| KONCERNENS RESULTATRÄKNING | |||
(MSEK) NOT | 2023/24 | 2022/23 | |
Nettoomsättning | K2, K3, K7 | ||
Kostnad sålda tjänster | - | - | |
Övriga externa kostnader | K4, K18 | - | - |
Personalkostnader | K5, K6, K7 | - | - |
Avskrivningar | K8 | - | - |
Resultat från andelar i intresseföretag | K19 | - | - |
Jämförelsestörande poster | K9 | - | - |
RÖRELSERESULTAT | K2 | ||
Finansiella intäkter | K10 | ||
Finansiella kostnader | K11 | - | - |
RESULTAT FÖRE SKATT | |||
Skatt | K12 | - | - |
ÅRETS RESULTAT | |||
Moderbolagets aktieägare – andel av årets resultat | |||
Resultat per stamaktie, före utspädning (kronor) | K13 | ||
Resultat per stamaktie, efter utspädning (kronor) | K13 |
| KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT | |||
(MSEK) NOT | 2023/24 | 2022/23 | |
ÅRETS RESULTAT | |||
| ÖVRIGT TOTALRESULTAT: | |||
| Poster som inte kommer att återföras till resultatet | |||
Aktuariella vinster och förluster | K6 | - | - |
Uppskjuten skatt avseende aktuariella vinster och förluster | K12 | ||
| Poster som kommer att återföras till resultatet | |||
Omräkningsdifferenser | - | ||
ÅRETS ÖVRIGA TOTALRESULTAT | - | - | |
TOTALRESULTAT FÖR ÅRET | |||
Moderbolagets aktieägare – andel av årets totalresultat |
| TILLGÅNGAR | |||
(MSEK) NOT | 2024-06-30 | 2023-06-30 | |
| ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | |||
Goodwill | K14, K15, K16 | ||
Varumärken | K15 | ||
Övriga immateriella anläggningstillgångar | K15 | ||
| Materiella anläggningstillgångar | |||
Byggnader | K17, K29 | ||
Inventarier | K17 | ||
Förbättringsutgifter på annans fastighet | K17 | ||
Nyttjanderättstillgångar | K18 | ||
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
Andelar i intresseföretag | K19 | ||
Långfristiga fordringar | |||
Pensionsfordringar | K6 | ||
Uppskjuten skattefordran | K12 | ||
SUMMA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | K2 | ||
| OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR | |||
Varulager | K20 | ||
Kundfordringar | K21 | ||
Aktuell skattefordran | |||
Övriga fordringar | |||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | K22 | ||
Likvida medel | K23 | ||
SUMMA OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR | |||
SUMMA TILLGÅNGAR | K32 |
(MSEK) NOT | 2024-06-30 | 2023-06-30 | |
EGET KAPITAL | K24 | ||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Omräkningsreserver | - | ||
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | |||
SUMMA EGET KAPITAL | |||
| LÅNGFRISTIGA SKULDER | |||
Långfristiga skulder till kreditinstitut | K27, K28, K30 | ||
Långfristiga leasingskulder | K27, K28, K30 | ||
Pensionsavsättningar | K6 | ||
Övriga avsättningar | K25 | ||
Uppskjuten skatteskuld | K12 | ||
Övriga långfristiga skulder | K27, K28, K30 | ||
SUMMA LÅNGFRISTIGA SKULDER | |||
| KORTFRISTIGA SKULDER | |||
Kortfristiga skulder till kreditinstitut | K27, K28, K30 | ||
Kortfristiga leasingskulder | K27, K28, K30 | ||
Övriga räntebärande skulder | K27, K28, K30 | ||
Leverantörsskulder | K27, K28 | ||
Aktuell skatteskuld | |||
Övriga skulder | |||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | K25, K26 | ||
SUMMA KORTFRISTIGA SKULDER | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | K24, K31, K32 |
| Övrigt | Omräknings- | Balanserad | Summa | ||
| Aktiekapital | tillskjutet kapital | reserv | vinst | eget kapital | |
| (MSEK) | (not K24) | (not K24) | (not K24) | (not K24) | (not K24) |
| INGÅENDE BALANS ENLIGT FASTSTÄLLD | |||||
BALANSRÄKNING PER 1 JULI 2022 | - | ||||
Årets resultat | |||||
Övrigt totalresultat | - | - | |||
Årets totalresultat | |||||
| Transaktioner med ägare | |||||
Teckningsoptioner * | |||||
Konvertibler | |||||
Lämnad utdelning | - | - | |||
Aktiematchningsprogram* | |||||
SUMMA TRANSAKTIONER MED ÄGARE | - | - | |||
UTGÅENDE BALANS PER 30 JUNI 2023 | |||||
Årets resultat | |||||
Övrigt totalresultat | - | - | - | ||
Årets totalresultat | - | ||||
| Transaktioner med ägare | |||||
Teckningsoptioner * | |||||
Inlösen aktier | - | - | - | ||
Fondemission | - | ||||
Emissionskostnader | - | - | |||
Skatt på emissionskostnad | |||||
Konvertibler | |||||
Lämnad utdelning | - | - | |||
Aktiematchningsprogram* | |||||
SUMMA TRANSAKTIONER MED ÄGARE | - | - | - | ||
UTGÅENDE BALANS PER 30 JUNI 2024 | - |
(MSEK) NOT | 2023/24 | 2022/23 | |
| Den löpande verksamheten | |||
Rörelseresultat | |||
| Justering för poster som inte påverkar kassaflödet | |||
Avskrivning av anläggningstillgångar | K8 | ||
Förändringar avsättningar | - | - | |
Rearesultat vid avyttring av anläggningstillgångar | |||
Betald skatt | - | - | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital | |||
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapitalet | |||
Förändring varulager | - | ||
Förändring rörelsefordringar | - | ||
Förändring rörelseskulder | |||
KASSAFLÖDE FRÅN DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN | |||
| Investeringsverksamheten | |||
Förvärv av dotterbolag | K14 | - | - |
Investeringar i fastigheter | K17 | - | - |
Investeringar i annans fastighet | K17 | - | - |
Investeringar i inventarier | K17 | - | - |
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar | K15 | - | - |
Försäljning av materiella anläggningstillgångar | K17 | ||
Investeringar i intresseföretag | K19 | - | |
Investeringar finansiella anläggningstillgångar | - | ||
Försäljning av finansiella anläggningstillgångar | |||
KASSAFLÖDE FRÅN INVESTERINGSVERKSAMHETEN | - | - | |
| Finansieringsverksamheten | |||
Erhållen ränta | |||
Erlagd ränta* | - | - | |
Lämnad utdelning | - | - | |
Inlösen aktier | - | ||
Teckningsoptioner | K5, K24 | ||
Konvertibellån | - | ||
Upptagna lån | K28 | ||
Amortering av lån | K28 | - | - |
Amortering av leasingskuld | K28 | - | - |
KASSAFLÖDE FRÅN FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | - | - | |
Årets kassaflöde | - | ||
Likvida medel vid årets början | |||
Kursdifferenser i likvida medel | - | ||
LIKVIDA MEDEL VID ÅRETS SLUT | K23 |
| ANTAL ÅR | |
Varumärken | 20-25 år |
| ANTAL ÅR | |
Övriga immateriella tillgångar | 3-5 år |
| ANTAL ÅR | |
Byggnader | 25-30 år |
Inventarier | 3-10 år |
Förbättringsutgifter på annans fastighet | 2-25 år |
| INTERNATIONELL | FÖRSKOLA & | GRUNDSKOLA | GYMNASIESKOLA | VUXENUTBILDNING | ÖVRIGT 4 | ELIMINERINGAR | KONCERNEN | ||||||||
| VERKSAMHET | |||||||||||||||
(MSEK) | 2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | |
Intäkter, totalt | 6 928 | 5 462 | 4 448 | 4 012 | 6 381 | 5 955 | 1 820 | 1 739 | 72 | 56 | -2 318 | -1 684 | 17 332 | 15 539 | |
Intäkter, internt | 855 | 479 | 376 | 242 | 899 | 801 | 116 | 111 | 71 | 51 | -2 318 | -1 684 | - | – | |
Intäkter, externt | 6 073 | 4 983 | 4 072 | 3 769 | 5 482 | 5 154 | 1 704 | 1 628 | 1 | 5 | - | – | 17 332 | 15 539 | |
Justerad EBITDA 1 | 401 | 305 | 389 | 364 | 701 | 683 | 190 | 151 | -94 | -78 | - | – | 1 587 | 1 426 | |
Avskrivningar | -129 | -112 | -96 | -93 | -249 | -226 | -25 | -22 | -2 | -3 | - | – | -502 | -457 | |
Resultat från intresseföretag | - | – | - | – | - | – | -4 | -4 | - | – | - | – | -4 | -4 | |
Justerat rörelseresultat (EBIT) | 290 | 194 | 293 | 271 | 451 | 457 | 161 | 126 | -97 | -83 | - | – | 1 097 | 964 | |
Jämförelsestörande poster | -18 | -11 | 1 | -10 | 0 | -23 | 0 | 0 | 0 | 0 | - | – | -17 | -45 | |
Effekt av IFRS 16 | - | – | - | – | - | – | - | – | 410 | 350 | - | – | 410 | 350 | |
