Mkr | Not | 2024 | 2023 |
Nettoomsättning | 3 | ||
Kostnad för sålda varor | 5, 6 | – | – |
Bruttoresultat | |||
Försäljningskostnader | 5 | – | – |
Administrationskostnader | 5 | – | – |
Övriga rörelseintäkter | 5, 7 | ||
Övriga rörelsekostnader | 5, 7 | – | – |
Rörelseresultat | 3, 4, 8 | ||
Finansiella intäkter | 9 | ||
Finansiella kostnader | 9 | – | – |
Finansiella poster, netto | – | – | |
Resultat efter finansiella poster | |||
Inkomstskatt | 10 | – | – |
Årets resultat | |||
| Årets resultat hänförligt till: | |||
Innehavare av aktier i moderbolaget | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | – | ||
Årets resultat | |||
| Resultat per aktie: | |||
Före utspädning, kr | 11 | ||
Efter utspädning, kr | 11 | ||
| Vägt genomsnittligt antal utestående aktier: | |||
Före utspädning, miljoner | 11 | ||
Efter utspädning, miljoner | 11 |
Mkr | Not | 2024 | 2023 |
Årets resultat | |||
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som inte kommer att omklassificeras | |||
| till resultaträkningen: | |||
Omvärderingar av förmånsbestämda pensionsplaner, efter skatt | – | ||
| Summa poster som inte kommer att omklassificeras | |||
till resultaträkningen, netto efter skatt | – | ||
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen: | |||
| Kursdifferens vid omräkning av utländska dotterbolag | |||
Omräkningsdifferens | 19 | – | |
Säkring av nettoinvestering, efter skatt | 19 | – | |
| Kassaflödessäkringar | |||
Resultat som uppkommit under året, efter skatt | 19 | ||
Överföringar till resultaträkningen, efter skatt | 19 | – | |
| Summa poster som kan komma att omklassificeras | |||
till resultaträkningen, netto efter skatt | – | ||
Övrigt totalresultat, netto efter skatt | – | ||
Totalresultat | |||
| Totalresultat hänförligt till: | |||
Innehavare av aktier i moderbolaget | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | – | ||
Totalresultat |
Mkr | Not | 31 dec, 2024 | 31 dec, 2023 |
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | |||
Materiella anläggningstillgångar | 12 | ||
Nyttjanderätter | 13 | ||
Goodwill | 14 | ||
Övriga immateriella tillgångar | 14 | ||
Andelar i intresseföretag | 15 | ||
Derivatinstrument | 26 | ||
Övriga långfristiga tillgångar | 16 | ||
Uppskjutna skattefordringar | 10 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Varulager | 17 | ||
Tillgångar som innehas för försäljning | 29 | ||
Kundfordringar | 20 | ||
Derivatinstrument | 26 | ||
Skattefordringar | |||
Övriga omsättningstillgångar | 18 | ||
Likvida medel | 20 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
Summa tillgångar |
Mkr | Not | 31 dec, 2024 | 31 dec, 2023 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Aktiekapital | 19 | ||
Övrigt tillskjutet kapital | 19 | ||
Övriga reserver | 19 | ||
Balanserade vinstmedel | 19 | ||
Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | 19 | ||
Summa eget kapital | |||
| Långfristiga skulder | |||
Upplåning | 26 | ||
Leasingskulder | 26 | ||
Derivatinstrument | 26 | ||
Uppskjutna skatteskulder | 10 | ||
Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | 21 | ||
Övriga avsättningar | 22 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Leverantörsskulder | 20 | ||
Kortfristiga skatteskulder | |||
Övriga skulder | 23 | ||
Upplåning | 26 | ||
Leasingskulder | 26 | ||
Derivatinstrument | 26 | ||
Övriga avsättningar | 22 | ||
Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning | 29 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa eget kapital och skulder |
Mkr | Not | 2024 | 2023 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
Rörelseresultat | |||
| Ej kassaflödespåverkande poster | |||
Avskrivningar och nedskrivningar | 5, 12, 13, 14 | ||
Övriga ej kassaflödespåverkande poster | |||
| Kassaflödespåverkande poster | |||
Utbetalda omstruktureringskostnader | – | – | |
Finansnetto, erhållet/betalt | – | – | |
Betald skatt | – | – | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital | |||
| Förändring av rörelsekapital | |||
Förändring av varulager | |||
Förändring av kundfordringar | – | ||
Förändring av leverantörsskulder | – | ||
Förändring av övrigt rörelsekapital | – | ||
Kassaflöde från rörelsekapital | |||
Kassaflöde från den löpande verksamheten |
| Investeringsverksamheten | |||
Förvärv av dotterföretag/verksamheter | 27 | – | – |
Försäljning av materiella anläggningstillgångar | |||
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | |||
och immateriella tillgångar | 12, 14 | – | – |
Investeringar och avyttringar av finansiella tillgångar | – | ||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | – | – | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten | |||
| Finansieringsverksamheten | |||
Upptagna lån | 26 | ||
Amortering av lån | 26 | – | – |
Amortering av leasingskuld | 26 | – | – |
Säkring av nettoinvestering | 26 | – | |
Förändring av övrig räntebärande nettoskuld exklusive likvida medel | 26 | – | |
Utdelning till aktieägare | – | – | |
Utdelning till innehav utan bestämmande inflytande | – | – | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | – | – | |
Årets kassaflöde | – | ||
Kassa och bank vid årets början | |||
Valutakursdifferenser i kassa och bank | – | ||
Kassa och bank vid årets slut |
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||||||
| Övrigt | Övriga | Balanserade | Innehav utan | ||||
| Aktie kapital | tillskjutet | reserver | vinstmedel | bestämmande | Summa | ||
| Mkr | (Not 19) | kapital (Not 19) | (Not 19) | (Not 19) | Totalt | inflytande (Not 19) | eget kapital |
Ingående balans 1 januari 2023 | |||||||
Årets resultat | – | ||||||
Övrigt totalresultat | – | – | – | – | |||
Totalresultat för perioden | – | – | |||||
| Transaktioner med ägare | |||||||
Aktierelaterad ersättning | – | – | – | ||||
Aktieägartillskott från minoritet/ej bestämmande inflytande | |||||||
