549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-01-01 2021-12-31 549300H9RLRTRTLRUZ73 2020-01-01 2020-12-31 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-12-31 549300H9RLRTRTLRUZ73 2020-12-31 549300H9RLRTRTLRUZ73 2020-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2020-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2020-12-31 krkg:ReservesForTreasurySharesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2020-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2020-12-31 krkg:LegalReservesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2020-12-31 ifrs-full:StatutoryReserveMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2020-12-31 krkg:FairValueReservesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2020-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2020-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2020-12-31 krkg:ProfitInTheYearMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2020-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2020-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-01-01 2021-12-31 krkg:ReservesForTreasurySharesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-01-01 2021-12-31 krkg:LegalReservesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:StatutoryReserveMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-01-01 2021-12-31 krkg:FairValueReservesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-01-01 2021-12-31 krkg:ProfitInTheYearMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-12-31 krkg:ReservesForTreasurySharesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-12-31 krkg:LegalReservesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-12-31 ifrs-full:StatutoryReserveMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-12-31 krkg:FairValueReservesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-12-31 krkg:ProfitInTheYearMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2021-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2019-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2019-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2019-12-31 krkg:ReservesForTreasurySharesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2019-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2019-12-31 krkg:LegalReservesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2019-12-31 ifrs-full:StatutoryReserveMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2019-12-31 krkg:FairValueReservesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2019-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2019-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2019-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2019-12-31 krkg:ProfitInTheYearMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2019-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2019-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2019-12-31 549300H9RLRTRTLRUZ73 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2020-01-01 2020-12-31 krkg:ReservesForTreasurySharesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2020-01-01 2020-12-31 krkg:LegalReservesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:StatutoryReserveMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2020-01-01 2020-12-31 krkg:FairValueReservesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2020-01-01 2020-12-31 krkg:ProfitInTheYearMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 549300H9RLRTRTLRUZ73 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember iso4217:EUR iso4217:EUR xbrli:shares
Graphics

Krka, d. d., Novo mesto
LETNO POROČILO
2021

Graphics
2
Kazalo
UVOD .................................................................................................................................................................. 3
Pismo predsednika uprave ............................................................................................................................................. 3
Pomembnejši podatki o poslovanju skupine Krka .......................................................................................................... 7
Predstavitev skupine Krka .............................................................................................................................................. 8
Retrospektiva leta 2021 ................................................................................................................................................ 12
Dogodka po zaključku obračunskega obdobja ............................................................................................................. 14
POSLOVNO POROČILO .................................................................................................................................. 15
Izjava o upravljanju družbe Krka .................................................................................................................................. 15
Izjava o nefinančnem poslovanju ................................................................................................................................. 36
Razvojna strategija skupine Krka ................................................................................................................................. 38
Pričakovano makroekonomsko okolje v letu 2022........................................................................................................ 43
Obvladovanje tveganj ................................................................................................................................................... 47
Delničarji in trgovanje z delnico .................................................................................................................................... 69
Analiza uspešnosti poslovanja ..................................................................................................................................... 72
Trženje in prodaja izdelkov in storitev .......................................................................................................................... 79
Skupine izdelkov in storitev .......................................................................................................................................... 92
Razvoj in raziskave .................................................................................................................................................... 112
Proizvodnja in oskrbna veriga .................................................................................................................................... 121
Vlaganja in naložbe .................................................................................................................................................... 124
Integrirani sistem vodenja in kakovost ........................................................................................................................ 127
TRAJNOSTNI RAZVOJ .................................................................................................................................. 137
O poročilu ................................................................................................................................................................... 138
Odgovornost do zaposlenih ........................................................................................................................................ 141
Odgovornost do bolnikov in ostalih odjemalcev.......................................................................................................... 149
Odgovornost do družbenega okolja ............................................................................................................................ 151
Odgovornost do naravnega okolja .............................................................................................................................. 155
Kazalniki trajnostnega razvoja za družbo Krka ........................................................................................................... 171
Kazalo po standardu poročanja GRI GS .................................................................................................................... 173
RAČUNOVODSKO POROČILO ..................................................................................................................... 180
Uvodna pojasnila k pripravi računovodskih izkazov ................................................................................................... 182
Izjava o odgovornosti uprave ...................................................................................................................................... 183
Konsolidirani računovodski izkazi skupine Krka ......................................................................................................... 184
Računovodski izkazi Krke, d. d., Novo mesto ............................................................................................................ 248
Priloga 1 ..................................................................................................................................................................... 315
PODPIS LETNEGA POROČILA ZA LETO 2021 IN NJEGOVIH SESTAVNIH DELOV ................................. 317

Graphics
Letno poročilo 2021 Uvod
3
UVOD
Pismo predsednika uprave
1
Spoštovani delničarji, partnerji in sodelavci!

Nadzorni svet Krke mi je s 1. januarjem 2022 znova zaupal funkcijo predsednika uprave in generalnega direktorja.


Nadaljevanje vodenja podjetja sem sprejel z veliko mero optimizma, saj je Krka v minulem obdobju okrepila položaj enega


od vodilnih generičnih farmacevtskih podjetij v svetu. Moj pogled in pogled znova imenovanih članov uprave je usmerjen


v prihodnost, ki jo gradimo na novih izdelkih, razvoju ter uresničevanju finančnih in trajnostnih strategij.


Krka v zadnjih letih raste in uspešno tekmuje s konkurenti v panogi. Tudi v letu 2021 sta nam naš poslovni model in naša


korporativna kultura, ki temeljita na bogati farmacevtski tradiciji, omogočila, da smo poslovali uspešno. Kljub pandemiji, ki


je lani še vedno vplivala na naše poslovanje malodane na vseh trgih, je bilo leto 2021 za nas najuspešnejše do zdaj.


Vnovič smo dokazali, da smo fleksibilni, dobro pripravljeni in da s pomočjo modela vertikalne integracije hitro odgovorimo


na priložnosti in izzive na trgih. Ponosen sem na izjemno prilagodljivost in odzivnost svojih sodelavcev, ki so prispevali


k uresničitvi naše zaveze: zagotoviti zdravila bolnikom na naših trgih in omogočiti kontinuirano rast in stabilnost skupine


Krka.


Znova smo povečali prodajo


Čeprav so bile naše marketinško-prodajne aktivnosti v primerjavi s prejšnjimi leti še vedno nekoliko omejene, smo v letu


2021 zabeležili rekordne prodajne rezultate. V skupini Krka smo ustvarili največjo prodajo v zgodovini podjetja v vrednosti


1 milijarde 565,8 milijona EUR. Prihodki na trgih zunaj Slovenije so znašali 1 milijardo 467,4 milijona EUR, kar predstavlja


94 % prodaje skupine Krka. Kljub nadaljevanju pandemije smo v primerjavi z letom prej vrednostno in količinsko dosegli


2-odstotno rast.


Z večjo prodajo in bolj učinkovitimi poslovnimi procesi smo izboljšali maržo in zabeležili največji čisti dobiček do zdaj,


308,2 milijona EUR, kar je 7 % več kot v letu 2020. Donosnost kapitala (ROE) je znašala 16,8 %. Doseženi rezultati so


dokaz, da smo se hitro in učinkovito prilagodili in tudi dobičkonosnost ohranili na visoki ravni. Rast prodaje, solidno


povečanje dobička in pozitiven denarni tok kažejo tudi na našo odpornost in trajnostno delovanje.


Prodajno je bila s 547,8 milijona EUR in 35,1-odstotnim deležem tudi tokrat vodilna regija Vzhodna Evropa, saj je za 6 %


presegla prodajo v letu 2020. K temu je največ prispevalo uspešno poslovanje v Ruski federaciji, kjer je prodaja ob skoraj


2-odstotni rasti dosegla 332,9 milijona EUR, rast, izražena v rubljih pa je znašala 9 %. V Ukrajini, kjer so bile tržne razmere


v letu 2021 zahtevne, smo dosegli prodajo v vrednosti 96,4 milijona EUR, kar je 12 % več kot v letu 2020, v Uzbekistanu


pa v vrednosti 31,2 milijona EUR, kar predstavlja 18-odstotno rast. Rast smo dosegli tudi na vseh ostalih trgih v regiji razen


v Armeniji in Tadžikistanu.


V regiji Srednja Evropa smo ob 3-odstotni rasti prodali za 351,5 milijona EUR izdelkov, kar v prodaji skupine Krka


predstavlja 22,5 %. Prodajno rast smo dosegli na vseh trgih v regiji. Na Poljskem, največjem regijskem trgu, smo prodali


za 166,7 milijona EUR izdelkov, kar je 2 % več kot v letu 2020, izraženo v zlotih pa 5 % več. Na Madžarskem smo prodali


za 50,3 milijona EUR. Na Češkem je bila prodaja z 48 milijoni EUR glede na leto 2020 za 5 % večja, prav tako


na Slovaškem, kjer smo prodali za 40,3 milijona EUR izdelkov. Največjo, 6-odstotno relativno rast v srednjeevropski regiji


smo dosegli v Latviji, kjer je Krkina prodaja v letu 2021 znašala 15 milijonov EUR.


Tretja po velikosti je bila regija Zahodna Evropa s 305,2 milijona EUR prodaje in 19,6-odstotnim deležem v prodaji skupine


Krka. V letu 2021 je bila prodaja zaradi cenovnih pritiskov in nekoliko manjšega števila novih izdelkov 11 % manjša kot


v letu 2020. V Nemčiji, ki ostaja Krkin najpomembnejši regijski trg, smo prodali za 80,3 milijona EUR izdelkov. Na več


zahodnoevropskih trgih smo kljub temu dosegli opazno rast prodaje v primerjavi z letom 2020: v državah Beneluksa


za 4 %, v Avstriji za 6 %, Združenem kraljestvu za 9 %, na Irskem pa za 13 %.


V regiji Jugovzhodna Evropa smo prodali za 209,2 milijona EUR, kar je 5 % več kot leto pred tem in predstavlja


13,4-odstotni delež v prodaji skupine Krka. V Romuniji smo prodali za 58,6 milijona EUR izdelkov in storitev, na Hrvaškem
1
GRI GS 102-14

Graphics
Letno poročilo 2021 Uvod
4
pa za 36,1 milijona EUR. Rast prodaje smo dosegli na vseh ostalih regijskih trgih, najbolj pa se je povečala v Srbiji, Severni
Makedoniji in Bolgariji.
Na domačem trgu smo v letu 2021 prodali za 92,9 milijona EUR izdelkov in storitev, kar predstavlja 6 % prodaje skupine
Krka. Glavnino, 56,4 milijona EUR, smo ustvarili s prodajo izdelkov in dosegli 2-odstotno rast. Zdraviliško-turistične storitve
so s 36,5 milijona EUR, kar je 23 % več kot v letu 2020, pomembno prispevale k 9-odstotni rasti prodaje skupine Krka
v Sloveniji.
V Regiji Čezmorska tržišča, ki predstavlja 3,4-odstotni delež celotne prodaje, smo dosegli prodajo v višini
53,7 milijona EUR, kar je 18 % več kot v letu 2020. Rast smo dosegli na vseh trgih. Na trgih Daljnega vzhoda in Afrike
smo prodali za 28 milijonov EUR izdelkov, kar je 3 % več. Prodaja na trgih Srednjega vzhoda pa je dosegla
24,2 milijona EUR in je bila 42 % večja kot leto pred tem. Najvišjo vrednostno in relativno rast prodaje smo z izdelkom,
ki vsebuje zdravilno učinkovino pregabalin, dosegli na Kitajskem.
Pri kakovosti in inovacijah ne sklepamo kompromisov
Naša ključna naloga je ves čas ugotavljati, kako lahko z novimi tehnologijami in izdelki pripomoremo, da imajo bolniki od
zdravljenja čim večjo korist. Danes več kot 50 % naše prodaje zdravil na recept predstavljajo zdravila za bolezni srca in
žilja, sledijo jim zdravila za bolezni osrednjega živčevja in bolezni prebavil. Ob naših ključnih terapevtskih skupinah pa se
osredotočamo tudi na druga zdravila, v zadnjem času zlasti na zdravila za zdravljenje sladkorne bolezni in na
protibolečinska zdravila. Svojo razvojno dejavnost še naprej usmerjamo v onkološka zdravila in zdravila za avtoimunske
bolezni. Tako tudi mi pomembno prispevamo k zdravljenju najbolj razširjenih bolezni sodobnega časa. Obenem
načrtujemo povečanje ponudbe izdelkov brez recepta in veterinarskih izdelkov.
Zavedamo se, da je dolgoročna rast odvisna predvsem od stalnega povečevanja ponudbe, zato je nujno, da jo vsako leto
dopolnjujemo z novimi generičnimi molekulami, lastnimi inovativnimi pristopi ter razvojno-raziskovalnimi in tehnološkimi
rešitvami. V letu 2021 smo registrirali 16 novih izdelkov in zaključili več kot 200 registracijskih postopkov, s katerimi smo
pridobili več kot 1000 dovoljenj za promet v različnih državah.
Krka se danes s svojimi izdelki v številnih terapevtskih skupinah uvršča med vodilne ponudnike. Ključni vir naših dosežkov
sta vsekakor kakovost in inovativnost, pri čemer ne sklepamo kompromisov. Naš glavni cilj in naša zaveza sta čim več
bolnikom omogočati dostop do sodobnih in inovativnih ter kakovostnih, varnih in inkovitih izdelkov v naprednih
terapevtskih oblikah po dostopnih cenah.
V naši poslovni miselnosti je trdno zasidrano zavedanje, da so inovacije vseh vrst nujnost, če želimo povečevati svojo
konkurenčnost. V vseh delovnih procesih spodbujamo ustvarjalnost, kar se kaže v učinkovitem poslovanju. Osredotočamo
se zlasti na nove izdelke, nova terapevtska področja ter procesne in tehnološke izboljšave. V letu 2021 smo vložili
12 patentnih prijav za nove tehnološke rešitve, ki predstavljajo novost v svetovnem merilu. Krkine tehnološke rešitve so
zaščitene z več kot 200 veljavnimi patenti.
Inovativnost in kakovost sta neločljivo povezani smernici našega delovanja. Prinesli sta vrsto oprijemljivih rezultatov,
s katerimi na eni strani zagotavljamo učinkovite procese ter s tem kakovostne, varne in učinkovite končne izdelke, na drugi
pa racionalno poslovanje, ki našim kupcem prinaša cenovno ugodne izdelke, našim delničarjem pa dobre donose.
Kljub razmeram stabilna proizvodnja
Vlade in zdravstvene zavarovalnice v številnih državah zaradi varčevalnih ukrepov na področju zdravstvene oskrbe
spodbujajo uporabo generičnih izdelkov. Povpraševanje po njih je vse večje, saj se nekateri trgi šele razvijajo. V letu 2021
smo proizvedli in zapakirali 16,2 milijarde tablet, obloženih tablet in kapsul, kar je primerljivo s proizvodnim rekordom
v letu 2020 in milijardo več od proizvodnje v letu 2019.
Za nas je to pomemben dosežek, saj smo se proizvajalci v letu 2021 soočali s pomanjkanjem surovin in materiala ter
zmanjšanjem proizvodnih zmogljivosti pri partnerjih, zaradi pandemije pa tudi z oteženim transportom. Procesi v Krkini
oskrbovalni verigi so zaradi modela vertikalne integracije potekali nemoteno. Dobršen del surovin za svoje izdelke
proizvedemo sami, obenem pa sta nam dobra likvidnost in kapitalska struktura omogočili financiranje povečanih varnostnih

Graphics
Letno poročilo 2021 Uvod
5
zalog osnovnega materiala. Tako nam je kljub nestabilnim razmeram za proizvodnjo končnih izdelkov uspelo zagotoviti
tudi zadostne količine ostalih surovin po nespremenjenih cenah.
Zaradi doslednega izvajanja preventivnih ukrepov, med katerimi je bilo tudi organizirano cepljenje za zaposlene, pandemija
covida-19 tudi v letu 2021 ni ovirala našega poslovanja. Še več, pohvalimo se lahko, da nismo imeli nobenih zastojev
poslovnih procesov, dobava naših končnih izdelkov pa je ves čas potekala nemoteno.
Naložbe za povečanje zmogljivosti
V skupini Krka je v letu 2021 potekalo več kot 30 naložbenih projektov, za katere smo namenili dobrih 66 milijonov EUR.
Večina naložb je bila usmerjena v širitev in modernizacijo zmogljivosti za proizvodnjo končnih izdelkov in učinkovin.
Naj omenim le nekatere največje. V našem najsodobnejšem obratu za proizvodnjo tablet, obloženih tablet in kapsul Notol
2 smo proizvedli že več kot eno tretjino vseh izdelkov skupine Krka. Zaradi vse večjih potreb ga stalno dodatno tehnološko
opremljamo, ko bo v celoti opremljen, pa bomo v njem lahko proizvedli 5 milijard tablet in zapakirali 8 milijard tablet na
leto.
V Krškem, ki je le 30 kilometrov od naše osrednje lokacije, bomo gradili nove zmogljivosti za razvoj in proizvodnjo
učinkovin. Naložba, s katero sledimo Krkini strategiji vertikalne integracije od razvoja izdelka do njegove proizvodnje, je
ocenjena na 163 milijonov EUR.
Med najpomembnejšimi naložbami v Krkinih odvisnih družbah v tujini je širitev in posodobitev tovarne Krka-Rus
na industrijskem območju severozahodno od Moskve. V obratu, ki nam zagotavlja status domačega proizvajalca, v njem
pa proizvedemo več kot 75 % izdelkov, ki jih prodamo v Ruski federaciji, smo že lani začeli povečevati laboratorijske in
proizvodne zmogljivosti. Tudi v skupnem podjetju Ningbo Krka Menovo na Kitajskem nadaljujemo nabavo proizvodne
opreme in opreme za kontrolo kakovosti.
Krkina delnica je presegla mejo 100 EUR
Krkina delnica je bila tudi v letu 2021 najprometnejši vrednostni papir na Ljubljanski borzi. Njen tečaj se je zvišal za 29,1 %
in je ob koncu leta znašal 118 EUR, tržna kapitalizacija družbe Krka pa je konec leta predstavljala 3,9 milijarde EUR. Rast
Krkine delnice je posledica dobrih poslovnih rezultatov pa tudi zaupanja delničarjev v Krkino poslovanje in strategijo.
Ohranjamo tudi dolgoročno dividendno politiko in za dividende vsako leto namenimo vsaj 50 % čistega dobička večinskih
lastnikov kapitala iz preteklega leta, upoštevamo pa tudi finančne potrebe skupine Krka za naložbe in morebitne prevzeme.
Delničarjem smo lani izplačali dividende v višini 5 EUR bruto na delnico, kar je 17,6 % več kot leto prej. Bruto dividendna
donosnost je znašala 4,2 %.
V leto 2022 vstopamo z dobro oskrbno verigo in močnim razvojem
Zavedamo se, da bodo naši tržni deleži lahko rasli le, če bomo imeli močan lasten razvoj, čim več kakovostnih in inovativnih
izdelkov, dobro oskrbno verigo, prilagodljivo in hitro proizvodnjo ter učinkovito trženje in prodajo.
V letu 2022 bodo poslovni rezultati odvisni od umirjanja pandemije in z njo povezanimi ukrepi držav. Vsekakor
pa bo na poslovne aktivnosti skupine Krka vplivala tudi situacija v Ukrajini in Ruski federaciji ter posledično dogajanje
v svetovnem gospodarstvu.
Ključna kratkoročna tveganja predstavljajo predvsem sedanje razmere v Ukrajini, ekonomske sankcije, volatilnost in
depreciacija ruskega rublja ter kreditno tveganje. Ocenjujemo, da ostali trgi in prodajne regije zaradi nastalih razmer ne
bodo utrpele neposrednih posledic, posreden vpliv na ostale trge regije Vzhodna Evropa pa bo odvisen od trajanja
sedanjega stanja v Ukrajini in Ruski federaciji.
Krka je na trgih Vzhodne Evrope prisotna že več kot 50 let. V teh letih je bila izpostavljena več izzivom, ki so
na njeno poslovanje vplivali prek devalvacije lokalnih valut in kratkotrajnega zmanjšanja povpraševanja, vendar je po vsaki
takšni situaciji Krka svoj tržni položaj na dolgi rok okrepila. Sistem vertikalne integracije nam zagotavlja dobro odpornost
proti eksternim šokom ter odzivnost na hitro spreminjajoče se tržne razmere. Imamo močno kapitalsko strukturo,
ustvarjamo robusten denarni tok iz poslovanja in smo brez finančnega dolga, zato uspešno poslovanje na daljši rok ni
ogroženo. Pozorno spremljamo dogodke in izvajamo vse potrebne aktivnosti za zagotovitev kontinuitete poslovanja v

Graphics
Letno poročilo 2021 Uvod
6
omenjenih državah ter sprejemamo ukrepe za obvladovanje operativnih tveganj in zmanjšanje morebitnega negativnega
vpliva na poslovne rezultate.
V skupini Krka za leto 2022 načrtujemo prodajo izdelkov in storitev v višini 1 milijarde 610 milijonov EUR in čisti dobiček
okoli 300 milijonov EUR. Za naložbe, ki bodo tudi v prihodnje namenjene predvsem povečanju in tehnološki posodobitvi
proizvodnih in razvojnih zmogljivosti ter infrastrukture, bomo namenili 130 milijonov EUR. Zaposlovali bomo v Sloveniji in
tujini, skupaj za 2 %. Načrt poslovanja za leto 2022 temelji na pričakovanjih, ocenah in napovedih ter drugih razpoložljivih
podatkih, ki so bili upravi in nadzornemu svetu na voljo ob njegovi pripravi.
Vertikalno integriran model ostaja v središču naše strategije
Uprava in člani nadzornega sveta smo spremembe in številne izzive v zunanjem okolju združili z novimi priložnostmi, ki jih
skupini Krka prinaša prenovljena strategija za obdobje do leta 2026. Oprli smo jo na dve ključni izhodišči: nadgraditi
dosedanje dosežke ter začrtati Krkin strateški razvoj.
Tudi v prihodnjih petih letih je naš cilj dosegati najmanj 5-odstotno povprečno prodajno rast in vsaj 25-odstotni delež
EBITDA v prodaji. Še naprej bomo krepili in optimizirali vertikalno integrirani poslovni model, ki se je pokazal kot učinkovita
strateška usmeritev in konkurenčna prednost. Z njim bomo zagotavljali visoke standarde kakovosti, varnosti in učinkovitosti
naših izdelkov. Vstopali bomo na nova terapevtska področja, razvijali kompleksne izdelke, ohranjali dobičkonosnost, ki je
potrebna za nadaljnji razvoj, ob organski rasti iskali priložnosti za rast z dolgoročnimi poslovnimi povezavami ter
zagotavljali stabilno dividendno politiko. Pri tem bodo znova v ospredju digitalizacija, avtomatizacija in optimizacija
procesov ter nadgradnja trajnostne naravnanosti skupine Krka.
Zavedamo se, da smo del širšega okolja
Zvesti ostajamo vrednotam trajnostnega razvoja. V prizadevanjih za ohranjanje naravne in družbene dediščine bomo
v skupini Krka v prihodnje temu področju posvetili še več pozornosti in ga še nadgradili. Ves čas svojega obstoja se namreč
zavedamo, da je pomemben dejavnik za uspešno poslovno zgodbo poleg dobrih rezultatov tudi naša naravnanost glede
okoljskih in socialnih vprašanj ter vprašanj s področja korporativnega upravljanja (ESG).
Oblikovali bomo jasne trajnostne cilje in kazalnike, s katerimi bomo preverjali svojo uspešnost na teh področjih. Še naprej
si bomo prizadevali za ohranjanje naravnih virov in obvladovanje okoljskih sprememb ter skrbeli za zmanjševanje vpliva
na naravno okolje. Na socialnem področju so naša glavna skrb dostopnost naših izdelkov vsem, ki jih potrebujejo, varno,
zdravo, spodbudno delovno okolje in zadovoljstvo zaposlenih ter podpora razvoja družbene skupnosti. Ključ za uspeh je
vsekakor etično in odgovorno korporativno upravljanje, saj nam zagotavlja ugled in zaupanje v Krko kot blagovno znamko.
Naš cilj je, da trajnostna kultura v skupini Krka zaživi še bolj kot do zdaj. Razumemo, da bomo le kot trajnostno naravnano
podjetje lahko ostali privlačni za vlagatelje ter sedanje in bodoče zaposlene in dolgoročno ustvarjali vrednost za naše
deležnike.
Osredotočeni smo na rezultate
V novem 6-letnem mandatu bomo člani Krkine uprave na podlagi izkazanega zaupanja nadaljevali uresničevanje
zastavljenih usmeritev družbe Krka, ki smo jih s prenovljeno strategijo še nadgradili. Pri tem je tako zame kot za moje
sodelavce ključno, da bomo še naprej uspešno obvladovali izzive, ki jih ustvarjajo vse hitrejše spremembe v svetu, ter
hitro in učinkovito dobavljali zdravila več kot 50 milijonom bolnikom na 70 trgih, kjer že poslujemo. Prepričan sem, da bo
Krka pod vodstvom izkušene ekipe skupaj z vsemi krkaši še naprej ustvarjala okolje, v katerem bomo v korist bolnikov,
kupcev, delničarjev, zaposlenih in družbene skupnosti dosegali dobre rezultate.
Jože Colarič
predsednik uprave in generalni direktor

Graphics
Letno poročilo 2021 Uvod
7
Pomembnejši podatki o poslovanju skupine Krka
2
v tisoč EUR
2021
2020
2019
2018
2017
1.565.802
1.534.941
1.493.409
1.331.858
1.266.392
1.560.288
1.529.959
1.489.080
1.326.747
1.260.898
463.625
502.432
385.437
343.280
306.638
354.788
390.744
274.195
232.686
198.741
362.417
338.992
284.368
202.573
176.174
308.150
288.949
244.272
174.008
152.576
1.075.747
990.998
1.041.833
1.010.811
1.033.008
1.461.936
1.244.544
1.142.785
974.258
886.123
1.919.085
1.751.812
1.667.516
1.540.270
1.487.699
162.674
172.796
160.905
123.058
121.182
455.924
310.934
356.197
321.741
310.250
154.559
153.447
152.421
130.700
125.864
66.386
76.613
112.568
96.293
105.088
KAZALNIKI
2021
2020
2019
2018
2017
29,6 %
32,7 %
25,8 %
25,8 %
24,2 %
22,7 %
25,5 %
18,4 %
17,5 %
15,7 %
23,1 %
22,1 %
19,0 %
15,2 %
13,9 %
19,7 %
18,8 %
16,4 %
13,1 %
12,0 %
16,8 %
16,9 %
15,2 %
11,5 %
10,4 %
12,9 %
13,1 %
11,7 %
8,9 %
8,0 %
0,322
0,276
0,310
0,289
0,290
9,9 %
10,0 %
10,2 %
9,8 %
9,9 %
ŠTEVILO ZAPOSLENIH
2021
2020
2019
2018
2017
11.511
11.677
11.696
11.390
10.832
11.581
11.631
11.484
11.129
10.823
PODATKI O DELNICI
2021
2020
2019
2018
2017
32.793.448
32.793.448
32.793.448
32.793.448
32.793.448
9,92
9,27
7,73
5,46
4,74
5,00
4,25
3,20
2,90
2,75
118,00
91,40
73,20
57,80
57,50
11,90
9,86
9,47
10,59
12,14
58,52
53,42
50,85
46,97
45,37
2,02
1,71
1,44
1,23
1,27
3.869.627
2.997.321
2.400.480
1.895.461
1.885.623
1
Prihodki iz prodaje za leta 2021, 2020, 2019 in 2018 so v skladu z MSRP 15. Ustrezno so za leto 2017 predstavljeni prihodki od prodaje iz pogodb
s kupci izdelkov in storitev.
2
razlika med prihodki in odhodki iz poslovanja, povečana za amortizacijo
3
razlika med prihodki in odhodki iz poslovanja
4
čisti dobiček/povprečno stanje lastniškega kapitala v letu
5
čisti dobiček/povprečno stanje sredstev v letu
6
čisti dobiček večinskih lastnikov skupine Krka/povprečno število izdanih delnic v letu brez lastnih delnic
7
kapital na dan 31. 12./skupno število izdanih delnic
2
GRI GS 102-7, 102-10, 201-1

Graphics
Letno poročilo 2021 Uvod
8
Predstavitev skupine Krka
3
Skupino Krka poleg obvladujoče družbe Krka, d. d., Novo mesto sestavlja odvisna družba v Sloveniji Terme Krka, d. o. o.,
Novo mesto in 31 odvisnih družb v tujini.
Skupina Krka se ukvarja z razvojem, proizvodnjo, trženjem in prodajo izdelkov za humano uporabo (zdravil na recept in
izdelkov brez recepta), veterinarskih izdelkov in zdraviliško-turističnih storitev.
Proizvodnja izdelkov poteka v obvladujoči družbi v Sloveniji in v Krkinih odvisnih družbah v Ruski federaciji, na Poljskem,
Hrvaškem in v Nemčiji. V navedenih odvisnih družbah, razen v družbi Krka-Rus v Ruski federaciji, se poleg proizvodnje
ukvarjajo tudi s trženjem in prodajo. Na Kitajskem proizvodnja poteka v najetih proizvodnih zmogljivostih. Ostale odvisne
družbe zunaj Slovenije se ukvarjajo s trženjem in/ali prodajo in nimajo proizvodnih zmogljivosti.
Družba Terme Krka, d. o. o., Novo mesto se ukvarja z zdraviliško-turistično dejavnostjo in združuje poslovne enote Terme
Dolenjske Toplice, Terme Šmarješke Toplice, Hoteli Otočec in Talaso Strunjan. Družba Terme Krka je tudi večinska
lastnica družbe Golf Grad Otočec, d. o. o.
V letu 2021 je bila v Nemčiji ustanovljena družba 123 Acurae Pharma GmbH, ki je v 100-odstotni lasti obvladujoče družbe.
Podatki o obvladujoči družbi
Krka, d. d., Novo mesto
Sedež
Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Slovenija
Telefon
(07) 331 21 11
Telefaks
(07) 332 15 37
E-naslov
info@krka.biz
Spletni naslov
www.krka.si
Osnovna dejavnost
proizvodnja farmacevtskih preparatov
Šifra dejavnosti
21.200
Leto ustanovitve
1954
Registrski vložek
1/00097/00, Okrožno sodišče Novo mesto
Davčna številka
82646716
Identifikacijska številka za DDV
SI82646716
Matična številka
5043611000
Osnovni kapital
54.732.264,71 EUR
Število izdanih delnic
32.793.448 navadnih kosovnih delnic
3
GRI GS 102-1, 102-3, 102-5

Graphics
Letno poročilo 2021 Uvod
9
Poslovni model skupine Krka

Graphics
Letno poročilo 2021 Uvod
10
Shema organiziranosti skupine Krka
V nadaljevanju uporabljamo krajše nazive družb.
Ruska federacija
OOO KRKA-RUS
Ruska federacija
OOO KRKA FARMA
Vzhodna Evropa
Poljska
KRKA - POLSKA, Sp. z o.o.
Madžarska
KRKA Magyarország Kft.
Srednja Evropa
KRKA, d. d., Novo mesto
TERME KRKA, d. o. o., Novo
mesto
Slovenija
Zahodna Evropa
Španija
KRKA FARMACÉUTICA, S.L.
Švedska
Krka Sverige AB
Irska
KRKA PHARMA DUBLIN LIMITED
Portugalska
KRKA Farmacêutica, Unipessoal Lda.
Nemčija
TAD Pharma GmbH
Avstrija
KRKA Pharma GmbH, Wien
Slovaška
KRKA Slovensko, s.r.o.
Češka
KRKA ČR, s. r. o.
Hrvaška
KRKA-FARMA d.o.o.
Srbija
KRKA-FARMA DOO BEOGRAD
Severna Makedonija
KRKA-FARMA DOOEL Skopje
Jugovzhodna Evropa
Romunija
KRKA ROMANIA S.R.L.
Bosna in Hercegovina
KRKA FARMA d.o.o., Sarajevo
Litva
UAB KRKA Lietuva
Ukrajina
TOV KRKA UKRAJINA
Latvija
SIA KRKA Latvija
Italija
KRKA FARMACEUTICI MILANO S.R.L.
Francija
KRKA France Eurl a capital variable
Belgija
KRKA Belgium, SA
Kazahstan
TOO KRKA Kazahstan
Presečni datum prikaza je 31. 12. 2021.
ostale odvisne družbe v tujini
proizvodno-distribucijske družbe
zdraviliško-turistična družba
Kitajska
Ningbo Krka Menovo Pharmaceutical Co. Ltd.
Bolgarija
KRKA Bulgaria EOOD
Čezmorska tržišča
Združeno kraljestvo
KRKA UK Ltd
Finska
KRKA Finland Oy
ZDA
KRKA USA LLC
skupna družba za razvoj, proizvodnjo in distribucijo
Grčija
KRKA HELLAS E.P.E.
Nemčija
123 Acurae Pharma GmbH

Graphics
Letno poročilo 2021 Uvod
11
Krkina prisotnost na svetovnih trgih
4
4
GRI GS 102-4

Graphics
Letno poročilo 2021 Uvod
12
Retrospektiva leta 2021
Poslovanje
Nadzorni svet družbe je v letu 2021 imenoval sedanjo upravo v sestavi Jože Colarič, predsednik uprave,
dr. Aleš Rotar, dr. Vinko Zupančič in David Bratož, člani uprave, ter Milena Kastelic, članica uprave delavska
direktorica, še za naslednji šestletni mandat, ki se konča 31. decembra 2027.
V začetku leta smo predstavili Krkinih velikih pet zvezd izdelke oziroma družine izdelkov, katerih proizvodnja je
leta 2020 presegla 1 milijardo tablet. To so Nolpaza, Atoris ter Krkini valsartani, perindoprili in losartani, ki jih druži
pet lastnosti: učinkovitost, varnost, zaupanje, klinična preizkušenost ter prepoznavnost med zdravniki in bolniki.
27. skupščina delničarjev je potekala 9. julija. Potrjena je bila dividenda v višini 5,00 EUR bruto na delnico, kar je
17,6 % več kot leto prej.
Na kapitalskih trgih smo z vlagatelji komunicirali prek spletnih konferenc. Leto je zaznamovala visoka rast Krkine
delnice, saj je njena vrednost prvič po letu 2008 presegla 100 EUR za delnico.
Konec oktobra je potekala 26. presoja integriranega sistema vodenja. Presojevalci Slovenskega inštituta
za kakovost in meroslovje so na daljavo in v živo presojali delovanje petih sistemov vodenja, pripravljenih na
osnovi zahtev standardov ISO 9001, ISO 14001, HACCP, ISO 45001 in ISO/IEC 27001. Presojo smo zaključili
brez neskladnosti in s tem potrdili veljavnost vseh pridobljenih certifikatov.
V skupini Krka vsaki dve leti posodobimo strategijo za naslednje petletno obdobje. Uprava družbe je na novembrski
seji sprejela Strategijo razvoja skupine Krka za obdobje 20222026, 17. novembra pa jo je na svoji seji potrdil tudi
nadzorni svet družbe.
Prepoznavnost
Že desetič smo se pridružili raziskavi o kakovosti odnosa med zaposlenimi in organizacijo Zlata nit, ki jo organizira
slovenski časopis Dnevnik. Ocene kažejo, da zaposleni cenijo odnos, ki ga ima podjetje do njih, še posebej
v zdajšnji situaciji, ko je v okolju veliko negotovosti, zaposlitev v Krki pa pomeni varnost in stabilnost.
V raziskavi Ugled delodajalca 2020 se je Krka uvrstila med najuglednejše delodajalce. Raziskavo je izvedel portal
MojeDelo.com in marca 2021 objavil rezultate, vanjo pa je bilo vključenih več kot 12 000 ljudi na trgu dela v Sloveniji.
Krkini raziskovalci so znova dokazali, da so med najboljšimi. Na lanski podelitvi priznanj Gospodarske zbornice
Dolenjske in Bele krajine (GZDBK) so Krkine inovacije prejele kar 8 priznanj, od tega 4 zlata in 4 srebrna.
Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je Krki konec novembra podelila dve srebrni priznanji za inovaciji na
področju zdravljenja zvišanega krvnega tlaka: za dvoslojno tableto s kandesartanom in amlodipinom ter za trdno
farmacevtsko obliko z olmesartanom, amlodipinom in hidroklorotiazidom.
Ljubljanska borza je Krki ob koncu leta podelila kar dve nagradi, že četrtič za najboljšo delnico prve kotacije in tretjič
za najboljše odnose z investitorji.

Graphics
Letno poročilo 2021 Uvod
13
Trajnost
Oblikovali smo projektno skupino za trajnost, ki bo v skladu z novimi zakonodajnimi usmeritvami, še posebno
s prihodnjo direktivo Evropske unije o poročanju podjetij glede trajnosti (Corporate Sustainability Reporting
Directive), nadgradila trajnostno področje in v skupino Krka uvedla celovit sistem trajnostnega upravljanja (ESG-
sistem).
Na tradicionalnem, lani že 15. srečanju s Krkinimi sponzoriranci smo razglasili Krkine talente leta 2020. Priznanje
so prejeli trije izjemni mladi posamezniki, ki so uspešni na športnem in kulturnem področju.
Evropskemu tednu mobilnosti smo se 22. septembra na Krkin dan brez avtomobila že šesto leto zapored pridružili
tudi krkaši v Sloveniji in tujini. Naša zaveza za zeleno mobilnost ima vse večjo veljavo, trajnostni način prihoda na
delo pa vse bolj postaja navada, ne le enkratno dejanje.
V Krki v okviru skrbi za naravno in družbeno okolje organiziramo tudi obdobna srečanja z okoliškimi prebivalci.
Ker nam okoliščine srečanja v živo letos niso dovoljevale, neprekinjen dialog pa je za dobre sosedske odnose
ključen, smo za prebivalce KS Ločna Mačkovec aktualne okoljevarstvene teme združili v informativnem snopiču
Utrip okolja.
Jubilejne Krkine nagrade, ki smo jih leta 2020 organizirali že petdesetič, smo zaradi znanih okoliščin v začetku
septembra 2021 zaznamovali s slavnostno akademijo. Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je ob tej
priložnosti Sklad Krkinih nagrad odlikoval z visokim državnim odlikovanjem redom za zasluge za 50 let Krkinih
nagrad in za spodbujanje znanstvenih dosežkov zlasti med mladimi.
Tudi v letu 2021 smo nadaljevali edinstveno in dolgoletno tradicijo in razglasili prejemnike Krkinih nagrad
na srednješolski, dodiplomski in podiplomski ravni. Simpozij in obe razglasitvi smo izpeljali na daljavo.
Zaposleni
18. mednarodne regulatorne in farmakovigilančne konference, ki smo jo organizirali na daljavo, se je udeležilo več
kot 300 sodelavk in sodelavcev iz 40 držav. Najboljšim smo podelili nagrade, priznanja in pohvale.
Na 23. marketinško-prodajni konferenci je na daljavo sodelovalo 190 sodelavk in sodelavcev z 42 trgov. Pod
sloganom Rethink and React/Premisli in premakni smo zasnovali temelje za doseganje rezultatov.
Tudi lani smo organizirali tradicionalni Dan Krkinih priznanj in podelili priznanje vsem sodelavkam in sodelavcem
jubilantom, naj sodelavcem, naj vodjem in najuspešnejšim na področju množične inovativne dejavnosti.
V družbi Krka v Sloveniji je julija tradicionalno potekalo 18 zborov delavcev. Predsednik in člani uprave so
zaposlene seznanili z rezultati poslovanja, načrti za tekoče leto, strategijo ter drugimi aktualnimi informacijami.
Najboljšim sodelavkam in sodelavcem na področju marketinga smo že enaindvajsetič zapored podelili marketinške
nagrade.
Inovativnost in učinkovitost sta nam prinesli vrsto oprijemljivih rezultatov, s katerimi zagotavljamo na eni strani
kakovostne procese in s tem končne izdelke, na drugi pa racionalno poslovanje in s tem cenovno ugodne izdelke
za naše kupce ter dobre donose za naše delničarje. Najbolj dejavnim sodelavkam in sodelavcem ter poslovnim
enotam na področju množične inovativne dejavnosti smo se tudi lani zahvalili za inovativne predloge.

Graphics
Letno poročilo 2021 Uvod
14
Dogodka po zaključku obračunskega obdobja
Dogodka po zaključku obračunskega obdobja nista vplivala na računovodske izkaze za leto 2021.
Vpliv stanja v Ukrajini in Ruski federaciji na poslovanje
Krka poslovne aktivnosti v Ukrajini in Ruski federaciji, ki spadata v prodajno regijo Vzhodna Evropa, izvaja prek treh
odvisnih družb in obvladujoče družbe Krka, d. d., Novo mesto. Odvisna družba TOV Krka Ukrajina, ki ima sedež v Kijevu,
se ukvarja samo s trženjem in nima proizvodnih aktivnosti. Sedež družbe OOO Krka-Rus, ki se ukvarja
s proizvodnjo zdravil, je v mestu Istra v bližini Moskve, glavni prostori marketinško-prodajne družbe OOO Krka Farma so
v Moskvi.
Glede na hitre spremembe in njihovo nepredvidljivost ni mogoče zanesljivo oceniti vpliva stanja v Ukrajini in Ruski federaciji
na naše poslovanje v letu 2022 in morebitnih dolgoročnih posledic. Krka ima močno kapitalsko strukturo, ustvarja robusten
denarni tok iz poslovanja in je brez finančnega dolga, zato uspešno poslovanje na daljši rok ni ogroženo. Uprava družbe
pozorno spremlja dogodke in izvaja vse potrebne aktivnosti za zagotovitev kontinuitete poslovanja v omenjenih državah
ter sprejema ukrepe za obvladovanje operativnih tveganj in zmanjšanje morebitnega negativnega vpliva na poslovne
rezultate. Uprava bo morebitne spremenjene napovedi za poslovno leto 2022 pripravila in jih javno objavila, ko bo in če
bo mogoče bolj zanesljivo oceniti kratkoročne in dolgoročne posledice razmer.
Več o tem je navedeno v pojasnilu h konsolidiranim računovodskim izkazom skupine Krka 35 – Dogodki po obračunskem
obdobju in pojasnilu k računovodskim izkazom družbe Krka 36 Dogodki po obračunskem obdobju.
Nakup lastnih delnic
Od 1. januarja 2022 do 14. aprila 2022 smo pridobili 21.689 lastnih delnic. Konec tega obdobja je imela Krka
1.705.597 lastnih delnic (5,201 % vseh delnic).

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
15
POSLOVNO POROČILO
Izjava o upravljanju družbe Krka
5
V Krki deluje upravljanje po dvotirnem sistemu, po katerem vodi družbo uprava, njeno delovanje pa nadzoruje nadzorni
svet. Temelji na zakonodaji Republike Slovenije, slovenski in mednarodni dobri praksi, javno objavljeni Politiki upravljanja
družbe ter internih aktih družbe.
Organi družbe so:
skupščina delničarjev,
nadzorni svet in
uprava.
Skupščina delničarjev družbe Krka
V skladu z določbami Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1) je skupščina delničarjev najvišji organ družbe. Na njej se
neposredno udejanja volja delničarjev družbe ter sprejemajo temeljne in statutarne odločitve. Vsaka delnica, razen lastnih,
predstavlja na skupščini en glas. Družba Krka ima eno vrsto delnic, in sicer navadne kosovne delnice.
Uprava skliče redno skupščino delničarjev praviloma enkrat na leto, in sicer vsaj 30 dni pred dnem zasedanja. Celotno
gradivo je od sklica do skupščine na vpogled na sedežu družbe.
Pravico do udeležbe na skupščini in glasovalno pravico imajo vsi delničarji, vpisani v delniško knjigo na presečni dan,
objavljen ob sklicu, ter njihovi zastopniki in pooblaščenci.
Uprava družbe daje delničarjem na skupščini vse potrebne informacije za presojo dnevnega reda, pri čemer upošteva
zakonske ali morebitne druge omejitve glede razkrivanja informacij.
Družba je v skladu s točko 6.2 tedaj veljavnega Kodeksa upravljanja javnih delniških družb v sklicu skupščine za leto 2021
večje delničarje pozvala, naj javnost seznanijo s svojo politiko upravljanja naložb v družbi, zlasti s politiko glasovanja, vrsto
in pogostostjo izvajanja upravljavskih aktivnosti ter dinamiko komuniciranja z organi vodenja in nadzora družbe.
Na 27. skupščini delničarjev, ki je bila 8. julija 2021, so se delničarji:
seznanili z letnim poročilom uprave, vključno s prejemki članov uprave in nadzornega sveta, revizorjevim poročilom
ter poročilom nadzornega sveta o rezultatih preveritve letnega poročila za leto 2020 in njegovi potrditvi;
sprejeli so sklep o uporabi bilančnega dobička za leto 2020;
upravi in nadzornemu svetu so podelili razrešnico za leto 2020;
v statut so dodali možnost izvedbe elektronskih skupščin in sklenili, da lahko skupščina razen v dvorani Hotela
Šport na Otočcu iz utemeljenega razloga poteka tudi v drugem kraju v Republiki Sloveniji, med dejavnosti družbe
so dodali dejavnost C/32.500 Proizvodnja medicinskih instrumentov, naprav in pripomočkov, naredili so še nekaj
drugih statutarnih sprememb v skladu s spremembami zakonodaje, natančneje so opredelili tudi način sklica
skupščine;
posodobili so sistem prejemkov članov nadzornega sveta, ki je bil sprejet na skupščini 7. julija 2011, in ga uskladili
s sedanjo dobro prakso.
V letu 2022 bo v skladu s finančnim koledarjem redna letna skupščina delničarjev 7. julija. Sklic se objavi vsaj 30 dni pred
skupščino, in sicer na spletni strani AJPES-a. Objavi se tudi v tiskanem ali elektronskem glasilu družbe, če ga družba ima
v času sklica, ter na spletni strani družbe. Objavi se tudi na način, kot ga predpisuje zakon, ki ureja trg finančnih
instrumentov.
V poglavju o delničarjih in trgovanju z delnico so navedeni podrobnejši podatki o imetnikih delnic in glasovalnih pravicah.
5
GRI GS 102-18

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
16
Nadzorni svet družbe Krka
Nadzorni svet nadzoruje poslovanje in vodenje poslov družbe ter izbere in imenuje člane uprave. Sestaja se najmanj
štirikrat na leto. V skladu z določili statuta da upravi družbe predhodno soglasje za sprejem letnega poslovno-finančnega
načrta in strategije družbe. V skladu z ZGD-1 opravlja tudi druge naloge, zlasti daje soglasje k imenovanju, razrešitvi in
prejemkom vodje notranje revizije ter k aktu, ki ureja namen, pomen in naloge notranje revizije, ter k letnemu in večletnemu
načrtu dela notranje revizije. Seznani se tudi z letnim poročil om notranje revizije. Predsednik nadzornega sveta podpisuje
pogodbe z zunanjim revizorjem.
Sestava nadzornega sveta je določena s statutom. Nadzorni svet sestavlja 9 članov, 6 jih izvoli skupščina delničarjev
družbe, 3 člane, predstavnike delavcev družbe, izvoli svet delavcev družbe. Predsednik nadzornega sveta je vedno
izvoljen izmed članov, ki jih izvoli skupščina delničarjev. Člani so izvoljeni za obdobje 5 let in so lahko ponovno izvoljeni.
26. redna skupščina delničarjev, ki je bila 9. julija 2020, je zaradi poteka mandata Jožetu Mermalu, Andreju Slaparju,
Julijani Kristl in Borisu Žnidariču za 5-letni mandat izvolila Jožeta Mermala, Mateja Lahovnika, Julijano Kristl in
Borisa Žnidariča. Poleg njih sta predstavnika kapitala v nadzornem svetu še Borut Jamnik, ki ga je skupščina izvolila
6. julija 2017, in Mojca Osolnik Videmšek, ki jo je skupščina izvolila 4. julija 2019.
Nadzornemu svetu predseduje Jože Mermal. Njegova namestnika sta predstavnik delničarjev Matej Lahovnik in
predstavnik zaposlenih Franc Šašek. Predsednika nadzornega sveta v primeru odsotnosti nadomešča predstavnik
delničarjev, če je odsoten tudi on, ga nadomešča predstavnik zaposlenih.
Delo nadzornega sveta poteka v skladu z zakonodajo, priporočili strokovnih združenj, zlasti Združenja nadzornikov
Slovenije, in ostalimi priporočili dobre prakse, predvsem s Kodeksom upravljanja javnih delniških družb.
Plačila, povračila in druge ugodnosti članov nadzornega sveta niso neposredno odvisne od uspešnosti poslovanja
družbe in so prikazane v računovodskem poročilu, v pojasnilih z naslovom Posli s povezanimi osebami. Člani nadzornega
sveta poleg sejnin prejemajo fiksno plačilo za opravljanje funkcije ter doplačila (za članstvo v komisijah, za funkcijo
predsednika nadzornega sveta ali njegovega namestnika, za predsedovanje komisijam in za posebne naloge). Višina vseh
vrst njihovih prejemkov je bila določena s sklepi 27. redne skupščine delničarjev leta 2021.
Člani nadzornega sveta družbo in pristojne institucije obveščajo o pridobivanju ali odsvojevanju delnic družbe, Krka pa te
informacije javno objavlja. V poglavju Posli s povezanimi osebami je predstavljeno, koliko delnic družbe imajo v lasti člani
nadzornega sveta.
Področje nasprotja interesov članov nadzornega sveta poleg ZGD-1 operativno ureja poslovnik nadzornega sveta.
Člani nadzornega sveta pri svojem delovanju upoštevajo cilje družbe in jim podrejajo morebitne drugačne osebne interese
ali posamične interese tretjih oseb. Vsi člani nadzornega sveta so izpolnili vprašalnik o nasprotju interesov, ki je dostopen
na Krkinih spletnih straneh. Ravnanje članov, če pride do nasprotja interesov, je opredeljeno v poslovniku nadzornega
sveta, ki je dostopen na spletnih straneh (http://www.krka.si/sl/za-vlagatelje/arhivi/dokumenti-o-upravljanju-druzbe/).
Nasprotje interesov lahko predstavlja zadržek pri glasovanju. Obstoj bistvenega nasprotja interesov, ki ni zgolj začasne
narave, je lahko v razmerju do posameznega člana nadzornega sveta razlog za prenehanje njegovega mandata in se
presoja že ob pripravi predloga za njegovo izvolitev.
Delo nadzornega sveta in njegovih komisij je natančneje predstavljen v Poročilu nadzornega sveta Krke, d. d., Novo
mesto za leto 2021.

Predstavniki kapitala

Jože Mermal

predsednik nadzornega sveta

Jože Mermal, rojen leta 1954, iz Ljubljane, univerzitetni diplomirani ekonomist, je leta 2019, ko je družba BTC prešla na

enotirni sistem upravljanja, postal predsednik upravnega odbora družbe. Pred tem je kot predsednik uprave več kot 26 let

uspešno vodil družbo BTC, v kateri na različnih odgovornih funkcijah ustvarja in deluje že od leta 1978.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
17
Bil je pobudnik in vodja projekta prestrukturiranja in preobrazbe nekdanjih javnih skladišč v uspešno, dinamično in
naglorastočo gospodarsko družbo ter hkrati v enega od največjih poslovnih, nakupovalnih, zabaviščnih, rekreativnih,
kulturnih in inovacijskih centrov v Evropi BTC City. Kot utemeljitelj in strateg sodobne družbe BTC stremi k nenehnemu
vlaganju v razvoj, ki vodi k dolgoročnemu cilju, ta pa je »BTC odprta družba, družba prihodnjih generacij«. Pod njegovim
vodstvom je prek številnih dejavnosti povezana z dolgoročnimi poslovnimi partnerji in postaja svojevrsten ekosistem, ki pri
iskanju poslovnih priložnosti vidi izzive v širši družbi, v globalizaciji, inovacijah in trajnostnem razvoju.
V sodelovanju z Mestno občino Ljubljana je aktivno sodeloval tudi pri nastajanju 230 ha velikega urbanističnega projekta
mesta Ljubljana »Partnerstvo Šmartinska«, v okviru katerega so bili zgrajeni Kristalna palača, Radisson Blu Plaza Hotel
in Ikea. Skupaj z mestno občino Ljubljana je sodeloval tudi pri nastajanju Intermodalnega logističnega terminala Ljubljana.
Pod njegovim vodstvom je bilo leta 2015 ustanovljeno podjetje ABC pospeševalnik, katerega temeljno poslanstvo je razvoj
start-up ekosistema. Ključne vodstvene funkcije opravlja tudi v športnih organizacijah in v okviru mednarodnih športnih
dogodkov.
Družba BTC je pod njegovim vodstvom prejela številne nagrade in priznanja za projekte v širšem okolju. Vključuje se tudi
v dogodke na kulturnem, športnem, izobraževalnem, humanitarnem in znanstvenem področju, ki jih osebno podpira in se
pri tem tudi angažira.
Za svoje delo je prejel številne nagrade, med njimi leta 1997 nagrado manager leta in leta 2001 strokovno priznanje
Slovenskega društva za odnose z javnostmi in komunikacijsko odličnost Primus. Zaradi podpiranja kulture je prejel naziv
mecen leta 2011 v kulturi. Za vizionarsko vodenje in ustvarjanje v družbi BTC je leta 2012 prejel nagrado Vision Manager,
ki jo podeljujejo strokovnjaki za odnose z javnostjo iz Jugovzhodne Evrope. Leta 2013 mu je Mestna občina Ljubljana
podelila nagrado Marjana Rožanca za dosežke na športnem področju. Prejel je tudi nagrado Gospodarske zbornice
Slovenije za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke v kategoriji velikih podjetij za leto 2013. Pod njegovim vodstvom
je družba BTC postala prvo in do danes edino slovensko podjetje, katerega delnice so kotirale na Londonski borzi.
Leta 2015 je prejel zlato plaketo Združenja manager za več kot dve desetletji podpore združenju, leta 2016 pa častitljivo
nagrado naj menedžer Jugovzhodne Evrope, ki jo podeljuje Evropska neodvisna agencija. Za zasluge za ugled, pomen in
razvoj občine Ljubljana ter razvoj njenih dobrih medmestnih in mednarodnih odnosov je leta 2017 prejel najvišje priznanje
Mestne občine Ljubljana, naziv častni meščan Ljubljane. Po izboru najboljših menedžerjev in podjetij iz Srednje in
Jugovzhodne Evrope je leta 2019 prejel nagrado evropski naj menedžer in naj podjetje, ki jo podeljujejo za življenjsko
delo. Leta 2020 je prejel priznanje Združenja manager za življenjsko delo na področju menedžmenta.
Prof. dr. Matej Lahovnik
namestnik predsednika nadzornega sveta
Matej Lahovnik, doktor ekonomskih znanosti, je redni profesor na Ekonomski fakulteti v Ljubljani, kjer je zaposlen od leta
1995. Kot raziskovalec, pedagog in mentor se ukvarja s strateškim upravljanjem, združitvami in prevzemi, organizacijo ter
poslovnimi spretnostmi. Dvakrat je bil minister za gospodarstvo v vladi Republike Slovenije. Med pogajanji za vstop
Slovenije v OECD je vodil pogajalski skupini za korporativno upravljanje in naložbe.
Sodeloval je pri številnih znanstvenoraziskovalnih projektih o obnašanju podjetij in finančnih inštitucij v obdobju tranzicije,
strategiji gospodarskega razvoja Slovenije ter konkurenčnih strategijah slovenskih in hrvaških podjetij, prevzemih podjetij
v državah v tranziciji in regulaciji trgov po vstopu v EU. Je avtor ali soavtor številnih prispevkov s področja strateškega
upravljanja ter združitev in prevzemov podjetij, objavljenih v znanstvenoraziskovalnih revijah ali predstavljenih na
konferencah, soavtor znanstvene monografije ter avtor oziroma soavtor dveh univerzitetnih učbenikov. Je tudi
podpredsednik nadzornega sveta podjetja Mercator.
Dr. Boris Žnidar
predsednik komisije za kadrovska vprašanja
Boris Žnidarič, doktor družbenih znanosti in magister prava, je bil do upokojitve član uprave Kapitalske družbe. Pred tem
je uspešno delal na številnih področjih v Skupini Triglav. Opravljal je funkcijo pomočnika predsednika uprave Zavarovalnice
Triglav, kjer je poleg vodenja in usmerjanja direktorjev organizacijskih enot vodil strateško področje kadrovskega
menedžmenta (HRM) v odvisnih družbah. Bil je član uprave zagrebškega Triglav osiguranja. Vodil je celjsko območno
enoto Zavarovalnice Triglav ter centralno službo za preprečevanje in odkrivanje zavarovalniških goljufij. Pred tem je bil

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
18
svetovalec člana uprave za strateško področje kadrovskega menedžmenta v Skupini Triglav ter pomočnik direktorja za
pravne, kadrovske in splošne zadeve v ljubljanski območni enoti. Ima potrdilo o usposobljenosti za člana nadzornih svetov.
Poleg raznolikega dela v zavarovalništvu je tudi habilitiran visokošolski učitelj.
Borut Jamnik
predsednik revizijske komisije
Borut Jamnik, rojen leta 1970, iz Ljubljane, je po končanem študiju teoretične matematike na Fakulteti za naravoslovje in
tehnologijo Univerze v Ljubljani karierno pot začel v Agenciji RS za prestrukturiranje in privatizacijo in po opravljenem
pripravništvu vodil številne projekte lastninskega preoblikovanja podjetij. Po kratkem obdobju dela na Agenciji za trg
vrednostnih papirjev je v Kapitalski družbi prevzel vodenje oddelka za analize in informacijsko tehnologijo, ki se ukvarja
z vrednotenjem naložb in pripravo podlag za upravljavske odločitve. Vodil je projekt ustanavljanja prvega pokojninskega
sklada v Sloveniji. Leta 2000 je nastopil mandat člana uprave Kapitalske družbe, pristojnega za finance, analize,
informacijsko tehnologijo in dejavnosti, povezane z upravljanjem pokojninskih skladov. V obdobjih 20032005 in 2008
2011 je bil predsednik uprave Kapitalske družbe, v vmesnem obdobju član uprave v družbi Hit, pristojen za finance in
upravljanje skupine, ter sprva svetovalec in nato član uprave v Probankini družbi za upravljanje. V tem obdobju je vodil
projekt spojitve dveh hotelskih podjetij (HIT Alpinea in Kompas Hoteli KG) in pogajanja s strateškim partnerjem Harrah’s
Entertaiment. Vodil je upravni odbor Posebne družbe za podjetniško svetovanje (PDP), prvega sklada naložb v podjetja
v težavah, in to do prenehanja družbe po pripojitvi Slovenskemu državnemu holdingu (SDH), kjer je bilo izvedenih nekaj
postopkov finančnega in poslovnega prestrukturiranj ter prodaj podjetij. Leta 2011 je prevzel vodenje uprave Modre
zavarovalnice, kjer je odgovoren za področja upravljanja premoženja, skladnosti poslovanja, planiranja in kontrolinga ter
pravnih in kadrovskih zadev.
Od leta 1999 je bil član ali predsednik številnih organov upravljanja v različnih podjetjih (Telekom Slovenije,
Pivovarna Laško, Zavarovalnica Triglav, NLB, Luka Koper, Comet, Swaty, Lesnina, Žito, Krka itd.). Do leta 2018 je bil član
upravnega odbora Evropskega združenja pokojninskih skladov javnega sektorja (EAPSPI). Trenutno je član nadzornega
sveta in revizijske komisije v Novi KBM.
V Združenju nadzornih svetov (ZNS), ki mu je od leta 2008 do 2020 tudi predsedoval, je aktivno sodeloval pri razvoju
stroke in prakse korporativnega upravljanja ter delovanja nadzornih svetov in upravnih odborov. Od leta 2020 je predsednik
strokovnega sveta ZNS. Bil je predsednik sveta Slovenskega zavarovalnega združenja (SZZ), kjer nadaljuje mandat kot
član sveta.
Kot poslovodja in član nadzornih svetov sodeluje pri različnih oblikah zapletenih korporativnih akcij ter z dolgoletnimi
izkušnjami in pogajalskimi sposobnostmi prispeva k reševanju zahtevnih poslovnih izzivov.
Mojca Osolnik Videmšek
Mojca Osolnik Videmšek, rojena leta 1966, univerzitetna diplomirana ekonomistka, je direktorica v podjetju GB Leasing,
odgovorna za področja finance, podpore in upravljanje tveganj. Pred tem je bila en mandat (2014–2019) članica uprave
Gorenjske banke, d. d., pristojna za področja upravljanje tveganj, finančno upravljanje, zaledje, pravni posli in skladnost
poslovanja.
Preden se je zaposlila v Gorenjski banki, je pokrivala številna zahtevna delovna področja v NLB, d. d., povezana predvsem
s korporativnim upravljanjem NLB Skupine. Kot direktorica Sektorja za upravljanje kapitalskih naložb in nadzor je bila
članica več nadzornih svetov in revizijskih komisij v odvisnih družbah v Sloveniji in tujini. Opravljala je tudi funkcijo
direktorice kabineta uprave in nato generalne sekretarke NLB.
Izkušnje z najzahtevnejšimi nalogami ima tudi na področju javne uprave. Od septembra 1994 do aprila 1999 je bila vodja
Kabineta predsednika vlade Republike Slovenije, med letoma 2001 in 2003 direktorica Urada predsednika vlade Republike
Slovenije, v letu 2000 pa krajši čas generalna sekretarka na Ministrstvu za zunanje zadeve. Izkušena je na področjih
upravljanja in nadzora. Ima certifikat Združenja nadzornikov Slovenije in je tri mandate aktivno sodelovala v njegovem
upravnem odboru.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
19
Prof. dr. Julijana Kristl
Prof. dr. Julijana Kristl, rojena leta 1953, doktorica farmacevtskih znanosti, je bila zaposlena na Fakulteti za farmacijo
Univerze v Ljubljani (1977–2021). Izpopolnjevala se je na Univerzi v Ženevi in na Univerzi v Lyonu, pa tudi v farmacevtski
industriji.
Poleg raziskovalnega in pedagoškega dela je v svoji karieri opravljala funkcijo prodekanje, predstojnice Katedre
za farmacevtsko tehnologijo ter dekanje Fakultete za farmacijo in prorektorice na Univerzi v Ljubljani (dva mandata).
Kot članica vseskozi deluje v številnih pomembnih komisijah in odborih na republiški in univerzitetni ravni.
Svojo znanstveno pot je začela na področju farmacevtske tehnologije. Med njene največje dosežke spadata razvoj in
uveljavitev farmacevtske nanotehnologije v Sloveniji. Začela je z razvojem in vrednotenjem nanodostavnih sistemov
učinkovin, ki podpirajo zdravljenje na inovativen način in po novih mehanizmih. Med njene odmevne znanstvene dosežke
spadajo razvoj in raziskave lipidnih in polimernih nanostruktur (različni nanodelci in nanovlakna), odkritje mehanizmov za
povečanje topnosti in biološke uporabnosti učinkovin ter razumevanje soodvisnosti med strukturno zgradbo in odzivom
celic po stiku z njimi v realnem času. Njeni dosežki so jo umestili med svetovno priznane farmacevtske nanotehnologe.
Življenjsko poslanstvo profesorice Julijane Kristl je raziskovanje, generiranje znanja ter prenašanje odkritij na študente,
znanstveno skupnost in v gospodarstvo. Za svoje profesionalno ustvarjanje si postavljala visoke cilje in je vedno usmerjena
v prihodnost in družbeno korist. Njeno znanje in osebne kompetence, pa tudi samostojnost in neodvisnost, so dobra
osnova za uspešno delovanje v Krkinem nadzornem svetu.
Predstavniki zaposlenih
Franc Šašek
namestnik predsednika nadzornega sveta
Franc Šašek, rojen leta 1967, univerzitetni diplomirani organizator, je v Krki zaposlen od leta 1984 in je vodja Tehnične
službe. Že od začetka deluje na področju inženiringa in tehničnih storitev, kjer je med ostalim opravljal dela tehnologa,
vodje tehnično-tehnološke priprave in kasneje samostojnega strokovnega sodelavca na področju vzdrževanja in
projektnega vodenja. V letu 2004 je kot vodja projektne skupine SAP PM-vzdrževanje aktivno sodeloval pri vpeljavi
informacijskega sistema za podporo poslovnim procesom podjetja (SAP) in bil kasneje imenovan za lastnika procesov
vzdrževanja v skupini Krka. Od leta 1999 dela tudi na področju kakovosti kot pooblaščena oseba za kakovost in izvajalec
usposabljanj, v vlogi registriranega notranjega presojevalca pa je v obdobju 20002013 izvajal tudi interne presoje.
Soodgovoren je za razvoj in vzdrževanje integriranega sistema kakovosti v podjetju.
Pri Združenju članov nadzornih svetov Slovenije se je leta 2009 usposobil za člana nadzornih svetov in upravnih odborov
družb. Za mandatno obdobje 2009–2013 in 20142018 ter ponovno za mandatno obdobje 20192022 je bil izvoljen
za predsednika sveta delavcev Krke, tretji mandat člana nadzornega sveta pa je kot predstavnik zaposlenih nastopil
21. junija 2019.
Dr. Mateja Vrečer
Dr. Mateja Vrečer, rojena leta 1966, je v Krki zaposlena od leta 1990. Zaposlila se je kot diplomirana inženirka farmacije,
nato pa je naredila strokovni izpit za diplomirano inženirko farmacije ter magisterij in doktorat iz farmacevtskih znanosti.
Najprej je delala v Sektorju za razvoj in raziskave, kjer je pripravljala možnostne študije za predlagane nove izdelke, po
njihovi odobritvi pa je projekte vodila do registracije in lansiranja v Sloveniji. Od leta 1997 je delala na področju upravljanja
kakovosti kot namestnica direktorice Sektorja za upravljanje kakovosti in od marca 2007 tudi kot vodja Službe za
zagotavljanje kakovosti na mednarodnem področju. Septembra 2011 je prevzela vodenje Upravljanja kakovosti.
Funkcijo članice nadzornega sveta Krke je kot predstavnica zaposlenih opravljala že v mandatnih obdobjih 2005–2009 in
20092014, tretji mandat pa je nastopila junija 2014. Svet delavcev jo je kot predstavnico zaposlenih izvolil tudi za novo
mandatno obdobje, ki je nastopilo 21. junija 2019.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
20
Mag. Tomaž Sever
Mag. Tomaž Sever, rojen leta 1967, je magistriral iz poslovodenja in organizacije, po osnovni izobrazbi pa je univerzitetni
diplomirani inženir strojništva. V Krki je zaposlen od leta 1995. Je namestnik direktorja Prodaje z zadolžitvami direktorja
Regije Srednja Evropa. Področja njegovega delovanja so skrb za raziskavo trgov, predlaganje in razvijanje Krkinega
nastopa na posameznih trgih, definiranje prodajne ponudbe, predlaganje cenovne strategije za posamezne trge,
sodelovanje pri načrtovanju promocijskih dejavnosti, oblikovanje, razvijanje in upravljanje distribucijskih poti, sodelovanje
pri ustvarjanju prodajne mreže v tujini. Pred zaposlitvijo v Krki je od leta 1992 do leta 1995 delal v podjetju IBM
Slovenija, d. o. o., kjer je bil najprej prodajni zastopnik za informacijske sisteme, kasneje pa je vodil projekte uvajanja
informacijskih sistemov.
Funkcijo člana nadzornega sveta Krke je kot predstavnik zaposlenih opravljal že v mandatnem obdobju 20052009, leta
2009 je bil ponovno izvoljen za 5 let, junija 2014 je nastopil tretje mandatno obdobje. Svet delavcev ga je kot predstavnika
zaposlenih v nadzornem svetu izvolil tudi za novo mandatno obdobje, ki je nastopilo 21. junija 2019.
Neodvisni strokovnjak, član revizijske komisije
V skladu z 280. členom ZGD-1 je nadzorni svet v revizijsko komisijo imenoval neodvisnega strokovnjaka za računovodstvo
ali revizijo Boruta Šterbenca. Imenovani ni član nadzornega sveta družbe.
Borut Šterbenc
neodvisni strokovnjak za računovodstvo ali revizijo, član revizijske komisije
Pooblaščeni revizor Borut Šterbenc, rojen leta 1978 v Ljubljani, je na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani pridobil naziv
univerzitetnega diplomiranega ekonomista. S 1. januarjem 2020 je prevzel mesto predsednika uprave družbe Kolpa, d. d.,
Metlika in mesto direktorja družbe Kolpa Holding, d. o. o. Do leta 2011 je v revizijski družbi KPMG kot odgovorni vodja
projektov načrtoval, vodil in izvajal zahtevnejše revizije, med drugim v družbah Krka, Intereuropa, Sava, NEK, Lama.
Je tudi član nadzornega odbora Pokojninske družbe A, d. d., in izkušen poročevalec organom upravljanja in nadzora.
Je imetnik licence za pooblaščenega revizorja in je vpisan v register pooblaščenih revizorjev pri Agenciji za nadzor nad
revidiranjem, ter imetnik potrdila o usposobljenosti za člana nadzornega sveta, ki ga je izdalo Združenje nadzornikov
Slovenije. Govori angleško, hrvaško in rusko.
Uprava družbe Krka
Uprava ima zlasti naslednje naloge:
vodi družbo in sprejema poslovne odločitve samostojno in neposredno,
sprejema strategijo razvoja skupine Krka s predhodnim soglasjem nadzornega sveta,
zagotavlja ustrezno obvladovanje tveganj,
ravna s skrbnostjo vestnega in poštenega gospodarstvenika ter varuje poslovne skrivnosti.
Upravo sestavlja 5 članov:
predsednik uprave,
3 člani in
članica uprave, delavska direktorica, ki predstavlja in zastopa interese delavcev v zvezi s kadrovskimi in socialnimi
vprašanji.
Predsednik in ostali člani Krkine uprave v letu 2021 niso bili član organov vodenja ali nadzora zunaj skupine Krka.
Mandat članov uprave traja 6 let z možnostjo ponovnega imenovanja. Proces kandidiranja in izbire članov uprave ter
merila za izbiro razkrivamo v Poročilu nadzornega sveta Krke d. d., Novo mesto za leto 2021 v podpoglavju Imenovanje
uprave za naslednji mandat.

Delovanje uprave ter razdelitev področij in nalog med posameznimi člani določa Poslovnik o delu uprave. Način

delovanja je usklajevanje mnenj in soglasno odločanje. V skladu s Pravili organiziranosti in Poslovnikom o delu uprave

imajo člani uprave tudi operativne naloge na področju vodenja. Vsak je odgovoren za določeno število organizacijskih

enot, s čimer je omogočeno neposredno sodelovanje med upravo in direktorji organizacijskih enot.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
21
Upravi pri njenem delu pomagajo naslednji organi:
odbor direktorjev,
prodajni odbor,
razvojni odbor,
odbor za kakovost,
odbor za investicije,
odbor za kadre,
odbor za informacijske tehnologije,
odbor za ekonomiko in finance ter
odbor za korporativno pojavljanje v javnosti.
Odbore sestavljajo člani uprave, vodstveni delavci in strokovnjaki za posamezna področja v Krki. Odbori pripravljajo
poslovno politiko in strateške usmeritve za posamezna področja in imajo nekatere pristojnosti za odločanje o izvajanju
letnih načrtov. Nekateri odbori imajo tudi pristojnosti na področju upravljanja tveganj.
Plačila, povračila in druge ugodnosti članov uprave so določena s pogodbami o opravljanju dela, sklenjenimi med
nadzornim svetom in posameznim članom uprave. Na skupščinah delničarjev, ki potekajo od 24. 8. 2021, o politikah plačil
članov uprave odločajo delničarji. Gre za novost iz novele ZGD-1.
Plačila članom uprave v letu 2021 so bila izplačana v denarju. Podatki o tem so objavljeni v računovodskem poročilu
v pojasnilih Posli s povezanimi osebami.
Objavljeni so tudi podatki o članih uprave in lastništvu Krkinih delnic. Člani uprave in z njimi povezane osebe družbo in
pristojne institucije obveščajo o vsaki pridobitvi ali odsvojitvi delnic družbe ali z njo povezane družbe. Krka te informacije
javno objavlja.
Dolžnosti članov uprave glede obvladovanja morebitnih nasprotij interesov ureja ZGD-1, operativno pa še poslovnik
uprave, ki temelji na dobri praksi, zlasti Kodeksu upravljanja javnih delniških družb. Poslovnik poudarja, da morajo biti člani
uprave na vseh področjih lojalni družbi. Nemudoma, najkasneje v treh dneh po nastopu morebitnega nasprotja interesov,
ga morajo razkriti nadzornemu svetu in upravi. Med opravljanjem funkcije morajo spoštovati prepoved konkurence.
Članstvo v nadzornih svetih družb zunaj skupine Krka lahko v skladu s poslovnikom sprejmejo šele po predhodnem
obvestilu nadzornega sveta in pridobitvi njegovega soglasja. Noben član uprave družbe Krka v letu 2021 ni bil član
nadzornih organov družb zunaj skupine Krka. Nasprotje interesov članov uprave se presoja že ob njihovem imenovanju.
V zvezi s pooblastili uprave je 26. skupščina delničarjev, ki je bila 9. julija 2020, upravo za 36 mesecev pooblastila
za pridobivanje lastnih delnic, pri čemer skupni delež vseh lastnih delnic ne sme preseči 10 % osnovnega kapitala
družbe, kar vključuje tudi delnice, ki jih ima družba že v lasti. Družba je glede programa nakupov lastnih delnic javnost
obvestila na spletnem portalu Ljubljanske borze SEOnet (http://seonet.ljse.si).
Člani uprave
V nadaljevanju predstavljamo življenjepise članov uprave, ki so pod vodstvom Jožeta Colariča delali v upravi družbe
v šestletnem mandatnem obdobju od 1. januarja 2016 do vključno 31. decembra 2021. Nadzorni svet je upravo v enaki
sestavi imenoval tudi za naslednje šestletno mandatno obdobje, ki je nastopilo 1. januarja 2022.
Jože Colarič
predsednik uprave in generalni direktor
Rodil se je leta 1955 v Brežicah. Po končani gimnaziji v Novem mestu je nadaljeval šolanje na Ekonomski fakulteti
v Ljubljani in študij končal leta 1979.
V Krki je zaposlen od leta 1982. Začel je v Finančnem sektorju, kjer je bil najprej vodja Oddelka za devizno-plačilni promet
in nato pomočnik direktorja. Leta 1989 je prevzel vodenje Službe izvoza v Eksport-import sektorju in čez dve leti postal
namestnik direktorja sektorja.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
22
V začetku leta 1993 je bil imenovan za namestnika generalnega direktorja za trženje in finance, septembra istega leta pa
je prevzel še vodenje sektorja Marketing in prodaja.
Leta 1997 je bil imenovan za člana uprave. Naslednje leto ga je nadzorni svet podjetja imenoval za namestnika
predsednika uprave, leta 2002 pa ga je evidentiral kot bodočega predsednika uprave in mandatarja za pripravo predloga
nove uprave.
Na seji 12. julija 2004 ga je nadzorni svet imenoval za predsednika uprave in generalnega direktorja. Petletni mandat je
nastopil 1. januarja 2005. Na seji 21. januarja 2009 ga je nadzorni svet imenoval za naslednji mandat, ki se je začel
1. januarja 2010 in je trajal šest let. Pod njegovim vodstvom je Krka postala ena od vodilnih generičnih farmacevtskih družb
na svetu in si ustvarila dobro podlago za rast. Delovanje Jožeta Colariča temelji na domačem znanju, novih izdelkih,
vsakoletnem vlaganju, zaposlovanju in stalnem izplačevanju dividend. Člani Krkinega nadzornega sveta so ga zato leta
2015 soglasno imenovali za predsednika uprave in generalnega direktorja za novo šestletno mandatno obdobje, ki se je
začelo 1. januarja 2016. Po poteku tega mandata so ga ponovno imenovali za predsednika uprave in generalnega
direktorja za novo šestletno mandatno obdobje, ki ga je nastopil 1. januarja 2022. Soglasno so potrdili tudi upravo za
mandatno obdobje 2022–2027, ki jo je predlagal Jože Colarič, ter članico uprave – delavsko direktorico, ki jo je predlagal
svet delavcev. Sestava uprave je ostala nespremenjena.
Dr. Aleš Rotar
član uprave in direktor Razvoja in proizvodnje zdravil
Rodil se je leta 1960 v Zadru na Hrvaškem. Na ljubljanski Fakulteti za naravoslovje in tehnologijo, smer farmacija, je
diplomiral leta 1984, sedem let kasneje pa magistriral. Leta 1993 je končal mednarodni študij MBA na IEDC, Brdo. Na
Fakulteti za farmacijo v Ljubljani je doktoriral leta 2000.
V Krki se je zaposlil leta 1984 v Oddelku za stabilnost. Leta 1991 je postal vodja Oddelka za farmacevtsko tehnologijo,
dve leti kasneje pa je prevzel vodenje Službe za razvoj farmacevtike v Sektorju za raziskave in razvoj. Leta 1998 je bil
imenovan za namestnika direktorja omenjenega sektorja, leta 1999 pa za njegovega direktorja.
Za člana uprave je bil imenovan leta 2001, drugi mandat je nastopil 31. julija 2002 ter bil ponovno imenovan za obdobje
od 31. julija 2007 do 31. decembra 2009. Od leta 2002 je direktor Razvoja in raziskav. Nadzorni svet družbe ga je na seji
29. julija 2009 znova imenoval za člana uprave za šestletno mandatno obdobje, ki se je začelo 1. januarja 2010. Aleš Rotar
je odločilno pomagal razvijati znanje ter vzpostaviti poslovne funkcije za Krkin lasten razvoj in raziskave. Zaradi uspešnega
dela ga je nadzorni svet na predlog Jožeta Colariča novembra 2015 soglasno imenoval za člana uprave za mandatno
obdobje 20162021, v katerem je uspešno združil razvojne in proizvodne procese v eno izmed Krkinih največjih
organizacijskih enot Razvoj in proizvodnja zdravil. Zaradi številnih sinergij med strokovnjaki v razvoju in proizvodnji sta se
posledično izboljšala prenos tehnologij in upravljanje življenjskega cikla izdelkov, zaradi česar se je povečala tudi
proizvodnja. Med njegovim delovanjem je Krka skoraj podvojila število lansiranih izdelkov.
Na predlog Jožeta Colariča ga je nadzorni svet v letu 2021 soglasno imenoval za člana uprave tudi v novem šestletnem
mandatu, ki se je začel 1. januarja 2022.
Dr. Vinko Zupančič
član uprave in direktor Razvoja in proizvodnje učinkovin z oskrbo
Rodil se je leta 1971 v Novem mestu. Gimnazijo je končal v Novem mestu. Na Fakulteti za farmacijo je diplomiral leta
1996 in dobil naziv magister farmacije. Strokovni izpit je opravil leta 1998, leta 2010 pa doktoriral na Fakulteti za farmacijo
v Ljubljani.
V Krki se je leta 1997 zaposlil kot pripravnik v Službi skladišč in transporta v Oskrbi z izdelki. V letu 1998 je delal kot
tehnolog skladiščenja in nato še kot samostojni tehnolog skladiščenja. Leta 2000 je prevzel delo pomočnika vodje Službe
skladišč in transporta, v letu 2002 pa je postal namestnik vodje Logističnega centra v Oskrbi z izdelki. S 1. februarjem
2004 je bil imenovan za direktorja Krkinega predstavništva v Bangaloreju v Indiji. V Slovenijo se je vrnil 1. julija 2005 in
prevzel delo vodje Logističnega centra v Oskrbi z izdelki. Za namestnika direktorja Oskrbe z izdelki je bil imenovan
1. decembra 2008, za direktorja Oskrbe z izdelki pa 1. januarja 2010.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
23
Nadzorni svet družbe ga je na seji 29. julija 2009 imenoval za člana uprave za šestletno mandatno obdobje, ki ga je začel
1. januarja 2010. Krkina pomembna konkurenčna prednost je, da sama proizvaja velik del potrebnih zdravilnih učinkovin
in surovin, zato dosega boljšo ekonomiko izdelkov in krajše odzivne čase. Vinko Zupančič je ključno prispeval k uspehu
te strategije. Na predlog Jožeta Colariča ga je nadzorni svet leta 2015 soglasno imenoval za člana uprave za mandatno
obdobje 20162021. V njem je uspešno vodil razvoj in proizvodnjo surovin ter oskrbno verigo. Z vidika končnih izdelkov
je bila posebej pomembna njegova vloga pri obvladovanju preskrbovalne verige od izboljševanja ekonomike surovin do
optimizacije procesov. Stalno je izboljševal tudi izkoriščenost skladiščnih zmogljivosti ter optimiziral uporabo cestnega in
drugega transporta.
Je predsednik Teniškega kluba Krka Otočec.
Na predlog Jožeta Colariča ga je nadzorni svet v letu 2021 soglasno imenoval za člana uprave za nov šestletni mandat,
ki je nastopil 1. januarja 2022.
David Bratož
član uprave
David Bratož, univerzitetni diplomirani ekonomist, se je rodil leta 1976 v Novem mestu. Po končani novomeški gimnaziji
je šolanje nadaljeval na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani in leta 2000 diplomiral na poslovnem oddelku, smer
finance.
Kariero v Krki je začel leta 2001 v Finančnem sektorju, kjer je izpeljal več pomembnih projektov. Leta 2003 je začel delati
v Prodaji, v Regiji Srednja Evropa, zadolžen pa je bil predvsem za poljski trg. Zaradi uspešnega dela je leta 2007 postal
direktor družbe Krka - Polska in operativno vodil marketing, prodajo, proizvodnjo in distribucijo. Dve leti zatem je postal
predsednik upravnega odbora.
Skupaj s sodelavci je Krko - Polsko razvil v eno od Krkinih največjih in najuspešnejših odvisnih družb. Med njegovim
vodenjem sta se na Poljskem podvojili tako prodaja kot količina proizvedenih izdelkov, kar je njemu in Krki - Polski prineslo
številne nagrade.
David Bratož podrobno pozna delovanje vseh poslovnih funkcij velikega podjetja. Na predlog Jožeta Colariča ga je
nadzorni svet leta 2015 prvič imenoval za člana uprave za mandatno obdobje 20162021. V njem je imel pomembno vlogo
pri prenovi Krkine razvojne strategije, zadolžen pa je bil tudi za obvladovanje financ, ekonomike mednarodnega in
domačega poslovanja, kontroling skupine Krka, poslovno informiranje in razvoj poslovne informatike. Vzpostavil je
področje skladnosti poslovanja in korporativne integritete ter varstva osebnih podatkov. Med njegovim mandatom je Krka
še pospešila digitalizacijo in uporabo oblačnih tehnologij ter nadgradila področje informacijske varnosti. Vodi strokovno
skupino, ki v Krki nadgrajuje področje trajnostnega upravljanja (ESG). Kot član uprave uspešno sodeluje s svetom
delavcev in sindikatoma, pokriva pa tudi področja, povezana z rekreacijo, prehrano in stanovanjsko problematiko
zaposlenih ter Krkina društva.
Je član Nadzornega odbora Gospodarske zbornice Slovenije.
Na predlog Jožeta Colariča ga je nadzorni svet v letu 2021 soglasno imenoval za člana uprave za nov šestletni mandat,
ki je nastopil 1. januarja 2022.
Milena Kastelic
članica uprave – delavska direktorica, namestnica direktorice Proizvodnje zdravil za področje
Milena Kastelic, univerzitetna diplomirana inženirka živilske tehnologije, se je rodila leta 1968 v Novem mestu. Novomeško
gimnazijo je končala leta 1986 in se vpisala na Biotehniško fakulteto v Ljubljani, smer živilska tehnologija. Njena diplomska
naloga z naslovom Vrednotenje glukoamilazne aktivnosti kvasovke Saccharomyces diastaticus je bila leta 1991 nagrajena
s Prešernovo nagrado za študente. Leta 1993 je končala še usposabljanje na nemškem inštitutu za organizacijo dela
REFA.
V Krki uspešno dela od leta 1992, njena poklicna pot je že skoraj tri desetletja tesno povezana z zdravilnimi rastlinami in
proizvodnjo izdelkov brez recepta oziroma izdelkov na recept za uporabo v humani in veterinarski medicini. Pripravništvo

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
24
je opravljala v Programu pomožnih zdravil in zelišč ter ga uspešno končala z nalogo o tehnologiji sušenja rastlinskih
surovin. Pet let je delala kot proizvodna tehnologinja in leta 1996 postala vodja Obrata za proizvodnjo zelenih zdravil, ki
ga je po preimenovanju v Obrat Bršljin uspešno vodila do aprila 2018. Od januarja 2016 do julija 2021 je vodila tudi
Proizvodnjo poltrdnih, tekočih in ostalih oblik, julija 2021 pa je prevzela naloge namestnice direktorice Proizvodnje zdravil
za področje in opravlja naloge s področja izobraževanja zaposlenih.
Kot Krkina notranja presojevalka je 15 let prispevala k izboljševanju poslovnih procesov v družbi. Na ta način je spoznala
tudi delo drugih organizacijskih enot in pomen trdnih povezav med njimi ter rezultate vzajemnega sodelovanja.
Je članica upravnega odbora Turističnega društva Stopiče.
Svet delavcev jo je leta 2015 predlagal za delavsko direktorico, nadzorni svet pa jo je novembra 2015 prvič imenoval za
članico uprave delavsko direktorico za mandatno obdobje 20162021. Med zaposlenimi uživa veliko zaupanje, zato jo
je svet delavcev leta 2021 ponovno izvolil za delavsko direktorico.
V skladu s tem jo je nadzorni svet v letu 2021 soglasno imenoval za članico uprave – delavsko direktorico za nov šestletni
mandat, ki je nastopil 1. januarja 2022.
Interna razdelitev področij dela članov uprave
Interna razdelitev področij dela članov uprave je objavljena na https://www.krka.si/sl/o-krki/kdo-je-kdo/uprava.
V skladu z dobro prakso dodajamo, da strokovno skupino, ki v Krki nadgrajuje področje trajnostnega upravljanja (ESG),
po sklepu uprave vodi njen član David Bratož.
Opis politike raznolikosti v zvezi z zastopanostjo v organih vodenja ali nadzora družbe
Krka v letu 2021
Uprava in nadzorni svet sta v letu 2020 sprejela dokument Politika raznolikosti in ga objavila na spletnih straneh družbe.
Pri pripravi sta sledila priporočilom Združenja nadzornikov Slovenije za prostovoljno doseganje spolne raznolikosti
v organih vodenja in nadzora. Do leta 2026 se želita postopno približati modelu 40/33/2026 (40 % manj zastopanega spola
v nadzornem svetu ter 33 % v upravi in nadzornem svetu skupaj). V nadzornem svetu je v 2021 delalo 33 % članic, v upravi
in nadzornem svetu skupaj pa 29 % članic.
Ključna področja politike raznolikosti so spolna, generacijska in strokovna raznolikost, cilj pa je zagotavljati uravnoteženo
zastopanost spolov, primerno interdisciplinarnost in generacijski razpon za prenos izkušenj in znanja. Obravnava zlasti
raznolikost uprave in nadzornega sveta, družba jo bo smiselno uporabljala na vseh ravneh vodenja.
Svojim zaposlenim je družba že do sedaj zagotavljala enake možnosti ne glede na spol, raso, barvo kože, starost,
zdravstveno stanje oziroma invalidnost, versko, politično ali drugo prepričanje, članstvo v sindikatu, nacionalni ali socialni
izvor, družinski status, premoženjsko stanje, spolno usmerjenost ali druge osebne okoliščine.
Skrbniki politike raznolikosti so komisija za kadrovska vprašanja nadzornega sveta, nadzorni svet, uprava,
svet delavcev, morebitne komisije, ki so vključene v postopke izbire članov organov vodenja in nadzora, ter Kadrovski
sektor družbe Krka.
Upravljanje v skupini Krka
Skupino Krka sestavljajo obvladujoča družba Krka ter odvisne družbe v Sloveniji in zunaj nje. Odvisne družbe so praviloma
v 100-odstotni lasti družbe Krka in so organizirane kot družbe z omejeno odgovornostjo.
Za vse družbe v skupini Krka veljajo enotna pravila upravljanja, organiziranosti in delovanja, razen če lokalna zakonodaja
zahteva drugače. Obvladujoča družba postavlja strateške usmeritve in cilje za vse odvisne družbe in spremlja

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
25
uresničevanje njihovih načrtov. Zaradi boljše povezave in nadzora poslovanja odvisnih družb uprava obvladujoče družbe
Krka praviloma predstavlja skupščino odvisnih družb.
Pomembnejša izjema glede na navedeno je skupno podjetje Ningbo Krka Menovo Pharmaceutical Co. Ltd. na Kitajskem,
v katerem ima Krka 60-odstotni lastniški delež, kitajski partner Ningbo Menovo pa 40-odstotnega. V tričlanskem odboru
direktorjev te družbe ima Krka dva predstavnika, eden od njiju je predsednik odbora.
Skladnost poslovanja in korporativna integriteta
Vrednote, norme, integriteta
6
Področja korporativne integritete, skladnosti in transparentnosti delovanja so bila v Krki vedno pomembna in vključujejo
vse ravni delovanja in poslovanja, zaposlenih in tretjih oseb. Prizadevamo si povečevati etično kulturo ter varovati Krkin
ugled in premoženje. Vodilo vseh zaposlenih pri opravljanju del in nalog je ravnanje v skladu z etičnimi načeli poštenosti,
lojalnosti in profesionalnosti, veljavnimi predpisi in Krkinimi internimi akti. Stalno povečujemo ozaveščenost zaposlenih
o znakih prevar, neskladij ali morebitnih drugih kršitev ter načinih njihovega obvladovanja, odgovornosti pri prepoznavanju
in poročanju o njih.
Kodeks ravnanja Krke je kot zapis načel in pravil etičnega ravnanja ter dobrih poslovnih običajev in standardov ravnanja
krovni dokument področja. Uprava ga je sprejela leta 2018 za skupino Krka, posodobljen je bil leta 2020, preverjal in po
potrebi posodabljal se bo na dve leti. Objavljen je na Krkinih spletnih straneh oziroma spletnih straneh Krkinih odvisnih
družb in je na voljo v 29 jezikih. Pri odvisnih družbah upoštevamo posebnosti lokalne zakonodaje.
Vsi zaposleni so zavezani v k upoštevanju kodeksa, kar pomeni, da so si vsi zaposleni dolžni prizadevati za etično,
nekoruptivno in zakonito delovanje.
Kodeks opredeljuje, kako ravnati v primeru nasprotja interesov. Gre za situacije, v katerih osebni interesi posameznika
vplivajo ali bi lahko vplivali na to, da ne bi več skrbno in objektivno sprejemal odločitev in opravljal delo v korist Krke.
Nasprotje interesov lahko izhaja tudi iz posameznikovega sodelovanja v podjetniških, znanstvenih, političnih ali drugih
združenjih. Osnovno vodilo zaposlenih je sprejemati odločitve v Krkinem interesu. V skladu s kodeksom so se zaposleni
dolžni izločiti iz sprejemanja poslovnih odločitev, če obstaja tveganje nasprotja interesov.
Izobraževanje in usposabljanje s področja skladnosti poslovanja in korporativne integritete
7
Na ravni skupine Krka skrbimo za izobraževanje in zavedanje zaposlenih o pomenu skladnosti poslovanja in korporativne
integritete. Znanje o tem obnavljajo vsaki dve leti prek eCampusa, zaposleni v Marketingu pa na internih strokovnih
srečanjih. Obnovitveno izobraževanje se je končalo jeseni 2021.
Kupce, dobavitelje in poslovne partnerje preverjajo različne Krkine strokovne službe. Tako za zdaj upravljamo tudi tveganja
s področja skladnosti poslovanja in korporativne integritete. Novozaposlene s tem seznanjamo na uvajalnih seminarjih,
dobijo pa tudi pisno kopijo kodeksa. Opravljeno izobraževanje se evidentira s seznami prisotnosti oziroma v eCampusu.
Obravnava sumov nepravilnosti
8
Obravnavo kršitev Kodeksa ravnanja Krke ter morebitne pojave prevarantskega, koruptivnega ali drugega neskladnega
ravnanja v škodo Krke urejajo Direktiva (EU) 1937/2019 oziroma na njeni podlagi sprejeta lokalna zakonodaja, interno še
Krkin Pravilnik o preprečevanju, odkrivanju in preiskovanju prevar.
Vzpostavili smo javni naslov compliance.officer@krka.biz, kjer lahko zaposleni v skupini Krka prijavijo sume nepravilnosti.
Krkine družbe z več kot 250 zaposlenimi so po enakem zgledu vzpostavile lastne kanale. Prijave obravnava pooblaščenec,
ki praviloma za vsak obravnavani primer imenuje delovno skupino s strokovnjaki za konkretno področje. Vsako prijavo
6
GRI GS 102-16
7
GRI GS 205-2
8
GRI GS 103-1, 103-2, 103-3, 205-3

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
26
temeljito obravnavamo. Prijaviteljem zagotavljamo anonimnost ter poskrbimo za njihovo ustrezno zaščito pred morebitnimi
povračilnimi ukrepi. Po zaključku primera sprejmemo korektivne ukrepe, kadar so utemeljeni.
Od 1. maja 2018, ko je začel veljati Kodeks ravnanja Krke, je na javni naslov pooblaščenca compliance.officer@krka.biz,
kjer lahko zaposleni prijavijo sume nepravilnosti, prispelo 64 prijav 15 v letu 2021, 25 v letu 2020, 10 v letu 2019,
14 v letu 2018. Na tej podlagi smo sprejeli korektivne ukrepe, s katerimi smo še izboljšali notranje kontrole.
Pooblaščenec za skladnost poslovanja in korporativno integriteto
Na ravni skupine Krka je imenovan pooblaščenec za skladnost poslovanja, ki mu je zaupana samostojna in neodvisna
funkcija nadzora korporativne integritete. Sodeluje s pravno službo, z zaposlenimi iz posameznih organizacijskih enot, ki
mu svetujejo pri urejanju skladnosti poslovanja na posameznih področjih, in s sodelavko za strokovno in administrativno
pomoč. Pooblaščenec za skladnost s svojimi aktivnostmi seznanja nadzorni svet prek načrta aktivnosti (Načrt integritete),
ki se na nadzornem svetu obravnava vsaki dve leti. O vseh aktivnostih enkrat na leto poroča upravi.
Krkine družbe z 250 ali več zaposlenimi imajo svoje pooblaščence za integriteto in skladnost. V letu 2021 so bile to Krkine
družbe v Ruski federaciji, na Poljskem, v Ukrajini in Nemčiji ter Terme Krka. Krkinemu pooblaščencu za skladnost
poslovanja in korporativno integriteto poročajo vsako četrtletje.
Načrt integritete
V letu 2020 smo na podlagi dobre prakse (Kodeks korporativnega upravljanja družb s kapitalsko naložbo države) prvič
pripravili Načrt integritete, ki popisuje tveganja na področju integritete, etike in skladnosti pri poslovanju ter predlaga
izboljšave. Posodabljamo ga vsako leto in predstavlja zavezo k stalnemu izboljševanju skladnosti pri poslovanju na
navedenih področjih.
Področja, ki so zajeta v načrtu integritete za obdobje 2021–2022:
naložbe, nabava osnovnih sredstev, izvedba večjih vzdrževalnih del,
nabava surovin,
trgovanje z notranjimi informacijami, odnosi z delničarji,
kadrovanje in ravnanje z zaposlenimi,
obdelava osebnih podatkov,
dokumentarno-finančna kontrola, računovodski procesi, neodvisnost notranjih in zunanjih revizorjev,
tveganje prevar ali neupoštevanje korporativnih navodil v odvisnih družbah,
trženje zdravil na recept, izdelkov brez recepta in veterinarskih izdelkov,
prodaja Krkinih izdelkov,
sponzorstva in donacije,
prejemanje in dajanje daril,
ravnanje z okoljem,
uporaba informacijskih tehnologij,
kakovost izdelkov,
sistemska tveganja s področja integritete in skladnosti.
Verjetnost in posledice nastanka škodljivih dogodkov so ovrednotene kot majhne, srednje velike in velike.
Ocena posameznega tveganja je določena ob upoštevanju velikosti možne škode in verjetnosti njenega nastanka.
Glede na velikost tveganja ter vzpostavljeno notranjo kontrolo se po potrebi predvidijo dodatni ukrepi za izboljševanje.
Krkine družbe v Ruski federaciji, na Poljskem in v Ukrajini so svoj načrt integritete pripravile že v letu 2021, v Nemčiji in
Termah Krka pa so ga v letu 2021 začeli pripravljati.
V letu 2021 na nobenem od navedenih področij niso bila zaznana velika tveganja.
9
9
GRI GS 205-1

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
27
Opis z etičnim kodeksom opredeljenih interakcij s strokovnjaki za zdravstveno oskrbo
Krkina podjetja pri marketinških aktivnostih upoštevajo nacionalno zakonodajo in kodeks promocije. Aktivnosti, ki jih pri
trženju zdravil na recept izvajajo zaposleni, podrobneje določajo še Krkin kodeks promocije in operativna navodila glede
obiskov zdravstvenih delavcev ter izvedbe strokovnih srečanj, izobraževanj in obiskov podjetja. Sodelovanje z zdravstveno
skupnostjo se nanaša zlasti na zdravstvene delavce, zdravstvene organizacije, bolnike in društva bolnikov.
Omenjeni interni pravilniki so bili zadnjič pregledani in posodobljeni v letih 2020 in 2021 ter so prevedeni v jezike držav,
v katerih ima Krka marketinško mrežo. Zaposleni, ki se ukvarjajo z marketinškimi aktivnostmi, se z učenjem prek
eCampusa ter na internih cikličnih srečanjih in marketinških usposabljanjih seznanijo z vsebino omenjenih pravil in
podpišejo izjave s tem v zvezi.
Upravljavski pristop k nediskriminiranju
10
Načela nediskriminiranja so opredeljena v dveh krovnih dokumentih, in sicer v Kodeksu ravnanja Krke in
v Načrtu integritete, ki je izvedbeni dokument.
Prijav sumov diskriminacije na podlagi rasne pripadnosti, barve kože, spola, veroizpovedi, političnih prepričanj,
nacionalnosti ali družbenega izvora doslej ni bilo.
Prispevki in ostala porabljena sredstva
11
Krka v letu 2021 in v zadnjih 5 letih ni namenjala sredstev za politične kampanje, politične organizacije, lobiste ali
organizacije za lobiranje.
Podjetja v skupini Krka so včlanjena v tista interesna združenja, ki so obvezna ali članstvo v njih predstavlja tržno prakso.
12
Krka razkriva prenose sredstev zdravstvenim delavcem, zdravstvenim organizacijam in društvom bolnikom. Razkritja
objavi na spletnih straneh vsako leto do 30. junija za preteklo leto.
Področje sponzorstev in donacij na krovni ravni opredeljuje Strategija razvoja skupine Krka, s katero mora v skladu s točko
6.18 statuta soglašati nadzorni svet. Operativne aktivnosti v zvezi s sponzorstvi in donacijami se izvajajo v skladu
s Sponzorskim priročnikom skupine Krka. V skladu s svojim poslanstvom Živeti zdravo življenje namenjamo večino
sponzorskih in donatorskih sredstev projektom, ki so povezani z zdravjem in kakovostjo življenja. Največ sredstev
namenjamo športu, kulturi, zdravstvu, znanosti, izobraževanju in humanitarnim dejavnostim. Več o tem pišemo v poglavju
Trajnostni razvoj.
Spoštovanje človekovih pravic pri poslovanju
13
Krka je 31. maja 2019 podpisala Zavezo k spoštovanju človekovih pravic pri poslovanju, katere pobudnik je bilo Ministrstvo
za zunanje zadeve. Podpisalo jo je 18 večjih slovenskih podjetij. Na državni ravni to področje ureja Nacionalni akcijski
načrt Republike Slovenije za spoštovanje človekovih pravic v gospodarstvu.
Pogodbe, ki jih Krka sklepa s poslovnimi subjekti, še ne vsebujejo določb o spoštovanju človekovih pravic, je pa njihovo
spoštovanje določeno v Kodeksu ravnanja Krke. V državah, v katerih poslujemo, upoštevamo vse zakonske predpise in
standarde s področja človekovih pravic.
Kadrovsko področje je del Načrta integritete, ki ga posodabljamo vsako leto, nazadnje junija 2021.
10
GRI GS 103-1, 103-2, 103-3, 406-1
11
GRI GS 103-1, 103-2, 103-3, 415-1
12
GRI GS 102-12, 102-13
13
GRI GS 102-12, 103-1, 103-2, 103-3, 412-3

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
28
Notranja revizija
Notranja revizija svoje delo v skupini Krka izvaja na osnovi srednjeročnega in letnega načrta dela ter v skladu s pravili
(Mednarodnimi standardi strokovnega ravnanja pri notranjem revidiranju in Etičnim kodeksom).
V skladu z načrtom dela za leto 2021 je bilo opravljenih sedemnajst rednih notranjerevizijskih pregledov. Vsi so potekali
po metodologiji COSO (The Committee of Sponsoring Organizations of the Treadway Commission).
Omenjena metodologija je svetovno priznana in je podlaga za celovito spremljanje upravljanja tveganj. Na osnovi te
metodologije notranji revizorji ugotavljajo doseganje revizijskih ciljev v kategorijah delovanja, poročanja in skladnosti
s predpisi vsakega revizijskega področja.
Notranjerevizijski pregledi so bili opravljeni na naslednjih področjih: prodaja, regionalni marketing, inženiring, kakovost
sterilnih, poltrdnih, trdnih in tekočih oblik, obvladovanje človeških virov, planiranje oskrbne verige, registracija izdelkov,
varnost in zdravje pri delu, upravljanje informacijske tehnologije v nekaterih odvisnih družbah in v omenjenih procesih.
Opravljene so bile tudi redne notranje revizije v več odvisnih družbah in predstavništvih v tujini in v Sloveniji. V skladu
z omenjenimi standardi so notranji revizorji izvajali tudi svetovalno dejavnost.
Notranji revizorji so za omenjena področja revidiranja zagotovili, da je sistem notranjih kontrol za doseganje zastavljenih
ciljev v revidiranih enotah in procesih vzpostavljen, deluje in je učinkovit. Obstajajo pa možnosti za njegovo izboljšanje,
zato so predlagali priporočila, ki so jih kategorizirali po posameznih stopnjah tveganj ter redno preverjali njihovo
uresničevanje.
Notranji revizorji sodelujejo s Krkinim nadzornim svetom in njegovo revizijsko komisijo ter z zunanjimi revizorji. Glede na
določila standardov so bile do sedaj izvedene že tri neodvisne zunanje presoje kakovosti delovanja notranje revizije.
Pridobljena so bila pozitivna mnenja.
Notranje kontrole in upravljanje tveganj v povezavi z računovodskim in davčnim
poročanjem
14
Notranje kontrole so usmeritve in postopki, ki jih je skupina Krka vzpostavila in jih izvaja na vseh ravneh, da bi obvladovala
tveganja, ki so povezana z računovodskim in davčnim poročanjem. Namen notranjih kontrol je zagotoviti zanesljivost
računovodskega poročanja in skladnost z veljavno zakonodajo ter drugimi zunanjimi in notranjimi predpisi. Uvajanje
poenotenih informacijskih sistemov v odvisne družbe in razvoj poslovne informatike povečujeta učinkovitost izmenjave
računovodskih podatkov med odvisnimi družbami in obvladujočo družbo in s tem kontrolo teh informacij.
Računovodske kontrole, vključno z notranjimi davčnimi kontrolami, temeljijo na načelih resničnosti in delitve odgovornosti,
na kontroli izvajanja poslov, ažurnosti evidenc, usklajenosti stanja, izkazanega v poslovnih knjigah, in dejanskega stanja,
ločenosti evidence od izvajanja poslov, strokovnosti računovodij in neodvisnosti.
Dokumenta Davčna strategija skupine Krka in Kodeks davčnega ravnanja skupine Krka določata politiko, cilje, usmeritve
in načela obvladovanja davčnega področja, vključno s področjem transfernih cen, ki temeljijo na načelih in pravilih etičnega
ravnanja ter na dobrih poslovnih običajih in standardih ravnanja, opredeljenih v Kodeksu ravnanja Krke.
Osnovne usmeritve oziroma načela, ki jim skupina Krka sledi na davčnem področju, so: delovati v skladu z zakonodajo
v državi, v kateri poslujemo, prostovoljno in pravočasno poravnavati davčne obveznosti, izogibati se tveganim davčnim
odločitvam, ob spremembah oziroma pred uvedbo novih poslovnih modelov oziroma poslov preveriti tudi davčni vidik,
spremljati spremembe davčne zakonodaje in stalno usposabljati zaposlene, ki so vključeni v davčni proces, sodelovati
z davčnimi organi in skrbeti za odprto, korektno in konstruktivno sodelovanje ter vzdrževati partnerski odnos. Vse to pa
zagotavljati z ustrezno organiziranostjo in delovanjem davčne funkcije v skupini Krka ter z jasno opredelitvijo odgovornosti.
Računovodske in davčne kontrole so tesno povezane s kontrolami na področju informacijskih tehnologij, ki med drugim
zagotavljajo omejitve in nadzor dostopov do omrežja, podatkov in aplikacij ter popolnost in točnost zajemanja in
14
GRI GS 207-1, 207-2, 207-3

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
29
obdelovanja podatkov. Ustreznost delovanja in vzpostavitev potrebnih kontrol v okviru informacijskih sistemov vsako leto
preverjajo pooblaščeni zunanji izvajalci.
Tveganja, vezana na konsolidirane računovodske izkaze skupine Krka, obvladujemo z usmerjanjem in nadzorovanjem
izvajanja aktivnosti v okviru računovodske funkcije v odvisnih družbah in z revizijo letnih računovodskih izkazov vseh
odvisnih družb, ki sestavljajo skupino Krka.
Zunanja revizija
Revizijo računovodskih izkazov obvladujoče družbe in konsolidiranih računovodskih izkazov skupine Krka izvaja revizijska
družba Ernst & Young d.o.o., Ljubljana. Zunanji revizor v okviru revizije računovodskih izkazov o svojih ugotovitvah poroča
upravi, nadzornemu svetu in revizijski komisiji nadzornega sveta.
Posli družbe Krka z revizijsko družbo Ernst & Young d.o.o., Ljubljana, in posli družb v skupini s posameznimi revizorskimi
družbami so predstavljeni v pojasnilih k računovodskim izkazom Posli z revizorsko družbo.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
30
Sestava nadzornega sveta družbe Krka 31. 12. 2021
15
Ime in priimek
Jože
Mermal
Borut
Jamnik
Matej
Lahovnik
Julijana
Kristl
Boris
Žnidarič
Mojca
Osolnik Videmšek
Franc
Šašek
Mateja
Vrečer
Tomaž
Sever
Funkcija
predsednik
član
namestnik
predsednika
članica
član
članica
namestnik
predsednika
članica
član
Prvo imenovanje
2015
2017
2020
2010
2016
2019
2009
2005
2005
Trajanje trenutnega
mandata
2025
2022
2025
2025
2025
2024
2024
2024
2024
Predstavnik
kapitala/zaposlenih
kapitala
kapitala
kapitala
kapitala
kapitala
kapitala
zaposlenih
zaposlenih
zaposlenih
Udeležba na sejah
6/6
6/6
6/6
6/6
6/6
6/6
6/6
6/6
6/6
Spol
moški
moški
moški
ženski
moški
ženski
moški
ženski
moški
Državljanstvo
slovensko
slovensko
slovensko
slovensko
slovensko
slovensko
slovensko
slovensko
slovensko
Letnica rojstva
1954
1970
1971
1953
1948
1966
1967
1966
1967
Izobrazba in strokovni
profil
univerzitetni
diplomirani ekonomist
univerzitetni
diplomirani matematik
doktor ekonomskih
znanosti
doktorica
farmacevtskih znanosti
doktor družbenih
znanosti in magister
prava
univerzitetna
diplomirana
ekonomistka
univerzitetni
diplomirani organizator
doktorica
farmacevtskih znanosti
univerzitetni
diplomirani inženir
strojništva ter magister
poslovodenja in
organizacije
Neodvisnost po
Kodeksu upravljanja
da
da
da
da
da
da
da
da
da
Obstoj nasprotja
interesov v poslovnem
letu
Za nobenega člana ali članico v letu 2021 ni obstajalo trajno in relevantno nasprotje interesov. Izjave o neodvisnosti so objavljene na spletnih straneh družbe.
Članstvo v komisijah
ne
predsednik revizijske
komisije
član
revizijske
komisije
članica
komisije za kadrovska
vprašanja
predsednik komisije za
kadrovska vprašanja
članica
revizijske
komisije
član
revizijske komisije
članica
komisije za kadrovska
vprašanja
član
komisije za
kadrovska
vprašanja
Udeležba na rednih
sejah komisij
ni član
6/6
6/6
4/4
4/4
6/6
6/6
4/4
4/4
Članstvo v organih
nadzora drugih družb
Člani nadzornega sveta družbe, predvsem predstavniki kapitala, prevzemajo zadolžitve tudi v organih nadzora ali vodenja drugih družb, vendar ne v obsegu, ki bi vplival na njihovo delo v nadzornem svetu družbe Krka.
Pri tem upoštevajo določila Zakona o gospodarskih družbah.
Kompetence za ESG
večkrat nagrajen za
vizionarsko delo v
gospodarstvu in za
aktivnosti na
kulturnem, športnem,
izobraževalnem in
humanitarnem
področju
kot dolgoletni
predsednik
Združenja nadzornikov
Slovenije je
pomembno prispeval
k razvoju stroke in
prakse korporativnega
upravljanja
avtor ali soavtor
številnih znanstvenih
prispevkov
o strateškem
upravljanju in bogatimi
mednarodnimi
izkušnjami na področju
upravljanja in
oblikovanja
gospodarskih politik
med izredne dosežke
dolgoletne profesorice
in dekanje Fakultete za
farmacijo spadata
razvoj in uveljavitev
farmacevtske
nanotehnologije
v Sloveniji ter
raziskovanje in
poučevanje na
področju dostopnega
zdravljenja
habilitiran visokošolski
učitelj na področju
družbenih znanosti
z dolgoletnimi
vodstvenimi izkušnjami
v mednarodni
zavarovalnici
na področju
kadrovskega
menedžmenta ter
privabljanja in
zadrževanja talentov
vodstvene izkušnje
v bančništvu
na področju upravljanja
tveganj, skladnosti in
podpore
korporativnemu
upravljanju
dolgoletno delo na
področju vključevanja
in sodelovanja
zaposlenih
pri upravljanju
(predsednik sveta
delavcev v Krki)
izkušnje
na področju kakovosti
(vodenje upravljanja
kakovosti v Krki),
izvoljena predstavnica
zaposlenih
v nadzornem svetu
vodstvene in
organizacijske izkušnje
na področju
odgovorne prodaje
(namestnik direktorja
Prodaje v Krki),
izvoljen predstavnik
zaposlenih
v nadzornem svetu
15
GRI GS 405-1

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
31
Zunanji člani v komisijah 31. 12. 2021
Revizijska komisija
Ime in priimek
Borut Šterbenc
Funkcija
neodvisni zunanji strokovnjak revizijske komisije po 280. členu ZGD-1
Udeležba na sejah
6/6
Spol
moški
Državljanstvo
slovensko
Letnica rojstva
1978
Izobrazba in strokovni profil
univerzitetni diplomirani ekonomist z izkušnjami na področju načrtovanja, vodenja in izvajanja
zahtevnejših revizij, imetnik licence za pooblaščenega revizorja, vpisan v register pooblaščenih
revizorjev pri Agenciji za nadzor nad revidiranjem
Neodvisnost po Kodeksu upravljanja
da
Članstvo v organih nadzora drugih družb
član nadzornega odbora Pokojninske družbe A, d. d.
Kompetence za ESG
transparentnost poročanja in poslovanja (imetnik licence za pooblaščenega revizorja)

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
32
Sestava uprave družbe Krka 31. 12. 2021
16
Ime in priimek
Jože Colarič
Aleš Rotar
Vinko Zupančič
David Bratož
Milena Kastelic
Funkcija
predsednik
član
član
član
članica, delavska direktorica
Področje dela v upravi
marketing, prodaja, kadri,
naložbe, odnosi z javnostjo,
pravno področje, deloma novi
izdelki, del splošnih služb
razvoj in proizvodnja
končnih izdelkov, novi izdelki,
upravljanje kakovosti,
varnost in zdravje pri delu
razvoj in proizvodnja
učinkovin oz. surovin,
upravljanje
oskrbne verige
ekonomika, finance,
informacijska tehnologija,
odnosi s sindikatoma in svetom
delavcev,
del splošnih služb
zastopa in predstavlja
interese delavcev glede
kadrovskih in socialnih
vprašanj
Prvo imenovanje v upravo
1997
2001
2010
2016
2016
Trajanje trenutnega mandata
do konca leta 2021, nato nov 6-letni mandat za vse dosedanje člane
Spol
moški
moški
moški
moški
ženski
Državljanstvo
slovensko
slovensko
slovensko
slovensko
slovensko
Letnica rojstva
1955
1960
1971
1976
1968
Izobrazba in strokovni profil
univerzitetni diplomirani
ekonomist
doktor farmacevtskih znanosti
doktor farmacevtskih znanosti
univerzitetni diplomirani
ekonomist
univerzitetna diplomirana
inženirka živilske tehnologije
Članstvo v organih nadzora
z družbo nepovezanih družb
ne
ne
ne
ne
ne
Kompetence za ESG
dolgoletne vodstvene
izkušnje, številne nagrade za
vodenje velike družbe, velik
ugled dobrega
gospodarstvenika,
pod njegovim vodstvom se je
Krka razvila v enega od
vodilnih mednarodnih
generikov
znanje in dolgoletne izkušnje
na področju razvoja in
proizvodnje kakovostnih
izdelkov za dostopno
zdravljenje
(vodenje področij razvoja,
raziskav, proizvodnje zdravil,
novih izdelkov)
vodenje oskrbne verige in
s tem prispevek k
zagotavljanju stalne
razpoložljivosti zdravil na trgih
in k odpornemu in
prilagodljivemu vertikalno
integriranemu poslovnemu
modelu
vodenje skupine za ESG v
Krki, prispevek k razvoju
lokalne skupnosti (Krkina
društva),
prispevek k davčni
transparentnosti in
transparentnosti poročanja
(pokrivanje pristojne
organizacijske enote)
učinkovito zastopanje
interesov delavcev na
področju kadrovskih in
socialnih vprašanj ter varnosti
in zdravja pri delu
Neodvisnost
Da. Neodvisnost članov uprave se presoja pri imenovanju.
V skladu s poslovnikom uprave so člani dolžni nemudoma razkriti morebitno nasprotje interesov. Poslovnik predvideva ukrepe za njihovo obvladovanje.
Sestava in višina prejemkov članov uprave sta razkriti v poglavju Posli s povezanimi osebami.
16
GRI GS 405-1

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
33
Izjava o usklajenosti z določbami Kodeksa upravljanja javnih delniških družb
V letu 2021 je bil referenčni kodeks za Krko Kodeks upravljanja javnih delniških družb (v nadaljevanju Kodeks), ki sta ga
27. oktobra 2016 sprejela Ljubljanska borza in Združenje nadzornikov Slovenije. Veljati je začel 1. januarja 2017 in je veljal
do 31. decembra 2021, objavljen je na spletnem naslovu Ljubljanske borze. Od 1. januarja 2022 velja posodobljena
različica omenjenega Kodeksa.
Uprava in nadzorni svet Krke, tovarne zdravil, d. d., Novo mesto izjavljata, da so posamezni člani uprave in nadzornega
sveta kot tudi uprava in nadzorni svet kot organa delniške družbe v letu 2021 spoštovali načela in priporočila Kodeksa.
Nekaterih priporočil nismo popolnoma uresničili, smo se pa temu vselej trudili približati in zagotoviti primeren način za
njihovo uresničitev. V nadaljevanju pojasnjujemo posamezna odstopanja od Kodeksa, ki je veljal do konca leta 2021.
Nadzorni svet lahko v okviru samoocene določi letni načrt usposabljanja svojih članov in okvirne stroške izobraževanja.
V letu 2021 dodatno izobraževanje ni bilo predlagano, zato načrt ni bil sprejet (točka 13.1 Kodeksa).
Vrednotenje dela nadzornega sveta opravijo člani sami in pri tem popolnoma sledijo metodologiji in Priročniku za
vrednotenje učinkovitosti nadzornega sveta, ki ga je pripravilo Združenje nadzornikov Slovenije. Postopek vrednotenja je
potekal strokovno in objektivno, zato v letu 2021 ni bilo potrebe po zunanji strokovni podpori in tudi ni bila opravljena
zunanja presoja dela nadzornega sveta v sodelovanju s specializirano institucijo oziroma drugimi strokovnjaki (točki 14.2
in 14.4 Kodeksa). Naj omenimo, da Krkina Služba notranje revizije spremlja postopke, povezane s korporativnim
upravljanjem, v obsegu, ki ga od notranjih revizorjev zahtevajo mednarodni standardi strokovnega ravnanja pri notranjem
revidiranju.
Poslovnik o delu nadzornega sveta Krke določa, da ima predsednik nadzornega sveta dva namestnika eden je
predstavnik delničarjev, drugi pa predstavnik zaposlenih. To je potrebno za zagotavljanje vključenosti predstavnikov
zaposlenih tudi v najodgovornejše aktivnosti znotraj organov. Poslovnik tudi določa, da predsednika nadomešča
namestnik iz vrst delničarjev, v primeru njegove odsotnosti pa namestnik, ki je predstavnik zaposlenih. Tako od Kodeksa,
ki je določal, da sme biti namestnik predsednika nadzornega sveta samo predstavnik delničarjev, ne odstopamo bistveno
(točka 15.4 Kodeksa).
Krkino Izjavo o upravljanju v letu 2021 je presodil zunanji revizor v okviru redne revizije. Dodatna zunanja presoja
ustreznosti izjave ni bila opravljena (točka 5.7 Kodeksa).
Krka v svojem letnem poročilu v Izjavi o upravljanju v letu 2021 v poenotenih tabelah (prilogi C1 in C2 tedaj veljavnega
Kodeksa) ne navaja članstva članov uprave in nadzornega sveta v organih upravljanja ali nadzora nepovezanih družb,
ampak so te informacije zbrane v letnem poročilu v okviru njihovih življenjepisov, kjer navaja njihove vodstvene funkcije in
naloge (točki 5.5 in 29.5 Kodeksa). Podatki iz prilog C3 in C4 Kodeksa o sestavi in višini prejemkov so skoraj v celoti
razkriti na način, kot ga priporoča Kodeks (točki 5.6 in 29.7), jih pa družba zaradi primerljivosti med leti razkriva na tak
način, kot ga je uporabljala, preden je začel veljati Kodeks, torej v računovodskem poročilu v poglavju Posli s povezanimi
osebami. Variabilni del plače se vedno izplača kot akontacija ob polletju in kot poračun po seji nadzornega sveta, na kateri
je potrjeno letno poročilo, vedno skupaj z naslednjo plačo (točka 21.2).
Nadzorni svet je merila za variabilne prejemke uprave doslej posodabljal v letih 2012, 2014, 2016 in 2018, ko so tako
narekovale dodatne naloge uprave iz poslovne strategije ali spremembe poslovnega okolja ali trendov nagrajevanja.
Ni pa jih vsako leto določal na popolnoma enak način, kot je določala točka 12.10 Kodeksa, saj je opisani način bolje
prilagojen konkretnim potrebam nadzornega sveta za spremljanje dela uprave, ki je v znatni meri vezano na dveletno
prenavljanje strategije.
Poslovnik uprave določa, da lahko član uprave članstvo v nadzornih svetih z družbo nepovezanih družb sprejme šele
potem, ko je o tem obvestil nadzorni svet družbe in pridobil njegovo soglasje. To delno odstopa od člena 19.6 Kodeksa, ki
govori o vseh družbah, ne le o nepovezanih.
Krka na spletni strani javno objavlja kontaktne podatke za vlagatelje in javnost, ne pa imen oseb (točka 28.2 Kodeksa), in
sicer zato, ker je oseb več in pokrivajo različna področja.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
34
Krka je javno objavila Poslovnik o delu nadzornega sveta Krke, v Izjavi o upravljanju v letu 2021 pa sestavo, pristojnosti
in ostale vidike delovanja organov družbe ter s tem vse bistvene informacije o korporativnem upravljanju. Ostali operativni
dokumenti v zvezi s tem v letu 2021 niso bili javno objavljeni (točka 29.9 Kodeksa).
Kodeks (točka 25.3) je svetoval, naj družba zunanjega revizorja zamenja vsaj enkrat na 7 let. Skupščina delničarjev Krke
je na predlog revizijske komisije in nadzornega sveta sedanjega revizorja imenovala še za 3 leta, kar pomeni, da bo isti
zunanji revizor Krkino poslovanje revidiral več kot 7 let, in sicer 10 let, kolikor znaša najdaljše zakonsko možno obdobje.
Je pa revizijska družba v skladu s pravili mednarodnih standardov revidiranja v tem obdobju zamenjala revizorja partnerja
in koordinatorja, ki sta odgovorna za izvedbo revizije.
Dva člana nadzornega sveta, in sicer predstavnika zaposlenih, bi se po nekaterih merilih lahko štela kot pripadnika širšega
poslovodstva (11. člen Kodeksa), čeprav ne moreta samostojno sprejemati odločitev o razporejanju finančnih virov in
zaposlovanju kot tudi ne v celoti določati strategije dela na svojem področju.
Izpolnjujemo tudi več kot polovico določil kodeksa Best Practice for GPW Listed Companies 2021, ki se nanaša na družbe,
ki kotirajo na Varšavski borzi. Odstopanja pojasnjujemo v ločenem dokumentu, objavljenem v sistemu obveščanja,
veljavnem za Varšavsko borzo.
Novo mesto, 28. marec 2022
Jože Colarič
predsednik uprave in generalni direktor
Jože Mermal
predsednik nadzornega sveta

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
35
Podpis izjave o upravljanju in njenih sestavnih delov
Jože Colarič
predsednik uprave in generalni direktor
dr. Aleš Rotar
član uprave
dr. Vinko Zupančič
član uprave
David Bratož
član uprave
Milena Kastelic
članica uprave delavska direktorica

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
36
Izjava o nefinančnem poslovanju
Uprava Krke, tovarne zdravil, d. d., Novo mesto izjavlja, da v Krki upoštevamo politike skupine Krka, ki se nanašajo na socialno in
kadrovsko področje, spoštovanje človekovih pravic in raznolikosti, upravljanje na področju preprečevanja korupcije in
podkupovanja ter okoljsko področje.
Skupina Krka deluje po poslovnem modelu, ki je opisan v poglavju Poslovni model skupine Krka, spremljamo pa tudi njeno
umeščenost v različna okolja. Več o tem navajamo v poglavju Upravljanje tveganj.
V Krki smo zavezani visokim etičnim standardom. V Kodeksu ravnanja Krke so zbrana načela in pravila etičnega ravnanja ter dobrih
poslovnih običajev in standardov ravnanja v skupini Krka, ki so zavezujoča za vse zaposlene. Na kodeksu temeljijo tudi vsa Krkina
druga interna pravila. Osnovno vodilo je dosledno ravnanje po najvišjih moralnih načelih, načelih poštenosti, lojalnosti in
profesionalnosti ter dosledno spoštovanje predpisov in smernic mednarodnih organizacij na področju farmacevtske industrije ter
internih aktov družbe. Kodeks je javno objavljen na Krkinih spletnih straneh. Z njim se seznanijo vsi naši poslovni partnerji, od
katerih pričakujemo, da ga bodo pri poslovanju s Krko spoštovali.
V skupini Krka dajemo velik poudarek socialnemu področju in kadrom. Zavedamo se, da so zaposleni in njihovo znanje, izkušnje
in sodelovanje ključni vir za doseganje načrtovanih rezultatov celotne skupine Krka. Naš uspeh je odvisen od zavzetosti zaposlenih,
dobrih in konstruktivnih medsebojnih odnosov ter sodobnih in stabilnih načinov vodenja, ki zaposlene usmerjajo v učinkovito delo,
proaktivnost, napredovanje in razvoj ter tako podpirajo Krkine vrednote. Prizadevamo si, da bi naše celotno delovanje odražalo
odgovornost do zaposlenih, okolja in deležnikov. Krkine vrednote nas usmerjajo pri postavljanju ciljev in doseganju rezultatov ter
sodelovanju z zaposlenimi, njihovem vodenju in razvoju njihovih potencialov. Skupaj gradimo kulturo medsebojnega zaupanja,
spoštovanja, sodelovanja in timskega dela, nenehnega učenja ter odgovornega, učinkovitega in trajnostnega delovanja. Za krkaše
je značilno, da smo lojalni, inovativni, prilagodljivi, prizadevni in osredotočeni na doseganje poslovnih ciljev in rezultatov skupine
Krka. Več o tem navajamo v poglavjih Odgovornost do zaposlenih in Odgovornost do družbenega okolja.
Zagotavljamo varno in zdravo delovno okolje ter redno sprejemamo ukrepe za zmanjševanje in odpravljanje morebitnega tveganja
za zdravje in nastanek nesreč. Upoštevamo vse predpise in interne akte s področja varnosti in zdravja pri delu. Na vseh Krkinih
lokacijah je prepovedano kajenje.
Spoštujemo človekove pravice, ki so zapisane v mednarodno priznanih načelih in smernicah. V vseh državah, v katerih delujemo,
upoštevamo vse zakonske predpise in standarde o človekovih pravicah. Spoštujemo dostojanstvo in osebno integriteto
posameznika ter njegovo zasebnost. Spoštujemo tudi svobodo govora in izražanja mnenj in smo pri tem vselej spoštljivi do drugih.
Z zaposlenimi odkrito komuniciramo ne glede na izobrazbo in vodstveni položaj. Prepovedane so vse oblike nepoštenega in
nedovoljenega dela. Vsaka diskriminacija zaposlenih je prepovedana. Zaposlene obravnavamo enako ne glede na narodnost, raso
ali etnični izvor, nacionalno ali socialno pripadnost, spol, barvo kože, zdravstveno stanje, invalidnost, vero ali prepričanje, starost,
spolno usmerjenost, družinsko stanje, članstvo v sindikatu, premoženjsko stanje ali drugo osebno okoliščino.
Prepovedana je vsaka oblika nadlegovanja in trpinčenja na delovnem mestu. Skrbimo za ustrezne delovne pogoje in za delovno
okolje, ki je odprto za novosti in ustvarjalnost. Zagotavljamo delovno okolje, v katerem ni nihče izpostavljen psihičnemu pritisku in
spolnemu ali drugemu nadlegovanju ali trpinčenju, ki bi ga izvajali sodelavci, nadrejeni ali tretje osebe. Vsi zaposleni smo se dolžni
vzdržati neprimernega ravnanja, ki ogroža dostojanstvo druge osebe. Vsak zaposleni lahko prijavi mobing enemu od pooblaščencev
za obravnavo mobinga.
V Krki glede politike raznolikosti upoštevamo načelo vključevanja in zagotavljanja enakih možnosti, med drugim tudi v sestavi
nadzornih organov in organov vodenja. Uprava in nadzorni svet sta v letu 2020 v skladu s priporočili Združenja nadzornikov
Slovenije sprejela dokument Politika raznolikosti, ki je objavljena. Glejte tudi Izjavo o upravljanju družbe Krka, podpoglavje
Opis politike raznolikosti v zvezi z zastopanostjo v organih vodenja ali nadzora družbe Krka v letu 2021.
Preprečevanje prevar in korupcije, odgovornost zaposlenih pri njihovem prepoznavanju in morebitno ukrepanje urejamo
s Pravilnikom o preprečevanju, odkrivanju in preiskovanju prevar, ki je javno objavljen. Na področju preprečevanja prevar in
korupcije ter skladnosti poslovanja upoštevamo načelo ničelne tolerance, kar pomeni, da ne dopuščamo nobenega neetičnega,
neprofesionalnega ali nezakonitega ravnanja zaposlenih in poslovnih partnerjev. Krkinih poslovnih priložnosti, njenega premoženja
in informacij ne izrabljamo za pridobitev osebnih in ekonomskih koristi ali koristi tretjih oseb. Ne obljubljamo kakršnihkoli koristi in
ne dajemo daril, da bi tako vplivali na odločitve državnih organov, uradnih oseb, poslovnih partnerjev ali kogarkoli, prav tako ne
sprejemamo daril ali kakršnihkoli koristi, ki bi vplivale na odločitve v okviru opravljanja dela. Skrbimo, da so osebe, ki imajo dostop
do notranjih informacij, seznanjene s stopnjo zaupnosti in občutljivosti informacij. Imamo veljavne interne akte o trgovanju
s finančnimi instrumenti družbe in vzpostavljene mehanizme za nadzor nad zaposlenimi in tretjimi osebami, ki s temi informacijami
razpolagajo, ter tako preprečujemo morebitne zlorabe in trgovanje na podlagi notranjih informacij. Za vse osebe, ki imajo dostop do
notranjih informacij, je določeno obdobje, v katerem ne smejo trgovati s finančnimi instrumenti družbe. Več o tem pišemo v Kodeksu
ravnanja in Izjavi o upravljanju družbe Krka v podpoglavju Skladnost poslovanja in korporativna integriteta. V letu 2021 ni bilo
zaznanih ali potrjenih primerov koruptivnih dejanj.

Skrbimo za okolje in spoštujemo okoljske predpise ter pri tem sodelujemo z ožjo in širšo lokalno skupnostjo. Odgovornost

do naravnega okolja smo opredelili v svoji okoljski politiki in se s tem zavezali, da bomo tudi v prihodnje skrbeli za okolje v skladu

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
37
z zahtevami nove izdaje standarda ISO 14001:2015 in v največji možni meri preprečevali oziroma zmanjševali naš vpliv nanj. Več
o tem navajamo v poglavju Odgovornost do naravnega okolja.
Kot javna delniška družba z več kot 500 zaposlenimi se uvrščamo v okvir, ki ga določa uredba o EU-taksonomiji Uredba
(EU) 2020/852 o vzpostavitvi okvira za spodbujanje trajnostnih naložb, in smo zavezani spoštovati vsa veljavna pravila in predpise.
Proučili smo gospodarske dejavnosti, sprejemljive za taksonomijo, ki so navedene v uredbi, in na podlagi našega trenutnega
razumevanja, razpoložljivih podatkov in ocene zahtev menimo, da nobena od naših ključnih dejavnosti ne spada med dejavnosti,
ki so opredeljene v prilogah o tehničnih merilih EU-taksonomije in bistveno prispevajo k blažitvam podnebnih sprememb oziroma
pomenijo bistven prispevek k prilagajanju podnebnim spremembam. Uredba in izdani delegirani akti vsebujejo navedbe in izraze,
ki so še vedno predmet velike negotovosti glede razlage in za katere pojasnila še niso bila objavljena. Ne moremo izključiti,
da bomo v bližnji prihodnosti morda ugotovili bistven prispevek specifičnih dejavnosti k EU-taksonomiji. Ugotavljamo, da se bo
uredba nadgrajevala in da bomo še naprej upoštevali njen vpliv ter obveznosti poročanja, ki jih delegira.
Tveganja, povezana z nefinančnim poslovanjem skupine Krka, so opisana v poglavju Upravljanje tveganj, nefinančni kazalniki
oziroma rezultati opisanih politik pa v poglavju Trajnostni razvoj.
Trajnostna naravnanost skupine Krka je sestavni del Strategije razvoja skupine Krka za obdobje 20222026, saj želimo
trajnostne vidike še bolj vključevati v korporativno upravljanje in poslovne odločitve ter tako ohranjati ekonomsko, socialno in
naravovarstveno odgovornost do okolja, v katerem poslujemo.
V Izjavi o upravljanju družbe Krka v podpoglavju Skladnost poslovanja in korporativna integriteta opisujemo svoje aktivnosti na
naslednjih področjih: skladnost poslovanja in korporativna integriteta ter izobraževanje in usposabljanje zaposlenih v zvezi
s tem, obravnava sumov nepravilnosti, vloga pooblaščenca za skladnost in korporativno integriteto v družbi, načrt integritete,
upravljavski pristop k nediskriminaciji in spoštovanje človekovih pravic pri poslovanju.


