Årsredovisning 2023
Aktieägarinformation
Årsstämma 2024
mySafety Group ABs årsstämma hålls torsdagen den 23 maj kl. kl. 11.00 på Schjødt Advokatby
på Hamngatan 27 i Stockholm.
Anmälan
Aktieägare som önskar deltaga i årssmman skall
dels vara införd i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken den 15 maj 2024
dels anmäla sig till bolaget senast den 17 maj 2024
Vid anmälan vänligen uppge namn, person- eller organisationsnummer, adress och telefonnummer,
aktieinnehav samt antal biträden i förekommande fall.
Aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier måste dessutom tillfälligt inregistrera dessa i eget
namn hos Euroclear Sweden AB för att äga rätt att delta i årsstämman. Sådan inregistrering görs ge-
nom att kontakta den bank eller fondhandlare som förvaltar aktierna och skall vara verkställd senast
den 17 maj 2024.
Föreslagen utdelning
mySafety Group AB:s styrelse föreslår årsstämman att utdelning lämnas med 1 kr per aktie för
räkenskapsåret 2023
Ekonomisk information för räkenskapsåret 2024
Delårsrapport januari – mars 2024-05-14
Delårsrapport januari – juni 2024-08-15
Delårsrapport januari – september 2024-11-20
Bokslutskommuniké för 2024 2025-02-18
Beställningsinformation
Rapporter och ekonomisk information publiceras på
mySafety:s webbplats, www.investor.mysafety.se
Beställning kan ske via e-post till investor@mySafety.se
Inledning
VD har ordet 4
Året i sammandrag 6
Ledande befattningshavare 10
Verksamheten
Om koncernen 14
mySafety aktien 16
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse 20
Flerårsöversikt 25
Resultaträkningar 26
Rapport över finansiell ställning 28
Balansräkningar moderbolaget 30
Förändringar eget kapital 32
Kassaflödesanalyser 33
Redovisnings- och
värderingsprinciper 34
Noter 41
Revisionsberättelse 54
Bolagsstyrning
Bolagsstyrning 60
Styrelse 66
Revisors yttrande om
bolags styrningsrapporten 68
Definitioner av nyckeltal 69
MySafety
Årsredovisning
2024
VD har ordet
Från och med november äger vi hela mySafety Försäk-
ringar, där vi har över 150.000 kunder som kommer
utgöra en viktig bas i vårt framtida värdeskapande.
Våra partners är den absolut viktigaste komponenten
i arbetet att bygga det ekosystem av kundrelationer vi
har bevisat fungerar. Tillsammans med stora partners
bygger vi återkommande flöden av kunder där vi skapar
kundresor baserade på anpassade erbjudanden, där
relevans är ledstjärnan.
Med en stabil växt i detta segment är fokus nu helt
inställt på att snabbt öka antalet partnersamarbeten.
Genom att stärka partneravdelningen och aktivt leta
nya vertikaler ser vi med tillförsikt fram emot en ännu
positivare utveckling under 2024.
Sedan vi tog över hela bolaget i november har ett inten-
sivt arbete tagit vid för att identifiera hur vi bygger ett
lönsammare, effektivare och mer framåtriktat MySafety
rsäkringar. Med dryga 300 miljoner i omsättning foku-
serar vi på ökad lönsamhet och ökad digitalisering un-
der 2024, där redan ett kostnadsreduktionsprogram har
sjösatts som beräknas ge en årlig effekt på 15 miljoner.
Som en mycket viktig pusselbit i vårt framtida ekosys-
tem runt digitala kundresor, har vi renodlat, effektivise-
rat och skapat en stabil framtid för Xavi Solutionnode.
Xavi har nu fullt ut blivit ett strategiskt innehav för
Mysafety Group och skall i tiden som kommer bidra till
att flytta Mysafety Förkringar till att erbjuda framti-
dens förkringar, där tech spelar en avgörande roll.
Xavi levererar lösningar förutom till flera mångåriga
kunder, också till koncernen. Den nya strategin för Xavi
har resulterat i en ny organisation och efter att ha sålt
dotterbolaget Tavana, också redo att i allt högre takt
bidra till att realisera den digitala koncern Mysafety
Group skall vara.
Våra teckningsoptioner TO4 har fallit väl ut under tredje
kvartalet 2023 och första kvartalet 2024 har teckning
skett i TO5. Något som skapat möjlighet för oss att gå
vidare med vår expansiva strategi.
Vår strategi är att bygga en ny företagsgrupp där
fokus och passionen ligger i att ta vara på den digitala
kundresan, från erbjudande till distribution. Vi har på
allvar fått upp farten och 2023 var året då förvärvet av
mySafety Försäkringar blev verklighet.
Marcus Pettersson, VD & Koncernchef
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
4
Vi ska förvärva företag som kan förädlas
och utvecklas, med utgångspunkt i kundens
behov. Återköp, merköp och relevans skall
stå i centrum för digitala och strukturella
initiativ och skapa lönsamhet.
5
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
strategin och ett framåtlutat partnerprogram skapar helt
nya förutsättningar för framtida tillväxt och utveckling för
mySafety Group under kommande år. Finansiella mål:
• Koncernens mål är att nå en EBITDA-marginal som över-
stiger 20 procent under räkenskapsåret som avslutas den
31 december 2027.
• Koncernens mål är att nå en nettoomttning som över-
stiger 500 MSEK för räkenskapsåret som avslutas den 31
december 2027.
Den 31 oktober pressmeddelande mySafety Group AB
att antalet aktier och röster i Bolaget har ändrats till följd
av utnyttjande av teckningsoptioner av serie 2022/2023.
Pressmeddelande om det slutliga utfallet i utnyttjandet
av teckningsoptioner av serie 2022/2023 offentliggjordes
av Bolaget den 3 oktober 2023. Genom utnyttjandet av
teckningsoptioner av serie 2022/2023 har antalet aktier
i Bolaget ökat med 5 228 526 till 12 044 611 och antalet
röster ökat med 522 852,6 till 1 277 793,1.
Den 18 oktober pressmeddelades att bolaget genom-
fört det förvärv som offentliggjordes den 15 september
2023 att Bolaget ingått avtal med fem aktieägare i dotter-
bolaget mySafety Holding AB om förvärv av 735 aktier i
mySafety Holding AB.
Den 18 oktober publicerades kommuniké från extra bo-
lagsstämma. Stämman beslutade, i enlighet med styrel-
sens förslag, att ändra bolagsordningen innebärande att
Empir Groups företagsnamn ändras till mySafety Group
Året i sammandrag:
Viktiga händelser 2023
Den 14 december pressmeddelade
mySafety Group AB att bolaget ingått
avtal med Uppertine Holdings Ltd om
förvärv av cirka 10,1 procent av aktierna
och rösterna i Nordic Benefits AS (”Nordic Benefits).
Tillträdet till aktierna skedde i samband med förvärvets
offentliggörande. I samband med förvärvet erhåller
mySafety Group även en köpoption att förvärva ytterliga-
re cirka 41,3 procent av aktierna och rösterna i Nordic
Benefits från Uppertine Holdings Ltd. Den totala köpeskil-
lingen för det initiala förvärvet av 10,1 procent av aktierna
och rösterna i Nordic Benefits uppgår till cirka 8,3 MSEK,
motsvarande 11,3 SEK per aktie. mySafety Group har rätt
att utnyttja köpoptionen till och med den 30 april 2024
och för det fall mySafety Group väljer att utnyttja köpop-
tionen ska priset per aktie motsvara priset per aktie i det
initiala förvärvet, dvs. 11,3 SEK per aktie. För det fall
mySafety Group väljer att utnyttja köpoptionen fullt ut
kommer mySafety Group således att erlägga en ytterliga-
re köpeskilling om cirka 34,2 MSEK, vilket innebär att den
totala köpeskillingen för cirka 51,4 procent av aktierna och
rösterna i Nordic Benefits kan komma att uppgå till cirka
42,5 MSEK. Genom transaktionen kan mySafety Group få
tillgång till den norska marknaden, samt både till Nordic
Benefits förseningsrsäkringar för resenärer, och deras
tandvårdsförsäkringar.
Den 21 november pressmeddelade mySafety Group
AB att styrelsen beslutat att fastslla finansiella mål för
koncernen. Med bakgrund i koncernens nya struktur har
styrelsen för mySafety Group AB beslutat att fastslla
följande finansiella mål. Den nya digitala distributions-
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
6
AB. Vidare beslutade stämman, i enlighet med styrelsens
förslag, att godkänna ingåendet av aktieöverlåtelseavtalen
som styrelsen i Bolaget ingick. Stämman beslutade vidare
att godkänna styrelsens beslut om en riktad kvittningse-
mission. Kommunikén i sin helhet återfinns på investor.
mysafetygroup.se
Den 3 oktober pressmeddelades utfallet från utnytt-
jandet av teckningsoptionerna av serie 2022/2023 vilka
emitterades i samband med Bolagets företrädesemission
av units i november 2022. Totalt utnyttjades 5 228 526
Teckningsoptioner, motsvarande cirka 94,4 procent av
utestående Teckningsoptioner, till en teckningskurs om
7,01 SEK per aktie av serie B. Totalt tecknades således 5
228 526 aktier av serie B. Genom utnyttjandet av Teck-
ningsoptionerna tillförs moderbolaget cirka 36,7 MSEK
före emissionskostnader.
Den 19 september pressmeddelades
att beslut tagits om att senarelägga
offentliggörandet av Bolagets delårsrap-
port för perioden januari–september
2023 till den 21 november 2023. Tidigare kommunicerat
datum var den 15 november 2023. Anledningen till
senareläggningen var den pågående emissionen av
konvertibler riktad till säljarna av aktier i mySafety Holding
AB som offentliggjordes den 15 september 2023.
Den 18 september kallade styrelsen till en extra bolags-
smma som skulle hållas den 18 oktober.
Den 5 augusti verkslldes utdelningen av 22 144 340
aktier av serie B i Xavi Solutionnode AB, efter utdelningen
har Empir kvar ett ägande om 23,08 procent i Xavi Solu-
tionnode.
Den 15 september pressmeddelades att avtal ingåtts
med fem aktieägare i dotterbolaget mySafety Holding AB
om förvärv av 735 aktier i mySafety Holding AB. Efter ge-
nomförandet av förvärvet kommer mySafety Holding AB
att vara ett helägt dotterbolag. Köpeskillingen uppgick till
22 050 000 SEK och erlades i form av säljarreverser, varav
21 175 000 SEK ska kvittas mot nyemitterade konvertibler
av serie 2023:1 och 2023:2 i mySafety Group (namnändrat
från Empir Group AB) och 875 000 SEK ska återbetalas
kontant senast den 30 november 2023. Styrelsen i mySa-
fety Group (namnändrat från Empir Group AB) har därför,
villkorat av extra bolagsstämmans efterföljande godkän-
nande, beslutat om en riktad kvittningsemission av 1 750
000 konvertibler av serie 2023:1 med ett sammanlagt
lånebelopp om 17 500 000 SEK och 367 500 konvertibler
av serie 2023:2 med ett sammanlagt lånebelopp om 3 675
000 SEK som betalning av del av den avtalade köpeskil-
lingen. Teckningskursen för konvertiblerna motsvarar
konvertiblernas nominella belopp om 10 SEK per konver-
tibel. Vidare beslutade styrelsen att föreslå att en extra
bolagsstämma beslutar om att Empir Group AB ska byta
företagsnamn till mySafety Group AB.
Den 28 augusti pressmeddelades att teckningskursen
för teckningsoptioner av serie 2022/2023 fastställdes
till 7,01 kronor och utnyttjandeperioden inleddes den 1
september 2023. För information i sin helhet, se investor.
mysafety.se
Den 16 maj pressmeddelade Empir
Group att Empir Group AB ingått avtal
om förvärv av 7 500 000 aktier i intresse-
bolaget Xavi Solutionnode AB (publ)
(”Xavi Solutionnode). Priset per aktie uppgick till 0,42
kronor, vilket innebär att Empir Group betalade en
köpeskilling om totalt 3 150 000 kronor. Betalning för
aktierna skedde mot en säljarrevers som i efterhand
reglerats. Efter förrvet innehar Empir Group 36 321 359
aktier av serie B i Xavi Solutionnode, vilket motsvarar
29,09 procent om av aktierna och 28,77 procent av
rösterna i Xavi Solutionnode.
7
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
Den 31 mars pressmeddelade Empir
Group om förändring av det totala antalet
aktier och röster i Empir Group AB. Antalet
aktier och röster i Empir Group AB har
ändrats till följd av registrering av bolagets riktade nyemis-
sion av aktier av serie B som offentliggjordes genom
pressmeddelande den 7 mars 2023. I den riktade nyemis-
sionen tecknades totalt 280 000 B-aktier. Efter den riktade
nyemissionen uppgår aktiekapitalet i Empir per den 31
mars 2023, den sista handelsdagen i månaden, till 6 816
085 kronor, fördelat på 6 816 085 aktier, varav 81 480
aktier av serie A och 6 734 605 aktier av serie B. Varje aktie
av serie A medför en (1) röst och varje aktie av serie B
medför en tiondels (1/10) röst. Totalt uppgår antalet röster
i Empir till 754 940,5. Bolaget äger inga egna aktier.
Den 13 mars pressmeddelade Empir Group AB att bola-
get har förrvat skuldebrev i dotterbolaget ESSNSS AB till
ett sammanlagt nominellt belopp om 11 735 697 kronor
från Litorina Kapital III L.P. till ett pris om sammanlagt 7
041 418,20 kronor. Vidare har Empir Group och övriga
aktieägare i ESSNSS kommit överens om att ESSNSS ska
genomföra en riktad kvittningsemission om 468 aktier
till Empir Group till en teckningskurs om 25 000 kronor
per aktie, varvid betalning ska erläggas genom kvittning
av Skuldebrev till ett sammanlagt belopp om 11 700 000
kronor, samt att Empir Group ska erhålla en option att
teckna ytterligare upp till 532 aktier i ESSNSS i en riktad
nyemission till en teckningskurs om 25 000 kronor per
aktie. Empir Group har även ingått avtal om att förvärva
sammanlagt 265 aktier i ESSNSS från två av de övriga ak-
tieägarna i ESSNSS. Efter genomförandet av Kvittningse-
missionen äger Empir Group 1 733 aktier i ESSNSS, vilket
motsvarar cirka 70,22 procent av det totala antalet aktier
och röster i ESSNSS.
Den 7 mars pressmeddelade Empir Group att styrelsen
för Empir Group AB har den 7 mars 2023, beslutat att ingå
låneavtal med en kreditram om totalt 15 MSEK utställd av
Modelio Equity AB (via dotterbolaget Buntel AB). Vidare
har styrelsen för Empir Group, med stöd av bemyndi-
gandet från årssmman den 12 maj 2022, beslutat att
genomföra en riktad emission av 280 000 aktier av serie
B och 1 120 000 teckningsoptioner av serie 2023/2024 till
Modelio Equity. Teckningskursen per aktie av serie B i den
Riktade Emissionen är 12,00 SEK och teckningskursen per
teckningsoption av serie 2023/2024 i den Riktade Emissio-
nen är 1,30 SEK. Genom den Riktade Emissionen tillförs
Empir en initial emissionslikvid om totalt cirka 4,8 MSEK
före emissionskostnader.
Den 28 februari ppressmeddelade Empir Group om
förändring av det totala antalet aktier och röster i Empir
Group AB. Antalet aktier och röster i Empir Group AB
(”Empir) har ändrats till följd av registrering av bolagets
tidigare kommunicerade riktade nyemission av aktier av
serie B. I den riktade nyemissionen tecknades totalt 1
000 000 B-aktier. Efter den riktade nyemissionen uppgår
aktiekapitalet i Empir per den 28 februari 2023, den sista
handelsdagen i månaden, till 6 536 085 kronor, fördelat
på 6 536 085 aktier, varav 81 480 aktier av serie A och 6
454 605 aktier av serie B. Varje aktie av serie A medför en
(1) röst och varje aktie av serie B medför en tiondels (1/10)
röst. Totalt uppgår antalet röster i Empir till 726 940,5.
Bolaget äger inga egna aktier.
Den 24 januari pressmeddelade Empir Group att styrel-
sen för Empir Group AB den 24 januari 2023, med stöd
av bemyndigande från årsstämman den 12 maj 2022,
beslutat att genomföra en riktad emission av 1 000 000
B-aktier. Teckningskursen har fastställts till 10,25 SEK
per aktie, vilket motsvarar en rabatt om 5,53 procent i
förhållande till stängningskursen för Bolagets B-aktier den
24 januari 2023. Genom den Riktade Emissionen tillförs
Bolaget 10,25 MSEK före transaktionskostnader. Ett antal
svenska strategiska investerare, däribland Modelio Equity
AB, deltar i den riktade Nyemissionen. Nettolikviden som
tillförs Bolaget genom den riktade Nyemissionen ska
användas till att säkerslla finansiering av det nyligen
genomförda indirekta förvärvet av 50 procent av aktierna
i mySafety Group AB.
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
8
Den 16 januari pressmeddelade Empir Group att bola-
gets indirekta förrv av 50 procent av aktierna i mySafety
Group AB har genomförts. Empir Group AB offentlig-
gjorde den 13 januari 2023 att Empir genom nyemission
förvärvat motsvarande 50 procent av samtliga aktier
efter nyemissionen i holdingbolaget ESSNSS AB, som i sin
tur ingått avtal om förvärv av samtliga aktier i mySafety
Group AB fn Litorina Kapital III L.P. ESSNSS har idag, den
16 januari 2023, genomfört förrvet av samtliga aktier i
mySafety, vilket innebär att Empir således indirekt innehar
50 procent av aktierna i mySafety.
Den 13 januari pressmeddelade Empir Group att bolaget
har ingått avtal om indirekt förvärv av 50 procent av
aktierna i mySafety Group AB. Empir Group har genom
nyemission förvärvat motsvarande 50 procent av samtliga
aktier efter nyemissionen i holdingbolaget ESSNSS AB
som i sin tur har ingått avtal om förrv av samtliga aktier
i mySafety Group AB från Litorina Kapital III L.P. Reste-
rande ägare i ESSNSS besr av ett antal nuvarande och
tidigare ledande befattningshavare i mySafety-koncernen.
Den totala emissionslikviden för de aktier i ESSNSS som
Empir har tecknat uppgår till 15 MSEK och har erlagts ge-
nom kontant betalning. Köpeskillingen för aktierna i mySa-
fety som ESSNSS ska förvärva uppgår till 40 MSEK, varav
15 MSEK kommer att erläggas genom kontant betalning
och 25 MSEK kommer att erläggas genom säljarrevers.
9
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
Ledande
befattningshavare
Marcus Pettersson
VD och Koncernchef
dd 1971
Utbildning
Ekonomiutbildning, Oslo Business School
Större operativa uppdrag
mySafety Group AB, VD och koncernchef sedan 2022
Honorkonsul, Sri Lanka i Göteborg
Tidigare operativa uppdrag
Marcus Pettersson har lång erfarenhet från uppdrag som styrelse-
ledamot och ledande befattningar inom sjöfarts-, rese-, hälsovårds-
och transportindustrin.
Styrelsebefattningar
Styrelseordförande, Xavi Solutionnode AB
Styrelseledamot, mySafety Group AB
Styrelseledamot, Omilon Holding AB
Styrelseledamot, Glittertind AB
Styrelseledamot, Technode AB (dotterbolag till mySafety Group AB)
Eget och närståendes innehav av finansiella instrument
per 28 mars 2024
220 000 B-aktier via Berver & Co AB
133 000 IAB via Berver & Co AB
Torbjörn Nilsson
CFO
född 1967
Utbildning
Civilekonomexamen, Mälardalens Universitet
Rätt fokus i styrelsearbetet, Styrelseakademin
Större operativa uppdrag
mySafety Group AB, CFO sedan 2022
Tidigare operativa uppdrag
Empir Group AB, CFO 2008 - 2022
Nocom AB, CFO 2006 – 2008
Northern Parklife AB, Ekonomichef 2000 – 2006
Smålandsbörsen Data AB, Ägare, styrelseledamot och Ekonomichef
1992 – 1998
tf VD Xavi Solutionnode AB 2021
Styrelseledamot, Xavi Solutinnode 2021 - 2022
Styrelseuppdrag i ett flertal dotterbolag till Empir Group under perioden
2008 – 2022
Styrelsebefattningar
Styrelseledamot, TNN Konsult och Invest AB
Eget och närstående innehav av finansiella
instrument per 28 mars 2024
63 000 B-aktier via TNN Konsult och Invest AB
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
10
11
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
Verksamheten
2023
Dotterbolag
Verksamheten i koncernen drivs genom bolaget Mysafety AB som är ett helägt
dotterbolag till Mysafety Group AB via bolaget Mysafety Holding AB.
2023 för Mysafety Försäkringar
Vänt kundbasen i dotterbolaget SBM
• Vi tar lärdomarna till Mysafety 2024 och lanserar direkt-
reklam. Strategin fungerar och är för SBM bevisad.
Ökad omsättning mätt i ”Orders taken” i nyförsäljning
Optimerad kanalmix 2024 och växer fortsatt med
försäljning inkluderat partner
• Mysafety Sverige växer med Partner,
• Dotterbolaget SBM växer med direktreklam,
• Mysafety Finland växer med Digital Sales
Högre förnyelsegrader jämfört med 2022.
• Priserna har kunnat ökas 2024 för ett högre genomsnitt-
ligt ordervärde därtill.
• Projektet ”Billing 3.0” innebär att vi får mer förmågor
kring erbjudanden och betalningar
Vår största partner, Tickster har betydande inflöde
kunder varje månad
• Tickster lanserades i Norge under första kvartalet 2024
• Vidgar till fler vertikaler för att replikera framgång
MySafety – en nordisk akr
inom försäkring
Mysafety är fokuserade på den nordiska marknaden med
stark närvaro i Sverige och Finland, verksamhet i Norge
och nödndiga tillsnd för att nå den danska marknaden.
Mysafety uppfann ID-skyddsrsäkringen 2008 och har
sedan dess varit den nordiska marknadsledaren och inn-
ovatören avseende ID-stöld och bedrägerier.
Bedrägerierna blir vanligare och bedragarna allt skickliga-
re, därför lanserade Mysafety Sveriges mest omfattande
och enda Bedrägeriskyddsrsäkring 2021.
Mysafety har sedan 1999 utmanat försäkringsmarkna-
den med innovativa lösningar för såväl gamla såsom nya
brott. Mysafety kombinerar tjänster och försäkringar i
lättillgängliga, relevanta koncept för sina +280.000 kunder
–inramat av det nylanserade varumärket och visuella
identitet som andas ”Unstoppable Living.
Partnerskap är grunden för
fortsatt växt.
Genom året har Mysafety vunnit framgångar inom part-
nersegmentet där växten är tilltagande och nya partner
kommer till. Med vår starka närvaro i Med digital mark-
nadsföring i kombination med partner- skap når mySafety
stora mängder potentiella kunder och kan därigenom
kerställa mer effektiv växt i kundbasen.
Med innovativa försäkringskomponenter inbäddade i
våra partners tjänster, produkter eller prenumerationer,
erbjuder vi anpassade förkringar till en konsertbiljett,
ett lägenhetsförvärv eller till och med en parkeringsavgift.
Kunderna i dessa stora flöden profileras och erbjudas yt-
terligare anpassade personliga försäkringserbjudanden,
för långsiktiga kundrelationer.
Growth Model – Kundresor
Första fasen av den stora lansering av Microsoft Dyna-
mics har slutförts under året, där kundresor nu byggs i
Dynamics. Det medför högre effektivitet, nya funktioner
för högre utfall och därtill mer relevanta erbjudanden till
kunden. Det fortsatta bygget kring Dynamics skall fort-
tta för att srka satsningen på kundresor, innehåll och
relevanta erbjudanden.
Förmågan att behålla kund
/kundnöjdhet
Förnyelsegraderna och även betalgraderna har förbätt-
rats under året, som en direkt konsekvens av ett förbätt-
rat arbete med betalmetoder: Vi har möjliggjort enkla
betalningar via Swish vid nyteckning och förnyelse och
lagt stort fokus på uppmuntra kund att aktivera autogi-
ro under försäkringsperioden för att undvika onödiga
påminnelser
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
14
Xavi Solutionnode
Under 2023 har Xavi Solutionnode genomfört ett
omfattande kostnadsreduktionsprogram i kombination
med nytt ledarskap och flytt till nya lokaler. Dotterbolaget
Tavana IT avyttrades i mars 2024 som ett led i
renodlingen.
Xavi har nu intagit rollen som koncernens motor för att
tillhandahålla IT-utveckling till både Mysafety och framtida
intresse- eller dotterbolag. Med c:a 70 utvecklare tillför
vi koncernen en techmotor som adderar värden till
nuvarande och kommande investeringar.
Xavi Solutionnode med sin IT-konsultverksamhet
Frontwalker Group erbjuder resurs- och kompetens-
förstärkning inom systemutvecklingsprocessens alla
faser. Tyngdpunkten i Frontwalker Groups verksamhet
ligger i konsultaffären där specialister stärker kundernas
organisationer med expertis inom systemutveckling,
systemarkitektur, projektledning, kravanalys och test.
Xavi Solutionnode är ett intressebolag till mySafety
Group med ett ägande om ca 29 %.
Under 2023 har Xavi Solutionnode genomfört ett
omfattande kostnadsreduktionsprogram i kombination
med förnyat ledarskap och flytt till nya lokaler
Dotterbolaget Tavana IT avyttrades i mars 2024 som ett
led i renodlingen.
Xavi har nu intagit rollen som koncernens motor för
att tillhandahålla IT-utveckling till både Mysafety och
framtida intresse- eller dotterbolag. Med c:a 70 utvecklare
tillför vi koncernen en techmotor som adderar värden till
nuvarande och kommande investeringar.
– Jag är glad och tacksam över denna
utmärkelse. Jag vill ta chansen att också
tacka alla fina människor som jobbar
aktivt mot alla former av näthat! Utan
er tror jag att det skulle det vara enormt
mycket svårare att vara aktiv i det offentli-
ga rummet, säger Kodjo Akolor.
Kodjo Akolor
Intressebolag
Ökad kundnöjdhet
Kundnöjdheten framgår även på Trustpilot där snittbety-
get för Mysafety Sverige under 2023 ökat fn 4,3 till 4,4.
(SBM sjönk något men är på väg upp igen).
Till 2024 tar vi med oss ännu bättre arbete med att åter-
aktivera kunder i fler kanaler.
Lansering av Unstoppable
Mysafety fick ny färg och form, ny logga och nytt uttryck.
När kommunikation flyttas från traditionell telefonförsälj-
ning till digital kommunikation och print, slls högre krav
på uttryck och identitet. Mysafetys varumärke ska säker-
slla att varje interaktion med Mysafety inger känslan av
Unstoppable.
Unstoppable - The word we never use but the feeling to feel
in any interaction with Mysafety. We behave unstoppable,
defined by our actions, not by our words.
We enable people to calmly continue living life to the full
without unforeseen obstacles and anxiety. All that drab
and dreary stuff, which can often be hard to deal with, can
confidently be left to us. We actually solve problems, fast
and uncomplicated, while we challenge the industry, we act
in, the insurance industry.
15
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
Aktiens utveckling 2023
Aktiekapital
Den 31 december 2023 hade moderbolaget ett aktiekapital om
12 044 611 kronor. Aktierna är fördelade på 81 480 aktier av
serie A och 11 963 131 aktier av serie B, totalt 12 044 611 aktier.
Alla aktier har lika rätt till del i bolagets vinst och tillgångar. Varje
aktie av serie A berättigar till en (1) röst och varje aktie av serie
B till en tiondels (1/10) röst på årsstämman. Aktiekapitalet har
ökat under 2023 i samband med två riktade nyemissioner där
antalet aktier av serie B har utökades med totalt 1 280 000 och
tillfördes ett aktiekapital om 1 280 000 kr. Utöver det har mySa-
fety genomfört en nyemission kopplat till teckningsoption TO 4B
där antalet aktier av serie B utökades med totalt 5 228 526 och
tillfördes ett aktiekapital om 5 228 526 kr.
Aktier 2023-12-31 Antal
Andel av
röster (%)
Andel av
kapital (%)
A-aktier
81 480 6,4 0,7
B-aktier
11 963 131 93,6 99,3
Summa
12 044 611 100,0 100,0
Aktieägarna
mySafety hade 2 646 (2 556) aktieägare vid årsskiftet. Ägarbil-
den framgår av tablån på nästa sida.
Marknadsnotering
mySafety:s B-aktier är noterade på Nasdaq Stockholm Small
Cap. Aktien noterades den 19 maj 1998. Sista betalkursen
den 29 december 2023 blev 10,9 (7,08) kr, vilket motsvarar en
ökning med ca 53,9 % jämfört med ett år tillbaka. Aktiens högsta
notering under året var 16,80 kr den 14 mars och den lägsta no-
teringen var 6,90 kr den 9 januari och den 10 januari. mySafetys
rsvärde uppgick vid årsslutet till ca 131,3 (39,2) mkr.
Likviditetsgaranti
mySafety har ett likviditetsgarantiavtal med Mangold Fondkom-
mission AB för att främja en högre likviditet samt minska skillna-
den mellan köp- och säljkurser i handeln med bolagets aktier.
Avtalet innebär att Mangold Fondkommission AB ska utra
vissa market maker tjänster i enlighet med Nasdaq Stockholm
rekommendation.
Utdelning
mySafety Groups utdelningspolicy är att utdelningen skall uppgå
till 1 kr per aktie men styrelsen skall även beakta bolagets investe-
rings- och kapitalbehov. mySafetys styrelse föreslår årsstämman
att utdelning lämnas med 1 kr per aktie för räkenskapret 2023.
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
16
Aktiens utveckling 2023
STÖRSTA ÄGARE
20231229 A-aktier B-aktier
Summa
röstvärde Andel röster Andel kapital
Crafoord Capital Partners AB
0
2 171 308 217 131 17,0% 18,0%
Nordnet Pensionsförsäkring AB
0
1 625 434 162 543 12,7% 13,5%
Avanza Pension 0 1 527 232 152 723 12,0% 12,7%
Stockfjord Invest AB 40 345 640 147 104 360 8,2% 5,6%
BNP Paribas SA Milan 0 546 103 54 610 4,3% 4,5%
Eslom Capital AB 0 405 000 40 500 3,2% 3,4%
Thomas Krishan
0
382 269 38 227 3,0% 3,2%
Exelity AB
0
367 050 36 705 2,9% 3,0%
Swedbank Försäkring AB
0
325 317 32 514 2,5% 2,7%
Jeneval Ltd
0
300 000 30 000 2,3% 2,5%
Övriga
41 135 3 673 451 408 480 32,0% 30,8%
SUMMA 81 480
11 963 131 1 277 793
100,0% 100,0%
Antal aktier Röstvärde Andel röster Andel kapital
A-aktier
81 480 81 480 6,4% 0,7%
B-aktier
11 963 131 1 196 313 93,6% 99,3%
Summa
12 044 611 1 277 793
Börskurs
10,90
Börsvärde
131 286 260
DATA PER AKTIE
2023 2022 2021 2020 2019
Resultat per aktie (kr)
4,19 -4,03 1,24 -3,96 -2,34
rskurs per årets slut (kr)
10,90 7,08 24,00 12,25 10,75
Utdelning per genomsnittligt antal aktier (kr)
1,00* 0,00** 1,50 1,50 0,50
Direktavkastning (%)
9,17 - 6,25% 12,20% 4,65%
P/E tal vid årets slut
3,96 Neg 19,37 Neg Neg
Kassafde per aktie (kr)
-0,18 -2,39 -0,95 2,80 1,37
Eget kapital per aktie (kr)
7,42 3,72 17,36 20,48 30,74
Genomsnittligt antal aktier (tusental)
7 918 5 536 5 536 5 536 5 200
Antal aktier vid årets slut (tusental)
12 045 5 536 5 536 5 536 5 536
Andel utdelad vinst (%)
23,9 Neg Neg Neg Neg
Definitioner omslaget längst bak
* Styrelsens förslag
17
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
AKTIEKAPITALETS UTVECKLING Ökning av
antal
aktier (st)
Totalt antal
aktier (st)
Ökning av
aktiekapital
(tkr)
Aktiekapitalets
utveckling (tkr)
1987 Bolaget bildas 50 50
1990 Fondemission/split 99500 100000 50 100
1990 Fondemission 100000 400 500
1991 Fondemission 100000 500 1000
1994 Fondemission 100000 1000 2000
1995 Fondemission 100000 1000 3000
1997 Split 20:1 1900000 2000000 3000
1997 Nyemission 1000000 3000000 1500 4500
1998 Nyemission, förvärv av bolag 80000 3080000 120 4620
1999 Nyemission, förvärv av bolag 90000 3170000 135 4755
2007 Nyemission, förvärv av bolag 851 040 4 021 040 1 277 6 032
2010/2011 Nyemission 4 021 040 8 042 080 6 031 12 063
2015 Nyemission, förvärv av bolag 3 200 000 11 242 080 4 800 16 863
2016 Nyemission, förvärv av bolag 3 428 573 14 670 653 5 143 22 006
2016 Nyemission, kvittning 9 806 481 24 477 134 14 710 36 716
2016 Nyemission 14 670 653 39 147 787 22 006 58 722
2016 Minskning av aktiekapital utan indragning av aktier - - -36 716 22 006
2016 Nyemission, förvärv av bolag 1 200 000 40 347 787 675 22 681
2016 Nyemission, TO3B 277 654 40 625 441 156 22 837
2017 Nyemission, förvärv av bolag 1 500 000 42 125 441 843 23 680
2017 Nyemission, TO3B 1 137 464 43 262 905 639 24 319
2017 Nyemission, förvärv av bolag 6 000 000 49 262 905 3 373 27 692
2017 Nyemission, TO3B 3 785 146 53 048 051 2 128 29 820
2017 Nyemission, TO3B 431 601 53 479 652 243 30 062
2017 Nyemission, förvärv av bolag 2 500 000 55 979 652 1 405 31 468
2017 Nyemission, TO3B 2 304 366 58 284 018 1 295 32 763
2017 Nyemission, TO3B 1 248 443 59 532 461 702 33 465
2017 Nyemission 7 611 704 67 144 165 4 278 37 743
2018 Sammanläggning av aktier 20:1 -63 786 958 3 357 207 - 37 743
2018 Nyemission, Förvärv av bolag 118 151 3 475 358 1 328 39 071
2018 Nyemission, Kvittning 75 000 3 550 358 843 39 914
2018 Nyemission 529 167 4 079 525 5 950 45 864
2018 Nyemission, Förvärv av bolag 450 000 4 529 525 5 059 50 923
2019 Nyemission 1 006 560 5 536 085 11 317 62 240
2019 Minskning av aktiekapital utan indragning av aktier - - -56 703 5 536
Indragning av aktier - - -56 703 5 536
2023 Nyemission 1 000 000 6 536 085 1 000 6 536
2023 Nyemission 280 000 6 816 085 280 6 816
2023 Nyemission 5 228 526 12 044 611 5 229 12 045
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
18
Finansiella
rapporter
2023
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören för MySafety Group AB (publ), org. nr 556313-
5309, med säte i Stockholm, avger härmed årsredovisning och koncernredovisning
för räkenskapsåret 2023.
Verksamheten
MySafety Group AB (publ) (namnändrat fn Empir Group under
året) är en koncern som investerar i verksamhet med huvudin-
riktning på digital transformation inom såväl B2B som B2C.
Den 16 januari 2023 förvärvades mySafety koncernen indirekt
genom en riktad nyemission till 50 % i MySafety Holding AB som
i sin tur förvärvade samtliga aktier i MySafety koncernen. Mysa-
fety Holding koncernen konsoliderades f r om 1 januari 2023 i
MySafety Group koncernen. I mars 2023 utökades ägandet till ca
70 % och i september/oktober förvärvades samtliga aktier vilket
innebär att MySafety koncernen är helägd av MySafety Group AB.
MySafety Group AB grundades 1987 och B-aktien är noterad
sedan 1998 på Nasdaq Stockholm Small Cap.
Bolagsstruktur
Moderbolaget MySafety Group AB har sitt säte i Stockholm och
där sitter koncernledningen. Koncernen består, per 2023-12-
31, av det noterade bolaget, MySafety Group AB, dotterbolaget
MySafety Holding AB med tillhörande dotterbolaget MySafety AB
som i sin tur äger dotterbolaget MySafety Försäkringar AB med
tillhörande dotterbolag MySafety Technology AB, MySafety Vehic-
le Security AB och SBM Försäkring AB. Utöver dessa bolag så äger
MySafety AB bolagen MySafety OY samt MySafety AS. MySafety
Group AB äger också dotterbolaget Technode AB och ett intres-
sebolag, Xavi Solutionnode som är noterat på NORDIC SME.
Bolagsstyrningsrapport
Bolagsstyrningsrapporten åternns på sid 6671 i denna
årsredovisning.
Intern kontroll och riskhantering
Bolagets och koncernens interna kontroll avseende den
nansiella rapporteringen samt beskrivning av den interna
kontrollens organisation åternns i bolagsstyrningsrapporten
på sid 70 i denna årsredovisning.
Ekonomisk översikt
Koncernen
Den 16 februari 2022 avyttrade MySafety Group samtliga aktier i
Nodebis Applications. Transaktionen medförde att Nodebis App-
lications inte längre var ett dotterbolag utan ett intressebolag.
Under Mars månad 2022 avyttrades resterande aktier i Nodebis
Applications.
Jämförelsetalen i koncernens resultaträkning har räknats om för
att de avyttrade verksamheterna ska kunna presenteras separat
från kvarvarande verksamhet. Jämförelsetal för balansräkning
och kassaödet har inte räknats om för avyttrad verksamhet.
Omräkningen har gjorts för 2022.
Omvärdering av immateriella tillgångar kundavtal
I samband med framtagandet av bolagets bokslutskommuniké
och årsredovisning har MySafety genomfört ett arbete med att
identiera värdet på MySafetys kundavtal. till 226 691 tkr minus
uppskjuten skatt uppgående till -46698 tkr vilket innebär att
rvärvsanalysen visar negativ goodwill uppgående till 64 206 tkr.
Avskrivning har gjorts under 2023 med 28 258 tkr och upplös-
ning av uppskjuten skatt har skett med 5821 tkr vilket innebär
att rörelseresultatet, såväl som periodens resultat, har påverkats
med 50 712 tkr.
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
20
Omsättning och resultat
Nettoomsättningen från kvarvarande verksamhet under året öka-
de med 34 984,6 % jämrt med motsvarande period föregående
år och uppgick till 311 902 (889) tkr. Ökningen beror på det förrv
av MySafety koncernen som gjordes under det första kvartalet
2023. Periodens rörelseresultat från kvarvarande verksamhet
uppgick till 34 478 (-20 803) tkr. I periodens rörelseresultat fn
kvarvarande verksamhet ingår det ca 2 600 tkr i advokatkostnader
som är kopplat till det förvärv som genomförts i omgångar under
året. Finansnettot från kvarvarande verksamhet uppgick under
perioden till -5 378 (-7 311) tkr. I periodens nansnetto från kvar-
varande verksamheter ingår det en positiv resultatverkan på ca
4600 tkr kopplad till att moderbolaget förvärvade skuldebrev av
Litorina (säljare av MySafety) för ca 7100 tkr till ett nominellt värde
om ca 11700 tkr. Periodens resultat före skatt från kvarvarande
verksamhet uppgick till 29 100 (-28 114) tkr. Periodens resultat från
kvarvarande verksamheter uppgick till 33 153 (-28 113) tkr. Av pe-
riodens resultat från kvarvarande verksamhet är 33 351 (-28 113)
tkr hänförligt till moderbolagets aktieägare. Periodens resultat
från avyttrad verksamhet uppgick till 0 (5 586) tkr. Periodens resul-
tat uppgick till 33 351 (-22 284) tkr. Av periodens resultat är 33 351
(-28 113) tkr hänförligt till moderbolagets aktieägare.
Koncernens skattesituation
Det ackumulerade skattemässiga förlustavdraget uppgår per 31
december 2023 till ca 79,8 mkr. I balansräkningen är uppskjuten
skattefordran redovisad till 6 314 (10) tkr, se not 11.
Finansiell ställning och likviditet
Vid periodens utgång uppgick likvida medel till 29 343 (13 423)
tkr. Nettokassan uppgick vid periodens slut till -85 007 (13 423)
tkr. Nettokassan belastas av räntebärande skulder kopplat till
fakturabelåning, anstånd hos Skatteverket från Pandemi åren
samt räntebärande skulder kopplat till förvärvet av mySafety i
rjan av året. Ansnden till Skatteverket återbetalas enligt en
återbetalningsplan som sträcker sig till och med mars månad
2026 och uppgår vid periodens slut till 20 155 (0) tkr.
Likvida medel uppgick vid periodens slut till 29 343 (13 423) tkr
och det totala kassaödet för året uppgick till 15 920 (-42 783).
Soliditeten uppgick till 19,9 (82,1) %.
Investeringar
Koncernens investeringar under året har utgjorts av förvärv där
vi identierat ett värde i MySafetys kundavtal som uppgick till 226
691 tkr vilket innebar att förvärvsanalysen visade negativ goodwill
uppgående till 64 206 tkr. Investeringar har även gjorts i övriga
nansiella anläggningstillgångar uppgående till 13680 (0) tkr.
Investeringar i övriga immateriella anläggningstillgångar under
året uppgår till 11 791 (213) tkr som består av aktiverade utveck-
lingskostnader i Microsoft Dynamics 365. Investeringar i materiella
anläggningstillgångar under perioden uppgår till 1 772 (233) tkr.
Investeringarna avser i huvudsak inventarier och datautrustning i
samband med ytt till nya lokaler.
Medarbetare
MySafety koncernen har sysselsatt 82 (7) personer i medeltal un-
der perioden varav 70 (5) personer varit ansllda. Under det fr-
de kvartalet har koncernen sysselsatt 88 (2) personer i medeltal
varav 75 (0) personer varit anställda. Utöver de anställda anlitade
koncernen 12 (2) underkonsulter i genomsnitt under perioden.
Under det fjärde kvartalet anlitade koncernen 13 (2) personer i
medeltal. Vid periodens slut uppgick antalet sysselsatta till 89 (2).
MySafety-aktien
Den 31 december 2023 hade moderbolaget ett aktiekapital om
12 044 611 kronor. Aktierna är fördelade på 81 480 aktier av
serie A och 11 963 131 aktier av serie B. Alla aktier har lika rätt till
del i bolagets vinst och tillgångar. Varje aktie av serie A berättigar
till en (1) röst och varje aktie av serie B till en tiondels (1/10) röst
på årsstämman. Moderbolaget har, under perioden, genomfört
två riktade nyemissioner där antalet aktier av serie B har utökats
med totalt 1280000. Utöver det har moderbolaget genomfört
en företdesemission kopplat till teckningsoption TO 4B där
antalet aktier av serie B har utökats med totalt 5228526. Totalt
tillfördes 6508526 kronor i aktiekapital i ovan nyemissioner.
Den 31 december 2023 hade MySafety 2 646 (2 556) aktieägare.
Största enskilde ägare var Crafoord Capital Partners AB vars
innehav uppgick till 2 171 308 aktier av serie B. Andelen röster
uppgick till 17,0 procent och motsvarande andelen kapital till
18,0 procent. Andra stora ägare var Nordnet Pensionsförsäkring
AB (1 625 434 B-aktier), Avanza Pension (1 527 232 B-aktier) och
Stockfjord Invest AB (40 345 A-aktier och 640 147 B-aktier).
Hållbarhetsupplysningar
MySafetys policy är att bidra till hållbar utveckling genom att
kontinuerligt arbeta med aspekter runt kvalitet, miljö och den
sociala miljön. Vår skyldighet är att medverka till social och
ekonomisk välrd för våra anställda, kunder, leverantörer och
aktieägare samt att bidra till en god miljö.
Socialt ansvar
MySafety fäster stor vikt vid socialt ansvarstagande och vill vara
en attraktiv arbetsgivare. Personalpolitiken betonar hälsa, ut-
bildning och en balans mellan arbete och fritid – förutttningar
r en god arbetsinsats. Koncernen har ansvar för att erbjuda en
säker och icke diskriminerande arbetsmiljö.
Kvalitetsarbete
MySafetys kvalitetsarbete är inriktat mot att uppfylla de krav
som kunderna har på oss som leverantör. Kunden skall alltid
kunna lita på att mySafety utr sina åtaganden på ett profes-
sionellt sätt. Målet är att alltid vara en kompetent och eektiv
samarbetspartner. Nöjda kunder är lojala och MySafety har idag
många långa och nära kundrelationer.
Miljöarbete
MySafetys aärsverksamhet, som främst består av att leverera kun-
skap och lösningar, har en mindre miljöpåverkan än producerande
företag men MySafety vill ändå aktivt ta ett miljöansvar för att belas-
21
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
ta miljön i minsta möjliga utsträckning. MySafetys arbete med miljö-
frågan kan ske inom era områden, till exempel genom återvinning
av kontorsmaterial, val av miljövänliga leverantörer samt utnyttjande
av transportmedel som belastar miljön så lite som möjligt.
Risker och osäkerheter i verksamheten
MySafety koncernen och moderbolaget MySafety Group AB är ge-
nom sin verksamhet exponerad för olika slag av nansiella risker,
såsom marknadsrisk, kreditrisk, likviditetsrisk och aärsrisk. En
generell ekonomisk nedgång kan naturligtvis minska efterfrågan
på MySafetys tjänster och produkter. En utförlig beskrivning av
riskerna i MySafetys verksamhet nns beskrivet på sidorna 41–42
under not 4, Finansiell riskhantering.
Utsikter för 2024
Verksamheten i mySafety Group AB präglas av löpande kontrakt
riktade till konsumenter, och med produkter som klart genererar
kundnytta också i svårare tider. Bland produkterna åternns ex-
empelvis försäkringar för att täcka levnadskostnader vid omställ-
ningar i livet som har given plats i en volatil värld. mySafety skapar
trygghet för konsumenten med begripliga villkor och vi har för
avsikt att öka digitaliseringen i detta nya förvärv.
Försäkringsmarknaden har stadigt växt med cirka 6% om året
sedan 2010, och i tuare tider är tendensen att intresset för
försäkringar snarare ökar än minskar.
Resan mot en ny framtid för MySafety Group har bara börjat och
vi ser fram emot 2024 som det år där vi på allvar kan sätta vår
strategi i verket.
Förslag till riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare
Till styrelsens ordrande och ledamöter utgår arvode enligt
årsstämmans beslut. Årsstämman 2020 har antagit följande
riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare i mySafety
Group AB, att som längst gälla fram till årsstämman 2024.
Dessa riktlinjer avser anställningsvillkoren för verkställande
direkren, CFO och övriga ledande befattningshavare. Rikt-
linjerna ska tillämpas på ersättningar som avtalas efter det att
riktlinjerna antagits av årsstämman 2020. Riktlinjerna omfattar
inte ersättningar som beslutas av bolagsstämman.
Allmänt
Ersättning till verkställande direktören och ledande befattnings-
havare ska fastsllas till marknadsmässiga nivåer och ska bestå
av fast lön, eventuell rörlig lön, pension samt eventuella övriga
förmåner. Bolaget ska ha de ersättningsnivåer och anställnings-
villkor som erfordras för att säkerställa bolagets tillgång till
befattningshavare med erforderlig kompetens och kapacitet för
att nå uppsllda mål till för bolaget anpassade kostnader samt
med beaktande av den enskilde befattningshavarens kompe-
tens. Den sammanlagda möjliga ersättningen till ledande befatt-
ningshavare i bolaget ska huvudsakligen fördelas enligt följande:
– Fast lön: 6080 %
– Rörlig erttning: 5–30 %
– Pension: 2035 %
– Övriga förner: 5–25 %
Riktlinjernas främjande av bolagets aärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet
En framgångsrik implementering av bolagets aärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet förut-sätter att bolaget kan
attrahera rätt medarbetare. Denna riktlinje avser att ge mySafe-
ty Group AB förutsättningar att rekrytera och behålla kvalicera-
de medarbetare.
Fast lön
Erttningen i form av fast lön ska stå i proportion till
befattningshavarens erfarenhet, ansvar och befogenhet.
Rörlig ersättning
Den rörliga ersättningen ska vara maximerad till en årslön och
huvudsakligen baseras på tydliga målrelaterade prestationer.
Pension
De ledande befattningshavarnas pensionsvillkor ska vara mark-
nadsmässiga i förhållande till vad som generellt gäller för motsva-
rande befattningshavare på marknaden. Pensionen ska baseras
på avgiftsbestämda pensionslösningar alternativt omfattas av den
allmänna pensionsplanen, antingen via ITP-planen eller genom
individuella tjänstepensionsförsäkringar inom ramen för ITP.
Uppsägningslön och avgångsvederlag
Uppsägningslön och avgångsvederlag ska sammantaget inte
överstiga 24 månadslöner för respektive befattningshavare
Övriga förmåner
Övriga förner utgörs för bolaget av sedvanliga förmåner
enligt lokal praxis..
Lön och anställningsvillkor för medarbetare
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättningsrikt-
linjer har lön och anställningsvillkor för bolagets medarbetare
beaktats. Uppgifter om medarbetarnas totalersättning, ersätt-
ningskomponenter samt ersättningens ökning och ökningstakt
över tid har utgjort en del av styrelsens beslutsunderlag vid
utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och de begränsning-
ar som följer av dessa.
Beslutsprocesser
Frågan om ersättning till ledande befattningshavare behandlas
av verkställande direktören. Ersättning till verkställande direk-
tören behandlas av styrelsen. Styrelsen ska enligt 8 kap 51 §
Aktiebolagslagen upprätta förslag till nya riktlinjer åtminstone
vart fjärde år och lägga fram förslaget för beslut vid årsstämman.
Vid styrelsens behandling av och beslut i ersättningsrelaterade
frågor närvarar inte verkställande direktören eller andra personer
i bolagsledningen, i den mån de berörs av frågorna.
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
22
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller
delvis, om det i ett enskilt fall nns särskilda skäl för det och
ett avsteg är nödndigt för att tillgodose bolagets långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerslla bola-
gets ekonomiska bärkraft.
Moderbolaget
Moderbolagets intäkter under 2023 uppgick till 6 000 (463) tkr
och rörelseresultatet uppgick till -7 766 (-20 758) tkr. Resultatet
efter nansiella poster och skatt blev -5 191 (-21 088) tkr. Likvida
medel uppgick vid årets slut till 5 622 (10 671)tkr. Moderbolagets
egna kapital uppgick per bokslutsdagen till 65 008 (20 490) tkr,
vilket innebar en soliditet motsvarande 71,6 (82,4) %. .
Förslag till vinstdisposition 2023
Till årsstämmans förfogande fritt eget kapital i moderbolaget:
Balanserat resultat
-113 920 709
Överkursfond 162 243 616
Årets resultat -5 190 213
Summa 43 132 594
Styrelsen föreslår att det fria egna kapitalet behandlas så att:
Utdelning till aktieägarna om 1,00 kr per aktie 18 363 533
I ny räkning överförs 24 769 061
Summa 43 132 594
Styrelsens yttrande över resultatdispositionen
Styrelsen föreslår årsstämman att utdelning lämnas med 1,00
kr per aktie för 2023. Efter föreslagen utdelning uppgår moder-
bolagets soliditet till 16,5 % och koncernens soliditet till 31,2 %.
I april slutrdes en nyemission kopplat till TO serie 2022/2024
och serie 2023/2024 där antalet aktier utökades med 6508526
B-aktier och med en ökning av det egna kapitalet uppgående till
43348 tkr. Justerat för denna nyemission uppgår efter, föresla-
gen utdelning om 1,00 kr per aktie, moderbolagets soliditet till
77,7 % och koncernens soliditet till 24,1 %. Bolagets och koncer-
nens resultat och ställning bems vara god. Styrelsen bedömer
att föreslagen utdelning har täckning i eget kapital för bolaget
och ligger inom ramen för bolagets utdelningspolicy. Bolagets
och koncernens kassaöden är starka. Soliditet och likviditet
kommer även efter föreslagen utdelning att vara betryggande i
relation till den bransch bolaget och koncernen verkar inom, och
bolaget antas kunna fullgöra sina förpliktelser på kort och lång
sikt. Styrelsen anser därmed att den föreslagna utdelningen är
rsvarlig med hänsyn till vad som anförs i aktiebolagslagen 17
kap 3§ 2-3st (försiktighetsregeln).
23
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
SAMMANFATTNING AV RESULTATRÄKNINGAR
Tkr 2023 2022 2021 2020 2019
Nettoomsättning
311 902 889 886 16 496 255 820
Övriga rörelseintäkter
65 209 5 247 3 707 11 284
Rörelsens totala intäkter
377 111 894 1 133 20 203 267 104
Rörelsens kostnader exklusive avskrivningar
-302 466 -21 295 -11 451 -34 654 -251 898
Av- och nedskrivningar
-40 167 -402 -8 244 -26 806 -28 763
Rörelseresultat efter avskrivningar
34 478 -20 803 -18 562 -41 257 -13 557
Resultat från finansiella poster
-5 378 -7 311 -1 904 1 165 -764
Resultat efter finansiella poster
29 100 -28 114 -20 466 -40 092 -14 321
Skatt
4 053 1 - 490 2 165
Årets resultat från kvarvarande verksamhet
33 153 -28 113 -20 466 -39 602 -
Årets resultat från avyttrad verksamhet
- 5 829 27 327 17 666 -
Årets resultat
33 153 -22 284 6 861 -21 936 -12 156
** Året 2019 har ej räknats om för avyttrad verksamhet.
** Året 2020 har ej räknats om för avyttrad verksamhet avseende Nodebis application AB som avyttrades år 2021.
SAMMANFATTNING AV BALANSRÄKNINGAR
Tkr
2023 2022 2021 2020 2019
Anläggningstillgångar
248 297 9 324 45 702 116 890 141 230
Omsättningstillgångar exklusive kassa och bank
171 989 2 306 38 248 61 796 94 687
Kassa och bank
29 343 13 423 56 206 33 828 38 103
Tillgångar
449 629 25 053 140 156 212 514 274 020
Eget kapital
89 354 20 577 96 094 113 386 170 189
Långfristiga skulder
73 160 444 2 388 12 752 16 341
Kortfristiga skulder
287 112 4 032 41 674 86 376 87 490
Eget kapital och skulder
449 629 25 053 140 156 212 514 274 020
SAMMANFATTNING AV KASSAFLÖDESANALYSER
Tkr
2023 2022 2021 2020 2019
Kassaflöde före förändring i rörelsekapitalet
-4 200 -11 896 -8 247 13 388 4 348
Förändring av rörelsekapitalet
2 787 -1 312 2 971 2 114 2 780
Kassaflöde från den löpande verksamheten
-1 413 13 208 -5 276 15 502 7 128
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-12 982 -7 911 55 993 -7 252 -6 060
Kassaflöde från finanseringsverksamheten
30 727 -21 664 -28 339 -12 525 -4 046
Årets kassaflöde
15 920 -42 783 22 378 -4 275 -2 978
*Sammanfattning av kassaflödesanalyser har ej räknats om för avyttrad verksamhet.
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
24
Flerårsöversikt
NYCKELTAL
2023 2022 2021 2020 2019
Nettoomsättningutveckling (%)
34 984,6 0,3 Neg Neg Neg
Rörelsemarginal (%)
9,1 Neg Neg Neg Neg
Vinstmarginal (%) beräknat på årets resultat och totalresultat
8,8 Neg Neg Neg Neg
Netto likvida medel (tkr)
-85 007** 13 423 56 206 33 828 38 103
Soliditet (%)
19,9 82,1 68,7 53,4 62,1
Anställda, medeltal (st)
70 5 107 174 203
Underkonsulter, medeltal (st)
12 2 8 18 27*
Sysselsatta (inklusive underkonsulter), medeltal (st)
82 7 115 192 230*
Sysselsatta (inklusive underkonsulter), årets slut (st)
89 2 18 175 212*
* MSC Frameworks AB ingår inte i denna siffra
** I netto likvida medel ingår uppskov till skatteverket med -20 155 tkr
DATA PER AKTIE 2023 2022 2021 2020 2019
Resultat per aktie (kr)
4,19 -4,03 1,24 -3,96 -2,34
rskurs per årets slut (kr) 10,90
7,08 24,00 12,25 10,75
Ordinarie utdelning per genomsnittligt antal aktier (kr)
1,00* 0,00 1,50 1,50 0,50
Direktavkastning (%)
9,17 - 6,25% 12,20% 4,65%
P/E tal vid årets slut
3,96 Neg 19,37 Neg Neg
Kassafde per aktie (kr)
-0,18 -2,39 -0,95 2,80 1,37
Eget kapital per aktie (kr)
7,42 3,72 17,36 20,48 30,74
Genomsnittligt antal aktier (tusental)
7 918 5 536 5 536 5 536 5 200
Antal aktier vid årets slut (tusental)
12 045 5 536 5 536 5 536 5 536
Andel utdelad vinst (%)
23,9 Neg Neg Neg Neg
Definitioner omslaget längst bak
* Styrelsens förslag
mySafety använder sig av det alternativa nyckeltalet Nettoomsättningsutveckling.
Nettoomsättningsutveckling är ett nyckeltal som mySafety betraktar som relevant
för investerare som vill bedöma om koncernens tillväxtstrategi uppfylls.
Nettoomsättningen för respektive period genom nettoomsättningen för
respektive period föregående år i %.
mySafety använder sig av det alternativa nyckeltalet Rörelsemarginal. Rörelse
marginal är ett nyckeltal som mySafety betraktar som relevant för investerare
som vill bedöma koncernens möjligheter att nå upp till en branschmässig lönsam-
hetsnivå. Årets resultat i förhållande till rörelsens intäkter.
mySafety använder sig av det alternativa nyckeltalet vinstmarginal. Vinst
marginal är ett nyckeltal som mySafety betraktar som relevant för investerare
som vill bedöma koncernens möjligheter att nå upp till en branschmässig lönsam-
hetsnivå. Årets resultat i förhållande till rörelsens intäkter
mySafety använder sig av det alternativa nyckeltalet Soliditet. Soliditet är ett
nyckeltal som mySafety betraktar som relevant för investerare som vill bedöma
koncernens finansiella stabilitet och uthållighet. Eget kapital i förhållande till
summa tillgångar.
mySafety använder sig av det alternativa nyckeltalet Nettokassa. Nettokassa är ett
nyckeltal som mySafety betraktar som relevant för investerare som vill bedöma
koncernens finansiella stabilitet och uthållighet. Koncernens likvida medel med
avdrag för koncernens räntebärande skulder. Koncernens leasing skuld ingår inte
i underlaget.
25
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
Koncernens Resultaträkning
Tkr Not 2023 2022*
Nettoomsättning 1, 2 311 902 889
Övriga rörelseintäkter
38 65 209 5
Summa rörelsens intäkter
377 111 894
RÖRELSENS KOSTNADER
Köpta varor och tjänster
- -126 461 -
Externa kostnader
3 -104 452 -9 672
Personalkostnader
5,6 -69 041 -4 811
Av- och nedskrivningar
4,7,8 -40 167 -402
Övriga rörelsekostnader
39 -11 -3
Andel i intresseföretags resultat
13 -2 501 -6 809
Summa rörelsens kostnader
-342 633 -21 697
Rörelseresultat
34 478 -20 803
RESULTAT FRÅN FINANSIELLA POSTER
Resultat från övriga värdepapper
9 4 694 -
Resultat från utdelning av saktillgång -
-8 857
Ränteintäkter och liknande resultatposter
9 1 065 2 704
Räntekostnader och liknande resultatposter 10 -11 137
-1 158
Summa resultat från finansiella resultatposter
-5 378 -7 311
Resultat efter finansiella poster
29 100 -28 114
Resultat före skatt
29 100 -28 114
Skatt
11 4 053 1
Årets resultat från kvarvarande verksamhet
33 153 -28 113
Årets resultat från avyttrad verksamhet*
36 - 5 829
Årets resultat
33 153 -22 284
ÅRETS RESULTAT HÄNFÖRLIGT TILL MODERBOLAGETS AKTIEÄGARE
Kvarvarande verksamhet 33 153 -28 113
Avyttrad verksamhet - 5 586
Totalt
33 153 -22 527
INNEHAV UTAN BESTÄMMANDE INFLYTANDE
Kvarvarande verksamhet - -
Avyttrad verksamhet - 243
Totalt -
243
* Jämförelsetalen har räknats om för avyttrad verksamhet
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
26
forts. resultaträkningar
Resultat per aktie, räknat på periodens resultat kvarvarande
verksamhet hänförligt till moderbolagets aktieägare
före och efter efter utspädning, kr
12 4,19 -5,08
Resultat per aktie, räknat på periodens resultat avyttrad
verksamhet hänförligt till moderbolagets aktieägare
före och efter efter utspädning, kr
12 - 1,01
Resultat per aktie, räknat på periodens resultat hänförligt
till moderbolagets aktieägare före och efter utspädning, kr
12 4,19 -4,07
Koncernens rapport över totalresultatet
Tkr 2023 2022
Årets resultat 33 153 -22 284
Övrigt totalresultat - -
Poster som har eller kan komma att återras via resultaträkningen :
Omräkningsdifferenser avseende utlandsverksamhet
-
-
Summa totalresultat för året
33 153 -22 284
ÅRETS TOTALRESULTAT HÄNFÖRLIGT TILL:
Moderbolagets ägare
33 153 -22 527
Innehav utan bestämmande inflytande - 243
27
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
Koncernens rapport över finansiell ställning
TILLGÅNGAR
Tkr Not 2023 2022
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar Kundavtal
7 198 433 -
Immateriella anläggningstillgångar
7 16 971 -
Nyttjanderättstillgångar
4 783 -
Materiella anläggningstillgångar
8 2 153 -
Andelar i intressebolag
13 9 963 9 314
Övriga aktier och andelar
14 8 344 -
Långfristiga fordringar
15 5 336 -
Uppskjuten skattefordran
11 6 314 10
Summa anläggningstillgångar
248 297 9 324
OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR
Varulager
16 609 -
Kundfordringar
17 127 191 328
Övriga fordringar
19 9 851 714
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
20 34 338 1 264
Summa kortfristiga fordringar
171 989 2 306
Likvida medel 21 29 343 13 423
Summa omsättningstillgångar
201 332 15 729
SUMMA TILLGÅNGAR
449 629 25 053
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
28
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Tkr Not 2023 2022
EGET KAPITAL
Aktiekapital (Kvotvärde 1,0 (1,0) kr)
(Antal aktier 12 044 611 (5 536 085)) varav
(81 480 (81 480)) A-aktier
(11 963 131 (5 454 605)) B-aktier
22
12 045 5 536
Övrigt tillskjutet kapital
206 561 163 361
Balanserat resultat
-162 405 -126 036
Årets resultat
33 153 -22 284
Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare
89 354 20 577
Innehav utan bestämmande inflytande - -
Summa eget kapital
89 354 20 577
SKULDER
Långfristiga leasingskulder 4 372 444
Konvertibelskuld 29 21 175 -
Övriga långfristiga skulder 30 10 736 -
Uppskjuten skatteskuld
11 40 877 -
Summa långfristiga skulder
73 160 444
Fakturabelåning
27 87 563
-
Räntebärande kortfristiga skulder
27 16 051
-
Leverantörsskulder 33
16 752 819
Kortfristiga leasingskulder
4 893 1 804
Skatteskuld
11
-
-
Övriga kortfristiga skulder
31 10 882 219
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
32 154 974 1 190
Summa kortfristiga skulder
287 115 4 032
Summa skulder
360 272 4 476
SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL
449 629 25 053
29
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
Förändring eget kapital
KONCERNEN
Tkr
Aktie-
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Omräk-
ningsre-
serv
Balanserat
resultat Summa
Innehav utan
bestämman-
de inflytande
Totalt
eget
kapital
Ingående balans 1 januari 2022 5 536 163 361 -80 236 88 661 7 433 96 094
Årets resultat - - -22 527 -22 527 243 -22 284
Övrigt totalresultat - - - - - -
Summa totalresultat - - - -22 527 -22 527 243 -22 284
TRANSAKTIONER MED KONCERNENS ÄGARE
Utdelning -45 557 -45 557 6 920 -38 637
Avyttring av delägda dotterbolag,
bestämmande inflytande upphör
- - - - -14 596 -14 596
Ingående balans 1 januari 2023 5 536 163 361 - -148 320 20 577 - 20 577
Årets resultat - - -
33 153 33 153
-
33 153
Omräkningsdifferenser avseende
utlandsverksamhet
- -
-
-
-
-
-
Övrigt totalresultat - -
-
-
-
-
-
Summa totalresultat - -
- 33 153 33 153
-
33 153
TRANSAKTIONER MED KONCERNENS ÄGARE
Nyemission 6 509 43 753 - - 50 262 - 50 262
Emissonskostnader - -553 - -
Förvärv av dotterbolag - - - - - 15 000 15 000
Förvärv av innehav utan bestämmande inflytande - - - -316 -316 -6 719 -7 035
Förskjutning till minoritet i samband med
emission samt minoritetens andel i emission
- - - -3 487 -3 487 3 487 -
Förvärv av minoritet i befintligt dotterbolag - - - -10 282 -10 282 -11 768 -22 050
Utgående balans 31 december 2023 12 045 206 561
- -129 252 89 354
-
89 354
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
30
-553 -553-
Kassaflödesanalys
KONCERN
Tkr Not 2023 2022
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
Resultat efter finansiella poster kvarvarande verksamhet
29 100 -28 113
Resultat efter finansiella poster avyttrad verksamhet - 5 829
Ned- och avskrivningar på materiella/immateriella/finansiella tillgångar
40 167 554
Övriga ej likviditetspåverkande poster
16 -63 657 9 820
Betald inkomstskatt -7 175 15
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändringar av rörelsekapital
-1 565 -11 896
FÖRÄNDRING AV RÖRELSEKAPITALET
Förändring av kortfristiga fordringar
1 296 -1 206
Förändring av kortfristiga skulder
-1 649 -106
Förändring varulager -318 -
Summa förändring av rörelsekapitalet
-671 -1 312
Kassaflöde från den löpande verksamheten
-2 236 -13 208
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Förvärv av dotterföretag
35 24 866
-
Förvärv av intressebolag -3 150 -13 702
Förvärv av finansiella anläggningstillgångar -13 680 -
Sålda dotterföretag 36 - -2 188
Sålda övriga innehav - 1 969
Återbetalning övriga finansiella anläggningstillgångar - 6 456
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar -11 791 -213
Investeringar i materiella anläggningstillgångar
-1 772 -233
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-5 527 -7 911
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN 26
Nyemission 50 262 -
Utdelning - -19 376
Amortering av leasingskuld -8 598 -2 288
Upptagna lån 5 000 -
Amortering av lån
-22 569
-
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
24 095 -21 664
Årets kassaflöde
16 332 -42 783
Likvida medel vid årets början 13 423 56 206
Omräkning likvida medel -412 -
Likvida medel vid årets slut 21 29 343 13 423
Summa disponibla likvida medel 29 343 13 423
Betald ränta 10 548 -
Erhållen ränta 615 2 704
31
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
Moderbolagets Resultaträkning
Tkr Not 2023 2022*
Nettoomsättning 2 6 000 463
Övriga rörelseintäkter 4 -
Summa rörelsens intäkter 6 004 463
RÖRELSENS KOSTNADER
Externa kostnader 2,3 -12 754 -9 309
Personalkostnader 5,6 -1 005 -4 811
Övriga rörelsekostnader
-11 -3
Summa rörelsens kostnader
-13 770 -14 123
Rörelseresultat
-7 766 -13 660
RESULTAT FRÅN FINANSIELLA POSTER
Nedskrivning av finansiell anläggningstillgång
- -11 154
Resultat från andelar i koncernföretag
37 - 1 992
Resultat från övriga värdepapper
4 694 -
Ränteintäkter och liknande resultatposter
9 125 2 704
Räntekostnader och liknande resultatposter
10 -2 244 -970
Summa resultat från finansiella resultatposter
2 575 -7 428
Resultat efter finansiella poster
-5 191 -21 088
Resultat före skatt
-5 191 -21 088
Skatt
11 1 0
Årets resultat
-5 190 -21 088
* Jämförelsetalen har räknats om för avyttrad verksamhet
Moderbolagets rapport över totalresultatet
Tkr 2023 2022
Årets resultat -5 190 -21 088
Övrigt totalresultat - -
Summa totalresultat för året -5 190 -21 088
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
32
Moderbolagets rapport över finansiell ställning
TILLGÅNGAR
Tkr Not 2023 2022
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Andelar i dotterföretag 23 58 875 3 500
Andelar i intressebolag 24 12 175 9 025
Övriga aktier och andelar 25 8 344 -
Summa anläggningstillgångar 79 394 12 525
OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR
Fordringar hos koncernföretag 4 864 -
Skattefordringar 11 - 26
Övriga fordringar 19 - 612
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 20 915 1 029
Summa kortfristiga fordringar 5 779 1 667
Kassa och bank 21 5 622 10 671
Summa omsättningstillgångar 11 401 12 338
SUMMA TILLGÅNGAR 90 795 24 863
33
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
forts. balansräkningar
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Tkr Not 2023 2022
EGET KAPITAL 22
Aktiekapital (Kvotvärde 1,0 (1,0) kr)
(Antal aktier 12 044 611 (5 536 085)) varav
(81 480 (81 480)) A-aktier
(11 963 131 (5 454 605)) B-aktier
12 045 5 536
Reservfond 9 831 9 831
Bundet eget kapital 21 876 15 367
Överkursfond 162 244 119 043
Balanserat resultat -113 921 -92 832
Årets resultat -5 190 -21 088
Fritt eget kapital 43 133 5 123
Summa eget kapital 65 009 20 490
SKULDER
Konvertibelskuld 29 21 175 -
Summa långfristiga skulder 21 175 -
Leverantörsskulder 1 111 807
Skulder till koncernföretag - 2 690
Övriga kortfristiga skulder 31 2 602 219
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 32 899 657
Summa kortfristiga skulder 4 612 4 373
Summa skulder 25 787 4 373
SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL 90 795 24 863
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
34
Förändring eget kapital
MODERBOLAGET
Tkr
Aktie-
kapital
Reserv
fond
Överkurs
fond
Balanserat
resultat
Årets
resultat
Summa
eget kapital
Ingående balans 1 januari 2022 5 536 9 831 119 043 -28 239 -10 172 95 999
Utdelning - - - -54 420 - -54 420
Resultatdisposition - - - -10 172 10 172 -
Årets resultat - - - - -21 088 -21 088
Ingående balans 1 januari 2023 5 536 9 831 119 043 -92 831 -21 088 20 490
Nyemission 6 509 - 43 753 - - 50 262
Emissionskostnader
- - -553 - - -553
Resultatdisposition - - - -21 088 21 088 -
Årets resultat - - - - -5 190 -5 190
Utgående balans 31 december 2023 12 045 9 831 162 243 -113 919 -5 190 65 009
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
35
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
Kassaflödesanalys
MODERBOLAG
Tkr Not 2023 2022
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
Resultat efter finansiella poster -5 191 -21 088
Ned- och avskrivningar på materiella/immateriella/finansiella tillgångar - 11 154
Övriga ej likviditetspåverkande poster 16 -4 694 -1 202
Betald inkomstskatt 26 12
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändringar av rörelsekapital
-9 859 -11 124
FÖRÄNDRING AV RÖRELSEKAPITALET
Förändring av kortfristiga fordringar -14 524 -813
Förändring av kortfristiga skulder 5 071 -5 487
Summa förändring av rörelsekapitalet -9 453 -6 300
Kassaflöde från den löpande verksamheten -19 312 -17 424
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Förvärv av dotterföretag 35 -29 505 -
Förvärv av intressebolag -3 150 -13 702
Förvärv av finansiella anläggningstillgångar -8 344 -
Sålda dotterföretag 36 - 17 134
Sålda övriga innehav - -
Återbetalning övriga finansiella anläggningstillgångar - 1 969
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar - 19 456
Investeringar i materiella anläggningstillgångar - -
Kassaflöde från investeringsverksamheten -40 999 24 857
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN 26
Nyemission 50 262 -
Utdelning - -19 376
Amortering av leasingskuld - -
Upptagna lån 20 000 -
Amortering av lån -15 000 -
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 55 262 -19 376
Årets kassaflöde -5 049 -11 943
Likvida medel vid årets början 10 671 22 614
Likvida medel vid årets slut 21 5 622 10 671
Summa disponibla likvida medel 5 622 10 671
Betald ränta 1 602 -
Erhållen ränta 125 2 704
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
36
37
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
Redovisnings- och värderingsprinciper
Samtliga belopp är i tkr om inte annat anges. Siffror inom
parentes avser föregående år.
Not
1. Allmän information
MySafety Group AB (publ) är en koncern som investerar i verk-
samhet med huvudinriktning på digital transformation inom såväl
B2B som B2C.
Den 16 januari 2023 förvärvades mySafety koncernen indirekt
genom en riktad nyemission till 50 % i MySafety Holding AB som i
sin tur förvärvade samtliga aktier i MySafety koncernen. Mysa-
fety Holding koncernen konsoliderades f r om 1 januari 2023 i
MySafety Group koncernen. I mars 2023 utökades ägandet till ca
70 % och i september/oktober förvärvades samtliga aktier vilket
innebär att MySafety koncernen är helägd av MySafety Group AB.
MySafety Group grundades 1987 och B-aktien är noterad sedan
1998 på Nasdaq Stockholm Small Cap.
2. Sammanfattning av väsentliga
redovisningsprinciper
2.1 Grunden för rapporternas upprättande
MySafetys koncernredovisning är upprättad i enlighet med av
EU-kommissionen godkända International Financial Reporting
Standards (IFRS), sådana de antagits av Europeiska unionen.
Vidare har Rådet för finansiell rapportering rekommendation RFR
1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner tillämpats.
Koncernredovisningen baseras på historiska anskaffningsvärden
rutom vissa finansiella tillgångar och skulder som värderas till
verkligt värde. Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprin-
ciper som koncernen utom i de fall som anges under avsnittet
”Moderbolagets redovisningsprinciper. Vidare har rapporten
över resultat och övrigt totalresultat för föregående år omarbe-
tats som om den under innevarande år avvecklade verksamheten
hade avvecklats redan från ingången från föregående år.
En avvecklad verksamhet är en del av ett företags verksamhet
som representerar en självständig rörelsegren eller en väsentlig
verksamhet inom ett geografiskt område eller är ett dotterföretag
som förvärvats uteslutande i syfte att vidaresäljas. Klassificering-
en som en avvecklad verksamhet sker vid avyttring eller vid en
tidigare tidpunkt då verksamheten uppfyller kriterierna för att
klassificeras som innehav för försäljning. Resultat efter skatt från
avvecklad verksamhet redovisas på en egen rad i rapporten över
resultat och övrigt totalresultat. När en verksamhet klassificeras
som avvecklad ändras utformningen av jämförelseårets rapport
över resultat och övrigt totalresultat så att den redovisas som
om den avvecklade verksamheten hade avvecklats vid ingången
av jämförelseåret. Utformningen av rapporten över finansiell
sllning för innevarande och föregående år ändras inte på mot-
svarande sätt.
2.2 Ändrade redovisningsprinciper 2023
IASB har publicerat tillägg till standarder effektiva från 1 januari
2023. Dessa tillägg har inte haft någon väsentlig påverkan på
mySafetys finansiella rapporter.
IAS 1 Upplysning av redovisningsprinciper, Företag ska lämna
upplysningar om väsentliga redovisningsprinciper snarare än
betydande redovisningsprinciper. Ändringen ska tillämpas från 1
januari 2023.
IAS 12 Uppskjuten skatt, Uppskjuten skatt ska redovisas på alla
temporära skillnader som samtidigt ger uppskov till lika stora
fordringar och skulder. Ändringen ska tillämpas fn 1 januari
2023.
Pelare II, mySafety tillämpar undantaget att rapportera och upply-
sa om uppskjuten skattefordran- och skuld hänförligt till Pelare 2
inkomstskatter, såsom det framgår av tillägget i IAS 12 publicerat i
maj 2023. Ändringen ska tillämpas omedelbart.
Övriga IFRS som ännu inte börjat tillämpas
Inga andra av de IFRS eller IFRIC-tolkningar som ännu inte har ttt
i kraft, väntas ha någon väsentlig inverkan på koncernen.
2.3 Koncernredovisningsprinciper
I koncernredovisningen ingår dotterföretag där moderbolaget
direkt eller indirekt innehar mer än 50 procent av rösterna eller
har betydande och bestämmande inflytande på annat sätt enligt
IFRS 10.
Koncernens bokslut är upprättat enligt förvärvsmetoden, vilket
innebär att dotterbolagens egna kapital vid förvärvet, fastställt
som skillnaden mellan tillgångarnas och skuldernas verkliga
värden, elimineras i sin helhet. I koncernens egna kapital ingår
härigenom endast den del av dotterbolagens egna kapital som
tillkommit efter förvärvet. Om det koncernmässiga anskaffnings-
värdet för aktierna överstiger det i förvärvsanalysen upptagna
värdet av bolagets nettotillgångar, redovisas skillnaden som
koncernmässig goodwill. Under året förvärvade bolag inkluderas
i koncernredovisningen från och med den dag koncernen har
kontroll genom ett bestämmande inflytande över bolaget och
med belopp avseende tiden efter förrvet. Avyttrade dotterbo-
lag exkluderas ur koncernens redovisning från och med den dag
då det bestämmande inflytande upphör.
Vid olika värdering av tillgångar och skulder på koncern- och bo-
lagsnivå beaktas skatteeffekten, vilken redovisas som uppskjuten
skattefordran respektive uppskjuten skatteskuld, gäller ej good-
will. Interna transaktioner och balansposter samt internvinster
inom koncernen elimineras i sin helhet.
2.4 Intäktsredovisning
2.4.1 Intäktsredovisning kvarvarande verksamhet
Koncernens nettoomsättning utgörs huvudsakligen av försäljning
av prenumeration av försäkringspremier som återfinns inom
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
38
segmentet B2C. Prenumeration inktsförs i takt med att kunden
nyttjar prenumerationen. Betalning av prenumerationen erhålls
vanligtvis månadsvis i förskott. Intäkterna från försäljning av pre-
numerationer redovisas över tid i de perioder då kunden nyttjar
produkterna och redovisas som förutbetald intäkt i balansräk-
ningen. Motsvarande redovisas den direkta kostnaden på samma
tt som inkten enligt ovan samt redovisas mot förutbetalda
kostnader i balansräkningen. Utöver försäkringsintäkter utgörs
nettoomsättningen av hyresintäkter och försäljning av tjänster.
Tjänsteuppdrag som genomförs på löpande räkning inkts-
rs i takt med att tjänsten överförs till kunden. Betalningen vid
tjänsteuppdrag på löpande räkning erhålls vanligen månadsvis. I
koncernen elimineras all koncernintern försäljning.
2.4.2 Intäktsredovisning avyttrad verksamhet
Koncernens nettoomsättning utgörs av hyresintäkter och försälj-
ning av tjänster. Tnsteuppdrag genomförs på löpande räkning
och intäktsförs i takt med att tjänsten överrs till kunden. Betal-
ningen vid tjänsteuppdrag på löpande räkning erhålls vanligen
månadsvis.
2.4.3 Offentliga stöd
Ett offentligt bidrag som inte är förknippat med krav på framtida
prestation redovisas som inkt när villkoren för att få bidraget
uppfyllts. Ett offentligt bidrag som inte är förenat med krav på
framtida prestation redovisas som intäkt när prestationen utförs.
Om bidraget har tagits emot innan villkoren för att redovisa det
som intäkt har uppfyllts, redovisas bidraget som en skuld.
2.5 Leasing
I koncernen redovisas samtliga leasingavtal i rapporten för finan-
siell ställning. Undantag finns för leasingkontrakt av mindre värde
samt kontrakt som har en löptid på högst 12 månader. Nyttjande-
rättstillgången skrivs av linjärt. Leasingavgifterna diskonteras med
leasingavtalets implicita ränta. Om denna räntesats inte lätt kan
fastställas används mySafety Group ABs marginella låneränta.
Leasingskulden värderas till upplupet anskaffningsvärde med ef-
fektivräntemetoden. Leasingskulden omvärderas om de framtida
leasingavgifterna förändras till följd av bland annat förändringar
i ett index eller ett pris (”rate). När leasingskulden omvärderas
på detta sätt görs en motsvarande justering av nyttjanderättstill-
gångens redovisade värde.
2.6 Ersättningar till anställda
Koncernens förpliktelser avseende personalrelaterade ersätt-
ningar, förutom pensioner, uppgår till värdet av framtida ersätt-
ningar som anställda har intjänat som erttning för de tnster
som de utrt i innevarande och tidigare perioder.
2.7 Pensionsåtaganden
Inom koncernen finns såväl avgiftsbestämda som förmånsbe-
stämda pensionsplaner. De förmånsbestämda pensionsplanerna
avser ITP-planerna, som är förkrade i Alecta. Enligt ett utta-
lande fn Rådet för finansiell rapportering, UFR 10, är detta en
förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. För räken-
skapsåret 2023 har koncernen inte haft tillgång till sådan informa-
tion som gör det möjligt att redovisa denna plan som en förmåns-
besmd plan. Pensionsplanen enligt ITP som tryggas genom en
rsäkring i Alecta redovisas därr som en avgiftsbestämd plan.
För avgiftsbestämda pensionsplaner betalar koncernen avgifter
till offentligt eller privat administrerade pensionsförsäkrings-
planer på obligatorisk, avtalsenlig eller frivillig basis. Koncernen
har inga ytterligare betalningsförpliktelser när avgifterna väl är
betalda. Avgifterna redovisas som personalkostnader när de för-
faller till betalning. Förutbetalda avgifter redovisas som en tillgång
i den utsträckning som kontant återbetalning eller minskning av
framtida betalningar kan komma koncernen tillgodo.
2.8 Segmentrapportering
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer
med den interna rapportering som lämnas till den högste verk-
ställande beslutsfattaren. Den högste verkställande beslutsfat-
taren är den funktion som ansvarar för tilldelning av resurser
och bedömning av rörelsesegmentens resultat. I koncernen har
denna funktion identifierats som VD och styrelse som fattar stra-
tegiska beslut, se not 1 sid 44.
2.9 Transaktioner mellan koncernbolag
Prissättning vid leverans mellan koncernens bolag sker med
affärsmässiga principer. Interna fordringar och skulder samt
transaktioner mellan bolagen i koncernen och sammanhängande
resultat har eliminerats.
2.10 Resultat per aktie
Beräkningen av vägt resultat per aktie har baserats på årets resultat
i förhållande till vägt antal stamaktier.
2.11 Anläggningstillgångar
Anläggningstillgångar består i allt väsentligt av belopp som förväntas
återvinnas efter mer än tolv månader räknat från balansdagen.
2.11.1 Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar som inventarier redovisas i ba-
lansräkningen till anskaffningsvärdet med avdrag för avskrivningar.
Bolagets materiella anläggningstillgångar avskrivs på 5 år förutom
konst som inte skrivs av. Nedskrivningsbehov uppkommer då en
tillgångs värde understiger det återvinningsbara värdet. Nedskriv-
ningen belastar periodens resultat. Realisationsvinster och förluster
bestäms genom en jämförelse mellan försäljningspriset och det
bokförda värdet. Realisationsvinster och förluster redovisas via
resultaträkningen.
2.11.2 Immateriella tillgångar
Koncernens immateriella anläggningstillgångar består av värdet av
förvärvade kundavtal samt aktiverade utvecklingsutgifter.
Avskrivning av förvärvade kundavtal sker linjärt över 7,5 år utifrån
vad som är bedömd nyttjandeperiod. Nedskrivning av dessa
kundavtal testas årligen för att identifiera eventuella nedskrivnings-
behov. Avskrivning av aktiverade utvecklingsutgifter sker linjärt över
5 år utifrån vad som är bedömd nyttjandeperiod.
2.11.2.1 Immateriella anläggningstillgångar, Kundavtal
39
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
Immateriella anläggningstillgångar, Kundavtal redovisas i balans-
räkningen som en immateriell anläggningstillgång, Kundavtal
till anskaffningsvärde med avdrag för eventuella ackumulerade
nedskrivningar. Kundavtalen har allokerats till koncernens kunder
och prövas årligen för eventuellt nedskrivningsbehov. Prövning av
nedskrivningsbehov sker dock oftare om det finns indikationer på
att en värdeminskning kan ha inträffat under året.
2.11.2.2 Övriga immateriella anläggningstillgångar
Övriga immateriella anläggningstillgångar redovisas i balansräkning-
en som en immateriell anläggningstillgång till anskaffningsvärde med
avdrag för eventuella ackumulerade nedskrivningar.
2.11.3 Återföring av nedskrivning
En nedskrivning av tillgångar som ingår i IAS 36 tillämpningsområ-
de reverseras om det både finns indikation på att nedskrivnings-
behovet inte längre föreligger och att det har skett en förändring i
de antaganden som låg till grund för beräkningen av återvinnings-
rdet. Nedskrivning av goodwill återförs dock aldrig. En reverse-
ring görs endast i den utstckning som tillgångens redovisade
värde efter återföring inte överstiger det redovisade värde som
skulle ha redovisats, med avdrag för avskrivning där så är aktuellt,
om ingen nedskrivning gjorts.
2.12 Omsättningstillgångar
Omsättningstillgångar består i allt väsentligt av belopp som förvän-
tas återvinnas inom tolv månader räknat från balansdagen.
2.12 Varulager
Varulagret har värderats till det lägsta av dess anskaffnings värde
och dess nettoförsäljningsvärde på balansdagen.
2.14 Avsättningar
Avttningar redovisas när koncernen har eller kan anses ha
ett åtagande som ett resultat av inträffade händelser och det
är sannolikt att utbetalningar kommer att krävas för att fullgöra
rpliktelsen samt att det går att göra en tillrlitlig uppskattning
av det belopp som ska utbetalas. Avttningar för omstrukture-
ringtgärder görs när en detaljerad formell plan antagits och
fastställts.
2.15 Långfristiga skulder
Långfristiga skulder består i allt väsentligt av belopp som bolaget
per rapportperiodens slut har en ovillkorad rätt att välja att betala
längre bort i tiden än tolv månader efter rapportperiodens slut.
2.16 Kortfristiga skulder
Kortfristiga skulder besr i allt väsentligt av belopp som bolaget
per rapportperiodens slut inte har en ovillkorad rätt att välja att
betala längre bort i tiden än tolv månader efter rapportperiodens
slut eller innehas som skuld för handel eller förväntas regleras
inom den normala verksamhetscykeln.
2.17 Skatt
Koncernens totala inkomstskatt utgörs av aktuell skatt och
uppskjuten skatt. Aktuell skatt är skatt som betalas eller erhålls
avseende aktuellt år samt justeringar av aktuell skatt hänförlig till
tidigare perioder. Uppskjuten skatt beräknas på skillnaden mellan
skattemässig och redovisningsmässig värdering av tillgångar och
skulder. Uppskjuten skattefordran redovisas endast i den mån det
är sannolikt att denna kommer att medföra lägre skatteutbetal-
ning i framtiden. Skatt hänförligt till bolagets underskottsavdrag
har inte aktiverats i balansräkningen per den 31 december 2023,
se not 11.
2.18 Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt metod. Det redo-
visade kassaflödet omfattar endast transaktioner som medför
in- eller utbetalningar.
2.19 Likvida medel
I likvida medel ingår kassa, banktillgodohavanden och kortfristiga
placeringar som dels är utsatta för endast en obetydlig risk för
rdefluktuationer, dels handlas på en öppen marknad till kända
belopp och har en kortare återsende löptid än tre månader från
anskaffningstidpunkten. Kortfristiga placeringar värderas till dess
verkliga värde med värdeförändringar redovisade i resultaträk-
ningen.
2.20 Utdelningar
Utdelningar redovisas som skuld efter det att årsstämman god-
känt utdelningen.
2.21 Eventual förpliktelser
En eventualrpliktelse redovisas när det finns ett möjligt åtag-
ande som härr från intffade händelser och vars förekomst
bekräftas endast av en eller flera osäkra framtida händelser utom
koncernens kontroll eller när det finns ett åtagande som inte
redovisas som en skuld eller avsättning på grund av att det inte är
troligt att ett utflöde av resurser kommer att krävas eller inte kan
beräknas med tillräcklig tillförlitlighet.
2.22 Intresseföretag
Intresseföretag över vilka koncernen har ett betydande, men
inte ett bestämmande, inflytande över den driftsmässiga och
finansiella styrningen redovisas som andelar från och med den
tidpunkt som det betydande inflytandet erhålls. Koncernen
redovisar intresseföretag enligt kapitalandelsmetoden d v s det
redovisade värdet på aktierna i intresseföretagen motsvaras av
koncernens andel i intresseföretagets eget kapital samt kon-
cernmässig goodwill och andra eventuella kvarvarande värden
på koncernmässiga över- och undervärden. I årets resultat i
koncernen redovisas som ”Andel i intresseföretags resultat” kon-
cernens andel i intresseföretagens resultat justerat för eventuella
avskrivningar, nedskrivningar och upplösningar av förvärvade
över- respektive undervärden. Dessa resultatandelar minskade
med eventuella erhållna utdelningar från intresseföretagen utgör
den huvudsakliga förändringen av det redovisade värdet på an-
delar i intresseföretag. Koncernens andel av övrigt totalresultat i
intresseföretagen redovisas på en separat rad i koncernens övrigt
totalresultat. När koncernens andel av eventuella redovisade
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
40
förluster i intresseföretaget överstiger det redovisade värdet
andelarna i koncernen reduceras andelarnas värde till noll. Fort-
satta förluster redovisas inte såvida inte koncernen har lämnat
garantier för att täcka förluster uppkomna i intresseföretaget.
Kapitalandelsmetoden tillämpas fram till den tidpunkt när det
betydande inflytandet upphör.
2.23 Finansiella instrument
2.23.1 Finansiella tillgångar
Koncernen klassificerar sina finansiella tillgångar som:
- finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
En finansiell tillgång redovisas i balansräkningen när bolaget blir
part enligt avtalsmässiga villkor. En finansiell tillgång tas bort från
balansräkningen när rättigheterna i avtalet realiserats, förfaller
eller bolaget förlorar kontrollen över den.
2.23.2 Finansiella tillgångar värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Dessa finansiella tillgångar värderas till upplupet anskaffnings-
rde eftersom de innehas inom ramen för en affärsmodell vars
mål är att erhålla de avtalsenliga kassaflödena samtidigt som
kassafdena från tillgångarna endast utgörs av betalningar av
kapitalbelopp och ränta. Merparten av dessa tillgångar utgörs
av kundfordringar. Deras förväntande löptid är kort och därr
redovisas kundfordringar till nominellt belopp utan diskontering
enligt metoden för upplupet anskaffningsvärde. Eventuella kund-
förluster redovisas direkt mot resultatet under rubriken externa
kostnader i resultaträkningen.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Reserv för förväntade kreditförluster beräknas och redovisas för
de finansiella tillgångar som värderas till upplupet anskaffnings-
rde. Reserv för kreditförluster beräknas och redovisas initialt
utifn tolv månaders förväntade kreditförluster. Om kreditrisken
ökat väsentligt sedan den finansiella tillgången först redovisades,
beräknas och redovisas reserv för kreditförluster utifrån förvän-
tade kreditrluster för tillgångens hela återstående löptid. För
kundfordringar, som inte innehåller en väsentlig finansieringskom-
ponent, tillämpas en förenklad metod och reserv för kreditförlus-
ter som beräknas och redovisas utifrån förväntade kreditrluster
för hela den återstående löptiden oavsett om kreditrisken ökat
väsentligt eller inte. Beräkningen av förväntade kreditförluster
baseras huvudsakligen på information om historiska förluster för
liknande fordringar och motparter. Den historiska informationen
utvärderas och justeras kontinuerligt utifn den aktuella situatio-
nen och koncernens förväntan om framtida händelser.
2.24 Finansiella skulder
2.24.1 Andra finansiella skulder
Samtliga finansiella skulder redovisas till upplupet anskaffnings-
värde. Eventuell skillnad mellan erhållet belopp (netto efter
transaktionskostnader) och återbetalningsbeloppet redovisas i
resultaträkningen fördelat över låneperioden med tillämpning av
effektivräntemetoden. Finansiella skulder klassificeras som kort-
fristiga skulder om inte koncernen har en ovillkorlig rätt att skjuta
upp betalningen av skulden i åtminstone 12 månader efter ba-
lansdagen. Andra finansiella skulder redovisas när koncernen blir
part i instrumentets avtalsmässiga villkor. Koncernen bokar bort
en finansiell skuld fn rapporten över finansiell ställning när de
åtaganden som anges i avtalet fullgörs, annulleras eller uppr.
3. Viktiga uppskattningar och bedömningar
för redovisningsändamål
Koncernen gör uppskattningar och antaganden om framtiden. De
uppskattningar för redovisningsändamål som blir följden av dessa
kommer, definitionsmässigt, sällan att motsvara det verkliga
resultatet. De uppskattningar och antaganden som innebär en
betydande risk för väsentliga justeringar i redovisade värden för
tillgångar och skulder under nästkommande räkenskapsår anges i
huvuddrag nedan.
3.1 Nyttjandeperiod immateriella och materiella
anläggningstillgångar
Koncernledningen fastställer bedömd nyttjandeperiod och
därmed sammanhängande avskrivning för koncernens immate-
riella och materiella anläggningstillgångar. Dessa uppskattning-
ar baseras på historisk kunskap om motsvarande tillgångars
nyttjandeperiod. Nyttjandeperiod samt bedömda restvärden
prövas varje balansdag och justeras vid behov. Redovisade värden
r respektive balansdag för immateriella och materiella anlägg-
ningstillgångar, se not 78. Nedskrivningsprövning genomförs
om det föreligger indikation på att en immateriell eller materiell
anläggningstillgång har minskat i värde. Nedskrivningsprövningen
baseras på en bedömning av återvinningsvärdet för en tillgång;
eller den kassagenererande enhet som tillgången tillhör. För att
bestämma åtevinningsvärdet används uppskattade framtida kas-
saflöden, vilka baseras på interna affärsplaner och prognoser.
3.2 Värdering av underskottsavdrag
Koncernen tar upp uppskjutna skattefordringar endast om det är
troligt att stabila framtida skattemässiga överskott kommer att fin-
nas tillngliga, mot vilka den temporära skillnaden kan utnyttjas.
3.3 Intäktsredovisning
-
4. Finansiell riskhantering
4.1 Finansiella riskfaktorer
Koncernen är genom sin verksamhet exponerad för olika slag av
finansiella risker, såsom marknadsrisk, kreditrisk, likviditetsrisk
och affärsrisk. Koncernens finanspolicy anger riktlinjer för att
möjliggöra en effektiv hantering av de finansiella riskerna inom
mySafety. Finanspolicyn hanterar bolagets eventuella valutarisk
där följande instrument får användas i syfte att säkra eventuell
valutaexponering; Spot, Termin, Valutalån och Saldohållning på va-
lutakonto. Finanspolicyn hanterar även tillåtna placeringsalternativ
enligt följande; Statskuldsväxlar med maximal löptid på 12 måna-
41
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
der, Svenska statsobligationer med maximal löptid på 12 månader
och räntebärande placeringar såsom likviditetsfonder, penning-
marknadsfonder och obligationsfonder med maximala löptider
på 6 månader när det gäller likviditetsfonder och 12 månader när
det gäller penningmarknadsfonder och obligationsfonder. Vid
bokslutsdagen finns ingen exponering som berör ovanstående.
Marknadsrisk är sannolikheten för förlust i koncernens verksam-
het till följd av förändringar av konjunkturen vilket kan leda till en
minskad efterfrågan av koncernens tjänster och därav följande
förändringar i marknadspriser. Bolaget är exponerat för valuta-
risker eftersom verksamheten bedrivs i Sverige och Finland mot
de svenska som finska kunder. Netto på eget kapital i Finland
är vid årets slut 31 650 tkr och +/- 5 % i skillnad mellan SEK/
Euro ger 1 582 tkr. Bolagets ränterisker är fmst hänförliga till
den fakturabelåning som koncernen har där räntan uppgår till
9 % och är en fast ränta. Utöver det har koncernen ett uppskov
till Skatteverket kopplat till pandemi som ska vara återbetalt
senast den 31 mars 2026 enligt en återbetalningsplan. Du betalar
en kostnadsränta och en ansndsavgift på anståndsbeloppet
där räntan och avgiften beslutas av riksdagen. Räntan läggs till
beloppet du har fått i anstånd. När du sedan betalar skatten och
avgiften betalar du även räntan. Den 1 augusti 2023 höjdes den
låga kostnadsräntan till 5 procent. Mellan 1 februari 2023 och 31
juli 2023 var den låga kostnadsräntan 3,75 procent. Koncernen
har även en räntebärande långfristig skuld avseende konvertibler
utställda hösten 2023. Dessa konvertibler kan omttas till B-akti-
er i mySafety Group vid en antal olika tillllen, se not 29 Konver-
tibelskuld. Konvertiblerna löper längts t o m 30 oktober 2026 och
har en fast ränta om 10 % att utbetalas vid varje årsskifte. Utöver
det har koncernen en räntebärande kortfristig skuld bestående
av ett antal skuldebrev som är kopplat till förvärvet av mySafety.
Dessa skulder löper t o m den 31 december 2024 med en fast
nta om 5 %. Likvida medel omplaceras löpande till bästa möjliga
ränta. Ovanstående beskrivning av tillåtna placeringsalternativ
gör att en känslighetsanalys av ränterisk inte är nödvändig. Några
prisrisker föreligger inte.
Kreditrisk i form av förlust till följd av att någon av koncernens
motparter inte förmår fullgöra sina skyldigheter bedöms låg. Bo-
lagets kunder utrs fmst av konsumenter där varje kund har
en liten exponering för mySafety. Se not 17 Kundfordringar för
upplysningar om förfallotid och reserveringar. Aggregerar man
antalet kunder med varje kunds riskexponering så ökar risken
något för kreditförluster.
Likviditetsrisk avser risken för koncernen att få svårigheter med
att finansiera sina åtagande. Likviditetsrisken bedöms som liten
med bakgrund av bolagets starka finansiella ställning i förening
med det låga inslaget av marknadsvärderade värdepapper.
Affärsrisker är bland annat prisnivå och minskad efterfrågan på
försäkringsprodukter, förändrade kundkrav och förändrat bete-
ende från konkurrenter. För att forttta växa är mySafety bero-
ende av att kunna utveckla, behålla samt rekrytera kvalificerade
medarbetare och samtidigt upprätthålla en personalkostnadsnivå
som är rimlig med hänsyn till priset mot kund. Affärsrisk i form
av att koncernen får problem med att behålla och attrahera nya
medarbetar vilket skulle innebära att koncernen får försämrad
leveranskapacitet, bedöms som låg.
Övriga risker bedöms vara av mycket begränsad betydelse för
mySafety, vilket fmst beror på koncernens starka finansiella
ställning.
4.2 Koncernens kapitalrisk
MySafety definierar sitt förvaltade kapital som eget kapital i
koncernen. Koncernens målsättning avseende kapitalstrukturen
är att säkerslla koncernens förmåga att forttta sin verksam-
het så att den kan generera avkastning till aktieägarna och nytta
r andra intressenter. För att upprätthålla eller justera kapital-
strukturen kan koncernen uppta lån och checkkredit, förändra
utdelningspolitiken, återköpa aktier, utfärda nya aktier eller sälja
tillgångar för att minska skulder. Koncernen bedömer kapital-
behovet b l a på basis av soliditeten. Detta nyckeltal beräknas
som eget kapital i förhållande till summa tillgångar (omfattande
anläggningstillgångar och omsättningstillgångar). Under 2023 var
koncernens strategi, som var oförändrad jämfört med 2022, att
upprätthålla en soliditet som inte understiger 25 %. Soliditeten
per 31 december 2023 var 19,9 % (82,1 %). Nyemission gjordes i
april 2024.
Ett annat viktigt mått på koncernens likviditetsbehov är rörelseka-
pitalbehovet som definieras som ett rimligt rörelsekapitalbehov
under 3 månader. Rörelsekapitalbehovet förändras kontinuerligt
då det baseras på koncernens externa kostnader samt personal-
kostnader. Personalkostnaderna förändras beroende på antalet
anställda. Det behovet beräknas löpande och jämförs med de
likvida medel som finns tillgängliga inom koncernen. Koncernens
likvida medel inklusive kortfristiga placeringar samt eventuella
checkkrediter bör inte understiga det likviditetsbehov som finns.
5. Transaktioner med närstående
Moderbolaget har en närsenderelation med sina dotterföretag.
Se not 2 sid 44 för mer information. Ersättning och förmåner till
ledande befattningshavare framgår i not 5 sid 46-47 och aktieinne-
hav specificeras i not 23 sid 53.
mySafety Group AB har under perioden utbetalat 2 300 tkr i
konsultarvode till bolag som ägs av mySafety Group AB:s VD och
Koncernchef. Konsultarvodet avsåg VD tjänst. mySafety Group AB
har under perioden utbetalat 3217 tkr i konsultarvode till bolag
som ägs av mySafety Group AB:s CFO. Konsultarvodet avsåg CFO
tjänst. mySafety Group AB har under perioden utbetalat 1000
tkr i konsultarvode till bolag som ägs av mySafety Group AB:s
styrelseordförande. Konsultarvodet avsåg tjänster i samband med
förvärvet av mySafety koncernen under det första kvartalet.
mySafety Group AB har under perioden haft hyreskostnader till
Xavi Solutionnode uppgående till 233 tkr under året. mySafety
Group AB:s VD och Koncernchef är styrelseordförande i Xavi Solu-
tionnode. mySafety Group AB har under perioden upptagit ett lån
om 15000 tkr av dotterbolaget mySafety AB och återbetalat 10000
tkr av det lånet under perioden.
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
42
6. Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt årsredovis-
ningslagen (ÅRL) och Rådet för finansiell rapportering rekommen-
dation RFR 2 Redovisning för juridisk person. RFR 2 innebär att
moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska personen ska
tillämpa samtliga av EU godnda IFRS och uttalanden så långt
detta är möjligt inom ramen för ÅRL och med hänsyn till sam-
bandet mellan redovisning och beskattning. Rekommendationen
anger vilka undantag och tillägg som ska göras från IFRS.
Moderbolaget har valt att inte tillämpa IFRS 9 för finansiella
instrument. Delar av principerna i IFRS 9 är dock ändå tillämpliga –
såsom avseende nedskrivningar, inbokning/bortbokning, kriterier
r att säkringsredovisning ska få tillämpas och effektivnteme-
toden för ränteintäkter och räntekostnader.
Moderbolaget tillämpar inte IFRS16, i enlighet med undantaget
som finns i RFR 2. Som leasetagare redovisas leasingavgifter som
kostnad linjärt över leasingperioden och således redovisas inte
nyttjanderätter och leasingskulder i balansräkningen. I moderbo-
laget värderas finansiella anläggningstillgångar till anskaffnings-
värde minus eventuell nedskrivning och finansiella omsättnings-
tillgångar enligt lägsta värdets princip. För finansiella tillgångar
som redovisas till upplupet anskaffningsvärde tillämpas IFRS 9s
nedskrivningsregler. Nedskrivningar på onoterade aktieinnehav
som inte utgör innehav i dotterföretag, intresseföretag eller
samarbetsarrangemang redovisas om nuvärdet av förväntade
framtida kassaflöden är lägre än redovisat värde. Moderbolaget
har inga innehav i noterade aktier vid periodens slut.
Bolaget redovisar aktieägartillskott direkt mot eget kapital hos
mottagaren vilket aktiveras i aktier och andelar hos givaren, i
den mån nedskrivning inte erfordras. Enligt RFR 2 IAS 27 p 2 ska
koncernbidrag redovisas antingen enligt huvudregeln eller enligt
alternativregeln. Redovisning enligt huvudregeln innebär ingen
rändring jämfört med tidigare regler i RFR 2, d v s erhållna kon-
cernbidrag som moderbolag erhåller från dotterbolag redovisas
som finansiell intäkt. Lämnade koncernbidrag fn moderbolag
till dotterbolag redovisas som ökning av andelar i koncernföretag.
Lämnade och erhållna koncernbidrag som dotterbolag lämnar
till moderbolag redovisas direkt mot eget kapital i dotterbolaget.
Detta gäller även koncernbidrag som lämnas eller erhålls mellan
systerföretag. Enligt alternativregeln får koncernbidrag redovisas
som bokslutsdisposition.
Koncernbidrag lämnade från moderföretag till dotterföretag
redovisas som en ökning av andelar i dotterretag. I samband
med att koncernbidrag lämnas görs en översyn av huruvida det
religger nedskrivningsbehov på de andelar för de dotterretag
som erhållit koncernbidrag. Skatteeffekten av koncernbidrag
lämnade från moderretag redovisas i enlighet med IAS 12 i
resultaträkningen. Ett koncernbidrag som moderföretag erhåller
från ett dotterretag redovisas enligt samma principer som
sedvanliga utdelningar från dotterretag d v s att koncernbidrag
redovisas som finansiell intäkt. Skatt på koncernbidrag redovisas i
enlighet med IAS 12 i resultaträkningen. Koncernbidrag redovisas
som bokslutsdisposition.
I moderbolaget redovisas aktier i dotterbolag till anskaffnings-
rdet med avdrag för ackumulerade nedskrivningar. Prövning av
rdet av andelarna görs när det finns en indikation på att värdet
minskat.
I moderbolaget har balansräkningen något andra poster inom
det egna kapitalet än i koncernens rapport. Resultaträkning och
balansräkning är för moderbolaget uppställda enligt årsredo-
visningslagens scheman, medan rapporten över resultat och
övrigt totalresultat, rapporten över förändringar i eget kapital och
kassaflödesanalysen baseras på IAS 1 Utformning av finansiella
rapporter respektive IAS 7 Rapport över kassafden. De skillna-
der mot koncernens rapporter som gör sig gällande i moderbola-
gets resultat- och balansräkningar utgörs främst av redovisning av
finansiella intäkter och kostnader, eget kapital samt förekomsten
av avsättningar som egen rubrik i balansräkningen.
43
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
Noter
Not 2
Inköp och försäljning mellan
koncernföretag
Nedan anges årets inköp och försäljning avseende koncernföretag.
Moderbolaget
Tkr 2023 2022
Inköp
642 197
Försäljning
6 000 219
För moderbolaget avser 2,1 (2,1) procent av årets inköp och 99,9 (47,8)
procent av årets försäljning egna dotterföretag. Vid inköp och försäljning
mellan koncernföretag tillämpas samma principer för prissättning som vid
transaktioner med externa parter. Moderbolaget har under året levererat
Management-, försäljnings-, och administrationstjänster inom koncernen.
Not 1
Segmentrapportering
mySafety Group koncernen delas, f r om 1 januari 2023 in i två segment, vilka är:
B2C, ”Business to Consumer” består av mySafety Holding koncernen (dotterbolag)
B2B, ”Business to Business” besr av Xavi Solution (Intressebolag)
Tkr Koncern- Interna B2C B2B TotaltTotaltJanuari – December 2023gemensammellanhavandenNettoomsättning 310 431 - 310 431 7 471 -6 000 311 902varav intern omsättning - - - 6 000 - -Rörelseresultat 13 775 -2 501 11 274 29 204 -6 000 34 478Finansiella poster -7 924 - -7 924 2 546 - -5 378Resultat efter finansiella poster 5 851 -2 501 3 500 31 750 -6 000 29 100
Moderbolaget mySafety Group har debiterat management fee uppgående till 6 000 tkr mot mySafety Holding koncernen.
I rörelseresultatet och resultat efter finansiella poster för koncerngemensam ingår resultat från negativ goodwill samt
övriga justeringar i förrvsanalysen uppgående till 64 206 tkr
Av nettoomttningen i B2C uppgår försäljningen av förnyelser av kundavtal till ca 76 % och nyrsäljningen av kundavtal till ca 24 %.
Av nettoomttningen i B2C uppgår försäljningen i Sverige till ca 80 % och till Finland ca 20 %.
Tkr Koncern- Interna B2C B2B TotaltTotaltJanuari – December 2022gemensammellanhavandenNettoomsättning - - - 889 - 889varav intern omsättning - - - - - -Rörelseresultat - -6 809 -6 809 -13 994 - -20 803Finansiella poster - - - -7 311 - -7 311Resultat efter finansiella poster - -6 809 -6 809 -21 305 - -28 114
Under 2022 bestod mySafety koncernen av ett helt segment av skälet att koncernen hade en väldigt liten verksamhet
som rapporterades i sin helhet till Styrelse och VD.
gsta verkställande beslutsfattare var VD.
Av koncernens totala nettoomsättning är 72 % hänförbar till hyresintäkter och 28 % till försäljning av tjänster.
All nettoomsättning har skett i Sverige.
Största kund stod för 29 % av omsättningen, näst srsta kund för 21 % av omsättningen.
Not 3
Ersättning till revisorerna
Koncernen ModerbolagetTkr 2023 2022 2023 2022Revisionsuppdrag, BDO 2 236 - 800 -Revisionsuppdrag, KPMG 181 1 148 181 1 148Revisionsuppdrag, PWC 936 - - -Revisionsverksamhet utöver 27 - 27-revisionsuppdraget, BDORevisionsverksamhet utöver 52 244 52 244revisionsuppdraget, KPMGSumma 3 432 1 392 1 060 1 392
Med revisionsuppdrag avses lagstadgad revision av års- och koncernredo-
visningen och bokföringen samt styrelsens och verkställande direktörens
rvaltning samt revision och annan granskning utrd i enlighet med
överenskommelse eller avtal. Detta inkluderar övriga arbetsuppgifter som
det ankommer på bolagets revisor att utföra samt rådgivning eller annat
biträde som föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller genom-
förandet av sådana övriga arbetsuppgifter. Revisionsverksamhet utöver
revisionsuppdraget besr till största delen av revisorsintyg och översiktlig
granskning av kvartal 3.
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
44
Avskrivningsbelopp för nyttjande rätter per
under liggande tillgångsslag
2023 2022Byggnader 3 993 360Bilar 373 42Övrigt - - 4 366 402Leasingkostnad avseende korttidsleasar 0 18Leasingkostnad avseende tillgångar av lågt värde 0 0Kostnad avseende variabla leasingavgifter 998 24Intäkter från vidare uthyrning av nyttjanderätter 1 417 661
Kostnad för variabla leasingavgifter består av betald fastighetsskatt.
Kassaflödesupplysningar KoncernenTkr 2023 2022Totalt kassautflödet för leasingavtal 11 283 2 409 11 283 2 409Nyttjanderätter och leasingskulderKoncernenRedovsat värde av nyttjanderättstillgångarTkr 2023 2022Byggnader 0 0Bilar 783 0Övrigt 0 0Leasingskulder 1 265 2 248
Hyreskontrakten för byggnader löper normalt på en tid mellan 3-5 år.
Förlängning och uppsägningsoptioner ingår ej i leasingskulden.
Ny nyttjanderättstillgång per 2024-01-01 kommer att uppgå till 21,2 mkr.
Not 4
Leasingavtal
Operationella leasingavtal
Betalda leasingavgifter avseende operationella leasingavtal inklusive
hyresavtal, uppgick i moderbolaget 2023 till 0 (82) tkr.
Moderbolaget inte ingått några väsentliga leasingavtal under året .
Nominella värdet av avtalade framtida leasingavgifter fördelar sig enligt
följande:
Förfallotidpunkt Moderbolaget
Tkr 2023 2022
Inom ett år - -
Mellan ett och fem år - -
Senare än fem år - -
0 0
Nominella värdet av avtalade framtida hyresavtal för lokaler fördelar sig
enligt följande:
Förfallotidpunkt Moderbolaget
Tkr 2023 2022
Inom ett år - -
Mellan ett och fem år - -
Senare än fem år - -
- -
Leasingavtal enligt IFRS16
Kostnadsupplysningar KoncernenTkr 2023 2022Avskrivning av nyttjanderättstillgångar 4 366 402Räntekostnad leasingskuld 702 79 5 067 481
45
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
Not 5
Ersättning till ledande befattningshavare
Ersättning enligt de senaste beslutade riktlinjerna
Till styrelsens ordrande och ledamöter utr arvode enligt årsstäm-
mans senaste beslut samt eventuellt extra bolagsstämmor. Något särskilt
arvode utgår inte för kommittéarbete eller till eventuella arbetstagarrepre-
sentanter. Ersättning till VD och ledande befattningshavare skall fastsllas
till marknadsmässiga nivåer och skall bestå av fast lön, eventuell rörlig
n, pension samt eventuella övriga förner. Ersättningen i form av fast
lön skall stå i proportion till befattningshavarens erfarenhet, ansvar och
befogenhet. Den rörliga ersättningen skall vara maximerad till en årslön
och baseras huvudsakligen på tydliga målrelaterade prestationer. De
ledande befattningshavarnas pensionsvillkor skall vara marknadsmässiga i
förhållande till vad som generellt gäller för motsvarande befattningshavare
på marknaden. Pensionen skall baseras på avgiftsbestämda pensions-
lösningar alternativt omfattas av den allmänna pensionsplanen, antingen
via ITP-planen eller genom individuella tjänstepensionsförsäkringar inom
ramen för ITP. Uppsägningslön och avgångsvederlag skall sammantaget
inte överstiga 24 månadslöner för respektive befattningshavare. Övriga
förmåner utgörs för mySafety av sedvanliga förmåner enligt lokal praxis.
Frågan om ersättning till bolagsledningen beslutas av verkställande
direktören. Ersättning till verkställande direktören beslutas av styrelsen.
Styrelsen får frångå dessa riktlinjer om det i ett enskilt fall finns särskilda
skäl för det. Koncernledningen har under året bestt av 2 (2) personer. Vid
årsskiftet uppgick antalet personer i koncernledningen till 2 (2) personer.
De personer som utr ledningsgruppen respektive styrelsen återfinns i
kommentarerna nedan.
Pension
För tjänstemän i Sverige tryggas ITP 2-planens förmånsbesmda pen-
sionsåtaganden för ålders- och familjepension (alternativt familjepension)
genom en försäkring i Alecta. Enligt ett uttalande från Rådet för finansiell
rapportering, UFR 10 klassificering av ITP-planer
som finansieras genom försäkring i Alecta, är detta en förmånsbestämd
plan som omfattar flera arbetsgivare. För räkenskapsåret 2022 har bolaget
inte haft tillgång till information för att kunna redovisa sin proportionella
andel av planens förpliktelser, förvaltningstillgångar
och kostnader vilket medrt att planen inte har varit möjlig att redovisa
som en förmånsbestämd plan. Pensionsplanen ITP 2 som tryggas genom
en förkring i Alecta redovisas därr som en avgiftsbestämd plan. Pre-
mien för den förnsbestämda ålders- och
familjepensionen är individuellt beräknad och är bland annat beroende av
lön, tidigare intjänad pension och förväntad återstående tjänstgöringstid.
Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på Alectas
tillgångar i procent av försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas
försäkringstekniska metoder och antaganden,
vilka inte överenssmmer med IAS 19. Den kollektiva konsolideringsni-
n ska normalt tillåtas variera mellan 125 och 155 procent. Om Alectas
kollektiva konsolideringsnivå understiger 125 procent eller överstiger 155
procent ska åtgärder vidtas i syfte att skapa förutttningar för att konsoli-
deringsnivån återgår till normalintervallet. Vid
låg konsolidering kan en åtgärd vara att höja det avtalade priset för
nyteckning och utökning av befintliga förmåner. Vid hög konsolidering kan
en åtgärd vara att införa premiereduktioner. Vid utgången av 2023 uppgick
Alectas överskott i form av den kollektiva konsolideringsnivån till 175 pro-
cent (172 procent). Premierna till Alecta fastställs genom
antaganden om ränta, livslängd, driftskostnader och avkastningsskatt och
är beräknad så att betalning av konstant premie till pensionstidpunkten
räcker för hela målförmånen, som baseras på den försäkrades nuvarande
pensionsmedförande lön, då ska vara intjänad. Det saknas ett fastställt
regelverk för hur underskott som kan uppkomma ska hanteras, men i
första hand ska förluster täckas av Alectas kollektiva konsolideringskapital,
och leder således inte till ökade kostnader genom höjda avtalade premier.
Det saknas även regelverk för hur eventuella överskott eller underskott ska
fördelas vid avveckling av planen eller företags utträde ur planen. Årets
avgifter för pensionsförsäkringar som är tecknade i Alecta uppgår till tkr 0
(27 tkr). VD är har inte haft en ansllning under 2023 vilket inner att den
premiebaserade pensionen uppgick till 0 (0).
Pensionsåtagande till eventuella övriga personer i ledningsgruppen följer
lagen om allmän försäkring som framgår av den mellan Svenskt Näringsliv
och PTK vid varje tidpunkt gällande planen för ITP samt TGL. Pensionsål-
dern är 65 år.
Avgångsvederlag
För VD Marcus Pettersson gällde ett tills vidare avtal f r om 2022-10-01 t
o m 2023-12-31 med en uppgningstid om innevarande månad plus 6
naders skriftlig uppsägning från båda parter. För perioden 2024-01-
01 – 2024-12-31 föreligger ett nytt avtal för hela perioden med VD Marcus
Pettersson som ligger fast för hela 2024.
För CFO Torbrn Nilsson gällde för 2023 ett tills vidare avtal f r om 2022-
10-17 med en uppsägningstid om innevarande månad plus 6 månaders
skriftlig uppsägning från båda parter. För 2024 föreligger ett tillsvidare
avtal f r om 2024-01-01 med en uppsägningstid om innevarande månad
plus 6 månaders skriftlig uppsägning fn båda parter.
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
46
Styrelsen 2023
Fredrik Crafoord, f r om 2021-11-23 – 2022-05-12 och Styrelseordrande f
r om 2022-05-12
Marcus Pettersson, f r om 2022-02-21
Daniel Vargö, f r om 2022-02-21
Henrik Stenström f r om 2022-10-06
Koncernledningsgruppen 2023
Marcus Pettersson, VD och Koncernchef f r om 2022-10-01
Torbjörn Nilsson, CFO f r om 2022-11-16
RörligÖvrigErsättning och övriga förmåner för 2023Grundlön/ ersätt-ÖvrigaPensions- ersätt-TkrStyrelsearvodeningförmånerkostnadning SummaStyrelsens ordförande,Fredrik Crafoord 300 tkr/år f r om 300 - - - 1 000*** 1 300årsstämma 2023 fram till årsstämma 2024Styrelseledamot Marcus Pettersson 150 tkr/år f r om 150 - - - - 150årsstämma 2023 fram till årsstämma 2024Styrelseledamot Daniel Vargö 150 tkr/år f r om 150- - - - 150årsstämma 2023 fram till årsstämma 2024Styrelseledamot Henrik Stenström 150 tkr/år f r om 150 - - - - 150årsstämma 2023 fram till årsstämma 2024Verkställande direktör, Marcus Pettersson - - - - 2 300* 2 300CFO, Torbjörn Nilsson - - - - 3 217** 3 217Summa 750 0 0 0 6 517 7 267* Marcus Petterssons arvode har fakturerats från bolaget Glittertind AB för perioden 2023-01-01 - 2023-12-31 ** Torbjörn Nilssons arvode har fakturerats från bolaget TNN Konsult och Invest AB för perioden 2023-01-01 - 2023-12-31*** Tjänster som styrelseordförande Fredrik Crafoord utfört i samband med förvärvet av mySafety koncernen under det första kvartalet.RörligErsättning och övriga förmåner för 2022Grundlön/ ersätt-ÖvrigaPensions- ÖvrigTkrStyrelsearvodeningförmånerkostnadersättning SummaStyrelsens ordförande,Fredrik Crafoord 300 tkr/år f r om 192 - - - - 192årsstämma 2022 fram till årsstämma 2023Styrelsens ordförande f r om 23/11 - 2021 t o m årsstäm- 108 - - - - 108ma 2022, Margareta Strandbacke 300 tkr/årMarcus Pettersson och Daniel Vargö f r om 21/2 - 12/5 - 2022 120 tkr/år och f r om 12/5 150 tkr/år samt Henrik Stenström f r om 6/10 150 tkr/år samt Fredrik Crafoord f 368 - - - - 368r om 23/11 2021 t o m årsstämma 2022 120 tkr/år samt Bengt Lindström f r om årsstämma 2021 t o m årsstämma 2022 120 tkr/årVerkställande direktör, Marcus Pettersson - - - - 300* 300f d Verkställande direktör, Lars Save - - - - 1 500** 1 500CFO, Torbjörn Nilsson 2 131 - 61 869 233*** 3 294CFO, Peter Ågren - - - - 560**** 560Summa 2 799 - 61 869 2 593 6 322* Marcus Petterssons arvode har fakturerats från bolaget Glittertind AB för perioden 2022-10-01 - 2022-12-31 **Lars Saves arvode har fakturerats från bolaget Alfanode AB för perioden 2022-01-01 - 2022-09-30 *** Torbjörn Nilssons arvode har fakturerats från bolaget TNN Konsult och Invest AB för perioden 2022-11-16 - 2022-12-31 **** Peter Ågrens arvode har fakturerats från bolaget KB Konsult förvaltning på Tye AB för perioden 2022-07-01 - 2022-11-15
forts. Not 5 Ersättning till ledande befattningshavare
47
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
Not 6
Anställda, personalkostnader och ledande befattningshavares ersättningar
Löner och andra ersättningar fördelade mellan styrelseledamöter,
VD samt övriga anställda
Koncernen ModerbolagetTkr2023 2022 2023 2022Styrelse, VD samt övriga 750 2 799 750 2 799ledande befattningshavareÖvriga anställda 47 441 - - -Summa 48 191 2 799 750 2 799Pensionskostnader fördelade mellan ledande befattningshavare samt övriga anställdaKoncernen ModerbolagetTkr2023 2022 2023 2022VD samt övriga ledande befatt- - 869 - 869ningshavareÖvriga anställda 6 905 - - -Summa 6 905 869 - 869Könsfördelning i företagsledningenKoncernen ModerbolagetTotalt Varav män Totalt Varav mänStyrelse 4 4 4 4Ledningsgruppen 2 2 2 2
Not 7
Immateriella anläggningstillgångar
Övriga immateriella anläggningstillgångar utgörs av värdet av utveckla-
de produkter/tjänster inklusive avskrivning och nedskrivning för 2023.
Produkter och tnster består av Microsoft Dynamics 365 som är en egen-
utvecklad plattform aktivering av utvecklingsutgifter sker löpande framåt.
Tillgångsslag Nyttjandeperiod AvskrivningsmetodMicrosoft Dynamics 365 3–5 år Linjär avskrivningKundavtal 8 år Linjär avskrivning
Identifierbara immateriella tillgångar i underliggande koncern
Den identifierbara immateriella tillgången i förvärvet utgörs av kundrela-
tioner i Mysafety-koncernen (”Förvärvade koncernen”).
Kundrelationerna värderas utifrån de kassaflöden som kundrelationerna
antas generera, justerat för användande av följande andra tillgångar (eng.
Contributory Asset Charges eller ”CAC):
• Rörelsekapital • Arbetsstyrka• Anläggningstillgångar • Varumärke (befintliga system och Dynamics 365)
Kundrelationernas karaktär
Kundrelationerna besr av en kollektiv värdebas (individuella kunder i
en sammansatt grupp). Vi har i förvärvsanalysen uttt från en bestämd
nyttjandeperiod. Nyttjandeperioden har sin utgångspunkt i en beräkning
baserad på dokumenterad churn tillsammans med interna överväganden.
Vidare har en rimlig avskrivningstid tagits i beaktande vid bestämmandet
av nyttjandeperiod.
Churn har antagits till 14,8% utifrån beräkningar.
EBITDA har beräknats till 30 % baserat på beräkningar.
Applicerade antaganden i förvärvsanalysen
KundrelationernaAndel omsättning 2022, bef. kundrelationer 97,4%Abonnemangskunder vid förvärvstidpunkten 225 166Årliga kundavgångar 14,8 %Motsvarande återstående livslängd 8 årGenomsnittlig årsavgift per kund 1 355 krÅrlig tillxt i avgift per kund 2,0%relsemarginal för befintliga kunder 30,0 %Övriga antagandenSkattesats 20,6 %Diskonteringsränta 20,0 %CAC (andel av omsättning) 2,84 %Varav;relsekapital 1,08 %Anläggningstillgångar 0,09 %Arbetsstyrka 0,08 %Varumärke 1,59%
Medelantalet anställdaKoncernen Moderbolaget2023 2022 2023 2022Män 33 4 - 1Kvinnor 39 1 - -Summa 72 5 - 1Medelantalet anställda Koncernen Moderbolagetper land2023 2022 2023 2022Män (Sverige) 19 4 - 1Män (Finland) 14 - - -Kvinnor (Sverige) 31 1 - -Kvinnor (Finland)8 - - -Summa 72 5 - 1Löner, andra ersättningar och sociala kostnaderKoncernen ModerbolagetTkr2023 2022 2023 2022Löner och andra ersättningar 47 441 2 799 750 2 799Sociala kostnader 18 954 1 973 236 1 973(varav pensionskostnader) 6 905 869 - 869Summa 66 395 4 772 986 4 772
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
48
Not 8
Materiella anläggningstillgångar
Koncernen ModerbolagetTkr2023 2022 2023 2022Ingående anskaffningsvärde - 2 357 - 12Förvärv/avyttring av dotterföretag 1 055 -2 578 - -Årets inköp 1 772 233 - -Valutaomräkningseffekt -7 - - -Försäljningar och utrangeringar - -12 - - 12Utgående ack. Anskaffningsvärden 2 820 - - -Ingående avskrivningar - -1 442 - -12Förvärv/avyttring av bolag - 1 572 - -Årets avskrivningar -674 -142 - -Årets nedskrivningar - - - -Valutaomräkningseffekt 7 - - -Försäljningar och utrangeringar - 12 - 12Utgående ack. Avskrivningar -667 - 0 -Bokfört värde 2 153 - - -
Merparten av de materiella anläggningstillgångar utgörs av inventarier och datautrustning.
Not 9
Övriga ränteintäkter och liknande
resultatposter
Koncernen ModerbolagetTkr2023 2022 2023 2022Ränteintäkter 805 1 060 125 1 060Realisationsresultat inköp 4 694 - 4 694 -skuldebrevErsättning likviditetsgarant vid - 1 644 - 1 644nyemissionValutakurs effekt 259 - - -Summa 5 758 2 704 4 819 2 704
Moderbolagets ränteintäkter är till 0 % (0 %) interna ränteintäkter.
Not 10
Övriga räntekostnader och liknande
resultatposter
Koncernen ModerbolagetTkr2023 2022 2023 2022Räntekostnad 9 585 121 1 444 -Räntekostnad leasningskuld 702 79 - -Realisationsresultat försäljning - 724 - 724intresseinnehavÖvriga poster 850 234 800 246Summa 11 137 1 158 2 244 970
Moderbolagets räntekostnad är till 44,5 (0) % interna räntekostnader
Upplysning till Not 9 och Not 10: Ränteintäkter/kostnader avser i sin helhet
tillgångar/skulder som inte har värderats till verkligt värde via resultatet.
Moderbolaget
Tkr
2023 2022
Ingående anskaffningsvärde
- 418
Inköp under året
- -
Försäljningar och utrangering
- - 418
Utgående anskaffningsvärden
- -
Ingående av- och nedskrivningar
- -418
Försäljningar och utrangering
- 418
Ned- och avskrivningar
- -
Utgående ack. Av- och nedskrivningar
- -
Bokfört värde
- -
Immateriella anläggnings- Övriga immateriella GoodwillSummatillgångar, KundavtaltillgångarKoncernTkr2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022Ingående anskaffningsvärde - 6 298 - - - 12 832 - 19 130Förvärv av bolag - - 226 691 - 12 046 - 238 737 -Aktivering utvecklingsutgifter - - - - 11 791 213 11 791 213Försäljningar och utrangering - -6 298 - - - -13 045 - -19 343Utgående anskaffningsvärden - - 226 691 - 23 837 - 250 528 -Ingående av- och nedskrivningar - -5 674 - - - -12 337 - -18 011Förvärv av bolag - - - - - - - -Försäljningar och utrangering - 5 674 - - - 12 337 - 18 011Nedskrivningar - - - - - - - -Avskrivningar - - -28 258 - -6 866 - -35 124 -Utgående ack. Av- och nedskrivningar - - -28 258 - -6 866 - -35 124 -Bokfört värde - - 198 433 - 16 971 - 215 404 -
forts. Not 7 Immateriella anläggningstillgångar
49
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
Not 12
Resultat per aktie
Beräkningen av vägt resultat per aktie har baserats på årets resultat i förhål-
lande till vägt antal stamaktier beräknat enligt nedan.
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier Antal aktier2023 2022Totalt utestående aktier 1 januari 5 536 085 5 536 085Förändring under perioden 6 508 526 -Totalt utestående aktier 31 december 12 044 611 5 536 085Vägt antal utestående aktier 12 044 611 5 536 085Årets resultat och resultat per aktie2023 2022Årets resultat 33 153 -22 284Årets resultat, kvarvarande verksamhet 33 153 -28 113Årets resultat, avyttrad verksamhet- 5 829Årets resultat hänrligt till moderbolagets aktigare 33 153 -22 527Årets resultat kvarvarande verksamhet, hänförligt till 33 153 -28 113moderbolagets aktieägareÅrets resultat avyttrad verksamhet, hänförligt till moder- - 5 586bolagets aktieägareResultat per aktie, hänförligt till moderbolagets 4,19 -4,07aktieägare före och efter utspädning (kr)Resultat per aktie kvarvarande verksamhet, hänförligt till 4,19 -5,08moderbolagets aktieägare före och efter utspädning (kr)Resultat per aktie avyttrad verksamhet, hänförligt till moder- - 1,01bolagets aktieägare före och efter utspädning (kr)Korrigerad pga felaktig uppgift i årsredovisning 2020.
Koncernen Tkr2023 2022Ingående anskaffningsvärde 16 123 48 232Årets inköp intressebolag 3 150 16 123Förändring långfristig fordran - -37 000Årets försäljning - -11 232Utgående anskaffningsvärde 19 273 16 123Ingående nedskrivningar -6 809 -7 270 Årets försäljning - 7 270Årets nedskrivningar - -Utgående nedskrivningar -6 809 -Resultatandel intressebolag -2 501 -6 809Bokfört värde 9 963 9 314
Koncernen redovisar intresseföretag enligt kapitalandelsmetoden.
Not 13
Andelar i Intressebolag
Bokfört Bokfört Koncernen Org. nr. Säte Antal andelar Kapital andel Röst andelvärde 2022värde 2021 Xavi Solutionnode AB 556675-2837 Stockholm 36 321 359 29,09% 28,77% 9 963 9 314 9 963 9 314
Intressebolag Tkr2023 2022*Nettoomsättning 98 080 49 466Resultat efter skatt -8 677 -29 497Summa totalresultat -8 677 -29 497Koncernens andel av totalresultatet (tkr) -2 501 -6 809Omsättningstillgångar 30 905 48 349Anläggningstillgångar 34 027 34 832Kortfristiga skulder 25 202 31 628Långfristiga skulder 2 269 3 211Nettotillgångar 37 461 48 342* Avser perioden 2022-08-01–2022-12-31 Xavi Solutionnode är noterat på NGM börsen och verkligt värde på innehavet uppgår till 12 712 tkr vid kurs om 0,35 kr per aktie.
Not 11
Skatter
Resultatförda skatter Koncernen ModerbolagetTkr 2023 2022 2023 2022Uppskjuten inkomstskatt 10 344 - - -Aktuell skattekostnad -6 291 1 1 -Summa 4 053 1 1 -Avstämmning mellan resultat före skatt och skattekostnadTkr 2023 2022 2023 2022Resultat före skatt 29 100 -28 114 -5 191 -21 088Skatt enligt svensk skattesats 20,6 % (20,6 %) -5 995 5 791 1 069 4 344Skatt på:Ej skattepliktiga intäkter 15 859 410 - 410Ej avdragsgilla kostnader -5 523 -2 529 -464 -2 529Ej aktiverade underskott -425 -2 271 - 605 -2 225Skatt hänförligt till uppskjuten skatt - - - -Skatt hänrligt till tidigare år - - - -Övrigt 136 -1 401 - -Skatt enligt resultaträkningen 4 053 1 1 -Effektiv skattesats -14% 0% 0% 0%Balansförda skatterTkr 2023 2022 2023 2022Aktuell skattefordran 1 676 - - 26Uppskjuten skattefordran 4 638 10 - -Uppskjuten skatteskuld40 877 - - -Summa 47 191 10 - 26Koncernens totala förlustavdrag uppgick per årskiftet till ca 79,8 mkr. Underskottsavdrag för vilka uppskjuten skattefordran inte har redovisats uppgår till ca 79,8 mkr. Uppskjuten skattefordran på 10 tkr är en effekt av IFRS 16 beräkning. Ej värderade underskottsavdrag är främst hänförliga till moderbolaget.
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
50
Övriga aktier och andelar värderas till verkligt värde.
Bokfört Bokfört Koncernen Org. nr. Säte Antal andelar Kapital andel Röst andelvärde 2022värde 2021 Nordic Benefits AS 912812189 Lysaker738406 10,1% 10,1% 8 344 - 8 344 -TkrKoncernen2023 2022Ingående anskaffningsvärde - -Årets inköp övriga aktier och andelar 8 344 -Årets försäljning - -Utgående ack. Anskaffningsvärden 8 344 -Ingående avskrivningar - -Årets försäljning- -Årets nedskrivningar - -Utgående nedskrivningar - -Bokfört värde 8 344 -
Not 14
Övriga aktier och andelar
Not 15
Övriga långfristinga fordringar
Koncernen Org. nr. Säte Antal andelar Kapital andel Röst andelVärde 2023Värde 2022 Övrig långfristig fordran - - - - - 5 366 - 5 366 -
Tkr
Koncernen2023 2022Ingående anskaffningsvärde - -Förändring långfristig fordran 5 336 -Årets försäljning - -Utgående ack. Anskaffningsvärden 5 366 -Ingående nedskrivningar - -Årets försäljning - -Årets nedskrivningar - -Utgående nedskrivningar - -Bokfört värde 5 336 -
Långfristiga fordringar består av konvertibler samt kapitalförsäkring.
Not 16
Varulager
Tkr
Koncernen2023 2022Ingående anskaffningsvärde - -Förvärv/avyttring av dotterföretag 285 -Årets inköp 324 -Försäljningar och utrangeringar - -Utgående ack. Anskaffningsvärden 609 -Ingående avskrivningar - -
Förvärv/avyttring av bolag - -Årets avskrivningar - -Årets nedskrivningar - -Försäljningar och utrangeringar - -Utgående ack. Avskrivningar - -Bokfört värde 609 -
Varulager består i huvudsak av nyckelbrickor, larm - och specialklistermärken.
51
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
Not 22
Eget kapital
Den 31 december 2023 hade moderbolaget ett aktiekapital om 12 044
611 kronor. Aktierna är fördelade på 81 480 aktier av serie A och 11 963
131 aktier av serie B med ett kvotvärde om 1,0 kr per aktie. Alla aktier har
lika rätt till del i bolagets vinst och tillgångar. Varje aktie av serie A berät-
tigar till en (1) röst och varje aktie av serie B till en tiondels (1/10) röst på
årsstämman. Under året har moderbolaget genomfört två nyemissioner
r antalt aktier har utökats med totalt 6 508 526 B-aktier och aktiekapi-
talet har ökat med 6 508 526 kr.
Not 21
Likvida medel
Koncernen ModerbolagetTkr2023 2022 2023 2022Kassa och bank 29 343 13 423 5 622 10 671Summa 29 343 13 423 5 622 10 671
I likvida medel ingår kassa och banktillgodohavanden.
Inkluderat i Likvida medel ingår bankmedel på klientmedelskonton avsedda för koncer-
nens försäkringsgivare. I likvida medel ingår det 8 025 tkr placerade på klientmedelskon-
ton. Placeringarna på dessa konton har en omsättningshastighet på 4 - 8 veckor.
Not 20
Förutbetalda kostnader och
upplupna intäkter
Koncernen ModerbolagetTkr2023 2022 2023 2022Förutbetalda hyror 491 276 - 53Förutbetalda leasingavgifter - - - -Förutbetalda försäkringspremier 24 138 - 151 -Förutbetalda licens- och support avgifter 1 399 14 184 14Emissionskostnader 553 891 553 891Övriga förutbetalda kostnader kopplade 6 212 - - -till försäkringskontraktÖvriga poster 1 545 83 27 71Summa 34 338 1 264 915 1 029
Upplupna intäkter avser avtalstillgångar.
Not 19
Övriga fordringar
Koncernen ModerbolagetTkr2023 2022 2023 2022Skattekonto 341 26 - -Momsfordran 412 656 - 580Fordran försäkringsgivare 4 244 - - -Skattefordran 1 676 - - -Övriga poster 3 178 32 - 32Summa 9 851 714 - 612
Not 17
Kundfordringar
Tkr
Åldersanalys koncernen2023 2022Ej förfallet belopp 123 355 21Förfallet 0-30 dagar 5 621 307Förfallet 30-60 dagar745 -Förfallet mer än 60 dagar 23 045 -Bokfört värde152 766 328Förändring av reserv för osäkra fordringar2023 2022Tillkommande via rörelseförvärv 21 996 -Förändringar i förväntande kreditförluster 3 579 -Utgående balans 31 december 25 575 -Reserv för osäkra fordringar2023 2022Ej förfallet belopp 1 606 -Förfallet 0-30 dagar 1 957 -Förfallet 30-60 dagar 354 -Förfallet mer än 60 dagar 21 658 -Summa 25 575 -
Not 18
Ej likviditetspåverkande poster
Koncernen ModerbolagetTkr2023 2022 2023 2022Övriga rörelseintäkter negativ goodwill -64 206 - - -Nedskrivning kundfordringar 2 635 - - -Realisationsresultat vid avyttring av - 970 - 970andelar av övriga företagRealisationsresultat omvärdering - -6 801 - -dotterbolag till intressebolagAndel i intresseföretags resultat 2 501 6 809 - -Resultat från utdelning av saktillgång - 8 857 - -Realisationsresultat inköp skuldebrev - - 4 694 -Utdelning som kvittas mot fordran, - - - -1 992dotterbolagÖvriga poster -4 587 -15 - -180Summa -63 657 9 820 4 694 -1 202
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
52
Not 23
Moderbolagets andelar i dotterföretag
Org. nr. Säte Antal andelar Kapital andel Röst andel
Bokfört
värde 2023
Bokfört
värde 2022
mySafety Holding AB 559219-2479 Stockholm 2 468 100% 100% 55 375
-
Technode AB 556614-8440 Stockholm 352 050 100% 100% 3 500 3 500
Bokfört värde 58 875 3 500
Not 25
Moderbolagets övriga aktier och andelar
Org. nr. Säte Antal andelar Kapital andel Röst andel
Värde 2023
Värde 2022
Nordic Benefits AS 912812189 Lysaker 738 406 10,10% 10,10% 8 344
-
2023 2022
Ingående anskaffningsvärde
9 000 36 457
Årets inköp
55 375 -
Årets försäljning
- -27 457
Utdelning av aktier i dotterföretag
- -
Utgående anskaffningsvärde
64 375 9 000
Ingående nedskrivningar
- 5 500 -6 140
Årets försäljning
- 640
Årets nedskrivningar
- -
Utgående nedskrivningar
-5 500 -5 500
Bokfört värde
58 875 3 500
Moderbolaget (Tkr)
2023 2022
Ingående anskaffningsvärde
9 025 -
Årets inköp
3 150 46 374
Årets försäljning
- -2 128
Årets avyttring via utdelning
- -28 123
Årets nedskrivning
- -7 098
Utgående anskaffningsvärde 12 175 9 025
Xavi Solutionnode AB (Tkr)
2023 2022*
Nettoomsättning
98 080 49 466
Resultat efter skatt
-8 677 -29 497
Summa totalresultat
-8 677 -29 497
Omsättningstillgångar
30 905 48 349
Anläggningstillgångar
34 027 34 832
Kortfristiga skulder
25 202 31 628
Långfristiga skulder
2 269 3 211
Nettotillgångar
37 461 48 342
Not 24
Moderbolagets andelar i intresseföretag
Moderbolaget Org. nr. Säte Antal andelar Kapital andel Röst andel
Bokfört
värde 2023
Bokfört
värde 2022
Xavi Solutionnode AB 556675-2837 Stockholm 36 321 359 29,09% 28,77%
12 175 9 025
*Avser perioden 2022-08-01 - 2022-12-31.
Indirekta innehav Org. nr. Säte Antal andelar Kapital andel Röst andel
mySafety AB 559219-2479 Stockholm 20 813 382 100% 100%
mySafety Försäkring AB 556522-0612 Stockholm 1 000 100% 100%
mySafety Oy 2146117-2 Heslingfors, Finland 25 100% 100%
SBM Försäkringar AB 556503-9889 Malmö 1 000 100% 100%
mySafety Technology AB 556567-7175 Stockholm 1 035 000 100% 100%
mySafety Vehicle Security AB 556506-4390 Malmö 1 000 100% 100%
mySafety AS 996004821 Oslo, Norge 1 000 100% 100%
53
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
Not 29
Konvertibelskuld
mySafety Group AB ingick den 15 september 2023, avtal med fem akti-
gare i dotterbolaget mySafety Holding AB om förvärv av 735 aktier. Efter
genomförandet av förvärvet kommer mySafety att vara ett helägt dot-
terbolag till mySafety Group. Köpeskillingen uppgick till 22 050 000 SEK
och erlades i form av säljarreverser, varav 21 175 000 SEK ska kvittas mot
nyemitterade konvertibler av serie 2023:1 och 2023:2 i mySafety Group
och 875 000 SEK ska återbetalas kontant senast den 30 november 2023.
Styrelsen i mySafety Group har därr, villkorat av extra bolagsstämmans
efterljande godkännande, beslutat om en riktad kvittningsemission av
1 750 000 konvertibler av serie 2023:1 med ett sammanlagt lånebelopp
om 17 500 000 SEK och 367 500 konvertibler av serie 2023:2 med ett
sammanlagt lånebelopp om 3 675 000 SEK som betalning av del av den
avtalade köpeskillingen. Teckningskursen för konvertiblerna motsvarar
konvertiblernas nominella belopp om 10 SEK per konvertibel.
Bolagets styrelse anser att villkoren för konvertiblerna har fastställts till
marknadsmässiga villkor genom förhandlingar på armngds avstånd och
korrekt återspeglar aktuella marknadsförhållanden och efterfrågan.
Konvertiblerna löper med en årlig fast ränta om 10 procent. Räntan ska
betalas kontant den sista bankdagen varje kalenderår under konverti-
blernas löptid samt den 30 oktober 2026, såvida inte konvertering skett
dessförinnan, då upplupen och ej betalad ränta i stället regleras genom
kontant betalning i samband med konverteringen.
Innehavare av konvertibler av serie 2023:1 äger rätt att, under 30 dagar
efter offentliggörandet av Bolagets delårsrapport för det första kvartalet
2024, Bolagets delårsrapport för andra kvartalet 2024, Bolagets delårs-
rapport för det tredje kvartalet 2024, Bolagets bokslutskommuniké för
räkenskapsåret 2024, Bolagets delårsrapport för det första kvartalet
2025, Bolagets delårsrapport för det andra kvartalet 2025, Bolagets
delårsrapport för det tredje kvartalet 2025, Bolaget bokslutskommuniké
för räkenskapsåret 2025, Bolagets delårsrapport för det första kvartalet
2026 respektive Bolagets delårsrapport för det andra kvartalet 2026,
samt under perioden fn och med den 1 oktober 2026 till och med den
30 oktober 2026, påkalla konvertering av hela eller delar av lånebeloppet
till nya aktier av serie B i Bolaget. Vidare kan konvertering av konvertibler
av serie 2023:1 till nya aktier av serie B i Bolaget påkallas av Bolaget under
perioden från och med den 1 oktober 2026 till och med den 30 oktober
2026, eller för det fall en innehavares anställning i Bolaget eller dess
Not 26
Avstämning av skulder som härrör från
finansieringsverksamheten
Rörelse-TkrUpplåning Amortering UB 2023förvärvKONCERNENFakturabelåning 98 500 - -10 937 87 563Upptagna lån 13 264 5 000 -11 632 6 632Summa skulder härrörande från 111 764 5 000 -22 569 94 195finansieringsverksamhetenTkrUB 2022 Upplåning Amortering UB 2023MODERBOLAGETUpptagna lån 0 20 000 -15 0005 000Summa skulder härrörande från 0 20 000 -15 000 5 000finansieringsverksamheten
Not 27
Skulder till kreditinstitut
Koncernen ModerbolagetTkrTkrInom 2023 2022 2023 2022Mellan 1 Övriga långfristiga räntebärande skulder - - - -Mer än Kortfristiga räntebärande skulder, Per 31 december 202387 563 - - -1 årfakturabelåningoch 5 årNedanstående tabell analyserar koncernens finansiella skulder uppdelade efter den 5 årtid som på balansdagen återstår fram till den avtalsenliga förfallodagen. Upplåning (exklusive skulder avseende finan-De belopp som anges i tabellen är de avtalsenliga, odiskonterade kassafdena inklusi-- - -ve förväntade räntebetalningar. siell leasing)Räntebärande skulder 103 624 10 736 -Summa 104 879 10 736 -TkrInom Mellan 1 Mer än Per 31 december 20221 åroch 5 år5 årSkulder avseende leasing enligt IFRS16 1 265 - -Upplåning (exklusive skulder avseende finan-- - -siell leasing)Räntebärande skulder - - -Summa 1 804 444 -Skulder avseende leasing enligt IFRS16 1 804 444 -
Not 28
Ställda säkerheter och
eventualförpliktelser
Koncernen ModerbolagetTkr2023 2022 2023 2022Varav: - - - -FöretagsinteckningarÖvriga ställda säkerheter 3 430 430 - -Varav: 3 430 430 - -HyresinteckningarÖvriga inteckningar - - - -Ställda säkerheter för fakturabelåning Varav: Pantförskrivning 100 % av kund-fordringarna gentemot kunder som 104 772 - - -ligger hos Moderna förkringar via mySafety Försäkringar AB och SBM Förkringar ABFöretagsinteckningar 150 000 - - -Eventualförpliktelser Inga Inga Inga Inga
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
54
Not 33
Finansiella instrument per kategori
KONCERNEN
Värdering till verkligt värde innehåller en värderingshierarki avseende indata till värderingarna.
Denna värderingshierarki indelas i tre nivåer, som överensstämmer med de nier som anges i IFRS 13 Värdering till verkligt värde: Upplysningar.
De tre nivåerna utrs av:
Nivå 1: Noterade priser (ojusterade) på aktiva marknader för identiska tillgångar eller skulder som företaget har tillng till vid värderingstidpunkten.
Nivå 2: Andra indata än de noterade priser som inr i Nivå 1, vilka direkt eller indirekt är observerbara för tillgången eller skulden. Det kan även avse
andra indata än noterade priser som är observerbara för tillngen eller skulden såsom räntenivåer, avkastningskurvor, volatilitet och multiplar.
Nivå 3: Icke observerbara indata för tillgången eller skulden. På denna nivå ska beaktas antaganden som marknadsakrer skulle använda sig av vid pristtningen
av tillgången eller skulden, inkluderat riskantaganden.
I koncernen finns inga finansiella instrument kategoriserade i enlighet med nivå 2. Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultatet avser primärt aktier
i Xavi Solutionnode AB, klassas i enlighet med nivå 1 eftersom de är noterade på en reglerad marknad. Tilläggsköpeskillingar redovisas enligt nivå 3. För samtliga
övriga poster, är det bokrda värdet en approximation av det verkliga värdet, varr dessa poster inte indelas i nivåer enligt värderingshierarkin.
För samtliga finansiella instrument i moderbolaget anses det bokrda värdet vara en rimlig approximation av verkligt värde.
Not 30
Övriga långfristiga skulder
Koncernen ModerbolagetTkr2023 2022 2023 2022Uppskov skatteverket 10 736 - - -Summa 10 736 - - -
Uppskov hos skatteverket är kopplat till pandemiåren.
Not 31
Övriga kortfristiga skulder
Koncernen ModerbolagetTkr2023 2022 2023 2022Mervärdesskatt 4 239 - 673 -Personalens källskatter 792 107 19 107Arbetsgivaravgifter 632 112 19 112Övriga poster 5 219 - 1 891 31Summa 10 882 219 2 602 219
forts. Not 29 Konvertibelskuld
Not 32
Upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter
Koncernen ModerbolagetTkr2023 2022 2023 2022Upplupna löner och ersättningar 2 770 64 64 64Semesterlöner 5 576 - - -Upplupna sociala avgifter 5 367 20 20 20Förutbetalda intäkter, försäkringspremier 114 925 - - -Förutbetalda hyresintäkter 575 246 - -Upplupna kostnader, försäkringspremier 10 786 - - -Upplupet revisionsarvode 1 304 440 392 440Övriga poster 13 671 420 423 133Summa 154 974 1 190 899 657
dotterbolag upphör, under de tidsperioder som innehavarna kan påkalla
konvertering. Konvertibellånen förfaller till betalning den 30 oktober
2026 i den mån konvertering inte dessrinnan ägt rum.
Innehavare av konvertibler av serie 2023:2 äger rätt att, under 30 dagar
efter offentliggörandet av Bolagets delårsrapport för det tredje kvartalet
2025, Bolagets bokslutskommuniké för räkenskapsåret 2025, Bolagets
delårsrapport för det första kvartalet 2026 respektive Bolagets delårsrap-
port för det andra kvartalet 2026, samt under perioden fn och med den
1 oktober 2026 till och med den 30 oktober 2026, påkalla konvertering av
hela eller delar av lånebeloppet till nya aktier av serie B i Bolaget. Vidare
kan konvertering av konvertibler av serie 2023:2 till nya aktier av serie B i
Bolaget påkallas av Bolaget under perioden från och med den 1 oktober
2026 till och med den 30 oktober 2026, eller för det fall en innehavares
anställning i Bolaget eller dess dotterbolag upphör, under de tidsperioder
som innehavarna kan påkalla konvertering. Konvertibellånen förfaller till
betalning den 30 oktober 2026 i den mån konvertering inte dessförinnan
ägt rum
Koncernen ModerbolagetTkr2023 2022 2023 2022Konvertibelskuld 21 175 - 21 175 -Summa 21 175 - 21 175 -
55
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
2023 2022Upplupet Upplupet Finansiella tillgångar anskaff-Finansiella tillgångar anskaffnings- värderade till verkligt nings- värderade till verkligt Tillgångar i balansräkningenvärdevärde via resultatet Summavärdevärde via resultatet SummaAktier enligt nivå 3 - 8 344 8 344Kundfordringar 328 - 328Långfristiga fordringar - 5 336 5 336Övriga kortfristiga fordringar 714 - 714Kundfordringar 133 118 - 113 118Likvida medel 13 423 - 13 423Övriga kortfristiga fordringar 9 844 - 9 844Likvida medel 29 343 - 29 343Summa 172 305 13 680 185 985 14 465 - 14 465Skulder i balansräkningenLeverantörsskulder 16 752 - 16 752Leverantörsskulder 819 - 819Upplupna kostnader 1 835 - 1 835Upplupna kostnader 924 - 924Leasingskulder 1 265 - 1 265Leasingskulder 2 248 - 2 248Övriga skulder 146 406 - 146 406Övriga skulder 219 - 219Summa 166 258 - 166 258 4 210 - 4 210
Verkligt värde för finansiella tillgångar överenssmmer med det redovisade värdet.
Verkligt värde för övriga finansiella skulder överensstämmer med redovisat värde.
Not 34
Disposition av företagets vinst
eller förlust
Styrelsen föreslår att det fria egna kapitalet behandlas så att: Utdelning till aktieägarna om 1,00 kr per aktie 18 363 533I ny räkning överförs 24 769 061Summa 43 132 594 kr
Not 35
Förvärv
mysafety Group AB (namnändrat från Empir Group AB) har den 13 januari
2023, genom nyemission i holdingbolaget mySafety Holding AB (nämnänd-
rat från ESSNSS AB), ingått avtal om att förvärva motsvarande 50 procent
av samtliga aktier efter nyemissionen i holdingbolaget mySafety Holding
AB som i sin tur har ingått avtal om förvärv av samtliga aktier i mySafety
Group AB från Litorina Kapital III L.P. samt ett antal nuvarande och tidigare
ledande befattningshavare i mySafety-koncernen. Den totala emissionslikvi-
den för de aktier i mySafety Holdning som Empir har tecknat uppgår till 15
MSEK och har erlagts genom kontant betalning. Köpeskillingen för aktierna
i mySafety Group AB som mySafety Holding AB har förvärvat uppgår till 40
MSEK, varav 15 MSEK har erlagts genom kontant betalning och 25 MSEK har
erlagts genom säljarrevers. Lånet, jämte upplupen ränta, ska amorteras vid
fyra tillfällen och vara slutligt återbetald den 31 december 2024. mySafety
Holding AB genomförde slutligen förvärvet av mySafety Group AB den 16
januari 2023.
Transaktionen genomfördes efter det att dåvarande Empir Group AB kon-
taktades för att utröna om intresse fanns för ett förvärv. Bakgrunden var att
det danska försäkringsbolaget Trygg lämnat en pågående förvärvsprocess.
Som en konsekvens av att Litorina inte lyckades och var pressad att sälja
innan nyår 2022, valde man att erbjuda ledningen att ta över bolaget. Efter-
som ledningen saknade likvida medel, var man nödgad att söka en köpare
på kort varsel och med ännu bättre villkor än man själv erbjudits men med
en begränsad möjlighet till en sedvanlig due diligence. Dåvarande Empir
Group fick då möjlighet att på kort varsel ingå förbindelse och genomföra
en överföring av de 15 miljoner kronorna till ett escrow-konto vilket gjordes
och får anses vara ett ”bargain purchase.
Den 13 mars förvärvade mySafety Group skuldebrev i dotterbolaget
mySafety Holding AB med ett sammanlagt nominellt belopp om 11 735
697 kronor från Litorina Kapital III L.P. till ett pris om sammanlagt 7 041
418,20 kronor. Vidare har mySafety Group och övriga aktieägare i mySafety
Holding kommit överens om att mySafety Holding ska genomföra en riktad
kvittningsemission om 468 aktier till mySafety Group till en teckningskurs
om 25 000 kronor per aktie, varvid betalning ska erläggas genom kvittning
av Skuldebrev till ett sammanlagt belopp om 11 700 000 kronor, samt att
mySafety Group ska erhålla en option att teckna ytterligare upp till 532 akti-
er i mySafety Holding i en riktad nyemission till en teckningskurs om 25 000
kronor per aktie. mySafety Group har även ingått avtal om att förvärva sam-
manlagt 265 aktier i mySafety Holding AB från två av de övriga aktieägarna i
mySafety Holding. Efter dessa transaktioner uppgick Empir Groups ägande
i mySafety Holding AB, och därmed i mySafety Grouop, till cirka 70,22 %.
Denna del i förvärvet påverkade kassaflödet med 13630 tkr.
Den 15 september ingick mySafety Group avtal med fem aktieägare i dotter-
bolaget mySafety Holding AB (”mySafety”) om förvärv av 735 aktier i mySafety.
Efter genomförandet av förvärvet kommer mySafety att vara ett helägt dotter-
bolag till mySafety Group. Köpeskillingen uppgår till 22 050 000 SEK och erläggs
i form av säljarreverser, varav 21 175 000 SEK ska kvittas mot nyemitterade
konvertibler av serie 2023:1 och 2023:2 i Empir Group och 875 000 SEK ska
återbetalas kontant senast den 30 november 2023. Styrelsen i Empir Group
har därför, villkorat av extra bolagsstämmans efterföljande godkännande, be-
slutat om en riktad kvittningsemission av 1 750 000 konvertibler av serie 2023:1
med ett sammanlagt lånebelopp om 17 500 000 SEK och 367 500 konvertibler
av serie 2023:2 med ett sammanlagt lånebelopp om 3 675 000 SEK som betal-
forts. Not 33 Finansiella instrument per kategori
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
56
ning av del av den avtalade köpeskillingen. Teckningskursen för konvertiblerna
motsvarar konvertiblernas nominella belopp om 10 SEK per konvertibel. Den
18 oktober beslutade en extra bolagsstämma om att genomföra förvärvet av
resterande aktier i mySafety.
mySafety grundades 1999 och har idag ca 80 anställda i Norden. Den
huvudsakliga verksamheten bedrivs i Sverige genom bolaget mySafety
Försäkringar AB, men mySafety har även en betydande närvaro i Finland, ett
fotfäste i Norge samt verksamhetstillstånd i Danmark. Genom partners och
egna kanaler riktar sig bolaget huvudsakligen mot tre målmarknader inom
B2C; Person, Hem och Fordon, samt små- och medelstora företag inom
B2B. mySafety uppfann ID-skyddsförsäkringen 2008 och har sedan dess
varit nordisk marknadsledare och innovatör inom området Bedrägeri- och
ID-skyddsförsäkringar samt andra trygghetstjänster som förenklar i varda-
gen. Sedan över 20 år har försäkringsbranschen utmanats med innovativa
lösningar för såväl nya som gamla problem och brott.
Orsaken till förvärvet är att mySafety Group arbetar, som tidigare kom-
municerats, intensivt med att forma en ny strategi för koncernen. Arbetet
att förädla tjänsteföretag med klar digital kontaktyta fortsätter. I och med
förvärvet av mySafety Holding och därigenom MySafety tar mySafety Group
steget vidare i att forma en koncern med klara synergier för att utveckla
digitala tjänster för både B2B och nu B2C.
mySafety Group kommer att konsolidera mySafety Holding, och därmed
också mySafety, f r om den 1 januari 2023 där omsättningen för år 2022
uppgick till 332,9 MSEK med ett resultat före skatt uppgående till -20,7
MSEK efter nedskrivningar av goodwill (65,7 MSEK) och immateriella
anläggningstillgångar (11,8 MSEK). Exklusive dessa nedskrivningar uppgick
resultatet före skatt till 56,8 MSEK.
Förvärvsrelaterade utgifter i samband med detta förvärv uppgick till ca 1 000
tkr. Om detta förvärv hade blivit gjort vid 2022 års början hade mySafety
koncernens intäkter uppgått till cirka 332,9 MSEK med ett resultat före skatt
på cirka 45 MSEK.
Not 36
Avyttrad verksamhet
Den 16 februari 2022 avyttrade mySafety Group AB 2 971 745 B-aktier
i Nodebis Applications vilket innebar att Nodebis Applications inte längre
var ett dotterbolag. Under perioden har bolaget avyttrats i sin helhet.
Jämförelsetalen har i koncernens rapport över resultat och övrigt totalre-
sultat omarbetats för att visa den avyttrade verksamheten skild från den
fortsatta verksamheten.
Resultat från avyttrad verksamhetJan-Dec Jan-Dec Koncernen, Tkr20232022Intäkter - 2 748Kostnader - -3 720Resultat före skatt - -972Skatt - -Resultat efter skatt men före realisationsresultat vid - -972avyttring av den avvecklade verksamhetenRealisationsresultat vid avyttring av den avvecklade - 6 801verksamhetenResultat från avyttring efter skatt - 6 801Totalt resultat för perioden - 5 829
Information om förvärvade nettotillgångar och goodwill
i mySafety Holding AB är slutligt fastslld enligt följande:
Tkr 2023Köpeskilling:Överförd ersättning (Riktad nyemission) 15 000Verkligt värde på förrvade tillgångar (se nedan)-94 206Innehav utan bestämmande inflytande 15 000Negativ goodwill-64 206De tillgångar och skulder som ingick i förvärvet är fastställd enligt följande:Tkr Verkligt värdeLikvida medel 54 151Kundfordringar och andra fordringar178 679Varulager 285Finansiella anläggningstillgångar 2 012Materiella anläggningstillgångar 1 085Immateriella anläggningstillgångar Kundavtal 226 691Immateriella anläggningstillgångar 16 382Leverantörsskulder och andra skulder-385 079Förvärvade nettotillgångar94 206
Samtliga övertagna tillngar och skulder är upptagna till verkligt värde. I samband
med förvärvet identifierades en immateriell anläggningstillgång kopplat till mySafe-
tys kundavtal där värde uppgår till 226 691 tkr. Värdet av mySafetys kundavtal mins-
kar med uppskjuten skatteskuld uppende till -46 698 tkr. Den negativa goodwill
som uppstår redovisas som övrigt intäkt i koncernens resultatkning. Förvärsanaly-
sen har justerats jämrt med de ej reviderade siffror som presenterades i Boksluts-
kommunikén där kundrelationer om 261 356 tkr redovisades.
Netto kassaflöden från avvecklade verksamheter*Kassaflöden från den löpande verksamheten - -135Kassaflöden från investeringsverksamheten - -446Kassaflöden från finansieringsverksamheten - -13 000Netto kassaflöden från avvecklade verksamheter - -13 581* Kassafden har inte justerats för interna flöden inom koncernenAvyttrade tillgångar och skulder28 feb Koncernen, Tkr2022Immateriella anläggningstillgångar 1 367Materiella anläggningstillgångar 1 139Finansiella anläggningstillgångar 3 896Varulager 17Kundfordringar och övriga fordringar 36 755Likvida medel 19 041Leverantörsskulder och övriga skulder -37 461Netto tillgångar och skulder 24 754Erhållen köpeskilling i likvida medel 16 853Avgår: likvida medel i den avyttrade verksamheten -19 041Påverkan på likvida medel -2 188
57
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
Den 26 april pressmeddelade mySafety Group att intäkterna och resul-
tatet för helåret 2023 justeras. mySafety Group AB offentliggjorde den 14
februari 2024 att det förelåg ett behov att genomföra en ej kassaflödespå-
verkande justering av koncernens immateriella anläggningstillgångar. Efter
dialog med Bolagets revisor och redovisningsexperter har styrelsen i Bola-
get idag, den 26 april 2024, beslutat att göra ytterligare justeringar i koncer-
nens immateriella anläggningstillgångar. I tillägg ska en justering av framtida
skatteskulder påföras värdet av de immateriella anläggningstillgångarna.
