Årsredovisning 2024
1
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
Aktieägarinformation
Årsstämma 2025
Mysafety Group ABs årsstämma hålls torsdagen den 22 maj kl. kl. 09.30 på Schjødt
Advokatbyrå på Hamngatan 27 i Stockholm.
Anmälan
Aktieägare som önskar deltaga i årsstämman skall
dels vara införd i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken den 14 maj 2025
dels anmäla sig till bolaget senast den 16 maj 2025
Anmälan kan göras på följande sätt:
per post till, Mysafety Group AB, Rådmansgatan 40, 113 57 Stockholm
per e-post till, investor@Mysafety.se
Vid anmälan vänligen uppge namn, person- eller organisationsnummer, adress och
telefonnummer, aktieinnehav samt antal biträden i förekommande fall.
Aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier måste dessutom tillfälligt inregistre-
ra dessa i eget namn hos Euroclear Sweden AB för att äga rätt att delta i årsstämman.
dan inregistrering görs genom att kontakta den bank eller fondhandlare som förval-
tar aktierna och skall vara verkställd senast den 16 maj 2025.
Föreslagen utdelning
Mysafety Group AB:s styrelse föreslår årsstämman att utdelning lämnas med 1 kr per
aktie för räkenskapsåret 2024. Utdelningen föreslås betalas ut kontant uppdelat vid t
betalningstillllen. Den första utbetalningen om 0,50 kr per aktie föreslås ske i juni och
den andra utbetalningen om 0,50 kr per aktie föreslås ske i december. Styrelsens för-
slag till avstämningsdagar är den 11 juni 2025 och den 10 december 2025. Om årssm-
man beslutar i enlighet med styrelsens förslag beräknas utdelningen att utbetalas den
16 juni 2025 respektive den 15 december 2025.
Ekonomisk information för räkenskapsåret 2025
Delårsrapport januari – mars 2025-05-22
Delårsrapport januari – juni 2025-08-14
Delårsrapport januari – september 2025-11-20
Bokslutskommuniké för 2025 2026-02-18
Beställningsinformation
Rapporter och ekonomisk information publiceras på Mysafety webbplats,
www.investor.Mysafety.se
Beställning kan ske via e-post till investor@Mysafety.se
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
2
Inledning
VD har ordet 4
Året i sammandrag 6
Ledande befattningshavare 8
Verksamheten
Om koncernen 12
Mysafety aktien 14
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse 20
Flerårsöversikt 25
Resultaträkning, koncernen 26
Balansräkning, koncernen 28
Förändring eget kapital, koncernen
30
Kassaflödesanalys, koncernen 31
Resultaträkning, moderbolaget 32
Balansräkning, moderbolaget 33
Förändring eget kapital,
moderbolaget
35
Kassaflödesanalys, moderbolaget 36
Redovisnings- och
värderingsprinciper 38
Noter 44
Revisionsberättelse 60
Bolagsstyrning
Bolagsstyrning 66
Styrelse 72
Revisors yttrande om
bolags styrningsrapporten 74
Definitioner av nyckeltal 75
Innehåll
Together. Never Alone.
VD har ordet
När vi förvärvade Mysafety såg vi enorm potential i ett företag
som på många sätt hade fått lite för lite omtanke och uppmärk-
samhet. Vårt första år med vårt nya förvärv, 2023, handlade om
att försöka förstå verksamheten och få en första inblick i hur värde-
skapandet såg ut. Vi förrvade sent 2023 alla aktier i Mysafety
Försäkringar och bildade Mysafety Group – en bolagsgrupp med
gemensam identitet och ett begynnande förändringsarbete.
Under årets första halr präglades arbetet med att få full kontroll
över den framtida utvecklingen i bolaget. Under våren 2024 be-
slutade vi att byta ledning för Mysafety Förkringar och därmed
inleddes en helt ny fas i företagets och koncernens historia.
Genom förändringarna utsågs ny tillförordnad VD för verksam-
heten, och arbetet med att förändra och förnya bolaget började
på allvar. Kvartal tre och fyra 2024 har präglats av en lång rad
initiativ för att skapa en lönsammare drift, enklare struktur, skal-
barhet i verksamheten, ett tydligt ”why” och en helt ny strategi.
Det hela började med att formulera varför finns vi till och vad vill
vi. Det resulterade i att vi ifrågasatte vad en försäkring egentligen
är och vad vi förändrar och bidrar till i våra kunders vardag. Vår
bas och största produkt är vår unika förkring för bedrägerier.
Bedrägerier, som tyvärr är ett starkt ökande hot för många
retag och konsumenter i Sverige. Vi kom fram till att vi och våra
rsäkringar existerar för att ingen skall vara ensam när något
händer och att vi alltid är starkare tillsammans. Vi kortar ner det
till ”Together. Never Alone.
Med utgångspunkt i detta har vi tagit fram en ny strategi, en
strategi som skall stärka det företagsbygge vi nu har påbörjat på
allvar. Med en smalare, mer koncentrerad produktportlj, kan
vi skapa en mer effektiv afr. Vi kommer att fortsätta sätta våra
kunder i fokus, men nu fokusera än mer på deras verkliga oro. Vi
skall ha en lösning på den finansiella oro som följer av bedrägeri,
arbetslöshet, sjukdom eller snabba förändringar i livet.
Som en följd av detta har vi beslutat om ett omfattande system-
byte i verksamheten för att under första delen av 2025 kunna ta
farväl av dyra, specialanpassade system som kräver enormt
underhåll och stora investeringar, till mer professionella, kost-
nadseffektiva lösningar. Ny strategi gör förenkling möjligt. Jag
ser stora möjligheter till ytterligare förbättrat resultat när dessa
system är fullt implementerade under andra halvåret 2025.
Våra partners är fortsatt en viktig komponent på vår väg mot ett
nytt Mysafety då de bidrar till att rekrytera nya kunder. Förutom
vår största partner Tickster, som säljer evenemangsbiljetter
runt om i Sverige och Norge, där vi levererar en avbeställnings-
rsäkring, har vi också glädjen att i början av 2025 skriva avtal
med Mölndals Energi om försäkringar som täcker kostnaden för
elräkningen om du blir sjuk eller arbetslös.
Det intensiva arbete som påbörjades i slutet av 2023, att identifie-
ra
hur vi bygger ett lönsammare, effektivare och mer framåtriktat
Mysafety Förkringar, har i alla delar påbörjats eller slutförts
genom klara, definierade projekt. Organisationen arbetar koncen-
trerat och engagerat med att förändra verksamheten och 2025 är
året då vi på allvar lanserar det nya Mysafety.
Vi jobbar med vårt mål att 2027 omsätta 500 miljoner och ha en
EBITDA-marginal på minst 20%. Vägen har varit att målinriktat
genomföra de delar vi beslutade när vi tog över verksamheten.
Under 2023 satte vi oss in i verksamheten och lärde oss förstå
den i grunden. Med de kunskaperna tog vi under 2024 kontroll
över alla delar och tillsatte en ny ledning i försäkringsverksam-
heten. 2025 är året som präglas av transformation, där vi går
igenom organisationen, byter ut gamla IT-system och därigenom
skapar förutsättningar att lansera en ny, effektivare organisation.
2026 blir året då vi har förutttningar att skala verksamheten på
ett lönsamt och fokuserat sätt.
Vårt intressebolag Frontwalker Group AB har under året gått
från ett besparingsprogram som startades 2023, till att från
sommaren 2024 ha en ny ledning på plats. Frontwalker är nu ett
bolag med en anpassad kostnadsmassa, en klar strategi och en
framåtlutad ledning. Genom den nya strategin att växa verksam-
heten genom joint venture med intraprenörer har vi skapat en
unik möjlighet att växa organiskt.
Marcus Pettersson, VD & Koncernchef
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
4
We believe that people are stronger
when united. In the face of life’s
challenges, no one should ever stand
alone. We exist to keep people safe.
We all stand together. Never alone.
5
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
Året i sammandrag:
Viktiga händelser 2024
och rösterna i Nordic Benefits AS. Den totala köpe skillingen för för-
rvet uppgick till cirka 8,3 MSEK, motsvarande 11,3 SEK per aktie. I
samband med förrvet avtalade Mysafety Group AB och Uppertine
Holdings Ltd att Mysafety Group AB skulle erhålla en köpoption
som, om Mysafety Group utnyttjade den fullt ut, skulle öka Mysafety
Groups totala aktieinnehav i Nordic Benefits från cirka 10,1 procent
till cirka 51,4 procent av det totala antalet aktier och röster i Nordic
Benefits. Mysafety Group har idag, den 30 april 2024, beslutat att
inte utnyttja köpoptionen och ingått avtal om att sälja tillbaka
samt-
liga aktier från förrvet till Uppertine Holdings Ltd till samma pris
per aktie som Bolaget betalade i samband med förrvet.
Den 30 april släppte Mysafety Group AB sin årsredovisning.
Den 30 april pressmeddelade Mysafety Group om förändring av
det totala antalet aktier och röster i Mysafety Group AB. Detta till
ljda av utnyttjandet av teckningsoptioner av serie 2022/2024 och
av serie 2023/2024. Genom utnyttjandet av serie 2022/2024 och
teckningsoptioner av serie 2023/2024 har det totala antalet aktier i
Mysafety Group AB ökat med 6 318 922 till 18 363 533 och antalet
röster i Mysafety Group AB ökat med 631 892,20 till 1 909 685,30.
Den 26 april pressmeddelade Mysafety Group att intäkterna
och resultatet för helåret 2023 justeras. Mysafety Group AB
offentliggjorde den 14 februari 2024 att det förelåg ett behov att
genomföra en ej kassaflödespåverkande justering av koncernens
immateriella anläggningstillgångar. Efter dialog med Mysafety
revisor och redovisningsexperter har styrelsen i Mysafety idag,
den 26 april 2024, beslutat att göra ytterligare justeringar i
Inga väsentliga händelser under denna period.
Inga väsentliga händelser under denna period.
Den 23 maj pressmeddelade Mysafety Group AB
kommunikén från årsstämman.
Den 14 maj pressmeddelade Mysafety Group
AB att bolaget ingått avtal med D1 Förvaltning AB om förrv av
1 450 000 konvertibler av serie 2023:1 och 290 000 konvertibler
av serie 2023:2 i Mysafety Group. Konvertiblerna emitterades i
en riktad kvittningsemission i samband med förvärvet av aktier
i Mysafety Holding AB som offentliggjordes den 15 september
2023. Köpeskillingen för konvertiblerna uppgår till sammanlagt
10 000 000 kronor, motsvarande en köpeskilling per konverti-
bel om cirka 5,75 kronor. Förvärvet av konvertiblerna genom-
rdes den 14 maj 2024. Återköpet av konvertiblerna innebär att
Bolagets skuldsättning minskar med 17,4 MSEK och kommer att
medföra en positiv resultateffekt om cirka 8,1 MSEK.
Den 30 april pressmeddelade Mysafety Group AB att bolaget beslu-
tat att inte utnyttja köpoptionen i Nordic Benefits AS och har ingått
avtal om avyttring av aktier i Nordic Benefits AS. Mysafety Group
AB meddelade den 14 december 2023 att Bolaget ingått avtal med
Uppertine Holdings Ltd om förvärv av cirka 10,1 procent av aktierna
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
6
koncernens immateriella anläggningstillgångar. I tillägg ska en
justering av framtida skatteskulder påföras värdet av de immate-
riella anläggningstillgångarna. Vidare har styrelsen idag, till följd
av att det inom ramen för Mysafety ordinarie genomgång inför
årsredovisningen och revisionen framkommit att en del av intäk-
terna från ett av Mysafety partnersamarbeten under en period
redovisats i både gammal och ny process, beslutat att justera
koncernens inkter och resultat. Till följd av ovanstående juste-
ringar kommer intäkterna för koncernen under 2023 att uppgå
till 377,1 miljoner kronor (jämfört med 477,9 miljoner kronor i
bokslutskommunikén för 2023) och resultatet för koncernen
under 2023 kommer att uppgå till 33,2 miljoner kronor (jämfört
med 122,3 miljoner kronor i bokslutskommunikén för 2023).
Justeringarna påverkar inte koncernens kassaflöde.
Den 23 april kallade Mysafety Group AB till årsstämma som
kommer att hållas den 23 maj 2024.
Den 2 april offentliggjorde Mysafety Group AB utfallet från utnytt-
jandet av teckningsoptionerna av serie 2022/2024 och 2023/2024
vilka emitterades i samband med Bolagets företrädesemission av
units i november 2022 respektive den riktade emissionen av aktier
och teckningsoptioner i mars 2023
(”Teckningsoptionerna”). Totalt utnyttjades 6 318 922 Tecknings-
optioner, motsvarande cirka 95 procent av utestående Tecknings-
optioner, till en teckningskurs om 6,86 kronor per aktie av serie B.
Totalt tecknades således 6 318 922 aktier av serie B. Genom ut-
nyttjandet av Teckningsoptionerna tillförs Mysafety Group cirka 43
MSEK före emissionskostnader.
Den 19 mars offentliggjorde Mysafety kommuniké från extra
bolagssmma där styrelsen utökades med två personer fram t o m
nästa årsstämma.
Den 4 mars fastställdes teckningskursen för
teckningsoptioner av serie 2022/2024 och av serie
2023/2024 till 6,86 kronor per aktie.
Den 22 februari kallade Mysafety Group AB till en extra bolags-
smma som hölls den 19 mars 2024.
Den 14 februari pressmeddelade Mysafety Group att bolaget
genomfört en översyn av förvärvsanalysen för Mysafety-
koncernen och det bokförda värdet för Mysafety koncernens
immateriella anläggningstillgångar har styrelsen för Mysafety
Group konstaterat att det föreligger ett behov att genomföra en ej
kassaflödespåverkande justering avseende värdet av koncernens
immateriella anläggningstillgångar och Mysafety koncernens
kundavtal. Den tidigare goodwillposten försvinner i sin helhet
och Mysafety koncernens kundavtal värderas till cirka 261,4 MSEK
med en avskrivningstid om 7,5 år. Resultatpåverkan för såväl det
fjärde kvartalet som för helåret 2023 uppgår till cirka 119,6 MSEK.
Justeringen är en följd av en justering av förrvsanalysen, där
framtida värdet av befintliga kundavtal har tagits upp som imma-
teriell tillgång i samband med årsavslut, som en följd av gällande
redovisningsregler.
7
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
Ledande
befattningshavare
2024
Marcus Pettersson
VD och Koncernchef
född 1971
Utbildning
Ekonomiutbildning, Oslo Business School
Större operativa uppdrag
Mysafety Group AB, VD och koncernchef sedan 2022
Honorärkonsul, Sri Lanka i Göteborg
Tidigare operativa uppdrag
Marcus Pettersson har lång erfarenhet fn uppdrag som styrelse-
ledamot och ledande befattningar inom sjöfarts-, rese-, hälsovårds-
och transportindustrin.
Styrelsebefattningar
Styrelseordförande, Xavi Solutionnode AB
Styrelseledamot, Mysafety Group AB
Styrelseledamot, Omilon Holding AB
Styrelseledamot, Glittertind AB
Styrelseledamot, Technode AB (dotterbolag till Mysafety Group AB)
Styrelseledamot, Mysafety Holding AB (dotterbolag till Mysafety Group AB)
Eget och närståendes innehav av finansiella instrument
per 31 mars 2025
690 000 B-aktier via Berver & Co AB
Torbjörn Nilsson
CFO
född 1967
Utbildning
Civilekonomexamen, Mälardalens Universitet
Rätt fokus i styrelsearbetet, Styrelseakademin
Större operativa uppdrag
Mysafety Group AB, CFO sedan 2022
Tidigare operativa uppdrag
Empir Group AB, CFO 2008 - 2022
Nocom AB, CFO 2006 – 2008
Northern Parklife AB, Ekonomichef 2000 – 2006
Smålandsbörsen Data AB, Ägare, styrelseledamot och Ekonomichef 1992
1998
tf VD Xavi Solutionnode AB 2021 (n ä till Frontwalker AB)
Styrelseledamot, Xavi Solutinnode 2021 – 2022 (n ä till Frontwalker AB)
Styrelseuppdrag i ett flertal dotterbolag till Empir Group under perioden
2008 – 2022
Styrelsebefattningar
Styrelseledamot, TNN Konsult och Invest AB
Styrelsesuppleant, Mysafety Holding AB (dotterbolag till Mysafety Group AB)
Eget och närstående innehav av finansiella
instrument per 31 mars 2025
96 000 B-aktier via TNN Konsult och Invest AB
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
8
Verksamheten
2024
Dotterbolag
Verksamheten i koncernen drivs genom bolaget Mysafety AB
som är ett helägt dotterbolag till Mysafety Group AB via bolaget
Mysafety Holding AB.
MySafety – en nordisk
aktör inom försäkring
Mysafety är fokuserade på den nordiska marknaden med stark
närvaro i Sverige och Finland, verksamhet i Norge och nödndiga
tillsnd för att nå den danska marknaden.
Mysafety har sedan 1999 utmanat försäkringsmarknaden med
innovativa lösningar för såväl gamla såsom nya brott. Mysafety
kombinerar tjänster och försäkringar i lättillgängliga, relevanta
koncept för sina +280.000 kunder.
Mysafety uppfann ID-skyddsförkringen 2008 och har sedan
dess varit den nordiska marknadsledaren och innovatören
avseende ID-stöld och bedrägerier.
Bedrägerierna blir vanligare och bedragarna allt skickligare, därför
lanserade Mysafety Sveriges mest omfattande och enda Bedräge-
riskyddsförkring 2021. Den växer betydligt och har egentligen
aldrig varit så relevant som nu. Under 2024 har vi utvecklat
produkten ytterligare och under 2025 släpps en uppdaterad
produkt i två olika steg. Vi skall vara den naturliga fanbäraren mot
bedrägerier – och finnas där för konsumenten om man drabbas
och även om man inte får ersättning från sin bank.
Varför vi finns till, vad vi erbjuder
och en förnyad strategi
För att skapa en grundläggande förståelse för vad vi erbjuder våra
kunder och varr vi alla går till jobbet varje dag har vi definierat
varför vi finns till:
Vi förkortar det helt e
nkelt till ”Together. Never alone”. Uttrycket
innefattar hur vi ser på våra kunder, vår omvärld, våra medarbetare,
våra sambarbetspartners och våra ägare.
Vi finns här för att stötta, hjälpa och växa tillsammans. Alla spelar
sin roll och när det känns tufft skall man alltid känna att man inte är
ensam. Vare sig man är kund, medarbetare eller intressent. Vi finns
alltid här och vi tar alltid ett ansvar. Var och en, och gemensamt.
Vår strategi klargör att vi kommer att fokusera på att hjälpa kon-
sumenter att minska finansiell oro. Oro för bedrägerier, arbets-
shet och plötsliga utgifter är ständigt närvarande hos en stor
del av befolkningen. Vi finns där för att minska oro. Eller som vi
uttrycker det. Worries taken care of.
Partnerskap är grunden för fortsatt tillväxt.
Genom året har Mysafety vunnit framgångar inom partnerseg-
mentet där tillväxten är tilltagande och nya partner kommer till.
Med innovativa försäkringskomponenter inbäddade i våra partners
tjänster, produkter eller prenumerationer, erbjuder vi anpassade
rsäkringar till en konsertbiljett, ett lägenhetsförrv eller till och
med en parkeringsavgift. Kunderna erbjudas ytterligare anpassade
personliga försäkringserbjudanden, för långsiktiga kundrelationer.
We believe that people are stronger
when united. In the face of life’s
challenges, no one should ever stand
alone. We exist to keep people safe.
We all stand together. Never alone.
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
12
Frontwalker Group AB (publ)
Intressebolaget Frontwalker Group har fortsatt sin resa mot att
bli en lönsamt, dynamiskt och nydanande IT-konsultbolag. Under
2023 genomförde vi omfattande kostnads-besparingsprogram
som fortsatte in i första delen av 2024.
Under sommaren 2024 rekryterades ny koncernchef i Frontwalker
Group, då Anette Billing tillträde rollen i augusti. Under hösten
lanserades den nya strategin, där man genom joint ventures med
nya rekryteringar startar dotterföretag där konsulten äger en
betydande del. Konceptet har visat sig driva mycket tillväxt
organiskt till en relativt låg risk och investering.
Frontwalker Group traditionella verksamhet erbjuder resurs- och
kompetensförstärkning inom systemutvecklingsprocessens alla
faser. Tyngdpunkten i verksamheten ligger i konsultaffären där
specialister stärker kundernas organisationer med expertis inom
systemutveckling, systemarkitektur, projektledning, kravanalys och
test. Dotterbolaget Tavana IT avyttrades i mars 2024 som ett led i
renodlingen.
Frontwalker Group AB är ett intressebolag till Mysafety Group med
ett ägande om ca 29 %.
Intressebolag
2024 för Mysafety AB
Beslutade och genomförda besparingspaket
på c:a 25-30 miljoner på årsbasis
Ökad omsättning och ordentligt förbättrat resultat
Optimerad kanalmix under 2024 och växer fortsatt
med försäljning inkluderat partner
Mysafety i Sverige växer med bland annat Partner,
Dotterbolaget SBM växer med direktreklam,
Högre förnyelsegrader jämfört med 2024
Priserna har kunnat ökas 2024 vilket ökat värdet på
kundrelationerna.
Vi har slutit avtal med företaget Billogram som kommer
att ta hand om vår fakturering från den 1 november 2025.
Vår största partner, Tickster redovisar en
fortsatt tillväxt om c:a 15%
Tickster lanserades i Norge under första kvartalet 2024
Vi har under 2024 förhandlat med, och under 2025, slutit
avtal med Mölndals Energi (kostnadsförsäkring för energi
om man blir arbetslös) och Onepark (självriskreduktion om
bilen skadas under parkering).
Värdet av kundrelationerna ökar
Förnyelsegraderna har ökat i kombination med ökade priser,
vilket gör att det framtida värdet av vår kundbas har ökat under
dagen. Vi har under året tecknat nytt avtal med Billogram som
beräknas ge en bättre kundupplevelse och göra det enklare för
kunden att betala. Genom denna förändring minskar också risken
r att kunder väljer att lämna våra försäkringslösningar när de
förnyas årligen.
Ökad kundnöjdhet
Kundnöjdheten framgår även på Trustpilot där snittbetyget för
Mysafety Sverige under 2023 ökat från 4,3 till 4,4. (SBM sjönk
något men är på väg upp igen).
Till 2024 tar vi med oss ännu bättre arbete med att återaktivera
kunder i fler kanaler.
Aktiens utveckling 2024
Aktiekapital
Den 31 december 2024 hade moderbolaget ett aktiekapital om
18 363 533 kronor. Aktierna är fördelade på 81 480 aktier av
serie A och 18 282 053 aktier av serie B, totalt 18 363 533 aktier.
Alla aktier har lika rätt till del i bolagets vinst och tillgångar. Varje
aktie av serie A berättigar till en (1) röst och varje aktie av serie B
till en tiondels (1/10) röst på årsstämman. Aktiekapitalet har ökat
under 2024 i samband med att Mysafety genomfört en nyemission
kopplat till teckningsoptioner av serie 2022/2024 och av serie
2023/2024 där antalet aktier av serie B utökades med totalt
6 318 922 och tillfördes ett aktiekapital om 6 318 922 kr.
Aktier 2024-12-31 Antal
Andel av
röster (%)
Andel av
kapital (%)
A-aktier 81 480 4,3 0,4
B-aktier 18 282 053 96,7 99,6
Summa
18 363 533 100,0 100,0
Aktieägarna
Mysafety hade 4 930 (2 646) aktieägare vid årsskiftet. Ägarbilden
framgår av tablån på nästa sida.
Marknadsnotering
Mysafety:s B-aktier är noterade på Nasdaq Stockholm Small Cap.