Förvärv av innehav utan bestämmande inflytande | – | ||||||
Utdelning till innehav utan bestämmande inflytande | – | – | |||||
Utdelning 3,00 kr per aktie | – | – | – | ||||
Utgående balans 31 december 2023 | |||||||
Årets resultat | |||||||
Övrigt totalresultat | |||||||
Totalresultat för perioden | |||||||
| Transaktioner med ägare | |||||||
Aktierelaterad ersättning | |||||||
Utdelning till innehav utan bestämmande inflytande | |||||||
Utdelning 3,00 kr per aktie | – | – | – | ||||
Utgående balans 31 december 2024 |
Byggnader och markanläggningar | 10–50 år |
Maskiner och tekniska anläggningar | 3–15 år |
Övriga materiella anläggningstillgångar | 3–10 år |
| Husqvarna | Gardena- | Husqvarna | ||||||||
| Forest & Garden-divisionen | divisionen | Construction-divisionen | Koncerngemensamt | Koncernen | ||||||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Nettoomsättning 1 | 28 152 | 31 759 | 12 281 | 12 964 | 7 766 | 8 398 | 154 | 139 | 48 352 | 53 261 |
Rapporterad tillväxt | –11,4% | –1,0% | –5,3% | –4,7% | –7,5% | 2,0% | — | — | –9,2% | –1,4% |
Organisk tillväxt | –7,6% | –3,9% | –5,1% | –9,9% | –7,0% | –3,1% | — | — | –6,8% | –5,3% |
Rörelseresultat | 2 065 | 2 706 | 742 | 950 | 318 | 755 | –528 | –531 | 2 597 | 3 880 |
Rörelsemarginal % | 7,3% | 8,5% | 6,0% | 7,3% | 4,1% | 9,0% | — | — | 5,4% | 7,3% |
Finansiella poster netto | — | — | — | — | — | — | — | — | –863 | –1 002 |
Inkomstskatt | — | — | — | — | — | — | — | — | –408 | –701 |
Periodens resultat | — | — | — | — | — | — | — | — | 1 326 | 2 177 |
Jämförelsestörande poster 2 | –142 | –530 | –81 | –186 | –331 | –247 | –44 | –127 | –598 | –1 090 |
Rörelseresultat exkl, jämförelsestörande poster | 2 208 | 3 236 | 823 | 1 136 | 649 | 1 002 | –484 | –404 | 3 195 | 4 970 |
Rörelsemarginal exkl, jämförelsestörande poster | 7,8% | 10,2% | 6,7% | 8,8% | 8,4% | 11,9% | — | — | 6,6% | 9,3% |
Avskrivningar och nedskrivningar | –1 638 | –1 597 | –806 | –789 | –550 | –516 | –67 | –39 | –3 060 | –2 941 |
EBITDA 3 exkl, jämförelsestörande poster | 3 846 | 4 833 | 1 629 | 1 925 | 1 199 | 1 518 | –418 | –365 | 6 255 | 7 911 |
Förändring av varulager | 1 971 | 476 | 620 | 1 433 | 559 | 9 | — | — | 3 150 | 1 918 |
Förändring av kundfordringar | –210 | 740 | 80 | 39 | 4 | 191 | 6 | –53 | –120 | 917 |
Förändring av leverantörsskulder | 298 | –1 302 | –11 | –170 | –66 | –110 | 1 | 2 | 222 | –1 579 |
Investeringar | –1 314 | –1 427 | –592 | –623 | –292 | –326 | –405 | –250 | –2 603 | –2 627 |
Direkt operativt kassaflöde 3 | 4 590 | 3 321 | 1 727 | 2 604 | 1 403 | 1 282 | –816 | –666 | 6 905 | 6 541 |
Varulager | 8 755 | 10 355 | 3 833 | 4 242 | 2 149 | 2 588 | — | — | 14 737 | 17 184 |
Kundfordringar | 3 511 | 3 242 | 931 | 955 | 1 062 | 1 039 | 47 | 53 | 5 552 | 5 289 |
Leverantörsskulder | –3 629 | –3 241 | –1 460 | –1 399 | –801 | –842 | –6 | –5 | –5 896 | –5 487 |
Operativt rörelsekapital 3 | 8 637 | 10 356 | 3 304 | 3 798 | 2 411 | 2 785 | 41 | 48 | 14 393 | 16 986 |
Operativt rörelsekapital 3 / nettoomsättning % | 39,4% | 37,3% | 32,9% | 35,7% | 38,2% | 36,9% | — | — | 37,5% | 36,9% |
Nettotillgångar | 16 958 | 18 078 | 14 917 | 14 823 | 6 893 | 7 107 | 324 | –597 | 39 092 | 39 412 |
Varav tillgångar | 23 541 | 24 433 | 18 273 | 17 763 | 8 717 | 8 722 | 3 257 | 2 878 | 53 789 | 53 795 |
Varav skulder | –6 583 | –6 354 | –3 356 | –2 940 | –1 824 | –1 614 | –2 934 | –3 475 | –14 696 | –14 383 |
Nettoskuld | — | — | — | — | — | — | — | — | 14 471 | 15 640 |
Eget kapital | — | — | — | — | — | — | — | — | 24 622 | 23 772 |
Extern försäljning | Anläggningstillgångar 1 | |||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Tyskland | 7 294 | 7 621 | 9 103 | 8 806 |
Frankrike | 3 061 | 3 549 | 197 | 140 |
Sverige | 2 126 | 2 032 | 7 084 | 6 228 |
Storbrittanien | 1 615 | 1 522 | 642 | 571 |
Österrike | 1 572 | 1 752 | 85 | 42 |
Övriga Europa | 11 374 | 12 049 | 1 752 | 1 673 |
Asien och Stillahavsområdet | 4 475 | 4 888 | 1 165 | 1 206 |
Kanada | 1 481 | 1 749 | 209 | 211 |
USA | 12 751 | 15 520 | 8 182 | 8 616 |
Latinamerika | 2 288 | 2 225 | 205 | 92 |
Övriga världen | 313 | 354 | 4 | 9 |
Totalt | 48 352 | 53 261 | 28 627 | 27 593 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Skogs-, park- och trädgårdsprodukter | 40 432 | 44 723 |
Produkter för byggnadsindustrin | 7 766 | 8 398 |
Övrigt | 154 | 139 |
Totalt | 48 352 | 53 261 |
2024 | 2023 | |||||
Män | Kvinnor | Totalt | Män | Kvinnor | Totalt | |
Sverige | 1 960 | 715 | 2 674 | 1 915 | 692 | 2 607 |
Tyskland | 1 401 | 708 | 2 109 | 1 441 | 764 | 2 205 |
Tjeckien | 446 | 485 | 931 | 500 | 537 | 1 037 |
Storbritannien | 313 | 127 | 440 | 312 | 117 | 430 |
Polen | 570 | 319 | 889 | 460 | 254 | 714 |
Övriga Europa | 1 080 | 438 | 1 518 | 1 170 | 427 | 1 597 |
Summa Europa | 5 770 | 2 792 | 8 561 | 5 798 | 2 791 | 8 590 |
Kina | 547 | 318 | 865 | 629 | 265 | 894 |
Japan | 175 | 28 | 203 | 209 | 33 | 242 |
| Övriga Asien och | ||||||
Stillahavsområdet | 330 | 107 | 437 | 333 | 117 | 450 |
| Summa Asien och | 1 052 | 453 | 1 504 | 1 171 | 415 | 1 586 |
| Stillahavsområdet | ||||||
USA | 1 831 | 839 | 2 670 | 2 048 | 938 | 2 986 |
Kanada | 85 | 46 | 131 | 86 | 45 | 131 |
Summa Nordamerika | 1 917 | 885 | 2 801 | 2 134 | 983 | 3 117 |
Brasilien | 217 | 108 | 325 | 208 | 84 | 292 |
Övriga Latinamerika | 62 | 31 | 93 | 68 | 33 | 101 |
Summa Latinamerika | 278 | 140 | 418 | 276 | 117 | 393 |
Övriga marknader | 41 | 27 | 68 | 42 | 27 | 69 |
Totalt | 9 057 | 4 296 | 13 353 | 9 421 | 4 333 | 13 755 |
| Könsfördelning, %: | ||||||
Styrelseledamöter | 80 | 20 | 82 | 18 | ||
| VD:ar och övriga ledande | ||||||
befattningshavare | 86 | 14 | 87 | 13 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Lönekostnader | 7 902 | 7 990 |
Sociala kostnader | 1 602 | 1 619 |
Pensionskostnader – förmånsbestämda planer | 173 | 129 |
Pensionskostnader – avgiftsbestämda planer | 266 | 266 |