Rörelseresultat (EBIT) | 272 | 182 | 293 | 260 | 451 | 434 | 161 | 126 | 312 | 267 | - | – | 1 490 | 1 270 | |
Finansnetto | - | – | - | – | - | – | - | – | -665 | -511 | - | – | -665 | -511 | |
Skatt på årets resultat | - | – | - | – | - | – | - | – | -193 | -181 | - | – | -193 | -181 | |
ÅRETS RESULTAT | - | – | - | – | - | – | - | – | – | – | - | – | 632 | 578 | |
Totalt antal elever 2 | 29 464 | 25 163 | 29 201 | 28 641 | 45 329 | 44 112 | – 3 | – 3 | - | – | - | – | 103 994 | 97 916 | |
Antalet barn förskola 2 | 27 014 | 25 163 | 3 391 | 3 365 | - | – | - | – | - | – | - | – | 30 406 | 28 528 | |
Antalet elever grundskola 2 | 1 975 | – | 25 809 | 25 276 | - | – | - | – | - | – | - | – | 27 784 | 25 276 | |
Antalet elever gymnasieskola 2 | 475 | – | - | – | 45 329 | 44 112 | - | – | - | – | - | – | 45 804 | 44 112 | |
Antalet anställda, heltidsekvivalenter 2 | 6 581 | 5 797 | 3 638 | 3 498 | 3 912 | 3 831 | 1 081 | 1 139 | 216 | 195 | - | – | 15 428 | 14 459 | |
Antalet enheter 2 | 386 | 312 | 118 | 116 | 149 | 152 | - | - | - | – | - | – | 653 | 581 | |
Nyttjanderättstillgångar | Övriga anläggnings tillgångar | Totalt | ||||
2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | |
Sverige | 7 283 | 7 105 | 7 010 | 6 294 | 14 293 | 13 399 |
Norge | 751 | 870 | 1 916 | 1 965 | 2 667 | 2 834 |
Finland | 1 014 | – | 34 | – | 1 048 | – |
Tyskland | 1 326 | 1 114 | 540 | 572 | 1 866 | 1 686 |
Nederländerna | 99 | 31 | 306 | 68 | 405 | 99 |
England | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Polen | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 |
Summa | 10 474 | 9 119 | 9 806 | 8 900 | 20 280 | 18 019 |
2023/24 | 2022/23 | |
Sverige | 12 659 | 11 954 |
Finland | 432 | - |
Norge | 2 401 | 2 296 |
Tyskland | 1 607 | 1 229 |
Nederländerna | 232 | 61 |
England | 0 | 0 |
Polen | 1 | - |
Summa | 17 332 | 15 539 |
| (MSEK) Förskola & internationell | ||||||||||||||
verksamhet | Grundskola | Gymnasium | Vuxenutbildning | Övrigt | Eliminering | Totalt | ||||||||
2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | |
Utbildningsintäkter | 6 108 | 4 921 | 4 052 | 3 696 | 5 725 | 5 322 | 1 719 | 1 649 | -3 | -2 | -880 | -637 | 16 721 | 14 950 |
Statliga bidrag | 33 | 26 | 166 | 149 | 71 | 92 | 12 | 4 | 0 | 0 | – | – | 282 | 272 |
Övriga intäkter | 787 | 514 | 230 | 166 | 586 | 541 | 89 | 86 | 75 | 58 | -1 437 | -1 047 | 329 | 318 |
Totalt | 6 928 | 5 462 | 4 448 | 4 012 | 6 381 | 5 955 | 1 820 | 1 739 | 72 | 56 | - 2 318 | -1 684 | 17 332 | 15 539 |
MSEK | Över tid | Vid en tidpunkt | TOTAL | |||
2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | |
Utbild nings- intäkter | 16 721 | 14 950 | - | – | 16 721 | 14 950 |
| Statliga | 282 | 272 | - | – | 282 | 272 |
| bidrag | ||||||
| Övriga | 239 | 216 | 90 | 101 | 329 | 318 |
| intäkter | ||||||
Totalt | 17 242 | 15 437 | 90 | 101 | 17 332 | 15 539 |
MSEK | 2024-06-30 | 2023-06-30 |
| Avtalsfordringar | ||
Kundfordringar (not K21) | 343 | 187 |
Upplupna intäkter (not K22) | 212 | 244 |
Summa avtalsfordringar | 555 | 431 |
| Avtalsskulder | ||
Förutbetalda intäkter (not K26) | 592 | 497 |
Summa avtalsskulder | 592 | 497 |
MSEK | 2023/24 | 2022/23 |
| PricewaterhouseCoopers | ||
Revisionsuppdrag | 11 | 11 |
- varav PwC AB | 8 | 7 |
Övriga lagstadgade uppdrag | 1 | 1 |
- varav PwC AB | 0 | 0 |
Skatterådgivning | 0 | 0 |
- varav PwC AB | 0 | 0 |
Övriga tjänster | 2 | 1 |
- varav PwC AB | 1 | 1 |
| UHY Deutschland AG | ||
Revisionsuppdrag | 5 | 1 |
Övriga tjänster | – | – |
| Andra revisionsbyråer | ||
Revisionsuppdrag | 1 | 1 |
Övriga tjänster | 0 | 0 |
Totala arvoden | 21 | 14 |
MSEK | 2023/24 | 2022/23 |
Styrelse, VD och Vice VD 1 | 22 | 12 |
Övriga anställda | 7 803 | 6 925 |
7 825 | 6 937 | |
| Kostnader för sociala avgifter | ||
| och pensionsåtaganden | ||
Styrelse, VD och Vice VD 1 | 10 | 6 |
varav pensionskostnader, inklusive löneskatt | 4 | 2 |
Övriga anställda | 2 684 | 2 451 |
varav pensionskostnader, inklusive löneskatt | 582 | 523 |
2 694 | 2 457 | |
TOTALT | 10 519 | 9 394 |
2023/24 | 2022/23 | |
| Styrelsen | ||
Kvinnor | 43% | 43% |
Män | 57% | 57% |
| Ledande befattningshavare | ||
Kvinnor | 44% | 45% |
Män | 56% | 55% |
2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | |
Sverige | 3 454 | 3 419 | 6 995 | 6 876 | 10 449 | 10 295 |
Norge | 304 | 279 | 2 194 | 2 283 | 2 498 | 2 561 |
Finland | 26 | – | 475 | – | 501 | – |
Tyskland | 386 | 311 | 1 396 | 1 216 | 1 782 | 1 527 |
Nederländerna | 38 | 0 | 162 | 75 | 199 | 75 |
Totalt | 4 207 | 4 009 | 11 221 | 10 450 | 15 428 | 14 459 |
(Belopp i TSEK) | Styrelsearvode | Utskottsarvode | Styrelsearvode | Utskottsarvode | ||
2023/24 | 2022/23 | |||||
| Styrelseordförande | ||||||
Anders Bülow (t o m 30/11 2022) | – | – | 263 | 35 | ||
Håkan Sörman (fr o m 30/11 2022) | 650 | 93 | 368 | 57 | ||
| Styrelseledamöter | ||||||
Johan Andersson | 289 | 160 | 280 | 155 | ||
Ann-Marie Begler | 289 | 114 | 280 | 87 | ||
Jan Bernhardsson | 289 | 182 | 280 | 88 | ||
Mikael Helmerson (fr o m 30/11 2022) | 289 | 63 | 163 | 50 | ||
Hilde Britt Mellbye (fr o m 1/12 2023) | 172 | 34 | – | – | ||
Marie Osberg (fr o m 1/12 2023) | 172 | 104 | – | – | ||
Pia Rudengren (t o m 30/11 2023) | 117 | 90 | 280 | 196 | ||
Silvija Seres (t o m 30/11 2023) | 117 | 23 | 280 | 70 | ||
| Arbetstagarrepresentanter | ||||||
Anders Lövgren | – | – | – | – | ||
Anna Lundmark Boman | – | – | – | – | ||
Pernilla Larsson (suppleant) | – | – | – | – | ||
Christian Liljeros (suppleant) 1 | – | – | – | – | ||
Summa | 2 383 | 862 | 2 310 | 779 |
| Förmån | ||||||||||||
Fast ers. | Rörlig ers. | Förmåner | aktiematchning | Pensioner | Totalt | |||||||
| Belopp i TSEK | 2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 |
Marcus Strömberg, VD | 6 286 | 6 344 | 3 240 | 2 527 | 157 | 156 | – | – | 2 039 | 1 946 | 11 722 | 10 973 |
Katarina Wilson, Vice VD | 4 145 | – | 2 040 | – | 84 | – | – | – | 965 | – | 7 234 | – |
| Övriga ledande | 11 738 | 18 106 | 3 052 | 3 487 | 515 | 231 | – | – | 2 746 | 4 663 | 18 052 | 26 487 |
| befattningshavare | ||||||||||||
SUMMA | 22 170 | 24 450 | 8 332 | 6 014 | 756 | 387 | – | – | 5 750 | 6 609 | 37 007 | 37 460 |
| Antal övriga ledande | 6 | 8 | 5 | 7 | 6 | 4 | – | – | 6 | 8 | 6 | 8 |
befattningshavare 1 | ||||||||||||
Utestående 1 juli | 12 850 | 13 850 |
Emitterade | – | – |
Förverkade | -1 508 | -1 000 |
Inlösta | – | – |
Utestående 30 juni | 11 342 | 12 850 |
2023/24 | 2022/23 | |
Kostnad för tjänstgöring under perioden | -9 | -9 |
Avgifter från anställda | 0 | 2 |
Nettoränta | -2 | -0 |
| Pensionskostnad förmånsbestämda | ||
pensioner i årets resultat | -11 | -7 |
| Pensionskostnad avgiftsbestämda | ||
pensioner i årets resultat | -492 | -438 |
Pensionskostnader i årets resultat | -503 | -445 |
| Omvärdering av förmånsbestämda pensioner | ||
| redovisade i övrigt totalresultat | ||
| Aktuariella vinster (+)/förluster (-) till följd av | ||
förändrade finansiella antaganden | -34 | -62 |
| Aktuariella vinster (+)/förluster (-) till följd av | ||
erfarenhetsbaserade justeringar | 6 | 8 |
Avkastning utöver ränteintäkt | -13 | -14 |
Effekt av tillgångstak1 | – | +38 |
| Omvärdering av förmånsbestämda | ||
pensioner redovisade i övrigt totalresultat | -41 | -31 |
Pensionskostnad i periodens totalresultat | -544 | -476 |
2024-06-30 | 2023-06-30 | |
| Nuvärdet av förmånsbestämda | ||