Aktien noterades den 19 maj 1998. Sista betalkursen den 30
december 2024 blev 6,90 (10,90) kr, vilket motsvarar en minsk-
ning med ca 37 % jämfört med ett år tillbaka. Aktiens högsta
notering under året var 11,25 kr den 3 januari och den lägsta
noteringen var 6,02 kr den 9 september. Mysafety börsvärde
uppgick vid årsslutet till ca 127 (131) mkr.
Likviditetsgaranti
Mysafety har ett likviditetsgarantiavtal med Mangold Fondkommis-
sion AB för att främja en högre likviditet samt minska skillnaden
mellan köp- och säljkurser i handeln med bolagets aktier. Avtalet
innebär att Mangold Fondkommission AB ska utra vissa market
maker tjänster i enlighet med Nasdaq Stockholm rekommendation.
Utdelning
Mysafety Groups utdelningspolicy är att utdelningen skall uppgå
till 1 kr per aktie men styrelsen skall även beakta bolagets inves-
terings- och kapitalbehov. Mysafety:s styrelse föreslår årsstäm-
man att utdelning lämnas med 1 kr per aktie för räkenskapsåret
2024. Utdelningen föreslås betalas ut kontant uppdelat vid två
betalningstillfällen. Den första utbetalningen om 0,50 kr per aktie
reslås ske i juni och den andra utbetalningen om 0,50 kr per
aktie föreslås ske i december.
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
14
Aktiens utveckling 2024
STÖRSTA ÄGARE
2024.12.30 A-aktier B-aktier
Summa
röstvärde Andel röster Andel kapital
Nordnet Pensionsförsäkring AB 0 2 387 044 238 704 12,5 % 13,0 %
Crafoord Capital Partners AB 0 2 190 975 219 098 11,5 % 11,9 %
Six Sis AG 1 900 958 190 096 10,0 % 10,4 %
Uppertine Holdings Ltd 0 1 416 103 141 610 7,4 % 7,7 %
Stockfjord Invest AB 40 345 827 818 123 127 6,4 % 4,7 %
Bank Julius Baer & Co Ltd 704 611 70 461 3,7 % 3,8 %
Berver & Co AB 690 000 69 000 3,6 % 3,8 %
Avanza Pension 570 323 57 032 3,0 % 3,1 %
Swedbank Försäkring AB 0 510 337 51 034 2,7 % 2,8 %
BNP Paribas SA Milan 350 000 35 000 1,8 % 1,9 %
Övriga 41 135 6 733 884 714 523 37,4 % 36,9 %
SUMMA 81 480 18 282 053 1 909 685 100,0 % 100,0 %
Antal aktier Röstvärde Andel röster Andel kapital
A-aktier 81 480 81 480 4,3 % 0,4 %
B-aktier 18 282 053 1 828 205 95,7 % 99,6 %
Summa 18 363 533 1 909 685
Börskurs 6,90
Börsvärde 126 708 378
DATA PER AKTIE 2024 2023 2022 2021 2020
Resultat per aktie (kr) -1,45 4,19 -4,03 1,24 -3,96
Börskurs per årets slut (kr) 6,90 10,90 7,08 24,00 12,25
Utdelning per genomsnittligt antal aktier (kr) 1,00* 1,00* 0,00** 1,50 1,50
Direktavkastning (%) 14,49 9,17 - 6,25% 12,20%
P/E tal vid årets slut Neg 3,96 Neg 19,37 Neg
Kassaflöde per aktie (kr) 0,02 -0,18 -2,39 -0,95 2,80
Eget kapital per aktie (kr) 4,89 7,42 3,72 17,36 20,48
Genomsnittligt antal aktier (tusental) 16 741 7 918 5 536 5 536 5 536
Antal aktier vid årets slut (tusental) 18 364 12 045 5 536 5 536 5 536
Andel utdelad vinst (%) Neg 23,9 Neg Neg Neg
Definitioner omslaget längst bak
* Styrelsens förslag
15
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
AKTIEKAPITALETS UTVECKLING Ökning av
antal
aktier (st)
Totalt antal
aktier (st)
Ökning av
aktiekapital
(tkr)
Aktiekapitalets
utveckling (tkr)
2024 Nyemission 6 318 922 18 363 533 6 319 18 364
2023 Nyemission 1 000 000 6 536 085 1 000 6 536
2023 Nyemission 280 000 6 816 085 280 6 816
2023 Nyemission 5 228 526 12 044 611 5 229 12 045
2019 Nyemission 1 006 560 5 536 085 11 317 62 240
2019 Minskning av aktiekapital utan indragning av aktier −56 703 5 536
2018 Sammanläggning av aktier 20:1 −63 786 958 3 357 207 - 37 743
2018 Nyemission, Kvittning 75 000 3 550 358 843 39 914
2018 Nyemission, Förvärv av bolag 118 151 3 475 358 1 328 39 071
2018 Nyemission, Förvärv av bolag 450 000 4 529 525 5 059 50 923
2018 Nyemission 529 167 4 079 525 5 950 45 864
2017 Nyemission, TO3B 1 137 464 43 262 905 639 24 319
2017 Nyemission, TO3B 3 785 146 53 048 051 2 128 29 820
2017 Nyemission, TO3B 431 601 53 479 652 243 30 062
2017 Nyemission, TO3B 2 304 366 58 284 018 1 295 32 763
2017 Nyemission, TO3B 1 248 443 59 532 461 702 33 465
2017 Nyemission, förvärv av bolag 1 500 000 42 125 441 843 23 680
2017 Nyemission, förvärv av bolag 6 000 000 49 262 905 3 373 27 692
2017 Nyemission, förvärv av bolag 2 500 000 55 979 652 1 405 31 468
2017 Nyemission 7 611 704 67 144 165 4 278 37 743
2016 Nyemission, TO3B 277 654 40 625 441 156 22 837
2016 Nyemission, kvittning 9 806 481 24 477 134 14 710 36 716
2016 Nyemission, förvärv av bolag 3 428 573 14 670 653 5 143 22 006
2016 Nyemission, förvärv av bolag 1 200 000 40 347 787 675 22 681
2016 Nyemission 14 670 653 39 147 787 22 006 58 722
2016 Minskning av aktiekapital utan indragning av aktier −36 716 22 006
2015 Nyemission, förvärv av bolag 3 200 000 11 242 080 4 800 16 863
2010/2011 Nyemission 4 021 040 8 042 080 6 031 12 063
2007 Nyemission, förvärv av bolag 851 040 4 021 040 1 277 6 032
1999 Nyemission, förvärv av bolag 90 000 3 170 000 135 4 755
1998 Nyemission, förvärv av bolag 80 000 3 080 000 120 4 620
1997 Split 20:1 1 900 000 2 000 000 3 000
1997 Nyemission 1 000 000 3 000 000 1 500 4 500
1995 Fondemission 100 000 1 000 3 000
1994 Fondemission 100 000 1 000 2 000
1991 Fondemission 100 000 500 1 000
1990 Fondemission/split 99 500 100 000 50 100
1990 Fondemission 100 000 400 500
1987 Bolaget bildas 50 50
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
16
Finansiella
rapporter
2024
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören för Mysafety Group AB
(publ), org. nr 556313-5309, med säte i Stockholm, avger härmed
årsredovisning och koncernredovisning för räkenskapsåret 2024.
Verksamheten
Mysafety Group AB (publ) är en koncern som investerar i verk-
samhet med huvudinriktning på digital transformation inom såväl
B2B som B2C.
2023 förvärvades Mysafety koncernen som är en försäkrings-
hybrid där Mysafety skräddarsyr sina förkringar där tjänster
tillförs som sen återförsäkras i sin helhet. Mysafety Group är
verksamma inom försäkringsbranschen. Bolaget erbjuder idag
ett brett utbud av bedrägeri- och ID-skyddsförkringar samt
mer traditionella försäkringar såsom inkomst-, olycksfalls- och
hemförsäkringar.
Mysafety Group AB grundades 1987 och B-aktien är noterad
sedan 1998 på Nasdaq Stockholm Small Cap.
Bolagsstruktur
Moderbolaget Mysafety Group AB har sitt säte i Stockholm och
där sitter koncernledningen. Koncernen består, per 2024-12-31, av
det noterade bolaget, Mysafety Group AB, dotterbolaget Mysafety
Holding AB med tillhörande dotterbolaget Mysafety First AB som i
sin tur äger dotterbolaget Mysafety AB med tillhörande dotter-
bolag Mysafety Technology AB, Mysafety Vehicle Security AB och
SBM Förkring AB. Utöver dessa bolag så äger Mysafety First
AB bolagen Mysafety OY samt Mysafety AS. Mysafety Group AB
äger också dotterbolaget Technode AB samt ett intressebolag,
Frontwalker (namnändrat från Xavi Solutionnode under året) som
är noterat på NORDIC SME.
Bolagsstyrningsrapport
Bolagsstyrningsrapporten återfinns på sid 66–73 i denna årsre-
dovisning.
Intern kontroll och riskbedömning
Bolagets och koncernens interna kontroll avseende den finan-
siella rapporteringen samt beskrivning av den interna kontrollens
organisation återfinns i bolagsstyrningsrapporten på sid 70 i
denna årsredovisning.
Ekonomisk översikt
Koncernen
Omsättning och resultat
Nettoomsättningen under perioden ökade med 2,6 % jämfört
med motsvarande period föregående år och uppgick till
319 974 (311 902) tkr.
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
20
Årets rörelseresultat uppgick till -21 940 (34 478) tkr, i 2023 års
rörelseresultat ingår det negativ goodwill på 64 206 tkr som ökar
rörelseresultatet. I årets rörelseresultat ingår det 28 258 (28 258)
tkr i avskrivning kopplat till den immateriella anläggningstillgången
avseende Mysafetys kundavtal som är kopplad till förvärvsanalysen i
samband med förrvet av Mysafety. Avskrivningen kommer att vara
i den storleksordningen, ca 28 258 tkr per år fram t o m år 2030.
Utöver ovanstående så har Mysafetys intressebolag Frontwalker,
med en ägarandel uppgående till ca 29 %, (n ä från Xavi Solution-
node) avyttrat ett av sina dotterbolag under det första kvartalet
2024 som påverkat Mysafetys rörelseresultat med ca 3 500 tkr
som är av engångskarakr. Totalt uppgår dessa poster till ca
31 700 tkr av icke kassaflödespåverkande karaktär. Utöver det
så har Mysafety haft kostnader under året avseende flytt till nya
lokaler under det första kvartalet uppgående till ca 1 500 tkr som
är av engångskaraktär.
Finansnettot uppgick under året till -3 815 (-5 378) tkr. I finans-
nettot ingår det en positiv resultatpåverkan uppgående till ca 8
042 tkr i samband med att Mysafety löste en konvertibelskuld till
dotterbolagets VD i samband med att densamme avslutade sin
anställning, vilket skedde i det andra kvartalet 2024. Årets resultat
re skatt uppgick till -25 755 (29 100) tkr. Årets resultat uppgick
till -24 304 (33 153) tkr. I årets resultat kopplat till ovanstående
avskrivning av immateriella anläggningstillgångar ligger det en
uppskjuten skatt som ger en positiv resultateffekt uppgående till
5 821 (5 821) tkr. Av årets resultat är -24 304 (33 153) tkr hänförligt
till moderbolagets aktieägare.
Koncernens skattesituation
Det ackumulerade skattemässiga förlustavdraget uppgår per
31 december 2024 till ca 82,0 mkr. I balansräkningen är uppskjuten
skattefordran, redovisad till 6 562 (6 314) tkr, se not 11.
Finansiell ställning och likviditet
Vid årets utgång uppgick likvida medel till 42 221 (29 343) tkr. Net-
tokassan uppgick vid årets slut till -73 112 (-85 007) tkr. Nettokas-
san belastas av räntebärande skulder kopplat till fakturabelåning,
anstånd hos Skatteverket från Pandemiåren samt räntebärande
skulder kopplat till den konvertibelskuld bolaget har. Anstånden
till Skatteverket återbetalas enligt en återbetalningsplan som
sträcker sig till och med mars månad 2026 och uppgår vid perio-
dens slut till 10 736 (20 155) tkr.
Investeringar
Mysafety koncernens investeringar utgörs nästan uteslutande i
mjukvara. Investeringar i immateriella anläggningstillgångar under
perioden uppgår till 10 034 (11 791) tkr som till största delen
består av investeringar i Microsoft Dynamics 365. Investeringar i
materiella anläggningstillgångar under perioden uppgår till 3 210
(1 772) tkr som består av investeringar i hårdvara och möbler i
samband med flytt till nya lokaler samt ombyggnad av nya lokaler.
Medarbetare
Mysafety koncernen har sysselsatt 96 (84) personer i medeltal
under året varav 89 (70) personer varit anställda. Utöver de
anställda anlitade koncernen 7 (14) konsulter i genomsnitt under
året. Vid periodens slut uppgick antalet sysselsatta till 95 (91).
Mysafety-aktien
Den 31 december 2024 hade moderbolaget ett aktiekapital om
18 363 533 kronor. Aktierna är fördelade på 81 480 aktier av serie
A och 18 282 053 aktier av serie B. Alla aktier har lika rätt till del
i bolagets vinst och tillgångar. Varje aktie av serie A berättigar till
en (1) röst och varje aktie av serie B till en tiondels (1/10) röst på
årsstämman. Moderbolaget har, under perioden, genomfört en
nyemission kopplat till teckningsoptioner av serie 2022/2024 och
av serie 2023/2024 där antalet aktier av serie B har utökats med
totalt 6 318 922 B aktier och Mysafety tillfördes 44 803 805 kr i
21
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
eget kapital. Totalt tillfördes 6 318 922 kronor i aktiekapital i ovan
nyemissioner.
Den 31 december 2024 hade Mysafety 4 930 (2 646) aktieägare.
Största enskilde ägare var Nordnet Pensionsrsäkring AB vars
innehav uppgick till 2 387 044 aktier av serie B. Andelen röster
uppgick till 12,5 procent och motsvarande andelen kapital till 13,0
procent. Andra stora ägare var Crafoord Capital Partners AB
(2 190 975 B-aktier), Six Sis AG (1 900 958 B-aktier) och Uppertine
Holdings Ltd (1 416 103 B-aktier).
Hållbarhetsupplysningar
Mysafetys policy är att bidra till hållbar utveckling genom att kon-
tinuerligt arbeta med aspekter runt kvalitet, miljö och den sociala
miljön. Vår skyldighet är att medverka till social och ekonomisk
välfärd för våra anställda, kunder, leverantörer och aktieägare
samt att bidra till en god miljö.
Socialt ansvar
Mysafety fäster stor vikt vid socialt ansvarstagande och vill
vara en attraktiv arbetsgivare. Personalpolitiken betonar hälsa,
utbildning och en balans mellan arbete och fritid – förutttningar
r en god arbetsinsats. Koncernen har ansvar för att erbjuda en
säker och icke diskriminerande arbetsmiljö.
Kvalitetsarbete
Mysafetys kvalitetsarbete är inriktat mot att uppfylla de krav som
kunderna har på oss som leverantör. Kunden skall alltid kunna lita
på att Mysafety utför sina åtaganden på ett professionellt sätt.
Målet är att alltid vara en kompetent och effektiv samarbetspart-
ner. Nöjda kunder är lojala och Mysafety har idag många långa
och nära kundrelationer.
Miljöarbete
Mysafetys affärsverksamhet, som främst består av att leverera
försäkringslösningar, har en mindre miljöpåverkan än produ-
cerande företag men vill ändå aktivt ta ett miljöansvar för att
belasta miljön i minsta möjliga utsträckning. Mysafetys arbete
med miljöfrågan kan ske inom flera områden, till exempel genom
återvinning av kontorsmaterial, val av miljövänliga leverantörer
samt utnyttjande av transportmedel som belastar miljön så lite
som möjligt.
Risker och osäkerheter i verksamheten
Mysafety koncernen och moderbolaget Mysafety Group AB är
genom sin verksamhet exponerad för olika slag av finansiella risker,
såsom marknadsrisk, kreditrisk, likviditetsrisk och affärsrisk. En
generell ekonomisk nedgång kan naturligtvis minska efterfrågan
på Mysafetys tjänster och produkter. En utförlig beskrivning av
riskerna i Mysafetys verksamhet finns beskrivet på sidorna 41–42
under not 4, Finansiell riskhantering.
Utsikter för 2025
Verksamheten i Mysafety Group AB präglas av löpande kontrakt
riktade till konsumenter, och med produkter som klart genererar
kundnytta också i svårare tider. Bland produkterna återfinns exem-
pelvis försäkringar för att täcka levnadskostnader vid omställningar
i livet som har en given plats i en volatil värld. Mysafety skapar trygg-
het för konsumenten med begripliga villkor och vi genomför nu den
digitala transformationen för fullt under 2025, med det klara målet
att skala verksamheten i slutet av året och under 2026.
Försäkringsmarknaden har stadigt växt med cirka 6% om året
sedan 2010, och i tuffare tider är tendensen att intresset för
försäkringar snarare ökar än minskar. Vi är ensamma om vår unika
bedrägeriförsäkring som ger konsumenten skydd när man blivit
drabbad av de alltmer tilltagande bedrägerierna, både på telefon,
mejl och online.
Resan mot en ny framtid för Mysafety Group har tagit ett ordentligt
kliv framåt och under 2025 genomförs de förändringar och den nya
strategin som beslutades under 2024, kostnadsbesparingar och
effektiviseringar och vi ser fram emot 2025 som det år där vi på all-
var får genomslag på det arbete som har lagts ner för att förbättra
både omsättning som lönsamhet.
Förslag till riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt års-
stämmans beslut. Årsstämman 2024 har antagit följande riktlinjer
r ersättning till ledande befattningshavare i Mysafety Group AB,
att som längst gälla fram till årsstämman 2028.
Dessa riktlinjer avser anställningsvillkoren för verkställande di-
rektören, CFO och övriga ledande befattningshavare. Riktlinjerna
ska tillämpas på ersättningar som avtalas efter det att riktlinjerna
antagits av årsstämman 2024. Riktlinjerna omfattar inte ersätt-
ningar som beslutas av bolagsstämman.
Allmänt
Ersättning till verkställande direktören och ledande befattnings-
havare ska fastsllas till marknadsmässiga nivåer och ska bestå
av fast lön, eventuell rörlig lön, pension samt eventuella övriga
förmåner. Bolaget ska ha de ersättningsnivåer och anställnings-
villkor som erfordras för att säkerställa bolagets tillgång till be-
fattningshavare med erforderlig kompetens och kapacitet för att
nå uppsllda mål till för bolaget anpassade kostnader samt med
beaktande av den enskilde befattningshavarens kompetens. Den
sammanlagda möjliga ersättningen till ledande befattningshavare
i bolaget ska huvudsakligen fördelas enligt följande:
– Fast lön: 6080 %
– Rörlig ersättning: 5–30 %
– Pension: 2035 %
– Övriga förmåner: 5–25 %
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
22
Riktlinjernas främjande av bolagets affärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet
Mysafety Group är verksamma inom försäkringsbranschen.
Bolaget erbjuder idag ett brett utbud av bedrägeri- och ID-skydds-
försäkringar samt mer traditionella försäkringar såsom inkomst-,
olycksfalls- och hemförsäkringar. En framgångsrik implementering
av Bolagets affärsstrategi, långsiktiga intressen och hållbarhet
förutsätter att bolaget kan attrahera rätt medarbetare. Denna
riktlinje avser att ge Mysafety Group förutsättningar att rekrytera
och behålla kvalificerade medarbetare.
Fast lön
Ersättningen i form av fast lön ska stå i proportion till befattnings-
havarens erfarenhet, ansvar och befogenhet.
Rörlig ersättning
Den rörliga ersättningen ska vara maximerad till en årslön och
huvudsakligen baseras på tydliga målrelaterade prestationer.
Pension
De ledande befattningshavarnas pensionsvillkor ska vara marknads-
mässiga i förhållande till vad som generellt gäller för motsvarande
befattningshavare på marknaden. Pensionen ska baseras på avgifts-
bestämda pensionslösningar alternativt omfattas av den allmänna
pensionsplanen, antingen via ITP-planen eller genom individuella
tjänstepensionsförsäkringar inom ramen för ITP.
Uppsägningslön och avgångsvederlag
Uppsägningslön och avgångsvederlag ska sammantaget inte över-
stiga 24 månadslöner för respektive befattningshavare.
Övriga förmåner
Övriga förmåner utgörs för bolaget av sedvanliga förmåner enligt
lokal praxis.
Lön och anställningsvillkor för medarbetare
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättningsriktlinjer
har lön och anställningsvillkor för bolagets medarbetare beaktats.
Uppgifter om medarbetarnas totalersättning, ersättningskom-
ponenter samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid har
utgjort en del av styrelsens beslutsunderlag vid utvärderingen av
skäligheten av riktlinjerna och de begränsningar som följer av dessa.
Beslutsprocesser
Frågan om ersättning till ledande befattningshavare behandlas av
verkställande direktören. Ersättning till verkställande direktören
behandlas av styrelsen. Styrelsen ska enligt 8 kap 51 § Aktiebo-
lagslagen upprätta förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år
och lägga fram förslaget för beslut vid årsstämman. Vid styrelsens
behandling av och beslut i ersättningsrelaterade frågor närvarar inte
verkställande direktören eller andra personer i bolagsledningen, i
den mån de berörs av frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller
delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och ett
avsteg är nödvändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga intres-
sen, inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets
ekonomiska bärkraft.
Moderbolaget
Moderbolagets intäkter under 2024 uppgick till 6 003 (6 000) tkr
och rörelseresultatet uppgick till -9 946 (-7 766) tkr. Resultatet
efter finansiella poster och skatt blev -2 745 (-5 190) tkr. Likvida
medel uppgick vid årets slut till 10 296 (5 622) tkr. Moderbolagets
egna kapital uppgick per bokslutsdagen till 87 899 (65 009) tkr,
vilket innebar en soliditet motsvarande 94,2 (71,6) %.
Förslag till vinstdisposition 2024
Till årsstämmans förfogande fritt eget kapital i moderbolaget:
Balanserat resultat -137 474 455 kr
Överkursfond 199 924 421 kr
Årets resultat -2 745 382 kr
Summa 59 704 584 kr
Styrelsen föreslår att det fria egna kapitalet behandlas så att:
Utdelning till aktieägarna om 1,00 kr per aktie 20 927 635 kr
I ny räkning överförs 38 776 949 kr
Summa 59 704 584 kr
Styrelsens yttrande över resultatdispositionen
Styrelsen föreslår årssmman att utdelning lämnas med 1,00 kr per
aktie för 2024. Efter föreslagen utdelning uppgår moderbolagets
soliditet till 92,5 % och koncernens soliditet till 16,3 %. I april 2025
slutrdes en riktad nyemission kopplat där antalet aktier utökades
med 2 564 102 B-aktier och med en ökning av det egna kapitalet
uppgående till 30 000 tkr. Justerat för denna nyemission uppgår
efter, föreslagen utdelning om 1,00 kr per aktie, moderbolagets
soliditet till 94,7 % och koncernens soliditet till 21,8 %.
Bolagets och
koncernens resultat och ställning bedöms vara god. Styrelsen
bedömer att föreslagen utdelning har täckning i eget kapital för
bolaget och ligger inom ramen för bolagets utdelningspolicy.
Bolagets och koncernens kassaflöden är starka. Soliditet och likvi-
ditet kommer även efter föreslagen utdelning att vara betryggande
i relation till den bransch, bolaget och koncernen verkar inom,
och bolaget antas kunna fullgöra sina förpliktelser på kort och
lång sikt. Styrelsen anser därmed att den föreslagna utdelningen
är försvarlig med hänsyn till vad som anförs i aktiebolagslagen
17 kap 3§ 2-3st (försiktighetsregeln).