Totalt | 9 943 | 10 004 |
Varav ersättning till styrelse, VD:ar och andra ledande befattningshavare 1 | ||
Lönekostnader | 147 | 151 |
(varav rörliga lönekostnader) | 33 | 46 |
Sociala avgifter | 35 | 41 |
Pensionskostnader | 23 | 22 |
| 2024 | |||||||
| Kostnad för långsiktiga | Övriga | Avgångs- | |||||
Tkr | Fast lön 1 | Rörlig lön | Pensionspremier | incitamentsprogram 2 | förmåner 3 | vederlag etc. | Totalt |
VD | 11 095 | 2 352 | 4 366 | 1 822 | 16 | — | 19 651 |
Övriga medlemmar i koncernledningen 4 | 29 748 | 6 774 | 7 089 | 1 624 | 641 | — | 45 877 |
Totalt | 40 843 | 9 126 | 11 455 | 3 446 | 657 | — | 65 527 |
| 2023 | |||||||
| Kostnad för långsiktiga | Övriga | Avgångs- | |||||
Tkr | Fast lön 1 | Rörlig lön | Pensionspremier | incitamentsprogram 2 | förmåner 3 | vederlag etc. | Totalt |
VD | 9 795 | 2 641 | 3 772 | –443 | 16 | — | 15 781 |
Föregående VD | 811 | — | 3 600 | 712 | — | 11 000 | 16 123 |
Övriga medlemmar i koncernledningen 4 | 33 413 | 8 531 | 5 358 | –3 259 | 1 227 | — | 45 270 |
Totalt | 44 019 | 11 172 | 12 730 | –2 989 | 1 243 | 11 000 | 77 175 |
2024 | 2023 | |||
| Arvode för | Totalt | Totalt | ||
Tkr | Arvode | styrelseutskott | arvode | arvode |
Tom Johnstone | 2 350 | 105 | 2 455 | 2 340 |
Katarina Martinson | 680 | 225 | 905 | 835 |
Bertrand Neuschwander | 680 | 105 | 785 | 740 |
Daniel Nodhäll | 680 | 225 | 905 | 835 |
Lars Pettersson | 680 | 175 | 855 | 800 |
Christine Robins | 680 | — | 680 | 650 |
Ingrid Bonde | 680 | 345 | 1 025 | 940 |
| Torbjörn Lööf | 950 | — | 950 | 650 |
Pavel Hajman | — | — | — | — |
Anders Krantz | — | — | — | — |
| Dan Byström | — | — | — | — |
| Anders Köhler | — | — | — | — |
| Fredrik Aguren | — | — | — | — |
Total | 7 380 | 1 180 | 8 560 | 7 790 |
Målnivå | LTI 2022, | LTI 2023 och LTI 2024 |
Entry | 10% av mållön / aktiekursen 1 | |
Target | 33% av mållön / aktiekursen 1 | |
Stretch | 66% av mållön / aktiekursen 1 |
| Målnivå | Målnivå | Målnivå | |||
Prestationsmått | Vikt | Entry | Target | Stretch | Resultat |
Värdeskapande, Mkr | 90% | 8 700 | 9 850 | 11 000 | 486 |
CO 2 -reduktion, % | 10% | –31,5 | –33,0 | –34,5 | –56,1 |
| Totalt resultat uttryckt som % av max. | 10,0% | ||||
| (Stretch-nivå) antal aktierätter |
| Aktietilldelning LTI 2022 | |
Deltagare | Antal aktier |
VD och koncernchef | 2 935 |
Övriga medlemmar av koncernledningen | 13 391 |
Övriga deltagare | 91 424 |
Totalt | 107 750 |
2024 | 2023 | |||||
Aktierätter | LTI 2024 | LTI 2023 | LTI 2022 | LTI 2023 | LTI 2022 | LTI 2021 |
Per 1 jan | — | 2 502 320 | 1 281 889 | — | 1 579 015 | 1 457 483 |
Tilldelade | 2 849 916 | — | — | 2 934 057 | — | — |
Förverkade | –113 598 | –342 237 | –161 636 | –431 737 | –297 126 | –316 980 |
Utnyttjade | — | — | — | — | — | –55 033 |
Per 31 dec | 2 736 318 | 2 160 083 | 1 120 253 | 2 502 320 | 1 281 889 | 1 085 470 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Kostnader för komponenter och råmaterial | 21 531 | 22 932 |
Löner och ersättningar | 10 619 | 9 875 |
Avskrivningar och nedskrivningar | 2 908 | 3 105 |
Övriga externa kostnader | 10 698 | 13 468 |
Totalt | 45 755 | 49 380 |
| Materiella | Immateriella | Nyttjanderätts- | ||||
| anläggningstillgångar | tillgångar | tillgångar | ||||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Kostnad för sålda varor | 1 009 | 1 336 | 854 | 784 | 140 | 140 |
Försäljningskostnader | 84 | 87 | — | — | 503 | 473 |
Administrations- kostnader | 65 | 69 | 195 | 154 | 57 | 62 |
Totalt | 1 158 | 1 491 | 1 049 | 938 | 701 | 675 |
Mkr | 2024 | 2023 |
| Omstruktureringskostnader | ||
Nedskrivning av anläggningstillgångar | 152 | –163 |
Nedskrivning av lager | –410 | –272 |
Övriga omstruktureringskostnader | –355 | –567 |
| Kostnader av engångskaraktär för Ryssland | ||
Nedskrivning / återföring av omsättningstillgångar | — | 15 |
Nedskrivning / återföring av lager | 0 | 0 |
Övriga omstruktureringskostnader | 14 | –102 |
Summa jämförelsestörande poster * | –598 | –1 090 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Kostnad för sålda varor | –415 | –725 |
Försäljningskostnader | –114 | –172 |
Administrationskostnader | –215 | –193 |
Övriga rörelseintäkter/rörelsekostnader | 146 | — |
Summa jämförelsestörande poster * | –598 | –1 090 |
Mkr | 2024 | 2023 |
| Finansiella intäkter | ||
Ränteintäkter på placeringar värderade till upplupet anskaffningsvärde | 58 | 65 |
| Valutakursdifferenser | ||
– på upplåning | –603 | 280 |
– på derivat som innehas för handel | 631 | –270 |
Övriga finansiella intäkter | — | 0 |
Finansiella intäkter totalt | 86 | 75 |
| Finansiella kostnader | ||
| Räntekostnader | ||
– på upplåning | –672 | –718 |
– på kassaflödessäkringar, räntederivat | 27 | 38 |
– på derivat som innehas för handel | –129 | –228 |
– på leasingskulder | –57 | –46 |
– netto på pensionstillgångar/skulder | –53 | –48 |
Övriga finansiella kostnader | –66 | –76 |
Finansiella kostnader totalt | –950 | –1 077 |
Finansiella intäkter och kostnader, netto | –863 | –1 002 |
Mkr | 2024 | 2023 |
| KPMG | ||
Revisionsuppdrag | 35 | 35 |
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget | 2 | 2 |
Skatterådgivning | 0 | 1 |
Totala arvoden till KPMG | 38 | 39 |
Revisionsarvoden till övriga revisorer | 1 | 1 |
Totala arvoden till revisorer | 39 | 40 |
Mkr | 2024 | 2023 |
| Övriga rörelseintäkter | ||
| Vinst vid försäljning/likvidation av: | ||
Materiella anläggningstillgångar | 159 | 29 |
Resultatandel i intressebolag | 5 | — |
Totalt | 164 | 29 |
| Övriga rörelsekostnader | ||
| Förlust vid försäljning/likvidation av: | ||
Materiella anläggningstillgångar | –4 | –3 |
Rörelse/dotterföretag | — | –24 |
Resultatandel i intressebolag | — | –2 |
Totalt | –4 | –29 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Valutakursvinster och förluster i kostnad för sålda varor | 71 | –406 |
Totalt | 71 | –406 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Aktuell skatt på periodens resultat | –519 | –774 |
Uppskjuten skatt | 112 | 72 |
Totalt | –408 | –702 |
2024 | 2023 | |||
Skatt, % | Resultat | Skatt, % | Resultat | |
Resultat före skatt | — | 1 733 | — | 2 878 |
Teoretisk skattesats | –22,7 | –394 | –21,5 | –619 |
Ej skattepliktiga poster | 7,1 | 123 | 7,8 | 225 |
Ej avdragsgilla poster | –19,9 | –344 | –4,9 | –141 |
Omvärdering uppskjutna skatter | 11,5 | 200 | –2,3 | –64 |
Kupongskatt | –1,4 | –25 | –1,2 | –35 |
Övrigt 1 | 1,8 | 31 | –2,3 | –68 |
Effektiv skattesats | –23,5 | –408 | –24,4 | –702 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Inom ett år | — | — |
1–5 år | 167 | 20 |
> 5 år | 119 | 662 |
Utan tidsbegränsning | 2 657 | 388 |
Totalt | 2 943 | 1 069 |
| Förvärv och | ||||||
| Ingående balans | Redovisat i | Redovisat i | Omräknings- | avyttringar av | Utgående balans | |
| Mkr | per 1 jan 2024 | resultaträkningen | övrigt totalresultat | differens | rörelse/dotterföretag | per 31 dec 2024 |
Anläggningstillgångar | –2 175 | 236 | — | –132 | 18 | –2 053 |
Varulager | 492 | –107 | — | 9 | — | 394 |
Kortfristiga fordringar | 95 | –43 | — | 7 | — | 59 |
Avsättning för pensioner och liknande förpliktelser | 283 | –19 | –48 | 2 | — | 219 |
Övriga avsättningar | 597 | –217 | — | 20 | — | 400 |
Finansiella skulder och rörelseskulder | 284 | –423 | 261 | 2 | — | 124 |
Övrigt | 25 | 332 | — | –2 | — | 354 |
Underskottsavdrag | 209 | 353 | — | 10 | — | 572 |
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder, netto | –190 | 112 | 213 | –84 | 18 | 69 |
| Förvärv och | ||||||
| Ingående balans | Redovisat i | Redovisat i | Omräknings- | avyttringar av | Utgående balans | |
| Mkr | per 1 jan 2023 | resultaträkningen | övrigt totalresultat | differens | rörelse/dotterföretag | per 31 dec 2023 |
Anläggningstillgångar | –1 703 | –451 | — | –21 | — | –2 175 |
Varulager | 500 | –3 | — | –5 | — | 492 |
Kortfristiga fordringar | 105 | –5 | — | –5 | — | 95 |
Avsättning för pensioner och liknande förpliktelser | 172 | –4 | 118 | –3 | — | 283 |
Övriga avsättningar | 196 | 406 | — | –4 | — | 597 |
Finansiella skulder och rörelseskulder | 357 | 46 | –116 | –4 | — | 284 |
Övrigt | 127 | –117 | — | 14 | — | 25 |
Underskottsavdrag | 23 | 200 | — | –14 | — | 209 |
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder, netto | –223 | 72 | 2 | –40 | — | –190 |
Tillgångar | Skulder | Netto | ||||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Anläggningstillgångar | 470 | 467 | 2 522 | 2 642 | –2 053 | –2 175 |
Varulager | 394 | 496 | 1 | 4 | 394 | 492 |
Kortfristiga fordringar | 71 | 99 | 12 | 5 | 59 | 95 |
| Avsättning för pensioner | ||||||
och liknande förpliktelser | 271 | 333 | 53 | 50 | 219 | 283 |
Övriga avsättningar | 401 | 600 | 1 | 3 | 400 | 597 |
| Finansiella skulder | ||||||
och rörelseskulder | 312 | 287 | 188 | 3 | 124 | 284 |
Övrigt | 424 | 143 | 70 | 118 | 354 | 25 |
Underskottsavdrag | 572 | 217 | — | 9 | 572 | 209 |
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder | 2 916 | 2 643 | 2 847 | 2 834 | 69 | –190 |
Kvittning av skatt | –498 | –500 | –498 | –500 | — | — |
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder, netto 1 | 2 418 | 2 143 | 2 349 | 2 334 | 69 | –190 |
Före utspädning | 2024 | 2023 |
Resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare (Mkr) | 1 325 | 2 177 |
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier (miljoner) | 571,7 | 570,9 |
Resultat per aktie före utspädning (kr) | 2,32 | 3,81 |
Efter utspädning | 2024 | 2023 |
Resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare (Mkr) | 1 325 | 2 177 |
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier (miljoner) | 571,7 | 570,9 |
| Justeringar för: | ||
– aktiesparprogram (miljoner) | 0,8 | 0,7 |
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier efter utspädning (miljoner) | 572,5 | 571,6 |
Resultat per aktie efter utspädning (kr) | 2,31 | 3,81 |
| Byggnader och | Pågående | |||||||||||
| Mark och | förbättringsåtgärder | Maskiner och andra | nyanläggningar | |||||||||
| markanläggningar | på annans fastighet | tekniska anläggningar | Övriga inventarier | och förskott | Totalt | |||||||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Ingående ackumulerat anskaffningsvärde | 682 | 551 | 4 527 | 4 522 | 15 236 | 15 196 | 2 307 | 2 189 | 1 147 | 1 116 | 23 898 | 23 573 |
Förvärvade bolag | — | — | — | — | — | — | 0 | — | — | — | 0 | — |
Investeringar | 2 | 140 | 113 | 53 | 272 | 324 | 405 | 245 | 666 | 778 | 1 458 | 1 540 |
Försäljningar, utrangeringar | –57 | 0 | –517 | –24 | –1 492 | –619 | –111 | –183 | –7 | –1 | –2 184 | –827 |
Omklassificering, Tillgångar som innehas för försäljning | –150 | — | –850 | — | –1 674 | — | –101 | — | –17 | — | –2 793 | — |
Omklassificering, Övrigt | 3 | 3 | 119 | 64 | 533 | 568 | 68 | 99 | –723 | –738 | –1 | –3 |
Valutakursdifferenser | 35 | –13 | 243 | –88 | 746 | –233 | 70 | –43 | 33 | –8 | 1 128 | –385 |
Utgående ackumulerat anskaffningsvärde | 514 | 682 | 3 634 | 4 527 | 13 621 | 15 236 | 2 639 | 2 307 | 1 098 | 1 147 | 21 506 | 23 898 |
Ingående ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar | 179 | 171 | 2 465 | 2 368 | 12 436 | 12 233 | 1 611 | 1 649 | 1 | 1 | 16 693 | 16 422 |
Förvärvade bolag | — | — | — | — | 0 | — | 0 | — | — | — | 0 | — |
Avskrivningar 1 | 11 | 11 | 170 | 148 | 930 | 983 | 209 | 174 | — | — | 1 320 | 1 316 |
Nedskrivningar 1 | 4 | — | 210 | 24 | –376 | 84 | 0 | — | — | — | –162 | 108 |
Försäljningar, utrangeringar | –34 | 0 | –479 | –18 | –1 512 | –624 | –117 | –179 | — | 0 | –2 141 | –821 |
Omklassificering, Tillgångar som innehas för försäljning | –91 | — | –630 | — | –1 477 | — | –94 | — | — | — | –2 292 | — |
Omklassificering, Övrigt | — | — | –37 | 0 | –5 | 0 | 9 | 0 | — | — | –34 | 1 |
Valutakursdifferenser | 10 | –3 | 172 | –58 | 663 | –240 | 56 | –33 | 0 | 0 | 901 | –333 |
Utgående ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar | 78 | 179 | 1 872 | 2 465 | 10 659 | 12 436 | 1 675 | 1 611 | 1 | 1 | 14 285 | 16 693 |
Utgående balans, 31 december | 436 | 503 | 1 763 | 2 061 | 2 962 | 2 800 | 963 | 696 | 1 097 | 1 145 | 7 221 | 7 205 |
| Gaffeltruckar | Bilar och | |||||||||
| Byggnader och mark | och maskiner | andra fordon | Övrigt | Totalt | ||||||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Ingående ackumulerat redovisat värde | 1 778 | 1 998 | 42 | 49 | 242 | 210 | 7 | 31 | 2 068 | 2 288 |
Nya leasingavtal | 277 | 299 | 57 | 27 | 671 | 408 | — | — | 1 004 | 734 |
Omprövningar, modifieringar och annulleringar | 66 | 31 | –2 | –7 | –531 | –240 | –1 | –22 | –468 | –238 |
Avskrivningar 1 | –526 | –513 | –27 | –27 | –145 | –133 | –2 | –2 | –700 | –675 |
Valutakursdifferenser | 60 | –37 | 2 | 0 | 8 | –3 | 0 | 0 | 70 | –41 |
Utgående ackumulerat redovisat värde, 31 december | 1 655 | 1 778 | 72 | 42 | 244 | 242 | 4 | 7 | 1 975 | 2 068 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Husqvarna Forest & Garden-divisionen | 3 707 | 3 786 |
Gardena-divisionen 1 | 8 874 | 8 135 |
Husqvarna Construction-divisionen | 2 684 | 2 532 |
Totalt | 15 266 | 14 453 |
Goodwill | Varumärken | Produktutveckling | Kundrelationer | Övrigt | Totalt | |||||||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Ingående ackumulerat anskaffningsvärde | 10 909 | 11 140 | 4 906 | 4 985 | 5 893 | 5 359 | 1 617 | 1 658 | 3 359 | 2 892 | 26 684 | 26 034 |
Förvärvade bolag | 14 | — | — | — | — | — | 0 | — | 84 | — | 98 | — |
Investeringar | — | 1 | — | 1 | 641 | 596 | — | — | 504 | 489 | 1 146 | 1 087 |
Försäljningar, utrangeringar | — | — | –0 | — | –28 | –23 | — | — | –59 | –11 | –88 | –35 |
Omklassificering | — | — | — | –21 | — | — | — | — | 0 | 23 | 0 | 2 |
Valutakursdifferenser | 651 | –232 | 233 | –58 | 67 | –39 | 98 | –41 | 37 | –34 | 1 086 | –404 |
Utgående ackumulerat anskaffningsvärde | 11 574 | 10 909 | 5 139 | 4 906 | 6 572 | 5 893 | 1 716 | 1 617 | 3 926 | 3 359 | 28 927 | 26 684 |
Ingående ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar | 989 | 953 | 296 | 285 | 4 399 | 3 937 | 604 | 444 | 2 077 | 1 820 | 8 365 | 7 438 |
Förvärvade bolag | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 | — | 0 | — |
Avskrivningar 1 | — | — | 14 | 14 | 563 | 503 | 146 | 153 | 297 | 262 | 1 019 | 932 |
Nedskrivningar 1 | — | — | — | — | 28 | 0 | — | 15 | 2 | 59 | 30 | 74 |
Försäljningar, utrangeringar | — | — | –0 | — | –28 | –2 | — | — | –59 | –11 | –88 | –14 |
Omklassificering | — | — | — | — | — | — | — | — | –13 | — | –13 | — |
Valutakursdifferenser | 63 | 36 | 8 | –3 | 67 | –39 | 21 | –8 | 23 | –52 | 182 | –67 |
Utgående ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar | 1 053 | 989 | 317 | 296 | 5 028 | 4 399 | 770 | 604 | 2 326 | 2 077 | 9 495 | 8 365 |
Utgående balans, 31 december | 10 521 | 9 920 | 4 822 | 4 611 | 1 544 | 1 494 | 946 | 1 013 | 1 599 | 1 282 | 19 432 | 18 320 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Långfristiga värdepappersinnehav | 571 | 604 |
Pensionstillgångar, netto | 222 | 215 |
Övriga långfristiga fordringar | 47 | 24 |
Totalt | 840 | 843 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Färdiga varor | 9 481 | 11 216 |
Komponenter och råmaterial | 3 736 | 5 229 |
Produkter i arbete | 612 | 740 |
Totalt | 13 828 | 17 184 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Mervärdeskatt | 365 | 329 |
Övriga kortfristiga fordringar | 386 | 330 |
Förutbetalda hyror och leasingavgifter | 30 | 31 |
Förutbetalda försäkringspremier | 25 | 43 |
Förutbetalda komponenter | 58 | 93 |
Övriga förutbetalda kostnader | 414 | 346 |
Totalt | 1 279 | 1 171 |
| Mkr | ||
| 31 december 2024 bestod aktiekapitalet av: | ||
107 825 205 | A-aktier, kvotvärde 2 kr | 216 |
468 518 573 | B-aktier, kvotvärde 2 kr | 937 |
Totalt | 1 153 |
| 31 december 2023 bestod aktiekapitalet av: | ||
109 451 449 | A-aktier, kvotvärde 2 kr | 219 |
466 892 329 | B-aktier, kvotvärde 2 kr | 934 |
Totalt | 1 153 |
| Aktier | Utestående | ||
| Antal aktier | i eget förvar | aktier | Totalt |
| Aktier per 31 december 2023 | |||
A-aktier | — | 109 451 449 | 109 451 449 |
B-aktier | 4 825 197 | 462 067 132 | 466 892 329 |
| Långsiktigt incitamentsprogram 2021 | |||
A-aktier | — | — | — |
B-aktier | –178 336 | 178 336 | — |
| Konvertering av aktier | |||
A-aktier | — | –1 626 244 | –1 626 244 |
B-aktier | — | 1 626 244 | 1 626 244 |
| Aktier per 31 december 2024 | |||
A-aktier | — | 107 825 205 | 107 825 205 |
B-aktier | 4 646 861 | 463 871 712 | 468 518 573 |
| Säkring | Övriga | |||
| Kassaflödes- | Omräknings- | av netto- | reserver | |
| Mkr | säkring | differens | investeringar | totalt |
Ingående balans, 1 januari 2024 | 143 | 3 267 | –1 559 | 1 851 |
Resultat som uppkommit under året | 43 | — | –1 344 | –1 301 |
Skatt på resultat som uppkommit under året | –16 | — | 277 | 261 |
| Omklassificeringsjustering till | ||||
resultat räkningen | –181 | — | — | –181 |
| Skatt på omklassificeringsjustering | ||||
till resultaträkningen | 37 | — | — | 37 |
Valutakursdifferens | — | 2 214 | — | 2 214 |
Utgående balans, 31 december 2024 | 27 | 5 481 | –2 626 | 2 882 |
| Säkring | Övriga | |||
| Kassaflödes- | Omräknings- | av netto- | reserver | |
| Mkr | säkring | differens | investeringar | totalt |
Ingående balans, 1 januari 2023 | –95 | 4 105 | –1 962 | 2 048 |
Resultat som uppkommit under året | 163 | — | 508 | 671 |
Skatt på resultat som uppkommit under året | –33 | — | –105 | –138 |
| Omklassificeringsjustering till | ||||
resultat räkningen | 138 | — | — | 138 |
| Skatt på omklassificeringsjustering till | ||||
resultaträkningen | –28 | — | — | –28 |
Valutakursdifferens | — | –839 | — | –839 |
Utgående balans, 31 december 2023 | 143 | 3 267 | –1 559 | 1 851 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Netto pensionsskulder | 1 834 | 1 994 |
Övriga räntebärande skulder 1 | 15 429 | 17 245 |
Avgår: likvida medel och övriga räntebärande tillgångar | –2 792 | –3 600 |
Nettoskuld | 14 471 | 15 640 |
Nettoskuld, exklusive netto pensionsskulder | 12 637 | 13 645 |
EBITDA | 5 505 | 6 985 |
Nettoskuld/EBITDA 2 | 2,5 | 2,1 |
Totalt eget kapital | 24 622 | 23 772 |
Totala tillgångar | 56 803 | 57 610 |
Soliditet | 43% | 41% |
Mkr | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | >2030 | Total |
Leasingskulder | –691 | –480 | –294 | –200 | –139 | –201 | –2 005 |
| Obligationslån, banklån och | |||||||
övriga lån | –2 577 | –1 473 | –4 352 | –3 155 | –1 081 | –1 191 | –13 830 |
Derivatskulder, ränta 2 | — | –6 | –6 | –2 | 0 | –5 | –19 |
Derivatskulder, valuta 2 | –928 | — | — | — | — | — | –928 |
Leverantörsskulder | –5 896 | — | — | — | — | — | –5 896 |
Totala finansiella skulder | –10 092 | –1 959 | –4 652 | –3 357 | –1 220 | –1 398 | –22 677 |
Upplåning | 2024 | 2023 | ||
| Total | Total | |||
| Mkr | upplåning | Facilitetsram | upplåning | Facilitetsram |
Medium Term Note Program | 7 552 | 12 000 | 6 003 | 12 000 |
Övriga obligationslån | 110 | — | 100 | — |
| Garanterad revolverande | ||||
kreditfacilitet | — | 7 000 | — | 7 000 |
Garanterad bilateral kreditfacilitet | — | — | — | — |
Långfristiga banklån | 2 654 | — | 2 452 | — |
Leasingskulder | 2 003 | — | 2 084 | — |
Företagscertifikat | 149 | 7 000 | 1 193 | 7 000 |
Övriga kortfristiga lån 1 | 2 053 | — | 4 838 | — |
Derivatskulder | 907 | — | 575 | — |
Totalt | 15 429 | 26 000 | 17 245 | 26 000 |
2024 | 2023 | |||
| Nettoskuld- | Nettoskuld- | Nettoskuld- | Nettoskuld- | |
| sättning exkl. | sättning inkl. | sättning exkl. | sättning inkl. | |
| Mkr | valutaswappar | valutaswappar | valutaswappar | valutaswappar |
USD | –465 | 5 057 | –68 | 6 226 |
EUR | 3 987 | 5 030 | 3 851 | 6 258 |
SEK | 11 045 | 3 043 | 13 397 | 631 |
JPY | 130 | 417 | 167 | 487 |
GBP | –218 | 254 | –217 | 735 |
CHF | 42 | –9 | 29 | –22 |
ZAR | –44 | –19 | –16 | 7 |
CNY | –286 | –32 | –291 | –57 |
RUB | –94 | –94 | –78 | –78 |
Övrigt | 374 | 824 | –1 133 | 1 454 |
Totalt | 14 471 | 14 471 | 15 640 | 15 640 |
2024 | 2023 | |||
| 2025 | Totalt | 2024 | Totalt | |
| Valuta | Prognos- | säkrings- | Prognos- | säkrings- |
| Mkr | tiserat flöde | belopp | tiserat flöde | belopp |
EUR | 4 799 | –3 461 | 3 833 | –2 836 |
CNY | –1 750 | 1 217 | –1 487 | 1 074 |
USD | –965 | 487 | –529 | 238 |
CAD | 870 | –664 | 812 | –607 |
DKK | 714 | –512 | 719 | –534 |
CHF | 703 | –576 | 339 | –273 |
NOK | 622 | –448 | 693 | –509 |
AUD | 574 | –437 | 1 086 | –793 |
Övrigt | 1 130 | –542 | 1 355 | –503 |
SEK | –6 698 | 4 936 | –6 821 | 4 744 |
| 2024 | Nominellt | Genomsnittlig | |
| Mkr | belopp | Förfall | säkringskurs |
| Säkring av nettoinvesteringar i utlandsverksamheter | |||
Derivat i säkringar i nettoinvesteringar i utlandsverksamheter | 17 113 | 2025 | n.a |
– varav USD exponering mot SEK | 15 293 | 2025 | 10,45 |
– varav övrig exponering mot SEK | 1 819 | 2025 | n.a |
| Kassaflödessäkringar | |||
Derivat i kassaflödessäkringar avseende valutarisker | 14 387 | 2025 | n.a |
– varav EUR exponering mot SEK | 5 301 | 2025 | 11,48 |
– varav CNY exponering mot SEK | 1 092 | 2025 | 1,48 |
– varav USD exponering mot SEK | 1 534 | 2025 | 10,31 |
– varav övrig exponering mot SEK | 6 460 | 2025 | n.a |
Derivat i kassaflödessäkringar avseende ränterisker | 2 699 | 2026–2031 | 2,43 |
| Förändring i verkligt | |||||
| 2024 | värde för att fastställa | Säkringsreserv | |||
Mkr | Nominellt belopp | Bokfört värde | Rad i resultaträkningen | ineffektivitet i perioden | för kassaflödessäkring |
Valutaterminer | 5 616 | 135 | Omsättningstillgångar | –179 | 136 |
Valutaterminer | 8 770 | 83 | Kortfristiga skulder | 76 | –80 |
Ränteswapkontrakt | 1 149 | 23 | Långfristiga tillgångar | 22 | 22 |
Ränteswapkontrakt | 1 550 | –34 | Långfristiga skulder | –35 | –35 |
Ränteswapkontrakt | — | — | Omsättningstillgångar | –21 | — |
Prognostiserade kassaflöden från försäljning/inköp | 14 387 | n.a | n.a | n.a | n.a |
Prognostiserade ränteflöden från upplåning till rörlig ränta | –11 | n.a | n.a | n.a | n.a |
Mkr | 2024 | 2023 |
Låg till moderat risk | 3 627 | 3 422 |
Medel till förhöjd risk | 1 711 | 1 572 |
Hög risk | 213 | 295 |
Totalt | 5 552 | 5 289 |
Förfallna men ej nedskrivna, Mkr | 2024 | 2023 |
Upp till 1 månad | 239 | 266 |
1 till 3 månader | 141 | 136 |
>3 månader | 243 | 311 |
Totalt | 623 | 713 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Ingående balans, 1 januari | 201 | 260 |
Nya reserveringar | 51 | 52 |
Återförda outnyttjade belopp | –25 | –28 |
Nedskrivna kundfordringar | –24 | –83 |
Valutakursdifferenser | 0 | 0 |
Utgående balans, 31 december | 203 | 201 |
2024 | 2023 | |||
| Antal | % av total | Antal | % av total | |
| Koncentration av kreditrisk | kunder | portfölj | kunder | portfölj |
Exponering <15 Mkr | 85 | 77% | 92 | 78% |
Exponering 15–100 Mkr | 22 | 14% | 12 | 12% |
Exponering >100 Mkr | 2 | 8% | 3 | 10% |
2024 | 2023 | |||
Förfallotid, Mkr | 2025 | 2026– | 2024 | 2025– |
Sålda belopp | 47 996 | 0 | 48 935 | 25 |
Köpta belopp | –48 557 | 0 | –48 009 | –25 |
Nettobetalda derivat (NDF) | 16 | 0 | –15 | 0 |
Netto | –545 | 0 | 911 | 0 |
| 2024 | |
| Bokfört värde (Mkr) | |
Del av leverantörsskulder | 935 |
– varav leverantörer som fått betalt av finansiellt institut | 825 |
| Intervall av dagar till betalning | |
Skulder som är del av avtal | 60–180 |
Jämförbara leverantörsskulder som inte ingår i avtal | 10–180 |
2024 | 2023 | |||
| Redovisat | Verkligt | Redovisat | Verkligt | |
| Mkr | värde | värde | värde | värde |
| Finansiella tillgångar | ||||
| Finansiella tillgångar värderade till verkligt | ||||
| värde via resultaträkningen | ||||
| – varav derivat för vilka säkringsredovisning | ||||