pensionsförpliktelser | 323 | 286 |
Verkligt värde på förvaltningstillgångar | -279 | -270 |
Netto pensionsskuld (+) / fordran (-) | 44 | 16 |
Effekt av tillgångstak | – | – |
Netto pensionsskuld (+) / fordran (-) i balansräkningen | 44 | 16 |
2023/24 | 2022/23 | |
Ingående balans, pensionsskuld | 286 | 227 |
Förvärv | - | – |
Kostnad för tjänstgöring under perioden | 9 | 9 |
Räntekostnad | 10 | 7 |
| Omvärderingar av pensioner | ||
- demografiska antaganden | – | – |
- finansiella antaganden | 34 | 62 |
- erfarenhetsbaserade justeringar | -6 | -8 |
Pensionsutbetalningar | -3 | -3 |
Betald löneskatt | -3 | -2 |
Valutakursdifferens | -4 | -6 |
Utgående balans, pensionsskuld | 323 | 286 |
2023/24 | 2022/23 | |
Ingående balans, förvaltningstillgångar | 270 | 267 |
Förvärv | – | – |
Ränteintäkt | 8 | 7 |
Avkastning utöver ränteintäkt | -13 | -14 |
Avgifter från arbetsgivaren | 23 | 22 |
Avgifter från anställda | – | 0 |
| Pensionsutbetalningar från | ||
förvaltningstillgångar | -3 | -3 |
Övrigt | -3 | -3 |
Valutakursdifferens | -3 | -6 |
Utgående balans, förvaltningstillgångar | 279 | 270 |
2024–06–30 | 2023–06–30 | |
Aktier | 11% | 9% |
Räntebärande placeringar | 67% | 71% |
Fastigheter | 10% | 12% |
Alternativa investeringar | 12% | 8% |
Summa | 100% | 100% |
2024-06-30 | 2023-06-30 | ||
Diskonteringsränta | 3,40% | 3,50% | |
Löneökning | 3,50% | 3,50% | |
Pensionsuppräkning | 2,10% | 1,70% | |
Ökning av socialförsäkringsbelopp | 3,25% | 3,25% | |
Livslängd, mortalitetstabell | K201 | 3BE | K2013BE |
| Förändring | Skuldförändring, | |||
| av antagande | MSEK | |||
Diskonteringsränta | -0,50% | 0,50% | +36 | -31 |
| Löneökning inkl ökning av | ||||
social försäkringsbelopp | -1,00% | 1,00% | -5 | +5 |
Pensionsuppräkning | -0,50% | +0,50% | -29 | +34 |
Förväntad livslängd | - 1 år | + 1 år | -12 | +12 |
2022/23 | 2022/23 | |
Lönebidrag, lärarlönelyftet | 107 | 101 |
Lönebidrag, förstelärare/karriärtjänst | 61 | 63 |
Övriga lönebidrag | 41 | 36 |
Likvärdig skola/stärkt kunskapsutveckling | 105 | 101 |
Skolmiljarden | 14 | 49 |
Erasmus | 33 | 31 |
Övriga statsbidrag | 129 | 91 |
SUMMA | 489 | 473 |
Plan enliga | Förvärvsrelaterade | Nyttjanderätter | TOTAL | |||||
2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | |
Varumärken | 0 | – | 17 | 13 | – | – | 17 | 13 |
Övriga immateriella tillgångar | 7 | 5 | 5 | 5 | – | – | 12 | 9 |
Inventarier | 153 | 142 | – | – | 164 | 153 | 317 | 295 |
Förbättringsutgifter på annans fastighet | 112 | 99 | – | – | - | – | 112 | 99 |
Byggnader | 38 | 37 | 6 | 6 | 1 656 | 1 467 | 1 700 | 1 509 |
SUMMA | 310 | 282 | 28 | 23 | 1 820 | 1 619 | 2 159 | 1 924 |
2023/24 | 2022/23 | |
Transaktionskostnader | -18 | -11 |
Omstrukturering (Gsk) | 0 | -13 |
Omstrukturering (Gym) | 0 | -23 |
Brand 2023 (Gsk) | 0 | -6 |
Försäkringsersättning brand 2021 (Gsk) | +1 | +9 |
Summa | -17 | -45 |
2023/24 | 2022/23 | |
Nettoomsättning | 17 332 | 15 548 |
Kostnad sålda tjänster | -1 523 | -1 435 |
Övriga externa kostnader | -1 753 | -1 611 |
Personalkostnader | -10 408 | -9 308 |
Avskrivningar | -2 159 | -1 924 |
Rörelseresultat | 1 490 | 1 270 |
2023/24 | 2022/23 | |
Ränteintäkter | 22 | 9 |
Valutakursvinster | – | 24 |
Övrigt | 0 | 0 |
Finansiella intäkter | 22 | 33 |
2023/24 | 2022/23 | |
Räntekostnader | -95 | -56 |
Lånekostnader *) | -1 | -1 |
Räntekostnader avseende leasingskuld | -568 | -477 |
Valutakursförluster | -14 | -2 |
Bankavgifter och liknande | -9 | -7 |
Finansiella kostnader | -687 | -543 |
2023/24 | 2022/23 | |
| Aktuell skatt | ||
Aktuell skatt på årets resultat | -209 | -180 |
Justering av skatt hänförlig till tidigare år | 1 | -1 |
Summa aktuell skatt | -208 | -181 |
| Uppskjuten skatt | ||
| Uppskjuten skatt avseende temporära | ||
skillnader | 15 | -1 |
| Uppskjuten skatt till följd av förändringar av | ||
skattesatser | - | 0 |
Summa uppskjuten skatt | 15 | -1 |
TOTALT REDOVISAD SKATTEKOSTNAD I RESULTATRÄKNINGEN | -193 | -181 |
| Övrigt totalresultat | ||
| Uppskjuten skatt hänförlig till aktuariella | ||
vinster och förluster | 9 | 7 |
| TOTALT REDOVISAD SKATTEKOSTNAD I ÖVRIGT | ||
TOTALRESULTAT | 9 | 7 |
2023/24 | 2022/23 | |
Resultat före skatt | 825 | 759 |
Skatt enligt gällande skattesats (20,6%) | -170 | -157 |
| Skatteeffekt av: | ||
Andra skattesatser i utländska dotterföretag | 3 | -2 |
Ej avdragsgilla kostnader | -18 | -10 |
Ej skattepliktiga intäkter | 13 | 0 |
| Ianspråktagande av tidigare års ej redovisade | ||
underskott | 2 | 0 |
Underskottsavdrag som ej aktiverats | -12 | -3 |
Justering avseende tidigare år | 1 | -1 |
| Omvärdering av uppskjuten skatt - förändrad | ||
skattesats | – | 0 |
Övrigt | -12 | -9 |
Redovisad effektiv skatt | -193 | -181 |
2023/24 | 2022/23 | |
Sverige | 8 | 8 |
Tyskland | 14 | 4 |
Nederländerna | 2 | – |
Total | 24 | 12 |
| Immateriella | Materiella | Nyttjanderätts- | Leasingskulder | Pensions- | Avsättningar och | Obeskattade | Underskotts- | Kvittning | SUMMA | ||||||||||||
| anläggnings- | anläggnings- | tillgångar | avsättning | reserveringar | reserver | avdrag | fordran/skuld | ||||||||||||||
| tillgångar | tillgångar | ||||||||||||||||||||
2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | ||
Vid årets ingång | -41 | -42 | 31 | 24 | -2 142 | -1 942 | 2 252 | 2 028 | 3 | -1 | 66 | 79 | -249 | -226 | 8 | 4 | – | – | -72 | -75 | |
Redovisat i resultaträkningen | 4 | 6 | 9 | 11 | -73 | -201 | 110 | 223 | -3 | -3 | -8 | -13 | -18 | -24 | -6 | -1 | – | – | 15 | -1 | |
| Redovisat i övrigt | – | – | – | – | – | – | – | – | 9 | 7 | – | – | – | – | – | – | – | – | 9 | 7 | |
| totalresultat | |||||||||||||||||||||
Förvärv | -40 | -4 | -9 | 0 | -213 | 0 | 213 | 0 | – | 0 | 1 | 0 | – | 1 | 52 | 0 | – | – | 4 | -4 | |
Omklassificering | – | 0 | – | -4 | 0 | – | 0 | – | – | 0 | – | 0 | – | 0 | - | 4 | – | – | - | 0 | |
Omräkningsdifferens | 1 | 0 | 0 | 0 | -1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | - | – | 1 | 0 | – | – | 0 | 0 | |
Vid årets utgång | -76 | -41 | 30 | 31 | -2 429 | -2 142 | 2 575 | 2 252 | 10 | 3 | 59 | 66 | -267 | -249 | 54 | 8 | – | – | -44 | -72 | |
| varav | |||||||||||||||||||||
| Uppskjuten | – | – | 39 | 48 | – | – | 2 575 | 2 252 | 10 | 3 | 59 | 66 | – | – | 54 | 8 | -2 518 | -2 335 | 219 | 42 | |
| skattefordran | |||||||||||||||||||||
Uppskjuten skatte- skuld | -76 | -41 | -9 | -17 | -2 429 | -2 142 | – | – | – | – | – | – | -267 | -249 | - | – | 2518 | 2 335 | -262 | -115 | |
2023/24 | 2022/23 | |
| Resultat hänförligt till moderbolagets | ||
aktieägare | 632 | 578 |
Effekt av konvertibel | – | – |
| Resultat hänförligt till moderbolagets | ||
aktieägare efter utspädning | 632 | 578 |
| Genomsnittligt antal stamaktier före | ||
utspädning (tusental) | 104 376 | 105 587 |
Effekt av optioner (tusental) | – | – |
Effekt av konvertibel (tusental) | – | – |
| Genomsnittligt antal stamaktier efter | ||
utspädning (tusental) | 104 376 | 105 587 |
Resultat per aktie före utspädning (SEK)* | 6,06 | 5,47 |
Resultat per aktie efter utspädning (SEK)* | 6,06 | 5,47 |
| Förvärv 2023/2024 | ||||
| Förvärvande | Förvärvat bolag/ | Förvärvs- | ||
| bolag | rörelse | datum | Segment | |
| AcadeMedia | Mediadesign | 03-jul-23 | Förskola & Internat. | |
| Education GmbH | Akademie fur | verks.het | ||
| Aus- und Weiter- | ||||
| bildung gGmbH | ||||
| AcadeMedia | Winford College BV | 01-aug-23 | Förskola & Internat. | |