Not 42
Väsentliga händelser efter
rapportperiodens slut
Not 39
Övriga rörelsekostnader
KoncernenTkr2023 2022Övriga poster -11 -3Summa -11 -3
Not 40
Uppgifter om moderbolaget
mySafety Group AB är ett svenskregisterat aktiebolag med säte i Stockholm.
Moderbolagets aktier är registerade på Nasdaq Stockholm.
Adressen till huvudkontroret är Rådmansgatan 40, 113 57 Stockholm.
Koncernredovisningen för år 2023 består av moderbolaget och dess
dotterföretag, tillsammans benämnd koncernen. I koncernen ingår
även ägd andel av innehaven i intresseföretag.
Not 41
Dotterbolag och väsentliga innehav
utan bestämmande inflytande
mySafety Group AB har inga innehav utan bestämmande inflytande per
2023-12-31
Not 38
Övriga rörelseintäkter
KoncernenTkr2023 2022Negativ goodwill 64 206 - Övriga poster 1 003 5Summa 65 209 5
Not 37
Resultat från andelar i koncern företag
– moderbolag
Resultat från andelar i koncernföretag 2023 2022
Resultat vid försäljning av andelar i dotterföretag
- -
Utdelning från koncernföretag
- 1 992
- 1 992
Vidare har styrelsen idag, till följd av att det inom ramen för Bolagets ordi-
narie genomgång inför årsredovisningen och revisionen framkommit att en
del av intäkterna från ett av mySafety Groups partnersamarbeten under en
period redovisats i både gammal och ny process, beslutat att justera kon-
cernens intäkter och resultat. Till följd av ovanstående justeringar kommer
intäkterna för koncernen under 2023 att uppgå till 377,1 miljoner kronor
(jämfört med 477,9 miljoner kronor i bokslutskommunikén för 2023) och
resultatet för koncernen under 2023 kommer att uppgå till 33,2 miljoner
kronor (jämfört med 122,3 miljoner kronor i bokslutskommunikén för 2023).
Justeringarna påverkar inte koncernens kassaflöde.
Justeringarna i koncernens immateriella tillgångar beror på en mer konser-
vativ värdering av de immateriella anläggningstillgångarna efter dialog med
revisorn och redovisningsexperter, vilket påverkar koncernens intäkter och
resultat. Intäkterna och resultatet justeras även med anledning av det fel
som uppstått i redovisningen av intäkterna från partnersamarbetet.
Den 2 april pressmeddelade mySafety Group utnyttjandet av teckningsop-
tionerna av serie 2022/2024 och 2023/2024 vilka emitterades i samband
med Bolagets företrädesemission av units i november 2022 respektive
den riktade emissionen av aktier och teckningsoptioner i mars 2023. Totalt
utnyttjades 6 318 922 teckningsoptioner, motsvarande cirka 95 procent av
utestående teckningsoptioner, till en teckningskurs om 6,86 kronor per ak-
tie av serie B. Totalt tecknades således 6 318 922 aktier av serie B. Genom
utnyttjandet av teckningsoptionerna tillförs mySafety Group cirka 43 MSEK
före emissionskostnader. Utnyttjandeperioden för teckningsoptionerna
pågick under perioden 4 mars 2024 till och med den 31 mars 2024. Sista
dag för handel i teckningsoptionerna av serie 2022/2024 var den 25 mars
2024. Teckningsoptionerna av serie 2023/2024 var inte föremål för handel.
Sammanlagt kommer 6 318 922 aktier av serie B att ges ut. Efter regist-
rering av aktierna av serie B vid Bolagsverket kommer mySafety Groups
aktiekapital att öka med 6 318 922 SEK till 18 363 533 SEK. Antalet aktier i
Bolaget kommer att öka med 6 318 922 till 18 363 533. Antalet röster kom-
mer att öka med 631 892,20 till 1 909 685,30. För befintliga aktieägare som
inte utnyttjat några Teckningsoptioner uppgår utspädningen till cirka 34,4
procent av antalet aktier i Bolaget och cirka 33,1 procent av antalet röster.
Den 19 mars pressmeddelade mySafety Group kommuniké från extra
bolagsstämma.
Den 4 mars pressmeddelade mySafety Group att teckningskursen för
teckningsoptioner av serie 2022/2024 och teckningsoptioner av serie
2023/2024 har fastsllts till 6,86 kronor. Utnyttjandeperioden för
teckningsoptioner av serie 2022/2023 och teckningsoptioner av serie
2023/2024 löper fn och med den 4 mars 2024 till och med den 31 mars
2024. För det fall samtliga teckningsoptioner av serie 2022/2024 och teck-
ningsoptioner av serie 2023/2024 utnyttjas för teckning av aktier av serie
B tillförs Bolaget cirka 45,7 miljoner kronor före emissionskostnader.
Den 22 februari kallade mySafety Group till extra bolagsstämma som
lls den 19 mars 2024.
Den 14 januari pressmeddelade mySafety Group att bolaget genomfört
en översyn av förvärvsanalysen för mySafety-koncernen och det bokför-
da värdet för mySafety- koncernens immateriella anläggningstillgångar
har styrelsen för mySafety Group konstaterat att det föreligger ett behov
att genomföra en ej kassaflödespåverkande justering avseende värdet av
koncernens immateriella anläggningstillgångar och mySafety-koncernens
kundavtal. Den tidigare goodwillposten försvinner i sin helhet och mySa-
fety-koncernens kundavtal värderas till cirka 261,4 MSEK med en avskriv-
ningstid om 7,5 år. Resultatpåverkan för såväl det fjärde kvartalet som
r helåret 2023 uppr till cirka 119,6 MSEK. Justeringen är en följd av en
justering av förvärvsanalysen, där framtida värdet av befintliga kundavtal
har tagits upp som immateriell tillgång i samband med årsavslut, som en
följd av gällande redovisningsregler.
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
58
Styrelse och VD försäkrar att koncernredovisningen och års-
redovisningen har upprättats i överenssmmelse med IFRS,
dana de antagits av EU, respektive god redovisningssed för
aktiemarknadsbolag. Årsredovisningen ger en rättvisande
bild av koncernens och moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en
rättvisande översikt över koncernens och moderbolagets verk-
samhet, sllning och resultat samt beskriver väsentliga risker
och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som
ingår i koncernen står inför. Koncernens resultat- och balans-
kning blir föremål för fastställelse på årsstämman den 23 maj
2024. Styrelsen har godkänt denna årsredovisning för publice-
ring den 30 april 2024.
Stockholm den 30 april 2024
Fredrik Crafoord
Styrelseordförande
Henrik Stenström Marcus Pettersson Daniel Var Samir Taha
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Thor Åhlgren
Styrelseledamot
Marcus Pettersson
Verkställande direktör
Vår revisionsberättelse har lämnats den 30 april 2024
BDO Mälardalen AB
Malin Gustavsson
Auktoriserad revisor
59
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
Sida 1 av 3
REVISIONSBERÄTTELSE
Till bolagsstämman i mySafety Group AB
Org.nr. 556313-5309
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för
mySafety Group AB för år 2023. Bolagets årsredovisning och
koncernredovisning ingår på sidorna 20-59 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild
av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2023 och av
dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen.
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen
och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens
finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella
resultat och kassaflöde för året enligt International Financial Reporting
Standards (IFRS), såsom de antagits av EU, och årsredovisningslagen.
Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och
koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och
balansräkningen för moderbolaget och för koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande
rapport som har överlämnats till moderbolagets styrelse i enlighet med
revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och
god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs
närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till
moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att,
baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som
avses i revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 5.1 har tillhandahållits
det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller
dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Övriga upplysningar
Revisionen av årsredovisningen för år 2022 har utförts av en annan revisor
som lämnat en revisionsberättelse daterad 28 april 2023 med omodifierade
uttalanden i Rapport om årsredovisningen.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår
professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa
områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt
ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som
helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden.
Värdering av kundrelationer och negativ goodwill
Vi hänvisar till not 7 immateriella anläggningstillgångar, not 35 förvärv, not
38 övriga rörelseintäkter samt redovisningsprinciperna på sidorna 38-43 i
årsredovisningen och koncernredovisningen för detaljerade upplysningar
och beskrivningar av området.
I början av 2023 förvärvade mySafety Group AB underkoncernen mySafety
Holding AB. Förvärvet har medfört att kundrelationer om 198 mkr redovisas
i balansräkningen per balansdagen och negativ goodwill om 64 mkr i
resultaträkningen. Av koncernens totala balansomslutning och
resultaträkning utgör kundrelationer och negativ goodwill väsentliga
belopp. Dessa är inte endast väsentliga till sina belopp utan också till sin
karaktär eftersom kundrelationer och negativ goodwill är
förvärvsrelaterade poster som påverkas av ledningens uppskattningar och
bedömningar. Området bedöms därför utgöra ett särskilt betydelsefullt
område i vår revision.
Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla området
Vi har tagit del av och bedömt förvärvsanalysen för att säkerställa huruvida
den är genomförd i enlighet med den teknik som föreskrivs i IFRS och vi har
verifierat modellens matematiska riktighet. Vidare har vi utvärderat
företagsledningens prognoser för framtida kassaflöden och de antaganden
som ligger till grund för dessa, vilket bland annat inkluderar den långsiktiga
tillväxttakten, kundbortfall, rörelsemarginal och den antagna
diskonteringsräntan genom att ta del av och utvärdera koncernens skriftliga
dokumentation. Vi har också kontrollerat upplysningarna i årsredovisningen
och bedömt om de överensstämmer med de antaganden som
koncernledningen har tillämpat i sin värdering och att de i allt väsentligt
motsvarar de upplysningar som ska lämnas enligt IFRS.
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1-19 och 72-73. Den andra
informationen består även att ersättningsrapporten som vi inhämtade före
datumet för denna revisionsberättelse. Det är styrelsen och verkställande
direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen
omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande
avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan och
överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med
årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar
vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om
informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information,
drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig
felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera
i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att
årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att de ger en
rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller
koncernredovisningen, enligt IFRS såsom de antagits av EU. Styrelsen och
verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de
bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och
koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar
styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets och
koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är
tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta
verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om
fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören
avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något
realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller
några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra
uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses
vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme och har
en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Dessutom:
• identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i
årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, utformar och utför granskningsåtgärder bland
annat utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och
ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att
60
Sida 2 av 3
inte upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är högre
än för en väsentlig felaktighet som beror misstag, eftersom
oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga
utelämnanden, felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll.
• skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som
har betydelse för vår revision för att utforma granskningsåtgärder som är
lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte för att uttala oss om
effektiviteten i den interna kontrollen.
• utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och
rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar i
redovisningen och tillhörande upplysningar.
• drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande
direktören använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av
årsredovisningen och koncernredovisningen. Vi drar också en slutsats, med
grund i de inhämtade revisionsbevisen, om huruvida det finns någon
väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller förhållanden
som kan leda till betydande tvivel om bolagets och koncernens förmåga att
fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns en väsentlig
osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten
på upplysningarna i årsredovisningen och koncernredovisningen om den
väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är otillräckliga,
modifiera uttalandet om årsredovisningen och koncernredovisningen. Våra
slutsatser baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för
revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra
att ett bolag och en koncern inte längre kan fortsätta verksamheten.
• utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och innehållet
i årsredovisningen och koncernredovisningen, däribland upplysningarna, och
om årsredovisningen och koncernredovisningen återger de underliggande
transaktionerna och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.
• inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den
finansiella informationen i enheterna eller affärsaktiviteterna inom
koncernen för att göra ett uttalande avseende koncernredovisningen. Vi
ansvarar för styrning, övervakning och utförande av koncernrevisionen. Vi
är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade
omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också
informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland de
eventuella betydande brister i den interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt
relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla relationer
och andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt oberoende, samt i
tillämpliga fall tillhörande motåtgärder.
Av de områden som kommunicerats med styrelsen fastställer vi vilka av
dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive de viktigaste
bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som därför utgör de för
revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa områden i
revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författningar förhindrar
upplysning om den frågan.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi
även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktören
förvaltning för mySafety Group AB för år 2023 samt av förslaget till
dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i
förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande
direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
denna beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i
förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland
annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav
som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer
på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital,
konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets
angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma
bolagets och koncernens ekonomiska situation och att tillse att bolagets
organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och
bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett
betryggande sätt. Den verkställande direktören ska sköta den löpande
förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat
vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras
i överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på
ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt
uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en
rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller
verkställande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som
kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets
vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig
grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en
revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder vi
professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under
hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst på revisionen
av räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utförs
baseras på vår professionella bedömning med utgångspunkt i risk och
väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på sådana åtgärder,
områden och förhållanden som är väsentliga för verksamheten och där
avsteg och överträdelser skulle ha särskild betydelse för bolagets situation.
Vi går igenom och prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder
och andra förhållanden som är relevanta för vårt uttalande om
ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till
dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har vi granskat
styrelsens motiverade yttrande samt ett urval av underlagen för detta för
att kunna bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi
även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande direktören har
upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap.
4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för mySafety Group AB
för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i allt
väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FAR:s rekommendation RevR 18 Revisorns
granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande
till mySafety Group AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som
grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att Esef-
rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan intern kontroll som
styrelsen och verkställande direktören bedömer nödvändig för att
upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt
väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av vår
granskning.
61
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
Sida 3 av 3
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder för
att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett format som
uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en
granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses
vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i Esef-
rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality Management
1, som kräver att företaget utformar, implementerar och hanterar ett
system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller rutiner avseende
efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och
tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om
att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering av årsredovisningen och koncernredovisning.
Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att
bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar
revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur
styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att
utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten
i den interna kontrollen. Granskningen omfattar också en utvärdering av
ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och verkställande
direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen en validering av att Esef-
rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avstämning av
att Esef-rapporten överensstämmer med den granskade årsredovisningen
och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida koncernens
resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys samt noter
i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad som följer av
Esef-förordningen.
BDO Mälardalen AB utsågs till mySafety Group AB:s revisor av
bolagsstämman den 23 maj 2023 och har varit bolagets revisor sedan 2023.
Stockholm, den dag som framgår av vår elektroniska underskrift
BDO Mälardalen AB
Malin Gustavsson
Auktoriserad revisor
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
62
63
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
Bolagsstyrning
2023
Bolagsstyrning i mySafety Group AB
(nedan benämnt mySafety)
Välkommen till mySafety och vår Bolagsstyrningsrapport, upp-
ttad i enlighet med svensk kod för bolagsstyrning. mySafety
är ett svenskt publikt aktiebolag med säte i Stockholm. Under
år 2023 bedrev koncernen verksamhet i Sverige och Finland.
Bolagets aktie är noterad på Nasdaq Stockholm. Styrning,
ledning och kontroll av mySafety fördelas mellan aktieägarna på
årsstämman, bolagets styrelse, verkställande direkr, svensk
aktiebolagslag, gällande bolagsordning samt svensk kod för
bolagsstyrning.
Styrelsen i mySafety Group AB
mySafety:s Bolagsstyrningsstruktur
Aktieägare
Vid slutet av 2023 hade mySafety 2 646 aktieägare som totalt
äger 12044 611 aktier fördelat på 81 480 A-aktier och 11 963
131 B-aktier. Största enskilda ägare var Crafoord Capital Part-
ners AB med 17,0 % av rösterna och 18,0 % av kapitalet, Nordnet
Pensionsförsäkring AB med 12,7 % av rösterna och 13,5 % av
kapitalet och Avanza Pension med 12,0 % av rösterna och 12,7
% av kapitalet. Totalt ägde företagets tio största ägare 68,0 % av
rösterna och 69,2 % av kapitalet.
Årsstämma
Årsstämma är den årliga ordinarie bolagsstämman där årsredo-
visningen framläggs. Aktieägarnas rätt att besluta om mySa-
fety angelägenheter utövas på årsstämman, bolagets högsta
beslutande organ. Några av stämmans obligatoriska uppgifter
är att fastställa koncernens balans- och resultaträkning, beslut
om vinstdisposition, ersättningsprinciper för ledande befatt-
ningshavare samt styrelseledamöters och VD:s ansvarsfrihet.
Årsstämman väljer, efter förslag från valberedningen, styrelsens
ledamöter fram till nästkommande årsstämma. Varje aktie av
serie A berättigar till en (1) röst och varje aktie av serie B till en
tiondels (0,1) röst på årsstämman. Inför årsstämman 2024 har
bolagets aktieägare i god tid informerats på www.mysafety.se om
tid och plats för stämman samt även om sin rätt att få ett ärende
behandlat på stämman.
Årsstämman 2023
I huvudsak fattades följande beslut:
– Aktieutdelning
Årssmman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, att
utdelning inte lämnas.
– Styrelse
Årssmman beslutade, i enlighet med valberedningens förslag,
att antalet styrelseledater ska vara fyra ordinarie styrelseleda-
möter utan styrelsesuppleanter. Vidare beslutade årsstämman,
i enlighet med valberedningens förslag, att genom omval utse
Fredrik Crafoord, Marcus Pettersson, Henrik Stenström och
Daniel Vargö, till styrelseledamöter, samtliga för tiden intill slutet
av nästa årsstämma. Beslutades, i enlighet med valberedningens
rslag, att utse Fredrik Crafoord till styrelseordförande för tiden
intill slutet av nästa årsstämma. I enlighet med valberedningens
rslag beslutades att arvode till styrelsen ska utgå med sam-
manlagt 750 tkr att fördelas med 300 tkr till ordranden och
150 tkr till övriga styrelseledamöter. Beslutades att ingen särskild
ersättning ska utgå för eventuellt utskottsarbete.
– Revisor
Årssmman beslutade att Bolaget ska ha ett registrerat
revisionsbolag som revisor och valde BDO Mälardalen AB till
revisionsbolag med auktoriserad revisor Malin Gustavsson som
huvudansvarig revisor. Arvode till revisorn ska utgå enligt offert
och godkänd räkning.
– Valberedning
Årsstämman godkände styrelsens förslag avseende nomine-
ringsprocedur och instruktion för valberedningen. Proceduren
innebär att valberedningen inför årsstämman ska utras
av representanter för de tre röstssigt största aktieägarna
per den 30 september varje år samt styrelsens ordförande.
Valberedningen ska arbeta fram förslag inför beslut om styrelse,
styrelseordförande, styrelsearvode, revisor, revisorsarvode och
ordrande vid årsstämman. Instruktionen gäller till dess en se-
nare kommande smma beslutar om ändring av instruktionen.
Valberedning inför årsstämman 2024 är Joakim Lindén, Thomas
Krishan, Robert Carn och Fredrik Crafoord.
– Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Stämman beslutade att anta följande riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare i mySafety Group AB, att som längst
gälla fram till årsstämman 2024.
Dessa riktlinjer avser ersättningsvillkoren för verkställande
direkren, vice verksllande direktör och övriga ledande be-
fattningshavare. Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar som
avtalas efter det att riktlinjerna antagits av årssmman 2020.
Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som beslutas av bolags-
stämman.
Bolagsstyrning
Aktieägare
Årsstämma
Styrelse Revisionsutskott/styrelse
Revisorer
VD och koncernchef
Ersättningsutskott/styrelse
Valberedning
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
66
Allmänt
Ersättning till verkställande direktören och ledande befattnings-
havare ska fastsllas till marknadsmässiga nivåer och ska bestå
av fast lön, eventuell rörlig lön, pension samt eventuella övriga
förmåner. Bolaget ska ha de ersättningsnivåer och anställnings-
villkor som erfordras för att säkerställa Bolagets tillgång till be-
fattningshavare med erforderlig kompetens och kapacitet för att
nå uppställda mål till för Bolaget anpassade kostnader samt med
beaktande av den enskilde befattningshavarens kompetens. Den
sammanlagda möjliga ersättningen till ledande befattningshava-
re i Bolaget ska huvudsakligen fördelas enligt följande:
– Fast lön: 6080 %
– Rörlig erttning: 5–30 %
– Pension: 20–35 %
– Övriga förner: 5–25 %
Riktlinjernas främjande av Bolagets affärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet
mySafety Group AB är en koncern som investerar i verksamhet
med huvudinriktning på digital transformation inom såväl B2B
som B2C.
En framgångsrik implementering av Bolagets affärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet förut-sätter att bolaget kan
attrahera rätt medarbetare. Denna riktlinje avser att ge mySafe-
ty Group AB förutsättningar att rekrytera och behålla kvalificera-
de medarbetare.
Fast lön
Erttningen i form av fast lön ska stå i proportion till befatt-
ningshavarens erfarenhet, ansvar och befogenhet.
Rörlig ersättning
Den rörliga ersättningen ska vara maximerad till en årslön och
huvudsakligen baseras på tydliga målrelaterade prestationer.
Pension
De ledande befattningshavarnas pensionsvillkor ska vara
marknadsmässiga i förhållande till vad som generellt gäller för
motsvarande befattningshavare på marknaden. Pensionen
ska baseras på avgiftsbestämda pensionslösningar alternativt
omfattas av den allmänna pensionsplanen, antingen via ITP-pla-
nen eller genom individuella tjänstepensionsförsäkringar inom
ramen för ITP.
Uppsägningslön och avgångsvederlag
Uppsägningslön och avgångsvederlag ska sammantaget inte
överstiga 24 månadslöner för respektive befattningshavare.
Övriga förmåner
Övriga förner utgörs för Bolaget av sedvanliga förmåner
enligt lokal praxis.
Lön och anställningsvillkor för medarbetare
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättningsrikt-
linjer har lön och anställningsvillkor för Bolagets medarbetare
beaktats. Uppgifter om medarbetarnas totalersättning, ersätt-
ningskomponenter samt ersättningens ökning och ökningstakt
över tid har utgjort en del av styrelsens beslutsunderlag vid
utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och de begränsning-
ar som följer av dessa.
Beslutsprocesser
Frågan om ersättning till ledande befattningshavare behandlas
av verkställande direktören. Ersättning till verkställande direk-
tören behandlas av styrelsen. Styrelsen ska enligt 8 kap 51 §
Aktiebolagslagen upprätta förslag till nya riktlinjer åtminstone vart
fjärde år och lägga fram förslaget för beslut vid årsstämman. Vid
styrelsens behandling av och beslut i ersättningsrelaterade frågor
närvarar inte verkställande direktören eller andra personer i bo-
lagsledningen, i den mån de berörs av frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller
delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och
ett avsteg är nödndigt för att tillgodose bolagets långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerslla bola-
gets ekonomiska bärkraft.
– Beslut om godkännande av ersättningsrapport
Årssmman beslutade om godnnande av styrelsens ersätt-
ningsrapport enligt 8 kap. 53 a § aktiebolagslagen.
– Beslut om ändring av bolagsordningen
Årssmman beslutade att ändra bolagets bolagsordning av § 2
respektive §4 i bolagsordningen. Lydelseförändringen återfinns
i sin helhet i protokollet på mySafety:s hemsida, www.investor.
mysafety.se under rubriken Bolagsstyrning/Årsstämma.
– Bemyndigande för styrelsen att besluta om nyemission
Beslut om förnyat bemyndigande att vi ett eller flera tillllen
re nästa årsstämma, med eller utan avvikelse fn aktieägar-
nas företrädesrätt, mot kontant betalning, apportegendom eller
kvittning, besluta om nyemission av aktier, konvertibler och/
eller teckningsoptioner. Syftet med bemyndigandet är att ge
styrelsen flexibilitet i arbetet med att säkerställa att Bolaget på
ett ändamålsenligt sätt kan tillföras kapital och förvärva bolag,
verksamheter och andra tillgångar.
Bemyndigande för styrelsen att besluta om förvärv
och överlåtelse av egna aktier
Beslut om bemyndigande att, vid ett eller flera tillfällen, fatta
beslut om återköp av egna aktier av serie B samt överlåtelse av
egna aktier. Syftet med bemyndigandet är att ge styrelsen ökat
handlingsutrymme i arbetet med Bolagets kapitalstruktur samt
att möjligra för Bolaget att helt eller delvis finansiera företags-
rvärv med egna aktier.
Hela protokollet går att läsa på mySafety:s hemsida på www.
investor.mysafety.se under rubriken Bolagsstyrning/Årsstämma
Extra bolagsstämma 18 oktober 2023
I huvudsak fattades följande beslut:
67
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
Stämman beslutade om ändring av bolagsordningen avseende
namnändring fn Empir Group AB till mySafety Group AB.
Stämman beslutade att godkänna styrelsens beslut att ingå
aktieöverlåtelseavtal och genomföra kvittningsemission av kon-
vertibler av serie 2023:1 sam 2023:2.
Hela protokollet går att läsa på mySafety:s hemsida på www.inve-
stor.mysafety.se under rubriken Bolagsstyrning/Bolagsstämma.
Extra bolagsstämma 19 mars 2024
I huvudsak fattades följande beslut:
Stämman beslutade, enligt aktieägaren Crafoord Capital Part-
ners AB att antalet styrelseledater ska bestå av sex ordinarie
styrelseledamöter utan styrelsesuppleanter. Vidare beslutade
smman att genom omval utse Fredrik Crafoord, Marcus Pet-
tersson, Henrik Stenström och Daniel Vargö som styrelseleda-
ter samt nyval av Samir Taha och Thor Åhlgren som styrel-
seledamöter, samtliga för tiden intill slutet av nästa årssmma.
Stämman beslutade att utse Fredrik Crafoord som styrelse-
ordrande för tiden intill slutet av nästa årsstämma. Stämman
beslutade att ordföranden ska erhålla 300 000 kr och övriga
styrelseledamöter ska erhålla 150 000 kr vardera. Ingen särskild
erttning ska utgå för eventuellt utskottsarbete. Arvodet ska
utgå proportionerligt i förhållande till hur stor del av mandatpe-
rioden som respektive styrelseledamot innehaft uppdraget.
Hela protokollet går att läsa på mySafety:s hemsida
www.investor.mysafety.se under rubriken
Bolagsstyrning/Bolagsstämma
Årsstämma 2024
mySafetys årsstämma 2024 äger rum torsdagen den 23 maj kl.
11.00 på Schjødt Advokatbyrå på Hamngatan 27 i Stockholm.
Se information om kallelse på sidan 2 i denna årsredovisning.