inte tillämpas | 244 | 244 | 119 | 119 |
– varav valutaderivat för vilka säkringsredo- visning av kassaflödessäkringar tillämpas | 135 | 135 | 308 | 308 |
– varav räntederivat för vilka säkringsredo- visning av kassaflödessäkringar tillämpas | 23 | 23 | 22 | 22 |
– varav valutaderivat för vilka säkringsredo- visning av nettoinvesteringar i utlandsverk- samhet tillämpas | 7 | 7 | 1 156 | 1 156 |
| Finansiella tillgångar värderade till | ||||
| verkligt värde via övrigt totalresultat | ||||
Kundfordringar 1 | 283 | 283 | 634 | 634 |
| Finansiell tillgångar värderade till | ||||
| upplupet anskaffningsvärde | ||||
Övriga långfristiga tillgångar | 630 | 630 | 641 | 641 |
Kundfordringar | 5 269 | 5269 | 4 655 | 4 655 |
Övriga fordringar | 386 | 386 | 330 | 330 |
Kassa och bank | 1 970 | 1 970 | 1 527 | 1 527 |
Totala finansiella tillgångar | 8 946 | 8 946 | 9 392 | 9 392 |
2024 | 2023 | |||
| Redovisat | Verkligt | Redovisat | Verkligt | |
| Mkr | värde | värde | värde | värde |
| Finansiella skulder | ||||
| Finansiella skulder värderade till verkligt | ||||
| värde via resultaträkningen | ||||
| – varav derivat för vilka säkringsredovisning | ||||
inte tillämpas | 47 | 47 | 414 | 414 |
– varav valutaderivat för vilka säkringsredo- visning av kassaflödessäkringar tillämpas | 83 | 83 | 160 | 160 |
– varav räntederivat för vilka säkringsredo- visning av kassaflödessäkringar tillämpas | 34 | 34 | 0 | 0 |
– varav valutaderivat för vilka säkringsredo- visning av nettoinvesteringar i utlandsverk- samhet tillämpas | 744 | 744 | 1 | 1 |
| Finansiella skulder värderade till | ||||
| upplupet anskaffningsvärde | ||||
Leverantörsskulder | 5 896 | 5 896 | 5 487 | 5 487 |
Övriga skulder | 353 | 353 | 294 | 294 |
Upplåning | 12 519 | 12 680 | 14 586 | 14 688 |
Totala finansiella skulder | 19 675 | 19 836 | 20 943 | 21 044 |
| 2024 | |||||||
| Stor- | |||||||
| Mkr | britannien | Sverige | USA | Japan Tyskland | Övriga | Totalt | |
Förpliktelsernas nuvärde | 933 | 1 865 | 471 | 127 | 905 | 489 | 4 789 |
| Förvaltningstillgångarnas | |||||||
verkliga värde | –1 155 | –951 | –408 | –106 | –11 | –325 | –2 955 |
Överskott/Underskott | –222 | 914 | 63 | 21 | 894 | 165 | 1 834 |
Fonderingsnivå (%) | 124 | 51 | 87 | 83 | 1 | 66 | 62 |
Duration | 13 | 19 | 9 | 8 | 9 | 15 | 14 |
| Aktuariella antaganden (%) | |||||||
Diskonteringsränta | 5,5 | 3,8 | 5,4 | 2,0 | 3,4 | 1,5 | 3,9 |
Inflation | 3,1 | 2,0 | n/a | n/a | 2,0 | 2,2 | 2,2 |
| Känslighetsanalys (%) | |||||||
Diskonteringsränta (–0,5%) | 6,7 | 9,7 | 4,2 | 3,5 | 4,0 | 5,0 | 6,8 |
Diskonteringsränta (+0,5%) | –6,2 | –8,6 | –3,9 | –3,3 | –3,7 | –4,5 | –6,1 |
Inflation (+0,5%) | 3,4 | 6,9 | — | — | 0,4 | 1,8 | 3,8 |
| 2023 | |||||||
| Stor- | |||||||
| Mkr | britannien | Sverige | USA | Japan Tyskland | Övriga | Totalt | |
Förpliktelsernas nuvärde | 977 | 1 947 | 452 | 180 | 885 | 433 | 4 875 |
| Förvaltningstillgångarnas | |||||||
verkliga värde | –1 192 | –896 | –361 | –118 | –14 | –299 | –2 880 |
Överskott/Underskott | –215 | 1 050 | 91 | 62 | 871 | 135 | 1 994 |
Fonderingsnivå (%) | 122 | 46 | 80 | 66 | 2 | 69 | 59 |
Duration | 15 | 20 | 9 | 8 | 8 | 15 | 15 |
| Aktuariella antaganden (%) | |||||||
Diskonteringsränta | 4,5 | 4,5 | 5,1/5,0 | 1,7 | 3,2 | 1,5 | 3,5 |
Inflation | 3,0 | 2,0 | n/a | n/a | 2,3 | 2,2 | 2,2 |
| Känslighetsanalys (%) | |||||||
Diskonteringsränta (–0,5%) | 7,1 | 10,3 | 4,4 | 3,9 | 3,8 | 5,0 | 7,2 |
Diskonteringsränta (+0,5%) | –6,5 | –9,0 | –4,1 | –3,7 | –3,5 | –4,5 | –6,4 |
Inflation (+0,5%) | 3,6 | 7,2 | — | — | 0,4 | 1,8 | 4,0 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Nuvärdet av ofonderade förpliktelser | 826 | 830 |
Nuvärdet av fonderade förpliktelser | 3 964 | 4 044 |
Förvaltningstillgångarnas verkliga värde | –2 955 | –2 880 |
Nettoavsättning avseende förmånsbestämda pensionsplaner | 1 834 | 1 994 |
2024 | 2023 | |||||
| Nuvärde av | Förvaltnings- | Nuvärde av | Förvaltnings- | |||
| förmåns bestämda | tillgångarnas | förmåns bestämda | tillgångarnas | |||
| SEKm | pensionsplaner | verkliga värde | Totalt | pensionsplaner | verkliga värde | Totalt |
Ingående balans, 1 januari | 4 875 | –2 880 | 1 994 | 4 178 | –2 747 | 1 431 |
Kostnader avseende tjänstgöring för innevarande år | 167 | 8 | 175 | 129 | 8 | 138 |
Tidigare kostnader för tjänstgöring samt regleringar | –2 | — | –2 | –14 | — | –14 |
Räntekostnad | 169 | –112 | 57 | 169 | –120 | 49 |
5 209 | –2 984 | 2 225 | 4 462 | –2 859 | 1 603 | |
| Omvärderingar: | ||||||
Faktisk avkastning på förvaltningstillgångar | — | 112 | 112 | — | –51 | –51 |
| Akturiella vinster och förluster avseende förändringar | ||||||
i demografiska antaganden | –5 | — | –5 | –17 | — | –17 |
Erfarenhetsbaserade justeringar | –18 | — | –18 | 183 | — | 183 |
| Akturiella vinster och förluster avseende förändringar | ||||||
i finansiella antaganden | –327 | — | –327 | 429 | — | 429 |
–349 | 112 | –237 | 594 | –51 | 544 | |
Valutakursdifferenser | 132 | –129 | 3 | –1 | 6 | 5 |
Avyttringar och överföringar | — | — | — | 1 | — | 1 |
| Avgifter: | ||||||
– från arbetsgivaren | –114 | –43 | –157 | –109 | –49 | –158 |
– från deltagare | 10 | –10 | — | 10 | –10 | — |
| Utbetalningar från planen: | ||||||
– Utbetalda ersättningar | –99 | 99 | — | –82 | 82 | — |
Utgående balans, 31 december | 4 789 | –2 955 | 1 834 | 4 875 | –2 880 | 1 994 |
2024 | 2023 | |||
Mkr | Mkr | % | Mkr | % |
| Eget kapital instrument | ||||
– Aktier | 717 | 24,3 | 686 | 23,8 |
| Räntebärande värdepapper | ||||
– Statsobligationer | 32 | 1,1 | 26 | 0,9 |
– Företagsobligationer | 533 | 18,0 | 452 | 15,7 |
– Realränteobligationer | 331 | 11,2 | 214 | 7,4 |
– Räntefonder | 951 | 32,2 | 745 | 25,9 |
Fastigheter | 84 | 2,9 | 92 | 3,2 |
Likvida medel | 36 | 1,2 | 402 | 13,9 |
| Tillgångar placerade hos | ||||
försäkringsbolag | 271 | 9,2 | 264 | 9,2 |
Totalt | 2 955 | 100,0 | 2 880 | 100,0 |
