet s podaljšanim sproščanjem. Registrirali smo tudi teriflunomid
v obliki filmsko obloženih tablet, ki se uporablja za zdravljenje bolnikov z multiplo sklerozo.
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
137
V vzhodni Evropi smo pridobili registracije pomembnih izdelkov iz Krkinih ključnih terapevtskih skupin. Po postopku
medsebojnega priznavanja v Evrazijski ekonomski uniji (EAEU) smo na dodatnih vzhodnoevropskih trgih pridobili
dovoljenja za trženje za protibolečinsko zdravilo Etoriax (etorikoksib) v obliki filmsko obloženih tablet. Pridobili smo tudi
dovoljenje za trženje za Tigalant (tikagrelor) v obliki filmsko obloženih tablet ter na dodatnih trgih registrirali zdravilo
Rivaroxia/Rozarya (rivaroksaban) v obliki filmsko obloženih tablet. Oba izdelka spadata med antitrombotike, ki
preprečujejo nastajanje krvnih strdkov. V skupini zdravil za bolezni srca in žilja smo pridobili dovoljenje za trženje
za kombinirani zdravili Roxatenz-inda (perindopril, indapamid, rosuvastatin) v obliki filmsko obloženih tablet ter
Co-Prenessa Neo (perindopril, indapamid) v obliki tablet. Ponudbo zdravil za zdravljenje sladkorne bolezni smo povečali
s sodobnim zdravilom Glypvilo/Glipvilo (vildagliptin) in kombiniranim zdravilom Glypvilo Met/Glipvilo Met (vildagliptin,
metformin) v obliki filmsko obloženih tablet ter zdravilom Asiglia (sitagliptin) v obliki filmsko obloženih tablet.
Na trgih jugovzhodne Evrope smo pridobili dodatne registracije za zdravila za zdravljenje bolezni srca in žilja. Registrirali
smo kombinirano zdravilo Co-Roswera (rosuvastatin, ezetimib) v obliki filmsko obloženih tablet. Uporablja se
za zdravljenje odpornejših hiperlipidemij. Pridobili smo dovoljenja za promet z zdravili z novo soljo perindoprila, in sicer
za Arprenesso (perindopril), Aramlesso (perindopril, amlodipin) in CoArprenesso (perindopril, indapamid) v obliki tablet.
Registrirali smo tudi sodobni reverzibilni zaviralec agregacije trombocitov Atixarso (tikagrelor) v obliki filmsko obloženih
tablet. Iz skupine zdravil za zdravljenje sladkorne bolezni smo pridobili registracijo za Maysiglu (sitagliptin) in Maymetsi
(sitagliptin, metformin) v obliki filmsko obloženih tablet. Pridobili smo tudi dovoljenje za promet za onkološko zdravilo
Everolimus Krka (everolimus) v obliki tablet.
Na čezmorskih trgih smo ponudbo za zdravljenje bolezni srca in žilja dopolnili z zdravili Sobycor (bisoprolol), Elernap
(enalapril, lerkanidipin), Wamlox (amlodipin, valsartan), Telorssa (losartan, amlodipin), Olmira (olmesartan, amlodipin) in
Amaloris (amlodipin, atorvastatin) v obliki filmsko obloženih tablet, Rameam (ramipril, amlodipin) v obliki kapsul ter Tolura
(telmisartan), Telassmo (telmisartan, amlodipin), Amlessa (perindopril, amlodipin), Enap H (enalapril, hidroklorotiazid) in
Vasitimb (ezetimib, simvastatin) v obliki tablet. Dovoljenje za trženje smo pridobili za Bravacor (ivabradin), Loristo
(losartan) in Roswero (rosuvastatin) v obliki filmsko obloženih tablet ter Nolpazo (pantoprazol) v obliki gastrorezistentnih
tablet. Registrirali smo tudi zdravilo za lajšanje bolečine Aclexa (celekoksib) v obliki trdih kapsul, zdravili za zdravljenje
psihoz Parnido (paliperidon) in Quentiax SR (kvetiapin) v obliki tablet s podaljšanim sproščanjem, zdravilo za zdravljenje
motnje erekcije Tadilas (tadalafil) v obliki filmsko obloženih tablet ter zdravilo za preprečevanje in zdravljenje kronične
bronhialne astme in simptomov sezonskega alergijskega rinitisa Monkasta (montelukast) v obliki filmsko obloženih tablet.
Za nov postopek sinteze protimikrobne učinkovine norfloksacin, ki jo vsebuje Krkino zdravilo Nolicin v obliki filmsko
obloženih tablet, smo pridobili certifikat ustreznosti monografiji evropske farmakopeje (CEP) Evropske direkcije
za kakovost zdravil (EDQM).
Izdelki brez recepta
V letu 2023 smo ponudbo izdelkov s področja samozdravljenja in prehranskih dopolnil povečali za dva nova izdelka.
Magnezij Krka DIREKT v obliki praška za direktno uporabo je prehransko dopolnilo. Vsebuje 250 mg magnezija in
vitamine skupine B, ki prispevajo k zmanjševanju utrujenosti in izčrpanosti ter delovanju osrednjega živčevja. Izdelek je
brez konzervansov, umetnih barvil, arom in sladil ter ne vsebuje glutena in laktoze. Jemlje se enostavno, brez vode, strese
se neposredno v usta.
Harntee TAD je prehransko dopolnilo, ki vsebuje izvlečke breze, zlate rozge in javanskega čaja. Prenovljeni izdelek, ki je
brez konzervansov, umetnih barvil, arom in sladil ter brez glutena in laktoze, pripomore k normalnemu delovanju sečil.
Na voljo je v obliki prka za raztapljanje, ki omogoča preprosto in hitro pripravo napitka.
Pridobili smo tudi dodatne registracije za že uveljavljene izdelke, med drugimi registracijo za nosno pršilo Septanazal
(ksilometazolin, dekspantenol) ter za Septolete total (benzidamin, cetilpiridinijev klorid) v obliki pastil in pršila. Pridobili
smo tudi dovoljenje za trženje za sirup z islandskim lišajem Herbion.
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
138
Veterinarski izdelki
V letu 2023 smo registrirali dva nova veterinarska izdelka.
Ponudbo izdelkov za ljubiteljske živali smo dopolnili z registracijo zdravila Arocenia (maropitant) v obliki raztopine
za injekcije za mačke in pse. Deluje na osrednje živčevje in zmanjšuje slabost, preprečuje bruhanje po kirurških posegih
in kemoterapiji ter tako izboljša okrevanje po posegih.
Kot prvi generik v EU smo zaključili decentralizirani postopek za zdravilo Robexera/Rogiola (robenakoksib) v obliki
žvečljivih tablet za pse. Na voljo je v štirih jakostih. Vsebuje nesteroidno protivnetno učinkovino robenakoksib iz skupine
koksibov. Namenjeno je lajšanju bolečine in zdravljenju vnetij pri kroničnem osteoartritisu ter lajšanju bolečine in
zmanjšanju vnetij po operacijah mehkih tkiv.
Na dodatnih trgih smo pridobili registracije za več izdelkov. Pridobili smo dovoljenje za promet za kombinirano zdravilo
Cladaxxa (amoksicilin, klavulanska kislina) v obliki žvečljivih tablet v treh jakostih, ki je namenjeno zdravljenju bakterijskih
okužb pri psih in mačkah, ter za zdravili, ki sta namenjeni zdravljenju in preprečevanju okužb z notranjimi zajedavci,
Milprazon Chewable (milbemicin oksim, prazikvantel) v obliki palatabilnih filmsko obloženih tablet za pse in Milprazon
Chewable (milbemicin oksim, prazikvantel) v obliki filmsko obloženih tablet za mačke. Dodatne registracije smo pridobili
za zdravili Prinocate/Prinocat (imidakloprid, moksidektin) v obliki raztopine za kožni nanos in Dehinel Plus Flavour
(febantel, prazikvantel, pirantel) v obliki tablet z okusom. Obe se prav tako uporabljata za zdravljenje in preprečevanje
okužb z notranjimi zajedavci pri ljubiteljskih živalih.
Zdraviliško-turistične storitve
Uresničevanje strategije sistematičnih izboljšav celovite ponudbe smo nadaljevali tudi v letu 2023. V Strunjanu smo gostom
ponudili prenovljeno nadstropje v Vili Park in ponudbo obogatili s posodobljenim zunanjim plavalnim bazenom. Poleg tega
smo začeli obširnejšo rekonstrukcijo, v okviru katere bomo prenovili sobe v tretjem nadstropju hotelu Svoboda, hotelsko
restavracijo, kuhinjo, recepcijo in vhodno avlo. Delo bo končano sredi leta 2024.
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
139
Proizvodnja in oskrbna veriga
Ključni cilj proizvodnje in oskrbne verige je pravočasno in stroškovno učinkovito zagotavljanje zadostnih količin kakovostnih
izdelkov v skladu s potrebami trgov. To nam uspeva zaradi hitre odzivnosti naših procesov na spreminjajoče se zahteve
trgov, nenehnega izboljševanja procesov, s katerimi skrajšujemo pretočne čase v celotni oskrbni verigi, ter integracije
oskrbnih procesov v vseh odvisnih družbah skupine Krka in na drugih pogodbenih proizvodnih mestih.
Z intenzivnim uvajanjem naprednih tehnoloških procesov v proizvodnjo učinkovin in končnih izdelkov sledimo zahtevam
za proizvodnjo novih izdelkov in zakonodaji s tega področja. Povečujemo proizvodne zmogljivosti in izboljšujemo
stroškovno učinkovitost procesov v Sloveniji in v odvisnih družbah. Z obvladovanjem vseh faz življenjskega cikla izdelkov
se lažje in učinkoviteje prilagajamo vse zahtevnejšim razmeram na trgih.
Uspešno povezujemo razvoj in raziskave ter proizvodnjo učinkovin in zdravil ter s tem vplivamo na hitrejši in uspešnejši
prenos novih izdelkov iz razvoja v redno proizvodnjo. V letu 2023 smo pospešili reševanje tehnoloških problemov,
optimizirali tehnološke procese in uvedli številne alternativne vire materialov, s tem pa omogočili nemoteno proizvodnjo in
zagotovili dolgoročno količinsko rast.
Načrtovanje
Z nenehnimi procesnimi izboljšavami smo občutno skrajšali povprečni čas od naročila do dobave kupcu ter tako povečali
svojo odzivnost in fleksibilnost procesov v oskrbni verigi. Nadaljevali smo optimizacijo zalog surovin in končnih izdelkov.
Ob optimalni uporabi razpoložljivih virov v obvladujoči družbi in odvisnih družbah ter v sodelovanju s pogodbenimi partnerji
smo v letu 2023 proizvedli in zapakirali 16,9 milijarde izdelkov, kar je 1 % več kot v letu 2022. Tako smo sledili dolgoletnemu
trendu in strateškemu cilju rasti količin. Realizacija proizvodnje izdelkov je sledila načrtovanim potrebam trgov.
Proizvodnja končnih izdelkov
Povečevanje števila izdelkov in proizvodnih mest, spreminjanje zahtev trgov, zahteve po embalaži v lokalnih jezikih in
druge zahteve se kažejo v naraščajočem številu končnih izdelkov in polizdelkov. Z dobrim načrtovanjem in učinkovito
proizvodnjo uspešno zadovoljujemo različne zahteve kupcev.
Nenehno izboljšujemo izvajanje poregistracijskih postopkov za pripravo embalažnega materiala in tehnološke
dokumentacije za proizvodnjo v Sloveniji, v naših odvisnih družbah v tujini in pri pogodbenih proizvajalcih, da bi tako
zagotovili pravočasno realizacijo in odziv na prodajne potrebe.
15,2
16,5
16,2
16,8
16,9
0
2
4
6
8
10
12
14
16
18
2019 2020 2021 2022 2023
v milijardah kkosov
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
140
Prav tako stalno izboljšujemo informacijsko podporo za vodenje, spremljanje in nadziranje procesov, standardizacijo
proizvodnih procesov ter optimizacijo sistema proizvodne dokumentacije in procesnih kontrol. V lanskem letu smo tudi
širili uporabo elektronske proizvodne dokumentacije in zviševali stopnjo digitalizacije procesov.
Nabavni proces
34
Za svoje izdelke uporabljamo surovine, ki jih proizvajamo sami, kupujemo pa jih tudi na trgu. V letu 2023 se je predvsem
iz ekoloških in finančnih razlogov ter razlogov, povezanih z dobro proizvodno prakso, še naprej zmanjševalo število
proizvajalcev surovin. Tako pomanjkanje surovin kot tudi okrnjene transportne poti so bile izziv. Kljub še vedno nestabilnim
razmeram, pomanjkanju vhodnih materialov, zmanjšanju proizvodnih zmogljivosti pri partnerjih zaradi energetske draginje
in oteženemu transportu smo zagotovili zadostno količino surovin za nemoteno proizvodnjo končnih izdelkov. Povečali
smo transparentnost nabavnega procesa surovin in embalaže ter nadgradili sistem obvladovanja nabavnih pogodb in
usklajevanja specifikacij surovin z dobavitelji.
Uspešno smo obvladovali raven cen na nabavnem trgu surovin. Še naprej smo uvajali kakovostno enakovredne in cenovno
sprejemljivejše alternativne vire zdravilnih učinkovin, pomožnih snovi in embalaže. S tem smo zmanjševali tveganje zaradi
spremenljivih razmer, ki vplivajo na dobavo.
Povečali smo integracijo odvisnih družb in optimizirali nabavne procese. Izboljševali smo tudi partnerske odnose
z dobavitelji. Razmere v Ruski federaciji in Ukrajini niso pomembneje vplivale na dobavne verige skupine Krka ter
nemoteno oskrbo proizvodnih enot v obvladujoči družbi Krka in odvisnih družbah.
V nabavnih in transportnih pogodbah dobavitelje in izvajalce zavezujemo k delovanju v skladu z njihovo lokalno in
mednarodno zakonodajo. V letu 2023 smo sodelovali s 123 dobavitelji z veljavnim standardom ISO 45001 in
z 294 dobavitelji z veljavnim standardom ISO 14001. Dobavitelje tudi redno presojamo. Na leto izvedemo približno
148 presoj.
Proizvodnja učinkovin
Veliko dodano vrednost predstavlja visoka stopnja vertikalne integracije v proizvodnem procesu. To pomeni, da velik delež
učinkovin, ki jih vgrajujemo v končne izdelke, proizvedemo in tehnološko nadzorujemo sami na različnih proizvodnih mestih
v Sloveniji in tujini. Tako v ključnem segmentu oskrbne verige zmanjšujemo odvisnost od zunanjih dobaviteljev.
Cenovno učinkovitost proizvodnje ključnih intermediatov in surovin izboljšujemo z optimizacijo proizvodnih procesov
na vseh proizvodnih mestih. S prenosom dodatnih tehnologij (izdelkov) smo povečali zmogljivost Sinteze 1 v Krškem in
bistveno povečali zmogljivosti za proizvodnjo učinkovin za vertikalno integrirane izdelke. Načrtujemo še dodatno povečanje
zmogljivosti. Nadaljevali smo intenzivno proizvodnjo učinkovin in intermediatov v lastnih obratih v Novem mestu in Krškem.
V letu 2023 smo proizvodne načrte uspešno realizirali.
Proizvodnja farmacevtskih izdelkov
V proizvodnjo farmacevtskih izdelkov vgrajujemo dodatno opremo in vpeljujemo sodobne visokotehnološke rešitve.
Z nadgradnjami in obnovami zagotavljamo ustrezno učinkovitost proizvodnih procesov in omogočamo višjo stopnjo
digitalizacije ter vpeljujemo elektronsko proizvodno dokumentacijo, povezano z avtomatizacijo in brezpapirnim
poslovanjem. K učinkovitosti proizvodnje so pomembne prispevale tudi optimizacije. Tako smo omogočili opazno rast
v tistih segmentih izdelkov, kjer se je povpraševanje na trgu zelo povečalo.
Uspešno smo nadaljevali proizvodnjo v proizvodnih obratih v tujini. S tem smo utrjevali položaj lokalnega proizvajalca in
zagotavljali vse potrebne izdelke za ključne trge, na katerih ti predstavljajo pomembno prednost za odjemalce.
34
GRI 2-6, 3-3, 308-1, 414-1, SDG 3
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
141
Za omogočanje kontinuiranega izobraževanja in zagotavljanje kakovosti dela smo v proizvodnji zdravil nadgradili center
za praktično usposabljanje za delo z opremo v vseh ključnih proizvodnih procesih. Usposabljanje temelji na izkušnjah in
znanju mentorjev, ki so izbrani med našimi najboljšimi zaposlenimi, ter na sodobnih metodah prenosa znanja.
Skladiščenje in transport
Z optimizacijo procesov, uvedbo novih možnosti v računalniških sistemih in optimizacijo zalog v sodelovanju z drugimi
organizacijskimi enotami smo izboljšali izkoriščenost skladiščnih zmogljivosti. Uspešno smo uporabljali novo
večnamensko skladišče.
Pri distribuciji izdelkov smo povečali uporabo ekološko ustreznih tovornih vozil in zmanjšali povprečno porabo goriva. Prvi
v Sloveniji smo kot končni uporabnik registrirali in začeli uporabljati težji električni tovornjak za prevoz izdelkov. Povečevali
smo uporabo ladijskega prevoza, ki ustreza temperaturnim zahtevam. Tudi v letu 2023 smo zaradi zaostrenih razmer
poiskali nove možnosti in uspešno opravili cestne prevoze, ki so alternativa ustaljenim transportnim potem. Učinkovito
smo zagotavljali vse potrebne oblike prevoza za povečan obseg prodaje.
Na področju carinjenja imamo status pooblaščenega gospodarskega subjekta (AEO). To nam omogoča hitrejši pretok
blaga in lažje pridobivanje dovoljenj za poenostavljene carinske postopke.
Odgovornost do dobaviteljev
35
Naši dolgoročni odnosi s poslovnimi partnerji in dobavitelji (dobavitelji opreme, surovin in osnovnih materialov,
pogodbenimi izvajalci, partnerji) temeljijo na spoštovanju, zaupanju, iskrenosti, poštenosti in pravičnosti.
V vseh fazah nabavnega procesa so zaposleni zavezani postopkom, ki so opredeljeni s Krkinimi smernicami,
mednarodnimi sporazumi in lokalnimi predpisi. V nabavnih aktivnostih (od opredeljevanja uporabnikovih potreb, izvajanja
razpisov, izbire dobaviteljev in sklepanja pogodb do naročila) imamo natančno opredeljene vloge in odgovornosti.
V skladu s Krkinimi dolgoročnimi cilji, trajnostno usmeritvijo in temeljnimi usmeritvami so pri izbiri potencialnih dobaviteljev
odločilni naslednji dejavniki:
poznavanje in spoštovanje zahtev standardov in zakonodaje,
reference pri podobnih projektih drugih naročnikov,
razvojna sposobnost in tehnična opremljenost,
število in usposobljenost ključnega osebja,
finančna stabilnost in odnos do poddobaviteljev/podizvajalcev,
izkušnje pri izvajanju aktivnosti v Krki.
Presojo dobaviteljev opravljamo na podlagi določil standardov kakovosti in Krkinih smernic. Upoštevamo kakovost,
odzivnost, rok dobave, zanesljivost, ceno, skladnost z regulatornimi predpisi in Krkinimi smernicami ter
družbenoodgovorno naravnanost dobavitelja. V letu 2023 smo začeli presojo in ocenjevanje nekaterih ključnih dobaviteljev
po ESG-merilih. Izvajamo aktivnosti za vzpostavitev ustreznega procesa skrbnega pregleda. V prihodnjem obdobju ga
bomo še nadgrajevali v skladu z mednarodnimi smernicami in evropsko zakonodajo.
Politiko in prakso vključevanja lokalnih dobaviteljev in izvajalcev del uveljavljamo takrat, kadar so poleg primerne cene
bistveni tudi hiter odziv, fleksibilnost in pogosta ali celo stalna vključenost v investicijske in servisne procese. V letu 2023
je bil delež v Sloveniji nabavljenega blaga in storitev 15 % celotne nabave družbe Krka.
36
35
GRI 2-6, 3-3
36
GRI 204-1, SDG 8
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
142
Vlaganja in naložbe
37
V skupini Krka smo v letu 2023 za naložbe namenili 131,9 milijona EUR, od tega 111,8 milijona EUR v obvladujoči družbi
in 20,1 milijona EUR v odvisnih družbah. Vlagali smo predvsem v povečanje in tehnološko posodobitev proizvodnje in
razvoja, v zagotavljanje kakovosti in lastne proizvodno-distribucijske centre po svetu.
V Krki dajemo velik poudarek vrednotam trajnostnega razvoja, zato pri vseh naložbenih projektih upoštevamo okoljske
standarde ter posredne in neposredne vplive na okolje. Izbrana oprema ustreza najboljši razpoložljivi tehniki s področja
varstva okolja in energetske učinkovitosti, hkrati pa zagotavlja varno in učinkovito delovanje.
Naložbe skupine Krka v obdobju 20192023
V Sloveniji in tujini so potekale številne naložbe v novo proizvodno opremo ter posodobitve sistemov in naprav, s katerimi
smo še povečali proizvodne zmogljivosti in izboljšali kakovost izdelkov. V letu 2023 je bil največji delež naložb namenjen
proizvodnji končnih izdelkov ter dokumentacijsko-informacijskim sistemom, neopredmetenim osnovnim sredstvom in
infrastrukturi. S takimi naložbami dosegamo usklajeno delovanje razvojno-raziskovalnih in proizvodno-kontrolnih funkcij,
ki so bistvena prednost našega vertikalno integriranega poslovnega modela. Delež naložb v ustvarjenih prihodkih
od prodaje je v letu 2023 znašal 7,3 %.
37
GRI 2-6, SDG 9
113
77
66
106
132
0
2
4
6
8
10
12
14
0
20
40
60
80
100
120
140
2019 2020 2021 2022 2023
v %
v milijonih EUR
naložbe v milijonih EUR delež v vrednosti prodaje
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
143
Struktura investicijske porabe skupine Krka v letu 2023
Posodabljanje proizvodnje in povečanje zmogljivosti
V obratu Notol smo nadgradili vodne sisteme in posodobili avtomatizirane sisteme pranja. Poteka menjava pakirnih linij,
ki bo končana do konca leta 2024. Poleg tega bomo v obratih Notol in Notol 2 povečali zmogljivosti za tabletiranje ter
posodobili in povečali zmogljivosti za granulacijo.
V Obratu za proizvodnjo trdnih oblik zdravil (OTO) končujemo naložbo v dodatne zmogljivosti za pripravo zmesi in
granulacijo pri tabletiranju ter v logistične zmogljivosti.
V razvojno-kontrolnih centrih smo končali naložbo v preureditev prostorov. Pridobili smo dodatne prostore za laboratorije
in prostore, namenjene ravnanju z vzorci in embalažnimi materiali.
V obratu v Ljutomeru smo povečali zmogljivosti za granulacijo in pakiranje.
V obratu za proizvodnjo praškastih in tekočih izdelkov v Bršljinu smo vgradili novo polnilno linijo za veterinarske izdelke.
V obratu Beta v Šentjerneju smo posodobili sisteme in naprave ter povečali proizvodne zmogljivosti.
V Novem mestu končujemo gradnjo večnamenskega objekta Paviljon 3. V njem bodo prostori za širitev mikrobiološkega
laboratorija ter dodatni prostori za Plansko-operativni center in druge organizacijske enote.
Povečujemo zmogljivosti za razvoj in proizvodnjo učinkovin
V Krškem smo na podlagi projektne dokumentacije in presoje vplivov na okolje pridobili integralno gradbeno dovoljenje
za Sintezo 2, Kemijsko-analitski center, skladišče tekočih surovin in čistilno napravo. V postopku pridobivanja sta še
okoljevarstveno dovoljenje in SEVESO dovoljenje za obrat. Konec leta 2023 smo začeli gradnjo tehnično in tehnološko
napredne čistilne naprave, gradnjo drugih objektov pa bomo za nekaj let zamaknili.
Vlaganja v infrastrukturo
V Ločni smo zgradili zadrževalni bazen požarnih vod (ZD4). V okviru projekta smo uredili tudi nadzorovan dostop
do parkirišč pred upravno stavbo ter na severnem vhodu in za Notolom. Uredili smo dodatna parkirna mesta v parkirni hiši
in na ploščadi za motoriste.
37,3 %
0,7 %
19,5 %
2,3 %
40,2 %
proizvodnja končnih izdelkov
proizvodnja učinkovin
infrastrukturni objekti in sistemi
turistična infrastruktura
dokumentacijsko-informacijski
sistemi in oprema, neopredmetena
dolgoročna sredstva in ostala
osnovna sredstva
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
144
V Ločni bomo znižali temperaturo odpadne vode na iztoku v reko Krko in s koristno izrabo energije odpadne vode povečali
energetsko učinkovitost. Z naložbo sledimo strateškim ciljem ESG-politike na področju odgovornega ravnanja z naravnimi
viri.
V Vodarni 2 bomo povečali zmogljivosti za pripravo farmacevtskih vod iz pitne vode. Z nadgradnjo bomo zagotavljali
redundantnost in zanesljivost na vseh stopnjah priprave procesnih in farmacevtskih vod iz pitne vode.
V Novem mestu smo na območju obrtne cone Cikava kupili več nepremičnin za dolgoročni razvoj v skupni velikosti
23 hektarjev.
Naložbe zunaj Slovenije
V odvisni družbi Krka-Farma v Beogradu smo obnovili in posodobili poslovne prostore.
V proizvodno-distribucijskem centru v Jastrebarskem na Hrvaškem povečujemo zmogljivosti za proizvodnjo veterinarskih
izdelkov v trdnih farmacevtskih oblikah.
V odvisni družbi TAD Pharma v Nemčiji bomo energetsko obnovili stari del upravnega objekta ter uredili konferenčno
dvorano.
Novi projekti
V začetku leta bomo začeli gradnjo prizidka k Obratu za proizvodnjo sterilnih izdelkov. Z novo proizvodno linijo za sterilne
raztopine bomo povečali zmogljivosti za proizvodnjo veterinarskih izdelkov in zagotovili dolgoročno proizvodnjo sterilnih
izdelkov večjih volumnov.
V Obratu za proizvodnjo tekočih izdelkov bomo zagotovili nemoteno proizvodnjo tekočih veterinarskih izdelkov.
V Obratu za pripravo praškastih in tekočih izdelkov v Bršljinu načrtujemo gradnjo novega objekta za povečanje zmogljivosti
za proizvodnjo veterinarskih izdelkov. Z vgradnjo novih pakirnih linij bomo povečali zmogljivosti za proizvodnjo
veterinarskih tablet in tekočih izdelkov.
V Novem mestu bomo začeli gradnjo večnamenskega objekta. V okviru novogradnje bomo z ureditvijo nadstreška nad
tovornim vhoda uredili tudi kontrolno točko za vozila.
Terme Krka
V Strunjanu smo preuredili prostore v nizkem pritličju vile Park ter v celoti obnovili notranji terapevtski bazen in zunanji
bazen s teraso v Hotelu Svoboda. Poleg tega posodabljamo restavracijo v hotelu ter prenavljamo sobe v tretjem
nadstropju.
V Dolenjskih Toplicah načrtujemo celovito rekonstrukcijo hotela Vital, v Šmarjeških Toplicah pa naložbo v novi Vitarium in
prenovo bazenov.
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
145
Kakovost
38
Osnovna strateška usmeritev na področju kakovosti je zagotavljanje kakovosti izdelkov, procesov in storitev. To dosegamo
z učinkovitim delovanjem sistema kakovosti, ki združuje zahteve farmacevtske industrije, dobre prakse, odgovorno
ravnanje na področju varnosti, zdravja in okolja, varovanje informacij in varstvo osebnih podatkov, integriteto podatkov in
neprekinjeno poslovanje. S fleksibilnostjo, hitrim prilagajanjem novostim, potrebam trgov in zakonodaji, z investicijami,
naprednimi sistemi dela in ustreznimi metodami nadzora izpolnjujemo zahteve različnih odjemalcev ter dokazujemo stalno
ustreznost izdelkov, procesov in storitev. Sistematično obravnavamo tveganja in priložnosti, povezane s kakovostjo, naš
cilj pa je doseganje trajnostnega razvoja. Premišljeno načrtovanje, kultura kakovosti zaposlenih in stalen napredek nam
odpirajo nove priložnosti za izboljšave.
V Krki enotno obvladujemo različne vidike zahtev in standardov, kar omogoča učinkovito delovanje procesov in izvajanje
storitev. S tem izkazujemo svoj odnos do kakovosti, okolja, varnosti in zdravja, varovanja informacij, varstva osebnih
podatkov in neprekinjenega poslovanja družbe.
Kredibilnost družbe zagotavljamo z inšpekcijami regulatornih organov, presojami partnerjev in rednim certificiranjem
sistemov pri Slovenskem institutu za kakovost in meroslovje (SIQ), s katerimi pridobivamo in ohranjamo zaupanje svojih
kupcev. V letu 2023 smo nadaljevali nadgrajevanje sistema v skladu z zakonodajo in smernicami. Skladnost
vzpostavljenega sistema smo potrdili z obnovljenimi certifikati.
Delovanje sistema kakovosti podpira centraliziran informacijsko-dokumentacijski sistem, ki ga z digitalizacijo in drugimi
ukrepi nenehno izboljšujemo, da tako zagotavljamo verodostojnost podatkov v dokumentih in elektronskih zapisih, boljšo
dostopnost in zaščito podatkov ter transparentnejši pregled nad procesi in izdelki. Tak pristop omogoča pripravo analiz in
trendov, s čimer zagotavlja podporo za izboljševanje učinkovitosti procesov in storitev ter kakovosti izdelkov. Sistem
upravljanja podatkov temelji na etičnem pristopu, ki poudarja osebno integriteto posameznika in njegovo odgovornost
za kakovostno opravljeno delo, na krovnih usmeritvah glede kakovosti ter na operativnih postopkih in kontrolah, ki so
integrirane v informacijske sisteme in organizacijske procese.
Sistem vodenja kakovosti
Nenehne izboljšave, ki nam jih narekujejo načela, standardi in smernice kakovosti ter pristop PDCA (plan/planiraj,
do/izvedi, check/preveri in act/ukrepaj), so gonilna sila napredka in stalnega izboljševanja na vseh področjih delovanja
družbe. Sistematično in v skladu z vertikalnim poslovnim modelom obvladujemo procese od nabave, razvoja in raziskav,
proizvodnje učinkovin in končnih izdelkov, distribucije, prodaje in trženja do spremljanja zadovoljstva odjemalcev.
Zadovoljstvo naših odjemalcev in stalno doseganje poslovnih uspehov bosta naša ključna cilja tudi v prihodnje. Kakovost
38
GRI 3-3, 416-2
GXP
ISO
9001
ISO
45001
ISO/IEC
27001
HACCP
MDR
ISO
22301
ISO
14001
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
146
je vpeta v celoten življenjski cikel naših izdelkov in storitev ter je zaveza, ki ji sledimo vsi zaposleni, kar je naša ključna
prednost ter temelj uspešnega zagotavljanja kakovosti, varnosti in učinkovitosti izdelkov.
Obvladovanje kakovosti izdelkov, storitev in procesov
Upravljanje kakovosti
Osnovna izhodišča za vzpostavitev in razvoj sistema kakovosti so določena v Načelih kakovosti skupine Krka, ki so krovni
dokument kakovosti, ter smernicah in navodilih skupine Krka, ki temeljijo na zakonodaji, dobrih praksah in standardih.
Novosti redno spremljamo in jih sistematično uvajamo v naše procese. Stalna naloga je nadgradnja sistema kakovosti,
s čimer nenehno izboljšujemo učinkovitost procesov in storitev.
Doseganje ciljev glede kakovosti poteka prek vzpostavljenih ključnih procesov, za katere imamo zagotovljene ustrezne
vire. Najpomembnejši vir so ozaveščeni zaposleni, ki se stalno usposabljajo in izpopolnjujejo znanje s področja kakovosti.
S tem zagotavljamo visoko raven zavedanja o pomenu kakovosti v vseh procesih. V sodelovanju s strokovnjaki z različnih
področij prepoznavamo priložnosti za izboljšave, iščemo inovativne pristope in uvajamo novosti.
Ključni za delovanje procesov so ustrezni objekti, oprema in sistemi. Pred začetkom uporabe novega oziroma
rekonstruiranega objekta z vgrajeno opremo in sistemi v Upravljanju kakovosti preverimo, ali ustreza vsem zahtevam
dobrih praks. Veliko število projektov kaže na intenzivno investicijsko dejavnost (novi obrati in oddelki, novi ali
rekonstruirani prostori, nova proizvodna, laboratorijska in razvojna oprema itd.). V letu 2023 so bili največji projekti ureditev
v skladu z zahtevami za varno uporabo v potencialno eksplozivnih atmosferah v obratu Beta v Šentjerneju, zamenjava
dveh oblagalnih kotlov, obnova pakirnice in preureditev dveh razvojnih laboratorijev v Notolu, postavitev nove polnilne
linije v Bršljinu ter povečanje zmogljivosti za granulacijo in pakiranje v Ljutomeru. V letu 2023 smo začeli gradnjo novih
zmogljivosti za mikrobiološki laboratorij, ki jo bomo končali v prvem četrtletju leta 2024.
Ustrezne pogoje za delovanje vseh procesov zagotavljamo s kvalifikacijami in validacijami investicijskih in računalniških
projektov, tehnološke in laboratorijske opreme, medijev, klimatizacijskih sistemov, tehnoloških postopkov in procesov
čiščenja ter transportnih pogojev, pa tudi s kalibracijami in vzdrževanjem opreme.
Zagotavljamo verodostojnost podatkov z vidika celovitosti, trajnosti, razpoložljivosti, čitljivosti, točnosti, izvornosti,
sočasnosti, skladnosti, varovanosti in opisljivosti, da so v skladu z regulatornimi zahtevami. Posebno pozornost
namenjamo razvoju in uvajanju informacijskih sistemov ter vpeljavi in obvladovanju laboratorijske in proizvodne opreme,
kjer verodostojnost izvornih podatkov zagotavljamo z validacijami in kvalifikacijami opreme, nadzorovanimi spremembami
in obvladovanjem morebitnih odstopanj med procesi.
Za kakovost, varnost in učinkovitost izdelka je pomembno, da je kakovost vključena v zgodnje faze razvoja in raziskav.
Novosti v zakonodaji pravočasno vključujemo v delovne procese in s tem že v razvojni fazi izdelka zagotavljamo
upoštevanje dobrih praks. Pri proizvodnji zdravil za klinične raziskave z novimi pristopi in strokovnim znanjem
zagotavljamo ustrezno in z zakonodajo zahtevano varnost bolnikov in prostovoljcev.
razvoj,
raziskave, oskrba, viri
proizvodnja,
procesi
trženje in razpoložljivost
izdelkov, zadovoljstvo
odjemalcev
stalno vrednotenje tveganj in priložnosti
obvladovanje kakovosti izdelkov, storitev in procesov
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
147
Vzpostavljen imamo sistem zagotavljanja kakovosti izvedbe kliničnih raziskav ter varnosti bolnikov in prostovoljcev,
ki sodelujejo v njih. Kakovost zagotavljamo z usposobljenim osebjem, uporabo ustrezne opreme in računalniških sistemov,
obvladovanjem tveganj, skrbno izbiro partnerjev, ki sodelujejo v celotnem procesu realizacije izdelka, z nadzorom izvedbe
kliničnih raziskav, poročanjem o varnosti bolnikov in vseh drugih udeležencev v kliničnih raziskavah ter s sistemom
obravnave ugotovljenih odstopanj.
Varnost zdravil za uporabo v humani in veterinarski medicini zagotavljamo z vzpostavljenim sistemom farmakovigilance,
v skladu z zakonskimi zahtevami v EU in tretjih državah ter s sistemom kakovosti. Skrbno zbiramo in medicinsko
vrednotimo vse neželene dogodke, domnevno povezane s Krkinimi zdravili, v vseh državah, kjer imamo dovoljenje
za promet in zdravila v kliničnih raziskavah. Nove ugotovitve, ki so pomembne za varno jemanje zdravila, vključimo
v informacijo o zdravilu ali pa izvedemo druge ukrepe za zmanjšanje tveganja. Podatke in ugotovitve sporočamo
regulatornim organom. Vzpostavljen imamo tudi sistem za izvajanje nadzora medicinskih pripomočkov. S tem
zagotavljamo sistematično zbiranje in analiziranje kakovosti, učinkovitosti in varnosti medicinskih pripomočkov na trgu
med njihovo življenjsko dobo.
Na področju zdravilnih učinkovin in drugih vhodnih materialov imamo vzpostavljen sistem kakovosti, ki sledi standardom
dobrih praks. Skladnost vhodnih materialov zagotavljamo z registracijsko dokumentacijo ter internimi predpisi in postopki
za kemijsko proizvodnjo. Sistematičen pristop k obvladovanju kakovosti pri dobaviteljih se kaže v izjemno majhnem številu
reklamiranih serij vhodnih materialov.
Nadzor sistema kakovosti
39
Proizvodnja končnih izdelkov in učinkovin temelji na lastnih tehnologijah. Z nadzorom kritičnih faz proizvodnega procesa
ter s pregledom in oceno dokumentacije vsake serije izdelka potrjujemo, da so naši izdelki proizvedeni v skladu
z registracijskimi zahtevami, predpisanimi postopki in smernicami dobre proizvodne prakse. Ustreznost tehnoloških
postopkov za polizdelke, postopkov za pakiranje končnih izdelkov in čiščenja proizvodne opreme zagotavljamo
s procesnimi validacijami ter validacijami pakiranja in čiščenja. Za izdelke vzpostavljamo kontrolne strategije, v katerih
določimo atribute kakovosti, ki so relevantni za zagotavljanje ustrezne in ponovljive kakovosti naših izdelkov. Atribute
kakovosti spremljamo in vrednotimo ter tako učinkovito prepoznavamo morebitna tveganja. Za proizvedene izdelke
pripravljamo letne preglede kakovosti (Product Quality Review, PQR) in poročila o kontinuiranih procesnih verifikacijah, ki
temeljijo na vrednotenju proizvodnih procesov in atributov kakovosti izdelka. Pri tem sledimo najnovejšim standardom in
smernicam na področju farmacevtske proizvodnje ter uporabljamo sodobna statistična orodja in poročilne sisteme.
Nadzor kakovosti izdelkov in procesov
39
GRI 2-27, SDG 16
verifikacija skladnosti izdelkov
zagotavljanje
skladnosti
izdelkov
letni pregled
kakovosti izdelkov
kontinuirana
procesna validacija
kontrola
kakovosti,
laboratorijska
testiranja,
odstopi,
reklamacije itd.
zakonodaja
inšpekcije,
presoje
notranje presoje
QA-odobritve
verifikacija sistema kakovosti
kazalniki
kakovosti,
strateška
merila
Odbor za
kakovost,
drugi odbori
vodstveni pregled
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
148
Varnost zdravil je ena od ključnih lastnosti, ki jih zagotavljamo s kakovostjo učinkovin in končnih izdelkov. Regulatorne
oblasti, predvsem v EU, se intenzivno ukvarjajo s tem področjem, v zadnjem času posebno s potencialno rakotvornimi
nečistotami, ter izdajajo smernice in postopoma uvajajo ukrepe za posamezne učinkovine oziroma izdelke. V Krki sledimo
vsem usmeritvam in ukrepom, da bi zagotovili ustreznost naših izdelkov.
Zahteve glede preprečevanja vdora ponarejenih zdravil v zakonito distribucijsko verigo imamo implementirane že
od februarja 2019. Na zdravila nameščamo zaščitne elemente, ki jih sestavljata edinstvena oznaka (serializacija)
za preprečevanje izdaje ponarejenega zdravila in pripomoček za zaščito pred poseganjem v zdravilo, s katerim se lahko
preveri morebitno poseganje v ovojnino zdravila. Poleg serializacije se za nekatere države zahteva označevanje
transportnih škatel in palet (agregacija), kar zagotavlja še boljšo sledljivost in nadzor nad zdravili na poti od proizvajalca
do uporabnika.
V letu 2023 smo uvedli zaščitne elemente za končne izdelke, namenjene prodaji na Kitajskem in v Kirgizistanu, ter
za zdravilne učinkovine za Indijo. V naslednjem letu vzpostavitev zahtev napovedujejo še Kazahstan, Ruska federacija
(za zdravila za uporabo v veterinarski medicini) in Kuvajt. V letu 2023 s trga nismo prejeli opozoril, ki bi bila povezana
s ponaredki oziroma neustreznimi zaščitnimi elementi.
Pred certificiranjem oziroma sprostitvijo serije vhodnega materiala v proizvodnjo ali končnega izdelka za trg kakovost
preverimo z laboratorijskim testiranjem. Laboratorijsko kontrolo kakovosti izvajajo usposobljeni zaposleni po odobrenih
validiranih in verificiranih analiznih metodah ter s kalibrirano oziroma kvalificirano laboratorijsko opremo. Kakovost in
ustreznost izvajanja procesov potrjujemo z notranjimi postopki preverjanja ter s tem zagotavljamo verodostojnost in
celovitost analiznih rezultatov. Število analiziranih vzorcev je odvisno od proizvodnih načrtov. Proces načrtovanja in
usklajevanja dejavnosti za pravočasno realizacijo načrtov proizvodnje in prodaje nemoteno poteka in ga nenehno
izboljšujemo. V delovnih procesih si prizadevamo za gospodarno ravnanje, stalen napredek in izboljševanje ter
optimizacijo. Kultura kakovosti nam je vodilo pri delu ter temelj za uspeh in doseganje naših skupnih ciljev.
V skladu s prodajnimi in proizvodnimi potrebami skrbno načrtujemo in usklajujemo dejavnosti za pravočasno certificiranje
materialov in končnih izdelkov. Vsako serijo, ki gre na trg, pred sprostitvijo certificira odgovorna oseba za sproščanje
zdravil, ki jo odobri pristojna agencija za zdravila. Spremljamo tudi stabilnost zdravilnih učinkovin in trženih izdelkov ter
potrjujemo, da v celotnem roku uporabnosti ustrezajo specifikaciji.
Uspešnost svojega dela preverjamo z rednim spremljanjem kazalnikov kakovosti. Eden od pomembnejših je odziv naših
kupcev oziroma uporabnikov. Reklamacije, mnenja ali predloge spremljamo, poglobljeno raziščemo in kupcem oziroma
uporabnikom čim prej odgovorimo. Rezultati zadnjih petih let kažejo, da je delež reklamiranih serij glede na število
sproščenih serij končnih izdelkov zelo majhen in da se kljub povečanemu obsegu proizvodnje ne povečuje izrazito. Prav
tako se v zadnjih petih letih ni povečalo število odpoklicev. V letu 2023 smo izvedli tri. Čeprav ni šlo za pomemben vpliv
na kakovost, varnost in učinkovitost zdravil, smo se za odpoklic odločili, ker se zavedamo odgovornosti, da uporabnikom
vedno zagotovimo visokokakovostna zdravila. Pri odpoklicih sodelujemo z imetniki dovoljenja za promet z zdravilom (MAH)
in organi, pristojnimi za zdravila v posamezni državi. Učinkovitost postopka odpoklica preverjamo z njegovo simulacijo.
Kakovost izdelkov na trgu stalno spremljamo, podatke o varnosti zdravila zbiramo in vrednotimo v celotnem življenjskem
ciklu zdravila, v obdobju pred pridobitvijo dovoljenja za promet z zdravilom in po njem oziroma pri vsakodnevni uporabi
zdravila. Neprestano izvajamo ukrepe za obvladovanje tveganj in zagotavljamo ustrezne informacije za zdravnike in
uporabnike.
Sistem kakovosti nadzorujejo pristojni regulatorni organi in naši partnerji. Sami ga preverjamo z notranjimi presojami.
Krka proizvaja in trži izdelke na številnih trgih, zato nas preverjajo različni regulatorni organi oziroma inšpektorati. Področje
zdravil in medicinskih pripomočkov za trge EU nadzoruje JAZMP, področje kozmetičnih izdelkov, živil in prehranskih
dopolnil pa Zdravstveni inšpektorat Republike Slovenije (ZIRS). Biocidni proizvodi so pod nadzorom Urada Republike
Slovenije za kemikalije, ki preverja tudi skladnost z načeli dobre laboratorijske prakse. Krmni dodatki in distribucija zdravil
za uporabo v veterinarski medicini so pod nadzorom Uprave Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo
rastlin (UVHVVR). Urad Republike Slovenije za meroslovje (MIRS) preverja merila v uporabi in v prometu ter predpakirane
izdelke.
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
149
V letu 2023 je bilo v skupini Krka skupno število inšpekcij in presoj na podobni ravni kot prejšnja leta. JAZMP, ki redno
preverja proizvodnjo zdravil in zdravilnih učinkovin, distribucijo zdravil, izvajanje kliničnih študij in farmakovigilance, je
izvedla verifikaciji proizvodnje novih učinkovin ter redne nadzore proizvodnje sterilnih, poltrdnih, trdnih in tekočih oblik ter
laboratorijev za kontrolo kakovosti in razvoj analitike. Na podlagi rednih nadzorov vzdržujemo certifikate o dobri proizvodni
praksi (GMP-certifikate) in dobri distribucijski praksi (GDP-certifikate), ki potrjujejo, da proizvodnja in distribucija zdravil in
učinkovin potekata v skladu z načeli in smernicami dobrih praks. Z rednimi nadzori, ki jih izvaja Urad Republike Slovenije
za kemikalije, potrjujemo skladnost z zahtevami načel dobre laboratorijske prakse (GLP).
Zdravila tržimo tudi zunaj EU, kjer moramo izpolnjevati lokalne zahteve. Posamezne države ne priznavajo evropskih
GMP-certifikatov, zato pristojni lokalni regulatorni organi izvajajo svoje inšpekcije. V letu 2023 smo uspešno opravili
farmakovigilančno inšpekcijo regulatornega organa iz Kazahstana. Za priglasitev novih izdelkov za humano in veterinarsko
uporabo nam ni bilo treba ponovno opraviti inšpekcije regulatornih organov iz Ruske federacije, ampak so nam na podlagi
vlog za priglasitev novih izdelkov v Ruski federaciji izdali obnovljene GMP-certifikate, ki veljajo za celotno Evrazijsko
ekonomsko unijo (EAEU). Izdani EAEU-certifikati veljajo za proizvodnjo zdravil in učinkovin ter nam omogočajo pridobitev
dovoljenj za promet z zdravili in njihovo trženje v državah članicah EAEU.
Sodelujemo tudi pri pripravi na inšpekcije (evropskih držav, držav EAEU, Kitajske itd.) v odvisnih družbah in pri ključnih
pogodbenih partnerjih, saj so nadzor nad delovanjem in obvladovanjem kakovosti pri proizvodnji in distribuciji Krkinih
izdelkov, nadzor nad izvajanjem kliničnih raziskav ter farmakovigilančni nadzor ključnega pomena za celovito obvladovanje
kakovosti, varnosti in učinkovitosti ter obvladovanje tveganj na vseh področjih.
V družbah skupine Krka partnerji vsako leto izvajajo presoje, s katerimi preverjajo skladnost z dobrimi praksami, ustreznost
farmakovigilančnega sistema in izpolnjevanje pogodbenih zahtev.
Inšpekcije
Vse inšpekcije in presoje v letu 2023 smo v skupini Krka uspešno končali in pridobili ustrezna dovoljenja oziroma certifikate.
Organi, pristojni za zdravila, izvajajo tudi kontrolo kakovosti izdelkov na trgu. Vsako leto izvedejo kontrolo določenega
števila izdelkov in preverijo njihovo kakovost. Rezultati vseh kontrol, izvedenih v letu 2023, so bili ustrezni, kar potrjuje
učinkovitost notranjih kontrol vzpostavljenega sistema kakovosti.
Varovanje informacij in varstvo osebnih podatkov
Sistem vodenja varovanja informacij (SVVI) je certificiran v skladu z ISO/IEC 27001 ter ga redno preverjamo z notranjimi
presojami, revizijskimi pregledi in inšpekcijami. V letu 2023 smo uspešno opravili redno presojo sistema. Redno
ocenjujemo tveganja informacijskih virov in z naprednimi tehnologijami zagotavljamo zaščito pred zunanjimi napadi.
35
23
35
21
28
0
5
10
15
20
25
30
35
40
2019 2020 2021 2022 2023
število inšpekcij
Graphics
Letno poročilo 2023 Poslovno poročilo
150
Politiko varovanja informacij in pravila o varstvu osebnih podatkov na podlagi usmeritev obvladujoče družbe intenzivno
uvajamo v Krkine odvisne družbe. Tako zagotavljamo enoten SVVI v celotni skupini.
Na področju varstva osebnih podatkov smo izvedli aktivnosti (na nekaterih področjih pa še potekajo) za skladnost z novim
slovenskim Zakonom o varstvu osebnih podatkov (ZVOP-2). Pripravili in uvedli smo sistem notranje kontrole skladnosti
z zahtevami Uredbe o varstvu osebnih podatkov (GDPR). Poleg tega redno spremljamo nekatere procese obdelave
osebnih podatkov in jih usklajujemo z najnovejšo prakso nadzornih organov v Sloveniji, drugih državah članicah EU ter
državah zunaj EU (npr. redno posodabljanje osebnih podatkov v bazah v vseh Krkinih odvisnih družbah v EU, obdelava
geolokacije določenih skupin zaposlenih, piškotki na spletnih straneh). Tako zmanjšujemo tveganje za kršitve in
povečujemo skladnost z veljavno zakonodajo in prakso.
Osnova za uspešno izvajanje SVVI je ozaveščanje zaposlenih, ki je vključeno v redno in stalno usposabljanje. V letu 2023
smo na ravni skupine Krka pozornost posvetili ozaveščanju glede t. i. phishinga. Pri simulacijah smo primere prilagodili
aktualnim razmeram. Prav tako zagotavljamo visoko raven razpoložljivosti kritičnih sistemov, kot so poslovni, proizvodni
in dokumentacijski sistem, elektronska pošta in nadzorni sistemi. Pričakovana minimalna razpoložljivost kritičnih sistemov
(proizvodnega, dokumentacijskega, poslovnega in elektronske pošte) je 99,5-odstotna. Krka ima podvojen podatkovni
center, izvaja pa tudi druge ukrepe za zaščito podatkov in razpoložljivost sistemov, ki skupaj z osnovnim podatkovnim
centrom zagotavljajo visoko raven redundantnosti v skladu z zahtevami po visoki stopnji razpoložljivosti in varnosti
podatkov. Za vse računalniške sisteme, aplikacije in podatke zagotavljamo varnostne kopije v realnem času na oddaljeni
lokaciji zunaj Novega mesta.
Neprekinjeno poslovanje
Sistem upravljanja neprekinjenega poslovanja (SUNP) temelji na zahtevah standarda ISO 22301. Njegov cilj je pripraviti
in vaditi ukrepe in postopke, s katerimi tudi ob večjih incidentih in katastrofah zagotavljamo neprekinjenost proizvodnje in
prodaje ključnih izdelkov. SUNP izvajamo v skladu s sprejeto strategijo in politiko ter ga nenehno posodabljamo. Njegovi
pomembni sestavni deli so tudi postopki za optimizacijo odpornosti Krke proti incidentom, postopki ukrepanja ob incidentih
ter načrti neprekinjenega poslovanja za obvladovanje kriznih situacij. SUNP je sestavni del celovitega obvladovanja
tveganj v skupini Krka. Sistem redno preverjamo z notranjimi presojami in inšpekcijami.
V letu 2023 smo pri preverjanju izvajanja Strategije SUNP posebno pozornost posvetili zagotavljanju zanesljivosti oskrbe
z energetskimi mediji in drugimi ključnimi viri. Z rednimi vajami in zahtevnimi treningi smo preverjali izvedljivost in
učinkovitost predvidenih ukrepov za zagotavljanje neprekinjenosti poslovanja v vseh devetih kritičnih procesih,
prepoznanih v analizi vplivov na poslovanje. S tem smo še povečali zavedanje in usposobljenost zaposlenih, ki so
ob incidentih odgovorni za vodenje in izvedbo aktivnosti za omejevanje negativnih posledic ter za čim hitrejšo normalizacijo
procesov. Na podlagi analiz treningov smo v načrte neprekinjenega poslovanja vnesli potrebne izboljšave oziroma potrdili
ustreznost predvidenih ukrepov.
Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
151
TRAJNOSTNI RAZVOJ
Delovanje na področju trajnostnega razvoja, ki vključuje okoljska in socialna vprašanja ter vprašanja s področja
korporativnega upravljanja (environmental, social and corporate governance issues, ESG), je pomemben dejavnik Krkine
sposobnosti za dolgoročno ustvarjanje vrednosti in uspešno uresničevanje poslovnih strategij. Zavedamo se,
da so za deležnike skupine Krka vse pomembnejši obvladovanje trajnostnih tveganj in doseganje z njimi povezanih ciljev
ter transparentno poročanje, zato trajnostne vidike celovito vključujemo v strategijo in poslovanje.
Skrbno načrtujemo nastajanje naših izdelkov in vse procese, s katerimi vplivamo na življenje v okolju, v katerem delujemo.
Zaupanje pacientov in partnerjev pridobivamo z znanjem, strokovnim in etičnim pristopom ter visoko kakovostjo na vseh
ravneh našega poslovanja. V skladu z načeli trajnostnega razvoja si prizadevamo, da bi izboljševali svoje rezultate
na področju varstva narave, zdravja in varnosti ter sodelovali pri razvoju družbenega okolja.
V skladu z veljavno in prihodnjo zakonodajo na področju trajnostnega poslovanja in poročanja pospešeno izvajamo
aktivnosti za implementacijo zahtev Direktive glede poročanja podjetij o trajnostnosti (CSRD) in evropskih standardov
trajnostnega poročanja (ESRS). To vključuje tudi vzpostavitev novih in nadgraditev obstoječih poslovnih politik in aktivnosti
za učinkovito obvladovanje trajnostnih tveganj in priložnosti ter zmanjševanje negativnih vplivov Krkinega poslovanja na
naravno in družbeno okolje. Naš pogled je uprt tudi v prihodnjo Direktivo o skrbni presoji trajnostnosti v podjetjih (CS3D)
in drugo zakonodajo za izvajanje evropskega zelenega dogovora.
Proces opredeljevanja bistvenosti
Zaupanje deležnikov gradimo z njihovim vključevanjem, razumevanjem in obravnavanjem njihovih pričakovanj in
informacij, ki jih pridobimo z njihovimi odzivi in pobudami. Te upoštevamo v svojih strateških usmeritvah in vsakodnevnem
poslovanju, ki je usmerjeno v ustvarjanje trajne vrednosti za deležnike in družbeno okolje ter zmanjševanje vpliva Krkinega
poslovanja na naravno okolje.
Pristop k procesu
K prepoznavanju bistvenosti pristopamo integrirano v okviru upravljanja tveganj skupine Krka in strateškega načrtovanja,
pri čemer sodelujejo številni strokovnjaki z različnih področij (finance, odnosi z vlagatelji, skladnost, upravljanje kakovosti,
varnost in zdravje pri delu, varstvo okolja, odnosi z javnostmi, kadri, marketing, prodaja, razvoj in raziskave zdravil,
korporativna ekonomika, nabava, informacijska tehnologija, notranja revizija, energetika).
Da bi prepoznali trajnostne teme, ki so posebno relevantne za Krko, naše deležnike in širše družbeno okolje, smo v letu
2021 prvič izvedli poglobljeno ocenjevanje, v letu 2022 pa smo ga še nadgradili. V procesu, ki ga je vodila interdisciplinarna
projektna skupina za trajnost, smo posodobili pregled naših osrednjih deležnikov in na novo opredelili bistvene ESG-teme
skupine Krka. Njihovo zamejitev in prihodnja pričakovanja smo preverili v poglobljenih pogovorih s 17 strokovnjaki,
predstavniki deležniških skupin. Tako smo v sistematično spremljanje njihovih interesov vnesli novo razsežnost in pridobili
dodaten zunanji vpogled v zaznavanje prihajajočih gibanj in tem. Na podlagi analiz smo opredelili šest sklopov, ki jih je
sestavljalo 33 bistvenih ESG-tem. Vse navedeno je obravnavala in potrdila Krkina uprava. Opisane rezultate predstavljamo
v Matriki bistvenosti skupine Krka v nadaljevanju.
V prihodnje bomo v skladu z zahtevami ESRS in navodili Evropske svetovalne skupine za računovodsko poročanje
(European Financial Reporting Advisory Group, EFRAG) proces identifikacije vplivov, tveganj in priložnosti ter ocene
dvojne bistvenosti še nadgradili.
Skladnost politik, strateških ciljev in kazalnikov
Že v letu 2022 smo v skladu s Ključnimi strateškimi cilji skupine Krka do leta 2026 naredili nov pomemben korak
pri integriranju ESG-vidikov v strateško načrtovanje in poslovanje. Z rezultati procesa opredeljevanja bistvenosti smo
uskladili politike ključnih področij in na najpomembnejših trajnostnih področjih sprejeli strateške cilje. Osnovni cilj
vključevanja trajnostnih načel in pristopov trajnostnega upravljanja skupine Krka v upravljavske procese in poslovne
odločitve je boljše prepoznavanje trajnostnih tveganj in priložnosti, ki lahko dolgoročno vplivajo na izboljšanje njihovega
Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
152
upravljanja in uspešnosti Krkinega poslovanja. Ob prenovi Strategije razvoja skupine Krka v obdobju 20242028 smo
trajnostno poslovanje prvič v celoti integrirali v poslovno strategijo, zastavljene strateške trajnostne cilje (ESG-cilje) pa
osvežili.
Sprejeta Trajnostna politika skupine Krka (ESG-politika) se nanaša na obvladujočo družbo in vse odvisne družbe ter
opredeljuje naša prednostna področja in upravljavske pristope. Predstavlja zavezo za uresničevanje trajnostnih načel in
spodbujanje njihovega vključevanja v poslovne procese znotraj celotne Krkine verige ustvarjanja vrednosti. ESG-politiko
smo v letu 2023 prenovili, obravnavala in sprejela sta jo nadzorni svet in uprava. Javno je bila objavljena prek informacijskih
sistemov SEOnet Ljubljanske borze in ESPI Varšavske borze ter na Krkinih spletnih straneh.
Ocena bistvenosti
40
Zaradi dinamičnih gibanj v okolju in utrjevanja trajnostne kulture smo v drugi polovici leta 2022 posodobili vrednotenje
bistvenih Krkinih ESG-vplivov na deležnike in zunanjih vplivov na Krkino poslovanje. Med finančnimi analitiki smo izvedli
kvalitativno raziskavo, v skupini Krka pa kvantitativno raziskavo, v kateri je sodelovalo več kot 1200 zaposlenih.
V ocenjevanje smo vključili rezultate rednega spremljanja zadovoljstva končnih odjemalcev in interakcij s ključnimi
deležniki. V projektni skupini za trajnost smo izvedli notranje vrednotenje zunanjih vplivov, pri katerem je sodelovalo
20 strokovnjakov za osrednja področja poslovanja. Opisani proces in prenovljeno vrednotenje bistvenosti z vidika zunanjih
vplivov na naše poslovanje in z vidika naših vplivov na ključne deležnike je po soglasju interdisciplinarne projektne skupine
za trajnost na pobudo člana uprave, odgovornega za področje trajnosti, obravnavala in sprejela uprava.
Spremembe v okolju so prinesle novi trajnostni temi, zaznamovale pa so tudi nekatera gibanja. Iz matrike bistvenosti so
razvidne dvostranske ocene vplivov in gibanja bistvenih ESG-tem. Z bistvenimi temami smo uskladili tudi obseg in vsebino
povezanih razkritij.
V razkritja v letnem poročilu smo celovito vključili kazalnike globalnega standarda trajnostnega poročanja organizacije
Global Reporting Initiative (GRI) in nekatere kazalnike trajnostnega računovodskega standarda odbora za računovodske
standarde glede trajnostnosti (Sustainability Accounting Standards Board, SASB) za farmacevtsko panogo. Razkrivamo
jih na več mestih v povezanih poglavjih, kar je razvidno iz sprotnih opomb in GRI-kazala. Ob tem smo prepoznali
najpomembnejše cilje trajnostnega razvoja (Sustainability Development Goals, SDG) Združenih narodov, h katerim
pripomoremo s svojim poslovanjem. Osrednjega pomena je 3. cilj (zdravje in dobro počutje), h kateremu lahko s svojo
temeljno dejavnostjo največ prispevamo.
Osrednji SDG-cilji, h katerim s svojim delovanjem prispeva skupina Krka
40
GRI 3-1, 3-2
Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
153
Pridobitev trajnostne bonitetne ocene
Krka je 24. novembra 2023 v okviru ocene trajnosti poslovanja od agencije S&P Global prejela oceno S&P Global CSA
za leto 2023 v višini 50 od 100, pri čemer je oceno 60 od 100 prejela na področju upravljanja, oceno 42 od 100 na področju
okolja in oceno 41 od 100 na področju družbenega okolja. Prav tako je prejela oceno S&P Global ESG v višini 52 od 100.
Ta ocena vključuje modelirane podatke. Krkina ocena S&P Global CSA je 24. novembra 2023 spadala med najvišjih 10 %
ocen farmacevtskih podjetij.
Prejeta neodvisna trajnostna bonitetna ocena pomeni potrditev začrtane smeri trajnostnega
poslovanja in upravljanja skupine Krka, pri kateri v ospredje postavljamo našo družbeno
odgovornost ter skrb za zdravje in dobro počutje ljudi. Zagotavljamo jim dostop do kakovostnih,
varnih in učinkovitih zdravil, proizvedenih v skladu z najvišjimi standardi dobre proizvodne prakse.
Pri tem velik poudarek namenjamo varstvu in zmanjšanju obremenitve naravnega okolja,
pri upravljanju skupine Krka pa sledimo najvišjim standardom poslovne etike, integritete in
transparentnega poslovanja.
Prejeta trajnostna bonitetna ocena pomeni spodbudo in zavezo za nadaljnjo nadgradnjo trajnostnega poslovanja skupine
Krka.
O poročilu
Vsebino integriranega letnega poročila pripravijo strokovne službe, odgovorne za posamezno področje, nosilci njegove
priprave pa so Finančni sektor, Korporativna ekonomika in Služba za odnose z javnostmi. Poslovno poročilo zajema
poslovanje celotne skupine Krka. Morebitne pomembne razlike med družbo Krka in odvisnimi družbami so pojasnjene
v besedilu. Informacije o prodajnem in nabavnem delu vrednostne verige zunaj skupine Krka večinoma niso zajete.
Trajnostni GRI-kazalniki veljajo predvsem za družbo Krka, ponekod tudi za vse odvisne družbe v skupini Krka, kar je
v besedilu posebej pojasnjeno. Kazalnike bomo v prihodnje nadgrajevali in njihovo uporabo razširili tudi v odvisne družbe
v skupini. Poročanje se nanaša na posamezno koledarsko leto. Pri tem večjih sprememb podatkov iz predhodnih poročil
ni bilo, posamezne spremembe in odstopanja pa pojasnjujemo v drugih poglavjih.
41
Vprašanja v zvezi z letnim poročilom zbiramo na e-naslovu letno.porocilo@krka.biz.
42
41
GRI 2-2, 2-3, 2-4
42
GRI 2-3
Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
154
Ključne deležniške skupine in oblike njihovega vključevanja
43
Deležniške skupine
Oblike njihovega vključevanja
Pacienti
odgovorno in strokovno komuniciranje o izdelkih, tudi prek družbenih omrežij in
digitalnih medijev
Zdravstveni delavci, ponudniki
zdravstvene oskrbe in neposredni
kupci
dolgoročno partnersko sodelovanje
letna spletna raziskava o zadovoljstvu z najpomembnejšimi vidiki poslovanja
(splošno zadovoljstvo, zadovoljstvo z izdelki, prodajnim osebjem, obravnavo in
izpolnjevanjem naročil, obravnavo reklamacij in pritožb)
pridobivanje predlogov za izboljšave
redno seznanjanje z informacijami o izdelkih v tiskani in elektronski obliki
neposredni stiki prek strokovnih sodelavcev v 40 državah
organizacija ali podpora strokovnih in izobraževalnih srečanj
napredne digitalne vsebine za izobraževanje strokovne javnosti
povratne informacije in mnenja v vsakodnevnih stikih in tržnih raziskavah
Zaposleni, potencialni zaposleni in
sindikalne organizacije
mednarodne konference za zaposlene (različne teme)
merjenje organizacijske klime
svet delavcev
zbori delavcev
Regulatorji in vladne organizacije
dolgoročno sodelovanje in zagotavljanje verodostojne dokumentacije
Izobraževalne in znanstveno
raziskovalne ustanove
sodelovanje s srednjimi šolami, univerzami in znanstvenimi inštituti
sodelovanje v okviru Sklada Krkinih nagrad za mlade raziskovalce
Delničarji, finančne ustanove in
drugi deležniki na finančnih trgih
srečanja z vlagatelji na sedežu družbe
srečanje finančnih analitikov z vodstvom družbe
udeležba na konferencah za vlagatelje
predstavitveni sestanki v finančnih središčih po svetu
konferenčni klici s finančnimi analitiki ob objavah poslovnih rezultatov
redne skupščine delničarjev
komuniciranje s finančnimi mediji
Strateški partnerji in dobavitelji
sodelovanje prek razpisov in natečajev
delovni sestanki
izvajanje presoj
Lokalne skupnosti, nevladne in
humanitarne organizacije
prepoznavanje potreb lokalnega in družbenega okolja z donatorsko in
sponzorsko dejavnostjo, na letnem srečanju s klubi in društvi ter v okviru
Krkinega tedna humanosti in prostovoljstva
odprt dialog in izmenjava mnenj na srečanju z okoliškimi prebivalci
(vključuje načrtovanje okoljskih ciljev in trajnostne skrbi za okolje)
sodelovanje z okoljevarstvenimi organizacijami
Mediji
pregledne informacije o poslovanju in dogodkih v sporočilih za javnost in
v odgovorih na vprašanja medijev
novinarske konference in srečanja s predstavniki medijev
objava informacij na spletnih mestih
Strokovna in interesna združenja
povezovanje s specializiranimi razvojnimi ustanovami in podjetji
sodelovanje pri razvoju strokovnega, znanstvenega in regulatornega okolja
v okviru različnih strokovnih in panožnih združenj v Sloveniji, EU in drugod
43
GRI 2-29
Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
155
Bistvene ESG-teme, združene v šest sklopov
44
Tematski sklopi
Teme
Kakovost izdelkov in varnost
pacientov
kakovost, varnost in učinkovitost zdravil ter učinkovin
sistem celovite kakovosti poslovanja
pošteno razkrivanje neželenih učinkov, označevanje zdravil in preprečevanje
ponarejanja zdravil
dobrobit živali
Privabljanje in zadržanje talentov
zaposlovanje, razvoj in upravljanje talentov
raznovrstnost, vključevanje in sodelovanje zaposlenih
zdravje, varnost in dobro počutje zaposlenih
Dobre prakse vodenja in
upravljanja
odporen in prilagodljiv vertikalno integrirani poslovni model
skladnost poslovanja z zakonodajnimi in regulatornimi zahtevami
raznolikost sestave, strokovna neodvisnost in usposobljenost vodstva
sistem nagrajevanja, ki upošteva trajnostne rezultate
informacijska varnost
uspešno poslovanje in finančna čvrstost
oskrbna veriga in zagotavljanje neprekinjenega poslovanja
prispevek k razvoju lokalne skupnosti
Dostopno zdravljenje
pacientom prilagojena ponudba zdravil
cenovna dostopnost izdelkov
razvoj in raziskave ter kultura inovativnosti
učinkoviti registracijski postopki
strokovna podpora zdravstvenim delavcem
pobude za večjo ozaveščenost o zdravem življenjskem slogu in prepoznavanje
razširjenih bolezni
zagotavljanje stalne razpoložljivosti zdravil
Planet in podnebne spremembe
obvladovanje emisij ogljika
ravnanje z odpadki
učinkovita raba energije in naravnih virov
upravljanje nevarnih snovi
obvladovanje celotnega življenjskega cikla izdelkov
Skladnost, integriteta in
transparentnost
etičnost v kliničnih raziskavah, razvoju in drugih raziskavah
protikorupcijsko delovanje
celovito in dostopno poročanje
odgovorna prodaja in trženje izdelkov
spoštovanje človekovih pravic
davčna politika in transparentnost
44
GRI 3-2
Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
156
Matrika bistvenosti skupine Krka
ESG-teme smo združili v šest tematskih sklopov, katerih pomen za deležnike in vpliv na poslovanje skupine Krka prikazujemo na levem delu slike. Na desni strani pa so prikazane
posamezne ESG-teme, ki so najpomembnejše za deležnike oziroma ki imajo največji vpliv na poslovanje skupine Krka.
Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
* Z zvezdico označeni izdelki se na posameznih trgih pojavljajo pod različnimi izdelčnimi blagovnimi znamkami ali pod korporativno blagovno znamko.
157
Odgovornost do zaposlenih
Odgovoren odnos do zaposlenih razumemo kot skrbno in strokovno ravnanje z zaposlenimi od začetka do konca njihove
zaposlitve v Krki. Ustvarjamo spodbudno okolje, v katerem posameznikove cilje in potrebe povezujemo s cilji skupine ter
zaposlenim omogočamo razvoj veščin, kompetenc in kariere. Posebno pozornost namenjamo privabljanju in zadržanju
talentov, s čimer zagotavljamo dolgoročno uspešno poslovanje.
Drugo leto zapored smo prejeli certifikat TOP investitor v izobraževanje, ki ga podeljujeta Planet GV in Sofos inštitut
za upravljanje znanja in razvoj talentov za nadpovprečno vlaganje v izobraževanje in razvoj zaposlenih.
Nadaljevali smo zaposlovanje in sprejeli več kot 1800 novih zaposlenih.
Skupina Krka deluje na več kot 70 trgih v raznovrstnih kulturnih okoljih. Zaposlenim zagotavljamo enake možnosti ne glede
na spol, raso, vero, spolno usmerjenost, narodno pripadnost in druge kulturne razlike. Skupno kulturo gradimo na načelih
raznovrstnosti, vključevanja in sodelovanja. Spoštujemo človekove pravice, ki so zajete v mednarodno priznanih načelih
in smernicah, vključno z deklaracijo Združenih narodov o človekovih pravicah. Povsod, kjer delujemo, upoštevamo
zakonske predpise in standarde s področja človekovih pravic. Zavezani smo visokim etičnim standardom. Vsi zaposleni
se izobražujejo o Kodeksu ravnanja, ki določa naša načela in pravila etičnega ravnanja ter dobrih poslovnih običajev in
standardov ravnanja. Zavezujoča so za vse zaposlene v Krki in v njenih odvisnih družbah. Z jasno določenimi pravili in
postopki zagotavljamo hiter odziv na zaznano neprimerno ravnanje v medsebojnih odnosih in preprečujemo mobing
v vseh oblikah.
45
Napredek, ki ga prikazujemo v nadaljevanju, se nanaša predvsem na družbo Krka. Skupne smernice, upravljavske
pristope in politike ter dobro prakso prenašamo tudi v delovne procese odvisnih družb v skupini Krka. S tem širimo tudi
zajem podatkov, kar bomo v naslednjih letih nadaljevali.
Organizacijska klima
Zaposleni so zelo zavzeti in čutijo veliko pripadnost podjetju ter tako soustvarjajo pozitivno delovno okolje in organizacijsko
klimo, pa tudi dobre poslovne rezultate. Njihovo mnenje o delu v Krki ugotavljamo z rednim merjenjem organizacijske
klime. Analize pridobljenih ugotovitev nam pomagajo pripraviti izboljšave, ki prispevajo k učinkovitejšemu in
ustvarjalnejšemu okolju. Tudi zadnje merjenje organizacijske klime je pokazalo pripadnost zaposlenih Krki in njihovo
zavzetost za doseganje ciljev. Potrdilo je, da skupina Krka odgovorno ravna do družbe in sledi visokim etičnim standardom.
Podjetje je v očeh zaposlenih zanesljiv delodajalec, ki dosega tržni uspeh v kreativnem in dinamičnem okolju. Redne
raziskave in aktivno upravljanje znamke delodajalca omogočata identifikacijo močnih točk, izboljšanje šibkih področij ter
vzpostavitev trajnostnih strategij za pridobivanje in ohranjanje kakovostnih zaposlenih.
Ključni podatki o zaposlenih
46
31. 12. 2023
Število redno zaposlenih
11.780, od tega 55,5 % v Sloveniji
Število agencijskih delavcev
973 (7,6 % vseh zaposlenih)
Delež zaposlenih, za katere veljajo kolektivne pogodbe
64,6 %
Povprečna starost
39,4 leta
Delež zaposlenih žensk
60,6 %
Delež žensk na vodilnih mestih
50,0 %
Delež zaposlenih za nedoločen čas
87,3 % (86,3 % žensk, 88,8 % moških)
45
GRI 3-3
46
GRI 2-7, 2-8, 2-30, 405-1, SDG 5
Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
158
Indeks gibanja števila zaposlenih v letu 2023
Indeks 2023/22
Družba Krka v Sloveniji
103
Predstavništva družbe Krka v tujini
108
Družba Krka
103
Odvisne družbe v tujini
99
Terme Krka
106
Skupina Krka
102
Agencijski delavci
98
Zaposlili smo 1827 ljudi, kar je 14 % vseh zaposlenih v skupini Krka. Fluktuacija v skupini Krka je bila 11,6-odstotna.
Sestava novozaposlenih po starostnih skupinah, spolu in regijah v letu 2023
47
Delež novozaposlenih
Starostne skupine
Do 30 let
47,4 %
Od 30 do 50 let
48,9 %
Nad 50 let
3,7 %
Spol
Moški
35 %
Ženski
65 %
Regije
Slovenija (skupaj s Termami Krka)
29,0 %
Jugovzhodna Evropa
9,4 %
Vzhodna Evropa
38,6 %
Srednja Evropa
16,0 %
Zahodna Evropa
6,5 %
Čezmorska tržišča
0,5 %
Sestava zaposlenih po regijah, vključno z zaposlenimi prek agencij, 31. 12. 2023
48
47
GRI 401-1
48
GRI 2-7
58,6 %
5,6 %
21,9 %
9,4 %
4,1 %
0,4 %
Slovenija (s Termami Krka)
Jugovzhodna Evropa
Vzhodna Evropa
Srednja Evropa
Zahodna Evropa
Čezmorska tržišča
Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
159
Izobrazbena sestava
Med zaposlenimi v skupini Krka so 204 doktorji znanosti ter 400 magistrov znanosti in specialistov. Najmanj univerzitetno
izobrazbo ima 51 % oziroma 5978 zaposlenih. Stalno izboljševanje izobrazbene strukture je ena od najpomembnejših
usmeritev Krkine kadrovske politike, saj se z visokousposobljenimi strokovnjaki lahko hitro in učinkovito odzivamo
na zahteve izjemno konkurenčnega trga.
Delež zaposlenih v skupini Krka po stopnji izobrazbe konec leta 2023
31. 12. 2023
Visokostrokovna, univerzitetna ali višja izobrazba (VII. stopnja ali več)
67,0 %
Višješolska izobrazba (VI. stopnja)
2,6 %
Srednješolska izobrazba (V. stopnja)
22,4 %
Ostalo (manj kot V. stopnja)
8,1 %
Izobraževanje in razvoj zaposlenih
49
Razvojne potrebe opredeljujejo nadgrajevanje znanja in izpopolnjevanje veščin. Ugotavljamo jih prek sistema kompetenc
za delovna področja. Kompetence so izhodišče za izbiro novih zaposlenih ter za oblikovanje in vrednotenje
izobraževalnih programov in usposabljanj. Zaposlenim omogočamo nenehno izpopolnjevanje in usposabljanje na zelo
različnih strokovnih področjih, kot so vodenje, kakovost, uporaba sodobnih informacijskih tehnologij, osebni razvoj in
učenje tujih jezikov, zlasti angleščine in ruščine. Spodbujamo vseživljenjsko izobraževanje za uspešno opravljanje dela,
karierno napredovanje ter strokovni in osebni razvoj. Izobraževanje in usposabljanje je načrtno in sistematično.
Veliko pozornosti namenjamo pripravi izobraževalnih vsebin o delu z ljudmi, reševanju konfliktov ter inkovitem in
spoštljivem komuniciranju. Klasične oblike izobraževanja dopolnjujemo s spletnim učenjem in preverjanjem znanja, kar je
zaradi Krkine mednarodne razvejanosti izrednega pomena.
Med področji pridobivanja znanja v letu 2023 je bila v ospredju kakovost, ki smo ji namenili 100.491 ur izobraževanja.
Najnovejše in najzahtevnejše znanje pridobivajo zaposleni tudi na fakultetah, inštitutih in v drugih izobraževalnih ustanovah
doma in v tujini. Ob delu je študiralo 271 zaposlenih, od tega 27 na podiplomskem študiju za pridobitev specializacije,
magisterija ali doktorata.
Edini v Sloveniji izvajamo šest programov nacionalne poklicne kvalifikacije za farmacevtsko industrijo, v katere se
vključujejo tudi zaposleni v lekarnah in drugih farmacevtskih podjetjih. V letu 2023 je preverjanje in potrjevanje znanja
(IV. stopnjo izobrazbe) uspešno končalo 69 krkašev. Od leta 2004 je bilo izdanih že 1954 certifikatov 1812 zaposlenim
v Krki in 142 zaposlenim v drugih podjetjih in lekarnah.
50
Pomembno orodje za učinkovito vodenje, prepoznavanje potenciala, motivacijo in razvoj zaposlenih v skupini Krka je
Krkin pogovor, ki omogoča obojestransko izmenjavo informacij in znanja. Vodja in zaposleni pregledata postavljene cilje,
se odkrito pogovorita o ključnih nalogah in pričakovanjih glede dela in poklicnega razvoja ter načrtujeta nadaljnje delo in
strokovni razvoj.
51
Za uspešno uveljavljanje Krkine strategije in prenos dobrih praks na trge skrbi več kot 60 internih trenerjev v marketinško-
prodajni mreži. Zaposlenim in vodjem pomagajo na rednih izobraževanjih in treningih ter individualno na terenu.
49
GRI 3-3, SDG 8
50
GRI 404-2
51
GRI 404-3
Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
160
Glavni podatki o izobraževanju zaposlenih v skupini Krka v letu 2023
52
2023
Povprečno število ur izobraževanja na zaposlenega
42
Delež prihodkov, namenjenih za izobraževanje
0,48 %
Povprečni strošek izobraževanja na zaposlenega (v EUR)
731
Število ur izobraževanja o človekovih pravicah
7655
Delež zaposlenih, vključenih v izobraževanje o človekovih pravicah
98 %
Študentom in dijakom, ki kažejo zanimanje, talente in sposobnosti za delo v naši skupini, podeljujemo štipendije, načrtno
sodelujemo z njimi in jim omogočamo pridobivanje izkušenj. Med opravljanjem strokovne prakse spoznajo podjetje in
delovne procese ter hkrati pokažejo in razvijejo svoje znanje in sposobnosti. Študentom in mladim raziskovalcem
pomagamo pri zaključnih nalogah, kot predavatelji pa soustvarjamo študijske programe na dodiplomski in magistrski
stopnji. Konec leta 2023 smo imeli 70 štipendistov, 14 jih je v letu 2023 končalo študij in se zaposlilo pri nas. S srednjimi
šolami in fakultetami sodelujemo tudi pri obvezni delovni praksi. Sodelovanje s fakultetami in šolami ter štipendiranje nam
omogočata dostop do potencialnih novih zaposlenih in talentov ter lažje obvladovanje tveganj, povezanih s pomanjkanjem
strokovnih kadrov na trgu dela.
Ključni in perspektivni zaposleni
Pri sistematičnem razvoju ključnih in perspektivnih zaposlenih se osredotočamo na njihovo zgodnje odkrivanje.
Za prevzemanje najzahtevnejših in najodgovornejših nalog jih pripravljamo z izobraževanjem, mentorstvom in
coachingom.
Izstopajoče perspektivne zaposlene, ki so v podjetju manj kot eno leto, povabimo na delavnico, da se preizkusijo v različnih
individualnih in skupinskih nalogah. Tak način vrednotenja motiviranosti, vpogleda in sposobnosti povezovanja
uporabljamo tudi pri izbiri zaposlenih za zahtevnejša delovna mesta in pri internih premestitvah.
Prepoznani ključni in perspektivni zaposleni ter mladi talenti lahko izbirajo med več programi za individualni razvoj. Vsebino
programov v Krkini šoli vodenja dopolnjujeta coaching in akcijsko učenje.
Ključni in perspektivni zaposleni (KPK)
Na ravni skupine izvajamo tudi program, namenjen strokovnim in projektnim timom, s poudarkom na komunikacijskih
veščinah, timskem in projektnem delu, spoznavanju in izmenjavi Krkinih dobrih praks, povezovanju zaposlenih iz različnih
52
GRI 404-1
selekcijski proces
KPK 14 % vseh zaposlenih v skupini Krka
letni pregled KPK po organizacijskih enotah
mladi talenti
strokovni in projektni timi
šola vodenja – osnovni nivo
vodenja
mentorstvo
coaching
šola vodenja – operativni nivo
vodenja
Krkina mednarodna šola vodenja
odkrivanje potenciala
nabor ugotovljenih
potencialov
programi za razvoj KPK
akademija za vodstvene
marketinške sodelavce na terenu
Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
161
okolij in njihovem osebnem razvoju. Mentorstvo je del uvajanja novozaposlenih in zaposlenih, ki prevzemajo odgovornejše
naloge, v posebni obliki pa se uporablja pri razvoju perspektivnih zaposlenih za delovanje v mednarodnem okolju.
Nagrajevanje in motiviranje
Vsi zaposleni v skupini Krka so vključeni v sisteme nagrajevanja, prek katerih prepoznavamo dobro opravljeno delo in
uspešnost zaposlenih. Z njimi spodbujamo zavzetost zaposlenih, jih motiviramo ter nagrajujemo njihovo odličnost in
zvestobo.
Na tradicionalnem Dnevu Krkinih priznanj najboljšim in najzvestejšim zaposlenim podeljujemo priznanja in nagrade, tudi
jubilejne nagrade in posebna priznanja. Na skupni slovesnosti smo nagradili najboljše sodelavce in najboljše vodje
v organizacijskih enotah in na ravni skupine Krka. Nagrade so prejeli tudi najboljši sodelavci v marketinško-prodajni mreži
ter na področju registracij in drugih področjih dela.
Množična inovativna dejavnost
V letu 2023 so zaposleni dali 362 koristnih predlogov in predlogov za izboljšave. 353 nagrajenih predlogov je dalo
351 predlagateljev.
Predlogi in izboljšave zagotavljajo stalne izboljšave sistema kakovosti in s tem sistema vodenja kakovosti, ustvarjajo
prihranke in povečujejo učinkovitost. Zaposlene usmerjamo k reševanju izzivov na gospodarskem, proizvodnem,
logističnem, tehnološkem, tehničnem, administrativnem, okoljevarstvenem, poslovnem in informacijskem področju,
na področju kakovosti ter varnosti in zdravja pri delu. Pomembni so tako preprosto izvedljivi koristni predlogi kot izvedbeno
zahtevnejše izboljšave z večjim učinkom.
Množično inovativno dejavnost spodbujamo s kampanjami, srečanji, priznanji in nagradami. Najboljše predloge
izpostavimo tudi na Dnevu Krkinih priznanj.
Digitalizacija kadrovskega področja
Kadrovski informacijski sistem nadgrajujemo z uvajanjem novih rešitev. V letu 2023 smo nadaljevali optimizacijo in
digitalizacijo procesov, ki so enoviti v celotni skupini Krka.
Digitaliziran proces kadrovanja smo začeli uvajati v družbah v Ukrajini in Bolgariji. Nadaljevali smo tudi digitalizacijo letnega
pogovora ter razvoja in izobraževanja zaposlenih. V okviru procesa digitalizacije smo prešli na novo platformo za raziskavo
organizacijske klime, ki je olajšala zbiranje odzivov, poročanje in pripravo akcijskih načrtov. Poteka tudi prenova pregleda
in spremljanja ključnih in perspektivnih kadrov. Usmerjamo se v razvoj in digitalizacijo področij razvoja, izobraževanja in
spremljanja kadrov glede na potrebe posameznih enot pri uresničevanju skupne strategije podjetja.
Komuniciranje z zaposlenimi
Z vključujočim komuniciranjem skrbimo za redno izmenjavo informacij ter ustvarjamo produktivno delovno okolje z močno
organizacijsko kulturo in pripadnimi zaposlenimi.
Vezni člen med zaposlenimi in vodstvom so člani sveta delavcev, ki zastopajo vse organizacijske enote. Zaposleni svoje
pobude in vprašanja posredujejo prek svojih predstavnikov v svetu, predsednika sveta ali delavske direktorice.
Na vsakoletnih zborih delavcev predsednik uprave, člani uprave in predstavniki sveta delavcev zaposlene seznanijo
z rezultati poslovanja v preteklem letu, načrti za tekoče leto, strategijo razvoja in drugimi aktualnimi informacijami.
Zaposleni jim lahko postavljajo vprašanja in povedo svoje predloge.
Vsak zaposleni lahko s predsednikom uprave kadarkoli komunicira prek elektronske pošte, po predhodnem dogovoru
pa tudi osebno.
Korporativno interno komuniciranje poteka sočasno prek različnih internih medijev in z različnimi orodji.
Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
162
Mediji in orodja korporativnega komuniciranja v družbi Krka
tedensko glasilo Bilten
intranetni portal Krkanet
interna revija Utrip
elektronska sporočila
z naslova Krkaš.si
informacijski zasloni
oglasne table na
proizvodnih in drugih
lokacijah
interne kampanje
spletni dogodki
pobude (Vaša
učinkovitost šteje,
Mobilnostni načrt Krke)
Krkini uradni profili na
družbenih medijih
(Instagram, LinkedIn,
YouTube)
Zaposlene seznanjamo s pomembnejšimi usmeritvami podjetja na internih dogodkih in prireditvah ter s komunikacijskimi
kampanjami. S pobudo Vaša učinkovitost šteje spodbujamo iskanje rešitev za bolj kakovostno in učinkovito opravljanje
dela, z Mobilnostnim načrtom Krke pa uporabo alternativnih in za okolje manj škodljivih načinov prihoda na delo.
Med novejšimi orodji korporativnega komuniciranja so Krkini uradni profili na družbenih medijih, kjer objavljamo ključne
informacije, zlasti o družbenih vplivih poslovanja.
Interno komuniciranje zunaj Slovenije poteka prek lokalnih izdaj Utripa (Puls) in Biltena (Bulletin), ki izhajata v lokalnih
jezikih, ter prek četrtletnega elektronskega glasila KRKA Bulletin, ki izhaja v angleškem in ruskem jeziku ter je namenjeno
vsem trgom brez svojih lokalnih izdaj. Zaposlene z lokalnimi in pomembnejšimi korporativnimi novicami in kampanjami
seznanjamo prek elektronske pošte in Krkaneta. Na ključnih trgih imamo intranetne portale (Krkanet) v lokalnih jezikih.
Na manjših trgih so za komuniciranje z zaposlenimi odgovorni direktorji odvisnih družb in predstavništev, na ključnih trgih
pa sodelavci za marketinško komuniciranje.
Varnost in zdravje pri delu
53
Vsem zaposlenim in drugim, ki opravljajo delo v skupini Krka, zagotavljamo varno in zdravo delovno okolje. V nove projekte
in tehnološke rešitve vključujemo najnovejša dognanja s področja varnosti in zdravja pri delu ter varstva pred požarom.
Uprava je v skladu s Krkinimi strateškimi cilji sprejela politiko varnosti in zdravja pri delu. Sistem varnosti in zdravja pri delu
je vpeljan in certificiran v skladu s standardom ISO 45001 ter je v celoti vključen v sistem vodenja kakovosti. Njegovo
učinkovitost vsako leto preverjajo zunanji presojevalci, redno potekajo tudi notranje presoje. Na ravni družbe Krka deluje
skupina za varnost in zdravje pri delu. Odgovorna je za pripravo ključnih ciljev in programov, ki jih potrjuje uprava, ter
za njihovo uresničevanje in redno poročanje upravi. V organizacijskih enotah in obratih delujejo delovne skupine za varnost
in zdravje pri delu, v njihovem okviru pa pooblaščeni strokovni sodelavec iz Službe za varnost in zdravje pri delu.
53
GRI 3-3, 403-1, 403-2, 403-3, 403-4, 403-5, 403-6, 403-7
Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
163
Zaposleni, zajeti v sistem ISO 45001
54
Tveganja na delovnih mestih obvladujemo z rednimi varnostnimi ukrepi za nenehno izboljševanje delovnih razmer. Ocene
tveganja pripravljamo tudi za vse nove ali spremenjene tehnološke postopke. Več o tveganjih na področju varnosti in
zdravja pri delu je v podpoglavju Tveganja, povezana z zaposlenimi v poglavju Obvladovanje tveganj.
Redna usposabljanja za varno in zdravo delo, ki so obvezna za vse zaposlene, izvajamo med delovnim časom, njihove
stroške pa v celoti krije družba Krka. Informacije o tovrstnih vsebinah so vsem zaposlenim na voljo v internih medijih.
Program in trajanje usposabljanja določimo na podlagi ocen tveganja oziroma nevarnosti, ki so jim ali bi jim lahko bili
izpostavljeni zaposleni. Na delovnih mestih s povečanim tveganjem usposabljanje poteka najmanj vsaki dve leti. Izvajajo
ga interni pooblaščeni strokovni delavci za varnost in zdravje pri delu ter mentorji, ki so odgovorni za uvajanje v pravilno
in varno delo. Znanje tudi pisno in/ali ustno preverjamo. Vsa usposabljanja potekajo v jeziku, ki ga delavci razumejo.
Učinkovitost usposabljanja spremljamo z rednimi varnostnimi pregledi v vseh organizacijskih enotah oziroma obratih.
Dodatne informacije pridobimo z obvladovanjem varnostnih incidentov, skoraj dogodkov in nezgod. Če opazimo
odstopanja, poskrbimo za korektivne in preventivne ukrepe.
Obvladovanje nezgod pri delu in varnostnih incidentov poteka po internih navodilih za obravnavo nevarnih pojavov in
nezgod pri delu, s katerimi so seznanjeni vsi zaposleni, agencijski delavci in študentje. Druge osebe, ki opravljajo delo
v družbi Krka, so seznanjene s povzetkom ključnih informacij iz internih varnostnih dokumentov. Zunanje izvajalce pred
vstopom v Krko usposobimo s povzetkom ključnih informacij iz internih varnostnih dokumentov in jim po potrebi zagotovimo
osebno varovalno opremo.
Skrb za zdravje je skupna naloga vseh zaposlenih, vodij, strokovnih služb in izvajalcev medicine dela. Vanjo so vključeni
tudi svet delavcev in oba sindikata. Načrt promocije zdravja posodabljamo vsako leto. Nastaja dinamično, ob upoštevanju
predlogov in pobud vseh zaposlenih, agencijskih delavcev in študentov. Vsi se lahko prostovoljno vključujejo v športne
dejavnosti v okviru Trim kluba Krka, v promocijo zdrave prehrane, merjenje zadovoljstva in druge dejavnosti, ki potekajo
med delavnikom in v prostem času, izvajajo pa jih strokovne službe in zunanji izvajalci.
V skupini Krka potekajo različne dejavnosti za obvladovanje bolniške odsotnosti. Za preprečevanje vnosa in omejevanje
širjenja virusnih okužb smo določili več sanitarnih, zdravstvenih in organizacijskih ukrepov ter s tem omogočili nemotene
delovne procese. V letu 2023 je bila bolniška odsotnost 6,7-odstotna oziroma 1,1 odstotne točke manjša kot leto prej.
Odsotnost zaradi porodniškega in starševskega dopusta, ki ga zaposleni izkoristijo v skladu z lokalno zakonodajo, je bila
4,9-odstotna.
55
54
GRI 403-8
55
GRI 401-3
5407
5702
5715
5789
5934
1114
973
952
1017
1012
0
1000
2000
3000
4000
5000
6000
7000
2019 2020 2021 2022 2023
zaposleni agencijski delavci, študentje
Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
164
Med zaposlenimi v družbi Krka je 5,2 % invalidov. S prilagoditvijo delovnih mest njihovim zmožnostim jim omogočamo
primerno delo, ki je v skladu z zakonodajo in predpisi ter omejitvami zaradi invalidnosti. Možnost za nastanek novih
invalidskih ali zdravstvenih omejitev zmanjšujemo z različnimi preventivnimi ukrepi. Če zaposleni svojega dela ne morejo
več opravljati, poskrbimo za prekvalifikacijo.
56
Pogostost nezgod na delovnem mestu spremljamo s kazalnikom LTIFR (Lost Time Injury Frequency Rate). Prikazuje
število delovnih nezgod, ki so zahtevale tri ali več dni bolniške odsotnosti, na milijon opravljenih ur. Smrtnih nezgod in
poklicnih bolezni v letu 2023 nismo zabeležili, kazalnik pa je dosegel vrednost 2,46 oziroma 39 % manj kot leto prej. Večina
nezgod je bilo lažjih (udarci, ureznine, zdrsi), več kot 6-mesečne odsotnosti zaposlenih zaradi nezgod pri delu pa ni bilo.
Med poškodovanimi je bilo 56 % moških in 44 % žensk, nobena starostna skupina ni pomembno izstopala.
57
Kazalnik LTIFR po letih za zaposlene v Krki in prek agencij
58
Zaposlene nenehno ozaveščamo o pomenu procesne varnosti. Procese in postopke na ključnih področjih podpiramo
z uporabo dobrih načel načrtovanja, inženiringa in operativnih praks, v skladu s katerimi ocenjujemo specifična tveganja,
usposabljamo zaposlene ter izvajamo varnostne nadzore in presoje. To med drugim vključuje izboljševanje sistema
varstva pred požarom in protieksplozijske zaščite, nadzor nad logistiko in manipulacijo nevarnih snovi, postopke
upravljanja in vzdrževanja tehnološke opreme in nadzor nad zunanjimi izvajalci. Poleg svojih strokovnjakov v proces
vključujemo tudi zunanje strokovnjake.
V letu 2023 ni bilo večjih varnostnih incidentov, ki bi povzročili požar, večje razlitje nevarnih kemikalij ali vplive
na proizvodnjo.
Zaposlene stalno usposabljamo na področju varstva pred požarom. Organizirali smo 73 vaj, pri štirih večjih smo sodelovali
z zunanjimi poklicnimi gasilskimi enotami, lokalnimi gasilskimi društvi in ekipami nujne medicinske pomoči. Z vajami smo
prikazali tveganja in ocenili realne možnosti za nastanek izrednih dogodkov ter njihov vpliv na stabilnost in neprekinjenost
Krkinega poslovanja. Preverili smo tudi usklajenost in učinkovitost delovanja notranjih in zunanjih intervencijskih ekip,
zdravstvene službe ter Krkine ekipe za prvo pomoč.
Ob izrednem dogodku se aktivirata Oddelek za varstvo pred požarom in Industrijska gasilska enota.
56
GRI 405-1
57
GRI 403-9, 403-10
58
GRI 403-9
3,91
3,27
3,41
4,06
2,46
0
1
2
3
4
5
2019 2020 2021 2022 2023
Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
165
Število izvedenih vaj za povečanje pripravljenosti na izredne dogodke
V odvisnih družbah v tujini je sistem varnosti in zdravja pri delu urejen v skladu z lokalno zakonodajo. Z internimi navodili,
varnostnimi dokumenti ter politiko varnosti in zdravja pri delu pa postopno uvajamo enotne smernice.
Odgovornost do pacientov in ostalih odjemalcev
Kakovost učinkovin, pomožnih snovi in vstopnih materialov ter končnih izdelkov preverjamo s številnimi laboratorijskimi
testiranji ter najsodobnejšimi in validiranimi analiznimi metodami, napravami in postopki. Vsa naša zdravila na recept in
vsi izdelki brez recepta so preverjeni in skladni z vsemi predpisanimi postopki. Tržimo samo izdelke, ki so odobreni
in skladni z zahtevami in predpisi.
Sisteme varovanja zdravja, varnosti in varstva pacientov in drugih končnih uporabnikov uveljavljamo z jasnimi smernicami,
ki so vključene v naše delovanje. Temelj sistema upravljanja tveganj na teh področjih je izpolnjevanje zakonskih predpisov.
Naš sistem zbiranja informacij o tveganjih za zdravje pacientov ali javno zdravje zaradi zdravil na recept in izdelkov brez
recepta, znanstveno vrednotenje vseh informacij, proučitev možnosti za zmanjševanje in preprečevanje tveganj ter
sprejemanje primernih ukrepov, ki so potrebni za varno jemanje zdravil, so usklajeni z evropsko zakonodajo in predpisi
v drugih državah, v katerih imamo dovoljenje za promet z zdravili.
Prepričani smo, da je klinična preizkušenost zdravil zelo pomembna, zato njihovo učinkovitost, varnost in kakovost
spremljamo med registracijskim postopkom in tudi po pridobitvi dovoljenja za promet. V Krki izvajamo bioekvivalenčne in
predregistracijske raziskave ter podpiramo številne poregistracijske klinične raziskave. Klinične raziskave s Krkinimi
zdravili pomembno pripomorejo k pravim in zanesljivim odločitvam zdravstvenih delavcev, uspešnosti zdravljenja in
splošnemu napredku medicine. Visoko kakovost, transparentnost in etičnost kliničnih raziskav zagotavljamo
s spoštovanjem zakonodaje, smernic Mednarodnega sveta za harmonizacijo (International Council for Harmonisation,
ICH) in drugih smernic ter Helsinške deklaracije.
Uporabnike naših izdelkov razvrščamo v dve skupini: pacienti (končni uporabniki) ter zdravstveni delavci, ponudniki
zdravstvene oskrbe in neposredni kupci. Njihovo zaupanje ohranjamo z odgovornim in strokovnim komuniciranjem ter
zagotavljanjem vseh potrebnih informacij o izdelkih. Pri tem upoštevamo ustrezne zakonske predpise.
59
59
GRI 3-3
61
45
49
65
0
10
20
30
40
50
60
70
80
2019 2020 2021 2022 2023
Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
* Z zvezdico označeni izdelki se na posameznih trgih pojavljajo pod različnimi izdelčnimi blagovnimi znamkami ali pod korporativno blagovno znamko.
166
Pacienti
S ponudbo izdelkov, več kot polovico katerih predstavljajo zdravila za bolezni srca in žilja, sledimo smernicam Svetovne
zdravstvene organizacije iz Agende za trajnostni razvoj do leta 2030 (2030 Agenda for Sustainable Development). V njih
je določen cilj do leta 2030 za eno tretjino zmanjšati smrtnost zaradi nenalezljivih bolezni. Vzrok večine smrti zaradi
nenalezljivih bolezni so prav bolezni srca in žilja. K cilju prispevamo z zdravili za zdravljenje zvišanega krvnega tlaka,
holesterola in sladkorne bolezni, poleg tega pa pomagamo organizirati izobraževalne programe za strokovno javnost.
Z njimi zdravstvenim delavcem omogočamo dostop do najnovejšega medicinskega znanja in informacij, ki jih lahko
uporabijo v vsakodnevni praksi. Tako sledimo cilju bolnikom zagotavljati najboljše možno zdravljenje.
Z bogato ponudbo izdelkov za zdravljenje najpogostejših civilizacijskih bolezni zagotavljamo cenovno dostopnost
najprimernejšega zdravljenja za bolnike. Številna inovativna generična kombinirana zdravila, ki združujejo več učinkovin,
zdravnikom omogočajo, da lahko predpišejo zdravilo, ki bolniku najbolje pomaga obvladovati bolezen. Ponudbo zdravil
za pogoste nenalezljive kronične bolezni bomo še povečevali in jo dopolnili predvsem z zdravili za zdravljenje zvišanega
krvnega tlaka v inovativnih kombinacijah, za zdravljenje motenj strjevanja krvi, sladkorne bolezni in rakavih obolenj. S tem
bomo še bolj prispevali k uresničevanju prej omenjenega cilja v okviru ciljev trajnostnega razvoja Organizacije združenih
narodov (Sustainable Development Goals, SDG).
Podrobne informacije o Krkinih izdelkih redno objavljamo na izdelčnih, korporativnih in tematskih spletnih straneh, ki so
dostopne v več kot 30 jezikih. Na izbranih terapevtskih področjih se usmerjamo v razvoj digitalnih vsebin in orodij za pomoč
pri lajšanju simptomov. Prizadevamo si za optimizacijo digitalnih komunikacijskih poti in izboljšanje kakovosti vsebin,
s katerimi odgovarjamo na vprašanja in potrebe končnih uporabnikov. S številnimi digitalnimi vsebinami tudi spodbujamo
zdrav način življenja. Pri pripravi vseh informacij o naših izdelkih upoštevamo ustrezne predpise. Preden informacije
objavimo, jih odobri pristojni organ (na primer v Sloveniji JAZMP). Tudi v letu 2023 ni bila ugotovljena nobena neskladnost
zaradi informiranja o izdelkih.
60
V letu 2022 smo prenovili slovensko različico korporativne spletne strani, v letu 2023 pa smo objavili še globalno
korporativno spletno stran v angleškem jeziku ter jezikovne različice za Rusko federacijo, Poljsko, Hrvaško, Romunijo in
Češko. Med novostmi je razdelek V skrbi za zdravje, dodali smo tudi vsebine o izdelkih, njihovem razvoju in proizvodnji
ter več informacij o zagotavljanju kakovosti. Krkin samostojni zdravstveni portal eZdravje se po raznovrstnosti in
kredibilnosti vsebin uvršča med pomembnejše portale v Sloveniji. Podpiramo tudi spletne portale nekaterih strokovnih
združenj, namenjene informiranju laične javnosti o zdravstvenih vsebinah.
V letu 2023 smo objavili mobilno aplikacijo Flebi, ki z umetno inteligenco pomaga bolnikom prepoznati simptome kronične
venske bolezni nog. Aplikacija je bila kot koristna in inovativna prepoznana v širši javnosti, prejela pa je tudi nagrado
Gospodarske zbornice Dolenjske in Bele krajine za inovacije ter nagrado websi za digitalne presežke.
Uspešno izvedene klinične raziskave zdravil zagotavljajo s kliničnimi dokazi podprto uporabo zdravil v vsakodnevni oskrbi
večjega števila bolnikov. V klinične raziskave so vključeni le bolniki, ki se za to odločijo prostovoljno. Raziskovalci jih
obvestijo o poteku raziskave in možnih tveganjih. Ključnega pomena sta skrb za varnost bolnikov ter ohranjanje zasebnosti
in zaupnosti podatkov, ki se zagotavlja v skladu z Uredbo (EU) 2016/679 o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih
podatkov in o prostem pretoku takih podatkov. Kršitev s področja obdelave osebnih podatkov v letu 2023 ni bilo.
61
Pri spremljanju neželenih dogodkov in poročanju o njih sledimo smernicam dobre farmakovigilančne prakse.
Transparentnost kliničnih raziskav je zagotovljena tudi z objavo rezultatov v Evropskem registru kliničnih raziskav
(EU Clinical Trials Register). V več kot 150 poregistracijskih kliničnih raziskav naših ključnih zdravil z najpomembnejših
terapevtskih področij je bilo vključenih več kot 350.000 bolnikov iz 27 držav. V letu 2023 je bila pripravljena dokumentacija
za tri nove intervencijske klinične raziskave. Dve mednarodni sta s področja zdravljenja bolezni srca in žilja, in sicer
raziskavi s kombiniranimi zdravili s telmisartanom (Tolura*), pri kateri se bosta pri bolnikih z zvišanim krvnim tlakom
spremljala tudi 24-urni krvni tlak in njegova variabilnost, ter z rosuvastatinom (Roswera*) in njegovo kombinacijo
rosuvastatin in ezetimib (Co-Roswera*), tretja raziskava pa je s področja bolečine in se nanaša na zdravilo Nalgesin forte.
V letu 2023 je bila prek novega EU-sistema CTIS (Clinical Trials Information System) priglašena prva intervencijska
klinična raziskava s Krkinim zdravilom.
60
GRI 417-1, 417-2, SDG 3
61
GRI 418-1
Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
167
Zdravstveni delavci, ponudniki zdravstvene oskrbe in neposredni kupci
Pri razvoju, proizvodnji, prodaji in trženju izdelkov sodelujemo s številnimi ustanovami, zdravstvenimi zavarovalnicami
in drugimi organi, ki se ukvarjajo z zdravili in drugimi izdelki, ki jih proizvajamo. Pri upoštevanju zakonsko predpisanih
postopkov v ospredje postavljamo ažurno zagotavljanje verodostojne dokumentacije, kar dosegamo z ustreznimi postopki
ter sistematično urejeno, pregledno in celovito dokumentacijo. Oglaševanje farmacevtskih izdelkov je strogo regulirano in
nadzorovano. V letu 2023 nismo prejeli pritožb glede neskladnosti trženjskih aktivnosti s predpisi in etičnimi standardi.
62
Naš odnos z medicinskimi strokovnjaki je transparenten in sledljiv.
Med neposredne kupce naših izdelkov uvrščamo distributerje, lekarniške mreže, bolnišnice in druga farmacevtska
podjetja. Njihovo zadovoljstvo redno merimo s spletno anketo, v kateri preverjamo splošno zadovoljstvo, zadovoljstvo
z izdelki, prodajnim osebjem, obravnavo in izpolnjevanjem naročil ter obravnavo reklamacij. Ocene in predloge podrobno
proučimo, postavimo merljive cilje, določimo ukrepe in ob naslednjem merjenju preverimo njihovo učinkovitost.
Na našo anketo o zadovoljstvu se je v letu 2023 odzvalo 93 % kupcev (10 odstotnih točk več kot leto prej). Indeks
zadovoljstva je z 92 % dosegel eno od največjih vrednosti v zadnjem petletnem obdobju. Po mnenju kupcev so bila
najpomembnejša področja razvijanje dobrih poslovnih odnosov s Krko, odziv prodajnega osebja na njihove zahteve in
izpolnjevanje naročil. Na vseh navedenih področjih je povprečna ocena zadovoljstva kupcev presegla 9, visoke ocene pa
smo izmerili tudi na drugih področjih.
63
Posredni kupci oziroma strokovna javnost (zdravniki, veterinarji, farmacevti), ki vsakodnevno predpisujejo, priporočajo
in izdajajo naše izdelke, so pomembna vez s pacienti in drugimi končnimi uporabniki. Z ažurnimi informacijami o naših
izdelkih jim omogočamo strokovno odločitev o najprimernejšem izdelku za njihove paciente in druge uporabnike. S to
skupino deležnikov smo v neposrednih stikih v 42 državah, z informacijami pa jih seznanjamo tudi v tiskani in elektronski
obliki. V vseh stikih s strokovno javnostjo ravnamo odgovorno in spoštujemo veljavne zakonske in druge predpise, ki
urejajo poslovanje, vključno s predpisi glede trženja izdelkov in zagotavljanja varstva osebnih podatkov. Spoštujemo tudi
dobro poslovno prakso, priporočila združenja Medicines for Europe in etični kodeks za promocijo.
K strokovnemu usposabljanju zdravnikov, farmacevtov in veterinarjev prispevamo s prirejanjem ali podpiranjem strokovnih
in izobraževalnih srečanj, na katerih nadgrajujejo znanje, spoznavajo nove smernice ter izmenjujejo mnenja in izkušnje.
Srečanja potekajo v različnih državah, kjer smo prisotni s svojimi izdelki, izvajamo pa jih tako v živo kot v spletni in hibridni
obliki.
Zdravnikom in farmacevtom omogočamo dostop do izobraževalnih vsebin na tematskih spletnih straneh, ki jih ves čas
nadgrajujemo. V letu 2023 smo že objavljeni slovenski različici portala za strokovno javnost dodali še različice za Hrvaško,
Poljsko, Slovaško in Litvo.
Redno usposabljamo tudi strokovne sodelavce, da lahko strokovno javnost informirajo o najnovejših smernicah zdravljenja
ter ji posredujejo točne in ažurne informacije o terapevtskih skupinah zdravil in drugih naših izdelkih. Pri tem poudarjamo
poznavanje in upoštevanje etičnih in delovnih standardov, zakonskih in drugih predpisov ter skrbimo, da obvladajo
komunikacijske veščine.
Za zagotavljanje kakovostnih, varnih in učinkovitih zdravil in učinkovin pridobivamo povratne informacije in mnenja
z vsakodnevnimi stiki in neodvisnimi tržnimi raziskavami. Na Poljskem, našem drugem največjem trgu, smo po podatkih
podjetja IQVIA vodilno podjetje po skupni opaženosti pri kardiologih in med vodilnimi podjetji pri zdravnikih specialistih
z 18 področij medicine ter pri splošnih zdravnikih. V Ruski federaciji, na našem največjem trgu, smo po podatkih podjetja
Ipsos Comcon pri splošnih zdravnikih in kardiologih vodilni po pogostosti predpisovanja zdravil.
Z delovanjem v različnih strokovnih in industrijskih združenjih v Sloveniji, na ravni EU in na drugih trgih aktivno sodelujemo
pri spremembah v strokovnem, znanstvenem in regulatornem okolju.
62
GRI 417-3
63
GRI 2-29
Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
168
Odgovornost do družbenega okolja
Kot mednarodna farmacevtska skupina in ena največjih gospodarskih družb v Sloveniji se zavedamo družbenih vplivov
svojega poslovanja. Obvladujemo jih odgovorno, v skladu s strateškimi usmeritvami in politikami. Spodbujamo vključujoč
in odgovoren razvoj družbene skupnosti, znanstveno raziskovanje, večgeneracijsko in interdisciplinarno sodelovanje,
udejanjanje načel raznolikosti in zdrav življenjski slog. Podpiramo projekte, ki so povezani z zdravjem in kakovostjo
življenja ljudi. Ohranjamo dolgoročna partnerstva v športu, kulturi, zdravstvu, znanosti in izobraževanju ter humanitarnih
dejavnostih.
64
Družbene potrebe prepoznavamo prek rednih stikov, dolgoročnih partnerstev, letnih srečanj s partnerji ter ob pripravi novih
sponzorskih in donatorskih pogodb. Prejete predloge za sponzoriranje ali donacije obravnava komisija za sponzorstva in
donacije.
Za sponzorstva in donacije smo namenili 0,29 % prihodkov od prodaje in pri uresničevanju ciljev pomagali več kot
550 ustanovam, društvom in organizacijam.
65
Krkino ime je nosilo 17 športnih in kulturnih klubov in društev, v sedmih drugih klubih in društvih pa je bila Krka glavna
pokroviteljica. Na 17. srečanju s sponzoriranci smo s priznanjem Krkin talent leta nagradili štiri izjemne mlade posameznike
in razglasili 13 prejemnikov Krkinih priznanj. Prvič smo podelili naziva Krkina super punca in Krkin super fant leta, ki sta si
ju prejemnika prislužila zaradi svoje vsestranskosti, uspehov na različnih področjih in osebnih vrednot. Zahvale smo
podelili devetim zaslužnim predstavnikom klubov, društev in ustanov.
Spodbujanje novih znanstvenih spoznanj
66
Podpiramo projekte, ki omogočajo napredek izobraževalnim in znanstvenim ustanovam ter razvoj vrhunskih strokovnjakov.
To zajema izboljšanje infrastrukture, štipendije, nadstandardno delo z učenci, raziskovalno delo ter udeležbo na domačih
in mednarodnih tekmovanjih.
Mlade raziskovalne talente pritegujemo tudi s Krkinimi nagradami, ki smo jih v 53 letih podelili že 3110. Prek Sveta Sklada
Krkinih nagrad prispevamo k širjenju priljubljenosti raziskovalnega dela med študenti, dijaki in mentorji v izobraževalnih
ustanovah. Na razpis za srednješolske raziskovalne naloge je prispelo 49 nalog. Dijakom smo za 20 raziskovalnih nalog
podelili Krkine nagrade, za 29 nalog pa Krkina priznanja. Na razpis za dodiplomska in podiplomska raziskovalna dela je
prispelo 107 nalog. Krkine nagrade smo podelili 33 mladim raziskovalcem, med njimi jih je pet prejelo veliko Krkino
nagrado. Podelili smo tudi 29 Krkinih priznanj s posebno pohvalo in 46 Krkinih priznanj. Med nagrajenci je bilo kar
35 doktorjev znanosti. Kakovost raziskovalnih nalog, ki vključujejo teoretično in eksperimentalno delo ter večdisciplinarni
pristop, se nenehno izboljšuje, veča se tudi pestrost raziskovalnih področij.
V letu 2023 smo sodelovali z več kot 50 ustanovami s področja osnovnega in srednjega izobraževanja, podprli večje
projekte treh osnovnih šol in vrtcev ter prispevali v šolske sklade za nadarjene učence in za izvedbo številnih zaključnih
srečanj osnovnošolcev in srednješolcev. Šestič zapored smo bili tudi med podporniki Štipendijskega sklada dr. Janeza
Drnovška.
Slovenska znanstvena fundacija, katere dolgoletni pokrovitelj smo, je v letu 2023 izvedla že 29. slovenski festival znanosti
z mednarodno udeležbo.
64
GRI 3-3
65
GRI 201-1
66
GRI 203-1, 203-2, SDG 4, SDG 8
Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
169
Dobrodelnost in prostovoljstvo
Prostovoljstvo in dobrodelnost sta del naše organizacijske kulture. Od leta 2012 dobrodelne dejavnosti združujemo
v Krkinem tednu humanosti in prostovoljstva. Prirejamo ga v številnih državah, kjer imamo družbe in predstavništva. Leta
2023 se ga je udeležilo skoraj 1000 prostovoljk in prostovoljcev.
Krkin teden humanosti in prostovoljstva humanitarni dosežki v desetih letih
Z dobrimi dejanji je sodelovalo več kot 10.000 krkašic in krkašev prostovoljcev.
Zbrali smo 31,9 tone oblačil, hrane, knjig, igrač, higienskih pripomočkov in drugih potrebščin za Rdeči križ in Slovensko karitas.
Darovali smo 1095 litrov krvi.
Družili smo se z varovanci 12 ustanov in društev ter osnovnih šol za učence s prilagojenim programom.
Družili smo se s stanovalci 37 domov starejših občanov, zanje organizirali delavnice in kulturni program.
Na Rdečem križu in Karitas smo pripravili več kot 8295 prehrambnih paketov ter pomagali razvrščati zbrana oblačila in
potrebščine.
Zbrali smo skoraj 4,2 tone hrane za male živali, pomagali v zavetiščih in živalskem vrtu.
V Krki smo gostili skoraj 21.000 obiskovalcev ter krkašic in krkašev.
Zaposlene spodbujamo k prostovoljnemu delu v okviru Krkinih pokroviteljskih odborov v nepridobitnih ustanovah in
k materialni pomoči. Med drugim smo v letu 2023 podprli Dom starejših občanov Novo mesto, kot vsako leto od njegove
ustanovitve. Praznovanju njegovega 43. rojstnega dne smo se pridružili z donacijo treh terapevtskih koles za nov dnevni
center. Ena od številnih akcij, ki smo jih pripravili z novomeško Osnovno šolo Dragotina Ketteja za otroke s posebnimi
potrebami, v kateri Krkin pokroviteljski odbor deluje že 46 let, je bila ogled prireditve v Planici.
Priznanje Krkin prostovoljec leta smo v letu 2023 podelili že 12. zapored. Zahvalili smo se tudi 166 krkašicam in krkašem,
ki so kri darovali od 10- do 100-krat.
Podpora zdravstvenim ustanovam
67
Med našimi temeljnimi cilji je zagotavljanje zdravil za pogoste bolezni današnjega časa. Široko ponudbo zdravil stalno
dopolnjujemo in nadgrajujemo glede na druge potrebe bolnikov in izzive pri njihovem zdravljenju.
Dostopnejše zdravljenje omogočamo tudi z donacijami zdravstvenim ustanovam v okviru zakonskih možnosti. S sredstvi
za nakup sodobnih medicinskih naprav prispevamo h kakovosti zdravstvenih storitev ter omogočamo boljšo diagnostiko
in zdravljenje bolnikov.
Zdravo in kakovostno življenje ljudem omogočamo že 70 let, ob svojem jubileju pa smo se odločili znova pomagati tudi
številnim zdravstvenim ustanovam. Posebno skrb posvečamo bolnikom v najzgodnejšem obdobju njihovega življenja, zato
smo donacijo namenili Kliniki za pediatrijo UKC Maribor, Pediatrični kliniki UKC Ljubljana in pediatričnim oddelkom desetih
splošnih slovenskih bolnišnic.
Podpora združenjem in društvom bolnikov
68
Sodelujemo z združenji in društvi bolnikov, saj s svojim delovanjem prispevajo h kakovosti zdravljenja in varnosti bolnikov.
Med drugim podpiramo projekta Za kaj ti bije srce, ki ga vodita Združenje za arterijsko hipertenzijo in Združenje kardiologov
Slovenije, ter Nevropatska bolečina, ki se izvaja pod vodstvom Slovenskega združenja za zdravljenje bolečine.
67
SDG 3, SDG 5
68
SDG 4
Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
170
Partnerstva v športu
S podporo številnim športnim dejavnostim spodbujamo zdrav življenjski slog. Največkrat podpiramo klube in drtva
v lokalnem okolju, zlasti tiste, ki mladim omogočajo vkljevanje v rekreativni ali tekmovalni šport. Šolam in drugim
organizacijam, ki spodbujajo zdrav način življenja, omogočamo nakup športne opreme.
Naši dolgoletni partnerji v športu so Atletski klub Krka Novo mesto, Gimnastično društvo Novo mesto, Golf klub Grad Otočec,
Kegljaško društvo Krka Novo mesto, Kolesarski klub Adria Mobil Novo mesto, Konjeniški klub Krka - Grm Novo mesto,
Košarkarski klub Krka, Moški odbojkarski klub Krka Novo mesto, Moški rokometni klub Krka, Namiznoteniški klub Krka Novo
mesto, Nogometni klub Krka, Odbojkarski klub TPV Volley Novo mesto, Planinsko društvo Krka Novo mesto, Smučarsko
društvo Krka Rog, Šahovsko društvo Krka Novo mesto, Teniški klub Krka Otočec, Ženski košarkarski klub Krka Novo mesto
in Ženski rokometni klub Krka. Že vse od ustanovitve Društva upokojencev Krka leta 2000 podpiramo tudi njegove
rekreativne in športne dejavnosti.
Z akcijo V skrbi za vaše zdravje skupaj osvajamo vrhove smo v sodelovanju s Planinsko zvezo Slovenije poskrbeli
za vzdrževanje in označevanje 17 Krkinih planinskih poti ter s tem za večjo varnost planincev.
Z ekskluzivnim pokroviteljstvom tekme svetovnega prvenstva v Planici smo potrdili naše 38-letno sodelovanje. 383 otrokom
in njihovim spremljevalcem iz osmih osnovnih šol s prilagojenim programom pa smo omogočili ogled kvalifikacij za tekmo
svetovnega pokala v smučarskih skokih.
Podprli smo tekme FIS svetovnega pokala v ženskih smučarskih skokih na Ljubnem, dogodke, ki sta jih organizirali Tenka
zveza Slovenije in Gimnastična zveza Slovenije, ter Maraton Franja BTC City, ki je največji rekreativni kolesarski dogodek
v Sloveniji.
Zavezani kulturi
Kulturo približujemo svojim zaposlenim ter lokalnemu in širšemu okolju.
Od leta 2008 organiziramo kulturne večere, s katerimi izkazujemo svoj odnos do umetnosti na najvišji ravni ter omogočamo
ljudem polnejše in bogatejše življenje. Tradicija kulturnih večerov se je začela v samostanski cerkvi kostanjeviške Galerije
Božidar Jakac, kamor smo povabili člane ruskega komornega zbora Smolniške katedrale iz Sankt Peterburga. Sledili so
jim številni vrhunski domači in tuji glasbeni in drugi ustvarjalci, z nastopi katerih smo si v Krki prizadevali obogatiti kulturni
utrip na Dolenjskem. V letu 2023 smo priredili dva kulturna večera. Julija smo v Kostanjevici na Krki pripravili koncert
komorne glasbe, ki so jo poustvarili uveljavljeni domači glasbeniki, združeni v Ensemble Dissonance. December pa sta
z nastopom v Dvorani Krka kulturno obarvala slovenska pianistka Meta Fajdiga in brazilski pianist Richard Octavian
Kogima.
Slovenski kulturni praznik smo v Krki počastili s koncertom moških in ženskih vokalnih skupin. V okviru večletnega
sodelovanja s Cankarjevim domom smo omogočili izvedbo 1. mednarodnega baletnega festivala. V petih festivalskih dneh
so se zvrstile štiri velike uspešnice domačih in tujih baletnih hiš, obiskovalci festivala pa so tudi pobližje spoznali delo in
življenje izjemnega umetnika Nurejeva.
Podprli smo izdajo desetih knjig ter več kulturnih društev, ustanov in dogodkov, med drugim Galerijo Božidar Jakac
v Kostanjevici na Krki, Pihalni orkester Krka, Anton Podbevšek Teater, Festival Ljubljana, društvo Bralna značka Slovenije,
Slavistično društvo Dolenjske in Bele krajine, 55. mednarodno srečanje pisateljev v organizaciji Slovenskega centra Pen
in izbor Cankarjeva nagrada. Posebno vlogo v širjenju kulture ima Kulturno umetniško društvo Krka, ki je leta 2023
pripravilo 44. Dolenjski knjižni sejem, 18 likovnih razstav, osem srečanj Gledališkega kluba, različne ustvarjalne delavnice
ter koncerte Mešanega pevskega zbora Krka in Okteta Krka.
Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
171
Pomoč nevladnim in humanitarnim organizacijam
69
Vsako leto podpremo številne nepridobitne, nevladne in nepolitične organizacije in njihove pobude, med njimi pobude
Rdečega križa in Slovenske karitas.
Obilno deževje je na začetku avgusta 2023 v večjem delu Slovenije povzročilo izredne razmere. Številni so v katastrofalnih
poplavah ostali brez domov in drugega imetja. Krka se je z znanjem in opremo aktivno vključila v odpravljanje posledic
naravne nesreče. Nemudoma smo ponudili pomoč posameznim podjetjem in skupnostim, ki so bile v poplavah med najbolj
prizadetimi. Krkina tehnična ekipa je podjetju KLS Ljubno takoj priskočila na pomoč pri prizadevanjih za ponoven zagon
proizvodnje, Krkini poklicni gasilci pa so pomagali pri urejanju razmer v Lučah. Akcijam za pomoč prizadetim v poplavah
so se kot prostovoljci med kolektivnim dopustom pridružili tudi številni zaposleni. Poleg tega smo v skladu z interventnim
zakonom zaposlenim, ki so bili v poplavah huje prizadeti, izplačali enkratno solidarnostno pomoč za sanacijo hujše škode,
ki ogroža zdravje in povzroča neprimerno življenjsko okolje za bivanje. Za financiranje ukrepov za odpravo posledic smo
v proračunski sklad za obnovo po poplavah prispevali finančno pomoč v višini 1 milijon EUR.
Že vrsto let smo glavni pokrovitelj Sklada za pomoč ljudem v stiski Območnega združenja Rdečega križa Novo mesto.
V sodelovanju s humanitarnimi organizacijami smo z večjimi donacijami pomagali trem družinam in posameznikom v stiski.
Finančna sredstva za pomoč mladi družini pri renovaciji stanovanjske etaže za gibalno ovirano osebo so prek Območnega
združenja Rdečega križa Novo mesto darovali tudi vodstveni delavci.
Skupaj z novomeškim Društvom prijateljev mladine Mojca smo omogočili novoletno obdaritev več kot 2500 otrok iz treh
dolenjskih občin in otrok krkašev.
Sodelovali smo v Verigi dobrih ljudi Zveze prijateljev mladine Ljubljana Moste - Polje, ki pomaga družinam v stiski iz vse
Slovenije. Že veliko let sodelujemo z Varstveno-delovnim centrom Novo mesto, katerega varovanci so ponovno izdelali
naša novoletna darila.
Z materialnimi in finančnimi sredstvi pomagamo gasilskim društvom. Tako smo prispevali sredstva 14 društvom in
organizacijam iz vse Slovenije za nakup novih gasilskih vozil, opreme, obnovo gasilskih domov, 50 gasilskim društvom pa
smo s promocijskimi materiali olajšali pridobitev sredstev.
Informacije o družbenoodgovornih projektih
Za več informacij o družbenoodgovornih projektih pišite na e-naslov druzbena.odgovornost@krka.biz ali na Krka, tovarna
zdravil, d. d., Novo mesto, Služba za odnose z javnostmi, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto.
Odgovornost do naravnega okolja
Vplive svoje dejavnosti na naravno okolje stalno zmanjšujemo z vpeljevanjem trajnostnih rešitev v celoten življenjski cikel
izdelkov. Zavezani smo blažitvi podnebnih sprememb in prilagajanju nanje, racionalni rabi energije in vseh naravnih virov,
prehodu na krožno gospodarstvo, zmanjševanju emisij in količine odpadkov ter ohranjanju biotske raznovrstnosti.
Na podlagi teh usmeritev zagotavljamo zdravo življenjsko okolje za zaposlene in širšo okolico. V letu 2023 smo naredili
nove korake na področju okoljske trajnosti. Nadaljevali smo večinsko oskrbo z električno energijo iz brezogljičnih virov,
izvajali projekte in usmeritve za povečanje energetske učinkovitosti, izboljšali sistem ločenega zbiranja odpadkov,
zmanjšali količino odloženih odpadkov in z večjim dobaviteljem vzpostavili sistem vračljive embalaže. Usmeritve
na področju odgovornega ravnanja z naravnim okoljem upoštevamo v celotni skupini Krka.
69
GRI 201-1, 203-1
Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
172
Najpomembnejši dosežki pri varovanju okolja v letu 2023
Specifično rabo energije (v TJ na milijardo kosov izdelkov) smo zmanjšali za 5,4 % glede na leto 2022.
Ogljični odtis skupine Krka smo zmanjšali za 48,4 % glede na izhodiščno leto 2019 (obseg 1 in obseg 2 po protokolu
o toplogrednih plinih).
Z vsemi izvedenimi projekti za izboljšanje energetske učinkovitosti smo emisije zmanjšali za 160 ton ekvivalenta CO
2
na leto.
Kupili smo popolnoma električno tovorno vozilo, ki bo na leto privarčevalo več kot 15.000 litrov goriva.
Skupno količino odpadkov smo zmanjšali za 3,6 % glede na leto 2022.
Skupno količino porabljene vode smo zmanjšali za 11 % v primerjavi z letom 2022.
Količino odpadnega blata na čistilni napravi v Ločni smo zmanjšali za 17,4 %.
Z napajanjem hladilnih stolpov z deževnico smo porabo rečne vode zmanjšali za 5,6 %.
Na odlagališče smo odložili 10 % manj odpadkov.
Z vzpostavljenim sistemom vračljive plastične embalaže in dobavo topil v povratnih IBC-zabojnikih smo količino odpadne embalaže
zmanjšali za 43 ton. S tem smo tudi emisije zmanjšali za 115 ton ekvivalenta CO
2
.
V predelavo smo predali 567 ton odpadnih sestavljenih materialov iz aluminija in plastike, iz katerih je predelovalec pridobil 187 ton
aluminija in 332 ton plastike.
Postavili smo si strateške ESG-cilje, ki nas med drugim zavezujejo k zmanjševanju ogljičnega odtisa, povečevanju uporabe
obnovljivih virov energije, zmanjševanju specifičnih količin odpadkov ter zagotavljanju učinkovite rabe energije, vode in ostalih
naravnih virov.
V letu 2023 smo ob povečanem obsegu proizvodnje skupno količino nastalih odpadkov zmanjšali za 3,6 %. Količino ločeno
zbranih reciklirnih odpadkov smo povečali za 10 %, količino odloženih odpadkov pa zmanjšali za 10 %. Prek
vzpostavljenega sistema vračljive embalaže smo dobaviteljem v ponovno uporabo vrnili 22,5 tone plastične embalaže.
Z vpeljavo dobave topila diklorometan v povratnih IBC-zabojnikih smo količino odpadne kovinske embalaže zmanjšali
za 20,5 tone. Z obema ukrepoma smo emisije zmanjšali za 115 ton ekvivalenta CO
2
. S predelavo odpadnih sestavljenih
materialov je predelovalec pridobil 519 ton surovin za ponovno uporabo. S tem smo sledili zavezi vzpostavljanja krožnega
gospodarstva.
Skupno količino porabljene vode smo zmanjšali za 11 % v primerjavi z letom 2022. Porabili smo 656.773 m
3
pitne vode,
kar je 2,9 % manj kot leto prej, in 644.103 m
3
rečne vode, kar je 17,9 % manj kot leto prej. Skupne količine enot obremenitve
(EO) pri čiščenju odpadnih vod pa so bile 22 % manjše kot leta 2022.
Sistem in načela upravljanja okolja
70
Posodobljena Strategija razvoja skupine Krka v obdobju 20242028 in v letu 2022 sprejeta Trajnostna politika skupine
Krka (ESG-politika) sta trajnostni razvoj še celoviteje povezali z našim poslovanjem. Z odgovornim ravnanjem z okoljem
prispevamo k dolgoročni konkurenčnosti in doseganju visokih okoljskih standardov, zmanjševanje okoljskih tveganj pa
pričakujejo tudi naši deležniki. V letu 2023 je minilo 22 let od vzpostavitve celovitega sistema upravljanja okolja
(environmental management system, EMS), skladnega z okoljskim standardom ISO 14001. S pridobitvijo tega okoljskega
certifikata smo se zavezali zmanjševanju vseh svojih vplivov na okolje. Z upoštevanjem zahtev iz nove izdaje standarda
ISO 14001:2015 smo skrb za okolje še celoviteje vključili v najzgodnejše razvojne aktivnosti in projekte. Izboljševanje
stanja na vseh področjih naših vplivov na okolje potrjujejo tudi uspešno opravljene presoje.
V celovit sistem upravljanja okolja, ki je podrobneje predstavljen v internem dokumentu Sistem upravljanja z okoljem,
so vključeni vsi zaposleni. Operativne naloge varovanja okolja izvajajo zaposleni v Službi varstva okolja (SVO). Cilji
sistema so visoka raven varovanja okolja v celotnem življenjskem ciklu izdelka, nenehno izboljševanje okoljskega učinka
ter doseganje skladnosti in naših okoljskih ciljev. Odpadne snovi, ki nastajajo na koncu nekaterih procesov in jih zaradi
strogih zahtev farmacevtske proizvodnje ne smemo ponovno uporabiti, obvladujemo z najboljšimi razpoložljivimi tehnikami
(best available techniques, BAT). Načelo previdnosti uporabljamo, ko z oceno tveganja, izračunom nevarnosti za vodno
okolje ali možnostno študijo ugotovimo, da lahko uvajanje nove tehnologije, proizvodnega postopka ali izdelka povzroči
resno onesnaženje okolja. Izdelke, pri katerih že pred razvojem predvidimo tako tveganje, opustimo. Pri izdelkih v razvojni
70
GRI 2-23, 2-24, 2-25, 3-3
Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
173
fazi proučimo možnosti za zamenjavo snovi, ki so za okolje najnevarnejše, pri izdelkih v proizvodni fazi pa vplive na okolje
zmanjšujemo z dodatnimi ukrepi.
Podatke o sistemu upravljanja okolja zbiramo in analiziramo z različnimi metodami. Uporabljamo vse razpoložljive vire,
kot so rezultati meritev procesov in dejavnosti, ki lahko pomembno vplivajo na okolje, ugotovitve notranjih in zunanjih
presoj, notranjih revizij, varnostnih pregledov in inšpekcij, reklamacije kupcev in analize tveganj. Tako dokazujemo
ustreznost in učinkovitost sistema ter odkrivamo priložnosti za izboljšave.
O okoljskih podatkih poročamo vodstvu podjetja, državnim ustanovam (poročila o monitoringu emisij v okolje za Agencijo
RS za okolje, ARSO), Združenju kemijske industrije pri Gospodarski zbornici Slovenije (poročilo o odgovornem ravnanju,
POR) in drugim zainteresiranim deležnikom. Okoljske podatke v letnem poročilu pripravljamo v skladu s standardi
trajnostnega poročanja GRI, kar bomo nadgrajevali tudi v prihodnje.
K okoljsko odgovornemu delovanju nas zavezujeta tudi okoljska in trajnostna politika skupine Krka. Za spremljanje
napredka smo si postavili merljive strateške cilje. Obe politiki in strateški cilji na ESG-področju, ki vključujejo tudi okoljske
cilje, so javno dostopni na www.krka.si.
Vse naše aktivnosti dosledno sledijo zahtevam Zakona o varstvu okolja (ZVO-2) in drugih podzakonskih predpisov.
Prenesene so tudi v okoljevarstvena dovoljenja za posamezne proizvodne lokacije. V skladu z zakonodajo redno
pripravljamo obračune okoljskih dajatev in jih posredujemo pristojnim ustanovam. Okoljska zakonodaja je obsežen del
evropskega pravnega reda, zato v interni knjižnici vodimo sezname za 20 področij te zakonodaje. Dopolnjujemo jih najmanj
dvakrat na leto in objavljamo na internih spletnih straneh. Izpolnjevanje zakonskih in drugih zahtev, ki smo se jih zavezali
izpolnjevati, periodično ocenjuje Komisija za spremljanje okoljskih vidikov (KSOV). Če so zaradi zakonskih sprememb
potrebne dodatne aktivnosti, določi odgovorne osebe in roke za implementacijo. Preverjanje uresničevanja ciljev in
programov je vključeno v vodstveni pregled. Komisija je odgovorna tudi za obdobno prepoznavanje okoljskih vidikov, ki
zajemajo vplive naših izdelkov in storitev v njihovem celotnem življenjskem ciklu. V okviru okoljskega načrtovanja skupaj
s SVO ocenjuje prepoznana okoljska tveganja, ki so vključena tudi v tveganja neprekinjenega poslovanja in kakovosti ter
v analizo tveganja pri pogodbenih partnerjih.
Skladnost poslovanja z zakonodajnimi in regulatornimi zahtevami ter okoljevarstvenimi dovoljenji preverjamo z rednimi
monitoringi emisij v zrak, vode in tla, z monitoringom hrupa in elektromagnetnega sevanja, ocenami odpadkov ter z rednimi
pregledi rezervoarjev, opreme in prevoza nevarnih snovi. Morebitna odstopanja obravnavamo v skladu z internimi
standardi in po potrebi izvedemo korektivne ukrepe.
Lokalni skupnosti in ostalim deležnikom je na voljo sistem za pritožbe, vprašanja in predloge o varstvu okolja. Informacije
o varstvu okolja in kontakti, namenjeni javnosti, so objavljeni na spletni strani www.krka.si, ki je bila v letu 2022 popolnoma
prenovljena in dopolnjena s trajnostnimi temami.
Okoljska skladnost
71
Vse Krkine dejavnosti so usklajene z okoljsko zakonodajo, okoljevarstvenimi dovoljenji, okoljskim standardom ISO 14001
ter smernicami in direktivami EU. Okoljsko skladnost preverjamo z rednimi monitoringi vseh vplivov na okolje. Vsi rezultati
monitoringov vplivov na okolje v letu 2023 so bili v skladu z zakonskimi zahtevami.
Skladnost z okoljsko zakonodajo potrjujejo tudi ugotovitve pregledov, ki jih izvaja Inšpektorat RS za okolje in energijo.
Pri inšpekcijskih postopkih, izvedenih v letu 2023, ni bilo ugotovljenih nepravilnosti, izdan pa je bil sklep za ureditev čiščenja
odpadnih vod iz obrata v Krškem.
V letu 2019 je Inšpektorat RS za okolje in prostor izdal odločbo za gradnjo čistilne naprave za čiščenje odpadnih vod
iz obrata v Krškem. Zaradi dolgotrajnega postopka spremembe okoljevarstvenega dovoljenja čistilne naprave nismo
zgradili do roka, določenega v odločbi, zato je Inšpektorat RS za okolje in energijo izdal sklep o izvršbi z denarno kaznijo
ter podaljšal rok za izvršitev naložene obveznosti. Gradnjo čistilne naprave smo začeli oktobra 2023. Njen zagon
načrtujemo v prvi polovici leta 2025.
71
GRI 2-27, 413-1
Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
174
V skladu z zakonskimi zahtevami smo na Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo oddali vlogo za spremembo
okoljevarstvenega dovoljenja za lokacijo Ločna in vlogo za pridobitev okoljevarstvenega dovoljenja za obrat manjšega
tveganja za okolje za lokacijo Ločna.
Pritožb deležnikov v zvezi z varstvom okolja v letu 2023 nismo prejeli.
Stroški varstva okolja
Za varovanje okolja smo v zadnjih petih letih porabili več kot 50 milijonov EUR, od tega 10,9 milijona EUR samo v letu
2023. Neposredni stroški so znašali 8,1 milijona EUR ter so vključevali stroške odvajanja in čiščenja odpadnih vod,
ravnanja z odpadki, čiščenja odpadnega zraka, obvladovanja hrupa, monitoringov in okoljskih dajatev ter druge
neposredne stroške, povezane z varstvom okolja. V okoljevarstvene programe smo vložili 2,8 milijona EUR, kar bo
prispevalo k nadaljnjemu zmanjševanju vplivov na okolje.
Voda
72
Za proizvodnjo kakovostnih farmacevtskih izdelkov je ključna pitna voda, ki mora ustrezati visokim zahtevam kemijske in
mikrobiološke čistosti. Na svojih proizvodnih lokacijah zato veliko dejavnosti usmerjamo v ohranjanje kakovosti vodnih
teles. Na kakovost pitne vode vplivajo tudi nihanja, ki so odvisna od letnega časa in količine padavin. Višino vode podrobno
spremljamo, da bi zagotovili optimalno delovanje naprav za pripravo farmacevtskih vod in kakovost pitne vode znotraj
dovoljenih vrednosti. Sisteme vseh vod obvladujemo v skladu z dobro proizvodno prakso in sistemom HACCP. Okvare na
sistemih zmanjšujemo z načrtovanim preventivnim vzdrževanjem, ki temelji na priporočilih proizvajalcev opreme, lastnih
izkušnjah, zakonskih zahtevah in standardih.
Odpadne vode, ki nastanejo pri pranju naprav za pripravo farmacevtskih vod in ne vsebujejo kemikalij, ponovno uporabimo
za pripravo vod za energetske potrebe. Neprekinjeno oskrbo proizvodnje s farmacevtskimi vodami zagotavljamo
z ločenima sistemoma, ki vodo dovajata v centralni distribucijski sistem. Ob okvarah vodovodnega omrežja sistemsko
zmanjšamo odvzem pitne vode iz javnega omrežja, primanjkljaj pa nadomestimo s farmacevtskimi vodami, ki jih imamo
za takšne primere pripravljene v rezervoarjih.
Raba pitne in rečne vode
Kot glavne vire vode uporabljamo:
pitno vodo iz komunalnega omrežja,
rečno vodo.
Rabo pitne vode spremljamo z računalniškim nadzorom, ki beleži trenutni skupni pretok, skupno rabo ob vstopu v tovarno
in na ključnih odvzemnih mestih. Tako opazimo vsako povečanje rabe pitne vode oziroma odstopanje, raziščemo vzroke
in po potrebi ukrepamo. O porabi pitne vode pripravljamo mesečna poročila. Zaposlene spodbujamo, da pijejo vodo
iz pipe ali pitnikov, priključenih na vodovodno omrežje. Z regulatorji vodnega curka na pipah v povprečju prihranimo 10 %
pitne vode.
Zaradi strogih farmakopejskih zahtev za pripravo vod v proizvodnji farmacevtskih izdelkov uporabljamo izključno uradno
preverjeno pitno vodo iz vodovodnega omrežja. Glede na namen uporabe jo dodatno prečistimo, večinoma
z najsodobnejšimi membranskimi tehnologijami. S preventivnim vzdrževanjem, spremljanjem delovanja naprav in
tehnološkimi izboljšavami zagotavljamo stalno kakovost vod, podaljšujemo življenjsko dobo naprav, zmanjšujemo porabo
vode in kemikalij ter količino odpadkov.
V letu 2023 smo v družbi Krka skupno porabo vode zmanjšali za 11 % glede na leto 2022. Porabili smo 17,9 % manj rečne
vode in 2,9 % manj pitne vode.
Približno polovico rečne vode porabimo za hlajenje prek različnih toplotnih prenosnikov, zlasti v proizvodnji učinkovin,
preostanek pa za pripravo tehnoloških vod za potrebe energetike in proizvodnje. Vzrok za precejšnje zmanjšanje porabe
72
GRI 3-3, 303-1, 303-2
Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
175
rečne vode sta ukinitev enega od večjih porabnikov rečne vode in posodobitev tehnoloških procesov. V letu 2023 smo
7380 m
3
oziroma 5,6 % rečne vode za hladilne sisteme nadomestili z deževnico, kar je 1,3 % več kot leto prej.
Raba pitne in rečne vode
73
Energija
Kot glavne vire energije uporabljamo:
zemeljski plin,
električno energijo in
ekstra lahko kurilno olje kot nadomestno gorivo.
Z električno energijo se oskrbujemo iz javnega elektroenergetskega omrežja, z lastno proizvedeno električno energijo
iz obnovljivih virov (sončna elektrarna) ter iz soproizvodnje toplotne in električne energije na zemeljski plin.
Sistem upravljanja energije
74
Strategija upravljanja energije (SUE) je del Krkinega sistema vodenja kakovosti. Oblikovana je po smernicah standarda
IS0 50001 Sistem upravljanja z energijo. Integrirana je v strategijo podjetja ter obsega različne aktivnosti in ukrepe
za doseganje stroškovnih in okoljskih ciljev. Za periodično prepoznavanje energetskih vidikov skrbi KSOV, ki pri tem
upošteva okoljski standard ISO 14001 ter interne pravilnike in politike. Tako celovito obvladujemo procese in jih stalno
nadgrajujemo v skladu s smernicami trajnostnega razvoja in krožnega gospodarstva, kar zagotavlja visoko raven
varovanja okolja.
V SUE so neposredno vključeni:
energetski menedžer na ravni družbe Krka, ki vodi in koordinira delo skupine,
energetski skrbniki obratov v Sloveniji in tujini ter
vsi zaposleni, ki so glede na okoljsko politiko zavezani učinkoviti in racionalni rabi energije.
Ključno informacijsko orodje za podporo sistemu upravljanja energije je energetski nadzorni informacijski sistem,
ki dopolnjuje sistem računalniškega nadzora in vodenja. V letu 2023 smo končali projekt posodobitve na najnovejšo
verzijo, ki vključuje tudi strojno učenje (machine learning). Več o tem je v podpoglavju Projekti za izboljšanje energetske
učinkovitosti.
73
GRI 303-3, 303-5
74
GRI 3-3
785
938
817
785
644
614
685
644
676
657
0
200
400
600
800
1000
2019 2020 2021 2022 2023
v tisoč m
3
rečna voda pitna voda
Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
176
Krka je energetsko najbolj učinkovito podjetje leta 2023
Na konferenci 25. Dnevi energetikov, ki je bila 18. in 19. aprila 2023 v Portorožu, je časnik Finance podelil nagrade za
najboljše energetske projekte in energetsko najbolj učinkovita podjetja. Krka je osvojila naziv energetsko najbolj
učinkovitega podjetja tako po mnenju strokovne komisije kot tudi po izboru spletnih uporabnikov.
Obe priznanji smo prejeli za celovito, učinkovito in trajnostno upravljanje energetskih in naravnih virov, ki se kaže v
zmanjševanju specifične rabe energije in emisij toplogrednih plinov. Na leto prihranimo več kot 50 GWh ur električne
energije in zemeljskega plina. Z nakupom brezogljične električne energije smo na letni ravni izpuste CO
2
zmanjšali za
45 tisoč ton, kar je enako, kot če bi zasadili 170.000 dreves. Več kot 50 % vse potrebne toplotne energije pridobimo s
sistemi izrabe odpadne toplote.
Pregled izvedenih ukrepov in njihovih učinkov na področju upravljanja energije
75
Pri izračunu povprečne enostavne vračilne dobe upoštevamo samo ukrepe, ki smo jih izvedli izključno zaradi ekonomske
upravičenosti. Zaradi umiritve cen energentov se je enostavna vračilna doba v letu 2023 glede na leto 2022 podaljšala.
Specifična raba energije
76
Specifično rabo energije prikazujemo kot porabo energije glede na proizvajalne stroške in fizični obseg proizvodnje.
S številnimi dejavnostmi na področju učinkovite rabe energije, energetsko inkovitega investiranja in vzdrževanja smo
v letu 2023 specifično rabo energije glede na proizvajalne stroške zmanjšali, in sicer za 20 % glede na leto 2022. S tem
kazalnikom dokazujemo, da smo kljub dvigu proizvajalnih stroškov v letu 2023 absolutno rabo energije glede na leto 2022
zmanjšali.
75
GRI 302-4
76
GRI 302-3
2310
1490
2583
2360
3310
1145
1530
820
705
2640
0
1
2
3
4
5
6
7
0
500
1000
1500
2000
2500
3000
3500
2019 2020 2021 2022 2023
enostavna vračilna doba (v letih)
prihranek (v MWh), investicija (v tisoč EUR)
povprečni letni prihranek izvedenih ukrepov (v MWh)
skupna investicija izvedenih ukrepov (v tisoč EUR)
povprečna enostavna vračilna doba izvedenih ukrepov (v letih)
Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
177
Specifična raba energije glede na proizvajalne stroške
S številnimi dejavnostmi na področju učinkovite rabe energije, energetsko inkovitega investiranja in vzdrževanja smo
v letu 2023 specifično rabo energije glede na obseg proizvodnje zmanjšali, in sicer za 5 % glede na leto 2022.
Specifična raba energije glede na obseg proizvodnje
Projekti za izboljšanje energetske učinkovitosti
Posebno pozornost posvečamo energetski učinkovitosti, kar se kaže v nenehnem izboljševanju specifične rabe energije.
Z izboljšavami, ki so rezultat večletnih sistematičnih aktivnosti in investicij, povprečno prihranimo več kot 50 GWh
električne energije in zemeljskega plina oziroma preprečimo nastanek 17.000 ton emisij ekvivalenta CO
2
na leto.
Z vsemi projekti za izboljšanje energetske učinkovitosti smo v letu 2023 prihranili 1810 MWh in s tem preprečili
nastanek 160 ton emisij ekvivalenta CO
2
.
Nadgradnja energetskega nadzornega informacijskega sistema vrednotenje energetske inkovitosti z umetno
inteligenco
Končali smo nadgradnjo energetskega nadzornega informacijskega sistema, ki nam omogoča še naprednejše analize in
natančnejše spremljanje uresničevanja okoljskih ciljev. Med ključnimi vidiki nadgradnje je bila vpeljava strojnega učenja
1,60
1,55 1,55
1,41
1,13
1,66
1,62 1,62
1,52
1,21
0,0
0,2
0,4
0,6
0,8
1,0
1,2
1,4
1,6
1,8
2019 2020 2021 2022 2023
v MJ/EUR proizvajalnih stroškov
specifična raba energije glede na proizvajalne stroške LHV specifična raba energije glede na proizvajalne stroške HHV
79
75 75
72
68
83
78 78
77
73
0
10
20
30
40
50
60
70
80
90
2019 2020 2021 2022 2023
v TJ/milijardo kosov
specifična raba energije glede na obseg proizvodnje LHV specifična raba energije glede na obseg proizvodnje HHV
Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
178
v energetske procese, ki za vrednotenje učinkovitosti uporablja znanja s področja umetne inteligence (UI). Z napredno
tehnološko rešitvijo bomo lažje nadzorovali učinkovitost proizvodnje in procesov ter porabo energetskih in drugih medijev
v velikem sistemu, v katerem je več kot 2500 merilnih mest. Pridobili bomo tudi nov vpogled v energetsko učinkovitost
posameznih procesov, kar nam bo omogočilo hitrejše odzivanje na nepričakovane spremembe.
Povezava dveh hladilnih postaj za pripravo vodno-glikolske mešanice temperaturne ravni –1/3 °C
V farmacevtski industriji za potrebe vseh delovnih procesov zagotavljamo predpisane klimatske pogoje. Eden
od parametrov je relativna vlažnost zraka, ki jo v določenih obdobjih vzdržujemo z dvema hladilnima postajama.
S spremljanjem učinkovitosti obratovanja ločenih sistemov proizvodnje vodno-glikolske mešanice v največjih dveh
proizvodnih obratih smo prepoznali priložnost za zmanjšanje rabe električne energije (200 MWh) pri pripravi vodno-
glikolske mešanice temperaturne ravni –1/3 °C. Optimizacijo smo izvedli z vzpostavitvijo cevne povezave med
omenjenima postajama in tako prešli na obratovanje samo ene enote za proizvodnjo vodno-glikolske mešanice. Pred
rekonstrukcijo sta morali za enako količino proizvedenega medija obratovati dve enoti. Specifično rabo električne energije
sistema smo tako izboljšali za dodatnih 25 %.
Koristna izraba stranske toplote
Toploto, ki nastaja kot stranski produkt različnih procesov (npr. iz kompresorske postaje, dimnih plinov parnih kotlov in
različnih odpadkov parnega sistema, kondenzacijsko toploto hladilnih agregatov ter iz soproizvodnje toplote in električne
energije), izrabljamo za pripravo ogrevne vode. S tem porabo zemeljskega plina za pripravo toplote vsako leto zmanjšamo
kar za 54 % (24 GWh).
Nadgradnja monitoringa energetske učinkovitosti proizvodnega obrata Bršljin
V letu 2023 smo v obratu Bršljin vgradili dodatne merilnike porabe električne energije, ki nam omogočajo sprotno
spremljanje učinkovitosti proizvodnje primarnih energetskih medijev. Meritve smo integrirali v energetskem nadzornem
informacijskem sistemu in vzpostavili ciljno spremljanje rabe energije na lokaciji z modulom strojnega učenja.
Optimizacija obratovanja klimatizacijskih sistemov
Na učinkovitost končne rabe energije v proizvodnih in neproizvodnih objektih pomembno vplivajo zasnova, projektiranje,
dimenzioniranje, regulacija, nadzor in obratovanje klimatizacijskih sistemov (heating, ventilation, and air conditioning,
HVAC). Sistemi HVAC vplivajo na približno 60 % končne rabe energije v podjetju. Z uvedbo še aktivnejšega nadzora nad
obratovalnimi parametri izboljšujemo energetsko učinkovitost na tem področju. Del redne aktivnosti je hidravlično
uravnoteževanje razvodov ter porabnikov toplote in hladu. V letu 2023 smo končali projekt za pripravo suhega zraka
s tehnologijami razvlaževanja z glikolskimi hladilniki, ki nadomeščajo dotrajana in za današnji čas energetsko neučinkovita
sušilna kolesa.
Zamenjava svetilk FLUO s svetilkami LED
V skladu z interno strategijo prehoda na svetilke LED v skupini Krka smo v letu 2023 izvedli prve projekte zamenjav svetilk.
V Ločni smo s posodobitvijo izboljšali osvetljenost prostorov in delovnih površin. Na letni ravni bomo s tem prihranili
800 MWh električne energije.
Biotska raznovrstnost
77
Slovenija spada med države z največjo biotsko raznovrstnostjo v EU. Na prostoru, ki obsega samo 0,004 % površine
Zemlje, živi več kot 1 % vseh znanih živečih vrst in več kot 2 % kopenskih.
Na vseh Krkinih proizvodnih lokacijah spremljamo in upoštevamo vse smernice in zahteve evropske in nacionalne
zakonodaje s tega področja ter zagotavljamo ekološko, biotsko in krajinsko ohranjanje naravnega bogastva.
Na internih izobraževanjih zaposlene ozaveščamo o pomenu biotske raznovrstnosti. Pri obstoječih objektih in pri gradnji
novih upoštevamo najstrožje okoljevarstvene zahteve. V Sloveniji še ni sistematičnega ovrednotenja z vidika biotske
77
GRI 3-3, 304-2, 304-4
Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
179
raznovrstnosti vodotokov kot ekosistemov, zato v Krki spremljamo publikacije in poročila, ki jih izdajajo ARSO, Zavod RS
za varstvo narave, Statistični urad RS in druge strokovne ustanove.
Območje reke Krke je ekološko pomembno območje (EPO) in del evropskega ekološkega omrežja Natura 2000, saj je
pomemben prostor številnih vodnih in obvodnih rastlinskih in živalskih vrst, zlasti rib, dvoživk in ptic. EPO je po Zakonu
o ohranjanju narave območje, ki pomembno prispeva k ohranjanju biotske raznovrstnosti, Natura 2000 pa je družbena
zaveza, da bomo varovali naravno dediščino slovenskega in evropskega pomena. Obveznosti so zelo jasno opredeljene
z Direktivo o pticah in Direktivo o habitatih. Na območju reke Krke so ogrožene vrste ribe bolen, sulec in platnica, školjka
navadni škržek, človeška ribica, bober in vidra. Zajem rečne vode in izpust iščenih odpadnih vod iz naše čistilne naprave
ne ogrožata pogojev za ohranitev vodnih in obvodnih biotopov ter pogojev, ki biotop povezujejo. Z obnovo zunanje
razsvetljave in namestitvijo ustreznih svetlobnih teles smo bistveno zmanjšali vpliv umetne svetlobe na živali in rastline ter
tako prispevali k ohranjanju biotske raznovrstnosti.
Vsi Krkini proizvodni objekti so strnjeni in ne posegajo v ekološko občutljiva območja. Območja, na katerih so obrati
Ljutomer, Šentjernej, Bršljin in Krško, niso del evropskega ekološkega omrežja Natura 2000. Vse odpadne vode ustrezno
čistimo na komunalnih čistilnih napravah Ljutomer, Šentjernej in Novo mesto ter na čistilni napravi Vipap Krško, tako da
s svojimi emisijami ne ogrožamo biotske raznovrstnosti.
Prevoz
78
V letu 2023 smo organizirali vkot 11.000 prevozov končnih izdelkov, surovin in embalaže. Z lastnimi vozili smo prevozili
več kot 2,0 milijona kilometrov in porabili 569.000 litrov goriva. Nadaljevali smo posodabljanje voznega parka in
izobraževanje voznikov.
Za dostavo blaga s cestnim prevozom uporabljamo najsodobnejša vozila z okoljsko ustreznimi motorji. Za bolj oddaljene
trge večinoma uporabljamo ladijski in letalski prevoz. Prevoze organiziramo prek svojega transportnega oddelka z lastnimi
vozili in prek pogodbenih prevoznikov. Večino svojih izdelkov dostavimo na evropske in azijske trge. Kljub dodatnim
omejitvam v tranzitnih državah in izzivom v letalskem in ladijskem prometu smo uspešno opravili vse prevoze.
Za zagotavljanje nemotene oskrbe z zdravili smo uspešno testirali železniški prevoz na relaciji KitajskaSlovenija. Zaradi
negotovih razmer v Rdečem morju in posledičnega podaljšanja tranzitnega časa smo pripravili alternativno transportno
pot na relaciji IndijaSlovenija.
Podrobno in redno spremljamo in izpolnjujemo zahteve zakonodaje s področja prevoza zdravil ter skrbimo, da so z njimi
in drugimi posebnostmi seznanjeni tudi vsi pogodbeni prevozniki in njihovi vozniki. Državni organi, pristojni za nadzor
prevoza, v preteklem letu niso ugotovili zakonodajnih kršitev.
Pogodbene prevoznike skrbno izbiramo in tudi pri njih spodbujamo uporabo sodobnih vozil, ki ustrezajo najvišjim okoljskim
standardom. V voznem parku imajo tudi vozila na utekočinjeni zemeljski plin.
Krkin vozni park sestavlja 19 tovornih vozil. V letu 2023 smo ga posodobili s tremi vlačilci s polpriklopniki. Vsa vozila
izpolnjujejo predpisane zahteve za voznike ter so varnostno in okoljsko izpopolnjena. Nova vozila imajo vgrajene
najsodobnejše pripomočke (npr. radarski tempomat, zaviranje v sili, spremljanje konfiguracije terena, opozarjanje na mrtvi
kot), ki še dodatno prispevajo k večji prometni varnosti. V decembru 2023 smo v vozni park vključili tudi popolnoma
električno tovorno vozilo za prevoz po Sloveniji. Z najnovejšim vozilom, ki je pomembno dopolnilo Krkin vozni park
električnih vozil, smo postavili nov standard za prihodnost in nadaljevali izvajanje dolgoročnega načrta razvoja trajnostne
mobilnosti. To je namreč v Krki in Sloveniji prvo električno tovorno vozilo, ki skupaj s tovorom tehta več kot 12 ton. Glede
na predvideni obseg dela bo električni tovornjak na leto prevozil več kot 50.000 kilometrov in privarčeval več kot
15.000 litrov goriva. Toliko ga skupaj porabi deset povprečnih slovenskih voznikov osebnega vozila. Tovornjak enake
kategorije, ki deluje na fosilna goriva, bi ustvaril več kot 40 ton CO
2
. Da bi izničili negativni učinek, bi bilo treba
posaditi 2600 dreves. V avtoparku imamo tudi 14 električnih osebnih vozil in dve hibridni. Tudi v prihodnje bomo spremljali
razvoj vozil na najsodobnejšo tehnologijo in z manjšim ogljičnim odtisom ter dopolnjevali svoj vozni park. V skladu
s strategijo nabave električnih vozil načrtujemo, da bomo do leta 2025 najmanj 20 izrabljenih vozil na dizelski in bencinski
pogon zamenjali z električnimi. Mreži električnih polnilnic, ki jih imamo za zdaj osem, bomo v Krki v Novem mestu kmalu
78
SDG 12
Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
180
dodali prvo hitro polnilnico, ki bo omogočala polnjenje s kar šestkrat večjo močjo in hitrostjo od običajne. Kadar je
mogoče, službene poti nadomeščamo s tele- in videokonferencami ter tako še dodatno prispevamo k zmanjševanju porabe
goriva in izpustov emisij v zrak.
Že osmo leto zapored smo se z akcijo Krkin dan brez avtomobila pridružili dejavnostim ob evropskem tednu mobilnosti.
V letu 2023 so v akciji sodelovali naši zaposleni iz 12 držav. Trajnostni način prihoda na delo za številne krkaše postaja
navada in ne le enkratno dejanje. V Krki v Sloveniji je 40 % zaposlenih od službe oddaljenih več kot 40 kilometrov. Vse
več se jih na delo pripelje s skupnimi prevozi, s čimer prispevajo k manjši obremenitvi okolja, večji prometni varnosti in
boljši kakovosti zraka. Zelena mobilnost mora biti tudi varna, zato zaposlene redno ozaveščamo o priporočilih in ukrepih
za varovanje zdravja in varnost tudi na poti na delo. Da bi čim več zaposlenih v službo prihajalo s kolesi, smo na vseh
svojih lokacijah v Sloveniji uredili parkirna mesta za kolesa. V letu 2023 smo v Ločni postavili sodobno kolesarnico. S tem
smo parkirni prostor za kolesa povečali za več kot 40 %, zagotovili pa smo tudi večjo varnost parkiranih koles. Uporabo
alternativnih in za okolje manj škodljivih načinov prihoda na delo spodbujamo tudi v okviru Mobilnostnega načrta Krke.
Emisije
Odpadne vode
79
Za celovito in učinkovito čiščenje odpadnih vod uporabljamo vrsto fizikalnih, kemijskih in bioloških postopkov, s katerimi
iz odpadnih vod odstranjujemo različne vrste onesnaževal. Delujemo v skladu z Uredbo o emisiji snovi in toplote
pri odvajanju odpadne vode iz naprav za proizvodnjo farmacevtskih izdelkov in učinkovin, katere zahteve so zajete
v okoljevarstvenih dovoljenjih (OVD) za posamezno proizvodno lokacijo. Monitoring odpadnih vod na vseh lokacijah
opravlja pooblaščeni zunanji izvajalec, pogostost in obseg sta določena v posameznih OVD.
Ugotovitve študij kažejo, da je delfarmacevtskih učinkovin, ki prehajajo v vode iz farmacevtske proizvodnje, majhen
v primerjavi z deležem, ki ga povzročijo končni uporabniki. Kljub temu smo dobro obvladovano področje čiščenja odpadnih
vod še nadgradili z ocenami nevarnosti posameznih učinkovin in snovi za vodno okolje, ki so del širše ocene tveganja (risk
assessment). Na podlagi izračunane nevarnosti, ki temelji na fizikalno-kemijskih, ekotoksikoloških in toksikoloških podatkih
za posamezno učinkovino ter podatkih o znanem vodnem okolju, opredelimo načine ravnanja z odpadnimi vodami,
dodatne ukrepe, če so potrebni, in način ravnanja z odpadki. Izračune redno spremljamo in posodabljamo, pri ravnanju
z odpadnimi vodami in odpadki pa upoštevamo tudi rezultate novih raziskav ter druge strokovne in verodostojne
informacije. Za nekatere farmacevtske učinkovine, ki predstavljajo večje tveganje za okolje, smo s pomočjo zunanjih
partnerjev razvili zahtevne analizne metode, s katerimi spremljamo vsebnost ostankov učinkovin v odpadnih vodah.
Količino in onesnaženost industrijskih odpadnih vod zmanjšujemo v vseh fazah proizvodnega procesa. Že pri razvoju
izdelka upoštevamo zahteve OVD in zakonodaje ter izbiramo tehnologije z najmanjšo možno porabo vode. V proizvodnji
uporabljamo sodobne tehnologije priprave vod, zaprte hladilne sisteme in druge načine varčevanja z vodo. Kjer je mogoče,
uporabimo za vodo manj škodljive surovine in pomožne materiale. V postopkih pranja v proizvodnji količine detergentov
zmanjšujemo na najnižjo možno raven. Na vseh proizvodnih lokacijah zagotavljamo čiščenje odpadnih vod in doseganje
zakonsko določenih parametrov iztokov pred izpustom v površinske vode. Odpadne vode v Ločni čistimo na sodobni lastni
industrijski čistilni napravi, ki izpolnjuje zahteve, določene na podlagi najboljših razpoložljivih tehnik na tem področju.
Odpadne vode v dislociranih obratih čistimo na sodobnih skupnih komunalnih čistilnih napravah.
Na lokaciji Ločna nastajajo industrijske in komunalne odpadne vode, ki jih čistimo na lastni biološki čistilni napravi, ter
hladilne odpadne vode, ki niso onesnažene in po hladilno-meteorni kanalizaciji odtekajo v reko Krko. S posodobitvami
v zadnjih letih in strokovnim vodenjem zahtevne tehnologije dosegamo visoko kakovost iztoka v skladu z vsemi zakonskimi
zahtevami. V letu 2023 smo na čistilno napravo sprejeli in na njej prečistili 710.121 m
3
odpadnih vod, kar je 80.427 m
3
(10 %) manj kot leto prej. Dosegli smo 91,5-odstotno odstranitev organskega onesnaženja, izraženega s parametrom KPK
(kemijska potreba po kisiku), in 98,6-odstotno odstranitev organskega onesnaženja, izraženega s parametrom BPK
5
(biokemijska potreba po kisiku v petih dneh). Hladilnih odpadnih vod je bilo 347.182 m
3
, kar je 75.557 m
3
manj kot leta
2022. Z učinkovitim vodenjem čistilne naprave smo količino odpadnega blata, ki ga predajamo zunanjemu pogodbeniku
v nadaljnjo obdelavo, zmanjšali za 17,4 %, skupno količino enot obremenitve pa za 274 EO, kar pomeni 19-odstotno
zmanjšanje glede na leto 2022.
79
GRI 303-2, 303-4, SDG 12
Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
181
V obratu Bršljin nastajajo industrijske in komunalne odpadne vode, ki odtekajo v javno kanalizacijo in se čistijo na skupni
komunalni čistilni napravi v Novem mestu. V letu 2023 je bila skupna količina odpadnih vod 19.288 m
3
.
V obratu Šentjernej nastajajo industrijske in komunalne odpadne vode, ki odtekajo v javno kanalizacijo in se čistijo
na skupni komunalni čistilni napravi v Šentjerneju. V letu 2023 je bila skupna količina odpadnih vod 17.364 m
3
.
V obratu Ljutomer nastajajo industrijske, komunalne in hladilne odpadne vode, ki odtekajo v javno kanalizacijo in se
čistijo na skupni komunalni čistilni napravi v Ljutomeru. V letu 2023 je bila skupna količina odpadnih vod 26.436 m
3
.
V obratu Krško nastajajo industrijske, komunalne in odpadne vode iz energetske oskrbe, ki odtekajo v javno kanalizacijo
in se čistijo na čistilni napravi Vipap v Krškem. V letu 2023 je bila skupna količina odpadnih vod 28.308 m
3
. Na lokaciji
Krško gradimo lastno biološko čistilno napravo. Njen zagon je predviden junija 2025.
Skupno količino enot obremenitve smo v primerjavi z letom 2022 zmanjšali za 345 EO oziroma za 22 %, največ na lastni
čistilni napravi v Ločni.
Ravnanje z odpadnimi vodami
Skupne EO predstavljajo predpisani matematični izračun onesnaženja na vseh iztokih odpadnih vod (Ločna, Šentjernej,
Bršljin, Ljutomer, Krško). Pri izračunu upoštevamo letni pretok odpadnih vod, organsko onesnaženje, obremenitve
z dušikom, fosforjem in neraztopljenimi snovmi ter učinek čiščenja čistilne naprave.
Odpadki
80
Z odpadki ravnamo v skladu z načrtom gospodarjenja z odpadki in navodili, ki vključujejo zakonske zahteve, tehnične in
organizacijske ukrepe ter cilje na področju ravnanja z odpadki. Z vključitvijo v skupne načrte ravnanja z odpadnimi zdravili
in odpadno embalažo sledimo zakonsko predpisani proizvajalčevi razširjeni odgovornosti. Zagotavljamo zbiranje in
ustrezno predelavo embalaže ter varno odstranitev izdelkov, ki jih končni uporabniki ne uporabijo.
Upoštevamo zakonsko predpisano hierarhijo ravnanja z odpadki in zavezo okoljskega standarda ISO 14001:2015 za trajno
zmanjševanje vplivov na okolje. Naša prioriteta je preprečevanje nastajanja odpadkov, kar zagotavljamo z:
zmanjševanjem velikosti embalažnih enot,
uporabo vračljive embalaže,
dobavo tekočih surovin z avtocisternami in v večjih povratnih embalažnih enotah,
izboljšavami v razvoju tehnoloških postopkov in v proizvodnji,
uporabo regeneriranih topil,
80
GRI 3-3, 306-1, 306-2, SDG 12
1737
1241
1371
1584
1239
0
200
400
600
800
1000
1200
1400
1600
1800
2019 2020 2021 2022 2023
v skupnih enotah obremenitve
Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
182
ponovno uporabo palet in
številnimi drugimi ukrepi.
Neprestano optimiziramo tudi dimenzije embalaže in gramaturo embalažnih materialov ter tako zmanjšujemo nabavne
stroške in količino odpadne embalaže. Z večjim dobaviteljem smo vzpostavili sistem vračljive embalaže. Tako smo v letu
2023 po načelih krožnega gospodarstva 22,5 tone plastične embalaže, ki bi sicer postala odpadek, predali v ponovno
uporabo. Dobavo topil v nepovratnih kovinskih sodih smo nadomestili z dobavo v vračljivih večjih embalažnih enotah in
s tem zmanjšali količino embalaže za 20,5 tone. Z obema ukrepoma smo zmanjšali količino odpadne embalaže za 43 ton
in emisije za 115 ton ekvivalenta CO
2
.
S proizvodnjo kombiniranih izdelkov, ki vsebujejo dve ali več učinkovin v eni tableti, zmanjšujemo porabo embalaže in
pomožnih snovi ter količino odpadkov v primerjavi s proizvodnjo izdelkov z eno učinkovino.
Odpadke, ki se jim ne moremo izogniti, upravljamo celostno. Prednost dajemo njihovi pripravi za ponovno uporabo.
Obravnavamo jih kot pomemben vir surovin in energije, zato jih zbiramo ločeno že na mestu, kjer nastanejo, in jih
pripravljamo za ponovno uporabo. Tudi s tem prispevamo k načelom krožnega gospodarstva. Vzpostavili smo sistem
ločenega zbiranja posameznih vrst odpadkov, v katerega so vključeni vsi zaposleni. Uporabljamo sodobno opremo
za ločeno zbiranje, stiskanje in prevoz odpadkov. Količino ločeno zbranih reciklirnih odpadkov smo v primerjavi
s predhodnim letom povečali za 10 %. V letu 2023 smo zbrali 567 ton sestavljenih materialov iz aluminija in plastike, kar
je 13 % več kot leta 2022. Iz njih je pooblaščeni predelovalec pridobil 187 ton aluminija in 332 ton plastike ter jih kot
surovino predal v predelavo. V anaerobno predelavo za proizvodnjo bioplina smo predali 116,8 tone organskih odpadkov
in s tem emisije zmanjšali za 10,5 tone ekvivalenta CO
2
.
Kljub povečanemu obsegu proizvodnje smo skupno količino nastalih odpadkov zmanjšali za 3,6 %. V primerjavi z letom
2022 smo količino odpadkov, odloženih na odlagališče, zmanjšali za 64 ton oziroma 10 %.
Tudi v letu 2023 so se v Sloveniji nadaljevala tveganja, povezana s prevzemom in odstranjevanjem nekaterih vrst
odpadkov. Za njihovo obvladovanje smo razpršili tokove ravnanja z odpadki ter poslovno sodelovanje razširili na več
slovenskih in tujih zbiralcev in odstranjevalcev teh odpadkov.
Dobre rezultate lahko dosegamo le z odgovornim delom vseh, zato je pomemben del naših aktivnosti tudi redno
izobraževanje zaposlenih o ravnanju z odpadki.
Odpadki, predani v reciklažo
81
81
GRI 306-4
2422
2327
2381
2532
2786
0
500
1000
1500
2000
2500
3000
2019 2020 2021 2022 2023
v tonah
Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
183
Odpadki, predani v biološko obdelavo in predelavo
82
Odpadki, odloženi na odlagališče
82
GRI 306-4
1308
1618
1231
1447
1223
0
200
400
600
800
1000
1200
1400
1600
1800
2019 2020 2021 2022 2023
v tonah
802
791
763
665
601
0
100
200
300
400
500
600
700
800
900
2019 2020 2021 2022 2023
v tonah

Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
184
Odpadki, predani v sežig
83
Hrup
Majhne emisije hrupa zagotavljamo z ustrezno opremo, namestitvijo opreme v zaprte prostore, protihrupnimi zaščitami,
električnim napajanjem agregatov za hlajenje tovornih vozil in njihovo premestitvijo v notranjost proizvodnega območja.
Meritve v skladu s predpisom, ki ureja mejne vrednosti kazalnikov hrupa v okolju, izvajamo vsaka tri leta in ob vsaki večji
spremembi, ki bi lahko povzročila povečanje hrupa. Rezultati monitoringov hrupa, ki so jih pooblaščeni zunanji izvajalci
v Krki opravili v zadnjem triletnem obdobju, dokazujejo uspešnost ukrepov in skladnost ravni hrupa z zakonodajo.
Emisije v zrak
84
Učinkovito zmanjševanje emisij v zrak spada med naše prednostne naloge za varovanje okolja in zmanjševanje posledic
podnebnih sprememb. Upoštevamo ukrepe EU za uresničevanje zelenega dogovora, zakonske zahteve in stroge zahteve
za preprečevanje navzkrižne kontaminacije v farmacevtski industriji. Emisije zmanjšujemo s čistilnimi napravami na vseh
izpustih, ki so potencialni vir onesnaževanja. Z učinkovitimi odpraševalnimi sistemi, filtri, vodnimi pralniki, kondenzacijskimi
kolonami in napravami za termično oksidacijo odpadnih plinov emisije zmanjšujemo pod zakonsko določene mejne
vrednosti oziroma do ravni, ki nam jo omogoča najboljša razpoložljiva tehnika.
V Sloveniji je velika težava občasna čezmerna onesnaženost zraka z delci PM
10
in nekaterimi drugimi onesnaževali
(z delci PM
2,5
, dušikovim dioksidom, ozonom, benzo(a)pirenom), ki povzročajo številne zdravstvene težave. V Krki
z absolutno filtracijo zraka na vseh prašnih izpustih v zrak zagotavljamo več kot 99,7-odstotno odstranitev vseh prašnih
delcev.
Pripravili smo izračun ogljičnega odtisa skupine Krka v obsegu 1 (scope 1) in obsegu 2 (scope 2) po protokolu
o toplogrednih plinih (Greenhouse Gas Protocol, GHG) za obdobje od 1. januarja 2023 do vključno 31. decembra 2023.
V letu 2023 so največji delež emisij toplogrednih plinov (TGP) predstavljale emisije, ki nastanejo pri zgorevanju
v stacionarnih napravah v lasti skupine Krka, namenjenih predvsem ogrevanju in proizvodnim procesom, ter občasno
v dizelskih električnih agregatih, ki so namenjeni oskrbi ključne opreme z električno energijo v primeru izpada električne
energije (58 %). Sledile so emisije zaradi porabljene električne energije (20 %). Tretji najpomembnejši vir emisij TGP je
bilo zgorevanje goriv v prevoznih sredstvih (tovornjakih, kombijih, osebnih vozilih), ki so v lasti skupine Krka (19 %). Vse
druge emisije (npr. ubežne emisije zaradi puščanja hladilnih tekočin iz hladilnih naprav in toplotnih postaj; emisije,
povezane s procesi, ki jih povzroči oksidacija hlapnih organskih spojin v regenerativnih termičnih oksidatorjih, emisije, ki
jih povzroči čiščenje odpadne vode; emisije, povezane s toploto iz omrežja in toploto iz kogeneracije ali soproizvodnje
toplotne in električne energije) predstavljajo manj kot 3-odstotni delež skupnih emisij TGP.
83
GRI 306-5
84
GRI 3-3, SDG 13
6047
7329
6480
6786
6245
0
1000
2000
3000
4000
5000
6000
7000
8000
2019 2020 2021 2022 2023
v tonah

Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
185
Emisije toplogrednih plinov
85
Od leta 2021 vse porabnike električne energije v Krki v Sloveniji oskrbujemo izključno z električno energijo
iz brezogljičnih virov. Še naprej želimo zmanjševati skupne emisije CO
2
v zrak (obseg 1 in obseg 2 po GHG-protokolu)
in tako zagotavljati čim večjo ogljično nevtralnost naših procesov. V prihodnje načrtujemo tudi izračun emisij po obsegu 3.
Lokacija Ločna je vključena v trgovanje z emisijskimi kuponi CO
2
, zato moramo v skladu z zakonodajo o emisijah o tem
poročati Ministrstvu RS za okolje, podnebje in energijo.
V letu 2023 smo na ravni skupine Krka v zrak izpustili 48,4 % manj emisij CO
2
kot v referenčnem letu 2019. Glede na leto
2022 smo emisije v obsegu 1 po GHG zmanjšali za 4,2 %, emisije v obsegu 2 pa za 4,1 %.
86
Ogljični odtis skupine Krka v obdobju 2019–2023 glede na prihodke, število zaposlenih in obseg proizvodnje
87
2023
2022
2021
2020
2019
Ogljični odtis glede na prihodke
v kg ekv. CO
2
/EUR
0,041
0,045
0,051
0,089
0,096
Ogljični odtis glede na število zaposlenih
v t ekv. CO
2
/zaposlenega
6,28
6,67
6,90
11,78
12,48
Ogljični odtis glede na fizični obseg proizvodnje
v t ekv. CO
2
/milijardo kosov
4379,8
4596,3
4930,9
8304,1
9428,4
V letu 2023 je bil v okviru revizije poročil in akcijskega načrta za zmanjšanje ogljičnega odtisa skupine Krka popravljen
emisijski faktor pri delu emisij v obsegu 1. Ob tem so se spremenile skupne emisije TGP v letu 2022.
Skupne emisije TGP po GHG (obseg 1 in obseg 2) skupine Krka v obdobju 20192023
88
Cilji in akcijski načrt
Za zmanjševanje emisij CO
2
in doseganje cilja podnebno nevtralne EU do leta 2050 smo na podlagi izračuna ogljičnega
odtisa v obsegu 1 in 2 pripravili akcijski načrt skupine Krka za zmanjševanje emisij TGP do let 2025, 2030 in 2050.
Načrtujemo, da bomo do leta 2030 skupni ogljični odtis skupine Krka v obsegu 1 in 2 z lastnimi aktivnostmi zmanjšali za
48 % glede na izhodiščno leto 2019. Cilj razogljičenja do leta 2030 temelji na povečevanju elektrifikacije voznega parka,
optimizaciji poslovnih procesov in izboljšanju njihove energetske učinkovitosti. Cilj zmanjšanja ogljičnega odtisa še ni
85
GRI 305-1, 305-2
86
GRI 305-5
87
GRI 305-4
88
GRI 305-1, 305-2, SDG 12
66.245
63.672
64.192
61.592
59.029
77.067
73.345
15.688
15.625
14.989
0
20.000
40.000
60.000
80.000
100.000
120.000
140.000
160.000
2019 2020 2021 2022 2023
emisije TGP v zrak
(v t ekv. CO
2
)
obseg 1 obseg 2
143.312
137.017
79.880
77.217
74.018

Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
186
usklajen s cilji Pariškega sporazuma in ne temelji na znanstveno utemeljenih ciljih. Aktivnosti iz akcijskega načrta so
vključene v strateško načrtovanje investicijskih projektov, ki jih bo družba Krka z veliko gotovostjo izvedla z lastnimi
finančnimi sredstvi in človeškimi viri. Krka bo sledila trendom in najsodobnejšim razpoložljivim tehnikam pri oskrbi z ogljično
nevtralnimi energenti. Če bodo na trgu v skladu z nacionalnim energetskim podnebnim načrtom zagotovljeni ogljično
nevtralni energenti, bo sledila ciljem Pariškega sporazuma in ogljični odtis do leta 2030 zmanjšala za 50 %.
Krka tudi v prihodnje načrtuje rast in povečevanje fizičnega obsega proizvodnje na vseh lokacijah. Zato je sprejemljivejše
in realnejše postavljanje relativnih ciljev za zmanjšanje ogljičnega odtisa glede na obseg proizvodnje.
Skupina Krka si bo tudi v nadaljnjem obdobju med letoma 2030 in 2050 prizadevala zmanjševati ogljični odtis. Sledili bomo
najboljšim razpoložljivim tehnikam na področju razogljičevanja in oskrbe z razpoložljivimi ogljično nevtralnimi energenti
(obnovljivimi viri energije, vodikom idr.) ter jih v največji možni meri vključevali v svoje procese. Pri pripravi akcijskega
načrta za zmanjšanje ogljičnega odtisa do leta 2050 bomo sledili znanstveno utemeljenim in podprtim ciljem (SBTi) in
ciljem Pariškega sporazuma glede razogljičenja in podnebne nevtralnosti.
Kronološki prikaz že opravljenega dela in postavljenih ciljev do leta 2050
Elektromagnetno sevanje
V Krki redno spremljamo zakonodajo s tega področja in izvajamo zahtevane meritve. Elektromagnetno sevanje je sicer
sestavni del naravnega in življenjskega okolja, z elektrifikacijo pa se je pojavilo elektromagnetno sevanje tehničnega izvora
in velikih jakosti, ki opazno učinkuje tudi na organizme.
Na lokaciji Ločna smo prepoznali vire visoko- in nizkofrekvenčnega elektromagnetnega sevanja pri:
baznih postajah za mobilno telefonijo,
sistemih ojačevalcev mobilnega signala znotraj objektov,
transformatorskih postajah,
elektroenergetskih proizvodnih virih ter
srednjenapetostnih elektroenergetskih vodih in povezavah.
Rezultati prvih meritev in monitoringov dokazujejo, da so obremenitve sevanj na prepoznanih virih pod zakonsko
določenimi mejnimi vrednostmi. Na ostalih Krkinih proizvodnih in poslovnih lokacijah v Sloveniji ni baznih postaj za mobilno
telefonijo, zato so energetsko manj intenzivne.

Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
187
Svetlobno onesnaževanje
Na Krkinih proizvodnih in poslovnih lokacijah v Sloveniji z zunanjo razsvetljavo osvetljujemo parkirne, prometne (notranje
ceste in pešpoti), transportne in skladiščne površine. Vir svetlobe so tudi svetlobni napisi in oglasne površine. Zunanja
razsvetljava ter svetlobni napisi in panoji se vklopijo prek astronomske ure. Na večjih lokacijah izvajamo ločene meritve
porabe električne energije za zunanjo razsvetljavo. Skupna nazivna električna moč za vse lokacije v Sloveniji je leta 2023
znašala 25 kW, kar je 17 % manj, kot je leta 2014 znašala samo na lokaciji Ločna.
Varovanje okolja v Krkinih odvisnih družbah
Usmeritve in dobre prakse na področju varovanja okolja s stalnim sodelovanjem, izmenjavo informacij in investiranjem
prenašamo v vse odvisne družbe. Pri tem dosledno upoštevamo zahteve lokalnih zakonodaj. Vzpostavili smo učinkovite
sisteme ločenega zbiranja odpadkov, ki jih predajamo samo preverjenim pooblaščenim zbiralcem.
V obratu v Jastrebarskem na Hrvaškem odpadne vode iz proizvodnje visokoaktivnih učinkovin čistimo na lastni čistilni
napravi z naprednim oksidacijskim postopkom, s katerim dosežemo 99,9-odstotno razgradnjo učinkovin. V družbi
Krka-Rus v Ruski federaciji odpadne vode prečiščujemo na lastni membranski biološki čistilni napravi, ki smo jo v letu
2023 posodobili z namestitvijo sekundarnega usedalnika. Odpadne vode iz drugih obratov in odvisnih družb odvajamo
na sodobne skupne komunalne čistilne naprave.
Na vire emisij prašnih delcev vgrajujemo visokoučinkovite absolutne filtracijske naprave. V odvisne družbe prenašamo tudi
dobre prakse pri racionalni rabi energije in vode. V preteklem letu smo v družbi Krka-Rus v Ruski federaciji opravili interni
pregled stanja sistema upravljanja energije in prepoznali kar nekaj priložnosti za izboljšave. V letu 2024 bomo na lokaciji
vzpostavili celovito spremljanje inkovitosti proizvodnje energetskih medijev in si tako zagotovili stalen nadzor
nad učinkovitostjo omenjenih sistemov.
Okoljsko komuniciranje
K dobrim okoljevarstvenim rezultatom prispevajo vsi zaposleni, zato jih nenehno spodbujamo k nadgradnji znanja in
ozaveščenemu ravnanju z okoljem. Z interno komunikacijsko kampanjo Vaša skrb za okolje šteje jih spodbujamo
k varčevanju z energijo, vodo in papirjem ter k ločevanju odpadkov.
Vsebine o odgovornem okoljskem ravnanju smo vključili v program uvajalnega seminarja za novozaposlene in
v programe za pridobivanje nacionalne poklicne kvalifikacije. V Krkin katalog izobraževalnih programov smo poleg
vsebin, povezanih z odpadki, odpadnimi vodami, hrupom, emisijami v zrak in svetlobnim onesnaževanjem, umestili
vsebine o celovitem upravljanju okolja in trajnostne teme, povezane z okoljem. Leta 2023 se je izobraževanj, povezanih
z okoljem, udeležilo 1199 zaposlenih v Krki v Sloveniji.
Vse s to temo povezane vsebine smo med pandemijo prenesli na elektronske medije. Po novem so v izobraževanje
o varstvu okolja in trajnostnem razvoju vključeni tudi zaposleni v tujini, zato smo zanje pripravili več elektronskih jezikovnih
različic vsebin. V letu 2023 se je teh izobraževanj udeležilo 48 zaposlenih.
Javnost s svojimi dejavnostmi za varovanje okolja seznanjamo z objavami v medijih ter na seminarjih, posvetovanjih
in okroglih mizah. Dejavno se vključujemo v pripravo okoljske zakonodaje ter smo soustanovitelj in dejaven član Sekcije
za okolje in energijo pri Gospodarski zbornici Dolenjske in Bele krajine. Sodelujemo tudi s strokovnimi in znanstvenimi
organizacijami doma in v tujini.
Družbeno in okoljsko odgovorno ravnanje vključuje tudi kakovostne odnose z deležniki v lokalnem okolju, še posebno
z najbližjimi sosedi, na katere s svojim delovanjem najbolj vplivamo. Dobri odnosi z njimi so rezultat stalnega in odprtega
dialoga. Marca 2023 smo pripravili tradicionalno srečanje z okoliškimi prebivalci, na katerem smo jih seznanili
z dejavnostmi, rezultati in načrti, povezanimi z varstvom okolja. Naslednje srečanje načrtujemo v letu 2025. Okoliške
prebivalce v Krškem smo o dejavnostih Krke, investicijskih načrtih in skrbi za okolje informirali s publikacijo Utrip okolja, ki
smo jo poslali na več kot 1000 naslovov. Decembra 2023 smo za okoliške prebivalce obrata Krka Krško organizirali
srečanje. Delovanje družbe Krka, investicijske načrte in vplive na okolje smo predstavili tudi na seji občinskega sveta
Mestne občine Krško.

Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
188
Mnenja vseh deležnikov in informacije, ki jih dobimo od njih, upoštevamo in s tem sistem upravljanja okolja nenehno
izboljšujemo.
Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je v okviru letnega Okoljskega dneva gospodarstva 2023 prvič podelila nagrado
za okoljskega trajnostnega menedžerja leta. Prejel jo je vodja Službe varstva okolja v Krki.

Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
189
Kazalo po standardu poročanja GRI
Izjava o uporabi
Skupina Krka je poročala v skladu s standardi GRI (Global Reporting Initiative) za obdobje od 1. 1. 2023 do 31. 12. 2023
GRI 1 v uporabi
GRI 1: Osnova 2021
Relevantni sektorski standardi
V času priprave poročila še ni bilo relevantnih sektorskih standardov.
SPLOŠNA RAZKRITJA
GRI
standard
Opis razkritij
Stran
Poglavje
Opuščene zahteve in
pojasnila
GRI 2: Splošna razkritja 2021
Organizacija in njene prakse poročanja
2-1
Podatki o organizaciji
14
17
9394
Predstavitev skupine Krka
Krkina prisotnost na svetovnih trgih
Trgovanje z delnicami in lastništvo
2-2
Seznam subjektov, vključenih v poročanje o trajnostnem poslovanju
153
Trajnostni razvoj, O poročilu
2-3
Obdobje poročanja, pogostost in kontaktna oseba
153
Trajnostni razvoj, O poročilu
2-4
Spremembe podatkov iz predhodnih poročil
153
Trajnostni razvoj, O poročilu
2-5
Zunanja preveritev poročanja
Za zunanjo preveritev
poročanja po standardu GRI
se nismo odločili.
Dejavnosti in zaposleni
2-6
Dejavnosti, vrednostna veriga in druga poslovna razmerja
11
9394
102115
115134
135
140
141
142
Pomembnejši podatki o poslovanju skupine
Krka
Trgovanje z delnicami in lastništvo
Prodaja po regijah
Skupine izdelkov in storitev
Razvoj in raziskave
Nabavni proces
Odgovornost do dobaviteljev
Vlaganja in naložbe
2-7
Zaposleni
157158
Odgovornost do zaposlenih
Ne poročamo o 2-7-b-iii, ker
za skupino Krka ni
relevantno.
2-8
Delavci, ki niso zaposleni
157
Odgovornost do zaposlenih

Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
190
Vodenje in upravljanje
2-9
Upravljavska struktura in sestava
22
37
39
Izjava o upravljanju družbe Krka
Sestava nadzornega sveta družbe Krka
31. 12. 2023
Sestava uprave družbe Krka 31. 12. 2023
2-10
Imenovanje in izbor najvišjega organa vodenja in upravljanja
22
37
39
Izjava o upravljanju družbe Krka
Sestava nadzornega sveta družbe Krka
31. 12. 2023
Sestava uprave družbe Krka 31. 12. 2023
2-11
Predsednik najvišjega organa vodenja in upravljanja
37
39
Sestava nadzornega sveta družbe Krka
31. 12. 2023
Sestava uprave družbe Krka 31. 12. 2023
2-12
Vloga najvišjega organa vodenja in upravljanja pri nadzoru obvladovanja
vplivov
39
Sestava uprave družbe Krka 31. 12. 2023
2-13
Prenos odgovornosti za obvladovanje vplivov
64
Trajnostno upravljanje skupine Krka
2-14
Vloga najvišjega organa vodenja in upravljanja pri poročanju o trajnosti
43
Izjava o nefinančnem poslovanju
2-15
Nasprotja interesov
37
39
Sestava nadzornega sveta družbe Krka
31. 12. 2023
Sestava uprave družbe Krka 31. 12. 2023
2-16
Sporočanje kritičnih pomislekov
33
Skladnost poslovanja in korporativna integriteta
2-17
Kolektivno znanje najvišjega organa vodenja in upravljanja o trajnostnih
vplivih
37
39
Sestava nadzornega sveta družbe Krka
31. 12. 2023
Sestava uprave družbe Krka 31. 12. 2023
2-18
Ocena dela najvišjega organa vodenja in upravljanja
Poročilo o delu Nadzornega sveta
Objavljeno na spletnih
straneh družbe Krka.
2-19
Politike nagrajevanja
Poročilo o delu Nadzornega sveta
Objavljeno na spletnih
straneh družbe Krka.
2-20
Postopek določanja prejemkov
Poročilo o delu Nadzornega sveta
Objavljeno na spletnih
straneh družbe Krka.
2-21
Razmerje med letnimi prejemki
Skladno s politiko prejemkov,
se fiksni prejemki članov
uprave določijo kot
mnogokratnik povprečne
plače zaposlenih v družbi
Krka v preteklih 3 mesecih.
Mnogokratnike določi NS ob
imenovanju uprave in se
razlikujejo glede na obseg
področij, ki jih člani pokrivajo.
Za predsednika uprave se
uporablja mnogokratnik 10.

Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
191
Strategija, politike in prakse
2-22
Izjava o strategiji trajnostnega razvoja
38
Pismo predsednika uprave
2-23
Zaveze za odgovorno poslovno ravnanje
32
33
35
60
172174
Skladnost poslovanja in korporativna integriteta
Načrt integritete
Spoštovanje človekovih pravic pri poslovanju
Razvojna strategija skupine Krka
Odgovornost do naravnega okolja
2-24
Vključevanje zavez za odgovorno poslovno ravnanje
33
33
35
172174
Pooblaščenec za skladnost poslovanja in
korporativno integriteto
Načrt integritete
Spoštovanje človekovih pravic pri poslovanju
Odgovornost do naravnega okolja
2-25
Postopki za odpravo negativnih vplivov
172174
Odgovornost do naravnega okolja
2-26
Mehanizmi za iskanje nasvetov in izražanje pomislekov
33
Obravnava sumov nepravilnosti
2-27
Skladnost z zakoni in predpisi
147150
173
Kakovost
Odgovornost do naravnega okolja
2-28
Članstvo v združenjih
34
Prispevki in ostala porabljena sredstva
Vključevanje deležnikov
2-29
Pristop k vključevanju deležnikov
9495
154
167
Komuniciranje z vlagatelji
Trajnostni razvoj
Zdravstveni delavci, ponudniki zdravstvene
oskrbe in neposredni kupci
2-30
Zaposleni, za katere veljajo kolektivne pogodbe
157
Odgovornost do zaposlenih
GRI 3: Bistvene teme 2021
3-1
Proces definiranja bistvenih tem
64
152
Razvojna strategija skupine Krka
Trajnostni razvoj, Ocena bistvenosti
3-2
Seznam vseh bistvenih tem
152
155
Trajnostni razvoj, Ocena bistvenosti
Trajnostni razvoj
EKONOMSKI VPLIVI
GRI 201: Ekonomska uspešnost 2016
3-3
Obvladovanje bistvenih tem
6064
Razvojna strategija skupine Krka
201-1
Neposredno ustvarjena in distribuirana ekonomska vrednost
11
168, 171
227
Pomembnejši podatki o poslovanju skupine
Krka
Odgovornost do družbenega okolja
7. Stroški dela
201-3
Obveznosti iz pokojninskega načrta
227
7. Stroški dela
201-4
Finančna pomoč, subvencije, prejete od države
241
22. Odloženi prihodki

Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
192
GRI 203: Posredni ekonomski vplivi 2016
3-3
Obvladovanje bistvenih tem
168
Odgovornost do družbenega okolja
203-1
Razvoj in vpliv pomembnejših infrastrukturnih vlaganj ter storitev, ki jih
organizacija podpira
168, 171
Odgovornost do družbenega okolja
203-2
Pomembnejši posredni ekonomski vplivi
168
Odgovornost do družbenega okolja
GRI 204: Nabavna praksa 2016
3-3
Obvladovanje bistvenih tem
141
Odgovornost do dobaviteljev
204-1
Delež nabavljenega blaga pri lokalnih dobaviteljih
141
Odgovornost do dobaviteljev
GRI 205: Protikorupcijsko ravnanje 2016
3-3
Obvladovanje bistvenih tem
32
Skladnost poslovanja in korporativna integriteta
205-1
Dejavnosti, pri katerih so bila preverjena tveganja, povezana s korupcijo
34
Načrt integritete
205-2
Komuniciranje in izobraževanje o protikorupcijskih politikah in praksah
32
Skladnost poslovanja in korporativna integriteta
Ne poročamo o številu ur.
205-3
Število potrjenih primerov korupcije in sprejeti ukrepi
33
Skladnost poslovanja in korporativna integriteta
Poročamo o številu
prijavljenih sumov
nepravilnosti.
GRI 206: Varstvo konkurence 2016
3-3
Obvladovanje bistvenih tem
32
Skladnost poslovanja in korporativna integriteta
206-1
Pravni postopki s področja varstva konkurence in monopolnih praks
240
21. Rezervacije
207: Davki 2019
3-3
Obvladovanje bistvenih tem
3536
Notranje kontrole in upravljanje tveganj v
povezavi z računovodskim in davčnim
poročanjem
207-1
Pristop k davkom
3536
Notranje kontrole in upravljanje tveganj v
povezavi z računovodskim in davčnim
poročanjem
207-2
Davčno upravljanje, nadzor in obvladovanje tveganj
3536
Notranje kontrole in upravljanje tveganj v
povezavi z računovodskim in davčnim
poročanjem
207-3
Vključevanje deležnikov
3536
Notranje kontrole in upravljanje tveganj v
povezavi z računovodskim in davčnim
poročanjem
207-4
Poročanje o davkih
97
Analiza uspešnosti poslovanja
Poročamo o efektivni davčni
stopnji.
OKOLJSKI VPLIVI
GRI 302: Energija 2016
3-3
Obvladovanje bistvenih tem
175
Energija
302-1
Poraba energije znotraj organizacije
12
Kazalniki trajnostnega razvoja za družbo Krka
302-3
Energetska intenzivnost
176177
Energija
302-4
Zmanjšanje porabe energije
176
Energija

Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
193
GRI 303: Voda in odpadne vode 2018
3-3
Obvladovanje bistvenih tem
174
Voda
303-1
Odnos do vode, kot skupnega vira
174
Voda
303-2
Upravljanje vplivov, povezanih z odvajanjem vod
174
180
Voda
Emisije, Odpadne vode
303-3
Zajem vode
175
Raba pitne in rečne vode
303-4
Odpadne vode
180181
Emisije, Odpadne vode
303-5
Poraba vode
175
Raba pitne in rečne vode
GRI 304: Biotska raznovrstnost 2016
3-3
Obvladovanje bistvenih tem
178179
Biotska raznovrstnost
304-2
Bistveni vplivi dejavnosti, produktov in storitev na biotsko raznovrstnost
178179
Biotska raznovrstnost
304-4
Število vrst z rdečega seznama IUCN in nacionalnega seznama zaščitenih
vrst, ki živijo na območjih vpliva dejavnosti podjetja
178179
Biotska raznovrstnost
GRI 305: Emisije v zrak 2016
3-3
Obvladovanje bistvenih tem
184186
Emisije v zrak
305-1
Neposredne emisije toplogrednih plinov (Scope 1)
185
Emisije v zrak
305-2
Posredne emisije toplogrednih plinov zaradi energije (Scope 2)
185
Emisije v zrak
305-4
Intenzivnost toplogrednih emisij (količina emisij na enoto proizvoda)
185
Emisije v zrak
305-5
Zmanjšanje toplogrednih plinov
185
Emisije v zrak
305-6
Emisije snovi, ki uničujejo ozon
13
Kazalniki trajnostnega razvoja za družbo Krka
305-7
Emisije NO, SO
2
13
Kazalniki trajnostnega razvoja za družbo Krka
GRI 306: Odpadki 2020
3-3
Obvladovanje bistvenih tem
181
Odpadki
306-1
Nastajanje odpadkov in bistveni vplivi, povezani z njimi
181
Odpadki
306-2
Obvladovanje bistvenih vplivov, povezanih z odpadki
181
Odpadki
306-3
Ustvarjeni odpadki
12
Kazalniki trajnostnega razvoja za družbo Krka
306-4
Odpadki, preusmerjeni v reciklažo in ponovno uporabo
182183
Odpadki
306-5
Odpadki, preusmerjeni v sežig, sosežig ali na odlagališča
184
Odpadki
GRI 308: Okoljska preveritev dobaviteljev 2016
3-3
Obvladovanje bistvenih tem
140
Nabavni proces
308-1
Novi dobavitelji, ki so bili preverjeni po okoljskih merilih
140
Nabavni proces
Poročamo o številu presoj po
vseh kriterijih.

Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
194
DRUŽBENI VPLIVI
GRI 401: Zaposlovanje 2016
3-3
Obvladovanje bistvenih tem
157
Odgovornost do zaposlenih
401-1
Število in delež novih zaposlenih ter fluktuacija
158
Odgovornost do zaposlenih
O stopnji fluktuacije
poročamo za celotno skupino
Krka.
401-3
Starševski dopust
163
Varnost in zdravje pri delu
Poročamo o deležu
zaposlenih, ki so izkoristili
porodniški in starševski
dopust.
GRI 403: Varnost in zdravje pri delu 2018
3-3
Obvladovanje bistvenih tem
162164
Varnost in zdravje pri delu
403-1
Sistem upravljanja varnosti in zdravja pri delu
162164
Varnost in zdravje pri delu
403-2
Proces identificiranja nevarnosti, povezanih z delom
162164
Varnost in zdravje pri delu
403-3
Storitve medicine dela
162164
Varnost in zdravje pri delu
403-4
Zastopanost zaposlenih v razvoju, implementaciji in evaluaciji sistema
varnosti in zdravja pri delu
162164
Varnost in zdravje pri delu
403-5
Usposabljanja s področja varnosti in zdravja pri delu
162164
Varnost in zdravje pri delu
403-6
Promocija zdravja
162164
Varnost in zdravje pri delu
403-7
Preprečevanje in ublažitev vplivov na zdravje in varnost pri delu,
neposredno povezanih s storitvami in produkti podjetja
162164
Varnost in zdravje pri delu
403-8
Zaposleni zajeti v sistem upravljanja varnosti in zdravja pri delu
163164
Varnost in zdravje pri delu
403-9
Število in stopnja poškodb pri delu
164
Varnost in zdravje pri delu
403-10
Poklicne bolezni
164
Varnost in zdravje pri delu
GRI 404: Izobraževanje 2016
3-3
Obvladovanje bistvenih tem
159
Izobraževanje in razvoj zaposlenih
404-1
Povprečno število ur izobraževanja po zaposlenem, po spolu in po kategorijah
zaposlenih
160
Izobraževanje in razvoj zaposlenih
O kazalniku ne poročamo po
spolu in kategoriji zaposlenih.
404-2
Programi za nadgradnjo veščin zaposlenih in pomoč pri upokojevanju
159
Izobraževanje in razvoj zaposlenih
404-3
Delež zaposlenih, ki so vključeni v redne preglede uspešnosti in razvoja
poklicne kariere po spolu
159
Izobraževanje in razvoj zaposlenih
GRI 405: Različnost in enake možnosti 2016
3-3
Obvladovanje bistvenih tem
157
Odgovornost do zaposlenih
405-1
Struktura organov upravljanja in struktura zaposlenih po kategorijah (spol,
starost, pripadniki manjšin, drugi relevantni kazalniki različnosti)
37
39
157
164
Sestava nadzornega sveta družbe Krka
31. 12. 2023
Sestava uprave družbe Krka 31. 12. 2023
Odgovornost do zaposlenih
Varnost in zdravje pri delu
O strukturi zaposlenih
poročamo po spolu in
izobrazbi.

Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
195
GRI 406: Nediskriminacija 2016
3-3
Obvladovanje bistvenih tem
34
Upravljavski pristop k nediskriminiranju
406-1
Število primerov nediskriminacije in sprejeti ukrepi
34
Upravljavski pristop k nediskriminiranju
GRI 413: Lokalne skupnosti 2016
3-3
Obvladovanje bistvenih tem
172
Odgovornost do naravnega okolja
413-1
Dejavnosti, kjer so bili, skupaj z lokalno skupnostjo, preverjeni potencialni
negativni vplivi
173
Odgovornost do naravnega okolja
Ne poročamo o deležu.
GRI 414: Presoja dobaviteljev po družbenih kriterijih 2016
3-3
Obvladovanje bistvenih tem
140
Nabavni proces
414-1
Število dobaviteljev, ki so bili preverjeni pro družbenih kriterijih
140
Nabavni proces
Poročamo o številu presoj po
vseh kriterijih.
GRI 415: Javne politike 2016
3-3
Obvladovanje bistvenih tem
34
Prispevki in ostala porabljena sredstva
415-1
Vrednost prispevkov organizacije v politične namene
34
Prispevki in ostala porabljena sredstva
GRI 416: Zdravje in varnost potrošnikov 2016
3-3
Obvladovanje bistvenih tem
145149
Kakovost
416-2
Število primerov neskladnosti z zakonodajo in prostovoljnimi kodeksi, ki se
nanašajo na vplive na področju zdravja in varnosti izdelkov in storitev
v njihovem življenjskem ciklu
145149
Kakovost
GRI 417: Označevanje izdelkov in storitev 2016
3-3
Obvladovanje bistvenih tem
165
Odgovornost do pacientov in ostalih odjemalcev
417-1
Vrste predpisanih informacij o izdelkih in storitvah
166
Pacienti
417-2
Število primerov neskladnosti z zakonodajo, ki se nanašajo na informacije ter
označevanje o izdelkih in storitvah
166
Pacienti
417-3
Število primerov neskladnosti z zakonodajo in prostovoljnimi kodeksi, ki se
nanašajo na vplive na trženjsko komuniciranje, vključno z oglaševanjem,
promocijo in sponzorstvom
167
Pacienti
GRI 418: Zasebnost strank 2016
3-3
Obvladovanje bistvenih tem
165
Odgovornost do pacientov in ostalih odjemalcev
418-1
Število kršitev glede varovanja zasebnosti strank in zaupnosti podatkov
166
Pacienti

Graphics
Letno poročilo 2023 Trajnostni razvoj
196
PRAZNA STRAN

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo



RAČUNOVODSKO POROČILO

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo
198
Vsebina
Uvodna pojasnila k pripravi računovodskih izkazov ................................................................................. 199
Izjava o odgovornosti uprave ....................................................................................................................... 200
Konsolidirani računovodski izkazi skupine Krka ....................................................................................... 201
Konsolidirani izkaz finančnega položaja .................................................................................................................... 201
Konsolidirani izkaz poslovnega izida ......................................................................................................................... 202
Konsolidirani izkaz drugega vseobsegajočega donosa ............................................................................................. 202
Konsolidirani izkaz sprememb lastniškega kapitala ................................................................................................... 203
Konsolidirani izkaz denarnih tokov ............................................................................................................................ 205
Pojasnila h konsolidiranim računovodskim izkazom .................................................................................................. 206
Poročilo neodvisnega revizorja .................................................................................................................................. 262
Računovodski izkazi Krke, d. d., Novo mesto............................................................................................. 269
Izkaz finančnega položaja ......................................................................................................................................... 269
Izkaz poslovnega izida .............................................................................................................................................. 270
Izkaz drugega vseobsegajočega donosa .................................................................................................................. 270
Izkaz sprememb lastniškega kapitala ........................................................................................................................ 271
Izkaz denarnih tokov .................................................................................................................................................. 273
Pojasnila k računovodskim izkazom .......................................................................................................................... 274
Poročilo neodvisnega revizorja .................................................................................................................................. 332

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo
199
Uvodna pojasnila k pripravi računovodskih izkazov
Računovodski del letnega poročila sestavljata dve vsebinsko zaokroženi poglavji.
Prvo poglavje obsega konsolidirane računovodske izkaze s pojasnili skupine Krka, drugo poglavje pa računovodske izkaze
s pojasnili Krke, d. d., Novo mesto (v nadaljevanju družba Krka). Po sklepu 11. skupščine delničarjev Krke, d. d.,
Novo mesto z dne 6. 7. 2006 so vsi izkazi pripravljeni v skladu z Mednarodnimi standardi računovodskega poročanja
(v nadaljevanju MSRP), kot jih je sprejela EU.
Računovodski izkazi družbe Krka in skupine Krka so sestavljeni v evrih in so zaokroženi na tisenot. So sestavni del
Letnega poročila 2023, ki je objavljeno prek sistema elektronskega obveščanja Ljubljanske borze SEOnet, prek sistema
ESPI na Varšavski borzi in na Krkinih spletnih straneh (http://www.krka.si/sl/za-vlagatelje/financna-porocila/).
Revizijska družba KPMG Slovenija, d. o. o., je revidirala vsak sklop izkazov posebej in pripravila dve ločeni poročili, ki sta
vključeni vsako v svoje poglavje.
Izjava o odgovornosti uprave, ki je objavljena v nadaljevanju, vključuje odgovornost za vse računovodske izkaze družbe
Krka in skupine Krka.

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo
200
Izjava o odgovornosti uprave
Uprava Krke, d. d., Novo mesto je odgovorna za pripravo letnega poročila družbe Krka in skupine Krka ter računovodskih
izkazov na način, ki zainteresirani javnosti daje resnično in pošteno sliko premoženjskega stanja in izidov poslovanja
družbe Krka in njenih odvisnih družb v letu 2023.
Uprava izjavlja:
da so računovodski izkazi pripravljeni ob domnevi, da bodo družba Krka in njene odvisne družbe nadaljevale
poslovanje tudi v prihodnosti;
da dosledno uporablja izbrane računovodske politike in razkriva morebitne spremembe v računovodskih politikah;
da so računovodske ocene pripravljene pošteno in premišljeno ter v skladu z načeli previdnosti in dobrega
gospodarjenja;
da so računovodski izkazi s pojasnili za družbo Krka in skupino Krka pripravljeni v skladu z veljavno zakonodajo in
v skladu z MSRP, kot jih je sprejela EU.
Uprava je odgovorna za izvajanje ukrepov, s katerimi zagotavlja ohranjanje vrednosti premoženja družbe Krka in skupine
Krka, ter za preprečevanje in odkrivanje prevar in drugih nepravilnosti.
Davčne oblasti lahko v petih letih po poteku leta, v katerem je bilo treba odmeriti davek, kadarkoli preverijo poslovanje
družbe. To lahko povzroči dodatne obveznosti za plačilo davka, zamudnih obresti in kazni iz naslova davka od dohodkov
pravnih oseb (DDPO) ali drugih davkov in dajatev. Uprava družbe ni seznanjena z okoliščinami, ki bi lahko povzročile
morebitno pomembno obveznost iz tega naslova.
Novo mesto, 25. marec 2024
Jože Colarič
predsednik uprave in generalni direktor
dr. Aleš Rotar
član uprave
dr. Vinko Zupančič
član uprave
David Bratož
član uprave
Milena Kastelic
članica uprave – delavska direktorica

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
201
Konsolidirani računovodski izkazi skupine Krka
Konsolidirani izkaz finančnega položaja
v tisoč EUR
Pojasnila
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Indeks
2023/22
Sredstva
Nepremičnine, naprave in oprema
11
790.345
779.336
101
Neopredmetena sredstva
12
102.348
102.550
100
Dana posojila
13
70.098
77.539
90
Finančne naložbe
14
47.674
110.770
43
Odložene terjatve za davek
15
47.728
53.770
89
Druga nekratkoročna sredstva
1.074
1.060
101
Nekratkoročna sredstva skupaj
1.059.267
1.125.025
94
Sredstva, namenjena prodaji
41
41
100
Zaloge
16
604.621
553.332
109
Sredstva iz pogodb s kupci
429
946
45
Terjatve do kupcev
17
509.070
402.730
126
Druge terjatve
17
51.364
27.728
185
Dana posojila
13
58.719
6.327
928
Finančne naložbe
14
306.769
52.437
585
Denar in denarni ustrezniki
18
174.011
518.934
34
Kratkoročna sredstva skupaj
1.705.024
1.562.475
109
Sredstva skupaj
2.764.291
2.687.500
103
Kapital
Osnovni kapital
19
54.732
54.732
100
Lastne delnice
19
138.489
124.566
111
Rezerve
19
154.495
192.204
80
Zadržani dobički
19
2.091.317
1.996.246
105
Kapital, pripisan lastnikom kapitala v obvladujoči družbi,
skupaj
2.162.055
2.118.616
102
Neobvladujoči deleži v okviru kapitala
19
19.711
19.893
99
Kapital skupaj
2.181.766
2.138.509
102
Obveznosti
Rezervacije
21
124.398
107.235
116
Odloženi prihodki
22
5.547
6.048
92
Obveznosti iz najemov
27
8.547
8.089
106
Odložene obveznosti za davek
15
10.726
10.758
100
Nekratkoročne obveznosti skupaj
149.218
132.130
113
Poslovne obveznosti
23
153.762
140.837
109
Obveznosti iz najemov
27
3.452
3.752
92
Obveznosti za davek od dobička
8.960
28.194
32
Obveznosti iz pogodb s kupci
24
162.173
157.710
103
Druge kratkoročne obveznosti
25
104.960
86.368
122
Kratkoročne obveznosti skupaj
433.307
416.861
104
Obveznosti skupaj
582.525
548.991
106
Kapital in obveznosti skupaj
2.764.291
2.687.500
103
Pojasnila so sestavni del konsolidiranih računovodskih izkazov in jih je treba brati v povezavi z njimi.


Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
202
Konsolidirani izkaz poslovnega izida
v tisoč EUR
Pojasnila
2023
2022
Indeks
2023/22
Prihodki od prodaje
1.806.391
1.717.453
105
prihodki iz pogodb s kupci
4
1.801.873
1.712.530
105
ostali prihodki od prodaje
4.518
4.923
92
Proizvajalni stroški prodanih proizvodov
779.682
743.060
105
Bruto dobiček
1.026.709
974.393
105
Drugi poslovni prihodki
5
6.147
9.197
67
Stroški prodajanja
347.898
349.111
100
od tega neto oslabitve in odpisi terjatev
3.712
1.875
Stroški razvijanja
178.582
162.580
110
Stroški splošnih dejavnosti
106.755
90.688
118
Dobiček iz poslovanja
399.621
381.211
105
Finančni prihodki
9
23.567
57.668
41
Finančni odhodki
9
56.062
5.806
966
Neto finančni izid
32.495
51.862
Dobiček pred davkom
367.126
433.073
85
Davek od dobička
10
53.394
69.411
77
Čisti dobiček
313.732
363.662
86
Od tega:
lastniki kapitala obvladujoče družbe
313.946
363.296
86
neobvladujoči deleži
214
366
Osnovni dobiček na delnico (v EUR)
20
10,14
11,69
87
Popravljeni dobiček na delnico (v EUR)
20
10,14
11,69
87
Pojasnila so sestavni del konsolidiranih računovodskih izkazov in jih je treba brati v povezavi z njimi.
Konsolidirani izkaz drugega vseobsegajočega donosa
v tisoč EUR
Pojasnila
2023
2022
Indeks
2023/22
Čisti dobiček
313.732
363.662
86
Drugi vseobsegajoči donosi v letu
Drugi vseobsegajoči donosi v letu, ki bodo v prihodnje
pripoznani v izkazu poslovnega izida
Prevedbena rezerva
19
49.705
11.850
Čisti drugi vseobsegajoči donosi v letu, ki bodo v prihodnje
pripoznani v izkazu poslovnega izida
49.705
11.850
Drugi vseobsegajoči donosi v letu, ki v prihodnje ne bodo
pripoznani v izkazu poslovnega izida
Sprememba poštene vrednosti finančnih sredstev
14
10.912
128
8.525
Preračun pozaposlitvenih zaslužkov
21
12.007
26.099
Vpliv odloženih davkov
15
2.695
3.417
79
Čisti drugi vseobsegajoči donosi v letu, ki v prihodnje
ne bodo pripoznani v izkazu poslovnega izida
3.790
22.810
Drugi vseobsegajoči donosi v letu skupaj (po davku)
53.495
34.660
Vseobsegajoči donosi v letu skupaj (po davku)
260.237
398.322
65
Od tega:
lastniki kapitala obvladujoče družbe
261.740
398.461
66
neobvladujoči deleži
1.503
139
1.081
Pojasnila so sestavni del konsolidiranih računovodskih izkazov in jih je treba brati v povezavi z njimi.


Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
203
Konsolidirani izkaz sprememb lastniškega kapitala
v tisoč EUR
Osnovni
kapital
Lastne
delnice
Rezerve
Zadržani dobički
Kapital,
pripisan
lastnikom
kapitala v
obvladujoči
družbi,
skupaj
Neobvladujoči
deleži
v okviru
kapitala
Kapital
skupaj
Rezerve
za lastne
delnice
Kapitalske
rezerve
Zakonske
rezerve
Statutarne
rezerve
Rezerva
za
pošteno
vrednost
Prevedbena
rezerva
Druge
rezerve iz
dobička
Preneseni
dobiček
Dobiček
v letu
Stanje 1. 1. 2023
54.732
124.566
124.566
105.897
14.990
30.000
2.670
85.919
1.442.702
200.273
353.271
2.118.616
19.893
2.138.509
Vnos čistega dobička
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
313.946
313.946
214
313.732
Drugi vseobsegajoči donosi v letu
skupaj (po davku)
0
0
0
0
0
0
3.181
48.451
0
574
0
52.206
1.289
53.495
Vseobsegajoči donosi v letu skupaj
(po davku)
0
0
0
0
0
0
3.181
48.451
0
574
313.946
261.740
1.503
260.237
Transakcije z lastniki, evidentirane
v kapitalu
Oblikovanje drugih rezerv iz dobička
po sklepu skupščine
0
0
0
0
0
0
0
0
101.893
101.893
0
0
0
0
Prenos dobička preteklih obdobij
v preneseni dobiček
0
0
0
0
0
0
0
0
0
353.271
353.271
0
0
0
Nakup lastnih delnic
0
13.923
0
0
0
0
0
0
0
0
0
13.923
0
13.923
Oblikovanje rezerv za lastne delnice
0
0
13.923
0
0
0
0
0
0
0
13.923
0
0
0
Izplačilo dividend
0
0
0
0
0
0
0
0
0
204.378
0
204.378
0
204.378
Vplačila neobvladujočega deleža
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
1.321
1.321
Transakcije z lastniki, evidentirane
v kapitalu, skupaj
0
13.923
13.923
0
0
0
0
0
101.893
47.000
367.194
218.301
1.321
216.980
Stanje 31. 12. 2023
54.732
138.489
138.489
105.897
14.990
30.000
511
134.370
1.544.595
246.699
300.023
2.162.055
19.711
2.181.766
Pojasnila so sestavni del konsolidiranih računovodskih izkazov in jih je treba brati v povezavi z njimi.

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
204
v tisoč EUR
Osnovni
kapital
Lastne
delnice
Rezerve
Zadržani dobički
Kapital,
pripisan
lastnikom
kapitala v
obvladujoči
družbi,
skupaj
Neobvladujoči
deleži
v okviru
kapitala
Kapital
skupaj
Rezerve
za lastne
delnice
Kapitalske
rezerve
Zakonske
rezerve
Statutarne
rezerve
Rezerva
za
pošteno
vrednost
Prevedbena
rezerva
Druge
rezerve iz
dobička
Preneseni
dobiček
Dobiček
v letu
Stanje 1. 1. 2022
54.732
114.541
114.541
105.897
14.990
30.000
22.077
98.274
1.370.902
155.083
293.952
1.905.205
13.880
1.919.085
Vnos čistega dobička
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
363.296
363.296
366
363.662
Drugi vseobsegajoči donosi v letu
skupaj (po davku)
0
0
0
0
0
0
24.747
12.355
0
1.937
0
35.165
505
34.660
Vseobsegajoči donosi v letu skupaj
(po davku)
0
0
0
0
0
0
24.747
12.355
0
1.937
363.296
398.461
139
398.322
Transakcije z lastniki, evidentirane
v kapitalu
Oblikovanje drugih rezerv iz dobička
po sklepu skupščine
0
0
0
0
0
0
0
0
71.800
71.800
0
0
0
0
Prenos dobička preteklih obdobij
v preneseni dobiček
0
0
0
0
0
0
0
0
0
293.952
293.952
0
0
0
Nakup lastnih delnic
0
10.025
0
0
0
0
0
0
0
0
0
10.025
0
10.025
Oblikovanje rezerv za lastne delnice
0
0
10.025
0
0
0
0
0
0
0
10.025
0
0
0
Izplačilo dividend
0
0
0
0
0
0
0
0
0
175.025
0
175.025
0
175.025
Vplačila neobvladujočega deleža
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
6.152
6.152
Transakcije z lastniki, evidentirane
v kapitalu, skupaj
0
10.025
10.025
0
0
0
0
0
71.800
47.127
303.977
185.050
6.152
178.898
Stanje 31. 12. 2022
54.732
124.566
124.566
105.897
14.990
30.000
2.670
85.919
1.442.702
200.273
353.271
2.118.616
19.893
2.138.509
Pojasnila so sestavni del konsolidiranih računovodskih izkazov in jih je treba brati v povezavi z njimi.


Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
205
Konsolidirani izkaz denarnih tokov
v tisoč EUR
Pojasnila
2023
2022
DENARNI TOKOVI PRI POSLOVANJU
Čisti dobiček
313.732
363.662
Prilagoditve za:
132.771
188.618
amortizacijo
11, 12
104.594
107.684
neto tečajne razlike
27.030
224
neto odpise in popravke vrednosti zalog
11.420
20.321
neto oslabitve in odpise terjatev
3.712
1.875
prihodke od naložbenja
25.534
15.817
odhodke od naložbenja
6.688
89
prihodke od financiranja
4
0
odhodke za obresti in ostale finančne odhodke
12.955
5.279
davek od dobička
10
53.394
69.411
Dobiček iz poslovanja pred spremembami čistih kratkoročnih sredstev
446.503
552.280
Sprememba stanja poslovnih terjatev
104.133
63.898
Sprememba stanja zalog
16
62.709
117.946
Sprememba stanja poslovnih obveznosti
23
24.477
32.820
Sprememba stanja rezervacij
21
1.770
4.272
Sprememba stanja odloženih prihodkov
22
501
827
Sprememba stanja drugih kratkoročnih obveznosti
15.944
1.410
Plačani davek od dobička
94.097
56.892
Čisti denarni tok iz poslovanja
227.254
467.651
DENARNI TOKOVI PRI NALOŽBENJU
Prejete obresti
9.668
3.115
Prejete dividende
798
631
Prejemki od odtujitve nepremičnin, naprav in opreme
2.433
4.949
Nakup nepremičnin, naprav in opreme
11
130.024
87.905
Pridobitev neopredmetenih sredstev
12
9.187
6.827
Prejemki iz naslova odplačil danih nekratkoročnih posojil
4.194
2.542
Izdatki iz naslova danih nekratkoročnih posojil
2.009
42.690
Neto izdatki/prejemki iz naslova danih kratkoročnih posojil
46.784
189.589
Prejemki od prodaje nekratkoročnih finančnih naložb
33.346
4.950
Izdatki iz naslova pridobitev nekratkoročnih finančnih naložb
51
32.970
Prejemki od prodaje kratkoročnih finančnih naložb
359.100
153.804
Izdatki iz naslova pridobitev kratkoročnih finančnih naložb
568.607
121.621
Prejemki iz naslova izvedenih finančnih instrumentov
4.277
8.847
Izdatki iz naslova izvedenih finančnih instrumentov
389
0
Čisti denarni tok iz naložbenja
343.235
76.414
DENARNI TOKOVI PRI FINANCIRANJU
Izdatki za dane obresti
8.657
4.179
Izdatki iz naslova najemov
27
4.184
3.926
Izdatki za izplačila dividend in drugih deležev v dobičku
28
204.379
175.044
Nakup lastnih delnic
19
13.923
10.025
Prejemki od vplačil deležev neobvladujočih lastnikov
1.321
6.152
Čisti denarni tok iz financiranja
229.822
187.022
Čisto zmanjšanje/povečanje denarnih sredstev in njihovih ustreznikov
345.803
357.043
Denarna sredstva in njihovi ustrezniki na začetku leta
518.934
159.838
Učinki sprememb menjalnih tečajev na denarna sredstva in njihove
ustreznike
880
2.053
Končno stanje denarnih sredstev in njihovih ustreznikov
174.011
518.934
Pojasnila so sestavni del konsolidiranih računovodskih izkazov in jih je treba brati v povezavi z njimi.


Graphics


Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
206


Pojasnila h konsolidiranim računovodskim izkazom
Krka, d. d., Novo mesto je obvladujoča družba skupine Krka s sedežem na Šmarješki cesti 6, 8501 Novo mesto, Slovenija.
Družba je bila vpisana pri Okrožnem sodišču Novo mesto 13. 7. 1989, številka registracijskega vložka 1/00097/00.
Matična številka družbe je 5043611000.
Konsolidirani računovodski izkazi za leto, ki se je končalo 31. 12. 2023, se nanašajo na skupino Krka, ki jo sestavljajo
obvladujoča družba in njene odvisne družbe v Sloveniji in v tujini. Seznam odvisnih družb v skupini Krka je naveden
v pojasnilu 31 Družbe v skupini Krka.
Skupina Krka se ukvarja z razvojem, proizvodnjo, trženjem in prodajo izdelkov za humano uporabo (zdravil na recept in
izdelkov brez recepta), veterinarskih izdelkov in zdraviliško-turističnih storitev.





1. Podlage za pripravo računovodskih izkazov
Izjava o skladnosti
Konsolidirani računovodski izkazi so pripravljeni v skladu z Mednarodnimi standardi računovodskega poročanja (MSRP),
ki jih je sprejela EU, v skladu s pojasnili, ki jih sprejema Odbor za pojasnjevanje mednarodnih standardov računovodskega
poročanja (OPMSRP) in jih je sprejela tudi EU, in v skladu z dodatnimi določili Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1).
Uprava družbe Krka je konsolidirane računovodske izkaze odobrila 25. marca 2024.

Podlage za merjenje
Konsolidirani računovodski izkazi so pripravljeni ob upoštevanju izvirne vrednosti, razen pri izvedenih finančnih
instrumentih, finančnih instrumentih po pošteni vrednosti prek poslovnega izida in finančnih instrumentih po pošteni
vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa, pri katerih je upoštevana poštena vrednost. Metode, uporabljene za
merjenje poštene vrednosti, so opisane v pojasnilu 2 – Poštena vrednost.
Funkcijska in predstavitvena valuta
Konsolidirani računovodski izkazi so sestavljeni v evrih, torej v funkcijski valuti družbe Krka. Vse računovodske informacije,
predstavljene v evrih, so zaokrožene na tisoč enot.

Uporaba ocen in presoj
Priprava računovodskih izkazov temelji tudi na določenih ocenah in predpostavkah uprave obvladujoče družbe, ki vplivajo
tako na neodpisano vrednost sredstev in obveznosti skupine Krka kot tudi na izkazane prihodke in odhodke obračunskega
obdobja.
Ocena med drugim vključuje določitev življenjske dobe in preostale vrednosti nepremičnin, naprav in opreme ter
neopredmetenih sredstev, prihodke iz pogodb s kupci, popravke vrednosti zalog in terjatev, predpostavke, pomembne za
aktuarski izračun v zvezi z določenimi zaslužki zaposlenih, predpostavke, ki so vključene v izrun morebitnih rezervacij za
tožbe, predpostavke in ocene za oslabitev dobrega imena TAD Pharma, predpostavke in ocene za preizkus oslabitve denar
ustvarjajoče enote Ruska federacija ter oceno trajanja najema in uporabljeno obrestno mero. Ne glede na to, da uprava
obvladujoče družbe med pripravo predpostavk skrbno prouči vse dejavnike, ki na to lahko vplivajo, je mogoče, da se dejanske
posledice poslovnih dogodkov razlikujejo od ocenjenih. Zato je treba pri računovodskih ocenah uporabiti presojo ter upoštevati
morebitne spremembe poslovnega okolja, nove poslovne dogodke, dodatne informacije in izkušnje. Skupina Krka vsako leto
preveri potrebo po oslabitvi dobrega imena, ki je nastalo pri prevzemu družbe TAD Pharma.






Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
207


Glavne ocene in predpostavke na dan izkaza finančnega položaja, ki so vezane na prihodnje poslovanje in bi lahko
povzročile vrednostno pomembnejše popravke knjigovodskih vrednosti sredstev in obveznosti, so navedene
v nadaljevanju.
Podatki o pomembnih ocenah negotovosti in odločilnih presojah, ki jih je uprava obvladujoče družbe pripravila v procesu
izvajanja računovodskih usmeritev in ki najbolj vplivajo na zneske v računovodskih izkazih, so opisani v pojasnilih.
Pojasnilo 4 Prihodki iz pogodb s kupci
Prihodki iz pogodb s kupci se pripoznajo na podlagi določil posamezne prodajne pogodbe s kupcem, in sicer ob
prenosu obvladovanja blaga in storitev na kupca v znesku, ki odraža nadomestilo, do katerega skupina Krka meni,
da bo upravičena v zameno za tako blago ali storitve. Pri oceni variabilnega nadomestila skupina Krka posebej
obravnava vračila, pri čemer upošteva določila pogodb o prodaji izdelkov in storitev kupcem, zakonsko predpisana
določila in poslovno prakso v danem okolju. Pri tem mora uporabiti bodisi metodo pričakovane vrednosti bodisi
metodo najverjetnejšega zneska, odvisno od tega, katera bolje predvidi znesek nadomestila, do katerega bo
skupina Krka upravičena.
Glede na veliko število pogodb s kupci je skupina Krka določila metodo pričakovane vrednosti kot najustreznejšo
za oceno variabilnega nadomestila pri prodaji izdelkov s pravico do vračila.
Pred vključitvijo kakršnegakoli zneska variabilnega nadomestila v transakcijsko ceno skupina Krka presodi,
ali je znesek variabilnega nadomestila omejen. Na podlagi preteklih izkušenj, poslovnih napovedi in trenutnih
gospodarskih razmer je skupina Krka določila, da ocene variabilnega nadomestila niso omejene.
Skupina Krka prodaja izdelke, za katere se lahko na nekaterih trgih uporabljajo plačilni pogoji, ki so daljši od enega
leta. Za tovrstne prodaje na podlagi ustrezne diskontne stopnje pripozna prihodke in odhodke iz financiranja.
Pojasnilo 11 Preizkus oslabitve dolgoročnih sredstev
Obvladujoča družba najmanj enkrat na leto preveri, ali obstajajo indikatorji za oslabitev za posamezne denar
ustvarjajoče enote, pri čemer se nadomestljiva vrednost nefinančnih sredstev ugotavlja na podlagi sedanje
vrednosti prihodnjih denarnih tokov, kar temelji na oceni pričakovanih denarnih tokov iz denar ustvarjajoče enote
kot tudi določitvi primerne diskontne stopnje.
Pojasnilo 12 Preizkus oslabitve dobrega imena TAD Pharma
Obvladujoča družba najmanj enkrat na leto preveri indikatorje za oslabitev dobrega imena. Določitev sedanje
vrednosti prihodnjih denarnih tokov od uprave obvladujoče družbe zahteva oceno pričakovanih denarnih tokov
denar ustvarjajočih enot, na katere je bilo alocirano dobro ime, kot tudi določitev primerne diskontne stopnje in
drugih pomembnih predpostavk, ki so navedene v tem pojasnilu.
Pojasnilo 17 Preizkus oslabitev terjatev
Ob pripravi računovodskih izkazov (četrtletnih in letnih) posamezne družbe skupine Krka oblikujejo popravek
vrednosti oziroma oslabitev terjatev, za katere se domneva, da ne bodo poravnane v celotnem znesku ali da sploh
ne bodo poravnane. Podlaga za izračun popravka je enotna metodologija, ki velja za skupino Krka in temelji
na verjetnosti oziroma oceni neizpolnitve kupca. Metodologija vključuje kvantitativna in kvalitativna merila, ki so
združena v štiri sklope: analiza dosedanjega poslovanja s kupcem, analiza računovodskih izkazov kupca,
kvalitativne ocene kupca, ki jih pripravijo zaposleni, odgovorni za prodajo, in ocena deželnega tveganja kupca.
Za vse kupce, katerih terjatve so zavarovane pri zavarovalnici ali z drugim prvovrstnim zavarovanjem, se
zavarovanje upošteva pri oceni zneska oslabitev. Na podlagi algoritma, ki vključuje vsa merila, se izračuna vrednost
popravka terjatev za posameznega kupca.




Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
208



Pojasnilo 21 Pozaposlitveni zaslužki zaposlenih
V okviru obvez za pozaposlitvene zaslužke zaposlenih je evidentirana sedanja vrednost odpravnin ob upokojitvi.
Pripoznane so na podlagi aktuarskih izračunov, ki temeljijo na predpostavkah in ocenah, veljavnih ob nastanku
izračunov, in se zaradi sprememb v prihodnje lahko razlikujejo od dejanskih predpostavk, ki bodo veljale takrat.
To se nanaša predvsem na določitev diskontne stopnje, ocene fluktuacije zaposlenih, ocene smrtnosti in ocene
rasti plač. Obveze za pozaposlitvene zaslužke zaposlenih so zaradi kompleksnosti aktuarskega izračuna in
dolgoročnega značaja postavke občutljive za spremembe navedenih ocen.
Pojasnilo 21 Rezervacije za tožbe in pogojne obveznosti
Zoper skupino Krka se lahko pojavijo tožbe oziroma zahtevki zaradi očitane kršitve intelektualne lastnine (patentnih
pravic oz. konkurenčnega prava) in z drugih civilnopravnih področij. Rezervacija je pripoznana, ko ima družba
v skupini Krka zaradi preteklega dogodka pravne ali posredne obveze, ki jih je mogoče zanesljivo oceniti, in če je
verjetno, da bo pri poravnavi obveze potreben odtok dejavnikov, ki omogočajo gospodarske koristi. Možne
obveznosti v računovodskih izkazih niso pripoznane, ker bo njihov dejanski obstoj potrjen z nastopom ali
nenastopom dogodkov šele v nenapovedljivi prihodnosti, na kar pa skupina Krka ne more vplivati. Uprava
obvladujoče družbe redno preverja, ali je za poravnavo možne obveznosti verjeten odliv sredstev, ki omogočajo
ekonomske koristi. Če postane verjeten, se možna obveznost prerazporedi tako, da se v računovodskih izkazih
zanjo oblikuje rezervacija v trenutku, ko se spremeni stopnja verjetnosti.


2. Pomembne računovodske usmeritve
Skupina Krka uporablja enake računovodske usmeritve za vsa obdobja, ki so predstavljena v priloženih konsolidiranih
računovodskih izkazih.
Družbe v skupini Krka uporabljajo enotne računovodske usmeritve, ki so bile po potrebi spremenjene in prilagojene
usmeritvam skupine.
Uporabljene računovodske usmeritve in metode izračunavanja so enake kot pri zadnjem letnem poročanju, izjema so novi
standardi in pojasnila. Oboji so navedeni v nadaljevanju in so bili upoštevani pri pripravi računovodskih izkazov, če je imela
skupina Krka navedene dogodke za poročano obdobje.
Skupina v izkazu finančnega položaja obveznosti in sredstva razdeli glede na ročnost, in sicer med nekratkoročne in
kratkoročne.
Skupina sredstvo razvrsti kot kratkoročno, če:
pričakuje, da ga bo realizirala, ali ga namerava prodati ali porabiti v normalnem poslovnem ciklu (12 mesecih);
je namenjeno predvsem za trgovanje;
pričakuje, da ga bo realizirala v 12 mesecih po obdobju poročanja; ali
je sredstvo denar ali denarni ustreznik (v skladu z MRS 7), razen če ga je v najmanj 12 mesecih po obdobju
poročanja prepovedano zamenjati ali uporabiti za poravnavo obveznosti.
Vsa druga sredstva skupina razvrsti kot nekratkoročna.
Skupina obveznost razvrsti kot kratkoročno, če:
pričakuje, da jo bo poravnala v normalnem poslovnem ciklu (12 mesecih);
je namenjena predvsem za trgovanje;
jo je treba poravnati v 12 mesecih po obdobju poročanja ali
na koncu obdobja poročanja nima pravice do odložitve poravnave obveznosti za najmanj 12 mesecev po obdobju
poročanja.
Vse druge obveznosti skupina razvrsti med nekratkoročne.



Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
209




Podlaga za konsolidacijo
Odvisne družbe
Odvisne družbe so podjetja, ki jih obvladuje obvladujoča družba. Obvladovanje obstaja, ko ima obvladujoča družba
možnost odločati o finančnih in poslovnih usmeritvah podjetja za pridobivanje koristi iz njegovega delovanja.
Pri ocenjevanju vpliva se upoštevata obstoj in učinek morebitnih glasovalnih pravic, ki jih je trenutno mogoče uveljaviti
oziroma zamenjati.
Skupina Krka ocenjuje, da se zaradi razmer v Ukrajini in Ruski federaciji pogoji za obvladovanje obeh ruskih odvisnih
družb s strani obvladujoče družbe niso spremenili. Obvladujoča družba ohranja glasovalne pravice in vpliv na poslovanje
ruskih družb, vključno z vplivom na spremenljivi donos. Aktivnosti z ruskima odvisnima družbama izvajamo podobno kot
pred februarjem 2022, saj sankcije EU za farmacevtske izdelke ne veljajo in ne pričakujemo, da bi se to spremenilo. Glej
pojasnilo 32 Stanje v Ukrajini in Ruski federaciji.
Računovodski izkazi odvisnih družb so vključeni v konsolidirane računovodske izkaze od datuma, ko se obvladovanje
začne, do datuma, ko preneha.
Posli, izvzeti iz konsolidacije
Iz konsolidiranih računovodskih izkazov so izločena stanja, nerealizirani dobički in izgube oziroma prihodki in odhodki,
ki izhajajo iz poslov znotraj skupine Krka. Nerealizirane izgube se izločijo na enak način kot dobički, pod pogojem, da ni
dokaza o oslabitvi.