Valberedning
Valberedningens ledamöter utses utifrån en nomineringspro-
cedur och instruktion fastslld av årsstämman 2022 i enlig-
het med kodens rekommendationer. Proceduren innebär att
valberedningen inför årsstämman ska utgöras av representanter
r de tre röstmässigt srsta aktieägarna per den 30 september
varje år samt styrelsens ordförande. Valberedningen har följaktli-
gen utsetts av en bolagsstämma. Valberedningens arbete inleds
med att utvärdera sittande styrelse. Valberedningens arbete
skall pglas av öppenhet, analys och diskussion för att åstad-
komma en välbalanserad styrelse. Valberedningen nominerar
sedan ledater till mySafetys styrelse för kommande mandat-
period. Dessa föreslås sedan för årsstämman. Valberedningen
lämnar även förslag på styrelsens och revisorernas erttning
samt i förekommande fall även val av ny revisor. Inför årsstäm-
man 2024 har valberedningens ledamöter utgjorts av:
Joakim Lindén (beroende) (valberedningens ordförande)
Thomas Krishan (oberoende)
Robert Carlén (oberoende)
Fredrik Crafoord (oberoende)
I kallelsen inför årssmman 2024 har förslag på styrelseord-
rande och övriga ledamöter för kommande period framlagts.
Aktieägare som så önskat har haft möjlighet att lämna förslag
till mySafetys valberedning på e-mail: valberedning@mysafet.se
eller på företagets ordinarie postadress.
Bolagsordning
Bolagsordningen stadgar att mySafety är ett publikt aktiebolag,
vars verksamhetsföremål är att, direkt eller indirekt, bedriva
konsultverksamhet inom området för informationsteknik, be-
driva verksamhet inom digital transformation samt genomföra
investeringar med huvudinriktning inom digital transformation.
Bolaget skall dessutom ha till föremål för sin verksamhet att äga
och förvalta fast och lös egendom samt att bedriva annan verk-
samhet som är förenlig med ovan angiven verksamhet. mySafety
aktiekapital utgör lägst 6816 085 kronor och högst 27264 340
kronor. Antalet aktier skall vara lägst 6816 085 aktier och högst
27264 340 aktier. Styrelsen skall bestå av lägst 3 och högst 7
ledamöter. Styrelsen väljs årligen på ordinarie årsstämma för
tiden till dess att nästa ordinarie bolagsstämma har hållits. Hela
bolagsordningen går att läsa på www.investor.mySafety.se under
avsnittet Bolagsstyrning/Bolagsordning.
Styrelsens arbete
Styrelsens uppdrag är att för ägarnas räkning förvalta bolagets
angelägenheter. mySafetys styrelsearbete styrs, förutom av
lagar och rekommendationer, av styrelsens arbetsordning som
innehåller regler för arbetsrdelning mellan styrelse och VD,
ekonomisk rapportering, investeringar och finansiering. Arbets-
ordningen fastställs en gång per år.
Styrelsens ansvar
mySafetys styrelse har det övergripande ansvaret för bolagets
organisation och ledning samt att riktlinjer för förvaltningen av
bolagets medel är ändamålsenligt uppbyggda. Styrelsen ansva-
rar vidare för att mySafety följer svensk kod för bolagsstyrning,
bolagets utveckling, uppföljning av koncernens strategier genom
planer och mål, beslut om förvärv och avyttring av verksamhe-
ter, större investeringar, tillsättningar och ersättningar till VD
samt löpande uppföljning av verksamheten under året. Styrelsen
fastställer också affärsplan och årsbokslut samt övervakar VD
Marcus Petterssons arbete.
Styrelsens ordförande
Styrelsens ordrande Fredrik Crafoord leder styrelsens arbete
så att detta utövas i enlighet med lagar och föreskrifter. Ordfö-
rande följer verksamheten i dialog med VD och ansvarar för att
övriga ledamöter får den information som är nödndig för hög
kvalitet i diskussion och beslut.
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
68
Styrelsens sammansättning
Vid årssmman den 23 maj 2023 omvaldes Fredrik Crafoord,
Marcus Pettersson, Henrik Stenström och Daniel Vargö som sty-
relseledamöter i mySafety. Vid extra bolagsstämma den 19 mars
2024 omvaldes Fredrik Crafoord, Marcus Pettersson och Daniel
Vargö som styrelseledamöter och genom nyval Samir Taha och
Thor Åhlgren. mySafetys styrelse hade f r om den 12 maj 2022 t
o m den 22 maj 2023 26 styrelsemöten varav 13 styrelsemöten
under 2022. Styrelsen har fr o m den 22 maj 2023 haft 8 styrel-
semöten vilket ger 18 styrelsemöten totalt under 2023. Nedan-
sende tabell visar bland annat styrelsens medlemmar, samt
styrelsens bedömning angående beroendeställning i förhållande
till bolaget och aktieägarna.
Styrelsen
2022
Ersätt-
nings-
utskott
Revisions-
utskott
Antal
möten
Oberoende-
bedömning
Fredrik Crafoord (1969)
Styrelseledamot
Invald i nov 2021 och som
ordförande i maj 2022
Ja Ja 18/18
Bedöms
beroende
Marcus Pettersson (1971)
Styrelseledamot
Invald i feb 2022
Ja Ja 18/18
Bedöms
beroende
Daniel Vargö (1970)
Styrelseledammot
Invald i feb 2022
Ja Ja 18/18
Bedöms
oberoende
Henrik Stenstm (1971)
Styrelseledamot
Invald i okt 2022
Ja Ja 18/18
Bedöms
oberoende
mySafetys styrelsesammansättning uppfyller Nasdaq Stock-
holms samt kodens krav avseende oberoende styrelsele-
damöter. Detta innebär att majoriteten av de stämmovalda
styrelseledamöterna är oberoende i förhållande till bolaget och
bolagsledningen. Samtliga utom en av dessa är också oberoende
i förhållande till bolagets srre ägare. Styrelsen är sammansatt
r att aktivt och effektivt kunna stödja ledningen i utvecklingen
av mySafety. Kompetens och erfarenhet inom IT-branschen, af-
rsutveckling och kapitalmarknadsfrågor är särskilt viktig inom
bolagets styrelse vilket denna styrelse besitter. Vid bolagets
protokollförda styrelsemöten behandlades resultat och ställning,
delårsrapporter samt årsredovisningar. Även framtida fråge-
ställningar såsom marknadsbedömningar, affärsverksamhetens
inriktning, budgetfrågor, organisationsfrågor, nyemissioner,
rvärvsfrågor och avyttringar har behandlats. För ytterligare
information om respektive styrelseledamot, läs på www.investor.
mySafety.se under avsnittet Om Oss/styrelse enligt punkten 2.6 i
Svensk kod för bolagsstyrning.
Styrelsens arbetsordning
Styrelsens arbetsordning fastställs årligen vid styrelsemöte.
Arbetsordningen revideras därutöver vid behov. Arbetsordningen
innehåller bland annat styrelsens ansvar och arbetsuppgifter,
styrelseordförandens arbetsuppgifter, revisionsfrågor samt anger
vilka rapporter och vilken finansiell information som styrelsen ska
få inför varje ordinarie styrelsemöte. Arbetsordningen komplette-
ras med instruktioner till VD. Arbetsordningen föreskriver också
att ett ersättningsutskott skall inrättas vid behov. Den senaste
llande arbetsordningen fastställdes på styrelsemöte den 20
november 2023.
Utvärdering av styrelsens arbete
Arbetsordningen stadgar att vid minst ett ordinarie styrelsesam-
manträde skall bolagets styrelse särskilt pröva om styrelsens
arbetsformer och beslutsrutiner bedöms vara ändamålsenliga och
därvid särskilt granska styrelsens arbetsordning. Om styrelsens
ordförande bedömer att det finns särskilda skäl att hålla styrel-
sesammanträde före nästa ordinarie sammanträde skall denne
kalla till extra sammanträde. Denna utvärdering gjordes under
november månad 2023.
Utskott
Styrelsens övergripande ansvar kan inte delegeras. Styrelsen har
ej utsett några utskott utan hanterar i sin helhet aktuella frågor
på sammankallade styrelsemöten. Bolaget har inte någon sär-
skild granskningsfunktion (internrevision). Styrelsen i mySafety
utvärderar årligen behovet av en sådan funktion. I dagsläget
anser sig styrelsen kunna hantera dessa arbetsuppgifter utifrån
den komplexitet som föreligger i bolaget
Vd och koncernledning
Marcus Pettersson har varit VD och Koncernchef för mySafety
Group sedan den 1 oktober 2022. Marcus har en gedigen bran-
scherfarenhet.
Marcus Pettersson, Verkställande direkr
dd: 1971
Anslld sedan: Kontrakterad som VD och Koncernchef f r om 2022-10-01
Aktieinnehav: 200 000 B-aktier via Berver & Co AB
Operativa uppdrag: mySafety Group AB, VD och Koncernchef sedan oktober 2022,
Honorärkonsul, Sri Lanka Göteborg.
Tidigare operativa uppdrag: Erfarenhet från uppdrag som styrelseledamot och
chef inom sjöfarts-, rese-, hälsovårds- och transportindustrin.
Styrelsebefattningar: Styrelseordförande i NRG Nordiska Resultatgruppen AB,
Styrelseledamot i Omilon Holding AB och Glittertind AB.
Den senast gällande vd-instruktionen fastställdes av styrelsen den 20 november
2023. VD tar löpande fram nödndigt informations- och beslutsunderlag inför
styrelsemöten och motiverar även förslag till beslut. Styrelseordförande har årligen
utrderingssamtal med VD i enlighet med VD-instruktionen. VD leder koncernled
-
ningens arbete och fattar beslut i samråd med övriga ledningsmedlemmar. Kon-
cernledningen tar årligen fram en affärsplan som följs upp via månatliga rapporter.
Bolagsledning
mySafetys VD är ansvarig för den löpande operativa verksam-
heten. VD har tillsatt en koncernledning som löpande ansvarar för
de olika delarna i verksamheten. Koncernledningen bestod under
2023 av VD och CFO/vVD. Koncernledningen bestod av 2 personer
inklusive VD. För mer information se not 5 i årsredovisningen.
Revisorer
För granskning av bolagets årsredovisning jämte räkenskaperna
samt styrelsens och VD:s förvaltning utses på årsstämman ett
69
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
registrerat revisionsbolag som revisor med en auktoriserad revi-
sor som huvudansvarig revisor. Ansvarig huvudansvarig revisor
är Malin Gustavsson på BDO Mälardalen AB.
Intern kontroll avseende den finansiella rapporteringen
för räkenskapsåret 2023
Styrelsen ansvarar enligt den svenska aktiebolagslagen och
svensk kod för bolagsstyrning för den interna kontrollen att
finansiell rapportering är upprättad i enlighet med gällande
lag. Kvalitetssäkring av mySafetys finansiella rapportering sker
genom att styrelsen behandlar samtliga finansiella och juridiska
rapporter som bolaget lämnar. Det förutsätter att styrelsen
behandlar frågor om intern kontroll, regelefterlevnad, väsentliga
osäkerheter i redovisade värden, eventuella ej korrigerade felak-
tigheter, händelser efter balansdagen, ändringar i uppskattning-
ar och bedömningar, eventuella konstaterade oegentligheter och
andra förhållanden som påverkar de finansiella rapporternas
kvalitet.
Beskrivning av den interna kontrollens organisation
Kontrollstruktur – Ett effektivt styrelsearbete är grunden för god
intern kontroll. mySafetys styrelse har etablerat tydliga arbets-
processer och har upprättat en god arbetsordning för sitt arbe-
te. En viktig del i styrelsens arbete är att utarbeta och godkänna
ett antal grundläggande policys, riktlinjer och ramverk relaterade
till finansiell rapportering. Bolagets styrande dokument avseen-
de finansiell kontroll är benämndaRapporteringsinstruktioner
och ”Finanspolicy”. Syftet med dessa dokument är att skapa en
solid grund för en god intern kontroll. Uppföljning och omarbet-
ning sker löpande samt kommuniceras ut till samtliga med-
arbetare som är involverade i den finansiella rapporteringen.
Styrelsen utvärderar löpande verksamhetens prestationer och
resultat genom ett ändamålsenligt rapportpaket innehållande
resultatrapport och framarbetade nyckeltal samt annan väsent-
lig operationell och finansiell information. Styrelsen verkar i sin
helhet såsom revisionsutskott. Styrelsen i sin helhet har sålunda
under 2023 övervakat systemen för riskhantering och intern
kontroll. Dessa system syftar till att säkerställa att verksamheten
bedrivs i enlighet med lagar och förordningar och är effektiv
samt att den ekonomiska rapporteringen är tillrlitlig. Styrelsen
har tagit del av och utvärderat rutinerna för redovisning och eko-
nomisk rapportering samt följt upp och utrderat de externa
revisorernas arbete, kvalifikationer och oberoende. Styrelsen
har under 2023 haft två genomgångar med, och fått två skriftliga
rapporter från bolagets externa revisorer. En i samband med
årsredovisningen 2022 och en i samband med delårsrapporten
r det tredje kvartalet 2023.
Riskbedömning – mySafety arbetar aktivt med riskbemning
och riskhantering för att säkerställa att de risker som bolaget
är utsatt för hanteras på ett ändamålsenligt sätt inom de ramar
som fastställts. I riskbedömningen beaktas exempelvis bolagets
administrativa rutiner avseende fakturering och avtalshantering.
Även balans- och resultatposter, där risken för väsentliga fel
skulle kunna uppstå, granskas kontinuerligt.
Kontrollaktiviteter – Strukturen för kontroll utformas för att han-
tera de risker som styrelsen bedömer vara väsentliga för den fi-
nansiella rapporteringen. Kontrollstrukturerna består dels av en
organisation med tydlig ansvarsfördelning, dels av tydliga rutiner
och klara arbetsroller. Kvartal 3 2023 är översiktligt granskat
av Bolagets revisorer. Exempel på kontrollaktiviteter är bland
annat rapportering av beslutprocesser och beslutsordningar
för väsentliga beslut och även granskning av samtliga finansiella
rapporter som presenteras.
Information och kommunikation mysafetys styrande dokumen-
tation i form av riktlinjer och manualer vad gäller intern- och ex-
tern kommunikation hålls löpande uppdaterade och kommuni-
ceras internt via relevanta kanaler, såsom interna möten, interna
nyhetsmejl och intranät. För kommunikation med externa parter
finns en tydlig Informationspolicy som anger samtliga riktlinjer
r hur denna kommunikation skall ske. Syftet med policyn är
att säkerställa att mySafetys samtliga informationsskyldigheter
efterlevs på ett korrekt och fullständigt sätt.
Uppföljning och övervakning – Uppföljning och övervakning av att
den interna kontrollen är ändamålsenlig sker löpande. Styrelsen
träffas minst en gång per år i samband med styrelsens utvärde-
ring, utan närvaro av VD eller annan person från ledningsgruppen,
bolagets revisorer för en genomgång av nuläge.
Styrelsen ser även till att bolagets revisorer översiktligt granskar
de finansiella rapporterna från ett kvartal. Styrelsen utvärde-
rar årligen huruvida ett separat revisionsutskott skall tillsättas
mySafety. Ställningstagandet är att styrelsen i dagens utform-
ning hanterar denna löpande process och dess interna kontroll
på ett tillfredsställande sätt.
MAR – Bolaget omfattas av bestämmelserna i EU:s marknads-
missbruksförordning nr 596/2014 (MAR) som sller stora krav
påhur Bolaget hanterar insiderinformation. I MAR regleras
bl.a. hur insiderinformation ska offentliggöras till marknaden,
undervilka förutsättningar offentligrandet får skjutas upp
samt på vilket sätt Bolaget är skyldigt att föra en förteckning
överpersoner som arbetar för bolaget och som fått tillgång till
insiderinformation om Bolaget (en s.k. loggbok).
Sedan 2017-07-01annder Bolaget det digitala verktyget
Insiderlog för att säkerställa att ovanstående hantering upp-
fyller kraven i MAR ochBolagets insiderpolicy; fn beslutet att
skjuta upp offentligrandet av insiderinformation hela vägen
till det meddelandesom ska lämnas till Finansinspektionen när
insiderhändelsen är över och informationen har offentliggjorts.
Endast behörigapersoner i Bolaget har åtkomst till Insiderlog.
Mer information finns på www.insiderlog.se.
Ersättning till vd
Marcus Pettersson – FMarcus Pettersson – Fast ersättning 0 tkr,
rörlig ersättning 0 tkr, övriga förmåner 0 tkr samt 2 300 tkr i
arvode från bolag.
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
70
Övrig koncernledning - Fast erttning 0 tkr, rörlig ersättning 0
tkr, övriga förmåner 0 tkr samt 3 217 tkr i arvode fn bolag. För
mer information, se not 5 i årsredovisningen.
Ersättning till revisor
Till revisor och revisionsretag har under 2023 ett totalt arvode
om 3 432 tkr utbetalats för hela koncernen. Summan avser ar-
bete för revision, löpande rådgivning och annan granskning. För
mer information se not 3 i årsredovisningen.
71
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
Styrelse
Fredrik Crafoord
Styrelseordförande
Född 1969
Utbildning
Ekonomiutbildning, Stockholms universitet
Övriga uppdrag / befattningar
Grundare av Crafoord Capital Partners AB
Övriga styrelsebefattningar
Styrelseordförande, Crafoord Capital Partners AB
Styrelseordförande, Crafoord Assset Management AB
Styrelseordförande, Curira AB
Styrelseordförande, Crafoord Real Estate AB
Styrelseordförande, Crafoord Real Estate I AB
Styrelseordförande, Crafoord Real Estate II AB
Styrelseordförande, Crafoord Real Estate III AB
Styrelseordförande, Curira Group AB
Styrelseledamot, Fredrik Crafoord AB
Styrelsesuppleant, Technode AB
Tidigare uppdrag / befattningar
Chef Corporate Finance, Carlsquare AB
Chef Investment Banking, HQ AB
Tradingchef, Sundal Collier
Eget och närsendes innehav av finansiella
instrument per 31 mars 2024
2119 308 B-aktier via Crafoord Capital Partners AB
Oberoende förhållande
Oberoende i förhållande till bolaget och bolags-
ledningen och beroende i förhållande till bolagets
större aktieägare.
Daniel Vargö
Styrelseledamot
Född 1970
Utbildning
Jur. kand., Uppsala universitet
Övriga uppdrag/befattningar
Advokat och delägare på Nord Advokater KB
Primärt fokuserad på kommersiella domstols-
processer och skiljeförfaranden
Agerar som ombud i svenska domstolar och i
både nationella och internationella skiljeför-
faranden
Utses regelbundet till skiljeman
Rådgivning i olika affärsjuridiska frågor,
inklusive kommersiella avtalsärenden samt att
hålla föreläsningar inom avtalsrätt
Rankad av Chambers and Partners som en av
de bästa tvistlösningsadvokaterna i Sverige
Eget och närsendes innehav av finansiella
instrument per 31 mars 2024
Inget innehav av finansiella instrument i mySafety
Group AB
Oberoendeförhållande
Oberoende i förhållande till bolaget och bolags-
ledningen såväl i förhållande till bolagets srre
aktieägare
Marcus Pettersson
Styrelseledamot och VD
Född 1971
Utbildning
Ekonomiutbildning, Oslo Business School
Övriga uppdrag/befattningar
VD och koncernchef, mySafety Group AB
Honorärkonsul, Sri Lanka i Göteborg
Övriga styrelsebefattningar
Styrelseordförande, Xavi Solutionnode AB
Styrelseordförande, NRG Nordiska
Resultatgruppen AB
Styrelseledamot, Omilon Holding AB
Styrelseledamot, Glittertind AB
Styrelseledamot, Technode AB (dotterbolag till
mySafety Group AB)
Tidigare uppdrag/befattningar
Styrelseledamot och ledande befattningar inom
sjöfarts-, rese-, hälsovårds- och
transportindustrin.
Eget och närsendes innehav av finansiella
instrument per 31 mars 2024
220 000 B-aktier via Berver & Co AB
Oberoendeförhållande
Beroende i förhållande till bolaget och
bolagsledning och oberoende i förhållande
till bolagets srre aktieägare
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
72
Henrik Stenström
Styrelseledamot
Född 1971
Utbildning
Kandidatexamen i datavetenskap från
Högskolan Väst
Högre styrelseutbildning från Styrelse-
akademien
Övriga styrelsebefattningar
Styrelseledamot, Norrkila AB
Styrelseledamot, Candela Holding AB
Styrelseledamot, Lampan i Uddevalla AB
Styrelseledamot, Revu AB
Övriga uppdrag/befattningar
Investerare, managementkonsult och rådgivare
via eget bolag, Norrkila AB
Tidigare uppdrag/ befattningar
Operativ Chef, Empir Group AB 2016–2017
(Med fokus på integration och affärsutveckling
av vid den tidpunkten gjorda förvärv)
Grundare av Empir AB med olika ledande
positioner under åren 2000–2015.
Eget och närsendes innehav av finansiella
instrument per 31 mars 2024
18 525 A-aktier via Norrkila AB
40345 A-aktier och 640 147 B-aktier via
Stockfjord Invest AB där Henrik Stenstm via
Norrkila AB innehar ca 20 % av rösterna.
Oberoendeförhållande
Oberoende i förhållande till bolaget och bolagsled-
ning och beroende i förhållande till bolagets större
aktieägare
Samir Taha
Född 1970
Utbildning
Företagsekonomi, Uppsala universitet.
Varumärkeskonsult/planerare, varumärkeskonsultation,
RMI Berghs.
Övriga uppdrag/befattningar
Samir är en serieentreprenör och investerare med fokus
mot fastighetssektorn och segmentet affärsutveckling av
TIME och säkerhet. För närvarande är Samir, bland annat,
partner och ordförande i investeringskommitn för Aros
Bostadsutveckling AB, ett bostadsutvecklingsbolag noterat
på Nasdaq First North Growth Market, och verksam inom
Awardit AB (publ), sedan år 2000, där han för närvarande
är styrelseordförande. Samir är även verksam som investe-
rare i mindre noterade och onoterade bolag, framr allt
inom fastighetssektorn och bolag verksamma inom affärs-
utveckling av TIME och säkerhet, med fokus på afrs- och
konceptutveckling.
Tidigare uppdrag/befattningar
Samir är medgrundare av Aros Bostadsutveckling AB där
han var verkställande direkr under tio år fram till 2016. Det
första bolaget inom Aros-koncernen startade Samir år 2006
tillsammans med Vencom Propery Partners och Pramerica
Real Estate Investors, en del av American Prudential Inc.
Under år 2007 deltog Samir i noteringen av Nordkom AB
(tidigare Done Management & Systems AB) på Nasdaq First
North Growth Market där han kvarstod som en av de största
ägarna med styrelseuppdrag. Ompt till House of Friends
rvärvades sedan Nordkom AB av finska Milton Group.
Vidare har Samir, bland annat, varit verkställande direktör
och grundare av TT Projektering, Scarena PRoduction AB
och Super Communications AB samt varit senior konsult
vid Arthur Andersen och styrelseledamot för IFK Lidingö
Friidrott.
Eget och närsendes innehav av finansiella
instrument per 31 mars 2024
300 000 B-aktier och 120 000 teckningsoptioner av
serie TO5 via Sultanen Invest AB.
Oberoendeförhållande
Oberoende i förhållande till Bolaget och bolagsledningen
samt i förhållande till Bolagets större aktieägare.
Thor Åhlgren
Född 1997
Utbildning
Masterexamen, Tillämpad Matematik, Kungli-
ga Tekniska Högskolan (KTH).
Kandidatexamen, Maskinteknik, Kungliga
Tekniska Högskolan (KTH)..
Övriga uppdrag/befattningar
Arbetar med investeringar på Molcap Invest
AB (publ). Verkställande direktör på TASB
Invest AB och Runaware Holding AB. Vidare är
Thor styrelseledamot för Auriant Mining AB,
Runaware Holding AB och TASB Invest AB.
Tidigare uppdrag/befattningar
Thor har tidigare erfarenhet inom Corporate
Finance och som aktiemäklare.
Eget och närståendes innehav av finan-
siella
instrument per 31 mars 2024
84500 B-aktier och 48 000 teckningsop-
tioner av serie TO5 privat och via TASB
Invest AB.
Oberoendeförhållande
Oberoende i förhållande till Bolaget och bolags-
ledningen. Beroende i förhållande till Bolagets
större aktieägare.
73
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
Till bolagsstämman i mySafety Group AB, org. nr 556313-5309
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrappor-
ten för år 2023 på sidorna 6671 och för att den är upprättad i
enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
.
Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrnings-
rapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre
omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som
en revision enligt International Standards on Auditing och god
revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss
tillräcklig grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlig-
het med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 års-
redovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är
förenliga med årsredovisningen och koncernredovisningen samt
är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Stockholm 30 april 2024
BDO Mälardalen AB
Malin Gustavsson
Auktoriserad revisor
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
74
Definitioner av nyckeltal
EBITDA
Resultat före av- och nedskrivningar.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat i förhållande till nettoomsättning.
Vinstmarginal
Årets resultat i förllande till årets intäkter.
Likvida medel
Kassa och bank med tillägg för kortfristiga placeringar.
Netto likvida medel
Kassa och bank med avdrag för räntebärande skulder.
Nettoskuld likvida medel
inklusive kortfristiga placeringar.
Kassa och bank inklusive kortfristiga placeringar med avdrag för räntebärande skulder.
Soliditet
Eget kapital i förhållande till summa tillgångar.
Resultat per aktie
Årets resultat i förllande till genomsnittligt.
Kassaflöde per aktie
Kassafde från den löpande verksamheten i förhållande till genomsnittligt antal aktier.
Eget kapital per aktie
Eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens slut.
Andel utdelad vinst
Utdelning i förllande till vinst per aktie.
Direktavkastning (%)
Utdelning per aktie dividerat med börskurs per aktie vid årets slut.
P/E-tal
Aktiepris (Börskurs vid årets slut x antalet aktier vid periodens slut) dividerat med årets resultat.
75
MYSAFETY GROUP • ÅRSREDOVISNING 2023
mySafety Group AB | dmansgatan 40, 113 57 Stockholm
info@mysafety.se | mysafety.se
Organisationsnr 556313-5309 | Styrelsens säte: Stockholm
549300H1D6B81XZGWQ062023-01-012023-12-31549300H1D6B81XZGWQ062022-01-012022-12-31549300H1D6B81XZGWQ062023-12-31549300H1D6B81XZGWQ062022-12-31549300H1D6B81XZGWQ062021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300H1D6B81XZGWQ062022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300H1D6B81XZGWQ062021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300H1D6B81XZGWQ062022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300H1D6B81XZGWQ062022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300H1D6B81XZGWQ062021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300H1D6B81XZGWQ062022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300H1D6B81XZGWQ062021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300H1D6B81XZGWQ062022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300H1D6B81XZGWQ062021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300H1D6B81XZGWQ062022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300H1D6B81XZGWQ062021-12-31549300H1D6B81XZGWQ062022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300H1D6B81XZGWQ062023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300H1D6B81XZGWQ062023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300H1D6B81XZGWQ062022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300H1D6B81XZGWQ062023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300H1D6B81XZGWQ062023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300H1D6B81XZGWQ062022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300H1D6B81XZGWQ062023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300H1D6B81XZGWQ062023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300H1D6B81XZGWQ062022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300H1D6B81XZGWQ062023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300H1D6B81XZGWQ062023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300H1D6B81XZGWQ062022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300H1D6B81XZGWQ062023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300H1D6B81XZGWQ062023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300H1D6B81XZGWQ062022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300H1D6B81XZGWQ062023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300H1D6B81XZGWQ062023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares