549300GLLHHE80RQ2Y242024-01-012024-12-31iso4217:USD549300GLLHHE80RQ2Y242023-01-012023-12-31iso4217:USDxbrli:shares549300GLLHHE80RQ2Y242024-12-31549300GLLHHE80RQ2Y242023-12-31549300GLLHHE80RQ2Y242022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300GLLHHE80RQ2Y242022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300GLLHHE80RQ2Y242022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300GLLHHE80RQ2Y242022-12-31549300GLLHHE80RQ2Y242023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300GLLHHE80RQ2Y242023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300GLLHHE80RQ2Y242023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300GLLHHE80RQ2Y242023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300GLLHHE80RQ2Y242023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300GLLHHE80RQ2Y242023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300GLLHHE80RQ2Y242024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300GLLHHE80RQ2Y242024-01-012024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300GLLHHE80RQ2Y242024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300GLLHHE80RQ2Y242024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300GLLHHE80RQ2Y242024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300GLLHHE80RQ2Y242024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
Fintechinvesterare i tillväxtmarknader
Årsredovisning
2024
Foto: Gabriel Tovar (Unsplash.com)
De formella delarna av årsredovisningen för VEF AB (publ) utgörs av förvaltningsberättelse,
finansiella rapporter och tilläggsupplysningar på sidorna 56–87 och har granskats av Bolagets
revisorer. Revisionsberättelsen presenteras på sidorna 88–91. Bolagsstyrningsrapporten
på sidorna 92–98 har granskats av Bolagets revisorer. Revisorernas uttalande om
bolagsstyrningsrapporten presenteras på sida 99.
llbarhetsrapporten på sidorna 3441 och 100–107 har upprättats frivilligt av Bolaget och har
inte granskats av Bolagets revisorer.
Innehåll
Foto: Olha Kolesnyk (Unsplash.com)
2024 i korthet 5
Fintechinvesterare i tillväxtmarknader 6
VD har ordet 10
Creditas: Revolutionerar säkerställd utlåning i Brasilien 16
Juspay: Transformerar betalnings infrastrukturen i en digital värld 26
llbarhetsrapport 34
Investeringsportfölj 42
Brasilien 45
Indien 48
Mexiko 50
Tillväxteuropa 51
Pakistan 52
VEF-aktien 54
Förvaltningsberättelse 56
Koncernens finansiella rapporter 59
Alternativa nyckeltal 63
Koncernens noter till bokslutet 64
Moderbolagets finansiella rapporter 76
Moderbolagets noter till bokslutet 80
Intygandemening 87
Revisionsberättelse 88
Bolagsstyrningsrapport 92
Hållbarhetsnoter 100
Förkortningar 108
Finansiell kalender 109
Kontaktinformation 109
Vårt substansvärde i USD minskade med 20%/-89,3 mnUSD YoY. Makroekonomiska
motvindar vägde tyngre än stark utveckling på portföljbolagsnivå under året. Detta främst
i 4Q24 och i Brasilien där tillngspriserna sjönk, vilket hade en direkt negativ påverkan på
vårt substansvärde. De tre bolag som hade störst påverkan på substansvärdet i USD YoY är:
Juspay, +9,9 mnUSD, +13%
Creditas, -46,3 mnUSD, -25%
Konfío, -22,5 mnUSD, -24%
Vi tillkännagav vår första exit i denna cykel och vår första i Indien genom börsintroduk-
tionen av BlackBuck i november 2024. VEF avyttrade delvis sitt innehav och realiserade
en bruttolikvid på ca. 2 mnUSD. Fn börsintroduktionen till utgången av 2024 ökade
BlackBucks aktiepris med 72%, vilket värderar vår resterande andel till 5,2 mnUSD. VEFs
inlåsningsperiod löper ut i maj 2025.
VEF genomförde inga investeringar under 2024.
Creditas utvecklades starkt under 2024 med 2,9 mdBRL i nyutlåning (+27% YoY)
tillsammans med en imponerande ökning av bruttovinsten med 45% YoY. Den kvartalsvisa
bruttovinstmarginalen har återhämtat sig från 2022-års bottennivåer och är nu tillbaka
inom deras långsiktiga målintervall på 40-45%. Sedan slutet av 2023 har Creditas haft ett
positivt kassaflöde och självfinansierad tillväxt, vilket innebär en betydande vändpunkt i
bolagets utveckling.
Utvecklingen i våra portljbolag var väldigt positiv under hela 2024. 2022–23-års process
att få våra portljbolag lönsamma uppnåddes till stor del i början av 2024 och över 90%
av vårt portljvärde har nu nått denna viktiga milstolpe. 2024 har därmed varit ett år att
återstarta tillväxten, särskilt för några av våra största bolag som Creditas och Konfío.
Utöver dessa har vi Juspay där tillväxten aldrig avtog utan bolaget fortsatte att visa upp en
lönsam tillväxttakt på över 50%.
Efter årsskiftet, den 3 mars 2025, meddelade vi att det brasilianska innehavet Gringo
har förvärvats av det NYSE-listade betalbolaget Corpay. Transaktionen resulterade i en
nettolikvid om 15,2 mnUSD för VEF, vilket motsvarar vårt investerade belopp.
Foto: Srivatsan Balaji (Unsplash.com)
54
VEF – Investerare i en av de starkaste
sekulära tillväxttrenderna på några av
världens snabbast växande marknader
353,0 mn -20% 3,73 +20%
Substansvärde
(USD)
Substansvärdeutveck-
ling 2024 (USD)
Substansvärde
per aktie (SEK)
Aktieprisutveckling
2024
2024 i korthet
6 7
Fintechinvesterare i tillväxtmarknader
VEF – investerare i en av de starkaste
sekulära tillväxttrenderna på några
av världens snabbast växande
marknader.
VEF är ett investmentbolag noterat på Nasdaq Stockholm
och investerar i privata fintechbolag med fokus på
tillxtmarknader. Vi är minoritetsägare och aktiva inves-
terare med styrelserepresentation i majoriteten av våra
portföljbolag.
Vi representerar ett tillväxtmarknads- och fintech-
dedikerat erfaret kapital. Vi är långsiktiga investerare och
stöttar våra entreprenörer och deras team hela vägen
fram till exit. Vårt syfte är att skapa långsiktigt och hållbart
värde för våra aktieägare genom att investera i framtidens
bolag fokuserat på finansiella tjänster och med ett speci-
ellt fokus på tillväxtmarknader.
Vår historia
VEF grundades 2015 som en spin-off fn VNV Global
med ett portföljbolag, Tinkoff Bank och med en vision om
att bli den ledande investeraren i fintechbolag i tillväxt-
marknader. Sedan starten har VEF vuxit snabbt och har
vid publiceringen av denna rapport investerat i 21 bolag
(inkl. exits) diversifierade med avseende på geografi,
afrstyp och utvecklingsstadium – men alla med enastå-
ende möjligheter inom fintech på sina respektive markna-
der. Under 2021 genomförde koncernen ett domicilbyte
från Bermuda till Sverige och knappt ett år senare, i juni
2022, tog bolaget klivet från First North Growth Market
och noterades på Nasdaq Stockholms huvudlista.
Exits
Sedan start har VEF genomfört sju fullskaliga exits.
Två framgångsrika exits i ryska Tinkoff Bank och turkiska
iyzico:
Tinkoff bank till 6.1x CoC avkastning och 65% IRR
iyzico till 3.2x CoC avkastning och 57% IRR,
en värdeneutral exit i brasilianska Gringo och fyra icke
värdeskapande exits i Guiabolso, JUMO, Magnetis och
Xerpa. I tillägg till de fullskaliga avyttringarna har VEF
delvis avyttrat sitt innehav i indiska BlackBuck i samband
med deras börsintroduktion i november 2024.
Portföljen
Mexiko
Brasilien
Tillväxt-
europa
Pakistan
Indien
Substansvärdeutveckling
Substansvärde (mnUSD) Nettointäkter från kapitalanskaffning
Substansvärde/aktie (SEK)
December 2015–december 2024
0 0
400 4
800 8
600 6
700 7
500 5
300 3
200 2
100 1
Dec 15
Dec 22
Dec 21
Dec 16
Dec 17
Dec 18
Dec 19
Dec 20
Dec 24
Dec 23
Premie/rabatt mot substansvärdet
December 2015–december 2024
-70%
30%
20%
10%
0%
-30%
-20%
-10%
-50%
-40%
-60%
Dec 15
Dec 24
Dec 23
Dec 22
Dec 21
Dec 16
Dec 17
Dec 18
Dec 19
Dec 20
Portföljsammansättning Geografisk fördelning
Övriga innehav
(<3%) 6%
Likvid-
placeringar
1%
7%
19%
4%
4%
22%
Likvid-
placeringar
1%
Tillväxteuropa 7%
Brasilien 48%
Mexiko 19%
Pakistan 1%
Indien 24%
37%
98
Våra strategiska pelare
Våra strategiska pelare genomsyrar hur vi tänker, driver vår strategi och gör oss framgångsrika som ett investmentbolag.
Investera bra och lev
Vi är våra investeringar. De definierar oss. Vi är endast en tes och ett mänskligt och
ekonomiskt kapital utan dem. Vi lägger mycket tid på att se till att rätt tillgångar och
entreprenörer fyller vår portfölj och vi gör allt för att hjälpa dem lyckas.
Älska dina investerare
Våra investerare tillhandahåller det kapital vi behöver för att driva vår verksamhet.
Enkelt uttryck, utan dem skulle vi inte existera och vår tillxt härifrån skulle bli desto
svårare. Vi älskar våra investerare, nuvarande, gamla och potentiella. Vi är stolta
över att göra vårt yttersta för att ge dem en god avkastning på sitt kapital, ett bra
kommunikationsflöde och en öppenhet under resans gång.
Bygg ett bolag med långsiktighet
Medan våra två första pelare är nödvändiga för att lyckas, bygger vi VEF långsiktigt.
Våra mål är ambitiösa, vår tidslinje är lång, vi utvecklas kontinuerligt och förbättrar allt
för att se till att VEF är ett bolag som har rätt människor, processer och strategi för
att växa över tid.
Vår investeringstes
Vi tror på att investera i företag som leds av entreprenörer med starka resultat och i företag med tydligt marknads-
anpassade produkter som tidigt visat framgång samt är skalbara och snabbväxande. För oss är fintech ett mycket
brett begrepp och täcker alla områden av finansiella tjänster inklusive betalningar, krediter, kapitalförvaltning,
embedded finance och molnbaserade redovisningstjänster. Det finns ingen affärsmodell som dominerar vår portfölj
och vår investeringsstrategi. Våra viktigaste investeringskriterier är exceptionella personer, skalbara affärsmodeller,
starka ekonomisk prestation och en tydlig väg mot lönsamhet.
Sektor
Vi fokuserar på alla typer av finansiella tjänster inklusive betalningar, krediter,
spartjänster och investeringar. Marknaden styr vilken sektor som är den ”rätta”.
Geografi
Inom tillväxtmarknader fokuserar vi på de mer folkrika och skalbara marknaderna,
och tar hänsyn till konkurrenssituation och var i cykeln de befinner sig.
Minoritetsandelar och styrelserepresentation
Vi eftersträvar minoritetsandelar med styrelserepresentation i våra portföljbolag.
Vi är en aktiv och stödjande ägare.
Unika fintechmöjligheter
Det finns väldigt få sätt att få exponering mot det växande fintechtemat via publika
marknader och än mindre mot tillxtmarknader. VEF är en unik tillgång i detta avseende.
Värdeskapander aktieägarna
VEF är en exceptionell investeringsmöjlighet med potential till hög avkastning genom våra portföljbolag som
erbjuder en kombination av:
attraktiva marknadsförhållanden på tillväxtmarknader
aktivt och stödjande ägande
entreprenörer med dokumenterad erfarenhet
skalbara, snabbväxande bolag, med en tydlig plan mot lönsamhet
utnyttjandet av strukturförändringarna inom fintechsektorn
Tillbakablick på 2024
r vi blickar tillbaka på 2024 utrderar vi, som alltid, hur
året utvecklades, leveransen i förhållande till förväntning-
arna och hur vi är positionerade för det kommande året
och resan frat. Tre viktiga trender eller teman sticker ut:
1 – Portljutveckling – en återgång till tillxt, lönsam
tillväxt
För ett investmentbolag som VEF är en kvalitativ portlj
vår viktigaste tillgång. Värderingar kan variera och
tidpunkten för exits kan vara svår att förutse, men om
portljen håller hög kvalitet och växer har du bra förut-
sättningar förngsiktigt värdeskapande. Vi ser mycket
positivt på våra portljbolags utveckling under 2024.
2022–23-års process att få våra portföljbolag lönsamma
uppnåddes till stor del i början av 2024 och
över 90% av vårt portljvärde har nu
nått denna viktiga milstolpe. 2024 har
rmed varit ett år att återuppta tillx-
ten, särskilt för några av våra största
bolag. Creditas och Konfío har, baserat
på data fn 2H2024, accelererat sin
tillxt. Utöver dessa har vi Juspay där
tillxten aldrig avtog utan bolaget fortsatte att
visa upp en lönsam tillväxttakt på över 50%.
2 – Realisera exits i takt med att riskkapital- och
finansmarknaderna utvecklas positivt
Den positiva trenden, fn bottennivån 2022, med en för-
bättrad situation på riskkapitalmarknaden fortsatte under
2024, då vi såg investeringsflöden och exitmarknader
bygga momentum. På global nivå genomförde jämförbara
fintechbolag som Stripe och Revolut stora finansierings-
rundor under året, vilket satte tonen för ökande kapi-
talflöden till marknader med hög tillväxt och högre risk
i tillxtmarknader. VEFs portlj gynnades specifikt av
kapitalanskaffningar i Konfío och Solfácil, för att nämna
t. Det anskaffade kapitalet bidrar till att bekräfta sub-
stansvärderingarna, förser våra bolag med nytt tillväxt-
kapital och skapar potentiella avyttringsmöjligheter.
Ännu viktigare är att exitmarknaderna också vaknade
till liv under 2024. M&A och sekundärförsäljningar fick
verkligt genomslag, samtidigt som IPO-marknaden
började visa tecken på återmtning. På VEF tillnnagav
vi vår första exit i denna cykel genom börsnoteringen av
BlackBuck i Indien under 4Q24, som snabbt följdes upp
med försäljningen av brasilianska Gringo till Corpay. Dessa
två exits, genomförda tätt i följd, genererade 17,2 mnUSD
brutto i likvida medel med möjlighet att förstärka vår
likviditet med ytterligare ca. 5 mnUSD genom vårt likvida
innehav i BlackBuck.
3 – Minska vår substansrabatt och återgå till att
investera
2024 levererade en blandad utveckling när det kommer till
substansvärde per aktie och aktiekurs. Portföljutveckling
och exits gav positiva effekter men motverkades av starka
makroekonomiska och marknadsmässiga motvindar i
Brasilien under 4Q24. I grunden anser vi att vi sätter rätt
l och når viktiga milstolpar när vi tittar på vår
portföljutveckling och de exits vi genomfört.
Med en stärkt balansräkning har vi nu en
uppsättning kapitalallokeringsmöjligheter
för att minska risk (genom att betala ner vår
skuld) och för att öka avkastningen (genom
återköp av våra aktier). Att stärka balans-
räkningen och minska vår substansrabatten är
strategiska prioriteringar fn 2024 som vi avser att
ta med oss in i 2025. Vårt mål är att minska vår substans-
rabatt och återgå till att investera. Vi fördjupar oss i några
av dessa ämnen nedan.
2024 i siffror:
Substansvärde: Vid årets utgång uppgick vårt sub-
stansvärde till 353,0 mnUSD. Substansvärde per aktie
i SEK minskade med 13% YoY. Makroekonomiska
trender i Brasilien under 4Q24 var den drivande
faktorn.
Vi avslutade 2024 med 15 portljbolag, oförändrat
från föregående år.
Våra största marknadsexponeringar var fortsatt
Brasilien (48%), Indien (24%) och Mexiko (19%). På
bolagsnivå motsvarade detta fmst våra innehav i
Creditas (37%), Juspay (22%) och Konfío (19%). Alla
siffror som andel av vår totala portlj.
Vid utgången av 2024 var vår aktiva portlj välfinan-
sierad. Över 90% av vår aktiva portlj har redan
uppnått eller har kapacitet att nå break-even utan
ytterligare finansiering. Resterande portföljbolag,
som befinner sig i utvecklingsfasen eller under hög
tillxt, har en genomsnittligt vägd kassalikviditet på
27 månader.
Våra portföljbolag levererade en aggregerad port-
följviktad omsättningstillväxt på 25% samt en brutto-
vinsttillväxt på 63% under 2024.
Vi fortsatte att aktivt arbeta med vår pipeline och
utvärderade 223 fintechbolag på tillväxtmarknader
under året.
Exits – Vi levererade en delavyttring under 2024
genom den framgångsrika börsnoteringen av
BlackBuck i Indien, följt av ytterligare en i början av
2025, vilken är ett resultat av arbete utrt under
2024.
Vi har en obligationsexponering på 400 mnSEK
genom vår hållbarhetsobligation. Förfall i december
2026.
Vid utgången av 2024 hade vi 12,8 mnUSD i likviditet.
Våra huvudmarknader och dess portföljbolag
under 2024
Händelseutvecklingen under 2024 på våra fokusmark-
nader med hög tillxt var mycket lik den vi har upplevt
det senaste decenniet – med framsteg trots volatilitet.
Vi är nöjda med att verka i en (framväxande) värld med
lägre finansiell penetration och större, yngre befolkningar
som anammar digitala förändringar snabbare än på mer
etablerade och utvecklade marknader. Dessa positiva
långsiktiga trender kombineras ibland med oförutsägbar
politik och ekonomiska obalanser, som ofta kan hamna i
rampljuset samtidigt som de grundläggande framstegen
fortsätter i oförminskad takt. Att förstå och omfamna
dessa förutsättningar är nyckeln till att vinna det långsik-
tiga investeringsspelet inom tillväxtmarknader och fintech.
Om vi fördjupar oss i några av våra största marknader
så fick Brasilien höga poäng för volatilitet. Ett välkommet
lugnt år på den politiska fronten motverkades av BRLen
som var en av de sämst presterande valutorna globalt
(ned 22% YoY gentemot dollarn), drivet av en inflation
över målnivån och ökande fiskala farhågor i kombination
med ett kraftigt dollarrally. Centralbanken ändrade därför
sin penningpolitik från lättnader till åtstramningar när vi
avslutade 2024. Trots denna volatilitet växte BNP med
över 3% YoY och banksystemet visade en positiv trend
när utlåningen återhämtade sig och tillgångskvalitet samt
marginaler stabiliserades. På fintechfronten känns det
som att vi påbörjar kapitel 2 eller 3 i sagan om Brasilien.
Landet har varit en pionr inom fintech på många sätt,
med en hög penetration av bankprodukter och digitala
tjänster. Nu börjar dock möjligheterna breda ut sig och
den första vågens utmanare utmanas nu i sin tur av nya
innovatörer.
Efter att ha uppnått break-even i slutet av 2023 skif-
tade Creditas (säkerställd utlåning) strategi under 2024.
Bolaget skulle accelerera tillxten och samtidigt vara
självfinansierande. Utifrån denna strategi levererade bola-
get en stark utveckling under året med en total nyutlåning
på 2,9 mdBRL (+27% YoY). Bruttovinsten nådde rekordni-
vån 890 mnBRL (+45% YoY), med en stabil bruttomarginal
på 4045%. Sedan slutet av 2023 har Creditas haft ett
positivt kassafde och självfinansierad tillväxt, vilket
utmärker en betydande vändpunkt i bolagets resa. Innan
årets slut lyckades Creditas även emittera sin andra
internationella obligation, vilket resulterade i en kapital-
anskaffning om 60 mnUSD i nytt kapital för att stärka sin
finansiella position. Framöver förblir Creditas kärnfokus
oförändrat – tillxt och lönsamhet är fortsatt de vikti-
gaste målen och vi förntar oss att bolaget fortsätter att
växa under 2025.
Under 2024 visade Indien stark ekonomisk mot-
ståndskraft, drivet av inhemsk efterfrågan, regulatoriska
reformer och ett blomstrande entreprenöriellt ekosystem.
IMF prognostiserar en BNP-tillxt på över 6% under
de kommande åren, vilket gör Indien till den snabbast
växande större ekonomin globalt. Tillväxten stöttades av
privat konsumtion och infrastrukturinvesteringar, sam-
tidigt som kapitalmarknaderna reste 20 mdUSD genom
327 börsintroduktioner – det högsta antalet globalt
sett, vilket överträffade antalet börsintroduktioner både
i USA och Europa. Nifty 50 avslutade 2024 upp 8,8%,
efter 13 börsintroduktioner av den nya generationens
tech. Detta var mer än dubbelt så många som 2023 och
inkluderade framstående fintechnoteringar som Digit
Insurance (314 mnUSD) och BlackBuck (132 mnUSD), där
VEF fortsatt har en ägarandel. När Indien går in i 2025
erbjuder denxande digitala infrastrukturen och det allt
mognare finansiella ekosystemet en gynnsam miljö för
innovation och värdeskapande, vilket stärker vår optimism
och vårt långsiktiga engagemang i regionen.
Under 2024 fortsatte Juspay (digitala betalningar) sin
starka tillväxtbana med över 50% omsättningstillväxt
YoY och en stabil bruttomarginal på 90%. Bolaget
förblev kassaflödespositivt under hela året, uppnådde
en tvåsiffrig vinstmarginal och balanserade operativ
effektivitet med innovation och expansion. Som en
nyckelaktör inom Indiens UPI-ekosystem driver Juspay
nu flera av Indiens största UPI-appar. Bolagets globala
partnerskap med Visa, Mastercard och en multinationell
bank, i kombination med den växande användningen av
deras orchestration-lösningar och HyperSwitch-plattform
(öppen källkod), har varit avgörande för Juspays snabba
inträde på viktiga internationella marknader.
År 2024 blev Claudia Sheinbaum från det sittande
Morena-partiet Mexikos första kvinnliga president efter
en jordskredsseger. Relationerna med USA är alltid en del
10 11
VD har ordet
”I grunden anser vi att vi
sätter rätt mål och når
viktiga milstolpar när vi tittar
på vår portföljutveckling och
de exits vi genomfört.
– Dave Nangle, CEO
av debatten men den nya mexikanska administrationen
verkar förbereda reformer för att anpassa sig till USA:s
syn på migration och handel, något som skulle gynna
tillväxten och välkomnas av finansmarknaderna. Mexikos
ekonomiska tillväxt avtog måttligt men fallande inflation
möjliggjorde en gradvis lättnad av penningpolitiken, i linje
med den globala trenden under 2024. Peson, likt många
andra globala valutor, kände av trycket från den starka
dollarn och föll med 19% YoY. Mexiko upplevde också en
välkommen återhämtning i banksystemets tillväxt från de
senaste bottennoteringarna under 202223. Historiskt
sett har Mexiko släpat efter Brasilien när det gäller
fintechutveckling men 2024 kändes som året då den
digitala finansiella penetrationen började få fäste, med
flera neobanker som äntligen börjar etablera stora kund-,
insättnings- och utlåningsbaser.
Konfío (banktjänster för SMEs) uppnådde hållbar
break-even i början av 2024 och från denna stabila posi-
tion har bolaget nu fokuserat på att återuppta portföljtill-
växten. När de ökade upp nyutlåningen levererade Konfío
en portföljtillxt på 30% YoY under 2024. Parallellt med
denna tillväxt har bibehållna räntor, stabil tillgångskvalitet
och fallande mexikanska styrräntor resulterat i solida
bruttomarginaler för verksamheten. Under året förnyade
viktiga partners, inklusive Goldman Sachs och JP Morgan,
sina kredit faciliteter med Konfío, samtidigt som en kapital-
runda ledd av interna investerare genomfördes under
sommaren. Dessa finansieringhändelser understryker den
enorma potentialen inom SME-utlåning i Mexiko och ger
Konfío ytterligare resurser att fortsatt växa inom seg-
mentet. Under 2025 förväntas ansökan om en banklicens
godnnas, vilket skulle vara en avgörande milstolpe i
bolagets resa. En banklicens öppnar upp möjligheter att
ytterligare förbättra marginalerna och bredda Konfíos
produktutbud.
En yngre men snnande del av vår portlj, Pakistan,
uppvisade positiva tecken på ekonomisk återhämtning
under 2024, stärkt av godkännandet av en IMF-facilitet
på 7 mdUSD i september, en kraftig nedgång i inflationen,
sjunkande räntor och därmed en återgång till tillväxt.
Landet hade en av de bäst presterande aktiemarkna-
derna globalt sett under 2024, med tidiga tecken på
att internationellt kapital börjar återvända till de publika
marknaderna. I detta sammanhang är två av våra yngsta
portföljbolag, Abhi och Mahaana, väl positionerade för att
kunna utvecklas väl under denna nya tillväxtperiod, efter
att framgångsrikt ha navigerat sig igenom den volatila
perioden under 202223.
Abhi (salary-on-demand och SME-finansiering) fort-
sätter att leverera starka resultat på sin huvudmarknad i
Pakistan samtidigt som bolaget expanderar regionalt till
Förenade Arabemiraten och Saudiarabien. Under 1Q25
slutförde Abhi, i samarbete med den lokala partnern TPL,
att fungera som en värdelagring erbjuder USD-stödda
stablecoins också ett billigare sätt att genom remittering
överföra pengar, både internt och över gränser. I en fort-
satt globaliserad värld är internationella penningflöden en
central del av den dagliga affärsverksamheten och fortfa-
rande en av de största utmaningarna för både exportörer
och importörer. Vi ser en ljus framtid för stablecoin-base-
rade betalningar som löser dessa problem. Vissa reger-
ingar och centralbanker i de länderr vi är verksamma,
rskilt Brasilien, har tagit till sig blockkedjeteknologin och
utforskar möjligheten att lansera sin egen digitala valuta,
både som ett komplement och på sikt som en potentiell
ersättare till den traditionella ”pappersbaserade” valutan.
Vi förntar oss att båda dessa teman fortsätter att stå
i rampljuset under 2025
Kapitalet flödar återigen inom venture
En av de mer uppmuntrande trenderna inom
VC-ekosystemet under 2024 har varit den fortsatta
förbättringen av kapitalflöden, något som är avgörande
för hälsan, tillväxten och realiseringarna i vår bransch.
Vi ligger fortfarande långt under toppnivåerna från 2021
och kapitalflödena är inte enhetliga över alla geografiska
områden, sektorer och investeringsstadier. Men inom
de marknader och sektorer vi fokuserar på är återhämt-
ningen tydlig med många positiva datapunkter.
2024 levererade flera betydande finansieringsrundor.
en global jämförbar fintechnivå genomfördes stora
kapitalrundor av Revolut (500 mnUSD till en värdering på
45 mdUSD) och Stripe (700 mnUSD till en värdering på
65 mdUSD). Inom våra geografiska fokusområden vill vi
lyfta fram CLIP (finansiella tnster för handlare) i Mexiko,
Cellcoin (banking as a service) i Brasilien och Tyme Bank
(digital bank) i Sydafrika, för att nämna tre bolag som alla
genomförde finansieringsrundor på över 100 mnUSD.
Ännu viktigare för vår portlj är att Abhi, TransferGo,
Gringo, Konfío och Solfácil alla reste nytt kapital under
2024. Varje ny kapitalrunda stärker våra substansvärde-
ringar, kan möjliggöra sekundär avyttring och, viktigast av
allt, ger våra portföljbolag det friska kapital de behöver för
nästa tillväxtfas.
Parallellt med att kapitalflödena återvände inom
VC-industrin väcktes även exitmarknaderna till liv under
2024 och de ser ut att bibella momentum in i 2025. För
aktörer inom venture har sekundärmarknader blivit allt
mer aktiva och erbjuder en växande möjlighet till likviditet.
Vi ser nu slutet på en period av dämpad M&A-aktivitet;
köpare är tillbaka och söker den extra avkastning som
värdeskapande förvärv kan ge. Inom fintech, inklusive
vår portfölj, förväntar vi oss en ökad M&A-aktivitet under
2025 då bolagen ser möjligheter att slå sig samman för att
få skalfördelar och/eller för att sprida sina produkter och
geografiska närvaro. Slutligen börjar noteringsmarknaden,
förvärvet av FINCA Microfinance Bank. Denna transforma-
tiva affär gör det möjligt för Abhi att utnyttja sin teknologi
för att introducera en rad nya finansiella produkter till
FINCAs kundbas, samtidigt som Abhi kan använda insätt-
ningar för utlåning och förbättra den operativa effektivite-
ten. Mahaana (digital förmögenhetsförvaltning) har byggt
en mycket stark grund inom regulatorisk efterlevnad,
teknisk infrastruktur och fondutveckling. Bolaget är nu
unikt positionerat för att börja växa både antal kunder och
förvaltat kapital under 2025.
Viktiga fintech-teman och trender: GenAI och
kryptons återkomst
Vi har ett öppet sinne när det gäller att hitta de bästa
fintechjligheterna för vårt kapital i de mycket olika eko-
systemen i tillväxtmarknader. Viller oss uppdaterade
avseende alla framväxande teknologier som viktiga inslag
i vår detaljerade urvalsprocess. Varje år finns det vissa
övergripande (ibland återkommande) trender som får mer
uppmärksamhet än andra på marknaden. Under 2024 var
dessa GenAI och kryptons återkomst.
Under den senaste tiden har AI haft en viktig och
växande roll inom finansiella tjänster genom att medverka
till att öka effektiviteten, träffsäkerheten och kundupple-
velsen. Viktiga områden som gynnas inkluderar bedrägeri-
spårning (identifiera transaktionsmönster), kundservice
(AI-drivna chattbotar och individuell ekonomisk rådgiv-
ning) och kreditbedömning (analys av olika datapunkter
vilket ger mer exakta bedömningar). Med utvecklingen
av GenAI står finans- och fintechindustrin inför en ny våg
av effektivitetsvinster,rskilt inom personalintensiva
områden som callcenters och rapporteringsfunktioner.
Exempel som tagits upp i media inkluderar Goldman
Sachs som uppgav att 95% av alla noteringsprospekt
numera skapas av AI. Samtidigt rapporterade Klarna att
AI hanterade över 2,3 miljoner av deras kundinteraktioner
under sin första användningsmånad, vilket motsvarade
700 heltidstjänster. Klarnas AI-assistent förbättrade till
synes kundnöjdheten och förväntas öka bolagets vinst
med 40 mnUSD under 2024. Vi förntar oss fler liknande
rubriker inom branschen under 2025 och framåt.
Krypto har återhämtat sig för andra (eller tredje eller
fjärde) gången med kraftiga prisuppgångar under 2024,
delvis understött av Trump-administrationen. Utöver
hypen och den massiva spekulationen som ofta omger
sektorn har vi alltid ansett att tillxtmarknader utgör en
naturlig grogrund för alternativa former av värdelagring
med tanke på den inneboende volatilitet som finns i
deras lokala valutor. Även om vi respekterar den roll som
Bitcoin har spelat i detta sammanhang har vi alltid sett
Stablecoins som en bättre lösning och ett tydligt alternativ
till att inneha dollar, eller till och med guld, vilket inte alltid
är tillåtet eller möjligt för lokalbefolkningen. Förutom
den heliga graalen förnga ambitiösa och växande
bolag, att visa livstecken. Inom den globala fintechsektorn
siktar välkända bolag som Klarna, Stripe och Chime på
börsnoteringar under 2025, vilket sannolikt kommer att
sätta tonen och trenden för den bredare sektorn och de
globala noteringsmarknaderna. Nedan diskuterar vi hur vi
redan under 2024 och början av 2025 har gynnats av avytt-
ringsmöjligheternas återkomst (börsnotering och M&A).
Två exits genomförda under 2024–25
Under 2024 satte vi upp målet att opportunistiskt realisera
exits nära våra substansvärderingar med det dubbla syftet
att stärka vår balansräkning och öka marknadens förtro-
ende för vårt substansvärde. Vi var medvetna om att detta
skulle vara en utmaning eftersom bolag blir köpta snarare
än sålda och exits på de privata marknaderna är komplexa,
juridiskt krävande och detaljerna kan ta tid att utforma. För
att lyckas var det nödvändigt att ha ett nära samarbete
med portföljbolagen för att uppnå bästa möjliga resultat.
r vi nu befinner oss i början av 2025 med två exits
genomförda i snabb följd, vilket resulterat i 17,2 mnUSD i
bruttolikviditet och ytterligare 5 mnUSD i en noterad aktie,
är vi stolta över våra prestationer och tacksamma för de
entreprenörer som stöttade processen.
Vår första exit i denna cykel var BlackBuck som genom-
förde en framgångsrik börsnotering på National Stock
Exchange of India i november 2024. Vi är entusiastiska
llande det bolag som Rajesh och hans team har byggt
och deras bedrift att ta det till börsen (VEFs första notering/
exit i Indien). Även om avkastningen på den initiala delavytt-
ringen (40% av vårt innehav) inte motsvarade våra förvänt-
ningar eller mål förstod vi att en börsnotering skulle bidra
till att frigöra värde för vår återstående andel. Vi realiserade
2 mnUSD i bruttolikviditet genom denna första exit.
Detta följdes snabbt upp av försäljningen av Gringo
till Corpay, som likt många av våra tidigare exits kändes
bitterljuv. Rodrigo, Caique och teamet byggde en verksam-
het som definierade sin kategori och var den första i sitt
slag, med över 20 miljoner registrerade förare. Vi stöttar
grundare och stödjer exits när teamen anser att det är rätt
erbjudande vid rätt tidpunkt. Affären genomfördes helt i
kontanter till ett pris nära vårt substansvärde och gjorde
det möjligt för oss att realisera 15,2 mnUSD i likviditet.
Nedgången i BRL under förhandlingsperioden minskade
dock vår avkastning, vilket innebar att våra försäljnings-
intäkter motsvarade det ursprungligen investerade
beloppet.
Även om det alltid är svårt att förutse ordningen och
tidpunkten för nästa exit ser vi naturligtvis med stor
entusiasm på vår andel i Juspay, med tanke på den resa
som bolaget befinner sig på. Samtidigt är både Creditas
och Konfío av en sådan storlek och karaktär att exits alltid
är en del av diskussionen.
12 13
Kapitalallokering och hantering av vår
substansrabatt
I takt med att vi forttter att genomföra exits och likvida
medel börjar flöda till vår balansräkning har vi intensifierat
vår kommunikation kring vår syn på hur kapitalet ska
allokeras. Att genomföra exits nära substansvärdet,
i kombination med en strategisk användning av det
frigjorda kapitalet, är avgörande verktyg för att hantera vår
substansrabatt.
Vi prioriterar att betala ner vår skuld. Vi förstår den
roll som skuld spelar på kapitalmarknaderna och har
specifikt använt den gynnsamma svenska kreditmark-
naden för att effektivt stärka vår kassa inför nedgången
på VC-marknaden under 2022–23. Den extra likviditeten
gjorde det möjligt för oss att stötta viktiga portlj-
bolag genom denna cykel utan att någonsin hamna i en
svag finansiell position. Nu när detta syfte har uppfyllts
fokuserar vi på att betala av skulden. Vi kommer i första
hand att använda inkommande likviditet till att minska vår
skuldsättning, följt av opportunistiska återköp av aktier.
Vi ser stor potential i att skapa aktieägarvärde genom att
återköpa våra egna aktier på nuvarande nivåer.
2025 känns lovande
Efter en händelserik start på året har 2025 alla förut-
sättningar för att bli ett bra år för VEF. Vi har en portlj
av högkvalitativa fintechtillgångar på tillväxtmarknader,
som levererar lönsam tillväxt i takt med att vi rör oss fram
genom 2025.
Detta är en portlj som värderas till en bråkdel av sitt
substansvärde när man ser på den genom prismat av vårt
marknadsvärde. Exits var en viktig prioritet under 2024
och nu har två separata avyttringar genomförts. Dessa
skedde till värderingar nära substansvärdet och genere-
rade 17,2 mnUSD i bruttolikviditet.
Vi är väldigt nära att bli skuldfria. Utifrån ett bredare
perspektiv så är möjligheterna för framtidens finansiella
tjänster på tillväxtmarknader fortsatt enorma. Vår pipeline
xer och vi omgrupperar för att stärka vår kapitalposition
och återigen dra nytta av dessa möjligheter.
Vårt mål är fortsatt att öka vårt substansvärde per aktie
och minska eventuell substansrabatt och vi har ett väx-
ande antal möjligheter och verktyg för att uppnå detta.
På VEF investerar vi i fintechbolag på tillxtmarknader
och är en del av en av de starkaste långsiktiga sekura
tillväxttrenderna i några av världens snabbastxande
marknader. Vi har enngsiktig syn vad gäller vårt bolag,
våra investeringar och även livet, vilket är nödvändigt när
man investerar i de marknader som vi är på.
Dave Nangle
1514
Foto: Eelco Bohtlingk (Unsplash.com)
1716
Creditas: Revolutionerar säkerställd
utning i Brasilien
Foto: Henrique Oli (Unsplash.com)
Introduktion
Detta avsnitt fokuserar på Creditas, VEFs största portlj-
bolag och ett ledande brasiliansk fintechbolag specialiserat
på säkerställd utlåning, försäkringar och investeringar.
Creditas ger konsumenter tillgång till förmånliga krediter
genom att använda deras tillgångar – såsom fordon, fastig-
heter och löner – som säkerhet, samtidigt som de erbjuder
skräddarsydda investeringsprodukter och försäkrings-
lösningar för att skydda dessa tillgångar.
VEF gjorde sin första investering i Creditas i 2017 när
vi ledde bolagets Serie C-runda. Under åren har vi totalt
investerat 108 mnUSD i Creditas, som nu utgör 37% av vår
portfölj och är en starkt lysande stjärna bland våra innehav.
I den första delen av detta avsnitt utforskar vi den totala
adresserbara marknaden (TAM) och den bredare möjlighe-
ten för Creditas. Den andra delen ger en detaljerad översikt
av Creditas produkter, värdeerbjudande och affärsmodell,
följt av en sammanfattning av investeringscaset i den tredje
delen. Slutligen beskriver den fjärde delen Creditas nästa
tillxtfas och framtidsutsikterna för ett av VEFs mest
lovande portföljbolag.
VEFs portföljsammansättning 4Q24
Övriga innehav
(<3%) 6%
Likvid-
placeringar
1%
7%
19%
4%
4%
22%
37%
Serie C–F och konvertibellån
VEFs investering i varje runda, USD
Total investering i rundan, USD
VEFs investeringar i Creditas
25,0 mn 23,5 mn 24,9 mn 25,0 mn 5,0 mn 5,0 mn
Serie A
(8 mn)
Serie B
(19 mn)
Serie C
(55 mn)
Serie D
(231 mn)
Serie E
(255 mn)
Serie F
(260 mn)
Konvertibel-
lån
Konvertibel-
lån
2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
VEF:s
ägarandel:
8,8%
18 19
En introduktion till den brasilianska konsumentlånemarknaden
och Creditas möjligheter
Fintechmöjligheten i Brasilien
Brasilien är en av världens mest attraktiva fintechmarkna-
der av flera anledningar:
1. Landets stora befolkning på över 210 miljoner
människor erbjuder en omfattande marknad, vilket gör
det möjligt för fintechbolag att växa och nå miljontals
kunder.
2. Hög smartphone- och bankpenetration samt snabb
teknikanpassning innebär att brasilianare är väl posi-
tionerade för att omfamna fintech som ett alternativ till
traditionella finanstjänster.
3. Landets oligopolistiska banksektor domineras av
några få, mycket lönsamma akrer och är mogen för
disruption.
4. Brasiliens centralbank stödjer aktivt fintechekosys-
temet med målet att skapa rättvisa konkurrensvillkor
och förbättra den finansiella välfärden för landets
konsumenter.
5. Marknaden gynnas av ett stort utbud av starka entre-
prenörer och team, stödda av en robust lokal VC- och
investeringsmiljö.
6. Brasilien erbjuder goda exitmöjligheter genom M&A
och börsintroduktioner, vilket ytterligare ökar dess
attraktionskraft för investerare.
Den adresserbara marknaden (TAM) för
konsumentkrediter
Creditas, grundat av Sergio Furio år 2012, är en ledande
plattform för säkerställd utlåning i Brasilien. Genom sin
teknikdrivna modell möjliggör Creditas för konsumenter
att få tillng till kredit genom att använda sina mest
värdefulla tillgångar – såsom fordon och fastigheter – som
säkerhet, samtidigt som de erbjuder förkringslösningar
för att skydda dessa tillgångar.
Som en digital långivare nyttjar Creditas en omfattande
adresserbar marknad (TAM) i Brasilien. Landets konsu-
mentkreditmarknad, bestående av privatlån, kreditkort,
checkkredit och omförhandlade lån är idag värderad till
160 mdUSD. Detta motsvarar en årlig uppskattad intäkts-
potential för Creditas på 140 mdUSD.
Marknadsutmaningar
1. Högt prissatta lån: Hushållens kreditpenetration i
Brasilien är fortfarande relativt låg jämfört med utvecklade
marknader, främst på grund av den underutvecklade bolå-
nemarknaden. Relativt små låneportföljer i kombination
med stora kontorstverk för att betna en geografiskt
utspridd befolkning kräver vissa kompenserande hög-
marginalprodukter för att generera en koncernavkastning
som vida överstiger kapitalkostnaden. Dessa kortfristiga
konsumentn är ofta prissatta med höga årliga räntesat-
ser (APR), vilket leder till två stora negativa effekter:
Trots en låg skuldsättningsgrad i förhållande till BNP
är lånekostnaderna höga, vilket minskar disponibla
inkomster och kan leda till ekonomiska påfrestningar.
Höga APR-nivåer och dolda avgifter kan skapa misstro
mellan banker och kunder.
2. Dålig kundupplevelse: Tekniken och infrastrukturen
hos etablerade banker är ofta föråldrad och varierande
mellan banker. Detta leder till ineffektivitet, långa hand-
läggningstider och en överlag dålig kundupplevelse.
Creditas möjlighet
En ytterligare marknadsegenskap i Brasilien som innebär
en betydande möjlighet för Creditas är den stora andelen
hushåll som äger obelånade tillgångar, med 70% av
bosder och bilar som ägs skuldfritt. På medelng sikt
har Brasilien potential att övergå från kostsamma, kort-
fristiga konsumentkrediter till lån medngre löptid genom
att använda dessa tillgångar som säkerhet. Creditas är
unikt positionerat för att dra nytta av denna möjlighet
genom att erbjuda differentierade, tillgångsbaserade
finansiella lösningar som är mer prisvärda och tillgängliga
än de som de traditionella bankerna tillhandahåller.
Förklaring: varför beviljar brasilianska banker i så
stor utsträckning kortfristiga och osäkrade lån
med höga räntor (APR)?
1. Hög inflation och räntor: Brasilien har historiskt sett
genomgått perioder av hög inflation, vilket driver
upp räntorna för att kompensera för urholkningen av
köpkraften.
2. Kreditrisk: Kreditrisken i Brasilien är jämförelsevis
högre än på mer utvecklade marknader, vilket gör
att banker tar ut högre APR för att skydda sig mot
förluster.
3. Operativa kostnader och ineffektivitet: Brasiliens
finansiella system har relativt höga operativa
kostnader. Bankerna överför en del av dessa
kostnader till konsumenterna genom att ta ut högre
APR.
4. Begränsad konkurrens: Den brasilianska banksektorn
är starkt koncentrerad med några få stora banker
som dominerar marknaden. Bristen på konkurrens gör
det möjligt för dessa banker att upprätthålla högre
prissättning utan betydande motstånd från kunderna.
Bankerna sätter höga räntor för konsumentkrediter
Källa: Brasiliens centralbank (juli 2024)
Genomsnittlig APR i Brasilien
(%)
Privatlån
exkl. löner
90%
Kreditkort
83%
Checkkrediter
128%
I jämförelse med utvecklade marknader har brasilianska
hushåll låg skuldsättning i förllande till BNP
Källa: Creditas, Brasiliens centralbank, IMF, Världsbanken
Australien
119%
Nederländerna
101%
Kanada
101%
Sydkorea
95%
USA
75%
Frankrike
62%
Japan
61%
Kina
56%
Tyskland
54%
Chile
47%
Italien
41%
Brasilien
30%
Colombia
28%
Ryssland
19%
Indonesien
17%
Mexiko
16%
Hushållens skulder i förhållande till BNP
(%)
Fintechmöjligheten i Brasilien
Skalbar marknad
Techkunniga och
redo för fintech
Oligopolistisk
banksektor
Stödjande
reglering
Talangfull
arbetsmarknad
Goda
exitmöjligheter
Brasilien
Källa: Brasiliens centralbank (juli 2024)
Konsumentlåneportfölj och intäkts-TAM för Creditas
(mdUSD)
Intäkts-
möjlighet
Konsument-
låneportfölj
Creditas verkar inom en stor TAM
159,8
Kreditkort (100,0)
Privatlån exkl. löner (53,6)
Checkkrediter (6,2)
138,7
Kreditkort (82,8)
Privatlån exkl. löner (48,0)
Checkkrediter (7,9)
lla: Creditas, IBGE, Ministério de Desenvolvimento Regional, FENABRAVE, DENATRAN,
DETRAN
Brasilianare äger sina tillgångar skuldfritt
48 miljoner
Obelånade bostäder
66% av alla
brasilianska bostäder
28 miljoner
Obelånade bilar
74% av alla
brasilianska bilar
20 21
Creditas på djupet
Enhetsekonomi
Intäkter: Creditas intäktsllor består av följande:
1. Ränteintäkter: Ränteintäkter tas ut som en procent-
andel av utestående lånebelopp inom Creditas tre
kärnprodukter och genereras under helanets löptid
2. Uppläggningsavgifter och provisioner: Dessa inklu-
derar initiala uppläggningsavgifter, beräknade som
en procentandel av det beviljadenebeloppet, samt
serviceavgifter för indrivning, omförhandlingar och
återtagande av säkerheter.
3. Försäkringsavgifter: Creditas erhåller även provisioner
vid försäljning av försäkringsprodukter, vilka betalas i
rskott.
Tillsammans genererar dessa intäktskällor årliga intäkter
motsvarande 35–45% av portföljens värde.
Kostnad för sålda varor:
1. Finansieringskostnad: Består av räntekostnader som
betalas till investerare i värdepappersstrukturen (se
detaljerad förklaring till höger) samt insättningskostna-
der i Creditas egen bank.
2. Kreditkostnad: Eftersom Creditas beviljar säkerställda
lån förblir kreditkostnaden relativt låg och stabil genom
konjunkturcykler. Detta drivs av en kombination av
teknikbaserad värdering av säkerheter, konservativa
belåningsgrader (LTV) och en intern och effektiv
indrivningsprocess.
Tillsammans uppgår finansieringskostnaden (CoF) och
kreditkostnaden (CoC) till 15–20% av portföljens värde.
Bruttovinst: Som ett resultat bör Creditas över tid ha en
bruttovinstmarginal i spannet 40–45%.
Driftskostnader: Creditas kommer att uppleva en oper-
ativ hävstångseffekt inom lånehantering, kundanskaff-
ningskostnad (CAC) och overheadkostnader i takt med
att portföljen växer. På lång sikt förväntar sig Creditas en
operativ vinstmarginal på över 25%.
Creditas har en låg kapitalförbrukning och uppvisar en
utrkt enhetsekonomi. Vi förntar oss att dessa starka
fundament kommer att leda till fortsatt robust tillväxt
under 2025.
Creditas idag
Per 4Q24 har Creditas byggt upp en betydande verksam-
het och en stark marknadsrvaro i Brasilien, med inkter
på cirka 350 mnUSD. Bolaget har en robust kundbas med
424 000 aktiva kunder från en registrerad användarbas på
13 miljoner. Creditas kredit- och försäkringsportfölj uppgår
idag till 1,0 mdUSD. Bolaget är redan lönsamt och med
en stark enhetsekonomi som grund har Creditas gått in
i en ny fas med accelererad tillväxt. Denna fas prioriterar
teknikinvesteringar i användarupplevelsen för att driva
effektiv tillväxt och erbjuda kunderna en förstklassig
onboardingprocess.
Produktöversikt
Genom en digitalt inbyggd mobil- och webbapp erbjuder
Creditas en omfattande uppsättning finansiella lösningar,
vilket gör det möjligt för kunder att låna med sina
mest värdefulla tillgångar som säkerhet. Produkterna
inkluderar:
Säkerställd utlåning: Lån med säkerhet i kundernas
bil, bostad och lön.
Försäkringar: Tillgångslätta försäkringslösningar för
bil, bostad och lönebaserade produkter.
Investeringar: Creditas erbjuder attraktiva produkter
till ränteinvesterare och ser sig själva mer som
kapitalförvaltare än långivare när lånet väl har givits ur.
Kunderbjudande
Creditas erbjuder kunder ett överlägset värdeerbjudande
jämfört med traditionella och digitala banker. Bolagets
differentierade fokus på tillgångsbaserad utlåning gör det
möjligt att erbjuda större kreditbelopp till mer förmånliga
räntor. Genom att utnyttja teknologi och data säker-
ställer Creditas snabbare utbetalningar och en smidig
kundupplevelse, samtidigt som deras 100% digitala
och omnikanalsbaserade strategi ytterligare stärker
kundengagemanget.
Kunder
Lösningsekosystem
Egenutvecklad teknik
Datadriven verksamhet
Möjliggörare
424 000
aktiva
kunder
1,3 miljoner
anställda under
förvaltning
2 700
aktiva
återförsäljare
57 000
skuldinvesterare/
finansiärer
4 700
marknads- och
distributions -
partners
13 miljoner
registrerade
användare
Hem
n med bostad
som säkerhet
Bolån
Hyresgaranti
Försäkring
Försäljnings-
rskott
Fordon
n med bil
som säkerhet
Bilfinansiering
MC-finansiering
Försäkring
Creditas Auto
Förmåner
Lån med lönen
som säkerhet
Löneförskott
Creditas Store
Försäkring
Förmånskort
Brasilien Mexiko
350 mnUSD
Årlig omsättning
1 mdUSD
Kredit- och
försäkringsportfölj
940 USD
Årlig intäkt per kund
98%
Intäkts-CAGR
2019–23
Enhetsekonomin illustrerar och isolerar omfattningen av
kundanskaffning som krävs för att upprätthålla en stabil
neportfölj och exkluderar kostnaden för kundanskaffning
r att expandera portljen.
Intäkter
40%
Brutto-
vinst
20%
Rörelse-
vinst
10%
CoF &
CoC
-20%
Hantering
-2,5%
Stabil
CAC
-3,5%
Omkost-
nader
-4,5%
% av portföljen på lång sikt
Creditas finansieringsmodell förklarad
Creditas använder en tillgångslätt modell för att finansiera
sina lån och optimera kapitalets effektivitet. Creditas initiala
bidrag till denkerställda finansieringen motsvarar 1,5%
av portljen (0% för bilar, 0% för bostäder och 7,5% för
löner). Låg kapitalförbrukning underlättar ihållande tillväxt
utan behov av kapitalinjektioner. Investerarna erhåller en
fast avkastning och Creditas behåller den överskjutande
räntemarginalen som vinst. Dessa fonder kallas för Fundo de
Investimento em Direitos Credirios (FIDC).
För att komplettera denna strategi har Creditas förrvat
en bank (inväntar regulatoriskt godkännande) för att stärka
sin finansieringsmodell med inlåning från privatkunder. Idag
finansieras cirka 20% av Creditas låneportlj via banken.
Med tanke på volatiliteten i de brasilianska räntorna under
de senaste två åren har banken blivit ett viktigt förrv för
Creditas då den matchar skillnaderna mellan lånens villkor
bättre: ca. 70% av portljen är nu fasta tillngar matchade
med skulder och ca. 30% lånas ut fn banken med match-
ande finansiering.
Brasiliens värdepappersmarknad
llor: ANBIMA (Capital and Financial Markets Entities Association), JGP Idex och
Creditas.
1. Det totala värdet av alla brasilianska fonder som typiskt sett kan köpa värdepap-
periseringsprodukter (räntefonder – exklusive statliga fonder –, FIIs och multi-
marknadsfonder), samt det totala beloppet av icke-statliga lokala räntebärande
tillgångar som investerare innehar direkt via mäklare (inkluderar CRI, CRA, FIDC,
CDB, LF, LCI, LCA, LC, LH, LIG, LAM, och obligationer).
2. Summan av det utestående värdet för alla FIDC-, CRI- och FII-instrument i Brasilien.
Den brasilianska investerarmarknaden och efterfrågan
CAGR 2018–2024: +28%
2018
56
2019
82
2020
87
2021
122
2022
147
2023
186
Juli 2024/
YTD
220
Brasiliens totala
värdepapperise-
ringsvolym
(mdUSD)
2
Total adresser-
bar marknad
(TAM
1
), mdUSD
656 718 813 955 1 109 1 256 1 373
Värdepapperi-
sering i % av TAM
9% 11% 11% 13% 13% 15% 16%
Creditas andel av
värdepapperiseringen
0,3% 0,6% 0,6% 0,3% 0,3%
Marias resa: Realisera värde, reducera skuld
Maria, en ung yrkesverksam kvinna i Brasilien, kämpade med
en skuld på 2 000 USD fördelad på tre kreditkort. För att
återfå kontroll över sin ekonomi vände hon sig till Creditas
och använde sin bil som säkerhet för ett billån på 4 000
USD. Detta gjorde det möjligt för henne att refinansiera sin
skuld till mer förmånliga villkor och sänka sina månatliga
betalningar. Marias historia speglar de utmaningar som
miljontals människor i Brasilien står inr och visar hur
Creditas erbjuder tillgängliga, säkerställda lånelösningar för
att lindra ekonomisk press.
Ett kraftfullt organiserat ekosystem
22 23
Investeringscaset Creditas
VEF har en långvarig relation med Creditas. Relationen
tog sin början 2017 med vår investering på 25 mnUSD
i bolagets Serie C-runda på 55 mnUSD, vilken vi ledde.
Med anledning av Creditas enastående leverans och
imponerande tillväxt har vi deltagit i varje efterföljande
investeringsrunda. Creditas har utvecklats från ett bolag
med endast en produkt till en diversifierad plattform som
i stor skala erbjuder ett brett utbud av kompletterande
produkter.
Nedan beskriver vi de grundläggande fundamenten för
investeringscaset Creditas.
2. Attraktiv afrsmodell
Creditas har en mycket attraktiv affärsmodell, vilket är en
annan nyckelkomponent i investeringscaset:
Överlägsen intäktsgenerering
- Genom att fokusera på mer omfattande och komplexa
finansiella produkter uppnår Creditas en genomsnittlig
nevolym per aktiv lånekund på ca. 5 000 USD –
avsevärt högre än det regionala genomsnittet på 1 000
USD. De genomsnittliga intäkterna per aktiv kund ligger
ra 1 000 USD, vilket vida överstiger nivån hos digitala
banker i Latinamerika.
Tillgångslätt model
- Har inga lokala kontor utan driver en kreditplattform
baserad på förstklassig teknologi.
- Finansierar cirka 70% av sin låneportfölj genom FIDC-
strukturer (beskrivs på föregående sida), som har låga
kapitalkrav.
• Förutsägbar
- Genererar en återkommande och mycket förutsägbar
intäktsström under hela lånets löptid, med en genom-
snittlig löptid på 7 år. Noterbart är att 30% av nyut-
ningen kommer från Creditas aktiva kundbas genom
tilläggslån och korsförsäljning, vilket gör återkommande
lån till en central tillväxtgenerator.
• Säkerställd
- Alla lån som beviljas av Creditas är fullt säkerställda i
fastigheter, fordon ellerntagarens lön. Detta säker-
ställer höga rörelsemarginaler genom hela konjunktur-
cykeln och resulterar i förutsägbara kassaflöden.
Kombinationen av attraktiva kreditmarginaler, relativt låg
kreditrisk och overheadkostnader samt minimal kapitalför-
brukning resulterar i en övertygande enhetsekonomi och
potential för en verksamhet med hög avkastning på eget
kapital (RoE).
3. Skapar konkurrensfördelar
Vi anser att Creditas bygger en stark vallgrav runt sin
verksamhet, vilket nu tydligt återspeglas i bolagets
finansiella prestation. Detta inkluderar minskade distri-
butionskostnader, effektiv kapitalallokering och ökad
operativ hävstång. Tillsammans bidrar dessa faktorer till
en överlägsen likviditetscykel, attraktiva IRR-nivåer och
starka LTV/CAC-egenskaper.
Denna växande vallgrav möjliggörs av tre sammanhäng-
ande delar av verksamheten:
(i) Teknikdriven användarupplevelse:
Creditas konkurrensfördel ligger i bolagets förmåga att,
genom digital innovation och en sömlös kundupplevelse,
förenkla de komplexa processerna för säkerhetsvärdering
i Brasilien. Automatiserade processer, såsom virtuella
fordonsinspektioner, har förbättrat effektiviteten, ökat
konverteringsgraderna och stärkt skalbarheten. Dessa
framsteg tillämpas över hela ekosystemet för att driva
tillväxt, förbättra marginaler och öka kundengagemanget.
4. Stark och stödjande ägarbas
Creditas drar nytta av en förstklassig aktieägarbas, bestå-
ende av högkvalitativa, långsiktiga lokala och internatio-
nella fonder. Dessa investerare är aktiva både på publika
och privata marknader och tillför värdefull erfarenhet samt
strategiskt stöd till Creditas. Med en beprövad historik av
att stödja framgångsrika bolag spelar de en avgörande roll
i att fmja bolagets tillxt och framng.
Creditas riktar in sig på de mest lönsamma kunderna
Sergio Furio
Grundare och VD
1. Grundaren
Vår tillit till Creditas börjar med dess grundare Sergio Furio.
Från början drogs vi till Sergio på grund av hans passion
för Creditas målsättning och hans djupa expertis inom
finansiella tjänster. Hans omfattande bakgrund inkluderar
rådgivning på Boston Consulting Group, där han utveck-
lade strategier för stora finansiella institutioner i Europa
och USA, samt tidigare erfarenhet som investmentbankir
på Deutsche Bank. Under åren har vi bevittnat Sergios
enastående förmåga att balansera detaljerat fokus med
en bred strategisk vision, attrahera toppkompetens och
genomföra ambitiösa affärsplaner – allt medan han
upprätthåller en obeveklig energi som vi sällan ser i andra
grundare. Utöver sin professionella erfarenhet har Sergio
haft en betydande inverkan på Brasiliens techekosystem
genom att vara mentor för några av landets ledande
entreprenörer, vilket har etablerat honom som en nyckel-
person i branschen.
(ii) Bygga en stark användarbas:
Creditas nyttjar sin stora och växande användarbas för att
driva progressiv aktivering, med fokus på att attrahera och
engagera de mest lönsamma kunderna samtidigt som nya
användare successivt omvandlas till aktiva kunder.
(iii) En differentierad affärsmodell:
Att bygga en komplex lågkostnadsmodell för säkerställd
utlåning möjliggör en mycket effektiv arrangering av
säkerheten, med ingen eller låg kapitalförbrukning, samt
bibehållande av överskottsmarginaler med asymmetriska
resultat (begränsad exponering mot kapitalförlust samti-
digt som hela överskottsmarginalen behålls).
Detta möjliggör en affärsmodell som kombinerar
kapitaleffektiviteten hos kapitalförvaltare med de
höga marginalerna och återkommande intäkterna
hos utlåningsbanker: 2% initial avgift (motsvarande en
uppläggningsavgift), 1% serviceavgift (motsvarande en
förvaltningsavgift) och 20% marginal (motsvarande 100%
vinstdelning över en T+3% avkastningströskel).
Vi anser att ovanstående faktorer bidrar till en stark
och växande vallgrav kring Creditas kärnverksamhet.
Etablerade banker fokuserar mindre på Creditas kärnpro-
dukter av två huvudsakliga skäl: (1) risken för att kannibali-
sera på sin egen huvudsakliga inktskälla och avkastning
på eget kapital (främst privatlån och kreditkort) och (2)
avsaknaden av långfristig finansiering.
Creditas investerare
Creditas teknologi i praktiken
Creditas Auto Equity-lösning gör det möjligt för kunder
att frira likviditet fn sina fordon helt på distans.
Genom att enkelt ta och ladda upp bilder på sin bil via
mobilen kan de slutföra processen utan att behöva
genomgå fysiska fordonsinspektioner – vilket sparar
tid och skapar en smidig upplevelse. Denna innovativa
metod förbättrar inte bara kundjdheten utan ökar
också skalbarheten, höjer konverteringsgraderna och
nker operativa kostnader – vilket driver Creditas
hållbara tillväxt.
Årsinkomst % av befolkningen Creditas fokus
50%
33%
13%
3%
A - 50 TUSD
B - 35 TUSD
C - 10 TUSD
D & E
< 7 TUSD
24 25
Q4
10
Q2
25
Q4
80
Q2
391
Q2
15
Q4
45
Q2
126
Q4
437
Q3
484
Q4
25
Q2
52
Q4
265
Q2
497
Q1
486
Q2
494
Q3
517
Q3
10
Q1
14
Q3
60
Q1
317
Q1
11
Q3
42
Q1
101
Q3
417
Q3
18
Q1
59
Q3
192
Q1
492
Q4
475
Q2
2
Q3
0
Q1
1
Q2
0
Q4
0
Q1
0
2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
171
123
80
31
56
53
46
35
206
209
237
145
62
25
175
76
58
47
41
Q4
531
237
Creditas nästa fas
Sedan Creditas grundades 2012 kan resa delas in i tre
tydliga utvecklingsfaser:
1. 2016–2018: Utveckling av produkten och
affärsmodellen för säkerställd utlåning i Brasilien.
2. 2019–2021: Skalning av verksamheten, finjustering
av modellen samt utveckling av tillxtkanaler och
operativ hävstång.
3. 2022–2023: Fokus på ekonomin, förbättrade
marginaler och att uppnå lönsamhet.
Creditas nästa fas – lönsam tillväxt
Under 1Q24 nådde Creditas en viktig milstolpe genom
att uppnå positivt nettoresultat, vilket markerar det
första lönsamma kvartalet i bolagets historia. Denna
framgång inleder en ny fas i bolagets resa – en fas
som fokuserar på att driva lönsam tillxt samtidigt
som investeringar i teknologi fortsätter för att ytterli-
gare stärka kundupplevelsen.
I nästa fas kommer Creditas att definieras av tre
centrala delar:
1. Lönsam tillxt, drivet av tre principer:
i. Fokus på marginaler med en disciplinerad
prissättningsstrategi: Creditas har framgångsrikt
justerat sin låneprissättning för att spegla den
kraftiga ränteuppgången under 2022–2024,
vilket har återsllt bruttovinstmarginalerna till det
normaliserade intervallet på 40–50%. Bolaget
strävar efter att upprätthålla en balanserad pris-
sättning för att säkerställa att dessa marginaler
bibehålls.
ii. Upprätthålla riskjusterad lönsamhet med fokus
på IRR: Creditas upprätthåller en hög IRR-nivå för
varje lån, vilket säkerställer en stabil riskjusterad
lönsamhet. Denna disciplin kommer fortsatt
att vägleda bolaget när det åter accelererar
tillväxten.
iii. Stegvis tillväxt: Creditas planerar att växa med
över 25% årligen under de kommande åren sam-
tidigt som lönsamheten bibehålls. Detta innebär
att bolaget fokuserar på att välja högkvalitativa
utlåningskanaler och gradvis expandera teamet
för att stödja den nya tillväxtbanan.
VEF och Creditas
VEF har en särskild relation med Creditas, en av våra
första större investeringar i Latinamerika från 2017. I mer
än sju år har vi som styrelsemedlem haft en djupgående
inblick i bolaget och tillsammans navigerat genom både
framgångar och utmaningar.
Vår relation med grundaren Sergio, samt det större
teamet och styrelsen har utvecklats avsevärt över tid.
Vid varje steg har teamet visat en exceptionell ambition
och överträffat förväntningarna, vilket har lett till att
Creditas blivit en allt större del av vår portlj – ett resultat
vi aktivt eftersträvar när vårt kapital växer i de bolagen
med störst potential.
I takt med att Creditas fortsatte att växa och lyckas,
använde vi vårt nätverk för att ytterligare stödja dess
utveckling. Vi introducerade några av våra största
aktieägare, som investerar både på privata och publika
marknader, till Creditas och idag har Fidelity och
Wellington (en nuvarande respektive en tidigare stor-
ägare i VEF) investerat och äger aktier direkt i Creditas.
Dessutom använde vi under 2023 vårt partnernätverk
och vår närvaro i Sverige för att hjälpa Creditas att
emittera sin första företagsobligation där.
Vårt partnerskap med Creditas är verkligen en win-win.
Det är ett högpresterande och motståndskraftigt bolag
som har blivit en lysande stjärna i portföljen, och som
konsekventxer i värde över tid.
Detta strategiska tillvägagångssätt kommer att göra det
möjligt för Creditas att under denna tillväxtfas visa stark
enhetsekonomi och uppnå hög, hållbar avkastning på
eget kapital (RoE).
2. Investering i teknologi: Creditas kommer att fortsätta
investera i sitt teknologiekosystem för att förbättra
kundupplevelsen. Genom att öka konverteringseffek-
tiviteten och produktiviteten kommer bolaget att dra
ytterligare fördelar av lägre kostnader och en stärkt
enhetsekonomi.
3. Vägen till börsintroduktion: Creditas siktar på att bli
ett publikt bolag på medellång sikt genom en börs-
introduktion. Att bli ett publikt bolag skulle medföra
flera fördelar, såsom mer effektiv kapitalanskaffning,
ökad varumärkessynlighet och likviditetsmöjligheter för
långsiktiga aktieägare.
Med ett motiverat och passionerat team är Creditas väl
positionerat för att genomföra denna nya tillväxtfas.
Creditas nästa fas
Serie A
8 mnUSD
Serie B
19 mnUSD
Serie C
55 mnUSD
Serie D
231 mnUSD
Serie E
255 mnUSD
Serie F
260 mnUSD
2016–2018
Produkt- och
modellutveckling
2019–2021
Uppnå storskalighet
och finjustera modellen
2022–2023
Fokus på
ekonomi
2024
Creditas
nästa fas
Kvartalsvisa intäkter (mnBRL)
Kvartalsvis bruttovinst (mnBRL)
26 27
Juspay: Transformerar betalnings-
infrastrukturen i en digital värld
Indiens fintech-ekosystem: En global ledare inom digitala betalningar
Indiens fintech-ekosystem har snabbt blivit en global
kraft, präglat av en betydande överng från kontanter
till digitala betalningar. Under det senaste decenniet
har viktiga drivkrafter såsom omfattande mobil-
internetpenetration, statligt stödda initiativ som Digital
India och regulatoriskt stöd drivit på införandet av digitala
finanstjänster. Denna transformation exemplifieras av
skapandet av offentlig digital infrastruktur som Unified
Payments Interface (UPI), vilket nu står för över 80% av
Indiens digitala betalningsvolymer. Med över 700 miljoner
smartphoneanvändare och ökande disponibla inkomster
fortsätter Indien att erbjuda en gynnsam miljö för innova-
tion och tillxt inom digital finans.
Indiens fintechsektor har utnyttjat dessa trender och
vuxit till en 100
1
mdUSD stor marknad med intäkter som
översteg 25 mdUSD
1
år 2023 – en imponerande tillväxt på
1. lla: State of the Fintech Union 2024 – GFF, BCG, Z47
56%
1
från år till år. Denna tillväxt har drivits av teknikens
förmåga att passera traditionella finansiella system, vilket
möjliggör erbjudandet av inkluderande finansiella tjänster
för miljontals personer som helt saknar tillgång till bank-
tjänster eller som har begränsad tillgång till dem. Kärnan
i denna transformation är India Stack, en banbrytande
digital infrastrukturplattform som driver Aadhaar (digital
identifiering), UPI och andra statliga tjänster. Genom att
tillhandahålla säkra digitala identiteter och direkt tillgång
till finansiella verktyg har India Stack blivit ryggraden i
Indiens fintechrevolution.
I spetsen för Indiens framgång inom digitala betal-
ningar står UPI, som lanserades 2016 av National
Payments Corporation of India (NPCI). UPI har omdefinie-
rat realtidsbetalningar och hanterade under 2024 över 131
miljarder
2
transaktioner till ett värde av 2,3 biljoner USD
2
2. PwC Indian Payments Handbook 2024
UPIs påverkan sträcker sig bortom Indien då flerander i
Asien, Afrika och Sydamerika samarbetar med NPCI för att
utveckla liknande system. UPI har blivit en global standard
för skalbara och interoperabla betalningssystem.
Indiens betalningsekosystem saknar dock inte
utmaningar. Den snabba tillväxten av digitala betal-
ningar har skapat en mycket dynamisk och komplex
marknad, vilken kännetecknas av en mångfald av
betalningsmetoder såsom UPI, kreditkort, betal-
ningsgateways, plåncker och Buy Now Pay Later
(BNPL). Regulatoriska föndringar, såsom krav på
tvåfaktorsautentisering (2FA), tokenisering och regel-
efterlevnad tillför ytterligare ett lager av komplexitet.
Dessa utmaningar förvärras av Indiens lågmarginalmiljö,
där UPI drivs med nollmarginal (handlarna betalar inga
avgifter per transaktion), och där marginalerna för andra
betalningsmetoder är strikt reglerade.
Mitt i denna dynamiska utveckling har Juspay posi-
tionerat sig som en nyckelaktör inom Indiens ekosystem
för digitala betalningar. Genom att effektivisera betal-
ningsinfrastrukturen, förbättra effektiviteten och minska
kostnaderna spelar Juspay en avgörande roll i att han-
tera komplexiteten på denna snabbtxande marknad.
Som en av VEFs tre största innehav speglar Juspay VEFs
fokus på att stödja snabbxande fintechpionjärer
komplexa och konkurrensutsatta marknader.
Tillväxten för alla fintechsegment inom finansiella
tjänster under de senaste åren
(mdUSD)
lla: State of the Fintech Union 2024 – GFF, BCG, Z47
Privatlån utan
säkerhet
80 147
→→ 1,5x tillxt →
Kreditkorts-
konsumtion
73 143
→→ 2x tillxt →
Försäkrings-
provision
6 7,5
→→ 1,25x tillxt →
Hushållens
fondtillgångar
146 280
→→ 2x tillxt →
2020 2023
Transaktionsvärde (biljoner USD)
Antal transaktioner (miljarder)
2022–23
1,6
2023–24
2,3
2024–25p
3,2
2028–29p
5,6
0
1
2
3
4
5
6
0
100
200
300
400
500
439
190
131
84
UPI sr för mer än 80% av de totala
detaljhandelsbetalningarna i Indien och
fortsätter att växa
Källa: The Indian Payments Handbook PwC
Transaktionsvärde (biljoner USD)
Antal transaktioner (miljarder)
2022–23
2,3
2023–24
3,1
2024–25p
4,0
2028–29p
6,7
481
220
159
111
0
1
2
3
4
5
6
7
8
0
100
200
300
400
500
600
Digitala detaljhandelsbetalningar fortsätter att
öka och Indien sr nu för 48,5% av världens
digitala transaktioner
Källa: The Indian Payments Handbook PwC
2027–28p
1 016
2023–24
359
UPI uppr 1 miljard transaktioner per dag
under 2028
Källa: The Indian Payments Handbook PwC
Banker som använder UPI
Källa: RBI, NPCI
2019
142
2021
229
2024
602
Indien står för 26% av VEFs substansvärde*
Nya investeringar
Totala investeringar sedan 2020
Indien i % av substansvärdet
%
* Per 4Q24
Totalt investerat kapital i Indien sedan 2020
(mnUSD)
4%
2020
13
13
9%
2021
39
26
13
18%
2022
45
6
39
26%
Substansvärde
4Q24
93
28 29
Förenkla komplexa betalningar
Juspay grundades 2012 och tog på sig att förenkla digitala
betalningar och hantera de unika utmaningarna i Indiens
mobilfokuserade ekosystem. I en tid då strikta krav på
tvåfaktorsautentisering (2FA) skapade betydande friktion
inom digitala transaktioner introducerade Juspay världens
första betalningswebbläsare, Juspay Safe. Med innovatio-
ner såsom automatisk läsning av engångslösenord (OTP)
och enhetsbaserad autentisering har Juspay möjliggjort
snabbare och säkrare betalningar, vilket avsevärt minskat
antalet avbrutna köp.
Genom att bygga vidare på denna grund har Juspay
utökat sitt utbud med HyperCheckout, bolagets omfat-
tande orkestreringsplattform, som används av Indiens
ledande handlare. HyperCheckout adresserar handlarnas
kritiska utmaningar genom att minska antalet avbrutna
köp, förbättra konverteringsgraden och förbättra betal-
ningsprocessen. Plattformen erbjuder smart routing, som
dynamiskt väljer det mest effektiva betalningsalternativet.
Detta medför påtagliga förbättringar för handlare, såsom
en 5–10% ökning i konverteringsgrad, 75% minskning
av transaktionstiden samt upp till 40% besparing i
transaktionskostnader.
Utnyttjar nätverkseffekter
och ledarskap inom UPI
Juspay har utvecklats från att orkestrera betalningar till
att bli en kritisk leverantör av betalningsinfrastruktur, som
åtnjuter starka nätverkseffekter inom ekosystemet. Genom
att sömlöst koppla samman banker, Third-Party Application
Providers (TPAPs) såsom Google Pay, kortnätverk och
handlare har Juspay byggt en skalbar och sammanlänkad
struktur som ökar effektiviteten och främjar ett brett
användande. Juspays bidrag till Indiens UPI-ekosystem har
varit avgörande för denna transformation. I samarbete med
NPCI designade Juspay BHIM-appen (Bharat Interface for
Money) och utvecklade UPI Common Library SDK, vilket
möjliggör sömlös integration, skalbarhet och tillförlitlighet.
Dessa grundläggande insatser har befäst Juspays position
som en betrodd partner för banker och TPAPs samtidigt
som de har drivit UPIs snabba tillväxt över hela Indien.
Juspays banbrytande innovationer fortsätter att stärka
deras ledande position inom betalningsekosystemet.
Bolagets molnbaserade UPI PSP-lösning gör det möjligt
för banker som ICICI, Axis och Yes Bank att skala upp sin
UPI-kapacitet med hög tillförlitlighet och effektivitet. För
TPAPs såsom Google Pay, Amazon Pay, CRED, Navi och
Super Money har Juspay banat väg för sömlösa UPI-
upplevelser i deras appar. För handlare förenklar HyperUPI
integrationen och erbjuder avancerade funktioner som
tokenisering och avstämningsverktyg, vilket löser kritiska
operativa utmaningar samtidigt som det främjar ytterligare
adoption.
Idag driver Juspay Indiens största UPI-appar med
branschledande drifttid, hög konverteringsgrad och
ett starkt nätverk av sammannkade akrer, vilket
etablerar bolaget som en viktig hörnsten i Indiens
betalningsinfrastruktur.
En dominant akr inom Indiens digitala
betalsektor
Total betalningsvolym1
1
, mdUSD)
Källa: RBI, NPCI, bolagsrapporter, bolagshemsidor.
1. Rapporterade/estimerade siffror 2024
125
84
70
51
150
451
gre TPV än de 4 efterljande
konkurrenterna tillsammans
1. Inkluderar växlingsavgifter och nätverksavgifter för transaktionsbearbetning.
2. Inkluderar uppstartskostnader för företagen.
3. Genomsnittlig transaktionstid reducerad fn 32 sek till 8 sek per transaktion för
kort och från 22 sek till 5 sek per transaktion för UPI.
Fantastisk tillförlitlighet Exceptionell effektivitet
99,99%
Klassledande
drifttid
35%
Förttrad
konverteringsgrad
20 000+
Kommersiell transaktions-
kapacitet per sekund
40%
Reducerad transaktions-
kostnad
1
för företag
80%
Reducerad drift- och
underhållskostnad
2
75%
Reducerad transaktionstid
tack vare mindre friktion
3
Juspays heltäckande betalningsstack levererar
mätbara fördelar för handlare
Den utvalda partnern bland marknadsledande
bolag inom flera segment
60% av
Indiens
E-handels-
omsättning
E-handel
Indiens
största banker
Bank
Resor Dagligvaror
Handlarnas betalningsstack
Betalningsgateway 1
Bankernas BG
Betalningsgateway 2
Köp nu betala senare
Plånbok 1
Plånbok 2
Minskade kostnader
Ökad konverteringsgrad
och mycket mer
+
Förbättrad täckningsgrad
Handlare
Multiple 2FA
Unified Analytics
Native Checkout
UPI in-app SDK
Tokenisation
Juspay Safe
Smart Retries
Offers Platform
Smart Routing
Starka nätverkseffekter genom synergier mellan flera kundsegment
och mer
Drivet av Drivet av
Drivet av
Drivet av
Handlare
Juspay
orkestrering
Bank NPCI UPI-appar
Drivet av
och mer
PA1 PA2 PA4 PA5PA3
30 31
Utöver orkestrering och UPI erbjuder Juspay nu också
robusta lösningar inom kortinlösen, B2B-betalningar och
integrerad kredit, vilket adresserar olika och fönderliga
marknadsbehov.
Inom kortinlösen samarbetade Juspay med HDFC Bank
för att lansera Smart Gateway, en white-label-sning
utformad för att modernisera äldre system med en skalbar
och effektiv infrastruktur. Denna transformation har
förenklat onboardingen av handlare och förbättrat trans-
aktionsbearbetningen för Indiens största privata bank.
Att kunna utveckla ett lönsamt bolag, speciellt inom
Indiens betalningsekosystem med låga marginaler, med
bred mångfald ger Juspay en unik grund för att konkur-
rera och växa på globala marknader. Genom att utnyttja
sin beprövade strategi expanderar Juspay sina möjlig-
heter i Sydostasien, Mellanöstern, Europa och Amerika
och är väl positionerat för att erbjuda regionsspecifika
lösningar, samtidigt som bolaget stärker sin roll som en
pålitlig leverantör av betalningsinfrastruktur globalt.
En central del i Juspays globala expansion är dess
samarbete med globala kortnätverk såsom Visa
och Mastercard. Initiativ som Mastercard Passkeys,
Click2Pay och Visas Virtual Card payable-produkt (VPA)
r det möjligt för Juspay att bemöta olika betalnings-
behov i viktiga regioner, inklusive USA, Europa och
Asien-Stillahavsregionen.
Som ett komplement till detta har Juspay ett stra-
tegiskt partnerskap med en ledande global bank, där
de utvecklar en fullständig kortinlösenstack för fler än
tio marknader. Detta samarbete understryker Juspays
förmåga att effektivt leverera förstklassig infrastruktur då
hela stacken färdigställdes på mindre än sexnader
I Europa och Nordamerika förändrar Juspays
HyperSwitch-plattform betalningsinfrastrukturen med
sin open-source-strategi, vilket tilltalar teknikdrivna
organisationer som värdesätter transparens och
flexibilitet. Med stöd för över 200 betalningsmetoder gör
HyperSwitch det möjligt för globala SaaS-plattformar
och e-handelsbolag att modernisera sina verksamheter,
samtidigt som plattformen erbjuder skalbara och
anpassningsbara lösningar för att effektivt hantera stora
transaktionsvolymer.
I Sydostasien och Mellanöstern hjälper Juspays
orkestreringsplattform bolag att hantera fragmenterade
betalningssystem och navigera genom komplexa
regulatoriska krav. Företag som Agoda, Wego och
Singapore Airlines använder Juspays lösningar för att
effektivt skala upp sina verksamheter och optimera
kostnader. I Latinamerika utnyttjar Juspay sin expertis
inom realtidsbetalningar för att erbjuda PIX-relaterade
produkter och lösningar, vilket stödjer Brasiliens
betalningsekosystem i en utveckling som liknar den för
UPI i Indien. Genom att kombinera robust infrastruktur
med förmåga att anpassa sig till lokala regelverk stärker
Juspay nu handlare och finansiella institutioner globalt.
Juspay agerar som en konsoliderande portal i det indiska betalningsekosystemet
För gränsöverskridande betalningar introducerade
Juspay B2B-utbetalningar drivna av virtuella kort, vilket
effektiviserar internationella transaktioner med hög volym
för branscher så som resor och e-handel. Dessa lösningar
minimerar bedrägeririsker, förbättrar avstämningsprocesser
och säkerställer regelefterlevnad för nyckelkunder som
MakeMyTrip och EaseMyTrip.
Med HyperCredit adresserar Juspay Indiens kreditgap
genom att integrera utlåningsmöjligheter direkt i kundupp-
levelsen. Denna innovation gör det möjligt för handlare att
erbjuda smidiga kreditalternativ vid betalning, vilket förbätt-
rar konverteringsgraden och stärker kundlojaliteten.
Nästa fas: global expansion – Exportera den indiska strategin till internationella marknaderInnovationer bortom UPI: korthantering, B2B-betalningar, utbetalningar och HyperCredit
Komplett stack för utgivning och
korthantering för banker och fintech
Från branschledande, användarvänliga
bearbetningsstackar för konto-till-konto- och
kortbetalningar till skräddarsydda
lösningar utvecklade för
banker och fintech.
Heltäckande betalnings-
process för handlare
Möjliggör en sömlös betalnings-
upplevelse gällande insättningar,
utbetalningar, konto-till-konto- och
B2B-betalningar.
Djupt integrerad med betalnings-
förmedlare, korttverk, banker, m.fl.
Kopplar samman företag med flera
betalningsförmedlare genom en enda
API-integration och ger dem avancerade
möjligheter för smart routing.
Källa: bolagsdata
HyperSwitch: friktionslösa globala betalningar möjlig-
gjorda av ”Open Payments Orchestration OS” för bolag
Källa: bolagsdata, Statista, Tracxn
En enorm underexploaterad marknad
värd över 5 biljoner USD
En massiv adresserbar TPV trots låg digital penetration globalt
Total TPV
(bnUSD)
12,6
3,8
1,2
Andel av digitalt
rde (%)
30%
37%
46%
Adresserbar
TPV (USD tln)
3,7
1,4
0,5
→→
→→
→→
→→
→→
→→
Sydostasien
Juspay är starkt positionerad gentemot etablerade aktörer
Enda aktören
att erbjuda
komplett stack
från routing till
kreditintegrationer
Bevisad tillförlitlig-
het och förmåga
att hantera
storskaliga före-
tagskunder i över
ett decennium
Etablerade aggre-
gatorer har sned-
vridna incitament
på grund av brist på
neutralitet, medan
HyperSwitch är
open
-
source
Linux-liknande infrastruktur som möjliggör
skalbarhet, snabbhet och kostnadseffektivitet
<30ms
API-latens
Aktivt optimerad
r att nå en teoretisk
gräns på 20 ms
90%+
Minskat
utvecklingsarbete
Drivet av
No code
enablement
Det bäst optimerade
betalningsutbudet globalt
200+
Betalmetoder
stöds
Ökad räckvidd med
lokala/alternativa
betalmetoder
5%+
Förbättrad
konverteringsgrad
Sömlös felöverlämning
och omdebitering
Befintliga integrationer med
globala betalningssystem
50+
Redan existerande
integrationer
Minskar beroendet
av enskilda
betalningsprocessorer
20%+
Minskade
transaktionsavgifter
Drivet av
smart routing
Källa: bolagsdata, Statista, Tracxn
Globala utbetalningar med en integration
Handlare
Kund
3332
Juspay i siffror
Det bästa av två världar: betalningars skalbarhet i kombination med SaaS lönsamhet
Betalningar Saas
Förstklassig skalbarhet
av teknologistacken
Operativ hävsng
med växande kundbas
ca. 400 mdUSD
global median
-
TPV
1
80%
median GM
1
450 mdUSD+
TPV
1
90%
bruttomarginal
1
SDK-driven GTM
möjliggör omedelbar
implementering
Hög kundnöjdhet
Affärskritiska produkter
som driver viktiga resultat
0–1 dagar
mediantid
115%
NRR
0 dagar
implementeringstid
130%+
NRR
Nätverkseffekt
från betalningsaggregering
g operativ hävsng
leder till bra finanser
200+
mediannätverk
22%
median EBITDA
3
300+
betalalternativ
Tvåsiffrig
EBITDA
marginal
Not: Indikativa logotyper; Betalningar inkluderar globala betalningsaktörer med ≥200 mdUSD i TPV; SaaS inkluderar SaaS-bolag med ≥500 mnUSD i LTM-intäkter och >20% ökning i
LTM-intäkter.
1. Siffror för 2024
2. YTD Dec-24
3. Prognos för 2025
Foto: Juspay
Sammanfattning: formar framtidens betalningar
Juspays utveckling från att hantera Indiens digitala betal-
ningskomplexitet till att bli en global leverantör av betal-
ningsinfrastruktur understryker bolagets innovativa strategi,
genomförandeförmåga och skalbarhet. Med en beprövad
framgång i Indiens högvolym- och lågmarginalekosystem är
Juspay väl positionerat för att replikera denna framgång på
global nivå.
Stöttat av strategiska partnerskap med bl.a. Visa och
Mastercard förverkligar Juspay sin vision om att bli ”AWS
för betalningar” genom att leverera modul- och anpass-
ningsbar infrastruktur. VEFs fortsatta stöd till Juspay speg-
lar bolagets engagemang för att stödja fintech innovatörer
som kan omforma ekosystem på tillväxtmarknader och
skapa hållbart värde.
Vår hållbarhetsvision
VEFs mission är att skapa långsiktigt hållbart värde
för våra aktieägare genom att investera i framtidens
finansiella tjänster i tillxtmarknader. Vi tror att vår
hållbarhetsfokuserade investeringsapproach skapar
värde för både samllena vi investerar i och våra
investerare. En stark hållbarhetsstrategi som backas
upp med bolagets värderingar stöttar oss i vår mission
och mål som bolag. Vår fmsta värdering och vägled-
ning för våra investeringar är vårt ständiga mantra ”om
det inte är etiskt är det inte skalbart (“if it’s not ethical,
its not scalable”).
VEF som investmentbolag strävar efter att föregå med
gott exempel. Vi har antagit robusta hållbarhetsprinciper
som vi lever efter (se sid 102 nedan). Vi prioriterar robust
bolagsstyrning och att vara ett bolag med mångfald och
inkludering. Vårt bidrag till och påverkan på samhället i
stort är främst genom våra portföljbolags verksamheter.
rr är det av stor vikt att vi säkerställer att de bedriver
sina verksamheter baserat på stark bolagsstyrning och
afrsetik.
Genom att allokera kapital till bolag som förändrar
sina lokala marknader spelar vi en viktig roll och skapar
förutsättningar förllbar utveckling i tillväxtmarknader.
Genom vår hållbarhetsfokuserade investeringsapproach,
som är baserad på robust bolagsstyrning och afrsetik
samt aktivt ägarskap, skapar vi förutsättningar för vår
portlj att växa och sprida etiska finansiella tjänster i
underbetjänta marknader.
Positiv
påverkan
för globala
samhället
Våra portljbolag – Investera i bolag som ökar tillngen till rättvisa och prisvärda finansiella
tjänster och förnybar energi i tillxtmarknader
Förbättra vardagen för konsumenter och tillväxtpotentialen för MSMEs
Våra bolags
påverkan
Vår hållbara
investeringsansats
VEF – Kapitalallokering baserat på våra värderingar och möjlighet att påverka
Stark bolagsstyrning och etik backat av transparent, ärlig, inkluderande och mångfaldig verksamhet
VEFs Hållbarhetspolicy – grunden för hur vi bedriver vår verksamhet
Ansvarsfull kapitalallokering
Vår portföljförvaltning – En aktiv ochllbarhetsfokuserad ägandemodell
Aktivt ägande med hållbarhets dialog och coaching
VEF ESG-principer och Principer för ansvarsfulla finansiella tjänster är ett krav för portföljbolagen
llbarhetsanalys före och efter investeringen
Vi bidrar till hållbar utveckling i tillväxtmarknader
3534
Foto: Marcos Paulo Prado (Unsplash.com)
500 mnSEK
Fortsatt allokerade till portföljbolag enligt
ramverket för hållbarhetsobligationer
100%
av portföljbolagen formellt förbundna
till VEFs ESG-principer och Principer för
ansvarsfulla finansiella verksamheter
72%
av VEFs portföljvärde är
i påverkansbolag*
+22 miljoner
konsumenter och MSMEs**
betjänta tills idag av VEFs
portföljbolag***
160 miljoner lån
och
10 mdUSD i krediter
utgivna tills idag av VEFs portljbolag***
llbarhetsrapport
Hållbarhetshighlights 2024
* Påverkansbolag definieras bolag som bidrar till finansiell inkludering, rättvisa, välbefinnande, möjliggörande och tillgången till förnybar energi
** Mikro, små och medelstora företag
*** Inkluderar data från avyttrade portljbolaget Jumo fram till 30 juni 2023 då VEF fortfarande var aktigare vid den tidpunkten
”Bolag som adresserar problem som finansiell exkludering och
orättvisa eller stöttar den gröna transitionen både bidrar till
samhället de verkar i och har en attraktiv tillxtpotential från ett
investeringsperspektiv.
- Helena Caan Mattsson,
Chefsjurist och Hållbarhetschef
36 37
Investeringar i bolag som transformerar deras
lokala marknader – vår hållbarhetsstrategi
Vår hållbarhetsstrategi är att investera i bolag som
transformerar deras lokala marknader. Vi insåg
tidigt att afrsetik är ett krav för skalbarhet i våra
marknader. Enkelt uttryckt – om det inte är etiskt är det
inte skalbart. Genom att investera i bolag med positiv
påverkan på sina kunder, som bidrar positivt till deras
liv och sin lokala marknad, kommer våra investeringar
skapa merrde för våra investerare.
En aktiv och hållbarhetsfokuserad investeringsprocess
likväl som att mitigera potentiell negativ påverkan som
portljbolagen kan ha på samhället. Det är viktigt att göra
en hållbarhetsanalys innan vi investerar men även under
tiden vi äger ett portljbolag för att vi ska vara ett lång-
siktigt attraktivt investeringsalternativ. Om en potentiell
investering har stora hållbarhetsrelaterade brister som inte
r att eliminera möter inte en sådan investering VEFs krav
och kommer därför inte att genomföras.
En aktiv och hållbarhetsfokuserad ägare
Genom vårt aktiva ägarskap tar vi tillfället i akt att vara
hållbarhetspartners till ledningen i portföljbolagen och
säkerställer att våra värderingar och etiska principer når
dem. Vi har typiskt sätt styrelserepresentation vilket ger
oss möjlighet att vara aktiva, stöttande, engagerade och
nära bolagen. Vi spenderar tid på plats med bolagen flera
nger per år och mellan besöken på plats är vi aldrig
ngre bort än ett video-möte. Vi har satt en minimi-
standard för alla portföljbolag genom VEFs ESG-principer
och Principer för ansvarsfulla finansiella verksamheter (se
sid 102 nedan) och kräver att alla portljbolag formellt
förbinder sig att följa dessa.
Vi genomför årliga hållbarhetsanalyser av portfölj-
bolagen, inklusive insamling av data direkt från portfölj-
bolagen, för att säkerställa att vi håller oss uppdaterade
med eventuella hållbarhetsrelaterade problem som kan ha
uppstått och att vi följer deras utveckling.
VEF är stolta över den faktiskt aktiva
ägarskapsapproach vi har till investeringar. Vår
beslutsprocess för investeringar och förvaltning
av portföljbolagen är baserad på två huvudsakliga
övertygelser:
1. Styrkan i aktivt ägarskap för att säkerslla god bolags-
styrning och ansvarsfull afrsverksamhet; och
2. Hållbarhet som en fundamental del av verksamheten.
Vi har ett starkt hållbarhetsfokus genom hela investe-
ringsprocessen och investeringens livstid.
En aktiv och hållbarhetsintegrerad
investeringsprocess
Vi har en investeringsprocess som backas av en grundlig
hållbarhets- och påverkansanalys.
Investeringsteamet på VEF är ansvariga för att hitta
nya investeringar. De är väl utbildade i grunderna för
våra hållbarhetsprinciper och i att bedöma om en
potentiell investering lever upp till VEFs hållbarhets- och
etiska standarder. Hållbarhetschefen är en väsentlig
del av investeringsprocessen och involverad i alla nya
investeringar fn start till mål. Innan en ny investering
färdigställs görs en grundlig due diligence som omfattar
kommersiella, finansiella, legala och hållbarhetsfrågor
av investeringsteamet och jurist/llbarhetsteamet.
llbarhetsanalysen är formad så att den minimerar risker
Hållbarhetsfokus genom hela investeringsprocessen och investeringslivstiden
Före investering Efter investering
Sonderingsfas Investeringfas On-boarding fas Värdeskapandefas
Byggande av relationer
med bolag och grundare
Sondering med utgångs-
punkten – “If it’s not
ethical, it’s not scalable
Investment team kom-
mersiell due-diligence,
integrering av hållbarhets-
aspekter på övergriplig
nivå (såsom, ansvars-
full finansiering och
påverkansanalys)
Detaljerad hållbarhets-
och påverkansanalys
fokuserad på våra
huvudområden görs av
VEFs hållbarhetsteam
tillsammans med
investeringsteamet
kerställa att vi har
bolagsrepresentation
antingen som ledamot
eller observatör
Formellt förbinda sig till
VEFs ESG-principer och
Principer för ansvarsfulla
finansiella tjänster
Initial bedömning av
utvecklingsområden inom
hållbarhet
Aktivt ägarskap genom
styrelserepresentation och
regelbunden kontakt
Tid på plats med
grundarna och deras team
Fortsatt hållbarhetsdialog
med hållbarhetscoaching
Årlig hållbarhetsanalys och
data insamling
Vår hållbarhetsstrategi och hållbarhetsarbete är fortsatt
fokuserat på tre huvudområden, identifierade som
mest materiella för vår verksamhet utifn fokus på
investeringar i tillxtmarknader och specifikt i privata
fintechbolag i tillväxtfas:
Fintech för finansiell inkludering, rättvisa,
välbefinnande och den gröna omställningen
Ansvarsfull finansiell verksamhet
Bolagsstyrning och affärsetik
* T.ex. korruption, penningttt, brott mot mänskliga
rättigheter, brott mot personuppgiftsregler och brott
mot andra ESG regler eller miljöregler.
Fokusområden
Fintech för inkludering, rättvisa,
välbefinnande och den gröna
omställningen
Ansvarsfulla finansiella
verksamheter
Bolagsstyrning & Affärsetik
Prioriteringar
Förbättra tillgången till finansiella
tjänster för konsumenter och
MSMEs i tillväxtmarknader
Förbättra finansiell rättvisa,
hälsa och välbefinnande för
konsumenter och MSMEs i
tillväxtmarknader
Rättvisa och transparent
konsumentpraxis
Dataintegritet och säkerhet
Ansvarsfull kreditgivning
och förebyggande av
överskuldbeläggning
God bolagsstyrning
Regelefterlevnad
Anti- korruption och penningtvätt
Generell affärsetik
Vad vi strävar efter
Investera för ökad tillgång
till rättvisa och överkomliga
finansiella tjänster
Investera för ökad tillgång till
förnybar energi
Att alla portföljbolag ska bedriva
ansvarsfull finansiell verksamhet
VEFs organisation likväl som
portföljbolagen har starka
bolagsstyrningstrutiner och högt
affärsetiskt handlande
Våra mål
+50% av portföljvärdet i
påverkansbolag
Ytterligare mål kommer att
sättas i samband med en
övergripande genomgång av
VEFs ESG-relaterade mål över de
kommande två åren
100% av portföljbolagen förbundit
sig att följa VEFs Principer för
ansvarsfulla finansiella tjänster
Inga (0) incidenter av oetisk
finansiell verksamhet
Inga (0) ESG-relaterade
incidenter* i vår egen eller
portföljbolagens verksamheter
100% av portföljbolagen förbundit
sig till VEFs ESG-principer
100% av portföljbolagen har
affärsetiska policyer, inklusive
anti-korruption och mutor
Uppfyllande av mål
72% av portföljen är
påverkansbolag
100% av portföljbolagen har
förbundit sig att följa VEFs
Principer för ansvarsfulla
finansiella tjänster
Inga (0) incidenter av oetisk
finansiell verksamhet under 2023
Inga (0) ESG-relaterade
incidenter* i vår egen eller
portföljbolagens verksamheter
under 2023
100% av portföljbolagen
har förbundit sig till VEFs
ESG-principer
100% av portföljbolagen har
affärsetiska policyer, inklusive
anti-korruption och mutor
llbarhetsmission: Investera i bolag som transformerar deras lokala marknader
Våra bolag föndrar sina lokala marknader
Våra portföljbolag bidrar till en ökning av tillngen till
finansiella tjänster och till finansiell inkludering, välbefin-
nande, rättvisa och den gröna omställningen från Brasilien
till Mexiko, Indien, Pakistan och vidare. Genom att vända
sig till underbetjänta konsumenter och MSMEs förbättrar
våra portföljbolag tillgången till finansiella tjänster. Genom
digitala lösningar når de många konsumenter och MSMEs
som tidigare varit exkluderade och förbättrar finansiell
rättvisa och välbefinnande på deras marknader. På nästa
sida följer en kort introduktion till några av de portföljbolag
som har en afrsmodell med positiv påverkan enligt vår
definition av påverkansbolag. Du kan läsa mer om respek-
tive bolags verksamhet i avsnittet Investeringsportfölj på
sidorna 45–53.
Fintech driver påverkan
VEFs största och mest meningsfulla bidrag till tillxt-
marknader är den positiva påverkan portföljbolagen
har på samhället genom att tillhandahålla tillgång till
finansiella produkter för konsumenter och MSMEs i
dessa marknader. VEF kan göra skillnad genom att
allokera kapital till bolag som bidrar till utvecklingen
av samhället och konsumenters och MSMEs liv i
tillväxtvärlden.
Fintech för finansiell inkludering, välbefinnande
och rättvisa
I stora delar av världen är finansiella tjänster otillgängliga,
dåligt utformade eller diskriminerande dyra för konsumen-
ter eller MSMEs
1
. 1,4 miljarder vuxna globalt har fortsatt
inte något bankkonto och många av dessa är i någon
av våra fokusmarknader, inklusive Indien, Pakistan och
Indonesien.
2
Fintechbolag som tillhandahåller digitala
finansiella tjänster såsom mobilplånböcker, digitala
betalningar, fintechappar, digitala krediter m.m., kan nå
människor och företag som tidigare varit exkluderade
från dessa tnster och de kan bidra till positiv förändring i
tillväxtmarknader.
3
Digitala finansiella tjänster har erkänts
vara kritiska för att påskynda finansiell inkludering, fram-
förallt i tillväxtmarknader.
4
”Finansiell inkludering förbättras snabbas
i ekonomier som har – eller bygger – ett
digitalt finansiellt system.
– The 2023 Global Financial Inclusion Index
Fintech för den gröna omsllningen
Att förbättra tillgången till förnybara energikällor i tillväxt-
marknader är absolut nödvändigt för att få ett koldioxid-
fritt samhälle. Då tillväxtmarknader är hem för mer än 60%
av befolkningen i världen och förväntas stå för nästan
80% av tillxten i efterfrågan på elektricitet globalt fram-
över (givet befolkningsökning, ekonomisk utveckling och
ökade inkomster), kommer det inte vara möjligt att nå net
zero utan att inkludera dessa marknader.
5
Fintechbolag
kan spela en viktig roll i detta genom att tillhandahålla till-
gång till finansiella lösningar som möjliggör investeringar i
förnybara energikällor, speciellt för konsumenter.
1. Definierat enligt IFCs definition: IFC’s Definitions of Targeted Sectors
2. Global Findex Database 2021 reports increases in financial inclusion
around the world during the COVID-19 pandemic (worldbank.org)
3. Digital-Financial-Services.pdf (worldbank.org)
4. Global Financial Inclusion Index 2023 (principal.com)
5. IEA Outlook 2023 – Report
1
5
6
Antal portföljbolag
mappat mot SDGerna
72%
av VEFs portföljvärde
är i påverkansbolag
Portföljvärde (%)
mappat mot SDGerna
4%
24%
47%
Påverkan:
Konsumenter och MSMEs är väldigt underbetjänta
av traditionella banker och har begnsad tillng
till prisvärda krediter
+178k kunder sedan start
Beviljat ca. 686t lån om totalt ca. 2,34 mdUSD
Rupeek är Indiens snabbast växande digitala
utlåningsplattform för säkerställda krediter med fokus på
guldsäkrade lån. Genom sin digitala utlåningsplattform
erbjuder Rupeek sina kunder i Indien guldsäkrade lån, via
hembesök eller fysiska kontor, samt guldkrade kreditkort till
låga kostnader. Rupeek bygger produkter som på ett rättvist
och bekvämt sätt gör krediter tillgängliga för indiska hushåll.
verkanstes: Förbättra tillgången till finansiella tjänster
för underbetnta konsumenter och MSMEs och finansiell
rättvisa, hälsa och välbefinnande för konsumenter och MSMEs
Mahaana är Pakistans första digitala förmögenhetsrvaltare
och bygger en plattform som möjliggör för den pakistanska
arbetarklassen att bättre placera sina besparingar och sin
pension.
verkanstes: Förbättra tillgången till finansiella tjänster för
underbetjänta konsumenter
Latinamerikas ledande digital kreditbolag
med focus på säkerställda krediter med
prisvärda villkor för konsumenter.
Påverkanstes: Förbättra finansiell rättvisa,
hälsa och välbefinnande för konsumenter
Konsumenter i Brasilien betalar några av
de högsta räntorna i världen för osäkrade
krediter samtidigt som tillgången till säkrade
krediter är begränsad för genomsnittliga
konsumenter.
Abhi är ett företag fokuserat på
finansiellt välbefinnande och erbjuder
tillgång till redan intjänade löner i
Pakistan.
verkanstes: Förbättra tillgången till
finansiella tjänster för underbetjänta
konsumenter och MSMEs
Endast 21% av den vuxna befolkningen
har ett bankkonto och så lite som 2% av
vuxna och 7% av MSMEs har tillng till
formella krediter fn finansinstitut.
Tillhandahåller penningöverförings-
tjänster till lägre priser för migranter.
Konsumenter betalar upp till 90% lägre
pris jämrt med traditionella banker.
Påverkanstes: Förbättra finansiell
rättvisa, hälsa och välbefinnande för
konsumenter
Migranter som skickar pengar till sina
familjer i sina hemmarknader betalar
ofta höga transaktionskostnader för
överföringar hos traditionella banker.
Solfácil bygger ett digitalt ekosystem för solceller i
Brasilien och möjliggör för konsumenter att få tillgång till
finansiering av solpaneler. Brasilien har några av de högsta
elektricitetskostnaderna och finansiering av installationen av
solpaneler är uppskattad att vara flera gånger billigare än en
traditionell elförsörjning över en livstid.
verkanstes: Förbättra tillgången till förnybara energikällor
SDG 8.3
SDG 10.2
SDG 10.cSDG 10.2
SDG 8.3
SDG 10.2
Konfío bygger digitala bank- och mjukvaruverktyg för att öka
SMEs tillxt och produktivitet i Mexiko genom att erbjuda
krediter för rörelsekapital, kreditkort och digitala betallösningar.
Historiskt sett har SMEs varit underbetnade av traditionella
banker och har därmed dålig tillgång till finansiella tjänster –
endast två av tio företag har tillgång till formella krediter. Med
sin 100% digitala process kan Kono nå SMEs över hela Mexiko,
inklusive avlägsna områden och landsbygden.
verkanstes: Förbättra tillgången till finansiella tjänster för
underbetjänta MSMEs
Påverkan:
Betnat +48t MSMEs sedan start
Beviljat 83t lån sedan start
+23% är enskilda firmor
26% är kvinnoägda bolag
24% av verksamhetsägarna är under 35 år
För 77% av kunderna under 2024 var krediten från
Konfío deras första affärslån
SDG 8.3
SDG 10.2
Påverkan:
Mahaana vänder sig till arbetare i Pakistan som är
gravt underbetjänta när det kommer till finansiella
tjänster i Pakistan
Påverkan:
Genom sin plattform har Solfácil bidragit till tillgång
och spridning av förnybar energi i Brasilien
Betnat fler än 112t konsumenter med
solcellsfinansiering tills idag
SDG 7.2
3938
40 41
VEFs Hållbarhetsobligationer – ett åtagande för påverkan
Sedan 2022 har våra hållbarhetsobligationer varit en stor
och viktig del i vår påverkansstrategi genom allokeringen
av kapital till fokusområdena för vårt hållbarhetsarbete. Vi
är övertygade om att de utvalda kategorierna – finansiell
inkludering, finansiell rättvisa och välbefinnande, finansiell
infrastruktur och möjliggörande samt förnybar energi – är
attraktiva både från ett investeringsperspektiv och ett
samhällspåverkansperspektiv.
Vår första hållbarhetsobligation offentliggjordes i
april 2022 och omfattade en emission om 500 mnSEK
i hållbarhetsobligationer under vårt Hållbarhetsramverk
(i enlighet med internationellt erkända principer för håll-
bara obligationer från the International Capital Markets
Association (ICMA)). I november 2023 uppdaterade vi
Hållbarhetsramverket och emitterade nya hållbarhets-
obligationer om 500 mnSEK och återkallade våra gamla
obligationer.
Hållbara investeringskategorier Allokering av Hållbarhetsobligationerna april 2024
Bruttolikviden från de emitterade Hållbarhetsobligationerna är använd för att finansiera och omfinansiera VEFs
investeringar i bolag som får 90% eller mer av sin omsättning fn en eller flera av de hållbara investeringskategorierna
244 mnSEK
181 mnSEK
64 mnSEK
10 mnSEK
VEF är fortsatt mån om att investera i bolag som bidrar
till prioriteradellbarhetsutmaningar i tillväxtmarknader.
I april 2024 publicerade vi vår andra Påverkan och
Allokeringsrapport som visar att vi har allokerat samt-
liga medel från obligationerna till bolag som bidrar till
finansiell inkludering, rättvisa och välmående eller den
gröna omställningen. Du kan läsa vår andra Påverkan och
Allokeringsrapport här. Vår nästa rapport kommer att
släppas i april 2025.
Detaljer Målgrupp
Kategori av
hållbarhetsobligationer
Finansiell
inkludering
Förbättra tillgången till följande finansiella tjänster:
Sparande
Försäkringar
Krediter
Betaltjänster
Underbetjänta
konsumenter och MSMEs i
tillväxtmarknader
Tillgång till nödvändiga
tjänster
Skapande av arbetstillfällen
Socioekonomisk utveckling
och styrka
Finansiell
rättvisa och
välbefinnande
Förbättra finansiell rättvisa, hälsa och välbefinnande
genom:
Minska priset på finansiella produkter
Förbättra tillgången till en bredare selection av
finansiella produkter
Transparenta avgiftsmodeller och andra effekter
av transparenta kostnader
Tillväxtmarknader där
utbudet av finansiella
tjänster är begränsat och
underutvecklat i flera
aspekter
Tillgång till nödvändiga
tjänster
Socioekonomisk utveckling
och styrka
Finansiell
infrastruktur och
möjliggörande
Utveckling av tjänster relaterade till utbyggnaden
av finansiell infrastruktur inom områden såsom
betalningar
Underbetjänta
konsumenter och MSMEs
i tillväxtmarknader där den
finansiella infrastrukturen
inte stödjer tillgången till
finansiella tjänster
Tillgång till nödvändiga
tjänster
Socioekonomisk utveckling
och styrka
Förnybar
energi
Förbättra tillgången till prisvärd förnybar energi genom finansierings- eller
distributionslösningar som erbjuder konsumenter möjligheten att installera solceller
Förnybar energi
Foto: Axp Photography (Unsplash.com)
42 43
Investeringsportlj
Portföljens utveckling
Substansvärde
VEFs substansvärde per den 31 december 2024 uppgick
till 353,0 mnUSD (442,2) motsvarande 0,34 USD per aktie
(0,42).
Givet en växelkurs om SEK/USD på 11,00 (10,04) mot-
svarar detta ett substansvärde på 3 882 mnSEK (4 441)
eller 3,73 SEK per aktie (4,26).
Under året minskade substansvärdet med 20% i USD
och 13% i SEK. Samtidigt steg VEFs aktiekurs i SEK med
20% medan MSCI Emerging Markets-index* ökade med
8%. Minskningen i substansvärdet är ett resultat av
försämrade multiplar för de noterade jämförelsebolagen
och en försvagning av viktiga portljvalutor, fmst under
4Q24.
Investeringar
Under 2024 genomfördes inga investeringar i finansiella
tillgångar (8,0 mnUSD).
Avyttringar
Under 2024 genomfördes nettoavyttringar i finansiella
tillngar om 1,9 mnUSD (39,2), vilka till största del kom-
mer från BlackBucks börsintroduktion där VEF sålde 40%
av sitt innehav i bolaget.
Omvärderingar
De tre största omvärderingarna av finansiella tillgångar
i termer av USD under året var Creditas (-46,3 mnUSD),
Konfío (-22,5 mnUSD) och Juspay (9,9 mnUSD).
Likviditetsplaceringar
VEF har investeringar i penningmarknadsfonder som en
del av sin likviditetshantering. Per den 31 december 2024
uppgick investeringarna i likvidplaceringar till 4.1 mnUSD
(3,9) baserat på aktuell stängningskurs.
Substansvärde
Investeringsportföljen angiven till marknadsvärde (TUSD) per den 31 december 2024
* MSCI Emerging Markets-index är ett fritt flytande aktieindex som består av 24 tillväxtekonomier.
1. Inkluderar alla bolag som individuellt värderas till mindre än 1% av den totala portföljen. Bolag som inr: Abhi, FinanZero, Finja, Mahaana, minu och
Rupeek. För en mer detaljerad beskrivning av dessa bolag, se sidorna 4553.
Bolag
Verkligt värde
31 dec 2024
Investerat
belopp, netto
Investeringar/
avyttringar,
netto 2024
Förändring av
verkligt värde
2024
Verkligt värde
31 dec 2023
Värderingsmetod
Creditas 142 479 108 356 -46 349 188 828 Värderingsmodell
Juspay 83 999 21 083 9 946 74 053 Värderingsmodell
Konfío 72 841 56 521 -22 508 95 349 Senaste transaktion
TransferGo 26 571 13 877 -425 26 996 Värderingsmodell
Gringo 15 249 15 249 -2 040 17 289 Kalibreringsmetod
Solfácil 13 734 20 000 -1 894 15 628 Senaste transaktion
Nibo 10 378 6 500 -2 330 12 708 Värderingsmodell
BlackBuck 5 223 6 000 -1 865 -208 7 296 Börsnoterat bolag
Övriga
1
9 091 38 526 -10 -12 771 21 873
Likvidplaceringar 4 107 800 214 3 893
Portföljvärde 383 672 286 912 -1 875 -78 365 463 913
Likvida medel 8 681 17 708
Övriga nettoskulder -39 392 -39 392
Substansvärde 352 961 442 229
44 45
Brasilien
Creditas är den ledande finansiella plattformen för säkerställda- och specialiserade finan-
siella lösningar som fokuserar på att förbättra livskvalitén för individer i Latinamerika inom
tre ekosystem: fordon, bostad och anställningsförmåner.
Brasilianska konsumenter betalar några av de högsta räntorna i världen, samtidigt är mark-
naden för säkerställda lån fortsatt kraftigt underpenetrerad. Creditas demokratiserar tillgången
till krediter genom att nyttja kundernas tillgångar, som deras fastigheter, fordon och löner, för
att erbjuda finansiering och refinansiering till mer rimliga räntor via ett effektivt och teknikdrivet
applikationssystem.
Under 2023 genomförde VEF en tilläggsinvestering på 5,0 mnUSD i Creditas som en del av en
konvertibelrunda, vilket gör att den totala investeringen i Creditas uppgår till 108 mnUSD.
Höjdpunkter under året:
Creditas ökade utlåningen under året och emitterade 2,9 mdBRL i nya lån 2024, +27% YoY,
samtidigt som låneportföljen växte till 6,0 mdBRL. Bruttovinsten steg med 45% YoY till
890 mnBRL, vilket ger en bruttomarginal på 44%.
I december 2024 tog Creditas in 60 mnUSD genom sin andra internationella obligations-
emission, vilket stärker dess position på de europeiska kapitalmarknaderna. Obligationen
kommer att listas på Nasdaq Stockholm tillsammans med den redan utgivna obligationen.
Verkligt värde (USD):
142,5 mn
Andel av VEFs portlj:
37,1%
VEFs ägarandel:
8,8%
Segment:
Plattform för
säkerställda
krediter
creditas.com
Gringo är den srsta digitala plattformen för förare i Brasilien.
Gringo, grundat 2020, bygger en “superapp” för förare i Brasilien, vilken idag erbjuder service-
tjänster relaterade till fordonsdokumentation samt kredit- och försäkringslösningar. Gringo
fokuserar på att förenkla fordongandet i Brasilien vilket idag är en smärtsam resa med analoga
processer, massivt pappersarbete och uråldriga system.
Under 3Q23 reste Gringo ytterligare 12,0 mnUSD genom en utökning av sin Serie C-runda, till
samma värdering som den ursprungliga rundan. Totalt har VEF investerat 15,2 mnUSD i Gringo.
Höjdpunkter under året:
Efter en process som inleddes 2024 så avyttrade VEF i 1Q25 hela sitt innehav i Gringo till
det NYSE-listade betalbolaget Corpay. Trots en kraftig nedgång för den brasilianska realen
gentemot US dollarn under 2024 lyckades VEF återfå hela det investerade beloppet om
15,2 mnUSD. VEF mottog säljlikviden i mars 2025.
Verkligt värde (USD):
15,2 mn
Andel av VEFs portlj:
4,0%
VEFs ägarandel:
9,7%
Segment:
Superapp
för förare
gringo.com.vc
Foto: Jackson David (Unsplash.com)
46 47
Nibo är den ledande SaaS-leverantören för redovisning och bokföring i Brasilien och
förändrar hur redovisningskonsulter och SMEs interagerar i en av de mest komplexa och
reglerade redovisnings- och skattemiljöerna i världen.
Nibo-plattformen använder teknologi för att erbjuda redovisningsbyråer, SMEs och deras
BPO-leverantörer (Business Process Outsourcing) en uppsättning finansiella administrations-
verktyg som hjälper dem att förbättra deras produktivitet. Nibo ackumulerar och hanterar en
unik pool av data från SMEs som har potentialen att tna som en bas för att vidare erbjuda
en rad olika finansiella tjänster till Brasiliens negligerade SMEs, som en naturlig förlängning av
kärnprodukterna.
Sedan VEFs första investering i Nibo 2017 har VEF genomfört två tilläggsinvesteringar, under
2019 respektive 2020, och har total investerat 6,5 mnUSD.
Höjdpunkter under året:
Nibo betnar nu över 485 000 SMEs genom ett nätverk bestående av fler än 5 500 redovis-
ningskonsulter och fortsätter samtidigt att samla in ett av de största och mest omfattande
dataunderlagen om SMEs i Brasilien.
Verkligt värde (USD):
10,4 mn
Andel av VEFs portlj:
2,7%
VEFs ägarandel:
20,1%
Segment:
Molnbaserad
redovisning
och bokföring
nibo.com.br
Solfácil är en plattform för förnybar energi som möjliggör för brasilianska privatpersoner och
SMEs att finansiera och äga sina solpaneler.
Solfácil bygger ett digital ekosystem för solenergiadaption i Brasilien. Bolaget erbjuder en
helhetslösning som omfattar inköp och distribution av solpanelsutrustning, finansierings- och
försäkringslösningar för slutanvändaren samt proprietär IoT-teknik för att optimera övervakning
och service efter installation. Värdeerbjudandet för solenergi i Brasilien är starkt med tanke
de mycket attraktiva klimatförllanden och erbjudandet har stärkts ytterligare på senare år tack
vare dynamiken på elmarknaden, gynnsamma regulatoriska förhållanden och sjunkande anskaff-
ningskostnader för solpaneler. Solpanelsfinansiering ärrför en stor möjlighet i Brasilien.
Under 1Q22 investerade VEF 20,0 mnUSD i Solfácil genom deltagande i bolagets Serie
C-runda om 130 mnUSD led av QED med deltagande från Softbank och befintliga investerare.
Höjdpunkter under året:
Solfácil fortsatte att visa upp kraftigt ökande marknadsandelar under 2024 och är nu en av
Brasiliens största finansiärer av takinstallerade solpaneler.
I juli 2024 tillnnagav Solfácil öppnandet av sin nya distributionscentral i Jundi, São Paulo.
Det nya centret, som är över 14 000 m² stort och utrustat med toppmodern teknik, kommer
att minska den genomsnittliga leveranstiden i den sydöstra regionen med nästan 50%.
Verkligt värde (USD):
13,7 mn
Andel av VEFs portlj:
3,6%
VEFs ägarandel:
2,5%
Segment:
Digitalt ekosystem
för solenergi
solfacil.com.br
FinanZero är den ledande digitala marknadsplatsen för konsumentlån i Brasilien.
De höga räntorna på konsumentlån i Brasilien, där de genomsnittliga årliga räntor
blancon och kreditkort är tresiffriga, gör det absolut nödvändigt för konsumenter att hitta
lånen med de lägsta räntorna och de bästa villkoren som finns tillgängliga på marknaden.
Som en oberoende mäklare förhandlar FinanZero kundens lån med ett nätverk bestående av
fler än 80 kreditgivare och hanterar låneprocessen fn start till mål, med kunden och banken
integrerade i sin plattform. För konsumenterna inner detta att alla relevanta kreditgivare nås
genom en enda ansökan och från kreditgivarens perspektiv adderar FinanZero värde genom
en betydligt mer effektiv distribution, lägre kundanskaffningskostnad, bättre segmentering och
lägre administrationskostnader.
Höjdpunkter under året:
FinanZero har genomfört betydande operativa förbättringar under 2024 genom att
addera nya kreditpartners, optimera konverteringsgrader och öka provisionsintäkterna.
Tillsammans med en noggrant kalibrerad medieinvesteringsstrategi har bolaget kraftigt
förbättrat enhetsekonomin som en del i planen för att nå lönsamhet.
Andel av VEFs portlj:
<1%
VEFs ägarandel:
18,3%
Segment:
Marknadsplats för
konsumentkrediter
finanzero.com.br
48 49
Indien
Juspay grundades 2012 och är ett av Indiens ledande betalbolag.
Juspay har skapat ett enande lager av produkter och mervärdestjänster som möjliggör
för e-handlare att öka konverteringsgraden. Juspay har spelat en avgörande roll i Indiens
betalningstransformation och finns idag i över 300 miljoner smartphones och processar över
200 mdUSD i årlig transaktionsvolym.
VEF har sammanlagt investerat 21,1 mnUSD i Juspay, 13,0 mnUSD som huvudinvesterare i
deras Serie B-runda 2020 och 8,1 mnUSD i deras Serie C-runda 2022.
Höjdpunkter under året:
Juspay levererade stark operationell utveckling under 2024, med årliga betalningsvolymer
som överstiger 200 mdUSD och intäkter som växer med över 60% YoY.
Bolaget annonserade viktiga partnerskap, inklusive sitt samarbete med HDFC, och
strategiska initiativ med Mastercard och Visa. Den internationella expansionen
accelererade med etableringen av ett europeiskt nav i Dublin och ett latinamerikanskt
kontor i São Paulo, Brasilien.
Verkligt värde (USD):
84,0 mn
Andel av VEFs portlj:
21,9%
VEFs ägarandel:
9,9%
Segment:
Mobil betalnings-
plattform
juspay.io
Rupeek är en av Indiens fmsta digitala utningsplattform för säkersllda krediter med
fokus på guldsäkrade lån.
Genom sin digitala utlåningsplattform erbjuder Rupeek sina kunder i Indien guldsäkrade lån
till låg ränta, via hembesök, samt guldsäkrade kreditkort. Rupeek bygger produkter som på ett
rättvist och bekvämt sätt gör krediter tillgängliga för indiska husll, vilka håller över 25 000 ton
guld värt cirka 1,5 biljoner USD.
Under 2024 reste Rupeek ca. 23 mnUSD för att finansiera sina tillväxtplaner i 2025. Totalt har
VEF investerat 13,9 mnUSD i Rupeek.
Höjdpunkter under året:
Rupeek nådde en viktig milstolpe under 2024 genom att uppnå break-even på resultat efter
skatt-nivå. Detta drivet av en rigorös kostnadsoptimering samt intäktsökning.
Andel av VEFs portlj:
<1%
VEFs ägarandel:
2,3%
Segment:
Plattform för
säkerställda
krediter
rupeek.com
BlackBuck är Indiens största digitala plattform för lastbilstransporter.
BlackBuck är Indiens ledande digitala plattform för lastbilstransporter och erbjuder lösningar
för vägtullar, bränslehantering, telematik samt en digital marknadsplats för att optimera logistik
och lastbilsverksamhet. Företaget har även en utlåningslicens som gör det möjligt att erbjuda
finansiering av begagnade fordon till ca. 700k månatliga användare på sin plattform.
VEF gjorde sin första investering på 10 mnUSD i BlackBuck under 3Q21. I november 2024
genomförde VEF en partiell exit i samband med BlackBucks börsintroduktion vilket resulterade i
en bruttoförsäljning på ca. 2 mnUSD samtidigt som VEF behöll 60% av sitt ursprungliga innehav
i det nu börsnoterade bolaget.
Höjdpunkter under året:
BlackBuck börsnoterades framgångsrikt i november 2024, vilket markerar en viktig
milstolpe i bolagets resa. BlackBucks aktiepris ökade med 72% från börsnoteringen till
utgången av 2024.
BlackBuck rapporterade starka kvartalssiffror per december 2024 med en årlig netto-
omttningstillväxt på 45% och en justerad EBITDA-marginal på 34%.
Verkligt värde (USD):
5,2 mn
Andel av VEFs portlj:
1,4%
VEFs ägarandel:
0,5%
Segment:
Digital plattform för
lastbilstransporter
blackbuck.com
50 51
Mexiko
minu fokuserar på anställdas finansiella välbefinnande och erbjuder en digital
kompensations- och förmånsplattform till tusentals mexikanska arbetare.
I ett land där 75% av arbetarna lever fn lönecheck till lönecheck är minus mission att
förttra det finansiella välbefinnandet för miljontals arbetare i Mexiko. minu inr partnerskap
med arbetsgivare som erbjuder sina anställda tillgång till minus plattform, vilken tillhandahåller
över 30 olika förmåner som försäkringar, telemedicin, finansiell utbildning, spar- och kredit-
produkter samt minus marknadsledande erbjudande för salary on-demand och förmånskort.
Den B2B2C-prenumerationsbaserade distributionsmodellen är en win-win för både arbets-
givare och deras anställda vars behov är likställda; minus lösning förbättrar de anslldas
finansiella, fysiska och mentala välbefinnande, vilket leder till finansiellt stabilare och därmed
mer produktiva arbetare.
Höjdpunkter under året:
I november 2024 tillkännagav minu sin Serie B-runda, ledd av QED med deltagande fn
både interna och nya investerare. Kapitlet kommer att användas för att konsolidera deras
position och geografiska täckning i Mexiko.
minu betjänar nu över 2 000 företag. Under året ingick minu även ett partnerskap med
Citibanamex, där deras lösning integrerades i bankens applikation, vilket ger möjlighet att
erbjuda Citibanamex 5 miljoner lönekunder direkt tillgång till sina redan intjänade löner.
Andel av VEFs portlj:
<1%
VEFs ägarandel:
0,6%
Segment:
Salary
on-demand
minu.mx
Konfío erbjuder digitala bank- och mjukvaruverktyg för att driva SMEs tillväxt och
produktivitet i Mexiko genom att erbjuda rörelsekrediter, kreditkort och digitala
betalningslösningar.
SMEs i Mexiko har länge varit underbetjänade av traditionella banker, endast 20% har
tillgång till formell kredit. Konfío adresserar detta problem genom att skapa ett ekosystem av
lösningar utformade för att stödja SMEs tillxt. Kärnan i Konfíos rörelsekapitaln är använd-
ningen av både traditionella och alternativa datakällor samt egenutvecklad teknologi, som
används för att bedöma kreditrisk och generera låneerbjudanden med dynamiska villkor på
under 10 minuter – allt genom en helt digital process. Konfíos bredare produktutbud inkluderar
även kreditkort och digitala betalningslösningar.
Höjdpunkter under året:
Konfío återupptog tillväxten inom viktiga nyckeltal under 2024 och vid utgången av
december 2024 uppgår låneportföljen till 9,4 mdMXN.
Under året säkrade Konfío nytt kapital i en finansieringsrunda ledd av interna investerare.
Rundan förser Konfío med ytterligare resurser för att stärka balansräkningen, accelerera
tillväxten och sdja deras ansökan om en banklicens.
Verkligt värde (USD):
72,8 mn
Andel av VEFs portlj:
19,0%
VEFs ägarandel:
9,8%
Segment:
Finansiella tnster
för SMEs
konfio.mx
Tillväxteuropa
TransferGo är ett lågkostnadsalternativ för digitala pengaöverföringar inriktad på migrant-
kunder över hela världen.
När den globala volymen för pengaöverföringar börjar närma sig 700 mdUSD per år
brister traditionella banker och remitteringsaktörer. De debiterar höga avgifter förngsamma
överföringar. Med hjälp av TransferGo betalar kunder upp till 90% mindre jämfört med traditionella
banker och kan få sina pengar levererade säkert på bara 30 minuter. TransferGo fokuserar på
migrantarbetare, som är några av de mest konsekventa och regelbundna överföringskunderna
i världen, och möjliggör överföringar till fler än 160 länder världen över. Idag betjänar TransferGo
över 8 miljoner kunder, med en stark närvaro på nyckelmarknader som Ukraina, Turkiet och CEE.
Höjdpunkter under året:
I april 2024 säkrade TransferGo en investering på 10 mnUSD från den nya investeraren
Taiwania Capital. Investeringen har sttat TransferGos geografiska expansion och utveckling
av produkterbjudandet under året.
TransferGo tillkännagav ett partnerskap med Tink, den svenska öppna bankplattformen, för
att integrera ”Pay by Bank” i sitt betalningsutbud och därmed erbjuda brittiska kunder en
säker och snabbare metod för internationella överföringar.
Verkligt värde (USD):
26,6 mn
Andel av VEFs portlj:
6,9%
VEFs ägarandel:
11,3%
Segment:
Digitala
internationella
överföringar
transfergo.com
52 53
Pakistan
Mahaana är Pakistans första digitala förmögenhetsrvaltare, designad för att hjälpa den
pakistanska arbetarklassen att mer effektivt placera sina besparingar och pension.
Medan utvecklade marknader sedan länge har anammat hållbara spar- och pensionsmodeller
förlitar sig Pakistan fortfarande på en föråldrad och kostsam förnsbesmd modell. Sparnivå-
erna i Pakistan släpar efter jämförbara regionala länder och pensioner är ofta underfinansierade
och främst investerade i lågavkastande bankinsättningar eller statspapper som inte håller jämna
steg med inflationen, vilket ytterligare belastar företagens balansräkningar och statens budgetar.
Med regulatoriska godkännanden på plats har Mahaana introducerat teknikdrivna lösningar för
förmögenhetsförvaltning i landet och tusentals privat- och företagskunder använder nu platt-
formen för att hantera sitt sparande genom Mahaana Save och Mahaana Invest.
Höjdpunkter under året:
I mars 2024 lanserade Mahaana en bred indexbaserad islamisk ETF för den pakistanska
börsen, Mahaana Islamic Index Exchange Traded Fund (MIIETF). ETF:en syftar till att ge
investerare diversifierad exponering mot den pakistanska aktiemarknaden, till en betydligt
lägre kostnad jämfört med konkurrenterna.
Utöver ETF:en har Mahaana’s Islamic Cash Fund vuxit kraftigt under de senaste 12 månaderna,
efter att fonden i mars 2024 tilldelades AA+ i betyg.
Andel av VEFs portlj:
<1%
VEFs ägarandel:
13,8%
Segment:
Digital förmögen-
hetsförvaltning
mahaana.com
Finja är en digital låneplattform som adresserar SMEs finansiella behov i Pakistan.
Med över 5,2 miljoner SMEs i Pakistan står sektorn för 90% av företagen och 40% av
landets BNP. Trots deras betydelse får SME endast 6–7% av den privata sektorns finansiering,
vilket är betydligt mindre än regionala grannar som Bangladesh och Indien. Genom sin teknik
tillhandahåller Finja rörelsekapitallån till underbetjänade MSMEs, inklusive Kiryana-butiker
och andra verksamheter inom FMCG-leveranskedjan. Dessutom erbjuder Finja Business – ett
bankagnostiskt verktyg för affärshantering – SMEs möjlighet att effektivisera verksamheten
genom att smidigt hantera bankrelationer, löner och leverantörsbetalningar. I linje med State
Bank of Pakistans vision om att utöka SME-finansiering som en katalysator för ekonomisk tillxt
och sysselsättning driver Finja den finansiella inkluderingen av denna avgörande sektor.
Höjdpunkter under året:
Efter försäljningen av deras EMI-licens till den strategiska köparen Opay har Finja genomfört
flera operativa förbättringar de senaste 12 månaderna, vilket avsevärt har minskat förlus-
terna och fört bolagetrmare break-even.
Andel av VEFs portlj:
<1%
VEFs ägarandel:
21,4%
Segment:
Digitala krediter
och betalningar
finja.pk
Abhi är ett bolag, inom finansiellt välbefinnande för företag och deras anställda, som erbjuder
tillgång till redan intjänade löner (earned wage access, ”EWA”), fakturabelåning och lönehan-
teringslösningar i Pakistan och Förenade Arabemiraten.
Abhi förändrar tillngen till finansiella tnster för företag och deras ansllda i Pakistan och
Förenade Arabemiraten. Genom sin EWA-produkt samarbetar Abhi med stora företag för att ge
deras anställda omedelbar tillgång till sina redan intjänade löner. Detta ger anställda möjlighet att
möta sina ekonomiska behov utan att behöva ta dyra snabblån.
Att modernisera lönecykeln är den mest grundläggande förändringarna ett företag kan göra
i förllande till sina anställda, och som ett resultat drar Abhis partnerföretag nytta av en mer
motiverad arbetsstyrka med högre tillfredsställelse och lägre personalomttning. Utöver EWA
stärker Abhi dessa partnerskap genom att erbjuda fakturabelåning och lönehanteringslösningar,
vilket skapar en omfattande uppsättning finansiella verktyg som förenar intressen och förbättrar
företagets effektivitet.
Höjdpunkter under året:
I maj 2024 tillnnagav Abhi ett partnerskap med Saudiarabiens Alraedah Digital Solutions för
att introducera sina produkter på den saudiska marknaden, med ett åtagande att tillsammans
utveckla lokalt anpassade lösningar under tre år.
Andel av VEFs portlj:
<1%
VEFs ägarandel:
10,7%
Segment:
Salary
on-demand
abhi.com.pk
54 55
VEF-aktien
VEF har varit ett noterat bolag sedan 2015. Den 1 juni 2022
tog VEF ett stort steg på resan mot att bli den ledande
investeraren i framtidens fintechbolag på tillväxtmark-
nader genom att flytta från First North Growth Market till
Nasdaq Stockholms huvudlista. Stängningskursen för
året var 2,21 SEK, en ökning med 20% under året. Under
samma period ökade MSCI Emerging Markets-index med
8% i USD. Sedan VEFs bildande har den genomsnittliga
årliga aktiekurstillväxten varit 8%.
Aktie och aktiekapital
VEF AB (publ)s aktiekapital är fördelat på 1 113 917 500
aktier med ett kvotvärde om 0,01 SEK per aktie enligt
nedan tabell. Varje aktie i bolaget berättigar till en röst.
De konvertibla aktierna Klass C 2020–2024 innehas av
koncernledningen och nyckelpersoner i VEF inom ramen
för bolagets långsiktiga incitamentsprogram (LTIP). Klass
C-aktierna är inlösningsbara i enlighet med villkoren i
Bolagets bolagsordning.
Aktieklass Antal aktier Antal röster
Aktiekapital
(SEK)
Stamaktier 1 041 865 735 1 041 865 735 10 550 600
Klass C 2020 31 720 500 31 720 500 321 222
Klass C 2021 7 044 835 7 044 835 71 341
Klass C 2022 9 061 430 9 061 430 91 762
Klass C 2023 11 725 000 11 725 000 118 734
Klass C 2024 12 500 000 12 500 000 126 583
Summa 1 113 917 500 1 113 917 500 11 280 242
Stamaktier
Aktierna handlas på Nasdaq Stockholm under kortnamnet
VEFAB. Vid årsskiftet var det totala antalet utestående
aktier i bolaget 1 113 917 500 varav 1 041 865 735
stamaktier.
Inga Klass C-aktier konverterades till stamaktier under
2024. VEF ägde inga återköpta aktier vid årsskiftet.
Klass C 2020–2024 inlösningsbara, konvertibla
stamaktier
Inom ramen för LTIP för koncernledningen och nyckel-
personer i VEF under 2020-2024, tecknade deltagarna
Klass C-aktier i Bolaget. Bolagets årsstämma den 14 maj
2024 godkände ett nytt LTIP 2024 för sju nyckelpersoner.
Beroende på både substansvärde- och aktiekursutveck-
ling (LTIP 2020–23) eller aktiens totalavkastning (LTIP
2024), kommer vissa eller samtliga Klass C-aktier att lösas
in eller omklassificeras till vanliga stamaktier. Om pre-
stationskraven inte uppfylls kommer incitamentaktierna
att lösas in till nominellt värde och makuleras. Deltagarna
kompenseras för utdelningar och andra värdeöverföringar
till aktieägarna under programmets löptid i enlighet med
villkoren. Eventuell kompensation sker efter programmets
löptid. Deltagarna är även rösträttsberättigade för sina
Klass C-aktier under mätperioden. Under 2024 löstes
3 506 755 Klass C-aktier in och makulerades på grund av
att en LTIP-deltagare avslutade sin anställning.
Ägarstruktur
VEF hade cirka 18 000 aktieägare vid årets slut. I antal
räknat utgör den största kategorin aktieägare privata
investerare och i termer av ägarandelar dominerar insti-
tutionella investerare. Den enskilt största ägarkategorin
utgörs av fonder, vilken den största är Acacia funds
(Conifer Management LLC).
VEF ägde inga återköpta aktier vid årsskiftet.
Emitterade aktier under året
Inga stamaktier emitterades under 2024. 24 225 000
Klass C-aktier under LTIP 2023 och 2024 emitterades
under 2024.
Aktieomsättning
Den totala aktieomttningen under 2024 var 0,7 mdSEK,
med en genomsnittlig daglig omsättning om 2,8 mnSEK
och 1,3 miljoner aktier. Handel har pågått 100% av tiden.
Återköp av egna aktier
På Bolagets årsstämma den 14 maj 2024 förnyades
styrelsen bemyndigande att återköpa aktier. Styrelsen har
inte använt sitt mandat för återköp av aktier och Bolaget
ägde inga återköpta aktier vid årets utgång.
Utdelning
Ingen utdelning föreslås för året.
ISIN-kod SE0016128151
Nasdaq Stockholm
kortnamn (ticker) VEFAB
Bloomberg VEFAB:SS
Financial Times VEFAB:STO
Yahoo Finance VEFAB:ST
Marknaden
VEFs aktier handlas på Nasdaq Stockholm med aktie-
förkortningen VEFAB. Aktuella och historiska aktiepriser
är lätt tillngliga via en rad olika plattformar och pro-
fessionella tjänster som tillhandahåller information och
marknadsdata i realtid.
Största aktieägare
Per 31 december 2024 Antal stamaktier
Antal Klass
C-aktier
Andel av kapital
och röster
Conifer Management LLC 217 718 740 19,5%
Fidelity Investments (FMR) 100 289 621 9,0%
Swedbank Robur Fonder 83 360 000 7,5%
City of London Investment Management 68 095 558 6,1%
Avanza Pension 30 434 815 2,7%
Consilium Investment Management LLC 29 713 569 2,7%
Fidelity International (FIL) 26 275 777 2,4%
Asset Value Investors 24 366 968 2,2%
Robeco 21 928 828 2,0%
Dave Nangle 19 932 581 27 092 500 4,2%
10 största ägarna 622 116 457 27 092 500 58,3%
Övriga ägare (ca. 18 000) 419 749 278 44 959 265 41,7%
Totalt 1 041 865 735 72 051 765 100,0%
Baserat på Euroclear Sweden AB:s data och innehav kända för VEF.
Premie/rabatt mot substansvärdet
December 2015–december 2024
-70%
30%
20%
10%
0%
-30%
-20%
-10%
-50%
-40%
-60%
Dec 15
Dec 24
Dec 23
Dec 22
Dec 21
Dec 16
Dec 17
Dec 18
Dec 19
Dec 20
0 0
Jan 24
Feb 24
Jul 24
Dec 24
Nov 24
Okt 24
Mar 24
Apr 24
Aug 24
Maj 24
Sep 24
Jun 24
82,00
3,00 12
1,00 4
2
6
10
Aktieprisutveckling och omsättning 2024
VEF aktiepris (SEK) MSCI EM-index (SEK, justerat)
VEF genomsnittlig aktieomsättning (mnSEK, höger skala)
56 57
Förvaltningsberättelse
Styrelsen för VEF AB (publ), organisationsnummer
559288-0362, med säte i Stockholm, Sverige, avger
rmed årsredovisning och koncernredovisning för
verksamhetsåret 1 januari 2024–31 december 2024.
VEF AB (publ) registrerades som ett lagerbolag den
7 december 2020 men bytte namn till VEF AB (publ)
och blev aktivt den 28 maj 2021. Huvudkontoret finns på
ster Samuelsgatan 1, 111 44 Stockholm, Sverige. VEF
AB (publ)s stamaktier är noterade på Nasdaq Stockholm
under kortnamnet VEFAB.
Koncernredovisningen presenteras i USD och moder-
bolagets presentationsvaluta är SEK enligt svensk
lagstiftning.
Denna årsredovisning och koncernredovisning godkän-
des av styrelsen den 26 mars 2025.
Affärsidé
VEF investerar i privata snabbväxande fintechbolag på
tillxtmarknader. VEF tar minoritetsposter och är aktiva
investerare med styrelserepresentation i de flesta av
portljbolagen. Vårt syfte är att skapa långsiktigt och
llbart värde för våra aktieägare genom att investera i
framtidens bolag fokuserat på finansiella tjänster och med
ett speciellt fokus på tillxtmarknader. VEF strävar alltid
efter att stötta de bästa entreprenörerna på varje mark-
nad. Per den 31 december 2024 har VEF investeringar i
15 bolag inom alla områden av finansiella tjänster, inklusive
betalningar, krediter, kapitalförvaltning, embedded
finance och molnbaserade redovisningstjänster.
Strategi
VEFs strategi är att investera i privata fintechbolag med
hög värdeökningspotential i tillväxtmarknader.
Koncernstruktur
Per den 31 december 2024 består VEF-koncernen av det
svenska moderbolaget VEF AB (publ) och tre helägda
dotterbolag; VEF Cyprus Limited, VEF Fintech Ireland
Limited och VEF UK Ltd. VEF Cyprus Limited fungerar
som det huvudsakliga investeringsbolaget i koncernen
och äger tolv av femton investeringar på balansdagen.
VEF AB (publ) håller de tre återstående investeringarna
(BlackBuck, Juspay och Rupeek) och agerar även som
ett servicebolag, tillsammans med VEF Fintech Ireland
Limited och VEF UK Ltd, och tillhandahåller administra-
tions- och investeringssupporttjänster till koncernen.
Viktiga händelser under året
Förändringar i portföljen
Under året genomfördes inga investeringar i nya eller
befintliga portföljbolag. Under 4Q24 börsnoterades VEFs
indiska portföljbolag BlackBuck på den indiska börsen.
VEF avyttrade 40% av sitt innehav i bolaget i samband
med börsintroduktionen, vilket genererade en bruttolikvid
på c. 2 mnUSD.
Återköpsmandat
På Bolagets årsstämma den 14 maj 2024 förnyades
styrelsen bemyndigande att återköpa aktier. Styrelsen har
inte använt sitt mandat för återköp av aktier och Bolaget
ägde inga återköpta aktier vid årets utgång.
Koncernens resultat
Under året var resultatet från finansiella tillgångar värde-
rade till verkligt värde över resultaträkningen -78,4 mnUSD
(74,4). Administrations- och driftkostnader var -6,5 mnUSD
(-7,1). Årets resultat efter skatt blev -89,9 mnUSD (60,1).
Portföljutveckling
Under 2024 minskade VEFs substansvärde i USD med
20%. Portföljvärdesförändringen utgörs främst av värde-
minskning i Creditas och Konfío. VEFs substansvärde
per aktie minskade med 20% i USD och 13% i SEK under
året medan VEFs aktiepris ökade med 20% i SEK. Under
samma period ökade MSCI Emerging Markets-index med
8% i USD.
Under året gjordes inga investeringar i finansiella
tillngar (2023: 8.0 mnUSD). Per den 31 december 2024
var VEFs tre största investeringar i procent av portföljen
Creditas (37,1%), Juspay (21,9%) och Konfío (19,0%).
Likviditet
Koncernens likvida medel, definierade som kassa och
bankbehållning, uppgick den 31 december 2024 till 8,7
mnUSD (17,7). Koncernen har även investeringar i penning-
marknadsfonder som en del av sin likviditetshantering.
Per den 31 december 2024 värderades likviditetsplace-
ringarna till 4,1 mnUSD (3,9) baserat på den senaste
stängningskursen.
Eget kapital
Redovisat eget kapital uppgick till 353,0 mnUSD per den
31 december 2024 (442,2). Minskningen av eget kapital
om 89,2 mnUSD under 2024 är främst relaterad till omvär-
deringen av den underliggande investeringsportföljen till
följd av justerade värderingar för de noterade jämförelse-
bolagen och försvagning av lokala valutor, vilket till viss del
motverkades av förbättrade prognoser för en majoritet av
portföljbolagen.
Vid utgången av 2024 innehar VEF inga återköpta aktier
i bolaget.
Kassaflöde
Kassaflödet från den löpande verksamheten för inne-
varande år uppgick till -4,3 mnUSD (24,1). Kassafdet
från finansieringsverksamheten uppgick till -4,0 mnUSD
(-17,7). Likviditeten från BlackBucks börsintroduktion och
kupongbetalningar på hållbarhetsobligationerna var de
större kassaflödespåverkande händelser under året. Årets
kassaflöde uppgick till -8,3 mnUSD (6,3).
Anställda
Vid årets slut hade koncernen 8 anställda (9).
Information om moderbolaget
Moderbolaget VEF AB (publ) är ett svenskt aktiebolag,
registrerat i Sverige och verkar enligt svenskt lag. VEF AB
(publ) är gruppens holdingbolag och äger direkt samtliga
bolag i koncernen.
Moderbolagets förvaltningsberättelse
och dess finansiella rapporter
VEF (AB) publ grundades 7 december 2020 och började
bedriva verksamhet i maj 2021. Moderbolagets rapporte-
ringsvaluta är SEK och inte densamma som koncernens
rapporteringsvaluta, USD pga. svensk lagstiftning.
Resultat
För räkenskapsåret 2024 var moderbolagets nettoresultat
37,2 mnSEK (100,2) främst relaterat till följande finansiella
poster:
Resultat från finansiella tillgångar värderade till verkligt
värde via resultaträkningen uppgick till 154,9 mnSEK
(219,2) avseende omvärderingar i Juspay, BlackBuck
och Rupeek samt investeringar i likviditetsplaceringar.
Rörelsekostnaderna uppgick till -44,2 mnSEK (-42,2).
Finansnettot uppgick till -37,3 mnSEK (-80,1) bes-
ende av räntekostnader och valutakursvinster.
Likvida medel
Moderbolaget har investerat i penningmarkandsfonder
som en del av sin likviditetshantering. Per den 31 december
2024 uppgick investeringarna i penningmarknadsfonder till
45,2 mnSEK (39,1). Moderbolagets likvida medel uppgick
till 78,2 mnUSD (171,6).
Aktiekapital och antal aktier
Vid årets slut uppgick det egna kapitalet till 3 274,1 mnSEK
(3 232,2).
Under året har inga stamaktier återköpts.
Antalet utestående aktier vid årets slut var 1 113 917 500
varav 1 041 865 735 stamaktier och 72 051 765 Klass
C-aktier.
Kassaflöde
Kassaflödet från den löpande verksamheten för inneva-
rande år uppgick till -54,7 mnSEK (280,2). Kassaflödet
från finansieringsverksamheten uppgick till -41,7 mnSEK
(-178,3), i huvudsak hänförligt till kupongbetalningar.
Årets kassafde uppgick till -96,3 mnSEK (101,9).
Risker och riskhantering
Risker, riskhantering och hantering av finansiella risker, dvs
valutakurs-, ränte-, likviditets-, finansierings- och kreditrisk
beskrivs i Not 2, vilken också är tillämplig för moderbolaget.
Flerårsöversikt (TUSD) Not 2024 2023 2022 2021 2020
Eget kapital och substansvärde 23 352 961 442 229 381 831 761 728 388 066
Substansvärde, förändring, % -20% 16% -50% 96% 56%
Substansvärde/aktie, USD 23 0,34 0,42 0,37 0,73 0,47
Substansvärde, TSEK 23 3 881 918 4 440 677 3 981 466 6 884 560 3 178 263
Substansvärde/aktie, SEK 23 3,73 4,26 3,82 6,61 3,83
Aktiepris, SEK 2,21 1,84 2,45 6,05 4,04
Likvida medel 8 681 17 708 8 612 11 131 4 224
Resultat från finansiella tillgångar värderade till verkligt värde
via resultaträkningen
-78 365 74 395 -369 936 284 574 84 672
Årets resultat -89 863 60 066 -377 359 275 513 79 454
Resultat/aktie, USD 23 -0,09 0,06 -0,36 0,30 0,11
Kassaflöde använt i den löpande verksamheten -4 284 24 063 -47 972 -90 125 -59 831
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -3 994 -17 726 48 278 97 767 58 186
Årets kassaflöde -8 278 6 337 306 7 642 -1 645
58 59
Organisation och styrelse
Styrelsens, revisions- och ersättningsutskottets arbete
och sammansättning finns beskrivet i detalj i bolagsstyr-
ningsrapporten på sida 93.
Vid årets slut hade moderbolaget 3 anställda (4).
Framtida utveckling
VEF ger ingengledning om den framtida utvecklingen
efter 2024 men bolaget är finansiellt väl positionerat för
framtiden och strävar efter att fortsätta utveckla sub-
stansvärdet. VEF har kontinuerlig finansiell kapacitet att
driva verksamheten i enlighet medllande strategi och
målsättning. För en detaljerad redovisning av riskerna med
att investera i VEF, vänligen se Not 2.
Nuvarande marknadsmiljö
Utvecklingen för risktillgångar var blandad under 2024.
Året startade med fortsatt positivt momentum från
2023, med förväntningar på ytterligare räntenkningar.
Volatiliteten ökade under året. I Brasilien, vår huvud-
marknad, överskuggades lättnader i penningpolitiken av
växande fiskala risker. Som reaktion på en försvagande
valuta ändrade centralbanken kurs under andra halvåret
2024 och började strama åt penningpolitiken. Detta
försvagade valutan ytterligare och under 4Q24 föll viktiga
jämförbara latinamerikanska fintechbolag som Meli, Nu,
XP och Banco Inter med 17–37% QoQ. Under året upp-
visade de globala fintechindexen ARKF och FINX som VEF
följer en positiv avkastning på 34% respektive 23%.
Venture-marknaderna fortsätter att återhämta sig
med en ökad investeringsaktivitet i alla olika stadier, nya
fonder som lanseras och framför allt genomförs exits
(M&A, börsnoteringar och sekundär försäljning) återigen.
Trots den starka aktieprisutvecklingen under 2024 (+20%)
fortsätter VEFs aktie att handlas med betydande rabatt
gentemot det senaste rapporterade substansvärdet.
VEFs finansiella ställning är fortsatt bekväm med en solid
balansräkning och 12,8 mnUSD i likviditet vid utngen
av 2024. Noterbart är att över 90% av vår aktiva portlj
redan har uppnått eller har kapacitet att nå break-even
utan ytterligare finansiering, resterande bolag har en
genomsnittligt vägd kassalikviditet på 27 månader.
Riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
beskrivs i bolagsstyrningsrapporten på sida 94.
Bolagsstyrningsrapport
VEF lämnar en separat bolagsstyrningsrapport i enlighet
med årsredovisningslagen, vilken är inkluderad i detta
dokument på sidorna 92–98.
llbarhetsarbete och hållbarhetsrapport
VEFs hållbarhetsarbete är inkluderat i detta dokument på
sidorna 34–41 ”Hållbarhetsrapport” samt sidorna 100–107
llbarhetsnoter. VEF har för 2024 frivilligt upprättat en
hållbarhetsrapport.
Väsentliga händelser efter årets slut
VEFs brasilianska innehav Gringo har förvärvats av det
NYSE-listade betalbolaget Corpay. Som en del av affären
har VEF och andra ägare helt avyttra sina innehav i Gringo.
Transaktionen resulterade i en nettolikvid på 15,2 mnUSD
för VEF, vilken mottogs i mars 2025.
Vinstdisposition
Följande vinstmedel i moderbolagets står till årsstämmans
förfogande (SEK):
Överkursfond 2 946 234 703
Balanserade vinstmedel 279 408 066
Årets resultat 37 175 087
Totalt 3 262 817 856
Styrelsen föreslår härmed att dessa vinstmedel fördelas
enligt följande:
Balanseras i ny räkning: 3 262 817 856
För ytterligare information om moderbolagets resultat och
finansiella status hänvisas till resultaträkningen, balans-
räkningen samt noter till bokslutet.
Koncernens finansiella rapporter
Koncernens resultaträkning
TUSD
Not
2024
2023
Resultat från finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
3,4
-78 3 6 5
74 3 95
Övriga intäkter
18
Administrations- och driftkostnader
5-7
-6 494
-7 1 1 6
Rörelseresultat
-84 859
67 297
Finansiella intäkter och kostnader
Ränteintäkter
493
531
Räntekostnader
-4 279
-7 9 6 6
Resultat från valutakursdifferenser, netto
2 617
336
Totala finansiella intäkter och kostnader
8
-1 169
-7 09 9
Resultat före skatt
-86 028
60 198
Skatt
9
-3 835
-132
Årets resultat
-89 863
60 066
Resultat per aktie, USD
23
-0,0 9
0,06
Resultat per aktie efter utspädning, USD
23
-0,0 9
0,06
Koncernen har inga poster att redovisa som övrigt totalresultat ochrför är periodens nettoresultat detsamma som totalresultatet för perioden.
60 61
Koncernens balansräkning
TUSD
Not
31 dec 2024
31 dec 2023
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar
Hyreslokaler och inventarier
10
49
100
Totala materiella anläggningstillgångar
49
100
Finansiella anläggningstillgångar
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen:
11-13
Eget kapitalinstrument
379 565
460 020
Likvidplaceringar
4 107
3 893
Övriga finansiella tillgångar
11
34
35
Totala finansiella anläggningstillgångar
383 706
463 948
OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR
Skattefordringar
51
27 7
Övriga kortfristiga fordringar
14
76
191
Förutbetalda kostnader
15
98
1 23
Likvida medel
11,16
8 681
17 708
Totala omsättningstillgångar
8 906
18 299
TOTALA TILLGÅNGAR
392 661
482 347
EGET KAPITAL (inklusive periodens resultat)
352 961
442 229
LÅNGFRISTIGA SKULDER
Långfristiga skulder
11,17
35 763
38 891
Uppskjuten skatteskuld
9
3 300
Totala långfristiga skulder
39 063
38 891
KORTFRISTIGA SKULDER
Leverantörsskulder
93
40
Skatteskulder
54
64
Övriga kortfristiga skulder
18
163
195
Upplupna kostnader
19
327
9 28
Totala kortfristiga skulder
637
1 227
TOTALT EGET KAPITAL OCH SKULDER
392 661
482 347
Koncernens förändringar i eget kapital
ÖvrigtBalanserat
TUSD
Not
Aktiekapital
tillskjutetresultatTotalt
kapital
Eget kapital per 1 jan 2023
1 318
94 892
285 621
381 831
Periodens resultat
60 066
60 066
Transaktioner med ägare:
Makulering av aktier
-12
-2 899
-2 912
Fondemission
12
2 899
2 912
Värde på anställdas tjänstgöring:
7
Personaloptionsprogram
6
6
Aktiebaserade incitamentsprogram
326
326
Eget kapital per 31 dec 2023
1 318
95 224
345 687
442 229
Eget kapital per 1 jan 2024
1 318
95 224
345 687
442 229
Periodens resultat
-89 863
-89 863
Transaktioner med ägare:
Makulering av aktier
-3
-3
-6
Fondemission
3
3
6
Värde på anställdas tjänstgöring:
7
- Personaloptionsprogram
3
3
- Aktiebaserade incitamentsprogram
24
568
592
Eget kapital per 31 dec 2024
1 342
95 798
255 821
352 961
62 63
Koncernens kassaflödesanalys
TUSD
Not
2024
2023
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Resultat före skatt
-86 028
60 198
Justering för icke-kassaflödespåverkande poster:
Ränteintäkter/-kostnader, netto
3 786
7 435
Valutakursvinster/-förluster, netto
-2 617
-336
Avskrivningar
50
56
Resultat från finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
78 365
-74 3 95
Övriga icke-kassaflödespåverkande poster
570
333
Justering för kassaflödespåverkande poster:
Förändringar i kortfristiga fordringar
141
-74 5
Förändringar i kortfristiga skulder
-632
-103
Justerat kassaflöde använt i den löpande verksamheten
-6 365
-7 5 57
Investeringar i finansiella tillgångar
-8 000
Försäljning av finansiella tillgångar
1 876
39 159
Erhållna räntor
493
531
Betald skatt
-28 8
-7 0
Totalt kassaflöde från/använt i den löpande verksamheten
-4 284
24 063
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Betald ränta på hållbarhetsobligationer
-4 018
-7 52 1
Inbetalning från emission av hållbarhetsobligationer, brutto
38 278
Inlösen av hållbarhetsobligationer
-48 483
Inbetalning från nyemission genom personaloptioner
24
Totalt kassaflöde från/använt i finansieringsverksamheten
-3 994
-17 726
Årets kassaflöde
-8 278
6 337
Likvida medel vid årets början
17 708
8 612
Kursdifferens i likvida medel
-74 9
2 759
Likvida medel vid årets slut
8 681
17 708
Alternativa nyckeltal
Not 2024 2023
Soliditet 23 89,9% 91,7%
Substansvärde, USD 23 352 960 944 442 229 211
Valutakurs på balansdagen, USD/SEK 11,00 10,04
Substansvärde/aktie, USD 23 0,34 0,42
Substansvärde/aktie, SEK 23 3,73 4,26
Substansvärde, SEK 23 3 881 917 760 4 440 676 513
Aktiepris, SEK 2,21 1,84
Premie/rabatt(-) mot substansvärdet 23 -40,8% -56,9%
Vägt genomsnittligt antal aktier för perioden 23 1 041 865 735 1 041 865 735
Vägt genomsnittligt antal aktier för perioden efter full utspädning 23 1 041 865 735 1 041 865 735
Antal aktier vid periodens slut 23 1 041 865 735 1 041 865 735
Antal aktier vid periodens slut efter full utsdning 23 1 041 865 735 1 041 865 735
Alternativa nyckeltal (Alternative Performance Measures)
följer riktlinjer utgivna av the European Securities and
Markets Authority (ESMA). Med alternativa nyckeltal avses
finansiella mått som inte finns definierade inom ramen för
International Financial Reporting Standards (IFRS).
VEF använder regelbundet alternativa nyckeltal i sin
kommunikation för att förbättra jämförelser mellan olika
tidsperioder och ge analytiker, investerare och andra
intressenter en djupare inblick i VEFs utveckling.
Det är viktigt att notera att inte alla företag beräknar
alternativa nyckeltal med samma metod och därför är
användbarheten av dess nyckeltal begnsad och ska
inte användas som ett substitut för finansiella mått inom
ramen för IFRS.
En presentation av våra alternativa nyckeltal återfinns
nedan. För mer information om hur vi beräknar dessa
nvisas till Not 23.
64 65
Koncernens noter till bokslutet
(Belopp i TUSD om annat ej framgår)
Not 1 Redovisningsprinciper
Grund för redovisning
VEF AB (publ) upprättar koncernredovisning i enlighet med International
Financial Reporting Standards (IFRS) utfärdade av International
Accounting Standards Board (IASB) och tolkningar utfärdade av
International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC),
som antagits av EU. Dessutom har svenska Rådet för finansiell rappor-
terings rekommendation RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för
koncerner och Årsredovisningslagen tillämpats. Moderbolaget tillämpar
samma redovisningsprinciper som koncernen, förutom i de fall som
beskrivs i Not M.1 Väsentliga redovisningsprinciper (sida 80), enligt det
svenska Rådet för finansiell rapporteringsrekommendation RFR 2. Att
upprätta rapporter i överensstämmelse med IFRS kräver användning
av en del viktiga uppskattningar för redovisningndamål. Vidare krävs
att ledningen gör vissa bedömningar vid tillämpningen av koncernens
redovisningsprinciper. De områden som innefattar en hög grad av
bedömning, som är komplexa eller sådana områdenr antaganden
och uppskattningar är av väsentlig betydelse för koncernredovisningen
anges i Not 3.
Ändringar i redovisningsprinciper och upplysningar
Nya och ändrade standarder som tilmpas av koncernen
Inga nya IFRS eller IFRIC-tolkningar har en väsentlig inverkan på
koncernen 2024.
Nya standarder och tolkningar som ännu inte tillämpas
Den internationella redovisningsstandarden (IASB) har publicerat IFRS
18 Presentation och upplysningar i finansiella rapporter, som ännu inte
tilmpas av VEF. IFRS 18 utfärdades i april 2024. Standarden kommer att
träda i kraft den 1 januari 2027 och har ännu inte antagits av Europeiska
Unionen. Den nya standarden ertter IAS 1 och inr nya krav, främst
gällande presentationen av finansiella rapporter och upplysningar om
vissa prestationsmått. Påverkan på koncernens finansiella rapportering
utvärderas för närvarande. Inga övriga IFRS eller IFRIC-tolkningar
som ännu inte har trätt i kraft väntas ha någon väsentlig inverkan på
koncernen.
Räkenskapsår
Räkenskapsåret omfattar perioden 1 januari till 31 december.
Koncernredovisningsprinciper
Koncernredovisningen har upprättats enligt anskaffningsvärdemetoden
förutom vad beträffar omvärdering av finansiella instrument värderade
till verkligt värde via resultaträkningen.
Dotterbolag
VEF AB (publ) är ett investeringsbolag vars afrsidé är att identifiera
och investera i fintechbolag i tillxtmarknader, företdesvis marknader
med stora populationer och starka tillväxtprofiler för finansiella tjänster.
VEF AB (publ) är koncernens moderbolag medan VEF Cyprus Limited
hanterar investeringsportföljen och VEF Fintech Ireland Limited och VEF
UK Ltd tillhandahåller investerings- och affärsstödtjänster till moder-
bolaget och VEF Cyprus Limited.
VEF kategoriseras enligt IFRS 10 som ett investmentbolag och
ska inte konsolidera innehav i dotterbolag eller tillämpa IFRS 3
Rörelseförvärv när VEF erhåller bestämmande inflytande, undantaget
dotterbolag som tillhandahåller tjänster med koppling till VEFs investe-
ringsverksamhet, vilka konsolideras i de finansiella rapporterna enligt
förvärvsmetoden.
Innehav i intresseretag
Investeringar i vilka koncernen har rätt att utöva ett betydande infly-
tande, vilket normalt är fallet då företaget äger mellan 20% och 50% av
rösterna. VEF tillämpar undantaget fn kapitalandelsmetoden i IAS 28
r sin andel i intresseföretag och redovisar därmed sina investeringar
i intresseretag till verkligt värde via resultatkningen i enlighet med
IFRS 9.
Segmentsrapportering
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer med den
interna rapportering som lämnas till den högsta operativa beslutsfatta-
ren, liksom i aktiebolag som omfattas av svenska aktiebolagslagen och
svenska bolagsstyrningskoden. Som investmentbolag är Bolagets VD
djupt involverad i investeringsbeslut och uppföljning av portföljbolagens
utveckling, varför Bolagets VD identifierats som VEFs högsta operativa
beslutsfattare i fråga om internrapportering. I den interna koncernrap-
porteringen finns bara ett rörelsesegment.
Rapporterings- och funktionell valuta
Koncernen och dotterbolag presenteras i USD eftersom det är den
valuta i vilken majoriteten av koncernens transaktioner är denomine-
rade, därav är USD även koncernens funktionella valuta. Moderbolagets
presentationsvaluta är i SEK och inte i USD som koncernen tilmpar,
på grund av att svensk lagstiftning endast tillåter moderbolaget att
använda SEK eller EUR som presentationsvaluta. I denna rapport
avrundas alla belopp till närmaste tusental, om inte annat anges.
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde med
avdrag för avskrivningar. Avskrivningar för inventarier, installationer och
utrustning görs linjärt över den beräknade nyttjandeperioden på fem år.
Investeringar och andra finansiella tillgångar
Klassificering
Koncernen klassificerar sina finansiella tillgångar utifrån följande
kategorier:
finansiella tillgångar som redovisas till verkligt värde via resultat-
räkningen, och
finansiella tillgångar som redovisas till upplupet anskaffningsvärde.
Klassificeringen av investeringar i skuldinstrument beror på koncernens
afrsmodell för hantering av finansiella tillgångar och de avtalsenliga
villkoren för tillgångarnas kassaflöden. För tillgångar värderade till
verkligt värde redovisas vinster och förluster i resultaträkningen.
Redovisning och borttagande från balansräkningen
Köp och försäljningar av finansiella tillgångar redovisas på affärsdagen,
det datum då koncernen förbinder sig att köpa ellerlja tillgången.
Finansiella tillgångar tas bort från balansräkningen när rätten att erhålla
kassaflöden från instrumentet har löpt ut eller har överförts och koncer-
nen har överfört i stort sett alla risker och förmåner som är förknippade
med äganderätten.
Värdering
Finansiella tillngar värderas initialt till verkligt värde plus, i de fall
tillgången inte redovisas till verkligt värde via resultaträkningen, trans-
aktionskostnader direkt hänförliga till köpet. Transaktionskostnader
nrliga till finansiella tillgångar som redovisas till verkligt värde via
resultaträkningen kostnadsförs direkt i resultaträkningen.
Räntebärande tillgångar
Klassificeringen av räntebärande tillgångar beror på koncernens
affärsmodell för att förvalta tillgången och kassaflödesegenskaperna
hos tillgången. Det finns två kategorier där koncernen klassificerar sina
skuldinstrument, nämligen upplupet anskaffningsvärde och till verkligt
värde via resultaträkningen.
Aktier
Koncernen värderar samtliga aktieinvesteringar till verkligt värde via
resultaträkningen. Utdelningar från sådana investeringar fortsätter att
redovisas i resultaträkningen som utdelningsintäkt när koncernens rätt
att erhålla betalning har fastställts.
Förändringar i verkligt värde på finansiella tillgångar redovisas i
rörelseresultatet i resultaträkningen.
Nedskrivningar
Koncernen bedömer på framtidsbasis de förväntade kreditförlusterna
tillhörande sina räntebärande tillgångar redovisade till upplupet anskaff-
ningsvärde. Den tillämpade nedskrivningsmetoden beror på om det har
skett en betydande ökning av kreditrisken. För rörelsefordringar tillämpar
koncernen det förenklade tillvägagångssättet enligt IFRS 9, vilket
kräver att förväntade livstidsförluster redovisas från första redovisning
av fordringarna. För närvarande har koncernen inga väsentliga skuld-
instrument upptagna till upplupet anskaffningsvärde. De förväntade
kreditförlusterna för moderbolagets fordringar på koncernföretag anses
vara obetydliga och därr redovisas ingen förväntad kreditförlust för
dessa fordringar.
Finansiella skulder
Upplåning redovisas inledningsvis till verkligt värde, netto efter
transaktionskostnader. Upplåning redovisas därefter till upplupet
anskaffningsvärde och eventuell skillnad mellan erhållet belopp (netto
efter transaktionskostnader) och återbetalningsbeloppet redovisas i
resultaträkningen fördelat över låneperioden, med tillämpning av effek-
tivräntemetoden. Upplåning klassificeras som kortfristiga skulder om
inte koncernen har en ovillkorlig rätt att skjuta upp betalning av skulden i
åtminstone 12 månader efter rapportperiodens slut.
Likvida medel
Likvida medel definieras som kassa och banktillgodohavanden och
övriga kortfristiga placeringar med förfallodag inom tre månader från
anskaffningstidpunkten.
Aktiekapital
Transaktionskostnader som direkt kan hänras till emission av nya
aktier redovisas i eget kapital som ett avdrag fn emissionslikviden.
Vid återköp av egna aktier redovisas transaktionen som en reduktion av
balanserad vinst med köpeskillingen efter transaktionskostnader.
Aktuell och uppskjuten skatt
Den aktuella skattekostnaden beräknas på basis av de skatteregler
som på balansdagen är beslutade eller i praktiken beslutade i de länder
där moderföretagets dotterföretag och intresseföretag är verksamma
och genererar skattepliktiga intäkter. Uppskjuten skatt redovisas i sin
helhet, enligt balansräkningsmetoden, på alla temporära skillnader som
uppkommer mellan det skattemässiga värdet på tillgångar och skulder
och dessas redovisade värden i koncernredovisningen.
Ersättningar till anställda
Kortfristiga ersättningar till anställda
Skulder för löner och ersättningar, inklusive icke-monetära förmåner,
som förväntas bli reglerade inom 12 månader efter räkenskapsårets slut,
redovisas som kortfristiga skulder till det odiskonterade belopp som
rntas bli betalt när skulderna regleras. Kostnaden redovisas i takt
med att tjänsterna utförs av de anställda. Skulderna redovisas under
Övriga kortfristiga skulder i balansräkningen.
Pensionsåtaganden
Koncernens avgiftsbestämda pensionsplaner baseras på svensk
marknadspraxis. Koncernen har inga ytterligare betalningsförpliktelser
r avgifterna är betalda. Avgifterna redovisas som en kostnad under
Administrations- och driftskostnader i resultaträkningen när de förfaller.
Aktiebaserade ersättningar
Moderbolaget använder en aktiebaserad kompensationsplan.
Ersättningar till anställda i form av optioner ska värderas till verkligt
värde och redovisas som en kostnad. Det totala beloppet kostnadsförs
under den tid under vilken den anställdes rättigheter intjänas och
bestäms utifrån det verkliga värdet hos optionerna, exklusive inverkan
av icke marknadsanknutna intjänandevillkor (till exempel lönsamhet och
substansvärdeutveckling). Icke marknadsanknutna intjänandevillkor
inkluderas i antagandena om de antal optioner som kommer att
kunna utnyttjas. Vid varje balansdag ska företaget revidera det antal
optioner som förväntas kunna utnyttjas, varvid eventuella avvikelser
från de ursprungliga uppskattningarna redovisas i resultaträkningen
med en motsvarande justering av eget kapital över den återstående
intjänandeperioden.
Erhållna intäkter, netto efter direkt hänförliga transaktionskostnader,
krediteras aktiekapitalet till nominellt värde och överkursfond när
optionerna utnyttjas. För mer information se Not 7.
Aktiebaserade incitamentprogram (LTIP)
I enlighet med IFRS 2 kommer kostnaderna för de långsiktiga inci-
tamentsprogrammen, inklusive sociala avgifter när applicerbart, att
redovisas över resultaträkningen under programmets intjänandeperiod.
Värdet redovisas i resultaträkningen som en personalkostnad under
rörelsekostnader, fördelad över intjänandeperioden med motsvarande
ökning av eget kapital. Den redovisade kostnaden motsvarar verkligt
värde på det uppskattade antalet aktier som förväntas tillföras. Denna
kostnad justeras i efterföljande perioder för att återspegla det faktiska
antalet aktier. Ingen justering görs dock när aktierna löper ut om aktie-
kursrelaterade villkor inte når nin. När programmet löpt ut levereras
aktier till anställda och redovisas i eget kapital. För mer information, se
Not 7.
Intäktsredovisning
Intäkter innefattar det verkliga värdet av vad som erhållits eller kommer
att erhållas från koncernens löpande verksamhet.
För aktier som innehas såväl vid ingången som utgången av året
utgörs värdeförändringen av skillnaden i marknadsvärde mellan dessa
tillfällen. För aktier som förvärvats under året utgörs värdeföränd-
ringen av skillnaden mellan anskaffningsvärdet och marknadsvärdet
vid utgången av året. För aktier som avyttrats under året utgörs
värdeförändringen av skillnaden mellan erhållen likvid och värdet vid
ingången av året. Samtliga värdeförändringar redovisas under rubriken
Resultat fn finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via
resultaträkningen”.
Utdelningsintäkter intäktförs redovisningsmässigt när utdelnings-
intäkten bedöms som säker. Vidare redovisas utdelningsintäkter
inklusive källskatt. Dessa källskatter upptas som en kostnad i resultatre-
dovisningen eller som en kortfristig fordran beroende på om källskatten
är återbetalningsbar eller ej.
Ränteintäkter pångfristiga lånefordringar intäktsredovisas fördelat
över löptiden med tillämpning av effektivräntemetoden. När värdet på
en fordran har gått ner, minskar koncernen det redovisade värdet till det
återvinningsbara värdet, vilket utgörs av bedömt framtida kassaflöde,
diskonterat med den ursprungliga effektiva räntan för instrumentet,
och fortsätter att lösa upp diskonteringseffekten som ränteintäkt.
Ränteintäkter på nedskrivna långfristiga lånefordringar redovisas till
ursprunglig effektiv ränta.
Ränteintäkter på kortfristiga lånefordringar och övriga fordringar
redovisas med beaktande av upplupen ränta på transaktionsdagen.
Övriga betalningar som koncernen erhåller inom ramen för dess
löpande verksamhet redovisas som övriga intäkter i resultaträkningen.
Leasing
Koncernens leasingavtal avser kontorshyror. När ett nytt leasing-
avtal ingås värderas den leasade tillgången till anskaffningsvärde.
Kortfristiga leasingavtal och leasingavtal av tillgångar med lågt värde
är undantagna. Samtidigt redovisas en leasingskuld som representerar
skyldigheten att betala leasingbetalningar för de leasade tillgångarna.
Leasingskulden värderas till nuvärdet av leasingbetalningarna som
inte betalas vid det datumet. Den vägda genomsnittliga inkrementella
upplåningsräntan som tillämpas för att mäta leasingskulder för lokaler
är 6,10% .
66 67
Not 2 Finansiell riskhantering
I sin verksamhet utsätts VEF-koncernen för:
1) Investerings- och andra afrsrisker
2) Marknadsrisk
3) Finansiella risker inklusive pris-, valutakurs-, ränte-, kredit-, likvidi-
tets- och finansieringsrisk
4) Juridiska och regulatoriska risker
Riskhantering
Riskhantering utförs av ledningen enligt policyer som godkänts av
styrelsen. Riskhantering är en integrerad del av koncernens processer,
vilket inner att kontroll och ansvar för kontroll ligger nära affärsverk-
samheten, finans och juridik.
1) Investerings- och andra afrsrisker
Risker relaterade till portföljbolagens verksamhet
All affärsverksamhet i portföljbolagen är förknippad med risken för
förluster på grund av till exempel bristfälliga förfaranden, underlåtenhet
att öka och förttra funktionaliteten och kvaliteten på befintliga
produkter och tjänster, misslyckande att förlänga befintliga licensavtal
till gynnsamma villkor, misslyckande att förbli konkurrenskraftiga eller
lansera nya produkter och tnster och att framngsrikt optimera
produktionen och införa kostnadsminskande åtgärder.
Beroende av nyckelpersoner
VEF är beroende av sina ledande befattningshavare och styrelseleda-
ter. Det kan inte uteslutas att VEF allvarligt kan påverkas om någon
av de ledande befattningshavarna lämnar koncernen eller om koncer-
nen i framtiden inte lyckas rekrytera relevanta personer.
Avyttrandehantering
VEF har en uttrycklig exitstrategi för att sälja sina innehav i portföljbolag
till strategiska investerare eller via marknaden. Det finns en risk att VEF
inte lyckas sälja sina innehav till det pris som upptagits i balansräk-
ningen vid avyttringstillfället.
Exponering mot företag i tidigt utvecklingsskede
Huvuddelen av investeringsportföljen består av investeringar i nystar-
tade företag och andra företag i ett tidigt stadium av tillxt. Sådana
företag genererar vanligtvis negativa kassaflöden och kommer sällan
att betala utdelning till sina investerare, främst på grund av att vinsten
vanligtvis återinvesteras i verksamheten för att driva tillväxt och skapa
aktieägarvärde.
Förvärvsrisker
VEF förrvar ofta andelar i onoterade företag. Sådana förvärv kan
medföra operativa risker, såsom behovet av att identifiera investerings
och förrvsmöjligheter på gynnsamma villkor och om det inte kan
påverka företagets operativa eller konkurrensmässiga miljö.
2) Marknadsrisk
Tillväxtmarknader och landspecifika risker
Flera portföljföretag är grundade i och/eller verkar i tillväxtländer, särskilt
Brasilien, Mexiko och Indien. Eftersom sådana länder fortfarande, ur
ekonomisk synvinkel, är i en utvecklingsfas kan investeringar påverkas
av ovanligt stora fluktuationer i resultat och förluster och andra faktorer
utanr företagets kontroll som kan ha en negativ inverkan på värdet på
företagets justerade egna kapital.
Allmänna marknadsrisker
Investeringsverksamhet som utförs av VEF är föremål för allmänna
marknadsrisker, vilket avser risken för förlust till följd av föndringar i
portföljbolagens marknadsvärde på grund av en global eller regional
ekonomisk nedgång, särskilt i tillväxtmarknader. Förändringar i mark-
nadsvärde påverkar resultatet av VEFs verksamhet genom förändringar i
värdet på dess investeringstillgångar.
3) Finansiella risker inklusive pris-, valutakurs-, ränte-, likviditets-
och finansieringsrisk
Koncernens aktiviteter utsätter koncernen för en mängd finansiella
risker som beskrivs nedan. Finansiella marknadsrisker avser risken för
en värdeförändring i finansiella instrument på grund av förändringar i
aktiekurser, valutakurser och räntor. VEF är också exponerat för kredit-,
likviditets- och finansieringsrisker.
Aktiekursrisk
En minskning av värdet på de icke-noterade aktierna kan påverka
retagets nettoresultat och kapital och därmed ha en väsentlig negativ
inverkan på koncernens verksamhet, resultat och finansiella ställning.
En ökning/minskning med 10% av aktiernas pris skulle påverka kon-
cernens resultat med 38,0 mnUSD (46,0). Koncernen tar en aktiv roll i
portföljbolag främst genom styrelserepresentation.
Valutarisk
Koncernen verkar internationellt och utsätts för valutarisker från olika
valutaexponeringar, främst med avseende på SEK, GBP och EUR.
En ökning/minskning på 10% av USD gentemot SEK skulle påverka
koncernens resultat med 11 (1 690).
Tillgångar, Tillgångar,
Exponering mot utländsk valuta brutto den brutto den
31 dec 2024 31 dec 2023
SEK
112
16 899
Övrigt
210
176
Totalt
321
17 075
Ränterisk
Majoriteten av koncernens finansiella tillgångar är icke-räntebärande.
Majoriteten av utestående skulder är räntebärande och som ett resultat
av detta är koncernen utsatt för risk relaterat till fluktuationer i rådande
marknadsntenivåer, främst svenska 3m Stibor-ntan vilken påverkar
de kvartalsvisa räntekupongerna på VEFs hållbarhetsobligationer. En
ökning/minskning av räntan på koncernens räntebärande skulder om
1 procentenhet skulle påverka koncernens resultat med 391 (450).
Kreditrisk
Koncernen är utsatt för kreditrisk genom likvida medel och depåer
hos banker och kreditinstitut. Merparten av kontanta medel placeras
i bankkonton hos finansiella institut med hög kreditrdighet och en
betydande del av kontanta medel placeras i olika typer av likvida värde-
papper som åtnjuter fullt skydd i händelse av depåbankens konkurs, då
värdepapper i depå hålls åtskilda från depåbankens balansräkning och
rmed aldrig blir en del av konkursboet.
Kreditkvalitetssteg
Moody’s
Fitch
S&P’s
1
Aaa – Aa3
AAA – AA-
AAA – AA-
2
A1 – A3
A+ – A-
A+ – A-
3
Baa1 – Baa3
BBB+ – BBB-
BBB+ – BBB-
4
Ba1 – Ba3
BB+ – BB-
BB+ – BB-
5
B1 – B3
B+ – B-
B+ – B-
6
sämre än B3
sämre än B-
mre än B-
Maximal riskexponering
31 dec 2024
31 dec 2023
Utlåning till finansinstitut
- Kreditkvalitetssteg 1
12 788
21 600
Totalt
12 788
21 600
Likviditetsrisk
Likviditetsrisk är risken att en enhet får problem med att betala sina
finansiella skulder. Likviditetsrisk hanteras genom att koncernen innehar
tillräckligt med likvida medel. Avtalade kassafden till följd av uppning
avser kupongbetalningar för VEFs hållbarhetsobligationer som löper
med en rörlig kupong om 3m Stibor + 650 baspunkter. Bekningarna
nedan utgår från balansdagens Stiborränta om 2,542%.
Avtalade kassaflöden
31 dec 2024
31 dec 2023
Övrigt 0–3 månader
203
185
Upplåning 0–3 månader
1 024
1 327
Upplåning 3–12 månader
2 512
3 211
Upplåning >1 år
3 124
8 255
Finansieringsrisk
Avser risken att VEF inte erhåller finansiering eller att finansiering endast
kan erhållas till en betydande kostnad. Det är koncernledningens
ansvar att hantera risker i enlighet med styrelsens policy. Koncernen
har en centraliserad finansfunktion som har den prira uppgiften att
identifiera, begnsa och hantera finansiella risker på ett kostnads-
effektivt sätt. Koncernen bedriver aktivt likviditetsplanering för att
kontinuerligt utvärdera behovet av likviditet. Koncernledningens mål är
att trygga koncernens förmåga att forttta sin verksamhet, så att den
kan fortsätta att generera avkastning till aktieägarna.
4) Juridiska och regulatoriska risker
Redovisningspraxis och tillgång till annan information
Flera portföljbolag är grundade i och/eller verkar i tillväxtländer.
Redovisningspraxis, finansiell rapportering och revision i tillväxtmarkna-
der kan inte jämföras med motsvarande praxis som finns i utvecklade
länder. De formella kraven är mindre breda vad gäller publicering av
information än på mer utvecklade marknader. Dessutom finns det en
risk att tillngen till extern analys, tillrlitlig statistik och historiska data
är otillräcklig.
Skatterisker
VEF bedriver sin verksamhet i enlighet med lagstiftningen i relevanta
jurisdiktioner, skatteavtal och skattemyndigheters riktlinjer och
andra krav. Skattelagstiftning och dubbelbeskattningsavtal har en
tendens att frekvent ändras, inklusive införande av nya skatter och
avgifter, och sådana föndringar kan ha en väsentlig inverkan på
beskattningspositionen.
Bolagsstyrningsrisker
Missbruk av bolagsstyrning är fortfarande ett problem i tillväxtmark-
nader. Minoritetsaktigarna kan förbises på olika sätt, till exempel vid
försäljning av tillgångar, överföringsprissättning, utspädning, begränsad
tillgång till årsstämma och begnsningar av platser i styrelser för
externa investerare. Otillräckliga redovisningsregler och standarder har
dessutom hindrat utvecklingen av ett effektivt system för att upptäcka
bedrägerier och öka insikten.
Rättsliga tvister
Eftersom VEF investerar i företag som är verksamma i länder där det
rättsliga ramverket är mindre säkert och affärsmiljön mindre pålitlig
finns det en ökad risk att VEF kan involveras i rättsliga tvister av olika
slag, inklusive arbetskraft, immateriell egendom, avtalsenlig eller av
regulatorisk karaktär.
Not 3 Viktiga uppskattningar och antaganden för
redovisningsändal
Ledningen för VEF behöver vid framtagandet av koncernräkenskaperna
göra vissa uppskattningar och antaganden. Osäkerhet i uppskattningar
och antaganden kan ha påverkan på det bokrda värdet av tillgångar
och skulder och på koncernens resultat. De viktigaste uppskattningarna
och antagandena är:
Verkligt värde på onoterade finansiella tillgångar
Uppskattningar och antaganden vid bestämmandet av verkligt värde av
onoterade finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen
utvärderas löpande och baseras på historisk erfarenhet och andra
faktorer, såsom förväntningar på framtida händelser som bedöms vara
rimliga under rådande förutsättningar.
Uppskattning av verkligt värde
Verkligt värde på finansiella instrument som handlas på en aktiv
marknad baseras på noterade marknadspriser på balansdagen. En
marknad betraktas som aktiv om noterade priser fn en börs, mäklare,
industrigrupp, prissättningstjänst eller övervakningsmyndighet finns
lätt och regelbundet tillgängliga och dessa priser representerar verkliga
och regelbundet förekommande marknadstransaktioner på armlängds
avstånd. Det noterade marknadspris som används för koncernens
finansiella tillgångar är den aktuella köpkursen. Dessa instrument
återfinns i Nivå 1. Verkligt värde på finansiella instrument som inte
handlas på en aktiv marknad fastställs med hjälp av värderingstekniker.
Härvid används i så stor utsträckning som möjligt marknadsinformation
då denna finns tillgänglig medan företagsspecifik information används
i så liten utsträckning som möjligt. Om samtliga väsentliga indata som
krävs för verkligt värde värderingen av ett instrument är observerbara
återfinns instrumentet i Nivå 2. I de fall ett eller flera väsentliga indata
inte baseras på observerbar marknadsinformation klassificeras det
berörda instrument som Nivå 3.
Verkligt värde på finansiella investeringar som inte handlas på en
aktiv marknad fastställs genom priset på den senast genomförda
marknadsmässiga transaktionen eller med hjälp av olika värderingstek-
niker beroende på företagets karaktäristika samt beskaffenheten hos
och riskerna förknippade med investeringen. Dessa värderingstekniker
utgörs av värdering av diskonterade kassaflöden (DCF), värdering
utifrån avyttringsmultipel (även kallad leveraged buyout-värdering,
LBO), tillgångsbaserad värdering samt värdering utifrån framåtriktade
multiplar baserade på jämförbara noterade företag. Vanligtvis används
transaktionsbaserade värderingar under en period om tolv månader
förutsatt att ingen betydande anledning för omvärdering uppstått.
Efter tolv månader används vanligtvis en modell beskriven ovan för att
värdera onoterade innehav.
Giltigheten av värderingar som är baserade på tidigare transaktioner
urholkas oundvikligen med tiden, eftersom priset då investeringen
gjordes speglar de förhållanden som rådde på transaktionsdagen. Vid
varje rapporttillfälle görs en bedömning om förändringar ellerndelser
efter den relevanta transaktionen som skulle innebära en förändring
av investeringens verkliga värde och i sådant fall anpassa värderingen
därefter. De transaktionsbaserade värderingarna av de onoterade
innehaven jämförs även kontinuerligt med hjälp av multiplar från andra
jämförbara bolag för varje onoterad tillgång, eller andra värderings-
modeller när det är motiverat.
VEF följer en strukturerad process för värderingen av onoterade till-
gångar. VEF bedömer löpande bolagsspecifik och extern information för
respektive investering. Informationen utvärderas sedan vid kvartalsvisa
värderingsmöten med den seniora ledningen. Om interna eller externa
faktorer bems vara signifikanta görs ytterligare analys och investe-
ringen värderas därefter till det bästa möjliga verkligt värdeestimatet.
Omrderingar granskas först av revisionsutskottet innan de godkänns
av styrelsen i samband med Bolagets finansiella rapporter.
Det verkliga värdet på finansiella instrument mäts utifrån nin på
följande hierarki för bedömning av verkligt värde:
Nivå 1 – Börsnoterade (ojusterade) kurser på aktiva marknader för
identiska tillgångar eller skulder.
Nivå 2 – Andra indata än börskurser som hör till Nivå 1 och som är
observerbara för tillgången eller skulden, antingen direkt (det vill
ga kurser) eller indirekt (det vill säga härledda fn kurser).
Nivå 3 – Indata som rör tillgången eller skulden och som inte baseras
på observerbara marknadsdata (det vill säga indata som inte kan
observeras).
Investeringar förflyttas mellan nivåer i hierarkin för verkligt värde när
ledningen finner att den lämpligaste värderingstekniken har ändrats och
att den nuvarande tillämpade tekniken resulterar i en ny klassificering i
hierarkin jämfört med föregående period.
68 69
Tillgångar som värderas till verkligt värde per den 31 december 2024
Nivå 1
Nivå 2
Nivå 3
Summa
balans
Finansiella tillgångar
till verkligt värde via
resultaträkningen
9 330
107 230
267 112
383 672
varav:
Likvidplaceringar
4 107
4 107
Aktier
5 223
107 230
231 229
343 682
Konvertibler och
SAFE notes
35 883
35 883
Summa tillgångar
9 330
107 230
267 112
383 672
Tillgångar som värderas till verkligt värde per den 31 december 2023
Nivå 1
Nivå 2
Nivå 3
Summa
balans
Finansiella tillgångar
till verkligt värde via
resultaträkningen
3 893
34 421
425 599
463 913
varav:
Likvidplaceringar
3 893
3 893
Aktier
34 421
391 808
426 229
Konvertibler och
SAFE notes
33 791
33 791
Summa tillgångar
3 893
34 421
425 599
463 913
Förändringar i koncernens tillgångar i Nivå 3
2024
2023
Ingående värde 1 januari
425 599
269 214
Förflyttning från Nivå 2 till Nivå 3
1
8 395
75 056
Förflyttning från Nivå 3 till Nivå 1
1
-7 296
Förflyttning från Nivå 3 till Nivå 2
1
-111 655
-2 637
Förändring verkligt värde och övrigt
-47 931
83 966
Utgående värde 31 december
267 112
425 599
1. Inga avvikelser har gjorts fn uppsatta riktlinjer gällande
värderingsteknik och flytt av investeringar mellan nivåerna i hierarkin.
Per den 31 december 2024 har VEF en likviditetsförvaltningsportfölj
med noterade företagsobligationer och penningmarknadsfonder som
klassificeras som Nivå 1-investeringar. Det börsnoterade portföljbolaget
BlackBuck är också klassificerat som en Nivå 1-investering.
Investeringarna i Creditas, Juspay, TransferGo och Nibo är värderade
som Nivå 3-investeringar. Resterande mindre bolag i portföljen är
värderade antingen som Nivå 2- eller Nivå 3-investeringar. Under året
har Konfío och Solfácil överförts fn Nivå 3 till Nivå 2 och BlackBuck har
överrts från Nivå 3 till Nivå 1 efter sin börsnotering.
Transaktionsbaserade värderingar
Innehav som klassificeras som Nivå 2-investeringar värderas
baserat på den senaste, marknadsmässiga, transaktionen i bolaget.
Tillförlitligheten till värderingar baserade på senaste transaktionen
urholkas oundvikligen med tiden eftersom kursen till vilken investe-
ringen gjordes återspeglar de villkor som gällde på transaktionsdagen.
Vid varje redovisningsdatum bedöms möjliga förändringar eller
händelser som inträffat efter den aktuella transaktionen och om denna
bedömning medför en förändring av investeringens verkliga värde,
justeras värderingen i enlighet med detta. De transaktionsbaserade
värderingarna bedöms frekvent genom att använda jämförbara
noterade bolag för varje onoterad investering eller genom att använda
andra värderingsmodeller. När transaktionsbaserade värderingar på
onoterade innehav används anses ingen väsentlig händelse ha inträffat
i det särskilda portljbolaget som torde ha antytt att det transaktions-
baserade värdet intengre är giltigt. Majoriteten av innehaven som
rderas baserat på senaste transaktionen uppvisar stark intäktstillxt
och förväntas leverera tillväxt i linje med deras respektive affärsplaner,
på vilken den senaste transaktionen baseras.
Bolag
Värderingsmetod
Datum för senaste
transaktion
Konfío
Senaste transaktion
3Q24
Solfácil
Senaste transaktion
4Q24
Kalibreringsbaserade värderingar
Vi använder en kalibreringsmetodik i vår värderingsprocess. Kalibre-
ringsmetodiken hjälper oss att värdera de portföljbolag som nyligen
stängt prissatta investeringsrundor men där den implicita värde-
ringsmultipeln eller valutakursen avsevärt hamnat ur synk med vår
förutbestämda referensgrupp av jämförbara bolag eller valutakursen vid
tidpunkten för den senaste transaktionen.
Indata som använts för var och en av värderingarna inkluderar
riskjusterade intäkts- och bruttovinstprognoser, valutaförändringar
och den implicita intäktsmultipeln som användes vid tidpunkten för
den senaste transaktionen i förhållande till en relevant referensgrupp
justerad för marknadsrörelser i samma referensgrupp per 31 decem-
ber 2024. Vid utngen av 2024 värderas ett bolag, Gringo, enligt
kalibreringsmetodiken.
Modellbaserade värderingar
Vid utgången av 2024 värderas Creditas, Juspay, TransferGo och
Nibo utifn en tolvnaders (NTM) framåtblickande inkts- och
bruttovinstmultipel. Indata som används för varje värdering inkluderar
riskjusterade intäkts- och vinstprognoser, förändringar i lokala valutor
och en kombination av börsnoterade jämförbara intäkts- och brutto-
vinstmultiplar per den 31 december 2024.
Skillnaden i förändring av verkligt värde mellan portföljbolagen
beror på relativa intäkts- och/eller bruttovinstprognoser i varje bolag
samt förändringar i multiplar baserade på relevanta referensgrupper
av bolag samt rörelser i lokala valutor. Referensbolag som används för
jämförelser inkluderar en blandning av börsnoterade bolag på tillväxt-
och mogna marknader som representerar redovisnings SaaS-bolag,
snabbväxande betalbolag och en rad latinamerikanska fintechbolag.
NTM multiplar inom de olika referensgrupperna per bolag och värde-
ringen stcker sig fn 0,6x till 17,3x intäkter och 1,9-17,7x bruttovinst.
Som en standardprocess används medianen för varje grupp, och i
tilmpliga fall kommer VEF att justera multipeln baserat på rådande
lokala marknadsförhållanden, sektor- och bolagsspecifika faktorer samt
tillämpa rabatter eller premier för att återspegla bolagets verkliga värde.
Nedanstående tabell sammanfattar tillgångarnas känslighet för förändringar i den underliggande multipeln som används vid värderingen.
Känslighetsanalys vid värderingar baserade på förändringar imförbara gruppmultiplar
Intervall värderingsmetodmförelsegrupp
Bolag
Intäktsmultipel
Bruttovinstmultipel
-15%
-10%
-5%
0%
+5%
+10%
+15%
Creditas
0,67,2x
1,9-17,7x
122 393
129 088
135 784
142 479
149 174
155 869
162 565
Juspay
6,4–17
,3x
7,017,3x
71 954
75 969
79 984
83 999
88 014
92 028
96 043
TransferGo
2,5
–3,7x
4,4–5,6x
22 743
24 019
25 295
26 571
27 847
29 123
30 399
Nibo
2,5–11,7x
3,5–12,8x
8 949
9 425
9 901
10 378
10 854
11 330
11 806
rändring i finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen
Ingående Investeringar/ Förändring i Utgående Procentuell VEFs
Bolag balans avyttringar, verkligt värde balans viktning av ägarandel
1 jan 2024 netto 31 dec 2024 portföljvärdet
Creditas
188 828
-46 349
142 479
37,1%
8,8%
Juspay
74 053
9 946
83 999
21,9%
9,9%
Konfío
95 349
-22 508
72 841
19,0%
9,8%
TransferGo
26 996
-425
26 571
6,9%
11,3%
Gringo
17 289
-2 040
15 249
4,0%
9,7%
Solfácil
15 628
-1 894
13 734
3,6%
2,5%
Nibo
12 708
-2 330
10 378
2,7%
20,1%
BlackBuck
7 296
-1 865
-208
5 223
1,4%
0,5%
Övriga
1
21 873
-10
-12 771
9 091
2,3%
Likvidplaceringar
3 893
214
4 107
1,1%
Summa
463 913
-1 875
-78 365
383 672
100%
1. Inkluderar alla bolag som individuellt värderas till mindre än 1% av den totala portföljen. Bolag som inr: Abhi, FinanZero, Finja, Mahaana, minu och
Rupeek. För en mer detaljerad beskrivning av dessa bolag, se sidorna 4553.
Not 4 Resultat fn finansiella tillgångar värderade till
verkligt värde via resultaträkningen
2024
2023
Realiserat resultat:
Vederlag från försäljning av finansiella
tillgångar till verkligt värde via
resultaträkningen
1 875
39 159
Anskaffningsvärde av sålda finansiella
tillgångar till verkligt värde via
resultaträkningen
-10 668
-41 665
Återföring av justeringar i verkligt värde
för sålda tillgångar värderade till verkligt
värde via resultaträkningen
8 010
4 165
Totalt realiserat resultat
-783
1 659
Orealiserat resultat:
Förändring i verkligt värde av
kvarvarande finansiella tillgångar
rderade till verkligt värde via
resultaträkningen
-77 582
72 736
Totalt orealiserat resultat
-77 582
72 736
Resultat från finansiella tillgångar
rderade till verkligt värde via
resultaträkningen
-78 365
74 395
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
omfattar resultat fn föndringar i verkligt värde på sådana finansiella
tillgångar som från första börjannförts till kategorin värderade till
verkligt värde via resultaträkningen. Avyttringar som gjorts under 2024
är avyttringar i BlackBucks börsintroduktion och Magnetis.
Not 5 Administrativa kostnader
2024
2023
Kostnader för ersättningar till anställda
(Not 7)
4 588
5 131
Externa tjänster
1 075
1 112
Övriga administrativa kostnader
780
817
Avskrivningar
51
56
Totala administrativa kostnader
6 494
7 116
Not 6 Ersättning till revisorer
PwC 2024 2024 2024
Sverige Cypern Totalt
Revisionsuppdrag
88
15
103
Andra revisionsaktiviteter
17
17
Skatterådgivning
44
4
48
Andra tjänster och rådgivning
0
Total erttning till revisorer
149
19
168
PwC 2023 2023 2023
Sverige Cypern Totalt
Revisionsuppdrag
102
15
117
Andra revisionsaktiviteter
12
12
Skatterådgivning
11
3
14
Andra tjänster och rådgivning
22
22
Total erttning till revisorer
147
18
165
Med revisionsuppdrag avses revisorns ersättning för den lagstadgade
revisionen. Arbetet innefattar granskningen av årsredovisningen,
koncernredovisningen, bokföringen, styrelsens och VDs förvaltning
samt arvode för revisionsdgivning som lämnats i samband med revi-
sionsuppdraget. Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget avser
övriga revisionsuppdrag enligt lagar och föreskrifter samt granskning
av kvartalsrapporter i enlighet med ISRE 2410. Skatterådgivning avser
allmänna skatterådgivningstjänster. Andra tjänster är tjänster huvud-
sakligen relaterade till frågorllande redovisning och regelefterlevnad.
Not 7 Personalkostnader
2024
2023
Löner
2 205
2 485
Sociala kostnader
541
636
Pensionskostnader
244
309
Övriga ersättningar
1 598
1 701
Totalt kostnader för ersättningar
till anställda
4 588
5 131
70 71
2024
2023
Löner och annan Sociala avgifter Löner och annan Sociala avgifter
ersättning ersättning
Styrelse, VD och ledning
Löner och annan ersättning
1 385
193
1 611
258
Rörlig ersättning
208
21
649
82
Pension
171
11
233
25
Aktiebaserad ersättning
495
315
Övriga ersättningar
1
468
154
272
87
Övriga anställda
Löner och annan ersättning
821
93
874
105
Rörlig ersättning
160
22
343
47
Pension
72
1
77
2
Aktiebaserad ersättning
75
27
5
Övriga ersättningar
1
192
46
94
25
Totalt
4 047
541
4 495
636
1. Övriga ersättningar avser ersättning för att underlätta deltagande i LTIP och optionsprogram då Bolaget subventionerar programdeltagarna för
anskaffningsutgiften.
2024
2023
Män
Kvinnor
Män
Kvinnor
Styrelse inkl. VD, moderbolag
3
3
3
3
Styrelse, dotterbolag
1
2
1
2
Ledande befattningshavare
1
1
2
1
Övriga anställda
3
2
3
3
Totalt
8
8
9
9
Beslut avseende ersättning till VD fattas av koncernens styrelse utifn
gällande ersättningsprinciper, och till resten av koncernens ledning av
VD. VD har rätt till sex månadslöner i avgångsvederlag vid uppsägning
från Bolagets sida. VD har nio månaders ömsesidig uppsägningstid.
För övriga ledande befattningshavare gäller en ömsesidig uppsäg-
ningstid om tre månader. Styrelseledamöterna omfattas inte av några
uppsägningstider.
Koncernen 2024
Grundlön/ Rörlig Övriga Pensions- Aktiebaserade Totalt
styrelsearvode erttning
ersättningar
1
kostnader ersättningar
Lars O Gnstedt, ordförande
120
120
Per Brilioth, ledamot
49
49
Allison Goldberg, ledamot
52
52
Hanna Loikkanen, ledamot
55
55
Katharina Lüth, ledamot
46
46
David Nangle, VD och ledamot
528
106
194
116
226
1 170
Övriga ledande befattningshavare
535
103
274
55
269
1 235
Totalt
1 385
208
468
171
495
2 727
1. Övriga ersättningar avser ersättning för att underlätta deltagande i LTIP och optionsprogram då Bolaget subventionerar programdeltagarna för
anskaffningsutgiften.
Koncernen 2023
Grundlön/ Rörlig Övriga Pensions- Aktiebaserade Totalt
styrelsearvode erttning
ersättningar
1
kostnader ersättningar
Lars O Gnstedt, ordförande
156
156
Per Brilioth, ledamot
58
58
Allison Goldberg, ledamot
48
48
Hanna Loikkanen, ledamot
58
58
Katharina Lüth, ledamot
2
31
31
David Nangle, VD och ledamot
546
290
117
117
134
1 204
Övriga ledande befattningshavare
714
359
156
116
182
1 526
Totalt
1 611
649
272
233
315
3 081
1. Övriga ersättningar avser ersättning för att underlätta deltagande i LTIP och optionsprogram då Bolaget subventionerar programdeltagarna för
anskaffningsutgiften.
2. Invald den 9 maj 2023
Optionsprogram
VEF hade ett optionsprogram som antogs 2015 och som innebar att
nuvarande och framtida anställda tilldelas köpoptioner (”Optioner”), vilka
berättigar optionsinnehavaren att förvärva aktier i VEF. Optionsprogram-
met löpte ut den 17 december 2024.
Inlösta optioner
Inga Optioner löstes in under 2024. Under 2023 löstes 500 000 Optioner in.
Utestående optioner
2024
2023
Vid årets början
500 000
1 000 000
Nyttjade optioner
-500 000
Förfallna optioner
-500 000
Vid årets slut
0
500 000
Aktiebaserade incitamentsprogram (LTIP)
Det finns fem pågående långsiktiga aktiebaserade incitaments-
program för befattningshavare och nyckelpersoner i koncernen. LTIP
2020–2023-programmen är kopplade till den långsiktiga utvecklingen av
både bolagets substansvärde per aktie och aktiekurs medan LTIP 2024 är
kopplat till bolagets totalavkastning.
Utesende program 2020
Bolagets årsstämma den 13 maj 2020 godnde ett treårigt incitaments-
program (LTIP 2020) för sex nyckelpersoner i bolaget. Deltagarna köpte
incitamentaktier i VEF inom ramen för LTIP 2020. Incitamentaktierna
kommer att omklassificeras till stamaktier i den utsträckning prestations-
villkoren för både bolagets substansvärde och aktiekurs är uppfyllda. Om
prestationsvillkoren inte uppfylls kommer incitamentaktierna istället att
sas in.
Deltagarna kommer att kompenseras för utdelning och andra
värdeöverföringar till aktieägarna under programmets löptid. Deltagarna
har också rätt att rösta för incitamentaktierna under mätperioden. Om
en deltagare upphör att vara anställd av koncernen inom denna period
kommer inlösen ske av incitamentaktierna, utom under begränsade
omsndigheter som godnts av styrelsen fn fall till fall.
let med LTIP 2020 är att uppmuntra de anställda att finansiellt
engagera sig för VEFs långsiktiga tillväxt och därigenom sammanlänka
sina intressen med aktieägarnas intressen. VEF har kompenserat delta-
garna med en subvention av teckningspriset för incitamentaktierna, de
skatteeffekter som uppstår på grund av denna subvention, samt förmå-
nen programmet innebär (baserat på det verkliga värdet för incitament-
aktierna på tilldelningsdagen) till en kostnad på 1,47 mnUSD, exklusive
sociala avgifter och nedan beskriven ändring av programmet. Det verkliga
värdet för incitamentaktierna på tilldelningsdagen beräknades enligt
Monte Carlo-värderingsmetoden på basis av marknadspriset för bolagets
aktie på tilldelningsdagen samt marknadsförhållandena som då rådde.
Vid en extra årsstämma den 22 oktober 2020 som hölls av VEF Ltd
(koncernens tidigare moderbolag) godkändes en ändring av LTIP 2020.
Stämman beslutade att programmet kommer att löpa över fem år istället
r över tre år samt att Bolaget kan emittera högst 33 250 000 incita-
mentaktier, istället för 13 640 000, till deltagarna i programmet. Kostnaden
för ändringen av programmet var 1,14 mnUSD relaterat till subventionen av
teckningspriset samt förmånen, exklusive sociala avgifter. Kostnaden för
finansiering och förvärv av incitamentaktierna kostnadsförs direkt.
Utesende program 2021
Bolagets årsstämma den 6 maj 2021 godnde ett femårigt incita-
mentsprogram (LTIP 2021) för sex nyckelpersoner i bolaget. LTIP 2021
är ett prestationsbaserat incitamentsprogram som bygger på samma
struktur med samma ekonomiska egenskaper för deltagarna och
samma kriterier för att mäta bolagets utveckling som LTIP 2020. Målet
med LTIP 2021 är detsamma som 2020rs program, att sammannka
de anställdas långsiktiga intressen med aktieägarnas. VEF har kompen-
serat deltagarna med en subvention för teckningspriset för incitament-
aktierna, de skatteeffekter som uppstår på grund av denna subvention,
samt förmånen programmet inner till en kostnad på 0,66 mnUSD,
exklusive sociala avgifter. Kostnaden för finansiering och förrv av
incitamentaktierna kostnadsförs direkt.
Utesende program 2022
Bolagets årsstämma den 10 maj 2022 godkände ett femårigt incita-
mentsprogram (LTIP 2022) för åtta nyckelpersoner i bolaget. LTIP
2022 är ett prestationsbaserat incitamentsprogram som bygger
samma struktur med samma ekonomiska egenskaper för deltagarna
och samma kriterier för att mäta bolagets utveckling som LTIP 2020 och
LTIP 2021. Den enda avvikelsen mot tidigare program är att intjänande-
perioden är tre år, samtidigt som mätperioden är fem år. Målet med LTIP
2022 är detsamma som 2020- och 2021-års program, att sammannka
de anställdas långsiktiga intressen med aktieägarnas. VEF har kompen-
serat deltagarna med en subvention för teckningspriset för incitament-
aktierna, de skatteeffekter som uppstår på grund av denna subvention,
samt förmånen programmet inner till en kostnad på 0,12 mnUSD,
exklusive sociala avgifter. Kostnaden för finansiering och förrv av
incitamentaktierna kostnadsförs direkt.
Utesende program 2023
Bolagets extra årsstämma den 3 oktober 2023 godkände ett femårigt
incitamentsprogram (LTIP 2023) för sju nyckelpersoner i bolaget. LTIP
2023 är ett prestationsbaserat incitamentsprogram som bygger på
samma struktur med samma ekonomiska egenskaper för deltagarna
som 2022-års program och samma kriterier för att mäta bolagets
utveckling som LTIP 2020–2022. LTIP 2023:s incitamentaktier emittera-
des först under 1Q24 och påverkade därmed inte Bolagets aktiekapital
eller antal aktier under 2023. VEF har kompenserat deltagarna med
en subvention för teckningspriset för incitamentaktierna, de skatte-
effekter som uppstår på grund av denna subvention, samt förmånen
programmet innebär till en kostnad på 0,36 mnUSD, exklusive sociala
avgifter. Kostnaden för finansiering och förvärv av incitamentaktierna
kostnadsförs direkt.
Nytt program 2024
Bolagets årsstämma den 14 maj 2024 godnde ett femårigt incita-
mentsprogram (LTIP 2024”) för sju nyckelpersoner i bolaget. LTIP 2024
är ett prestationsbaserat incitamentsprogram som bygger på samma
struktur med samma ekonomiska egenskaper för deltagarna som LTIP
2020–2023. Prestationsvillkoret för LTIP 2024 är länkat till Bolagets
totalavkastning under perioden. VEF har kompenserat deltagarna med
en subvention för teckningspriset för incitamentaktierna, de skatte-
effekter som uppstår på grund av denna subvention, samt förmånen
programmet innebär till en kostnad på 0,65 mnUSD, exklusive sociala
avgifter. Kostnaden för finansiering och förvärv av incitamentaktierna
kostnadsförs direkt.
72 73
Not 8 Finansiella poster, netto
2024
2023
Ränteintäkter
493
531
Räntekostnader
-4 279
-7 966
Valutakursvinster
6 146
4 986
Valutakursförluster
-3 529
-4 650
Totalt
-1 169
-7 099
Not 9 Skatt på årets resultat
Bolagsskatt – allmänt
För 2024 gäller följande skattesatser:
VEF AB (publ):s beskattningsbara vinster är föremål för svensk inkomst-
skatt på 20,6%.
VEF Cyprus Limited är föremål för inkomstskatt på beskattningsbara
vinster om 12,5%. Under vissa förutsättningar undantas ränta fn
inkomstskatt och blir endast föremål för s.k. special defence contribu-
tion om 30% från och med 29 april 2013. Alla vinster fn avyttring av
kvalificerade värdepapper är undantagna från bolagsskatt på Cypern.
VEF UK Ltds beskattningsbara vinster är förel för brittisk inkomst-
skatt på 25%.
VEF Fintech Ireland Limited är föremål för bolagsskatt på 12,5% på
handelsintäkter.
Skattekostnader
2024
2023
Aktuell skatt
-535
-132
Uppskjuten skatt
-3 300
Skatt på årets resultat
-3 835
-132
Uppskjuten skatt avser hela eller del av de temporära skillnader som
uppkommer mellan det skattemässiga och redovisade värdet på
tillgångar och skulder. Uppskjuten skatt i tabellen avser orealiserad
kapitalvinstbeskattning indiska innehav.
Skatt på årets resultat avviker fn det teoretiska skattebelopp som
skulle uppstå om skattesatsen i det land koncernen är verksam hade
använts enligt följande:
2024
2023
Resultat före skatt
-86 028
60 198
Inkomstskatt beräknad enligt nationella
skattesatser på resultat i respektive land
10 678
-8 488
Skatteeffekter av:
– Ej skattepliktiga effekter fn finansiella
tillgångar värderade till verkligt värde
-12 574
10 930
– Ej avdragsgilla kostnader
-1 281
-1 760
– Underskottsavdrag för vilka inga
uppskjutande skattefordringar
redovisas
-450
-696
– Justering föregående års skatt
-208
-54
Skattekostnad
-3 835
-132
Vägd genomsnittlig skattesats 2024 var -4,46% (0,22%).
Not 10 Materiella anläggningstillgångar
Leasade
Koncernen
Inventarier
tillgångar: Totalt
lokaler
Ingående redovisat värde den
1 januari 2023
0
156
156
Anskaffning av leasade
tillgångar
0
Avskrivningar
-56
-56
Valutaeffekt
0
Utende redovisat värde den
31 december 2023
0
100
100
Ingående redovisat värde den
1 januari 2024
0
100
100
Anskaffning av leasade
tillgångar
0
Avskrivningar
-51
-51
Valutaeffekt
0
Utende redovisat värde den
31 december 2024
0
49
49
Avskrivningarna under året uppgick till 51 (56) och har klassificerats som
rörelsekostnader i resultaträkningen, se Not 5.
Not 11 Finansiella instrument per kategori
Redovisningsprinciperna för finansiella instrument har tillämpats för
nedanstående poster:
31 december 2024
Tillgångar
värderade Upplupna
Tillgångar i balansräkningen till verkligt anskaff- Totalt
rde via ningsvärden
resultat-
räkningen
Finansiella tillgångar
värderade till verkligt värde
via resultaträkningen
383 672
383 672
Likvida medel
8 681
8 681
Övriga finansiella tillgångar
34
34
Totala finansiella tillgångar
383 672
8 715
392 387
Upplupna
Skulder i balansräkningen anskaff- Totalt
ningsvärden
Långfristiga skulder
35 763
35 763
Totala finansiella skulder
35 763
35 763
31 december 2023
Tillgångar
värderade Upplupna
Tillgångar i balansräkningen till verkligt anskaff- Totalt
rde via ningsvärden
resultat-
räkningen
Finansiella tillgångar
värderade till verkligt värde
via resultaträkningen
463 913
463 913
Likvida medel
17 708
17 708
Övriga finansiella tillgångar
35
35
Totala finansiella tillgångar
463 913
17 743
481 656
Upplupna
Skulder i balansräkningen anskaff- Totalt
ningsvärden
Långfristiga skulder
38 891
38 891
Totala finansiella skulder
38 891
38 891
Not 12 Långfristiga finansiella tillgångar värderade till
verkligt värde via resultaträkningen
31 dec 2024
31 dec 2023
Vid årets början
463 913
420 677
Anskaffningar (nyinvesteringar)
8 000
Avyttringar
-1 875
-39 159
Förändring i verkligt värde under året
-78 365
74 395
Vid årets slut
383 672
463 913
Tillgångarna som anges i tabellen ovan är investeringar i finansiella
tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen. Se Not 3 för ytterligare
information.
Not 13 Innehav i intresseföretag
Intresseretag är företag som VEF har betydande inflytande över.
Betydande inflytande innebär möjligheten att delta i beslut som rör
bolagets finansiella och operativa strategier men innebär inte kontroll
eller gemensam kontroll. Normalt innebär ett ägande motsvarande
minst 20% och upp till 50% av rösterna att det föreligger ett betydande
inflytande. Omständigheterna i det enskilda fallet kan medföra ett
betydande inflytande även vid ägande av mindre än 20% av rösterna.
Intresseretag värderas till verkligt värde och vinster och förluster
redovisas i resultaträkningen under resultat från finansiella tillgångar
värderade till verkligt värde via resultaträkningen.
Verkligt
Före- Verksamhet Huvud- Registre- rde, Ägar- Röst-
tag marknad ringsland 31 dec andel andel
2024
Nibo Webbaserad Mexiko Cayman-
10 378
20,1%
21,7%
redovisning öarna
Not 14 Kortfristiga fordringar
31 dec 2024
31 dec 2023
Depositioner
3
13
Övriga fordringar
73
178
Totalt
76
191
Not 15rutbetalda kostnader
31 dec 2024
31 dec 2023
Hyra
30
25
Övrigt
68
98
Totalt
98
123
Not 16 Likvida medel
I likvida medel i balansräkningen och kassaflödesanalysen ingår
följande:
31 dec 2024
31 dec 2023
Likvida medel
8 681
17 708
varav övriga kortfristiga placeringar med
förfallodag inom tre månader
Totalt
8 681
17 708
LTIP 2020
LTIP 2021
LTIP 2022
LTIP 2023
LTIP 2024
Programmets mätperiod
jan 2020–dec 2024
jan 2021dec 2025
jan 2022–dec 2026
jan 2023–dec 2027
jan 2024dec 2028
Intjänandeperiod
nov 2020–apr 2025
sep 2021–apr 2026
aug 2022–apr 2025
jan 2024–apr 2026
maj 2024–apr 2027
Maximalt antal aktier, VD
13 300 000
3 325 000
3 325 000
3 517 500
3 625 000
Maximalt antal aktier, övriga
18 420 500
3 719 835
5 736 430
8 207 500
8 875 000
Maximalt antal aktier, totalt
31 720 500
7 044 835
9 061 430
11 725 000
12 500 000
Maximal utspädning
2,95%
0,67%
0,86%
1,11%
1,19%
Aktiepris per tilldelningsdagen i SEK
3,14
4,34
2,31
1,87
2,34
Incitamentsaktiekurs per tilldelningsdagen
i SEK
1
0,37
0,62
0,10
0,30
0,53
1. Skillnaden i stamaktiernas kurs och incitamentaktiernas kurs beror på att incitamentsaktiepriset har beknats med Monte Carlo-metoden med
tillämpning av de prestationskriterier som är tillämpliga i villkoren för det långsiktiga incitamentsprogrammet och den aktuella aktiekursen vid
tilldelningsdatumet.
Total erttning för anställda exkl.
LTIP 2020
1
LTIP 2021
1
LTIP 2022
1
LTIP 2023
1
LTIP 2024
1
utbetalda bonusar och sociala skatter
2024
175
59
29
157
147
2023
187
103
31
2022
204
131
14
2021
201
22
2020
31
Ackumulerad summa
798
315
74
157
147
1. Den totala IFRS 2 kostnaden inkluderar inte subvention för förvärv och uppkomna skatter.
74 75
Not 17 Långfristiga skulder
31 dec 2024 31 dec 2023
Upplåning
35 763
38 838
Leasingskulder
53
Totalt 35 763 38 891
Upplåning
31 dec 2024
31 dec 2023
Ingående balans
38 838
46 872
Upplåning, netto
-10 205
Icke-kontanta transaktioner
-3 075
2 171
Utgående balans
35 763
38 838
Hållbarhetsobligationer 2023/2026
Under fjärde kvartalet 2023 emitterade VEF hållbarhetsobligationer om
500 mnSEK inom ett rambelopp om 1 000 mnSEK. VEF håller själv 100
mnSEK av obligationerna. Obligationerna löper med en rörlig ränta om
3m Stibor + 650 baspunkter som betalas kvartalsvis. Obligationerna
förfaller i december 2026. Obligationerna handlas på Nasdaq
Stockholms lista för hållbarhetsobligationer och på Open Market på
Frankfurt Stock Exchange. I samband med emissionen av 2023/2026
obligationerna löstes de utestående 2022/2025 obligationerna in i sin
helhet i förtid.
Leasingskulder
Löptidsanalys – avtalsenligt
31 dec 2024
31 dec 2023
diskonterat kassaflöde
Leasingskulder < 1 år
49
47
Leasingskulder 2–5 år
53
Totalt diskonterade leasingskulder
49
100
Totalt kassaflöde leasing
-51
-56
Belopp redovisade i koncernens
resultaträkning
-3
-3
Ränta på leasingskulder
-8
-8
Den viktade genomsnittliga inkrementella upplåningsräntan som
tilmpas för att mäta hyresskuld är 6,10% (6,10%).
Not 18 Övriga kortfristiga skulder
31 dec 2024
31 dec 2023
Skatt och moms
114
148
Övrigt
Leasingskulder < 1 år
49
47
Totalt
163
195
Not 19 Upplupna kostnader
31 dec 2024
31 dec 2023
Personalrelaterade kostnader
12
510
Räntekostnader
201
268
Övrigt
114
150
Totalt
327
928
Not 20 Ställda panter och ansvarsförbindelser
Koncernen hade inga ansvarsförbindelser eller ställda säkerheter per
31 december 2024.
Not 21 Närståendetransaktioner
Under räkenskapsåret har koncernen redovisat följande
närståendetransaktioner:
Rörelse- Kortfristiga
kostnader fordringar
2024
2023
31 dec 31 dec
2024 2023
Nyckelpersoner och
styrelseledamöter
1
2 727
3 081
1. Betald eller upplupen ersättning består av lön, bonus, aktie-
baserad ersättning och pension till ledningen samt arvode till
styrelseledamöter.
Not 22 Återköp av egna aktier
Belopp som
Antal aktier påverkat eget
kapital
2024
2023
2024
2023
Ingående återköpta
egna aktier
0
12 824 243
0
-2 910
Återköp under året
3 506 755
651 875
-3
-2
Makulering av
återköpta aktier
-3 506 755
-13 476 118
3
2 912
Utgående återköpta
egna aktier
0
0
0
0
Inga stamaktier återköptes under 2024. De 3 506 755 återköpta
aktierna är Klass C-aktier tillhörande en deltagare i de långsiktiga
incitamentsprogrammen som valde att avsluta sin anställning i Bolaget.
För mer information om moderbolagets eget kapital hänvisas till Not M.17.
Not 23 Nyckeltal och alternativa nyckeltal
IFRS-definierade nyckeltal (ej alternativa nyckeltal)
Resultat per aktie
Resultat för perioden dividerat med det genomsnittliga antalet utestå-
ende stamaktier. Klass C-aktier, emitterade till deltagare inom bolagets
LTIP, behandlas inte som utestående stamaktier och ingår därför inte i
den vägda beräkningen, de redovisas dock som en ökning av eget kapi-
tal. Återköpta aktier som innehas av bolaget är inte heller inkluderade i
beräkningen.
Resultat per aktie efter utspädning
Vid bekning av resultat per aktie efter utspädning justeras det
genomsnittliga antalet utestående stamaktier för att beakta effekterna
av potentiellt utspädningspåverkande stamaktier som har erbjudits
anställda inom ramen för aktiebaserade incitamentsprogram under
de rapporterade perioderna. Utspädningar från aktiebaserade incita-
mentsprogram påverkar antalet aktier och uppstår endast när incita-
mentsprogrammets villkor för respektive program är uppfyllda.
Nyckeltal – avstämningstabell
2024
2023
Resultat per aktie, USD
Genomsnittligt vägt antal aktier
1 041 865 735
1 041 865 735
Periodens resultat
-89 862 997
60 065 547
Resultat per aktie, USD
-0,09
0,06
Resultat per aktie efter utspädning,
USD
Genomsnittligt vägt antal aktier
1 041 865 735
1 041 865 735
Periodens resultat
-89 862 997
60 065 547
Resultat per aktie efter utspädning,
USD
-0,09
0,06
Alternativa nyckeltal
Soliditet
Eget kapital som procent av balansomslutningen.
Substansrde, USD och SEK
Nettovärdet av alla tillgångar i balanskningen, vilket är detsamma som
eget kapital.
Substansrde per aktie, USD och SEK
Substansrde/aktie definieras som eget kapital dividerat med totalt
antal utestående aktier vid periodens slut.
Premie/rabatt mot substansvärdet
Premie/rabatt mot substansvärdet definieras som aktiepriset dividerat
med substansvärde/aktie.
Antal utestående aktier
Totalt antal utestående stamaktier per balansdagen. Klass C-aktier,
emitterade till deltagare inom bolagets LTIP, behandlas inte som
utestående stamaktier och ingårrför inte i beräkningen, de redovisas
dock som en ökning av eget kapital. Återköpta aktier som innehas av
bolaget är inte heller inkluderade i beräkningen.
Antal utestående aktier, efter full utsdning
Vid beräkning av antalet utestående aktier efter full utspädning justeras
antalet utestående stamaktier för att beakta effekten av potentiellt
utspädningspåverkande stamaktier som har erbjudits anställda inom
ramen för aktiebaserade incitamentsprogram under de rapporterade
perioderna. Utspädningar från aktiebaserade incitamentsprogram
påverkar antalet aktier och uppstår endast när incitamentsprogram-
mets villkor för respektive program är uppfyllda.
Andra definitioner
Portföljvärde
Summan av bokfört värde på finansiella anläggningstillgångar värde-
rade till verkligt värde via resultaträkningen.
Alternativa nyckeltal – Avstämningstabell
31 dec 2024
31 dec 2023
Soliditet
Substansvärde/eget kapital, USD
352 960 944
442 229 211
Balansomslutning, USD
392 661 145
482 345 699
Soliditet
89,9%
91,7%
Substansvärde, USD
352 960 944
442 229 211
Substansvärde, SEK
Substansvärde, USD
352 960 944
442 229 211
SEK/USD
11,00
10,04
Substansvärde, SEK
3 881 917 760
4 440 676 513
Substansvärde/aktie, USD
Substansvärde, USD
352 960 944
442 229 211
Antal utestående aktier
1 041 865 735
1 041 865 735
Substansvärde/aktie, USD
0,34
0,42
Substansvärde/aktie, SEK
Substansvärde, USD
352 960 944
442 229 211
SEK/USD
11,00
10,04
Substansvärde, SEK
3 881 917 760
4 440 676 513
Antal utestående aktier
1 041 865 735
1 041 865 735
Substansvärde/aktie, SEK
3,73
4,26
Premie/rabatt(–) mot substansvärdet
Substansvärde, USD
352 960 944
442 229 211
SEK/USD
11,00
10,04
Substansvärde, SEK
3 881 917 760
4 440 676 513
Antal utestående aktier
1 041 865 735
1 041 865 735
Substansvärde/aktie, SEK
3,73
4,26
Aktiepris, SEK
2,21
1,84
Premie/rabatt() mot substansvärdet
-40,8%
-56,9%
Not 24 Väsentliga händelser efter årets slut
VEFs brasilianska innehav Gringo har förrvats av det NYSE-listade
betalbolaget Corpay. Som en del av afren har VEF och andra ägare
helt avyttra sina innehav i Gringo. Transaktionen resulterade i en
nettolikvid på 15,2 mnUSD för VEF, vilken mottogs i mars 2025.
Not 25 Fastställande av årsredovisning
Årsredovisningen har avgivits av styrelsen den 26 mars 2025, se
sida 87. Balans- och resultatkning fastställs av VEFs aktigare på
årsstämman den 13 maj 2025.
76 77
Moderbolagets finansiella rapporter
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets balansräkning
TSEK Not 2024 2023
Resultat från finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen M.2 154 915 219 153
Övriga intäkter 3 369
Administrations- och driftkostnader M.3–5 -44 159 -42 236
Rörelseresultat 110 756 180 286
Finansiella intäkter och kostnader
Ränteintäkter 4 471 4 652
Räntekostnader -44 772 -82 170
Resultat från valutakursdifferenser, netto 3 014 -2 594
Totala finansiella intäkter och kostnader M.6 -37 287 -80 112
Resultat före skatt 73 469 100 174
Skatt M.7 -36 294
Årets resultat 37 175 100 174
Moderbolaget har inga poster att redovisa såsom övrigt totalresultat och därför är periodens nettoresultat detsamma som totalresultatet för perioden.
TSEK Not 31 dec 2024 31 dec 2023
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Finansiella anläggningstillgångar
Aktier i dotterbolag M.8 2 562 161 2 519 361
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen M.9–10
Eget kapitalinstrument 1 022 868 894 463
Likvidplaceringar 45 170 39 089
Övriga finansiella tillgångar 50 50
Totala finansiella anläggningstillgångar 3 630 249 3 452 963
OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR
Skattefordringar 118 245
Övriga kortfristiga fordringar M.11 727 1 740
Övriga kortfristiga fordringar, Koncernen M.10 1 487 6 352
Förutbetalda kostnader M.12 912 1 136
Likvida medel M.13 78 152 171 628
Totala omsättningstillgångar 81 396 181 101
TOTALA TILLGÅNGAR 3 711 645 3 634 064
EGET KAPITAL (inklusive årets resultat) 3 274 140 3 232 214
LÅNGFRISTIGA SKULDER
Långfristiga skulder M.14 393 333 390 000
Uppskjuten skatteskuld M.7 36 294
Totala långfristiga skulder 429 627 390 000
KORTFRISTIGA SKULDER
Leverantörsskulder 875 398
Övriga kortfristiga skulder, Koncernen M.8 3 242 3 938
Övriga kortfristiga skulder M.15 585 828
Upplupna kostnader M.16 3 176 6 686
Totala kortfristiga skulder 7 878 11 850
TOTALT EGET KAPITAL OCH SKULDER 3 711 645 3 634 064
78 79
Moderbolagets förändringar i eget kapital Moderbolagets kassaflödesanalys
TSEK Not Aktiekapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Balanserat
resultat
Totalt
Eget kapital per 1 jan 2023 11 067 821 401 2 296 202 3 128 670
Periodens resultat 100 174 100 174
Transaktioner med ägare:
Makulering av aktier -135 -31 559 -7 -31 700
Fondemission 135 31 565 31 700
Värde på anställdas tjänstgöring: M.5,M.17
- Personaloptionsprogram 66 66
- Aktiebaserade incitamentsprogram 3 304 3 304
Eget kapital per 31 dec 2023 11 067 824 777 2 396 370 3 232 214
Eget kapital per 1 jan 2024 11 067 824 777 2 396 370 3 232 214
Periodens resultat 37 175 37 175
Transaktioner med ägare:
Makulering av aktier -35 -35 -70
Fondemission 35 35 70
Värde på anställdas tjänstgöring: M.5,M.17
- Personaloptionsprogram 34 34
- Aktiebaserade incitamentsprogram 256 4 461 4 717
Eget kapital per 31 dec 2024 11 323 829 307 2 433 510 3 274 140
TSEK Not 2024 2023
KASSAFLÖDE FRÅN DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
Resultat före skatt 73 469 100 174
Justering för icke-kassaflödespåverkande poster:
Ränteintäkt/-kostnad, netto 40 301 77 518
Valutakursvinster/-förluster, netto -3 014 2 594
Resultat från finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen -154 915 -219 153
Övriga icke-kassaflödespåverkande poster 4 496 3 370
Justering för kassaflödespåverkande poster:
Förändringar i kortfristiga fordringar 6 190 -3 792
Förändringar i kortfristiga skulder -3 310 3 390
Justerat kassaflöde använt i den löpande verksamheten -36 783 -35 899
Investeringar i dotterbolag -42 800 -118 561
Likvida medel från likvidation av dotterbolag 3 232
Investeringar i finansiella tillgångar
Försäljning av finansiella tillgångar 20 430 426 739
Erhållna räntor 4 471 4 652
Totalt kassaflöde från/använt i den löpande verksamheten -54 682 280 163
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Betald ränta på hållbarhetsobligationer -41 912 -78 312
Inbetalning från emission av hållbarhetsobligationer, brutto 400 000
Inlösen av hållbarhetsobligationer -500 000
Återköp av egna aktier M.17
Inbetalning från nyemission genom personaloptioner M.17 256
Totalt kassaflöde från/använt i finansieringsverksamheten -41 656 -178 312
Årets kassaflöde -96 338 101 851
Likvida medel vid årets början 171 628 74 592
Kursdifferens i likvida medel 2 862 -4 815
Likvida medel vid årets slut 78 152 171 628
80 81
Moderbolagets noter till bokslutet
(Belopp i TSEK om annat ej framr)
Not M.1 Väsentliga redovisningsprinciper
Moderbolagets bokslut ska upprättats i enlighet med den svenska
årsredovisningslagen (1995:1554) och Rådet för Finansiell Rapportering
RFR 2 Redovisning för juridiska personer. Uttalanden från Rådet för
Finansiell Rapportering för noterade företag tillämpas ock. RFR
2 kräver att moderbolaget, som juridisk person, utarbetar sina års-
bokslut i enlighet med alla IFRS- och IFRIC-tolkningar som antagits
av EU, i den utsträckning det är möjligt inom ramen för den svenska
årsredovisningslagen.
Moderbolaget tillämpar koncernens redovisningsprinciper med
undantag för följande:
Rapporteringsvaluta
Moderbolagets presentationsvaluta är SEK och inte USD som koncer-
nen tillämpar, på grund av svensk lagstiftning.
Leasing
Alla leasingavtal i moderbolaget redovisas som operationella
leasingavtal.
Andelar i dotterbolag
Dotterbolag värderas till anskaffningskostnad med avdrag för
eventuella nedskrivningar. Utdelning från dotterbolag redovisas som
utdelningsintäkter.
Koncerninterna fordringar och skulder
Koncerninterna fordringar och skulder redovisas till upplupet anskaff-
ningsvärde. För koncerninterna fordringar bedöms risken för kredit-
förluster som obetydlig.
Not M.2 Resultat från finansiella tillngar värderade
till verkligt värde via resultatkningen
2024 2023
Realiserat resultat:
Vederlag från försäljning av finansiella
tillgångar till verkligt värde via
resultaträkningen 20 430 426 739
Anskaffningsvärde av sålda finansiella
tillgångar till verkligt värde via
resultaträkningen -43 805 -450 563
Återföring av justeringar i verkligt värde
för sålda tillgångar värderade till verkligt
värde via resultaträkningen 14 811 41 822
Totalt realiserat resultat -8 564 17 998
Orealiserat resultat:
Förändring i verkligt värde av kvar-
varande finansiella tillgångar värderade
till verkligt värde via resultaträkningen 163 479 201 155
Totalt orealiserat resultat 163 479 201 155
Resultat från finansiella tillgångar
rderade till verkligt värde via
resultaträkningen 154 915 219 153
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
omfattar resultat fn föndringar i verkligt värde på sådana finansiella
tillgångar som från första börjannförts till kategorin värderade till
verkligt värde via resultaträkningen. Avyttringar under 2024 avser
BlackBucks börsintroduktion.
Not M.4 Ersättning till revisorer
PwC 2024 2023
Revisionsuppdrag 925 1 085
Andra revisionsaktiviteter 180 130
Skatterådgivning 462 111
Andra tjänster och rådgivning 232
Total erttning till revisorer 1 567 1 558
Med revisionsuppdrag avses revisorns ersättning för den lagstadgade
revisionen. Arbetet innefattar granskningen av årsredovisningen och
koncernredovisningen och bokföringen, styrelsens och VDs förvaltning
samt arvode för revisionsdgivning som lämnats i samband med revi-
sionsuppdraget. Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget avser
övriga revisionsuppdrag enligt lagar och föreskrifter samt granskning
av kvartalsrapporter i enlighet med ISRE 2410. Skatterådgivning avser
allmänna skatterådgivningstjänster. Andra tjänster är tjänster huvud-
sakligen relaterade till frågorllande redovisning och regelefterlevnad.
Tillgångar som värderas till verkligt värde per den 31 december 2024
Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Summa
balans
Finansiella tillgångar
till verkligt värde via
resultaträkningen 102 614 965 424 1 068 038
varav:
Likvidplaceringar 45 170 45 170
Aktier 57 444 965 424 1 022 868
Totala tillgångar 102 614 0 965 424 1 068 038
Tillgångar som värderas till verkligt värde per den 31 december 2023
Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Summa
balans
Finansiella tillgångar
till verkligt värde via
resultaträkningen 39 089 77 587 816 876 933 552
varav:
Likvidplaceringar 39 089 39 089
Aktier 77 587 816 876 894 463
Totala tillgångar 39 089 77 587 816 876 933 552
För mer information om moderbolagets finansiella tillgångar och deras
värderingar se koncernens Not 3 på sida 67.
rändring i finansiella tillgångar till verkligt värde via
resultaträkningen
Företag 1 jan 2024
Investeringar/
avyttringar,
netto
rändring
i verkligt
värde
1
31 dec 2024
Juspay 743 609 180 222 923 831
BlackBuck 73 267 -20 430 4 606 57 444
Rupeek 77 587 -35 994 41 593
Likvid-
placeringar 39 089 6 081 45 170
Totalt 933 552 -20 430 154 915 1 068 038
1. Förändring i verkligt värde inkluderar valutakurseffekter.
Not M.3 Administrativa kostnader
2024 2023
Kostnader för ersättningar till anställda
(Not M.5) 21 166 23 643
Externa tjänster 10 175 12 974
Övriga administrativa kostnader 4 987 4 178
Koncerninterna tjänster, netto 7 831 1 441
Totala administrativa kostnader 44 159 42 236
Not M.5 Kostnader för ersättning till anställda
2024 2023
Löner 8 381 11 066
Sociala kostnader 2 778 3 767
Pensionskostnader 525 1 195
Övriga ersättningar 9 482 7 615
Totalt kostnader för ersättningar
till anställda 21 166 23 643
2024 2023
Löner och annan
ersättning
Sociala avgifter
Löner och annan
ersättning
Sociala avgifter
Styrelsen, VD och ledning
Löner och annan ersättning 8 112 1 154 10 449 1 905
Rörlig ersättning 1 476 240 1 924 604
Pension 480 117 1 102 267
Aktiebaserad ersättning 4 325 3 273
Övriga ersättningar
1
3 426 1 143 1 943 654
Övriga anställda
Löner och annan ersättning 269 87 617 195
Rörlig ersättning 84 26 218 68
Pension 44 11 93 23
Aktiebaserad ersättning 171 - 258 50
Övriga ersättningar
1
Totalt 18 388 2 778 19 876 3 767
1. Övriga ersättningar avser ersättning för att underlätta deltagande i LTIP och optionsprogram då Bolaget subventionerar programdeltagarna för
anskaffningsutgiften.
31 dec 2024 31 dec 2023
Män Kvinnor Män Kvinnor
Styrelse och VD 3 3 3 3
Ledande befattningshavare 1 1 1
Övriga anställda 1 1
Totalt 3 5 4 5
Beslut avseende ersättning till VD fattas av koncernens styrelse utifn
gällande ersättningsprinciper och till resten av koncernens ledning av
VD. Bolagets VD har rätt till sex månadslöner i avgångsvederlag vid
uppsägning fn Bolagets sida. VD har nio månaders ömsesidig upp-
sägningstid. För övriga ledande befattningshavareller en ömsesidig
uppsägningstid om tre månader. Styrelseledamöterna omfattas inte av
några uppsägningstider.
82 83
2024
Grundlön/
styrelsearvode
Rörlig
erttning
Övriga
ersättningar
1
Pensions-
kostnader
Aktiebaserade
ersättningar
Totalt
Lars O Gnstedt, ordförande 1 200 1,200
Per Brilioth, ledamot 535 535
Allison Goldberg, ledamot 565 565
Hanna Loikkanen, ledamot 600 600
Katharina Lüth, ledamot 500 500
David Nangle, VD och ledamot 2 793 1 097 1 955 2 384 8 228
Övriga ledande befattningshavare 1 919 380 1 472 480 1 941 6 192
Totalt 8 112 1 476 3 426 480 4 325 17 820
1. Övriga ersättningar avser ersättning för att underlätta deltagande i LTIP och optionsprogram då Bolaget subventionerar programdeltagarna för
anskaffningsutgiften.
2023
Grundlön/
styrelsearvode
Rörlig
erttning
Övriga
ersättningar
1
Pensions-
kostnader
Aktiebaserade
ersättningar
Totalt
Lars O Gnstedt, ordförande 1 620 1 620
Per Brilioth, ledamot 600 600
Allison Goldberg, ledamot 500 500
Hanna Loikkanen, ledamot 600 600
Katharina Lüth, ledamot
2
325 325
David Nangle, VD och ledamot 2 895 1 178 1 432 5 505
Övriga ledande befattningshavare 3 909 1 924 765 1 102 1 841 9 541
Totalt 10 449 1 924 1 943 1 102 3 273 18 691
1. Övriga ersättningar avser ersättning för att underlätta deltagande i LTIP och optionsprogram då Bolaget subventionerar programdeltagarna för
anskaffningsutgiften.
2. Invald 9 maj 2023
Optionsprogram
VEF hade ett optionsprogram som antogs 2015 och som innebar att
nuvarande och framtida anställda tilldelas köpoptioner (”Optioner”),
vilka berättigar optionsinnehavaren att förvärva aktier i VEF. Options-
programmet löpte ut den 17 december 2024.
Inlösta optioner
Inga Optioner löstes in under 2024. Under 2023 löstes 500 000
Optioner in.
Utestående optioner
2024 2023
Vid årets början 500 000 1 000 000
Nyttjade optioner -500 000
Förfallna optioner -500 000 -
Vid årets slut 0 500 000
Not M.7 Skatt på årets resultat
VEF AB (publ)s beskattningsbara vinster är föremål för svensk inkomst-
skatt på 20,6%.
Avstämning mellan teoretisk skattekostnad och rapporterad skatt
2024 2023
Resultat före skatt 73 469 100 174
Inkomstskatt beräknad enligt nationella
skattesatser gällande för resultat i
respektive land -15 135 -20 636
Skatteeffekter av:
– Ej skattepliktiga effekter fn finansiella
tillgångar värderade till verkligt värde -4 375 45 149
– Ej avdragsgilla kostnader -7 316 -12 935
– Underskottsavdrag för vilka inga
uppskjutande skattefordringar
redovisas -9 468 -11 578
Skatt -36 294 0
Uppskjuten skatt avser hela eller del av de temporära skillnader som
uppkommer mellan det skattemässiga och redovisade värdet på
tillgångar och skulder. Uppskjuten skatt i tabellen avser orealiserad
kapitalvinstbeskattning indiska innehav.
Total erttning för anställda exkl.
utbetalda bonusar och sociala skatter
LTIP 2020
1
LTIP 2021
1
LTIP 2022
1
LTIP 2023
1
LTIP 2024
1
2024 1 850 621 169 943 880
2023 2 007 1 101 209
2022 2 086 1 357 147
2021 1 020 186
2020
Ackumulerad summa 6 963 3 265 525 943 880
1. Den totala IFRS 2 kostnaden inkluderar inte subvention för förvärv och uppkomna skatter.
Aktiebaserade incitamentsprogram (LTIP)
Det finns fem pågående långsiktiga aktiebaserade incitaments-
program för befattningshavare och nyckelpersoner i koncernen. LTIP
2020–2023-programmen är kopplade till den långsiktiga utvecklingen
LTIP 2020 LTIP 2021 LTIP 2022 LTIP 2023 LTIP 2024
Programmets mätperiod jan 2020–dec 2024 jan 2021dec 2025 jan 2022–dec 2026 jan 2023–dec 2027 jan 2024dec 2028
Intjänandeperiod nov 2020–apr 2025 sep 2021–apr 2026 aug 2022–apr 2025 jan 2024–apr 2026 maj 2024–apr 2027
Maximalt antal aktier, VD 13 300 000 3 325 000 3 325 000 3 517 500 3 625 000
Maximalt antal aktier, övriga 18 420 500 3 719 835 5 736 430 8 207 500 8 875 000
Maximalt antal aktier, totalt 31 720 500 7 044 835 9 061 430 11 725 000 12 500 000
Maximal utspädning 2,95% 0,67% 0,86% 1,11% 1,19%
Aktiepris per tilldelningsdagen i SEK 3,14 4,34 2,31 1,87 2,34
Incitamentsaktiekurs per tilldelningsdagen
i SEK
1
0,37 0,62 0,10 0,30 0,53
1. Skillnaden i stamaktiernas kurs och incitamentaktiernas kurs beror på att incitamentsaktiepriset har beknats med Monte Carlo-metoden med
tillämpning av de prestationskriterier som är tillämpliga i villkoren för det långsiktiga incitamentsprogrammet och den aktuella aktiekursen vid
tilldelningsdatumet.
Not M.6 Finansiella poster, netto
2024 2023
Ränteintäkter 4 471 4 652
Räntekostnader -44 772 -82 170
Valutakursvinster 7 792 2 315
Valutakursförluster -4 778 -4 909
Totalt -37 287 -80 112
Not M.8 Aktier i dotterbolag
Land Antal aktier
Andel av kapital
och röster, %
Bokfört värde
31 dec 2024
Bokfört värde
31 dec 2023
VEF Cyprus Limited Cypern 289 036 056 100 2 562 161 447 2 519 360 957
VEF Fintech Ireland Limited Irland 1 100 10 10
VEF UK Ltd Storbritannien 1 100 10 10
Totalt 2 562 161 447 2 519 360 977
Alla dotterbolag är inkluderade i koncernredovisningen från och med bildandet.
Transaktioner med dotterbolag
Moderbolaget hade närståendetransaktioner med VEF Cyprus Limited,
VEF Fintech Ireland Limited och VEF UK Ltd under 2024. Moderbolagets
verksamhet är att agera holdingbolag åt koncernen och samtidig
tillhandahålla verksamhets- och investeringssupporttjänster till koncer-
nen. VEF Fintech Ireland Limited och VEF UK Ltd förser moderbolaget
med verksamhets- och investeringssupporttjänster.
31 dec 2024 31 dec 2023
Kortfristiga fordringar:
VEF Cyprus Limited 1 069 2 124
VEF Fintech Ireland Limited 209 1 476
VEF UK Ltd 209 2 752
Totala kortfristiga fordringar,
koncernen 1 487 6 352
Kortfristiga skulder:
VEF Fintech Ireland Limited 1 275 1 402
VEF UK Ltd 1 967 2 536
Totala kortfristiga skulder, koncernen 3 242 3 938
2024 2023
Koncerninterna supporttjänster:
Försäljning till:
VEF Cyprus Limited 4 816 6 241
VEF Fintech Ireland Limited 1 339 3 393
VEF UK ltd 1 339 3 393
p från:
VEF Fintech Ireland Limited -5 482 -5 617
VEF UK Ltd -9 843 -8 851
Netto inkluderat i administrations-
och driftkostnader -7 831 -1,441
av både bolagets substansvärde och aktiekurs medan LTIP 2024 är
kopplat till VEFs totalavkastning. För detaljerad information om bolagets
långsiktiga incitamentsprogram, se koncernens Not 7 på sida 71.
84 85
Not M.9 Finansiella instrument per kategori
Redovisningsprinciperna för finansiella instrument har tillämpats för
nedanstående poster:
2024
Tillgångar i balansräkningen
Tillgångar
värderade
till verkligt
rde via
resultat-
räkningen
Upplupet
anskaff-
ningsvärde
Totalt
Finansiella tillgångar
rderade till verkligt värde via
resultaträkningen 1 068 038 1 068 038
Fordringar från koncernbolag 1 487 1 487
Likvida medel 78 152 78 152
Övriga finansiella tillgångar 50 50
Totalt i balansräkningen 1 068 038 79 689 1 147 727
Skulder i
balansräkningen
Upplupet
anskaff-
ningsvärde
Totalt
Långfristiga skulder 393 333 393 333
Skulder till koncernbolag 3 242 3 242
Totalt i balansräkningen 396 575 396 575
2023
Tillgångar i balansräkningen
Tillgångar
värderade
till verkligt
rde via
resultat-
räkningen
Upplupet
anskaff-
ningsvärde
Totalt
Finansiella tillgångar
rderade till verkligt värde via
resultaträkningen 933 552 933 552
Fordringar från koncernbolag 6 352 6 352
Likvida medel 171 628 171 628
Övriga finansiella tillgångar 50 50
Totalt i balansräkningen 933 552 178 030 1 111 582
Skulder i
balansräkningen
Upplupet
anskaff-
ningsvärde
Totalt
Långfristiga skulder 390 000 390 000
Skulder till koncernbolag 3 938 3 938
Totalt i balansräkningen 393 938 393 938
Not M.10 Långfristiga finansiella tillgångar värderade
till verkligt värde via resultatkningen
31 dec 2024 31 dec 2023
Vid årets början 933 552 1 141 138
Anskaffningar (nya investeringar)
Avyttringar -20 430 -426 739
Förändring i verkligt värde under året 154 915 219 153
Vid årets slut 1 068 038 933 552
Tillgångarna som anges i tabellen ovan är investeringar i finansiella
tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen. Se koncernens Not 3
för ytterligare information.
Not M.11 Kortfristiga fordringar
31 dec 2024 31 dec 2023
Depositioner 35 128
Övrigt 692 1 612
Totalt 727 1 740
Not M.12 Förutbetalda kostnader
31 dec 2024 31 dec 2023
Hyra 161 159
Övrigt 751 977
Totalt 912 1 136
Not M.13 Likvida medel
I likvida medel i balansräkningen och kassaflödesanalysen ingår
följande:
31 dec 2024 31 dec 2023
Likvida medel 78 152 171 628
varav övriga kortfristiga placeringar med
förfallodag inom tre månader
Totalt 78 152 171 628
Not M.14 Långfristiga skulder
31 dec 2024 31 dec 2023
Upplåning 393 333 390 000
Totalt 393 333 390 000
31 dec 2024 31 dec 2023
Ingående balans 390 000 488 750
Upplåning, netto -100 000
Icke-kontanta transaktioner 3 333 1 250
Utgående balans 393 333 390 000
Hållbarhetsobligationer 2023/2026
Under fjärde kvartalet 2023 emitterade VEF hållbarhetsobligationer om
500 mnSEK inom ett rambelopp om 1 000 mnSEK. VEF håller själv 100
mnSEK av obligationerna. Obligationerna löper med en rörlig ränta om
3m Stibor + 650 baspunkter som betalas kvartalsvis. Obligationerna
förfaller i december 2026. Obligationerna handlas på Nasdaq
Stockholms lista för hållbarhetsobligationer och på Open Market på
Frankfurt Stock Exchange. I samband med emitteringen av 2023/2026
obligationerna löstes de utestående 2022/2025 obligationerna in i sin
helhet i förtid.
Not M.15 Övriga kortfristiga skulder
31 dec 2024 31 dec 2023
Skatt och moms 585 828
Övrigt
Totalt 585 828
Not M.16 Upplupna kostnader
31 dec 2024 31 dec 2023
Personalrelaterade kostnader 127 2 887
Räntekostnader 2 213 2 687
Övrigt 836 1 112
Totalt 3 176 6 686
rändring
antal aktier
Totalt antal aktier
efter förändring
Kvotvärde
SEK
Förändring av
aktiekapital, SEK
Totalt aktiekapital
efter föndring,
SEK
Ingående balans 1 jan 2023 1 106 675 373 0,01 11 066 754
Makulering återköpta aktier -12 824 243 1 093 851 130 0,01 11 066 754
Makulering incitamentaktier -651 875 1 093 199 255 0,01 -6 595 11 060 159
Utende balans 31 dec 2023 1 093 199 255 0,01 11 060 159
Emission av incitamentaktier, Klass C 2023 11 725 000 1 104 924 255 0,01 128 975 11 189 134
Makulering incitamentaktier -3 506 755 1 101 417 500 0,01 -35 479 11 153 655
Emission av incitamentaktier, Klass C 2024 12 500 000 1 113 917 500 0,01 126 587 11 280 242
Utende balans 31 dec 2024 1 113 917 500 0,01 11 280 242
Aktieklass Antal aktier Antal röster
Aktiekapital
(SEK)
Stamaktier
1
1 041 865 735 1 041 865 735 10 540 805
Klass C 2020 31 720 500 31 720 500 320 924
Klass C 2021 7 044 835 7 044 835 71 274
Klass C 2022 9 061 430 9 061 430 91 677
Klass C 2023 11 725 000 11 725 000 128 975
Klass C 2024 12 500 000 12 500 000 126 587
Totalt 1 113 971 500 1 113 971 500 11 280 242
1. Bolaget innehar inga återköpta aktier.
Aktiekapital
I januari 2024 återköpte och makulerade Bolaget 3 506 755 incitament-
aktier tillhörande en deltagare i de långsiktiga incitamentsprogrammen
som valde att avsluta sin ansllning i Bolaget.
Vid årsskiftet var det totala antalet utestående aktier i Bolaget
1 113 917 500 varav 1 041 865 735 stamaktier och 72 051 765 Klass
C-aktier. Bolaget innehar inga återköpta aktier.
Klass C 2020–2024 inlösningsbara, konvertibla stamaktier
Inom ramen för de aktiebaserade långsiktiga incitamentsprogrammen
för koncernledningen och nyckelpersoner i koncernen under 2020
2024, tecknade deltagarna Klass C-aktier i Bolaget. Beroende på
substansvärde- och aktiekursutveckling, kommer vissa eller samtliga
Klass C-aktier att lösas in eller omklassificeras till vanliga stamaktier.
Om prestationskraven inte uppfylls kommer incitamentaktierna att
lösas in till nominellt värde och makuleras. Deltagarna kompenseras
för utdelningar och andra värdeöverföringar till aktieägarna under
programmets löptid i enlighet med villkoren. Eventuell kompensation
sker efter programmets löptid. Deltagarna är även rösträttsberättigade
för sina Klass C-aktier under mätperioden.
Ytterligare tillskjutet kapital
Ytterligare tillskjutet kapital består av aktiepremier för nyemitterade
aktier samt aktier emitterade genom bolagets aktieoptionsprogram för
anställda, vilket avslutades den 17 december 2024. För mer information
om LTIP och optionsprogrammet, se Not M.5.
Återköp egna aktier
Antal aktier
Belopp som
påverkat eget
kapital
2024 2023 2024 2023
Ingående återköpta
egna aktier 0 12 824 243 0 -31 687
Återköp under året 3 506 755 651 875 35 479 -13
Makulering av
återköpta aktier -3 506 755 -13 476 118 -35 479 31 700
Utgående återköpta
egna aktier 0 0 0 0
Not M.18 Ställda panter och ansvarsförbindelser
Moderbolaget hade inga ansvarsförbindelser eller ställda säkerheter
per den 31 december 2024.
Not M.17 Aktiekapital och övrigt tillskjutet kapital
VEF AB (publ):s aktiekapital per 31 december 2024 är fördelat på
1 113 917 500 aktier med ett kvotvärde om 0,01 SEK per aktie enligt
nedan tabell. Varje aktie i bolaget berättigar till en röst. Stamaktierna
handlas på Nasdaq Stockholms huvudlista.
De konvertibla 2020-2024 Klass C-aktierna innehas av koncernled-
ningen och nyckelpersoner i VEF inom ramen för bolagets långsiktiga
incitamentsprogram. Klass C-aktierna är inlösningsbara i enlighet med
villkoren i företagets bolagsordning.
86 87
Not M.19 Närståendetransaktioner
Moderbolaget har identifierat följande närstående relationer:
Nyckelpersoner och styrelseledamöter
Inkluderar medlemmar i ledningsgruppen, samt medlemmar av
Bolagets styrelse. Under räkenskapsåret har moderbolaget redovisat
följande närståendetransaktioner:
Rörelse-
kostnader
Kortfristiga
fordringar
2024 2023
31 dec
2024
31 dec
2023
Nyckelpersoner och
styrelseledamöter
1
17 820 18 691
1. Betald eller upplupen ersättning består av lön, bonus, aktie-
relaterad ersättning och pension till ledningen samt arvode till
styrelseledamöter.
Dotterbolag
Moderbolaget har närståendetransaktioner med sina dotterbolag
VEF Cyprus Limited, VEF Fintech Ireland Limited och VEF UK Ltd. För
en detaljerad sammanställning av närståendetransaktionerna mellan
moderbolaget och dotterbolagen, se Not M.8.
Intygandemening
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att
koncernredovisningen har upprättats i enlighet med
internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de
antagits av EU och ger en rättvisande bild av koncernens
ställning och resultat. Årsredovisningen har upprättats i
enlighet med IFRS och ger en rättvisande bild av moder-
bolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moder-
bolaget samt årsredovisningen i övrigt ger en rättvisande
översikt över utvecklingen av koncernens och moder-
bolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver
väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbola-
get och de företag som ingår i koncernen står inför.
Bolagsstyrningsrapporten och övriga delar av koncer-
nens årsredovisning ger en rättvisande bild av utveck-
lingen för koncernens verksamhet, finansiella ställning och
resultat och beskriver väsentliga risker och osäkra faktorer
som koncernföretagen står inför.
Den 26 mars 2025
Lars O Grönstedt Per Brilioth Allison Goldberg
Ordförande Ledamot Ledamot
Hanna Loikkanen Katharina Lüth David Nangle
Ledamot Ledamot Ledamot och verkställande direktör
Vår revisionsberättelse har avgivits den 26 mars 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Bo Karlsson Johan Brobäck
Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
88 89
Revisionsberättelse
Till bolagssmman i VEF AB (publ), org.nr 559288-0362
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen för VEF AB (publ) för år 2024. Bolagets
årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna
56–87 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats
i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla
väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets
finansiella ställning per den 31 december 2024 och av
dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt
årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upp-
rättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i
alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens
finansiella ställning per den 31 december 2024 och av
dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt IFRS
Redovisningsstandarder, såsom de antagits av EU, och
årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig
med årsredovisningens och koncernredovisningens
övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer
resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget
och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen
och koncernredovisningen är förenliga med innehållet
i den kompletterande rapport som har överlämnats till
moderbolagets revisionsutskott i enlighet med revisors-
förordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet
Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moder-
bolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt
dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa
kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som
avses i revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har
tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekom-
mande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade
företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inmtat är tillräck-
liga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla
området
Våra revisionsåtgärder inkluderade en bedömning av
ledningens process för värdering av onoterade innehav
och ledningens val av värderingsmetod för respektive
investering. Värderingsspecialister har medverkat i revi-
sionen av de mest väsentliga innehaven.
Värderingar baserade på nyligen genomförda trans-
aktioner utvärderades genom att inhämta och analysera
underliggande dokument för att bedöma om transaktio-
nen kan ligga till grund för en rimlig uppskattning av verk-
ligt värde vid bokslutstillfället. Denna bedömning innefatt-
ade bedömning av parterna i transaktionen, storleken på
transaktionen samt övriga relevanta transaktionsvillkor. Vi
har också utvärderat ledningens bedömning av händelser
efter transaktionsdatumet, innefattade både bolagsspe-
cifika händelser och makroekonomiska händelser, för att
bedöma om dessa är reflekterade i värderingarna.
Värderingar baserade på värderingsmodeller har
granskats genom att bekräfta indata mot externa källor.
Vidare har vi utvärderat ledningens bedömningar i vär-
deringsmodellerna. Vår revision innefattade också kon-
trollberäkning av värderingarna samt avstämning av de
slutliga värderingarna mot den finansiella rapporteringen
samt granskning av den övergripande presentationen av
värderingarna i noterna till de finansiella rapporterna.
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information
än årsredovisningen och koncernredovisningen och
återfinns på sidorna 1–33, 42–55 samt 108–109 samt
Hållbarhetsrapport på sidorna 34–41 samt 100–107. Den
andra informationen består även av ersättningsrapporten
som vi tagit del av före datumet för denna revisionsberät-
telse. Det är styrelsen och verkställande direkren som
har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och kon-
cernredovisningen omfattar inte denna information och
vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende denna
andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den
information som identifieras ovan och överväga om
informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med
årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna
genomng beaktar vi även den kunskap vi i övrigt
inhämtat under revisionen samt bedömer om informatio-
nen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utrts avseende
denna information, drar slutsatsen att den andra infor-
mationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga
att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det
avseendet.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de
områden som enligt vår professionella bedömning var de
mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen
och koncernredovisningen för den aktuella perioden.
Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen
av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga
separata uttalanden om dessa områden.
Särskilt betydelsefullt område
Värdering av onoterade innehav
Värderingen av onoterade innehav till verkligt värde är
väsentlig för bolagets finansiella rapporter eftersom en
väsentlig del av koncernens substansvärde utgörs av
onoterade innehav i private-equity bolag.
Per den 31 december 2024 hade dessa innehav ett
bokfört värde uppgående till 374 miljoner USD, motsva-
rande 95,3% av totala tillngar.
Verkligt värde för onoterade innehav bestäms uti-
från nyligen genomförda transaktioner enligt rådande
marknadsvillkor eller genom olika värderingsmodeller
beroende på bolagens karaktär samt den bedömda risken
i investeringen. Valet av värderingsteknik för varje onoterat
innehav baseras på ledningens bedömning vid varje
bokslutstillfälle.
För transaktionsbaserade värderingar behöver varje
transaktion utvärderas av ledningen för att bedöma om
värden baserat på transaktionerna motsvarar innehavens
verkliga värde vid bokslutstillfället.
Verkligt värde för innehav värderade genom värderings-
modeller baseras till stor del på icke-observerbara data
och kräver att väsentliga antaganden görs av ledningen.
På grund av komplexiteten i värderingarna finns det en
risk för väsentliga felaktigheter i värdet på dessa innehav.
De valda värderingsmetoderna och de väsentliga anta-
ganden som tillämpats för varje investering presenteras i
not 3 i de finansiella rapporterna.
Utvecklingen av bolagets substansvärde är också en
väsentlig parameter i de långsiktiga aktiebaserade incita-
mentsprogrammen som beskrivs i not 7.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för att årsredovisningen och
koncernredovisningen upprättas och att de ger
en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen
och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS
Redovisningsstandarder, så som de antagits av EU,
och årsredovisningslagen. Styrelsen och verkställande
direktören ansvarar även för den interna kontroll som de
bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning
och koncernredovisning som inte innehåller några väsent-
liga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncern-
redovisningen ansvarar styrelsen och verkställande
direktören för bedömningen av bolagets och koncernens
förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så
är tillämpligt, om förllanden som kan påverka förmågan
att fortsätta verksamheten och att använda antagandet
om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas
dock inte om styrelsen och verkställande direktören avser
att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte
har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar
styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat
övervaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om
huruvida årsredovisningen och koncernredovisningen
som helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och
att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra utta-
landen. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men
är ingen garanti för att en revision som utrs enligt ISA
och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka
en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter
kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och
anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans
rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut
som användare fattar med grund i årsredovisningen och
koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen
av årsredovisningen och koncernredovisningen finns på
Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar.
Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
90 91
Revisorns granskning av förvaltning och förslag
till disposition av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens
och verkställande direktörens förvaltning för VEF AB (publ)
för år 2024 samt av förslaget till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten
enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar
styrelsens ledamöter och verkställande direktören
ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige.
Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet
Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moder-
bolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt
dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inmtat är tillräck-
liga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till disposi-
tioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag
till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning
av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav
som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfatt-
ning och risker sller på storleken av moderbolagets och
koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet
och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och
förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar
bland annat att fortlöpande bedöma bolagets och kon-
cernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets
organisation är utformad så att bokföringen, medels-
förvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter
i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den verk-
ställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen
enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat
vidta de åtrder som är nödvändiga för att bolagets
bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och
för att medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande
sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och
rmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta
revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet
kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkstäl-
lande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet
mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolags-
lagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispo-
sitioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt
uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet
bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen
garanti för att en revision som utförs enligt god revisions-
sed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller för-
summelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot
bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets
vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen
av förvaltningen finns på Revisorsinspektionens webb-
plats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar.
Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen har vi även utfört en granskning av att
styrelsen och verkställande direktören har upprättat
årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format
som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-
rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden för VEF AB (publ) för år 2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det
lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i
ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektro-
nisk rapportering.
Grund för uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation
RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt
ansvar enligt denna rekommendation beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förllande
till VEF AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i
övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet
med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappers-
marknaden, och för att det finns en sådan intern kontroll
som styrelsen och verkställande direktören bedömer
nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga
felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om
Esef-rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format
som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra
granskningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att
Esefrapporten är upprättad i ett format som uppfyller
dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är
ingen garanti för att en granskning som utförs enligt
RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller till-
sammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska
beslut som användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on
Quality Management 1, som kräver att företaget utformar,
implementerar och hanterar ett system för kvalitetsstyr-
ning inklusive riktlinjer eller rutiner avseende efterlevnad
av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och
tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder
inmta bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett
format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering
av årsredovisningen och koncernredovisningen. Revisorn
väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom
att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rappor-
teringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller miss-
tag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av
den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen
och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att
utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med
nsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett
uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering av
ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen
validering av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt
XHTML-format och en avstämning av att Esef-rapporten
överensstämmer med den granskade årsredovisningen
och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av
huruvida koncernens resultat-, balans- och eget kapital-
räkningar, kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten
har märkts med iXBRL i enlighet med vad som följer av
Esef-förordningen.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, Torsgatan 21,
113 97 Stockholm utsågs till VEF AB (publ)s revisor av
bolagsstämman den 14 maj 2024 och har varit bolagets
revisor sedan noteringen på Nasdaq Stockholms huvud-
lista den 1 juni 2022 och därmed omfattas av reglerna för
retag av allmänt intresse.
Göteborg den 26 mars 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Bo Karlsson Johan Brobäck
Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar Revisorns granskning av ESEF-rapporten
92 93
Bolagsstyrningsrapport
VEF AB (publ) (VEF” eller ”Bolaget”) är noterat på Nasdaq
Stockholms huvudlista. Som ett svenskt publikt bolag
tillämpar VEF Svensk kod om bolagsstyrning (Koden”)
i sin helhet. Koden baseras på principen ”tillämpa eller
förklara”. Enligt denna princip kan ett bolag välja om de vill
tillämpa en klausul i Koden eller förklara varför man valt
att frångå den. Bolaget har inte avvikit från koden under
2024.
Bolagets principer för bolagsstyrning beskrivs nedan.
Aktieägare
Vid slutet av 2024 hade VEF ungefär 18 000 aktieägare
enligt den av Euroclear förda aktieboken. Bolagets största
ägare är Acacia Funds (Conifer Management LLC), vars
gemensamma ägande vid slutet av 2024 uppgick till
217 718 740 aktier, vilket utgör 19,5% av totala antalet
utestående aktier och röster i Bolaget. Den finns inga
andra aktieägare som äger mer än 10% av bolagets aktier
och röster.
Årsstämma och andra bolagsstämmor
Det yttersta beslutsfattande organet i Bolaget är års-
stämman, vid vilken samtliga aktieägare har rätt att delta
personligen eller genom ombud. Bolagets årsstämma
lls i Stockholm, där Bolaget har sin hemvist, där
Bolagets aktier är noterade och där de flesta av Bolagets
aktieägare har sin hemvist.
Den svenska aktiebolagslagen (2005:551) (”ABL”) och
bolagsordningen innehåller regler för kallelse till årsstäm-
man och extra bolagsstämmor samt vem som har rätt
att delta och rösta på dessa stämmor. Det finns ingen
begnsning för antalet röster som varje aktieägare får
rösta för på bolagsstämmor. Varje aktie motsvarar en röst.
Varje röstberättigad aktieägare får rösta för hela antalet
ägda aktier. Handlingar och protokoll från bolagsstämmor,
inklusive årsstämman, publiceras på Bolagets hemsida.
Enligt beslut av årsstämman 2024, har styrelsen
bemyndigats att emittera aktier, med eller utan avvikelse
från stamaktieägarnas företrädesrätt. Styrelsens beslut
om emission av aktier med avvikelse från stamaktieägar-
nas företrädesrätt kan leda till en ökning av antalet aktier
i Bolaget om högst 20% av de utestående aktierna vid
tidpunkten bemyndigandet antas, sammanlagt. Styrelsen
har inte nyttjat detta bemyndigande under 2024.
Till följd av ett beslut på årssmman 2024, har styrel-
sen fått mandat att återköpa egna aktier till den grad att
Styrelsen
Styrelseledamöterna i Bolaget tilltts av årsstämman för
tiden intill slutet av nästa årsstämma. Bolagets bolagsord-
ning specificerar att styrelsen ska bestå av minst tre och
högst tio ledamöter.
På årsstämman 2024 valdes sex ledamöter utan supp-
leanter. Styrelsen består för närvarande av sex ledamöter
utan suppleanter. VD är den ende verkställande styrelsele-
damoten i Bolaget. Valberedningen har tillämpat kapitel 4.1
i Koden som mångfaldspolicy i sitt arbete. Valberedningen
gör bedömningen att den föreslagna styrelsen, med
hänsyn till Bolagets verksamhet, utvecklingsskede och
förhållanden i övrigt, ger en ändamålsenlig sammansätt-
ning samt att styrelsen har både den bredd och mångfald
som behövs för att möta Bolagets behov. Styrelsens
sammansättning uppfyller kraven på oberoende som
anges i Koden. Styrelsens oberoende i relation till Bolaget
och dess ledning, och till bolagets största aktieägare
presenteras på sidorna 95–96.
Styrelsens arbete
Styrelsen har under året haft 12 styrelsemöten, varav t
fysiska möten, fem möten via videokonferens och fem
möten per capsulam genom cirkulering och godkännande
av styrelseprotokollet. Styrelsemötena genomförs på
engelska. Styrelsens sekreterare var bolagets chefsjurist.
Styrelsen träffas vanligtvis personligen minst två–tre
gånger om året och oftare om det behövs. Mellan mötena
har VD regelbunden kontakt med styrelsens ordförande
och övriga styrelseledamöter.
Styrelsens uppgifter
Styrelsens uppgifter, delegeringsprocess och befogenhe-
ter samt instruktioner för VD regleras i ABL och i Bolagets
styrelseinstruktioner och policyer, vilka granskas och
godnns årligen av styrelsen. Enligt dessa, och med
förbehåll för specifika instruktioner från bolagsstämmor,
ska styrelsen hantera Bolagets verksamhet med samtliga
aktieägares intresse i beaktande och har full berighet
att representera och fatta beslut för Bolagets räkning.
Styrelsen ska säkerställa att Bolaget är organiserat på ett
mpligt sätt, vilket innebär att styrelsen löpande måste
utvärdera Bolagets rutiner, processer och instruktioner till
Bolagets ledning.
Styrelsen fattar beslut om övergripande frågor som
påverkar koncernen vilket inkluderar att förbereda och
utfärda investeringsrekommendationer till styrelsen för
VEF Cypern. Hela styrelsen är delaktig i utvärderingar och
rekommendationer av investeringar och har inte bildat
ett utskott som specifikt fokuserar på investeringarna.
Eftersom VEF är ett investmentbolag och kärnverksam-
heten är att investera har styrelsen kommit överens om att
denna uppgift ska utföras av styrelsen som helhet.
Bolagets innehav av återköpta aktier inte vid något tillfälle
överstiger 5% av Bolagets totala antal aktier. Bolaget
har inte återköpt några aktier under 2024 och håller för
närvarande inga egna aktier.
Årsstämman 2025 kommer att hållas den 13 maj. Alla
dokument relaterade till årsstämman 2025 kommer att
publiceras på Bolagets hemsida.
Valberedningen
Aktieägare i Bolaget har rätt att nominera styrelseleda-
möter och revisorer till årssmman. Enligt Koden ska
ett bolag ha en valberedning som förbereder förslag till
årsstämman avseende ordförande på stämman, styrelse-
kandidater, styrelseordförande, revisor i Bolaget samt
ersättning till styrelsen och revisorn. VEF har en valbered-
ning utsedd inför årsstämman 2025.
I enlighet med instruktionerna som godkändes
årsstämman 2024 ska VEFs valberedning bestå av upp
till fyra ledamöter som representerar bolagets största
aktieägare per den 31 augusti 2024 samt styrelsens
ordförande. Bolaget skickade ut ett pressmeddelande den
30 september 2024 och meddelade att valberedningen
besr av följande medlemmar: Jake Hennemuth, utsedd
av Acacia Partners; Pia Gisgård, utsedd av Robur Fonder,
Simon Westlake, utsedd av City of London samt Lars O
Grönstedt, VEFs styrelseordförande, som är adjungerad
ledamot. Valberedningens sammansättning uppfyller
kraven för oberoende enligt Koden.
Valberedningens uppgift är att förbereda förslag till
följande beslut vid årsstämman 2025: (i) val av ordrande
vid stämman, (ii) val av styrelseledamöter, (iii) val av
styrelseordförande, (iv) arvode till styrelseledamöterna, (v)
val av revisorer och ersättning till dessa samt (vi) förslag
till nomineringsprocessen inför årsstämman 2026. Vid
utformningen av sitt förslag till styrelseledamöter tar
valberedningen vägledning av kapitel 4.1 i Koden, som
innehåller bestämmelser om mångfald och bredd avse-
ende de bolagsstämmovalda ledamöternas kompetens,
erfarenhet och bakgrund, könsfördelning samt styrelse-
ledamöternas självständighet i förhållande till bolaget,
dess ledning och större aktieägare. Valberedningens
förslag inför årsstämman 2025 kommer att publiceras på
Bolagets hemsida innan årsstämman 2025.
Under 2024 har styrelsen främst fokuserat på att
hantera investeringar i portföljbolagen, granskat och
utvärderat avyttringsförslag, finansiella rapporter, VD och
ledningens ersättning (specifikt LTIP) samt kapitalhante-
ring och likviditetsplanering i Bolaget.
Styrelsen har ett revisionsutskott och ett ersättnings-
utskott. Dessa utskott är styrelsens förberedande organ
och minskar inte styrelsens övergripande ansvar för
Bolaget och fattade beslut.
Styrelsens utskott
Revisionsutskott
Det huvudsakliga arbetet för revisionsutskottet följer av
kapitel 8, paragraf 49b i ABL. I utskottets arbetsuppgifter
ingår att övervaka Bolagets finansiella rapportering
och effektiviteten av bolagets interna kontroller och att
övervaka arbetet relaterat till riskbedömning. Utskottet
har också tät kontakt med Bolagets externa revisorer.
Revisionsutskottets arbete fokuserar i första hand på
kvaliteten och noggrannheten av Koncernens redo-
visning och rapportering men är även ansvarigt för att
utvärdera bolagets revisorer och lämna rekommen-
dationer angående val av revisorer till valberedningen.
Revisionsutskottet övervakar utvecklingen av relevanta
redovisningsprinciper och rapporteringskrav, diskuterar
andra viktiga frågor relaterat till den finansiella rapporte-
ringen och rapporterar dess iakttagelser till styrelsen.
Revisionsutskottet består av Hanna Loikkanen (ord-
förande) och Lars O Grönstedt (ledamot). Utskottet har
haft fem möten under 2024 där båda ledamöterna var
närvarande under alla möten.
Ersättningsutskott
Det huvudsakliga arbetet för ersättningsutskottet är att
granska och föreslå ändringar av Bolagets ersättnings-
principer samt att utvärdera och föreslå för styrelsen
strukturen och storleken på Bolagets incitamentsprogram
(för detaljerad information se Not 7) och annan rörlig
ersättning, samt den årliga ersättningen till Bolagets VD.
Ersättningsutskottet består för närvarande av Lars O
Grönstedt (ordförande) och Allison Goldberg (ledamot).
Per Brilioth var ledamot vid början av 2024 och Allison
Goldberg ersatte honom under 2024. Ersättningsutskottet
har haft t möten under 2024 där båda ledamöterna
var närvarande (Lars O Grönstedt och Per Brilioth vid den
tidpunkten).
Investeringsbeslut och rekommendationer
En av de främsta uppgifterna för styrelsen är att granska
och utvärdera investeringsrekommendationer från VD och
investeringsteamet. Vanligtvis förbereder investerings-
teamet, inklusive VD, en investeringsrekommendation
till styrelsen varpå styrelsen får tillfälle att diskutera
94 95
förslaget med investeringsteamet och VD. Efter en första
granskning och diskussion presenteras förslaget på ett
styrelsemöte för slutlig bedömning.
Styrelsens roll i investeringsprocessen är att lämna
investeringsrekommendation till det cypriotiska dotter-
bolaget VEF Cyprus Limited. Sådana rekommendationer
ste alltid vara i linje med den övergripande strategin i
Bolaget, satt av styrelsen från tid till annan.
I syfte att lämna investeringsrekommendationer ska
styrelsen till exempel:
utvärdera utvecklingen på den relevanta marknaden
granska pågående investeringar och utvecklings-
planer samt prestation mot bakgrund av den generella
strategin
granska och bedöma effekterna av pågående trender,
lagar och regler som påverkar relevanta marknader
(inklusive ESG, i förhållande till existerande och
potentiella investeringar)
utvärdera resultatet av nya initiativ fn ledningen eller
strukturen i existerande investeringar
identifiera potentiella nya investeringar och utvärdera
deras hållbarhet mot bakgrund av den bredare
strategin
identifiera och utvärdera eventuell utveckling inom
andra områden och marknader utöver Bolagets
huvudfokus
Med dessa faktorer i beaktande ska styrelsen lämna
rekommendationer till VEF Cyprus Limited på sådant sätt
och i god tid för att kunna göra en fullsndig och ordent-
lig bedömning av rekommendationen. Styrelsen i VEF
Cyprus Limited ska göra en självständig bemning av
huruvida en investeringsrekommendation ska godkännas.
Styrelsen har möjlighet att bestämma att en investering
ska göras av moderbolaget istället för det cypriotiska
dotterbolaget med hänsyn till exempelvis regulatoriska
eller andra sl. I sådant fall ska moderbolagets styrelse
slutligt fatta beslut om investeringen. Samma sak gäller
avyttringar av portföljbolag som ägs direkt av moderbola-
get vad gäller beslut/rekommendation från styrelsen.
VD och ledningen
VD utses av styrelsen. VD är ansvarig för den löpande
förvaltningen av Bolaget i enlighet med styrelsens riktlinjer
och instruktioner vilka godnns minst en gång per år.
Detta inkluderar att förvalta investeringar, anställda,
finansierings- och rapporteringsfrågor samt regelbundna
kontakter med bolagets intressenter såsom investerare,
myndigheter och finansmarknaden. VDn är ansvarig för
att tillhandahålla styrelsen tillräckligt material för att fatta
välgrundade beslut, inklusive investeringsrekommenda-
tioner. VD håller styrelsen regelbundet uppdaterad och
informerad om VEFs verksamhet samt portföljbolagens
utveckling.
VEF har också en ledningsgrupp som stöttar VDn i
förvaltningen av VEFs verksamhet i stort. För en översikt
av ledningsgruppen, se sida 97. VD och ledningsgruppen
träffas regelbundet för att diskutera områden av vikt för
den generella förvaltningen av Bolaget, inklusive port-
följbolag, nya investeringar, kommunikation, hållbarhet
och ESG-frågor, regulatoriska frågor samt finansiell
rapportering.
Utvärdering av styrelsen, VD och ledningen
Styrelsens ordförande genomför en årlig utvärdering av
styrelsen genom att dela ut enkäter för självutvärdering
och genomför intervjuer med envar av de andra styrelse-
ledamöterna i syfte att bedöma hur väl styrelsen fungerar
och om det finns områden som behöver förbättring eller
där kompetens saknas. Ordföranden sammanställer
resultatet av självutvärderingen och intervjuerna och
presenterar dem för valberedningen tillsammans med
eventuella frågor som tas upp av ledamöter under året.
Syftet med utvärderingen är att identifiera åtgärder som
skulle kunna få arbetet i styrelsen att bli effektivare, samt
att identifiera områden med utrymme för förbättring men
även för att få en bild över styrelseledamöternas hel-
hetssyn på styrelsens funktion. Syftet är vidare att bis
valberedningen med input till deras nomineringsprocess
inför kommande stämma.
Styrelsen utvärderar VD och ledningens prestationer på
årsbasis.
Ersättning
Styrelsens ersättning
Styrelsens ersättning beslutas av aktieägarna i VEF på
årsstämman varje år efter förslag fn valberedningen.
På årsstämman 2024 beslutades att den totala
ersättningen till styrelsen skulle uppgå till SEK 3 400 000.
Fördelningen av ersättningen återfinns på sidorna 95–96
och i Not 7.
Ersättning till ledningen
Styrelsen beslutar om den totala ersättningen till VD. Till
årsstämman föreslår styrelsen också ersättningsprinciper
för VD och ledningen och det långsiktiga incitamentspro-
grammet som gäller för anställda i Bolaget.
De ersättningsprinciper (”Principerna”) som nu är i
kraft antogs på VEFs årssmma den 9 maj 2023. Enligt
Principerna ska ersättningen ska vara marknadsmässig
och får bestå av följande komponenter: fast kontantlön,
rörlig kontantersättning, pensionsförmåner och andra
förmåner.
Uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontan-
tersättning ska kunna mätas under en period om ett år.
Den rörliga kontantersättningen får uppgå till högst 200%
av den fasta årliga kontantlönen. Ytterligare kontant rörlig
ersättning kan utgå vid extraordinära omständigheter,
förutsatt att sådana extraordinära arrangemang endast
rs på individnivå antingen i syfte att rekrytera eller
behålla befattningshavare, eller som ersättning för extra-
ordira arbetsinsatser och mycket anmärkningsvärda
engångsprestationer och resultat. Sådan ersättning får
inte överstiga ett belopp motsvarande 300% av den fasta
årliga kontantlönen samt ej utges mer än en gång per år
och per individ. Beslut om sådan ersättning ska fattas av
styrelsen på förslag av ersättningsutskottet.
För verkställande direktören och andra ledande befatt-
ningshavare ska pensionsförmåner, innefattande sjukför-
säkring, vara premiebestämda. Rörlig kontantersättning
ska inte vara pensionsgrundande. Pensionspremierna för
premiebestämd pension ska uppgå till högst 30% av den
fasta årliga kontantlönen.
Andra förmåner får innefatta bl.a. livförsäkring, sjuk-
vårdsförsäkring och partiell ersättning för inkomstbortfall
i samband med föräldraledighet. Sådana förmåner får
sammanlagt uppgå till högst 50% av den fasta årliga kon-
tantlönen. Styrelsen har inte avvikit från dessa principer.
För detaljer kring ersättning till VD och koncernens
ledning se sidorna 96–97 och Not 7.
Incitamentsprogram
Bolaget har haft fem olika utestående incitamentsprogram
under 2024. För detaljerad information se Not 7.
Styrelsen
Lars O Grönstedt
Styrelseordförande, ordförande för ersättningsutskottet
samt ledamot för revisionsutskottet.
Tillträde: Ordförande och medlem i styrelsen sedan 2015
Medborgarskap: Svensk medborgare
Född: 1954
Oberoende: Oberoende av bolaget, ledningen och större
aktieägare.
Utbildning: Kandidatexamen i språk och litteratur från
Stockholms universitet och en MBA från Handelsgskolan
i Stockholm.
Tidigare erfarenhet och andra viktiga positioner: Lars O
Grönstedt har under större delen av sin karrr varit anställd
på Svenska Handelsbanken, som VD mellan 2001–2006
och som styrelseordförande mellan 2006–2008. För
närvarande är han, bland annat, styrelseordförande i
bostadsrättsföreningen Blå Tornet, styrelseledamot i
Fabiuskoncernen, ordförande i SEB Trygg-Stiftelsen presi-
dium och rådsmedlem i Global Access Partners, Australien.
Innehav i VEF: 130 000 aktier.
Ersättning: 120 TUSD. Inga avtal avseende avgångsveder-
lag eller pension.
Per Brilioth
Styrelseledamot
Tillträde: Medlem i styrelsen sedan 2015
Medborgarskap: Svensk medborgare
Född: 1969
Oberoende: Oberoende av bolaget, ledningen och större
aktieägare.
Utbildning: Examen från Stockholms universitet och
Master of Finance från London Business School.
Tidigare erfarenhet och andra viktiga positioner:
Mellan 1994 och 2000 arbetade Per Brilioth som chef för
tillväxtmarknadsenheten på fondkommissionärsfirman
Hagströmer & Qviberg i Stockholm. Per är sedan 2001 VD
för VNV Global AB (publ). Han är styrelseledamot i VNV
Global AB (publ), Kontakt East Holding AB, NMS Invest AB
samt ett flertal portföljbolag till VNV Global.
Innehav i VEF: 1 932 672 aktier.
Ersättning: 49 TUSD. Inga avtal avseende avgångsveder-
lag eller pension.
Allison Goldberg
Styrelseledamot samt ledamot i ersättningsutskottet
Tillträde: Medlem i styrelsen sedan 2020
Medborgarskap: Amerikansk medborgare
Född: 1976
Oberoende: Oberoende av bolaget, ledningen och större
aktieägare.
Utbildning: Kandidatexamen i ekonomi, med inriktning
mot finans och verksamhets- & informationsförvaltning
från Wharton School vid University of Pennsylvania.
Tidigare erfarenhet och andra viktiga positioner:
Allison Goldberg är för närvarande senior vice president
samt managing partner på Comcast Ventures och
Startup Engagement, Comcast Corporates riskkapital-
verksamhet. Hon är även venture partner på Saints
Capital Media Ventures, en tech- och digital mediafond.
Dessförinnan var hon partner på venture capital-fonden
Advancit Capital som fokuserar på tidiga investeringar
i konsument- och medieteknikföretag. Tidigare har
hon även tjänstgjort som group managing director för
Time Warner Investments, där hon ledde gruppen med
fokus på investeringar i privata bolag, varit investment
associate på Groupe Arnault och hon startade sin karrr
på Morgan Stanley där hon arbetade med deras invest-
mentbanksverksamhet i gruppen för global media. Allison
Goldberg är styrelseledamot i YieldMo samt är rådgivare
till Bustle Digital Group, det största digitala medieföretaget
med fokus på kvinnor.
Innehav i VEF:
Ersättning: 52 TUSD. Inga avtal avseende avgångsveder-
lag eller pension.
96 97
Hanna Loikkanen
Styrelseledamot samt ordförande för revisionsutskottet
Tillträde: Medlem i styrelsen sedan 2021
Medborgarskap: Finsk medborgare
Född: 1969
Oberoende: Oberoende av bolaget, ledningen och större
aktieägare.
Utbildning: Masterexamen i ekonomi från Helsinki school
of Economics and Business Administration.
Tidigare erfarenhet och andra viktiga positioner:
Hanna Loikkanen började sin karriär 1995 på Merita Bank
i Ryssland där hon var vice VD och huvudrepresentant för
St. Petersburgskontoret och hade fram till 2007 ett antal
olika seniora chefsroller inom den finansiella tjänstsektorn
hos bolag såsom SEB, Nordea och FIM group (senare
Glitnir Banki HF) baserad i Ryssland, Polen och Baltikum.
Mellan 2007–2019 arbetade Hanna för East Capital där
hon hade flera olika roller, inklusive det övergripande
ansvaret för East Capitals ryska private equity-verksamhet.
Hon är för närvarande Investeringschef på Finnfund Oy,
en finsk staligt ägd utvecklingsfinansiär. Hon har lång
styrelseerfarenhet och är för närvarande styrelsemedlem i
Eastnine AB och LSE noterade Bank of Georgia Group PLC.
Innehav i VEF: 52 000 aktier.
Ersättning: 55 TUSD. Inga avtal avseende avgångsveder-
lag eller pension.
Katharina Lüth
Styrelseledamot
Tillträde: Medlem i styrelsen sedan 2023
Medborgarskap: Tysk medborgare
Född: 1983
Oberoende: Oberoende av bolaget, ledningen och större
aktieägare.
Utbildning: MBA från UESE Business School.
Dubbelexamen inom internationell handel från European
School of Business (ESB) i Tyskland och Northeastern
University i Boston.
Tidigare erfarenhet och andra viktiga positioner:
Katharina Lüth började sin karriär på den internationella
managment konsultbolaget McKinsey & Company i
oktober 2006 och arbetade som Engagement och Senior
Project Manager fram tills hon slutade i juni 2014. Under
2014 började hon i ledningen på Raisin SE, ett Berlin-
baserat fintechbolag. Sedan hon började på Raisin har
hon haft flera olika positioner, såsom ansvarig för Europa,
distributionsansvarig och VP Europa. Sedan maj 2022 är
hon Chief Client Officer och ledamot i ledningsgruppen,
med ansvar för Raisins kund service, operationella frågor
(bank och servicepartners) samt kommunikation och PR.
Innehav i VEF: 119 000 aktier.
Ersättning: 46 TUSD. Inga avtal avseende avgångsveder-
lag eller pension.
David Nangle
VD och styrelseledamot
Tillträde: Medlem i styrelsen sedan 2015
Medborgarskap: Irländsk medborgare
Född: 1975
Oberoende: Ej oberoende av bolaget och ledningen,
oberoende av större aktieägare.
Utbildning: Kandidatexamen i internationell handel
(franska) från universitetet i Dublin.
Tidigare erfarenhet och andra viktiga positioner:
David Nangle har tillbringat sin karrr med att fokusera
i tillväxtmarknader inom den finansiella tjänstesektorn.
David var en del av ING Barings researchteam med fokus i
tillxtmarknader mellan 2000 och 2006, varefter han var
stan 10 år på Renaissance Capital i både Moskva och
London, där han har hjälpt företaget att utveckla och växa
deras research-verksamhet från en stark Rysslandsbas till
en ledande utvecklings- och tillväxtmarknadsfranchise.
Innehav i VEF: 19 932 581 stamaktier, varav 743 000
utgör investeringsaktier under olika incitamentsprogram
samt 13 300 000 Klass C 2020-aktier under LTIP 2020,
3 325 000 Klass C 2021-aktier under LTIP 2021, 3 325 000
Klass C 2022-aktier under LTIP 2022, 3 517 500 Klass C
2023-aktier under LTIP 2023 samt 3 625 000 Klass C
2024-aktier under LTIP 2024.
Lön och rörlig ersättning: 634 TUSD. David Nangle har
rätt till sex månaders lön i händelse av att hans uppdrag
sägs upp från Bolagets sida. Han har nio månaders
ömsesidig uppsägningstid. David Nangle har även en
pensionsplan som följer irländsk marknadspraxis.
Översikt mötesdeltagande på styrelsemöten
Namn Mötesdeltagande
Lars O Gnstedt 12/12
Per Brilioth 12/12
Allison Goldberg 12/12
Hanna Loikkanen 12/12
Katharina Lüth 12/12
David Nangle 11/12
Koncernledning
David Nangle
VD
Se mer under avsnittet ”Styrelse” ovan.
Helena Caan Mattsson
Chefsjurist och Hållbarhetsansvarig
Anställd sedan: 2017
Medborgarskap: Svensk medborgare
Född: 1987
Innehav i VEF: 2 900 000 stamaktier, varav 289 092
utgör investeringsaktier under olika incitamentsprogram
samt 4 322 500 Klass C 2020-aktier under LTIP 2020,
1 184 540 Klass C 2021-aktier under LTIP 2021, 1 291 430
Klass C 2022-aktier under LTIP 2022, 1 876 000 Klass
C 2023-aktier under LTIP 2023 och 2,062,500 Klass C
2024-aktier under LTIP 2024.
Alexis Koumoudos
Investeringschef
Anställd sedan: 2016
Medborgarskap: Brittisk medborgare
Född: 1985
Innehav i VEF: 5 288 364 stamaktier, varav 557 187
utgör investeringsaktier under olika incitamentsprogram
samt 9 476 250 Klass C 2020-aktier under LTIP 2020,
2 369 045 Klass C 2021-aktier under LTIP 2021, 2 625 000
Klass C 2022-aktier under LTIP 2022, 2 931 250 Klass
C 2023-aktier under LTIP 2023 och 3 000 000 Klass C
2024-aktier under LTIP 2024.
Revisor
VEF är skyldigt att ha en revisor. Ett revisionsbolag kan
utses till revisor i VEF. Revisorn utses av årsstämman för
en mandatperiod om ett år. På årsstämman 2024 omval-
des revisionsbolaget Öhrlings PricewaterhouseCoopers
AB (PwC) till revisor intill slutet av årsstämman 2025.
PwC har varit Bolagets revisor sedan Bolaget registrera-
des 2015.
1
Auktoriserad revisor Bo Karlsson är huvudan-
svarig revisor. Under 2024 har PwC utöver den ordinarie
revisionen även utfört en översiktlig granskning av del-
årsrapporten för tredje kvartalet och biträtt bolaget med
rådgivning inom allmänna redovisnings- och skattefrågor.
Revisorns revisionsberättelse återfinns på sidorna 88–91.
Bo Karlsson
Född 1966. Auktoriserad revisor och huvudansvarig revisor
i bolaget sedan 2022.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, Göteborg, Sverige.
Internkontroll och riskhantering
Styrelsen är ansvarig för Bolagets organisation och
administrationen av Bolagets aktiviteter, vilket inkluderar
internkontroll. Internkontrollen i denna kontext avser de
steg som Bolagets styrelse, ledning och annan personal
tar för att säkerställa att bokring, förvaltning av till-
gångar och Bolagets finansiella ställning kontrolleras
ett tillförlitligt sätt och i enlighet med relevant lagstiftning,
tillämpliga redovisningsstandarder och andra krav för
svenska börsbolag. Denna kontroll utövas av styrelsen i
sin helhet. Denna rapport om internkontroll är framtagen
i enlighet med paragraf 7.3, 7.4 samt 10.2 i Koden och
Årsredovisningslagen (1995:1554), som avser intern
kontroll över den finansiella rapporteringen.
VEF är ett investmentbolag vars huvudsakliga verk-
samhet är att förvalta finansiella tillgångar. Som sådan,
är Bolagets interna kontroll över finansiell rapportering
främst inriktad på att säkerställa en effektiv och tillförlitlig
process för hantering, utvärdering och rapportering av
köp, försäljningar och innehav av aktier och aktierelate-
rade instrument.
Styrelsen har beslutat att en internrevisionsfunktion inte
behövs då VEF är en relativt liten organisation. Styrelsen
anser att den interna kontrollen kan upprätthållas genom
de arbetssätt som beskrivs nedan.
Kontrollmiljö
Styrelsen har antagit en arbetsordning och instruktion för
VD och dess två utskott för att säkerställa ändamålsenlig
arbets- och ansvarsfördelning i syfte att säkerställa en
effektiv hantering av koncernens risker. Styrelsen har
vidare antagit policyer och riktlinjer för att ytterligare
styra hanteringen av interna kontroller och riskprocesser.