Tuje valute
Posli v tuji valuti
Posli (transakcije in stanja), izraženi v tuji valuti, se preračunajo v ustrezno funkcijsko valuto družb skupine Krka
po menjalnem tečaju na dan posla. Denarna sredstva in obveznosti, izražene v tuji valuti na datum poročanja, se
preračunajo v funkcijsko valuto po takrat veljavnem menjalnem tečaju. Nedenarne postavke in obveznosti, katerih izvirna
vrednost je izražena v tuji valuti in izmerjena po pošteni vrednosti, se pretvorijo v funkcijsko valuto po menjalnem tečaju,
ko je določena poštena vrednost. Tečajne razlike se pripoznajo v izkazu poslovnega izida, kar pa ne velja za razlike, ki
nastanejo pri preračunu kapitalskih instrumentov, ki se pripoznajo neposredno v drugem vseobsegajočem donosu.
Nedenarne postavke, merjene po izvirni vrednosti v tuji valuti, se preračunajo v funkcijsko valuto po menjalnem tečaju, ki
je veljal na dan transakcije.
Računovodski izkazi družb v tujini
Sredstva in obveznosti družb v tujini, vključno z dobrim imenom in popravkom poštene vrednosti ob konsolidaciji, se
preračunajo v evre po menjalnem tečaju, ki velja na datum poročanja. V evre se preračunajo tudi prihodki in odhodki družb
v tujini. Tečajne razlike, ki nastanejo pri preračunu, se neposredno pripoznajo v drugem vseobsegajočem donosu
prevedbenih rezervah. Pri odtujitvi družbe v tujini (delni ali celotni) se obravnavani znesek v prevedbeni rezervi prenese
v izkaz poslovnega izida.
Dobiček iz poslovanja
Dobiček iz poslovanja je opredeljen kot dobiček pred obdavčitvijo in finančnimi postavkami. Finančne postavke zajemajo
obresti od denarnih sredstev na računih v bankah ter obresti od depozitov in naložb, namenjenih za prodajo, plačane
obresti od posojil, dobiček ali izgubo od prodaje finančnih sredstev po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega
donosa ter pozitivne in negativne tečajne razlike od prevedbe vseh denarnih sredstev in obveznosti v tuji valuti.

Poštena vrednost
Glede na računovodske usmeritve skupine Krka in zahtevana razkritja je treba v številnih primerih določiti pošteno vrednost
tako finančnih kot tudi nefinančnih sredstev in obveznosti.




Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
210



Poštena vrednost je znesek, za katerega je mogoče prodati sredstvo ali zamenjati obveznost v redni transakciji med
udeleženci na trgu. Vsa sredstva in obveznosti, ki so v računovodskih izkazih merjeni ali razkriti po pošteni vrednosti,
so razvrščeni v hierarhijo poštene vrednosti na podlagi najnižje ravni vhodnih podatkov, ki so pomembni za merjenje
celotne poštene vrednosti:
1. raven tržne (neprilagojene) cene z delujočega trga za podobna sredstva in obveznosti;
2. raven model vrednotenja sredstev in obveznosti, ki se ne uvrščajo v 1. raven, temelji pa neposredno ali
posredno na primerljivih tržnih podatkih;
3. raven model vrednotenja, ki ne temelji na tržnih podatkih.
Pošteno vrednost posameznih skupin sredstev za potrebe merjenja oziroma poročanja je skupina Krka določila
po metodah, ki so opisane v nadaljevanju. Kjer so v zvezi s predpostavkami za določitev poštene vrednosti potrebna
dodatna pojasnila, so navedena v razčlenitvah k posameznim postavkam sredstev oziroma obveznosti skupine Krka.
Naložbe v lastniške in dolžniške vrednostne papirje
Poštena vrednost finančnih sredstev po pošteni vrednosti prek poslovnega izida in po pošteni vrednosti prek drugega
vseobsegajočega donosa se za vrednostne papirje določi glede na zaključni tečaj na datum poročanja. Za naložbe
v dolžniške vrednostne papirje po odplačni vrednosti se poštena vrednost za potrebe poročanja izračuna na podlagi
zaključnega tečaja, ki se poveča za natečene obresti na datum poročanja.
Poslovne in druge terjatve
Poštena vrednost poslovnih in drugih terjatev se izračuna kot sedanja vrednost prihodnjih denarnih tokov, razobrestenih
po tržni obrestni meri na datum poročanja.
Finančne obveznosti
Poštena vrednost se za potrebe poročanja izračuna na podlagi sedanje vrednosti prihodnjih izplačil glavnice in obresti,
diskontiranih po tržni obrestni meri na datum poročanja.


Finančni instrumenti
Finančni instrument je vsaka pogodba, na podlagi katere nastaneta finančno sredstvo enega podjetja in finančna
obveznost ali kapitalski instrument drugega podjetja.
Finančna sredstva
Finančna sredstva skupine Krka vključujejo denar in denarne ustreznike, terjatve, izvedene finančne instrumente, posojila
in finančne naložbe.
Začetno pripoznanje in merjenje
Skupina Krka finančna sredstva ob začetnem pripoznanju razvrsti kot naknadno izmerjena po odplačni vrednosti, pošteni
vrednosti prek vseobsegajočega donosa in pošteni vrednosti prek poslovnega izida.
Razvrstitev finančnih sredstev ob začetnem pripoznanju je odvisna od značilnosti pogodbenega denarnega toka
finančnega sredstva in poslovnega modela skupine Krka za njihovo upravljanje. Razen za terjatve iz poslovanja,
ki ne vsebujejo pomembne finančne komponente ali za katere je uporabila praktično korist, skupina Krka ob prvotnem
pripoznanju finančno sredstvo izmeri po pošteni vrednosti, ki je v primeru finančnega sredstva, ki ni pripoznano po pošteni
vrednosti prek poslovnega izida, povečana za stroške transakcije. Terjatve iz poslovanja, ki ne vsebujejo pomembne
finančne komponente ali za katere je skupina Krka uporabila praktično korist, se merijo po transakcijski ceni, ki je določena
v skladu z MSRP 15 (gl. računovodske usmeritve Prihodki iz pogodb s kupci).
Za razvrstitev in merjenje finančnega sredstva po odplačni vrednosti ali po pošteni vrednosti prek vseobsegajočega
donosa mora finančno sredstvo ustvariti denarne tokove, ki so »izključno plačila glavnice in obresti (solely payments of
principal and interest, SPPI)« na znesek preostale glavnice. Ocena se imenuje test SPPI in se izvaja na ravni
posameznega instrumenta.





Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
211



Poslovni model skupine Krka za upravljanje finančnih sredstev določa, kako skupina Krka obvladuje svoja finančna
sredstva, da zagotovi denarne tokove. Določa torej, ali bodo denarni tokovi posledica zbiranja pogodbenih denarnih tokov
ali prodaje finančnih sredstev ali obojega.
Če skupina Krka izbere poslovni model, katerega cilj je zbiranje pogodbenih denarnih tokov, svoja finančna sredstva
(dolžniške instrumente) vrednoti po odplačni vrednosti. Če pridobi finančna sredstva (dolžniške instrumente) z namenom
zbiranja pogodbenih denarnih tokov in prodaje, jih vrednoti po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa
z recikliranjem kumulativnih dobičkov in izgub. Če skupina Krka ne izbere nobenega od naštetih poslovnih modelov, svoja
finančna sredstva (dolžniške instrumente) vrednoti po pošteni vrednosti prek poslovnega izida. Finančna sredstva, ki so
v skladu z MRS 32 Finančni instrumenti kapitalski instrumenti in niso namenjena trgovanju, nepreklicno razvrsti v skupino
kapitalskih instrumentov po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa brez recikliranja kumulativnih
dobičkov in izgub po odpravi pripoznanja.
Nakup ali prodaja finančnih sredstev, ki zahteva dobavo sredstev v roku, določenem z uredbo ali konvencijo na trgu
(redni promet), se pripozna na datum trgovanja, to je na dan, ko skupina Krka sprejme zavezo o nakupu ali prodaji.
Skupina Krka odpravi pripoznanje finančnega sredstva, ko ugasnejo pogodbene pravice do denarnih tokov iz tega sredstva
ali ko prenese pravice do pogodbenih denarnih tokov iz finančnega sredstva na podlagi posla, s katerim se prenesejo vsa
tveganja in koristi iz lastništva finančnega sredstva.
Naknadno merjenje
Po prvotnem merjenju so finančna sredstva razvrščena v štiri kategorije:
finančna sredstva po odplačni vrednosti (dolžniški instrumenti),
finančna sredstva po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa z recikliranjem kumulativnih
dobičkov in izgub (dolžniški instrumenti),
finančna sredstva po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa brez recikliranja kumulativnih
dobičkov in izgub po odpravi pripoznanja (kapitalski instrumenti),
finančna sredstva po pošteni vrednosti prek poslovnega izida.
Finančna sredstva po odplačni vrednosti (dolžniški instrumenti)
Denar in denarni ustrezniki zajemajo gotovino, bančne depozite do treh mesecev in druge kratkoročne visokolikvidne
naložbe s prvotno dospelostjo treh mesecev ali manj. Slednje je zlahka mogoče pretvoriti v znane zneske denarnih
sredstev, pri katerih je tveganje spremembe vrednosti nepomembno. Denarni tokovi tega instrumenta so izključno plačila
obresti in glavnice, zato so razvrščeni kot finančna sredstva po odplačni vrednosti.
Dana posojila skupine Krka so na podlagi testa lastnosti instrumenta razvrščena kot finančna sredstva po odplačni
vrednosti, saj so denarni tokovi tega instrumenta izključno plačila obresti in glavnice.
Naložbe skupine Krka v dolžniške vrednostne papirje, ki vključujejo izključno državne obveznice z majhnim kreditnim
tveganjem, so razvrščene kot finančna sredstva po odplačni vrednosti.
Finančna sredstva skupine Krka po odplačni vrednosti vključujejo tudi terjatve iz poslovanja.
Po začetnem pripoznanju se te naložbe merijo z metodo efektivnih obresti in so predmet oslabitve. Dobički in izgube se
pripoznajo v poslovnem izidu ob odpravi, spremembi ali oslabitvi teh sredstev.
Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa (dolžniški instrumenti)
Po začetnem pripoznanju so te naložbe izmerjene po pošteni vrednosti. Prihodki iz obresti, tečajne razlike in izgube zaradi
oslabitve ali razveljavitve se pripoznajo v izkazu poslovnega izida in izračunajo na enak način kot pri finančnih sredstvih,
izmerjenih po odplačni vrednosti. Vse ostale spremembe poštene vrednosti se pripoznajo prek drugega vseobsegajočega
donosa. Po odpravi pripoznanja se kumulativna sprememba poštene vrednosti, ki je pripoznana v izkazu drugega
vseobsegajočega donosa, prenese v poslovni izid.





Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
212
Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa (kapitalski instrumenti)
Po začetnem pripoznanju so te naložbe izmerjene po pošteni vrednosti. Spremembe poštene vrednosti so pripoznane
neposredno v drugem vseobsegajočem donosu. Ko se pripoznanje naložbe odpravi, se s tem povezani dobiček ali izguba
ne prenese v poslovni izid.
Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek poslovnega izida
Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek poslovnega izida vključujejo finančna sredstva, namenjena trgovanju,
finančna sredstva po pošteni vrednosti prek poslovnega izida ali finančna sredstva, ki jih mora podjetje izmeriti po pošteni
vrednosti. Finančna sredstva so razvrščena med sredstva, namenjena trgovanju, če so pridobljena z namenom prodaje
ali ponovnega nakupa v bližnji prihodnosti. Izvedeni finančni instrumenti, vključno z ločenimi vgrajenimi izvedenimi
finančnimi instrumenti, so razvrščeni v skupino finančnih sredstev, ki so namenjena trgovanju, razen če gre za instrumente
učinkovitega varovanja pred tveganjem. Finančna sredstva, ki ustvarjajo denarne tokove, ki niso le plačila glavnice in
obresti, se razvrstijo in izmerijo po pošteni vrednosti prek poslovnega izida, ne glede na poslovni model.
Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek poslovnega izida so v izkazu finančnega položaja izkazana po pošteni
vrednosti z neto spremembami poštene vrednosti, ki so pripoznane v izkazu poslovnega izida.
Oslabitev finančnih sredstev je opisana v razdelku Oslabitve sredstev Finančna sredstva.
Finančne obveznosti
Finančne obveznosti v največji meri zajemajo posojila, obveznosti do dobaviteljev in druge obveznosti. Obveznosti
iz najema in zaslužki zaposlenih so obravnavani ločeno (gl. računovodske usmeritve Najemi in Zaslužki zaposlenih).
Skupina Krka vse finančne obveznosti na začetku pripozna po pošteni vrednosti na datum trgovanja, ko postane
pogodbena stranka v zvezi z instrumentom. Ob začetnem pripoznanju neizvedene finančne obveznosti razvrsti kot
naknadno izmerjene po odplačni vrednosti, izvedene finančne obveznosti pa po pošteni vrednosti prek poslovnega izida.
Po začetnem pripoznanju se finančne obveznosti iz naslova posojil merijo z metodo efektivnih obresti. Dobički in izgube
se pripoznajo v poslovnem izidu ob odpravi ali spremembi teh obveznosti. Skupina Krka odpravi pripoznanje finančne
obveznosti, če so obveze, določene v pogodbi, izpolnjene, razveljavljene ali zastarane.
Nepremičnine, naprave in oprema
Nepremičnine, naprave in oprema so izkazane po svoji nabavni vrednosti oziroma po nabavni vrednosti, zmanjšani
za amortizacijski popravek vrednosti in izgubo, nabrano zaradi oslabitve (gl. računovodske usmeritve Oslabitve sredstev).
Nabavna vrednost zajema stroške, ki se neposredno pripisujejo nabavi sredstev. Nabavna vrednost v skupini Krka
izdelanega sredstva zajema stroške materiala, neposredne stroške dela in ostale stroške, ki jih je mogoče neposredno
pripisati usposobitvi sredstva za nameravano uporabo, (po potrebi) začetno oceno stroškov razgradnje in odstranitve
sredstva ter obnovitve mesta, na katerem se je to sredstvo nahajalo, kot tudi usredstvene stroške izposojanja.
Nabavljeno programsko opremo, ki pomembno prispeva k funkcionalnosti sredstev, je treba usredstviti kot del opreme.
Deli nepremičnin, naprav in opreme, ki imajo bistveno različne dobe koristnosti, njihova vrednost pa je pomembna, se
obračunavajo kot posamezna sredstva.
Dobiček ali izguba ob odsvojitvi nepremičnin, naprav in opreme se določi kot razlika med prihodki iz odsvojitve sredstva
in njegovo knjigovodsko vrednostjo ter izkaže v izkazu poslovnega izida med drugimi poslovnimi prihodki oziroma
med drugimi poslovnimi odhodki.
Skupina Krka v nabavno vrednost nepremičnin, naprav in opreme všteva tudi stroške izposojanja, ki jih je mogoče
neposredno pripisati nakupu, gradnji ali proizvodnji sredstva v pripravi. Stroški izposojanja v zvezi z nabavo ali gradnjo
zadevnih sredstev se usredstvijo, če so povezani z nabavo pomembnega sredstva in če gradnja zadevnih sredstev
oziroma priprava za njihovo uporabo traja več kot šest mesecev.

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
213
Kasnejši stroški
Skupina Krka v knjigovodski vrednosti nepremičnin, naprav in opreme ob nastanku pripoznava tudi stroške zamenjave
posameznega dela tega sredstva, če je verjetno, da bodo prihodnje gospodarske koristi, povezane s sredstvom, pritekale
v skupino, in če je nabavno vrednost mogoče zanesljivo izmeriti. Pripoznanje knjigovodske vrednosti zamenjanega dela
se odpravi. Vsi ostali stroški so v poslovnem izidu pripoznani kot odhodki, takoj ko do njih pride.
Amortizacija
Amortizacija se obračuna po metodi enakomernega časovnega amortiziranja ob upoštevanju dobe koristnosti vsakega
posameznega sredstva oziroma njegovih sestavnih delov. Zemljišča in sredstva v pridobivanju se ne amortizirajo.
Ocenjene dobe koristnosti 31. 12. 2023
za zgradbe:
upravno-administrativne objekte 60 let,
proizvodne in skladiščne objekte 40 let,
ostalo od 15 do 20 let,
za naprave in opremo:
proizvodno opremo od 5 do 20 let,
laboratorijsko opremo 10 let,
ostalo opremo 5 let,
za pohištvo 5 let,
za računalniško opremo od 4 do 6 let,
za transportna sredstva od 5 do 15 let.
Najemi
Skupina Krka ob sklenitvi pogodbe oceni, ali gre za najemno pogodbo oziroma ali pogodba vsebuje najem. Pogodba je
najemna oziroma vsebuje najem, če se z njo prenaša pravica do obvladovanja uporabe identificiranega sredstva za
določeno obdobje v zameno za nadomestilo.
Skupina Krka določi trajanje najema kot obdobje, v katerem najema ni mogoče odpovedati, skupaj z:
a) obdobji, za katera velja možnost podaljšanja najema, če je precej gotovo, da bo ta možnost izrabljena, in
b) obdobji, za katera velja možnost odpovedi najema, če je precej gotovo, da ta možnost ne bo izrabljena.
Skupina kot najemnik
Obveznosti iz najema
Skupina Krka na datum začetka najema izmeri in pripozna obveznost iz najema po sedanji vrednosti vseh najemnin,
ki bodo plačane v ocenjeni dobi najema. Najemnine, zajete pri merjenju obveznosti iz najema, vključujejo nespremenljive
najemnine, zmanjšane za terjatve za spodbude za najem, spremenljive najemnine, ki so odvisne od indeksa ali stopnje,
in zneske, za katere se pričakuje, da jih bo skupina Krka plačala na podlagi jamstev za preostalo vrednost. Obveznost
iz najema vključuje tudi izpolnitveno ceno možnosti nakupa, če je precej gotovo, da bo skupina Krka izrabila to možnost,
in plačila kazni za odpoved najema, če trajanje najema odraža, da bo skupina Krka izrabila možnost odpovedi najema.
Spremenljive najemnine, ki niso zajete pri merjenju obveznosti iz najema v obdobju, v katerem nastopi dogodek ali pogoj,
ki sproži plačila, oziroma ki niso odvisne od indeksa ali stopnje, skupina Krka po datumu začetka najema pripozna
v poslovnem izidu.
Pri izračunu sedanje vrednosti najemnin skupina Krka uporabi obrestno mero izposojanja, ki temelji na ocenjeni
donosnosti obveznic, če bi se zadolžila na finančnih trgih, upoštevajoč ročnost pogodbe, če obrestne mere v najemni
pogodbi ni mogoče določiti.
Obveznost iz najema se po začetnem pripoznanju poveča za natečene obresti in zmanjša za izvedena plačila najemnin.

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
214
Knjigovodska vrednost obveznosti iz najema je ponovno izmerjena ob spremembi dobe trajanja najema, spremembi višine
najemnine (npr. spremembi prihodnjih zneskov najemnine kot posledici spremembe indeksa ali stopnje za določanje višine
najemnin) ali spremembi ocene možnosti nakupa najetega sredstva.
Za kratkoročne najeme in najeme, pri katerih je sredstvo, ki je predmet najema, majhne vrednosti, uporablja skupina Krka
praktično rešitev, ki jo omogoča standard, in najemnine pripozna kot odhodke na podlagi enakomerne časovne metode,
ki velja celotno obdobje trajanja najema. Praktična rešitev se uporablja za najeme, krajše od enega leta, in najeme, pri
katerih je vrednost novega sredstva, ki je predmet najema, manjša od 5.000 EUR.
Skupina Krka na datum začetka najema (tj. na dan, ko je sredstvo v najemu na razpolago za uporabo) pripozna
opredmeteno osnovno sredstvo, ki predstavlja pravico do uporabe, in obveznost iz najema.
Sredstva, ki predstavljajo pravico do uporabe
Sredstvo, ki predstavlja pravico do uporabe, skupina Krka meri po nabavni vrednosti, zmanjšani za amortizacijo in izgube
zaradi oslabitve sredstev, s prilagoditvijo nabavne vrednosti ob vsakem ponovnem merjenju obveznosti iz najema.
Nabavna vrednost sredstva, ki predstavlja pravico do uporabe, zajema obveznost iz najema po sedanji vrednosti najemnin,
ki še niso plačane, začetne neposredne stroške, plačila najemnine, ki so bila izvedena na datum začetka najema ali pred
njim, zmanjšana za prejete spodbude za najem in oceno stroškov, ki bodo nastali pri demontaži ali odstranitvi sredstva,
ki je predmet najema, obnovitvi mesta, na katerem se nahaja, ali vrnitvi sredstva v stanje, kot se zahteva v pogojih najema.
Sredstva, ki predstavljajo pravico do uporabe, skupina Krka amortizira po enakomerni časovni metodi v ocenjeni dobi
najema ali ocenjeni dobi koristnosti sredstev, in sicer v tistem obdobju, ki je krajše.
Skupina kot najemodajalec
Skupina Krka kot najemodajalec vse najeme razvršča med poslovne najeme, saj se z najemom ne prenesejo vsa
pomembna tveganja in koristi, povezane z lastništvom sredstva, ki je predmet najema. Najemnine iz poslovnega najema
so v izkazu poslovnega izida pripoznane kot prihodki na podlagi enakomerne časovne metode. Začetne neposredne
stroške, ki so nastali pri pridobitvi poslovnega najema iz naslova pogajanj ali dogovarjanj, skupina Krka prišteje
h knjigovodski vrednosti sredstva, ki je predmet najema, in te stroške pripozna kot odhodek v celotnem obdobju trajanja
najema na enaki podlagi kot prihodke iz najema.
Neopredmetena sredstva
Dobro ime
Dobro ime, nastalo ob prevzemu odvisne družbe, se nanaša na presežek oziroma razliko med stroškom nabave in
deležem skupine Krka v čisti pošteni vrednosti ugotovljenih sredstev, obveznosti in pogojnih obveznosti prevzete družbe.
Dobro ime se meri po nabavni vrednosti, zmanjšani za morebitno izgubo zaradi oslabitve. Preizkus oslabitve dobrega
imena se izvaja enkrat na leto.
Blagovna znamka
Blagovno znamko TAD Pharma skupina Krka obravnava kot neopredmeteno sredstvo z dobo koristnosti 50 let, pri čemer
glede na spremenjene razmere v poslovnem okolju preverja potrebo po oslabitvi.
Raziskovanje in razvijanje
Stroški razvoja niso usredstveni, ker skupina Krka ne razlikuje med fazo raziskovanja in fazo razvoja. Vsi stroški, povezani
z lastnim razvojno-raziskovalnim delom, se v poslovnem izidu pripoznajo kot odhodek ob nastanku.
Ostala neopredmetena sredstva
Ostala neopredmetena sredstva, ki jih je pridobila skupina Krka in katerih dobe koristnosti so omejene, so izkazana
po nabavni vrednosti, zmanjšani za amortizacijski popravek vrednosti in za izgube, nabrane zaradi oslabitve
(gl. računovodske usmeritve Oslabitve sredstev).

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
215
Kasnejši stroški
Kasnejši stroški v zvezi z neopredmetenimi sredstvi so usredstveni le v primerih, ko povečujejo prihodnje gospodarske
koristi, ki izhajajo iz sredstva, na katero se izdatki nanašajo. Vsi drugi stroški, vključno s stroški, ki nastanejo v zvezi
z znotraj skupine Krka ustvarjenim dobrim imenom in blagovnimi znamkami, so v poslovnem izidu pripoznani kot odhodki,
takoj ko do njih pride.
Emisijski kuponi
Skupina emisijske kupone, ki jih kupi oziroma brezplačno pridobi zaradi izpolnitve obveznosti do države za predajo
emisijskih kuponov po Zakonu o varstvu okolja, pripozna med neopredmetenimi sredstvi. Brezplačno pridobljeni emisijski
kuponi so izkazani v vrednosti 1 EUR za en emisijski kupon, kupljeni pa so ob začetnem pripoznanju izmerjeni po nabavni
vrednosti. Pri predaji kuponov se uporablja metoda FIFO (angl. first in, first out). Neopredmetena sredstva iz naslova
emisijskih kuponov se ne amortizirajo.
Amortizacija
Amortizacija se obračuna po metodi enakomernega časovnega amortiziranja ob upoštevanju dobe koristnosti
neopredmetenih sredstev (razen dobrega imena) in se začne, ko je sredstvo na razpolago za uporabo.
Ocenjene dobe koristnosti za programsko opremo, licence in druge pravice so od 2 do 10 let, za blagovno znamko
TAD Pharma pa 50 let.
Zaloge
V izkazu finančnega položaja se zaloge vrednotijo po izvirni vrednosti ali čisti iztržljivi vrednosti, in sicer po manjši od njiju.
Čista iztržljiva vrednost se določi po prodajni vrednosti na datum poročanja, zmanjšani za prodajne stroške in morebitne
druge splošne stroške, ki so običajno povezani s prodajo. Skupina Krka enkrat na leto na dan izkaza finančnega položaja
preveri čisto iztržljivo vrednost zalog. Če knjigovodska vrednost zalog presega njihovo čisto iztljivo vrednost, se opravi
oslabitev zalog prek poslovnega izida.
Skupina na datum poročanja preveri tudi, ali je treba zaloge oslabiti. Oslabijo se:
vse vrste zalog, za katere se ve oziroma predvideva, da jih iz kateregakoli vzroka ne bo mogoče porabiti
za proizvodnjo polizdelkov in končnih izdelkov ali prodati,
vse vrste zalog s pretečenim rokom uporabnosti,
zaloge, pri katerih bo rok uporabnosti potekel v 90 dneh, v višini, kot jo določijo odgovorne osebe za zaloge,
vse ostale zaloge, za katere je oslabitev potrebna iz kateregakoli drugega vzroka.
Morebitne oslabitve se preverjajo in evidentirajo po skupinah posameznih vrst zalog prek poslovnega izida.
Zaloge surovin in materiala ter pomožnega in embalažnega materiala so ovrednotene po nabavnih cenah z vsemi
odvisnimi stroški nabave. Pri izkazovanju zalog materiala skupina Krka uporablja drsečo nabavno ceno. Zaloge
nedokončane proizvodnje, polizdelkov in končnih izdelkov se vrednotijo po standardnih cenah, ki poleg neposrednih
stroškov materiala vključujejo tudi proizvajalne stroške ob normalni uporabi proizvajalnih sredstev, in sicer neposredne
stroške dela, amortizacije, storitev, energetskih virov, vzdrževanja in kakovosti. Odmiki od stalnih cen se izračunajo tako,
da je zadoščeno sprotnemu vrednotenju zalog po proizvajalnih stroških. Količinske enote trgovskega blaga so ovrednotene
po nabavni ceni, ki jo sestavljajo kupna cena, uvozne dajatve in neposredni stroški nabave, zmanjšani za morebitne
popuste. Pri izkazovanju zalog trgovskega blaga skupina Krka uporablja drseče nabavne cene.
Oslabitve sredstev
Finančna sredstva
Skupina Krka pripozna popravek pričakovanih kreditnih izgub za vse dolžniške instrumente, ki niso izkazani po pošteni
vrednosti prek poslovnega izida. Pričakovane kreditne izgube predstavljajo razliko med pogodbenimi denarnimi tokovi,
ki so zapadli po pogodbi, in vsemi denarnimi tokovi, za katere skupina Krka pričakuje, da jih bo prejela, diskontiranimi

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
216
na približek prvotne efektivne obrestne mere. Pričakovani denarni tokovi bodo vključevali denarne tokove od prodaje
sredstev zavarovanja ali drugih povečanj kreditov, ki so sestavni del pogodbenih pogojev.
Popravki pričakovanih kreditnih izgub se priznavajo v dveh fazah. Za kreditne izpostavljenosti, pri katerih po začetnem
pripoznanju ni bilo znatnega povečanja kreditnega tveganja, se popravki pričakovanih kreditnih izgub pripoznajo
za kreditne izgube, ki so posledica neplačil in so mogoče v naslednjih 12 mesecih (12-mesečni popravek pričakovanih
kreditnih izgub). Za tiste kreditne izpostavljenosti, pri katerih je od začetnega pripoznanja prišlo do znatnega povečanja
kreditnega tveganja, mora skupina Krka pripoznati popravek iz naslova izgube, ki jo pričakuje v preostali življenjski dobi
izpostavljenosti, ne glede na obdobje neplačila (vseživljenjska pričakovana izguba).
Oslabitve terjatev in sredstev iz pogodb
Za terjatve iz poslovanja in sredstva iz pogodb skupina Krka uporablja poenostavljen pristop za izračun pričakovane
kreditne izgube. Terjatve iz poslovanja, ki ne vsebujejo pomembne sestavine financiranja oziroma za katere skupina Krka
uporablja praktično rešitev (pogodbe, ki trajajo leto ali manj), se merijo po transakcijski ceni, določeni v skladu z MSRP 15,
zmanjšani za znesek izgub zaradi oslabitve.
Zato skupina Krka ne spremlja sprememb v kreditnem tveganju, temveč namesto tega priznava popravek za izgube,
ki temelji na vseživljenjski pričakovani kreditni izgubi na vsak datum poročanja. Skupina Krka je oblikovala matriko
rezervacij, ki temelji na njenih preteklih izkušnjah s kreditno izgubo, prilagojeno za morebitne prihodnje dejavnike, ki so
značilni za dolžnike in gospodarsko okolje. Podlaga za izračun popravka je enotna metodologija, ki velja za skupino Krka
in temelji na verjetnosti oziroma oceni neizpolnitve kupca.
Oslabitev finančnih naložb
Za finančne naložbe, ki vključujejo državne obveznice, merjene po odplačni vrednosti, skupina enkrat na leto izmeri
pričakovane kreditne izgube.
Razen v primerih, ko je pripoznana 12-mesečna pričakovana kreditna izguba, skupina pripozna popravek vrednosti
za izgube v znesku, ki je enak pričakovani kreditni izgubi v celotnem obdobju trajanja finančnega instrumenta. 12-mesečna
pričakovana kreditna izguba je pripoznana za:
dolžniške vrednostne papirje, za katere je ugotovljeno, da imajo majhno kreditno tveganje na datum poročanja, in
druge dolžniške vrednostne papirje in bančna stanja, pri katerih se kreditno tveganje (tj. tveganje neplačila
v pričakovanem obdobju trajanja finančnega instrumenta) od začetnega pripoznanja ni bistveno povečalo.
Skupina meni, da ima dolžniški vrednostni papir majhno kreditno tveganje, če je njegova ocena kreditnega tveganja
enakovredna globalno razumljivi definiciji naložbenega razreda, kar je enakovredno bonitetni oceni Baa2 ali več agencije
Moody's ali BBB ali več agencije S&P Global Ratings.
Skupina spremlja spremembe kreditnega tveganja s sledenjem objavljenim zunanjim bonitetnim ocenam. Verjetnosti
neplačila (PD), in sicer tako 12-mesečna kot v obdobju trajanja finančnega instrumenta, temeljijo na podatkih, ki jih predloži
zunanja bonitetna agencija. Delež izgube ob neplačilu (LGD), ki odraža domnevno stopnjo izterjave, prav tako sporočijo
zunanje bonitetne agencije.
Nefinančna sredstva
Skupina Krka ob vsakem datumu poročanja preveri knjigovodsko vrednost svojih nefinančnih sredstev, da ugotovi, ali so
prisotni znaki oslabitve. Če takšni znaki obstajajo, se oceni nadomestljiva vrednost sredstva.
Nadomestljiva vrednost sredstva ali denar ustvarjajoče enote je njena vrednost pri uporabi ali poštena vrednost,
zmanjšana za stroške prodaje, in sicer tista, ki je večja. Pri določanju vrednosti sredstva pri uporabi se pričakovani prihodnji
denarni tokovi diskontirajo na sedanjo vrednost z uporabo diskontne mere pred obdavčitvijo, ki odraža sprotne tržne ocene
časovne vrednosti denarja in tveganja, ki so značilna za sredstvo. Za potrebe preizkusa oslabitve se sredstva združijo
v najmanjše denar ustvarjajoče enote. To so najmanjše skupine sredstev, ki ustvarjajo finančne pritoke, v veliki meri
neodvisne od finančnih pritokov iz drugih sredstev ali skupin sredstev. Za potrebe preizkusa oslabitve se dobro ime,
pridobljeno v poslovni združitvi, razporedi na denar ustvarjajoče enote, za katere se pričakuje, da bodo od združitve imele
koristi.

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
217
Oslabitev sredstva ali denar ustvarjajoče enote se pripozna v primeru, ko njegova knjigovodska vrednost presega njegovo
nadomestljivo vrednost. Oslabitev se izkaže v izkazu poslovnega izida. Izguba, ki se pri denar ustvarjajoči enoti pripozna
zaradi oslabitve, se razporedi tako, da se najprej zmanjša knjigovodska vrednost dobrega imena, razporejenega na denar
ustvarjajočo enoto, nato pa drugih sredstev enote (skupine enot), in to sorazmerno s knjigovodsko vrednostjo vsakega
sredstva v enoti.
Izguba zaradi oslabitve dobrega imena se ne odpravlja. V zvezi z drugimi sredstvi pa skupina Krka izgube zaradi oslabitve
v preteklih obdobjih na datum poročanja ovrednoti in tako ugotovi, ali so se zmanjšale oziroma ali celo ne obstajajo več.
Izguba zaradi oslabitve se odpravi ob spremembi ocen, na podlagi katerih skupina Krka določi nadomestljivo vrednost
sredstva. Izguba zaradi oslabitve sredstva se odpravi do višine, pri kateri povečana knjigovodska vrednost sredstva ne
preseže knjigovodske vrednosti, ki bi bila ugotovljena, potem ko se odšteje amortizacijski odpis, če pri sredstvu v prejšnjih
letih ne bi bila pripoznana izguba zaradi oslabitve.
Osnovni kapital
Odkup lastnih delnic
Ob odkupu lastnih delnic, ki se izkazujejo kot del osnovnega kapitala, se znesek plačanega nadomestila, vključno s stroški,
ki se nanašajo na odkup, pripozna kot sprememba v kapitalu. Odkupljene delnice se izkazujejo kot lastne delnice in se
odštejejo od kapitala.
Dividende
Dividende se v računovodskih izkazih skupine Krka pripoznajo v obdobju, v katerem je bil sprejet sklep skupščine
delničarjev o izplačilu dividend.
Kratkoročni zaslužki zaposlenih
Obveze za kratkoročne zaslužke zaposlenih se merijo brez diskontiranja in se izkažejo med odhodki, ko je delo
zaposlenega v zvezi z določenim kratkoročnim zaslužkom opravljeno.
Nekratkoročni zaslužki zaposlenih
Rezervacije za pozaposlitvene in druge dolgoročne zaslužke zaposlenih
Skupina Krka je v skladu z lokalnimi zakonskimi predpisi držav, v katerih se nahajajo obvladujoča družba in odvisne
družbe, zavezana k izplačilu jubilejnih nagrad zaposlenim in odpravnin ob njihovi upokojitvi, za kar so oblikovane
rezervacije.
Rezervacije so oblikovane v vrednosti ocenjenih prihodnjih izplačil za odpravnine in jubilejne nagrade, diskontirane na
datum poročanja, za zaposlene v tistih državah, kjer obstaja zakonska obveza za izplačilo odpravnin in jubilejnih nagrad.
V izračunu so upoštevani stroški odpravnin ob upokojitvi in stroški vseh pričakovanih jubilejnih nagrad do upokojitve.
Pri izračunu je uporabljena metoda projicirane enote. V izkazu poslovnega izida se pripoznajo stroški dela in stroški obresti,
preračun pozaposlitvenih zaslužkov oziroma nerealiziranih aktuarskih dobičkov ali izgub pa v drugem vseobsegajočem
donosu.
Rezervacije
Rezervacije se pripoznajo, če ima skupina Krka zaradi preteklega dogodka pravne ali posredne obveze, ki jih je mogoče
zanesljivo oceniti, in če je verjetno, da bo pri poravnavi obveze potreben odtok dejavnikov, ki omogočajo gospodarske
koristi.

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
218
Rezervacije za tožbe
Skupina Krka izkazuje rezervacije za tožbe, ki potekajo in so povezane z domnevnimi kršitvami patentov. Vsako leto
preveri upravičenost oblikovanih rezervacij glede na stanje spora in verjetnost ugodne ali neugodne rešitve spora.
Višina rezervacij se določi glede na znano višino škodnega zahtevka ali glede na pričakovano možno višino, če dejanski
zahtevek še ni znan.
Prihodki od prodaje iz pogodb s kupci
Skupina Krka se ukvarja z razvojem, proizvodnjo, trženjem in prodajo izdelkov za humano uporabo (zdravil na recept in
izdelkov brez recepta), veterinarskih izdelkov in materiala ter zdraviliško-turističnih storitev. Prihodki iz pogodb s kupci se
pripoznajo na podlagi določil posamezne kupoprodajne pogodbe ob prenosu obvladovanja blaga in storitev na kupca
v znesku, ki odraža nadomestilo, do katerega skupina Krka meni, da bo upravičena v zameno za tako blago ali storitve.
Obvladovanje blaga ali storitev je odvisno od določil kupoprodajne pogodbe, do prenosa pa praviloma pride v trenutku,
ko kupec blago prevzame ali ko je storitev opravljena. Običajni rok plačila je od 30 do 120 dni.
Skupina Krka za vsako prodajno pogodbo presodi, katere izvršitvene obveze vsebuje. Presodi tudi, ali pogodba vsebuje
tudi druge obljube, ki predstavljajo ločene izvršitvene obveze, na katere mora razvrstiti del transakcijske cene.
Pri ugotavljanju transakcijske cene prodanih izdelkov upošteva inke variabilnega nadomestila in obstoj pomembnih
sestavin financiranja v pogodbi.
Variabilno nadomestilo
Če je pogodbeno nadomestilo variabilno, skupina Krka oceni znesek nadomestila, do katerega bo upravičena v zameno
za prenos blaga oziroma storitve na kupca. Omejeno variabilno nadomestilo, ki ga skupina Krka oceni ob začetku pogodbe,
ostane omejeno, dokler ni več zelo verjetno, da ne bo prišlo do pomembnega zmanjšanja zneska pripoznanih skupnih
prihodkov, ko bo naknadno odpravljena negotovost, povezana z variabilnim nadomestilom. Po nekaterih pogodbah za
prodajo izdelkov imajo kupci pravico do vračila ter bonusov in količinskih popustov. Posledica pravice do vračila, bonusov
in količinskih popustov je variabilno nadomestilo.
Pravica do vračila
Nekatere pogodbe kupcem zagotavljajo pravico do vračila blaga zaradi poteka roka uporabnosti. Skupina Krka oceni
vrednost blaga, ki ga kupec ne bo vrnil, z metodo pričakovane vrednosti, ki zagotavlja najzanesljivejšo napoved
variabilnega nadomestila, do katerega bo skupina upravičena. Zahteve v MSRP 15 pri omejeni oceni variabilnega
nadomestila veljajo tudi za določitev zneska variabilnega nadomestila, ki ga skupina Krka lahko vključi v transakcijsko
ceno. Za blago, za katero se na podlagi preteklih izkušenj in poslovne prakse v danem okolju pričakuje, da bo vrnjeno
namesto prihodkov, skupina Krka pripozna obveznost povračila. Pravica do vračila sredstev (in ustrezna prilagoditev
stroškov prodanih proizvodov) se prav tako pripozna za pravico do prejema izdelkov od kupca.
Bonusi in količinski popusti
Skupina Krka določenim kupcem naknadno odobri bonuse in količinske popuste, ko količina ali vrednost kupljenih izdelkov
ali storitev v določenem obdobju preseže mejno vrednost, določeno v pogodbi. Popusti se pobotajo z zneski, ki jih je dolžan
poravnati kupec. Variabilno nadomestilo za naknadno odobritev pričakovanih bonusov in količinskih popustov skupina
oceni na podlagi pogodbenih določil in kriterijev oziroma elementov, ki so osnova za priznavanje bonusov in količinskih
popustov. Pri ocenjevanju skupina Krka uporabi metodo najverjetnejše vrednosti ali metodo pričakovane vrednosti. Izbrana
metoda, ki najbolje predvideva vrednost bonusov in količinskih popustov, temelji na številu mejnih vrednosti v pogodbi.
Skupina Krka poleg popustov končnim kupcem odobri tudi popuste za javna naročila državam, ministrstvom oziroma
zavarovalnicam v posameznih državah, in sicer na podlagi dogovorjenih razpisnih pogojev ali pogodbenih določb ter
dejansko realiziranih prodajnih naročil.
Razkritja o uporabi ocen in presoj v zvezi z oceno variabilnega nadomestila so navedena v poglavju Podlage za pripravo
računovodskih izkazov.

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
219
Pomembna pravica do financiranja
Skupina Krka v nekaterih primerih od svojih kupcev prejme kratkoročne predujme. Na podlagi praktične rešitve iz 63. člena
MSRP 15 ne prilagodi obljubljenega zneska nadomestila zaradi učinkov pomembne sestavine financiranja, ker ob začetku
pogodbe pričakuje, da bo obdobje od prenosa obljubljenega blaga ali storitve na kupca do plačila nadomestila za to blago
ali storitev krajše od enega leta.
Zneski iz pogodb
Sredstva iz pogodb
Sredstvo iz pogodbe je pravica do nadomestila v zameno za blago ali storitve, ki so prenesene na kupca. Če skupina
blago ali storitve prenese na kupca, preden ta plača nadomestilo ali preden nadomestilo zapade v plačilo, se nadomestilo
pripozna kot pogojno sredstvo iz pogodbe. Po zaključku posla in potrditvi kupca se sredstva iz pogodbe prerazvrstijo med
terjatve do kupcev.
Terjatve iz poslovanja
Terjatev predstavlja pravico skupine do brezpogojnega zneska nadomestila. Nadomestilo torej v določenem roku zapade
v plačilo (gl. računovodske usmeritve za pripoznanje finančnih instrumentov).
Obveznosti iz pogodb
Obveznost iz pogodbe je obveznost prenosa blaga ali storitev na kupca v zameno za nadomestilo, ki ga je skupina Krka
prejela od kupca (ali ga je kupec dolžan poravnati). Če kupec nadomestilo poravna pred prenosom blaga ali storitev nanj,
se obveznost iz pogodbe pripozna na dan poravnave ali na dan zapadlosti v plačilo (kar nastopi prej). Obveznosti
iz pogodbe se pripoznajo kot prihodki, ko skupina izpolni svojo izvršitveno obvezo po pogodbi.
Sredstva iz naslova pravice do povračila
Sredstva iz naslova pravice do povračila predstavljajo pravico skupine Krka do prejema blaga, za katero pričakuje, da ga
bo kupec vrnil.
Sredstvo se izmeri po prejšnji knjigovodski vrednosti zaloge, zmanjšani za vse pričakovane stroške prejema blaga,
vključno z morebitnim zmanjšanjem vrednosti vrnjenega blaga. Skupina Krka redno preverja vrednost sredstva z vidika
morebitnih sprememb pričakovanega vračila in morebitnega dodatnega zmanjšanja vrednosti vrnjenih izdelkov.
Obveznost povračila
Obveznost povračila je obveznost vračila dela nadomestil ali vseh prejetih nadomestil (ali terjatev do kupca).
Izhaja iz naslova bonusov in količinskih popustov. Izmeri se v znesku, za katerega skupina Krka pričakuje, da ga bo morala
vrniti kupcu.
Skupina Krka ob koncu vsakega obdobja poročanja ponovno preveri svojo oceno obveznosti povračil (in s tem povezano
spremembo transakcijske cene). Opisana računovodska usmeritev velja tudi za variabilno nadomestilo.
Presoja, kakšno vlogo ima skupina v posameznih pogodbah s kupci, zanjo ni pomembna, saj praviloma nastopa kot
principal.
Skupina praviloma nima sklenjenih dolgoročnih kupoprodajnih pogodb s kupci.
Državne podpore
Prihodki iz naslova državnih podpor se v začetku pripoznajo, če obstaja sprejemljivo zagotovilo, da bo skupina Krka
prihodke prejela in da bo izpolnila pogoje v zvezi z njimi. Prihodki, prejeti za kritje stroškov, se dosledno pripoznavajo kot
prihodki v obdobjih, v katerih nastajajo stroški, ki naj bi jih ti prihodki nadomestili. S sredstvi povezani prihodki se v izkazu
poslovnega izida dosledno pripoznavajo med drugimi prihodki iz poslovanja v dobi koristnosti posameznega sredstva.

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
220
Med prejetimi državnimi podporami skupina pripoznava emisijske kupone, ki jih brezplačno prejme od države. Brezplačno
pridobljeni emisijski kuponi so izkazani med neopredmetenimi sredstvi v vrednosti 1 EUR za en emisijski kupon. Ob njihovi
predaji skupina zmanjša neopredmetena sredstva in pripozna druge poslovne prihodke.
Finančni prihodki in finančni odhodki
Finančni prihodki obsegajo obresti od naložb, prihodke od dividend, prihodke od odsvojitve finančnih sredstev, spremembe
poštene vrednosti finančnih sredstev po pošteni vrednosti prek poslovnega izida, pozitivne tečajne razlike in dobičke od
instrumentov za varovanje pred tveganjem, ki se pripoznajo v izkazu poslovnega izida. Prihodki od obresti se pripoznajo
ob njihovem nastanku z uporabo efektivne obrestne mere. Prihodki od dividend se pripoznajo na dan, ko je uveljavljena
delničarjeva pravica do plačila, kar je pri podjetjih, ki kotirajo na borzi, praviloma datum, ko pravica do tekoče dividende
preneha biti povezana z delnico.
Finančni odhodki obsegajo stroške izposojanja, negativne tečajne razlike, spremembe poštene vrednosti finančnih
sredstev po pošteni vrednosti prek poslovnega izida, izgube zaradi oslabitve vrednosti finančnih sredstev in izgube od
instrumentov za varovanje pred tveganjem, ki se pripoznajo v izkazu poslovnega izida. Stroški izposojanja se v izkazu
poslovnega izida pripoznajo po metodi efektivnih obresti, razen tistih, ki se pripišejo nepremičninam, opremi in napravam
v gradnji ali pripravi.
Davek od dobička
Davek od dobička poslovnega leta vključuje odmerjeni in odloženi davek. Davek od dobička se izkaže v izkazu poslovnega
izida, razen v delu, ki je povezan s postavkami, izkazanimi neposredno v drugem vseobsegajočem donosu.
Odmerjeni davek se obračuna od obdavčljivega dobička za poslovno leto po davčnih stopnjah, ki veljajo na datum
poročanja, in od morebitne prilagoditve davčnih obveznosti v povezavi s preteklimi poslovnimi leti.
Pri izkazovanju odloženega davka se uporablja metoda obveznosti po izkazu finančnega položaja, pri čemer se upoštevajo
začasne razlike med knjigovodsko vrednostjo sredstev in obveznostmi za potrebe finančnega poročanja ter vrednostmi za
potrebe davčnega poročanja. Pri tem so izvzete naslednje začasne razlike: začetno pripoznanje sredstev ali obveznosti
v poslu, pri katerem ne gre za poslovne združitve in ki ne vpliva niti na računovodski niti na obdavčljivi dobiček, in razlike
v zvezi z naložbami v odvisna podjetja in skupaj obvladovana podjetja v tisti vrednosti, za katero obstaja verjetnost, da
v predvidljivi prihodnosti ne bo popravljena. Odloženi davek se prav tako ne izkaže, ko gre za obdavčljive začasne razlike
ob začetnem pripoznanju dobrega imena. Znesek odloženega davka temelji na pričakovanem načinu povračila oziroma
poravnave knjigovodske vrednosti sredstev in obveznosti ob uporabi davčnih stopenj, veljavnih na datum poročanja.
Odložene terjatve za davek in odložene obveznosti za davek se pobotajo, če obstaja zakonska pravica pobotati odmerjene
terjatve za davek in odmerjene obveznosti za davek od dohodka in če so odloženi davki vezani na isto obdavčljivo pravno
osebo in isti davčni organ.
Odložena terjatev za davek se pripozna v vrednosti verjetnega razpoložljivega prihodnjega obdavčljivega dobička,
v breme katerega bo v prihodnje mogoče uporabiti odloženo terjatev. Odložene terjatve za davek se zmanjšajo za znesek,
za katerega ni več verjetno, da bo zanj mogoče uveljaviti davčno olajšavo, povezano s sredstvom.
V letu 2023 je bil v Sloveniji sprejet Zakon o minimalnem davku, ki v slovenski davčno-pravni sistem uvaja minimalni davek,
katerega namen je zagotoviti globalno minimalno obdavčitev dobička velikih mednarodnih in domačih skupin s 15-odstotno
dejansko davčno stopnjo (minimalna davčna stopnja). Zakon je bil sprejet na podlagi Direktive EU 2022/2523
o zagotavljanju globalne minimalne davčne stopnje za mednarodne skupine podjetij in velike domače skupine v EU, ki je
bila pripravljena na podlagi Vzorčnih pravil GLOBE, ki jih je oktobra 2021 pripravila Organizacija za gospodarsko
sodelovanje in razvoj (OECD). Pravila minimalnega davka iz zakona se uporabljajo za poslovna leta skupine od 1. januarja
2024 dalje.
Poslovodstvo je ocenilo vpliv globalnega minimalnega davka na računovodske izkaze skupine Krka in ob predpostavkah
trenutno veljavne davčne zakonodaje in podobnih poslovnih rezultatov ocenjuje, da nanje ne bo pomembno vplival.

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
221
Skupina ima odvisne družbe v različnih državah, v katerih veljajo različne davčne stopnje. Presoja sicer še ni dokončno
izvedena, vendar največjo izpostavljenost povrhnjemu davku poslovodstvo ocenjuje v Sloveniji, kjer bi ob zgoraj navedenih
predpostavkah ocenjena dejanska davčna stopnja znašala 14 % in bi tako plačali povrhnji davek v višini 1 % od
presežnega dobička, v katerem je upoštevano zmanjšanje za vsebinsko izključitev dohodka.
Dobiček na delnico
Skupina Krka izkazuje osnovno dobičkonosnost delnice, ki jo izračuna tako, da dobiček oziroma izgubo, ki pripada
večinskim lastnikom, deli s povprečnim številom navadnih delnic v poslovnem letu, pri čemer so izvzete lastne delnice.
Popravljeni dobiček na delnico je enak osnovnemu dobičku na delnico, ker skupina Krka ni izdala instrumentov, ki bi
razvodenili ali pogojno razvodenili kapital.
Poročanje po odsekih
Poslovni odsek je prepoznavni sestavni del skupine Krka, ki se ukvarja z izdelki in storitvami v posebnem, geografsko
definiranem gospodarskem okolju. Odseki se med seboj razlikujejo po tveganjih in donosih. Poročanje skupine Krka
po odsekih temelji na sistemu notranjega poročanja, ki ga uprava obvladujoče družbe uporablja pri odločanju.
Odseki skupine Krka so Evropska unija (vse države članice EU), Jugovzhodna Evropa (Srbija, Bosna in Hercegovina,
Severna Makedonija, Črna gora, Kosovo, Albanija), Vzhodna Evropa (Ruska federacija in ostale države nekdanje
Sovjetske zveze razen pribaltskih držav) in ostalo (države, ki ne spadajo v prej navedene odseke).
Prihodki odsekov skupine Krka so prikazani glede na geografsko lokacijo kupcev. Podatki se izračunavajo na podlagi
prihodkov in odhodkov ter stanja sredstev in obveznosti, ki se neposredno nanašajo na posamezni trg skupine Krka.
Izločitve se nanašajo na poslovne dogodke med obvladujočo družbo in odvisnimi družbami ter na poslovne dogodke med
odvisnimi družbami samimi.
Naložbe odseka v nekratkoročna sredstva obsegajo celotne stroške, nastale v obdobju iz naslova pridobitve nepremičnin,
naprav in opreme ter neopredmetenih sredstev.
Spremembe standardov in pojasnil, ki še niso začeli veljati
V nadaljevanju so predstavljeni standardi, dopolnitve in pojasnila standardov, ki do priprave računovodskih izkazov
skupine Krka še niso začeli veljati. Skupina Krka jih bo upoštevala pri pripravi svojih računovodskih izkazov ob njihovi
uveljavitvi. Skupina Krka ni sprejela nobenega od navedenih standardov, dopolnitev in pojasnil pred začetkom njihove
uveljavitve.
Dopolnitve MSRP 10 Konsolidirani računovodski izkazi in MRS 28 Naložbe v pridružena podjetja in skupne podvige:
Prodaja ali prispevek sredstev med vlagateljem in njegovimi pridruženimi družbami ali skupnim podvigom
Dopolnitve pojasnjujejo, da je obseg pripoznavanja dobička ali izgube pri poslu s pridruženimi družbami ali skupnim
podvigom odvisen od tega, ali prodana ali vložena sredstva predstavljajo poslovni subjekt:
dobiček ali izguba se pripozna v celoti, če se posel med vlagateljem in pridruženimi družbami ali skupnim podvigom
nanaša na prenos sredstva ali sredstev, ki predstavljajo poslovni subjekt (ki je v lasti odvisnega podjetja ali ne),
dobiček ali izguba se pripozna delno, če se posel med vlagateljem in pridruženimi družbami ali skupnim podvigom
nanaša na sredstva, ki ne predstavljajo poslovnega subjekta, tudi če so v lasti odvisnega podjetja.
Poslovodstvo je ocenilo vpliv dopolnitev na računovodske izkaze skupine Krka in meni, da nanje ne bodo pomembno
vplivale.
Dopolnitve MRS 1 Predstavitev računovodskih izkazov: Razvrstitev obveznosti kot kratkoročne ali nekratkoročne in
nekratkoročne obveznosti z zavezami

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
222
Dopolnitve veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2024 ali kasneje. Zgodnja uporaba je dovoljena. Dopolnitve
vplivajo na to, da družbe obveznost razvrstijo kot kratkoročno, če nimajo brezpogojne pravice do odložitve plačila za
najmanj 12 mesecev po datumu poročanja. Dopolnitve, kot so bile izdane leta 2020, so odpravile zahtevo po brezpogojni
pravici in namesto tega zahtevajo, da mora pravica do odložitve plačila obstajati na datum poročanja in imeti vsebino
(na razvrščanje obveznosti ne vplivajo namere ali pričakovanja poslovodstva glede tega, ali bo družba uveljavila pravico
do odložitve plačila oz. ali se bo odločila za predčasno plačilo).
Dopolnitve, izdane leta 2022, nadalje pojasnjujejo, da kadar je pravica do odložitve odplačila odvisna od izpolnjevanja
pogojev (zavez), določenih v dogovoru o posojilu, na razvrstitev obveznosti med kratkoročne ali nekratkoročne vplivajo
samo dogovori, ki jih mora družba izpolniti na datum poročanja ali pred njim. Pogodbe, ki jih mora družba izpolniti po
datumu poročanja, ne vplivajo na razvrstitev obveznosti na ta datum. Vendar pa mora družba v skladu z dopolnitvami
razkriti informacije o teh prihodnjih zavezah, ki bi uporabnikom pomagale razumeti tveganje, da bi lahko te obveznosti
postale vračljive v 12 mesecih po datumu poročanja. Dopolnitve tudi pojasnjujejo, kako družba razvrsti obveznost, ki jo je
mogoče poravnati z lastnimi delnicami (npr. zamenljivi dolg). Poslovodstvo je ocenilo vpliv dopolnitev na računovodske
izkaze skupine Krka in meni, da nanje ne bodo pomembno vplivale.
Dopolnitve MRS 7 Izkaz denarnih tokov in MSRP 7 Finančni instrumenti: Razkritja: Dogovori o financiranju dobaviteljev
Dopolnitve veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2024 ali kasneje. Za družbo uvajajo dodatne zahteve
po razkritju informacij o njenih dogovorih o financiranju dobaviteljev, ki bi uporabnikom (vlagateljem) omogočile oceniti
učinke teh dogovorov na obveznosti in denarne tokove družbe ter izpostavljenost družbe likvidnostnemu tveganju.
Dopolnitve veljajo za dogovore o financiranju dobaviteljev (imenovane tudi financiranje dobavne verige, financiranje
obveznosti ali obratni faktoring), ki imajo naslednje značilnosti:
ponudnik financiranja (imenovan tudi faktor) plača zneske, ki jih družba (kupec) dolguje svojim dobaviteljem;
družba se strinja, da bo v skladu s pogoji dogovorov račun plačala na isti datum ali pozneje, kot so plačani njeni
dobavitelji;
družbi so zagotovljeni podaljšani plačilni roki ali pa imajo dobavitelji korist od predčasnega plačila.
Ne glede na to se dopolnitve ne uporabljajo za dogovore o financiranju terjatev ali zalog. Poslovodstvo je ocenilo vpliv
dopolnitev na računovodske izkaze skupine Krka in meni, da nanje ne bodo pomembno vplivale.
Dopolnitve MSRP 16 Najemi: Obveznost iz najema pri prodaji in povratnem najemu
Dopolnitve veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2024 ali kasneje. Zgodnja uporaba je dovoljena. Dopolnitve
vplivajo na to, kako prodajalec najemnik obračunava spremenljive najemnine pri prodaji in povratnem najemu. Uvajajo nov
računovodski model za spremenljiva plačila in od prodajalcev najemnikov zahtevajo, da ponovno ocenijo in morebiti
popravijo posle iz naslova prodaje in povratnega najema, sklenjene od leta 2019.
Dopolnitve potrjujejo naslednje:
ob začetnem pripoznanju prodajalec najemnik vključi spremenljiva plačila najema, ko meri obveznost iz najema,
ki izhaja iz naslova prodaje in povratnega najema;
po začetnem pripoznanju prodajalec najemnik uporabi splošne zahteve za naknadno obračunavanje obveznosti
iz najema, tako da ne pripozna nobenega dobička ali izgube v zvezi s pravico do uporabe, ki jo obdrži.
Prodajalec najemnik lahko sprejme različne pristope, ki izpolnjujejo nove zahteve za naknadno merjenje. Te dopolnitve ne
spreminjajo obračunavanja najemov, razen tistih, ki nastanejo pri prodaji in povratnem najemu. Poslovodstvo je ocenilo
vpliv dopolnitev na računovodske izkaze skupine Krka in meni, da nanje ne bodo pomembno vplivale.
Dopolnitve MRS 12 Davek od dobička: Mednarodna davčna reforma – vzorčna pravila v okviru drugega stebra
Dopolnitve veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2024 ali kasneje. Davki iz drugega stebra so davki, ki izhajajo
iz davčnih zakonov, sprejetih ali vsebinsko sprejetih za izvajanje vzorčnih pravil v okviru drugega stebra, ki jih je objavila
Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj. Cilj teh pravil je s sistemom povrhnjih davkov zagotoviti, da velike
multinacionalne skupine v vsaki državi, v kateri poslujejo, plačajo vsaj najnižji 15-odstotni davek na dohodek. V okviru
vzorčnih pravil obstajajo tri pravila, ki jih države lahko sprejmejo: pravilo o vključitvi dohodka, pravilo o premalo
obdavčenem dobičku in minimalni kvalificirani domači povrhnji davki. Pogosto se označujejo kot globalni minimalni povrhnji
davki ali povrhnji davki. Pomisleki zainteresiranih strani glede obračunavanja odloženih davkov v zvezi z novimi povrhnjimi

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
223
davki v skladu z MSRP so v dopolnitvah upoštevani tako, da je družbam zagotovljena začasna obvezna oprostitev
obračunavanja odloženega davka za povrhnji davek in da se od njih zahtevajo nova razkritja v zvezi s povrhnjim davkom
in olajšavo.
Poslovodstvo je ocenilo vpliv dopolnitev na računovodske izkaze skupine Krka in ob predpostavkah trenutno veljavne
davčne zakonodaje in podobnih poslovnih rezultatov meni, da nanje ne bodo pomembno vplivale.
Dopolnitve MRS 21 Vplivi sprememb deviznih tečajev: Pomanjkanje zamenljivosti
Dopolnitve veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2025 ali kasneje. Zgodnja uporaba je dovoljena. V skladu
z MRS 21 družba pri preračunu transakcij v tuji valuti uporablja promptni menjalni tečaj. V nekaterih državah oziroma
pravnih redih promptni tečaj ni na voljo, ker valute ni mogoče zamenjati v drugo valuto.
MRS 21 je bil spremenjen, da bi se pojasnilo:
kdaj je valuto mogoče zamenjati v drugo valuto in
kako družba oceni promptni tečaj, če valuta ni zamenljiva.
Dopolnitve vključujejo tudi dodatne zahteve po razkritju, ki uporabnikom pomagajo opredeliti vpliv uporabe ocenjenega
menjalnega tečaja na računovodske izkaze. Poslovodstvo je ocenilo vpliv dopolnitev na računovodske izkaze skupine
Krka in meni, da nanje ne bodo pomembno vplivale.

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
224
3. Poročanje po odsekih
Skupina Krka poroča po geografsko določenih odsekih. Prihodki odsekov so prikazani glede na geografsko lokacijo kupcev. Podatki se izračunavajo na podlagi prihodkov in
odhodkov ter stanja sredstev in obveznosti, ki se nanašajo na posamezni trg skupine Krka. Izločitve se nanašajo na poslovne dogodke med obvladujočo družbo in odvisnimi
družbami ter na poslovne dogodke med odvisnimi družbami samimi.
Poročanje po odsekih
v tisoč EUR
Evropska unija
Jugovzhodna Evropa
Vzhodna Evropa
Odseki poročanja
skupaj
Ostalo
Izločitve
Skupaj
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Prihodki od prodaje kupcem zunaj
skupine
1.001.139
904.135
101.354
93.316
594.092
623.549
1.696.585
1.621.000
109.806
96.453
1.806.391
1.717.453
Prihodki od prodaje kupcem znotraj
skupine
422.989
382.540
69.142
60.170
604.886
605.779
1.097.017
1.048.489
30.670
36.933
1.127.687
1.085.422
Prihodki od prodaje skupaj
1.424.128
1.286.675
170.496
153.486
1.198.978
1.229.328
2.793.602
2.669.489
140.476
133.386
1.127.687
1.085.422
1.806.391
1.717.453
Drugi poslovni prihodki
4.502
7.985
481
54
576
416
5.559
8.455
588
742
6.147
9.197
Stroški poslovanja
871.111
754.190
73.142
64.222
383.608
454.408
1.327.861
1.272.820
85.056
72.619
1.412.917
1.345.439
Stroški poslovanja znotraj skupine,
vključno z izločitvami dobičkov
422.990
382.541
69.142
60.170
604.885
605.778
1.097.017
1.048.489
30.670
36.933
1.127.687
1.085.422
0
0
Dobiček iz poslovanja
134.529
157.929
28.693
29.148
211.061
169.558
374.283
356.635
25.338
24.576
0
0
399.621
381.211
Prihodki od obresti
8.804
2.127
12
7
1.100
787
9.916
2.921
1.317
890
11.233
3.811
Prihodki od obresti znotraj skupine
4.123
995
0
0
0
0
4.123
995
0
0
4.123
995
Odhodki za obresti
335
1.114
15
15
114
127
464
1.256
10
5
474
1.261
Odhodki za obresti znotraj skupine
4.123
995
0
0
0
0
4.123
995
1
0
4.124
995
Neto finančni izid
13.795
1.249
255
47
44.553
46.275
30.503
45.073
1.992
6.789
32.495
51.862
Davek od dobička
19.827
31.076
3.163
5.237
27.852
30.101
50.842
66.414
2.552
2.997
53.394
69.411
Čisti dobiček
128.497
125.604
25.785
23.958
138.656
185.732
292.938
335.294
20.794
28.368
0
0
313.732
363.662
Naložbe
123.016
90.600
1.492
579
6.603
14.627
131.111
105.806
821
168
131.932
105.974
Amortizacija nepremičnin, naprav in opreme
67.146
70.443
2.161
2.073
21.053
21.454
90.360
93.970
3.239
2.964
93.599
96.934
Amortizacija pravica do uporabe sredstev
3.045
2.828
115
110
555
660
3.715
3.598
82
87
3.797
3.685
Amortizacija neopredmetenih sredstev
4.229
4.182
348
334
2.306
2.249
6.883
6.765
315
300
7.198
7.065
31. 12. 2023
31. 12. 2022
31. 12. 2023
31. 12. 2022
31. 12. 2023
31. 12. 2022
31. 12. 2023
31. 12. 2022
31. 12. 2023
31. 12. 2022
31. 12. 2023
31. 12. 2022
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Sredstva skupaj
2.072.570
2.069.151
71.279
64.802
519.234
463.008
2.663.083
2.596.961
101.208
90.539
2.764.291
2.687.500
Nekratkoročna sredstva brez odloženih
terjatev za davek
886.473
922.872
6.670
5.357
81.973
99.916
975.116
1.028.145
36.423
43.110
1.011.539
1.071.255
Obveznosti skupaj
309.726
360.495
28.286
15.854
191.753
129.136
529.765
505.485
52.760
43.506
582.525

548.991


Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
225


4. Prihodki iz pogodb s kupci
Razčlenitev prihodkov iz pogodb s kupci
v tisoč EUR
2023
2022
Prihodki iz pogodb s kupci izdelkov
1.751.273
1.665.990
Prihodki iz pogodb s kupci zdraviliško-turističnih storitev
47.696
42.552
Prihodki iz pogodb s kupci materiala
2.904
3.988
Prihodki iz pogodb s kupci skupaj
1.801.873
1.712.530
Prihodki iz pogodb s kupci izdelkov po regijah
v tisoč EUR
2023
2022
Slovenija
66.081
60.495
Jugovzhodna Evropa
249.330
224.523
Vzhodna Evropa
593.951
623.377
Srednja Evropa
397.079
364.154
Zahodna Evropa
369.624
327.343
Čezmorska tržišča
75.208
66.098
Skupaj
1.751.273
1.665.990
V Ukrajini, ki je naš četrti največji trg, smo v letu 2023 prodali za 83.392 tisoč EUR izdelkov (v letu 2022 za 95.213 tisoč
EUR), kar pomeni 4,6 % celotne prodaje skupine Krka.
V Ruski federaciji, ki je Krkin največji posamični trg, smo v letu 2023 prodali za 346.751 tisoč EUR izdelkov (v letu 2022
za 387.017 tisoč EUR), kar pomeni 19,3 % celotne prodaje skupine Krka. Povpraševanje po naših izdelkih je primerno.
Prihodki iz pogodb s kupci izdelkov po skupinah izdelkov
v tisoč EUR
2023
2022
Zdravila na recept
1.469.381
1.390.972
Izdelki brez recepta
177.252
181.977
Veterinarski izdelki
104.640
93.041
Skupaj
1.751.273
1.665.990
Vsi prihodki iz pogodb s kupci zdraviliško-turističnih storitev so ustvarjeni v Sloveniji.

Zneski iz pogodb
Terjatve do kupcev so opisane v pojasnilu 17 Terjatve do kupcev in druge terjatve, pripoznane obveznosti iz pogodb
s kupci pa v pojasnilu 24 Kratkoročne obveznosti iz pogodb s kupci. Skupina je pripoznala sredstva iz pogodb s kupci
v višini 210 tisoč EUR (420 tisoč EUR v letu 2022) in obveznosti iz pogodb v višini 8.108 tisoč EUR (10.857 tisoč EUR
v letu 2022). Pripoznana sredstva in obveznosti iz pogodb s kupci so navedeni v konsolidiranem izkazu finančnega
položaja.
Obveznosti iz naslova pravice do povračila
Skupina Krka je pripoznala obveznosti iz naslova pravice do povračila v vrednosti 154.065 tisoč EUR (146.853 tisoč EUR
v letu 2022).



Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
226


Izvršitvene obveze
Skupina Krka se ukvarja z razvojem, proizvodnjo, trženjem in prodajo izdelkov za humano uporabo (zdravil na recept in
izdelkov brez recepta), veterinarskih izdelkov in materiala ter zdraviliško-turističnih storitev. Prihodki iz pogodb s kupci se
pripoznajo na podlagi določil posamezne prodajne pogodbe, sklenjene s kupcem, v trenutku prenosa obvladovanja blaga
in storitev na kupca, v znesku, ki odraža nadomestilo, do katerega skupina Krka meni, da bo upravičena v zameno za tako
blago ali storitve.
Prenos tveganj in koristi pri prodaji izdelkov za humano uporabo, veterinarskih izdelkov in materiala je odvisen od določil
kupoprodajne pogodbe, praviloma pa do njega pride v trenutku, ko kupec blago prevzame v skladu s klavzulami
INCOTERMS 2022. Do prenosa tveganj in koristi pri prodaji zdraviliško-turističnih storitev pride postopoma, ko kupec
istočasno z izvrševanjem obveze pridobiva in porablja koristi iz njenega naslova. Plačilni roki so po regijah (distribucijskih
kanalih) in kupcih različni, običajno znašajo od 30 do 120 dni.
Skupina Krka konec obdobja ni imela stroškov, nastalih za pridobitev ali izpolnitev pogodb s kupci, ki bi jih lahko pripoznala
kot sredstvo.

5. Drugi poslovni prihodki
v tisoč EUR
2023
2022
Odprava nekratkoročnih rezervacij
310
2.256
Odprava odloženih prihodkov
840
1.118
Dobiček pri prodaji nepremičnin, naprav in opreme ter neopredmetenih sredstev
1.971
1.736
Ostali poslovni prihodki
3.026
4.087
Drugi poslovni prihodki skupaj
6.147
9.197
Med ostale poslovne prihodke so vključene tudi državne podpore za zajezitev pandemije covida-19 v višini 1 tisoč EUR
(235 tisoč EUR v letu 2022) in izredna državna pomoč dvema odvisnima družbama za omilitev posledic energetske krize
zaradi razmer v Ruski federaciji in Ukrajini v višini 887 tisoč EUR (656 tisoč EUR v letu 2022). V skladu z zakonskimi pogoji
bo treba sorazmerni del prejete pomoči zaradi dviga cen energentov vrniti, če bo presegala zneske dejanske porabe
električne energije. Ocenjujemo, da je bila dejanska poraba v letu 2023 v skladu s prejetimi sredstvi in da vračilo ne bo
potrebno.
Med ostale poslovne prihodke skupina vključuje tudi prihodke od države zaradi brezplačno pridobljenih emisijskih kuponov,
ki jih je predala v letu 2023, prejela pa v letu 2022. Glej pojasnilo 12 Neopredmetena sredstva.
Ostali odpravljeni odloženi prihodki so prihodki iz naslova ostalih nepovratnih sredstev iz prejetih državnih podpor,
ki pokrivajo obračunano amortizacijo za opredmetena osnovna sredstva v sorazmernem deležu, v katerem so bila prejeta.



Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
227



6. Stroški po naravnih vrstah
v tisoč EUR
2023
2022
Stroški blaga in materiala
451.274
540.206
Stroški storitev
263.408
249.574
Stroški dela
529.400
469.576
Amortizacija
104.594
107.684
Neto odpisi in popravki vrednosti zalog
11.420
20.321
Neto oslabitve in odpisi terjatev
3.712
1.875
Oblikovanje rezervacij za tožbe
15
20
Drugi poslovni odhodki
41.747
34.923
Stroški skupaj
1.398.146
1.424.179
Sprememba vrednosti zalog nedokončane proizvodnje in končnih izdelkov
14.771
78.740
Skupaj
1.412.917
1.345.439

7. Stroški dela
89
v tisoč EUR
2023
2022
Stroški bruto plač in nadomestil
410.174
364.441
Stroški prispevkov za socialna zavarovanja
29.217
26.368
Stroški prispevkov za pokojninska zavarovanja
55.914
51.187
Davek na izplačane plače
773
705
Pozaposlitveni in drugi dolgoročni zaslužki
7.748
3.888
Drugi stroški dela
25.574
22.987
Stroški dela skupaj
529.400
469.576
Pozaposlitveni in drugi dolgoročni zaslužki so podrobneje razloženi v pojasnilu 21 Rezervacije. Drugi stroški dela
vključujejo predvsem regres za letni dopust in stroške prevoza na delo.

8. Drugi poslovni odhodki
v tisoč EUR
2023
2022
Donacije in pomoči za humanitarne in druge namene
3.166
1.752
Izdatki za varstvo okolja
6.387
6.025
Druge dajatve
26.214
21.933
Prevrednotovalni poslovni odhodki pri nepremičninah, napravah in opremi ter
neopredmetenih sredstvih
1.515
965
Ostali poslovni odhodki
4.465
4.248
Drugi poslovni odhodki skupaj
41.747
34.923
Med drugimi dajatvami je za 21.604 tisoč EUR (18.125 tisoč EUR v letu 2022) različnih davkov na zdravila in pristojbin
za opravljanje promocijskih dejavnosti strokovnih sodelavcev, ki jih skupina Krka plačuje v posameznih državah.


89
GRI 201-1, 201-3

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
228

9. Finančni prihodki in odhodki
v tisoč EUR
2023
2022
Neto tečajne razlike
0
43.586
Prihodki od obresti
11.233
3.811
Prihodki iz izvedenih finančnih instrumentov
4.277
9.096
realizirani prihodki
4.277
8.847
sprememba poštene vrednosti
0
249
Prihodki iz drugih finančnih instrumentov
7.245
0
realizirani prihodki
3.220
0
sprememba poštene vrednosti
4.025
0
Prihodki iz dividend
808
702
Drugi finančni prihodki
4
473
Finančni prihodki skupaj
23.567
57.668
Neto tečajne razlike
38.319
0
Odhodki za obresti
474
1.261
plačane obresti
160
960
obresti iz najemov
314
301
Odhodki iz izvedenih finančnih instrumentov
4.782
0
realizirani odhodki
389
0
sprememba poštene vrednosti
4.393
0
Odhodki iz drugih finančnih instrumentov
0
45
realizirani odhodki
0
45
Drugi finančni odhodki
12.487
4.500
Finančni odhodki skupaj
56.062
5.806
Neto finančni izid
32.495
51.862
Neto finančni izid v letu 2023 je bil predvsem zaradi slabšega izida iz neto tečajnih razlik manjši za 84.357 tisoč EUR.
V letu 2023 se je nadaljevala politika delnega zavarovanja tveganja ruskega rublja in ameriškega dolarja s finančnimi
instrumenti. Največji vpliv je imel tečaj rublja (končni tečaj 31. 12. 2023: 1 EUR = 99,9723 RUB; 31. 12. 2022:
1 EUR = 78,4308 RUB).
Prihodki iz drugih finančnih instrumentov v višini 7.245 tisoč EUR so kapitalski donosi iz finančnih naložb v zakladne
menice.
Prihodki iz finančnih naložb po odplačni vrednosti v višini 432 tisoč EUR (702 tisoč EUR v letu 2022) so prihodki od
obveznic in so prikazani pod prihodki od obresti. Več o teh naložbah je v pojasnilu 14 – Finančne naložbe.
Več o tveganju sprememb deviznih tečajev je v pojasnilu 29 Finančni instrumenti in finančna tveganja.



Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
229


10. Davek od dobička
Prilagoditev na efektivno davčno stopnjo
v tisoč EUR
2023
2022
Odmerjeni davek
53.621
79.477
Odloženi davek
227
10.066
Davek od dobička skupaj
53.394
69.411
Dobiček pred davkom
367.126
433.073
Davek, obračunan po 19-odstotni stopnji
69.754
82.284
Davek od zmanjšanja prihodkov
28
3.252
Davek od davčno nepriznanih odhodkov
9.559
4.518
Davek od davčnih olajšav
20.939
19.336
Davek od povečanja/zmanjšanja odhodkov za davčne namene
1.143
2.855
Vpliv spremembe davčne stopnje z 19 % na 22 % na odložene davke
4.163
0
Vpliv različnih davčnih stopenj
1.531
1.631
Drugo
1.233
711
Davek od dobička skupaj
53.394
69.411
Efektivna davčna stopnja
14,5 %
16,0 %
Največji delež davčnih olajšav predstavljajo vlaganja v raziskave in razvoj ter olajšave za naložbe.
Vpliv globalnega minimalnega davka (povrhnjega davka) je razkrit v Pomembnih računovodskih usmeritvah Spremembe
standardov in pojasnil, ki še niso začeli veljati (Davek od dobička: Mednarodna davčna reforma – vzorčna pravila v okviru
drugega stebra).

11. Nepremičnine, naprave in oprema
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Zemljišča
64.368
40.721
Zgradbe
353.495
356.784
Oprema
292.123
294.308
Nepremičnine, naprave in oprema v pridobivanju
68.666
76.139
Pravica do uporabe sredstev
11.693
11.384
Nepremičnine, naprave in oprema skupaj
790.345
779.336
V letu 2023 smo v obvladujoči družbi med naložbami največ namenili za obnovo pakirnice v Notolu, in sicer
14.713 tisoč EUR (6.712 tisoč EUR v letu 2022), za gradnjo objekta Paviljon 3 smo zagotovili 13.340 tisoč EUR
(3.389 tisoč EUR v letu 2022) in za povečanje zmogljivosti v obratu Ljutomer 12.254 tisoč EUR (660 tisoč EUR v letu
2022). Za projekte na področju informacijske tehnologije in telekomunikacij smo namenili 9.742 tisoč EUR
(4.999 tisoč EUR v letu 2022), za povečanje zmogljivosti obrata OTO pa 6.008 tis EUR (15.162 tisoč EUR v letu 2022).
V odvisnih družbah smo med naložbami največ namenili za nadgradnjo objektov in sistemov v obratu Krka Jastrebarsko
v odvisni družbi Krka-Farma na Hrvaškem, in sicer 1.842 tisoč EUR (38 tisoč EUR v letu 2022). Za povečanje proizvodnih
zmogljivosti v odvisni družbi Krka-Rus v Ruski federaciji smo namenili 1.580 tisoč EUR (13.218 tisoč EUR v letu 2022).
Večino pravic do uporabe sredstev predstavlja pravica do uporabe sredstev iz naslova zgradb v vrednosti 8.194 tisoč EUR
(8.033 tisoč EUR v letu 2022).



Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
230

Gibanje nepremičnin, naprav in opreme (NNO)
v tisoč EUR
Zemljišča
Zgradbe
Oprema
NNO
v pridobivanju
Pravica
do uporabe
sredstev
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 1. 1. 2022*
40.590
859.556
1.242.434
48.833
19.416
2.210.829
Nabava
0
0
0
99.147
0
99.147
Aktiviranje prenosi z NNO
v pridobivanju
102
21.885
50.382
72.369
0
0
Aktiviranje najemi MSRP 16
0
0
0
0
3.648
3.648
Odtujitve, oslabitve, manki, viški
19
1.805
23.883
0
1.327
27.034
Prevedbena razlika
48
4.656
3.879
570
77
9.230
Prenosi, prekvalifikacije
0
240
301
42
0
19
Stanje 31. 12. 2022
40.721
884.052
1.273.113
76.139
21.814
2.295.839
Stanje 1. 1. 2023
40.721
884.052
1.273.113
76.139
21.814
2.295.839
Nabava
0
0
0
122.747
0
122.747
Aktiviranje prenosi z NNO
v pridobivanju
23.756
33.401
69.071
126.228
0
0
Aktiviranje najemi MSRP 16
0
0
0
0
4.501
4.501
Odtujitve, oslabitve, manki, viški
20
1.126
35.134
0
1.100
37.340
Prevedbena razlika
129
14.233
14.230
3.992
394
32.978
Prenosi, prekvalifikacije
0
324
406
0
0
82
Stanje 31. 12. 2023
64.368
902.418
1.292.414
68.666
24.821
2.352.687
Popravek vrednosti
Stanje 1. 1. 2022*
0
500.312
929.207
0
7.653
1.437.172
Amortizacija
0
26.874
70.060
0
3.685
100.619
Odtujitve, manki, viški
0
1.363
22.946
0
919
25.228
Prenosi, prekvalifikacije
0
25
40
0
0
65
Prevedbena razlika
0
1.420
2.444
0
11
3.875
Stanje 31. 12. 2022
0
527.268
978.805
0
10.430
1.516.503
Stanje 1. 1. 2023
0
527.268
978.805
0
10.430
1.516.503
Amortizacija
0
26.817
66.782
0
3.797
97.396
Odtujitve, manki, viški
0
778
35.036
0
909
36.723
Prenosi, prekvalifikacije
0
163
244
0
0
81
Prevedbena razlika
0
4.547
10.016
0
190
14.753
Stanje 31. 12. 2023
0
548.923
1.000.291
0
13.128
1.562.342
Neodpisana vrednost
Stanje 1. 1. 2022
40.590
359.244
313.227
48.833
11.763
773.657
Stanje 31. 12. 2022
40.721
356.784
294.308
76.139
11.384
779.336
Stanje 1. 1. 2023
40.721
356.784
294.308
76.139
11.384
779.336
Stanje 31. 12. 2023
64.368
353.495
292.123
68.666
11.693
790.345
* Prerazporejeno z nabavne vrednosti na popravek vrednosti zaradi prenosa oslabitev osnovnih sredstev, ki smo jih v preteklosti prikazovali v postavki
druge kratkoročne obveznosti – drugo. Vrednost prerazporeditve znaša za zgradbe 2 tisoč EUR in za opremo 638 tisoč EUR.
V letu 2023 skupina Krka ni izvedla investicij, ki bi izpolnjevale merila za pripis stroškov izposojanja.
Vse nepremičnine, naprave in oprema so proste bremen. Stanje znanih prihodnjih obveznosti, povezanih s pridobivanjem
nepremičnin, naprav in opreme, je razkrito v pojasnilu 26 Pogojne obveznosti in zaveze.
Gibanje in stanje obveznosti iz najema ter zneski, pripoznani v poslovnem izidu, so predstavljeni v pojasnilih 27 Najemi
in 29 Finančni instrumenti in tveganja.



Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
231


Preizkus oslabitve denar ustvarjajoče enote Ruska federacija
Skupina ima proizvodne in distribucijske zmogljivosti v Ruski federaciji, kjer proizvodnja poteka v družbi Krka-Rus,
distribucija pa prek družbe Krka Farma. Obe družbi skupaj predstavljata denar ustvarjajočo enoto (DUE) Ruska federacija.
Knjigovodska vrednost nepremičnin, naprav in opreme, razporejenih na DUE Ruska federacija, znaša 67.618 tisoč EUR
(86.527 tisoč EUR v letu 2022).
Zaradi razmer v Ukrajini in Ruski federaciji ter posledično večje negotovosti na teh trgih ostaja tehtani povprečni strošek
kapitala (diskontna stopnja) še vedno na višji ravni. Poslovodstvo je zato ocenilo nadomestljivo vrednost sredstev,
razporejenih na DUE Ruska federacija.
Nadomestljiva vrednost DUE temelji na vrednosti pri uporabi, izračunani z diskontiranjem prihodnjih denarnih tokov,
ustvarjenih z nadaljnjo uporabo DUE. Uporabljeni so bili petletni finančni načrti DUE Ruska federacija, v katerih je
predvidena rast poslovnega izida pred obrestmi, davki in amortizacijo v višini 6,3 % (v letu 2022 je bila načrtovana
povprečna 6,1-odstotna petletna rast). Napovedi poslovanja temeljijo na preteklem poslovanju in upravičenem
pričakovanju o poslovanju v prihodnosti. Uporabljena je bila 15,3-odstotna diskontna stopnja (v letu 2022 je za petletno
napoved znašala 14,0 %, za preostalo vrednost pa 12,1 %), v kateri so upoštevane smernice za ocenjevanje vrednosti in
ki je bila izračunana na podlagi javno dostopnih podatkov, potrebnih za njen izračun in razpoložljivih na datum ocenjevanja.
Upoštevana je bila 4-odstotna letna stopnja rasti prostega denarnega toka v preostali vrednosti (enako tudi v letu 2022),
ki temelji na javno dostopnih dolgoročnih ocenah inflacije v Ruski federaciji.
Trenutna strategija skupine ne predvideva prodaje proizvodnih zmogljivosti v Ruski federaciji. Projekcije, uporabljene
v preizkusu oslabitve, so pripravljene ob predpostavki nespremenjenega poslovanja in delujočega podjetja (going concern)
z nedoločeno dobo koristnosti.
Na podlagi opravljenega preizkusa oslabitve DUE Ruska federacija je bilo ugotovljeno, da oslabitev ni potrebna.


12. Neopredmetena sredstva
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Dobro ime
42.644
42.644
Blagovna znamka
33.176
34.047
Premoženjske pravice
15.556
14.685
Druga neopredmetena sredstva
7.592
7.468
dolgoročno odloženi stroški poslovanja
252
715
projekti razvijanja
4.478
5.738
emisijski kuponi
2.862
1.015
Neopredmetena sredstva v pridobivanju
3.380
3.706
Neopredmetena sredstva skupaj
102.348
102.550
Dobro ime izhaja iz naslova nakupa odvisnih družb TAD Pharma v Nemčiji (42.277 tisoč EUR) in Krka Pharma v Avstriji
(367 tisoč EUR). Blagovna znamka se nanaša predvsem na blagovno znamko TAD Pharma (33.074 tisoč EUR).
Skupina med drugimi neopredmetenimi sredstvi izkazuje od države brezplačno pridobljene in na trgu kupljene emisijske
kupone. V letu 2023 je pridobila 50.736 emisijskih kuponov, od tega 9736 brezplačnih emisijskih kuponov (9736 v letu
2022), ki jih bo predala državi v letu 2024, in 41.000 na trgu kupljenih emisijskih kuponov v vrednosti 3.206 tisoč EUR.
V letu 2023 je predala 27.476 emisijskih kuponov, od tega 9736 brezplačno pridobljenih in 17.740 kupljenih na trgu
v vrednosti 1.359 tisoč EUR. Predani emisijski kuponi so bili kupljeni v letih 2022 in 2023, pri predaji je bila uporabljena
metoda FIFO. Na dan 31. 12. 2023 je imela 46.116 emisijskih kuponov v skupni vrednosti 2.862 tisoč EUR
(22.856 emisijskih kuponov v vrednosti 1.015 tisoč EUR na dan 31. 12. 2022). Skupina v letu preda več emisijskih
kuponov, kot jih brezplačno prejme od države, zato je njihova neto plačnica.




Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
232

Gibanje neopredmetenih sredstev (NS)
v tisoč EUR
Dobro ime
Blagovna
znamka
Premoženjske
pravice
Druga NS
NS
v pridobivanju
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 1. 1. 2022
42.644
42.629
75.907
63.702
3.933
228.815
Nabava
0
0
0
0
6.827
6.827
Prenosi z NS v pridobivanju
0
0
3.893
2.917
6.810
0
Odtujitve, manki, viški
0
0
869
2.016
238
3.123
Prenosi, prekvalifikacije
0
0
132
190
0
58
Prevedbena razlika
0
0
62
179
6
235
Stanje 31. 12. 2022
42.644
42.629
79.125
64.592
3.706
232.696
Stanje 1. 1. 2023
42.644
42.629
79.125
64.592
3.706
232.696
Nabava
0
0
0
0
9.185
9.185
Prenosi z NS v pridobivanju
0
0
5.524
3.385
8.909
0
Odtujitve, manki, viški
0
0
3.063
5.787
596
9.446
Prenosi, prekvalifikacije
0
0
841
843
0
2
Prevedbena razlika
0
0
38
422
6
466
Stanje 31. 12. 2023
42.644
42.629
82.389
60.925
3.380
231.967
Popravek vrednosti
Stanje 1. 1. 2022
0
7.711
60.691
56.112
0
124.514
Amortizacija
0
871
4.486
1.708
0
7.065
Odtujitve, manki, viški
0
0
833
722
0
1.555
Prenosi, prekvalifikacije
0
0
43
101
0
58
Prevedbena razlika
0
0
53
127
0
180
Stanje 31. 12. 2022
0
8.582
64.440
57.124
0
130.146
Stanje 1. 1. 2023
0
8.582
64.440
57.124
0
130.146
Amortizacija
0
871
4.659
1.668
0
7.198
Odtujitve, manki, viški
0
0
3.059
4.272
0
7.331
Prenosi, prekvalifikacije
0
0
821
825
0
4
Prevedbena razlika
0
0
28
362
0
390
Stanje 31. 12. 2023
0
9.453
66.833
53.333
0
129.619
Neodpisana vrednost
Stanje 1. 1. 2022
42.644
34.918
15.216
7.590
3.933
104.301
Stanje 31. 12. 2022
42.644
34.047
14.685
7.468
3.706
102.550
Stanje 1. 1. 2023
42.644
34.047
14.685
7.468
3.706
102.550
Stanje 31. 12. 2023
42.644
33.176
15.556
7.592
3.380
102.348
Preizkus oslabitve denar ustvarjajočih enot, ki vključujeta dobro ime
Za potrebe preizkusa oslabitve je bilo dobro ime, ki je nastalo s prevzemom družbe TAD Pharma in znaša 42.277 tisoč
EUR, razporejeno na dve denar ustvarjajoči enoti (DUE), in sicer 11.288 tisoč EUR na DUE TAD Pharma, 30.989 tisoč
EUR pa na DUE Krka (obvladujoča družba).
DUE TAD Pharma
Nadomestljiva vrednost DUE TAD Pharma temelji na njeni vrednosti pri uporabi, izračunani z diskontiranjem prihodnjih
denarnih tokov, ustvarjenih z nadaljnjo uporabo denar ustvarjajoče enote. Uporabljeni so bili petletni finančni načrti DUE
TAD Pharma, kjer je načrtovana povprečna petletna sprememba poslovnega izida pred obrestmi, davki in amortizacijo
v višini 0,1 % (v letu 2022 je bila načrtovana povprečna petletna rast v višini 1,7 %), diskontna stopnja v višini
7,3 % (v letu 2022 v višini 6,6 %) in letna stopnja rasti prostega denarnega toka v preostali vrednosti v višini 2,0 % (tudi
v letu 2022 v višini 2,0 %). Letna stopnja rasti prostega denarnega toka je bila določena na podlagi dolgoročnih ocen



Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
233


inflacije. Vrednosti, določene za ključne predpostavke, predstavljajo najboljšo oceno poslovodstva o prihodnjih trendih
v panogi in temeljijo na zgodovinskih podatkih, pridobljenih iz notranjih in zunanjih virov.
Ocenjena nadomestljiva vrednost DUE presega njeno knjigovodsko vrednost, zato ni potrebe po oslabitvi DUE.
DUE Krka (obvladujoča družba)
Nadomestljiva vrednost DUE Krka temelji na njeni vrednosti pri uporabi, izračunani z diskontiranjem prihodnjih denarnih
tokov, ustvarjenih z nadaljnjo uporabo DUE. Uporabljeni so bili petletni finančni načrti DUE Krka, v katerih so načrtovane
povprečna petletna rast poslovnega izida pred obrestmi, davki in amortizacijo v višini 4,7 % (v letu 2022 je bila načrtovana
povprečna petletna rast v višini 1,7 %), diskontna stopnja v višini 7,7 % (v letu 2022 v višini 8,0 %) in letna stopnja rasti
prostega denarnega toka v preostali vrednosti v višini 2,0 % (tudi v letu 2022 v višini 2,0 %). Letna stopnja rasti prostega
denarnega toka je bila določena na podlagi dolgoročnih ocen inflacije. Vrednosti, določene za ključne predpostavke,
predstavljajo najboljšo oceno poslovodstva o prihodnjih trendih v panogi in temeljijo na zgodovinskih podatkih, pridobljenih
iz notranjih in zunanjih virov.
Ocenjena nadomestljiva vrednost DUE presega njeno knjigovodsko vrednost, zato ni potrebe po oslabitvi DUE.

13. Dana posojila
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Nekratkoročno dana posojila
70.098
77.539
posojila, dana drugim
40.098
47.539
depoziti, dani bankam
30.000
30.000
Kratkoročno dana posojila
58.719
6.327
del nekratkoročnega posojila, ki zapade v prihodnjem letu
6.956
4.559
posojila, dana drugim
13
23
depoziti, dani bankam
50.002
2
kratkoročne terjatve za obresti
1.748
1.743
Dana posojila skupaj
128.817
83.866
Med nekratkoročno danimi posojili so dano posojilo odvisne družbe na Kitajskem za graditev proizvodnega obrata
v vrednosti 28.659 tisoč EUR (31. 12. 2022 pa 35.335 tisoč EUR) ter stanovanjska posojila, ki jih obvladujoča družba in
nekatere odvisne družbe dajejo zaposlenim v skladu z internimi akti. Posojilo na Kitajskem ima rok zapadlosti 7 let od
prvega nakazila, prehodno obdobje za vračanje posojila pa je 2,5 leta od nakazila prvega obroka. Posojilo je zavarovano
z garancijo družbe Ningbo Menovo Pharmaceutical Co. Ltd., ki je lastnica družbe posojilojemalke Ningbo Menovo
Tiankang Pharmaceutical Co. Ltd., in hipoteko na nepremičnino posojilojemalke.
Nekratkoročna posojila vključujejo 30.000 tisoč EUR depozita z ročnostjo nad enim letom pri slovenski banki z visoko
bonitetno oceno.
Med kratkoročno danimi depoziti bankam je 50.000 tisoč EUR depozita z ročnostjo nad 90 dni in manj kot eno leto pri tuji
banki z visoko bonitetno oceno. Ta depozit je bil sklenjen leta 2023, zato ga ob koncu leta 2022 ni bilo.



Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
234

14. Finančne naložbe
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Nekratkoročne finančne naložbe
47.674
110.770
finančne naložbe po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa
(lastniški instrumenti)
26.901
15.989
finančne naložbe po odplačni vrednosti (dolžniški instrumenti)
20.773
94.781
Kratkoročne finančne naložbe, vključno z izvedenimi finančnimi instrumenti
306.769
52.437
finančne naložbe po pošteni vrednosti prek poslovnega izida
236.751
0
finančne naložbe po odplačni vrednosti (dolžniški instrumenti)
70.018
50.697
izvedeni finančni instrumenti
0
1.740
Finančne naložbe skupaj
354.443
163.207
Med finančnimi sredstvi po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa je bilo za 954 tisoč EUR naložb
v delnice in deleže družb v Sloveniji (877 tisoč EUR konec leta 2022), za 25.947 tisoč EUR pa naložb v delnice družb
v tujini (15.112 tisoč EUR konec leta 2022).
Dolgoročne finančne naložbe po odplačni vrednosti (dolžniški instrumenti) v višini 20.773 tisoč EUR so obveznice držav
članic EU z dospelostjo, daljšo od enega leta, in z oceno kreditnega tveganja, ki ustreza globalno razumljivi definiciji
naložbenega razreda. Bonitetna ocena vseh obveznic spada v tako imenovani nižji srednji naložbeni razred (lower medium
grade).
Kratkoročne finančne naložbe po odplačni vrednosti (dolžniški instrumenti) v višini 70.018 tisoč EUR so obveznice
z dospelostjo, krajšo od enega leta, in z oceno kreditnega tveganja, ki ustreza globalno razumljivi definiciji naložbenega
razreda. 35 % jih spada v zgornji srednji naložbeni razred (upper medium grade), 65 % pa v nižji srednji naložbeni razred
(lower medium grade).
Finančne naložbe po pošteni vrednosti prek poslovnega izida predstavljajo naložbe v zakladne menice držav članic EU
z visoko bonitetno oceno, ki ustreza globalno razumljivi definiciji naložbenega razreda. 59 % portfelja zakladnih menic je
visoke kakovosti (high grade), 41 % pa ga spada v prvi naložbeni razred (prime).
Med finančnimi naložbami po odplačni vrednosti je bilo za 6.033 tisoč EUR (6.533 tisoč EUR konec leta 2022) naložb
v slovenske državne obveznice, za 84.758 tisoč EUR (138.945 tisoč EUR konec leta 2022) pa naložb v tuje državne
obveznice. Zmanjšanje finančnih naložb po odplačni vrednosti v višini 53.311 tisoč EUR je posledica dospelosti državnih
obveznic. Povečanje finančnih naložb po pošteni vrednosti prek poslovnega izida v višini 571.826 tisoč EUR zajema
pridobitve zakladnih menic, zmanjšanje v višini 339.100 tisoč EUR pa odtujitve zakladnih menic zaradi njihove dospelosti.
Gibanje finančnih sredstev
v tisoč EUR
Finančna sredstva
po pošteni vrednosti
prek drugega
vseobsegajočega
donosa
Finančne naložbe
po odplačni
vrednosti
Finančne naložbe
po pošteni vrednosti
prek poslovnega
izida
Stanje 1. 1. 2022
15.861
207.009
39.970
Povečanje
0
54.083
0
Zmanjšanje
0
119.265
40.000
Tečajne razlike
0
3.651
0
Prilagoditev na tržno vrednost
128
/
30
Stanje 31. 12. 2022
15.989
145.478
0
Stanje 1. 1. 2023
15.989
145.478
0
Povečanje
0
2.103
571.826
Zmanjšanje
0
53.311
339.100
Tečajne razlike
0
3.479
0
Prilagoditev na tržno vrednost
10.912
/
4.025
Stanje 31. 12. 2023
26.901
90.791
236.751



Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
235


Povečanje finančnih sredstev zajema nove pridobitve in pripisane obresti, zmanjšanje pa prejete kupone, pripisane obresti
in odtujitve zaradi dospelosti naložb. Prilagoditev vrednosti nekratkoročnih finančnih naložb po pošteni vrednosti prek
drugega vseobsegajočega donosa je pripoznana v drugem vseobsegajočem donosu v višini 10.912 tisoč EUR (128 tis
EUR v letu 2022). Tečajne razlike finančnih naložb po odplačni vrednosti v višini –3.479 tisoč EUR (3.651 tisoč EUR v letu
2022) so pripoznane v finančnih odhodkih.

15. Odložene terjatve in obveznosti za davek
v tisoč EUR
Terjatve
Obveznosti
2023
2022
2023
2022
Naložbe, nepremičnine, naprave in oprema ter neopredmetena
sredstva
340
332
11.544
11.925
Finančne naložbe po pošteni vrednosti prek drugega
vseobsegajočega donosa
1.978
1.708
5.284
2.490
Zaloge
29.139
34.540
0
0
Terjatve
11.376
11.766
145
0
Dividende
1.800
33
0
0
Rezervacije za pozaposlitvene in druge dolgoročne zaslužke
9.117
8.704
0
0
Prenos davčne izgube
225
344
0
0
Skupaj
53.975
57.427
16.973
14.415
Pobotanje
6.247
3.657
6.247
3.657
Neto
47.728
53.770
10.726
10.758
v tisoč EUR
Stanje
1. 1.
2022
Pripoznano
v izkazu
poslovnega
izida
Prevedbena
rezerva
Pripoznano
v drugem
vseob-
segajočem
donosu
Stanje
31. 12.
2022
Pripoznano
v izkazu
poslovnega
izida
Prevedbena
rezerva
Pripoznano
v drugem
vseob-
segajočem
donosu
Stanje
31. 12.
2023
Naložbe, nepremičnine,
naprave in oprema ter
neopredmetena sredstva
11.949
417
61
0
11.593
286
103
0
11.204
Finančne naložbe po
pošteni vrednosti
prek drugega
vseobsegajočega donosa
(kapitalski instrumenti)
739
19
0
24
782
270
0
2.794
3.306
Zaloge
24.415
10.218
93
0
34.540
3.862
1.539
0
29.139
Terjatve
10.242
967
557
0
11.766
1.582
2.117
0
11.231
Dividende
19
14
0
0
33
1.767
0
0
1.800
Rezervacije za
pozaposlitvene in druge
dolgoročne zaslužke
13.398
1.300
1
3.393
8.704
303
11
99
9.117
Prenos davčne izgube
575
231
0
0
344
119
0
0
225
Skupaj
35.961
10.066
402
3.417
43.012
227
3.542
2.695
37.002
V letu 2023 ni bilo nepripoznanih odloženih davkov iz naslova davčnih izgub odvisnih družb (484 tisoč EUR konec leta
2022). Nepripoznane obveznosti iz odloženih davkov iz naslova neizplačanih dividend odvisnih družb znašajo 18.552 tisoč
EUR (za leto 2022 pa 13.675 tisoč EUR).
Za preračun odloženih davkov je uporabljena spremenjena davčna stopnja v Sloveniji, ki se je z 19-odstotne spremenila
na 22-odstotno. Vpliv spremembe znaša 1.398 tisoč EUR.



Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
236



16. Zaloge
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Material
265.019
230.094
Nedokončana proizvodnja
128.610
125.925
Končni izdelki
177.247
169.510
Trgovsko blago
11.476
8.297
Predujmi za zaloge
22.269
19.506
Zaloge skupaj
604.621
553.332
Povečanje zalog je posledica prilagajanja negotovim razmeram na trgu. S skrbnim načrtovanjem zalog in vzdrževanjem
varnostnih zalog si zagotavljamo stalen dostop do repromateriala, ki ga potrebujemo za proizvodnjo končnih izdelkov.
Načrtovanje zalog repromateriala temelji na prodajnih napovedih. Prav tako skrbimo za optimalne oziroma primerne zaloge
končnih izdelkov v celotni distribucijski verigi.
Neto odpisi in popravki vrednosti zalog, ki so izkazani v poslovnih odhodkih, so v letu 2023 znašali 11.420 tisoč EUR,
v letu 2022 pa 20.321 tisoč EUR.
Skupina nima zastavljenih zalog kot jamstvo za obveznost.

17. Terjatve do kupcev in druge terjatve
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Kratkoročne terjatve do kupcev
509.070
402.730
Kratkoročne terjatve do drugih
51.364
27.728
Terjatve skupaj
560.434
430.458
V letu 2023 je bilo neto oslabitev in odpisov terjatev, ki so izkazane v poslovnih odhodkih, za 3.712 tisoč EUR, v letu
2022 pa za 1.875 tisoč EUR.
Pri kreditni zavarovalnici je bilo zavarovanih 95,3% terjatev do kupcev, ob upoštevanju lastne udeležbe pa 82,0 %
(31. 12. 2022 je bilo zavarovanih 96,1 % terjatev do kupcev, ob upoštevanju lastne udeležbe pa 86,7 %).
Kratkoročne terjatve do kupcev
v tis EUR
Bruto
vrednost
Popravek
vrednosti
terjatev
Čista
vrednost
31. 12. 2023
Čista
vrednost
31. 12. 2022
Kratkoročne terjatve do kupcev v državi
12.615
30
12.585
11.566
Kratkoročne terjatve do kupcev v tujini
532.722
35.607
497.115
393.660
Kratkoročno odloženi prihodki iz pogodb s kupci v tujini
630
0
630
2.496
Kratkoročne terjatve do kupcev skupaj
544.707
35.637
509.070
402.730
Kratkoročne terjatve do drugih
Kratkoročne terjatve do drugih se v večjem delu nanašajo na terjatve do države. Terjatve, nastale iz naslova davka
na dobiček, so znašale 22.885 tisoč EUR (1.644 tisoč EUR v letu 2022), ostale terjatve do države pa 18.486 tisoč EUR
(16.570 tisoč EUR v letu 2022).
Predujmov za storitve je bilo za 2.025 tisoč EUR (31. 12. 2022 pa za 2.304 tisoč EUR).



Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
237


18. Denar in denarni ustrezniki
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Gotovina v blagajni
71
64
Denarna sredstva v banki
173.940
518.870
Denar in denarni ustrezniki skupaj
174.011
518.934
Med denarnimi sredstvi v banki je bil depozit v višini 118.000 tisoč EUR z ročnostjo do 90 dni (31. 12. 2022 pa
223.000 tisoč EUR).



19. Kapital
Osnovni kapital
Osnovni kapital družbe Krka v vrednosti 54.732 tisoč EUR je razdeljen na 32.793.448 navadnih kosovnih imenskih delnic.
Obstaja le en razred delnic. Osnovni kapital je v celoti vplačan.

Lastne delnice
29. skupščina delničarjev družbe Krka, ki je bila 6. 7. 2023, je upravo družbe pooblastila za pridobivanje lastnih delnic.
Skupni delež vseh lastnih delnic ne sme preseči 10 % osnovnega kapitala družbe Krka, torej 3.279.344 delnic, vključuje
pa tudi delnice, ki jih je imela družba Krka na ta dan že v lasti. Pooblastilo velja 36 mesecev od dneva sprejetja sklepa.
Družba Krka lahko lastne delnice pridobiva s posli, sklenjenimi na organiziranem trgu vrednostnih papirjev, in sicer
po vsakokratni tržni ceni. Lahko jih pridobiva tudi zunaj organiziranega trga vrednostnih papirjev. Pri pridobivanju delnic
na organiziranem trgu vrednostnih papirjev nakupna cena delnic ne sme biti nižja od knjigovodske vrednosti delnice,
izračunane na podlagi vsakokratnih zadnjih javno objavljenih revidiranih računovodskih izkazov skupine Krka. Nakupna
cena delnic prav tako ne sme biti višja od 25-kratnika čistega dobička na delnico, izračunanega na podlagi zadnjega javno
objavljenega revidiranega konsolidiranega izkaza poslovnega izida skupine Krka.
Družba lahko v skladu s 3. in 4. odstavkom 381. člena ZGD-1 osnovni kapital zmanjša z umikom vseh lastnih delnic po
poenostavljenem postopku in v breme drugih rezerv iz dobička.
Izvedeni nakupi lastnih delnic obvladujoče družbe
Število delnic
Tehtana povprečna
cena delnice (v EUR)
Vrednost lastnih
delnic (v tisoč EUR)
Stanje 31. 12. 2021
1.683.908
114.541
Nakupi v letu 2022
101.941
98,35
10.025
Stanje 31. 12. 2022
1.785.849
124.566
Nakupi v letu 2023
130.117
107,00
13.923
Stanje 31. 12. 2023
1.915.966
138.489
Izvedeni nakupi lastnih delnic prikazujejo nakupe, knjižene v posameznem letu. V tehtani povprečni ceni delnic je vključena
tudi provizija pri nakupu. Plačani znesek, vključno s provizijo, se odšteje od celotnega kapitala kot lastne delnice, vse
dokler se te delnice ne umaknejo, ponovno izdajo ali prodajo.
Izvedeni nakupi lastnih delnic v letu 2023 po dnevih so prikazani v pojasnilu 35 – Nakupi lastnih delnic k Računovodskim
izkazom Krke, d. d., Novo mesto.




Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
238



Rezerve
Rezerve skupine Krka sestavljajo rezerve za lastne delnice, kapitalske, zakonske in statutarne rezerve, rezerva za pošteno
vrednost in prevedbene rezerve.
Rezerve za lastne delnice so 31. 12. 2023 znašale 138.489 tisoč EUR in so se v letu 2023 iz naslova oblikovanja zaradi
dodatnega nakupa lastnih delnic povečale za 13.923 tisoč EUR.
Kapitalske rezerve se smejo uporabiti pod pogoji in za namene, ki jih določa zakon. 31. 12. 2023 so znašale
105.897 tisoč EUR in so vključevale splošni prevrednotovalni popravek kapitala v višini 90.659 tisoč EUR, ki je bil ob
prehodu na MSRP vključen v kapitalske rezerve, 10.844 tisoč EUR kapitalskih rezerv, oblikovanih v skladu s posebno
uredbo v postopku lastninskega preoblikovanja obvladujoče družbe, in 4.394 tisoč EUR kapitalskih rezerv, nastalih
z zmanjšanjem osnovnega kapitala zaradi umika lastnih delnic. Znesek se lahko uporabi zgolj za povečanje osnovnega
kapitala. Kapitalske rezerve se v letu 2023 niso spremenile.
Zakonske rezerve se lahko oblikujejo do višine 30 % osnovnega kapitala za poravnavo morebitnih prihodnjih izgub. V letu
2023 se niso spremenile in so 31. 12. 2023 znašale 14.990 tisoč EUR.
Statutarne rezerve so 31. 12. 2023 znašale 30.000 tisoč EUR in se glede na stanje konec leta 2022 niso spremenile.
Skupina Krka jih lahko oblikuje v vrednosti do 30.000 tisoč EUR. Uporabi jih lahko za pokrivanje izgube, oblikovanje rezerv
za lastne delnice, zmanjšanje osnovnega kapitala z umikom delnic in uravnavanje dividendne politike. Statutarne rezerve
so na razpolago za izplačilo.
Rezerva za pošteno vrednost vključuje kumulativno spremembo poštene vrednosti finančnih sredstev in pozaposlitvenih
zaslužkov. Rezerva za pošteno vrednost se je v primerjavi z letom 2022 zmanjšala za 3.181 tisoč EUR in je 31. 12. 2023
znašala 511 tisoč EUR. Skupna sprememba je posledica povečanja poštene vrednosti finančnih sredstev (kapitalskih
instrumentov) prek drugega vseobsegajočega donosa za 10.912 tisoč EUR, povečanja prevedbene rezerve pri preračunu
pozaposlitvenih učinkov za 35 tisoč EUR, zmanjšanja za vpliv odloženih davkov za 2.695 tisoč EUR in zmanjšanja zaradi
preračuna pozaposlitvenih zaslužkov za 11.433 tisoč EUR.
Vrednost prevedbenih rezerv se je v primerjavi z letom 2022 zmanjšala za 48.451 tisoč EUR in je 31. 12. 2023 znašala
134.370 tisoč EUR. Zmanjšanje je posledica tečajnih razlik, ki so nastale pri preračunu posameznih postavk
računovodskih izkazov odvisnih družb v tujini iz lokalnih valut v valuto poročanja.

Zadržani dobički
Zadržani dobički so se povečali zaradi dobička večinskega lastnika v višini 313.946 tisoč EUR, zmanjšali pa zaradi
uporabe bilančnega dobička za izplačilo dividend po sklepu 29. skupščine delničarjev, ki je bila 6. 7. 2023, v višini
204.378 tisoč EUR, dodatnega oblikovanja rezerv za lastne delnice zaradi nakupa lastnih delnic obvladujoče družbe
v višini 13.923 tisoč EUR in spremembe za rezervacije za odpravnine v višini 574 tisoč EUR.
Znesek izplačanih dividend, prikazan v izkazu denarnih tokov, se od zneska, ki ga je potrdila skupščina in je vključen
v izkaz gibanja kapitala, razlikuje za znesek dividend, izplačanih za pretekla leta, v višini 1 tisoč EUR (19 tisoč EUR v letu
2022).
Dividenda na delnico
V letu 2023 je deklarirana bruto dividenda na delnico znašala 6,60 EUR, v letu 2022 pa 5,63 EUR.




Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
239




Neobvladujoči deleži v okviru kapitala
V družbi Ningbo Krka Menovo Pharmaceutical Co. Ltd. ima družba Krka 60-odstotni delež, 40-odstotni delež pa ima Ningbo
Menovo Pharmaceutical Co. Ltd. Naslednja tabela povzema informacije o družbi pred morebitnimi izločitvami znotraj
skupine. V letu 2023 sta družbenika dokapitalizirala družbo z vložkom v višini 3.303 tisoč EUR, in sicer sorazmerno
s svojim lastniškim deležem.
v tisoč EUR
2023
2022
Neobvladujoči delež
40,0 %
40,0 %
Nekratkoročna sredstva
33.573
40.521
Kratkoročna sredstva
20.385
20.626
Nekratkoročne obveznosti
238
0
Kratkoročne obveznosti
4.443
11.416
Neto sredstva
49.277
49.731
Neto sredstva, ki pripadajo neobvladujočemu deležu
19.711
19.893
Prihodki od prodaje
21.337
29.634
Čisti dobiček
534
915
Drugi vseobsegajoči donosi
0
0
Vseobsegajoči donosi skupaj
534
915
Čisti dobiček, ki pripada neobvladujočemu deležu
214
366
Drugi vseobsegajoči donosi, ki pripadajo neobvladujočemu deležu
1.289
505


20. Dobiček na delnico
Osnovni dobiček na delnico je v letu 2023 znašal 10,14 EUR in je bil 13 % manjši kot v letu 2022, ko je znašal 11,69 EUR.
Pri izračunu je bil upoštevan čisti dobiček, ki pripada večinskim lastnikom, v višini 313.946 tisoč EUR (363.296 tisoč EUR
v letu 2022). Za obe leti je bilo upoštevano tehtano povprečje števila delnic, in sicer 30.954.055 delnic za leto 2023 in
31.070.960 delnic za leto 2022. Povprečno število delnic je izračunano iz dnevnega števila delnic v posameznem letu, pri
čemer so lastne delnice izvzete.
Popravljeni dobiček na delnico je enak osnovnemu dobičku na delnico, ker skupina Krka ni izdala instrumentov, ki bi
razvodenili ali pogojno razvodenili kapital.

21. Rezervacije
Gibanje rezervacij v letu 2023
v tisoč EUR
Stanje
31. 12. 2022
Oblikovanje
Koriščenje
Odprava
Prevedbena
rezerva
Stanje
31. 12. 2023
Rezervacije za tožbe
10.597
0
1
14
0
10.582
Obveznosti za
pozaposlitvene zaslužke
zaposlenih
79.750
19.693
4.448
744
31
94.282
Obveznosti za druge
dolgoročne zaslužke
16.209
4.408
1.415
216
18
19.004
Ostale rezervacije
679
560
620
89
0
530
Rezervacije skupaj
107.235
24.661
6.484
1.063
49
124.398



Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
240

Gibanje rezervacij v letu 2022
v tisoč EUR
Stanje
31. 12. 2021
Prenos
Oblikovanje
Koriščenje
Odprava
Prevedbena
rezerva
Stanje
31. 12. 2022
Rezervacije za tožbe
577
10.000
20
0
0
0
10.597
Obveznosti za
pozaposlitvene zaslužke
zaposlenih
104.429
0
18.966
3.898
1.807
8
79.750
Obveznosti za druge
dolgoročne zaslužke
19.854
0
1.857
1.442
341
5
16.209
Ostale rezervacije
1.293
0
719
1.225
108
0
679
Rezervacije skupaj
126.153
10.000
20.084
6.565
2.256
13
107.235
Višina rezervacij za spore s področja intelektualne lastnine je določena glede na višino škodnega zahtevka ali ocenjena
glede na pričakovano možno višino, če dejanski zahtevek še ni znan. Pri določitvi pričakovane možne višine uprava
sodeluje tudi z zunanjimi strokovnjaki za spore na področju intelektualne lastnine in vsako leto preveri izračunani znesek
rezervacije za posamezno tožbo, ki še poteka.
Evropska komisija je leta 2014 ugotovila, da naj bi Krka kršila določbo 101. člena Pogodbe o delovanju EU in s tem
povzročila izkrivljanje konkurence na trgu perindoprila v EU, zato ji je naložila plačilo kazni v višini 10.000 tisoč EUR. Krka
je izrečeno kazen plačala v roku, ki ga je določila Komisija. Ker pa je menila, da s svojim ravnanjem ni kršila pravil
konkurenčnega prava, je zoper odločbo vložila tožbo na Splošno sodišče EU, in to je decembra 2018 odločilo v korist
Krke.
90
Odločba Splošnega sodišča še ni pravnomočna, Komisija je zoper njo v pritožbenem roku vložila pritožbo, o kateri bo
odločalo Evropsko sodišče.
Družba Krka in njene odvisne družbe so bile v letu 2023 vključene v spore s področja intelektualne lastnine in drugih
pravnih področij (civilnopravne, delovnopravne, upravne spore itd.). Skupna vrednost tožbenih zahtevkov proti Krki je
ocenjena na 1.708 tisoč EUR. Za ta namen ima skupina Krka oblikovane rezervacije v vrednosti 582 tisoč EUR. Odprava
rezervacij je prikazana v pojasnilu 5 Drugi poslovni prihodki.
Izračun rezervacij za obveznosti do zaposlenih iz naslova pozaposlitvenih in drugih dolgoročnih zaslužkov temelji
na aktuarskem izračunu, v katerem so bile upoštevane naslednje predpostavke:
diskontna stopnja, ki je odvisna od povprečnega trajanja obveznosti v posamezni družbi za družbo Krka je
uporabljena 4,07-odstotna letna diskontna obrestna mera, kolikor je konec novembra 2023 znašala donosnost
10-letnih podjetniških obveznic z visoko boniteto v evroobmočju (v letu 2022 je bila uporabljena 3,91-odstotna
diskontna obrestna mera), za odvisne družbe so uporabljene različne letne diskontne obrestne mere, in sicer med
1,82 % in 6,69 % (v letu 2022 med 3,14 % in 6,75 %);
trenutno veljavne višine odpravnin in jubilejnih nagrad, določene v internih aktih;
fluktuacija zaposlenih, ki je odvisna predvsem od njihove starosti (do 30 let znaša 3,0 %; 3140 let 2,0 %, 4150 let
0,5 %, 5160 let 0,2 %);
smrtnost na podlagi zadnjih razpoložljivih tablic smrtnosti lokalne populacije;
dolgoročna rast plač za 2,5 % (2,0 % v letu 2022) za družbo Krka, za odvisne družbe pa med 1,0 % in 3,5 % (v letu
2022 med 1,5 % in 4,0 %).


90
GRI 206-1

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
241


Obveznosti za pozaposlitvene zaslužke zaposlenih
v tisoč EUR
2023
2022
Stanje 1. 1.
79.750
104.429
Stroški sprotnega službovanja (CSC)
4.683
5.824
Stroški obresti (IC)
3.113
1.300
Izplačani pozaposlitveni zaslužki
4.501
3.897
Odhodi zaposlenih (odprava)
735
1.807
Aktuarski presežek/primanjkljaj, od tega:
11.972
26.099
sprememba finančnih predpostavk
2.552
28.492
izkustvo
9.420
2.393
Stanje 31. 12.
94.282
79.750
Analiza občutljivosti
Diskontna stopnja
Rast plač
Sprememba v
odstotni točki
odstotni točki
Sprememba za
0,5
0,5
0,5
0,5
Vpliv na stanje obveznosti (v tisoč EUR)
6.009
6.606
6.677
6.125

22. Odloženi prihodki
91
v tisoč EUR
Stanje
31. 12. 2022
Prejeti novi
odloženi
prihodki
Odprava
odloženih
prihodkov
Stanje
31. 12. 2023
Sredstva, prejeta iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in
iz proračuna Republike Slovenije za projekt Proizvodnja
farmacevtskih izdelkov v novi tovarni Notol 2
843
0
156
687
Sredstva, prejeta iz proračuna za zdravilišči Dolenjske Toplice in
Šmarješke Toplice ter za Golf Grad Otočec
3.231
288
375
3.144
Sredstva, prejeta iz Evropskega sklada za regionalni razvoj
(Farma GRS)
1.855
0
288
1.567
Nepovratna finančna pomoč za nakup vozil na električni pogon
2
0
1
1
Brezplačno pridobljene nepremičnine, naprave in oprema
13
8
7
14
Emisijski kuponi
10
10
10
10
Nepovratna finančna pomoč za nakup stavbnega pohištva
92
0
2
90
Nepovratna finančna pomoč za nakup ostale opreme
2
0
1
1
Nepovratna finančna pomoč za subvencioniranje zvišane cene
zemeljskega plina
0
33
0
33
Nepovratna finančna sredstva za izvedbo preventivnih ukrepov
za zmanjšanje poškodb v podjetju
0
9
9
0
Odloženi prihodki skupaj
6.048
348
849
5.547
Projekta Proizvodnja farmacevtskih izdelkov v novi tovarni Notol 2 in Farma GRS delno financira EU, in sicer iz Evropskega
sklada za regionalni razvoj. Projekt Notol se izvaja v okviru Operativnega programa krepitve regionalnih razvojnih
potencialov za obdobje 2007–2013, razvojne prioritete Konkurenčnost podjetij in raziskovalna odličnost: prednostne
usmeritve 1.1: Izboljšanje konkurenčnih sposobnosti podjetij in raziskovalna odličnost. Projekt Farma GRS je bil upravičen
do sofinanciranja stroškov iz naslova razvojno-raziskovalnih projektov, vključno z vodenjem projektov ter investicijami
v razvojno in proizvodno dejavnost.
Vrednost odloženih prihodkov se knjigovodsko zmanjšuje za znesek amortizacije osnovnih sredstev in za zneske drugih
vrst stroškov, za katere so bila sredstva prejeta.


91
GRI 201-4

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
242




23. Poslovne obveznosti
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Kratkoročne poslovne obveznosti
153.762
140.837
Obveznosti do dobaviteljev v Sloveniji
57.459
55.799
Obveznosti do dobaviteljev zunaj Slovenije
96.303
85.038
Poslovne obveznosti skupaj
153.762
140.837

24. Kratkoročne obveznosti iz pogodb s kupci
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Obveznost povračila
154.065
146.853
bonusi in količinski popusti
152.347
145.924
pravica do povračila
1.718
929
Obveznosti iz pogodb
8.108
10.857
obveznosti iz pogodb razmejeni prihodki
1.381
1.290
obveznosti iz pogodb predujmi drugih kupcev
6.727
9.567
Kratkoročne obveznosti iz pogodb s kupci skupaj
162.173
157.710
Bonusi in količinski popusti vključujejo popuste, do katerih so kupci upravičeni ob izpolnitvi dogovorjenih pogojev in jim
niso priznani v letu, ko je realizirana prodaja, na katero se nanašajo. Bonusi in količinski popusti zmanjšujejo prihodke
(ustvarjeno prodajo) v letu, na katere se nanašajo.

25. Druge kratkoročne obveznosti
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Obveznosti do zaposlenih bruto plače, drugi prejemki in dajatve
88.803
69.812
Izvedeni finančni instrumenti
2.653
0
Drugo
13.504
16.556
Druge kratkoročne obveznosti skupaj
104.960
86.368
Postavka drugo vključuje tudi kratkoročne obveznosti do države, nastale iz naslova davka na dodano vrednost, v višini
6.657 tisoč EUR (10.557 tisoč EUR v letu 2022) in ostale kratkoročne obveznosti do države v višini 4.786 tisoč EUR
(4.268 tisoč EUR v letu 2022).

26. Pogojne obveznosti in zaveze
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Dane garancije
17.823
17.291
Drugo
1.417
1.935
Pogojne obveznosti skupaj
19.240
19.226
Med danimi garancijami predstavljata največji postavki garancija za izvedbo dobav izdelkov, za katero smo bili izbrani na
javnih razpisih v Italiji, v višini 12.000 tisoč EUR in garancija za kreditno linijo družbe TAD Pharma v višini 3.000 tisoč EUR.
Obe garanciji veljata do preklica.
Na podlagi sklenjenih pogodb, ki so povezane z nadaljevanjem naložb v teku, je bilo konec leta 2023 stanje znanih
prihodnjih obveznosti, povezanih s pridobitvijo nepremičnin, naprav in opreme, 76.482 tisoč EUR (82.801 tisoč EUR konec
leta 2022).



Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
243

27. Najemi
Skupina Krka ima sklenjene najemne pogodbe za različna sredstva: poslovne in parkirne prostore ter skladišča, zemljišča,
stanovanja, avtomobile in opremo.
Obdobje trajanja najema ocenjuje glede na vrsto najema:
za poslovne in parkirne prostore ter skladišča do 10 let,
za zemljišča 30 let,
za stanovanja do največ 3 leta,
za avtomobile do največ 5 let,
za opremo do 10 let.
Skupina Krka najetih sredstev ne daje v podnajem.
Skupina Krka je za najem različne proizvajalne in neproizvajalne opreme ter začasnih poslovnih prostorov in parkirišč
sklenila pogodbe, krajše od enega leta, ter zanje uporabila praktično rešitev, ki jo omogoča standard.
Gibanje knjigovodske vrednosti obveznosti iz najema, ki so pripoznane v postavki dana in prejeta posojila,
v obračunskem obdobju
v tisoč EUR
Gibanje knjigovodske vrednosti
obveznosti iz najema, ki so pripoznane
v postavki dana in prejeta posojila
Stanje 1. 1. 2022
12.157
Povečanja/zmanjšanja
3.305
Obresti
301
Plačilo najemnin
3.926
Prevedbena rezerva
4
Stanje 31. 12. 2022
11.841
Kratkoročne obveznosti iz najemov
3.752
Nekratkoročne obveznosti iz najemov
8.089
Stanje 1. 1. 2023
11.841
Povečanja/zmanjšanja
4.106
Obresti
314
Plačilo najemnin
4.184
Prevedbena rezerva
78
Stanje 31. 12. 2023
11.999
Kratkoročne obveznosti iz najemov
3.452
Nekratkoročne obveznosti iz najemov
8.547
Analiza zapadlosti obveznosti iz najemov je prikazana v pojasnilu 29 Finančni instrumenti in finančna tveganja.
Zneski, pripoznani v izkazu poslovnega izida
v tisoč EUR
2023
2022
Stroški amortizacije sredstev, ki predstavljajo pravico do uporabe
3.797
3.685
Stroški obresti od obveznosti iz najema
314
301
Odhodki iz naslova kratkoročnih najemnin
1.310
1.134
Skupaj pripoznano v izkazu poslovnega izida
5.421
5.120



Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
244


28. Obveznosti iz financiranja
Gibanje obveznosti iz financiranja v letu 2023
v tisoč EUR
Stanje
31. 12. 2022
Denarne
spremembe
Nedenarne spremembe
Stanje
31. 12. 2023
Pridobitve/
odtujitve
Ostalo
Dividende
1.303
204.379
204.378
0
1.302
Najemi
11.841
4.184
4.028
314
11.999
Skupaj
13.144
208.563
208.406
314
13.301
Gibanje obveznosti iz financiranja v letu 2022
v tisoč EUR
Stanje
31. 12. 2021
Denarne
spremembe
Nedenarne spremembe
Stanje
31. 12. 2022
Pridobitve/
odtujitve
Ostalo
Dividende
1.322
175.044
175.025
0
1.303
Najemi
12.157
3.926
3.309
301
11.841
Obveznosti iz začasne prodaje (repo posel)
102.234
101.762
0
472
0
Skupaj
115.713
280.732
178.334
171
13.144


29. Finančni instrumenti in finančna tveganja
Kreditno tveganje
Ključno kreditno tveganje skupine Krka izhaja iz terjatev do kupcev. To je tveganje, da kupci ob zapadlosti ne bi poravnali
svojih obveznosti.
Centraliziran proces kreditne kontrole na ravni skupine Krka je vzpostavljen že od leta 2004. Vanj so vključeni vsi kupci
s kreditnimi limiti, višjimi od 20.000 EUR. Ob koncu leta 2023 jih je bilo več kot 700 in so predstavljali več kot 95 % terjatev
do kupcev. Kontrola nad manjšimi kupci, ki predstavljajo manj kot 5 % vseh terjatev do kupcev, poteka decentralizirano
v prodajni mreži in pod stalnim nadzorom obvladujoče družbe.
Proces obvladovanja kreditnega tveganja poteka v dveh korakih. Prvi korak je ocenjevanje kreditnega tveganja kupcev,
določitev instrumentov zavarovanja in dodelitev kreditnega limita. Ocenimo vsakega novega kupca, dvakrat na leto pa
obnovimo ocene vseh kupcev. Oceno kreditnega tveganja vsakega kupca sestavlja veliko različnih finančnih in nefinančnih
kazalnikov, ki so razdeljeni v štiri sklope (ocena dobičkovnosti, plačilnih navad in plačilne discipline kupca, ocena finančnih
izkazov kupca, kvalitativna ocena prodajnega osebja in ocena deželnega tveganja), vsak od njih pa ima v končni oceni
različno težo.
Na podlagi dosežene kreditne ocene in predvidene dinamike odprem blaga in plačil se vsakemu kupcu dodeli individualni
kreditni limit.
Drugi korak v procesu kreditne kontrole je redno dinamično spremljanje plačilne discipline kupcev. V informacijske sisteme
vseh družb v skupini Krka, ki izvajajo prodajo, je vključena kontrola prostega limita in zapadlih terjatev, ki se izvede
ob vsaki odpremi izdelkov kupcem. Kupcem, ki zamujajo s plačili ali pri katerih terjatve, skupaj z novo odpremo, presegajo
odobreni kreditni limit, se odprema avtomatično ustavi, prodajno osebje pa mora sprožiti postopek izterjave ali zagotoviti
zavarovanje plačil.
Proces kreditne kontrole in pooblastila za dodeljevanje kreditnih limitov kupcem so opredeljeni z internimi akti. V okviru
kreditne kontrole je vzpostavljen tudi sistem rednega poročanja o terjatvah do kupcev in njihovi plačilni disciplini, ki
omogoča pravočasno zaznavo kupcev s povečanim tveganjem neplačila in zagotavlja učinkovito obvladovanje kreditnih
tveganj.




Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
245



Proces kreditne kontrole temelji na enotnih pravilih za vse kupce. Zaradi posebnosti prodajnih trgov so v posameznih
odvisnih družbah uvedene dodatne lokalne kontrole. Procese kreditne kontrole redno prilagajamo spremembam na
prodajnih trgih.
Kreditna kontrola zagotavlja stalen nadzor kakovosti portfelja terjatev do kupcev. Rezultat je majhen delež odpisov in
oslabitev terjatev glede na prodajo skupine Krka.
Majhna vrednost odpisov in oslabitev terjatev je tudi posledica razpršenosti terjatev med veliko število kupcev in prodajnih
trgov ter dejstva, da je glavnina terjatev odprta do kupcev, s katerimi ima Krka dolgoletne poslovne izkušnje.
V letu 2023 so bile razmere na področju kreditnih tveganj zaradi zaostrenih razmer v Ukrajini, Ruski federaciji in Belorusiji
zahtevne. Tem trgom smo namenili posebno pozornost. Ohranili smo uvedene aktivnosti za obvladovanje terjatev do
kupcev. Rezultat obvladovanja kreditnih tveganj je bil v letu 2023 ugoden. Ob koncu leta je bila vrednost terjatev do kupcev
26 % večja kot na začetku leta, znesek zapadlih in neplačanih terjatev pa je ostal v okvirih, ki so za Krko sprejemljivi.
Znesek na novo oblikovanega popravka vrednosti terjatev je bil manjši od zneska odpravljenega popravka, zato je bil vpliv
neto oslabitev in odpisov terjatev na končni rezultat skupine Krka v letu 2023 pozitiven.
Izpostavljenost kreditnemu tveganju
Knjigovodska vrednost finančnih sredstev, ki so bila najbolj izpostavljena kreditnemu tveganju, je bila na datum poročanja
naslednja:
v tisoč EUR
Pojasnila
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Dana posojila
13
128.817
83.866
Finančne naložbe po pošteni vrednosti prek poslovnega izida
14
236.751
0
Finančne naložbe po odplačni vrednosti (dolžniški instrumenti)
14
90.791
145.478
Terjatve do kupcev
17
509.070
402.730
Denar in denarni ustrezniki
18
174.011
518.934
Skupaj
1.139.440
1.151.008
Med finančnimi sredstvi, izpostavljenimi kreditnemu tveganju, posebej prikazujemo dana posojila, finančne naložbe,
terjatve do kupcev ter denar in denarne ustreznike.
Dana posojila vključujejo 30.000 tisoč EUR depozita z ročnostjo nad enim letom pri slovenski banki z visoko bonitetno
oceno in 50.000 tisoč EUR depozita z ročnostjo nad 90 dni in manj kot eno leto pri tuji banki z visoko bonitetno oceno.
Posojilo v višini 28.695 tisoč EUR za proizvodne zmogljivosti na Kitajskem in stanovanjska posojila za zaposlene v Krki
predstavljajo omejeno kreditno tveganje za skupino Krka.
Finančne naložbe po pošteni vrednosti prek poslovnega izida predstavljajo naložbe v zakladne menice zahodnoevropskih
držav članic EU z visoko bonitetno oceno (P1 agencije Moody's).
Finančne naložbe po odplačni vrednosti (dolžniški instrumenti) predstavljajo naložbe v nekratkoročne in kratkoročne
obveznice držav članic EU. Razvrščene so med finančne instrumente z majhnim kreditnim tveganjem, ker je njihova ocena
kreditnega tveganja enakovredna globalno razumljivi definiciji naložbenega razreda, kar je enakovredno bonitetni oceni
Baa2 ali več agencije Moody's ali BBB ali več agencije S&P Global Ratings.
Denar in denarne ustreznike skupine Krka predstavljajo sredstva na bančnih računih in depoziti z ročnostjo manj kot 90
dni pri bankah v EU z visoko bonitetno oceno (P1 agencije Moody's).





Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
246



Dana posojila po regijah
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Slovenija
43.854
43.817
Jugovzhodna Evropa
85
107
Vzhodna Evropa
137
163
Srednja Evropa
175
199
Zahodna Evropa
50.197
381
Čezmorska tržišča
34.369
39.199
Skupaj
128.817
83.866
Terjatve do kupcev po regijah
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Slovenija
12.615
11.568
Jugovzhodna Evropa
97.211
78.859
Vzhodna Evropa
212.160
143.635
Srednja Evropa
86.279
72.534
Zahodna Evropa
95.266
90.545
Čezmorska tržišča
5.539
5.589
Skupaj
509.070
402.730
Do ukrajinskih kupcev je bilo 31. 12. 2023 odprtih za 3.037 tisoč EUR terjatev (31. 12. 2022 pa za 132 tisoč EUR).
Vrednost terjatev do ruskih kupcev je 31. 12. 2023 znašala 184.029 tisoč EUR, 31. 12. 2022 pa 120.137 tisoč EUR.
Analiza starosti danih posojil na datum poročanja
v tisoč EUR
Bruto vrednost
31. 12. 2023
Popravek
31. 12. 2023
Bruto vrednost
31. 12. 2022
Popravek
31. 12. 2022
Nezapadlo
128.810
0
83.861
0
Že zapadlo do 20 dni
0
0
1
0
Že zapadlo od 21 do 50 dni
2
0
1
0
Že zapadlo od 51 do 180 dni
1
0
1
0
Že zapadlo več kot 180 dni
4
0
4
0
Skupaj
128.817
0
83.866
0
Analiza starosti terjatev do kupcev na datum poročanja
v tisoč EUR
Bruto
vrednost
31. 12. 2023
Popravek
31. 12. 2023
Neto
vrednost
31. 12. 2023
Bruto
vrednost
31. 12. 2022
Popravek
31. 12. 2022
Neto
vrednost
31. 12. 2022
Nezapadlo
481.775
861
480.914
394.575
685
393.890
Že zapadlo do 20 dni
21.574
138
21.436
6.618
45
6.573
Že zapadlo od 21 do 50 dni
4.050
105
3.945
372
16
356
Že zapadlo od 51 do 180 dni
1.501
118
1.383
862
58
804
Že zapadlo več kot 180 dni
35.807
34.415
1.392
38.862
37.755
1.107
Skupaj
544.707
35.637
509.070
441.289
38.559
402.730
Skupina Krka določenim kupcem podaljšuje plačilne roke. Če podaljševanja rokov ne bi bilo, bi bil 31. 12. 2023 znesek
nezapadlih terjatev 438.038 tisoč EUR (31. 12. 2022 je bil 364.673 tisoč EUR), zapadlih terjatev do 20 dni
44.372 tisoč EUR (31. 12. 2022 je bil 21.125 tisoč EUR), od 21 do 50 dni 21.549 tisoč EUR (31. 12. 2022 je bil
10.136 tisoč EUR), od 51 do 180 dni 3.071 tisoč EUR (31. 12. 2022 je bil 2.806 tisoč EUR) in zapadlih terjatev za več kot
180 dni 1.391 tisoč EUR (31. 12. 2022 je bil 3.458 tisoč EUR).





Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
247




Analiza starosti terjatev do kupcev v Ruski federaciji na datum poročanja
v tisoč EUR
Bruto
vrednost
31. 12. 2023
Popravek
31. 12. 2023
Neto
vrednost
31. 12. 2023
Bruto
vrednost
31. 12. 2022
Popravek
31. 12. 2022
Neto
vrednost
31. 12. 2022
Nezapadlo
184.390
370
184.020
120.406
269
120.137
Že zapadlo do 20 dni
9
0
9
0
0
0
Skupaj
184.399
370
184.029
120.406
269
120.137
Delež zavarovanih terjatev v Ruski federaciji je znašal 94,9 % (31. 12. 2022 pa 90,9 %).
Gibanje popravka vrednosti terjatev do kupcev
v tisoč EUR
2023
2022
Stanje 1. 1.
38.559
37.549
Oblikovanje popravkov vrednosti v letu
879
2.054
Odpis terjatev v breme popravkov
528
700
Odprava popravkov vrednosti
4.140
352
Izterjane odpisane terjatve
496
1
Učinek tečajnih razlik
72
9
Prerazporeditev prejetih odškodnin
1.435
0
Stanje 31. 12.
35.637
38.559


Likvidnostno tveganje
Krka je med poslovnimi partnerji znana po vzorni plačilni disciplini in stabilnih denarnih tokovih. Tudi v letu 2023 smo vse
obveznosti poravnavali redno. Likvidnostno tveganje skupine Krka je bilo majhno.
Skupina Krka ima pri dveh bankah sklenjene pogodbe o limitu za dovoljeno negativno stanje na transakcijskih računih
v skupni vrednosti 10.050 tisoč EUR (v letu 2022 je imela pri dveh bankah sklenjene pogodbe v skupni vrednosti
5.688 tisoč EUR). Ker 31. 12. 2023 na transakcijskih računih ni bilo negativnih stanj, je bil limit v celoti neizkoriščen.
Skupina Krka je imela 31. 12. 2023 odobreno nečrpano posojilo v vrednosti 20.000 tisoč EUR (31. 12. 2022 prav tako
v vrednosti 20.000 tisoč EUR).
Ob koncu leta 2023 je imela skupina Krka denar in denarne ustreznike pretežno na bančnih računih in v kratkoročnih
depozitih pri prvovrstnih poslovnih bankah. Ostala kratkoročna likvidna sredstva so bila naložena v kratkoročnih zakladnih
menicah zahodnoevropskih držav s prvovrstnimi kreditnimi ocenami.
Najpomembnejše svetovne centralne banke so v letu 2023 zviševale ključne obrestne mere. Skupina Krka je za denar,
denarne ustreznike in likvidne naložbe z majhnim tveganjem dosegala ustrezne donose, kar se kaže v večjih finančnih
prihodkih iz naslova obresti in prihodkih iz drugih finančnih instrumentov.
Likvidna sredstva se v skupini Krka upravljajo v skladu z internimi pravili razpršitve naložb in ob upoštevanju obrestnega,
likvidnostnega, kreditnega in valutnega tveganja.
Obvladujoča družba centralizirano obvladuje likvidnostno tveganje v skupini Krka. Odvisne družbe se financirajo interno,
prek obvladujoče družbe, pri kateri deponirajo morebitne presežke sredstev. Presežki vseh družb se združujejo
na krovnem računu obvladujoče družbe v obliki dnevnega avtomatskega združevanja denarnih sredstev (cash pooling) ali
v obliki neavtomatskih bančnih nakazil. Tako optimiziramo upravljanje denarja, zmanjšujemo valutna tveganja, imamo
pregled nad likvidnostjo vseh družb v skupini Krka in zagotavljamo večjo varnost denarnih transakcij.
Skupina Krka je tudi ob koncu leta 2023 izkazovala ugodne in stabilne kazalnike likvidnosti.




Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
248



Zapadlost finančnih obveznosti
V tabelah v nadaljevanju so prikazane finančne obveznosti glede na rok zapadlosti.
Zapadlost finančnih obveznosti na dan 31. 12. 2023
v tisoč EUR
Knjigovodska
vrednost
Pogodbeni denarni tokovi
Skupaj
Do pol
leta
Pol leta
do 1 leto
12 leti
25 let
510 let
Finančne obveznosti
Obveznosti iz najemov
11.999
13.550
2.041
1.907
3.144
5.610
848
Obveznosti do dobaviteljev brez predujmov
153.762
153.762
153.762
0
0
0
0
Obveznosti iz pogodb s kupci
brez predujmov
152.347
152.347
152.347
0
0
0
0
Ostale obveznosti brez obveznosti
do države in zaposlenih ter brez predujmov
8.629
8.629
8.629
0
0
0
0
Finančne obveznosti skupaj
326.737
328.288
316.779
1.907
3.144
5.610
848
Izvedeni finančni instrumenti
2.653
2.653
2.653
0
0
0
0
Izvedene finančne obveznosti skupaj
2.653
2.653
2.653
0
0
0
0
Skupaj
329.390
330.941
319.432
1.907
3.144
5.610
848
Zapadlost finančnih obveznosti na dan 31. 12. 2022
v tisoč EUR
Knjigovodska
vrednost
Pogodbeni denarni tokovi
Skupaj
Do pol
leta
Pol leta
do 1 leto
12 leti
25 let
510 let
Finančne obveznosti
Obveznosti iz najemov
11.841
12.406
1.980
1.923
2.842
4.771
890
Obveznosti do dobaviteljev brez predujmov
140.837
140.837
140.837
0
0
0
0
Obveznosti iz pogodb s kupci
brez predujmov
145.924
145.924
145.924
0
0
0
0
Ostale obveznosti brez obveznosti
do države in zaposlenih ter brez predujmov
7.478
7.478
7.478
0
0
0
0
Finančne obveznosti skupaj
306.080
306.645
296.219
1.923
2.842
4.771
890
Izvedene finančne obveznosti skupaj
0
0
0
0
0
0
0
Skupaj
306.080
306.645
296.219
1.923
2.842
4.771
890

Tveganje sprememb deviznih tečajev
Skupina Krka je zaradi razpršenega mednarodnega poslovanja izpostavljena tveganju sprememb deviznih tečajev na
nekaterih prodajnih in nabavnih trgih.
Valutna izpostavljenost izhaja iz različne vrednosti sredstev in obveznosti v posamezni valuti v izkazu finančnega položaja
skupine Krka ter različne višine poslovnih prihodkov in odhodkov, ki jih ustvarjamo v posameznih valutah.
Ključne kategorije, ki tvorijo valutno pozicijo, so terjatve do kupcev, obveznosti do dobaviteljev, likvidna finančna sredstva
v tujih valutah, izvedeni finančni instrumenti, namenjeni zavarovanju valutnih tveganj, financiranje odvisnih družb, ki ga
zagotavlja obvladujoča družba, in evidentirana nabavna naročila.
Ob koncu leta 2023 je imel ruski rubelj s 45 % največji delež v valutni poziciji skupine Krka. Pozicija v rubljih se je
v primerjavi z začetkom leta 2023 povečala. Ključni vzrok za to je bila omejena možnost uporabe izvedenih finančnih
instrumentov za zavarovanje tveganja rublja. Pozicija v rubljih izvira iz naslova terjatev do kupcev na ruskem trgu, deloma
pa tudi iz naslova financiranja, ki ga obvladujoča družba namenjena odvisnima družbama v Ruski federaciji.




Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
249


Pomembnost ruskega trga, višina valutne izpostavljenosti in nestanovitna vrednost ruskega rublja so razlogi, da
obvladovanju tveganja ruskega rublja namenjamo posebno pozornost. Zaradi slabe razpoložljivosti finančnih instrumentov
smo dajali v letu 2023 večji poudarek naravnim metodam zmanjševanja valutne izpostavljenosti.
V nasprotju z ostalimi valutami izkazujemo v ameriških dolarjih iz rednega poslovanja presežek obveznosti nad sredstvi,
to je kratko valutno pozicijo. Izpostavljenost ameriškemu dolarju izvira pretežno iz nabave surovin in materiala.
Upoštevajoč likvidna finančna sredstva v ameriških dolarjih in terminske pogodbe za nakup dolarjev, ki skupaj nevtralizirajo
kratko valutno pozicijo iz poslovanja, je izpostavljenost v ameriških dolarjih ob koncu leta 2023 predstavljala 7 % celotne
valutne izpostavljenosti skupine Krka.
Izpostavljenost romunskemu leju, ki je ob koncu leta 2023 predstavljala 15 % valutne pozicije, izvira iz terjatev do kupcev,
ki so posledica daljših plačilnih rokov v državi. Izpostavljenost poljskemu zlotu je rezultat terjatev do kupcev in proizvodnih
zmogljivosti, ki jih imamo na Poljskem, predstavlja pa 14 % valutne pozicije.
Ostale valute, med katere spadajo švedska krona, makedonski denar, kazahstanski tenge, srbski dinar, britanski funt,
češka krona, ukrajinska grivna in madžarski forint, so skupaj predstavljale 19 % valutne pozicije skupine Krka.
Različna dinamika zviševanja cen življenjskih potrebščin na nekaterih pomembnih Krkinih trgih in različni ukrepi
monetarnih oblasti proti rasti cen so v letu 2023 povzročali povečano nestanovitnost pomembnejših valutnih parov.
Evropska centralna banka je v prvem polletju leta 2023 agresivno dvigovala ključno obrestno mero, nato pa sredi leta
dinamiko dvigovanja postopoma umirjala in ob koncu leta cikel dvigovanja obrestnih mer končala. Podobna je bila tudi
politika ameriške centralne banke. Centralne banke Poljske, Madžarske, Češke in Romunije, ki so zaradi visoke inflacije
obrestne mere dvignile že v letu 2022, večjih sprememb med letom niso uvajale, v zadnjem delu leta 2023 pa so, razen
romunske centralne banke, začele ključne obrestne mere postopoma zniževati.
Padanje vrednosti ruskega rublja, ki se je začelo že v zadnjem četrtletju leta 2022, se je nadaljevalo do konca prvega
polletja leta 2023. Vzrok je bilo predvsem zmanjšanje trgovinskega presežka, kar je ob razmeroma stabilni gospodarski
aktivnosti povzročilo rast inflacije. Monetarne oblasti so inflacijo in padanje vrednosti rublja v drugi polovici leta umirjale
z več dvigi ključne obrestne mere in drugimi ukrepi za zavarovanje vrednosti domače valute. Vrednost rublja, izražena
v evrih, se je od začetka do konca leta 2023 znižala za 21,5 %, v povprečju je bila 20,6 % nižja kot leta 2022.
Vrednost ameriškega dolarja, izražena v evrih, se je od začetka do konca leta 2023 znižala za 3,5 %, v povprečju je bila
2,6 % nižja kot leta 2022. Valutna pariteta evra in ameriškega dolarja se je v letu 2023 gibala med 1,05 in 1,13. Vpliv
spremembe vrednosti ameriškega dolarja na rezultat skupine Krka smo nevtralizirali s finančnimi instrumenti.
Na vrednost ukrajinske grivne sta tudi v letu 2023 vplivali ruska invazija in negotovost glede prihodnjih gospodarskih
razmer v državi.
Vrednost poljskega zlota, ki se je večji del leta postopoma krepila, se je po parlamentarnih volitvah ob koncu septembra
še dodatno zvišala. Od začetka do konca leta 2023 se je zvišala za 7,9 %, povprečna vrednost pa je bila 3,2 % višja kot
leta 2022.
Romunski lej je bil tudi v letu 2023 zelo stabilen. Češka krona je sredi leta 2023 dolgoletni trend počasne apreciacije obrnila
v smer počasne depreciacije v primerjavi z evrom. Madžarski forint je bil v letu 2023 manj volatilen kot v letu 2022.
Skupina Krka valutna tveganja praviloma odpravlja z naravnimi metodami, predvsem s povečevanjem nabav in obveznosti
v valutah, v katerih fakturira prodajo. Kadar to ni mogoče, uporabimo finančne instrumente ali pa tveganje ostane
nezavarovano. Za zavarovanje praviloma uporabljamo terminske pogodbe.
V letu 2023 smo tveganje ameriškega dolarja še naprej zavarovali s finančnimi instrumenti. Tveganje ruskega rublja smo
obvladovali zgolj z naravnimi metodami, saj na bančnem trgu ni bilo ustreznih finančnih instrumentov. Zaradi padanja
vrednosti rublja v evrih smo ustvarili neto negativne tečajne razlike, večinoma v prvem polletju leta 2023.




Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
250


Naraščajoča izpostavljenost iz poslovanja in za Krko ugodna obrestna razlika med evrom in ameriškim dolarjem sta ključna
vzroka, da smo tudi v letu 2023 del izpostavljenosti v ameriških dolarjih zavarovali s finančnimi instrumenti. Za zavarovanje
tveganja sprememb valutne paritete evra in ameriškega dolarja so bile ob koncu leta 2023 odprte terminske pogodbe
z glavnico v višini 75.000 tisoč USD in z ročnostjo manj kot tri mesece.
Izpostavljenost tveganju sprememb deviznih tečajev
v tisoč EUR
31. 12. 2023
EUR
RUB
PLN
USD
RON
Dana posojila
94.116
51
169
0
22
Terjatve do kupcev
135.047
198.075
59.091
11.100
52.899
Denar in denarni ustrezniki
134.641
7.573
775
5.447
2.838
Kratkoročne poslovne obveznosti
127.456
150
45
11.987
483
Izpostavljenost izkaza finančnega položaja (neto)
236.348
205.549
59.991
4.560
55.276
* EUR je funkcionalna valuta in ne predstavlja izpostavljenosti tveganju sprememb deviznih tečajev.
v tisoč EUR
31. 12. 2022
EUR*
RUB
PLN
USD
RON
Dana posojila
44.244
86
17
0
31
Terjatve do kupcev
101.451
137.966
50.293
5.819
46.991
Denar in denarni ustrezniki
454.565
29.846
2.674
7.682
538
Kratkoročne poslovne obveznosti
109.248
4.385
1.914
9.753
485
Izpostavljenost izkaza finančnega položaja (neto)
491.012
163.513
51.069
3.748
47.075
* EUR je funkcionalna valuta in ne predstavlja izpostavljenosti tveganju sprememb deviznih tečajev.
Pomembni devizni tečaji
Povprečni tečaj*
Končni tečaj*
2023
2022
2023
2022
RUB
92,49
73,43
99,97
78,43
PLN
4,54
4,69
4,34
4,68
USD
1,08
1,05
1,11
1,07
RON
4,95
4,93
4,98
4,95
* število enot nacionalne valute za 1 EUR
Navedeni tečaji, ki so bili uporabljeni pri preračunu bilančnih postavk na dan 31. 12., so enaki referenčnemu tečaju
Evropske centralne banke na dan 31. 12. Od konca marca 2022 je za preračun tečaja ruskega rublja uporabljen
Bloombergov tečaj.
Analiza občutljivosti
Sprememba vrednosti navedenih valut za 1 % glede na evro na dan 31. 12. 2023 oziroma 31. 12. 2022 bi poslovni izid
pred davki spremenila za vrednosti, navedene v tabeli v nadaljevanju. Analiza, ki je za obe leti narejena na enak način,
predpostavlja, da razen tečaja vse spremenljivke, predvsem obrestne mere, ostanejo nespremenjene. Pri izračunu vpliva
spremembe tečajev navedenih valut je upoštevano stanje terjatev, obveznosti, posojil ter denarja in denarnih ustreznikov,
ki so nominirani v lokalnih valutah.




Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
251



Vpliv na poslovni izid pred davki
2023
2022
Sprememba navedene valute za
+1 %
1 %
+1 %
1 %
RUB
2.055
2.055
1.635
1.635
PLN
600
600
511
511
USD
46
46
37
37
RON
553
553
471
471
Vsaka nadaljnja sprememba navedenih valut za 1 % glede na evro bi pomenila dodatno spremembo poslovnega izida
pred davki za zgoraj navedene vrednosti.

Tveganje sprememb obrestnih mer
Tveganje sprememb obrestnih mer opredeljujemo kot nevarnost, da skupina Krka zaradi spremenjenih referenčnih tržnih
obrestnih mer utrpi povečanje stroškov financiranja iz naslova dolgoročnih finančnih virov ali zmanjšanje prihodkov iz
naslova dolgoročnih finančnih naložb.
Tveganje sprememb obrestnih mer pri kratkoročnih finančnih virih in kratkoročnih finančnih naložbah se obvladuje v okviru
likvidnostnih tveganj skupine.
Skupina Krka v letu 2023 ni imela prejetih dolgoročnih posojil.
Izpostavljenost tveganju sprememb obrestnih mer
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Finančni instrumenti po fiksni obrestni meri
215.069
485.123
Finančna sredstva
215.069
485.123
Finančne obveznosti
0
0
Finančni instrumenti po variabilni obrestni meri
30.000
30.000
Finančna sredstva
30.000
30.000
Finančne obveznosti
0
0
Analiza občutljivosti denarnega toka pri instrumentih z variabilno obrestno mero
Zvišanje variabilne obrestne mere za leto 2023 za 100 bazičnih točk bi poslovni izid za leto 2023 povečalo
za 300 tisoč EUR (znižanje obrestne mere za 100 bazičnih točk bi poslovni izid zmanjšalo za 300 tisoč EUR). Zvišanje
variabilne obrestne mere za 100 bazičnih točk bi poslovni izid za leto 2022 povečalo za 300 tisoč EUR (znižanje obrestne
mere za 100 bazičnih točk bi poslovni izid zmanjšalo za 300 tisoč EUR). Analiza, ki je za obe leti narejena na enak način,
predpostavlja, da vse spremenljivke, predvsem devizni tečaj, ostanejo nespremenjene.
Upravljanje kapitala
Primarni cilj upravljanja kapitala skupine Krka je zagotavljanje visokega kreditnega ratinga in ustreznih kazalnikov
financiranja, s čimer skupina zagotavlja ustrezen razvoj svojega poslovanja in ustvarja čim večjo vrednost za svoje
delničarje.
Skupina Krka želi z upravljanjem in prilagajanjem kapitalske strukture slediti spremembam v ekonomskem okolju.
Dividende izplačuje enkrat na leto v skladu s strateško usmeritvijo povečevanja dividend. Skupina Krka nima posebnih
ciljev glede lastništva zaposlenih in nobenega programa delniških opcij.
V letih 2023 in 2022 ni prišlo do sprememb v načinu upravljanja kapitala.



Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
252


Skupina Krka za nadzor nad kapitalom uporablja kazalnik finančnega vzvoda, ki prikazuje delež neto zadolženosti
v kapitalu in neto zadolženosti skupaj. Neto zadolženost vključuje prejeta posojila, poslovne obveznosti, kratkoročne
obveznosti iz pogodb s kupci in druge kratkoročne obveznosti, zmanjšane za denar in njegove ustreznike.
Kazalnik finančnega vzvoda
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Poslovne obveznosti
153.762
140.837
Kratkoročne obveznosti iz pogodb s kupci
162.173
157.710
Druge kratkoročne obveznosti
104.960
86.368
Denar in denarni ustrezniki
174.011
518.934
Neto zadolženost
246.884
134.019
Kapital
2.181.766
2.138.509
Kapital in neto zadolženost
2.428.650
2.004.490
Kazalnik finančnega vzvoda
10,2 %
6,7 %
Poštena vrednost
V tabeli v nadaljevanju so prikazane knjigovodske in poštene vrednosti finančnih sredstev in finančnih obveznosti. V tabelo
niso vključena razkritja glede poštene vrednosti finančnih sredstev in obveznosti, ki niso merjeni po pošteni vrednosti, ko
je knjigovodska vrednost dovolj dober približek poštene vrednosti.
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Knjigovodska
vrednost
Poštena
vrednost
Knjigovodska
vrednost
Poštena
vrednost
Nekratkoročna finančna sredstva
Dana posojila
70.098
77.539
Finančne naložbe po pošteni vrednosti prek drugega
vseobsegajočega donosa (lastniški instrumenti)
26.901
26.901
15.989
15.989
Finančne naložbe po odplačni vrednosti
(dolžniški instrumenti)
20.773
94.781
Kratkoročna finančna sredstva
Dana posojila
58.719
6.327
Finančne naložbe po pošteni vrednosti
prek poslovnega izida
236.751
236.751
0
0
Finančne naložbe po odplačni vrednosti
(dolžniški instrumenti)
70.018
50.697
Izvedeni finančni instrumenti
0
0
1.740
1.740
Terjatve do kupcev
509.070
402.730
Denar in denarni ustrezniki
174.011
518.934
Nekratkoročne finančne obveznosti
Obveznosti iz najemov
8.547
8.089
Kratkoročne finančne obveznosti
Obveznosti iz najemov
3.452
3.752
Obveznosti do dobaviteljev brez predujmov
153.762
140.837
Obveznosti iz pogodb s kupci brez predujmov
152.347
145.924
Ostale obveznosti brez obveznosti do države in
zaposlenih ter predujmov
8.629
7.478
Skupaj
839.604
263.652
862.657
17.729




Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
253




Sredstva in obveznosti glede na izračun njihove poštene vrednosti uvrščamo v tri ravni:
1. raven sredstva po tržni ceni;
2. raven sredstva, ki se ne uvrščajo v 1. raven, njihova vrednost pa je določena neposredno ali posredno
na podlagi primerljivih tržnih podatkov;
3. raven sredstva, katerih vrednosti ni mogoče pridobiti iz tržnih podatkov.
Poštena vrednost sredstev
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
1. raven
2. raven
3. raven
Skupaj
1. raven
2. raven
3. raven
Skupaj
Sredstva, merjena po pošteni
vrednosti
Finančne naložbe po pošteni
vrednosti prek drugega
vseobsegajočega donosa
25.514
0
1.387
26.901
14.602
0
1.387
15.989
Finančne naložbe prek poslovnega
izida
236.751
0
0
236.751
0
0
0
0
Izvedeni finančni instrumenti
0
0
0
0
0
0
1.740
1.740
Sredstva, merjena po pošteni
vrednosti, skupaj
262.265
0
1.387
263.652
14.602
0
3.127
17.729




30. Posli s povezanimi osebami
Podatki o skupinah oseb
Konec leta 2023 so imeli člani uprave obvladujoče družbe v lasti 37.040 delnic družbe Krka, kar predstavlja 0,1129 %
celotnega kapitala družbe in 0,1195 % glasovalnih pravic, člani nadzornega sveta obvladujoče družbe 2847 delnic,
kar predstavlja 0,0087 % celotnega kapitala družbe in 0,0092 % glasovalnih pravic, direktorji odvisnih družb pa 4169 delnic
ali 0,0127 % celotnega kapitala oziroma 0,0135 % glasovalnih pravic.




Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
254


Lastniški deleži članov uprave in nadzornega sveta obvladujoče družbe in njihovi deleži v glasovalnih pravicah
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Število
delnic
Del
v kapitalu
(v %)
Del
v glasovalnih
pravicah
(v %)
Število
delnic
Del
v kapitalu
(v %)
Del
v glasovalnih
pravicah
(v %)
Člani uprave
Jože Colarič
22.500
0,0686
0,0729
22.500
0,0686
0,0726
Aleš Rotar
13.915
0,0424
0,0451
13.915
0,0424
0,0449
Vinko Zupančič
120
0,0004
0,0004
120
0,0004
0,0004
David Bratož
0
/
/
0
/
/
Milena Kastelic
505
0,0015
0,0016
505
0,0015
0,0016
Člani uprave skupaj
37.040
0,1129
0,1200
37.040
0,1129
0,1195
Člani nadzornega sveta, predstavniki
lastnikov
Jože Mermal
0
/
/
0
/
/
Luka Cerar*
0
/
/
0
/
/
Borut Jamnik**
0
/
/
0
/
/
Matej Lahovnik
1.000
0,0030
0,0032
600
0,0018
0,0019
Julijana Kristl
230
0,0007
0,0007
230
0,0007
0,0007
Mojca Osolnik Videmšek
617
0,0019
0,0020
617
0,0019
0,0020
Boris Žnidarič
0
/
/
0
/
/
Člani nadzornega sveta, predstavniki
zaposlenih
Franc Šašek
500
0,0015
0,0016
1.400
0,0043
0,0045
Tomaž Sever
500
0,0015
0,0016
500
0,0015
0,0016
Mateja Vrečer
0
/
/
0
/
/
Člani nadzornega sveta skupaj
2.847
0,0087
0,0092
3.347
0,0102
0,0108
Skupaj
39.887
0,1216
0,1292
40.387
0,1232
0,1302
* član nadzornega sveta od 7. 7. 2023
** član nadzornega sveta do 6. 7. 2023
Pri izračunu deleža v glasovalnih pravicah so bile izločene lastne delnice (1.915.966 na dan 31. 12. 2023 in 1.785.849
na dan 31. 12. 2022).
Bruto prejemki skupin oseb
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Člani uprave obvladujoče družbe
4.317
4.163
Direktorji odvisnih družb
2.722
2.839
Člani nadzornega sveta obvladujoče družbe
311
274
Člani nadzornih svetov in upravnih odborov odvisnih družb
1
1
Bruto prejemki skupin oseb skupaj
7.351
7.276
Prejemki članov uprave obvladujoče družbe in direktorjev odvisnih družb vključujejo plače, bonitete in morebitne druge
prejemke. Za posamezno leto so prikazani po stroškovnem principu in se zato razlikujejo od prejemkov, prikazanih
v Poročilu o prejemkih članov uprave in nadzornega sveta družbe Krka za leto 2023, kjer so prikazani po izplačilih
v posameznem letu.
Prejemki članov nadzornega sveta obvladujoče družbe vključujejo prejemke za opravljanje funkcije v okviru nadzornega
sveta. Prejemki članov nadzornih svetov in upravnih odborov odvisnih družb, ki so hkrati člani uprave obvladujoče družbe
ali zaposleni na podlagi pogodb, za katere ne velja tarifni del kolektivne pogodbe, ravno tako vključujejo samo prejemke
za opravljanje funkcije v okviru nadzornih svetov in upravnih odborov.
Bruto prejemki zaposlenih na podlagi pogodb, za katere ne velja tarifni del kolektivne pogodbe, so v letu 2023 znašali
14.533 tisoč EUR (13.825 tisoč EUR v letu 2022).




Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
255


Prejemki članov uprave obvladujoče družbe v letu 2023
v tisoč EUR
Plača – fiksni del
Plača – variabilni del
Skupaj
Bruto
Neto
izplačilo
Neto
bonitete
in drugi
prejemki
Bruto
Neto
Bruto
Neto
Jože Colarič
526
191
33
858
335
1.384
559
Aleš Rotar
415
154
29
575
224
990
407
Vinko Zupančič
349
131
26
479
187
828
344
David Bratož
342
129
26
470
184
812
339
Milena Kastelic
209
82
19
94
37
303
138
Prejemki članov uprave skupaj
1.841
687
133
2.476
967
4.317
1.787
v tisoč EUR
Neto bonitete in drugi prejemki
Menedžersko
zavarovanje
Dodatno
pokojninsko
zavarovanje
Jubilejne
nagrade
Druge
bonitete
Povračila
stroškov
Regres
za letni
dopust
Skupaj
Jože Colarič
27,15
2,90
0,00
1,10
0,06
2,15
33,36
Aleš Rotar
19,27
2,90
0,00
3,12
1,10
2,15
28,54
Vinko Zupančič
16,07
2,90
0,00
4,45
0,89
2,15
26,46
David Bratož
16,96
2,90
0,00
2,68
1,09
2,15
25,78
Milena Kastelic
12,34
2,90
0,00
0,08
1,16
2,15
18,63
Prejemki članov uprave skupaj
91,79
14,50
0,00
11,43
4,30
10,75
132,77
Prejemki članov uprave obvladujoče družbe v letu 2022
v tisoč EUR
Plača – fiksni del
Plača – variabilni del
Skupaj
Bruto
Neto
izplačilo
Neto
bonitete
in drugi
prejemki
Bruto
Neto
Bruto
Neto
Jože Colarič
521
214
19
849
341
1.370
574
Aleš Rotar
390
165
15
549
221
939
401
Vinko Zupančič
311
132
16
457
184
768
332
David Bratož
333
142
16
449
181
782
339
Milena Kastelic
219
94
13
85
35
304
142
Prejemki članov uprave skupaj
1.774
747
79
2.389
962
4.163
1.788
v tisoč EUR
Neto bonitete in drugi prejemki
Menedžersko
zavarovanje
Dodatno
pokojninsko
zavarovanje
Jubilejne
nagrade
Druge
bonitete
Povračila
stroškov
Regres
za letni
dopust
Skupaj
Jože Colarič
10,00
2,89
3,18
1,19
0,04
1,92
19,23
Aleš Rotar
5,00
2,89
0,00
3,87
1,02
1,92
14,70
Vinko Zupančič
5,00
2,89
0,00
5,31
0,84
1,92
15,97
David Bratož
5,00
2,89
0,00
5,59
1,03
1,92
16,43
Milena Kastelic
5,00
2,89
1,92
0,06
1,09
1,92
12,88
Prejemki članov uprave skupaj
30,00
14,45
5,11
16,02
4,01
9,62
79,20
Druge bonitete vključujejo boniteto, povezano z uporabo službenega osebnega vozila tudi v zasebne namene, in morebitne
druge bonitete. Povrila stroškov vključujejo povračila za stroške prevoza na delo in prehrane med delom. Za opravljanje
funkcije v nadzornih svetih ali upravnih odborih odvisnih družb člani uprave ne prejemajo sejnin ali drugih plačil.




Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
256


Prejemki članov nadzornega sveta obvladujoče družbe v letu 2023
v tisoč EUR
Osnovno plačilo za
opravljanje funkcije
Sejnine
Potni stroški
Skupaj
Bruto
Neto
Bruto
Neto
Bruto
Neto
Bruto
Neto
Prejemki članov nadzornega
sveta, predstavnikov lastnikov
Jože Mermal
34,35
24,99
1,55
1,12
0,00
0,00
35,90
26,11
Luka Cerar*
16,33
11,88
0,72
0,52
0,52
0,38
17,57
12,78
Borut Jamnik**
14,52
10,55
1,70
1,24
0,00
0,00
16,22
11,79
Matej Lahovnik
31,67
23,04
2,78
2,02
0,94
0,68
35,39
25,74
Julijana Kristl
29,88
21,73
2,55
1,85
0,55
0,40
32,98
23,98
Mojca Osolnik Videmšek
31,06
22,60
2,78
2,02
0,35
0,25
34,19
24,87
Boris Žnidarič
34,49
25,08
3,12
2,27
0,49
0,36
38,10
27,71
Prejemki članov nadzornega
sveta, predstavnikov zaposlenih
Franc Šašek
31,67
23,03
3,28
2,38
0,00
0,00
34,95
25,41
Tomaž Sever
29,88
21,73
2,55
1,85
0,52
0,38
32,95
23,96
Mateja Vrečer
29,88
21,73
2,55
1,85
0,00
0,00
32,43
23,58
Prejemki članov nadzornega sveta
skupaj
283,73
206,36
23,58
17,12
3,37
2,45
310,68
225,93
* član nadzornega sveta od 7. 7. 2023
** član nadzornega sveta do 6. 7. 2023
Po sklepu 29. skupščine delničarjev obvladujoče družbe, ki je bila 6. 7. 2023, člani njenega nadzornega sveta (NS) za
udeležbo na seji prejmejo sejnino, ki za posameznega člana znaša 360,00 EUR bruto. Člani komisije NS za udeležbo na
seji komisije prejmejo sejnino, ki za posameznega člana znaša 80 % sejnine za udeležbo na seji NS. Sejnina za
korespondenčno sejo znaša 80 % siceršnje sejnine. Član NS je ne glede na prej navedeno in ne glede na število udeležb
na sejah v posameznem poslovnem letu upravičen do izplačila sejnin, dokler skupni znesek sejnin ne doseže 50 %
osnovnega plačila za opravljanje funkcije člana NS na letni ravni. Član NS, ki je član komisije oziroma komisij NS, je ne
glede na prej navedeno in ne glede na število udeležb na sejah nadzornega sveta in komisij v posameznem poslovnem
letu upravičen do izplačila sejnin, dokler skupni znesek sejnin za udeležbo na sejah NS in komisij ne doseže 75 %
osnovnega plačila za opravljanje funkcije člana NS na letni ravni.
Član NS poleg sejnin prejme osnovno plačilo za opravljanje funkcije v višini 21.000,00 EUR bruto na leto. Predsednik NS
je upravičen tudi do doplačila v višini 50 % osnovnega plačila za opravljanje funkcije člana NS, podpredsednik oziroma
namestnik predsednika NS pa do doplačila v višini 10 % osnovnega plačila za opravljanje funkcije člana NS. Člani komisije
NS prejmejo doplačilo v višini 25 % osnovnega plačila za opravljanje funkcije člana NS. Predsednik komisije je upravičen
do doplačila v višini 37,5 % osnovnega plačila za opravljanje funkcije člana NS. Član komisije NS je ne glede na zgoraj
navedeno in ne glede na število komisij, katerih član je ali ki jim predseduje, v posameznem poslovnem letu upravičen
do izplačila doplačil za opravljanje funkcije, dokler njihov skupni znesek ne doseže 50 % osnovnega plačila za opravljanje
funkcije člana NS na letni ravni. Če je mandat člana NS krajši od poslovnega leta, je član komisije NS ne glede na zgoraj
navedeno in ne glede na število komisij, katerih član je ali ki jim predseduje, v posameznem poslovnem letu upravičen
do izplačila doplačil za opravljanje funkcije, dokler njihov skupni znesek ne doseže 50 % osnovnega plačila za opravljanje
funkcije člana NS glede na upravičena izplačila za obdobje njegovega mandata v poslovnem letu.
Člani NS so upravičeni tudi do doplačila za posebne naloge. Posebne naloge so tiste, pri katerih gre za opravljanje
neobičajnih dlje časa trajajočih nadpovprečno zahtevnih nalog, ki praviloma trajajo vsaj en mesec. NS je pooblaščen,
da ob soglasju člana NS odloči o dodelitvi posebnih nalog temu članu, trajanju posebnih nalog in doplačilu za posebne
naloge v skladu s tem sklepom skupščine. NS je prav tako pooblaščen, da odloči o doplačilu članom NS za posebne
naloge zaradi objektivnih okoliščin v družbi. Doplačila za posebne naloge so dopustna le za čas, ko se posebne naloge
dejansko opravljajo. NS lahko o tem izjemoma odloči tudi za nazaj (zlasti v primeru posebnih nalog zaradi objektivnih
okoliščin v družbi), vendar največ za preteklo poslovno leto. Doplačila za posebne naloge, ki jih član lahko prejme
v posameznem letu, lahko znašajo največ 50 % osnovnega plačila za opravljanje funkcije člana NS (ne glede na število
posebnih nalog). Pri določanju višine doplačila se upoštevajo zahtevnost posebne naloge ter s tem povezano povečanje
obremenitve in odgovornosti. Doplačilo se preračuna glede na čas dejanskega opravljanja posebne naloge.




Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
257


Člani NS prejemajo osnovno plačilo, doplačilo za opravljanje funkcije in doplačilo za posebne naloge v sorazmernih
mesečnih izplačilih, do katerih so upravičeni, dokler opravljajo funkcijo in/ali posebno nalogo. Mesečno izplačilo znaša eno
dvanajstino zgoraj navedenih letnih zneskov. Glede na okoliščine se doplačilo za posebne naloge lahko izvede tudi
v enkratnem skupnem znesku, ko je posebna naloga končana.
Omejitev višine skupnih izplačil sejnin in izplačil doplačil članu NS v ničemer ne vpliva na njegovo dolžnost, da se aktivno
udeležuje vseh sej NS in sej komisij, katerih član je, ter na njegovo zakonsko določeno odgovornost.
Člani NS so upravičeni do povračila stroškov prevoza in stroškov prenočevanja, ki nastanejo v zvezi z njihovim delom
v NS, in sicer do višine, določene v predpisih, ki urejajo povračilo stroškov v zvezi z delom in drugimi dohodki, ki se ne
vštevajo v davčno osnovo (določbe, ki veljajo za prevoz na službenem potovanju in prenočevanje na službenem
potovanju). Znesek, ki po navedenem predpisu pripada članu NS, se poveča za ustrezne dajatve, tako da neto izplačilo
predstavlja povračilo dejanskih potnih stroškov. Za določitev kilometrine se upoštevajo razdalje med kraji, objavljene
na javni spletni strani AMZS. Stroški za prenočevanje se lahko povrnejo le, če je stalno ali začasno prebivališče člana NS
oziroma člana komisije NS od kraja dela organa oddaljeno najmanj 100 kilometrov, če se ni mogel vrniti, ker po voznem
redu ni bila več predvidena nobena vožnja javnega prevoznega sredstva, ali zaradi drugih objektivnih vzrokov.
Posojila skupinam oseb
v tisoč EUR
Stanje
Odplačila v letu
31. 12. 2023
31. 12. 2022
2023
2022
Člani uprave obvladujoče družbe
0
0
0
0
Direktorji odvisnih družb
10
26
17
9
Člani nadzornega sveta obvladujoče družbe
0
0
0
0
Člani nadzornih svetov in upravnih odborov
odvisnih družb
0
0
0
0
Posojila skupinam oseb skupaj
10
26
17
9
Posojila zaposlenim na podlagi pogodb, za katere ne velja tarifni del kolektivne pogodbe, so 31. 12. 2023 znašala
143 tisoč EUR (152 tisoč EUR na dan 31. 12. 2022). Odplačila posojil zaposlenim na podlagi pogodb, za katere ne velja
tarifni del kolektivne pogodbe, pa so v letu 2023 znašala 58 tisoč EUR (27 tisoč EUR v letu 2022).




Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
258

31. Družbe v skupini Krka
Delež
lastništva
Vrednost
osnovnega
kapitala
31. 12. 2023
(v tisoč enot
lokalne valute)
Vrednost
osnovnega
kapitala
31. 12. 2023
v tisoč EUR
Število
zaposlenih
31. 12. 2023
Število
zaposlenih
31. 12. 2022
Obvladujoča družba
KRKA, d. d., Novo mesto
100 %
54.732 EUR
54.732
6.509
6.320
Odvisne družbe
TERME KRKA, d. o. o., Novo mesto
100 %
14.753 EUR
14.753
626
592
KRKA-FARMA d.o.o., Zagreb, Hrvaška
100 %
18.983 EUR
18.983
210
204
KRKA ROMANIA S.R.L., Bukarešta, Romunija
100 %
37 RON
7
159
160
KRKA-FARMA DOO BEOGRAD, Beograd, Srbija
100 %
65 RSD
1
99
93
KRKA-FARMA DOOEL, Skopje, Severna
Makedonija
100 %
49.021 MKD
796
46
45
KRKA Bulgaria EOOD, Sofija, Bolgarija
100 %
20 BGN
10
75
74
KRKA HELLAS E.P.E., Atene, Grčija
100 %
10 EUR
10
15
17
KRKA FARMA d.o.o., Sarajevo, Sarajevo, Bosna in
Hercegovina
100 %
20 BAM
10
1
1
OOO KRKA-RUS, Istra, Ruska federacija
100 %
5.361.375 RUB
53.629
558
569
OOO KRKA FARMA, Istra, Ruska federacija
100 %
753.875 RUB
7.541
1.301
1.356
TOV KRKA UKRAJINA, Kijev, Ukrajina
100 %
100 UAH
3
382
367
TOO KRKA Kazakhstan, Almati, Kazahstan
100 %
14 USD
12
102
97
KRKA - POLSKA, Sp. z o. o., Varšava, Poljska
100 %
17.490 PLN
4.030
659
656
KRKA ČR, s. r. o., Praga, Češka
100 %
100 CZK
4
158
166
KRKA Magyarország Kft., Budimpešta, Madžarska
100 %
44.880 HUF
117
160
158
KRKA Slovensko, s.r.o., Bratislava, Slovaška
100 %
10 EUR
10
116
121
UAB KRKA Lietuva, Vilna, Litva
100 %
10 EUR
10
55
53
SIA KRKA Latvija, Riga, Latvija
100 %
10 EUR
10
38
37
TAD Pharma GmbH, Cuxhaven, Nemčija
100 %
6.650 EUR
6.650
200
200
KRKA Sverige AB, Stockholm, Švedska
100 %
150 SEK
14
7
6
KRKA Pharma GmbH, Wien, Dunaj, Avstrija
100 %
37 EUR
37
21
20
KRKA Farmacêutica, Unipessoal Lda., Estoril,
Portugalska
100 %
10 EUR
10
53
48
Krka FARMACÉUTICA, S.L., Madrid, Španija
100 %
10 EUR
10
66
64
KRKA Farmaceutici Milano S.r.l., Milano, Italija
100 %
10 EUR
10
57
62
Krka France Eurl, Pariz, Francija
100 %
10 EUR
10
20
35
KRKA PHARMA DUBLIN LIMITED, Dublin, Irska
100 %
1 EUR
1
8
9
KRKA Belgium, SA, Bruselj, Belgija
100 %
300 EUR
300
21
17
KRKA Finland Oy, Espoo, Finska
100 %
3 EUR
3
18
16
KRKA UK Ltd, London, Združeno kraljestvo
100 %
1 GBP
1
16
16
123 Acurae Pharma GmbH, Cuxhaven, Nemčija
100 %
25 EUR
25
0
0
KRKA Netherlands B.V., Breskens, Nizozemska
100 %
10 EUR
10
0
0
Ningbo Krka Menovo Pharmaceutical Co. Ltd.,
Ningbo, Kitajska
60 %
480.673 CNY
61.225
23
19
KRKA USA LLC, Wilmington, ZDA
100 %
10 USD
9
0
0
KRKA GCC L.L.C., Dubaj, Združeni arabski emirati
100 %
37 AED
9
1
0
Skupaj
11.780
11.598
31. 12. 2023 je imela odvisna družba Terme Krka, d. o. o., 100-odstotni lastniški delež v družbi Golf Grad Otočec, d. o. o.,
odvisna družba KRKA France Eurl pa 100-odstotni lastniški delež v družbi HCS bvba v Belgiji. 40-odstotni lastnik družbe
Ningbo Krka Menovo Pharmaceutical Co. Ltd. je kitajska družba Ningbo Menovo Pharmaceutical Co. Ltd.



Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
259

32. Stanje v Ukrajini in Ruski federaciji
Poslovne aktivnosti v Ukrajini in Ruski federaciji, ki spadata v prodajno regijo Vzhodna Evropa, izvajamo prek treh odvisnih
družb in obvladujoče družbe Krka, d. d., Novo mesto.
Krkina odvisna družba v Ukrajini se ukvarja samo s trženjem. Distribucijskih in proizvodnih dejavnosti ne izvaja, zato ni
imela terjatev do kupcev zunaj skupine, je pa imela za 1.383 tisoč EUR ostalih sredstev (31. 12. 2022 je imela za
1.658 tisoč EUR ostalih sredstev), med katerimi so največja sredstva nepremičnine, naprave in oprema (poslovni prostori
in vozila). Skupina Krka ni pomembno izpostavljena kreditnem tveganju (pojasnilo 29 Kreditno tveganje) in tudi ne
tečajnemu tveganju (pojasnilo 29 Tveganje sprememb deviznih tečajev). Valutnim tveganjem v Ukrajini neposredno
nismo izpostavljeni, ker prodajamo v evrih. Ocenjujemo, da zaloga naših izdelkov pri distributerjih in v lekarnah zadostuje
za nekaj mesecev. Konec leta 2023 je bilo v odvisni družbi v Ukrajini 382 zaposlenih, konec leta 2022 pa 367. Ukrajina je
naš četrti največji trg (pojasnilo 4 Prihodki iz pogodb s kupci).
V Ruski federaciji imamo dve odvisni družbi. OOO Krka-Rus se ukvarja s proizvodnjo zdravil. V njej proizvedemo veliko
večino vseh izdelkov, ki jih prodamo na ruskem trgu. Proizvodnja v njej poteka nemoteno. Družba OOO Krka Farma se
ukvarja z marketinško-prodajnimi dejavnostmi. Ruska federacija je Krkin največji posamični trg (pojasnilo 4 Prihodki iz
pogodb s kupci). Družba Krka ocenjuje, da se zaradi razmer v Ukrajini in Ruski federaciji pogoji za obvladovanje obeh
ruskih odvisnih družb s strani obvladujoče družbe niso spremenili oziroma da obvladujoča družba ohranja vpliv na
glasovalne pravice in poslovanje ruskih družb, vključno z vplivom na spremenljivi donos. Aktivnosti z ruskima odvisnima
družbama izvajamo podobno kot pred februarjem 2022, saj sankcije EU za farmacevtske izdelke ne veljajo. Družbi imata
različne oblike stvarnega premoženja poslovne in proizvodne prostore, opremo, vozila, zaloge surovin in materialov ter
zaloge končnih izdelkov in ostalo. Ker so obstajali indikatorji za oslabitev, je bil v zvezi s sredstvi izveden preizkus oslabitve
(pojasnilo 11 Nepremičnine, naprave in oprema). Pokazal je, da vrednosti sredstev ni treba oslabiti. Sredstva skupine
Krka (brez terjatev do kupcev) v obeh Krkinih odvisnih družbah v Ruski federaciji so 31. 12. 2023 znašala 155.560 tisoč
EUR, 31. 12. 2022 pa 172.461 tisoč EUR.
Razmere pozorno spremljamo in se jim na različnih področjih poslovanja sproti prilagajamo. Povpraševanje po naših
izdelkih je primerno. Vzpostavili smo dodatne kontrole terjatev in pozorno spremljamo likvidnost svojih poslovnih
partnerjev, da lahko ob morebitnih zamudah plačil takoj prilagodimo aktivnosti (pojasnilo 29 Kreditno tveganje). V skladu
z načrtom neprekinjenega poslovanja izvajamo potrebne aktivnosti, da bomo nemoteno proizvodnjo zagotavljali tudi
v prihodnje. Največje zmanjšanje glede na preteklo leto je v postavkah osnovna sredstva, denar in terjatve do države
iz naslova DDV. 31. 12. 2023 je bilo v odvisnih družbah v Ruski federaciji 1859 zaposlenih, konec leta 2022 pa 1925.
Izpostavljenost tveganju deviznih tečajev je prikazana v pojasnilu 29 –Tveganje spremembe deviznih tečajev.
V letu 2023 so bila vsa plačila med odvisnima družbama v Ruski federaciji in obvladujočo družbo izvedena brez posebnosti.



Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
260



33. Izobrazbena struktura zaposlenih v skupini Krka
2023
2022
Povprečno
število
zaposlenih
Delež
(v %)
Povprečno
število
zaposlenih
Delež
(v %)
Doktorji znanosti
203
1,8
204
1,8
Magistri znanosti
400
3,4
390
3,4
Univerzitetna izobrazba
5359
45,9
5330
46,1
Visokostrokovna izobrazba
1836
15,7
1773
15,3
Višješolska izobrazba
304
2,6
313
2,7
Srednješolska izobrazba
2625
22,5
2591
22,4
Kvalificirani delavci
817
7,0
833
7,2
Nekvalificirani delavci
123
1,1
135
1,1
Skupaj (povprečje leta)
11.667
100,0
11.569
100,0
34. Posli z revizorskimi družbami
v tisoč EUR
2023
2022
Pogodbena vrednost storitev revidiranja letnih konsolidiranih in ločenih računovodskih
izkazov, ki jih je opravila revizorska družba KPMG Slovenija, d. o. o.
128
118
Pogodbena vrednost storitev za revizijo poročanja odvisnih družb za pripravo konsolidiranih
računovodskih izkazov, ki so jih opravile družbe v okviru mreže KPMG
93
80
Pogodbena vrednost storitev revidiranja lokalnih računovodskih izkazov odvisnih družb,
ki so jih opravile družbe v okviru mreže KPMG
45
43
Skupaj pogodbena vrednost storitev revidiranja
266
241
Pogodbena vrednost nerevizijskih storitev, ki jih je opravila revizorska družba KPMG
Slovenija, d. o. o.
12
9
Skupaj pogodbena vrednost storitev
278
250
Pogodbena vrednost revizijskih storitev drugih revizijskih podjetij (izven mreže KPMG), ki so opravljale storitve, povezane
z revidiranjem konsolidiranih računovodskih izkazov, znašajo 150 tisoč EUR (145 tisoč EUR v letu 2022).
35. Dogodka po zaključku obračunskega obdobja
Dogodka po zaključku obračunskega obdobja nista vplivala na računovodske izkaze za leto 2023.
Ustanovitev skupnega podjetja v Indiji
Družba Krka je vlagatelje 25. 1. 2024 obvestila, da je s podjetjem Laurus Labs Ltd. iz Indije dosegla dogovor o ustanovitvi
skupnega podjetja (joint venture) Krka Pharma Pvt. Ltd. v Hyderabadu v Indiji. V novem podjetju bo imela Krka
51-odstotni delež, Laurus pa 49-odstotnega.
Krka in Laurus pogodbeno sodelujeta že več let, njuni posli pa se dopolnjujejo. Po pogovorih o možnostih za krepitev
sodelovanja in sinergijo z združevanjem znanja in virov sta se dogovorila o ustanovitvi in postopnem razvoju novega
podjetja. V njem bodo pripravili načrt za vstop na indijski trg in druge trge zunaj EU, na katerih Krka in Laurus s svojimi
končnimi izdelki še nista prisotna.
Osnovni kapital podjetja znaša do 50 milijonov EUR v indijskih rupijah. Soustanovitelja sta se dogovorila, da bosta osnovni
kapital vplačevala postopoma, v skladu s potrebami po financiranju. Tudi razvoj poslovnih dejavnosti v novem podjetju bo
postopen.

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
261

Nakupi lastnih delnic
Od 1. januarja 2024 do 18. marca 2024 smo pridobili 44.992 lastnih delnic. Konec tega obdobja je imela Krka
1.960.958 lastnih delnic (5,98 % vseh delnic).



Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
262
Poročilo neodvisnega revizorja


Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
263



Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
264


Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
265


Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
266


Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
267



Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo skupine Krka
268


Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
269
Računovodski izkazi Krke, d. d., Novo mesto
Izkaz finančnega položaja
v tisoč EUR
Pojasnila
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Indeks
2023/22
Sredstva
Nepremičnine, naprave in oprema
10
595.525
566.780
105
Neopredmetena sredstva
11
26.043
24.960
104
Naložbe v odvisne družbe
12
357.265
355.763
100
Dana posojila
13
41.243
56.013
74
Finančne naložbe
14
47.673
110.769
43
Odložene terjatve za davek
15
7.846
8.666
91
Druga nekratkoročna sredstva
640
643
100
Nekratkoročna sredstva skupaj
1.076.235
1.123.594
96
Sredstva, namenjena prodaji
41
41
100
Zaloge
16
513.892
492.978
104
Terjatve do kupcev
17
463.126
357.889
129
Druge terjatve
17
47.116
12.639
373
Dana posojila
13
65.699
6.669
985
Finančne naložbe
14
306.769
52.437
585
Denar in denarni ustrezniki
18
140.993
470.297
30
Kratkoročna sredstva skupaj
1.537.636
1.392.950
110
Sredstva skupaj
2.613.871
2.516.544
104
Kapital
Osnovni kapital
19
54.732
54.732
100
Lastne delnice
19
138.489
124.566
111
Rezerve
19
290.481
279.760
104
Zadržani dobički
19
1.926.534
1.850.866
104
Kapital skupaj
2.133.258
2.060.792
104
Obveznosti
Rezervacije
22
113.999
96.608
118
Odloženi prihodki
23
2.366
2.816
84
Obveznosti iz najemov
2.565
2.909
88
Nekratkoročne obveznosti skupaj
118.930
102.333
116
Poslovne obveznosti
24
175.847
194.143
91
Prejeta posojila
21
88.061
53.524
165
Obveznosti iz najemov
1.022
1.033
99
Obveznosti za davek od dobička
0
25.660
0
Obveznosti iz pogodb s kupci
25
18.953
21.687
87
Druge kratkoročne obveznosti
26
77.800
57.372
136
Kratkoročne obveznosti skupaj
361.683
353.419
102
Obveznosti skupaj
480.613
455.752
105
Kapital in obveznosti skupaj
2.613.871
2.516.544
104
Pojasnila so sestavni del računovodskih izkazov in jih je treba brati v povezavi z njimi.
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
270
Izkaz poslovnega izida
v tisoč EUR
Pojasnila
2023
2022
Indeks
2023/22
Prihodki od prodaje
1.674.572
1.553.514
108
prihodki iz pogodb s kupci
3
1.664.611
1.544.409
108
ostali prihodki od prodaje
9.961
9.105
109
Proizvajalni stroški prodanih proizvodov
786.145
663.332
119
Bruto dobiček
888.427
890.182
100
Drugi poslovni prihodki
4
1.639
4.699
35
Stroški prodajanja
300.863
301.319
100
od tega neto oslabitve in odpisi terjatev
3.960
1.548
Stroški razvijanja
173.783
158.292
110
Stroški splošnih dejavnosti
93.112
77.400
120
Dobiček iz poslovanja
322.308
357.870
90
Finančni prihodki
8
60.964
57.744
106
Finančni odhodki
8
54.223
3.356
1.616
Neto finančni izid
6.741
54.388
12
Dobiček pred davkom
329.049
412.258
80
Davek od dobička
9
34.568
64.043
54
Čisti dobiček
294.481
348.215
85
Osnovni dobiček na delnico (v EUR)
20
9,51
11,21
85
Popravljeni dobiček na delnico (v EUR)
20
9,51
11,21
85
Pojasnila so sestavni del računovodskih izkazov in jih je treba brati v povezavi z njimi.
Izkaz drugega vseobsegajočega donosa
v tisoč EUR
Pojasnila
2023
2022
Indeks
2023/22
Čisti dobiček
294.481
348.215
85
Drugi vseobsegajoči donosi v letu, ki v prihodnje ne bodo
pripoznani v izkazu poslovnega izida
Sprememba poštene vrednosti finančnih sredstev
14
10.912
128
8.525
Preračun pozaposlitvenih zaslužkov
22
12.133
24.691
Vpliv odloženih davkov
15
2.493
3.334
75
Čisti drugi vseobsegajoči donosi v letu, ki v prihodnje
ne bodo pripoznani v izkazu poslovnega izida
3.714
21.485
Drugi vseobsegajoči donosi v letu skupaj (po davku)
3.714
21.485
Vsobsegajoči donosi v letu skupaj (po davku)
290.767
369.700
79
Pojasnila so sestavni del računovodskih izkazov in jih je treba brati v povezavi z njimi.
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
271
Izkaz sprememb lastniškega kapitala
v tisoč EUR
Osnovni
kapital
Lastne
delnice
Rezerve
Zadržani dobički
Kapital
skupaj
Rezerve
za lastne
delnice
Kapitalske
rezerve
Zakonske
rezerve
Statutarne
rezerve
Rezerva
za pošteno
vrednost
Druge
rezerve
iz dobička
Preneseni
dobiček
Dobiček
v letu
Stanje 1. 1. 2023
54.732
124.566
124.566
105.897
14.990
30.000
4.307
1.442.702
69.974
338.190
2.060.792
Vnos čistega dobička
0
0
0
0
0
0
0
0
0
294.481
294.481
Drugi vseobsegajoči donosi v letu skupaj
(po davku)
0
0
0
0
0
0
3.202
0
512
0
3.714
Vseobsegajoči donosi v letu skupaj (po davku)
0
0
0
0
0
0
3.202
0
512
294.481
290.767
Transakcije z lastniki, evidentirane v kapitalu
Oblikovanje drugih rezerv iz dobička po sklepu
skupščine
0
0
0
0
0
0
0
101.893
101.893
0
0
Prenos dobička preteklih obdobij v preneseni dobiček
0
0
0
0
0
0
0
0
338.190
338.190
0
Nakup lastnih delnic
0
13.923
0
0
0
0
0
0
0
0
13.923
Oblikovanje rezerv za lastne delnice
0
0
13.923
0
0
0
0
0
0
13.923
0
Izplačilo dividend in udeležb v dobičku
0
0
0
0
0
0
0
0
204.378
0
204.378
Transakcije z lastniki, evidentirane v kapitalu,
skupaj
0
13.923
13.923
0
0
0
0
101.893
31.919
352.113
218.301
Stanje 31. 12. 2023
54.732
138.489
138.489
105.897
14.990
30.000
1.105
1.544.595
101.381
280.558
2.133.258
Pojasnila so sestavni del računovodskih izkazov in jih je treba brati v povezavi z njimi.
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
272
v tisoč EUR
Osnovni
kapital
Lastne
delnice
Rezerve
Zadržani dobički
Kapital
skupaj
Rezerve
za lastne
delnice
Kapitalske
rezerve
Zakonske
rezerve
Statutarne
rezerve
Rezerva
za pošteno
vrednost
Druge
rezerve
iz dobička
Preneseni
dobiček
Dobiček
v letu
Stanje 1. 1. 2022
54.732
114.541
114.541
105.897
14.990
30.000
19.004
1.370.902
88.671
229.954
1.876.142
Vnos čistega dobička
0
0
0
0
0
0
0
0
0
348.215
348.215
Drugi vseobsegajoči donosi v letu skupaj
(po davku)
0
0
0
0
0
0
23.311
0
1.826
0
21.485
Vseobsegajoči donosi v letu skupaj (po davku)
0
0
0
0
0
0
23.311
0
1.826
348.215
369.700
Transakcije z lastniki, evidentirane v kapitalu
Oblikovanje drugih rezerv iz dobička po sklepu
skupščine
0
0
0
0
0
0
0
71.800
71.800
0
0
Prenos dobička preteklih obdobij v preneseni dobiček
0
0
0
0
0
0
0
0
229.954
229.954
0
Nakup lastnih delnic
0
10.025
0
0
0
0
0
0
0
0
10.025
Oblikovanje rezerv za lastne delnice
0
0
10.025
0
0
0
0
0
0
10.025
0
Izplačilo dividend
0
0
0
0
0
0
0
0
175.025
0
175.025
Transakcije z lastniki, evidentirane v kapitalu,
skupaj
0
10.025
10.025
0
0
0
0
71.800
16.871
239.979
185.050
Stanje 31. 12. 2022
54.732
124.566
124.566
105.897
14.990
30.000
4.307
1.442.702
69.974
338.190
2.060.792
Pojasnila so sestavni del računovodskih izkazov in jih je treba brati v povezavi z njimi.
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
273
Izkaz denarnih tokov
v tisoč EUR
Pojasnila
2023
2022
DENARNI TOKOVI PRI POSLOVANJU
Čisti dobiček
294.481
348.215
Prilagoditve za:
74.451
145.291
amortizacijo
10, 11
80.239
82.216
neto tečajne razlike
1.955
6.490
neto odpise in popravke vrednosti zalog
9.808
14.194
neto oslabitve in odpise terjatev
3.960
1.548
prihodke od naložbenja
61.729
12.990
odhodke od naložbenja
6.232
60
prihodke od financiranja
1
0
odhodke za obresti in ostale finančne odhodke
7.339
2.830
davek od dobička
9
34.568
64.043
Dobiček iz poslovanja pred spremembami čistih kratkoročnih sredstev
368.932
493.506
Sprememba stanja poslovnih terjatev
103.777
70.231
Sprememba stanja zalog
16
30.722
112.849
Sprememba stanja poslovnih obveznosti
24
14.391
7.501
Sprememba stanja rezervacij
22
1.871
3.289
Sprememba stanja odloženih prihodkov
23
450
730
Sprememba stanja drugih kratkoročnih obveznosti
17.776
4.386
Plačani davek od dobička
83.840
42.251
Čisti denarni tok iz poslovanja
155.399
407.733
DENARNI TOKOVI PRI NALOŽBENJU
Prejete obresti
7.502
1.656
Prejete dividende
798
631
Prejeti dobički
29.890
0
Prejemki od odtujitve nepremičnin, naprav in opreme
1.380
2.971
Nakup nepremičnin, naprav in opreme
10
109.515
61.771
Pridobitev neopredmetenih sredstev
11
8.875
6.570
Nakup odvisnih družb in deleža manjšinskih lastnikov brez pridobljenih
finančnih sredstev
12
2.001
9.319
Vračila naknadnih vplačil v odvisne družbe
12
500
0
Prejemki iz naslova odplačil danih nekratkoročnih posojil
8.372
5.726
Izdatki iz naslova danih nekratkoročnih posojil
1.288
31.708
Neto izdatki/prejemki iz naslova danih kratkoročnih posojil
50.984
190.432
Prejemki od prodaje nekratkoročnih finančnih naložb
33.333
4.941
Izdatki iz naslova pridobitev nekratkoročnih finančnih naložb
22
32.946
Prejemki od prodaje kratkoročnih finančnih naložb
359.100
153.804
Izdatki iz naslova pridobitev kratkoročnih finančnih naložb
568.607
121.621
Prejemki iz naslova izvedenih finančnih instrumentov
4.277
8.847
Izdatki iz naslova izvedenih finančnih instrumentov
389
0
Čisti denarni tok iz naložbenja
296.529
105.073
DENARNI TOKOVI PRI FINANCIRANJU
Izdatki za dane obresti
3.022
1.856
Neto prejemki/izdatki iz naslova prejetih kratkoročnih posojil
29
34.290
1.758
Izdatki iz naslova najemov
28
1.125
1.124
Izdatki za izplačila dividend in drugih deležev v dobičku
29
204.379
175.044
Nakup lastnih delnic
35
13.923
10.025
Čisti denarni tok iz financiranja
188.159
189.807
Čisto zmanjšanje/povečanje denarnih sredstev in njihovih ustreznikov
329.289
322.999
Denarna sredstva in njihovi ustrezniki na začetku leta
470.297
144.981
Učinki sprememb menjalnih tečajev na denarna sredstva in njihove
ustreznike
15
2.317
Končno stanje denarnih sredstev in njihovih ustreznikov
140.993
470.297
Pojasnila so sestavni del računovodskih izkazov in jih je treba brati v povezavi z njimi.
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
274
Pojasnila k računovodskim izkazom
Krka, d. d., Novo mesto je obvladujoča družba skupine Krka s sedežem na Šmarješki cesti 6, 8501 Novo mesto, Slovenija.
Družba je bila vpisana pri Okrožnem sodišču Novo mesto 13. 7. 1989, številka registracijskega vložka 1/00097/00.
Matična številka družbe je 5043611000.
Računovodski izkazi družbe Krka se nanašajo na leto, ki se je končalo 31. 12. 2023.
Družba Krka se ukvarja z razvojem, proizvodnjo, trženjem in prodajo izdelkov za humano uporabo (zdravil na recept in
izdelkov brez recepta) in veterinarskih izdelkov.
1. Podlage za pripravo računovodskih izkazov
Izjava o skladnosti
Računovodski izkazi družbe Krka so pripravljeni v skladu z Mednarodnimi standardi računovodskega poročanja (MSRP),
ki jih je sprejela EU, v skladu s pojasnili, ki jih sprejema Odbor za pojasnjevanje mednarodnih standardov računovodskega
poročanja (OPMSRP) in jih je sprejela tudi EU, in v skladu z dodatnimi določili Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1).
Uprava družbe Krka je računovodske izkaze odobrila 25. marca 2024.
Podlage za merjenje
Računovodski izkazi so pripravljeni ob upoštevanju izvirne vrednosti, razen pri izvedenih finančnih instrumentih, finančnih
instrumentih po pošteni vrednosti prek poslovnega izida in finančnih instrumentih po pošteni vrednosti prek drugega
vseobsegajočega donosa, pri katerih je upoštevana poštena vrednost. Metode, uporabljene za merjenje poštene vrednosti,
so opisane v pojasnilu 2 Poštena vrednost.
Funkcijska in predstavitvena valuta
Računovodski izkazi so sestavljeni v evrih, torej v funkcijski valuti družbe Krka. Vse računovodske informacije,
predstavljene v evrih, so zaokrožene na tisoč enot.
Uporaba ocen in presoj
Priprava računovodskih izkazov temelji tudi na določenih ocenah in predpostavkah uprave, ki vplivajo tako na neodpisano
vrednost sredstev in obveznosti družbe Krka kot tudi na izkazane prihodke in odhodke obračunskega obdobja.
Ocena uprave družbe Krka med drugim vključuje določitev življenjske dobe in preostale vrednosti nepremičnin, naprav in
opreme ter neopredmetenih dolgoročnih sredstev, prihodke iz pogodb s kupci, popravke vrednosti zalog in terjatev,
popravke vrednosti naložb, predpostavke, pomembne za aktuarski izračun v zvezi z določenimi zaslužki zaposlenih,
predpostavke, ki so vključene v izračun morebitnih rezervacij za tožbe, ter oceno trajanja najema in uporabljeno obrestno
mero. Ne glede na to, da uprava družbe Krka med pripravo predpostavk skrbno prouči vse dejavnike, ki na to lahko
vplivajo, je mogoče, da se dejanske posledice poslovnih dogodkov razlikujejo od ocenjenih. Zato je treba pri računovodskih
ocenah uporabiti presojo ter upoštevati morebitne spremembe poslovnega okolja, nove poslovne dogodke, dodatne
informacije in izkušnje.
Glavne ocene in predpostavke na dan izkaza finančnega položaja, ki so vezane na prihodnje poslovanje in bi lahko
povzročile vrednostno pomembnejše popravke knjigovodskih vrednosti sredstev in obveznosti, so navedene
v nadaljevanju.
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
275
Podatki o pomembnih ocenah negotovosti in odločilnih presojah, ki jih je uprava družbe Krka pripravila v procesu izvajanja
računovodskih usmeritev in ki najbolj vplivajo na zneske v računovodskih izkazih, so opisani v pojasnilih.
Pojasnilo 3 Prihodki iz pogodb s kupci
Prihodki iz pogodb s kupci se pripoznajo na podlagi določil posamezne prodajne pogodbe s kupcem, in sicer
ob prenosu obvladovanja blaga in storitev na kupca v znesku, ki odraža nadomestilo, do katerega družba Krka
meni, da bo upravičena v zameno za tako blago ali storitve. Pri oceni variabilnega nadomestila družba Krka posebej
obravnava vračila, pri čemer upošteva določila pogodb o prodaji izdelkov in storitev kupcem, zakonsko predpisana
določila in poslovno prakso v danem okolju. Pri tem mora uporabiti bodisi metodo pričakovane vrednosti bodisi
metodo najverjetnejšega zneska, odvisno od tega, katera bolje predvidi znesek nadomestila, do katerega bo družba
Krka upravičena.
Glede na veliko število pogodb s kupci je drba Krka določila metodo pričakovane vrednosti kot najustreznejšo
za oceno variabilnega nadomestila pri prodaji izdelkov s pravico do vračila. Pri oceni variabilnega nadomestila pri
prodaji izdelkov s količinskim popustom je kot najustreznejšo določila kombinacijo metode najverjetnejše vrednosti in
metode pričakovane vrednosti. Metodo, ki najbolje predvidi znesek variabilnega nadomestila, je izbrala predvsem
zaradi številnih količinskih omejitev v pogodbah, zakonskih določil in poslovne prakse v različnih okoljih. Metoda
najverjetnejšega zneska je najprimernejša pri pogodbah z enotnim količinskim pragom, medtem ko je metoda
pričakovane vrednosti najprimernejša za pogodbe z več kot enim količinskim pragom.
Pred vključitvijo kakršnegakoli zneska variabilnega nadomestila v transakcijsko ceno družba Krka presodi, ali je
znesek variabilnega nadomestila omejen. Na podlagi preteklih izkušenj, poslovnih napovedi in trenutnih
gospodarskih razmer je družba Krka določila, da ocene variabilnega nadomestila niso omejene.
Družba Krka prodaja izdelke, za katere se lahko na nekaterih trgih uporabljajo plačilni pogoji, ki so daljši od enega
leta. Za tovrstne prodaje na podlagi ustrezne diskontne stopnje pripozna prihodke in odhodke iz financiranja.
Pojasnilo 12 Preizkus oslabitve naložb v odvisne družbe
Obvladujoča družba najmanj enkrat na leto preveri, ali obstajajo indikatorji za oslabitve naložb v odvisne družbe.
Za naložbe, za katere tveganje oslabitve obstaja, se poštena vrednost ugotavlja na podlagi sedanje vrednosti
prihodnjih denarnih tokov, kar temelji na oceni pričakovanih denarnih tokov iz denar ustvarjajoče enote in določitvi
primerne diskontne stopnje. Družba Krka je ugotovila, da na dan 31. 12. 2023 ni bilo potrebe po oslabitvi naložb
v odvisne družbe.
Pojasnilo 17 Preizkus oslabitev terjatev
Ob pripravi računovodskih izkazov (četrtletnih in letnih) družba Krka oblikuje popravek vrednosti oziroma oslabitev
terjatev, za katere se domneva, da ne bodo poravnane v celotnem znesku ali da sploh ne bodo poravnane. Podlaga
za izračun popravka je enotna metodologija, ki velja za skupino Krka in temelji na verjetnosti oziroma oceni
neizpolnitve kupca. Metodologija vključuje kvantitativna in kvalitativna merila, ki so združena v štiri sklope: analiza
dosedanjega poslovanja s kupcem, analiza računovodskih izkazov kupca, kvalitativne ocene kupca, ki jih pripravijo
zaposleni, odgovorni za prodajo, in ocena deželnega tveganja kupca. Za vse kupce, katerih terjatve so zavarovane
pri zavarovalnici ali z drugim prvovrstnim zavarovanjem, se zavarovanje upošteva pri oceni zneska oslabitev.
Na podlagi algoritma, ki vključuje vsa merila, se izračuna vrednost popravka terjatev za posameznega kupca.
Pojasnilo 22 Pozaposlitveni zaslužki zaposlenih
V okviru obvez za pozaposlitvene zaslužke zaposlenih je evidentirana sedanja vrednost odpravnin ob upokojitvi.
Pripoznane so na podlagi aktuarskega izračuna, ki temelji na predpostavkah in ocenah, veljavnih ob nastanku
izračuna, in se zaradi sprememb v prihodnje lahko razlikujejo od dejanskih predpostavk, ki bodo veljale takrat. To
se nanaša predvsem na določitev diskontne stopnje, ocene fluktuacije zaposlenih, ocene smrtnosti in ocene rasti
plač. Obveze za pozaposlitvene zaslužke zaposlenih so zaradi kompleksnosti aktuarskega izračuna in
dolgoročnega značaja postavke občutljive za spremembe navedenih ocen.
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
276
Pojasnilo 22 Rezervacije za tožbe in pogojne obveznosti
Zoper družbo Krka se lahko pojavijo tožbe oziroma zahtevki zaradi očitane kršitve intelektualne lastnine (patentnih
pravic oz. konkurenčnega prava) in z drugih civilnopravnih področij. Rezervacija je pripoznana, ko ima družba Krka
zaradi preteklega dogodka pravne ali posredne obveze, ki jih je mogoče zanesljivo oceniti, in če je verjetno, da bo
pri poravnavi obveze potreben odtok dejavnikov, ki omogočajo gospodarske koristi. Možne obveznosti
v računovodskih izkazih niso pripoznane, ker bo njihov dejanski obstoj potrjen z nastopom ali nenastopom
dogodkov šele v nenapovedljivi prihodnosti, na kar pa družba Krka ne more vplivati. Uprava družbe redno preverja,
ali je za poravnavo možne obveznosti verjeten odliv sredstev, ki omogočajo ekonomske koristi. Če postane
verjeten, se možna obveznost prerazporedi tako, da se v računovodskih izkazih zanjo oblikuje rezervacija
v trenutku, ko se spremeni stopnja verjetnosti.
2. Pomembne računovodske usmeritve
Družba Krka uporablja enake računovodske usmeritve za vsa obdobja, ki so predstavljena v priloženih računovodskih
izkazih.
Uporabljene računovodske usmeritve in metode izračunavanja so enake kot pri zadnjem letnem poročanju, izjema so novi
standardi in pojasnila. Oboji so navedeni v nadaljevanju in so bili upoštevani pri pripravi računovodskih izkazov, če je imela
družba Krka navedene dogodke za poročano obdobje.
Družba v izkazu finančnega položaja obveznosti in sredstva razdeli glede na ročnost, in sicer med nekratkoročne in
kratkoročne.
Družba sredstvo razvrsti kot kratkoročno, če:
pričakuje, da ga bo realizirala, ali ga namerava prodati ali porabiti v normalnem poslovnem ciklu (12 mesecih);
je namenjeno predvsem za trgovanje;
pričakuje, da ga bo realizirala v 12 mesecih po obdobju poročanja ali
je sredstvo denar ali denarni ustreznik (v skladu z MRS 7), razen če ga je v najmanj 12 mesecih po obdobju
poročanja prepovedano zamenjati ali uporabiti za poravnavo obveznosti.
Vsa druga sredstva družba razvrsti kot nekratkoročna.
Družba obveznost razvrsti kot kratkoročno, če:
pričakuje, da jo bo poravnala v normalnem poslovnem ciklu (12 mesecih);
je namenjena predvsem za trgovanje;
jo je treba poravnati v 12 mesecih po obdobju poročanja ali
na koncu obdobja poročanja nima pravice do odložitve poravnave obveznosti za najmanj 12 mesecev po obdobju
poročanja.
Vse druge obveznosti družba razvrsti med nekratkoročne.
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
277
Tuje valute
Posli v tuji valuti
Posli (transakcije in stanja), izraženi v tuji valuti, se preračunajo v evre (funkcijsko valuto družbe Krka) po menjalnem
tečaju na dan posla. Denarna sredstva in obveznosti, izražene v tuji valuti na datum poročanja, se preračunajo v evre
po takrat veljavnem menjalnem tečaju. Nedenarne postavke in obveznosti, katerih izvirna vrednost je izražena v tuji valuti,
se pretvorijo v evre po menjalnem tečaju na datum poročanja. Nedenarne postavke in obveznosti, izražene v tuji valuti
in vrednotene po pošteni vrednosti, se pretvorijo v evre po menjalnem tečaju na dan, ko je določena poštena vrednost.
Tečajne razlike se pripoznajo v izkazu poslovnega izida, kar pa ne velja za razlike, ki nastanejo pri preračunu kapitalskih
instrumentov, ki se pripoznajo neposredno v drugem vseobsegajočem donosu. Nedenarne postavke, merjene po izvirni
vrednosti v tuji valuti, se preračunajo v funkcijsko valuto po menjalnem tečaju, ki je veljal na dan transakcije.
Poštena vrednost
Glede na računovodske usmeritve družbe Krka in zahtevana razkritja je treba v številnih primerih določiti pošteno vrednost
tako finančnih kot tudi nefinančnih sredstev in obveznosti.
Poštena vrednost je znesek, za katerega je mogoče prodati sredstvo ali zamenjati obveznost v redni transakciji med
udeleženci na trgu. Vsa sredstva in obveznosti, ki so v računovodskih izkazih merjeni ali razkriti po pošteni vrednosti,
so razvrščeni v hierarhijo poštene vrednosti na podlagi najnižje ravni vhodnih podatkov, ki so pomembni za merjenje
celotne poštene vrednosti:
1. raven tržne (neprilagojene) cene z delujočega trga za podobna sredstva in obveznosti;
2. raven model vrednotenja sredstev in obveznosti, ki se ne uvrščajo v 1. raven, temelji pa neposredno ali
posredno na primerljivih tržnih podatkih;
3. raven model vrednotenja, ki ne temelji na tržnih podatkih.
Pošteno vrednost posameznih skupin sredstev za potrebe merjenja oziroma poročanja je družba Krka določila
po metodah, ki so opisane v nadaljevanju. Kjer so v zvezi s predpostavkami za določitev poštene vrednosti potrebna
dodatna pojasnila, so navedena v razčlenitvah k posameznim postavkam sredstev oziroma obveznosti družbe Krka.
Naložbe v lastniške in dolžniške vrednostne papirje
Poštena vrednost finančnih sredstev po pošteni vrednosti prek poslovnega izida in po pošteni vrednosti prek drugega
vseobsegajočega donosa se za vrednostne papirje določi glede na zaključni tečaj na datum poročanja. Za naložbe
v dolžniške vrednostne papirje po odplačni vrednosti se poštena vrednost za potrebe poročanja izračuna na podlagi
zaključnega tečaja, ki se poveča za natečene obresti na datum poročanja.
Poslovne in druge terjatve
Poštena vrednost poslovnih in drugih terjatev se izračuna kot sedanja vrednost prihodnjih denarnih tokov, razobrestenih
po tržni obrestni meri na datum poročanja.
Finančne obveznosti
Poštena vrednost se za potrebe poročanja izračuna na podlagi sedanje vrednosti prihodnjih izplačil glavnice in obresti,
diskontiranih po tržni obrestni meri na datum poročanja.
Finančni instrumenti
Finančni instrument je vsaka pogodba, na podlagi katere nastaneta finančno sredstvo enega podjetja in finančna
obveznost ali kapitalski instrument drugega podjetja.
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
278
Finančna sredstva
Finančna sredstva družbe Krka vključujejo denar in denarne ustreznike, terjatve, izvedene finančne instrumente, posojila,
finančne naložbe in naložbe v odvisne družbe (gl. računovodske usmeritve Naložbe v odvisne družbe).
Začetno pripoznanje in merjenje
Družba Krka finančna sredstva ob začetnem pripoznanju razvrsti kot naknadno izmerjena po odplačni vrednosti, pošteni
vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa in pošteni vrednosti prek poslovnega izida.
Razvrstitev finančnih sredstev ob začetnem pripoznanju je odvisna od značilnosti pogodbenega denarnega toka
finančnega sredstva in poslovnega modela družbe Krka za njihovo upravljanje. Razen za terjatve iz poslovanja, ki ne
vsebujejo pomembne finančne komponente ali za katere je uporabila praktično korist, družba Krka ob prvotnem
pripoznanju finančno sredstvo izmeri po pošteni vrednosti, ki je v primeru finančnega sredstva, ki ni pripoznano po pošteni
vrednosti prek poslovnega izida, povečana za stroške transakcije. Terjatve iz poslovanja, ki ne vsebujejo pomembne
finančne komponente ali za katere je družba Krka uporabila praktično korist, se merijo po transakcijski ceni, ki je določena
v skladu z MSRP 15 (gl. računovodske usmeritve Prihodki iz pogodb s kupci).
Za razvrstitev in merjenje finančnega sredstva po odplačni vrednosti ali po pošteni vrednosti prek drugega
vseobsegajočega donosa mora finančno sredstvo ustvariti denarne tokove, ki so »izključno plačila glavnice in obresti
(solely payments of principal and interest, SPPI)« na znesek preostale glavnice. Ocena se imenuje test SPPI in se izvaja
na ravni posameznega instrumenta.
Poslovni model družbe Krka za upravljanje finančnih sredstev določa, kako družba Krka obvladuje svoja finančna sredstva,
da zagotovi denarne tokove. Določa torej, ali bodo denarni tokovi posledica zbiranja pogodbenih denarnih tokov ali prodaje
finančnih sredstev ali obojega.
Če družba Krka izbere poslovni model, katerega cilj je zbiranje pogodbenih denarnih tokov, svoja finančna sredstva
(dolžniške instrumente) vrednoti po odplačni vrednosti. Če pridobi finančna sredstva (dolžniške instrumente) z namenom
zbiranja pogodbenih denarnih tokov in prodaje, jih vrednoti po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa
z recikliranjem kumulativnih dobičkov in izgub. Če družba Krka ne izbere nobenega od naštetih poslovnih modelov, svoja
finančna sredstva (dolžniške instrumente) vrednoti po pošteni vrednosti prek poslovnega izida. Finančna sredstva, ki so
v skladu z MRS 32 Finančni instrumenti kapitalski instrumenti in niso namenjena trgovanju, nepreklicno razvrsti v skupino
kapitalskih instrumentov po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa brez recikliranja kumulativnih
dobičkov in izgub po odpravi pripoznanja.
Nakup ali prodaja finančnih sredstev, ki zahteva dobavo sredstev v roku, določenem z uredbo ali konvencijo na trgu (redni
promet), se pripozna na datum trgovanja, to je na dan, ko družba Krka sprejme zavezo o nakupu ali prodaji.
Družba Krka odpravi pripoznanje finančnega sredstva, ko ugasnejo pogodbene pravice do denarnih tokov iz tega sredstva
ali ko prenese pravice do pogodbenih denarnih tokov iz finančnega sredstva na podlagi posla, s katerim se prenesejo vsa
tveganja in koristi iz lastništva finančnega sredstva.
Naknadno merjenje
Po prvotnem merjenju so finančna sredstva razvrščena v štiri kategorije:
finančna sredstva po odplačni vrednosti (dolžniški instrumenti),
finančna sredstva po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa z recikliranjem kumulativnih
dobičkov in izgub (dolžniški instrumenti),
finančna sredstva po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa brez recikliranja kumulativnih
dobičkov in izgub po odpravi pripoznanja (kapitalski instrumenti),
finančna sredstva po pošteni vrednosti prek poslovnega izida.
Finančna sredstva po odplačni vrednosti (dolžniški instrumenti)
Denar in denarni ustrezniki zajemajo gotovino, bančne depozite do treh mesecev in druge kratkoročne visokolikvidne
naložbe s prvotno dospelostjo treh mesecev ali manj. Slednje je zlahka mogoče pretvoriti v znane zneske denarnih
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
279
sredstev, pri katerih je tveganje spremembe vrednosti nepomembno. Denarni tokovi tega instrumenta so izključno plačila
obresti in glavnice, zato so razvrščeni kot finančna sredstva po odplačni vrednosti.
Dana posojila družbe Krka so na podlagi testa lastnosti instrumenta razvrščena kot finančna sredstva po odplačni
vrednosti, saj so denarni tokovi tega instrumenta izključno plačila obresti in glavnice.
Naložbe družbe Krka v dolžniške vrednostne papirje, ki vključujejo izključno državne obveznice z majhnim kreditnim
tveganjem, so razvrščene kot finančna sredstva po odplačni vrednosti.
Finančna sredstva družbe Krka po odplačni vrednosti vključujejo tudi terjatve iz poslovanja.
Po začetnem pripoznanju se te naložbe merijo z metodo efektivnih obresti in so predmet oslabitve. Dobički in izgube se
pripoznajo v poslovnem izidu ob odpravi, spremembi ali oslabitvi teh sredstev.
Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa (dolžniški instrumenti)
Po začetnem pripoznanju so te naložbe izmerjene po pošteni vrednosti. Prihodki iz obresti, tečajne razlike in izgube zaradi
oslabitve ali razveljavitve se pripoznajo v izkazu poslovnega izida in izračunajo na enak način kot pri finančnih sredstvih,
izmerjenih po odplačni vrednosti. Vse ostale spremembe poštene vrednosti se pripoznajo prek drugega vseobsegajočega
donosa. Po odpravi pripoznanja se kumulativna sprememba poštene vrednosti, ki je pripoznana v izkazu drugega
vseobsegajočega donosa, prenese v poslovni izid.
Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa (kapitalski instrumenti)
Po začetnem pripoznanju so te naložbe izmerjene po pošteni vrednosti. Spremembe poštene vrednosti so pripoznane
neposredno v drugem vseobsegajočem donosu. Ko se pripoznanje naložbe odpravi, se s tem povezani dobek ali izguba
ne prenese v poslovni izid.
Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek poslovnega izida
Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek poslovnega izida vključujejo finančna sredstva, namenjena trgovanju,
finančna sredstva po pošteni vrednosti prek poslovnega izida ali finančna sredstva, ki jih mora podjetje izmeriti po pošteni
vrednosti. Finančna sredstva so razvrščena med sredstva, namenjena trgovanju, če so pridobljena z namenom prodaje
ali ponovnega nakupa v bližnji prihodnosti. Izvedeni finančni instrumenti, vključno z ločenimi vgrajenimi izvedenimi
finančnimi instrumenti, so razvrščeni v skupino finančnih sredstev, ki so namenjena trgovanju, razen če gre za instrumente
učinkovitega varovanja pred tveganjem. Finančna sredstva, ki ustvarjajo denarne tokove, ki niso le plačila glavnice in
obresti, se razvrstijo in izmerijo po pošteni vrednosti prek poslovnega izida, ne glede na poslovni model.
Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek poslovnega izida so v izkazu finančnega položaja izkazana po pošteni
vrednosti z neto spremembami poštene vrednosti, ki so pripoznane v izkazu poslovnega izida.
Oslabitev finančnih sredstev je opisana v razdelku Oslabitve sredstev Finančna sredstva.
Finančne obveznosti
Finančne obveznosti v največji meri zajemajo posojila, obveznosti do dobaviteljev in druge obveznosti. Obveznosti
iz najema in zaslužki zaposlenih so obravnavani ločeno (gl. računovodske usmeritve Najemi in Zaslužki zaposlenih).
Družba Krka vse finančne obveznosti na začetku pripozna po pošteni vrednosti na datum trgovanja, ko postane
pogodbena stranka v zvezi z instrumentom. Ob začetnem pripoznanju neizvedene finančne obveznosti razvrsti kot
naknadno izmerjene po odplačni vrednosti, izvedene finančne obveznosti pa po pošteni vrednosti prek poslovnega izida.
Po začetnem pripoznanju se finančne obveznosti iz naslova posojil merijo z metodo efektivnih obresti. Dobički in izgube
se pripoznajo v poslovnem izidu ob odpravi ali spremembi teh obveznosti. Družba Krka odpravi pripoznanje finančne
obveznosti, če so obveze, določene v pogodbi, izpolnjene, razveljavljene ali zastarane.
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
280
Naložbe v odvisne družbe
Nekratkoročne finančne naložbe v kapital odvisnih družb, ki so vključene v konsolidirane računovodske izkaze,
se vrednotijo po nabavni vrednosti. Udeležba v dobičku odvisne družbe je pripoznana v poslovnem izidu obvladujoče
družbe, ko je sprejet ustrezen sklep o razporeditvi dobička. Če je zaradi izgube odvisne družbe potrebna oslabitev naložbe,
se znesek izgube zaradi oslabitve izmeri kot razlika med knjigovodsko vrednostjo naložbe in sedanjo vrednostjo
pričakovanih prihodnjih denarnih tokov.
Nepremičnine, naprave in oprema
Nepremičnine, naprave in oprema so izkazane po svoji nabavni vrednosti oziroma po nabavni vrednosti, zmanjšani za
amortizacijski popravek vrednosti in izgubo, nabrano zaradi oslabitve (gl. računovodske usmeritve Oslabitve sredstev).
Nepremičnine, naprave in oprema, ki so bile na svojo pošteno vrednost prevrednotene 1. januarja 2004 oziroma na dan
prehoda na MSRP, se izmerijo na podlagi svoje poštene vrednosti na ta datum.
Nabavna vrednost zajema stroške, ki se neposredno pripisujejo nabavi sredstev. Nabavna vrednost v družbi Krka
izdelanega sredstva zajema stroške materiala, neposredne stroške dela in ostale stroške, ki jih je mogoče neposredno
pripisati usposobitvi sredstva za nameravano uporabo, (po potrebi) začetno oceno stroškov razgradnje in odstranitve
sredstva ter obnovitve mesta, na katerem se je to sredstvo nahajalo, kot tudi usredstvene stroške izposojanja. Nabavljeno
programsko opremo, ki pomembno prispeva k funkcionalnosti sredstev, je treba usredstviti kot del opreme.
Deli nepremičnin, naprav in opreme, ki imajo bistveno različne dobe koristnosti, njihova vrednost pa je pomembna, se
obračunavajo kot posamezna sredstva.
Dobiček ali izguba ob odsvojitvi nepremičnin, naprav in opreme se določi kot razlika med prihodki iz odsvojitve sredstva
in njegovo knjigovodsko vrednostjo ter izkaže v izkazu poslovnega izida med drugimi poslovnimi prihodki oziroma med
drugimi poslovnimi odhodki.
Družba Krka v nabavno vrednost nepremičnin, naprav in opreme všteva tudi stroške izposojanja, ki jih je mogoče
neposredno pripisati nakupu, gradnji ali proizvodnji sredstva v pripravi. Stroški izposojanja v zvezi z nabavo ali gradnjo
zadevnih sredstev se usredstvijo, če so povezani z nabavo pomembnega sredstva in če gradnja zadevnih sredstev
oziroma priprava za njihovo uporabo traja več kot šest mesecev.
Kasnejši stroški
Družba Krka v knjigovodski vrednosti nepremičnin, naprav in opreme ob nastanku pripoznava tudi stroške zamenjave
posameznega dela tega sredstva, če je verjetno, da bodo prihodnje gospodarske koristi, povezane s sredstvom, pritekale
v družbo, in če je nabavno vrednost mogoče zanesljivo izmeriti. Pripoznanje knjigovodske vrednosti zamenjanega dela se
odpravi. Vsi ostali stroški so v poslovnem izidu pripoznani kot odhodki, takoj ko do njih pride.
Amortizacija
Amortizacija se obračuna po metodi enakomernega časovnega amortiziranja ob upoštevanju dobe koristnosti vsakega
posameznega sredstva oziroma njegovih sestavnih delov. Zemljišča in sredstva v pridobivanju se ne amortizirajo.
Ocenjene dobe koristnosti 31. 12. 2023
za zgradbe:
upravno-administrativne objekte 60 let,
proizvodne in skladiščne objekte 40 let,
ostalo od 15 do 20 let,
za naprave in opremo:
proizvodno opremo od 5 do 20 let,
laboratorijsko opremo 10 let,
ostalo opremo 5 let,
za pohištvo 5 let,
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
281
za računalniško opremo od 4 do 6 let,
za transportna sredstva od 5 do 15 let.
Najemi
Družba Krka ob sklenitvi pogodbe oceni, ali gre za najemno pogodbo oziroma ali pogodba vsebuje najem. Pogodba je
najemna oziroma vsebuje najem, če se z njo prenaša pravica do obvladovanja uporabe identificiranega sredstva za
določeno obdobje v zameno za nadomestilo.
Družba Krka določi trajanje najema kot obdobje, v katerem najema ni mogoče odpovedati, skupaj z:
a) obdobji, za katera velja možnost podaljšanja najema, če je precej gotovo, da bo ta možnost izrabljena, in
b) obdobji, za katera velja možnost odpovedi najema, če je precej gotovo, da ta možnost ne bo izrabljena.
Družba kot najemnik
Obveznosti iz najema
Družba Krka na datum začetka najema izmeri in pripozna obveznost iz najema po sedanji vrednosti vseh najemnin,
ki bodo plačane v ocenjeni dobi najema. Najemnine, zajete pri merjenju obveznosti iz najema, vključujejo nespremenljive
najemnine, zmanjšane za terjatve za spodbude za najem, spremenljive najemnine, ki so odvisne od indeksa ali stopnje,
in zneske, za katere se pričakuje, da jih bo družba Krka plačala na podlagi jamstev za preostalo vrednost. Obveznost
iz najema vključuje tudi izpolnitveno ceno možnosti nakupa, če je precej gotovo, da bo družba Krka izrabila to možnost,
in plačila kazni za odpoved najema, če trajanje najema odraža, da bo družba Krka izrabila možnost odpovedi najema.
Spremenljive najemnine, ki niso zajete pri merjenju obveznosti iz najema v obdobju, v katerem nastopi dogodek ali pogoj,
ki sproži plačila, oziroma ki niso odvisne od indeksa ali stopnje, družba Krka po datumu začetka najema pripozna
v poslovnem izidu.
Pri izračunu sedanje vrednosti najemnin družba Krka uporabi obrestno mero izposojanja, ki temelji na ocenjeni
donosnosti obveznic, če bi se zadolžila na finančnih trgih, upoštevajoč ročnost pogodbe, če obrestne mere
v najemni pogodbi ni mogoče določiti.
Obveznost iz najema se po začetnem pripoznanju poveča za natečene obresti in zmanjša za izvedena plačila najemnin.
Knjigovodska vrednost obveznosti iz najema je ponovno izmerjena ob spremembi dobe trajanja najema, spremembi višine
najemnine (npr. spremembi prihodnjih zneskov najemnine kot posledici spremembe indeksa ali stopnje za določanje višine
najemnin) ali spremembi ocene možnosti nakupa najetega sredstva.
Za kratkoročne najeme in najeme, pri katerih je sredstvo, ki je predmet najema, majhne vrednosti, uporablja družba Krka
praktično rešitev, ki jo omogoča standard, in najemnine pripozna kot odhodke na podlagi enakomerne časovne metode,
ki velja celotno obdobje trajanja najema. Praktična rešitev se uporablja za najeme, krajše od enega leta, in najeme, pri
katerih je vrednost novega sredstva, ki je predmet najema, manjša od 5.000 EUR.
Družba Krka na datum začetka najema (tj. na dan, ko je sredstvo v najemu na razpolago za uporabo) pripozna
opredmeteno osnovno sredstvo, ki predstavlja pravico do uporabe, in obveznost iz najema.
Sredstva, ki predstavljajo pravico do uporabe
Sredstvo, ki predstavlja pravico do uporabe, družba Krka meri po nabavni vrednosti, zmanjšani za amortizacijo in izgube
zaradi oslabitve sredstev, s prilagoditvijo nabavne vrednosti ob vsakem ponovnem merjenju obveznosti iz najema.
Nabavna vrednost sredstva, ki predstavlja pravico do uporabe, zajema obveznost iz najema po sedanji vrednosti najemnin,
ki še niso plačane, začetne neposredne stroške, plačila najemnine, ki so bila izvedena na datum začetka najema ali pred
njim, zmanjšana za prejete spodbude za najem in oceno stroškov, ki bodo nastali pri demontaži ali odstranitvi sredstva,
ki je predmet najema, obnovitvi mesta, na katerem se nahaja, ali vrnitvi sredstva v stanje, kot se zahteva v pogojih najema.
Sredstva, ki predstavljajo pravico do uporabe, družba Krka amortizira po enakomerni časovni metodi v ocenjeni dobi
najema ali ocenjeni dobi koristnosti sredstev, in sicer v tistem obdobju, ki je krajše.
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
282
Družba kot najemodajalec
Družba Krka kot najemodajalec vse najeme razvršča med poslovne najeme, saj se z najemom ne prenesejo vsa
pomembna tveganja in koristi, povezane z lastništvom sredstva, ki je predmet najema. Najemnine iz poslovnega najema
so v izkazu poslovnega izida pripoznane kot prihodki na podlagi enakomerne časovne metode. Začetne neposredne
stroške, ki so nastali pri pridobitvi poslovnega najema iz naslova pogajanj ali dogovarjanj, družba Krka prišteje
h knjigovodski vrednosti sredstva, ki je predmet najema, in te stroške pripozna kot odhodek v celotnem obdobju trajanja
najema na enaki podlagi kot prihodke iz najema.
Neopredmetena sredstva
Raziskovanje in razvijanje
Stroški razvoja niso usredstveni, ker družba Krka ne razlikuje med fazo raziskovanja in fazo razvoja. Vsi stroški, povezani
z lastnim razvojno-raziskovalnim delom, se v poslovnem izidu pripoznajo kot odhodek ob nastanku.
Ostala neopredmetena sredstva
Ostala neopredmetena sredstva, ki jih je pridobila družba Krka in katerih dobe koristnosti so omejene, so izkazana
po nabavni vrednosti, zmanjšani za amortizacijski popravek vrednosti in za izgube, nabrane zaradi oslabitve
(gl. računovodske usmeritve Oslabitve sredstev).
Kasnejši stroški
Kasnejši stroški v zvezi z neopredmetenimi sredstvi so usredstveni le v primerih, ko povečujejo prihodnje gospodarske
koristi, ki izhajajo iz sredstva, na katero se izdatki nanašajo. Vsi drugi stroški so v poslovnem izidu pripoznani kot odhodki,
takoj ko do njih pride.
Emisijski kuponi
Družba emisijske kupone, ki jih kupi oziroma brezplačno pridobi zaradi izpolnitve obveznosti do države za predajo
emisijskih kuponov po Zakonu o varstvu okolja, pripozna med neopredmetenimi sredstvi. Brezplačno pridobljeni emisijski
kuponi so izkazani v vrednosti 1 EUR za en emisijski kupon, kupljeni pa so ob začetnem pripoznanju izmerjeni po nabavni
vrednosti. Pri predaji kuponov se uporablja metoda FIFO (first in, first out). Neopredmetena sredstva iz naslova emisijskih
kuponov se ne amortizirajo.
Amortizacija
Amortizacija se obračuna po metodi enakomernega časovnega amortiziranja ob upoštevanju dobe koristnosti
neopredmetenih sredstev in se začne, ko je sredstvo na razpolago za uporabo.
Ocenjene dobe koristnosti za programsko opremo, licence in druge pravice so od 2 do 10 let.
Zaloge
V izkazu finančnega položaja se zaloge vrednotijo po izvirni vrednosti ali čisti iztržljivi vrednosti, in sicer po manjši od njiju.
Čista iztržljiva vrednost se določi po prodajni vrednosti na datum poročanja, zmanjšani za prodajne stroške in morebitne
druge splošne stroške, ki so običajno povezani s prodajo. Družba Krka enkrat na leto na dan izkaza finančnega položaja
preveri čisto iztržljivo vrednost zalog. Če knjigovodska vrednost zalog presega njihovo čisto iztržljivo vrednost,
se opravi oslabitev zalog prek poslovnega izida.
Družba na datum poročanja preveri tudi, ali je treba zaloge oslabiti. Oslabijo se:
vse vrste zalog, za katere se ve oziroma predvideva, da jih iz kateregakoli vzroka ne bo mogoče porabiti
za proizvodnjo polizdelkov in končnih izdelkov ali prodati,
vse vrste zalog s pretečenim rokom uporabnosti,
zaloge, pri katerih bo rok uporabnosti potekel v 90 dneh, v višini, kot jo določijo odgovorne osebe za zaloge,
vse ostale zaloge, za katere je oslabitev potrebna iz kateregakoli drugega vzroka.
Morebitne oslabitve se preverjajo in evidentirajo po skupinah posameznih vrst zalog prek poslovnega izida.
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
283
Zaloge surovin in materiala ter pomožnega in embalažnega materiala so ovrednotene po nabavnih cenah z vsemi
odvisnimi stroški nabave. Pri izkazovanju zalog materiala družba Krka uporablja drsečo nabavno ceno. Zaloge
nedokončane proizvodnje, polizdelkov in končnih izdelkov se vrednotijo po standardnih cenah, ki poleg neposrednih
stroškov materiala vključujejo tudi proizvajalne stroške ob normalni uporabi proizvajalnih sredstev, in sicer neposredne
stroške dela, amortizacije, storitev, energetskih virov, vzdrževanja in kakovosti. Odmiki od stalnih cen se izračunajo tako,
da je zadoščeno sprotnemu vrednotenju zalog po proizvajalnih stroških. Količinske enote trgovskega blaga so ovrednotene
po nabavni ceni, ki jo sestavljajo kupna cena, uvozne dajatve in neposredni stroški nabave, zmanjšani
za morebitne popuste. Pri izkazovanju zalog trgovskega blaga družba Krka uporablja drseče nabavne cene.
Oslabitve sredstev
Finančna sredstva
Družba Krka pripozna popravek pričakovanih kreditnih izgub za vse dolžniške instrumente, ki niso izkazani po pošteni
vrednosti prek poslovnega izida. Pričakovane kreditne izgube predstavljajo razliko med pogodbenimi denarnimi tokovi,
ki so zapadli po pogodbi, in vsemi denarnimi tokovi, za katere družba Krka pričakuje, da jih bo prejela, diskontiranimi
na približek prvotne efektivne obrestne mere. Pričakovani denarni tokovi bodo vključevali denarne tokove od prodaje
sredstev zavarovanja ali drugih povečanj kreditov, ki so sestavni del pogodbenih pogojev.
Popravki pričakovanih kreditnih izgub se priznavajo v dveh fazah. Za kreditne izpostavljenosti, pri katerih po začetnem
pripoznanju ni bilo znatnega povečanja kreditnega tveganja, se popravki pričakovanih kreditnih izgub pripoznajo
za kreditne izgube, ki so posledica neplačil in so mogoče v naslednjih 12 mesecih (12-mesečni popravek pričakovanih
kreditnih izgub). Za tiste kreditne izpostavljenosti, pri katerih je od začetnega pripoznanja prišlo do znatnega povečanja
kreditnega tveganja, mora družba Krka pripoznati popravek iz naslova izgube, ki jo pričakuje v preostali življenjski dobi
izpostavljenosti, ne glede na obdobje neplačila (vseživljenjska pričakovana izguba).
Oslabitev terjatev in sredstev iz pogodb
Za terjatve iz poslovanja in sredstva iz pogodb družba Krka uporablja poenostavljen pristop za izračun pričakovane
kreditne izgube. Terjatve iz poslovanja, ki ne vsebujejo pomembne sestavine financiranja oziroma za katere družba Krka
uporablja praktično rešitev (pogodbe, ki trajajo leto ali manj), se merijo po transakcijski ceni, določeni v skladu z MSRP 15,
zmanjšani za znesek izgub zaradi oslabitve.
Zato družba Krka ne spremlja sprememb v kreditnem tveganju, temveč namesto tega priznava popravek za izgube,
ki temelji na vseživljenjski pričakovani kreditni izgubi na vsak datum poročanja. Družba Krka je oblikovala matriko
rezervacij, ki temelji na njenih preteklih izkušnjah s kreditno izgubo, prilagojeno za morebitne prihodnje dejavnike,
ki so značilni za dolžnike in gospodarsko okolje. Podlaga za izračun popravka je enotna metodologija, ki velja
za družbo Krka in temelji na verjetnosti oziroma oceni neizpolnitve kupca.
Oslabitev finančnih naložb
Za finančne naložbe, ki vključujejo državne obveznice, merjene po odplačni vrednosti, družba enkrat na leto izmeri
pričakovane kreditne izgube.
Razen v primerih, ko je pripoznana 12-mesečna pričakovana kreditna izguba, družba pripozna popravek vrednosti
za izgube v znesku, ki je enak pričakovani kreditni izgubi v celotnem obdobju trajanja finančnega instrumenta. 12-mesečna
pričakovana kreditna izguba je pripoznana za:
dolžniške vrednostne papirje, za katere je ugotovljeno, da imajo majhno kreditno tveganje na datum poročanja, in
druge dolžniške vrednostne papirje in bančna stanja, pri katerih se kreditno tveganje (tj. tveganje neplačila
v pričakovanem obdobju trajanja finančnega instrumenta) od začetnega pripoznanja ni bistveno povečalo.
Družba meni, da ima dolžniški vrednostni papir majhno kreditno tveganje, če je njegova ocena kreditnega tveganja
enakovredna globalno razumljivi definiciji naložbenega razreda, kar je enakovredno bonitetni oceni Baa2 ali več agencije
Moody's ali BBB ali več agencije S&P Global Ratings.
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
284
Družba spremlja spremembe kreditnega tveganja s sledenjem objavljenim zunanjim bonitetnim ocenam. Verjetnosti
neplačila (PD), in sicer tako 12-mesečna kot v obdobju trajanja finančnega instrumenta, temeljijo na podatkih, ki jih predloži
zunanja bonitetna agencija. Delež izgube ob neplačilu (LGD), ki odraža domnevno stopnjo izterjave, prav tako sporočijo
zunanje bonitetne agencije.
Nefinančna sredstva
Družba Krka ob vsakem datumu poročanja preveri knjigovodsko vrednost svojih nefinančnih sredstev, da ugotovi,
ali so prisotni znaki oslabitve. Če takšni znaki obstajajo, se oceni nadomestljiva vrednost sredstva.
Nadomestljiva vrednost sredstva ali denar ustvarjajoče enote je njena vrednost pri uporabi ali poštena vrednost,
zmanjšana za stroške prodaje, in sicer tista, ki je večja. Pri določanju vrednosti sredstva pri uporabi se pričakovani prihodnji
denarni tokovi diskontirajo na sedanjo vrednost z uporabo diskontne mere pred obdavčitvijo, ki odraža sprotne tržne ocene
časovne vrednosti denarja in tveganja, ki so značilna za sredstvo. Za potrebe preizkusa oslabitve se sredstva združijo v
najmanjše denar ustvarjajoče enote. To so najmanjše skupine sredstev, ki ustvarjajo finančne pritoke, v veliki meri
neodvisne od finančnih pritokov iz drugih sredstev ali skupin sredstev.
Oslabitev sredstva ali denar ustvarjajoče enote se pripozna v primeru, ko njegova knjigovodska vrednost presega njegovo
nadomestljivo vrednost. Oslabitev se izkaže v izkazu poslovnega izida. Izguba, ki se pri denar ustvarjajoči enoti pripozna
zaradi oslabitve, se razporedi na sredstva enote (skupine enot), in to sorazmerno s knjigovodsko vrednostjo vsakega
sredstva v enoti.
Izgube zaradi oslabitve sredstev v preteklih obdobjih družba Krka na datum poročanja ovrednoti in tako ugotovi, ali so se
zmanjšale oziroma ali celo ne obstajajo več. Izguba zaradi oslabitve se odpravi ob spremembi ocen, na podlagi katerih
družba Krka določi nadomestljivo vrednost sredstva. Izguba zaradi oslabitve sredstva se odpravi do višine, pri kateri
povečana knjigovodska vrednost sredstva ne preseže knjigovodske vrednosti, ki bi bila ugotovljena, potem ko se odšteje
amortizacijski odpis, če pri sredstvu v prejšnjih letih ne bi bila pripoznana izguba zaradi oslabitve.
Osnovni kapital
Odkup lastnih delnic
Ob odkupu lastnih delnic, ki se izkazujejo kot del osnovnega kapitala, se znesek plačanega nadomestila, vključno s stroški,
ki se nanašajo na odkup, pripozna kot sprememba v kapitalu. Odkupljene delnice se izkazujejo kot lastne delnice in se
odštejejo od kapitala.
Dividende
Dividende se v računovodskih izkazih družbe Krka pripoznajo v obdobju, v katerem je bil sprejet sklep skupščine
delničarjev o izplačilu dividend.
Kratkoročni zaslužki zaposlenih
Obveze za kratkoročne zaslužke zaposlenih se merijo brez diskontiranja in se izkažejo med odhodki, ko je delo
zaposlenega v zvezi z določenim kratkoročnim zaslužkom opravljeno.
Nekratkoročni zaslužki zaposlenih
Rezervacije za pozaposlitvene in druge dolgoročne zaslužke zaposlenih
Družba Krka je v skladu z zakonskimi predpisi zavezana k izplačilu jubilejnih nagrad zaposlenim in odpravnin ob njihovi
upokojitvi, za kar so oblikovane rezervacije. Druge pokojninske obveznosti ne obstajajo.
Rezervacije so oblikovane v vrednosti ocenjenih prihodnjih izplačil za odpravnine in jubilejne nagrade, diskontirane na
datum poročanja, za zaposlene v tistih državah, kjer obstaja zakonska obveza za izplačilo odpravnin in jubilejnih nagrad.
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
285
V izračunu so upoštevani stroški odpravnin ob upokojitvi in stroški vseh pričakovanih jubilejnih nagrad do upokojitve.
Pri izračunu je uporabljena metoda projicirane enote. V izkazu poslovnega izida se pripoznajo stroški dela in stroški obresti,
preračun pozaposlitvenih zaslužkov oziroma nerealiziranih aktuarskih dobičkov ali izgub pa v drugem vseobsegajočem
donosu.
Rezervacije
Rezervacije se pripoznajo, če ima družba Krka zaradi preteklega dogodka pravne ali posredne obveze, ki jih je mogoče
zanesljivo oceniti, in če je verjetno, da bo pri poravnavi obveze potreben odtok dejavnikov, ki omogočajo gospodarske
koristi. Družba Krka določi rezervacije z diskontiranjem pričakovanih prihodnjih denarnih tokov po meri pred obdavčitvijo,
ki odraža obstoječe ocene časovne vrednosti denarja in po potrebi tveganja, ki so značilna za obveznost.
Rezervacije za tožbe
Družba Krka izkazuje rezervacije za tožbe, ki potekajo in so povezane z domnevnimi kršitvami patentov. Vsako leto
preveri upravičenost oblikovanih rezervacij glede na stanje spora in verjetnost ugodne ali neugodne rešitve spora.
Višina rezervacij se določi glede na znano višino škodnega zahtevka ali glede na pričakovano možno višino, če dejanski
zahtevek še ni znan.
Prihodki od prodaje iz pogodb s kupci
Družba Krka se ukvarja z razvojem, proizvodnjo, trženjem in prodajo izdelkov za humano uporabo (zdravil na recept in
izdelkov brez recepta), veterinarskih izdelkov in materiala. Prihodki iz pogodb s kupci se pripoznajo na podlagi določil
posamezne kupoprodajne pogodbe ob prenosu obvladovanja blaga in storitev na kupca v znesku, ki odraža nadomestilo,
do katerega družba Krka meni, da bo upravičena v zameno za tako blago ali storitve.
Obvladovanje blaga ali storitev je odvisno od določil kupoprodajne pogodbe, do prenosa pa praviloma pride v trenutku,
ko kupec blago prevzame ali ko je storitev opravljena. Običajni rok plačila je od 30 do 120 dni.
Družba Krka za vsako prodajno pogodbo presodi, katere izvršitvene obveze vsebuje. Presodi tudi, ali pogodba vsebuje
tudi druge obljube, ki predstavljajo ločene izvršitvene obveze, na katere mora razvrstiti del transakcijske cene.
Pri ugotavljanju transakcijske cene prodanih izdelkov upošteva inke variabilnega nadomestila in obstoj pomembnih
sestavin financiranja v pogodbi.
Variabilno nadomestilo
Če je pogodbeno nadomestilo variabilno, družba Krka oceni znesek nadomestila, do katerega bo upravičena v zameno
za prenos blaga na kupca. Omejeno variabilno nadomestilo, ki ga družba Krka oceni ob začetku pogodbe, ostane omejeno,
dokler ni več zelo verjetno, da ne bo prišlo do pomembnega zmanjšanja zneska pripoznanih skupnih prihodkov, ko bo
naknadno odpravljena negotovost, povezana z variabilnim nadomestilom. Po nekaterih pogodbah za prodajo izdelkov
imajo kupci pravico do vračila ter bonusov in količinskih popustov. Posledica pravice do vračila, bonusov in količinskih
popustov je variabilno nadomestilo.
Pravica do vračila
Nekatere pogodbe kupcem zagotavljajo pravico do vračila blaga zaradi poteka roka uporabnosti. Družba Krka oceni
vrednost blaga, ki ga kupec ne bo vrnil, z metodo pričakovane vrednosti, ki zagotavlja najzanesljivejšo napoved
variabilnega nadomestila, do katerega bo družba Krka upravičena. Zahteve v MSRP 15 pri omejeni oceni variabilnega
nadomestila veljajo tudi za določitev zneska variabilnega nadomestila, ki ga družba Krka lahko vključi v transakcijsko ceno.
Za blago, za katero se na podlagi preteklih izkušenj in poslovne prakse v danem okolju pričakuje, da bo vrnjeno namesto
prihodkov, družba Krka pripozna obveznost povračila. Pravica do vračila sredstev (in ustrezna prilagoditev stroškov
prodanih proizvodov) se prav tako pripozna za pravico do prejema izdelkov od kupca.
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
286
Bonusi in količinski popusti
Družba Krka določenim kupcem naknadno odobri bonuse in količinske popuste, ko količina ali vrednost kupljenih izdelkov
v določenem obdobju preseže mejno vrednost, določeno v pogodbi. Popusti se pobotajo z zneski, ki jih je dolžan poravnati
kupec. Variabilno nadomestilo za naknadno odobritev pričakovanih bonusov in količinskih popustov družba Krka oceni
na podlagi pogodbenih določil in kriterijev oziroma elementov, ki so osnova za priznavanje bonusov in količinskih popustov.
Pri ocenjevanju družba uporabi metodo najverjetnejše vrednosti ali metodo pričakovane vrednosti. Izbrana metoda,
ki najbolje predvideva vrednost bonusov in količinskih popustov, temelji na številu mejnih vrednosti v pogodbi.
Razkritja o uporabi ocen in presoj v zvezi z oceno variabilnega nadomestila so navedena v poglavju Podlage za pripravo
računovodskih izkazov.
Pomembna pravica do financiranja
Družba Krka v nekaterih primerih od svojih kupcev prejme kratkoročne predujme. Na podlagi praktične rešitve iz 63. člena
MSRP 15 ne prilagodi obljubljenega zneska nadomestila zaradi učinkov pomembne sestavine financiranja, ker ob začetku
pogodbe pričakuje, da bo obdobje od prenosa obljubljenega blaga ali storitve na kupca do plačila nadomestila za to blago
ali storitev krajše od enega leta.
Zneski iz pogodb
Sredstva iz pogodb
Sredstvo iz pogodbe je pravica do nadomestila v zameno za blago ali storitve, ki so prenesene na kupca. Če družba Krka
blago ali storitve prenese na kupca, preden ta plača nadomestilo ali preden nadomestilo zapade v plačilo, se nadomestilo
pripozna kot pogojno sredstvo iz pogodbe. Po zaključku posla in potrditvi kupca se sredstva iz pogodbe prerazvrstijo
med terjatve do kupcev.
Terjatve iz poslovanja
Terjatev predstavlja pravico družbe Krka do brezpogojnega zneska nadomestila. Nadomestilo torej v določenem roku
zapade v plačilo (gl. računovodske usmeritve za pripoznanje finančnih instrumentov).
Obveznosti iz pogodb
Obveznost iz pogodbe je obveznost prenosa blaga ali storitev na kupca v zameno za nadomestilo, ki ga je družba Krka
prejela od kupca (ali ga je kupec dolžan poravnati). Če kupec nadomestilo poravna pred prenosom blaga ali storitev nanj,
se obveznost iz pogodbe pripozna na dan poravnave ali na dan zapadlosti v plačilo (kar nastopi prej). Obveznosti
iz pogodbe se pripoznajo kot prihodki, ko družba izpolni svojo izvršitveno obvezo po pogodbi.
Sredstva iz naslova pravice do povračila
Sredstva iz naslova pravice do povračila predstavljajo pravico družbe Krka do prejema blaga, za katero pričakuje, da ga
bo kupec vrnil.
Sredstvo se izmeri po prejšnji knjigovodski vrednosti zaloge, zmanjšani za vse pričakovane stroške prejema blaga,
vključno z morebitnim zmanjšanjem vrednosti vrnjenega blaga. Družba Krka redno preverja vrednost sredstva z vidika
morebitnih sprememb pričakovanega vračila in morebitnega dodatnega zmanjšanja vrednosti vrnjenih izdelkov.
Obveznost povračila
Obveznost povračila je obveznost vračila dela nadomestil ali vseh prejetih nadomestil (ali terjatev do kupca). Izhaja
iz naslova bonusov in količinskih popustov. Izmeri se v znesku, za katerega družba Krka pričakuje, da ga bo morala vrniti
kupcu.
Družba Krka ob koncu vsakega obdobja poročanja ponovno preveri svojo oceno obveznosti povračil (in s tem povezano
spremembo transakcijske cene). Opisana računovodska usmeritev velja tudi za variabilno nadomestilo.
Presoja, kakšno vlogo ima družba v posameznih pogodbah s kupci, zanjo ni pomembna, saj praviloma nastopa kot
principal.
Družba praviloma nima sklenjenih dolgoročnih kupoprodajnih pogodb s kupci.
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
287
Državne podpore
Prihodki iz naslova državnih podpor se v začetku pripoznajo, če obstaja sprejemljivo zagotovilo, da bo družba Krka
prihodke prejela in da bo izpolnila pogoje v zvezi z njimi. Prihodki, prejeti za kritje stroškov, se dosledno pripoznavajo kot
prihodki v obdobjih, v katerih nastajajo stroški, ki naj bi jih ti prihodki nadomestili. S sredstvi povezani prihodki se v izkazu
poslovnega izida dosledno pripoznavajo med drugimi prihodki iz poslovanja v dobi koristnosti posameznega sredstva.
Med prejetimi državnimi podporami družba pripoznava emisijske kupone, ki jih brezplačno prejme od države. Brezplačno
pridobljeni emisijski kuponi so izkazani med neopredmetenimi sredstvi v vrednosti 1 EUR za en emisijski kupon. Ob njihovi
predaji družba zmanjša neopredmetena sredstva in pripozna druge poslovne prihodke.
Finančni prihodki in finančni odhodki
Finančni prihodki obsegajo obresti od naložb, prihodke od dividend, prihodke od odsvojitve finančnih sredstev, spremembe
poštene vrednosti finančnih sredstev po pošteni vrednosti prek poslovnega izida, pozitivne tečajne razlike in dobičke od
instrumentov za varovanje pred tveganjem, ki se pripoznajo v izkazu poslovnega izida. Prihodki od obresti se pripoznajo
ob njihovem nastanku z uporabo efektivne obrestne mere. Prihodki od dividend se pripoznajo na dan, ko je uveljavljena
delničarjeva pravica do plačila, kar je pri podjetjih, ki kotirajo na borzi, praviloma datum, ko pravica do tekoče dividende
preneha biti povezana z delnico.
Finančni odhodki obsegajo stroške izposojanja, negativne tečajne razlike, spremembe poštene vrednosti finančnih
sredstev po pošteni vrednosti prek poslovnega izida, izgube zaradi oslabitve vrednosti finančnih sredstev in izgube od
instrumentov za varovanje pred tveganjem, ki se pripoznajo v izkazu poslovnega izida. Stroški izposojanja se v izkazu
poslovnega izida pripoznajo po metodi efektivnih obresti, razen tistih, ki se pripišejo nepremičninam, napravam in opremi
v gradnji ali pripravi.
Davek od dobička
Davek od dobička poslovnega leta vključuje odmerjeni in odloženi davek. Davek od dobička se izkaže v izkazu poslovnega
izida, razen v delu, ki je povezan s postavkami, izkazanimi neposredno v drugem vseobsegajočem donosu.
Odmerjeni davek se obračuna od obdavčljivega dobička za poslovno leto po davčnih stopnjah, ki veljajo na datum
poročanja, in od morebitne prilagoditve davčnih obveznosti v povezavi s preteklimi poslovnimi leti.
Pri izkazovanju odloženega davka se uporablja metoda obveznosti po izkazu finančnega položaja, pri čemer se upoštevajo
začasne razlike med knjigovodsko vrednostjo sredstev in obveznostmi za potrebe finančnega poročanja ter vrednostmi za
potrebe davčnega poročanja. Pri tem so izvzete naslednje začasne razlike: začetno pripoznanje sredstev ali obveznosti
v poslu, pri katerem ne gre za poslovne združitve in ki ne vpliva niti na računovodski niti na obdavčljivi dobiček, in razlike
v zvezi z naložbami v odvisna podjetja in skupaj obvladovana podjetja v tisti vrednosti, za katero obstaja verjetnost, da
v predvidljivi prihodnosti ne bo popravljena. Odloženi davek se prav tako ne izkaže, ko gre za obdavčljive začasne razlike
ob začetnem pripoznanju dobrega imena. Znesek odloženega davka temelji na pričakovanem načinu povračila oziroma
poravnave knjigovodske vrednosti sredstev in obveznosti ob uporabi davčnih stopenj, veljavnih na datum poročanja.
Odložene terjatve za davek in odložene obveznosti za davek se pobotajo, če obstaja zakonska pravica pobotati odmerjene
terjatve za davek in odmerjene obveznosti za davek od dohodka in če so odloženi davki vezani na isto obdavčljivo pravno
osebo in isti davčni organ.
Odložena terjatev za davek se pripozna v vrednosti verjetnega razpoložljivega prihodnjega obdavčljivega dobička,
v breme katerega bo v prihodnje mogoče uporabiti odloženo terjatev. Odložene terjatve za davek se zmanjšajo za znesek,
za katerega ni več verjetno, da bo zanj mogoče uveljaviti davčno olajšavo, povezano s sredstvom.
V letu 2023 je bil v Sloveniji sprejet Zakon o minimalnem davku, ki v slovenski davčno-pravni sistem uvaja minimalni davek,
katerega namen je zagotoviti globalno minimalno obdavčitev dobička velikih mednarodnih in domačih skupin
s 15-odstotno dejansko davčno stopnjo (minimalna davčna stopnja). Zakon je bil sprejet na podlagi Direktive EU
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
288
2022/2523 o zagotavljanju globalne minimalne davčne stopnje za mednarodne skupine podjetij in velike domače skupine
v EU, ki je bila pripravljena na podlagi Vzorčnih pravil GLOBE, ki jih je oktobra 2021 pripravila Organizacija
za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD). Pravila minimalnega davka iz zakona se uporabljajo za poslovna leta od
1. januarja 2024 dalje.
Poslovodstvo je ocenilo vpliv globalnega minimalnega davka na računovodske izkaze družbe Krka in ob predpostavkah
trenutno veljavne davčne zakonodaje in podobnih poslovnih rezultatov ocenjuje, da nanje ne bo pomembno vplival.
Presoja sicer še ni dokončno izvedena, vendar največjo izpostavljenost povrhnjemu davku poslovodstvo ocenjuje
v Sloveniji, kjer bi ob zgoraj navedenih predpostavkah ocenjena dejanska davčna stopnja znašala 14 % in bi tako plačali
povrhnji davek v višini 1 % od presežnega dobička, v katerem je upoštevano zmanjšanje za vsebinsko izključitev dohodka.
Največji delež povrhnjega davka za Slovenijo bi odpadel na družbo Krka.
Dobiček na delnico
Družba Krka izkazuje osnovno dobičkonosnost delnice, ki jo izračuna tako, da dobiček oziroma izgubo, ki pripada
navadnim delničarjem, deli s povprečnim številom navadnih delnic v poslovnem letu, pri čemer so izvzete lastne delnice.
Popravljeni dobiček na delnico je enak osnovnemu dobičku na delnico, ker družba Krka ni izdala instrumentov, ki bi
razvodenili ali pogojno razvodenili kapital.
Spremembe standardov in pojasnil, ki še niso začeli veljati
V nadaljevanju so predstavljeni standardi, dopolnitve in pojasnila standardov, ki do priprave računovodskih izkazov družbe
Krka še niso začeli veljati. Družba Krka jih bo upoštevala pri pripravi svojih računovodskih izkazov ob njihovi uveljavitvi.
Družba Krka ni sprejela nobenega od navedenih standardov, dopolnitev in pojasnil pred začetkom njihove uveljavitve.
Dopolnitve MSRP 10 Konsolidirani računovodski izkazi in MRS 28 Naložbe v pridružena podjetja in skupne podvige:
Prodaja ali prispevek sredstev med vlagateljem in njegovimi pridruženimi družbami ali skupnim podvigom
Dopolnitve pojasnjujejo, da je obseg pripoznavanja dobička ali izgube pri poslu s pridruženimi družbami ali skupnim
podvigom odvisen od tega, ali prodana ali vložena sredstva predstavljajo poslovni subjekt:
dobiček ali izguba se pripozna v celoti, če se posel med vlagateljem in pridruženimi družbami ali skupnim podvigom
nanaša na prenos sredstva ali sredstev, ki predstavljajo poslovni subjekt (ki je v lasti odvisnega podjetja ali ne),
dobiček ali izguba se pripozna delno, če se posel med vlagateljem in pridruženimi družbami ali skupnim podvigom
nanaša na sredstva, ki ne predstavljajo poslovnega subjekta, tudi če so v lasti odvisnega podjetja.
Poslovodstvo je ocenilo vpliv dopolnitev na računovodske izkaze družbe Krka in meni, da nanje ne bodo pomembno
vplivale.
Dopolnitve MRS 1 Predstavitev računovodskih izkazov: Razvrstitev obveznosti kot kratkoročne ali nekratkoročne in
nekratkoročne obveznosti z zavezami
Dopolnitve veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2024 ali kasneje. Zgodnja uporaba je dovoljena. Dopolnitve
vplivajo na to, da družbe obveznost razvrstijo kot kratkoročno, če nimajo brezpogojne pravice do odložitve plačila
za najmanj 12 mesecev po datumu poročanja. Dopolnitve, kot so bile izdane leta 2020, so odpravile zahtevo po
brezpogojni pravici in namesto tega zahtevajo, da mora pravica do odložitve plačila obstajati na datum poročanja in imeti
vsebino (na razvrščanje obveznosti ne vplivajo namere ali pričakovanja poslovodstva glede tega, ali bo družba uveljavila
pravico do odložitve plačila oz. ali se bo odločila za predčasno plačilo).
Dopolnitve, izdane leta 2022, nadalje pojasnjujejo, da kadar je pravica do odložitve odplačila odvisna od izpolnjevanja
pogojev (zavez), določenih v dogovoru o posojilu, na razvrstitev obveznosti med kratkoročne ali nekratkoročne vplivajo
samo dogovori, ki jih mora družba izpolniti na datum poročanja ali pred njim. Pogodbe, ki jih mora družba izpolniti po
datumu poročanja, ne vplivajo na razvrstitev obveznosti na ta datum. Vendar pa mora družba v skladu z dopolnitvami
razkriti informacije o teh prihodnjih zavezah, ki bi uporabnikom pomagale razumeti tveganje, da bi lahko te obveznosti
postale vračljive v 12 mesecih po datumu poročanja. Dopolnitve tudi pojasnjujejo, kako družba razvrsti obveznost, ki jo je
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
289
mogoče poravnati z lastnimi delnicami (npr. zamenljivi dolg). Poslovodstvo je ocenilo vpliv dopolnitev na računovodske
izkaze družbe Krka in meni, da nanje ne bodo pomembno vplivale.
Dopolnitve MRS 7 Izkaz denarnih tokov in MSRP 7 Finančni instrumenti: Razkritja: Dogovori o financiranju dobaviteljev
Dopolnitve veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2024 ali kasneje. Za družbo uvajajo dodatne zahteve po
razkritju informacij o njenih dogovorih o financiranju dobaviteljev, ki bi uporabnikom (vlagateljem) omogočile oceniti učinke
teh dogovorov na obveznosti in denarne tokove družbe ter izpostavljenost družbe likvidnostnemu tveganju. Dopolnitve
veljajo za dogovore o financiranju dobaviteljev (imenovane tudi financiranje dobavne verige, financiranje obveznosti ali
obratni faktoring), ki imajo naslednje značilnosti:
ponudnik financiranja (imenovan tudi faktor) plača zneske, ki jih družba (kupec) dolguje svojim dobaviteljem;
družba se strinja, da bo v skladu s pogoji dogovorov račun plačala na isti datum ali pozneje, kot so plačani njeni
dobavitelji;
družbi so zagotovljeni podaljšani plačilni roki ali pa imajo dobavitelji korist od predčasnega plačila.
Ne glede na to se dopolnitve ne uporabljajo za dogovore o financiranju terjatev ali zalog. Poslovodstvo je ocenilo vpliv
dopolnitev na računovodske izkaze družbe Krka in meni, da nanje ne bodo pomembno vplivale.
Dopolnitve MSRP 16 Najemi: Obveznost iz najema pri prodaji in povratnem najemu
Dopolnitve veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2024 ali kasneje. Zgodnja uporaba je dovoljena. Dopolnitve
vplivajo na to, kako prodajalec najemnik obračunava spremenljive najemnine pri prodaji in povratnem najemu. Uvajajo nov
računovodski model za spremenljiva plačila in od prodajalcev najemnikov zahtevajo, da ponovno ocenijo in morebiti
popravijo posle iz naslova prodaje in povratnega najema, sklenjene od leta 2019.
Dopolnitve potrjujejo naslednje:
ob začetnem pripoznanju prodajalec najemnik vključi spremenljiva plačila najema, ko meri obveznost iz najema,
ki izhaja iz naslova prodaje in povratnega najema;
po začetnem pripoznanju prodajalec najemnik uporabi splošne zahteve za naknadno obračunavanje obveznosti
iz najema, tako da ne pripozna nobenega dobička ali izgube v zvezi s pravico do uporabe, ki jo obdrži.
Prodajalec najemnik lahko sprejme različne pristope, ki izpolnjujejo nove zahteve za naknadno merjenje. Te dopolnitve ne
spreminjajo obračunavanja najemov, razen tistih, ki nastanejo pri prodaji in povratnem najemu. Poslovodstvo je ocenilo
vpliv dopolnitev na računovodske izkaze družbe Krka in meni, da nanje ne bodo pomembno vplivale.
Dopolnitve MRS 12 Davek od dobička: Mednarodna davčna reforma – vzorčna pravila v okviru drugega stebra
Dopolnitve veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2024 ali kasneje. Davki iz drugega stebra so davki, ki izhajajo
iz davčnih zakonov, sprejetih ali vsebinsko sprejetih za izvajanje vzorčnih pravil v okviru drugega stebra, ki jih je objavila
Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj. Cilj teh pravil je s sistemom povrhnjih davkov zagotoviti, da velike
multinacionalne skupine v vsaki državi, v kateri poslujejo, plačajo vsaj najnižji 15-odstotni davek na dohodek. V okviru
vzorčnih pravil obstajajo tri pravila, ki jih države lahko sprejmejo: pravilo o vključitvi dohodka, pravilo o premalo
obdavčenem dobičku in minimalni kvalificirani domači povrhnji davki. Pogosto se označujejo kot globalni minimalni povrhnji
davki ali povrhnji davki. Pomisleki zainteresiranih strani glede obračunavanja odloženih davkov v zvezi z novimi povrhnjimi
davki v skladu z MSRP so v dopolnitvah upoštevani tako, da je družbam zagotovljena začasna obvezna oprostitev
obračunavanja odloženega davka za povrhnji davek in da se od njih zahtevajo nova razkritja v zvezi s povrhnjim davkom
in olajšavo.
Poslovodstvo je ocenilo vpliv dopolnitev na računovodske izkaze družbe Krka in ob predpostavkah trenutno veljavne
davčne zakonodaje in podobnih poslovnih rezultatov meni, da nanje ne bodo pomembno vplivale.
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
290
Dopolnitve MRS 21 –Vplivi sprememb deviznih tečajev: Pomanjkanje zamenljivosti
Dopolnitve veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2025 ali kasneje. Zgodnja uporaba je dovoljena. V skladu
z MRS 21 družba pri preračunu transakcij v tuji valuti uporablja promptni menjalni tečaj. V nekaterih državah oziroma
pravnih redih promptni tečaj ni na voljo, ker valute ni mogoče zamenjati v drugo valuto.
MRS 21 je bil spremenjen, da bi se pojasnilo:
kdaj je valuto mogoče zamenjati v drugo valuto in
kako družba oceni promptni tečaj, če valuta ni zamenljiva.
Dopolnitve vključujejo tudi dodatne zahteve po razkritju, ki uporabnikom pomagajo opredeliti vpliv uporabe ocenjenega
menjalnega tečaja na računovodske izkaze. Poslovodstvo je ocenilo vpliv dopolnitev na računovodske izkaze družbe Krka
in meni, da nanje ne bodo pomembno vplivale.
3. Prihodki iz pogodb s kupci
Razčlenitev prihodkov iz pogodb s kupci
v tisoč EUR
2023
2022
Prihodki iz pogodb s kupci izdelkov
1.449.739
1.356.075
Prihodki iz pogodb s kupci materiala
214.872
188.334
Prihodki iz pogodb s kupci skupaj
1.664.611
1.544.409
Prihodki iz pogodb s kupci izdelkov po regijah
v tisoč EUR
2023
2022
Slovenija
66.087
60.503
Jugovzhodna Evropa
246.512
220.624
Vzhodna Evropa
376.988
387.489
Srednja Evropa
380.775
351.191
Zahodna Evropa
319.539
284.593
Čezmorska tržišča
59.838
51.675
Skupaj
1.449.739
1.356.075
V Ukrajini, ki je naš četrti največji trg, smo v letu 2023 prodali za 83.392 tisoč EUR izdelkov (v letu 2022 za 95.213 tisoč
EUR), kar pomeni 5,8 % celotne prodaje družbe Krka.
V Ruski federaciji, ki je Krkin največji posamični trg, smo v letu 2023 prodali za 133.609 tisoč EUR izdelkov (v letu 2022
za 150.791 tisoč EUR), kar pomeni 9,2 % celotne prodaje družbe Krka. Povpraševanje po naših izdelkih je primerno.
Prihodki iz pogodb s kupci izdelkov po skupinah izdelkov
v tisoč EUR
2023
2022
Zdravila na recept
1.181.580
1.104.323
Izdelki brez recepta
168.858
163.482
Veterinarski izdelki
99.301
88.270
Skupaj
1.449.739
1.356.075
Zneski iz pogodb
Terjatve do kupcev so opisane v pojasnilu 17 Terjatve do kupcev in druge terjatve, pripoznane obveznosti iz pogodb
s kupci pa v pojasnilu 25 Kratkoročne obveznosti iz pogodb s kupci. Družba v letih 2023 in 2022 ni pripoznala sredstev
iz pogodb s kupci, obveznosti iz pogodb pa je pripoznala v višini 5.053 tisoč EUR (8.593 tisoč EUR v letu 2022).
Pripoznana sredstva in obveznosti iz pogodb s kupci so navedeni v izkazu finančnega položaja.
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
291
Obveznosti iz naslova pravice do povračila
Družba Krka je pripoznala obveznosti iz naslova pravice do povračila, in sicer vračunane bonuse in količinske popuste ter
popuste na prodane izdelke drugim kupcem v višini 13.900 tisoč EUR (13.094 tisoč EUR v letu 2022).
Izvršitvene obveze
Družba Krka se ukvarja z razvojem, proizvodnjo, trženjem in prodajo izdelkov za humano uporabo (zdravil na recept in
izdelkov brez recepta), veterinarskih izdelkov in materiala. Prihodki iz pogodb s kupci se pripoznajo na podlagi določil
posamezne prodajne pogodbe, sklenjene s kupcem, v trenutku prenosa obvladovanja blaga na kupca, v znesku, ki odraža
nadomestilo, do katerega družba Krka meni, da bo upravičena v zameno za tako blago.
Prenos tveganj in koristi pri prodaji izdelkov za humano uporabo, veterinarskih izdelkov in materiala je odvisen od določil
kupoprodajne pogodbe, praviloma pa do njega pride v trenutku, ko kupec blago prevzame v skladu s klavzulami
INCOTERMS 2022. Plačilni roki so po regijah (distribucijskih kanalih) in kupcih različni, običajno znašajo od 30 do 120
dni.
Družba Krka konec obdobja ni imela stroškov, nastalih za pridobitev ali izpolnitev pogodb s kupci, ki bi jih lahko pripoznala
kot sredstvo.
4. Drugi poslovni prihodki
v tisoč EUR
2023
2022
Odprava nekratkoročnih rezervacij
0
1.827
Odprava odloženih prihodkov
462
755
Dobiček pri prodaji nepremičnin, naprav in opreme ter neopredmetenih sredstev
779
352
Prevrednotovalni poslovni prihodki najemi
2
0
Ostali poslovni prihodki
396
1.765
Drugi poslovni prihodki skupaj
1.639
4.699
Med ostale poslovne prihodke so vključene tudi državne podpore za zajezitev pandemije covida-19 v višini 1 tisoč EUR
(156 tisoč EUR v letu 2022), prejete na osnovi interventnih zakonov. Izkazane so v upravičeni višini na podlagi izpolnjenih
zakonskih pogojev za njihovo dodelitev in pripoznanje, tako da ni tveganja, da bi jih bilo treba vračati.
Družba izredne pomoči države za omilitev posledic energetske krize zaradi razmer v Ruski federaciji in Ukrajini v letu 2023
ni prejela (v letu 2022 je ta pomoč znašala 180 tisoč EUR).
Med ostale poslovne prihodke družba vključuje tudi prihodke od države zaradi brezplačno pridobljenih emisijskih kuponov,
ki jih je predala v letu 2023, prejela pa v letu 2022. Glej pojasnilo 11 Neopredmetena sredstva.
Ostali odpravljeni odloženi prihodki so prihodki iz naslova ostalih nepovratnih sredstev iz prejetih državnih podpor,
ki pokrivajo obračunano amortizacijo za opredmetena osnovna sredstva v sorazmernem deležu, v katerem so bila prejeta.
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
292
5. Stroški po naravnih vrstah
v tisoč EUR
2023
2022
Stroški blaga in materiala
504.285
487.124
Stroški storitev
339.398
331.940
Stroški dela
378.344
317.362
Amortizacija
80.239
82.216
Neto odpisi in popravki vrednosti zalog
9.808
14.194
Neto oslabitve in odpisi terjatev
3.960
1.548
Drugi poslovni odhodki
29.539
25.048
Stroški skupaj
1.337.653
1.259.432
Sprememba stanja zalog nedokončane proizvodnje in končnih izdelkov
16.250
59.089
Skupaj
1.353.903
1.200.343
6. Stroški dela
v tisoč EUR
2023
2022
Stroški bruto plač in nadomestil
293.381
247.046
Stroški prispevkov za socialna zavarovanja
21.340
16.763
Stroški prispevkov za pokojninska zavarovanja
37.019
33.189
Pozaposlitveni in drugi dolgoročni zaslužki
7.046
3.264
Drugi stroški dela
19.558
17.100
Stroški dela skupaj
378.344
317.362
Pozaposlitveni in drugi dolgoročni zaslužki so podrobneje razloženi v pojasnilu 22 Rezervacije. Drugi stroški dela
vključujejo predvsem regres za letni dopust in stroške prevoza na delo.
V letu 2023 je prispevek za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje (vključeni so prispevki, ki jih plačata delodajalec
in delojemalec) znašal 69.015 tisoč EUR (61.399 tisoč EUR v letu 2022).
Prispevek za dodatno pokojninsko zavarovanje je znašal 10.468 tisoč EUR (9.546 tisoč EUR v letu 2022).
7. Drugi poslovni odhodki
v tisoč EUR
2023
2022
Donacije in pomoči za humanitarne in druge namene
2.901
1.551
Izdatki za varstvo okolja
4.639
4.414
Druge dajatve
18.374
15.904
Prevrednotovalni poslovni odhodki pri nepremičninah, napravah in opremi ter
neopredmetenih sredstvih
1.054
818
Ostali poslovni odhodki
2.571
2.361
Drugi poslovni odhodki skupaj
29.539
25.048
Med drugimi dajatvami je za 16.177 tisoč EUR (13.854 tisoč EUR v letu 2022) različnih davkov na zdravila in pristojbin
za opravljanje promocijskih dejavnosti strokovnih sodelavcev, ki jih družba Krka plačuje v posameznih državah.
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
293
8. Finančni prihodki in odhodki
v tisoč EUR
2023
2022
Neto tečajne razlike
0
45.105
Prihodki od obresti
9.074
2.369
Prihodki iz izvedenih finančnih instrumentov
4.277
9.096
realizirani prihodki
4.277
8.847
sprememba poštene vrednosti
0
249
Prihodki iz drugih finančnih instrumentov
7.245
0
realizirani prihodki
3.220
0
sprememba poštene vrednosti
4.025
0
Prihodki iz dividend in drugih deležev v dobičku
40.354
702
dividende
808
702
dobički odvisnih družb v skupini
39.546
0
Drugi finančni prihodki
14
472
Finančni prihodki skupaj
60.964
57.744
Neto tečajne razlike
42.096
0
Odhodki za obresti
3.781
1.718
plačane obresti
3.705
1.669
obresti iz najemov
76
49
Odhodki iz izvedenih finančnih instrumentov
4.782
0
realizirani odhodki
389
0
sprememba poštene vrednosti
4.393
0
Odhodki iz drugih finančnih instrumentov
0
45
realizirani odhodki
0
45
Drugi finančni odhodki
3.564
1.593
Finančni odhodki skupaj
54.223
3.356
Neto finančni izid
6.741
54.388
Neto finančni izid v letu 2023 je bil predvsem zaradi slabšega izida iz neto tečajnih razlik manjši za 47.647 tisoč EUR.
V letu 2023 se je nadaljevala politika delnega zavarovanja tveganja ruskega rublja in ameriškega dolarja s finančnimi
instrumenti. Največji vpliv je imel tečaj rublja (končni tečaj 31. 12. 2023: 1 EUR = 99,9723 RUB; 31. 12. 2022:
1 EUR = 78,4308 RUB).
Prihodki iz drugih finančnih instrumentov v višini 7.245 tisoč EUR so kapitalski donosi iz finančnih naložb v zakladne
menice.
Prihodki iz finančnih naložb po odplačni vrednosti v višini 432 tisoč EUR (702 tisoč EUR v letu 2022) so prihodki od
obveznic in so prikazani pod prihodki od obresti. Več o teh naložbah je v pojasnilu 14 – Finančne naložbe.
Več o tveganju sprememb deviznih tečajev je v pojasnilu 30 Finančni instrumenti in finančna tveganja.
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
294
9. Davek od dobička
Prilagoditev na efektivno davčno stopnjo
v tisoč EUR
2023
2022
Odmerjeni davek
36.241
63.301
Odloženi davek
1.673
742
Davek od dobička skupaj
34.568
64.043
Dobiček pred davkom
329.049
412.258
Davek, obračunan po 19-odstotni stopnji
62.519
78.329
Davek od zmanjšanja prihodkov
7.439
133
Davek od davčno nepriznanih odhodkov
3.198
2.677
Davek od davčnih olajšav
20.328
17.588
Davek od povečanja/zmanjšanja odhodkov za davčne namene
1.922
758
Vpliv spremembe davčne stopnje z 19 % na 22 % na odložene davke
1.460
0
Davek od dobička skupaj
34.568
64.043
Efektivna davčna stopnja
10,5 %
15,5 %
Največji delež davčnih olajšav predstavljajo vlaganja v raziskave in razvoj ter olajšave za naložbe.
Vpliv globalnega minimalnega davka (povrhnjega davka) je razkrit v Pomembnih računovodskih usmeritvah Spremembe
standardov in pojasnil, ki še niso začeli veljati (Davek od dobička: Mednarodna davčna reforma – vzorčna pravila v okviru
drugega stebra).
10. Nepremičnine, naprave in oprema
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Zemljišča
51.786
28.010
Zgradbe
242.811
243.918
Oprema
240.106
238.871
Nepremičnine, naprave in oprema v pridobivanju
57.273
52.107
Pravica do uporabe sredstev
3.549
3.874
Nepremičnine, naprave in oprema skupaj
595.525
566.780
V letu 2023 smo v družbi Krka med naložbami največ namenili za obnovo pakirnice v Notolu, in sicer 14.713 tisoč EUR
(6.712 tisoč EUR v letu 2022), za gradnjo objekta Paviljon 3 smo zagotovili 13.340 tisoč EUR (3.389 tisoč EUR v letu
2022) in za povečanje zmogljivosti v obratu Ljutomer 12.254 tisoč EUR (660 tisoč EUR v letu 2022). Za projekte
na področju informacijske tehnologije in telekomunikacij smo namenili 9.742 tisoč EUR (4.999 tisoč EUR v letu 2022),
za povečanje zmogljivosti obrata OTO pa 6.008 tisoč EUR (15.162 tisoč EUR v letu 2022).
Večino pravic do uporabe sredstev predstavlja pravica do uporabe sredstev iz naslova zgradb v vrednosti 3.533 tisoč EUR
(3.858 tisoč EUR v letu 2022).
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
295
Gibanje nepremičnin, naprav in opreme (NNO)
v tisoč EUR
Zemljišča
Zgradbe
Oprema
NNO
v pridobivanju
Pravica
do uporabe
sredstev
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 1. 1. 2022*
28.010
624.215
1.058.928
34.621
5.111
1.750.885
Nabava
0
0
0
72.970
0
72.970
Aktiviranje prenosi z NNO
v pridobivanju
0
16.122
39.362
55.484
0
0
Aktiviranje najemi MSRP 16
0
0
0
0
1.918
1.918
Odtujitve, oslabitve, manki, viški
0
636
17.131
0
257
18.024
Prenosi, prekvalifikacije
0
241
299
0
0
58
Stanje 31. 12. 2022
28.010
639.460
1.081.458
52.107
6.772
1.807.807
Stanje 1. 1. 2023
28.010
639.460
1.081.458
52.107
6.772
1.807.807
Nabava
0
0
0
102.876
0
102.876
Aktiviranje prenosi z NNO
v pridobivanju
23.756
19.145
54.809
97.710
0
0
Aktiviranje najemi MSRP 16
0
0
0
0
765
765
Odtujitve, oslabitve, manki, viški
20
414
31.420
0
69
31.883
Prenosi, prekvalifikacije
0
357
357
0
0
0
Stanje 31. 12. 2023
51.786
658.548
1.104.490
57.273
7.468
1.879.565
Popravek vrednosti
Stanje 1. 1. 2022*
0
375.664
803.764
0
2.066
1.181.494
Amortizacija
0
20.360
55.104
0
1.062
76.526
Odtujitve, manki, viški
0
507
16.314
0
230
17.051
Prenosi, prekvalifikacije
0
25
33
0
0
58
Stanje 31. 12. 2022
0
395.542
842.587
0
2.898
1.241.027
Stanje 1. 1. 2023
0
395.542
842.587
0
2.898
1.241.027
Amortizacija
20.400
53.064
0
1.064
74.528
Odtujitve, manki, viški
0
398
31.074
0
43
31.515
Prenosi, prekvalifikacije
0
193
193
0
0
0
Stanje 31. 12. 2023
0
415.737
864.384
0
3.919
1.284.040
Neodpisana vrednost
Stanje 1. 1. 2022
28.010
248.551
255.164
34.621
3.045
569.391
Stanje 31. 12. 2022
28.010
243.918
238.871
52.107
3.874
566.780
Stanje 1. 1. 2023
28.010
243.918
238.871
52.107
3.874
566.780
Stanje 31. 12. 2023
51.786
242.811
240.106
57.273
3.549
595.525
* Prerazporejeno z nabavne vrednosti na popravek vrednosti zaradi prenosa oslabitev osnovnih sredstev, ki smo jih preteklosti prikazovali v postavki
druge kratkoročne obveznosti – drugo. Vrednost prerazporeditve znaša za zgradbe 2 tisoč EUR in za opremo 638 tisoč EUR.
V letih 2022 in 2023 družba Krka ni izvedla investicij, ki bi izpolnjevale merila za pripis stroškov izposojanja.
Vse nepremičnine, naprave in oprema so proste bremen. Stanje znanih prihodnjih obveznosti, povezanih s pridobivanjem
nepremičnin, naprav in opreme, je razkrito v pojasnilu 27 Pogojne obveznosti in zaveze.
Gibanje in stanje obveznosti iz najema ter zneski, pripoznani v poslovnem izidu, so predstavljeni v pojasnilih 28 Najemi
in 30 Finančni instrumenti in tveganja.
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
296
11. Neopredmetena sredstva
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Premoženjske pravice
15.138
14.334
Druga neopredmetena sredstva
7.556
7.007
dolgoročno odloženi stroški poslovanja
216
282
projekti razvijanja
4.478
5.710
emisijski kuponi
2.862
1.015
Neopredmetena sredstva v pridobivanju
3.349
3.619
Neopredmetena sredstva skupaj
26.043
24.960
Družba med drugimi neopredmetenimi sredstvi izkazuje od države brezplačno pridobljene in na trgu kupljene emisijske
kupone. V letu 2023 je pridobila 50.736 emisijskih kuponov, od tega 9736 brezplačnih emisijskih kuponov (9736 v letu
2022), ki jih bo predala državi v letu 2024, in 41.000 na trgu kupljenih emisijskih kuponov v vrednosti 3.206 tisoč EUR.
V letu 2023 je predala 27.476 emisijskih kuponov, od tega 9736 brezplačno pridobljenih in 17.740 kupljenih na trgu
v vrednosti 1.359 tisoč EUR. Predani emisijski kuponi so bili kupljeni v letih 2022 in 2023, pri predaji je bila uporabljena
metoda FIFO. Na dan 31. 12. 2023 je imela 46.116 emisijskih kuponov v skupni vrednosti 2.862 tisoč EUR
(22.856 emisijskih kuponov v vrednosti 1.015 tisoč EUR na dan 31. 12. 2022). Družba v letu preda več emisijskih kuponov,
kot jih brezplačno prejme od države, zato je njihova neto plačnica.
Gibanje neopredmetenih sredstev (NS)
v tisoč EUR
Premoženjske
pravice
Druga NS
NS
v pridobivanju
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 1. 1. 2022
87.404
28.571
3.929
119.904
Nabava
0
0
6.570
6.570
Prenosi z NS v pridobivanju
3.771
2.870
6.641
0
Odtujitve, manki, viški
858
1.982
239
3.079
Prenosi, prekvalifikacije
54
4
0
58
Stanje 31. 12. 2022
90.263
29.455
3.619
123.337
Stanje 1. 1. 2023
90.263
29.455
3.619
123.337
Nabava
0
0
8.875
8.875
Prenosi z NS v pridobivanju
5.182
3.366
8.548
0
Odtujitve, manki, viški
2.650
1.932
597
5.179
Stanje 31. 12. 2023
92.795
30.889
3.349
127.033
Popravek vrednosti
Stanje 1. 1. 2022
72.604
21.672
0
94.276
Amortizacija
4.202
1.488
0
5.690
Odtujitve, manki, viški
823
708
0
1.531
Prenosi, prekvalifikacije
54
4
0
58
Stanje 31. 12. 2022
75.929
22.448
0
98.377
Stanje 1. 1. 2023
75.929
22.448
0
98.377
Amortizacija
4.378
1.333
0
5.711
Odtujitve, manki, viški
2.650
448
0
3.098
Stanje 31. 12. 2023
77.657
23.333
0
100.990
Neodpisana vrednost
Stanje 1. 1. 2022
14.800
6.899
3.929
25.628
Stanje 31. 12. 2022
14.334
7.007
3.619
24.960
Stanje 1. 1. 2023
14.334
7.007
3.619
24.960
Stanje 31. 12. 2023
15.138
7.556
3.349
26.043
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
297
12. Naložbe v odvisne družbe
Gibanje naložb v odvisne družbe
v tisoč EUR
Naložbe v odvisne družbe
Nabavna vrednost
Stanje 1. 1. 2022
355.435
Nakup deleža družbe
91
Naknadna vplačila
9.228
Stanje 31. 12. 2022
364.754
Stanje 1. 1. 2023
364.754
Ustanovitev novih družb
20
Naknadna vplačila
1.982
Vračila naknadnih vplačil
500
Stanje 31. 12. 2023
366.256
Popravek vrednosti
Stanje 1. 1. 2022
8.991
Stanje 31. 12. 2022
8.991
Stanje 1. 1. 2023
8.991
Stanje 31. 12. 2023
8.991
Neodpisana vrednost
Stanje 1. 1. 2022
346.444
Stanje 31. 12. 2022
355.763
Stanje 1. 1. 2023
355.763
Stanje 31. 12. 2023
357.265
Družba Krka najmanj enkrat na leto preveri, ali obstajajo indikatorji za oslabitev naložb v odvisne družbe. Za naložbe, pri
katerih obstaja tveganje oslabitve, se poštena vrednost ugotavlja z metodami, ki so za posamezno naložbo najprimernejše.
Zadnja presoja je bila februarja 2024.
Preizkus oslabitve naložb v odvisnih družbah OOO KRKA-RUS in OOO KRKA FARMA
V Ruski federaciji ima družba Krka v lasti odvisno družbo Krka-Rus, ki opravlja proizvodne dejavnosti, in odvisno družbo
Krka Farma, ki opravlja distribucijsko dejavnost. Obe naložbi skupaj predstavljata eno denar ustvarjajočo enoto (DUE).
Knjigovodska vrednost naložbe v družbi Krka-Rus znaša 118.916 tisoč EUR (118.916 tisoč EUR konec leta 2022),
knjigovodska vrednost naložbe v družbi Krka Farma pa 15.170 tisoč EUR (15.170 tisoč EUR konec leta 2022).
Zaradi razmer v Ukrajini in Ruski federaciji ter posledično večje negotovosti na teh trgih ostaja tehtani povprečni strošek
kapitala (diskontna stopnja) na višji ravni. Poslovodstvo je zato za obe naložbi v odvisni družbi z diskontiranjem prihodnjih
denarnih tokov odvisnih družb ocenilo vrednost pri uporabi. Uporabljeni so bili petletni finančni načrti za družbi, kjer je
predvidena rast poslovnega izida pred obrestmi, davki in amortizacijo v višini 6,3 % (v letu 2022 je bila načrtovana
povprečna petletna rast v višini 6,1 %). Napovedi poslovanja temeljijo na preteklem poslovanju in upravičenem
pričakovanju o poslovanju v prihodnosti. Uporabljena je bila diskontna stopnja v višini 15,3 % (v letu 2022 je znašala
14,0 % za petletno napoved in 12,1 % za preostalo vrednost). Letna stopnja rasti prostega denarnega toka v preostali
vrednosti je bila upoštevana v višini 4,0 % (enako tudi v letu 2022) in temelji na javno dostopnih dolgoročnih ocenah
inflacije v Ruski federaciji. Vrednosti, določene za ključne predpostavke, predstavljajo najboljšo oceno poslovodstva o
prihodnjih trendih v panogi in temeljijo na zgodovinskih podatkih, pridobljenih iz notranjih in zunanjih virov.
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
298
Trenutna strategija družbe Krka ne predvideva prodaje odvisnih družb v Ruski federaciji. Projekcije, uporabljene
v preizkusu oslabitve, so pripravljene ob predpostavki nespremenjenega poslovanja in delujočega podjetja (going concern)
z nedoločeno dobo koristnosti.
Na podlagi preizkusa oslabitve je bilo ugotovljeno, da ni potrebe po oslabitvi naložb v odvisnih družbah.
Deleži v odvisnih družbah
v tisoč EUR
Delež
lastništva
Osnovni
kapital
Vrednost deležev
v odvisnih družbah
31. 12. 2023
31. 12. 2023
31. 12. 2023
31. 12. 2022
OOO KRKA-RUS, Istra, Ruska federacija
100 %
53.629
118.916
118.916
TAD Pharma GmbH, Cuxhaven, Nemčija
100 %
6.650
97.000
97.000
TERME KRKA, d. o. o., Novo mesto
100 %
14.753
36.416
36.416
Ningbo Krka Menovo Pharmaceutical Co. Ltd., Ningbo, Kitajska
60 %
61.225
37.624
35.642
KRKA-FARMA d.o.o., Zagreb, Hrvaška
100 %
18.983
19.738
19.738
KRKA - POLSKA, Sp. z o. o., Varšava, Poljska
100 %
4.030
18.697
18.697
OOO KRKA FARMA, Istra, Ruska federacija
100 %
7.541
15.170
15.170
Krka France Eurl, Pariz, Francija
100 %
10
4.662
4.662
KRKA Pharma GmbH, Wien, Dunaj, Avstrija
100 %
36
2.344
2.344
KRKA Farmacêutica, Unipessoal Lda., Estoril, Portugalska
100 %
10
2.266
2.266
KRKA Farmaceutici Milano S.r.l., Milano, Italija
100 %
10
1.350
1.350
KRKA-FARMA DOO BEOGRAD, Beograd, Srbija
100 %
1
1.042
1.042
KRKA Finland Oy, Espoo, Finska
100 %
3
503
1.003
KRKA-FARMA DOOEL, Skopje, Severna Makedonija
100 %
796
802
802
KRKA Belgium, SA, Bruselj, Belgija
100 %
300
376
376
KRKA Magyarország Kft., Budimpešta, Madžarska
100 %
117
184
184
123 Acurae Pharma GmbH, Cuxhaven, Nemčija
100 %
25
25
25
KRKA Sverige AB, Stockholm, Švedska
100 %
14
16
16
TOO KRKA Kazakhstan, Almati, Kazahstan
100 %
12
11
11
KRKA Bulgaria EOOD, Sofija, Bolgarija
100 %
10
10
10
KRKA FARMA d.o.o., Sarajevo, Sarajevo, Bosna in Hercegovina
100 %
10
10
10
Krka FARMACÉUTICA, S.L., Madrid, Španija
100 %
10
10
10
KRKA HELLAS E.P.E., Atene, Grčija
100 %
10
10
10
KRKA ROMANIA S.R.L., Bukarešta, Romunija
100 %
7
10
10
KRKA Slovensko, s.r.o., Bratislava, Slovaška
100 %
10
10
10
SIA KRKA Latvija, Riga, Latvija
100 %
10
10
10
UAB KRKA Lietuva, Vilna, Litva
100 %
10
10
10
TOV KRKA UKRAJINA, Kijev, Ukrajina
100 %
3
9
9
KRKA USA LLC, Wilmington, ZDA
100 %
9
8
8
KRKA ČR, s. r. o., Praga, Češka
100 %
4
3
3
KRKA UK Ltd, London, Združeno kraljestvo
100 %
1
2
2
KRKA PHARMA DUBLIN LIMITED, Dublin, Irska
100 %
1
1
1
KRKA GCC L.L.C., Dubaj, Združeni arabski emirati
100 %
9
10
-
KRKA Netherlands B.V., Breskens, Nizozemska
100 %
10
10
-
Skupaj
168.259
357.265
355.763
31. 12. 2023 je imela odvisna družba Terme Krka, d. o. o., 100-odstotni lastniški delež v družbi Golf Grad Otočec, d. o. o.,
odvisna družba KRKA France Eurl pa 100-odstotni lastniški delež v družbi HCS bvba v Belgiji. 40-odstotni lastnik družbe
Ningbo Krka Menovo Pharmaceutical Co. Ltd. je kitajska družba Ningbo Menovo Pharmaceutical Co. Ltd.
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
299
13. Dana posojila
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Nekratkoročno dana posojila
41.243
56.013
posojila, dana odvisnim družbam
0
14.100
posojila, dana drugim
11.243
11.913
depoziti, dani bankam
30.000
30.000
Kratkoročno dana posojila
65.699
6.669
del nekratkoročnega posojila, ki zapade v prihodnjem letu
12.827
5.140
posojila, dana odvisnim družbam
1.697
888
posojila, dana drugim
13
23
depoziti, dani bankam
50.000
0
kratkoročne terjatve za obresti
1.162
618
Dana posojila skupaj
106.942
62.682
Letna obrestna mera za posojila znotraj skupine Krka je ob sklenitvi posojilne pogodbe priznana obrestna mera, ki jo določi
minister Republike Slovenije za finance na podlagi zakona, ki ureja davek od dohodkov pravnih oseb za potrebe določanja
obresti med povezanimi osebami. V letu 2023 je bila 0,870 %.
Nekratkoročna posojila vključujejo 30.000 tisoč EUR depozita z ročnostjo nad enim letom pri slovenski banki z visoko
bonitetno oceno.
Med nekratkoročna posojila drugim spadajo posojila zaposlenim, ki jih družba Krka daje v skladu z internimi akti in so
namenjena nakupu ali obnovi stanovanj. Letna obrestna mera se je v letu 2023 gibala med 4,096 % in 5,008 %
(v letu 2022 med 0,281 % in 3,652 %). Odplačilna doba posojil je največ 15 let.
Med kratkoročno danimi depoziti bankam je 50.000 tisoč EUR depozita z ročnostjo nad 90 dni in manj kot eno leto pri tuji
banki z visoko bonitetno oceno. Ta depozit je bil sklenjen leta 2023, zato ga ob koncu leta 2022 ni bilo.
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
300
Posojila, dana odvisnim družbam, vključno s pripadajočimi kratkoročnimi terjatvami za obresti
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Nekratkoročna posojila, dana odvisnim družbam
0
14.100
TERME KRKA, d. o. o., Novo mesto
0
14.100
Kratkoročna posojila, dana odvisnim družbam, vključno z delom
nekratkoročnega posojila, ki zapade v prihodnjem letu
12.826
4.349
TERME KRKA, d. o. o., Novo mesto
11.106
2.502
KRKA Finland Oy, Espoo, Finska
1.330
1
SIA KRKA Latvija, Riga, Latvija
115
115
KRKA HELLAS E.P.E., Atene, Grčija
100
100
HCS bvba*, Edegem, Belgija
78
74
KRKA Netherlands B.V., Breskens, Nizozemska
43
0
KRKA GCC L.L.C., Dubaj, Združeni arabski emirati
36
0
TAD Pharma GmbH, Cuxhaven, Nemčija
12
9
KRKA Belgium, SA, Bruselj, Belgija
2
1
Krka FARMACÉUTICA, S.L., Madrid, Španija
2
2
Krka France Eurl, Pariz, Francija
1
601
KRKA Pharma GmbH, Wien, Dunaj, Avstrija
1
1
KRKA Farmaceutici Milano S.r.l., Milano, Italija
0
890
KRKA Bulgaria EOOD, Sofija, Bolgarija
0
50
KRKA Sverige AB, Stockholm, Švedska
0
1
KRKA PHARMA DUBLIN LIMITED, Dublin, Irska
0
1
KRKA Farmacêutica, Unipessoal Lda., Estoril, Portugalska
0
1
Posojila, dana odvisnim družbam, skupaj
12.826
18.449
* HCS bvba je v 100-odstotni lasti odvisne družbe Krka France Eurl.
Odplačilna doba nekratkoročnega posojila odvisni družbi Terme Krka na dan 31. 12. 2023 je bila šest mesecev.
14. Finančne naložbe
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Nekratkoročne finančne naložbe
47.673
110.769
finančne naložbe po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa
(lastniški instrumenti)
26.900
15.988
finančne naložbe po odplačni vrednosti (dolžniški instrumenti)
20.773
94.781
Kratkoročne finančne naložbe, vključno z izvedenimi finančnimi instrumenti
306.769
52.437
finančne naložbe po pošteni vrednosti prek poslovnega izida
236.751
0
finančne naložbe po odplačni vrednosti (dolžniški instrumenti)
70.018
50.697
izvedeni finančni instrumenti
0
1.740
Finančne naložbe skupaj
354.442
163.206
Med finančnimi sredstvi po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa je bilo za 953 tisoč EUR naložb
v delnice in deleže družb v Sloveniji (876 tisoč EUR konec leta 2022), za 25.947 tisoč EUR pa naložb v delnice družb
v tujini (15.112 tisoč EUR konec leta 2022).
Dolgoročne finančne naložbe po odplačni vrednosti (dolžniški instrumenti) v višini 20.773 tisoč EUR so obveznice držav
članic EU z dospelostjo, daljšo od enega leta, in z oceno kreditnega tveganja, ki ustreza globalno razumljivi definiciji
naložbenega razreda. Bonitetna ocena vseh obveznic spada v tako imenovani nižji srednji naložbeni razred (lower medium
grade).
Kratkoročne finančne naložbe po odplačni vrednosti (dolžniški instrumenti) v višini 70.018 tisoč EUR so obveznice
z dospelostjo, krajšo od enega leta, in z oceno kreditnega tveganja, ki ustreza globalno razumljivi definiciji naložbenega
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
301
razreda. 35 % jih spada v zgornji srednji naložbeni razred (upper medium grade), 65 % pa v nižji srednji naložbeni razred
(lower medium grade).
Finančne naložbe po pošteni vrednosti prek poslovnega izida predstavljajo naložbe v zakladne menice držav članic EU
z visoko bonitetno oceno, ki ustreza globalno razumljivi definiciji naložbenega razreda. 59 % portfelja zakladnih menic je
visoke kakovosti (high grade), 41 % pa ga spada v prvi naložbeni razred (prime).
Med finančnimi naložbami po odplačni vrednosti je bilo za 6.033 tisoč EUR (6.533 tisoč EUR konec leta 2022) naložb
v slovenske državne obveznice, za 84.758 tisoč EUR (138.945 tisoč EUR konec leta 2022) pa naložb v tuje državne
obveznice. Zmanjšanje finančnih naložb po odplačni vrednosti v višini 53.311 tisoč EUR je posledica dospelosti državnih
obveznic. Povečanje finančnih naložb po pošteni vrednosti prek poslovnega izida v višini 571.826 tisoč EUR zajema
pridobitve zakladnih menic, zmanjšanje v višini 339.100 tisoč EUR pa odtujitve zakladnih menic zaradi njihove dospelosti.
Gibanje finančnih sredstev
v tisoč EUR
Finančna sredstva
po pošteni vrednosti
prek drugega
vseobsegajočega
donosa
Finančne naložbe
po odplačni
vrednosti
Finančne naložbe
po pošteni vrednosti
prek poslovnega
izida
Stanje 1. 1. 2022
15.860
207.009
33.970
Povečanje
0
54.083
0
Zmanjšanje
0
119.265
40.000
Tečajne razlike
0
3.651
0
Prilagoditev na tržno vrednost
128
/
30
Stanje 31. 12. 2022
15.988
145.478
0
Stanje 1. 1. 2023
15.988
145.478
0
Povečanje
0
2.103
571.826
Zmanjšanje
0
53.311
339.100
Tečajne razlike
0
3.479
0
Prilagoditev na tržno vrednost
10.912
/
4.025
Stanje 31. 12. 2023
26.900
90.791
236.751
Povečanje finančnih sredstev zajema nove pridobitve in pripisane obresti, zmanjšanje pa prejete kupone, pripisane
negativne obresti in odtujitve zaradi dospelosti naložb. Prilagoditev vrednosti nekratkoročnih finančnih naložb po pošteni
vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa je pripoznana v drugem vseobsegajočem donosu v višini
10.912 tisoč EUR (128 tisoč EUR v letu 2022). Tečajne razlike finančnih naložb po odplačni vrednosti v višini
3.479 tisoč EUR (3.651 tisoč EUR v letu 2022) so pripoznane v finančnih odhodkih.
15. Odložene terjatve in obveznosti za davek
v tisoč EUR
Terjatve
Obveznosti
2023
2022
2023
2022
Finančne naložbe po pošteni vrednosti prek drugega
vseobsegajočega donosa
1.978
1.708
5.284
2.490
Terjatve
1.055
1.687
0
0
Dividende
1.800
33
0
0
Rezervacije za pozaposlitvene in druge dolgoročne zaslužke
8.297
7.728
0
0
Skupaj
13.130
11.156
5.284
2.490
Pobotanje
5.284
2.490
5.284
2.490
Neto
7.846
8.666
0
0
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
302
v tisoč EUR
Stanje
1. 1.
2022
Pripoznano
v izkazu
poslovnega
izida
Pripoznano
v drugem
vseob-
segajočem
donosu
Stanje
31. 12. 2022
Pripoznano
v izkazu
poslovnega
izida
Pripoznano
v drugem
vseob-
segajočem
donosu
Stanje
31. 12. 2023
Finančne naložbe po pošteni
vrednosti prek drugega
vseobsegajočega donosa
739
19
24
782
270
2.794
3.306
Terjatve
1.484
203
0
1.687
632
0
1.055
Dividende
19
14
0
33
1.767
0
1.800
Rezervacije za pozaposlitvene
in druge dolgoročne zaslužke
11.978
940
3.310
7.728
268
301
8.297
Skupaj
12.742
742
3.334
8.666
1.673
2.493
7.846
Za preračun odloženih davkov je uporabljena spremenjena davčna stopnja, ki se je z 19-odstotne zvišala na 22-odstotno.
Vpliv spremembe znaša 1.368 tisoč EUR.
16. Zaloge
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Material
249.217
215.961
Nedokončana proizvodnja
113.596
122.864
Končni izdelki
110.199
122.144
Trgovsko blago
18.705
12.711
Predujmi za zaloge
22.175
19.298
Zaloge skupaj
513.892
492.978
Povečanje zalog je posledica prilagajanja negotovim razmeram na trgu. S skrbnim načrtovanjem zalog in vzdrževanjem
varnostnih zalog si zagotavljamo stalen dostop do repromateriala, ki ga potrebujemo za proizvodnjo končnih izdelkov.
Načrtovanje zalog repromateriala temelji na prodajnih napovedih. Prav tako skrbimo za optimalne oziroma primerne zaloge
končnih izdelkov v celotni distribucijski verigi.
Neto odpisi in popravki vrednosti zalog, ki so prikazani v poslovnih odhodkih, so v letu 2023 znašali 9.808 tisoč EUR,
v letu 2022 pa 14.194 tisoč EUR.
Družba nima zastavljenih zalog kot jamstvo za obveznost.
17. Terjatve do kupcev in druge terjatve
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Kratkoročne terjatve do kupcev
463.126
357.889
kratkoročne terjatve do odvisnih družb
268.438
196.166
kratkoročne terjatve do kupcev zunaj skupine Krka
194.688
161.723
Kratkoročne terjatve iz naslova dividend
9.837
171
Kratkoročne terjatve do drugih
37.279
12.468
Terjatve skupaj
510.242
370.528
Pri kreditni zavarovalnici je bilo zavarovanih 97,9 % terjatev do kupcev zunaj skupine Krka, ob upoštevanju lastne udeležbe
pa 93,4 % (31. 12. 2022 pa 97,3 % terjatev do kupcev zunaj skupine Krka, ob upoštevanju lastne udeležbe pa 87,6 % ).
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
303
Kratkoročne terjatve do kupcev
Kratkoročne terjatve do odvisnih družb
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
OOO KRKA-RUS, Istra, Ruska federacija
106.356
76.254
OOO KRKA FARMA, Istra, Ruska federacija
58.515
36.260
KRKA Sverige AB, Stockholm, Švedska
21.500
16.395
TAD Pharma GmbH, Cuxhaven, Nemčija
12.346
2.403
KRKA - POLSKA, Sp. z o. o., Varšava, Poljska
11.693
10.128
KRKA-FARMA DOO BEOGRAD, Beograd, Srbija
11.457
8.406
KRKA UK Ltd, London, Združeno kraljestvo
10.665
4.307
KRKA-FARMA DOOEL, Skopje, Severna Makedonija
8.758
9.792
TOO KRKA Kazakhstan, Almati, Kazahstan
7.561
9.981
KRKA Farmaceutici Milano S.r.l., Milano, Italija
5.233
5.701
KRKA Farmacêutica, Unipessoal Lda., Estoril, Portugalska
2.742
1.301
KRKA Finland Oy, Espoo, Finska
2.420
4.080
KRKA-FARMA d.o.o., Zagreb, Hrvaška
2.282
2.516
KRKA Belgium, SA, Bruselj, Belgija
2.181
3.120
KRKA PHARMA DUBLIN LIMITED, Dublin, Irska
1.163
334
Krka France Eurl, Pariz, Francija
1.162
1.948
Krka FARMACÉUTICA, S.L., Madrid, Španija
1.037
1.456
Ningbo Krka Menovo Pharmaceutical Co. Ltd., Ningbo, Kitajska
817
417
KRKA Pharma GmbH, Wien, Dunaj, Avstrija
182
861
Terjatve do drugih družb v skupini Krka
368
506
Kratkoročne terjatve do odvisnih družb skupaj
268.438
196.166
Kratkoročne terjatve do kupcev zunaj skupine Krka
v tisoč EUR
Bruto
vrednost
Popravek
vrednosti
terjatev
Čista
vrednost
31. 12. 2023
Čista
vrednost
31. 12. 2022
Kratkoročne terjatve do kupcev zunaj skupine v državi
10.725
13
10.712
9.310
Kratkoročne terjatve do kupcev zunaj skupine v tujini
215.586
30.999
184.587
154.898
Kratkoročno odloženi prihodki iz pogodb s kupci v tujini
611
0
611
2.485
Kratkoročne terjatve do kupcev zunaj skupine skupaj
225.700
31.012
194.688
161.723
Neto oslabitve in odpisi terjatev, ki so izkazani v poslovnih odhodkih, so v letu 2023 znašali –3.960 tisoč EUR, v letu 2022
pa 1.548 tisoč EUR.
Kratkoročne terjatve do drugih
Večino kratkoročnih terjatev do drugih v skupni višini 37.279 tisoč EUR (31. 12. 2022 pa 12.468 tisoč EUR) predstavljajo
terjatve do države, od tega terjatve iz naslova davka na dobiček 21.938 tisoč EUR (31. 12. 2022 teh terjatev ni bilo) in
terjatve iz davka na dodano vrednost 5.438 tisoč EUR (31. 12. 2022 pa 4.346 tisoč EUR).
Predujmov za storitve je bilo za 322 tisoč EUR (31. 12. 2022 pa za 859 tisoč EUR).
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
304
18. Denar in denarni ustrezniki
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Denarna sredstva v banki
140.993
470.297
Denar in denarni ustrezniki skupaj
140.993
470.297
Med denarnimi sredstvi v banki je bil depozit v višini 118.000 tisoč EUR z ročnostjo do 90 dni (31. 12. 2022 pa
223.000 tisoč EUR).
19. Kapital
Osnovni kapital
Osnovni kapital družbe Krka v vrednosti 54.732 tisoč EUR je razdeljen na 32.793.448 navadnih kosovnih imenskih delnic.
Obstaja le en razred delnic. Osnovni kapital je bil v celoti vplačan.
Lastne delnice
29. skupščina delničarjev družbe Krka, ki je bila 6. 7. 2023, je upravo družbe pooblastila za pridobivanje lastnih delnic.
Skupni delež vseh lastnih delnic ne sme preseči 10 % osnovnega kapitala družbe Krka, torej 3.279.344 delnic, vključuje
pa tudi delnice, ki jih je imela družba Krka na ta dan že v lasti. Pooblastilo velja 36 mesecev od dneva sprejetja sklepa.
Družba Krka lahko lastne delnice pridobiva s posli, sklenjenimi na organiziranem trgu vrednostnih papirjev, in sicer
po vsakokratni tržni ceni. Lahko jih pridobiva tudi zunaj organiziranega trga vrednostnih papirjev. Pri pridobivanju delnic
na organiziranem trgu vrednostnih papirjev nakupna cena delnic ne sme biti nižja od knjigovodske vrednosti delnice,
izračunane na podlagi vsakokratnih zadnjih javno objavljenih revidiranih računovodskih izkazov skupine Krka. Nakupna
cena delnic prav tako ne sme biti višja od 25-kratnika čistega dobička na delnico, izračunanega na podlagi zadnjega javno
objavljenega revidiranega konsolidiranega izkaza poslovnega izida skupine Krka.
Družba lahko v skladu s 3. in 4. odstavkom 381. člena ZGD-1 osnovni kapital zmanjša z umikom vseh lastnih delnic po
poenostavljenem postopku in v breme drugih rezerv iz dobička.
Izvedeni nakupi lastnih delnic
Število delnic
Tehtana povprečna
cena delnice (v EUR)
Vrednost lastnih
delnic (v tisoč EUR)
Stanje 31. 12. 2021
1.683.908
114.541
Nakupi v letu 2022
101.941
98,35
10.025
Stanje 31. 12. 2022
1.785.849
124.566
Nakupi v letu 2023
130.117
107,00
13.923
Stanje 31. 12. 2023
1.915.966
138.489
Izvedeni nakupi lastnih delnic prikazujejo nakupe, knjižene v posameznem letu. V tehtani povprečni ceni delnic je vključena
tudi provizija pri nakupu. Plačani znesek, vključno s provizijo, se odšteje od celotnega kapitala kot lastne delnice, vse
dokler se te delnice ne umaknejo, ponovno izdajo ali prodajo.
Izvedeni nakupi lastnih delnic v letu 2023 po dnevih so prikazani v pojasnilu 35 Nakupi lastnih delnic.
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
305
Rezerve
Rezerve družbe Krka sestavljajo rezerve za lastne delnice, kapitalske, zakonske in statutarne rezerve ter rezerva
za pošteno vrednost.
Rezerve za lastne delnice so 31. 12. 2023 znašale 138.489 tisoč EUR in so se v letu 2023 iz naslova oblikovanja zaradi
dodatnega nakupa lastnih delnic povečale za 13.923 tisoč EUR.
Kapitalske rezerve se smejo uporabiti pod pogoji in za namene, ki jih določa zakon. 31. 12. 2023 so znašale
105.897 tisoč EUR in so vključevale splošni prevrednotovalni popravek kapitala v višini 90.659 tisoč EUR, ki je bil
ob prehodu na MSRP vključen v kapitalske rezerve, 10.844 tisoč EUR kapitalskih rezerv, oblikovanih v skladu s posebno
uredbo v postopku lastninskega preoblikovanja družbe Krka, in 4.394 tisoč EUR kapitalskih rezerv, nastalih z zmanjšanjem
osnovnega kapitala zaradi umika lastnih delnic. Znesek se lahko uporabi zgolj za povečanje osnovnega kapitala.
Kapitalske rezerve se v letu 2023 niso spremenile.
Zakonske rezerve lahko družba Krka oblikuje do višine 30 % osnovnega kapitala za poravnavo morebitnih prihodnjih izgub.
V letu 2023 se niso spremenile in so 31. 12. 2023 znašale 14.990 tisoč EUR.
Statutarne rezerve so 31. 12. 2023 znašale 30.000 tisoč EUR in se glede na stanje konec leta 2022 niso spremenile.
Družba Krka jih lahko oblikuje do višine 30.000 tis EUR. Uporabi jih lahko za pokrivanje izgube, oblikovanje rezerv
za lastne delnice, zmanjšanje osnovnega kapitala z umikom delnic in uravnavanje dividendne politike. Statutarne rezerve
so na razpolago za izplačilo.
Rezerva za pošteno vrednost vključuje kumulativno spremembo poštene vrednosti finančnih sredstev in pozaposlitvenih
zaslužkov. Rezerva za pošteno vrednost se je v primerjavi z letom 2022 zmanjšala za 3.202 tisoč EUR in je 31. 12. 2023
znašala 1.105 tisoč EUR. Skupna sprememba je posledica povečanja poštene vrednosti finančnih sredstev (kapitalskih
instrumentov) prek drugega vseobsegajočega donosa za 10.912 tisoč EUR ter zmanjšanja zaradi preračuna
pozaposlitvenih zaslužkov za 11.621 tisoč EUR in za vpliv odloženih davkov za 2.493 tisoč EUR.
Zadržani dobički
Zadržani dobički so se povečali zaradi dobička v višini 294.481 tisoč EUR, zmanjšali pa zaradi uporabe bilančnega dobička
za izplačilo dividend v višini 204.378 tisoč EUR po sklepu 29. skupščine delničarjev, ki je bila 6. 7. 2023, dodatnega
oblikovanja rezerv za lastne delnice zaradi nakupa lastnih delnic v višini 13.923 tisoč EUR in sprememb rezervacij
za odpravnine v višini 512 tisoč EUR.
Znesek izplačanih dividend, prikazan v izkazu denarnih tokov, se od zneska, ki ga je potrdila skupščina in je vključen
v izkaz gibanja kapitala, razlikuje za znesek dividend, izplačanih za pretekla leta, v višini 1 tisoč EUR (19 tisoč EUR
v letu 2022).
Dividenda na delnico
V letu 2023 je deklarirana bruto dividenda na delnico znašala 6,60 EUR, v letu 2022 pa 5,63 EUR.
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
306
Ugotovitev bilančnega dobička
Tabela je pripravljena v evrih in ne v tisoč evrih kot vse ostale tabele v računovodskem poročilu.
v EUR
2023
2022
Obvezna uporaba dobička
Čisti dobiček
294.481.380,06
348.215.048,50
kritje prenesene izgube
0,00
0,00
oblikovanje zakonskih rezerv
0,00
0,00
oblikovanje rezerv za lastne delnice
13.922.553,48
10.025.534,49
oblikovanje statutarnih rezerv
0,00
0,00
Dobiček po obvezni uporabi
280.558.826,58
338.189.514,01
oblikovanje drugih rezerv iz dobička po sklepu uprave in nadzornega sveta
0,00
0,00
Preostanek dobička
280.558.826,58
338.189.514,01
Ugotovitev bilančnega dobička
preostanek dobička
280.558.826,58
338.189.514,01
preneseni dobiček
101.381.119,42
69.973.616,13
Bilančni dobiček
381.939.946,00
408.163.130,14
20. Dobiček na delnico
Osnovni dobiček na delnico je v letu 2023 znašal 9,51 EUR, kar je 15 % manj kot v letu 2022, ko je znašal 11,21 EUR.
Pri izračunu je bil upoštevan čisti dobiček v višini 294.481 tisoč EUR (348.215 tisoč EUR v letu 2022). Za obe leti je bilo
upoštevano tehtano povprečje števila delnic, in sicer 30.954.055 delnic za leto 2023 in 31.070.960 delnic za leto 2022.
Povprečno število delnic je izračunano iz dnevnega števila delnic v posameznem letu, pri čemer so lastne delnice odštete.
Popravljeni dobiček na delnico je enak osnovnemu dobičku na delnico, ker družba Krka ni izdala instrumentov, ki bi
razvodenili ali pogojno razvodenili kapital.
21. Prejeta posojila
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Kratkoročna posojila
88.061
53.524
posojila, prejeta od odvisnih družb
87.655
53.375
kratkoročne obveznosti za obresti
406
149
Posojila skupaj
88.061
53.524
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
307
Posojila, prejeta od odvisnih družb, vključno s pripadajočimi kratkoročnimi obveznostmi za obresti
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Kratkoročna posojla, prejeta od odvisnih družb
88.061
53.524
TAD Pharma GmbH, Cuxhaven, Nemčija
85.603
48.467
KRKA Pharma GmbH, Wien, Dunaj, Avstrija
1.382
144
KRKA FARMACÉUTICA, S.L., Madrid, Španija
463
1.365
TERME KRKA, d. o. o., Novo mesto
264
424
KRKA Belgium, SA, Bruselj, Belgija
208
927
123 Acurae Pharma GmbH, Cuxhaven, Nemčija
123
1
KRKA Sverige AB, Stockholm, Švedska
10
2.174
Krka France Eurl, Pariz, Francija
5
1
KRKA Farmacêutica, Unipessoal Lda., Estoril, Portugalska
3
18
KRKA Finland Oy, Espoo, Finska
0
3
Skupaj
88.061
53.524
Kratkoročna posojila so bila najeta v evrih za dobo do enega leta in niso bila posebej zavarovana.
22. Rezervacije
Gibanje rezervacij v letu 2023
v tisoč EUR
Stanje
31. 12. 2022
Oblikovanje
Koriščenje
Odprava
Stanje
31. 12. 2023
Rezervacije za tožbe
10.543
0
0
0
10.543
Obveznosti za pozaposlitvene
zaslužke zaposlenih
70.898
19.082
3.837
579
85.564
Obveznosti za druge dolgoročne
zaslužke
15.167
4.228
1.339
164
17.892
Rezervacije skupaj
96.608
23.310
5.176
743
113.999
Gibanje rezervacij v letu 2022
v tisoč EUR
Stanje
31. 12. 2021
Prenos
Oblikovanje
Koriščenje
Odprava
Stanje
31. 12. 2022
Rezervacije za tožbe
543
10.000
0
0
0
10.543
Obveznosti za pozaposlitvene
zaslužke zaposlenih
93.963
0
18.123
3.345
1.597
70.898
Obveznosti za druge dolgoročne
zaslužke
18.630
0
1.851
1.382
230
15.167
Rezervacije skupaj
113.136
10.000
19.974
4.727
1.827
96.608
Višina rezervacij za spore s področja intelektualne lastnine je določena glede na višino škodnega zahtevka ali ocenjena
glede na pričakovano možno višino, če dejanski zahtevek še ni znan. Pri določitvi pričakovane možne višine uprava
sodeluje tudi z zunanjimi strokovnjaki za spore na področju intelektualne lastnine in vsako leto preveri izračunani znesek
rezervacije za posamezno tožbo, ki še poteka.
Evropska komisija je leta 2014 ugotovila, da naj bi Krka kršila določbo 101. člena Pogodbe o delovanju EU in s tem
povzročila izkrivljanje konkurence na trgu perindoprila v EU, zato ji je naložila plačilo kazni v višini 10.000 tisoč EUR. Krka
je izrečeno kazen plačala v roku, ki ga je določila Komisija. Ker pa je menila, da s svojim ravnanjem ni kršila pravil
konkurenčnega prava, je zoper odločbo vložila tožbo na Splošno sodišče EU, in to je decembra 2018 odločilo v korist
Krke.
Odločba Splošnega sodišča še ni pravnomočna, Komisija je zoper njo v pritožbenem roku vložila pritožbo, o kateri bo
odločalo Evropsko sodišče.
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
308
Družba Krka je bila v letu 2023 vključena v spore s področja intelektualne lastnine in drugih pravnih področij (civilnopravne,
delovnopravne, upravne spore itd.) Skupna vrednost tožbenih zahtevkov proti družbi Krka je ocenjena na 984 tisoč EUR.
Za ta namen ima družba oblikovane rezervacije v višini 543 tisoč EUR. Družba Krka v letu 2023 ni odpravila rezervacij in
ni imela prihodkov iz tega naslova.
Izračun rezervacij za obveznosti do zaposlenih iz naslova pozaposlitvenih in drugih dolgoročnih zaslužkov temelji
na aktuarskem izračunu, v katerem so bile upoštevane naslednje predpostavke:
4,07-odstotna letna diskontna obrestna mera, kolikor je konec novembra 2023 znašala donosnost 10-letnih
podjetniških obveznic z visoko boniteto v evroobmočju (v letu 2022 je bila uporabljena 3,91-odstotna diskontna
obrestna mera), vir podatkov je Bloomberg;
trenutno veljavne višine odpravnin in jubilejnih nagrad, določene v internih aktih;
fluktuacija zaposlenih, ki je odvisna predvsem od njihove starosti (do 30 let znaša 3,0 %, 3140 let 2,0 %, 4150 let
0,5 %, 5160 let 0,2 %);
smrtnost na podlagi zadnjih razpoložljivih tablic smrtnosti lokalne populacije;
rast plač za 2,5 % (2,0 % v letu 2022).
Obveznosti za pozaposlitvene zaslužke zaposlenih
v tisoč EUR
2023
2022
Stanje 1. 1.
70.898
93.963
Stroški sprotnega službovanja (CSC)
4.176
5.364
Stroški obresti (IC)
2.772
1.204
Izplačani pozaposlitveni zaslužki
3.836
3.344
Odhodi zaposlenih (odprava)
579
1.598
Aktuarski presežek/primanjkljaj, od tega:
12.133
24.691
sprememba finančnih predpostavk
3.114
27.006
izkustvo
9.019
2.315
Stanje 31. 12.
85.564
70.898
Analiza občutljivosti za pozaposlitvene in druge dolgoročne zaslužke
Diskontna stopnja
Rast plač
Sprememba v
odstotni točki
odstotni točki
Sprememba za
0,5
0,5
0,5
0,5
Vpliv na stanje obveznosti (v tisoč EUR)
5.811
6.390
6.460
5.924
23. Odloženi prihodki
v tisoč EUR
Stanje
31. 12. 2022
Prejeti
novi odloženi
prihodki
Odprava
odloženih
prihodkov
Stanje
31. 12. 2023
Sredstva, prejeta iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in
iz proračuna Republike Slovenije za projekt Proizvodnja
farmacevtskih izdelkov v novi tovarni Notol 2
843
0
156
687
Nepovratna finančna pomoč za nakup vozil na električni pogon
2
0
1
1
Brezplačno pridobljene nepremičnine, naprave in oprema
12
2
4
10
Emisijski kuponi
10
10
10
10
Nepovratna finančna pomoč za nakup stavbnega pohištva
92
0
2
90
Nepovratna finančna pomoč za nakup ostale opreme
2
0
1
1
Sredstva, prejeta iz Evropskega sklada za regionalni razvoj
(Farma GRS)
1.855
0
288
1.567
Odloženi prihodki skupaj
2.816
12
462
2.366
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
309
Projekta Proizvodnja farmacevtskih izdelkov v novi tovarni Notol 2 in Farma GRS delno financira EU, in sicer iz Evropskega
sklada za regionalni razvoj. Projekt Notol se izvaja v okviru Operativnega programa krepitve regionalnih razvojnih
potencialov za obdobje 2007–2013, razvojne prioritete Konkurenčnost podjetij in raziskovalna odličnost: prednostne
usmeritve 1.1: Izboljšanje konkurenčnih sposobnosti podjetij in raziskovalna odličnost. Projekt Farma GRS je bil upravičen
do sofinanciranja stroškov iz naslova razvojno-raziskovalnih projektov, vključno z vodenjem projektov ter investicijami
v razvojno in proizvodno dejavnost.
Vrednost odloženih prihodkov se knjigovodsko zmanjšuje za znesek amortizacije osnovnih sredstev in za zneske drugih
vrst stroškov, za katere so bila sredstva prejeta.
24. Poslovne obveznosti
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Kratkoročne poslovne obveznosti
175.847
194.143
Obveznosti do odvisnih družb
53.490
87.559
Obveznosti do dobaviteljev v Sloveniji
53.639
52.271
Obveznosti do dobaviteljev zunaj Slovenije
68.718
54.313
Poslovne obveznosti skupaj
175.847
194.143
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
310
Obveznosti do odvisnih družb
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
OOO KRKA FARMA, Istra, Ruska federacija
9.091
17.555
KRKA-FARMA d.o.o., Zagreb, Hrvaška
6.975
24.912
KRKA - POLSKA, Sp. z o. o., Varšava, Poljska
5.702
5.009
KRKA ROMANIA S.R.L., Bukarešta, Romunija
4.874
4.689
OOO KRKA-RUS, Istra, Ruska federacija
3.893
3.761
TOV KRKA UKRAJINA, Kijev, Ukrajina
3.536
3.199
KRKA Magyarország Kft., Budimpešta, Madžarska
3.378
2.779
KRKA ČR, s. r. o., Praga, Češka
2.922
3.686
KRKA Slovensko, s.r.o., Bratislava, Slovaška
2.332
2.124
KRKA Farmaceutici Milano S.r.l., Milano, Italija
1.523
1.799
KRKA-FARMA DOO BEOGRAD, Beograd, Srbija
1.467
1.060
TAD Pharma GmbH, Cuxhaven, Nemčija
1.195
3.507
SIA KRKA Latvija, Riga, Latvija
824
772
KRKA Bulgaria EOOD, Sofija, Bolgarija
803
740
Krka France Eurl, Pariz, Francija
624
1.331
UAB KRKA Lietuva, Vilna, Litva
605
1.556
KRKA Sverige AB, Stockholm, Švedska
590
154
TOO KRKA Kazakhstan, Almati, Kazahstan
538
506
KRKA-FARMA DOOEL, Skopje, Severna Makedonija
469
512
KRKA Farmacêutica, Unipessoal Lda., Estoril, Portugalska
452
512
KRKA Pharma GmbH, Wien, Dunaj, Avstrija
347
602
KRKA HELLAS E.P.E., Atene, Grčija
327
293
Krka FARMACÉUTICA, S.L., Madrid, Španija
237
531
KRKA Finland Oy, Espoo, Finska
207
286
KRKA Belgium, SA, Bruselj, Belgija
196
115
KRKA UK Ltd, London, Združeno kraljestvo
97
95
123 Acurae Pharma GmbH, Nemčija
85
0
HCS bvba, Edegem, Belgija*
69
70
KRKA FARMA d.o.o., Sarajevo, Sarajevo, Bosna in Hercegovina
56
48
TERME KRKA, d. o. o., Novo mesto
45
31
KRKA PHARMA DUBLIN LIMITED, Dublin, Irska
18
18
KRKA GCC L.L.C., Dubaj, Združeni arabski emirati
12
0
KRKA USA LLC, Wilmington, ZDA
1
1
Ningbo Krka Menovo Pharmaceutical Co. Ltd., Ningbo, Kitajska
0
5.306
Obveznosti do odvisnih družb skupaj
53.490
87.559
* HCS bvba je v 100-odstotni lasti odvisne družbe Krka France Eurl.
25. Kratkoročne obveznosti iz pogodb s kupci
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Obveznost povračila
13.900
13.094
bonusi in količinski popusti
13.900
13.094
Obveznosti iz pogodb
5.053
8.593
obveznosti iz pogodb predujmi drugih kupcev
5.053
8.593
Kratkoročne obveznosti iz pogodb s kupci skupaj
18.953
21.687
Bonusi in količinski popusti vključujejo popuste, do katerih so kupci upravičeni ob izpolnitvi dogovorjenih pogojev in ki jim
niso priznani v letu, ko je realizirana prodaja, na katero se nanašajo. Bonusi in količinski popusti zmanjšujejo prihodke
(ustvarjeno prodajo) v letu, na katere se nanašajo.
Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
311
26. Druge kratkoročne obveznosti
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Obveznosti do zaposlenih bruto plače, drugi prejemki in dajatve
72.498
55.304
Izvedeni finančni instrumenti
2.653
0
Drugo
2.649
2.068
Druge kratkoročne obveznosti skupaj
77.800
57.372
Postavka drugo vključuje tudi kratkoročne obveznosti do države, nastale iz naslova davka na dodano vrednost,
v višini 1.317 tisoč EUR (739 tisoč EUR v letu 2022).
27. Pogojne obveznosti in zaveze
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Dane garancije
15.238
15.195
Drugo
1.417
1.935
Pogojne obveznosti skupaj
16.655
17.130
Med danimi garancijami predstavljata največji postavki garancija za izvedbo dobav izdelkov, za katero smo bili izbrani na
javnih razpisih v Italiji, v višini 12.000 tisoč EUR in garancija za kreditno linijo družbe TAD Pharma v višini 3.000 tisoč EUR.
Obe garanciji veljata do preklica.
Na podlagi sklenjenih pogodb, ki so povezane z nadaljevanjem naložb v teku, je bilo konec leta 2023 stanje znanih
prihodnjih obveznosti, povezanih s pridobitvijo nepremičnin, naprav in opreme, 67.391 tis EUR (74.610 tisoč EUR
konec leta 2022).
28. Najemi
Družba Krka ima sklenjene najemne pogodbe za različna sredstva: poslovne in parkirne prostore ter skladišča, zemljišča,
stanovanja in opremo.
Obdobje trajanja najema ocenjuje glede na vrsto najema:
za poslovne in parkirne prostore ter skladišča do 10 let,
za zemljišča 30 let,
za stanovanja do največ 2 leti,
za opremo do 10 let.
Družba Krka najetih sredstev ne daje v podnajem.
Družba Krka je za najem različne proizvajalne in neproizvajalne opreme ter začasnih poslovnih prostorov in parkirišč
sklenila pogodbe, krajše od enega leta, ter zanje uporabila praktično rešitev, ki jo omogoča standard.