| Nederland BV | verks.het | |||
| AcadeMedia | Vindseglet AB | 01-sep-23 | Grundskola | |
| Grundskolor | ||||
| Holding AB | ||||
| AcadeMedia | Berghs School of | 02-okt-23 | Vuxenutbildning | |
| Vuxenutbildning | Communication AB | |||
| Holding AB | ||||
ACM 2001 | AB | VKPA-varhaiskasva- | 01-mar-24 | Förskola & Internat. |
| tus Oy (Touhula) | verks.het | |||
| Förvärv 2022/2023 | |||
| Förvärvande | Förvärvat bolag/ | Förvärvs- | |
| bolag | rörelse | datum | Segment |
| AcadeMedia | Changemaker | 31-aug-22 | Vuxenutbildning |
| Game Education | Education AB | ||
| AB | |||
| AcadeMedia | Framtidsutvecklig i | 31-aug-22 | Vuxenutbildning |
| Edtech AB | Sverige AB | ||
| Plek voor kinderen | 100% BV | 30-sep-22 | Förskola & Internat. |
| Holding BV | verks.het | ||
| Plek voor kinderen | 100 % Thuis BV | 30-sep-22 | Förskola & Internat. |
| Holding BV | verks.het | ||
| Plek voor kinderen | Tommy & Annika BV | 30-sep-22 | Förskola & Internat. |
| Holding BV | verks.het | ||
| AcadeMedia | FAWZ gGmbH | 07-nov-22 | Förskola & Internat. |
| Education GmbH | verks.het | ||
| Plek voor kinderen | Daycare Owiebowie | 05-jan-23 | Förskola & Internat. |
| Holding BV | verks.het | ||
| AcadeMedia | MontessoriGrund- | 01-mar-23 | Grundskola |
| Grundskolor | skolan Maria AB | ||
| Holding AB |
2023/24 | 2022/23 | |||
| Övriga | Totalt | Totalt | ||
| Touhula | förvärv | förvärv | förvärv | |
| Köpeskilling inklusive | ||||
transaktionskostnader | 529 | 433 | 962 | 311 |
Transaktionskostnader | -11 | -43 | -54 | 0 |
| Köpeskilling exklusive | ||||
transaktionskostnader | 517 | 391 | 908 | 311 |
| Verkligt värde på förvärvade | ||||
| nettotillgångar exklusive | ||||
goodwill | -94 | -33 | -128 | 233 |
Goodwill | 423 | 358 | 780 | 78 |
2023/24 | 2022/23 | |||
| Övriga | Totalt | Totalt | ||
| Touhula | förvärv | förvärv | förvärv | |
| Immateriella | ||||
anläggningstillgångar | 133 | 67 | 200 | 20 |
| Materiella | ||||
anläggningstillgångar | 37 | -23 | 14 | 172 |
Nyttjanderättstillgångar | 1 089 | 193 | 1 282 | 169 |
| Finansiella | ||||
anläggningstillgångar | 55 | 1 | 56 | 1 |
Omsättningstillgångar | 96 | 90 | 186 | 14 |
Likvida medel | 23 | 117 | 140 | 142 |
Räntebärande skulder | 0 | 0 | 0 | -20 |
Leasingskulder | -1 089 | -193 | -1 282 | -169 |
Ej räntebärande skulder | -214 | -191 | -405 | -90 |
Aktuell skatteskuld | 0 | 0 | 0 | 0 |
Avsättningar | -36 | -28 | -64 | -5 |
Förvärvade nettotillgångar | 94 | 33 | 128 | 232 |
2023/24 | 2022/23 | |
| Köpeskilling exklusive transaktionskostnader | ||
och inklusive räntekompensation | 908 | 311 |
| Avgår köpeskilling som inte har reglerats | ||
med kontanta medel per 30 juni | -208 | 0 |
Likvida medel vid förvärv | -140 | -142 |
Påverkan på koncernens likvida medel | 560 | 169 |
2023/24 | 2022/23 | |
Nettoomsättning | 736 | 290 |
Justerat rörelseresultat (Adj. EBIT) | 68 | 19 |
Rörelseresultat (EBIT) | 50 | 2 |
2023/24 | 2022/23 | |
Nettoomsättning | 1 489 | 426 |
Justerat rörelseresultat (Adj. EBIT) | 35 | 24 |
Rörelseresultat (EBIT) | 18 | 5 |
Goodwill | Varumärke | Övriga immateriella | TOTAL | |||||
2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | |
Ingående anskaffningsvärde | 6 484 | 6 391 | 250 | 239 | 38 | 23 | 6 772 | 6 653 |
Justering av förvärvsanalyser | - | -12 | 0 | 11 | - | 4 | 0 | 3 |
Rörelseförvärv | 777 | 92 | 197 | 0 | 3 | 5 | 977 | 97 |
Inköp | - | – | - | – | 9 | 7 | 9 | 7 |
Avyttringar och utrangeringar | - | – | - | – | 0 | -1 | 0 | -1 |
Omklassificeringar | 0 | 0 | - | – | 0 | – | 0 | – |
Valutakursdifferens | -24 | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | -25 | 13 |
| UTGÅENDE ACKUMULERADE | 7 236 | 6 484 | 447 | 250 | 49 | 38 | 7 733 | 6 772 |
| ANSKAFFNINGSVÄRDEN | ||||||||
Ingående avskrivningar och nedskrivningar | -4 | -4 | -61 | -48 | -12 | -3 | -7 7 | -56 |
Årets avskrivningar | - | – | -18 | -12 | -12 | -9 | -29 | -22 |
Avyttringar och utrangeringar | - | – | - | – | 0 | 1 | 0 | 1 |
Valutakursdifferens | - | – | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 |
| UTGÅENDE ACKUMULERADE | -4 | -4 | -18 | -61 | -23 | -12 | -105 | -77 |
| AV- OCH NEDSKRIVNINGAR | ||||||||
UTGÅENDE REDOVISAT VÄRDE | 7 232 | 6 480 | 369 | 189 | 26 | 26 | 7 627 | 6 695 |
KGE - 2024-06-30 | KGE - 2023-06-30 | |||||||||
Goodwill | Tillväxttakt | WACC f. skatt | WACC e. skatt | Goodwill | Tillväxttakt | WACC f. skatt | WACC e. skatt | |||
Förskola Sverige 1 | 643 | 2% | 8,7% | 7,5% | 643 | 2% | 8,9% | 7,6% | ||
Nederländerna 1 | 229 | 2% | 10,0% | 8,1% | – | – | – | – | ||
Norge 1 | 867 | 2% | 10,4% | 8,8% | 824 | 2% | 11,3% | 9,6% | ||
Tyskland 1 | 335 | 2% | 9,8% | 7,0% | 300 | 2% | 9,7% | 7,1% | ||
Grundskola | 1 527 | 2% | 8,7% | 7,4% | 1 464 | 2% | 9,3% | 7,6% | ||
Gymnasium | 2 200 | 2% | 10,1% | 8,5% | 2 200 | 2% | 10,5% | 9,0% | ||
Vuxenutbildning | 1 008 | 2% | 13,1% | 11,2% | 933 | 2% | 13,2% | 11,4% | ||
Förvärv 1, 2 | 423 | 115 | ||||||||
Summa | 7 232 | 6 480 |
| Förbättringsutgift | |||||||||
Byggnader | Inventarier | annans fastighet | Total | ||||||
2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | ||
Ingående anskaffningsvärde | 1 400 | 1 276 | 813 | 806 | 1 064 | 928 | 3 276 | 3 010 | |
Rörelseförvärv | 18 | 134 | 21 | 37 | 19 | 3 | 58 | 173 | |
Inköp | 25 | 41 | 151 | 172 | 120 | 156 | 296 | 369 | |
Avyttringar och utrangeringar | -1 | -12 | -91 | -114 | -34 | -18 | -126 | -144 | |
Omklassificeringar | -44 | -17 | -18 | -89 | 4 | -5 | -58 | -112 | |
Valutakursdifferenser | -23 | -22 | -6 | 2 | -2 | -1 | -30 | -21 | |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 1 375 | 1 400 | 870 | 813 | 1 172 | 1 064 | 3 416 | 3 276 | |
Ingående avskrivningar | -230 | -218 | -397 | -452 | -445 | -360 | -1 072 | -1 030 | |
Årets avskrivningar | -44 | -42 | -153 | -142 | -112 | -99 | -309 | -283 | |
Avyttringar och utrangeringar | 0 | – | 90 | 106 | 31 | 11 | 121 | 117 | |
Omklassificeringar | 4 | 25 | 12 | 90 | 0 | 1 | 16 | 117 | |
Valutakursdifferenser | 3 | 5 | 2 | 1 | 1 | 0 | 6 | 7 | |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -267 | -230 | -445 | -397 | -526 | -445 | -1 238 | -1 072 | |
Utgående redovisat värde | 1 108 | 1 170 | 425 | 416 | 646 | 618 | 2 179 | 2 204 |
2023/24 | 2022/23 | |
Kostnader hänförliga till korta leasingavtal | 55 | 52 |
| Kostnader hänförliga till leasingavtal av | 29 | 26 |
| lågt värde | ||
Kostnader hänförliga till variabla leasing- avgifter som inte ingår i leasingskulden | 14 | 14 |
Summa | 98 | 91 |
Räntekostnad hänförlig till leasingavtal | 568 | 477 |
Avskrivningar för leasingavtal | 1 820 | 1 619 |
Vuxenutbildning | 6 – 48 månader |
Grundskolor | 5 – 15 år |
Gymnasieskolor | 5 – 15 år |
Förskolor Sverige | 10 – 15 år |
Förskolor Norge | 10 – 20 år |
Förskolor Finland | 7-15 år |
Förskolor och skolor Nederländerna | 7-12 år |
Förskolor och skolor Tyskland | 15 – 30 år |
Fastigheter | Övrigt* | Summa | ||||
2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | 2023/24 | 2022/23 | |
Vid årets ingång | 8 928 | 8 199 | 191 | 167 | 9 119 | 8 367 |
Nya avtal, förlängningar m.m. | 1 196 | 1 107 | 190 | 177 | 1 386 | 1 284 |
Indexeringar | 657 | 837 | - | – | 657 | 837 |
Förvärv | 1 174 | 169 | - | – | 1 174 | 169 |
Avskrivningar | -1 656 | -1 467 | -164 | -153 | -1 820 | -1 619 |
Nedskrivningar | – | – | - | – | - | – |
Omklassificering från avsättningar | – | – | - | – | - | – |
Valutakursdifferenser | -43 | 83 | - | – | - | 83 |
Vid årets utgång | 10 256 | 8 928 | 217 | 191 | 10 474 | 9 119 |
Intressebolag | Org.nr. | Ägar- | Kapital - | Resultat- |
| andel | andel | andel | ||
Hypocampus AB | 559072-5155 | 35,52% | 20,4 | -0,3 |
EdAI Technologies | 559209-0871 | 28,67% | 9,8 | -3,7 |
30,2 | -4,1 |
2024-06-30 | 2023-06-30 | |
Handelsvaror | 21 | 25 |
Inkuransreserv | -2 | -2 |
Summa | 20 | 23 |
2024-06-30 | 2023-06-30 | |
| Kundfordringar, brutto | ||
Ej förfallet | 320 | 179 |
Förfallit 1-15 dagar | 12 | 6 |
Förfallit 16-30 dagar | 4 | 1 |
Förfallit mer än 30 dagar | 18 | 3 |
Summa | 354 | 190 |
| Reserv för osäkra fordringar | ||
Vid årets ingång | 2 | 2 |
Årets reserveringar | 6 | 1 |
Förvärv | 10 | - |
Återförda reserver | -7 | -1 |
Vid årets utgång | 11 | 2 |
Kundfordringar vid årets utgång | 343 | 187 |
Konstaterade kundförluster | 1 | 1 |
2024-06-30 | 2023-06-30 | |
Förutbetalda kostnader | 192 | 157 |
Upplupna intäkter | 212 | 244 |
Summa | 404 | 401 |
2024-06-30 | 2023-06-30 | |
Kassa och banktillgodohavanden | 1 316 | 967 |
Summa | 1 316 | 967 |
| Antal | Antal | Antal | Aktie- | |
| stam aktier | C–aktier | aktier | kapital | |
| INGÅENDE BALANS | 105 586 973 | 205 905 | 105 792 878 | 105 792 878 |
| PER 1 JULI 2022 | ||||
| Omvandling | 504 | – | 504 | 504 |
| av konvertibla | ||||
| skuldebrev | ||||
| UTGÅENDE BALANS | 105 587 477 | 205 905 | 105 793 382 | 105 793 382 |
| PER 30 JUNI 2023 | ||||
| Omvandling | 84 | - | 84 | 84 |
| av konvertibla | ||||
| skuldebrev | ||||
Inlösen aktier | -4 095 867 | - | -4 095 867 | -4 095 867 |
Fondemission | - | – | - | 5 279 378 |
| UTGÅENDE BALANS | 101 491 694 | 205 905 | 101 697 599 | 106 976 977 |
| PER 30 JUNI 2024 |
2024-06-30 | 2023-06-30 | |
| Kontraktsomställnings-/ | 37 | 37 |
| förlustkontraktsreserver | ||
Omstruktureringsreserv | 89 | 93 |
Övrigt | 215 | 0 |
SUMMA AVSÄTTNINGAR | 341 | 130 |
2024-06-30 | 2023-06-30 | |
Vid årets ingång | 130 | 146 |
Avsättningar under året | 283 | 77 |
Under året ianspråktagna avsättningar | -73 | -83 |
Under året återförda avsättningar | 0 | -5 |
Omklassificering | - | -5 |
Valutakursdifferenser | -1 | 0 |
Vid årets utgång | 341 | 130 |
Kortfristiga avsättningar | 144 | 87 |
Långfristiga avsättningar | 196 | 43 |
2024-06-30 | 2023-06-30 | |
Lönerelaterade upplupna kostnader | 1 378 | 1 239 |
Förutbetalda intäkter | 592 | 497 |
Upplupna låneräntor | 30 | 18 |
Kortfristiga avsättningar | 144 | 87 |
Övriga upplupna kostnader | 122 | 77 |
SUMMA | 2 266 | 1 919 |
2024-06-30 | 2023-06-30 | |
Revolverande kreditfacilitet | 700 | 700 |
Disponerade låneramar | 300 | – |
Ej utnyttjade låneramar | 400 | 700 |
Tillgängliga banktillgodohavanden | 1 316 | 967 |
Likviditets reserv | 1 716 | 1 667 |
2024-06-30 | Redovisade värden | Nominella värden | 1-12 månader | 2 -5 år | 6-10 år | >10 år |
Skulder till kreditinstitut | 1 419 | 1 422 | 489 | 1 085 | 2 | 1 |
Fastighetslån | 693 | 693 | 51 | 204 | 245 | 558 |
Konvertibelt skuldebrev | - | - | - | - | - | - |
Övriga lån | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Leasingskuld | 10 982 | 14 310 | 2 347 | 6 501 | 3 850 | 1 634 |
Leverantörsskulder | 504 | 504 | 504 | 0 | 0 | 0 |
SUMMA | 13 598 | 16 930 | 3 392 | 7 790 | 4 098 | 2 194 |
2023-06-30 | Redovisade värden | Nominella värden | 1-12 månader | 2 -5 år | 6-10 år | >10 år |
Skulder till kreditinstitut | 842 | 846 | 145 | 797 | – | – |
Fastighetslån | 727 | 727 | 50 | 192 | 230 | 492 |
Konvertibelt skuldebrev | 20 | 20 | 20 | - | – | – |
Övriga lån | 8 | 8 | 2 | 6 | – | – |
Leasingskuld | 9 512 | 12 225 | 1 936 | 5 402 | 3 283 | 1 626 |
Leverantörsskulder | 403 | 403 | 403 | – | – | – |
SUMMA | 11 512 | 14 230 | 2 556 | 6 398 | 3 512 | 2 119 |
| ICKE-KASSAFLÖDESPÅVERKANDE | |||||||
| FÖRÄNDRINGAR | |||||||
1 juli 2023 | Kassaflöde | Förvärv/ | Orealiserade | Andra | 30 juni 2024 | ||
| avyttringar | valutakurs- | förändringar1 | |||||
| av dotterbolag | differenser | ||||||
Skulder till kreditinstitut exkl. fastighetslån | 842 | 582 | 0 | -14 | 9 | 1 419 | |
Fastighetslån | 727 | -25 | 0 | -10 | 0 | 693 | |
Leasingskulder | 9 511 | -1 705 | 1 282 | 0 | 1 893 | 10 982 | |
Övriga räntebärande skulder | 27 | -20 | 0 | 0 | -7 | 0 | |
Aktiverade lånekostnader | -4 | 0 | 0 | 0 | 0 | -3 | |
SUMMA | 11 104 | -1 168 | 1 282 | -23 | 1 895 | 13 090 | |
| ICKE-KASSAFLÖDESPÅVERKANDE | ||||||
| FÖRÄNDRINGAR | ||||||
1 juli 2022 | Kassaflöde | Förvärv/ | Orealiserade | Andra | 30 juni 2023 | |
| avyttringar | valutakurs- | förändringar1 | ||||
| av dotterbolag | differenser | |||||
Skulder till kreditinstitut exkl. fastighetslån | 1 178 | -345 | – | 9 | – | 842 |
Fastighetslån | 750 | -27 | 19 | -15 | – | 727 |
Leasingskulder | 8 644 | -1 504 | 169 | 0 | 2 204 | 9 511 |
Övriga räntebärande skulder | 25 | -1 | 1 | 1 | 1 | 27 |
Aktiverade lånekostnader | 0 | – | – | – | -4 | -4 |
SUMMA | 10 597 | -1 877 | 189 | -5 | 2 200 | 11 104 |
Belopp i MSEK | 2024-06-30 | 2023-06-30 |
SEK | 8 450 | 7 615 |
NOK* | 1 906 | 2 054 |
EUR* | 2 741 | 1 444 |
SUMMA | 13 097 | 11 113 |
2024-06-30 | 2023-06-30 | |
| Ställda säkerheter | ||
Fastighetsinteckningar | 677 | 708 |
Företagsinteckningar | 544 | - |
1 221 | 708 | |
| Eventualförpliktelser och åtaganden | ||
Leasingavtal | 1 650 | 1 706 |
Garantiförbindelser | 13 | 1 |
1 663 | 1 707 |
Upplupet anskaffningsvärde | Verkligt värde via resultaträkningen | |||
2024-06-30 | 2023-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | |
Långfristiga fordringar | 21 | 16 | - | – |
Kundfordringar | 343 | 187 | - | – |
Övriga fordringar | 39 | 62 | - | – |
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 212 | 244 | - | – |
Likvida medel | 1316 | 967 | - | – |
SUMMA TILLGÅNGAR | 1 930 | 1 475 | - | – |
Upplupet anskaffningsvärde | Verkligt värde via resultaträkningen | |||
2024-06-30 | 2023-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | |
Avsättningar | 48 | 45 | 149 | - |
Skulder till kreditinstitut | 2 112 | 1 570 | - | – |
Övriga långfristiga skulder | 0 | 27 | - | – |
Leasingskulder | 10 982 | 9 512 | - | – |
Leverantörsskulder | 504 | 403 | - | – |
Övriga korta skulder | 10 | 21 | - | – |
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1 607 | 1 422 | 67 | – |
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 15 262 | 13 000 | 215 | – |
MSEK | 2023/24 | 2023/24 | 2023/24 | 2022/23 | 2022/23 | 2022/23 |
| IFRS 16 | exkl IFRS 16 | IFRS 16 | exkl IFRS 16 | |||
Nettoomsättning | 17 332 | - | 17 332 | 15 539 | – | 15 539 |
Kostnad sålda tjänster | -1 523 | - | -1 523 | -1 435 | – | -1 435 |
Övriga externa kostnader | -1 731 | 2 066 | -3 797 | -1 565 | 1 816 | -3 380 |
Personalkostnader | -10 408 | - | -10 408 | -9 296 | – | -9 296 |
Avskrivningar | -2 159 | -1 656 | -503 | -1 924 | -1 467 | -458 |
Resultat från andelar i intresseföretag | -4 | - | -4 | -4 | – | -4 |
Jämförelsestörande poster | -17 | - | -17 | -45 | – | -45 |
RÖRELSERESULTAT (EBIT) | 1 490 | 410 | 1 080 | 1 270 | 350 | 920 |
Finansiella intäkter | 22 | - | 22 | 33 | – | 33 |
Finansiella kostnader | -687 | -554 | -132 | -543 | -469 | -74 |
RESULTAT FÖRE SKATT | 825 | -144 | 970 | 759 | -119 | 878 |
Skatt | -193 | 37 | -230 | -181 | 22 | -203 |
PERIODENS RESULTAT | 632 | -108 | 740 | 578 | -97 | 675 |
MSEK | 2023/24 | 2023/24 | 2023/24 | 2022/23 | 2022/23 | 2022/23 |
| IFRS 16 | exkl IFRS 16 | IFRS 16 | exkl IFRS 16 | |||
| TILLGÅNGAR | ||||||
Immateriella anläggningstillgångar | 7 627 | - | 7 627 | 6 695 | – | 6 695 |
Byggnader | 1 108 | - | 1 108 | 1 170 | – | 1 170 |
Övriga materiella anläggningstillgångar | 1 071 | - | 1 071 | 1 035 | – | 1 035 |
Övriga anläggningstillgångar | 170 | 42 | 128 | 92 | 27 | 65 |
Nyttjanderättstillgångar | 10 474 | 10 256 | 217 | 9 119 | 8 928 | 191 |
SUMMA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | 20 450 | 10 298 | 10 151 | 18 111 | 8 956 | 9 155 |
Kortfristiga fordringar | 964 | -330 | 1 294 | 840 | -327 | 1 167 |
Likvida medel | 1 316 | - | 1 316 | 967 | – | 967 |
SUMMA OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR | 2 279 | -330 | 2 610 | 1 807 | -327 | 2 133 |
SUMMA TILLGÅNGAR | 22 729 | 9 968 | 12 761 | 19 918 | 8 629 | 11 289 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||||
SUMMA EGET KAPITAL | 6 265 | -505 | 6 769 | 6 134 | -397 | 6 531 |
Långfristiga skulder till kreditinstitut | 1 666 | - | 1 666 | 1 424 | - | 1 424 |
Långfristiga leasingskulder | 9 408 | 9 307 | 100 | 8 203 | 8 123 | 80 |
Avsättningar och övriga långfristiga skulder | 404 | -143 | 547 | 180 | -122 | 302 |
SUMMA LÅNGFRISTIGA SKULDER | 11 477 | 9 165 | 2 313 | 9 807 | 8 001 | 1 806 |
Kortfristiga räntebärande skulder | 446 | - | 446 | 167 | - | 167 |
Kortfristiga leasingskulder | 1 574 | 1 451 | 123 | 1 309 | 1 195 | 114 |
Övriga skulder | 2 967 | -143 | 3 110 | 2 501 | -170 | 2 671 |
SUMMA KORTFRISTIGA SKULDER | 4 987 | 1 308 | 3 679 | 3 977 | 1 025 | 2 952 |
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 22 729 | 9 968 | 12 761 | 19 918 | 8 629 | 11 289 |
MSEK | 2023/24 | 2023/24 | 2023/24 | 2022/23 | 2022/23 | 2022/23 |
| IFRS 16 | exkl IFRS 16 | IFRS 16 | exkl IFRS 16 | |||
Rörelseresultat (EBIT) | 1 490 | 410 | 1 080 | 1 270 | 350 | 920 |
Avskrivningar | 2 159 | 1 656 | 503 | 1 924 | 1 467 | 458 |
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | -4 | - | -4 | -57 | - | -57 |
Betald skatt | -255 | - | -255 | -276 | - | -276 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | 3 391 | 2 066 | 1 325 | 2 860 | 1 816 | 1 044 |
| förändring av rörelsekapital | ||||||
Kassaflöde från förändring av rörelsekapital | 114 | 30 | 84 | 35 | 4 | 31 |
| Kassaflöde från den | 3 505 | 2 096 | 1 409 | 2 895 | 1 820 | 1 075 |
| löpande verksamheten | ||||||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | -871 | - | -871 | -481 | – | -481 |
Erhållen (+) och erlagd (-) ränta | -81 | - | -81 | -54 | – | -54 |
Erlagd ränta för leasingskuld | -568 | -554 | -14 | -477 | -469 | -8 |
Utdelning till aktieägare | -185 | - | -185 | -185 | – | -185 |
Teckningsoptioner | 0 | - | 0 | 2 | – | 2 |
Inlösen aktier | -268 | - | -268 | - | – | - |
Konvertibler | -20 | - | -20 | 0 | - | 0 |
| Ökning (+)/minskning (-) | 557 | - | 557 | -373 | – | -373 |
| av räntebärande skulder | ||||||
Amorteringar leasingskuld | -1 705 | -1 542 | -163 | -1 504 | -1 351 | -153 |
Kassaflöde från finansierings- verksamheten | -2 270 | -2 096 | -173 | -2 590 | -1 820 | -770 |
ÅRETS KASSAFLÖDE | 364 | 0 | 364 | -177 | – | -177 |
Likvida medel vid årets början | 967 | - | 967 | 1 137 | – | 1 137 |
Kursdifferenser i likvida medel | -15 | - | -15 | 7 | – | 7 |
Likvida medel vid årets utgång | 1 316 | - | 1 316 | 967 | – | 967 |
Direkt ägande dotterföretag | Org. Nr | Säte | Kapitalandel | Antal andelar | Nominellt värde | Bokfört värde | ||
ACM | 2001 | AB | 556057-2850 | Stockholm | 100% | 12 061 246 | 2 | 3 261 |
| Kapital- | Nominellt Värde/ | ||||
Org.nr | Säte | andel | Antal andelar | aktie (SEK) | |
AcadeMedia Edtech AB | 559377-6296 | Stockholm | 100% | 250 | 100 |
AcadeMedia Eductus AB | 556527-4007 | Stockholm | 100% | 20 000 | 100 |
AcadeMedia fria grundskolor AB | 556932-0699 | Stockholm | 100% | 50 000 | 1 |
AcadeMedia Förskolor Holding AB | 559373-5771 | Stockholm | 100% | 25 000 | 1 |
AcadeMedia Game Education AB | 559377-6288 | Stockholm | 100% | 250 | 100 |
AcadeMedia Grundskolor Holding AB | 559383-5902 | Stockholm | 100% | 25 000 | 1 |
AcadeMedia Gymnasieskolor Holding AB | 559383-5910 | Stockholm | 100% | 25 000 | 1 |
AcadeMedia Support AB | 556568-8479 | Stockholm | 100% | 1 000 | 100 |
AcadeMedia TM AB | 559383-5936 | Stockholm | 100% | 25 000 | 1 |
AcadeMedia Vuxenutbildning Holding AB | 559383-5928 | Stockholm | 100% | 25 000 | 1 |
Anew Learning AB | 556402-8925 | Stockholm | 100% | 10 000 | 10 |
Banérporten AB | 556442-1724 | Stockholm | 100% | 1 000 | 100 |
Banérporten Förskolor AB | 556994-3565 | Stockholm | 100% | 500 | 100 |
Banérportsskolan AB | 556606-4001 | Stockholm | 100% | 2 000 | 100 |
Berghs School of Communication AB | 556135-0355 | Stockholm | 100% | 37 100 | 100 |
Bikupan i Östersund AB | 556867-6695 | Stockholm | 100% | 500 | 100 |
Cybergymnasiet Malmö AB | 556569-3289 | Stockholm | 100% | 1 000 | 100 |
Cybergymnasiet Stockholm AB | 556554-7964 | Stockholm | 100% | 10 000 | 100 |
DBGY Juvelen AB | 556578-9129 | Stockholm | 100% | 1 000 | 100 |
DBGY Kronan AB | 556566-8794 | Stockholm | 100% | 4 000 | 100 |
DBGY Manteln (fd Didaktus Skolor AB) | 556473-2856 | Stockholm | 100% | 4 300 | 50 |
DBGY Regenten AB (fd Cybergymnasiet Göteborg AB) | 556569-3297 | Stockholm | 100% | 1 000 | 100 |
Designgymnasiet i Sverige AB | 556932-0681 | Stockholm | 100% | 50 000 | 1 |
Didaktus Utbildningar AB | 556645-3626 | Stockholm | 100% | 2 000 | 50 |
MSEK | 2023/24 | 2022/23 |
Redovisat värde vid årets ingång | 3 261 | 3 261 |
Förvärv | – | – |
REDOVISAT VÄRDE VID ÅRETS UTGÅNG | 3 261 | 3 261 |
| Kapital- | Nominellt Värde/ | ||||
Org.nr | Säte | andel | Antal andelar | aktie (SEK) | |
Donnergymnasiet AB | 556540-8381 | Stockholm | 100% | 1 500 | 100 |
EC Utbildning AB | 556626-4387 | Karlshamn | 100% | 1 000 | 100 |
Framtidsutveckling i Sverige AB | 556546-7056 | Stockholm | 100% | 1 000 | 100 |
Framtidsutveckling Norden AB (fd Allautbildare Sverige AB) | 556873-3470 | Stockholm | 100% | 505 000 | 0,1 |
Friskolan Lyftet AB | 556604-4599 | Gävle | 100% | 1 000 | 100 |
FutureGames AB (fd Changemaker Educations AB) | 556719-6158 | Stockholm | 100% | 1 000 | 100 |
Färjan AB | 556768-0631 | Stockholm | 100% | 1 000 | 100 |
Förskolan Moroten AB | 556450-3612 | Stockholm | 100% | 1 000 | 100 |
Global Education Services AB | 556606-7855 | Stockholm | 100% | 1 000 | 100 |
Guldkusten AB | 556983-1430 | Stockholm | 100% | 500 | 100 |
Hagströmska Gymnasiet AB | 556755-0461 | Falun | 100% | 1 000 | 100 |
Hermods AB | 556044-0017 | Stockholm | 100% | 11 000 | 1 000 |
International Montessori School Sweden AB | 556764-0205 | Ekerö | 100% | 1000 | 100 |
Internationella hotell- och restaurangskolan IHR AB | 556982-8451 | Stockholm | 100% | 50 000 | 1 |
Kastanjelunden Förskola AB | 556755-0032 | Stockholm | 100% | 1 000 | 100 |
KLARA Gymnasium Bildning AB | 556528-6696 | Stockholm | 100% | 2 800 | 100 |
KLARA Gymnasium Kunskap AB | 556630-3938 | Stockholm | 100% | 1 000 | 100 |
KLARA Gymnasium Lärande AB | 556558-3282 | Stockholm | 100% | 250 000 | 1 |
Kompetensutvecklingsinstitutet Sverige AB | 556355-7395 | Stockholm | 100% | 1 000 | 100 |
Kringlaskolan AB | 556773-4065 | Stockholm | 100% | 1 000 | 100 |
Kråkbrinkens Förskola AB | 559197-0800 | Stockholm | 100% | 1 020 | 100 |
Kungsholmens Förskola AB | 559042-7000 | Stockholm | 100% | 500 | 100 |
KYH AB | 556644 -7768 | Stockholm | 100% | 1 000 | 100 |
Limhamns Förskola AB | 556483-3829 | Stockholm | 100% | 878 | 178 |
Ljud & Bildskolan LBS AB | 556485-1649 | Stockholm | 100% | 10 000 | 100 |
Matchning och Utveckling i Sverige AB | 556820-7673 | Stockholm | 100% | 500 | 100 |
MontessoriGrundskolan Maria AB | 556541-8455 | Stockholm | 100% | 1 000 | 100 |
Movant AB | 556526-5005 | Göteborg | 100% | 1 000 | 100 |
NTI Gymnasiet Ellips AB | 556597-0471 | Stockholm | 100% | 6 000 | 100 |
NTI Gymnasiet Helix AB | 556674-7290 | Stockholm | 100% | 1 000 | 100 |
NTI Gymnasiet Macro AB | 556120-3679 | Stockholm | 100% | 10 000 | 100 |
NTI-skolan AB | 556709-8057 | Stockholm | 100% | 2 000 | 100 |
Omniway AB | 556442-1328 | Stockholm | 100% | 5 000 | 100 |
Plushögskolan AB | 556495-5853 | Göteborg | 100% | 1 000 | 100 |
Pops Academy AB | 556958-3197 | Stockholm | 100% | 1 000 | 50 |
Praktiska Lärande AB | 556530-4481 | Stockholm | 100% | 6 999 | 100 |
Praktiska Studier Riks AB | 556575-5500 | Stockholm | 100% | 1 000 | 100 |
Praktiska Sverige AB | 556257-5786 | Göteborg | 100% | 1 000 | 100 |
Praktiska Utbildning AB | 556478-1606 | Stockholm | 100% | 1 000 | 100 |
Primaskolan i Sverige AB | 556557-0958 | Stockholm | 100% | 4 000 | 100 |
ProCivitas Privata Gymnasium AB | 556615-7102 | Stockholm | 100% | 1 000 | 100 |
Pysslingen Förskolor AB | 556629-2537 | Stockholm | 100% | 1 000 | 100 |
Pysslingen Förskolor och Skolor AB | 556035-4309 | Stockholm | 100% | 90 000 | 100 |
Pålsjö Skogs Förskola AB | 556451-3587 | Stockholm | 100% | 1 230 | 100 |
RE Skolor AB | 559024-4579 | Stockholm | 100% | 50 000 | 1 |
Rytmus AB | 556464-8979 | Stockholm | 100% | 8 000 | 100 |
Sandviks Förlag AB | 556398-3609 | Malmö | 100% | 8 000 | 100 |
Sjölins Gymnasium AB | 556375-8399 | Stockholm | 100% | 500 | 1 000 |
Sofiero Förskola AB | 556555-3079 | Stockholm | 100% | 1 000 | 100 |
Swedish Education Group AB | 556504-2255 | Stockholm | 100% | 1 000 | 100 |
Sälj och Marknadshögskolan i Sverige AB | 556518-9361 | Stockholm | 100% | 1 000 | 100 |
Söder Triaden Förskolor AB | 556468-5955 | Stockholm | 100% | 102 | 1 000 |
TGA utbildning AB | 556575-3901 | Stockholm | 100% | 1 000 | 100 |
Vindora Holding AB | 556861-7079 | Göteborg | 100% | 2 414 622 329 | 0,01 |
Vindora Utbildning AB | 556735-0110 | Göteborg | 100% | 1 000 | 100 |
Vindseglet AB | 556757-2234 | Stockholm | 100% | 1 200 | 100 |
Vittraskolorna AB | 556458-6716 | Stockholm | 100% | 1 000 | 100 |
Växthuset förskola i Mölndal AB | 556780-2714 | Stockholm | 100% | 1 000 | 100 |
Åsöbergets Förskola AB | 556476-5609 | Stockholm | 100% | 1 000 | 100 |
| Kapital- | Nominellt Värde/ | ||||
Org.nr | Säte | andel | Antal andelar | aktie (NOK) | |
AcadeMedia Educational Services AS | 96682855 | Karmøy | 100% | 920 | 152 |
AcadeMedia Norge AS | 913192281 | Karmøy | 100% | 30 | 100 000 |
Espira Baggerødbanen AS | 830550682 | Karmøy | 100% | 30 000 | 1 |
Espira Barnehager AS | 985072825 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Bellevue AS (fd Espira Jeløy AS) | 986977651 | Karmøy | 100% | 100 | 11 020 |
Espira Bjørgene AS | 988440418 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Blakstad AS | 996987329 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Brådalsfjellet AS | 988711896 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Bråsteintunet AS | 930550531 | Karmøy | 100% | 30 000 | 1 |
Espira Casa Musica Barnehage AS | 984084358 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Dragerskogen AS | 990652899 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Dvergsnes AS | 991126627 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Eiendom AS | 992642734 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Eikenga AS | 817350232 | Karmøy | 100% | 62 | 2 935 |
Espira Eikenøtta Naturbarnehage AS | 888792112 | Karmøy | 100% | 100 | 100 |
Espira Evangtunet AS | 930548685 | Karmøy | 100% | 30 000 | 1 |
Espira Eventyrskogen AS | 930550701 | Karmøy | 100% | 30 000 | 1 |
Espira Evje AS | 996987337 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Fasanveien AS | 925905836 | Karmøy | 100% | 300 | 500 |
Espira Fenstad AS | 987762780 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Finnås AS | 930548723 | Karmøy | 100% | 30 000 | 1 |
Espira Garhaug AS | 986916490 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Gartnerløkka AS | 930550787 | Karmøy | 100% | 30 000 | 1 |
Espira Gjemble AS | 983089909 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Grefsen AS | 830548572 | Karmøy | 100% | 30 000 | 1 |
Espira Gruppen AS | 991926577 | Karmøy | 100% | 54 630 000 | 0,1 |
Espira Grønnestølen AS | 930548642 | Karmøy | 100% | 30 000 | 1,0 |
Espira Gullhella AS | 985462437 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Gåserud AS | 985030006 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Halsnøy Kloster AS | 990797722 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Helldalsåsen AS | 985311374 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Holbekk Idrettsbarnehage AS | 921744927 | Karmøy | 100% | 100 | 100 |
Espira Hollund AS | 830550542 | Karmøy | 100% | 30 000 | 1 |
Espira Holum AS | 930550647 | Karmøy | 100% | 30 000 | 1 |
Espira Hovsmarka AS | 930548618 | Karmøy | 100% | 30 000 | 1 |
Espira Husebyparken AS | 930550698 | Karmøy | 100% | 30 000 | 1 |
Espira Høytorp Fort AS | 988711918 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Juberg AS | 930550744 | Karmøy | 100% | 30 000 | 1 |
Espira Karmsund AS | 930550566 | Karmøy | 100% | 30 000 | 1 |
Espira Kløverenga AS | 988067547 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Knerten AS | 979339828 | Karmøy | 100% | 210 | 1 000 |
Espira Kniveåsen AS | 990343063 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Krystallveien AS | 992419938 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Kulturstien AS | 989557718 | Karmøy | 100% | 10 000 | 10 |
Espira Kunnskapsbyen AS | 930548537 | Karmøy | 100% | 30 000 | 1 |
Espira Kuventræ AS | 989838563 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Kystad Gård AS | 919307617 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Lindesnes AS | 914760224 | Karmøy | 100% | 1 000 | 100 |
Espira Litlasund AS | 992061472 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Lura AS | 930550728 | Karmøy | 100% | 30 000 | 1 |
Espira Løvestad AS | 992823690 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Marienfryd AS | 830548602 | Karmøy | 100% | 30 000 | 1 |
Espira Marthahaugen AS | 990036888 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Moster AS | 930550582 | Karmøy | 100% | 30 000 | 1 |
Espira Muruvik AS | 919307595 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Myraskogen AS | 992061448 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Nordmo AS | 985311366 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Nykirke AS | 930548634 | Karmøy | 100% | 30 000 | 1 |
Espira Opaker AS | 992081066 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Opsahl AS | 985797625 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Oreid AS | 930548596 | Karmøy | 100% | 30 000 | 1 |
Espira Ormdalen AS | 992420189 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Rambjøra AS | 986916512 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Ree AS | 989544489 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Romholt AS | 888440402 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Rubbestadneset AS | 991996605 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Ryggebyen AS (fd Espira Oslo Barnehagedrift AS) | 914945577 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Rå AS | 989932543 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Rødknappen AS | 994751530 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Salamonskogen AS | 989512811 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
| Espira Sandnesheia AS (fd Engelsrudhagen | 913981464 | Karmøy | 100% | 216 828 | 1 |
| Barnehagetomt AS) | |||||
Espira Sandtoppen Naturbarnehage AS | 990446458 | Karmøy | 100% | 100 | 100 |
Espira Sangereidåsen AS | 930550663 | Karmøy | 100% | 30 000 | 1 |
Espira Scala Hundvåg AS | 988201030 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Scala Tasta AS | 988201170 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Skjeraberget AS | 917350140 | Karmøy | 100% | 67 | 1 000 |
Espira Skolegata AS | 986916644 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Skåredalen AS | 992061529 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Sletten AS | 930550604 | Karmøy | 100% | 30 000 | 1 |
Espira Snurrefjellet AS | 986916563 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Solknatten AS | 990652813 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Solkroken AS | 930548715 | Karmøy | 100% | 30 000 | 1 |
Espira Spirea AS | 930548545 | Karmøy | 100% | 30 000 | 1 |
Espira Stansa AS | 912980219 | Karmøy | 100% | 73 818 | 1 |
Espira Steinsviken AS | 930548669 | Karmøy | 100% | 30 000 | 1 |
Espira Stjørdal AS | 919307579 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Stongafjellet AS | 989838512 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Sundbyfoss AS | 994310623 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Sånum AS | 930550671 | Karmøy | 100% | 30 000 | 1 |
Espira Søly AS | 930548030 | Karmøy | 100% | 348 787 | 1 |
Espira Taremareby AS | 917350183 | Karmøy | 100% | 630 | 500 |
Espira Tastarustå AS | 915657087 | Karmøy | 100% | 5 000 | 10 |
Espira Tau AS | 930550752 | Karmøy | 100% | 30 000 | 1 |
Espira Tjøsvoll AS | 992062002 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Tomter AS | 930548677 | Karmøy | 100% | 30 000 | 1 |
Espira Torsbergskogen AS | 991361642 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Torshovdalen AS | 930548561 | Karmøy | 100% | 30 000 | 1 |
Espira Tristilbakken AS | 930548588 | Karmøy | 100% | 30 000 | 1 |
Espira Trygstad AS | 930548626 | Karmøy | 100% | 30 000 | 1 |
Espira Ulsetskogen AS | 991127402 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Ulvenvatnet AS | 930548650 | Karmøy | 100% | 30 000 | 1 |
Espira Vagletjørn AS | 989838482 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Vannverksdammen AS | 990342598 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Vanse AS | 988263095 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Varbak Arcen AS | 890015492 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Vedderheia AS | 930550523 | Karmøy | 100% | 30 000 | 1 |
Espira Veldetun AS | 985462372 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Åbol AS | 992823585 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Århaug AS | 988067644 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Espira Årkjær AS | 930548693 | Karmøy | 100% | 30 000 | 1 |
Espira Årosfjellet AS | 930550612 | Karmøy | 100% | 30 000 | 1 |
Espira Årølia AS | 930548707 | Karmøy | 100% | 30 000 | 1 |
Espira Østrem AS | 986916555 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Holbekk Barnehagetun AS | 990407592 | Karmøy | 100% | 100 | 100 |
Karmsund Barnehage AS | 990586152 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Sandviks AS | 918793569 | Stavanger | 100% | 126 443 | 0,26 |
Skogen Barnehage AS | 992420243 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Søndre Kleivan Barnehage AS | 990050937 | Karmøy | 100% | 100 | 1 000 |
Tomm Murstad Friluftsbarnehage AS | 998143969 | Karmøy | 100% | 50 000 | 1 |
| Kapital- | Nominellt Värde/ | |||||||
Org.nr | Säte | andel | Antal andelar | aktie (EUR) | ||||
AcadeMedia GmbH | HRB 222 151 | München | 100% | 25 000 | 1 | |||
AcadeMedia Education GmbH | HRB | 242952 | B | Berlin | 100% | 25 000 | 1 | |
akanova gGmbH | HRB | 227687 | B | Berlin | 100% | 25 000 | 1 | |
Espira und Joki Kinderbetreuung GmbH | HRB 174 184 | München | 100% | 25 000 | 1 | |||
Fürstenwalder Aus- und Weiterbildungszentrum gGmbH | HRB1093 | FF | Fürstenwalde/Spree | 100% | 30 678 | 1 | ||
KTS Verwaltungs GmbH | HRB 190824 | München | 100% | 25 000 | 1 | |||
Step Kids Education GmbH | HRB | 132431 | B | Berlin | 100% | 49 380 | 1 | |
Step Kids KiTas gGmbH | HRB | 149735 | B | Berlin | 100% | 25 000 | 1 | |
| Mediadesign Akademie für Aus- und Weiterbildung | HRB19231 | FF | Fürstenwalde/Spree | 100% | 25 000 | 1 | ||
| gGmbH | ||||||||
| Kapital- | Nominellt Värde/ | ||||
andel | Antal andelar | aktie (EUR) | |||
VKPA-varhaiskasvatus Oy | 3141663-1 | Uleåborg | 100% | 25 927 034 | 0 |
Suomen VAKA-Palvelut II Oy | 2753652-6 | Uleåborg | 100% | 25 | 0 |
Touhula Leikki Oy | 2334458-6 | Uleåborg | 100% | 5 859 | 0 |
Touhula Hymy Oy | 1014205-3 | Jyväskylä | 100% | 301 | 0 |
Touhula Nauru Oy | 2704961-3 | Uleåborg | 100% | 1 000 | 0 |
Touhula Ilo Oy | 2704960-5 | Uleåborg | 100% | 1 000 | 0 |
Touhula Virne Oy | 1808743-1 | Uleåborg | 100% | 2 500 | 0 |
Touhula Onni Oy | 2554646-4 | Ylivieska | 100% | 8 | 0 |
Touhula Riemu Oy | 2036747-5 | Vasa | 100% | 8 000 | 0 |
Touhula Huvi Oy | 2599906-8 | Tammerfors | 100% | 11 800 | 0 |
Touhula Hassu Oy | 2610565-2 | Helsingfors | 100% | 2 500 | 0 |
Touhula Hauska Oy | 146903-9 | Helsingfors | 100% | 2 500 | 0 |
| Kapital- | Nominellt Värde/ | ||||
Org.nr | Säte | andel | Antal andelar | aktie (EUR) | |
AcadeMedia Nederland BV | 90839439 | Stockholm | 100% | 1 | 1 |
De Amsterdamsche School BV | 34140427 | Amsterdam | 100% | 40 | 453,78 |
Leren & Zo BV | 87569248 | Amsterdam | 100% | 100 | 0,01 |
Plek voor kinderen Holding B.V. | KVK 85624004 | Bergen op Zoom | 100% | 1 000 | 1 |
Plek voor kinderen B.V. | KVK 20112609 | Bergen op Zoom | 100% | 1 000 | 1 |
Tommy & Annika B.V. | KVK 58042067 | Amersfoort | 100% | 1 000 | 1 |
Winford Amsterdam BV | 27273799 | Amsterdam | 100% | 18 000 | 1 |
Winford Apeldoorn BV | 08181981 | Amsterdam | 100% | 18 000 | 1 |
Winford Arnhem BV | 62779656 | Amsterdam | 100% | 100 | 0,01 |
Winford Beheer BV | 30157716 | Amsterdam | 100% | 182 | 100 |
Winford Bilingual Den Haag BV | 93571801 | Amsterdam | 100% | 100 | 0,01 |
Winford Bilingual School BV | 73989002 | Amsterdam | 100% | 100 | 0,01 |
Winford Breda BV | 68657498 | Amsterdam | 100% | 100 | 0,01 |
Winford College BV | 34338528 | Amsterdam | 100% | 1 800 | 10 |
Winford´s Gravenhage BV | 27243847 | Amsterdam | 100% | 180 | 100 |
Winford Haarlem BV | 83095500 | Amsterdam | 100% | 100 | 0,01 |
Winford Leiden BV | 28095228 | Amsterdam | 100% | 180 | 100 |
Winford Rotterdam BV | 24233661 | Amsterdam | 100% | 400 | 45,38 |
Winford Utrecht BV | 30175250 | Amsterdam | 100% | 180 | 100 |
| Kapital- | Nominellt Värde/ | ||||
Org.nr | Säte | andel | Antal andelar | aktie (GBP) | |
The Game Assembly Ltd | 13881612 | London | 100% | 1 | 1 |
| Kapital- | Nominellt Värde/ | ||||
Org.nr | Säte | andel | Antal andelar | aktie (PLN) | |
Futuregames Academy sp. z o. o. | 000991971 | Warszawa | 100% | 100 | 100 |