Jože Colarič
predsednik uprave in generalni direktor

dr. Aleš Rotar
član uprave

dr. Vinko Zupančič
član uprave

David Bratož
član uprave

Milena Kastelic
članica uprave delavska direktorica

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
38
Razvojna strategija skupine Krka
17
Veljavna razvojna strategija skupine Krka, ki jo je pripravila uprava, novembra 2021 pa jo je potrdil tudi Krkin nadzorni
svet, zajema obdobje petih let, in sicer od 2022 do 2026. Strategija temelji na doseganju največje dodane vrednosti tako
za skupino Krka kot za vlagatelje in vključuje vsa področja delovanja skupine Krka s poudarkom na osnovni farmacevtsko-
kemijski dejavnosti. Skupino Krka obravnava kot mednarodno podjetje, saj zajema njeno delovanje prek odvisnih družb in
predstavništev v tujini ter sodelovanje s partnerji povsod, kjer je prisotna, in vse poslovne procese od razvoja prek
proizvodnje do trženja in prodaje, vključno s podpornimi procesi. Skupina Krka razvojno strategijo posodablja vsaki dve
leti, naslednja posodobitev je predvidena jeseni 2023.
Razvojna strategija temelji na poslanstvu, viziji in vrednotah skupine Krka.
18
Poslanstvo, vizija in vrednote
POSLANSTVO
Živeti zdravo življenje.
VIZIJA
Utrjujemo položaj enega vodilnih generičnih farmacevtskih podjetij v svetu.
VREDNOTE
hitrost in fleksibilnost
partnerstvo in zaupanje
kreativnost in učinkovitost
Izhodišča za razvojno strategijo predstavlja poglobljena analiza Krkinega položaja v svetovni generični farmacevtski
industriji. V njej so predstavljene značilnosti originatorske in generične farmacevtske industrije, napovedi rasti generičnega
trga ter umestitev Krke v mednarodno generično farmacevtsko industrijo. Na tej osnovi so se izoblikovale možnosti in
priložnosti za nadaljnji razvoj ter samostojni obstoj v prihodnosti.
Poleg izhodišč vsebuje tri vsebinske sklope: strategijo in cilje na ravni skupine Krka, cilje po regijah oziroma območjih
s strategijo ponudbe izdelkov in strategije posameznih poslovnih funkcij oziroma procesov. Strategija vsebuje tudi okvirni
razvojni, finančni in investicijski načrt poslovanja.
Del strategije je tudi obvladovanje tveganj, ki je vključeno v vse poslovne procese skupine Krka. Za obvladovanje tveganj
uporabljamo register tveganj. To je celovit prikaz tveganj na ravni skupine, namenjen pravočasnemu odkrivanju in
obvladovanju dejavnikov, ki lahko ogrozijo doseganje ciljev, opredeljenih v razvojni strategiji. Pri vsakem posodabljanju
strategije se posodobi tudi register tveganj. Več o tveganjih v poglavju Obvladovanje tveganj.
V strategijo je vpeta tudi trajnostna naravnanost skupine Krka, saj želimo trajnostne vidike še bolj vključevati v korporativno
upravljanje in poslovne odločitve ter tako ohranjati ekonomsko, socialno in naravovarstveno odgovornost do okolja,
v katerem poslujemo.
Uspešnost uresničevanja strateških ciljev spremljamo z merili uspešnosti, ki so določena na ravni skupine Krka, na ravni
skupin izdelkov in storitev ter na ravni poslovnih funkcij. Uspešnost meril na ravni skupine obravnava uprava, uspešnost
meril na ravni posameznih skupin izdelkov in storitev ter meril na ravni poslovnih funkcij pa pristojni odbori (Prodajni odbor,
Razvojni odbor, Odbor za ekonomiko in finance, Odbor za informacijske tehnologije, Odbor za kadre, Odbor za kakovost,
in Odbor za korporativno pojavljanje v javnosti). Ključno vodilo pri upravljanju sistema meril je povevanje konkurenčnosti
celotne skupine in posameznih družb znotraj skupine.
Za ohranjanje in izboljševanje položaja skupine Krka v mednarodnih okvirih izkoriščamo vse zunanje priložnosti, kar najbolj
pa tudi vse notranje prednosti, predvsem usklajeno in sinergijsko delovanje organizacijskih enot, povezanih v skupino
Krka, ter kakovostno upravljanje vseh poslovnih povezav v verigi ustvarjanja dodane vrednosti.
17
GRI GS 103-1, 103-2, 103-3,
18
GRI GS 102-16

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
39
Ključni strateški cilji skupine Krka do leta 2026
Dosegati količinsko/vrednostno rast prodaje v višini najmanj 5 % povprečno na leto. Pri tem dosegati nadpovprečne stopnje rasti
prodaje glede na dinamiko trgov ter ostati ali se uvrstiti med vodilna generična farmacevtska podjetja z lastnimi blagovnimi znamkami
na posameznih trgih in v izbranih terapevtskih skupinah.
Krepiti in optimizirati vertikalno integrirani poslovni model, ki se je pokazal kot učinkovita strateška usmeritev in ima primerjalno
prednost. Zagotavljati visoke standarde kakovosti, varnosti in učinkovitosti izdelkov.
Ohraniti usmerjenost v dolgoročno dobičkonosnost prodanih izdelkov vse od razvoja in proizvodnje do marketinga in prodaje, vključno
z vsemi drugimi funkcijami skupine Krka, in dosegati povprečno mao EBITDA vsaj v višini 25 %.
Poleg obstoječe ponudbe izdelkov, ki predstavljajo t. i. zlati standard, v skupni prodaji zagotavljati čim večji delež novih izdelkov in
vertikalno integriranih izdelkov. Kot inovativno generično podjetje vstopati v nove terapevtske skupine in specialnosti ter razvijati
kompleksne izdelke, vključno s podobnimi biološkimi izdelki.
Ob organski rasti zagotoviti tudi rast z dolgoročnimi poslovnimi povezavami in s ciljno usmerjenimi prevzemi. Njihov primarni cilj je
povevati prodajo z dodatnimi trgi in izdelki.
Za razvoj in raziskave namenjati 10 % prihodkov od prodaje, za naložbe pa okvirno znesek obračunane amortizacije, v povprečju
110 milijonov EUR letno.
Voditi stabilno dividendno politiko in pri določitvi deleža čistega dobička za izplilo dividend v posameznem letu upoštevati tudi
finančne potrebe skupine za naložbe in prevzeme, za dividende pa izplačati najmanj 50 % čistega dobička večinskih lastnikov.
Nadgrajevati trajnostno kulturo skupine Krka, trajnostne vidike vključevati v korporativno upravljanje in poslovne odločitve ter ohranjati
ekonomsko, socialno in naravovarstveno odgovornost do okolja, v katerem poslujemo. Že v letu 2022 zagotoviti razkrivanje trajnostnih
tem po standardih GRI, v letu 2023 pa pridobiti rating ESG.
Izkoriščati potenciale digitalizacije v vseh fazah poslovanja.
Ostati samostojni.
Ključne strateške usmeritve skupine Krka do leta 2026
Trgi
Utrjevati in krepiti prisotnost na tradicionalnih Krkinih trgih, se pravi na trgih vzhodne, jugovzhodne in srednje Evrope ter Slovenije,
in povečevati prisotnost na zahodnoevropskih in azijskih trgih.
Čim bolj izkoristiti prodajni potencial v vseh šestih prodajnih regijah in se usmeriti predvsem na ključne trge (Ruska federacija, Poljska,
Ukrajina, Nemčija, Slovenija, Romunija, Madžarska, Češka, Slovaška in Hrvaška), ključne kupce in ključne izdelke.
Okrepiti položaj med 5 vodilnimi genernimi podjetji na vseh tradicionalnih trgih, kar pomeni krepitev prodaje in tržnih deležev, še
posebej v terapevtskih skupinah in molekulah, kjer je Krka že močno prisotna (zdravljenje srčno-žilnih bolezni, bolezni osrednjega
živčevja, bolezni prebavil in bolečine), ter v skupinah s potencialom za rast (sladkorna bolezen, onkologija).
Na trgih zahodne Evrope krepiti prepoznavnost Krke (blagovnih znamk Krka in TAD) in Krkin tržni položaj prek odvisnih družb in
nepovezanih partnerjev ter okrepiti položaj med 10 vodilnimi generičnimi podjetji na vseh zahodnoevropskih trgih.
Na trgih regije Čezmorska tržišča tržiti izdelke pod lastnimi blagovnimi znamkami v okviru partnerskih povezav z lastniško
nepovezanimi podjetji in prek lastnih podjetij. Na Kitajskem nadaljevati aktivnosti za registracijo in prodajo izdelkov ter uspešno
nastopati na javnih razpisih, za kar je potrebna neposredna prisotnost na tem trgu.
Izdelki
Vstopati v segmente kompleksnih genernih izdelkov. Na ključnih terapevtskih področjih uvajati inovativne izdelke kombinirana
zdravila, nove jakosti, farmacevtske oblike in dostavne sisteme. Širiti sterilne farmacevtske oblike.
Na področju podobnih bioloških zdravil s strateškimi partnerji vrednotiti posamezne projekte na evropskih trgih, s poudarkom na Krkini
regulatorni in prodajno-marketinški vlogi. Prednostno obravnavamo področja sladkorne bolezni in imunoloških bolezni.
Povečati ponudbo izdelkov brez recepta, ki z vidika povpraševanja niso odvisni od sezonskih vplivov. Ponudbo dopolnjevati z izdelki, ki
so komplementarni s ključnimi terapevtskimi področji, opredeljenimi pri zdravilih na recept. Osredotočiti se na trge vzhodne Evrope,
Slovenije in jugovzhodne Evrope.
Osredotočiti se na najbolj perspektivno področje pri veterinarskih izdelkih, izdelke za ljubiteljske živali, ki predstavljajo več kot 60 %
prodaje veterinarskih izdelkov. Ponudbo antiparazitikov in zdravil za laanje bolečine širiti z dermatološkimi zdravili ter zdravili za
zdravljenje bolezni srca in žilja. Hkrati vzdrževati izdelke za rejne živali. Osredotočiti se na ključne trge, vse trge zahodne Evrope in
ovrednotiti vstop na trg ZDA.
Razvoj in proizvodnja izdelkov ter kakovost
Krepiti stroškovno učinkovito vertikalno integracijo od razvoja izdelka, prek njegove proizvodnje do prodaje.
Razvijati generična zdravila in pripraviti ustrezno registracijsko dokumentacijo pred potekom podatkovne zaščite ter pridobiti
registracijo pred potekom produktnega patenta oz. marketinške zaščite, za vstop na trg med prvimi generiki.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
40
Zagotavljati stroškovno konkurenčnost in upravljati nadaljnjo rast prodaje že uveljavljenih izdelkov po načelih upravljanja življenjskega
cikla izdelkov in ob upoštevanju regulatornih novosti s področja varnosti in kakovosti zdravil ter s pridobivanjem dodatnih dovoljenj za
promet na novih trgih.
Obvladovati razvoj in proizvodnjo vertikalno integriranih inkovin, ki jih proizvajamo po lastnih tehnologijah v Krki in pri pogodbenih
partnerjih, ter zagotavljati zadostne količine kakovostnih in stroškovno konkurenih učinkovin za vgradnjo v lastne končne izdelke.
Vlaganja in finančna stabilnost
Stabilno in optimalno vlagati v proizvodne, razvojne in infrastrukturne zmogljivosti.
Aktivno iskati priložnosti za dodatno rast prodaje z vstopom na nove trge in povečanjem tržnih deležev na izbranih obstoječih trgih, in
sicer z nakupi farmacevtskih podjetij, izdelkov in tehnologij ter z dolgoročnimi poslovnimi povezavami.
Zmanevati vpliv finančnih tveganj na poslovanje skupine Krka, predvsem na področju kreditnih in valutnih tveganj.
Transparentno poročati in ažurno komunicirati z vlagatelji in finančno javnostjo, višati prepoznavnost Krkinega poslovnega modela,
strateških usmeritev in finančnih rezultatov ter s tem povečevati privlačnost delnice za delničarje in vlagatelje.
Digitalizacija poslovanja
Nadaljevati digitalizacijo poslovanja, učinkovito in v skladu z regulatornimi standardi upravljati informacijsko tehnologijo ter zagotoviti
visoko razpoložljivost in informacijsko varnost uvedenih informacijskih rešitev.
Mednarodna skupina, odgovorna do okolja, v katerem poslujemo
Krepiti strokovno in stroškovno sinergijo v okviru skupine Krka ter maksimalno izkoristiti konkurenčne prednosti poslovnih okolij, v
katerih delujejo Krkine odvisne družbe v tujini.
Zagotoviti ustrezne kadre s kontinuiranim izobraževanjem zaposlenih tekom njihove celotne kariere v Krki.
Z upravljanjem potencialov zaposlenih v mednarodnem okolju krepiti internacionalizacijo skupine Krka in zagotoviti aktiviranje vseh
kadrovskih potencialov za doseganje strateških in operativnih ciljev skupine.
inkovito prepoznavati in obvladovati trajnostna tveganja in priložnosti, z namenom krepitve konkurenčnih prednosti in ohranjanja
dolgoročne sposobnosti Krke za doseganje strateških ciljev in ustvarjanje vrednosti za deležnike.
Krepiti prepoznavnost in pozitivno podobo skupine Krka pri vseh deležnikih.
Zagotavljati visoko stopnjo poslovne etike in integritete ter transparentnosti in skladnosti poslovanja.
Cilji po trgih
Na Krkinih tradicionalnih trgih (Slovenija, jugovzhodna Evropa, srednja Evropa in vzhodna Evropa) utrjevati ugledno in prepoznavno
blagovno znamko Krka med splošnimi zdravniki, izbranimi specialisti in farmacevti in večino izdelkov še naprej tržiti pod lastnimi
blagovnimi znamkami. Graditi ugled in prepoznavnost pri ciljnih skupinah zdravnikov specialistov, ki jim bomo ponudili izdelke
z novejših terapevtskih področij.
Na zahodnoevropskih trgih krepiti prepoznavnost Krke (blagovnih znamk Krka in TAD) in Krkin tržni položaj prednostno prek odvisnih
družb in tudi nepovezanih partnerjev. Izkoriščati potencial obstoječe ponudbe izdelkov, širiti ponudbo izdelkov na obstoječih
terapevtskih področjih in vstopati na nova terapevtska področja ter krepiti položaj pri farmacevtih in izbranih ciljnih skupinah
zdravnikov.
Na čezmorskih trgih tržiti Krkine izdelke pod lastnimi blagovnimi znamkami, prihajati na nove trge s prevzemi in ustanavljanjem
specializiranih lokalnih podjetij v mešani lasti, v katerih bo imela Krka prevladujoči delež (registracije, trženje itd.), ter nadaljevati trženje
prek lastniško nepovezanih partnerjev.
Ponudba izdelkov in storitev
Zdravila na recept
Ključna terapevtska področja bodo še naprej zdravila za zdravljenje bolezni srca in žilja, osrednjega živčevja, prebavil ter zdravila za
lajšanje bolečine. Med ključna terapevtska področja dodajamo zdravila za zdravljenje sladkorne bolezni.
Na ključnih terapevtskih področjih bomo poleg genernih paralel v svetu vodilnih zdravil uvajali tudi inovativne izdelke (inovativna
kombinirana zdravila, nove jakosti, farmacevtske oblike, dostavne sisteme).
Dopolnjevali bomo ponudbo kombiniranih zdravil (z dvema ali tremi učinkovinami) za zdravljenje zvišanega krvnega tlaka in srčnega
popuščanja ter lajšanje bolečine.
Z novimi izdelki bomo dopolnili ponudbo zdravil za antiagregacijsko in antikoagulantno zdravljenje ter ponudbo onkoloških zdravil.
Vstopamo na podrje zdravljenja avtoimunskih bolezni. Lansirali bomo prve izdelke za zdravljenje multiple skleroze ter ovrednotili
možnosti vstopa na področje revmatskih obolenj in bolezni prebavil.
Z lastnimi izdelki ali z izdelki lastniško nepovezanih partnerjev (3. vir) bomo zagotavljali pestro ponudbo zdravil z drugih terapevtskih
področij.
Ponudbo zdravil bomo povečali z vstopom na področje kompleksnih peptidov in podobnih biolkih zdravil.
Izdelke z najnovejših terapevtskih področij bomo lansirali na več Krkinih trgov.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
41
Prodajno ključne izdelke bomo zagotavljali z vertikalno integriranim modelom.
Za ključne prodajne izdelke bomo z optimizacijo formulacij in tehnoloških postopkov ter stroškovnoinkovito proizvodnjo zagotavljali
cenovno konkurenčnost in dobičkonosnost. Za nove izdelke bomo optimalne formulacije in postopke ter cenovno konkurenčnost
zagotavljali že med lansiranjem.
Z izdelki z večjim prodajnim potencialom bomo vstopali na trge med prvimi generiki takoj po padcu patenta.
Registracije zdravil in njihova imena (blagovne znamke in imena zdravil, sestavljena iz mednarodnega nelastniškega imena in imena
imenitnika dovoljenja za promet international nonproprietary name, marketing autorisation holder, INN MAH) bomo prilagajali
razmeram na trgih in zahtevam regulatornih oblasti.
Vsako leto bomo lansirali najmanj eno zdravilo z večjim in nekaj zdravil z manjšim prodajnim potencialom.
Vsako leto bomo na vsakem ključnem trgu lansirali vsaj eno zdravilo z večjim prodajnim potencialom.
Izdelki brez recepta
Krkina ključna terapevtska področja so izdelki za lajšanje bolečine, izdelki zinkom na prebavila in presnovo, izdelki za lajšanje
prehlada in kašlja ter vazoprotektivi.
Pri izdelkih za lajšanje bolečine, izdelkih za lajšanje prehlada in kašlja ter vazoprotektivih bomo krovne blagovne znamke dopolnjevali z
izdelki z novimi sestavami in farmacevtskimi oblikami.
Ponudbo bomo dopolnjevali z izdelki, ki so povezani s kljnimi terapevtskimi področji, opredeljenimi pri zdravilih na recept, in izdelki,
pri katerih bo možen preklop iz statusa zdravila na recept v status zdravila brez recepta (sinergija pri promociji), ter z izdelki iz
drugih/novih kategorij, ki bodo tržno zanimivi.
Iskali bomo nove izdelke lastniško nepovezanih partnerjev (tretji vir), ki so perspektivni in ekonomsko ustrezno ovrednoteni.
Osredotočeni bomo na trge vzhodne Evrope, Slovenije in jugovzhodne Evrope.
Veterinarski izdelki
Ključno terapevtsko področje so izdelki za ljubiteljske živali (antiparazitiki in zdravila za lajšanje bolečine).
Z dermatološkimi zdravili ter zdravili za zdravljenje srčno-žilnih bolezni bomo obogatili ponudbo izdelkov za ljubiteljske živali.
Z novimi kombiniranimi zdravili, farmacevtskimi oblikami in tehnologijami bomo dopolnili ponudbo izdelkov za ljubiteljske živali.
Z obstoječimi izdelki bomo vzdrževali ponudbo izdelkov za rejne živali.
Osredotočeni bomo na trge zahodne Evrope in na izbrane tradicionalne trge, ob tem pa bomo tehtali tudi možnosti za vstop na nove
trge.
Zdraviliško-turistične storitve
Dosegati vsaj 3-odstotno povprečno letno rast prihodkov od prodaje ter izboljševati dobičkonosnost.
V strukturi gostov dosegati tretjinski delež tujih gostov.
Ohraniti vodilni tržni delmed slovenskimi naravnimi zdravilišči na področju zdravstvene dejavnosti.
Doseganje ciljev skupine Krka v letu 2021
Skupina Krka je v letu 2021 ustvarila 1 milijardo 565,8 milijona EUR prodaje (od tega znašajo prihodki iz pogodb s kupci iz naslova
prodaje izdelkov in storitev 1 milijardo 560,3 milijona EUR, razliko pa predstavljajo ostali prihodki iz pogodb s kupci iz naslova
prodaje materiala ter ostali prihodki iz prodaje), kar je 2 % več kot v letu 2020 in 2 % več od načrtovanega.
Razpršenost prodaje med prodajnimi regijami Slovenija, Vzhodna Evropa, Zahodna Evropa, Srednja Evropa, Jugovzhodna Evropa
in Čezmorska tržišča je dobra. Največja regija po prodaji je bila Vzhodna Evropa, Ruska federacija pa je ostala največji posamični
trg.
Delež prodaje na trgih zunaj Slovenije je znašal 94 %, kar smo načrtovali.
Prodajno najpomembnejša skupina izdelkov so bila zdravila na recept s 84-odstotnim deležem v skupni prodaji, kar je v skladu
z načrtovanim.
Čisti dobiček je znašal 308,2 milijona EUR in je bil večji od načrtovanega.
Število zaposlenih v skupini Krka je bilo za 1 % manjše kot konec leta 2020.
Cilji poslovanja skupine Krka v letu 2022
Prodaja izdelkov in storitev bo predvidoma dosegla 1 milijardo 610 milijonov EUR.
Delež prodaje na trgih zunaj Slovenije bo predvidoma 94-odstoten.
Najpomembnejša skupina izdelkov ostajajo zdravila na recept s 84-odstotnim deležem v prodaji.
Načrtujemo dobiček v vrednosti okoli 300 milijonov EUR.
Načrtujemo povečanje števila zaposlenih v Sloveniji in tujini, skupaj za 2 %.
Načrtovane naložbe v vrednosti 130 milijonov EUR bodo namenjene predvsem povečanju in posodobitvi proizvodnih zmogljivosti in
infrastrukture.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
42
Trajnostno upravljanje skupine Krka
V strateškem obdobju 2022 do 2026 bomo poslovno uspešnost skupine Krka krepili z upoštevanjem trajnostnih načel pri
njenem upravljanju. Z vpeljavo celovitega procesa trajnostnega upravljanja želimo dosegati napredek in povečevati
vrednost celotne skupine Krka.
V začetku leta 2021 smo imenovali člana uprave Davida Bratoža kot odgovornega za področje trajnosti in vpeljavo sistema
ESG v poslovanje, ter opredelili Finančni sektor kot nosilca integriranja trajnostnih (ESG) vidikov v strategijo. Kasneje bo
njegove naloge prevzelo novo organizacijsko telo, ki bo na ravni skupine skrbelo za trajnostne vidike poslovanja, njegovo
delovanje pa bo opredeljeno s krovno ESG politiko. Z delom je začela tudi interdisciplinarna projektna skupina za trajnost.
Trajnostni model upravljanja smo obravnavali na strateških sestankih vodstev vseh organizacijskih enot.
Med strateške cilje smo umestili nadgrajevanje trajnostnega vidika upravljanja, kar bodo dopolnile prenovljene področne
politike in razširjeni kazalniki poslovne uspešnosti.
Proces opredelitve bistvenosti
19
V vključujočem procesu, ki ga je vodila interdisciplinarna projektna skupina za trajnost, smo posodobili pregled naših
osrednjih deležnikov in na novo opredelili bistvene trajnostne (ESG) teme skupine Krka, katere je s sklepom potrdila tudi
uprava družbe. Njihovo zamejitev smo preverili v strukturiranih pogovorih o razumevanju, vrednotenju in pričakovanih
razkritjih s predstavniki osrednjih deležniških skupin. Izsledke bomo uporabili tudi kot usmeritev za nadaljnje izboljšave.
Krkini ključni deležniki
Bolniki
Zdravstveni delavci, ponudniki zdravstvene oskrbe in neposredni kupci
Zaposleni, potencialni zaposleni in sindikalne organizacije
Regulatorji in vladne organizacije
Izobraževalne in znanstvenoraziskovalne ustanove
Delničarji, finančne ustanove in drugi deležniki na finančnih trgih
Strateški partnerji in dobavitelji
Lokalne skupnosti, nevladne in humanitarne organizacije
Mediji
Strokovna in interesna združenja
Bistvene trajnostne (ESG) teme
Prepoznane bistvene trajnostne teme smo povezali v sedem sklopov, ki jih bomo redno preverjali in posodabljali. V procesu
njihovega opredeljevanja smo upoštevali interese in pričakovanja ključnih deležnikov do panoge in skupine Krka,
regulatorne zahteve in zahteve strokovnih smernic ter standardov, medijske analize ter prihajajoča tveganja in priložnosti,
povezane z okoljskimi, družbenimi in upravljavskimi vidiki.
Dvojno matriko bistvenosti, izdelano na tej osnovi, podrobneje predstavljamo v poglavju Trajnostni razvoj.
Sklopi Krkinih bistvenih trajnostnih tem
Kakovost izdelkov in varnost bolnikov
Privabljanje in zadrževanje talentov
Dostopno zdravljenje
Dobre prakse vodenja in upravljanja
Skladnost, integriteta in transparentnost
Planet in podnebne spremembe
Ekonomski vplivi in davki
19
GRI GS 102-46

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
43
Pričakovano makroekonomsko okolje v letu 2022
Mednarodna razpršenost poslovanja in vertikalno integrirani poslovni model skupini Krka omogočata stabilno poslovanje
kljub različnim makroekonomskim razmeram na posameznih ključnih prodajnih trgih.
Po nekaj zaporednih letih ugodnih makroekonomskih razmer je v letu 2020 zaradi posledic ukrepov za zajezitev pandemije
prišlo do padca gospodarske aktivnosti. V letu 2021 je gospodarstvo okrevalo. Države in centralne banke so že v letu 2020
začele sprejemati ukrepe za spodbujanje gospodarske rasti in blažitev negativnih posledic pandemije in s tem nadaljevale
tudi v letu 2021. Pričakuje se, da bo tako tudi v letu 2022. V letu 2021 je bilo zaznati naglo povečanje inflacije, ki je presegla
pričakovanja in dosegla najvišje stopnje v zadnjih desetih letih. Slednje se nadaljuje v letu 2022. V letu 2023 se pričakuje
postopno umirjanje inflacije. Po povečanju nestanovitnosti deviznih tečajev in negotovosti na finančnih trgih v letu 2020 so
se razmere v letu 2021 umirile. Zaradi stanja v Ukrajini in Ruski federaciji bo nestanovitnost deviznih tečajev v letu 2022
velika. Nesorazmernost ukrepov za omejevanje širjenja pandemije ter spodbujevalnih ukrepov za pomoč gospodarstvom
posameznih držav je bila značilna tudi za leto 2021.
Ob ponovni krepitvi gospodarske aktivnosti in izboljšanju makroekonomskih razmer v letu 2021 je napoved za naslednja
leta zmerno optimistična. Napovedi Evropske komisije in mednarodnih bank za naše prodajne trge kažejo na bolj
spodbudne makroekonomske razmere v letu 2022, vendar omenjene napovedi niso vključevale dogodkov v Ukrajini in
Ruski federaciji, ki so se zgodili na začetku leta 2022, ki bodo pogoje poslovanja na nekaterih trgih regije Vzhodna Evropa,
pa tudi drugod, lahko poslabšali.
Pričakovane makroekonomske razmere v letu 2022
Država
Napoved rasti
trga zdravil
(v %)
Napoved vrednosti
trga zdravil
po veleprodajnih cenah
(v milijonih)
Devizni tečaj
(valuta/EUR)
Slovenija
7
850 EUR
evroobmočje
Hrvaška
8
1.500 EUR
7,5
Romunija
7
4.500 EUR
5,0
Poljska
4
6.900 EUR
4,6
Madžarska
4
2.940 EUR
365
Češka
6
3.200 EUR
25,5
Slovaška
5
1.550 EUR
evroobmočje
Zahodna Evropa
3
263.000 EUR
povečini evroobmočje
Kitajska
47
150.000 USD
7,4
Viri za napovedi trga zdravil so interne ocene. Viri za napovedi deviznih tečajev so poročila bank in interne ocene.
Slovenija
Gospodarska aktivnost se je v prvi polovici leta 2021 v primerjavi z enakim obdobjem leta 2020 zaradi sproščanja ukrepov
za zajezitev pandemije močno povečala, in sicer za 6,9 %, ter presegla vrednosti iz leta 2019. Tudi vse komponente
povpraševanja in ponudbe so se glede na leto 2020 povečale. Močna gospodarska rast naj bi se nadaljevala tudi v letih
2022 in 2023, in to predvsem zaradi večje potrošnje in naložb. Za leto 2022 se pričakuje gospodarska rast v višini 3,8 %,
za leto 2023 pa v višini 3,6 %. Visoki tekoči javni izdatki bodo ovirali izboljšanje javnih financ. Rast javne potrošnje bo
zmerna, vendar se pričakuje nadaljnja rast javnih investicij na podlagi financiranja iz evropskih strukturnih skladov in iz
mehanizma za okrevanje in odpornost EU. Inflacija je v letu 2021 znašala 4,9 %. Tudi v letu 2022 naj bi bila nad 2 %,
v naslednjih letih pa naj bi se ustalila pod 2 %. Javnofinančni primanjkljaj je v letu 2021 znašal 7,2 % BDP-ja. Zaradi
ukrepov za podporo gospodarstvu so bili negativni inki pandemije na brezposelnost zgolj kratkoročni. Potem ko se je
stopnja brezposelnosti v letu 2020 zvišala, se je v letu 2021 zopet znižala na 4,6 %. Nižanje stopnje brezposelnosti je
predvideno tudi za leti 2022 in 2023, in sicer naj bi se v letu 2022 znižala na 4,5 %, v letu 2023 pa naj bi se ustalila
na 4,4 %. Morebitno pomanjkanje delovne sile lahko negativno vpliva na gospodarsko rast. Javni dolg se je v letu 2021
zmanjšal na 77,7 % BDP-ja in naj bi se do leta 2023 zmanjšal na 76 % BDP-ja.
Vrednost prodaje zdravil v letu 2022 ocenjujemo na 850 milijonov EUR in pričakujemo, da bo za 7 % večja kot v letu 2021.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
44
Hrvaška
Okrevanje gospodarstva v letu 2021 je bilo posledica velike potrošnje in boljše turistične sezone od pričakovane. Rast
BDP-ja je v letu 2021 znašala 10,5 %. Robustna rast potrošnje gospodinjstev, ki je bila posledica ugodnih gibanj na trgu
dela, visokih akumuliranih prihrankov gospodinjstev in rasti potrošniških posojil, bo tudi v letu 2022 glavni dejavnik
gospodarske rasti. K rasti bodo v prihodnjih letih prispevale tudi številne nove investicije. V letu 2022 se pričakuje rast
BDP-ja v višini 4,8 %, v letu 2023 pa 3 %. Inflacija se je v letu 2021 povečala na 2,7 % predvsem zaradi podražitve energije
in prehrane. Za leto 2022 se pričakuje 3,5-odstotna inflacija. V naslednjih letih naj bi se stabilizirala, in sicer v letu 2023
pod dvema odstotkoma. Ugodna gospodarska gibanja so pozitivno vplivala na trg dela, ki je po letu 2020 močno okreval.
Stopnja brezposelnosti je v letu 2021 padla na 6,7 % in naj bi se v letu 2022 znižala na 6,2 %, v letu 2023 pa na 5,8 %.
Javnofinančni primanjkljaj, ki se je v letu 2020 poslabšal, se je v letu 2021 izboljšal in je znašal 4,1 % BDP-ja. Padec
javnofinančnega primanjkljaja je pričakovati tudi v nadaljnjih letih. Javni dolg naj bi se postopno zniževal z 82,3 % BDP-ja
v letu 2021 na 77,9 % v letu 2023. Pozitiven učinek na gospodarstvo imata lahko tudi vstop v schengensko območje in
prevzem evrske valute. Gospodarsko rast pa lahko ogrozi nizka stopnja precepljenosti, ki lahko vodi do strožjih omejitvenih
ukrepov za zajezitev pandemije.
Ocenjujemo, da se bo vrednost hrvaškega trga zdravil v letu 2022 povečala za 8 % glede na predhodno leto in bo znašala
okrog 1,5 milijarde EUR.
Romunija
Zaradi močnega okrevanja gospodarstva je BDP dosegel isto raven kot pred pandemijo še pred koncem leta 2021, rast
pa je znašala 6,3 %. Za leto 2022 se predvideva rast v višini 4,2 %, za leto 2023 pa 4,5 %, nanjo bodo vplivale predvsem
močna potrošnja in povečane investicije. Izvoz bo rasel počasneje kot uvoz zaradi ozkih grl v proizvodnji, predvsem
v avtomobilski industriji. Težave pri oblikovanju nove vlade lahko preložijo javne investicije, kar lahko ogrozi gospodarsko
rast. V naslednjih letih se zaradi gospodarske rasti pričakuje padec stopnje brezposelnosti pod 5 %. Stopnja inflacije se je
v letu 2021 povečala in na letni ravni dosegla 4,1 % predvsem zaradi povišanja cen energentov. Za leto 2022 se pričakuje
stopnja inflacije v višini 5,3 % in v nadaljevanju postopno umirjanje inflacije, ki naj bi v letu 2023 dosegla 2,5 %, ko naj bi
se cenovni šoki umirili. V letu 2021 se je javnofinančni primanjkljaj znižal na 8 % BDP-ja. V naslednjih letih naj bi se
javnofinančni primanjkljaj postopno zniževal in v letu 2023 dosegel 6,3 % BDP-ja. Javni dolg se je v letu 2021 zvišal na
49,3 % BDP-ja in naj bi še naraščal ter leta 2023 dosegel 53,2 % BDP-ja. Tveganja javnih financ so uravnotežena, medtem
ko kratkoročna tveganja za gospodarsko rast predstavljajo zamude pri sprejemu proračuna in novi izbruhi okužb z uvedbo
ukrepov za omejevanje aktivnosti, saj je stopnja precepljenosti nizka.
Ocenjujemo, da se bo vrednost trga zdravil v letu 2022 v primerjavi z letom 2021 povečala za 7 % in bo dosegla
4,5 milijarde EUR.
Ruska federacija
V letu 2021 je bila gospodarska rast najvišja v zadnjih 10 letih in je znašala 4,7 %. Uvedba ostrih gospodarskih sankcij na
začetku leta 2022 bo zelo obremenjevala gospodarsko aktivnost. Zaradi velikega dviga ključne obrestne mere se
pričakujejo kreditni krč ter zmanjšanje potrošnje in investicij. Obenem se pričakuje, da bo izvoz energentov ob njihovih
naraščajočih cenah povzročil velik zunanjetrgovinski presežek, ki bo pomembno prispeval h gospodarski rasti, razen če
bo izvoz energentov vključen v okvir sankcij. V takšnem primeru se za leto 2022 pričakuje krčenje gospodarske aktivnosti
za 3 % do 5 %. Zaradi padajoče vrednosti lokalne valute naj bi se inflacija še okrepila.
Ključna kratkoročna tveganja predstavljajo ekonomske sankcije, volatilnost in depreciacija ruskega rublja. Srednjeročno
lahko gospodarske sankcije povzročijo nekoliko oteženo poslovanje z Rusko federacijo, dodatna valutna in kreditna
tveganja, inflacijo, padec življenjskega standarda in zmanjšanje kupne moči.
Ukrajina
Po recesiji v letu 2020 se je gospodarska rast v letu 2021 povečala za 3 %. Zaradi dogodkov, ki so se začeli konec
februarja, se v letu 2022 pričakuje globoka recesija. Ocene bodočih makroekonomskih razmer so zelo negotove. Domače
povpraševanje naj bi se zelo zmanjšalo, pričakuje se tudi občutno zmanjšanje uvoza. Izvoz naj bi se prav tako zmanjšal

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
45
zaradi motenih logističnih poti in proizvodnih aktivnosti ter zaprtih letališč in pristanišč. Če bi prišlo do hitre razrešitve
konflikta in če bi država dobila obsežne donacije, naj bi se gospodarska aktivnost v letu 2022 zmanjšala najmanj za 10 %,
kar je primerljivo s padcem v letu 2015. Dolgotrajni konflikt pa bi bistveno poslabšal makroekonomske razmere in povzročil
padec gospodarske aktivnosti za 25 % do 35 %.
Ključna kratkoročna tveganja predstavljajo varnostne razmere, geopolitična nestabilnost in kreditno tveganje.
Poljska
Gospodarstvo si je v prvi polovici leta 2021 zelo opomoglo in BDP je v drugem četrtletju dosegel isto raven kot pred
pandemijo. Rekordno nizka raven brezposelnosti in povečana potrošnja sta spodbudili gospodarsko aktivnost, ki je zrasla
za 5,7 %. Gospodarska rast naj bi se nadaljevala tudi v letih 2022 in 2023, predvsem zaradi povečanja investicij,
ugodnejših davčnih razmer, višjih prihodkov gospodinjstev, in to kljub dobavnim motnjam, ter občutni rasti cen surovin.
Tudi naložbe zasebnega sektorja naj bi rasle zaradi dobrega finančnega položaja podjetij in nizkih stroškov podjetniškega
financiranja. Gospodarska rast naj bi v letu 2022 znašala 5,5 %, v letu 2023 pa 4,2 %. Inflacija se je krepila zaradi rasti
cen energentov in stroškov dela. V letu 2021 se je zvišala na 5,2 %, za leto 2022 se pričakuje dodatna rast inflacije
na 6,8 %. Njeno umirjanje se pričakuje šele v naslednjih letih, v letu 2023 naj bi padla na 3,8 %. Javnofinančni primanjkljaj
se je v letu 2021 znižal na 3,3 % BDP-ja. Pričakovati je znatno povečanje fiskalnih prihodkov, večinoma iz davkov in
socialnih prispevkov, predvsem zaradi okrevanja gospodarstva in ugodnih razmer na trgu dela. V letih 2022 in 2023 je
pričakovati dodatno zniževanje javnofinančnega primanjkljaja na okoli 2 % BDP-ja. Javnofinančni dolg, ki je v letu 2021
predstavljal 54,7 % BDP-ja, naj bi do leta 2023 padel pod 50 % BDP-ja.
Vrednost trga zdravil bo ob pričakovani 4-odstotni rasti znašala okrog 6,9 milijarde EUR.
Madžarska
BDP se je v letu 2021 povečal za 6,5 %. Na njegovo rast pozitivno vpliva spodbujevalna fiskalna politika, ki kompenzira
zunanje negativne vplive. V letu 2021 pa so na rast BDP-ja negativno vplivale motnje v dobavnih verigah. To naj bi bilo
značilno tudi za leto 2022, ko se pričakuje gospodarska rast v višini 5 %. V letu 2023 se bo zaradi umika politik za podporo
gospodarstva gospodarska rast umirila, rast BDP-ja je ocenjena na 3,2 %. Zaupanje potrošnikov je veliko, zaradi državnih
ukrepov in podpore je visoka tudi rast prihodkov gospodinjstev. Vse skupaj bo še pospešilo potrošnjo gospodinjstev.
V naslednjih letih se pričakuje tudi povečanje javnih investicij. Naraščajoče cene surovin in pritiski na povečanje plač
povzročajo rast proizvodnih stroškov in posledično višjo inflacijo. V letu 2021 je inflacija dosegla vrh in je znašala 5,2 %.
V letu 2022 pričakuje še višja stopnja inflacije, in sicer 5,4 %, ter njen postopen padec na 3,6 % v letu 2023. Stopnja
brezposelnosti je v letu 2021 padla na 4,1 % in se bo v naslednjih letih še zniževala, in sicer na 3,1 % v letu 2022 ter
na 2,9 % v letu 2023. Kljub močnemu gospodarskemu okrevanju se predvideva zgolj postopno znižanje javnofinančnega
primanjkljaja in dolga. Ob visokih fiskalnih izdatkih je v letu 2021 javnofinančni primanjkljaj znašal 7,5 % BDP-ja. Dodatni
fiskalni prostor na podlagi robustne rasti fiskalnih prihodkov naj bi bil uporabljen za nove izredne ukrepe, namenjene
različnim socialnim skupinam. Za leto 2022 se pričakuje javnofinančni primanjkljaj na ravni 5,7 % BDP-ja. Javni dolg je
v letu 2021 padel na 79,2 % BDP-ja. V naslednjih letih se pričakuje nadaljevanje padanja javnega dolga.
Pričakujemo, da bo vrednost trga zdravil v letu 2022 ob 4-odstotni rasti dosegla 2,9 milijarde EUR.
Češka
Po padcu gospodarske aktivnosti v letu 2020, ki so jo povzročile motnje v dobavnih verigah, je BDP v letu 2021 zrasel za
3,3 %. Gospodarska aktivnost naj bi se pospešila v začetku leta 2022, predvsem zaradi povečanega domačega in tujega
povpraševanja ter investicij, v katerih bo sodelovala tudi država, raven pred epidemijo pa naj bi dosegla šele v drugi
polovici leta 2022. Od leta 2022 dalje bodo investicije dobile dodatno spodbudo iz mehanizma EU za okrevanje in
odpornost. Gospodarska rast naj bi v letu 2022 znašala 4,4 %, v letu 2023 pa naj bi znašala 3,9 %. Inflacija je v letu 2021
zrasla na 3,3 % zaradi kombinacije naraščanja cen energentov, ozkih grl v dobavnih verigah in robustnega povpraševanja.
V letu 2022 naj bi se zvišala na 5,8 %, v letu 2023 pa naj bi se postopno znižala na 2,2 %. Stopnja brezposelnosti je v letu
2021 znašala 2,7 %. V naslednjih letih se pričakuje dodatno znižanje, in sicer na 2,6 % v letu 2022 ter na 2,4 % v letu
2023. Javnofinančni primanjkljaj je v letu 2021 zaradi obsežnih fiskalnih spodbud za ublažitev posledic pandemije zrasel
na 7 %. Za leto 2022 se pričakuje njegovo zmanjšanje na 4,3 % BDP-ja, predvsem zaradi ukinitve spodbud, a bo še vedno

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
46
dokaj višji kot pred pandemijo. Javni dolg se je v letu 2021 povečal na 42,4 % BDP-ja in naj bi v naslednjih letih še rasel.
V letu 2023 naj bi dosegel 46,3 % BDP-ja. V primerjavi z ostalimi članicami EU je delež javnega dolga še vedno nizek.
Na Češkem pričakujemo 6-odstotno rast trga zdravil, njegova vrednost pa naj bi bila okrog 3,2 milijarde EUR.
Slovaška
Po gospodarski recesiji v letu 2020 je gospodarstvo v letu 2021 okrevalo. Rast BDP-ja je znašala 3 %. Motnje v dobavnih
verigah in povečanje okužb z novim koronavirusom bodo kratkoročno negativno vplivale na okrevanje gospodarstva.
Pospešena gospodarska rast se ponovno pričakuje v letu 2022, tudi zaradi povečanja javnih investicij, ki bodo financirane
iz mehanizma EU za okrevanje in odpornost. Tako naj bi se v letu 2022 gospodarska rast okrepila na 5 %. Tudi v letu
2023 naj bi bila rast BDP-ja dokaj visoka in naj bi znašala 5,1 %. Enako kot v letu 2021 se tudi za leto 2022 pričakuje, da
se bo inflacija zvišala zaradi ozkih grl v ponudbi in povečanega povpraševanja. Inflacija je v letu 2021 znašala 2,8 %,
v letu 2022 pa naj bi se zvišala na 6,4 %, vendar naj bi se inflacijski pritiski v letu 2023 stabilizirali, inflacija pa znižala na
2,4 %. Brezposelnost se je v letu 2021 nekoliko zvišala, in sicer na 6,8 %. V naslednjih letih se pričakuje njen padec, in
sicer na 6,4 % v letu 2022 ter na 5,6 % v letu 2023. Fiskalna pomoč naj bi se v letu 2022 zmanjšala, javnofinančni
primanjkljaj pa naj bi se s 7,3 % BDP-ja v letu 2021 zmanjšal na 4,2 % BDP-ja, tudi zaradi pospešene gospodarske rasti.
Javni dolg se je v letu 2021 povečal na 61,8 % BDP-ja, v naslednjih letih pa naj bi se postopoma skrčil na 60 % BDP-ja.
Na Slovaškem pričakujemo 5-odstotno rast trga zdravil, njegova vrednost pa naj bi bila okrog 1,6 milijarde EUR.
Zahodna Evropa
Po padcu v letu 2020 se je gospodarska aktivnost v letu 2021 povečala, rast BDP-ja je znašala 5,1 %. Zagon iz prve
polovice leta 2021 se je v drugi polovici zmanjšal zaradi težav v dobavnih verigah, ki so zaustavile okrevanje proizvodnje.
V letu 2022 se pričakuje postopno izboljšanje razmer v dobavnih verigah. Dodatno tveganje za gospodarsko rast bi prinesla
morebitna ponovna zaprtja držav zaradi novega vala okužb z novim koronavirusom in padec kupne moči gospodinjstev
zaradi rasti cen energentov. Izboljšanje pandemične situacije se tudi tokrat pričakuje v pomladnih mesecih, pritiski na
zdravstvo in bolnišnice pa naj bi trajali dlje časa. V letu 2022 se pričakuje 3,5-odstotna rast BDP-ja, v letu 2023 pa
3-odstotna rast. Različni cenovni pritiski, od rasti cen energentov, osnovnih dobrin, storitev do rasti cen hrane, so inflacijo
v letu 2021 potisnili na 2,6 %. Ti pritiski naj bi bili prisotni celotno leto 2022, predvsem pa v prvi polovici leta, kar bo zaviralo
gospodarsko rast. Inflacija naj bi v letu 2022 znašala 3,8 %, v letu 2023 pa je zaradi predvidene okrnjene zasebne
potrošnje pričakovati njen padec na 1,6 %. Stopnja brezposelnosti je v letu 2021 znašala 7,7 % in naj bi se v naslednjih
letih postopno zniževala. V letu 2021 je bil javnofinančni primanjkljaj zaradi povečanih fiskalnih izdatkov pod pritiskom in
je predstavljal 6,9 % BDP-ja, a se bo že v naslednjem letu izboljšal in ustalil na okoli 4,8 % BDP-ja. Če bo potrebno, bo
tudi v letu 2022 v okviru fiskalnih pravil dovolj prostora za morebitne državne podpore gospodarstvu. Javni dolg je v letu
2021 znašal 100 % BDP-ja. V naslednjih letih naj bi se zniževal in do leta 2023 padel na 97,8 % BDP-ja.
Ocenjuje se, da se bo vrednost zahodnoevropskega trga zdravil v letu 2022 zvišala za 3 % in bo znašala 263 milijard EUR.
Kitajska
Gospodarska rast se upočasnjuje predvsem zaradi nadaljevanja pretresov na nepremičninskem trgu, kar je tudi glavna
nevarnost za rast v prihodnjih letih. V letu 2021 je bila gospodarska rast ocenjena na 8,1 %. Pričakujejo se odločnejši
ukrepi za spodbujanje rasti, ki pa ne bodo več vključevali ukrepov za spodbujanje nepremičninskega trga kot v preteklosti.
Kitajska je nedavno poostrila nadzor zadolženosti v podjetjih, zlasti v nepremičninskem sektorju, in se usmerila
v uresničevanje podnebnih smernic ter doseganje ambicioznih podnebnih ciljev. Vlada bo verjetno povečala podporo
investicijam v infrastrukturo, še posebej v projekte za zmanjšanje ogljičnega odtisa. Rast potrošnje bo zaradi rasti
nezaposlenosti verjetno ostala okrnjena. Rast BDP-ja naj bi se v naslednjih letih umirila, in sicer na 4,7 % v letu 2022 in
4,8 % v letu 2023. V naslednjih letih se pričakuje stabilen javnofinančni primanjkljaj v višini okoli 3 % BDP-ja. V letu 2021
je inflacija bila 1,8 %, za leto 2022 se pričakuje rast inflacije na 2,8 % in v naslednjem letu padec na 2,2 %. Javni dolg naj
bi se z 91 % BDP-ja v letu 2021 povečal na 95 % BDP-ja v letu 2022 in 97 % BDP-ja v letu 2023. Rast izvoza naj bi se
v letu 2022 umirila, saj se svetovni potrošniški vzorci premikajo od blagovnega potrošništva k storitvenem potrošništvu.
Tveganje za gospodarsko rast predstavljajo morebitni nadaljnji pretresi v domačem nepremičninskem sektorju, morebitna
energetska kriza, tveganja dobavnih verig pa tudi geopolitične napetosti.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
47
Ocenjujemo, da je vrednost trga zdravil okoli 150 milijard USD, od tega predstavlja generični trg približno 65 %.
V naslednjih letih naj bi bila rast med 4 in 7 %.
Obvladovanje tveganj
Obvladovanje tveganj je v skladu z zakonodajo in dobro prakso naloga in odgovornost uprave, ki o tveganjih ter sprejetih
ukrepih redno poroča revizijski komisiji in nadzornemu svetu. Ob vsakokratni analizi poslovnih rezultatov se revizijska
komisija in nadzorni svet seznanita z obvladovanjem operativnih in finančnih tveganj. Njuno delo na področju obvladovanja
tveganj je opisano v Poročilu nadzornega sveta Krke d. d., Novo mesto za leto 2021. V skupini Krka vsakodnevno
spremljamo izpostavljenost različnim vrstam tveganj in sprejemamo ukrepe za njihovo obvladovanje.
Določene pristojnosti za obvladovanje tveganj imajo tudi naslednji odbori in pooblaščenci uprave:
Odbor za kakovost,
Odbor za informacijske tehnologije,
Razvojni odbor,
Prodajni odbor,
Odbor za kadre,
pooblaščenec za neprekinjeno poslovanje,
pooblaščenec za informacijsko varnost,
pooblaščenec za skladnost in integriteto.
Obvladovanje tveganj je v skupini Krka vključeno v vse poslovne procese. Finančna tveganja obvladuje obvladujoča
družba centralizirano na ravni skupine, poslovna tveganja pa obvladujejo odvisne družbe samostojno glede na smernice
obvladujoče družbe. Uporabljamo več kot 2700 standardnih operativnih postopkov v okviru sistemov kakovosti ter druge
interne predpise in navodila, ki opredeljujejo vrsto aktivnosti in odgovornosti, ki nam omogočajo nemoteno poslovanje in
zmanjševanje tveganj.
Kot pomoč pri obvladovanju tveganj uporabljamo Register tveganj skupine Krka. To je celovit popis tveganj na ravni
skupine in je namenjen pravočasni identifikaciji in obvladovanju dejavnikov, ki lahko ogrozijo doseganje ciljev, opredeljenih
v veljavni strategiji razvoja skupine Krka in Poslovniku kakovosti. Registru tveganj je komplementaren Načrt integritete,
ki obravnava področja etike, integritete in skladnosti. Na podlagi Kodeksa korporativnega upravljanja družb s kapitalsko
naložbo države ga je v sodelovanju s strokovnimi službami pripravil pooblaščenec, pristojen za skladnost in integriteto.
Načrt sprejme uprava, ki ga vsako leto tudi preveri in posodobi, če je potrebno. Za upravljanje tveganj uporabljamo tudi
smernice iz Strategije neprekinjenega poslovanja, Sistema vodenja in varovanja informacij (SVVI), načel dobre proizvodne
prakse in zahtev standarda ISO 14001 ter smernice v okviru integracije obvladovanja kakovosti v vse poslovne procese.
Trajnostna tveganja oziroma ESG-tveganja (Environment, Social, Governance/okolje, družba, upravljanje) obvladujemo
v okviru več vrst tveganj, kjer so vključena v procese njihovega upravljanja.
V nadaljevanju povzemamo pomembnejša tveganja, s katerimi se srečujemo pri poslovanju, in opisujemo način njihovega
obvladovanja. Vsako tveganje je ocenjeno na podlagi ocene velikosti škode in ocene verjetnosti nastanka. Končna ocena
posameznega tveganja je določena ob hkratnem upoštevanju velikosti škode in verjetnosti nastanka, pri čemer je že
upoštevan vpliv kontrolnih aktivnosti. Predhodna ocena, razvidna iz tabele Vrste operativnega tveganja in neprekinjenost
poslovanja, pa je bila določena v predhodnem registru tveganja.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
48
VRSTE OPERATIVNEGA TVEGANJA IN NEPREKINJENOST POSLOVANJA
Področje
tveganja
Opis tveganja
Kontrolne aktivnosti
Predhodna
ocena
tveganja
Zadnja
ocena
tveganja
razpoložljivost
kritičnih virov
za zagotavljanje
proizvodnje in
prodaje ključnih
izdelkov
nenačrtovane zaustavitve
oz. nedosegljivost ključnih
virov za zagotavljanje
proizvodnje in prodaje
končnih izdelkov
(zaposleni, stavbe,
oprema, različen material,
mediji, informacije,
epidemiološke razmere)
sistem upravljanja neprekinjenega poslovanja, analiza
vplivov na poslovanje, zahteve za razpoložljivost
kritičnih virov oz. storitev, analize tveganja po
posameznih področjih, ukrepi za povečevanje
odpornosti procesov proti motnjam in zmanjševanje
posledic incidentov, nadzor nad izvajanjem higienskih,
organizacijskih in tehničnih ukrepov za omejevanje
širjenja zdravstvenih okužb, načrti neprekinjenega
poslovanja kritičnih procesov, usposabljanje,
preverjanje, vaje
zmerno
zmerno
oskrba
z učinkovinami
in končnimi
izdelki
tveganje zagotavljanja
pravočasne oskrbe
z repromaterialom in
končnimi izdelki ter
učinkovite izrabe
proizvodnih sredstev
skrbno načrtovanje oskrbovalne verige
ob upoštevanju ekonomskih, zdravstvenih in političnih
razmer v svetu, pandemije, naravne nesreče, eksplozije
ipd., skrbno načrtovanje zalog repromateriala,
vzdrževanje varnostnih zalog, zagotavljanje več virov
z različnih lokacij, zagotavljanje ustreznih proizvodnih
zmogljivosti na lokacijah znotraj Krke in na alternativnih
lokacijah pri pogodbenih proizvajalcih, vzpostavitev
prenosa tehnologije na daljavo, hitro prilagajanje
nenadnim povečanim potrebam po izdelkih z
vzpostavitvijo dodatnih virov in prilagoditvijo prioritet,
vzpostavitev alternativnih transportnih poti za
repromaterial in končne izdelke
zmerno
veliko
upravljanje
kakovosti
tveganje izgube
dovoljenja
za proizvodnjo, distribucijo
in promet z zdravili
spremljanje zakonskih in regulatornih zahtev ter
uvajanje vseh aktivnosti v tiste procese v skupini Krka,
ki so kritični z vidika dobrih praks kakovosti
zmerno
zmerno
tehnična oskrba
tveganje ustrezne oskrbe
procesov s proizvodnimi
mediji in tveganje
ustreznosti tehničnega
vzdrževanja
rezervni viri energetskega napajanja, robustno
načrtovani sistemi za oskrbo z mediji, rezervne
zmogljivosti in načrtovani procesi vzdrževanja
zmerno
zmerno
informacijska
tehnologija
tveganje motenj
v poslovnih procesih
zaradi motenj na področju
informacijskih virov
neodvisni varnostni pregledi in predvideni ukrepi za
odpravo motenj, ocene za različne vrste tveganja, načrt
neprekinjenega delovanja informacijske tehnologije,
postopki za obnovo po večjih incidentih in katastrofah
zmerno
zmerno
zaposleni
tveganje nastanka nezgod
ali poškodb na delovnem
mestu, tveganje zaradi
pojava nalezljivih bolezni
(epidemije, pandemije)
preverjanje tehnoloških postopkov, sistem ocenjevanja
tveganosti delovnega mesta, preventivni ukrepi, uvedba
previdnostnih ukrepov sanitarnih, zdravstvenih in
organizacijskih, ki preprečujejo vnos in širjenje
morebitnih okužb in hkrati omogočajo nemoteno
izvajanje vseh delovnih procesov
zmerno
zmerno
tveganje, povezano
z epidemiološkimi
razmerami v državi ter
z nenačrtovano večjo
odsotnostjo in
pomanjkanjem kadra
na trgu dela
zamenljivost kadra, novi načini pridobivanja
novega kadra, ustrezna in redna komunikacija
z zaposlenimi, šolanje in usposabljanje, preusmeritev
aktivnosti na osnovne procese
ob večjem izpadu razpoložljivega kadra
(npr. ob pandemiji ali naravnih in drugih nesrečah)
varovanje
premoženja
nevarnost odtujitve in
uničenja premoženja
načrt varovanja, sistematično ocenjevanje ogroženosti
in izvajanje potrebnih ukrepov
zmerno
zmerno



Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
49
VRSTE POSLOVNEGA TVEGANJA
Področje
tveganja
Opis tveganja
Kontrolne aktivnosti
Predhodna
ocena
tveganja
Zadnja
ocena
tveganja
razvoj in
raziskave
tveganje učinkovitosti
razvojnih procesov,
ustreznosti regulatornih
postopkov in zagotavljanja
novih izdelkov
skrbno načrtovanje razvojnih projektov in upravljanje
regulatornih procesov
zmerno
zmerno
prodaja in
trženje
tveganje prodajnih trgov in
ustreznosti trženjskih
aktivnosti, tudi zaradi
oteženih ali
onemogočenih osebnih
stikov
odziv na spremenjene pogoje poslovanja na trgih,
oblikovanje standardiziranih, skladnih in transparentnih
prodajnih in trženjskih aktivnosti, kontinuirano
izobraževanje in preverjanje znanja zaposlenih,
uporaba sodobnega komunikacijskega orodja
zmerno
zmerno
zaščita
intelektualne
lastnine
tveganje kršitve pravic iz
naslova intelektualne
lastnine drugih subjektov
ali neupravičenega
izkoriščanja Krkine
intelektualne lastnine
spremljanje patentne situacije, dosledno upoštevanje
pravic intelektualne lastnine drugih subjektov ter
oblikovanje rezervacij za morebitne odškodnine, kadar
je to utemeljeno
zmerno
zmerno
tveganje zamika obravnav
in posledično odločitev
v primerih, ko moramo za
vstop na trg razveljaviti
t. i. sekundarne patente
tretjih oseb
dodatno presojanje tveganj in oblikovanje rezervacij za
morebitne odškodnine, kadar je to možno
upravljanje
kakovosti
tveganje ustrezne
kakovosti razvojnega in
proizvodnega procesa,
zagotavljanje ustrezne
kakovosti izdelkov ter
vzdrževanja veljavnosti
dovoljenj za proizvodnjo in
certifikate DPP
pravočasna implementacija novih zakonodajnih zahtev,
skrbno izvajanje in nadzor predpisanih postopkov
obvladovanja ter kontrole kakovosti v vseh ključnih
razvojnih, kontrolnih in proizvodnih procesih
zmerno
zmerno



Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
50
VRSTE POSLOVNEGA TVEGANJA
Področje
tveganja
Opis tveganja
Kontrolne aktivnosti
Predhodna
ocena
tveganja
Zadnja
ocena
tveganja
varstvo okolja
tveganje na področju
odpreme odpadkov,
tveganje obremenitve
okolja z nevarnimi snovmi
ob izrednih dogodkih,
tveganje odstopa od
zakonskih zahtev in
izgube ugleda zaradi
prevelikega
obremenjevanja okolja
učinkovito obvladovanje procesa upravljanja okolja,
stalen nadzor izpustov, uporaba najboljših razpoložljivih
tehnik za zmanjševanje vplivov
na okolje, sodelovanje z več kakovostnimi poslovnimi
partnerji na področju ravnanja z odpadki
zmerno
zmerno
investicijski
projekti
tveganje odločitev
o investicijah v proizvodne
in ostale zmogljivosti ter
postopkov izvedbe
investicij
stalen nadzor nad izvedbo vseh faz projektov,
spremljanje planov, sistematičen izbor izvajalcev
zmerno
zmerno
kadrovsko
področje
tveganje zagotavljanja
ključnih in strokovno
usposobljenih kadrov ter
socialnega dialoga
z zaposlenimi
sistematično delo s ključnimi kadri, sistem nagrajevanja,
razvoj kadrov, stalno izobraževanje, merjenje
organizacijske kulture in klime
zmerno
zmerno
pravno področje
tveganje ustreznosti
pravne ureditve poslovnih
odnosov ter upoštevanja
in pravilne interpretacije
zakonodaje, tveganje v
primeru sodnih in drugih
pravnih postopkov,
predvsem sporov
tveganje vključevanja pravne službe na ključna
področja, sodelovanje z zunanjimi specializiranimi
pravnimi strokovnjaki
zmerno
zmerno


VRSTE FINANČNEGA TVEGANJA
Področje
tveganja
Opis tveganja
Način obvladovanja
Predhodna
ocena
tveganja
Zadnja
ocena
tveganja
spremembe
deviznih tečajev
možnost večjih finančnih
izgub zaradi neugodnega
gibanja deviznih tečajev
spremljanje finančnih trgov in valutne
izpostavljenosti, sodelovanje z vodilnimi svetovnimi
finančnimi inštitucijami, spremljanje novih praks
ščitenja deviznega tveganja, uporaba finančnih
instrumentov, naravno ščitenje
veliko
veliko
spremembe
obrestnih mer
tveganje neugodnega gibanja
obrestnih mer
spremljanje gibanja obrestnih mer, pogajanja
s kreditnimi inštitucijami, varovanje z uporabo
ustreznih finančnih instrumentov
majhno
majhno
kreditno tveganje
tveganje neplačila kupcev in
s tem povezanih odpisov
terjatev
izračunavanje bonitetnih ocen, omejevanje največje
izpostavljenosti do posamičnih kupcev,
aktivno upravljanje terjatev, uporaba instrumentov
za zavarovanje plačil in terjatev pri kreditni
zavarovalnici
zmerno
zmerno









Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
51
VRSTE FINANČNEGA TVEGANJA
Področje
tveganja
Opis tveganja
Način obvladovanja
Predhodna
ocena
tveganja
Zadnja
ocena
tveganja
likvidnost
možnost pomanjkanja
likvidnih sredstev za
servisiranje poslovnih in
finančnih obveznosti
vnaprej dogovorjene kreditne linije,
načrtovanje potreb po likvidnih sredstvih,
združevanje denarnih sredstev
zmerno
zmerno
nevarnost škode
na premoženju
nevarnost škode
na premoženju zaradi
rušilnega delovanja naravnih
sil in drugih dejavnikov
tveganja
sistematične ocene ogroženosti objektov,
ukrepi v skladu s študijami varstva pred požarom,
sklepanje ustreznih zavarovanj
zmerno
zmerno
nevarnost
odškodninskih
zahtevkov in
civilnih tožb
nevarnost odškodninskih
zahtevkov tretjih oseb zaradi
škodnih dogodkov, ki jih
družba povzroči nehote in
naključno s svojo
dejavnostjo, posestjo stvari in
dajanjem izdelkov na trg
zavarovanje civilne, delodajalčeve in ekološke
odgovornosti, zavarovanje produktne odgovornosti
ter odgovornosti za klinična testiranja
zmerno
zmerno
nevarnost
finančne izgube
zaradi
obratovalnega
zastoja
nastanek finančne škode kot
posledice prekinitve
proizvodnje zaradi škode
na premoženju
zavarovanje stroškov dela, amortizacije, ostalih
poslovnih stroškov in dobička iz poslovanja,
organizacijsko-tehnični ukrepi za zmanjšanje
posledic obratovalnega zastoja
zmerno
zmerno
Operativna tveganja in neprekinjenost poslovanja
Razpoložljivost kritičnih virov za zagotavljanje proizvodnje in prodaje ključnih izdelkov
Večji izredni dogodki, ki bi za daljši čas prekinili proizvodnjo in prodajo izdelkov, lahko ogrozijo obstoj skupine Krka.
Z analizo vpliva na poslovanje ocenjujemo kritičnost procesov in tveganja, ki ogrožajo njihovo delovanje. Rezultat
teh aktivnosti so Analiza vplivov na poslovanje, Ocena tveganja in Strategija upravljanja neprekinjenega poslovanja, ki jih
pripravi pooblaščenec za neprekinjeno poslovanje v sodelovanju z osebami, ki sodelujejo v kritičnih procesih, obravnava
in sprejme pa jih uprava družbe. Ti dokumenti se obnavljajo najmanj na 5 let oziroma ob vsaki večji tehnološki in/ali
organizacijski spremembi, pojavu novih groženj ali povečanju obstoječih.
Izvajamo učinkovite ukrepe za zaščito zaposlenih, premoženja in drugih ključnih virov ter preprečevanje izrednih
dogodkov. Za primer izrednih dogodkov imamo pripravljene načrte in ukrepe za reševanje in zmanjšanje neposredne
škode ter načrte za delovanje v izrednih razmerah do vrnitve v normalno poslovanje. Na osnovi Strategije upravljanja
neprekinjenega poslovanja se za vsak kritičen proces ali storitev pripravi načrt neprekinjenega poslovanja. Za pripravo in
vzdrževanje teh načrtov se v dogovoru s pooblaščencem za neprekinjeno poslovanje imenujejo osebe, ki so odgovorne
za kritične procese. Načrte potrjujejo vodje kritičnih procesov ali storitev in pooblaščenec za neprekinjeno poslovanje.
Ustreznost načrtov se najmanj enkrat na leto preverja in usklajuje s politiko in strategijo neprekinjenega poslovanja.
Ključni del preizkušanja izvajanja posameznih ukrepov neprekinjenega poslovanja so vaje oziroma treningi. Ustreznosti
izvajanja teh načrtov enkrat na leto obravnava Odbor za kakovost. Uprava družbe je leta 2020 v Strategijo upravljanja
neprekinjenega poslovanja vključila tudi ukrepe v primeru pandemij. Pandemija lahko povzroči tveganje na več področjih,
npr. prekinitev oskrbne verige, povečano odsotnost zaposlenih, motnje pri zagotavljanju storitev zunanjih izvajalcev.
Z določitvijo in izvajanjem primernih preventivnih in drugih ukrepov zagotavljamo ustrezno razpoložljivost kritičnih virov
za zagotavljanje proizvodnje in prodaje ključnih izdelkov.
Tveganja oskrbe z učinkovinami in končnimi izdelki
V skladu s standardnim operativnim postopkom nenehno spremljamo nabavni trg, dobavitelje in cene repromateriala ter
v skladu z letnim in mesečnim planom proizvodnje zagotavljamo potrebne količine. S skrbnim načrtovanjem zalog in
vzdrževanjem varnostnih zalog si zagotavljamo stalen dostop do repromateriala, ki ga potrebujemo za proizvodnjo končnih
izdelkov. Na osnovi izdelanih meril ocenjujemo in izbiramo dobavitelje ter jih v skladu z ustreznima standardnima

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
52
operativnima postopkoma redno preverjamo. Odbor za kakovost dvakrat na leto obravnava zaključke preteklih presoj,
kazalnike, oceno tveganj dobaviteljev in plan presoj za naslednje obdobje. Redna presoja dobaviteljev se izvaja na 3 leta.
V primeru izrednih dogodkov in odstopanj nemudoma izvedemo oceno tveganj in presojo. Pri izbiri pogodbenih partnerjev
sta poleg regulatorne skladnosti, zagotovljenih pogojev kakovosti in okoljevarstva glavni vodili cenovna konkurenčnost in
zanesljivost dobav. Izbor in vrednotenje pogodbenega partnerja za proizvodnjo končnih izdelkov ter izvedbo in obladovanje
ureja tudi ustrezen standardni operativni postopek. Standardni operativni postopki so del sistema kakovosti, opisanega
v poglavju Tveganja upravljanja kakovosti. Več informacij o izvedenih presojah in rednih kontrolah je v podpoglavju
Inšpekcije in presoje sistema vodenja kakovosti v okviru poglavja Integrirani sistem vodenja in kakovost.
Pravočasno dobavo končnih izdelkov zagotavljamo z obvladovanjem vseh faz oskrbe z izdelki. Načrtovanje zalog
repromateriala temelji na prodajnih napovedih. Stanje zalog redno pregledujemo, za strateško pomemben repromaterial
imamo varnostne zaloge in več neodvisnih virov oskrbe.
Skrbno načrtujemo optimalno izkoriščenost proizvodnih zmogljivosti in merimo učinkovitost proizvodnje. Na osnovi tega
uvajamo ukrepe za nenehno izboljševanje procesov. Z nabavo nove opreme in z novimi naložbami sledimo prodajnim
zahtevam, povečujemo lastne proizvodne zmogljivosti in širimo pogodbeno sodelovanje.
Pri proizvodnji sledimo dobri proizvodni praksi in zagotavljamo ustrezno proizvodno okolje. Z rednim in preventivnim
vzdrževanjem zagotavljamo zanesljivo in kakovostno delovanje proizvodne opreme. V primeru večjih izrednih dogodkov
lahko zagotavljamo proizvodnjo ključnih izdelkov v več obratih.
Pri skladiščenju vstopnega materiala, polizdelkov in končnih izdelkov upoštevamo dobro skladiščno in proizvodno prakso.
V primeru večjih izrednih dogodkov nam sistem skladiščenja repromateriala in končnih izdelkov omogoča skladiščenje
v več dislociranih skladiščih. Transport repromateriala in izdelkov organiziramo z lastnimi vozili in vozili izbranih partnerjev.
Vsa vozila so opremljena za zagotavljanje ustreznih pogojev in varnosti transporta.
Tveganja tehnične oskrbe
Med tveganja tehnične oskrbe uvrščamo tveganja na področju oskrbe z energetskimi in procesnimi mediji, zanesljivosti
delovanja in razpoložljivosti tehničnih sistemov in tveganja na področju meroslovja.
Za nemoteno napajanje z električno energijo imamo rezervni dovod, za kritične procese pa še oskrbo z dizelskim
električnim generatorjem. Stalno spremljamo dogajanja na trgu električne energije in izvajamo delne nakupe. Za pripravo
toplotne energije uporabljamo zemeljski plin, kot nadomestno gorivo pa ekstra lahko kurilno olje z rezervnimi zalogami.
Na področju tveganj in priložnosti, ki jih prinašajo klimatske spremembe, smo v okviru Strategije upravljanja
neprekinjenega poslovanja in Načrta neprekinjenega poslovanja za leto 2021 identificirali potencialno tveganje zadostne
oskrbe s pitno vodo za potrebe proizvodnje. Na osrednji proizvodni lokaciji v Novem mestu, kjer se proizvede velika večina
vseh izdelkov skupine Krka, je po izboljšani javni infrastrukturi v letu 2020 kratkoročna, srednjeročna in dolgoročna
vodooskrba ustrezna in tveganje majhno. V primeru izpada vodooskrbe iz glavnega vira zaradi višje sile je možen priklop
na alternativni vodni vir javne infrastrukture. Drugih tveganj in priložnosti zaradi klimatskih sprememb nismo prepoznali.
Tveganje neustreznosti proizvodnje in distribucije energetskih in procesnih medijev (električne energije, pare, ogrevne
vode, komprimiranega zraka, hlajene vode, rečne vode, farmacevtskih in procesnih vod) zmanjšujemo z nadomestno
kritično opremo, načrtovanjem robustnih sistemov, računalniškim nadzorom, kontrolo kakovosti procesnih medijev, rednim
preventivnim vzdrževanjem in testiranjem sistemov ter zalogo kritičnih rezervnih delov. Zaposlene redno izobražujemo ter
preverjamo njihovo znanje in usposobljenost.
Klimatske sisteme ustrezno preventivno in načrtno vzdržujemo. V primeru okvar imamo organizirano in usposobljeno
lastno vzdrževalno službo, ki uporablja centralni nadzorni sistem za hitro alarmiranje in ugotavljanje okvar ter skrbi za
zalogo rezervnih delov. Nekritična oprema je razpršena, tako da posamezen izpad nima ključnega vpliva na proizvodne
zmogljivosti, kritična oprema pa je podvojena. Vsi sistemi in energetski mediji za klimatizacijo sistemskih prostorov
informacijske tehnologije so podvojeni in tehnično varovani ter jih redno testiramo na možne izpade.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
53
Tveganje zanesljivosti delovanja in razpoložljivosti tehničnih sistemov zmanjšujemo s stalnim nadzorom delovanja,
preventivnimi pregledi, servisi, izboljšavami opreme in uvajanjem sodobnih vzdrževalnih pristopov. Odpravljanje okvar in
zastojev izvajamo v skladu z načrtovanimi postopki in navodili. Za hitro in učinkovito odpravljanje okvar in zastojev imamo
usposobljene lastne ekipe vzdrževalcev ter zalogo rezervnih delov, ki jo redno pregledujemo in obnavljamo. Zaposlene,
ki nadzirajo in vzdržujejo tehnične sisteme, redno izobražujemo, njihovo znanje in strokovnost pa preverjamo.
Vzpostavljen imamo sistem obvladovanja nadzorne in merilne opreme. Redno izvajamo meritve in kalibracije ter
vzdržujemo nadzorno in merilno opremo.
Zanesljivost delovanja in razpoložljivost tehničnih sistemov zagotavljamo z lastnimi zmogljivostmi in v sodelovanju
z zunanjimi pogodbenimi partnerji.
Tveganja informacijske tehnologije
Tveganja na področju informacijske varnosti obvladujemo v skladu z metodologijo sistema vodenja varovanja informacij
(SVVI) po standardu ISO 27001. SVVI je samostojen poslovni proces v okviru Krkinega sistema kakovosti. Uprava družbe
je imenovala pooblaščenca za informacijsko varnost, ki vodi proces SVVI, v katerega so vključene ključne organizacijske
enote in poslovni procesi v matični družbi. V letu 2021 smo SVVI začeli prenavljati v vseh odvisnih družbah v skupini Krka,
prenovo pa bomo končali v letu 2022. Pooblaščenec za informacijsko varnost o SVVI redno četrtletno poroča članu uprave
Davidu Bratožu. Več informacij o SVVI je v poglavju Integrirani sistem vodenja in kakovost. Celovito poročilo o informacijski
varnosti v skupini Krka enkrat na leto obravnava Odbor za informacijske tehnologije.
Kritičnost informacijskih virov (informacijskih sistemov oz. storitev) v Krki določamo na osnovi vsakoletne ocene
kritičnosti poslovnih procesov in ocene kritičnosti informacijskega vira za izvajanje poslovnega procesa. Stopnjo kritičnosti
poslovnih storitev povzemajo vsi informacijski sistemi, vključno z infrastrukturnimi sistemi. Glede na kritičnost pri
načrtovanju, izgradnji in uporabi informacijskih sistemov izvajamo in implementiramo vse ustrezne elemente informacijske
in kibernetske varnosti.
Za vse kritične informacijske vire (informacijske sisteme, opremo, prostore in zaposlene, ki uporabljajo informacijske
sisteme) imamo prepoznane grožnje in tveganja glede na razpoložljivost, zaupnost in celovitost virov. Ocene tveganj
po posameznih procesih pregledajo in odobrijo vodje oziroma direktorji organizacijskih enot, v katerih se izvajajo
ti procesi. Na osnovi ocen tveganj organizacijske enote izvajajo ukrepe za odpravo nesprejemljivih tveganj. Kot metodo
prepoznavanja nevarnosti izvajamo tudi neodvisne varnostne preglede informacijskih virov. V letu 2021 je pooblaščena
organizacija za standard ISO 27001 izvedla neodvisni preveritveni varnostni pregled SVVI. Poročilo o pregledu obravnava
uprava družbe, pooblaščenec za informacijsko varnost pa o njem poroča tudi na Odboru za informacijske tehnologije.
Notranje presoje s področja informacijske varnosti izvajamo tudi po organizacijskih enotah. Vse ugotovljene neskladnosti
zunanjih in notranjih presoj oziroma pregledov dosledno odpravljamo.
Na področju informacijskih tehnologij izvajamo celovite varnostne preglede vsaki dve leti, delne varnostne preglede pa
večkrat na leto in ob tem odpravljamo morebitne pomanjkljivosti. Za zmanjšanje tveganja ob večjih izrednih dogodkih
zagotavljamo podvojene računalniške zmogljivosti vseh kritičnih informacijskih virov na dveh ločenih lokacijah na sedežu
družbe Krka, vzpostavljen je center za testiranje postopkov obnov podatkov po katastrofi (disaster recovery center, DRC),
na primerno oddaljeni lokaciji pa vsak dan poteka varnostno shranjevanje vseh kritičnih podatkov.
Tveganja informacijske varnosti zmanjšujemo tudi z uporabo sodobnih orodij, npr. s sistemom za napredno zaščito pred
grožnjami (advanced threat protection, ATP), sistemom za centralno zbiranje in upravljanje varnostnih dogodkov (security
information and event management, SIEM), sistemom za odkrivanje in upravljanje ranljivosti (vulnerability management).
Za kritje posledic morebitnega kibernetskega napada imamo sklenjeno tudi ustrezno zavarovanje.
Posebno pozornost namenjamo tudi varovanju osebnih podatkov, ki jih moramo kot mednarodna skupina obvladovati
v skladu z zakonodajami vseh držav, v katerih delujejo naše odvisne družbe in predstavništva. Uprava družbe je imenovala
pooblaščenca za varstvo osebnih podatkov na ravni družbe Krka in skupine Krka, ki skrbi, da se osebni podatki varujejo
v skladu s predpisi EU oziroma z veljavno lokalno zakonodajo, če ta predpisuje drugačna ali strožja pravila.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
54
Tveganja, povezana z zaposlenimi
Obvladujemo vsa tveganja, povezana z zaposlenimi, jih sistemsko prepoznavamo in vrednotimo ter na osnovi tega
sprejemamo ustrezne ukrepe za preprečevanje in zmanjševanje tveganj. Učinkovitost obvladovanja tveganj preverja in
potrjuje uprava družbe.
Na področju varnosti in zdravja pri delu z lastno metodologijo ocenjujemo tveganja na delovnih mestih, to je verjetnost
nastanka določenega nezgodnega dogodka in njegovih posledic ter verjetnost nastanka zdravstvenih okvar na
posameznem delovnem mestu. Tveganja ocenjujemo periodično in jih s primernimi varstvenimi ukrepi ohranjamo na
sprejemljivi ravni.
Poleg tega ocenjujemo tudi tveganja, ki izhajajo iz posameznih tehnoloških postopkov in jih izvajajo pooblaščeni strokovni
delavci za varnost in zdravje pri delu ter odgovorni tehnologi. Ocene tveganja izvajamo za vse nove tehnološke postopke
in ob vsaki spremembi le-teh, tako v procesih razvoja kot proizvodnje. Rezultat tega procesa je soglasje k tehnološkemu
postopku z oceno tveganja. Izdamo ga za vsak tehnološki postopek, ki ga izvajamo v pilotnem ali proizvodnem merilu.
Metodologija ocenjevanja tveganj temelji na principu identifikacije različnih tveganj v zvezi z izvajanjem vsakega
tehnološkega postopka. Nevarnosti identificiramo za vsako tehnološko fazo. Na osnovi območja poklicne izpostavljenosti
(occupational exposure band, OEB), časa izpostavljenosti in stopnje nevarnosti določimo strategijo varnostnih ukrepov za
preprečevanje izpostavljenosti zaposlenih, ki izvajajo določen tehnološki postopek. Ustreznost in optimalnost določenih
tehničnih in organizacijskih ukrepov ter osebne varovalne opreme pa stalno praktično preverjamo z ustreznimi meritvami
pri izvajanju tehnoloških operacij.
Proces ocenjevanja tehnoloških tveganj
Ob nevarnosti zdravstvenih okužb (epidemija, pandemija) izvajamo vrsto sanitarnih, zdravstvenih in organizacijskih
ukrepov za preprečevanje vnosa in širjenja morebitnih okužb, ob tem pa skrbimo, da hkrati zagotavljamo nemoteno
izvajanje vseh delovnih procesov. Med zaposlenimi promoviramo zdravje in krepimo zavedanje o pomenu varnosti in
zdravja pri delu.
Prepoznavanje ključnih in perspektivnih strokovnih kadrov v vseh delovnih procesih nam omogoča, da lahko na ključnih
delovnih mestih zagotavljamo zamenljivost. Način izobraževanja in zasedanja delovnih mest v vseh organizacijskih enotah
omogoča hitro izmenjavanje zaposlenih na sorodnih delovnih mestih v primerih, ko v določeni organizacijski enoti pride
do pomanjkanja kadra zaradi daljše odsotnosti ali povečanega obsega dela.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
55
Varovanje premoženja
Ogroženost posameznih objektov in premoženja v njih redno in sistematično ocenjujemo v skladu z Načrtom varovanja
(18 vrst groženj). Na osnovi ocene predpišemo ukrepe za fizično in/ali tehnično varovanje ter druge načine in smernice
na področju izvajanja varovanja, katerih cilj je preprečiti nastanek izrednih dogodkov oziroma ob njihovem nastanku
pravilno ukrepati.
Poslovna tveganja
Tveganja razvoja in raziskav
Izdelki skupine Krka morajo biti kakovostni, varni in učinkoviti, njihove zahtevane lastnosti pa potrjene z ustreznimi
študijami in podatki, ki so usklajeni z regulatornimi zahtevami in standardi. Tveganja na področju izdelkov ali tehnologij
so lahko znanstvenoraziskovalne ali tehnološko-tehnične narave. Zmanjšujemo jih s sodobnimi pristopi in metodologijami
ter lastnim in pridobljenim znanjem oziroma izkušnjami z razvojno-raziskovalnega in tehnološkega področja.
Tveganja (tako poslovna kot strokovna) na področju razvoja izdelkov in tehnologij obvladujemo matrično in na več ravneh
spremljanja in odločanja, pri čemer je jasno določena odgovornost vključenih vodij, organizacijskih enot oziroma delavnih
procesov.
Za vsak projekt imenujemo projektno skupino z vodjem ter vodimo vse ključne aktivnosti, jih nadziramo in dokumentiramo.
Predloge za razvoj novih izdelkov potrjuje Razvojni odbor na osnovi možnostnih študij, v katerih se predlagani projekt
obravnava z regulatornih, razvojnih, varnostnih, stroškovnih in drugih vidikov. Razvojni odbor ob ključnih razvojnih mejnikih
spremlja tudi vse razvojne projekte, da bi se lahko ustrezno odzival na morebitne tržne, razvojne ali regulatorne
spremembe, ki zahtevajo spremembo ali prilagoditev razvojnega scenarija. Odbor zaseda večkrat na leto. V vmesnem
obdobju (med sejami odbora) projekte spremljamo na več organizacijskih nivojih (projekt, produktni sestanki, projektni
sestanki) ter s tem zagotavljamo ustrezno kontrolo in usmerjanje aktivnosti. Ključne organizacijske enote z natančno
definirano odgovornostjo posameznika v fazi razvoja izdelkov so Sektor za nove izdelke, Razvoj in raziskave zdravil,
Razvoj in raziskave učinkovin, Upravljanje kakovosti, Proizvodnja zdravil in Služba za industrijsko lastnino.
Navedena izdelčna in tehnološka tveganja že v zgodnjih razvojnih fazah zmanjšujemo s posodabljanjem procesov,
uvajanjem sodobnih tehnologij in prilagajanjem regulatornim zahtevam, z uspešnim delom visokoizobraženih
stokovnjakov, nenehnim nadgrajevanjem znanja in uporabo najsodobnejše opreme. Pomemben je predvsem vertikalno
integrirani model razvoja in proizvodnje, s katerim nadzorujemo celoten proces od surovine do končnega izdelka.
Z vlaganji, vsakoletnimi dosežki in razvojno-raziskovalnimi rezultati ohranjamo vertikalno integrirani model razvoja:
na ravni zdravil in terapevtskih področij, kjer z novimi zdravili vstopamo tudi na nova terapevtska področja in
zagotavljamo možnosti za njihovo raziskovanje, razvijanje in vrednotenje, hkrati pa v skrbi za bolnika pripravljamo
nove kombinacije učinkovin, saj je naš namen z manjšimi koncentracijami posameznih učinkovin doseči
enak terapevtski učinek in hkrati zmanjšati število dnevnih odmerkov;
na ravni lastnih učinkovin, kjer uvajamo inovativne postopke priprave in nove sintezne poti;
na ravni farmacevtskih oblik zdravil, kjer pripravljamo sodobne farmacevtske oblike zdravil, ki se lažje odmerjajo in
jemljejo;
na ravni razvojno-raziskovalnih zmogljivosti, kjer vpeljujemo najsodobnejše razvojne in tehnološke procese in
vlagamo v razvojno-raziskovalne zmogljivosti.
Z obvladovanje regulatornih tveganj, povezanih s spremembo zakonodaje in njenim tolmačenjem, začnemo v zgodnjih
fazah razvoja novega izdelka in traja ves njegov življenjski cikel. Regulatorno zakonodajo spremljamo, nove zahteve tako
na področju učinkovin kot končnih izdelkov vključimo že v razvojnem delu, upoštevamo pa jih tudi pri pripravi registracijske
dokumentacije in registracijskih strategij ter na tak način zmanjšamo tveganja. Sprejemljivost morebitnih povečanih tveganj
obravnavajo in potrjujejo Razvojni odbor oziroma nadzorni organi odvisnih družb. Lastne razvojne rešitve za posamezen
izdelek in načrtovano vsebino registracijske dokumentacije preverjamo z regulatornimi organi v okviru uradnih
posvetovalnih mehanizmov. Tako zmanjšujemo tveganje, da bi pri registracijah izdelkov in podaljševanju registracij prišlo
do težav oziroma neuspehov. Hkrati v okviru različnih delovnih skupin industrijskih združenj aktivno sodelujemo pri pripravi
zakonodajnih sprememb na tem področju.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
56
Tveganja prodaje in trženja
Skupina Krka ima široko razvejano trženjsko-prodajno mrežo, saj je z izdelki neposredno prisotna v 70 državah po vsem
svetu. Posluje v različnih geopolitičnih in makroekonomskih razmerah ter pravnih in konkurenčnih okoljih, zato je
izpostavljena različnim ter različno intenzivnim prodajnim in trženjskim tveganjem.
Krkini ključni prednosti v primerjavi s konkurenco na posameznih trgih ostajata hitro odzivanje na spremenjene pogoje
poslovanja ter hitro prilagajanje trženjskih in prodajnih aktivnosti. V letu 2021 smo se uspešno prilagajali tudi novim
okoliščinam, ki so bile posledica omejevanja gibanja in stikov zaradi epidemije. Razmere na trgih (predvsem aktivnosti
konkurenčnih generičnih proizvajalcev in lokalne farmacevtske industrije), pravno ureditev trženja zdravil ter sistemsko
urejanje področja cen in javnofinančnih povračil stroškov nakupa zdravil (v posameznih državah tudi z zakonsko
reguliranim delnim financiranjem zdravstvenih proračunov, ki poteka prek dobaviteljev zdravil, t. i. zahteva za vračilo,
angl. clawback) redno spremljamo s svojimi strokovnimi službami in prek neodvisnih virov podatkov.
Prodajni odbor se enkrat na leto seznani s stanjem na področju sistemskega urejanja cen na trgih, kjer je to uveljavljeno.
Nadzorni organi odvisnih družb in predstavništev pa na svojih sejah redno obravnavajo spremembe zakonskih podlag
za registracijo cen in javnofinančna povračila. Skrbimo za ustrezno oglaševanje zdravil, posebno pozornost namenjamo
organizaciji in nadzoru dela zaposlenih v trženjski mreži. Redno jih usposabljamo in preverjamo njihovo znanje, veščine
in poznavanje navodil za delo, zakonodaje in veljavnih predpisov. Pri trženju dosledno upoštevamo zakonodajo, priporočila
mednarodnega združenja Zdravila za Evropo (Medicines for Europe) in etične norme o oglaševanju farmacevtskih izdelkov
ter te vsebine vključujemo v izobraževanje zaposlenih in preverjanje njihovega znanja. Posebna pozornost je namenjena
skladnosti poslovanja, zato je trženje vključeno tudi v načrt integritete podjetja, ki ga obravnava uprava. Tudi pri trženju in
prodaji dosledno skrbimo za skladnost z zakonodajo s področja varovanja osebnih podatkov.
Spremljamo tveganja, ki so povezana z vstopi na nove trge in na nova terapevtska področja, z zniževanjem cen zdravil,
ob upoštevanju lokalne ureditve, in s čezmejnimi vplivi med referenčnimi državami, ter tveganja, ki izhajajo
iz spremenjenega načina predpisovanja in/ali izdajanja in/ali reimbursacije zdravil. Vstope na nove trge sistematično
obravnavamo na letnih sestankih, kjer določamo, kje bodo posamezni izdelki registrirani. Pred sklenitvijo prodajnih
dogovorov od kupca pridobimo dokazila, da je njihova dejavnost ustrezno registrirana. Posebej spremljamo tveganja,
povezana s posameznim tržnim okoljem in gospodarstvom, tveganja poslovanja s posameznimi kupci, zlasti tveganje
njihove insolventnosti in stečaja, tveganja, ki temeljijo na plačilnih rokih, ter druga tveganja, povezana s spoštovanjem
pogodbenih določil. Valutna tveganja in njihov vpliv na v evrih izraženo prodajo na trgih, kjer prodaja poteka v lokalni valuti
(predvsem v Ruski federaciji), smo prepoznali kot veliko tveganje.
Stalno spremljamo razmere na trgih, jih analiziramo ter po potrebi prilagajamo plačilne pogoje, tveganje neplačil pa tudi
zavarujemo. Prav tako sistematično spremljamo stopnjo zadovoljstva neposrednih in posrednih odjemalcev. Poročilo
za posamezno leto obravnava Odbor za kakovost na ravni družbe Krka. Prodajo spremljamo na primarni ravni (prodaja
neposrednim kupcem, večinoma veledrogerijam), kjer je to mogoče, pa tudi na sekundarni (prodaja veledrogerij njihovim
kupcem, večinoma lekarnam) in terciarni ravni (prodaja končnim uporabnikom v lekarnah), ter skrbimo za optimiziranje in
skladnost zalog v celotni distribucijski verigi. Skrbno spremljamo lekarniške mreže in spremembe po posameznih trgih ter
prilagajamo svoje aktivnosti. Vse navedeno se redno obravnava na sejah Prodajnega odbora.
Redno vrednotimo tržni potencial posameznih terapevtskih področij in izdelkov znotraj njih. Prek različnih zunanjih virov
ter lastnih tržnih raziskav in analiz spremljamo svetovne, regijske in lokalne trende in preskrbljenost trgov s posameznimi
izdelki ter v skladu z njimi določamo ponudbo izdelkov in aktivnosti glede na trenutne tržne pozicije posameznih učinkovin
in vizijo njihovega razvoja. Sistematične analize gibanja pozicij in tržnih deležev naših izdelkov v posameznih terapevtskih
skupinah obravnavamo najmanj dvakrat na leto. Zaradi manjšega števila pomembnih novih učinkovin, ki so generičnim
proizvajalcem že ali pa še bodo na voljo za trženje, iščemo svoje priložnosti v novih inovativnih fiksnih kombinacijah
obstoječih učinkovin in na novih terapevtskih področjih ter si stalno prizadevamo za še večje uveljavljanje svojih izdelkov
z obstoječimi učinkovinami na manj razvitih trgih. Učinkovitost trženjskih strategij in taktik spremljamo s kazalniki
uspešnosti, sistematično nadziramo tudi trženjske aktivnosti, ki jih ciklično načrtujemo, izvajamo in analiziramo,
kar vključuje tudi skladnost našega ravnanja v trženju in prodaji. Kazalnike na ravni skupine Krka enkrat na leto obravnava
Prodajni odbor, v sklopu kazalnikov uspešnosti izvajanja strategije podjetja pa tudi uprava družbe. Še podrobnejše
kazalnike na ravni posameznega trga pa obravnavajo nadzorni organi odvisnih družb in predstavništev na svojih rednih
sejah.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
57
Tveganja zaščite intelektualne lastnine
Spoštovanje veljavnih pravic intelektualne lastnine tretjih oseb, predvsem patentnih pravic, je eno od temeljnih načel
poslovanja skupine Krka. Zato že na začetku razvoja novega izdelka analiziramo obseg lastninskih pravic tretjih oseb in
ugotavljamo, katere rešitve so zaščitene. Glede na to določimo in usmerjamo razvojno delo ter ocenimo, ali z rešitvami,
ki so rezultat našega razvojnega dela, ne kršimo veljavnih pravic tretjih. Ves čas od začetka razvoja do lansiranja izdelka
spremljamo stanje in morebitne spremembe na področju patentne zaščite.
Kadar ocenimo, da so patenti tretjim osebam podeljeni neupravičeno, kar pomeni, da predmet patenta ni izum
(rešitev ni nova in inovativna) in da taki patenti za nas predstavljajo morebitno oviro, uporabimo z zakonodajo določena
pravna sredstva za razveljavitev takšnih patentov. Tako preprečimo, da bi imetnik v sodnih postopkih uveljavljal kršitve
teh patentov proti nam. Če imetnik patenta kljub navedenim ukrepom meni, da Krka krši njegove pravice in zato zoper
Krko sproži pravna sredstva, oblikujemo ustrezne rezervacije za morebitne odškodnine ter sprejmemo ustrezne ukrepe.
Če ocenimo, da so rezultati našega razvojnega dela novi in inovativni, jih zaščitimo s patenti.
Enak način obvladovanja tveganj velja za razlikovalne znake in modele ter za druge relevantne pravice intelektualne
lastnine.
Tveganja upravljanja kakovosti
V skupini Krka tveganja na področju upravljanja kakovosti vrednotimo z vidika kakovosti izdelkov, tveganj na področju
varnosti izdelkov in tveganj za poslovanje skupine. Pri oceni tveganj uporabljamo splošno znane metodologije, ki jih
izvajamo v skladu z zahtevami tretjega dela načel dobre proizvodne prakse (ICH Q9 Obvladovanje tveganj na področju
kakovosti).
Kakovost izdelkov je opredeljena že v fazi njihovega razvoja in določena z registracijsko dokumentacijo. V proizvodnem
procesu sledimo predpisanim postopkom in zahtevam od nabave različnih vhodnih materialov in drugih nabav ter
proizvodnih procesov do izdelave končnih izdelkov, kontrole kakovosti, skladiščenja, distribucije ter s tem zagotavljamo
skladnost izdelkov s predpisanimi standardi kakovosti in z registracijsko dokumentacijo. Ko je zdravilo na trgu, s sistemom
farmakovigilance ugotavljamo, vrednotimo in se odzivamo na nova spoznanja o neželenih učinkih in drugih varnostnih
vidikih zdravil, s sistemom obravnavanja povratnih informacij kupcev in s stalnimi notranjimi izboljšavami, ki jih izvajamo
po načelu PDCA (plan/planiraj, do/izvedi, check/preveri in act/ukrepaj) pa nadgrajujemo in izboljšujemo procese in izdelke.
Obvladovanje kakovosti izdelkov je primarna aktivnost, ki združuje elemente zagotavljanja kakovosti. Posebno pozornost
namenjamo ustrezni kakovosti vhodnih materialov (zdravilnih učinkovin, pomožnih snovi in embalažnih materialov) ter
s pomočjo ocen tveganja kategoriziramo tveganja, ki so povezana z različnim materiali in dobavitelji. Na osnovi
ugotovljenih tveganj načrtujemo presoje in ostale aktivnosti v okviru vrednotenja GXP-partnerjev.
S postopki kvalifikacije in validacije opreme, proizvodnih prostorov, proizvodnega okolja, proizvodnih procesov,
računalniških sistemov, postopkov čiščenja, s kalibracijami, kvalifikacijami instrumentov in vzdrževalnimi postopki
zagotavljamo ustreznost proizvodno-kontrolne opreme ter proizvodnih prostorov in s tem onemogočamo neželene vplive
na proces proizvodnje in kakovost izdelkov. Za zagotavljanje kakovosti izdelkov so izjemnega pomena sistematični
pristopi, nadzor in dokumentiranost procesov, postopkov in kontrol. Zaradi tega sistem kakovosti redno preverjamo,
obnavljamo, nadgrajujemo in izboljšujemo ter skrbimo za pravilno izvajanje sprememb. Več o sistemu kakovosti je
v podpoglavju Usmeritve sistema kakovosti v poglavju Integriran sistem vodenja in kakovost.
Posebno pozornost namenjamo zagotavljanju integritete podatkov pri upravljanju kakovosti in s tem zmanjšujemo tveganje
neprimerne uporabe rezultatov testiranj pri odločanju o ustreznosti surovin, ovojnine, procesov in končnih izdelkov.
S stalnim spremljanjem zakonodajnih novosti in pravočasnim uvajanjem novih zahtev zmanjšujemo tveganje neustreznosti
sistema kakovosti in s tem ogrožanja vzdrževanja dovoljenj za izdelavo in trženje ter certifikatov dobre proizvodne prakse
(DPP/GMP).
Z rednim ozaveščanjem in usposabljanjem zaposlenih zagotavljamo ustrezno izvajanje postopkov, predpisanih za izdelavo
in kontrolo izdelkov. S kontrolami proizvodnih procesov, medizdelkov, polizdelkov, končnih izdelkov ter proizvodnega

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
58
okolja potrjujemo ustreznost in skladnost izdelkov z zahtevami lokalne zakonodaje ter načeli dobre proizvodne prakse
v EU in ostalih državah, kjer tržimo svoje izdelke.
V primeru neskladnih izdelkov (odstopi, reklamacije) imamo vpeljane mehanizme kontrole, preverjanja in iskanja vzrokov
ter uvedbe preventivnih in korektivnih ukrepov za preprečevanje neskladnosti v prihodnje.
Pri upravljanju tveganj na področju kakovosti pri vsakem elementu zagotavljanja kakovosti ocenjujemo tudi tveganje
vzdrževanja dovoljenj za proizvodnjo zdravil, certifikatov dobre proizvodne prakse in ostalih sistemov vodenja
v Krkinih proizvodno-distribucijskih enotah.
Z zunanjim (inšpekcije agencij in regulatornih organov, presoje partnerjev in certifikacijskih organov) in notranjim
preverjanjem (notranje presoje, notranja revizija, Odbor za kakovost, kazalniki kakovosti) redno in sistematično preverjamo
učinkovitost in uspešnost delovanja sistema kakovosti v skupini Krka in uvajamo potrebne izboljšave, s katerimi sistem
kakovosti stalno nadgrajujemo in s tem učinkovito upravljamo tveganja na področju kakovosti izdelkov in storitev.
Z vertikalno integracijo kakovosti prek znanja, izkušenj in poznavanja celotnega življenjskega cikla izdelka od učinkovine
do končnega izdelka, z načrtovanjem, razvijanjem, zagotavljanjem kakovosti v celotnem procesu nastajanja izdelka in
z organizacijsko strukturo podjetja, ki podpira integracijo kakovosti v vse procese, omogočamo uspešno obvladovanje
tveganj na področju kakovosti izdelkov in procesov.
Proces obvladovanja tveganj vključuje redno prepoznavanje, analiziranje in vrednotenje tveganj ter nadgrajevanje
strategije delovanja. Zaradi covida-19 smo postopke, strategije in ocene tveganj dopolnili z ukrepi za zagotavljanje
neprekinjenega poslovanja v primeru pandemij.
Tveganja varstva okolja
Tveganja na področju varstva okolja prepoznavamo in obvladujemo v skladu z zahtevami standarda ISO 14001 in
upravljanjem sistema neprekinjenega poslovanja. Vsako leto pregledamo vse okoljske vidike delovanja ter z njimi
povezana tveganja in izredne dogodke in ovrednotimo njihove vplive na okolje. Tveganja in izredne dogodke s področja
varstva okolja, vključno s tveganji klimatskih sprememb, ocenjujemo in obvladujemo na Komisiji za spremljanje okoljskih
vidikov najmanj dvakrat na leto ter v sklopu rednih aktivnosti določenih organizacijskih enot oziroma poslovnih procesov.
Vsa prepoznana tveganja so vključena v Poročilo o izvajanju sistema upravljanja okolja, ki ga enkrat na leto obravnava
Odbor za kakovost. Z uporabo najboljših razpoložljivih tehnik pri proizvodnji, skladiščenju, čiščenju odpadnih vod, čiščenju
odpadnega zraka in ravnanju z odpadki, s preventivnimi pregledi in vzdrževanjem opreme, z izobraževanjem zaposlenih,
usposobljeno lastno industrijsko gasilsko enoto za ukrepanje v primeru nesrter vajami za pravilno ukrepanje ob izrednih
dogodkih zmanjšujemo verjetnost nastanka izrednih dogodkov ter zagotavljamo učinkovito ukrepanje.
V letu 2021 nismo zabeležili izrednih dogodkov, ki bi imeli škodljive vplive na okolje.
Tveganje, ki bi lahko nastalo, če pogodbeni prevzemniki odpadkov ne bi pravočasno prevzeli ali jih sploh ne bi odpeljali,
smo zmanjšali z dodatnimi zmogljivostmi za skladiščenje odpadnih topil ter razpršitvijo tokov odpadkov in pogodbenega
sodelovanja na več zbiralcev in odstranjevalcev odpadkov.
Tveganja investicijskih projektov
Med tveganja investicijskih projektov spadajo zlasti tveganja pri načrtovanju investicije in njene vrednosti, nabavi opreme,
izvedbi del, terminskem načrtu, kakovosti ter morebitnih spremembah izhodišč. Zmanjšujemo jih z načrtovanjem in
pripravo dokumentacije ter vzpostavljenim sistemom izbora izvajalcev del in dobaviteljev opreme ter njihovim rednim
preverjanjem. Vse faze izvedbe nadzorujemo sami. Skladnost projektne dokumentacije preverjamo
s tehnično-tehnološkega in regulatornega vidika, skladnost pogodbene dokumentacije pa s pravnega in računovodskega
vidika. Preverjamo upravičenost morebitnih sprememb ter njihov vpliv na stroške in terminske načrte. Stalno spremljamo
stroške, tako redne kot tiste, ki so nastali zaradi naknadnih sprememb v projektu.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
59
Kadrovska tveganja
Posebno pozornost namenjamo ključnim kadrom, ki so pomembni za doseganje zastavljenih ciljev skupine Krka in so tudi
ciljna skupina konkurenčnih podjetij.
Izobraževanje in razvoj zaposlenih načrtujemo in redno spremljamo, hkrati povečujemo njihovo odgovornost na delovnih
mestih ter spodbujamo prevzemanje novih zadolžitev in razporejanje na nova delovna mesta. Izobraževanje in razvoj
zaposlenih planiramo v letnem planu izobraževanja, ki ga pripravijo posamezne organizacijske enote v sodelovanju
s Kadrovsko službo ter Izobraževanjem in razvojem kadrov. Odbor za kakovost dvakrat na leto obravnava plan in
realizacijo izobraževanja o Krkinem sistemu kakovosti. Odbor za kadre pa trikrat na leto obravnava plan in realizacijo
ostalih izobraževanj, kot so študij zaposlenih ob delu, Krkina mednarodna šola vodenja, pridobivanje certifikatov
nacionalne poklicne kvalifikacije. Skupaj z različnimi motivacijskimi ukrepi krepimo pripadnost skupini Krka in s tem
zmanjšujemo možnost odhoda zaposlenih.
Tveganje v zvezi s pomanjkanjem strokovnih kadrov na trgu dela obvladujemo z aktivno prisotnostjo na trgu dela,
ustvarjanjem prepoznavnosti podjetja kot uglednega delodajalca, sodelovanjem s fakultetami in šolami ter tudi
štipendiranjem. Tako zagotavljamo bodoče sodelavce, s katerimi bomo uresničevali načrtovane strateške, razvojne in
prodajne cilje. Zaposlene sistematično izobražujemo in usposabljamo tudi za pridobitev certifikata nacionalne poklicne
kvalifikacije.
Finančna tveganja
Skupina Krka finančna tveganja obvladuje centralizirano v okviru Finančnega sektorja obvladujoče družbe v Sloveniji.
Finančne službe odvisnih družb in predstavništev v tujini izvajajo operativne naloge obvladovanja finančnih tveganj
v skladu s predpisanimi smernicami obvladujoče družbe. Med ključna finančna tveganja spadajo kreditna tveganja, tržna
tveganja, tveganje likvidnosti ter tveganja, povezana z zavarovalništvom.
Najpomembnejše tržno tveganje skupine Krka je tveganje sprememb deviznih tečajev. Tveganje obrestnih mer
spremljamo, vendar zaradi nizke izpostavljenosti spremembam obrestnih mer v letu 2021 nismo izvajali ukrepov. Tveganje
sprememb tržnih vrednosti surovin in tveganje sprememb tržnih vrednosti delnic in obveznic nimata pomembnejšega
vpliva na neto finančni izid skupine Krka, zato pri navedenih tveganjih spremljamo gibanje izpostavljenosti, ne izvajamo
pa ukrepov obvladovanja tveganj.
Tveganje sprememb deviznih tečajev
Skupina Krka je zaradi razpršenega mednarodnega poslovanja izpostavljena tveganju sprememb deviznih tečajev na
nekaterih prodajnih in nabavnih trgih.
Valutna izpostavljenost izhaja iz različne vrednosti sredstev in obveznosti v posamezni valuti v izkazu finančnega položaja
skupine Krka ter različne višine poslovnih prihodkov in odhodkov, ki jih ustvarjamo v posameznih valutah.
Ključne kategorije, ki tvorijo valutno pozicijo, so terjatve do kupcev, obveznosti do dobaviteljev, likvidna finančna sredstva
v tujih valutah, izvedeni finančni instrumenti, namenjeni zavarovanju valutnih tveganj, ter financiranje odvisnih družb, ki ga
zagotavlja obvladujoča družba.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
60
Struktura valutne pozicije skupine Krka
Deleži valut v valutni poziciji skupine Krka
Ruski rubelj je imel ob koncu leta 2021 z 29 % največji delež v valutni poziciji skupine Krka, pri čemer je upoštevano
zmanjšanje pozicije v rubljih z izvedenimi finančnimi instrumenti. Pozicija v rubljih izvira iz naslova terjatev do kupcev na
ruskem trgu, deloma pa tudi iz naslova financiranja obvladujoče družbe v Ruski federaciji.
Pomembnost ruskega prodajnega trga, višina valutne izpostavljenosti in nestanovitna vrednost ruskega rublja so razlogi,
da obvladovanju tveganja ruskega rublja namenjamo posebno pozornost.
V nasprotju z ostalimi valutami izkazujemo v ameriških dolarjih iz rednega poslovanja presežek obveznosti nad sredstvi,
to je kratko valutno pozicijo. Izpostavljenost ameriškemu dolarju izvira pretežno iz nabave surovin in materiala.
Upoštevajoč likvidna finančna sredstva v ameriških dolarjih, ki nevtralizirajo kratko valutno pozicijo iz poslovanja,
predstavlja izpostavljenost v ameriških dolarjih okrog 6 % celotne valutne izpostavljenosti skupine Krka.
Izpostavljenost romunskemu leju, ki je ob koncu leta 2021 predstavljala 18 % valutne pozicije, izvira iz terjatev do kupcev,
ki so posledica daljših plačilnih rokov v državi. Izpostavljenost poljskemu zlotu je rezultat terjatev do kupcev in proizvodnih
zmogljivosti, ki jih imamo na Poljskem, in predstavlja 15 % valutne pozicije.
Ostale valute, med katere spadajo hrvaška kuna, švedska krona, makedonski denar, kazahstanski tenge, srbski dinar,
britanski funt, češka krona, ukrajinska grivna in maarski forint, predstavljajo 32 % valutne pozicije skupine Krka.
Razmere na valutnih trgih v letu 2021
Leto 2021 je Krkine ključne prodajne in nabavne trge zaznamovalo z različno dinamiko gospodarskega okrevanja in
negotovo krepitvijo inflacije v posameznih državah ob hkratnem stalnem tveganju ponovnega zaprtja gospodarstev.
Negotovost na valutnih trgih je povzročala veliko nestanovitnost posameznih deviznih tečajev.
Gibanje tečaja ruskega rublja je bilo v letu 2021 za Krko ugodno. Njegova vrednost, izražena v evrih, se je med letom
zvišala za 7,2 %. Povprečna vrednost ruskega rublja je bila 5,1 % nižja kot v letu 2020.
Vrednost severnoameriške nafte brent, izražena v ameriških dolarjih, se je v letu 2021 zvišala za 50 %. Vrednost rublja,
izražena v evrih, ni sledila dinamiki krepitve cene nafte. Po pandemičnem letu 2020 je rusko gospodarstvo v letu 2021
zabeležilo visoko gospodarsko rast in rast inflacije. Ruska centralna banka je posledično ključno obrestno mero zvišala za
4,25 odstotne točke. Visoka rast obrestnih mer, ki jo je spremljala precejšnja podražitev nafte, je rublju zagotavljala
zadostno podporo za krepitev v primerjavi z evrom in dolarjem. Zaradi zviševanja obrestnih mer v Ruski federaciji se je
v letu 2021 postopoma zviševal tudi strošek zavarovanja Krkine pozicije v rubljih.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
61
Poljski zlot je bil v letu 2021 stabilnejši, njegova vrednost se je od začetka do konca leta 2021 znižala za 0,8 %, povprečna
vrednost pa je bila 2,7 % nižja kot v letu 2020. Poljska centralna banka je v zadnjem četrtletju 2021 zaradi rasti inflacije
začela dvigovati ključno obrestno mero. Centralna banka ni naklonjena krepitvi domače valute in v skladu s tem se je
gibala tudi vrednost zlota na trgu.
Vrednost romunskega leja v evrih se je od začetka do konca leta 2021 znižala za 1,7 %, kar je v skladu s postopno
depreciacijo valute v primerjavi z evrom v zadnjih letih.
Hrvaška kuna, ki je od leta 2020 v mehanizmu ERM 2, ohranja stabilno vrednost v primerjavi z evrom. Britanski funt se je
v letu 2021 v primerjavi z evrom okrepil za 7 %. Čeprav je gibanje obeh valut v letu 2021 pozitivno vplivalo na neto finančni
izid skupine Krka, je bil prispevek k neto finančnemu izidu majhen.
Vrednost ameriškega dolarja, izražena v evrih, se je od začetka do konca leta 2021 zvišala za 8,3 %, povprečna vrednost
dolarja v evrih pa je bila 3,4 % nižja kot v letu 2020. Ameriški dolar se je izraziteje okrepil predvsem v drugi polovici leta
2021, ko je postalo jasno, da bo rast inflacije v Ameriki in v svetu trajnejša. Ameriška centralna banka je v drugem polletju
napovedala postopen umik stimulativnih monetarnih ukrepov in prve dvige ključne obrestne mere v letu 2022. Evropska
centralna banka bo svojo denarno politiko zaostrovala kasneje in počasneje od ameriške, kar je dodatno prispevalo
h krepitvi ameriškega dolarja v primerjavi z evrom v letu 2021.
Ukrajinska grivna se je po velikem padcu v letu 2020 v letu 2021 ponovno okrepila, vendar je njena vrednost zaradi
geopolitičnega tveganja ob koncu leta v primerjavi z evrom oslabela. Makroekonomske razmere v državi ostajajo
negotove, kar se bo tudi v prihodnje odražalo v gibanju valute.
Gibanje vrednosti valut, izraženih v evrih, v letu 2021 (indeks 31. 12. 2020 = 100)
Rezultat obvladovanja valutnih tveganj
Skupina Krka valutna tveganja praviloma odpravlja z naravnimi metodami, predvsem s povečevanjem nabav in obveznosti
v valutah, v katerih fakturira prodajo. Kadar to ni mogoče, uporabimo finančne instrumente ali pa tveganje ostane
nezavarovano. Za zavarovanje praviloma uporabljamo terminske pogodbe.
V letu 2021 smo nadaljevali politiko delnega zavarovanja tveganja ruskega rublja. S terminskimi pogodbami smo imeli
zavarovanih manj kot 50 % izpostavljenosti v ruskih rubljih. Zaradi krepitve vrednosti rublja v evrih smo ustvarili neto
pozitivne tečajne razlike, ki pa so bile delno nevtralizirane z neto odhodki iz naslova terminskih pogodb za zavarovanje
rublja.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
62
Naraščajoča izpostavljenost iz poslovanja in za Krko ugodna obrestna razlika med evrom in ameriškim dolarjem sta ključna
razloga, da smo tudi v letu 2021 del izpostavljenosti v ameriških dolarjih varovali s finančnimi instrumenti. Krepitev dolarja
ima zaradi kratke valutne pozicije neugoden finančni vpliv na rezultat skupine Krka, ki pa je bil v letu 2021 v veliki meri
nevtraliziran s prihodki iz naslova instrumentov zavarovanja ameriškega dolarja.
Iz naslova ostalih valut smo v letu 2021 ustvarili neto negativne tečajne razlike. Tveganja ostalih valut nismo zavarovali.
Za ukrajinsko grivno, kazahstanski tenge, srbski dinar in nekatere druge valute, ki so v strukturi valutne izpostavljenosti
skupine Krka manj pomembne, ni na voljo finančnih instrumentov za odpravo valutnih tveganj.
Rezultat valutnih tveganj je bil v letu 2021 pozitiven in je znašal 7,7 milijona EUR. Neto finančni izid skupine Krka, ki poleg
rezultata iz valutnih tveganj vključuje še prihodke in odhodke iz obresti ter ostale finančne prihodke in odhodke, pa je
znašal 7,6 milijona EUR.
Cilji za leto 2022
V letu 2022 bomo ohranili delno zavarovanje izpostavljenosti do ruskega rublja in ameriškega dolarja s finančnimi
instrumenti. Posebno pozornost bomo še naprej posvečali aktivnostim za nevtraliziranje valutne izpostavljenosti
z naravnimi metodami.
Tečaji posameznih valut v letu 2021
31. 12. 2020
31. 12. 2021
Najnižja
vrednost
Najvišja
vrednost
Povprečna
vrednost
Standardni
odklon
Koeficient
variabilnosti*
RUB
91,47
85,30
80,64
92,38
87,17
2,93
3,4 %
HRK
7,55
7,52
7,48
7,59
7,53
0,03
0,4 %
RON
4,87
4,95
4,87
4,95
4,92
0,03
0,5 %
PLN
4,56
4,60
4,45
4,71
4,57
0,05
1,1 %
CZK
26,24
24,86
24,86
26,42
25,64
0,32
1,2 %
HUF
363,89
369,19
345,82
370,91
358,54
6,26
1,7 %
UAH
34,61
30,98
29,89
34,95
32,24
1,33
4,1 %
RSD
117,56
117,41
116,74
118,00
117,42
0,12
0,1 %
USD
1,23
1,13
1,12
1,23
1,18
0,03
2,4 %
GBP
0,90
0,84
0,84
0,91
0,86
0,01
1,5 %
* razmerje med standardnim odklonom in povprečno vrednostjo
Tveganje sprememb obrestnih mer
Tveganje sprememb obrestnih mer opredeljujemo kot nevarnost, da skupina Krka zaradi spremenjenih referenčnih tržnih
obrestnih mer utrpi povečanje stroškov financiranja iz naslova dolgoročnih finančnih virov ali zmanjšanje prihodkov
iz naslova dolgoročnih finančnih naložb.
Tveganje sprememb obrestnih mer pri kratkoročnih finančnih virih in kratkoročnih finančnih naložbah se obvladuje v okviru
likvidnostnih tveganj skupine.
Skupina Krka v letu 2021 ni imela prejetih dolgoročnih posojil.
Cilji za leto 2022
V primeru najema dolgoročnih posojil ali vlaganja v dolgoročne finančne naložbe, s čimer bi se izpostavili tveganju
spremembe obrestne mere, bomo proučili možnosti za odpravo tega tveganja z ustreznimi finančnimi instrumenti.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
63
Kreditno tveganje
Ključno kreditno tveganje skupine Krka izhaja iz terjatev do kupcev. To je tveganje, da kupci ob zapadlosti ne bi poravnali
svojih obveznosti.
Proces obvladovanja kreditnega tveganja
Centraliziran proces kreditne kontrole na ravni skupine Krka je vzpostavljen že od leta 2004. Vanj so vključeni vsi kupci
s kreditnimi limiti, višjimi od 20.000 EUR. Ob koncu leta 2021 jih je bilo vkot 570 in so predstavljali več kot 95 % terjatev
do kupcev. Kontrola nad manjšimi kupci, ki predstavljajo manj kot 5 % vseh terjatev do kupcev, poteka decentralizirano
v prodajni mreži in pod stalnim nadzorom obvladujoče družbe.
Proces obvladovanja kreditnega tveganja poteka v dveh korakih. Prvi korak je ocenjevanje kreditnega tveganja kupcev,
določitev instrumentov zavarovanja ter dodelitev kreditnega limita. Ocenimo vsakega novega kupca, dvakrat na leto pa
obnovimo ocene vseh kupcev. Oceno kreditnega tveganja vsakega kupca sestavlja veliko različnih finančnih in nefinančnih
kazalnikov, ki so razdeljeni v 4 sklope, vsak od njih pa ima v končni oceni različno težo.
Sklopi kazalnikov v oceni kreditnega tveganja
Na podlagi dosežene kreditne ocene in predvidene dinamike odprem blaga in plačil se vsakemu kupcu dodeli individualni
kreditni limit.
Drugi korak v procesu kreditne kontrole je redno dinamično spremljanje plačilne discipline kupcev. V informacijske sisteme
vseh družb v skupini Krka, ki izvajajo prodajo, je vključena kontrola prostega limita in zapadlih terjatev, ki se izvede ob
vsaki odpremi izdelkov kupcem. Kupcem, ki zamujajo s plačili ali pri katerih terjatve, skupaj z novo odpremo, presegajo
odobreni kreditni limit, se odprema avtomatično ustavi, prodajno osebje pa mora sprožiti postopek izterjave ali zagotoviti
zavarovanje plačil.
Proces kreditne kontrole in pooblastila za dodeljevanje kreditnih limitov kupcem so opredeljena z internimi akti. V okviru
kreditne kontrole je vzpostavljen tudi sistem rednega poročanja o terjatvah do kupcev in njihovi plačilni disciplini,
ki omogoča pravočasno zaznavo kupcev s povečanim tveganjem neplačila in zagotavlja učinkovito obvladovanje kreditnih
tveganj.
Proces kreditne kontrole temelji na enotnih pravilih za vse kupce. Zaradi posebnosti posameznih prodajnih trgov so
v posameznih odvisnih družbah uvedene dodatne lokalne kontrole. Procese kreditne kontrole redno prilagajamo
spremembam na prodajnih trgih.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
64
Rezultat obvladovanja kreditnih tveganj
Kreditna kontrola zagotavlja stalno kontrolo kakovosti portfelja terjatev do kupcev. Rezultat procesa kreditne kontrole je
majhen odstotek odpisov in slabitev terjatev glede na prodajo skupine Krka.
Majhna vrednost odpisov in slabitev terjatev je tudi posledica razpršenosti terjatev med veliko število kupcev in prodajnih
trgov ter dejstva, da je glavnina terjatev odprta do kupcev, s katerimi ima Krka dolgoletne poslovne izkušnje.
Kljub tveganjem, povezanim s pandemijo covida-19, je bil rezultat obvladovanja terjatev v letu 2021 ugoden. Vrednost
terjatev do kupcev je bila ob koncu leta 2021 za 22 % večja kot na začetku leta, vendar je znesek zapadlih in neplačanih
terjatev ostal v normalnih, za Krko sprejemljivih okvirih.
Znesek na novo oblikovanega popravka vrednosti terjatev je presegel znesek odpravljenega popravka. Vpliv neto slabitev
in odpisov terjatev na končni rezultat skupine Krka v letu 2021 je znašal manj kot 0,07 % prodaje.
Neto slabitve in odpisi terjatev
Zavarovanje terjatev do kupcev
Skupina Krka od leta 2009 del terjatev do kupcev zavaruje pri kreditni zavarovalnici. V drugem četrtletju 2020 smo
zavarovanje terjatev vsebinsko razširili in nadgradili. Ob koncu leta 2021 je bilo zavarovanih vkot 98 % terjatev do
kupcev. Zavarovanje plačil z bančnimi garancijami in akreditivi uporabljamo le izjemoma.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
65
Zavarovane in nezavarovane terjatve
Terjatve do kupcev po regijah
Struktura terjatev po prodajnih regijah je stabilna in je v skladu s strukturo prodaje in plačilnimi roki v posameznih državah.
Vrednost terjatev do kupcev po regijah
Struktura starosti terjatev do kupcev
Starostna struktura terjatev ostaja stabilna. Odstotek zapadlih terjatev glede na skupne terjatve do kupcev je bil tudi konec
leta 2021 majhen.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
66
Vrednost terjatev po zapadlosti
Cilji za leto 2022
V letu 2022 bomo nadaljevali utečene aktivnosti na področju obvladovanja kreditnih tveganj. Ob podaljšanju pogodbe
o zavarovanju terjatev, ki se izteče sredi leta 2022, bomo proučili možnosti za nadaljnjo optimizacijo pogojev zavarovanja
terjatev. Kot doslej bomo več pozornosti namenjali kupcem s prodajnih trgov s slabšim makroekonomskim okoljem in
trgov, na katerih zaznavamo povečana tveganja pri distribuciji zdravil. Pri posameznih kupcih, pri katerih zaznavamo
izpostavljenost nad sprejemljivimi ravnmi, bomo uvedli individualne ukrepe za postopno zmanjšanje izpostavljenosti.
Cilj ostaja ohranjanje majhne vrednosti slabitev in odpisov terjatev na ravni skupine.
Likvidnostno tveganje
Krka je med poslovnimi partnerji znana po vzorni plačilni disciplini in stabilnih denarnih tokovih. Tudi v letu 2021 smo vse
obveznosti poravnavali redno. Likvidnostno tveganje skupine Krka je bilo majhno.
V letu 2021 nismo najemali kratkoročnih kreditov ali črpali denarnih sredstev iz naslova rezervnih kreditnih linij pri bankah.
Ob koncu leta 2021 je imela skupina Krka povečana denarna in likvidna sredstva, pretežno v obliki denarja na bančnih
računih ali v depozitih pri prvovrstnih poslovnih bankah. Rast presežkov likvidnih sredstev v letu 2021 je posledica
presežka pozitivnega denarnega toka iz poslovanja nad porabo za naložbe in financiranje.
Na denarnih trgih v Ekonomski monetarni uniji (EMU) za denarne naložbe z majhnim tveganjem še naprej veljajo negativne
obrestne mere. V skladu z internimi pravili razpitve naložb in ob upoštevanju kreditnega tveganja bank smo med letom del
denarnih presežkov deponirali pri bankah, da bi tako zmanjšali strošek negativnih obrestnih mer, del pa naložili v obveznice
izbranih evropskih držav s krajšo ročnostjo.
Obvladujoča družba centralizirano obvladuje likvidnostno tveganje v skupini Krka. Odvisne družbe se financirajo interno,
prek obvladujoče družbe, pri kateri deponirajo morebitne presežke sredstev. Presežki vseh družb se združujejo na
krovnem računu obvladujoče družbe v obliki dnevnega avtomatskega združevanja denarnih sredstev (cash pooling) ali
v obliki neavtomatskih bančnih nakazil. Tako optimiziramo upravljanje denarja, zmanjšujemo valutna tveganja, imamo
pregled nad likvidnostjo vseh družb v skupini Krka in zagotavljamo večjo varnost denarnih transakcij.
Skupina Krka tudi ob koncu leta 2021 izkazuje ugodne in stabilne kazalnike likvidnosti. Nadaljevanje pandemije covida-19
v letu 2021 ni povzročilo povečanja likvidnostnega tveganja skupine Krka.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
67
Likvidnostni kazalniki za skupino Krka
2021
2020
2019
2018
2017
5-letno
povprečje
kratkoročni koeficient
3,21
4,00
3,21
3,03
2,86
3,26
pospešeni koeficient
2,21
2,54
2,02
1,89
1,85
2,10
hitri koeficient
0,69
1,04
0,62
0,38
0,15
0,58
prihodki od prodaje/povprečne terjatve
3,45
3,50
3,21
2,68
2,36
3,04
kratkoročni koeficient = kratkoročna sredstva/kratkoročne obveznosti
pospešeni koeficient = (kratkoročna sredstva − zaloge)/kratkoročne obveznosti
hitri koeficient = (finančne naložbe + denar in denarni ustrezniki)/kratkoročne obveznosti
Gibanje likvidnostnih kazalnikov za skupino Krka
Cilji za leto 2022
V letu 2022 bomo z obvladovanjem denarnih tokov znotraj skupine zagotavljali ustrezno plačilno sposobnost vseh podjetij
v skupini Krka.
Zavarovanje premoženja, odgovornosti in obratovalnega zastoja
Skupina Krka pri domačih in tujih zavarovalnicah zavaruje svoje premoženje, odgovornost in finančne izgube, ki bi lahko
nastale zaradi obratovalnega zastoja. Zavarovanje je eno od orodij za obvladovanje tveganj. Vrste zavarovanja in njihove
karakteristike so določene v interni Politiki zavarovanj v skupini Krka. Sprejela jo je uprava, ki tudi potrjuje morebitne
spremembe.
Odločitve glede vrste zavarovanja in obsega kritja so sprejete na podlagi materialnosti tveganja in cene zavarovanja.
Materialnost tveganja se določa na podlagi ocen (verjetnosti uresničitve in velikosti) potencialne škode ter vpliva na
poslovanje. Skupina Krka primarno vlaga v preventivo, saj je učinek na upravljanje tveganj bolj optimalen kot nakup
zavarovanja. Med osnovami za sklenitev zavarovanja je tudi zakonodaja, ki lahko zahteva sklenitev določenih vrst
zavarovanja.
Obseg zavarovanja in kritij skupina Krka prilagaja rasti poslovanja, višini premoženja in razmeram na mednarodnih
zavarovalniških trgih. Pri zavarovanju ekološke ali produktne odgovornosti se na primer upoštevajo tudi interesi širše
družbene skupnosti in deležnikov pri poslovanju.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
68
Med najpomembnejšimi zavarovanji, ki jih skupina Krka uporablja za upravljanje tveganj, so zavarovanje premoženja,
splošne civilne odgovornosti, proizvajalčeve odgovornosti, kliničnih testiranj in odpoklica izdelkov ter blaga med prevozom
in zavarovanje obratovalnega zastoja.
Obvladujoča družba nadzoruje zavarovanja za vsa podjetja v skupini Krka, razen lokalnih avtomobilskih zavarovanj, ki pa
jih še vedno spremlja in daje usmeritve. Celotna skupina Krka je zavarovana v skladu z enotnimi načeli. Konkurenčnost in
varnost posameznih zavarovalnic se preverjata vsako leto. Pri izbiri zavarovalnic se upoštevajo kakovost kritij, višina
premije, reference, finančna varnost in lokalna zakonodaja. Zavarovalne premije brez avtomobilskega zavarovanja so
znašale 2,25 ‰ prodaje, v zadnjih šestih letih pa 2,01 prodaje.
V okviru izboljšav zavarovalnega programa smo v letu 2021 izvedli raziskavo mednarodnega trga zavarovanj. Vsako leto
uvajamo postopne izboljšave ter hkrati prevzemamo del tveganj, in sicer z lastno udeležbo pri škodi ali z ukinitvijo
zavarovanj, povezanih z manjšimi tveganji. Po avtomatizaciji sprejema pošiljk v zavarovanje blaga med transportom v letu
2020 smo v letu 2021 nadaljevali optimizacijo programa s povečanjem soudeležbe pri škodah in kritju. Hkrati so bile
v skupini Krka izvedene tri zavarovalne inšpekcije, vendar ni bilo nobenih kritičnih priporočil.
V Krki sistemsko vlagamo v preprečevanje škodnih dogodkov. Objekte načrtujemo tako, da je njihova ogroženost čim
manjša. Vanje vgrajujemo sisteme aktivne zaščite, na primer javljalnike požara in hlapov, razpršilnike, požarne lopute,
varnostno razsvetljavo. Organiziramo redne preventivne preglede in požarne straže. Zaposlene teoretično in praktično
usposabljamo za pravilen odziv ob izrednih dogodkih.
Zaradi načrtnega preventivnega dela in sklepanja ustreznih zavarovanj je v zadnjih letih padal obseg premoženjskih
škod.
Delež zavarovalnih premij v prodaji
Opomba: graf ne vsebuje avtomobilskih in osebnih zavarovanj

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
69
Delničarji in trgovanje z delnico
Donosnost naložb v delnice
Tečaj Krkine delnice na Ljubljanski borzi
v EUR
2021
2020
2019
2018
2017
najvišji v letu
120,00
92,60
74,60
59,80
58,00
najnižji v letu
91,20
54,00
56,80
53,60
50,75
31. december
118,00
91,40
73,20
57,80
57,50
letna sprememba (v %)
29,1
24,9
26,6
0,5
8,7
V letu 2021 se je tečaj Krkine delnice zvišal za 29,1 %. V istem obdobju se je vrednost indeksa blue-chip Ljubljanske borze
(SBITOP) zvišala za 39,8 %.
Gibanje tečaja Krkine delnice v primerjavi z izbranimi delniškimi indeksi v zadnjih petih letih
Vir: Ljubljanska borza in S&P Dow Jones Indices LLC
Politika dividend
O predlogu višine dividend odloči skupščina delničarjev. V letu 2021 smo za dividende namenili 53,6 % konsolidiranega
čistega dobička lastnikov kapitala obvladujoče družbe, ustvarjenega v letu 2020, rast bruto dividende na delnico pa je
znašala 17,6 %. Pri določitvi deleža čistega dobička za izplačilo dividend se v posameznem letu upošteva dolgoročna
dividendna politika družbe, pri čemer se za dividende izplača najmanj 50 % čistega dobička večinskih lastnikov kapitala,
upošteva pa se tudi finančne potrebe skupine za naložbe in prevzeme.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
70
Dividenda in dividendna donosnost
2021
2020
2019
2018
2017
9,92
9,27
7,73
5,46
4,74
5,00
4,25
3,20
2,90
2,75
53,6
54,3
58,2
60,8
81,7
4,2
4,6
4,4
5,0
4,8
1
čisti dobiček lastnikov kapitala obvladujoče družbe/povprečno število izdanih delnic v obdobju brez lastnih delnic
2
izplačilo dividend za predhodno obdobje v skladu s sklepom skupščine
3
delež skupnega zneska za izplačilo dividend v konsolidiranem čistem dobičku večinskih lastnikov kapitala obvladujoče družbe
4
bruto dividenda na delnico/tečaj delnice 31. decembra posameznega leta
Trgovanje z delnicami in lastništvo
20
Krkine delnice so uvrščene v prvo kotacijo Ljubljanske borze, od aprila 2012 pa vzporedno kotirajo tudi na Varšavski borzi.
Vse Krkine delnice, s katerimi se trguje na Ljubljanski borzi oziroma Varšavski borzi, so istega razreda – navadne in prosto
prenosljive. Vsaka delnica, razen lastnih, prinaša pri glasovanju na skupščini delničarjev en glas. S Krkino delnico se
prosto trguje prek borznoposredniških hiš in bank, ki so članice Ljubljanske borze ali Varšavske borze.
Trgovanje s Krkino delnico
Vir: Ljubljanska borza in Varšavska borza
Krkina delnica je najprometnejši vrednostni papir na Ljubljanski borzi. V letu 2021 je povprečni dnevni promet s Krkino
delnico na Ljubljanski borzi znašal 0,65 milijona EUR ali 6200 delnic, vključno s svežnji.
20
GRI GS 102-5, 102-10

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
71
Deset največjih delničarjev 31. 12. 2021
Število delnic
Delež v številu
izdanih delnic (v %)
1
KAPITALSKA DRUŽBA, D. D.
3.493.030
10,65
2
SDH, D. D.
2.949.876
9,00
3
REPUBLIKA SLOVENIJA
2.366.105
7,22
4
OTP BANKA D. D.
1
1.610.316
4,91
5
ERSTE GROUP BANK AG-PBZ CROATIA OSIGURANJE
1
1.199.638
3,66
6
CLEARSTREAM BANKING SA
1
1.064.929
3,25
7
STATE STREET BANK AND TRUST
1
591.727
1,80
8
LUKA KOPER, D. D.
433.970
1,32
9
KDPW
1
327.475
1,00
10
PRIVREDNA BANKA ZAGREB D.D.
1
318.434
0,97
Skupaj
14.355.500
43,78
1
delnice so na skrbniških računih navedenih bank in so v lasti njihovih strank
Konec leta 2021 je imela Krka 46.820 delničarjev, kar je dober odstotek manj kot konec leta 2020.
Sestava delničarjev (v %)
Vir: KDD
Lastniški delež mednarodnih vlagateljev se je zmanjšal za eno odstotno točko, medtem ko se je delež slovenskih fizičnih
oseb in lastnih delnic nekoliko povečal.
V letu 2021 je družba na organiziranem trgu pridobila 142.134 lastnih delnic v skupni vrednosti 15.238 tisoč EUR in je
imela 31. 12. 2021 v lasti 1.683.908 lastnih delnic.
Komuniciranje z vlagatelji
21
Pri komuniciranju z vlagatelji si prizadevamo za čim večjo odprtost, ažurnost, konsistentnost in obojestransko izmenjavo
informacij. Vlagateljem posredujemo informacije, ki se nanašajo zlasti na poslovne rezultate in na strategijo skupine Krka
v prihodnosti, pri tem pa upoštevamo politiko razkrivanja informacij. Od vlagateljev in finančnih analitikov dobivamo
21
GRI GS 102-43, 102-44

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
72
povratne informacije, ki jih skrbno pretehtamo in z njimi seznanjamo upravo družbe. V letu 2021 smo sodelovali na
15 spletnih investicijskih konferencah z vlagatelji iz več kot 15 držav, organizirali smo 4 webcaste, kjer smo predstavili
četrtletne rezultate poslovanja, na različnih konferenčnih klicih smo gostili več kot 100 vlagateljev. Na Krkinem dnevu
za investitorje, ki smo ga organizirali sami, je sodelovalo 32 investitorjev, na virtualnem dogodku pa smo poleg
devetmesečnih poslovnih rezultatov predstavili tudi Krkine strokovne kompetence na področju razvoja in registracije
zdravil. Področji sta predstavila direktor Razvoja in raziskav zdravil ter direktorica Sektorja za nove izdelke. Na Dnevu
investitorjev Ljubljanske in Zagrebške borze smo četrtič zapored prejeli nagrado najboljša delnica prve kotacije in tretjič
zapored nagrado za najboljše odnose z investitorji med vsemi podjetji, ki kotirajo na Ljubljanski borzi.
Poslovni rezultati v slovenskem in angleškem jeziku so na voljo na spletnem portalu Ljubljanske borze SEOnet
(http://seonet.ljse.si), na Varšavski borzi prek sistema ESPI ter na Krkinih spletnih straneh.
Analiza uspešnosti poslovanja
Poslovni prihodki
Prihodki od prodaje
Skupina Krka je v letu 2021 ustvarila 1 milijardo 565,8 milijona EUR prodaje (od tega znašajo prihodki iz pogodb s kupci
iz naslova prodaje izdelkov in storitev 1 milijardo 560,3 milijona EUR, razliko pa predstavljajo prihodki iz pogodb s kupci iz
naslova prodaje materiala ter ostali prihodki iz prodaje), kar je 30,9 milijona EUR oziroma 2 % več kot v letu 2020.
V zadnjem petletnem obdobju je bila povprečna letna stopnja količinske rasti prodaje 3,7-odstotna, povprečna letna
stopnja vrednostne rasti prodaje pa 5,9-odstotna. Drugi poslovni prihodki skupine Krka so znašali 11,4 milijona EUR.
Družba Krka je v letu 2021 ustvarila 1 milijardo 381,4 milijona EUR prodaje (od tega znašajo prihodki iz pogodb s kupci iz
naslova prodaje izdelkov in storitev 1 milijardo 211,5 milijona EUR, prihodki iz pogodb s kupci iz naslova prodaje materiala
163,3 milijona EUR in ostali prihodki iz prodaje 6,6 milijona EUR), kar je 65,7 milijona EUR oziroma 5 % manj kot v letu
2020. Drugi poslovni prihodki so znašali 6,7 milijona EUR.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
73
Poslovni odhodki
Poslovni odhodki skupine Krka, ki so znašali 1 milijardo 222,4 milijona EUR, so bili za 67,7 milijona EUR oziroma 6 % večji
kot v letu 2020. Poslovni odhodki družbe Krka so znašali 1 milijardo 114,7 milijona EUR in so bili na ravni leta 2020.
Med poslovnimi odhodki skupine Krka so proizvajalni stroški prodanih proizvodov znašali 674,6 milijona EUR, stroški
prodajanja 305,9 milijona EUR, stroški razvijanja 154,6 milijona EUR, stroški splošnih dejavnosti pa 87,4 milijona EUR.
Delež poslovnih odhodkov v prodaji je bil 78-odstoten, v zadnjih petih letih pa se je gibal med 75 % v letu 2020 in 85 %
v letu 2017.
Največji delež v strukturi poslovnih odhodkov skupine Krka predstavljajo proizvajalni stroški prodanih proizvodov, ki so se
glede na leto 2020 povečali za 8 %. Njihov delež v prodaji je znašal 43,1 %, v letu 2020 pa 40,6 %. Stroški prodajanja so
bili glede na leto 2020 za 5 % večji, njihov delež v prodaji pa je znašal 19,5 %, kar je 0,5 odstotne točke več kot v letu
2020. Stroški razvijanja so znašali 9,9 % prodaje (0,1 odstotne točke manj kot v letu 2020) in so bili glede na leto 2020 za
1 % večji. Stroški splošnih dejavnosti so znašali 5,6 % prodaje in so bili glede na leto 2020 za 1 % večji, njihov delež
v prodaji pa je ostal na ravni leta 2020.
Med poslovnimi odhodki družbe Krka so proizvajalni stroški prodanih proizvodov znašali 614,8 milijona EUR, stroški
prodajanja 271,4 milijona EUR, stroški razvijanja 150,2 milijona EUR, stroški splošnih dejavnosti pa 78,2 milijona EUR.
Največji delež v strukturi poslovnih odhodkov družbe Krka predstavljajo proizvajalni stroški prodanih proizvodov, ki so bili
glede na leto 2020 za 1 % manjši. Njihov delež v prodaji je znašal 44,5 % in je bil za 1,4 odstotne točke večji kot v letu
2020. Stroški prodajanja so bili za 3 % večji kot v letu 2020, njihov delež v prodaji pa je znašal 19,6 %, kar je 1,4 odstotne
točke več kot v letu 2020. Stroški razvijanja so znašali 10,9 % prodaje (0,5 odstotne točke več kot v letu 2020) in so bili na
ravni leta 2020. Stroški splošnih dejavnosti so znašali 5,7 % prodaje in so bili glede na leto 2020 za 4 % večji, njihov delež
v prodaji pa se je glede na leto 2020 povečal za 0,5 odstotne točke.
Prihodki in odhodki financiranja
Skupina Krka
Družba Krka
v tisoč EUR
2021
2020
2019
2018
2017
2021
2020
2019
2018
2017
Finančni prihodki
19.711
23.259
24.987
5.935
24.041
24.714
31.786
34.410
17.382
24.908
Finančni odhodki
12.082
75.011
14.814
36.048
46.608
12.083
72.837
14.751
33.891
46.599
Neto finančni izid
7.629
51.752
10.173
30.113
22.567
12.631
41.051
19.659
16.509
21.691
Neto finančni izid skupine Krka je v letu 2021 znašal 7,6 milijona EUR, neto finančni izid družbe Krka pa 12,6 milijona EUR.
Skupina Krka je zaradi razpršenega mednarodnega poslovanja izpostavljena tveganju sprememb deviznih tečajev na
nekaterih prodajnih in nabavnih trgih. Rezultat valutnih tveganj v letu 2021 v skupini Krka je znašal 7,7 milijona EUR. Več
o tveganju sprememb deviznih tečajev je na straneh 59-62.
Med finančnimi prihodki skupine Krka predstavljajo neto tečajne razlike 15,1 milijona EUR, prihodki od izvedenih finančnih
instrumentov 3,0 milijone EUR, prihodki od obresti 0,8 milijona EUR, prihodki iz dividend in drugih deležev v dobičku
0,7 milijona EUR, drugi finančni prihodki pa 0,1 milijona EUR. Med finančnimi odhodki predstavljajo odhodki od izvedenih
finančnih instrumentov 10,5 milijona EUR, odhodki za obresti 0,5 milijona EUR, drugi finančni odhodki pa
1,1 milijona EUR.
Med finančnimi prihodki družbe Krka predstavljajo neto tečajne razlike 15,1 milijona EUR, prihodki iz dividend in drugih
deležev v dobičku 6,1 milijona EUR, prihodki od izvedenih finančnih instrumentov 3,0 milijone EUR, prihodki od obresti
0,5 milijona EUR, drugi finančni prihodki pa 0,1 milijona EUR. Med finančnimi odhodki predstavljajo odhodki od izvedenih
finančnih instrumentov 10,5 milijona EUR, odhodki za obresti 0,5 milijona EUR, drugi finančni odhodki pa
1,1 milijona EUR.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
74
Poslovni izidi
Dobiček iz poslovanja (EBIT) in čisti dobiček v letu
Dobiček iz poslovanja (EBIT) skupine Krka v višini 354,8 milijona EUR je bil za 36,0 milijonov EUR oziroma 9 % manjši
kot v letu 2020. Razlog je bila relativno večja rast poslovnih odhodkov kot v preteklem letu, v katerem je bil večji vpliv
pandemije covida-19. Dobiček iz poslovanja skupine Krka, povečan za amortizacijo (EBITDA), v višini 463,6 milijona EUR
se je zmanjšal za 38,8 milijona EUR oziroma 8 %.
Dobiček iz poslovanja (EBIT) družbe Krka je znašal 273,3 milijona EUR, dobiček iz poslovanja družbe Krka, povečan za
amortizacijo (EBITDA), pa 358,2 milijona EUR.
Dobiček pred davkom skupine Krka se je v letu 2021 povečal za 23,4 milijona EUR oziroma 7 % in je znašal 362,4 milijona
EUR. Efektivna davčna stopnja skupine Krka je bila 15,0-odstotna. Dobiček pred davkom družbe Krka je znašal
286,0 milijonov EUR.
22
Čisti dobiček skupine Krka je znašal 308,2 milijona EUR in je bil glede na leto 2020 večji za 19,2 milijona EUR oziroma
7 %. Čisti dobiček družbe Krka je znašal 245,2 milijona EUR.
22
GRI GS 207-4