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
312
Gibanje knjigovodske vrednosti obveznosti iz najema, ki so pripoznane v postavki dana in prejeta posojila,
v obračunskem obdobju
v tisoč EUR
Gibanje knjigovodske vrednosti
obveznosti iz najema, ki so pripoznane
v postavki dana in prejeta posojila
Stanje 1. 1. 2022
3.088
Povečanja/zmanjšanja
1.929
Obresti
49
Plačilo najemnin
1.124
Stanje 31. 12. 2022
3.942
Kratkoročne obveznosti iz najemov
1.033
Nekratkoročne obveznosti iz najemov
2.909
Stanje 1. 1. 2023
3.942
Povečanja/zmanjšanja
693
Obresti
76
Plačilo najemnin
1.125
Stanje 31. 12. 2023
3.586
Kratkoročne obveznosti iz najemov
1.022
Nekratkoročne obveznosti iz najemov
2.565
Analiza zapadlosti obveznosti iz najemov je prikazana v pojasnilu 30 Finančni instrumenti in finančna tveganja.
Zneski, pripoznani v izkazu poslovnega izida
v tisoč EUR
2023
2022
Stroški amortizacije sredstev, ki predstavljajo pravico do uporabe
1.064
1.062
Stroški obresti od obveznosti iz najema
76
49
Odhodki iz naslova kratkoročnih najemnin
81
1
Odhodki iz najema sredstev majhne vrednosti
7
12
Skupaj pripoznano v izkazu poslovnega izida
1.228
1.124
29. Obveznosti iz financiranja
Gibanje obveznosti iz financiranja v letu 2023
v tisoč EUR
Stanje
31. 12. 2022
Denarne
spremembe
Nedenarne spremembe
Stanje
31. 12. 2023
Pridobitve/
odtujitve
Ostalo
Prejeta posojila
53.375
34.290
0
10
87.655
Obresti od prejetih posojil
149
3.022
3.279
0
406
Dividende
1.303
204.379
204.377
0
1.301
Najemi
3.942
1.125
693
76
3.586
Skupaj
58.769
174.236
208.349
66
92.948

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
313
Gibanje obveznosti iz financiranja v letu 2022
v tisoč EUR
Stanje
31. 12. 2021
Denarne
spremembe
Nedenarne spremembe
Stanje
31. 12. 2022
Pridobitve/
odtujitve
Ostalo
Prejeta posojila
55.068
1.758
0
65
53.375
Obresti od prejetih posojil
24
1.856
1.981
0
149
Dividende
1.322
175.044
175.025
0
1.303
Najemi
3.088
1.124
1.929
49
3.942
Obveznosti iz začasne prodaje
(repo posel)
102.234
101.762
0
472
0
Skupaj
161.736
281.544
178.935
358
58.769
30. Finančni instrumenti in finančna tveganja
Kreditno tveganje
Ključno kreditno tveganje družbe Krka izhaja iz terjatev do kupcev. To je tveganje, da kupci ob zapadlosti ne bi poravnali
svojih obveznosti.
Centraliziran proces kreditne kontrole na ravni skupine Krka je vzpostavljen že od leta 2004. Vanj so vključeni vsi kupci
s kreditnimi limiti, višjimi od 20.000 EUR. Kontrola nad manjšimi kupci, ki predstavljajo manj kot 5 % vseh terjatev do
kupcev, poteka decentralizirano v prodajni mreži in pod stalnim nadzorom obvladujoče družbe.
Proces obvladovanja kreditnega tveganja poteka v dveh korakih. Prvi korak je ocenjevanje kreditnega tveganja kupcev,
določitev instrumentov zavarovanja in dodelitev kreditnega limita. Ocenimo vsakega novega kupca, dvakrat na leto pa
obnovimo ocene vseh kupcev. Oceno kreditnega tveganja vsakega kupca sestavlja veliko različnih finančnih in nefinančnih
kazalnikov, ki so razdeljeni v štiri sklope (ocena dobičkovnosti, plačilnih navad in plačilne discipline kupca, ocena finančnih
izkazov kupca, kvalitativna ocena prodajnega osebja, ocena deželnega tveganja), vsak od njih pa ima v končni oceni
različno težo.
Na podlagi dosežene kreditne ocene in predvidene dinamike odprem blaga in plačil se vsakemu kupcu dodeli individualni
kreditni limit.
Drugi korak v procesu kreditne kontrole je redno dinamično spremljanje plačilne discipline kupcev. V informacijske sisteme
družbe Krka in ostalih družb v skupini Krka, ki izvajajo prodajo, je vključena kontrola prostega limita in zapadlih terjatev,
ki se izvede ob vsaki odpremi izdelkov kupcem. Kupcem, ki zamujajo s plačili ali pri katerih terjatve, skupaj z novo
odpremo, presegajo odobreni kreditni limit, se odprema avtomatično ustavi, prodajno osebje pa mora sprožiti postopek
izterjave ali zagotoviti zavarovanje plačil.
Proces kreditne kontrole in pooblastila za dodeljevanje kreditnih limitov kupcem so opredeljeni z internimi akti. V okviru
kreditne kontrole je vzpostavljen tudi sistem rednega poročanja o terjatvah do kupcev in njihovi plačilni disciplini, ki
omogoča pravočasno zaznavo kupcev s povečanim tveganjem neplačila in zagotavlja učinkovito obvladovanje kreditnih
tveganj.
Proces kreditne kontrole temelji na enotnih pravilih za vse kupce in ga redno prilagajamo spremembam na prodajnih trgih.
Kreditna kontrola zagotavlja stalen nadzor kakovosti portfelja terjatev do kupcev. Rezultat je majhen delež odpisov in
oslabitev terjatev glede na prodajo družbe Krka.
Majhna vrednost odpisov in oslabitev terjatev je tudi posledica razpršenosti terjatev med veliko število kupcev in prodajnih
trgov ter dejstva, da je glavnina terjatev odprta do kupcev, s katerimi ima Krka dolgoletne poslovne izkušnje.

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
314
V letu 2023 so bile razmere na področju kreditnih tveganj zaradi zaostrenih razmer v Ukrajini, Ruski federaciji in Belorusiji
zahtevne. Tem trgom smo namenili posebno pozornost. Ohranili smo uvedene aktivnosti za obvladovanje terjatev do
kupcev. Ob koncu leta je bila vrednost terjatev do kupcev zunaj skupine Krka 20 % večja kot na začetku leta, znesek
zapadlih in neplačanih terjatev pa je ostal v okvirih, ki so za Krko sprejemljivi.
Izpostavljenost kreditnemu tveganju
Knjigovodska vrednost finančnih sredstev, ki so bila najbolj izpostavljena kreditnemu tveganju, je bila na datum poročanja
naslednja:
v tisoč EUR
Pojasnila
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Dana posojila
13
106.942
62.682
Finančne naložbe po pošteni vrednosti prek poslovnega izida
14
236.751
0
Finančne naložbe po odplačni vrednosti (dolžniški instrumenti)
14
90.791
145.478
Terjatve do kupcev in odvisnih družb
17
463.126
357.889
Denar in denarni ustrezniki
18
140.993
470.297
Skupaj
1.038.603
1.036.346
Med finančnimi sredstvi, izpostavljenimi kreditnemu tveganju, posebej prikazujemo dana posojila, finančne naložbe,
terjatve do kupcev in odvisnih družb ter denar in denarne ustreznike.
Dana posojila vključujejo 30.000 tisoč EUR depozita z ročnostjo nad enim letom pri slovenski banki z visoko bonitetno
oceno in 50.000 tisoč EUR depozita z ročnostjo nad 90 dni in manj kot eno leto pri tuji banki z visoko bonitetno oceno.
Preostanek danih posojil predstavljajo posojila, dana družbam znotraj skupine, in posojila, dana zaposlenim za reševanje
stanovanjske problematike.
Finančne naložbe po pošteni vrednosti prek poslovnega izida predstavljajo naložbe v zakladne menice zahodnoevropskih
držav članic EU z visoko bonitetno oceno (P1 agencije Moody's).
Finančne naložbe po odplačni vrednosti (dolžniški instrumenti) predstavljajo naložbe v nekratkoročne in kratkoročne
obveznice držav članic EU. Razvrščene so med finančne instrumente z majhnim kreditnim tveganjem, ker je njihova ocena
kreditnega tveganja enakovredna globalno razumljivi definiciji naložbenega razreda, kar je enakovredno bonitetni oceni
Baa2 ali več agencije Moody's ali BBB ali več agencije S&P Global Ratings.
Denar in denarne ustreznike družbe Krka predstavljajo sredstva na bančnih računih in depoziti z ročnostjo manj kot 90 dni
pri bankah v EU z visoko bonitetno oceno (P1 agencije Moody's).
Dana posojila po regijah
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Slovenija
54.960
60.419
Jugovzhodna Evropa
100
150
Vzhodna Evropa
65
40
Srednja Evropa
115
121
Zahodna Evropa
51.666
1.952
Čezmorska tržišča
36
0
Skupaj
106.942
62.682

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
315
Terjatve do kupcev in odvisnih družb po regijah
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Slovenija
10.774
9.359
Jugovzhodna Evropa
100.154
81.760
Vzhodna Evropa
195.507
141.775
Srednja Evropa
81.372
68.088
Zahodna Evropa
68.984
50.955
Čezmorska tržišča
6.335
5.952
Skupaj
463.126
357.889
Analiza starosti danih posojil na datum poročanja
v tisoč EUR
Bruto vrednost
31. 12. 2023
Popravek
31. 12. 2023
Bruto vrednost
31. 12. 2022
Popravek
31. 12. 2022
Nezapadlo
106.935
0
62.673
0
Že zapadlo do 20 dni
0
0
0
0
Že zapadlo od 21 do 50 dni
2
0
2
0
Že zapadlo od 51 do 180 dni
1
0
2
0
Že zapadlo več kot 180 dni
4
0
5
0
Skupaj
106.942
0
62.682
0
Analiza starosti terjatev do kupcev in odvisnih družb na datum poročanja
v tisoč EUR
Bruto
vrednost
31. 12. 2023
Popravek
31. 12. 2023
Neto
vrednost
31. 12. 2023
Bruto
vrednost
31. 12. 2022
Popravek
31. 12. 2022
Neto
vrednost
31. 12. 2022
Nezapadlo
436.088
207
435.881
346.743
182
346.561
Že zapadlo do 20 dni
15.746
33
15.713
3.000
16
2.984
Že zapadlo od 21 do 50 dni
8.893
78
8.815
2.782
8
2.774
Že zapadlo od 51 do 180 dni
2.155
58
2.097
4.789
27
4.762
Že zapadlo več kot 180 dni
31.256
30.636
620
36.016
35.208
808
Skupaj
494.138
31.012
463.126
393.330
35.441
357.889
Družba Krka določenim kupcem podaljšuje plačilne roke. Če do podaljševanja rokov ne bi prihajalo, bi bil 31. 12. 2023
znesek nezapadlih terjatev 430.348 tisoč EUR (31. 12. 2022 je bil 343.445 tisoč EUR), zapadlih terjatev do 20 dni
16.363 tisoč EUR (31. 12. 2022 je bil 2.892 tisoč EUR), od 21 do 50 dni 13.698 tisoč EUR (31. 12. 2022 je bil
5.634 tisoč EUR), od 51 do 180 dni 2.096 tisoč EUR (31. 12. 2022 je bil 2.759 tisoč EUR) in zapadlih terjatev za več kot
180 dni 620 tisoč EUR (31. 12. 2022 je bil 3.158 tisoč EUR).
Analiza starosti terjatev do kupcev zunaj skupine Krka v Ruski federaciji na datum poročanja
v tisoč EUR
Bruto
vrednost
31. 12. 2023
Popravek
31. 12. 2023
Neto
vrednost
31. 12. 2023
Bruto
vrednost
31. 12. 2022
Popravek
31. 12. 2022
Neto
vrednost
31. 12. 2022
Nezapadlo
0
0
0
331
0
331
Skupaj
0
0
0
331
0
331
Likvidnostno tveganje
Krka je med poslovnimi partnerji znana po vzorni plačilni disciplini in stabilnih denarnih tokovih. Tudi v letu 2023 smo vse
obveznosti poravnavali redno. Likvidnostno tveganje družbe Krka je bilo majhno.
Družba Krka ima pri dveh bankah sklenjene pogodbe o limitu za dovoljeno negativno stanje na transakcijskih računih
v skupni vrednosti 10.050 tisoč EUR (v letu 2022 je imela pri dveh bankah sklenjene pogodbe v skupni vrednosti
5.688 tisoč EUR). Ker 31. 12. 2023 na transakcijskih računih ni bilo negativnih stanj, je bil limit v celoti neizkoriščen.

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
316
Družba Krka je imela 31. 12. 2023 odobreno nečrpano posojilo v vrednosti 20.000 tisoč EUR (31. 12. 2022 prav tako
v vrednosti 20.000 tisoč EUR).
Ob koncu leta 2023 je imela družba Krka denar in denarne ustreznike pretežno na bančnih računih in v kratkoročnih
depozitih pri prvovrstnih poslovnih bankah. Ostala kratkoročna likvidna sredstva so bila naložena v kratkoročnih zakladnih
menicah zahodnoevropskih držav s prvovrstnimi kreditnimi ocenami.
Najpomembnejše svetovne centralne banke so v letu 2023 zviševale ključne obrestne mere. Družba Krka je za denar,
denarne ustreznike in likvidne naložbe z majhnim tveganjem dosegala ustrezne donose, kar se kaže v večjih finančnih
prihodkih iz naslova obresti in prihodkih iz drugih finančnih instrumentov.
Likvidna sredstva se v družbi Krka upravljajo v skladu z internimi pravili razpršitve naložb in ob upoštevanju obrestnega,
likvidnostnega, kreditnega in valutnega tveganja.
Družba Krka centralizirano obvladuje likvidnostno tveganje v skupini Krka. Prek nje se interno financirajo odvisne družbe
ki pri njej deponirajo morebitne presežke sredstev. Presežki vseh družb se združujejo na krovnem računu družbe Krka
v obliki dnevnega avtomatskega združevanja denarnih sredstev (cash pooling) ali v obliki neavtomatskih bančnih nakazil.
Tako optimiziramo upravljanje denarja, zmanjšujemo valutna tveganja, imamo pregled nad likvidnostjo vseh družb
v skupini Krka in zagotavljamo večjo varnost denarnih transakcij.
Družba Krka je tudi ob koncu leta 2023 izkazovala ugodne in stabilne kazalnike likvidnosti.
Zapadlost finančnih obveznosti
V tabelah v nadaljevanju so prikazane finančne obveznosti glede na rok zapadlosti.
Zapadlost finančnih obveznosti na dan 31. 12. 2023
v tisoč EUR
Knjigovodska
vrednost
Pogodbeni denarni tokovi
Skupaj
Do pol
leta
Pol leta
do 1 leto
12 leti
25 let
510 let
Finančne obveznosti
Prejeta ostala kratkoročna posojila
88.061
88.061
88.061
0
0
0
0
Obveznosti iz najemov
3.587
3.752
550
547
980
1.620
55
Obveznosti do dobaviteljev brez predujmov
175.847
175.847
175.847
0
0
0
0
Obveznosti iz pogodb s kupci
brez predujmov
13.900
13.900
13.900
0
0
0
0
Ostale obveznosti brez obveznosti
do države in zaposlenih ter brez predujmov
1.333
1.333
1.333
0
0
0
0
Finančne obveznosti skupaj
282.728
282.893
279.691
547
980
1.620
55
Izvedeni finančni instrumenti
2.653
2.653
2.653
0
0
0
0
Izvedene finančne obveznosti skupaj
2.653
2.653
2.653
0
0
0
0
Skupaj
285.381
285.546
282.344
547
980
1.620
55

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
317
Zapadlost finančnih obveznosti na dan 31. 12. 2022
v tisoč EUR
Knjigovodska
vrednost
Pogodbeni denarni tokovi
Skupaj
Do pol
leta
Pol leta
do 1 leto
12 leti
25 let
510 let
Finančne obveznosti
Prejeta ostala kratkoročna posojila
53.524
53.524
53.524
0
0
0
0
Obveznosti iz najemov
3.942
4.095
555
529
892
1.932
187
Obveznosti do dobaviteljev brez predujmov
194.143
194.143
194.143
0
0
0
0
Obveznosti iz pogodb s kupci
brez predujmov
13.094
13.094
13.094
0
0
0
0
Ostale obveznosti brez obveznosti
do države in zaposlenih ter brez predujmov
1.328
1.328
1.328
0
0
0
0
Finančne obveznosti skupaj
266.031
266.184
262.644
529
892
1.932
187
Izvedene finančne obveznosti skupaj
0
0
0
0
0
0
0
Skupaj
266.031
266.184
262.644
529
892
1.932
187
Tveganje sprememb deviznih tečajev
Družba Krka je zaradi razpršenega mednarodnega poslovanja izpostavljena tveganju sprememb deviznih tečajev
na nekaterih prodajnih in nabavnih trgih.
Valutna izpostavljenost izhaja iz različne vrednosti sredstev in obveznosti v posamezni valuti v izkazu finančnega položaja
družbe Krka ter različne višine poslovnih prihodkov in odhodkov, ki jih ustvarjamo v posameznih valutah.
Ključne kategorije, ki tvorijo valutno pozicijo, so terjatve do kupcev, obveznosti do dobaviteljev, likvidna finančna sredstva
v tujih valutah, izvedeni finančni instrumenti, namenjeni zavarovanju valutnih tveganj, financiranje odvisnih družb, ki ga
zagotavlja družba Krka, in evidentirana nabavna naročila.
Padanje vrednosti ruskega rublja, ki se je začelo že v zadnjem četrtletju leta 2022, se je nadaljevalo do konca prvega
polletja leta 2023. Vzrok je bil predvsem zmanjšanje trgovinskega presežka, kar je ob razmeroma stabilni gospodarski
aktivnosti povzročilo rast inflacije. Monetarne oblasti so inflacijo in padanje vrednosti rublja v drugi polovici leta umirjale
z več dvigi ključne obrestne mere in drugimi ukrepi za zavarovanje vrednosti domače valute. Vrednost rublja, izražena
v evrih, se je od začetka do konca leta 2023 znižala za 21,5 %, v povprečju je bila 20,6 % nižja kot leta 2022.
Vrednost ameriškega dolarja, izražena v evrih, se je od začetka do konca leta 2023 znižala za 3,5 %, v povprečju je bila
2,6 % nižja kot leta 2022. Valutna pariteta evra in ameriškega dolarja se je v letu 2023 gibala med 1,05 in 1,13. Vpliv
spremembe vrednosti ameriškega dolarja na rezultat skupine Krka smo nevtralizirali s finančnimi instrumenti.
Na vrednost ukrajinske grivne sta tudi v letu 2023 vplivali ruska invazija in negotovost glede prihodnjih gospodarskih
razmer v državi.
Vrednost poljskega zlota, ki se je večji del leta postopoma krepila, se je po parlamentarnih volitvah ob koncu septembra
še dodatno zvišala. Od začetka do konca leta 2023 se je vrednost zlota zvišala za 7,9 %, povprečna vrednost pa je bila
3,2 % višja kot leta 2022.
Romunski lej je bil tudi v letu 2023 zelo stabilen. Češka krona je sredi leta 2023 dolgoletni trend počasne apreciacije obrnila
v smer počasne depreciacije v primerjavi z evrom. Madžarski forint je bil v letu 2023 manj volatilen kot v letu 2022.
Družba Krka valutna tveganja praviloma odpravlja z naravnimi metodami, predvsem s povečevanjem nabav in obveznosti
v valutah, v katerih fakturira prodajo. Kadar to ni mogoče, uporabimo finančne instrumente ali pa tveganje ostane
nezavarovano. Za zavarovanje praviloma uporabljamo terminske pogodbe.

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
318
V letu 2023 smo tveganje ameriškega dolarja še naprej zavarovali s finančnimi instrumenti. Tveganje ruskega rublja smo
obvladovali zgolj z naravnimi metodami, saj na bančnem trgu ni bilo ustreznih finančnih instrumentov. Zaradi padanja
vrednosti rublja v evrih smo ustvarili neto negativne tečajne razlike, večinoma v prvem polletju leta 2023.
Naraščajoča izpostavljenost iz poslovanja in za Krko ugodna obrestna razlika med evrom in ameriškim dolarjem sta ključna
vzroka, da smo tudi v letu 2023 izpostavljenost v ameriških dolarjih zavarovali s finančnimi instrumenti. Za zavarovanje
tveganja sprememb valutne paritete evra in ameriškega dolarja so bile ob koncu leta 2023 odprte terminske pogodbe
z glavnico v višini 75.000 tisoč USD in z ročnostjo manj kot tri mesece.
Izpostavljenost tveganju sprememb deviznih tečajev
v tisoč EUR
31. 12. 2023
EUR*
RUB
PLN
USD
RON
Dana posojila
106.942
0
0
0
0
Terjatve do kupcev
146.120
178.631
53.995
10.485
52.899
Denar in denarni ustrezniki
128.027
8
317
5.417
2.743
Prejeta posojila
88.059
0
0
2
0
Kratkoročne poslovne obveznosti
142.611
3.276
5.858
11.643
4.848
Izpostavljenost izkaza finančnega položaja (neto)
150.420
175.363
48.454
4.257
50.794
* EUR je funkcionalna valuta in ne predstavlja izpostavljenosti tveganju sprememb deviznih tečajev.
v tisoč EUR
31. 12. 2022
EUR*
RUB
PLN
USD
RON
Dana posojila
62.682
0
0
0
0
Terjatve do kupcev
98.656
125.927
45.732
5.575
46.991
Denar in denarni ustrezniki
451.763
49
823
7.665
528
Prejeta posojila
53.524
0
0
0
0
Kratkoročne poslovne obveznosti
165.283
2.455
5.172
9.246
4.642
Izpostavljenost izkaza finančnega položaja (neto)
394.293
123.520
41.384
3.994
42.877
* EUR je funkcionalna valuta in ne predstavlja izpostavljenosti tveganju sprememb deviznih tečajev.
Pomembni devizni tečaji
Povprečni tečaj*
Končni tečaj*
2023
2022
2023
2022
RUB
92,49
73,43
99,97
78,43
PLN
4,54
4,69
4,34
4,68
USD
1,08
1,05
1,11
1,07
RON
4,95
4,93
4,98
4,95
* število enot nacionalne valute za 1 EUR
Navedeni tečaji, ki so bili uporabljeni pri preračunu bilančnih postavk na dan 31. 12., so enaki referenčnemu tečaju
Evropske centralne banke na dan 31. 12. Od konca marca 2022 je za preračun tečaja ruskega rublja uporabljen
Bloombergov tečaj.
Analiza občutljivosti
Sprememba vrednosti navedenih valut za 1 % glede na evro na dan 31. 12. 2023 oziroma 31. 12. 2022 bi poslovni izid
pred davki spremenila za vrednosti, navedene v tabeli v nadaljevanju. Analiza, ki je za obe leti narejena na enak način,
predpostavlja, da razen tečaja vse spremenljivke, predvsem obrestne mere, ostanejo nespremenjene. Pri izračunu vpliva
spremembe tečajev navedenih valut je upoštevano stanje terjatev, obveznosti, posojil ter denarja in denarnih ustreznikov,
ki so nominirani v lokalnih valutah.

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
319
v tisoč EUR
Vpliv na poslovni izid pred davki
2023
2022
Sprememba navedene valute za
+1 %
1 %
+1 %
1 %
RUB
1.754
1.754
1.235
1.235
PLN
485
485
414
414
USD
43
43
40
40
RON
508
508
429
429
Vsaka nadaljnja sprememba navedenih valut za 1 % glede na evro bi pomenila dodatno spremembo poslovnega izida
pred davki za zgoraj navedene vrednosti.
Tveganje sprememb obrestnih mer
Tveganje sprememb obrestnih mer opredeljujemo kot nevarnost, da družba Krka zaradi spremenjenih referenčnih tržnih
obrestnih mer utrpi povečanje stroškov financiranja iz naslova dolgoročnih finančnih virov ali zmanjšanje prihodkov iz
naslova dolgoročnih finančnih naložb.
Tveganje sprememb obrestnih mer pri kratkoročnih finančnih virih in kratkoročnih finančnih naložbah se obvladuje v okviru
likvidnostnih tveganj skupine.
Družba Krka je imela v letu 2023 prejeta dolgoročna posojila le pri odvisnih družbah.
Izpostavljenost tveganju sprememb obrestnih mer
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Finančni instrumenti po fiksni obrestni meri
192.411
464.464
Finančna sredstva
192.411
464.464
Finančne obveznosti
0
0
Finančni instrumenti po variabilni obrestni meri
56.286
22.775
Finančna sredstva
31.369
30.600
Finančne obveznosti
87.655
53.375
Analiza občutljivosti denarnega toka pri instrumentih z variabilno obrestno mero
Zvišanje variabilne obrestne mere za leto 2023 za 100 bazičnih točk bi poslovni izid za leto 2023 zmanjšalo
za 563 tisoč EUR (znižanje obrestne mere za 100 bazičnih točk bi poslovni izid povečalo za 563 tisoč EUR). Zvišanje
variabilne obrestne mere za 100 bazičnih točk bi poslovni izid za leto 2022 zmanjšalo za 228 tisoč EUR (znižanje obrestne
mere za 100 bazičnih točk bi poslovni izid povečalo za 228 tisoč EUR). Analiza, ki je za obe leti narejena na enak način,
predpostavlja, da vse spremenljivke, predvsem devizni tečaj, ostanejo nespremenjene.
Podrobnejši pregled prejetih kratkoročnih posojil je prikazan v naslednji tabeli.

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
320
Prejeta kratkoročna posojila
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Kratkoročna posojila, vključno s kratkoročnim delom nekratkoročnih posojil
87.655
53.375
druga posojila
87.655
53.375
Kratkoročna posojila brez kratkoročnega dela nekratkoročnih posojil
87.655
53.375
Povprečno stanje kratkoročnih posojil v letu
70.515
54.222
Obresti v poslovnem letu
3.699
720
Povprečni efektivni stroški kratkoročnih posojil v letu
5,25 %
1,33 %
Valutna struktura kratkoročnih posojil
EUR
100 %
100 %
Sestava kratkoročnih posojil glede na vrsto obrestne mere
variabilna
100 %
100 %
Upravljanje kapitala
Primarni cilj upravljanja kapitala družbe Krka je zagotavljanje visokega kreditnega ratinga in ustreznih kazalnikov
financiranja, s čimer družba zagotavlja ustrezen razvoj svojega poslovanja in ustvarja čim večjo vrednost za svoje
delničarje.
Družba Krka želi z upravljanjem in prilagajanjem kapitalske strukture slediti spremembam v ekonomskem okolju. Dividende
izplačuje enkrat na leto v skladu s strateško usmeritvijo. Družba Krka nima posebnih ciljev glede lastništva zaposlenih in
nobenega programa delniških opcij.
V letih 2023 in 2022 ni bilo sprememb v načinu upravljanja kapitala.
Družba Krka za nadzor nad kapitalom uporablja kazalnik finančnega vzvoda, ki prikazuje del neto zadolženosti
v kapitalu in neto zadolženosti skupaj. Neto zadolženost vključuje prejeta posojila ter poslovne obveznosti, kratkoročne
obveznosti iz pogodb s kupci in druge kratkoročne obveznosti, zmanjšane za denar in njegove ustreznike.
Kazalnik finančnega vzvoda
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Prejeta posojila
88.061
53.524
Poslovne obveznosti
175.847
194.143
Kratkoročne obveznosti iz pogodb s kupci
18.953
21.687
Druge kratkoročne obveznosti
77.800
57.372
Denar in denarni ustrezniki
140.993
470.297
Neto zadolženost
219.668
143.571
Kapital
2.133.258
2.060.792
Kapital in neto zadolženost
2.352.926
1.917.221
Kazalnik finančnega vzvoda
9,3 %
7,5 %

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
321
Poštena vrednost
V spodnji tabeli so prikazane knjigovodske in poštene vrednosti finančnih sredstev in finančnih obveznosti. V tabelo niso
vključena razkritja glede poštene vrednosti finančnih sredstev in obveznosti, ki niso merjeni po pošteni vrednosti, ko je
knjigovodska vrednost dovolj dober približek poštene vrednosti.
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Knjigovodska
vrednost
Poštena
vrednost
Knjigovodska
vrednost
Poštena
vrednost
Nekratkoročna finančna sredstva
Dana posojila
41.243
56.013
Finančne naložbe po pošteni vrednosti prek drugega
vseobsegajočega donosa (lastniški instrumenti)
26.900
26.900
15.988
15.988
Finančne naložbe po odplačni vrednosti
(dolžniški instrumenti)
20.773
94.781
Kratkoročna finančna sredstva
Dana posojila
65.699
6.669
Finančne naložbe po pošteni vrednosti
prek poslovnega izida
236.751
236.751
0
0
Finančne naložbe po odplačni vrednosti
(dolžniški instrumenti)
70.018
50.697
Izvedeni finančni instrumenti
0
0
1.740
1.740
Terjatve do kupcev
463.126
357.889
Denar in denarni ustrezniki
140.993
470.297
Nekratkoročne finančne obveznosti
Obveznosti iz najemov
2.565
2.909
Kratkoročne finančne obveznosti
Prejeta posojila
88.061
53.524
Izvedeni finančni instrumenti
2.653
2.653
0
0
Obveznosti iz najemov
1.022
1.033
Obveznosti do dobaviteljev in odvisnih družb
brez predujmov
175.847
194.143
Obveznosti iz pogodb s kupci brez predujmov
13.900
13.094
Ostale obveznosti brez obveznosti do države in
zaposlenih ter predujmov
1.333
1.328
Skupaj
780.122
260.998
788.043
17.728
Finančne naložbe glede na izračun njihove poštene vrednosti uvrščamo v tri ravni:
1. raven sredstva po tržni ceni;
2. raven sredstva, ki se ne uvrščajo v 1. raven, njihova vrednost pa je določena neposredno ali posredno
na podlagi primerljivih tržnih podatkov;
3. raven sredstva, katerih vrednosti ni mogoče pridobiti iz tržnih podatkov.
V letu 2023 ni bilo prenosov med ravnmi poštene vrednosti.

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
322
Poštena vrednost sredstev
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
1. raven
2. raven
3. raven
Skupaj
1. raven
2. raven
3. raven
Skupaj
Sredstva, merjena po pošteni
vrednosti
Finančne naložbe po pošteni
vrednosti prek drugega
vseobsegajočega donosa
25.514
0
1.386
26.900
14.602
0
1.386
15.988
Finančne naložbe po pošteni
vrednosti prek poslovnega izida
236.751
0
0
236.751
0
0
0
0
Izvedeni finančni instrumenti
0
0
0
0
0
0
1.740
1.740
Sredstva, merjena po pošteni
vrednosti, skupaj
262.265
0
1.386
263.651
14.602
0
3.126
17.728

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
323
31. Posli s povezanimi osebami
Povezave z družbami v skupini Krka
V tabeli so prikazani medsebojni odnosi (promet) z odvisnimi družbami v letu 2023.
v tisoč EUR
Prodaja
Nakupi
Prejeta
posojila
Dana
posojila
TERME KRKA, d. o. o., Novo mesto*
355
712
0
0
KRKA-FARMA d.o.o., Zagreb, Hrvaška
8.722
28.577
0
0
KRKA ROMANIA S.R.L., Bukarešta, Romunija
145
21.538
0
0
KRKA-FARMA DOO BEOGRAD, Beograd, Srbija
36.979
5.153
0
0
KRKA-FARMA DOOEL, Skopje, Severna Makedonija
24.827
2.012
0
0
KRKA Bulgaria EOOD, Sofija, Bolgarija
62
3.664
0
0
KRKA HELLAS E.P.E., Atene, Grčija
18
1.625
0
0
KRKA FARMA d.o.o., Sarajevo, Sarajevo, Bosna in Hercegovina
4
411
0
0
OOO KRKA-RUS, Istra, Ruska federacija
192.828
12.259
0
0
OOO KRKA FARMA, Istra, Ruska federacija
133.482
48.665
0
0
TOV KRKA UKRAJINA, Kijev, Ukrajina
140
13.667
0
0
TOO KRKA Kazakhstan, Almati, Kazahstan
18.255
3.322
0
0
KRKA - POLSKA, Sp. z o. o., Varšava, Poljska
32.608
31.514
0
0
KRKA ČR, s. r. o., Praga, Češka
141
12.004
0
0
KRKA Magyarország Kft., Budimpešta, Madžarska
81
11.996
0
0
KRKA Slovensko, s.r.o., Bratislava, Slovaška
299
8.666
0
0
UAB KRKA Lietuva, Vilna, Litva
33
4.278
0
0
SIA KRKA Latvija, Riga, Latvija
19
3.098
0
0
KRKA Finland Oy, Espoo, Finska
14.371
1.904
0
0
TAD Pharma GmbH, Cuxhaven, Nemčija
82.265
9.522
0
0
KRKA Sverige AB, Stockholm, Švedska
45.379
1.959
0
0
KRKA Pharma GmbH, Wien, Dunaj, Avstrija
8.134
1.784
0
0
KRKA Farmacêutica, Unipessoal Lda., Estoril, Portugalska
23.036
2.226
0
0
Krka FARMACÉUTICA, S.L., Madrid, Španija
12.523
2.551
0
0
KRKA Farmaceutici Milano S.r.l., Milano, Italija
16.727
7.168
0
0
Krka France Eurl, Pariz, Francija**
4.846
4.303
0
25
KRKA PHARMA DUBLIN LIMITED, Dublin, Irska
10.952
86
0
0
KRKA Belgium, SA, Bruselj, Belgija
14.817
907
0
0
KRKA UK Ltd, London, Združeno kraljestvo
17.470
840
0
0
123 Acurae Pharma GmbH, Cuxhaven, Nemčija
94
85
0
0
Ningbo Krka Menovo Pharmaceutical Co. Ltd., Ningbo, Kitajska
1.690
15.933
0
0
KRKA USA LLC, Wilmington, ZDA
0
7
0
0
KRKA GCC L.L.C., Dubaj, Združeni arabski emirati
0
61
0
35
KRKA Netherlands B.V., Breskens, Nizozemska
0
0
0
25
Skupaj
701.302
262.497
0
85
* skupaj z odvisno družbo Golf Grad Otočec, d. o. o.
** skupaj z odvisno družbo HCS bvba
Družbe v skupini Krka so z obvladujočo družbo poslovale na podlagi sklenjenih kupoprodajnih pogodb, pri čemer so bile
uporabljene tržne cene izdelkov in storitev.
Prejeta in dana posojila ne vključujejo prometa iz naslova dnevnega avtomatskega združevanja denarnih sredstev (cash
pooling).

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
324
Stanje posojil, danih odvisnim družbam v skupini Krka, je opisano v pojasnilu 13 Dana posojila, stanje posojil, prejetih
od odvisnih družb, v pojasnilu 21 Prejeta posojila, stanje terjatev do odvisnih družb v pojasnilu 17 Terjatve do kupcev
in druge terjatve, stanje kratkoročnih poslovnih obveznosti do odvisnih družb pa v pojasnilu 24 Poslovne obveznosti.
Podatki o skupinah oseb
Konec leta 2023 so imeli člani uprave družbe Krka v lasti 37.040 delnic družbe Krka, kar predstavlja 0,1129 % celotnega
kapitala družbe in 0,1200 % glasovalnih pravic.
Člani nadzornega sveta družbe so imeli konec leta 2023 v lasti 2847 delnic družbe Krka, kar predstavlja 0,0087 %
celotnega kapitala družbe in 0,0092 % glasovalnih pravic.
Lastniški deleži članov uprave in nadzornega sveta v družbi Krka in njihovi deleži v glasovalnih pravicah
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Število
delnic
Delež
v kapitalu
(v %)
Delež
v glasovalnih
pravicah
(v %)
Število
delnic
Delež
v kapitalu
(v %)
Delež
v glasovalnih
pravicah
(v %)
Člani uprave
Jože Colarič
22.500
0,0686
0,0729
22.500
0,0686
0,0726
Aleš Rotar
13.915
0,0424
0,0451
13.915
0,0424
0,0449
Vinko Zupančič
120
0,0004
0,0004
120
0,0004
0,0004
David Bratož
0
/
/
0
/
/
Milena Kastelic
505
0,0015
0,0016
505
0,0015
0,0016
Člani uprave skupaj
37.040
0,1129
0,1200
37.040
0,1129
0,1195
Člani nadzornega sveta, predstavniki
lastnikov
Jože Mermal
0
/
/
0
/
/
Luka Cerar*
0
/
/
0
/
/
Borut Jamnik**
0
/
/
0
/
/
Matej Lahovnik
1.000
0,0030
0,0032
600
0,0018
0,0019
Julijana Kristl
230
0,0007
0,0007
230
0,0007
0,0007
Mojca Osolnik Videmšek
617
0,0019
0,0020
617
0,0019
0,0020
Boris Žnidarič
0
/
/
0
/
/
Člani nadzornega sveta, predstavniki
zaposlenih
Franc Šašek
500
0,0015
0,0016
1.400
0,0043
0,0045
Tomaž Sever
500
0,0015
0,0016
500
0,0015
0,0016
Mateja Vrečer
0
/
/
0
/
/
Člani nadzornega sveta skupaj
2.847
0,0087
0,0092
3.347
0,0102
0,0108
Skupaj
39.887
0,1216
0,1292
40.387
0,1232
0,1302
* član nadzornega sveta od 7. 7. 2023
** član nadzornega sveta do 6. 7. 2023
Pri izračunu deleža v glasovalnih pravicah so bile izločene lastne delnice (1.915.966 na dan 31. 12. 2023 in 1.785.849
na dan 31. 12. 2022).
Bruto prejemki skupin oseb
v tisoč EUR
31. 12. 2023
31. 12. 2022
Člani uprave
4.317
4.163
Člani nadzornega sveta
311
274
Bruto prejemki skupin oseb skupaj
4.628
4.437

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
325
Prejemki članov uprave družbe Krka vključujejo plače, bonitete in morebitne druge prejemke. Za posamezno leto so
prikazani po stroškovnem principu in se zato razlikujejo od prejemkov, prikazanih v Poročilu o prejemkih članov uprave in
nadzornega sveta družbe Krka za leto 2023, kjer so prikazani po izplačilih v posameznem letu.
Bruto prejemki zaposlenih na podlagi pogodb, za katere ne velja tarifni del kolektivne pogodbe, so v letu 2023 znašali
13.310 tisoč EUR (12.571 tisoč EUR v letu 2022).
Prejemki članov uprave v letu 2023
v tisoč EUR
Plača – fiksni del
Plača – variabilni del
Skupaj
Bruto
Neto
izplačilo
Neto
bonitete
in drugi
prejemki
Bruto
Neto
Bruto
Neto
Jože Colarič
526
191
33
858
335
1.384
559
Aleš Rotar
415
154
29
575
224
990
407
Vinko Zupančič
349
131
26
479
187
828
344
David Bratož
342
129
26
470
184
812
339
Milena Kastelic
209
82
19
94
37
303
138
Prejemki članov uprave skupaj
1.841
687
133
2.476
967
4.317
1.787
v tisoč EUR
Neto bonitete in drugi prejemki
Menedžersko
zavarovanje
Dodatno
pokojninsko
zavarovanje
Jubilejne
nagrade
Druge
bonitete
Povračila
stroškov
Regres
za letni
dopust
Skupaj
Jože Colarič
27,15
2,90
0,00
1,10
0,06
2,15
33,36
Aleš Rotar
19,27
2,90
0,00
3,12
1,10
2,15
28,54
Vinko Zupančič
16,07
2,90
0,00
4,45
0,89
2,15
26,46
David Bratož
16,96
2,90
0,00
2,68
1,09
2,15
25,78
Milena Kastelic
12,34
2,90
0,00
0,08
1,16
2,15
18,63
Prejemki članov uprave skupaj
91,79
14,50
0,00
11,43
4,30
10,75
132,77
Prejemki članov uprave v letu 2022
v tisoč EUR
Plača – fiksni del
Plača – variabilni del
Skupaj
Bruto
Neto
izplačilo
Neto
bonitete
in drugi
prejemki
Bruto
Neto
Bruto
Neto
Jože Colarič
521
214
19
849
341
1.370
574
Aleš Rotar
390
165
15
549
221
939
401
Vinko Zupančič
311
132
16
457
184
768
332
David Bratož
333
142
16
449
181
782
339
Milena Kastelic
219
94
13
85
35
304
142
Prejemki članov uprave skupaj
1.774
747
79
2.389
962
4.163
1.788
v tisoč EUR
Neto bonitete in drugi prejemki
Menedžersko
zavarovanje
Dodatno
pokojninsko
zavarovanje
Jubilejne
nagrade
Druge
bonitete
Povračila
stroškov
Regres
za letni
dopust
Skupaj
Jože Colarič
10,00
2,89
3,18
1,19
0,04
1,92
19,23
Aleš Rotar
5,00
2,89
0,00
3,87
1,02
1,92
14,70
Vinko Zupančič
5,00
2,89
0,00
5,31
0,84
1,92
15,97
David Bratož
5,00
2,89
0,00
5,59
1,03
1,92
16,43
Milena Kastelic
5,00
2,89
1,92
0,06
1,09
1,92
12,88
Prejemki članov uprave skupaj
30,00
14,45
5,11
16,02
4,01
9,62
79,20

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
326
Druge bonitete vključujejo boniteto, povezano z uporabo službenega osebnega vozila tudi v zasebne namene,
in morebitne druge bonitete. Povračila stroškov vključujejo povračila za stroške prevoza na delo in prehrane med delom.
Za opravljanje funkcije v nadzornih svetih ali upravnih odborih odvisnih družb člani uprave ne prejemajo sejnin ali drugih
plačil.
Prejemki članov nadzornega sveta v letu 2023
v tisoč EUR
Osnovno plačilo za
opravljanje funkcije
Sejnine
Potni stroški
Skupaj
Bruto
Neto
Bruto
Neto
Bruto
Neto
Bruto
Neto
Prejemki članov nadzornega
sveta, predstavnikov lastnikov
Jože Mermal
34,35
24,99
1,55
1,12
0,00
0,00
35,90
26,11
Luka Cerar*
16,33
11,88
0,72
0,52
0,52
0,38
17,57
12,78
Borut Jamnik**
14,52
10,55
1,70
1,24
0,00
0,00
16,22
11,79
Matej Lahovnik
31,67
23,04
2,78
2,02
0,94
0,68
35,39
25,74
Julijana Kristl
29,88
21,73
2,55
1,85
0,55
0,40
32,98
23,98
Mojca Osolnik Videmšek
31,06
22,60
2,78
2,02
0,35
0,25
34,19
24,87
Boris Žnidarič
34,49
25,08
3,12
2,27
0,49
0,36
38,10
27,71
Prejemki članov nadzornega
sveta, predstavnikov zaposlenih
Franc Šašek
31,67
23,03
3,28
2,38
0,00
0,00
34,95
25,41
Tomaž Sever
29,88
21,73
2,55
1,85
0,52
0,38
32,95
23,96
Mateja Vrečer
29,88
21,73
2,55
1,85
0,00
0,00
32,43
23,58
Prejemki članov nadzornega sveta
skupaj
283,73
206,36
23,58
17,12
3,37
2,45
310,68
225,93
* član nadzornega sveta od 7. 7. 2023
** član nadzornega sveta do 6. 7. 2023
Po sklepu 29. skupščine delničarjev družbe Krka, ki je bila 6. 7. 2023, člani nadzornega sveta (NS) za udeležbo na seji
prejmejo sejnino, ki za posameznega člana znaša 360,00 EUR bruto. Člani komisije NS za udeležbo na seji komisije
prejmejo sejnino, ki za posameznega člana znaša 80 % sejnine za udeležbo na seji NS. Sejnina za korespondenčno sejo
znaša 80 % siceršnje sejnine. Član NS je ne glede na prej navedeno in ne glede na število udeležb na sejah
v posameznem poslovnem letu upravičen do izplačila sejnin, dokler skupni znesek sejnin ne doseže 50 % osnovnega
plačila za opravljanje funkcije člana NS na letni ravni. Član NS, ki je član komisije oziroma komisij NS, je ne glede na prej
navedeno in ne glede na število udeležb na sejah nadzornega sveta in komisij v posameznem poslovnem letu upravičen
do izplačila sejnin, dokler skupni znesek sejnin za udeležbo na sejah NS in komisij ne doseže 75 % osnovnega plačila
za opravljanje funkcije člana NS na letni ravni.
Član NS poleg sejnin prejme osnovno plačilo za opravljanje funkcije v višini 21.000,00 EUR bruto na leto. Predsednik NS
je upravičen tudi do doplačila v višini 50 % osnovnega plačila za opravljanje funkcije člana NS, podpredsednik oziroma
namestnik predsednika NS pa do doplačila v višini 10 % osnovnega plačila za opravljanje funkcije člana NS. Člani komisije
NS prejmejo doplačilo v višini 25 % osnovnega plačila za opravljanje funkcije člana NS. Predsednik komisije je upravičen
do doplačila v višini 37,5 % osnovnega plačila za opravljanje funkcije člana NS. Član komisije NS je ne glede na zgoraj
navedeno in ne glede na število komisij, katerih član je ali ki jim predseduje, v posameznem poslovnem letu upravičen do
izplačila doplačil za opravljanje funkcije, dokler njihov skupni znesek ne doseže 50 % osnovnega plačila za opravljanje
funkcije člana NS na letni ravni. Če je mandat člana NS krajši od poslovnega leta, je član komisije NS ne glede na zgoraj
navedeno in ne glede na število komisij, katerih član je ali ki jim predseduje, v posameznem poslovnem letu upravičen do
izplačila doplačil za opravljanje funkcije, dokler njihov skupni znesek ne doseže 50 % osnovnega plačila za opravljanje
funkcije člana NS glede na upravičena izplačila za obdobje njegovega mandata v poslovnem letu.
Člani NS so upravičeni tudi do doplačila za posebne naloge. Posebne naloge so tiste, pri katerih gre za opravljanje
neobičajnih dlje časa trajajočih nadpovprečno zahtevnih nalog, ki praviloma trajajo vsaj en mesec. NS je pooblaščen,
da ob soglasju člana NS odloči o dodelitvi posebnih nalog temu članu, trajanju posebnih nalog in doplačilu za posebne
naloge v skladu s tem sklepom skupščine. NS je prav tako pooblaščen, da odloči o doplačilu članom NS za posebne
naloge zaradi objektivnih okoliščin v družbi. Doplačila za posebne naloge so dopustna le za čas, ko se posebne naloge

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
327
dejansko opravljajo. NS lahko o tem izjemoma odloči tudi za nazaj (zlasti v primeru posebnih nalog zaradi objektivnih
okoliščin v družbi), vendar največ za preteklo poslovno leto. Doplačila za posebne naloge, ki jih član lahko prejme
v posameznem letu, lahko znašajo največ 50 % osnovnega plačila za opravljanje funkcije člana NS (ne glede na število
posebnih nalog). Pri določanju višine doplačila se upoštevajo zahtevnost posebne naloge ter s tem povezano povečanje
obremenitve in odgovornosti. Doplačilo se preračuna glede na čas dejanskega opravljanja posebne naloge.
Člani NS prejemajo osnovno plačilo, doplačilo za opravljanje funkcije in doplačilo za posebne naloge v sorazmernih
mesečnih izplačilih, do katerih so upravičeni, dokler opravljajo funkcijo in/ali posebno nalogo. Mesečno izplačilo znaša eno
dvanajstino zgoraj navedenih letnih zneskov. Glede na okoliščine se doplačilo za posebne naloge lahko izvede tudi
v enkratnem skupnem znesku, ko je posebna naloga končana.
Omejitev višine skupnih izplačil sejnin in izplačil doplačil članu NS v ničemer ne vpliva na njegovo dolžnost, da se aktivno
udeležuje vseh sej NS in sej komisij, katerih član je, ter na njegovo zakonsko določeno odgovornost.
Člani NS so upravičeni do povračila stroškov prevoza in stroškov prenočevanja, ki nastanejo v zvezi z njihovim delom
v NS, in sicer do višine, določene v predpisih, ki urejajo povračilo stroškov v zvezi z delom in drugimi dohodki, ki se ne
vštevajo v davčno osnovo (določbe, ki veljajo za prevoz na službenem potovanju in prenočevanje na službenem
potovanju). Znesek, ki po navedenem predpisu pripada članu NS, se poveča za ustrezne dajatve, tako da neto izplačilo
predstavlja povračilo dejanskih potnih stroškov. Za določitev kilometrine se upoštevajo razdalje med kraji, objavljene
na javni spletni strani AMZS. Stroški za prenočevanje se lahko povrnejo le, če je stalno ali začasno prebivališče člana NS
oziroma člana komisije NS od kraja dela organa oddaljeno najmanj 100 kilometrov, če se ni mogel vrniti, ker po voznem
redu ni bila več predvidena nobena vožnja javnega prevoznega sredstva, ali zaradi drugih objektivnih vzrokov.
Člani uprave in člani nadzornega sveta, predstavniki zaposlenih, v letih 2022 in 2023 niso prejemali posojila družbe Krka.
Posojila zaposlenim na podlagi pogodb, za katere ne velja tarifni del kolektivne pogodbe, so 31. 12. 2023 znašala
143 tisoč EUR (152 tisoč EUR na dan 31. 12. 2022). Odplačila posojil zaposlenim na podlagi pogodb, za katere ne velja
tarifni del kolektivne pogodbe, pa so v letu 2023 znašala 58 tisoč EUR (27 tisoč EUR v letu 2022). Posojila tem osebam
so bila namenjena reševanju stanovanjskih vprašanj.
32. Stanje v Ukrajini in Ruski federaciji
Poslovne aktivnosti v Ukrajini in Ruski federaciji, ki spadata v prodajno regijo Vzhodna Evropa, izvajamo prek treh odvisnih
družb in obvladujoče družbe Krka, d. d., Novo mesto.
Krkina odvisna družba v Ukrajini se ukvarja samo s trženjem. Distribucijskih in proizvodnih dejavnosti ne izvaja, zato ni
imela terjatev do kupcev zunaj skupine, je pa imela za 1.383 tisoč EUR ostalih sredstev (31. 12. 2022 je imela za
1.658 tisoč EUR ostalih sredstev), med katerimi so največja sredstva nepremičnine, naprave in oprema (poslovni prostori
in vozila). Družba Krka ni pomembno izpostavljena kreditnemu tveganju (pojasnilo 30 Kreditno tveganje) in tudi ne
tečajnemu tveganju (pojasnilo 30 Tveganje sprememb deviznih tečajev). Konec leta 2023 je bilo v odvisni družbi
v Ukrajini 382 zaposlenih, konec leta 2022 pa 367. Ukrajina spada med pomembne trge družbe Krka (pojasnilo 3 Prihodki
iz pogodb s kupci).
V Ruski federaciji imamo dve odvisni družbi. OOO Krka-Rus se ukvarja s proizvodnjo zdravil. V njej proizvedemo veliko
večino vseh izdelkov, ki jih prodamo na ruskem trgu. Proizvodnja v njej poteka nemoteno. Družba OOO Krka Farma se
ukvarja z marketinško-prodajnimi dejavnostmi. Največje povečanje glede na leto 2022 je v postavkah zaloge in terjatve do
kupcev zunaj skupine. 31. 12. 2023 je bilo v odvisnih družbah v Ruski federaciji 1859 zaposlenih, konec leta 2022 pa 1925.
Izpostavljenost tveganju deviznih tečajev je prikazana v pojasnilu 30 Tveganje sprememb deviznih tečajev. Ruska
federacija je za družbo Krka največji posamični trg (pojasnilo 3 Prihodki iz pogodb s kupci).
Naložba družbe Krka v odvisno družbo v Ukrajini je 31. 12. 2023 znašala 9,1 tisoč EUR, naložbe v odvisni družbi v Ruski
federaciji pa skupaj 134.086 tisoč EUR. V letu 2023 družba Krka ni povečala naložb v svoje odvisne družbe v Ukrajini in
Ruski federaciji. Zaradi razmer v teh dveh državah in posledično večje negotovosti na teh trgih ostaja tehtani povprečni
strošek kapitala (diskontna stopnja) še vedno na višji ravni. Poslovodstvo ocenjuje, da to predstavlja indikator

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
328
za potencialno oslabitev. Po preizkusu oslabitve je bilo ugotovljeno, da ta ni potrebna (pojasnilo 12 Naložbe v odvisne
družbe).

Družba Krka je imela 31. 12. 2023 v Ukrajini za 3.075 tisoč EUR terjatev do kupcev in odvisnih družb (31. 12. 2022 pa
162 tisoč EUR), od tega za 39 tisoč EUR do odvisne družbe (31. 12. 2022 pa 30 tisoč EUR) in za 3.037 tisoč EUR do
kupcev zunaj skupine Krka (31. 12. 2022 pa 132 tisoč EUR). V Ruski federaciji je imela 31. 12. 2023 za 164.870 tisoč
EUR terjatev do kupcev in odvisnih družb (31. 12. 2022 pa 143.005 tisoč EUR), od tega za 164.870 tisoč EUR do odvisnih
družb (31. 12. 2022 pa 142.674 tisoč EUR) in nič do kupcev zunaj skupine Krka (31. 12. 2022 pa 331 tisoč EUR)
(pojasnilo 30 Kreditno tveganje). Izpostavljenost tveganju deviznih tečajev je prikazana v pojasnilu 30 Tveganje
sprememb deviznih tajev.

V letu 2023 so bila vsa plačila med odvisnima družbama v Ruski federaciji in obvladujočo družbo izvedena brez posebnosti.


33. Izobrazbena struktura zaposlenih


2023
2022
Povprečno
število
zaposlenih
Delež
(v %)
Povprečno
število
zaposlenih
Delež
(v %)
Doktorji znanosti
173
2,7
170
2,7
Magistri znanosti
269
4,2
264
4,2
Univerzitetna izobrazba
2128
33,2
2015
32,2
Visokostrokovna izobrazba
915
14,3
871
13,9
Višješolska izobrazba
255
4,0
263
4,2
Srednješolska izobrazba
1926
30,0
1900
30,4
Kvalificirani delavci
685
10,7
697
11,2
Nekvalificirani delavci
60
0,9
74
1,2
Skupaj (povprečje leta)
6411
100,0
6254
100,0


34. Posli z revizorsko družbo

v tisoč EUR
2023
2022
Pogodbena vrednost storitev revidiranja letnih konsolidiranih in ločenih računovodskih
izkazov, ki jih je opravila revizorska družba KPMG Slovenija, d. o. o.
128
118
Pogodbena vrednost storitev za revizijo poročanja odvisnih družb za pripravo konsolidiranih
računovodskih izkazov, ki so jih opravile družbe v okviru mreže KPMG
93
80
Pogodbena vrednost storitev revidiranja lokalnih računovodskih izkazov odvisnih družb,
ki so jih opravile družbe v okviru mreže KPMG
45
43
Skupaj pogodbena vrednost storitev revidiranja
266
241
Pogodbena vrednost nerevizijskih storitev, ki jih je opravila revizorska družba KPMG
Slovenija, d. o. o.
12
9
Skupaj pogodbena vrednost storitev
278
250


Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
329
35. Nakupi lastnih delnic
Izvedeni nakupi lastnih delnic družbe Krka v letu 2023 po dnevih
Datum
Število
delnic
Povprečna
cena
delnice
(v EUR)
Vrednost
lastnih delnic
(v tisoč EUR)
Datum
Število
delnic
Povprečna
cena
delnice
(v EUR)
Vrednost
lastnih delnic
(v tisoč EUR)
Datum
Število
delnic
Povprečna
cena
delnice
(v EUR)
Vrednost
lastnih delnic
(v tisoč EUR)
27. 1. 2023
637
99,09
63
10. 3. 2023
307
104,84
32
25. 7. 2023
996
111,68
111
30. 1. 2023
688
99,21
68
13. 3. 2023
441
105,43
46
26. 7. 2023
792
111,43
88
31. 1. 2023
436
100,51
44
14. 3. 2023
842
105,17
89
27. 7. 2023
972
112,29
109
2. 2. 2023
716
106,01
76
15. 3. 2023
500
104,67
52
16. 8. 2023
1.302
108,80
142
3. 2. 2023
500
106,17
53
16. 3. 2023
873
104,76
91
17. 8. 2023
1.299
104,69
136
6. 2. 2023
593
106,43
63
17. 3. 2023
877
105,78
93
18. 8. 2023
1.348
106,99
144
7. 2. 2023
837
103,11
86
20. 3. 2023
857
104,87
90
21. 8. 2023
1.389
105,17
146
9. 2. 2023
291
105,17
31
21. 3. 2023
575
105,66
61
22. 8. 2023
1.199
104,17
125
10. 2. 2023
862
106,30
92
22. 3. 2023
950
107,23
102
23. 8. 2023
1.421
101,96
145
13. 2. 2023
933
106,43
99
23. 3. 2023
600
105,26
63
24. 8. 2023
1.472
100,63
148
14. 2. 2023
790
107,09
85
24. 3. 2023
810
106,17
86
25. 8. 2023
946
104,05
98
15. 2. 2023
957
106,84
102
27. 3. 2023
1.024
105,41
108
28. 8. 2023
1.615
104,60
169
16. 2. 2023
969
106,17
103
28. 3. 2023
500
105,97
53
29. 8. 2023
1.645
104,29
172
17. 2. 2023
574
107,13
61
29. 3. 2023
1.010
107,05
108
30. 8. 2023
1.100
104,08
114
20. 2. 2023
993
106,75
106
30. 3. 2023
722
106,74
77
31. 8. 2023
1.655
104,09
172
21. 2. 2023
865
106,49
92
31. 3. 2023
506
108,24
55
1. 9. 2023
1.696
104,05
176
22. 2. 2023
843
106,17
90
3. 4. 2023
1.048
107,42
113
4. 9. 2023
1.160
103,99
121
23. 2. 2023
510
107,17
55
4. 4. 2023
1.082
107,17
116
5. 9. 2023
1.761
103,67
183
24. 2. 2023
1.022
106,50
109
5. 4. 2023
1.010
108,37
109
6. 9. 2023
1.829
104,67
191
27. 2. 2023
821
105,79
87
6. 4. 2023
1.008
109,05
110
7. 9. 2023
801
108,33
87
28. 2. 2023
983
106,04
104
11. 4. 2023
1.091
110,23
120
8. 9. 2023
984
109,71
108
1. 3. 2023
950
106,55
101
12. 4. 2023
631
114,05
72
11. 9. 2023
890
110,19
98
2. 3. 2023
500
106,67
53
13. 4. 2023
1.181
110,82
131
12. 9. 2023
795
109,18
87
3. 3. 2023
470
107,19
50
14. 4. 2023
1.179
111,18
131
13. 9. 2023
1.700
106,98
182
6. 3. 2023
873
107,48
94
17. 4. 2023
500
111,48
56
14. 9. 2023
1.677
105,55
177
7. 3. 2023
800
106,11
85
20. 7. 2023
817
113,85
93
15. 9. 2023
1.096
105,43
116
8. 3. 2023
831
105,04
87
21. 7. 2023
869
113,07
98
18. 9. 2023
1.566
106,16
166
9. 3. 2023
911
105,28
96
24. 7. 2023
928
112,30
104
19. 9. 2023
689
105,67
73

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
330
Datum
Število
delnic
Povprečna
cena
delnice
(v EUR)
Vrednost
lastnih delnic
(v tisoč EUR)
Datum
Število
delnic
Povprečna
cena
delnice
(v EUR)
Vrednost
lastnih delnic
(v tisoč EUR)
Datum
Število
delnic
Povprečna
cena
delnice
(v EUR)
Vrednost
lastnih delnic
(v tisoč EUR)
20. 9. 2023
765
107,17
82
23. 10. 2023
406
107,25
44
24. 11. 2023
1.109
106,05
118
21. 9. 2023
180
107,21
19
24. 10. 2023
686
108,18
74
27. 11. 2023
924
106,63
99
22. 9. 2023
1.111
107,29
119
25. 10. 2023
685
107,88
74
28. 11. 2023
1.142
107,35
123
25. 9. 2023
400
108,80
44
26. 10. 2023
705
106,80
75
29. 11. 2023
1.134
108,50
123
26. 9. 2023
42
108,00
5
27. 10. 2023
834
106,00
88
30. 11. 2023
850
107,17
91
27. 9. 2023
257
108,54
28
2. 11. 2023
875
105,67
92
1. 12. 2023
1.182
107,46
127
28. 9. 2023
717
109,61
79
3. 11. 2023
955
107,21
102
4. 12. 2023
893
107,84
96
29. 9. 2023
50
108,18
5
6. 11. 2023
800
108,05
86
5. 12. 2023
1.211
108,01
131
2. 10. 2023
610
109,01
66
7. 11. 2023
700
108,17
76
6. 12. 2023
101
108,17
11
3. 10. 2023
683
108,69
74
8. 11. 2023
887
107,92
96
7. 12. 2023
1.270
109,30
139
4. 10. 2023
708
107,39
76
9. 11. 2023
440
109,35
48
8. 12. 2023
1.034
109,35
113
5. 10. 2023
665
107,34
71
10. 11. 2023
888
108,17
96
11. 12. 2023
1.310
108,67
142
6. 10. 2023
636
106,90
68
13. 11. 2023
897
109,40
98
12. 12. 2023
1.351
108,93
147
9. 10. 2023
651
106,44
69
14. 11. 2023
545
109,22
60
13. 12. 2023
1.140
108,83
124
10. 10. 2023
657
106,55
70
15. 11. 2023
884
108,17
96
14. 12. 2023
1.254
109,99
138
11. 10. 2023
663
106,67
71
16. 11. 2023
677
106,79
72
15. 12. 2023
1.261
109,55
138
12. 10. 2023
646
106,36
69
17. 11. 2023
590
107,84
64
18. 12. 2023
495
108,68
54
13. 10. 2023
647
106,44
69
20. 11. 2023
917
107,17
98
19. 12. 2023
1.234
108,67
134
16. 10. 2023
520
107,29
56
21. 11. 2023
896
107,38
96
20. 12. 2023
927
109,18
101
17. 10. 2023
616
107,38
66
22. 11. 2023
965
106,94
103
21. 12. 2023
800
109,30
87
18. 10. 2023
490
107,68
53
23. 11. 2023
1.012
105,95
107
22. 12. 2023
1.135
109,90
125
19. 10. 2023
714
108,90
78
Nakupi
v letu 2023
skupaj
130.117
107,00
13.923
V povprečno ceno delnice je vključena tudi plačana provizija.

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
331
36. Dogodka po zaključku obračunskega obdobja
Dogodka po zaključku obračunskega obdobja nista vplivala na računovodske izkaze za leto 2023.
Ustanovitev skupnega podjetja v Indiji
Družba Krka je vlagatelje 25. 1. 2024 obvestila, da je s podjetjem Laurus Labs Ltd. iz Indije dosegla dogovor o ustanovitvi
skupnega podjetja (joint venture) Krka Pharma Pvt. Ltd. v Hyderabadu v Indiji. V novem podjetju bo imela Krka
51-odstotni delež, Laurus pa 49-odstotnega.
Krka in Laurus pogodbeno sodelujeta že več let, njuni posli pa se dopolnjujejo. Po pogovorih o možnostih za krepitev
sodelovanja in sinergijo z združevanjem znanja in virov sta se dogovorila o ustanovitvi in postopnem razvoju novega
podjetja. V njem bodo pripravili načrt za vstop na indijski trg in druge trge zunaj EU, na katerih Krka in Laurus s svojimi
končnimi izdelki še nista prisotna.
Osnovni kapital podjetja znaša do 50 milijonov EUR v indijskih rupijah. Soustanovitelja sta se dogovorila, da bosta osnovni
kapital vplačevala postopoma, v skladu s potrebami po financiranju. Tudi razvoj poslovnih dejavnosti v novem podjetju bo
postopen.
Nakupi lastnih delnic
Od 1. januarja 2024 do 18. marca 2024 smo pridobili 44.992 lastnih delnic. Konec tega obdobja je imela Krka
1.960.958 lastnih delnic (5,98 % vseh delnic).

Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
332
Poročilo neodvisnega revizorja



Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
333





Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
334




Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
335




Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
336




Graphics
Letno poročilo 2023 Računovodsko poročilo družbe Krka
337




Graphics
Letno poročilo 2023 Podpis letnega poročila in njegovih sestavnih delov
338
PODPIS LETNEGA POROČILA ZA LETO 2023 IN NJEGOVIH
SESTAVNIH DELOV
Predsednik in člani uprave družbe Krka, d. d., Novo mesto smo seznanjeni z vsebino sestavnih delov letnega poročila
družbe Krka in skupine Krka za leto 2023 in s tem tudi s celotnim letnim poročilom družbe Krka in skupine Krka za leto
2023. Z njim se strinjamo in to potrjujemo s svojim podpisom.
Jože Colarič
predsednik uprave in generalni direktor
dr. Aleš Rotar
član uprave
dr. Vinko Zupančič
član uprave
David Bratož
član uprave
Milena Kastelic
članica uprave – delavska direktorica