23
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
SAMMANFATTNING AV RESULTATRÄKNINGAR
TKR 2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomsättning 319 974 311 902 889 886 16 496
Övriga rörelseintäkter 79 65 209 5 247 3 707
Rörelsens totala intäkter 320 053 377 111 894 1 133 20 203
Rörelsens kostnader exklusive avskrivningar −299 279 −302 466 −21 295 −11 451 −34 654
Av- och nedskrivningar −42 714 −40 167 −402 −8 244 −26 806
Rörelseresultat efter avskrivningar −21 940 34 478 −20 803 −18 562 −41 257
Resultat från finansiella poster −3 815 −5 378 −7 311 −1 904 1 165
Resultat efter finansiella poster −25 755 29 100 −28 114 −20 466 −40 092
Skatt 1 451 4 053 1 0 490
Årets resultat från kvarvarande verksamhet −24 304 33 153 −28 113 −20 466 −39 602
Årets resultat från avyttrad verksamhet - - 5 829 27 327 17 666
Årets resultat −24 304 33 153 −22 284 6 861 −21 936
SAMMANFATTNING AV BALANSRÄKNINGAR
TKR
2024 2023 2022 2021 2020
Anläggningstillgångar 225 539 248 297 9 324 45 702 116 890
Omsättningstillgångar exklusive kassa och bank 176 785 171 989 2 306 38 248 61 796
Kassa och bank 42 221 29 343 13 423 56 206 33 828
Tillgångar 444 545 449 629 25 053 140 156 212 514
Eget kapital 89 770 89 354 20 577 96 094 113 386
Långfristiga skulder 54 962 73 160 444 2 388 12 752
Kortfristiga skulder 299 813 287 115 4 032 41 674 86 376
Eget kapital och skulder 444 545 449 629 25 053 140 156 212 514
SAMMANFATTNING AV KASSAFLÖDESANALYSER
TKR
2024 2023 2022 2021 2020
Kassaflöde före förändring i rörelsekapitalet 12 874 −1 565 −11 896 −8 247 13 388
Förändring av rörelsekapitalet 13 243 −671 −1 312 2 971 2 114
Kassaflöde från den löpande verksamheten −369 −2 236 −13 208 5 276 15 502
Kassaflöde från investeringsverksamheten −5 045 −5 527 −7 911 55 993 −7 252
Kassaflöde från finanseringsverksamheten 17 858 24 095 −21 664 28 339 −12 525
Årets kassaflöde 12 444 16 332 −42 783 22 378 −4 275
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
24
Flerårsöversikt
NYCKELTAL
2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomsättningutveckling (%) 2,6 34 984,6 0,3 Neg Neg
Rörelsemarginal (%) −6,9 9,1 Neg Neg Neg
Vinstmarginal (%) beräknat på årets resultat −7, 6 8,8 Neg Neg Neg
Netto likvida medel (tkr) -73 112* -85 007* 13 423 56 206 33 828
Soliditet (%) 20,2 19,9 82,1 68,7 53,4
Anställda, medeltal (st) 89 70 5 107 174
Underkonsulter, medeltal (st) 5 12 2 8 18
Sysselsatta (inklusive underkonsulter), medeltal (st) 94 82 7 115 192
Sysselsatta (inklusive underkonsulter), årets slut (st) 95 89 2 18 175
* I netto likvida medel ingår uppskov till skatteverket med -10 736 (-20 155) tkr
DATA PER AKTIE 2024 2023 2022 2021 2020
Resultat per aktie (kr) −1, 45 4,19 −4,03 1,24 −3,96
rskurs per årets slut (kr) 6,90 10,90 7,08 24,00 12,25
Utdelning per genomsnittligt antal aktier (kr) 1,00* 1,00 0,00 1,50 1,50
Direktavkastning (%) 14,49 9,17 - 6,25 % 12,20 %
P/E tal vid årets slut Neg 3,96 Neg 19,37 Neg
Kassaflöde per aktie (kr) 0,02 0,18 −2, 39 −0,95 2,80
Eget kapital per aktie (kr) 4,89 7,42 3,72 17,36 20,48
Genomsnittligt antal aktier (tusental) 16 741 7 918 5 536 5 536 5 536
Antal aktier vid årets slut (tusental) 18 364 12 045 5 536 5 536 5 536
Andel utdelad vinst (%) Neg 23,9 Neg 120,0 Neg
Definitioner omslaget längst bak
* Styrelsens förslag
Mysafety använder sig av det alternativa nyckeltalet Nettoomsättningsutveckling.
Nettoomsättningsutveckling är ett nyckeltal som Mysafety betraktar som relevant
för investerare som vill bedöma om koncernens tillväxtstrategi uppfylls.
Nettoomsättningen för respektive period genom nettoomsättningen för
respektive period föregående år i %.
Mysafety använder sig av det alternativa nyckeltalet Rörelsemarginal. Rörelse
marginal är ett nyckeltal som Mysafety betraktar som relevant för investerare
som vill bedöma koncernens möjligheter att nå upp till en branschmässig
lönsamhetsnivå. Rörelseresultatet i förhållande till rörelsens intäkter.
Mysafety använder sig av det alternativa nyckeltalet vinstmarginal. Vinst
marginal är ett nyckeltal som Mysafety betraktar som relevant för investerare
som vill bedöma koncernens möjligheter att nå upp till en branschmässig
lönsamhetsnivå. Årets resultat i förhållande till rörelsens intäkter
Mysafety använder sig av det alternativa nyckeltalet Soliditet. Soliditet är ett
nyckeltal som Mysafety betraktar som relevant för investerare som vill bedöma
koncernens finansiella stabilitet och uthållighet. Eget kapital i förhållande till
summa tillgångar.
Mysafety använder sig av det alternativa nyckeltalet Nettokassa. Nettokassa är ett
nyckeltal som Mysafety betraktar som relevant för investerare som vill bedöma
koncernens finansiella stabilitet och uthållighet. Koncernens likvida medel med
avdrag för koncernens räntebärande skulder. Koncernens leasing skuld ingår inte
i underlaget.
25
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
Koncernens Resultaträkning
TKR Not 2024 2023
Nettoomsättning 1,2 319 974 311 902
Övriga rörelseintäkter 35 79 65 209
Summa rörelsens intäkter 320 053 377 111
RÖRELSENS KOSTNADER
Köpta varor och tjänster 115 995 126 461
Externa kostnader 3 86 869 104 452
Personalkostnader 5,6 89 569 69 041
Av- och nedskrivningar 4,7,8 42 714 40 167
Övriga rörelsekostnader 36 - 11
Andel i intresseföretags resultat 13 6 846 2 501
Summa rörelsens kostnader 341 993 342 633
Rörelseresultat
21 940 34 478
RESULTAT FRÅN FINANSIELLA POSTER
Resultat från övriga värdepapper 9 8 042 4 694
Ränteintäkter och liknande resultatposter 9 1 241 1 065
Räntekostnader och liknande resultatposter 10 13 098 11 137
Summa resultat från finansiella resultatposter 3 815 5 378
Resultat efter finansiella poster 25 755 29 100
Resultat före skatt 25 755 29 100
Skatt 11 1 451 4 053
Årets resultat 24 304 33 153
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare 24 304 33 153
Resultat per aktie, räknat på årets resultat hänförligt till
moderbolagets aktieägare före och efter utspädning, kr
12 1,45 4,19
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
26
Koncernens rapport över totalresultatet
TKR 2024 2023
Årets resultat 24 304 33 153
Övrigt totalresultat
Poster som har eller kan komma att återföras via resultaträkningen :
Omräkningsdifferenser avseende utlandsverksamhet
916 0
Summa totalresultat för året 25 220 33 153
ÅRETS TOTALRESULTAT HÄNFÖRLIGT TILL:
Moderbolagets ägare 25 220 33 153
Innehav utan bestämmande inflytande - -
27
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
Koncernens rapport över finansiell ställning
TILLGÅNGAR
TKR Not 2024 2023
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar Kundavtal 7 170 175 198 433
Immateriella anläggningstillgångar 7 18 799 16 971
Nyttjanderättstillgångar 4 17 598 783
Materiella anläggningstillgångar 8 3 823 2 153
Andelar i intressebolag 13 3 116 9 963
Övriga aktier och andelar 14 - 8 344
Långfristiga fordringar 15 5 466 5 336
Uppskjuten skattefordran 11 6 562 6 314
Summa anläggningstillgångar 225 539 248 297
OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR
Varulager 16 486 609
Kundfordringar 17 136 215 127 191
Skattefordran 11 154 -
Övriga fordringar 19 6 282 9 851
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 20 33 648 34 338
Summa kortfristiga fordringar 176 785 171 989
Likvida medel 21 42 221 29 343
Summa omsättningstillgångar 219 006 201 332
SUMMA TILLGÅNGAR 444 545 449 629
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
28
EGET KAPITAL OCH SKULDER
TKR Not 2024 2023
EGET KAPITAL
Aktiekapital (Kvotvärde 1,0 (1,0) kr)
(Antal aktier 18 363 533 (12 044 611)) varav
(81 480 (81 480)) A-aktier
(18 282 053 (11 963 131)) B-aktier
22
18 364 12 045
Övrigt tillskjutet kapital 244 242 206 561
Balanserat resultat 148 532 162 405
Årets resultat 24 304 33 153
Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare 89 770 89 354
Innehav utan bestämmande inflytande
- -
Summa eget kapital 89 770 89 354
SKULDER
Långfristiga leasingskulder 4, 27 13 941 372
Konvertibelskuld 29 3 775 21 175
Övriga långfristiga skulder 30 2 190 10 736
Uppskjuten skatteskuld 11 35 056 40 877
Summa långfristiga skulder 54 962 73 160
Fakturabelåning 27 100 822 87 563
Räntebärande kortfristiga skulder 27 8 546 16 051
Leverantörsskulder 33 9 340 16 752
Kortfristiga leasingskulder 4, 27 4 609 893
Övriga kortfristiga skulder 31 13579 10 882
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 32 162 917 154 974
Summa kortfristiga skulder 299 813 287 115
Summa skulder 354 775 360 275
SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL 444 545 449 629
29
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
Förändring eget kapital
KONCERNEN
TKR
Aktie-
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Omräk-
nings-
reserv
Balanserat
resultat Summa
Innehav utan
bestämman-
de inflytande
Totalt
eget
kapital
Ingående balans 1 januari 2023 5 536 163 361 - 148 320 20 577 - 20 577
Årets resultat - - 33 153 33 153 - 33 153
Omräkningsdifferenser avseende
utlandsverksamhet
- - 0 - 0 - 0
Övrigt totalresultat - - - - - - -
Summa totalresultat - 33 153 33 153 0 33 153
TRANSAKTIONER MED KONCERNENS ÄGARE
Nyemission 6 509 43 753 - - 50 262 - 50 262
Emissonskostnader - 553 - - 553 - 553
Förvärv av dotterbolag - - - - - 15 000 15 000
Förvärv av innehav utan
bestämmande inflytande
- - - 316 316 6 719 7 035
Förskjutning till minoritet i samband med
emission samt minoritetens andel i emission
- - - 3 487 3 487 3 487 -
Förvärv av minoritet i befintligt dotterbolag - - - 10 282 10 282 11 768 22 050
Ingående balans 1 januari 2024 12 045 206 561 - 129 252 89 354 0 89 354
Årets resultat - 24 304 24 304 - 24 304
Övrigt totalresultat
Omräkningsdifferenser avseende
utlandsverksamhet
916 - 916 - 916
Summa övrigt totalresultat 916 - 916 - 916
Summa totalresultat 916 24 304 25 220 0 25 220
TRANSAKTIONER MED KONCERNENS ÄGARE
Nyemission 6 319 38 485 - - 44 804 - 44 804
Emissonskostnader 804 - - 804 - 804
Utdelning - 18 364 18 364 - 18 364
Utgående balans 31 december 2024 18 364 244 242 916 171 920 89 770 0 89 770
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
30
Kassaflödesanalys
KONCERN
TKR Not 2024 2023
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
Resultat efter finansiella poster 25 755 29 100
Ned- och avskrivningar på materiella/immateriella/finansiella tillgångar 42 731 40 167
Övriga ej likviditetspåverkande poster 18 2 269 63 657
Betald inkomstskatt 6 371 7 175
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändringar av rörelsekapital
12 874 1 565
FÖRÄNDRING AV RÖRELSEKAPITALET
Förändring av kortfristiga fordringar 8 883 1 296
Förändring av kortfristiga skulder 4 481 1 649
Förändring varulager 121 318
Summa förändring av rörelsekapitalet 13 243 671
Kassaflöde från den löpande verksamheten 369 2 236
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Förvärv av dotterföretag - 24 866
Förvärv av intressebolag - 3 150
Förvärv av finansiella anläggningstillgångar 145 13 680
Avyttring finansiella anläggningstillgångar 8 344 -
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar 10 034 11 791
Investeringar i materiella anläggningstillgångar 3 210 1 772
Kassaflöde från investeringsverksamheten 5 045 5 527
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN 26
Nyemission 43 347 50 262
Utdelning 18 364 -
Amortering av leasingskuld 3 751 8 598
Upptagna lån 13 258 5 000
Amortering av lån 16 632 22 569
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 17 858 24 095
Årets kassaflöde 12 444 16 332
Likvida medel vid årets början 29 343 13 423
Omräkning likvida medel 434 412
Likvida medel vid årets slut 21 42 221 29 343
Summa disponibla likvida medel 42 221 29 343
Betald ränta 15 437 10 548
Erhållen ränta 3 582 615
31
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
Moderbolagets Resultaträkning
TKR Not 2024 2023
Nettoomsättning 2 6 003 6 000
Övriga rörelseintäkter 0 4
Summa rörelsens intäkter 6 003 6 004
RÖRELSENS KOSTNADER
Externa kostnader 2,3 −14 651 −12 754
Personalkostnader 5,6 −1 298 −1 005
Övriga rörelsekostnader 0 −11
Summa rörelsens kostnader −15 949 −13 770
Rörelseresultat −9 946 −7 766
RESULTAT FRÅN FINANSIELLA POSTER
Resultat från övriga värdepapper 9 8 042 4 694
Ränteintäkter och liknande resultatposter 9 200 125
Räntekostnader och liknande resultatposter 10 −1 041 −2 244
Summa resultat från finansiella resultatposter 7 201 2 575
Resultat efter finansiella poster −2 745 −5 191
Resultat före skatt −2 745 −5 191
Skatt 11 - 1
Årets resultat −2 745 −5 190
TKR 2024 2023
Årets resultat −2 745 −5 190
Övrigt totalresultat - -
Summa totalresultat för året −2 745 −5 190
Moderbolagets rapport över totalresultatet
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
32
Moderbolagets rapport över finansiell ställning
TILLGÅNGAR
TKR Not 2024 2023
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Andelar i dotterföretag 23 58 875 58 875
Andelar i intressebolag 24 12 175 12 175
Övriga aktier och andelar 25 - 8 344
Summa anläggningstillgångar 71 050 79 394
OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR
Fordringar hos koncernföretag 9 906 4 864
Övriga fordringar 19 1 708 -
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 20 342 915
Summa kortfristiga fordringar 11 956 5 779
Kassa och bank
21 10 296 5 622
Summa omsättningstillgångar 22 252 11 401
SUMMA TILLGÅNGAR 93 302 90 795
33
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
forts. moderbolagets rapport över finansiell ställning
EGET KAPITAL OCH SKULDER
TKR Not 2024 2023
EGET KAPITAL
Aktiekapital (Kvotvärde 1,0 (1,0) kr)
(Antal aktier 18 363 533 (12 044 611)) varav
(81 480 (81 480)) A-aktier
(18 282 053 (11 963 131)) B-aktier
22
18 364 12 045
Reservfond 9 831 9 831
Bundet eget kapital
28 195 21 876
Överkursfond 199 924 162 244
Balanserat resultat −137 475 −113 921
Årets resultat −2 745 −5 190
Fritt eget kapital 59 704 43 133
Summa eget kapital
87 899 65 009
SKULDER
Konvertibelskuld 29 3 775 21 175
Summa långfristiga skulder 3 775 21 175
Leverantörsskulder 602 1 111
Övriga kortfristiga skulder 31 281 2 602
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 32 745 899
Summa kortfristiga skulder 1 628 4 612
Summa skulder 5 403 25 787
SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL 93 302 90 795
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
34
Förändring eget kapital
MODERBOLAGET
TKR
Aktie-
kapital
Reserv
fond
Överkurs
fond
Balanserat
resultat
Årets
resultat
Summa
eget kapital
Ingående balans 1 januari 2023 5 536 9 831 119 043 −92 831 −21 088 20 490
Nyemission 6 509 - 43 753 - - 50 262
Emissonskostnader - −553 - - −553
Resultatdisposition - - - −21 088 21 088 -
Årets resultat - - - - −5 190 −5 190
Ingående balans 1 januari 2024 12 045 9 831 162 243 −113 919 −5 190 65 009
Nyemission 6 319 - 38 485 - - 44 804
Emissonskostnader - - −804 - - −804
Utdelning - - - −18 364 - −18 364
Resultatdisposition - - - −5 190 5 190 -
Årets resultat - - - - −2 745 −2 745
Utgående balans 31 december 2024 18 364 9 831 199 924 −137 475 −2 745 87 899
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
35
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
Kassaflödesanalys
MODERBOLAG
TKR Not 2024 2023
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
Resultat efter finansiella poster −2 745 −5 191
Övriga ej likviditetspåverkande poster 18 −8 203 −4 694
Betald inkomstskatt - 26
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändringar av rörelsekapital
−10 948 −9 859
FÖRÄNDRING AV RÖRELSEKAPITALET
Förändring av kortfristiga fordringar −535 −14 524
Förändring av kortfristiga skulder −7 170 5 071
Summa förändring av rörelsekapitalet −7 705 −9 453
Kassaflöde från den löpande verksamheten −18 653 −19 312
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Förvärv av dotterföretag - −29 505
Förvärv av intressebolag - −3 150
Förvärv finansiella anläggningstillgångar - −8 344
Avyttring finansiella anläggningstillgångar 8 344 -
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar - -
Investeringar i materiella anläggningstillgångar - -
Kassaflöde från investeringsverksamheten 8 344 −40 999
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN 26
Nyemission 43 347 50 262
Utdelning −18 364 -
Upptagna lån - 20 000
Amortering av lån −10 000 −15 000
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 14 983 55 262
Årets kassaflöde 4 674 −5 049
Likvida medel vid årets början 5 622 10 671
Likvida medel vid årets slut 21 10 296 5 622
Summa disponibla likvida medel 10 296 5 622
Betald ränta 1 041 1 602
Erhållen ränta 200 125
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
36
Redovisnings- och värderingsprinciper
Samtliga belopp är i tkr om inte annat anges. Siffror inom
parentes avser föregående år.
Not
1. Allmän information
Mysafety Group AB (publ) är en koncern som investerar i verk-
samhet med huvudinriktning på digital transformation inom såväl
B2B som B2C.
Mysafety koncernen är helägd av Mysafety Group AB.
Mysafety Group grundades 1987 och B-aktien är noterad sedan
1998 på Nasdaq Stockholm Small Cap
2. Sammanfattning av väsentliga
redovisningsprinciper
2.1 Grunden för rapporternas upprättande
Mysafetys koncernredovisning är upprättad i enlighet med av
EU-kommissionen godkända International Financial Reporting
Standards (IFRS), sådana de antagits av Europeiska unionen.
Vidare har Rådet för finansiell rapportering rekommendation RFR
1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner tillämpats.
Koncernredovisningen baseras på historiska anskaffningsvärden
rutom vissa finansiella tillgångar och skulder som värderas till
verkligt värde. Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprin-
ciper som koncernen utom i de fall som anges under avsnittet
”Moderbolagets redovisningsprinciper.
2.2 Ändrade redovisningsprinciper 2024
Inga nya eller reviderade redovisningsstandarder från IASB har
haft några väsentliga effekter på bolagets finansiella ställning,
resultat eller upplysningar.
Övriga IFRS som ännu inte börjat tillämpas.
Inga andra av de IFRS eller IFRIC-tolkningar som ännu inte har trätt
i kraft, väntas ha någon väsentlig inverkan på koncernen.
2.3 Koncernredovisningsprinciper
I koncernredovisningen ingår dotterföretag där moderbolaget
direkt eller indirekt innehar mer än 50 procent av rösterna eller
har betydande och besmmande inflytande på annat sätt enligt
IFRS 10.
Koncernens bokslut är upprättat enligt förvärvsmetoden, vilket
innebär att dotterbolagens egna kapital vid förvärvet, fastställt
som skillnaden mellan tillgångarnas och skuldernas verkliga
värden, elimineras i sin helhet. I koncernens egna kapital ingår
härigenom endast den del av dotterbolagens egna kapital som
tillkommit efter förvärvet. Om det koncernmässiga anskaffnings-
värdet för aktierna överstiger det i förvärvsanalysen upptagna
värdet av bolagets nettotillgångar, redovisas skillnaden som
koncernmässig goodwill. Under året förvärvade bolag inkluderas
i koncernredovisningen från och med den dag koncernen har
kontroll genom ett bestämmande inflytande över bolaget och
med belopp avseende tiden efter förrvet. Avyttrade dotterbolag
exkluderas ur koncernens redovisning från och med den dag då
det bestämmande inflytande upphör.
Vid olika värdering av tillgångar och skulder på koncern- och bo-
lags
nivå beaktas skatteeffekten, vilken redovisas som uppskjuten
skattefordran respektive uppskjuten skatteskuld, gäller ej good-
will. Interna transaktioner och balansposter samt internvinster
inom koncernen elimineras i sin helhet.
2.4 Intäktsredovisning
2.4.1 Intäktsredovisning kvarvarande verksamhet
Koncernens nettoomsättning utgörs huvudsakligen av försäljning
av prenumeration av försäkringspremier som återfinns inom
segmentet B2C. Prenumeration intäktsförs i takt med att kunden
nyttjar prenumerationen. Betalning av prenumerationen erhålls
vanligtvis månadsvis i förskott. Intäkterna från försäljning av pre-
numerationer redovisas över tid i de perioder då kunden nyttjar
produkterna och redovisas som förutbetald intäkt i balansräk-
ningen. Motsvarande redovisas den direkta kostnaden på samma
tt som intäkten enligt ovan samt redovisas mot förutbetalda
kostnader i balansräkningen då koncernen inte är en förkrings-
givare utan återförkrar hos försäkringsbolag i sin helhet.
Koncernen tillför dock tjänster inom de försäkringar som säljs
som exempelvis krav från kunder där koncernen hanterar det
f r om att skadan inträffar till att utbetalning sker. I koncernen
elimineras all koncernintern försäljning.
2.4.2 Offentliga stöd
Ett offentligt bidrag som inte är förknippat med krav på framtida
prestation redovisas som intäkt när villkoren för att få bidraget
uppfyllts. Ett offentligt bidrag som inte är förenat med krav på
framtida prestation redovisas som intäkt när prestationen utförs.
Om bidraget har tagits emot innan villkoren för att redovisa det
som intäkt har uppfyllts, redovisas bidraget som en skuld.
2.5 Leasing
I koncernen redovisas samtliga leasingavtal i rapporten för finan-
siell ställning. Undantag finns för leasingkontrakt av mindre värde
samt kontrakt som har en löptid på högst 12 månader. Nyttjande-
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
38
rättstillgången skrivs av linjärt. Leasingavgifterna diskonteras med
leasingavtalets implicita ränta. Om denna räntesats inte lätt kan
fastställas används Mysafety Group ABs marginella låneränta.