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
75
Sredstva
Skupina Krka
Družba Krka
v tisoč EUR
2021
Delež
(v %)
2020
Delež
(v %)
Indeks
2021/20
2021
Delež
(v %)
2020
Delež
(v %)
Indeks
2021/20
Nekratkoročna
sredstva
1.075.747
42,4
990.998
44,3
109
1.095.419
45,1
1.032.949
46,8
106
Nepremičnine,
naprave in
oprema
774.352
30,5
807.824
36,1
96
570.086
23,5
605.164
27,4
94
Neopredmetena
sredstva
104.301
4,1
107.371
4,8
97
25.628
1,1
27.893
1,3
92
Finančne naložbe
in dana posojila
149.183
5,9
25.796
1,2
578
486.336
20,0
385.055
17,4
126
Ostalo
47.911
1,9
50.007
2,2
96
13.369
0,5
14.837
0,7
90
Kratkoročna
sredstva
1.461.936
57,6
1.244.544
55,7
117
1.332.521
54,9
1.175.430
53,2
113
Zaloge
455.707
18,0
453.690
20,3
100
394.323
16,2
389.178
17,6
101
Terjatve
do kupcev
467.764
18,4
383.560
17,2
122
424.588
17,5
415.286
18,8
102
Ostalo
538.465
21,2
407.294
18,2
132
513.610
21,2
370.966
16,8
138
Skupaj sredstva
2.537.683
100,0
2.235.542
100,0
114
2.427.940
100,0
2.208.379
100,0
110
Konec leta 2021 so sredstva skupine Krka znašala 2 milijardi 537,7 milijona EUR in so se glede na konec leta 2020 povečala
za 302,1 milijona EUR oziroma 14 %. Razmerje med nekratkoročnimi in kratkornimi sredstvi v strukturi sredstev se je
v primerjavi s koncem leta 2020 spremenilo, saj se je delež nekratkoročnih sredstev zmanal za 1,9 odstotne točke in je
znašal 42,4 %.
Sredstva družbe Krka so konec leta 2021 znašala 2 milijardi 427,9 milijona EUR in so se glede na konec leta 2020 povečala
za 219,6 milijona EUR oziroma 10 %. Razmerje med nekratkoročnimi in kratkornimi sredstvi v strukturi sredstev se je
v primerjavi s koncem leta 2020 spremenilo, saj se je delež nekratkoročnih sredstev zmanjšal za 1,7 odstotne točke in je
znašal 45,1 %.
Nekratkoročna sredstva skupine Krka v skupni vrednosti 1 milijarda 75,7 milijona EUR so se glede na konec leta 2020
povečala za 84,7 milijona EUR oziroma 9 %. Najpomembnejšo postavko, vredno 774,4 milijona EUR oziroma 31 % vseh
sredstev skupine Krka, predstavljajo nepremičnine, naprave in oprema (od tega je nepremičnin, naprav in opreme družbe
Krka za 570,1 milijona EUR oziroma 74 % nepremičnin, naprav in opreme skupine Krka). Neopredmetena sredstva
v vrednosti 104,3 milijona EUR imajo v celotnih sredstvih 4-odstotni delež (od tega je sredstev družbe Krka 25,6 milijona EUR,
kar je 25 % neopredmetenih sredstev skupine Krka). Dana nekratkoročna posojila skupine Krka so znala 40,3 milijona EUR
oziroma 1,6 % vseh sredstev skupine Krka.
Kratkoročna sredstva skupine Krka so znašala 1 milijardo 461,9 milijona EUR in so se glede na konec leta 2020 povečala za
217,4 milijona EUR oziroma 17 %. Terjatve do kupcev zunaj skupine Krka so znašale 467,8 milijona EUR, kar je 18 % vseh
sredstev, zaloge pa 455,7 milijona EUR oziroma 18 % vseh sredstev skupine Krka. Terjatve do kupcev so se povečale za
84,2 milijona EUR oziroma 22 %, zaloge pa so se povečale za 2,0 milijona EUR oziroma 0,4 %. Dana kratkoročna posojila
skupine Krka so znašala 192,4 milijona EUR, kar je 8 % sredstev skupine Krka. Med njimi je za 190,3 milijona EUR bančnih
depozitov obvladujoče družbe, vezanih za več kot 90 dni. Denar in denarni ustrezniki so znali 159,8 milijona EUR, kar je
153,7 milijona EUR oziroma 49 % manj kot ob koncu leta 2020, in so predstavljali 6 % sredstev skupine Krka.
Nekratkoročna sredstva družbe Krka v skupni vrednosti 1 milijarda 95,4 milijona EUR so se glede na konec leta 2020
povečala za 62,5 milijona EUR oziroma 6 %. Najpomembnejšo postavko, vredno 570,1 milijona EUR oziroma 23 % vseh
sredstev družbe Krka, predstavljajo nepremičnine, naprave in oprema. Naložbe v odvisne družbe so znašale
346,4 milijona EUR oziroma 14 % sredstev družbe Krka. Neopredmetena sredstva v vrednosti 25,6 milijona EUR imajo
v celotnih sredstvih 1-odstotni delež. Dana nekratkoročna posojila drbe Krka so znašala 31,0 milijonov EUR oziroma 1 %
vseh sredstev družbe Krka.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
76
Kratkoročna sredstva družbe Krka so znašala 1 milijardo 332,5 milijona EUR in so se glede na konec leta 2020 povečala
za 157,1 milijona EUR oziroma 13 %. Terjatve do kupcev so znašale 424,6 milijona EUR oziroma 17 % sredstev družbe
Krka (od tega je 191,3 milijona EUR terjatev do kupcev zunaj skupine Krka), zaloge pa 394,3 milijona EUR, kar je 16 %
sredstev družbe Krka. Terjatve do kupcev so se povečale za 2 %, zaloge pa za 1 %. Dana kratkoročna posojila družbe
Krka so znašala 195,5 milijona EUR oziroma 8 % sredstev družbe Krka. Denar in denarni ustrezniki so znašali
145,0 milijonov EUR, kar je 151,4 milijona EUR oziroma 51 % manj kot ob koncu leta 2020, in so predstavljali 6 % vseh
sredstev družbe Krka.
Kapital in obveznosti
Skupina Krka
Družba Krka
v tisoč EUR
2021
Delež
(v %)
2020
Delež
(v %)
Indeks
2021/20
2021
Delež
(v %)
2020
Delež
(v %)
Indeks
2021/20
Kapital
1.919.085
75,6
1.751.812
78,4
110
1.876.142
77,3
1.791.850
81,1
105
Nekratkoročne
obveznosti
162.674
6,4
172.796
7,7
94
128.783
5,3
136.380
6,2
94
Kratkoročne
obveznosti
455.924
18,0
310.934
13,9
147
423.015
17,4
280.149
12,7
151
Skupaj kapital in
obveznosti
2.537.683
100,0
2.235.542
100,0
114
2.427.940
100,0
2.208.379
100,0
110
Kapital skupine Krka je bil 31. 12. 2021 glede na konec leta 2020 večji za 167,3 milijona EUR oziroma 10 %. Na njegovo
povečanje so vplivali čisti dobiček skupine Krka v višini 308,2 milijona EUR, drugi vseobsegajoči donosi po davku v skupni
višini 25,1 milijona EUR in vplačila neobvladujočega deleža v višini 5,2 milijona EUR. Na zmanjšanje kapitala sta vplivala
izplačilo dividend v višini 155,9 milijona EUR in nakup lastnih delnic v višini 15,3 milijona EUR.
Rezervacije skupine Krka so znašale 126,2 milijona EUR (od tega obveznosti za pozaposlitvene in druge dolgoročne
zaslužke 124,3 milijona EUR, rezervacije za tožbe 0,6 milijona EUR in ostale rezervacije 1,3 milijona EUR). Glede na
konec leta 2020 so bile manjše za 8,5 milijona EUR oziroma 6 %. Rezervacije za pozaposlitvene in druge dolgoročne
zaslužke so se zmanjšale za 5,9 milijona EUR, rezervacije za tožbe za 1,6 milijona EUR, ostale rezervacije pa za
1,0 milijon EUR.
Med kratkoročnimi obveznostmi skupine Krka so se poslovne obveznosti povečale za 22,9 milijona EUR (od tega
obveznosti do dobaviteljev v tujini za 14,4 milijona EUR in obveznosti do dobaviteljev v Sloveniji za 8,5 milijona EUR).
Kratkoročne obveznosti iz pogodb s kupci so se povečale za 18,4 milijona EUR (od tega so se bonusi in količinski popusti
povečali za 15,7 milijona EUR, obveznosti iz pogodb so bile večje za 3,5 milijona EUR, pravica do povračila pa se je
zmanjšala za 0,8 milijona EUR). Druge kratkoročne obveznosti so se povečale za 111,7 milijona EUR, od tega obveznosti
iz začasne prodaje (repo posel) za 102,2 milijona EUR, obveznosti do zaposlenih za 6,3 milijona EUR in druge obveznosti
pa za 3,1 milijona EUR.
Kapital družbe Krka je bil 31. 12. 2021 glede na konec leta 2020 večji za 84,3 milijona EUR oziroma 5 %. Na njegovo
povečanje je vplival čisti dobiček družbe Krka v višini 245,2 milijona EUR in drugi vseobsegajoči dohodki po davku v skupni
višini 10,2 milijona EUR, na zmanjšanje pa izplačilo dividend v višini 155,9 milijona EUR in nakup lastnih delnic v višini
15,3 milijona EUR.
Rezervacije družbe Krka so znašale 113,1 milijona EUR (od tega obveznosti za pozaposlitvene in druge dolgoročne
zaslužke 112,6 milijona EUR in rezervacije za tožbe 0,5 milijona EUR). Glede na konec leta 2020 so bile manjše za
6,7 milijona EUR oziroma 6 %, kar je bila posledica zmanjšanja rezervacij za pozaposlitvene in druge dolgoročne zaslužke
za 5,1 milijona EUR in rezervacij za tožbe za 1,6 milijona EUR.
Med kratkoročnimi obveznostmi družbe Krka so se poslovne obveznosti povečale za 34,8 milijona EUR. Kratkoročne
obveznosti iz pogodb s kupci so se povečale za 2,9 milijona EUR, druge kratkoročne obveznosti pa za 104,8 milijona EUR,
od tega obveznosti iz začasne prodaje (repo posel) za 102,2 milijona EUR. Družba Krka je imela konec leta 2021
55,1 milijona EUR kratkoročnih posojil, prejetih od odvisnih družb.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
77
Izkaz denarnih tokov
Skupina Krka
Družba Krka
v tisoč EUR
2021
2020
2021
2020
Čisti denarni tok iz poslovanja
386.097
360.759
348.239
352.510
Čisti denarni tok iz naložbenja
372.637
109.594
338.401
87.552
Čisti denarni tok iz financiranja
169.850
154.609
163.901
162.301
Čista sprememba denarnih sredstev in njihovih ustreznikov
156.390
96.556
154.063
102.657
Čista sprememba denarnih sredstev in njihovih ustreznikov (brez vpliva spremembe menjalnih tečajev) skupine Krka je
v letu 2021 znašala –156,4 milijona EUR, saj je bil pozitivni denarni tok iz poslovanja manjši od negativnih denarnih tokov
iz naložbenja in financiranja.
Skupina Krka je ustvarila za 485,1 milijona EUR dobička iz poslovanja pred spremembami čistih kratkoročnih sredstev.
Med spremembami kratkoročnih sredstev so na denarni tok pozitivno vplivale spremembe stanja poslovnih obveznosti in
drugih kratkoročnih obveznosti, negativno pa spremembe stanja poslovnih terjatev, zalog, rezervacij in odloženih
prihodkov.
Na negativni denarni tok iz naložbenja v višini 372,6 milijona EUR so vplivali predvsem neto izdatki iz naslova posojil
v višini 162,5 milijona EUR, neto izdatki iz naslova finančnih naložb v višini 134,6 milijona EUR ter nakup nepremičnin,
naprav in opreme v višini 65,9 milijona EUR. Na negativni denarni tok iz financiranja v višini 169,9 milijona EUR pa so
najbolj vplivala izplačila dividend in drugih deležev v dobičku v višini 155,9 milijona EUR ter nakup lastnih delnic v višini
15,3 milijona EUR.
Kazalniki poslovanja
Vsi kazalniki poslovanja skupine Krka in družbe Krka so med najboljšimi v zadnjih petih letih.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
78
Podatki o poslovanju skupine Krka in družbe Krka v zadnjih petih letih
Skupina Krka
Družba Krka
v tisoč EUR
2021
2020
2019
2018
2017
2021
2020
2019
2018
2017
Prihodki od
prodaje
1.565.802
1.534.941
1.493.409
1.331.858
1.266.392
1.381.367
1.447.112
1.390.248
1.231.784
1.197.756
EBIT
1
354.788
390.744
274.195
232.686
198.741
273.325
338.882
263.852
199.305
196.953
delež
v prodaji
22,7 %
25,5 %
18,4 %
17,5 %
15,7 %
19,8 %
23,4 %
19,0 %
16,2 %
16,4 %
EBITDA
2
463.625
502.432
385.437
343.280
306.638
358.188
424.028
345.929
282.493
278.627
delež
v prodaji
29,6 %
32,7 %
25,8 %
25,8 %
24,2 %
25,9 %
29,3 %
24,9 %
22,9 %
23,3 %
Čisti dobiček
308.150
288.949
244.272
174.008
152.576
245.216
258.474
249.411
163.329
153.730
delež
v prodaji
19,7 %
18,8 %
16,4 %
13,1 %
12,0 %
17,8 %
17,9 %
17,9 %
13,3 %
12,8 %
Sredstva
2.537.683
2.235.542
2.184.618
1.985.069
1.919.131
2.427.940
2.208.379
2.129.960
1.916.065
1.837.482
ROA
3
12,9 %
13,1 %
11,7 %
8,9 %
8,0 %
10,6 %
11,9 %
12,3 %
8,7 %
8,4 %
Kapital
1.919.085
1.751.812
1.667.516
1.540.270
1.487.699
1.876.142
1.791.850
1.664.178
1.552.300
1.493.325
ROE
4
16,8 %
16,9 %
15,2 %
11,5 %
10,4 %
13,4 %
15,0 %
15,5 %
10,7 %
10,5 %
1
razlika med prihodki in odhodki iz poslovanja
2
razlika med prihodki in odhodki iz poslovanja, povečana za amortizacijo
3
čisti dobiček/povprečno stanje sredstev v letu
4
čisti dobiček/povprečno stanje lastniškega kapitala v letu

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
79
Trženje in prodaja izdelkov in storitev
Skupina Krka je v letu 2021 ustvarila 1 milijardo 565,8 milijona EUR prodaje, kar je 2 % vkot v letu 2020. Od tega
znašajo prihodki iz pogodb s kupci iz naslova prodaje izdelkov in storitev 1 milijardo 560,3 milijona EUR, razliko pa
predstavljajo ostali prihodki iz pogodb s kupci iz naslova prodaje materiala ter ostali prihodki iz prodaje. Prodaja na trgih
zunaj Slovenije je znašala 1 milijardo 467,4 milijona EUR in predstavlja 94 % prodaje skupine Krka. Količinsko smo prodali
2 % več izdelkov.
Prodaja po regijah
23
Največjo prodajo v višini 547,8 milijona EUR oziroma 35,1 % celotne prodaje skupine Krka je ustvarila regija Vzhodna
Evropa. Sledila ji je regija Srednja Evropa s 351,5 milijona EUR in deležem v višini 22,5 %. Tretje območje po doseženi
prodaji je bila regija Zahodna Evropa s 305,2 milijona EUR oziroma 19,6 %. V regiji Jugovzhodna Evropa smo prodali
za 209,2 milijona EUR (13,4-odstotni delež), v regiji Čezmorska tržišča pa za 53,7 milijona EUR (3,4-odstotni delež).
Na domačem trgu smo prodali za 92,9 milijona EUR, kar je 6 % celotne prodaje skupine Krka.
Deleži posameznih regij v prodaji skupine Krka v letu 2021
Prodaja skupine Krka in družbe Krka po regijah
Skupina Krka
Družba Krka
v tisoč EUR
2021
2020
Indeks
2021/20
2021
2020
Indeks
2021/20
Slovenija
92.880
85.138
109
56.421
55.385
102
Jugovzhodna Evropa
209.166
199.406
105
205.491
197.185
104
Vzhodna Evropa
547.778
517.231
106
320.973
289.471
111
Srednja Evropa
351.501
341.463
103
336.699
325.793
103
Zahodna Evropa
305.246
341.057
89
246.350
313.365
79
Čezmorska tržišča
53.717
45.664
118
45.560
40.812
112
Skupaj
1.560.288
1.529.959
102
1.211.494
1.222.011
99
23
GRI GS 102-6, 102-7

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
80
Prodaja skupine Krka po regijah po četrtletjih
2021
2020
v tisoč EUR
1.
četrtletje
2.
četrtletje
3.
četrtletje
4.
četrtletje
1.
četrtletje
2.
četrtletje
3.
četrtletje
4.
četrtletje
Slovenija
18.270
23.502
27.033
24.075
23.325
15.022
26.207
20.584
Jugovzhodna Evropa
53.276
58.990
51.900
45.000
63.794
39.740
48.279
47.593
Vzhodna Evropa
132.122
144.401
121.226
150.029
153.082
118.606
105.495
140.048
Srednja Evropa
97.805
91.098
82.955
79.643
113.706
68.969
79.328
79.460
Zahodna Evropa
80.535
79.087
69.334
76.290
94.312
87.260
81.458
78.027
Čezmorska tržišča
12.515
14.945
14.298
11.959
13.510
10.521
13.951
7.682
Skupaj
394.523
412.023
366.746
386.996
461.729
340.118
354.718
373.394
Prodaja skupine Krka po regijah v zadnjih 5 letih
Prihodki od prodaje od leta 2017 naprej so prikazani v skladu z MSRP 15.
Slovenija
Na domačem trgu, ki je eden od Krkinih ključnih trgov, smo v letu 2021 prodali za 92,9 milijona EUR izdelkov in storitev.
Vrednost prodaje izdelkov je znašala 56,4 milijona EUR, kar predstavlja 2-odstotno vrednostno rast. Največji delež, 74 %,
so prispevala zdravila na recept. Delež izdelkov brez recepta je znašal 21 %, preostalih 5 % pa so prispevali izdelki
za veterinarsko uporabo. Z doseženim 7,4-odstotnim tržnim deležem je Krka vrednostno ohranila vodilno mesto med
generičnimi ponudniki zdravil na slovenskem trgu. Prodaja zdraviliško-turističnih storitev je znašala 36,5 milijona EUR in
je bila 23 % večja kot leta 2020, kar je prispevalo k skupni 9-odstotni rasti prodaje na domačem trgu.
K prodaji zdravil na recept so največ prispevala zdravila za zdravljenje bolezni srca in žilja, bolečine, bolezni prebavil in
bolezni osrednjega živčevja. V vseh ključnih terapevtskih skupinah zdravil na recept smo tržne deleže povečali.
V najbolj prodajani skupini zdravil za zdravljenje bolezni srca in žilja izpostavljamo Prenewel (perindopril, indapamid),
Prenesso (perindopril), Amlesso (perindopril, amlodipin) in Amlewel (perindopril, amlodipin, indapamid). Med zdravili
za uravnavanje holesterola smo prodali največ Sorvaste (rosuvastatin) ter povečali prepoznavnost blagovne znamke
Sorvitimb (rosuvastatin, ezetimib). Utrjevali smo prepoznavnost blagovne znamke Roxiper, edine na trgu, ki združuje
učinkovine perindopril, indapamid in rosuvastatin, ter uvedli novo kombinirano zdravilo Roxampex (rosuvastatin, amlodipin,
perindopril).

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
81
Med zdravili za zdravljenje bolečine sta bila v ospredju Nalgesin forte (naproksen) in Doreta (tramadol, paracetamol),
skupaj z novo obliko s podaljšanim sproščanjem Doreto SR. Uvedli smo nov neopioidni analgetik Algominal (metamizol).
V skupini zdravil za zdravljenje bolezni prebavil izpostavljamo Nolpazo (pantoprazol) in Emozul (esomeprazol).
Med zdravili za zdravljenje bolezni osrednjega živčevja so bile naše najbolj prepoznavne blagovne znamke Asentra
(sertralin), Mirzaten (mirtazapin), Dulsevia (duloksetin), Kventiax (kvetiapin), Parnido (paliperidon) in Memaxa (memantin).
Ponudbo zdravil smo dopolnili z Vitaminom D3 Krka (holekalciferol), ki je na voljo na recept, in z onkološkim zdravilom
Pemetreksed Krka (pemetreksed).
V skupini izdelkov brez recepta je bil prodajno vodilni Magnezij Krka, sledila sta mu Nalgesin S (naproksen) in
Vitamin D3 Krka (holekalciferol). Med veterinarskimi izdelki smo prodali največ Fyprysta Combo (fipronil, S-metopren) in
Rycarfe (karprofen) ter vitaminsko-mineralnega izdelka Grovit.
Tržna pozicija skupine Krka v Sloveniji
S 7,4-odstotnim tržnim deležem smo prvi med vsemi ponudniki generičnih zdravil.
Vsako peto prodano zdravilo je Krkino.
Smo vodilni ponudnik zdravil v:
skupini nesteroidnih protivnetnih in protirevmatičnih zdravil z več kot 65-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev protonske črpalke z več kot 55-odstotnim tržnim deležem,
skupini statinov z okoli 55-odstotnim tržnim deležem,
skupini zdravil z delovanjem na reninsko-angiotenzinski sistem z okoli 45-odstotnim tržnim deležem,
skupini pripravkov z učinkom na žrelo z okoli 40-odstotnim tržnim deležem,
skupini antipsihotikov, anksiolitikov, antidementivov in antidepresivov z okoli 35-odstotnim tržnim deležem.
Smo vodilni ponudnik zdravil z alprazolamom, atorvastatinom, ciprofloksacinom, deksametazonom, doksazosinom, donepezilom,
enalaprilom, esomeprazolom, gliklazidom, indapamidom, karvedilolom, kvetiapinom, losartanom, vključno s kombinacijo
s hidroklorotiazidom, z memantinom, metronidazolom, naproksenom, omeprazolom, pantoprazolom, perindoprilom, vključno
z vsemi kombinacijami z amlodipinom in indapamidom, z ramiprilom, rosuvastatinom, sertralinom, simvastatinom, tramadolom
v kombinaciji s paracetamolom, valsartanom in venlafaksinom.
Smo vodilni generični ponudnik zdravil z aripiprazolom, duloksetinom, etorikoksibom, olanzapinom, tamsulozinom in z valsartanom
v kombinaciji s hidroklorotiazidom.
Pri izdelkih brez recepta smo vodilni ponudnik pripravkov z učinkom na žrelo, nesteroidnih antirevmatikov, vitaminov skupine B,
zaviralcev protonske črpalke, pripravkov z magnezijem in vitamina D.
Med najbolje prodajanimi zdravili so Nalgesin (naproksen), Nolpaza (pantoprazol), Sorvasta (rosuvastatin),
Prenewel (perindopril in indapamid), Prenessa (perindopril) ter Doreta (paracetamol in tramadol).
Jugovzhodna Evropa
Prodaja izdelkov v regiji Jugovzhodna Evropa je dosegla 209,2 milijona EUR, kar je 5 % več kot v letu 2020. Rast smo
dosegli na vseh regijskih trgih, največjo absolutno rast v Srbiji, kjer smo prodali za 2,4 milijona EUR več kot leta 2020.
Po absolutni rasti prodaje sta sledili Severna Makedonija, kjer smo prodali za 2,1 milijona EUR več, in Bolgarija, kjer smo
prodali za 1,9 milijona EUR več kot v letu 2020.
Skoraj 87 % regijske prodaje smo ustvarili z zdravili na recept, s slabimi 10 % so sledili izdelki brez recepta. Veterinarski
izdelki so predstavljali nekaj manj kot 4 % skupne prodaje regije. V skupini zdravil na recept smo glede na leto 2020 dosegli
6-odstotno rast. Prodaja izdelkov brez recepta je bila 2 % večja, prodaja veterinarskih izdelkov pa je za odstotek zaostala
za prodajo v letu 2020.
V Romuniji, enem od Krkinih ključnih trgov in največjem regijskem trgu, je bila prodaja v vrednosti 58,6 milijona EUR 1 %
večja kot v letu 2020. Z 2,1-odstotnim tržnim deležem in več kot 6,8-odstotnim količinskim tržnim deležem smo bili tretji
med tujimi ponudniki generičnih zdravil na recept. Prodajno najpomembnejša zdravila so bila Atoris (atorvastatin),
Co-Prenessa (perindopril, indapamid), Doreta (tramadol, paracetamol), Roswera (rosuvastatin), Nolpaza (pantoprazol) in
Dexametazona Krka (deksametazon). Med izdelki brez recepta izpostavljamo najbolj prodajani Bilobil (izvleček ginka) ter
Nalgesin (naproksen). Med veterinarskimi izdelki so večinski del prodaje prispevali izdelki za zdravljenje malih živali, med
katerimi izpostavljamo Fypryst (fipronil) in Milprazon (milbemicin, prazikvantel).

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
82
Tržna pozicija skupine Krka v Romuniji
Z 1,7-odstotnim tržnim deležem smo peti med tujimi ponudniki generičnih zdravil.
Smo med vodilnimi ponudniki zdravil v:
skupini antidepresivov SNRI z več kot 55-odstotnim tržnim deležem,
skupini statinov z več kot 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini protimikrobnih učinkovin (fluorokinolonov) z okoli 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini analgetikov in antipiretikov na recept z okoli 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini antagonistov angiotenzina II in njihovih kombinacij z diuretiki z okoli 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev angiotenzinske konvertaze in njihovih kombinacij z več kot 10-odstotnim tržnim deležem.
Smo vodilni ponudnik zdravil s ciprofloksacinom, deksametazonom, duloksetinom, enalaprilom, lansoprazolom, losartanom,
mirtazapinom, naproksenom, norfloksacinom, perindoprilom v kombinaciji z amlodipinom, pramipeksolom, ropinirolom,
sulfasalazinom, telmisartanom in tramadolom, vključno s kombinacijo s paracetamolom.
Smo vodilni generični ponudnik zdravil z aripiprazolom, esomeprazolom, ivabradinom, izvlečkom ginka, kombinacijo perindoprila in
indapamida ter kombinacijo perindoprila, indapamida in amlodipina.
Hrvaška je po doseženi prodaji drugi regijski trg, ki ga prav tako uvrščamo med Krkine ključne trge. Prodaja v vrednosti
36,1 milijona EUR je bila 2 % vja kot v letu 2020. Na tem trgu smo na petem mestu med vsemi ponudniki generičnih
zdravil in na drugem mestu med proizvajalci veterinarskih zdravil. Beležili smo rast prodaje izdelkov na recept in izdelkov
brez recepta, veterinarskih zdravil pa smo prodali manj kot leto prej.
V skladu z načrti smo vrednostno prodali največ zdravil na recept, med katerimi izpostavljamo Atoris (atorvastatin),
Emanero (esomeprazol), Co-Perinevo (perindopril, indapamid), Roswero (rosuvastatin), Co-Dalnevo (perindopril,
amlodipin, indapamid), Valsacombi (valsartan, hidroklorotiazid), Helex (alprazolam) in Dexamethason Krka
(deksametazon). Med izdelki brez recepta so bili prodajno v ospredju Nalgesin (naproksen) in izdelki blagovne znamke
Septolete. Med veterinarskimi izdelki smo prodali največ Fyprysta (fipronil) in Enroxila (enrofloksacin).
Tržna pozicija skupine Krka na Hrvaškem
S 3,2-odstotnim tržnim deležem smo tretji med tujimi ponudniki generičnih zdravil.
Smo vodilni ponudnik zdravil v:
skupini antagonistov angiotenzina II in njihovih kombinacij z diuretiki z več kot 60-odstotnim tržnim deležem,
skupini protimikrobnih učinkovin (oralnih fluorokinolonov) z več kot 55-odstotnim tržnim deležem,
skupini antitusikov z več kot 35-odstotnim tržnim deležem,
skupini statinov z okoli 30-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev angiotenzinske konvertaze in njihovih kombinacij z diuretiki z več kot 25-odstotnim tržnim deležem,
skupini antidepresivov z več kot 15-odstotnim tržnim deležem.
Smo med vodilnimi ponudniki zdravil v:
skupini enokomponentnih kortikosteroidov za sistemsko zdravljenje z več kot 40-odstotnim tržnim deležem,
skupini tipičnih antipsihotikov z okoli 30-odstotnim tržnim deležem,
skupini sulfonamidnih antidiabetikov z več kot 25-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev protonske črpalke z okoli 25-odstotnim tržnim deležem,
skupini anksiolitikov z več kot 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev angiotenzinske konvertaze v kombinaciji z zaviralci kalcijevih kanalčkov z več kot 15-odstotnim tržnim
deležem,
skupini antagonistov angiotenzina II v kombinaciji z zaviralci kalcijevih kanalčkov z več kot 15-odstotnim tržnim deležem.
Smo vodilni ponudnik zdravil z alprazolamom, atorvastatinom, butamiratom, deksametazonom, diosminom, escitalopramom,
esomeprazolom, klaritromicinom, lanzoprazolom, norfloksacinom, perindoprilom, vključno s kombinacijo z indapamidom,
rosuvastatinom, teofilinom ter valsartanom, vključno s kombinacijo s hidroklorotiazidom.
Smo vodilni generični ponudnik zdravil z desloratadinom, gliklazidom, perindoprilom v kombinaciji z amlodipinom, perindoprilom
v kombinaciji z amlodipinom in indapamidom, valsatranom v kombinaciji z amlodipinom, valsartanom v kombinaciji z amlodipinom in
hidroklorotiazidom ter s simvastatinom.
Srbija se je s prodajo v vrednosti 30,2 milijona EUR in 9-odstotno rastjo uvrstila na tretje mesto med regijskimi trgi.
K nadaljevanju hitre rasti tržnega deleža je ključno prispevala uspešna prodaja zdravil na recept v lekarnah. Njihov delež
je ob 10-odstotni vrednostni rasti dosegel 87 %, ključni izdelki pa so bili Nolpaza (pantoprazol), Co-Amlessa (perindopril,
amlodipin, indapamid), Roxera (rosuvastatin), Co-Prenessa (perindopril, indapamid), Atoris (atorvastatin) in Ampril
(ramipril). Nolpaza (pantoprazol) s količinsko prodajo 6,3 milijona pakiranj in 16-odstotno vrednostno rastjo glede na leto
2020 ostaja eno od Krkinih petih najbolje prodajanih zdravil v Srbiji. Med izdelki brez recepta so se najbolje prodajali

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
83
Nalgesin (naproksen), Bilobil (izvleček ginka) in izdelki blagovne znamke Septolete, vendar je prodaja beležila 2-odstotni
vrednostni padec. Prodaja veterinarskih izdelkov je bila 3 % večja kot v letu 2020. V ospredju so bili Fypryst (fipronil),
Dehinel, Enroxil (enrofloksacin) in Tuloxxin (tulatromicin).
V Bolgariji smo že osmo leto zapored beležili rast prodaje, ki je bila posledica uspešnega širjenja ponudbe zdravil na več
terapevtskih področjih in hitrega prilagajanja tržnim razmeram. K 8-odstotni rasti prodaje in skupni prodaji v vrednosti
25,5 milijona EUR so največ prispevala zdravila na recept, med njimi Co-Valsacor (valsartan, hidroklorotiazid), Valsacor
(valsartan), Roswera (rosuvastatin), Co-Amlessa (perindopril, amlodipin, indapamid), Dexamethason Krka
(deksametazon), Nolpaza (pantoprazol) in Wamlox (valsartan, amlodipin). Prodaja izdelkov brez recepta je za 11 %
presegla prodajo v letu 2020, prodaja veterinarskih izdelkov pa je beležila 5-odstotno rast.
V Severni Makedoniji prodaja raste že sedemnajsto leto zapored. Njena vrednost je dosegla 24,3 milijona EUR, kar je
dobrih 9 % več kot v letu 2020. Krka ostaja vodilni tuji ponudnik generičnih zdravil na tem trgu. Ključna je bila prodaja
zdravil na recept, med njimi Roswere (rosuvastatin), Nolpaze (pantoprazol), Enapa (enalapril), Co-Prenesse (perindopril,
indapamid), Atorisa (atorvastatin), Tanyza (tamsulozin) in Loriste (losartan). Med izdelki brez recepta, pri katerih smo
prodajo iz leta 2020 presegli za 25 %, so bili najpomembnejši Daleron (paracetamol), Septanazal (ksilometazolin,
dekspantenol), Bilobil (izvleček ginka), Septolete total (benzidamin, cetilpiridinijev klorid) in Nalgesin (naproksen). Prodajo
veterinarskih izdelkov smo povečali za 29 %, k temu sta največ prispevala Fypryst (fipronil) in Floron (florfenikol).
Med izdelki, ki smo jih na severnomakedonskem trgu začeli tržiti v letu 2021, izpostavljamo Xerdoxo (rivaroksaban)
iz skupine zdravil na recept.
V Bosni in Hercegovini smo beležili 1-odstotno rast in prodajo v vrednosti 20,3 milijona EUR. Kljub izzivom zaradi
omejevanja tujih proizvajalcev na določenih reimbursnih listah smo ohranili vodilno mesto med tujimi generičnimi ponudniki
zdravil na trgu. K skupni prodaji so največ prispevala zdravila na recept. Najbolje prodajana zdravila so bila Enap H/HL
(enalapril, hidroklorotiazid), Lexaurin (bromazepam), Roswera (rosuvastatin), Enap (enalapril), Nolpaza (pantoprazol),
Atoris (atorvastatin), Amlewel (perindopril, amlodipin, indapamid) in Lorista H/HD (losartan, hidroklorotiazid). Med izdelki
brez recepta so bili v ospredju Nalgesin (naproksen), B-complex, izdelki blagovne znamke Septolete, Panatus (butamirat)
in Bilobil (izvleček ginka). Ključni veterinarski izdelki so bili Fypryst (fipronil), Rycarfa (karprofen) in Calfoset. Med izdelki,
ki smo jih na trgu začeli tržiti v letu 2021, izpostavljamo zdravilo na recept Xerdoxo (rivaroksaban) in Vitamin D3 Krka
(holekalciferol) iz skupine izdelkov brez recepta.
Na Kosovu smo beležili 12-odstotno prodajno rast, kar nas uvršča med vodilne ponudnike zdravil na tem trgu. Vrednost
prodaje je znašala 7,9 milijona EUR. V Albaniji je prodaja dosegla 3,6 milijona EUR in se glede na leto 2020 povečala
za 7 %. Glavnino prodaje smo po pričakovanjih dosegli z zdravili na recept, med katerimi izpostavljamo Ultop (omeprazol),
Atoris (atorvastatin) in Nolpazo (pantoprazol). V Črni gori smo zabeležili 6-odstotno rast in prodajo v višini 2 milijonov
EUR. K skupni prodaji so največ prispevala zdravila na recept, med njimi Nolpaza (pantoprazol), Lorista (losartan) in
Roswera (rosuvastatin). Med izdelki, ki smo jih na črnogorskem trgu začeli tržiti v letu 2021, izpostavljamo Sobycor
(bisoprolol), Naklofen duo (diklofenak), Nalgesin relief (naproksen) in Vitamin D3 Krka (holekalciferol). V Grčiji smo začeli
lastno promocijo izdelkov in v prvem letu prodali za 0,55 milijona EUR izdelkov. Prodajno so bila v ospredju zdravila na
recept, predvsem Pitavador (pitavastatin), Rosuvador (rosuvastatin), Co-Valsareta (valsartan, hidroklorotiazid) in Zoletad
(lansoprazol).
Vzhodna Evropa
Regija Vzhodna Evropa je v letu 2021 ostala Krkina prodajno vodilna regija, saj je s 547,8 milijona EUR za 6 % presegla
prodajo v letu 2020. K temu je najvprispevalo uspešno poslovanje na obeh ključnih trgih. Rast smo beležili tudi na vseh
ostalih trgih v regiji razen v Armeniji in Tadžikistanu.
Ruska federacija ohranja vlogo Krkinega vodilnega regijskega in največjega posamičnega trga. Vrednost prodaje je
znašala 332,9 milijona EUR, kar je ob nekaj manj kot 2-odstotni rasti 6 milijonov EUR več kot v letu 2020. V rubljih izražena
rast je znašala 9 %. V lekarniškem segmentu je Krka vodilni generični ponudnik izdelkov na recept.
Vodilna skupina zdravil na recept, ki je k skupni prodaji prispevala 83 %, je ostala na ravni leta 2020. Najbolje prodajana
so bila zdravila blagovnih znamk Lorista (losartan), Valsacor (valsartan), Lorista H/HD (losartan, hidroklorotiazid), Nolpaza
(pantoprazol), Atoris (atorvastatin), Co-Perineva (perindopril, indapamid), Roxera (rosuvastatin), Vamloset (valsartan,

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
84
amlodipin), Valsacor H/HD (valsartan, hidroklorotiazid) in Co-Dalneva (perindopril, amlodipin, indapamid). Uspešno smo
tržili tudi novejša izdelka Telmista AM (telmisartan, amlodipin) in Roxatenz (rosuvastatin, perindopril, indapamid). Krka je
vodilni ponudnik zdravil na recept za zdravljenje bolezni srca in žilja v Ruski federaciji.
Z izdelki brez recepta smo v letu 2021 dosegli prodajo v vrednosti 38,4 milijona EUR, kar je 19 % več kot leta 2020. Najbolj
so izstopale Septolete total (benzidamin, cetilpiridinijev klorid), izdelki blagovne znamke Herbion in Nalgesin (naproksen).
Uspešno smo tržili Panatus (butamirat), Flebaven (diosmin, hesperidin) in Sleepzone (doksilamin).
V programu veterinarskih izdelkov smo dosegli 2-odstotno rast in prodajo v vrednosti 18,2 milijona EUR. Vodilni izdelki so
bili Doxatib (doksiciklin), Milprazon (milbemicin, prazikvantel) in Enroxil (enrofloksacin).
Uspešno povečujemo proizvodne zmogljivosti tovarne Krka-Rus, ki pokriva okoli več kot 75 % vseh potreb po Krkinih
izdelkih v Ruski federaciji.
Tržna pozicija skupine Krka v Ruski federaciji
Z 1,7-odstotnim tržnim deležem smo tretji med tujimi ponudniki generičnih zdravil.
Smo vodilni ponudnik zdravil na recept za bolezni srca in žilja.
Smo vodilni generični ponudnik izdelkov na recept v lekarniškem segmentu.
Smo vodilni ponudniki zdravil v:
skupini antagonistov angiotenzina II in njihovih kombinacij z več kot 35-odstotnim tržnim deležem,
skupini statinov z več kot 20-odstotnim tržnim deležem.
Smo med vodilnimi ponudniki zdravil v:
skupini zaviralcev angiotenzinske konvertaze in njihovih kombinacij z okoli 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev protonske črpalke z okoli 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini atipičnih antipsihotikov z okoli 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev agregacije trombocitov (antagonistov ADP-receptorjev) z več kot 10-odstotnim tržnim deležem.
Smo vodilni ponudnik zdravil z atorvastatinom, enalaprilom, vključno s kombinacijo s hidroklorotiazidom, losartanom, vključno
s kombinacijama z amlodipinom in s hidroklorotiazidom, naproksenom, norfloksacinom, olanzapinom, orlistatom, pantoprazolom in
valsartanom, vključno s kombinacijama z amlodipinom in s hidroklorotiazidom.
Smo vodilni generični ponudnik zdravil z escitalopramom, esomeprazolom, ivabradinom, klopidogrelom, perindoprilom, vključno
z vsemi kombinacijami z amlodipinom in indapamidom, ter ramiprilom, rosuvastatinom, telmisartanom ter valsartanom v
kombinaciji z amlodipinom in hidroklorotiazidom.
V Ukrajini, ki je eden od Krkinih ključnih trgov, na katerem pa je prodaja zdravil v minulih letih stagnirala, smo v letu 2021
beležili rast. Zaradi krepitve domače valute je trg v EUR rasel, količinsko pa je beležil padec. Ob 11-odstotni količinski rasti
smo dosegli prodajo v vrednosti 96,4 milijona EUR, kar je 12 % več kot v letu 2020. Z 2,5-odstotnim tržnim deležem smo
se uvrstili na drugo mesto med tujimi ponudniki generičnih zdravil. V vodilni skupini zdravil na recept, katerih rast je znašala
11 %, izpostavljamo Dexamethason (deksametazon), Co-Amlesso (perindopril, amlodipin, indapamid), Co-Prenesso
(perindopril, indapamid), Nolpazo (pantoprazol) in Valsacor (valsartan). V skupini izdelkov brez recepta, katerih prodaja je
zrasla za 23 %, smo prodali največ izdelkov blagovne znamke Herbion, Nalgesina (naproksen) in izdelkov blagovne
znamke Septolete. Prodaja veterinarskih izdelkov je bila 2 % večja kot v letu 2020.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
85
Tržna pozicija skupine Krka v Ukrajini
Z 2,5-odstotnim tržnim deležem smo drugi med tujimi ponudniki generičnih zdravil.
Smo vodilni ponudnik zdravil v:
skupini parenteralnih kortikosteroidov z več kot 35-odstotnim tržnim deležem,
skupini statinov z več kot 35-odstotnim tržnim deležem,
skupini antagonistov angiotenzina II in njihovih kombinacij z več kot 30-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev angiotenzinske konvertaze in njihovih kombinacij z diuretiki z več kot 20-odstotnim tržnim deležem.
Smo med vodilnimi ponudniki zdravil v:
skupini zaviralcev protonske črpalke z okoli 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini protimikrobnih učinkovin (peroralnih fluorokinolonov) z okoli 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini makrolidnih in piranozidnih antibiotikov z okoli 10-odstotnim tržnim deležem.
Smo vodilni ponudnik zdravil z atorvastatinom, deksametazonom, enalaprilom v kombinaciji s hidroklorotiazidom, z izvlečkom
ginka, karvedilolom, klaritromicinom, naproksenom, pantoprazolom, perindoprilom v kombinaciji z indapamidom,
rosuvastatinom, simvastatinom in valsartanom.
Smo vodilni generični ponudnik zdravil z betametazonom, perindoprilom, kombinacijo perindoprila in amlodipina ter
kombinacijo perindoprila, amlodipina in indapamida.
Območje B
Na območju, ki zajema Belorusijo, Mongolijo, Armenijo in Azerbajdžan, smo prodali za 43,7 milijona EUR izdelkov in
dosegli 20-odstotno rast. V Belorusiji, Mongoliji in Azerbajdžanu smo dosegli dvomestno številčno rast.
V Belorusiji je prodaja dosegla 20,1 milijona EUR, kar je 14 % več kot v letu 2020. Tržni delež smo povečali
z nadpovprečno dinamiko rasti, tako vrednostno kot količinsko, in ohranili drugo mesto med tujimi ponudniki generičnih
zdravil. V ključni skupini zdravil na recept smo glavnino prodaje ustvarili z izdelki Co-Amlessa (perindopril, amlodipin,
indapamid), Nolpaza (pantoprazol) in Lorista H/HD (losartan, hidroklorotiazid). Lansirali smo izdelke Kventiax (kvetiapin),
Telmista H (telmisartan, hidroklorotiazid), Telmista (telmisartan) in Elicea (escitalopram). Najbolje prodajani izdelki brez
recepta so bili izdelki blagovnih znamk Septolete in Herbion. Veterinarskih izdelkov smo prodali za 0,6 milijona EUR.
V Mongoliji smo s prodajo v vrednosti 12,6 milijona EUR dosegli 48-odstotno rast in ohranili položaj vodilnega tujega
ponudnika zdravil na trgu. K rasti prodaje zdravil na recept je ključno prispevala visoka rast prodaje zdravil za zdravljenje
bolezni srca in žilja. Prodaja izdelkov Lorista (losartan) in Nolpaza (pantoprazol) je presegla 1 milijon EUR. Med novejšimi
izdelki izpostavljamo visoke rasti prodaje Vamloseta (valsartan, amlodipin) in Emanere (esomeprazol). V letu 2021 smo
začeli tržiti Co-Vamloset (valsartan, amlodipin, hidroklorotiazid), Pregabalin (pregabalin) ter Septolete total pastile
z okusom limone in medu iz skupine izdelkov brez recepta. K rasti prodaje izdelkov brez recepta so prispevali predvsem
izdelki blagovnih znamk Bilobil (izvleček ginka), Duovit in Nalgesin (naproksen).
V Azerbajdžanu smo prodali za 6,5 milijona EUR izdelkov, kar predstavlja 13-odstotno rast glede na leto 2020 in nas
z 2,9-odstotnim tržnim deležem uvršča med vodilne proizvajalce generičnih zdravil na tem trgu. Rast prodaje v vodilni
skupini zdravil na recept je dosegla 12 %. Prodaja izdelkov brez recepta je zaostala za prodajo v letu 2020. Prodaja
veterinarskih izdelkov je dosegla 0,2 milijona EUR.
V Armeniji smo prodali za 4,4 milijona EUR izdelkov, kar je 2 % manj kot v letu 2020 in je predvsem posledica večjega
padca cen. Tržni delež smo povečali na 4,2 % in zasedli prvo mesto med generičnimi ponudniki zdravil. Glavnino prodaje,
87 %, smo ustvarili z zdravili na recept, predvsem s Co-Amlesso (perindopril, amlodipin, indapamid), Kaptoprilom
(kaptopril) in Dexamethasonom (deksametazon). Pri prodaji izdelkov brez recepta smo zabeležili 11-odstotno rast.
Najbolje prodajani so bili izdelki blagovnih znamk Septolete in Herbion.
Območje K
V Kazahstanu, Moldaviji in Kirgizistanu smo prodali za 32,5 milijona EUR izdelkov, kar je 5 % več kot leto prej. Rast smo
dosegli na vseh trgih tega območja.
V Kazahstanu smo kljub visoki izpostavljenosti valutnemu tveganju zaradi registriranih cen izdelkov v lokalni valuti prodali
za 15,9 milijona EUR izdelkov, kar je 3 % več kot v letu 2020. V lokalni valuti smo dosegli 14-odstotno prodajno rast.
Kar 68 % prodaje smo ustvarili z zdravili na recept, kar je na ravni prodaje v letu 2020. Glavnino prodaje so prispevali

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
86
izdelki Nolpaza (pantoprazol), Enap (enalapril), Atoris (atorvastatin), Valodip (valsartan, amlodipin) in Valsacor (valsartan).
V skupini zdravil na recept smo začeli tržiti Co-Valodip (valsartan, amlodipin, hidroklorotiazid). Prodaja izdelkov brez
recepta je dosegla 4,2 milijona EUR in 5-odstotno rast. Najbolje so se prodajali izdelki blagovnih znamk Herbion, Septolete
in Duovit. Uspešno smo začeli tržiti Herbion bršljan pastile. Prodaja veterinarskih izdelkov je znašala 0,9 milijona EUR in
beležila 65-odstotno rast.
V Moldaviji smo prodali za 11,5 milijona EUR izdelkov, kar je 8 % več kot v letu 2020. Uspelo nam je ohraniti visok tržni
delež in ostati vodilni ponudnik zdravil na recept, s katerimi smo ustvarili 77 % prodaje ter dosegli 9-odstotno rast. Glavnino
prodaje smo ustvarili z izdelki Lorista (losartan), Dexamethason (deksametazon) in Rawel (indapamid). Tržiti smo začeli
nova izdelka Dekenor (deksketoprofen) in Mirzaten (mirtazapin). Prodaja izdelkov brez recepta je dosegla
2,4 milijona EUR ter 7-odstotno rast. Najbolje prodajani izdelki so bili Septanazal (ksilometazolin, dekspantenol), Septolete
total (benzidamin, cetilpiridinijev klorid) in izdelki blagovne znamke Herbion. Veterinarskih izdelkov smo prodali
za 0,3 milijona EUR.
V Kirgizistanu so na prodajo močno vplivali vladni ukrepi za izboljšanje dostopnosti zdravljenja, predvsem regulacija cen
zdravil s spiska obveznega zdravstvenega zavarovanja in spiska zdravil za zdravljenje covida-19, ter sprostitev uvoza
zdravil. S prodajo v vrednosti 5,1 milijona EUR smo beležili 2-odstotno rast ter dosegli 3,6-odstotni tržni delež in drugo
mesto med generičnimi ponudniki zdravil. Največji, 74-odstotni prodajni delež so prispevala zdravila na recept, najbolj pa
so se prodajali Lorista (losartan), Atoris (atorvastatin) in Nolpaza (pantoprazol). Med izdelki brez recepta smo prodali
največ izdelkov blagovnih znamk Septolete, Herbion in Pikovit. Uspešno smo začeli tržiti Herbion bršljan pastile.
Območje U
V državah območja U, med katere spadajo Uzbekistan, Gruzija, Tadžikistan in Turkmenistan, smo ob 15-odstotni rasti
prodali za 42,3 milijona EUR izdelkov. Rast smo dosegli v Uzbekistanu, Gruziji in Turkmenistanu, v Tadžikistanu pa smo
zabeležili padec prodaje.
V Uzbekistanu smo prodali za 31,2 milijona EUR izdelkov, kar predstavlja 18-odstotno rast glede na leto 2020. Ta rezultat
nas uvršča na drugo mesto med vsemi ponudniki zdravil na uzbekistanskem trgu in na vodilno mesto med ponudniki
zdravil za zdravljenje bolezni srca in žilja. V skupini zdravil na recept smo prodali največ Amlesse (perindopril, amlodipin),
Loriste (losartan) in Nolpaze (pantoprazol). Med izdelki brez recepta sta bili ključni blagovni znamki Septolete in Pikovit.
V Gruziji smo prodali za 7 milijonov EUR izdelkov, kar predstavlja 14-odstotno rast glede na leto 2020. S 4,4-odstotnim
tržnim deležem se uvrščamo na peto mesto med vsemi ponudniki zdravil na tem trgu. Prodajno najpomembnejša so bila
zdravila na recept, zlasti Lorista H/HD (losartan, hidroklorotiazid), Co-Amlessa (perindopril, amlodipin, indapamid) in Atoris
(atorvastatin). Med izdelki brez recepta so bili ključni Nalgesin (naproksen) in Panzynorm ter izdelki blagovne znamke
Herbion.
V Tadžikistanu smo dosegli prodajo v višini 2,2 milijona EUR, kar predstavlja 8-odstotni padec glede na leto 2020.
Zdravilo brez recepta Pikovit je še vedno Krkin najbolje prodajani izdelek na trgu. Od novejših izdelkov sta k rasti prodaje
največ prispevali Nolpaza (pantoprazol) in Co-Amlessa (perindopril, amlodipin, indapamid).
V Turkmenistanu smo prodali za 1,8 milijona EUR izdelkov in glede na leto 2020 dosegli 2-odstotno rast. V vodilni skupini
zdravil na recept sta se najbolje prodajali Nolpaza (pantoprazol) in Amlessa (perindopril, amlodipin), v skupini izdelkov
brez recepta pa Pikovit in izdelki blagovne znamke Herbion.
Srednja Evropa
V regiji Srednja Evropa smo ob 3-odstotni rasti prodali za 351,5 milijona EUR izdelkov. Prodajno rast smo dosegli na vseh
trgih v regiji. Vrednostno je bila rast največja na Poljskem, relativno pa v Latviji.
Na Poljskem, največjem regijskem trgu in Krkinem ključnem trgu, smo prodali za 166,7 milijona EUR izdelkov, kar je 2 %
več kot v letu 2020. Med tujimi ponudniki generičnih zdravil smo se uvrstili na tretje mesto. Prodajno so bila v ospredju
zdravila na recept, predvsem tista z reimbursne liste. Pomemben delež so prispevala novejša zdravila, ki smo jih začeli
tržiti v preteklih letih.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
87
Največ pozornosti smo namenili skupini zdravil za zdravljenje bolezni srca in žilja. Prodajo sartanov smo kljub izrednim
pritiskom na trgu ohranili na ravni iz leta 2020 in ostali vodilni ponudnik v omenjeni skupini. Med novimi zdravili, ki smo jih
dali na trg v zadnjih letih, izpostavljamo Valtricom (valsartan, amlodipin, hidroklorotiazid), s katerim smo se konec leta
2020 kot prvi generik uvrstili na reimbursno listo, ter Co-Roswero (rosuvastatin, ezetimib), s katero smo prodajo glede na
leto 2020 podvojili. Z zdravili za zniževanje ravni holesterola, predvsem z Atorisom (atorvastatin) in Roswero
(rosuvastatin), smo kljub zaostreni konkurenci in cenovnim pritiskom ohranili mesto vodilnega ponudnika zdravil. Z Doreto
(tramadol, paracetamol) smo z okoli 60-odstotnim tržnim deležem vodilni ponudnik zdravil za lajšanje bolečine s to
kombinacijo učinkovin. Izpostavljamo tudi več kot 20-odstotno rast v skupini zdravil za zdravljenje bolezni osrednjega
živčevja, h kateri je pomembno prispevala Dulsevia (duloksetin). Na listi zdravil na recept za bolnike, starejše od 75 let,
smo ohranili vodilni položaj med vsemi ponudniki, saj imamo na njej največ zdravil.
Prodaja izdelkov brez recepta je bila nekoliko manjša kot v letu 2020. Vodilni so bili izdelki blagovne znamke Septolete,
ki jim je sledil Bilobil (izvleček ginka). V tej skupini izdelkov izpostavljamo 10-odstotno rast blagovne znamke Nolpaza
(pantoprazol). Tudi prodaja veterinarskih izdelkov je bila nekoliko manjša kot v letu 2020. Najbolje prodajana sta bila
Milprazon (milbemicin, prazikvantel) s 6-odstotno rastjo in Floron z 11-odstotno rastjo.
Tržna pozicija skupine Krka na Poljskem
Z 2,3-odstotnim tržnim deležem smo tretji med tujimi ponudniki generičnih zdravil.
Smo vodilni ponudnik zdravil v:
skupini antagonistov angiotenzina II in njihovih kombinacij z okoli 40-odstotnim tržnim deležem,
skupini statinov z okoli 35-odstotnim tržnim deležem,
skupini antidepresivov SSRI in SNRI z več kot 10-odstotnim tržnim deležem.
Smo med vodilnimi ponudniki zdravil v:
skupini peroralnih kortikosteroidov z okoli 25-odstotnim tržnim deležem,
skupini sulfonamidnih antidiabetikov z okoli 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev protonske črpalke z okoli 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini aminosalicilatnih zdravil za črevesne bolezni z okoli 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev angiotenzinske konvertaze v vseh kombinacijah z več kot 10-odstotnim tržnim deležem,
skupini protimikrobnih učinkovin (fluorokinolonov) z več kot 10-odstotnim tržnim deležem,
skupini antiparkinsonikov z okoli 10-odstotnim tržnim deležem.
Smo vodilni ponudnik zdravil z atorvastatinom, celekoksibom, duloksetinom, esomeprazolom, kandesartanom, vključno
s kombinacijo s hidroklorotiazidom, z lansoprazolom, losartanom, vključno s kombinacijo s hidroklorotiazidom, z norfloksacinom,
rabeprazolom, ropinirolom, rosuvastatinom, sulfasalazinom, s tramadolom v kombinaciji s paracetamolom, telmisartanom
v kombinaciji z amlodipinom in valsartanom, vključno s kombinacijo s hidroklorotiazidom.
Smo vodilni generični ponudnik zdravil z gliklazidom, ivabradinom in perindoprilom, vključno z vsemi kombinacijami z amlodipinom
in indapamidom.
Madžarska, prav tako ključni trg, se je s prodajo v vrednosti 50,3 milijona EUR, ki je bila 1 % večja od prodaje v preteklem
letu, uvrstila na drugo mesto med regijskimi trgi, Krka pa z 1,8-odstotnim tržnim deležem na drugo mesto med pretežno
tujimi ponudniki generičnih zdravil na madžarskem trgu. Glavnino prodaje so prispevala zdravila na recept, med katerimi
izpostavljamo Co-Prenesso (perindopril, indapamid), Roxero (rosuvastatin), Valsacor (valsartan), Emanero
(esomeprazol), Atoris (atorvastatin) in Zyllt (klopidogrel).
Prodaja v skupini izdelkov brez recepta je znašala 3,4 milijona EUR, kar predstavlja 31-odstotno rast glede na leto 2020.
Najpomembnejši izdelki so bili Bilobil (izvleček ginka), Venter (sukralfat) ter Flebaven (diosmin). V skupini veterinarskih
izdelkov smo beležili padec prodaje. Najbolje prodajana sta bila Milprazon (milbemicin, prazikvantel) in Fypryst (fipronil).

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
88
Tržna pozicija skupine Krka na Madžarskem
Z 1,8-odstotnim tržnim deležem smo drugi med pretežno tujimi ponudniki generičnih zdravil.
Smo vodilni ponudnik zdravil v:
skupini antidepresivov SNRI z okoli 40-odstotnim tržnim deležem,
skupini antagonistov angiotenzina II v kombinaciji z diuretiki z več kot 35-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev agregacije trombocitov (antagonistov ADP-receptorjev) z okoli 35-odstotnim tržnim deležem,
skupini enokomponentnih tiazidnih diuretikov in analogov z več kot 25-odstotnim tržnim deležem,
skupini protimikrobnih učinkovin (oralnih fluorokinolonov) z okoli 25-odstotnim tržnim deležem.
Smo med vodilnimi ponudniki zdravil v:
skupini zaviralcev angiotenzinske konvertaze v kombinaciji z diuretiki z okoli 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini statinov z več kot 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini antiparkinsonikov z več kot 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev protonske črpalke z okoli 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini možganskih in perifernih vazoterapevtikov z več kot 10-odstotnim tržnim deležem,
skupini sulfonamidnih antidiabetikov z več kot 10-odstotnim tržnim deležem,
skupini makrolidnih in piranozidnih antibiotikov z 10-odstotnim tržnim deležem.
Smo vodilni ponudnik zdravil z amlodipinom v kombinacij s telmisartanom, deksametazonom, indapamidom,
izvlečkom ginka, klaritromicinom, klopidogrelom, mirtazapinom, pramipeksolom, razagilinom in valsartanom,
vključno s kombinacijo s hidroklorotiazidom.
Smo vodilni generični ponudnik zdravil z aripiprazolom, gliklazidom in tadalafilom.
Na Češkem, ki je prav tako ključni trg, je bila prodaja z 48 milijoni EUR 5 % večja glede na leto 2020. Z 1,4-odstotnim
tržnim deležem smo se uvrstili na četrto mesto med tujimi ponudniki generičnih zdravil. Vodilno vlogo so ohranila zdravila
na recept, predvsem Lexaurin (bromazepam), Atoris (atorvastatin), Sorvasta (rosuvastatin), Nolpaza (pantoprazol),
Tonanda (perindopril, amlodipin, indapamid), Doreta (tramadol, paracetamol), Asentra (sertralin), Kventiax (kvetiapin),
Elicea (escitalopram) in Prenewel (perindopril, indapamid).
Prodaja izdelkov brez recepta se je zmanjšala za 3 %. Poleg Nalgesina S (naproksen) smo prodali največ izdelkov
blagovnih znamk Bisacodyl (bisakodil) in Septolete. Prodaja veterinarskih izdelkov se je zmanjšala za 14 %, naša ključna
izdelka pa sta bila Dehinel in Fypryst (fipronil).
Tržna pozicija skupine Krka na Češkem
Z 1,4-odstotnim tržnim deležem smo četrti med tujimi ponudniki generičnih zdravil.
Smo vodilni ponudnik zdravil v:
skupini sulfonamidnih antidiabetikov z okoli 30-odstotnim tržnim deležem,
skupini enokomponentnih pripravkov za zdravljenje benigne hipertrofije prostate z več kot 15-odstotnim tržnim deležem.
Smo med vodilnimi ponudniki zdravil v:
skupini anksiolitikov z več kot 30-odstotnim tržnim deležem,
skupini antagonistov angiotenzina II in njihovih kombinacij z diuretiki z okoli 25-odstotnim tržnim deležem,
skupini statinov z več kot 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev protonske črpalke z okoli 20-odstotnim tržnim deležem,
skupini antidepresivov SSRI in SNRI z več kot 15-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev angiotenzinske konvertaze in njihovih kombinacij z diuretiki z okoli 15-odstotnim tržnim deležem.
Smo vodilni ponudnik zdravil z esomeprazolom, gliklazidom, lansoprazolom, valsartanom, vključno s kombinacijo
s hidroklorotiazidom in ziprazidonom.
Smo vodilni generični ponudnik zdravil z aripiprazolom, escitalopramom, levocetirizinom, pantoprazolom, perindoprilom, vključno z
vsemi kombinacijami z amlodipinom in indapamidom, ter s sulfasalazinom, tadalafilom in tamsulozinom.
Na Slovaškem, ki je Krkin ključni, po velikosti pa četrti regijski trg, smo v letu 2021 prodali za 40,3 milijona EUR izdelkov
in dosegli 5-odstotno rast. Med najbolje prodajanimi izdelki v vodilni skupini zdravil na recept izpostavljamo Co-Prenesso
(perindopril, indapamid), Nolpazo (pantoprazol), Atoris (atorvastatin), Co-Amlesso (perindopril, amlodipin, indapamid),
Prenesso (perindopril) in Lexaurin (bromazepam). Prodaja izdelkov brez recepta se je v letu povečala za 8 %, najbolje
prodajana sta bila Nalgesin S (naproksen) in Flebaven (diosmin). Enako, 8-odstotno rast smo beležili tudi pri veterinarskih
izdelkih, prodali pa smo največ Enroxila (enrofloksacin) in Fyprysta (fipronil).

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
89
Tržna pozicija skupine Krka na Slovaškem
Z 2,7-odstotnim tržnim deležem smo tretji med vsemi ponudniki generičnih zdravil.
Smo vodilni ponudnik zdravil v:
skupini zaviralcev protonske črpalke z okoli 40-odstotnim tržnim deležem,
skupini antagonistov angiotenzina II in njihovih kombinacij z diuretiki z okoli 40-odstotnim tržnim deležem,
skupini protimikrobnih učinkovin (fluorokinolonov) z več kot 35-odstotnim tržnim deležem,
skupini statinov z več kot 30-odstotnim tržnim deležem,
skupini antidementivov z več kot 25-odstotnim tržnim deležem.
Smo med vodilnimi ponudniki zdravil v:
skupini sulfonamidnih antidiabetikov z okoli 25-odstotnim tržnim deležem,
skupini zaviralcev angiotenzinske konvertaze in njihovih kombinacij z diuretiki z okoli 25-odstotnim tržnim deležem,
skupini anksiolitikov z okoli 25-odstotnim tržnim deležem,
skupini antidepresivov in stabilizatorjev razpoloženja z okoli 20-odstotnim tržnim deležem.
Smo vodilni ponudnik zdravil z atorvastatinom, deksametazonom, duloksetinom, escitalopramom, indapamidom, karvedilolom,
kvetiapinom, paliperidonom, pantoprazolom, pramipeksolom, tramadolom v kombinaciji s paracetamolom, venlafaksinom ter
valsartanom, vključno s kombinacijo s hidroklorotiazidom.
Smo vodilni generični ponudnik zdravil z gliklazidom in perindoprilom, vključno z vsemi kombinacijami z amlodipinom in
indapamidom.
V Litvi je prodaja v letu 2021 dosegla 21,5 milijona EUR, kar je 4 % več kot v letu 2020. Glavnino so prispevala zdravila
na recept, predvsem Kaptopril (kaptopril), Nolpaza (pantoprazol), Roswera (rosuvastatin), Atoris (atorvastatin) in
Valsacombi (valsartan, hidroklortiazid). Prodaja izdelkov brez recepta se je povečala za 35 %. Ključna izdelka sta bila
Septabene (benzidamin, cetilpiridinijev klorid) in Nalgesin S (naproksen). Prodaja veterinarskih izdelkov je bila
z 1,5 milijona EUR 2 % manjša kot v letu 2020.
V Latviji je prodaja v letu 2021 znašala 15 milijonov EUR, kar predstavlja 6-odstotno rast glede na leto 2020. S tem
dosežkom je Krka utrdila vodilni položaj med ponudniki generičnih zdravil na latvijskem trgu. Pričakovano so največji delež
prispevala zdravila na recept, predvsem Co-Amlessa (perindopril, amlodipin, indapamid), Sorvasta (rosuvastatin),
Prenewel (perindopril, indapamid) in Nolpaza (pantoprazol). Prodaja izdelkov brez recepta je bila z 1,4 milijona EUR na
enaki ravni kot v letu 2020. Vodilna izdelka sta bila Nalgedol (naproksen) in Septanazal (ksilometazolin, dekspantenol).
Prodaja veterinarskih izdelkov se je zmanjšala za 14 %.
V Estoniji je prodaja znašala 9,8 milijona EUR in je nekoliko presegla prodajo v letu 2020. Glavnino prodaje smo tudi
tokrat ustvarili z zdravili na recept, med katerimi izpostavljamo predvsem Co-Prenesso (perindopril, indapamid), Roswero
(rosuvastatin), Co-Dalnesso (perindopril, amlodipin, indapamid), Atoris (atorvastatin) in Prenesso (perindopril). Prodaja
izdelkov brez recepta je bila 7 % večja kot v letu 2020, vodilni po prodaji ostajajo izdelki blagovne znamke Septolete omni
(benzidamin, cetilpiridinijev klorid) in Nalgesin S (naproksen). Prodaja veterinarskih izdelkov se je zmanjšala za 19 %.
Zahodna Evropa
Prodaja izdelkov na trgih regije Zahodna Evropa, ki jih kot celoto uvrščamo med Krkine ključne trge, je v letu 2021 dosegla
305,2 milijona EUR, kar je 11 % manj kot v letu 2020. Prodajno vodilni trgi so bili Nemčija, skandinavske države, Francija
in Italija. Prodaja prek odvisnih družb je znašala 234 milijonov EUR in je bila 7 % manjša kot v letu 2020 predvsem zaradi
večjega cenovnega pritiska konkurence in manj lansiranj izdelkov. S prodajo prek nepovezanih podjetij smo ustvarili 23 %
regijske prodaje.
V vodilni skupini zdravil na recept je bila prodaja manjša kot v letu 2020 in je k skupni prodaji prispevala 87 %. V ospredju
so bili izdelki z esomeprazolom, kandesartanom, valsartanom, klopidogrelom in venlafaksinom. Ostajamo eden od vodilnih
ponudnikov sartanov na zahodnoevropskih trgih.
Prodaja veterinarskih izdelkov se je povečala za 27 % in je k skupni prodaji regije prispevala dobrih 11 %. V letu 2021 smo
dosegli 28-odstotno rast prodaje prek povezanih podjetij, ki presega 50 % skupne prodaje veterinarskih izdelkov v Zahodni
Evropi. Prodajno najbolj uspešni so bili izdelki z milbemicinom v kombinaciji s prazikvantelom, izdelki s fipronilom ter izdelki
s tulatromicinom.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
90
Delež prodaje izdelkov brez recepta je ob 4-odstotni rasti znašal nekaj več kot 2 %. Prodali smo največ izdelkov
s paracetamolom, izdelkov blagovne znamke Septolete in izdelkov z diosminom.
V Nemčiji, ki ostaja Krkin najpomembnejši regijski trg, smo prodali za 80,3 milijona EUR izdelkov, kar je 12 % manj kot
v letu 2020. Prodaja prek odvisne družbe TAD Pharma je znašala 76,5 milijona EUR. Prodajno najpomembnejši so bili
izdelki za zdravljenje bolezni srca in žilja ter bolezni prebavil in presnove, sledili so izdelki za zdravljenje bolezni osrednjega
živčevja. Svoj položaj količinsko vodilnega ponudnika sartanov smo v letu 2021 še okrepili. V letu 2021 smo prodali največ
zdravil s kandesartanom, valsartanom, ramiprilom in esomeprazolom.
V Skandinaviji smo dosegli 49,1 milijona EUR prodaje. Vodilni trg ostaja Švedska, sledijo Finska, Norveška, Danska in
Islandija. Prodaja prek odvisne družbe Krka Sverige se je zmanjšala za 19 %, prek odvisne družbe Krka Finland pa
za 3 %. Skupni delež prodaje prek odvisnih družb je dosegel 98 %. Najbolje prodajana so bila zdravila z esomeprazolom,
losartanom, kandesartanom, venlafaksinom in sertralinom. Na Norveškem smo ohranili vodilni položaj s številnimi zdravili,
med katerimi izpostavljamo zdravila z esomeprazolom, pantoprazolom, losartanom, valsartanom, kandesartanom,
enalaprilom in venlafaksinom.
V Franciji je prodaja dosegla 37,6 milijona EUR, kar je primerljivo z letom 2020. Več kot 60 % prodaje smo ustvarili prek
nepovezanih podjetij, predvsem z zdravili z esomeprazolom, klopidogrelom in gliklazidom ter veterinarskim izdelkom
s kombinacijo milbemicina in prazikvantela. Prodaja prek odvisne družbe Krka France je dosegla 26-odstotno vrednostno
rast glede na leto 2020. Glavnino prodaje smo ustvarili z zdravili na recept, med katerimi izpostavljamo tadalafil,
emtricitabin v kombinaciji s tenofovirjem in dasatinib. Med izdelki brez recepta izstopajo izdelki s paracetamolom, ki so bili
tudi v letu 2021 drugi najbolje prodajani izdelki v tej odvisni družbi. Pri veterinarskih izdelkih izpostavljamo uspešno prodajo
izdelkov za zaščito ljubiteljskih živali pred zajedavci, predvsem izdelke s kombinacijo milbemicina in prazikvantela.
V Italiji se je vrednost prodaje glede na leto 2020 zmanjšala za 11 % in dosegla 30,7 milijona EUR. Prodaja izdelkov pod
lastnimi blagovnimi znamkami se je zmanjšala za 4 % in predstavlja 71 % prodaje. Povečali pa smo prodajo veterinarskih
izdelkov. Med vodilnimi zdravili na recept izpostavljamo izdelke s pantoprazolom, klopidogrelom, esomeprazolom,
paliperidonom in gliklazidom.
Na Portugalskem se je prodaja v višini 23,1 milijona EUR v primerjavi z letom 2020 zmanjšala za 6 %. Prodaja izdelkov
pod lastnimi blagovnimi znamkami je bila 11 % večja in predstavlja 77 % Krkine celotne prodaje na portugalskem trgu.
K rasti so prispevale vse skupine izdelkov, najvišjo absolutno rast pa smo dosegli z izdelki na recept in tako ohranili več
kot 6-odstotni generični tržni delež. Med vodilnimi zdravili na recept izpostavljamo izdelke z esomeprazolom, kombinaciji
rosuvastatina in ezetimiba ter perindoprila in indapamida in izdelek z olanzapinom.
V Španiji se je vrednost prodaje izdelkov glede na leto 2020 zmanjšala za 37 % in dosegla 22,6 milijona EUR. Prenehanje
prodaje prek andaluzijskih javnih razpisov je negativno vplivalo na prodajo izdelkov na recept, povečali pa smo prodajo
veterinarskih izdelkov in izdelkov brez recepta. Prodajno najuspešnejša so bila zdravila z donepezilom, tulatromicinom,
pramipeksolom, galantaminom in esomeprazolom.
V državah Beneluksa je bila rast prodaje 4-odstotna in je znašala 17,3 milijona EUR. Izpostavljamo rast pri izdelkih, ki jih
prodajamo pod lastnimi blagovnimi znamkami, saj smo njihovo prodajo glede na leto 2020 povečali za več kot 30 %.
Prodali smo največ zdravil z valsartanom, esomeprazolom in milbemicinom v kombinaciji s prazikvantelom.
V Združenem kraljestvu je bila prodaja 9 % večja kot v letu 2020 in je dosegla 14 milijonov EUR. Med najbolje prodajanimi
izpostavljamo zdravila z esomeprazolom in duloksetinom. Odvisna družba Krka UK je prodala 64 % več kot v letu 2020 in
prispevala 48 % Krkine prodaje na trgu Združenega kraljestva.
Na Irskem smo prodali za 11,6 milijona EUR izdelkov in za 13 % presegli prodajo v letu 2020. Prodaja prek odvisne družbe
Krka Pharma Dublin se je povečala za 12 % in predstavlja 86 % celotne prodaje na tem trgu. Na Irskem smo med vodilnimi
generičnimi ponudniki zdravil z esomeprazolom, tadalafilom, venlafaksinom, kandesartanom, valsartanom, aripiprazolom,
indapamidom in duloksetinom.
V Avstriji je vrednost prodaje ob 6-odstotni rasti dosegla 10,5 milijona EUR. Prodali smo največ zdravil s pregabalinom,
duloksetinom in valsartanom. Delež prodaje prek odvisne družbe Krka Pharma Wien je ob 7-odstotni rasti znašal 95 %.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
91
V ostalih evropskih državah večino izdelkov prodamo prek nepovezanih podjetij. V letu 2021 je prodaja dosegla
8,4 milijona EUR, kar je primerljivo z letom 2020.
Čezmorska tržišča
V Regiji Čezmorska tržišča smo ustvarili prodajo v vrednosti 53,7 milijona EUR, kar je 18 % več kot v letu 2020. Rast smo
dosegli v vseh treh prodajnih pisarnah. Ključen je bil delež zdravil na recept, ki jih večinoma tržimo pod lastnimi blagovnimi
znamkami in predstavljajo več kot devet desetin celotne regijske prodaje.
Na trgih Srednjega vzhoda je prodaja predvsem zaradi povečane prodaje v Iran, ki ostaja največji regijski trg, dosegla
24,2 milijona EUR in je bila 42 % večja kot v letu 2020. Največjo relativno rast prodaje smo beležili v Združenih arabskih
emiratih, kjer tudi v prihodnje pričakujemo visoke stopnje rasti. Najbolje prodajani izdelki na trgih Srednjega vzhoda so
bili Asentra (sertralin), Zyllt (klopidogrel), Nolpaza (pantoprazol), Valsacor (valsartan) in Yasnal (donepezil).
Na trgih Daljnega vzhoda in Afrike smo prodali za 28 milijonov EUR izdelkov, kar predstavlja 3-odstotno rast glede na
leto 2020. Najbolje prodajana zdravila so bili izdelki s pregabalinom, esomeprazolom, gliklazidom, izvlečkom palmeta in
lansoprazolom. V Vietnamu, ki ostaja največji posamični trg tega območja in drugi največji trg v regiji, je prodaja padla
za 8 %, kar je bila posledica dolgotrajnega zaprtja države zaradi visokega števila okužb s covidom-19. Najvišjo vrednostno
in 170-odstotno relativno rast prodaje smo po uspehu na državnem razpisu za pregabalin dosegli na Kitajskem. Visoke
stopnje prodajne rasti smo dosegli še v Sudanu in Gani.
V prodajni pisarni Ameriki ostajajo v ospredju srednjeameriški trgi, na katerih smo prodali za 1,4 milijona EUR izdelkov,
kar je 1 % več kot v letu 2020. Najbolje prodajani izdelki so bili Valsacor (valsartan), Valsaden (valsartan, hidroklorotiazid),
Yasnal (donepezil) in Vizarsin (sildenafil).

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
92
Skupine izdelkov
*
in storitev
24
* Z zvezdico označeni izdelki se na posameznih trgih pojavljajo pod različnimi izdelčnimi blagovnimi znamkami ali pod korporativno blagovno znamko.
Različne blagovne znamke navajamo na koncu poglavja.
Prodaja zdravil na recept je v letu 2021 predstavljala 83,7 % prodaje, prodaja izdelkov brez recepta 8,8 %, prodaja
veterinarskih izdelkov 5,2 % in prodaja zdraviliško-turističnih storitev 2,3 %.
Prodaja skupine Krka se je v letu 2021 povečala za 2 %. Prodaja zdravil na recept se je povečala za 0,4 %, prodaja
izdelkov brez recepta za 11 %, prodaja veterinarskih izdelkov za 7 % in prodaja zdraviliško-turističnih storitev za 22,6 %.
Delež posameznih skupin izdelkov v prodaji skupine Krka v letu 2021
Prodaja skupine Krka in družbe Krka po skupinah izdelkov in storitev
Skupina Krka
Družba Krka
v tisoč EUR
2021
2020
Indeks
2021/20
2021
2020
Indeks
2021/20
Izdelki za humano uporabo
1.442.566
1.424.292
101
1.135.800
1.149.667
99
zdravila na recept
1.305.316
1.300.640
100
1.017.273
1.039.105
98
izdelki brez recepta
137.250
123.652
111
118.527
110.562
107
Veterinarski izdelki
81.257
75.913
107
75.694
72.344
105
Zdraviliško-turistične storitve
36.465
29.754
123
Skupaj
1.560.288
1.529.959
102
1.211.494
1.222.011
99
Prodaja skupine Krka po skupinah izdelkov in storitev po četrtletjih
2021
2020
v tisoč EUR
1.
četrtletje
2.
četrtletje
3.
četrtletje
4.
četrtletje
1.
četrtletje
2.
četrtletje
3.
četrtletje
4.
četrtletje
Izdelki za humano uporabo
368.010
380.236
334.098
360.222
432.600
320.574
325.240
345.878
zdravila na recept
340.921
348.208
298.556
317.631
389.389
302.291
299.184
309.776
izdelki brez recepta
27.089
32.028
35.542
42.591
43.211
18.283
26.056
36.102
Veterinarski izdelki
21.656
23.304
19.619
16.678
22.221
16.459
17.139
20.094
Zdraviliško-turistične storitve
4.857
8.483
13.029
10.096
6.908
3.085
12.339
7.422
Skupaj
394.523
412.023
366.746
386.996
461.729
340.118
354.718
373.394
24
GRI GS 102-2, 102-6, 102-10

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
93
Prodaja vodilnih izdelkov* v letu 2021
* Prodajo vodilnih izdelkov prikazujemo po prodaji vodilne učinkovine. Vključena so tudi kombinirana zdravila, ki vsebujejo to učinkovino.
Novi izdelki
Prodaja novih izdelkov, torej tistih, ki smo jih na posameznih trgih začeli tržiti v zadnjih petih letih, je v letu 2021
predstavljala 25 % prodaje skupine Krka, kar je 1 odstotno točko manj kot leta 2020. Pandemija covida-19 je tudi v letu
2021 bistveno upočasnila uvajanje novih zdravil.
Med novimi izdelki so bili v letu 2021 glede na absolutno rast prodaje najpomembnejši Co-Roswera* (rosuvastatin,
ezetimib), ki smo jo začeli tržiti leta 2019, Efavemten* (emtricitabin, dizoproksiltenofovirat, efavirenz), ki smo ga prvič
ponudili leta 2018, in Emtenovo* (emtricitabin, dizoproksiltenofovirat), ki smo ga začeli tržiti leta 2017. Med novimi izdelki,
katerih prodaja se je najbolj povečala, je tudi izdelek brez recepta Flebaven*, ki smo ga začeli tržiti leta 2018.
V letu 2021 smo začeli tržiti več novih izdelkov z novimi generičnimi učinkovinami in njihovimi kombinacijami, obstoječim
blagovnim znamkam pa smo dodali nove farmacevtske oblike ali pakiranja in številne začeli tržiti na novih trgih.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
94
Delež novih izdelkov* v prodaji skupine Krka
* V deležu novih izdelkov so upoštevani izdelki, ki smo jih na posameznem trgu začeli tržiti v zadnjih petih letih.
Novi izdelki v letu 2021
Zdravila na recept
zdravila za zdravljenje bolečine
Algominal (metamizol)
Doreta SR (tramadol, paracetamol)
zdravila za zdravljenje bolezni krvi in krvotvornih
organov
Atixarso (tikagrelor)
onkološka zdravila
Pemetreksed Krka (pemetreksed)
Anastrozol Krka (anastrozol)
Zdravila na recept
Skupina Krka je v letu 2021 prodala za 1 milijardo 305,3 milijona EUR zdravil na recept, kar je 0,4 % več kot v letu 2020.
K rasti so največ prispevale Ukrajina, Poljska in Češka. Tudi v letu 2021 je na prodajo vplivala pandemija covida-19.
Na nekaterih trgih je bila poraba zdravil še vedno manjša, manj je bilo novih izdelkov in tudi uveljavljali so se počasneje.
Dobri prodajni rezultati so bili zato posledica prodaje uveljavljenih blagovnih znamk naših zdravil na recept s ključnih
terapevtskih področij, ki dosegajo velike tržne deleže.
Ključne terapevtske skupine zdravil na recept so v letu 2021 sestavljala zdravila za bolezni srca in žilja, zdravila za bolezni
osrednjega živčevja ter zdravila za bolezni prebavil.
Na večini evropskih trgov tržimo zdravila na recept pod lastnimi blagovnimi znamkami in prek lastne trženjsko-prodajne
mreže. V državah, v katerih smo že dolgo prisotni, imamo eno najmočnejših trženjsko-prodajnih mrež med farmacevtskimi
podjetji. Tudi večino zahodnoevropskih trgov že obvladujemo z lastno mrežo. Prek nje smo v stikih s strokovno
javnostjo zdravniki in/ali farmacevti. V letu 2021 smo začeli zdravila na recept aktivno tržiti prek lastne trženjsko-prodajne
mreže v Grčiji.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
95
Prodaja zdravil na recept na 10 največjih trgih
Prihodki od prodaje od leta 2017 naprej so prikazani v skladu z MSRP 15.
Prodaja zdravil na recept po terapevtskih skupinah v letu 2021

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
96
Zdravila za zdravljenje bolezni srca in žilja
Sartani (antagonisti receptorjev angiotenzina II)
Ključni dosežki v letu 2021
Že več let zapored smo vodilni proizvajalec sartanov na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope.
Imamo več kot 30-odstotni tržni delež.
Skoraj vsak tretji sartan, predpisan na tem območju, je Krkin.
Prodali smo več kot 3,5 milijarde tablet sartanov.
V Nemčiji od vseh generičnih zdravil z valsartanom zdravniki najpogosteje predpišejo naša zdravila.
Krkini sartani in njihove kombinacije
Tržimo 20 zdravil s sartani, ki vsebujejo šest različnih sartanov.
Med zdravili s sartani so kombinacije z diuretikom, zaviralcem kalcijevih kanalčkov in statinom.
Kot edini v Evropi tržimo kombinirano zdravilo, ki vsebuje sartan in statin.
Naši sartani so na voljo skoraj na 60 trgih po vsem svetu.
sartani
kombinacije
z diuretikom
kombinacije
z zaviralcem kalcijevih
kanalčkov
kombinacije z
diuretikom in
zaviralcem kalcijevih
kanalčkov
kombinacije
s statinom
valsartan (Valsacor*)
valsartan,
hidroklorotiazid
(Valsacombi*)
valsartan, amlodipin
(Wamlox*)
valsartan, amlodipin,
hidroklorotiazid
(Valtricom*)
valsartan, rosuvastatin
(Valarox*)
losartan (Lorista*)
losartan,
hidroklorotiazid
(Lorista H*)
losartan, amlodipin
(Tenloris*)
telmisartan (Tolura*)
telmisartan,
hidroklorotiazid
(Tolucombi*)
telmisartan, amlodipin
(Teldipin*)
kandesartan (Karbis*)
kandesartan,
hidroklorotiazid
(Karbicombi*)
kandesartan, amlodipin
(Camlocor*)
olmesartan (Olimestra*)
olmesartan,
hidroklorotiazid
(Co-Olimestra)
olmesartan, amlodipin
(Olssa*)
olmesartan, amlodipin,
hidroklorotiazid (Olsitri*)
irbesartan (Ifirmasta*)
irbesartan,
hidroklorotiazid
(Ifirmacombi*)
Zdravila z valsartanom so v letu 2021 ostala na prvem mestu po prodaji med Krkinimi zdravili. Prodali smo več kot
1,3 milijarde tablet z valsartanom. V skupini je 5 izdelkov Valsacor* (valsartan), Valsacombi* (valsartan,
hidroklorotiazid), Wamlox* (valsartan, amlodipin), Valtricom* (valsartan, amlodipin, hidroklorotiazid) in Valarox*
(valsartan, rosuvastatin). Na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope smo ohranili mesto vodilnega
proizvajalca zdravil z valsartanom z velikim, skoraj 45-odstotnim tržnim deležem. Na tem območju se z našimi zdravili
zdravita kar 2 od 3 bolnikov, ki jemljejo valsartan, to je skoraj 4 milijone bolnikov. V Nemčiji se največ bolnikov, ki jemljejo
generični valsartan, zdravi s Krkinim zdravilom. Valarox*, ki se uporablja za zdravljenje lipitenzije, je v Evropi edino
kombinirano zdravilo s sartanom in statinom. V letu 2021 smo zdravila z valsartanom začeli tržiti na novih trgih. Valsartan
in njegovo kombinacijo s hidroklorotiazidom smo ponudili v Grčiji, Wamlox* na Madžarskem in kot prvi generik na Kosovu,
Valtricom* na Irskem, Kosovu, v Mongoliji in Kazahstanu ter kot prvi generik v Uzbekistanu.
Med našimi sartani so na drugem mestu po prodaji zdravila z losartanom Lorista* (losartan), Lorista H* (losartan,
hidroklorotiazid) in Tenloris* (losartan, amlodipin). Po prodaji v letu 2021 so na tretjem mestu med vsemi Krkinimi zdravili,
glede na absolutno rast prodaje pa so na prvem mestu. Prodali smo več kot 1,4 milijarde tablet z losartanom. Na območju
Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope smo z več kot 40-odstotnim tržnim deležem ohranili mesto vodilnega
proizvajalca zdravil z losartanom. V Uzbekistanu, Moldaviji, Kirgizistanu in Gruziji je Lorista* skupaj s kombinacijami
vodilna med vsemi sartani. V Nemčiji smo postali vodilni generični proizvajalec losartana in njegovih kombinacij
s hidroklorotiazidom. Na tem trgu ostajamo edini ponudnik kombinacije losartana in amlodipina.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
97
Naš tretji sartan po prodaji je kandesartan. Tržimo Karbis* (kandesartan), Karbicombi* (kandesartan, hidroklorotiazid) in
najnovejši Camlocor* (kandesartan, amlodipin), ki smo ga prvič ponudili leta 2020. V letu 2021 smo Karbis* in Karbicombi*
ponudili v Latviji. Uvrstili smo se med vodilne generične proizvajalce kandesartana in njegovih kombinacij v Evropi,
v Nemčiji, na Poljskem, Madžarskem in nekaterih drugih trgih pa smo vodilni med vsemi konkurenti.
Na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope smo vodilni generični proizvajalec telmisartana in
njegovih kombinacij. V letu 2021 smo tržni delež povečali skoraj na 18 %. V Sloveniji, Latviji in na Hrvaškem smo postali
vodilni proizvajalec zdravil s telmisartanom. Ponujamo zdravila Tolura* (telmisartan), Tolucombi* (telmisartan,
hidroklorotiazid) in Teldipin* (telmisartan, amlodipin). V letu 2021 smo Toluro* in Tolucombi* začeli tržiti v Belorusiji.
Olimestra* (olmesartan) je skupaj s kombinacijami najuspešnejša v zahodni Evropi. V letu 2021 smo se v Nemčiji uvrstili
med vodilne generične proizvajalce olmesartana in njegovih kombinacij. Med njimi je najnovejša trojna kombinacija Olsitri*
(olmesartan, amlodipin, hidroklorotiazid), ki smo jo prvič ponudili leta 2020, v letu 2021 pa smo jo začeli tržiti še v Belgiji
in kot prvi generik v Litvi, Latviji in Estoniji.
Zaviralci angiotenzinske konvertaze
Ključni dosežki v letu 2021
Smo vodilni generični proizvajalec zaviralcev angiotenzinske konvertaze na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in
jugovzhodne Evrope.
Smo vodilni generični proizvajalec zdravil s perindoprilom v Evropi.
Prodali smo več kot 1,5 milijarde tablet zdravil s perindoprilom.
Kot edini proizvajalec v Evropi tržimo kombinaciji perindoprila, amlodipina in rosuvastatina ter perindoprila, indapamida in
rosuvastatina.
Krkini zaviralci angiotenzinske konvertaze in njihove kombinacije
Tržimo 15 zdravil iz te skupine, ki vsebujejo pet različnih zaviralcev angiotenzinske konvertaze.
Tržimo štiri kombinacije z diuretikom, tri kombinacije z zaviralcem kalcijevih kanalčkov, eno kombinacijo z učinkovinami iz
vseh treh skupin ter dve kombinaciji s statinom.
Smo generično podjetje z največjo ponudbo zdravil s perindoprilom v Evropi.
zaviralci
angiotenzinske
konvertaze
kombinacije
z diuretikom
kombinacije
z zaviralcem kalcijevih
kanalčkov
kombinacije
z diuretikom in
zaviralcem kalcijevih
kanalčkov
kombinacije
s statinom
perindopril (Prenessa*)
perindopril, indapamid
(Co-Prenessa*)
perindopril, amlodipin
(Amlessa*)
perindopril, amlodipin,
indapamid
(Co-Amlessa*)
perindopril, indapamid,
rosuvastatin (Roxiper*)
perindopril, amlodipin,
rosuvastatin
(Roxampex)
enalapril (Enap)
enalapril,
hidroklorotiazid
(Enap-H*)
enalapril, lerkanidipin
(Elernap*)
ramipril (Ampril*)
ramipril, hidroklorotiazid
(Ampril HL*)
ramipril, amlodipin
(Rameam*)
lizinopril (Laaven*)
cilazapril (Cazaprol)
cilazapril,
hidroklorotiazid
(Cazacombi)
Krkina najpomembnejša zdravila v tej skupini so zdravila s perindoprilom, ki so bila po prodaji na drugem mestu med
našimi zdravili. Na drugem mestu so tudi glede na absolutno rast prodaje. Zdravila s perindoprilom so ena od petih skupin
Krkinih zdravil, katerih prodaja je v letu 2021 presegla 1 milijardo tablet. Smo generično podjetje z najbolj kompleksno
ponudbo zdravil s perindoprilom v Evropi, saj proizvajamo 6 zdravil v 25 jakostih. Tržimo zdravila Prenessa* (perindopril),
Co-Prenessa* (perindopril, indapamid), Amlessa* (perindopril, amlodipin) ter trojna kombinirana zdravila Co-Amlessa*
(perindopril, amlodipin, indapamid), Roxiper* (perindopril, indapamid, rosuvastatin) in Roxampex (perindopril, amlodipin,
rosuvastatin). Roxiper* in Roxampex se uporabljata za zdravljenje lipitenzije, torej hiperlipidemije in hipertenzije. V eni
tableti združujeta dve učinkovini za zdravljenje zvišanega krvnega tlaka in statin. V Evropi smo edini, ki ponujamo ti dve

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
98
kombinaciji. V letu 2021 smo Roxampex začeli tržiti v Sloveniji, Roxiper* pa v Ukrajini. Na novih trgih smo začeli tržiti tudi
druge kombinacije. Co-Prenesso* smo ponudili v Uzbekistanu, Amlesso* kot prvi generik v Latviji, najmanjšo jakost
Amlesse* za začetno zdravljenje hipertenzije kot prvi generik na Poljskem. V Evropi smo vodilni generični proizvajalec
zdravil s perindoprilom. Na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope smo še utrdili položaj vodilnega
generičnega proizvajalca perindoprila in njegovih kombinacij, saj smo tržni delež povečali skoraj na četrtino.
Med Krkinimi vodilnimi zdravili po prodaji tudi v letu 2021 ostaja Enap (enalapril) s kombinacijami, čeprav so v naši
promociji v ospredju novejši zaviralci angiotenzinske konvertaze. Na omenjenem območju smo vodilni proizvajalec zdravil
z enalaprilom z več kot 30-odstotnim tržnim deležem. Med vodilne proizvajalce teh zdravil se uvrščamo tudi v Nemčiji.
Med zaviralce angiotenzinske konvertaze spadajo tudi Ampril* (ramipril) in njegove kombinacije s hidroklorotiazidom ter
kombinacija z zaviralcem kalcijevih kanalčkov Rameam* (ramipril, amlodipin), ki je med vodilnimi tovrstnimi generičnimi
kombinacijami v Nemčiji.
Druga zdravila za zdravljenje zvišanega krvnega tlaka
Tržimo že skoraj 50 zdravil za zdravljenje zvišanega krvnega tlaka v več kot 150 jakostih. Najpomembnejša med njimi
spadajo v skupino zaviralcev angiotenzinske konvertaze in sartanov, ki vključujejo kombinacije z diuretiki in zaviralci
kalcijevih kanalčkov. Poleg teh zdravil so v naši ponudbi še zaviralec kalcijevih kanalčkov Tenox* (amlodipin), diuretik
Rawel SR (indapamid), zaviralci adrenergičnih receptorjev Coryol (karvedilol), Bloxazoc* (metoprolol), Niperten*
(bisoprolol) in Nolibeta* (nebivolol) ter kombinacija Sobycombi* (bisoprolol, amlodipin), ki jo na Poljskem, Madžarskem
in v Bolgariji tržimo kot edini generik. V letu 2021 smo se v Nemčiji uvrstili med vodilne generične proizvajalce karvedilola.
Sobycombi* smo začeli tržiti v Azerbajdžanu, Nolibeto* pa v Italiji.
Statini in drugi hipolipemiki
Ključni dosežki v letu 2021
Kot že vrsto let smo ohranili mesto vodilnega proizvajalca hipolipemikov na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in
jugovzhodne Evrope z več kot 25-odstotnim tržnim deležem.
Atoris* in Roswera* sta vodilna statina na tem območju.
Vsak četrti bolnik na tem območju, ki se zdravi s statinom, jemlje Krkin statin.
Krkini hipolipemiki in njihove kombinacije
Tržimo 12 zdravil, ki vsebujejo pet različnih statinov in ezetimib.
Med njimi so kombinacije statinov z drugimi hipolipemiki in kombinacije statinov z zdravili za zdravljenje zvišanega krvnega
tlaka.
Tržimo največ jakosti atorvastatina, saj na številnih trgih ostajamo edini proizvajalec, ki ponuja tablete po 30 mg in 60 mg.
statini in drugi hipolipemiki
kombinacije hipolipemikov
kombinacije z zaviralcem
kalcijevih kanalčkov
kombinacije z drugimi
zdravili za zdravljenje
zvišanega krvnega tlaka
rosuvastatin (Roswera*)
rosuvastatin, ezetimib (Co-
Roswera*)
perindopril, indapamid,
rosuvastatin (Roxiper*)
perindopril, amlodipin,
rosuvastatin (Roxampex*)
rosuvastatin, valsartan
(Valarox*)
atorvastatin (Atoris*)
atorvastatin, amlodipin
(Atordapin*)
simvastatin (Vasilip)
simvastatin, ezetimib
(Ezesimin*)
lovastatin (Holetar)
pitavastatin (Pitavador*)
ezetimib (Ezoleta*)
rosuvastatin, ezetimib
(Co-Roswera*)
simvastatin, ezetimib
(Ezesimin*)

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
99
Naš najpomembnejši statin je Atoris* (atorvastatin), ki spada med Krkinih pet najbolj prodajanih izdelkov. Je tudi eden od
petih Krkinih zdravil, ki so v letu 2021 dosegli prodajo več kot 1 milijarde tablet. Na območju Slovenije ter srednje, vzhodne
in jugovzhodne Evrope je s skoraj 15-odstotnim tržnim deležem ostal vodilni statin. V Ruski federaciji, na Poljskem in več
drugih trgih zdravniki izmed vseh statinov najpogosteje predpišejo Atoris*. V letu 2021 smo ga začeli tržiti v Grčiji.
Ponujamo največ jakosti atorvastatina, saj na številnih trgih edini tržimo tablete po 30 mg in 60 mg.
Roswera* (rosuvastatin) je naš drugi najpomembnejši statin. Po prodaji se uvršča med Krkinih 10 vodilnih izdelkov in med
tri vodilne izdelke z največjo absolutno rastjo prodaje. V primerjavi z letom prej se je prodaja povečala za več kot 15 %.
Na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope je Roswera* vodilni rosuvastatin, med statini je pred
njo le Atoris*. Njen tržni delež med statini se je v letu 2021 še povečal, izmed vseh konkurentov na tem območju je njena
prodaja najbolj rasla. Tržiti smo jo začeli tudi v Grčiji.
Pitavador* (pitavastatin) je naš najnovejši statin, ki smo ga prvič ponudili leta 2020. V letu 2021 smo ga kot prvi generik
začeli tržiti v Grčiji.
Našo ponudbo dopolnjuje hipolipemik Ezoleta* (ezetimib), ki ne spada med statine. V Sloveniji, Srbiji in na pribaltskih trgih
je v letu 2021 ostala vodilno zdravilo z ezetimibom. Tržimo tudi dve kombinirani zdravili z ezetimibom in statinom, to sta
Co-Roswera* (rosuvastatin, ezetimib) in Ezesimin* (simvastatin, ezetimib). V letu 2021 smo Co-Roswero* ponudili
v Armeniji. Na Poljskem in v Latviji smo kot edini proizvajalec začeli tržiti jakost 40 mg/10 mg. Tudi v Sloveniji in
na Hrvaškem smo edini ponudnik te jakosti.
Statini so v naših kombiniranih zdravilih za zdravljenje lipitenzije, ki vsebujejo učinkovine za zdravljenje hiperlipidemije in
zvišanega krvnega tlaka. Med njimi so Valarox* (valsartan, rosuvastatin) s statinom in sartanom ter Roxiper* (perindopril,
indapamid, rosuvastatin) in Roxampex (perindopril, amlodipin, rosuvastatin) s statinom in perindoprilom.
Druga zdravila za zdravljenje bolezni srca in žilja
Bravadin* (ivabradin) upočasnjuje prehiter srčni utrip in se uporablja za zdravljenje stabilne angine pektoris in kroničnega
srčnega popuščanja. Na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope je povečal svoj tržni delež in utrdil
mesto vodilnega generičnega ivabradina. Uspešno ga prodajamo tudi v Nemčiji, kjer smo med vodilnimi generičnimi
proizvajalci ivabradina.
Diuretik Apleria* (eplerenon) je novejši zaviralec aldosterona. V kombinaciji z drugimi zdravili se uporablja za zdravljenje
srčnega popuščanja. V letu 2021 smo jo začeli tržiti v Ruski federaciji in Estoniji.
Zdravila za zdravljenje bolezni osrednjega živčevja
Antidepresivi
Ključni dosežki v letu 2021
Smo vodilni generični proizvajalec antidepresivov na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope.
Na tem območju zdravniki izmed vseh konkurentov najpogosteje izberejo Krkin antidepresiv.
Krkini antidepresivi
Tržimo šest sodobnih antidepresivov iz različnih skupin.
V Nemčiji smo edini proizvajalec, ki ponuja duloksetin v jakosti po 90 mg.
duloksetin (Dulsevia*)
agomelatin (Lamegom*)
escitalopram (Elicea*)
venlafaksin (Alventa*)
sertralin (Asentra)
mirtazapin (Mirzaten)
Dulsevia* (duloksetin) je eden od naših najpomembnejših antidepresivov. Je vodilni duloksetin v Romuniji, Ruski
federaciji, na Poljskem, Irskem in na več drugih trgih. Med vodilnimi generičnimi duloksetini je v Nemčiji, kjer smo edini
proizvajalec, ki ponuja duloksetin v jakosti po 90 mg. Na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope
je Dulsevia* po prodaji na prvem mestu med vsemi konkurenti z več kot tretjinskim tržnim deležem.
Na tem območju sta v svojih kategorijah vodilni generični zdravili tudi Elicea* (escitalopram) in Asentra* (sertralin), med
vodilne pa se uvrščata Alventa* (venlafaksin) in Lamegom* (agomelatin). Mirzaten (mirtazapin) je vodilni med vsemi

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
100
konkurenti. V letu 2021 smo Eliceo* ponudili še v Belorusiji, Mirzaten pa v Moldaviji. V Srbiji, na Hrvaškem in Slovaškem
je bila Elicea* vodilna med vsemi konkurenti, na Slovaškem, v Sloveniji, Romuniji in več drugih trgih sta vodilna Mirzaten
in Alventa. V Ruski federaciji smo vodilni generični proizvajalec antidepresivov, v Sloveniji, Estoniji in na Hrvaškem smo
vodilni med vsemi konkurenti z več kot 15-odstotnim tržnim deležem.
Antipsihotiki
Ključni dosežki v letu 2021
Smo vodilni generični proizvajalec antipsihotikov na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope.
Smo vodilni generični proizvajalec paliperidona v Evropi.
Krkini atipični antipsihotiki
Tržimo šest atipičnih antipsihotikov, med njimi je vseh pet vodilnih zdravil iz te skupine v peroralni obliki v Evropi.
aripiprazol (Aryzalera*)
paliperidon (Parnido*)
olanzapin (Zalasta*)
risperidon (Torendo*)
kvetiapin (Kventiax*)
ziprazidon (Zypsilan*)
Naš najpomembnejši antipsihotik je Kventiax* (kvetiapin), ki ga tržimo v obliki tablet in tablet s podaljšanim sproščenjem,
skupaj v 10 jakostih. V Sloveniji, Latviji in na Slovaškem je vodilni kvetiapin z vkot 40-odstotnim tržnim deležem.
Na celotnem območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope smo vodilni proizvajalec kvetiapina s skoraj
15-odstotnim tržnim deležem.
Na tem območju sta vodilna generika tudi naša atipična antipsihotika Aryzalera* (aripiprazol) in Zypsilan* (ziprazidon),
med vodilnimi je Zalasta* (olanzapin). V Ruski federaciji, na Portugalskem in v Latviji je Zalasta* vodilno zdravilo
z olanzapinom.
Med naše najnovejše antipsihotike spada Parnido* (paliperidon), ki smo ga kot edini generik v Evropi začeli tržiti leta
2018. V zahodni Evropi in na več drugih trgih je edini generični paliperidon v obliki tablet. V letu 2021 smo ostali vodilni
generični proizvajalec paliperidona v tej farmacevtski obliki v Evropi.
Zdravila za zdravljenje Parkinsonove bolezni
V naši ponudbi za zdravljenje Parkinsonove bolezni so Oprymea (pramipeksol), Rolpryna SR* (ropinirol) in Rasagea*
(razagilin). Na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope smo vodilni generični proizvajalec zdravil
za zdravljenje te bolezni, na Madžarskem pa smo vodilni med vsemi konkurenti z več kot 15-odstotnim tržnim deležem.
Naše najpomembnejše zdravilo iz te skupine je Oprymea (pramipeksol), ki je največ prodamo v zahodni Evropi. V Nemčiji
smo med vodilnimi proizvajalci pramipeksola, v Romuniji, na Poljskem, Portugalskem in več drugih trgih pa je Oprymea
vodilna med vsemi konkurenti. Na Poljskem, v Romuniji in na nekaterih drugih trgih smo tudi vodilni proizvajalec ropinirola,
na Madžarskem smo vodilni med vsemi konkurenti, ki proizvajajo razagilin. Vsa naša zdravila iz te skupine so vodilni
generiki na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope.
Zdravila za zdravljenje Alzheimerjeve bolezni
Za zdravljenje Alzheimerjeve bolezni se uporabljajo štiri peroralna zdravila in vsa so tudi v naši ponudbi Yasnal*
(donepezil), Marixino* (memantin), Galsya* (galantamin) in Nimvastid (rivastigmin). Tržimo jih v obliki tablet in kapsul,
Yasnal* in Nimvastid tudi v obliki orodisperzibilnih tablet. Na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne
Evrope smo edini proizvajalec rivastigmina v tej obliki. V letu 2021 smo bili na tem območju med vodilnimi generičnimi
proizvajalci zdravil za zdravljenje Alzheimerjeve bolezni, na Slovaškem in v Litvi vodilni ponudnik teh zdravil z več kot
četrtinskim tržnim deležem. V Litvi smo vodilni generični proizvajalec memantina, v Sloveniji in na Slovaškem pa vodilni
proizvajalec donepezila in memantina.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
101
Zdravila za zdravljenje bolezni prebavil
Zaviralci protonske črpalke
Ključni dosežki v letu 2021
Več kot 10 let smo vodilni proizvajalec zaviralcev protonske črpalke na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in
jugovzhodne Evrope.
Med vsemi konkurenti je bila naša absolutna rast prodaje največja.
Prodali smo več kot 1 milijardo tablet Nolpaze*.
Krkini zaviralci protonske črpalke
Zaviralce protonske črpalke tržimo že več kot 30 let.
Krka je bila prva v Evropi, ki je ponudila pet zdravil iz te skupine.
Krkini zaviralci protonske črpalke so na voljo v več kot 60 državah.
pantoprazol (Nolpaza*)
rabeprazol (Gelbra*)
esomeprazol (Emanera*)
omeprazol (Ultop)
lansoprazol (Lanzul*)
Naš najpomembnejši zaviralec protonske črpalke je Nolpaza* (pantoprazol). V letu 2021 se je uvrstila med Krkinih pet
vodilnih izdelkov po prodaji in pet najboljših zdravil glede na absolutno rast prodaje. Prodaja je presegla 1 milijardo tablet.
Na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope je Nolpaza* vodilni zaviralec protonske črpalke z več
kot 12-odstotnim tržnim deležem. Med pantoprazoli dosega velike tržne deleže, na številnih trgih več kot 50 % prodaje
pantoprazola, v Ruski federaciji celo več kot 80 %. Pantoprazol tržimo tudi kot zdravilo brez recepta.
Med Krkine vodilne izdelke po prodaji spada tudi Emanera* (esomeprazol), naše drugo najpomembnejše zdravilo
iz te skupine. Na območju Slovenije ter srednje, jugovzhodne, vzhodne in zahodne Evrope je vodilni generični
esomeprazol. Na tem območju jo zdravniki predpišejo najpogosteje med vsemi konkurenti, ki tržijo esomeprazol, na Irskem
pa najpogosteje med vsemi zaviralci protonske črpalke. Na desetih trgih tega območja je Emanera* vodilni esomeprazol,
na sedmih trgih ima več kot 50-odstotni tržni delež. V Nemčiji smo vodilni generični proizvajalec esomeprazola.
Druga zdravila za kislinsko pogojene bolezni
Ulcavis* (bizmutov subcitrat) se uporablja za zdravljenje gastritisa, v kombinaciji z antibiotiki in zaviralci protonske črpalke
pa tudi za odstranitev bakterije Helicobacter pylori. Na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope je
vodilni generik, na številnih trgih srednje in jugovzhodne Evrope pa sploh edino tovrstno zdravilo z bizmutom. Predvsem
na trgih vzhodne Evrope ga tržimo tudi kot izdelek brez recepta.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
102
Zdravila za lajšanje bolečine
Ključni dosežki v letu 2021
Smo med vodilnimi generičnimi proizvajalci kombinacije tramadola in paracetamola v Evropi.
Na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope smo s to kombinacijo vodilni pred vsemi konkurenti.
Tržiti smo začeli Doreto SR* (tramadol, paracetamol) v obliki tablet s podaljšanim sproščanjem in Algominal (metamizol).
Krkina zdravila za lajšanje bolečine
Ponujamo bogato paleto zdravil za lajšanje različnih vrst in jakosti bolečine.
Tržimo nesteroidna protivnetna in protirevmatska zdravila, opioide in njihove kombinacije, zdravila za lajšanje nevropatske
bolečine ter druge analgetike.
Analgetike na recept dopolnjujemo z našimi izdelki brez recepta.
nesteroidna protivnetna in
protirevmatska zdravila
opioidi in njihove
kombinacije
drugi analgetiki
druga zdravila, ki se
uporabljajo za zdravljenje
nevropatske bolečine
naproksen (Nalgesin*)
tramadol (Tadol)
tramadol, paracetamol
(Doreta*, Doreta* SR)
metamizol (Algominal)
pregabalin (Pragiola*)
diklofenak (Naklofen duo*)
oksikodon, nalokson (Adolax*)
duloksetin (Dulsevia*)
deksketoprofen (Dekenor)
etorikoksib (Roticox*)
celekoksib (Aclexa*)
nov izdelek v letu 2021
Naš najpomembnejši analgetik je Doreta* (tramadol, paracetamol), ki se uvršča med Krkinih 10 vodilnih zdravil po prodaji.
Na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope je vodilna kombinacija tramadola in paracetamola
s skoraj 50-odstotnim tržnim deležem. V letu 2021 smo ta delež še povečali. Uspešno jo prodajamo tudi v zahodni Evropi,
kjer smo med vodilnimi proizvajalci te kombinacije, na Irskem smo vodilni generik, v Nemčiji smo na prvem mestu med
vsemi proizvajalci z več kot 65-odstotnim tržnim deležem. Tržimo dve jakosti tablet, na Madžarskem in v Bolgariji smo
edini ponudnik kombinacije s 75 mg tramadola in 650 mg paracetamola. V letu 2021 smo kot edini proizvajalec v Evropi
začeli tržiti kombinacijo tramadola in paracetamola v obliki tablet s podaljšanim sproščanjem. Doreto SR* smo ponudili
na sedmih trgih, na Češkem, Madžarskem, Poljskem, Portugalskem, Slovaškem, v Romuniji in Sloveniji.
Naklofen duo* (diklofenak) in Nalgesin* (naproksen) spadata v skupino nesteroidnih protivnetnih in protirevmatskih
zdravil. Na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope je Nalgesin* vodilno zdravilo z naproksenom
z več kot 60-odstotnim tržnim deležem, ki smo ga v letu 2021 še povečali. Na več trgih je med najpogosteje predpisanimi
nesteroidnimi antirevmatiki, v Sloveniji je med njimi na prvem mestu. Nalgesin* tržimo tudi kot izdelek brez recepta. V isto
skupino se uvršča Dekenor (deksketoprofen), ki smo ga v letu 2021 ponudili v Italiji, Španiji in Moldaviji.
Roticox* (etorikoksib) je nesteroidno protivnetno in protirevmatsko zdravilo iz skupine koksibov. Na območju Slovenije ter
srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope je vodilni generični etorikoksib. V letu 2021 se je njegov tržni delež še povečal.
Med vodilnimi proizvajalci etorikoksiba smo v Nemčiji, na prvem mestu med vsemi konkurenti smo na Madžarskem,
v Uzbekistanu in na nekaterih drugih trgih. Aclexa* (celekoksib) prav tako spada med koksibe. Na omenjenem območju
je v letu 2021 postala vodilni generični celekoksib, na Poljskem, Češkem, Slovaškem in v Estoniji pa je vodilni celekoksib.
V letu 2021 smo analgetikom dodali Algominal (metamizol), novo protibolečinsko zdravilo z antipiretičnim in
spazmolitičnim učinkom, ki je na voljo v obliki tablet. Tržiti smo ga začeli v Sloveniji.
Za lajšanje nevropatske bolečine se uporabljata Dulsevia* (duloksetin), ki spada med antidepresive, in Pragiola*
(pregabalin), ki spada med antiepileptike. S Pragiolo* se na Slovaškem, Irskem, v Avstriji in na nekaterih drugih trgih
uvrščamo med vodilne proizvajalce pregabalina, v Estoniji smo na prvem mestu med vsemi konkurenti z več kot
50-odstotnim tržnim deležem. V letu 2021 smo Pragiolo* začeli tržiti v Azerbajdžanu.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
103
Zdravila za zdravljenje bolezni krvi in krvotvornih organov
Zyllt* (klopidogrel) je glede na prodajo naše najpomembnejše zdravilo iz te skupine. Tržimo ga na več kot 40 trgih. V letu
2021 je ostal vodilni generik v Ruski federaciji in na nekaterih drugih trgih, na Madžarskem in v Kirgizistanu pa je bil vodilni
med vsemi konkurenti. Že več let zapored smo med vodilnimi generičnimi proizvajalci klopidogrela na območju Slovenije
ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope.
Eliskardia* (prasugrel) je naše novejše zdravilo za zdravljenje bolezni krvi in krvotvornih organov. Tržiti smo jo začeli leta
2019, leta 2021 smo jo ponudili še na Hrvaškem. Na Češkem in v Sloveniji smo vodilni generični proizvajalec prasugrela,
na Slovaškem smo vodilni med vsemi konkurenti.
Med najsodobnejše antikoagulante spada tudi Xerdoxo (rivaroksaban), ki smo ga med prvimi generiki v Evropi ponudili
leta 2020. Leta 2021 smo ga začeli tržiti še na Malti, v Srbiji, Bosni in Hercegovini ter kot prvi generik v Severni Makedoniji.
V letu 2021 smo ponudili Atixarso (tikagrelor), novo zdravilo iz te skupine. Tikagrelor je reverzibilni zaviralec agregacije
trombocitov, ki se uporablja za zdravljenje bolnikov z zahtevnimi boleznimi srca in žilja. Zmanjšuje tveganje za srčno-žilne
dogodke, kot sta srčni infarkt in možganska kap. Za preprečevanje aterotrombotičnih dogodkov se lahko jemlje skupaj
z acetilsalicilno kislino. Tržiti smo ga začeli na Hrvaškem, v prihodnosti ga bomo ponudili tudi drugje.
Zdravila za zdravljenje sladkorne bolezni
Naše najpomembnejše zdravilo iz te skupine je Gliclada* (gliklazid), ki spada med sulfonilsečnine. Na območju Slovenije
ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope je vodilni generični gliklazid, Krka pa vodilni generični proizvajalec
sulfonilsečnin. Na tem območju smo edini proizvajalec, ki ponuja tri jakosti gliklazida v obliki s prirejenim
sproščanjem – 30 mg, 60 mg in 90 mg. Na Češkem, v Sloveniji in Latviji je Gliclada* vodilna med vsemi konkurenti.
Glypvilo (vildagliptin) je naše prvo zdravilo za zdravljenje sladkorne bolezni, ki spada med zaviralce dipeptidil peptidaze 4.
Ponujamo ga na treh trgih, v prihodnosti pa ga bomo tržili še na številnih novih. V ponudbo bomo dodajali nova zdravila
iz te skupine in iz drugih skupin sodobnih zdravil za zdravljenje sladkorne bolezni.
Med antidiabetiki tržimo tudi Enyglid (repaglinid) iz skupine glinidov.
Zdravila za sistemsko zdravljenje okužb
Zdravila za zdravljenje bakterijskih okužb
V naši ponudbi so antibiotiki iz različnih skupin makrolidi, betalaktamski antibiotiki, fluorokinoloni in drugi.
Na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope smo med vodilnimi proizvajalci makrolidnih antibiotikov.
Naš najpomembnejši antibiotik iz te skupine je Fromilid (klaritromicin), ki je že več let vodilni generični klaritromicin na
tem območju. V Ukrajini, Sloveniji, na Madžarskem in več drugih trgih je vodilni klaritromicin. V isto skupino spada Azibiot
(azitromicin), ki je v Sloveniji in Latviji vodilni generični azitromicin, v Moldaviji pa je na prvem mestu med vsemi konkurenti.
Med betalaktamskimi antibiotiki tržimo Furocef* (cefuroksim) in Betaklav* (amoksicilin, klavulanska kislina), iz skupine
fluorokinolonov pa antibiotike Levalox* (levofloksacin), Moloxin* (moksifloksacin), Ciprinol (ciprofloksacin) in Nolicin
(norfloksacin). Moloxin* je vodilni generični moksifloksacin na Madžarskem, Portugalskem in v Ukrajini, na Poljskem je
vodilni med vsemi konkurenti. Levalox* smo v preteklem letu začeli tržiti v Ruski federaciji. Tudi v letu 2021 smo ostali
vodilni proizvajalec fluorokinolonov na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope.
Zdravila za zdravljenje okužb s HIV in drugih virusnih okužb
Tržimo štiri zdravila za zdravljenje okužbe s HIV, to so Emtenovo* (emtricitabin, dizoproksiltenofovirat), Efavemten*
(emtricitabin, dizoproksiltenofovirat, efavirenz), Darunasta* (darunavir) in Atazam* (atazanavir). Med našimi protivirusnimi
zdravili je tudi Entekavir Krka* (entekavir), ki se uporablja za zdravljenje kronične okužbe z virusom hepatitisa B. Največ
zdravil iz te skupine prodamo v zahodni Evropi. V letu 2021 sta se Emtenovo* in Efavemten* uvrstila med vodilne generike
v Nemčiji. Naša dvojna kombinacija z emtricitabinom je postala vodilna med vsemi konkurenti na Slovaškem, v Sloveniji
in Litvi, trojna kombinacija v Avstriji, darunavir pa na Slovaškem.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
104
Zdravila za zdravljenje bolezni sečil
Krkina najpomembnejša zdravila na tem področju se uporabljajo za zdravljenje benigne hiperplazije prostate, erektilne
disfunkcije in urinske inkontinence.
V naši ponudbi zdravil za zdravljenje benigne hiperplazije prostate so Tanyz/Tanyz* ERAS (tamsulozin), Dutrys*
(dutasterid) in Finpros* (finasterid) ter najnovejša Sidarso* (silodosin) in Tadusta* (dutasterid, tamsulozin), ki smo ju
dodali leta 2020. V letu 2021 smo bili na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope vodilni generični
proizvajalec kombinacije dutasterida in tamsulozina. V Latviji je Tadusta* na prvem mestu med vsemi konkurenti,
v Sloveniji in na Češkem pa je Tanyz/Tanyz* ERAS vodilno generično zdravilo s tamsulozinom.
Za zdravljenje erektilne disfunkcije se uporabljajo Vizarsin* (sildenafil), Tadilecto* (tadalafil) in Viavardis* (vardenafil).
Na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope smo med vodilnimi generičnimi proizvajalci tadalafila,
v Estoniji smo vodilni proizvajalec.
V skupini zdravil za zdravljenje bolezni sečil sta tudi Asolfena* (solifenacin) in Loxentia* (duloksetin), ki se uporabljata
za zdravljenje inkontinence.
Onkološka zdravila
V zadnjih letih smo začeli tržiti 12 onkoloških zdravil, v letu 2021 smo ponudbi dodali Pemetreksed Krka (pemetreksed)
in Anastrozol Krka (anastrozol). Pemetreksed Krka tržimo v obliki praška za pripravo koncentrata za raztopino za
infundiranje, ki se uporablja za zdravljenje bolnikov z nedrobnoceličnim karcinomom pljuč. Ponudili smo ga v Sloveniji,
v prihodnosti pa ga bomo začeli tržiti še na novih trgih. Anastrozol Krka se uporablja za zdravljenje nekaterih tipov raka
dojke. Tržiti smo ga začeli v Franciji.
Med našimi najnovejšimi onkološkimi zdravili sta Dasatilen* (dasatinib) in Erlotev* (erlotinib), ki smo ju prvič ponudili leta
2020. V letu 2021 smo erlotinib začeli tržiti na Poljskem in Madžarskem. V tem letu smo postali vodilni generični ponudnik
erlotiniba v Sloveniji in na Madžarskem, med vodilnimi smo na Poljskem. Dasatilen* prodajamo predvsem v zahodni
Evropi. V Nemčiji in na Švedskem smo bili leta 2021 vodilni generični proizvajalec dasatiniba, v Sloveniji in na Slovaškem
pa smo edini generik, ki trži dasatinib.
Gefitad* (gefitinib) smo začeli tržiti v Litvi. V Sloveniji smo edini generični ponudnik tega zdravila, v Nemčiji pa je Gefitad*
med vodilnimi generiki. Tržimo še Meaxin* (imatinib), ki je vodilni imatinib v Latviji ter Bosni in Hercegovini, med vodilnimi
generiki pa je v Sloveniji, Srbiji, Bolgariji in na Poljskem. Našo ponudbo onkoloških zdravil dopolnjujejo Ecansya*
(kapecitabin), Lortanda (letrozol), Escepran* (eksemestan) in druga.
Druga zdravila
Zdravljenje z onkološkimi zdravili, ki delujejo neposredno na rakave celice, dopolnjujejo nekatera komplementarna
zdravila. Deksametazon Krka se uporablja v onkologiji in hematologiji, pa tudi na drugih področjih. Pomembno vlogo ima
pri zdravljenju bolnikov s covidom-19, zato se je povpraševanje v zadnjih dveh letih močno povečalo. Tržimo ga v obliki
tablet in raztopine za injiciranje. V letu 2021 smo ga začeli tržiti v Grčiji, v obliki raztopine za injiciranje smo ga ponudili na
Madžarskem, v obliki tablet po 4 mg pa v Bosni in Hercegovini. V Nemčiji, Španiji in na številnih drugih trgih smo edini
proizvajalec, ki ponuja deksametazon v obliki tablet po 20 in 40 mg. Na teh trgih in na celotnem na območju Slovenije ter
srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope smo vodilni proizvajalec deksametazona.
Febuxodor* (febuksostat) se uporablja za zdravljenje putike in za zniževanje visokih ravni sečne kisline v krvi ob začetnem
zdravljenju krvnega raka s kemoterapijo. Tržimo ga od leta 2019, v letu 2021 smo ga ponudili v Italiji in Mongoliji. Cinacabet
(cinakalcet) uravnava koncentracijo paratiroidnega hormona in se uporablja pri ledvičnih bolnikih na dializi, bolnikih
z rakom obščitnice in bolnikih s primarnim hiperparatiroidizmom.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
105
Izdelki brez recepta
Skupina Krka je v letu 2021 prodala za 137,3 milijona EUR izdelkov brez recepta, kar je 11 % več kot v letu 2020. Prodaja
se je najbolj povečala v Ruski federaciji, Ukrajini in Uzbekistanu. Po lanskem zmanjšanju prodaje zaradi pandemije
covida-19 in z njo povezanih ukrepov se je v drugi polovici leta 2021 ponovno povečala pogostost prehladnih obolenj in
s tem povpraševanje po izdelkih za prehlad in kašelj, ki so naša najpomembnejša skupina izdelkov brez recepta.
V večini držav srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope tržimo izdelke brez recepta prek lastne trženjsko-prodajne mreže.
Po prodaji vodilne blagovne znamke Krkinih izdelkov brez recepta so Septolete*, Herbion*, Nalgesin* in Bilobil*.
Prodaja izdelkov brez recepta na 10 največjih trgih
Prihodki od prodaje od leta 2017 naprej so prikazani v skladu z MSRP 15.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
106
Prodaja izdelkov brez recepta po terapevtskih skupinah v letu 2021
Krkina vodilna blagovna znamka izdelkov brez recepta v letu 2021 so bile Septolete iz skupine izdelkov za prehlad in
kašelj. Po prodaji spadajo med Krkinih 15 vodilnih izdelkov, vodilna blagovna znamka izdelkov brez recepta so tudi glede
na absolutno rast prodaje. Večino prodaje predstavljajo Septolete total* (benzidamin, cetilpiridinijev klorid), ki so na voljo
v obliki pršila in pastil. Pastile ponujamo v treh okusih po evkaliptu, po limoni in bezgu ter po limoni in medu. V letu 2021
smo Septolete total* z različnimi okusi uvedli na nove trge. Pastile z okusom po limoni in bezgu smo ponudili v Črni gori,
z okusom po limoni in medu pa v Mongoliji in Španiji. V Sloveniji, Litvi, Belorusiji in Uzbekistanu so bile Septolete total*
najbolje prodajani izdelek brez recepta v kategoriji izdelkov z učinkom na žrelo. V Sloveniji in Uzbekistanu imajo več kot
20-odstotni tržni delež.
Naša druga najpomembnejša blagovna znamka izdelkov brez recepta je Herbion, ki prav tako spada med Krkinih
15 vodilnih izdelkov. Prodaja se je v primerjavi z letom 2020 povečala za več kot 15 %. Glede na absolutno rast prodaje
je Herbion med vodilnimi izdelki brez recepta. Združuje izdelke rastlinskega izvora, namenjene različnim vrstam kašlja.
Herbion jegličev sirup in Herbion bršljanov sirup olajšata izkašljevanje, Herbion trpotčev sirup pomirja suh, dražeč
kašelj, sirup Herbion* islandski lišaj pomirja vneto grlo in blaži hripavost, pomirja pa tudi suh, dražeč kašelj. Herbion
bršljan pastile prav tako kot sirup olajšajo izkašljevanje, farmacevtska oblika pa je posebej primerna za odrasle. V letu
2021 smo pastile začeli tržiti v Ukrajini, Kazahstanu in na drugih trgih. V Ruski federaciji, Belorusiji in Moldaviji smo bili
prvi ponudnik izdelka z bršljanom v obliki pastil. Na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope je bil
Herbion med tremi vodilnimi blagovnimi znamkami izdelkov za prehlad in kašelj, med vsemi naravnimi sirupi pa je ostal
vodilni.
Med naše izdelke brez recepta za prehlad in kašelj spada nosni dekongestiv Septanazal* (ksilometazolin, dekspantenol),
ki je na voljo v obliki pršila za odrasle in pršila za otroke. V Sloveniji in Latviji je med vodilnimi pršili s tako sestavo,
v Moldaviji pa je z več kot 20-odstotnim tržnim deležem prvi med vsemi konkurenti.
Tretja najpomembnejša blagovna znamka izdelkov brez recepta je analgetik Nalgesin* (naproksen), ki je na voljo tudi kot
zdravilo na recept. V letu 2021 se je uvrstil med blagovne znamke izdelkov brez recepta z največjo absolutno rastjo
prodaje. Nalgesin* je s 30-odstotnim tržnim deležem že več let zapored vodilni naproksen na območju Slovenije ter
srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope. V Sloveniji je z več kot 25-odstotnim tržnim deležem vodilni med vsemi analgetiki
iz skupine nesteroidnih antirevmatikov, ki so na voljo brez recepta.
Med naše vodilne izdelke brez recepta spada tudi Bilobil* iz kategorije izdelkov za izboljšanje cerebralne in periferne
cirkulacije. Vsebuje izvleček ginka in je namenjen lajšanju pojemanja kognitivnih sposobnosti. Tržimo ga že več kot 30 let.
Na območju Slovenije ter srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope je glede na količinsko prodajo na tretjem mestu med
izdelki z ginkom, v Romuniji, Ukrajini in na nekaterih drugih trgih pa je vodilni med temi izdelki.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
107
V skupino vazoprotektivov spada Flebaven* (diosmin). Uporablja se za zdravljenje simptomov kronične venske bolezni in
akutnega hemoroidalnega sindroma. Na nekaterih trgih je na voljo tudi kot zdravilo na recept. V letu 2021 se je njegova
prodaja povečala za več kot 50 %, najbolj na največjem trgu, v Ruski federaciji. Na tem trgu smo ponudili tablete z novo
jakostjo 1000 mg.
V skupino vitaminsko-mineralnih izdelkov spadata blagovni znamki Pikovit in Duovit. Izdelki Duovit so namenjeni
odraslim, izdelki Pikovit pa otrokom. Pikovit uspešno prodajamo predvsem v vzhodni Evropi, kjer je med vodilnimi
blagovnimi znamkami vitaminsko-mineralnih izdelkov za otroke. V Uzbekistanu, Kirgizistanu in Moldaviji je Pikovit
na prvem mestu med vsemi konkurenti.
Med Krkinimi najnovejšimi izdelki brez recepta je Vitamin D3 Krka (holekalciferol), ki smo ga prvič ponudili v letu 2020.
Uporablja se za zdravljenje in preprečevanje pomanjkanja vitamina D ter kot dodatek k specifičnemu zdravljenju
osteoporoze. Vitamin D
3
prispeva k delovanju imunskega sistema, zato se je na nekaterih trgih med pandemijo covida-19
povpraševanje po njem zelo povečalo. V letu 2021 smo Vitamin D3 Krka ponudili na devetih novih trgih, med drugim
v Ruski federaciji, Franciji in Italiji. V Sloveniji je edini vitamin D
3
v obliki tablet, ki je na voljo na recept in brez recepta.
Prehransko dopolnilo Magnezij Krka 300* je v obliki zrnc za pripravo napitka. V Sloveniji je bil vodilni med vsemi
magnezijevimi izdelki v lekarnah, dosegel je več kot 35-odstotni tržni delež. Tržiti smo ga začeli tudi v Savdski Arabiji.
Ena od naših novejših blagovnih znamk izdelkov brez recepta je Noctiben Mea* (doksilamin). Namenjen je odraslim, ki
imajo občasno težave z nespečnostjo. V Sloveniji je med vodilnimi izdelki brez recepta v kategoriji uspaval, v letu 2021 je
svoj tržni delež še povečal.
Veterinarski izdelki
Skupina Krka je v letu 2021 prodala za 81,3 milijona EUR veterinarskih izdelkov, kar je 7 % več kot v letu 2020. K rasti
prodaje so največ prispevali Združeno kraljestvo, Francija, Španija in Ruska federacija.
Na območju Slovenije, srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope ter na večini trgov zahodne Evrope tržimo veterinarske
izdelke prek lastne trženjsko-prodajne mreže, na drugih zahodnoevropskih in čezmorskih trgih pa prek partnerjev.
Po prodaji v letu 2021 je bila Krkin vodilni veterinarski izdelek kombinacija milbemicina in prazikvantela (Milprazon*). Sledili
so izdelki s fipronilom (Fypryst*, Fypryst* Combo), enrofloksacinom (Enroxil*) in florfenikolom (Floron) ter izdelki
s pirantelom in prazikvantelom (Dehinel*, Dehinel* Plus).