| Omstruk- | Garanti- | ||||
| Mkr | turering | åtaganden | Ersättningar | Övriga | Totalt |
Ingående balans 1 januari 2024 | 905 | 409 | 341 | 379 | 2 035 |
Gjorda avsättningar | 698 | 625 | — | 299 | 1 622 |
Ianspråktagna avsättningar | –690 | –632 | — | –260 | –1 583 |
Återförda outnyttjade belopp | –214 | –26 | –23 | –5 | –269 |
Kursdifferenser | 41 | 22 | 33 | 1 | 97 |
Utgående balans 31 december 2024 | 739 | 398 | 351 | 414 | 1 902 |
Kortfristiga avsättningar | 738 | 268 | — | 218 | 1 224 |
Långfristiga avsättningar | 1 | 130 | 351 | 197 | 679 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Semesterlöneskuld | 390 | 361 |
Övriga upplupna personalkostnader | 859 | 860 |
Upplupna kundrabatter | 952 | 997 |
Övriga upplupna kostnader | 1 143 | 1 114 |
Mervärdeskatt | 147 | 100 |
Personalskatter och övriga skatter | 194 | 139 |
Övriga rörelseskulder | 353 | 294 |
Totalt | 4 038 | 3 866 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Pensionsåtaganden¹ | 172 | 160 |
Fastighetsinteckningar | 22 | 22 |
Totalt | 194 | 182 |
Mkr | 2024 | 2023 |
| Till förmån för externa motparter | ||
Garantier och andra eventualförpliktelser | 59 | 155 |
Totalt | 59 | 155 |
| Kassaflöde inom | Övriga ej | |||||||
| Ingående balans, | finansierings- | Kassaflöde inom | Valutakurs- | Förändring | kassaflödes - | Utgående balans, | ||
| Mkr | 1 januari 2024 | verksamheten 1 | rörelseresultat | Omklassificering | differenser | verkligt värde | påverkande poster | 31 december 2024 |
Kortfristig räntebärande låneskuld (exkl. finansiella leasingavtal) | 6 031 | –5 403 | — | 1 580 | –4 | — | — | 2 203 |
Långfristig räntebärande låneskuld (exkl. finansiella leasingavtal) | 8 556 | 3 256 | — | –1 580 | 103 | — | –18 | 10 316 |
Leasingskulder | 2 084 | –748 | — | — | 77 | — | 591 | 2 003 |
Derivat, netto | –1 029 | 626 | 15 | — | — | 885 | — | 499 |
Total finansiell skuld inkl netto derivat | 15 642 | –2 268 | 15 | — | 176 | 885 | 573 | 15 022 |
| Kassaflöde inom | Övriga ej | |||||||
| Ingående balans, | finansierings- | Kassaflöde inom | Valutakurs- | Förändring | kassaflödes - | Utgående balans, | ||
| Mkr | 1 januari 2023 | verksamheten 1 | rörelseresultat | Omklassificering | differenser | verkligt värde | påverkande poster | 31 december 2023 |
Kortfristig räntebärande låneskuld (exkl. finansiella leasingavtal) | 7 700 | –6 065 | — | 4 335 | — | 61 | 6 031 | |
Långfristig räntebärande låneskuld (exkl. finansiella leasingavtal) | 8 927 | 4 000 | — | –4 335 | 10 | — | –46 | 8 556 |
Leasingskulder | 2 357 | –744 | — | –42 | — | 513 | 2 084 | |
Derivat, netto | 65 | –635 | 5 | –464 | –1 029 | |||
Total finansiell skuld inkl netto derivat | 19 050 | –3 444 | 5 | — | –32 | –464 | 528 | 15 642 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Materiella anläggningstillgångar | 501 | — |
Varulager | 909 | — |
Summa tillgångar | 1 410 | — |
Tillgångar som innehav till försäljning | 1 410 | — |
Övriga avsättningar | 140 | — |
Summa skulder | 140 | — |
Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning | 140 | — |
| Bokfört | Bokfört | ||||
Land | Dotterbolag | Organisationsnummer | Innehav, % | värde Mkr | värde Mkr |
2024 | 2023 | ||||
Australien | Husqvarna Commercial Solutions Australia Pty Ltd | 669198261 | 100 | — | — |
Belgien | Husqvarna Belgium SA | 0400.604.654 | 100 | 486 | 486 |
Belgien | Husqvarna Commercial Solutions Belgium | 0804.269.164 | 100 | 1 | 1 |
Colombia | Husqvarna Colombia S.A. | 900.047.189-0 | 95 | 1 | 1 |
Danmark | Husqvarna Commercial Solutions Danmark A/S | 41829184 | 100 | 1 | 1 |
Danmark | Husqvarna Danmark A/S | 26205328 | 100 | 16 | 16 |
Estland | Husqvarna Eesti Osaühing | 11159436 | 100 | 0 | 0 |
Finland | Oy Husqvarna Commercial Solutions Finland Ab | 3175257-1 | 100 | 0 | 0 |
Frankrike | Husqvarna Commercial Solutions France | 914 543 426 | 100 | 4 | 0 |
Indien | Husqvarna (India) Products Private Limited | U74999TN2007FTC112630 | 0,01 | 0 | 0 |
Irland | Husqvarna Finance Ireland Ltd | 611319 | 100 | 10 976 | 10 976 |
Kanada | Husqvarna Canada Corp. | 82354277RT0001 | 100 | 271 | 271 |
Kenya | Husqvarna Kenya Limited | PVT-DLU8KXM | 100 | 0 | 0 |
Lettland | SIA Husqvarna Latvija | 40003760065 | 100 | 3 | 3 |
Nederländerna | Husqvarna Commercial Solutions Netherlands B.V. | 50898280 | 100 | 3 | — |
Norge | Husqvarna Commercial Solutions Norge AS | 925918261 | 100 | 0 | 0 |
Polen | Husqvarna Commercial Solutions Poland Sp.Z.o.o | 0001012533 | 100 | 0 | 0 |
Polen | Husqvarna Poland Sp.Z.o.o. | 247636 | 100 | 638 | 638 |
Slovakien | Husqvarna Slovensko s.r.o. | 36437115 | 100 | — | — |
Sverige | Husqvarna Commercial Solutions AB | 556745-5893 | 100 | — | — |
Sverige | Husqvarna Business Support AB | 556037-1964 | 100 | 14 600 | 12 499 |
Sverige | McCulloch Trademark Holding AB | 559169-3451 | 0 | — | 0 |
Sverige | Husqvarna Direct AB | 559170-2609 | 100 | 0 | 0 |
Sverige | Gardena Flymo AB | 559170-2617 | 0 | — | 0 |
Sverige | Mariehov 5:38 AB | 559288-5379 | 100 | 9 | 9 |
Sverige | Goldcup 36391 AB | 559509-5067 | 100 | 0 | 0 |
Sydafrika | Husqvarna South Africa (Proprietary) Limited | 2005.025971.07 | 100 | 19 | 19 |
Tyskland | Husqvarna Commercial Solutions Germany GmbH | HRB 741377 | 100 | 0 | 0 |
Tyskland | Husqvarna Real Estate Germany GmbH | HRB 742955 | 100 | 0 | 0 |
USA | Millhouse Insurance Company | 20-4233540 | 100 | 79 | 79 |
USA | Husqvarna U.S. Holding, Inc. | 34-1946153 | 100 | 18 144 | 18 144 |
Totalt | 45 253 | 43 144 |
Tkr | 2024 |
| Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel: | |
Överkursfond | 2 605 747 |
Balanserad vinst | 24 274 675 |
Årets resultat | –2 132 982 |
Totalt | 24 747 440 |
Tkr | 2024 |
| Styrelsen föreslår följande fördelning av disponibla vinstmedel: | |
Till aktieägarna utdelas 1 kronor per aktie 1 | 571 697 |
I ny räkning överföres | 24 175 743 |
Totalt | 24 747 440 |