Leasingskulden värderas till upplupet anskaffningsvärde med
effektivräntemetoden. Leasingskulden omvärderas om de framtida
leasingavgifterna förändras till följd av bland annat förändringar
i ett index eller ett pris (”rate). När leasingskulden omvärderas
på detta sätt görs en motsvarande justering av nyttjanderättstill-
gångens redovisade värde.
2.6 Ersättningar till anställda
Koncernens förpliktelser avseende personalrelaterade ersättningar,
förutom pensioner, uppgår till värdet av framtida ersättningar
som ansllda har intjänat som ersättning för de tjänster som de
utfört i innevarande och tidigare perioder.
2.7 Pensionsåtaganden
Inom koncernen finns såväl avgiftsbestämda som förmånsbe-
stämda pensionsplaner. De förmånsbestämda pensionsplanerna
avser ITP-planerna, som är förkrade i Alecta. Enligt ett uttalande
från Rådet för finansiell rapportering, UFR 10, är detta en förmåns-
bestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. För räkenskapsåret
2024 har koncernen inte haft tillgång till sådan information som
gör det möjligt att redovisa denna plan som en förmånsbestämd
plan. Pensionsplanen enligt ITP som tryggas genom en försäkring
i Alecta redovisas därr som en avgiftsbestämd plan. För avgifts-
bestämda pensionsplaner betalar koncernen avgifter till offentligt
eller privat administrerade pensionsförsäkringsplaner på obliga-
torisk, avtalsenlig eller frivillig basis. Koncernen har inga ytterligare
betalningsförpliktelser när avgifterna väl är betalda. Avgifterna
redovisas som personalkostnader när de förfaller till betalning.
Förutbetalda avgifter redovisas som en tillgång i den utsträckning
som kontant återbetalning eller minskning av framtida betalningar
kan komma koncernen till godo.
2.8 Segmentrapportering
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer
med den interna rapportering som lämnas till den högste verk-
ställande beslutsfattaren. Den högste verkställande beslutsfat-
taren är den funktion som ansvarar för tilldelning av resurser
och bedömning av rörelsesegmentens resultat. I koncernen har
denna funktion identifierats som VD och styrelse som fattar
strategiska beslut, se not 1 sid 44.
2.9 Transaktioner mellan koncernbolag
Prissättning vid leverans mellan koncernens bolag sker med
affärsmässiga principer. Interna fordringar och skulder samt
transaktioner mellan bolagen i koncernen och sammanhängande
resultat har eliminerats.
2.10 Resultat per aktie
Beräkningen av vägt resultat per aktie har baserats på årets resultat
i förhållande till vägt antal stamaktier.
2.11 Anläggningstillgångar
Anläggningstillgångar består i allt väsentligt av belopp som
rväntas återvinnas efter mer än tolv månader räknat från
balansdagen.
2.11.1 Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar som inventarier redovisas i
balansräkningen till anskaffningsvärdet med avdrag för avskriv-
ningar. Bolagets materiella anläggningstillgångar avskrivs på 5 år
rutom konst som inte skrivs av. Nedskrivningsbehov upp-
kommer då en tillgångs värde understiger det återvinningsbara
värdet. Nedskrivningen belastar periodens resultat. Realisations-
vinster och förluster besms genom en jämförelse mellan för-
säljningspriset och det bokförda värdet. Realisationsvinster och
förluster redovisas via resultaträkningen.
2.11.2 Immateriella anläggningstillgångar
Koncernens immateriella anläggningstillgångar består av värdet
av förrvade kundavtal samt aktiverade utvecklingsutgifter.
Avskrivning av förrvade kundavtal sker linjärt över 8 år utifrån
vad som är bedömd nyttjandeperiod. Nedskrivning av dessa
kundavtal testas årligen för att identifiera eventuella nedskriv-
ningsbehov. Avskrivning av aktiverade utvecklingsutgifter sker
linjärt över 3-5 år utifn vad som är bedömd nyttjandeperiod.
2.11.2.1 Immateriella anläggningstillgångar, Kundavtal
Immateriella anläggningstillgångar, Kundavtal redovisas i balans-
räkningen som en immateriell anläggningstillgång, Kundavtal
till anskaffningsvärde med avdrag för eventuella ackumulerade
nedskrivningar och avskrivningar. Kundavtalen har allokerats till
koncernens kunder och prövas årligen för eventuellt nedskriv-
ningsbehov. Prövning av nedskrivningsbehov sker dock oftare om
det finns indikationer på att en värdeminskning kan ha inträffat
under året.
2.11.2.2 Övriga immateriella anläggningstillgångar
Övriga immateriella anläggningstillgångar redovisas i balansräk-
ningen som en immateriell anläggningstillgång till anskaffnings-
värde med avdrag för eventuella ackumulerade nedskrivningar
och avskrivningar.
2.11.3 Återföring av nedskrivning
En nedskrivning av tillgångar som ingår i IAS 36 tillämpningsområde
reverseras om det både finns indikation på att nedskrivnings-
behovet inte längre föreligger och att det har skett en förändring i
de antaganden som låg till grund för beräkningen av återvinnings-
rdet. Nedskrivning av goodwill återförs dock aldrig. En reversering
görs endast i den utsträckning som tillgångens redovisade värde
efter återföring inte överstiger det redovisade värde som skulle
ha redovisats, med avdrag för avskrivning där så är aktuellt, om
ingen nedskrivning gjorts.
39
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
2.12 Omsättningstillgångar
Omsättningstillgångar består i allt väsentligt av belopp som för-
ntas återvinnas inom tolv månader räknat från balansdagen.
2.13 Varulager
Varulagret har värderats till det lägsta av dess anskaffnings värde
och dess nettoförsäljningsvärde på balansdagen.
2.14 Avsättningar
Avttningar redovisas när koncernen har eller kan anses ha
ett åtagande som ett resultat av inträffade händelser och det
är sannolikt att utbetalningar kommer att kvas för att fullgöra
rpliktelsen samt att det går att göra en tillförlitlig uppskattning
av det belopp som ska utbetalas. Avsättningar för omstrukture-
ringsåtrder görs när en detaljerad formell plan antagits och
fastställts.
2.15 Långfristiga skulder
Långfristiga skulder består i allt väsentligt av belopp som bolaget
per rapportperiodens slut har en ovillkorad rätt att välja att betala
längre bort i tiden än tolv månader efter rapportperiodens slut.
2.16 Kortfristiga skulder
Kortfristiga skulder består i allt väsentligt av belopp som bolaget
per rapportperiodens slut inte har en ovillkorad rätt att välja att
betala längre bort i tiden än tolv månader efter rapportperiodens
slut eller innehas som skuld för handel eller förväntas regleras
inom den normala verksamhetscykeln.
2.17 Skatt
Koncernens totala inkomstskatt utgörs av aktuell skatt och
uppskjuten skatt. Aktuell skatt är skatt som betalas eller erhålls
avseende aktuellt år samt justeringar av aktuell skatt hänförlig till
tidigare perioder. Uppskjuten skatt beräknas på skillnaden mellan
skattemässig och redovisningsmässig värdering av tillgångar och
skulder. Uppskjuten skattefordran redovisas endast i den mån det
är sannolikt att denna kommer att medföra lägre skatteutbetalning
i framtiden. Skatt hänförligt till bolagets underskottsavdrag har
aktiverats i balansräkningen per den 31 december 2024, se not 11.
2.18 Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt metod. Det redo-
visade kassaflödet omfattar endast transaktioner som medför
in- eller utbetalningar.
2.19 Likvida medel
I likvida medel ingår kassa, banktillgodohavanden och kort-
fristiga placeringar som dels är utsatta för endast en obetydlig
risk för värdefluktuationer, dels handlas på en öppen marknad
till kända belopp och har en kortare återstående löptid än tre
månader från anskaffningstidpunkten. Kortfristiga placeringar
värderas till dess verkliga värde med värdeförändringar redovisade
i resultaträkningen.
2.20 Utdelningar
Utdelningar redovisas som skuld efter det att årsstämman god-
känt utdelningen.
2.21 Eventual förpliktelser
En eventualförpliktelse redovisas när det finns ett möjligt åtag-
ande som härrör från inträffade händelser och vars förekomst
bekräftas endast av en eller flera osäkra framtida händelser utom
koncernens kontroll eller när det finns ett åtagande som inte
redovisas som en skuld eller avttning på grund av att det inte är
troligt att ett utflöde av resurser kommer att krävas eller inte kan
beräknas med tillräcklig tillförlitlighet.
2.22 Intresseföretag
Intresseföretag över vilka koncernen har ett betydande, men
inte ett bestämmande, inflytande över den driftsmässiga och
finansiella styrningen redovisas som andelar från och med den
tidpunkt som det betydande inflytandet erhålls. Koncernen
redovisar intresseföretag enligt kapitalandelsmetoden d v s det
redovisade värdet på aktierna i intresseföretagen motsvaras av
koncernens andel i intresseföretagets eget kapital samt koncern-
mässig goodwill och andra eventuella kvarvarande värden på
koncernmässiga över- och undervärden. I årets resultat i kon-
cernen redovisas som ”Andel i intresseföretags resultat” koncer-
nens andel i intresseföretagens resultat justerat för eventuella
avskrivningar, nedskrivningar och upplösningar av förvärvade
över- respektive undervärden. Dessa resultatandelar minskade
med eventuella erhållna utdelningar från intresseföretagen utgör
den huvudsakliga förändringen av det redovisade värdet på
andelar i intresseföretag. Koncernens andel av övrigt totalresultat
i intresseföretagen redovisas på en separat rad i koncernens
övriga totalresultat. När koncernens andel av eventuella redo-
visade förluster i intresseföretaget överstiger det redovisade
rdet på andelarna i koncernen reduceras andelarnas värde till
noll. Fortsatta förluster redovisas inte såvida inte koncernen har
lämnat garantier för att täcka förluster uppkomna i intresseföreta-
get. Kapitalandelsmetoden tillämpas fram till den tidpunkt när det
betydande inflytandet upphör.
2.23 Finansiella instrument
2.23.1 Finansiella tillgångar
Koncernen klassificerar sina finansiella tillgångar som:
- finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
En finansiell tillgång redovisas i balansräkningen när bolaget blir
part enligt avtalsmässiga villkor. En finansiell tillgång tas bort från
balansräkningen närttigheterna i avtalet realiserats, förfaller
eller bolaget förlorar kontrollen över den.
2.23.2 Finansiella tillgångar värderade till upplupet
anskaffningsvärde
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
40
Dessa finansiella tillgångar värderas till upplupet anskaffnings-
rde eftersom de innehas inom ramen för en afrsmodell vars
mål är att erhålla de avtalsenliga kassafdena samtidigt som
kassafdena från tillgångarna endast utgörs av betalningar av
kapitalbelopp och ränta. Merparten av dessa tillgångar utgörs
av kundfordringar. Deras förväntande löptid är kort och därför
redovisas kundfordringar till nominellt belopp utan diskontering
enligt metoden för upplupet anskaffningsvärde. Eventuella kund-
förluster redovisas direkt mot resultatet under rubriken externa
kostnader i resultaträkningen.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Reserv för förväntade kreditförluster beräknas och redovisas för
de finansiella tillgångar som värderas till upplupet anskaffnings-
rde. Reserv för kreditförluster beräknas och redovisas initialt
utifrån tolv månaders förväntade kreditförluster. Om kreditrisken
ökat väsentligt sedan den finansiella tillgången först redovisades,
beräknas och redovisas reserv för kreditförluster utifrån förvän-
tade kreditrluster för tillgångens hela återstående löptid. För
kundfordringar, som inte innehåller en väsentlig finansieringskom-
ponent, tillämpas en förenklad metod och reserv för kreditförlus-
ter som beräknas och redovisas utifrån förväntade kreditförluster
för hela den återstående löptiden oavsett om kreditrisken ökat
väsentligt eller inte. Beräkningen av förväntade kreditförluster
baseras huvudsakligen på information om historiska förluster för
liknande fordringar och motparter. Den historiska informationen
utvärderas och justeras kontinuerligt utifrån den aktuella situatio-
nen och koncernens förväntan om framtida händelser.
2.24 Finansiella skulder
2.24.1 Andra finansiella skulder
Samtliga finansiella skulder redovisas till upplupet anskaffnings-
värde. Eventuell skillnad mellan erhållet belopp (netto efter
transaktionskostnader) och återbetalningsbeloppet redovisas i
resultaträkningen fördelat över låneperioden med tillämpning av
effektivräntemetoden. Finansiella skulder klassificeras som kort-
fristiga skulder om inte koncernen har en ovillkorlig rätt att skjuta
upp betalningen av skulden i åtminstone 12 månader efter ba-
lansdagen. Andra finansiella skulder redovisas när koncernen blir
part i instrumentets avtalsmässiga villkor. Koncernen bokar bort
en finansiell skuld från rapporten över finansiell ställning när de
åtaganden som anges i avtalet fullgörs, annulleras eller upphör.
3. Viktiga uppskattningar och bedömningar
för redovisningsändamål
Koncernen gör uppskattningar och antaganden om framtiden. De
uppskattningar för redovisningsändamål som blir följden av dessa
kommer, definitionsmässigt, sällan att motsvara det verkliga
resultatet. De uppskattningar och antaganden som innebär en
betydande risk för väsentliga justeringar i redovisade värden för
tillgångar och skulder under nästkommande räkenskapsår anges i
huvuddrag nedan.
3.1 Nyttjandeperiod immateriella och materiella
anläggningstillgångar
Koncernledningen fastställer bedömd nyttjandeperiod och
därmed sammanhängande avskrivning för koncernens immate-
riella och materiella anläggningstillgångar. Dessa uppskattning-
ar baseras på historisk kunskap om motsvarande tillgångars
nyttjandeperiod. Nyttjandeperiod samt bedömda restvärden
prövas varje balansdag och justeras vid behov. Redovisade värden
r respektive balansdag för immateriella och materiella anlägg-
ningstillgångar, se not 78. Nedskrivningsprövning genomförs
om det föreligger indikation på att en immateriell eller materiell
anläggningstillgång har minskat i värde. Nedskrivningsprövningen
baseras på en bedömning av återvinningsvärdet för en tillgång;
eller den kassagenererande enhet som tillgången tillhör. För att
bestämma åtevinningsvärdet används uppskattade framtida
kassafden, vilka baseras på interna affärsplaner och prognoser.
3.2 Värdering av underskottsavdrag
Koncernen tar upp uppskjutna skattefordringar endast om det
är troligt att stabila framtida skattemässiga överskott kommer
att finnas tillgängliga, mot vilka den temporära skillnaden kan
utnyttjas.
3.3 Intäktsredovisning
Koncernens nettoomsättning utgörs huvudsakligen av försäljning
av prenumeration av försäkringspremier som återfinns inom
segmentet B2C. Prenumeration intäktsförs i takt med att kunden
nyttjar prenumerationen. Betalning av prenumerationen erhålls
vanligtvis månadsvis i förskott. Intäkterna från försäljning av pre-
numerationer redovisas över tid i de perioder då kunden nyttjar
produkterna och redovisas som förutbetald intäkt i balansräk-
ningen. Motsvarande redovisas den direkta kostnaden på samma
tt som intäkten enligt ovan samt redovisas mot förutbetalda
kostnader i balansräkningen då koncernen inte är en förk-
ringsgivare utan återförsäkrar hos försäkringsbolag i sin helhet.
Koncernen tillför dock tjänster inom de försäkringar som säljs
som exempelvis krav från kunder där koncernen hanterar det f r
om att skadan inträffar till att utbetalning sker. Graden av tjänster
i försäkringen bedömer koncernledningen.
4. Finansiell riskhantering
4.1 Finansiella riskfaktorer
Koncernen är genom sin verksamhet exponerad för olika slag av
finansiella risker, såsom marknadsrisk, kreditrisk, likviditetsrisk
och affärsrisk. Koncernens finanspolicy anger riktlinjer för att
jligra en effektiv hantering av de finansiella riskerna inom
Mysafety. Finanspolicyn hanterar bolagets eventuella valutarisk
där följande instrument får användas i syfte att säkra eventuell
41
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
valutaexponering; Spot, Termin, Valutalån och Saldohållning på
valutakonto. Finanspolicyn hanterar även tillåtna placeringsalter-
nativ enligt följande; Statskuldsväxlar med maximal löptid på
12 månader, Svenska statsobligationer med maximal löptid på
12 månader och räntebärande placeringar såsom likviditets-
fonder, penningmarknadsfonder och obligationsfonder med
maximala löptider på 6 månader när det gäller likviditetsfonder
och 12 månader när det gäller penningmarknadsfonder och
obligationsfonder. Vid bokslutsdagen finns ingen exponering som
berör ovanstående.
Marknadsrisk är sannolikheten för förlust i koncernens verksam-
het till följd av förändringar av konjunkturen vilket kan leda till en
minskad efterfrågan av koncernens tjänster och därav följande
förändringar i marknadspriser. Bolaget är exponerat för valuta-
risker eftersom verksamheten bedrivs i Sverige och Finland mot
de svenska som finska kunder. Netto på eget kapital i Finland är
vid årets slut 25,3 mkr och +/- 5 % i skillnad mellan SEK/Euro ger
1,26 mkr. Bolagets ränterisker är främst hänförliga till den faktura-
belåning som koncernen har där räntan uppgår till 9 % och är en
fast ränta. Utöver det har koncernen ett uppskov till Skatteverket
kopplat till pandemi som ska vara återbetalt senast den 31 mars
2026 enligt en återbetalningsplan. Du betalar en kostnadsränta
och en anståndsavgift på anståndsbeloppet där räntan och av-
giften beslutas av riksdagen. Räntan läggs till beloppet du har fått
i anstånd. När du sedan betalar skatten och avgiften betalar du
även räntan. Den 1 juli 2024 sänktes den låga kostnadsräntan från
5 procent till 3,75 procent och den 1 december sänktes den låga
kostnadsräntan från 3,75 procent till 2,5 procent. Koncernen har
även en räntebärande långfristig skuld avseende konvertibler ut-
ställda hösten 2023. Dessa konvertibler kan omsättas till B-aktier
i Mysafety Group vid ett antal olika tillllen, se not 29 Konvertibel-
skuld. Konvertiblerna löper längst t o m 30 oktober 2026 och har
en fast ränta om 10 % att utbetalas vid varje årsskifte. Likvida
medel omplaceras löpande till bästa möjliga ränta. Ovanstående
beskrivning av tillåtna placeringsalternativ gör att en känslig-
hetsanalys av ränterisk inte är nödvändig. Några större prisrisker
föreligger inte.
Kreditrisk i form av förlust till följd av att någon av koncernens
motparter inte förmår fullgöra sina skyldigheter bedöms som låg.
Bolagets kunder utrs främst av konsumenter där varje kund
har en liten exponering för Mysafety. Se not 17 Kundfordringar för
upplysningar om förfallotid och reserveringar. Aggregerar man
antalet kunder med varje kunds riskexponering så ökar risken
något för kreditförluster.
Likviditetsrisk avser risken för koncernen att få svårigheter med
att finansiera sina åtagande. Likviditetsrisken bedöms som liten
med bakgrund av bolagets starka finansiella ställning i förening
med det låga inslaget av marknadsvärderade värdepapper.
Affärsrisker är bland annat prisnivå och minskad efterfrågan på
försäkringsprodukter, förändrade kundkrav och förändrat bete-
ende från konkurrenter. För att fortsätta växa är Mysafety bero-
ende av att kunna utveckla, behålla samt rekrytera kvalificerade
medarbetare och samtidigt upprätthålla en personalkostnadsnivå
som är rimlig med hänsyn till priset mot kund. Affärsrisk i form
av att koncernen får problem med att behålla och attrahera nya
medarbetar vilket skulle innebära att koncernen får försämrad
leveranskapacitet, bedöms som låg.
Övriga risker bedöms vara av mycket begränsad betydelse för
Mysafety, vilket främst beror på koncernens starka finansiella
ställning.
4.2 Koncernens kapitalrisk
Mysafety definierar sitt förvaltade kapital som eget kapital i
koncernen. Koncernens målsättning avseende kapitalstrukturen
är att säkerställa koncernens förmåga att fortsätta sin verksamhet
så att den kan generera avkastning till aktieägarna och nytta
r andra intressenter. För att upprätthålla eller justera kapital-
strukturen kan koncernen uppta lån och checkkredit, förändra
utdelningspolitiken, återköpa aktier, utfärda nya aktier eller sälja
tillgångar för att minska skulder. Koncernen bedömer kapital-
behovet b l a på basis av soliditeten. Detta nyckeltal beräknas
som eget kapital i förhållande till summa tillgångar (omfattande
anläggningstillgångar och omsättningstillgångar). Under 2024 var
koncernens strategi, som var förändrad jämfört med 2023, att
upprätthålla en soliditet som inte understiger 15 % (25 %). Solidi-
teten per 31 december 2024 var 20,2 % (19,9 %).
Ett annat viktigt mått på koncernens likviditetsbehov är rörelseka-
pitalbehovet som definieras som ett rimligt rörelsekapitalbehov
under 3 månader. Rörelsekapitalbehovet förändras kontinuerligt
då det baseras på koncernens externa kostnader samt personal-
kostnader. Personalkostnaderna förändras beroende på antalet
anställda. Det behovet beräknas löpande och jämförs med de
likvida medel som finns tillgängliga inom koncernen. Koncernens
likvida medel inklusive eventuella kortfristiga placeringar samt
eventuella checkkrediter bör inte understiga det likviditetsbehov
som finns.
5. Transaktioner med närstående
Moderbolaget har en närståenderelation med sina dotterföretag.
Se not 2 sid 44 för mer information. Ersättning och förmåner till
ledande befattningshavare framgår i not 5 sid 4647 och aktie-
innehav specificeras i not 23 sid 53.
Mysafety Group AB har under året utbetalat 4 800 (2 300 tkr) i kon-
sultarvode till bolag som ägs av Mysafety Group AB:s VD och Kon-
cernchef. Konsultarvodet avsåg VD tjänst. Mysafety Group AB har
under året utbetalat 3 600 (3 217) tkr i konsultarvode till bolag som
ägs av Mysafety Group AB:s CFO. Konsultarvodet avsåg CFO tjänst.
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
42
Mysafety Group AB har under året lånat ut 1 000 tkr till sitt intres-
sebolag Frontwalker AB (n ä från Xavi Solutionnode AB) Mysafety
Group AB:s VD och Koncernchef är styrelseordförande i Frontwalker.
Mysafety Group AB har också utbetalat 278 tkr till Frontwalker AB
som avser ekonomitjänster.
6. Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt årsredovis-
ningslagen (ÅRL) och Rådet för finansiell rapportering rekommen-
dation RFR 2 Redovisning för juridisk person. RFR 2 innebär att
moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska personen ska
tillämpa samtliga av EU godkända IFRS och uttalanden så långt
detta är möjligt inom ramen för ÅRL och med hänsyn till sam-
bandet mellan redovisning och beskattning. Rekommendationen
anger vilka undantag och tillägg som ska göras från IFRS.
Moderbolaget har valt att inte tillämpa IFRS 9 för finansiella
instrument. Delar av principerna i IFRS 9 är dock ändå tillämpliga –
såsom avseende nedskrivningar, inbokning/bortbokning, kriterier
r att säkringsredovisning ska få tillämpas och effektivränteme-
toden för ränteintäkter och räntekostnader.
Moderbolaget tillämpar inte IFRS16, i enlighet med undantaget
som finns i RFR 2. Som leasetagare redovisas leasingavgifter som
kostnad linjärt över leasingperioden och således redovisas inte
nyttjanderätter och leasingskulder i balansräkningen. I moderbo-
laget värderas finansiella anläggningstillgångar till anskaffnings-
värde minus eventuell nedskrivning och finansiella omsättnings-
tillgångar enligt lägsta värdets princip. För finansiella tillgångar
som redovisas till upplupet anskaffningsvärde tillämpas IFRS 9s
nedskrivningsregler. Nedskrivningar på onoterade aktieinnehav
som inte utgör innehav i dotterföretag, intresseföretag eller
samarbetsarrangemang redovisas om nuvärdet av förväntade
framtida kassaflöden är lägre än redovisat värde. Moderbolaget
har inga innehav i noterade aktier vid periodens slut.