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
108
Prodaja veterinarskih izdelkov na 10 največjih trgih
Prihodki od prodaje od leta 2017 naprej so prikazani v skladu z MSRP 15.
Prodaja veterinarskih izdelkov po terapevtskih skupinah v letu 2021
Naši veterinarski izdelki so namenjeni rejnim in ljubiteljskim živalim. Rast prodaje dosegamo predvsem z izdelki
za ljubiteljske živali, ki predstavljajo več kot 50 % prodaje.
Milprazon* (milbemicin, prazikvantel) je naš najpomembnejši veterinarski izdelek za ljubiteljske živali in vodilni veterinarski
izdelek po prodaji. V letu 2021 se je njegova prodaja povečala skoraj za tretjino, tudi po absolutni rasti prodaje je bil med
Krkinimi vodilnimi izdelki. Največ ga prodamo v zahodni Evropi, kjer se je prodaja v primerjavi z letom 2020 povečala
za več kot 30 %. Milprazon* je antiparazitik, ki je na voljo v obliki tablet v štirih jakostih.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
109
Pomemben del prodaje veterinarskih izdelkov za ljubiteljske živali so izdelki v obliki raztopine za kožni nanos (spot-on).
Najpomembnejša blagovna znamka med temi izdelki in druga najpomembnejša po prodaji med vsemi Krkinimi
veterinarskimi izdelki je Fypryst* (fipronil). Del blagovne znamke je tudi kombinacija Fypryst* Combo (fipronil,
S-metopren). Največ izdelkov prodamo v Združenem kraljestvu in na drugih trgih zahodne Evrope. Antiparazitik Fypryst*
tržimo v obliki raztopine za kožni nanos in v obliki dermalnega pršila.
V skupino antiparazitikov za ljubiteljske živali spada tudi Krkin prvi endektocid Selehold* (selamektin), prav tako v obliki
raztopine za kožni nanos. Uporablja se za zdravljenje in preprečevanje okužb z notranjimi in zunanjimi zajedavci. Tržiti
smo ga začeli leta 2019, v letu 2021 pa smo ga ponudili v Italiji ter kot prvi generik v Armeniji in Severni Makedoniji.
Njegova prodaja se je povečala za več kot 50 %. Po prodaji je med Krkinimi 10 vodilnimi veterinarskimi izdelki, glede
na absolutno rast prodaje pa med tremi vodilnimi.
Naš drugi endektocid je Prinocate* (imidakloprid, moksidektin), ki smo ga prvič ponudili leta 2020, v letu 2021 pa smo ga
začeli tržiti v Italiji in kot prvi generik v Ukrajini. Največ ga prodamo v zahodni Evropi, predvsem v Združenem kraljestvu.
Tudi Prinocate* je v obliki raztopine za kožni nanos.
V enaki obliki ponujamo še antiparazitik Ataxxa (permetrin, imidakloprid), ki vsebuje dve učinkovini za odpravljanje
zunanjih zajedavcev pri psih. V letu 2021 smo Ataxxo začeli tržiti v Ruski federaciji, kjer smo bili prvi konkurent podobnemu
izdelku. Edini konkurent podobnemu izdelku ostajamo tudi na ostalih trgih.
Med našimi antiparazitiki za zdravljenje ljubiteljskih živali so izdelki blagovne znamke Dehinel*, ki je po prodaji ena od
naših vodilnih blagovnih znamk veterinarskih izdelkov. Tržimo Dehinel Plus* (febantel, pirantel, prazikvantel) za manjše
pse in Dehinel Plus* XL za večje. Za pse tržimo tudi tablete z okusom Dehinel Plus* Flavour, za mačke pa tablete
Dehinel* (pirantel, prazikvantel). V letu 2021 smo tablete za mačke ponudili v Romuniji in Gruziji, Dehinel Plus* XL pa
v Romuniji, Ukrajini in Armeniji.
Ljubiteljskim živalim je namenjen tudi analgetik Rycarfa (karprofen), ki ga tržimo v obliki tablet in raztopine za injiciranje.
V letu 2021 se je prodaja povečala skoraj za 30 %.
Med Krkinimi veterinarskimi izdelki za rejne živali so najpomembnejša protimikrobna zdravila in antiparazitiki.
Enroxil* (enrofloksacin) je naš vodilni antibiotik za rejne živali in eden od naših vodilnih veterinarskih izdelkov. Med Krkinih
10 vodilnih veterinarskih izdelkov po prodaji se uvrščajo tudi antibiotiki Floron* (florfenikol), Doxatib (doksiciklin) in
Tuloxxin (tulatromicin). Tuloxxin smo v letu 2021 kot prvi generik ponudili v Ukrajini. Ponudbo protimikrobnih zdravil
dopolnjujeta Trisulfon (trimetoprim, sulfamonometoksin) in Amatib (amoksicilin). V letu 2021 sta se Doxatib in Enroxil*
uvrstila med Krkine vodilne veterinarske izdelke glede na absolutno rast prodaje. Med Krkinimi antiparazitiki za rejne živali
sta najpomembnejša Toltarox* (toltrazuril) in Flimabend* (flubendazol).
Catobevit (butafosfan, cianokobalamin) v obliki raztopine za injiciranje je eno od naših novejših veterinarskih zdravil.
Uporablja se za podporno zdravljenje različnih presnovnih in reprodukcijskih bolezni pri rejnih in ljubiteljskih živalih. Prv
smo ga ponudili leta 2019, v letu 2021 smo ga začeli tržiti v Ukrajini.
Med Krkinih 10 vodilnih veterinarskih izdelkov se uvršča še razkužilo Ecocid* S. V letu 2021 smo ga uspešno tržili
na področju zaščite prašičev pred afriško prašičjo kugo (ASF).
Zdraviliško-turistične storitve
V družbi Terme Krka so bile v prvem trimesečju leta 2021 zaradi ukrepov za omejevanje širjenja okužb s SARS-CoV-2
v zdraviliških enotah Terme Dolenjske Toplice, Terme Šmarješke Toplice in Talaso Strunjan na voljo le storitve medicinske
rehabilitacije. S sprostitvijo ukrepov se je povečalo tudi povpraševanje po preostalih storitvah. Celo leto so prevladovali
domači gostje, delež tujih gostov je bil 7-odstoten. Povprečna letna zasedenost hotelskih zmogljivosti je bila 60-odstotna.
Ustvarili smo 314.408 nočitev in 36,5 milijona EUR prihodkov, kar je 23 % več kot v letu 2020. Tretjino vseh prihodkov so
predstavljali prihodki od zdravstvene dejavnosti.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
110
Izdelki, ki se na posameznih trgih pojavljajo pod različnimi blagovnimi znamkami
Učinkovina
Blagovne znamke
Zdravila na recept
agomelatin
Lamegom, Agomaval
amlodipin
Tenox, Hipres, Alneta
amoksicilin, klavulanska kislina
Betaklav, Hiconcil combi
aripiprazol
Aryzalera, Aripipan, Arisppa, Zylaxera
atorvastatin
Atoris, Atoridor
atorvastatin, amlodipin
Atordapin, Atorcombo
bisoprolol
Niperten, Sobycor, Sobyc, Zonsiloc
bisoprolol, amlodipin
Sobycombi, Niperten Combi, Bisodipin
bizmutov subcitrat
Ulcavis, Ulcamed
cefuroksim
Furocef, Ricefan
celekoksib
Aclexa, Dilaxa
diklofenak
Naklofen duo, Naklofen
donepezil
Yasnal, Yasnoro
duloksetin
Dulsevia, Duloxalta, Dulovesic, Loxentia
dutasterid
Dutrys, Dutascar, Dortilla
dutasterid, tamsulozin
Tadusta, Dutastam, Dutamyz, Tadustix
eksemestan
Escepran, Etadron
enalapril, hidroklorotiazid
Enap-H, Enap-HL, Enap-HL 20
enalapril, lerkanidipin
Elernap, Elyrno, EnaCanpin
eplerenon
Apleria, Enplerasa
escitalopram
Elicea, Ecytara, Escitalex, Anxila
esomeprazol
Emanera, Emozul, Escadra
etorikoksib
Roticox, Bericox, Etoxib, Etoriax
ezetimib
Ezoleta, Ezetad
finasterid
Finpros, Finascar TAD
galantamin
Galsya SR, Galnora
gliklazid
Gliclada, Glyclada
imatinib
Meaxin, Neopax, Meapax, Itivas, Yntam
irbesartan
Ifirmasta, Irabel, Firmasta, Iracor, Irbecor
irbesartan, hidroklorotiazid
Ifirmacombi, Co-Irabel, Firmasta H, Firmasta HD, Irbecor comp
ivabradin
Bravadin, Bixebra, Brivecor, Ivabalan
kandesartan
Karbis, Candecor, Canocord
kandesartan, amlodipin
Camlocor, Candecam
kandesartan, hidroklorotiazid
Karbicombi, Cancombino, Canocombi
kapecitabin
Ecansya, Cansata
klopidogrel
Zyllt, Kardogrel
kvetiapin
Kventiax, Quentiax
lansoprazol
Lanzul, Lansoptol
letrozol
Lortanda, Likarda
levofloksacin
Levalox, Levnibiot, Leviaben, Levaxela
lizinopril
Laaven, Zonixem
lizinopril, hidroklorotiazid
Laaven-HL, Zonixem-HL, Laaven-HL 20, Zonixem-HL 20, Laaven-HD,
Zonixem-HD
losartan
Lorista, Lavestra
losartan, amlodipin
Tenloris, Alortia, Lortenza, Losamlo
losartan, hidroklorotiazid
Lorista H, Lavestra H, Lorista HL, Lavestra HL, Lorista HD, Lavestra HD
memantin
Marixino, Memando, Maruxa, Memaxa, Mentixa, Maryzola
metoprolol
Bloxazoc, Metazero
moksifloksacin
Moloxin, Moflaxa, Moxibiot, Moflaxya

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
111
Učinkovina
Blagovne znamke
Zdravila na recept
naproksen
Nalgesin, Analgesin, Naldorex
oksikodon, nalokson
Adolax, Oxycaloxon, Oxynador
olanzapin
Zalasta, Zolrix
olmesartan
Olimestra, Olmecor
olmesartan, amlodipin
Olssa, Olmeamlo, Olmira
olmesartan, amlodipin, hidroklorotiazid
Olsitri, OlmeAmlo HCT
paliperidon
Parnido, Inpalix
pantoprazol
Nolpaza, Appryo
perindopril
Prenessa, Perineva
perindopril, amlodipin
Amlessa, Dalnessa, Tonarssa, Dalneva
perindopril, amlodipin, indapamid
Co-Amlessa, Co-Dalnessa, Co-Dalneva, Amlewel, Dalnecombi, Tonanda
perindopril, indapamid
Co-Prenessa, Co-Perineva, Prenewel
perindopril, indapamid, rosuvastatin
Roxiper, Triemma
prasugrel
Eliskardia, Prasillt, Sigrada
pregabalin
Pragiola, Pregabador, Pregabio
rabeprazol
Gelbra, Zulbex
ramipril
Ampril, Amprilan
ramipril, amlodipin
Rameam, Ramidipin
ramipril, hidroklorotiazid
Ampril HL, Amprilan HL, Ampril HD, Amprilan HD
razagilin
Rasagea, Ralago, Raglysa
repaglinid
Enyglid, Repodiab
risperidon
Torendo, Rorendo
ropinirol
Rolpryna SR, Ralnea SR
rosuvastatin
Roswera, Rosuvador, Roxera, Sorvasta
rosuvastatin, amlodipin
Rosudapin, Rosmela
rosuvastatin, ezetimib
Co-Roswera, Coroswera, Sorvasta Plus
sertralin
Asentra, Sertrone, Sertra TAD
sildenafil
Vizarsin, Sildegra
silodosin
Sidarso, Silbesan
simvastatin, ezetimib
Ezesimin, Vasitimb
solifenacin
Asolfena, Solifemin
tadalafil
Tadilecto, Tadagis
tamsulozin
Tanyz, Tadin
telmisartan
Tolura, Telmista
telmisartan, amlodipin
Telassmo, Tamloset, Teldipin
telmisartan, hidroklorotiazid
Tolucombi, Telmista H
tramadol, paracetamol
Doreta, Tramabian
valsartan
Valsacor, Valsareta
valsartan, amlodipin
Wamlox, Vamloset, Valodip, Amlo-Valsacor
valsartan, amlodipin, hidroklorotiazid
Valtricom, Valsamtrio, Co-Vamloset
valsartan, hidroklorotiazid
Valsacombi, Co-Valsacor, Valsacor H, Valsacor HD, Valsaden, Janartan,
Co-Valsareta
valsartan, rosuvastatin
Valarox, Ravalsyo
vardenafil
Viavardis, Vardegin
venlafaksin
Alventa, Olwexya
ziprazidon
Zypsilan, Zypsila, Ypsila

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
112
Učinkovina
Blagovne znamke
Izdelki brez recepta
benzidamin, cetilpiridinijev klorid
Septolete total, Septabene, Septolete extra, Septolete omni,
Septolete ultra, Septolete duo, Septafar
diosmin; diosmin, hesperidin
Flebaven, Fladios, Flebazol, Flabien
doksilamin
Noctiben Mea, Sleepzone, Calmesan
izvleček bršljana
Herbion bršljanov sirup, Herbihelix
izvleček ginka
Bilobil, Gingonin
izvleček islandskega lišaja
Herbion islandski lišaj, Herbisland
ksilometazolin, dekspantenol
Septanazal, Septanasal
magnezij
Magnezij Krka 300, Magnesol B2
naproksen
Nalgesin S, Analgesin, Nalgedol, Ilgesin, Nalgesin Dolo, Nalgesin Mini, Nalgesin
Relief
vitamini za otroke
Pikovit, Divakid
Veterinarski izdelki
enrofloksacin
Enroxil, Enrox, Enroxal
febantel, pirantelijev embonat, prazikvantel
Dehinel Plus, Anthelmin Plus
fipronil
Fypryst, Amflee, Fyperix
fipronil, S-metopren
Fypryst Combo, Amflee Combo, Fyperix Combo
florfenikol
Floron, Fenflor
flubendazol
Flimabend, Flimabo
imidakloprid, moksidektin
Prinocate, Imoxicate
milbemicin oksim, prazikvantel
Milprazon, Milquantel
pirantelijev embonat, prazikvantel
Dehinel, Anthelmin
selamektin
Selehold, Selafort, Selames
toltrazuril
Toltarox, Tolzesya, Bovicox
biocid
Ecocid, Oxicid
Razvoj in raziskave
Razvojno-raziskovalna dejavnost je del Krkinega vertikalno integriranega poslovnega modela, ki omogoča oblikovanje in
zagotavljanje konkurenčnosti Krkine ponudbe. Vertikalna integracija ter povezovanje razvojnega in proizvodnega znanja
in procesov sta ključni prednosti naše razvojne strategije. Obvladovanje celotnega procesa nam omogoča tako pravočasno
uvajanje kakovostnih, učinkovitih, varnih in konkurenčnih izdelkov na trg kot tudi njihovo neprekinjeno ohranjanje na trgu
in s tem dolgoročno in stabilno dostopnost za naše uporabnike.
Spremljanje trendov in znanstvenih dosežkov na strokovnih področjih (medicine, farmacije, kemije idr.) in njihovo
vključevanje v naše razvojno delo nam omogočata hitro in ustrezno odzivanje na razvojne izzive, tržne zahteve, možnosti
in priložnosti. Zaradi vedno strožjih regulatornih zahtev je potrebno uvajanje novih, dodatnih in izpopolnjenih razvojnih
pristopov in metod ter izvajanje novih študij, ki jih neprestano nadgrajujemo in uspešno uporabljamo v razvojnem delu. Pri
tem sodelujemo tudi z zunanjimi partnerji, tako s specializiranimi podjetji kot z izobraževalnimi in
znanstveno-raziskovalnimi ustanovami, s čimer neprestano nadgrajujemo lastno znanje in izboljšujemo razvojne rezultate.
Za pravočasen razvoj sodobnih zdravil in njihovo uvedbo na trg so potrebni ustrezni pristopi pri raziskavah in razvoju ter
strateško postavljena patentna izhodišča. Model vertikalne integracije je podlaga za obvladovanje patentnih, razvojnih,
zakonodajnih, proizvodnih in tržnih zahtev in tveganj. Obvladovanje celotnega procesa nam omogoča raziskave, razvoj,
vrednotenje, registracijo in proizvajanje lastnih učinkovin in končnih izdelkov.
Z razvojno strategijo in projektnim pristopom obvladujemo izdelke v vseh fazah njihovega življenjskega cikla, pri tem pa
sledimo vsebinskim, časovnim in stroškovnim ciljem. Razvojni in raziskovalni rezultati ter poznavanje zakonodajnega
okolja nam omogočajo pripravo in obvladovanje zahtevne registracijske dokumentacije ter pravočasno registracijo
izdelkov. Registracijske postopke vodimo časovno in stroškovno učinkovito.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
113
Že v zgodnjih fazah razvoja poskrbimo za kakovost naših izdelkov, saj sledimo vodilu, da je kakovost v izdelek vgrajena
že med razvojem. Ravno tako zagotavljamo skladnost vseh razvojnih aktivnosti z vpeljanimi sistemi kakovosti. Vse
omenjene sisteme stalno posodabljamo in nadgrajujemo ter izboljšujemo postopke in prakse, kar potrjujejo uspešno
opravljene presoje in inšpekcije, s katerimi pristojni organi redno preverjajo skladnost z zahtevami.
Pri vrednotenju in vstopanju na nova in tehnološko zahtevnejša področja, kot so peptidi in biološko podobna zdravila, se
povezujemo z drugimi podjetji in inštitucijami, obenem pa na ključnih področjih razvoja končnih izdelkov izvajamo lastne
razvojne študije. S strokovnimi posveti z regulatornimi agencijami potrjujemo ključne korake pri razvoju. Vrednotimo
možnosti za poslovna sodelovanja v različnih terapevtskih segmentih, predvsem za zdravila za zdravljenje sladkorne
bolezni.
Vpeljujemo nove izdelke in na 70 trgih ohranjamo njihovo konkurenčnost.
Vlaganja in dosežki
25
Krka v raziskave in razvoj vlaga 10 % letne prodaje. Zaradi hitrega znanstvenega in tehnološkega napredka ter čedalje
večje zahtevnosti trgov je neprekinjeno vlaganje v znanje in najsodobnejšo opremo pogoj za inovativne pristope, s tem pa
tudi za pravočasno uvajanje novih izdelkov in ohranjanje najvišje kakovosti in konkurenčnosti naše ponudbe na vseh trgih.
Razvojno-raziskovalni procesi vključujejo obsežne in zahtevne tehnološke, analizne, predklinične in klinične raziskave in
postopke, ki nam omogočajo razvoj izdelkov v inovativnih farmacevtskih oblikah za nova terapevtska področja.
Vsi novi izdelki so podprti s študijami, ki dokazujejo varnost in učinkovitost, v večini primerov gre za bioekvivalenčne
študije. Vsa klinična preizkušanja vedno izvajamo v skladu z veljavnimi zakonodajnimi predpisi, smernicami dobrih praks,
Helsinško deklaracijo in Evropsko uredbo 2016/679 o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov. To zagotavlja
varnost udeležencev, transparentnost, etičnost in visoko kakovost raziskav, kar potrjujejo tudi regulatorni in inšpekcijski
organi.
Razvoj naših novih izdelkov temelji na lastnih in inovativnih razvojno-raziskovalnih rešitvah, saj v Krki spoštujemo
intelektualno lastnino konkurence. Tako smo z različnimi pristopi, med drugim s tehnologijo trdnih disperzij, v zadnjih letih
uspešno obšli številne patente in omogočili razvoj novih izdelkov. Poleg inovativnih tehnoloških pristopov razvijamo tudi
inovativne izdelke v kompleksnih farmacevtskih oblikah (npr. oblike s prirejenim sproščanjem, disperzibilne tablete,
dvoslojne tablete) in z dodano vrednostjo za bolnike. Za nove izdelčne rešitve smo v letu 2021 vložili 12 patentnih prijav.
Na področju kompleksnih izdelkov (vključno s peptidi) smo tudi v letu 2021 vlagali v laboratorijsko opremo in znanje
za fizikalno-kemijsko analitiko in celične teste, kar nam je omogočilo razvoj lastnih analiznih metod in drugo razvojno delo
na tem področju.
Velik korak smo naredili tudi v digitalizaciji, saj smo obvladovanje velike količine izvornih podatkov (tehnoloških in analiznih)
prenesli v elektronsko obliko. Tako lahko zajamemo, in kar je še pomembnejše, strokovno obdelamo več informacij in
zagotavljamo poglobljeno raziskovalno delo. Poleg tega smo nadaljevali digitalizacijo informacij in podatkov iz projektno-
regulatornih procesov in njihovo povezovanje s proizvodnimi procesi.
Pomemben korak smo naredili v robotizaciji posameznih analiznih in izvedbenih procesov, s čimer smo izboljšali
ponovljivost izvedbe, v naslednji fazi pa bomo tako optimizirali tudi stroškovno učinkovitost. V letu 2021 smo pridobili prvo
regulatorno potrditev analiznih postopkov z avtomatsko pripravo vzorcev.
S poglobljenim razvojno-raziskovalnim delom na področju nitrozaminskih nečistot smo že v prejšnjih letih kot eno redkih
farmacevtskih podjetij uporabnikom zagotovili nemoteno dobavo varnih in kakovostnih izdelkov iz skupine sartanov.
Evropska agencija za zdravila (EMA) je konec leta 2020 objavila napotitveni postopek za sartane, ki je zahteval vključitev
mej vsebnosti nitrozaminskih nečistot v analizne specifikacije končnih izdelkov. Zato smo za vse izdelke s sartani razvili
in validirali analizne metode za nitrozaminske nečistote in nedvomno dokazali njihovo visoko kakovost.
25
GRI GS 103-1, 103-2, 103-3

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
114
Obsežne razvojne študije na uveljavljenih izdelkih in ustrezno prilagajanje razvojnih dejavnosti, povezovanje razvojnih in
proizvodnih aktivnosti ter poznavanje regulatornih in tržnih zakonitosti nam omogočajo vstopanje na nov strateški trg,
na Kitajsko. Tam smo v letu 2020 registrirali prvi izdelek, v letu 2021 pa še tri nove.
Dosežki Krkinih raziskovalcev so bili opaženi tudi širše. V preteklem letu smo prejeli najvišja priznanja za inovativne
dosežke pri sintezi učinkovin in razvoju končnih farmacevtskih oblik. Na območni ravni smo za osem inovacij prejeli
priznanja Gospodarske zbornice Dolenjske in Bele krajine (GZDBK), na državni ravni pa dve priznanji Gospodarske
zbornice Slovenije (GZS).
GZDBK je Krki oziroma Krkinim raziskovalcem podelila priznanja za inovativne rešitve v razvoju več izdelkov. Z zlatim
priznanjem so bile nagrajene inovacije Dvoslojna tableta s kandesartanom in amlodipinom za zdravljenje zvišanega
krvnega tlaka, Trdna farmacevtska oblika s pitavastatinom za zdravljenje zvišanega holesterola v krvi, Trdna farmacevtska
oblika s kombinacijo olmesartana, amlodipina in hidroklorotiazida za zdravljenje zvišanega krvnega tlaka in Trdna
farmacevtska oblika z vitaminom D
3
.
Srebrna priznanja smo prejeli za inovacije Trdna farmacevtska oblika z erlotinibom za zdravljenje bolnikov
z nedrobnoceličnim pljučnim rakom ali rakom trebušne slinavke, Optimizacija finalizacije duloksetinijevega klorida z vidika
procesibilnosti in fleksibilnosti v proizvodnem merilu, Optimizacija izdelave zdravilne učinkovine ezetimib in prenos
iz razvojnega merila v industrijsko ter Sinteza silodosina z zmanjšano vsebnostjo ključne oksidacijske nečistote.
Na področju razvoja farmacevtskih oblik in tehnologij za končne izdelke nam je GZS na državni ravni podelila dve srebrni
priznanji, in sicer za inovaciji Dvoslojna tableta s kandesartanom in amlodipinom za zdravljenje zvišanega krvnega tlaka
ter Trdna farmacevtska oblika s kombinacijo olmesartana, amlodipina in hidroklorotiazida za zdravljenje zvišanega krvnega
tlaka.
Zaščita lastnega znanja in področje industrijske lastnine
V letu 2021 smo vložili 12 patentnih prijav za nove tehnološke rešitve, za katere smo ocenili, da so inventivne v globalnem
merilu. Na osnovi t. i. prioritetnih prijav iz leta 2020 smo vložili štiri mednarodne prijave. Podeljeni so nam bili trije patenti
v različnih državah. Skupno so Krkine tehnološke rešitve zaščitene z več kot 200 veljavnimi patenti.
V Sloveniji smo vložili 42 prijav Krkinih blagovnih znamk. Vložili smo tudi 29 mednarodnih in 27 nacionalnih prijav blagovnih
znamk. Skupno imamo v različnih državah več kot 1100 lastnih blagovnih znamk.
Poleg zaščite rezultatov lastnega znanja in lastnih izumov ter lastnih blagovnih znamk je del strateške usmeritve za
doseganje najbolj ekonomičnih in hkrati patentno sprejemljivih tehnoloških rešitev tudi uporaba drugih pravnih sredstev
(postopki za razveljavitev patentov, ki ne bi smeli biti podeljeni pred pristojnimi organi, obramba Krkinih patentov). S tem
prispevamo k zagotavljanju visoke stopnje pravne varnosti.
Novi izdelki in registracije v skupini Krka
Krkino bogato ponudbo smo v letu 2021 dopolnili z registracijo 16 novih in prenovljenih izdelkov. Z razvojem in registracijo
novih in nadgrajenih izdelkov dopolnjujemo ključne skupine izdelkov in pospešeno vstopamo na nova terapevtska področja
onkologije, antitrombotikov in pomembno področje zdravljenja sladkorne bolezni. Poleg tega še naprej vstopamo na nove
trge. Dopolnjujemo tudi ponudbo izdelkov brez recepta in veterinarskih izdelkov.
Končali smo več kot 200 registracijskih postopkov, s katerimi smo na novih trgih pridobili več kot 1000 novih dovoljenj za
promet za različne izdelke. Tak pristop nam omogoča, da na različnih trgih ponudimo sodobna, kakovostna in cenovno
dostopna zdravila za sodobno zdravljenje, kar prinaša prihranek za bolnike in zdravstvene sisteme.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
115
Med zdravili na recept smo registrirali:
izdelke z novimi učinkovinami, in sicer zdravila Aboxoma/Abidalo (apiksaban), Abiraterone Krka (abirateron),
Sunitinib Krka (sunitinib), Apeneta/Adoben (tapentadol);
novo kombinacijo Vimetso/Vildakombi (vildagliptin, metformin) za zdravljenje sladkorne bolezni;
izdelke z argininijevim perindoprilatom (novo soljo učinkovine perindopril), in sicer monoizdelek
Neoprenessa/Prenessa NEO/Prenessa-AS/Perineva (argininijev perindoprilat) in kombinacijo
Neoprenewel/Co-Prenessa Neo/Co-Prenessa-AS (argininijev perindoprilat, indapamid);
izdelke z uveljavljenimi učinkovinami v novi farmacevtski obliki disperzibilnih tablet, in sicer zdravili Doreta
(tramadol, paracetamol) in Hiconcil (amoksicilin);
izdelke, za katere smo opravili nove, trgom prilagojene znanstvene študije, in sicer atorvastatin, rosuvastatin in
losartan na Kitajskem ter lenalidomid v Ruski federaciji;
zdravilo Ezoleta (ezetimib) z lastno optimizirano učinkovino.
Ponudbo veterinarskih zdravil smo dopolnili z antibiotično kombinacijo Cladaxxa/Twinox (amoksicilin, klavulanska kislina)
in novo formulacijo fiksne kombinacije Milprazon/Amcofen/Mektix/Milgusto (milbemicin oksim, prazikvantel) za pse.
V skladu z našo zavezanostjo k ohranjanju najvišje kakovosti in varnosti neprestano spremljamo uveljavljene izdelke, jih
vrednotimo, dopolnjujemo in usklajujemo z novimi dognanji in zahtevami. Tako smo letos za celotno ponudbo izdelkov
vložili registracijsko dokumentacijo za več kot 36.000 variacij.
V skladu z zahtevami Evropske agencije za zdravila smo za vse izdelke s sartani dopolnili registracijske dosjeje z novimi
analiznimi metodami za nitrozaminske nečistote v končnih izdelkih in pripravili dokumentacijo za več kot 3000 variacij ter
jo izročili regulatornim agencijam v vseh državah EU, v katerih imamo registrirane izdelke s sartani.
Prilagodili smo se zahtevam nove izdaje ruske farmakopeje (GF 14) in pridobili potrditev variacij za okoli 300 izdelkov,
registriranih v Ruski federaciji.
V skladu z zahtevami nove zakonodaje, ki velja za registracije po postopkih Evrazijske ekonomske unije (EAEU), smo
nadaljevali preoblikovanje in dopolnjevanje dosjejev za uveljavljene izdelke. V letu 2021 smo presegli cilj in oddali
prenovljene dosjeje za več kot tretjino vseh registriranih izdelkov v državah EAEU.
Zdravila na recept
V letu 2021 smo registrirali 14 novih zdravil na recept.
V državah EU smo na novo pridobili več kot 500 dovoljenj za promet z zdravilom.
Na terapevtsko pomembnem področju antitrombotikov smo razvili in registrirali zdravilo z novo molekulo
Aboxoma/Abidalo (apiksaban) v obliki filmsko obloženih tablet. Uporablja se za preprečevanje aterotrombotičnih
dogodkov pri odraslih bolnikih z različnimi boleznimi srca in žilja. Zdravilo je vertikalno integrirano, sinteza učinkovine in
formulacija sta rezultat lastnega znanja. Učinkovino in končni izdelek proizvajamo v svojih proizvodnih obratih, z lastnim
znanjem obvladujemo in povezujemo tudi vse razvojne in proizvodne procese ter tako zagotavljamo nemoteno oskrbo in
zdravljenje s sodobnim antitrombotikom.
Skupino zdravil za zdravljenje bolezni srca in žilja smo dopolnili z izdelkom z novo soljo Krkine ključne učinkovine
perindopril. Registrirali smo dva izdelka z argininijevim perindoprilatom, in sicer monoizdelek Neoprenessa/Prenessa
NEO/Prenessa-AS/Perineva (argininijev perindoprilat) in fiksno kombinacijo Neoprenewel/Co-Prenessa Neo/
Co-Prenessa-AS (argininijev perindoprilat, indapamid), oba v obliki tablet. Argininijev perindoprilat je Krkina vertikalno
integrirana učinkovina. Razvoj in proizvodnja sta rezultat lastnega znanja in potekata v Krkinih zmogljivostih. Obvladovanje
procesov od razvoja do trga bo omogočalo hitro odzivanje in dobro dostopnost izdelkov s perindoprilom na trgu.
Med zdravili za zdravljenje zvišanega holesterola v krvi smo registrirali tablete Ezoleta (ezetimib), ki vsebujejo optimizirano
lastno učinkovino. Na podlagi novih znanstvenih študij smo izpopolnili proces priprave učinkovine, ki jo proizvajamo
v lastnih obratih.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
116
Nadaljevali smo z novimi registracijami Krkinih izdelkov na Kitajskem. Z rezultati dodatnih raziskav in kliničnih preizkušanj,
skladnih z zahtevami kitajskih regulatornih organov, smo dopolnili dokumentacijo za več izdelkov in tako omogočili začetek
novih registracijskih postopkov. Registrirali smo tri izdelke iz skupine zdravil za bolezni srca in žilja atorvastatin,
rosuvastatin in losartan. Vsi so v obliki tablet.
Pospešeno vstopamo na področje zdravil za zdravljenje sladkorne bolezni, ki bodo ena od pomembnejših terapevtskih
skupin. Ponudbo smo dopolnili z novo kombinacijo Vimetso/Vildakombi (vildagliptin, metformin) v obliki filmsko obloženih
tablet. Učinkovini delujeta vzajemno, uravnavata raven sladkorja v krvi in pri odraslih bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 2
pomagata zvišati raven inzulina po obroku. Zdravilo je vertikalno integrirano, vanj vgrajujemo lastno učinkovino vildagliptin,
razvili smo tudi patentno neodvisno formulacijo. Z obvladovanjem razvojnih in proizvodnih postopkov bomo zagotavljali
nemoteno oskrbo trga s končnim izdelkom.
Skupino zdravil za lajšanje bolečin smo dopolnili z zdravilom Apeneta/Adoben (tapentadol) v obliki tablet s podaljšanim
sproščanjem. Spada med opioidne analgetike, uporablja pa se za lajšanje hudih kroničnih bolečin pri odraslih. Zdravilo je
vertikalno integrirano in rezultat lastnega razvoja učinkovine in farmacevtske oblike. Izdelek smo registrirali po postopku
DCP, ki smo ga končali kot prvi generik. Proizvajamo ga v svojih proizvodnih obratih in tako lahko zagotavljamo nemoteno
oskrbo trga in dostopnost zdravljenja.
Rezultat lastnega znanja je tudi registrirana analgetična kombinacija Doreta (tramadol in paracetamol) v novi obliki
disperzibilnih tablet. Zdravilo je opioidni analgetik, ki ima pomembno vlogo pri zdravljenju zmerne do hude bolečine.
Disperzibilne tablete se lahko jemljejo cele ali pa raztopljene v vodi. Nova farmacevtska oblika zagotavlja ustrezno hitro
raztapljanje in je sprejemljivega okusa, kar bolniku olajša jemanje.
Na področju onkoloških zdravil smo prvič registrirali dva izdelka z novima učinkovinama Abiraterone Krka (abirateron)
v obliki filmsko obloženih tablet in Sunitinib Krka (sunitinib) v obliki trdih kapsul. Sunitinib se uporablja za zdravljenje raka
želodca, trebušne slinavke in ledvic, abirateron pa za zdravljenje raka prostate. Abiraterone Krka proizvajamo v svojem
sodobnem obratu v Jastrebarskem, ki je namenjen proizvodnji zdravil z visokoaktivnimi učinkovinami.
V Ruski federaciji smo pridobili dovoljenje za promet za onkološko zdravilo Lenalidomide (lenalidomid) v obliki trdih
kapsul. Uporablja se za zdravljenje različnih oblik krvnega raka, ključna indikacija pa je vzdrževalno zdravljenje odraslih
bolnikov z diseminiranim plazmocitomom. Dostopnost zdravila smo zagotovili z dodatnim proizvodnim mestom, ki smo ga
na podlagi novih znanstvenih študij registrirali v Ruski federaciji.
Uveljavljeni antibiotik Hiconcil (amoksicilin) smo registrirali v novi obliki disperzibilnih tablet. Uporablja se za zdravljenje
bakterijskih okužb pri odraslih in otrocih. Sodobna farmacevtska oblika omogoča jemanje celih tablet ali pa raztopljenih
v vodi, kar bolniku olajša jemanje.
V vzhodni Evropi smo na novo pridobili skoraj 100 dovoljenj za promet z zdravilom. Na trge v regiji smo vstopali
z najsodobnejšimi zdravili. Izpostavimo lahko registracijo antitrombotika Rivaroxia (rivaroksaban) v obliki filmsko
obloženih tablet v Moldaviji. V Ruski federaciji smo po postopku EAEU registrirali Tadalafil Krka (tadalafil) v obliki filmsko
obloženih tablet in tako dopolnili ponudbo zdravil za zdravljenje motenj erekcije.
V Belorusiji smo po skrajšanem postopku pridobili dovoljenje za promet za Rivestar (rivastigmin) v obliki kapsul in
registrirali zdravila Elicea (escitalopram) v obliki filmsko obloženih tablet, Duloxenta (duloksetin) v obliki trdih
gastrorezistentnih kapsul, Kventiax (kventiapin) v obliki filmsko obloženih tablet in Zalasta (olanzapin) v obliki tablet ter
tako pripravili temelje za pomembno terapevtsko področje zdravil za bolezni osrednjega živčevja v tej regiji.
V državah jugovzhodne Evrope smo na novo pridobili 50 dovoljenj za promet z zdravilom. Izpostavimo lahko zdravila
s sodobnimi učinkovinami iz dveh pomembnih terapevtskih skupin antitrombotik Xerdoxo (rivaroksaban), iz perspektivne
skupine antidiabetikov pa Maysiglu (sitagliptin) in fiksno kombinacijo Maymetsi (sitagliptin, metformin). Vsa tri zdravila so
v obliki filmsko obloženih tablet.
Z registracijami Krkinih zdravil omogočamo dostopnost zdravljenja z generičnimi zdravili na čezmorskih trgih, kjer smo
na novo pridobili več kot 60 dovoljenj za promet z zdravilom. V različnih državah regije Čezmorska tržišča smo registrirali
najsodobnejša zdravila iz različnih terapevtskih skupin, med drugim smo v Savdski Arabiji pridobili dovoljenje za promet

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
117
za sodoben antidementiv Memando (memantin) v obliki filmsko obloženih tablet in antipsihotik Aryzalera (aripiprazol)
v obliki tablet. V Združenih arabskih emiratih smo registrirali prva zdravila na recept, in sicer zdravili za srce in žilje
Valsacor (valsartan) in Valsaden (valsartan, hidroklorotiazid), oba v obliki tablet, antidiabetik Gliclada (gliklazid) v obliki
tablet s podaljšanim sproščanjem in zdravilo za zdravljenje motnje erekcije Vizarsin (sildenafil) v obliki orodisperzibilnih
tablet.
Nadaljevali smo vpeljavo certifikatov ustreznosti monografiji evropske farmakopeje (CEP), ki smo jih na osnovi lastnih
postopkov priprave učinkovin pridobili za hipolipemično učinkovino rosuvastatin in učinkovino za želodčne težave
rabeprazol.
Na področju učinkovin smo se prilagodili spremenjeni zakonodaji in pridobili CEP za ključne Krkine učinkovine erbuminijev
perindoprilat, telmisartan in klopidogrel. Z dodatnimi razvojno-registracijskimi aktivnostmi dosegamo najvišjo kakovost
sinteze učinkovin na vseh proizvodnih mestih in tako omogočamo neprekinjeno proizvodnjo končnih izdelkov.
Nove registracije uveljavljenih zdravil na recept po terapevtskih področjih
Terapevtsko
področje
Blagovna znamka oz.
registrirano ime
Učinkovina
Farmacevtska oblika
Država
Zdravila za bolezni srca in žilja
Co-Vamloset
Valtricom
amlodipin, valsartan,
hidroklorotiazid
filmsko obložene tablete
Azerbajdžan, Mongolija,
Albanija, Kosovo,
Združeni arabski emirati
Roxiper, Roxatenz-Inda
perindopril, indapamid,
rosuvastatin
filmsko obložene tablete
Črna gora, Belorusija
Roxampex
perindopril, amlodipin,
rosuvastatin
filmsko obložene tablete
Hrvaška, Gruzija, Ukrajina
Teldipin
telmisartan, amlodipin
tablete
Severna Makedonija
Tolucombi
telmisartan,
hidroklorotiazid
tablete
Severna Makedonija
Sorvitimb, Co-Roxera
ezetimib, rosuvastatin
filmsko obložene tablete
Gruzija, Azerbajdžan
Wamlox
amlodipin, valsartan
filmsko obložene tablete
Kosovo, Irak
Valsaden
valsartan, hidroklorotiazid
filmsko obložene tablete
Združeni arabski emirati
Niperten Combi
bisoprolol, amlodipin
tablete
Azerbajdžan
Olelom HCT
olmesartan,
hidroklorotiazid
filmsko obložene tablete
Grčija
Candesartan HCT
kandesartan,
hidroklorotiazid
tablete
Irak
Telmisartan
telmisartan
tablete
Ruska federacija
Valsacor
valsartan
filmsko obložene tablete
Združeni arabski emirati
Candesartan TAD
kandesartan
tablete
Irak
Metazero
metoprolol
tablete s podaljšanim
sproščanjem
Grčija
Aplerija
eplerenon
filmsko obložene tablete
Ukrajina
Amiokordin
amiodaron
tablete
Azerbajdžan
Simvastatin Krka
simvastatin
filmsko obložene tablete
Islandija
Olelom
olmesartan
filmsko obložene tablete
Grčija
Antitrombotiki
Xerdoxo/Rivaroxia
rivaroksaban
filmsko obložene tablete
Bosna in Hercegovina, Kosovo,
Moldavija
Eliskardia
prasugrel
filmsko obložene tablete
Bosna in Hercegovina

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
118
Terapevtsko
področje
Blagovna znamka oz.
registrirano ime
Učinkovina
Farmacevtska oblika
Država
Zdravila z delovanjem na živčevje
Aryzalera
aripiprazol
tablete
Savdska Arabija
Memando
memantin
filmsko obložene tablete
Savdska Arabija
Pregabalin Krka
pregabalin
trde kapsule
Mongolija, Irak
Elicea
escitalopram
filmsko obložene tablete
Belorusija
Alventa
venlafaksin
trde kapsule
s podaljšanim
sproščanjem
Armenija
Parnido
paliperidon
tablete s podaljšanim
sproščanjem
Grčija
Agomaval
agomelatin
filmsko obložene tablete
Malta
Rivestar
rivastigmin
kapsule
Belorusija
Kventiax
kvetiapin
filmsko obložene tablete
Belorusija
Duloxenta
duloksetin
gastrorezistentne kapsule
Belorusija
Zalasta
olanzapin
tablete
Belorusija
Zdravila z delovanjem na novotvorbe in imunomodulatorji
Pemetrexed Krka
pemetreksed
prašek za koncentrat za
raztopino za infundiranje
Severna Makedonija
Erlotinib Krka
erlotinib
filmsko obložene tablete
Ukrajina
Kortikosteroidi za sistemsko zdravljenje
Deksametazon Krka
deksametazon
tablete,
raztopina za injiciranje
Ruska federacija, Srbija, Irak
Zdravila za bolezni mišično-skeletnega sistema
Dekenor, Deksiaks
deksketoprofen
raztopina za injiciranje,
filmsko obložene tablete
Ruska federacija, Azerbajdžan,
Moldavija, Kirgizistan, Ukrajina
Etoxib, Etoriax
etorikoksib
filmsko obložene tablete
Ukrajina, Mongolija, Kazahstan
Tramadol
tramadol
tablete s podaljšanim
sproščanjem
Albanija
Naklofen
diklofenak
raztopina za injiciranje
Sudan
Zdravila za zdravljenje sladkorne bolezni
Maysiglu
sitagliptin
filmsko obložene tablete
Srbija, Bosna in Hercegovina,
Severna Makedonija
Maymetsi
sitagliptin, metformin
filmsko obložene tablete
Srbija
Gliclada
gliklazid
tablete s podaljšanim
sproščanjem
Združeni arabski emirati
Zdravila za sistemsko zdravljenje bakterijskih okužb
Ciprinol
ciprofloksacin
filmsko obložene tablete
Malta
Fromilid
klaritromicin
filmsko obložene tablete
Malta
Zdravila za sistemsko zdravljenje virusnih okužb (HIV)
Efavirenz/Emtricitabin/
Tenofovir dizoproksil
Krka
efavirenz, emtricitabin,
dizoproksiltenofovirat
filmsko obložene tablete
Azerbajdžan
Zdravila za bolezni prebavil in presnove
Nolpaza
pantoprazol
prašek za raztopino za
injiciranje
Tadžikistan
Emanera
esomeprazol
gastrorezistentne kapsule
Malta, Irak
Bismuth Krka
bizmutov citrat
filmsko obložene tablete
Grčija
Zdravila za zdravljenje erektilne disfunkcije
Vizarsin
sildenafil
filmsko obložene tablete,
orodisperzibilne tablete
Armenija,
Združeni arabski emirati
Tadalafil-Krka
tadalafil
filmsko obložene tablete
Ruska federacija
Vardenafil-Krka
vardenafil
filmsko obložene tablete
Kazahstan
Zdravila za zdravljenje benigne hiperplazije prostate
Twinpros
dutasterid, tamsulozin
trde kapsule
Srbija
Sidarso
silodosin
trde kapsule
Srbija

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
119
Terapevtsko
področje
Blagovna znamka oz.
registrirano ime
Učinkovina
Farmacevtska oblika
Država
Zdravila za bolezni sečil
Asolfena
solifenacin
filmsko obložene tablete
Libanon
Antihistaminiki za sistemsko zdravljenje
Letizen
cetirizin
filmsko obložene tablete
Irak
Cezera
levocetirizin
filmsko obložene tablete
Irak
Dasselta
desloratadin
filmsko obložene tablete
Irak
Izdelki brez recepta
Na področju izdelkov brez recepta smo v letu 2021 na novih trgih registrirali izdelke ključnih blagovnih znamk. Pridobili
smo več kot 80 dovoljenj za promet in notifikacij.
Vitamin D3 Krka (holekalciferol) v obliki tablet smo registrirali v Armeniji, na Kosovu, v Bosni in Hercegovini, Bolgariji in
Ukrajini, notificirali pa smo ga v Italiji, Franciji, na Hrvaškem, v Črni gori in Srbiji. V Sloveniji smo za izdelek v pakiranju po
90 tablet nacionalno priglasili status zdravila na recept.
Novo formulacijo izdelka B-complex (tiamin, riboflavin, piridoksin, cianokobalamin, kalcijev pantotenat, nikotinamid)
v obliki filmsko obloženih tablet smo na novo registrirali na Hrvaškem, v Srbiji in Albaniji.
Na novo smo registrirali izdelke blagovne znamke Septolete. Septolete total (benzidamin, cetilpiridinijev klorid) v obliki
pastil z okusom po medu in limoni smo registrirali na Danskem, Islandiji, v Španiji, Črni gori, Albaniji, Mongoliji in Združenih
arabskih emiratih. Septolete total (benzidamin, cetilpiridinijev klorid) v obliki pastil z okusom po limoni in bezgu smo
registrirali v Črni gori. Septolete total (benzidamin, cetilpiridinijev klorid) v obliki pršila pa smo registrirali v Nemčiji,
na Islandiji in Danskem. Nosno pršilo Septanazal/Septanasal (ksilometazolin, dekspantenol) smo registrirali v Španiji in
na Malti.
Med izdelki blagovne znamke Herbion smo na novo registrirali Herbion bršljan (suhi ekstrakt lista navadnega bršljana)
v obliki pastil in sirupa. Za sirup v kategoriji prehranskih dopolnil smo po postopku EAEU pridobili dovoljenje za promet
v Armeniji, Ruski federaciji, Belorusiji, Kazahstanu in Kirgizistanu. Sirup smo registrirali tudi v Črni gori. Za pastile smo
v kategoriji zdravil brez recepta pridobili dovoljenje za promet v Gruziji, Armeniji, Turkmenistanu in Albaniji.
V skladu s spremembo zakonodajnih zahtev za medicinske pripomočke smo dopolnili dokumentacijo za prekvalifikacijo in
v državah EU pridobili certifikat razreda IIa za Herbisland (izvleček islandskega lišaja) v obliki sirupa.
Na Češkem smo z registracijskim postopkom potrdili spremembo statusa dveh uveljavljenih izdelkov. V manjših pakiranjih
smo njun status zdravila na recept spremenili v status izdelka brez recepta. Gre za Flebazol (diosmin) po 500 mg, ki je
namenjen zdravljenju znakov kroničnega venskega popuščanja, in Dasmini (desloratadin), ki je namenjen lajšanju
simptomov alergijskega rinitisa in urtikarije. Oba sta v obliki filmsko obloženih tablet.
V Španiji smo pridobili prvo generično registracijo za Emanero (esomeprazol) v obliki gastrorezistentnih kapsul po 20 mg
s statusom izdelka brez recepta. Status izdelka brez recepta smo pridobili tudi v Bolgariji (Emanera Kontrol), Estoniji
(Escadra Control), Litvi (Escadra) in na Madžarskem (Emozul Control).
Tudi na trgih vzhodne Evrope smo povečevali število registracij. V Azerbajdžanu smo registrirali izdelek za zdravljenje
akutne bakterijske driske KontrDiar (nifuroksazid) v obliki kapsul. Z dopolnjeno dokumentacijo smo spremenili status
vitaminskih tablet Pikovit in Pikovit forte, in sicer iz kategorije prehranskih dopolnil v izdelke brez recepta.
V jugovzhodni Evropi smo širili registracijo za Nalgesin (naproksen) v obliki filmsko obloženih tablet po 220 mg, kot
prehranska dopolnila pa smo notificirali vitaminsko-mineralne izdelke Duovit za ženske in Duovit za moške v obliki filmsko
obloženih tablet ter izdelek za nego las in lasišča Fitoval v obliki trdih kapsul.
Na čezmorskih trgih smo širili registracije za Novolax (bisakodil) v obliki obloženih tablet in izdelke blagovnih znamk
Septolete, Bilobil in Pikovit.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
120
Veterinarski izdelki
Na področju veterinarskih zdravil smo v letu 2021 registrirali dva nova izdelka. Širili smo uporabo in trge za izdelke ključnih
blagovnih znamk in v različnih državah na novo pridobili skoraj 180 dovoljenj za promet.
Ponudbo izdelkov za zdravljenje ljubiteljskih živali smo dopolnili z novo fiksno kombinacijo Cladaxxa (amoksicilin,
klavulanska kislina) v obliki žvečljivih tablet v treh jakostih. Namenjen je zdravljenju bakterijskih okužb kože, dlesni, dihal,
sečil in črevesja pri psih in mačkah. Izdelek smo registrirali prvič, in sicer v EU in Severni Makedoniji.
Končali smo postopek registracije nove formulacije fiksne kombinacije Milprazon Chewable/Milprazon
plus/Amcofen/Mektix chewable/Milgusto chewable (milbemicin oksim, prazikvantel) v obliki filmsko obloženih tablet za
pse. Pri zdravilu je izboljšana palatabilnost, brez težav ga zaužije več kot 80 % psov. Kombinacija učinkovin odpravlja
črevesne zajedavce, zaradi sistemskega delovanja pa hkrati preprečuje razvoj srčnih zajedavcev in zdravi očesne
parazitoze.
Pri izdelku Ataxxa (imidakloprid, permetrin) v obliki raztopine za kožni nanos, ki je namenjen zdravljenju in preprečevanju
invazij z bolhami in klopi pri psih, smo dopolnili indikacije. Enkratni nanos odganja klopa vrste I. ricinus, hkrati pa žival ščiti
pred peščeno muho in komarjem A. aegypti.
Na nove trge smo uvedli Selafort/Selehold (selamektin) v obliki raztopine za kožni nanos po 60 mg/ml za mačke in majhne
pse ter raztopine za kožni nanos po 120 mg/ml za pse. Selamektin je sodobno zdravilo, ki hkrati učinkuje proti zunanjim
zajedavcem, na primer garjam, bolham in ušem, ter proti notranjim želodčno-črevesnim, srčnim in očesnim zajedavcem.
Tako omogoča zdravljenje mešanih invazij pri psih in mačkah. Registracije smo pridobili v Ruski federaciji in Severni
Makedoniji.
Prinocate (imidakloprid, moksidektin) v obliki raztopine za kožni nanos po 100 mg/25 mg/ml v štirih polnitvah za pse ter
po 100 mg/10 mg/ml v dveh polnitvah za mačke in dihurje smo registrirali v Ukrajini. Gre za sodobno zdravilo, ki hkrati
učinkuje proti zunanjim zajedavcem, kot so garje, bolhe in uši, ter proti notranjim želodčno-črevesnim, srčnim, pljučnim in
očesnim zajedavcem. Tako omogoča zdravljenje mešanih invazij pri psih, mačkah in dihurjih.
Izdelek Rycarfa (karprofen) v obliki tablet za pse v treh jakostih ter v obliki raztopine za injiciranje za pse in mačke smo
registrirali v Severni Makedoniji. Tablete so namenjene lajšanju bolečine in vnetja pri kroničnem artritisu psov, injekcije pa
lajšanju pooperacijske bolečine pri psih in mačkah.
V Združenem kraljestvu smo registrirali fiksno kombinacijo febantela, pirantela in prazikvantela v obliki tablet za zdravljenje
želodčno-črevesnih bolezni pri mačkah.
Izdelke za ljubiteljske živali uvajamo tudi na čezmorske trge. V Egiptu smo registrirali Fypryst (fipronil) v obliki raztopine
za kožni nanos in v obliki pršila za zdravljenje in preprečevanje invazij s klopi in bolhami pri psih.
Na nove trge smo uvedli tudi zdravila za rejne živali. V Ukrajini smo registrirali Catobevit (butafosfan, cianokobalamin)
v obliki raztopine za injiciranje, ki se uporablja za zdravljenje in preprečevanje presnovnih in reprodukcijskih motenj pri
govedu, ter Tuloxxin (tulatromicin) v obliki raztopine za injiciranje za zdravljenje dihalnih okužb pri govedu. V Srbiji smo
registrirali dodatno jakost raztopine za injiciranje Tuloxxin (tulatromicin) za zdravljenje dihalnih okužb pri prašičih.
V Ruski federaciji smo pridobili registracijo za Solvimin Se v obliki praška za pripravo peroralne raztopine za prašiče,
govedo in perutnino. Gre za vitaminsko mešanico z dodatkom mikroelementa selena za krepitev odpornosti rejnih živali
ter spodbujanje njihove rasti in razvoja.
Dostopnost veterinarskih zdravil smo zagotovili z dodatnimi lastnimi proizvodnimi zmogljivostmi. Za več veterinarskih
izdelkov smo pridobili regulatorno potrditev za proizvodno mesto v Jastrebarskem. Obrat smo prilagodili zahtevam
za proizvodnjo veterinarskih izdelkov v obliki tablet, avtomatizirali smo nekatere delovne procese in povečali zmogljivosti.
Proizvodnja v novem obratu omogoča visoko kakovost in varnost izdelkov Dehinel (pirantelijev embonat, prazikvantel),
Milprazon (milbemicin, prazikvantel), Rycarfa (karprofen), Marfloxin (marbofloksacin) in Enroxil (enrofloksacin).

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
121
Terme Krka
Ponudbo storitev, programov in dejavnosti v Termah Krka razvijamo z mislijo na zdravje in boljše počutje naših gostov.
Največjo pozornost namenjamo medicinski rehabilitaciji, zdravstvenemu velnesu ter programom za ohranjanje zdravja in
krepitev imunskega sistema.
V letu 2021 smo razvili programe za prebolevnike s simptomi dolgotrajnega covida-19. Zasnovali so jih domači zdravstveni
timi, temeljijo pa na strokovni kardiološki in pulmološki obravnavi, različnih terapijah in zdravi prehrani. V Talasu Strunjan
smo v ospredje postavili pulmologijo in zdravilne klimatske dejavnike, v Termah Šmarješke Toplice kardiološko obravnavo,
v Termah Dolenjske Toplice pa se posvečamo tudi psihološki obravnavi gostov.
V Termah Šmarješke Toplice smo razvili nov program za imunsko ravnovesje ImmunoRebalance. Gostom zagotavlja
aktivno sprostitev, krepitev odpornosti in revitalizacijo, saj vključuje tretmaje za sprostitev v prvinski naravi, harmonizacijo
s pomočjo naravnih metod, povrnitev manjkajočih vitaminov in mineralov z živo in ekološko pridelano prehrano, okrepitev
imunskega sistema in strokovno podporo za ponovno uravnoteženje življenja. Program omogoča odličen aktiven oddih in
odmik od vsakdanjih stresorjev, tudi elektronskih. Gostje pod strokovnim vodstvom in na sproščen način izboljšajo
pomembne življenjske vzorce (gibanje, prehrana, odnos do sebe ipd.). Evropsko združenje zdravilišč (European Spas
Association, ESPA) je Termam Krka za ta program podelilo nagrado za najbolj inovativen zdravstveno naravnani program
v Evropi v letu 2021 (ESPA Innovation Award).
Proizvodnja in oskrbna veriga
Ključni cilj proizvodnje in oskrbne verige je pravočasno in stroškovno učinkovito zagotavljanje zadostnih količin kakovostnih
izdelkov v skladu s potrebami trgov. To nam uspeva zaradi hitre odzivnosti naših procesov na spreminjajoče se zahteve
trgov, nenehnega izboljševanja procesov, s katerimi skrajšujemo pretočne čase v celotni oskrbovalni verigi, ter integracije
oskrbnih procesov v vseh odvisnih družbah skupine Krka in na drugih pogodbenih proizvodnih mestih.
Z intenzivnim uvajanjem naprednih tehnoloških procesov v proizvodnjo učinkovin in končnih izdelkov sledimo zahtevam
za proizvodnjo novih izdelkov in zakonodaji s tega področja. Povečujemo svoje proizvodne zmogljivosti in izboljšujemo
stroškovno učinkovitost procesov v Sloveniji in v odvisnih družbah. Z obvladovanjem vseh faz življenjskega cikla izdelkov
se lažje in učinkoviteje prilagajamo vse zahtevnejšim razmeram na trgih.
Uspešno povezujemo razvoj in raziskave ter proizvodnjo učinkovin in zdravil ter s tem vplivamo na hitrejši in uspešnejši
prenos novih izdelkov iz razvoja v redno proizvodnjo. Pospešili smo reševanje tehnoloških problemov in optimizirali
tehnološke procese ter omogočili nemoteno proizvodnjo.
Pandemija covida-19 še vedno predstavlja velik izziv. Z dobro organizacijo dela, pravočasno uvedbo številnih preventivnih
ukrepov in osredotočenostjo na najpomembnejše naloge in izdelke smo zmogljivosti ohranili na isti ravni kot pred
pandemijo.
Načrtovanje
Z nenehnimi procesnimi izboljšavami smo občutno skrajšali povprečni čas od naročila do dobave kupcu ter tako povečali
svojo odzivnost in fleksibilnost procesov v oskrbovalni verigi. Nadaljujemo optimizacijo zalog surovin in končnih izdelkov.
Ob optimalni uporabi razpoložljivih virov v obvladujoči družbi in odvisnih družbah ter v sodelovanju s pogodbenimi partnerji
smo v letu 2021 proizvedli in zapakirali 16,2 milijarde izdelkov. Tako smo sledili dolgoletnemu trendu rasti količin v višini
več kot 5 % na leto. Realizacija proizvodnje izdelkov je sledila načrtovanim potrebam trgov.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
122
Proizvodnja končnih izdelkov
Povečevanje števila izdelkov in proizvodnih mest, spreminjanje zahtev trgov, zahteve po embalaži v lokalnih jezikih in
druge zahteve se kažejo v naraščajočem številu končnih izdelkov in polizdelkov. Z dobrim načrtovanjem in učinkovito
proizvodnjo uspešno zadostimo različnim zahtevam kupcev.
Nenehno izboljšujemo izvajanje poregistracijskih postopkov za pripravo embalažnega materiala in tehnološke
dokumentacije za proizvodnjo v Sloveniji, v naših odvisnih družbah v tujini in pri pogodbenih proizvajalcih, da bi tako
zagotovili pravočasno realizacijo in odziv na prodajne potrebe.
Prav tako stalno izboljšujemo informacijsko podporo za vodenje, spremljanje in nadziranje procesov, standardizacijo
proizvodnih procesov ter optimizacijo sistema proizvodne dokumentacije in procesnih kontrol. V lanskem letu smo širili
tudi uporabo elektronske proizvodne dokumentacije in povečevali stopnjo digitalizacije procesov.
Nabavni proces
26
Za svoje izdelke uporabljamo surovine, ki jih proizvajamo sami, kupujemo pa jih tudi na trgu. V letu 2021 se je predvsem
zaradi ekoloških in finančnih razlogov ter razlogov, povezanih z dobro proizvodno prakso, še naprej zmanjševalo število
proizvajalcev surovin. Tako pomanjkanje surovin kot tudi okrnjene transportne poti so bile izziv. Kljub nestabilnim
razmeram, velikemu pomanjkanju vhodnih materialov, zmanjšanju proizvodnih zmogljivosti pri partnerjih in oteženemu
transportu med pandemijo covida-19 smo zagotovili zadostno količino surovin za nemoteno proizvodnjo končnih izdelkov
po nespremenjenih cenah. Povečali smo transparentnost nabavnega procesa surovin in embalaže ter nadgradili sistem
obvladovanja nabavnih pogodb in usklajevanja specifikacij surovin z dobavitelji.
Še naprej smo uvajali kakovostno enakovredne in cenovno sprejemljivejše alternativne vire zdravilnih učinkovin, pomožnih
snovi in embalaže. S tem smo zmanjševali tveganje zaradi spremenljivih razmer, ki vplivajo na dobavo.
Povečali smo integracijo odvisnih družb in optimizirali nabavne procese. Izboljševali smo tudi partnerske odnose
z dobavitelji.
V nabavnih in transportnih pogodbah dobavitelje in izvajalce zavezujemo k delovanju v skladu z njihovo lokalno in
mednarodno zakonodajo. Sodelujemo s 76 dobavitelji z veljavnim standardom ISO 45001 ter z 202 dobaviteljema
z veljavnim standardom ISO 14001. Dobavitelje tudi redno presojamo. Na leto izvedemo približno 145 presoj.
26
GRI GS 102-9, 103-1, 103-2, 103-3, 414-1
13,9
14,3
15,2
16,5
16,2
0
2
4
6
8
10
12
14
16
18
2017 2018 2019 2020 2021
v milijardah kkosov

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
123
Proizvodnja učinkovin
Veliko dodano vrednost predstavlja visoka stopnja vertikalne integracije v proizvodnem procesu. To pomeni, da velik delež
učinkovin, ki jih vgrajujemo v končne izdelke, proizvajamo in tehnološko nadzorujemo sami na različnih proizvodnih mestih
v Sloveniji in tujini. Tako v ključnem segmentu preskrbovalne verige zmanjšujemo odvisnost od zunanjih dobaviteljev.
Cenovno učinkovitost proizvodnje ključnih intermediatov in surovin izboljšujemo z optimizacijo proizvodnih procesov na
vseh proizvodnih mestih. S prenosom dodatnih tehnologij (izdelkov) smo povečali zmogljivost Sinteze 1 v Krškem in
bistveno povečali zmogljivosti za proizvodnjo učinkovin za vertikalno integrirane izdelke. Načrtujemo še dodatno povečanje
zmogljivosti. Nadaljevali smo intenzivno proizvodnjo učinkovin in intermediatov v lastnih obratih v Novem mestu in Krškem.
V letu 2021 smo proizvodne načrte uspešno realizirali.
Proizvodnja farmacevtskih izdelkov
V proizvodnjo farmacevtskih izdelkov vgrajujemo dodatno opremo in vpeljujemo sodobne visokotehnološke rešitve.
Pomemben del proizvodnih zmogljivosti predstavlja konec leta 2015 odprt Notol 2, ki smo mu v letu 2021 dodali več
pakirnih linij, naročili smo tudi opremo za dokončno opremljenost obrata. Gre za proizvodni obrat z najsodobnejšo
tehnologijo, visoko stopnjo avtomatizacije in robotizacije, podprto z naprednimi računalniškimi sistemi. S takšnim
pristopom utrjujemo svojo konkurenčnost na zahtevnih svetovnih trgih. V letu 2021 smo v Notolu 2 proizvedli že več kot
eno tretjino vseh izdelkov v skupini Krka.
Proizvodnjo smo povečali tudi v proizvodno-distribucijskem centru v Ruski federaciji, ki smo ga opremili z novimi
proizvodnimi stroji in v katerega smo prenesli nove tehnologije in izdelke, ki so za ruski trg ključnega pomena. S tem smo
še bolj utrdili položaj lokalnega proizvajalca. V tovarni v Ruski federaciji proizvedemo več kot 75 % izdelkov za ruski trg.
Kljub intenzivnim investicijam v novo opremo in tehnologijo za zagotavljanje dodatnih proizvodnih zmogljivosti nismo
pozabili na modernizacijo strojev in proizvodnih linij, ki se že uporabljajo. Z nadgradnjami in obnovami smo zagotovili
ustrezno stroškovno učinkovitost proizvodnih procesov in omogočili višjo stopnjo digitalizacije. Pomembna je tudi vpeljava
elektronske proizvodne dokumentacije, povezana z avtomatizacijo in brezpapirnim poslovanjem.
Pravočasno smo se odzvali na dinamično dogajanje na farmacevtskem trgu in spremenjene potrebe po zdravilih. Izdelke
smo zagotavljali v skladu s pričakovanji kupcev in rastočimi regulatornimi zahtevami. To nam je uspelo tudi z optimizacijo
tehnologij, povečanjem serij izdelkov in lansiranjem novih izdelkov. Pri tem smo ohranili visoke standarde kakovosti, ki jih
od nas zahtevajo zakonodaja, regulativa in inšpekcijski nadzori, hkrati pa smo dvignili raven obvladovanja procesov
z vidika skrbi za okolje in varstva pri delu.
Da bi se še hitreje odzivali na vse večje količinske potrebe po naših izdelkih ter dosegli večjo internacionalizacijo in
zmanjšali tveganje v proizvodnem procesu, smo nadaljevali aktivnosti, povezane s prenosom proizvodnih tehnologij
k pogodbenim partnerjem in s širitvijo mreže pogodbenih proizvajalcev izdelkov. Uspešno smo končali prenos več izdelkov
v družbo Ningbo Krka Menovo, ki smo jo ustanovili s kitajskim partnerjem. V letu 2021 je potekala redna proizvodnja več
izdelkov za naše tradicionalne trge, lansirali pa smo prvi izdelek za prodajo na kitajskem trgu.
Da bi povečali ozaveščanje in kakovost dela, smo v proizvodnji zdravil nadgradili center za praktično usposabljanje za
delo na opremi v vseh ključnih proizvodnih procesih. Usposabljanje temelji na izkušnjah in znanju mentorjev, ki so izbrani
izmed naših najboljših zaposlenih, ter na sodobnih metodah prenosa znanja z videoposnetki in učenjem v realnem
delovnem okolju. Sistem je zelo učinkovit, saj je uvajanje hitrejše in učinkovitejše, redno delo pa bolj kakovostno. Prvotno
smo ga namenili novozaposlenim, zdaj pa smo ga razširili tudi na druge skupine, ki jim to znanje koristi pri njihovem delu.
Skladiščenje in transport
Z optimizacijo procesov, uvedbo novih možnosti v računalniških sistemih in optimizacijo zalog v sodelovanju z drugimi
organizacijskimi enotami smo izboljšali izkoriščenost skladiščnih zmogljivosti. Uspešno uporabljamo novo večnamensko
skladišče.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
124
Pri distribuciji izdelkov smo povečali uporabo ekološko ustreznih tovornih vozil in zmanjšali stroške uporabe. Povečevali
smo uporabo ladijskega prevoza, še naprej uporabljamo železniški prevoz, ki ustreza temperaturnim zahtevam. V letu
2021 smo zaradi zaostrenih razmer v transportu poiskali nove možnosti in uspešno opravili cestne prevoze, ki so
alternativa ustaljenim transportnim potem. Učinkovito zagotavljamo vse potrebne oblike prevoza za povečan obseg
prodaje.
Na področju carinjenja imamo status pooblaščenega gospodarskega subjekta (AEO). To nam omogoča hitrejši pretok
blaga in lažje pridobivanje dovoljenj za poenostavljene carinske postopke.
Smo registrirani izvoznik po sistemu REX (sistem registriranih izvoznikov).
Odgovornost do dobaviteljev
27
Naši dolgoročni odnosi s poslovnimi partnerji in dobavitelji (dobavitelji opreme ter surovin in osnovnih materialov,
pogodbeni izvajalci in partnerji) temeljijo na spoštovanju, zaupanju, iskrenosti, poštenosti in pravičnosti.
V vseh fazah nabavnega procesa so zaposleni zavezani postopkom, ki so opredeljeni s Krkinimi smernicami,
mednarodnimi sporazumi in lokalnimi predpisi. V nabavnih aktivnostih (od opredeljevanja uporabnikovih potreb, izvajanja
razpisov, izbire dobaviteljev in sklepanja pogodb do naročila) imamo natančno opredeljene vloge in odgovornosti.
V skladu s Krkinimi dolgoročnimi cilji, trajnostno usmeritvijo in temeljnimi usmeritvami so pri izbiri potencialnih dobaviteljev
odločilni naslednji dejavniki:
izkušnje pri izvajanju aktivnosti v Krki,
reference pri podobnih projektih drugih naročnikov,
tehnična opremljenost,
število in usposobljenost ključnega osebja,
finančna stabilnost in odnos do poddobaviteljev/podizvajalcev.
Presojo dobaviteljev opravljamo na podlagi določil standardov kakovosti in Krkinih smernic. Upoštevamo ceno, kakovost,
rok dobave, zanesljivost, skladnost z regulatornimi predpisi in Krkinimi smernicami ter družbenoodgovorno naravnanost
dobavitelja. Politiko in prakso vključevanja lokalnih dobaviteljev in izvajalcev del uveljavljamo takrat, kadar so poleg
primerne cene bistveni tudi hiter odziv, fleksibilnost in pogosta ali celo stalna vključenost v investicijske in servisne procese.
V letu 2021 je bil delež v Sloveniji nabavljenega blaga in storitev 16 % celotne nabave družbe Krka.
28
Vlaganja in naložbe
29
V skupini Krka smo v letu 2021 za naložbe namenili 66,4 milijona EUR, od tega 49,5 milijona EUR v obvladujoči družbi.
Vlagali smo predvsem v povečanje in tehnološko posodobitev proizvodnje in razvoja, v zagotavljanje kakovosti in lastne
proizvodno-distribucijske centre po svetu.
V Sloveniji in Ruski federaciji so potekale številne naložbe v novo proizvodno opremo in posodobitve sistemov in naprav,
s katerimi smo še povečali proizvodne zmogljivosti ter izboljšali kakovost. Predvsem zaradi daljših postopkov pri
pridobivanju dovoljenj v obeh državah smo v letu 2021 za naložbe porabili manj od načrtovanega. Zaradi potreb po večji
proizvodnji nekaterih izdelkov se je zamaknil začetek rekonstrukcije v Obratu za proizvodnjo trdnih oblik zdravil, delno pa
je k manjši investicijski porabi prispevalo pomanjkanje elektronskih komponent na svetovnih trgih, zaradi česar bodo
nekateri stroji in naprave dobavljeni v letu 2022.
V Krki dajemo velik poudarek vrednotam trajnostnega razvoja, zato pri vseh naložbenih projektih upoštevamo okoljske
standarde ter posredne in neposredne vplive na okolje. Izbrana oprema ustreza najboljši razpoložljivi tehnologiji s področja
varstva okolja in energetske učinkovitosti, hkrati pa zagotavlja varno in učinkovito delovanje.
27
GRI GS 102-9, 103-1, 103-2, 103-3
28
GRI GS 204-1
29
GRI GS 102-10

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
125
Naložbe skupine Krka v obdobju 20172021
V letu 2021 je bil največji delež naložb namenjen proizvodnji končnih izdelkov ter povečanju in posodobitvi razvojnih,
raziskovalnih in analiznih zmogljivosti za zagotavljanje kakovosti izdelkov. S tem zagotavljamo usklajeno delovanje
razvojno-raziskovalnih in proizvodno-kontrolnih funkcij, ki so bistvena prednost našega vertikalno integriranega
poslovnega modela. Delež naložb v ustvarjenih prihodkih od prodaje je v letu 2021 znašal 4,2 %.
Struktura investicijske porabe skupine Krka v letu 2021
Notol 2
V Ločni že nekaj let obratuje sodoben obrat za proizvodnjo trdnih oblik zdravil Notol 2. Zaradi vse večjih potreb
po proizvodnih zmogljivostih nabavljamo dodatno tehnološko opremo. Leta 2019 smo začeli opremljati novo pakirnico.
Vgradili smo več visokoavtomatiziranih in robotiziranih pakirnih linij, v letu 2022 bomo vgradili zadnji dve. S tem bo obrat

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
126
tehnološko popolnoma opremljen, v njem bomo lahko proizvedli 5 milijard tablet in zapakirali 8 milijard tablet na leto.
Naložba je ocenjena na 41 milijonov EUR.

V letu 2021 smo za opremljanje pakirnice in nakup velikoserijske proizvodne opreme namenili 8,5 milijona EUR.

Posodabljanje proizvodnje in povečanje zmogljivosti

V starejšem delu obrata Notol bomo po 20 letih obratovanja nadgradili vodne sisteme in v skladu s smernicami cGMP

posodobili avtomatizirane sisteme pranja. Naložba je ocenjena na 3,1 milijona EUR. Poleg tega bomo v obratu obnovili

pralnico formatnega orodja ter zamenjali in posodobili izrabljene pakirne linije ter s tem zagotovili nemoteno delovanje

pakirnice v naslednjih dveh desetletjih. Naložba je ocenjena na 38,2 milijona EUR.

V obratu za proizvodnjo trdnih oblik zdravil (OTO) poteka 26 milijonov EUR vredna naložba v dodatne zmogljivosti

za pripravo zmesi in granulacijo za tabletiranje ter v logistične zmogljivosti.

V razvojno-kontrolnih centrih končujemo več naložb v posodobitev razvojno-raziskovalnih in analiznih zmogljivosti v skupni

vrednosti 8,2 milijona EUR.

V skladiščnem delu proizvodnega obrata v Ljutomeru smo v skladu s standardi dobre skladiščne prakse ter varnosti in

zdravja pri delu preuredili priročno skladišče. Za naložbo smo porabili 2 milijona EUR. Povečali bomo tudi proizvodne

zmogljivosti za granulacijo in pakiranje. Naložba je ocenjena na 13 milijonov EUR.

V obratu Beta v Šentjerneju smo v skladu s standardi ATEX posodobili sisteme in naprave, z vgradnjo dodatnega

mešalnika pa bomo povečali zmogljivosti za pripravo suhega granulata. Skupna vrednost naložbe je ocenjena na

2,6 milijona EUR.

Na mestu sedanjega pritličnega paviljona v Ločni načrtujemo gradnjo 6-etažnega večnamenskega Paviljona 3. V njem

bodo prostori za širitev mikrobiološkega laboratorija in dodatni prostori tako za Plansko-operativni center kot druge

organizacijske enote. Projektna dokumentacija za 18,6 milijona EUR vredno naložbo je pripravljena, gradnja naj bi se

začela po pridobitvi gradbenega dovoljenja spomladi 2022.

Povečujemo zmogljivosti za razvoj in proizvodnjo učinkovin

V Krškem bomo zgradili nove zmogljivosti za razvoj in proizvodnjo učinkovin. Projektna dokumentacija za izvedbo del je

pripravljena. Junija 2021 smo pridobili integralno gradbeno dovoljenje za gradnjo Sinteze 2 in Kemijsko-analitskega centra,

ki je konec julija 2021 postalo pravnomočno. Čakamo še pravnomočno okoljevarstveno dovoljenje (IED OVD), ki je pogoj

za začetek gradnje. Sinteza 2 bo drugi obrat za proizvodnjo farmacevtskih učinkovin v Krškem. Zgradili bomo še manjše

tehnološke in infrastrukturne objekte, ki so potrebni za nemoten proizvodni proces. Naložba, s katero sledimo Krkini

strategiji vertikalne integracije od razvoja izdelka do njegove proizvodnje, je ocenjena na 163 milijonov EUR.

Projekti za energetsko oskrbo

S povečevanjem proizvodnih zmogljivosti se povečujejo tudi potrebe po oskrbi z energenti. Naložba v zmogljivosti za

proizvodnjo komprimiranega zraka in gradnja novih infrastrukturnih vodov za oskrbo proizvodnih objektov z energenti se

končujeta. Za povečanje energetske infrastrukture na proizvodni lokaciji v Novem mestu smo namenili 2,5 milijona EUR.

Naložbe zunaj Slovenije

Med najpomembnejšimi naložbami v Krkinih odvisnih družbah v tujini je tovarna Krka-Rus na industrijskem območju mesta

Istra severozahodno od Moskve. V njej proizvedemo več kot 75 % izdelkov, ki jih prodamo v Ruski federaciji, kjer imamo

status domačega proizvajalca. Do konca leta 2021 smo tehnološko opremili proizvodni obrat Krka-Rus 2. Že v letu 2020

smo v obrat prenesli nove tehnologije in postopoma začeli proizvodnjo izdelkov, ki so za ruski trg ključnega pomena.

Poleti 2021 smo začeli prenavljati visokoregalno skladišče v obratu Krka-Rus 1. Preuredili ga bomo v proizvodne in

laboratorijske prostore. S 35 milijonov EUR vredno naložbo bomo zmogljivosti tovarne povečali na 3,5 milijarde tablet na

leto. V letu 2021 smo za naložbo porabili 5,6 milijona EUR.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
127
V okviru skupnega podjetja Ningbo Krka Menovo na Kitajskem nadaljujemo nabavo proizvodne opreme in opreme
za kontrolo kakovosti. V njem proizvajamo izdelke za trge zunaj Kitajske, od januarja 2021 pa tudi prvi izdelek za kitajski
trg.
Novi projekti
V fazi projektiranja so tri večje naložbe v nove zmogljivosti za proizvodnjo trdnih farmacevtskih oblik zdravil. V letu 2021
smo začeli pripravljati projektno dokumentacijo za gradnjo novega obrata v Ruski federaciji. Poteka tudi projektiranje
proizvodnega obrata OTO 2 in pakirnega centra v Novem mestu.
Terme Krka
V Strunjanu je bila končana prenova Mihevčevih vil. Investicija je obsegala obnovo štirih nizov nastanitvenih objektov.
Za celovito prenovo 40 nastanitvenih enot in gradnjo nove kanalizacije smo namenili 1,5 milijona EUR. Po poletni sezoni
smo začeli tudi celovito prenovo nastanitvenega objekta v sklopu hotela Laguna. Stavbo rekonstruiramo, obnavljamo
restavracijo in recepcijske prostore, šest sob nad restavracijo pa preurejamo v apartmaje. Konferenčno dvorano
preurejamo v namestitveni objekt višjega cenovnega razreda.
V Termah Šmarješke Toplice smo temeljito prenovili 48 hotelskih sob ter stekla v zunanjih oknih zamenjali s 3-slojnimi.
Za povečanje udobja rehabilitacijskih gostov smo preuredili 19 kopalnic v hotelu Šmarjeta.
Z rekonstrukcijo strehe in obnovo fasade smo posodobili zunanjost hlevov na Strugi. S tem kompleks objektov pri igrišču
za golf dobiva času primeren videz. Načrtujemo tudi prenovo notranjosti objektov.
Odvisna družba Terme Krka je v letu 2021 za naložbe namenila skupaj 2,1 milijona EUR.
Integrirani sistem vodenja in kakovost
30
Osnovna strateška usmeritev na področju kakovosti je zagotavljanje kakovosti z nenehnim izboljševanjem izdelkov,
procesov in storitev. To dosegamo z učinkovitim delovanjem integriranega sistema vodenja (ISV) in sistema kakovosti,
v skladu z načeli dobrih farmacevtskih praks (GXP) ter predpisi, ki urejajo področje kakovosti v farmacevtski industriji.
S fleksibilnostjo, hitrim prilagajanjem novostim, potrebam trgov in zakonodaji, z izboljševanjem procesov, investicijami,
naprednimi sistemi dela in ustreznimi metodami nadzora izpolnjujemo zahteve različnih odjemalcev ter dokazujemo stalno
ustreznost procesov za doseganje načrtovanih ciljev. Zato v vseh procesih sistematično obravnavamo tveganja in
priložnosti, povezane s kakovostjo, naš cilj pa je doseganje trajnostnega razvoja. Premišljeno načrtovanje, kultura
kakovosti zaposlenih in stalen napredek v razvoju procesov in storitev nam omogočata učinkovito zadovoljevanje zahtev
naših notranjih in zunanjih odjemalcev ter odpirata nove priložnosti za izboljšave.
Sistem vodenja in kakovost
Z ISV obvladujemo različne vidike poslovanja na enoten način, kar omogoča učinkovito delovanje procesov. S tem
določamo svoj odnos do kakovosti, okolja, varnosti in zdravja pri delu, varnosti živil, medicinskih pripomočkov ter varovanja
informacij in neprekinjenega poslovanja podjetja. Vsebina ISV temelji na zahtevah standarda ISO 9001, načel GXP, načel
HACCP, Uredbe (EU) 2017/745 (Medical Device Regulation, MDR) ter standardov ISO 14001, ISO 45001, ISO/IEC 27001
in ISO 22301. V letu 2021 smo nadaljevali nadgrajevanje sistemov vodenja v skladu z zakonodajo in smernicami, skladnost
vzpostavljenega sistema vodenja pa smo potrdili z obnovljenimi certifikati dobre farmacevtske prakse. Potrdili smo tudi
veljavnost certifikatov za ostale sisteme vodenja (ISO 9001, ISO 14001, ISO/IEC 27001, ISO 45001, MDR in HACCP).
Da bi zagotovili kredibilnost ISV in utrjevali zaupanje svojih partnerjev, ISV redno certificiramo pri Slovenskem institutu
za kakovost in meroslovje (SIQ), z inšpekcijami in presojami pa potrjujemo njegovo skladnost z zakonskimi in drugimi
zahtevami.
30
GRI GS 103-1, 103-2, 103-3, 416-2

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
128
Delovanje ISV podpira centraliziran informacijsko-dokumentacijski sistem, ki ga z digitalizacijo in drugimi ukrepi nenehno
izboljšujemo, da tako zagotavljamo verodostojnost podatkov v dokumentih in elektronskih zapisih, boljšo dostopnost in
zaščito podatkov ter transparentnejši pregled nad procesi in izdelki. Tak pristop omogoča pripravo analiz in trendov,
s čimer zagotavlja utemeljeno podporo za izboljševanje učinkovitosti procesov in kakovosti izdelkov ter izpolnjevanje vseh
zahtev. Sistem upravljanja podatkov temelji na etičnem pristopu, ki poudarja osebno integriteto posameznika in njegovo
odgovornost za kakovostno opravljeno delo, na krovnih usmeritvah glede kakovosti ter na operativnih postopkih in
kontrolah, ki so integrirane v informacijske sisteme in organizacijske procese.
Integrirani sistem vodenja
Nenehne izboljšave, ki nam jih narekujejo standardi in smernice kakovosti ter pristop PDCA (plan/planiraj, do/izvedi,
check/preveri in act/ukrepaj), so gonilna sila napredka in stalnega izboljševanja na vseh področjih delovanja skupine Krka.
Sistematično in v skladu z vertikalno integracijo kakovosti obvladujemo procese od nabave, razvoja in raziskav,
proizvodnje učinkovin in končnih izdelkov, distribucije, prodaje in trženja do spremljanja zadovoljstva odjemalcev.
Zadovoljstvo naših odjemalcev in stalno doseganje poslovnih uspehov bosta naša ključna cilja tudi v prihodnje.
Nadzor sistema vodenja in kakovosti
Sistem vodenja in kakovosti nadzorujejo certifikacijski organi ter domače in tuje inšpekcije, preverjamo pa ga tudi
z notranjimi presojami in presojami naših partnerjev.
Glede na različne izdelke, ki jih proizvajamo, in raznolikost trgov, na katerih jih tržimo, nas nadzoruje vnadzornih
organov oziroma inšpektoratov. V Sloveniji področje zdravil in medicinskih pripomočkov nadzoruje Javna agencija
Republike Slovenije za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP), področje izdelkov za samozdravljenje in prehranskih
dopolnil pa Zdravstveni inšpektorat Republike Slovenije (ZIRS). Biocidni izdelki so pod nadzorom Urada Republike
Slovenije za kemikalije, ki preverja tudi skladnost z načeli dobre laboratorijske prakse, in sicer za področja strokovne
usposobljenosti za študije mutagenosti, analizna in klinična kemijska preizkušanja ter toksikološke študije zdravil za
humano in veterinarsko uporabo, biocidov in krmnih dodatkov. Krmni dodatki, prehrana in leseni pakirni materiali so pod
nadzorom Uprave Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR). Urad Republike
Slovenije za meroslovje (MIRS) preverja merila v uporabi in v prometu ter predpakirane izdelke.
V letu 2021 je bilo število inšpekcij in presoj na podobni ravni kot prejšnja leta. JAZMP, ki redno preverja proces proizvodnje
zdravil in zdravilnih učinkovin ter izvajanje kliničnih študij in farmakovigilance, je izvedla verifikaciji proizvodnje novih
učinkovin v obratu, verifikacijo novih prostorov fizikalno-kemijskih laboratorijev, redne nadzore proizvodnje sterilnih,
poltrdnih, trdnih in tekočih oblik ter laboratorijev za kontrolo kakovosti in razvoj analitike. Na podlagi rednih nadzorov
vzdržujemo certifikate o dobri proizvodni praksi (GMP), ki potrjujejo, da proizvodnja zdravil in učinkovin poteka v skladu
z načeli in smernicami dobrih praks za zdravila in učinkovine. Na podlagi uspešnega periodičnega pregleda smo dobili
potrdilo o skladnosti z dobro laboratorijsko prakso.
GXP
ISO 9001
ISO 14001
ISO 22301
MDR
ISO 45001
ISO/IEC
27001
HACCP

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
129
Zdravila tržimo tudi zunaj EU, zato smo imeli inšpekcije regulatornih organov nekaterih držav zunaj EU. V letu 2021 smo
na podlagi uspešnih inšpekcij, ki jih je opravil ruski inštitut GILSINP, pridobili nov ruski certifikat o dobri proizvodni praksi
za obrat Bršljin, in sicer za proizvodnjo zdravil za ljudi. Hkrati smo uspešno opravili veterinarsko inšpekcijo Evrazijske
gospodarske unije (EAEU), ki jo je izvedel Ruski državni center za kakovost in standardizacijo (VGNKI). Na osnovi te
inšpekcije smo pridobili certifikat o dobri proizvodni praksi, ki nam omogoča registracijo in trženje veterinarskih izdelkov
v Evrazijski gospodarski uniji. Prav tako uspešna je bila redna inšpekcija farmakovigilančnega sistema in procesov ter
povezave globalnih in lokalnih procesov, ki jo je opravil angleški Direktorat za veterinarska zdravila.
Sodelujemo tudi pri izvedbi inšpekcij (evropske, ruske, kitajske) v odvisnih družbah in pri ključnih pogodbenikih, saj sta
nadzor nad delovanjem in obvladovanjem kakovosti pri proizvodnji in testiranju Krkinih izdelkov (učinkovine, polizdelki,
končni izdelki) ter nadzor nad izvajanjem kliničnih preizkušanj ključnega pomena za celovito obvladovanje kakovosti,
varnosti in učinkovitosti ter obvladovanje tveganj na vseh področjih.
V letu 2021 smo izpolnjevali zahteve zveznega zakona št. 449, ki so pogoj pri uvozu zdravil na ruski trg. Pri vseh
preverjanjih kakovosti so ugotovili, da so izdelki ustrezni, odkrili niso nobenih neskladnosti.
Podjetje Ningbo Krka Menovo je tudi v letu 2021 izvajalo regulatorne aktivnosti za registracijo izdelkov na Kitajskem.
Na koncu leta 2020 so pridobili prvo regulatorno potrditev. V skladu z novimi zahtevami kitajske zakonodaje je pogoj za
pridobitev registracije izdelka tudi uspešna GMP-inšpekcija pri proizvajalcu zdravilne učinkovine in končnega izdelka.
Pri vseh inšpekcijah smo sodelovali tudi zaposleni v Krki. Vse so bile uspešno zaključene.
V preteklem letu so agencije na različnih trgih (Slovenija, Hrvaška, Poljska, Nemčija, Francija, Belgija, Avstrija, Češka,
Slovaška, Bolgarija, Španija) izvedle 158 kontrol in analiznih testiranj Krkinih zdravil. Vse kontrole so bile uspešne,
kar potrjuje ustrezno kakovost, varnost in učinkovitost naših zdravil.
Število inšpekcij in presoj v skupini Krka
UVHVVR je opravila štiri inšpekcijske nadzore na področju zagotavljanja varnosti živil, varnosti lesenih pakirnih materialov
in izpolnjevanja zahtev sistema HACCP. Vsi nadzori so bili uspešni.
Uspešno opravljene inšpekcije in s tem pridobljeni certifikati o dobri proizvodni praksi omogočajo vzdrževanje
registracijskih statusov izdelkov in vlaganje registracij za nove izdelke, s tem pa nemoteno dostopnost naših izdelkov
na različnih trgih.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
130
V Krki vsako leto potekajo presoje partnerjev, ki preverjajo skladnost z dobro proizvodno prakso, ustreznost
farmakovigilančnega sistema in izpolnjevanje pogodbenih zahtev. V letu 2021 je bilo sedem presoj in vse so bile uspešno
končane. Ugotovitve potrjujejo, da Krka izpolnjuje zahteve svojih partnerjev.
Vse inšpekcije in presoje v Krki smo končali pozitivno, vse ugotovljene neskladnosti smo odpravili v predpisanem roku, vsi
sprejeti ukrepi so bili ustrezni. Pri izdelkih in storitvah v zadnjih dveh letih ni bilo nobenih neskladnosti ali kršitev, povezanih
z zdravjem in varnostjo, ki bi se zaključile s kaznimi, opozorili ali bi bile povezane s prostovoljnimi zavezami.
V skladu z zahtevami dobre proizvodne prakse smo tudi v letu 2021 nadaljevali presoje sistemov vodenja kakovosti naših
GXP-partnerjev (dobavitelji, pogodbeni partnerji), ki jih izvajamo presojevalci iz skupine Krka. Ob tem smo pozorni
na zakonodajne zahteve glede dobre proizvodne prakse in zahteve ostalih dobrih praks ter na zagotavljanje varovanja
okolja, ravnanje s človeškimi viri in družbeno odgovornost. V skladu z ugotovitvami glede zagotavljanja kakovosti, varnosti
in učinkovitosti izdelkov in surovin, proizvedenih pri partnerjih, uvajamo potrebne ukrepe za zmanjšanje tveganja
na sprejemljivo raven. Ustrezna kakovost izdelkov in surovin, proizvedenih pri partnerjih znotraj dogovorjenih dobavnih
rokov, omogoča optimalno načrtovanje proizvodnih procesov.
Tudi v letu 2021 smo zaradi pandemije covida-19 ter omejitev pri potovanjih in osebnih stikih posamezne presoje izvedli
na daljavo. Kljub temu smo število izvedenih presoj ohranili na primerljivi ravni kot v predhodnih letih.
Število presoj pri dobaviteljih in pogodbenih partnerjih






Procesi zagotavljanja kakovosti

Osnovna izhodišča za vzpostavitev in razvoj sistema kakovosti so določena v Načelih kakovosti skupine Krka, ki je krovni

dokument kakovosti, in izhajajo iz zakonodaje, dobrih praks in standardov, katerih novosti spremljamo in jih sistematično

uvajamo v vse procese in sisteme vodenja. Določajo tudi enotno politiko kakovosti za vse odvisne družbe v skupini Krka.

Za izvajanje politik in doseganje strateških ciljev družbe imamo v Krki šest ključnih procesov: vodenje družbe, razvoj in

proizvodnja zdravil, razvoj in proizvodnja učinkovin z oskrbo, marketing, prodaja ter inženiring in tehnične storitve. Procesi

s področja upravljanja kakovosti so integrirani v procese vodenja in omogočajo izvajanje osnovnih pravil delovanja vseh

procesov. Stalna naloga je nadgradnja sistema kakovosti, s čimer izboljšujemo učinkovitost procesov ter kakovost in

konkurenčnost izdelkov in storitev. Ključni pogoj je, da so vsi zaposleni dobro ozaveščeni, se stalno usposabljajo in

izpopolnjujejo znanje s področja kakovosti. V sodelovanju s strokovnjaki z različnih področij prepoznavamo priložnosti za

izboljšave in v procese uvajamo novosti. Skrbimo za visoko raven zavedanja o pomenu kakovosti v vseh procesih. Prek

pobud in objav v publikacijah in na Krkini interni spletni strani nenehno čemo nove, inovativne pristope in jih uvajamo

v delovne postopke.

Tako v EU kot v Ruski federaciji je bila v povezavi z dobro proizvodno prakso sprejeta zakonodaja za preprečevanje vstopa

ponarejenih zdravil v zakonito distribucijsko verigo zdravil. V EU je bila na podlagi Delegirane uredbe Komisije (EU)

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
131
2016/161 (EU FMD) zahtevana namestitev zaščitnih elementov, in sicer edinstvene oznake (serializacija) in pripomočka
za zaščito pred poseganjem v zdravilo, na ovojnino zdravil za uporabo v humani medicini ter poročanje serializacijskih
podatkov v evropski verifikacijski sistem (EU Hub). Z implementacijo EU FMD sta omogočena identifikacija in preverjanje
avtentičnosti zdravil v celotni distribucijski verigi. V Ruski federaciji zakonodaja poleg edinstvene oznake zahteva tudi
evidenco individualnih embalažnih enot v posameznih transportnih škatlah (agregacija) in kriptokodo (Crypto Code), vse
serializacijske in agregacijske podatke pa moramo poročati v ruski sistem (Markirovka). V skupini Krka smo obe
zakonodajni zahtevi glede zaščitnih elementov uspešno implementirali, in sicer v EU 9. februarja 2019, v Ruski federaciji
pa 1. januarja 2020. Kupcem in uporabnikom zagotavljamo ustrezno opremljena zdravila, sistem poročanja deluje zelo
dobro. Tudi v letu 2021 nismo zabeležili opozoril s trga, ki bi bili povezani z neustreznimi oznakami ali poročanjem
serializacijskih in/ali agregacijskih podatkov.
Za kakovost, varnost in učinkovitost izdelka je pomembno, da je kakovost vključena v najzgodnejše faze razvoja in
raziskav. Novosti v zakonodaji pravočasno vključujemo v delovne procese in s tem že v razvojni fazi izdelka zagotavljamo
upoštevanje dobrih praks. Pri izdelavi zdravil za klinične raziskave z novimi orodji in bogatim strokovnim znanjem
zagotavljamo ustrezno in z zakonodajo zahtevano varnost bolnikov in prostovoljcev. Z uvajanjem novih tehnologij v razvoj
izdelkov si prizadevamo za konkurenčno prednost na trgu, hkrati pa uporabnikom omogočamo, da bolje sprejmejo naša
zdravila in bolje sodelujejo pri zdravljenju.
V Krki imamo vzpostavljen sistem zagotavljanja kakovosti izvedbe kliničnih raziskav in varnosti bolnikov, ki sodelujejo
v njih, vključno s sistemom farmakovigilance, katere cilj je preprečevanje škode zaradi neželenih učinkov pri vseh
uporabnikih zdravil. Kakovost zagotavljamo z usposobljenim osebjem, ki upošteva zakonodajo in veljavne smernice,
internimi predpisi, uporabo ustrezne opreme in računalniških sistemov, obvladovanjem tveganj, izbiro pogodbenih
partnerjev, nadzorom izvedbe kliničnih raziskav, poročanjem o varnosti bolnikov in vseh drugih udeležencev v kliničnih
raziskavah ter s sistemom obravnave ugotovljenih odstopanj. Globalni sistem izvedbe kliničnih raziskav in sistem
farmakovigilance upravljajo organizacijske enote v družbi Krka, za izvedbo lokalnih aktivnosti pa so odgovorne Krkine
odvisne družbe in predstavništva v tujini.
Varnost zdravil za uporabo v humani in veterinarski medicini zagotavljamo v okviru sistema farmakovigilance, v skladu
z zakonskimi zahtevami v EU in tretjih državah ter z internim sistemom kakovosti. Skrbno zbiramo in medicinsko
vrednotimo vse neželene dogodke, domnevno povezane s Krkinimi zdravili, iz vseh držav, kjer imamo dovoljenje za
promet, in iz kliničnih raziskav. Redno analiziramo podatke in ocenjujemo razmerje med koristjo in tveganjem pri
zdravljenju s posameznim zdravilom. Nove ugotovitve, ki so pomembne za varno jemanje zdravila, vključimo v informacijo
o zdravilu ali pa izvedemo druge ukrepe za zmanjšanje tveganja. Podatke in ugotovitve sporočamo regulatornim organom.
Na področju zdravilnih učinkovin, pomožnih snovi, embalažnih materialov in končnih izdelkov je vzpostavljen sistem
kakovosti, ki sledi standardom dobrih proizvodnih praks. Skladnost vhodnih materialov in učinkovin zagotavljamo
z registracijsko dokumentacijo za kemijsko proizvodnjo ter proizvodnjo končnih izdelkov za uporabo v humani in
veterinarski medicini. Proces kontrole kakovosti vhodnih materialov nenehno nadgrajujemo. V letu 2021 smo vzpostavili
identifikacijo vhodnih materialov z Ramanovo spektroskopijo, ki omogoča delo brez poseganja v embalažne enote.
Nenehno skrbimo tudi za to, da je izredno malo neustreznih vhodnih materialov, kar se kaže v majhnem številu
reklamiranih serij vhodnih materialov v zadnjih petih letih.
V letu 2021 so agencije za zdravila z vsega sveta intenzivno preverjale prisotnost azidnih, nitrozaminskih in drugih
genotoksičnih nečistot v izdelkih. Preverjanje je potekalo pri vseh imetnikih dovoljenj za promet z zdravili. V skupini Krka
zaradi ustrezne kakovosti, varnosti in učinkovitosti nismo imeli težav z oskrbo, ki so prizadele večino konkurentov,
predvsem na področju zdravil za zdravljenje hipertenzije (sartani), in smo v okviru svojih proizvodnih zmogljivosti in
veljavnih registracij izrabili poslovno priložnost.
Evropska agencija za zdravila je od vseh imetnikov dovoljenj za promet z zdravili zahtevala, da do konca marca 2021
preverijo prisotnost nitrozaminskih nečistot v vseh svojih zdravilih na trgu in pripravijo evalvacijo. V Krki smo se intenzivno
usmerili v pripravo podlag in vrednotenje naših zdravil, kar nam omogočajo vertikalno integrirana proizvodnja (od nabave
surovin za proizvodnjo učinkovin, končnih izdelkov in njihovega testiranja do sproščanja izdelkov na trg), znanje,
usposobljeni strokovnjaki in izkušnje z vertikalno integrirano kakovostjo v vseh naših procesih. Čeprav so vsi naši izdelki
na trgu varni, smo morali vložiti zahtevane regulatorne variacije za vsa zdravila, ki vsebujejo učinkovine iz skupine

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
132
sartanov, kar smo v predpisanih rokih tudi storili. Z učinkovitim komuniciranjem z regulatornimi organi smo se uspešno
odzivali na razmere, ki so nastale po odkritju genotoksičnih nečistot v številnih zdravilih ostalih proizvajalcev.
Strateško pomembne zdravilne učinkovine proizvajamo v skladu s tehnološkimi postopki, ki so rezultat našega razvojno-
raziskovalnega dela. Učinkovine so proizvedene bodisi v naših obratih kemijske proizvodnje bodisi pri pogodbenih
partnerjih ter so prav tako vključene v procese zagotavljanja kakovosti. V letu 2021 smo te procese še izboljšali. Uspešno
smo se prilagajali vsakokratni situaciji, povezani s pandemijo, ne da bi to vplivalo na kakovost učinkovin. Vse leto smo
ob zaostrenih razmerah zagotavljali zanesljivo oskrbo z učinkovinami. V letu 2021 smo začeli priprave za povečanje
zmogljivosti za proizvodnjo učinkovin v Krškem.
S kvalifikacijami in validacijami investicijskih in računalniških projektov, tehnološke in laboratorijske opreme, medijev,
klimatizacijskih sistemov, tehnoloških postopkov in procesov čiščenja, s kalibracijami in postopki vzdrževanja zagotavljamo
ustrezne pogoje za proizvodne in kontrolne procese. Opreme in sistemov je vsako leto več (trend linearne rasti v zadnjih
petih letih), kar pomeni tudi več kvalifikacij. S procesnimi validacijami in validacijami pakiranja zagotavljamo ustreznost
tehnoloških postopkov za polizdelke in postopkov za pakiranje končnih izdelkov. Z validacijami potrjujemo tudi ustreznost
pogojev med transportom. Izboljšani pristopi se kažejo v uspešno realiziranih letnih načrtih in ciljih, kar potrjujejo tudi stalni
nadzori, ki jih izvajajo notranji in zunanji presojevalci ter inšpektorji.
Pred začetkom novega investicijskega projekta oziroma pred uporabo rekonstruiranega objekta z odobritvijo kakovosti
(odobritev začetka uporabe po končanem investicijskem projektu ali rekonstrukciji) preverimo, ali objekt ustreza vsem
zahtevam dobre proizvodne prakse. V nekaterih primerih (novi investicijski projekti, nekatere večje rekonstrukcije) je pred
uporabo potrebna še verifikacija JAZMP. V letu 2021 smo kakovost izvedbe preverjali pri projektih v proizvodnji končnih
izdelkov, skladiščih in kontrolnih laboratorijih. Veliko število odobritev kakovosti kaže na veliko investicijsko aktivnost (novi
obrati in oddelki, novi ali rekonstruirani prostori, nova proizvodna in laboratorijska oprema idr.). V letu 2021 sta bila največja
projekta, ki smo ju končali in odobrili kakovost izvedbe, selitev maloserijske proizvodnje znotraj obrata Notol 2 ter selitev
laboratorijev za fizikalno in kemijsko analitiko iz stavbe RKC 1 v stavbo RKC 4. Pred začetkom uporabe smo morali pridobiti
še verifikacijo JAZMP.
Veliko pozornosti namenjamo verodostojnosti podatkov, saj tako zagotavljamo, da so v predpisanem času hranjenja glede
celovitosti, trajnosti, razpoložljivosti, čitljivosti, točnosti, izvornosti in opisljivosti skladni z regulatornimi zahtevami. Načelo
integritete podatkov uresničujemo v razvoju, proizvodnji, kontroli, distribuciji, zagotavljanju kakovosti izdelkov in
farmakovigilanci. Posebno pozornost namenjamo razvoju in uvajanju informacijskih sistemov ter vpeljavi in obvladovanju
laboratorijske in proizvodne opreme, kjer verodostojnost izvornih podatkov zagotavljamo z validacijami in kvalifikacijami
vzdrževanja opreme, nadzorovanimi spremembami in obvladovanjem morebitnih odstopanj med procesi.
Zdravila na trgu morajo biti kakovostna, varna in učinkovita. Kakovost preverjamo pri končnih izdelkih, polizdelkih,
medizdelkih in vhodnih materialih (pomožnih snoveh, zdravilnih učinkovinah, embalaži). Spremljamo tudi stabilnost trženih
izdelkov in zdravilnih učinkovin ter potrjujemo, da v celotnem roku uporabe ohranjajo kakovost, varnost in učinkovitost.
Letno število analiziranih vzorcev je usklajeno s proizvodnimi načrti, ki so povezani s povpraševanjem na trgu.
Analize izvajamo v skladu z validiranimi oziroma verificiranimi analiznimi metodami in z uporabo kalibrirane oziroma
kvalificirane laboratorijske opreme. S tem zagotavljamo pravilnost in verodostojnost analiznih rezultatov, ki jih potrjujemo
z notranjimi postopki preverjanja. Dokumentacijo obvladujemo v skladu s smernicami dobre dokumentacijske prakse in
internimi predpisi, ki nam omogočajo zagotavljanje integritete in celovitosti podatkov v celotnem obdobju hranjenja oziroma
arhiviranja. Ustrezno izvajanje analiz zagotavljamo z nenehnim usposabljanjem zaposlenih in spremljanjem postavljenih
kazalnikov kakovosti. To vodi k stalnemu izboljševanju in optimizaciji delovnih procesov, pri čemer upoštevamo zahteve
zakonodaje in naših deležnikov.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
133
Število analiziranih vzorcev
Nadzorujemo proizvodne procese, učinkovine in končne farmacevtske izdelke. Z nadzorom kritičnih faz proizvodnega
procesa ter s pregledom in oceno dokumentacije vsake serije izdelka potrjujemo, da so naši izdelki proizvedeni v skladu
s predpisanimi postopki in smernicami dobre proizvodne prakse. Nadzor nad procesi v proizvodnji nesterilnih trdnih in
tekočih ter sterilnih oblik nenehno izboljšujemo. Skrbimo za nenehno strokovno usposabljanje zaposlenih, ki izvajajo
nadzor. Ugotovitve obravnavamo z vodji proizvodnih obratov in skupaj sprejemamo korektivne in preventivne ukrepe.
Obdobno preverimo tudi učinkovitost sprejetih ukrepov. Med pandemijo covida-19 smo uvedli različne postopke
dezinfekcije prostorov, klimatskih sistemov in površin.
V procesih, s katerimi zagotavljamo kakovost naših izdelkov, tesno povezujemo vse organizacijske enote, ki so vključene
v proizvodnjo, kontrolo in distribucijo izdelkov. Z dobro organizacijo izboljšujemo učinkovitost procesov. Kontinuirano
spremljamo kakovost naših izdelkov. Kakovost naših procesov in s tem tudi izdelkov potrjujemo v skladu z najnovejšimi
standardi in smernicami na področju farmacevtske proizvodnje in pri tem uporabljamo naprednejša statistična orodja in
poročilne sisteme. Za izdelke vzpostavljamo kontrolne strategije, v katerih določimo atribute kakovosti, ki so relevantni
za zagotavljanje ustrezne in ponovljive kakovosti naših izdelkov. Vrednotimo smernice glede izbranih atributov kakovosti
vhodnih surovin in izdelkov ter tako učinkovito prepoznavamo morebitno tveganje. Kakovost izdelkov do konca roka
uporabe potrjujemo s stabilnostnimi študijami. Uspešnost svojega dela vrednotimo z rednim spremljanjem kazalnikov
kakovosti. Končni kazalnik so odzivi naših kupcev (bolniki, zdravstveni delavci, distributerji, partnerji), ki jih pozorno
spremljamo. Kazalnik potrjuje, da je naš sistem kakovosti učinkovit in zagotavlja visoko kakovost izdelkov, ki se stalno še
izboljšuje.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
134
Delež upravičenih reklamacij glede na število sproščenih serij
Vsako reklamacijo, mnenje ali predlog glede kakovosti resno obravnavamo. Vse primere poglobljeno raziščemo in kupcem
čim prej odgovorimo. Večletni rezultati kažejo, da je delež reklamiranih serij glede na število sproščenih serij zelo majhen
in da se kljub povečanemu obsegu proizvodnje ne povečuje.
V zadnjih petih letih beležimo izredno malo odpoklicev. Večinoma smo jih izvedli na podlagi lastne odločitve. Čeprav ni šlo
za pomemben vpliv na kakovost, varnost in učinkovitost zdravil, smo se za odpoklice odločili, ker se zavedamo
odgovornosti za neoporečnost naših zdravil. Pri odpoklicih sodelujemo z JAZMP in drugimi nacionalnimi regulatornimi
organi. V letu 2021 smo izvedli štiri odpoklice. Enega je zaradi neusklajenega besedila na embalaži zahtevala danska
agencija za zdravila. Odpoklic je bil posledica zaostritve danske zakonodaje. Ocenjujemo, da imamo učinkovit sistem
odpoklicev, obdobno pa ga preverjamo s simulacijo postopka.
Kakovost, varnost in učinkovitost vsake serije, ki gre na trg, pred sprostitvijo potrdijo odgovorne osebe za sproščanje
zdravil, ki jih pooblasti JAZMP. Sledita izdaja certifikata in priprava dokumentacije serije za kupca.
V skladu s prodajnimi in proizvodnimi potrebami skrbno načrtujemo in usklajujemo dejavnosti za pravočasno sproščanje
vhodnih materialov, polizdelkov in končnih izdelkov. Proces načrtovanja nenehno izboljšujemo in aktivno sodelujemo tudi
pri projektu prenove načrtovanja oskrbe z izdelki.
Kakovost izdelkov na trgu stalno spremljamo, podatke o varnosti zdravila zbiramo in vrednotimo v celotnem življenjskem
ciklu zdravila, v obdobju pred registracijo in po njej oziroma pri vsakodnevni uporabi zdravil. Neprestano izvajamo ukrepe
za obvladovanje tveganj in zagotavljamo ustrezne informacije za zdravnike in uporabnike.
Usmeritve sistema kakovosti
Ključne usmeritve glede kakovosti, varnosti in učinkovitosti izdelkov in procesov so določene v dokumentih na ravni
skupine Krka v načelih kakovosti, smernicah in navodilih. Tako zagotavljamo standardiziranost procesov, prenos znanja
in enotna merila v vseh odvisnih družbah. Na osnovi krovnih dokumentov vsaka odvisna družba pripravi interne
dokumente, v katere so vključene tudi zahteve lokalne zakonodaje.
Zadovoljstvo odjemalcev s Krkinimi izdelki in storitvami je eden od ključnih ciljev ISV. Usmeritve sistema kakovosti
usklajujemo z zahtevami in pričakovanji svojih odjemalcev znotraj zakonodajnih okvirov in smernic dobrih proizvodnih
praks. Informacije o zadovoljstvu odjemalcev z našimi izdelki stalno spremljamo prek posrednih kazalnikov, katerih namen
je izboljševanje procesov.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
135
Zadovoljstvo partnerjev z našimi izdelki in storitvami zagotavljamo s pogodbami o zagotavljanju kakovosti, ki jih redno
dopolnjujemo, in z letnimi pregledi kakovosti. Zadovoljstvo partnerjev se kaže tudi v uspešno opravljenih inšpekcijah in
presojah ustreznosti proizvodnje izdelkov glede na standarde dobrih proizvodnih praks in glede na registracijsko
dokumentacijo.
Delovanje vseh najpomembnejših procesov z vidika ISV in v skladu z merili uspešnosti periodično pregleduje Odbor za
kakovost ter predlaga strateške usmeritve za nadaljnji razvoj. Področje kakovosti ima določenih pet meril uspešnosti
(stroški kakovosti, reklamacije, odstopi, odzivni časi, rezultati inšpekcij in presoj). Odbor za kakovost vsako leto preveri
njihovo uresničevanje ter potrdi cilje za naslednje leto. Postavljene cilje stalno dosegamo. Redno izvajamo mesečne
preglede kazalnikov kakovosti (v letu 2021 je bilo šest pregledov), ki obravnavajo ključne procese v Krki in vplivajo na
kakovost, varnost in učinkovitost izdelkov, da bi tako preverjali doseganje ciljev in vpeljevanje dodatnih izboljšav.
Tudi v odvisnih družbah izvajamo mesečne preglede kazalnikov kakovosti. Vsako četrtletje pregledamo realizacijo in cilje
ter pripravimo usmeritve. Dvakrat na leto o kazalnikih kakovosti poročamo Odboru za kakovost. Mesečne preglede
kazalnikov kakovosti redno spremljamo tudi pri ključnih pogodbenih partnerjih.
Velik poudarek dajemo varovanju okolja, varnosti in zdravju pri delu (upoštevamo tudi zahteve ISO 14001, ISO 45001 in
smernice Odgovornega ravnanja) ter odkritim in korektnim odnosom z javnostjo, ki ji redno poročamo in jo obveščamo o
izboljšavah. Sproti nadgrajujemo sistem upravljanja z okoljem in sistem varnosti in zdravja pri delu ter tako še izbolujemo
njuno učinkovitost. Rezultat uspešnega dela na področju varnosti in zdravja pri delu in pri ravnanju z okoljem je vsakoletna
pridobitev pravice do uporabe logotipa odgovorno ravnanje (Responsible Care).
Skrb za kakovost se začne pri vsakdanjem delu v vsaki organizacijski enoti, pri vseh procesih in izdelkih ter pri vsakem
zaposlenem. Vedno pa obstajajo možnosti za izboljšave, zato za spodbujanje zavezanosti h kakovosti (poteka tudi na
področjih učinkovitosti, varnosti, varčnosti, znanja, koristnih predlogov in okolja) in za njeno promocijo objavljamo
strokovno-motivacijske članke v internih medijih (Krkanet, Utrip, Bilten). Tako zaposlene obveščamo in ozaveščamo
o spremembah na področju ISV in o vplivu kakovostnega dela na rezultate v skupini Krka.
Naša stalna usmeritev je izboljšanje agilnosti delovanja od razumevanja sprememb, sodelovanja in posvetovanja,
prilagajanja zahtevam in potrebam trgov ter usklajenega in povezanega delovanja organizacijskih enot do integracije in
poenotenja vseh sistemov vodenja in kakovosti v procesih znotraj skupine Krka. V skladu s tem nenehno skrbimo
za nadgradnjo sistemov in optimizacijo. Prav tako skrbimo za obveščanje in uvajanje novosti ter za strokovno pomoč
odvisnim družbam, v katerih sisteme kakovosti redno preverjamo s presojami.
Nenehna rast fizičnega obsega proizvodnje, lansiranje novih izdelkov in pravočasno uvajanje zakonodajnih sprememb
zahtevajo sprotno nadgrajevanje in preverjanje zmogljivosti ter uvajanje izboljšav, da lahko proizvedemo večje število
izdelkov in serij ter jih sprostimo za trg, hkrati pa poskrbimo, da so proizvedeni v skladu z regulatornimi in Krkinimi
zahtevami. Širitev na nove trge je pomembna tudi na področju kakovosti, saj moramo poznati zakonodajne zahteve na teh
trgih, jih implementirati in prilagoditi ter poskrbeti za učinkovito prilagoditev procesov.
Sistem varovanja informacij in varstva osebnih podatkov
Sistem vodenja varovanja informacij (SVVI) je certificiran v skladu z ISO/IEC 27001. V letu 2021 smo uspešno opravili
obnovitveno presojo sistema. Redno ocenjujemo tveganja informacijskih virov. SVVI se redno preverja z notranjimi
presojami, revizijskimi pregledi in inšpekcijami. V letu 2021 smo uresničevali ukrepe, ki jih je zahteval zunanji varnostni
pregled v letu 2020, izvedli smo varnostni pregled in realizirali priporočila. Z najnaprednejšimi tehnologijami smo zagotovili
zaščito pred zunanjimi napadi. Politiko varovanja informacij na podlagi usmeritev obvladujoče družbe intenzivno uvajajo
tudi vse Krkine odvisne družbe.
Pregledali smo nekatere procese obdelave osebnih podatkov in jih uredili tako, da sledijo najnovejši praksi nadzornih
organov v Sloveniji, državah EU ter državah zunaj EU (npr. redno posodabljanje osebnih podatkov v bazah v vseh Krkinih
družbah v EU, obdelava geolokacije določenih skupin zaposlenih, piškotki na spletnih straneh). Pripravili in uvedli smo
sistem notranje kontrole skladnosti z GDPR. S temi aktivnostmi zmanjšujemo tveganje za kršitve in povečujemo skladnost
z veljavno zakonodajo in prakso.

Graphics
Letno poročilo 2021 Poslovno poročilo
136
Osnova za uspešno izvajanje SVVI je ozaveščanje zaposlenih, ki je vključeno v redno in stalno usposabljanje. Ponovno
smo posodobili pravilnike s tega področja, zlasti glede varnega komuniciranja in varovanja podatkov v najnovejših orodjih,
ter s spremembami seznanili vse zaposlene. V letu 2021 smo na ravni skupine Krka pozornost posvetili ozaveščanju glede
t. i. phishinga. Pri simulacijah smo primere prilagodili aktualnim razmeram.
Prav tako zagotavljamo visoko raven razpoložljivosti kritičnih sistemov, kot so poslovni sistem, proizvodni sistem,
dokumentacijski sistem, elektronska pošta, nadzorni sistemi in drugi. Pričakovana minimalna razpoložljivost kritičnih
sistemov je 99,5-odstotna. Krka ima podvojen podatkovni center ter druge ukrepe za zaščito podatkov in razpoložljivost
sistemov, ki skupaj z osnovnim podatkovnim centrom zagotavljajo visoko raven redundantnosti v skladu z zahtevami po
visoki stopnji razpoložljivosti in varnosti podatkov. Za vse računalniške sisteme, aplikacije in podatke zagotavljamo
varnostne kopije v realnem času na oddaljeni lokaciji zunaj Novega mesta.
Letna razpoložljivost kritičnih sistemov
Letna razpoložljivost (v %)
2021
2020
2019
2018
2017
proizvodni sistem
99,9
99,9
99,9
99,9
99,9
dokumentacijski sistem
100,0
100,0
99,6
99,8
99,9
elektronska pošta
99,9
99,9
99,9
99,3
99,8
poslovni sistem
100,0
100,0
99,9
99,9
99,9
Sistem upravljanja neprekinjenega poslovanja
Cilj sistema upravljanja neprekinjenega poslovanja (SUNP) je pripraviti in vaditi ukrepe in postopke, s katerimi tudi ob
večjih incidentih in katastrofah zagotavljamo neprekinjenost proizvodnje in prodaje ključnih izdelkov. SUNP izvajamo
v skladu s sprejeto strategijo in politiko ter ga nenehno posodabljamo v skladu z zahtevami standarda ISO 22301 (Business
continuity management systems). Strategijo smo v letu 2020 dopolnili z ukrepi v primeru epidemije, ki smo jih zaradi
covida-19 izvajali tudi v celotnem letu 2021. Pomembni sestavni deli SUNP so tudi postopki za optimizacijo odpornosti
Krke proti neželenim incidentom, postopki ukrepanja ob incidentih ter načrti neprekinjenega poslovanja za obvladovanje
kriznih situacij. SUNP je sestavni del celovitega obvladovanja tveganj v Krki. Uvajamo ga tudi v Krkine proizvodne odvisne
družbe. Sistem redno preverjamo z notranjimi presojami in inšpekcijami.
V letu 2021 smo preverili izvajanje Strategije SUNP in posebno pozornost posvetili zagotavljanju zanesljivosti ključnih virov
v dislociranih obratih. Z rednimi vajami in zahtevnimi treningi smo preverjali izvedljivost in inkovitost predvidenih ukrepov
za zagotavljanje neprekinjenosti poslovanja v vseh kritičnih procesih. S tem smo še povečali usposobljenost zaposlenih,
ki so ob incidentih zadolženi za vodenje in izvedbo aktivnosti za omejevanje negativnih posledic ter za čim hitrejšo
normalizacijo procesov. Na podlagi analiz treningov smo v načrte neprekinjenega poslovanja vnesli potrebne izboljšave
oziroma potrdili ustreznost predvidenih ukrepov.

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
137
TRAJNOSTNI RAZVOJ
Delovanje na področju trajnostnega razvoja, ki vključuje okoljska in socialna vprašanja ter vprašanja s področja
korporativnega upravljanja (environmental, social and corporate governance issues, ESG), je pomemben dejavnik Krkine
sposobnosti za dolgoročno ustvarjanje vrednosti in uspešno uresničevanje poslovnih strategij. Zavedamo se, da
so za deležnike skupine Krka vse pomembnejši obvladovanje trajnostnih vprašanj in doseganje z njimi povezanih ciljev
ter transparentno poročanje, zato trajnostne vidike postopno in celovito vključujemo v strategijo in poslovanje.
Skrbno načrtujemo nastajanje naših izdelkov in vse procese, s katerimi vplivamo na življenje v okolju, v katerem delujemo.
Zaupanje bolnikov in partnerjev pridobivamo z znanjem, strokovnim in etičnim pristopom ter visoko kakovostjo na vseh
ravneh našega poslovanja. V skladu z načeli trajnostnega razvoja si prizadevamo, da bi izboljševali svoje rezultate
na področju varovanja narave, zdravja in varnosti ter sodelovali pri razvoju družbenega okolja.
Potrebe vseh naših deležnikov in družbenega okolja ter vplive našega podjetja poskušamo razumeti s stalnim in
proaktivnim dialogom. V letu 2021 smo izvedli proces opredelitve bistvenosti. Posodobili smo pregled naših ključnih
deležnikov ter jih vključili v prepoznavanje in zamejitev bistvenih trajnostnih (ESG) tem skupine Krka, o čemer poročamo
tudi v poglavju Razvojna strategija skupine Krka. Osrednje deležnike in trajnostne vidike podrobneje predstavljamo
v nadaljevanju.
V okviru dejavnosti interdisciplinarne projektne skupine za trajnost smo pripravili seznam ključnih ESG-tem ter jih
ovrednotili v širokem in odprtem procesu, v katerem so sodelovale vse poslovne funkcije. Na podlagi spremljanja interesov
deležnikov, zajetih prek različnih oblik medsebojnih stikov (raziskovanja njihovih potreb, prejetih vprašanj, skupno
obravnavnih tem ter medijskih analiz in zaznanih interesov deležnikov, ki postajajo pomembnejši), smo v poglobljenih
intervjujih s predstavniki sedmih deležniških skupin preverili njihovo razumevanje in vrednotenje ESG-tem ter obseg
pričakovanih razkritij. Poleg ključnih deležnikov smo v tem procesu opredelili 22 bistvenih ESG-tem skupine Krka in jih
združili v sedem sklopov. Vse navedeno je obravnavala in potrdila uprava Krke. Opisane rezultate predstavljamo
v Prikazu pomembnosti ESG-tem skupine Krka.
31
Na podlagi tega procesa smo dosegli napredek pri poročanju o svojih okoljskih, družbenih in ekonomsko-upravljavskih
vplivih. V letno poročilo smo celovito vključili kazalnike globalnega standarda trajnostnega poročanja GRI (Global
Reporting Initiative) ter prvič tudi kazalnike trajnostnega računovodskega standarda SASB (Sustainability Accounting
Standards Board) za farmacevtsko panogo. Razkrivamo jih na več mestih v povezanih poglavjih, kar je razvidno iz sprotnih
opomb in GRI-kazala. K njim spadajo tudi upravljavski pristopi, ki jih bomo v nadaljevanju procesa uskladili s prenovljenimi
politikami bistvenih področij, strateškimi cilji in kazalniki. Ob tem smo prepoznali tudi najpomembnejše cilje trajnostnega
razvoja (Sustainability Development Goals, SDG) Združenih narodov, h katerim pripomoremo s svojim poslovanjem.
Pri tem je ključnega pomena 3. cilj (zdravje in dobro počutje), h kateremu lahko s svojo temeljno dejavnostjo največ
prispevamo.
Osrednji SDG-cilji, h katerim s svojim delovanjem prispeva skupina Krka
31
GRI GS 102-46

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
138
O poročilu
Vsebino integriranega letnega poročila pripravljajo strokovne službe, odgovorne za posamezno področje, nosilci njegove
priprave pa so Finančni sektor, Korporativna ekonomika in Služba za odnose z javnostmi. Trajnostni GRI-kazalniki veljajo
predvsem za družbo Krka, ponekod tudi za vse odvisne družbe v skupini Krka, kar je v besedilu posebej pojasnjeno.
Kazalnike bomo v prihodnje nadgrajevali in njihovo uporabo razširili tudi v odvisne družbe v skupini. Poročanje se nanaša
na posamezno koledarsko leto, pri tem večjih sprememb podatkov iz predhodnih poročil ni bilo, posamezne spremembe
in odstopanja pa pojasnjujemo v drugih poglavjih.
32
Vprašanja v zvezi z letnim poročilom zbiramo na elektronskem naslovu letno.porocilo@krka.biz.
33
Ključne deležniške skupine in oblike njihovega vključevanja
34
Deležniške skupine
Oblike njihovega vključevanja
Bolniki
odgovorno in strokovno komuniciranje o izdelkih, tudi prek družbenih omrežij in
digitalnih medijev
Zdravstveni delavci, ponudniki
zdravstvene oskrbe in neposredni
kupci
dolgoročno partnersko sodelovanje
letna spletna raziskava o zadovoljstvu z najpomembnejšimi vidiki poslovanja
(splošno zadovoljstvo, zadovoljstvo z izdelki, prodajnim osebjem, obravnavo in
izpolnjevanjem naročil, obravnavo reklamacij in pritožb)
pridobivanje predlogov za izboljšave
redno seznanjanje z informacijami o izdelkih v tiskani in elektronski obliki
neposredni stiki prek strokovnih sodelavcev v 40 državah
organizacija ali podpora strokovnih in izobraževalnih srečanj
napredne digitalne vsebine za izobraževanje strokovne javnosti
povratne informacije in mnenja v vsakodnevnih stikih in tržnih raziskavah
Zaposleni, potencialni zaposleni in
sindikalne organizacije
mednarodne konference za zaposlene (različne teme)
merjenje organizacijske klime
svet delavcev
zbori delavcev
Regulatorji in vladne organizacije
dolgoročno sodelovanje in zagotavljanje verodostojne dokumentacije
Izobraževalne in znanstveno
raziskovalne ustanove
sodelovanje s srednjimi šolami, univerzami in znanstvenimi inštituti
sodelovanje v okviru Sklada Krkinih nagrad za mlade raziskovalce
Delničarji, finančne ustanove in
drugi deležniki na finančnih trgih
srečanja z vlagatelji na sedežu družbe
srečanje finančnih analitikov z vodstvom družbe
udeležba na konferencah za vlagatelje
predstavitveni sestanki v finančnih središčih po svetu
konferenčni klici s finančnimi analitiki ob objavah poslovnih rezultatov
redne skupščine delničarjev
komuniciranje s finančnimi mediji
Strateški partnerji in dobavitelji
sodelovanje prek razpisov in natečajev
delovni sestanki
izvajanje presoj
Lokalne skupnosti, nevladne in
humanitarne organizacije
prepoznavanje potreb lokalnega in družbenega okolja z donatorsko in
sponzorsko dejavnostjo, na letnem srečanju s klubi in društvi ter v okviru
Krkinega tedna humanosti in prostovoljstva
odprt dialog in izmenjava mnenj na srečanju z okoliškimi prebivalci
(vključuje načrtovanje okoljskih ciljev in trajnostne skrbi za okolje)
sodelovanje z okoljevarstvenimi organizacijami
32
GRI GS 102-48, 102-49
33
GRI GS 102-53
34
GRI GS 102-40, 102-42, 102-43, 102-44

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
139
Deležniške skupine
Oblike njihovega vključevanja
Mediji
pregledne informacije o poslovanju in dogodkih v sporočilih za javnost in
v odgovorih na vprašanja medijev
novinarske konference in srečanja s predstavniki medijev
objava informacij na spletnih mestih
Strokovna in interesna združenja
povezovanje s specializiranimi razvojnimi ustanovami in podjetji
sodelovanje pri razvoju strokovnega, znanstvenega in regulatornega okolja
v okviru različnih strokovnih in panožnih združenj v Sloveniji, EU in drugod
Bistvene ESG-teme, združene v sedem sklopov
35
Tematski sklopi
Teme
Kakovost izdelkov in varnost
bolnikov
varnost, kakovost in učinkovitost zdravil in zdravilnih učinkovin
zagotavljanje stalne razpoložljivosti zdravil
sistem celovite kakovosti poslovanja
pošteno razkrivanje neželenih učinkov in označevanje zdravil
preprečevanje ponarejanja zdravil
Privabljanje in zadržanje talentov
zaposlovanje, razvoj in upravljanje talentov
raznovrstnost, vključevanje in sodelovanje zaposlenih
zdravje in varnost pri delu
prilagodljive oblike dela
Dostopno zdravljenje
ponudba izdelkov
cenovna dostopnost izdelkov
razvoj in raziskave za dostopno zdravljenje
stroškovna učinkovitost poslovanja in učinkoviti registracijski postopki
strokovna podpora zdravstvenim delavcem
pobude za večjo ozaveščenost o zdravem življenjskem slogu in prepoznavanje
razširjenih bolezni
Dobre prakse vodenja in
upravljanja
odporen in prilagodljiv vertikalno integrirani poslovni model
skladnost poslovanja z zakonodajnimi in regulatornimi zahtevami
raznolikost sestave, strokovna neodvisnost in usposobljenost vodstva
sistem nagrajevanja, ki temelji na rezultatih
zasebnost, zanesljivost in varovanje podatkov
uspešno poslovanje in finančna čvrstost
inovativne tehnologije
kibernetska varnost
Skladnost, integriteta in
transparentnost
etičnost v kliničnih preizkusih, razvoju in raziskavah ter proizvodnih in vseh
poslovnih praksah
protikorupcijsko delovanje
transparentno in dostopno poročanje
odgovorna prodaja in trženje izdelkov
spoštovanje človekovih pravic
oskrbna veriga in standardi poslovanja
Planet in podnebne spremembe
obvladovanje neposrednih in posrednih emisij ogljika
ravnanje z odpadki
učinkovita raba energije in naravnih virov
upravljanje nevarnih snovi
Ekonomski vplivi in davki
prispevek k razvoju lokalne skupnosti
davčna politika
davčna transparentnost
35
GRI GS 102-47

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
140
Dvojna matrika bistvenosti skupine Krka
Na levem delu slike so ključni sklopi ESG-tem skupine Krka. Na desni strani pa je podrobnejši prikaz posameznih tem, ki dosegajo najvišjo pomembnost od visoke do zelo visoke.
Barva kaže, v katerega od sedmih sklopov spada posamezna tema.