Dessa inkluderar instruktioner om finansiell rapportering,
attestordning, inköpspolicyer, investeringspolicyer, redo-
visningsprinciper och finansiell riskhantering. Bolagets
ledning ansvarar för det system av interna kontroller som
krävs för att hantera risker förknippade med den löpande
verksamheten. Detta inkluderar riktlinjer för de anställda
för att säkerslla att de försr vikten av deras särskilda
roller i arbetet med att upprätthålla effektiv intern kontroll.
1. PwC var revisor för det tidigare moderbolaget för gruppen, VEF Ltd
från dess registrering 2015. Efter domicilbytet av gruppen och byte
av moderbolaget till VEF AB (publ) under 2021 blev PwC revisor för
VEF AB (publ).
98 99
Riskbedömning och kontrollaktiviteter
VEF använder COSO-definitionen av risk (”Alla framtida
ndelser som hotar organisationens förga att upp
sina afrsmål och mål) vid bedömning av risker. De t
områden med störst betydelse när det kommer till intern
kontroll och riskhantering är Bolagets finansiella rappor-
tering och investeringsprocessen. VEF har upprättat
dokumenterade policyer, riktlinjer och rutiner för kontroll
av sådana risker och utvärderar kontinuerligt effektivi-
teten av sådana kontrollåtgärder. Baserat på risktypen
kategoriseras de identifierade riskerna i någon av de fyra
riskkategorierna nedan:
strategiska och affärsrisker,
operativa risker,
efterlevnadsrisker (compliance),
finansiella risker
De identifierade riskerna kartläggs till någon av VEFs
processer. Dessutom ska varje risk ha en riskägare som
ansvarar för att övervaka och mitigera risken. Riskerna
presenteras för revisionsutskottet för granskning och
därefter för granskning och godkännande av styrelsen.
Finansiella risker liksom operationella, strategiska,
affärs- och efterlevnadsrisker rapporteras till revisions-
utskottet likväl som till hela styrelsen, inklusive en analys
av potentiell påverkan, sannolikhet, kontroll över sådana
risker samt möjligheten att mitigera riskerna. Syftet
med revisionsutskottet är att öka kvalitet och förbättra
övervakningen och kontrollen över Bolagets finansiella
exponering och riskhantering.
Revisionsutskottet förbereder förslag till beslut, med
förbehåll för slutligt godkännande av styrelsen, i frågor
som rör bolagets och koncernens redovisning, finansiella
rapportering och interna kontroll men även finansiell
riskexponering och riskhantering. Utskottet rapporterar
regelbundet beslut, förslag, iakttagelser, och ärenden som
ska behandlas av styrelsen. När det gäller den finansiella
rapporteringen ska det säkerställas att den överensstäm-
mer med relevant lagstiftning, tillämpliga redovisnings-
principer, och andra krav för börsnoterade bolag, och att
den inte innehåller några väsentliga fel. Eftersom VEF är
ett investmentbolag vars huvudsakliga verksamhet är att
investera i och förvalta investeringar i portljbolag är den
interna kontrollen av den finansiella rapporteringen till stor
del inriktad på att säkerslla en effektiv och tillförlitlig
process för hantering av köp, försäljning och innehav av
aktier och eget kapital-relaterade instrument i portföljen
samt de kvartalsvisa värderingarna av portföljbolagen.
Bolaget har fastställt policyer, riktlinjer och processer för
att säkerställa en konsekvent och pålitlig process.
Styrelsen ska säkerställa att bolaget har adekvata
policyer och rutiner för styrelsen, ledningen och andra
anställda för att säkerställa en korrekt och aktuell finan-
siell rapportering och en konsekvent och riskminimerad
investerings- och avyttringsprocess. Revisionsutskottet
övervakar tillämpningen av bolagets redovisningsprinciper
och bolagets finansiella rapportering samt effektiviteten i
bolagets interna kontroll och riskhantering i förhållande till
den finasiella rapporteringen. Huvudansvaret för det dag-
liga underhållet av kontrollmiljön ligger hos Bolagets VD.
För att säkerställa att Bolaget har en lämplig och adekvat
kontrollnivå och korrekt process för att upptäcka, rappor-
tera, och hantera risker har ledningen fastställt ett antal
kontrollaktiviteter och riktlinjer för att hantera väsentliga
risker i verksamheten och säkerställa en effektiv intern
kontroll. Kontrollaktiviteterna dokumenteras i ett internt
kontrollramverk och implementeras i hela organisationen
och effektiviteten i kontrollerna utvärderas årligen. VD och
ledning rapporterar regelbundet till revisionsutskottet och
styrelsen om kontrolleffektivitet och riskfrågor. När det
gäller investerings- och avyttringsprocessen är detta hela
styrelsens ansvar. Styrelsen har fastställt policyer i relation
till denna process och ledningen har implementerat
detaljerade riktlinjer för att säkerställa att bolaget har en
robust och säker investeringsprocess. Detta inkluderar
en detaljerad investeringspolicy, väldokumenterade
investeringsbeslut och bedömningar av investeringar.
Investeringsprocessen samt styrelsens-, VDs- och led-
ningens ansvar beskrivs närmare på sidorna 93–94.
Fokus läggs också på att säkerställa kraven och
rutinerna för redovisningsförfarandet, inklusive samman-
ställning av räkenskaper och upprättade av delårs- och
helårsrapporter följer relevant lagstiftning samt allmänt
accepterade redovisningsprinciper och andra krav för
börsbolag.
VEF har en liten och platt organisationsstruktur. Det
lilla antalet anställda och det nära samarbetet dem
emellan bidrar till hög transparens inom organisationen,
vilket kompletterar fasta formella rutinkontroller. Detta
underlättar också arbetet med att identifiera risker och
potentiella fel i såväl den finansiella rapporteringen som i
investeringsprocessen.
Revisors yttrande om bolagsstyrningsrapporten
Till bolagssmman i VEF AB (publ), org.nr 559288-0362
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrnings-
rapporten för år 2024 på sidorna 92–98 och för att den är
upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation
RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrap-
porten. Detta innebär att vår granskning av bolagsstyr-
ningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt
mindre omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt International Standards
on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser
att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra
uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar
i enlighet med 6 kap. 6§ andra stycket punkterna 2–6
årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket
samma lag är förenliga med årsredovisningen och
koncernredovisningen samt är i överensstämmelse med
årsredovisningslagen.
Göteborg den 26 mars 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Bo Karlsson Johan Brobäck
Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
100 101
llbarhetsnoter
Vi startade vår mer formella intressentdialog 2021
och har fortsatt dialogen med intressenter sedan dess.
Vi identifierade våra intressenter under 2021 med hjälp
avllbarhetsexperter som kartlade dem i enlighet med
AA1000SES baserat på deras intresse i samt potentiella
påverkan från, och på, vår verksamhet. Våra huvudsakliga
intressenter är våra anställda, styrelsen, ledningen, port-
följbolagen och aktieägarna. Vi har interagerat med dessa
på olika sätt, bl.a. genom regelbunden kommunikation,
intervjuer, workshops, finansiella rapporter, investerarmö-
ten samt hållbarhetsdialoger, under året samt inför denna
hålbarhetsrapport.
Utifrån vår mer omfattande lista av väsentliga områden
har vi under de senaste åren fokuserat mer specifikt på
tre områden (se även sidan 36 ovan); 1) Fintech för finan-
siell inkludering, rättvisa, välbefinnande och den gröna
omställningen, 2) ansvarsfulla finansiella verksamheter
och 3) Bolagsstyrning och afrsetik. Dessa har identifie-
rats som de mest relevanta med tanke på att vi investerar
i tillxtmarknader och specifikt i privata fintechbolag i
tillväxtfas. Eftersom vår investeringsstrategi är tematisk
är bedömningen av hållbarhetsrelaterade risker i stort
sett densamma för alla portföljbolag. Generellt är riskerna
relaterade till bolagsstyrning, affärsetik, dataintegritet och
säkerhet samt konsumentrelaterade frågor (oansvarig
finansiell verksamhet). Alla bolag står inte inför alla dessa
risker men generellt är dessa relevanta teman och därmed
anledningen till att vi valt dessa områden som huvudfokus
för vårt hållbarhetsarbete.
Vi har initierat processen för en dubbelmaterialitets-
analys (dvs. analysera och förstå hur VEF påverkar
hållbarhetsfrågor samt hur hållbarhetsfrågor påverkar
VEF) men har skjutit på det mesta av arbetet med mate-
rialitetsanalysen i avvaktan på ytterligare EU-riktlinjer för
rapporteringsskyldighet för LSMEs (listade SMEs som
VEF). Vi kommer att sätta på plats en ny tidsplan när det är
fastställt vilka rapporteringsskyldigheter LSMEs kommer
att ha under CSRD.
Ramverk och omfattning på hållbarhetsrapporten
VEF har publicerat hållbarhetsrapporter på frivillig basis
sedan 2020. Vi tror på vikten av att kommunicera vår
utveckling och att ge våra intressenter inblick i hur vi
arbetar med och utvecklas inom hållbarhetsområdet.
När vi omfattas av tvingande rapporteringskrav från EU
inom några år kommer vi att anpassa vår rapportering till
dessa krav. Under tiden kommer vi att fortsätta fokusera
på de områden inom hållbarhet som vi fokuserat på de
senaste åren och successivt utvidga omfattningen på vår
rapportering.
VEFs hållbarhetsrapport består av avsnitten
”Hållbarhetsrapport” (sidorna 34–41) samt det här avsnit-
tetHållbarhetsnoter” (sidorna 100–107) i årsredovis-
ningen 2024. Den här rapporten har tagits fram i enlighet
med GRI Standarden: Core option samt EU-direktivet om
icke-finansiell rapportering (2014/95/EU). VEFs hållbar-
hetsrapport uppfyller även kraven i årsredovisningslagen.
Den direkta omfattningen av denna rapport är VEFs egna
verksamhet och inte portföljbolagens. Viss data relaterad
till portföljbolagen redovisas dock på olika platser i rap-
porten. Vi har också tagit steg mot att uppfylla kraven i
EUs Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD).
Innehållet och ämnena i den här hållbarhetsrapporten
är baserade på VEFs analys av vilka ämnen som är materi-
ella för VEFs verksamhet enligt nedan.
Intressentdialog och materialitetsanalys
För att identifiera våra materiella områden initierade vi
2021 en materialitetsanalys, där vi identifierade de ämnen
som är mest materiella för VEF baserat på den potentiell
påverkan de kan ha på VEF samt den påverkan VEF kan
ha på samhället genom dessa ämnen. Vi går igenom
materialitetsanalysen varje år och uppdaterar listan om
det behövs. I år har vi inte gjort några ändringar i listan.
De materiella områdena har identifierats genom
diskussioner med intressenter, styrelsen och ledningen
samt utifrån jämförbara bolag och liknande verksamhe-
ter. Väsentlighetsanalysen har gjort det möjligt för oss
att identifiera var vi har en direkt, så väl som indirekt,
påverkan och acceptera att det finns aspekter som vi kan
kontrollera mer än andra. Genom att kombinera påver-
kansbedömningen och dialogerna med relevanta intres-
senter har vi identifierat en lista med materiella områden,
både ur ett risk- men också möjlighetsperspektiv, vilka
definierar omfattningen för VEFs hållbarhetsagenda både
internt och i relation till våra portföljbolag
VEF materiella frågor
Fokusfrågor
Fintech för finansiell inkludering, välbefinnande, rätt-
visa och den gröna omställningen
Ansvarsfull finansiell verksamhet
Bolagsstyrning & afrsetik
Ytterligare områden
Transparantllbarhetskommunikation och
rapportering
Mänskliga rättigheter
Främja jämlikhet, mångfald och inkludering
Attrahera, behålla och utveckla medarbetare
Säkerställa välbefinnande och balans mellan jobb-
och privatliv bland medarbetare
Minska VEFs klimatpåverkan och resursförbrukning
VEFs hållbarhetsförvaltning och styrning
VEFs styrelse har det yttersta ansvaret för att besmma
ramarna för VEFs hållbarhetsarbete. Minst en gång per
år presenteras och diskuteras utveckling inom hållbar-
het och hållbarhetsplanen med hela styrelsen. VD och
llbarhetschefen är ansvariga för att implementera och
genomföra ramverket i enlighet med bolagets övergri-
pande strategi. Vår styrelse utrderar, uppdaterar och
antar ett flertal olika policyer på årlig basis för att säker-
ställa att VEF fortlöpande bedriver verksamheten på ett
etiskt och hållbart sätt. Ledningen har även implementerat
riktlinjer och procedurer för att säkerställa efterlevnad av
bolagets olika policyer och hållbarhetsprinciper. Vår VD
är, tillsammans med styrelsen, ansvarig för att säkerställa
intern efterlevnad av alla policyer samt att relevanta och
uppdaterade policyer finns på plats vid behov. Styrelsen
är också ansvarig för att säkerställa att inga intresse-
konflikter uppstår och om det sker att de hanteras. Inga
intressekonflikter uppstod under 2024.
VEF har inte formellt bildat en hållbarhetskommitté,
eftersom organisationen är liten har det inte funnits något
behov av att formalisera detta än. Däremot finns det en
informell hållbarhetskommitté där hållbarhetschefen
regelbundet diskuterar hållbarhetsfrågor, inklusive fast-
ställande av VEFs hållbarhetsplan, med revisionsutskottet
och i synnerhet ordförande av utskottet samt bolagets VD.
Hållbarhetsrelaterade policyer
VEFs Hållbarhetspolicy och uppförandekod definierar
våra kärnvärderingar och principer och fungerar som ett
ramverk för vårt hållbarhetsarbete, inklusive accepterat
beteende på VEF gällande mänskliga rättigheter, anti-kor-
ruption, mångfald och inkludering. Vi erkänner vikten av
att följa internationella standarder för hur man bedriver
afrsverksamhet och då specifikt riktlinjerna i FNs Global
Compact men även OECDs riktlinjer för multinationella
företag, ILOs konventioner och FNs vägledande principer
för företag och mänskliga rättigheter. Alla VEFs anställda
är bundna att följa dessa policyer. Genom aktivt ägande
strävar vi även efter och arbetar för att ingjuta dessa
värderingar och riktlinjer i våra portföljbolag, speciellt
genom VEFs ESG-principer (se sid 102 nedan).
Vår policy för ansvarsfulla investeringar och aktie-
ägande anger våra förntningar på och hur vi arbetar
med portföljbolagr det kommer till hållbarhetsfrågor.
Styrelsen antar flera policyer relaterade till hållbarhet på
årlig basis, inklusive:
Hållbarhetspolicy och uppförandekod
Policy för ansvarsfulla investeringar och aktieägande
Information- och Insiderpolicyer
Investeringspolicy
Anti-korruptionspolicy
Sanktion- och penningtvättspolicy
Med dessa policyer som utgångspunkt har lednings-
gruppen även antagit detaljerade riktlinjer med ytterligare
gledning för de anställda, inklusive:
HR-riktlinjer
Riktlinjer för sondering- och investeringsprocessen
Riktlinjer för ansvarsfulla finansiella verksamheter
Riskhanteringsriktlinjer
Riktlinjer för personuppgifter
Riktlinjer för leverantörer
Visselblåsarpolicy
102 103
VEFs principer för ansvarsfulla finansiella
verksamheter
VEFs ramverk för ansvarsfulla finansiella verksamheter
grundar sig på vår investeringsfilosofi ”Om det inte är
etiskt så är det inte skalbart och innehåller VEFs principer
för ansvarsfulla finansiella tjänster, en detaljerad guide för
vad principerna betyder och hur man implementerar dem
i policy och processer på portföljbolagsnivå. Principerna
guidar våra investeringsbeslut och hur vi förvaltar vår
portfölj.
1. Tillhandahålla ansvarsfulla, rättvisa och transparenta
finansiella produkter
2. Ha tydliga och begripliga villkor
3. Arbeta för att motverka överskuldsättning
4. Tillhandahålla tillgänglig och tydlig kundservice på ett
snabbt och lyhört sätt
5. Hantera personuppgifter ansvarsfullt, säkert och i
enlighet medllande lagar
6. Främja initiativ för digital finansiell förståelse och
medvetenhet
Investeringsprocessen och portföljförvaltning
Vår policy för ansvarsfulla investeringar och aktieägande
innehåller hållbarhetsprinciper för vår investeringsprocess
och vårt åtagande till hållbarhet i vår investeringsstrategi.
Den innehåller även våra förväntningar på våra portfölj-
bolag när det kommer till hållbarhet. Vi har flera policyer,
riktlinjer och verktyg för att förvalta vår portlj, processen
för att bedöma dem före och efter investering samt
verktyg som vi kan dela med portljbolagen. Vi kräver att
alla våra portföljbolag formellt förbinder sig att följa våra
ESG-principer och Principer för Ansvarsfulla Finansiella
Verksamheter. Vår Hållbarhetschef är ansvarig för den
generella efterlevnaden av riktlinjer relaterade till investe-
ringsprocessen och portföljförvaltningen. Hon rapporterar
direkt till VD.
Ansvarsfulla- och påverkansinvesteringar
Vi delar upp våra investeringar i två olika hållbara investe-
ringskategorier: Ansvarsfulla investeringar och påverkans-
investeringar. Alla våra investeringar uppfyller kravet om
att vara ansvarsfulla investeringar, men alla uppfyller inte
vår definition av påverkansinvesteringar. Med det sagt
är 100% av VEFs portlj ansvarsfullt förvaltad enligt vår
definition och enllbarhetsanalys görs innan samtliga
nya investeringar. Vi genomför en hållbarhetsanalys av
100% av bolagen på årlig basis. 100% av portföljbolagen
är föremål för aktivt ägande, förvaltning och engagemang
från VEF.
Ansvarsfulla investeringar
På VEF betyder det att vi tar hållbarhetsaspekter i beakt-
ning före och efter investering, eliminerar och undviker
investeringar med negativ hållbarhetspåverkan.
Tar i beaktande hållbarhetsfaktorer, fmst sociala och
bolagsstyrning
Analys av risker och möjligheter
Analys av hållbarhetsstatus hos portföljbolagen
Uppfyller VEFs hållbarhetskriterier
Uppfyller VEFs kriterier för ansvarsfull finansiell
verksamhet
Eliminerar skadliga aktiviteter och uppfyller VEFs
exkluderingskriterier
Obligatoriskt för alla våra investeringar
Påverkansinvesteringar
På VEF inkluderar det portföljbolag som adresserar ett
prioriterat problem i samhället för underbetjänta målgrup-
per och/eller klimatomställningen.
Bidrar med positiv påverkan på ett prioriterat sam-
hällsproblem enligt ett av VEFs påverkansteman:
- Förbättra tillgången till finansiella tjänster för
underbetjänta konsumenter och MSMEs i
tillväxtmarknader
- Förbättra tillngen till finansiell rättvisa, hälsa
och välbefinnande för konsumenter och MSMEs i
tillväxtmarknader
- Förbättra tillgången till förnybar energi genom
finansierings- och distributionslösningar i
tillväxtmarknader
God bolagsstyrning och hög affärsetik
Kärnan i att bedriva ett hållbart bolag är en god bolags-
styrningsmodell. God bolagsstyrning betyder att man
har en organisation med hög integritet, ordentliga
kontrollfunktioner, en tydlig fördelning av ansvar mellan
styrelse och ledning och ett samstämmigt intresse mellan
aktieägarna, styrelsen, ledning och andra anställda.
I detta inr också att bedriva en ärlig och transpa-
rent verksamhet. Som ett bolag noterat på Nasdaq
Stockholm är det av yttersta vikt att ha en god modell
för bolagsstyrning. Du kan läsa mer om VEFs bolags-
styrning i Bolagsstyrningsrapporten på sidorna 92–98 i
Årsredovisningen 2024.
Vi arbetar med våra portljbolag för att säkerställa att
de har en god bolagsstyrning och guidar dem där det
behövs.
På VEF tar vi tydligt avstånd fn alla former av ekono-
misk brottslighet och dålig afrsetik. Vi har nolltolerans
för mutor, korruption, penningtvätt och andra former av
olagliga och oetiska handlingar, både i relation till vår egen
och våra portföljbolags verksamheter. VEFs anti-korrup-
tionpolicy, som har kommunicerats med alla anställda och
styrelseledamöter i VEF, stipulerar det korrekta beteendet
vid interaktion med afrspartners och andra parter. Den
innehåller riktlinjer för gåvor, förmåner och bemötande
samt även ersättning till afrspartners och potentiellt
inflytande på portföljbolag. Under 2024 har 100% av de
anställda erhållit utbildning och information gällande vår
policy för anti-korruption och penningtvätt.
Mänskliga rättigheter
nskliga rättigheter är ett av våra materiella områden
och att respektera mänskliga rättigheter är en av VEFs
huvudprinciper inom hållbarhet. Vi kräver även att våra
portföljbolag formellt förbinder sig att respektera mänsk-
liga rättigheter. Vi erkänner specifikt vikten av rätten att
ansluta sig till kollektivavtal, att eliminera diskriminering,
vikten av arbetsplatser som är hälsosamma, trygga och
fria från trakasserier samt att respektera andra arbetsta-
garrättigheter. Vi har inte haft några brott mot mänskliga
rättigheter under året.
Visselblåsarprogram
VEF har en Visselbsarpolicy som omfattar alla anställda
på VEF. Alla anställda är skyldiga att rapportera misstänkta
eller bekräftat oetiska eller olagliga handlingar i enlighet
med vår Hållbarhetspolicy och uppförandekod till sin
närmsta chef, VD eller styrelsens ordförande. Vi har tydliga
instruktioner för hur sådana rapporter ska hanteras. Vår
policy är att alla rapportera ska hanteras konfidentiellt och
utan repressalier gentemot rapportören. Vi har inte haft
några rapporter om misskötsel under 2024.
Vem som helst, anställda likväl som tredje parter, kan
anonymt rapportera 24/7 via vår hemsida. Sådana rappor-
ter tas emot av VEFs jurist- och complianceavdelning och
kommer att vidarebefordras till styrelsens ordförande eller
VD, som lämpligast, och kommer att hanteras konfidentiellt.
Samtliga anställda informeras om hur man rapporterar
proaktivt på årsbasis och har informerats om detta under
2024.
Etik i värdekedjan
Vi erkänner vikten av att välja våra afrspartners och
leverantörer med omsorg för att säkerställa att vår
värdekedja lever upp till vår affärsstandard. VEF har
riktlinjer för leverantörer, inklusive en uppförandekod,
rutiner för bedömning av nya materiella leverantörer,
periodisk granskning av leverantörer samt åtrder vid
brott mot VEFs uppförandekod. Under det senaste året
har vi analyserat våra leverantörer för att fastställa om vi
har några med hög risk utifrån ett hållbarhetsperspektiv.
Då samtliga våra leverantörer består av konsulter (finan-
siella, legala, revision, skatt och IT), kontorsleverantörer,
bankpartners och andra liknande leverantörer, har vi gjort
bedömningen att vi inte har några leverantörer med hög
llbarhetsrisk. Däremot kan vi vara exponerade för risk
i nedgående värdekedja då våra portföljbolag är aktiva i
marknader som är mer exponerade mot brister i mänsk-
liga rättigheter och arbetstagarrättigheter samt andra
brister i afrsetik. Vi har inte identifierat några brott mot
våra riktlinjer för leverantörer under året som gått.
Branschengagemang
Vi är medlemmar i Venture ESG, en cummunity-baserad
ideell förening av VC-bolag för VC-bolag som stöttar
ekosystemet med meningsfull ESG integrering, samt The
National Advisory Board for Impact Investing.
VEFs team
Mångfald, jämställdhet och inkludering
En av VEFs främsta tillngar är våra anställda. Eftersom
vi är ett litet investmentbolag är det extra viktigt för vår
VEFs ESG-principer
Vi har antagit ett flertal ESG-principer som vi följer i vår verksamhet. Vårt mål är även att alla våra portföljbolag ska under-
teckna och följa våra ESG-principer.
Miljö
Sträva efter att förbättra miljöpåverkan
Följa miljölagar och förordningar
Uppmuntra att mäta klimatavtryck
Socialt
ansvar
Respekt för människor och mänskliga rättigheter
Följa principerna i FNs Global Compact och OECDs riktlinjer för multinationella företag
lsosamma och säkra arbetsmiljöer
Rättvisa och rimliga arbetsförhållanden
Välbefinnande, jämställdhet och mångfald bland medarbetare. Nolltolerans mot diskriminering
Ansvarsfull finansiell verksamhet
Bolags-
styrning
Följa lagar och förordningar
Hög afrsetik, nolltolerans mot korruption, penningtvätt och bedrägeri
Hantera personuppgifter ansvarsfullt, säkert och i enlighet med gällande lagar
Noggrannhet i finansiell och icke-finansiell rapportering
Processer och policyer för adekvat finansiell kontroll och riskbedömning
104 105
framgång att ha rätt personer och ge dem den bästa
plattformen att stå på och växa ifrån. Vi tror starkt på att
framgång och innovation sporras av att föra samman
nniskor med olika bakgrund, olika idéer, styrkor och
erfarenheter. Mångfald är nyckeln till att anpassa sig i en
snabbrörlig internationell ekonomi och förstå de lokala
och regionala marknaderna vi investerar i, vilket gör att vi
kan fatta de bästa investeringsbesluten men också bygga
ngsiktigt hållbara verksamheter. VEFs ledning är ansvarig
för att säkerslla att VEFs team präglas av mångfald och
att vi har en inkluderande och jämställd arbetsmiljö. Vi är
stolta över att vara en arbetsplats med mångfald och som
är inkluderande och jämslld och vi strävar efter ökad
mångfald, både vad gäller kön men även mer generellt.
Vid årets slut var 33% av de anställda, 50% av styrelse-
ledamöterna och 33% av ledningsgruppen kvinnor.
Vi strävar efter att ha en kultur som är öppen, inklude-
rande, transparent och en organisation utan hierarkier.
Allt detta bidrar till en kollaborativ miljö och sätter arenan
för att maximera utbytet av tankar för att få VEF att växa
som bolag samt få varje anställd att växa. Då vi har ett
litet team och en platt organisation har samtliga ansllda
snabb och regelbunden tillgång till ledningsgruppen och
investeringsbesluten. Vi tror att det är en av våra styrkor
som investmentbolag då det möjliggör för alla att bidra
med sina tankar och idéer.
HR-frågor hanteras generellt i vår HR-riktlinje. I enlighet
med vår Hållbarhetspolicy och uppförandekod samt våra
HR-riktlinjer så har vi nolltolerans gentemot diskriminering
och det förekom inga (0) sådana incidenter under 2024.
VEF rekryterar, befordrar och kompenserar baserat på
kvalifikationer, oavsett kön, etnicitet, religion, ålder, natio-
nalitet, sexuell läggning, fackligt medlemskap eller politisk
åskådning.
Professionell utveckling och välmående
Eftersom en av våra viktigaste tillgångar är våra med-
arbetare, med en bred uppsättning av kompetenser
och erfarenheter, är det viktigt att vi erbjuder de bästa
möjligheterna för professionell utveckling och välmående.
Vi har årliga utvecklingssamtal som hålls mellan med-
arbetaren och VD och/eller dennes närmaste chef. 100%
av anställda har haft utvecklingssamtal under 2024.
Professionell utveckling, kurser och konferenser
värdesätts och uppmuntras generellt i enlighet med vår
HR-riktlinje, men är våra anställdas individuella ansvar.
Interna kunskapsinitiativ under året har inkluderat utbild-
ning och deltagande i konferenser relaterat till hållbarhet,
fintech, riskkapital, finans, redovisning, skatt och legala
frågor. I dagsläget har vi ingen generell process för att
utvärdera initiativ relaterade till professionell utveckling
utan dessa utrderas snarare före och efter respektive
aktivitet. Vår ambition är att fastställa en utvärderingspro-
cess i våra HR-riktlinjer.
Vi har inte haft några sjuk- eller olycksfall under 2024
(0 under 2023).
Sammanställning av styrande organ och anställda
Man Kvinna
Ålder
<30
Ålder
30–50
Ålder
50<
Obero-
ende
Icke-
obero-
ende
Styrelse 50% 50% 0% 50% 50% 80% 20%
1
Ledning 67% 33% 0% 100% 0% N/A N/A
Anställda 67% 33% 11% 89% 0% N/A N/A
1. VD, David Nangle, är den enda icke-oberoende styrelseledamoten.
Anställningstyp
Permanent Visstid Heltid Deltid Totalt
Man 6 0 6 0 6
Kvinna 3 0 3 0 3
Totalt 9 0 9 0 9
Plats för anställning
Permanent Visstid
Sverige 3 0
Storbritannien 4 0
Irland 2 0
Totalt 9 0
Nyanställning och personalomsättning
Man Kvinna
Ålder
<30
Ålder
30–50
Ålder
50<
Nyanställning 0 (0%) 0 (0%) 0 (0%) 0 (0%) 0 (0%)
Personal-
omsättning
0 (0%) 1 (10%) 1 (10%) 0 (0%) 0 (0%)
Löneförhållande VD
2024 2023
VD i förllande till FTE 457% 462%
Miljöpåverkan
Vi inser vikten av att bidra till en mer miljömässigt hållbar
värld och de potentiella risker som miljöfrågor kan ha
för oss och våra portljbolag. Vi anser dock att vår och
våra portföljbolags miljöpåverkan och risk, givet den
tjänstefokuserade natur våra respektive verksamheter
har, är begnsad. Vår verksamhetstyp inner också att
vi har en begnsad leverantörskedja (främst konsulter
och andrahandshyror) och begränsad påverkan på miljön
genom vår uppåtgående leverantörskedja. Vår främsta
miljöpåverkan kommer från affärsresor, energiförbrukning
på kontoren och indirekt via våra portljbolag och deras
energiförbrukning och därmed utsläpp av växthusgaser.
Vår Hållbarhetspolicy och uppförandekod styr hur vi ska
hantera vår miljöpåverkan.
Följande är några av de åtgärder vi vidtar för att minska
vårverkan:
Arbeta nästan uteslutande digital för att minska fysisk
påverkan från kontoren
Sträva efter att använda arbetsredskap så länge som
möjligt
Begränsa flygresor om möjligt genom att t.ex. göra
resor med flera syften och undvika icke-nödvändiga
resor
Vi hyr två av våra kontor via kontorshotell och ett i andra-
hand, vilket gör det svårt för oss att aktivt arbeta med
energibesparingar. Vårt huvudkontor i Stockholm använ-
der 100% förnybar energi.
MWh 2024 2023 2022
Total mängd
elektricitet, kontor
2
9,6 8,5 6,9
Förnybar energi
(% av total
förbrukning)
100% för
Stockholms-
kontoret, ingen
information för
andra kontor
100% för
Stockholms-
kontoret, ingen
information för
andra kontor
Ej tillgänglig
2. Inkluderar kontor i Sverige, Irland och Storbritannien.
Utsläpp av växthusgaser
CO
2
e-ton 2024 2023 2022
Direkta utsläpp (Scope1) 0,0 0,0 0,0
Indirekta utsläpp (Scope 2)
kontorsel
2,0 1,7 1,7
Andra indirekta utsläpp
(Scope 3): Affärsresor och
Scope 3.3 Energi
98,5 75,7 89,2
Totalt 100,5 77,4 90,9
Utsppsfaktorerna som använts för att beräkna utsläppsdata i
relation till affärsresor är baserade på personkilometer-data och
utsläppsfaktorer från DEFRA 2023. Platsbaserade emissionsfaktorer
från IEA 2024 används för att beräkna utsläpp fn kontorsel och IEA
2023 används för Scope 3.3. För den Svenska energiförbrukningen görs
en uppskattning baserat på procent av antal ansllda i förhållande till
totalt antal anställda på aktuellt kontor, eftersom ingen VEF-specifik
konsumtionssiffra finns att tillgå. Förbrukning för vår energikonsumtion
i London är estimerad för December månad då faktisk data ej var
tillgänglig innan publicering av denna rapport.
Övrig milpåverkan
Med tanke på vilken verksamhet VEF och de bolag vi
investerar i bedriver har vi begnsad miljöpåverkan, för-
utom växthusgasutsläpp.
Områden för miljöpåverkan
Påverkan
Exponering mot företag verksamma inom
fossilbränslesektorn
Ingen
Aktiviteter som negativt påverkar känsliga områden för
biologisk mångfald
Ingen
Farligt avfall Ingen
Miljömål
Vi mäter en del av vår påverkan, såsom energiförbruk-
ning och utspp av växthusgaser, sedan flera år och vi
kommer att fortsätta utvidga vår rapportering i linje med
kraven i CSRD samt be våra portföljbolag att mäta deras
påverkan om sådana krav kommer att finnas. Vi förbinder
oss att minska vår miljöpåverkan där vi kan och vi kräver
att våra portljbolag också gör det. Då VEFs (likl som
våra portföljbolags) milpåverkan är begränsad har
vi ännu inte satt på plats specifika mätbara mål. 2023
besmde vi oss för att skjuta på att sätta specifika mål
och istället arbeta med det samtidigt som vi sätter vår nya
rapporteringsplan utifrån kraven i CSRD. Vi har initierat
dialog med några av våra större portljbolag kring detta
och kommer att fortsätta dialogen under 2025.
106 107
GRI-index
Redogörelse
Sida i
Årsredo-
visningen
Kommentar
GRI 2: Allmänna upplysningar
Organisationen och dess rapportering
2-1 Organisatoriska detaljer VEF AB (publ)
2-2 Legala enheter inkluderade i hållbarhetsredovisningen
VEF AB (publ), VEF Cyprus Limited, VEF Fintech Ireland Limited och VEF
UK Ltd.
2-3 Rapporteringsperiod, frekvens, och kontaktuppgifter
2024.01.01–2024.12.31, årlig, Helena Caan Mattsson, Chefsjurist och
Hållbarhetschef, helena@vef.vc
2-4 Korrigering av tidigare kommunicerad information Inga korrigeringar
2-5 Extern granskning (external assurance) Den här hållbarhetsrapporten har inte verifierats av extern part
Aktiviteter och medarbetare
2-6 Aktiviteter, värdekedja, och andra affärsrelationer 6-9 Årsredovisning: VEF – Fintechinvesterare i tillväxtmarknader
2-7 Anställda 104 VEFs team
2-8 Medarbetare som inte är anställda av organisationen 104 VEFs team
Bolagsstyrning
2-9 Styrningsstruktur och sammansättning 92 Bolagsstyrningsrapport
2-10 Nominering och valberedning för styrelsen 92-93 Bolagsstyrningsrapport
2-11 Ordförande för den högsta beslutsfattande organet 93 Styrelsen
2-12 gsta beslutsfattande organets roll i att överse och
hantera påverkan
101 VEFs hållbarhetsförvaltning och styrning
2-13 Delegerande av ansvar för att hantera påverkan 101 VEFs hållbarhetsförvaltning och styrning
2-14 Högsta beslutsfattande organets roll i
hållbarhetsredovisningen
101 VEFs hållbarhetsförvaltning och styrning
2-15 Intressekonflikter 101 VEFs hållbarhetsförvaltning och styrning
2-16 Kommunikation gällande missförhållanden och
visselblåsarincidenter
103 Visselblåsarprogram
2-17 Högsta beslutsfattande organets samlade kunskap 95-96 Styrelsen
2-18 Utvärdering av det högsta beslutsfattande organets
prestation
94 Utvärdering av styrelsen, VD och ledningen
2-19 Ersättning- och kompensationspolicyer 95 Ersättning
2-20 Process för att bestämma erttning och kompensation 95 Ersättning
2-21 Årlig total ersättning till högst avlönad i förllande till
medianlönen
104 VEFs team
Strategi, policyer och praxis
2-22 Uttalande gällande strategi för hållbar utveckling 10-14 VD har ordet
2-23 Policyåtaganden 101 Hållbarhetsrelaterade policyer
2-24 Integrering av policyåtaganden 101 VEFs hållbarhetsförvaltning och styrning
2-25 Processer för att gottgöra negativ påverkan 37
En aktiv och hållbarhetsfokuserad investeringsprocess. Sådana processer
existerar bara delvis. Processerna kommer att utvecklas och rapporteras
på under 2025.
2-26 Mekanismer för att söka vägledning och för att lyfta
farhågor
103 Visselblåsarprogram
2-27 Efterlevnad av lagar och regleringar 103 God bolagsstyrning och hög affärsetik
2-28 Medlemsorganisationer 103 Branschengagemang
Intressenters engagemang
2-29 Förhållandesätt för att engagera intressenter 100 Intressentdialog och materialitetsanalys
2-30 Kollektivavtal
Vi har inga kollektivavtal så inga (0%) av våra anställda omfattades av detta
under 2024
Uttalande om tillämpning VEF AB (publ)
Tilmpning av GRI 1 GRI 1: Foundation 2021
Tillämpliga GRI-sektorstandard(er) N/A
GRI-index (forts.)
Redogörelse
Sida i
Årsredo-
visningen
Kommentar
GRI 3: Väsentliga områden
3-1 Process för att bestämma väsentliga områden 100 Intressentdialog och materialitetsanalys
3-2 Lista av väsentliga omden 101 Tabell Väsentliga områden
GRI 200 Ekonomi
Indirekt ekonomisk påverkan
3-3 Hantering och styrning av väsentliga områden 37 En aktiv och hållbarhetsfokuserad investeringsprocess
GRI 203: Indirekt ekononomisk påverkan
203-2 Betydande indirekt ekonomisk påverkan 34 Hållbarhetshighlights 2024
Anti-korruption
3-3 Hantering och styrning av väsentliga områden 103 God bolagsstyrning och hög affärsetik
GRI 205: Anti-korruption
205-3 Bekftade fall av korruption och vidtagna åtgärder 36 Vår hållbarhetsvision
GRI 300 Miljöstandarder
Energi
3-3 Hantering och styrning av väsentliga områden 105 Miljöpåverkan
GRI 302: Energi
302-1 Organisationens energiförbrukning 105 Miljöpåverkan
Utsläpp
3-3 Hantering och styrning av väsentliga områden 105 Miljöpåverkan
GRI 305: Utsläpp
305-1 Direkta (Scope 1) växthusgasutsläpp 105 Miljöpåverkan
305-2 Indirekta (Scope 2) växthusgasutsläpp 105 Miljöpåverkan
305-3 Andra indirekta (Scope 3) växthusgasutsläpp 105 Miljöpåverkan
GRI 400 Sociala standarder
Anställning
3-3 Hantering och styrning av väsentliga områden 104 VEFs team
GRI 401: Anställning
401-1 Nyanställd personal och personalomsättning 104 VEFs team
Utbildning och kompetensutveckling
3-3 Hantering och styrning av väsentliga områden 104 Professionell utveckling och välbefinnande
GRI 404: Utbildning och kompetensutveckling
404-3 Andel anställda som får regelbunden utvärdering av sin
prestation och karriärsutveckling
104 Professionell utveckling och välbefinnande
Mångfald och lika möjligheter
3-3 Hantering och styrning av väsentliga områden 104 VEFs team
GRI 405: Mångfald och lika möjligheter
405-1 Mångfald inom styrelse, ledning och bland anställda 104 VEFs team
Icke-diskriminering
3-3 Hantering och styrning av väsentliga områden 104 VEFs team
GRI 406: Icke-diskriminering
406-1 Diskrimineringsfall och vidtagna åtgärder 104 VEFs team
108 109
Förkortningar
och termer som förekommer i årsredovisningen
BNP Bruttonationalprodukt
BNPL Buy Now Pay Later, köp nu betala senare
CAGR Compound annual growth rate, genomsnittlig årlig tillväxt
CEE Central and Eastern Europe, Central- och östeuropa
CoC Cash on cash return, kontant avkastning på investerat kontantbelopp
EM Emerging market(s), tillväxtmarknader
ESG Environmental, Social and Corporate Governance, mil-, social- och företagsstyrning
FMCG Fast Moving Consumer Goods, snabbrörliga konsumentvaror
IMF Internationella valutafonden
IRR Internal Rate of Return, internränta
LTIP Long-Term Incentive Program, långsiktigt incitamentsprogram
LTM Last twelve months, senaste tolv månaderna
MSME Micro, Small and Medium sized Enterprises, mikro, små och medelstora företag
NTM Next Twelve Months, kommande tolv månaderna
PIX En plattform för direkta betalningar i Brasilien
QoQ Quarter-on-quarter, kvartal mot kvartal i jämförelse
SaaS Software as a Service, molnbaserad programvara
SDG Sustainable Development Goals, FNs globala hållbarhetsmål
SDK Software Development Kit, utvecklarmodul
SME Small and Medium sized Enterprises, små och medelstora företag
TAM Total Addressable Market, den totala tillgängliga marknaden
UPI Unified Payments Interface, indisk betalningsmetod för direktöverföringar
YoY Year-over-Year, år mot år i jämförelse
1H Första halvåret
2H Andra halvåret
Finansiell kalender
Delårsrapport för första kvartalet
16 april 2025
Årsstämma 2025
13 maj 2025
Delårsrapport för första halvåret
16 juli 2025
Delårsrapport för de första nio månaderna
22 oktober 2025
Bokslutskommuniké
21 januari 2026
Offentliggörande av årsredovisningen för 2025
Mars 2026
Årsstämma 2026
Maj 2026
Kontaktinformation
Mäster Samuelsgatan 1
111 44 Stockholm
Sverige
www.vef.vc
+46-8 545 015 50
Fintechinvesterare i tillväxtmarknader