Bolaget redovisar aktieägartillskott direkt mot eget kapital hos
mottagaren vilket aktiveras i aktier och andelar hos givaren, i
den mån nedskrivning inte erfordras. Enligt RFR 2 IAS 27 p 2 ska
koncernbidrag redovisas antingen enligt huvudregeln eller enligt
alternativregeln. Redovisning enligt huvudregeln innebär ingen
rändring jämfört med tidigare regler i RFR 2, d v s erhållna kon-
cernbidrag som moderbolag erhåller från dotterbolag redovisas
som finansiell intäkt. Lämnade koncernbidrag från moderbolag
till dotterbolag redovisas som ökning av andelar i koncernföretag.
Lämnade och erhållna koncernbidrag som dotterbolag lämnar
till moderbolag redovisas direkt mot eget kapital i dotterbolaget.
Detta gäller även koncernbidrag som lämnas eller erhålls mellan
systerföretag. Enligt alternativregeln får koncernbidrag redovisas
som bokslutsdisposition.
Koncernbidrag lämnade från moderföretag till dotterföretag
redovisas som en ökning av andelar i dotterretag. I samband
med att koncernbidrag lämnas görs en översyn av huruvida det
religger nedskrivningsbehov på de andelar för de dotterretag
som erhållit koncernbidrag. Skatteeffekten av koncernbidrag
lämnade från moderretag redovisas i enlighet med IAS 12 i
resultaträkningen. Ett koncernbidrag som moderföretag erhåller
från ett dotterföretag redovisas enligt samma principer som
sedvanliga utdelningar från dotterretag d v s att koncernbidrag
redovisas som finansiell intäkt. Skatt på koncernbidrag redovisas i
enlighet med IAS 12 i resultaträkningen. Koncernbidrag redovisas
som bokslutsdisposition.
I moderbolaget redovisas aktier i dotterbolag till anskaffnings-
rdet med avdrag för ackumulerade nedskrivningar. Prövning av
rdet av andelarna görs när det finns en indikation på att värdet
minskat.
I moderbolaget har balansräkningen något andra poster inom
det egna kapitalet än i koncernens rapport. Resultaträkning och
balansräkning är för moderbolaget uppställda enligt årsredo-
visningslagens scheman, medan rapporten över resultat och
övrigt totalresultat, rapporten över förändringar i eget kapital och
kassaflödesanalysen baseras på IAS 1 Utformning av finansiella
rapporter respektive IAS 7 Rapport över kassafden. De skillnader
mot koncernens rapporter som gör sig gällande i moderbolagets
resultat- och balansräkningar utgörs främst av redovisning av
finansiella inkter och kostnader, eget kapital samt förekomsten
av avsättningar som egen rubrik i balansräkningen.
43
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
Noter
Not 2
Inköp och försäljning mellan
koncernföretag
Nedan anges årets inköp och försäljning avseende koncernföretag.
ModerbolagetTkr 2024 2023Inköp - 642Försäljning 6 000 6 000
För moderbolaget avser 0,0 (2,1) procent av årets inköp och 99,9 (99,9) procent av
årets försäljning egna dotterföretag. Vid inköp och försäljning mellan koncernföretag
tillämpas samma principer för pristtning som vid transaktioner med externa parter.
Moderbolaget har under året levererat Management-, försäljnings-, och administra-
tionstjänster inom koncernen.
Not 1
Segmentrapportering
Mysafety Group koncernen delas, f r om 1 januari 2023 in i två segment, vilka är:
B2C, ”Business to Consumer” består av Mysafety Holding koncernen (dotterbolag)
B2B, ”Business to Business” besr av Frontwalker, nä från Xavi Solution (Intressebolag)
TKR Koncern- Interna B2C B2B TotaltTotaltJanuari – December 2024gemensammellanhavandenNettoomsättning 319 132 - 319 132 6 842 6 000 319 974varav intern omsättning- - - 6 000Rörelseresultat 28 584 −6 846 21 738 −37 678 6 000 −21 940Finansiella poster 11 015 0 11 015 7 200 −3 815Resultat efter finansiella poster 17 569 6 846 10 723 −30 478 6 000 −25 755
Moderbolaget Mysafety Group har debiterat management fee uppgående till 6 000 tkr mot Mysafety Holding koncernen.
Av nettoomsättningen i B2C uppgår försäljningen av förnyelser av kundavtal till 238 100 tkr och nyförljningen av kundavtal till 81 032 tkr.
Av nettoomsättningen i B2C uppgår försäljningen i Sverige till 256 643 tkr och till Finland 62 489 tkr.
TKR Koncern- Interna B2C B2B TotaltTotaltJanuari – December 2023gemensammellanhavandenNettoomsättning 310 431 - 310 431 7 471 6 000 311 902varav intern omsättning- - - 6 000Rörelseresultat 13 775 −2 501 11 274 29 204 6 000 34 478Finansiella poster 7 924 0 7 924 2 546 5 378Resultat efter finansiella poster 5 851 −2 501 3 350 31 750 6 000 29 100
Moderbolaget Mysafety Group har debiterat management fee uppgående till 6 000 tkr mot Mysafety Holding koncernen.
I rörelseresultatet och resultat efter finansiella poster för koncerngemensam ingår resultat från negativ goodwill samt
övriga justeringar i förvärvsanalysen uppgående till 64 206 tkr.
Av nettoomsättningen i B2C uppgår försäljningen av förnyelser av kundavtal till 235 925 tkr och nyförljningen av kundavtal till 74 503 tkr.
Av nettoomsättningen i B2C uppgår försäljningen i Sverige till 248 345 tkr och till Finland 62 086 tkr.
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
44
Not 3
Ersättning till revisorerna
Koncernen ModerbolagetTKR 2024 2023 2024 2023Revisionsuppdrag, PWC 1 767 936 792 -Revisionsuppdrag, BDO 401 2236 153 800Revisionsuppdrag, KPMG -181 - 181Revisionsverksamhet utöver 145 - 128 -revisonsuppdraget, PWCRevisionsverksamhet utöver 35 27 - 27revisonsuppdraget, BDORevisionsverksamhet utöver - 52 - 52revisionsuppdraget, KPMGSumma 2 348 3432 1 073 1 060
Kassaflödesupplysningar KoncernenTKR 2024 2023Totalt kassautflödet för leasingavtal 6 220 11 2836 220 11 283
Nyttjanderätter och leasingskulderKoncernenRedovisat värde av nyttjanderättstillgångarTKR 2024 2023Byggnader 17545 0Bilar 1005 783Övrigt 0 0Leasingskulder 18 550 1 265
Hyreskontrakten för byggnader löper på 5 år.
Förlängning och uppsägningsoptioner ingår ej i leasingskulden.
Not 4
Leasingavtal
Operationella leasingavtal
Betalda leasingavgifter avseende operationella leasingavtal inklusive hyresavtal,
uppgick i moderbolaget 2024 till 0 (0) tkr.
Moderbolaget har inte ingått några väsentliga leasingavtal under året.
Leasingavtal enligt IFRS16
Kostnadsupplysningar KoncernenTKR 2024 2023Avskrivning av nyttjanderättstillgångar 4 746 4 366Räntekostnad leasingskuld 2 044 7026 790 5 067
Avskrivningsbelopp för nyttjande rätter per
under liggande tillgångsslag
2024 2023Byggnader 4 160 3 993Bilar 586 373Övrigt - -4 746 4 366Leasingkostnader 2024 2023Leasingkostnad avseende korttidsleasar 0 0Leasingkostnad avseende tillgångar av lågt värde 0 0Kostnad avseende variabla leasingavgifter 355 998Inkter från vidare uthyrning av nyttjanderätter 811 1 417
Kostnad för variabla leasingavgifter besr av betald fastighetsskatt.
Med revisionsuppdrag avses lagstadgad revision av års- och koncernredovisningen
och bokföringen samt styrelsens och verksllande direktörens förvaltning samt revi-
sion och annan granskning utrd i enlighet med överenskommelse eller avtal. Detta
inkluderar övriga arbetsuppgifter som det ankommer på bolagets revisor att utföra
samt rådgivning eller annat biträde som föranleds av iakttagelser vid sådan granskning
eller genomförandet av sådana övriga arbetsuppgifter. Revisionsverksamhet utöver
revisionsuppdraget består till srsta delen av revisorsintyg och översiktlig granskning
av kvartal 3.
45
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
Not 5
Ersättning till ledande befattningshavare
Ersättning enligt de senaste beslutade riktlinjerna
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt årsstämmans senaste
beslut samt eventuellt extra bolagssmmor. Något särskilt arvode utr inte för
kommittéarbete eller till eventuella arbetstagarrepresentanter. Ersättning till VD och
ledande befattningshavare skall fastställas till marknadsmässiga nivåer och skall bestå
av fast lön, eventuell rörlig lön, pension samt eventuella övriga förmåner. Ersättningen
i form av fast lön skall stå i proportion till befattningshavarens erfarenhet, ansvar och
befogenhet. Den rörliga ersättningen skall vara maximerad till en årslön och baseras
huvudsakligen på tydliga målrelaterade prestationer. De ledande befattningshavarnas
pensionsvillkor skall vara marknadsmässiga i förhållande till vad som generellt gäller
r motsvarande befattningshavare på marknaden. Pensionen skall baseras på avgifts-
bestämda pensionslösningar alternativt omfattas av den allmänna pensionsplanen,
antingen via ITP-planen eller genom individuella tjänstepensionsförsäkringar inom
ramen för ITP. Uppsägningslön och avgångsvederlag skall sammantaget inte överstiga
24 månadslöner för respektive befattningshavare. Övriga förmåner utgörs för Mysafe-
ty av sedvanliga förmåner enligt lokal praxis. Frågan om erttning till bolagsledningen
beslutas av verkställande direktören. Ersättning till verkställande direktören beslutas
av styrelsen. Styrelsen får frångå dessa riktlinjer om det i ett enskilt fall finns särskilda
skäl för det. Koncernledningen har under året bestt av 2 (2) personer. Vid årsskiftet
uppgick antalet personer i koncernledningen till 2 (2) personer. De personer som utgör
ledningsgruppen respektive styrelsen återfinns i kommentarerna nedan.
Pension
För tjänstemän i Sverige tryggas ITP 2-planens förmånsbestämda pensionsåtagand-
en för ålders- och familjepension (alternativt familjepension) genom en försäkring i
Alecta. Enligt ett uttalande från Rådet för finansiell rapportering, UFR 10 klassificering
av ITP-planer som finansieras genom försäkring i Alecta, är detta en förmånsbestämd
plan som omfattar flera arbetsgivare. För räkenskapsåret 2024 har bolaget inte haft
tillgång till information för att kunna redovisa sin proportionella andel av planens för-
pliktelser, förvaltningstillgångar och kostnader vilket medfört att planen inte har varit
jlig att redovisa som en förmånsbesmd plan. Pensionsplanen ITP 2 som tryggas
genom en förkring i Alecta redovisas därr som en avgiftsbestämd plan. Premien
för den förmånsbestämda ålders- och familjepensionen är individuellt beräknad och
är bland annat beroende av lön, tidigare intjänad pension och förntad återståen-
de tjänstgöringstid. Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet
på Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas
rsäkringstekniska metoder och antaganden, vilka inte överensstämmer med IAS
19. Den kollektiva konsolideringsnivån ska normalt tillåtas variera mellan 125 och
170 procent. Om Alectas kollektiva konsolideringsnivå understiger 125 procent eller
överstiger 170 procent ska åtrder vidtas i syfte att skapa förutttningar för att
konsolideringsnin återgår till normalintervallet. Vid låg konsolidering kan en åtrd
vara att höja det avtalade priset för nyteckning och utökning av befintliga förmåner.
Vid hög konsolidering kan en åtgärd vara att införa premiereduktioner. Vid utngen
av 2024 uppgick Alectas överskott i form av den kollektiva konsolideringsnivån till 162
procent (158 procent). Premierna till Alecta fastställs genom antaganden om ränta,
livslängd, driftskostnader och avkastningsskatt och är beräknad så att betalning av
konstant premie till pensionstidpunkten räcker för hela målförmånen, som baseras
på den försäkrades nuvarande pensionsmedförande lön, då ska vara intjänad. Det
saknas ett fastställt regelverk för hur underskott som kan uppkomma ska hanteras,
men i första hand ska förluster täckas av Alectas kollektiva konsolideringskapital, och
leder således inte till ökade kostnader genom höjda avtalade premier. Det saknas även
regelverk för hur eventuella överskott eller underskott ska fördelas vid avveckling av
planen eller företags utträde ur planen. Årets avgifter för pensionsförsäkringar som är
tecknade i Alecta uppgår till tkr 0 (0 tkr). VD är har inte haft en ansllning under 2024
vilket innebär att den premiebaserade pensionen uppgick till 0 (0).
Pensionsåtagande till eventuella övriga personer i ledningsgruppen följer lagen om
allmän förkring som framgår av den mellan Svenskt Näringsliv och PTK vid varje
tidpunkt gällande planen för ITP samt TGL. Pensionsåldern är 65 år.
Avgångsvederlag
För VD Marcus Pettersson gällde ett avtal f r om 2022-10-01 t o m 2023-12-31 med en
uppsägningstid om innevarande månad plus 6 månaders skriftlig uppgning från
da parter. För perioden 2024-01-01 – 24-12-31 upprättades ett nytt avtal för den
perioden. För perioden 2025-01-01 – 2025-12-31 har 2024 års avtal förlängts utan
rändring med VD Marcus Pettersson som ligger fast för hela 2025.
För CFO Torbjörn Nilsson gällde för 2024 ett tills vidare avtal f r om 2022-10-17 med
en uppsägningstid om innevarande månad plus 6 månaders skriftlig uppsägning fn
da parter. Detta avtal förnyades inför 2024. Detta avtal gäller även för 2025 utan
förändring.
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
46
Ersättning och övriga förmåner för 2024Grundlön/ RörligÖvrigaPensions- ÖvrigTKRStyrelsearvodeersättningförmånerkostnadersättning SummaStyrelsens ordförande,Fredrik Crafoord 300 tkr/år 300 300f r om årsstämma 2024 fram till årsstämma 2025Styrelseledamot Marcus Pettersson 150 tkr/år 150 150f r om årsstämma 2024 fram till årsstämma 2025Styrelseledamot Henrik Stenström 150 tkr/år 150 150f r om årsstämma 2024 fram till årsstämma 2025Styrelseledamot Samir Taha 150 tkr/år 118 118f r om extra bolagsstämma 2024-03-19Styrelseledamot Thor Åhlgren 150 tkr/år 118 118f r om årsstämma 2024-03-19Styrelseledamot Dennis Nygren 150 tkr/år 92 92f r om årsstämma 2024-05-23Styrelseledamot Daniel Vargö 150 tkr/år t o m årsstämma 24-05-23 58 58Ledningsgrupp VD och CFO 0 0 0 8 400* 8 400Summa 986 0 0 0 8 400 9 386
*VDs arvode har fakturerats från bolaget Glittertind AB och CFOs arvode fn bolaget TNN Konsult och Invest AB
Ersättning och övriga förmåner för 2023Grundlön/ RörligÖvrigaPensions- ÖvrigTKRStyrelsearvodeersättningförmånerkostnadersättning SummaStyrelsens ordrande,Fredrik Crafoord 300 tkr/år f r om årsstäm-300 1 000*** 1300ma 2023 fram till årsstämma 2024Styrelseledamot Marcus Pettersson 150 tkr/år f r om årssmma 150 1502023 fram till årsstämma 2024Styrelseledamot Daniel Vargö 150 tkr/år f r om årssmma 2023 150 150fram till årsstämma 2024Styrelseledamot Henrik Stenström 150 tkr/år f r om årssmma 150 1502023 fram till årsstämma 2024Verkställande direktör, Marcus Pettersson 0 0 0 2 300* 2 300CFO, Torbjörn Nilsson0 0 0 3 217** 3 217Summa 750 0 0 0 6 517 7 267* Marcus Petterssons arvode har fakturerats från bolaget Glittertind AB för perioden 2023-01-01 - 2023-12-31
** Torbjörn Nilssons arvode har fakturerats från bolaget TNN Konsult och Invest AB för perioden 2023-01-01 - 2023-12-31
*** Tjänster som styrelseordförande Fredrik Crafoord utfört i samband med förvärvet av Mysafety koncernen under det första kvartalet.
forts. Not 5 Ersättning till ledande befattningshavare
Styrelsen 2024:
Fredrik Crafoord, f r om 2021-11-23 – 2022-05-12
och Styrelseordförande f r om 2022-05-12
Marcus Pettersson, f r om 2022-02-21
Henrik Stenström f r om 2022-10-06
Samir Taha f r om 2024-03-19
Thor Åhlgren f r om 2024-03-19
Dennis Nygren f r om 20254-05-23
Daniel Vargö f r om 2022-02-21 – 2024-05-23
Koncernledningsgruppen 2024
Marcus Pettersson, VD och Koncernchef f r om 2022-10-01
Torbjörn Nilsson, CFO f r om 2022-11-16
47
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
Not 6
Anställda, personalkostnader och ledande befattningshavares ersättningar
Medelantalet anställda Koncernen Moderbolagetper land2024 2023 2024 2023Män (Sverige) 42 19 - -Män (Finland) 3 14 - -Kvinnor (Sverige) 29 31 - -Kvinnor (Finland) 15 8 - -Summa 89 72 - -
Löner, andra ersättningar och sociala kostnader
Koncernen ModerbolagetTKR 2024 2023 2024 2023Löner och andra ersättningar 63 956 47 441 986 750Sociala kostnader 25 611 18 954 310 236(varav pensionskostnader) 8 349 6 905 - -Summa 89 567 66 395 1 296 986
Löner och andra ersättningar fördelade mellan styrelseledamöter,
VD samt övriga anställda
Koncernen ModerbolagetTKR2024 2023 2024 2023Styrelse, VD samt övriga 986 750 986 750ledande befattningshavareÖvriga anställda 63 956 47 441 - -Summa 64 942 48 191 986 750
Pensionskostnader fördelade mellan ledande
befattningshavare samt övriga anställda
Koncernen ModerbolagetTKR 2024 2023 2024 2023VD samt övriga ledande - - - -befattningshavareÖvriga anställda 8 349 6 905 - -Summa 8 349 6 905 - -
Könsfördelning iretagsledningen
Koncernen ModerbolagetTotaltVarav män TotaltVarav mänStyrelse 6 6 6 6Ledningsgruppen 2 2 2 2
Not 7
Immateriella anläggningstillgångar
Övriga immateriella anläggningstillgångar utgörs av värdet av utvecklade produkter/
tjänster inklusive avskrivning och nedskrivning för 2024. Produkter och tjänster
består av Microsoft Dynamics 365 som är en egenutvecklad plattform aktivering av
utvecklingsutgifter sker löpande framåt. Kundavtal består av en kollektiv värdebas
(individuella kunder i en sammansatt grupp). Nyttjandeperioden har sin utgångs-
punkt i en beräkning baserad på dokumenterad churn tillsammans med interna
överväganden. Vidare har en rimlig avskrivningstid tagits i beaktande vid bestäm-
mandet av nyttjandeperiod. Nedskrivningsprövning av kundavtal har gjorts i form av
en analys i vår databas om hur de kundavtal som Mysafety hade per 2023-01-01, har
utvecklats under 2024 jämfört med värdet i koncernbalansräkningen. Det föreligger
inget nedskrivningsbehov.
Tillgångsslag Nyttjandeperiod AvskrivningsmetodMicrosoft Dynamics 365 3–5 år Linjär avskrivningKundavtal 8 år Linjär avskrivning
Medelantalet anställdaKoncernen Moderbolaget2024 2023 2024 2023Män 45 33 - -Kvinnor 44 39 - -Summa 89 72 - -
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
48
Not 8
Materiella anläggningstillgångar
KoncernenTKR 2024 2023Ingående anskaffningsvärde 2 820 0Förvärv/avyttring av dotterföretag - 1 055Årets inköp 3 201 1 772Valutaomräkningseffekt 63 −7Försäljningar och utrangeringar −369 -Utgående ack. Anskaffningsvärden 5 715 2 820Ingående avskrivningar −667 0Förvärv/avyttring av bolag - -Årets avskrivningar 1 163 674Årets nedskrivningar - -Valutaomräkningseffekt −62 7Försäljningar och utrangeringar - -Utgående ack. Avskrivningar 1 892 −667Bokfört värde 3 823 2 153
Merparten av de materiella anläggningstillgångar utgörs
av inventarier och datautrustning.
Not 9
Ränteintäkter och liknande
resultatposter
Koncernen ModerbolagetTKR 2024 2023 2024 2023Ränteintäkter 726 805 200 125Realisationsresultat - 4 694 - 4 694inköp skuldebrevRealisationsresultat 8 042 - 8 042 -förtidslösen konvertibelValutakurs effekt 515 259 - -Summa 9 283 5 758 8 242 4 819
Moderbolagets ränteintäkter är till 0 % (0 %) interna ränteintäkter.
Not 10
Räntekostnader och liknande
resultatposter
Koncernen ModerbolagetTKR 2024 2023 2024 2023Räntekostnad 11 054 9 585 1 041 1 444Räntekostnad leasningskuld 2 044 702 - -Övriga poster - 850 - 800Summa 13 09811 137 1 041 2 244
Upplysning till Not 9 och Not 10: Ränteintäkter/kostnader avser i sin helhet
tillgångar/skulder som inte har värderats till verkligt värde via resultatet.
Immateriella anläggnings- Övriga immateriella KoncernSummatillgångar, KundavtaltillgångarTKR2024 2023 2024 2023 2024 2023Ingående anskaffningsvärde 226 691 0 23 837 0 250 528 0Förrv av bolag 0 226 691 0 12 046 0 238 737Aktivering utvecklingsutgifter - - 10 023 11 791 10 023 11 791Omklassning - - 1 747 - 1 747 -Försäljningar och utrangering - - −423 0 −423 0Utgående anskaffningsvärden 226 691 226 691 35 184 23 837 261 875 250 528Ingående av- och nedskrivningar 28 258 0 6 866 0 −35 124 0Förrv av bolag - - - - - -Omklassning - - −1 747 - 1 747 -Försäljningar och utrangering - - 1 747 0 423 0Nedskrivningar - - - 0 - 0Avskrivningar 28 258 28 258 −8 195 −6 866 −36 453 −35 124Utgående ack. Av- och nedskrivningar −56 516 28 258 - 6 866 72 901 −35 124Bokfört värde 170 175 198 433 16 971 188 974 215 404
forts. Not 7 Immateriella anläggningstillgångar
49
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
Not 12
Resultat per aktie
Beräkningen av vägt resultat per aktie har baserats på årets resultat i förhållande till
vägt antal stamaktier beräknat enligt nedan.
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier Antal aktier2024 2023Totalt utestående aktier 1 januari 12 044 611 5 536 085Förändring under perioden 6 318 922 6 508 526Totalt utestående aktier 31 december 18 363 533 12 044 611Vägt antal utestående aktier 18 363 533 12 044 611
Årets resultat och resultat per aktie2024 2023Årets resultat 24 304 33 153Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare 24 304 33 153Resultat per aktie, hänförligt till moderbolagetsaktieägare före och efter utspädning (kr) −1,45 4,19
KoncernenTKR2024 2023Ingående bokfört värde 9 963 9 314Årets inköp intressebolag - 3 150Årets resultatandel −6 847 −2 501Utgående bokfört värde 3 116 9 963
Koncernen redovisar intresseföretag enligt kapitalandelsmetoden.