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
141
Odgovornost do zaposlenih
Zaposleni so ključ za našo uspešnost, zato v skupini Krka spodbujamo njihov strokovni in osebni razvoj, medsebojno
sodelovanje, prenos relevantnih informacij in ustvarjalnost. Ustvarjamo okolje, v katerem lahko posameznikove cilje in
potrebe povezujemo s cilji podjetja ter omogočamo razvoj veščin, kompetenc in kariere. Posebno pozornost namenjamo
privabljanju, prepoznavanju in razvoju talentov, s čimer zagotavljamo uspešno poslovanje podjetja tudi v prihodnosti.
V letu 2021 smo nadaljevali zaposlovanje in sprejeli več kot 1500 novih zaposlenih. Povečali smo tudi aktivnosti
na področju izobraževanja in število ur izobraževanja na zaposlenega. Še naprej smo veliko pozornost namenjali zdravju
in varnosti zaposlenih. Število poškodb pri delu se je sicer malenkost povečalo, vendar je šlo večinoma za lažje poškodbe.
Skupina Krka deluje v raznovrstnih kulturnih okoljih, zato gradimo skupno kulturo medsebojnega zaupanja, spoštovanja,
sodelovanja in timskega dela, nenehnega učenja ter odgovornega in učinkovitega dela. Zaposlenim zagotavljamo enake
možnosti ne glede na spol, raso, vero, spolno usmerjenost, narodno pripadnost in druge kulturne razlike. Spoštujemo
človekove pravice, ki so zajete v mednarodno priznanih načelih in smernicah, vključno z deklaracijo Združenih narodov
o človekovih pravicah. V vseh državah, v katerih delujemo, upoštevamo vse zakonske predpise in standarde s področja
človekovih pravic. Zavezani smo visokim etičnim standardom, zato se vsi zaposleni izobražujejo o Kodeksu ravnanja,
ki določa naša načela in pravila etičnega ravnanja ter dobrih poslovnih običajev in standardov ravnanja. Zavezujoča so
za vse zaposlene v Krki in v njenih odvisnih družbah. Z jasno določenimi pravili in postopki zagotavljamo hiter odziv
na zaznano neprimerno ravnanje v medsebojnih odnosih in preprečujemo mobing v vseh oblikah.
36
Napredek, ki ga prikazujemo v nadaljevanju, se nanaša predvsem na družbo Krka. Skupne smernice, upravljavske
pristope in politike ter dobro prakso prenašamo tudi v delovne procese odvisnih družb v skupini Krka. S tem širimo tudi
zajem podatkov, kar bomo v naslednjih letih še nadaljevali.
Organizacijska klima
Zaposleni so zelo zavzeti in čutijo veliko pripadnost podjetju ter tako soustvarjajo pozitivno delovno okolje in organizacijsko
klimo pa tudi dobre poslovne rezultate. Njihovo mnenje o delu v Krki ugotavljamo z rednim merjenjem organizacijske klime.
Analize pridobljenih ugotovitev nam pomagajo pripraviti izboljšave, ki prispevajo k bolj učinkovitemu in ustvarjalnemu
okolju. Zadnje merjenje organizacijske klime je pokazalo pripadnost zaposlenih Krki in njihovo veliko zavzetost
za doseganje ciljev ter hkrati potrdilo, da podjetje ravna odgovorno do družbe in sledi visokim etičnim standardom.
Ključni podatki o zaposlenih
37
31. 12. 2021
Število zaposlenih
11.511, od tega 54,2 % v Sloveniji
Število agencijskih delavcev
948 (7,6 % vseh zaposlenih)
Delež zaposlenih, za katere veljajo kolektivne pogodbe
62 %
Povprečna starost
38,7 leta
Delež zaposlenih žensk
60 %
Delež žensk na vodilnih mestih
49 %
Delež zaposlenih za nedoločen čas
89 % (88 % žensk, 89 % moških)
36
GRI GS 103-1, 103-2, 103-3
37
GRI 102-7, 102-8, 102-41, 405-1

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
142
Indeks gibanja števila zaposlenih v letu 2021
Indeks 2021/20
Družba Krka v Sloveniji
100
Predstavništva družbe Krka v tujini
105
Družba Krka
101
Odvisne družbe v tujini
97
Terme Krka
94
Skupina Krka
99
Agencijski delavci
99
V letu 2021 smo zaposlili 1522 ljudi, kar je 12 % vseh zaposlenih v skupini Krka. Fluktuacija v skupini Krki je bila
12-odstotna.
Sestava novozaposlenih po starostnih skupinah, spolu in regijah v letu 2021
38
Delež novozaposlenih
Starostne skupine
Do 30 let
49 %
Od 30 do 50 let
49 %
Nad 50 let
2 %
Spol
Moški
37 %
Ženski
63 %
Regije
Slovenija (skupaj s Termami Krka)
22 %
Jugovzhodna Evropa
8 %
Vzhodna Evropa
46 %
Srednja Evropa
15 %
Zahodna Evropa
9 %
Čezmorska tržišča
0 %
Sestava zaposlenih po regijah 31. 12. 2021
39
38
GRI GS 401-1
39
GRI 405-1

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
143
Izobrazbena sestava
Izboljševanje izobrazbene strukture zaposlenih je ena od pomembnejših usmeritev Krkine kadrovske politike, saj se lahko
le z visokousposobljenimi strokovnjaki hitro in učinkovito odzivamo na zahteve izjemno konkurenčnega trga. V skupini
Krka ima najmanj univerzitetno izobrazbo 51 % zaposlenih, to je 5882 zaposlenih. Med njimi je 207 doktorjev znanosti ter
391 magistrov znanosti in specialistov.
Delež zaposlenih v skupini Krka po stopnji izobrazbe konec leta 2021
Visokostrokovna, univerzitetna ali višja izobrazba (VII. stopnja ali več)
66 %
Višješolska izobrazba (VI. stopnja)
3 %
Srednješolska izobrazba (V. stopnja)
22 %
Ostalo (manj kot V. stopnja)
9 %
Izobraževanje in razvoj zaposlenih
40
Z načrtnim in sistematičnim razvojem ter nenehnim izobraževanjem zaposlenih omogočamo pridobivanje uporabnega
znanja in izkušenj na različnih področjih, strokovni in osebni razvoj ter napredovanje.
Razvojne potrebe, ki določajo nadgrajevanje znanja in izpopolnjevanje veščin, ugotavljamo prek sistema kompetenc za
delovna področja. Kompetence so izhodišče za izbiro novih zaposlenih, oblikovanje programov izobraževanja in
usposabljanja ter za njihovo vrednotenje. Zaposleni se nenehno izpopolnjujejo in usposabljajo na različnih strokovnih
področjih, kot so vodenje, kakovost, uporaba sodobnih informacijskih tehnologij, osebni razvoj in učenje tujih jezikov, zlasti
angleščine in ruščine. Najnovejše in najzahtevnejše znanje pridobivajo na fakultetah, inštitutih in v drugih ustanovah doma
in v tujini. V letu 2021 jih je ob delu študiralo 456, od tega 55 na podiplomskem študiju za pridobitev specializacije,
magisterija ali doktorata.
Pomembno orodje za učinkovito vodenje, prepoznavanje potenciala, motivacijo in razvoj zaposlenih v skupini Krka je
Krkin pogovor. Vodja in zaposleni pregledata cilje preteklega obdobja, se pogovorita o ključnih nalogah in pričakovanjih
glede dela in poklicnega razvoja ter načrtujeta nadaljnje delo in izobraževanje.
41
Edini v Sloveniji izvajamo šest programov nacionalne poklicne kvalifikacije za farmacevtsko industrijo, v katere se
vključujejo tudi zaposleni v lekarnah in drugih farmacevtskih podjetjih. V letu 2021 so preverjanje in potrjevanje znanja
(IV. stopnja izobrazbe) uspešno končali 104 krkaši. Od leta 2004 je bilo izdanih že 1827 certifikatov 1685 zaposlenim
v Krki in 142 zaposlenim v drugih podjetjih in lekarnah.
42
Za uspešno uveljavljanje Krkine strategije in prenos dobrih praks na trge skrbi skoraj 70 internih trenerjev v marketinško-
prodajni mreži. Zaposlenim in vodjem pomagajo na rednih izobraževanjih in treningih ter individualno na terenu.
Klasične oblike izobraževanja dopolnjujemo s spletnim učenjem in preverjanjem znanja, kar je zaradi Krkine razvejanosti
izrednega pomena. Med pandemijo smo na ta način omogočili nadaljevanje izobraževalnih procesov.
Veliko pozornosti namenjamo pripravi izobraževalnih vsebin, povezanih z delom z ljudmi, reševanjem konfliktov ter
učinkovito in spoštljivo komunikacijo. Med najobsežnejšimi področji pridobivanja znanja je kakovost, ki smo ji v letu 2021
namenili 90.988 ur izobraževanja.
40
GRI 103-1, 103-2, 103-3
41
GRI GS 404-3
42
GRI GS 203-2

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
144
Glavni podatki o izobraževanju zaposlenih v skupini Krki v letu 2021
43
2021
Povprečno število ur izobraževanja na zaposlenega
39
Delež prihodkov, namenjenih za izobraževanje
0,33 %
Povprečni strošek izobraževanja na zaposlenega
452 EUR
Število ur izobraževanja o človekovih pravicah
4289
Delež zaposlenih, vključenih v izobraževanje o človekovih pravicah
67 %
Študentom in dijakom, ki že med izobraževanjem kažejo določene talente in sposobnosti, podeljujemo štipendije. Delo
z njimi je sistematično, s čimer jim omogočimo pridobivanje izkušenj, podjetju pa pregled nad potencialnimi novimi kadri.
Med opravljanjem strokovne prakse se bolje seznanijo s podjetjem in delovnimi procesi, hkrati pa lahko razvijejo in
pokažejo svoje znanje in sposobnosti. Študentom in mladim raziskovalcem pomagamo pri zaključnih nalogah s strokovnimi
temami in znanjem, kot predavatelji pa soustvarjamo študijske programe na dodiplomski in magistrski stopnji. V letu 2021
smo imeli 99 štipendistov, 18 jih je končalo študij in se zaposlilo pri nas. S srednjimi šolami in fakultetami sodelujemo tudi
pri omogočanju obvezne delovne prakse.
Ključni in perspektivni zaposleni
Posvečamo se zgodnjemu odkrivanju in sistematičnemu razvoju ključnih in perspektivnih zaposlenih, ki jih
z izobraževanjem, mentorstvom in coachingom pripravljamo za prevzemanje najzahtevnejših in najodgovornejših nalog.
Perspektivne zaposlene, ki so v podjetju manj kot eno leto in so v izbirnem postopku ali na začetku zaposlitve izstopali
s proaktivnostjo, vztrajnostjo in sposobnostjo povezovanja, povabimo na delavnico, na kateri se preizkusijo v različnih
individualnih in skupinskih nalogah. Tako prepoznavamo njihovo motiviranost, vpogled in sposobnost povezovanja.
Metodo uporabljamo tudi pri izbiri zaposlenih za zahtevnejša delovna mesta in pri internih premestitvah.
Prepoznani ključni in perspektivni zaposleni ter mladi talenti lahko glede na potrebe in naravo dela izbirajo med več
programi za individualni razvoj. Za razvoj ključnih in perspektivnih kadrov ter usposabljanje vodij smo razvili lastno
šolo vodenja. Izvajamo štiri programe za različne ravni vodenja: Krkino mednarodno šolo vodenja, šolo za operativni nivo
vodenja, za osnovni nivo vodenja in posebej zasnovano akademijo za vodstvene marketinške sodelavce na terenu.
Vsebino programov pomembno dopolnjujeta coaching in akcijsko učenje, ki prispevata k razvoju vodij.
Ključni in perspektivni zaposleni (KPK)
43
GRI 404-1, 412-2
Selekcijski
proces
KPK 13 % vseh zaposlenih v skupini Krka
Letni pregled KPK po organizacijskih enotah
Mladi talenti
Strokovni in projektni timi
Šola vodenja – osnovni nivo
vodenja
Mentorstvo
Coaching
Šola vodenja – operativni nivo
vodenja
Krkina mednarodna šola vodenja
Odkrivanje potenciala
Nabor ugotovljenih
potencialov
Programi za razvoj KPK
Akademija za vodstvene
marketinške sodelavce na terenu

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
145
V mednarodnem okolju izvajamo tudi program za strokovne in projektne time s poudarkom na komunikacijskih veščinah,
timskem in projektnem delu ter spoznavanju in izmenjavi Krkinih dobrih praks, povezovanju zaposlenih iz različnih okolij
in njihovem osebnem razvoju. Z mentorstvom uvajamo novozaposlene in zaposlene, ki prevzemajo odgovornejše naloge,
njegovo posebno obliko pa uporabljamo za sistematičen razvoj perspektivnih zaposlenih na mednarodni ravni.
Nagrajevanje in motiviranje
Dobro opravljeno delo in uspešnost zaposlenih sistematično prepoznavamo ter jih motiviramo z različnimi sistemi
nagrajevanja, v katere so vključeni vsi zaposleni. Ob spodbujanju zavzetosti nagrajujemo tudi njihovo odličnost in
zvestobo.
Tradicionalni Dan Krkinih priznanj je osrednji in najpomembnejši dogodek, na katerem najboljšim zaposlenim podeljujemo
priznanja in nagrade za uspešno delo. Izbiramo in nagrajujemo najboljše sodelavce in najboljše vodje v organizacijskih
enotah in na ravni celotne skupine Krka, najboljše sodelavce po funkcijah v marketinško-prodajni mreži ter najuspešnejše
sodelavce na področju registracij in drugih področjih dela. Najzvestejšim zaposlenim podeljujemo jubilejne nagrade in
posebna priznanja. V letu 2021 smo podelitev prilagodili razmeram in organizirali več hibridnih dogodkov.
Množična inovativna dejavnost
Z množično inovativno dejavnostjo zagotavljamo stalne izboljšave sistema kakovosti in s tem integriranega sistema
vodenja, obenem pa s koristnimi predlogi in izboljšavami ustvarjamo prihranke. S korporativno kampanjo Vaša učinkovitost
šteje zaposlene spodbujamo, da pri opravljanju vsakodnevnih nalog nenehno iščejo načine za boljše in kakovostnejše
opravljanje dela. Usmerjamo jih k reševanju izzivov na gospodarskem, proizvodnem, logističnem, tehnološkem,
tehničnem, administrativnem, okoljevarstvenem, poslovnem in informacijskem področju ter na področju kakovosti, varnosti
in zdravja pri delu. Pomembni so tako preprosto izvedljivi koristni predlogi kot izvedbeno zahtevnejše izboljšave z večjim
učinkom.
Množično inovativno dejavnost spodbujamo tudi s podelitvami četrtletnih nagrad, simbolično nagrado z zahvalnim pismom
predsednika uprave in generalnega direktorja, s predstavitvami predlagateljev na Krkanetu in v glasilu Bilten, intervjuji
v interni reviji Utrip, letnim srečanjem predlagateljev ter nagradami in priznanji, ki jih najboljši na področju množične
inovativne dejavnosti prejmejo na Dnevu Krkinih priznanj. V letu 2021 so zaposleni dali 452 koristnih predlogov in izboljšav.
Nagrajenih je bilo 450 predlogov 393 predlagateljev. Zaradi razmer smo namesto srečanja predlagateljev koristnih
predlogov in izboljšav pripravili videoprispevek.
Digitalizacija kadrovskega področja
Sodobne tehnologije omogočajo enostavne, celovite in informacijsko podprte kadrovske procese. V letu 2021 smo
nadaljevali optimizacijo in digitalizacijo, zlasti enovitih kadrovskih procesov v celotni skupini Krka.
Kadrovski informacijski sistem nadgrajujemo v skladu s poslovnimi in zakonskimi potrebami ter uvajamo nove rešitve.
Digitalizirali smo proces uvajanja in vključevanja novozaposlenih ter upravljanje delovnega časa nadgradili s sistemom
za oddajanje in potrjevanje zahtevkov za odsotnost in izhode med delovnim časom, ki ga bomo postopno uvedli v vseh
organizacijskih enotah. Na trgih zunaj Slovenije smo končali digitalizacijo nagrajevanja najuspešnejših zaposlenih, v naših
družbah v Nemčiji in Ruski federaciji pa smo uvedli elektronsko kadrovanje.
Varnost in zdravje pri delu
44
Vsem zaposlenim in drugim osebam, ki opravljajo delo v družbi Krka, zagotavljamo varno in zdravo delovno okolje.
Najnovejša dognanja s področja varnosti in zdravja pri delu ter varstva pred požarom vključujemo v vse nove projekte in
tehnologije.
Uprava je v skladu s Krkinimi strateškimi cilji sprejela politiko varnosti in zdravja pri delu. Sistem je vpeljan in certificiran
v skladu s standardom ISO 45001 ter je v celoti vključen v integrirani sistem vodenja. Njegovo učinkovitost vsako leto
44
GRI GS 403-1, 403-2, 403-3, 403-4, 403-5, 403-6, 403-7

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
146
preverjajo zunanji presojevalci. Poleg zunanjih presoj izvajamo tudi notranje, s čimer nenehno izboljšujemo učinkovitost
sistema. Na ravni družbe Krka deluje skupina za varnost in zdravje pri delu, odgovorna za pripravo in izvedbo ključnih
ciljev in programov, ki jih potrjuje uprava. Skupina o uresničevanju ciljev redno poroča upravi. V organizacijskih enotah in
obratih delujejo delovne skupine za varnost in zdravje pri delu, v katerih sodeluje pooblaščeni kompetentni strokovni
delavec iz Službe za varnost in zdravje pri delu.
Osebe, zajete v sistem ISO 45001
Tveganja vseh delovnih mest ocenjujemo obdobno z lastno metodologijo, pri čemer ocenjujemo verjetnost nastanka
nezgodnega dogodka in njegove posledice ter verjetnost nastanka zdravstvenih okvar na posameznem delovnem mestu.
S prilagojenimi varnostnimi ukrepi jih ohranjamo na sprejemljivi ravni in tako dolgoročno vplivamo na nenehno
izboljševanje delovnih razmer.
Ocene tveganja pripravljamo tudi za vse nove tehnološke postopke in ob spremembah postopkov v razvoju in proizvodnji
učinkovin in farmacevtskih izdelkov. Tveganja ocenjujemo periodično in jih s primernimi varstvenimi ukrepi ohranjamo
na sprejemljivi ravni ter tako dolgoročno vplivamo na nenehno izboljševanje delovnih razmer. Metodologija ocenjevanja
temelji na prepoznavanju različnih tveganj, povezanih z vsakim tehnološkim postopkom. Za vsako tehnološko fazo
prepoznamo nevarnosti in določimo strategijo varnostnih ukrepov, s katerimi preprečujemo izpostavljenost zaposlenih, ki
izvajajo tehnološki postopek. Ustreznost in optimalnost tehničnih in organizacijskih ukrepov ter osebne varovalne opreme
stalno preverjamo z ustreznimi meritvami pri izvajanju tehnoloških operacij.
Za zagotavljanje nemotenih procesov potekajo redna usposabljanja za varno in zdravo delo, ki so obvezna za vse in jih
izvajamo med delovnim časom, stroške pa v celoti krije družba Krka. Informacije o tovrstnih vsebinah so vsem zaposlenim
na voljo v internih medijih. Program in obdobje usposabljanja sta določena na podlagi ocen tveganja oziroma nevarnosti,
ki so jim ali bi jim lahko bili izpostavljeni delavci. Na delovnih mestih s povečanim tveganjem usposabljanje poteka
na največ dve leti. Izvajajo ga interni pooblaščeni strokovni delavci za varnost in zdravje pri delu ter mentorji, ki so
zadolženi za uvajanje v pravilno in varno delo. Znanje tudi pisno in/ali ustno preverjamo. Vsa usposabljanja potekajo
v jeziku, ki ga delavci razumejo.
Učinkovitost usposabljanja spremljamo z rednimi varnostnimi pregledi v vseh organizacijskih enotah oziroma obratih.
Informacije pridobimo tudi v sklopu obvladovanja varnostnih incidentov, skoraj dogodkov in nezgod. Če zaznamo
odstopanja, poskrbimo za vse potrebne korektivne in sistemske preventivne ukrepe.
Proces obvladovanja nezgod pri delu in varnostnih incidentov izvajamo v skladu z internim navodilom za obravnavo
nevarnih pojavov in nezgod pri delu, s katerim so seznanjeni vsi zaposleni, agencijski delavci in študentje. Druge osebe,
ki opravljajo delo v družbi Krka, so seznanjene s povzetkom ključnih informacij iz internih varnostnih dokumentov.

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
147
Med zaposlenimi promoviramo zdrav življenjski slog ter krepimo zavedanje o pomenu varnosti in zdravja pri delu. Skrb za
zdravje je skupna odgovornost vseh zaposlenih, vodij, strokovnih služb in izvajalcev medicine dela. Vanjo so vključeni tudi
svet delavcev in oba sindikata.
Zavest o pomenu krepitve zdravja za kakovostno življenje povečujemo z Načrtom promocije zdravja, ki ga posodabljamo
vsako leto, objavljen pa je na Krkanetu. Načrtovanje poteka dinamično, s predlogi in pobudami vseh zaposlenih,
agencijskih delavcev in študentov. Vsi se lahko prostovoljno vključujejo v športne dejavnosti v okviru Trim kluba Krka,
v promocijo zdrave prehrane, merjenje zadovoljstva in drugo. Potekajo med delovnim časom in v prostem času, izvajajo
pa jih strokovne službe in zunanji izvajalci.
V okviru dejavnosti za preprečevanje virusnih okužb smo posodobili oceno tveganja ter določili v sanitarnih, zdravstvenih
in organizacijskih ukrepov, da bi preprečili vnos okužb v podjetje in njihovo širjenje. Tako smo omogočili nemotene delovne
procese.
V skupini Krka že več let izvajamo vrsto aktivnosti, ki prispevajo k obvladovanju bolniške odsotnosti. V letu 2021 je bila
6,9-odstotna, kar je za 1,2 odstotne točke več kot prejšnje leto. Razlog za povečanje je pandemija covida-19, ki je
povzročila večjo bolniško odsotnost zaradi bolezni in nege otrok. Odsotnost zaradi porodniškega in starševskega dopusta,
ki ga zaposleni izkoristijo v skladu z lokalno zakonodajo, je bila 5,3-odstotna.
45
Med zaposlenimi v družbi Krka je 5 % invalidov, ki jim tudi s prilagoditvijo delovnih mest njihovim zmožnostim omogočamo
primerno delo, ki je v skladu z zakonodajo in predpisi ter omejitvami zaradi invalidnosti. Z različnimi preventivnimi ukrepi
zmanjšujemo možnost za nastanek novih invalidskih ali zdravstvenih omejitev. Če zaposleni svojega dela ne morejo več
opravljati, poskrbimo za ustrezno prekvalifikacijo.
Pojavnost nezgod na delovnem mestu spremljamo s kazalnikom LTIFR (Lost Time Injury Frequency Rate), ki prikazuje,
koliko delovnih nezgod, ki so zahtevale tri ali več dni bolniške odsotnosti, se je pripetilo na en milijon opravljenih ur.
Kazalnik za leto 2021 je dosegel vrednost 3,41, kar je 4,3 % več kot v letu 2020. Smrtnih nezgod in nezgod pri delu, ki bi
zahtevale vsaj 6-mesečno odsotnost, ni bilo. Vse nezgode so bile lažje (udarci, ureznine, zdrsi), poklicnih bolezni ni bilo.
Med poškodovanimi je bilo 67 % moških in 33 % žensk, nobena starostna skupina ni bistveno izstopala.
46
Število delovnih nezgod, ki so zahtevale tri ali več dni bolniške odsotnosti, na milijon opravljenih ur (LTIFR) po letih za
zaposlene v Krki in prek agencij
47
45
GRI GS 401-3
46
GRI GS 403-9
47
GRI GS 403-9

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
148
Ob izrednem dogodku se aktivirata Oddelek za varstvo pred požarom in Industrijska gasilska enota. V letu 2021 ni bilo
večjih varnostnih incidentov, zaradi katerih bi prišlo do požara, večjega razlitja nevarnih kemikalij ali vpliva na proizvodnjo.
Organizirali smo 49 vaj za varstvo pred požarom. Pri petih večjih vajah smo sodelovali z Gasilsko-reševalnim centrom
Novo mesto, lokalnimi gasilskimi društvi in ekipami nujne medicinske pomoči. Z vajami smo prikazali tveganja in ocenili
realne možnosti za nastanek izrednih dogodkov ter njihov vpliv na stabilnost in neprekinjenost Krkinega poslovanja.
Preverili smo tudi usklajenost in učinkovitost delovanja notranjih in zunanjih interventnih ekip, zdravstvene službe ter
Krkine ekipe za prvo pomoč.
Število izvedenih vaj za povečanje pripravljenosti na izredne dogodke
V odvisnih družbah v tujini je sistem varnosti in zdravja pri delu urejen v skladu z lokalno zakonodajo. Z internimi navodili,
varnostnimi dokumenti ter politiko varnosti in zdravja pri delu pa postopno uvajamo enotne smernice.
Komuniciranje z zaposlenimi
Z odprtim, rednim, odgovornim in etičnim komuniciranjem med zaposlenimi in vodstvom prispevamo k produktivnemu
delovnemu vzdušju. Hkrati povečujemo občutek pripadnosti, gradimo kulturo medsebojnega zaupanja in spoštovanja ter
odgovornega in učinkovitega ravnanja.
Člani sveta delavcev zastopajo vse organizacijske enote ter so vezni člen med zaposlenimi in vodstvom. Zaposleni svoje
pobude in vprašanja posredujejo prek svojih predstavnikov v svetu, predsednika sveta ali delavske direktorice.
Na vsakoletnem zboru delavcev predsednik uprave, člani uprave in predstavniki sveta delavcev zaposlene seznanijo
z rezultati poslovanja v preteklem letu, načrti za tekoče leto, strategijo razvoja in drugimi aktualnimi informacijami.
Zaposleni jim lahko postavljajo vprašanja in povedo svoje predloge.
Vsak zaposleni lahko s predsednikom uprave kadarkoli komunicira prek elektronske pošte, po predhodnem dogovoru
pa tudi osebno.
Korporativno interno komuniciranje poteka sočasno prek različnih internih medijev in orodij. Zaposlene redno
obveščamo prek internega tedenskega glasila Bilten in internega spletnega portala Krkanet. V mesečni reviji Utrip
predstavljamo aktivnosti v skupini Krka, spodbujamo timsko delo, pripadnost, izpostavljamo Krkine vrednote, vizijo in
poslanstvo. Zaposlene obveščamo tudi s sporočili z elektronskega naslova Krkaš.si, prek informacijskih zaslonov ter
oglasnih tabel na proizvodnih in drugih lokacijah. V zadnjih letih za spletne dogodke, nagovore in navodila vse pogosteje
uporabljamo video. Med novejšimi orodji korporativne komunikacije so uradni profili na družbenih medijih (Instagram,
LinkedIn, YouTube), kjer objavljamo korporativne vsebine, namenjene zaposlenim in zunanji javnosti.
44
51
61
45
49
0
10
20
30
40
50
60
70
2017 2018 2019 2020 2021

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
149
S komunikacijskimi kampanjami na internih dogodkih in prireditvah zaposlene seznanjamo s pomembnejšimi usmeritvami
podjetja. S pobudo Vaša učinkovitost šteje spodbujamo iskanje rešitev za bolj kakovostno in učinkovito opravljanje dela,
z Mobilnostnim načrtom Krke pa uporabo alternativnih in za okolje manj škodljivih načinov prihoda na delo.
Po razglasitvi pandemije covida-19 smo uskladili komunikacijske aktivnosti v odvisnih družbah in predstavništvih ter jih
usmerili v pozorno spremljanje in uveljavljanje lokalne zakonodaje in lokalnih ukrepov za preprečevanje širjenja okužb.
Interno komuniciranje v tujini poteka prek lokalnih izdaj Utripa (Puls), Biltena (Bulletin), Krkaneta in elektronskih sporočil
z lokalnimi in pomembnejšimi korporativnimi novicami in kampanjami. Na ključnih trgih imamo intranetne portale (Krkanet)
v lokalnih jezikih, zaposleni v marketinško-prodajni mreži pa prejemajo še marketinško glasilo M-Bulletin v elektronski
obliki. Z novicami, ki so pomembne za vse v skupini Krka, zaposlene seznanjamo prek elektronske pošte in Krkaneta.
Na manjših trgih so za komuniciranje z zaposlenimi zadolženi direktorji odvisnih družb in predstavništev, na ključnih trgih
pa sodelavci za marketinško komuniciranje.
Odgovornost do bolnikov in ostalih odjemalcev
Zaradi razvoja in proizvodnje visokokakovostnih in inovativnih generičnih zdravil smo pomemben partner zdravstvenih
sistemov. Z našimi kakovostnimi, varnimi in učinkovitimi izdelki za zdravljenje in preprečevanje najbolj razširjenih
sodobnih bolezni se zdravi več kot 50 milijonov bolnikov po vsem svetu. Ključni vidik našega delovanja je zato skrb za
njihovo zdravje.
Uporabnike naših izdelkov razvrščamo v dve skupini: bolniki in drugi končni uporabniki ter zdravstveni delavci,
ponudniki zdravstvene oskrbe in neposredni kupci. Njihovo zaupanje je rezultat dolgoročnega odnosa, ki ga negujemo
z odgovornim in strokovnim komuniciranjem ter zagotavljanjem vseh potrebnih informacij o izdelkih. Pri tem upoštevamo
ustrezne zakonske predpise.
48
Bolniki in drugi končni uporabniki
Kakovost učinkovin, pomožnih snovi in vstopnih materialov ter končnih izdelkov preverjamo s številnimi laboratorijskimi
testiranji ter najsodobnejšimi in validiranimi analitskimi metodami, napravami in postopki. Vsa naša zdravila na recept in
vsi izdelki brez recepta so preverjeni in skladni z vsemi predpisanimi postopki. Tržimo samo izdelke, ki so odobreni
in skladni z zahtevami in predpisi.
Podrobne informacije o Krkinih izdelkih redno objavljamo na izdelčnih, korporativnih in tematskih spletnih straneh, ki so
dostopne v več kot 30 jezikih. Na izbranih terapevtskih področjih se usmerjamo v razvoj digitalnih vsebin in orodij za pomoč
pri lajšanju simptomov. S številnimi digitalnimi vsebinami spodbujamo zdrav način življenja. Nenehno si prizadevamo za
optimizacijo digitalnih komunikacijskih poti in za izboljšanje kakovosti vsebin, da čim bolj celovito in natančno odgovorimo
na vprašanja in potrebe končnih uporabnikov. Pri vseh informacijah o naših izdelkih upoštevamo ustrezne predpise, pred
objavo pa jih odobri pristojni organ (JAZMP). Tudi v letu 2021 ni bila ugotovljena nobena neskladnost zaradi informiranja
ali označevanja izdelkov.
49
Oglaševanje farmacevtskih izdelkov je strogo regulirano in nadzorovano. V letu 2021 nismo prejeli pritožb glede
neskladnosti trženjskih aktivnosti s predpisi in etičnimi standardi.
50
Sisteme varovanja zdravja, varnosti in varstva bolnikov in drugih končnih uporabnikov uveljavljamo z jasnimi smernicami,
ki so vključene v naše delovanje. Temelj sistema upravljanja tveganj na teh področjih je izpolnjevanje zakonskih predpisov.
Naš sistem zbiranja informacij o tveganjih za zdravje bolnikov ali javno zdravje zaradi zdravil na recept in izdelkov brez
recepta, znanstveno vrednotenje vseh informacij, proučitev možnosti za zmanjševanje in preprečevanje tveganj ter
48
GRI GS 103-1, 103-2, 103-3
49
GRI GS 417-1, 417-2
50
GRI GS 417-3

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
150
sprejemanje primernih ukrepov, ki so potrebni za varno jemanje zdravil, je usklajen z evropsko zakonodajo in predpisi
v drugih državah, v katerih imamo dovoljenje za promet z zdravili.
Med spletnimi viri informacij o zdravstvenih temah se Krkin zdravstveni portal eZdravje po raznovrstnosti in kredibilnosti
vsebin uvršča med pomembnejše portale v Sloveniji.
Zdravstveni delavci, ponudniki zdravstvene oskrbe in neposredni kupci
Pri razvoju, proizvodnji, prodaji in trženju izdelkov sodelujemo s številnimi ustanovami, zdravstvenimi zavarovalnicami
in drugimi organi, ki se ukvarjajo z zdravili in drugimi izdelki, ki jih proizvajamo. Pri upoštevanju predpisanih postopkov
v ospredje postavljamo ažurno zagotavljanje verodostojne dokumentacije, kar dosegamo z ustreznimi postopki ter
sistematično urejeno, pregledno in celovito dokumentacijo.
Pri spremembah v strokovnem, znanstvenem in regulatornem okolju aktivno sodelujemo z delovanjem v različnih
strokovnih in industrijskih združenjih v Sloveniji, na ravni EU in na drugih trgih.
Vsakoletne meritve zadovoljstva neposrednih kupcev (distributerjev, lekarniških mrež, bolnišnic in drugih farmacevtskih
podjetij) redno izvajamo s spletno anketo. Neposrednim kupcem tako ponudimo priložnost, da ocenijo svoje zadovoljstvo
z izdelki, prodajnim osebjem, obravnavo in izpolnjevanjem naročil, obravnavo reklamacij ter splošno zadovoljstvo. Ocene
podrobno proučimo, posebno pozorni smo na morebitne izzive in priložnosti za izboljšave. Na podlagi tega postavljamo
merljive cilje in določamo ukrepe, njihovo uspešnost pa preverjamo ob naslednjem merjenju.
Na našo anketo o zadovoljstvu se je v letu 2021 odzvalo 86 % kupcev. Indeks zadovoljstva se je z dobrih 89 %, izmerjenih
v letu 2020, povzpel na 92 % in znova potrdil visoko raven zadovoljstva. Na večini področij smo prejeli višje ocene kot leto
prej. Izpostavimo pa lahko predvsem nadpovprečno povečanje zadovoljstva z odzivom prodajnega osebja na zahteve
kupcev ter z vsemi področji obravnave in izpolnjevanja naročil. Ta področja so po mnenju anketirancev najpomembnejša.
51
Posredni kupci oziroma strokovna javnost (zdravniki, veterinarji in farmacevti) vsakodnevno predpisujejo, priporočajo
in izdajajo naše izdelke ter so tako naša pomembna vez z bolniki in drugimi končnimi uporabniki. Z ažurnimi informacijami
o naših izdelkih jim omogočamo strokovno odločitev o najprimernejšem izdelku za njihove bolnike in uporabnike. Naši
strokovni sodelavci so v neposrednih stikih z njimi v 42 državah, z informacijami pa jih seznanjamo tudi v tiskani in
elektronski obliki. V vseh stikih s strokovno javnostjo ravnamo odgovorno in po veljavnih zakonskih in drugih predpisih, ki
urejajo poslovanje, vključno s predpisi glede trženja izdelkov in zagotavljanja varstva osebnih podatkov, ter spoštujemo
dobro poslovno prakso, priporočila združenja Medicines for Europe in etični kodeks za promocijo.
Prispevamo tudi k strokovnemu usposabljanju zdravnikov, farmacevtov in veterinarjev. Organiziramo ali podpiramo
strokovna in izobraževalna srečanja, na katerih imajo priložnost za nadgradnjo znanja, spoznavanje novih smernic,
izmenjavo mnenj in izkušenj ter navezovanje stikov. Potekajo v različnih državah, v katerih je Krka prisotna s svojimi
izdelki. V letu 2021 je bila večina srečanj v spletni ali hibridni obliki, deloma pa z osebnimi srečanji.
Zaradi potreb, ki so jih izrazili deležniki, smo še povečali izobraževanje ter pripravo orodij in vsebin z dodano vrednostjo,
ki prispevajo k učinkovitejšemu odkrivanju bolezni in lažji komunikaciji z bolniki. Zdravniki in farmacevti lahko
do izobraževalnih vsebin dostopajo na tematskih spletnih straneh, ki jih ves čas nadgrajujemo.
Redno usposabljamo tudi strokovne sodelavce, ki strokovno javnost informirajo o najnovejših smernicah zdravljenja ter
jim posredujejo točne in ažurne informacije o terapevtskih skupinah in naših izdelkih. Skrbimo, da obvladajo ustrezne
komunikacijske veščine ter da poznajo in upoštevajo zakonske in druge predpise ter delovne standarde. Posebno
poudarjamo upoštevanje etičnih standardov.
Pomembne so povratne informacije in mnenja, ki jih dobivamo v vsakodnevnih stikih in neodvisnih tržnih raziskavah.
Na Poljskem, našem drugem največjem trgu, smo po podatkih podjetja IQVIA med vodilnimi podjetji po skupni opaženosti
pri zdravnikih specialistih z 18 področij medicine in pri splošnih zdravnikih, pri kardiologih pa smo vodilni. V Ruski federaciji,
na našem največjem trgu, in tudi v Ukrajini smo po podatkih podjetja Proxima research vodilni po opaženosti pri splošnih
51
GRI GS 102-43, 102-44

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
151
zdravnikih ter na drugem mestu pri kardiologih. Tudi po pogostosti predpisovanja smo pri splošnih zdravnikih vodilni,
pri kardiologih pa na drugem mestu.
V Krki smo prepričani, da je klinična preizkušenost zdravil zelo pomembna, zato njihovo učinkovitost, varnost in kakovost
spremljamo med registracijskim postopkom in tudi po pridobitvi dovoljenja za promet. To svoje poslanstvo udejanjamo
s številnimi bioekvivalenčnimi in predregistracijskimi raziskavami ter s podporo poregistracijskih kliničnih raziskav. Smo
eno redkih generičnih farmacevtskih podjetij, ki s poregistracijskimi kliničnimi raziskavami, ki jih izvajajo zdravniki
raziskovalci, potrjuje klinično učinkovitost svojih izdelkov. S tem pomembno prispevamo k izboljšanju razumevanja in
nadgradnji zdravljenja.
Visoko kakovost, transparentnost in etičnost kliničnih raziskav zagotavljamo s spoštovanjem zakonskih predpisov, smernic
dobre klinične prakse in Helsinške deklaracije. V raziskave so vključeni le bolniki, ki se za to odločijo svobodno in
prostovoljno. O poteku in možnih tveganjih med raziskavo jih obvestijo raziskovalci. Skrb za varnost bolnikov ter ohranjanje
zasebnosti in zaupnosti podatkov sta ključnega pomena in sta skladna z Uredbo (EU) 2016/679 o varstvu posameznikov
pri obdelavi osebnih podatkov in o prostem pretoku takih podatkov. Kršitev glede varovanja zasebnosti strank in zaupnosti
podatkov ni bilo. Pri spremljanju neželenih dogodkov in poročanju o njih sledimo smernicam dobre farmakovigilančne
prakse. Transparentnost intervencijskih kliničnih raziskav zagotavljamo tudi z objavo rezultatov v Evropskem registru
kliničnih raziskav (EU Clinical Trials Register).
52
V več kot 150 poregistracijskih kliničnih raziskav naših ključnih zdravil z najpomembnejših terapevtskih področij smo doslej
vključili več kot 350.000 bolnikov iz 27 držav. V letu 2021 smo uspešno končali mednarodno randomizirano intervencijsko
klinično raziskavo Blossom s pregabalinom (Pragiola*) in duloksetinom (Dulsevia*), ki je potekala v petih državah.
Vključenih je bilo 254 bolnikov z bolečo diabetično periferno nevropatijo. Statistična analiza podatkov bo končana v letu
2022. Na podlagi podatkov bodo ocenjeni učinkovitost in varnost obeh zdravil ter njun inek na bolečino, kakovost
življenja bolnikov, simptome depresije, kognitivne funkcije, kakovost nočnega spanja in dnevno zaspanost. V letu 2021 je
regulatorna ustanova v eni od sodelujočih držav opravila inšpekcijski nadzor izvedbe raziskave Blossom in ugotovila,
da pri upoštevanju smernic dobre klinične prakse ni bilo pomanjkljivosti.
53
V pripravi je mednarodna intervencijska študija, ki bo pri bolnikih z zvišanim krvnim tlakom proučevala učinkovitost in
varnost zdravljenja s kombinacijama telmisartana in amlodipina (Teldipin*) ter telmisartana in indapamida.
V Krki podpiramo tudi raziskave v redni klinični praksi, v katerih poteka spremljanje učinkovitosti in varnosti zdravljenja
z našimi zdravili v vsakodnevni uporabi ter spremljanje terapevtskih področij, na katerih se uporabljajo. V letu 2021 je
potekalo 37 neintervencijskih in epidemioloških raziskav v 21 državah, od tega 5 mednarodnih. Med pomembnejšimi
izpostavljamo raziskavo v laboratoriju na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete v Ljubljani, ki je
potrdila virucidno delovanje pastil s kombinacijo benzidaminijevega klorida in cetilpiridinijevega klorida (Septolete total*)
na SARS-CoV-2, virus influence A in humani betakoronavirus.
* Z zvezdico označeni izdelki se na posameznih trgih pojavljajo pod različnimi izdelčnimi blagovnimi znamkami, ki so navedene na straneh 110112.
Na posameznih trgih se izdelki lahko pojavljajo tudi pod korporativno blagovno znamko.
Odgovornost do družbenega okolja
Usmerjeni smo v dolgoročna partnerstva, s katerimi spodbujamo vključujoč in odgovoren razvoj družbene skupnosti,
znanstveno raziskovanje, večgeneracijsko in interdisciplinarno sodelovanje, udejanjanje načel raznolikosti in
zdrav življenjski slog. Kot mednarodna farmacevtska skupina in ena največjih gospodarskih družb v Sloveniji se
zavedamo svojih vplivov na trajnostnih področjih. Zato pri vsakodnevnih poslovnih dejavnostih v skladu s svojimi
strateškimi usmeritvami upoštevamo načela družbene odgovornosti in potrebe družbenega okolja. Naša sodelovanja so
naravnana dolgoročno, kar potrjujejo pomembni jubileji v letu 2021, med katerimi ima posebno mesto 50-letnica
Krkinih nagrad.
52
GRI GS 103-1, 103-2, 103-3, 418-1
53
GRI GS 419-1

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
152
Prek sponzorstev in z donacijami podpiramo predvsem projekte, povezane z zdravjem in kakovostjo življenja. Na podlagi
sprejetih meril gradimo partnerstva v športu, kulturi, zdravstvu, znanosti, izobraževanju, v humanitarnih dejavnostih in
pri izboljševanju varovanja naravnega okolja. Njihove potrebe prepoznavamo prek rednih stikov, dolgoročnih sponzorskih
razmerij, letnih srečanj s sponzoriranci in ob pripravi novih sponzorskih in donacijskih pogodb. Vse prejete predloge
za sponzoriranje ali donacijo obravnava komisija za sponzorstva in donacije. V letu 2021 smo uresničili vse dogovorjene
sponzorske in donacijske obveznosti, kolikor je bilo možno glede na epidemiološke razmere.
54
Za sponzorstva in donacije smo namenili 0,18 % prihodkov od prodaje in pri uresničevanju ciljev pomagali več kot
400 ustanovam, društvom in organizacijam.
55
Za donacije smo namenili 0,09 % prihodkov od prodaje, kar pomeni polovico
sredstev za sponzorstva in donacije.
Krkino ime je nosilo 17 športnih in kulturnih klubov ter društev, v 7 drugih klubih in društvih pa je bila Krka glavna
pokroviteljica. S posebnim priznanjem Krkin talent leta smo nagradili tri izjemne mlade posameznike ter razglasili tudi
14 prejemnikov Krkinih priznanj. Za izjemen prispevek in dolgoletno uspešno, predano in ustvarjalno delo, spodbujanje
k sodelovanju, spoštovanju, strpnosti, dejavno vlogo pri predajanju znanja in vrednot mladim ter dejavno predstavljanje
sponzorja smo 10 zaslužnim predstavnikom klubov, društev in ustanov prvič podelili Krkine zahvale.
Spodbujanje novih znanstvenih spoznanj
56
S Krkinimi nagradami, ki smo jih v 51 letih podelili že 2981, privabljamo mlade raziskovalce ter jih spodbujamo
k razvojnemu in raziskovalnemu delu. Pri tem ima izjemno vlogo Svet Sklada Krkinih nagrad, ki prispeva k širjenju
priljubljenosti raziskovalnega dela med študenti, dijaki in mentorji v izobraževalnih ustanovah. V letu 2021 smo s slovesno
akademijo počastili visok jubilej Krkinih nagrad. Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je Sklad Krkinih nagrad
odlikoval z visokim državnim odlikovanjem redom za zasluge za 50 let Krkinih nagrad in spodbujanje znanstvenih
dosežkov, zlasti med mladimi.
V letu 2021 se je na razpisa za srednješolske ter dodiplomske in podiplomske raziskovalne naloge prijavilo 173 dijakov in
študentov, ki so pripravili 166 raziskovalnih nalog. Nagrajence smo razglasili na spletnem dogodku in tudi predstavitev
najboljših študentskih in dijaških nalog je potekala na spletnem simpoziju. Študentom dodiplomskega in podiplomskega
študija smo podelili 5 velikih Krkinih nagrad, 25 Krkinih nagrad in 44 posebnih pohval. Med prejemniki je bilo 31 doktorjev
znanosti. Prijavljene naloge so bile zelo kakovostne, zato smo študentom podelili tudi 40 Krkinih priznanj. 86 dijakov
s 17 slovenskih gimnazij in srednjih strokovnih šol je ob pomoči mentorjev in somentorjev pripravilo 52 raziskovalnih nalog.
Že peto leto zapored smo za dolgoletno prizadevno spodbujanje in uspešno mentorstvo srednješolcev podelili posebno
plaketo zaslužnemu mentorju.
Podpiramo tudi projekte izobraževalnih in znanstvenih ustanov, ki omogočajo izboljšanje infrastrukture, štipendije,
nadstandardno delo z učenci, raziskovalno delo ter udeležbo na domačih in mednarodnih tekmovanjih. V letu 2021 smo
podprli projekte dveh osnovnih šol in prispevali v šolske sklade za nadarjene učence. Četrt zapored smo bili tudi med
podporniki Štipendijskega sklada dr. Janeza Drnovška.
Smo dolgoletni pokrovitelj Slovenske znanstvene fundacije, ki je v letu 2021 na daljavo izvedla že 23. slovenski festival
znanosti z mednarodno udeležbo. S Filozofsko fakulteto Univerze v Ljubljani smo sodelovali pri nakupu baze temeljnih
študijskih besedil Oxford Scholarly Editions online. Prispevali smo sredstva za znanstvenoraziskovalno delo Zdravstvene
fakultete Univerze v Ljubljani ter podprli mednarodno konferenco o nuklearni magnetni resonanci v Evropi, katere cilj je bil
povezovanje strokovnjakov iz akademskih krogov in industrije, ki jih zanima vsestranska uporaba NMR-spektroskopije.
Gre za nadaljevanje našega dolgoletnega in plodnega sodelovanja s centrom za nuklearno magnetno resonanco.
Prispevali smo k izvedbi virtualnega kongresa FEBS 2021 pod okriljem Zveze evropskih biokemijskih društev, ki spodbuja
dejavnosti na področju biokemije, molekularne biologije in sorodnih raziskovalnih področij v Evropi in sosednjih regijah.
54
GRI 103-1, 103-2, 103-3
55
GRI 201-1
56
GRI GS 203-1, 203-2

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
153
Dobrodelnost in prostovoljstvo
V Krki prostovoljstvo spodbujamo že od ustanovitve, od leta 2012 pa dobrodelne dejavnosti združujemo v okviru Krkinega
tedna humanosti in prostovoljstva (doslej je v akcijah sodelovalo več kot 8300 krkašev). Tudi v letu 2021 ga zaradi
epidemioloških razmer nismo mogli izpeljati.
Vodstvo podjetja spodbuja zaposlene k prostovoljnemu delu s podpiranjem Krkinih pokroviteljskih odborov v neprofitnih
ustanovah in z materialno pomočjo.
Z Osnovno šolo Dragotina Ketteja v Novem mestu, ki jo obiskujejo otroci s posebnimi potrebami, sodelujemo od leta 1974,
le tri leta manj pa deluje Krkin pokroviteljski odbor. Šola je v letu 2021 Krkina donacijska sredstva med drugim porabila
za urejanje in opremo vrta in parka. Kot pokrovitelji podpiramo tudi delovanje nekaterih varstveno-delovnih centrov in
domov starejših občanov. Že 40 let pomagamo Domu starejših občanov Novo mesto. V letu 2021 smo skupaj zaznamovali
jubilej in predstavili priložnostno publikacijo. Omogočili smo ureditev sprostitvene terapevtske sobe, namenjene fizioterapiji
in delovni terapiji.
Krkašem prostovoljcem, ki pomagajo ljudem v stiski, že od leta 2012 podeljujemo priznanje Krkin prostovoljec leta. V letu
2021 smo se zahvalili tudi 145 krvodajalcem jubilantom, ki so kri darovali od 10- do 80-krat. V osmih letih smo samo
v okviru Krkinega tedna humanosti in prostovoljstva darovali 933 litrov krvi. O razvitosti krvodajalstva v Krki veliko pove
podatek, da več kot 1000 krkašev daruje kri povprečno dvakrat na leto, vsako leto pa se jim pridružijo številni novi.
Podpora zdravstvenim ustanovam
Sodobne medicinske naprave olajšajo delo zdravstvenemu osebju in omogočajo visoko raven storitev. Z donacijo sredstev
smo med drugim sodelovali pri gradnji in nakupu opreme za nove prostore Nujne medicinske pomoči v Zdravstvenem
domu Ljutomer ter pri nakupu 10 električnih postelj za Splošno bolnišnico Brežice. Kupili smo 50 obposteljnih ultrazvokov
s tabličnim računalnikom, ki smo jih namenili 38 zdravstvenim ustanovam v Sloveniji, ter omogočili tudi ustrezno
izobraževanje.
Podpora združenjem in društvom bolnikov
Združenja in društva na različnih področjih zdravstvenega varstva prispevajo k boljši kakovosti zdravljenja in večji varnosti
bolnikov. Zato smo podporniki številnih društev in združenj, ki z ozaveščanjem učijo, kako se boleznim izogniti oziroma
odložiti njihov začetek ter kako čim bolj kakovostno živeti z njimi.
Krka je med drugim podpornica dveh projektov, ki sta pomembna za ozaveščanje ljudi in podporo. Oba sta povezana
z našimi ključnimi terapevtskimi področji. Gre za projekt Za kaj ti bije srce, ki ga vodita Združenje za arterijsko hipertenzijo
in Združenje kardiologov Slovenije, ter projekt Nevropatska bolečina, ki ga vodi Slovensko združenje za zdravljenje
bolečine.
Podprli smo tudi praznovanje 160-letnice Slovenskega zdravniškega društva, ki je ena od najstarejših srednjeevropskih
zdravniških organizacij. Osrednji del je bil strokovni program o akademski medicini v Sloveniji in pomenu slovenske
medicinske besede.
Podpora projektom za varovanje naravnega okolja
Tradicionalno partnerstvo nas povezuje s Čebelarskim društvom Krka, ustanovljenim leta 1979. V letu 2021 smo sodelovali
pri gradnji čebelnjaka Čebelarskega društva Trebelno - Mokronog, ki bo izobraževalno središče za člane in čebelarski
krožek podružnične šole Trebelno.
Partnerstva v športu
S spodbujanjem številnih športnih dejavnosti prispevamo k zdravemu načinu življenja. Največ sredstev namenjamo klubom
in društvom v lokalnem okolju. Podpiramo zlasti tiste, ki mladim omogočajo vključevanje v rekreativni ali tekmovalni šport.
Dolgoletni partnerji v športu so Atletski klub Krka Novo mesto, Gimnastično društvo Novo mesto, Golf klub Grad Otočec,

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
154
Kegljaško društvo Krka Novo mesto, Kolesarski klub Adria Mobil Novo mesto, Konjeniški klub Krka - Grm Novo mesto,
Košarkarski klub Krka, Moški odbojkarski klub Krka Novo mesto, Moški rokometni klub Krka, Namiznoteniški klub Krka Novo
mesto, Nogometni klub Krka, Odbojkarski klub TPV Volley Novo mesto, Planinsko društvo Krka Novo mesto, Smučarsko
društvo Krka Rog, Šahovsko društvo Krka Novo mesto, Teniški klub Krka Otočec, Ženski košarkarski klub Krka Novo mesto
in Ženski rokometni klub Krka.
V sklopu akcije V skrbi za vaše zdravje skupaj osvajamo vrhove smo v sodelovanju s Planinsko zvezo Slovenije poskrbeli
za vzdrževanje in označevanje planinskih poti in tako prispevali k večji varnosti planincev.
S pokroviteljstvom svetovnega prvenstva v Planici smo potrdili naše 36-letno sodelovanje. Prav tako smo podprli tekme
FIS svetovnega pokala v ženskih smučarskih skokih na Ljubnem. Podpiramo tudi dogodke, ki jih organizirata Teniška zveza
Slovenije in Gimnastična zveza Slovenije, ter Maraton Franja BTC City, ki je največji rekreativni kolesarski dogodek v Sloveniji.
Šolam in drugim organizacijam, ki spodbujajo zdrav način življenja, omogočamo nakup športne opreme.
Že vse od ustanovitve Društva upokojencev Krka leta 2000 podpiramo njihove rekreativne in športne dejavnosti (izlete,
pohode, obiske kulturnih prireditev in strokovnih predavanj, športnorekreativna srečanja, socialne programe, ustvarjalne
delavnice ipd.).
Zavezani kulturi
Kultura je pomemben del življenja naših zaposlenih, zato že 67 let spremljamo in podpiramo različne kulturne zvrsti in
dejavnosti, ki plemenitijo družbeno skupnost.
Posebno mesto bralne kulture v Krki potrjujejo Krkina knjižna zbirka in sponzoriranje izdaj knjižnih del. Samo v letu 2021
smo podprli izdajo 17 knjig. V cerkvi, ki je del Galerije Božidar Jakac, smo že petnajstič organizirali Krkin kulturni večer.
Kulturno umetniško društvo Krka, ki deluje že 50 let, je svoje aktivnosti prilagodilo epidemiološkim razmeram. Kjer je bilo
mogoče, so ohranili običajno izvedbo dogodkov, ostale vsebine pa so smiselno nadomestili z drugimi, predvsem spletnimi
oblikami. Pripravili so 19 razstav v Novem mestu in Ljubljani. Gledališki klub je priredil pet spletnih srečanj z gledališkimi
gosti, Mešani pevski zbor Krka je vse leto redno vadil in pripravil dva odmevnejša nastopa. Ob koncu leta je začel delovati
Krkin oktet. Tradicionalni Dolenjski knjižni sejem so nadomestili s pregledno razstavo o zgodovini sejma in novih knjižnih
uspešnicah. V petih desetletjih so izvedli več kot 850 razstav, 550 nastopov pevskega zbora, 233 srečanj gledališkega
kluba, 42 knjižnih sejmov, veliko ustvarjalnih delavnic ter srečanj različnih generacij ljubiteljev kulture in umetnosti.
Podprli smo še številna druga kulturna društva, ustanove in dogodke, med drugim Galerijo Božidar Jakac v Kostanjevici,
Pihalni orkester Krka, Anton Podbevšek Teater, kulturni in kongresni center Cankarjev dom, društvo Bralna značka
Slovenije, natečaj za dijake in študente iz Slovenije in zamejstva, Slavistično društvo Dolenjske in Bele krajine, digitalno
platformo Europe Readr, 53. mednarodno srečanje pisateljev v organizaciji Slovenskega centra Pen, izbor Cankarjeva
nagrada ter Sklad Toneta Pavčka za promocijo ruskega jezika in ruske kulture v osnovnih in srednjih šolah v Republiki
Sloveniji.
Pomoč nevladnim in humanitarnim organizacijam
57
Vsako leto podpremo številne nepridobitne, nevladne in nepolitične organizacije.
Ob hudem potresu na Hrvaškem, ki je prizadel območje Petrinje, Gline in Siska, smo v začetku januarja Rdečemu križu
Slovenije nakazali donacijo v višini 25.000 EUR, namenjeno obnovi poškodovanih objektov in pomoči prizadetim ljudem.
Dodali smo Krkine izdelke brez recepta v vrednosti 3.000 EUR. Sredstva za nakup bivalnega zabojnika so zbrali zaposleni
v Krki na Hrvaškem ter v Marketingu in Prodaji v Sloveniji.
57
GRI GS 201-1, 203-1

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
155
Bili smo med večjimi donatorji društva Sonček, Društva za cerebralno paralizo Dolenjske in Bele krajine, ki je zbiralo
sredstva za nakup novih prostorov. Društvu Polžek za otroke s posebnimi potrebami smo namenili donacijo za nakup
mobilne hišice, prirejene za program terapevtskega plavanja.
V sodelovanju z novomeškim Društvom prijateljev mladine Mojca smo omogočili obdaritev več kot 2500 otrok iz treh
dolenjskih občin in otrok krkašev. Zaradi pandemije covida-19 je potekala na Glavnem trgu v Novem mestu.
Vselej se odzovemo na pobude Rdečega križa in Karitasa. Že vrsto let smo glavni pokrovitelj Sklada za pomoč ljudem
v stiski Območnega združenja Rdečega križa Novo mesto. V sodelovanju s humanitarnimi organizacijami smo z večjimi
donacijami pomagali šestim družinam v stiski. Finančna sredstva za tri mladoletne otroke iz okolice Novega mesta, ki so
ostali brez staršev, so prek Območnega združenja Rdečega križa Novo mesto darovali tudi vodstveni delavci. Ponovno
smo sodelovali v Verigi dobrih ljudi Zveze prijateljev mladine Ljubljana Moste - Polje, ki pomaga družinam v stiski iz vse
Slovenije. Varstveno-delovni center Novo mesto tradicionalno podpiramo pri posameznih projektih. Varovanci so za krkaše
in njihove poslovne partnerje ponovno izdelali novoletna darila.
Z materialnimi in finančnimi sredstvi še naprej pomagamo gasilskim društvom. V letu 2021 smo predvsem pri nakupu
novih gasilskih vozil, opreme in obnovi gasilskih domov pomagali 15 društvom in organizacijam iz vse Slovenije.
Junija smo zaznamovali 50 let delovanja Prostovoljnega industrijskega gasilskega društva Krka (PIGD), ki mu je Gasilska
zveza Slovenije podelila gasilsko odlikovanje za posebne zasluge plamenico III. stopnje. Društvo šteje 346 članov,
največ doslej, med njimi je tudi precej žensk. Krkini gasilci se po uspehih na strokovnih tekmovanjih že vrsto let uvrščajo
v državni in mednarodni vrh. Ženska tekmovalna ekipa je ena od najuspešnejših v Sloveniji. Ob jubileju so izdali knjigo
Za varnost tovarne in njenih ljudi, v kateri so zbrani mejniki v delovanju društva in zanimiva pričevanja.
Na Dolenjskem in v Beli krajini smo še naprej podpirali program Starejši za starejše, v okviru katerega starejši prostovoljci
iz društev upokojencev obiščejo vse starejše v svoji okolici in preverijo, v kakšnih razmerah živijo in ali potrebujejo pomoč.
Informacije o družbenoodgovornih projektih
Za več informacij o družbenoodgovornih projektih pišite na elektronski naslov druzbena.odgovornost@krka.biz ali na Krka,
tovarna zdravil, d. d., Novo mesto, Služba za odnose z javnostmi, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto.
Odgovornost do naravnega okolja
V letu 2021 smo naredili nadaljnje korake na področju odgovornega ravnanja z naravnim okoljem in blaženja
podnebnih sprememb. Zmanjšali smo nekatere embalažne enote, vzpostavili oskrbo z električno energijo iz obnovljivih
virov, izboljšali sistem ločenega zbiranja odpadkov in vzpostavili sistem krožnega gospodarstva na nekaterih tokovih
odpadkov ter zmanjšali porabo vode.
Najpomembnejši dosežki pri varovanju okolja v letu 2021
Zmanjšanje skupne količine odpadkov za 1143 ton.
Zmanjšanje posrednih emisij CO
2
v Krki v Sloveniji za 45.000 ton, kar je enako, kot če bi posadili 170.000 dreves.
Zmanjšanje količine embalažnih materialov za 18 ton zaradi zmanjšanja velikosti embalažnih enot.
Nadomestitev 8 % rečne vode za napajanje hladilnih stolpov s čisto izpiralno vodo iz proizvodnje in z deževnico.
Zmanjšanje porabe pitne vode za 6 %.
Zmanjšanje porabe rečne vode za 13 %.
V predelavo predanih 495 ton odpadnih sestavljenih materialov iz aluminija in plastike, iz katerih je predelovalec pridobil 180 ton
aluminija in 270 ton plastike.
V letu 2021 smo vse Krkine porabnike v Sloveniji začeli oskrbovati izključno z električno energijo iz brezogljičnih virov,
s čimer smo zmanjšali posredne emisije CO
2
. S številnimi projekti za izboljšanje energetske učinkovitosti smo prihranili
2583 MWh energije, njeno specifično rabo na količino proizvodnje pa smo ohranili na enaki ravni kot leto prej.

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
156
Kljub povečevanju obsega proizvodnje smo skupno količino odpadkov zmanjšali za 1143 ton in na odlagališče odložili
za 3,5 % (28 ton) manj odpadkov. Delež odpadkov, predanih v reciklažo, smo povečali za 2,3 %. Ločeno smo zbrali
za 13,7 % več odpadnih sestavljenih materialov, iz katerih je predelovalec pridobil 180 ton aluminija in 270 ton plastike, ki
jih kot surovino prodaja za nadaljnjo predelavo. Samo z zmanjšanjem embalažnih enot smo za 18 ton zmanjšali porabo
embalažnih materialov ter sorazmerno zmanjšali količino odpadne embalaže in nabavne stroške. Porabili smo 643.965 m
3
pitne vode, kar je 6 % manj kot leto prej, in 817.059 m
3
rečne vode, kar je 13 % manj kot leto prej. Skupna količina odpadnih
vod je bila 8,8 % manjša kot v letu 2020, skupne količine enot obremenitve (EO) pri čiščenju odpadnih vod pa so bile večje
za 9,5 %. Vsi rezultati monitoringov voda na vseh lokacijah v Sloveniji so bili skladni z zahtevami okoljevarstvenih dovoljenj.
Usmeritve na področju odgovornega ravnanja z naravnim okoljem izvajamo v celotni skupini Krka.
S trajnostnimi rešitvami si prizadevamo za nenehno zmanjševanje vpliva naše dejavnosti na naravno okolje.
Posodobljena poslovna strategija Krke za obdobje 20222026, sprejeta v letu 2021, poudarja prepletenost našega
poslovanja s trajnostnim razvojem. Odgovorno ravnanje z okoljem prispeva k naši dolgoročni konkurenčnosti in doseganju
visokih okoljskih standardov, zmanjševanje okoljskih tveganj pa pričakujejo tudi naši deležniki. V letu 2021 smo
zaznamovali 20 let od vzpostavitve celovitega sistema upravljanja okolja (environmental management system, EMS), ki
je skladen z okoljskim standardom ISO 14001. S pridobitvijo okoljskega certifikata smo se zavezali, da bomo vse svoje
vplive na okolje nenehno zmanjševali. Z upoštevanjem zahtev nove izdaje standarda ISO 14001:2015 smo skrb za okolje
še celoviteje vključili v najzgodnejše razvojne aktivnosti in projekte. Izboljševanje stanja na vseh področjih naših vplivov
na okolje potrjujejo tudi uspešno opravljene presoje.
V celovit sistem upravljanja okolja, ki je podrobneje predstavljen v internem dokumentu Sistem upravljanja z okoljem,
so vključeni vsi zaposleni, operativne naloge varovanja okolja pa izvajajo zaposleni v Službi varstva okolja (SVO). Cilji
sistema so visoka raven varovanja okolja v celotnem življenjskem ciklu izdelka, nenehno izboljševanje okoljskega učinka,
doseganje skladnosti in Krkinih okoljskih ciljev. Največje učinke lahko dosežemo na začetku procesa, pri razvoju izdelka
in izbiri surovin, ki manj obremenjujejo okolje, ter v proizvodnji. Odpadne snovi, ki nastajajo na koncu nekaterih procesov
in jih zaradi strogih zahtev, ki veljajo za farmacevtsko proizvodnjo, ne smemo ponovno uporabiti, obvladujemo z najboljšimi
razpoložljivimi tehnikami (best available techniques, BAT). Načelo previdnosti uporabljamo, ko z oceno tveganja,
izračunom nevarnosti za vodno okolje ali možnostno študijo ugotovimo, da lahko uvajanje nove tehnologije, proizvodnega
postopka ali izdelka povzroči resno onesnaženje okolja. Izdelke, pri katerih že pred razvojem predvidimo tako tveganje,
opustimo. Pri izdelkih v razvojni fazi proučimo možnosti za zamenjavo snovi, ki so za okolje najbolj nevarne, pri izdelkih
v proizvodni fazi pa vplive na okolje zmanjšujemo z dodatnimi ukrepi. Podatke o sistemu upravljanja okolja zbiramo in
analiziramo z različnimi metodološkimi orodji. Uporabljamo vse razpoložljive vire, kot so rezultati meritev procesov in
dejavnosti, ki lahko pomembno vplivajo na okolje, ugotovitve notranjih in zunanjih presoj, notranjih revizij, varnostnih
pregledov in inšpekcij, reklamacije kupcev in analize tveganj. S tem dokazujemo ustreznost in učinkovitost sistema in
odkrivamo priložnosti za izboljševanje.
58
O okoljskih podatkih poročamo tudi Krkinemu vodstvu, državnim ustanovam (poročila o monitoringu emisij v okolje
za Agencijo RS za okolje, ARSO), Združenju kemijske industrije pri Gospodarski zbornici Slovenije (poročilo o odgovornem
ravnanju, POR) in drugim zainteresiranim deležnikom. Okoljske podatke v letnem poročilu pripravljamo v skladu
s standardi trajnostnega poročanja GRI, kar bomo v prihodnje nadgrajevali.
Zavezujemo se, da bomo tudi v prihodnje:
skrb za okolje vključevali v najzgodnejše razvojne aktivnosti in projekte;
skrbeli za učinkovito rabo vode, energentov, surovin in ostalih virov;
z najboljšimi razpoložljivimi tehnikami in drugimi ukrepi v največji možni meri preprečevali oziroma zmanjševali
vplive na okolje v celotnem življenjskem ciklu izdelkov;
v tehnologijah, kjer je to možno, nevarne snovi zamenjali z manj nevarnimi;
zmanjševali tveganje za nastanek izrednih dogodkov in izboljševali postopke za ukrepanje v takih primerih;
redno nadzorovali vplive na okolje;
z izobraževanjem in usposabljanjem zaposlenih povečevali njihovo zavest o varstvu okolja;
zaposlene in ostale zainteresirane obveščali o stanju in dosežkih pri ravnanju z okoljem;
dosledno zagotavljali skladnost z zakonskimi in drugimi zahtevami, ki jih je Krka sprejela;
58
GRI GS 102-11

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
157
vplivali na odgovoren odnos do okolja pri pogodbenih partnerjih, kolikor bo to mogoče;
s sistematičnim postavljanjem okoljskih ciljev in programov izboljševali stanje v okolju;
širili okoljsko politiko v Krkine odvisne družbe v tujini.
Vse naše aktivnosti so skladne z zahtevami Zakona o varstvu okolja in ostalih podzakonskih predpisov (emisije v zrak,
emisije v vode, hrup, odpadki, svetlobno onesnaževanje, elektromagnetno sevanje, prevoz nevarnih snovi, tla itd.), ki jih
redno in podrobno spremljamo. Prenesene so tudi v okoljevarstvena dovoljenja za posamezne proizvodne lokacije.
V skladu z zakonodajo redno pripravljamo obračune okoljskih dajatev in jih posredujemo pristojnim ustanovam. Okoljska
zakonodaja je zelo obsežen del evropskega pravnega reda, zato v interni knjižnici vodimo sezname za 21 področij te
zakonodaje. Dopolnjujemo jih najmanj dvakrat na leto in objavljamo na internih spletnih straneh. Periodično ocenjevanje
izpolnjevanja zakonskih in drugih zahtev, ki jih je Krka sprejela, obravnava Komisija za spremljanje okoljskih vidikov
(KSOV). Če so zaradi zakonskih sprememb potrebne dodatne aktivnosti, določi odgovorne osebe in roke
za implementacijo. KSOV je odgovorna tudi za obdobno prepoznavanje okoljskih vidikov, ki zajemajo vplive naših izdelkov
in storitev v njihovem celotnem življenjskem ciklu. Preverjanje uresničevanja ciljev in programov je vključeno v vodstveni
pregled. Prepoznana okoljska tveganja v okviru okoljskega načrtovanja ocenjujeta SVO in KSOV. Okoljska tveganja so
vključena tudi v tveganja neprekinjenega poslovanja in kakovosti ter v analizo tveganja pri pogodbenih partnerjih.
59
Skladnost z zakonodajo in okoljevarstvenimi dovoljenji preverjamo z rednimi monitoringi emisij v zrak in vode,
z monitoringom hrupa in elektromagnetnega sevanja, ocenami odpadkov ter z rednimi pregledi rezervoarjev in opreme.
Morebitna odstopanja od zakonsko dovoljenih mejnih vrednosti obravnavamo v skladu z internimi standardi in izvedemo
potrebne korektivne ukrepe, s katerimi zagotovimo skladnost z zakonodajo. V preteklem letu odstopov ni bilo.
60
V letu 2021 je Inšpektorat RS za okolje in prostor izvedel inšpekcijske nadzore za lokacije Ločna, Krško in Bršljin.
Na podlagi njihovih ugotovitev smo prejeli odločbo za ureditev merilnih mest na iztoku hladilnih odpadnih vod v reko Krko
na lokaciji Ločna, kar smo uredili v načrtovanem roku. Vse ostale ugotovitve inšpekcijskih pregledov so potrdile skladnost
delovanja z zakonskimi zahtevami. Sanacijski program čiščenja odpadnih vod iz obrata Krško, ki izhaja iz odločbe
Inšpektorata RS za okolje in prostor, izdane leta 2019, izvajamo v sklopu projekta Sinteza 2. Projekt je v fazi pridobitve
okoljevarstvenega dovoljenja. V letu 2021 smo prejeli pritožbo zaradi hrupa na lokaciji Ljutomer, pritožil se je krajan, ki živi
v okolici Krkinega obrata. Pritožbo smo ustrezno obravnavali, izvedli možne ukrepe in prijavitelju pisno odgovorili. Izvedli
smo tudi dodatne in glede na predvideni monitoring večje meritve hrupa, ki so pokazale, da je hrup v okolici obrata bistveno
manjši, kot so zakonsko predpisane omejitve. Pri okoljevarstvenih presojah niso ugotovili neskladnosti. Ugotovili so, da
Krka izpolnjuje zahteve standarda ISO 14001 in da se stanje na področju varstva okolja stalno izboljšuje.
61
Za lokacijo Ločna smo v letu 2021 pripravili obsežno dokumentacijo in na Ministrstvo za okolje in prostor (MOP) oddali
vlogo za pridobitev okoljevarstvenega dovoljenja za obrat z manjšim tveganjem za okolje v skladu z direktivo Seveso III,
katere namen je preprečevanje in obvladovanje tveganj večjih nesreč, ki vključujejo nevarne snovi, zlasti kemikalije. Izdajo
dovoljenja pričakujemo v letu 2022.
Stroški varstva okolja
Stalno izboljševanje na področju varstva okolja zahteva poleg tehničnih in organizacijskih ukrepov tudi znatna finančna
sredstva. V zadnjih petih letih smo za varovanje okolja namenili več kot 40 milijonov EUR, od tega samo v letu 2021
11,6 milijona EUR. Neposredni stroški so znašali 6,3 milijona EUR in so vključevali stroške odvajanja in čiščenja odpadnih
vod, ravnanja z odpadki, čiščenja odpadnega zraka, obvladovanja hrupa, monitoringov in okoljskih dajatev ter druge
neposredne stroške varstva okolja. V opremo in tehnologijo za varstvo okolja smo vložili 5,3 milijona EUR, kar bo
prispevalo k nadaljnjemu zmanjševanju vplivov na okolje.
Raba naravnih virov
Živimo v času, ko so naravni viri vse bolj izčrpani in ko se drastično kažejo fizične omejitve planeta in njegova ranljivost.
Zavedamo se, da moramo v industriji prekiniti povezavo med gospodarsko rastjo in rabo naravnih virov. V Krki se z vso
59
GRI GS 103-1, 103-2, 103-3
60
GRI GS 103-1, 103-2, 103-3
61
GRI GS 307-1, 413-1

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
158
odgovornostjo soočamo z izzivi, kako z manjšo in dolgoročno vzdržno rabo naravnih virov narediti več, kar uresničujemo
s številnimi projekti in aktivnostmi ter s sodelovanjem vseh zaposlenih.
Voda
62
Za farmacevtsko proizvodnjo je dostop do kakovostne pitne vode izrednega pomena, saj je surovina za pripravo
farmacevtskih vod, ki morajo ustrezati visokim zahtevam glede kemijske in mikrobiološke čistosti. V Krki jo zato
obravnavamo kot zelo pomemben okoljski vidik ter dosledno načrtujemo, spremljamo in nadzorujemo. Zaposlene tudi
spodbujamo, da pijejo vodo iz pipe, kjer delovni proces to omogoča. Voda iz pipe je zdravstveno ustrezna in z vidika
varstva okolja boljša izbira kot voda iz plastenke, zaradi katere se povečuje tudi količina odpadkov.
Veliko aktivnosti usmerjamo v ohranjanje kakovosti vodnih teles na lokacijah, kjer imamo lastno proizvodnjo. Vodne
sisteme obvladujemo v skladu z dobro proizvodno prakso in zahtevami HACCP. Kakovost pitne vode niha znotraj
dovoljenih vrednosti glede na letne čase in količino padavin, kar podrobno spremljamo, da bi zagotovili optimalno delovanje
naprav za pripravo farmacevtskih vod. Odpadne vode, ki nastanejo pri pranju naprav za pripravo farmacevtskih vod in ne
vsebujejo kemikalij, ponovno uporabimo za pripravo vod za energetske potrebe. Neprekinjeno oskrbo proizvodnje
s farmacevtskimi vodami zagotavljamo z ločenima sistemoma, ki dovajata vodo v centralni distribucijski sistem.
Ob okvarah na vodovodnem omrežju je sistemsko omogočeno zmanjšanje odvzema pitne vode iz javnega omrežja.
Primanjkljaj pitne vode nadomestimo z že pripravljeno farmacevtsko vodo, ki jo imamo za takšne primere shranjeno
v rezervoarjih.
Raba pitne in rečne vode
Kot glavne vire vode uporabljamo:
pitno vodo iz komunalnega omrežja,
rečno vodo.
Rabo pitne vode spremljamo z računalniškim nadzorom, ki beleži trenutni skupni pretok, skupno rabo ob vstopu v tovarno
in na ključnih odvzemnih mestih. Tako opazimo vsako povečanje rabe pitne vode oziroma odstopanje in raziščemo vzroke.
Zaradi strogih farmakopejskih zahtev za pripravo vod v proizvodnji farmacevtskih izdelkov uporabljamo izključno uradno
preverjeno pitno vodo iz komunalnega omrežja. Glede na namen uporabe jo dodatno prečistimo, večinoma
z najsodobnejšimi membranskimi tehnologijami. Z ustreznim preventivnim vzdrževanjem, spremljanjem delovanja naprav
in tehnološkimi izboljšavami zagotavljamo stalno kakovost vod, podaljšujemo življenjsko dobo naprav, zmanjšujemo
porabo vode in kemikalij ter količino odpadkov.
V letu 2021 smo v družbi Krka v Sloveniji porabili 6 % manj pitne vode kot v preteklem letu, kar pripisujemo ustreznemu
upravljanju in vzdrževanju sistemov za pripravo in distribucijo vod, aktivnemu spremljanju porabe vode in takojšnjemu
ukrepanju pri odkritju puščanja.
Porabo rečne vode smo glede na preteklo leto zmanjšali za 13 %. Približno polovico rečne vode porabimo za hlajenje prek
različnih toplotnih prenosnikov, zlasti v proizvodnji učinkovin, preostalo polovico pa za pripravo tehnoloških vod za potrebe
energetike in proizvodnje. V hladilnih stolpih ustrezno pripravljeno rečno vodo nadomeščamo z deževnico in čisto izpiralno
vodo iz proizvodnje. Načrtujemo, da bomo tudi v letu 2022 vso zbrano deževnico uporabili v hladilnih stolpih.
62
GRI GS 103-1, 103-2, 103-3, 303-1

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
159
Raba pitne in rečne vode
63
Energija
Kot glavne vire energije uporabljamo:
zemeljski plin,
električno energijo in
ekstra lahko kurilno olje kot nadomestno gorivo.
Z električno energijo se oskrbujemo iz javnega elektroenergetskega omrežja, z lastno proizvedeno električno energijo
iz obnovljivih virov, kot je sončna elektrarna, ter iz soproizvodnje toplotne in električne energije na zemeljski plin.
Sistem upravljanja energije
64
Strategija upravljanja energije (SUE) je del Krkinega integriranega sistema vodenja in je oblikovana po smernicah
standarda Sistem upravljanja z energijo ISO 50001. SUE je del širše strategije podjetja in obsega različne aktivnosti in
ukrepe za doseganje stroškovnih in okoljskih ciljev. Za periodično prepoznavanje energetskih vidikov skrbi KSOV,
pri čemer upošteva okoljski standard ISO 14001 in interne pravilnike. S tem celovito obvladujemo procese in jih
izboljšujemo v skladu s smernicami trajnostnega razvoja in krožnega gospodarstva, kar zagotavlja visoko raven varovanja
okolja.
V SUE so neposredno vključeni:
energetski skrbniki obratov v Sloveniji in tujini,
energetski menedžer na ravni družbe, ki skupino vodi in koordinira njeno delo,
vsi zaposleni, ki so glede na okoljsko politiko zavezani k učinkoviti in racionalni rabi energije.
Del sistema so tudi redni energetski pregledi. V letu 2021 smo končali celostni energetski pregled vseh proizvodnih lokacij
v Sloveniji ter v skladu z akcijskim načrtom začeli izvajati različne ukrepe.
Ključno informacijsko orodje za podporo sistemu upravljanja energije je energetski nadzorni informacijski sistem,
ki dopolnjuje sistem računalniškega nadzora in vodenja. V letu 2021 smo vanj vključili nove meritve, ki izboljšujejo
preglednost nad masnimi in energijskimi tokovi v podjetju, ter ga nadgradili z novimi orodji. Energetski nadzorni
informacijski sistem smo posodobili z najnovejšo verzijo za naprednejše analize in vrednotenje uresničevanja okoljskih
ciljev.
63
GRI GS 303-3, 303-5
64
GRI GS 103-1, 103-2, 103-3

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
160
Večletni pregled izvedenih ukrepov in njihovih učinkov na področju upravljanja energije
65
Pri izračunu povprečne enostavne vračilne dobe so upoštevani samo ukrepi, ki smo jih izvedli izključno zaradi ekonomske
upravičenosti.
Specifična raba energije
66
Specifično rabo energije prikazujemo kot porabo energije glede na proizvajalne stroške in fizični obseg proizvodnje. Glede
na proizvajalne stroške je ostala na ravni leta 2020.
Specifična raba energije glede na proizvajalne stroške
S številnimi dejavnostmi na področju učinkovite rabe energije, energetsko učinkovitega investiranja in vzdrževanja smo
dosegli, da je specifična raba energije glede na fizični obseg proizvodnje ostala na enaki ravni kot v letu 2020.
65
GRI GS 302-4
66
GRI GS 302-3

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
161
Specifična raba energije glede na količino proizvodnje
Projekti za izboljšanje energetske učinkovitosti
Energetski učinkovitosti že vrsto let namenjamo posebno pozornost, kar se kaže v nenehnem izboljševanju specifične
rabe energije in vode. Z izboljšavami, ki so rezultat večletnih sistematičnih aktivnosti in investicij, povprečno prihranimo
več kot 50 GWh električne energije in zemeljskega plina na leto. To pomeni, da emisije CO
2
zmanjšamo za več kot
17.000 ton. Z vsemi izvedenimi projekti za izboljšanje energetske učinkovitosti smo v letu 2021 prihranili 2583 MWh,
proizvedli pa smo 454 ton manj emisij CO
2
. V Ločni smo začeli projektirati nov sistem reverzibilne termične oksidacije,
v sklopu katerega smo predvideli tudi koristno izrabo stranske toplote dimnih plinov. Predvideni prihranek zemeljskega
plina bo 1100 MWh, kar pomeni 190 ton manj emisij CO
2
. Projekt bo končan v letu 2022.
Zamenjava utekočinjenega naftnega plina z zemeljskim plinom v Šentjerneju
V letu 2021 smo obrat Šentjernej priklopili na distribucijsko omrežje zemeljskega plina, saj je oskrba z njim zanesljivejša
in varnejša ter v povprečju 25 % cenejša kot oskrba z utekočinjenim naftnim plinom. Pri njegovi rabi nastaja zanemarljiva
količina prašnih delcev ter bistveno manj emisij NO
x
in SO
x
. Lokacijo v Šentjerneju smo v preteklem letu v celoti oskrbovali
z zemeljskim plinom.
Optimizacija obratovanja klimatizacijskih sistemov
Klimatizacijski sistemi (heating, ventilation, and air conditioning, HVAC) vplivajo približno na 60 % končne rabe energije
v podjetju, zato nenehno iščemo rešitve za izboljšanje njihovega delovanja. V letu 2021 smo:
na lokaciji Ločna nadgradili ciljno spremljanje rabe energetskih medijev po objektih, s čimer bomo dobili še boljši
vpogled v energetsko bilanco posameznega objekta, prepoznali morebitne anomalije in tako izboljševali sistem
URE;
na lokaciji Ljutomer sistem razvlaževanja zraka zamenjali s sušilnimi kolesi z glikolskimi hladilniki –1/3°C, s čimer
bomo prihranili 1935 MWh zemeljskega plina na leto, letne izpuste CO
2
v ozračje pa bomo zmanjšali
za 454 ton.
Povečanje zanesljivosti oskrbe s komprimiranim zrakom z 8 bari v Ločni
V kompresorski postaji Notol 2 v Ločni smo začeli dela za vgradnjo dodatnega visokotlačnega kompresorja, s čimer bomo
dosegli zanesljivejšo in učinkovitejšo pripravo komprimiranega zraka z 8 bari. Dodatno izboljšanje bomo dosegli
s sočasnim povečanjem zmogljivosti sedanje povezave kompresorskih postaj. Na leto bomo prihranili več kot 200 MWh
električne energije.

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
162
Zamenjava svetilk FLUO s svetilkami LED
Svetilke FLUO postopno zamenjujemo s svetilkami LED. V Ločni in Gotni vasi smo posodobili razsvetljavo dveh skladišč
ter tako izboljšali osvetljenost prostorov in delovnih površin. Prihranili bomo 112 MWh električne energije na leto.
Koristna izraba stranske toplote
Ves čas skrbimo za koristno izrabo toplote, ki nastaja kot stranski produkt različnih procesov. Stransko toploto
iz kompresorske postaje, dimnih plinov parnih kotlov in različnih odpadkov parnega sistema, kondenzacijsko toploto
hladilnih agregatov ter iz soproizvodnje toplote in električne energije izrabljamo za pripravo ogrevne vode. S temi ukrepi
za pripravo ogrevne vode porabimo 54 % (24 GWh) manj zemeljskega plina.
Biotska raznovrstnost
67
Biotska raznovrstnost uravnava delovanje vseh ekosistemov na Zemlji, je temelj življenja ljudi in naravna danost, ki je ne
smemo izrabljati. Slovenija spada med države z največjo biotsko raznovrstnostjo v EU. Na prostoru, ki obsega samo
0,004 % površine Zemlje, živi več kot 1 % vseh znanih živečih vrst in več kot 2 % kopenskih vrst.
Na vseh Krkinih proizvodnih lokacijah spremljamo in upoštevamo vse smernice in zahteve evropske in nacionalne
zakonodaje s tega področja ter zagotavljamo ekološko, biotsko in krajinsko ohranjanje naravnih vrednot. Na internih
izobraževanjih zaposlene ozaveščamo o pomenu biotske raznovrstnosti, saj lahko k ohranjanju narave veliko prispeva
vsak posameznik.
Območje reke Krke, kjer so tudi naši industrijski objekti, je ekološko pomembno območje (EPO) in varstveno območje
Natura 2000, saj je pomemben prostor številnih vodnih in obvodnih rastlinskih in živalskih vrst, zlasti rib, dvoživk in ptic.
EPO je po Zakonu o ohranjanju narave območje, ki pomembno prispeva k ohranjanju biotske raznovrstnosti, Natura 2000
pa je družbena zaveza, da bomo varovali naravno dediščino slovenskega in evropskega pomena. Obveznosti so zelo
jasno opredeljene z Direktivo o pticah in Direktivo o habitatih. Na območju reke Krke so ogrožene vrste ribe bolen, sulec
in platnica, školjka navadni škržek, človeška ribica, bober in vidra.
V Sloveniji še ni sistematičnega ovrednotenja z vidika biotske raznovrstnosti vodotokov kot ekosistemov, zato v Krki
spremljamo publikacije in poročila, ki jih izdajajo ARSO, Zavod RS za varstvo narave, Statistični urad RS in druge
strokovne ustanove. Evropska agencija za okolje je novo oceno biotske raznovrstnosti in narave v EU za obdobje
20132018 v skladu z direktivama o pticah in habitatih izdala v letu 2021. Na podlagi posredovanih in ocenjenih podatkov
za vrste, ki živijo v habitatih v Sloveniji, poročilo navaja, da je biotska raznovrstnost v obdobju 20132018 ostala enaka
kot v prejšnjem opazovalnem obdobju.
Vsi Krkini industrijski objekti so strnjeni in ne posegajo v ekološko občutljiva območja. Pri obstoječih objektih in pri gradnji
novih upoštevamo najstrožje okoljevarstvene zahteve. Zajem rečne vode in izpust očiščenih odpadnih vod iz naše čistilne
naprave ne ogrožata pogojev za ohranitev vodnih in obvodnih biotopov ter pogojev, ki biotop povezujejo.
Območji, kjer sta obrata Ljutomer in Krško, nista del evropskega ekološkega omrežja Natura 2000. Kljub temu vse odpadne
vode ustrezno čistimo na komunalni čistilni napravi Ljutomer in čistilni napravi Vipap Krško, tako da s svojimi emisijami ne
ogrožamo biotske raznovrstnosti.
Prevoz
V logističnih procesih uporabljamo vse vrste prevozov. Za dostavo blaga s cestnim prevozom uporabljamo najsodobnejša
vozila z ekološko ustreznimi motorji, za bolj oddaljene trge pa ladijski in letalski prevoz. Prevoze organiziramo prek
lastnega transportnega oddelka z lastnimi vozili in prek pogodbenih prevoznikov. Svoje izdelke večinoma dostavljamo
na evropske in azijske trge.
67
GRI GS 103-1, 103-2, 103-3, 304-2, 304-4

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
163
Tudi v letu 2021 smo nadaljevali cestne prevoze na relaciji Šanghaj–Novo mesto, saj so dobra alternativa letalskim
prevozom. Kljub nadaljevanju omejitev zaradi pandemije in težavam v letalskem in ladijskem prometu smo uspešno
opravili vse prevoze.
Organizirali smo skoraj 11.000 prevozov končnih izdelkov, surovin in embalaže. Z lastnimi vozili smo prevozili več kot
2 milijona kilometrov in porabili 576.000 litrov goriva. Nadaljevali smo posodabljanje voznega parka in izobraževanje
voznikov.
Podrobno spremljamo in izpolnjujemo zahteve zakonodaje s področja prevoza zdravil ter skrbimo, da so z njimi in drugimi
posebnostmi seznanjeni tudi vsi pogodbeni prevozniki in njihovi vozniki. Pristojni državni organi za nadzor prevoza
v preteklem letu niso ugotovili nobenih zakonodajnih kršitev.
Krkin vozni park sestavlja 19 vozil, posodabljamo pa ga sproti. V letu 2021 smo naročili še tri nove kompozicije (vozilo
s prikolico), ki bodo dobavljene v letu 2022. Vsa vozila izpolnjujejo predpisane zahteve za voznike ter so varnostno in
okoljsko izpopolnjena. Nova vozila imajo vgrajene najsodobnejše pripomočke (npr. radarski tempomat, zaviranje v sili,
spremljanje konfiguracije terena, opozarjanje na mrtvi kot), ki še dodatno prispevajo k večji prometni varnosti.
Tudi pogodbene prevoznike skrbno izbiramo in spodbujamo uporabo sodobnih vozil, ki ustrezajo najvišjim okoljskim
standardom. V voznem parku imajo tudi vozila s pogonom na utekočinjeni zemeljski plin.
V avtoparku imamo 7 električnih osebnih vozil, v letu 2022 pa ga bomo dopolnili še z dvema električnima in enim hibridnim.
V skladu s strategijo nabave električnih vozil načrtujemo, da bomo do leta 2025 20 izrabljenih vozil na dizelski in bencinski
pogon zamenjali z električnimi. Na dveh lokacijah imamo 8 polnilnic. Kadar je mogoče, službene poti nadomeščamo
z uporabo tele- in videokonferenc ter tako še dodatno prispevamo k zmanjševanju porabe goriva in emisij v zrak.
Že šesto leto zapored smo se z akcijo Krkin dan brez avtomobila pridružili dejavnostim v okviru evropskega tedna
mobilnosti. S tem se vključujemo v aktivnosti za trajnostno mobilnost, ki smo jih zapisali v Mobilnostni načrt Krke, s katerim
spodbujamo uporabo alternativnih in za okolje manj škodljivih načinov prihoda na delo. V letu 2021 je sodelovalo že
15 Krkinih podjetij. Za številne krkaše trajnostni način prihoda na delo vse bolj postaja navada, ne le enkratno dejanje.
Zelena mobilnost mora biti tudi varna, zato zaposlene redno ozaveščamo o pomenu upoštevanja priporočil in ukrepov
za varovanje zdravja in varnosti ne le na delovnem mestu, ampak tudi na poti na delo. Da čim več zaposlenih lahko prihaja
na delo s kolesi, smo poskrbeli tudi z dodatnimi parkirnimi mesti za kolesa.
Emisije
Odpadne vode
68
Površinske in podzemne vode pred organskim in mikrobiološkim onesnaženjem ter vnosom dušikovih in fosforjevih snovi
varuje predvsem čiščenje odpadnih vod, zato je skrb za čim bolj celovito in učinkovito čiščenje ena od naših prednostnih
nalog pri varovanju okolja. Uporabljamo vrsto fizikalnih, kemijskih in bioloških postopkov, s katerimi iz odpadnih vod
odstranjujemo različne vrste onesnaževal. Delujemo v skladu z Uredbo o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadne
vode iz naprav za proizvodnjo farmacevtskih izdelkov in učinkovin, katere zahteve so zajete v okoljevarstvenih dovoljenjih
(OVD) za posamezno proizvodno lokacijo. Monitoring odpadnih vod na vseh lokacijah opravlja zunanji pooblaščeni
izvajalec, pogostost in obseg sta določena v posameznih OVD.
Količino in onesnaženost industrijskih odpadnih vod zmanjšujemo v vseh fazah proizvodnega procesa. Že pri razvoju
izdelka upoštevamo zahteve OVD in zakonodaje ter izbiramo tehnologije z najmanjšo možno porabo vode. V proizvodnji
uporabljamo sodobne tehnologije priprave vod in zaprte hladilne sisteme ter druge metode varčevanja z vodo. Kjer je
mogoče, v tehnologijah uporabimo za vode manj škodljive surovine in pomožne materiale, v postopkih pranja v proizvodnji
zmanjšujemo količine detergentov na najmanjšo dopustno mero, na vseh proizvodnih lokacijah pa zagotavljamo čiščenje
odpadnih vod in doseganje zakonsko določenih parametrov iztokov pred izpustom v površinske vode. Odpadne vode v
Ločni čistimo na lastni sodobni industrijski čistilni napravi, ki sledi zahtevam, določenim na podlagi najboljših razpoložljivih
68
GRI GS 303-2, 303-4

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
164
tehnologij na tem področju. Odpadne vode v dislociranih obratih čistimo na sodobnih skupnih komunalnih čistilnih
napravah.
Na lokaciji v Ločni nastajajo industrijske, komunalne in hladilne odpadne vode. Industrijske in komunalne odpadne vode
čistimo na lastni biološki čistilni napravi. S posodobitvami v zadnjih letih in strokovnim vodenjem zahtevne tehnologije
dosegamo visoko kakovost iztoka, ki je v skladu z vsemi zakonskimi zahtevami. V letu 2021 smo prečistili 778.818 m
3
odpadnih vod in dosegli 92,7-odstotno odstranitev organskega onesnaženja, izraženega s parametrom KPK (kemijska
potreba po kisiku) in 98,9-odstotno odstranitev organskega onesnaženja, izraženega s parametrom BPK
5
(biokemijska
potreba po kisiku v 5 dneh). Hladilne odpadne vode, ki jih je bilo 406.307 m
3
, niso onesnažene in po hladilno-meteorni
kanalizaciji odtekajo v reko Krko.
V obratu Bršljin nastajajo industrijske in komunalne odpadne vode, ki odtekajo v javno kanalizacijo in se čistijo na skupni
komunalni čistilni napravi v Novem mestu. V letu 2021 je bila skupna količina odpadnih vod 16.004 m
3
.
V obratu Šentjernej nastajajo industrijske in komunalne odpadne vode, ki odtekajo v javno kanalizacijo in se čistijo
na skupni komunalni čistilni napravi v Šentjerneju. V letu 2021 je bila skupna količina odpadnih vod 13.274 m
3
.
V obratu Ljutomer nastajajo industrijske, komunalne in hladilne odpadne vode, ki odtekajo v javno kanalizacijo in se čistijo
na skupni komunalni čistilni napravi v Ljutomeru. V letu 2021 je bila skupna količina odpadnih vod 27.674 m
3
.
V obratu Krško nastajajo industrijske, komunalne in odpadne vode iz energetske oskrbe, ki odtekajo v javno kanalizacijo
in se čistijo na čistilni napravi Vipap v Krškem. V letu 2021 je bila skupna količina odpadnih vod 24.417 m
3
. Na tej lokaciji
načrtujemo gradnjo lastne čistilne naprave, za katero smo že pripravili projektno dokumentacijo. Projekt je v zaključni fazi
pridobivanja pravnomočnega okoljevarstvenega dovoljenja, ki je pogoj za začetek gradnje.
Skupno količino enot obremenitve (EO) smo v primerjavi z letom 2020 povečali za 130 EO oziroma za 9,5 %, kar
pripisujemo večji obremenjenosti odpadnih vod, ki smo jih odvedli na čistilne naprave. Rezultati monitoringov
na vseh lokacijah v Sloveniji so bili skladni z zahtevami okoljevarstvenih dovoljenj.
Ugotovitve študij kažejo, da je delež farmacevtskih učinkovin, ki prehajajo v vode iz farmacevtske proizvodnje, majhen
v primerjavi z deležem, ki ga povzročijo končni uporabniki. Kljub temu smo dobro obvladovano področje čiščenja odpadnih
vod še nadgradili z ocenami nevarnosti posameznih učinkovin in snovi za vodno okolje, ki so del širše ocene tveganja
(risk assessment). Na podlagi izračunane nevarnosti, ki temelji na fizikalno-kemijskih, ekotoksikoloških in toksikoloških
podatkih za posamezno učinkovino ter podatkih o znanem vodnem okolju, opredelimo načine ravnanja z odpadnimi
vodami, dodatne ukrepe, če so potrebni, in način ravnanja z odpadki. Izračune redno spremljamo in posodabljamo,
pri ravnanju z odpadnimi vodami in odpadki pa upoštevamo tudi rezultate novih raziskav ter druge strokovne in
verodostojne informacije. Za nekatere farmacevtske učinkovine, ki predstavljajo večje tveganje za okolje, smo s pomočjo
zunanjih partnerjev razvili zahtevne analizne metode, s katerimi spremljamo vsebnost ostankov učinkovine v odpadnih
vodah.

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
165
Ravnanje z odpadnimi vodami
Skupne enote obremenitve predstavljajo predpisani matematični izračun onesnaženja na vseh iztokih odpadnih vod
(Ločna, Šentjernej, Bršljin, Ljutomer, Krško). Pri izračunu upoštevamo letni pretok odpadnih vod, organsko onesnaženje,
obremenitve z dušikom, fosforjem in neraztopljenimi snovmi ter učinek čiščenja čistilne naprave.
Odpadki
69
V družbi Krka z odpadki ravnamo v skladu z načrtom gospodarjenja z odpadki, ki upošteva zakonske zahteve, tehnične in
organizacijske ukrepe ter cilje na področju ravnanja z odpadki. Zakonsko predpisano proizvajalčevo razširjeno
odgovornost vključujemo v skupne načrte ravnanja z odpadnimi zdravili in odpadno embalažo. S tem zagotavljamo
zbiranje in ustrezno predelavo embalaže ter varno odstranitev izdelkov, ki jih končni uporabniki ne uporabijo.
Upoštevamo zakonsko predpisano hierarhijo ravnanja z odpadki in zavezo okoljskega standarda za trajno zmanjševanje
vplivov na okolje. Prvi in najpomembnejši korak je preprečevanje nastajanja odpadkov. To zagotavljamo z zmanjševanjem
velikosti embalažnih enot, izboljšavami v razvoju tehnoloških postopkov in v proizvodnji, z uporabo regeneriranih topil,
ponovno uporabo palet in številnimi drugimi ukrepi. Z zmanjšanjem embalažnih enot smo v letu 2021 porabo embalažnih
materialov zmanjšali za 18 ton, sorazmerno smo zmanjšali tudi količino odpadne embalaže in nabavne stroške.
Odpadke obravnavamo kot pomemben vir surovin in energije, zato jih zbiramo ločeno že od točke, kjer nastanejo, in jih
pripravljamo za ponovno uporabo. S tem prispevamo k uresničevanju krožnega gospodarstva. Vzpostavili smo sistem
ločenega zbiranja posameznih vrst odpadkov, v katerega so vključeni vsi zaposleni. Uporabljamo sodobno opremo
za ločeno zbiranje, stiskanje in prevoz odpadkov. V letu 2021 smo zbrali 495 ton kompozitnih materialov iz aluminija
in plastike, kar je 14 % več kot v letu 2020. Pooblaščeni predelovalec je iz njih pridobil 180 ton aluminija in 270 ton
plastike, ki jih je kot surovino predal v predelavo.
Z nenehnim izboljševanjem sistema ravnanja z odpadki in povečevanjem količin ločeno zbranih odpadnih materialov smo
izpolnili postavljene cilje. V primerjavi z letom 2020 smo količino odpadkov, odloženih na odlagališče, kljub povečanemu
obsegu proizvodnje zmanjšali za 28 ton.
Tudi v letu 2021 so se v Sloveniji nadaljevala tveganja, povezana s prevzemom in odstranjevanjem nekaterih vrst
odpadkov. Za njihovo obvladovanje smo razpršili tokove ravnanja z odpadki ter poslovno sodelovanje razširili na več
slovenskih in tujih zbiralcev in odstranjevalcev teh odpadkov.
69
GRI GS 103-1, 103-2, 103-3, 306-1, 306-2

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
166
Dobre rezultate lahko dosegamo le z odgovornim delom vseh, zato smo zaposlene redno izobraževali o ravnanju
z odpadki.
Odpadki, predani v reciklažo
70
Odpadki, predani v biološko obdelavo in predelavo
71
70
GRI GS 306-4
71
GRI GS 306-4

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
167
Odpadki, odloženi na odlagališče
Odpadki, predani v sežig
72
Hrup
Evropska agencija za okolje ocenjuje, da je ravnem hrupa, ki škodijo zdravju, dolgotrajno izpostavljenih 20 % evropskega
prebivalstva. Zato je hrup pomemben del okoljske zaščite tudi v Sloveniji. Industrija je kljub raznovrstni dejavnosti eden
od manjših virov hrupa. V Krki majhne emisije dosegamo z ustrezno opremo, namestitvijo opreme v zaprte prostore,
protihrupnimi zaščitami, električnim napajanjem agregatov za hlajenje tovornih vozil in premestitvijo tovornih vozil
v notranjost proizvodnega območja. Meritve v skladu s predpisom, ki ureja mejne vrednosti kazalnikov hrupa v okolju,
izvajamo vsaka tri leta in ob vsaki večji spremembi, ki bi lahko povzročila povečanje hrupa. Z vsemi ukrepi dosegamo, da
so rezultati skladni z zakonodajo, kar dokazujejo rezultati monitoringov hrupa na vseh proizvodnih lokacijah v Sloveniji, ki
so jih pooblaščeni zunanji izvajalci opravili v letu 2021.
72
GRI GS 306-5

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
168
Emisije v zrak
73
Onesnaženost zraka z žveplovim dioksidom, dušikovimi oksidi, ogljikovim monoksidom, ozonom in trdnimi delci spada
med največja tveganja za naše zdravje in kakovost življenja. Zmanjšanje teh emisij je zato Krkina prednostna naloga pri
varovanju okolja. Upoštevamo ukrepe EU za uresničevanje zelenega dogovora, zakonske zahteve in stroge zahteve
za preprečevanje navzkrižne kontaminacije v farmacevtski industriji. Emisije zmanjšujemo s čistilnimi napravami na vseh
izpustih, ki so potencialni vir onesnaževanja. Z učinkovitimi odpraševalnimi sistemi, filtri, vodnimi pralniki, kondenzacijskimi
kolonami in napravami za termično oksidacijo odpadnih plinov jih zmanjšujemo pod zakonsko določene mejne vrednosti
oziroma do stopnje, ki jo omogoča najboljša razpoložljiva tehnika.
Organske snovi v odpadnem zraku čistimo na sodobnih napravah za termično oksidacijo. V Ločni smo tretjo tovrstno
napravo zagnali leta 2020, v Krškem pa smo v letu 2021 staro napravo za termično oksidacijo zamenjali s sodobnejšo in
zmogljivejšo ter v proizvodnji nadgradili razvod za zbiranje odpadnega zraka. Napravo v Krškem bomo zagnali v letu 2022.
V Sloveniji je še vedno težava velika in občasno čezmerna onesnaženost zraka z delci PM
10
in nekaterimi drugimi
onesnaževali, kot so delci PM
2,5
, dušikov dioksid, ozon in benzo(a)piren, ki povzročajo številne zdravstvene težave. V Krki
z absolutno filtracijo zraka na vseh prašnih izpustih v zrak zagotavljamo popolno oziroma več kot 99,7-odstotno
odstranitev vseh prašnih delcev. V okolje torej spuščamo zrak, ki ni onesnažen s prašnimi delci in zato ne prispeva
k čezmerni onesnaženosti zraka z delci PM
10
.
Emisije v zrak
74
Neposredne emisije CO
2
(Scope 1 po protokolu Greenhouse Gas, GHG) povzročamo z rabo goriv in izpusti ozonu
škodljivih snovi iz hladilnih naprav, posredne emisije pa z rabo električne energije iz javnega omrežja. Neposredne emisije
CO
2
so kljub povečani proizvodnji ostale na podobni ravni kot v letu 2020.
V letu 2021 smo vse porabnike električne energije v Krki v Sloveniji začeli oskrbovati izključno z električno
energijo iz brezogljičnih virov. S tem smo naredili velik korak k zmanjševanju ogljičnega odtisa in izničili posredne
emisije CO
2
(Scope 2 po protokolu GHG). Te so v zadnjih letih v povprečju znašale okoli 45.000 tCO
2
. Nadaljevati želimo
zmanjševanje skupnih emisij CO
2
v zrak (Scope 1 in Scope 2 po protokolu GHG) ter tako zagotavljati čim večjo ogljično
nevtralnost naših procesov.
75
73
GRI GS 103-1, 103-2, 103-3
74
GRI GS 305-1, 305-2
75
GRI GS 305-5

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
169
Lokacija Ločna je vključena v trgovanje z emisijskimi kuponi CO
2
, zato moramo v skladu z zakonodajo o emisijah o tem
poročati Ministrstvu za okolje in prostor.
Elektromagnetno sevanje
Elektromagnetno sevanje je sestavni del naravnega in življenjskega okolja, z elektrifikacijo pa se je pojavilo tudi
elektromagnetno sevanje tehničnega izvora, ki pri dovolj velikih jakostih opazno učinkuje tudi na organizme. V Krki redno
spremljamo zakonodajo s tega področja in izvajamo zahtevane meritve.
Na lokaciji v Ločni smo prepoznali vire visoko- in nizkofrekvenčnega elektromagnetnega sevanja, kot so bazne postaje
za mobilno telefonijo, sistemi ojačevalcev mobilnega signala znotraj objektov, transformatorske postaje in
elektroenergetski proizvodni viri ter srednjenapetostni elektroenergetski vodi in povezave. Rezultati prvih meritev in
monitoringov dokazujejo, da so sevalne obremenitve na prepoznanih virih pod mejnimi vrednostmi, ki jih določa
zakonodaja.
Na ostalih Krkinih proizvodnih in poslovnih lokacijah v Sloveniji prav tako upoštevamo zakonodajo s področja
elektromagnetnega sevanja, čeprav tam ni baznih postaj za mobilno telefonijo in so zato energetsko manj intenzivne.
Svetlobno onesnaževanje
Na Krkinih proizvodnih in poslovnih lokacijah v Sloveniji z zunanjo razsvetljavo osvetljujemo parkirne, prometne (notranje
ceste in peš poti), transportne in skladiščne površine. Imamo tudi svetlobne napise in oglasne površine. Zunanja
razsvetljava ter svetlobni napisi in panoji se vklopijo prek astronomske ure. Na večjih lokacijah izvajamo ločene meritve
porabe električne energije za zunanjo razsvetljavo.
Zavedamo se pomena svetlobnega onesnaževanja, zato smo pred šestimi leti odgovorno pristopili k posodabljanju
zunanje razsvetljave in v tem času bistveno zmanjšali skupno nazivno električno moč. Samo v Ločni smo jo v letih 2015
in 2016 z zamenjavo vseh starih svetilk zmanjšali za 47 %. Skupna nazivna električna moč za vse lokacije v Sloveniji je
leta 2021 znašala 25 kW, kar je 17 % manj, kot je leta 2014 znašala samo na lokaciji v Ločni.
Varovanje okolja v Krkinih odvisnih družbah
Odgovornost do naravnega okolja v največji možni meri vključujemo tudi v dejavnosti naših odvisnih družb v tujini, kjer
sistem upravljanja okolja usklajujemo po načelu »funkcija pokriva funkcijo«.
Usmeritve in dobre prakse na področju varovanja okolja s stalnim sodelovanjem, izmenjavo informacij in investiranjem
prenašamo v vse odvisne družbe, pri čemer upoštevamo zahteve lokalnih zakonodaj. Vzpostavili smo učinkovite
sisteme ločenega zbiranja odpadkov, odpadke pa predajamo samo preverjenim pooblaščenim zbiralcem odpadkov.
V obratu v Jastrebarskem na Hrvaškem odpadne vode iz proizvodnje visokoaktivnih učinkovin čistimo na lastni čistilni
napravi z naprednim oksidacijskim postopkom (advanced oxidation processes, AOP), ki zagotavlja 99,9-odstotno
razgradnjo učinkovin. V družbi Krka-Rus v Ruski federaciji odpadne vode prečiščujemo na lastni membranski biološki
čistilni napravi. V letu 2021 smo pripravili idejno študijo za dograditev proizvodnje, v sklopu katere bo tudi nadgradnja
čistilne naprave. Odpadne vode iz drugih obratov in odvisnih družb odvajamo na sodobne skupne komunalne čistilne
naprave.
Na vire emisij prašnih delcev vgrajujemo visokoučinkovite absolutne filtracijske naprave. V odvisne družbe prenašamo tudi
dobre prakse pri racionalni rabi energije in vode. V družbi Krka-Rus v Ruski federaciji smo v preteklem letu z dodatnimi
merilniki energijskih tokov nadgradili sistem upravljanja energije (SUE) in podatke implementirali v Krkin energetski
nadzorni informacijski sistem. Prav tako smo na tej lokaciji začeli aktivnosti za vgradnjo dodatnega glikolskega hladilnega
stolpa, s katerim bomo povečali zmogljivost sedanjega sistema prostega hlajenja in pozimi zagotovili ustrezno redundanco
najbolj kritične komponente hladilnega sistema.

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
170
Okoljsko komuniciranje
K dobrim okoljevarstvenim rezultatom prispevajo vsi zaposleni, zato jih nenehno spodbujamo k nadgradnji znanja in
ozaveščenemu ravnanju z okoljem. Z interno komunikacijsko kampanjo Vaša skrb za okolje šteje zaposlene spodbujamo
k varčevanju z energijo, varčnemu tiskanju in ločevanju odpadkov.
V letu 2021 smo v interni reviji Utrip objavili pregledna članka o varstvu okolja, v internem glasilu Bilten in na internih
spletnih straneh pa več krajših obvestil in nasvetov. Zaposlene vsako leto spomnimo na svetovne dneve v znamenju
okolja na dan Zemlje, svetovni dan voda in uro za Zemljo.
Vsebine o odgovornem okoljskem ravnanju smo vključili v program uvajalnega seminarja za novozaposlene in
v programe za pridobivanje nacionalne poklicne kvalifikacije. V Krkin katalog izobraževalnih programov smo poleg
vsebin, povezanih z odpadki, odpadnimi vodami, hrupom, emisijami v zrak in svetlobnim onesnaževanjem, umestili
vsebine o celovitem upravljanju okolja. Leta 2021 se je izobraževanj, povezanih z okoljem, udeležilo 393 zaposlenih. Vse
z varovanjem okolja povezane vsebine smo zaradi pandemije prenesli na elektronske medije.
S svojimi dejavnostmi za varovanje okolja z objavami v medijih ter na različnih seminarjih, posvetovanjih in okroglih mizah
seznanjamo tudi javnost. Dejavno se vključujemo v pripravo okoljske zakonodaje ter smo soustanovitelji in dejavni člani
Sekcije za okolje in energijo pri Gospodarski zbornici Dolenjske in Bele krajine (GZDBK). Sodelujemo tudi s strokovnimi
in znanstvenimi organizacijami doma in v tujini.
Izboljšanje stanja okolja je odvisno tudi od kakovostnih odnosov z deležniki v družbenem okolju, še posebno z najbližjimi
sosedi, saj s svojim delovanjem vplivamo na njihov življenjski prostor in kakovost njihovega življenja. Vsako drugo leto
organiziramo srečanje z okoliškimi prebivalci, na katerem jih seznanimo z dejavnostmi, rezultati in načrti, povezanimi
z varstvom okolja. Tako ohranjamo odprt dialog in izmenjujemo mnenja, pridobljene informacije pa upoštevamo
pri načrtovanju okoljskih ciljev in programov. Zadnje takšno srečanje je bilo leta 2019. Ker v letu 2021 srečanja zaradi
razmer nismo mogli organizirati, smo pripravili informacijski snopič Utrip okolja.
Za lokalno skupnost in ostale deležnike imamo vzpostavljen tudi sistem za pritožbe, vprašanja in predloge v zvezi
z varstvom okolja. Informacije o varstvu okolja in kontakti, namenjeni javnosti, so objavljeni na www.krka.si.

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
171
Kazalniki trajnostnega razvoja za družbo Krka
2021
2020
2019
2018
2017
OKOLJSKI PODATKI
Porabljena voda (skupaj)
m
3
1.461.024
1.623.046
1.399.303
1.341.333
1.588.474
pitna voda
m
3
643.965
684.950
613.919
655.837
644.577
rečna voda
m
3
817.059
938.096
785.384
685.496
943.897
Porabljena energija (skupaj)
GJ
1
953.366
969.833
956.577
961.319
935.484
električna energija
GJ
330.453
344.957
356.610
344.983
330.274
zemeljski plin
GJ
601.041
604.287
580.048
595.739
588.121
utekočinjeni naftni plin
GJ
17.750
20.564
19.409
20.214
17.029
ekstra lahko kurilno olje
GJ
4.122
26
510
383
60
Pridobljena električna energija –
alternativni viri (skupaj)
GJ
53.337
48.294
39.482
46.909
46.014
iz sončne elektrarne
GJ
266
280
252
223
258
iz soproizvodnje
GJ
53.071
48.014
39.230
46.686
45.756
Energetska intenzivnost
specifična raba energije
MJ/EUR
1,55
1,55
1,60
1,80
1,83
specifična raba energije
TJ/mrd kos
74,8
74,8
79,4
83,6
82,8
Odpadki (skupaj)
76
m
3
1.266.494
1.388.829
1.225.003
1.150.578
1.376.629
hladilna voda
m
3
407.807
517.090
392.490
298.137
509.091
tehnološka odpadna voda
m
3
858.687
871.739
832.513
852.441
867.538
neraztopljene snovi
t
11,8
10,3
23,9
16,1
24,3
biokemijska potreba po kisiku
t
3,1
7,0
6,9
5,0
5,8
kemijska potreba po kisiku
t
41,4
42,1
57,5
38,4
43,6
dušik
t
5,1
2,9
4,9
4,8
3,9
fosfor
t
0,7
0,6
0,7
0,6
0,6
enote obremenitve
2
EO
1.371
1.241
1.737
1.286
1.359
Odpadki (skupaj)
t
11.369
12.512
11.091
10.312
11.541
nevarni odpadki (skupaj)
t
6.480
7.329
6.047
5.491
5.879
trdni odpadki
t
808
889
789
670
718
tekoči odpadki
t
5.672
6.440
5.258
4.821
5.161
nenevarni odpadki (skupaj)
t
4.889
5.183
5.044
4.821
5.662
odlaganje (skupaj)
t
763
791
802
824
905
kompozitni materiali (energetska izraba in
predelava)
t
495
427
489
371
246
biomasa (kompostiranje)
t
1.231
1.618
1.308
1.187
1.971
reciklirni odpadki (skupaj)
t
2.381
2.327
2.422
2.422
2.524
papir
t
1.243
1.273
1.221
1.191
1.097
plastika
t
421
380
401
432
392
steklo
t
110
135
136
125
132
kovine
t
186
150
239
201
193
les
t
421
389
425
473
710
električna in elektronska oprema
t
19
20
23
17
16
76
GRI GS 306-3

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
172
2021
2020
2019
2018
2017
OKOLJSKI PODATKI
Emisije v zrak
77
energijsko povezan CO
2
neposredno
t CO2 ek
3
35.046
34.709
33.332
34.242
33.603
energijsko povezan CO
2
posredno
t CO2 ek
3
0
45.707
47.251
45.710
43.761
energijsko povezan SO
2
t
1
1
1
1
1
energijsko povezan NO
x
t
28
27,9
26,8
27,6
27
ozonu škodljive snovi in fluorirani toplogredni
plini
t CO2 ek
1277
2501
1744
1954
2267
Skladnost
izredni dogodki, povezani z vplivi na okolje
0
0
0
3
0
Varstvo okolja (skupaj)
v tisoč EUR
11.599
10.056
7.672
6.738
6.585
stroški varstva okolja
v tisoč EUR
6.258
6.357
5.517
5.107
4.882
vlaganja v okoljske programe
v tisoč EUR
5.301
3.699
2.155
1.631
1.703
SOCIALNI PODATKI
Število zaposlenih
6.228
6.191
5.907
5.496
5.020
Slovenija
5.690
5.679
5.386
4.995
4.514
predstavništva v tujini
538
512
521
501
506
Zdravje in varnost
4
število nezgod
27
21
27
18
27
število nezgod, ki imajo za posledico
3 ali več dni bolniške odsotnosti,
na 1 milijon opravljenih delovnih ur
2,4
2,3
2,8
1,9
3,3
delež delovnih invalidov
%
5,0
4,9
5,3
5,4
5,5
Izobraževanje in usposabljanje
ure izobraževanja in usposabljanja
ure/zaposlenega
27
32
41
42
42
stroški izobraževanja in usposabljanja
EUR/zaposlenega
603
667
897
881
862
1
Za preračun v GJ smo uporabili značilne neto kalorične vrednosti, objavljene na spletni strani Agencije RS za okolje.
2
Enote obremenitve (EO) predstavljajo letno obremenitev zaradi odvajanja odpadnih vod za vir onesnaževanja. Izračunajo se po enačbi, ki upošteva
povprečno letno vrednost za posamezni parameter, ki mu je dodeljen ustrezni faktor, in letno količino odpadnih vod na posameznem iztoku (Pravilnik
o prvih meritvah in obratovalnemu monitoringu odpadnih vod, UL RS št. 94/14, spremembe in dopolnitve, UL RS št. 98/15).
3
Za preračun ton CO
2
smo uporabili emisijske faktorje, objavljene na spletni strani Agencije RS za okolje.
77
GRI GS 305-7

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
173
Kazalo po standardu poročanja GRI GS
Letno poročilo je bilo pripravljeno v skladu s standardi GRI GS (Global Reporting Initiative, Global Standards): osnovna
opcija
SPLOŠNA STANDARDNA RAZKRITJA
GRI standard
in razkritje
Opis
Stran
Poglavje
Pojasnila
GRI 101: Osnova 2016
GRI 102: Splošna razkritja 2016
Predstavitev organizacije
102-1
Ime organizacije
8
Predstavitev skupine Krka

102-2
Blagovne znamke, produkti in storitve
92112
Skupine izdelkov in storitev

102-3
Sedež organizacije
8
Predstavitev skupine Krka

102-4
Države, v katerih organizacija deluje
11
Krkina prisotnost na svetovnih
trgih

102-5
Lastništvo in pravna oblika
8
70
Predstavitev skupine Krka
Trgovanje z delnicami in
lastništvo

102-6
Trgi (geografska, sektorska razdelitev in tipi
odjemalcev)
79
92112
Prodaja po regijah
Skupine izdelkov in storitev

102-7
Velikost organizacije
7
79
141
Pomembnejši podatki
o poslovanju skupine Krka
Prodaja po regijah
Odgovornost do zaposlenih

102-8
Zaposleni po vrsti zaposlitve, vrsti pogodbe,
regiji in spolu
141
Odgovornost do zaposlenih

102-9
Opis oskrbne verige organizacije
122
124
Nabavni proces
Odgovornost do dobaviteljev

102-10
Pomembnejše spremembe v zvezi z velikostjo
organizacije, strukturo, lastništvom in oskrbno
verigo
7

70

92112
124
Pomembnejši podatki
o poslovanju skupine Krka
Trgovanje z delnicami in
lastništvo
Skupine izdelkov in storitev
Vlaganja in naložbe

102-11
Pojasnilo, ali in kako organizacija upošteva
previdnostno načelo
156
Odgovornost do naravnega
okolja

102-12
Zunanje listine, načela in druge okoljske in
družbene pobude, katerih podpisnica je
organizacija
27

27
Prispevki in ostala porabljena
sredstva
Spoštovanje človekovih pravic pri
poslovanju

102-13
Članstvo v organizacijah
27
Prispevki in ostala porabljena
sredstva

Strategija in analiza
102-14
Izjava najvišjega nosilca odločanja v organizaciji
o pomenu trajnostnega razvoja za organizacijo in
strategija
36
Pismo predsednika uprave

Etika in integriteta
102-16
Vrednote, načela, standardi in načela ravnanja,
kot so kodeksi ravnanja in etični kodeks
25

38
Skladnost poslovanja in
korporativna integriteta
Razvojna strategija skupine Krka

Upravljanje
102-18
Upravljavska struktura organizacije, vključno
s komisijami najvišjega organa upravljanja
1524
Izjava o upravljanju družbe




Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
174
SPLOŠNA STANDARDNA RAZKRITJA
GRI standard
in razkritje
Opis
Stran
Poglavje
Pojasnila
Vključevanje deležnikov
102-40
Seznam skupin deležnikov, s katerimi
organizacija sodeluje
138139
Trajnostni razvoj

102-41
Delež zaposlenih, za katere veljajo kolektivne
pogodbe
141
Odgovornost do zaposlenih

102-42
Izhodišča za izbor in prepoznavanje deležnikov,
s katerimi organizacija sodeluje oz. jih vključuje
138139
Trajnostni razvoj

102-43
Pristopi k vključevanju deležnikov in pogostost
sodelovanja po skupinah deležnikov
71
138139
150
Komuniciranje z vlagatelji
Trajnostni razvoj
Zdravstveni delavci, ponudniki
zdravstvene oskrbe in
neposredni kupci

102-44
Ključne teme in vprašanja, izpostavljena
v procesu sodelovanja z deležniki, ter odziv
organizacije nanje (tudi preko poročanja)
71
138139
150
Komuniciranje z vlagatelji
Trajnostni razvoj
Zdravstveni delavci, ponudniki
zdravstvene oskrbe in
neposredni kupci

Podatki o poročilu
102-45
Seznam subjektov, vključenih v konsolidirane
računovodske izkaze
240
Družbe v skupini Krka

102-46
Proces definiranja vsebine poročila in zamejitev
tem
42
137
Razvojna strategija skupine Krka
Trajnostni razvoj

102-47
Seznam vseh bistvenih tem
139
Trajnostni razvoj

102-48
Učinki sprememb podatkov iz predhodnih poročil
in razlogi za spremembe
138
Trajnostni razvoj

102-49
Pomembnejše spremembe v primerjavi
s predhodnimi obdobji poročanja v zvezi
z zamejitvijo obsega in tem
138
Trajnostni razvoj

102-50
Obdobje poročanja


Koledarsko leto:
od 1. 1. do
31. 12.
102-51
Datum zadnjega predhodnega poročila


15. april 2021
102-52
Cikel poročanja (letno, četrtletno)


Letno
102-53
Kontaktni podatki za vprašanja v zvezi
s poročilom
138
Trajnostni razvoj, O poročilu

102-54
Sklic glede poročanja v skladu s standardi GRI

Kazalo GRI

102-55
Kazalo po smernicah GRI
173


102-56
Zunanja preveritev poročanja po standardu GRI


Za zunanjo
preveritev
poročanja po
standardu GRI se
družba Krka še ni
odločila.



Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
175
SPECIFIČNA STANDARDNA RAZKRITJA
Upravljavski
pristopi in
razkritja
Bistvene teme
Stran
Poglavje
Omejitve/
pojasnila
EKONOMSKI VPLIVI
GRI 201: Ekonomska uspešnost
103-1
103-2
103-3
Obrazložitev bistvene teme in njenih mej
3841
Razvojna strategija skupine Krka

201-1
Neposredno ustvarjena in distribuirana
ekonomska vrednost
7

152, 154

209
Pomembnejši podatki
o poslovanju skupine Krka
Odgovornost do družbenega
okolja
Računovodsko poročilo, Stroški
dela

GRI 203: Posredni ekonomski vplivi 2016
103-1
103-2
103-3
Obrazložitev bistvene teme in njenih mej
151
Odgovornost do družbenega
okolja

203-1
Razvoj in vpliv pomembnejših infrastrukturnih
vlaganj ter storitev, ki jih organizacija podpira
152154
Odgovornost do družbenega
okolja

203-2
Pomembnejši posredni ekonomski vplivi
143

152
Izobraževanje in razvoj
zaposlenih
Odgovornost do družbenega
okolja

GRI 205: Protikorupcijsko ravnanje 2016
103-1
103-2
103-3
Obrazložitev bistvene teme in njenih mej
25
Skladnost poslovanja in
korporativna integriteta

205-1
Dejavnosti, pri katerih so bila preverjena
tveganja, povezana s korupcijo
26
Načrt integritete

205-2
Komuniciranje in izobraževanje
o protikorupcijskih politikah in praksah
25
Skladnost poslovanja in
korporativna integriteta
Ne poročamo
o številu ur.
205-3
Število potrjenih primerov korupcije in sprejeti
ukrepi
25
Skladnost poslovanja in
korporativna integriteta
Poročamo
o številu
prijavljenih
sumov
nepravilnosti.
GRI 206: Varstvo konkurence 2016
103-1
103-2
103-3
Obrazložitev bistvene teme in njenih mej
113
Vlaganja in dosežki

206-1
Pravni postopki s področja varstva konkurence in
monopolnih praks
223
Poslovne obveznosti

GRI 207: Davki 2019
207-1
Pristop k davkom
28
Notranje kontrole in upravljanje
tveganj v povezavi
z računovodskim in davčnim
poročanjem

207-2
Davčno upravljanje, nadzor in obvladovanje
tveganj
28
Notranje kontrole in upravljanje
tveganj v povezavi
z računovodskim in davčnim
poročanjem

207-3
Vključevanje deležnikov
28
Notranje kontrole in upravljanje
tveganj v povezavi
z računovodskim in davčnim
poročanjem

207-4
Poročanje o davkih
74
Analiza uspešnosti poslovanja
Poročamo
o efektivni davčni
stopnji.

Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
176

SPECIFIČNA STANDARDNA RAZKRITJA
Upravljavski
pristopi in
razkritja
Bistvene teme
Stran
Poglavje
Omejitve/
pojasnila
OKOLJSKI VPLIVI
GRI 302: Energija 2016
103-1
103-2
103-3
Obrazložitev bistvene teme in njenih mej
157

159
Odgovornost do naravnega
okolja
Energija

302-3
Energetska intenzivnost
160
Specifična raba energije

302-4
Zmanjšanje porabe energije
160
Specifična raba energije

GRI 303: Voda in odpadne vode 2018
103-1
103-2
103-3
303-1
Odnos do vode, kot skupnega vira

158
Voda

303-2
Upravljanje vplivov, povezanih z odvajanjem vod
163
Emisije, Odpadne vode

303-3
Zajem vode
159
Raba pitne in rečne vode

303-4
Odpadne vode
163
Emisije, Odpadne vode

303-5
Poraba vode
159
Raba pitne in rečne vode

GRI 304: Biotska raznovrstnost 2016
103-1
103-2
103-3
Obrazložitev bistvene teme in njenih mej
162
Biotska raznovrstnost

304-2
Bistveni vplivi dejavnosti, produktov in storitev
na biotsko raznovrstnost
162
Biotska raznovrstnost

304-4
Število vrst z rdečega seznama IUCN in
nacionalnega seznama zaščitenih vrst, ki živijo
na območjih vpliva dejavnosti podjetja
162
Biotska raznovrstnost

GRI 305: Emisije v zrak 2016
103-1
103-2
103-3
Obrazložitev bistvene teme in njenih mej
168
Emisije v zrak

305-1
Neposredne emisije toplogrednih plinov
(Scope 1)
168
Emisije v zrak

305-2
Posredne emisije toplogrednih plinov zaradi
energije (Scope 2)
168
Emisije v zrak

305-5
Zmanjšanje toplogrednih plinov
168
Emisije v zrak

305-7
Emisije NO, SO
2

172
Kazalniki trajnostnega razvoja
za družbo Krka

GRI 306: Odpadki 2020
103-1
103-2
103-3
306-1
Nastajanje odpadkov in bistveni vplivi, povezani
z njimi
165
Odpadki

306-2
Obvladovanje bistvenih vplivov, povezanih
z odpadki
165
Odpadki

306-3
Ustvarjeni odpadki
171
Kazalniki trajnostnega razvoja
za družbo Krka

306-4
Odpadki, preusmerjeni v reciklažo in ponovno
uporabo
166
Odpadki

306-5
Odpadki, preusmerjeni v sežig, sosežig ali
na odlagališča
167
Odpadki




Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
177
SPECIFIČNA STANDARDNA RAZKRITJA
Upravljavski
pristopi in
razkritja
Bistvene teme
Stran
Poglavje
Omejitve/
pojasnila
GRI 307: Okoljska skladnost 2016
103-1
103-2
103-3
Obrazložitev bistvene teme in njenih mej
157
Odgovornost do naravnega
okolja

307-1
Vrednost pomembnejših glob in nedenarnih
sankcij zaradi nespoštovanja okoljske
zakonodaje ter regulative
157
Odgovornost do naravnega
okolja

DRUŽBENI (SOCIALNI) VPLIVI
GRI 401: Zaposlovanje 2016
103-1
103-2
103-3
Obrazložitev bistvene teme in njenih mej
143
Odgovornost do zaposlenih

401-1
Število in delež novih zaposlenih ter fluktuacija
144
Odgovornost do zaposlenih
O stopnji
fluktuacije
poročamo
za celotno
skupino Krka.
401-3
Starševski dopust
147
Varnost in zdravje pri delu
Poročamo
o deležu
zaposlenih,
ki so izkoristili
porodniški in
starševski
dopust.
GRI 403: Varnost in zdravje pri delu 2018
403-1
Sistem upravljanja varnosti in zdravja pri delu
145147
Varnost in zdravje pri delu

403-2
Proces identificiranja nevarnosti, povezanih
z delom
145147
Varnost in zdravje pri delu

403-3
Storitve medicine dela
145147
Varnost in zdravje pri delu

403-4
Zastopanost zaposlenih v razvoju, implementaciji
in evaluaciji sistema varnosti in zdravja pri delu
145147
Varnost in zdravje pri delu

403-5
Usposabljanja s področja varnosti in zdravja
pri delu
145147
Varnost in zdravje pri delu

403-6
Promocija zdravja
145147
Varnost in zdravje pri delu

403-7
Preprečevanje in ublažitev vplivov na zdravje in
varnost pri delu,
neposredno povezanih s storitvami in produkti
podjetja
145147
Varnost in zdravje pri delu

403-9
Število in stopnja poškodb pri delu
147
Varnost in zdravje pri delu

GRI 404: Izobraževanje 2016
103-1
103-2
103-3
Obrazložitev bistvene teme in njenih mej
143
Izobraževanje in razvoj
zaposlenih

404-1
Povprečno število ur izobraževanja po
zaposlenem, po spolu in po kategorijah
zaposlenih
144
Izobraževanje in razvoj
zaposlenih
O kazalniku ne
poročamo po
spolu in kategoriji
zaposlenih.
404-3
Delež zaposlenih, ki so vključeni v redne
preglede uspešnosti in razvoja poklicne kariere
po spolu
143
Izobraževanje in razvoj
zaposlenih




Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
178
SPECIFIČNA STANDARDNA RAZKRITJA
Upravljavski
pristopi in
razkritja
Bistvene teme
Stran
Poglavje
Omejitve/
pojasnila
GRI 405: Različnost in enake možnosti 2016
103-1
103-2
103-3
Obrazložitev bistvene teme in njenih mej
141
Odgovornost do zaposlenih

405-1
Struktura organov upravljanja in struktura
zaposlenih po kategorijah (spol, starost,
pripadniki manjšin, drugi relevantni kazalniki
različnosti)
30

32

141, 142
Sestava nadzornega sveta
družbe Krka 31. 12. 2021
Sestava uprave družbe Krka
31. 12. 2021
Odgovornost do zaposlenih
O strukturi
zaposlenih
poročamo
po spolu in
izobrazbi.
GRI 406: Nediskriminacija 2016
103-1
103-2
103-3
Obrazložitev bistvene teme in njenih mej
27
Upravljavski pristop
k nediskriminiranju

406-1
Število primerov nediskriminacije in sprejeti
ukrepi
27
Upravljavski pristop
k nediskriminiranju

GRI 412: Pregled človekovih pravic 2016
103-1
103-2
103-3
Obrazložitev bistvene teme in njenih mej
27
Spoštovanje človekovih pravic
pri poslovanju

412-2
Število ur izobraževanja zaposlenih o politiki
človekovih pravic in postopkih v zvezi z njihovimi
temami, pomembnimi za dejavnost podjetja, ter
delež zaposlenih, vključenih v tako
izobraževanje
144
Izobraževanje in razvoj
zaposlenih

412-3
Pogodbe, v katerih so vključene klavzule o
človekovih pravicah
27
Spoštovanje človekovih pravic
pri poslovanju

GRI 413: Lokalne skupnosti 2016
103-1
103-2
103-3
Obrazložitev bistvene teme in njenih mej
157
Odgovornost do naravnega
okolja

413-1
Dejavnosti, kjer so bili, skupaj z lokalno
skupnostjo, preverjeni potencialni negativni vplivi
157
Odgovornost do naravnega
okolja

GRI 414: Presoja dobaviteljev po družbenih merilih 2016
103-1
103-2
103-3
Obrazložitev bistvene teme in njenih mej
122
Nabavni proces

414-1
Število dobaviteljev, ki so bili preverjeni
po družbenih merilih
122
Nabavni proces
Poročamo
o številu presoj
po vseh merilih.
GRI 415: Javne politike 2016
103-1
103-2
103-3
Obrazložitev bistvene teme in njenih mej
27
Prispevki in ostala porabljena
sredstva

415-1
Vrednost prispevkov organizacije v politične
namene
27
Prispevki in ostala porabljena
sredstva

GRI 416: Zdravje in varnost potrošnikov 2016
103-1
103-2
103-3
Obrazložitev bistvene teme in njenih mej
127128
Integrirani sistem vodenja in
kakovosti

416-2
Število primerov neskladnosti z zakonodajo in
prostovoljnimi kodeksi, ki se nanašajo na vplive
na področju zdravja in varnosti izdelkov in
storitev v njihovem življenjskem ciklu
127128
Integrirani sistem vodenja in
kakovosti





Graphics
Letno poročilo 2021 Trajnostni razvoj
179
SPECIFIČNA STANDARDNA RAZKRITJA
Upravljavski
pristopi in
razkritja
Bistvene teme
Stran
Poglavje
Omejitve/
pojasnila
GRI 417: Označevanje izdelkov in storitev 2016
103-1
103-2
103-3
Obrazložitev bistvene teme in njenih mej
149
Odgovornost do bolnikov in
ostalih odjemalcev

417-1
Vrste predpisanih informacij o izdelkih in
storitvah
149
Bolniki in drugi končni uporabniki

417-2
Število primerov neskladnosti z zakonodajo, ki
se nanašajo na informacije ter označevanje o
izdelkih in storitvah
149
Bolniki in drugi končni uporabniki

417-3
Število primerov neskladnosti z zakonodajo in
prostovoljnimi kodeksi, ki se nanašajo na vplive
na trženjsko komuniciranje, vključno
z oglaševanjem, promocijo in sponzorstvom
149
Bolniki in drugi končni uporabniki

GRI 418: Zasebnost strank 2016
103-1
103-2
103-3
Obrazložitev bistvene teme in njenih mej
151
Zdravstveni delavci, ponudniki
zdravstvene oskrbe in
neposredni kupci

418-1
Število kršitev glede varovanja zasebnosti strank
in zaupnosti podatkov
151
Zdravstveni delavci, ponudniki
zdravstvene oskrbe in
neposredni kupci

GRI 419: Družbeno-ekonomska skladnost 2016
103-1
103-2
103-3
Obrazložitev bistvene teme in njenih mej
151
Zdravstveni delavci, ponudniki
zdravstvene oskrbe in
neposredni kupci

419-1
Vrednost denarnih kazni ter število nedenarnih
sankcij zaradi neskladnosti z zakonodajo in
regulativo na družbenem in ekonomskem
področju
151
Zdravstveni delavci, ponudniki
zdravstvene oskrbe in
neposredni kupci



Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo
180
RAČUNOVODSKO POROČILO

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo
181
Vsebina
Uvodna pojasnila k pripravi računovodskih izkazov ................................................................................. 182
Izjava o odgovornosti uprave ....................................................................................................................... 183
Konsolidirani računovodski izkazi skupine Krka ....................................................................................... 184
Konsolidirani izkaz finančnega položaja ..................................................................................................................... 184
Konsolidirani izkaz poslovnega izida .......................................................................................................................... 185
Konsolidirani izkaz drugega vseobsegajočega donosa .............................................................................................. 185
Konsolidirani izkaz sprememb lastniškega kapitala.................................................................................................... 186
Konsolidirani izkaz denarnih tokov ............................................................................................................................. 188
Pojasnila h konsolidiranim računovodskim izkazom ................................................................................................... 189
Poročilo neodvisnega revizorja ................................................................................................................................... 242
Računovodski izkazi Krke, d. d., Novo mesto............................................................................................. 248
Izkaz finančnega položaja .......................................................................................................................................... 248
Izkaz poslovnega izida ............................................................................................................................................... 249
Izkaz drugega vseobsegajočega donosa ................................................................................................................... 249
Izkaz sprememb lastniškega kapitala ......................................................................................................................... 250
Izkaz denarnih tokov .................................................................................................................................................. 252
Pojasnila k računovodskim izkazom ........................................................................................................................... 253
Poročilo neodvisnega revizorja ................................................................................................................................... 309
Priloga 1 ......................................................................................................................................................... 315

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo
182
Uvodna pojasnila k pripravi računovodskih izkazov
Računovodski del letnega poročila sestavljata dve vsebinsko zaokroženi poglavji.

Prvo poglavje obsega konsolidirane računovodske izkaze s pojasnili skupine Krka, drugo poglavje pa računovodske izkaze
s pojasnili Krke, d. d., Novo mesto (v nadaljevanju družba Krka). Po sklepu 11. skupščine delničarjev Krke, d. d., Novo
mesto z dne 6. 7. 2006 so vsi izkazi pripravljeni v skladu z Mednarodnimi standardi računovodskega poročanja
(v nadaljevanju MSRP), kot jih je sprejela Evropska unija.

Računovodski izkazi družbe Krka in skupine Krka so sestavljeni v evrih in so zaokroženi na tisoč enot. So sestavni del
Letnega poročila 2021, ki je objavljeno prek sistema elektronskega obveščanja Ljubljanske borze SEOnet, prek sistema
ESPI na Varšavski borzi in na Krkinih spletnih straneh (http://www.krka.si/sl/za-vlagatelje/financna-porocila/).

Revizijska družba ERNST & YOUNG Revizija, poslovno svetovanje, d. o. o., je revidirala vsak sklop izkazov posebej in
pripravila dve ločeni poročili, ki sta vključeni vsako v svoje poglavje.

Izjava o odgovornosti uprave, ki je objavljena v nadaljevanju, vključuje odgovornost za vse računovodske izkaze družbe
Krka in skupine Krka.



Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo
183
Izjava o odgovornosti uprave
Uprava Krke, d. d., Novo mesto je odgovorna za pripravo letnega poročila družbe Krka in skupine Krka ter računovodskih
izkazov na način, ki zainteresirani javnosti daje resnično in pošteno sliko premoženjskega stanja in izidov poslovanja
družbe Krka in njenih odvisnih družb v letu 2021.
Uprava izjavlja:
da so računovodski izkazi pripravljeni ob domnevi, da bodo družba Krka in njene odvisne družbe nadaljevale
poslovanje tudi v prihodnosti;
da dosledno uporablja izbrane računovodske politike in razkriva morebitne spremembe v računovodskih politikah;
da so računovodske ocene pripravljene pošteno in premišljeno ter v skladu z načeli previdnosti in dobrega
gospodarjenja;
da so računovodski izkazi s pojasnili za družbo Krka in skupino Krka pripravljeni v skladu z veljavno zakonodajo in
v skladu z MSRP, kot jih je sprejela Evropska unija.
Uprava je odgovorna za izvajanje ukrepov, s katerimi zagotavlja ohranjanje vrednosti premoženja družbe Krka in skupine
Krka ter za preprečevanje in odkrivanje prevar in drugih nepravilnosti.
Davčne oblasti lahko v petih letih po poteku leta, v katerem je bilo treba odmeriti davek, kadarkoli preverijo poslovanje
družbe. To lahko povzroči dodatne obveznosti za plačilo davka, zamudnih obresti in kazni iz naslova davka od dohodkov
pravnih oseb (DDPO) ali drugih davkov in dajatev. Uprava družbe ni seznanjena z okoliščinami, ki bi lahko povzročile
morebitno pomembno obveznost iz tega naslova.
Novo mesto, 28. marec 2022
Jože Colarič
predsednik uprave in generalni direktor
dr. Aleš Rotar
član uprave
dr. Vinko Zupančič
član uprave
David Bratož
član uprave
Milena Kastelic
članica uprave delavska direktorica

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
184
Konsolidirani računovodski izkazi skupine Krka
Konsolidirani izkaz finančnega položaja
v tisoč EUR
Pojasnila
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Indeks
2021/20
Sredstva
Nepremičnine, naprave in oprema
12
774.352
807.824
96
Neopredmetena sredstva
13
104.301
107.371
97
Dana posojila
14
40.300
15.376
262
Finančne naložbe
15
108.883
10.420
1.045
Odložene terjatve za davek
16
46.883
48.969
96
Druga nekratkoročna sredstva
1.028
1.038
99
Nekratkoročna sredstva skupaj
1.075.747
990.998
109
Sredstva, namenjena prodaji
41
41
100
Zaloge
17
455.707
453.690
100
Sredstva iz pogodb s kupci
1.214
1.644
74
Terjatve do kupcev
18
467.764
383.560
122
Druge terjatve
18
29.564
27.768
106
Dana posojila
14
192.360
54.774
351
Finančne naložbe
15
155.448
9.499
1.636
Denar in denarni ustrezniki
19
159.838
313.568
51
Kratkoročna sredstva skupaj
1.461.936
1.244.544
117
Sredstva skupaj
2.537.683
2.235.542
114
Kapital
Osnovni kapital
20
54.732
54.732
100
Lastne delnice
20
114.541
99.279
115
Rezerve
20
145.077
103.595
140
Zadržani dobički
20
1.819.937
1.684.285
108
Kapital, pripisan lastnikom kapitala v obvladujoči družbi,
skupaj
1.905.205
1.743.333
109
Neobvladujoči deleži v okviru kapitala
20
13.880
8.479
164
Kapital skupaj
1.919.085
1.751.812
110
Obveznosti
Rezervacije
22
126.153
134.686
94
Odloženi prihodki
23
6.875
7.804
88
Poslovne obveznosti
24
10.000
10.006
100
Obveznosti iz najemov
28
8.724
9.121
96
Odložene obveznosti za davek
16
10.922
11.179
98
Nekratkoročne obveznosti skupaj
162.674
172.796
94
Poslovne obveznosti
24
130.011
107.116
121
Obveznosti iz najemov
28
3.433
2.712
127
Obveznosti za davek od dobička
7.023
15.748
45
Obveznosti iz pogodb s kupci
25
124.730
106.299
117
Druge kratkoročne obveznosti
26
190.727
79.059
241
Kratkoročne obveznosti skupaj
455.924
310.934
147
Obveznosti skupaj
618.598
483.730
128
Kapital in obveznosti skupaj
2.537.683
2.235.542
114
Pojasnila so sestavni del konsolidiranih računovodskih izkazov in jih je treba brati v povezavi z njimi.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
185
Konsolidirani izkaz poslovnega izida
v tisoč EUR
Pojasnila
2021
2020
Indeks
2021/20
Prihodki od prodaje
1.565.802
1.534.941
102
prihodki iz pogodb s kupci
5
1.562.266
1.531.674
102
ostali prihodki od prodaje
3.536
3.267
108
Proizvajalni stroški prodanih proizvodov
674.594
623.616
108
Bruto dobiček
891.208
911.325
98
Drugi poslovni prihodki
6
11.376
10.495
108
Stroški prodajanja
305.870
291.203
105
od tega neto oslabitve in odpisi terjatev
1.048
3.206
Stroški razvijanja
154.559
153.447
101
Stroški splošnih dejavnosti
87.367
86.426
101
Dobiček iz poslovanja
354.788
390.744
91
Finančni prihodki
10
19.711
23.259
85
Finančni odhodki
10
12.082
75.011
16
Neto finančni izid
7.629
51.752
Dobiček pred davkom
362.417
338.992
107
Davek od dobička
11
54.267
50.043
108
Čisti dobiček
308.150
288.949
107
Od tega:
lastniki kapitala obvladujoče družbe
309.214
290.995
106
neobvladujoči deleži
1.064
2.046
52
Osnovni dobiček na delnico (v EUR)
21
9,92
9,27
107
Popravljeni dobiček na delnico (v EUR)
21
9,92
9,27
107
Pojasnila so sestavni del konsolidiranih računovodskih izkazov in jih je treba brati v povezavi z njimi.
Konsolidirani izkaz drugega vseobsegajočega donosa
v tisoč EUR
Pojasnila
2021
2020
Indeks
2021/20
Čisti dobiček
308.150
288.949
107
Drugi vseobsegajoči donosi v letu
Drugi vseobsegajoči donosi v letu, ki bodo v prihodnje
pripoznani v izkazu poslovnega izida
Prevedbena rezerva
20
14.503
43.726
Čisti drugi vseobsegajoči donosi v letu, ki bodo v prihodnje
pripoznani v izkazu poslovnega izida
14.503
43.726
Drugi vseobsegajoči donosi v letu, ki v prihodnje ne bodo
pripoznani v izkazu poslovnega izida
Sprememba poštene vrednosti finančnih sredstev
5.441
739
736
Preračun pozaposlitvenih zaslužkov
22
6.759
11.271
Vpliv odloženih davkov
1.622
873
Čisti drugi vseobsegajoči donosi v letu, ki v prihodnje ne
bodo pripoznani v izkazu poslovnega izida
10.578
9.659
Drugi vseobsegajoči donosi v letu skupaj (po davku)
25.081
53.385
Vseobsegajoči donosi v letu skupaj (po davku)
333.231
235.564
141
Od tega:
lastniki kapitala obvladujoče družbe
333.030
237.689
140
neobvladujoči deleži
201
2.125
Pojasnila so sestavni del konsolidiranih računovodskih izkazov in jih je treba brati v povezavi z njimi.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
186
Konsolidirani izkaz sprememb lastniškega kapitala
v tisoč EUR
Osnovni
kapital
Lastne
delnice
Rezerve
Zadržani dobički
Kapital,
pripisan
lastnikom
kapitala v
obvladujoči
družbi,
skupaj
Neobvladujoči
deleži v
okviru
kapitala
Kapital
skupaj
Rezerve
za lastne
delnice
Kapitalske
rezerve
Zakonske
rezerve
Statutarne
rezerve
Rezerva
za
pošteno
vrednost
Prevedbena
rezerva
Druge
rezerve iz
dobička
Preneseni
dobiček
Dobiček
v letu
Stanje 1. 1. 2021
54.732
99.279
99.279
105.897
14.990
30.000
35.059
111.512
1.280.090
138.705
265.490
1.743.333
8.479
1.751.812
Vnos čistega dobička
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
309.214
309.214
1.064
308.150
Drugi vseobsegajoči donosi
v letu skupaj (po davku)
0
0
0
0
0
0
12.982
13.238
0
2.404
0
23.816
1.265
25.081
Vseobsegajoči donosi v letu skupaj
(po davku)
0
0
0
0
0
0
12.982
13.238
0
2.404
309.214
333.030
201
333.231
Transakcije z lastniki, evidentirane
v kapitalu
Oblikovanje drugih rezerv
iz dobička po sklepu skupščine
0
0
0
0
0
0
0
0
90.812
90.812
0
0
0
0
Prenos dobička preteklih obdobij
v preneseni dobiček
0
0
0
0
0
0
0
0
0
265.490
265.490
0
0
0
Nakup lastnih delnic
0
15.262
0
0
0
0
0
0
0
0
0
15.262
0
15.262
Oblikovanje rezerv za lastne delnice
0
0
15.262
0
0
0
0
0
0
0
15.262
0
0
0
Izplačilo dividend
0
0
0
0
0
0
0
0
0
155.896
0
155.896
0
155.896
Vplačila neobvladujočega deleža
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
5.200
5.200
Transakcije z lastniki, evidentirane
v kapitalu, skupaj
0
15.262
15.262
0
0
0
0
0
90.812
18.782
280.752
171.158
5.200
165.958
Stanje 31. 12. 2021
54.732
114.541
114.541
105.897
14.990
30.000
22.077
98.274
1.370.902
155.083
293.952
1.905.205
13.880
1.919.085
Pojasnila so sestavni del konsolidiranih računovodskih izkazov in jih je treba brati v povezavi z njimi.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
187
v tisoč EUR
Osnovni
kapital
Lastne
delnice
Rezerve
Zadržani dobički
Kapital,
pripisan
lastnikom
kapitala v
obvladujoči
družbi,
skupaj
Neobvladujoči
deleži v okviru
kapitala
Kapital
skupaj
Rezerve
za lastne
delnice
Kapitalske
rezerve
Zakonske
rezerve
Statutarne
rezerve
Rezerva
za
pošteno
vrednost
Prevedbena
rezerva
Druge
rezerve iz
dobička
Preneseni
dobiček
Dobiček
v letu
Stanje 1. 1. 2020
54.732
73.774
73.774
105.897
14.990
30.000
26.925
67.865
1.211.292
118.350
223.847
1.664.318
3.198
1.667.516
Vnos čistega dobička
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
290.995
290.995
2.046
288.949
Drugi vseobsegajoči donosi
v letu skupaj (po davku)
0
0
0
0
0
0
8.134
43.647
0
1.525
0
53.306
79
53.385
Vseobsegajoči donosi v letu skupaj
(po davku)
0
0
0
0
0
0
8.134
43.647
0
1.525
290.995
237.689
2.125
235.564
Transakcije z lastniki, evidentirane
v kapitalu
Oblikovanje drugih rezerv iz dobička
po sklepu skupščine
0
0
0
0
0
0
0
0
68.798
68.798
0
0
0
0
Prenos dobička preteklih obdobij
v preneseni dobiček
0
0
0
0
0
0
0
0
0
223.847
223.847
0
0
0
Nakup lastnih delnic
0
25.505
0
0
0
0
0
0
0
0
0
25.505
0
25.505
Oblikovanje rezerv za lastne delnice
0
0
25.505
0
0
0
0
0
0
0
25.505
0
0
0
Nakup deleža v družbi Farma GRS
0
0
0
0
0
0
0
0
0
105
0
105
109
4
Izplačilo dividend
0
0
0
0
0
0
0
0
0
133.274
0
133.274
0
133.274
Vplačila neobvladujočega deleža
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
7.515
7.515
Transakcije z lastniki, evidentirane v
kapitalu, skupaj
0
25.505
25.505
0
0
0
0
0
68.798
21.880
249.352
158.674
7.406
151.268
Stanje 31. 12. 2020
54.732
99.279
99.279
105.897
14.990
30.000
35.059
111.512
1.280.090
138.705
265.490
1.743.333
8.479
1.751.812
Pojasnila so sestavni del konsolidiranih računovodskih izkazov in jih je treba brati v povezavi z njimi.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
188
Konsolidirani izkaz denarnih tokov
v tisoč EUR
Pojasnila
2021
2020
DENARNI TOKOVI PRI POSLOVANJU
Čisti dobiček
308.150
288.949
Prilagoditve za:
176.925
135.729
amortizacijo
12, 13
108.837
111.688
tečajne razlike
4.828
19.263
prihodke od naložbenja
5.699
24.076
odhodke od naložbenja
13.199
15.504
odhodke za obresti in ostale finančne odhodke
1.532
1.975
finančne prihodke
39
142
davek od dobička
11
54.267
50.043
Dobiček iz poslovanja pred spremembami čistih kratkoročnih sredstev
485.075
424.678
Sprememba stanja poslovnih terjatev
83.704
55.699
Sprememba stanja zalog
17
2.017
32.112
Sprememba stanja poslovnih obveznosti
24
45.164
33.681
Sprememba stanja rezervacij
2.647
1.572
Sprememba stanja odloženih prihodkov
929
905
Sprememba stanja drugih kratkoročnih obveznosti
9.484
892
Plačani davek od dobička
64.329
53.600
Čisti denarni tok iz poslovanja
386.097
360.759
DENARNI TOKOVI PRI NALOŽBENJU
Prejete obresti
718
2.144
Prejete dividende
668
575
Prejemki od odtujitve nepremičnin, naprav in opreme
3.700
516
Nakup nepremičnin, naprav in opreme
12
65.914
74.806
Pridobitev neopredmetenih sredstev
13
6.213
6.017
Nakup odvisnih družb in deleža manjšinskih lastnikov brez pridobljenih
finančnih sredstev
0
5
Neto izdatki iz naslova danih nekratkoročnih posojil
25.235
4.558
Neto izdatki iz naslova danih kratkoročnih posojil
137.277
22.857
Neto izdatki iz naslova nekratkoročnih finančnih naložb
92.114
554
Neto izdatki iz naslova kratkoročnih finančnih naložb
42.513
6.801
Neto izdatki/prejemki iz naslova izvedenih finančnih instrumentov
8.457
2.769
Čisti denarni tok iz naložbenja
372.637
109.594
DENARNI TOKOVI PRI FINANCIRANJU
Izdatki za dane obresti
366
247
Neto izdatki iz naslova prejetih kratkoročnih posojil
0
3
Izdatki iz naslova najemov
28
3.515
3.086
Izdatki za izplačila dividend in drugih deležev v dobičku
29
155.907
133.283
Nakup lastnih delnic
29
15.262
25.505
Prejemki od vplačil deležev neobvladujočih lastnikov
5.200
7.515
Čisti denarni tok iz financiranja
169.850
154.609
Čisto zmanjšanje/povečanje denarnih sredstev in njihovih ustreznikov
156.390
96.556
Denarna sredstva in njihovi ustrezniki na začetku leta
313.568
218.667
Učinki sprememb menjalnih tečajev na denarna sredstva in njihove
ustreznike
2.660
1.655
Končno stanje denarnih sredstev in njihovih ustreznikov
159.838
313.568
Pojasnila so sestavni del konsolidiranih računovodskih izkazov in jih je treba brati v povezavi z njimi.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
189
Pojasnila h konsolidiranim računovodskim izkazom
Krka, d. d., Novo mesto je obvladujoča družba skupine Krka s sedežem na Šmarješki cesti 6, 8501 Novo mesto, Slovenija.
Družba je bila vpisana pri Okrožnem sodišču Novo mesto 13. 7. 1989, številka registracijskega vložka 1/00097/00.
Matična številka družbe je 5043611000.
Konsolidirani računovodski izkazi za leto, ki se je končalo 31. 12. 2021, se nanašajo na skupino Krka, ki jo sestavljajo
obvladujoča družba in njene odvisne družbe v Sloveniji in v tujini. Seznam odvisnih družb v skupini Krka je naveden
v pojasnilu 32 Družbe v skupini Krka.
Skupina Krka se ukvarja z razvojem, proizvodnjo, trženjem in prodajo izdelkov za humano uporabo (zdravil na recept in
izdelkov brez recepta), veterinarskih izdelkov in zdraviliško-turističnih storitev.
1. Podlage za pripravo računovodskih izkazov
Izjava o skladnosti
Konsolidirani računovodski izkazi so pripravljeni v skladu z Mednarodnimi standardi računovodskega poročanja (MSRP),
ki jih je sprejela Evropska unija, v skladu s pojasnili, ki jih sprejema Odbor za pojasnjevanje mednarodnih standardov
računovodskega poročanja (OPMSRP) in jih je sprejela tudi Evropska unija, in v skladu z določili Zakona o gospodarskih
družbah (ZGD-1).
Uprava družbe Krka je konsolidirane računovodske izkaze odobrila 28. marca 2022.
Podlage za merjenje
Konsolidirani računovodski izkazi so pripravljeni ob upoštevanju izvirne vrednosti, razen pri izvedenih finančnih
instrumentih, finančnih instrumentih po pošteni vrednosti prek poslovnega izida in finančnih instrumentih po pošteni
vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa, pri katerih je upoštevana poštena vrednost. Metode, uporabljene za
merjenje poštene vrednosti, so opisane v pojasnilu 2 – Poštena vrednost.
Funkcijska in predstavitvena valuta
Konsolidirani računovodski izkazi so sestavljeni v evrih, torej v funkcijski valuti družbe Krka. Vse računovodske informacije,
predstavljene v evrih, so zaokrožene na tisoč enot.
Uporaba ocen in presoj
Priprava računovodskih izkazov temelji tudi na določenih ocenah in predpostavkah uprave obvladujoče družbe, ki vplivajo
tako na neodpisano vrednost sredstev in obveznosti skupine Krka kot tudi na izkazane prihodke in odhodke obračunskega
obdobja.
Ocena med drugim vključuje določitev življenjske dobe in preostale vrednosti nepremičnin, naprav in opreme ter
neopredmetenih dolgoročnih sredstev, prihodke iz pogodb s kupci, popravke vrednosti zalog in terjatev, predpostavke,
pomembne za aktuarski izračun v zvezi z določenimi zaslužki zaposlenih, predpostavke, ki so vključene v izrun morebitnih
rezervacij za tožbe, predpostavke in ocene za oslabitev dobrega imena in blagovne znamke TAD Pharma, predpostavke in
ocene za preizkus slabitve denar ustvarjajoče enote Terme Krka ter oceno trajanja najema in uporabljeno obrestno mero. Ne
glede na to, da uprava obvladujoče družbe med pripravo predpostavk skrbno prouči vse dejavnike, ki na to lahko vplivajo, je
možno, da se dejanske posledice poslovnih dogodkov razlikujejo od ocenjenih. Zato je treba pri računovodskih ocenah
uporabiti presojo ter upoštevati morebitne spremembe poslovnega okolja, nove poslovne dogodke, dodatne informacije in

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
190
izkušnje. Blagovno znamko TAD Pharma je skupina Krka do vključno 31. 12. 2012 obravnavala kot neopredmeteno
sredstvo z nedoločeno dobo koristnosti in je zanjo vsako leto izračunavala oceno nadomestljive vrednosti. Od 1. 1. 2013
dalje jo obravnava kot neopredmeteno sredstvo z določeno dobo koristnosti, pri čemer vsako leto preveri potrebo po
oslabitvi, skupaj z dobrim imenom, ki je nastalo pri prevzemu družbe TAD Pharma.
Glavne ocene in predpostavke na dan izkaza finančnega položaja, ki so vezane na prihodnje poslovanje in bi lahko
povzročile vrednostno pomembnejše popravke knjigovodskih vrednosti sredstev in obveznosti, so navedene
v nadaljevanju.
Podatki o pomembnih ocenah negotovosti in odločilnih presojah, ki jih je uprava obvladujoče družbe pripravila v procesu
izvajanja računovodskih usmeritev in ki najbolj vplivajo na zneske v računovodskih izkazih, so opisani v pojasnilih:
Pojasnilo 12 Preizkus oslabitve dolgoročnih sredstev
Obvladujoča družba najmanj enkrat na leto preveri, ali obstajajo indikatorji za oslabitev za posamezne denar
ustvarjajoče enote, pri čemer se nadomestljiva vrednost nefinančnih sredstev ugotavlja na osnovi sedanje vrednosti
prihodnjih denarnih tokov, kar temelji na oceni pričakovanih denarnih tokov iz denar ustvarjajoče enote kot tudi
določitvi primerne diskontne stopnje.
Pojasnilo 5 Prihodki iz pogodb s kupci
Prihodki iz pogodb s kupci se pripoznajo na osnovi določil posamezne prodajne pogodbe s kupcem, in sicer ob
prenosu obvladovanja blaga in storitev na kupca v znesku, ki odraža nadomestilo, do katerega skupina Krka meni,
da bo upravičena v zameno za tako blago ali storitve. Pri oceni variabilnega nadomestila skupina Krka posebej
obravnava vračila, pri čemer upošteva določila pogodb o prodaji izdelkov in storitev kupcem, zakonsko predpisana
določila in poslovno prakso v danem okolju. Pri tem mora uporabiti bodisi metodo pričakovane vrednosti bodisi
metodo najverjetneega zneska, odvisno od tega, katera bolje predvidi znesek nadomestila, do katerega bo
skupina Krka upravičena.
Glede na veliko število pogodb s kupci je skupina Krka določila metodo pričakovane vrednosti kot najustreznejšo
za oceno variabilnega nadomestila pri prodaji izdelkov s pravico do vračila. Pri oceni variabilnega nadomestila pri
prodaji izdelkov s količinskim popustom je kot najustreznejšo določila kombinacijo metode najverjetnejše vrednosti
in metode pričakovane vrednosti. Metodo, ki najbolje predvidi znesek variabilnega nadomestila, je izbrala predvsem
zaradi številnih količinskih omejitev v pogodbi, zakonskih določil ter poslovne prakse v različnih okoljih. Metoda
najverjetnejšega zneska je najprimernejša pri pogodbah z enotnim količinskim pragom, medtem ko je metoda
pričakovane vrednosti najprimernejša za pogodbe z več kot enim količinskim pragom.
Pred vključitvijo kakršnegakoli zneska variabilnega nadomestila v transakcijsko ceno skupina Krka presodi,
ali je znesek variabilnega nadomestila omejen. Na podlagi preteklih izkušenj, poslovnih napovedi in trenutnih
gospodarskih razmer je skupina Krka določila, da ocene variabilnega nadomestila niso omejene.
Skupina Krka prodaja izdelke, za katere se lahko na nekaterih trgih uporabljajo plačilni pogoji, ki so daljši od enega
leta. Za tovrstne prodaje na osnovi ustrezne diskontne stopnje pripozna prihodke in odhodke iz financiranja.
Pojasnilo 13 Preizkus oslabitve blagovne znamke TAD Pharma in z njo povezanega dobrega imena
Obvladujoča družba najmanj enkrat na leto preveri kriterije oslabitve dobrega imena. Določitev sedanje vrednosti
prihodnjih denarnih tokov od uprave obvladujoče družbe zahteva oceno pričakovanih denarnih tokov denar
ustvarjajočih enot, na katere je bilo alocirano dobro ime, kot tudi določitev primerne diskontne stopnje in drugih
pomembnih predpostavk, ki so navedene v pojasnilu.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
191
Pojasnilo 18 Preizkus oslabitev terjatev
Ob pripravi računovodskih izkazov (četrtletnih in letnih) posamezne družbe skupine Krka oblikujejo popravek
vrednosti oziroma oslabitev terjatev, za katere se domneva, da ne bodo poravnane v celotnem znesku ali da sploh
ne bodo poravnane. Podlaga za izračun popravka je enotna metodologija, ki velja za skupino Krka in temelji na
verjetnosti oziroma oceni neizpolnitve kupca. Metodologija vključuje kvantitativna in kvalitativna merila, ki so
združena v štiri sklope: analiza dosedanjega poslovanja s kupcem, analiza računovodskih izkazov kupca,
kvalitativne ocene kupca, ki jih pripravijo zaposleni, zadolženi za prodajo, in ocena deželnega tveganja kupca. Na
osnovi algoritma, ki vključuje vsa merila, se izračuna vrednost popravka terjatev za posameznega kupca.
Pojasnilo 22 Pozaposlitveni zaslužki zaposlenih
V okviru obvez za pozaposlitvene zaslužke zaposlenih je evidentirana sedanja vrednost odpravnin ob upokojitvi.
Pripoznane so na osnovi aktuarskih izračunov, ki temeljijo na predpostavkah in ocenah, veljavnih v času nastanka
izračunov in se zaradi sprememb v prihodnje lahko razlikujejo od dejanskih predpostavk, ki bodo veljale takrat.
To se nanaša predvsem na določitev diskontne stopnje, ocene fluktuacije zaposlenih, ocene smrtnosti in ocene
rasti plač. Obveze za pozaposlitvene zaslužke zaposlenih so zaradi kompleksnosti aktuarskega izračuna in
dolgoročnega značaja postavke občutljive za spremembe navedenih ocen.
Pojasnilo 22 Rezervacije za tožbe in pogojne obveznosti
Zoper skupino Krka se lahko pojavijo tožbe oziroma zahtevki zaradi očitane kršitve intelektualne lastnine
(patentnih pravic oz. konkurenčnega prava) in z drugih civilnopravnih področij. Rezervacija je pripoznana, ko ima
družba v skupini Krka zaradi preteklega dogodka pravne ali posredne obveze, ki jih je mogoče zanesljivo oceniti,
in če je verjetno, da bo pri poravnavi obveze potreben odtok dejavnikov, ki omogočajo gospodarske koristi.
Možne obveznosti v računovodskih izkazih niso pripoznane, ker bo njihov dejanski obstoj potrjen z nastopom ali
nenastopom dogodkov šele v nenapovedljivi prihodnosti, na kar pa skupina Krka ne more vplivati. Uprava
obvladujoče družbe redno preverja, ali je za poravnavo možne obveznosti verjeten odliv sredstev, ki omogočajo
ekonomske koristi. Če postane verjeten, se možna obveznost prerazporedi tako, da se v računovodskih izkazih
zanjo oblikuje rezervacija v trenutku, ko se spremeni stopnja verjetnosti.
Pojasnilo 25 Kratkoročne obveznosti iz pogodb s kupci
Skupina Krka ob izdelavi letnih računovodskih izkazov vračuna pogodbene popuste v primerih, ko kupci pravico do
priznanja popusta na doseženo prodajo v tekočem letu pridobijo šele v prihodnjem letu, to je takrat, ko so izpolnjeni
pogodbeno dogovorjeni pogoji za pridobitev popusta. Osnova za oceno višine teh popustov so dejstva, znana ob
pripravi letnih računovodskih izkazov, izkušnje preteklega poslovanja s posameznimi kupci in druga relevantna
dejstva.
Pojasnilo 28 Najemi
Presoja obvladujoče družbe ob pripoznavanju najemov vključuje merjenje obveznosti iz najema ter s tem oceno
trajanja najema in obrestne mere, če ta ni sprejeta pri najemu, kot tudi oceno, ali gre pri pogodbi za najemno
pogodbo oziroma ali pogodba vsebuje najem.
Skupina Krka ob sklenitvi pogodbe oceni, ali gre za najemno pogodbo oziroma ali pogodba vsebuje najem.
Pogodba je najemna oziroma vsebuje najem, če se z njo prenaša pravica do obvladovanja uporabe identificiranega
sredstva za določeno obdobje v zameno za nadomestilo.
Skupina Krka kot najemojemalec določi trajanje najema kot obdobje, v katerem najema ni mogoče odpovedati,
skupaj z:
a) obdobji, za katera velja možnost podaljšanja najema, če je precej gotovo, da bo ta možnost izrabljena, in
b) obdobji, za katera velja možnost odpovedi najema, če je precej gotovo, da ta možnost ne bo izrabljena.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
192
Pri tem upošteva vsa pomembna dejstva, okoliščine in pretekla ravnanja, ki zagotavljajo ekonomsko spodbudo
za to, da skupina Krka ne bi izrabila možnosti podaljšanja ali odpovedi.
Skupina Krka ponovno oceni obdobje trajanja najema ob nastopu pomembnega dogodka ali pomembne
spremembe okoliščin, ki jih obvladuje in ki lahko vplivajo na izrabo možnosti podaljšanja ali odpovedi pogodbe.
Skupina Krka oceni predpostavljeno obrestno mero za izposojanje v primerih, ko obrestne mere v najemni pogodbi
ni mogoče določiti. Ocena obrestne mere za izposojanje temelji na ocenjeni donosnosti obveznic, če bi se skupina
Krka zadolžila na finančnih trgih, glede na ročnost pogodbe.
2. Pomembne računovodske usmeritve
Skupina Krka uporablja enake računovodske usmeritve za vsa obdobja, ki so predstavljena v priloženih konsolidiranih
računovodskih izkazih.
Družbe v skupini Krka uporabljajo enotne računovodske usmeritve, ki so bile po potrebi spremenjene in prilagojene
usmeritvam skupine.
Uporabljene računovodske usmeritve in metode izračunavanja so enake kot pri zadnjem letnem poročanju, izjema so
na novo sprejeti standardi in pojasnila. Oboji so navedeni v nadaljevanju in so bili upoštevani pri pripravi računovodskih
izkazov, če je imela skupina Krka navedene dogodke za poročano obdobje.
Novi standardi in pojasnila, ki so začeli veljati 1. januarja 2021
Dopolnitve MSRP 9, MRS 39, MSRP 7, MSRP 4 in MSRP 16 Reforma referenčnih obrestnih mer – 2. faza
Upravni odbor za mednarodne računovodske standarde (UOMRS ) je objavil drugi del reforme referenčnih obrestnih mer,
in sicer dopolnitve MSRP 9, MRS 39, MSRP 7, MSRP 4 in MSRP 16, ter s tem zaključil svoje delo kot odgovor na reformo
medbančni obrestnih mer (interban ofeered rates, IBOR). Dopolnitve vsebujejo začasno izjemo pri poročanju o finančnih
učinkih zamenjave IBOR z alternativno, skoraj netvegano obrestno mero (risk-free rate, RFR). Dopolnitve podjetjem
omogočajo uporabo praktične rešitve pri obračunu sprememb osnove za določitev pogodbenih denarnih tokov finančnega
sredstva ali obveznosti, pri čemer mora posamezno podjetje efektivno obrestno mero prilagoditi tako, da je enakovredna
gibanju tržne obrestne mere. Poleg tega podjetjem omogočajo uporabo določenih posplošitev glede prenehanja
obračunavanja varovanja pred tveganjem, vključno z začasno oprostitvijo od zahteve razločevanja, za razmerja varovanja
pred tveganjem, pri katerih je bila alternativna referenčna obrestna mera določena kot nepogodbeno določena sestavina
tveganja.
Dopolnitve MSRP 7 Finančni instrumenti od podjetja zahtevajo razkritja, ki uporabnikom računovodskih izkazov
omogočajo razumevanje učinka reforme referenčne obrestne mere na finančne instrumente podjetja in njegovo strategijo
upravljanja tveganj. Podjetje mora dopolnila uporabiti za nazaj, brez preračuna podatkov preteklih obdobij. Poslovodstvo
je ocenilo vpliv dopolnitev na računovodske izkaze skupine Krka in meni, da nanje niso vplivale.
Dopolnitve MSRP 16 Najemi Prilagoditev najemnin v zvezi s cοvidom-19 po 30. juniju 2021
Dopolnitve standarda veljajo za letna obdobja, ki so se začela 1. aprila 2021 ali kasneje. Zgodnja uporaba je dovoljena
tudi v računovodskih izkazih, ki na dan objave dopolnil standarda niso bili odobreni za objavo. Marca 2021 je UOMRS
dopolnil pogoje za uporabo praktične rešitve iz MSRP 16, ki najemniku omogoča, da prilagoditve najemnin, do katerih
pride neposredno zaradi pandemije covida-19, ne obravnava po smernicah standarda MSRP 16. Podjetje lahko izkoristi
to olajšavo pri obravnavi prilagoditve najemnin, pri čemer posamezno znižanje vpliva samo na plačila, ki bi prvotno zapadla
30. junija 2022 ali prej, in pod pogojem, da so izpolnjeni vsi pogoji za uporabo te praktične rešitve. Skupina Krka je
dopolnitve začela uporabljati 1. junija 2020. Poslovodstvo je ocenilo vpliv dopolnitev na računovodske izkaze skupine Krka
in nanje niso pomembno vplivala.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
193
Podlaga za konsolidacijo
Odvisne družbe
Odvisne družbe so podjetja, ki jih obvladuje obvladujoča družba. Obvladovanje obstaja, ko ima obvladujoča družba
možnost odločati o finančnih in poslovnih usmeritvah podjetja za pridobivanje koristi iz njegovega delovanja.
Pri ocenjevanju vpliva se upoštevata obstoj in učinek morebitnih glasovalnih pravic, ki jih je trenutno mogoče uveljaviti
oziroma zamenjati. Računovodski izkazi odvisnih družb so vključeni v konsolidirane računovodske izkaze od datuma, ko
se obvladovanje začne, do datuma, ko preneha.
Ob pripojitvi odvisne družbe, ki jo obvladuje obvladujoča družba, se razlika med naložbo in neto vrednostjo pripojenih
sredstev pripozna v okviru iste kategorije kapitala v ločenih računovodskih izkazih obvladujoče družbe, kot je bila pred
pripojitvijo pripoznana v konsolidiranih računovodskih izkazih skupine.
Posli, izvzeti iz konsolidacije
Iz konsolidiranih računovodskih izkazov so izločena stanja, nerealizirani dobički in izgube oziroma prihodki in odhodki,
ki izhajajo iz poslov znotraj skupine Krka. Nerealizirane izgube se izločijo na enak način kot dobički, pod pogojem, da ni
dokaza o oslabitvi.
Spremembe v skupini
Farma GRS, d. o. o., je bila ustanovljena v partnerstvu podjetij iz farmacevtske in farmacevtsko-procesne dejavnosti.
Razvijala je nove farmacevtske izdelke in nove tehnološke izdelke za farmacevtsko proizvodnjo ter prispevala
k energetsko, okoljsko in poslovno bolj učinkoviti farmacevtski proizvodnji. Na podlagi pogodbe o nakupu poslovnih
deležev je družba Krka februarja 2020 pridobila 100-odstotni delež v družbi Farma GRS, d. o. o. Oktobra 2020 je bila
Farma GRS, d. o. o., pripojena h Krki, d. d., Novo mesto, z datumom učinka pripojitve 30. junij 2020. Pripojitev Farme
GRS, d. o. o., ni imela vpliva na računovodske izkaze skupine Krka, ker je bila Krka, d. d., Novo mesto njen edini lastnik.
Razlika med neto vrednostjo sredstev pripojene družbe v višini 38.183.327 EUR in naložbo v vrednosti 1.004.410 EUR
je bila pripoznana v okviru iste kategorije kapitala v ločenih računovodskih izkazih obvladujoče družbe, kot je bila pred
pripojitvijo pripoznana v konsolidiranih računovodskih izkazih skupine Krka. Farma GRS, d. o. o., je bila 2. oktobra 2020
izbrisana iz sodnega registra. Ključna razloga za pripojitev prevzete družbe k prevzemni družbi sta bili poenostavitev
poslovanja in poslovnih procesov ter racionalizacija poslovanja.
Podrobnejši vplivi pripojitve so prikazani v posameznih pojasnilih družbe Krka za preteklo leto.
Tuje valute
Posli v tuji valuti
Posli (transakcije in stanja), izraženi v tuji valuti, se preračunajo v ustrezno funkcijsko valuto družb skupine Krka po
menjalnem tečaju na dan posla. Denarna sredstva in obveznosti, izražene v tuji valuti na datum poročanja, se preračunajo
v funkcijsko valuto po takrat veljavnem menjalnem tečaju. Nedenarne postavke in obveznosti, katerih izvirna vrednost je
izražena v tuji valuti in izmerjena po pošteni vrednosti, se pretvorijo v funkcijsko valuto po menjalnem tečaju, ko je določena
poštena vrednost. Tečajne razlike se pripoznajo v izkazu poslovnega izida, kar pa ne velja za razlike, ki nastanejo pri
preračunu kapitalskih instrumentov, ki se pripoznajo neposredno v drugem vseobsegajočem donosu. Nedenarne
postavke, merjene po izvirni vrednosti v tuji valuti, se preračunajo v funkcijsko valuto po menjalnem tečaju, ki je veljal na
dan transakcije.
Računovodski izkazi družb v tujini
Sredstva in obveznosti družb v tujini, vključno z dobrim imenom in popravkom poštene vrednosti ob konsolidaciji,
se preračunajo v evre po menjalnem tečaju, ki velja na datum poročanja. Prihodki in odhodki družb v tujini se preračunajo
v evre po povprečnem letnem tečaju, ki glede na dinamiko poslov najbolje ustreza tečaju na dan posla. Tečajne razlike,
ki nastanejo pri preračunu, se neposredno pripoznajo v drugem vseobsegajočem donosu prevedbenih rezervah.
Pri odtujitvi družbe v tujini (delni ali celotni) se obravnavani znesek v prevedbeni rezervi prenese v izkaz poslovnega izida.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
194
Dobiček iz poslovanja
Dobiček iz poslovanja je opredeljen kot dobiček pred obdavčitvijo in finančnimi postavkami. Finančne postavke zajemajo
obresti od denarnih sredstev na računih v bankah ter obresti od depozitov in naložb, namenjenih za prodajo, plačane
obresti od posojil, dobiček ali izgubo od prodaje finančnih sredstev po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega
donosa ter pozitivne in negativne tečajne razlike od prevedbe vseh monetarnih sredstev in obveznosti v tuji valuti.
Poštena vrednost
Glede na računovodske usmeritve skupine Krka in zahtevana razkritja je treba v številnih primerih določiti pošteno vrednost
tako finančnih kot tudi nefinančnih sredstev in obveznosti.
Poštena vrednost je znesek, za katerega je mogoče prodati sredstvo ali zamenjati obveznost v redni transkaciji med
udeleženci na trgu. Vsa sredstva in obveznosti, ki so v računovodskih izkazih merjena ali razkrita po pošteni vrednosti, so
razvrščena v hierarhijo poštene vrednosti na podlagi najnižje ravni vhodnih podatkov, ki so pomembni za merjenje celotne
poštene vrednosti:
1. raven tržne (neprilagojene) cene z delujočega trga za podobna sredstva in obveznosti;
2. raven model vrednotenja sredstev in obveznosti, ki se ne uvrščajo v 1. raven, temelji pa neposredno ali
posredno na podlagi primerljivih tržnih podatkov;
3. raven model vrednotenja, ki ne temelji na tržnih podatkih.
Poštene vrednosti posameznih skupin sredstev za potrebe merjenja oziroma poročanja je skupina Krka določila po
metodah, ki so opisane v nadaljevanju. Kjer so v zvezi s predpostavkami za določitev poštenih vrednosti potrebna dodatna
pojasnila, so navedena v razčlenitvah k posameznim postavkam sredstev oziroma obveznosti skupine Krka.
Naložbe v lastniške in dolžniške vrednostne papirje
Poštena vrednost finančnih sredstev po pošteni vrednosti prek poslovnega izida in po pošteni vrednosti prek drugega
vseobsegajočega donosa se za vrednostne papirje določa glede na zaključni tečaj na dan poročanja. Za naložbe
v dolžniške vrednostne papirje po odplačni vrednosti se poštena vrednost za potrebe poročanja izračuna na podlagi
zaključnega tečaja, ki je povečan za natečene obresti na dan poročanja.
Poslovne in druge terjatve
Poštena vrednost poslovnih in drugih terjatev se izračuna kot sedanja vrednost prihodnjih denarnih tokov, razobrestenih
po tržni obrestni meri na datum poročanja.
Finančne obveznosti
Poštena vrednost se za potrebe poročanja izračuna na podlagi sedanje vrednosti prihodnjih izplačil glavnice in obresti,
diskontiranih po tržni obrestni meri na datum poročanja.
Finančni instrumenti
Finančni instrument je vsaka pogodba, na podlagi katere nastaneta finančno sredstvo enega podjetja in finančna
obveznost ali kapitalski instrument drugega podjetja.
Finančna sredstva
Finančna sredstva skupine Krka vključujejo denar in denarne ustreznike, terjatve in posojila ter finančne naložbe.
Začetno pripoznanje in merjenje
Skupina Krka ob začetnem pripoznanju razvrsti finančna sredstva kot naknadno izmerjena po odplačni vrednosti, pošteni
vrednosti prek vseobsegajočega donosa in pošteni vrednosti prek poslovnega izida.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
195
Razvrstitev finančnih sredstev ob začetnem pripoznanju je odvisna od značilnosti pogodbenega denarnega toka
finančnega sredstva in poslovnega modela skupine Krka za upravljanje z njimi. Razen za terjatve iz poslovanja,
ki ne vsebujejo pomembne finančne komponente ali za katere je uporabila praktično korist, skupina Krka ob prvotnem
pripoznanju finančno sredstvo izmeri po pošteni vrednosti, ki je v primeru finančnega sredstva, ki ni pripoznano po pošteni
vrednosti prek poslovnega izida, povečana za stroške transakcije. Terjatve iz poslovanja, ki ne vsebujejo pomembne
finančne komponente ali za katere je skupina Krka uporabila praktično korist, se merijo po transakcijski ceni, ki je določena
v skladu z MSRP 15 (gl. računovodske usmeritve Prihodki iz pogodb s kupci).
Za razvrstitev in merjenje finančnega sredstva po odplačni vrednosti ali po pošteni vrednosti prek vseobsegajočega
donosa mora finančno sredstvo ustvariti denarne tokove, ki so »izključno plačila glavnice in obresti (solely payments of
principal and interest, SPPI)« na znesek preostale glavnice. Ocena se imenuje test SPPI in se izvaja na ravni
posameznega instrumenta.
Poslovni model skupine Krka za upravljanje finančnih sredstev določa, kako skupina Krka obvladuje svoja finančna
sredstva, da zagotovi denarne tokove. Določa torej, ali bodo denarni tokovi posledica zbiranja pogodbenih denarnih tokov
ali prodaje finančnih sredstev ali obojega.
Nakup ali prodaja finančnih sredstev, ki zahteva dobavo sredstev v roku, določenem z uredbo ali konvencijo na trgu
(redni promet), se pripozna na datum trgovanja, to je na dan, ko skupina Krka sprejme zavezo o nakupu ali prodaji.
Skupina Krka odpravi pripoznanje finančnega sredstva, ko ugasnejo pogodbene pravice do denarnih tokov iz tega sredstva
ali ko prenese pravice do pogodbenih denarnih tokov iz finančnega sredstva na podlagi posla, v katerem se prenesejo vsa
tveganja in koristi iz lastništva finančnega sredstva.
Naknadno merjenje
Po prvotnem merjenju so finančna sredstva razvrščena v štiri kategorije:
finančna sredstva po odplačni vrednosti (dolžniški instrumenti),
finančna sredstva po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa z recikliranjem kumulativnih
dobičkov in izgub (dolžniški instrumenti),
finančna sredstva, pripoznana po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa brez recikliranja
kumulativnih dobičkov in izgub po odpravi pripoznanja (kapitalski instrumenti),
finančna sredstva po pošteni vrednosti prek poslovnega izida.
Finančna sredstva po odplačni vrednosti (dolžniški instrumenti)
Denar in denarni ustrezniki zajemajo gotovino, bančne depozite do treh mesecev in druge kratkoročne visoko likvidne
naložbe s prvotno dospelostjo treh mesecev ali manj. Slednje je zlahka mogoče pretvoriti v znane zneske denarnih
sredstev, pri katerih je tveganje spremembe vrednosti nepomembno. Denarni tokovi tega instrumenta so izključno plačila
obresti in glavnice, zato so razvrščena kot finančna sredstva po odplačni vrednosti.
Dana posojila skupine Krka so na osnovi testa lastnosti instrumenta razvrščena kot finančna sredstva po odplačni
vrednosti, saj so denarni tokovi tega instrumenta izključno plačila obresti in glavnice.
Naložbe družbe Krka v dolžniške vrednostne papirje, ki vključujejo izključno državne obveznice z nizkim kreditnim
tveganjem, so razvrščene kot finančna sredstva po odplačni vrednosti.
Finančna sredstva skupine Krka po odplačni vrednosti vključujejo tudi terjatve iz poslovanja.
Po začetnem pripoznanju se te naložbe merijo z uporabo metode efektivnih obresti in so predmet oslabitve. Dobički in
izgube se pripoznajo v poslovnem izidu ob odpravi, spremembi ali oslabitvi teh sredstev.
Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa (dolžniški instrumenti)
Naložbe skupine Krka v dolžniške vrednostne papirje so razvrščene kot finančna sredstva po pošteni vrednosti prek
drugega vseobsegajočega donosa.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
196
Po začetnem pripoznanju so te naložbe izmerjene po pošteni vrednosti. Prihodki iz obresti, tečajne razlike in izgube zaradi
oslabitve ali razveljavitve se pripoznajo v izkazu poslovnega izida in se izračunajo na enak način kot pri finančnih sredstvih,
izmerjenih po odplačni vrednosti. Vse ostale spremembe poštene vrednosti se pripoznajo prek drugega vseobsegajočega
donosa. Po odpravi pripoznanja se kumulativna sprememba poštene vrednosti, ki je pripoznana v izkazu drugega
vseobsegajočega donosa, prenese v poslovni izid.
Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa (kapitalski instrumenti)
Naložbe skupine Krka v kapitalske vrednostne papirje so razvrščene kot finančna sredstva po pošteni vrednosti prek
drugega vseobsegajočega donosa. V to skupino je nepreklicno razvrstila tako naložbe, ki kotirajo na delujočem trgu,
kot tiste, ki ne.
Po začetnem pripoznanju so te naložbe izmerjene po pošteni vrednosti. Spremembe poštene vrednosti so pripoznane
neposredno v drugem vseobsegajočem donosu. Ko se pripoznanje naložbe odpravi, se s tem povezani dobek ali izguba
ne prenese v poslovni izid.
Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek poslovnega izida
Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek poslovnega izida vključujejo finančna sredstva, namenjena trgovanju,
finančna sredstva po pošteni vrednosti prek poslovnega izida ali finančna sredstva, ki jih mora podjetje izmeriti po pošteni
vrednosti. Finančna sredstva so razvrščena med sredstva, namenjena trgovanju, če so pridobljena z namenom prodaje
ali ponovnega nakupa v bližnji prihodnosti. Izvedeni finančni instrumenti, vključno z ločenimi vgrajenimi izvedenimi
finančnimi instrumenti, so razvrščeni v skupino finančnih sredstev, ki so namenjena trgovanju, razen če gre za instrumente
učinkovitega varovanja pred tveganjem. Finančna sredstva, ki ustvarjajo denarne tokove, ki niso le plačila glavnice in
obresti, se razvrstijo in izmerijo po pošteni vrednosti prek poslovnega izida, ne glede na poslovni model.
Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek poslovnega izida so v izkazu finančnega položaja izkazana po pošteni
vrednosti z neto spremembami poštene vrednosti, ki so pripoznane v izkazu poslovnega izida.
Oslabitev finančnih sredstev je opisana v Oslabitve sredstev finančna sredstva.
Finančne obveznosti
Finančne obveznosti v največji meri zajemajo posojila, obveznosti do dobaviteljev in druge obveznosti. Obveznosti
iz najema in zaslužki zaposlenih so obravnavani ločeno (gl. računovodske usmeritve v Najemi in Zaslužki zaposlenih).
Skupina Krka vse finančne obveznosti na začetku pripozna po pošteni vrednosti na datum trgovanja, ko postane
pogodbena stranka v zvezi z instrumentom. Ob začetnem pripoznanju skupina neizvedene finančne obveznosti razvrsti kot
naknadno izmerjene po odplačni vrednosti, izvedene finančne obveznosti pa po pošteni vrednosti prek poslovnega izida.
Po začetnem pripoznanju se finančne obveznosti iz naslova posojil merijo z metodo efektivnih obresti. Dobički in izgube
se pripoznajo v poslovnem izidu ob odpravi ali spremembi teh obveznosti. Skupina Krka odpravi pripoznanje finančne
obveznosti, če so obveze, določene v pogodbi, izpolnjene, razveljavljene ali zastarane.
Nepremičnine, naprave in oprema
Nepremičnine, naprave in oprema so izkazane po svoji nabavni vrednosti oziroma po nabavni vrednosti, zmanjšani za
amortizacijski popravek vrednosti in izgubo, nabrano zaradi oslabitve (gl. računovodsko usmeritev Oslabitve sredstev).
Nabavna vrednost zajema stroške, ki se neposredno pripisujejo nabavi sredstev. Nabavna vrednost v skupini Krka
izdelanega sredstva zajema stroške materiala, neposredne stroške dela in ostale stroške, ki jih je mogoče neposredno
pripisati usposobitvi sredstva za nameravano uporabo, (po potrebi) začetno oceno stroškov razgradnje in odstranitve
sredstva ter obnovitve mesta, na katerem se je to sredstvo nahajalo, kot tudi usredstvene stroške izposojanja. Nabavljeno
programsko opremo, ki pomembno prispeva k funkcionalnosti sredstev, je treba usredstviti kot del opreme.
Deli nepremičnin, naprav in opreme, ki imajo različne dobe koristnosti, se obračunavajo kot posamezna sredstva.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
197
Dobiček ali izguba ob odsvojitvi nepremičnin, naprav in opreme se določi kot razlika med prihodki iz odsvojitve sredstva
in njegovo knjigovodsko vrednostjo ter izkaže v izkazu poslovnega izida med drugimi poslovnimi prihodki oziroma med
drugimi poslovnimi odhodki.
Skupina Krka v nabavno vrednost nepremičnin, naprav in opreme od 1. januarja 2009 všteva tudi strke izposojanja, če jih
je možno neposredno pripisati nakupu, gradnji ali proizvodnji sredstva v pripravi. Če si sredstva izposodi nenamensko in jih
ni možno neposredno pripisati nakupu sredstva v pripravi, usredstvi sorazmerni del stroškov samo v primeru, ko stroški
izposojanja presežejo 10 % vrednosti vseh naložb v obdobju. Sorazmerni del stroškov izračuna z uporabo usredstvovalne
mere kot tehtanega povprečja stroškov izposojanja, ki se nanašajo na tiste izposoje, ki v obdobju še niso poravnane.
Tako izračunan sorazmerni del stroškov izposojanja poveča nabavno vrednost pomembnih sredstev v pridobivanju; to so
tista, ki predstavljajo več kot 10 % vrednosti vseh naložb v obdobju in katerih gradnja traja več kot šest mesecev.
Kasnejši stroški
Skupina Krka v knjigovodski vrednosti nepremičnin, naprav in opreme ob nastanku pripoznava tudi stroške zamenjave
posameznega dela tega sredstva, če je verjetno, da bodo prihodnje gospodarske koristi, povezane s sredstvom, pritekale
v skupino, in če je nabavno vrednost mogoče zanesljivo izmeriti. Pripoznanje knjigovodske vrednosti zamenjanega dela
se odpravi. Vsi ostali stroški so v poslovnem izidu pripoznani kot odhodki, takoj ko do njih pride.
Amortizacija
Amortizacija se obračuna po metodi enakomernega časovnega amortiziranja ob upoštevanju dobe koristnosti vsakega
posameznega sredstva oziroma njegovih sestavnih delov. Zemljišča in sredstva v pridobivanju se ne amortizirajo.
Ocenjene dobe koristnosti so naslednje:
za zgradbe od 15 do 60 let,
za naprave in opremo od 2 do 20 let,
za pohištvo 5 let,
za računalniško opremo od 4 do 6 let,
za transportna sredstva od 5 do 15 let.
Najemi
Skupina Krka ob sklenitvi pogodbe oceni, ali gre za najemno pogodbo ali pogodba vsebuje najem. Pogodba je najemna
oziroma vsebuje najem, če se z njo prenaša pravica do obvladovanja uporabe identificiranega sredstva za določeno
obdobje v zameno za nadomestilo.
Skupina Krka določi trajanje najema kot obdobje, v katerem najema ni mogoče odpovedati, skupaj z:
a) obdobji, za katera velja možnost podaljšanja najema, če je precej gotovo, da bo ta možnost izrabljena, in
b) obdobji, za katera velja možnost odpovedi najema, če je precej gotovo, da ta možnost ne bo izrabljena.
Skupina kot najemnik
Skupina Krka kot najemnik vse najeme pripozna in meri enako, razen kratkoročnih najemov in najemov, pri katerih je
sredstvo, ki je predmet najema, majhne vrednosti. V teh primerih uporablja praktično rešitev, ki jo omogoča standard,
in najemnine pripozna kot odhodke na podlagi enakomerne časovne metode, ki velja celotno obdobje trajanja najema.
Praktična rešitev je uporabljena za najeme, pri katerih je doba trajanja krajša od 1 leta, in najeme, pri katerih je vrednost
novega sredstva, ki je predmet najema, manjša od 5.000 EUR.
Skupina Krka na datum začetka najema (tj. na dan, ko je sredstvo v najemu na razpolago za uporabo) pripozna
opredmeteno osnovno sredstvo, ki predstavlja pravico do uporabe, in obveznost iz najema.
Sredstva, ki predstavljajo pravico do uporabe
Sredstvo, ki predstavlja pravico do uporabe, skupina Krka meri po nabavni vrednosti, zmanjšani za amortizacijo in izgube
zaradi oslabitve sredstev, s prilagoditvijo nabavne vrednosti ob vsakem ponovnem merjenju obveznosti iz najema.
Nabavna vrednost sredstva, ki predstavlja pravico do uporabe, zajema obveznost iz najema po sedanji vrednosti najemnin,

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
198
ki še niso plačane, začetne neposredne stroške, plačila najemnine, ki so bila izvedena na datum začetka najema ali pred
njim, zmanjšana za prejete spodbude za najem in oceno stroškov, ki bodo nastali pri demontaži ali odstranitvi sredstva,
ki je predmet najema, obnovitvi mesta, na katerem se nahaja, ali vrnitvi sredstva v stanje, kot se zahteva v pogojih najema.
Sredstva, ki predstavljajo pravico do uporabe, skupina Krka amortizira po enakomerni časovni metodi v ocenjeni dobi
najema ali ocenjeni dobi koristnosti sredstev, in sicer v tistem obdobju, ki je krajše.
Obveznosti iz najema
Na datum začetka najema skupina Krka izmeri in pripozna obveznost iz najema po sedanji vrednosti vseh najemnin,
ki bodo plačane v ocenjeni dobi najema. Najemnine, zajete pri merjenju obveznosti iz najema, vključujejo nespremenljive
najemnine, zmanjšane za terjatve za spodbude za najem, spremenljive najemnine, ki so odvisne od indeksa ali stopnje,
in zneske, za katere se pričakuje, da jih bo skupina Krka plačala na podlagi jamstev za preostalo vrednost. Obveznost
iz najema vključuje tudi izpolnitveno ceno možnosti nakupa, če je precej gotovo, da bo skupina Krka izrabila to možnost,
in plačila kazni za odpoved najema, če trajanje najema odraža, da bo skupina Krka izrabila možnost odpovedi najema.
Spremenljive najemnine, ki niso zajete pri merjenju obveznosti iz najema v obdobju oziroma niso odvisne od indeksa ali
stopnje, v katerem nastopi dogodek ali pogoj, ki sproži plačila, skupina Krka po datumu začetka najema pripozna
v poslovnem izidu.
Pri izračunu sedanje vrednosti najemnin skupina Krka uporabi obrestno mero izposojanja, ki temelji na ocenjeni
donosnosti obveznic, če bi se zadolžila na finančnih trgih, upoštevajoč ročnost pogodbe, če obrestne mere v najemni
pogodbi ni mogoče določiti.
Obveznost iz najema se po začetnem pripoznanju poveča za natečene obresti in zmanjša za izvedena plačila najemnin.
Knjigovodska vrednost obveznosti iz najema je ponovno izmerjena ob spremembi dobe trajanja najema, spremembi višine
najemnine (npr. sprememba prihodnjih zneskov najemnine kot posledica spremembe indeksa ali stopnje za določanje
višine najemnin) ali spremembi ocene možnosti nakupa najetega sredstva.
Skupina kot najemodajalec
Skupina Krka kot najemodajalec vse najeme razvršča med poslovne najeme, saj se z najemom ne prenesejo vsa
pomembna tveganja in koristi, povezane z lastništvom sredstva, ki je predmet najema. Najemnine iz poslovnega najema
so v izkazu poslovnega izida pripoznane kot prihodki na podlagi enakomerne časovne metode. Začetne neposredne
stroške, ki so nastali pri pridobitvi poslovnega najema iz naslova pogajanj ali dogovarjanj, skupina Krka prišteje
h knjigovodski vrednosti sredstva, ki je predmet najema, in te stroške pripozna kot odhodek v celotnem obdobju trajanja
najema na enaki podlagi kot prihodke iz najema.
Neopredmetena sredstva
Dobro ime
Dobro ime, nastalo ob prevzemu odvisne družbe, se nanaša na presežek oziroma razliko med stroškom nabave in
deležem skupine Krka v čisti pošteni vrednosti ugotovljenih sredstev, obveznosti in pogojnih obveznosti prevzete družbe.
Dobro ime se meri po nabavni vrednosti, zmanjšani za morebitno izgubo zaradi oslabitve.
Blagovna znamka
Blagovno znamko TAD Pharma je skupina Krka od prevzema odvisne družbe do vključno 31. decembra 2012 obravnavala
kot neopredmeteno sredstvo z nedoločeno dobo koristnosti in zanjo vsako leto izračunavala oceno nadomestljive
vrednosti. Od 1. januarja 2013 dalje obravnava blagovno znamko TAD Pharma kot neopredmeteno sredstvo z dobo
koristnosti 50 let, pri čemer vsako leto preverja potrebo po oslabitvi, skupaj z dobrim imenom, ki je nastalo pri prevzemu
družbe TAD Pharma.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
199
Raziskovanje in razvijanje
Vsi stroški, povezani z lastnim razvojno-raziskovalnim delom v skupini Krka, se v poslovnem izidu pripoznajo kot odhodek
takoj ob nastanku.
Ostala neopredmetena sredstva
Ostala neopredmetena sredstva, ki jih je pridobila skupina Krka in katerih dobe koristnosti so omejene, so izkazana po
nabavni vrednosti, zmanjšani za amortizacijski popravek vrednosti in za izgube, nabrane zaradi oslabitve
(gl. računovodsko usmeritev Oslabitve sredstev).
Kasnejši stroški
Kasnejši stroški v zvezi z neopredmetenimi sredstvi so usredstveni le v primerih, ko povečujejo prihodnje gospodarske
koristi, ki izhajajo iz sredstva, na katero se izdatki nanašajo. Vsi drugi stroški, vključno s stroški, ki nastanejo v zvezi
z znotraj skupine Krka ustvarjenim dobrim imenom in blagovnimi znamkami, so v poslovnem izidu pripoznani kot odhodki,
takoj ko do njih pride.
Amortizacija
Amortizacija se obračuna po metodi enakomernega časovnega amortiziranja ob upoštevanju dobe koristnosti
neopredmetenih sredstev (razen dobrega imena) in se začne, ko je sredstvo na razpolago za uporabo.
Ocenjene dobe koristnosti za programsko opremo, licence in druge pravice so od 2 do 10 let, za blagovno znamko
TAD Pharma pa 50 let.
Zaloge
V izkazu finančnega položaja se zaloge vrednotijo po izvirni vrednosti ali čisti iztržljivi vrednosti, in sicer po manjši izmed
njiju. Čista iztržljiva vrednost se določi po prodajni vrednosti na datum poročanja, zmanjšani za prodajne stroške in
morebitne ostale splošne stroške, ki so običajno povezani s prodajo. Skupina Krka enkrat na leto na dan finančnega
položaja preveri čisto iztržjivo vrednost zalog. Če knjigovodska vrednost zalog presega njihovo čisto iztržjivo vrednost, se
opravi slabitev zalog.
Zaloge surovin in materiala ter pomožnega in embalažnega materiala so ovrednotene po nabavnih cenah z vsemi
odvisnimi stroški nabave. Pri izkazovanju zalog materiala skupina Krka uporablja drsečo nabavno ceno. Zaloge
nedokončane proizvodnje, polizdelkov in končnih izdelkov se vrednotijo po standardnih cenah, ki poleg neposrednih
stroškov materiala vključujejo tudi proizvajalne stroške ob normalni uporabi proizvajalnih sredstev, in sicer neposredne
stroške dela, neposreden strošek amortizacije, neposredne stroške storitev, energetskih virov, vzdrževanja, kakovosti.
Odmiki od stalnih cen se izračunavajo tako, da je zadoščeno sprotnemu vrednotenju zalog po proizvajalnih stroških.
Količinske enote trgovskega blaga so ovrednotene po nabavni ceni, ki jo sestavljajo kupna cena, uvozne dajatve in
neposredni stroški nabave, zmanjšani za morebitne popuste. Pri izkazovanju zalog trgovskega blaga skupina Krka
uporablja drseče nabavne cene.
Oslabitve sredstev
Finančna sredstva
Skupina Krka pripozna popravek pričakovanih kreditnih izgub za vse dolžniške instrumente, ki niso izkazani po pošteni
vrednosti prek poslovnega izida. Pričakovane kreditne izgube predstavljajo razliko med pogodbenimi denarnimi tokovi,
ki so zapadli po pogodbi, in vsemi denarnimi tokovi, za katere skupina Krka pričakuje, da jih bodo prejela, diskontiranimi
na približek prvotne efektivne obrestne mere. Pričakovani denarni tokovi bodo vključevali denarne tokove od prodaje
sredstev zavarovanja ali drugih povečanj kreditov, ki so sestavni del pogodbenih pogojev.
Popravki pričakovanih kreditnih izgub se priznavajo v dveh fazah. Za kreditne izpostavljenosti, pri katerih po začetnem
pripoznanju ni bilo znatnega povečanja kreditnega tveganja, se popravki pričakovanih kreditnih izgub pripoznajo za
kreditne izgube, ki so posledica neplačil in so možne v naslednjih 12 mesecih (12-mesečni popravek pričakovanih kreditnih

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
200
izgub). Za tiste kreditne izpostavljenosti, pri katerih je od začetnega pripoznanja prišlo do znatnega povečanja kreditnega
tveganja, mora skupina Krka pripoznati popravek iz naslova izgube, ki jo pričakuje v preostali življenjski dobi
izpostavljenosti, ne glede na obdobje neplačila (vseživljenjska pričakovana izguba).
Oslabitve terjatev in sredstev iz pogodb
Za terjatve iz poslovanja in sredstva iz pogodb skupina Krka uporablja poenostavljen pristop za izračun pričakovane
kreditne izgube. Terjatve iz poslovanja, ki ne vsebujejo pomembne sestavine financiranja oziroma za katere skupina Krka
uporablja praktično rešitev (pogodbe, ki trajajo leto ali manj), se merijo po transakcijski ceni, ki je določena v skladu
z MSRP 15, zmanjšani za znesek izgub zaradi oslabitve.
Zato skupina Krka ne spremlja sprememb v kreditnem tveganju, temveč namesto tega priznava popravek za izgube,
ki temelji na vseživljenjski pričakovani kreditni izgubi na vsak datum poročanja. Skupina Krka je oblikovala matriko
rezervacij, ki temelji na njenih preteklih izkušnjah s kreditno izgubo, prilagojeno za morebitne prihodnje dejavnike, ki so
značilni za dolžnike in gospodarsko okolje. Podlaga za izračun popravka je enotna metodologija, ki velja za skupino Krka
in temelji na verjetnosti oziroma oceni neizpolnitve kupca.
Oslabitev finančnih naložb
Za finančne naložbe, ki vključujejo državne obveznice merjene po odplačni vrednosti, skupina enkrat na leto izmeri
pričakovane kreditne izgube. Če se kreditno tveganje po pripoznanju bistveno poveča, skupina pripozna popravek
vrednosti v celotni življenjski dobi pričakovane kreditne izgube.
Nefinančna sredstva
Skupina Krka ob vsakem datumu poročanja preveri knjigovodsko vrednost svojih nefinančnih sredstev, da ugotovi, ali so
prisotni znaki oslabitve. Če takšni znaki obstajajo, se oceni nadomestljiva vrednost sredstva.
Oslabitev sredstva ali denar ustvarjajoče enote se pripozna v primeru, ko njegova knjigovodska vrednost presega njegovo
nadomestljivo vrednost. Oslabitev se izkaže v izkazu poslovnega izida. Izguba, ki se pri denar ustvarjajoči enoti pripozna
zaradi oslabitve, se razporedi tako, da se najprej zmanjša knjigovodska vrednost dobrega imena, razporejenega na denar
ustvarjajočo enoto, nato pa na druga sredstva enote (skupine enot), in to sorazmerno s knjigovodsko vrednostjo vsakega
sredstva v enoti.
Nadomestljiva vrednost sredstva ali denar ustvarjajoče enote je njena vrednost pri uporabi ali poštena vrednost,
zmanjšana za stroške prodaje, in sicer tista, ki je večja. Pri določanju vrednosti sredstva pri uporabi se pričakovani prihodnji
denarni tokovi diskontirajo na njihovo sedanjo vrednost z uporabo diskontne mere pred obdavčitvijo, ki odraža sprotne
tržne ocene časovne vrednosti denarja in tveganja, ki so značilna za sredstvo. Za potrebe preizkusa oslabitve se sredstva
združijo v najmanjše denar ustvarjajoče enote, ki so najmanjše skupine sredstev, ki ustvarjajo finančne pritoke, v veliki
meri neodvisne od finančnih pritokov iz drugih sredstev ali skupin sredstev. Za potrebe preizkusa oslabitve se dobro ime,
pridobljeno v poslovni združitvi, razporedi na denar ustvarjajoče enote, za katere se pričakuje, da bodo od združitve imele
koristi.
Izguba zaradi oslabitve dobrega imena se ne odpravlja. V zvezi z drugimi sredstvi pa skupina Krka izgube zaradi oslabitve
v preteklih obdobjih na datum poročanja ovrednoti in tako ugotovi, ali je prišlo do zmanjšanja izgube ali ta celo ne obstaja
več. Izguba zaradi oslabitve se odpravi, če je prišlo do spremembe ocen, na podlagi katerih skupina Krka določi
nadomestljivo vrednost sredstva. Izguba zaradi oslabitve sredstva se odpravi do višine, do katere povečana knjigovodska
vrednost sredstva ne preseže knjigovodske vrednosti, ki bi bila ugotovljena, potem ko se odšteje amortizacijski odpis,
če pri sredstvu v prejšnjih letih ne bi bila pripoznana izguba zaradi oslabitve.
Osnovni kapital
Odkup lastnih delnic
Ob odkupu lastnih delnic, ki se izkazujejo kot del osnovnega kapitala, se znesek plačanega nadomestila, vključno s stroški,
ki se nanašajo na odkup, pripozna kot sprememba v kapitalu. Odkupljene delnice se izkazujejo kot lastne delnice in se
odštejejo od kapitala.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
201
Dividende
Dividende se v računovodskih izkazih skupine Krka pripoznajo v obdobju, v katerem je bil sprejet sklep skupščine
delničarjev o izplačilu dividend.
Kratkoročni zaslužki zaposlenih
Obveze za kratkoročne zaslužke zaposlenih se merijo brez diskontiranja in se izkažejo med odhodki, ko je delo
zaposlenega v zvezi z določenim kratkoročnim zaslužkom opravljeno.
Nekratkoročni zaslužki zaposlenih
Rezervacije za pozaposlitvene in druge dolgoročne zaslužke zaposlenih
Skupina Krka je v skladu z lokalnimi zakonskimi predpisi držav, v katerih se nahajajo obvladujoča družba in odvisne
družbe, zavezana k izplačilu jubilejnih nagrad zaposlenim in odpravnin ob njihovi upokojitvi, za kar so oblikovane
rezervacije.
Rezervacije so oblikovane v vrednosti ocenjenih prihodnjih izplačil za odpravnine in jubilejne nagrade, diskontirane na
datum poročanja, za zaposlene v tistih državah, kjer obstaja zakonska obveza za izplačilo odpravnin in jubilejnih nagrad.
V izračunu so upoštevani stroški odpravnin ob upokojitvi in strošek vseh pričakovanih jubilejnih nagrad do upokojitve.
Pri izračunu je uporabljena metoda projicirane enote. V izkazu poslovnega izida se pripoznajo stroški dela in stroški obresti,
preračun pozaposlitvenih zaslužkov oziroma nerealiziranih aktuarskih dobičkov ali izgub pa v drugem vseobsegajočem
donosu.
Rezervacije
Rezervacije se pripoznajo, če ima skupina Krka zaradi preteklega dogodka pravne ali posredne obveze, ki jih je mogoče
zanesljivo oceniti, in če je verjetno, da bo pri poravnavi obveze potreben odtok dejavnikov, ki omogočajo gospodarske
koristi.
Rezervacije za tožbe
Skupina Krka izkazuje rezervacije za tožbe, ki potekajo in so povezane z domnevnimi kršitvami patentov. Vsako leto
preveri upravičenost oblikovanih rezervacij glede na stanje spora in verjetnost ugodne ali neugodne rešitve spora.
Višina rezervacij se določi glede na znano višino škodnega zahtevka ali glede na pričakovano možno višino, če dejanski
zahtevek še ni znan.
Prihodki od prodaje iz pogodb s kupci
Skupina Krka se ukvarja z razvojem, proizvodnjo, trženjem in prodajo izdelkov za humano uporabo (zdravil na recept in
izdelkov brez recepta), veterinarskih izdelkov in materiala ter zdraviliško-turističnih storitev. Prihodki iz pogodb s kupci se
pripoznajo na osnovi določil posamezne kupoprodajne pogodbe ob prenosu obvladovanja blaga in storitev na kupca
v znesku, ki odraža nadomestilo, do katerega skupina Krka meni, da bo upravičena v zameno za tako blago ali storitve.
Obvladovanje blaga ali storitev je odvisno od določil kupoprodajne pogodbe, do prenosa pa praviloma pride v trenutku,
ko kupec blago prevzame ali ko je storitev opravljena. Običajni rok plačila je od 30 do 120 dni.
Skupina Krka presodi, ali pogodba vsebuje tudi druge obljube, ki predstavljajo ločene izvršitvene obveze, na katere mora
razvrstiti del transakcijske cene. Pri ugotavljanju transakcijske cene prodanih izdelkov skupina upošteva učinke
variabilnega nadomestila ter obstoj pomembnih sestavin financiranja v pogodbi.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
202
Variabilno nadomestilo
Če je pogodbeno nadomestilo variabilno, skupina Krka oceni znesek nadomestila, do katerega bo upravičena v zameno
za prenos blaga oziroma storitve na kupca. Omejeno variabilno nadomestilo, ki ga skupina Krka oceni ob začetku pogodbe,
ostane omejeno, dokler ni več zelo verjetno, da ne bo prišlo do pomembnega zmanjšanja zneska pripoznanih skupnih
prihodkov, ko bo naknadno odpravljena negotovost, povezana z variabilnim nadomestilom. Po nekaterih pogodbah za
prodajo izdelkov imajo kupci pravico do vračila ter bonusov in količinskih popustov. Posledica pravice do vračila, bonusov
in količinskih popustov je variabilno nadomestilo.
Pravica do vračila
Nekatere pogodbe kupcem zagotavljajo pravico do vračila blaga iz naslova poteka roka uporabe. Skupina Krka oceni
vrednost blaga, ki ga kupec ne bo vrnil, z uporabo metode pričakovane vrednosti, ki zagotavlja najzanesljivejšo napoved
variabilnega nadomestila, do katerega bo skupina upravičena. Zahteve v MSRP 15 pri omejeni oceni variabilnega
nadomestila veljajo tudi za določitev zneska variabilnega nadomestila, ki ga skupina Krka lahko vključi v transakcijsko
ceno. Za blago, za katero se pričakuje, da bo vrnjeno namesto prihodkov, skupina Krka pripozna obveznost povračila.
Pravica do vračila sredstev (in ustrezna prilagoditev stroškov prodanih proizvodov) se prav tako pripozna za pravico do
prejema izdelkov od kupca.
Bonusi in količinski popusti
Skupina Krka določenim kupcem naknadno odobri bonuse in količinske popuste, ko količina ali vrednost kupljenih izdelkov
ali storitev v določenem obdobju presega mejno vrednost, določeno v pogodbi. Popusti se pobotajo z zneski, ki jih je
dolžan poravnati kupec. Variabilno nadomestilo za naknadno odobritev pričakovanih bonusov in količinskih popustov
skupina oceni na osnovi pogodbenih določil in kriterijev oziroma elementov, ki so osnova za priznavanje bonusov in
količinskih popustov.
Pri ocenjevanju skupina Krka uporabi metodo najverjetnejše vrednosti ali metodo pričakovane vrednosti. Izbrana metoda,
ki najbolje predvideva vrednost bonusov in količinskih popustov, temelji na številu mejnih vrednosti v pogodbi.
Poleg popustov končnim kupcem skupina Krka popuste za javna naročila odobri tudi državam, ministrstvom oziroma
zavarovalnicam v posameznih državah, in sicer na osnovi dogovorjenih razpisnih pogojev ali pogodbenih določb ter
dejansko realiziranih prodajnih naročil.
Razkritja o uporabi ocen in presoj v zvezi z oceno variabilnega nadomestila so navedena v poglavju Podlage za pripravo
računovodskih izkazov.
Pomembna pravica do financiranja
Skupina Krka v nekaterih primerih od svojih kupcev prejme kratkoročne predujme. Na podlagi praktične rešitve iz 63. člena
MSRP 15 ne prilagodi obljubljenega zneska nadomestila zaradi učinkov pomembne sestavine financiranja, ker ob začetku
pogodbe pričakuje, da bo obdobje od prenosa obljubljenega blaga ali storitve na kupca do plačila nadomestila za to blago
ali storitev krajše od enega leta.
Zneski iz pogodb
Sredstva iz pogodb
Sredstvo iz pogodbe je pravica do nadomestila v zameno za blago ali storitve, ki so prenesene na kupca. Če skupina
blago ali storitve prenese na kupca, preden ta plača nadomestilo ali preden nadomestilo zapade v plačilo, se nadomestilo
pripozna kot pogojno sredstvo iz pogodbe. Po zaključku posla in potrditvi kupca se sredstva iz pogodbe prerazvrstijo med
terjatve do kupcev.
Terjatve iz poslovanja
Terjatev predstavlja pravico skupine do brezpogojnega zneska nadomestila. Nadomestilo torej v določenem roku zapade
v plačilo (gl. računovodske usmeritve za pripoznanje finančnih instrumentov).

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
203
Obveznosti iz pogodb
Obveznost iz pogodbe je obveznost prenosa blaga ali storitev na kupca v zameno za nadomestilo, ki ga je skupina Krka
prejela od kupca (ali ga je kupec dolžan poravnati). Če kupec nadomestilo poravna pred prenosom blaga ali storitev nanj,
se obveznost iz pogodbe pripozna na dan poravnave ali na dan zapadlosti v plačilo (kar nastopi prej). Obveznosti
iz pogodbe se pripoznajo kot prihodki, ko skupina izpolni svojo izvršitveno obvezo po pogodbi.
Sredstva iz naslova pravice do povračila
Sredstva iz naslova pravice do povračila predstavljajo pravico skupine Krka do prejema blaga, za katerega pričakuje,
da ga bo kupec vrnil.
Sredstvo se izmeri po prejšnji knjigovodski vrednosti zaloge, zmanjšani za vse pričakovane stroške prejema blaga,
vključno z morebitnim zmanjšanjem vrednosti vrnjenega blaga. Skupina Krka redno preverja vrednost sredstva z vidika
morebitnih sprememb pričakovanega vračila in morebitnega dodatnega zmanjšanja vrednosti vrnjenih izdelkov.
Obveznost povračila
Obveznost povračila je obveznost vračila dela nadomestil ali vseh prejetih nadomestil (ali terjatev do kupca). Izhaja iz
naslova bonusov in količinskih popustov. Izmeri se v znesku, za katerega skupina Krka pričakuje, da ga bo morala vrniti
kupcu.
Skupina Krka ob zaključku vsakega poročevalskega obdobja ponovno preveri svojo oceno obveznosti povračil (in s tem
povezano spremembo transakcijske cene). Opisana računovodska usmeritev velja tudi za variabilno nadomestilo.
Državne podpore
Prihodki iz naslova državnih podpor se v začetku pripoznajo, če obstaja sprejemljivo zagotovilo, da bo skupina Krka
prihodke prejela in da bo izpolnila pogoje v zvezi z njimi. Prihodki, prejeti za kritje stroškov, se dosledno pripoznavajo kot
prihodki v obdobjih, v katerih nastajajo stroški, ki naj bi jih ti prihodki nadomestili. S sredstvi povezani prihodki se v izkazu
poslovnega izida dosledno pripoznavajo med drugimi prihodki iz poslovanja v dobi koristnosti posameznega sredstva.
Finančni prihodki in finančni odhodki
Finančni prihodki obsegajo obresti od naložb, prihodke od dividend, prihodke od odsvojitve finančnih sredstev, spremembe
poštene vrednosti finančnih sredstev po pošteni vrednosti prek poslovnega izida, pozitivne tečajne razlike in dobičke od
instrumentov za varovanje pred tveganjem, ki se pripoznajo v izkazu poslovnega izida. Prihodki od obresti se pripoznajo
ob njihovem nastanku z uporabo efektivne obrestne mere. Prihodki od dividend se pripoznajo na dan, ko je uveljavljena
delničarjeva pravica do plačila, kar je pri podjetjih, ki kotirajo na borzi, praviloma datum, ko pravica do tekoče dividende
preneha biti povezana z delnico.
Finančni odhodki obsegajo stroške izposojanja, negativne tečajne razlike, spremembe poštene vrednosti finančnih
sredstev po pošteni vrednosti prek poslovnega izida, izgube zaradi oslabitve vrednosti finančnih sredstev in izgube od
instrumentov za varovanje pred tveganjem, ki se pripoznajo v izkazu poslovnega izida. Stroški izposojanja se v izkazu
poslovnega izida pripoznajo po metodi efektivnih obresti, razen tistih, ki se pripišejo nepremičninam, opremi in napravam
v gradnji ali pripravi.
Davek od dobička
Davek od dobička poslovnega leta vključuje odmerjeni in odloženi davek. Davek od dobička se izkaže v izkazu poslovnega
izida, razen v delu, ki je povezan s postavkami, izkazanimi neposredno v drugem vseobsegajočem donosu.
Odmerjeni davek se obračuna od obdavčljivega dobička za poslovno leto po davčnih stopnjah, ki veljajo na datum
poročanja, in od morebitne prilagoditve davčnih obveznosti v povezavi s preteklimi poslovnimi leti.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
204
Pri izkazovanju odloženega davka se uporablja metoda obveznosti po izkazu finančnega položaja, pri čemer se upoštevajo
začasne razlike med knjigovodsko vrednostjo sredstev in obveznostmi za potrebe finančnega poročanja ter vrednostmi za
potrebe davčnega poročanja. Pri tem so izvzete naslednje začasne razlike: začetno pripoznanje sredstev ali obveznosti
v poslu, kjer ne gre za poslovne združitve in ki ne vpliva niti na računovodski niti na obdavčljivi dobiček, in razlike v zvezi
z naložbami v odvisna podjetja in skupaj obvladovana podjetja v tisti vrednosti, za katero obstaja verjetnost, da v predvidljivi
prihodnosti ne bo popravljena. Odloženi davek se prav tako ne izkaže, ko gre za obdavčljive začasne razlike ob začetnem
pripoznanju dobrega imena. Znesek odloženega davka temelji na pričakovanem načinu povračila oziroma poravnave
knjigovodske vrednosti sredstev in obveznosti ob uporabi davčnih stopenj, veljavnih na datum poročanja. Odložene
terjatve za davek in odložene obveznosti za davek se pobotajo, če obstaja zakonska pravica pobotati odmerjene terjatve
za davek in odmerjene obveznosti za davek od dohodka in če so odloženi davki vezani na isto obdavčljivo pravno osebo
in isti davčni organ.
Odložena terjatev za davek se pripozna v vrednosti verjetnega razpoložljivega prihodnjega obdavčljivega dobička,
v breme katerega bo v prihodnje mogoče uporabiti odloženo terjatev. Odložene terjatve za davek se zmanjšajo za znesek,
za katerega ni več verjetno, da bo zanj mogoče uveljaviti davčno olajšavo, povezano s sredstvom.
Dobiček na delnico
Skupina Krka izkazuje osnovno dobičkonosnost delnice, ki jo izračuna tako, da dobiček oziroma izgubo, ki pripada
navadnim delničarjem, deli s tehtanim povprečnim številom navadnih delnic v poslovnem letu. Popravljeni dobiček
na delnico je enak osnovnemu dobičku, ker vse delnice skupine Krka pripadajo istemu razredu navadnih imenskih
kosovnih delnic.
Poročanje po odsekih
Poslovni odsek je prepoznavni sestavni del skupine Krka, ki se ukvarja z izdelki in storitvami v posebnem, geografsko
definiranem gospodarskem okolju. Odseki se med seboj razlikujejo po tveganjih in donosih. Poročanje skupine Krka
po odsekih temelji na sistemu notranjega poročanja, ki ga uprava obvladujoče družbe uporablja pri odločanju.
Odseki skupine Krka so EU (vse države EU), Jugovzhodna Evropa (Srbija, Bosna in Hercegovina, Severna Makedonija,
Črna gora, Kosovo in Albanija), Vzhodna Evropa (Ruska federacija in ostale države nekdanje Sovjetske zveze razen
pribaltskih držav) in ostalo (države, ki ne spadajo v prej navedene odseke).
Prihodki odsekov skupine Krka so prikazani glede na geografsko lokacijo kupcev. Podatki se izračunavajo na podlagi
prihodkov in odhodkov ter stanja sredstev in obveznosti, ki se neposredno nanašajo na posamezni trg skupine Krka.
Izločitve se nanašajo na poslovne dogodke med obvladujočo družbo in odvisnimi družbami in na poslovne dogodke med
odvisnimi družbami samimi.
Naložbe odseka v nekratkoročna sredstva obsegajo celotne stroške, nastale v obdobju iz naslova pridobitve nepremičnin,
naprav in opreme ter neopredmetenih sredstev.
Spremembe standardov in pojasnil, ki še niso začeli veljati
V nadaljevanju so predstavljeni standardi, dopolnitve in pojasnila standardov, ki do priprave računovodskih izkazov družbe
Krka še niso začeli veljati. Skupina Krka jih bo upoštevala pri pripravi svojih računovodskih izkazov ob njihovi uveljavitvi.
Skupina Krka ni sprejela nobenega od navedenih standardov, dopolnitev in pojasnil pred začetkom njihove uveljavitve.
Dopolnitve MSRP 10 Konsolidirani računovodski izkazi in MRS 28 Naložbe v pridružena podjetja in skupne podvige:
Prodaja ali prispevek sredstev med naložbenikom in njegovo pridruženo družbo ali skupnim podvigom
Dopolnitve obravnavajo znano neskladje med zahtevami MSRP 10 in MRS 28 pri obravnavi prodaje ali prispevka sredstev
med naložbenikom in njegovo pridruženo družbo ali skupnim podvigom. Glavna posledica dopolnitev je, da podjetje
pripozna celoten znesek dobička ali izgube, kadar transakcija vključuje poslovanje (ne glede na to, ali se nahaja v erinski

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
205
družbi ali ne). Za transakcije s sredstvi, ki jih podjetje ne uporablja pri poslovanju, podjetje pripozna le del dobička ali
izgube, tudi če se sredstva nahajajo v hčerinski družbi. Decembra 2015 je UOMRS datum začetka veljavnosti standarda
odložil za nedoločen čas v pričakovanju rezultatov projekta raziskave obračunavanja sredstev po kapitalski metodi.
EU dopolnitev še ni odobrila. Poslovodstvo je ocenilo vpliv dopolnitev na računovodske izkaze skupine Krka in meni, da
nanje ne bodo pomembno vplivale.
Dopolnitve MRS 1 Predstavitev računovodskih izkazov: Razvrstitev obveznosti med kratkoročne ali nekratkoročne
Dopolnitve so prvotno veljale za letna obdobja ki se začnejo 1 januarja 2022 ali kasneje. Zgodnja uporaba je bila dovoljena.
V odgovor na pandemijo covida-19 je UOMRS odložil datum začetka veljavnosti dopolnil za eno leto, do 1. januarja 2023,
da bi podjetjem zagotovil dovolj časa za izvedbo sprememb v razvrstitvi obveznosti. Dopolnitve so podjetjem v pomoč pri
odločanju, ali naj v izkazu finančnega položaja dolg in druge obveznosti z negotovim datumom poravnave razvrstijo med
kratkoročne ali nekratkoročne obveznosti in tako zagotovijo večjo doslednost pri upoštevanju zahtev standarda. Dopolnitve
vplivajo na predstavitev obveznosti v izkazu finančnega položaja, ne spreminjajo pa obstoječih zahtev, povezanih
z merjenjem ali obdobjem pripoznanja sredstev, obveznosti, prihodkov ali odhodkov ali informacij, ki jih podjetje razkrije
o teh postavkah. Prav tako pojasnjujejo zahteve, povezane z razvrstitvijo dolgov, ki jih lahko podjetje poravna z izdajo
lastnih kapitalskih instrumentov.
Novembra 2021 je UOMRS objavil osnutek za javno obravnavo (ED), ki pojasnjuje, kako podjetje obravnava obveznosti,
za katere veljajo zaveze, ki jih mora izpolniti na datum, ki sledi obdobju poročanja.
Upravni odbor predlaga predvsem omejen obseg dopolnil MRS 1, saj dejansko razveljavljajo dopolnila iz leta 2020, ki od
podjetja zahtevajo, da obveznosti, s katerimi so povezane zaveze, ki jih mora izpolniti šele v naslednjih dvanajstih mesecih
po obdobju poročanja, razvrsti med kratkoročne, če jih ob zaključku poročevalskega obdobja ne izpolnjuje.
Namesto tega predlog dopolnitev od podjetja zahteva ločeno predstavitev in dodatna razkritja vseh nekratkoročnih
obveznosti, s katerimi so povezane zaveze, ki jih mora izpolniti šele v naslednjih dvanajstih mesecih po obdobju poročanja,
če jih ob zaključku poročevalskega obdobja ne izpolnjuje.
Predlog dopolnitev velja za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2024 ali kasneje, in jih mora podjetje v skladu
z zahtevami MRS 8 uporabiti za nazaj. Zgodnja uporaba je dovoljena. Upravni odbor je obenem predlagal odložitev
začetka veljavnosti dopolnitev iz leta 2020, kar pomeni, da pred podjetju pred začetkom veljavnosti predlaganih dopolnitev
obstoječe prakse ni treba spreminjati. EU dopolnitev standarda in osnutkov za javno obravnavo še ni odobrila.
Poslovodstvo je ocenilo vpliv dopolnitev na računovodske izkaze skupine Krka in meni, da nanje ne bodo pomembno
vplivale.
Dopolnitve MSRP 3 Poslovne združitve, MRS 16 Opredmetena osnovna sredstva, MRS 37 Rezervacije, pogojne
obveznosti in pogojna sredstva ter Letne izboljšave 2018–2020
Dopolnitve veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2022 ali kasneje. Zgodnja uporaba je dovoljena. UOMRS
je objavil naslednje omejene dopolnitve MSRP.
Dopolnitve MSRP 3 Poslovne združitve so namenjene posodobitvi sklica na temeljni okvir standardov
računovodskega poročanja v MSRP 3, ne spreminjajo pa računovodskih zahtev pri obračunavanju poslovnih
združitev.
Dopolnitve MRS 16 Opredmetena osnovna sredstva podjetju prepovedujejo, da bi od stroškov nabave
nepremičnin, strojev in opreme odštelo izkupiček od prodaje proizvodov v obdobju priprave sredstva na njegovo
predvideno uporabo. Podjetje izkupiček od prodaje in s tem povezane stroške pripozna v poslovnem izidu.
Dopolnitve MRS 37 Rezervacije, pogojne obveznosti in pogojna sredstva določajo stroške, ki jih podjetje upošteva
pri opredelitvi stroškov izpolnitve pogodbe, ko se odloča, ali je pogodba kočljiva.
Letne izboljšave 20182020 prinašajo nekatere manjše dopolnitve MSRP 1 Prva uporaba mednarodnih
standardov računovodskega poročanja, MSRP 9 Finančni instrumenti, MRS 41 Kmetijstvo ter ilustrativne
primere k MSRP 16 Najemi.
Poslovodstvo je ocenilo vpliv dopolnitev na računovodske izkaze skupine Krka in meni, da nanje ne bodo pomembno
vplivale.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
206
Dopolnitve MRS 1 Predstavitev računovodskih izkazov in Stališče 2 k MSRP Razkritje računovodskih usmeritev
Dopolnitve veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2023 ali kasneje. Zgodnja uporaba je dovoljena. Določajo
smernice za presojo pomembnosti pri razkritju računovodskih usmeritev in nadomeščajo zahtevo po razkritju »bistvenih«
računovodskih usmeritev z zahtevo po razkritju »pomembnih« računovodskih usmeritev. Obenem Stališče vsebuje
napotke in nazorne primere kot pomoč pri uporabi koncepta pomembnosti pri presoji razkritja računovodskih usmeritev.
EU dopolnitve še ni odobrila. Poslovodstvo je ocenilo vpliv dopolnitev na računovodske izkaze skupine Krka in meni,
da nanje ne bodo pomembno vplivale.
Dopolnitve MRS 8 Računovodske usmeritve, spremembe računovodskih ocen in napake: Opredelitev računovodskih
ocen
Dopolnitve veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2023 ali kasneje. Zgodnja uporaba je dovoljena. Obravnavajo
spremembe računovodskih usmeritev in računovodskih ocen ob začetku tega obdobja ali kasneje in opredeljujejo
računovodske ocene kot denarne zneske v računovodskih izkazih, s katerimi je povezana negotovost z vidika njihovega
merjenja. Prav tako pojasnjujejo, kaj so spremembe računovodskih ocen in kako se te razlikujejo od sprememb
računovodskih usmeritev in popravkov napak. EU dopolnitve še ni odobrila. Poslovodstvo je ocenilo vpliv dopolnitev na
računovodske izkaze skupine Krka in meni, da nanje ne bodo pomembno vplivale.
Dopolnitve MRS 12 Davek od dobička: Odloženi davek od sredstev in obveznosti ene same transakcije
Dopolnitve veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1 januarja 2023 ali kasneje. Zgodnja uporaba je dovoljena. Maja 2021
je UOMRS objavil dopolnitve MRS 12, s katerimi je omejil uporabo izjeme pri začetnem pripoznanju po MRS 12 in določil,
kako naj podjetje obračuna odloženi davek od določenih transakcij, kot so najemi in obveznosti povezane z razgradnjo.
V skladu z dopolnili izjema ne velja za transakcije, katerih obdavčljivi znesek je ob prvotnem pripoznanju enak znesku
odbitnih začasnih razlik. Izjema je le, če pri pripoznanju sredstva v najemu in z njim povezane obveznosti (ali obveznosti
v povezavi z razgradnjo in razgradnjo sestavnega dela sredstva) obdavčljivi znesek ni enak znesku odbitnih začasnih
razlik. EU dopolnitve še ni odobrila. Poslovodstvo je ocenilo vpliv dopolnitev na računovodske izkaze skupine Krka in meni,
da nanje ne bodo vplivale.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
207
4. Poročanje po odsekih
Skupina Krka poroča po geografsko določenih odsekih. Prihodki odsekov so prikazani glede na geografsko lokacijo kupcev. Podatki se izračunavajo na podlagi prihodkov in odhodkov
ter stanja sredstev in obveznosti, ki se nanašajo na posamezni trg skupine Krka. Izločitve se nanašajo na poslovne dogodke med obvladujočo družbo in odvisnimi družbami in na
poslovne dogodke med odvisnimi družbami samimi.
Poročanje po odsekih
Evropska unija
Jugovzhodna Evropa
Vzhodna Evropa
Ostalo
Izločitve
Skupaj
v tisoč EUR
2021
2020
2021
2020
2021
2020
2021
2020
2021
2020
2021
2020
Prihodki od prodaje zunaj skupine
851.210
866.521
88.481
82.447
547.916
517.348
78.195
68.625
0
0
1.565.802
1.534.941
prihodki iz pogodb s kupci
848.023
863.524
88.481
82.447
547.781
517.242
77.981
68.461
0
0
1.562.266
1.531.674
ostali prihodki od prodaje
3.187
2.997
0
0
135
106
214
164
0
0
3.536
3.267
Prodaja znotraj skupine
204.426
250.981
50.877
47.746
252.938
301.391
5.172
3.879
513.413
603.997
0
0
Drugi poslovni prihodki
11.005
10.161
46
96
307
238
18
0
0
0
11.376
10.495
Stroški poslovanja
713.409
717.723
61.607
55.605
386.483
327.483
60.891
53.881
0
0
1.222.390
1.154.692
Stroški poslovanja znotraj skupine
344.147
376.183
55.573
51.996
558.710
599.288
17.227
10.982
975.657
1.038.449
0
0
Dobiček iz poslovanja
148.806
158.959
26.920
26.938
161.740
190.103
17.322
14.744
0
0
354.788
390.744
Prihodki od obresti
249
152
4
0
216
1.926
351
70
0
0
820
2.148
Prihodki od obresti znotraj skupine
278
414
1
1
2
4
1
7
280
424
0
0
Odhodki za obresti
366
169
11
15
113
132
5
3
0
0
495
319
Odhodki za obresti znotraj skupine
264
308
0
0
0
8
0
1
264
317
0
0
Neto finančni izid
1.104
5.933
155
191
5.891
44.879
2.997
749
0
0
7.629
51.752
Davek od dobička
26.730
20.560
3.963
3.182
21.634
24.751
1.940
1.550
0
0
54.267
50.043
Čisti dobiček
120.972
132.466
22.802
23.565
145.997
120.473
18.379
12.445
0
0
308.150
288.949
Naložbe
54.623
67.672
363
131
10.619
6.652
781
2.158
0
0
66.386
76.613
Amortizacija nepremičnin, naprav in opreme
71.657
72.765
2.004
1.982
22.586
24.690
2.442
2.232
0
0
98.689
101.669
Amortizacija pravica do uporabe sredstev
2.502
2.116
105
107
600
587
66
120
0
0
3.273
2.930
Amortizacija neopredmetenih sredstev
4.261
4.461
351
322
1.989
2.055
274
251
0
0
6.875
7.089
31. 12. 2021
31. 12. 2020
31. 12. 2021
31. 12. 2020
31. 12. 2021
31. 12. 2020
31. 12. 2021
31. 12. 2020
31. 12. 2021
31. 12. 2020
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Sredstva skupaj
1.957.545
1.743.793
56.344
49.641
484.051
404.474
39.743
37.634
0
0
2.537.683
2.235.542
Dobro ime
42.644
42.644
0
0
0
0
0
0
0
0
42.644
42.644
Blagovna znamka
34.918
35.788
0
0
0
0
0
0
0
0
34.918
35.788
Obveznosti skupaj
405.218
338.453
23.401
15.444
151.208
110.326
38.771
19.507
0
0
618.598
483.730

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
208
5. Prihodki iz pogodb s kupci
Razčlenitev prihodkov iz pogodb s kupci
v tisoč EUR
2021
2020
Prihodki iz pogodb s kupci izdelkov
1.523.823
1.500.205
Prihodki iz pogodb s kupci zdraviliško-turističnih storitev
36.465
29.754
Prihodki iz pogodb s kupci materiala
1.978
1.715
Skupaj prihodki iz pogodb s kupci
1.562.266
1.531.674
Prihodki iz pogodb s kupci izdelkov po regijah
v tisoč EUR
2021
2020
Slovenija
56.415
55.384
Jugovzhodna Evropa
209.166
199.406
Vzhodna Evropa
547.778
517.231
Srednja Evropa
351.501
341.463
Zahodna Evropa
305.246
341.057
Čezmorska tržišča
53.717
45.664
Skupaj
1.523.823
1.500.205
Prihodki iz pogodb s kupci izdelkov po skupinah izdelkov
v tisoč EUR
2021
2020
Zdravila na recept
1.305.316
1.300.640
Izdelki brez recepta
137.250
123.652
Veterinarski izdelki
81.257
75.913
Skupaj
1.523.823
1.500.205
Vsi prihodki iz pogodb s kupci zdraviliško-turističnih storitev so ustvarjeni v Sloveniji.
Zneski iz pogodb
Terjatve do kupcev so opisane v pojasnilu 18 Terjatve do kupcev in druge terjatve, pripoznane obveznosti iz pogodb
s kupci pa v pojasnilu 25 Kratkoročne obveznosti iz pogodb s kupci. Pripoznana sredstva iz pogodb s kupci so navedena
v konsolidiranem izkazu finančnega položaja. Skupina je pripoznala sredstva iz pogodb s kupci v višini 437 tisoč EUR
(524 tisoč EUR v letu 2020) in obveznosti iz pogodb v višini 7.766 tisoč EUR (4.229 tisoč EUR v letu 2020).
Sredstva in obveznosti iz naslova pravice do povračila
Skupina Krka je pripoznala sredstva iz naslova pravice do povračila v vrednosti 777 tisoč EUR (1.120 tisoč EUR) in
obveznosti iz naslova pravice do povračila v vrednosti 116.965 tisoč EUR (102.071 tisoč EUR v letu 2020).
Izvršitvene obveze
Skupina Krka se ukvarja z razvojem, proizvodnjo, trženjem in prodajo izdelkov za humano uporabo (zdravil na recept in
izdelkov brez recepta), veterinarskih izdelkov in materiala ter zdraviliško-turističnih storitev. Prihodki iz pogodb s kupci se
pripoznajo na osnovi določil posamezne prodajne pogodbe s kupcem v trenutku prenosa obvladovanja blaga in storitev
na kupca, v znesku, ki odraža nadomestilo, do katerega skupina Krka meni, da bo upravičena v zameno za tako blago ali
storitve.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
209
Prenos tveganj in koristi je odvisen od določil kupoprodajne pogodbe, praviloma pa do prenosa pride v trenutku, ko kupec
blago prevzame v skladu s klavzulami INCOTERMS 2020 ali ko je storitev opravljena. Plačilni roki so po regijah
(distribucijskih kanalih) in kupcih različni, običajni rok plačila je od 30 do 120 dni.
Skupina Krka konec obdobja ni imela stroškov, nastalih za pridobitev ali izpolnitev pogodb s kupci.
6. Drugi poslovni prihodki
v tisoč EUR
2021
2020
Odprava nekratkoročnih rezervacij
5.116
2.290
Odprava odloženih prihodkov
1.229
1.286
Dobiček pri prodaji nepremičnin, naprav in opreme ter neopredmetenih sredstev
1.161
959
Ostali poslovni prihodki
3.870
5.960
Drugi poslovni prihodki skupaj
11.376
10.495
Več o odpravi nekratkoročnih rezervacij je razloženo v pojasnilu 22 Rezervacije.
Med ostale poslovne prihodke so vključeni tudi prihodki iz državnih podpor za zajezitev epidemije covida-19 v višini
618 tisoč EUR (2.817 tisoč EUR v letu 2021). Prejete državne podpore niso vezane na izpolnjevanje pogojev, zato so
v celoti pripoznane v računovodskih izkazih za leto 2021.
7. Stroški po naravnih vrstah
v tisoč EUR
2021
2020
Stroški blaga in materiala
394.891
370.142
Stroški storitev
229.106
219.594
Stroški dela
441.476
438.412
Amortizacija
108.837
111.688
Neto odpisi in popravki vrednosti zalog
20.738
23.019
Neto oslabitve in odpisi terjatev
1.048
3.206
Oblikovanje rezervacij za tožbe
563
50
Drugi poslovni odhodki
34.716
34.479
Stroški skupaj
1.231.375
1.194.178
Sprememba vrednosti zalog nedokončane proizvodnje in končnih izdelkov
8.985
39.486
Skupaj
1.222.390
1.154.692
8. Stroški dela
78
v tisoč EUR
2021
2020
Stroški bruto plač in nadomestil
339.342
336.920
Stroški prispevkov socialnih zavarovanj
25.003
24.822
Stroški prispevkov pokojninskih zavarovanj
46.601
45.972
Davek na izplačane plače
784
847
Pozaposlitveni in drugi dolgoročni zaslužki
7.799
8.285
Drugi stroški dela
21.947
21.566
Stroški dela skupaj
441.476
438.412
78
GRI GS 201-1

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
210
Pozaposlitveni in drugi dolgoročni zaslužki so podrobneje razloženi v pojasnilu 22 Rezervacije. Drugi stroški dela
vključujejo predvsem regres za letni dopust in stroške za prevoz na delo.
9. Drugi poslovni odhodki
v tisoč EUR
2021
2020
Donacije in pomoči za humanitarne in druge namene
1.548
1.456
Izdatki za varstvo okolja
5.161
5.019
Druge dajatve
21.264
22.886
Prednotovalni poslovni odhodki pri nepremičninah, napravah in opremi ter
neopredmetenih sredstvih
2.754
1.503
Ostali poslovni odhodki
3.989
3.615
Drugi poslovni odhodki skupaj
34.716
34.479
Med drugimi dajatvami je za 17.320 tisoč EUR (19.244 tisoč EUR v letu 2020) različnih davkov na zdravila in pristojbin za
opravljanje promocijskih dejavnosti strokovnih sodelavcev, ki jih skupina Krka plačuje v posameznih državah.
10. Finančni prihodki in odhodki
v tisoč EUR
2021
2020
Neto tečajne razlike
15.145
0
Prihodki od obresti
820
2.148
Prihodki iz izvedenih finančnih instrumentov
2.968
20.319
realizirani prihodki
2.002
17.212
sprememba poštene vrednosti
966
3.107
Prihodki iz dividend
691
650
Drugi finančni prihodki
87
142
Finančni prihodki skupaj
19.711
23.259
Neto tečajne razlike
0
58.563
Odhodki za obresti
495
319
plačane obresti
199
30
obresti iz najemov
296
289
Odhodki iz izvedenih finančnih instrumentov
10.459
14.443
realizirani odhodki
10.459
14.443
Drugi finančni odhodki
1.128
1.686
Finančni odhodki skupaj
12.082
75.011
Neto finančni izid
7.629
51.752
Neto finančni izid v letu 2021 je bil boljši predvsem zaradi boljšega izida iz neto tečajnih razlik za 73.708 tisoč EUR. V letu
2021 se je nadaljevala politika delnega zavarovanja tveganja ruskega rublja in ameriškega dolarja s finančnimi instrumenti.
Največji vpliv je imel tečaj rublja (končni tečaj 31. 12. 2021 1 EUR=85,3004 RUB in 31. 12. 2020 1 EUR =91,4671 RUB).
Vo tveganju sprememb deviznih tečajev je v pojasnilu 30 Finančni instrumenti in finančna tveganja in v poglavju
Obvladovanje tveganj v poslovnem delu poročila.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
211
11. Davek od dobička
Prilagoditev na efektivno davčno stopnjo
v tisoč EUR
2021
2020
Odmerjeni davek
53.767
50.421
Odloženi davek
500
378
Davek od dobička skupaj
54.267
50.043
Dobiček pred davkom
362.417
338.992
Davek, obračunan po 19-odstotni stopnji (19-odstotni stopnji za leto 2020)
68.859
64.408
Davek od povečanja odhodkov
1.366
2.385
Davek od davčno nepriznanih odhodkov
7.268
4.297
Davek od davčnih olajšav
16.028
17.322
Davek od prihodkov, ki zmanjšujejo davčno osnovo
611
1.365
Davek od prihodkov, ki povečujejo davčno osnovo
749
780
Vpliv različnih davčnih stopenj
603
480
Drugo
5.207
1.150
Davek od dobička skupaj
54.267
50.043
Efektivna davčna stopnja
15,0 %
14,8 %
Največji delež davčnih olajšav predstavljajo vlaganja v raziskave in razvoj ter olajšave za naložbe.
12. Nepremičnine, naprave in oprema
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Zemljišča
40.645
40.345
Zgradbe
359.247
376.130
Oprema
313.864
338.059
Nepremičnine, naprave in oprema v pridobivanju
44.090
38.042
Predujmi za nepremičnine, naprave in opremo
4.743
3.685
Pravica do uporabe sredstev
11.763
11.563
Nepremičnine, naprave in oprema skupaj
774.352
807.824
V letu 2021 smo v obvladujoči družbi Krka med naložbami največ namenili za selitev maloserijske proizvodnje in povečanje
zmogljivosti proizvodnje polizdelkov v Notolu 2, in sicer 7.260 tisoč EUR (7.025 tisoč EUR v letu 2020), za gradnjo
Sinteze 2 v Krškem pa 5.351 tisoč EUR (1.247 tisoč EUR v letu 2020). Za projekte na področju informacijske tehnologije
in telekomunikacij smo namenili 3.606 tisoč EUR (4.279 tisoč EUR v letu 2020), za projektiranje selitve in preureditve
RKC 4 in RKC 1 v Laboratorijski kontroli smo namenili 3.470 tisoč EUR (691 tisoč EUR v letu 2020), za rekonstrukcijo
RKC 2 in selitev opreme v RKC 4 pa 2.583 tisoč EUR (4 tisoč EUR v letu 2020).
V odvisnih družbah smo za naložbe največ namenili v odvisni družbi Krka-Rus v Ruski federaciji, in sicer 5.690 tisoč EUR
(5.068 tisoč EUR v letu 2020), v skupini Terme Krka smo namenili 2.152 tisoč EUR (2.001 tisoč EUR v letu 2020),
v odvisni družbi Krka-Farma Zagreb 72 tisoč EUR (610 tisoč EUR v letu 2020), v odvisni družbi Krka - Polska pa
25 tisoč EUR (173 tisoč EUR v letu 2020).
Večino pravic do uporabe sredstev predstavlja pravica do uporabe sredstev iz naslova zgradb v vrednosti 8.487 tisoč EUR.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
212
Gibanje nepremičnin, naprav in opreme (NNO)
v tisoč EUR
Zemljišča
Zgradbe
Oprema
NNO v
pridobivanju
Predujmi za
NNO
Pravica do
uporabe
sredstev
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 1. 1. 2020
39.796
851.995
1.191.881
43.113
3.082
15.541
2.145.408
Nabava
0
0
0
69.718
874
0
70.592
Aktiviranje prenosi
z NNO v pridobivanju
756
13.881
57.461
72.098
0
0
0
Aktiviranje
najemi MSRP 16
0
0
0
0
0
3.041
3.041
Odtujitve, oslabitve, manki,
viški
0
162
19.116
0
0
1.452
20.730
Prevedbena razlika
207
17.975
19.715
2.684
271
612
41.464
Prenosi, prekvalifikacije
0
289
330
7
0
10
58
Stanje 31. 12. 2020
40.345
848.028
1.210.181
38.042
3.685
16.508
2.156.789
Stanje 1. 1. 2021
40.345
848.028
1.210.181
38.042
3.685
16.508
2.156.789
Nabava
0
0
0
60.166
959
0
61.125
Aktiviranje prenosi
z NNO v pridobivanju
336
8.165
45.356
53.857
0
0
0
Aktiviranje
najemi MSRP 16
0
0
0
0
0
3.871
3.871
Odtujitve, oslabitve, manki,
viški
80
723
18.310
907
0
1.135
21.155
Prevedbena razlika
44
4.087
5.214
677
99
172
10.293
Prenosi, prekvalifikacije
0
0
8
31
0
0
39
Stanje 31. 12. 2021
40.645
859.557
1.242.433
44.090
4.743
19.416
2.210.884
Popravek vrednosti
Stanje 1. 1. 2020
0
449.720
830.138
0
0
2.702
1.282.560
Amortizacija
0
27.851
73.818
0
0
2.930
104.599
Odtujitve, manki, viški
0
91
18.479
0
0
515
19.085
Prenosi, prekvalifikacije
0
3
36
0
0
1
40
Prevedbena razlika
0
5.579
13.319
0
0
171
19.069
Stanje 31. 12. 2020
0
471.898
872.122
0
0
4.945
1.348.965
Stanje 1. 1. 2021
0
471.898
872.122
0
0
4.945
1.348.965
Amortizacija
0
27.560
71.129
0
0
3.273
101.962
Odtujitve, manki, viški
0
423
17.835
0
0
641
18.899
Prenosi, prekvalifikacije
0
0
5
0
0
0
5
Prevedbena razlika
0
1.275
3.158
0
0
76
4.509
Stanje 31. 12. 2021
0
500.310
928.569
0
0
7.653
1.436.532
Neodpisana vrednost
Stanje 1. 1. 2020
39.796
402.275
361.743
43.113
3.082
12.839
862.848
Stanje 31. 12. 2020
40.345
376.130
338.059
38.042
3.685
11.563
807.824
Stanje 1. 1. 2021
40.345
376.130
338.059
38.042
3.685
11.563
807.824
Stanje 31. 12. 2021
40.645
359.247
313.864
44.090
4.743
11.763
774.352
Nepremičninam, napravam in opremi v letu 2021 niso bili pripisani stroški izposojanja.
Neodpisana vrednost nepremičnin, naprav in opreme, ki začasno niso v uporabi, je bila 31. 12. 2021 1.864 tisoč EUR
(31. 12. 2020 pa 1.467 tisoč EUR).
38 % vseh nepremičnin, naprav in opreme, ki so bili v uporabi 31. 12. 2021, je bilo v celoti amortiziranih (31. 12. 2020 pa
35 %). Delež je izračunan glede na nabavno vrednost nepremičnin, naprav in opreme, izvzeta so zemljišča.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
213
Vse nepremičnine, naprave in oprema so prosta bremen. Stanje znanih prihodnjih obveznosti, povezanih s pridobivanjem
nepremičnin, naprav in opreme, je razkrito v pojasnilu 27 Pogojne obveznosti in zaveze.
Gibanje in stanje obveznosti iz najema ter zneski, pripoznani v poslovnem izidu, so predstavljeni v pojasnilih 28 Najemi
in 30 Finančni instrumenti in tveganja.
Preizkus oslabitve vrednosti dolgoročnih sredstev denar ustvarjajoče enote Terme Krka
Preizkus oslabitve vrednosti dolgoročnih sredstev denar ustvarjajoče enote Terme Krka je bil narejen zaradi znamenj, da
bi bilo sredstvo lahko oslabljeno zaradi vpliva pandemije covida-19 na gospodarsko okolje. Po uveljavitvi PCT-pogojev
v letu 2021 je poslovanje turistične in zdraviliške dejavnosti potekalo normalno. Del izpada prihodkov je družba Terme
Krka nadomestila s pomočjo državnih ukrepov za premostitev težav v gospodarstvu (turistični boni), z boljšo zasedenostjo
in višjimi cenami zaradi večjega deleža neposrednih rezervacij in manjšega deleža prek posrednikov. Poslovanje družbe
Terme Krka je bilo v letu 2021 uspešno.
Nadomestljiva vrednost sredstva je poštena vrednost, zmanjšana za stroške prodaje, ali njegovi vrednosti pri uporabi,
odvisno od tega, katera je večja. Za potrebe testa oslabitve je bila nadomestljiva vrednost denar ustvarjajoče enote
določena na osnovi izračuna vrednosti pri uporabi, to je z uporabo projekcij denarnih tokov, ki temeljijo na petletnih
finančnih načrtih denar ustvarjajoče enote in v katerih se predpostavlja postopna normalizacija razmer. Pri projekciji
uporabljena diskontna stopnja je znašala 7,0 %, dolgoročna stopnja rasti neto denarnih tokov (g) po obdobju napovedi
(po letu 2026) pa 2 %. Po oceni poslovodstva razumna sprememba diskontne stopnje oziroma stopnje rasti ne bi
povzročila oslabitve sredstev denar ustvarjajoče enote.
Na osnovi navedenih predpostavk izračunana ocena vrednosti sredstev denar ustvarjajoče enote Terme Krka presega
knjigovodsko, zato slabitev denar ustvarjajoče enote ni potrebna.
13. Neopredmetena sredstva
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Dobro ime
42.644
42.644
Blagovna znamka
34.918
35.788
Premoženjske pravice
22.806
24.452
Neopredmetena sredstva v pridobivanju
3.933
4.487
Neopredmetena sredstva skupaj
104.301
107.371
Dobro ime izhaja iz naslova nakupa odvisnih družb TAD Pharma v Nemčiji (42.277 tisoč EUR) in Krke Pharma v Avstriji
(367 tisoč EUR). Blagovna znamka se nanaša predvsem na blagovno znamko TAD Pharma.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
214
Gibanje neopredmetenih sredstev (NS)
v tisoč EUR
Dobro ime
Blagovna
znamka
Premoženjske
pravice
NS
v pridobivanju
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 1. 1. 2020
42.644
42.629
131.640
4.096
221.009
Nabava
0
0
0
6.021
6.021
Prenosi z NS v pridobivanju
0
0
5.272
5.272
0
Odtujitve, manki, viški
0
0
639
355
994
Prenosi, prekvalifikacije
0
0
11
0
11
Prevedbena razlika
0
0
1.107
3
1.110
Stanje 31. 12. 2020
42.644
42.629
135.155
4.487
224.915
Stanje 1. 1. 2021
42.644
42.629
135.155
4.487
224.915
Nabava
0
0
0
5.261
5.261
Prenosi z NS v pridobivanju
0
0
4.865
4.865
0
Odtujitve, manki, viški
0
0
651
952
1.603
Prenosi, prekvalifikacije
0
0
6
2
4
Prevedbena razlika
0
0
246
0
246
Stanje 31. 12. 2021
42.644
42.629
139.609
3.933
228.815
Popravek vrednosti
Stanje 1. 1. 2020
0
5.970
105.957
0
111.927
Amortizacija
0
871
6.218
0
7.089
Odtujitve, manki, viški
0
0
521
0
521
Prenosi, prekvalifikacije
0
0
8
0
8
Prevedbena razlika
0
0
943
0
943
Stanje 31. 12. 2020
0
6.841
110.703
0
117.544
Stanje 1. 1. 2021
0
6.841
110.703
0
117.544
Amortizacija
0
870
6.005
0
6.875
Odtujitve, manki, viški
0
0
106
0
106
Prenosi, prekvalifikacije
0
0
2
0
2
Prevedbena razlika
0
0
203
0
203
Stanje 31. 12. 2021
0
7.711
116.803
0
124.514
Neodpisana vrednost
Stanje 1. 1. 2020
42.644
36.659
25.683
4.096
109.082
Stanje 31. 12. 2020
42.644
35.788
24.452
4.487
107.371
Stanje 1. 1. 2021
42.644
35.788
24.452
4.487
107.371
Stanje 31. 12. 2021
42.644
34.918
22.806
3.933
104.301
67 % vseh neopredmetenih sredstev, ki so bila v uporabi 31. 12. 2021, je bilo v celoti amortiziranih (31. 12. 2020 pa
65 %). Delež je izračunan glede na nabavno vrednost neopredmetenih sredstev.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
215
Preizkus oslabitve dobrega imena in blagovne znamke TAD Pharma
Preizkus oslabitve vključuje dobro ime, ki je nastalo, ko je obvladujoča družba Krka konec leta 2007 prevzela nemško
družbo TAD Pharma in blagovno znamko TAD Pharma. Narejen je bil tudi preizkus oslabitve Krkine kapitalske naložbe
v odvisno družbo TAD Pharma.
Nadomestljiva vrednost sredstva ali denar ustvarjajoče enote je večja v dveh postavkah: njegovi pošteni vrednosti,
zmanjšani za stroške prodaje, ali njegovi vrednosti pri uporabi. Za potrebe testa oslabitve je bila nadomestljiva vrednost
dobrega imena, ki izhaja iz pridobitve deleža v družbi TAD Pharma, določena na osnovi izračuna vrednosti pri uporabi,
to je z uporabo projekcij denarnih tokov, ki temeljijo na petletnih finančnih načrtih dveh denar ustvarjajočih enot, na kateri
je bilo dobro ime razporejeno. Kot denar ustvarjajoča enota sta bili upoštevani družba Krka in družba TAD Pharma.
Uporabljena diskontna stopnja pri projekciji je znašala 6,8 % za denar ustvarjajočo enoto TAD Pharma in 7,9 % za denar
ustvarjajočo enoto družba Krka (v letu 2020 7,6 % za denar ustvarjajočo enoto TAD Pharma in 8,5 % za denar ustvarjajočo
enoto družba Krka). Za obe denar ustvarjajoči enoti so denarni tokovi nad 5 let ekstrapolirani s povprečno letno rastjo
v višini 2,0 % (tudi v letu 2020 so bili denarni tokovi nad 5 let za obe denar ustvarjajoči enoti ekstrapolirani s povprečno
letno rastjo v višini 2,0 %). Druge pomembne predpostavke vključujejo v strategiji določene stopnje rasti prodaje in
donosnosti ter predvidena lansiranja novih izdelkov na nemški trg.
Po oceni poslovodstva razumna sprememba diskontne stopnje oziroma stopnje rasti ne bi povzročila oslabitve dobrega
imena.
Na osnovi navedenih predpostavk in upoštevaje vrednost blagovne znamke in dobrega imena izračunana ocena vrednosti
Krke in TAD Pharme skupaj presega knjigovodsko, zato ni potrebe po slabitvi dobrega imena.
Obvladujoča družba je ugotovila, da ne obstajajo znamenja oslabitve dobrega imena. Neodpisana vrednost dobrega imena
družbe TAD Pharma znaša 42.277 tisoč EUR in se v letu 2021 ni spremenila. V tem okviru je preverjena tudi potreba po
oslabitvi blagovne znamke TAD Pharma. Neodpisana vrednost blagovne znamke TAD Pharma je 31. 12. 2021 znašala
34.770 tisoč EUR (31. 12. 2020 pa 35.619 tisoč EUR).
14. Dana posojila
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Nekratkoročno dana posojila
40.300
15.376
posojila, dana drugim
40.300
15.376
Kratkoročno dana posojila
192.360
54.774
del nekratkoročnega posojila, ki zapade v prihodnjem letu
1.826
1.641
posojila, dana drugim
190.585
53.128
kratkoročne terjatve za obresti
51
5
Dana posojila skupaj
232.660
70.150
V okviru nekratkoročno danih posojil so dano posojilo odvisne družbe na Kitajskem za izgradnjo proizvodnega obrata
v vrednosti 27.798 tisoč EUR ter stanovanjska posojila, ki jih obvladujoča družba in nekatere odvisne družbe dajejo
zaposlenim v skladu z internimi akti.
Med kratkoročnimi posojili drugim je za 190.264 tisoč EUR bančnih depozitov, vezanih za več kot 90 dni (52.988 tisoč EUR
konec leta 2020).

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
216
15. Finančne naložbe
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Nekratkoročne finančne naložbe
108.883
10.420
finančne naložbe po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa
15.861
10.420
finančne naložbe po odplačni vrednosti
93.022
0
Kratkoročne finančne naložbe, vključno z izvedenimi finančnimi instrumenti
155.448
9.499
finančne naložbe po odplačni vrednosti
113.987
0
izvedeni finančni instrumenti
1.491
524
druge kratkoročne finančne naložbe po pošteni vrednosti prek poslovnega izida
39.970
8.975
Finančne naložbe skupaj
264.331
19.919
Med finančnimi sredstvi po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa je bilo za 1.002 tisoč EUR naložb
v delnice in deleže družb v Sloveniji (801 tisoč EUR konec leta 2020), za 14.859 tisoč EUR pa naložb v delnice družb
v tujini (9.619 tisoč EUR konec leta 2020). Med finančnimi naložbami po odplačni vrednosti je bilo za 4.455 tisoč EUR
naložb v slovenske državne obveznice, za 202.554 tisoč EUR pa naložb v tuje državne obveznice. Med drugimi
kratkoročnimi finančnimi naložbami po pošteni vrednosti prek poslovnega izida je izkazana naložba v tuji visoko likvidnostni
sklad denarnega trga v višini 39.970 tisoč EUR. V letu 2020 naložb v državne obveznice in sklad denarnega trga ni bilo.
Gibanje finančnih sredstev
v tisoč EUR
Finančna sredstva
po pošteni vrednosti
prek drugega
vseobsegajočega
donosa
Finančne naložbe po
odplačni vrednosti
Finančne naložbe po
pošteni vrednosti
prek poslovnega
izida
Stanje 1. 1. 2020
9.681
0
0
Prilagoditev na tržno vrednost
739
0
0
Stanje 31. 12. 2020
10.420
0
0
Stanje 1. 1. 2021
10.420
0
0
Povečanje
0
205.946
40.000
Zmanjšanje
0
0
0
Tečajne razlike
0
1.063
0
Prilagoditev na tržno vrednost
5.441
/
30
Stanje 31. 12. 2021
15.861
207.009
39.970
Prilagoditev vrednosti nekratkoročnih finančnih naložb po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa je
pripoznana v drugem vseobsegajočem donosu v višini 5.441 tisoč EUR (739 tisoč EUR v letu 2020).Tečajne razlike
finančnih naložb po odplačni vrednosti v višini 1.063 tisoč EUR so pripoznane v finančnih prihodkih. Prilagoditev finančnih
naložb po pošteni vrednosti prek poslovnega izida na tržno vrednost v višini –30 tisoč EUR je pripoznana v finančnih
odhodkih.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
217
16. Odložene terjatve in obveznosti za davek
Terjatve
Obveznosti
v tisoč EUR
2021
2020
2021
2020
Naložbe, nepremičnine, naprave in oprema ter neopredmetena
sredstva
367
360
12.316
12.566
Finančne naložbe po pošteni vrednosti prek drugega
vseobsegajočega donosa
1.727
1.727
2.466
1.432
Zaloge
24.378
30.481
37
66
Terjatve
10.242
4.693
0
0
Dividende
19
14
0
0
Rezervacije za pozaposlitvene in druge dolgoročne zaslužke
13.398
13.642
0
0
Prenos davčne izgube
575
805
0
0
Skupaj
50.706
51.722
14.745
13.932
Pobotanje
3.823
2.753
3.823
2.753
Neto
46.883
48.969
10.922
11.179
v tisoč EUR
Stanje
1. 1.
2020
Pripoznano
v izkazu
poslovneg
a izida
Prevedben
a rezerva
Pripoznano
v drugem
vseob-
segajočem
donosu
Stanje
31. 12.
2020
Pripoznano
v izkazu
poslovneg
a izida
Prevedben
a rezerva
Pripoznano
v drugem
vseob-
segajočem
donosu
Stanje
31. 12.
2021
Naložbe, nepremičnine,
naprave in oprema ter
neopredmetena sredstva
12.438
149
83
0
12.206
296
39
0
11.949
Finančne naložbe po
pošteni vrednosti
prek drugega
vseobsegajočega donosa
436
0
0
141
295
0
0
1.034
739
Zaloge
30.120
598
171
0
30.547
6.208
76
0
24.415
Terjatve
5.626
337
596
0
4.693
5.290
259
0
10.242
Dividende
95
81
0
0
14
5
0
0
19
Rezervacije za
pozaposlitvene in druge
dolgoročne zaslužke
12.382
258
12
1.014
13.642
347
3
588
13.398
Prenos davčne izgube
1.012
207
0
0
805
230
0
0
575
Skupaj
37.233
380
696
873
37.790
500
293
1.622
35.961
Nepripoznani odloženi davki iz naslova davčnih izgub odvisnih družb so konec leta 2021 znašali 850 tisoč EUR
(1.139 tisoč EUR konec leta 2020).
17. Zaloge
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Material
188.994
191.649
Nedokončana proizvodnja
104.640
100.741
Končni izdelki
152.597
150.263
Trgovsko blago
7.299
9.614
Predujmi za zaloge
2.177
1.423
Zaloge skupaj
455.707
453.690
Neto odpisi in popravki vrednosti zalog, ki so izkazani v poslovnih odhodkih, so v letu 2021 znašali 20.738 tisoč EUR,
v letu 2020 pa 23.019 tisoč EUR.
Skupina nima zastavljenih zalog kot jamstvo za obveznost.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
218
18. Terjatve do kupcev in druge terjatve
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Kratkoročne terjatve do kupcev
467.764
383.560
kratkoročne terjatve do kupcev
468.589
385.237
kratkoročno odloženi prihodki iz pogodb s kupci
825
1.677
Kratkoročne terjatve do drugih
29.564
27.768
Terjatve skupaj
497.328
411.328
V letu 2021 je bilo neto slabitev in odpisov terjatev, ki so izkazane v poslovnih odhodkih, za 1.048 tisoč EUR, v letu 2020
pa za 3.206 tisoč EUR.
Pri zavarovalnici Coface PKZ, d. d., je bilo zavarovanih 98,6 % terjatev do kupcev (31. 12. 2020 pa 98,2 %).
Kratkoročne terjatve do kupcev
v tisoč EUR
Bruto
vrednost
Popravek
vrednosti
terjatev
Čista
vrednost
31. 12. 2021
Čista
vrednost
31. 12. 2020
Kratkoročne terjatve do kupcev v državi
12.285
73
12.212
9.172
Kratkoročne terjatve do kupcev v tujini
493.853
37.476
456.377
376.065
Kratkoročno odloženi prihodki iz pogodb s kupci v tujini
825
0
825
1.677
Kratkoročne terjatve do kupcev skupaj
505.313
37.549
467.764
383.560
Kratkoročne terjatve do drugih
Kratkoročne terjatve do drugih se v večjem delu nanašajo na terjatve do države. Terjatve, nastale iz naslova davka na
dobiček, so znašale 3.057 tisoč EUR (1.220 tisoč EUR v letu 2020), ostale terjatve do države pa 17.368 tisoč EUR
(17.457 tisoč EUR v letu 2020).
Predujmov za storitve je bilo za 2.442 tisoč EUR (31. 12. 2020 pa 2.620 tisoč EUR).
19. Denar in denarni ustrezniki
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Gotovina v blagajni
30
17
Denarna sredstva v banki
159.808
313.551
Denar in denarni ustrezniki skupaj
159.838
313.568
Skupina Krka ima pri dveh bankah sklenjene pogodbe o limitu za dovoljeno negativno stanje na transakcijskih računih
v skupni vrednosti 5.415 tisoč EUR (v letu 2020 je imela pri dveh bankah sklenjene pogodbe v skupni vrednosti
5.075 tisoč EUR). Ker 31. 12. 2021 na transakcijskih računih ni bilo negativnih stanj, je bil limit v celoti neizkoriščen.
Skupina Krka je imela na dan 31. 12. 2021 odobren nečrpan kredit v vrednosti 20.000 tisoč EUR (na dan 31. 12 .2020
v vrednosti 20.000 tisoč EUR).

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
219
20. Kapital
Osnovni kapital
V skladu s sklepom 19. skupščine z dne 3. 7. 2014 je Krka zmanjšala osnovni kapital z umikom 2.632.672 lastnih delnic
oziroma 7,431 % vseh izdanih delnic. Po umiku je bil osnovni kapital v vrednosti 54.732 tisoč EUR razdeljen na
32.793.448 navadnih kosovnih imenskih delnic. Obstaja le en razred delnic, prva in edina izdaja delnic pa je potekala leta
1995. Osnovni kapital je v celoti vplačan.
Lastne delnice
26. skupščina delničarjev družbe Krka, ki je bila 9. 7. 2020, je njeno upravo pooblastila za pridobivanje lastnih delnic.
Skupni delež vseh lastnih delnic ne sme preseči 10 % osnovnega kapitala družbe Krka, torej 3.279.344 delnic, vključuje
pa tudi delnice, ki jih je imela družba Krka na ta dan že v lasti. Pooblastilo velja 36 mesecev od dneva sprejetja sklepa.
Družba Krka lahko lastne delnice pridobiva s posli, sklenjenimi na organiziranem trgu vrednostnih papirjev, in sicer po
vsakokratni tržni ceni. Lahko jih pridobiva tudi zunaj organiziranega trga vrednostnih papirjev. Pri pridobivanju delnic
na organiziranem ali neorganiziranem trgu vrednostnih papirjev nakupna cena delnic ne sme biti nižja od knjigovodske
vrednosti delnice, izračunane na podlagi zadnjih javno objavljenih revidiranih poslovnih izkazov skupine Krka. Nakupna
cena delnice prav tako ne sme biti višja od 25-kratnika čistega dobička večinskih lastnikov na delnico, izračunanega na
podlagi zadnjih javno objavljenih revidiranih poslovnih izkazov skupine Krka.
Družba lahko v skladu s 3. in 4. odstavkom 381. člena Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1) osnovni kapital zmanjša
z umikom vseh lastnih delnic po poenostavljenem postopku in v breme drugih rezerv iz dobička.
Izvedeni nakupi lastnih delnic obvladujoče družbe v letu 2021
Število delnic
Tehtana povprečna
cena delnice
(v EUR)
Vrednost
lastnih delnic
(v tisoč EUR)
1.541.774
99.279
142.134
107,38
15.262
1.683.908
114.541
Izvedeni nakupi lastnih delnic v letu 2021 prikazujejo nakupe, knjižene v letu 2021. V tehtani povprečni ceni delnic je
vključena tudi provizija pri nakupu.
Izvedeni nakupi lastnih delnic v letu 2021 po dnevih so prikazani v Prilogi 1 k Računovodskim izkazom skupine Krka in
Krke, d. d., Novo mesto.
Rezerve
Rezerve skupine Krka sestavljajo rezerve za lastne delnice, kapitalske, zakonske in statutarne rezerve, rezerva za pošteno
vrednost in prevedbene rezerve.
Rezerve za lastne delnice so 31. 12. 2021 znašale 114.541 tisoč EUR in so se v letu 2021 iz naslova oblikovanja zaradi
dodatnega nakupa lastnih delnic povečale za 15.262 tisoč EUR.
Kapitalske rezerve se smejo uporabiti pod pogoji in za namene, ki jih določa zakon. 31. 12. 2021 so znašale
105.897 tisoč EUR in so vključevale splošni prevrednotovalni popravek kapitala v višini 90.659 tisoč EUR, ki je bil ob
prehodu na MSRP vključen v kapitalske rezerve, 10.844 tisoč EUR kapitalskih rezerv, oblikovanih v skladu s posebno
uredbo v postopku lastninskega preoblikovanja obvladujoče družbe, in 4.394 tisoč EUR kapitalskih rezerv, nastalih

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
220
z zmanjšanjem osnovnega kapitala zaradi umika lastnih delnic. Znesek se lahko uporabi zgolj za povečanje osnovnega
kapitala. Kapitalske rezerve se v letu 2021 niso spremenile.
Zakonske rezerve se lahko oblikujejo do višine 30 % osnovnega kapitala. 31. 12. 2021 so znašale 14.990 tisoč EUR in se
v letu 2021 niso spremenile.
Statutarne rezerve so 31. 12. 2021 znašale 30.000 tisoč EUR in se glede na stanje konec leta 2020 niso spremenile.
Skupina Krka jih lahko oblikuje v vrednosti do 30.000 tisoč EUR. Uporabi jih lahko za pokrivanje izgube, oblikovanje rezerv
za lastne delnice, zmanjšanje osnovnega kapitala z umikom delnic in uravnavanje dividendne politike.
Rezerva za pošteno vrednost vključuje kumulativno spremembo poštene vrednosti finančnih sredstev in pozaposlitvenih
zaslužkov. Rezerva za pošteno vrednost se je v primerjavi z letom 2020 povečala za 12.982 tisoč EUR in je 31. 12. 2021
znašala –22.077 tisoč EUR. Skupna sprememba je posledica povečanja poštene vrednosti finančnih sredstev (kapitalskih
instrumentov) prek drugega vseobsegajočega donosa za 5.441 tisoč EUR, zmanjšanja za vpliv odloženih davkov za
1.622 tisoč EUR in povečanja zaradi preračuna pozaposlitvenih zaslužkov za 9.163 tisoč EUR.
Vrednost prevedbene rezerve se je v primerjavi z letom 2020 povečala za 13.238 tisoč EUR in je 31. 12. 2021 znašala
98.274 tisoč EUR. Povečanje je posledica negativnih tečajnih razlik, ki so nastale pri preračunu posameznih postavk
računovodskih izkazov odvisnih družb v tujini iz lokalnih valut v valuto poročanja.
Zadržani dobički
Zadržani dobički so se povečali za dobiček večinskega lastnika v višini 309.214 tisoč EUR, zmanjšali pa so se zaradi
uporabe bilančnega dobička za izplačilo dividend po sklepu 27. skupščine delničarjev, ki je bila 8. 7. 2021, v višini
155.896 tisoč EUR, dodatnega oblikovanja rezerv za lastne delnice zaradi nakupa lastnih delnic obvladujoče družbe
v letu 2021 v višini 15.262 tisoč EUR in spremembe za rezervacije za odpravnine v višini 2.404 tisoč EUR.
Znesek izplačanih dividend, prikazan v izkazu denarnih tokov, se od zneska, ki ga je potrdila skupščina in je vključen
v izkaz gibanja kapitala, razlikuje za znesek dividend, izplačanih za pretekla leta, v višini 11 tisoč EUR (9 tisoč EUR v letu
2020).
Dividenda na delnico
V letu 2021 je deklarirana bruto dividenda na delnico znašala 5,00 EUR, v letu 2020 pa 4,25 EUR.
Neobvladujoči deleži v okviru kapitala
Neobvladujoči delež
Kapital,
ki pripada
neobvladujočemu deležu
Čisti dobiček,
ki pripada
neobvladujočemu deležu
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
31. 12. 2021
31. 12. 2020
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Delež manjšinskega družbenika
v družbi Ningbo Krka Menovo
Pharmaceutical Co. Ltd.*
40,0 %
40,0 %
13.880
8.479
1.064
2.046
Skupaj
13.880
8.479
1.064
2.046
* V družbi Ningbo Krka Menovo Pharmaceutical Co. Ltd. ima družba Krka 60-odstotni delež, 40-odstotni delež pa Ningbo Menovo Pharmaceutical
Co. Ltd.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
221
21. Dobiček na delnico
Osnovni dobiček na delnico je v letu 2021 znašal 9,92 EUR in je bil za 7 % večji kot v letu 2020, ko je znašal 9,27 EUR.
Pri izračunu je bil upoštevan dobiček, ki pripada večinskim lastnikom, v višini 309.214 tisoč EUR (290.995 tisoč EUR
v letu 2020). Za obe leti je bilo upoštevano tehtano povprečje števila delnic, in sicer 31.185.323 delnic za leto 2021 in
31.400.501 delnic za leto 2020. Lastne delnice so pri izračunu izvzete.
Vse delnice, ki jih je izdala obvladujoča družba, so navadne imenske delnice, zato je kazalnik popravljeni dobiček na
delnico enak osnovnemu dobičku na delnico.
22. Rezervacije
v tisoč EUR
Stanje
31. 12. 2020
Oblikovanje
Koriščenje
Odprava
Prevedbena
rezerva
Stanje
31. 12. 2021
Rezervacije za tožbe
2.164
563
12
2.138
0
577
Obveznosti za pozaposlitvene
zaslužke zaposlenih
109.698
854
4.699
1.421
3
104.429
Obveznosti za druge dolgoročne
zaslužke
20.512
1.243
1.584
315
2
19.854
Ostale rezervacije
2.312
629
406
1.242
0
1.293
Rezervacije skupaj
134.686
3.289
6.701
5.116
5
126.153
Višina rezervacij za spore s področja intelektualne lastnine je določena glede na višino škodnega zahtevka ali ocenjena
glede na pričakovano možno višino, če dejanski zahtevek še ni znan. Pri določitvi pričakovane možne višine uprava
sodeluje tudi z zunanjimi strokovnjaki za spore na področju intelektualne lastnine in vsako leto preveri izračunani znesek
rezervacije za posamezno tožbo, ki še poteka.
Družba Krka in njene odvisne družbe so bile v letu 2021 vključene v 17 sporov s področja intelektualne lastnine, od tega
11 na Portugalskem. V letu 2021 je bilo zaključenih 8 sporov. Za spore s področja intelektualne lastnine skupina Krka nima
oblikovanih rezervacij. Na drugih pravnih področjih (civilnopravni, delovnopravni, upravni spori itd.) so bile družba Krka in
njene odvisne družbe kot tožene stranke v letu 2021 vključene v 14 sporov, skupna vrednost tožbenih zahtevkov proti Krki
je ocenjena na 1.073 tisoč EUR. Za te spore ima skupina Krka oblikovane rezervacije v vrednosti 577 tisoč EUR.
Izračun rezervacij za obveznosti do zaposlenih iz naslova pozaposlitvenih in drugih dolgoročnih zaslužkov temelji na
aktuarskem izračunu, v katerem so bile upoštevane naslednje predpostavke:
diskontna stopnja, ki je odvisna od povprečnega trajanja obveznosti v posamezni družbi za družbo Krka je
uporabljena 1,27-odstotna letna diskontna obrestna mera, kolikor je konec oktobra 2021 znašala donosnost
15-letnih podjetniških obveznic z visoko boniteto v evroobmočju (v letu 2020 je bila uporabljena 0,72-odstotna
diskontna obrestna mera), za odvisne družbe so uporabljene različne letne diskontne obrestne mere, in sicer med
0,78 % in 3,60 % (v letu 2020 med 0,33 % in 3,60 %);
trenutno veljavne višine odpravnin in jubilejnih nagrad, določene v internih aktih;
fluktuacija zaposlenih, ki je odvisna predvsem od njihove starosti;
smrtnost na osnovi zadnjih razpoložljivih tablic smrtnosti lokalne populacije;
rast plač za 2,00 % (2,00 % v letu 2020).

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
222
Obveznosti za pozaposlitvene zaslužke zaposlenih
v tisoč EUR
2021
2020
Stanje 1. 1.
109.698
96.994
Stroški sprotnega službovanja (CSC)
6.602
4.949
Stroški obresti (IC)
796
1.251
Izplačani pozaposlitveni zaslužki
4.526
3.177
Odhodi zaposlenih (odprava)
1.382
2.060
Nove pridobitve zaradi pripojitve družbe
0
470
Aktuarski presežek/primanjkljaj, od tega:
6.759
11.271
sprememba finančnih predpostavk
7.973
8.253
izkustvo
1.214
3.018
Stanje 31. 12.
104.429
109.698
Analiza občutljivosti
Diskontna stopnja
Rast plač
Sprememba v
odstotni točki
odstotni točki
Sprememba za
0,5
0,5
0,5
0,5
Vpliv na stanje obveznosti (v tisoč EUR)
6.643
7.397
7.302
6.628
23. Odloženi prihodki
v tisoč EUR
Stanje
31. 12. 2020
Prejeti novi
odloženi
prihodki
Odprava
odloženih
prihodkov
Stanje
31. 12. 2021
Sredstva, prejeta iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in iz
proračuna Republike Slovenija za projekt Proizvodnja farmacevtskih
izdelkov v novi tovarni Notol 2
1.317
0
259
1.058
Sredstva, prejeta iz proračuna za zdravilišči Dolenjske Toplice in
Šmarješke Toplice ter za Golf Grad Otočec
3.408
0
88
3.320
Sredstva, prejeta iz Evropskega sklada za regionalni razvoj
(Farma GRS)
2.960
0
584
2.376
Nepovratna finančna pomoč za nakup vozil na električni pogon
4
0
1
3
Brezplačno pridobljene nepremičnine, naprave in oprema
16
8
12
12
Emisijski kuponi
0
10
0
10
Nepovratna finančna pomoč za nakup stavbnega pohištva
95
0
2
93
Nepovratna finančna pomoč za nakup ostale opreme
4
19
20
3
Drugi odloženi prihodki
0
263
263
0
Odloženi prihodki skupaj
7.804
300
1.229
6.875
Projekta Proizvodnja farmacevtskih izdelkov v novi tovarni Notol 2 in Farma GRS delno financira Evropska unija, in sicer
iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Projekt Notol se izvaja v okviru Operativnega programa krepitve regionalnih
razvojnih potencialov za obdobje 2007–2013, razvojne prioritete Konkurenčnost podjetij in raziskovalna odličnost:
prednostne usmeritve 1.1.: Izboljšanje konkurenčnih sposobnosti podjetij in raziskovalna odličnost. Projekt Farma GRS
je bil upravičen do sofinanciranja stroškov iz naslova razvojno-raziskovalnih projektov, vključno z vodenjem projektov ter
investicij v razvojno in proizvodno dejavnost.
Vrednost odloženih prihodkov se knjigovodsko zmanjšuje za znesek amortizacije osnovnih sredstev in za zneske drugih
vrst stroškov, za katere so bila sredstva prejeta.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
223
24. Poslovne obveznosti
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Nekratkoročne poslovne obveznosti
10.000
10.006
Kratkoročne poslovne obveznosti
130.011
107.116
Obveznosti do dobaviteljev v Sloveniji
46.767
38.317
Obveznosti do dobaviteljev zunaj Slovenije
83.244
68.799
Poslovne obveznosti skupaj
140.011
117.122
Evropska komisija je leta 2014 ugotovila, da naj bi Krka kršila določbo 101. člena Pogodbe o delovanju EU in s tem
povzročila izkrivljanje konkurence na trgu perindoprila v EU, zato je Krki naložila plačilo kazni v višini 10.000 tisoč EUR.
Krka je izrečeno kazen plačala v roku, ki ga je določila Komisija. Ker pa je menila, da s svojim ravnanjem ni kršila pravil
konkurenčnega prava, je zoper odločbo vložila tožbo na Splošno sodišče EU, ki je decembra 2018 odločilo v korist Krke.
79
Odločba Splošnega sodišča še ni pravnomočna, Komisija je zoper odločbo Splošnega sodišča v pritožbenem roku vložila
pritožbo, o kateri bo odločalo Evropsko sodišče. Komisija je Krki v začetku leta 2020 sicer res vrnila plačano kazen v višini
10.000 tisoč EUR, vendar je obvladujoča družba v skladu s strokovno pravno oceno prihodke iz tega naslova odložila in
za ta znesek do končne odločitve sodišča oblikovala nekratkoročne poslovne obveznosti.
25. Kratkoročne obveznosti iz pogodb s kupci
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Obveznost povračila
116.965
102.070
bonusi in količinski popusti
114.795
99.097
pravica do povračila
2.170
2.973
Obveznosti iz pogodb
7.765
4.229
obveznosti iz pogodb razmejeni prihodki
1.101
0
obveznosti iz pogodb predujmi drugih kupcev
6.664
4.229
Skupaj kratkoročne obveznosti iz pogodb s kupci
124.730
106.299
Bonusi in količinski popusti vključujejo popuste, do katerih so kupci upravičeni ob izpolnitvi dogovorjenih pogojev in jim
niso priznani v letu, ko je realizirana prodaja, na katero se nanašajo.
26. Druge kratkoročne obveznosti
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Obveznosti do zaposlenih bruto plače, drugi prejemki in dajatve
67.978
61.643
Obveznosti iz začasne prodaje (repo posel)
102.234
0
Drugo
20.515
17.416
Druge kratkoročne obveznosti skupaj
190.727
79.059
Obveznosti iz začasne prodaje se nanašajo na povratni odkup obveznic v juniju 2022, katerih zapadlost je julija 2022.
Začasna prodaja obveznic se je pravno zgodila, vendar pa je to po ekonomski vsebini financiranje. Obveznice služijo kot
jamstvo za depozit, ki ga je obvladujoča družba dala banki. Stanje sredstev iz začasne prodaje na 31.12.2021 znaša
102.228 tisoč EUR in so pripoznana v okviru finančnih naložb po odplačni vrednosti. Iz naslova začasne prodaje so bile
pripoznane obveznosti v višini 102.234 tisoč EUR.
79
GRI GS 206-1

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
224
Postavka drugo vključuje tudi kratkoročne obveznosti do države, nastale iz naslova davka na dodano vrednost, v višini
13.261 tisoč EUR (7.324 tisoč EUR v letu 2020) in ostale kratkoročne obveznosti do države v višini 4.133 tisoč EUR
(7.114 tisoč EUR v letu 2020).
27. Pogojne obveznosti in zaveze
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Dane garancije
16.019
16.111
Drugo
976
0
Pogojne obveznosti skupaj
16.995
16.111
Med danimi garancijami predstavljata največji postavki garancija za izpolnitev pogodbenih zavez za posle v Italiji, kjer je
bila odvisna družba Krka Faramaceutici izbrana na javnih razpisih, v višini 6.000 tisoč EUR in protigarancija za pravočasno
plačilo morebitnih obveznosti iz naslova izdane carinske garancije v Belorusiji v višini 4.500 tisoč EUR.
Na osnovi sklenjenih pogodb, ki so povezane z nadaljevanjem naložb v teku, je bilo konec leta 2021 stanje znanih
prihodnjih obveznosti, povezanih s pridobitvijo nepremičnin, naprav in opreme, 45.539 tisoč EUR (29.338 tisoč EUR konec
leta 2020).
28. Najemi
Skupina Krka ima sklenjene najemne pogodbe za različna sredstva: poslovne in parkirne prostore ter skladišča, zemljišča,
stanovanja, avtomobile in opremo.
Obdobje trajanja najema ocenjuje glede na vrsto najema:
za poslovne in parkirne prostore ter skladišča do 10 let,
za zemljišča 30 let,
za stanovanja do največ 3 leta,
za avtomobile do največ 5 let,
za opremo do 10 let.
Skupina Krka najetih sredstev ne daje v podnajem.
Skupina Krka je za najem različne proizvajalne in neproizvajalne opreme ter začasnih poslovnih prostorov in parkirišč
sklenila pogodbe, krajše od enega leta, ter zanje uporabila praktično rešitev, ki jo omogoča standard.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
225
Gibanje knjigovodske vrednosti obveznosti iz najema, ki so pripoznane v postavki dana in prejeta posojila,
v obračunskem obdobju
v tisoč EUR
Gibanje knjigovodske vrednosti
obveznosti iz najema,
ki so pripoznane
v postavki dana in prejeta posojila
Stanje 1. 1. 2020
13.000
Povečanja/zmanjšanja
1.654
Obresti
289
Plačilo najemnin
3.086
Prevedbena rezerva
24
Stanje 31. 12. 2020
11.833
Kratkoročne obveznosti iz najemov
2.712
Nekratkoročne obveznosti iz najemov
9.121
Stanje 1. 1. 2021
11.833
Povečanja/zmanjšanja
3.473
Obresti
296
Plačilo najemnin
3.515
Prevedbena rezerva
70
Stanje 31. 12. 2021
12.157
Kratkoročne obveznosti iz najemov
3.433
Nekratkoročne obveznosti iz najemov
8.724
Analiza zapadlosti obveznosti iz najemov je prikazana v pojasnilu 30 Finančni instrumenti in finančna tveganja.
Zneski, pripoznani v izkazu poslovnega izida
v tisoč EUR
2021
2020
Stroški amortizacije sredstev, ki predstavljajo pravico do uporabe
3.273
2.930
Stroški obresti od obveznosti iz najema
296
289
Odhodki iz naslova kratkoročnih najemnin
1.357
1.204
Odhodki iz najema sredstev majhne vrednosti
0
3
Skupaj pripoznano v izkazu poslovnega izida
4.926
4.426
29. Obveznosti iz financiranja
Gibanje obveznosti iz financiranja v letu 2021
v tisoč EUR
Stanje
31. 12. 2020
Denarne
spremembe
Nedenarne
spremembe
Ostalo
Stanje
31. 12. 2021
Dividende
1.335
155.907
155.894
0
1.322
Lastne delnice
0
15.262
15.262
0
0
Najemi
11.833
3.515
3.543
296
12.157
Obveznosti iz začasne prodaje (repo posel)
0
102.292
0
58
102.234
Skupaj
13.168
72.392
174.699
238
115.713
Obveznosti iz začasne prodaje (repo posel) so predstavljene v pojasnilu 26 Druge kratkoročne obveznosti.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
226
Gibanje obveznosti iz financiranja v letu 2020
v tisoč EUR
Stanje
31. 12. 2019
Denarne
spremembe
Nedenarne
spremembe
Ostalo
Stanje
31. 12. 2020
Dividende
1.344
133.283
133.274
0
1.335
Lastne delnice
0
25.505
25.505
0
0
Najemi
13.000
3.086
1.630
289
11.833
Skupaj
14.344
161.874
160.409
289
13.168
30. Finančni instrumenti in finančna tveganja
Več o obvladovanju finančnih tveganjih je v poglavju Obvladovanje tveganj v poslovnem delu.
Kreditno tveganje
Ključno kreditno tveganje skupine Krka izhaja iz terjatev do kupcev. To je tveganje, da kupci ob zapadlosti ne bi poravnali
svojih obveznosti.
Centraliziran proces kreditne kontrole na ravni skupine Krka je vzpostavljen že od leta 2004. Vanj so vključeni vsi kupci
s kreditnimi limiti, višjimi od 20.000 EUR. Ob koncu leta 2021 jih je bilo vkot 570 in so predstavljali več kot 95 % terjatev
do kupcev. Kontrola nad manjšimi kupci, ki predstavljajo manj kot 5 % vseh terjatev do kupcev, poteka decentralizirano
v prodajni mreži in pod stalnim nadzorom obvladujoče družbe.
Proces obvladovanja kreditnega tveganja poteka v dveh korakih. Prvi korak je ocenjevanje kreditnega tveganja kupcev,
določitev instrumentov zavarovanja ter dodelitev kreditnega limita. Ocenimo vsakega novega kupca, dvakrat na leto pa
obnovimo ocene vseh kupcev. Oceno kreditnega tveganja vsakega kupca sestavlja veliko različnih finančnih in nefinančnih
kazalnikov, ki so razdeljeni v 4 sklope, vsak od njih pa ima v končni oceni različno težo.
Na podlagi dosežene kreditne ocene in predvidene dinamike odprem blaga in plačil se vsakemu kupcu dodeli individualni
kreditni limit.
Drugi korak v procesu kreditne kontrole je redno dinamično spremljanje plačilne discipline kupcev. V informacijske sisteme
vseh družb v skupini Krka, ki izvajajo prodajo, je vključena kontrola prostega limita in zapadlih terjatev, ki se izvede ob
vsaki odpremi izdelkov kupcem. Kupcem, ki zamujajo s plačili ali pri katerih terjatve, skupaj z novo odpremo, presegajo
odobreni kreditni limit, se odprema avtomatično ustavi, prodajno osebje pa mora sprožiti postopek izterjave ali zagotoviti
zavarovanje plačil.
Proces kreditne kontrole in pooblastila za dodeljevanje kreditnih limitov kupcem so opredeljena z internimi akti. V okviru
kreditne kontrole je vzpostavljen tudi sistem rednega poročanja o terjatvah do kupcev in njihovi plačilni disciplini,
ki omogoča pravočasno zaznavo kupcev s povečanim tveganjem neplačila in zagotavlja učinkovito obvladovanje kreditnih
tveganj.
Proces kreditne kontrole temelji na enotnih pravilih za vse kupce. Zaradi posebnosti posameznih prodajnih trgov so
v posameznih odvisnih družbah uvedene dodatne lokalne kontrole. Procese kreditne kontrole redno prilagajamo
spremembam na prodajnih trgih.
Kreditna kontrola zagotavlja stalno kontrolo kakovosti portfelja terjatev do kupcev. Rezultat procesa kreditne kontrole je
majhen odstotek odpisov in slabitev terjatev glede na prodajo skupine Krka.
Majhna vrednost odpisov in slabitev terjatev je tudi posledica razpršenosti terjatev med veliko število kupcev in prodajnih
trgov ter dejstva, da je glavnina terjatev odprta do kupcev, s katerimi ima Krka dolgoletne poslovne izkušnje.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
227
Kljub tveganjem, povezanim s pandemijo covida-19, je bil rezultat obvladovanja terjatev v letu 2021 ugoden. Vrednost
terjatev do kupcev je bila ob koncu leta 2021 za 22 % večja kot na začetku leta, vendar je znesek zapadlih in neplačanih
terjatev ostal v normalnih, za Krko sprejemljivih okvirih.
Znesek na novo oblikovanega popravka vrednosti terjatev je presegel znesek odpravljenega popravka. Vpliv neto slabitev
in odpisov terjatev na končni rezultat skupine Krka v letu 2021 je znašal manj kot 0,07 % prodaje.
Izpostavljenost kreditnemu tveganju
Knjigovodska vrednost finančnih sredstev, ki so bila najbolj izpostavljena kreditnemu tveganju, je bila na datum poročanja
naslednja:
v tisoč EUR
Pojasnila
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Dana posojila
14
232.660
70.150
Finančne naložbe
15
264.331
19.919
Terjatve do kupcev
18
467.764
383.560
Denar in denarni ustrezniki
19
159.838
313.568
Skupaj
1.124.593
787.197
Med finančnimi sredstvi, izpostavljenimi kreditnemu tveganju, posebej prikazujemo dana posojila in terjatve do kupcev.
Dana posojila po regijah
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Slovenija
101.727
65.933
Jugovzhodna Evropa
114
69
Vzhodna Evropa
159
153
Srednja Evropa
262
256
Zahodna Evropa
102.302
0
Čezmorska tržišča
28.096
3.739
Skupaj
232.660
70.150
Terjatve do kupcev po regijah
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Slovenija
12.214
9.173
Jugovzhodna Evropa
80.178
76.417
Vzhodna Evropa
240.641
167.955
Srednja Evropa
58.109
62.337
Zahodna Evropa
71.966
64.229
Čezmorska tržišča
4.656
3.449
Skupaj
467.764
383.560
Analiza starosti danih posojil na datum poročanja
v tisoč EUR
Bruto vrednost
31. 12. 2021
Popravek
31. 12. 2021
Bruto vrednost
31. 12. 2020
Popravek
31. 12. 2020
Nezapadlo
232.650
0
70.141
0
Že zapadlo do 20 dni
0
0
0
0
Že zapadlo od 21 do 50 dni
1
0
1
0
Že zapadlo od 51 do 180 dni
2
0
3
0
Že zapadlo več kot 180 dni
7
0
5
0
Skupaj
232.660
0
70.150
0

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
228
Analiza starosti terjatev do kupcev na datum poročanja
v tisoč EUR
Bruto vrednost
31. 12. 2021
Popravek
31. 12. 2021
Bruto vrednost
31. 12. 2020
Popravek
31. 12. 2020
Nezapadlo
457.944
487
375.563
569
Že zapadlo do 20 dni
7.011
39
4.352
34
Že zapadlo od 21 do 50 dni
2.341
80
2.310
76
Že zapadlo od 51 do 180 dni
95
46
823
53
Že zapadlo več kot 180 dni
37.922
36.897
37.798
36.554
Skupaj
505.313
37.549
420.846
37.286
Skupina Krka določenim kupcem podaljšuje plačilne roke. Če do podaljševanja rokov ne bi prihajalo, bi bil 31. 12. 2021
znesek nezapadlih terjatev 400.150 tisoč EUR (31. 12. 2020 je bil 345.442 tisoč EUR), zapadlih terjatev do 20 dni
43.046 tisoč EUR (31. 12. 2020 je bil 25.915 tisoč EUR), od 21 do 50 dni 22.462 tisoč EUR (31. 12. 2020 je bil
8.030 tisoč EUR), od 51 do 180 dni 104 tisoč EUR (31. 12. 2020 je bil 2.762 tisoč EUR) in zapadlih terjatev za več kot
180 dni 1.610 tisoč EUR (31. 12. 2020 je bil 1.243 tisoč EUR).
Gibanje popravka vrednosti danih posojil
v tisoč EUR
2021
2020
Stanje 1. 1.
0
11
Odprava popravka vrednosti
0
11
Stanje 31. 12.
0
0
Gibanje popravka vrednosti terjatev do kupcev
v tisoč EUR
2021
2020
Stanje 1. 1.
37.286
25.506
Oblikovanje popravkov vrednosti v letu
1.550
16.065
Odpis terjatev v breme popravkov
957
269
Odprava popravka vrednosti
334
3.513
Izterjane odpisane terjatve
16
3
Učinek tečajnih razlik
20
500
Stanje 31. 12.
37.549
37.286
Likvidnostno tveganje
Krka je med poslovnimi partnerji znana po vzorni plačilni disciplini in stabilnih denarnih tokovih. Tudi v letu 2021 smo vse
obveznosti poravnavali redno. Likvidnostno tveganje skupine Krka je bilo majhno.
V letu 2021 nismo najemali kratkoročnih kreditov ali črpali denarnih sredstev iz naslova rezervnih kreditnih linij pri bankah.
Ob koncu leta 2021 je imela skupina Krka povečana denarna in likvidna sredstva, pretežno v obliki denarja na bančnih
računih ali v depozitih pri prvovrstnih poslovnih bankah. Rast presežkov likvidnih sredstev v letu 2021 je posledica
presežka pozitivnega denarnega toka iz poslovanja nad porabo za naložbe in financiranje.
Na denarnih trgih v Ekonomski monetarni uniji (EMU) za denarne naložbe z majhnim tveganjem še naprej veljajo negativne
obrestne mere. V skladu z internimi pravili razpršitve naložb in ob upoštevanju kreditnega tveganja bank smo med letom
del denarnih presežkov deponirali pri bankah, da bi tako zmanjšali strek negativnih obrestnih mer, del pa naložili
v obveznice izbranih evropskih držav s krajšo ročnostjo.
Obvladujoča družba centralizirano obvladuje likvidnostno tveganje v skupini Krka. Odvisne družbe se financirajo interno,
prek obvladujoče družbe, pri kateri deponirajo morebitne presežke sredstev. Presežki vseh družb se združujejo
na krovnem računu obvladujoče družbe v obliki dnevnega avtomatskega združevanja denarnih sredstev (cash pooling) ali

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
229
v obliki neavtomatskih bančnih nakazil. Tako optimiziramo upravljanje denarja, zmanjšujemo valutna tveganja, imamo
pregled nad likvidnostjo vseh družb v skupini Krka in zagotavljamo večjo varnost denarnih transakcij.
Skupina Krka tudi ob koncu leta 2021 izkazuje ugodne in stabilne kazalnike likvidnosti. Nadaljevanje pandemije covida-19
v letu 2021 ni povečalo likvidnostnega tveganja skupine Krka.
Zapadlost finančnih obveznosti
V tabelah v nadaljevanju so prikazane finančne obveznosti glede na rok zapadlosti.
Zapadlost finančnih obveznosti na dan 31. 12. 2021
Knjigovodska
vrednost
Pogodbeni denarni tokovi
v tisoč EUR
Skupaj
Do pol
leta
Pol leta
do 1 leto
12 leti
25 let
510 let
Finančne obveznosti
Obveznosti iz najemov
12.157
12.157
1.777
1.657
2.851
4.445
1.427
Obveznosti do dobaviteljev brez predujmov
130.011
130.011
130.011
0
0
0
0
Obveznosti iz pogodb s kupci brez
predujmov
114.795
114.795
114.795
0
0
0
0
Obveznosti iz začasne prodaje (repo posel)
102.234
102.234
102.234
0
0
0
0
Ostale obveznosti brez obveznosti do države
in zaposlenih ter brez predujmov
4.241
4.241
4.241
0
0
0
0
Finančne obveznosti skupaj
363.438
363.438
353.058
1.657
2.851
4.445
1.427
Izvedene finančne obveznosti skupaj
0
0
0
0
0
0
0
Skupaj
363.438
363.438
353.058
1.657
2.851
4.445
1.427
Zapadlost finančnih obveznosti na dan 31. 12. 2020
Knjigovodska
vrednost
Pogodbeni denarni tokovi
v tisoč EUR
Skupaj
Do pol
leta
Pol leta
do 1 leto
12 leti
25 let
510 let
Finančne obveznosti
Obveznosti iz najemov
11.833
11.833
1.379
1.333
4.375
3.367
1.379
Obveznosti do dobaviteljev brez predujmov
107.116
107.116
107.116
0
0
0
0
Obveznosti iz pogodb s kupci brez
predujmov
99.097
99.097
99.097
0
0
0
0
Ostale obveznosti brez obveznosti do države
in zaposlenih ter predujmov
15.174
15.174
15.174
0
0
0
0
Finančne obveznosti skupaj
233.220
233.220
222.766
1.333
4.375
3.367
1.379
Izvedene finančne obveznosti skupaj
0
0
0
0
0
0
0
Skupaj
233.220
233.220
222.766
1.333
4.375
3.367
1.379
Tveganje sprememb deviznih tečajev
Skupina Krka je zaradi razpršenega mednarodnega poslovanja izpostavljena tveganju sprememb deviznih tečajev
na nekaterih prodajnih in nabavnih trgih.
Valutna izpostavljenost izhaja iz različne vrednosti sredstev in obveznosti v posamezni valuti v izkazu finančnega položaja
skupine Krka ter različne višine poslovnih prihodkov in odhodkov, ki jih ustvarjamo v posameznih valutah.
Ključne kategorije, ki tvorijo valutno pozicijo, so terjatve do kupcev, obveznosti do dobaviteljev, likvidna finančna sredstva
v tujih valutah, izvedeni finančni instrumenti, namenjeni zavarovanju valutnih tveganj, ter financiranje odvisnih družb,
ki ga zagotavlja obvladujoča družba.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
230
Ruski rubelj je imel ob koncu leta 2021 s 29 % največji delež v valutni poziciji skupine Krka, pri čemer je upoštevano
zmanjšanje pozicije v RUB z izvedenimi finančnimi instrumenti. Pozicija v rubljih izvira iz naslova terjatev do kupcev
na ruskem trgu, deloma pa tudi iz naslova financiranja obvladujoče družbe v Ruski federaciji.
Pomembnost ruskega prodajnega trga, višina valutne izpostavljenosti in nestanovitna vrednost ruskega rublja so razlogi,
da obvladovanju tveganja ruskega rublja namenjamo posebno pozornost.
V nasprotju z ostalimi valutami izkazujemo v ameriških dolarjih iz rednega poslovanja presežek obveznosti nad sredstvi,
to je kratko valutno pozicijo. Izpostavljenost ameriškemu dolarju izvira pretežno iz nabave surovin in materialov.
Upoštevajoč likvidna finančna sredstva v USD, ki nevtralizirajo kratko valutno pozicijo iz poslovanja, predstavlja
izpostavljenost v USD le okrog 6 % celotne valutne izpostavljenosti skupine Krka.
Izpostavljenost romunskemu leju, ki je ob koncu leta 2021 predstavlja 18 % valutne pozicije, izvira iz terjatev do kupcev,
ki so posledica daljših plačilnih rokov v državi. Izpostavljenost poljskemu zlotu je rezultat terjatev do kupcev in proizvodnih
zmogljivosti, ki jih imamo na Poljskem, in predstavlja 15 % valutne pozicije.
Ostale valute, med katere spadajo hrvaška kuna, švedska krona, makedonski denar, kazahstanski tenge, srbski dinar,
britanski funt, češka krona, ukrajinska grivna in madžarski forint, predstavljajo 32 % valutne pozicije skupine Krka.
Leto 2021 je Krkine ključne prodajne in nabavne trge zaznamovalo z različno dinamiko gospodarskega okrevanja in
negotovo krepitvijo inflacije v posameznih državah ob hkratnem stalnem tveganju ponovnega zaprtja gospodarstev.
Negotovost na valutnih trgih je povzročala veliko nestanovitnost posameznih deviznih tečajev.
Gibanje tečaja ruskega rublja je bilo v letu 2021 za Krko ugodno. Njegova vrednost, izražena v evrih, se je med letom
zvišala za 7,2 %. Povprečna vrednost ruskega rublja je bila 5,1 % nižja kot v letu 2020.
Vrednost severnoameriške nafte brent, izražena v ameriških dolarjih, se je v letu 2021 zvišala za 50 %. Vrednost rublja,
izražena v evrih, ni sledila dinamiki krepitve cene nafte. Po pandemičnem letu 2020 je rusko gospodarstvo v letu 2021
zabeležilo visoko gospodarsko rast in rast inflacije. Ruska centralna banka je posledično ključno obrestno mero zvišala
za 4,25 odstotne točke. Visoka rast obrestnih mer, ki jo je spremljala precejšnja podražitev nafte, je rublju zagotavljala
zadostno podporo za krepitev v primerjavi z evrom in dolarjem. Zaradi zviševanja obrestnih mer v Ruski federaciji se je
v letu 2021 postopoma zviševal tudi strošek zavarovanja Krkine pozicije v rubljih.
Poljski zlot je bil v letu 2021 stabilnejši, njegova vrednost se je od začetka do konca leta 2021 znižala za 0,8 %,
povprečna vrednost pa je bila 2,7 % nižja kot v letu 2020. Poljska centralna banka je v zadnjem četrtletju 2021 zaradi rasti
inflacije začela dvigovati ključno obrestno mero. Centralna banka ni naklonjena krepitvi domače valute in v skladu s tem
se je gibala tudi vrednost zlota na trgu.
Vrednost romunskega leja v evrih se je od začetka do konca leta 2021 znižala za 1,7 %, kar je v skladu s postopno
depreciacijo valute v primerjavi z evrom v zadnjih letih.
Hrvaška kuna, ki je od leta 2020 v mehanizmu ERM 2, ohranja stabilno vrednost v primerjavi z evrom. Britanski funt
se je v letu 2021 v primerjavi z evrom okrepil za 7 %. Čeprav je gibanje obeh valut v letu 2021 pozitivno vplivalo na neto
finančni izid skupine Krka, je bil prispevek k neto finančnemu izidu majhen.
Vrednost ameriškega dolarja, izražena v evrih, se je od začetka do konca leta 2021 zvišala za 8,3 %, povprečna vrednost
dolarja v evrih pa je bila 3,4 % nižja kot v letu 2020. Ameriški dolar se je izraziteje okrepil predvsem v drugi polovici leta
2021, ko je postalo jasno, da bo rast inflacije v Ameriki in v svetu trajnejša. Ameriška centralna banka je v drugem polletju
napovedala postopen umik stimulativnih monetarnih ukrepov in prve dvige ključne obrestne mere v letu 2022. Evropska
centralna banka bo svojo denarno politiko zaostrovala kasneje in počasneje od ameriške, kar je dodatno prispevalo
h krepitvi ameriškega dolarja v primerjavi z evrom v letu 2021.
Ukrajinska grivna se je po velikem padcu v letu 2020 v letu 2021 ponovno okrepila, vendar je njena vrednost zaradi
geopolitičnega tveganja ob koncu leta v primerjavi z evrom oslabela. Makroekonomske razmere v državi ostajajo
negotove, kar se bo tudi v prihodnje odražalo v gibanju valute.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
231
Skupina Krka valutna tveganja praviloma odpravlja z naravnimi metodami, predvsem s povečevanjem nabav in obveznosti
v valutah, v katerih fakturira prodajo. Kadar to ni mogoče, uporabimo finančne instrumente ali pa tveganje ostane
nezavarovano. Za zavarovanje praviloma uporabljamo terminske pogodbe.
V letu 2021 smo nadaljevali politiko delnega zavarovanja tveganja ruskega rublja. S terminskimi pogodbami smo imeli
zavarovanih manj kot 50 % izpostavljenosti v ruskih rubljih. Zaradi krepitve vrednosti rublja v evrih smo ustvarili neto
pozitivne tečajne razlike, ki pa so bile delno nevtralizirane z neto odhodki iz naslova terminskih pogodb za zavarovanje
rublja.
Naraščajoča izpostavljenost iz poslovanja in za Krko ugodna obrestna razlika med evrom in ameriškim dolarjem sta
ključna razloga, da smo tudi v letu 2021 del izpostavljenosti v ameriških dolarjih varovali s finančnimi instrumenti.
Krepitev dolarja ima zaradi kratke valutne pozicije neugoden finančni vpliv na rezultat skupine Krka, ki pa je bil v letu 2021
v veliki meri nevtraliziran s prihodki iz naslova instrumentov zavarovanja ameriškega dolarja.
Iz naslova ostalih valut smo v letu 2021 ustvarili neto negativne tečajne razlike. Tveganja ostalih valut nismo zavarovali.
Za ukrajinsko grivno, kazahstanski tenge, srbski dinar in nekatere druge valute, ki so v strukturi valutne izpostavljenosti
skupine Krka manj pomembne, ni na voljo finančnih instrumentov za odpravo valutnih tveganj.
Rezultat valutnih tveganj je bil v letu 2021 pozitiven in je znašal 7.654 tisoč EUR. Neto finančni izid skupine Krka,
ki poleg rezultata iz valutnih tveganj vključuje še prihodke in odhodke iz obresti ter ostale finančne prihodke in odhodke,
pa je znašal 7.629 tisoč EUR.
Izpostavljenost tveganju sprememb deviznih tečajev
31. 12. 2021
v tisoč EUR
EUR*
RUB
PLN
HRK
RON
Dana posojila
204.071
69
211
0
31
Terjatve do kupcev
118.062
198.121
44.803
17.924
44.213
Denar in denarni ustrezniki
87.416
6.497
3.104
1.733
1.075
Nekratkoročne poslovne obveznosti
10.000
0
0
0
0
Kratkoročne poslovne obveznosti
101.305
8.566
2.058
496
283
Izpostavljenost izkaza finančnega položaja (neto)
298.244
196.121
46.060
19.161
45.037
* EUR je funkcionalna valuta in ne predstavlja izpostavljenosti tveganju sprememb deviznih tečajev.
31. 12. 2020
v tisoč EUR
EUR*
RUB
PLN
HRK
RON
Dana posojila
65.999
3.003
1.051
0
38
Terjatve do kupcev
91.709
142.197
46.729
18.815
42.154
Denar in denarni ustrezniki
284.753
9.191
3.383
488
1.376
Nekratkoročne poslovne obveznosti
10.000
0
0
0
0
Kratkoročne poslovne obveznosti
85.994
8.208
1.725
475
262
Izpostavljenost izkaza finančnega položaja (neto)
346.467
146.183
49.437
18.827
43.307
* EUR je funkcionalna valuta in ne predstavlja izpostavljenosti tveganju sprememb deviznih tečajev.
Pomembni devizni tečaji
Povprečni tečaj*
Končni tečaj*
2021
2020
2021
2020
RUB
87,15
82,72
85,30
91,47
PLN
4,57
4,44
4,60
4,56
HRK
7,53
7,54
7,52
7,55
RON
4,92
4,84
4,95
4,87
* število enot nacionalne valute za 1 EUR

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
232
Navedeni tečaji, ki so bili uporabljeni pri preračunu bilančnih postavk na dan 31. 12., so enaki referenčnemu tečaju
Evropske centralne banke na dan 31. 12.
Analiza občutljivosti
Sprememba vrednosti navedenih valut za 1 % glede na EUR na dan 31. 12. 2021 oziroma 31. 12. 2020 bi poslovni izid
pred davki spremenila za vrednosti, navedene v tabeli v nadaljevanju. Analiza, ki je za obe leti narejena na enak način,
predpostavlja, da razen tečaja vse spremenljivke, predvsem obrestne mere, ostanejo nespremenjene. Pri izračunu vpliva
spremembe tečajev navedenih valut je upoštevano stanje terjatev, obveznosti in posojil, ki so nominirani v lokalnih valutah.
Vpliv na poslovni izid pred davki
2021
2020
Sprememba navedene valute za
+1 %
1 %
+1 %
1 %
RUB
1.961
1.961
1.462
1.462
PLN
461
461
494
494
HRK
192
192
188
188
RON
450
450
433
433
Vsaka nadaljnja sprememba navedenih valut za 1 % glede na EUR bi pomenila dodatno spremembo poslovnega izida
pred davki za zgoraj navedene vrednosti.
Tveganje sprememb obrestnih mer
Tveganje sprememb obrestnih mer opredeljujemo kot nevarnost, da skupina Krka zaradi spremenjenih referenčnih tržnih
obrestnih mer utrpi povečanje stroškov financiranja iz naslova dolgoročnih finančnih virov ali zmanjšanje prihodkov
iz naslova dolgoročnih finančnih naložb.
Tveganje sprememb obrestnih mer pri kratkoročnih finančnih virih in kratkoročnih finančnih naložbah se obvladuje v okviru
likvidnostnih tveganj skupine.
Skupina Krka v letu 2021 ni imela prejetih dolgoročnih posojil.
Izpostavljenost tveganju sprememb obrestnih mer
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Finančni instrumenti po fiksni obrestni meri
232.701
70.135
Finančna sredstva
232.701
70.135
Finančne obveznosti
0
0
Finančni instrumenti po variabilni obrestni meri
10
10
Finančna sredstva
10
10
Finančne obveznosti
0
0
Analiza občutljivosti denarnega toka pri instrumentih z variabilno obrestno mero
Povečanje variabilne obrestne mere za leto 2021 za 100 bazičnih točk bi poslovni izid povečalo za 0,1 tisoč EUR
(zmanjšanje obrestne mere za 100 bazičnih točk bi poslovni izid zmanjšalo za 0,1 tisoč EUR). Povečanje variabilne
obrestne mere za 100 bazičnih točk bi poslovni izid za leto 2020 povečalo za 0,1 tisoč EUR (zmanjšanje obrestne mere
za 100 bazičnih točk bi poslovni izid zmanjšalo za 0,1 tisoč EUR). Analiza, ki je za obe leti narejena na enak način,
predpostavlja, da vse spremenljivke, predvsem devizni tečaj, ostanejo nespremenjene.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
233
Upravljanje kapitala
V skladu s sklepom 19. skupščine z dne 3. 7. 2014 je obvladujoča družba zmanjšala osnovni kapital z umikom
2.632.672 lastnih delnic, kar je predstavljalo 7,431 % vseh izdanih delnic. Po umiku je bil osnovni kapital v vrednosti
54.732 tisoč EUR razdeljen na 32.793.448 navadnih kosovnih imenskih delnic. Obstaja le en razred delnic, prva in edina
izdaja delnic pa je potekala v letu 1995. Osnovni kapital je bil v celoti vplačan.
Primarni cilj upravljanja kapitala skupine Krka je zagotavljanje visokega kreditnega ratinga in ustreznih kazalnikov
financiranja, s čimer zagotavlja ustrezen razvoj svojega poslovanja in ustvarja čim večjo vrednost za svoje delničarje.
Skupina Krka želi z upravljanjem in prilagajanjem kapitalske strukture slediti spremembam v ekonomskem okolju.
Dividende izplačuje enkrat na leto v skladu s strateško usmeritvijo povečevanja dividend. Skupina Krka nima posebnih
ciljev glede lastništva zaposlenih in nobenega programa delniških opcij.
V letih 2021 in 2020 ni prišlo do sprememb v načinu upravljanja kapitala.
Skupina Krka za nadzor nad kapitalom uporablja kazalnik finančnega vzvoda, ki prikazuje delež neto zadolženosti
v kapitalu in neto zadolženosti skupaj. Neto zadolženost vključuje prejeta posojila in poslovne obveznosti, zmanjšana za
denar in njegove ustreznike.
Kazalnik finančnega vzvoda
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Poslovne in druge kratkoročne obveznosti
455.468
302.480
Denar in denarni ustrezniki
159.838
313.568
Neto zadolženost
295.630
11.088
Kapital
1.919.085
1.751.812
Kapital in neto zadolženost
2.214.715
1.740.724
Kazalnik finančnega vzvoda
13,3 %
0,6 %

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
234
Poštena vrednost
31. 12. 2021
31. 12. 2020
v tisoč EUR
Knjigovodska
vrednost
Poštena
vrednost
Knjigovodska
vrednost
Poštena
vrednost
Nekratkoročna finančna sredstva
Dana posojila
40.300
40.300
15.376
15.376
Finančne naložbe po pošteni vrednosti prek
drugega vseobsegajoče donosa
15.861
15.861
10.420
10.420
Finančne naložbe po odplačni vrednosti
93.022
92.570
0
0
Kratkoročna finančna sredstva
Dana posojila
192.360
192.360
54.774
54.774
Finančne naložbe prek poslovnega izida
39.970
39.970
8.975
8.975
Finančne naložbe po odplačni vrednosti
113.987
113.912
0
0
Izvedeni finančni instrumenti
1.491
1.491
524
524
Terjatve do kupcev
467.764
467.764
383.560
383.560
Denar in denarni ustrezniki
159.838
159.838
313.568
313.568
Nekratkoročne finančne obveznosti
Poslovne obveznosti
10.000
10.000
10.006
10.006
Obveznosti iz najemov
8.724
8.724
9.121
9.121
Kratkoročne finančne obveznosti
Obveznosti iz najemov
3.433
3.433
2.712
2.712
Obveznosti do dobaviteljev brez predujmov
130.011
130.011
107.116
107.116
Obveznosti iz pogodb s kupci brez predujmov
114.795
114.795
99.097
99.097
Obveznosti iz začasne prodaje (repo posel)
102.234
102.234
0
0
Ostale obveznosti brez obveznosti do države in
zaposlenih ter predujmov
4.241
4.241
15.174
15.174
Skupaj
751.155
750.628
543.971
543.971
Sredstva in obveznosti glede na izračun njihove poštene vrednosti uvrščamo v tri ravni:
1. raven sredstva po tržni ceni;
2. raven sredstva, ki se ne uvrščajo v 1. raven, njihova vrednost pa je določena neposredno ali posredno na
podlagi primerljivih tržnih podatkov;
3. raven sredstva, katerih vrednosti ni mogoče pridobiti iz tržnih podatkov.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
235
Poštena vrednost sredstev
31. 12. 2021
31. 12. 2020
v tisoč EUR
1. raven
2. raven
3. raven
Skupaj
1. raven
2. raven
3. raven
Skupaj
Sredstva, merjena po pošteni
vrednosti
Finančne naložbe po pošteni
vrednosti prek drugega
vseobsegajoče donosa
14.474
0
1.387
15.861
9.033
0
1.387
10.420
Finančne naložbe prek poslovnega
izida
39.970
0
0
39.970
8.975
0
0
8.975
Izvedeni finančni instrumenti
0
0
1.491
1.491
0
0
524
524
Sredstva, merjena po pošteni
vrednosti, skupaj
54.444
0
2.878
57.322
18.008
0
1.911
19.919
Sredstva, za katera je poštena
vrednost razkrita
Dana posojila
0
0
232.660
232.660
0
0
70.150
70.150
Terjatve do kupcev
0
0
467.764
467.764
0
0
383.560
383.560
Finančne naložbe po odplačni
vrednosti
206.482
0
0
206.482
0
0
0
0
Denar in denarni ustrezniki
0
0
159.838
159.838
0
0
313.568
313.568
Sredstva, za katera je poštena
vrednost razkrita, skupaj
206.482
0
860.262
1.066.744
0
0
767.278
767.278
Skupaj
260.926
0
863.140
1.124.066
18.008
0
769.189
787.197
Poštena vrednost obveznosti
31. 12. 2021
31. 12. 2020
v tisoč EUR
1. raven
2. raven
3. raven
Skupaj
1. raven
2. raven
3. raven
Skupaj
Obveznosti, za katere je poštena
vrednost razkrita
Poslovne obveznosti
0
0
10.000
10.000
0
0
10.006
10.006
Prejeta posojila
0
0
0
0
0
0
0
0
Obveznosti iz najemov
0
0
12.157
12.157
0
0
11.833
11.833
Obveznosti do dobaviteljev
brez predujmov
0
0
130.011
130.011
0
0
107.116
107.116
Obveznosti iz pogodb s kupci
brez predujmov
0
0
114.795
114.795
0
0
99.097
99.097
Obveznosti iz začasne prodaje
(repo posel)
0
0
102.234
102.234
0
0
0
0
Ostale obveznosti brez obveznosti
do države in zaposlenih ter
predujmov
0
0
4.241
4.241
0
0
15.174
15.174
Obveznosti, za katere je poštena
vrednost razkrita, skupaj
0
0
373.438
373.438
0
0
243.226
243.226
Skupaj
0
0
373.438
373.438
0
0
243.226
243.226
Poštena vrednost vrednostnih papirjev za trgovanje je izračunana na osnovi borznega tečaja na datum poročanja brez
zmanjšanja za morebitne stroške pri prodaji oziroma nakupu vrednostnih papirjev.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
236
31. Posli s povezanimi osebami
Podatki o skupinah oseb
Konec leta 2021 so imeli člani uprave obvladujoče družbe v lasti 37.040 delnic družbe Krka, kar predstavlja 0,1129 %
celotnega kapitala družbe in 0,1191 % glasovalnih pravic, člani nadzornega sveta obvladujoče družbe 3347 delnic,
kar predstavlja 0,0102 % celotnega kapitala družbe in 0,0108 % glasovalnih pravic, direktorji odvisnih družb pa 3114 delnic
ali 0,0095 % celotnega kapitala oziroma 0,0100 % glasovalnih pravic.
Lastniški deleži članov uprave in nadzornega sveta obvladujoče družbe in njihovi deleži v glasovalnih pravicah
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Število
delnic
Del
v kapitalu
(v %)
Delv
glasovalnih
pravicah
(v %)
Število
delnic
Del
v kapitalu
(v %)
Delv
glasovalnih
pravicah
(v %)
Člani uprave
Jože Colarič
22.500
0,0686
0,0723
22.500
0,0686
0,0720
Aleš Rotar
13.915
0,0424
0,0447
13.915
0,0424
0,0445
Vinko Zupančič
120
0,0004
0,0004
120
0,0004
0,0004
David Bratož
0
0,0000
0,0000
0
0,0000
0,0000
Milena Kastelic
505
0,0015
0,0016
505
0,0015
0,0016
Člani uprave skupaj
37.040
0,1129
0,1191
37.040
0,1129
0,1185
Člani nadzornega sveta,
predstavniki lastnikov
Jože Mermal
0
0,0000
0,0000
0
0,0000
0,0000
Matej Lahovnik
600
0,0018
0,0019
600
0,0018
0,0019
Julijana Kristl
230
0,0007
0,0007
230
0,0007
0,0007
Borut Jamnik
0
0,0000
0,0000
0
0,0000
0,0000
Mojca Osolnik Videmšek
617
0,0019
0,0020
617
0,0019
0,0020
Boris Žnidarič
0
0,0000
0,0000
0
0,0000
0,0000
Člani nadzornega sveta,
predstavniki lastnikov
Franc Šašek
1.400
0,0043
0,0045
1.400
0,0043
0,0045
Tomaž Sever
500
0,0015
0,0016
500
0,0015
0,0016
Mateja Vrečer
0
0,0000
0,0000
0
0,0000
0,0000
Člani nadzornega sveta skupaj
3.347
0,0102
0,0108
3.347
0,0102
0,0107
Skupaj
40.387
0,1232
0,1298
40.387
0,1232
0,1292
Pri izračunu deleža v glasovalnih pravicah so bile izločene lastne delnice (1.683.908 na dan 31. 12. 2021 in 1.541.774
na dan 31. 12. 2020).
Bruto prejemki skupin oseb
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Člani uprave obvladujoče družbe
3.560
3.768
Direktorji odvisnih družb
2.682
2.609
Člani nadzornega sveta obvladujoče družbe
303
210
Člani nadzornih svetov in upravnih odborov odvisnih družb
1
1
Bruto prejemki skupin oseb skupaj
6.546
6.588
Prejemki članov uprave obvladujoče družbe in direktorjev odvisnih družb vključujejo plače, bonitete in morebitne druge
prejemke. Za posamezno leto so prikazani po stroškovnem principu in se zato razlikujejo od prejemkov, prikazanih
v Poročilu o prejemkih članov uprave in nadzornega sveta družbe Krka za leto 2021, kjer so prikazani po izplačilih
v posameznem letu.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
237
Prejemki članov nadzornega sveta obvladujoče družbe vključujejo prejemke za opravljanje funkcije v okviru nadzornega
sveta. Prejemki članov nadzornih svetov in upravnih odborov odvisnih družb, ki so hkrati člani uprave obvladujoče družbe
ali zaposleni na podlagi pogodb, za katere ne velja tarifni del kolektivne pogodbe, ravno tako vključujejo samo prejemke
za opravljanje funkcije v okviru nadzornih svetov in upravnih odborov.
Bruto prejemki zaposlenih na podlagi pogodb, za katere ne velja tarifni del kolektivne pogodbe, so v letu 2021 znašali
13.091 tisoč EUR (12.670 tisoč EUR v letu 2020).
Prejemki članov uprave obvladujoče družbe v letu 2021
Plača – fiksni del
Plača – variabilni del
Skupaj
v tisoč EUR
Bruto
Neto
izplačilo
Neto
bonitete
in drugi
prejemki
Bruto
Neto
Bruto
Neto
Jože Colarič
430
178
7
734
306
1.164
491
Aleš Rotar
342
141
11
465
194
807
346
Vinko Zupančič
289
120
13
387
161
676
294
David Bratož
283
120
11
380
159
663
290
Milena Kastelic
170
78
6
80
34
250
118
Prejemki članov uprave skupaj
1.514
637
48
2.046
854
3.560
1.539
Neto bonitete in drugi prejemki
v tisoč EUR
Menedžersko
zavarovanje
Dodatno
pokojninsko
zavarovanje
Jubilejne
nagrade
Druge
bonitete
Povračila
stroškov
Regres za
letni
dopust
Skupaj
Jože Colarič
0,00
2,82
0,00
1,79
0,05
1,98
6,64
Aleš Rotar
0,00
2,82
0,00
4,80
1,05
1,98
10,65
Vinko Zupančič
0,00
2,82
0,00
7,15
0,91
1,98
12,86
David Bratož
0,00
2,82
1,34
3,59
1,08
1,98
10,81
Milena Kastelic
0,00
2,82
0,00
0,44
1,08
1,98
6,32
Prejemki članov uprave skupaj
0,00
14,10
1,34
17,77
4,17
9,90
47,28
Prejemki članov uprave obvladujoče družbe v letu 2020
Plača – fiksni del
Plača – variabilni del
Skupaj
v tisoč EUR
Bruto
Neto
izplačilo
Neto
bonitete
in drugi
prejemki
Bruto
Neto
Bruto
Neto
Jože Colarič
432
177
8
800
313
1.232
498
Aleš Rotar
347
141
13
517
202
864
356
Vinko Zupančič
290
119
13
430
168
720
300
David Bratož
281
119
10
422
166
703
295
Milena Kastelic
169
78
6
80
32
249
116
Prejemki članov uprave skupaj
1.519
634
50
2.249
881
3.768
1.565

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
238
Neto bonitete in drugi prejemki
v tisoč EUR
Menedžersko
zavarovanje
Dodatno
pokojninsko
zavarovanje
Jubilejne
nagrade
Druge
bonitete
Povračila
stroškov
Regres za
letni
dopust
Skupaj
Jože Colarič
0,00
2,82
0,00
3,41
0,03
1,81
8,06
Aleš Rotar
0,00
2,82
1,86
5,32
1,12
1,81
12,93
Vinko Zupančič
0,00
2,82
0,00
7,87
0,99
1,81
13,48
David Bratož
0,00
2,82
0,00
4,13
1,06
1,81
9,82
Milena Kastelic
0,00
2,82
0,00
0,05
1,04
1,81
5,71
Prejemki članov uprave skupaj
0,00
14,10
1,86
20,78
4,23
9,04
50,00
Druge bonitete vključujejo boniteto, povezano z uporabo službenega osebnega vozila tudi v zasebne namene, in morebitne
druge bonitete. Povračila stroškov vključujejo povračila za strke prevoza na delo in za prehrano med delom. Za opravljanje
funkcije v nadzornih svetih ali upravnih odborih odvisnih drb člani uprave ne prejemajo sejnin ali drugih plačil.
Prejemki članov nadzornega sveta obvladujoče družbe v letu 2021
Osnovno plačilo za
opravljanje funkcije
Sejnine
Potni stroški
Skupaj
v tisoč EUR
Bruto
Neto
Bruto
Neto
Bruto
Neto
Bruto
Neto
Prejemki članov nadzornega
sveta, predstavnikov lastnikov
Jože Mermal
33,51
24,38
1,65
1,20
0,00
0,00
35,16
25,58
Matej Lahovnik
30,82
22,41
2,97
2,16
0,23
0,17
34,02
24,74
Borut Jamnik
31,61
22,99
2,97
2,16
0,00
0,00
34,58
25,15
Julijana Kristl
29,70
21,60
2,53
1,84
0,42
0,31
32,65
23,75
Mojca Osolnik Videmšek
29,70
21,60
2,97
2,16
0,40
0,29
33,07
24,05
Boris Žnidarič
31,61
22,99
2,53
1,84
0,41
0,30
34,55
25,13
Prejemki članov nadzornega
sveta, predstavnikov zaposlenih
Franc Šašek
31,23
22,71
2,97
2,16
0,00
0,00
34,20
24,87
Tomaž Sever
29,70
21,60
2,53
1,84
0,51
0,37
32,74
23,81
Mateja Vrečer
29,70
21,60
2,53
1,84
0,00
0,00
32,23
23,44
Prejemki članov nadzornega sveta
skupaj
277,58
201,88
23,65
17,20
1,97
1,44
303,20
220,52
Po sklepu 27. skupščine delničarjev obvladujoče družbe, ki je bila 8. 7. 2021, člani njenega nadzornega sveta (NS)
za udeležbo na seji prejmejo sejnino, ki za posameznega člana znaša 275,00 EUR bruto. Člani komisije NS za udeležbo
na seji komisije prejmejo sejnino, ki za posameznega člana znaša 80 % sejnine za udeležbo na seji NS. Sejnina za
korespondenčno sejo znaša 80 % siceršnje sejnine. Član NS je ne glede na prej navedeno in ne glede na število udeležb
na sejah v posameznem poslovnem letu upravičen do izplačila sejnin, dokler skupni znesek sejnin ne doseže 50 %
osnovnega plačila za opravljanje funkcije člana NS na letni ravni. Član NS, ki je član komisije oziroma komisij NS,
je ne glede na prej navedeno in ne glede na število udeležb na sejah NS in komisij v posameznem poslovnem letu
upravičen do izplačila sejnin, dokler skupni znesek sejnin za udeležbo na sejah NS in komisij ne doseže 75 % osnovnega
plačila za opravljanje funkcije člana NS na letni ravni.
Član NS poleg sejnin prejme osnovno plačilo za opravljanje funkcije v višini 15.000,00 EUR bruto na leto. Predsednik NS
je upravičen tudi do doplačila v višini 50 % osnovnega plačila za opravljanje funkcije člana NS, podpredsednik oziroma
namestnik predsednika NS pa do doplačila v višini 10 % osnovnega plačila za opravljanje funkcije člana NS. Člani komisije
NS prejmejo doplačilo v višini 25 % osnovnega plačila za opravljanje funkcije člana NS. Predsednik komisije je upravičen
do doplačila v višini 37,5 % osnovnega plačila za opravljanje funkcije člana NS. Član komisije NS je ne glede na zgoraj
navedeno in ne glede na število komisij, katerih član je ali jim predseduje, v posameznem poslovnem letu upravičen
do izplačila doplačil za opravljanje funkcije, dokler njihov skupni znesek ne doseže 50 % osnovnega plačila za opravljanje
funkcije člana NS na letni ravni. Če je mandat člana NS krajši od poslovnega leta, je član komisije NS ne glede na zgoraj
navedeno in ne glede na število komisij, katerih član je ali jim predseduje, v posameznem poslovnem letu upravičen

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
239
do izplačila doplačil za opravljanje funkcije, dokler njihov skupni znesek ne doseže 50 % osnovnega plačila za opravljanje
funkcije člana NS glede na upravičena izplačila za obdobje njegovega mandata v poslovnem letu.
Člani NS so upravičeni tudi do doplačila za posebne naloge. Posebne naloge so tiste, pri katerih gre za opravljanje
neobičajnih in dlje časa trajajočih nadpovprečno zahtevnih nalog, ki praviloma trajajo vsaj en mesec. NS je pooblaščen,
da ob soglasju člana NS odloči o dodelitvi posebnih nalog temu članu, trajanju posebnih nalog ter doplačilu za posebne
naloge v skladu s tem sklepom skupščine. NS je prav tako pooblaščen, da odloči o doplačilu članom NS za posebne
naloge zaradi objektivnih okoliščin v družbi. Doplačila za posebne naloge so dopustna le za čas, ko se posebne naloge
dejansko opravljajo. NS lahko o tem izjemoma odloči tudi za nazaj (zlasti v primeru posebnih nalog zaradi objektivnih
okoliščin v družbi), vendar največ za preteklo poslovno leto. Doplačila za posebne naloge, ki jih član lahko prejme
v posameznem letu, lahko znašajo največ 50 % osnovnega plačila za opravljanje funkcije člana NS (ne glede na število
posebnih nalog). Pri določanju višine doplačila se upošteva zahtevnost posebne naloge ter s tem povezano povečanje
obremenitve in odgovornosti. Doplačilo se preračuna glede na čas dejanskega opravljanja posebne naloge.
Člani NS prejemajo osnovno plačilo, doplačilo za opravljanje funkcije in doplačilo za posebne naloge v sorazmernih
mesečnih izplačilih, do katerih so upravičeni, dokler opravljajo funkcijo in/ali posebno nalogo. Mesečno izplačilo znaša eno
dvanajstino zgoraj navedenih letnih zneskov. Glede na okoliščine se doplačilo za posebne naloge lahko izvede tudi
v enkratnem skupnem znesku, ko je posebna naloga končana.
Omejitev višine skupnih izplačil sejnin in izplačil doplačil članu NS v ničemer ne vpliva na njegovo dolžnost, da se aktivno
udeležuje vseh sej NS in sej komisij, katerih član je, ter na njegovo zakonsko določeno odgovornost.
Člani NS so upravičeni do povračila stroškov prevoza in stroškov prenočevanja, ki nastanejo v zvezi z njihovim delom
v NS, in sicer do višine, določene v predpisih, ki urejajo povračilo stroškov v zvezi z delom in drugimi dohodki, ki se ne
vštevajo v davčno osnovo (določbe, ki veljajo za prevoz na službenem potovanju in prenočevanje na službenem
potovanju). Znesek, ki po navedenem predpisu pripada članu NS, se poveča za ustrezne dajatve, tako da neto izplačilo
predstavlja povračilo dejanskih potnih stroškov. Za določitev kilometrine se upoštevajo razdalje med kraji, izračunane na
javni spletni strani AMZS. Stroški za prenočevanje se lahko povrnejo le, če je stalno ali začasno prebivališče člana NS
oziroma člana komisije NS od kraja dela organa oddaljeno najmanj 100 kilometrov, če se ni mogel vrniti, ker po voznem
redu ni bila več predvidena nobena vožnja javnega prevoznega sredstva, ali zaradi drugih objektivnih razlogov.
Posojila skupinam oseb
Stanje
Odplačila v letu
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
2021
2020
Člani uprave obvladujoče družbe
0
0
0
0
Direktorji odvisnih družb
37
11
10
0
Člani nadzornega sveta obvladujoče družbe
0
0
0
0
Člani nadzornih svetov in upravnih odborov
odvisnih družb
0
0
0
0
Posojila skupinam oseb skupaj
37
11
10
0
Posojila zaposlenim na podlagi pogodb, za katere ne velja tarifni del kolektivne pogodbe, so 31. 12. 2021 znašala
179 tisoč EUR (155 tisoč EUR na dan 31. 12. 2020). Odplačila posojil zaposlenim na podlagi pogodb, za katere ne velja
tarifni del kolektivne pogodbe, pa so v letu 2021 znašala 26 tisoč EUR (22 tisoč EUR v letu 2020).

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
240
32. Družbe v skupini Krka
80
Družbe v skupini Krka so s povezanimi osebami poslovale na osnovi sklenjenih kupoprodajnih pogodb, pri čemer so bile
v medsebojnem prometu povezanih oseb uporabljene tržne cene izdelkov in storitev.
Delež
lastništva
Vrednost
osnovnega
kapitala
31. 12. 2021
v tisoč
Valuta
Število
zaposlenih
31. 12. 2021
Število
zaposlenih
31. 12. 2020
Obvladujoča družba
KRKA, d. d., Novo mesto
100 %
54.732
EUR
6228
6191
Odvisne družbe
TERME KRKA, d. o. o., Novo mesto
100 %
14.753
EUR
548
580
KRKA-FARMA d.o.o., Zagreb, Hrvaška
100 %
143.027
HRK
184
191
KRKA ROMANIA S.R.L., Bukarešta, Romunija
100 %
37
RON
144
147
KRKA-FARMA DOO BEOGRAD, Beograd, Srbija
100 %
65
RSD
77
82
KRKA-FARMA DOOEL, Skopje, Severna Makedonija
100 %
49.021
MKD
44
42
KRKA Bulgaria EOOD, Sofija, Bolgarija
100 %
20
BGN
74
72
KRKA HELLAS E.P.E., Atene, Grčija
100 %
10
EUR
16
18
KRKA FARMA d.o.o., Sarajevo, Sarajevo, Bosna in
Hercegovina
100 %
20
BAM
1
1
OOO KRKA-RUS, Istra, Ruska federacija
100 %
5.361.375
RUB
525
525
OOO KRKA FARMA, Istra, Ruska federacija
100 %
753.875
RUB
1427
1547
TOV KRKA UKRAJINA, Kijev, Ukrajina
100 %
100
UAH
395
384
TOO KRKA Kazakhstan, Almati, Kazahstan
100 %
14
USD
93
91
KRKA - POLSKA, Sp. z o. o., Varšava, Poljska
100 %
17.490
PLN
660
683
KRKA ČR, s. r. o., Praga, Češka republika
100 %
100
CZK
173
187
KRKA Magyarország Kft., Budimpešta, Madžarska
100 %
44.880
HUF
174
170
KRKA Slovensko, s.r.o., Bratislava, Slovaška
100 %
10
EUR
113
122
UAB KRKA Lietuva, Vilna, Litva
100 %
10
EUR
55
62
SIA KRKA Latvija, Riga, Latvija
100 %
10
EUR
39
40
TAD Pharma GmbH, Cuxhaven, Nemčija
100 %
6.650
EUR
215
235
KRKA Sverige AB, Stockholm, Švedska
100 %
150
SEK
7
6
KRKA Pharma GmbH, Dunaj, Avstrija
100 %
37
EUR
21
22
KRKA Farmacêutica, Unipessoal Lda., Estoril,
Portugalska
100 %
10
EUR
46
46
Krka FARMACÉUTICA, S.L., Madrid, Španija
100 %
10
EUR
62
59
KRKA Farmaceutici Milano S.r.l., Milano, Italija
100 %
10
EUR
69
72
Krka France Eurl, Pariz, Francija
100 %
10
EUR
41
28
KRKA PHARMA DUBLIN LIMITED, Dublin, Irska
100 %
1
EUR
11
8
KRKA Belgium, SA, Bruselj, Belgija
100 %
300
EUR
21
22
KRKA Finland Oy, Espoo, Finska
100 %
3
EUR
17
15
KRKA UK Ltd, London, Združeno kraljestvo
100 %
1
GBP
14
12
123 Acurae Pharma GmbH, Cuxhaven, Nemčija
100 %
25
EUR
0
0
Ningbo Krka Menovo Pharmaceutical Co. Ltd., Ningbo,
Kitajska
60 %
345
CNY
17
17
KRKA USA LLC, Wilmington, ZDA
100 %
10
USD
0
0
Skupaj
11.511
11.677
31. 12. 2021 je imela odvisna družba Terme Krka, d. o. o., 100-odstotni lastniški delež v družbi Golf Grad Otočec, d. o. o.,
odvisna družba KRKA France Eurl pa 100-odstotni lastniški delež v družbi HCS bvba v Belgiji. 40-odstotni lastnik družbe
Ningbo Krka Menovo je kitajska družba Ningbo Menovo Pharmaceutical Co. Ltd.
80
GRI GS 102-45

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
241
33. Izobrazbena struktura zaposlenih v skupini Krka
2021
2020
Povprečno
število
zaposlenih
Delež
(v %)
Povprečno
število
zaposlenih
Delež
(v %)
Doktorji znanosti
206
1,8
203
1,7
Magistri znanosti
397
3,4
391
3,4
Univerzitetna izobrazba
5313
45,9
5428
46,7
Visokostrokovna izobrazba
1727
14,9
1700
14,6
Višješolska izobrazba
306
2,6
297
2,6
Srednješolska izobrazba
2613
22,6
2547
21,9
Kvalificirani delavci
859
7,4
877
7,5
Nekvalificirani delavci
160
1,4
188
1,6
Skupaj (povprečje leta)
11.581
100,0
11.631
100,0
34. Posli z revizorskimi družbami
Pogodbena vrednost storitev revidiranja v skupini Krka v letu 2021 je bila 483 tisoč EUR (v letu 2020 466 tisoč EUR).
Revizijske hiše so v letu 2021 opravile še za 31 tisoč EUR različnih nerevizijskih storitev (v letu 2020 za 60 tisoč EUR).
35. Dogodka po zaključku obračunskega obdobja
Dogodka po zaključku obračunskega obdobja nista vplivala na računovodske izkaze za leto 2021.
Vpliv stanja v Ukrajini in Ruski federaciji na poslovanje skupine Krka
Krka poslovne aktivnosti v Ukrajini in Ruski federaciji, ki spadata v prodajno regijo Vzhodna Evropa, izvaja prek treh
odvisnih družb in obvladujoče družbe Krka, d. d., Novo mesto. Odvisna družba TOV Krka Ukrajina, ki ima sedež v Kijevu,
se ukvarja samo s trženjem in nima proizvodnih aktivnosti. Sedež družbe OOO Krka-Rus, ki se ukvarja
s proizvodnjo zdravil, je v mestu Istra v blini Moskve, glavni prostori marketinško-prodajne družbe OOO Krka Farma so
v Moskvi.
Glede na hitre spremembe in njihovo nepredvidljivost ni mogoče zanesljivo oceniti vpliva stanja v Ukrajini in Ruski federaciji
na naše poslovanje v letu 2022 in morebitnih dolgoročnih posledic. Krka ima močno kapitalsko strukturo, ustvarja robusten
denarni tok iz poslovanja in je brez finančnega dolga, zato uspešno poslovanje na daljši rok ni ogroženo. Uprava družbe
pozorno spremlja dogodke in izvaja vse potrebne aktivnosti za zagotovitev kontinuitete poslovanja v omenjenih državah
ter sprejema ukrepe za obvladovanje operativnih tveganj in zmanjšanje morebitnega negativnega vpliva na poslovne
rezultate. Uprava bo morebitne spremenjene napovedi za poslovno leto 2022 pripravila in jih javno objavila, ko bo in če
bo mogoče bolj zanesljivo oceniti kratkoročne in dolgoročne posledice razmer.
Družba Krka je imela 31. 12. 2021 v Ukrajini 39.159 tisoč EUR terjatev do kupcev zunaj skupine Krka. Krkina odvisna
družba v Ukrajini se ne ukvarja s prodajo, zato ni imela terjatev do kupcev zunaj skupine, je pa imela za 2.492 tisoč EUR
ostalih sredstev. Skupina Krka je imela 31. 12. 2021 v Ruski federaciji 181.661 tisoč EUR terjatev do kupcev. Ostala
sredstva skupine Krka v obeh Krkinih odvisnih družbah v Ruski federaciji so 31. 12. 2021 znašala 133.968 tisoč EUR.
V letu 2022 je prišlo do neugodne spremembe menjalnega tečaja EUR/RUB. Obseg izpostavljenosti na dan 31. 12. 2021
in povezanih tveganj je predstavljen v pojasnilu 30 Finančni instrumenti in finančna tveganja.
Nakup lastnih delnic
Od 1. januarja 2022 do 11. aprila 2022 smo pridobili 21.689 lastnih delnic. Konec tega obdobja je imela Krka 1.705.597
lastnih delnic (5,201 % vseh delnic).

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
242
Poročilo neodvisnega revizorja



Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
243




Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
244




Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
245




Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
246




Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo skupine Krka
247





Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
248
Računovodski izkazi Krke, d. d., Novo mesto
Izkaz finančnega položaja
v tisoč EUR
Pojasnila
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Indeks
2021/20
Sredstva
Nepremičnine, naprave in oprema
12
570.086
605.164
94
Neopredmetena sredstva
13
25.628
27.893
92
Naložbe v odvisne družbe
14
346.444
339.612
102
Dana posojila
15
31.010
35.024
89
Finančne naložbe
16
108.882
10.419
1.045
Odložene terjatve za davek
17
12.742
14.222
90
Druga nekratkoročna sredstva
627
615
102
Nekratkoročna sredstva skupaj
1.095.419
1.032.949
106
Sredstva, namenjena prodaji
41
41
100
Zaloge
18
394.323
389.178
101
Sredstva iz pogodb s kupci
300
500
60
Terjatve do kupcev
19
424.588
415.286
102
Druge terjatve
19
17.381
15.667
111
Dana posojila
15
195.459
57.836
338
Finančne naložbe
16
155.448
524
29.666
Denar in denarni ustrezniki
20
144.981
296.398
49
Kratkoročna sredstva skupaj
1.332.521
1.175.430
113
Sredstva skupaj
2.427.940
2.208.379
110
Kapital
Osnovni kapital
21
54.732
54.732
100
Lastne delnice
21
114.541
99.279
115
Rezerve
21
246.424
218.787
113
Zadržani dobički
21
1.689.527
1.617.610
104
Kapital skupaj
1.876.142
1.791.850
105
Obveznosti
Rezervacije
24
113.136
119.830
94
Odloženi prihodki
25
3.546
4.387
81
Poslovne obveznosti
26
10.000
10.000
100
Obveznosti iz najemov
2.101
2.163
97
Nekratkoročne obveznosti skupaj
128.783
136.380
94
Poslovne obveznosti
26
178.143
143.294
124
Prejeta posojila
23
55.092
46.345
119
Obveznosti iz najemov
987
659
150
Obveznosti za davek od dobička
4.611
13.354
35
Obveznosti iz pogodb s kupci
27
19.477
16.581
117
Druge kratkoročne obveznosti
28
164.705
59.916
275
Kratkoročne obveznosti skupaj
423.015
280.149
151
Obveznosti skupaj
551.798
416.529
132
Kapital in obveznosti skupaj
2.427.940
2.208.379
110
Pojasnila so sestavni del računovodskih izkazov in jih je treba brati v povezavi z njimi.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
249
Izkaz poslovnega izida
v tisoč EUR
Pojasnila
2021
2020
Indeks
2021/20
Prihodki od prodaje
1.381.367
1.447.112
95
prihodki iz pogodb s kupci
5
1.374.765
1.440.930
95
ostali prihodki od prodaje
6.602
6.182
107
Proizvajalni stroški prodanih proizvodov
614.832
624.105
99
Bruto dobiček
766.535
823.007
93
Drugi poslovni prihodki
6
6.660
5.137
130
Stroški prodajanja
271.425
263.174
103
od tega neto oslabitve in odpisi terjatev
50
1.177
Stroški razvijanja
150.232
150.727
100
Stroški splošnih dejavnosti
78.213
75.361
104
Dobiček iz poslovanja
273.325
338.882
81
Finančni prihodki
10
24.714
31.786
78
Finančni odhodki
10
12.083
72.837
17
Neto finančni izid
12.631
41.051
Dobiček pred davkom
285.956
297.831
96
Davek od dobička
11
40.740
39.357
104
Čisti dobiček
245.216
258.474
95
Osnovni dobiček na delnico (v EUR)
22
7,86
8,23
96
Popravljeni dobiček na delnico (v EUR)
22
7,86
8,23
96
Pojasnila so sestavni del računovodskih izkazov in jih je treba brati v povezavi z njimi.
Izkaz drugega vseobsegajočega donosa
v tisoč EUR
Pojasnila
2021
2020
Indeks
2021/20
Čisti dobiček
245.216
258.474
95
Čisti dobiček učinek pripojitve družbe
0
1.778
0
Drugi vseobsegajoči donosi v letu
Drugi vseobsegajoči donosi v letu, ki v prihodnje ne bodo
pripoznani v izkazu poslovnega izida
Sprememba poštene vrednosti finančnih sredstev
5.441
739
736
Preračun pozaposlitvenih zaslužkov
24
6.438
10.966
Vpliv odloženih davkov
1.645
901
Učinek zaradi pripojitve družbe
0
35.525
0
Čisti drugi vseobsegajoči donosi v letu, ki v prihodnje ne
bodo pripoznani v izkazu poslovnega izida
10.234
26.199
39
Drugi vseobsegajoči donosi v letu skupaj (po davku)
10.234
26.199
39
Vseobsegajoči donosi v letu skupaj (po davku)
255.450
286.451
89
Pojasnila so sestavni del računovodskih izkazov in jih je treba brati v povezavi z njimi.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
250
Izkaz sprememb lastniškega kapitala
v tisoč EUR
Osnovni
kapital
Lastne
delnice
Rezerve
Zadržani dobički
Kapital
skupaj
Rezerve za
lastne
delnice
Kapitalske
rezerve
Zakonske
rezerve
Statutarne
rezerve
Rezerva za
pošteno
vrednost
Druge
rezerve iz
dobička
Preneseni
dobiček
Dobiček
v letu
Stanje 1. 1. 2021
54.732
99.279
99.279
105.897
14.990
30.000
31.379
1.280.090
102.773
234.747
1.791.850
Vnos čistega dobička
0
0
0
0
0
0
0
0
0
245.216
245.216
Drugi vseobsegajoči donosi v letu skupaj (po davku)
0
0
0
0
0
0
12.375
0
2.141
0
10.234
Vseobsegajoči donosi v letu skupaj (po davku)
0
0
0
0
0
0
12.375
0
2.141
245.216
255.450
Transakcije z lastniki, evidentirane v kapitalu
Oblikovanje drugih rezerv iz dobička po sklepu skupščine
0
0
0
0
0
0
0
90.812
90.812
0
0
Prenos dobička preteklih obdobij v preneseni dobiček
0
0
0
0
0
0
0
0
234.747
234.747
0
Nakup lastnih delnic
0
15.262
0
0
0
0
0
0
0
0
15.262
Oblikovanje rezerv za lastne delnice
0
0
15.262
0
0
0
0
0
0
15.262
0
Izplačilo dividend
0
0
0
0
0
0
0
0
155.896
0
155.896
Transakcije z lastniki, evidentirane v kapitalu, skupaj
0
15.262
15.262
0
0
0
0
90.812
11.961
250.009
171.158
Stanje 31. 12. 2021
54.732
114.541
114.541
105.897
14.990
30.000
19.004
1.370.902
88.671
229.954
1.876.142
Pojasnila so sestavni del računovodskih izkazov in jih je treba brati v povezavi z njimi.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
251
v tisoč EUR
Osnovni
kapital
Lastne
delnice
Rezerve
Zadržani dobički
Kapital
skupaj
Rezerve za
lastne
delnice
Kapitalske
rezerve
Zakonske
rezerve
Statutarne
rezerve
Rezerva za
pošteno
vrednost
Druge
rezerve iz
dobička
Preneseni
dobiček
Dobiček
v letu
Stanje 1. 1. 2020
54.732
73.774
73.774
105.897
14.990
30.000
23.604
1.211.292
43.158
227.713
1.664.178
Vnos čistega dobička
0
0
0
0
0
0
0
0
0
258.474
258.474
Vnos čistega dobička – učinek pripojitve družbe
0
0
0
0
0
0
0
0
0
1.778
1.778
Drugi vseobsegajoči donosi v letu skupaj (po davku)
0
0
0
0
0
0
7.775
0
33.974
0
26.199
Vseobsegajoči donosi v letu skupaj (po davku)
0
0
0
0
0
0
7.775
0
33.974
260.252
286.451
Transakcije z lastniki, evidentirane v kapitalu
Oblikovanje drugih rezerv iz dobička po sklepu skupščine
0
0
0
0
0
0
0
68.798
68.798
0
0
Prenos dobička preteklih obdobij v preneseni dobiček
0
0
0
0
0
0
0
0
227.713
227.713
0
Nakup lastnih delnic
0
25.505
0
0
0
0
0
0
0
0
25.505
Oblikovanje rezerv za lastne delnice
0
0
25.505
0
0
0
0
0
0
25.505
0
Izplačilo dividend
0
0
0
0
0
0
0
0
133.274
0
133.274
Transakcije z lastniki, evidentirane v kapitalu, skupaj
0
25.505
25.505
0
0
0
0
68.798
25.641
253.218
158.779
Stanje 31. 12. 2020
54.732
99.279
99.279
105.897
14.990
30.000
31.379
1.280.090
102.773
234.747
1.791.850
Pojasnila so sestavni del računovodskih izkazov in jih je treba brati v povezavi z njimi.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
252
Izkaz denarnih tokov
v tisoč EUR
Pojasnila
2021
2020
DENARNI TOKOVI PRI POSLOVANJU
Čisti dobiček
245.216
258.474
Prilagoditve za:
126.230
111.062
amortizacijo
12, 13
84.863
85.146
tečajne razlike
3.634
1.611
prihodke od naložbenja
10.118
28.408
odhodke od naložbenja
12.951
15.131
prihodke od financiranja
3
3.779
odhodke za obresti in ostale finančne odhodke
1.431
2.004
davek od dobička
11
40.740
39.357
Dobiček iz poslovanja pred spremembami čistih kratkoročnih sredstev
371.446
369.536
Sprememba stanja poslovnih terjatev
10.797
57.672
Sprememba stanja zalog
18
5.145
22.171
Sprememba stanja poslovnih obveznosti
41.785
13.832
Sprememba stanja rezervacij
1.128
1.176
Sprememba stanja odloženih prihodkov
25
841
518
Sprememba stanja drugih kratkoročnih obveznosti
2.567
3.288
Plačani davek od dobička
49.648
42.641
Čisti denarni tok iz poslovanja
348.239
352.510
DENARNI TOKOVI PRI NALOŽBENJU
Prejete obresti
403
575
Prejete dividende
668
575
Prejeti dobički
5.419
7.092
Prejemki od odtujitve nepremičnin, naprav in opreme
1.391
760
Nakup nepremičnin, naprav in opreme
12
48.851
60.917
Pridobitev neopredmetenih sredstev
13
4.836
5.582
Nakup odvisnih družb in deleža manjšinskih lastnikov
brez pridobljenih finančnih sredstev
14
7.824
11.281
Vračila naknadnih vplačil v odvisne družbe
14
992
0
Neto prejemki iz naslova danih nekratkoročnih posojil
3.875
2.207
Neto izdatki iz naslova danih kratkoročnih posojil
137.558
23.210
Neto izdatki iz naslova nekratkoročnih finančnih naložb
92.135
540
Neto izdatki iz naslova kratkoročnih finančnih naložb
51.488
0
Neto izdatki/prejemki iz naslova izvedenih finančnih instrumentov
8.457
2.769
Čisti denarni tok iz naložbenja
338.401
87.552
DENARNI TOKOVI PRI FINANCIRANJU
Izdatki za dane obresti
444
512
Neto prejemki/izdatki iz naslova prejetih kratkoročnih posojil
31
8.703
2.269
Izdatki iz naslova najemov
30
991
732
Izdatki za izplačila dividend in drugih deležev v dobičku
31
155.907
133.283
Nakup lastnih delnic
31
15.262
25.505
Čisti denarni tok iz financiranja
163.901
162.301
Čisto zmanjšanje/povečanje denarnih sredstev in njihovih ustreznikov
154.063
102.657
Denarna sredstva in njihovi ustrezniki na začetku leta
296.398
195.236
Učinki sprememb menjalnih tečajev na denarna sredstva in njihove
ustreznike
2.646
1.751
Denarna sredstva pridobljena s pripojitvijo Farme GRS
0
256
Končno stanje denarnih sredstev in njihovih ustreznikov
144.981
296.398
Pojasnila so sestavni del računovodskih izkazov in jih je treba brati v povezavi z njimi.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
253
Pojasnila k računovodskim izkazom
Krka, d. d., Novo mesto je obvladujoča družba skupine Krka s sedežem na Šmarješki cesti 6, 8501 Novo mesto, Slovenija.
Družba je bila vpisana pri Okrožnem sodišču Novo mesto 13. 7. 1989, številka registracijskega vložka 1/00097/00.
Matična številka družbe je 5043611000.
Računovodski izkazi družbe Krka se nanašajo na leto, ki se je končalo 31. 12. 2021.
Družba Krka se ukvarja z razvojem, proizvodnjo, trženjem in prodajo izdelkov za humano uporabo (zdravila na recept in
izdelki brez recepta) in veterinarskih izdelkov.
1. Podlage za pripravo računovodskih izkazov
Izjava o skladnosti
Računovodski izkazi družbe Krka so pripravljeni v skladu z Mednarodnimi standardi računovodskega poročanja (MSRP),
ki jih je sprejela Evropska unija, v skladu s pojasnili, ki jih sprejema Odbor za pojasnjevanje mednarodnih standardov
računovodskega poročanja (OPMSRP, v nadaljevanju Odbor) in jih je sprejela tudi Evropska unija, in v skladu z določili
Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1).
Uprava družbe Krka je računovodske izkaze odobrila 28. marca 2022.
Podlage za merjenje
Računovodski izkazi so pripravljeni ob upoštevanju izvirne vrednosti, razen pri izvedenih finančnih instrumentih, finančnih
instrumentih po pošteni vrednosti prek poslovnega izida in finančnih instrumentih po pošteni vrednosti prek drugega
vseobsegajočega donosa, pri katerih je upoštevana poštena vrednost. Metode, uporabljene za merjenje poštene vrednosti,
so opisane v pojasnilu 2 Poštena vrednost.
Funkcijska in predstavitvena valuta
Računovodski izkazi so sestavljeni v evrih, torej v funkcijski valuti družbe Krka. Vse računovodske informacije,
predstavljene v evrih, so zaokrožene na tisoč enot.
Uporaba ocen in presoj
Priprava računovodskih izkazov temelji tudi na določenih ocenah in predpostavkah uprave, ki vplivajo tako na neodpisano
vrednost sredstev in obveznosti družbe Krka kot tudi na izkazane prihodke in odhodke obračunskega obdobja.
Ocena uprave družbe Krka med drugim vključuje določitev življenjske dobe in preostale vrednosti nepremičnin, naprav in
opreme ter neopredmetenih dolgoročnih sredstev, prihodke iz pogodb s kupci, popravke vrednosti zalog in terjatev,
popravke vrednosti naložb, predpostavke, pomembne za aktuarski izračun v zvezi z določenimi zaslužki zaposlenih,
predpostavke, ki so vključene v izračun morebitnih rezervacij za tožbe, ter oceno trajanja najema in uporabljeno obrestno
mero. Ne glede na to, da uprava družbe Krka med pripravo predpostavk skrbno prouči vse dejavnike, ki na to lahko
vplivajo, je možno, da se dejanske posledice poslovnih dogodkov razlikujejo od ocenjenih. Zato je treba pri računovodskih
ocenah uporabiti presojo ter upoštevati morebitne spremembe poslovnega okolja, nove poslovne dogodke, dodatne
informacije in izkušnje.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
254
Glavne ocene in predpostavke na dan izkaza finančnega položaja, ki so vezane na prihodnje poslovanje in bi lahko
povzročile vrednostno pomembnejše popravke knjigovodskih vrednosti sredstev in obveznosti, so navedene
v nadaljevanju.
Podatki o pomembnih ocenah negotovosti in odločilnih presojah, ki jih je uprava družbe Krka pripravila v procesu izvajanja
računovodskih usmeritev in ki najbolj vplivajo na zneske v računovodskih izkazih, so opisani v pojasnilih:
Pojasnilo 5 Prihodki iz pogodb s kupci
Prihodki iz pogodb s kupci se pripoznajo na osnovi določil posamezne prodajne pogodbe s kupcem, in sicer ob
prenosu obvladovanja blaga in storitev na kupca v znesku, ki odraža nadomestilo, do katerega družba Krka meni,
da bo upravičena v zameno za tako blago ali storitve. Pri oceni variabilnega nadomestila družba Krka posebej
obravnava vračila, pri čemer upošteva določila pogodb o prodaji izdelkov in storitev kupcem, zakonsko predpisana
določila in poslovno prakso v danem okolju. Pri ter mora uporabiti bodisi metodo pričakovane vrednosti bodisi
metodo najverjetnejšega zneska, odvisno od tega, katera bolje predvidi znesek nadomestila, do katerega bo družba
Krka upravičena.
Glede na veliko število pogodb s kupci je družba Krka dolila metodo pričakovane vrednosti kot najustrezneo
za oceno variabilnega nadomestila pri prodaji izdelkov s pravico do vračila. Pri oceni variabilnega nadomestila pri
prodaji izdelkov s količinskim popustom je kot najustreznejšo določila kombinacijo metode najverjetnejše vrednosti in
metode pričakovane vrednosti. Metodo, ki najbolje predvidi znesek variabilnega nadomestila, je izbrala predvsem
zaradi številnih količinskih omejitev v pogodbi, zakonskih določil ter poslovne prakse v različnih okoljih. Metoda
najverjetnejšega zneska je najprimernejša pri pogodbah z enotnim količinskim pragom, medtem ko je metoda
pričakovane vrednosti najprimernejša za pogodbe z v kot enim količinskim pragom.
Pred vključitvijo kakršnegakoli zneska variabilnega nadomestila v transakcijsko ceno družba Krka presodi, ali je
znesek variabilnega nadomestila omejen. Na podlagi preteklih izkušenj, poslovnih napovedi in trenutnih
gospodarskih razmer je družba Krka določila, da ocene variabilnega nadomestila niso omejene.
Družba Krka prodaja izdelke, za katere se lahko na nekaterih trgih uporabljajo plačilni pogoji, ki so daljši od enega
leta. Za tovrstne prodaje na osnovi ustrezne diskontne stopnje pripozna prihodke in odhodke iz financiranja.
Pojasnilo 14 Preizkus oslabitve naložb v odvisne družbe
Obvladujoča družba najmanj enkrat na leto preveri, ali obstajajo indikatorji za oslabitve naložb v odvisne družbe.
Za naložbe, za katere tveganje oslabitve obstaja, se poštena vrednost ugotavlja na osnovi sedanje vrednosti
prihodnjih denarnih tokov, kar temelji na oceni pričakovanih denarnih tokov iz denar ustvarjajoče enote in določitvi
primerne diskontne stopnje. Družba Krka je ugotovila, da na dan 31. 12. 2021 ni bilo potrebe po oslabitvi naložb
v odvisne družbe.
Pojasnilo 19 Preizkus oslabitev terjatev
Ob pripravi računovodskih izkazov (četrtletnih in letnih) družba Krka oblikuje popravek vrednosti oziroma oslabitev
terjatev, za katere se domneva, da ne bodo poravnane v celotnem znesku ali da sploh ne bodo poravnane. Podlaga
za izračun popravka je enotna metodologija, ki velja za skupino Krka in temelji na verjetnosti oziroma oceni
neizpolnitve kupca. Metodologija vključuje kvantitativna in kvalitativna merila, ki so združena v štiri sklope, analiza
dosedanjega poslovanja s kupcem, analiza računovodskih izkazov kupca, kvalitativne ocene kupca, ki jih pripravijo
zaposleni, zadolženi za prodajo, in ocena deželnega tveganja kupca. Na osnovi algoritma, ki vključuje vsa merila,
se izračuna vrednost popravka terjatev za posameznega kupca.
Pojasnilo 24 Pozaposlitveni zaslužki zaposlenih
V okviru obvez za pozaposlitvene zaslužke zaposlenih je evidentirana sedanja vrednost odpravnin ob upokojitvi.
Pripoznane so na osnovi aktuarskega izračuna, ki temelji na predpostavkah in ocenah, veljavnih v času nastanka
izračuna, in se zaradi sprememb v prihodnje lahko razlikujejo od dejanskih predpostavk, ki bodo veljale takrat. To

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
255
se nanaša predvsem na določitev diskontne stopnje, ocene fluktuacije zaposlenih, ocene smrtnosti in ocene rasti
plač. Obveze za pozaposlitvene zaslužke zaposlenih so zaradi kompleksnosti aktuarskega izračuna in
dolgoročnega značaja postavke občutljive za spremembe navedenih ocen.
Pojasnilo 24 Rezervacije za tožbe in pogojne obveznosti
Zoper družbo Krka se lahko pojavijo tožbe oziroma zahtevki zaradi očitane kršitve intelektualne lastnine (patentnih
pravic oz. konkurenčnega prava) in z drugih civilnopravnih področij. Rezervacija je pripoznana, ko ima družba Krka
zaradi preteklega dogodka pravne ali posredne obveze, ki jih je mogoče zanesljivo oceniti, in če je verjetno, da bo
pri poravnavi obveze potreben odtok dejavnikov, ki omogočajo gospodarske koristi. Možne obveznosti
v računovodskih izkazih niso pripoznane, ker bo njihov dejanski obstoj potrjen z nastopom ali nenastopom
dogodkov šele v nenapovedljivi prihodnosti, na kar pa družba Krka ne more vplivati. Uprava družbe redno preverja,
ali je za poravnavo možne obveznosti verjeten odliv sredstev, ki omogočajo ekonomske koristi. Če postane
verjeten, se možna obveznost prerazporedi tako, da se v računovodskih izkazih zanjo oblikuje rezervacija
v trenutku, ko se spremeni stopnja verjetnosti.
Pojasnilo 27 Kratkoročne obveznosti iz pogodb s kupci
Družba Krka ob izdelavi letnih računovodskih izkazov vračuna pogodbene popuste v primerih, ko kupci pravico do
priznanja popusta na doseženo prodajo v tekočem letu pridobijo šele v prihodnjem letu, to je takrat, ko so izpolnjeni
pogodbeno dogovorjeni pogoji za pridobitev popusta. Osnova za oceno višine teh popustov so dejstva, znana ob
pripravi letnih računovodskih izkazov, izkušnje preteklega poslovanja s posameznimi kupci in druga relevantna
dejstva.
Pojasnilo 30 Najemi
Presoja družbe Krka ob pripoznavanju najemov vključuje merjenje obveznosti iz najema ter s tem oceno trajanja
najema in obrestne mere, če ta ni sprejeta pri najemu, kot tudi oceno, ali gre pri pogodbi za najemno pogodbo
oziroma ali pogodba vsebuje najem.
Družba Krka ob sklenitvi pogodbe oceni, ali gre za najemno pogodbo oziroma ali pogodba vsebuje najem. Pogodba
je najemna oziroma vsebuje najem, če se z njo prenaša pravica do obvladovanja uporabe identificiranega sredstva
za določeno obdobje v zameno za nadomestilo.
Družba Krka kot najemojemalec določi trajanje najema kot obdobje, v katerem najema ni mogoče odpovedati,
skupaj z:
a) obdobji, za katera velja možnost podaljšanja najema, če je precej gotovo, da bo ta možnost izrabljena, in
b) obdobji, za katera velja možnost odpovedi najema, če je precej gotovo, da ta možnost ne bo izrabljena.
Pri tem upošteva vsa pomembna dejstva, okoliščine in pretekla ravnanja, ki zagotavljajo ekonomsko spodbudo za
to, da družba Krka ne bi izrabila možnosti podaljšanja ali odpovedi.
Družba Krka ponovno oceni obdobje trajanja najema ob nastopu pomembnega dogodka ali pomembne spremembe
okoliščin, ki jih obvladuje in lahko vplivajo na izrabo možnosti podaljšanja ali odpovedi pogodbe.
Družba Krka oceni predpostavljeno obrestno mero za izposojanje v primerih, ko obrestne mere v najemni pogodbi
ni mogoče določiti. Ocena obrestne mere za izposojanje temelji na ocenjeni donosnosti obveznic, če bi se družba
Krka zadolžila na finančnih trgih, glede na ročnost pogodbe.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
256
2. Pomembne računovodske usmeritve
Družba Krka uporablja enake računovodske usmeritve za vsa obdobja, ki so predstavljena v priloženih računovodskih
izkazih.
Uporabljene računovodske usmeritve in metode izračunavanja so enake kot pri zadnjem letnem poročanju, izjema so
na novo sprejeti standardi in pojasnila. Oboji so navedeni v nadaljevanju in so bili upoštevani pri pripravi računovodskih
izkazov, če je imela družba Krka navedene dogodke za poročano obdobje.
Novi standardi in pojasnila, ki so začeli veljati 1. januarja 2021
Dopolnitve MSRP 9, MRS 39, MSRP 7, MSRP 4 in MSRP 16 Reforma referenčnih obrestnih mer – 2. faza
Upravni odbor za mednarodne računovodske standarde (UOMRS ) je objavil drugi del reforme referenčnih obrestnih mer,
in sicer dopolnitve MSRP 9, MRS 39, MSRP 7, MSRP 4 in MSRP 16, ter s tem zaključil svoje delo kot odgovor na reformo
medbančnih obrestnih mer (interbank offered rates, IBOR). Dopolnitve vsebujejo začasno izjemo pri poročanju o finančnih
učinkih IBOR z alternativno, skoraj netvegano obrestno mero (risk-free rate, RFR). Dopolnitve podjetjem omogočajo
uporabo praktične rešitve pri obračunu sprememb osnove za določitev pogodbenih denarnih tokov finančnega sredstva
ali obveznosti, pri čemer mora posamezno podjetje efektivno obrestno mero prilagoditi tako, da je enakovredna gibanju
tržne obrestne mere. Poleg tega podjetjem omogočajo uporabo določenih posplošitev glede prenehanja obračunavanja
varovanja pred tveganjem, vključno z začasno oprostitvijo od zahteve razločevanja, za razmerja varovanja pred
tveganjem, pri katerih je bila alternativna referenčna obrestna mera določena kot nepogodbeno določena sestavina
tveganja.
Dopolnitve MSRP 7 Finančni instrumenti
Od podjetja zahtevajo razkritja, ki uporabnikom računovodskih izkazov omogočajo razumevanje učinka reforme referenčne
obrestne mere na finančne instrumente podjetja in njegovo strategijo upravljanja tveganj. Podjetje mora dopolnila uporabiti
za nazaj, brez preračuna podatkov preteklih obdobij. Poslovodstvo je ocenilo vpliv dopolnitev na računovodske izkaze
Krke in meni, da nanje niso vplivale.
Dopolnitve MSRP 16 Najemi Prilagoditev najemnin v zvezi s cοvidom-19 po 30. juniju 2021
Dopolnitve standarda veljajo za letna obdobja, ki so se začela 1. aprila 2021 ali kasneje. Zgodnja uporaba je dovoljena
tudi v računovodskih izkazih, ki na dan objave dopolnil standarda niso bili odobreni za objavo. Marca 2021 je UOMRS
dopolnil pogoje za uporabo praktične rešitve iz MSRP 16, ki najemniku omogoča, da prilagoditve najemnin, do katerih
pride neposredno zaradi pandemije covida-19, ne obravnava po smernicah standarda MSRP 16. Podjetje lahko to olajšavo
pri obravnavi prilagoditve najemnin, pri čemer posamezno znižanje vpliva samo na plačila, ki bi prvotno zapadla 30. junija
2022 ali prej, in pod pogojem, da so izpolnjeni vsi pogoji za uporabo te praktične rešitve. Družba Krka je dopolnitve začela
uporabljati 1. junija 2020. Poslovodstvo je ocenilo vpliv dopolnitev na računovodske izkaze družbe Krke in nanje niso
pomembno vplivala.
Pripojitev odvisne družbe
Na podlagi pogodbe o nakupu poslovnih deležev je družba Krka februarja 2020 pridobila 100-odstotni delež v družbi
Farma GRS, d. o. o. V oktobru 2020 je bila Farma GRS, d. o. o., pripojena h Krki, d. d., Novo mesto, z datumom učinka
pripojitve 30. junij 2021. Pripojitev Farme GRS, d. o. o., ni imela vpliva na računovodske izkaze skupine Krka, ker je bila
Krka, d. d., Novo mesto njen edini lastnik. Razlika med neto vrednostjo sredstev pripojene družbe 38.183.327 EUR in
naložbo v vrednosti 1.004.410 EUR je bila pripoznana v okviru iste kategorije kapitala v ločenih računovodskih izkazih
obvladujoče družbe, kot je bila pred pripojitvijo pripoznana v konsolidiranih računovodskih izkazih skupine Krka. Farma
GRS, d. o. o., je bila 2. oktobra 2020 izbrisana iz sodnega registra. Ključni razlog za pripojitev prevzete družbe k prevzemni
družbi sta poenostavitev poslovanja in poslovnih procesov ter racionalizacija poslovanja.
V družbi Krka je bilo leta 2020 zaradi pripojitve družbe Farna GRS, d. o. o., pripoznanih:
1.777.842 EUR čistega dobička poslovnega obdobja leta 2020,

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
257
35.501.994 EUR prenesenih čistih dobičkov in
22.421 EUR rezerv za pošteno vrednost.
Podrobnejši vplivi pripojitve so prikazani pod posameznimi pojasnili za preteklo leto v nadaljevanju.
Tuje valute
Posli v tuji valuti
Posli (transakcije in stanja), izraženi v tuji valuti, se preračunajo v evre (funkcijsko valuto družbe Krka) po menjalnem
tečaju na dan posla. Denarna sredstva in obveznosti, izražene v tuji valuti na datum poročanja, se preračunajo v evre po
takrat veljavnem menjalnem tečaju. Nedenarne postavke in obveznosti, katerih izvirna vrednost je izražena v tuji valuti, se
pretvorijo v evre po menjalnem tečaju na datum poročanja. Nedenarne postavke in obveznosti, izražene v tuji valuti in
vrednotene po pošteni vrednosti, se pretvorijo v evre po menjalnem tečaju na dan, ko je bila določena poštena vrednost.
Tečajne razlike se pripoznajo v izkazu poslovnega izida, kar pa ne velja za razlike, ki nastanejo pri preračunu kapitalskih
instrumentov, ki se pripoznajo neposredno v drugem vseobsegajočem donosu. Nedenarne postavke, merjene po izvirni
vrednosti v tuji valuti, se preračunajo v funkcijsko valuto po menjalnem tečaju, ki je veljal na dan transakcije.
Poštena vrednost
Glede na računovodske usmeritve družbe Krka in zahtevana razkritja je treba v številnih primerih določiti pošteno vrednost
tako finančnih kot tudi nefinančnih sredstev in obveznosti.
Poštena vrednost je znesek, za katerega je mogoče prodati sredstvo ali zamenjati obveznost v redni transkaciji med
udeleženci na trgu. Vsa sredstva in obveznosti, ki so v računovodskih izkazih merjena ali razkrita po pošteni vrednosti, so
razvrščena v hierarhijo poštene vrednosti na podlagi najnižje ravni vhodnih podatkov, ki so pomembni za merjenje celotne
poštene vrednosti:
1. raven tržne (neprilagojene) cene z delujočega trga za podobna sredstva in obveznosti;
2. raven model vrednotenja, ki se ne uvršča v 1. raven, temelji pa neposredno ali posredno na primerljivih tržnih
podatkih;
3. raven model vrednotenja, ki ne temelji na tržnih podatkih.
Poštene vrednosti posameznih skupin sredstev za potrebe merjenja oziroma poročanja je družba Krka določila po
metodah, ki so opisane v nadaljevanju. Kjer so v zvezi s predpostavkami za določitev poštenih vrednosti potrebna dodatna
pojasnila, so navedena v razčlenitvah k posameznim postavkam sredstev oziroma obveznostim družbe Krka.
Naložbe v lastniške in dolžniške vrednostne papirje
Poštena vrednost finančnih sredstev po pošteni vrednosti prek poslovnega izida in po pošteni vrednosti prek drugega
vseobsegajočega donosa se za vrednostne papirje določa glede na zaključni tečaj na dan poročanja. Za naložbe
v dolžniške vrednostne papirje se poštena vrednost po odplačni vrednosti za potrebe poročanja izračuna na podlagi
zaključnega tečaja, ki je povečana za natečene obresti na dan poročanja.
Poslovne in druge terjatve
Poštena vrednost poslovnih in drugih terjatev se izračuna kot sedanja vrednost prihodnjih denarnih tokov, razobrestenih
po tržni obrestni meri na datum poročanja.
Finančne obveznosti
Poštena vrednost se za potrebe poročanja izračuna na podlagi sedanje vrednosti prihodnjih izplačil glavnice in obresti,
diskontiranih po tržni obrestni meri na datum poročanja.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
258
Finančni instrumenti
Finančni instrument je vsaka pogodba, na podlagi katere nastane finančno sredstvo enega podjetja in finančna obveznost
ali kapitalski instrument drugega podjetja.
Finančna sredstva
Finančna sredstva družbe Krka vključujejo denar in denarne ustreznike, terjatve in posojila, finančne naložbe ter naložbe
v odvisne družbe (gl. računovodske usmeritve v Naložbe v odvisne družbe).
Začetno pripoznanje in merjenje
Družba Krka ob začetnem pripoznanju finančna sredstva razvrsti kot naknadno izmerjena po odplačni vrednosti, pošteni
vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa in po pošteni vrednosti prek poslovnega izida.
Razvrstitev finančnih sredstev ob začetnem pripoznanju je odvisna od značilnosti pogodbenega denarnega toka
finančnega sredstva in poslovnega modela družbe Krka za upravljanje z njimi. Razen za terjatve iz poslovanja, ki ne
vsebujejo pomembne finančne komponente ali za katere je uporabila praktično korist, družba Krka ob prvotnem
pripoznanju finančno sredstvo izmeri po pošteni vrednosti, ki je v primeru finančnega sredstva, ki ni pripoznano po pošteni
vrednosti prek poslovnega izida, povečana za stroške transakcije. Terjatve iz poslovanja, ki ne vsebujejo pomembne
finančne komponente ali za katere je družba Krka uporabila praktično korist, se merijo po transakcijski ceni, ki je določena
v skladu z MSRP 15 (gl. računovodske usmeritve v Prihodki iz pogodb s kupci).
Za razvrstitev in merjenje finančnega sredstva po odplačni vrednosti ali po pošteni vrednosti prek drugega
vseobsegajočega donosa mora finančno sredstvo ustvariti denarne tokove, ki so »izključno plačila glavnice in obresti
(solely payments of principal and interest (SPPI)« na znesek preostale glavnice. Ocena se imenuje test SPPI in se izvaja
na ravni posameznega instrumenta.
Poslovni model družbe Krka za upravljanje s finančnimi sredstvi določa, kako družba Krka obvladuje svoja finančna
sredstva, da zagotovi denarne tokove. Določa torej, ali bodo denarni tokovi posledica zbiranja pogodbenih denarnih tokov
ali prodaje finančnih sredstev ali obojega.
Nakup ali prodaja finančnih sredstev, ki zahteva dobavo sredstev v roku, določenem z uredbo ali konvencijo na trgu (redni
promet), se pripozna na datum trgovanja, to je na dan, ko družba Krka sprejme zavezo o nakupu ali prodaji.
Družba Krka odpravi pripoznanje finančnega sredstva, ko ugasnejo pogodbene pravice do denarnih tokov iz tega sredstva
ali ko prenese pravice do pogodbenih denarnih tokov iz finančnega sredstva na podlagi posla, v katerem se prenesejo vsa
tveganja in koristi iz lastništva finančnega sredstva.
Naknadno merjenje
Po prvotnem merjenju so finančna sredstva razvrščena v štiri kategorije:
finančna sredstva po odplačni vrednosti (dolžniški instrumenti),
finančna sredstva po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa z recikliranjem kumulativnih
dobičkov in izgub (dolžniški instrumenti),
finančna sredstva, pripoznana po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa brez recikliranja
kumulativnih dobičkov in izgub po odpravi pripoznanja (kapitalski instrumenti),
finančna sredstva po pošteni vrednosti prek poslovnega izida.
Finančna sredstva po odplačni vrednosti (dolžniški instrumenti)
Denar in denarni ustrezniki zajemajo gotovino, bančne depozite do treh mesecev in druge kratkoročne visoko likvidne
naložbe s prvotno dospelostjo treh mesecev ali manj. Slednje je zlahka mogoče pretvoriti v znane zneske denarnih
sredstev, pri katerih je tveganje spremembe vrednosti nepomembno. Denarni tokovi tega instrumenta so izključno plačila
obresti in glavnice, zato so razvrščena kot finančna sredstva po odplačni vrednosti.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
259
Dana posojila družbe Krka so na osnovi testa lastnosti instrumenta razvrščena kot finančna sredstva po odplačni
vrednosti, saj so denarni tokovi tega instrumenta izključno plačila obresti in glavnice.
Naložbe družbe Krka v dolžniške vrednostne papirje, ki vključujejo izključno državne obveznice z nizkim kreditnim
tveganjem, so razvrščene kot finančna sredstva po odplačni vrednosti.
Finančna sredstva družbe Krka po odplačni vrednosti vključujejo tudi terjatve iz poslovanja.
Po začetnem pripoznanju se te naložbe merijo z uporabo metode efektivnih obresti in so predmet oslabitve. Dobički in
izgube se pripoznajo v poslovnem izidu ob odpravi, spremembi ali oslabitvi teh sredstev.
Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa (dolžniški instrumenti)
Naložbe družbe Krka v dolžniške vrednostne papirje so razvrščene kot finančna sredstva po pošteni vrednosti prek
drugega vseobsegajočega donosa.
Po začetnem pripoznanju so te naložbe izmerjene po pošteni vrednosti. Prihodki iz obresti, tečajne razlike in izgube zaradi
oslabitve ali razveljavitve se pripoznajo v izkazu poslovnega izida in se izračunajo na enak način kot pri finančnih sredstvih,
izmerjenih po odplačni vrednosti. Vse ostale spremembe poštene vrednosti se pripoznajo prek drugega vseobsegajočega
donosa. Po odpravi pripoznanja se kumulativna sprememba poštene vrednosti, ki je pripoznana v izkazu drugega
vseobsegajočega donosa, prenese v poslovni izid.
Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa (kapitalski instrumenti)
Naložbe družbe Krka v kapitalske vrednostne papirje so razvrščene kot finančna sredstva po pošteni vrednosti prek
drugega vseobsegajočega donosa. V to skupino je nepreklicno razvrstila tako naložbe, ki kotirajo na delujočem trgu,
kot tiste, ki ne.
Po začetnem pripoznanju so te naložbe izmerjene po pošteni vrednosti. Spremembe poštene vrednosti so pripoznane
neposredno v drugem vseobsegajočem donosu. Ko se pripoznanje naložbe odpravi, se s tem povezani dobiček ali izguba ne
prenese v poslovni izid.
Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek poslovnega izida
Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek poslovnega izida vključujejo finančna sredstva, namenjena trgovanju,
finančna sredstva po pošteni vrednosti prek poslovnega izida ali finančna sredstva, ki jih mora podjetje izmeriti po pošteni
vrednosti. Finančna sredstva so razvrščena med sredstva, namenjena trgovanju, če so pridobljena z namenom prodaje
ali ponovnega nakupa v bližnji prihodnosti. Izvedeni finančni instrumenti, vključno z ločenimi vgrajenimi izvedenimi
finančnimi instrumenti, so razvrščeni v skupino finančnih sredstev, ki so namenjena trgovanju, razen če gre za instrumente
učinkovitega varovanja pred tveganjem. Finančna sredstva, ki ustvarjajo denarne tokove, ki niso le plačila glavnice in
obresti, se razvrstijo in izmerijo po pošteni vrednosti prek poslovnega izida, ne glede na poslovni model.
Finančna sredstva po pošteni vrednosti prek poslovnega izida so v izkazu finančnega položaja izkazana po pošteni
vrednosti z neto spremembami poštene vrednosti, ki so pripoznane v izkazu poslovnega izida.
Oslabitev finančnih sredstev je opisana v Oslabitve sredstev finančna sredstva.
Finančne obveznosti
Finančne obveznosti v največji meri zajemajo posojila, obveznosti do dobaviteljev in druge obveznosti. Obveznosti iz
najema in zaslužki zaposlenih so obravnavani ločeno (gl. računovodske usmeritve v Najemi in Zaslužki zaposlenih).
Družba Krka vse finančne obveznosti na začetku pripozna po pošteni vrednosti na datum trgovanja, ko postane
pogodbena stranka v zvezi z instrumentom. Ob začetnem pripoznanju neizvedene finančne obveznosti razvrsti kot
naknadno izmerjene po odplačni vrednost, izvedene finančne obveznosti pa po pošteni vrednosti prek poslovnega izida.
Po začetnem pripoznanju se finančne obveznosti iz naslova posojil merijo z metodo efektivnih obresti. Dobički in izgube
se pripoznajo v poslovnem izidu ob odpravi ali spremembi teh obveznosti. Družba Krka odpravi pripoznanje finančne
obveznosti, če so obveze, določene v pogodbi, izpolnjene, razveljavljene ali zastarane.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
260
Naložbe v odvisne družbe
Nekratkoročne finančne naložbe v kapital odvisnih družb, ki so vključene v konsolidirane računovodske izkaze,
se vrednotijo po nabavni vrednosti. Udeležba v dobičku odvisne družbe je pripoznana v poslovnem izidu obvladuje
družbe, ko je sprejet ustrezen sklep o razporeditvi dobička. Če je zaradi izgube odvisne družbe potrebna oslabitev naložbe,
se znesek izgube zaradi slabitve izmeri kot razlika med knjigovodsko vrednostjo naložbe in sedanjo vrednostjo
pričakovanih prihodnjih denarnih tokov.
Nepremičnine, naprave in oprema
Nepremičnine, naprave in oprema so izkazane po svoji nabavni vrednosti oziroma po nabavni vrednosti, zmanjšani za
amortizacijski popravek vrednosti in izgubo, nabrano zaradi oslabitve (gl. računovodsko usmeritev Oslabitve sredstev).
Nepremičnine, naprave in oprema, ki so bile na svojo pošteno vrednost prevrednotene 1. januarja 2004 oziroma na dan
prehoda na MSRP, se izmerijo na osnovi svoje poštene vrednosti na ta datum.
Nabavna vrednost zajema stroške, ki se neposredno pripisujejo nabavi sredstev. Nabavna vrednost v družbi Krka
izdelanega sredstva zajema stroške materiala, neposredne stroške dela in ostale stroške, ki jih je mogoče neposredno
pripisati usposobitvi sredstva za nameravano uporabo, (po potrebi) začetno oceno stroškov razgradnje in odstranitve
sredstva ter obnovitve mesta, na katerem se je to sredstvo nahajalo, kot tudi usredstvene stroške izposojanja. Nabavljeno
programsko opremo, ki pomembno prispeva k funkcionalnosti sredstev, je treba usredstviti kot del opreme.
Deli nepremičnin, naprav in opreme, ki imajo različne dobe koristnosti, se obračunavajo kot posamezna sredstva.
Dobiček ali izguba ob odsvojitvi nepremičnin, naprav in opreme se določi kot razlika med prihodki iz odsvojitve sredstva
in njegovo knjigovodsko vrednostjo ter izkaže v izkazu poslovnega izida med drugimi poslovnimi prihodki oziroma med
drugimi poslovnimi odhodki.
Družba Krka v nabavno vrednost nepremičnin, naprav in opreme od 1. januarja 2009 všteva tudi stroške izposojanja,
če jih je možno neposredno pripisati nakupu, gradnji ali proizvodnji sredstva v pripravi. Če si sredstva izposodi
nenamensko in jih ni možno neposredno pripisati nakupu sredstva v pripravi, usredstvi sorazmerni del stroškov samo
v primeru, ko stroški izposojanja presežejo 10 % vrednosti vseh naložb v obdobju. Sorazmerni del stroškov izračuna
z uporabo usredstvovalne mere kot tehtanega povprečja stroškov izposojanja, ki se nanašajo na tiste izposoje, ki
v obdobju še niso poravnane. Tako izračunan sorazmerni del stroškov izposojanja poveča nabavno vrednost pomembnih
sredstev v pridobivanju; to so tista, ki predstavljajo več kot 10 % vrednosti vseh naložb v obdobju in katerih gradnja traja
več kot šest mesecev.
Kasnejši stroški
Družba Krka v knjigovodski vrednosti nepremičnin, naprav in opreme ob nastanku pripoznava tudi stroške zamenjave
posameznega dela tega sredstva, če je verjetno, da bodo prihodnje gospodarske koristi, povezane s sredstvom, pritekale
v družbo, in če je nabavno vrednost mogoče zanesljivo izmeriti. Pripoznanje knjigovodske vrednosti zamenjanega dela se
odpravi. Vsi ostali stroški so v poslovnem izidu pripoznani kot odhodki, takoj ko do njih pride.
Amortizacija
Amortizacija se obračuna po metodi enakomernega časovnega amortiziranja ob upoštevanju dobe koristnosti vsakega
posameznega sredstva oziroma njegovih sestavnih delov. Zemljišča in sredstva v pridobivanju se ne amortizirajo.
Ocenjene dobe koristnosti so naslednje:
za zgradbe od 15 do 60 let,
za naprave in opremo od 2 do 20 let,
za pohištvo 5 let,
za računalniško opremo od 4 do 6 let,
za transportna sredstva od 5 do 15 let.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
261
Najemi
Družba Krka ob sklenitvi pogodbe oceni, ali gre za najemno pogodbo ali pogodba vsebuje najem. Pogodba je najemna
oziroma vsebuje najem, če se z njo prenaša pravica do obvladovanja uporabe identificiranega sredstva za določeno
obdobje v zameno za nadomestilo.
Družba Krka določi trajanje najema kot obdobje, v katerem najema ni mogoče odpovedati, skupaj z:
a) obdobji, za katera velja možnost podaljšanja najema, če je precej gotovo, da bo ta možnost izrabljena, in
b) obdobji, za katera velja možnost odpovedi najema, če je precej gotovo, da ta možnost ne bo izrabljena.
Družba kot najemnik
Družba Krka kot najemnik vse najeme pripozna in meri enako, razen kratkoročnih najemov in najemov, pri katerih je
sredstvo, ki je predmet najema, majhne vrednosti. V teh primerih uporablja praktično rešitev, ki jo omogoča standard,
in najemnine pripozna kot odhodke na podlagi enakomerne časovne metode, ki velja celotno obdobje trajanja najema.
Praktična rešitev je uporabljena za najeme, pri katerih je doba trajanja krajša od 1 leta, in najeme, pri katerih je vrednost
novega sredstva, ki je predmet najema, manjša od 5.000 EUR.
Družba Krka na datum začetka najema (tj. na dan, ko je sredstvo v najemu na razpolago za uporabo) pripozna
opredmeteno osnovno sredstvo, ki predstavlja pravico do uporabe, in obveznost iz najema.
Sredstva, ki predstavljajo pravico do uporabe
Sredstvo, ki predstavlja pravico do uporabe, družba Krka meri po nabavni vrednosti, zmanjšani za amortizacijo in izgube
zaradi oslabitve sredstev, s prilagoditvijo nabavne vrednosti ob vsakem ponovnem merjenju obveznosti iz najema.
Nabavna vrednost sredstva, ki predstavlja pravico do uporabe, zajema obveznost iz najema po sedanji vrednosti najemnin,
ki še niso plačane, začetne neposredne stroške, plačila najemnine, ki so bila izvedena na datum začetka najema ali pred
njim, zmanjšana za prejete spodbude za najem in oceno stroškov, ki bodo nastali pri demontaži ali odstranitvi sredstva,
ki je predmet najema, obnovitvi mesta, na katerem se nahaja, ali vrnitvi sredstva v stanje, kot se zahteva v pogojih najema.
Sredstva, ki predstavljajo pravico do uporabe, družba Krka amortizira po enakomerni časovni metodi v ocenjeni dobi
najema ali ocenjeni dobi koristnosti sredstev, in sicer v tistem obdobju, ki je krajše.
Obveznosti iz najema
Na datum začetka najema družba Krka izmeri in pripozna obveznost iz najema po sedanji vrednosti vseh najemnin,
ki bodo plačane v ocenjeni dobi najema. Najemnine, zajete pri merjenju obveznosti iz najema, vključujejo nespremenljive
najemnine, zmanjšane za terjatve za spodbude za najem, spremenljive najemnine, ki so odvisne od indeksa ali stopnje,
in zneske, za katere se pričakuje, da jih bo družba Krka plačala na podlagi jamstev za preostalo vrednost. Obveznost
iz najema vključuje tudi izpolnitveno ceno možnosti nakupa, če je precej gotovo, da bo družba Krka izrabila to možnost,
in plačila kazni za odpoved najema, če trajanje najema odraža, da bo družba Krka izrabila možnost odpovedi najema.
Spremenljive najemnine, ki niso zajete pri merjenju obveznosti iz najema v obdobju oziroma niso odvisne od indeksa ali
stopnje, v katerem nastopi dogodek ali pogoj, ki sproži plačila, družba Krka po datumu začetka najema pripozna
v poslovnem izidu.
Pri izračunu sedanje vrednosti najemnin družba Krka uporabi obrestno mero izposojanja, ki temelji na ocenjeni
donosnosti obveznic, če bi se družba Krka zadolžila na finančnih trgih, upoštevajoč ročnost pogodbe, če obrestne mere
v najemni pogodbi ni mogoče določiti.
Obveznost iz najema se po začetnem pripoznanju poveča za natečene obresti in zmanjša za izvedena plačila najemnin.
Knjigovodska vrednost obveznosti iz najema je ponovno izmerjena ob spremembi dobe trajanja najema, spremembi višine
najemnine (npr. sprememba prihodnjih zneskov najemnine kot posledica spremembe indeksa ali stopnje za določanje
višine najemnin) ali spremembi ocene možnosti nakupa najetega sredstva.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
262
Družba kot najemodajalec
Družba Krka kot najemodajalec vse najeme razvršča med poslovne najeme, saj se z najemom ne prenesejo vsa
pomembna tveganja in koristi, povezane z lastništvom sredstva, ki je predmet najema. Najemnine iz poslovnega najema
so v izkazu poslovnega izida pripoznane kot prihodki na podlagi enakomerne časovne metode. Začetne neposredne
stroške, ki so nastali pri pridobitvi poslovnega najema iz naslova pogajanj ali dogovarjanj, družba Krka prišteje
h knjigovodski vrednosti sredstva, ki je predmet najema, in te stroške pripozna kot odhodek v celotnem obdobju trajanja
najema na enaki podlagi kot prihodke iz najema.
Neopredmetena sredstva
Raziskovanje in razvijanje
Vsi stroški, povezani z lastnim razvojno-raziskovalnim delom v družbi Krka, se v poslovnem izidu pripoznajo kot odhodek
takoj ob nastanku.
Ostala neopredmetena sredstva
Ostala neopredmetena sredstva, ki jih je pridobila družba Krka in katerih dobe koristnosti so omejene, so izkazana
po nabavni vrednosti, zmanjšani za amortizacijski popravek vrednosti in za izgube, nabrane zaradi oslabitve
(gl. računovodsko usmeritev Oslabitve sredstev).
Kasnejši stroški
Kasnejši stroški v zvezi z neopredmetenimi sredstvi so usredstveni le v primerih, ko povečujejo prihodnje gospodarske
koristi, ki izhajajo iz sredstva, na katero se izdatki nanašajo. Vsi drugi stroški so v poslovnem izidu pripoznani kot odhodki,
takoj ko do njih pride.
Amortizacija
Amortizacija se obračuna po metodi enakomernega časovnega amortiziranja ob upoštevanju dobe koristnosti
neopredmetenih sredstev in se začne, ko je sredstvo na razpolago za uporabo.
Ocenjene dobe koristnosti za programsko opremo, licence in druge pravice so od 2 do 10 let.
Zaloge
V izkazu finančnega položaja se zaloge vrednotijo po izvirni vrednosti ali čisti iztržljivi vrednosti, in sicer po manjši izmed
njiju. Čista iztržljiva vrednost se določi po prodajni vrednosti na datum poročanja, zmanjšani za prodajne stroške in
morebitne ostale splošne stroške, ki so običajno povezani s prodajo. Družba Krka enkrat na leto na dan finančnega
položaja preveri čisto iztržjivo vrednost zalog. Če knjigovodska vrednost zalog presega njihovo čisto iztržjivo vrednost,
se opravi slabitev zalog.
Zaloge surovin in materiala ter pomožnega in embalažnega materiala so ovrednotene po nabavnih cenah z vsemi
odvisnimi stroški nabave. Pri izkazovanju zalog materiala družba Krka uporablja drsečo nabavno ceno. Zaloge
nedokončane proizvodnje, polizdelkov in končnih izdelkov se vrednotijo po standardnih cenah, ki poleg neposrednih
stroškov materiala vključujejo tudi proizvajalne stroške ob normalni uporabi proizvajalnih sredstev, in sicer neposredne
stroške dela, neposreden strošek amortizacije, neposredne stroške storitev, energetskih virov, vzdrževanja, kakovosti.
Odmiki od stalnih cen se izračunavajo tako, da je zadoščeno sprotnemu vrednotenju zalog po proizvajalnih stroških.
Količinske enote trgovskega blaga so ovrednotene po nabavni ceni, ki jo sestavljajo kupna cena, uvozne dajatve in
neposredni stroški nabave, zmanjšani za morebitne popuste. Pri izkazovanju zalog trgovskega blaga družba Krka
uporablja drseče nabavne cene.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
263
Oslabitve sredstev
Finančna sredstva
Družba Krka pripozna popravek pričakovanih kreditnih izgub za vse dolžniške instrumente, ki niso izkazani po pošteni
vrednosti prek poslovnega izida. Pričakovane kreditne izgube predstavljajo razliko med pogodbenimi denarnimi tokovi,
ki so zapadli po pogodbi, in vsemi denarnimi tokovi, za katere družba Krka pričakuje, da jih bo prejela, diskontiranimi na
približek prvotne efektivne obrestne mere. Pričakovani denarni tokovi bodo vključevali denarne tokove od prodaje sredstev
zavarovanja ali drugih povečanj kreditov, ki so sestavni del pogodbenih pogojev.
Popravki pričakovanih kreditnih izgub se priznavajo v dveh fazah. Za kreditne izpostavljenosti, pri katerih po začetnem
pripoznanju ni bilo znatnega povečanja kreditnega tveganja, se popravki pričakovanih kreditnih izgub pripoznajo za
kreditne izgube, ki so posledica neplačil in so možne v naslednjih 12 mesecih (12-mesečni popravek pričakovanih kreditnih
izgub). Za tiste kreditne izpostavljenosti, pri katerih je od začetnega pripoznanja prišlo do znatnega povečanja kreditnega
tveganja, mora družba Krka pripoznati popravek iz naslova izgube, ki jo pričakuje v preostali življenjski dobi
izpostavljenosti, ne glede na obdobje neplačila (vseživljenjska pričakovana izguba).
Oslabitev terjatev in sredstev iz pogodb
Za terjatve iz poslovanja in sredstva iz pogodb družba Krka uporablja poenostavljen pristop za izračun pričakovane
kreditne izgube. Terjatve iz poslovanja, ki ne vsebujejo pomembne sestavine financiranja oziroma za katere družba Krka
uporablja praktično rešitev (pogodbe, ki trajajo leto ali manj), se merijo po transakcijski ceni, ki je določena v skladu
z MSRP 15, zmanjšani za znesek izgub zaradi oslabitve.
Zato družba Krka ne spremlja sprememb v kreditnem tveganju, temveč namesto tega priznava popravek za izgube,
ki temelji na vseživljenjski pričakovani kreditni izgubi na vsak datum poročanja. Družba Krka je oblikovala matriko
rezervacij, ki temelji na njenih preteklih izkušnjah s kreditno izgubo, prilagojeno za morebitne prihodnje dejavnike,
ki so značilni za dolžnike in gospodarsko okolje. Podlaga za izračun popravka je enotna metodologija, ki velja za
družbo Krka in temelji na verjetnosti oziroma oceni neizpolnitve kupca.
Oslabitev finančnih naložb
Za finančne naložbe, ki vključujejo državne obveznice, merjene po odplačni vrednosti, družba enkrat na leto izmeri
pričakovane kreditne izgube. Če se kreditno tveganje po pripoznanju bistveno poveča, družba pripozna popravek vrednosti
v celotni življenjski dobi pričakovane kreditne izgube.
Nefinančna sredstva
Družba Krka ob vsakem datumu poročanja preveri knjigovodsko vrednost svojih nefinančnih sredstev, da ugotovi,
ali so prisotni znaki oslabitve. Če takšni znaki obstajajo, se oceni nadomestljiva vrednost sredstva.
Oslabitev sredstva ali denar ustvarjajoče enote se pripozna v primeru, ko njegova knjigovodska vrednost presega njegovo
nadomestljivo vrednost. Oslabitev se izkaže v izkazu poslovnega izida. Izguba, ki se pri denar ustvarjajoči enoti pripozna
zaradi oslabitve, se razporedi na sredstva enote (skupine enot), in to sorazmerno s knjigovodsko vrednostjo vsakega
sredstva v enoti.
Nadomestljiva vrednost sredstva ali denar ustvarjajoče enote je njena vrednost pri uporabi ali poštena vrednost,
zmanjšana za stroške prodaje, in sicer tista, ki je večja. Pri določanju vrednosti sredstva pri uporabi se pričakovani prihodnji
denarni tokovi diskontirajo na njihovo sedanjo vrednost z uporabo diskontne mere pred obdavčitvijo, ki odraža sprotne
tržne ocene časovne vrednosti denarja in tveganja, ki so značilna za sredstvo. Za potrebe preizkusa oslabitve se sredstva
združijo v najmanjše denar ustvarjajoče enote, ki so najmanjše skupine sredstev, ki ustvarjajo finančne pritoke, v veliki
meri neodvisne od finančnih pritokov iz drugih sredstev ali skupin sredstev.
Izgube zaradi oslabitve sredstev v preteklih obdobjih družba Krka na datum poročanja ovrednoti in tako ugotovi, ali je
prišlo do zmanjšanja izgube ali ta celo ne obstaja več. Izguba zaradi oslabitve se odpravi, če je prišlo do spremembe ocen,
na podlagi katerih družba Krka določi nadomestljivo vrednost sredstva. Izguba zaradi oslabitve sredstva se odpravi do
višine, do katere povečana knjigovodska vrednost sredstva ne preseže knjigovodske vrednosti, ki bi bila ugotovljena
po odštetju amortizacijskega odpisa, če pri sredstvu v prejšnjih letih ne bi bila pripoznana izguba zaradi oslabitve.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
264
Osnovni kapital
Odkup lastnih delnic
Ob odkupu lastnih delnic, ki se izkazujejo kot del osnovnega kapitala, se znesek plačanega nadomestila, vključno s stroški,
ki se nanašajo na odkup, pripozna kot sprememba v kapitalu. Odkupljene delnice se izkazujejo kot lastne delnice in se
odštejejo od kapitala.
Dividende
Dividende se v računovodskih izkazih družbe Krka pripoznajo v obdobju, v katerem je bil sprejet sklep skupščine
delničarjev o izplačilu dividend.
Kratkoročni zaslužki zaposlenih
Obveze za kratkoročne zaslužke zaposlenih se merijo brez diskontiranja in se izkažejo med odhodki, ko je delo
zaposlenega v zvezi z določenim kratkoročnim zaslužkom opravljeno.
Nekratkoročni zaslužki zaposlenih
Rezervacije za pozaposlitvene in druge dolgoročne zaslužke zaposlenih
Družba Krka je v skladu z zakonskimi predpisi zavezana k izplačilu jubilejnih nagrad zaposlenim in odpravnin ob njihovi
upokojitvi, za kar so oblikovane rezervacije. Druge pokojninske obveznosti ne obstajajo.
Rezervacije so oblikovane v vrednosti ocenjenih prihodnjih izplačil za odpravnine in jubilejne nagrade, diskontirane na
datum poročanja, za zaposlene v tistih državah, kjer obstaja zakonska obveza za izplačilo odpravnin in jubilejnih nagrad.
V izračunu so upoštevani stroški odpravnin ob upokojitvi in strošek vseh pričakovanih jubilejnih nagrad do upokojitve.
Pri izračunu je uporabljena metoda projicirane enote. V izkazu poslovnega izida se pripoznajo stroški dela in stroški obresti,
preračun pozaposlitvenih zaslužkov oziroma nerealiziranih aktuarskih dobičkov ali izgub pa v drugem vseobsegajočem
donosu.
Rezervacije
Rezervacije se pripoznajo, če ima družba Krka zaradi preteklega dogodka pravne ali posredne obveze, ki jih je mogoče
zanesljivo oceniti, in če je verjetno, da bo pri poravnavi obveze potreben odtok dejavnikov, ki omogočajo gospodarske
koristi. Družba Krka določi rezervacije z diskontiranjem pričakovanih prihodnjih denarnih tokov po meri pred obdavčitvijo,
ki odraža obstoječe ocene časovne vrednosti denarja in po potrebi tveganja, ki so značilna za obveznost.
Rezervacije za tožbe
Družba Krka izkazuje rezervacije za tožbe, ki potekajo in so povezane z domnevnimi kršitvami patentov. Vsako leto
preveri upravičenost oblikovanih rezervacij glede na stanje spora in verjetnost ugodne ali neugodne rešitve spora.
Višina rezervacij se določi glede na znano višino škodnega zahtevka ali glede na pričakovano možno višino, če dejanski
zahtevek še ni znan.
Prihodki od prodaje iz pogodb s kupci
Družba Krka se ukvarja z razvojem, proizvodnjo, trženjem in prodajo izdelkov za humano uporabo (zdravil na recept in
izdelkov brez recepta), veterinarskih izdelkov in materiala. Prihodki iz pogodb s kupci se pripoznajo na osnovi določil
posamezne kupoprodajne pogodbe ob prenosu obvladovanja blaga in storitev na kupca v znesku, ki odraža nadomestilo,
do katerega družba Krka meni, da bo upravičena v zameno za tako blago ali storitve.
Obvladovanje blaga ali storitev je odvisno od določil kupoprodajne pogodbe, do prenosa pa praviloma pride v trenutku,
ko kupec blago prevzame ali ko je storitev opravljena. Običajni rok plačila je od 30 do 120 dni.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
265
Družba Krka presodi, ali pogodba vsebuje tudi druge obljube, ki predstavljajo ločene izvršitvene obveze, na katere mora
razvrstiti del transakcijske cene. Pri ugotavljanju transakcijske cene prodanih izdelkov družba Krka upošteva učinke
variabilnega nadomestila ter obstoj pomembnih sestavin financiranja v pogodbi.
Variabilno nadomestilo
Če je pogodbeno nadomestilo variabilno, družba Krka oceni znesek nadomestila, do katerega bo upravičena v zameno
za prenos blaga na kupca. Omejeno variabilno nadomestilo, ki ga družba Krka oceni ob začetku pogodbe, ostane omejeno,
dokler ni več zelo verjetno, da ne bo prišlo do pomembnega zmanjšanja zneska pripoznanih skupnih prihodkov, ko bo
naknadno odpravljena negotovost, povezana z variabilnim nadomestilom. Po nekaterih pogodbah za prodajo izdelkov
imajo kupci pravico do vračila ter bonusov in količinskih popustov. Posledica pravice do vračila, bonusov in količinskih
popustov je variabilno nadomestilo.
Pravica do vračila
Nekatere pogodbe kupcem zagotavljajo pravico do vračila blaga iz naslova poteka roka uporabe. Družba Krka oceni
vrednost blaga, ki ga kupec ne bo vrnil, z uporabo metode pričakovane vrednosti, ki zagotavlja najzanesljivejšo
napoved variabilnega nadomestila, do katerega bo družba Krka upravičena. Zahteve v MSRP 15 pri omejeni oceni
variabilnega nadomestila veljajo tudi za določitev zneska variabilnega nadomestila, ki ga družba Krka lahko vključi
v transakcijsko ceno. Za blago, za katero se pričakuje, da bo vrnjeno namesto prihodkov, družba Krka pripozna
obveznost povračila. Pravica do vračila sredstev (in ustrezna prilagoditev stroškov prodanih proizvodov) se prav tako
pripozna za pravico do prejema izdelkov od kupca.
Bonusi in količinski popusti
Družba Krka določenim kupcem naknadno odobri bonuse in količinske popuste, ko količina ali vrednost kupljenih izdelkov
v določenem obdobju presega mejno vrednost, določeno v pogodbi. Popusti se pobotajo z zneski, ki jih je dolžan poravnati
kupec. Variabilno nadomestilo za naknadno odobritev pričakovanih bonusov in količinskih popustov družba Krka oceni
na osnovi pogodbenih določil in kriterijev oziroma elementov, ki so osnova za priznavanje bonusov in količinskih popustov.
Pri ocenjevanju družba uporabi metodo najverjetnejše vrednosti ali metodo pričakovane vrednosti. Izbrana metoda,
ki najbolje predvideva vrednost bonusov in količinskih popustov, temelji na številu mejnih vrednosti v pogodbi.
Razkritja o uporabi ocen in presoj v zvezi z oceno variabilnega nadomestila so navedena v poglavju Podlage za pripravo
računovodskih izkazov.
Pomembna pravica do financiranja
Družba Krka v nekaterih primerih od svojih kupcev prejme kratkoročne predujme. Na podlagi praktične rešitve iz 63. člena
MSRP 15 ne prilagodi obljubljenega zneska nadomestila zaradi učinkov pomembne sestavine financiranja, ker ob začetku
pogodbe pričakuje, da bo obdobje od prenosa obljubljenega blaga ali storitve na kupca do plačila nadomestila za to blago
ali storitev krajše od enega leta.
Družba Krka je imela v preteklih obdobjih pri prodaji odvisni družbi Krka-Rus v Ruski federaciji v pogodbi določen
plačilni rok daljši od enega leta. Zaradi upoštevanja pomembne sestavine financiranja se v tovrstnih primernih
transakcijska cena po teh pogodbah diskontira z uporabo diskontne stopnje, ki je odraz ločenih finančnih transakcij
družbe Krka.
Zneski iz pogodb
Sredstva iz pogodb
Sredstvo iz pogodbe je pravica do nadomestila v zameno za blago ali storitve, ki so prenesene na kupca. Če družba Krka
blago ali storitve prenese na kupca, preden ta plača nadomestilo ali preden nadomestilo zapade v plačilo, se nadomestilo
pripozna kot pogojno sredstvo iz pogodbe. Po zaključku posla in potrditvi kupca se sredstva iz pogodbe prerazvrstijo
med terjatve do kupcev.
Terjatve iz poslovanja
Terjatev predstavlja pravico družbe Krka do brezpogojnega zneska nadomestila. Nadomestilo torej v določenem roku
zapade v plačilo (gl. računovodske usmeritve za pripoznanje finančnih instrumentov).

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
266
Obveznosti iz pogodb
Obveznost iz pogodbe je obveznost prenosa blaga ali storitev na kupca v zameno za nadomestilo, ki ga družba Krka
prejme od kupca (ali ga je kupec dolžan poravnati). Če kupec nadomestilo poravna pred prenosom blaga ali storitev nanj,
se obveznost iz pogodbe pripozna na dan poravnave ali na dan zapadlosti v plačilo (kar nastopi prej). Obveznosti iz
pogodbe se pripoznajo kot prihodki, ko družba izpolni svojo izvršitveno obvezo po pogodbi.
Sredstva iz naslova pravice do povračila
Sredstva iz naslova pravice do povračila predstavljajo pravico družbe Krka do prejema blaga, za katerega pričakuje,
da ga bo kupec vrnil.
Sredstvo se izmeri po prejšnji knjigovodski vrednosti zaloge, zmanjšani za vse pričakovane stroške prejema blaga,
vključno z morebitnim zmanjšanjem vrednosti vrnjenega blaga. Družba Krka redno preverja vrednost sredstva z vidika
morebitnih sprememb pričakovanega vračila in morebitnega dodatnega zmanjšanja vrednosti vrnjenih izdelkov.
Obveznost povračila
Obveznost povračila je obveznost vračila dela nadomestil ali vseh prejetih nadomestil (ali terjatev do kupca). Izhaja iz
naslova bonusov in količinskih popustov. Izmeri se v znesku, za katerega družba Krka pričakuje, da ga bo morala vrniti
kupcu.
Družba Krka ob zaključku vsakega poročevalskega obdobja ponovno preveri svojo oceno obveznosti povračil (in s tem
povezano spremembo transakcijske cene). Opisana računovodska usmeritev velja tudi za variabilno nadomestilo.
Državne podpore
Prihodki iz naslova državnih podpor se v začetku pripoznajo, če obstaja sprejemljivo zagotovilo, da bo družba Krka
prihodke prejela in da bo izpolnila pogoje v zvezi z njimi. Prihodki, prejeti za kritje stroškov, se dosledno pripoznavajo kot
prihodki v obdobjih, v katerih nastajajo stroški, ki naj bi jih ti prihodki nadomestili. S sredstvi povezani prihodki se v izkazu
poslovnega izida dosledno pripoznavajo med drugimi prihodki iz poslovanja v dobi koristnosti posameznega sredstva.
Finančni prihodki in finančni odhodki
Finančni prihodki obsegajo obresti od naložb, prihodke od dividend, prihodke od odsvojitve finančnih sredstev, spremembe
poštene vrednosti finančnih sredstev po pošteni vrednosti prek poslovnega izida, pozitivne tečajne razlike in dobičke od
instrumentov za varovanje pred tveganjem, ki se pripoznajo v izkazu poslovnega izida. Prihodki od obresti se pripoznajo
ob njihovem nastanku z uporabo efektivne obrestne mere. Prihodki od dividend se pripoznajo na dan, ko je uveljavljena
delničarjeva pravica do plačila, kar je pri podjetjih, ki kotirajo na borzi, praviloma datum, ko pravica do tekoče dividende
preneha biti povezana z delnico.
Finančni odhodki obsegajo stroške izposojanja, negativne tečajne razlike, spremembe poštene vrednosti finančnih
sredstev po pošteni vrednosti prek poslovnega izida, izgube zaradi oslabitve vrednosti finančnih sredstev in izgube od
instrumentov za varovanje pred tveganjem, ki se pripoznajo v izkazu poslovnega izida. Stroški izposojanja se v izkazu
poslovnega izida pripoznajo po metodi efektivnih obresti, razen tistih, ki se pripišejo nepremičninam, napravam in opremi
v gradnji ali pripravi.
Davek od dobička
Davek od dobička poslovnega leta vključuje odmerjeni in odloženi davek. Davek od dobička se izkaže v izkazu poslovnega
izida, razen v delu, ki je povezan s postavkami, izkazanimi neposredno v drugem vseobsegajočem donosu.
Odmerjeni davek se obračuna od obdavčljivega dobička za poslovno leto po davčnih stopnjah, ki veljajo na datum
poročanja, in od morebitne prilagoditve davčnih obveznosti v povezavi s preteklimi poslovnimi leti.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
267
Pri izkazovanju odloženega davka se uporablja metoda obveznosti po izkazu finančnega položaja, pri čemer se upoštevajo
začasne razlike med knjigovodsko vrednostjo sredstev in obveznostmi za potrebe finančnega poročanja ter vrednostmi za
potrebe davčnega poročanja. Pri tem so izvzete naslednje začasne razlike: začetno pripoznanje sredstev ali obveznosti
v poslu, kjer ne gre za poslovne združitve in ki ne vpliva niti na računovodski niti na obdavčljivi dobiček, in razlike v zvezi
z naložbami v odvisna podjetja in skupaj obvladovana podjetja v tisti vrednosti, za katero obstaja verjetnost, da v predvidljivi
prihodnosti ne bo popravljena. Odloženi davek se prav tako ne izkaže, ko gre za obdavčljive začasne razlike ob začetnem
pripoznanju dobrega imena. Znesek odloženega davka temelji na pričakovanem načinu povračila oziroma poravnave
knjigovodske vrednosti sredstev in obveznosti ob uporabi davčnih stopenj, veljavnih na datum poročanja. Odložene
terjatve za davek in odložene obveznosti za davek se pobotajo, če obstaja zakonska pravica pobotati odmerjene terjatve
za davek in odmerjene obveznosti za davek od dohodka in če so odloženi davki vezani na isto obdavčljivo pravno osebo
in isti davčni organ.
Odložena terjatev za davek se pripozna v vrednosti verjetnega razpoložljivega prihodnjega obdavčljivega dobička,
v breme katerega bo v prihodnje mogoče uporabiti odloženo terjatev. Odložene terjatve za davek se zmanjšajo za znesek,
za katerega ni več verjetno, da bo zanj mogoče uveljaviti davčno olajšavo, povezano s sredstvom.
Dobiček na delnico
Družba Krka izkazuje osnovno dobičkonosnost delnice, ki jo izračuna tako, da dobiček oziroma izgubo, ki pripada
navadnim delničarjem, deli s tehtanim povprečnim številom navadnih delnic v poslovnem letu. Popravljeni dobiček
na delnico je enak osnovnemu dobičku, ker vse delnice družbe Krka pripadajo istemu razredu navadnih imenskih kosovnih
delnic.
Poročanje po odsekih
Poslovni odsek je prepoznavni sestavni del družbe Krka, ki se ukvarja z izdelki in storitvami v posebnem, geografsko
definiranem gospodarskem okolju. Odseki se med seboj razlikujejo po tveganjih in donosih. Poročanje družbe Krka
po odsekih temelji na sistemu notranjega poročanja, ki ga uprava družbe Krka uporablja pri odločanju.
Odseki družbe Krka so EU (vse države EU), Jugovzhodna Evropa (Srbija, Bosna in Hercegovina, Severna Makedonija,
Črna gora, Kosovo in Albanija), Vzhodna Evropa (Ruska federacija in ostale države nekdanje Sovjetske zveze razen
pribaltskih držav) in ostalo (države, ki ne spadajo v prej navedene odseke).
Prihodki odsekov družbe Krka so prikazani glede na geografsko lokacijo kupcev. Podatki se izračunavajo na podlagi
prihodkov in odhodkov ter stanja sredstev in obveznosti, ki se neposredno nanašajo na posamezni trg družbe Krka.
Naložbe odseka v nekratkoročna sredstva obsegajo celotne stroške, nastale v obdobju iz naslova pridobitve nepremičnin,
naprav in opreme ter neopredmetenih sredstev.
Spremembe standardov in pojasnil, ki še niso začeli veljati
V nadaljevanju so predstavljeni standardi, dopolnitve in pojasnila standardov, ki do priprave računovodskih izkazov družbe
Krka še niso začeli veljati. Družba Krka jih bo upoštevala pri pripravi svojih računovodskih izkazov ob njihovi uveljavitvi.
Družba Krka ni sprejela nobenega od navedenih standardov, dopolnitev in pojasnil pred začetkom njihove uveljavitve.
Dopolnitve MSRP 10 Konsolidirani računovodski izkazi in MRS 28 Naložbe v pridružena podjetja in skupne podvige:
Prodaja ali prispevek sredstev med naložbenikom in njegovo pridruženo družbo ali skupnim podvigom
Dopolnitve obravnavajo znano neskladje med zahtevami MSRP 10 in MRS 28 pri obravnavi prodaje ali prispevka sredstev
med naložbenikom in njegovo pridruženo družbo ali skupnim podvigom. Glavna posledica dopolnitev je, da podjetje
pripozna celoten znesek dobička ali izgube, kadar transakcija vključuje poslovanje (ne glede na to, ali se nahaja v hčerinski
družbi ali ne). Za transakcije s sredstvi, ki jih podjetje ne uporablja pri poslovanju, podjetje pripozna le del dobička ali
izgube, tudi če se sredstva nahajajo v hčerinski družbi. Decembra 2015 je UOMRS datum začetka veljavnosti standarda

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
268
odložil za nedoločen čas v pričakovanju rezultatov projekta raziskave obračunavanja sredstev po kapitalski metodi.
EU dopolnitev še ni odobrila. Poslovodstvo je ocenilo vpliv dopolnitev na računovodske izkaze družbe Krka in meni,
da nanje ne bodo pomembno vplivale.
Dopolnitve MRS 1 Predstavitev računovodskih izkazov: Razvrstitev obveznosti med kratkoročne ali nekratkoročne
Dopolnitve so prvotno veljale za letna obdobja ki se začnejo 1 januarja 2022 ali kasneje. Zgodnja uporaba je bila dovoljena.
V odgovor na pandemijo covida-19 je UOMRS odložil datum začetka veljavnosti dopolnil za eno leto, do
1. januarja 2023, da bi podjetjem zagotovil dovolj časa za izvedbo sprememb v razvrstitvi obveznosti. Dopolnitve so
podjetjem v pomoč pri odločanju, ali naj v izkazu finančnega položaja dolg in druge obveznosti z negotovim datumom
poravnave razvrstijo med kratkoročne ali nekratkoročne obveznosti in tako zagotovijo večjo doslednost pri upoštevanju
zahtev standarda. Dopolnitve vplivajo na predstavitev obveznosti v izkazu finančnega položaja, ne spreminjajo pa
obstoječih zahtev, povezanih z merjenjem ali obdobjem pripoznanja sredstev, obveznosti, prihodkov ali odhodkov ali
informacij, ki jih podjetje razkrije o teh postavkah. Prav tako pojasnjujejo zahteve, povezane z razvrstitvijo dolgov, ki jih
lahko podjetje poravna z izdajo lastnih kapitalskih instrumentov.
Novembra 2021 je UOMRS objavil osnutek za javno obravnavo (ED), ki pojasnjuje, kako podjetje obravnava obveznosti,
za katere veljajo zaveze, ki jih mora izpolniti na datum, ki sledi obdobju poročanja.
Upravni odbor predlaga predvsem omejen obseg dopolnil MRS 1, saj dejansko razveljavljajo dopolnila iz leta 2020, ki od
podjetja zahtevajo, da obveznosti, s katerimi so povezane zaveze, ki jih mora izpolniti šele v naslednjih dvanajstih mesecih
po obdobju poročanja, razvrsti med kratkoročne, če jih ob zaključku poročevalskega obdobja ne izpolnjuje.
Namesto tega predlog dopolnitev od podjetja zahteva ločeno predstavitev in dodatna razkritja vseh nekratkoročnih
obveznosti, s katerimi so povezane zaveze, ki jih mora izpolniti šele v naslednjih dvanajstih mesecih po obdobju poročanja,
če jih ob zaključku poročevalskega obdobja ne izpolnjuje.
Predlog dopolnitev velja za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2024 ali kasneje, in jih mora podjetje v skladu
z zahtevami MRS 8 uporabiti za nazaj. Zgodnja uporaba je dovoljena. Upravni odbor je obenem predlagal odložitev
začetka veljavnosti dopolnitev iz leta 2020, kar pomeni, da podjetju pred začetkom veljavnosti predlaganih dopolnitev
obstoječe prakse ni treba spreminjati. EU dopolnitev standarda in osnutkov za javno obravnavo še ni odobrila.
Poslovodstvo je ocenilo vpliv dopolnitev na računovodske izkaze družbe Krka in meni, da nanje ne bodo pomembno
vplivale.
Dopolnitve MSRP 3 Poslovne združitve, MRS 16 Opredmetena osnovna sredstva, MRS 37 Rezervacije, pogojne
obveznosti in pogojna sredstva ter Letne izboljšave 2018–2020
Dopolnitve veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2022 ali kasneje. Zgodnja uporaba je dovoljena. UOMRS je
objavil naslednje omejene dopolnitve MSRP.
Dopolnitve MSRP 3 Poslovne združitve so namenjene posodobitvi sklica na temeljni okvir standardov
računovodskega poročanja v MSRP 3, ne spreminjajo pa računovodskih zahtev pri obračunavanju poslovnih
združitev.
Dopolnitve MRS 16 Opredmetena osnovna sredstva podjetju prepovedujejo, da bi od stroškov nabave
nepremičnin, strojev in opreme odštelo izkupiček od prodaje proizvodov v obdobju priprave sredstva na njegovo
predvideno uporabo. Podjetje izkupiček od prodaje in s tem povezane stroške pripozna v poslovnem izidu.
Dopolnitve MRS 37 Rezervacije, pogojne obveznosti in pogojna sredstva določajo stroške, ki jih podjetje upošteva
pri opredelitvi stroškov izpolnitve pogodbe, ko se odloča, ali je pogodba kočljiva.
Letne izboljšave 20182020 prinašajo nekatere manjše dopolnitve MSRP 1 Prva uporaba mednarodnih
standardov računovodskega poročanja, MSRP 9 Finančni instrumenti, MRS 41 Kmetijstvo ter ilustrativne
primere k MSRP 16 Najemi.
Poslovodstvo je ocenilo vpliv dopolnitev na računovodske izkaze družbe Krka in meni, da nanje ne bodo pomembno
vplivale.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
269
Dopolnitve MRS 1 Predstavitev računovodskih izkazov in Stališče 2 k MSRP Razkritje računovodskih usmeritev
Dopolnitve veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2023 ali kasneje. Zgodnja uporaba je dovoljena. Dopolnitve
določajo smernice za presojo pomembnosti pri razkritju računovodskih usmeritev in nadomeščajo zahtevo po razkritju
»bistvenih« računovodskih usmeritev z zahtevo po razkritju »pomembnih« računovodskih usmeritev. Obenem Stališče
vsebuje napotke in nazorne primere kot pomoč pri uporabi koncepta pomembnosti pri presoji razkritja računovodskih
usmeritev. EU dopolnitve še ni odobrila. Poslovodstvo je ocenilo vpliv dopolnitev na računovodske izkaze družbe Krka in
meni, da nanje ne bodo pomembno vplivale.
Dopolnitve MRS 8 Računovodske usmeritve, spremembe računovodskih ocen in napake: Opredelitev računovodskih
ocen
Dopolnitve veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1. januarja 2023 ali kasneje. Zgodnja uporaba je dovoljena. Obravnavajo
spremembe računovodskih usmeritev in računovodskih ocen ob začetku tega obdobja ali kasneje in opredeljujejo
računovodske ocene kot denarne zneske v računovodskih izkazih, s katerimi je povezana negotovost z vidika njihovega
merjenja. Prav tako pojasnjujejo, kaj so spremembe računovodskih ocen in kako se te razlikujejo od sprememb
računovodskih usmeritev in popravkov napak. EU dopolnitve še ni odobrila. Poslovodstvo je ocenilo vpliv dopolnitev
na računovodske izkaze družbe Krka in meni, da nanje ne bodo pomembno vplivale.
Dopolnitve MRS 12 Davek od dobička: Odloženi davek od sredstev in obveznosti ene same transakcije
Dopolnitve veljajo za letna obdobja, ki se začnejo 1 januarja 2023 ali kasneje. Zgodnja uporaba je dovoljena. Maja 2021
je UOMRS objavil dopolnitve MRS 12, s katerimi je omejil uporabo izjeme pri začetnem pripoznanju po MRS 12 in določil,
kako naj podjetje obračuna odloženi davek od določenih transakcij, kot so najemi in obveznosti povezane z razgradnjo.
V skladu z dopolnili izjema ne velja za transakcije, katerih obdavčljivi znesek je ob prvotnem pripoznanju enak znesku
odbitnih začasnih razlik. Izjema je le, če pri pripoznanju sredstva v najemu in z njim povezane obveznosti (ali obveznosti
v povezavi z razgradnjo in razgradnjo sestavnega dela sredstva) obdavčljivi znesek ni enak znesku odbitnih začasnih
razlik. EU dopolnitve še ni odobrila. Poslovodstvo je ocenilo vpliv dopolnitev na računovodske izkaze družbe Krka in meni,
da nanje ne bodo vplivale.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
270
4. Poročanje po odsekih
Družba Krka poroča po geografsko določenih odsekih. Prihodki odsekov so prikazani glede na geografsko lokacijo kupcev. Podatki se izračunavajo na podlagi prihodkov in odhodkov
ter stanja sredstev in obveznosti, ki se neposredno nanašajo na posamezni trg družbe Krka.
Poročanje po odsekih
Evropska unija
Jugovzhodna Evropa
Vzhodna Evropa
Ostalo
Skupaj
v tisoč EUR
2021
2020
2021
2020
2021
2020
2021
2020
2021
2020
Prihodki od prodaje
767.347
815.626
85.075
80.346
463.028
489.452
65.917
61.688
1.381.367
1.447.112
prihodki iz pogodb s kupci
761.005
809.659
85.075
80.346
462.982
489.401
65.703
61.524
1.374.765
1.440.930
ostali prihodki od prodaje
6.342
5.967
0
0
46
51
214
164
6.602
6.182
Drugi poslovni prihodki
6.660
5.137
0
0
0
0
0
0
6.660
5.137
Stroški poslovanja
648.942
667.278
59.187
54.534
353.383
343.942
53.190
47.613
1.114.702
1.113.367
Dobiček iz poslovanja
125.065
153.485
25.888
25.812
109.645
145.510
12.727
14.075
273.325
338.882
Prihodki od obresti
501
438
0
0
0
8
0
2
501
448
Odhodki za obresti
497
454
2
2
11
11
3
10
513
477
Neto finančni izid
4.546
737
61
83
5.501
40.634
2.645
1.071
12.631
41.051
Davek od dobička
18.641
17.826
3.859
2.998
16.343
16.899
1.897
1.634
40.740
39.357
Čisti dobiček
110.970
136.396
21.968
22.731
98.803
87.977
13.475
11.370
245.216
258.474
Naložbe
49.493
61.311
0
0
0
0
0
0
49.493
61.311
Amortizacija nepremičnin, naprav in opreme
59.410
58.769
1.680
1.672
15.536
16.647
1.677
1.610
78.303
78.698
Amortizacija pravica do uporabe sredstev
721
549
20
15
194
160
20
15
955
739
Amortizacija neopredmetenih sredstev
3.113
3.218
345
317
1.879
1.931
268
243
5.605
5.709
31. 12. 2021
31. 12. 2020
31. 12. 2021
31. 12. 2020
31. 12. 2021
31. 12. 2020
31. 12. 2021
31. 12. 2020
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Sredstva skupaj
1.836.904
1.644.023
53.117
47.873
485.242
470.677
52.677
45.806
2.427.940
2.208.379
Obveznosti skupaj
372.823
288.890
22.299
15.112
125.083
95.513
31.593
17.014
551.798
416.529

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
271
5. Prihodki iz pogodb s kupci
Razčlenitev prihodkov iz pogodb s kupci
v tisoč EUR
2021
2020
Prihodki iz pogodb s kupci izdelkov
1.211.494
1.222.011
Prihodki iz pogodb s kupci materiala
163.271
218.919
Skupaj prihodki iz pogodb s kupci
1.374.765
1.440.930
Prihodki iz pogodb kupci izdelkov po regijah
v tisoč EUR
2021
2020
Slovenija
56.421
55.385
Jugovzhodna Evropa
205.491
197.185
Vzhodna Evropa
320.973
289.471
Srednja Evropa
336.699
325.793
Zahodna Evropa
246.350
313.365
Čezmorska tržišča
45.560
40.812
Skupaj
1.211.494
1.222.011
Prihodki iz pogodb s kupci izdelkov po skupinah izdelkov
v tisoč EUR
2021
2020
Zdravila na recept
1.017.273
1.039.105
Izdelki brez recepta
118.527
110.562
Veterinarski izdelki
75.694
72.344
Skupaj
1.211.494
1.222.011
Zneski iz pogodb
Terjatve do kupcev so opisane v pojasnilu 19 Terjatve do kupcev in druge terjatve, pripoznane obveznosti iz pogodb
s kupci pa v pojasnilu 27 Kratkoročne obveznosti iz pogodb s kupci. Družba je pripoznala sredstva iz pogodb s kupci
v višini 300 tisoč EUR (501 tisEUR v letu 2020) in obveznosti iz pogodb v višini 5.839 tisoč EUR (4.641 tisoč EUR
v letu 2020). Pripoznana sredstva in obveznosti iz pogodb s kupci so navedena v izkazu finančnega položaja.
Sredstva in obveznosti iz naslova pravice do povračila
Družba Krka je pripoznala obveznosti iz naslova pravice do povračila, in sicer vračunane bonuse in količinske popuste ter
popuste na prodane izdelke drugim kupcem v višini 13.638 tisoč EUR (11.940 tisoč EUR v letu 2020). Sredstev iz naslova
pravice do povračila ni bilo.
Izvršitvene obveze
Družba Krka se ukvarja z razvojem, proizvodnjo, trženjem in prodajo izdelkov za humano uporabo (zdravil na recept in
izdelkov brez recepta), veterinarskih izdelkov in materiala. Prihodki iz pogodb s kupci se pripoznajo na osnovi določil
posamezne prodajne pogodbe, sklenjene s kupcem v trenutku prenosa obvladovanja blaga na kupca, v znesku, ki odraža
nadomestilo, do katerega družba Krka meni, da bo upravičena v zameno za tako blago ali storitve.
Prenos tveganj in koristi je odvisen od določil kupoprodajne pogodbe, praviloma pa do prenosa pride v trenutku, ko kupec
blago prevzame v skladu s klavzulami INCOTERMS 2020 ali ko je storitev opravljena. Plačilni roki so po regijah
(distribucijskih kanalih) in kupcih različni, običajni rok plačila je od 30 do 120 dni.
Družba Krka konec obdobja ni imela stroškov, nastalih za pridobitev ali izpolnitev pogodb s kupci.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
272
6. Drugi poslovni prihodki
v tisoč EUR
2021
2020
Odprava nekratkoročnih rezervacij
3.332
2.058
Odprava odloženih prihodkov
870
640
Dobiček pri prodaji nepremičnin, naprav in opreme ter neopredmetenih sredstev
515
396
Prevrednotovalni poslovni prihodki najemi
3
7
Ostali poslovni prihodki
1.940
2.036
Drugi poslovni prihodki skupaj
6.660
5.137
Med ostale poslovne prihodke so vključeni tudi prihodki iz državne podpore za zajezitev epidemije covida-19 v višini
489 tisoč EUR (1.172 tisoč EUR v letu 2020). Prejete državne podpore so bile vezane na izpolnjevanje pogojev
iz preteklega poslovanja, zato so v celoti pripoznane v računovodskih izkazih za leto 2021.
7. Stroški po naravnih vrstah
v tisoč EUR
2021
2020
Stroški blaga in materiala
388.639
414.326
Stroški storitev
307.464
305.619
Stroški dela
305.192
301.908
Amortizacija
84.863
85.146
Neto odpisi in popravki vrednosti zalog
17.287
12.895
Neto oslabitve in odpisi terjatev
50
1.177
Oblikovanje rezervacij za tožbe
543
0
Drugi poslovni odhodki
25.053
24.220
Stroški skupaj
1.129.091
1.142.937
Sprememba vrednosti zalog nedokončane proizvodnje in končnih izdelkov
14.389
29.570
Skupaj
1.114.702
1.113.367
8. Stroški dela
v tisoč EUR
2021
2020
Stroški bruto plač in nadomestil
234.331
231.236
Stroški prispevkov socialnih zavarovanj
16.173
16.209
Stroški prispevkov pokojninskih zavarovanj
31.079
30.349
Pozaposlitveni in drugi dolgoročni zaslužki
7.020
7.464
Drugi stroški dela
16.589
16.650
Stroški dela skupaj
305.192
301.908
Pozaposlitveni in drugi dolgoročni zaslužki so podrobneje razloženi v pojasnilu 24 Rezervacije. Drugi stroški dela
vključujejo predvsem regres za letni dopust in stroške za prevoz na delo.
V letu 2021 je obračunani prispevek za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje (vključeni so prispevki, ki jih plačata
delodajalec in delojemalec) znašal 57.825 tisoč EUR (56.422 tisoč EUR v letu 2020). Plačani prispevki za obvezno
pokojninsko in invalidsko zavarovanje so znašali 57.825 tisoč EUR, oprostitve plačila prispevkov za obvezno pokojninsko
in invalidsko zavarovanje pa ni bilo.
Prispevek za dodatno pokojninsko zavarovanje je znašal 8.913 tisoč EUR (8.448 tisoč EUR v letu 2020).

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
273
9. Drugi poslovni odhodki
v tisoč EUR
2021
2020
Donacije in pomoči za humanitarne in druge namene
1.409
1.286
Izdatki za varstvo okolja
3.653
3.528
Druge dajatve
15.040
15.819
Prednotovalni poslovni odhodki pri nepremičninah, napravah in opremi ter
neopredmetenih sredstvih
2.506
1.138
Ostali poslovni odhodki
2.445
2.449
Drugi poslovni odhodki skupaj
25.053
24.220
Med drugimi dajatvami je za 13.100 tisoč EUR (13.892 tisoč EUR v letu 2020) različnih davkov na zdravila in pristojbin za
opravljanje promocijskih dejavnosti strokovnih sodelavcev, ki jih družba Krka plačuje v posameznih državah.
10. Finančni prihodki in odhodki
v tisoč EUR
2021
2020
Neto tečajne razlike
15.111
0
Prihodki od obresti
501
448
Prihodki iz izvedenih finančnih instrumentov
2.968
20.319
realizirani prihodki
2.002
17.212
sprememba poštene vrednosti
966
3.107
Prihodki iz dividend in drugih deležev v dobičku
6.075
7.247
dividende
691
650
dobički odvisnih družb v skupini
5.384
6.597
Drugi finančni prihodki
59
3.772
Finančni prihodki skupaj
24.714
31.786
Neto tečajne razlike
0
56.392
Odhodki za obresti
513
477
plačane obresti
466
428
obresti iz najemov
47
49
Odhodki iz izvedenih finančnih instrumentov
10.459
14.443
realizirani odhodki
10.459
14.443
Drugi finančni odhodki
1.111
1.525
Finančni odhodki skupaj
12.083
72.837
Neto finančni izid
12.631
41.051
Neto finančni izid v letu 2021 je bil boljši predvsem zaradi boljšega izida iz neto tečajnih razlik za 71.503 tisoč EUR. V letu
2021 se je nadaljevala politika delnega zavarovanja tveganja ruskega rublja in ameriškega dolarja s finančnimi instrumenti.
Največji vpliv je imel tečaj rublja (končni tečaj 31. 12. 2021 1 EUR=85,3004 RUB in 31. 12. 2020 1 EUR =91,4671 RUB).
Vo tveganju sprememb deviznih tečajev je v pojasnilu 32 Finančni instrumenti in finančna tveganja in v poglavju
Obvladovanje tveganj v poslovnem delu poročila.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
274
11. Davek od dobička
Prilagoditev na efektivno davčno stopnjo
v tisoč EUR
2021
2020
Odmerjeni davek
40.905
39.436
Odloženi davek
165
79
Davek od dobička skupaj
40.740
39.357
Dobiček pred davkom
285.956
297.831
Davek, obračunan po 19-odstotni stopnji (19-odstotni stopnji za leto 2020)
54.332
56.588
Davek od povečanja odhodkov
728
846
Davek od davčno nepriznanih odhodkov
2.598
2.370
Davek od davčnih olajšav
15.664
17.172
Davek od prihodkov, ki zmanjšujejo davčno osnovo
1.254
1.583
Davek od dobička skupaj
40.740
39.357
Efektivna davčna stopnja
14,2 %
13,2 %
Največji delež davčnih olajšav predstavljajo vlaganja v raziskave in razvoj ter olajšave za naložbe.
12. Nepremičnine, naprave in oprema
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Zemljišča
28.065
27.758
Zgradbe
248.553
263.859
Oprema
255.802
280.433
Nepremičnine, naprave in oprema v pridobivanju
32.960
27.242
Predujmi za nepremičnine, naprave in opremo
1.661
3.021
Pravica do uporabe sredstev
3.045
2.851
Nepremičnine, naprave in oprema skupaj
570.086
605.164
V letu 2021 smo v družbi Krka med naložbami največ namenili za selitev maloserijske proizvodnje in povečanje zmogljivosti
proizvodnje polizdelkov v Notolu 2, in sicer 7.260 tisoč EUR (7.025 tisoč EUR v letu 2020), za gradnjo Sinteze 2
v Krškem pa 5.351 tisoč EUR (1.247 tisoč EUR v letu 2020). Za projekte na področju informacijske tehnologije in
telekomunikacij smo namenili 3.606 tisoč EUR (4.279 tisoč EUR v letu 2020), za projektiranje selitve in preureditve
RKC 4 in RKC 1 v Laboratorijski kontroli smo namenili 3.470 tisoč EUR (691 tisoč EUR v letu 2020), za rekonstrukcijo
RKC 2 in selitev opreme v RKC 4 pa 2.583 tisoč EUR (4 tisoč EUR v letu 2020).
Večino pravic do uporabe sredstev predstavlja pravica do uporabe sredstev iz naslova zgradb v vrednosti 3.026 tisoč EUR
(2.839 tisoč EUR v letu 2020).

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
275
Gibanje nepremičnin, naprav in opreme (NNO)
v tisoč EUR
Zemljišča
Zgradbe
Oprema
NNO v
pridobivanju
Predujmi za
NNO
Pravica do
uporabe
sredstev
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 1. 1. 2020
27.074
595.912
982.172
31.473
769
3.719
1.641.119
Nove pridobitve zaradi
pripojitve družbe
0
12.358
22.482
0
0
0
34.840
Nabava
0
0
0
53.477
2.252
0
55.729
Aktiviranje prenosi
z NNO v pridobivanju
684
10.293
46.731
57.708
0
0
0
Aktiviranje najemi MSRP
16
0
0
0
0
0
738
738
Odtujitve, oslabitve, manki,
viški
0
58
13.055
0
0
397
13.510
Prenosi, prekvalifikacije
0
289
274
0
0
10
5
Stanje 31. 12. 2020
27.758
618.794
1.038.056
27.242
3.021
4.050
1.718.921
Stanje 1. 1. 2021
27.758
618.794
1.038.056
27.242
3.021
4.050
1.718.921
Nabava
0
0
0
46.017
1.360
0
44.657
Aktiviranje prenosi
z NNO v pridobivanju
307
6.104
33.031
39.442
0
0
0
Aktiviranje najemi MSRP
16
0
0
0
0
0
1.320
1.320
Odtujitve, oslabitve, manki,
viški
0
683
12.167
857
0
259
13.966
Prenosi, prekvalifikacije
0
0
8
0
0
0
8
Stanje 31. 12. 2021
28.065
624.215
1.058.928
32.960
1.661
5.111
1.750.940
Popravek vrednosti
Stanje 1. 1. 2020
0
330.054
697.234
0
0
621
1.027.909
Nove pridobitve zaradi
pripojitve družbe
0
3.849
15.238
0
0
0
19.087
Amortizacija
0
21.035
57.663
0
0
739
79.437
Odtujitve, manki, viški
0
0
12.520
0
0
160
12.680
Prenosi, prekvalifikacije
0
3
8
0
0
1
4
Stanje 31. 12. 2020
0
354.935
757.623
0
0
1.199
1.113.757
Stanje 1. 1. 2021
0
354.935
757.623
0
0
1.199
1.113.757
Amortizacija
0
21.115
57.188
0
0
955
79.258
Odtujitve, manki, viški
0
388
11.691
0
0
88
12.167
Prenosi, prekvalifikacije
0
0
6
0
0
0
6
Stanje 31. 12. 2021
0
375.662
803.126
0
0
2.066
1.180.854
Neodpisana vrednost
Stanje 1. 1. 2020
27.074
265.858
284.938
31.473
769
3.098
613.210
Stanje 31. 12. 2020
27.758
263.859
280.433
27.242
3.021
2.851
605.164
Stanje 1. 1. 2021
27.758
263.859
280.433
27.242
3.021
2.851
605.164
Stanje 31. 12. 2021
28.065
248.553
255.802
32.960
1.661
3.045
570.086
Nepremičninam, napravam in opremi v letu 2021 niso bili pripisani stroški izposojanja.
Neodpisana vrednost nepremičnin, naprav in opreme, ki začasno niso v uporabi, je bila 31. 12. 2021 1.348 tisoč EUR
(31. 12. 2020 pa 1.300 tisoč EUR).
39 % vseh nepremičnin, naprav in opreme, ki so bili v uporabi 31. 12. 2021, je bilo v celoti amortiziranih (31. 12. 2020 jih
je bilo 36 %). Delež je izračunan glede na nabavno vrednost nepremičnin, naprav in opreme, izvzeta so zemljišča.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
276
Vse nepremičnine, naprave in oprema so prosta bremen. Stanje znanih prihodnjih obveznosti, povezanih s pridobivanjem
nepremičnin, naprav in opreme, je razkrito v pojasnilu 29 Pogojne obveznosti in zaveze.
Gibanje in stanje obveznosti iz najema ter zneski, pripoznani v poslovnem izidu, so predstavljeni v pojasnilih 30 Najemi
in 32 Finančni instrumenti in tveganja.
13. Neopredmetena sredstva
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Premoženjske pravice
21.699
23.443
Neopredmetena sredstva v pridobivanju
3.929
4.450
Neopredmetena sredstva skupaj
25.628
27.893
Med neopredmetena sredstva spadata programska oprema in registracijska dokumentacija za nova zdravila.
Gibanje neopredmetenih sredstev (NS)
v tisoč EUR
Premoženjske
pravice
NS
v pridobivanju
Skupaj
Nabavna vrednost
Stanje 1. 1. 2020
107.475
4.062
111.537
Nove pridobitve zaradi pripojitve družbe
438
0
438
Nabava
0
5.582
5.582
Prenosi z NS v pridobivanju
4.839
4.839
0
Odtujitve, manki, viški
627
355
982
Prenosi, prekvalifikacije
5
0
5
Stanje 31. 12. 2020
112.120
4.450
116.570
Stanje 1. 1. 2021
112.120
4.450
116.570
Nabava
0
4.836
4.836
Prenosi z NS v pridobivanju
4.404
4.404
0
Odtujitve, manki, viški
541
953
1.494
Prenosi, prekvalifikacije
8
0
8
Stanje 31. 12. 2021
115.975
3.929
119.904
Popravek vrednosti
Stanje 1. 1. 2020
83.127
0
83.127
Nove pridobitve zaradi pripojitve družbe
354
0
354
Amortizacija
5.709
0
5.709
Odtujitve, manki, viški
509
0
509
Prenosi, prekvalifikacije
4
0
4
Stanje 31. 12. 2020
88.677
0
88.677
Stanje 1. 1. 2021
88.677
0
88.677
Amortizacija
5.605
0
5.605
Prenosi, prekvalifikacije
6
0
6
Stanje 31. 12. 2021
94.276
0
94.276
Neodpisana vrednost
Stanje 1. 1. 2020
24.348
4.062
28.410
Stanje 31. 12. 2020
23.443
4.450
27.893
Stanje 1. 1. 2021
23.443
4.450
27.893
Stanje 31. 12. 2021
21.699
3.929
25.628

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
277
58 % vseh neopredmetenih sredstev, ki so bila v uporabi 31. 12. 2021, je bilo v celoti amortiziranih (31. 12. 2020
jih je bilo 55 %). Delež je izračunan glede na nabavno vrednost neopredmetenih sredstev.
14. Naložbe v odvisne družbe
Gibanje naložb v odvisne družbe
v tisoč EUR
Naložbe v odvisne družbe
Nabavna vrednost
Stanje 1. 1. 2020
338.326
Naknadna vplačila
11.281
Pripojitev družbe
1.004
Stanje 31. 12. 2020
348.603
Stanje 1. 1. 2021
348.603
Ustanovitev novih družb
25
Naknadna vplačila
7.799
Vračila naknadnih vplačil
992
Stanje 31. 12. 2021
355.435
Popravek vrednosti
Stanje 1. 1. 2020
8.991
Stanje 31. 12. 2020
8.991
Stanje 1. 1. 2021
8.991
Stanje 31. 12. 2021
8.991
Neodpisana vrednost
Stanje 1. 1. 2020
329.335
Stanje 31. 12. 2020
339.612
Stanje 1. 1. 2021
339.612
Stanje 31. 12. 2021
346.444
Družba Krka najmanj enkrat na leto preverja, ali obstajajo indikatorji za oslabitev naložb v odvisne družbe. Za naložbe,
pri katerih obstaja tveganje oslabitve, se poštena vrednost ugotavlja z metodami, ki so za posamezno naložbo
najprimernejše. Zadnja presoja je bila novembra 2021.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
278
Deleži v odvisnih družbah
Delež
lastništva
Osnovni
kapital
Vrednost deležev
v odvisnih družbah
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2021
31. 12. 2021
31. 12. 2020
OOO KRKA-RUS, Istra, Ruska federacija
100 %
62.853
118.916
118.916
TAD Pharma GmbH, Cuxhaven, Nemčija
100 %
6.650
97.000
97.000
TERME KRKA, d. o. o., Novo mesto
100 %
14.753
36.416
36.416
Ningbo Krka Menovo Pharmaceutical Co. Ltd., Ningbo, Kitajska
60 %
48.067
26.414
18.615
KRKA-FARMA d.o.o., Zagreb, Hrvaška
100 %
19.031
19.738
19.738
KRKA - POLSKA, Sp. z o. o., Varšava, Poljska
100 %
3.805
18.697
18.697
OOO KRKA FARMA, Istra, Ruska federacija
100 %
8.838
15.170
15.170
Krka France Eurl, Pariz, Francija
100 %
10
4.662
4.662
KRKA Pharma GmbH, Dunaj, Avstrija
100 %
36
2.344
2.344
KRKA Farmacêutica, Unipessoal Lda., Estoril, Portugalska
100 %
10
2.266
2.266
KRKA Farmaceutici Milano S.r.l., Milano, Italija
100 %
10
1.350
1.350
KRKA-FARMA DOO BEOGRAD, Beograd, Srbija
100 %
1
1.042
1.042
KRKA Finland Oy, Espoo,Finska
100 %
2
1.003
1.003
KRKA-FARMA DOOEL, Skopje, Severna Makedonija
100 %
797
802
802
KRKA Belgium, SA, Bruselj, Belgija
100 %
300
285
285
KRKA Magyarország Kft., Budimpešta, Madžarska
100 %
122
184
184
123 Acurae Pharma GmbH, Cuxhaven, Nemčija
100 %
25
25
0
KRKA Sverige AB, Stockholm, Švedska
100 %
15
16
16
TOO KRKA Kazahstan, Almati, Kazahstan
100 %
12
11
11
KRKA Bulgaria EOOD, Sofija, Bolgarija
100 %
10
10
10
KRKA FARMA d.o.o., Sarajevo, Sarajevo, Bosna in Hercegovina
100 %
10
10
10
Krka FARMACÉUTICA, S.L., Madrid, Španija
100 %
10
10
1.002
KRKA HELLAS E.P.E., Atene, Grčija
100 %
10
10
10
KRKA ROMANIA S.R.L., Bukarešta, Romunija
100 %
7
10
10
KRKA Slovensko, s.r.o., Bratislava, Slovaška
100 %
10
10
10
SIA KRKA Latvija, Riga, Latvija
100 %
10
10
10
UAB KRKA Lietuva, Vilna, Litva
100 %
10
10
10
TOV KRKA UKRAJINA, Kijev, Ukrajina
100 %
3
9
9
KRKA USA LLC, Wilmington, ZDA
100 %
9
8
8
KRKA ČR, s. r. o., Praga, Češka republika
100 %
4
3
3
KRKA UK Ltd., London, Združeno kraljestvo
100 %
1
2
2
KRKA PHARMA DUBLIN LIMITED, Dublin, Irska
100 %
1
1
1
Skupaj
165.432
346.444
339.612
31. 12. 2021 je imela odvisna družba Terme Krka, d. o. o., 100-odstotni lastniški delež v družbi Golf Grad Otočec, d. o. o.,
odvisna družba KRKA France Eurl pa 100-odstotni lastniški delež v družbi HCS bvba v Belgiji. 40-odstotni lastnik družbe
Pharmaceutical Ltd je kitajska družba Ningbo Menovo Pharmaceutical Co. Ltd.
Preizkus oslabitve kapitalske naložbe v Terme Krka
Preizkus oslabitve Krkine kapitalske naložbe v odvisno družbo Terme Krka je bil narejen zaradi znamenj, da bi bilo sredstvo
lahko oslabljeno zaradi vpliva pandemije covida-19 na gospodarsko okolje. Po uveljavitvi PCT pogojev v letu 2021 je
poslovanje turistične in zdraviliške dejavnosti potekalo normalno. Del izpada prihodkov je družba Terme Krka nadomestila
s pomočjo državnih ukrepov za premostitev težav v gospodarstvu (turistični boni), z boljšo zasedenostjo in višjimi cenami
zaradi večjega deleža neposrednih rezervacij in manjšega deleža prek posrednikov. Poslovanje družbe Terme Krka je bilo
v letu 2021 uspešno.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
279
Nadomestljiva vrednost sredstva je poštena vrednost, zmanjšana za stroške prodaje, ali njegovi vrednosti pri uporabi,
odvisno od tega, katera je večja. Za potrebe testa oslabitve je bila nadomestljiva vrednost kapitalske naložbe določena na
osnovi izračuna vrednosti pri uporabi, to je z uporabo projekcij denarnih tokov, ki temeljijo na petletnih finančnih načrtih
odvisne družbe in v katerih se predpostavlja postopna normalizacija razmer. Pri projekciji uporabljena diskontna stopnja
je znašala 7,0 %, dolgoročna stopnja rasti neto denarnih tokov (g) po obdobju napovedi (po letu 2026) pa 2 %. Po oceni
poslovodstva razumna sprememba diskontne stopnje oziroma stopnje rasti ne bi povzročila oslabitve sredstev denar
ustvarjajoče enote.
Na osnovi navedenih predpostavk izračunana ocena vrednosti kapitalske naložbe v odvisno družbo Terme Krka presega
knjigovodsko, zato slabitev denar ustvarjajoče enote ni potrebna.
15. Dana posojila
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Nekratkoročno dana posojila
31.010
35.024
posojila, dana odvisnim družbam
18.850
23.650
posojila, dana drugim
12.160
11.374
Kratkoročno dana posojila
195.459
57.836
del nekratkoročnega posojila, ki zapade v prihodnjem letu
4.163
4.022
posojila, dana odvisnim družbam
1.055
707
posojila, dana drugim
190.287
53.094
kratkoročne terjatve za obresti
46
13
Dana posojila skupaj
226.469
92.860
Letna obrestna mera za posojila znotraj skupine Krka je ob sklenitvi posojilne pogodbe priznana obrestna mera, ki jo določi
minister za finance Republike Slovenije na podlagi zakona, ki ureja davek od dohodkov pravnih oseb za potrebe določanja
obresti med povezanimi osebami. V letu 2021 se je gibala med 0,0086 % in 0,0165 %.
Med nekratkoročna posojila drugim spadajo posojila zaposlenim, ki jih družba Krka daje v skladu z internimi akti in so
namenjena nakupu ali obnovi stanovanj. Letna obrestna mera se je v letu 2021 gibala med 0,269 % in 0,367 %
(v letu 2020 med 0,294 % in 0,707 %). Odplačilna doba posojil je največ 15 let.
Med kratkoročnimi posojili drugim je za 190.264 tis EUR bančnih depozitov, vezanih za več kot 90 dni (52.988 tisoč EUR
konec leta 2020).

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
280
Posojila, dana odvisnim družbam, vključno s pripadajočimi kratkoročnimi terjatvami za obresti
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Nekratkoročna posojila, dana odvisnim družbam
18.850
23.650
TERME KRKA, d. o. o., Novo mesto
16.800
21.500
KRKA Farmaceutici Milano S.r.l., Milano, Italija
2.000
2.000
KRKA Bulgaria EOOD, Sofija, Bolgarija
50
150
Kratkoročna posojila, dana odvisnim družbam, vključno z delom
nekratkoročnega posojila, ki zapade v prihodnjem letu
3.559
3.215
TERME KRKA, d. o. o., Novo mesto
2.500
2.705
KRKA Finland Oy, Espoo, Finska
462
12
KRKA HELLAS E.P.E., Atene, Grčija
365
145
SIA KRKA Latvija, Riga, Latvija
115
175
123 Acurae Pharma GmbH, Cuxhaven, Nemčija
80
0
HCS bvba*, Edegem, Belgija
33
33
Krka France Eurl, Pariz, Francija
2
34
TAD Pharma GmbH, Cuxhaven, Nemčija
1
3
KRKA Sverige AB, Stockholm, Švedska
1
0
KRKA Belgium, SA, Bruselj, Belgija
0
106
TOV KRKA UKRAJINA, Kijev, Ukrajina
0
1
Krka FARMACÉUTICA, S.L., Madrid, Španija
0
1
Posojila, dana odvisnim družbam skupaj
22.409
26.865
* HCS bvba je v 100-odstotni lasti odvisne družbe Krka France Eurl.
Odplačilna doba nekratkoročnih posojil odvisnim družbam na dan 31. 12. 2021 je bila največ 3 leta.
16. Finančne naložbe
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Nekratkoročne finančne naložbe
108.882
10.419
finančne naložbe po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa
15.860
10.419
finančne naložbe po odplačni vrednosti
93.022
0
Kratkoročne finančne naložbe, vključno z izvedenimi finančnimi instrumenti
155.448
524
finančne naložbe po odplačni vrednosti
113.987
0
izvedeni finančni instrumenti
1.491
524
druge kratkoročne finančne naložbe po pošteni vrednosti prek poslovnega izida
39.970
0
Finančne naložbe skupaj
264.330
10.943
Med finančnimi sredstvi po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa je bilo za 1.001 tisoč EUR naložb
v delnice in deleže družb v Sloveniji (801 tisoč EUR konec leta 2020), za 14.859 tisoč EUR pa naložb v delnice družb
v tujini (9.619 tisoč EUR konec leta 2020). Med finančnimi naložbami po odplačni vrednosti je bilo za 4.455 tisoč EUR
naložb v slovenske državne obveznice, za 202.554 tisoč EUR pa naložb v tuje državne obveznice. Med drugimi
kratkoročnimi finančnimi naložbami po pošteni vrednosti prek poslovnega izida je izkazana naložba v tuji visoko likvidnostni
sklad denarnega trga v višini 39.970 tisoč EUR. V letu 2020 naložb v državne obveznice in sklad denarnega trga ni bilo.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
281
Gibanje finančnih sredstev
v tisoč EUR
Finančna sredstva
po pošteni vrednosti
prek drugega
vseobsegajočega
donosa
Finančne naložbe po
odplačni vrednosti
Finančne naložbe po
pošteni vrednosti
prek poslovnega
izida
Stanje 1. 1. 2020
9.680
0
0
Prilagoditev na tržno vrednost
739
0
0
Stanje 31. 12. 2020
10.419
0
0
Stanje 1. 1. 2021
10.419
0
0
Povečanje
0
205.946
40.000
Zmanjšanje
0
0
0
Tečajne razlike
0
1.063
0
Prilagoditev na tržno vrednost
5.441
/
30
Stanje 31. 12. 2021
15.860
207.009
39.970
Prilagoditev vrednosti nekratkoročnih finančnih naložb po pošteni vrednosti prek drugega vseobsegajočega donosa je
pripoznana v drugem vseobsegajočem donosu v višini 5.441 tisoč EUR (739 tisoč EUR v letu 2020). Tečajne razlike
finančnih naložb po odplačni vrednosti v višini 1.063 tisoč EUR so pripoznane v finančnih prihodkih. Prilagoditev finančnih
naložb po pošteni vrednosti prek poslovnega izida na tržno vrednost v višini –30 tisoč EUR je pripoznana v finančnih
odhodkih.
17. Odložene terjatve in obveznosti za davek
Terjatve
Obveznosti
v tisoč EUR
2021
2020
2021
2020
Finančne naložbe po pošteni vrednosti prek drugega
vseobsegajočega donosa
1.727
1.727
2.466
1.432
Terjatve
1.484
1.447
0
0
Dividende
19
14
0
0
Rezervacije za pozaposlitvene in druge dolgoročne zaslužke
11.978
12.411
0
0
Rezervacije za pozaposlitvene in druge dolgoročne zaslužke
učinek pripojitve družbe
0
55
0
0
Skupaj
15.208
15.654
2.466
1.432
Pobotanje
2.466
1.432
2.466
1.432
Neto
12.742
14.222
0
0
v tisoč EUR
Stanje
1. 1.
2020
Pripoznano
v izkazu
poslovnega
izida
Pripoznano
v drugem
vseob-
segajočem
donosu
Nove
pridobitve
zaradi
pripojitve
družbe -
IPI
Nove
pridobitve
zaradi
pripojitve
družbe -
PPK
Stanje
31. 12.
2020
Pripoznano
v izkazu
poslovnega
izida
Pripoznano
v drugem
vseob-
segajočem
donosu
Stanje
31. 12.
2021
Finančne naložbe po
pošteni vrednosti
prek drugega
vseobsegajočega donosa
436
0
141
0
0
295
0
1.034
739
Terjatve
1.535
88
0
0
0
1.447
37
0
1.484
Dividende
95
81
0
0
0
14
5
0
19
Rezervacije za
pozaposlitvene in druge
dolgoročne zaslužke
11.121
248
1.042
58
3
12.466
123
611
11.978
Skupaj
13.187
79
901
58
3
14.222
165
1.645
12.742
Za preračun odloženih davkov je uporabljena 19-odstotna davčna stopnja.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
282
18. Zaloge
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Material
183.593
182.523
Nedokončana proizvodnja
89.744
90.196
Končni izdelki
108.124
105.170
Trgovsko blago
10.773
10.062
Predujmi za zaloge
2.089
1.227
Zaloge skupaj
394.323
389.178
Neto odpisi in popravki vrednosti zalog, ki so prikazani v poslovnih odhodkih, so v letu 2021 znašali 17.287 tisoč EUR,
v letu 2020 pa 12.895 tisoč EUR.
Družba nima zastavljenih zalog kot jamstvo za obveznost.
19. Terjatve do kupcev in druge terjatve
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Kratkoročne terjatve do kupcev
424.588
415.286
kratkoročne terjatve do odvisnih družb
234.064
242.370
kratkoročne terjatve do kupcev zunaj skupine
191.294
174.505
kratkoročno odloženi prihodki iz pogodb s kupci
770
1.589
Kratkoročne terjatve iz naslova dividend
99
76
kratkoročne terjatve iz naslova ostalih dividend
99
76
Kratkoročne terjatve do drugih
17.282
15.591
Terjatve skupaj
441.969
430.953
Pri zavarovalnici Coface PKZ, d. d., je bilo zavarovanih 99,1 % terjatev do kupcev zunaj skupine Krka (31. 12. 2020 pa
98,7 %).

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
283
Kratkoročne terjatve do kupcev
Kratkoročne terjatve do odvisnih družb
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
OOO KRKA-RUS, Istra, Ruska federacija
104.394
118.451
OOO KRKA FARMA, Istra, Ruska federacija
52.541
43.434
KRKA Sverige AB, Stockholm, Švedska
16.508
19.419
KRKA-FARMA DOO BEOGRAD, Beograd, Srbija
9.098
8.407
KRKA - POLSKA, Sp. z o. o., Varšava, Poljska
8.763
7.192
KRKA-FARMA DOOEL, Skopje, Severna Makedonija
8.750
8.582
TOO KRKA Kazahstan, Almati, Kazahstan
7.667
6.637
Krka France Eurl, Pariz, Francija
5.384
6.799
TAD Pharma GmbH, Cuxhaven, Nemčija
4.558
0
KRKA Farmaceutici Milano S.r.l., Milano Italija
3.843
5.541
KRKA Finland Oy, Espoo,Finska
3.175
3.580
KRKA-FARMA d.o.o., Zagreb, Hrvaška
3.091
1.392
KRKA Farmacêutica, Unipessoal Lda., Estoril, Portugalska
1.360
2.033
KRKA Belgium, SA, Bruselj, Belgija
1.301
2.726
KRKA PHARMA DUBLIN LIMITED, Dublin, Irska
1.137
2.329
KRKA Pharma GmbH, Dunaj, Avstrija
1.026
846
Krka FARMACÉUTICA, S.L., Madrid, Španija
605
2.692
KRKA UK Ltd., London, Združeno kraljestvo
244
1.845
Ningbo Krka Menovo Pharmaceutical Co. Ltd., Ningbo, Kitajska
200
247
Terjatve do drugih družb v skupini
419
218
Kratkoročne terjatve do odvisnih družb skupaj
234.064
242.370
Kratkoročne terjatve do kupcev zunaj skupine Krka
v tisoč EUR
Bruto
vrednost
Popravek
vrednosti
terjatev
Čista
vrednost
31. 12. 2021
Čista
vrednost
31. 12. 2020
Kratkoročne terjatve do kupcev zunaj skupine v državi
10.394
13
10.381
7.641
Kratkoročne terjatve do kupcev zunaj skupine v tujini
215.465
34.552
180.913
166.864
Kratkoročno odloženi prihodki iz pogodb s kupci v tujini
770
0
770
1.589
Kratkoročne terjatve do kupcev zunaj skupine skupaj
225.089
34.565
190.524
172.916
Neto oslabitve in odpisi terjatev, ki so izkazani v poslovnih odhodkih, so v letu 2021 znašali 50 tisoč EUR, v letu 2020 pa
1.177 tisoč EUR.
Kratkoročne terjatve do drugih
Večino kratkoročnih terjatev do drugih v skupni višini 17.282 tisoč EUR (31. 12. 2020 pa 15.591 tisoč EUR) predstavljajo
terjatve do države, od tega terjatve iz naslova davka na dodano vrednost 10.227 tisoč EUR (31. 12. 2020
pa 8.987 tisoč EUR).
Predujmov za storitve je bilo za 777 tisoč EUR (31. 12. 2020 pa 764 tisoč EUR).

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
284
20. Denar in denarni ustrezniki
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Gotovina v blagajni
1
1
Denarna sredstva v banki
144.980
296.397
Denar in denarni ustrezniki skupaj
144.981
296.398
Družba Krka ima pri dveh bankah sklenjene pogodbe o limitu za dovoljeno negativno stanje na transakcijskih računih
v skupni vrednosti 5.415 tisoč EUR (v letu 2020 je imela pri dveh bankah sklenjene pogodbe v skupni vrednosti
5.075 tisoč EUR). Ker 31. 12. 2021 na transakcijskih računih ni bilo negativnih stanj, je bil limit v celoti neizkoriščen.
Družba Krka je imela na dan 31. 12. 2021 odobren nečrpan kredit v vrednosti 20.000 tisoč EUR (na dan 31. 12 .2020
v vrednosti 20.000 tisoč EUR).
21. Kapital
Osnovni kapital
V skladu s sklepom 19. skupščine z dne 3. 7. 2014 je družba Krka zmanjšala osnovni kapital z umikom 2.632.672 lastnih
delnic oziroma 7,431 % vseh izdanih delnic. Po umiku je bil osnovni kapital v vrednosti 54.732 tisoč EUR razdeljen na
32.793.448 navadnih kosovnih imenskih delnic. Imamo le en razred delnic, prva in edina izdaja delnic pa je potekala leta
1995. Osnovni kapital je bil v celoti vplačan.
Lastne delnice
26. skupščina delničarjev družbe Krka, ki je bila 9. 7. 2020, je njeno upravo pooblastila za pridobivanje lastnih delnic.
Skupni delež vseh lastnih delnic ne sme preseči 10 % osnovnega kapitala družbe Krka, torej 3.279.344 delnic, vključuje
pa tudi delnice, ki jih je imela družba Krka na ta dan že v lasti. Pooblastilo velja 36 mesecev od dneva sprejetja sklepa.
Družba Krka lahko lastne delnice pridobiva s posli, sklenjenimi na organiziranem trgu vrednostnih papirjev, in sicer po
vsakokratni tržni ceni. Lahko jih pridobiva tudi zunaj organiziranega trga vrednostnih papirjev. Pri pridobivanju delnic na
organiziranem ali na neorganiziranem trgu vrednostnih papirjev nakupna cena delnic ne sme biti nižja od knjigovodske
vrednosti delnice, izračunane na podlagi zadnjih javno objavljenih revidiranih poslovnih izkazov skupine Krka. Nakupna
cena delnice prav tako ne sme biti višja od 25-kratnika čistega dobička večinskih lastnikov na delnico, izračunanega na
podlagi zadnjih javno objavljenih revidiranih poslovnih izkazov skupine Krka.
Družba lahko v skladu s 3. in 4. odstavkom 381. člena Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1) osnovni kapital zmanjša
z umikom vseh lastnih delnic po poenostavljenem postopku in v breme drugih rezerv iz dobička.
Izvedeni nakupi lastnih delnic v letu 2021
Število delnic
Tehtana povprečna
cena delnice (v EUR)
Vrednost lastnih
delnic (v tisoč EUR)
1.541.774
99.279
142.134
107,38
15.262
1.683.908
114.541
Izvedeni nakupi lastnih delnic v letu 2021 prikazujejo nakupe, knjižene v letu 2021. V tehtani povprečni ceni delnic je
vključena tudi provizija pri nakupu.
Izvedeni nakupi lastnih delnic v letu 2021 po dnevih so prikazani v Prilogi 1 k Računovodskim izkazom skupine Krka in
Krke, d. d., Novo mesto.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
285
Rezerve
Rezerve družbe Krka sestavljajo rezerve za lastne delnice, kapitalske, zakonske in statutarne rezerve ter rezerva za
pošteno vrednost.
Rezerve za lastne delnice so 31. 12. 2021 znašale 114.541 tisoč EUR in so se v letu 2021 iz naslova oblikovanja zaradi
dodatnega nakupa lastnih delnic povečale za 15.262 tisoč EUR.
Kapitalske rezerve se smejo uporabiti pod pogoji in za namene, ki jih določa zakon. 31. 12. 2021 so znašale
105.897 tisoč EUR in so vključevale splošni prevrednotovalni popravek kapitala v višini 90.659 tisoč EUR, ki je bil ob
prehodu na MSRP vključen v kapitalske rezerve, 10.844 tisoč EUR kapitalskih rezerv, oblikovanih v skladu s posebno
uredbo v postopku lastninskega preoblikovanja družbe Krka, in 4.394 tisoč EUR kapitalskih rezerv, nastalih z zmanjšanjem
osnovnega kapitala zaradi umika lastnih delnic. Znesek se lahko uporabi zgolj za povečanje osnovnega kapitala.
Kapitalske rezerve se v letu 2021 niso spremenile.
Zakonske rezerve lahko družba Krka oblikuje do višine 30 % osnovnega kapitala. 31. 12. 2021 so znašale
14.990 tisoč EUR in se v letu 2021 niso spremenile.
Statutarne rezerve so 31. 12. 2021 znašale 30.000 tisoč EUR in se glede na stanje konec leta 2020 niso spremenile.
Družba Krka jih lahko oblikuje do višine 30.000 tisoč EUR. Uporabi jih lahko za pokrivanje izgube, oblikovanje rezerv za
lastne delnice, zmanjšanje osnovnega kapitala z umikom delnic in uravnavanje dividendne politike.
Rezerva za pošteno vrednost vključuje kumulativno spremembo poštene vrednosti finančnih sredstev in pozaposlitvenih
zaslužkov. Rezerva za pošteno vrednost se je v primerjavi z letom 2020 povečala za 12.375 tisoč EUR in je 31. 12. 2021
znašala –19.004 tisoč EUR. Skupna sprememba je posledica povečanja poštene vrednosti finančnih sredstev (kapitalskih
instrumentov) prek drugega vseobsegajočega donosa za 5.441 tisoč EUR, povečanja zaradi preračuna pozaposlitvenih
zaslužkov za 8.579 tisoč EUR ter zmanjšanja za vpliv odloženih davkov za 1.645 tisoč EUR.
Zadržani dobički
Zadržani dobički so se povečali zaradi dobička v višini 245.216 tisoč EUR, zmanjšali pa zaradi uporabe bilančnega dobička
za izplačilo dividend v višini 155.896 tisoč EUR po sklepu 27. skupščine delničarjev, ki je bila 8. 7. 2021, in dodatnega
oblikovanja rezerv za lastne delnice zaradi nakupa lastnih delnic v letu 2021 v višini 15.262 tisoč EUR.
Znesek izplačanih dividend, prikazan v izkazu denarnih tokov, se od zneska, ki ga je potrdila skupščina in je vključen
v izkaz gibanja kapitala, razlikuje za znesek dividend, izplačanih za pretekla leta, v višini 11 tisoč EUR (9 tisoč EUR v letu
2020).
Dividenda na delnico
V letu 2021 je deklarirana bruto dividenda na delnico znašala 5,00 EUR, v letu 2020 pa 4,25 EUR.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
286
Ugotovitev bilančnega dobička
Tabela je pripravljena v EUR in ne v tisoč EUR kot vse ostale tabele v računovodskem poročilu.
v EUR
2021
2020
Obvezna uporaba dobička
Čisti dobiček
245.216.436,23
258.473.731,06
kritje prenesene izgube
0,00
0,00
oblikovanje zakonskih rezerv
0,00
0,00
oblikovanje rezerv za lastne delnice
15.261.862,79
25.504.335,93
oblikovanje statutarnih rezerv
0,00
0,00
Dobiček po obvezni uporabi
229.954.573,44
232.969.395,13
oblikovanje drugih rezerv iz dobička po sklepu uprave in nadzornega sveta
0,00
0,00
čisti dobiček iz pripojitve družbe
0,00
1.777.841,82
Preostanek dobička
229.954.573,44
234.747.236,95
Ugotovitev bilančnega dobička
preostanek dobička
229.954.573,44
234.747.236,95
preneseni dobiček
88.670.552,72
67.270.600,18
preneseni dobiček učinek pripojitve družbe
0,00
35.501.993,87
Bilančni dobiček
318.625.126,16
337.519.831,00
22. Dobiček na delnico
Osnovni dobiček na delnico je v letu 2021 znašal 7,86 EUR, kar je 4 % manj kot v letu 2020, ko je znašal 8,23 EUR.
Pri izračunu je bil upoštevan čisti dobiček v višini 245.216 tisoč EUR (258.474 tisoč EUR v letu 2020). Za obe leti je bilo
upoštevano tehtano povprečje števila delnic, in sicer 31.185.323 delnic za leto 2021 in 31.400.501 delnic za leto 2020.
Lastne delnice so pri izračunu izvzete.
Vse delnice, ki jih je izdala družba Krka, so navadne imenske delnice, zato je kazalnik popravljeni dobiček na delnico enak
osnovnemu dobičku na delnico.
23. Prejeta posojila
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Kratkoročna posojila
55.092
46.345
posojila, prejeta od odvisnih družb
55.068
46.317
kratkoročne obveznosti za obresti
24
28
Posojila skupaj
55.092
46.345

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
287
Posojila, prejeta od odvisnih družb, vključno s pripadajočimi kratkoročnimi obveznostmi za obresti
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Kratkoročna posojla, prejeta od odvisnih družb
55.092
46.345
TAD Pharma GmbH, Cuxhaven, Nemčija
51.960
39.114
TERME KRKA, d. o. o., Novo mesto
1.575
0
KRKA FARMACÉUTICA, S.L., Madrid, Španija
1.211
2.156
KRKA Pharma GmbH, Dunaj, Avstrija
337
484
KRKA Belgium, SA, Bruselj, Belgija
8
0
Krka France Eurl, Pariz, Francija
1
1
KRKA Sverige AB, Stockholm, Švedska
0
3.984
KRKA PHARMA DUBLIN LIMITED, Dublin, Irska
0
1
KRKA Finland Oy, Espoo,Finska
0
1
KRKA UK Ltd., London, Združeno kraljestvo
0
604
Posojila, prejeta od odvisnih družb, skupaj
55.092
46.345
Kratkoročna posojila so bila najeta v evrih za dobo do enega leta in niso bila posebej zavarovana.
24. Rezervacije
v tisoč EUR
Stanje
31. 12. 2020
Oblikovanje
Koriščenje
Odprava
Stanje
31. 12. 2021
Rezervacije za tožbe
2.100
543
0
2.100
543
Obveznosti za pozaposlitvene
zaslužke zaposlenih
98.516
318
3.879
992
93.963
Obveznosti za druge dolgoročne
zaslužke
19.214
1.136
1.480
240
18.630
Rezervacije skupaj
119.830
1.997
5.359
3.332
113.136
Družba Krka je bila v letu 2021 vključena v 15 sporov s področja intelektualne lastnine, od tega 11 na Portugalskem.
V letu 2021 je zaključila 8 sporov. Za spore s področja intelektualne lastnine skupina Krka nima oblikovanih rezervacij. Na
drugih pravnih področjih (civilnopravni, delovnopravni, upravni spori itd.) je bila družba Krka kot tožena stranka v letu 2021
vključene v 2 spora, skupna vrednost tožbenih zahtevkov proti družbi Krka je ocenjena na 730 tisoč EUR. Za ta namen je
družba oblikovala rezervacije v višini 543 tisoč EUR.

Izračun rezervacij za obveznosti do zaposlenih iz naslova pozaposlitvenih in drugih dolgoročnih zaslužkov temelji na

aktuarskem izračunu, v katerem so bile upoštevane naslednje predpostavke:

1,27-odstotna letna diskontna obrestna mera, kolikor je konec oktobra 2021 znašala donosnost 15-letnih

podjetniških obveznic z visoko boniteto v evroobmočju (v letu 2020 je bila uporabljena 0,72-odstotna diskontna

obrestna mera); vir podatkov je Bloomberg;

trenutno veljavne višine odpravnin in jubilejnih nagrad, določene v internih aktih;

fluktuacija zaposlenih, ki je odvisna predvsem od njihove starosti;

smrtnost na osnovi zadnjih razpoložljivih tablic smrtnosti lokalne populacije;

rast plač za 2,00 % (2,00 % v letu 2020).

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
288
Obveznosti za pozaposlitvene zaslužke zaposlenih
v tisoč EUR
2021
2020
Stanje 1. 1.
98.516
85.986
Stroški sprotnega službovanja (CSC)
6.030
4.446
Stroški obresti (IC)
726
1.188
Izplačani pozaposlitveni zaslužki
3.879
2.628
Odhodi zaposlenih (odprava)
992
1.913
Nove pridobitve zaradi pripojitve družbe
0
470
Aktuarski presežek/primanjkljaj, od tega:
6.438
10.966
sprememba finančnih predpostavk
7.562
8.050
izkustvo
1.124
2.916
Stanje 31. 12.
93.963
98.516
Analiza občutljivosti
Diskontna stopnja
Rast plač
Sprememba v
odstotni točki
odstotni točki
Sprememba za
0,5
0,5
0,5
0,5
Vpliv na stanje obveznosti (v tisoč EUR)
6.412
7.141
7.052
6.398
25. Odloženi prihodki
v tisoč EUR
Stanje
31. 12. 2020
Prejeti novi
odloženi
prihodki
Odprava
odloženih
prihodkov
Stanje
31. 12. 2021
Sredstva, prejeta iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in iz
proračuna Republike Slovenija za projekt Proizvodnja farmacevtskih
izdelkov v novi tovarni Notol 2
1.317
0
259
1.058
Nepovratna finančna pomoč za nakup vozil na električni pogon
4
0
1
3
Brezplačno pridobljene nepremičnine, naprave in oprema
7
0
4
3
Emisijski kuponi
0
10
0
10
Nepovratna finančna pomoč za nakup stavbnega pohištva
95
0
2
93
Nepovratna finančna pomoč za nakup ostale opreme
4
19
20
3
Sredstva, prejeta iz Evropskega sklada za regionalni razvoj
(Farma GRS)
2.960
0
584
2.376
Odloženi prihodki skupaj
4.387
29
870
3.546
Projekta Proizvodnja farmacevtskih izdelkov v novi tovarni Notol 2 in Farma GRS delno financira Evropska unija, in sicer
iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Projekt Notol se izvaja v okviru Operativnega programa krepitve regionalnih
razvojnih potencialov za obdobje 20072013, razvojne prioritete Konkurenčnost podjetij in raziskovalna odličnost:
prednostne usmeritve 1.1.: Izboljšanje konkurenčnih sposobnosti podjetij in raziskovalna odličnost. Projekt Farma GRS je
bil upravičen do sofinanciranja stroškov iz naslova razvojno-raziskovalnih projektov, vključno z vodenjem projektov ter
investicij v razvojno in proizvodno dejavnost.
Vrednost odloženih prihodkov se knjigovodsko zmanjšuje za znesek amortizacije osnovnih sredstev in za zneske drugih
vrst stroškov, za katere so bila sredstva prejeta.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
289
26. Poslovne obveznosti
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Nekratkoročne poslovne obveznosti
10.000
10.000
Kratkoročne poslovne obveznosti
178.143
143.294
Obveznosti do odvisnih družb
79.391
66.205
Obveznosti do dobaviteljev v Sloveniji
43.654
36.329
Obveznosti do dobaviteljev zunaj Slovenije
55.098
40.760
Poslovne obveznosti skupaj
188.143
153.294
Evropska komisija je leta 2014 ugotovila, da naj bi Krka kršila določbo 101. člena Pogodbe o delovanju EU in s tem
povzročila izkrivljanje konkurence na trgu perindoprila v EU, zato je Krki naložila plačilo kazni v višini 10.000 tisoč EUR.
Krka je izrečeno kazen plačala v roku, ki ga je določila Komisija. Ker pa je menila, da s svojim ravnanjem ni kršila pravil
konkurenčnega prava, je zoper odločbo vložila tožbo na Splošno sodišče EU, ki je decembra 2018 odločilo v korist Krke.
Odločba Splošnega sodišča še ni pravnomočna, Komisija je zoper odločbo Splošnega sodišča v pritožbenem roku vložila
pritožbo, o kateri bo odločalo Evropsko sodišče. Komisija je Krki v začetku leta 2020 sicer res vrnila plačano kazen v višini
10.000 tisoč EUR, vendar je družba Krka v skladu s strokovno pravno oceno prihodke iz tega naslova odložila in ta znesek
do končne odločitve sodišča izkazuje kot nekratkoročne poslovne obveznosti.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
290
Obveznosti do odvisnih družb
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
KRKA-FARMA d.o.o., Zagreb, Hrvaška
21.116
16.355
OOO KRKA FARMA, Istra, Ruska federacija
17.042
20.572
KRKA - POLSKA, Sp. z o. o., Varšava, Poljska
6.612
6.156
KRKA ROMANIA S.R.L., Bukarešta, Romunija
4.459
3.941
Krka France Eurl, Pariz, Francija
3.622
479
KRKA ČR, s. r. o., Praga, Češka republika
3.190
2.287
TOV KRKA UKRAJINA, Kijev, Ukrajina
3.081
2.022
TAD Pharma GmbH, Cuxhaven, Nemčija
2.886
1.323
KRKA Magyarország Kft., Budimpešta, Madžarska
2.872
2.944
OOO KRKA-RUS, Istra, Ruska federacija
2.403
1.600
KRKA Slovensko, s.r.o., Bratislava, Slovaška
2.124
1.987
Ningbo Krka Menovo Pharmaceutical Co. Ltd., Ningbo, Kitajska
1.466
55
UAB KRKA Lietuva, Vilna, Litva
1.431
1.004
KRKA Farmaceutici Milano S.r.l., Milano Italija
873
662
KRKA-FARMA DOO BEOGRAD, Beograd, Srbija
866
1.010
TOO KRKA Kazahstan, Almati, Kazahstan
767
239
KRKA Bulgaria EOOD, Sofija, Bolgarija
766
673
SIA KRKA Latvija, Riga, Latvija
681
636
KRKA Farmacêutica, Unipessoal Lda., Estoril, Portugalska
475
489
KRKA-FARMA DOOEL, Skopje, Severna Makedonija
461
514
Krka FARMACÉUTICA, S.L., Madrid, Španija
455
263
KRKA Belgium, SA, Bruselj, Belgija
427
137
KRKA HELLAS E.P.E., Atene, Grčija
322
153
KRKA Finland Oy, Espoo,Finska
249
193
KRKA FARMA d.o.o., Sarajevo, Sarajevo, Bosna in Hercegovina
213
25
KRKA Sverige AB, Stockholm, Švedska
176
152
KRKA Pharma GmbH, Dunaj, Avstrija
143
210
HCS bvba, Edegem, Belgija*
77
55
KRKA UK Ltd., London, Združeno kraljestvo
68
40
TERME KRKA, d. o. o., Novo mesto
43
10
KRKA PHARMA DUBLIN LIMITED, Dublin, Irska
24
18
KRKA USA LLC, Wilmington, ZDA
1
1
Obveznosti do odvisnih družb skupaj
79.391
66.205
* HCS bvba je v 100-odstotni lasti odvisne družbe Krka France Eurl.
27. Kratkoročne obveznosti iz pogodb s kupci
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Obveznost povračila
13.638
11.940
bonusi in količinski popusti
13.638
11.940
Obveznosti iz pogodb
5.839
4.641
obveznosti iz pogodb predujmi kupcev v skupini Krka
0
2.021
obveznosti iz pogodb predujmi drugih kupcev
5.839
2.620
Skupaj kratkoročne obveznosti iz pogodb s kupci
19.477
16.581
Bonusi in količinski popusti vključujejo popuste, do katerih so kupci upravičeni ob izpolnitvi dogovorjenih pogojev in jim
niso priznani v letu, ko je realizirana prodaja, na katero se nanašajo.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
291
28. Druge kratkoročne obveznosti
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Obveznosti do zaposlenih bruto plače, drugi prejemki in dajatve
53.446
52.202
Obveznosti iz začasne prodaje (repo posel)
102.234
0
Drugo
9.025
7.714
Druge kratkoročne obveznosti skupaj
164.705
59.916
Obveznosti iz začasne prodaje se nanašajo na povratni odkup obveznic v juniju 2022, katerih zapadlost je julija 2022.
Začasna prodaja obveznic se je pravno zgodila, vendar pa je to po ekonomski vsebini financiranje. Obveznice služijo kot
jamstvo za depozit, ki ga je družba Krka dala banki. Stanje sredstev iz začasne prodaje na 31. 12. 2021 znaša
102.228 tisoč EUR in so pripoznana v okviru finančnih naložb po odplačni vrednosti. Iz naslova začasne prodaje so bile
pripoznane obveznosti v višini 102.234 tisoč EUR.
Postavka drugo vključuje tudi kratkoročne obveznosti do države, nastale iz naslova davka na dodano vrednost, v višini
6.284 tisoč EUR (5.215 tisoč EUR v letu 2020).
29. Pogojne obveznosti in zaveze
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Dane garancije
13.695
14.204
Drugo
976
0
Pogojne obveznosti skupaj
14.671
14.204
Med danimi garancijami predstavljajo največje postavke garancija za izvedbo dobav izdelkov, s katerimi smo bili izbrani
na javnih razpisih v Italiji, v višini 6.000 tisoč EUR, protigarancija za pravočasno plačilo morebitnih obveznosti iz naslova
izdane carinske garancije v Belorusiji v višini 4.500 tisoč EUR in garancija za kreditno linijo družbe TAD Pharma v višini
3.000 tisoč EUR.
Na osnovi sklenjenih pogodb, ki so povezane z nadaljevanjem naložb v teku, je bilo konec leta 2021 stanje znanih
prihodnjih obveznosti, povezanih s pridobitvijo nepremičnin, naprav in opreme, 27.787 tisoč EUR (27.215 tisoč EUR konec
leta 2020).
30. Najemi
Družba Krka ima sklenjene najemne pogodbe za različna sredstva: poslovne in parkirne prostore ter skladišča, zemljišča,
stanovanja in opremo.
Obdobje trajanja najema ocenjuje glede na vrsto najema:
za poslovne in parkirne prostori ter skladišča do 10 let,
za zemljišča 30 let,
za stanovanja do največ 2 leti,
za opremo do 10 let.
Družba Krka najetih sredstev ne daje v podnajem.
Družba Krka je za najem različne proizvajalne in neproizvajalne opreme ter začasnih poslovnih prostorov in parkirišč
sklenila pogodbe, krajše od enega leta, ter zanje uporabila praktično rešitev, ki jo omogoča standard.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
292
Gibanje knjigovodske vrednosti obveznosti iz najema, ki so pripoznane v postavki dana in prejeta posojila,
v obračunskem obdobju
v tisoč EUR
Gibanje knjigovodske vrednosti
obveznosti iz najema, ki so pripoznane
v postavki dana in prejeta posojila
Stanje 1. 1. 2020
3.093
Povečanja/zmanjšanja
412
Obresti
49
Plačilo najemnin
732
Stanje 31. 12. 2020
2.822
kratkoročne obveznosti iz najemov
659
nekratkoročne obveznosti iz najemov
2.163
Stanje 1. 1. 2021
2.822
Povečanja/zmanjšanja
1.210
Obresti
47
Plačilo najemnin
991
Stanje 31. 12. 2021
3.088
kratkoročne obveznosti iz najemov
987
nekratkoročne obveznosti iz najemov
2.101
Analiza zapadlosti obveznosti iz najemov je prikazana v pojasnilu 32 Finančni instrumenti in finančna tveganja.
Zneski, pripoznani v izkazu poslovnega izida
v tisoč EUR
2021
2020
Stroški amortizacije sredstev, ki predstavljajo pravico do uporabe
956
739
Stroški obresti od obveznosti iz najema
47
49
Odhodki iz naslova kratkoročnih najemnin
39
23
Odhodki iz najema sredstev majhne vrednosti
6
6
Skupaj pripoznano v izkazu poslovnega izida
1.048
817
31. Obveznosti iz financiranja
Gibanje obveznosti iz financiranja v letu 2021
Nedenarne spremembe
v tisoč EUR
Stanje
31. 12. 2020
Denarne
spremembe
Pridobitve/
odtujitve
Ostalo
Stanje
31. 12. 2021
Prejeta posojila
46.317
8.703
0
48
55.068
Obresti od prejetih posojil
28
444
440
0
24
Dividende
1.335
155.907
155.894
0
1.322
Lastne delnice
0
15.262
15.262
0
0
Najemi
2.822
991
1.210
47
3.088
Obveznosti iz začasne prodaje
(repo posel)
0
102.292
0
58
102.234
Skupaj
50.502
61.609
172.806
37
161.736
Obveznosti iz začasne prodaje (repo posel) so predstavljene v pojasnilu 28 Druge kratkoročne obveznosti.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
293
Gibanje obveznosti iz financiranja v letu 2020
Nedenarne spremembe
v tisoč EUR
Stanje
31. 12. 2019
Denarne
spremembe
Pridobitve/
odtujitve
Ostalo
Stanje
31. 12. 2020
Prejeta posojila
72.961
2.337
0
24.307
46.317
Obresti od prejetih posojil
72
512
468
0
28
Dividende
1.344
133.283
133.274
0
1.335
Lastne delnice
0
25.505
25.505
0
0
Najemi
3.093
732
412
49
2.822
Skupaj
77.470
162.369
159.659
24.258
50.502
32. Finančni instrumenti in finančna tveganja
Več o obvladovanju finančnih tveganjih je v poglavju Obvladovanje tveganj v poslovnem delu.
Kreditno tveganje
Ključno kreditno tveganje družbe Krka izhaja iz terjatev do kupcev. To je tveganje, da kupci ob zapadlosti ne bi poravnali
svojih obveznosti.
Centraliziran proces kreditne kontrole na ravni skupine Krka je vzpostavljen že od leta 2004. Vanj so vključeni vsi kupci
s kreditnimi limiti, višjimi od 20.000 EUR. Ob koncu leta 2021 jih je bilo več kot 570 in so predstavljali več kot 95 % terjatev
do kupcev. Kontrola nad manjšimi kupci, ki predstavljajo manj kot 5 % vseh terjatev do kupcev, poteka decentralizirano
v prodajni mreži in pod stalnim nadzorom obvladujoče družbe.
Proces obvladovanja kreditnega tveganja poteka v dveh korakih. Prvi korak je ocenjevanje kreditnega tveganja kupcev,
določitev instrumentov zavarovanja ter dodelitev kreditnega limita. Ocenimo vsakega novega kupca, dvakrat na leto pa
obnovimo ocene vseh kupcev. Oceno kreditnega tveganja vsakega kupca sestavlja veliko različnih finančnih in nefinančnih
kazalnikov, ki so razdeljeni v 4 sklope, vsak od njih pa ima v končni oceni različno težo.
Na podlagi dosežene kreditne ocene in predvidene dinamike odprem blaga in plačil se vsakemu kupcu dodeli individualni
kreditni limit.
Drugi korak v procesu kreditne kontrole je redno dinamično spremljanje plačilne discipline kupcev. V informacijske sisteme
vseh družb v skupini Krka, ki izvajajo prodajo, je vključena kontrola prostega limita in zapadlih terjatev, ki se izvede ob
vsaki odpremi izdelkov kupcem. Kupcem, ki zamujajo s plačili ali pri katerih terjatve, skupaj z novo odpremo, presegajo
odobreni kreditni limit, se odprema avtomatično ustavi, prodajno osebje pa mora sprožiti postopek izterjave ali zagotoviti
zavarovanje plačil.
Proces kreditne kontrole in pooblastila za dodeljevanje kreditnih limitov kupcem so opredeljena z internimi akti. V okviru
kreditne kontrole je vzpostavljen tudi sistem rednega poročanja o terjatvah do kupcev in njihovi plačilni disciplini,
ki omogoča pravočasno zaznavo kupcev s povečanim tveganjem neplačila in zagotavlja učinkovito obvladovanje kreditnih
tveganj.
Proces kreditne kontrole temelji na enotnih pravilih za vse kupce. Zaradi posebnosti posameznih prodajnih trgov so
v posameznih odvisnih družbah uvedene dodatne lokalne kontrole. Procese kreditne kontrole redno prilagajamo
spremembam na prodajnih trgih.
Kreditna kontrola zagotavlja stalno kontrolo kakovosti portfelja terjatev do kupcev. Rezultat procesa kreditne kontrole je
majhen odstotek odpisov in slabitev terjatev glede na prodajo skupine Krka.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
294
Majhna vrednost odpisov in slabitev terjatev je tudi posledica razpršenosti terjatev med veliko število kupcev in prodajnih
trgov ter dejstva, da je glavnina terjatev odprta do kupcev, s katerimi ima Krka dolgoletne poslovne izkušnje.
Kljub tveganjem, povezanim s pandemijo covida-19, je bil rezultat obvladovanja terjatev v letu 2021 ugoden. Vrednost
terjatev do kupcev družbe Krka je bila ob koncu leta 2021 za 2 % večja kot na začetku leta, vendar je znesek zapadlih in
neplačanih terjatev ostal v normalnih, za Krko sprejemljivih okvirih.
Izpostavljenost kreditnemu tveganju
Knjigovodska vrednost finančnih sredstev, ki so bila najbolj izpostavljena kreditnemu tveganju, je bila na datum poročanja
naslednja:
v tisoč EUR
Pojasnila
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Dana posojila
15
226.469
92.860
Finančne naložbe
16
264.330
10.943
Kratkoročne terjatve do kupcev in odvisnih družb
19
424.687
415.362
Denar in denarni ustrezniki
20
144.981
296.398
Skupaj
1.060.467
815.563
Med finančnimi sredstvi, izpostavljenimi kreditnemu tveganju, posebej prikazujemo dana posojila ter terjatve do kupcev in
odvisnih družb.
Dana posojila po regijah
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Slovenija
121.027
90.137
Jugovzhodna Evropa
50
151
Vzhodna Evropa
41
63
Srednja Evropa
115
175
Zahodna Evropa
105.236
2.334
Čezmorska tržišča
0
0
Skupaj
226.469
92.860
Terjatve do kupcev in odvisnih družb po regijah
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Slovenija
10.452
7.697
Jugovzhodna Evropa
83.873
79.248
Vzhodna Evropa
222.183
211.531
Srednja Evropa
56.348
58.152
Zahodna Evropa
46.877
54.962
Čezmorska tržišča
4.855
3.696
Skupaj
424.588
415.286
Analiza starosti danih posojil na datum poročanja
v tisoč EUR
Bruto vrednost
31. 12. 2021
Popravek
31. 12. 2021
Bruto vrednost
31. 12. 2020
Popravek
31. 12. 2020
Nezapadlo
226.456
0
92.851
0
Že zapadlo do 20 dni
0
0
0
0
Že zapadlo od 21 do 50 dni
1
0
1
0
Že zapadlo od 51 do 180 dni
3
0
4
0
Že zapadlo več kot 180 dni
9
0
4
0
Skupaj
226.469
0
92.860
0

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
295
Analiza starosti terjatev do kupcev in odvisnih družb na datum poročanja
v tisoč EUR
Bruto vrednost
31. 12. 2021
Popravek
31. 12. 2021
Bruto vrednost
31. 12. 2020
Popravek
31. 12. 2020
Nezapadlo
409.494
187
397.995
1.071
Že zapadlo do 20 dni
7.384
14
5.229
10
Že zapadlo od 21 do 50 dni
4.597
67
6.810
71
Že zapadlo od 51 do 180 dni
2.361
0
5.524
40
Že zapadlo več kot 180 dni
35.317
34.297
34.781
33.861
Skupaj
459.153
34.565
450.339
35.053
Družba Krka določenim kupcem podaljšuje plačilne roke. Če do podaljševanja rokov ne bi prihajalo, bi bil 31. 12. 2021
znesek nezapadlih terjatev 404.494 tisoč EUR (31. 12. 2020 je bil 387.380 tisoč EUR), zapadlih terjatev do 20 dni
9.223 tisoč EUR (31. 12. 2020 je bil 10.846 tisoč EUR), od 21 do 50 dni 6.905 tisoč EUR (31. 12. 2020 je bil
8.728 tisoč EUR), od 51 do 180 dni 2.360 tisoč EUR (31. 12. 2020 je bil 7.476 tisoč EUR) in zapadlih terjatev za več kot
180 dni 1.606 tisoč EUR (31. 12. 2020 je bil 932 tisoč EUR).
Gibanje popravka vrednosti danih posojil
v tisoč EUR
2021
2020
Stanje 1. 1.
0
11
Odprava popravka vrednosti
0
11
Stanje 31. 12.
0
0
Gibanje popravka vrednosti terjatev do kupcev in odvisnih družb
v tisoč EUR
2021
2020
Stanje 1. 1.
35.053
20.783
Oblikovanje popravkov vrednosti v letu
1.215
16.299
Odpis terjatev v breme popravkov
766
174
Odprava popravka vrednosti
921
1.852
Izterjane odpisane terjatve
16
3
Stanje 31. 12.
34.565
35.053
Likvidnostno tveganje
Krka je med poslovnimi partnerji znana po vzorni plačilni disciplini in stabilnih denarnih tokovih. Tudi v letu 2021 smo vse
obveznosti poravnavali redno. Likvidnostno tveganje skupine Krka je bilo majhno.
V letu 2021 nismo najemali kratkoročnih kreditov ali črpali denarnih sredstev iz naslova rezervnih kreditnih linij pri bankah.
Ob koncu leta 2021 je imela družba Krka povečana denarna in likvidna sredstva, pretežno v obliki denarja na bančnih
računih ali v depozitih pri prvovrstnih poslovnih bankah. Rast presežkov likvidnih sredstev v letu 2021 je posledica
presežka pozitivnega denarnega toka iz poslovanja nad porabo za naložbe in financiranje.
Na denarnih trgih v Ekonomski monetarni uniji (EMU) za denarne naložbe z majhnim tveganjem še naprej veljajo negativne
obrestne mere. V skladu z internimi pravili razpitve naložb in ob upoštevanju kreditnega tveganja bank smo med letom del
denarnih presežkov deponirali pri bankah, da bi tako zmanjšali strošek negativnih obrestnih mer, del pa naložili v obveznice
izbranih evropskih držav s krajšo ročnostjo.
Družba Krka centralizirano obvladuje likvidnostno tveganje v skupini Krka. Odvisne družbe se financirajo interno, prek
obvladujoče družbe, pri kateri deponirajo morebitne presežke sredstev. Presežki vseh družb se združujejo na krovnem
računu obvladujoče družbe v obliki dnevnega avtomatskega združevanja denarnih sredstev (cash pooling) ali v obliki
neavtomatskih bančnih nakazil. Tako optimiziramo upravljanje denarja, zmanjšujemo valutna tveganja, imamo pregled
nad likvidnostjo vseh družb v skupini Krka in zagotavljamo večjo varnost denarnih transakcij.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
296
Družba Krka tudi ob koncu leta 2021 izkazuje ugodne in stabilne kazalnike likvidnosti. Nadaljevanje pandemije covida-19
v letu 2021 ni povečalo likvidnostnega tveganja skupine Krka.
Zapadlost finančnih obveznosti
V tabelah v nadaljevanju so prikazane finančne obveznosti glede na rok zapadlosti.
Zapadlost finančnih obveznosti na dan 31. 12. 2021
Knjigovodska
vrednost
Pogodbeni denarni tokovi
v tisoč EUR
Skupaj
Do pol
leta
Pol leta
do 1 leto
12 leti
25 let
510 let
Finančne obveznosti
Obveznosti iz najemov
3.088
3.088
511
476
633
1.230
238
Obveznosti do dobaviteljev brez predujmov
178.143
178.143
178.143
0
0
0
0
Obveznosti iz pogodb s kupci brez
predujmov
13.638
13.638
13.638
0
0
0
0
Obveznosti iz začasne prodaje (repo posel)
102.234
102.234
102.234
0
0
0
0
Ostale obveznosti brez obveznosti do države
in zaposlenih ter predujmov
2.741
2.741
2.741
0
0
0
0
Finančne obveznosti skupaj
354.936
354.936
352.359
476
633
1.230
238
Obveznosti iz najemov
3.088
3.088
511
476
633
1.230
238
Izvedene finančne obveznosti skupaj
0
0
0
0
0
0
0
Skupaj
354.936
354.936
352.359
476
633
1.230
238
Zapadlost finančnih obveznosti na dan 31. 12. 2020
Knjigovodska
vrednost
Pogodbeni denarni tokovi
v tisoč EUR
Skupaj
Do pol
leta
Pol leta
do 1 leto
12 leti
25 let
510 let
Finančne obveznosti
Prejeta ostala kratkoročna posojila
46.345
46.345
46.345
0
0
0
0
Obveznosti iz najemov
2.822
2.822
332
327
554
1.206
403
Obveznosti do dobaviteljev brez predujmov
143.294
143.294
143.294
0
0
0
0
Obveznosti iz pogodb s kupci brez
predujmov
11.940
11.940
11.940
0
0
0
0
Ostale obveznosti brez obveznosti do države
in zaposlenih ter predujmov
2.499
2.499
2.499
0
0
0
0
Finančne obveznosti skupaj
206.900
206.900
204.410
327
554
1.206
403
Izvedene finančne obveznosti skupaj
0
0
0
0
0
0
0
Skupaj
206.900
206.900
204.410
327
554
1.206
403

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
297
Tveganje sprememb deviznih tečajev
Družba Krka je zaradi razpršenega mednarodnega poslovanja izpostavljena tveganju sprememb deviznih tečajev na
nekaterih prodajnih in nabavnih trgih.
Valutna izpostavljenost izhaja iz različne vrednosti sredstev in obveznosti v posamezni valuti v izkazu finančnega položaja
skupine Krka ter različne višine poslovnih prihodkov in odhodkov, ki jih ustvarjamo v posameznih valutah.
Ključne kategorije, ki tvorijo valutno pozicijo, so terjatve do kupcev, obveznosti do dobaviteljev, likvidna finančna sredstva
v tujih valutah, izvedeni finančni instrumenti, namenjeni zavarovanju valutnih tveganj, ter financiranje odvisnih družb,
ki ga zagotavlja obvladujoča družba.
Leto 2021 je Krkine ključne prodajne in nabavne trge zaznamovalo z različno dinamiko gospodarskega okrevanja in
negotovo krepitvijo inflacije v posameznih državah ob hkratnem stalnem tveganju ponovnega zaprtja gospodarstev.
Negotovost na valutnih trgih je povzročala veliko nestanovitnost posameznih deviznih tečajev.
Gibanje tečaja ruskega rublja je bilo v letu 2021 za Krko ugodno. Njegova vrednost, izražena v evrih, se je med letom
zvišala za 7,2 %. Povprečna vrednost ruskega rublja je bila 5,1 % nižja kot v letu 2020.
Vrednost severnoameriške nafte brent, izražena v ameriških dolarjih, se je v letu 2021 zvišala za 50 %. Vrednost rublja,
izražena v evrih, ni sledila dinamiki krepitve cene nafte. Po pandemičnem letu 2020 je rusko gospodarstvo v letu 2021
zabeležilo visoko gospodarsko rast in rast inflacije. Ruska centralna banka je posledično ključno obrestno mero zvišala za
4,25 odstotne točke. Visoka rast obrestnih mer, ki jo je spremljala precejšnja podražitev nafte, je rublju zagotavljala
zadostno podporo za krepitev v primerjavi z evrom in dolarjem. Zaradi zviševanja obrestnih mer v Ruski federaciji se je
v letu 2021 postopoma zviševal tudi strošek zavarovanja Krkine pozicije v rubljih.
Poljski zlot je bil v letu 2021 stabilnejši, njegova vrednost se je od začetka do konca leta 2021 znižala za 0,8 %, povprečna
vrednost pa je bila 2,7 % nižja kot v letu 2020. Poljska centralna banka je v zadnjem četrtletju 2021 zaradi rasti inflacije
začela dvigovati ključno obrestno mero. Centralna banka ni naklonjena krepitvi domače valute in v skladu s tem se je
gibala tudi vrednost zlota na trgu.
Vrednost romunskega leja v evrih se je od začetka do konca leta 2021 znižala za 1,7 %, kar je v skladu s postopno
depreciacijo valute v primerjavi z evrom v zadnjih letih.
Hrvaška kuna, ki je od leta 2020 v mehanizmu ERM 2, ohranja stabilno vrednost v primerjavi z evrom. Britanski funt se je
v letu 2021 v primerjavi z evrom okrepil za 7 %. Čeprav je gibanje obeh valut v letu 2021 pozitivno vplivalo na neto finančni
izid skupine Krka, je bil prispevek k neto finančnemu izidu majhen.
Vrednost ameriškega dolarja, izražena v evrih, se je od začetka do konca leta 2021 zvišala za 8,3 %, povprečna vrednost
dolarja v evrih pa je bila 3,4 % nižja kot v letu 2020. Ameriški dolar se je izraziteje okrepil predvsem v drugi polovici leta
2021, ko je postalo jasno, da bo rast inflacije v Ameriki in v svetu trajnejša. Ameriška centralna banka je v drugem polletju
napovedala postopen umik stimulativnih monetarnih ukrepov in prve dvige ključne obrestne mere v letu 2022. Evropska
centralna banka bo svojo denarno politiko zaostrovala kasneje in počasneje od ameriške, kar je dodatno prispevalo
h krepitvi ameriškega dolarja v primerjavi z evrom v letu 2021.
Ukrajinska grivna se je po velikem padcu v letu 2020 v letu 2021 ponovno okrepila, vendar je njena vrednost zaradi
geopolitičnega tveganja ob koncu leta v primerjavi z evrom oslabela. Makroekonomske razmere v državi ostajajo
negotove, kar se bo tudi v prihodnje odražalo v gibanju valute.
Družba Krka valutna tveganja praviloma odpravlja z naravnimi metodami, predvsem s povečevanjem nabav in obveznosti
v valutah, v katerih fakturira prodajo. Kadar to ni mogoče, uporabimo finančne instrumente ali pa tveganje ostane
nezavarovano. Za zavarovanje praviloma uporabljamo terminske pogodbe.
V letu 2021 smo nadaljevali politiko delnega zavarovanja tveganja ruskega rublja. S terminskimi pogodbami smo imeli
zavarovanih manj kot 50 % izpostavljenosti v ruskih rubljih. Zaradi krepitve vrednosti rublja v evrih smo ustvarili neto

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
298
pozitivne tečajne razlike, ki pa so bile delno nevtralizirane z neto odhodki iz naslova terminskih pogodb za zavarovanje
rublja.
Naraščajoča izpostavljenost iz poslovanja in za Krko ugodna obrestna razlika med evrom in ameriškim dolarjem sta ključna
razloga, da smo tudi v letu 2021 del izpostavljenosti v ameriških dolarjih varovali s finančnimi instrumenti. Krepitev dolarja
ima zaradi kratke valutne pozicije neugoden finančni vpliv na rezultat skupine Krka, ki pa je bil v letu 2021 v veliki meri
nevtraliziran s prihodki iz naslova instrumentov zavarovanja ameriškega dolarja.
Iz naslova ostalih valut smo v letu 2021 ustvarili neto negativne tečajne razlike. Tveganja ostalih valut nismo zavarovali.
Za ukrajinsko grivno, kazahstanski tengo, srbski dinar in nekatere druge valute, ki so v strukturi valutne izpostavljenosti
družbe Krka manj pomembne, ni na voljo finančnih instrumentov za odpravo valutnih tveganj.
Izpostavljenost tveganju sprememb deviznih tečajev
31. 12. 2021
v tisoč EUR
EUR*
RUB
PLN
HRK
RON
Dana posojila
226.469
0
0
0
0
Terjatve do kupcev
128.233
176.785
42.897
20.782
44.213
Denar in denarni ustrezniki
85.394
1.217
1.295
1.677
994
Prejeta posojila
55.092
0
0
0
0
Nekratkoročne poslovne obveznosti
10.000
0
0
0
0
Kratkoročne poslovne obveznosti
131.638
19.493
6.957
15
4.438
Izpostavljenost izkaza finančnega položaja (neto)
243.366
158.509
37.235
22.445
40.770
* EUR je funkcionalna valuta in ne predstavlja izpostavljenosti tveganju sprememb deviznih tečajev.
31. 12. 2020
v tisoč EUR
EUR*
RUB
PLN
HRK
RON
Dana posojila
92.860
0
0
0
0
Terjatve do kupcev
110.640
183.377
42.456
20.073
42.154
Denar in denarni ustrezniki
282.664
184
1.998
405
1.314
Prejeta posojila
45.741
0
0
0
0
Nekratkoročne poslovne obveznosti
10.000
0
0
0
0
Kratkoročne poslovne obveznosti
99.050
22.129
6.340
7
3.934
Izpostavljenost izkaza finančnega položaja (neto)
331.373
161.432
38.114
20.471
39.534
* EUR je funkcionalna valuta in ne predstavlja izpostavljenosti tveganju sprememb deviznih tečajev.
Pomembni devizni tečaji
Povprečni tečaj*
Končni tečaj*
2021
2020
2021
2020
RUB
87,15
82,72
85,30
91,47
PLN
4,57
4,44
4,60
4,56
HRK
7,53
7,54
7,52
7,55
RON
4,92
4,84
4,95
4,87
* število enot nacionalne valute za 1 EUR
Navedeni tečaji, ki so bili uporabljeni pri preračunu bilančnih postavk na dan 31. 12., so enaki referenčnemu tečaju
Evropske centralne banke na dan 31. 12.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
299
Analiza občutljivosti
Sprememba vrednosti navedenih valut za 1 % glede na EUR na dan 31. 12. 2021 oziroma 31. 12. 2020 bi poslovni izid
pred davki spremenila za vrednosti, navedene v tabeli v nadaljevanju. Analiza, ki je za obe leti narejena na enak način,
predpostavlja, da vse spremenljivke, predvsem obrestne mere, ostanejo nespremenjene. Pri izračunu vpliva spremembe
tečajev navedenih valut je upoštevano stanje terjatev, obveznosti in posojil, ki so nominirani v lokalnih valutah.
Vpliv na poslovni izid pred davki
v tisoč EUR
2021
2020
Sprememba navedene valute za
+1 %
1 %
+1 %
1 %
RUB
1.585
1.585
1.614
1.614
PLN
372
372
381
381
HRK
224
224
205
205
RON
408
408
395
395
Vsaka nadaljnja sprememba navedenih valut za 1 % glede na EUR bi pomenila dodatno spremembo poslovnega izida
pred davki za zgoraj navedene vrednosti.
Tveganje sprememb obrestnih mer
Tveganje sprememb obrestnih mer opredeljujemo kot nevarnost, da skupina Krka zaradi spremenjenih referenčnih tržnih
obrestnih mer utrpi povečanje stroškov financiranja iz naslova dolgoročnih finančnih virov ali zmanjšanje prihodkov
iz naslova dolgoročnih finančnih naložb.
Tveganje sprememb obrestnih mer pri kratkoročnih finančnih virih in kratkoročnih finančnih naložbah se obvladuje v okviru
likvidnostnih tveganj skupine.
Družba Krka je imela v letu 2021 prejeta dolgoročna posojila le pri odvisnih družbah.
Izpostavljenost tveganju sprememb obrestnih mer
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Finančni instrumenti po fiksni obrestni meri
226.043
92.483
Finančna sredstva
226.043
92.483
Finančne obveznosti
0
0
Finančni instrumenti po variabilni obrestni meri
54.596
45.953
Finančna sredstva
472
364
Finančne obveznosti
55.068
46.317
Analiza občutljivosti denarnega toka pri instrumentih z variabilno obrestno mero
Povečanje variabilne obrestne mere za leto 2021 za 100 bazičnih točk bi poslovni izid zmanjšalo za 546 tisoč EUR
(zmanjšanje obrestne mere za 100 bazičnih točk bi poslovni izid povečalo za 546 tisoč EUR). Povečanje variabilne
obrestne mere za 100 bazičnih točk bi poslovni izid za leto 2020 zmanjšalo za 460 tisoč EUR (zmanjšanje obrestne mere
za 100 bazičnih točk bi poslovni izid povečalo za 460 tisoč EUR). Analiza, ki je za obe leti narejena na enak način,
predpostavlja, da vse spremenljivke, predvsem devizni tečaj, ostanejo nespremenjene.
Podrobnejši pregled prejetih kratkoročnih posojil je prikazan v naslednji tabeli.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
300
Prejeta kratkoročna posojila
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Kratkoročna posojila, vključno s kratkoročnim delom nekratkoročnih posojil
55.068
46.317
druga posojila
55.068
46.317
Kratkoročna posojila brez kratkoročnega dela nekratkoročnih posojil
55.068
46.317
Povprečno stanje kratkoročnih posojil v letu
50.693
59.639
Obresti v poslovnem letu
280
423
Drugi stroški najemanja kratkoročnih posojil
0
0
Povprečni efektivni strošek kratkoročnih posojil v letu
0,55 %
0,71 %
Valutna struktura kratkoročnih posojil
EUR
100 %
100 %
Sestava kratkoročnih posojil glede na vrsto obrestne mere
fiksna
0 %
0 %
variabilna
100 %
100 %
Upravljanje kapitala
V skladu s sklepom 19. skupščine z dne 3. 7. 2014 je obvladujoča družba zmanjšala osnovni kapital z umikom
2.632.672 lastnih delnic, kar je predstavljalo 7,431 % vseh izdanih delnic. Po umiku je bil osnovni kapital v vrednosti
54.732 tisoč EUR razdeljen na 32.793.448 navadnih kosovnih imenskih delnic. Imamo le en razred delnic, prva in edina
izdaja delnic pa je potekala v letu 1995. Osnovni kapital je bil v celoti vplačan.
Primarni cilj upravljanja kapitala družbe Krka je zagotavljanje visokega kreditnega ratinga in ustreznih kazalnikov
financiranja, s čimer zagotavlja ustrezen razvoj svojega poslovanja in ustvarja čim večjo vrednost za svoje delničarje.
Družba Krka želi z upravljanjem in prilagajanjem kapitalske strukture slediti spremembam v ekonomskem okolju. Dividende
izplačuje enkrat na leto v skladu s strateško usmeritvijo. Družba Krka nima posebnih ciljev glede lastništva zaposlenih in
nobenega programa delniških opcij.
V letih 2021 in 2020 ni prišlo do sprememb v načinu upravljanja kapitala.
Družba Krka za nadzor nad kapitalom uporablja kazalnik finančnega vzvoda, ki prikazuje delež neto zadolženosti v kapitalu
in neto zadolženosti skupaj. Neto zadolženost vključuje prejeta posojila in poslovne obveznosti, zmanjšana za denar in
njegove ustreznike.
Kazalnik finančnega vzvoda
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Prejeta posojila
55.092
46.345
Poslovne in druge kratkoročne obveznosti
372.325
229.791
Denar in denarni ustrezniki
144.981
296.398
Neto zadolženost
282.436
20.262
Kapital
1.876.142
1.791.850
Kapital in neto zadolženost
2.158.578
1.771.588
Kazalnik finančnega vzvoda
13,1 %
1,1 %

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
301
Poštena vrednost
31. 12. 2021
31. 12. 2020
v tisoč EUR
Knjigovodska
vrednost
Poštena
vrednost
Knjigovodska
vrednost
Poštena
vrednost
Nekratkoročna finančna sredstva
Dana posojila
31.010
31.010
35.024
35.024
Finančne naložbe po pošteni vrednosti prek drugega
vseobsegajoče donosa
15.860
15.860
10.419
10.419
Finančne naložbe po odplačni vrednosti
93.022
92.570
0
0
Kratkoročna finančna sredstva
Dana posojila
195.459
195.459
57.836
57.836
Finančne naložbe prek poslovnega izida
39.970
39.970
0
0
Finančne naložbe po odplačni vrednosti
113.987
113.912
0
0
Izvedeni finančni instrumenti
1.491
1.491
524
524
Terjatve do kupcev
424.588
424.588
415.286
415.286
Denar in denarni ustrezniki
144.981
144.981
296.398
296.398
Nekratkoročne finančne obveznosti
Poslovne obveznosti
10.000
10.000
10.000
10.000
Obveznosti iz najemov
2.101
2.101
2.163
2.163
Kratkoročne finančne obveznosti
Prejeta posojila
55.092
55.092
46.345
46.345
Obveznosti iz najemov
987
987
659
659
Obveznosti do dobaviteljev brez predujmov
178.143
178.143
143.294
143.294
Obveznosti iz pogodb s kupci brez predujmov
13.638
13.638
11.940
11.940
Obveznosti iz začasne prodaje (repo posel)
102.234
102.234
0
0
Ostale obveznosti brez obveznosti do države in
zaposlenih ter predujmov
2.741
2.741
2.499
2.499
Skupaj
695.432
694.905
598.587
598.587
Finančne naložbe glede na izračun njihove poštene vrednosti uvrščamo v tri ravni:
1. raven sredstva po tržni ceni;
2. raven sredstva, ki se ne uvrščajo v 1. raven, njihova vrednost pa je določena neposredno ali posredno na
podlagi primerljivih tržnih podatkov;
3. raven sredstva, katerih vrednosti ni mogoče pridobiti iz tržnih podatkov.
V letu 2021 ni bilo prenosov med ravnmi poštene vrednosti.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
302
Poštena vrednost sredstev
31. 12. 2021
31. 12. 2020
v tisoč EUR
1. raven
2. raven
3. raven
Skupaj
1. raven
2. raven
3. raven
Skupaj
Sredstva, merjena po pošteni
vrednosti
Finančne naložbe po pošteni
vrednosti prek drugega
vseobsegajoče donosa
14.474
0
1.386
15.860
9.033
0
1.386
10.419
Finančne naložbe prek poslovnega
izida
39.970
0
0
39.970
0
0
0
0
Izvedeni finančni instrumenti
0
0
1.491
1.491
0
0
524
524
Sredstva, merjena po pošteni
vrednosti, skupaj
54.444
0
2.877
57.321
9.033
0
1.910
10.943
Sredstva, za katera je poštena
vrednost razkrita
Dana posojila
0
0
226.469
226.469
0
0
92.860
92.860
Terjatve do kupcev
0
0
424.588
424.588
0
0
415.286
415.286
Finančne naložbe po odplačni
vrednosti
206.482
0
0
206.482
0
0
0
0
Denar in denarni ustrezniki
0
0
144.981
144.981
0
0
296.398
296.398
Sredstva, za katera je poštena
vrednost razkrita, skupaj
206.482
0
796.038
1.002.520
0
0
804.544
804.544
Skupaj
260.926
0
798.915
1.059.841
9.033
0
806.454
815.487
Poštena vrednost obveznosti
31. 12. 2021
31. 12. 2020
v tisoč EUR
1. raven
2. raven
3. raven
Skupaj
1. raven
2. raven
3. raven
Skupaj
Obveznosti, za katere je poštena
vrednost razkrita
Poslovne obveznosti
0
0
10.000
10.000
0
0
10.000
10.000
Prejeta posojila
0
0
55.092
55.092
0
0
46.345
46.345
Obveznosti iz najemov
0
0
3.088
3.088
0
0
2.822
2.822
Obveznosti do dobaviteljev
brez predujmov
0
0
178.143
178.143
0
0
143.294
143.294
Obveznosti iz pogodb s kupci
brez predujmov
0
0
13.638
13.638
0
0
11.940
11.940
Obveznosti iz začasne prodaje
(repo posel)
0
0
102.234
102.234
0
0
0
0
Ostale obveznosti brez obveznosti
do države in zaposlenih ter
predujmov
0
0
2.741
2.741
0
0
2.499
2.499
Obveznosti, za katere je poštena
vrednost razkrita, skupaj
0
0
364.936
364.936
0
0
216.900
216.900
Skupaj
0
0
364.936
364.936
0
0
216.900
216.900
Poštena vrednost vrednostnih papirjev za trgovanje je izračunana na osnovi borznega tečaja na datum poročanja brez
zmanjšanja za morebitne stroške pri prodaji oziroma nakupu vrednostnih papirjev.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
303
33. Posli s povezanimi osebami
Povezave z družbami v skupini Krka
V tabeli so prikazani medsebojni odnosi (promet) z odvisnimi družbami v letu 2021.
v tisoč EUR
Prodaja
Nakupi
Prejeta
posojila
Dana
posojila
TERME KRKA, d. o. o., Novo mesto*
293
439
0
0
KRKA-FARMA d.o.o., Zagreb, Hrvaška
7.644
23.491
0
0
KRKA ROMANIA S.R.L., Bukarešta, Romunija
84
17.512
0
0
KRKA-FARMA DOO BEOGRAD, Beograd, Srbija
28.268
3.582
0
0
KRKA-FARMA DOOEL, Skopje, Severna Makedonija
22.604
1.695
0
0
KRKA Bulgaria EOOD, Sofija, Bolgarija
48
2.935
0
0
KRKA HELLAS E.P.E., Atene, Grčija
16
1.341
0
220
KRKA FARMA d.o.o., Sarajevo, Sarajevo, Bosna in Hercegovina
4
619
0
0
OOO KRKA-RUS, Istra, Ruska federacija
143.278
8.888
0
0
OOO KRKA FARMA, Istra, Ruska federacija
94.238
51.277
0
0
TOV KRKA UKRAJINA, Kijev, Ukrajina
155
15.689
0
0
TOO KRKA Kazakhstan, Almati, Kazahstan
15.267
2.522
0
0
KRKA - POLSKA, Sp. z o. o., Varšava, Poljska
25.121
25.764
0
0
KRKA ČR, s. r. o., Praga, Češka republika
84
10.457
0
0
KRKA Magyarország Kft., Budimpešta, Madžarska
68
11.628
0
0
KRKA Slovensko, s.r.o., Bratislava, Slovaška
294
6.475
0
0
UAB KRKA Lietuva, Vilna, Litva
28
3.732
0
0
SIA KRKA Latvija, Riga, Latvija
21
2.718
0
0
KRKA Finland Oy, Espoo,Finska
11.439
1.485
0
0
TAD Pharma GmbH, Cuxhaven, Nemčija
57.973
9.910
0
0
KRKA Sverige AB, Stockholm, Švedska
32.187
1.681
0
0
KRKA Pharma GmbH, Dunaj, Avstrija
8.985
1.625
0
0
KRKA Farmacêutica, Unipessoal Lda., Estoril, Portugalska
14.499
2.173
0
0
Krka FARMACÉUTICA, S.L., Madrid, Španija
10.204
2.503
0
0
KRKA Farmaceutici Milano S.r.l., Milano Italija
15.437
7.004
0
0
Krka France Eurl, Pariz, Francija**
4.128
5.885
0
0
KRKA PHARMA DUBLIN LIMITED, Dublin, Irska
6.857
86
0
0
KRKA Belgium, SA, Bruselj, Belgija
9.017
1.439
0
0
KRKA UK Ltd., London, Velika Britanija
4.819
647
0
0
123 Acurae Pharma GmbH, Cuxhaven, Nemčija
0
0
0
80
Ningbo Krka Menovo Pharmaceutical Co. Ltd., Ningbo, Kitajska
353
11.603
0
0
KRKA USA, LLC, Wilmington, ZDA
0
7
0
0
Skupaj
513.413
236.812
0
300
* skupaj z odvisno družbo Golf Grad Otočec, d. o. o.
** skupaj z odvisno družbo HCS bvba
Družbe v skupini Krka so z obvladujočo družbo poslovale na osnovi sklenjenih kupoprodajnih pogodb, pri čemer so bile
uporabljene tržne cene izdelkov in storitev.
Letna obrestna mera za posojila znotraj skupine Krka je ob sklenitvi posojilne pogodbe priznana obrestna mera, ki jo določi
minister za finance Republike Slovenije na podlagi zakona, ki ureja davek od dohodkov pravnih oseb za potrebe določanja
obresti med povezanimi osebami. V letu 2021 se je gibala med 0,0086 % in 0,0165 %.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
304
Stanje posojil, danih odvisnim družbam v skupini Krka, je opisano v pojasnilu 15 Dana posojila, stanje posojil, prejetih
od odvisnih družb, v pojasnilu 23 Prejeta posojila, stanje terjatev do odvisnih družb v pojasnilu 19 Terjatve do kupcev
in druge terjatve in stanje kratkoročnih poslovnih obveznosti do odvisnih družb v pojasnilu 26 Poslovne obveznosti.
Podatki o skupinah oseb
Konec leta 2021 so imeli člani uprave družbe Krka v lasti 37.040 delnic družbe Krka, kar predstavlja 0,1129 % celotnega
kapitala družbe in 0,1191 % glasovalnih pravic.
Člani nadzornega sveta družbe so imeli konec leta 2021 v lasti 3347 delnic družbe Krka, kar predstavlja 0,0102 %
celotnega kapitala družbe in 0,0108 % glasovalnih pravic.
Lastniški deleži članov uprave in nadzornega sveta v družbi Krka in njihovi deleži v glasovalnih pravicah
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Število
delnic
Delež
v kapitalu
(v %)
Delež v
glasovalnih
pravicah
(v %)
Število
delnic
Delež
v kapitalu
(v %)
Delež v
glasovalnih
pravicah
(v %)
Člani uprave
Jože Colarič
22.500
0,0686
0,0723
22.500
0,0686
0,0720
Aleš Rotar
13.915
0,0424
0,0447
13.915
0,0424
0,0445
Vinko Zupančič
120
0,0004
0,0004
120
0,0004
0,0004
David Bratož
0
0,0000
0,0000
0
0,0000
0,0000
Milena Kastelic
505
0,0015
0,0016
505
0,0015
0,0016
Člani uprave skupaj
37.040
0,1129
0,1191
37.040
0,1129
0,1185
Člani nadzornega sveta, predstavniki
lastnikov
Jože Mermal
0
0,0000
0,0000
0
0,0000
0,0000
Matej Lahovnik
600
0,0018
0,0019
600
0,0018
0,0019
Julijana Kristl
230
0,0007
0,0007
230
0,0007
0,0007
Borut Jamnik
0
0,0000
0,0000
0
0,0000
0,0000
Mojca Osolnik Videmšek
617
0,0019
0,0020
617
0,0019
0,0020
Boris Žnidarič
0
0,0000
0,0000
0
0,0000
0,0000
Člani nadzornega sveta, predstavniki
lastnikov
Franc Šašek
1.400
0,0043
0,0045
1.400
0,0043
0,0045
Tomaž Sever
500
0,0015
0,0016
500
0,0015
0,0016
Mateja Vrečer
0
0,0000
0,0000
0
0,0000
0,0000
Člani nadzornega sveta skupaj
3.347
0,0102
0,0108
3.347
0,0102
0,0107
Skupaj
40.387
0,1232
0,1298
40.387
0,1232
0,1292
Pri izračunu deleža v glasovalnih pravicah so bile izločene lastne delnice (1.683.908 na dan 31. 12. 2021 in 1.541.774 na
dan 31. 12. 2020).
Bruto prejemki skupin oseb
v tisoč EUR
31. 12. 2021
31. 12. 2020
Člani uprave
3.560
3.768
Člani nadzornega sveta
303
210
Bruto prejemki skupin oseb skupaj
3.863
3.978
Prejemki članov uprave obvladujoče družbe vključujejo plače, bonitete in morebitne druge prejemke. Za posamezno leto
so prikazani po stroškovnem principu in se zato razlikujejo od prejemkov, prikazanih v Poročilu o prejemkih članov uprave
in nadzornega sveta družbe Krka za leto 2021, kjer so prikazani po izplačilih v posameznem letu.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
305
Bruto prejemki zaposlenih na podlagi pogodb, za katere ne velja tarifni del kolektivne pogodbe, so v letu 2021 znašali
11.919 tisoč EUR (11.454 tisoč EUR v letu 2020).
Prejemki članov uprave v letu 2021
Plača – fiksni del
Plača – variabilni del
Skupaj
v tisoč EUR
Bruto
Neto
izplačilo
Neto
bonitete
in drugi
prejemki
Bruto
Neto
Bruto
Neto
Jože Colarič
430
178
7
734
306
1.164
491
Aleš Rotar
342
141
11
465
194
807
346
Vinko Zupančič
289
120
13
387
161
676
294
David Bratož
283
120
11
380
159
663
290
Milena Kastelic
170
78
6
80
34
250
118
Prejemki članov uprave skupaj
1.514
637
48
2.046
854
3.560
1.539
Neto bonitete in drugi prejemki
v tisoč EUR
Menedžersko
zavarovanje
Dodatno
pokojninsko
zavarovanje
Jubilejne
nagrade
Druge
bonitete
Povračila
stroškov
Regres za
letni
dopust
Skupaj
Jože Colarič
0,00
2,82
0,00
1,79
0,05
1,98
6,64
Aleš Rotar
0,00
2,82
0,00
4,80
1,05
1,98
10,65
Vinko Zupančič
0,00
2,82
0,00
7,15
0,91
1,98
12,86
David Bratož
0,00
2,82
1,34
3,59
1,08
1,98
10,81
Milena Kastelic
0,00
2,82
0,00
0,44
1,08
1,98
6,32
Prejemki članov uprave skupaj
0,00
14,10
1,34
17,77
4,17
9,90
47,28
Prejemki članov uprave v letu 2020
Plača – fiksni del
Plača – variabilni del
Skupaj
v tisoč EUR
Bruto
Neto
izplačilo
Neto
bonitete
in drugi
prejemki
Bruto
Neto
Bruto
Neto
Jože Colarič
432
177
8
800
313
1.232
498
Aleš Rotar
347
141
13
517
202
864
356
Vinko Zupančič
290
119
13
430
168
720
300
David Bratož
281
119
10
422
166
703
295
Milena Kastelic
169
78
6
80
32
249
116
Prejemki članov uprave skupaj
1.519
634
50
2.249
881
3.768
1.565
Neto bonitete in drugi prejemki
v tisoč EUR
Menedžersko
zavarovanje
Dodatno
pokojninsko
zavarovanje
Jubilejne
nagrade
Druge
bonitete
Povračila
stroškov
Regres za
letni
dopust
Skupaj
Jože Colarič
0,00
2,82
0,00
3,41
0,03
1,81
8,06
Aleš Rotar
0,00
2,82
1,86
5,32
1,12
1,81
12,93
Vinko Zupančič
0,00
2,82
0,00
7,87
0,99
1,81
13,48
David Bratož
0,00
2,82
0,00
4,13
1,06
1,81
9,82
Milena Kastelic
0,00
2,82
0,00
0,05
1,04
1,81
5,71
Prejemki članov uprave skupaj
0,00
14,10
1,86
20,78
4,23
9,04
50,00
Druge bonitete vključujejo boniteto, povezano z uporabo službenega osebnega vozila tudi v zasebne namene, in
morebitne druge bonitete. Povračila stroškov vključujejo povračila za stroške prevoza na delo in za prehrano med delom.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
306
Za opravljanje funkcije v nadzornih svetih ali upravnih odborih odvisnih družb člani uprave ne prejemajo sejnin ali drugih
plačil.
Prejemki članov nadzornega sveta v letu 2021
Osnovno plačilo za
opravljanje funkcije
Sejnine
Potni stroški
Skupaj
v tisoč EUR
Bruto
Neto
Bruto
Neto
Bruto
Neto
Bruto
Neto
Prejemki članov nadzornega
sveta, predstavnikov lastnikov
Jože Mermal
33,51
24,38
1,65
1,20
0,00
0,00
35,16
25,58
Matej Lahovnik
30,82
22,41
2,97
2,16
0,23
0,17
34,02
24,74
Borut Jamnik
31,61
22,99
2,97
2,16
0,00
0,00
34,58
25,15
Julijana Kristl
29,70
21,60
2,53
1,84
0,42
0,31
32,65
23,75
Mojca Osolnik Videmšek
29,70
21,60
2,97
2,16
0,40
0,29
33,07
24,05
Boris Žnidarič
31,61
22,99
2,53
1,84
0,41
0,30
34,55
25,13
Prejemki članov nadzornega
sveta, predstavnikov zaposlenih
Franc Šašek
31,23
22,71
2,97
2,16
0,00
0,00
34,20
24,87
Tomaž Sever
29,70
21,60
2,53
1,84
0,51
0,37
32,74
23,81
Mateja Vrečer
29,70
21,60
2,53
1,84
0,00
0,00
32,23
23,44
Prejemki članov nadzornega sveta
skupaj
277,58
201,88
23,65
17,20
1,97
1,44
303,20
220,52
Po sklepu 27. skupščine delničarjev družbe Krka, ki je bila 8. 7. 2021, člani nadzornega sveta (NS) za udeležbo na seji
prejmejo sejnino, ki za posameznega člana znaša 275,00 EUR bruto. Člani komisije NS za udeležbo na seji komisije
prejmejo sejnino, ki za posameznega člana znaša 80 % sejnine za udeležbo na seji NS. Sejnina za korespondenčno sejo
znaša 80 % siceršnje sejnine. Član NS je ne glede na prej navedeno in ne glede na število udeležb na sejah
v posameznem poslovnem letu upravičen do izplačila sejnin, dokler skupni znesek sejnin ne doseže 50 % osnovnega
plačila za opravljanje funkcije člana NS na letni ravni. Član NS, ki je član komisije oziroma komisij NS, je ne glede na prej
navedeno in ne glede na število udeležb na sejah nadzornega sveta in komisij v posameznem poslovnem letu upravičen
do izplačila sejnin, dokler skupni znesek sejnin za udeležbo na sejah NS in komisij ne doseže 75 % osnovnega plačila
za opravljanje funkcije člana NS na letni ravni.
Član NS poleg sejnin prejme osnovno plačilo za opravljanje funkcije v višini 15.000,00 EUR bruto na leto. Predsednik NS
je upravičen tudi do doplačila v višini 50 % osnovnega plačila za opravljanje funkcije člana NS, podpredsednik oziroma
namestnik predsednika NS pa do doplačila v višini 10 % osnovnega plačila za opravljanje funkcije člana NS. Člani komisije
NS prejmejo doplačilo v višini 25 % osnovnega plačila za opravljanje funkcije člana NS. Predsednik komisije je upravičen
do doplačila v višini 37,5 % osnovnega plačila za opravljanje funkcije člana NS. Član komisije NS je ne glede na zgoraj
navedeno in ne glede na število komisij, katerih član je ali jim predseduje, v posameznem poslovnem letu upravičen do
izplačila doplačil za opravljanje funkcije, dokler njihov skupni znesek ne doseže 50 % osnovnega plačila za opravljanje
funkcije člana NS na letni ravni. Če je mandat člana NS krajši od poslovnega leta, je član komisije NS ne glede na zgoraj
navedeno in ne glede na število komisij, katerih član je ali jim predseduje, v posameznem poslovnem letu upravičen do
izplačila doplačil za opravljanje funkcije, dokler njihov skupni znesek ne doseže 50 % osnovnega plačila za opravljanje
funkcije člana NS glede na upravičena izplačila za obdobje njegovega mandata v poslovnem letu.
Člani NS so upravičeni tudi do doplačila za posebne naloge. Posebne naloge so tiste, pri katerih gre za opravljanje
neobičajnih dlje časa trajajočih nadpovprečno zahtevnih nalog, ki praviloma trajajo vsaj en mesec. NS je pooblaščen, da
ob soglasju člana NS odloči o dodelitvi posebnih nalog temu članu, trajanju posebnih nalog ter doplačilu za posebne
naloge v skladu s tem sklepom skupščine. NS je prav tako pooblaščen, da odloči o doplačilu članom NS za posebne
naloge zaradi objektivnih okoliščin v družbi. Doplačila za posebne naloge so dopustna le za čas, ko se posebne naloge
dejansko opravljajo. NS lahko o tem izjemoma odloči tudi za nazaj (zlasti v primeru posebnih nalog zaradi objektivnih
okoliščin v družbi), vendar največ za preteklo poslovno leto. Doplačila za posebne naloge, ki jih član lahko prejme
v posameznem letu, lahko znašajo največ 50 % osnovnega plačila za opravljanje funkcije člana NS (ne glede na število
posebnih nalog). Pri določanju višine doplačila se upoštevajo zahtevnost posebne naloge ter s tem povezano povečanje
obremenitve in odgovornosti. Doplačilo se preračuna glede na čas dejanskega opravljanja posebne naloge.

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
307
Člani NS prejemajo osnovno plačilo, doplačilo za opravljanje funkcije in doplačilo za posebne naloge v sorazmernih
mesečnih izplačilih, do katerih so upravičeni, dokler opravljajo funkcijo in/ali posebno nalogo. Mesečno izplačilo znaša eno
dvanajstino zgoraj navedenih letnih zneskov. Glede na okoliščine se doplačilo za posebne naloge lahko izvede tudi
v enkratnem skupnem znesku, ko je posebna naloga končana.
Omejitev višine skupnih izplačil sejnin in izplačil doplačil članu NS v ničemer ne vpliva na njegovo dolžnost, da se aktivno
udeležuje vseh sej NS in sej komisij, katerih član je, ter na njegovo zakonsko določeno odgovornost.
Člani NS so upravičeni do povračila stroškov prevoza in stroškov prenočevanja, ki nastanejo v zvezi z njihovim delom
v NS, in sicer do višine, določene v predpisih, ki urejajo povračilo stroškov v zvezi z delom in drugimi dohodki, ki se ne
vštevajo v davčno osnovo (določbe, ki veljajo za prevoz na službenem potovanju in prenočevanje na službenem
potovanju). Znesek, ki po navedenem predpisu pripada članu NS, se poveča za ustrezne dajatve, tako da neto izplačilo
predstavlja povračilo dejanskih potnih stroškov. Za določitev kilometrine se upoštevajo razdalje med kraji, objavljene
na javni spletni strani AMZS. Stroški za prenočevanje se lahko povrnejo le, če je stalno ali začasno prebivališče člana NS
oziroma člana komisije NS od kraja dela organa oddaljeno najmanj 100 kilometrov, če se ni mogel vrniti, ker po voznem
redu ni bila več predvidena nobena vožnja javnega prevoznega sredstva, ali zaradi drugih objektivnih razlogov.
Člani uprave in člani nadzornega sveta, predstavniki zaposlenih, v letih 2020 in 2021 niso prejemali posojila družbe Krka.
Posojila zaposlenim na podlagi pogodb, za katere ne velja tarifni del kolektivne pogodbe, so 31. 12. 2021 znašala
179 tisoč EUR (155 tisoč EUR na dan 31. 12. 2020). Odplačila posojil zaposlenim na podlagi pogodb, za katere ne velja
tarifni del kolektivne pogodbe, pa so v letu 2021 znašala 26 tisoč EUR (22 tisoč EUR v letu 2020). Posojila tem osebam
so bila namenjena za reševanje stanovanjskih vprašanj.
34. Izobrazbena struktura zaposlenih
2021
2020
Povprečno
število
zaposlenih
Delež
(v %)
Povprečno
število
zaposlenih
Delež
(v %)
Doktorji znanosti
169
2,7
161
2,7
Magistri znanosti
268
4,3
266
4,5
Univerzitetna izobrazba
1947
31,4
1875
31,2
Visokostrokovna izobrazba
846
13,7
798
13,3
Višješolska izobrazba
257
4,1
248
4,1
Srednješolska izobrazba
1905
30,7
1809
30,1
Kvalificirani delavci
716
11,5
728
12,1
Nekvalificirani delavci
96
1,6
120
2,0
Skupaj (povprečje leta)
6.204
100,0
6.005
100,0

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
308
35. Posli z revizorsko družbo
Pogodbena vrednost storitev revidiranja, ki jih je za družbo Krka v letu 2021 opravila revizorska družba ERNST & YOUNG
Revizija, poslovno svetovanje, d. o. o., je bila 107 tisoč EUR (107 tisoč EUR v letu 2020). Skupni stroški revidiranja so bili
109 tisoč EUR (112 tisoč EUR v letu 2020). Revizorska hiša je opravila še prevod računovodskega dela letnega poročila
v vrednosti 3 tisoč EUR in revizijo o skladnosti poročila z uredbo ESEF v vrednosti 5 tisoč EUR.
36. Dogodka po zaključku obračunskega obdobja
Dogodka po zaključku obračunskega obdobja nista vplivala na računovodske izkaze za leto 2021.
Vpliv stanja v Ukrajini in Ruski federaciji na poslovanje družbe Krka
Glede na hitre spremembe in njihovo nepredvidljivost ni mogoče zanesljivo oceniti vpliva stanja v Ukrajini in Ruski federaciji
na naše poslovanje v letu 2022 in morebitnih dolgoročnih posledic. Krka ima močno kapitalsko strukturo, ustvarja robusten
denarni tok iz poslovanja in je brez finančnega dolga, zato uspešno poslovanje na daljši rok ni ogroženo. Uprava družbe
pozorno spremlja dogodke in izvaja vse potrebne aktivnosti za zagotovitev kontinuitete poslovanja v omenjenih državah
ter sprejema ukrepe za obvladovanje operativnih tveganj in zmanjšanje morebitnega negativnega vpliva na poslovne
rezultate. Uprava bo morebitne spremenjene napovedi za poslovno leto 2022 pripravila in jih javno objavila, ko bo in če
bo mogoče bolj zanesljivo oceniti kratkoročne in dolgoročne posledice razmer.
Naložba družbe Krka v odvisno družbo v Ukrajini je 31. 12. 2021 znašala 9 tisoč EUR, naložbi v odvisni družbi v Ruski
federaciji pa sta skupaj znašali 134.086 tisoč EUR.
Družba Krka je imela 31. 12. 2021 v Ukrajini 39.194 tisoč EUR terjatev do kupcev in odvisnih družb, od tega
35 tisoč EUR do odvisne družbe in 39.159 tisoč EUR do kupcev zunaj skupine Krka. V Ruski federaciji pa je imela
31. 12. 2021 160.340 tisoč EUR terjatev do kupcev in odvisnih družb, od tega 156.935 tisoč EUR do odvisnih družb in
3.405 tisoč EUR do kupcev zunaj skupine Krka.
V letu 2022 je prišlo do neugodne spremembe menjalnega tečaja EUR/RUB. Obseg izpostavljenosti na dan 31. 12. 2021
in povezanih tveganj je predstavljen v pojasnilu 32 Finančni instrumenti in finančna tveganja.
Nakupi lastnih delnic
Od 1. januarja 2022 do 11. aprila 2022 smo pridobili 21.689 lastnih delnic. Konec tega obdobja je imela Krka
1.705.597 lastnih delnic (5,201 % vseh delnic).

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
309
Poročilo neodvisnega revizorja



Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
310




Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
311




Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
312




Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
313




Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo družbe Krka
314





Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo
315
Priloga 1
Izvedeni nakupi lastnih delnic družbe Krka v letu 2021 po dnevih
Datum
Število
delnic
Povprečna
cena delnice
(v EUR)
Vrednost
lastnih delnic
(v tisoč EUR)
Datum
Število
delnic
Povprečna
cena delnice
(v EUR)
Vrednost
lastnih delnic
(v tisoč EUR)
Datum
Število
delnic
Povprečna
cena delnice
(v EUR)
Vrednost
lastnih delnic
(v tisoč EUR)
4. 1. 2021
1.909
91,23
174
25. 5. 2021
1.200
107,68
129
17. 8. 2021
270
110,68
30
5. 1. 2021
2.044
92,60
189
26. 5. 2021
1.023
107,17
110
18. 8. 2021
1.044
112,65
118
6. 1. 2021
2.218
93,44
207
27. 5. 2021
1.399
107,10
150
19. 8. 2021
1.047
113,48
119
7. 1. 2021
1.877
94,62
178
28. 5. 2021
1.525
106,67
163
20. 8. 2021
211
112,25
24
8. 1. 2021
926
95,82
89
31. 5. 2021
1.059
106,48
113
23. 8. 2021
633
112,04
71
11. 1. 2021
1.764
96,92
171
1. 6. 2021
1.440
106,37
153
24. 8. 2021
1.106
111,98
124
12. 1. 2021
1.727
96,90
167
2. 6. 2021
1.331
107,17
143
25. 8. 2021
540
112,41
61
13. 1. 2021
1.876
96,59
181
3. 6. 2021
1.414
107,17
152
26. 8. 2021
1.077
112,61
121
29. 1. 2021
1.578
95,50
151
4. 6. 2021
1.480
106,68
158
27. 8. 2021
1.050
112,30
118
1. 2. 2021
1.613
95,15
153
7. 6. 2021
1.526
106,17
162
30. 8. 2021
310
112,08
35
2. 2. 2021
1.610
95,00
153
8. 6. 2021
1.587
105,05
167
31. 8. 2021
967
113,61
110
3. 2. 2021
1.706
94,78
162
9. 6. 2021
1.645
103,74
171
1. 9. 2021
978
113,14
111
4. 2. 2021
1.666
94,55
158
10. 6. 2021
1.787
104,67
187
2. 9. 2021
999
111,68
112
5. 2. 2021
1.637
94,29
154
11. 6. 2021
1.814
105,41
191
3. 9. 2021
977
113,05
110
9. 2. 2021
1.630
93,92
153
14. 6. 2021
1.850
105,17
195
6. 9. 2021
715
112,49
80
10. 2. 2021
1.561
93,35
146
15. 6. 2021
1.885
105,17
198
7. 9. 2021
516
113,59
59
11. 2. 2021
1.425
92,99
133
16. 6. 2021
1.906
105,44
201
8. 9. 2021
968
112,93
109
12. 2. 2021
1.369
92,89
127
17. 6. 2021
1.911
105,26
201
9. 9. 2021
1.008
111,92
113
15. 2. 2021
307
93,08
29
18. 6. 2021
1.968
104,67
206
10. 9. 2021
799
111,45
89
15. 4. 2021
2.041
99,00
202
21. 6. 2021
1.813
104,09
189
13. 9. 2021
852
112,46
96
16. 4. 2021
843
100,58
85
22. 6. 2021
1.819
104,02
189
14. 9. 2021
1.032
112,54
116
19. 4. 2021
2.390
103,18
247
23. 6. 2021
1.250
103,29
129
15. 9. 2021
580
111,68
65
21. 5. 2021
1.011
107,04
108
29. 7. 2021
1.158
108,75
126
16. 9. 2021
996
111,92
111
24. 5. 2021
1.188
107,33
128
16. 8. 2021
1.040
110,69
115
17. 9. 2021
883
111,68
99

Graphics
Letno poročilo 2021 Računovodsko poročilo
316
Datum
Število
delnic
Povprečna
cena delnice
(v EUR)
Vrednost
lastnih delnic
(v tisoč EUR)
Datum
Število
delnic
Povprečna
cena delnice
(v EUR)
Vrednost
lastnih delnic
(v tisoč EUR)
Datum
Število
delnic
Povprečna
cena delnice
(v EUR)
Vrednost
lastnih delnic
(v tisoč EUR)
20. 9. 2021
884
110,46
98
13. 10. 2021
687
111,18
76
7. 12. 2021
1.323
117,76
156
21. 9. 2021
994
111,30
111
14. 10. 2021
214
111,34
24
8. 12. 2021
1.448
117,90
171
22. 9. 2021
1.007
110,99
112
15. 10. 2021
1.064
112,30
119
9. 12. 2021
773
117,19
91
23. 9. 2021
274
111,22
30
18. 10. 2021
1.073
111,96
120
10. 12. 2021
1.263
117,92
149
24. 9. 2021
835
115,15
96
18. 11. 2021
510
115,24
59
13. 12. 2021
1.474
117,48
173
27. 9. 2021
1.092
112,44
123
19. 11. 2021
915
115,53
106
14. 12. 2021
1.302
118,13
154
28. 9. 2021
605
112,30
68
22. 11. 2021
940
116,46
109
15. 12. 2021
1.689
117,81
199
29. 9. 2021
1.056
112,64
119
23. 11. 2021
286
117,74
34
16. 12. 2021
1.754
117,19
206
30. 9. 2021
800
112,92
90
24. 11. 2021
921
119,31
110
17. 12. 2021
1.582
116,17
184
1. 10. 2021
445
112,62
50
25. 11. 2021
1.015
119,92
122
20. 12. 2021
1.496
116,47
174
4. 10. 2021
941
111,55
105
26. 11. 2021
1.000
119,90
120
21. 12. 2021
785
115,88
91
5. 10. 2021
1.010
111,38
112
29. 11. 2021
834
119,82
100
22. 12. 2021
442
116,53
52
6. 10. 2021
332
109,68
36
30. 11. 2021
1.155
117,19
135
23. 12. 2021
1.298
116,93
152
7. 10. 2021
522
111,17
58
1. 12. 2021
1.227
116,62
143
27. 12. 2021
1.597
118,05
189
8. 10. 2021
978
111,38
109
2. 12. 2021
1.122
116,68
131
28. 12. 2021
910
118,78
108
11. 10. 2021
620
110,49
69
3. 12. 2021
1.572
116,19
183
12. 10. 2021
783
110,45
86
6. 12. 2021
981
115,65
113
Nakupi
v letu 2021
skupaj
142.134
107,38
15.262
V povprečno ceno delnice je vključena tudi plačana provizija.

Graphics
Letno poročilo 2021
317
PODPIS LETNEGA POROČILA ZA LETO 2021 IN NJEGOVIH
SESTAVNIH DELOV
Predsednik in člani uprave družbe Krka, d. d., Novo mesto smo seznanjeni z vsebino sestavnih delov letnega poročila
družbe Krka in skupine Krka za leto 2021 in s tem tudi s celotnim letnim poročilom družbe Krka in skupine Krka za leto
2021. Z njim se strinjamo in to potrjujemo s svojim podpisom.
Jože Colarič
predsednik uprave in generalni direktor
dr. Aleš Rotar
član uprave
dr. Vinko Zupančič
član uprave
David Bratož
član uprave
Milena Kastelic
članica uprave – delavska direktorica