Not 13
Andelar i Intressebolag
Intressebolag TKR2024 2023Nettoomsättning 50 875 98 080Resultat efter skatt 23 534 −8 677Summa totalresultat −23 534 8 677Koncernens andel av totalresultatet (tkr) 6 847 2 501Omsättningstillgångar 10 616 30 905Anläggningstillgångar 18 017 34 027Kortfristiga skulder 12 971 25 202Långfristiga skulder 1 737 2 269Nettotillgångar 13 925 37 461
Frontwalker är noterat på NGM börsen och verkligt värde på innehavet uppgår till
11 986 tkr vid kurs om 0,33 kr per aktie. På grund av att Frontwalker är noterat på NGM
rsen så kan det bokrda värdet på kapitalandelen skilja sig jämfört med procentuell
kapitalandel av innehavets egna kapital. Mer detaljerade uppgifter om innehavet än
ovan tabeller, se www.frontwalker.se.
Not 11
SkatterResultatförda skatter Koncernen ModerbolagetTKR 2024 2023 2024 2023Uppskjuten inkomstskatt 6 068 10 344 - -Aktuell skattkostnad −4 617 −6 291 - 1Summa 1 451 4 053 0 1
Avstämning mellan resultat före skatt och skattekostnad
TKR 2024 2023 2024 2023Resultat före skatt 25 755 29 100 2 745 5 191Skatt enligt svensk skattesats 20,6 % (20,6 %) 5 306 −5 995 565 1069Skatt på:Ej skattepliktiga intäkter 0 15 859 166 0Ej avdragsgilla kostnader -2 112 −5 523 −186 −464Ej aktiverade underskott −445 −425 −545 −605Skatt hänförligt till tidigare år −238 - - -Övrigt 1 059 136 - -Skatt enligt resultaträkningen 1 451 4 053 −0 1Effektiv skattesats 6 % −14 % 0 % 0 %
Balansförda skatter
TKR 2024 2023 2024 2023Aktuell skattefordran 154 1 676 - -Uppskjuten skattefordran 6 562 4 638 - -Uppskjuten skatteskuld 35 056 40 877 - -Summa 41 772 47 191 0 0
Koncernens totala förlustavdrag uppgick per årskiftet till ca 82,0 mkr. Underskotts-
avdrag för vilka uppskjuten skattefordran inte har redovisats uppgår till ca 82,0 mkr.
Ej värderade underskottsavdrag är hänförliga till moderbolaget.
Bokfört Bokfört Org. nr. Säte Antal andelar Kapital andel st andelvärde 2024Koncernenvärde 2023Frontwalker AB (n ä från Xavi Solutionnode AB) 556675-2837 Stockholm 36 321 359 29,09 % 28,77 %3 116 9 9633 116 9 963
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
50
Koncernen2024 2023Årets inköp övriga aktier och andelar - 8 344Årets försäljning 8 344 -
Innehavet avyttrades till säljaren till anskaffningsvärdet.
Not 14
Övriga aktier och andelarBokfört Bokfört Koncernen Org. nr. Säte Antal andelar Kapital andel Röst andelvärde 2024värde 2023 Nordic Benefits AS 912 812 189 Lysaker 738 406 10,10 % 10,10 %- 8 3440 8 344
Not 15
Övriga långfristiga fordringar
Koncernen Org. nr. Säte Antal andelar Kapital andel Röst andel Värde 2024 Värde 2023 Övrig långfristig fordran - - - - - 5 466 5 3365 466 5 336
TKRKoncernen2024 2023Ingående anskaffningsvärde 5 336 0Förändring långfristig fordran 130 5 336Årets försäljning - -Utgående anskaffningsvärde 5 466 5 336Ingående nedskrivningar - -Årets försäljning - -Årets nedskrivningar - -Utgående nedskrivningar 0 0Bokfört värde 5 466 5 336
Långfristiga fordringar består av konvertibler samt kapitalförsäkring.
Not 16
Varulager
TKRKoncernen 2024 2023Ingående anskaffningsvärde 609 0Förvärv/avyttring av dotterföretag - 285Årets inköp - 324Försäljningar och utrangeringar −12 3 -Utgående ack. Anskaffningsvärden 486 609Ingående avskrivningar 0 0
2024 2023Förvärv/avyttring av bolag - -Årets avskrivningar - -Årets nedskrivningar - -Försäljningar och utrangeringar - -Utgående ack. Avskrivningar 0 0Bokfört värde 486 609
Varulager besr i huvudsak av nyckelbrickor, larm - och specialklistermärken.
51
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
Not 22
Eget kapital
Den 31 december 2024 hade moderbolaget ett aktiekapital om 18 363 533 kronor.
Aktierna är fördelade på 81 480 aktier av serie A och 18 282 053 aktier av serie B med
ett kvotrde om 1,0 kr per aktie. Alla aktier har lika rätt till del i bolagets vinst och
tillgångar. Varje aktie av serie A berättigar till en (1) röst och varje aktie av serie B till en
tiondels (1/10) röst på årsstämman. Under året har moderbolaget genomfört en
nyemission där antalt aktier har utökats med totalt 6 318 922 B-aktier och aktie-
kapitalet har ökat med 6 318 922 kr.
Not 21
Likvida medel
Koncernen ModerbolagetTKR 2024 2023 2024 2023Kassa och bank 42 221 29 343 10 296 5 622Summa 42 221 29 343 10 296 5 622
I likvida medel ingår kassa och banktillgodohavanden.
Inkluderat i Likvida medel ingår bankmedel på klientmedelskonton avsedda för
koncernens försäkringsgivare. I likvida medel ingår det 13 102 (8 025) tkr placerade på
klientmedelskonton. Placeringarna på dessa konton har en omsättningshastighet på
4–8 veckor.
Not 20
Förutbetalda kostnader och
upplupna intäkter
Koncernen ModerbolagetTKR 2024 2023 2024 2023Förutbetalda hyror 536 491 - -Förutbetalda försäkringspremier 23 344 24 138 132 151Förutbetalda licens- och support avgifter 1 566 1 399 183 184Emissionskostnader - 553 - 553Övriga förutbetalda kostnader kopplade till 5 612 6 212 - -försäkringskontraktÖvriga poster 2 590 1 545 27 27Summa 33 648 34 338 342 915
Upplupna intäkter avser avtalstillgångar.
Not 19
Övriga fordringar
Koncernen ModerbolagetTKR 2024 2023 2024 2023Skattekonto 115 341 - -Momsfordran 723 412 696 -Fordran försäkringsgivare 13 4 244 - -Skattefordran 154 1 676 - -Övriga poster 5 427 3 178 1 012 -Summa 6 432 9 851 1 708 0
Not 17
Kundfordringar
TKRÅldersanalys koncernen 2024 2023Ej förfallet belopp 134 707 123 355Förfallet 0-30 dagar 3 067 5 621Förfallet 30-60 dagar 658 745Förfallet mer än 60 dagar 28 584 23 045Bokfört värde 167 016 152 766
Förändring av reserv för osäkra fordringar 2024 2023Ingående balans 1 januari 25 575 21 996Förändringar i förväntande kreditförluster 5 226 3 579Utende balans 31 december 30 801 25 575
Reserv för osäkra fordringar 2024 2023Ej förfallet belopp 2 269 1 606Förfallet 0-30 dagar 992 1 957Förfallet 30-60 dagar 121 354Förfallet mer än 60 dagar 27 419 21 658Summa 30 801 25 575
Not 18
Ej likviditetspåverkande posterKoncernen ModerbolagetTKR 2024 2023 2024 2023Övriga rörelseintäkter negativ goodwill - 64 206 - -Nedskrivning kundfordringar - 2 635 - -Realisationsresultat förtidslösen kon-−8 042 - −8 042 -vertiblerAndel i intresseföretags resultat 6 847 2 501 - -Valutaeffekter 1 036 - - -Hyresrabatt 1 502 - - -Realisationsresultat inköp skuldebrev - −4 694 - 4 694Övriga poster 926 107 −161 -Summa 2 269 63 657 −8 203 4 694
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
52
Not 23
Moderbolagets andelar i dotterföretag
Bokfört Bokfört Moderbolaget Org. nr. Säte Antal andelar Kapital andel st andelvärde 2024värde 2023Mysafety Holding AB 559219-2479 Stockholm 2 468 100 % 100 % 55 375 55 375Technode AB 556614-84 40 Stockholm 5 000 100 % 100 % 3 500 3 500Bokfört värde 58 875 58 875
Not 25
Moderbolagets övriga aktier och andelar
Moderbolaget Org. nr. Säte Antal andelar Kapital andel st andel Värde 2024 Värde 2023
Nordic Benefits AS 912 812 189 Lysaker 738 406 10,10 % 10,10 % - 8 344
Moderbolaget 2024 2023Ingående anskaffningsvärde 64 375 9 000Årets inköp - 55 375Årets försäljning - -Utgående anskaffningsvärde 64 375 64 375Ingående nedskrivningar −5 500 5 500Årets försäljning - -Årets nedskrivningar - -Utgående nedskrivningar −5 500 −5 500Bokfört värde 58 875 58 875Bokfört värde 58 875 3 500
Moderbolaget
TKR 2024 2023
Ingående anskaffningsvärde 12 175 9 025
Årets inköp - 3 150
Årets försäljning - -
Årets nedskrivning - -
Utgående anskaffningsvärde 12 175 12 175
Frontwalker AB 2024 2023
Nettoomsättning 50 875 98 080
Resultat efter skatt −23 534 −8 677
Summa totalresultat −23 534 8 677
Omsättningstillgångar 10 616 30 905
Anläggningstillgångar 18 017 34 027
Kortfristiga skulder 12 971 25 202
Långfristiga skulder 1 737 2 269
Nettotillgångar 13 925 37 461
Not 24
Moderbolagets andelar i intresseföretag
Moderbolaget
Org. nr. Säte Antal andelar Kapital andel Röst andel
Bokfört
värde 2024
Bokfört
värde 2023
Frontwalker AB (n ä från Xavi Solutionnode) 556675-2837 Stockholm 36 321 359 29,09 % 28,77 %
12 175 12 175
Indirekta innehav Org. nr. Säte Antal andelar Kapital andel st andelMysafety First AB 559702-9318 Stockholm 20 813 382 100 % 100 %Mysafety AB 556522-0612 Stockholm 1 000 100 % 100 %Mysafety Oy 2146117-2 Helsingfors, Finland 25 100 % 100 %SBM Försäkringar AB 556503-9889 Malmö 1 000 100 % 100 %MysafetyTechnology AB 556567-7175 Stockholm 1 035 000 100 % 100 %Mysafety Vehicle Security AB 556506-4390 Malmö 1 000 100 % 100 %Mysafety AS 996 004 821 Oslo; Norge 1 000 100 % 100 %
53
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
Not 26
Avstämning av skulder som härrör från
finansieringsverksamheten
TKRUB 2023 Upplåning Amortering UB 2024KONCERNENFakturabelåning 87 563 13 259 - 100 822Upptagnan 6 632 - 6 632 0Leasingskulder 1 265 21 036 −3 751 18 550Summa skulder härrörande från 95 460 34 295 −10 383 119 372finansieringsverksamheten
TKRUB 2023 Upplåning Amortering UB 2024MODERBOLAGETUpptagnan 5 000 - 5 000 0Summa skulder härrörande från 5 000 - 5 000 0finansieringsverksamheten
Not 27
Finansiella skulder
Koncernen ModerbolagetTKR 2024 2023 2024 2023Leverantörsskulder 9 340 16 752 602 1 111Kortfristiga räntebärande skulder, 100 822 87 563 - -fakturabelåning
Nedanstående tabell analyserar koncernens finansiella skulder uppdelade efter den
tid som på balansdagen återstår fram till den avtalsenliga förfallodagen. De belopp
som anges i tabellen är de avtalsenliga, odiskonterade kassafdena. Räntan på ränte-
rande skulder i tabellerna nedan uppgår till 9 %.
TKRInom Mellan 1 Mer än Per 31 december 20241 åroch 5 år5 årLeverantörsskulder 9 340 - -Skulder avseende leasing enligt IFRS16 4 609 13 941 -Räntebärande skulder 100 822 - -Summa 114 771 13 941 0
TKRInom Mellan 1 Mer än Per 31 december 20231 åroch 5 år5 årLeverantörsskulder 16 752 - -Skulder avseende leasing enligt IFRS16 1 265 - -Räntebärande skulder 94 195 - -Summa 112 212 0 0
Nedanstående tabell analyserar moderbolagets finansiella skulder uppdelade efter
den tid som på balansdagen återstår fram till den avtalsenliga förfallodagen. De belopp
som anges i tabellen är de avtalsenliga, odiskonterade kassafdena.
TKRInom Mellan 1 Mer än Per 31 december 20241 åroch 5 år5 årLeverantörsskulder 602 - -Summa 602 0 0
TKRInom Mellan 1 Mer än Per 31 december 20231 åroch 5 år5 årSkulder avseende leasing enligt IFRS16 455 - -Leverantörsskulder 1 111 - -Summa 1 566 0 0
Not 28
Ställda säkerheter och
eventualförpliktelserKoncernen ModerbolagetTKR 2024 2023 2024 2023Varav: - - - -FöretagsinteckningarÖvriga ställda säkerheter - 3 430 - -Varav: Hyresinteckningar- 3 430 - -Övriga inteckningar - - - -Ställda säkerheter för fakturabelåning Varav: Pantförskrivning 100 % av kund-fordringarna gentemot kunder som 124 676 104 772 - -ligger hos Moderna försäkringar via Mysafety Försäkringar AB och SBM Försäkringar ABFöretagsinteckningar 150 000 150 000 - -Eventualförpliktelser Inga Inga Inga Inga
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
54
Not 29
Konvertibelskuld
Mysafety Group AB ingick den 15 september 2023, avtal med fem aktieägare i
dotterbolaget Mysafety Holding AB om förvärv av 735 aktier. Efter genomförandet
av förvärvet kommer Mysafety att vara ett helägt dotterbolag till Mysafety Group.
peskillingen uppgick till 22 050 000 SEK och erlades i form av säljarreverser, varav
21 175 000 SEK ska kvittas mot nyemitterade konvertibler av serie 2023:1 och 2023:2
i Mysafety Group och 875 000 SEK ska återbetalas kontant senast den 30 november
2023. Styrelsen i Mysafety Group har därför, villkorat av extra bolagsstämmans efter-
ljande godkännande, beslutat om en riktad kvittningsemission av 1 750 000 konver-
tibler av serie 2023:1 med ett sammanlagt lånebelopp om 17 500 000 SEK och 367 500
konvertibler av serie 2023:2 med ett sammanlagt lånebelopp om 3 675 000 SEK som
betalning av del av den avtalade köpeskillingen. Teckningskursen för konvertiblerna
motsvarar konvertiblernas nominella belopp om 10 SEK per konvertibel.
Bolagets styrelse anser att villkoren för konvertiblerna har fastsllts till marknads-
ssiga villkor genom förhandlingar på armlängds avsnd och korrekt återspeglar
aktuella marknadsförhållanden och efterfrågan.
Konvertiblerna löper med en årlig fast ränta om 10 procent. Räntan ska betalas kontant
den sista bankdagen varje kalenderår under konvertiblernas löptid samt den 30 oktober
2026, såvida inte konvertering skett dessförinnan, då upplupen och ej betalad ränta i
sllet regleras genom kontant betalning i samband med konverteringen.
Innehavare av konvertibler av serie 2023:1 äger rätt att, under 30 dagar efter offentlig-
randet
av Bolagets delårsrapport för det första kvartalet 2024, Bolagets delårsrap-
port för andra kvartalet 2024, Bolagets delårsrapport för det tredje kvartalet 2024,
Bolagets bokslutskommuniké för räkenskapsåret 2024, Bolagets delårsrapport för det
första kvartalet 2025, Bolagets delårsrapport för det andra kvartalet 2025, Bolagets
delårsrapport för det tredje kvartalet 2025, Bolaget bokslutskommuniké för räken-
skapsåret 2025, Bolagets delårsrapport för det första kvartalet 2026 respektive Bolagets
delårsrapport för det andra kvartalet 2026, samt under perioden från och med den
1 oktober 2026 till och med den 30 oktober 2026, påkalla konvertering av hela eller
delar av lånebeloppet till nya aktier av serie B i Bolaget. Vidare kan konvertering av
konvertibler av serie 2023:1 till nya aktier av serie B i Bolaget påkallas av Bolaget under
perioden från och med den 1 oktober 2026 till och med den 30 oktober 2026, eller för
det fall en innehavares anställning i Bolaget eller dess dotterbolag upphör, under de
tidsperioder som innehavarna kan påkalla konvertering. Konvertibellånen förfaller till
betalning den 30 oktober 2026 i den mån konvertering inte dessförinnan ägt rum.
Innehavare av konvertibler av serie 2023:2 äger rätt att, under 30 dagar efter
offentliggörandet av Bolagets delårsrapport för det tredje kvartalet 2025, Bolagets
bokslutskommuniké för räkenskapsåret 2025, Bolagets delårsrapport för det första
kvartalet 2026 respektive Bolagets delårsrapport för det andra kvartalet 2026, samt
under perioden från och med den 1 oktober 2026 till och med den 30 oktober 2026,
kalla konvertering av hela eller delar av lånebeloppet till nya aktier av serie B i
Bolaget. Vidare kan konvertering av konvertibler av serie 2023:2 till nya aktier av serie
B i Bolaget påkallas av Bolaget under perioden från och med den 1 oktober 2026 till
och med den 30 oktober 2026, eller för det fall en innehavares anställning i Bolaget
eller dess dotterbolag upphör, under de tidsperioder som innehavarna kan påkalla
konvertering. Konvertibellånen förfaller till betalning den 30 oktober 2026 i den mån
konvertering inte dessförinnan ägt rum.
Den 14 maj 2024 återköpte Mysafety konvertibler till ett nominellt värde om 17 400
000 SEK för 10 000 000 SEK.
Koncernen ModerbolagetTKR2024 2023 2024 2023Konvertibelskuld 3 775 21 175 3 775 21 175Summa 3 775 21 175 3 775 21 175
Not 30
Övriga långfristiga skulder
Koncernen ModerbolagetTKR 2024 2023 2024 2023Uppskov skatteverket 2 190 10 736 - -Summa 2 190 10 736 - -
Uppskov hos skatteverket är kopplat till pandemiåren.
Not 31
Övriga kortfristiga skulder
Koncernen ModerbolagetTKR 2024 2023 2024 2023Mervärdesskatt 1 702 4 239 - 673Personalens källskatter 1 380 792 26 19Arbetsgivaravgifter 1 317 632 27 19Övriga poster 9 180 5 219 228 1 891Summa 13 579 10 882 281 2 602
Not 32
Upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter
Koncernen ModerbolagetTKR 2024 2023 2024 2023Upplupna löner och ersättningar 1 876 2 770 102 64Semesterlöner 8 099 5 576 - -Upplupna sociala avgifter 4 419 5 367 32 20Förutbetalda intäkter, försäkringspremier 124 170 114 925 - -Förutbetalda hyresintäkter - 575 - -Upplupna kostnader, försäkringspremier 19 966 10 786 - -Upplupet revisionsarvode 847 1 304 392 392Övriga poster 3 540 13 671 219 423Summa 162 917 154 974 745 899
55
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
2024 2023Upplupet Finansiella tillgångar Upplupet Finansiella tillgångar anskaff-värderade till verkligt anskaff-värderade till verkligt Tillgångar i balansräkningenningsvärdevärde via resultatet Summaningsvärdevärde via resultatetSummaAktier enligt nivå 3 - 8 344 8 344Långfristiga fordringar enligt nivå 2 - 466 466 ngfristiga fordringar enligt nivå 2 - 336 336Långfristiga fordringar - 5 000 5 000 Långfristiga fordringar - 5 000 5 000Kundfordringar 136 215 - 136 215 Kundfordringar 127 191 - 127 191Övriga kortfristiga fordringar 6 282 - 6 282 Övriga kortfristiga fordringar 9 851 - 9 851Likvida medel 42 221 - 42 221 Likvida medel 29 343 - 29 343Summa 184 718 5 466 190 184 Summa 166 385 13 680 180 065
Skulder i balansräkningenLeverantörsskulder 9 340 - 9 340 Leverantörsskulder 16 752 - 16 752Upplupna kostnader 745 - 745 Upplupna kostnader 1 835 - 1 835Leasingskulder 18 550 - 18 550 Leasingskulder 1 265 - 1 265Övriga skulder 128 912 - 128 912 Övriga skulder 146 406 - 146 406Summa 157 547 - 157 547 Summa 166 258 0 166 258
Verkligt värde för finansiella tillgångar överensstämmer med det redovisade värdet.
Verkligt värde för övriga finansiella skulder överensstämmer med redovisat värde.
Not 33
Finansiella instrument per kategori
KONCERNEN
rdering till verkligt värde innehåller en värderingshierarki avseende indata till värde-
ringarna. Denna värderingshierarki indelas i tre nivåer, som överensstämmer med de
nier som anges i IFRS 13 Värdering till verkligt värde: Upplysningar.
De tre nierna utrs av:
Nivå 1: Noterade priser (ojusterade) på aktiva marknader för identiska tillgångar
eller skulder som företaget har tillgång till vid värderingstidpunkten.
Nivå 2: Andra indata än de noterade priser som ingår i Nivå 1, vilka direkt eller
indirekt är observerbara för tillgången eller skulden. Det kan även avse
andra indata än noterade priser som är observerbara för tillgången eller
skulden såsom räntenivåer, avkastningskurvor, volatilitet och multiplar.
Nivå 3: Icke observerbara indata för tillgången eller skulden. På denna nivå ska
beaktas antaganden som marknadsaktörer skulle använda sig av vid pris-
sättningen av tillgången eller skulden, inkluderat riskantaganden.
I koncernen finns inga finansiella instrument kategoriserade i enlighet med nivå 1 och 3.
I koncernen finns finansiella instrument kategoriserade i enlighet med nivå 2 som
består av en kapitalförsäkring.
Onoterade aktier redovisas enligt nivå 3 i de fall de förekommer. För samtliga övriga
poster, är det bokförda värdet en approximation av det verkliga värdet, varför dessa
poster inte indelas i nivåer enligt värderingshierarkin.
För samtliga finansiella instrument i moderbolaget anses det bokförda värdet vara en
rimlig approximation av verkligt värde
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
56
Not 34
Disposition av företagets
vinst eller förlust
Styrelsen föreslår att det fria egna kapitalet behandlas så att: Utdelning till aktieägarna om 1,00 kr per aktie 18 363 533 kI ny räkning överförs 41 341 051 krSumma 59 704 584 kr
Not 39
Väsentliga händelser efter
rapportperiodens slut
Den 21 april pressmeddelade Mysafety Group att bolaget genomför en riktad ny-
emission om cirka 30 mkr. Den riktade nyemissionen uppgick till 2 564 102 aktier av
serie B till ett pris om 11,70 kronor per aktie och riktades till Northern Activity AB.
Priset per aktie i Nyemissionen har fastställts av styrelsen efter förhandlingar på
armlängds avstånd och motsvarar en premie om cirka 4 procent gentemot sngnings-
kursen den 17 april 2025. Mer information finns om Mysafetys hemsida, investor/
mysafety.se
Not 36
Övriga rörelsekostnader
KoncernenTKR 2024 2023Övriga poster - −11Summa - −11
Not 37
Uppgifter om moderbolaget
Mysafety Group AB är ett svenskregisterat aktiebolag med säte i Stockholm. Moder-
bolagets aktier är registerade på Nasdaq Stockholm. Adressen till huvudkontroret är
dmansgatan 40, 113 57 Stockholm.
Koncernredovisningen för år 2024 består av moderbolaget och dess dotterföretag,
tillsammans benämnd koncernen. I koncernen ingår även ägd andel av innehaven i
intresseföretag.
Not 38
Dotterbolag och väsentliga innehav
utan bestämmande inflytande
Mysafety Group AB har inga innehav i dotterbolag utan bestämmande inflytande per
2024-12-31
Mysafety Group AB har ett innehav utan bestämmande inflytande,
i form av intressebolag, per 2024-12-31
Not 35
Övriga rörelseintäkter
KoncernenTKR 2024 2023Negativ goodwill - 64 206Övriga poster 79 1 003Summa79 65 209
57
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
Styrelse och VD försäkrar att koncernredovisningen och års-
redovisningen har upprättats i överensstämmelse med IFRS,
dana de antagits av EU, respektive god redovisningssed för
aktiemarknadsbolag. Årsredovisningen ger en rättvisande
bild av koncernens och moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en
rättvisande översikt över koncernens och moderbolagets verk-
samhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker
och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som
ingår i koncernen står inför. Koncernens resultat- och balans-
kning blir föremål för fastställelse på årsstämman den 22 maj
2025. Styrelsen har godkänt denna årsredovisning för publicering
den 29 april 2025.
Stockholm den 29 april 2025
Fredrik Crafoord
Styrelseordförande
Henrik Stenström Marcus Pettersson Dennis Nygren Samir Taha
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Thor Åhlgren
Styrelseledamot
Marcus Pettersson
Verkställande direktör
Vår revisionsberättelse har lämnats den 29 april 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Johan Palmgren
Auktoriserad revisor
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
58
59
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i mySafety Group AB, org.nr 556313-5309
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för mySafety Group AB för år 2024.
Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 20-58 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla
väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2024 och av
dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har
upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av
koncernens finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för
året enligt IFRS Redovisningsstandarder, som de antagits av EU, och årsredovisningslagen.
Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och rapport över finansiell ställning för
moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen är förenliga med innehållet i
den kompletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets styrelse i enlighet med
revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster
som avses i revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i
förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetsnivå och bedöma risken för väsentliga felaktigheter i
de finansiella rapporterna. Vi beaktade särskilt de områden där verkställande direktören och styrelsen gjort
subjektiva bedömningar, till exempel viktiga redovisningsmässiga uppskattningar som har gjorts med
utgångspunkt från antaganden och prognoser om framtida händelser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid
alla revisioner har vi också beaktat risken för att styrelsen och verkställande direktören åsidosätter den interna
kontrollen, och bland annat övervägt om det finns belägg för systematiska avvikelser som givit upphov till risk
för väsentliga felaktigheter till följd av oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig granskning i syfte att kunna uttala oss om de
finansiella rapporterna som helhet, med hänsyn tagen till koncernens struktur, redovisningsprocesser och
kontroller samt den bransch i vilken koncernen verkar.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår bedömning av väsentlighet. En revision utformas för
att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida de finansiella rapporterna innehåller några väsentliga
felaktigheter. Felaktigheter kan uppstå till följd av oegentligheter eller misstag. De betraktas som väsentliga om
enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användarna fattar med
grund i de finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa kvantitativa väsentlighetstal, däribland för den finansiella
rapporteringen som helhet. Med hjälp av dessa och kvalitativa överväganden fastställde vi revisionens
inriktning och omfattning och våra granskningsåtgärders karaktär, tidpunkt och omfattning, samt att bedöma
effekten av enskilda och sammantagna felaktigheter på de finansiella rapporterna som helhet.
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
60
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår professionella bedömning var de
mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden.
Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden.
Särskilt betydelsefullt område
Hur vår revision beaktade det särskilt
betydelsefulla området
Värdering av kundrelationer
Se not 7 immateriella anläggningstillgångar samt
redovisningsprinciperna på sidorna 38-43 i
årsredovisningen och koncernredovisningen för
detaljerade upplysningar och beskrivningar av
området.
Koncernen redovisade 31 december 2024
kundrelationer om totalt 170 (198) MSEK, vilket
utgör 38% av balansomslutningen.
Kundrelationer är årligen föremål för minst en
nedskrivningsprövning vilket innehåller både
komplexitet samt betydande inslag av
uppskattningar och bedömningar från
koncernledningen.
Nedskrivningsprövningarna är väsentliga för vår
revision eftersom kundrelationerna per 31
december 2024 representerar väsentliga belopp i
balansräkningen och innehåller uppskattningar och
bedömningar.
Vår revision omfattade följande granskningsåtgärder, men
var inte begränsade till dessa:
Granskning av tillämpade processer och rutiner för värdering
och nedskrivningsprövning.
Utvärdering och bedömning av om tillämpad
värderingsmodell är förenlig med vedertagna
värderingstekniker.
Kontroll av beräkningens matematiska riktighet och
genomförd substansgranskning av aktiva avtal samt Churn-
rate.
Analys av företagsledningens väsentliga antaganden från
tidigare år och jämfört med årets utfall.
Genom egna genomförda känslighetsanalyser har vi
utmanat företagsledningens antaganden och testat de
värden som beräknats och bedömt risken för att
nedskrivningsbehov kan uppstå.
Vi har även utvärderat att bolaget lämnat tillräckliga
upplysningar i årsredovisningen och om informationen är
tillräckligt omfattande som beskrivning av de bedömningar
som gjorts i antaganden samt tillämpade metoder.
Övrig upplysning
Revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för räkenskapsåret 2023 har utförts av en annan
revisor som lämnat en revisionsberättelse daterad 30 april 2024 med omodifierade uttalanden i Rapport om
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen och
återfinns på sidorna 119, 66-73 samt 75. Den andra informationen består även att ersättningsrapporten som
vi inhämtade före datumet för denna revisionsberättelse. Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfattar inte denna information och vi
gör inget uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den
information som identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med
årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt
inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information, drar slutsatsen att den andra
informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i
det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredovisningen och
koncernredovisningen upprättas och att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller
koncernredovisningen, enligt IFRS Redovisningsstandarder, som de antagits av EU, och årsredovisningslagen.
Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för
att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare
61
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar styrelsen och verkställande
direktören för bedömningen av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när
så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda
antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande
direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att
göra något av detta.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovisningen och koncernredovisningen som
helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och
att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet,
men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de
ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen finns på
Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del
av revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till disposition av bolagets
vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens
och verkställande direktörens förvaltning för mySafety Group AB för år 2024 samt av förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar
styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet
Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i
Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid
förslag till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till
de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar
bland annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets
organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i
övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen
enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets
bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett
betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta
revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller
verkställande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt
uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
62
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision som utförs enligt god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är
förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av förvaltningen finns på Revisorsinspektionens
webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en granskning av att
styrelsen och verkställande direktören har upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format
som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden för mySafety Group AB för år 2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering.
Grund för uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt
ansvar enligt denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i
förhållande till mySafety Group AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet
med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan intern kontroll
som styrelsen och verkställande direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga
felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format som
uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-
rapporten är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en granskning som utförs enligt RevR
18 och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller
tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i Esef-
rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality Management 1, som kräver att företaget
utformar, implementerar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller rutiner avseende
efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra
författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett
format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen och koncernredovisningen.
Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga
felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning
beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och verkställande
direktören tar fram underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-
format och en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den granskade årsredovisningen och
koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida koncernens resultat-, balans- och eget
kapitalräkningar, kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad som
följer av Esef-förordningen.
63
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, 113 97 Stockholm, utsågs till mySafety Group ABs revisor av
bolagsstämman den 23 maj 2024 och har varit bolagets revisor sedan 2024.
Göteborg den dag som framgår av vår elektroniska signatur
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Johan Palmgren
Auktoriserad revisor
Bolagsstyrning
2024
Bolagsstyrning i Mysafety Group AB
(nedan benämnt Mysafety)
Välkommen till Mysafety och vår Bolagsstyrningsrapport, upprät-
tad i enlighet med svensk kod för bolagsstyrning. Mysafety är ett
svenskt publikt aktiebolag med säte i Stockholm. Under år 2024
bedrev koncernen verksamhet i Sverige och Finland. Bolagets
aktie är noterad på Nasdaq Stockholm. Styrning, ledning och
kontroll av Mysafety fördelas mellan aktieägarna på årssmman,
bolagets styrelse, verkställande direktör, svensk aktiebolagslag,
gällande bolagsordning samt svensk kod för bolagsstyrning.
Styrelsen i Mysafety Group AB
Mysafety:s Bolagsstyrningsstruktur
Aktieägare
Vid slutet av 2024 hade Mysafety 4 930 aktieägare som totalt
äger 18 363 533 aktier fördelat på 81 480 A-aktier och 18 282 053
B-aktier. Största enskilda ägare var Nordnet Pensionsrsäkring
AB med 12,5 % av rösterna och 13,0 % av kapitalet, Crafoord
Capital Partners AB med 11,5 % av rösterna och 11,9 % av kapitalet
och Six Sis AG med 10,0 % av rösterna och 10,4 % av kapitalet.
Totalt ägde företagets tio största ägare 62,6 % av rösterna och
63,1 % av kapitalet.
Årsstämma
Årsstämma är den årliga ordinarie bolagsstämman där årsredo-
visningen framläggs. Aktieägarnas rätt att besluta om Mysafety
angelägenheter utövas på årsstämman, bolagets högsta beslu-
tande organ. Några av stämmans obligatoriska uppgifter är att
fastställa koncernens balans- och resultaträkning, beslut om
vinstdisposition, ersättningsprinciper för ledande befattningsha-
vare samt styrelseledamöters och VD:s ansvarsfrihet. Årsstämman
väljer, efter förslag från valberedningen, styrelsens ledamöter
fram till nästkommande årsstämma. Varje aktie av serie A berättigar
till en (1) röst och varje aktie av serie B till en tiondels (0,1) röst på
årsstämman. Inför årsstämman 2024 har bolagets aktieägare i
god tid informerats på www.investor.Mysafety.se om tid och plats
r stämman samt även om sin rätt att få ett ärende behandlat på
stämman.
Årsstämman 2024
I huvudsak fattades följande beslut:
– Aktieutdelning
Årsstämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, att
utdelning lämnades med 1 kr per aktie.
– Styrelse
Årsstämman beslutade, i enlighet med valberedningens förslag,
att antalet styrelseledamöter ska vara sex ordinarie styrelseleda-
möter utan styrelsesuppleanter. Vidare beslutade årsstämman,
i enlighet med valberedningens förslag, att genom omval utse
Fredrik Crafoord, Marcus Pettersson, Henrik Stenström, Samir
Taha och Thor Åhlgren samt nyvälja Dennis Nygren, till styrel-
seledamöter, samtliga för tiden intill slutet av nästa årsstämma.
Beslutades, i enlighet med valberedningens förslag, att utse Fredrik
Crafoord till styrelseordförande för tiden intill slutet av nästa
årsstämma. I enlighet med valberedningens förslag beslutades att
arvode till styrelsen ska utgå med sammanlagt 1 050 tkr att för-
delas med 300 tkr till ordföranden och 150 tkr till övriga styrelse-
ledamöter. Beslutades att ingen särskild ersättning ska utgå för
eventuellt utskottsarbete.
– Revisor
Årsstämman beslutade att Bolaget ska ha ett registrerat revi-
sionsbolag som revisor och valde Öhrlings Pricewaterhouse-
Coopers AB till revisionsbolag med auktoriserad revisor Johan
Palmgren som huvudansvarig revisor. Arvode till revisorn ska
utgå enligt offert och godnd räkning.
– Valberedning
Årsstämman godkände styrelsens förslag avseende nomine-
ringsprocedur och instruktion för valberedningen. Proceduren
innebär att valberedningen inför årsstämman ska utras av
representanter för de tre röstmässigt största aktieägarna per
den 30 september varje år samt styrelsens ordförande. Val-
beredningen ska arbeta fram förslag inför beslut om styrelse,
styrelseordförande, styrelsearvode, revisor, revisorsarvode och
ordförande vid årssmman. Instruktionen gäller till dess en
senare kommande smma beslutar om ändring av instruktionen.
Valberedning inför årsstämman 2025 är Joakim Lindén, Oliver
Molse, Robert Carlén och Fredrik Crafoord.
– Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Stämman beslutade att anta följande riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare i Mysafety Group AB, att som längst
lla fram till årssmman 2028.
Dessa riktlinjer avser ersättningsvillkoren för verkställande direk-
tören, vice verkställande direktör och övriga ledande befattnings-
havare. Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar som avtalas
efter det att riktlinjerna antagits av årsstämman 2024. Riktlinjerna
omfattar inte ersättningar som beslutas av bolagsstämman.
Bolagsstyrning
Aktieägare
Årsstämma
Styrelse Revisionsutskott/styrelse
Revisorer
VD och koncernchef
Ersättningsutskott/styrelse
Valberedning
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
66
Allmänt
Ersättning till verkställande direktören och ledande befattnings-
havare ska fastsllas till marknadsmässiga nivåer och ska bestå
av fast lön, eventuell rörlig lön, pension samt eventuella övriga
förmåner. Bolaget ska ha de ersättningsnivåer och anställnings-
villkor som erfordras för att säkerställa Bolagets tillgång till be-
fattningshavare med erforderlig kompetens och kapacitet för att
nå uppsllda mål till för Bolaget anpassade kostnader samt med
beaktande av den enskilde befattningshavarens kompetens. Den
sammanlagda möjliga ersättningen till ledande befattningshavare
i Bolaget ska huvudsakligen fördelas enligt följande:
– Fast lön: 6080 %
– Rörlig ersättning: 5–30 %
– Pension: 20–35 %
– Övriga förmåner: 525 %
Riktlinjernas främjande av Bolagets affärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet
Mysafety Group AB är en koncern som investerar i verksamhet
med huvudinriktning på digital transformation inom såväl B2B
som B2C.
En framgångsrik implementering av Bolagets affärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet förut-sätter att bolaget kan
attrahera rätt medarbetare. Denna riktlinje avser att ge Mysafety
Group AB förutttningar att rekrytera och behålla kvalificerade
medarbetare.
Fast lön
Ersättningen i form av fast lön ska stå i proportion till befattnings-
havarens erfarenhet, ansvar och befogenhet.
Rörlig ersättning
Den rörliga ersättningen ska vara maximerad till en årslön och
huvudsakligen baseras på tydliga målrelaterade prestationer.
Pension
De ledande befattningshavarnas pensionsvillkor ska vara
marknads mässiga i förhållande till vad som generellt gäller för
motsvarande befattningshavare på marknaden. Pensionen ska
baseras på avgiftsbestämda pensionslösningar alternativt om-
fattas av den allmänna pensionsplanen, antingen via ITP-planen
eller genom individuella tjänstepensionsförsäkringar inom ramen
för ITP.
Uppsägningslön och avgångsvederlag
Uppsägningslön och avgångsvederlag ska sammantaget inte
överstiga 24 månadslöner för respektive befattningshavare.
Övriga förmåner
Övriga förmåner utgörs för Bolaget av sedvanliga förmåner enligt
lokal praxis.
Lön och anställningsvillkor för medarbetare
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättningsrikt-
linjer har lön och anställningsvillkor för Bolagets medarbetare
beaktats. Uppgifter om medarbetarnas totalerttning, ersätt-
ningskomponenter samt ersättningens ökning och ökningstakt
över tid har utgjort en del av styrelsens beslutsunderlag vid
utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och de begränsningar
som följer av dessa.
Beslutsprocesser
Frågan om ersättning till ledande befattningshavare behandlas av
verkställande direktören. Ersättning till verkställande direktören
behandlas av styrelsen. Styrelsen ska enligt 8 kap 51 § Aktiebo-
lagslagen upprätta förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år
och lägga fram förslaget för beslut vid årsstämman. Vid styrelsens
behandling av och beslut i ersättningsrelaterade frågor närvarar
inte verkställande direktören eller andra personer i bolagsledningen,
i den mån de berörs av frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller delvis, om
det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och ett avsteg är nöd-
vändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft.
– Beslut om godkännande av erttningsrapport
Årsstämman beslutade om godkännande av styrelsens ersätt-
ningsrapport enligt 8 kap. 53 a § aktiebolagslagen.
– Beslut om ändring av bolagsordningen
Årsstämman beslutade att ändra bolagets bolagsordning av § 4
respektive § 5 i bolagsordningen. Lydelseförändringen återfinns i sin
helhet i protokollet på Mysafety hemsida, www.investor.Mysafety.se
under rubriken Bolagsstyrning/Årsstämma.
– Bemyndigande för styrelsen att besluta om nyemission
Beslut om förnyat bemyndigande att vi ett eller flera tillfällen
re nästa årsstämma, med eller utan avvikelse från aktieägarnas
företrädesrätt, mot kontant betalning, apportegendom eller
kvittning, besluta om nyemission av aktier, konvertibler och/eller
teckningsoptioner. Syftet med bemyndigandet är att ge styrelsen
flexibilitet i arbetet med att säkerställa att Bolaget på ett ända-
målsenligt sätt kan tillföras kapital och förvärva bolag, verksam-
heter och andra tillgångar.
Bemyndigande för styrelsen att besluta om förrv
och överlåtelse av egna aktier
Beslut om bemyndigande att, vid ett eller flera tillfällen, fatta
beslut om återköp av egna aktier av serie B samt överlåtelse av
egna aktier. Syftet med bemyndigandet är att ge styrelsen ökat
handlingsutrymme i arbetet med Bolagets kapitalstruktur samt
att möjliggöra för Bolaget att helt eller delvis finansiera företags-
rvärv med egna aktier.
Hela protokollet går att läsa på Mysafety hemsida på
www.investor.Mysafety.se under rubriken
Bolagsstyrning/Årsstämma.
67
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
Extra bolagsstämma 19 mars 2024
Stämman beslutade, enligt aktieägaren Crafoord Capital Part-
ners AB att antalet styrelseledamöter ska bestå av sex ordinarie
styrelseledamöter utan styrelsesuppleanter. Vidare beslutade
smman att genom omval utse Fredrik Crafoord, Marcus Pet-
tersson, Henrik Stenström och Daniel Vargö som styrelseleda-
ter samt nyval av Samir Taha och Thor Åhlgren som styrelse-
ledamöter, samtliga för tiden intill slutet av nästa årsstämma.
Stämman beslutade att utse Fredrik Crafoord som styrelse-
ordförande för tiden intill slutet av nästa årsstämma. Stämman
beslutade att ordföranden ska erhålla 300 000 kr och övriga
styrelseledamöter ska erhålla 150 000 kr vardera. Ingen särskild
erttning ska utgå för eventuellt utskottsarbete. Arvodet ska
utgå proportionerligt i förhållande till hur stor del av mandatpe-
rioden som respektive styrelseledamot innehaft uppdraget.
Hela protokollet går att läsa på Mysafety:s hemsida på
www.investor.Mysafety.se under rubriken
Bolagsstyrning/Bolagsstämma.
Årsstämma 2025
Mysafety årsstämma 2025 äger rum torsdagen den 22 maj
kl. 09.30 på Schjødt Advokatby på Hamngatan 27 i Stockholm.
Se information om kallelse på sidan 2 i denna årsredovisning
Valberedning
Valberedningens ledamöter utses utifrån en nomineringspro-
cedur och instruktion fastslld av årsstämman 2022 i enlig-
het med kodens rekommendationer. Proceduren innebär att
valberedningen inför årsstämman ska utgöras av representanter
r de tre röstmässigt största aktieägarna per den 30 september
varje år samt styrelsens ordförande. Valberedningen har följaktligen
utsetts av en bolagsstämma. Valberedningens arbete inleds med
att utvärdera sittande styrelse. Valberedningens arbete skall
präglas av öppenhet, analys och diskussion för att åstadkomma
en välbalanserad styrelse. Valberedningen nominerar sedan
ledamöter till Mysafety styrelse för kommande mandatperiod.
Dessa föreslås sedan för årsstämman. Valberedningen lämnar
även förslag på styrelsens och revisorernas ersättning samt i
rekommande fall även val av ny revisor. Inför årsstämman 2025
har valberedningens ledamöter utgjorts av:
Joakim Lindén (beroende) (valberedningens ordförande)
Oliver Molse (oberoende)
Robert Carlén (oberoende)
Fredrik Crafoord (oberoende)
I kallelsen inför årsstämman 2025 har förslag på styrelseord-
rande och övriga ledamöter för kommande period framlagts.
Aktieägare som så önskat har haft möjlighet att lämna förslag till
Mysafety valberedning på e-mail: valberedning@Mysafety.se eller
på företagets ordinarie postadress.
Bolagsordning
Bolagsordningen stadgar att Mysafety är ett publikt aktiebolag,
vars verksamhetsföremål är att, direkt eller indirekt, bedriva
konsultverksamhet inom området för informationsteknik,
bedriva verksamhet inom digital transformation samt genomföra
investeringar med huvudinriktning inom digital transformation.
Bolaget skall dessutom ha till föremål för sin verksamhet att äga
och förvalta fast och lös egendom samt att bedriva annan verk-
samhet som är förenlig med ovan angiven verksamhet. Mysafety
aktiekapital utgör lägst 6 816 085 kronor och högst 27 264 340
kronor. Antalet aktier skall vara lägst 6 816 085 aktier och högst
27 264 340 aktier. Styrelsen skall bestå av lägst 3 och högst
7 ledamöter. Styrelsen väljs årligen på ordinarie årsstämma för
tiden till dess att nästa ordinarie bolagsstämma har hållits. Hela
bolagsordningen går att läsa på www.investor.Mysafety.se under
avsnittet Bolagsstyrning/Bolagsordning.
Styrelsens arbete
Styrelsens uppdrag är att för ägarnas räkning förvalta bolagets
angelägenheter. Mysafety styrelsearbete styrs, förutom av
lagar och rekommendationer, av styrelsens arbetsordning som
innehåller regler för arbetsfördelning mellan styrelse och VD,
ekonomisk rapportering, investeringar och finansiering. Arbets-
ordningen fastställs en gång per år.
Styrelsens ansvar
Mysafety styrelse har det övergripande ansvaret för bolagets
organisation och ledning samt att riktlinjer för förvaltningen av
bolagets medel är ändamålsenligt uppbyggda. Styrelsen ansvarar
vidare för att Mysafety följer svensk kod för bolagsstyrning,
bolagets utveckling, uppföljning av koncernens strategier genom
planer och mål, beslut om förvärv och avyttring av verksamheter,
större investeringar, tillsättningar och ersättningar till VD samt
löpande uppföljning av verksamheten under året. Styrelsen
fastställer också affärsplan och årsbokslut samt övervakar VD
Marcus Petterssons arbete.
Styrelsens ordförande
Styrelsens ordförande Fredrik Crafoord leder styrelsens arbete
så att detta utövas i enlighet med lagar och föreskrifter. Ordfö-
rande följer verksamheten i dialog med VD och ansvarar för att
övriga ledamöter får den information som är nödvändig för hög
kvalitet i diskussion och beslut.
Styrelsens sammansättning
Vid årsstämman den 23 maj 2024 omvaldes Fredrik Crafoord,
Marcus Pettersson, Henrik Stenström, Samir Taha och Thor
Åhlgren samt nyvaldes Dennis Nygren som styrelseledamöter i
Mysafety. Mysafetys styrelse hade f r om den 23 maj 2023 t o m
den 22 maj 2024 17 styrelsemöten varav 9 styrelsemöten under
2024. Styrelsen har fr o m den 23 maj 2024 haft 4 styrelsemöten
vilket ger 13 styrelsemöten totalt under 2024. Nedanstående
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
68
tabell visar bland annat styrelsens medlemmar, samt styrelsens
bedömning angående beroendeställning i förhållande till bolaget
och aktieägarna.
Styrelsen
2024
Ersättnings-
utskott
Revisions-
utskott
Antal
möten
Oberoende-
bedömning
Fredrik Crafoord (1969)
Styrelseledamot
Invald i nov 2021 och som
ordförande i maj 2022
Ja Ja 13/13
Bedöms
beroende
Marcus Pettersson (1971)
Styrelseledamot
Invald i feb 2022
Ja Ja 13/13
Bedöms
beroende
Henrik Stenström (1971)
Styrelseledamot
Invald i okt 2022
Ja Ja 12/13
Bedöms
oberoende
Samir Taha (1970)
Styrelseledamot
Invald i mars 2024
Ja Ja 9/9
Bedöms
oberoende
Thor Åhlgren (1997)
Styrelseledamot
Invald i mars 2024
Ja Ja 9/9
Bedöms
oberoende
Dennis Nygren (1969)
Styrelseledamot
Invald i maj 2024
Ja Ja 4/4
Bedöms
oberoende
Mysafety styrelsesammansättning uppfyller Nasdaq Stockholms
samt kodens krav avseende oberoende styrelseledamöter. Detta
innebär att majoriteten av de stämmovalda styrelseledamöterna
är oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen.
Samtliga utom en av dessa är också oberoende i förhållande
till bolagets större ägare. Styrelsen är sammansatt för att aktivt
och effektivt kunna stödja ledningen i utvecklingen av Mysafety.
Kompetens och erfarenhet inom IT-branschen, affärsutveck-
ling och kapitalmarknadsfrågor är särskilt viktig inom bolagets
styrelse vilket denna styrelse besitter. Vid bolagets protokollförda
styrelsemöten behandlades resultat och ställning, delårsrap-
porter samt årsredovisningar. Även framtida frågeställningar
såsom marknadsbedömningar, affärsverksamhetens inriktning,
budgetfrågor, organisationsfrågor, nyemissioner, förvärvsfrågor
och avyttringar har behandlats. För ytterligare information om
respektive styrelseledamot, läs på www.investor.Mysafety.se
under avsnittet Om Oss/styrelse enligt punkten 2.6 i Svensk kod
för bolagsstyrning.
Styrelsens arbetsordning
Styrelsens arbetsordning fastställs årligen vid styrelsemöte.
Arbetsordningen revideras därutöver vid behov. Arbetsordningen
innehåller bland annat styrelsens ansvar och arbetsuppgifter,
styrelseordförandens arbetsuppgifter, revisionsfrågor samt ang-
er vilka rapporter och vilken finansiell information som styrelsen
ska få inför varje ordinarie styrelsemöte. Arbetsordningen kom-
pletteras med instruktioner till VD. Arbetsordningen föreskriver
också att ett ersättningsutskott skall inrättas vid behov. Den
senaste gällande arbetsordningen fastställdes på styrelsemöte
den 19 november 2024.
Utvärdering av styrelsens arbete
Arbetsordningen stadgar att vid minst ett ordinarie styrelsesam-
manträde skall bolagets styrelse särskilt pröva om styrelsens
arbetsformer och beslutsrutiner bedöms vara ändamålsenliga
och därvid särskilt granska styrelsens arbetsordning. Om styrel-
sens ordförande bedömer att det finns särskilda skäl att hålla
styrelsesammanträde före nästa ordinarie sammanträde skall
denne kalla till extra sammanträde. Denna utvärdering gjordes
under december månad 2024.
Utskott
Styrelsens övergripande ansvar kan inte delegeras. Styrelsen
har ej utsett några utskott utan hanterar i sin helhet aktuella
frågor på sammankallade styrelsemöten. Bolaget har inte någon
särskild granskningsfunktion (internrevision). Styrelsen i Mysafety
utvärderar årligen behovet av en sådan funktion. I dagsläget
anser sig styrelsen kunna hantera dessa arbetsuppgifter utifrån
den komplexitet som föreligger i bolaget.
Vd och koncernledning
Marcus Pettersson har varit VD och Koncernchef för Mysafety
Group sedan den 1 oktober 2022. Marcus har en gedigen bran-
scherfarenhet.
Marcus Pettersson, Verkställande direkr
dd: 1971
Anställd sedan: Kontrakterad som VD och Koncernchef f r om 2022-10-01
Aktieinnehav: 690 000 B-aktier via Berver & Co AB
Operativa uppdrag: Mysafety Group AB, VD och Koncernchef sedan oktober 2022,
Honorärkonsul, Sri Lanka Göteborg.
Tidigare operativa uppdrag: Erfarenhet från uppdrag som styrelseledamot och
chef inom sjöfarts-, rese-, hälsovårds- och transportindustrin.
Styrelsebefattningar: Styrelseordförande i NRG Nordiska Resultatgruppen AB,
Styrelseledamot i Omilon Holding AB och Glittertind AB.
Den senast gällande vd-instruktionen fastställdes av styrelsen den 19 november
2024. VD tar löpande fram nödndigt informations- och beslutsunderlag inför
styrelsemöten och motiverar även förslag till beslut. Styrelseordförande har årligen
utvärderingssamtal med VD i enlighet med VD-instruktionen. VD leder koncernled-
ningens arbete och fattar beslut i samråd med övriga ledningsmedlemmar. Kon-
cernledningen tar årligen fram en afrsplan som följs upp via månatliga rapporter.
Bolagsledning
Mysafety VD är ansvarig för den löpande operativa verksamheten.
VD har tillsatt en koncernledning som löpande ansvarar för de olika
delarna i verksamheten. Koncernledningen bestod under 2024 av
VD och CFO/vVD. Koncernledningen bestod av 2 personer inklusive
VD. För mer information se not 5 i årsredovisningen.
Revisorer
För granskning av bolagets årsredovisning jämte räkenskaperna
samt styrelsens och VD:s förvaltning utses på årsstämman ett
registrerat revisionsbolag som revisor med en auktoriserad revisor
som huvudansvarig revisor. Ansvarig huvudansvarig revisor är
Johan Palmgren på Öhrlings PriceWaterhouseCoopers AB.
69
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
Intern kontroll avseende den finansiella rapporteringen
för räkenskapsåret 2024
Styrelsen ansvarar enligt den svenska aktiebolagslagen och
svensk kod för bolagsstyrning för den interna kontrollen att
finansiell rapportering är upprättad i enlighet med gällande lag.
Kvalitetssäkring av Mysafety finansiella rapportering sker genom
att styrelsen behandlar samtliga finansiella och juridiska rappor-
ter som bolaget lämnar. Det förutsätter att styrelsen behandlar
frågor om intern kontroll, regelefterlevnad, väsentliga osäkerhe-
ter i redovisade värden, eventuella ej korrigerade felaktigheter,
händelser efter balansdagen, ändringar i uppskattningar och
bedömningar, eventuella konstaterade oegentligheter och andra
förhållanden som påverkar de finansiella rapporternas kvalitet.
Beskrivning av den interna kontrollens organisation
Kontrollstruktur – Ett effektivt styrelsearbete är grunden för god
intern kontroll. Mysafety styrelse har etablerat tydliga arbetspro-
cesser och har upprättat en god arbetsordning för sitt arbete.
En viktig del i styrelsens arbete är att utarbeta och godkänna ett
antal grundläggande policys, riktlinjer och ramverk relaterade till
finansiell rapportering. Bolagets styrande dokument avseende
finansiell kontroll är benämnda ”Rapporteringsinstruktioner” och
Finanspolicy”. Syftet med dessa dokument är att skapa en solid
grund för en god intern kontroll. Uppföljning och omarbetning
sker löpande samt kommuniceras ut till samtliga medarbetare
som är involverade i den finansiella rapporteringen. Styrelsen
utvärderar löpande verksamhetens prestationer och resultat
genom ett ändamålsenligt rapportpaket innehållande resultat-
rapport och framarbetade nyckeltal samt annan väsentlig ope-
rationell och finansiell information. Styrelsen verkar i sin helhet
som revisionsutskott. Styrelsen i sin helhet har sålunda under
2024 övervakat systemen för riskhantering och intern kontroll.
Dessa system syftar till att säkerställa att verksamheten bedrivs i
enlighet med lagar och förordningar och är effektiv samt att den
ekonomiska rapporteringen är tillförlitlig. Styrelsen har tagit del
av och utvärderat rutinerna för redovisning och ekonomisk rap-
portering samt följt upp och utvärderat de externa revisorernas
arbete, kvalifikationer och oberoende. Styrelsen har under 2024
haft två genomgångar med, och fått tre skriftliga rapporter från
bolagets externa revisorer. En i samband med årsredovisningen
2023 och en i samband med delårsrapporten för det tredje kvar-
talet 2024 samt för bokslutskommuniké 2024.
Riskbedömning – Mysafety arbetar aktivt med riskbedömning
och riskhantering för att säkerställa att de risker som bolaget
är utsatt för hanteras på ett ändamålsenligt sätt inom de ramar
som fastställts. I riskbedömningen beaktas exempelvis bolagets
administrativa rutiner avseende fakturering och avtalshantering.
Även balans- och resultatposter, där risken för väsentliga fel skul-
le kunna uppstå, granskas kontinuerligt.
Information och kommunikation – Mysafetys styrande dokumenta-
tion i form av riktlinjer och manualer vad gäller intern- och extern
kommunikation hålls löpande uppdaterade och kommuniceras
internt via relevanta kanaler, såsom interna möten, interna
nyhetsmejl och intranät. För kommunikation med externa parter
finns en tydlig Informationspolicy som anger samtliga riktlinjer
r hur denna kommunikation skall ske. Syftet med policyn är
att säkerställa att Mysafetys samtliga informationsskyldigheter
efterlevs på ett korrekt och fullsndigt sätt.
Kontrollaktiviteter – Strukturen för kontroll utformas för att
hantera de risker som styrelsen bedömer vara väsentliga för den
finansiella rapporteringen. Kontrollstrukturerna består dels av en
organisation med tydlig ansvarsfördelning, dels av tydliga rutiner
och klara arbetsroller. Kvartalsrapporten för perioden 2024-
01-01 – 2024-09-30 2024 är översiktligt granskat av Bolagets
revisorer. Exempel på kontrollaktiviteter är bland annat rappor-
tering av beslutprocesser och beslutsordningar för väsentliga
beslut och även granskning av samtliga finansiella rapporter som
presenteras.
Information och kommunikation – Mysafety styrande dokumenta-
tion i form av riktlinjer och manualer vad gäller intern- och extern
kommunikation hålls löpande uppdaterade och kommuniceras
internt via relevanta kanaler, såsom interna möten, interna
nyhetsmejl och intranät. För kommunikation med externa parter
finns en tydlig Informationspolicy som anger samtliga riktlinjer för
hur denna kommunikation skall ske. Syftet med policyn är att
säkerställa att Mysafety samtliga informationsskyldigheter efter-
levs på ett korrekt och fullsndigt sätt.
Uppföljning och övervakning – Uppföljning och övervakning av att
den interna kontrollen är ändamålsenlig sker löpande. Styrelsen
träffas minst en gång per år i samband med styrelsens utvärde-
ring, utan närvaro av VD eller annan person från ledningsgruppen,
bolagets revisorer för en genomgång av nuläge.
Styrelsen ser även till att bolagets revisorer översiktligt granskar
de finansiella rapporterna från ett kvartal. Styrelsen utvärderar
årligen huruvida ett separat revisionsutskott skall tillsättas
Mysafety. Ställningstagandet är att styrelsen i dagens utformning
hanterar denna löpande process och dess interna kontroll på ett
tillfredsställande sätt.
MAR – Bolaget omfattas av bestämmelserna i EU:s marknads-
missbruksförordning nr 596/2014 (MAR) som ställer stora krav på
hur Bolaget hanterar insiderinformation. I MAR regleras bl.a. hur
insiderinformation ska offentliggöras till marknaden,
under vilka förutsättningar offentligrandet får skjutas upp
samt på vilket sätt Bolaget är skyldigt att föra en förteckning
över personer som arbetar för bolaget och som fått tillgång till
insiderinformation om Bolaget (en s.k. loggbok).
Sedan 2017-07-01 använder Bolaget det digitala verktyget
Insiderlog för att säkerslla att ovanstående hantering uppfyller
kraven i MAR och Bolagets insiderpolicy; från beslutet att skjuta
upp offentliggörandet av insiderinformation hela vägen till det
meddelande som ska lämnas till Finansinspektionen när insider-
händelsen är över och informationen har offentliggjorts. Endast
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
70
behöriga personer i Bolaget har åtkomst till Insiderlog. Mer
information finns på www.insiderlog.se.
Ersättning till vd
Marcus Pettersson – Fast ersättning 0 tkr, rörlig ersättning 0 tkr,
övriga förmåner 0 tkr samt 4 800 tkr i arvode från bolag.
Övrig koncernledning - Fast ersättning 0 tkr, rörlig ersättning 0 tkr,
övriga förmåner 0 tkr samt 3 600 tkr i arvode från bolag. För mer
information, se not 5 i årsredovisningen.
Ersättning till revisor
Till revisor och revisionsföretag har det totala arvodet under
2024 varit 2 348 tkr för hela koncernen. Summan avser arbete
r revision, löpande rådgivning och annan granskning. För mer
information se not 3 i årsredovisningen.
71
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
Styrelse 2024
Fredrik Crafoord
Styrelseordförande
Född 1969
Utbildning
Ekonomiutbildning, Stockholms universitet
Övriga uppdrag / befattningar
Grundare av Crafoord Capital Partners AB
Övriga styrelsebefattningar
Styrelseordförande, Crafoord Capital Partners AB
Styrelseordförande, Crafoord Assset Management AB
Styrelseordförande, Curira AB
Styrelseordförande, Crafoord Real Estate AB
Styrelseordförande, Crafoord Real Estate I AB
Styrelseordförande, Crafoord Real Estate II AB
Styrelseordförande, Crafoord Real Estate III AB
Styrelseordförande, Curira Group AB
Styrelseledamot, Fredrik Crafoord AB
Styrelsesuppleant, Technode AB
Tidigare uppdrag / befattningar
Chef Corporate Finance, Carlsquare AB
Chef Investment Banking, HQ AB
Tradingchef, Sundal Collier
Eget och närståendes innehav av finansiella
instrument per 31 mars 2025
2 190 975 B-aktier via Crafoord Capital Partners AB
Oberoende förhållande
Oberoende i förhållande till bolaget och bolagsled-
ningen och beroende i förhållande till bolagets större
aktieägare
Dennis Nygren
Styrelseledamot
Född 1969
Utbildning
Ledarskap, Handelshögskolen i Stockholm
Insurance regulation, IFU-institute
Företagsekonomi, SUC-Söderhamn
Övriga uppdrag/befattningar
Head of Private Banking ERSEL Gestion Inter-
nationale S.A
Styrelseledamot, Nordic Benefits AS
Styrelseledamot, MedicSolution Nordic AB
Styrelseledamot, Bumbee Labs AB
Styrelseledamot, Dcap Select Luxembourg
(RAIF Fund)
Tidigare uppdrag/befattningar
Head of Private Banking, VP BANK S.A
Global Head of Wealth Management, Catella
Bank S.A
Managing Director, Swedbank Asset Manage-
ment S.A
Eget och närståendes innehav av finansiella
instrument per 31 mars 2025
365 000 B-aktier via BNP Paribas SA Milan
Oberoendeförhållande
Oberoende i förhållande till bolaget och bolags-
ledningen såväl i förhållande till bolagets större
aktieägare
Marcus Pettersson
Styrelseledamot och VD
Född 1971
Utbildning
Ekonomiutbildning, Oslo Business School
Övriga uppdrag/befattningar
VD och koncernchef, Mysafety Group AB
Honorärkonsul, Sri Lanka i Göteborg
Övriga styrelsebefattningar
Styrelseordförande, Xavi Solutionnode AB
Styrelseledamot, Omilon Holding AB
Styrelseledamot, Glittertind AB
Styrelseledamot, Technode AB (dotterbolag till
Mysafety Group AB)
Styrelseledamot, Mysafety Holding AB (dotter-
bolag till Mysafety Group AB)
Tidigare uppdrag/befattningar
Styrelseledamot och ledande befattningar inom
sjöfarts-, rese-, hälsovårds- och transportindu-
strin.
Eget och närståendes innehav av finansiella
instrument per 31 mars 2025
690 000 B-aktier via Berver & Co AB
Oberoendeförhållande
Beroende i förhållande till bolaget och
bolagsledning och oberoende i förhållande
till bolagets större aktieägare
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
72
Henrik Stenström
Styrelseledamot
Född 1971
Utbildning
Kandidatexamen i datavetenskap från
Högskolan Väst
Högre styrelseutbildning från Styrelse-
akademien
Övriga uppdrag/befattningar
Investerare, managementkonsult och rådgivare
via eget bolag, Norrkila AB
Övriga styrelsebefattningar
Styrelseledamot, Norrkila AB
Styrelseledamot, Candela Holding AB
Styrelseledamot, Lampan i Uddevalla AB
Styrelseledamot, Revu AB
Tidigare uppdrag/ befattningar
Operativ Chef, Empir Group AB 2016–2017
(Med fokus på integration och affärsutveckling
av vid den tidpunkten gjorda förvärv)
Grundare av Empir AB med olika ledande
positioner under åren 2000–2015.
Eget och närståendes innehav av finansiella
instrument per 31 mars 2024
18 525 A-aktier via Norrkila AB
37 050 B-aktier via Norrkila AB
40 345 A-aktier, 827 818 B-aktier via Stockfjord
Invest AB där Henrik Stenström via Norrkila AB
innehar ca 20 % av rösterna.
Oberoendeförhållande
Oberoende i förhållande till bolaget och bolagsled-
ning och beroende i förhållande till bolagets större
aktieägare
Samir Taha
Född 1970
Utbildning
Företagsekonomi, Uppsala universitet.
Varumärkeskonsult/planerare, varumärkeskonsultation,
RMI Berghs.
Övriga uppdrag/befattningar
Samir är en serieentreprenör och investerare med fokus
mot fastighetssektorn och segmentet affärsutveckling av
TIME och säkerhet. För närvarande är Samir, bland annat,
partner och ordförande i investeringskommitn för Aros
Bostadsutveckling AB, ett bostadsutvecklingsbolag noterat
på Nasdaq First North Growth Market, och verksam inom
Awardit AB (publ), sedan år 2000, där han för närvarande
är styrelseordförande. Samir är även verksam som inves-
terare i mindre noterade och onoterade bolag, framför
allt inom fastighetssektorn och bolag verksamma inom
affärsutveckling av TIME och säkerhet, med fokus på afrs-
och konceptutveckling.
Tidigare uppdrag/befattningar
Samir är medgrundare av Aros Bostadsutveckling AB där
han var verkställande direktör under tio år fram till 2016. Det
första bolaget inom Aros-koncernen startade Samir år 2006
tillsammans med Vencom Propery Partners och Pramerica
Real Estate Investors, en del av American Prudential Inc.
Under år 2007 deltog Samir i noteringen av Nordkom AB
(tidigare Done Management & Systems AB) på Nasdaq First
North Growth Market där han kvarstod som en av de största
ägarna med styrelseuppdrag. Omdöpt till House of Friends
rrvades sedan Nordkom AB av finska Milton Group.
Vidare har Samir, bland annat, varit verkställande direktör
och grundare av TT Projektering, Scarena PRoduction AB
och Super Communications AB samt varit senior konsult
vid Arthur Andersen och styrelseledamot för IFK Lidin
Friidrott.
Eget och närståendes innehav av finansiella
instrument per 31 mars 2025
420 000 B-aktier via Sultanen Invest AB.
Oberoendeförhållande
Oberoende i förhållande till Bolaget och bolagsledningen
samt i förhållande till Bolagets större aktieägare.
Thor Åhlgren
Född 1997
Utbildning
Masterexamen, Tillämpad Matematik, Kungli-
ga Tekniska Högskolan (KTH).
Kandidatexamen, Maskinteknik, Kungliga
Tekniska Högskolan (KTH)..
Övriga uppdrag/befattningar
Arbetar med investeringar på Molcap Invest
AB (publ). Verksllande direktör på TASB
Invest AB och Runaware Holding AB. Vidare är
Thor styrelseledamot för Auriant Mining AB,
Runaware Holding AB och TASB Invest AB.
Tidigare uppdrag/befattningar
Thor har tidigare erfarenhet inom Corporate
Finance och som aktiemäklare.
Eget och närståendes innehav av
finansiella instrument per 31 mars 2025
105 000 B-aktier
Oberoendeförhållande
Oberoende i förhållande till Bolaget och bolags-
ledningen. Beroende i förhållande till Bolagets
större aktieägare.
73
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
Revisors yttrande om bolagsstyrningsrapporten
Till bolagstämman i Mysafety Group AB, org.nr 556313-5309
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten för år 2024 på sidorna 65-73 och för
att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16 Revisorns granskning av
bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan
inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en
revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att
denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6§ andra stycket
punkterna 26 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med
årsredovisningen och koncernredovisningen samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Göteborg den dag som framgår av vår elektroniska signatur
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Johan Palmgren
Auktoriserad revisor
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
74
Definitioner av nyckeltal
EBITDA
Resultat före av- och nedskrivningar.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat i förhållande till nettoomsättning.
Vinstmarginal
Årets resultat i förhållande till årets intäkter.
Likvida medel
Kassa och bank med tillägg för kortfristiga placeringar.
Netto likvida medel
Kassa och bank med avdrag för räntebärande skulder.
Nettoskuld likvida medel
inklusive kortfristiga placeringar.
Kassa och bank inklusive kortfristiga placeringar med avdrag för räntebärande skulder.
Soliditet
Eget kapital i förhållande till summa tillgångar.
Resultat per aktie
Årets resultat i förhållande till genomsnittligt.
Kassaflöde per aktie
Kassaflöde från den löpande verksamheten i förhållande till genomsnittligt antal aktier.
Eget kapital per aktie
Eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens slut.
Andel utdelad vinst
Utdelning i förhållande till vinst per aktie.
Direktavkastning (%)
Utdelning per aktie dividerat med börskurs per aktie vid årets slut.
P/E-tal
Aktiepris (rskurs vid årets slut x antalet aktier vid periodens slut) dividerat med årets resultat.
75
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2024
Mysafety Group AB | Rådmansgatan 40, 113 57 Stockholm
info@Mysafety.se | Mysafety.se
Organisationsnr 556313-5309 | Styrelsens säte: Stockholm
549300H1D6B81XZGWQ062024-01-012024-12-31549300H1D6B81XZGWQ062023-01-012023-12-31549300H1D6B81XZGWQ062024-12-31549300H1D6B81XZGWQ062023-12-31549300H1D6B81XZGWQ062022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300H1D6B81XZGWQ062023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300H1D6B81XZGWQ062023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300H1D6B81XZGWQ062022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300H1D6B81XZGWQ062023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300H1D6B81XZGWQ062023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300H1D6B81XZGWQ062022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300H1D6B81XZGWQ062023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300H1D6B81XZGWQ062023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300H1D6B81XZGWQ062022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300H1D6B81XZGWQ062023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300H1D6B81XZGWQ062023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300H1D6B81XZGWQ062022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300H1D6B81XZGWQ062023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300H1D6B81XZGWQ062023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300H1D6B81XZGWQ062022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300H1D6B81XZGWQ062023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300H1D6B81XZGWQ062023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300H1D6B81XZGWQ062022-12-31549300H1D6B81XZGWQ062024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300H1D6B81XZGWQ062024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300H1D6B81XZGWQ062024-01-012024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300H1D6B81XZGWQ062024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300H1D6B81XZGWQ062024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300H1D6B81XZGWQ062024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300H1D6B81XZGWQ062024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300H1D6B81XZGWQ062024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300H1D6B81XZGWQ062024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300H1D6B81XZGWQ062024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300H1D6B81XZGWQ062024-01-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300H1D6B81XZGWQ062024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares