549300GHKJCEZOAEUU822024-01-012024-12-31549300GHKJCEZOAEUU822023-01-012023-12-31549300GHKJCEZOAEUU822024-12-31549300GHKJCEZOAEUU822023-12-31549300GHKJCEZOAEUU822022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300GHKJCEZOAEUU822022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300GHKJCEZOAEUU822022-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300GHKJCEZOAEUU822022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300GHKJCEZOAEUU822022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares549300GHKJCEZOAEUU822022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300GHKJCEZOAEUU822022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300GHKJCEZOAEUU822022-12-31549300GHKJCEZOAEUU822023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300GHKJCEZOAEUU822023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300GHKJCEZOAEUU822023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300GHKJCEZOAEUU822023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300GHKJCEZOAEUU822023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300GHKJCEZOAEUU822023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300GHKJCEZOAEUU822023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300GHKJCEZOAEUU822023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300GHKJCEZOAEUU822023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300GHKJCEZOAEUU822023-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300GHKJCEZOAEUU822023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300GHKJCEZOAEUU822023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300GHKJCEZOAEUU822023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300GHKJCEZOAEUU822023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300GHKJCEZOAEUU822024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300GHKJCEZOAEUU822024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300GHKJCEZOAEUU822024-01-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300GHKJCEZOAEUU822024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300GHKJCEZOAEUU822024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300GHKJCEZOAEUU822024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300GHKJCEZOAEUU822024-01-012024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300GHKJCEZOAEUU822024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300GHKJCEZOAEUU822024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300GHKJCEZOAEUU822024-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300GHKJCEZOAEUU822024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300GHKJCEZOAEUU822024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300GHKJCEZOAEUU822024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300GHKJCEZOAEUU822024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
ÅRS- OCH
HÅLLBARHETSREDOVISNING
2024
ÖVERSIKT
Om Balder
................................................................................. 1
ndelser under 2024
..........................................................2
VD-ord
....................................................................................... 4
Balders affärsmodell
............................................................. 5
Finansiella mål
........................................................................ 6
Hållbarhetsmål
.........................................................................7
Aktuell intjäningsförmåga
................................................... 8
Balders aktie och ägare
........................................................ 9
Varför investera i Balder?
................................................... 10
VERKSAMHET
Ett diversifierat fastighetsbestånd
...................................15
Balders geografiska marknader
........................................16
Utveckling 2024
....................................................................17
Värdeskapande förvaltning
................................................19
Ökad kundnöjdhet
........................................................20
Fastighetsutveckling
............................................................ 21
Från projekt till egen förvaltning
.................................... 22
Intressebolag
........................................................................23
VÄRDERING
Balders fastighetsbestånd
................................................26
Värdering
................................................................................ 27
FINANSIERING
...................................................................29
HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Hållbarhet hos Balder
.........................................................34
Allmänna upplysningar
......................................................35
Balders arbete med FN:s globala hållbarhetsmål
.......46
Miljömässig hållbarhet
.......................................................48
Klimatförändringar
........................................................ 49
Vatten
...............................................................................60
Biologisk mångfald
........................................................61
Resursanvändning och cirkulär ekonomi
............... 62
EU-taxonomin
................................................................. 64
Social hållbarhet
...................................................................71
Egna medarbetare
.........................................................72
Arbetskraft i värdekedjan
............................................80
Lokalpåverkan och områdesutveckling
.................. 82
Styrning och ansvarsfullt företagande
..........................84
Affärsetik och företagskultur
..................................... 85
GRI-index 2024
..................................................................... 88
Revisorns yttrande
................................................................91
FINANSIELL INFORMATION
Förvaltningsberättelse
.......................................................93
Möjligheter och risker
......................................................... 97
Finansiella rapporter
......................................................... 102
Noter till de finansiella rapporterna
...............................110
Revisionsberättelse
........................................................... 143
BOLAGSSTYRNING
Styrelsens ordförande har ordet
................................... 147
Bolagsstyrningsrapport
...................................................148
Intern kontroll avseende den finansiella
rapporteringen
..............................................................152
Inför årsstämman 2025
............................................. 153
Revisors yttrande
............................................................... 153
Styrelse
................................................................................. 154
Ledning
................................................................................. 155
ÖVRIG INFORMATION
Projektförteckning ............................................................. 157
Definitioner
.......................................................................... 158
Årsstämma
...........................................................................159
Kontaktuppgifter
................................................................159
Kalendarium
........................................................................159
Balders års- och hållbarhetsredovisning för 2024
avges av styrelsen och verkställande direktören. Den
legala årsredovisningen återfinns på sida 93–142. Håll-
barhetsredovisningen finns på sida 32–90 och 97–101
och är upprättad i enlighet med Årsredovisnings-
lagen 6 kap.
INNEHÅLL
Köpenhamn
Green Hills
294 hyresrätter
Färdigställt 2023
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
OM BALDER
Fastighets AB Balder är en börsnoterad fastighetskoncern som äger, förvaltar och utvecklar
fastigheter i Sverige, Danmark, Finland, Norge, Tyskland och Storbritannien. Med ett fastig-
hetsvärde om 223 miljarder kronor och en diversifierad portfölj erbjuder Balder bostäder,
kommersiella fastigheter och nyproduktions projekt i huvudstäder och andra större städer.
Genom att vara en långsiktig och stabil ägare skapar Balder attraktiva och trygga områden
för människor att bo och göra goda affärer i.
223 216
6 011
Fastighetsbestånd, Mkr
Förvaltningsresultat, Mkr
1 058
96
%
Antal anställda
Ekonomisk uthyrningsgrad
1 962
BBB
Antal fastigheter
S&P Rating
stable outlook
12 876
14,9
Hyresintäkter, Mkr
ESG Risk Rating
0
200
000
50 000
100 000
150 000
250
000
Mkr
2024
2022
2023
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
0
4 500
1 500
3 000
7 500
6 000
Mkr
2024
2022
2023
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
Göteborg
Bastionsplatsen 2
Kommersiellt
3 593 kvm
FASTIGHETSBESTÅND FÖRVALTNINGSRESULTAT
1)
1) Avser förvaltningsresultat hänförligt till
moder bolagets aktieägare.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
1 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
HÄNDELSER
UNDER 2024
FABRIQUE 46 – BALDERS FÖRSTA
SVANENMÄRKTA HUS
På expansiva Kungsholmen i Stockholm har Balder låtit
bygga Fabrique 46. Projektet består av 138 bostadsrätter
samt kommersiella lokaler. Sommaren 2024 flyttade de
första boende in i lägenheterna som bjuder på stor varia-
tion i både storlek, planlösning och karaktär.
Arkitekturen knyter an till områdets befintliga och täta
industrikaraktär genom volym och materialval. Balder
har sedan flera år som ambition att miljöcertifiera fastig-
heter som byggs i egen regi enligt Miljöbyggnad Silver
eller motsvarande. Fabrique 46 är bolagets första
svanen märkta projekt.
FÖRVÄRV AV PODIEBYGGNADER
OCH LÄGENHETER I KARLATORNET
I början av 2024 förvärvade Balder de båda podiebygg-
naderna vid Karlatornets fot från joint venture-bolaget
Karlatornet AB. Kontorsbyggnaden som omfattar cirka
6 500 uthyrningsbara kvm inrymmer bland annat en
mäklarfirma och bank, medan hotellbyggnaden på cirka
17 000 kvm hyrs av operatören Strawberry. Hotellet
drivs som Clarion Hotel Karlatornet och invigdes i
september. Under årets sista dagar avtalade Balder att
förvärva samtliga ej sålda lägenheter i Karlatornet. För-
värvet var en del av en större affär med Doxa som också
omfattade ett antal kommersiella förvaltningsfastigheter
i Malmö och Landskrona.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
2 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
”FYR” MED GYLLENE
BRO INVIGD
I september invigdes Lighthouse by Uni3,
den sjätte och sista byggnaden på Uni3 by
Geelys företagscampus vid Lindholmen i
Göteborg. Balder äger och förvaltar ”fyren”
tillsammans med Geely Europe Innovation
Centre AB. Bygganden är klassad Miljöbygg-
nad Guld och rymmer cirka 1 500 arbets-
platser fyllda av techbolag inom framförallt
fordons- och mobilitetsindustrin. Därtill finns
två restauranger och från takterrassen går en
gyllene bro över till grannbyggnaden Clarion
Hotel The Pier.
FÖRVÄRV FRÅN
INTRESSEBOLAGET CENTUR
I november förvärvade Balder förvaltningsfastigheter
för cirka 5,2 miljarder kronor från det delägda joint
venture-bolaget Fastighets AB Centur. Samtidigt
avyttrade Centur fastigheter till Peab AB och har där-
efter två fastigheter kvar i sitt bestånd. Genom afren
blev Balder ensam ägare till ytterligare ett 30-tal fastig-
heter. Balders förvärv från Centur är uteslutande kom-
mersiella fastigheter som bolaget sedan tidigare för-
valtat. Bland de största fastigheterna finns Lyckholms
i Göteborg och Steam Hotel i Västerås.
FÖRÄNDRINGAR I STYRELSEN
Efter 18 år som Balders styrelseordförande genomförde
Christina Rogestam sin sista årsstämma 2024 och lämnade
över till den tidigare styrelseledamoten Sten Dunér. Samtidigt
som stämman godkände den nya styrelseordföranden valdes
Carin Kindbom in som ny styrelseledamot.
ALLBRIGHTS GRÖNA BÖRSLISTA
Stiftelsen Allbright som arbetar för jämställdhet och
mångfald på ledande positioner granskar årligen
Sveriges börsnoterade bolag med utgångspunkt i repre-
sentation. Med en ledningsgrupp bestående av tre
kvinnor och två män placerade sig Balder åter igen på
Allbrights gröna börslista.
ESG RATING HÖJD TILL BBB
MSCI ESG Research och Sustainalytics är två globala
aktörer som mäter företags exponering för bransch-
specifika väsentliga ESG-risker och hur väl företaget
hanterar dessa. Efter ett år med ratingen BB har Balder
återfått betyget BBB från MSCI. Uppgraderingen
anges främst vara ett resultat av Balders arbete inom
miljömässig hållbarhet, däribland gröna hyreskontrakt
och miljöcertifierade byggnader. Samtidigt har
Sustainalytics justerat Balders ESG risk rating till 14,9
från 12,3. Trots förflyttningen ligger Balder fortsatt
stabilt inom ramen för låg risk.
Copyright: se sida 159.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
3 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
2024 har varit ett relativt stillsamt år. Som bolag har vi fokuserat på att utveckla den dagliga
verksamheten, ta hand om kunder och fastighetsbestånd på bästa sätt samt ytterligare
stärka finansieringen.
De senaste åren har jag i detta vd-ord ibland berört
utmanande omvärldsfaktorer som på olika sätt har
påverkat oss och vår omvärld. Jag kan dock konstatera
att efter fem år med pandemi, krig, inflation, högre rän-
tor och en svag konjunktur, står Balder starkare än tidi-
gare. Det är ett resultat av hårt arbete av alla våra med-
arbetare, och ett kvitto på att vår affärs modell och
balansräkning har en motståndskraft.
Stabila kassaflöden
Även om vi börjar närma oss en mer normaliserad miljö
för fastighetssektorn i fråga om räntor och kapitaltill-
gång, finns fortfarande delmarknader som upplever en
svagare konjunktur. Det hoppas vi kan ge oss möjlig-
heter till nya förvärv till hyfsade priser. Likaså gör stabi-
liteten i våra kassaflöden att vi kan ta steg framåt även
i en lite svagare konjunktur. Det här är en miljö som
passar oss bra.
Stabil verksamhet
Vår stabila intjäning skapar också förutsättningar att
fortsatt arbeta mot målet om nettoskuld i relation till
EBITDA om 11 gånger, samtidigt som utrymme finns att
ta tillvara goda investeringar. Genom affärsområdet
fastighetsutveckling kompletterar vi vårt förvaltnings-
bestånd och adderar nya sätt att allokera kapital. Det är
dock sannolikt att majoriteten av våra investeringar
under de kommande 2–3 åren kommer att ut ras av
rvärv.
2024 har på många sätt handlat om att effektivisera
verksamheten och konsolidera balansräkningen, även
om vi under slutet av året också kunde återgå till att
göra en del värdeskapande investeringar.
Nöjda kunder
Ett av Balders främsta mål är att ha nöjda kunder och
inte minst därför är det glädjande att ta del av resultaten
från årets kundundersökningar. I 2024 års undersök-
ning visar två av de tre kundkategorierna på ytter ligare
ökad nöjdhet. Våra kommersiella hyresgäster i Sverige
är dessutom nöjdare än någonsin.
Finansiering
Under året fortsatte villkoren för finansiering i såväl
obligationsmarknaden som bank att normaliseras.
Som en följd av det har vi varit aktiva i den svenska
obligationsmarknaden och etablerat oss som en be-
tydande emittent, vilket är ett arbete som kommer
fortsätta under 2025. Vår kassaflödesgenerering och
väldiversifierade fastighetsportfölj, i kombination
med vår konservativa ränteriskprofil, har bidragit till
stabilitet för Balders finansiering. Ett kvitto på det är
ETT STARKARE
BALDER
JAG KAN DOCK KONSTATERA ATT
EFTER FEM ÅR MED PANDEMI, KRIG,
INFLATION, HÖGRE RÄNTOR OCH
EN SVAG KONJUNKTUR, STÅR
BALDER STARKARE ÄN TIDIGARE.
att vårt kreditbetyg från S&P har varit oförändrat på
BBB genom den här räntecykeln.
Tack för i år
Men även om det sammanlagt gått hyggligt bra denna
cykel är det också värt att poängtera att det säkert
finns saker jag kunde gjort bättre. Jag är övertygad om
att det fortsatt finns mycket potential kvar i vår verk-
samhet och fastighetsportfölj.
Tack för att ni följer oss på vår resa och trevlig läsning!
ERIK SELIN
VD
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
4 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Balders övergripande affärsidé är att skapa värde genom att äga, utveckla och förvalta fastigheter. Affärsmodellen har
sin utgångspunkt i Balders diversifierade fastighetsbestånd avseende geografi och fastighetstyp vilket minskar risken
totalt sett och leder till bättre finansieringsvillkor. Genom kontinuerlig förädling av befintligt fastighetsbestånd samt till-
växt genom nya markanvisningar och förvärv driver Balder långsiktig stads- och fastighetsutveckling. Balder utvärderar
löpande fastighetsportföljen för att ta vara på möjligheter och skapa värdetillväxt genom både förvärv och försäljningar.
KOLLEKTIVT ENTREPRENÖRSKAP
Med ett gemensamt intresse för fastigheter och affärer bidrar alla på Balder till en helhet. Entreprenören på Balder är lösningsorienterad, snabb-
fotad och identifierar dagligen möjligheter utifrån skiftningar i omvärlden med inställningen att allt är möjligt. I samarbete utformas möjligheter
från idéer till ömsesidig nytta för alla bolagets intressenter. Tillsammans, som ett affärsdrivande kollektiv, skapas bestående värde.
BALDERS
AFFÄRSMODELL
VÄRDESKAPANDE FÖRVALTNING
Förvaltning av egna fastigheter. Stor-
drift i förvaltningen och långsiktighet i
ägandet av fastigheterna säkerställer
stabila kassaflöden, hög kostnads-
effektivitet och kundnöjdhet.
FASTIGHETSUTVECKLING
Nyproduktionsprojekt och utvecklings-
projekt i befintligt fastighetsbestånd i
form av ett decentraliserat entreprenör-
skap med egna anställda eller genom
intresse bolag och joint ventures.
TRANSAKTIONER
Förvärv & avyttringar
… eller med avsikt att avyttras För egen förvaltning …
Förvaltningsresultat som skapar
möjligheter för nya investeringar
eNPS
1)
35
KUNDER
Långsiktigt relationsbyggande för ömsesidiga
affärsmöjligheter. Aktiv områdesutveckling som
skapar trygghet och trivsel såväl som möjligheter
för hyresgästen att vara delaktig och ha inflytande
samt göra hållbara val.
ÄGARE OCH FINANSMARKNADEN
Långsiktiga ekonomiska och hållbarhetsrelaterade
resultat samt värdeutveckling. Balansräkning som
uppfyller kriterierna för en investment grade rating
genom en konjunkturcykel.
MEDARBETARE
Stark företagskultur med ett inkluderande och
mångfaldsorienterat synsätt. En god arbetsmiljö
med jämställda villkor och rättvis ersättning. Möj-
ligheter till kompetensutveckling och en bra balans
mellan arbete och fritid.
SAMARBETSPARTNERS
Fokus på affärsetik och ansvarsfull samverkan samt
sociala och miljömässiga krav i leverantörskedjan.
SAMHÄLLE
Del av omställningen till ett hållbart samhälle
genom närvarande förvaltning och långsiktig
stadsutveckling. Utveckling och inverkan på stads-
delar och lokalsamhällen genom aktiv områdesut-
veckling och sociala investeringar.
INTRESSENTER
Balder har identifierat ett antal huvudgrupper av intressenter och arbetar
för starka relationer och att leva upp till intressenternas förväntningar.
Aktuella mätresultat och bolagets fokus avseende respektive intressent-
grupp sammanfattas nedan.
1) eNPS (Employee Net Promotor Score) är ett övergripande mått för ambassadörskap
som har stark korrelation med lojalitet, engagemang och medarbetarnöjdhet. Skalan är
–100 till +100, där ett resultat lägre än –20 är mycket lågt och lägre än 0 är lågt, medan
överstigande 0 är relativt högt och över 20 är mycket högt. Genomsnitt för fastighets-
branschen 2024 är –20. Källa: Netigate.
I Sverige utgör eNPS en del av Balders medarbetarundersökning KEEP. Läs mer på sida 72.
NKI BOSTAD
68
NKI KOMMERSIELLT
75
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
5 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
11
14
12
13
15
2020
2021
2022
2023
2024
2
4
3
6
5
2020
2021
2022
2023
2024
40
50
45
60
55
2020
2021
2022
2023
2024
35,0
37,5
40,0
45,0
42,5
2020
2021
2022
2023
2024
> 40% < 50% > 2 ggr < 11 ggr
38,0% 49,4% 2,7 ggr 12,2 ggr
FINANSIELLA MÅL
MÅL MÅL MÅL MÅL
SOLIDITET BELÅNINGSGRAD RÄNTETÄCKNINGSGRAD NETTOSKULD/EBITDA
UTFALL 2024 UTFALL 2024 UTFALL 2024 UTFALL 2024
Utöver att skapa aktieägarvärde genom att öka intjäningen per aktie, har Balder även ett
antal finansiella mål som syftar till att ha ett konservativt och transparent riskramverk.
SOLIDITET, % BELÅNINGSGRAD, % RÄNTETÄCKNINGSGRAD, GGR NETTOSKULD/EBITDA, GGR
Balders övergripande mål är att i kraft av ett väldiversi-
fierat fastighetsbestånd, vår affärsmodell och kompe-
tens generera en högre riskjusterad avkastning än
andra fastighetsbolag. Risknivån i upplåning och
ränte säkring ska vara sådan att Balder med trygghet
kan behålla en investment grade rating genom en kon-
junkturcykel. Balder har under lång tid varit framgångs-
rikt i att bygga en fastighetsverksamhet med en storlek
och diversifiering som lämpar sig väl för både obliga-
tionsfinansiering och säkerställda banklån. Att ha en
balansräkning som uppfyller kriterierna för en invest-
ment grade rating och kontinuerlig tillgång till obliga-
tionsfinansiering är inte bara en fråga om finansierings-
strategi, det ligger också väl i linje med den riskprofil
som styrelsen strävar efter i bolaget i stort. Samtliga
finansiella mål ligger i linje med den långsiktiga mål-
sättningen. Nettoskuld i relation till EBITDA för rullande
12 månader är nu på 12,2 gentemot 13,5 när målet om 11
gånger infördes. I aktuell intjäning per den 31 december
2024 är nettoskuld i relation till EBITDA 11,8 gånger.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
6 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
HÅLLBARHETSMÅL
Se hållbarhetsredovisning på sida 32–90 för mer information.
MILJÖ SOCIALT
STYRNING
Mål Utfall 2024
Inga incidenter av korruption 0 incidenter
Balder har inte haft några bekräftade fall av korruption under 2024.
Alla medarbetare ska utbildas
i uppförandekoden
915 st (86%) av medarbetare i koncernen har fått utbildning
i uppförandekod under 2024
Av alla medarbetare i koncernen har 1 027 st (97%) fått information
om uppförandekod och antikorruption.
Mål Utfall 2024
Skapa arbetstillfällen i förvaltnings-
organisationen för ungdomar
78 sommarjobbare och 28 praktikanter
Balder Sverige och Finland har sysselsatt flera ungdomar och unga
vuxna under räkenskapsåret.
Inga incidenter av diskriminering 0 incidenter
Under 2024 har inga bekräftade fall av diskriminering rapporterats
inom koncernen.
Mål Utfall 2024
Halvering av utsläpp 2030 och
nettonollutsläpp 2045
27% minskning i totala utsläpp sedan 2022
Balder har fortsatt att minska de totala koldioxidutsläppen sedan
basåret 2022. Reducering i utsläpp mellan år 2023 och 2024 uppgick
till 25%.
Energieffektivisering 2% per kvm
och år
4% minskning i energianvändning
Balder har minskat sin energianvändning (kWh per kvm) mellan 2023
och 2024. Koncernens energianvändning ökar i lägre takt än ökningen
av uthyrbar yta.
Reducerad vattenanvändning med
2% per kvm och år
5% minskning i vattenanvändning
Balder har minskat sin vattenanvändning (m
3
per kvm) mellan 2023 och
2024. Vattenkonsumtionen ökar i lägre takt än mängden uthyrbar yta.
Miljöcertifiera all nyproduktion
enligt Miljöbyggnad Silver eller
motsvarande
Totalt 107 miljö certifierade byggnader 2024
517 102 kvm var miljöcertifierade i koncernen. Bland dessa miljöcertifie-
ringar inkluderas BREEAM, DGNB, LEED och Miljöbyggnad Silver.
Genomföra insatser för hållbart
resande till och från fastigheter
Totalt 3 358 laddpunkter för el- och hybridbilar
Balder har under 2024 en installerad effekt på 22 MW för fordonsladd-
ning. Antalet laddpunkter har ökat med 940 stycken och den installerade
effekten har ökat med 13,6 MW.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
7 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Aktuell intjäningsförmåga
I tabellen presenteras Balders intjäningsförmåga på
tolvmånadersbasis. Kostnaderna för de räntebärande
skulderna har baserats på koncernens genomsnittliga
räntenivå inklusive effekt av derivatinstrument. Skatten
är beräknad efter den vid var tid gällande skattesatsen.
Den aktuella intjäningsförmågan ska inte jämställas
med en prognos för de kommande tolv månaderna.
Intjäningsförmågan innehåller exempelvis ingen
bedömning av hyres-, vakans-, valuta- eller ränteför-
ändring. Balders resultaträkning påverkas dessutom
av värdeutvecklingen i fastighetsbeståndet liksom av
kommande fastighetsförvärv och/eller fastighetsför-
säljningar. Ytterligare resultatpåverkande poster är
värdeförändringar avseende derivat. Inget av detta
har beaktats i den aktuella intjäningsförmågan.
Intjäningsförmågan baseras på fastighetsbeståndets
kontrakterade hyresintäkter, bedömda fastighets-
kostnader under ett normalår samt kostnader för
administration.
Intjäningsförmågan baseras på fastighetsbeståndets kontrakterade hyres-
intäkter, bedömda fastighetskostnader under ett normalår samt kostnader
för administration.
AKTUELL
INTNINGSFÖRMÅGA
Vasa, Finland
Kommersiellt
9 277 kvm
AKTUELL INTJÄNINGSFÖRMÅGA PÅ TOLVMÅNADERSBASIS
Mkr
2024
31 dec
2023
31 dec
2022
31 dec
2021
31 dec
2020
31 dec
2019
31 dec
Hyresintäkter 13 800 12 400 11 600 9 710 8 545 8 000
Fastighetskostnader 3 400 3 050 –2 735 –2 370 –2 225 –2 080
Driftsöverskott 10 400 9 350 8 865 7 340 6 320 5 920
Överskottsgrad 75% 75% 76% 76% 74% 74%
Förvaltnings- och administrationskostnader –1 100 –1 100 –1 035 –830 –675 670
Förvaltningsresultat från intressebolag 1 900 1 950 1 850 1 650 1 110 785
Rörelseresultat 11 200 10 200 9 680 8 160 6 755 6 035
Finansnetto, inkl tomträttsavgäld 4 200 –4 000 –2 900 –1 750 –1 450 1 330
Avgår innehav utan bestämmande inflytande –500 400 –560 –630 630 –675
Förvaltningsresultat
1)
6 500 5 800 6 220 5 780 4 675 4 030
Skatt
2)
–1 300 –1 200 1 305 –1 230 –970 –875
Resultat efter skatt 5 200 4 600 4 915 4 550 3 705 3 155
Förvaltningsresultat per aktie, kr 5,46 5,03 5,39 5,17 4,18 3,73
1) Hänförligt till moderbolagets aktieägare.
2) Avser huvudsakligen uppskjuten skatt, vilket inte är kassaflödespåverkande.
I aktuell intjäningsförmåga har följande valutakurser använts vid omräkning av de utländska dotterbolagens resultatposter:
EUR: 11,49 DKK: 1,54 NOK: 0,97 GBP: 13,85.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
8 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Balders B-aktie är noterad på Nasdaq Stockholm,
Large Cap. Balders börsvärde per den 31 december
uppgick till 91 392 Mkr (82 534). Kursen på Balders
B-aktie var vid årsskiftet 76,80 kr (71,52), mot svarande
en uppgång med 7% under året.
BALDERS AKTIE OCH ÄGARE
Balders B-aktie är noterad på Nasdaq Stockholm, Large Cap. Substansvärdet per aktie har
under året utvecklats positivt och uppgick vid årsskiftet till 88,31 kr.
BALDERAKTIENS UTVECKLING 2024 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015
Data per aktie
Genomsnittligt antal aktier, tusental 1 171 361 1 154 000 1 119 192 1 119 000 1 083 090 1 080 000 1 080 000 1 080 000 1 041 588 976 518
Årets resultat, kr 2,82 –5,85 9,09 16,54 6,13 8,30 8,62 6,45 5,06 4,83
Förvaltningsresultat, kr 5,13 5,32 5,48 4,95 3,92 3,73 3,06 2,46 1,98 1,62
Utestående antal aktier, tusental 1 190 000 1 154 000 1 154 000 1 119 000 1 119 000 1 080 000 1 080 000 1 080 000 1 080 000 1 034 382
Eget kapital, kr 74,30 71,33 78,16 69,35 52,02 45,38 37,17 28,98 23,20 17,21
ngsiktigt substansvärde (NAV), kr 88,31 85,06 92,10 83,96 64,56 56,95 46,27 36,35 30,02 22,39
Börskurs per bokslutsdag, kr 76,80 71,52 48,52 108,63 71,48 72,20 42,00 36,57 30,68 34,78
Börskurs förändring, % 7 47 –55 52 –1 72 15 19 –12 89
Utdelning, kr
Börsvärde
Börsvärde, Mkr 91 392 82 534 55 992 121 561 79 990 77 976 45 360 39 492 36 371 39 099
Staffan Bülow ........................................................ Nordea
Erik Granström .................................................. Carnegie
Fredric Cyon ....................................................... Carnegie
Markus Henriksson ....................ABG Sundal Collier
Jan Ihrfelt ..........................................Kepler Cheuvreux
Albin Sandberg ..............................Kepler Cheuvreux
Aktiekapital
Per den 31 december uppgick aktiekapitalet i Balder till
198 333 333 kr. Det totala antalet aktier uppgick per
den 31 december 2024 till 1 190 000 000 aktier, varav
67 376 592 aktier av serie A och 1 122 623 408 aktier av
serie B. Varje aktie av serie A berättigar till en röst och
varje aktie av serie B berättigar till en tiondels röst.
Johan Edberg
.......................................Handelsbanken
Stefan Andersson ....................................Danske Bank
Lars Norrby ..................................................................... SEB
Emil Ekholm ...............................................................Pareto
Viktor Hökenhammar ...........................................Pareto
Niklas Wetterling ........................................................ DNB
ANALYTIKER SOM FÖLJER BALDER
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
9 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
VARFÖR INVESTERA I BALDER?
Balder har en storlek och diversifiering som gör att kapi-
tal idag kan allokeras effektivt mellan olika marknader
och segment, och mellan projektutveckling och för-
värv. Kapital ska allokeras där den långsiktiga avkast-
ningspotentialen är bäst, och vara värdeskapande rela-
tivt existerande portfölj. Investeringar görs framförallt i
HISTORISKT LYCKADE
INVESTERINGAR
områden där bolaget redan verkar, med tyngdpunkt på
Stockholm, Göteborg, Helsingfors och Köpenhamn.
Projektportföljen innehåller flera investeringar i stora
stadsutvecklings projekt som exempelvis Backaplan i
Göteborg och Kungens Kurva i Stockholm.
totalt fastighetsbestånd, %totalt fastighetsbestånd, %totalt fastighetsbestånd, %
EN VÄLDIVERSIFIERAD PORTFÖLJ MED FOKUS PÅ HUVUDSTÄDER
OCH STÖRRE STÄDER MED TILLVÄXTPOTENTIAL
REDOVISAT VÄRDE
PER FASTIGHETSKATEGORI
Bostäder, 54 Handel, 11
Övrigt, 12
Kontor, 16
Helsingfors, 21Helsingfors, 25
Göteborg, 20Göteborg, 20
Köpenhamn, 6Syd, 7
Norr, 15 Öst, 13
Syd, 8Norr, 9
Stockholm, 14Köpenhamn, 12
Industri/Logistik, 6
Öst, 15 Stockholm, 15
REDOVISAT VÄRDE
PER REGION
UTHYRNINGSBAR YTA
PER REGION
Göteborg
Karlatornet
246 meter högt
Bostäder och
kommersiellt
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
10 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
FLERÅRSÖVERSIKT 2024 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015
Hyresintäkter, Mkr 12 876 11 944 10 521 8 956 8 134 7 609 6 714 5 915 5 373 2 711
Förvaltningsresultat, Mkr
1)
6 011 6 135 6 139 5 543 4 244 4 023 3 304 2 804 2 265 1 780
Värdeförändringar förvaltningsfastigheter, Mkr –760 9 995 5 530 13 111 3 453 9 577 8 007 5 336 4 932 3 388
Värdeförändringar derivat, Mkr –21 –1 899 1 617 511 –141 –180 –34 144 –114 227
Årets resultat, Mkr
1)
3 304 6 746 10 175 18 508 6 641 8 958 9 308 7 118 5 474 4 916
Förvaltningsfastigheter, Mkr 221 261 209 000 213 932 189 138 149 179 141 392 116 542 98 360 86 177 68 456
Exploateringsfastigheter, Mkr 1 955 2 750 3 421 2 697 2 803 2 344 1 598
Fastighetsrelaterade nyckeltal
Hyresvärde helår, kr/kvm 2 236 2 158 2 060 1 836 1 893 1 921 1 802 1 724 1 583 1 508
Hyresintäkter helår, kr/kvm 2 145 2 064 1 982 1 758 1 809 1 850 1 737 1 651 1 507 1 455
Ekonomisk uthyrningsgrad, % 96 96 96 96 96 96 96 96 95 96
Vakansgrad, % 4 4 4 4 4 4 4 4 5 4
Överskottsgrad, % 75 75 74 75 76 74 73 71 68 72
Redovisat värde, kr/kvm 33 963 33 929 34 540 32 979 32 114 31 613 28 013 24 952 21 473 18 622
Antal förvaltningsfastigheter 1 962 1 901 1 841 1 678 1 362 1 298 1 185 1 148 1 220 1 177
Uthyrningsbar yta, tkvm 6 425 6 004 5 837 5 509 4 502 4 304 4 025 3 739 3 806 3 430
Finansiella nyckeltal
Avkastning eget kapital, % 3,9 –7,8 12,1 27,3 12,4 20,1 26,1 24,7 24,6 32,3
Räntetäckningsgrad, ggr 2,7 3,2 4,7 4,9 5,3 5,2 4,6 4,3 3,7 5,1
Soliditet, % 38,0 37,9 40,0 40,4 38,6 38,3 38,4 35,5 36,1 34,1
Skuldsättningsgrad, ggr 1,4 1,4 1,3 1,3 1,3 1,4 1,4 1,5 1,5 1,6
Belåningsgrad, % 49,4 50,0 47,9 47,4 46,1 48,4 50,1 51,8 51,8 54,6
Nettoskuld/EBITDA, ggr 12,2 12,3 13,4 12,9 12,7 13,0 12,9 12,9 13,2 18,1
1) Hänförligt till moderbolagets aktieägare.
EN STARK BALANSRÄKNING OCH LÅGT
FINANSIELLT RISKTAGANDE
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
11 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÄGARFÖRTECKNING, 2024-12-31
Ägare A-aktier B-aktier Totalt antal aktier Kapital, % ster, %
Erik Selin med bolag 49 855 968 343 265 400 393 121 368 33,0 46,9
Arvid Svensson Invest AB 17 495 352 73 799 819 91 295 171 7,7 13,8
Swedbank Robur Fonder 76 039 839 76 039 839 6,4 4,2
AMF Fonder & Pension 64 848 024 64 848 024 5,4 3,6
Länsförsäkringar Fondförvaltning 37 874 270 37 874 270 3,2 2,1
Handelsbanken Fonder 23 899 320 23 899 320 2,0 1,3
SEB Investment Management 21 417 081 21 417 081 1,8 1,2
Lannebo kapitalförvaltning 17 733 636 17 733 636 1,5 1,0
Folksam 17 128 875 17 128 875 1,4 1,0
Cliens Kapitalförvaltning 12 082 789 12 082 789 1,0 0,7
Övrigt 25 272 434 534 355 434 559 627 36,5 24,2
Totalt 67 376 592 1 122 623 408 1 190 000 000 100 100
Huvudägare i Fastighets AB Balder är Erik Selin Fastig-
heter AB som äger 33,0% av kapitalet och 46,9% av
rösterna och Arvid Svensson Invest AB som äger 7,7%
av kapitalet och 13,8% av rösterna, samt ett antal institu-
tionella investerare. Vid utgången av 2024 uppgick det
totala antalet aktieägare till cirka 30 300 (29 000) och
41% (44) av aktiekapitalet innehades av styrelse och
ledning.
NGSIKTIGA OCH
ENGAGERADE ÄGARE
UTDELNINGSPOLICY
Balders målsättning är att skapa den långsik-
tigt bästa totalavkastningen för aktieägarna.
Bedömningen är fortsatt att det bäst uppnås
genom att återinvestera vinsterna i verksam-
heten för att skapa ytterligare tillväxt. Utdel-
ningen kommer därför bli låg eller utebli
under de närmaste åren.
Balder kommer istället fortsätta att förbättra
viktiga finansiella nyckeltal, att investera i
befintliga fastigheter och nybyggnation samt
förvärv av nya fastigheter. Styrelsen föreslår
till årsstämman att ingen utdelning på aktien
ska lämnas för räkenskapsåret 2024.
Nokia
Finland
88 hyresrätter
Färdigställt 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
12 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
0
60
45
30
15
120
90
75
105
0
4
2
3
5
1
8
6
7
2024
2022
2023
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
Börskurs Förvaltningsresultat
Substansvärde (NAV)
SEK/aktie SEK/aktie
Börskurs, Substansvärde (NAV) Förvaltningsresultat
0
120
40
20
60
100
80
160
140
0
24
4
16
12
8
20
32
28
2024
2022
2023
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
% ggr
Börskurs/Substansvärde (NAV)
Börskurs/Förvaltningsresultat
Börskurs/Substansvärde (NAV)
Börskurs/Förvaltningsresultat
AKTIENS UTVECKLING ÖVER TID
Graferna visar börskursens utveckling i för hållande till substans-
värde och förvaltnings resultat. I den vänstra grafen åskådlig-
rs utvecklingen av börskurs per aktie, substansvärde per
aktie och förvaltningsresultat per aktie. I den högra grafen visas
rskurs per aktie i förhållande till substansvärde per aktie och
förvaltningsresultat per aktie.
EU-taxonomin sätter ytterligare fokus på vikten av håll-
barhetsarbete i fastighetsbeståndet i form av bland
annat energieffektivisering, klimatanpassningsåtgärder
och sociala hållbarhetsfrågor i leverantörsled. Balder
har länge investerat i energibesparande åtgärder
genom dedikerade team internt, och har en lång histo-
rik av att förbättra äldre byggnation och få betydande
sociala och miljömässiga hållbarhetsvinster. Balder
fortsätter att investera i ytterligare aktiviteter för ökad
hållbarhet, och rapportering kring dessa. Utifrån den
information som finns tillgänglig från myndigheterna,
är Balder mycket väl positionerade för att möta de
kommande EU-kraven på energieffektivitet.
Balder har också sedan flera år grön finansiering i
form av gröna lån och gröna obligationer. Alla fastighe-
ter som byggs i egen regi ska miljöcertifieras enligt
Miljöbyggnad Silver eller motsvarande. Under 2024
ägde Balder 107 miljöcertifierade byggnader i Sverige,
Danmark, Finland, Norge och Storbritannien, vilket mot-
svarar cirka 517 100 miljöcertifierade kvadratmeter.
Balder har också en ESG risk rating från Sustainalytics
på 14,9 vilket placerar bolaget väl inom ramen för låg risk.
HÅLLBAR
FINANSIERING
Balders viktigaste mål är att över tid öka förvaltnings-
resultatet per aktie. De senaste fem åren har förvalt-
ningsresultatet ökat med i genomsnitt 7% per år och
substansvärdet med i genomsnitt 9% per år. Under
samma tidsperiod har aktien handlats till i genomsnitt
93% av substansvärdet och 15 gånger förvaltnings-
resultatet. I takt med att bolaget blir större, kommer
det bli svårare att uppnå en hög tillväxt av substans-
värde och förvaltningsresultat per aktie. Det är dock
fortsatt bolagets övertygelse att kunna nå avkastnings-
tal väl över normala avkastningskrav i marknaden.
TILLVÄXT FÖR BALDERAKTIEN
SEDAN BÖRSINTRODUKTIONEN
Utveckling under året
Eget kapital per aktie uppgick per den 31 december till
74,30 kr (71,33) motsvarande en ökning om 4% (–9)
under året. Substansvärdet per aktie (NAV) har under
samma period ökat med 4% (–8) till 88,31 kr (85,06).
Skillnaden mellan eget kapital och substansvärde är
att i substansvärde återläggs derivat, nettot av upp-
skjuten skatteskuld och uppskjuten skattefordran.
Förhållandet mellan börskursen och substansvärdet
var per årsskiftet 87% (84).
Förvaltningsresultatet hänförligt till moderbolagets
aktieägare uppgick till 6 011 Mkr (6 135), vilket mot-
svarar en minskning per aktie med 3% till 5,13 kr (5,32).
Under året har 415 miljoner aktier omsatts (698),
vilket motsvarar i genomsnitt cirka 1 654 000 aktier
per handelsdag (2 780 000) eller 125 Mkr (139) baserat
på snittkursen under året. Omsättningen motsvarar en
årlig omsättningshastighet om 35% (60) och om Erik
Selin Fastigheter AB:s aktier exkluderas uppgår års-
omsättningen till cirka 52% (92) av utestående aktier.
Andelen utlandsägda aktier uppgår till 27% (24 ).
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
13 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
VERKSAMHET
Göteborg
Bohusgatan
326 bostadsrätter
Inflytt från 2026
ÖVERSIKT
VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
14 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ETT DIVERSIFIERAT
FASTIGHETSBESTÅND
Balder erbjuder bostäder, kommersiella fastigheter och nyproduktionsprojekt i Sverige,
Danmark, Finland, Norge, Tyskland och Storbritannien. Fokus ligger primärt på huvudstäder
och andra större städer. Spridningen beträffande såväl geografi som inriktning begränsar
beroendet av utvecklingen inom specifika segment, vilket i sin tur begränsar den totala
risken i affären.
Balders fastighetsbestånd präglas av diversifiering.
Sammantaget erbjuds ett omfattande och brett utbud
av bostäder och lokaler i olika lägen, utföranden, stor-
lekar och till olika hyresnivåer.
Bostadsfastigheterna är huvudsakligen belägna i
storstads- eller tillväxtregioner i Sverige, Danmark,
Finland och Norge. I beståndet finns lägenheter i såväl
centrala lägen som i utkanten av städer, i nyproduce-
rade fastigheter och i äldre fastigheter. Sammantaget
hade Balder i slutet av 2024 cirka 49 700 bostads avtal
fördelade på cirka 1 400 bostads fastigheter.
Stockholm
Caprea
28 bostadsrätter
Färdigställt 2023
I Balders fastighetsbestånd finns en stor variation
av kommersiella ytor innehållande allt från kontors-,
butiks- och lagerytor till exempelvis ytor anpassade för
restaurang- eller skolverksamhet. De kommersiella
fastigheterna finns i huvudsak i storstädernas centrala
delar i Norden samt i London och ett antal större städer
i Tyskland. I Tyskland består portföljen av ett antal hotell-
fastigheter. I London består portföljen av fastigheter
för kontor och handel.
totalt fastighetsbestånd, %
REDOVISAT VÄRDE
PER REGION
totalt fastighetsbestånd, %
REDOVISAT VÄRDE
PER FASTIGHETSKATEGORI
Stockholm, 15 Syd, 7
Göteborg, 20 Norr, 9
Helsingfors, 25 Köpenhamn, 12
Öst, 13
Övrigt, 12
Kontor, 16 Industri/Logistik, 6
Bostäder, 54 Handel, 11
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
15 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Sverige Danmark Finland Norge
Balder etablerat
sedan
2005 2012 2014 2016
Fokus Bostäder, kommersiella
fastigheter och projekt-
utveckling, främst i
Stockholm, Göteborg
och Malmö.
Bostäder, kommersiella
fastigheter och projekt-
utveckling, främst i
Köpenhamns regionen.
Bostäder, kommersiella
fastigheter och projekt-
utveckling, främst i
Helsingfors, Tammer-
fors och Åbo.
Bostäder, kommersiella
fastigheter och projekt-
utveckling, främst i
Osloregionen.
Redovisat värde totalt
fastighetsbestånd,
2024-12-31
106 635 Mkr 26 001 Mkr 76 547 Mkr 11 429 Mkr
Uthyrningsbar yta,
2024-12-31
3 400 209 kvm 409 205 kvm 2 062 424 kvm 485 337 kvm
Hyresintäkter,
2024
5 816 Mkr 1 198 Mkr 4 888 Mkr 781 Mkr
Balder äger och förvaltar även fastigheter i Tyskland och Storbritannien men
då dessa marknader utgör en liten del av totalen redovisas de inte ovan.
BALDERS GEOGRAFISKA
MARKNADER
Bostäder
Kommersiella fastigheter
Projekt
Balder äger, förvaltar och utvecklar fastigheter i Sverige, Danmark, Finland,
Norge, Tyskland och Storbritannien.
SVERIGENORGE
DANMARK
TYSKLAND
STORBRITANNIEN
FINLAND
London
Berlin
Köpenhamn
Oslo
Malmö
Göteborg
Stockholm
Helsingfors
Åbo
Tammerfors
ÖVERSIKT
VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
16 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
STIGANDE HYRESINTÄKTER OCH STABILT FÖRVALTNINGSRESULTAT
Hyresintäkterna ökade under 2024 med 8% till 12 876 Mkr (11 944), varav effekten av
förändrade valutakurser uppgick till –40 Mkr (398). Ökningen beror på förvärv och
färdig ställda projekt för egen förvaltning samt indexhöjning på kommersiella lokaler
och höjda bostadshyror.
I slutet av året uppgick den ekonomiska uthyrningsgraden till 96% (96). Det totala
hyresvärdet för outhyrda ytor vid årets slut uppgick till 585 Mkr (568). Förvaltningsresul-
tatet för 2024 uppgick till 6 458 Mkr (6 549), varav effekt av förändrade valuta kurser
uppgick till –15 Mkr (91).
UTVECKLING 2024
2024
2022
2023
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
0
7 000
5 000
8 000
3 000
2 000
4 000
13 000
Mkr
10 000
11 000
12 000
9 000
6 000
1 000
HYRESINTÄKTER OCH FÖRVALTNINGSRESULTAT
Förvaltningsresultatet hänförligt till moderbola-
gets aktieägare uppgick till 6 011 Mkr (6 135),
vilket motsvarar en minskning per aktie med
3% till 5,13 kr (5,32). Ökade kostnader för räntor
har under året kompenserats med ökat drift-
netto och stabilt förvaltningsresultat från
intresse bolag. I förvaltningsresultatet ingår
intresse bolag med 2 015 Mkr (1 917).
HYRESINTÄKTER
per fastighetskategori, Mkr
Danmark, 1 198
Finland, 4 888 Tyskland, 64
Sverige, 5 816 Storbritannien, 128
Norge, 781
HYRESINTÄKTER
per land, Mkr
Handel, 1 746
Kontor, 1 853 Projekt för egen
förvaltning, 14
Bostäder, 6 843 Industri/Logistik, 959
Övrigt, 1 461
Hillerød
Danmark
Carlsbakken
127 hyresrätter
Hyresintäkter
Förvaltningsresultat hänförligt till
moderbolagets aktieägare
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
17 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
TRANSAKTIONER
Transaktioner, såväl förvärv som försäljningar, utgör en del av
Balders affärsmodell. Investeringar görs framförallt i områden där
Balder redan verkar. Tillväxttakten och inflyttningen i dessa stor-
stadsregioner har över tid varit hög, vilket medfört en god och
växande efterfrågan på såväl bostäder som lokaler.
Fastighetsbeståndets utveckling 2024
Sammantaget investerades 9 419 Mkr (6 710) i förvaltnings-
fastigheter, varav 7 164 Mkr (888) avsåg förvärv och 2 255 Mkr (5 822)
investeringar i befintliga fastigheter och projekt för egen förvaltning.
Under året har 31 förvaltningsfastigheter förvärvats från det del-
ägda joint venture-bolaget Fastighets AB Centur till ett fastighets-
värde om 5 228 Mkr. Under året såldes förvaltningsfastigheter,
ägarlägenheter och mark till ett försäljningsvärde om 294 Mkr (681).
Realiserade värdeförändringar från försäljningarna uppgick till
4 Mkr (–14).
HYRESKONTRAKTSSTRUKTUR GOD RISKSPRIDNING I DET
KOMMERSIELLA BESTÅNDET
Balders kommersiella kontrakt hade i slutet av 2024 en genom-
snittlig kontraktstid om 6,8 år (6,6). De tio största kontrakten
svarade vid samma tid för 4,1% (3,8) av de totala hyresintäkterna,
med en genomsnittlig kontraktstid på 14,8 år (12,8).
Inom det kommersiella beståndet uppgick uthyrningsgraden
i slutet av 2024 till 95%. Totalt hade Balder cirka 3 200 kommer-
siella kunder och den totala uthyrningsbara ytan uppgick till
cirka 3 333 tkvm.
2024-12-31
Förfallo-
tidpunkt
Antal
hyres-
kontrakt Andel, %
Kontrak-
terad hyra,
Mkr Andel, %
2025 1 803 36 611 4
2026 1 029 21 774 6
2027 774 16 828 6
2028 505 10 785 6
2029– 833 17 3 710 27
Summa 4 944 100 6 708 49
Bostad
1)
49 719 6 930 50
P-plats
1)
11 450 61 0
Garageplats
1)
6 736 100 1
Summa 72 849 13 800 100
1) Löper normalt med en uppsägningstid om tre månader.
2033–
2032
2025
2026
2027
2028
2029
2030
2031
0
1 250
250
500
750
2 250
1 750
1 500
2 000
1 000
Mkr
FÖRFALLOSTRUKTUR KOMMERSIELLA AVTAL
FÖRSÄLJNING
per fastighetskategori, Mkr
Kontor, 1 548
Övrigt, 1 879
Handel, 2 968
Industri/Logistik, 353
Bostäder, 415
FÖRVÄRV
per fastighetskategori, Mkr
Exploaterings fastigheter, 1 001
Förvaltningsfastigheter, 294
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
18 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
SAMVERKAN FÖR
STADSDELSUTVECKLING
I samband med byggnationen av Strandby Høje
och Strandby Huse i danska Hundige, Greve
Nord, har Balder initierat ett nätverk för lokala
intressenter. Syftet är att bidra till positiv utveck-
ling i ett område med sociala utmaningar, genom
att stärka lokalsamhället och involvera invånarna
i hållbara initiativ. 2024 arrangerades det första
årliga kulturevenemanget ”Sammen om Grevele
– byens kulturaften” med målet att knyta samman
områdets fem byar och främja gemenskapen.
Dagen bjöd bland annat på utställningar, lopp-
marknad, konserter, tyst disco och guidade turer.
Sammanlagt lockade de 65 aktiviteterna upp-
skattningsvis 3 500 deltagare. Eventet hade även
betydande stöd från kommunen och öppnings-
talet hölls av stadens borgmästare.
VÄRDESKAPANDE FÖRVALTNING
Balders fastighetsbestånd är väldiversifierat, såväl geo-
grafiskt som sett till fastighetskategorier, och bolaget
har ett stort utbud av bostäder och lokaler i olika lägen
och hyresnivåer. Kombinationen av bolagets storlek och
lokala närvaro ger Balder möjlighet att vara den stora,
stabila och trygga hyresvärden som samtidigt är närva-
rande, har lokal kunskap och vilja att utveckla sina om-
råden. Områdesutvecklingen görs med ett långsiktigt
perspektiv och ansvarstagande förvaltning som grund.
Insatser anpassas efter varje områdes förutsättningar
och behov, vilket skapar förutsättningar för nöjda kunder
liksom positiv värdeutveckling för fastigheterna.
Nära och bra service
I alla områden där Balder äger fastigheter finns medar-
betare som ansvarar för förvaltning, uthyrning och drift.
De lokala förvaltningskontoren är navet för dialogen
med hyresgästerna och utöver snabba beslutsvägar,
närheten och god lokal kännedom, ger dessa också
möjlighet till aktiv områdesutveckling, delaktighet och
inflytande. Hyresgästerna involveras löpande genom
enkäter, samtal och möten om idéer och förslag kring
utvecklingen. Utifrån detta rangordnas och prioriteras
åtgärder för att på bästa sätt bidra till ökad kundnöjdhet.
jda kunder är ett av Balders främsta mål och lång-
variga relationer med hyresgästerna eftersträvas. Målet
är att bostadskunderna ska trivas i sina hem och bo-
stadsområden, och stanna länge som hyresgäst. För de
kommersiella hyresgästerna är ambitionen att erbjuda
lokaler där verksamheterna kan utvecklas och att kunna
möta olika behov av förändring.
På Balder arbetar alla för att skapa kundnytta och för
att kunden ska känna sig hörd och sedd. Det handlar om
att fånga upp och möta efterfrågan och behov, idag och
i framtiden. För att utveckla bolagets områden genom-
förs kontinuerligt omfattande insatser och fastigheterna
upprustas löpande, från enskilda lägenheter till gemen-
samma utrymmen och utemiljöer.
Exempel på händelser inom förvaltningen under året
Sverige
Förvaltningsorganisationen i Sverige har fokuserat
mycket på kundvård och åtgärder kopplade till kundun-
dersökningarna (NKI). Därtill har året präglats av aktivite-
ter för att driva uthyrning av såväl bostäder som lokaler,
utveckla förvaltningsrutiner och effektivisering samt
fortsatt hög kostnadsmedvetenhet. Förbättringar och
optimering av fastighetsdriften har genomförts, liksom
nya rutiner för att möta både energiutmaningar och
myndighetskrav.
Under 2024 har nyproducerade hyresrätter i Frölunda,
Mölndal, Alingsås och Karlstad färdigställts och till-
kommit i förvaltningsorganisationen. I Frölunda har
också en lyckad satsning på konceptet HyrKöp gjorts.
Inom den kommersiella förvaltningen har bland annat
projekt som Hedin Mobility Groups nya huvudkontor i
Mölndal och Karlatornets hotell- och kontorsbyggnader
tillkommit. I slutet av året förvärvade Balder dessutom
ett 30-tal kommersiella förvaltningsfastigheter från
joint venture-bolaget Centur. Bland de största fastig-
heterna finns Lyckholms i Göteborg och Steam Hotel i
Västerås, och bland övriga betydande hyresgäster
finns exempelvis Bilia.
”På Balder sköter vi förvaltningen själva eftersom vi
tror att det ger bäst kundnytta. Närvaro och dialog är
det viktigaste i relationen med våra hyresgäster och
jag är stolt över hur vi möter våra kunder.”
Sharam Rahi, vice vd Balder
Danmark
Kundvård står högt på agendan även hos förvaltnings-
organisationen i Danmark och arbetet med att ytterligare
stärka kundrelationerna har fortsatt, bland annat genom
dialog, ökad närvaro och olika typer av lokala initiativ.
Digitalisering genom ny teknik som effektiviserar pro-
cesser och förbättrar kundupplevelsen har prioriterats,
Ett av Balders främsta mål är att ha nöjda kunder, boende liksom kommersiella hyresgäster.
Genom långsiktigt agerande, lokal kännedom och att vara lyhörd arbetar Balder för att
skapa bestående värden, för bolaget och samhället.
bland annat undersöks möjligheter med att implemen-
tera AI. Vidare har verksamheten fokuserat på optime-
ring och värdeskapande åtgärder inom förvaltning, drift,
fastigheter och projekt. Resultatet är förbättrade tvär-
organisatoriska arbetsflöden, liksom kostnadshantering
och nyttjandet av intern kompetens. Även hållbarhet är
ett prioriterat område och då med fokus på sociala initi-
ativ, transparens och minskade utsläpp av växthusgaser
i såväl befintligt bestånd som nyproduktion.
Under 2024 har fastighetsportföljen utökats genom
färdigställandet av fastigheten Strandby Høje i Greve.
Inflyttningen har skett i etapper med start runt årsskiftet
2023/2024 och sommaren 2024 stod projektet helt klart.
Planerna kring kommande byggprojektet Engvej i Köpen-
hamn har fortlöpt och om allt går enligt plan kan ett första
spadtag tas under 2025.
Finland
I Finland äger Balder 57,1% av SATO Oyj som är landets
näst största bostadsfastighetsbolag med fastigheter i
storstadsregionerna Storhelsingfors, Tammerfors och
Åbo. Balder äger även 75% av Joo Group Oy som erbju-
der lägenheter på finska tillväxtorter. Därtill har Balder
ett 70-tal helägda kommersiella fastigheter i landet. För
en mer effektiv och sammanhållen förvaltning av de hel-
ägda fastigheterna startade Balder 2023 en finsk förvalt-
ningsorganisation och under 2024 har mycket fokus
lagts på att etablera och utveckla densamma. Exempel-
vis har arbete inletts för att etablera två nya lokalkontor i
Helsingfors och Vasa. Vidare har året präglats av aktivi-
teter för att stärka uthyrningen, effektivisera arbetsflö-
den och av hög kostnadsmedvetenhet. Den finska för-
valtningen har även arbetat med åtgärder för ökad
energieffektivitet och mer hållbar fastighetsförvaltning,
liksom riktlinjer kring hållbarhet vid renovering och ny-
produktion. Under året har förvaltningsorganisation
även genomfört ett antal renoveringsprojekt inom det
kommersiella beståndet.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
19 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
jda kunder och goda kundrelationer är ett av Balders
viktigaste mål. Bolaget bedriver ett långsiktigt och
målinriktat arbete för att förstå vad hyresgästerna
tycker och behöver i sina bostäder och lokaler. Kund-
undersökningar görs kontinuerligt och varje år samman-
ställs resultaten som ligger till grund för aktiviteter på
central och lokal nivå. Genom en kombination av
snabba åtgärder och långsiktiga initiativ arbetar Balder
för att vårda och stärka kundrelationerna liksom fastig-
hetsbeståndet.
Balders stora och breda fastighetsbestånd innebär
ett stort antal kunder, på många orter och med olika
behov och önskemål. Under 2024 har ett övergripande
och särskilt stort fokus i förbättringsarbetet riktats på
servicerelaterade frågor. Exempelvis avseende infor-
mationsgivning, utökad närvaro och hantering av
felanmälningar.
NKI Bostad
2024 års rikstäckande undersökning bland Balders
bostadshyresgäster gav rekordmånga svar. Mer än
hälften av Balders hyresgäster valde att delta och ge
sina personliga tankar och svar. Resultatet ligger i nivå
med föregående års rekordresultat och visar på fort-
satt medelhög kundnöjdhet.
Svaren visar på förbättringar inom flera områden.
Bland annat noteras ökad trivsel i Balders bostadsom-
råden, att felhanteringen förbättrats från redan höga
nivåer och att bolagets kundservice fortsatt är mycket
uppskattad. Särskilt positivt är att Balders långsiktiga
trygghetsarbete ger tydliga resultat, med hyresgäster
som upplever en ökad trygghet i och omkring sina
hem. Ett bra kvitto på att Balders målmedvetna arbete
med trygghet och trivsel fortsätter bidra till en förbätt-
rad boendemiljö.
NKI Bostad Nyproduktion
Under 2024 har Balder färdigställt flertalet nyproduce-
rade hyresrättsprojekt. För att följa upp hyresgästernas
upplevelser och säkerställa hög kvalitet i projekt och
service skickas alltid inflyttningsenkäter ut till de nyin-
flyttade.
Responsen är positiv och resultaten visar på en ökning
och mycket hög kundnöjdhet sett till såväl bostädernas
utformning som service och bemötande från Balder.
Enkäterna ger värdefulla insikter om hur färdigställda
hyresprojekt tas emot och hjälper bolaget att vidare-
utveckla framtida projekt.
NKI Kommersiellt
Balder har under året även genomfört en riksomfat-
tande undersökning bland bolagets kommersiella
hyres gäster. Årets resultat visar på en betydande
ökning av resultatet och en rekordnivå av kundnöjdhet
inom denna kundgrupp.
Resultatet visar en fortsatt positiv utveckling sett till
trivsel i lokalerna och upplevd trygghet i fastigheterna.
Vidare noteras ytterligare förbättringar inom service-
kvalitet, bemötande och hantering av felanmälningar.
Kunderna upplever bland annat att det blivit enklare att
komma i kontakt med sin hyresvärd och att information
från densamma är både tydligare och mer tillgänglig.
Resultatet speglar Balders strävan för att vara lyhörda
och möra kundernas förväntningar.
Fokus framåt
Det fina resultatet till trots fortsätter arbetet för att bli
en än mer attraktiv hyresvärd. Fokus framåt ligger på
att arbeta ännu närmare hyresgästerna för fortsatt ökad
kundnytta och service, bland annat inom hållbarhet.
Årets undersökningar visar att kunderna anser att det
är viktigt med en miljömedveten hyresvärd. Dessutom
uttrycker många att de har goda möjligheter att agera
miljö medvetet i sina bostäder och även från kommer-
siella hyresgäster fortsätter dessa resultat att öka.
ÖKAD KUNDNÖJDHET
Balder genomför kontinuerligt kundundersökningar för att mäta hur hyresgästerna trivs i sina
bostäder och lokaler samt med sin hyresvärd. 2024 visar två av de tre kundkategorierna på ytter-
ligare ökad nöjdhet. Kommersiella hyresgäster i Sverige är dessutom nöjdare än någonsin.
NKI för Balders nyproducerade hyresrätter som färdigställts under 2024
uppgår till ett genomsnitt på 81 (79), vilket motsvarar en mycket hög
kundnöjdhet.
NKI för Balders kommersiella kunder uppgår till ett genomsnitt på 75 (71),
vilket motsvarar en hög kundnöjdhet.
Balder använder tre mått för att mäta och följa upp kundnöjdheten: NKI, NPS och Balderindex.
jd Kund Index (NKI) baseras på svaren på tre standardiserade frågor och ger en övergripande bild
av kundupplevelsen. Net Promoter Score (NPS) är en internationell indikator för rekommendations-
vilja och kundlojalitet. Balderindex är skräddarsytt för Balder och uppbyggt av frågor rörande service,
bemötande och närvaro. Tillsammans möjliggör mätverktygen analyser av både helheten och detal-
jerna i Balders kundrelationer, både på central och lokal nivå.
För att ge förvaltningen rätt förutsättningar, insikter och underlag till bra beslut har Balder tre hel-
tidsanställda som mäter, analyserar och presenterar resultat i det löpande kundrelationsarbetet och
nöjda kunder på områdesnivå.
NKI för Balders befintliga bostadshyresgäster uppgår till ett genomsnitt
på 68 (69), vilket mot svarar en medelhög kundnöjdhet.
NKI
BOSTAD
68
NKI BOSTAD
NYPRODUKTION
81
NKI
KOMMERSIELLT
75
JD-KUND-INDEX 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
20 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Genom kontinuerlig förädling av det befintliga fastig-
hetsbeståndet i kombination med tillväxt genom nya
markanvisningar och förvärv strävar Balder efter att
vara en aktiv, långsiktig och ansvarstagande aktör
inom stads- och fastighetsutveckling.
Färdigställda och pågående projekt 2024
Under året har pågående projekt genomförts med
goda resultat. Ombyggnationer och renoveringar har
gått kontinuerligt under året men med en viss åter-
hållsamhet. Färdigställda projekt har genomförts en-
ligt plan. De nyproducerade fastigheterna certifieras
enligt minst Miljöbyggnad Silver eller motsvarande.
Nyproduktion för egen förvaltning
Sammantaget under året färdigställdes cirka 1 270
hyresbostäder i Sverige, Danmark och Finland. Till de
enskilt största projekten hörde bland andra Strandby
Høje i Hundige, Danmark och Frölunda Park i Västra
Frölunda, Sverige.
Merparten av de större pågående projekten avser
bostadsprojekt med ägarlägenheter som hyrs ut.
Sammantaget omfattar projekten cirka 300 lägenheter
i Finland.
Sammantaget uppgick vid årsskiftet investeringarna
i pågående projekt för egen förvaltning till 0,5 Mdkr
(3,2), varav 0,4 Mdkr (2,5) var nedlagt och 0,1 Mdkr
(0,7) återstår att investera.
FASTIGHETSUTVECKLING
Inom ramen för Balders fastighetsutveckling genomförs både nyproduktions- och större
ombyggnadsprojekt av både bostäder och lokaler. Investeringar görs framförallt i områden
där bolaget redan verkar.
Nyproduktion för avyttring
Bland projekten återfinns även exploateringsfastig-
heter avsedda att avyttras efter utveckling eller förädling.
Sammantaget under året avyttrades två fastigheter,
Brf Ostrea i Göteborg och Brf Fabrique 46 i Stockholm.
Investeringarna i pågående projekt avsedda för av-
yttring uppgick vid årets slut till 1,3 Mdkr (3,0), varav
0,7 Mdkr (1,6) var nedlagt och 0,6 Mdkr (1,4) återstår
att investera.
Samtliga pågående projekt avser bostadsprojekt
som säljs till slutkund. Projekten omfattar cirka 330
lägenheter vid Heden i centrala Göteborg.
Stor byggrättsportfölj
Utöver pågående projekt har Balder en stor och intres-
sant portfölj av byggrätter. Byggrättsportföljen omfattar
huvudsakligen byggrätter för produktion av bostäder
men också kommersiella fastigheter. Port följen är
spridd över samtliga geografiska marknader men
största andelen av byggrättsportföljen finns i Göteborg
och Stockholm.
OBIE SPA, HOTEL DRAKEN
ÖPPNAT
FRÖLUNDA PARK
RDIGSLLT
STRANDBY HØJE
INFLYTTAT
sten 2023 invigdes Clarion Hotel Draken
på Järntorget i Göteborg och våren 2024
öppnade hotellets spa. Det urbana Obie Spa
har sin grund i den nordiska kulturen och
estetiken. I och med öppningen av spat har
Balder tillsammans med Folkets Hus och
hotelloperatören Strawberry färdigställt den
gemensamma visionen och väckt Draken
till liv.
2013 förvärvade Balder de karaktäristiska
Stjärnhusen i Västra Frölunda. Sedan dess
har bolaget utvecklat det befintliga bestån-
det och tillskapat fler bostäder. 2024 färdig-
ställdes det sista kvarteret i Frölunda Park
bestående av Korallen, Sandstenen och
Sjöliljan. Tillsammans omfattar de cirka
330 hyresrätter, 65 bostadsrätter och ett
antal kommersiella lokaler i markplan.
I hjärtat av Hundige, bara 30 minuters tågresa
från Köpenhamn, har Balder uppfört kvarteren
Strandby Huse och Strandby Høje. Byggnatio-
nen startade 2021 och sommaren 2024 var
båda projekten färdigställda och inflyttade.
Medan Huse består av tre punkthus utgörs
je av två långsmala huskroppar och sam-
manlagt omfattar projekten cirka 340 hyres-
rätter. Båda projekt är förcertifierade för guld
enligt miljöcertifieringen DGNB.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
21 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Hotel Karlatornet är bland de nyaste hotellen i
Balders portfölj. Med ett 60-tal hotellfastigheter
i beståndet är Balder en av Sveriges största hotell-
fastighetsägare. Utöver hotell i centrala Stock-
holm, Göteborg och Malmö består innehavet
bland annat av hotellfastigheter i centrala
Köpenhamn, Helsingfors och Berlin.
Redan 2007 lanserade Sernekes grundare sin idé om
Karlatornet. 2020 gick Balder in som hälftenägare och
2022 var byggnationen i full gång. 2023 flyttade de
första bostadsköparna in i tornet och under 2024 har
även kontors- och hotellbyggnaderna tagits i bruk.
Balder och Serneke har drivit projektet Karlatornet i
nära samarbete och februari 2024 förvärvade Balder
tornets podiebyggnader av joint venture-bolaget. De
da byggnaderna är väl integrerade med tornet som
påverkat såväl gestaltning som hotellinteriör.
Hotellets kopplingar till Karlatornet är många. Från
HOTEL KARLATORNET – FRÅN PROJEKT
TILL EGEN FÖRVALTNING
formen på trappräcken och lampor till mönster i mattor
och utsmyckningen av lobbyns eldstad, för att nämna
några. Vidare ligger några av hotellets totalt 300 rum
och sviter på våning 58 i Karlatornet, vilket gör dem till
Sveriges högst belägna hotellrum. Samtidigt har bo-
ende i tornet tillgång till exempelvis hotellets gym, spa,
restauranger och viss service.
Hotellet har formats tillsammans med hotelloperatören
Strawberry och Clarion som driver hotellet. Balder och
Strawberry har en lång och god relation från tidigare pro-
jekt vilket också bidragit till en framgångsrik driftsättning.
Beläget i en av Karlatornets podiebyggnader och med sviter på våning 58 i tornet är Clarion
Hotel Karlatornet en integrerad del av Nordens högsta byggnad. Balder har varit en aktiv part
i byggnationen och står nu som långsiktig fastighetsägare och förvaltare av såväl kontors-
som hotellbyggnaden.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
22 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Det här är en mycket fin investeringsmöjlig-
het som vi är stolta över att vara en del av.
Tillsammans med Volvo Cars och Steptura
vill vi skapa de bästa förutsättningarna för
fordonsindustrin och framtidens mobilitet.
Erik Selin, vd Balder
Karlstad
Skutan 2
459 hyresrätter
Inflytt 2025
Maj 2024 bildade Balders hälftenägda intresse-
bolag Next Step Group och Vectura Fastigheter
det gemensamma fastighetsbolaget Steptura. T
stora projekt hanteras av Steptura; innovations-
klustren GoCo Health Innovation City i Mölndal
och Näst Innovation Destination Torslanda.
Tillsammans med Volvo Cars och Göteborgs
Stad vill bolagen, genom Näst Innovation Destina-
tion Torslanda, bygga vidare på områdets starka
arv av innovation och utveckla en ny stadsdel.
Stadsutvecklingsprojektets mål är att utveckla
Torslanda till ett nav av samverkan och innova-
tionskraft – en plats för innovation, samarbete och
skapande för framtidens hållbara lösningar.
Första stegen i utvecklingen pågår och innebär
en ny byggnad om cirka 25 000 kvadratmeter,
fullt uthyrd av Volvo Cars, en modernisering av
AB Volvos tidigare huvudkontor samt en utbygg-
nation för att skapa Näst House. Totalt kommer det
gamla huvudkontoret tillsammans med utbyggna-
tionen omfatta cirka 31 000 kvadratmeter och
inrymma arbetsplatser, samarbetsytor, en innova-
tionsarena, ett gym och en restaurang. Nāst
House kommer att vara LEED-certifierad, med
målet att nå LEED Gold.
De fastighetsförvaltande intressebolagen äger tillsam-
mans 515 förvaltningsfastigheter (581) samt projekt-
fastigheter. Balders andel av redovisat värde uppgick
i slutet av 2024 till 45 404 Mkr (49 953), uthyrningsbar
yta om cirka 1 151 tkvm (1 335) och ett hyresvärde upp-
gående till 2 532 Mkr (2 776). Förvaltningsresultatet för
samtliga intressebolag, det vill säga resultat exklusive
värdeförändringar och skatt, uppgick till 4 365 Mkr
(4 377), varav Balders andel uppgick till 2 015 Mkr (1 917).
Bolagens resultat efter skatt uppgick till 2 382 Mkr
(–5 783), varav Balders andel uppgick till 901 Mkr
(–2 236).
Utveckling 2024
Som grupp visar Balders intressebolag på samma ut-
veckling som Balder i övrigt, det vill säga förbättrade
förvaltningsresultat med stabiliserade fastighetsvärden.
INTRESSEBOLAG
Balder är delägare i ett stort antal fastighetsförvaltande och
projektutvecklande bolag samt i Norion Bank.
NÄST – NAVET FÖR
MORGONDAGENS
MOBILITETSLÖSNINGAR
Nāst Innovation Destination Torslanda har pågående
projekt om cirka 55 000 kvadratmeter och kommer att
rymma 4 000 personer vid färdigställandet 2027.
Området i sin helhet är beläget centralt intill Volvo Cars
site i Torslanda, söder om utvecklingsdelarna och
öster om fabrikerna. Total framtida yta estimeras till
cirka 150 000200 000 kvadratmeter.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
23 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
BALDERS ANDEL AV FASTIGHETSFÖRVALTANDE INTRESSEBOLAGS FASTIGHETSBESTÅND
1,2)
2024-12-31
Antal
förvaltnings-
fastigheter
3)
Uthyrbar
yta, kvm
Hyresvärde,
Mkr
Hyresvärde,
kr/kvm
Hyresintäkter,
Mkr
Ekonomisk
uthyrnings -
grad, %
Redovisat
värde, Mkr
Redovisat
värde, %
Fördelat per region
Stockholm 120 165 758 404 2 435 378 94 7 499 17
Göteborg 89 224 523 347 1 546 334 96 5 016 11
Syd 150 128 700 224 1 738 214 96 3 322 7
Öst 59 108 512 144 1 326 139 97 2 115 5
Norr 26 88 259 197 2 231 188 96 3 458 8
Oslo 71 434 840 1 216 2 796 1 147 94 21 917 48
Totalt exklusive projekt 515 1 150 593 2 531 2 200 2 400 95 43 326 95
Projekt för egen förvaltning 1 1 2 078 5
Totalt fastighetsbestånd 515 1 150 593 2 532 2 200 2 402 95 45 404 100
Fördelat per fastighetskategori
Bostäder 152 243 998 508 2 083 491 97 9 756 21
Kontor 124 588 486 1 530 2 600 1 439 94 26 952 59
Handel 34 82 213 135 1 643 128 95 1 649 4
Övrigt 205 235 896 357 1 515 342 96 4 969 11
Totalt exklusive projekt 515 1 150 593 2 531 2 200 2 400 95 43 326 95
Projekt för egen förvaltning 1 1 2 078 5
Totalt fastighetsbestånd 515 1 150 593 2 532 2 200 2 402 95 45 404 100
1) Avser de fastigheter som intressebolagen ägde vid årets slut. Sålda fastigheter har exkluderats och förvärvade fastigheter
har räknats upp till helårsvärden. Övriga fastigheter innefattar hotell-, utbildnings-, vård-, industri- samt blandfastigheter.
2) Avser Balders ägarandel i Trenum AB, Fastighets AB Centur, Tulia AB, Sinoma Fastighets AB, Anthon Eiendom AS, Entra ASA,
Tornet Bostadsproduktion AB, Brinova Fastigheter AB samt Stenhus Fastigheter i Norden AB.
3) Avser hela intressebolagsbeståndet.
Mkr 2024-12-31 2023-12-31
Tillgångar
Fastigheter 45 404 49 953
Övriga tillgångar 3 575 2 139
Likvida medel 571 480
Summa tillgångar 49 550 52 572
Eget kapital och skulder
Eget kapital/ägarlån 21 001 21 183
Uppskjuten skatteskuld 3 492 4 003
Räntebärande skulder 23 530 26 033
Övriga skulder 1 527 1 352
Summa eget kapital och skulder 49 550 52 572
Mkr 2024 2023
Hyresintäkter 2 651 2 602
Fastighetskostnader –384 –364
Driftsöverskott 2 267 2 238
Intressebolag, %
REDOVISAT VÄRDE PER FASTIGHETS KATEGORI
Bostäder, 23
Kontor, 62
Övrigt, 11
Handel, 4
Intressebolag, %
REDOVISAT VÄRDE PER REGION
Stockholm, 17
Norr, 8
Öst, 5
Oslo, 51
Göteborg, 12
Syd, 7
Alingsås
Brogården 15 & 20
248 hyresrätter
Färdigställt 2024
ÖVERSIKT
VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
24 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
RDERING
Göteborg
Inom Vallgraven 36:4
Kommersiellt 16 493 kvm
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
25 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
FASTIGHETSBESTÅND PER 2024-12-31
1)
Antal
förvaltnings-
fastigheter
Uthyrbar
yta, kvm
Hyresvärde,
Mkr
Hyresvärde,
kr/kvm
Hyres intäkter,
Mkr
Ekonomisk
uthyrnings-
grad, %
Redovisat
värde, Mkr
Redovisat
värde, %
Fördelat per region
2)
Helsingfors 781 1 348 236 3 775 2 800 3 613 96 55 178 25
Stockholm 104 894 969 2 157 2 411 2 047 95 33 902 15
Göteborg 219 1 316 487 2 676 2 033 2 556 95 43 009 19
Köpenhamn 29 409 205 1 259 3 078 1 254 100 25 661 11
Syd 98 541 004 1 031 1 906 975 94 14 953 7
Öst 469 982 185 2 025 2 061 1 967 97 26 680 12
Norr 262 933 408 1 446 1 549 1 375 95 18 847 8
Totalt exklusive projekt 1 962 6 425 493 14 370 2 236 13 785 96 218 230 98
Projekt för egen förvaltning 15 15 3 030 1
Totalt förvaltningsfastigheter 1 962 6 425 493 14 385 2 236 13 800 96 221 261 99
Exploateringsfastigheter 1 955 1
Totalt fastighetsbestånd 1 962 6 425 493 14 385 2 236 13 800 96 223 216 100
Fördelat per fastighetskategori
Bostäder 1 414 3 092 836 7 408 2 395 7 155 97 117 114 52
Kontor 112 724 974 2 158 2 977 1 955 91 35 159 16
Handel 172 1 195 775 2 085 1 744 2 042 98 25 540 11
Industri/Logistik 174 740 823 1 076 1 452 1 017 94 13 336 6
Övrigt 90 671 085 1 643 2 448 1 616 98 27 082 12
Totalt exklusive projekt 1 962 6 425 493 14 370 2 236 13 785 96 218 230 98
Projekt för egen förvaltning 15 15 3 030 1
Totalt förvaltningsfastigheter 1 962 6 425 493 14 385 2 236 13 800 96 221 261 99
Exploateringsfastigheter 1 955 1
Totalt fastighetsbestånd 1 962 6 425 493 14 385 2 236 13 800 96 223 216 100
1) Tabellen ovan avser de fastigheter som Balder ägde vid årets slut. Sålda fastigheter har exkluderats och förvärvade fastigheter
har räknats upp till helårsvärden. Övriga fastigheter innefattar hotell-, utbildnings-, vård- samt blandfastigheter.
2) Fastigheterna i Danmark klassificeras under region Köpenhamn. Det finländska fastighetsbeståndet fördelas mellan regionerna Helsingfors och Öst.
Fastighetsinnehaven i Norge klassificeras under region Norr och fastigheterna i Tyskland och Storbritannien under region Syd.
BALDERS
FAST IGHETSBESTÅND
Köpenhamn
Skibbroen
184 hyresrätter
26 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
Värdet på förvaltningsfastigheterna baseras på interna
värderingar. Vid värdering bedöms hyresutvecklingen
för fastighetsbeståndet följa inflationen över tid. Kom-
mersiella kontrakt innehåller en indexklausul, vilket
innebär att hyran utvecklas i samma takt som konsu-
mentprisindex, KPI, under kontraktstiden.
Bostäder har historiskt sett utvecklats lite bättre än
KPI, men i värderingarna har Balder antagit att hyran
utvecklas i takt med inflationsmålet. Det totala hyres-
värdet för Balders fastighetsportfölj uppgick per den
31 december till 14 385 Mkr.
Värderingsmetoder
Vid de interna värderingarna används två olika värde-
ringsmetoder. Dessa är avkastningsmetoden och
värdering till anskaffningskostnad. Fastigheter i Sverige,
Danmark, Finland, Norge, Tyskland och Storbritannien
värderas med avkastningsmetoden.
I Finland används förutom avkastningsmetoden även
värdering till anskaffningskostnad.
Avkastningsmetoden
Vid värdering enligt avkastningsmetoden återspeglar
marknadsvärdet på fastigheterna det framtida kassa-
flödet som nuvärdesberäknas med ett avkastningskrav.
Ju mer förutsägbart det framtida kassaflödet är desto
enklare blir det att fastställa marknadsvärdet på fastig-
heterna. Bostadsfastigheters kassaflöden är ofta väl-
digt förutgbara då intäkterna är fördelade på en stor
mängd kunder, vilket gör det enkelt att fastställa till
vilken hyra en lägenhet kommer att hyras ut vid vakans.
Balders kommersiella kontrakt har en genomsnittlig
kontraktstid om 6,8 år. De 10 största kontrakten svarar
för 4,1% av de totala hyresintäkterna med en genom-
snittlig kontraktstid om 14,8 år. Dessa omständigheter
medför att en stor mängd av Balders framtida kassa-
flöden som ligger till grund för marknadsvärdet är
kända.
De fastigheter där det framtida kassaflödet är minst
förutsägbart är i huvudsak koncentrerat till de centrala
delarna i storstäderna Stockholm, Göteborg och
RDERING
Malmö. Det är i dessa fastigheter Balder är mest bero-
ende av framtida uthyrningar och det är också där som
det i värderingarna måste göras en bedömning av vilken
hyra en lokal kan hyras ut till om den blir vakant. Stor-
städerna erbjuder en god transparens för jämförelse av
hyresnivåer, vilket medför att hyresnivåer kan fastställas
med stor säkerhet. Tidpunkten för vidareuthyrning är
dock svårare att fastställa, vilket innebär att ett antag-
ande får göras baserat på exempelvis efterfrågan på
marknaden, historiskt intresse och liknande lokaler.
En bemning görs också över närområdets framtida
utveckling såväl som fastighetens position inom sitt
marknadssegment. Fastigheter under uppförande och
projektfastigheter för egen förvaltning värderas till
marknadsvärde reducerat med bedömd entreprenad-
utgift samt projektrisk, vilket i vissa fall sammanfaller i
en värdering till anskaffningskostnad.
Värdering till anskaffningskostnad
Värdering till anskaffningskostnad tillämpas för fastig-
heter med reglerade hyror i Finland. Inledningsvis vär-
deras dessa fastigheter till anskaffningskostnad med
tillägg för transaktionskostnader och därefter till an-
skaffningskostnad med avdrag för avskrivningar och
nedskrivningar. Se även not 12, Förvaltningsfastigheter.
Drifts- och underhållsutbetalningar
Vid värdering görs antaganden om framtida drifts- och
underhållsutbetalningar. Antagandena är baserade
historiska utfall och framtida prognoser samt beräknade
normaliserade kostnader. Drifts- och underhållsutbetal-
ningar räknas årligen upp med inflationen.
Direktavkastningskrav och kalkylränta
De direktavkastningskrav och kalkylräntor som används
vid värdering har härletts ur jämförbara transaktioner
på fastighetsmarknaden. Viktiga faktorer vid val av
avkastningskrav är läge, hyresnivå, vakansgrad och
2024
2022
2023
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
0
5
1
2
3
4
8
7
6
2024
2022
2023
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
500
1 000
1 500
2 500
2 000
2024
2022
2023
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
500
1 000
1 500
2 500
2 000
HYRESVÄRDE BOSTAD, KR/KVM HYRESVÄRDE KOMMERSIELLT, KR/KVM DRIFTSÖVERSKOTT RULLANDE ÅRSVÄRDE, KR/AKTIE BOSTÄDER OCH KOMMERSIELLA FASTIGHETER
Medelvärdet av
direkt avkastningskrav för
bedömning av restvärde, %
Helsingfors 4,72
Stockholm 4,88
Göteborg 4,93
Köpenhamn 3,91
Syd 5,47
Öst 5,47
Norr 6,07
Balder äger cirka 2 000 förvaltningsfastigheter varav 1 400 är bostadsfastigheter. Vid utgången
av 2024 uppgick förvaltningsfastigheternas marknadsvärde till 221 261 Mkr.
27 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
Exploateringsfastigheter
En exploateringsfastighet är en fastighet som innehas
för förädling med avsikt att avyttras. Redovisning av
dessa fastigheter sker löpande till anskaffningsvärde
och resultatet redovisas när fastigheten färdigställts,
lts och lämnats över till köparen. Per den 31 december
uppgick värdet på Balders exploateringsfastigheter till
1 955 Mkr (2 750).
fastighetens skick. Marknadsbedömningar av fastig-
heter innehåller alltid ett visst mått av osäkerhet i anta-
ganden och beräkningar.
Osäkerheten avseende enskilda fastigheter bedöms i
normalfallet ligga inom intervallet +/– 5–10%. Balder
följer löpande de affärer som genomförs på marknaden
för att underbygga och säkerställa de interna värde-
ringarna. Dessutom diskuterar Balder löpande med
externa aktörer såväl köp som försäljningar av fastig-
heter, vilket ger ytterligare vägledning.
Per den 31 december uppgick Balders genomsnittliga
direktavkastning till 4,9% (4,9). Avkastningskravet för
kommersiella fastigheter uppgick i genomsnitt till 5,6%
(5,4) och för bostadsfastigheter till 4,4% (4,4).
Förvaltningsfastigheternas värdeförändring
Balder har under 2024 förvärvat fastigheter för totalt
7 164 Mkr (888). Försäljningarna under året uppgick
till 298 Mkr (696), vilket genererade ett resultat om
4Mkr (–14). Enligt Balders interna värderingar uppgick
förvaltningsfastigheternas redovisade värde, per års-
skiftet, till 221 261 Mkr (209 000), vilket motsvarar en
orealiserad värdeförändring om –756 Mkr (–9 980).
Den största andelen av marknadsvärdet återfinns i
region Stockholm, region Helsingfors och region
teborg, som tillsammans representerar ett fastig-
hetsvärde om 132 089 Mkr exklusive projekt.
Externa värderingar
För att kvalitetssäkra de interna värderingarna använder
sig Balder av externa värderingsfirmor i syfte att extern-
värdera delar av beståndet samt säkerställa parametrar
och antaganden i värderingskalkyler. Under året har
60% (52) av beståndet varit föremål för bedömning av
externa värderingsfirmor. Avvikelserna mellan externa
och interna värderingar har varit obetydliga.
De externa värderingarna har under året genomförts
av CBRE, Colliers, Cushman & Wakefield, JLL och
Newsec.
Vasa, Finland
Kommersiellt
2 487 kvm
Göteborg
Inom Vallgraven 33:7
Kommersiellt 3 781 kvm
28 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
FINANSIERING
Köpenhamn
Fælledkanten
224 hyresrätter
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING
FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
29 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
FINANSIERING
Med en diversifierad finansieringsstruktur säkrar Balder en långsiktigt hållbar finansiering.
FINANSIELLA NYCKELTAL 31 dec 2024 31 dec 2023
Räntebärande skulder, Mkr 138 851 134 469
Tillgänglig likviditet inklusive bekräftade lånelöften, Mkr 20 726 17 653
Genomsnittlig kreditbindning, år 5,0 5,4
Genomsnittlig räntebindning, år 3,1 3,2
Nettoskuld/EBITDA, ggr 12,2 12,3
Finansiella åtaganden
Beningsgrad < 65, % 49,4 50,0
Räntetäckningsgrad > 1,8, ggr (rullande 12 månader) 2,7 3,2
Säkerställda skulder/Totala tillgångar < 45, % 23,6 22,0
Kreditrating S&P BBB Stable
outlook
BBB Negative
outlook
FINANSIELLA MÅL Mål Utfall
Soliditet, % lägst 40,0 38,0
Belåningsgrad, % högst 50,0 49,4
Räntetäckningsgrad, ggr (rullande 12 månader) lägst 2,0 2,7
Nettoskuld/EBITDA, ggr (rullande 12 månader) högst 11,0 12,2
Balder har tillgångar i Sverige, Danmark, Finland,
Norge, Tyskland och Storbritannien, vilket innebär att
koncernen är exponerad mot valutarisker. För att
minska riskerna och säkra en långsiktigt hållbar finan-
siering har bolaget en väldiversifierad finansierings-
struktur med obligationer och bankfinansiering i flera
olika valutor. Balder värdesätter långsiktiga relationer
med sina kreditgivare och samarbetar med ett antal
nordiska banker.
Vid en kreditgivares bedömning av kreditrisken beak-
tas bland annat fastigheternas läge och diversifieringen
av fastighetsportföljen avseende geografi och tillgångs-
slag. Balders tillgångar utgörs till största delen av bo-
städer, vilka kännetecknas av långsiktigt stabila kassa-
flöden eftersom risken är utspridd på ett stort antal
kunder. Den långsiktiga tryggheten i kassaflödet från
bostadsfastigheter innebär att dessa kan belånas
högre än kommersiella fastigheter.
Balders fastighetsbestånd består idag av 54% bo-
stadsfastigheter och en stor del av dessa är belägna i
Stockholm, Göteborg, Helsingfors, Köpenhamn och
några övriga tillväxtorter i Sverige och Finland. Majori-
teten av Balders kommersiella fastigheter är begna i
de centrala delarna av Stockholm, Göteborg och
Malmö.
Flera finansieringskällor
Den enskilt största finansieringskällan är obligationer
i euro emitterade på den europeiska obligationsmark-
naden under Balders EMTN-program, följt av banklån i
flera valutor, ett inhemskt MTN-program samt ett certi-
fikatprogram i euro och svenska kronor. Under 2024
har Balder utökat sin närvaro på den svenska kapital-
marknaden och har emitterat 5,8 Mdkr.
Utöver dessa finansieringskällor har Balder även
emitterat konvertibla skuldebrev om 480 MEUR samt
emitterat hybridkapital som har en ursprunglig löptid
Icke säkerställda obligationer, 47
Säkerställda banklån, 45
Certifikat, 0
Icke säkerställda banklån, 7
FINANSIERINGSKÄLLOR, %
Icke säkerställda lån, 75 727
Säkerställda lån, 63 124
FÖRDELNING SÄKERSTÄLLD
OCH ICKE SÄKERSTÄLLD
FINANSIERING, MKR
om 60 år och har historiskt betraktats till hälften som
eget kapital av kreditvärderingsinstituten. Under 2024
återköptes ytterligare del av hybridkapitalet, vilket
medfört att hela hybridkapitalet efter återköpet betrak-
tas som räntebärande skuld. Per den 31 december var
79% av lånen säkrade med ränteswappar och fast-
räntelån.
Balder har ett grönt ramverk som ger möjlighet att
emittera gröna obligationer, med syfte att finansiera
framförallt gröna och energieffektiva byggnader, men
också investeringar i energieffektiviseringsåtgärder
och förnybar energi.
30 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
RÄNTEBINDNINGSSTRUKTUR
2024-12-31
År Mkr Ränta, % Andel, %
2025 40 412 4,2
1)
29
2026 16 414 2,6 12
2027 15 002 1,8 11
2028 18 990 3,0 14
2029 18 028 1,7 13
2030 13 070 2,2 9
2031 6 343 2,1 5
2032 2 805 2,5 2
2033 1 000 2,3 1
2034 1 226 2,8 1
2035 5 562 3,0 4
Summa 138 851 3,0 100
1) I snitträntan för innevarande år ingår marginalen för den rörliga
delen av skuldportföljen.
FÖRFALLOSTRUKTUR RÄNTEBÄRANDE SKULDER
2024-12-31
År Mkr Andel, %
2025 17 216 12
2026 25 333 18
2027 25 901 19
2028 18 657 13
2029 11 868 9
2030 10 747 8
2031 6 310 5
2032 176 0
2033 1 311 1
2034 393 0
2035 20 940 15
Summa 138 851 100
2024
2022
2023
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2015
2014
0
4
1
2
3
6
5
GENOMSNITTLIG RÄNTEBINDNING, ÅR
58
40
46
52
70
64
2015
2014
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
2024
58
40
46
52
70
64
BELÅNINGSGRAD, %
2024
2022
2023
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2015
2014
3
5
6
4
7
GENOMSNITTLIG LÖPTID RÄNTEBÄRANDE SKULDER , ÅR
2035–
2034
2032
2033
2025
2026
2027
2028
2029
2030
2031
15 000
5 000
0
10 000
30 000
25 000
20 000
FÖRFALLOSTRUKTUR RÄNTEBÄRANDE SKULDER
2024-12-31, MKR
Balders gröna ramverk har utvecklats i linje med
branschstandarden Green Bond Principles 2021.
Ramverket har genomgått en oberoende utvärdering
av Cicero Shades of Green, och har tilldelats omdömet
Medium Green. Det gröna ramverket finns publicerat
på Balders hemsida. Årligen publiceras även en Green
Bond Impact Report med information om utestående
gröna obligationer och en redovisning av hur medlen
har använts. Samtliga villkor för de gröna obligatio-
nerna har uppfyllts under året.
Utöver gröna obligationer har Balder gröna lån med
svenska banker både inom Balderkoncernen och i
intressebolag.
Balders MTN-program har en ram om 15 000 Mkr
och EMTN-programmet har en ram om 6 000 MEUR.
Vid årsskiftet var totalt 10 239 Mkr utestående inom
MTN-programmet och 2 666 MEUR utestående inom
EMTN-programmet.
Per årsskiftet var den tillgängliga likviditeten inklusive
bekräftade lånelöften 20 726 Mkr (17 653), motsvarande
cirka 1,2 gånger Balders kommande förfall av räntebä-
rande skulder inom 12 månader.
Vid årsskiftet uppgick andel säkerställd skuld av totala
tillgångar till 23,6%. Samtliga finansiella mål ligger i
linje med den långsiktiga målsättningen. Nettoskuld
i relation till EBITDA för rullande 12 månader är nu på
12,2 gentemot 13,5 när målet om 11 gånger infördes.
I aktuell intjäning per den 31 december är nettoskuld
i relation till EBITDA nu på 11,8. Belåningsgraden upp-
gick till 49,4%, soliditeten till 38,0% och räntetäck-
ningsgraden till 2,7 gånger. Kreditbindningen uppgick
vid årsskiftet till 5,0 år.
De finansiella åtaganden, covenanter, som Balder har
gentemot sina finansiärer är belåningsgrad om 65%,
räntetäckningsgrad om 1,8 gånger och säkerställda
skulder i förhållande till totala tillgångar om 45%.
Covenanter rapporteras kvartalsvis till finansiärerna
och per årsskiftet var samtliga covenanter uppfyllda
med god marginal.
Investment grade rating
Balder har en investment grade rating från S&P om BBB
med stabila utsikter. Ratingen återspeglar bland annat
att Balder har en stor fastighetsportfölj som är väldiver-
sifierad både vad gäller fastighetstyper och geografi
samt att Balder har stabila hyresintäkter, hög och stabil
uthyrningsgrad och en solid räntetäckningsförmåga.
Genom en investment grade rating från S&P kan
Balder forttta att nyttja både den europeiska och den
inhemska kapitalmarknaden, erhålla lång kapitalbind-
ning, utöka antalet finansieringskällor och därmed lång-
siktigt säkra kapital för fortsatt tillväxt. Att ha en balans-
räkning som uppfyller kriterierna för en investment
grade rating och kontinuerlig tillgång till obligations-
finansiering är inte bara en fråga om finansierings-
strategi, det ligger också väl i linje med den riskprofil
som styrelsen strävar efter i bolaget i stort.
31 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
Köpenhamn
Strandby Huse
48 hyresrätter
HÅLLBARHETSREDOVISNING
2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
32 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
INNEHÅLL
LLBARHETSREDOVISNING
STYRNING OCH ANSVARSFULLT
FÖRETAGANDE
..................................................................84
Balders styrning och företagskultur som ska verka för
affärsetiskt agerande.
Affärsetik och företagskultur
............................................ 85
GRI-INDEX
...........................................................................88
Balders hållbarhetsredovisning är upprättad med
referens till GRI Standards 2021.
REVISORNS YTTRANDE
................................................. 91
MILJÖMÄSSIG HÅLLBARHET
......................................48
Balders arbete med att begränsa verksamhetens nega-
tiva miljö- och klimatpåverkan och samtidigt utveckla
bolagets positiva bidrag.
Klimatförändringar
..............................................................49
Anpassning till klimatförändringar
.............................49
Begränsning av klimatförändringar
........................... 52
Energi
................................................................................. 57
Vatten
......................................................................................60
Biologisk mångfald
............................................................... 61
Resursanvändning och cirkulär ekonomi
...................... 62
EU-taxonomin
.......................................................................64
SOCIAL HÅLLBARHET
......................................................71
Balders arbete med att säkerslla likabehandling,
goda arbetsvillkor samt trygghet och trivsel.
Egna medarbetare
................................................................72
Arbetsvillkor
...................................................................... 73
Likabehandling och lika möjligheter för alla
............77
Arbetskraft i värdekedjan
..................................................80
Lokalpåverkan och områdesutveckling
........................ 82
E S G
GOVERNANCESOCIALENVIRONMENT
HÅLLBARHET HOS BALDER..........................................34
ALLMÄNNA UPPLYSNINGAR
........................................35
Övergripande information om avgränsningar, system-
stöd, beräkningsmetoder, styrning och riskhantering.
r finns även information om den dubbla väsentlig-
hetsanalys som ligger till grund för såväl hållbarhets-
arbetet som rapporteringen.
Redovisningsprinciper
....................................................... 35
Styrning
.................................................................................. 37
Strategi
...................................................................................39
Balders värdekedja
.........................................................39
Intressenter och intressentdialog
...................................40
Viktiga intressentfrågor och dialogkanaler
.............40
Påverkan, risker och möjligheter
......................................41
Dubbel väsentlighetsanalys
.......................................... 41
Väsentliga hållbarhetsfrågor
............................................43
BALDERS ARBETE MED
FN:S GLOBALA HÅLLBARHETSMÅL
.........................46
Balder arbetar för att bidra till att FN:s globala mål ska
s och har valt ut sex av de totalt 17 målen som bedömts
vara mest relevanta för bolagets verksamhet och där
bolaget har störst möjlighet att påverka.
Balders hållbarhetsredovisning för 2024 är
upprättad i enlighet med årsredovisnings-
lagen (ÅRL). Från juli 2024 är ÅRL uppdaterad
baserat på införlivandet av EU:s hållbarhets-
direktiv Corporate Sustainability Reporting
Directive (CSRD) och bolaget ska rapportera
enligt standarden European Sustainability Re-
porting Standard (ESRS) för räkenskapsår
2025. Likt förgående år är hållbarhetsredo-
visningen för räkenskapsåret 2024 upprättad
med inspiration av ESRS samt med referens
till ramverket GRI.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
33 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
HÅLLBARHET HOS BALDER
ENVIRONMENT SOCIAL GOVERNANCE
Mål
Inga incidenter av diskriminering eller kränkande
särbehandling
Genomföra olika sociala insatser som bidrar till
utveckling av Balders fem sociala pelare
Skapa arbetstillfällen för unga i förvaltnings-
organisationen
Mål
Inga fall av korruption
Samtliga medarbetare ska utbildas i bolagets
uppförandekod
Öka andelen grön finansiering
Mål
50% utsppsminskning i egna verksamheten till 2030 och nå nettonollutsläpp i värdekedjan
till 2045
Energieffektivisering 2% per kvm och år samt ökad mängd förnybar energiproduktion
Genomföra klimatriskanalyser för fastighetsbeståndet
Kunder och medarbetare ges goda förutttningar till miljövänliga och fossilfria transporter
Alla nyproducerade fastigheter ska uppfylla minst Miljöbyggnad Silver eller motsvarande
certifiering
Öka andelen miljöcertifierade byggnader i Balders befintliga fastighetsbestånd
Reducerad vattenanvändning 2% per kvm och år
Aktivt bidra till att bevara och öka den biologisk mångfalden i förvaltning av fastigheter och
i samband med fastighetsutveckling
Reducera miljöskadliga ämnen i produkter och använda resurseffektiva material
Reducera avfallsmängder, öka sorteringsgraden och verka för ökat återbruk av material
Klimatförändringar
Vatten
Biologisk mångfald
Resursanvändning och cirkulär ekonomi
Egna medarbetare
Arbetskraft i värdekedjan
Lokalpåverkan och
områdesutveckling
Affärsetik och
företagskultur
Balder utvecklar städer och fastigheter där människor ska leva och verka under många år framöver. Hållbarhetsarbetet fokuseras till de områden där bolaget har störst
möjlighet att påverka. Samtidigt prioriteras proaktiva aktiviteter som kan minska bolagets risker inom sociala, klimatrelaterade och miljömässiga samt ekonomiska
hållbarhetsfrågor. Balder arbetar för att bidra till FN:s globala hållbarhetsmål och har valt ut sex mål där bolaget har störst möjlighet att påverka.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
34 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ALLMÄNNA UPPLYSNINGAR
Balder har upprättat en hållbarhetsredovisning för
koncernen i enlighet med årsredovisningslagen kapitel
6, EU:s taxonomiförordning och med inspiration av
European Sustainability Reporting Standard (ESRS).
Rapporteringen är upprättad med referens till Global
Reporting Initiative Standards 2021 (GRI) och tar även
stöd av standarder som Taskforce on Climate-related
Financial Disclosures (TCFD) och Greenhouse Gas
Protocol (GHG-protokollet). Balder fokuserar på de
hållbarhetsområden som är mest väsentliga utifrån
bolagets affärsmodell, värdekedja och intressenter.
Det här är Balders åttonde hållbarhetsredovisning.
Hållbarhetsredovisningen följer det finansiella räken-
skapsåret och publiceras årligen. Balders hållbarhets-
redovisning för 2024 publiceras i april 2025. Hållbar-
hetsredovisningen består av sidorna 32–91 och
97–101. I tabellen på sida 36 framgår var specifika
områden i den lagstadgade hållbarhetsredovisningen
för 2024 återfinns. Revisorns yttrande avseende den
lagstadgade hållbarhetsredovisningen återfinns på
sida 91. Kontaktperson för Balders hållbarhetsredovis-
ning är Klara Appelqvist, hållbarhetschef,
klara.appelqvist@balder.se.
Avgränsningar och konsolidering
Informationen som presenteras i hållbarhetsredovis-
ningen är utarbetad på en konsoliderad grund. Infor-
mationen har samlats in och sammanställts från samt-
liga konsoliderade dotterbolag, vilket innebär att de är
ägda till mer än 50% och Balder har en majoritet i röst-
andel, se not 27 på sida 140 för lista. Bolaget utgår från
finansiell konsolidering och avgränsning där intresse-
bolag eller joint ventures inte inr i hållbarhetsrappor-
teringen. Avsteg kan förekomma och förtydligas i de
fall denna grundprincip frångås.
För de bolag Balder definierar som mindre dotter-
bolag har avgränsningar gjorts vid insamling och redo-
visning av hållbarhetsdata. Mindre dotterbolag inom
Balderkoncernen avser helägda utländska dotterbolag
som har färre än femton fastigheter och inga medarbe-
tare ansllda hos Fastighets AB Balder. Mindre dotter-
bolag har enbart rapporterat in miljömässig data såvida
inget annat anges, då data kopplat till medarbetare
och affärsetik inte rapporterats, till följd av att inga
egna medarbetare är anställda i bolaget.
Hållbarhetsredovisningen avser i största utsträck-
ning Balders egen verksamhet förutom i de specifika
kapitel eller delar av kapitel som avser senare eller
tidigare led i bolagets värdekedja. Avgränsningar av
datainsamling i värdekedjan utgår från Balders väsent-
liga hållbarhetsfrågor som identifierats i den dubbla
väsentlighetsanalysen. Läs mer på sida 41–45.
Koppling till den finansiella rapporteringen
Hållbarhetsredovisningen har sedan 2023 redovisat
hållbarhetsinformation uppdelat på geografiska regio-
ner som avser de sex länder som Balder verkar i, vilket
innefattar Sverige, Danmark, Finland, Norge, Tyskland
och Storbritannien. Den finansiella rapporteringen
bygger huvudsakligen på en segmentsrapportering
baserad på sju segment, Helsingfors, Göteborg, Stock-
holm, Köpenhamn, Öst, Norr och Syd. För ytterligare
information om segmentsuppdelning, se not 2 på sida
112–113. Balders verksamhet kan skilja sig åt i de olika
länderna beroende på lokala förutsättningar och orga-
nisationers storlek. Se tabell till höger som redogör för
hållbarhetsredovisningens regionsuppdelning.
Uppgifter och antaganden i hållbarhetsrapportering
är konsekventa med motsvarande uppgifter i Balders
finansiella rapportering, såvida inget annat anges.
Förändringar mot tidigare rapportering
Under räkenskapsåret förvärvade Balder en mängd
fastigheter i Sverige, Finland och Norge. Förvärven har
ej föranlett några ändringar i den historiska hållbar-
hetsredovisningen och har inte föranlett någon omräk-
ning av jämförelsetal.
REGIONSUPPDELNING HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024-12-31
Sverige Danmark Finland Norge Tyskland Storbritannien
Region enligt
finansiell rapport
Göteborg, Norr,
Stockholm, Syd
och Öst Köpenhamn
Helsingfors,
Öst Norr Syd Syd
Antal anställda  577 95 362 24 0 0
Antal fastigheter 590 29 1 212 120 7 4
Area uthyrbar, kvm 3 400 209 409 205 2 062 424 485 337 49 592 18 726
Balders resa för att ställa om hållbarhetsredovis-
ningen enligt ESRS påbörjades under 2023 och har
fortsatt under 2024, med särskilt fokus på informa-
tionsväsentlighetsanalys, datainsamling och extern
redovisning enligt fler ESRS-upplysningskrav. Före-
gående års avgränsning av mindre dotterbolag har
ändrats från färre än fem antal anställda till inga
anställda. Mindre kompletteringar har skett av den
dubbla väsentlighetsanalysen i samråd med extern
revisionsbyrå, dock inget som påverkat utfallet. Övriga
förändringar av redovisad hållbarhetsinformation upp-
lyses löpande genom hållbarhetsredovisningen, i fot-
noter eller i löpande text.
Rättelse av fel i tidigare rapportering
Inga väsentliga fel av hållbarhetsinformationen för
2023 har upptäckts eller kommit till bolagets känne-
dom under räkenskapsåret. I dagsläget följs alla diffe-
renser upp oavsett omfattning och väsentlighet. Juste-
ringar har skett för vissa historiska uppgifter till följd av
förändrade metodval och antaganden, vilket upplyses
i förekommande fall i fotnoter.
Händelser efter rapporteringsperiodens slut
Inga väsentliga händelser har skett efter rapporte-
ringsperiodens slut som påverkat bolaget eller dess
rapportering. Balder följer noggrant utvecklingen
inom EU kopplat till Omnibus och förändrade krav på
hållbarhetsrapportering.
Utemnande av känslig information
Enligt europeisk och svensk lagstiftning med lagar såsom
dataskyddsförordningen (GDPR) och Diskriminerings-
lagen (2008:567) har bolaget historiskt och framgent
valt att inte samla in någon känslig mångfald- och
jämlikhetsinformation kopplat till etnicitet, funktions-
variationer eller minoritetstillhörighet. Ingen hemlig-
stämplad information kopplat till hållbarhetsredovis-
ningen har utelämnats för räkenskapsåret.
Balder har valt att inte samla in information rörande
immateriella rättigheter, know-how eller innovations-
resultat då denna bedöms som oväsentlig varpå den
utlämnats från hållbarhetsredovisningen. Balder har
inte aktivt valt att utelämna informationen på grund
av sekretess eller känslighet.
Datainsamling och systemstöd
Under hösten 2023 implementerade Balder ett kon-
cerngemensamt digitalt rapporteringssystem för in-
samling av hållbarhetsdata. Systemet gör det möjligt
för Balder att samla in, mäta, spåra och visualisera håll-
barhetsdata på koncern-, bolags- och fastighetsnivå.
Inför rapporteringen av 2024 års hållbarhetsdata har
hållbarhetsavdelningen på Balder tillsammans med
REDOVISNINGSPRINCIPER
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
35 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
För att skapa transparens om okerheter och upp-
skattning av hållbarhetsrelaterad information har
Balder som målsättning att tydliggöra förhållanden
kring datainsamling samt tillämpade metoder, anta-
ganden och redovisningsprinciper löpande i hållbar-
hetsredovisningen.
Hållbarhetsrapportering framöver
Datakvalitet är avgörande för att ge en representativ
bild av Balders hållbarhetsarbete. För att kvalitetssäkra
datainsamlingsprocesser och innehåll har bolaget som
grundläggande princip i den mån det är möjligt, att
datainsamling sker i två år internt innan den publiceras
externt. Bolagets ambition är att fortsätta utveckla och
standardisera processerna för insamling, kontroll och
uppföljning av data, bland annat med hjälp av befint-
liga systemstöd. Andra förbättringsåtgärder av hållbar-
hetsrapporteringsprocessen är exempelvis att öka
fullständigheten av insamlad data för hela koncernen,
minska mängden uppskattad data samt erbjuda löpande
utbildningar och informationsmöten till alla involverade
parter inom Balder. På koncernnivå kommer hållbar-
hetsavdelningen fortsätta driva arbetet med omställ-
ningen till ESRS och olika interna projekt som syftar till
att öka kvaliteten inom hållbarhetsrapporteringen.
systemleverantören uppdaterat och kvalitetssäkrat
samtliga mätningar utifrån dess uppbyggnad, beräk-
ningar och användarinstruktioner. Vid behov har
Balder även involverat hållbarhetsexperter.
Rapporteringssystemet ligger till grund för en mer
standardiserad och koncernövergripande rapporte-
ringsstruktur. Det är även ett viktigt verktyg för att
kerställa att all rapportering via systemstödet blir
enhetlig, ändamålsenlig och spårbar. Datainsamling
avseende EU-taxonomin, klimatriskanalyser och en-
ergideklarationer sker separat med stöd av Balders
interna ekonomisystem och andra interna funktioner,
och sammanställs sedan i Excel.
All hållbarhetsrelaterad datainsamling har internt
kvalitetsgranskats genom exempelvis kontroll-
beräkningar, stickprov och interna kontroller.
Osäkerheter i uppskattningar av
hållbarhetsinformation
Vid datainsamling av Balders hållbarhetsdata efterfrå-
gas i första hand data från direkta källor med styrkande
underlag. I förekommande fall där tillgången till direkt
data är begränsad eller otillgänglig estimeras hållbar-
hetsinformation delvis eller helt, antingen via externa
schabloner eller interna estimeringsberäkningar. Upp-
skattningar av hållbarhetsdata sker inom vatten- och
klimatrelaterad data kopplat till egen verksamhet,
tidigare och senare led i bolagets värdekedja. Läs mer
om vatten på sida 60 och klimatberäkningar på sida
54–56.
I takt med att datainsamlingen utökas både inom bo-
lagets egen verksamhet och värdekedja, där tillgången
till direkt data är begränsad eller helt otillgänglig,
ämnar Balder att utveckla interna standardiserade esti-
mat och beräkningsmetoder som tar hänsyn till even-
tuella rådande branschgemensamma redovisnings-
standarder.
Område Exempel på Balders hållbarhetsarbete Sid hänvisning
Väsentliga
frågor
Under 2023 genomförde Balder en dubbel väsentlighetsana-
lys i enlighet med de nya kraven inom CSRD och ESRS.
Väsentlighetsanalysen kommer vara föremål för löpande
översyn och det ska vara möjligt att följa utvecklingen vad
gäller mått och mål.
41–45
Miljö Strukturerat arbete för att minimera användningen av energi,
vatten och material, samt uppkomsten av avfall. Bolaget ska
reducera utsläpp av växthusgaser. Ekonomiska aktiviteter för-
enliga med EU-taxonomins miljöl följs upp och redovisas.
48–70
Sociala
förhållanden
Insatser för att skapa levande och trygga områden där hyres-
gäster trivs och stannar kvar. Bolaget genomför kontinuerligt
aktiveter för social områdesutveckling.
82–83
Personal Skapa goda arbetsvillkor, utveckla och behålla kompetenta
medarbetare. Motverka alla former av diskriminering samt
främja inkludering och likabehandling.
72–79
Mänskliga
rättigheter
Fortsatt arbete för ökad jämlikhet och mångfald i egen verk-
samhet och i värdekedjan. Tydlig kravställning för att främja
goda arbetsvillkor och arbetsrelaterade rättigheter i bolagets
leverantörsled.
72–81
Anti-
korruption
Förebyggande arbete mot korruption och mutor. Fortsatt
arbete med företagskultur, utbildning i uppförandekod och
policyer, samt uppföljning av leverantörer och samarbets-
partners. Visselblåsarfunktion och eventuella överträdelser
följs upp.
8587
Affärsmodell Processerna för förvaltning, fastighetsutveckling och transak-
tioner förfinas kontinuerligt för att skapa ytterligare värde för
bolagets intressenter.
5, 39–40
Policyer Revidering av bolagets styrdokument och vidareutveckling av
interna rutiner sker årligen.
37–38
Risker Kontinuerlig analys av risker och handlingsplaner för hantering
av dessa. Klimatriskanalyser i enlighet med TCFD och EU-taxo-
nomin utvecklas succesivt.
38, 4956, 65
UPPLYSNINGAR ÅRSREDOVISNINGSLAGEN
ALLMÄNNA UPPLYSNINGAR/REDOVISNINGSPRINCIPER
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING
HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
36 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
STYRNING
llbarhetsarbetet ska vara integrerat i Balders dagliga
verksamhet. Styrningen utgår från koncernövergri-
pande styrdokument och hållbarhetsmål. I bolagets
process för styrning och uppföljning ingår dels att
identifiera och hantera såväl risker som möjligheter,
dels att säkerslla progress mot de mål och åtagan-
den som har antagits. Fokus ligger på de prioriterade
och väsentliga hållbarhetsområden som identifierats
i Balders dubbla väsentlighetsanalys, se sida 4145.
Planering, styrning och uppföljning av hållbarhets-
arbetet följer Balders organisationsstruktur. Ansvar
och befogenheter delegeras via ett internt lednings-
system från styrelse och koncernledning till respektive
dotterbolag, bestående av koncernövergripande poli-
cyer och hållbarhetsmål. Varje konsoliderat dotter-
bolag ska utveckla riktlinjer och handlingsplaner i linje
med koncernövergripande styrdokument. Utöver
detta styrs hållbarhetsarbetet av lagar, riktlinjer och
regelverk samt guidas av frivilliga åtaganden och
ramverk som exempelvis FN:s globala hållbarhetsmål
och Science Based Target initiative (SBTi).
Styrelsens arbete med hållbarhetsfrågor
Balders styrelse ansvarar ytterst för att bolaget förval-
tas i linje med bolagets och aktieägarnas intresse.
Detta arbete inkluderar även att säkerställa ett långsik-
tigt hållbarhetsarbete. Styrelsen tillsammans med VD
är även ytterst ansvarig för att Balders hållbarhetsredo-
visning är upprättad i enlighet med årsredovisnings-
lagen och kontinuerligt anpassas i linje med lagar och
direktiv.
Styrelsen antar årligen koncernövergripande styr-
dokument kopplade till hållbarhetsarbetet inklusive
hållbarhetsmål. Styrelsen följer regelbundet upp såväl
utvecklingen gentemot uppsatta mål som bolagets
risker och potentiella påverkan relaterad till miljö,
sociala aspekter och övergripande styrning.
Balders hållbarhetschef har till uppgift att kvartalsvis
delge styrelsen information om bolagets hållbarhets-
arbete. Rapporteringen sker vanligtvis i samband med
ordinarie styrelsemöten. Inför dessa möten får styrel-
sen en rapport från hållbarhetschefen kring pågående
projekt, kommande lagändringar, intressenters håll-
barhetsrelaterade synpunkter, utveckling av uppsatta
mål, utfall och hållbarhetsrapporten. Väsentliga avvi-
kelser och åtgärder kopplade till Balders hållbarhets-
policy och uppförandekod rapporteras till styrelsen
när sådana inträffar. Genom ett kontinuerligt arbete
strävar styrelsen efter att säkerställa dels en strategisk
och resilient hållbarhetsstyrning, dels att hållbarhets-
rapporteringen är transparent, relevant och tillförlitlig.
Under redovisningsperioden har styrelsen, för att
fastställa och bedöma väsentliga inverkningar, risker
och möjligheter, bland annat behandlat följande håll-
barhetsfrågor:
Nya krav på hållbarhetsrapportering (CSRD/ESRS)
Förenlighet med EU-taxonomin
Uppdatering av koncernövergripande policyer
Vetenskapsbaserat klimatmål och färdplan
Klimatriskanalyser
EU-direktiv om byggnaders energiprestanda (EPBD)
Gapanalys och proaktiv granskning av hållbarhets-
rapport
ESG-ratings
Styrelsen besr främst av (80%) icke verksllande
ledamöter som därmed inte deltar i den dagliga led-
ningen av organisationen. Se styrelsens sammansätt-
ning, expertis och ansvarsområden på sida 149–155.
Styrelsen besitter en bred erfarenhet inom styrning,
miljömässiga och sociala hållbarhetsfrågor. 2023 till-
delades Anders Wennergren, styrelseledamot sedan
2009, särskilt ansvar för ESG-relaterade frågor i sty-
relsen. Anders Wennergren har det övergripande
ansvaret för att leda styrelsens hållbarhetsstyrning
och säkerställa att bolagets påverkan, risker och möj-
ligheter reflekteras i policyer och rapportering. Anders
Wennergren är advokat och besitter därigenom omfat-
tande juridisk erfarenhet som kommer väl till pass när
lagkraven inom hållbarhetsredovisnigen utökas. Som
ESG-ansvarig har Anders Wennergren genomgått
extern utbildning i de nya lagkraven inom hållbarhets-
rapportering.
Balder betalar inte ut några rörliga ersättningar, och
det finns följaktligen inga ekonomiska incitaments-
program kopplade till hållbarhetsrelaterade mål eller
andra nyckeltal.
Koncernledningen
Balders VD och ledning är ansvariga för att verksamhe-
ten drivs på ett hållbart sätt, med en tydlig delegering
till hållbarhetschefen att driva och utveckla hållbar-
hetsarbetet. VD och ledningsgrupp följer kontinuerligt
upp efterlevnaden av policyer och utvecklingen gente-
mot satta mål. Även bolagets väsentlighetsanalys ska
ses över och revideras regelbundet. Ledningen är även
ansvarig för att bolagets verksamhet drivs på ett affärs-
etiskt sätt.
Koncernledningen består av (100%) verkställande
chefer med olika ansvarsområden som besitter en
bred kompetens inom styrning, miljömässiga och soci-
ala hållbarhetsfrågor. Balders VD, finanschef, ekono-
michef och HR-chef, som ingår i koncernledningen,
har genomgått extern utbildning inom CSRD/ESRS.
Se ledningens sammansättning, expertis och ansvars-
områden på sida 149–155.
Ekonomichef har delegerats ansvar att upprätta års-
och hållbarhetsredovisning samt revision av denna,
vilket sker i samverkan med hållbarhetschef. Balders
finanschef har ansvar för bolagets hållbarhetsavdelning
och kan därigenom utöva verksamhetsnära tillsyn över
uppttandet av mål kopplade till väsentlig påverkan,
risker och möjligheter, och framsteg mot uppsatta håll-
barhetmål. Hållbarhetschef rapporterar till finanschef
veckovis.
Ledningen får kontinuerligt information om hur bola-
gets hållbarhetsarbete fortlöper och underlag för att ta
beslut om framtida utveckling. Balders hållbarhetschef
har under 2024 exempelvis informerat ledningen om
kommande EU-direktiv inom energiprestanda för
byggnader (EPBD), tillbörlig aktsamhet i leverantörsled
(CSDDD) och hållbarhetsrapportering (CSRD).
Hållbarhetsavdelningen
Genom delegering ansvarar Balders hållbarhetschef
för att årligen uppdatera hållbarhetspolicyn och upp-
förandekoder. Hållbarhetschefen ansvarar vidare
för att regelbundet följa upp, redovisa och förbättra
det koncernövergripande hållbarhetsarbetet med
ambition att hållbarhetsmålen nås. Hållbarhetschefen
ansvarar även operativt för sammanställning och
fram tagande av den årliga hållbarhetsredovisningen.
Hållbarhetschefen leder koncernfunktionen hållbarhet
och under 2024 utökades funktionen med ytterligare
en ny medarbetare som fokuserar på hållbarhets-
controlling.
Implementering av hållbarhetsarbetet
i organisationen
De övergripande mål som fastställs i styrdokument ska
utgöra övergripande ramar för den affärsutveckling
som genomförs i koncernen och dess dotterbolag.
Ansvariga inom fastighetsutveckling- och förvaltnings-
organisationerna ansvarar för att säkerställa att väsent-
liga miljömässiga aspekter beaktas i den dagliga verk-
samheten, liksom aspekter som rör social hållbarhet
och affärsetiks bolagsstyrning.
Policyer
Hållbarhetspolicyn reglerar Balders styrning, ställ-
ningstagande och agerande när det gäller miljömässig,
social och ekonomisk hållbarhet. Ansvar och befogen-
heter för bolagets hållbarhetsstyrning delegeras från
styrelse till koncernledning och vidare till respektive
konsoliderat bolag. Alla anställda i Balderkoncernen
omfattas av de policyer och hållbarhetsl som anta-
gits av styrelsen. Varje konsoliderat bolag ska utveckla
riktlinjer och handlingsplaner, i linje med koncernöver-
gripande styrdokument, som är anpassade efter orga-
nisationen, verksamhet och geografi.
Balders policyer riktar sig primärt till bolagets med-
arbetare. Undantag gäller för uppförandekoden för
sam arbetspartners, som även riktar sig till de samar-
betspartners som bolaget ingår avtal med. Denna upp-
förandekod distribueras till samarbetspartners hos
Balder för att ge riktlinjer för ansvarsfullt agerande i
interna och externa relationer samt säkerställa vilka
grundläggande krav som ställs i alla situationer.
Uppförandekoderna samt Balders skattepolicy bygger
på internationella riktlinjer som FN:s Global Compacts
principer om mänskliga rättigheter, arbetsrättsliga frå-
gor, miljö och antikorruption, FN:s vägledande principer
för företag och mänskliga rättigheter, ILO:s kärnkonven-
tioner och OECD:s riktlinjer för multinationella företag.
Vid framtagandet av uppförandekod har även Närings-
livskoden från Institutet Mot Mutor (IMM) beaktats.
ALLMÄNNA UPPLYSNINGAR
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING
HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
37 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Under 2023–2024 genomfördes en genomlysning av
koncernövergripande policyer med målsättningen att
förtydliga vilken beslutande funktion som godkänner
styrdokument, hur ofta de ska revideras, var de ska
publiceras samt vilka mallar policyer skall upprättas
enligt sett till struktur och innehåll. Syftet med dessa
styrdokument är att förebygga, mildra och avhjälpa
faktisk och potentiell påverkan, hantera risker och
utnyttja möjligheter. Bolaget beaktar input från huvud-
grupper av intressenter via olika dialogforum vid upp-
förande och revidering av policyer. Balders hållbar-
hets mål, som ingår i hållbarhetspolicyn, har tagits
fram internt och inte i direkt samverkan med externa
intressenter. Undantag gäller för bolagets klimatmål
som är vetenskapligt baserat och har validerats av
extern part i form av SBTi.
Mer information om styrdokument och policyer
kopplat till bolagets väsentliga hållbarhetsområden
finns att läsa under respektive tematiskt kapitel i håll-
barhetsredovisningen. Policyer finns bland annat till-
gängliga på bolagets hemsida och kan läsas av både
interna och externa intressenter.
Riskhantering och intern kontroll
Ytterst är det styrelsens ansvar att upprätta ända-
målsenliga och effektiva system för riskhantering och
intern kontroll. Styrelsen har delegerat ansvaret för det
löpande arbetet till ledningen som ansvarar för bland
annat uppföljning och utveckling av interna kontroller.
I arbetet ingår processer för tillrlig aktsamhet (due
diligence) med avseende på hållbarhetsfrågor. Dessa
processer ser olika ut beroende på vilket väsentligt mil-
jömässigt, ekonomiskt eller socialt hållbarhetsområde
som avses. Bemningen av risker sker utifrån olika
tidshorisonter. Dessa skiljer sig åt beroende på den
aktuella riskens beskaffenhet. Mer information om ris-
ker och dess tidshorisonter ges i samband med redo-
visningen av respektive väsentligt hållbarhetsområde.
Balder tar utgångspunkt i Organisationen för ekono-
miskt samarbete och utvecklings (OECD) riktlinjer för
ansvarsfullt företagande vid processer för tillbörlig
aktsamhet och stödåtgärder. Vid uppföljning av exem-
pelvis minimiskyddsåtgärderna i enlighet med EU-
taxonomin sker genomlysning utifrån OECD:s riktlinjer
för multinationella företag samt FN:s vägledande prin-
ciper för företag och mänskliga rättigheter.
På operativ nivå ansvarar koncernfunktionen hållbar-
het för att identifiera och bedöma klimatrelaterade
risker och möjligheter samt ge förslag på åtgärder
för att hantera dessa. Detta görs i samverkan med
avdelningen energi, miljö och teknik och ansvariga
för förvaltning och fastighetsutveckling. Hållbarhets-
avdelningen samordnar även riskhantering och intern
kontroll över bolagets hållbarhetsrapportering. För
mer information om metodik, system för riskhantering,
kvalitetssäkring vid datainsamling och internkontroll,
se avsnitt Redovisningsprinciper på sida 3536.
Ledningen har etablerat en särskild krisledningsfunk-
tion i Sverige för att upprätthålla rutiner och riktlinjer
inom säkerhet och krishantering. Läs mer om ansvars-
fullt företagande och krisledningen på sida 86.
HR-funktionen ansvarar, i nära samarbete med samt-
liga chefer med personalansvar, för identifiering av
sociala och arbetsplatsrelaterade risker.
ALLMÄNNA UPPLYSNINGAR/STYRNING
Helsingör
Ofeliahaven
109 hyresrätter
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
38 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
STRATEGI
BALDERS VÄRDEKEDJA
UR ETT HÅLLBARHETSPERSPEKTIV
Balders övergripande affärsidé är att skapa värde
genom att äga, förvalta och utveckla fastigheter
belägna i storstäder eller större städer med positiv
befolkningstillväxt. Till följd av Balders diversifierade
verksamhet har bolaget direkt och indirekt inverkan
på ekonomiskt resultat, miljö och samhällspåverkan i
värdekedjan. Samtidigt påverkar faktorer i omvärlden
bolaget, i form av såväl risker som möjligheter.
Påverkan i värdekedjan
Via den egna verksamheten och bolagets värdekedja
har Balder inverkan på, och påverkas av, sociala, miljö-
mässiga och styrningsrelaterade hållbarhetsfrågor.
Bolaget är beroende av olika resurser, produkter och
tjänster för att kunna bedriva sin verksamhet och skapa
värde för sina kunder och ägare. Kopplat till miljö avser
detta främst tillhandahållande av material vid renove-
ringar, material- och markanvändning vid nyproduk-
tion samt vatten- och energianvändning i den dagliga
driften av fastigheter. Hur effektivt Balders verksamhet
använder dessa resurser påverkar i senare led exem-
pelvis klimatutsläpp, avfallsmängder och biologisk
mångfald. Bolaget har även en social påverkan genom
arbetsvillkor för medarbetare och anställda i leveran-
törskedjan, men också genom de aktiviteter som be-
drivs för att medverka till positiv social områdesut-
veckling samt trygghet och trivsel för de som bor och
verkar i bolagets fastigheter. Hur bolaget styrs, genom
exempelvis styrdokument, rutiner och leverantörskrav
har inverkan på företagskultur och affärsetiskt agerande.
Balder arbetar med en stor mängd samarbetspart-
ners inom produkt- och tjänstesektorn, både upp-
ströms och nedströms i bolagets värdekedja. Samar-
Balder ska i sitt hållbarhetsarbete och i hållbarhets-
redovisningen beakta hela sin värdekedja. Det inner
att bolaget behöver se bortom sin egen verksamhet,
och därmed även inkludera samarbetspartners,
kunder samt andra intressenter som är involverade
i produktion och distribution av produkter och tjänster
verksamheten är beroende av. Genom att äga, förvalta
och utveckla fastigheter har Balder miljö-, samhälls-
och ekonomisk påverkan på omvärlden. Samtidigt be-
höver verksamheten vara resilient mot yttre påverkan
och hållbarhetsrisker.
Illustrationen redogör för väsentliga hållbarharhets-
frågor inom miljö, socialt ansvar och styrning i Balders
värdekedja. Miljömässiga (E), sociala (S) och styrnings-
relaterade (G) hållbarhetsfrågor kan benämnas som
ESG, vilket presenteras i form av tre parallella men
samtidigt sammanvävda processer.
UPPSTRÖMS
De väsentliga resurser, produkter och
tjänster som behövs för att bedriva
Balders verksamhet.
EGEN VERKSAMHET
De värden Balders verksamhet skapar samt
de faktorer som påverkar bolaget och den
påverkan som bolaget har på omvärlden.
NEDSTRÖMS
De avtryck och effekter som
Balders verksamhet bidrar till.
betspartners återfinns framförallt inom byggbranschen,
fastighetsbranschen och energibranschen. Balders
verksamhet och dess värdekedja är förenade med
risker och möjligheter, vilket utmanar bolaget och
kräver anpassning av verksamheten för att skapa
resiliens över tid.
Balders väsentliga hållbarhetsfrågor i bolagets vär-
dekedja har identifierats utifrån ett dubbelt väsentlig-
hetsperspektiv som kortfattat avser vilken påverkan
Balder har på omvärlden och vilken påverkan omvärl-
den har på Balder, läs mer om Balders dubbla väsentlig-
hetsanalys på sida 4145.
ALLMÄNNA UPPLYSNINGAR
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING
HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
39 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
KUNDER MEDARBETARE ÄGARE SAMARBETSPARTNERS SAMHÄLLE
Viktiga frågor för
olika intressenter
Trivsel och trygghet i bostaden/
lokalen och i närliggande område
Lokal- och bostadsanpassningar,
inklusive frågor om exempelvis
energi användning och materialval
Dialog och inflytande vid utveckling
av fastighet och område
Service, tillhandahållen av Balder
men också av andra i närområdet
Möjlighet till hållbara val, exempel-
vis skapa förutsättningar för avfalls-
sortering och hållbart resande
Arbetsvillkor, inklusive fysisk och
psykisk arbetsmiljö
Mångfald, jämlikhet och lika
möjligheter
Socialt engagemang, framförallt
i bolagets egna områden
Trygga anställningar och utveck-
lingsmöjligheter inom bolaget
Ekonomisk stabilitet och god ut-
veckling av aktiekurs
Effektiv riskhantering
Affärsetik och förebyggande av
korruption och mutor
Kartläggning av klimatrelaterade
risker
Kundnöjdhet och fortsatt hög
uthyrningsgrad
llbara finanser och nya interna-
tionella hållbarhetskrav, exempelvis
EU-taxonomin
Affärsmässiga och ansvarsfulla
affärsrelationer
Efterlevnad av uppförandekod,
internkontroll och uppföljning
Främja god företagskultur och
affärsetik
Rättvis konkurrens vid inköp och
upphandling
Goda arbetsvillkor och grund-
läggande arbetsrelaterade
rättigheter
Kravställan inom miljö och klimat
ngsiktig och hållbar stads-
utveckling
Långsiktiga och affärsetiska
relationer med omvärlden
Minskad miljöpåverkan, exempelvis
från transporter och förbättrad
avfallshantering
Transparens och rapportering av
ansvarstagande
Dialogkanaler
Kundnöjdhetsundersökningar
Bodialogmöten
Hyresgästföreningen
Löpande kontakt mellan kunder och
medarbetare
Medarbetarsamtal
Medarbetarundersökning
Intranät
Avstämningsmöten
Möten med analytiker och
investerare
Styrelsemöten
Hållbarhetsrapportering
Finansiella rapporter
Avtals- och uppföljningsmöten
Upphandlingsprocesser
Uppföljning av uppförandekod
Stadsplaneringsprocesser
Dialogmöten
Webbplats och sociala medier
VIKTIGA INTRESSENTFRÅGOR OCH DIALOGKANALER
Att kartlägga och analysera intressenternas förnt-
ningar på verksamheten är en viktig del för att nå
uppsatta mål och skapa långsiktigt värde. Syftet med
intressentdialogen är att få en större förselse kring
Balders intressenters behov och krav kopplat till
hållbarhet och vilka hållbarhetsfrågor som är viktiga
för bolagets intressenter. De huvudgrupper av intres-
senter som identifierats omfattar kunder, medarbe-
tare, ägare, samarbetspartners i leverantörskedjan
samt samhället. I den sistnämnda ingår också fastig-
hetsområdet och lokalsamhället på de platser där
Balder har verksamhet, exempelvis myndig heter,
kommuner och organisationer såsom svenska
Hyresgästföreningen.
Dialoger med intressentgrupperna sker i flera forum,
se exempel i nedan tabell. Dialoger med kunder sker
exempelvis löpande och i samband med de årliga
kundundersökningar som genomförs i flertalet bolag
inom koncernen.
Externa intressenters perspektiv och synpunkter
fångas upp primärt genom medarbetare som har
kontakt med externa intressenter och integrerar dessa
i utvecklingen av bolagets affärsmodell och verksam-
hetsutövning. Vilka frågor som är viktigast skiljer sig åt
mellan olika intressentgrupper, och dessa olika frågor
har vägts samman för att bidra till den väsentlighets-
analys som ligger till grund för Balders hållbarhetsar-
bete och denna rapport.
URVAL AV MEDLEMSKAP OCH SAMARBETEN
Global Compact
Nasdaqs Green Bond Network
Västsvenska Handelskammaren
Fastighetsakademin Sverige AB
Green Building Council i Sverige, Danmark
och Finland
Proptech Danmark
The Danish Property Federation
Finnish Association of Building Owners and
Construction Clients (RAKLI)
FIBS network for corporate social responsibility
Asuntoreformiyhdistys ry (Finnish Housing
Reform Association)
Helsinki Region Chamber of Commerce
Suomen Asuntoliitto ry (Finnish Housing
Association)
ALLMÄNNA UPPLYSNINGAR
INTRESSENTER OCH INTRESSENTDIALOG
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
40 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
PÅVERKAN, RISKER OCH MÖJLIGHETER
DUBBEL VÄSENTLIGHETSANALYS
Balders hållbarhetsarbete ska utgå från de frågor där
företaget har störst påverkan, positiv som negativ, och
samtidigt hantera de hållbarhetsfrågor som har inver-
kan på bolaget.
Balder genomförde under 2023 en dubbel väsentlig-
hetsanalys tillsammans med en extern revisionsbyrå.
Analysen baserades på de krav som anges i EU:s håll-
barhetsrapporteringsstandard (ESRS) som publicera-
des i juli 2023. Utfallet av den dubbla väsentlighets-
analysen fastslogs av Balders ledning och styrelse i
oktober 2023, och revideras årligen.
Den dubbla väsentlighetsanalysen syftar till att iden-
tifiera hållbarhetsfrågor som har väsentliga, faktiska
eller potentiella samt positiva eller negativa konse-
kvenser för människor eller miljön på kort, medellång
och lång sikt (konsekventiell väsentlighet). Konsekven-
serna kan både kopplas till bolagets egen verksamhet
och aktiviteter i värdekedjan.
Den dubbla väsentlighetsanalysen syftar också till att
identifiera hållbarhetsfrågor som medför, eller rimligen
kan förväntas medföra, väsentliga finansiella effekter
för bolaget och därigenom generera risker eller möjlig-
heter på kort, medellång och lång sikt (finansiell väsent-
lighet).
Metod och antaganden
Till grund för väsentlighetsanalysen användes frågor
från intressenter, tidigare genomförd väsentlighets-
analys, analys av värdekedjan samt hållbarhetsfrå-
gorna inkluderade i standarden ESRS.
Den dubbla väsentlighetsanalysen ser till aktiviteter
i Balders egen verksamhet, samt uppströms och ned-
ströms. Analys och identifiering av påverkan, risker
och möjligheter i bolagets värdekedja avgränsades till
förstaleds leverantörer och samarbetspartners då det
är där Balder har störst möjlighet att hantera bolagets
påverkan och risker. Värdekedjan omfattar inte enbart
direkta avtalsförbindelser under Balders kontroll eller
inflytande. Intressebolag, joint ventures och andra
finansiella innehav har beaktats i den dubbla väsentlig-
hetsanalysen om Balder har kontroll eller om de ingår
i värdekedjan. Bolaget utgick från en bemnings-
baserad metod vid utvärdering av bolagets olika fak-
tiska och potentiella påverkan, risker och möjligheter
i synnerhet kopplat till aktiviteter i värdekedjan.
Process för genomförande
Processen för den dubbla väsentlighetsanalysen har
behandlat Balders konsekventiella och finansiella
väsentlighet parallellt utifrån nedan fyra faser som
utvecklas i efterföljande text.
1) Analys av värdekedja och intressenter
2) Identifiering av väsentliga hållbarhetsfrågor
3) Bedömning av väsentlighet
4) Sammanställning av väsentliga hållbarhetsfrågor
1. Analys av värdekedja och intressenter
Som ett första steg genomfördes en mer detaljerad
kartläggning och efterföljande analys av bolagets hela
värdekedja, inkluderande olika typer av verksamheter,
intressenter och geografiska områden där bolaget
direkt eller indirekt verkar eller har väsentliga affärsför-
bindelser. Under processen har intressenters perspek-
tiv och synpunkter fångats upp genom involvering och
intervjuer med interna intressenter samt dialog med
externa intressenter. Dessutom har frågor från investe-
rare och andra intressenter som inkommit till Balder
inkluderats i analysen. Läs mer om intressentdialogen
på sida 40.
2. Identifiering av väsentliga hållbarhetsfrågor
Vidare skapades en bruttolista av relevanta hållbar-
hetsfrågor, som inkluderande både ESRS-specifika
och bolagsspecifika hållbarhetsfrågor. Efter en intern
genomarbetning av bruttolistan fastställdes Balders
hållbarhetsfrågor relaterat till väsentliga tematiska
standarder i ESRS utifrån underämne och delunder-
ämne där irrelevanta ämnen exkluderades, exempelvis
djurskydd inom ESRS G1. Därefter identifierades och
specificerades hållbarhetsfrågorna mer i detalj för att
fastställa var i värdekedjan påverkan, risken eller möj-
ligheten uppstår, om påverkan är positiv/negativ och
faktisk/potentiell, geografisk omfattning samt vilken
tidsram som är aktuell.
ALLMÄNNA UPPLYSNINGAR
3. Bedömning av väsentlighet
Genom en workshop tillsammans med nyckelpersoner
inom koncernen genomfördes en bedömning av kon-
sekventiell väsentlighet och finansiell väsentlighet för
respektive hållbarhetsfråga. Bedömningskriterierna
har upprättats i enlighet med kraven i ESRS-standar-
den (ESRS 1). Den bedömningsbaserade metoden som
använts vid utvärdering av påverkan, risker och möjlig-
heter har influerats av FN:s vägledande principer för
företag och mänskliga rättigheter. Intressenternas per-
spektiv har vägts in i väsentlighetsbedömningen base-
rat på insikter från intressentdialogen. För jämförbar-
hets skull har konsekventiell väsentlighet och finansiell
väsentlighet delats in i en femgradig skala.
Konsekventiell väsentlighet
I bemningen av konsekventiell väsentlighet sett till
bolagets potentiella och faktiska påverkan beaktades
bedömningskriterierna allvarlighetsgrad och sannolik-
het, se matris nedan. Allvarlighetsgraden för positiva
konsekvenser har beräknats utifrån ett genomsnitt av
skala och omfattning. Allvarlighetsgraden för negativa
konsekvenser har beräknats som genomsnitt av skala,
omfattning och återställbarhet. Vid bedömning av
negativ påverkan, exempelvis för underämnena som
avser mänskliga rättigheter (primärt inom ESRS S1S4)
har allvarlighetsgraden bedömts före sannolikheten i
enlighet med vad som framgår av ESRS.
Finansiell väsentlighet
Vid bemning av finansiell väsentlighet har bolaget ut-
gått från omfattning respektive sannolikhet av faktiska
och potentiella risker och möjligheter. Omfattningen
inkluderar potentiell påverkan på förvaltningsresultat,
totala tillgångar samt ryktesspridning. För finansiell
väsentlighet har beaktande tagits till hur risker generellt
bems inom Balder. Bemning av finansiell väsent-
lighet har upprättats baserat på materialitetstal som
används inom den finansiella redovisningen, därmed
har inget separat riskhanteringsramverk upprättats.
Justering
Den första bemningens utfall analyserades per håll-
barhetsfråga i förhållande till varandra. Vid behov har
rimlighetsbedömningar utförts som lett till justeringar
som påverkat det slutliga utfallet.
Tröskelvärden
Baserat på bemningen av konsekventiell väsentlig-
het och finansiell väsentlighet har tre olika tröskel-
värden; hög, medel och låg väsentlighet, identifierats
för gränsdragning av vilka frågor som ska anses vara
väsentliga och således prioriterade i Balders hållbar-
hetsarbete och bolagets rapportering av dessa.
4. Sammanställning av väsentliga hållbarhetsfrågor
Det slutliga resultatet av den dubbla väsentlighets-
analysen presenteras i efterljande matris och
summeras i nästkommande tabell på sida 42.
BEDÖMNINGSKRITERIER
KONSEKVENTIELL VÄSENTLIGHET
Sannolikhet Sannolikhet
ALLVARLIGHETSGRAD
Skala
(Hur svår/fördelaktig konsekvensen
är för människor eller miln)
Omfattning
(Omfattning av potentiella
finansiella effekter)
Omfattning
(Hur utbredd konsekvensen är)
Återställbarhet
(Svårighet att åtgärda/återställa)
FINANSIELL VÄSENTLIGHET
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING
HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
41 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
VÄSENTLIGA HÅLLBARHETSFRÅGOR
# ESRS standard Hållbarhetsfrågor
1)
Bedömning väsentlighet
1 ESRS E1 Anpassning till klimatförändringar
g
2 ESRS E1 Begränsning av klimatförändringar
g
3 ESRS E1 Energi
g
4 ESRS E2 Förorening av luft
g
5 ESRS E2 Förorening av vatten
g
6 ESRS E2 Förorening av mark
Medel
7 ESRS E2 Ämnen som inger betänkligheter
g
8 ESRS E3 Vatten
g
9 ESRS E4 Biologisk mångfald
g
10 ESRS E5 Resursinflöden och resursanvändning
g
11 ESRS E5 Resursutfden relaterade till produkter och tjänster
g
12 ESRS E5 Avfall
g
13 ESRS S1 Arbetsvillkor i egen verksamhet
g
14 ESRS S1 Likabehandling och lika möjligheter för alla i egen verksamhet
g
15 ESRS S2 Arbetsvillkor i värdekedjan
g
16 ESRS S2 Likabehandling och lika möjligheter för alla i värdekedjan
g
17 ESRS S2 Andra arbetsrelaterade rättigheter i värdekedjan
g
18 ESRS S3 Lokalpåverkan och områdesutveckling
g
19 ESRS S3 Urfolks rättigheter
g
20 ESRS S4 Informationsrelaterade konsekvenser för kunder
g
21 ESRS S4 Personlig säkerhet för kunder
Medel
22 ESRS S4 Social inkludering för kunder
Medel
23 ESRS G1 Företagskultur
g
24 ESRS G1 Skydd för visselblåsare
g
25 ESRS G1 Förvaltning av förbindelser med leverantörer
g
26 ESRS G1 Korruption och mutor
g
1) ESRS-benämningar i ovan tabell är justerade för följande tematiska standarder: ESRS E4 Direkta påverkansfaktorer som leder till förlust av bio-
logisk mångfald; ESRS E5 Resursinflöden, inklusive resursanvändning; ESRS S1 Arbetsvillkor; ESRS S1 Likabehandling och lika möjligheter för
alla; ESRS S2 Arbetsvillkor; ESRS S2 Likabehandling och lika möjligheter för alla; ESRS S2 Andra arbetsrelaterade rättigheter; ESRS S3 Sam-
hällens ekonomiska, sociala och kulturella rättigheter; ESRS S4 Informationsrelaterade konsekvenser för konsumenter och/eller slutanvändare;
ESRS S4 Personlig säkerhet för konsumenter och/eller slutanvändare; ESRS S4 Social inkludering för konsumenter och/eller slutanvändare;
ESRS G1 Förvaltning av förbindelser med leverantörer, inbegripet betalningsrutiner.
Väsentliga hållbarhetsfrågor
Utfallet av den dubbla väsentlighetsanalysen är sum-
merat i tabellen till vänster. Ordningsföljden i tabellen
motsvarar den i ESRS och visar således inte någon spe-
cifik rangordning. Samma ordningsföljd används för
respektive ämne i hållbarhetsredovisningen. Respek-
tive hållbarhetsfråga i tabellen har en sammanställd
bemning av konsekventiell väsentlighet och finan-
siell väsentlighet utifrån tre nivåer; hög, medel och låg.
I ovan matris förklaras väsentligheten av varje håll-
barhetsfråga av låg, medel eller hög finansiell väsent-
lighet på y-axeln samt låg, medel eller hög konsekven-
tiell väsentlighet på x-axeln i ovan matris.
Hållbarhetsfrågor med hög väsentlighet är prioriterade
och har rapporterats sedan räkenskapsåret 2023. Håll-
barhetsfrågor med låg respektive medel väsentlighet
är noterade och under bevakning men inte priorite-
rade, dock är de under uppsikt utifall eventuella för-
ändringar sker framgent.
Övervakning, ansvarsfördelning och beslutsfattande
kring hantering av bolagets faktiska och potentiella på-
verkan, risker och möjligheter sker löpande där pro-
cessen kan se olika ut beroende på hållbarhetsfråga.
Balders hållbarhetsrisker ingår i bolagets övergripande
riskarbete, läs mer på sida 97–101. Hållbarhetsrisker är
direkt eller indirekt kopplade till finansiella risker och
prioriteras därefter på liknande sätt. Det har inte skett
några förändringar av väsentliga hållbarhetsfrågor
jämfört med föregående räkenskapsperiod.
Balders hållbarhetsmål är satta mot bakgrund av det
tidigare hållbarhetsramverk samt den föregående
väsentlighetsanalys som bolaget tog fram utifrån GRI.
len beslutas i enlighet med bolagets hållbarhets-
policy av Balders styrelse årligen i februari och följs
upp kontinuerligt. Arbetet med att anpassa de kon-
cernövergripande målen utifrån den uppdaterade-
sentlighetsanalys som genomfördes 2023 påbörjades
under 2024 och väntas fortlöpa under 2025.
Mer information om bolagets hållbarhetsmål och
dess utfall finns under respektive kapitel i hållbarhets-
redovisningen. En sammanställning över Balders finan-
siella mål och hållbarhetsmål finns även på sida 6–7.
DUBBEL VÄSENTLIGHETSANALYS
Konsekventiell väsentlighet
Finansiell väsentlighet
Låg Medel Hög
Låg Medel Hög
Rapportera
Bevaka
Notera
ALLMÄNNA UPPLYSNIGNAR/PÅVERKAN, RISKER OCH MÖJLIGHETER
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING
HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
42 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
VÄSENTLIGA HÅLLBARHETSFRÅGOR
Resultatet av Balders dubbla väsentlighetsanalys inkluderar de frågor som överstiger bolagets tröskel-
värden för konsekventiell väsentlighet eller finansiell väsentlighet. Tabellen summerar de väsentliga
hållbarhetsfrågor som anses vara prioriterade i bolagets hållbarhetsarbete och i hållbarhetsrapportering.
ENVIRONMENT
Väsentlig påverkan, risk eller möjlighet Beskrivning Värdekedja Tidsram Sida
ESRS E1 ANPASSNING TILL KLIMAT FÖRÄNDRINGAR
Potentiell risk Balder ser en potentiell risk för begränsad omställning av bolagets fastigheter relaterat till klimatförändringar, inklusive ökade
kostnader för växthusgasutsläpp, rapporteringskrav, förändrade regelverk och kundbeteenden, investeringar i ny teknik,
ökade materialpriser, vilket kan leda till minskade intäkter, begränsad kapitaltillgång och skadat rykte.
Tidigare led,
egen verksamhet,
senare led
Medel och
lång sikt
4951
ESRS E1 BEGRÄNSNING AV KLIMAT FÖRÄNDRINGAR
Faktisk negativ påverkan Balders fastigheter har en faktisk negativ påverkan på människor och miljön genom direkta och indirekta växthusgasutsläpp
från egen verksamhet, i leverantörskedjan och hos kunder. Exempelvis värmeproduktion, energianvändning, företagsfordon
och företagsresor samt i värdekedjan vid nyproduktion, ombyggnation, inköp av material, varor, tjänster och transporter av
gods och personal.
Tidigare led,
egen verksamhet,
senare led
Kort, medel
och lång sikt
52–56
ESRS E1 ENERGI
Faktisk negativ påverkan
och potentiell risk
Det finns en faktisk negativ påverkan på miljön på grund av hög energianvändning genom fastigheternas och kundernas
energi förbrukning, vid nyproduktion, renovering och produktion av byggnadsmaterial. Det finns även en potentiell risk för
framtida energibrist, ökad energianvändning och begränsad tillgång till förnybar energi, samt förändrad lagstiftning om
energiprestanda, vilket kan leda till missade klimatmål, lägre kundnöjdhet, ökade kostnader för energieffektivisering och
renovering och minskat fastighetsvärde.
Tidigare led,
egen verksamhet,
senare led
Kort, medel
och lång sikt
57–59
ESRS E3 VATTEN
Faktisk negativ påverkan Med ett diversifierat fastighetsbesnd ser Balder en faktisk negativ påverkan på miljön genom fastigheternas, kundernas
och leverantörers vattenförbrukning, inklusive industrianvändning, vardagskonsumtion, bevattning och produktion av
byggnads material.
Tidigare led,
egen verksamhet,
senare led
Kort, medel
och lång sikt
60
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
43 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Väsentlig påverkan, risk eller möjlighet Beskrivning Värdekedja Tidsram Sida
ESRS E4 BIOLOGISK MÅNGFALD
Potentiell risk Affärsmodellen har en potentiell negativ påverkan på människor och på biologisk mångfald genom fastighetsutveckling som
sker på grönområden, hårdrande av ytor, förvaltning av befintliga fastigheter som påverkar arter, biologiska värden eller
ekosystem, samt produktion och användning av byggnadsmaterial som trä och andra naturmaterial.
Tidigare led och
egen verksamhet
Medel och
lång sikt
61
ESRS E5 RESURSINFLÖDEN OCH RESURSANVÄNDNING
Faktisk negativ påverkan
och potentiell risk
Balders fastighetsutveckling har en faktisk negativ påverkan på miljön genom materialanvändning, exempelvis av trä, cement,
betong, metaller, kemikalier och andra material. Potentiell risk för ökade och volatila priser på material eller begränsad tillgång,
vilket kan leda till högre kostnader och förseningar vid nyproduktion, renovering och ombyggnation.
Tidigare led,
egen verksamhet,
senare led
Kort, medel
och lång sikt
62–63
ESRS E5 AVFALL
Faktisk negativ påverkan Bolaget har en faktisk negativ påverkan på miljön från avfall från egen verksamhet, kundernas verksamhet samt nyproduktion,
renovering och rivning, som går till återvinning, förbränning och deponi.
Tidigare led,
egen verksamhet,
senare led
Kort, medel
och lång sikt
62–63
SOCIAL
Väsentlig påverkan, risk eller möjlighet Beskrivning Värdekedja Tidsram Sida
ESRS S1 ARBETSVILLKOR I EGEN VERKSAMHET
Potentiell negativ påverkan
och risk
Med stark tillväxt, geografisk spridning och decentraliserad styrning finns en ökad risk för negativ påverkan på medarbetarna
genom bristande arbetsvillkor. Detta kan leda till lagbrott, sämre företagskultur, försämrad hälsa och säkerhet, högre personal-
omsättning, ökade rekryteringskostnader och skadat rykte.
Egen verksamhet Kort, medel
och lång sikt
72–76
ESRS S1 LIKABEHANDLING OCH LIKA MÖJLIGHETER FÖR ALLA I EGEN VERKSAMHET
Potentiell negativ påverkan Balder är en stor arbetsgivare med flera olika typer av yrkesroller över fyra nordiska länder, där det finns en potentiell negativ på-
verkan på medarbetarna avseende jämlikhet och mångfald. Påverkan varierar inom organisationen men fokuserar främst på att
kerställa inkludering, jämlik lön, lika möjligheter till kompetensutveckling samt nolltolerans mot diskriminering och trakasserier.
Egen verksamhet Kort, medel
och lång sikt
72, 77–79
Forts. Environment
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING
HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
44 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Väsentlig påverkan, risk eller möjlighet Beskrivning Värdekedja Tidsram Sida
ESRS S2 ARBETSVILLKOR I VÄRDEKEDJAN
Potentiell negativ påverkan Som en stor akr inom fastighetsbranschen kan Balder potentiellt påverka arbetskraften negativt genom upphandling med
otillräckliga arbetsvillkor längs värdekedjan, särskilt när det gäller totalentreprenörer och underentreprenörer vid nybyggnation,
ombyggnation eller renovering. Detta inkluderar rättvisa arbetsvillkor, föreningsfrihet, kollektivavtal samt hälsa och säkerhet
på arbetsplatsen.
Tidigare led och
senare led
Kort, medel
och lång sikt
80–81
ESRS S2 LIKABEHANDLING OCH LIKA MÖJLIGHETER FÖR ALLA I VÄRDEKEDJAN
Potentiell negativ påverkan Balder kan potentiellt ha en negativ påverkan genom bristande likabehandling och mångfald bland arbetskraften i värde-
kedjan, särskilt när det gäller totalentreprenörer och underentreprenörer vid nyproduktion, ombyggnation eller renovering.
Detta om fattar rättvis ersättning, lika lön för lika arbete, mångfald, utbildning samt frågor om våld, diskriminering och
trakasserier på arbetsplatsen.
Tidigare led och
senare led
Kort, medel
och lång sikt
80–81
ESRS S3 LOKALPÅVERKAN OCH OMRÅDESUTVECKLING
Faktisk positiv påverkan Genom Balders affärsmodell att äga, utveckla och förvalta fastigheter har bolaget en faktisk positiv påverkan på samhällens
ekonomiska, sociala och kulturella rättigheter i berörda samhällen. Påverkan sker genom att bidra till fler bosder och lokaler
till samhällen i stort, och inom socioekonomiskt utsatta områden i synnerhet, samt genom att erbjuda utbildning och syssel-
sättning i förvaltningen.
Egen verksamhet
och senare led
Kort, medel
och lång sikt
82–83
GOVERNANCE
Väsentlig påverkan, risk eller möjlighet Beskrivning Värdekedja Tidsram Sida
ESRS G1 FÖRETAGSKULTUR
Potentiell risk I ett stort fastighetsbolag som Balder finns en potentiell risk att medarbetare eller samarbetspartners inte följer bolagets
värderingar eller styrdokument, vilket kan leda till svagare intern styrning och kontroll, negativ företagskultur och ökad risk
för lag överträdelser, böter och skadat rykte.
Tidigare led,
egen verksamhet,
senare led
Kort, medel
och lång sikt
8587
ESRS G1 KORRUPTION OCH MUTOR
Potentiell negativ påverkan Balder verkar inom en bransch där det finns en potentiell risk för negativ påverkan på medarbetare och samarbetspartners
vid incidenter som involverar oegentligheter, korruption, utpressning, mutor, bestickning eller insiderhandel. Det finns även
en risk för bristande affärsetik, inklusive bedrägeri, vilket kan leda till böter och skadat rykte.
Tidigare led, egen
verksamhet och
senare led
Kort, medel
och lång sikt
8587
G
Forts. Social
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING
HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
45 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
7.2 Öka andelen förnybar energi i världen
All el som köps in till fastigheterna i Sverige
är grön el och Balder äger även flera vind-
kraftverk i Sverige. I allt fler fastigheter instal-
leras också solceller och laddstationer.
11.6 Minska städers miljöpåverkan
Lösningar för ökad mobilitet, som närhet till
kollektivtrafik, cykelvägar och elbilspooler
prioriteras i utvecklingen av fastigheter och
områden, liksom grönområden och yta för
hälsa och rekreation. Balder arbetar också för
att främja en effektiv avfallshantering och
minskad nedskräpning genom att hålla rent
och fint i områdena.
7.3 Fördubbla ökningen av energi effektivitet
Balder har ett starkt fokus på effektiv energi-
användning och arbetar kontinuerligt med
driftoptimering och effektivisering, bland
annat genom injustering eller byte av
11.1 Säkra bosder till överkomlig kostnad
Balder tar en aktiv roll i utvecklingen av hela
områden och stadsdelar. Genom att bygga
nya bostäder med blandade upplåtelse-
former bidrar Balder till att utveckla bostads-
områden och öka tryggheten.
8.6 Främja ungas anställning, utbildning
och praktik
Ett antal ungdomar som bor i bolagets om-
råden anställs som sommarjobbare varje år.
Balder erbjuder också möjlighet till arbets-
livserfarenhet och praktik till studenter på
fastighetsrelaterade utbildningar och inom
ramen för olika lokala initiativ.
8.8 Skydda arbetstagarnas rättigheter och
främja en trygg och säker arbetsmiljö för alla
Balder strävar efter ökad mångfald och jäm-
likhet och en god arbetsmiljö, där alla behand-
las lika och erbjuds möjligheter till utveckling.
I bolagets standardavtal finns uttryckliga
krav på att leverantörer ska följa de interna-
tionella konventioner som ligger till grund för
Balders uppförandekod.
8.4 Förbättra resurseffektiviteten
i konsumtion och produktion
Balder strävar efter hållbara inköp, att följa
upp leverantörer och att handla lokalt där så
är möjligt. Bolaget arbetar kontinuerligt för
att minska mängden avfall och öka åter-
vinningen samt utveckla cirkulära flöden i
byggprocessen.
11.3 Inkluderande och hållbar urbanisering
En blandning av arbetsplatser och bostäder
ger fler arbetsmöjligheter i lokalt och skapar
nya mötesplatser. Balder arbetar sedan
många år med särskilda insatser i bolagets
bostadsområden och har dedikerade områ-
desutvecklare på plats i flera fastighetsområ-
den i Sverige.
Agenda 2030 är vägledande i arbetet för att den
globala utvecklingen ska vara långsiktigt hållbar.
ringslivet har en viktig roll att spela, inte minst
bygg- och fastighetssektorn.
År 2019 signerade Balder Global Compact för
att stödja och implementera de tio principerna om
mänskliga rättigheter, arbetsrättsliga frågor, miljö
och antikorruption.
Balder arbetar för att bidra till att FN:s globala
hållbarhetsmål ska nås och har valt ut sex av de 17
målen som bedömts vara mest relevanta för bola-
gets verksamhet och där bolaget har störst möjlig-
het att påverka. För att ytterligare koppla dessa till
bolagets verksamhet har även de underliggande
delmålen analyserats, för att identifiera de områ-
den r bolaget har störst möjlighet att bidra till att
målen ska uppfyllas.
BALDERS ARBETE MED
FN:S GLOBALA HÅLLBARHETSMÅL
11. HÅLLBARA STÄDER OCH SAMHÄLLEN
7. HÅLLBAR ENERGI FÖR ALLA
8. ANSTÄNDIGA ARBETSVILLKOR OCH EKONOMISK TILLVÄXT
ventilations aggregat, byte av värmesystem,
tilläggsisolering och liknande åtgärder.
Balders målsättning är 2% energieffektivi-
sering per kvadratmeter årligen.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
46 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
13.1 Stärka motståndskraften mot och
anpassningsförmågan till klimat relaterade
katastrofer
Balder utvecklar kontinuerligt kartläggning
av klimatrelaterade risker och möjligheter
i enlighet med rekommendationerna från
Taskforce on Climate-related Financial
Disclosures. Bolaget genomför även klimat-
risk analyser på byggnadsnivå i linje med
EU-taxonomins riktlinjer.
12.4 Ansvarsfull hantering
av kemikalier och avfall
Balder strävar efter att minimera mängden
kemikalier och avfall, att använda mindre
skadliga material samt beakta försiktighets-
principen vid materialval och kemikalie-
hantering.
12.5 Minska mängden avfall markant
För att främja hållbar konsumtion och produk-
tion, strävar Balder efter en varsam konsum-
tion av material, med fokus på ökad åter-
vinning. Hyresgäster uppmuntras också att
9.2 Främja inkluderande och hållbar
industrialisering
Balder stödjer hållbar industrialisering och
innovation och arbetar kontinuerligt med
effektivare resursanvändning.
13.3 Öka kunskap och kapacitet för
att hantera klimatförändringar
Bolagets vetenskapsbaserade klimatmål vali-
derades av Science Based Target initiative
i februari 2024. En färdplan har utarbetats
under året för att tydliggöra vilka klimatut-
släppsreducerande åtgärder verksamheten
behöver genomföra samt aktiviteter som
krävs för att utvecklas i linje med Parisavtalet.
I den fortsatta kartläggningen av klimat -
relaterade risker och möjligheter har Balder som mål-
sättning att bland annat utarbeta fler handlingsplaner
på fastighetsnivå, i respektive bolag och utifrån regio-
nala förutsättningar, samt att säkerställa att medarbe-
tare har relevanta kunskaper inom området.
9.4 Uppgradera all industri och
infra struktur för ökad hållbarhet
Balder strävar också efter att öka andelen
återvunnet och återbrukat material både vid
renovering och nybyggnation samt öka an-
vändandet av ny teknik bland annat genom
9. HÅLLBAR INDUSTRI, INNOVATIONER OCH INFRASTRUKTUR
12. HÅLLBAR KONSUMTION OCH PRODUKTION
13. BEKÄMPA KLIMATFÖRÄNDRINGARNA
källsortera och på olika sätt öka återvinningen. Bolaget
kommer även fortsättningsvis att öka nivån på åter-
användning och återvinning exempelvis i renoverings-
projekt för att bidra till en ökad cirkularitet samt arbeta
för att öka graden av källsortering och återbruk.
ökad digitalisering av fastigheter. Såväl i förvaltningen
som vid nybyggnation är bolaget beroende av trans-
porter, och det pågår ett ständigt arbete för att optimera
dessa så mycket som möjligt för att minska miljöpå-
verkan ytterligare.
BALDERS ARBETE MED FN:S GLOBALA HÅLLBARHETSMÅL
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING
HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
47 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
MILJÖMÄSSIG
HÅLLBARHET
Genom sin verksamhet har Balder en spridning av på-
verkan och risk, både faktisk och potentiell, kopplat till
klimat och miljö. Detta sker både i den egna verksam-
heten samt uppströms och nedströms i värdekedjan.
I alla led ska bolagets hållbarhetsarbete begränsa den
negativa påverkan och minimera risken. Störst möjlig-
het till kontroll finns inom den egna verksamheten.
I syfte att skapa så stor effekt som möjligt fokuseras
arbetet till de områden som bedömts som mest
väsentliga. Dessa områden utgörs av klimatföränd-
ringar, energi, vatten, biologisk mångfald och eko-
system, samt resursanvändning och cirkulär ekonomi.
För mer information om det övergripande förfar-
andet för den dubbla väsentlighetsanalysen, se sida
41–45.
KAPITLET BESKRIVER BALDERS HÅLLBARHETS
ARBETE KOPPLAT TILL:
Klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Begränsning av klimatförändringar
Energi
Vatten
Biologisk mångfald och ekosystem
Resursanvändning och cirkulär ekonomi
EU-taxonomin
STYRDOKUMENT OCH POLICYER
Hållbarhetspolicy
Transport- och resepolicy
Uppförandekod för medarbetare
Uppförandekod för samarbetspartners
Samtliga policyer är föremål för årlig revision och antas
av Balders styrelse.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
48 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ANPASSNING TILL KLIMATFÖRÄNDRINGAR
VERKAN, RISKER OCH MÖJLIGHETER
Bolaget ser potentiell risk kopplat till klimatrelaterade
omställningsrisker, på medellång och lång sikt, i den
egna verksamheten samt uppströms och nedströms i
värdekedjan. Risken härleds från begränsad omställ-
ning relaterat till klimatförändringar och inkluderar
potentiellt ökade kostnader för växthusgasutsläpp,
ökade krav på rapportering, förändrade regelverk,
förändrad efterfrågan, beteenden och preferenser
hos kunder, kostnader relaterade till investeringar
i ny teknik och ökade priser på material. Allt detta
skulle kunna leda till minskade intäkter, ökade gene-
rella kostnader, begränsad tillgång till kapital och
skadat rykte.
Det huvudsakliga arbetet med att identifiera klimat-
relaterade fysiska risker på byggnads- och fastighets-
nivå genomförs inom ramen för klimatriskanalyser
kopplat till kravet på att inte orsaka betydande skada
för anpassning till klimatförändringar i EU-taxonomin.
Inga kostnader har kopplats till de åtgärder som krävs
för att förebygga fysiska klimatrelaterade risker. Mer
genomgående information om metodiken för
klimatriskanalyser och tillhörande utfall presenteras
senare i detta avsnitt.
För mer information om påverkan, risker och möjlig-
heter, se Balders dubbla väsentlighetsanalys på sida
41–45.
Utöver den analys som gjorts i den dubbla väsentlig-
hetsanalysen rapporterar bolaget också enligt Task
Force on Climate-Related Financial Disclosures (TCFD),
vilket inkluderar scenarioanalys och potentiella klimat-
relaterade fysiska risker och omställningsrisker. För
mer information om bolagets TCFD-rapportering, se
sida 51.
STRATEGI
Balder utvärderar kontinuerligt risker som kan uppstå
till följd av klimatförändringar och analyserar samtidigt
KLIMATFÖRÄNDRINGAR
Att kartlägga risker och möjligheter är en viktig del av Balders arbete för att anpassa och
stärka fastighetsbeståndet mot effekterna av klimatförändringar. Balder följer metoden som
fastställts i EU-taxonomin och inkluderar screening och kategorisering, sårbarhetsanalyser
samt åtgärdsplaner.
organisationens motståndskraft och förmåga att han-
tera dessa risker. Detta arbete har fördjupats i sam-
band med EU-taxonomin. Fokus i arbetet ligger på att
säkerställa fastighetsbeståndets motståndskraft mot
effekterna av klimaträndringar på både kort och lång
sikt. Balder ser också möjligheter i fysisk klimatanpass-
ning av fastigheter. Detta kan ske genom exempelvis
att hårdytor konverteras till grönytor, öppen dag-
vattenhantering och etablering av gröna tak. Sådana
åtgärder kan också ge upphov till ökad kundnytta och
trivsel.
I bolagets hållbarhetspolicy tydliggörs arbetet och
ambitionen kring klimatanpassning. Bolagets huvud-
sakliga målsättning är att genomföra klimatriskanaly-
ser för fastighetsbeståndet. Klimatanpassning lyfts
även i ett bredare perspektiv i policyns målttningar
kopplat till mål om biologisk mångfald och miljöcerti-
fieringar. För mer information om bolagets policyer,
sesida 37–38.
ÅTGÄRDER
Inom Balders fastighetsutveckling och löpande förvalt-
ning finns det flera exempel på insatser som genom-
förts i syfte att bygga motståndskraft i bolagets fastig-
hetsbestånd och för att minimera de klimatrelaterade
fysiska riskerna.
Nedan följer en lista över bolagets pågående nyckel-
åtgärder kopplade till anpassning till klimatförändringar:
Klimatriskanalys av byggnader
Klimatanpassning inom verksamheten
Klimatriskanalys av byggnader
Balder arbetar aktivt med att hantera de risker som
medföljer klimatförändringar. Exempel på klimatrisker
som kan påverka byggnader är översvämning från
skyfall, värmestress eller skred.
Arbetet omfattar bland annat klimatriskanalyser av
Balders fastighetsbestånd. Genomförandet och arbe-
tet med klimatriskanalyser genomförs av vardera kon-
soliderat bolag. Dessa klimatriskanalyser följer den
metod som fastställts i EU-taxonomin och utförs i tre
steg: klimatriskscreening (steg A), sårbarhetsanalys
(steg B) och framtagande av åtgärdsplaner (steg C),
sesida 50. Genomförande av klimatriskanalyser görs
löpande och vid behov. Implementering av åtgärdspla-
nerna ska ske inom fem år efter att de har tagits fram.
De första fastigheterna planeras ha implementerade
åtgärdsplaner till slutet av 2027.
Under 2024 har Balder fortsatt arbetet med att upp-
rätta fullständiga klimatriskanalyser för byggnader i
fastighetsportljen. I tabellen på sida 50 redors i
vilken utsträckning Balders fastighetsportfölj har
genomgått klimatriskanalyser från 2022 fram till 2024,
och antalet som genomgått respektive steg av klimat-
riskanalysen.
Balder har valt att prioritera en fullständig analys av
de byggnader som också är förenliga med EU-taxono-
min. Detta beror på att en fullständig klimatriskanalys
(enligt steg A–C) är ett av de grundläggande kraven
för att byggnader ska klassas som förenliga med EU-
taxonomin.
Klimatanpassning inom verksamheten
Det är viktigt att minimera utsläpp i verksamheten,
men också väsentligt att hantera de risker som följer
klimatförändringar. Därför arbetar Balder proaktivt
med klimatanpassning för att stärka verksamhetens
motståndskraft. Exempel på åtgärder som genomförts
inom verksamheten är anläggning av gröna tak, instal-
lation av avstängningsbara golvbrunnar och bakvat-
tenstopp, men även förvaltningsarbete i form av ron-
deringar och skötsel av utemiljö.
Åtgärder kopplade till allmän klimatanpassning inom
verksamheten görs vid behov och sker främst inom lo-
kala förvaltningsorganisationer. Typerna av åtgärder kan
skilja sig åt beroende på verksamhetsland och bolag.
TT OCH MÅL
Till Balders koncernövergripande klimat- och miljömål
hör att genomföra klimatriskanalyser för fastighetsbe-
ståndet och arbeta med klimatanpassning för att skapa
en motståndskraftig verksamhet. Målet har inget
basår, men arbetet påbörjades 2022 och har fortlöpt
sedan dess.
I tabellen på sida 50 presenteras utfallet på både fast-
ighets- och byggnadsnivå, uppdelat per land. Då de tre
stegen följer på varandra innebär det att en byggnad
som genomgått steg C eller steg B också genomgått
föregående steg. En fastighet kan innehålla flera bygg-
nader. Totalt har 723 fastigheter screenats för klimat-
risker, 283 har genomgått en sårbarhetsanalys och 269
fastigheter har fått en preliminär åtgärdsplan upprättad.
Av totalt 1 962 fastigheter i koncernen har 37% genom-
gått klimatriskscreening. Storbritannien och Tyskland
ingår inte i sammanställningen då inga klimatriskanaly-
ser har genomförts. Antalet byggnader som genomgått
klimatriskanalys i beståndet har ökat. Detta beror på att
fler analyser har genomförts i Sverige, Finland och
Norge. Antalet analyserade fastigheter har minskat till
följd av rättelse av föregående års sammanställning,
vilket har lett till justering.
Arbetet med att genomföra fullständiga klimatrisk-
analyser för återstående del av beståndet fortsätter
framgent.
FN:S GLOBALA HÅLLBARHETSMÅL KOPPLAT TILL
BALDERS HÅLLBARHETSARBETE
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
49 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
KLIMATFÖRÄNDRINGAR / ANPASSNING TILL KLIMATFÖRÄNDRINGAR
ANTAL KLIMATRISKANALYSER AV FASTIGHETER OCH BYGGNADER 2022–2024
Sverige
1)
Danmark Finland
2)
Norge Totalt 2022–2024
Andel av fastig-
hetsbestånd, %
Fastigheter Byggnader Fastigheter Byggnader Fastigheter Byggnader Fastigheter Byggnader Fastigheter Byggnader
Steg A: Klimatriskscreening 564 1 660 21 107 136 253 2 2 723 2 022 37
Steg B: Sårbarhetsanalys 124 194 21 107 136 253 2 2 283 556 14
Steg C: Åtgärdsplan 121 180 19 102 127 244 2 2 269 528 14
1) Statistik för Sverige 2023 har reviderats då intressebolag och joint ventures felaktigt inkluderades i föreende års redovisning av fastigheter som genomgått klimatriskanalys. Antalet fastigheter har korrigerats till 564 (759) i steg A,
194 (200) byggnader och 124 (98) fastigheter i steg B, samt 180 (172) byggnader och 121 (91) fastigheter i steg C. Ökningen inkluderar också ytterligare byggnader som under året genomgått klimatriskanalys.
2) Statistik för Finland 2023 har reviderats då nya uppgifter har inkommit för två av de finska bolagen. Antal fastigheter har korrigerats till 136 (75) och antalet byggnader till 253 (97) i steg A och B, samt till 127 (65) fastigheter och
byggnader till 244 (87) i steg C. Ökningen inkluderar också ytterligare byggnader som under året genomgått klimatriskanalys.
STEG A
Screening och kategorisering av klimatrisker
En klimatriskscreening innebär att en byggnad utvärderas utifrån
ett antal klimatrisker som den kan vara exponerad för. Klimatrisk-
screeningen genomförs med hjälp av geografiska data för en
uppttning av både kroniska och akuta klimatrisker, vilka definie-
ras i EU-taxonomin. De risker som screenas är översvämning i
samband med skyfall, översvämning från sjöar och vattendrag,
översvämning vid havsnivåhöjning och högvattenhändelse i
havet, värme, skred och ras, erosion och mark- och skogsbrand.
De vanligaste klimatriskerna för Balders fastighetsbestånd är
skyfall, värmerelaterade risker, ras och skred.
Två scenarier, representative concentration pathway (RCP), för
utsläpp av växthusgaser används vid analysen: RCP 4.5 och RCP
8.5. RCP 4.5 motsvarar att utsläppen av växthusgaser ökar något
för att sedan kulminera runt år 2040. RCP 8.5 motsvarar att fram-
tida utsläpp kommer att likna dagens utsläpp. Klimatprojektio-
nerna som används bör göras på minst 1030 år för större investe-
ringar, vilket efterlevs då beräknad livslängd hos byggnader
överstiger 30 år.
Vid bedömning delas exponering mot klimatriskerna upp i olika
skalor, vilket kan skilja sig beroende på datatillgång och geogra-
fisk plats.
De byggnader som har tillräckligt hög risk utvärderas även i steg
B, sårbarhetsanalys. Om en enskild byggnad på en fastighet anses
vara exponerad mot en klimatrisk anses hela fastigheten vara ex-
ponerad för risken.
STEG B
Sårbarhetsanalys
För de byggnader som har en tillräckligt hög riskklassning, gente-
mot någon av de utvärderade klimatriskerna, genomförs också
rbarhetsanalyser. En byggnad som inte har, eller har mycket låg,
exponering mot de utvärderade klimatriskerna genomgår inte sår-
barhetsanalysen. Även om en byggnad enbart är exponerad gent-
emot en enda klimatrisk inkluderas den ändå i steg B.
En sårbarhetsanalys innefattar att utvärdera hur sårbar en bygg-
nad är gentemot de klimatrisker den är exponerad för. Sårbarhe-
ten resulterar i en samlad bild av vilka åtgärder som kan behövas
för att göra en byggnad mer motsndskraftig mot klimatrelate-
rade risker.
Ett exempel på sårbarhet kan vara en byggnad som ligger lågt
placerad i anslutning till ett vattendrag och att byggnaden inte
är anpassad eller förberedd på en möjlig översvämning. Då finns
en potentiell risk att byggnaden tar skada av den risk som den är
exponerad för. Det kan då krävas omfattande reparationer för att
återställa dess bruklighet.
Fastigheternas sårbarhet utvärderas per klimatrisk de är expo-
nerade för och sårbarheten har bedömts på en tregradig skala:
”låg sårbarhet, ”medel sårbarhet” och ”hög sårbarhet. För de
fastigheter som bedöms ha en ”medel sårbarhet” eller ”hög sår-
barhet” behöver en åtgärdsplan tas fram. Graden av sårbarhet
styr också vilka åtgärder som ska ingå i åtgärdsplanen. Byggnader
med ”låg sårbarhet” kräver inte att en åtgärdsplan upprättas.
STEG C
Åtgärdsplan
Åtgärdsplaner upprättas för de fastigheter som klassats som ex-
ponerade för risk och som i nuläget bedöms vara sårbara gente-
mot dessa klimatrisker. Det strategiska arbetet bygger på plane-
ring och styrning, som sedan ligger till grund för att driva det
operativa arbetet framåt. Det innebär bland annat planering av
åtgärder som Balder behöver vidta och hur de kan genomföras för
att säkerställa klimatanpassning för fastigheten.
Åtgärdsplanerna innehåller åtgärder för att öka motståndskraf-
ten mot klimatförändringar på både lång, medellång och kort sikt.
De innehåller åtgärdsförslag som kan inkluderas i daglig verksam-
het som en del av ronderingar samt åtgärder som kräver större
ingrepp i byggnaden. Exempel på åtgärder som kan genomföras
är att täta källarfönster och källardörrar, leda bort vatten som kan
nå garage för att undvika skador vid översvämningar och kraftig
nederrd, samt utöka mängden grönyta eller anlägga gröna tak.
Arbetet är omfattande avseende tid och resurser och organisa-
tionen är i startgroparna för implementering de kommande åren.
I dagsläget arbetar Balder med att utarbeta interna processer för
dessa åtgärdsplaner. Under de kommande åren kommer Balder
kontinuerligt implementera åtgärdsplaner för exponerade och
rbara byggnader för att möta kravet på implementering inom
fem år efter planernas upprättande, i enlighet med EU-taxonomin.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
50 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
KLIMATRELATERADE RISKER
ENLIGT TCFD
För att utvärdera risker och möjligheter kopplade till
klimatförändringar har Balder officiellt tagit ställning
för att stödja och följa rekommendationerna i Task-
force on Climate-related Financial Disclosures (TCFD),
och arbetar för att implementera rekommendatio-
nerna inom de områden som ingår. Balder kommer att
fortsätta arbetet med risker och möjligheter i enlighet
med TCFD:s senaste rekommendation. Detta innebär
framförallt fortsatt arbete med att förfina analysen på
fastighetsnivå och identifiera konkreta åtgärder för
varje byggnad. De scenarion som används i TCFD-
rapportering är RCP 2.6, vilket utgår från att koldioxid-
utsläpp kulminerar omkring år 2020, samt RCP 8.5,
vilket motsvarar fortsatt höga utsläpp av koldioxid.
För mer information om bolagets övriga risker och
möjligheter, se sida 97–101.
RISKER
RCP 2.6
Ökade energikostnader, i form av exempelvis
ökade utsläppsbegränsningar
Myndighetsbeslut, exempelvis ökade skatter
och ökade krav på omställning
Ökade fastighetskostnader, exempelvis för att
anpassa fastigheter efter hårdare regelverk
kring energislag och utsläpp samt för att byta
ut gammal teknik
Ökade krav på rapportering av utsläpp
Ökade kostnader för att byta ut fossila
bränslen i driftsbilar
RCP 8.5
Fysiska effekter på fastigheter, exempelvis över -
svämningar, höjning av havsnivåer, värmeböljor
och annat extremt väder
Ökade försäkringskostnader för fastigheter i risk-
zoner
Osäkerhet kring marknadsutveckling och ökade
krav eller förändrade preferenser från kunder
Risk att fastigheter blir obrukbara, vilket leder till
intäktsbortfall
Ökade kostnader för sanering/renovering av
fastigheter
Ökade kostnader för kyla
MÖJLIGHETER
Lägre energianvändning i mer effektiva
byggnader
Ökad användning av energikällor med lägre
utsläpp
Ökad produktion av egen förnybar energi,
exempelvis solceller
Mer effektiva transporter
Ökad återvinning
Högre värdering av certifierade fastigheter
Förmånligare finansiering av gröna tillgångar
Identifierade risker och möjligheter
I det arbete som hittills gjorts enligt TCFD:s rekommendationer har följande risker och möjligheter identifierats:
RAPPORTERING ENLIGT TCFD
Styrning Strategi Riskhantering Mål och mätetal
Styrelsens överblick av klimatrelaterade risker
och möjligheter.
Sida 37–38
Identifierade klimatrelaterade risker och
möjligheter på kort, medellång och lång sikt.
Sida 4951
Process för att identifiera, bedöma och åtgärda
klimatrelaterade risker.
Sida 47, 4951, 65
Mätetal för att utvärdera klimatrelaterade
risker och möjligheter.
Sida 4950, 101
Ledningens roll vid analys och hantering av
klimatrelaterade risker och möjligheter.
Sida 37–38
Påverkan av klimatrelaterade risker och
möjligheter på organisationens verksamhet,
strategi och finansiella planering.
Sida 4951, 65
Organisationens process för att hantera
klimatrelaterade risker.
Sida 47, 4951
Rapportering av Scope 1, Scope 2 och
Scope 3, inklusive relaterade risker.
Sida 5455
Organisationens motståndskraft i relation till
olika klimatrelaterade scenarion.
Sida 49–51
Integrering av hantering av klimatrelaterade
risker i organisationens övergripande risk-
hantering.
Sida 101
l och utfall för hantering av klimat-
relaterade risker och möjligheter.
Sida 4950, 65
KLIMATFÖRÄNDRINGAR / ANPASSNING TILL KLIMATFÖRÄNDRINGAR
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING
HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
51 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
BEGRÄNSNING AV KLIMATFÖRÄNDRINGAR
VERKAN, RISKER OCH MÖJLIGHETER
Bygg- och fastighetssektorn står för en stor mängd av
världens totala växthusgasutsläpp, bland annat på
grund av användandet av koldioxidintensiva material
ibyggandet.
Balders verksamhet har faktisk negativ påverkan
påkort, medellång och lång sikt, genom växthusgas-
utsläpp i den egna verksamheten samt uppströms och
nedströms i värdekedjan. I den egna verksamheten
innefattas både direkta och indirekta utsläpp relaterat
till exempelvis egen värmeproduktion, energianvänd-
ning och företagsfordon. I värdekedjan innefattas
indirekta växthusgasutsläpp i leverantörsled och hos
kunder, genom exempelvis nyproduktion, ombygg-
nads- och renoveringsprojekt.
Bolagets bedömning i väsentlighetsanalysen utgår
från en kvalitativ granskning, men tar även avstamp i
bolagets klimatbokslut från 2022.
För mer information om den dubbla väsentlighets-
analysen, se sida 41–45.
STRATEGI
Bolagets arbete med att begränsa klimatförändringar
styrs av flera policyer i bolagets styrdokumentsportfölj.
Hållbarhetspolicy
I bolagets hållbarhetspolicy tydliggörs arbetet och
målsättningarna kring begränsning av klimatföränd-
ringar. Policyn hänvisar till bolagets vetenskapsbase-
rade klimatmål, men även till andra målsättningar som
relaterar till klimatbegränsning inom organisationen.
lsättningar är bland annat att fasa ut fossila bräns-
len i verksamheten, prioritera förnybara källor för
energi och transporter, miljöcertifiera byggnader
och skapa goda förutsättningar för fossilfria och miljö-
vänliga transporter för kunder och medarbetare. Andra
mål är att reducera energi- och vattenanvändning
ibolaget, öka mängden förnybar energiproduktion,
reducera avfallsmängder och öka sorterings- och åter-
bruksgrad. Fokuset i hållbarhetspolicyn är att påverka
de utsläpp som bolaget har direkt kontroll över i den
egna verksamheten.
För mer information om bolagets hållbarhetspolicy,
se sida 37–38.
Policy för transport och resor
Balders policy för transport och resor förklarar bola-
gets hållning till hur tjänsteresor ska genomföras. Poli-
cyn syftar till att minska belastningen på miljön och lyf-
ter prioriteringsordning för olika färdmedel.
Uppförandekod för samarbetspartners
och för medarbetare
I uppförandekoden för samarbetspartners tydliggörs
det att bolagets samarbetspartners förväntas kontinu-
erligt förbättra sitt miljöarbete i syfte att minska verk-
samhetens negativa påverkan. Detta ska ske genom att
arbeta mer resurseffektivt, beakta försiktighetsprinci-
pen vid materialval, minimera klimatpåverkan genom
att fasa ut fossila bränslen samt minska verksamhetens
energi- och vattenförbrukning.
I uppförandekoden för medarbetare beskrivs hur
bolagets egna medarbetare förväntas agera. Även i
denna kod inkluderas ansvar för miljön och att samtliga
medarbetare ska vara delaktiga och sträva efter att
minska bolagets miljöbelastning så långt det är möjligt.
Mer information om bolagets policyer finns på sida
37–38.
För att nå uppsatta mål och minska utsläpp av växthusgaser har Balder utarbetat en klimat-
färdplan. Med gröna avtal och hållbara transporter samt mål som inkluderar hela värdekedjan
arbetar bolaget för att minska utsläppen på bred front. Klimatfärdplanen följer Parisavtalet
och bolaget siktar på att halvera utsläppen till 2030 och nå nettonollutsläpp till 2045.
KLIMATFÖRÄNDRINGAR
Klimatfärdplan
För att nå klimatmålen har Balder tagit fram en klimat-
färdplan med potentiella åtgärder bolaget kan genom-
föra, uppdelat på olika områden, för att minska sina
utsläpp. Bolagets klimatmål godkändes av Science
Based Targets initiative (SBTi) i februari 2024. Genom
denna validering ligger bolagets klimatmål i linje med
Parisavtalets 1,5-gradersmål.
Denna klimatfärdplan förtydligar hur bolaget ska
uppnå klimatmålet om att halvera utsläppen till 2030
och att nå nettonollutsläpp 2045 och bygger på bola-
gets basårsberäkningar från 2022. Färdplanen god-
kändes av bolagets styrelse i februari 2024. Klimatfärd-
planen tar hänsyn till organisk årlig tillväxt, avseende
total uthyrningsbar yta vilket inbegriper ökad energi-
användning, till följd av fortsatt nyproduktion och för-
värv av fastigheter.
I grafen visas prognosen för bolagets utsläpp, inklu-
sive tillväxt och utsläppsminskningar, fram till 2045. En
närmare beskrivning av åtgärder följer nedan. Med den
nuvarande utformningen av klimatfärdplanen når bola-
get inte klimatmålet för 2045 om inte marknaden för-
ändras med fler klimat smarta alternativ inom byggna-
tion. Detta beror till stor del på att vissa åtgärder inte
anses vara möjliga att implementera i någon större ut-
sträckning fram till 2030. Dessutom är prognosen fram
till 2045 osäker och kommer sannolikt vara föremål för
revidering efter 2030.
FÄRDPLAN KLIMATMÅL
Potentiella utsläppsminskningar (ton CO
2
e) fram till 2045, inklusive naturlig tillväxt
–8%
23%
10%
–59%
–55%
145%
100%
100
60
40
20
0
80
160
%
140
120
Nettonollmål 2045
Övriga åtgärder
Utsläpp efter åtgärder 2045
Utsläpp basår 2022
Utsläpp efter tillväxt 2045
Byggnationsåtgärder
Energiåtgärder
Basår 2022
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
52 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Bolaget arbetar i dagsläget inte med någon form
avväxthusgasupptagning eller internprissättning
påkoldioxid.
Implementering av klimatfärdplan
Bemningen av effekt på åtgärder och deras imple-
menteringsgrad bygger både på en kvalitativ bedöm-
ning gjord av intern expertis, samt aktuell forskning på
området. Prioritering av införda åtgärder görs, där
färdplanen i första hand prioriterar åtgärder för reduk-
tion och återanvändning, därefter åtgärder för substi-
tution och slutligen passiva åtgärder. Åtgärderna som
inkluderas i färdplanen utvärderas inte från kostnad
utan utifrån möjlig implementeringsgrad fram till 2030
respektive 2045. Åtgärderna delas upp i tre områden:
åtgärder kopplade till byggnation och material, åtgär-
der kopplade till energi och övriga åtgärder.
Fastighetsutveckling utgör en stor del av bolagets
klimatavtryck. Det innebär att bolaget kommer behöva
ha ett stort fokus på dessa utsläpp, med betoning på
materialval och materialeffektivitet. Åtgärder kopplade
till byggnation och material delas upp i åtgärder rörande
produktfas och åtgärder rörande transporter och
bygg verksamhet. I produktfasen inkluderas åtgärder
rörande att minska mängden utsläppsintensiva material,
ökad återanvändning och återvinning och material-
substitution.
Åtgärder kopplade till energi inkluderar minskad en-
ergianvändning, återanvändning av energi samt ersätt-
ning av energi- och bränslekällor. Även investeringar
i bättre mät- och styrteknik inkluderas i färdplanen.
Som en del av åtgärder för energi inkluderas också en
allmän förbättring av energisystemet.
Slutligen, under övriga åtgärder inkluderas exempel-
vis åtgärder för tjänsteresor, avfall, investeringar samt
åtgärder för servicebilar.
Klimatfärdplanen är det första steget mot att nå bola-
gets klimatmål, och beskriver vilka övergripande åtgär-
der som behöver utras i ett bredare perspektiv. Då
arbetet med klimatfärdplanen fortfarande är i ett tidigt
skede har inga kvantifieringar ännu gjorts över bety-
dande investeringar som kommer krävas för att ge-
nomföra denna.
På sida 55 presenteras en tabell med utsläpp av
växthusgaser samt utsläppsreduktion som krävs för
att arbeta gentemot klimatmålen för 2030 och 2045.
ÅTGÄRDER
Bolaget genomför flera åtgärder kopplat till att
begränsa påverkan på klimatet, i linje med bolagets
klimatfärdplan, samt att underlätta beteendeföränd-
ringar hos hyresgäster. Åtgärder samordnas delvis på
koncernnivå, men sker även inom ramen för respektive
lokal förvaltningsorganisation i bolagets verksamhets-
länder.
Nedan följer en lista över bolagets pående och
löpande nyckelåtgärder kopplade till begränsning
avklimatförändringar:
Bolagsspecifik klimatfärdplan
Utfasning av fossila bränslen
Gröna bilagor för kommersiella hyreskontrakt
Hållbara och ansvarsfulla transporter
Bolagsspecifik klimatfärdplan
Bolagets styrelse har under 2024 godkänt koncernens
klimatfärdplan och arbetet med denna har påbörjats.
Som ett första steg har klimatfärdplanen brutits ner på
bolagsnivå och kommunicerats till samtliga konsolide-
rade bolag i koncernen. Denna nedbrytning har gjorts
då de olika bolagen i koncernen har variationer i sina
separata klimatbokslut beroende på typ av fastighets-
bestånd, storlek på fastighetsbestånd, geografier och
nationella faktorer såsom tillgång till förnybar energi.
Då bolagets klimatmål är uppdelat med ett delmål
för 2030 och ett slutligt mål för 2045 har bolaget valt
att börja fokusera på åtgärder som kan genomföras
fram till 2030. Balder har valt att initialt ta ansatsen
att varje konsoliderat bolag i koncernen har ansvar
för att genomföra åtgärder inom ramen för den egna
verksamheten.
I Sverige har exempelvis bolaget valt att börja foku-
sera på utsläpp till följd av energianvändning och ut-
släpp kopplade till fastighetsutveckling. I Finland har
ett dotterbolag tagit fram en egen klimatfärdplan
baserad på den koncerngemensamma med mer
konkreta åtgärder för verksamheten fram till 2030.
Exempel på åtgärder i denna färdplan är att utöka
mängden egenproducerad förnybar energi, öka
ngden inköpt förnybar elektricitet och skapa för-
utsättningar för hållbara transporter.
Utfasning av fossila bränslen
Bolaget har en mindre mängd fastigheter som använ-
der fossil uppvärmning i form av olja eller gas. Samti-
digt har Balder, i enlighet med hållbarhetspolicyn, satt
en ambition om att fasa ut fossila bränslen i verksam-
heten. Bolaget arbetar löpande med att fasa ut fossil
uppvärmning i sina fastigheter, vilket är en viktig åt-
gärd för att bolaget ska möta sitt klimatmål.
Gröna bilagor i kommersiella hyreskontrakt
Energianvändning från hyresgäster är en betydande
källa till Balders indirekta utsläpp i Scope 3. Hur bola-
gen inom Balderkoncernen arbetar med program för
att uppmuntra hyresgäster att göra hållbara val och
aktiviteter skiljer sig åt. Gröna bilagor läggs till i hyres-
kontrakt i Sverige och Norge. Totalt har bolaget 477
(275) gröna hyresavtal 2024.
I Sverige används gröna bilagor, även kallade gröna
avtal. Detta är kommersiella hyresavtal där hyresster
KLIMATFÖRÄNDRINGAR / BEGRÄNSNING AV KLIMATFÖRÄNDRINGAR
förbinder sig att bidra till vatten- och energibesparing,
avfallsminskning och ökad återvinning, hållbara trans-
porter, användning av ofarliga rengöringsprodukter
eller andra hållbara åtgärder. Sedan 2021 ska alla nya
kommersiella hyresavtal i Sverige ha en grön bilaga.
Hållbara och ansvarsfulla transporter
Utöver Balders ambition att fasa ut fossila bränslen i
den egna verksamheten, ska bolaget även verka för att
hyresster som bor och arbetar i Balders fastigheter
ges goda förutsättningar till miljövänliga och fossilfria
transporter. Som fastighetgare är det viktigt att
skapa förutsättningar för att optimera resande och
för hållbara transporter. Balder utvecklar såväl elbils-
pooler som cykelpooler och cykelverksder i nya fast-
igheter. Under året har Balder fortsatt att installera
laddplatser för elbilar för att underlätta omställningen
till fossilfria resor.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
53 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
INTENSITET VÄXTHUSGASUTSLÄPP
2024 2023
1)
Förändring, %
Intensitet per omsättning, kg CO
2
e/SEK
Totala växthusgasutsläpp per nettoomsättning
(lokalbaserad metod) 0,013 0,018 –40
Totala växthusgasutsläpp per nettoomsättning
(marknadsbaserad metod) 0,013 0,020 47
Intensitet per kvadratmeter, kg CO
2
e/ kvm
Scope 1 0,2 0,3 –25
Scope 2
2)
6 10 35
Scope 3 20 30 33
Scope 3, exklusive nyproduktion
3)
11 12 –7
Totalt, Scope 1, 2 och 3
27 41 –34
1) Statistik för utsläpp från fjärrkyla 2023 har korrigerats på grund av felaktig rapportering. Intensiteten per kvadratmeter för Scope 2 förändras
till 10 (8) och för totala utsläpp till 41 (38). Övriga utfall bibehålls oförändrade.
2) Avser lokalbaserad beräkningsmetod. Om marknadsbaserad beräkningsmetod används är utsläppen 5 kg CO
2
e/kvm (13 kg CO
2
e/kvm) i
Scope 2, motsvarande 60% minskning, och 26 kg CO
2
e/kvm totalt (44 kg CO
2
e/kvm), motsvarande 41% minskning.
3) Exkluderat Scope 3: Kategori 2: Kapitalvaror: Nyproduktion.
HÅLLBARHETSMÅL
Hållbara transporter
Utfall 2024 Utfall 2023
Genomföra insatser för hållbart resande
till och från fastigheterna
3 358 laddpunkter och
22,2 MW installerad effekt
2 418 laddpunkter och
8,6 MW installerad effekt
KLIMATFÖRÄNDRINGAR / BEGRÄNSNING AV KLIMATFÖRÄNDRINGAR
Till Balders koncernövergripande klimat- och miljömål
hör att minska bolagets utsläpp och uppnå nettonoll-
utsläpp 2045, fasa ut fossila bränslen och verka för att
ge kunder och medarbetare goda förutsättningar till
fossilfria transporter.
Hållbarhetsmål hållbara transporter
Bolaget har som mål att ge bättre förutsättningar till
fossilfria transporter för kunder och medarbetare.
Framsteg mot detta mål görs dels genom hänvisning
till utfallet av Scope 1-utsläpp kopplat till ägda och
leasade fordon i bolagets klimatbokslut, dels genom
uppföljning av antalet laddpunkter för el- och hybrid-
bilsladdning på eller i anslutning till bolagets fastig-
heter. Med laddpunkter avses uttag som möjliggör
laddning av el- och hybridfordon. En laddplats kan
därför ha flera laddpunkter.
Bolaget har 3 358 (2 418) laddpunkter fördelat mellan
Sverige, Danmark, Finland och Norge. Den installerade
effekten har ökat till följd av att fullständig information
inte fanns tillgänglig 2023, till skillnad från 2024, samt att
det pågår en kartläggning av laddpunkter i koncernens
bestånd. Delar av den installerade effekten beräknas
med schablon där den faktiska effekten inte är tillgänglig.
Ökningen beror också på utbyggnad av laddinfrastruktur.
TT OCH MÅL
FN:S GLOBALA HÅLLBARHETSMÅL KOPPLAT TILL
BALDERS HÅLLBARHETSARBETE
Hållbarhetsmål minskade växthusgasutsläpp
Balder har som målsättning att halvera utsläppen i
den egna verksamheten (Scope 1 och 2) till 2030,
med 2022 som basår, vilket innebär 50% minskning
av absoluta CO
2
e-utsläpp. Balder ska även mäta och
minska utsläppen i värdekedjan (Scope 3) samt minska
utsläppen med 55% per kvadratmeter till 2030. Bola-
get ämnar uppnå nettonollutsläpp i hela värdekedjan
(Scope 1, 2 och 3) till 2045, genom minskning med
90% jämfört med baret. De resterande 10% kan neu-
traliseras. Målet är godkänt av SBTi och är i linje med
Parisavtalets målsättning om att hålla den globala upp-
värmningen under 1,5 grader.
I tabeller på sida 5455 redovisas Balders växthus-
gasutsläpp, uttryckt i faktiska utsläpp och relativa
intensitetstal.
Bolagets totala utsläpp av växthusgaser har minskat
med 25% mellan år 2023 och 2024, vid beräkning med
lokalbaserad metod. Detta beror i stort på marknads-
effekter, som lett till reducerad takt inom nyproduktion
och projektutveckling. I jämförelse med basåret 2022
har bolagets totala utsläpp minskat med 27%. Nedan
följer beskrivning av utsläppskategorier som föränd-
rats kraftigt mellan 2023 och 2024.
Utsläpp i Scope 1 från egen uppvärmning har ökat
under året till följd av att bolaget har förvärvat fastighe-
ter i Finland som har fossil uppvärmning. Utsläpp från
företagsfordon har minskat. Detta beror på att flera
bolag i koncernen helt övergått till elfordon i den egna
fordonsflottan eller att fordon som tankar diesel har
övergått till att enbart tanka HVO.
Avseende Scope 2 har bolaget haft en minskning i
marknadsbaserade utsläpp från inköpt el. Denna för-
ändring härstammar från ett bolag i Finland och beror
på två faktorer. Under 2024 införskaffades ursprungs-
garanti som täcker stora delar av bolagets inköpta el i
Finland. Den emissionsfaktor som tidigare använts för
inköpt el från kärnkraft i Finland har beräknats med en
emissionsfaktor för residualmix under föregående pe-
rioder. Ingen omräkning av historisk data har gjorts för
denna inköpta el.
I Scope 3 ses minskning för Kategori 2: Kapitalvaror
och Kategori 11: Användning av såld produkt samt till-
hörande Kategori 12: Avfallshantering av såld produkt.
Kategori 2 är utsläpp som härrör från nyproduktion,
värdehöjande renoveringar och fastighetsförvärv.
Dessa utsläpp kan fluktuera mellan år beroende på
antal avslutade projekt, då bolaget redovisar samtliga
utsläpp från projektutveckling när byggnaden färdig-
ställts. Under 2024 har färre fastigheter färdigställts
jämfört med föregående år samt att de förvärv som
gjorts i koncernen bolag också varit sådana där Balder
inte är första ägare, något som resulterat i en minsk-
ning i Kategori 2. Kategori 11 och 12 rapporteras detta
år som 0 ton CO
2
e, då Balder inte varit första ägare för
någon av de avyttringar som gjorts under året.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
54 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
UTSLÄPP AV VÄXTHUSGASER OCH KLIMATMÅL
Retrospektivt (tillbakablickande) Milstolpar och målår (framåtblickande)
Utsläppskategorier i GHG-protokollet,
ton koldioxidekvivalenter (ton CO
2
e) Utsläppskälla Basår 2022
2023
1)
2024
Förändring
2023–2024, % Beräkningsmetod
2030 2045 Årligt mål, %
Scope 1 Direkta utsläpp
Egen värmeproduktion 793 415 712 72 Genomsnittsmetod 0 0 –13
Företagsfordon
2)
612 618 261 –58 Genomsnittsmetod 430 193 –4
Köldmedieläckage 79 343 257 –25 Leverantörsspecifik 93 125 2
Totalt Scope 1 1 484 1 375 1 231 –10 136 64 –11
Scope 2 Indirekta utsläpp
El 8 482 11 003 11 452 4 Hybrid 3 869 488 –7
Värme 50 103 36 602 31 150 –15 Hybrid 17 664 5 455 –8
Kyla 16 0,45 0,16 –65 Hybrid 18 25 2
Totalt Scope 2 – Lokalbaserat (LB) 58 601 47 605 42 602 –11 21 899 5 767 –8
Totalt Scope 2 – Marknadsbaserat (MB) 77 037 57 575 33 791 –41 Utvärderas ej i klimatfärdplanen
Scope 3 Övriga indirekta utsläpp
3.1 Inköpta varor och tjänster
3)
2 298 2 499 2 618 5 Genomsnittsmetod 1 750 906 –3
3.2 Kapitalvaror 117 267 116 318 67 521 –42 59 327 35 238 –6
Nyproduktion 58 679 102 641 51 966 –49 Genomsnittsmetod 28 966 16 441 –6
Ombyggnads- och renoveringsprojekt 13 056 12 445 6 910 –44 Kostnadsmetod 7 571 5 522 –5
Fastighetsförvärv – första ägare 45 532 1 232 8 644 602 Genomsnittsmetod 22 476 12 757 –6
3.3 Bränsle- och energirelaterade aktiviteter 4 725 12 513 14 059 12 Genomsnittsmetod 1 637 488 –8
3.4 Uppströms transport och distribution
4)
4 621 8 083 3 794 –53 Genomsnittsmetod 2 103 1 285 –7
3.5 Avfallshantering i egen verksamhet 1 082 1 656 1 832 11 Genomsnittsmetod 824 341 –3
3.6 Tjänsteresor 225 335 240 –28 Genomsnittsmetod 162 74 –3
3.7 Pendlingsresor 1 617 1 607 1 502 –7 Genomsnittsmetod 1 326 1 020 –2
3.8 Uppströms hyrda tillgångar 2 16 31 93 Genomsnittsmetod 2 2 2
3.9 Nedströms transport och distribution ET ET ET ET ET ET ET
3.10 Bearbetning av såld produkt ET ET ET ET ET ET ET
3.11 Användning av såld produkt Framtida energianvändning i sålda fastigheter 5 484 4 231 0 –100 Genomsnittsmetod 2 790 1 176 –6
3.12 Avfallshantering av såld produkt Framtida rivning av sålda fastigheter 979 755 0 –100 Genomsnittsmetod 636 263 –4
3.13 Nedströms hyrda tillgångar Hyresgästernas energianvändning 35 703 32 246 36 142 12 Genomsnittsmetod 18 152 2 958 –6
3.14 Franschise ET ET ET ET ET ET ET
3.15 Investeringar
2 356 2 099 2 168 3 Kostnadsmetod 1 794 1 114 –3
Totalt Scope 3 176 357 182 356 129 906 –29 91 801 45 741 –6
Växthusgasutsläpp, totalt (LB) 236 442 231 337 173 739 –25 115 468 53 519 –6
Växthusgasutsläpp, totalt (MB) 254 877 241 307 164 929 –32 Utvärderas ej i klimatfärdplanen
1) Statistik för utsläpp från fjärrkyla har korrigerats då det framkommit att rapportering av fjärrkyla för 2023 varit felaktig. Data för utsläpp från fjärrkyla har korrigerats till 0,45 (66). Detta medför även att totala utsläpp för Scope 2 (lokalbaserad metod) korrigeras till 47 605 (47 671), totala utsläpp för
Scope 2 (marknadsbaserad metod) korrigeras till 57 575 (57 641), Kategori 3.3 korrigeras till 12 513 (12 522), totala utsläpp för samtliga scope (lokalbaserad metod) korrigeras till 231 337 (231 407) och totala utsläpp för samtliga scope (marknadsbaserad metod) korrigeras till 241 307 (241 378).
2) För Scope 1–3 har också biogena utsläpp beräknats. Biogena utsläpp (i ton CO
2
2e) har beräknats för 2024 för Scope 1: 430 (209), Scope 2: 83 890 (83 246) och Scope 3: 16 541 (17 555). Totala biogena utsläpp för samtliga Scope uppgår till 100 861 (101 010).
3) Avser varor och tjänster som inte inkluderas i andra GHG-kategorier, exempelvis inom IT, förvaltning och kontorsmaterial.
4) Kategori 4 avser transporter som görs i samband med kategori 3.2 Nyproduktion. Dessa utsläpp beräknas med schablon som en procentuell summa av utsläppen från kategori 3.2 Nyproduktion.
KLIMATFÖRÄNDRINGAR / BEGRÄNSNING AV KLIMATFÖRÄNDRINGAR
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING
HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
55 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Redovisningsprinciper klimatberäkningar
Balder rapporterar utsläppsdata för Scope 1, 2 och 3.
Sedan 2022 inkluderas hela koncernen med fastigheter
i Sverige, Danmark, Finland, Norge, Tyskland och
Storbritannien som konsolideras av Fastighets AB
Balder. Utsläppen rapporteras enligt Greenhouse Gas
Protocol (GHG-protokollet), metoden finansiell kontroll,
samt med rekommendationer från Fastighets ägarna.
Schabloner används i klimatberäkningarna, främst
kopplat till de olika kategorierna inom Scope 3, när
exakta dataunderlag inte finns tillgängliga. Denna
schablon beräknas främst genom uppskattning baserat
på uthyrningsbar yta.
Fyra beräkningsmetoder används i bolagets klimat-
beräkningar: hybrid, kostnadsmetod, genomsnittsme-
tod och leverantörsspecifik metod. Hybrid avser att
delar av den rapporterade datan är leverantörsspeci-
fik. Kostnadsmetod avser rapportering genom ekono-
miska data. Vid behov av valutaomvandling används
samma valutakurs som i den finansiella redovisningen.
Genomsnittsmetod avser beräkning med schablon.
Leverantörsspecifik metod avser beräkning med data
inhämtad direkt från leverantör.
Emissionsfaktorer som används kommer från er-
kända källor, såsom statliga myndigheter, forsknings-
rapporter och internationella institutioner. I tillämpliga
fall används leverantörsspecifika emissionsfaktorer,
främst kopplat till utsläpp i Scope 2.
Omsättning för intensitetsberäkningarna hänvisar till
nettoomsättningen, se not 3 på sida 114. Kvadratmeter
avser total mängd uthyrbar yta.
Scope 1 består till största delen av utsläpp från egen
värmeproduktion. Detta avser fastigheter som använ-
der naturgas och/eller eldningsolja för uppvärmning.
r redovisas även direkta utsläpp från fordon som ägs
eller leasas av bolaget samt utsläpp från köldmedie-
läckage.
Scope 2 består av utsläpp från köpt el, fjärrvärme och
fjärrkyla. Utsläppen baseras till största delen på speci-
fika emissionsdata för energiförbrukning, även om an-
taganden har gjorts baserat på kvadratmeter för vissa
fastigheter. För 2024 har Balder för första gången
kartlagt eventuella utsläpp från inköpt ånga. Då inga
utsläpp från inköpt ånga förekommer redovisas inte
kategorin i tabellen på sida 55.
Scope 3 redovisar indirekta utsläpp i värdekedjan. Ut-
släppen baseras på antalet kvadratmeter uthyrbar yta
tillsammans med främst generella emissionsfaktorer
för energianvändning. Beräkningar bygger till stor del
på uppskattningar baserade på kostnadsanalys och
branschspecifika data. Specifika emissionsdata har
använts från exempelvis klimatberäkningar i nyproduk-
tion, rese- samt energidata.
Bolaget använder principen om första ägare, vilket
innebär att utsläpp endast inkluderas vid förvärv och
avyttring om bolaget är den första ägaren av fastigheten.
KLIMATFÖRÄNDRINGAR / BEGRÄNSNING AV KLIMATFÖRÄNDRINGAR
Balder följer Fastighetsägarnas rekommendationer
för redovisning av Scope 3. Nedan nämnda kategorier
i Scope 3 exkluderas då de inte är väsentliga för fastig-
hetsbolag:
Scope 3: Kategori 9: Nedströms transport och
distribution
Scope 3: Kategori 10: Bearbetning av såld produkt
Scope 3: Kategori 14: Franchise
Övriga kategorier i Scope 3 bedöms väsentliga och
följer samma avgränsningar som övrig redovisning av
klimatbokslutet. Undantag görs dock för bolag som
inte har egna anställda då de inte inkluderas i utsläpp-
skategorier som rapporteras baserat på medarbetar-
data. Detta inkluderar Scope 3: Kategori 6: Tjänste-
resor och Scope 3: Kategori 7: Pendlingsresor. Utsläpp
motsvarande Scope 1 och 2 för intressebolag och joint
ventures inkluderas i klimatbokslutet i Scope 3: Kate-
gori 15: Investeringar.
Köpenhamn
Fyrkanten
107 hyresrätter
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING
HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
56 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ENERGI
Som stor fastighetskoncern utgör energianvändning en av Balders största direkta klimat-
påverkan. Därför är minskad energianvändning och ökad produktion av förnybar energi två
av bolagets högst prioriterade frågor. Målet är att minska användningen av el, värme och
kyla med 2% per kvadratmeter och år.
VERKAN, RISKER OCH MÖJLIGHETER
Inom EU står fastigheter för ungefär 40% av den totala
energianvändningen. Energiförbrukning motsvarar
enav koncernens största utsläppsposter i klimatbok-
slutet.
Balders verksamhet har faktisk negativ påverkan och
ser potentiell risk, på kort, medellång och lång sikt,
från fastigheternas energianvändning i den egna verk-
samheten och i värdekedjan i senare led. Verksamhe-
ten har också faktisk negativ påverkan avseende ener-
gianvändning i värdekedjan i tidigare led. Denna
påverkan sker genom hög energianvändning vid ny-
produktion, renovering och vid produktion av bygg-
nadsmaterial. Bolagets potentiella risk kan kopplas till
energibrist, ökad energianvändning och begränsad
tillgång till förnybar energi. Dessa risker kan potentiellt
leda till missat klimatmål, försämrad kundnöjdhet och
generellt ökade kostnader för material, kunder och
drift.
Bolaget ser även potentiell risk, på medellång och
lång sikt, kopplat till energilagstiftning i den egna verk-
samheten, vilket kan leda till ökade kostnader för ener-
gieffektivisering och renovering, obrukliga fastigheter
samt minskat fastighetsvärde.
För mer information om bolagets dubbla väsentlig-
hetsanalys, se sida 41–45.
STRATEGI
I Balders hållbarhetspolicy nämns energi på flera sätt.
Bland annat ska verksamheten prioritera förnybara
llor inom el och värme, reducera koncernens energi-
användning varje år och öka mängden förnybar energi-
produktion. Balder ska även öka andelen miljöcertifi-
erade fastigheter i beståndet och certifiera alla
nyproducerade byggnader.
ÅTGÄRDER
I Balders verksamhet finns det flera exempel på åtgär-
der som genomförs, både inom ramen för koncernen
istort och på lokal nivå. Åtgärderna är i stort kopplade
till fastigheter och genomförs i den egna verksamhe-
ten löpande.
Nedan följer en lista över bolagets pågående fokus-
områden inklusive nyckelåtgärder kopplade till energi:
Energieffektivisering
Sammanställning av energideklarationer
Övergång till förnybara energikällor
Miljöcertifiering av fastigheter
Energieffektivisering
Balder har som målsättning att reducera använd-
ningen av el, värme och kyla med 2% per kvadratmeter
och år. För att minska energianvändningen genomförs
exempelvis fönsterbyten, tilläggsisolering av fasader,
injustering eller byte av ventilationsaggregat och byte
av värmesystem. Inom Balder pågår kontinuerligt in-
stallation av smarta tekniska styrsystem som både för-
bättrar komfort och energianvändning. Ett aktuellt
exempel är den kommersiella fastigheten Spinneriet 8
i Sverige som genom åtgärder under 2024 har förbätt-
rat sitt primärenergital från 134 kWh/kvm till 73 kWh/
kvm. I fastigheten förnyades merparten av alla system
för ventilation, kyla och värme. Dessutom tillfördes för-
bättringar genom återvinning av spillvärme från gara-
get, samt att en solcellsanläggning installerades. Ett
annat exempel är den kommersiella fastigheten Brä-
marerden 72:4 i Sverige, som gjort energieffektivi-
seringar genom styr- och fläktbyte. Detta ledde till en
besparing på 17,5% i energianvändning mellan 2023
och 2024 vilket innebar att den genomsnittliga energi-
användning minskade från 204 kWh/kvm till 168,5
kWh/kvm.
KLIMATFÖRÄNDRINGAR
Balder gör energieffektiviserande åtgärder löpande
vid tillfälle och behov, främst inom ramen för plane-
rade renoveringar eller ombyggnationer. Att energi-
effektivisera byggnader är en viktig del av arbetet för
att uppnå bolagets klimatmål.
Sammanställning av energideklarationer
Balder gjorde 2023 för första gången en sammanställ-
ning av hur koncernens fastighetsbestånd är fördelat
enligt energiklass utifrån information hämtad från en-
ergideklarationer. Systemet med energideklarationer
styrs av nationell lagstiftning och en direkt jämförelse
mellan länder är därför svår att göra. Det är emellertid
viktigt för Balder att ha denna översikt för att kunna
göra prioriteringar inom projekt- och fastighetsutveck-
ling. Bolaget förbereder sig också för det reviderade
Energiprestandadirektivet för byggnader (EPBD).
Sammanställningen för 2024 innehåller fler byggna-
der än i sammanställningen för 2023. Detta beror på
att bolaget har deklarerat flertalet byggnader under
året samt samlat in mer fullständig information.
För mer information om bolagets fastighetsbestånd
fördelat efter energiklass, se sida 59.
Övergång till förnybara energikällor
Balder äger och förvaltar fastigheter i sex länder med
skilda förutsättningar avseende tillgång till förnybar el,
värme och kyla. Samtidigt har Balder, i enlighet med
hållbarhetspolicyn, satt en ambition om att prioritera
förnybara källor inom energianvändningen. Det hand-
lar exempelvis om att utöka energiproduktionen från
solceller.
Balder äger och förvaltar också fem vindkraftverk
som årligen bidrar med förnybar energi.
Miljöcertifiering av byggnader
Balder har som målsättning att öka andelen byggnader
som är miljöcertifierade enligt minst Miljöbyggnad
Silver, eller motsvarande, vilket till exempel innebär
BREEAM Very Good, LEED Gold eller Svanen. Certifie-
ring sker antingen i anslutning till nyproduktion eller
vid utveckling av befintliga byggnader. Miljöcertifie-
ringarna ställer höga krav på exempelvis innemiljö,
material och energianvändning. Dessutom kan miljö-
certifierade byggnader skapa förutsättningar för mer
förmånlig finansiering.
Denna åtgärd genomförs löpande vid nyproduktion
och om möjligt i det existerande beståndet. Det före-
kommer lokala variationer i miljöcertifiering, då praxis
kring miljöcertifiering skiljer sig åt mellan verksam-
hetsländer. Bolaget har miljöcertifierade byggnader
iSverige, Danmark, Finland, Norge och Storbritannien.
Se tabell som visar antal miljöcertifierade byggnader
på sida 58.
MILJÖLAGSTIFTNING
OCH TILLSTÅND
Balder bedriver ingen tillståndspliktig verk-
samhet enligt Miljöbalken. Däremot föreligger
anmälningsplikt för köldmedier. Bolaget äger
vindkraftverk vilka klassas som anmälnings-
pliktig verksamhet. Balders hyresgäster kan
dock bedriva tillstånds- eller anmälningsplik-
tiga verksamheter. Under året har 0 överträ-
delser mot miljölagstiftning eller regler regist-
rerats som resulterat i böter i Sverige.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
57 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
FÖRNYBAR ENERGIPRODUKTION
Energiproduktion vindkraft Utfall 2024 Utfall 2023
Total energiproduktion, MWh/år 16 719 20 108
Antal vindkraftverk
, st 5 5
Energiproduktion solceller
Total installerad effekt
, MW 28 3,8
Energiproduktion, MWh/år 3 413 1 656
KLIMATFÖRÄNDRINGAR / ENERGI
Bolagets hållbarhetspolicy specificerar vilka hållbar-
hetsmål bolaget har kopplat till energi. Dessa mål
kopplar an till de åtgärder som bolaget genomför, vilka
ämnar bidra till att minska bolagets energikonsumtion,
minska bolagets utsläpp, och styra bolaget mot att an-
vända och utveckla förnybara energikällor.
Balders energidata baseras främst på mätning med de
huvudmätare som finns för respektive medieslag på
fastigheterna. Dessa mätare redovisar faktisk energi
som används i fastigheten. I de fall då hyresgästen själv
står för samtliga fastighetstekniska installationer och
inköp ingår detta inte i sammanställningen av energi-
konsumtionen. Energin är inte normalsårskorrigerad.
Energikonsumtion och energimix
I tabellen till höger redovisas bolagets totala energian-
vändning, uppdelat per ursprunglig källa. Förnybar
andel syftar till energi från sol-, vind- och vattenkraft.
Den förnybara andelen av samtliga energislag ökar,
bland annat genom ökad andel ursprungsgarantier
samt nya fjärrvärmeavtal. Den stora ökningen av redo-
visad andel förnybar fjärrkyla beror på att det i bola-
gets systemstöd inte tidigare varit möjligt att definiera
ursprungskällan, vilket har förändrats under 2024.
Bolaget är verksamt i två sektorer som anses ha hög
klimatpåverkan: byggsektorn och fastighetssektorn.
Bolaget redovisar inte separat energi förknippad med
verksamheter i sektorer med hög klimatpåverkan.
Hållbarhetsmål energieffektivisering
Balders koncernövergripande mål är att minska energi-
förbrukningen med 2% per kvadratmeter och år. Jäm-
förelsen görs mellan år.
Bolagets mål om energieffektivisering följs med en
minskning om 4%. Detta beror på både energibespa-
TT OCH MÅL
FN:S GLOBALA HÅLLBARHETSMÅL KOPPLAT TILL
BALDERS HÅLLBARHETSARBETE
ringar samt att den uthyrbara ytan ökar i högre takt än
den inköpta energin.
Energiintensitet avseende uthyrbar yta har minskat
medan utfallet per omsättning bibehålls mellan 2023
och 2024. Detta till följd av att den uthyrbara ytan ökar
i högre takt än den totala energianvändningen.
Omsättning motsvarar den som presenteras i not 3 i
den finansiella redovisningen, på sida 114.
För fastigheter som köps eller säljs under året redovisas
energianvändningen enbart för den aktuella perioden.
Antal kvadratmeter sammanställs vid redovisningsperio-
dens slut. Viss verksamhetsel ingår i sammanställningen
av energikonsumtionen på grund av svårighet att urskilja
denna från fastighetselen. Det innebär att hyresgästernas
energikonsumtion till viss del kan finnas med i samman-
ställningen, när det inte går att särskilja.
Förnybara energikällor
Balder har som mål att öka mängden förnybar energi-
produktion. Detta görs, enligt beskrivna åtgärder,
främst genom installation av solceller på byggnader,
samt genom att äga och förvalta vindkraft. Detta mål
är löpande och information samlas årligen in i sam-
band med års- och hållbarhetsredovisningen.
Den producerade energin från bolagets vindkraft mins-
kade under 2024 till följd av avyttringen av sex vindkraft-
verk under 2023 som producerade energi för delar av
året.
Den installerade effekten och totala produktionen från
bolagets solcellsanläggningar har ökat under 2024.
Detta beror på att bolaget har utökat antalet solcellsan-
läggningar samt att delar av bolagets solceller från
2023 producerade energi för helår först under 2024.
Hållbarhetsmål miljöcertifieringar
Bolaget har som mål att miljöcertifiera all nyproduktion
i egen regi enligt minst Miljöbyggnad Silver eller mot-
svarande, vilket innefattar BREEAM Very Good, LEED
Gold, DGNB Silver eller Svanen. Bolaget har också som
målsättning att öka andelen miljöcertifierade byggna-
der i Balders befintliga fastighetsbestånd, och certifie-
ringsnivån är densamma som för nyproduktion.
Antalet miljöcertifierade byggnader har ökat sedan
2023 till följd av att en ytterligare fastighet certifiera-
des under 2024.
HÅLLBARHETSMÅL
Energi Utfall 2024 Utfall 2023
1)
Energieffektivisering 2% per kvm/år 4% minskning 6% ökning
1) Statistik för inköpt fjärrkyla har korrigerats på grund av felaktig rapportering 2023. Denna korrigering av historisk data har inte föranlett någon
förändring i utfallet för 2023.
HÅLLBARHETSMÅL
Miljöcertifiering Utfall 2024 Utfall 2023
1)
Antal miljöcertifierade byggnader
107 106
Miljöcertifierad yta, kvm 517 102 482 871
1) Statistik för antalet miljöcertifieringar och den miljöcertifierade ytan har korrigerats för 2023 till följd av förbättrad datainsamling och intern-
kontroll. Antal certifierade byggnader 2023 har korrigerats till 106 (112) och den miljöcertifierade ytan till 482 871 (619 454).
ENERGIINTENSITET
2024 2023
1)
Inköpt energi per kvadratmeter, kWh/kvm
98 102
Inköpt energi per omsättning, kWh/SEK 0,05 0,05
1) Statistik för inköpt fjärrkyla har korrigerats på grund av felaktig rapportering 2023. Utfallet för intensitet avseende kvadratmeter korrigeras till
102 (103). Korrigeringen har inte föranlett någon förändring i utfallet för energiintensitet per omttning för 2023.
ENERGIKONSUMTION OCH ENERGIMIX
2024 2023
1)
Inköpt energi totalt, MWh
630 188 614 908
Varav förnybar, %
84 44
Inköpt el, MWh 158 177 147 035
Varav förnybar, % 93 70
Inköpt värme, MWh 461 577 459 603
Varav förnybar, % 80 36
Inköpt fjärrkyla, MWh 10 434 8 270
Varav förnybar, % 99
1) Statistik för inköpt fjärrkyla 2023 har korrigerats till 8 270 (8 603) och för den totala energin till 614 908 (615 241), till följd av felaktighet i
föregående års rapportering.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
58 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Land Sverige Danmark Finland Norge Tyskland Storbritannien
Energiklass
% av PET
och
kWh/kvm
, år
Antal
byggnader
och % av kvm
kWh/kvm, år
Antal
byggnader
och % av kvm
E-nummer
 1)
kWh/kvm, år
Antal
byggnader
och % av kvm kWh/kvm, år
Antal
byggnader
och % av kvm kWh/kvm, år
Antal
byggnader
och % av kvm
SAP Assess-
ment-score
2)
kWh/kvm, år
Antal
byggnader
och % av kvm
A2020
B: 20
K: 25
81
58%
A2015
B: < 30 + 1000/kvm
K: < 41 + 1000/kvm
9
9%
A2010
B: < 52,5 + 1650/kvm
K: < 71,3 + 1650/kvm
11
14%
A
≤ 50%
B: ≤ 37
K: ≤ 35
2
0% E-nummer ≤ 75
105
13%
B: < 85 + 600/kvm
K: < 95 + 800/kvm < 50 92–100
1
24%
B
≤ 75%
B: 38–56
K: 3652
27
3%
B: < 70 + 2200/kvm
K: < 95 + 2200/kvm
3
9%
76 ≤ E-nummer
≤ 100
159
14%
B: < 95 + 1000/kvm
K: < 120 + 1600/kvm
26
22% < 75 81–91
1
11%
C
≤ 100%
B: 57–75
K: 53–70
123
13%
B: < 110 + 3200/kvm
K: < 135 + 3200/kvm
5
7%
101 ≤ E-nummer
≤ 130
142
16%
B: < 110 + 1500/kvm
K: < 145 + 2500/kvm
26
30% < 100 69–80
1
12%
D
≤ 135%
B: 76–101
K: 71–94
437
40%
B: < 150 + 4200/kvm
K: < 175 + 4200/kvm
2
2%
131 ≤ E-nummer
≤ 160
203
16%
B: < 135 + 2200/kvm
K: < 175 + 4100/kvm
13
8% < 130 55–68
1
53%
E
≤ 180%
B: 102–135
K: 95–126
269
27%
B: < 190 + 5200/kvm
K: < 215 + 5200/kvm
1
1%
161 ≤ E-nummer
≤ 190
373
37%
B: < 160 + 3000/kvm
K: < 205 + 5800/kvm
21
17% < 160 39–54
F
≤ 235%
B: 136–176
K: 127–164
143
13%
B: < 240 + 6500/kvm
K: < 265 + 6500/kvm
191 ≤ E-nummer
≤ 240
31
4%
B: < 200 + 4000/kvm
K: < 250 + 8000/kvm
10
8% <200 21–38
G
> 235%
B: 177 ≤
K: 165 ≤
104
4%
B: > 240 + 6500/kvm
K: > 265 + 6500/kvm 241 ≤ E-nummer
2
0% > F
27
15% < 250 1–20
H > 250
Deklaration under
uppförande 23 4 2 2 7 0
Undantagna energi-
deklaration 0 0 0 64 0 0
% i (AC) area 16 97 43 52 0 47
% i (GH) area 4 0 0 15 0 0
ENERGIKLASSER I FASTIGHETSBESTÅNDET
Balder har sammanställt fördelning av energideklarationer inom bolagets byggnadsbestånd per energiklass och
region, uppdelat på antal byggnader samt hur stor del av den uppvärmda ytan varje energiklass utgör.
1) Beteckningen E-nummer för energiprestanda används i Finland istället för beteckningen primärenergital.
2) SAP Assessmet Score (SAP = Standard Assessment Procedure) är ett mått som delvis skiljer sig från hur resten av Europa (och EU) besmmer en byggnads
energiklass. SAP Assessment Score inbegriper både ett mått på energianvändning och ett mått på växthusgasutsläpp. Skalan är från 0–100.
Redovisningsprinciper
Den presenterade informationen bygger på vad som har varit möjligt att utläsa från byggnadernas energideklara-
tioner och mängden tillgängliga energideklarationer. Avrundningar av procentsatser förekommer i tabellen. Ingen
omräkning av energideklarationer till mest aktuell version har gjorts. Kvadratmeter i tabellen avser Atemp, vilket är
uppvärmd yta, som anges på energideklarationer.
B= Bostäder
K= Kommersiellt
KLIMATFÖRÄNDRINGAR / ENERGI
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING
HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
59 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
VATTEN
Användningen av vatten sker i hela värdekedjan, från materialtillverkning och byggnation till
förvaltning och hyresgästernas enskilda förbrukning. Balder arbetar systematiskt och före-
byggande för att minimera vattenförbrukningen inom den egna verksamheten liksom hos
hyresgästerna. Målet är att minska vattenförbrukningen med 2% per kvadratmeter och år.
VERKAN, RISKER OCH MÖJLIGHETER
Balders verksamhet har faktisk negativ påverkan på
vatten i den egna verksamheten och i värdekedjan i
senare led. Påverkan sker på kort, medellång och lång
sikt genom fastigheternas vattenförbrukning, inbegri-
pet bolagets egna och hyresgästernas vattenförbruk-
ning, genom exempelvis vardagskonsumtion och
bevattning.
Bolaget bedöms inte vara verksamt i områden med
g vattenrisk eller vattenstress. Bedömningen är
gjord på landsnivå i Balders verksamhetsländer, vilket
innebär att regionala eller lokala variationer inom län-
der inte beaktas. Bolagets bedömning utgår från om
landet har hög eller extremt hög vattenstress.
För mer information om påverkan, risker och möjlig-
heter, se Balders dubbla väsentlighetsanalys på sida
41–45.
Marina resurser har bedömts inte vara väsentligt för
bolaget, inbegripet i värdekedjan i tidigare och senare
led, då dessa inte nyttjas av bolaget i någon större
omfattning.
STRATEGI
Balders strategi kopplat till vatten grundar sig främst i
att minska sin vattenkonsumtion i den egna verksam-
heten avseende förvaltning av fastigheter.
Arbetet med vatten styrs av bolagets koncernöver-
gripande hållbarhetspolicy. Bolaget har som målsätt-
ning att minska sin vattenkonsumtion varje år, vilket
syftar till att hantera negativ påverkan från verksam-
heten.
Även målsättningen om att miljöcertifiera byggnader
och att använda mer resurseffektiva material kopplar
indirekt an till vattenanvändning i verksamheten och
värdekedjan.
ÅTGÄRDER
Inom Balders fastighetsutveckling och löpande förvalt-
ning genomförs insatser i syfte att minska bolagets
vattenkonsumtion. Det finns en variation i åtgärder
som bolaget genomför utifrån dess verksamhets-
länder, och åtgärdernas omfattning är ofta på lokal-
eller fastighetsnivå.
Nedan listas bolagets pågående fokusområden
inklusive nyckelåtgärder kopplade till vatten:
Smart mätning och uppföljning av vattenanvändning
Stöd till hyresgäster för minskad vattenkonsumtion
Smart mätning och uppföljning av vattenanvändning
Balders arbete med att förbättra uppföljningen av vat-
tenkonsumtionen innefattar bland annat montering av
konstantflödesventiler på blandare och duschmun-
stycken. Ett proaktivt arbete för att kartlägga risk för
läckor genomförs. Under året fortsatte även arbetet
med att digitalisera fastigheter, bland annat genom
uppgradering och uppkoppling av vattenmätare för
bättre uppföljning. I nya byggnader installeras anord-
ningar för individuell mätning av kall- och varmvatten,
och detsamma görs löpande i befintligt bestånd. Mät-
ning av vatten är viktigt ur flera aspekter, däribland för
att bolaget ska kunna följa upp eventuella avvikelser.
Genom att fånga upp avvikelser kan bolaget minska
onödig vattenkonsumtion samt upptäcka läckage. I
Sverige har exempelvis mängden uppkopplade vatten-
mätare ökat under året.
Stöd till hyresgäster för minskad vattenkonsumtion
För att underlätta och stödja hyresgäster till minskad
vattenanvändning genomför bolaget olika projekt och
åtgärder. I Sverige och Danmark kan det exempelvis
handla om att installera vattensparande armaturer för
att förbruka mindre vatten i nyproducerade eller reno-
verade byggnader samt förändra vanor och beteende
hos hyresgäster. Det innefattar snålspolande toaletter
och vattenbesparande tvättmaskiner, diskmaskiner
och duschmunstycken.
Bolaget har som mål att minska sin vattenkonsumtion
med 2% per kvadratmeter uthyrbar yta och år. Jämfö-
relsen görs mellan år, vilket innebär att utfallet för 2024
bygger på en jämförelse med intensitet för 2023.
Bolaget kan i dagsläget inte samla in fullständig infor-
mation om mängd återvunnet eller återanvänt vatten
(im3) samt vattenmängd som lagras och förändring
ilagringen (i m
3
).
FN:S GLOBALA HÅLLBARHETSMÅL KOPPLAT TILL
BALDERS HÅLLBARHETSARBETE
TT OCH MÅL
HÅLLBARHETSMÅL
Vatten Utfall 2024 Utfall 2023
1)
Reducerad vattenanvändning 2% per kvm/år 5% minskning 4% minskning
VATTENANVÄNDNING
Vattenkonsumtion 2024 2023
1)
Total vattenkonsumtion
, m³ 5 848 620 5 733 977
Intensitet vattenkonsumtion
Vattenkonsumtion per kvadratmeter, m³/kvm 0,98 1,03
Vattenkonsumtion per omttning m³/ SEK 0,00048 0,00054
1) Utfallsdata för vattenkonsumtion 2023 har korrigerats då ett bolag exkluderat hyresgästers verksamhetskonsumtion av vatten som inte är
byggnadsförbrukning. Reducerad vattenanvändning per kvadratmeter och år har korrigerats till 4% (5%), total vattenkonsumtion till
5 733 977 (14 515 387), vattenkonsumtion per uthyrbar yta till 1,03 (1,09) och vattenkonsumtion per omsättning till 0,00054 (0,00053).
Den totala vattenkonsumtionen ökar marginellt i
j ämförelse med föregående år. Intensiteten i vatten-
användning förbättras, när uthyrbar yta och omtt-
ning växer i högre takt än vattenkonsumtionen.
Mått vattenkonsumtion
r bolaget redovisar total vattenkonsumtion och
vattenintensitet i bolagets byggnader hämtas informa-
tionen genom avläsning av mätare, fjärravläsning eller
manuell avläsning. I de fall då information inte finns till-
gänglig samlas den in från hyresgästsavier eller genom
uppskattning. Denna uppskattning beräknas genom
att använda en schablon för genomsnittlig vattenkon-
sumtion per yta. Intensiteten beräknas utifrån vatten-
konsumtion fördelat på bolagens uthyrbara yta i kva-
dratmeter respektive omsättning. Nettointäkter för
räkenskapsåret går att finna i not 3, se sida 114.
Utfallet för hållbarhetsmålet och vattenintensitet in-
kluderar endast bolag som rapporterat vattendata för
två räkenskapsperioder i rad. Detta innebär att två
bolag i koncernen exkluderas från jämförelsen. För den
totala vattenkonsumtionen inkluderas samtliga konso-
liderade bolag i koncernen, oavsett om det är första året
som data samlas in.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
60 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
BIOLOGISK MÅNGFALD
Att bidra till biologisk mångfald hör till Balders övergripande koncerngemensamma klimat-
och miljömål. Bolagets åtgärder handlar om att hantera risker och förhindra negativa effekter
och sker ofta lokalt, exempelvis genom gröna tak, statsodling och insektshotell.
VERKAN, RISKER OCH MÖJLIGHETER
Biologisk mångfald avser variationsrikedom mellan
och inom olika arter på jorden. Den biologiska mång-
falden utgör grunden för samhällen, företag och eko-
nomier, då den har en avgörande roll för naturens
grundläggande funktioner såsom rening av luft och
vatten.
Balders verksamhet har potentiell negativ påverkan
på biologisk mångfald och ekosystem i tidigare och
senare led av värdekedjan samt i den egna verksam-
heten. Påverkan sker exempelvis genom fastighets-
utveckling på grönområden samt förvaltning av befint-
liga fastigheter som kan ha en påverkan på arter och
biologiska värden. Bolaget har även potentiell negativ
påverkan i värdekedjan i tidigare led, på medellång
och lång sikt, vid produktion och användning av bygg-
nadsmaterial såsom trä, betong och metall.
Bolaget har inte gjort en förteckning över sina verk-
samhetsställen och anläggningar, som står under bola-
gets operativa kontroll, avseende om dessa har negativ
påverkan på områden med känslig biologisk mångfald.
Bolaget har tagit hänsyn till att fastighetsutveckling
medför hårdgörning av mark, vilket resulterar i en på-
verkan på arters tillstånd. Beroenden, omställningsris-
ker, resiliensanalys, fysiska risker och systemrisker har
inte bedömts i högre utsträckning.
För mer information om den dubbla väsentlighets-
analysen, se sida 41–45.
STRATEGI
Balders arbete med biologisk mångfald och ekosystem
styrs av bolagets koncernövergripande hållbarhetspo-
licy. Bolaget ska aktivt bidra till att bevara och öka den
biologiska mångfalden vid förvaltning av fastigheter
och i samband med nyproduktion. Biologisk mångfald
kopplar an till andra hållbarhetsområden, exempelvis
bolagets arbete för att minska klimat förändringar, mil-
jöskadliga ämnen i produkter och resursanvändning.
Det inkluderas även i det bredare perspektivet genom
bolagets arbete med att miljö certifiera nyproduktion
och öka andelen befintliga fastigheter som miljöcerti-
fieras.
Policyn behandlar inte direkt framställning, anskaff-
ning och förbrukning från ekosystem samt eventuella
samhällseffekter som bolaget orsakar på den biolo-
giska mångfalden.
Omställningsplan
Balderkoncernen har inte en dedikerad omställnings-
plan för koncernen gällande biologisk mångfald. I
Finland utarbetade dotterbolaget SATO Oy under
2023 en färdplan för biologisk mångfald. Denna färd-
plan innehåller en analys av bolagets väsentliga påver-
kan inom biologisk mångfald, risker och möjligheter,
samt en handlingsplan för år 2024–2026. Handlings-
planen består av flera åtgärder som fokuserar på hur
bolaget ska ta hänsyn till biologisk mångfald genom
hela verksamheten, utveckla den interna kompetensen
inom ämnet och påbörja åtgärder i bolagets fastigheter.
ÅTGÄRDER
Inom Balders fastighetsutveckling och löpande förvalt-
ning finns flera konkreta exempel på insatser som ge-
nomförs i syfte att dels minska och förhindra negativa
effekter på den biologiska mångfalden, dels stärka och
möjliggöra en ökad biologisk mångfald. Det finns en
variation i de åtgärder som bolaget genomför utifrån
dess verksamhetsländer, och åtgärdernas omfattning
är ofta på lokal- eller fastighetsnivå. Åtgärderna genom-
förs vid behov eller är kontinuerligt pågående som en
del av den dagliga verksamheten. Bolaget har inte
systematiskt införlivat ursprunglig och traditionell
kunskap i sina åtgärder för biologisk mångfald och
eko system då detta inte anses tillämpligt.
Nedan följer en lista över bolagets pågående nyckel-
åtgärder inom biologisk mångfald och eko system:
Gröna tak med sedum
Statsodling
Bostäder till pollinerande insekter
Miljökonsekvensbeskrivning vid fastighetsutveckling
Gröna tak med sedum
Balder har anlagt gröna tak med sedumväxter både på
nyproducerade och äldre fastigheter i Sverige, Dan-
mark och Finland. Syftet med denna åtgärd är att
mildra negativa effekter, bevara och förbättra lokal bio-
logisk mångfald eller skapa mer grönyta i bolagets om-
råden. På befintliga fastigheter har anläggandet van-
ligtvis skett på mindre byggnader som miljörum eller
cykelparkeringar.
Stadsodling
I flera av Balders bostadsfastigheter har odlingsplatser
iordningssllts och pallkragar placerats ut. I Danmark
har exempelvis bolaget orangerier på flera av dess
fastigheter. Syftet med denna åtgärd är att underlätta
för fastighetsnära odling av växter och grönsaker, vil-
ket bidrar till ökad trivsel och kunskapsspridning hos
hyresster. Det är också till fördel för den biologiska
mångfalden i närområdet.
Bostäder till pollinerande insekter
Balder har placerat ut insektshotell och bikupor på ett
antal fastigheter. Exempelvis har Balder i Sverige tre
bikupor placerade på Krongårdsvägen i Vårby. Syftet
med detta är att underlätta för pollinerande insekter
i närområdet. För att de pollinerande insekterna ska
trivas vårdas närliggande grönytor varsamt samtidigt
som ängsblommor planteras, med ambitionen att ha
gröna växter och blommor från tidig vår till sen höst.
I samband med detta projekt finns också en särskild
anlagd ekoslinga med 13 stationer där det är möjligt
att lära sig mer om betydelsen av biologisk mångfald.
Hyresgäster och skolor i närområdet erbjuds ta del av
biodling och plantering.
Miljökonsekvensbeskrivning vid
fastighetsutveckling
Balder bedriver verksamhet som kan påverka hotade
arter, speciellt vid fastighetsutveckling. Bolaget behö-
ver ta hänsyn till områden med känslig biologisk mång-
fald. Artskyddet är dock införlivat i exempelvis svensk
och finsk lag och innan detaljplaner antas och bygglov
erhålls kartläggs platsen ur miljökonsekvenssynpunkt.
I samband med stadsplanering sker samråd och med-
borgardialog med påverkade grupper i samhället.
Regelefterlevnad innebär en påtagligt minskad risk
för negativ påverkan.
Att aktivt bidra till att bevara och öka biologisk mång-
fald i förvaltning och nyproduktion hör till Balders över-
gripande koncerngemensamma klimat- och miljömål.
I begränsningshierarkin placeras målet inom undvi-
kande och återställande.
I dagsläget har bolaget svårt att mäta hur effektivt
målen relaterade till biologisk mångfald och ekosys-
tem uppfylls.
TT OCH MÅL
FN:S GLOBALA HÅLLBARHETSMÅL KOPPLAT TILL
BALDERS HÅLLBARHETSARBETE
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
61 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
RESURSANVÄNDNING OCH CIRKULÄR EKONOMI
I en bransch som genererar stora mängder material och avfall är medvetna val och smart hantering väsentligt. Balder
arbetar med frågan inom byggnation och renovering samt genom att underlätta hyresgästers källsortering och åter-
bruk, för att bidra till bättre resursanvändning och cirkulär ekonomi.
VERKAN, RISKER OCH MÖJLIGHETER
Bygg- och fastighetssektorn står för en betydande del
av samhällets materialanvändning och avfallsflöden.
Balders verksamhet har faktisk negativ påverkan via
resursanvändning och avfallshantering i värdekedjan
i tidigare led och i den egna verksamheten med
avseende på materialanvändning. Påverkan sker
exempelvis genom materialanvändning vid nyproduk-
tion och ombyggnads- och renoveringsprojekt. Påver-
kan sker också genom avfallshantering i den egna
verksamheten, hos hyresster och vid fastighets-
utveckling. I bemningen av denna påverkan har
bolaget tagit hänsyn till att bygg- och fastighets-
sektorn har en stor andel avfall som går till deponi.
Bolaget ser också potentiell risk i värdekedjan i tidi-
gare led och i den egna verksamheten med avseende
på material på medellång och lång sikt. Denna risk
kommer från potentiellt ökade och rörliga priser på
material samt begränsad tillgång på material. Detta
kan i sin tur leda till ökade kostnader och förseningar
kopplat till fastighetsutveckling.
För mer information om den övergripande processen
för den dubbla väsentlighetsanalysen, se sida 41–45.
STRATEGI
I samband med nyproduktion, ombyggnad och loka-
lanpassningar används stora mängder material, vilket
ger upphov till miljöpåverkan när de utvinns, produce-
ras och transporteras. Detta innefattar byggnadsmate-
rial som exempelvis cement, betong och metall. Att
minska mängden material som används och att i ökad
utsträckning använda återbrukat eller återvunnet
byggmaterial är därför viktigt.
Hållbarhetspolicy
Balder har en hållbarhetspolicy, vilken styr det över-
gripande hållbarhetsarbetet och som inkluderar
områdena resurseffektivitet och cirkulär ekonomi.
Enligt policyn ska bolaget minska användandet av
miljöskadliga substanser, använda mer resurseffektiva
material, minska avfallsvolymer och sträva efter att i
gre grad återanvända material. Resursanvändning
och cirkulär ekonomi inkluderas i det bredare perspek-
tivet om hållbar utveckling, bland annat genom arbetet
med miljöcertifieringar för bolagets byggnader. Bola-
gets hållbarhetspolicy beskriver övergång från använd-
ning av nya jungfruliga resurser, hållbar anskaffning
och användning av förnybara resurser. För mer infor-
mation om bolagets policyer, se sida 37–38.
Uppförandekod med ansvar för miljö
Balder har en uppförandekod för medarbetare och en
uppförandekod för samarbetspartners. Uppförande-
koderna innehåller bland annat förväntningar på med-
arbetare och samarbetspartners kopplat till resursan-
vändning och cirkulär ekonomi. Samarbetspartners
och medarbetare förntas kontinuerligt förbättra sitt
miljöarbete i syfte att minska verksamhetens negativa
påverkan från såväl produkter som tjänster, arbeta
resurseffektivitet, förebygga uppkomst av avfall och
källsortera, samt beakta försiktighetsprincipen vid
materialval och kemikaliehantering.
ÅTGÄRDER
Inom Balders fastighetsutveckling och löpande för-
valtning finns flera konkreta exempel på insatser som
genomförs i syfte att reducera avfallsmängder, öka
sorteringsgraden och verka för ökat återbruk av mate-
rial. Det finns en variation i de åtgärder som bolaget
genomför utifrån dess verksamhetsländer, och åtgär-
dernas omfattning är ofta bolagsspecifika, projekt-
specifika eller fastighetsspecifika. Åtgärderna kan
de genomföras vid behov eller löpande i fastighets-
utvecklingen eller förvaltningen av fastigheterna.
Nedan följer en lista över bolagets pågående nyckel-
åtgärder kopplade till resursanvändning och cirkulär
ekonomi:
Miljöcertifiering av fastigheter
Kontrollplan enligt avfallsdirektiv
Resurs- och avfallsrutin för projekt
Tydlig information och välvårdade avfallsrum
Samarbete med CCBuild för att öka återanvändning
Miljöcertifiering av byggnader
Balder har som mål att nyproducerade fastigheter ska
certifieras enligt minst Miljöbyggnad Silver eller mot-
svarande, vilket exempelvis innebär BREEAM Very
Good, LEED Gold eller Svanen. Miljöcertifiering genom-
förs främst i Sverige, Danmark och Norge. Vid nypro-
duktion som byggs enligt Miljöbyggnad i Sverige ställs
krav på loggbok av material och produkter. I logg-
boken bedöms och sammanställs byggrelaterade
produkter utifrån deras kemiska innehåll och miljö-
påverkan under livscykeln. Syftet med denna åtgärd
är att få en bättre kunskap om de ingående materialen
i en byggnad, men också för att kunna styra bolaget
mot att göra mer hållbara materialval.
Kontrollplan enligt avfallsdirektiv
För de arbeten som kräver bygglov eller anmälan är
byggherren ålagd att upprätta en kontrollplan i enlig-
het med exempelvis plan- och bygglagen och EU:s
avfallsdirektiv. Kontrollplanen beskriver bland annat
hur avfall ska omhändertas, hur entreprenören säker-
ställer materialåtervinning av hög kvalitet och vilka
byggprodukter som kan återanvändas. I många projekt
ställer Balder högre krav genom avtal och upphand-
ling. För fastigheter som är miljöcertifierade enligt
BREEAM gäller dessutom utökade krav för hur åter-
vinning och avfallshantering ska skötas.
Resurs- och avfallsrutin för projekt
I syfte att dels tydliggöra Balders ambitioner och krav-
ställan inom avfallshantering, dels möjliggöra bättre
uppföljning, påbörjades 2023 implementeringen av en
ny resurs- och avfallsrutin för projekt i Sverige. Målsätt-
ningen är bland annat att minst 70 viktprocent av det
ofarliga byggavfallet från byggarbetsplatsen sorteras
för återanvändning eller materialåter vinning i enlighet
med avfallshierarkin i varje projekt. Arbetet med imple-
mentering av rutinen har fortsatt under 2024.
Tydlig information och välvårdade avfallsrum
I förvaltningsfastigheterna genereras huvuddelen av
avfallet från hyresgästerna. Under året fortsatte arbe-
tet med att säkerställa att avfallsstationer är rena, ljusa
och trygga. Därutöver fortsatte även arbetet med att
genom tydlig information uppmuntra och underlätta
hyresgästernas avfallssortering. Krav på källsortering
anpassas utifrån olika nationella och lokala bestäm-
melser och ansvaret för detta ligger hos den lokala för-
valtningsorganisationen. Exempelvis finns det krav i de
nordiska länder på möjlighet till fastighetsra avfalls-
hantering.
Samarbete med CCBuild för att öka återanvändning
Under 2024 har Balder i Sverige blivit en partner till
Centrum för Cirkulärt Byggande (CCBuild), ett forum
där industriaktörer kan mötas och samarbeta kring
återanvändning och cirkulära materialfden i byggna-
tion, rivning och förvaltning. Detta forum erbjuder
många funktioner, såsom nätverkande, kunskapsut-
byte och digitala tjänster, exempelvis en produktbank,
inventeringsapplikation och marknadsplats.
Inom ramen för detta samarbete har Balder genom-
fört ett pilotprojekt på Europahuset i Mölndal (Bastu-
ban 1), Sverige. Samarbetet har fungerat väl med avse-
ende på återanvändning, där flera aktörer har valt att
använda återanvända material från fastigheten.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
62 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
TT OCH MÅL
FN:S GLOBALA HÅLLBARHETSMÅL KOPPLAT TILL
BALDERS HÅLLBARHETSARBETE
Till Balders koncernövergripande klimat- och miljömål
hör att reducera miljöskadliga ämnen och använda
resurseffektiva material samt reducera avfallsmängder,
öka sorteringsgraden och verka för ökat återbruk av
material. Målet bemöter flera nivåer av avfallshierarkin,
däribland steget för förberedning för återanvändning
och materialåtervinningssteget.
Målarbetet styrs delvis av tillämplig nationell lagstift-
ning, speciellt med avseende på kontrollplansåtgärden.
Mått för resursinflöden
Bolagets inflöden kan delas upp i två delar: produkter
och material som används inom ramen för nyproduk-
tion, ombyggnation och renoveringar, samt produkter
och material som används inom den dagliga förvalt-
ningsverksamheten (både inom fastighetsförvaltningen
och i bolagets kontorslokaler). De huvudsakliga resurs-
inflödena uppkommer i samband med nyproduktion
och inneller diverse byggmaterial, däribland betong,
cement, trä och stål. Resursinflöden inom förvaltnings-
verksamheten innehåller material och produkter
såsom IT-utrustning, textilier, möbler och maskiner.
För redovisningsperiod 2024 redovisas endast
resursinflöden indirekt i klimatbokslutet, via Scope 3:
Kategori 1: Inköpta varor och tjänster, se sida 55. Bola-
get redovisar inte kvantitativa data avseende resurs-
inflöden för 2024, då bolaget inte har en utarbetad
koncerngemensam metodik för att samla in och
presentera information om sina resursinflöden.
Processer för att beräkna, kvalitetssäkra och redo-
visa data kopplat till resursinflöden kommer utformas
framgent.
Mått för resursutflöden kopplat till avfall
Bolagets uppkomna avfall kan delas upp i tre delar:
avfall från byggprojekt (som nyproduktionsprojekt,
renoveringar och rivningar), avfall från den egna för-
valtningsverksamheten samt hyresgästavfall. Det avfall
som uppstår inom Balders egen organisation på grund
av den egna förvaltningsverksamheten bems inte
vara väsentligt i förhållande till det avfall från bygg-
projekt som entreprenörer hanterar, samt hyresgäst-
avfallet.
2024 redovisas endast avfall indirekt i klimatbokslu-
tet, i Scope 3: Kategori 5: Avfallshantering i egen verk-
samhet och Kategori 12: Avfallshantering av såld pro-
dukt, se sida 55. För dessa kategorier i
klimatberäkningarna används schabloner beräknade
på fastigheternas uthyrbara yta, snarare än de faktiska
flödena. Balder redovisar inte kvantitativa data avse-
ende avfall för 2024, då bolaget inte har en utarbetad
koncerngemensam metodik för att samla in och pre-
sentera information om samtliga tre avfallsflöden.
Processer för att beräkna, kvalitetssäkra och redo-
visa data kopplat till avfall kommer utvecklas framgent.
RESURSANVÄNDNING OCH CIRKULÄR EKONOMI
Hundige, Danmark
Strandby Høje
289 hyresrätter
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
63 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
RAPPORTERING ENLIGT EU-TAXONOMIN
EU-taxonomin är ett gemensamt klassificeringssystem framtaget av EU i syfte att styra
finansmarknaden mot hållbara investeringar. Balder omfattas av upplysningskraven och
prioriterar, likt tidigare år, aktiviteter kopplade till begränsning av klimatförändringar.
Omfattning och bedömning av EU-taxonomin
Balder omfattas av upplysningskraven enligt taxono-
miförordningen och rapporterar både andel av verk-
samheten som omfattas av EU-taxonomin (eligibility)
och den andel som är förenlig med EU-taxonomin
(alignment).
De aktiviteter som Balder omfattas av avseende
miljömål 1 och miljömål 2 tillhör avsnitt 4 Energi och
avsnitt 7 Bygg- och fastighetsverksamhet:
7.1 Uppförande av nya byggnader
7.2 Renovering av befintliga byggnader
7.3–7.6 Aktiviteter rörande installation, underhåll och
reparation energieffektiv utrustning, laddstationer
för elfordon, mätanordningar och tekniker för
för nybar energi
7.7 Förvärv och ägande av byggnader
4.1 Elproduktion från solcellsteknik
4.3 Elproduktion från vindkraft
Balders verksamhet omfattar framförallt kategorin 7.7
Förvärv och ägande av byggnader, där störst andel av
omsättning och utgifter genereras.
2023 var det första året då bolag skulle rapportera
omfattning av alla sex miljöl inom EU-taxonomin.
Den uppskattade omfattningen av respektive miljömål
kan ses i tabellen på denna sida och bygger på möjlig
tillämplig omsättning, CapEx och OpEx. Balder bibe-
håller för 2024 att bolaget omfattas av miljömål 1,
miljömål 2, miljömål 4 och miljömål 6.
Under miljömål 4 omfattas bolaget av aktiviteter
i avsnitt 3 Bygg- och fastighetsverksamhet:
3.1 Uppförande av nya byggnader
3.2 Renovering av befintliga byggnader
3.3 Rivning av byggnader och andra anläggningar
HUR BALDER OMFATTAS (ELIGIBILITY) AV EUTAXONOMIN
Miljömål Omfattning (eligibility)
1. Begränsning av klimatförändringar 100%
2. Anpassning till klimatförändringar 100%
3. Hållbar användning och skydd av vatten och marina resurser
  
ET
4. Omställning till en cirkulär ekonomi 30%
5. Förebyggande och bekämpning av föroreningar ET
6. Skydd och återställande av biologisk mångfald och ekosystem < 1%
Slutligen, under miljömål 6, omfattas bolaget av akti-
viteter i avsnitt 2 Logiverksamheter. Bolaget förvaltar
ett fåtal hotell i egen regi, vilket gör aktivitet 2.1 Hotell,
semesteranläggningar, campingplatser och liknande
logi tillämpligt.
Likt föregående år bedömer bolaget att det inte om-
fattas av aktiviteter under miljömål 3 samt miljömål 5.
Denna bedömning bygger på de delegerade akternas
nuvarande utformning och kan komma att förändras i
samband med att regelverket utvecklas.
Vid årsskiftet 2023/2024 tillkom nya upplysningskrav
gällande ekonomiska aktiviteter i avsnitt 4 Energi som
är kopplade till kärnenergi eller fossilgasrelaterade
verksamheter. Balder redovisade 2023 informationen
i text och inte i tillhörande tabeller enligt den delege-
rade akten (EU) 2022/1214. För 2024 inkluderar bolaget
tabellen för att uppfylla upplysningskraven enligt artikel
8.6 och 8.7, se tabell på sida 67. Balder bedriver inte
verksamhet inom kärnkraft eller fossil gas, och be-
mer därmed inte att dessa aktiviteter omfattar bolaget.
Bolaget rapporterar endast förenlighet med aktivitet
4.3 Elproduktion från vindkraft och aktivitet 7.7 Förvärv
och ägande av byggnader i de tillhörande tabeller för
omsättning, CapEx och OpEx. Detta beror på att bola-
get i sin genomlysning ännu inte har infrastrukturen på
plats för att rapportera ekonomiska nyckeltal för övriga
aktiviteter nämnda i detta avsnitt. Bolaget arbetar med
att inkludera nyckeltal för fler aktiviteter, men väljer att
vidare bibehålla en försiktig hållning till regelverket.
Väsentligt bidra
till ett eller
flera miljömål
Inte orsaka
betydande skada
till något av
de resterande
miljömålen
Efterleva minimi-
skyddsåtgärderna
Taxonomi -
förenlighet
+ + =
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
64 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Väsentliga bidrag till miljömål
För att en aktivitet ska anses vara taxonomiförenlig
behöver väsentliga bidrag uppfyllas för ett eller flera
miljömål. Det väsentliga bidraget skiljer sig åt mellan
aktiviteter och miljömål. Nedan beskriver bolaget sin
bemning av de väsentliga bidragen för de aktiviteter
som utvärderas för förenlighet.
Aktivitet 7.7 Förvärv och ägande av byggnader
Även om det finns möjlighet till allokering mot miljömål
2 har Balder valt att prioritera allokering mot miljömål 1
även under 2024.
För att linjera mot miljömål 2 krävs att en byggnad
antingen befinner sig i minst energiklass C eller i topp
30% i det nationella eller regionala beståndet uttryckt
i primärenergital. De ekonomiska nyckeltal som kan till-
godoräknas miljömål 2 inkluderar endast investeringar
kopplat till att byggnader anpassas för klimatföränd-
ringar. Detta gör att nyckeltalen är betydligt mer res-
triktiva i jämförelse med de ekonomiska nyckeltal som
kopplas till miljömål 1.
Skulle Balder välja att linjera mot miljömål 2 skulle,
borträknat de byggnader som linjerar mot miljömål 1,
622 byggnader befinna sig inom topp 30% i det natio-
nella beståndet eller ha energiklass B eller C.
I redovisningen inkluderas både byggnader som var
uppförda före och efter den 31 december 2020. Denna
uppdelning görs då de krav som ställs på byggnader
under aktivitet 7.7 skiljer sig åt beroende på när de är
byggda. För att avgöra när en byggnad är uppförd har
Balder valt att utgå från datum för godkänt bygglov.
De byggnader som är uppförda före den 31 decem-
ber 2020 bems klara kraven för miljömål 1 om de har
energiklass A eller uppfyller de nationella kraven för
topp 15% mest energieffektiva byggnader. De byggna-
der som är uppförda efter den 31 december 2020 be-
döms klara kraven för miljöl 1 om de har en energi-
prestanda som är minst 10% bättre än de nationella
kraven för en nära-nollenergibyggnad (NZEB). Ytterli-
gare krav för stora byggnader (> 5 000 kvm) tillkommer
när de är uppförda efter den 31 december 2020, i form
av klimatberäkningar och trycktäthetsprov.
Kraven på att inte orsaka betydande skada (DNSH)
för aktivitet 7.7 Förvärv och ägande av byggnader är
att byggnaden ska ha genomgått en klimatriskanalys i
enlighet med den metod som fastställts av taxonomi-
förordningens klimatdelegerade akt.
Aktivitet 4.3 Elproduktion från vindkraft
Balder äger fem vindkraftverk i Sverige och rapporte-
rar därför tillämplighet med aktivitet 4.3. Vindkraftver-
kens aktivitet allokeras mot miljömål 1. De vindkraftverk
som bedöms klara kraven för miljömål 1 ska enligt det
väsentliga bidraget generera el från vindkraft.
Avseende kriterier om att inte orsaka betydande
skada mot miljömål 2 ska vindkraftverket ha genom-
gått en klimatriskanalys. Kriteriet om att inte orsaka
betydande skada för miljömål 3 avser endast havs-
baserad vindkraft och anses därmed inte tillämpligt
för bolagets vindkraftverk, vilka samtliga är belägna
på land. Bolaget har inte någon hänförd CapEx till vind-
kraftverken, och har därmed inte gjort några investe-
ringar i vindkraftverken. Därr blir kriteriet om att inte
orsaka betydande skada för miljömål 4 även det inte
tillämpligt för år 2024. Slutligen, avseende miljömål 6,
ska det vid uppförande av anläggning genomföras en
miljökonsekvensbeskrivning. Detta görs i enlighet med
svensk lagstiftning. Övrigt kriterium för miljömål 6
avser havsbaserad vindkraft, och är därmed likt ovan
inte tillämpligt på bolagets vindkraftverk.
s mer om energi och förnybar energi på sida 57–59.
Klimatriskanalyser
För att uppfylla EU-taxonomins krav, och inte orsaka
betydande skada mot miljömål 2, krävs att klimatris-
kanalyser genomförs på byggnadsnivå. Bolaget följer
de kriterier som sätts upp i EU-taxonomins delegerad
klimatakt, och tillämpar den klassificering av klimat -
relaterade risker som föreskrivs.
För att en byggnad eller ett vindkraftverk ska anses
vara förenligt med taxonomin behöver en fullständig
klimatriskanalys utföras. Det omfattar screening av kli-
matrisker (steg A), sårbarhetsanalys (steg B) och upp-
förande och implementering av åtgärdsplan (steg C).
Åtgärdsplanerna ska implementeras inom fem år efter
det att de är upprättade.
Sedan 2023 har Balder utrt en större mängd klima-
triskanalyser för byggnader i Sverige, Danmark och
Finland, samt för delar av bolagets fastigheter i Norge.
I Sverige har exempelvis en stor del av byggnadsbe-
ståndet genomgått steg A i klimatriskanalysen. Upprät-
tande av nya klimatriskanalyser görs generellt i de fall
då en fastighet som tidigare år inte uppfyllt kraven
inom EU-taxonomin nu gör det avseende energi-
prestanda. De byggnader som bedöms kunna uppfylla
kraven i EU-taxonomin prioriteras och har även fått
genomgå en sårbarhetsanalys och handlingsplaner
har upprättats. Det är ett omfattande arbete som
rjats för att bema framtida klimatrisker och
vilka klimat anpassningar som bör genomföras för att
minska långsiktiga risker i verksamheten. Bolagets för-
sta helt implementerade åtgärdsplaner behöver vara
på plats som senast 2027, men den stora merparten
behöver implementeras under 2028 och framåt.
Mer information om klimatanpassning och de klimat-
riskanalyser som genomförts presenteras på sida 4951.
Minimiskyddsåtgärder
För att en aktivitet ska kunna klassas som förenlig med
EU-taxonomin behöver samtliga krav inom minimi-
skyddsåtgärder uppfyllas, vilket innefattar socialt
ansvarstagande inom områdena:
nskliga rättigheter och arbetares rättigheter
Korruption och mutor
Beskattning
Rättvis konkurrens
För att efterleva minimiskyddsåtgärderna krävs att
Balderkoncernen har processer och policyer på plats,
samt att inga lagöverträdelser inom områdena inträffat
under året. Under 2024 har Balder genomlyst process-
och överträdelsekriterier hos alla konsoliderade dotter-
bolag. För varje område har bolaget definierat ett eller
flera processkriterier och överträdelsekriterier, baserat
på Platform on Sustainable Finances (PSF) slutgiltiga
rapport om minimiskyddsåtgärderna. Denna genom-
lysning har utförts med hjälp av ett formulär där infor-
mation om policyer, processer och lagöverträdelser
efterfrågats. Arbetet med att etablera en fullsndig
process för tillbörlig aktsamhet är ett långsiktigt arbete
som Balder arbetar mot på sikt.
Genomlysningen visade att Balder och dess dotter-
bolag efterlever EU-taxonomins minimiskyddsåtgärder.
Inga överträdelser har skett under året som lett till dom-
stolsbeslut innefattande de fyra beskrivna områdena och
inga klagomål har inkommit till en av OECD:s nationella
kontaktpunkter eller till Business and Human Rights
Resource Centre, BHRRC. Processer och styrdokument
finns på plats och bolaget arbetar kontinuerligt med att
etablera en förbättrad process för tillbörlig aktsamhet.
Hur bolaget genomfört denna bedömning redovisas
nedan.
EU-TAXONOMIN
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
65 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Beskattning
På området beskattning genomlyses bolagets skatte-
policy med tillhörande processer. Utöver den koncern-
övergripande skattepolicyn har bolaget inrättat ett
redovisningsråd som ses månatligen för att se över
rutiner och diskutera redovisningsfrågor. Bolaget har
också utvecklat en handbok för hur bolaget ska han-
tera representation, speciellt avseende skatt och
moms, som lanserades vid årsskiftet 2024/2025.
Avseende överträdelsekriterier undersöker bolaget
om det eller någon i koncernledning eller högsta led-
ning i konsoliderade bolag har blivit dömda i ett skatte-
mål. Bolaget tillämpar avgränsning att om en eventuell
överträdelse avseende skatt relaterat till ett specifikt
bolag, som i sin tur är kopplat till en eller flera fastig-
heter, så anses de specifika fastigheterna inte kunna
vara förenliga med EU-taxonomin. Därmed skulle inte
ekonomiska nyckeltal kopplade till dessa fastigheter
räknas med som förenlig omsättning, CapEx och OpEx.
Rättvis konkurrens
På området rättvis konkurrens genomlyses bolagets
allmänna antikorruptionsarbete, då Balder bedömer
att rättvis konkurrens i regel faller under det bredare
korruptionsbegreppet. Bolaget hänvisar i sin genom-
lysning till samma styrdokument och processer som
presenteras under området korruption och mutor.
Utöver detta har bolaget gjort en genomlysning av hur
koncernens medarbetare utbildas i tillämplig konkur-
renslagstiftning. Detta varierar mellan bolag i koncer-
nen, men genomgående har samtliga bolag någon
sorts utbildning av nyanställda i bolagets uppförande-
kod samt om övriga styrdokument. Avseende överträ-
delsekriterier undersöker bolaget om det eller någon
i koncernledningen eller ledningen i konsoliderade
bolag har blivit dömda i ett konkurrensmål.
EU-TAXONOMIN
FÖRENLIGHET MED EU-TAXONOMIN 2024
Sammanställning för 2024 visar att Balder har 207 fast-
igheter, motsvarande 381 byggnader, som kan klassas
som helt förenliga med EU-taxonomin, då de uppfyller
de tekniska granskningskriterierna för miljömål 1. Sam-
manställningen visar också att samtliga fem av Balders
vindkraftverk är förenliga med EU-taxonomin.
I tabellen nedan redovisas ekonomiska andel av bola-
gets omsättning, CapEx (investeringar) och OpEx
(driftskostnader) som är förenliga med EU-taxonomin.
Under 2024 ökade andelen av Balders förenliga om-
sättning och OpEx, i jämförelse med 2023. CapEx
minskade mellan 2023 och 2024 till följd av att färre
nya byggnader färdigställts under året. För utfall kopp-
lat till respektive ekonomiskt nyckeltal, se tillhörande
tabeller på sida 68–70. Bolaget har under 2024 inte
inkluderat exploateringsfastigheter i den förenliga
omsättningen, då byggstart påbörjades innan bolaget
implementerade miljökrav i enlighet med EU-taxonomin.
Balder är verksamt i sex olika länder med diversifie-
rad lagstiftning. Det skiljer sig exempelvis åt när det
gäller former för upprättande av energideklarationer
och de nationella gränsvärden för vilka byggnader som
kan klassas inom topp 15% och topp 30%. Arbetet med
EU-taxonomin är omfattande och Balder har valt att vi-
dare inta en försiktig hållning i rapporteringen. Vilka
fastigheter som är förenliga med EU-taxonomin base-
ras på bolagets nuvarande tolkning av regelverket och
kan komma att ändras i takt med att kriterier förtydli-
gas. Bolaget kommer att utöka rapporteringen succes-
sivt och inkludera fler ekonomiska aktiviteter som är
tillämpliga med EU-taxonomin.
EUTAXONOMIFÖRENLIGA BYGGNADER OCH FASTIGHETER 2024
Energiklass A eller topp 15% Energiklass B och C eller topp 30%
1)
Totalt antal inkluderade fastigheter
och byggnader i genomlysning av
EU-taxonomin
Fastigheter Byggnader Fastigheter Byggnader Fastigheter Byggnader
207 381 504 1 003 1 215 2 440
1) Denna kategori inkluderar även byggnader och fastigheter som uppfyller kraven för energiklass A eller topp 15% byggnader i det nationella
eller regionala beståndet avseende energiprestanda.
BALDERS FÖRENLIGHET MED EUTAXONOMIN
Total 2024, Mkr
Varav andel förenlig med
EU-taxonomin 2024, %
Varav andel förenlig med
EU-taxonomin 2023, %
Omsättning 13 885 18 13
CapEx 9 656 4 50
OpEx 796 14 11
Mänskliga rättigheter och arbetares rättigheter
På området mänskliga rättigheter och arbetares rättig-
heter gör bolaget en genomlysning med utgångspunkt
i OECD:s riktlinjer för multinationella företag samt FN:s
vägledande principer för företag och mänskliga rättig-
heter. För att kunna rapportera misstänkta överträdel-
ser av bolagets egna policyer eller tillämplig nationell
lag hänvisar Balder till visselbsarfunktionen. Läs mer
om bolagets visselblåsfunktion på sida 86.
Överträdelsekriteriet för mänskliga rättigheter är
indelat i tre delar: om bolaget eller någon ur bolagets
ledning eller styrelse har dömts i domstol avseende
mänskliga rättigheter eller arbetsrätt, om bolaget har
ett ärende hos en av OECD:s nationella kontaktpunkter
men inte engagerat sig i detta ärende och om BHRRC
har mottagit ett ärende rörande bolaget och bolaget
inte har besvarat detta ärende.
Korruption och mutor
På området korruption och mutor utvärderar bolaget
även där sin policystruktur och tillhörande processer
kring implementering, övervakning och uppföljning.
Det innefattar processer avseende uppförandekod,
visselblåsarfunktion, inköps- eller leverantörspolicy,
samt om bolagen har någon övrig struktur som styr
arbetet mot korruption och mutor. Bolaget har inköps-
rutiner, vilka kan variera mellan koncernens konsolide-
rade bolag.s mer om bolagets inköpsrutiner på sida
81 och arbetet kring affärsetik på sida 8587.
Avseende överträdelsekriterier undersöker bolaget
om det eller någon i koncernledningen eller ledningen
i konsoliderade bolag har blivit dömda i ett korrup-
tionsmål.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
66 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
EU-TAXONOMIN
Redovisningsprinciper
Nedan följer en genomgång av bolagets redovisnings-
principer kopplat till EU-taxonomin.
Övergripande principer
Balder redovisar 2024 förenliga ekonomiska aktiviteter
kopplade till 7.7 Förrv och ägande av byggnader och
4.3 Elproduktion från vindkraft. I redovisningen inklu-
deras endast konsoliderade bolag där Balder har finan-
siell kontroll. Finansiella data är framtaget på fastig-
hetsnivå och inte på byggnadsnivå, eftersom
finansiella data i bolagets ekonomisystem är kopplat
till fastigheter. Byggnader med energiklass A eller som
är inom topp 15% bästa i beståndet avseende energi-
prestanda har sammanställts utifrån gällande energi-
deklaration. Äldre energideklarationer är inte omräk-
nade enligt den mest aktuella beräkningsmetoden för
energideklarationer. Balder har under 2024 ändrat re-
dovisningsprincipen om hur fastigheter med byggna-
der med flera olika energiklasser hanteras. Från och
med 2024 inkluderas dessa fastigheter trots att alla
byggnader inte möter kraven i EU-taxonomin avseende
energiprestanda. Avvägning görs så att fastigheten är
förenlig om hälften eller fler av byggnaderna är taxo-
nomiförenliga. Ingen viktning har gjorts mellan antalet
kvadratmeter med olika primärenergital har gjorts.
Finansiella data för samtliga vindkraftverk är framta-
get som en total summa för omsättning, CapEx och
OpEx. Ekonomiska aktiviteter redovisas inte för res-
pektive vindkraftverk, då de är kopplade till samma
konto i bolagets ekonomisystem.
Omsättning
Redovisningen av total omsättning motsvarar koncer-
nens hyresintäkter samt intäkter från försäljning av
exploateringsfastigheter under året i resultaträkningen.
För vindkraft ingår även intäkter från försäljning av el.
Intäkter från vindkraft redovisas under övriga intäkter
iresultaträkningen.
CapEx
I investeringar ingår aktiverade utgifter för förvärv av
fastigheter och investeringar i befintliga fastigheter
under året. Kapitalutgifter återfinns i not 12, på sida
122–123, i Balders finansiella rapport och består av
förrv och investeringar i befintliga fastigheter och
projekt. Vidare ingår tomträtter (nyttjanderättstill-
gångar), se not 8 på sida 117–118. Utöver det omfattas
också inventarier och vindkraftverk som utgör en
kapitalutgift, se not 13 på sida 124. Kapitalutgifter från
nyproduktion av fastigheter allokeras till aktivitet 7.7
Förvärv och ägande av byggnader för 2024, då förtyd-
liganden kring hur fastighetsförvaltare får rapportera
om nyligen uppförda byggnader tydliggjordes under
2023. Samma princip för nyproduktion tillämpas på
redovisningen 2024.
OpEx
I driftskostnader ingår utgifter som är direkt hänförliga
till det löpande underhållet av fastigheterna och de
utgifter som är nödvändiga för att upprätthålla fastig-
heternas funktion. Detta inkluderar vissa driftskostna-
der, men endast kostnader för personal och tillbehör,
exempelvis bilar, för att sköta fastigheterna. Bland de
kostnader som inkluderas kan nämnas kostnader för
portar och låsanordningar, golv-, fönster- och hiss-
arbeten, löner till anställda som kopplas till fastighet-
erna, samt kostnader för bilar (inklusive drivmedel
ochleasing). Det inkluderar renoveringar som inte har
aktiv erats på koncernnivå såsom investeringar och
kostnader för underhåll och reparationer. Energiför-
brukningskostnader och fastighetsskatt ingår inte.
Kärnenergirelaterade verksamheter
1
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demonstration och utbyggnad av
innovativa elproduktionsanläggningar som producerar energi från kärnenergiprocesser med minimalt avfall
från bränslecykeln.
Nej
2 Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av nya kärntekniska angg-
ningar för produktion av el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom
vätgasproduktion, samt för säkerhetsuppgraderingar av dessa, med hjälp av bästa tillgängliga teknik.
Nej
3 Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga kärntekniska anläggningar som
producerar el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgas-
produktion från kärnenergi, samt säkerhetsuppgraderingar av dessa.
Nej
Fossilgasrelaterade verksamheter
4 Företaget utr, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av elproduktionsanläggningar som
producerar el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
Nej
5 Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av anläggningar för
kombinerad produktion av värme/kyla och el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
Nej
6 Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av anggningar som
producerar värme/kyla med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
Nej
Köpenhamn
Fælledudsigten
74 hyresrätter
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING
HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
67 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
OMSÄTTNING
Andel av omsättning från produkter och tjänster förenliga med
EU-taxonomin 2024 2024 Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada
Ekonomiska aktiviteter
Kod
Omsättning
Andel av
omsättning, 2024
Begränsning av
klimat förändringar
(CCM)
Anpassning till
klimat förändringar
(CCA)
Vatten (WTR)
Föroreningar
(PPC)
Cirkulär ekonomi
(CE)
Biologisk mångfald
(BIO)
Begränsning av
klimatförändringar
(CCM)
Anpassning till
klimatförändringar
(CCA)
Vatten (WTR)
Föroreningar
(PPC)
Cirkulär ekonomi
(CE)
Biologisk mångfald
(BIO)
Minimiskydds-
åtgärder
Andel av (A.1) eller
(A.2) omsättning,
2023
Kategori
(möjlig görande
verksamhet)
Kategori
(omställnings-
verksamhet)
Mkr %
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. AKTIVITETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) aktiviteter
Förvärv och ägande av byggnader CCM 7.7 2 531 18 J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J 13
Elproduktion från vindkraft CCM 4.3 8 0 J N/EL J J J J J 0
De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga)
aktiviteternas omsättning (A.1) 2 539 18 18 0 0 0 0 0 J J J J J 13
Av vilka möjliggörande aktiviteter 0 0 0 E
Av vilka omställningsaktiviteter 0 0 0 T
A.2. Aktiviteter som omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2.)
Förvärv och ägande av byggnader CCM 7.7 11 346 82 EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 87
Omttningen från de aktiviteter som omfattas
av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomi förenliga) (A.2.) 11 346 82 82 87
Totalt (A.1. + A.2.) 13 885 100 100 0 0 0 0 0 100
B. AKTIVITETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMI
Omsättningen från aktiviteter som inte
omfattas av taxonomin (B) 0 0
Total 13 885 100
Följande avses med förkortningar i tabellen: J, verksamheten omfattas och är förenlig; N, verksamheten omfattas men är inte förenlig; N/EL,
verksamheten omfattas ej eller är ej tillämplig.
Utfall 2024
Balders taxonomiförenliga omsättning har ökat från 13% 2023 till 18% 2024. Balder har valt att prioritera allokering mot miljömål 1 Begränsning av
klimatförändringar (CCM) under 2024, vilket redovisas i tabellen till höger.
Anledningen till en ökad andel förenlig omsättning beror på flera faktorer. Dels har det tillkommit hyreshöjningar för bolagets fastigheter, vilket
resulterar i att den omsättning som genereras av bolagets förenliga fastigheter ökar årligen. Bolagets totala omttning har också minskat mellan
perioder, vilket minskar nämnaren. Under 2023 färdigställdes flera fastigheter som var taxonomiförenlig men som inte genererade omsättning för
hela perioden. Dessa fastigheter har under 2024 haft möjlighet att generera omttning för helår, vilket också förklarar ökningen. Slutligen har det
tillkommit förenliga fastigheter på grund av noggrannare genomlysning av fastighetsbeståndet eller genom insatser för att fastigheten ska upp
kraven i EU-taxonomin.
Andel av omsättning / Total omsättning
Taxonomiförenlig
aktivitet per mål
Taxonomiomfattad
aktivitet per mål
Begränsning av klimat-
förändringar (CCM) 18% 100%
Anpassning till
klimat förändringar (CCA) 100%
Vatten (WTR)
Cirkulär ekonomi (CE) 30%
Föroreningar (PPC)
Biologisk mångfald (BIO) <1%
EU-TAXONOMIN
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING
HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
68 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
CAPEX
Andel av CapEx från produkter och tjänster förenliga med
EU-taxonomin 2024 2024 Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada
Ekonomiska aktiviteter
Kod
CapEx
Andel av CapEx,
2024
Begränsning av
klimat förändringar
(CCM)
Anpassning till
klimat förändringar
(CCA)
Vatten (WTR)
Föroreningar
(PPC)
Cirkulär ekonomi
(CE)
Biologisk mångfald
(BIO)
Begränsning av
klimatförändringar
(CCM)
Anpassning till
klimatförändringar
(CCA)
Vatten (WTR)
Föroreningar
(PPC)
Cirkulär ekonomi
(CE)
Biologisk mångfald
(BIO)
Minimiskydds-
åtgärder
Andel av (A.1) eller
(A.2) CapEx, 2023
Kategori
(möjliggörande
verksamhet)
Kategori
(omställnings-
verksamhet)
Mkr %
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. AKTIVITETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) aktiviteter
Förvärv och ägande av byggnader CCM7.7 352 4 J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J 50
De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga)
aktiviteternas CapEx (A.1) 352 4 4 0 0 0 0 0 J J 50
Av vilka möjliggörande aktiviteter 0 0 0 E
Av vilka omställningsaktiviteter 0 0 0 T
A.2. Aktiviteter som omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Förvärv och ägande av byggnader CCM7.7 9 304 96 EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 50
CapEx från de aktiviteter som omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2.) 9 304 96 96 50
Totalt (A.1. + A.2.) 9 656 100 100 0 0 0 0 0 100
B. AKTIVITETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMI
CapEx från aktiviteter som inte
omfattas av taxonomin (B) 0 0
Total 9 656 100
Andel av CapEx / Total CapEx
Taxonomiförenlig
aktivitet per mål
Taxonomiomfattad
aktivitet per mål
Begränsning av klimat-
förändringar (CCM) 4% 100%
Anpassning till
klimat förändringar (CCA) 100%
Vatten (WTR)
Cirkulär ekonomi (CE) 30%
Föroreningar (PPC)
Biologisk mångfald (BIO) <1%
Följande avses med förkortningar i tabellen: J, verksamheten omfattas och är förenlig; N, verksamheten omfattas men är inte förenlig; N/EL,
verksamheten omfattas ej eller är ej tillämplig.
Utfall 2024
Den taxonomiförenliga CapEx har minskat från 50% 2023 till 4% 2024. Balder har valt att prioritera allokering mot miljömål 1 Begränsning av
klimatförändringar (CCM) under 2024, vilket redovisas i tabellen till höger.
Bolaget har under 2024 färdigställt färre nya byggnader, vilket för 2023 genererade en stor andel förenlig CapEx till följd av förtydligande från
EU-kommissionen. Detta innebär att den förenliga CapEx för innevarande period till största del genereras av aktiverade utgifter för fastigheter,
som investeringar i befintliga fastigheter. Dessutom har nämnaren som avser total CapEx ökat mellan perioder till följd av fastighetsförvärv
och investeringar i byggnader som inte nödvändigtvis är taxonomiförenliga. När utgifter för nyproduktion aktiveras görs detta först när hela
projektet är färdigställt. Det innebär i sin tur att förenlig CapEx för nya byggnader inte inkluderas i redovisningen förrän året de färdigställs. Detta
gör att andelen förenlig CapEx kan variera kraftigt mellan räkenskapsperioder.
EU-TAXONOMIN
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING
HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
69 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
OPEX
Andel av OpEx från produkter och tjänster förenliga med
EU-taxonomin 2024 2024 Kriterier för väsentligt bidrag Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada
Ekonomiska aktiviteter
Kod
OpEx
Andel av OpEx,
2024
Begränsning av
klimat förändringar
(CCM)
Anpassning till
klimat förändringar
(CCA)
Vatten (WTR)
Föroreningar
(PPC)
Cirkulär ekonomi
(CE)
Biologisk mångfald
(BIO)
Begränsning av
klimatförändringar
(CCM)
Anpassning till
klimatförändringar
(CCA)
Vatten (WTR)
Föroreningar
(PPC)
Cirkulär ekonomi
(CE)
Biologisk mångfald
(BIO)
Minimiskydds-
åtgärder
Andel av (A.1) eller
(A.2) OpEx, 2023
Kategori
(möjliggörande
verksamhet)
Kategori
(omställnings-
verksamhet)
Mkr %
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL
J;N;
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. AKTIVITETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) aktiviteter
Förvärv och ägande av byggnader CCM7.7 110 14 J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J 11
Elproduktion från vindkraft CCM4.3 1 0 J N/EL J J J J J 0
De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga)
aktiviteternas OpEx (A.1.) 111 14 14 0 0 0 0 0 J J J J J 11
Av vilka möjliggörande aktiviteter 0 0 0 E
Av vilka omställningsaktiviteter 0 0 0 T
A.2. Aktiviteter som omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Förvärv och ägande av byggnader CCM7.7 685 86 EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 89
OpEx från de aktiviteter som omfattas av taxonomin
men som inte är miljössigt hållbara (A.2.) 685 86 86 89
Totalt (A.1. + A.2.) 796 100 100 0 0 0 0 0 100
B. AKTIVITETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMI
OpEx från aktiviteter som inte
omfattas av taxonomin 0 0
Total 796 100
Andel av OpEx / Total OpEx
Taxonomiförenlig
aktivitet per mål
Taxonomiomfattad
aktivitet per mål
Begränsning av klimat-
förändringar (CCM) 14% 100%
Anpassning till
klimat förändringar (CCA) 100%
Vatten (WTR)
Cirkulär ekonomi (CE) 30%
Föroreningar (PPC)
Biologisk mångfald (BIO) <1%
Följande avses med förkortningar i tabellen: J, verksamheten omfattas och är förenlig; N, verksamheten omfattas men är inte förenlig; N/EL,
verksamheten omfattas ej eller är ej tillämplig.
Utfall 2024
Den taxonomiförenliga OpEx har ökat från 11% 2023 till 14% 2024. Balder har valt att prioritera allokering mot miljömål 1 Begränsning av klimatför-
ändringar (CCM) under 2024, vilket redovisas i tabellen till höger.
Den ökade andelen förenlig OpEx beror på flera faktorer, likt utfallet för omsättning. Under 2023 färdigställdes flera fastigheter som var
taxonomi renliga men inte genererade driftskostnader för hela perioden. Dessa fastigheter har under 2024 haft möjlighet att generera drifts-
kostnader för helår, vilket förklarar ökningen. Det har även tillkommit förenliga fastigheter på grund av noggrannare genomlysning av fastighets-
beståndet eller genom insatser för att fastigheter ska uppnå kraven i EU-taxonomin.
EU-TAXONOMIN
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING
HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
70 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
SOCIAL
HÅLLBARHET
Balder har genom sin verksamhet en faktisk och poten-
tiell påverkan på egna medarbetare, lokalsamhällen
och arbetstagare i värdekedjan.
I syfte att maximera effekten av hållbarhetsarbetet
fokuserar bolaget på de sociala områden som bedömts
vara mest väsentliga. Dessa områden utgörs av arbets-
villkor och likabehandling och lika möjligheter för alla
egna medarbetare såväl som arbetstagare i värde-
kedjan. Som stor fastighetgare har Balder faktiska
möjligheter att bidra med områdesutveckling och
positiv lokalpåverkan i och kring de fastigheter som
bolaget äger, utvecklar och förvaltar.
För mer information om Balders väsentlighetsanalys,
se sida 41–45.
KAPITLET BESKRIVER BALDERS HÅLLBARHETS-
ARBETE KOPPLAT TILL:
Egna medarbetare
Arbetsvillkor
Likabehandling och lika möjligheter för alla
Arbetskraft i värdekedjan
Lokalpåverkan och områdesutveckling
STYRDOKUMENT OCH POLICYER
Uppförandekod för medarbetare
Uppförandekod för samarbetspartners
Hållbarhetspolicy
Arbetsmiljöpolicy
Policy för jämlikhet och mångfald
Policy för hälsa och säkerhet
Samtliga policyer är föremål för årlig revision och antas
av Balders styrelse.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
71 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
EGNA MEDARBETARE
På Balder arbetar drygt 1 000 personer med olika bakgrund inom en mängd expertis om råden.
Förmågan att attrahera och behålla rätt kompetens är en förutsättning för en framgångsrik
verksamhet och stor vikt läggs på bland annat goda arbetsvillkor, antidiskriminering och
kompetensutveckling.
Affärsdriven, långsiktig, rationell och medmänsklig är
ledord som präglar Balder som bolag och dess med-
arbetare i den dagliga verksamheten. Medarbetarna
är Balders viktigaste tillgång för att bedriva långsiktig
fastighetsförvaltning med nöjda kunder. Bolagets
egna anställda avser medarbetare som är anställda hos
och arbetsleds av Balder. Det kan exempelvis vara fast-
ighetsskötare och fastighetsförvaltare inom bostads-
och kommersiell förvaltning, men även administrativa
och centrala funktioner såsom ekonomi, kundservice
och IT. Balders icke-anställda utgörs av medarbetare
som inte är anställda av Balder men som arbetsleds av
Balder. Dessa utgörs främst av olika typer av uppdrags-
anställda konsulter från bemanningsuppdrag där de
icke-anställda antingen ersätter eller kompletterar
bolagets befintliga linjeroller. Under året har Balder
påbörjat datainsamling för icke-anställda.
Balders samtliga egna anställda är sysselsatta i
Sverige, Danmark, Finland och Norge, där nationell
lagstiftning generellt ställer omfattande krav kring
hur bolag strategiskt och operativt måste arbeta med
efterlevnad av mänskliga rättigheter och hantering av
grundläggande krav, exempelvis inom arbetsvillkor,
skäliga löner, arbetsmiljö, jämlikhet och hälsa och
kerhet.
STRATEGI
Balderkoncernen består av bolag med olika storlek,
organisationsstruktur, geografisk spridning och verk-
samhet vilket påverkar sammansättningen av den
interna arbetskraften. Moderbolaget tillämpar en
decentraliserad styrning med olika strategier för
medarbetarna, där koncerngemensamma policyer
fungerar som riktlinjer.
Balder implementerar och följer upp olika strategiska
beslut och åtgärder som möjliggör och upprätthåller
goda arbetsvillkor och en inkluderande arbetsplats
med respekt för mänskliga rättigheter i takt med att
koncernen växer. Bolaget följer även om och hur nya
hållbarhetskrav och omställningsplaner påverkar med-
arbetarnas arbetsliv.
Uppförandekod för medarbetare
Balder har en koncerngemensam uppförandekod för
medarbetarna inom bolagets verksamhet där syftet är
att ge riktlinjer för ansvarsfullt agerande i interna och
externa relationer samt säkerställa vilka grundläg-
gande krav som ställs inom exempelvis affärsmässiga
situationer, god arbetsmiljö, respekt för mänskliga rät-
tigheter och ansvar för miljön. Läs mer om Balders
uppförandekod för medarbetare på sida 37–38.
Medarbetardialog
Inom koncernen förs en social dialog mellan Balder
och medarbetarna genom olika dokumenterade pro-
cesser som innefattar information, förhandling och be-
slut om sociala och ekonomiska arbetsfrågor såsom
lön, arbetstider och arbetsmiljö. Det kan vara en direkt
dialog med de anställda, exempelvis genom regel-
bundna medarbetarsamtal och utvecklingssamtal eller
en dialog som sker via en företrädare på arbetsplatsen.
För bolag anslutna till kollektivavtal är fackliga repre-
sentanter och skyddsombud involverade i dialogen.
Bolag utan kollektivavtal har andra företrädare eller
ombud, läs mer på sida 75. I Balder Sverige har exem-
pelvis alla medarbetare tillgång till ett skyddsombud
vid arbetsmiljöfrågor. Balder har inget avtal med sina
anställda om representation i ett europeiskt företags-
råd eller ett företagsråd inom ett europabolag.
Regelbundna medarbetarsamtal mellan Balders
anställda och deras närmaste chef är en central del
i säkerställandet av en trygg, trivsam och attraktiv
arbetsplats. Syftet med samtalen är att stärka arbets-
relationer, främja samarbete och utveckla kollegor för
att nå individuella mål.
Merparten av koncernens dotterbolag har regel-
bundna medarbetarundersökningar som syftar till att
identifiera olika arbetsrelaterade faktorer som påver-
kar medarbetarnöjdhet. Insikterna ligger till grund för
Balders arbete för att minska och förebygga negativ
påverkan och risker kopplat till bland annat arbetsvill-
kor och likabehandling samt för utvärdering av olika
insatser.
Balders medarbetare i Sverige har för andra året i rad
fått möjlighet att svara på medarbetarundersökningen
K.E.E.P med frågor kring arbetsmiljö, utveckling och
karriär, ledarskap, information och delaktighet, lön och
trivsel. Årets mätning resulterade i förbättrat resultat
såväl som svarsfrekvens. I 2024 års mätning ökade
resultatet från 2 till 35 i Net Promotor Score (eNPS),
vilket tyder på mycket hög medarbetarnöjdhet. Svars-
frekvensen ökade från 95% till 97%. Enligt Netigates
senaste rapport är fastighetsbranschens genomsnitt-
liga eNPS -20, se sida 5.
Samtliga anställda har tillgång till bolagets vissel-
blåsarfunktion där de på ett anonymt sätt kan upp-
märksamma problem. Läs mer om Balders hantering,
policy och rutiner kring visselblåsning på sida 8586.
I kapitlet Allmänna upplysningar förklaras styrning,
rutiner och ansvarsfördelning kring det operativa håll-
barhetsarbetet inkluderande medarbetardialogen, se
sida 37–38.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
72 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ARBETSVILLKOR
Att skapa goda arbetsvillkor för bolagets egna medarbetare är Balders ansvar och skyldig-
het som arbetsgivare. Trygg och säker arbetsmiljö och förutsättningar för balans mellan
arbete och fritid är viktiga frågor för att kunna attrahera, behålla och engagera medarbetare
som i sin tur bidrar positivt till bolagets utveckling.
VERKAN, RISKER OCH MÖJLIGHETER
Som stor arbetsgivare där Balder har haft en historiskt
stor tillväxt kan verksamheten ha en potentiell negativ
påverkan genom bristande arbetsvillkor på kort, med-
ellång och lång sikt. Arbetsvillkor avser bland annat
trygg anställning, rättvisa löner, rimliga arbetstider,
möjlighet till kollektivavtal och facklig representation
samt god arbetsmiljö inkluderande hälsa och säkerhet.
Vid bristande arbetsvillkor kan medarbetarnas på-
verkan på bolaget potentiellt medföra väsentliga finan-
siella risker inom samtliga tidshorisonter. Riskerna
avser främst lagöverträdelser, försämrad företagskul-
tur, bristande hälsa och säkerhet, personalomsättning,
ökade rekryteringskostnader samt skadat rykte.
Med omkring 125 olika typer av yrkesroller inom
koncernens alla bolag kan de potentiellt negativa
påverkan och risker för bristande arbetsvillkor se olika
ut sett till typ, utsträckning och frekvens. Exempelvis
tenderar yrkeskategorin arbetare att ha större risker
inom hälsa och säkerhet på grund av mer fysiska ar-
betsuppgifter medan tjänstemän kan löpa större risker
avseende arbetsrelaterad stress. Balder har inte identi-
fierat någon förhöjd risk eller negativ påverkan för
något specifikt arbetsvillkor, vare sig för enskilda bolag
eller för geografier.
För mer information om påverkan, risker och möjlig-
heter, se Balders dubbla väsentlighetsanalys, se sida
41–45.
STRATEGI
För att strategiskt adressera och styra bolagets påver-
kan och de risker som bristande arbetsvillkor potenti-
ellt kan medföra använder Balder primärt styrningsdo-
kument i form av policyer. Ambitionen är att bedriva ett
omfattande och kontinuerligt arbete inom hela koncer-
nen avseende arbetsvillkor genom att säkerställa att
mänskliga rättigheter respekteras, att arbetsrättsliga
skyldigheter och rättigheter efterlevs och följs upp.
Samt att öka den positiva påverkan på de egna anställda
genom att tillgodose medarbetarnas behov genom
ett konkurrenskraftigt erbjudande och en trygg och
trivsam arbetsplats. Nationell lagstiftning är nedersta
gräns för Balders arbete med arbetsvillkor där nedan
policyer ämnar att utveckla och förbättra arbetet
ytterligare.
Arbetsmiljöpolicy
Hos Balder ska verksamheten bedrivas på ett sådant
sätt att bolagets medarbetare inte ska drabbas av
ohälsa eller komma till skada på grund av arbetet. För
att styra detta och minska bolagets potentiella nega-
tiva påverkan på medarbetarna har Balder en koncern-
övergripande arbetsmiljöpolicy som syftar till att skapa
en god och hållbar arbetsmiljö där medarbetarna kan
utvecklas både yrkesmässigt och som individer.
Policy för hälsa och säkerhet
Balder har även en policy för hälsa och säkerhet som
tydliggör varje bolags ansvar att minska potentiell
negativ påverkan genom att årligen planera, utföra
och följa upp åtgärder för att förebygga negativ hälso-
och arbetsmiljömässig påverkan och verka för en trygg
och säker arbetsmiljö. Det innefattar både säker fysisk
arbetsmiljö där arbetsplatsolyckor förhindras, såväl
som psykosocialt hälsosam arbetsplats där arbets-
relaterad stress förebyggs.
För mer information om Balders policyarbete se sida
37–38.
ÅTGÄRDER
Inom Balders verksamhet finns flera exempel på åtgär-
der som syftar till att minska eller förhindra negativ
påverkan samt öka positiv påverkan hos bolagets med-
arbetare. Åtgärder kopplade till arbetsvillkor kan variera
mellan dotterbolagen men grundas på lagkrav och
kompletteras med insatser, internkontroll och upp-
följning enligt Balders koncernpolicyer. Nedan lista
avser fokusområden inklusive pågående och löpande
nyckel åtgärder kopplat till arbetsvillkor:
Trygg anställning och arbetsvillkor
Hållbart arbetsliv
Arbetsmiljö, hälsa och säkerhet
Trygg anställning och arbetsvillkor
Som anställd hos Balder ska anställningen kännas
trygg och medarbetarnas rättigheter och skyldigheter
vara ska tydliga. Balder värnar om rätten och möjlighe-
ten till föreningsfrihet, kollektivavtal och facklig repre-
sentation i hela organisationen i enlighet med bolagets
uppförandekod för medarbetare. Läs mer om Balders
sociala dialog med de egna medarbetarna på sida 72.
Hos Balder varierar täckningsgraden av kollektivavtal
per region. I Balderkoncernen omfattades 51% (42) av
alla medarbetare av kollektivavtal under 2024, läs mer
på sida 75. Övriga medarbetare har, utöver respektive
lands arbetsmiljölagstiftning och i varierande utsträck-
ning, tillgång till en rad olika försäkringar och förmåner
motsvarande kollektivavtal. Förmåner som ingår är ex-
empelvis, friskvårdsbidrag, företagshälsovård, samt
andra aktiviteter som bidrar till en trygg och trivsam
anställning. I Balder Sverige erbjuder bolaget genom
försäkringar ett föräldratillägg till alla anställda, en
kallad föräldralön, för att kompensera eventuellt in-
komstbortfall och för att underlätta den ekonomiska
situationen för familjebildande medarbetare.
Samtliga anställda inom Balder omfattas av olika
sociala skydd vid inkomstbortfall. Detta skydd är delvis
via offentliga försäkringar men även i vissa fall genom
förmåner som bolag inom koncernen erbjuder i olika
utsträckning. Skydd vid inkomstbortfall inkluderar
sjukdom, arbetslöshet, arbetsskador inklusive förvär-
vat funktionshinder, föräldraledighet samt pension.
Hållbart arbetsliv
Balder arbetar löpande med att skapa förutsättningar
för att medarbetare ska kunna ha en bra balans mellan
arbete och fritid över tid. Hos Balder erbjuds möjlig-
heten till flexibla arbetstider och hybridarbete i olika
utsträckning baserat på varje bolags lokala policyer
och riktlinjer. Majoriteten av alla medarbetare är hel-
tidsanställda med full sysselsättningsgrad där samtliga
dotterbolag tillämpar arbetstider och årliga arbets-
timmar enligt nationell standard. Se tabeller avseende
Balders anställda på sida 74–75.
Alla medarbetare inom Balder har enligt lag rätt till
semester med sammanhängande ledighet där antalet
dagar och förläggning av semesterdagar varierar från
land till land. Beroende på vilken typ av tjänst som
medarbetarna har kan flera semesterdagar tillkomma
utöver de lagstadgade, om exempelvis övertid för-
handlas bort. Utöver detta kan extra ledighet erbjudas
som en förmån exempelvis genom arbetstidsförkort-
ning i samband med högtider och röda helgdagar.
Samtliga anställda inom Balder har genom lag även
rätt till ledighet på grund av familjeskäl vid exempelvis
vård av närstående eller omhändertagande av barn vid
föräldraskap. Balders koncernövergripande policy för
jämlikhet och mångfald understryker även att bolagen
ska underlätta för alla medarbetare att förena arbete
med föräldraskap. Läs mer om policyn på sida 77. Att
erbjuda flexibla arbetstider, friskvårdstimmar, extra
ledighet och möjliggöra deltidsarbete är några exem-
pel på hur koncernen verkar för att skapa en bra work-
life balance för sina anställda.
Genom olika löpande åtgärder, såsom medarbetar-
samtal, enkäter och avstämningar i det dagliga arbetet
fångar Balder upp viktiga insikter kring medarbetar-
perspektivet som ligger till grund för att skapa en
attraktiv arbetsplats. I det förebyggande arbetet med
att minska en oönskad personalomsättning och såle-
des sänka rekryteringskostnader använder exempelvis
EGNA MEDARBETARE
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
73 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
några av dotterbolagen exitenkäter. Hos moderbolaget
summeras ett anonymiserat utfall som sedan behandlas
på ledningsnivå och används som underlag för utvärde-
ring, hantering och beslutsfattande avseende olika per-
sonalfrågor som driver personalomsättning.
Arbetsmiljö, hälsa och säkerhet
Medarbetarnas fysiska och psykiska hälsa är av högsta
prioritet för Balder, såväl på arbetet som utanför. Balder
är som arbetsgivare ansvarig för att arbetsmiljön är
säker för bolagets anställda och icke-anställda. Detta
innebär att bolaget enligt lag systematiskt och pro-
aktivt måste arbeta för att identifiera eventuella risker
och faror på arbetsplatsen. Vid behov behöver bolaget
sätta in åtgärder. Vanligt förekommande åtgärder inom
exempelvis fastighetsförvaltning och nyproduktion,
där risken för arbetsrelaterade skador är större, är att
erbjuda medarbetare och chefer regelbundna utbild-
ningar inom hälsa och säkerhet, genomföra skydds-
ronder, samverka med lokala skyddsombud och ut-
veckla rutiner inom arbetsmiljö. Samtliga anställda
omfattas av ett arbetsmiljösystem. Arbetsmiljösystem
avser ett systematiskt arbetsmiljöarbete som bedrivs
för att förebygga risker och skapa en bättre och säk-
rare arbetsmiljö för alla anställda. Hos vissa bolag inom
koncernen finns även tillgång till företagshälsovård
via digitala frisk- och sjukvårdstjänster som erbjuder
besök med läkare, psykologer, fysioterapeuter, hälso-
coacher och personliga tränare. Se tabell med nyckel-
tal kopplat till hälsa och säkerhet på sida 76.
God arbetsmiljö med nöjda medarbetare är en väsentlig
social hållbarhetsfråga för Balder. För att främja social
hållbarhet ska bolaget, i enlighet med hållbarhetspoli-
cyn, bidra till goda arbetsvillkor och samtidigt främja
likabehandling och lika möjligheter för alla medarbe-
tare. Mått och utfall från målsättningen samlas in årligen
i samband med års- och hållbarhetsredovisningen. Läs
mer om bolagets mål kopplat till egna medarbetare på
sida 78.
Anställda
Antalet anställda inom koncernen uppgick till 1 058
(1 112) per sista dagen i räkenskapsåret och är i nivå
med föregående räkenskapsperiod. Anställda avser de
medarbetare som har ett anställningsförhållande med
och arbetsleds av Balder, inklusive koncernledningen
och styrelse, och redovisas i antal personer. Anställda
som är tjänstlediga, långtidssjukskrivna och föräldra-
lediga per 2024–12–31 har exkluderats. Samma redo-
visningsprinciper gäller för samtlig kvantitativ data
kopplat till kapitlet om egna medarbetare, såvida inget
annat anges. All medarbetardata har sammanställts
och exporterats via dotterbolagens HR-system, vissel-
blåsarfunktioner eller andra interna system. Vidare har
data rapporterats in och konsoliderats i systemstödet
redovisat per land där Balder har verksamhet samt
totalt för koncernen.
TT OCH MÅL
FN:S GLOBALA HÅLLBARHETSMÅL KOPPLAT TILL
BALDERS HÅLLBARHETSARBETE
Könstillhörigheterna ”Annat” och ”Ej angivet” är
exkluderat i tabellerna då ingen data rapporterats in.
Tillsvidareanställda avser anställda med anställning på
obestämd tid för heltid- och deltidsarbete inklusive alla
provanställda. Tillfälligt anställda inkluderar anställda
med ett tidsbegränsat anställningskontrakt, exempel-
vis projektanställning eller vikariat. Behovsanställda
ANSTÄLLDA PER KÖN
Kön Antal anställda
2024-12-31 2023-12-31
1)
Män 630 656
Kvinnor 428 456
Totalt anställda 1 058 1 112
1) Statistik har reviderats för 2023 då nya uppgifter har inkommit i
samband med uppdatering och förtydliganden i metoder och anta-
ganden vid datainsamling. Tidigare uppgifter för 2023 uppgick till
665 män, 483 kvinnor och 1 148 totalt anställda.
ANSTÄLLDA PER LAND
Land Antal anställda
2024-12-31 2023-12-31
1)
Sverige 577 590
Danmark 95 97
Finland 362 401
Norge 24 24
1) Statistik har reviderats för 2023 då nya uppgifter har inkommit i
samband med uppdatering och förtydliganden i metoder och anta-
ganden vid datainsamling. Tidigare uppgifter för 2023 avseende
antal anställda för respektive land uppgick till; 614 Sverige, 100
Danmark, 412 Finland och 22 Norge.
ANSTÄLLDA PER AVTALSTYP OCH KÖN
2024-12-31 2023-12-31
1)
Kvinna Man Totalt
Kvinna Man Totalt
Antal anställda 428 630 1 058 456 656 1 112
Antal tillsvidareanställda 392 610 1 002 425 622 1 047
Antal tillfälligt anställda
2)
20 14 34 16 22 38
Antal behovsanställda
2)
16 6 22 15 12 27
Antal heltidsanställda 400 623 1 023 430 637 1 067
Antal deltidsanställda 28 7 35 26 19 45
1) Statistik har reviderats för 2023 då nya uppgifter har inkommit i samband med uppdatering och förtydliganden i metoder och antaganden vid
datainsamling. Tidigare uppgifter för 2023 uppgick till en koncerntotal om 1 148 anställda, 1 084 tillsvidareanställda, 64 tillfälligt- och behovs-
anställda, 1 094 heltidsanställda och 54 deltidsanställda.
2) Tillfälligt anställda och behovsanställda redovisas från och med 2024 på separata rader.
EGNA MEDARBETARE / ARBETSVILLKOR
avser de anställda som inte har ett fast arbetstidsmått.
Heltidsanställda och deltidsanställda inkluderar an-
ställda som arbetar standardantal timmar per vecka
eller månad enligt respektive lands definition av heltid
och deltid. Se även information om medarbetare i not
4 Anställda och personalkostnader på sida 114.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
74 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ANSTÄLLDA PER AVTALSTYP OCH LAND
Sverige Danmark Finland Norge Totalt
2024-12-31 2023-12-31
1)
2024-12-31 2023-12-31
1)
2024-12-31 2023-12-31
1)
2024-12-31 2023-12-31
1)
2024-12-31 2023-12-31
1)
Antal anställda 577 590 95 97 362 401 24 24 1 058 1 112
Antal tillsvidareanställda 553 573 93 94 332 356 24 24 1 002 1 047
Antal tillfälligt anställda
2)
12 9 1 2 21 27 0 0 34 38
Antal behovsanställda
2)
12 8 1 1 9 18 0 0 22 27
Antal heltidsanställda 567 580 89 90 343 373 24 24 1 023 1 067
Antal deltidsanställda 10 10 6 7 19 28 0 0 35 45
1) Statistik har reviderats för 2023 då nya uppgifter har inkommit i samband med uppdatering och förtydliganden i metoder och antaganden vid datainsamling. Tidigare uppgifter för 2023 uppgick till en koncerntotal om 1 148 anställda, 1 084 tillsvidareanställda, 64 tillfälligt- och behovsanställda,
1 094 heltidsanställda och 54 deltidsanställda.
2) Tillfälligt anställda och behovsanställda redovisas från och med 2024 på separata rader.
EGNA MEDARBETARE / ARBETSVILLKOR
Kollektivavtalstäckning och social dialog
Hos Balder varierar täckningsgraden av kollektivavtal
per region på grund av dotterbolagens olika behov
och strategier, se utfall i tabell till höger. Jämfört mot
föregående år har andelen anställda med kollektiv-
avtal i koncernen ökat från 42% till 51% vilket förklaras
av Sveriges ökning från 25% till 43%. Övriga länder
faller inom samma intervall. Anställda i Europeiska
ekonomiska samarbetsområdet (EES) avser Balders
egna anställda, ej icke-anställda. Balder har valt att
även inkludera de länder med färre än 50 anställda
(Norge) och lägre än 10% av totala antalet egna
anställda medarbetare inom koncernen (Danmark
och Norge) i redovisningen. Koncernen har inga
anställda utanför EES. Företrädare på arbetsplatsen
utgörs av fackliga representanter och skyddsombud
för de bolag som är kollektivanslutna. Icke-kollektiv-
anslutna representanter avser exempelvis skydds-
ombud i Sverige. Inga förändringar mot föregående
år har skett avseende social dialog. Läs mer om
kollektivavtalstäckning och social dialog på sida
72–73.
KOLLEKTIVAVTALSTÄCKNING OCH SOCIAL DIALOG
Kollektivavtalstäckning Social dialog
Täckningsgrad Anställda i EES
I länder med > 50 ansllda
som representerar > 10% av
det totala antalet anställda.
Anställda utanför EES
Uppskattning för länder med
> 50 anställda som represen-
terar > 10% av det totala anta-
let anställda.
Företrädare på arbetsplatsen
Endast EES. Länder med
> 50 anställda som represen-
terar > 10% av det totala antalet
anställda.
0–19% Norge, Danmark Norge
20–39%
40–59% Sverige
60–79% Finland
80–100% Sverige, Danmark, Finland
Personalomsättning
Koncernens totala personalomsättning om 16% har
minskat mot föregående år (19). Det totala antalet an-
ställda som har avslutat sin tjänst hos bolaget avser an-
ställda med någon av följande orsaker; frivilligt lämnat
organisationen, sagts upp av Balder, gått i pension
eller avlidit under räkenskapsåret. Medarbetare med
visstidsanställning eller annan form av tidsbegränsad
PERSONALOMSÄTTNING
2024 2023
1)
Kvinnor
som
lämnat
Män som
lämnat
Totalt
antal som
lämnat
Total
personal-
omsätt-
ning, %
Kvinnor
som
lämnat
Män som
lämnat
Totalt
antal som
lämnat
Total
personal-
omsätt-
ning, %
Sverige 45 62 107 19 45 81 126 21
Danmark 7 13 20 22 11 11 22 23
Finland 17 16 33 10 27 18 45 13
Norge 1 4 5 21 1 2 3 12
Totalt koncern 70 95 165 16 84 112 196 19
1) Statistik har reviderats för 2023 då nya uppgifter har inkommit i samband med uppdatering och förtydliganden i metoder och antaganden vid
datainsamling. Tidigare uppgifter för 2023 inkluderade visstid- och behovsanställda vilket innebar en koncerntotal på 107 kvinnor som lämnat,
131 män som lämnat med en personalomsättning på 21%.
anställning ingår ej i någon av de fyra orsakerna och
har därför exkluderats från beräkningen. Personalom-
sättningen har beräknats genom att dividera det totala
antalet anställda som har lämnat organisationen med
det genomsnittliga antalet anställda under räken-
skapsåret multiplicerat med 100. Läs mer om Balders
hantering av personalomsättning på sida 73–74.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
75 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Arbetsmiljö
Arbetsrelaterade olyckor uppgick till 32 (25) i antal och
17,7 (12,0) i frekvens. Främst är det arbetare i förvalt-
ningen som drabbats. Balder arbetar löpande för att
minimera antalet olyckor. Antalet förlorade arbets-
dagar har minskat från 217 till 23 då arbetsolyckorna
föranlett kortare sjukskrivningar.
Data som redovisas i tabellen avser enbart Balders
egna anställda och har beräknats utifrån antal perso-
ner. Balder har under året påbörjat insamlingen av
arbetsmiljörelaterad data för icke-anställda och med-
arbetare i värdekedjan.
Frekvensen av arbetsrelaterade olyckor har beräk-
nats genom att dividera de arbetsrelaterade olycks-
fallen med det sammanlagda antalet arbetade timmar
ARBETSMILJÖ
Balderkoncernen 2024 2023
1)
Anställda som omfattas av bolagets arbetsmiljösystem, % 100 100
Dödsfall som har orsakats av arbetsrelaterade skador eller ohälsa, antal 0 0
Arbetsrelaterade olyckor, antal 32 25
Arbetsrelaterade olyckor, frekvens 17,7 12,0
Dokumenterad arbetsrelaterad ohälsa, antal 2 5
Förlorade arbetsdagar till följd av arbetsrelaterad ohälsa och olyckor, antal 23 217
Sjukfrånvaro
2)
, % 3,5 3,6
varav korttidssjukfrånvaro 1–14 dagar, % 1,8 1,5
varav långtidssjukfrånvaro ≥15 dagar, % 1,1 1,6
1) Statistik har reviderats för 2023 då nya uppgifter inkommit avseende frekvens av arbetsrelaterade olyckor och sjukfrånvaro. Tidigare uppgifter
för 2023 var 8,9 för frekvens av arbetsrelaterade olyckor, 2,7% total sjukfrånvaro, 1,5% korttidssjukfrånvaro och 1,6% långtidssjukfrånvaro.
2) Korttids- och långtidssjukfrånvaro summerar inte till total sjukfrånvaro eftersom vissa dotterbolag inte har kunnat rapportera enligt angivet
intervall. Samtliga dotterbolag har kunnat rapportera på total sjukfrånvaro.
som bolagets anställda har arbetat multiplicerat med
1 000 000. Dokumenterad arbetsrelaterad ohälsa
inkluderar både akuta, återkommande eller kroniska
hälsobesvär som orsakas eller förvärras av förhållan-
den på arbetsplatsen. Förlorade arbetsdagar räknas
från den första hela frånvarodagen till den sista hela
frånvaro dagen.
Den totala sjukskrivningen om 3,5% ligger i linje
med föregående år (3,6). Sjukfrånvaro är Balders egna
nyckeltal som har beräknats genom antalet sjuktimmar
dividerat med antalet arbetstimmar under räkenskaps-
året multiplicerat med 100. Läs mer om Balders arbete
med arbetsmiljö, hälsa och säkerhet på sida 74.
EGNA MEDARBETARE / ARBETSVILLKOR
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
76 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
LIKABEHANDLING OCH LIKA MÖJLIGHETER FÖR ALLA
VERKAN, RISKER OCH MÖJLIGHETER
För att Balder ska kunna fortsätta driva och utveckla
verksamheten krävs att bolaget har förmåga att rekry-
tera och behålla medarbetare med rätt kompetens.
Det i sin tur ställer även krav på att Balder som arbets-
givare inte brister i sin hantering avseende likabehand-
ling och lika möjligheter för alla medarbetare.
Sett till Balders storlek och decentraliserade styr-
ning, finns det en potentiell negativ påverkan på med-
arbetarna avseende bristande jämlikhet och mångfald
på kort, medellång och lång sikt. Balders påverkan avser
främst säkerställandet av en inkluderande arbetsplats
som är fri från diskriminering och trakasserier där alla
medarbetare, oavsett bakgrund och erfarenheter, får
likvärdig behandling och erbjuds samma möjligheter.
Exempel på detta är lika lön för likvärdigt arbete eller
utbildning- och kompetensutveckling.
Negativ påverkan på anställda kan potentiellt leda
till finansiella risker för Balder, främst kopplat till diskri-
minering och trakasserier, inklusive otillräcklig hante-
ring eller förebyggande arbete. Det kan i sin tur leda till
rättsliga påföljder, försämrad företagskultur och hälsa
hos medarbetare, ökad personalomsättning och rekry-
teringskostnader samt skadat rykte.
Påverkan och risken för brister inom likabehandling
och lika möjligheter bedöms vara koncernöverskri-
dande inom Balders samtliga verksamheter och geo-
grafier, men skiljer sig i karaktär, frekvens och omfatt-
ning beroende på respektive organisation. Därav finns
det inga specifika bedömningskriterier för att identi-
fiera vilka typer av medarbetare som löper större risk
för negativ påverkan i väsentlighetsanalysen.
STRATEGI
Inom hela Balderkoncernen bedrivs ett kontinuerligt
arbete med att säkerställa att åtgärder finns på plats
för att hantera bolagets påverkan och de risker som
finns kopplat till likabehandling och lika möjligheter för
medarbetarna. Jämlikhet, mångfald och inkludering
ska integreras och genomsyra den dagliga verksam-
heten. Det dagliga arbetet har sin utgångspunkt från
rådande nationell lagstiftning, exempelvis svenska
Diskrimineringslagen (2008:567). Arbetet ska kom-
plet teras med Balders koncernövergripande upp för-
andekod för medarbetare, hållbarhets policy samt po-
licy för jämlikhet och mångfald som ämnar att utveckla
arbetet ytterligare. Se mer information om policyer på
sida 37-38.
Policy för jämlikhet och mångfald
Balders policy för jämlikhet och mångfald understryker
och syftar till att alla medarbetare ska behandlas och
bemötas med respekt och värdighet och ha samma
rättigheter, skyldigheter, möjligheter och inflytande
inom alla väsentliga områden i arbetslivet. Policyn
inkluderar strategier och åtgärder som alla bolag
inom Balderkoncernen ska implementera och följa upp
i den dagliga verksamheten. Ingen diskriminering får
därmed ske på grund av kön, könsidentitet eller köns-
uttryck, etnisk tillhörighet, religion eller annan tros-
uppfattning, funktionsnedsättning, sexuell läggning
eller ålder. Diskrimineringsgrunderna enligt svensk
lagstiftning är utgångspunkten i policyn och motsvarar
en minimumnivå där lokala avvikelser hos dotterbola-
gen kan ske ifall nationell lagstiftning är mer omfat-
tande. Policyn inkluderar ej några särskilda åtaganden
avseende inkludering eller positiv särbehandling av
specifika individer eller grupper. För mer information
om Balders policyarbete se sida 37–38.
ÅTGÄRDER
Insatser för att förbättra likabehandling och lika möjlig-
heter för bolagets medarbetare och uppföljning av
dessa kan variera mellan dotterbolagen. Nedan lista
utgörs av fokusområden för bolagets löpande nyckel-
åtgärder kopplat till likabehandling och lika möjlighe-
ter för alla:
Utbildning och kompetensutveckling
Lika lön för likvärdigt arbete
Mångfald och antidiskriminering
Utbildning och kompetensutveckling
Utbildning är viktigt för bolagets kompetensförsörj-
ning och för att skapa internt engagemang samt be-
hålla och utveckla medarbetare.
Balder erbjuder medarbetare möjligheter till utbild-
ning och kompetensutveckling. Det kan vara genom
seminarier, utbildningar eller kurser i intern eller extern
regi till studiebesök och arbetsrotation. Utbildningsut-
budet utgår från varje dotterbolags behov och är sam-
mantaget en blandning mellan yrkesspecifikt innehåll
och generella ämnen, exempelvis inom koncernöver-
gripande policyer, IT- och cybersäkerhet eller hjärt-
och lungräddning.
I Sverige har Balder ett stort antal interna utbild-
ningar för medarbetare som uppdateras löpande. Ut-
bildningarna är främst tillgängliga via Balder Akademi
som är bolagets digitala utbildningsplattform och kun-
skapsbank. I Balder Akademi, som drivs av HR-funktio-
nen, samordnas kompetensutveckling av anställda och
nyanställda samt även i de fall nya roller och funktioner
tillkommer i bolaget. Som nyanställd tilldelas man både
skräddarsydda utbildningspaket utifrån yrkesroll samt
övergripande kurser om Balders värderingar och orga-
nisatoriska funktioner, arbetssätt och rutiner.
Balder Sverige har även en intern utbildningssats-
ning för de centrala funktionerna, vid namn Roots,
sominnebär praktik inom fastighetsförvaltningen
medsyfte att öka medarbetarnas förståelse och
respekt för varandras arbetsroller.
Lika lön för likvärdigt arbete
Lön är ett viktigt medel för att belöna goda prestatio-
ner och främja professionell utveckling hos Balders
medarbetare. Alla bolag inom Balderkoncernen följer
nationell lagstiftning där utgångspunkten är att alla an-
ställda får en tillräcklig lön som tillgodoser de anställ-
das behov utifrån ekonomiska och sociala förhållanden.
För att stävja och förhindra potentiell lönediskrimine-
ring ska samtliga bolag inom Balder genomföra regel-
bundna lönekartläggningar, även om det inte är stan-
dard eller lagkrav i alla länder där Balder verkar. Syftet
med lönekartläggningar är att upptäcka eventuella
löneskillnader samt genomföra åtgärder för att minska
eventuella lönegap och säkerställa en rättvis och jämlik
process för avtal om löner och andra ersättningar.
I Sverige sker en årlig lönekartläggning som innebär
att medarbetarnas löner jämförs internt utifrån kriterier
som yrkesroll, arbetslivserfarenhet och ålder. Oför-
klarliga avvikelser i löneskillnader följs upp tillsammans
med lönesättande chef och i de fall löneskillnader ej
kan förklaras tillsätts åtgärder såsom lönekorrigering.
Parallellt jämförs även den svenska lönesättningen
externt mot marknadsmässiga löner inom fastighets-
branschen.
Balder följer noga utvecklingen av kommande EU Pay
Transparency Directive som ställer krav på lönetran-
sparens hos arbetsgivare och planerar att påbörja
arbetet med olika åtgärder som direktivet medför
under 2025.
På Balder ska alla behandlas lika och ha samma möjligheter. Jämlikhet- och mångfaldsper-
spektivet är alltid närvarande, från kompetensbaserad rekryteringprocesser, likvärdig löne-
sättning till lika möjlighet att vidareutvecklas. Genom olika insatser arbetar bolaget dagligen
för att öka mångfald och inkludering samt skapa en arbetsplats fri från diskriminering.
EGNA MEDARBETARE
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
77 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Balder har som socialt hållbarhetsmål att vara en
arbetsplats fri från diskriminering och trakasserier i en-
lighet med bolagets policy för jämlikhet och mångfald.
let är absolut, löpande och omfattar Balders samt-
liga medarbetare inom den egna verksamheten. Upp-
följning sker löpande samt årligen genom att mäta
antalet incidenter av diskriminering som har kommit
till bolagets kännedom under räkenskapsåret via olika
kanaler såsom visselblåsarfunktionen, via bolagets
HR-funktion eller medarbetares närmsta chef.
Mångfald och antidiskriminering
Balder strävar efter arbetsgrupper med medarbetare
med olika bakgrund och erfarenheter eftersom det
berikar verksamheten och bidrar till en fortsatt positiv
utveckling. Medmänsklighet är en av Balders grund-
läggande värderingar där målet är att vara en arbets-
plats fri från diskriminering. För att skapa en inklude-
rande miljö, präglad av mångfald och lika möjligheter
för alla, arbetar Balder med olika insatser för att möjlig-
göra detta. Exempelvis genom att tillse att arbetsplat-
ser och arbetsförhållanden passar samtliga anställda
eller att förebygga diskriminering och trakasserier
genom löpande utbildning av både medarbetare och
chefer.
Avseende diskrimineringsfall kopplat till bolagets
arbetskraft, har inga incidenter kopplat mänskliga
rättigheter i övriga delar av värdekedjan kommit till
bolagets kännedom under räkenskapsåret. Således
har 0 SEK utgått till bolaget i form av böter, viten
och ersättningar. Två klagomål avseende potentiella
diskrimineringsfall har rapporterats in internt hos ett
finskt dotterbolag men har efter utredning lagts ned
då diskriminering ej bedömts föreligga.
Flera bolag inom koncernen arbetar aktivt för att
säkerställa en objektiv och kompetensbaserad rekryte-
ringsprocess. I Balder Sverige beaktas mångfald och
inkludering i arbetsannonser och standardiserade
frågor har ersatt personliga brev. Rekryteringstester
används tidigt och HR stöttar chefer i att genomföra
fördomsfria, kompetensbaserade rekryteringar. Hos
ett finskt dotterbolagen finns en handlingsplan inom
mångfald, jämlikhet och inkludering med åtgärder
såsom genomlysning av rekryteringsprocessen, ut-
bildning av rekryterande personal samt tillämpning
avpositiv diskriminering i de fall då valet står mellan
likvärdiga kandidater.
TT OCH MÅL
FN:S GLOBALA HÅLLBARHETSMÅL KOPPLAT TILL
BALDERS HÅLLBARHETSARBETE
EGNA MEDARBETARE / LIKABEHANDLING OCH LIKA MÖJLIGHETER FÖR ALLA
HÅLLBARHETSMÅL
Antidiskriminering Utfall 2024 Utfall 2023
Inga incidenter av diskriminering,
inklusive trakasserier 0 0
Hållbarhetsmål
Likt föreende år har inga fall av diskriminering
rapporterats in för räkenskapsperioden. Incident av
diskriminering definieras enligt ESRS som anmälan
som före taget eller en berig myndighet mottagit
där ett fall av bristande efterlevnad genererat en
arbetsrättslig åtgärd. Diskriminering utgår från svensk
Mångfald
Fördelningen av ålder och kön bland bolagets anställda
är i linje med föregående års utfall, se nedan tabell.
Den större andelen av koncernens medarbetare avser
tjänstemän, 74� (77), som arbetar mer administrativt
och är utplacerade på olika kontor oftast i större eller
medelstora städer. Arbetare, 26% (23), avser främst
fastighetsskötare som primärt arbetar med drift,
underhåll och skötsel av Balders fastigheter.
MÅNGFALD HOS STYRELSE, LEDNING OCH ANSTÄLLDA
2024-12-31 Styrelse Ledning Anställda
Totalt Totalt
Arbetare
(inklusive chefer)
Tjänstemän
(inklusive chefer) Totalt
Varav chefer
(arbetare och tjänstemän)
Kön Antal Andel, % Antal Andel, % Antal Andel, % Antal Andel, % Antal Andel, % Antal Andel, %
Kvinna 1 20 3 60 16 6 412 52 428 40 64 38
Man 4 80 2 40 255 94 375 48 630 60 106 62
Totalt 5 100 5 100 271 100 787 100 1 058 100 170 100
Ålder
> 30 år 0 0 0 0 34 13 164 21 198 19 6 4
3050 år 0 0 3 60 149 55 490 62 639 60 125 73
> 50 år 5 100 2 40 88 32 133 17 221 21 39 23
Totalt 5 100 5 100 271 100 787 100 1 058 100 170 100
Medlemmar i ledning (5) och styrelse (5) ingår även i
uppgifterna för de anställda.
Den högsta ledningen i Balder avser moderbolaget
Fastighets AB Balders ledning och styrelse. Under
2024 har det skett rotation av en styrelsemedlem, dock
förblir könsfördelningen oförändrad i Balders styrelse.
Inga förändringar har skett i sammansättningen av led-
ningen. Läs mer om Balders arbete med mångfald på
sida 77–78.
lagstiftning som en lägsta nivå inkluderande ålder, kön,
könsidentitet, religion, funktionsnedsättning, sexuell
läggning eller etnisk bakgrund. Ifall dotterbolag har
incidenter för ytterligare diskrimineringsgrunder har
de inkluderats i datainsamlingen.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
78 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Utbildning och kompetensutveckling
En bred majoritet av koncernens anställda har haft
regelbundna mål- och utvecklingssamtal under 2024,
totalt 94%, vilket är något högre än tidigare år (88). Det
genomsnittliga antalet utbildningstimmar per anställd
var 17 (13) timmar under 2024. Se tabell ”Utbildning
och kompetensutveckling” till höger.
Nyckeltalen i tabellen till höger är beräknade med
antal anställda per sista dag i angiven räkenskaps-
period som nämnare.
UTBILDNING OCH KOMPETENSUTVECKLING
2024 2023
1)
Andel anställda som deltagit i regelbundna utvecklingssamtal i procent, % 94 88
Genomsnittliga antalet utbildningstimmar per anställd 17 13
1) Statistik har reviderats för 2023 då nya uppgifter inkommit. Tidigare uppgifter för 2023 avseende andel anställda som deltagit i utvecklings-
samtal uppgick till 89%.
EGNA MEDARBETARE / LIKABEHANDLING OCH LIKA MÖJLIGHETER FÖR ALLA
Löneskillnad
Löneskillnaden mellan de genomsnittliga lönenivåerna
bland kvinnliga och manliga anställda är redovisade i
procent av de manliga arbetstagarnas genomsnittliga
lönenivå.
Inga större förändringar har skett i lönegap mellan
män och kvinnor mellan 2024 och 2023. Utfall på kon-
cernnivå är 97% (97), vilket övergripande indikerar på
jämställda löner. Inom koncernen råder viss variation
mellan lönegap. I Sverige tjänar kvinnor generellt lite
gre än män oavsett position. I Norge förklaras löne-
gapet av att fler män innehar högre och mer välbetalda
positioner jämfört med kvinnor.
De redovisade uppgifterna inkluderar enbart lön och
ersättning som avser räkenskapsperioden och baseras
på de medarbetare som var anställda per 2024–12–31,
exklusive tjänstlediga, långtidssjukskrivna och föräld-
ralediga. Datainsamlingen har tagit hänsyn till lokala
lönepolicyer och ersättningsmodeller. All form av
ersättning som varierar beroende på när och om
medarbetaren själv i samråd med arbetsgivaren väl-
jer att ta ut ersättningen har exkluderats i samman-
ställningen av löneskillnader mellan män och kvinnor.
Exempelvis övertidsersättning, semesterersättning
och föräldralön.
LÖNESKILLNAD
Sverige Danmark Finland Norge Totalt
2024 2023
1)
2024 2023
1)
2024 2023
1)
2024 2023
1)
2024 2023
1)
Löneskillnad mellan män och kvinnor, % 102 102 95 96 90 91 44 43 97 97
1) Statistik har reviderats för 2023 års löneskillnad då nya uppgifter inkommit i samband med nya metoder och antaganden. Datainsamling av månadslön har
ersatts med timlön för grundlön, fasta och rörliga ersättningar. Tidigare uppgifter för 2023 baserades på lönegap på genomsnittlig månadslön inkluderande
grundlön, fasta och rörliga ersättningar; 89% Sverige, 100% Danmark, 82% Finland, 61% Norge och 88% totalt för koncernen.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
79 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ARBETSKRAFT I VÄRDEKEDJAN
Utöver egna medarbetare är Balder beroende av extern arbetskraft hos exempelvis entre-
prenörer och underentreprenörer. I syfte att ge riktlinjer för ansvarsfullt agerande har Balder
därför utformat en uppförandekod för samarbetspartners som ska främja goda arbetsförhål-
landen och villkor i värdekedjan.
VERKAN, RISKER OCH MÖJLIGHETER
Balder är i sin verksamhet beroende av arbetskraft i
värdekedjan,som anställda hos samarbetspartners
och de entreprenörer som kontrakteras i samband med
nyproduktion, ombyggnad eller förvaltning. Andra
anställda i bolagets värdekedja finns inom projekt-
verksamheten där entreprenörer i sin tur anlitar under-
leverantörer. Balders verksamhet har en potentiell
negativ påverkan i tidigare och senare led i värdekedjan
till följd av bristande arbetsvillkor, vilket inkluderar
bland annat möjlighet till föreningsfrihet, kollektiv avtal,
hälsa och säkerhet och facklig representation. Däru-
ver finns även en potentiell negativ påverkan genom
brister vad gäller likabehandling och mångfald i värde-
kedjan, vilket innefattar rättvis kompensation, lika lön
för likvärdigt arbete, kompetensutveckling samt diskri-
minering och trakasserier på arbetsplatsen.
Balder arbetar med en stor mängd samarbetspartners
inom både produkt- och tjänstesektorn i bolagets värde-
kedja. Samarbetspartners återfinns framförallt inom
bygg- och fastighetsbranschen samt energi sektorn.
Arbetskraft i värdekedjan definieras som en person
som utför arbete i Balders värdekedja, oavsett om det
finns något avtalsförhållande till företaget och oavsett
hur det avtalsförhållandet ser ut. Det avser arbetstagare
i företagets värdekedja i tidigare och senare led som
påverkas eller kan påverkas väsentligt av företaget. Det
omfattar konsekvenser som är kopplade till företagets
egen verksamhet och värdekedjan, inbegripet genom
dess produkter eller tjänster, samt genom dess affärs-
förbindelser. Exempel på arbetskraft i värdekedjan som
kan påverkas väsentligt av Balder är:
Totalentreprenörer och entreprenörer där Balder är
byggherre, till exempel byggarbetare, elektriker och
projektledare.
Inköpta tjänster som inte ersätter linjeroller där arbe-
tet inte styrs av Balder, till exempel lokalvårdare,
trädgårdsskötare och städare.
För mer information om påverkan, risker och möjlig-
heter, se Balders dubbla väsentlighetsanalys, se sida
41–45.
STRATEGI
Balders ambition är att vara en ansvarstagande och
långsiktig samhällsaktör med starkt engagemang på
de platser där bolaget verkar. Bolagets arbete kopplat
till arbetskraft i värdekedjan styrs av bolagets koncern-
övergripande uppförandekod för samarbetspartners.
Uppförandekod för samarbetspartners
I Balders uppförandekod för samarbetspartners fast-
slås de riktlinjer som ska ligga till grund för samverkan i
leverantörskedjan. Policyn täcker frågor inom ansvars-
fulla och affärsetiska relationer, god arbetsmiljö, re-
spekt för mänskliga rättigheter och ansvar för miljö.
Uppförandekoden baseras på internationella riktlinjer
som FN:s Global Compact, OECD:s riktlinjer för multi-
nationella företag, FN:s vägledande principer för före-
tag och mänskliga rättigheter samt ILO:s kärnkonven-
tioner. Syftet med uppförandekoden är att ge riktlinjer
för ansvarsfullt agerande i interna och externa relatio-
ner samt säkerställa vilka grundläggande krav som
ställs i alla situationer, vilket ska minska risker för över-
trädelser och samtidigt förtydliga de krav som är mer
långtgående än gällande lagkrav.
Till de mer centrala principerna hör att kontrakterade
samarbetspartners ska sträva efter att skapa en god
och hälsosam arbetsmiljö baserad på jämlikhet och
mångfald, där medarbetarnas integritet värnas.
Balder och bolagets samarbetspartners ska ta av-
stånd från alla former av människohandel, barn- och
tvångsarbete och värna om medarbetarnas yttrande-
frihet och rätt till föreningsfrihet. Samarbetspartners
ska vidare stödja och respektera internationellt dekla-
rerade mänskliga rättigheter och vidta rimliga åtgärder
för att undvika direkta eller indirekta kränkningar i vär-
dekedjan. Bolaget har nolltolerans mot korruption, och
uppmanar såväl medarbetare som samarbetspartners
att agera affärsetiskt och undvika att intressekonflikter
uppstår i affärssituationer. Samarbetspartners förvän-
tas kontinuerligt förbättra sitt miljöarbete i syfte att
minska verksamhetens negativa påverkan, vilket gäller
såväl produkter som tjänster. Om en samarbetspartner
anser att de inte vill eller kan driva sin verksamhet i linje
med uppförandekoden, alternativt medvetet avviker
från dessa riktlinjer eller visar ointresse för önskade
förbättringar, kan Balder avstå samarbete till förmån
för annan partner. För mer information om Balders
policyarbete se sida 37–38.
ÅTGÄRDER
För att hantera de väsentliga risker som finns kopplat
till arbetstagare i värdekedjan har bolaget rutiner, kon-
troller, kontaktkanaler och genomför uppföljning för
att förhindra och minska den potentiella negativa på-
verkan. Det finns en variation i åtgärder som bolaget
genomför utifrån dess verksamhetsländer skilda orga-
nisationer. Nedan följer en lista över bolagets fokus-
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
80 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
TT OCH MÅL
FN:S GLOBALA HÅLLBARHETSMÅL KOPPLAT TILL
BALDERS HÅLLBARHETSARBETE
Balder genomför löpande åtgärder för att införliva de
koncernövergripande strategier och riktlinjer kopplade
till arbetskraft i värdekedjan. Bolaget arbetar för att
sammanställa kvantitativ data gällande arbetskraft i
värdekedjan, i linje med kommande EU-direktiv inom
tillbörlig aktsamhet och ansvarstagande inom bola-
gets värdekedja (CSDDD). Processer för uppföljning
av policyer och åtgärder avseende arbetskraft i värde-
kedjan utvecklas framöver.
områden inklusive nyckelåtgärder kopplade till arbets-
kraft i värdekedjan:
Tydlig kravställning och kontroll
Genomlysning av sociala minimiskyddsåtgärder
Uppföljning av leverantörer och samarbetspartners
Kanaler för dialog och för visselblåsning
Tydlig kravställning och kontroll
Större inköp konkurrensutsätts och centrala upphand-
lingar görs för att öka kontrollen av samarbetspartners
och inköpskedjan. Rutiner för inköp och kontroll av
samarbetspartners skiljer sig åt mellan olika dotter-
bolag i koncernen. Vid val av samarbetspartners samt
vid uppföljning av levererad kvalitet används interna
kriterier som säkerställer att lagar och myndighetskrav,
såväl som att bolagets krav och riktlinjer följs. Utöver
totalkostnaden för inköp ska hänsyn tas till kvalitet,
service, logistik och miljö.
I samband med att ramavtal ingås i Sverige ska
exempelvis en första granskning genomföras som
bland annat inbegriper kontroll av företagsskatt, ägar-
struktur, kreditupplysning, försäkringar samt eventu-
ella förekomster av tidigare tvister. Under ramavtals
-
perioden kan sedan stickprovskontroller genomföras
rörande bland annat redovisning av digital personal-
liggare och erläggande av arbetsgivaravgifter. Vid
överträdelser kan samarbetspartnern vitesbeläggas
av Balder och avtal avslutas.
Uppföljning av leverantörer och samarbetspartners
Balder har en uppförandekod för samarbetspartners
som togs fram 2023 för att komplettera den existe-
rande uppförandekoden för medarbetare. Målsätt-
ningen är att den ska biläggas nya avtal och upphand-
lingar från 2024 och framåt. Det är dels en åtgärd för
att minska risker för överträdelser och negativ påver-
kan, dels förtydliga de krav som är mer långtgående än
lagkrav för att pådriva sina leverantörer att förbättra
socialt, miljömässigt och styrningsrelaterat hållbar-
hetsarbete.
I Norge har bolag under året fortsatt arbetet med
kartläggning och utveckling av en due diligence-
process av leverantörsled, i syfte att följa nya krav
ARBETSKRAFT I VÄRDEKEDJAN
enligt Åpenhetsloven (Transparency Act). Syftet är att
vidta åtgärder för att identifiera, förhindra, och offent-
ligt redovisa faktisk och potentiell påverkan på mänsk-
liga rättigheter i värdekedjan.
Bolaget kommer succesivt att utveckla rutiner för
ökad uppföljning av samarbetspartners och processer
för tillbörlig aktsamhet (due diligence).
Genomlysning sociala minimiskyddsåtgärder
I samband med EU-taxonomiarbetet sker genomlys-
ning av krav inom minimiskyddsåtgärder, vilket innefat-
tar socialt ansvarstagande inom områdena mänskliga
rättigheter och arbetares rättigheter, antikorruption,
beskattning och rättvis konkurrens. Det är ett sätt för
företaget att årligen säkerställa att verksamheten inte
orsakar väsentlig negativ påverkan på arbetstagarna i
värdekedjan. Under 2024 har Balder genomlyst pro-
cess- och överträdelsekriterier hos alla konsoliderade
dotterbolag. Genomlysningen 2024 visade att Balder
och dess dotterbolag efterlever EU-taxonomins mini-
miskyddsåtgärder. Inga fall eller incidenter relaterat till
allvarliga överträdelser av mänskliga rättigheter har
kommit till bolagets kännedom under rapporterings-
perioden. Läs mer om genomlysning av minimiskydds-
åtgärder på sida 6566.
Kanaler för dialog och visselblåsning
Dialog förs med samarbetspartners på olika sätt med
skild frekvens, beroende på avtalens karaktär. Exempel
på dialogformer är avtals- och uppföljningsmöten
samt upphandlingsprocesser.
Balder har en extern visselblåsarfunktion, vilket är en
kanal som möjliggör för arbetstagare i värdekedjan att
uppmärksamma problem, anonymt anmäla misstankar
om avvikelser från lagar och regler som gäller arbets-
villkor, miljö, affärsetik eller mänskliga rättigheter samt
få dem utredda. I Sverige får Balders samarbetspart-
ners kännedom om visselblåsarfunktionen när de vid
avtalsskrivning även signerar bolagets uppförandekod
för samarbetspartners. Läs mer om policy, rutiner och
utfall inom visselblåsning på sida 8586.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
81 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
LOKALPÅVERKAN OCH OMRÅDESUTVECKLING
Som stor fastighetsägare kan Balder genom långsiktig förvaltning och utveckling ha betydande påverkan
på stadsdelar och lokalsamhällen. I egen regi och tillsammans med andra, genomför bolaget lokala sociala
insatser och aktiviteter som bedöms ha en positiv påverkan i fastighetsområden.
VERKAN, RISKER OCH MÖJLIGHETER
Balders övergripande affärsidé är att skapa värde
genom att äga, utveckla och förvalta fastigheter i
huvudstäder och andra större städer. Med långsiktigt
ägande och förvaltning i egen regi har bolaget inver-
kan på stadsdelar och lokalsamhällen. Balder driver
stads- och fastighetsutveckling genom både nypro-
duktion och större ombyggnadsprojekt av både bos-
der och lokaler, vilket likaså påverkar lokalsamhällen.
Genom aktiv områdesutveckling bedöms Balders verk-
samhet ha en faktisk positiv påverkan på berörda sam-
hällen genom att bidra till fler bostäder och lokaler till
arbetsplatser, samt genom aktiviteter som syftar till
att främja utbildning, sysselsättning och en menings-
full fritid.
Balders verksamhet har direkt påverkan på kunderna
som hyr bostad eller lokal av bolaget, men även indirekt
på de personer som rör sig och verkar i fastighetsom-
det. Med aktiv områdesutveckling och sociala investe-
ringar är det möjligt att stärka relationen till hyresgäs-
terna, öka trygghet och trivsel samt bidra till stärkt
affärsnytta för Balder. Hyresgäster som trivs bor kvar
längre och är mer benägna att känna ägandeskap i sitt
lokalområde. Detsamma gäller för lokalhyresgäster.
Det bidrar till lägre hyresgästomsättning och vakanser,
vilket i sin tur resulterar i lägre transaktionskostnader.
För mer information om påverkan, risker och möjlig-
heter och Balders dubbla väsentlighetsanalys, se
sida 41–45.
STRATEGI
Balders ambition är att vara en ansvarstagande och
långsiktig samhällsaktör med starkt engagemang på
de platser där bolaget verkar. Balders arbete med lo-
kalpåverkan och områdesutveckling styrs av bolagets
koncernövergripande hållbarhetspolicy och uppfö-
randekod för samarbetspartners.
Hållbarhetspolicy och uppförandekod
Hållbarhetspolicy reglerar bolagets ställningstagande
och agerande när det gäller miljömässig, social och
ekonomisk hållbarhet. Där förtydligas att Balder som
stor fastighetsägare kan bidra med områdesutveckling
och positiv lokalpåverkan i anslutning till de fastigheter
som bolaget äger, förvaltar och utvecklar. Samhälls-
engagemang är en viktig del av Balders arbete och ett
sätt att bidra till samhällsutvecklingen.
Balders uppförandekod för samarbetspartners syf-
tar till att ge riktlinjer för ansvarsfullt agerande i interna
och externa relationer samt säkerställa vilka grundläg-
gande krav som ställs i alla situationer.
För mer information om Balders policyarbete, se
avsnitt om policyer på sida 37–38 samt om intressent-
dialog och involvering vid väsentlighetsanalys på
sida 40.
Bolaget har olika processer för att övervaka efterlev-
naden av grundläggande krav inom mänskliga rättig-
heter och åtaganden relevanta för lokalsamhället. I
samband med EU-taxonomiarbetet sker genomlysning
av krav inom minimiskyddsåtgärder, vilket innefattar
socialt ansvarstagande inom områdena mänskliga
rättigheter och arbetares rättigheter, antikorruption,
beskattning och rättvis konkurrens. Genomlysningen
2024 visade att Balder och dess dotterbolag efterlever
EU-taxonomins minimiskyddsåtgärder. Läs mer om
minimiskyddsåtgärder på sida 6566.
ÅTGÄRDER
För att skapa en röd tråd i Balders sociala hållbarhets-
arbete har bolaget valt att fokusera sociala insatser
och aktiviteter till fem sociala pelare. Vilka typer av in-
satser som prioriteras avgörs av det faktiska behovet
för respektive område, kunder och förutsättningar. Det
finns lokala variationer beroende på organisation och
fastighetsbestånd i implementering av sociala insatser.
Bolagets sociala investeringar inom områdesutveck-
ling i Sverige fokuserar i huvudsak på initiativ som stöt-
tar barn och ungdomar i socioekonomiskt utsatta
områden. Arbetet bedrivs i nära samarbete med hyres-
gästerna och inte sällan även i samverkan med andra
lokala aktörer, såsom kommuner, skolor, polis, fören-
ingar och det lokala näringslivet. Insatser kopplade
till de tre första sociala pelarna bedrivs främst i socio-
ekonomiskt utsatta bostadsområden där bolaget har
anställda områdesutvecklare. Aktiviteter kopplat till
den fjärde och femte sociala pelaren ska bedrivas i
samtliga fastighetsområden där bolaget verkar.
Nedan följer en lista över bolagets fokusområden
inklusive löpande nyckelåtgärder kopplade till områ-
desutveckling och lokalpåverkan.
1. Sysselsättning
Arbetslivserfarenhet är av största vikt för unga för att
de ska etablera sig på arbetsmarknaden, vilket Balder
vill bidra till. I syfte att öka sysselsättningen och anställ-
ningsbarheten erbjuder flera bolag i Balderkoncernen
praktikplatser, lovjobb, sommarjobb och mentorskap.
Bolaget samverkar också med lokala aktörer för att till-
handahålla kurser, utvecklingsmöjligheter och jobb-
inspiration. Fokus ligger på att stödja unga vuxna som
står utanför arbetsmarknaden. Se utfall under avsnitt
mått och mål på sida 83.
Arbetsmarknadsförberedande insatser
Sedan 2017 har Balder ett samarbete med insamlings-
stiftelsen Mitt Livs Val i Sverige, som arbetar för ett
inkluderande samhälle där ungdomar ges förutsätt-
ningar att påverka sin framtid. Mitt Livs Val bedriver
bland annat studierelaterade och arbetsmarknads-
förberedande program för nyanlända ungdomar i
Stockholm och Göteborg. Ett antal medarbetare är
också engagerade som CV-coacher och jobbinspira-
törer. Flera grupper med ungdomar har varit på studie-
besök på Balders kontor.
BALDERS FEM
SOCIALA PELARE
1. SYSSELSÄTTNING
Aktiviteter för att öka anställningsbarhet för
alla, samt skapa fler långsiktiga arbetstillfällen
och sommarjobb.
2. UTBILDNING
Aktiviteter för att fler unga ska gå ut skolan
med fullständiga betyg, samt aktiviteter som
ska inspirera till utbildning.
3. MENINGSFULL FRITID
Lokala insatser för att bidra till en jämställd fri-
tid. Stort fokus läggs på rörelse och folkhälsa
(psykisk och fysisk hälsa).
4. TRYGGHET OCH TRIVSEL
Aktiviteter för att främja trygghet och trivsel
inom bolagets fastighetsområden.
5. DELAKTIGHET OCH INFLYTANDE
Balders hyresgäster ska känna delaktighet
och inflytande över sitt boende, sin lokal eller
i fastighetsområdet.
2. Utbildning
För att ge barn och unga bättre förutsättningar till av-
slutad skolgång med fullständiga betyg och inspirera
till utbildning har Balder under 2024, i samarbete med
organisationer och föreningar, erbjudit exempelvis
stöd med läx- och studiehjälp, truckutbildning och
kurser inom bland annat odling, biodling och cykling.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
82 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
LOKALPÅVERKAN OCH OMRÅDESUTVECKLING
Handslag för ökad framtidstro
Handslag för framtiden är ett samarbete mellan närings-
livet, Framtidenkoncernen och Business Region Göte-
borg. Syftet är att gemensamt arbeta mot Göteborgs
mål att inte ha några särskilt utsatta områden till 2030.
Genom att flera aktörer drar åt samma håll inom områ-
desutveckling är ambitionen att skapa verklig skillnad.
Insatserna rör framförallt aktiviteter och mål kopplade
till skola, arbete och en meningsfull fritid. Balder sam-
verkar sedan 2022 i handslagssatsning för Bergsjön
och sedan 2024 även i Biskopsgården, Sverige.
3. Meningsfull fritid
Det sociala engagemanget har varit en del av Balders
DNA sedan bolaget startade. Stort fokus ligger på barn
och unga. Lek, vila och fritid är avgörande för en bra
uppväxt med god fysisk och psykisk hälsa. Förutsätt-
ningar och tillgång till fritidsaktiviteter skiljer sig åt
mellan de områden där bolaget har verksamhet och är
en ojämlikhet Balder arbetar för att reducera.
Rörelse och hälsosatsningar för barn och unga
I Sverige, Danmark, Finland och Norge genomförs
olika aktiviteter för att möjliggöra meningsfull fritid för
barn och unga i anslutning till bolagets fastighets-
områden. Det kan exempelvis handla om att sponsra
lokala idrottsföreningar, ordna turneringar, instruktörs-
ledda pass inom fotboll, boxning, pingis, taekwondo,
skridskoåkning eller löpning.
4. Trygghet och trivsel
Balder har under flera års tid arbetat med att öka trygg-
heten i bolagets fastigheter och områden. Med ett
stort och diversifierat fastighetsbestånd skiljer sig be-
hoven åt och de trygghetsskapande åtgärderna kan
variera. Till insatserna i kommersiellt inriktade fastighe-
ter hör bland annat installation av passagesystem och
skalskydd, rondering och närvaro av förvaltningsper-
sonal. Till de vanligare insatserna i bostadsfastigheter
hör byte av lås- och passagesystem för att stärka skal-
skyddet, installation av säkerhetsdörrar med titthål,
samt förbättrad belysning i gemensamma utrymmen
och i utemiljön. Därutöver förekommer även trygghets-
vandringar och olika typer av samarbeten med andra
fastighetsägare, kommuner samt andra intresseorga-
nisationer för att tillsammans öka tryggheten i bola-
gets fastighetsområden.
Night Run –Trygghetsskapande översyn
av fastigheterna
Ronderingar av fastigheter genomförs regelbundet,
för att exempelvis säkerställa brandskydd och att reg-
ler efterföljs inom utrustning på lekplatser. En gång om
året samlas också en stor andel av medarbetarna från
den svenska förvaltningsorganisationen för att genom-
föra ett så kallat Night Run. Då genomförs grundliga
och förebyggande ronderingar av fastigheterna för att
undersöka hur de fungerar och upplevs nattetid. Bland
annat kontrolleras belysning, lås, dörrar, ventilations-
aggregat och vattenmätare.
5. Delaktighet och inflytande
Att som hyresgäst kunna påverka sitt eget boende, sin
arbetsplats och närmiljö är en viktig faktor för att skapa
långsiktighet och upplevelsen av lokalt ägandeskap.
Det gör att personer i högre utsträckning vårdar bygg-
naderna, utemiljön och anslutande områden.
Dialog med kunder och närsamhälle
Balders medarbetare möter dagligen bolagets kunder
i olika skeenden och via skilda dialogformer. I Sverige,
Danmark och Finland genomför Balder löpande kund-
nöjdhetsundersökningar. Genom dessa mäts kunder-
nas upplevelse i olika delar av kundresan; kontrakts-
skrivningen, inflyttningen, hyresperioden och
utflyttningen. Syftet är att kunna identifiera starka
sidor såväl som områden bolaget behöver förbättra.
s mer om strategiskt kundnöjdhetsarbete i Sverige
på sida 20. Kundundersökningar är en dialogform som
också ger bolaget förutsättningar att hantera risker
och möjligheter samt identifiera prioriterade åtgärder.
Personer i lokalsamhällen kan också använda bolagets
kundtjänst eller visselblåsartjänst för att påvisa pro-
blem eller misstankar om överträdelser. Läs mer om
Balders visselblåsartjänst på sida 85–86.
Sociala bostadskontrakt för ökad inkludering
Balder förvaltar bostadsfastigheter på många orter
med bostadsbrist, vilket inte sällan drabbar utsatta
grupper extra hårt. I Sverige och Finland arbetar bola-
get med sociala kontrakt. Genom hyresavtal med kom-
muner eller ideella organisationer erbjuds lägenheter
till socioekonomiskt utsatta individer. I Sverige står
andelen sociala kontrakt inom bostadsportföljen för
3,2% 2024 (3,9). Det är ett exempel på hur Balder kan
bidra till inkludering och minskad social utsatthet,
genom att underlätta för personer som står långt från
bostadsmarknaden.
HÅLLBARHETSMÅL
Arbetstillfällen Utfall 2024 Utfall 2023
Sommarjobb, antal individer 78 110
Praktik, antal individer 28 33
Arbetstillfällen skapade genom sam-
verkan, antal individer 262
1)
1) Statistik för 2023 avseende antal arbetstillfällen skapade genom samverkan i förvaltningsorganisationen redovisas ej då insamling av data
påbörjades under 2024.
TT OCH MÅL
FN:S GLOBALA HÅLLBARHETSMÅL KOPPLAT TILL
BALDERS HÅLLBARHETSARBETE
Att skapa arbetstillfällen i förvaltningsorganisationen
för ungdomar är ett av Balders sociala hållbarhetsmål.
Inom koncernen erbjuds praktik, extrajobb och lov-
jobb till ungdomar, studenter och unga vuxna.
För att ta ett socialt ansvar har Balder som målsätt-
ning att genomföra olika sociala insatser och aktivite-
ter som bidrar till utveckling inom bolagets fem sociala
pelare. Målen är till sin form relativa och utfallet revide-
ras inte av extern part.
Mått områdesutveckling
Bolaget följer upp antal praktikanter och sommar-
jobbare som har anställningsförhållande hos Balder.
Arbetstillfällen har rapporterats in avseende Sverige
och Finland. Balder möjliggör arbetstillfällen i bolagets
fastighetsområden under skollov, samt kvällar och hel-
ger. Från och med 2024 redovisar bolaget även antalet
arbetstillfällen som möjliggjorts i förvaltningsorganisa-
tionen i Sverige genom samverkan. Dessa arbetstillfäl-
len skapas i samverkan med andra organisationer,
kommuner eller föreningsliv där Balder anställer unga
ledare som handleder ungdomar. Med arbetstillfälle
menas en person där bolaget handleder, men ej har
anställningsavtalet, fått ekonomisk ersättning samt
utfört minst 6 timmars arbete.
En utökad kvantitativ uppföljning av bolagets sociala
områdesutveckling har påbörjats internt för att på ett
mer strukturerat sätt kunna följa upp antal aktiviteter,
antal deltagare och antal arbetstillfällen som möjlig-
gjorts i samverkan med andra lokala aktörer.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
83 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
STYRNING OCH
ANSVARSFULLT
FÖRETAGANDE
Balder har sedan starten 2005 vuxit kraftigt under
god lönsamhet. För att fortsätta utvecklas och skapa
värden för bolagets intressenter ställs höga krav på en
företagskultur präglad av sunda värderingar, kollektivt
entreprenörskap och ett affärsetiskt agerande. För
mer information om Balders väsentlighetsanalys, se
sida 41–45.
KAPITLET BESKRIVER BALDERS HÅLLBARHETS-
ARBETE KOPPLAT TILL:
Affärsetik
Företagskultur
Cybersäkerhet
STYRDOKUMENT OCH POLICYER
Uppförandekod för medarbetare
Uppförandekod för samarbetspartners
Visselblåsarpolicy
Integritetspolicy
Skattepolicy
Insiderpolicy
Samtliga policyer är föremål för årlig revision och antas
av Balders styrelse.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
84 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
VERKAN, RISKER OCH MÖJLIGHETER
En stark företagskultur präglad av sunda värderingar
har potential att främja ett ansvarfullt företagande och
ett affärsetiskt korrekt agerande. På motsvarande sätt
riskerar incidenter av korruption och mutor eller brister
inom företagskultur att medföra en potentiell negativ
påverkan i den egna verksamheten och i värdekedjan.
Åsidosättande av styrdokument inom affärsetik, hos
medarbetare eller samarbetspartners, riskerar att
medföra en finansiell påverkan i form av lagöverträdel-
ser, merkostnader, böter, skadat rykte och förlorade
affärer. För mer information om påverkan, risker och
möjligheter, se Balders dubbla väsentlighetsanalys på
sida 41–45.
Med korruption avses att utnyttja sin ställning för att
uppnå otillbörlig fördel för egen eller annans vinning.
Riskområden för korruption och mutor kan i ett fastig-
hetsbolag exempelvis vara upphandling och inköp,
informationshantering, gåvor och representation samt
bisysslor. Bedömning gällande vilka avdelningar som
är mest riskutsatta har inte genomförts på koncern-
nivå. Då utfallet kan skilja sig mellan olika bolag i orga-
nisationen har riskbemning delegerats till respek-
tive bolag i koncernen.
Det finns rutiner och riktlinjer som ger medarbetare
och samarbetspartners en tydlighet i vad som är afrs-
etiskt agerande. Bolaget har mekanismer för att upp-
cka, anmäla och utreda överträdelser och handlingar
som bryter mot Balders policyer och upp förande-
koder. Internkontroller och visselblåsning är viktiga
funktioner för att upptäcka eventuella över trädelser.
STRATEGI
Balder har som mål att upprätthålla en kultur av öppen-
het och hög affärsetik i bolaget. Sedan Fastighets AB
Balder grundandes 2005 har bolaget vuxit snabbt, från
lokalt fastighetsbolag i Sverige till att ha en diversifie-
rad fastighetsportfölj med över 1 900 fastigheter i sex
europeiska länder. I ett expansivt bolag med växande
organisation finns ett behov av tydlig styrning och
effektiv samverkan för att säkerställa ansvarsfullt
företagande.
För att adressera och styra bolagets påverkan och
risker, som bristande affärsetik och företagskultur kan
medföra, upprättar Balder koncernövergripande styr-
ningsdokument. Nationell lagstiftning är nedersta
gräns för Balders arbete med ansvarsfullt företagande.
Följande policyer ämnar att utveckla och förbättra
arbetet ytterligare: uppförandekod för medarbetare
samt uppförandekod för samarbetspartners, policy för
visselblåsning, insiderpolicy, skattepolicy, risk- och
krishanteringspolicy. För mer information om Balders
policyarbete se avsnitt om policyer på sida 37–38.
Uppförandekod och policy för visselblåsning
Balders uppförandekod för medarbetare och uppfö-
randekod för samarbetspartners syftar till att ge rikt-
linjer för ansvarsfullt agerande i interna och externa
relationer samt säkerställa vilka grundläggande krav
som ställs i affärsmässiga situationer. Policyn täcker
frågor inom ansvarsfulla och affärsetiska relationer,
god arbetsmiljö, ansvar för miljö och respekt för
mänskliga rättigheter. Vid misstanke om överträdelser
Balder ska upprätthålla en sund företagskultur och ansvarsfullt företagande. Det innefattar
öppenhet, respekt för intressenter och hög affärsetik i bolaget liksom i värdekedjan. Till hjälp
finns system och processer som ska förebygga, upptäcka och hantera incidenter, exempel-
vis uppförandekoder, interna kontroller och extern visselblåsartjänst.
AFFÄRSETIK OCH FÖRETAGSKULTUR
mot uppförandekod kan intressenter anonymt anmäla
via Balders visselblåsartjänst. Syftet med policyn för
visselblåsning är att medarbetare och övriga intres-
senter ska känna sig trygga med att rapportera miss-
förhållanden och andra allvarliga händelser utan rädsla
för repressalier eller andra negativa konsekvenser. Läs
mer om bolagets rutiner vid visselblåsning på sida 86.
Skattepolicy
Balder har en koncernövergripande skattepolicy som
reglerar koncernens ställningstagande och agerande
när det gäller skatt och kompletterar bolagets uppfö-
randekod. För att säkerställa en hantering av skatt som
är i linje med de krav som ställs på en ansvarsfull aktör
har styrelsen fastställt riktlinjer för skattehantering.
Insiderpolicy
Balders insiderpolicy tydliggör vad som gäller vid köp
och försäljning av aktier i Balder eller närsende
bolag. Syftet med policyn är att förhindra insiderhan-
del och spridande av konfidentiell information. Policyn
infattar också förbud som är mer långtgående än vad
som gäller enligt lagar och regler. Policyn gäller för
personer som är anställda i Balder, personer som
har vissa uppdrag för Balder och i vissa fall även
närstående.
Efterlevnad av uppförandekoder och övriga policyer
kopplade till affärsetik och företagskultur följs upp årli-
gen genom interna rutiner och extern rapportering.
ÅTGÄRDER
För att hantera möjligheter och risker arbetar Balder
med kontinuerlig utbildning i gällande policyer, främ-
jande av en sund företagskultur och implementering
av system och processer som gör det möjligt att
förebygga, upptäcka, utreda och vidta åtgärder vid
incidenter.
Att skapa, utveckla, främja och utvärdera bolagets
företagskultur är ett kontinuerligt arbete. Det finns en
variation i de åtgärder som bolaget genomför utifrån
dess verksamhetsländer och förutsättningar i respek-
tive organisation.
Nedan följer en lista över bolagets fokusområden
inklusive nyckelåtgärder kopplade till företagskultur
och affärsetik:
Kollektivt entreprenörskap som företagskultur
Förebyggande kunskapsspridning
Krav på leverantörer och samarbetspartners
i värdekedjan
Risk- och krishantering
System för visselblåsning
Kollektivt entreprenörskap som företagskultur
Inom Balder bedrivs ett aktivt arbete med att stärka de
positiva aspekter, och samtidigt begränsa potentiella
risker, som kommer med en företagskultur präglad
av entreprenörskap, snabb tillväxt, affärsmässighet,
framåtanda och engagemang. I grunden handlar det
om att företaget, dess ledare och medarbetare ska ha
en gemensam bild av vad Balder står för, vad bolaget
vill uppnå och hur medarbetare ska agera på vägen dit.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
85 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
AFFÄRSETIK OCH FÖRETAGSKULTUR
Under 2024 lanserades bolagets varumärkesplattform,
med målsättning att Balders värderingar ska vara tyd-
ligt förmedlade av chefer och ledare.
Företagskultur inkluderas i processer och rutiner vid
rekrytering och onboarding till kontinuerlig dialog
under anställningen. Balder Sverige har även en intern
utbildningssatsning vid namn Roots, som en del av
introduktionen för nya medarbetare i Sverige. Roots
innebär praktik inom fastighetsförvaltningen med
syfte att öka medarbetarnas förståelse för varandras
arbetsroller samt djupare inblick i verksamheten som
helhet. Varje medarbetare bidrar till kollektivt entre-
prenörskap genom att vara affärsdriven, medmänsklig,
rationell och långsiktigt.
Förebyggande kunskapsspridning
Samtliga policyer som är beslutade av styrelsen har
under 2024 kommunicerats till konsoliderade dotter-
bolag. Balder arbetar förebyggande med affärsetik,
utöver styrning och policyer, genom kontinuerlig infor-
mation till medarbetare och samarbetspartners samt
utbildningar. Ledningen och personalansvariga chefer
ansvarar för att samtliga medarbetare har kännedom
och kunskap om hur de ska agera i enlighet med upp-
förandekoden. Utbildning och information till medar-
betare om affärsetik sker på olika sätt inom koncernen,
i bolag där Balder har anställda medarbetare. I Sverige
är uppförandekoden för medarbetare en obligatorisk
del av bolagets digitala utbildningssystem, Balder
Akademi, som alla medarbetare genomgår. Det är varje
medarbetares ansvarar att följa uppförandekoden och
beslutade styrdokument.
Krav på leverantörer och samarbetspartners
i värdekedjan
Balder ställer höga krav på att leverantörer och sam-
arbetspartners följer de internationella riktlinjer som
ligger till grund för bolagets uppförandekod för sam-
arbetspartners. Det omfattar bland annat krav på att
leverantörer och underleverantörer säkerställer en god
arbetsmiljö för sina anställda, främjar sund konkurrens
och motverkar brottslighet. Uppförandekoden ska bi-
fogas vid upphandling och tecknande av nya avtal med
entreprenörer. Balder fortsätter även uppdatera avtal
samt vidareutveckla processer och rutiner avseende
leverantörsuppföljning, samt säkerställande av arbets-
villkor och arbetsrätt. Utöver uppförandekod har de
flesta bolag inom koncernen även inköpspolicy eller
riktlinjer för inköp som tydliggör rutiner för en ansvars-
full process och för uppföljning av leverantörer.
Visselblåsning
Ansvarsfullt företagande innefattar öppenhet, respekt
för bolagets alla intressenter och eftersträvan av hög
affärsetik i bolaget såväl som i hela värdekedjan. Det är
viktigt att eventuella oegentligheter och missförhållan-
den uppmärksammas och utreds så tidigt som möjligt.
Det kan till exempel handla om ekonomisk brottslighet,
utnyttjande av ställning, allvarliga trakasserier, korrup-
tion eller miljöbrott.
Vid misstanke om överträdelser mot regler, uppfö-
randekod eller övriga policyer är det varje medarbeta-
res skyldighet att anmäla detta, antingen internt till
närmaste chef, HR-chef, krisledning eller anonymt till
bolagets externa visselblåsartjänst. Visselblåsartjäns-
ten finns tillgänglig för medarbetare på intranätet och
på Balders hemsida. Visselblåsarfunktionen finns till-
gänglig på samtliga marknader där bolaget bedriver
verksamhet och på lokala språk för bolagets övriga in-
tressenter. Tjänsten uppdaterades under 2022, för att
ytterligare skydda visselblåsares integritet och säker-
ställa att ärenden hanteras på ett anonymt och opar-
tiskt sätt. I policyn för visselblåsning förtydligas skydd
vid visselblåsning, i form av bland annat ansvarsfrihet
samt hindrande av åtgärder och repressalier. Policyn
ska även säkerställa att rapporterna hanteras enligt
bolagets bestämda rutiner rörande handläggnings-
tider och konfidentialitet.
Risk- och krishantering
Med syfte att skydda organisationen, säkerställa konti-
nuitet, minska negativa konsekvenser och förbättra
beredskap togs en risk- och krishanteringspolicy fram
för Balderkoncernen 2024. Policyn godkändes av sty-
relsen februari 2025. Riskhantering sker genom att:
identifiera risker, bedöma risker, planera åtgärder samt
övervaka och rapportera riskerna. Krishantering genom-
förs med följande steg: Krisidentifiering, krisplan,
övningar samt kommunikation. Utvärdering av risk-
och krishanteringsinsatser ska genomföras efter varje
incident för att lära av erfarenheter och förbättra
processerna.
I Sverige har krisledningen det operativa ansvaret att
upprätthålla rutiner och riktlinjer inom säkerhet och
kris samt genomförande och revison. Bolagets avdel-
ningschefer ansvarar för att riktlinjerna följs inom res-
pektive ansvarsområde samt för sin personals efterlev-
nad. Beroende på vilken typ av fall som inkommer till
krisledningen sker en process som innefattar följande
steg: insamling av information, utredning, bedömning,
hantering och uppföljning. Vid fall av visselblåsning
där krisledningen bedömer att incidenten strider mot
lag sker polisanmälan. Bolaget tar även extern hjälp för
att säkerställa att processen drivs vidare på ett opar-
tiskt sätt.
Politisk involvering
Balder ska inte stödja politiska partier genom donatio-
ner, lobbying eller på annat sätt. Lokal samverkan kan
ske via politiskt och religiöst oberoende organisationer.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
86 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
HÅLLBARHETSMÅL
Affärsetik Utfall 2024 Utfall 2023
Inga incidenter av korruption  0 0
Alla medarbetare ska utbildas i uppförandekoden
1)
915 744
1)
1) Statistik har reviderats för 2023 avseende antal medarbetare som utbildats i uppförandekoden då medlemmar i styrelse och ledning i
dubbelräknats. Tidigare uppgift för 2023 var 754.
Nyckeltal affärsetik 2024 2023
Antal rapporterade fall av visselblåsning 1 0
Balder har nolltolerans mot alla former av korruption
och överträdelser som går emot bolagets uppfö-
randekod. Balders kultur ska präglas av öppenhet och
bidra till säkerställandet av Balder som en långsiktig,
ansvarsfull aktör som agerar affärsetiskt. Balder har
även som mål att samtliga medarbetare ska utbildas i
bolagets uppförandekod. Uppföljning av mål och utfall
sker årligen i interna processer och externt i hållbar-
hetsredovisningen.
Oegentligheter kopplat till korruption mäts och följs
upp inom samtliga konsoliderade bolag inom koncer-
nen genom antal incidenter av visselblåsning samt fall
av korruption. Sammanställning av information kopplat
till affärsetik under redovisningsperioden sker internt
genom Balderkoncernens digitala system för hållbar-
hetsrapportering. En incident av korruption avser
TT OCH MÅL
FN:S GLOBALA HÅLLBARHETSMÅL KOPPLAT TILL
BALDERS HÅLLBARHETSARBETE
polisanmälda fall som lett till fällande dom i domstols-
instans, där utfallet presenteras i antal personer som
varit involverade i incidenten.
Antal rapporterade fall av visselblåsning avser antal
incidenter som kommit till företagets kännedom via
visselblåsning under redovisningsåret och som lett
till polisanmälan. Under 2024 har en incident som
kommit till företagets kännedom via visselblåsning lett
till polisanmälan. Fallet avsåg en anställd i Sverige som
misstänktes för att olovligen brukat bolagets resurser.
Balder tar ärenden som strider mot affärsetiskt agerande
på största allvar och har hanterat fallet arbetsrättsligt.
Inga fall som lett till fällande dom eller bötesbelopp
för brott mot lagar avseende korruption och mutor har
rapporterats in under 2024.
AFFÄRSETIK OCH FÖRETAGSKULTUR
CYBERSÄKERHET
I en allt mer digitaliserad värld där många delar
av samhället är uppkopplade blir informations-
kerhetsfrågor allt viktigare. Arbetet med
cybersäkerhet syftar till att skydda Balders verk-
samhet, anställda, kunder och ekonomiska in-
tressen samt säkerställa att verksamheten kan
fortlöpa obehindrat.
Balder arbetar regelbundet med IT- och cyber-
säkerhetsanalyser och revisioner utifrån olika
skyddsnivåer för att öka bolagets resiliens och
riskspridning. Det innebär bland annat flerfak-
torsautentisering vid informationsåtkomst,
regelbundna interna sårbarhetsanalyser,
externa säkerhetrevisioner av företagets infra-
struktur och systemkonfiguration samt katastrof-
och handlingsplan av Balders centrala system.
Bolaget har implementerat en koncernöver-
gripande IT-policy med syftet att tydliggöra
interna rikt linjer, krav och ansvar. Balder har
även operativa åtgärder på plats för att övervaka
och agera på dataintrång och cyberattacker, där
den digitala miljön övervakas dygnet runt av en
extern partner.
Genom olika insatser och initiativ strävar Balder
efter att säkerställa medvetenhet och kunskap
kring cybersäkerhet. Bolagets IT-ansvarig rap-
porterar regelbundet till styrelsen avseende
IT-och cybersäkerhet. Viktig cybersäkerhets-
relaterad information delges även löpande
via intra nätet och genom mejlutskick till alla
anställda för att uppmärksamma eventuella
hot och risker.
Balder har fått kännedom om 10 incidenter
med läckage av kunddata under räkenskapret.
Incidenterna avser kunduppgifter som av miss-
tag har delats med fel motpart, exempelvis vid
utskick av e-post, hyreskontrakt eller fakturor.
I samtliga fall har känslig information raderats
eller återkallats samt involverade parter har
blivit påminda om bolagets rutiner för säker
hantering av kunddata. Balder har inte identi-
fierat några substantiella klagomål under
räkenskapsåret.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
87 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
GRI-INDEX 2024
Uttalande om användning: Balder rapporterar med referens till GRI Standards 2021 för perioden 1 januari–31 december 2024.
GRI 1 som använts: GRI 1: Foundation 2021
Avsteg
GRI Standard Upplysning Sidhänvisning Avsteg från krav Skäl Förklaring
Generella upplysningar
GRI 2: Generella upplysningar 2021 2-1 Upplysningar om organisationen 1, 93, 110, 143
2-2 Enheter som omfattas av hållbarhetsredovisningen 1, 15–24, 35, 93, 125
2-3 Redovisningsperiod, frekvens och kontaktperson 35
2-4 Förändringar i tidigare rapporterade upplysningar 35, 49–50, 5455, 58, 60, 74–76, 79
2-5 Externt bestyrkande 35, 91
2-6 Aktiviteter, värdekedja och andra affärsförbindelser 15–24, 35, 3940, 80–81
2-7 Anställda 35, 74–75, 78–79, 114
2-8 Arbetare som inte är anställda 72, 80–81 2-8 Information otillgänglig Flertalet konsulter och entreprenörer arbetar åt bolaget,
komplett sammanställning saknas.
2-9 Struktur och sammansättning avseende styrning 37–38, 148–151, 154–155
2-10 Nominering och val av högsta styrande organ 148–150
2-11 Ordförande för högsta styrande organ 151, 154–155
2-12 Högsta styrande organets roll i arbetet med överblick
och hantering av påverkan
37–40, 150
2-13 Delegering av beslutsfattande för att hantera påverkan 37–38
2-14 Högsta styrande organets roll i processen för
hållbarhetsredovisningen
37–38, 41–42, 149
2-15 Intressekonflikter 12, 141, 150, 153
2-16 Kommunikation av kritiska frågeställningar 37–38, 97–101, 147
2-17 Samlad kunskap hos det högsta styrande organet 37–38, 149
2-18 Utvärdering av det högsta styrande organet 150
2-19 Ersättningspolicy 37–38, 115, 150
2-20 Process för att fastställa ersättningar 150
2-21 Årlig total ersättningsgrad 115 2-21 Information ofullständig Redovisas delvis.
2-22 Uttalande om strategi för hållbar utveckling 4, 147
2-23 Policyåtaganden 37–38, 52, 68–69, 7273, 77, 80, 86
2-24 Förankring av policyåtaganden 37–38, 8081, 8587
2-25 Processer för att avhjälpa negativ påverkan 37–38, 8081, 82–83, 8586
2-26 Mekanismer för rådgivning och rapportering av
ange lägenheter
85–86
2-27 Efterlevnad av lagar och förordningar 78
2-28 Medlemskap 40, 82–83
2-29 Metod för intressentengagemang 39–40
2-30 Kollektivavtal 73, 75
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING
HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
88 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Avsteg
GRI Standard Upplysning Sidhänvisning Avsteg från krav Skäl Förklaring
Väsentliga ämnen
GRI 3: Väsentliga ämnen 2021 3-1 Process för att identifiera väsentliga ämnen 41–45
3-2 Lista över väsentliga ämnen 42
Ekonomiskt resultat
GRI 3: Väsentliga ämnen 2021 3-3 Hantering av väsentligt ämne 41–45 3-3 Ej tillämplig Balder har genomfört en dubbel väsentlighetsanalys
som genererat nya väsentliga hållbarhetsfrågor.
GRI 201: Ekonomiskt resultat 2016 201-1 Direkt ekonomiskt värde genererat och distribuerat 102–109, 114–115 201-1 b Information ofullständig Redovisas delvis.
202-2 Finansiell påverkan och andra risker och möjligheter
kopplade till klimatförändringar
51, 101
Egen upplysning Nöjda kunder 5, 20
Affärsetik
GRI 3: Väsentliga ämnen 2021 3-3 Hantering av väsentligt ämne 3945, 8587
GRI 205: Anti-korruption 2016 205-2 Kommunikation och utbildning kring
anti-korruptionspolicy och rutiner
87 205-2 a, b, c, d, e Information otillgänglig Redovisar inte antal eller procentuell andel av anställda
per anställningskategori eller uppdelat per region.
205-3 Bekräftade fall av korruption och vidtagna åtgärder 87
Energi
GRI 3: Väsentliga ämnen 2021 3-3 Hantering av väsentligt ämne 3945, 57–58
GRI 302: Energi 2016 302-1 Energiförbrukning inom organisationen 57–58
302-3 Energiintensitet 57–58
302-4 Minskning av energianvändning 57–58
CRE1 Byggnaders energiintensitet 57–58
Vatten
GRI 3: Väsentliga ämnen 2021 3-3 Hantering av väsentligt ämne 39–45, 60
CRE2 Byggnaders vattenintensitet 60
Utsläpp av växthusgaser
GRI 3: Väsentliga ämnen 2021 3-3 Hantering av väsentligt ämne 3945, 52–53
GRI 305: Utsläpp 2016 305-1 Direkta utsläpp av växthusgaser (Scope 1) 54–55
305-2 Indirekta utsläpp av växthusgaser (Scope 2) 54–55
305-3 Övriga indirekta utsläpp av växthusgaser (Scope 3) 54–55
305-4 Växthusgasutsläppsintensitet 54–55
305-5 Minskning av växthusgasutsläpp 54–55
GRI-INDEX 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING
HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
89 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Avsteg
GRI Standard Upplysning Sidhänvisning Avsteg från krav Skäl Förklaring
Utbildning
GRI 3: Väsentliga ämnen 2021 3-3 Hantering av väsentligt ämne 3945, 77–79
GRI 404: Utbildning 2016 404-1 Genomsnittligt antal utbildningstimmar per år och
medarbetare
79 404-1 a i, ii Information otillgänglig Redovisar utbildningstimmar per år och medarbetare,
men inte uppdelat per kön och anställnings kategori.
404-3 Andel anställda med regelbundna utvecklingssamtal 79 404-3 a Information ofullständig Redovisar andel anställda med utvecklingssamtal upp-
delat per år och medarbetare, men inte uppdelat per kön
och anställningskategori.
Mångfald och jämlikhet
GRI 3: Väsentliga ämnen 2021 3-3 Hantering av väsentligt ämne 3945, 77–79
GRI 405: Mångfald och lika möjligheter
2016
405-1 Mångfald i styrande organ och bland anställda 78, 154 405-1 a iii; b i, iii Ej tillämplig Balder redovisar sammansättning av bolaget uppdelat per
kön och ålder för olika nivåer av bolaget. Bolaget följer inte
upp anställdas minoritetstill hörighet.
405-2 rhållande mellan kvinnors och mäns grundlön och
ersättning
78 405-2 a Information ofullständig Balder redovisar sammansättning av löneskillnader mellan
kvinnor och män per region, men inte uppdelat per anställ-
ningskategori.
Icke-diskriminering
GRI 3: Väsentliga ämnen 2021 3-3 Hantering av väsentligt ämne 3945, 77–79
GRI 406: Icke- diskriminering 2016 406-1 Incidenter av diskriminering samt vidtagna åtgärder 7, 78
Socioekonomisk efterlevnad
GRI 3: Väsentliga ämnen 2021 3-3 Hantering av väsentligt ämne 3945, 8587
GRI 418: Kunders integritet 2016 418-1 Substantiella klagomål avseende brister i kunders
integritet och förluster av kunddata
87
GRI-INDEX 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING
HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
90 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
REVISORNS YTTRANDE AVSEENDE DEN
LAGSTADGADE HÅLLBARHETSREDOVISNINGEN
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrap-
porten för år 2024 på sidorna 32–90 samt 101 och för
att den är upprättad i enlighet med årsredovisnings-
lagen i enlighet med den äldre lydelsen som gällde
före den 1 juli 2024.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation
RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade håll-
barhetsrapporten. Detta innebär att vår granskning
av hållbarhetsrapporten har en annan inriktning och
en väsentligt mindre omfattning jämfört med den
inriktning och omfattning som en revision enligt Inter-
national Standards on Auditing och god revisionssed
i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss
tillräcklig grund för vårt uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsredovisning har upprättats.
Konstantin Belogorcev
Auktoriserad revisor
Ulrika Ramsvik
Auktoriserad revisor
Göteborg den 8 april 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Till bolagsstämman i Fastighets AB Balder (publ), org. nr 556525-6905
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
91 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Vasa, Finland
Kommersiellt
7 270 kvm
FINANSIELL INFORMATION
INNEHÅLL
Förvaltningsberättelse...............................................................93
Möjligheter och risker
................................................................ 97
Koncernens rapport över totalresultat
............................... 102
Koncernens rapport över finansiell ställning
...................103
Koncernens rapport över förändringar i eget kapital
........104
Koncernens rapport över kassaflöden
...............................105
Resultaträkning för moderbolaget
......................................106
Balansräkning för moderbolaget
......................................... 107
Moderbolagets rapport över förändringar i eget kapital
... 108
Kassaflödesanalys för moderbolaget
.................................109
Noter till de finansiella rapporterna
1 Redovisningsprinciper
....................................................... 110
2 Segmentsrapportering
...................................................... 112
3 Intäkternas fördelning
........................................................ 114
4 Anställda och personalkostnader
.................................. 114
5 Ersättning till revisorer
....................................................... 116
6 Rörelsens kostnader fördelade
funktioner och kostnadsslag
........................................... 116
7 Specifikation av fastighetskostnader
............................ 116
8 Leasing
.................................................................................... 117
9 Finansiella intäkter och kostnader
................................. 119
10 Inkomstskatt
.......................................................................... 119
11 Resultat per aktie
................................................................ 122
12 Förvaltningsfastigheter
.................................................... 122
13 Övriga materiella anläggningstillgångar
.................... 124
14 Andelar i intressebolag och joint ventures
................ 125
15 Andra långfristiga fordringar
..........................................130
16 Exploateringsfastigheter
.................................................. 130
17 Kundfordringar
....................................................................130
18 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
......... 131
19 Finansiella placeringar
....................................................... 131
20 Eget kapital
............................................................................ 131
21 Innehav utan bestämmande inflytande
...................... 132
22 Finansiell riskhantering
..................................................... 133
23 Checkkredit
.......................................................................... 138
24 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
........ 138
25 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
............. 139
26 Kassaflödesanalys
.............................................................. 139
27 Andelar i koncernbolag
....................................................140
28 Fordringar på/skulder till koncernbolag
...................... 141
29 Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
....... 141
30 Närstående
............................................................................ 141
31 Uppgifter om moderbolaget
............................................ 141
92 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Styrelsen och verkställande direktören för Fastighets AB Balder (publ), organisations-
nummer 556525-6905, avger härmed års- och hållbarhetsredovisning för koncernen
ochmoderbolaget för räkenskapsåret 2024.
Fastighets AB Balder är noterat på Nasdaq Stockholm,
Large Cap. Samtliga belopp är i Mkr om inget annat
anges. Jämförelser angivna inom parentes avser mot-
svarande period föregående år.
Verksamheten
Balders affärsidé är att skapa värden genom att med
lokal förankring förvärva, utveckla och förvalta
bostads fastigheter och kommersiella fastigheter samt
skapa kundvärde genom att möta olika kundgruppers
behov av lokaler och bostäder.
I respektive region ska bolaget sträva efter att uppnå
en sådan position att Balder blir en naturlig partner för
potentiella kunder som är i behov av nya lokaler och/
eller bostäder. Tillväxt ska ske under krav på fortsatt
lönsamhet och positiva kassaflöden.
Finansiella mål
Balders målsättning är att ha en stabil och god avkast-
ning på eget kapital samtidigt som soliditeten över tid
ska vara lägst 40%, räntetäckningsgraden lägst 2,0
gånger, belåningsgraden bör inte överstiga 50% samt
att Nettoskuld/EBITDA över tid inte ska överstiga 11,0
gånger. För 2024 var utfallet för soliditet 38,0% (37,9),
räntetäckningsgrad 2,7 gånger (3,2), belåningsgrad
49,4% (50,0) samt Nettoskuld/EBITDA 12,2 gånger
(12,3).
Personal och organisation
Balders affärsområden utgörs av regionerna Helsing-
fors, Stockholm, Göteborg, Köpenhamn, Syd, Öst och
Norr. Regionernas organisation följer samma grund-
principer men skiljer sig åt beroende på res pektive
regions storlek och fastighetsinnehav. Regionkonto-
ren ansvarar för uthyrning, drift, miljö och teknisk
förvaltning.
Balderkoncernen, med Fastighets AB Balder som
moderbolag, består av ett stort antal aktiebolag och
kommanditbolag. Balders operativa organisation stöds
av en central ekonomi-, fastighets- och finansfunktion.
Sammantaget hade koncernen den 31 december
1 058 anställda (1 112), varav 428 kvinnor (456). Balders
lednings grupp har under året bestått av fem personer,
varav tre kvinnor.
För upplysningar om beslutade riktlinjer om ersätt-
ningar till ledande befattningshavare se not 4, Anställda
och personalkostnader. Styrelsen kommer ej att före-
slå några ändringar i riktlinjerna till årsstämman 2025.
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
rvärv
Förvaltningsfastigheter samt ägarlägenheter och mark
har förvärvats till ett fastighetsvärde om 7 164 Mkr (888).
Försäljningar
Förvaltningsfastigheter samt ägarlägenheter och
mark har avyttrats till ett fastighetsvärde om 294 Mkr
(681).
Övrigt
Två riktade nyemissioner om totalt 36 000 000 aktier
av serie B till ett totalt värde om 2 651 Mkr efter emis-
sionskostnader har genomförts.
Förvaltningsfastigheter
Balders kommersiella fastigheter är i huvudsak
belägna i storstädernas centrala delar och bostads-
fastigheterna i storstadsregioner samt på orter som
växer och utvecklas positivt. Balder ägde den 31
december 1 962 förvaltningsfastigheter (1 901) med en
uthyrningsbar yta om 6 425 tkvm (6 004) till ett redo-
visat värde om 221,3 Mdkr (209,0), inklusive projekt-
fastigheter för egen förvaltning. Under året har 43 för-
valtningsfastigheter (5) samt ägarlägenheter och mark
med en uthyrningsbar yta om 346 tkvm (13) förvär-
vats för 7 164 Mkr (888). Under året har försäljning av
en förvaltningsfastighet (12) skett till ett värde om
294 Mkr (681), vilket genererade ett resultat om
4 Mkr (–14).
Vid fördelning av det totala fastighetsbeståndets
redovisade värde per region uppgick respektive andel
till; Helsingfors 25% (25), Göteborg 20% (19), Stockholm
15% (16), Köpenhamn 12% (12), Öst 13% (12) och Norr 9%
(9) och Syd 7% (7). Av redovisat värde avser 46% (45)
kommersiella fastigheter och 54% (55) bostäder.
Exploateringsfastigheter
En exploateringsfastighet är en fastighet som innehas
för förädling med avsikt att avyttras. Redovisning av
dessa fastigheter sker löpande till anskaffningsvärde
och resultatet redovisas när fastigheten färdigställts,
lts och lämnats över till köparen. Per den 31 december
2024 uppgick värdet på Balders exploateringsfastig-
heter till 1 955 Mkr (2 750).
Förvaltningsresultat
Årets förvaltningsresultat uppgick till 6 458 Mkr
(6 549), varav effekt av förändrade valutakurser upp-
gick till –15 Mkr (91). Förvaltningsresultatet hänförligt
till moderbolagets aktieägare uppgick till 6 011 Mkr
(6 135), vilket motsvarar en minskning per aktie med 3%
till 5,13 kr (5,32). I förvaltningsresultatet ingår intresse-
bolag med 2 015 Mkr (1 917), vilket i resultaträkningen
inkluderats i andel i resultat från intressebolag.
Resultat efter skatt
Årets resultat efter skatt uppgick till 3 640 Mkr (–7 699).
Resultat efter skatt hänförligt till moderbolagets aktie-
ägare uppgick till 3 304 Mkr (–6 746), motsvarande
2,82 kr per aktie (–5,85). Resultatet före skatt har
påverkats av orealiserade värdeförändringar avseende
förvaltningsfastigheter med –756 Mkr (–9 980), realise-
rade värdeförändringar avseende förvaltningsfastig-
heter med –4 Mkr (–14), resultat från försäljning av
exploa teringsfastigheter med 122 Mkr (544), värde-
förändringar avseende räntederivat och optionskom-
ponent konvertibel med –21 Mkr (–1 899) samt resultat
från andelar i intressebolag om 901 Mkr (–2 236).
Hyresintäkter
Hyresintäkterna ökade med 8% till 12 876 Mkr (11 944),
varav effekten av förändrade valutakurser uppgick till
–40 Mkr (398). Ökningen beror på förvärv och färdig-
ställda projekt för egen förvaltning samt indexhöjning
på kommersiella lokaler och höjda bostadshyror.
Kontraktsportföljen bedöms per 31 december ha ett
hyresvärde på helårsbasis om 14 385 Mkr (12 968). Den
genomsnittliga hyresnivån för hela fastighetsbeståndet
uppgick till 2 236 kr per kvm (2 158) exklusive projekt-
fastigheter.
Hyresintäkterna i jämförbart bestånd har ökat med
3,5% (4,9) efter justering för valutakursförändring.
Hyresintäkterna uppvisar stor riskspridning avseende
kunder, branscher och lägen. Den ekonomiska uthyr-
ningsgraden uppgick per bokslutsdagen till 96 % (96).
Det totala hyresvärdet för outhyrda ytor uppgick den
31 december till 585 Mkr (568) på årsbasis.
Fastighetskostnader
Fastighetskostnaderna uppgick till –3 263 Mkr (3 030)
under året, varav effekten av förändrade valutakurser
uppgick till 8 Mkr (–121). Driftsöverskottet har ökat med
8% till 9 613 Mkr (8 914), vilket innebär en överskotts-
grad om 75% (75). Driftskostnaderna varierar normalt
med årstiderna. Under ett normalår har första och
fjärde kvartalen högre kostnader i jämförelse med de
övriga kvartalen medan tredje kvartalet oftast har lägst
kostnadsnivå.
93 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
Förvaltnings- och administrationskostnader
Förvaltnings- och administrationskostnaderna uppgick
under året till –1 080 Mkr (–1 080), varav effekten av
förändrade valutakurser uppgick till 4 Mkr (–48).
Andelar i resultat från intressebolag
och joint ventures
Resultat från andelar i intressebolag och joint ventures
uppgick under året till 901 Mkr (–2 236) och Balders
andel av intressebolagens förvaltningsresultat uppgick
till 2 015 Mkr (1 917).
Resultatet före skatt har påverkats av orealiserade
värdeförändringar avseende fastigheter och ränte-
derivat med –909 Mkr (–4 557). Årets skatt uppgick till
–204 Mkr (404).
Finansnetto och värdeförändringar derivat
Finansnettot, exklusive värdeförändringar derivat, upp-
gick till –4 079 Mkr (–3 186), varav effekten av föränd-
rade valutakurser uppgick till 13 Mkr (–137).
Värdeförändringar på räntederivat och options-
komponent konvertibel uppgick till –21 Mkr (–1 899).
Derivaten redovisas löpande till verkligt värde i
balansräkningen. Värdeförändringar från derivat upp-
kommer vid förändrade räntenivåer/valutakurser och
är inte kassaflödespåverkande, så länge de inte avyttras
under löptiden. Balder har skyddat sig för högre ränte-
nivåer, vilket innebär att marknadsvärdet på derivat
minskar i ett nedåtgående ränteläge.
Värdet av räntederivaten uppgick vid årsskiftet till
485 Mkr (421). Värdet av valutaderivaten och options-
komponent konvertibel uppgick vid årsskiftet till
–1 341 Mkr (–1 444). Genomsnittlig ränta för finansnet-
tot var på bokslutsdagen 3,0% (2,9).
Värdeförändringar förvaltningsfastigheter
Balder har per 31 december genomfört interna värde-
ringar av samtliga förvaltningsfastigheter. Förvaltnings-
fastigheterna i Sverige, Danmark, Finland, Norge,
Tyskland och Storbritannien värderas med avkastnings-
metoden som baseras på en tioårig kassaflödesmodell.
Varje fastighet värderas individuellt genom att
nuvärdesberäkna framtida kassaflöden, det vill säga
framtida hyresinbetalningar minskade med bedömda
drifts- och underhållsutbetalningar. Kassaflödet mark-
nadsanpassas genom att beakta eventuella föränd-
ringar i uthyrningsnivåer och uthyrningsgrad såväl som
drifts- och underhållsutbetalningar.
Utgångspunkten för värderingen är en individuell
bedömning för varje fastighet, dels av framtida kassa-
flöden, dels av avkastningskravet.
I Finland används främst avkastningsmetoden, samt
värdering till anskaffningsvärde för en begränsad del
av beståndet.
Projektfastigheter för egen förvaltning värderas till
marknadsvärde reducerat med bedömd entreprenad-
utgift samt projekt risk, vilket oftast sammanfaller i en
värdering till anskaffningsvärde. För en mer detaljerad
beskrivning gällande Balders fastighetsvärdering se
not 12, Förvaltningsfastigheter.
Marknadsbedömningar av fastigheter innehåller
alltid ett visst mått av osäkerhet i gjorda antaganden
och beräkningar. För att kvalitetskra de interna värde-
ringarna använder sig Balder av externa värderingsfir-
Känslighetsanalys
Faktor Förändring Resultateffekt före skatt, Mkr
Hyresintäkter +/– 1 % +/138
Ekonomisk uthyrningsgrad +/– 1 procentenhet +/144
Räntenivå för räntebärande skulder +/– 1 procentenhet +/447
Fastighetskostnader +/– 1 % /+ 34
Värdeförändringar förvaltningsfastigheter +/– 5 % +/11 063
mor i syfte att externvärdera delar av beståndet samt
säkerställa parametrar och antaganden i värderings-
kalkyler.
Under året har 60% (52) av beståndet varit föremål
för bedömning av externa värderingsfirmor. Avvikel-
serna mellan externa och interna värderingar har varit
obetydliga.
Per den 31 december uppgick Balders genomsnitt-
liga direktavkastningskrav till 4,9% (4,9) exklusive
projekt fastigheter för egen förvaltning, vilket är oför-
ändrat jämfört med årsskiftet föregående år. Det
genomsnittliga direktavkastningskravet för bostads-
fastigheter uppgick till 4,4% (4,4) och för kommersiella
fastigheter till 5,6% (5,4).
Den 31 december uppgick förvaltningsfastigheter-
nas redovisade värde, enligt den individuella interna
värderingen, till 221 261 Mkr (209 000), vilket inklude-
rar en orealiserad värdeförändring under året om
–756 Mkr (–9 980). Årets värdeförändring är hänförligt
till något högre avkastningskrav.
Resultat försäljning exploateringsfastigheter
Resultat från försäljning av exploateringsfastigheter
redovisas i samband med att fastigheten tillträds av
köparen. Utöver anskaffningsvärden inkluderas även
marknadsförings- och försäljningsomkostnader, vilka
kostnadsförs löpande, dessa uppgick under året till
–28 Mkr (–28).
Göteborg
Frölunda Park
392 hyres- och
bostadsrätter
Färdigställt 2024
94 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
frånfinansieringsverksamheten uppgick till netto
5650 Mkr (–232). Totalt uppgick årets kassaflöde till
953 Mkr (–1 564). Kursdifferens i likvida medel upp-
gick till 25 Mkr (–12).
Likviditet
Utöver outnyttjade kreditfaciliteter om 13 872 Mkr
(11 794) uppgick koncernens likvida medel, finansiella
placeringar och outnyttjad checkkredit per den
31 december till 6 854 Mkr (5 859). Tillgänglig likviditet
inklusive bekräftade lånelöften uppgick således till
20726 Mkr (17 653). Bolaget bevakar löpande likvidi-
tetsutvecklingen på kort och lång sikt , koncernens
likviditetsbehov kommande år tryggas genom koncer-
nens starka kassaflöde och bindande kreditlöften.
Eget kapital
Det egna kapitalet uppgick den 31 december till
101735 Mkr (93 987) varav innehav utan bestäm-
mande inflytande uppgick till 13 315 Mkr (11 674), mot-
svarande 74,30 kr per aktie (71,33) exklusive innehav
utan be stäm mande inflytande. Soliditeten uppgick
till 38,0% (37,9).
Räntebärande skulder
Koncernens räntebärande skulder uppgick per
31 december till 138 851 Mkr (134 469). Andelen lån med
ränteförfall under kommande tolvmånadersperiod
uppgick till 29% (34) och den genomsnittliga kredit-
bindningstiden uppgick till 5,0 år (5,4).
Per årsskiftet var den tillgängliga likviditeten inklu-
sive bekräftade lånelöften 20 726 Mkr (17 653), motsva-
rande 1,2 gånger Balders förfall av räntebärande skul-
der inom 12 månader.
Derivatavtal har tecknats för att begränsa påverkan
av en högre marknadsränta. Nämnda derivat redovisas
löpande till verkligt värde i balansräkningen med värde-
förändringar redovisade i resultaträkningen. Värdeför-
ändringar under året uppgick till –21 Mkr (–1 899).
Räntebärande skulder beskrivs närmare i not 22,
Finansiell riskhantering.
Rating
Balder har en investment grade rating från kreditvärde-
ringsinstitutet S&P. Under fjärde kvartalet bekräftade
S&P Balders kreditbetyg BBB, och justerade upp utsik-
terna till stabila.
Bolaget har under lång tid varit lyckosamt i att bygga
en fastighetsverksamhet med en storlek och diversi-
fiering som lämpar sig väl för både obligationsfinan-
siering och säkerställda banklån. Att ha en balans-
räkning som uppfyller kriterierna för en investment
grade rating och kontinuerlig tillgång till obligations-
finansiering är inte bara en fråga om finansierings-
strategi, det ligger också väl i linje med den riskprofil
som styrelsen strävar efter i bolaget i stort.
Investeringar
Fastighetsinvesteringarna uppgick under året till
9419 Mkr (6 710), varav 7 164 Mkr (888) avser förvärv
och 2 255 Mkr (5 822) avser investeringar i befintliga
förvaltningsfastigheter och projekt för egen förvalt -
ning. Av de totala investeringarna i förvaltnings-
fastigheterna avser 1 150 Mkr (1 897) Helsingfors,
1500 Mkr (581) Stockholm, 3 413 Mkr (641) Göteborg,
172 Mkr (829) Köpenhamn, 1 167 Mkr (731) Syd, 1 660 Mkr
(1 428) Öst och 357 Mkr (603) Norr.
Intressebolag och joint ventures
Balder är delägare i ett stort antal fastighetsförvaltande
och projektutvecklande bolag samt i Norion Bank, för
vidare information se not 14, Andelar i intressebolag
och joint ventures.
På sida 24 redovisas Balders andel av fastighetsför-
valtande intressebolags balansräkningar och fastig-
hetsbestånd, uppställda enligt IFRS redovisningsprin-
ciper. De fastighetsförvaltande intressebolagen äger
totalt 515 förvaltningsfastigheter (581). Balders andel
av fastighetsbeståndets uthyrningsbara yta uppgår
till cirka 1 151 tkvm (1 335) med ett hyresvärde om
2 532 Mkr (2 776). Den ekonomiska uthyrningsgraden
uppgick till 95% (95).
Totalt har två (6) projekt resultatavräknats under året.
Årets försäljningsresultat uppgick till 122 Mkr (544)
efter avdrag för marknadsförings- och försäljnings-
omkostnader.
Skatt
Koncernens totala skatt uppgick till –1 045 Mkr (1 254),
varav effekten av förändrade valutakurser uppgick till
2 Mkr (52). Aktuell skattekostnad för året uppgick till
352 Mkr (–324). Aktuell skattekostnad hänförligt till
moderbolagets aktieägare uppgick till –286 Mkr
(–246).
Uppskjuten skattekostnad för året uppgick till
694 Mkr (1 579).
Skatt har beräknats med gällande skattesats i res-
pektive land. Uppskjuten skatt beräknas på temporära
skillnader som uppstår efter förvärvstidpunkten. Kon-
cernens uppskjutna skatteskuld har beräknats som
värdet av nettot av skattemässiga underskott och den
temporära skillnaden mellan i huvudsak redovisade
och skattemässiga värden avseende fastigheter och
räntederivat.
Uppskjuten skatteskuld uppgick till 17 159 Mkr
(16 272). För mer detaljerad information se not 10,
Inkomstskatt.
Majoriteten av bolagen i koncernen är verksamma i
länder som har antagit den nya lagstiftningen för att
implementera den globala minimiskatten, kallad Pillar 2.
Koncernens beräkningar av effektiv skatt per land
indikerar inte någon väsentlig effekt på koncernen.
Kassaflöde och finansiell ställning
Balders tillgångar den 31 december uppgick till
267926 Mkr (253 748). Dessa har finansierats dels
med eget kapital om 101 735 Mkr (93 987), dels med
skulder om 166 191 Mkr (159 761), varav 138 851 Mkr
(134 469) är räntebärande.
Kassaflödet från den löpande verksamheten före
förändring av rörelsekapital uppgick till 4 273 Mkr
(4221). Investeringsverksamheten har belastat kassa-
flödet med netto –9 435 Mkr (–6 188). Kassaflödet
Moderbolaget
Moderbolagets verksamhet består i huvudsak av
attutföra koncerngemensamma tjänster. Balder har
centraliserat koncernens kreditförsörjning, riskhante-
ring och cash management genom att moderbolaget
innehar funktionen som internbank. Omsättningen
imoderbolaget uppgick för året till 527 Mkr (529),
varav koncerninterna tjänster utgjorde 390 Mkr (412)
och resterande del huvudsakligen avser förvaltnings-
uppdrag för intressebolag.
Årets resultat efter skatt uppgick till 2 289 Mkr
(–2136). Utdelning från dotterbolag uppgick till
1598 Mkr (2 600), nedskrivning av dotterbolagsaktier
uppgick till – Mkr (–2 422), räntenettot uppgick till
85Mkr (1 541) varav valutakursdifferenser uppgick
till–1 927 Mkr (1 324), värdeförändringar avseende
räntederivat och optionskomponent konvertibel upp-
gick till 26 Mkr (–1 821) och erhållna/lämnade koncern-
bidrag uppgick till 433 Mkr (–2 457). Redovisade valu-
takursdifferenser avser i huvudsak omräkning av
euroobligationer, som ur ett koncern perspektiv
används för säkring av nettoinvesteringar i euro och
danska kronor. Från och med 30 april tillämpar även
moderbolaget säkrings redovisning av nettoinveste-
ringar i utlandet avseende bolagets euroobligationer.
Moderbolaget ingår i en skatterättslig kommission
med ett urval av sina dotterbolag. Alla bolag i den skat-
terättsliga kommissionen ingår också i en mervärdes-
skattegrupp. Moderbolaget har erhållit 358 Mkr (215)
ikommittentresultat från dotterbolagen i den skatte-
rättsliga kommissionen.
Moderbolagets finansiella placeringar och likvida
medel, inklusive outnyttjade checkkrediter, uppgick
den 31 december till 4 925 Mkr (2 447). Nettoford-
ringar på koncernbolag uppgick per bokslutsdagen
till 57 281 Mkr (46 930) och räntebärande skulder till
57 080 Mkr (50 100).
95 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
Bolagsstyrning
Balder styrs enligt de regler för bolagsstyrning som
anges i Aktiebolagslagen, bolagsordningen och note-
ringsavtalet med Nasdaq Stockholm. Styrelsen strävar
efter att underlätta för den enskilde aktieägaren att
förstå var i organisationen ansvar och befogenheter
ligger. Bolagsstyrningen inom företaget utgår från
svensk lagstiftning, främst den svenska aktiebolags-
lagen, Stockholmsbörsens noteringsavtal, Svensk kod
för bolagsstyrning samt andra regler och riktlinjer.
gra av Kodens principer är att skapa goda förut-
sättningar för utövande av en aktiv maktbalans mellan
ägare, styrelse och ledning, vilket Balder ser som
en naturlig del av principerna för verksamheten. För
bolagsstyrningsrapporten se sida 148
153.
Ersättning till VD och
andra ledande befattningshavare
Vid föregående årsstämma beslutades om riktlinjer för
ersättning till ledande befattningshavare. Riktlinjerna
innebär i huvudsak att det för bolagsledningen ska till-
lämpas marknadsmässiga löner och andra anställ-
ningsvillkor. Ersättning ska utgå i form av fast lön. Upp-
sägningslön och avgångsvederlag ska sammantaget
inte överstiga motsvarande 18 månadslöner för bola-
gets VD och för övriga bolagsledningen högst sex
månader och inget avgångsvederlag. Med bolags-
ledning avses verkställande direktören och övriga
medlemmar i koncernledningen. Styrelsen ska äga
rätt att frångå riktlinjerna om det i enskilt fall finns
särskilda skäl för det.
De nuvarande riktlinjerna ska gälla fram till årsstäm-
man 2027 om inte omständigheter uppkommer som
gör att revidering måste ske tidigare. Se även not 4,
Anställda och personalkostnader.
Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
Se not 29, Väsentliga händelser efter räkenskapsårets
slut.
Förväntningar avseende den framtida utvecklingen
Balders målsättning är att med bibehållen lönsamhet
växa genom direkta eller indirekta förvärv tillsammans
med bolagets partners på de orter som bedöms som
intressanta.
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande finns följande belopp i kronor:
Balanserat resultat 28 844 856 683
Årets resultat 2 288 624 847
Summa
1)
31 133 481 531
1) Se förändring i moderbolagets eget kapital, sida 108.
Styrelsen föreslår att beloppet disponeras enligt följande:
I ny räkning balanseras 31 133 481 531
Summa 31 133 481 531
Hållbarhetsrapport enligt ÅRL
I enlighet med ÅRL 6 kap 11§ har Fastighets AB Balder
valt att upprätta hållbarhetsrapporten som en från års-
redovisningen avskild rapport. Hållbarhetsrapportens
omfattning framgår på sida 36 i det här dokumentet.
Flerårsöversikt
Se sida 11.
Aktien och ägarna
Under året genomfördes två riktade nyemissioner om
totalt 36 000 000 aktier av serie B, vilket inbringade
2 651 Mkr efter emissionskostnader.
Per den 31 december uppgick aktie kapitalet i Balder
till 198 333 333 kr fördelat på 1 190 000 000 aktier.
Varje aktie har ett kvotvärde om 0,16667 kr, varav
67 376 592 av serie A och 1 122 623 408 av serie B.
Totalt antal utestående aktier per den 31 december
uppgick till 1 190 000 000. Varje aktie av serie A
berättigar till en röst och varje aktie av serie B berättigar
till en tiondels röst. Under året har inga aktier återköpts.
Största ägare är Erik Selin med bolag med 46,9 % av
rösterna och Arvid Svensson Invest AB med 13,8 % av
rösterna. Inga begränsningar finns i bolagsordningen
avseende överlåtelse av aktier eller rösträtt på stämman.
Redogörelse för styrelsearbetet under året
Styrelsen har under verksamhetsåret haft 14 styrelse-
möten varav ett konstituerande. Arbetet följer en av
styrelsen fastställd arbetsordning. Arbetsordningen
reglerar styrelsens arbetsformer och arbetsfördelning
mellan styrelse och VD samt formerna för den löpande
ekonomiska rapporteringen. Under året har avhandlats
strategiska och andra för bolagets utveckling väsent-
liga frågor, förutom löpande ekonomisk rapportering
och beslutsfrågor. Bolagets revisorer deltog vid ett
styrelsemöte och redogjorde för genomförd förvalt-
nings- och räkenskapsrevision.
96 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
MÖJLIGHETER OCH RISKER
I likhet med alla bolag är Balders organisation och verksamhet exponerade för ett antal risker. Dessa risker ligger i olika grad inom bolagets kon-
troll och hanteras därmed till viss del på olika sätt. Huvudstrategin är dock att i så stor utsträckning som möjligt sträva efter att identifiera såväl
risker som möjligheter och utforma handlingsplaner utifrån detta. Riskanalysen genomförs kontinuerligt, på flera nivåer inom bolaget, beroende
på var olika risker och möjligheter uppstår och vilka delar av verksamheten som kan komma att påverkas. Nedan följer en sammanställning över
de huvudsakliga möjligheter och risker som identifierats, tillsammans med en kort beskrivning av hur Balder bedömer och hanterar dem.
Kategorisering av risker
Sannolikhet Påverkan Trend
Operativa risker
Risk för negativ värdeutveckling på fastigheterna
Risk för minskad uthyrningsgrad, minskade hyresintäkter och negativ hyresutveckling
Risk för ökade fastighetskostnader på grund av ökade drifts- och underhållskostnader
Risk för felaktig bedömning av hyresmarknadens utveckling samt utförande av projekt
Risk för bristande digital utveckling
Risk för bristande IT-säkerhet
Finansiella risker
Refinansieringsrisk
Ränterisk
Kreditrisk
Valutarisk
Omvärldsrisker
Risk för förändringar i skattelagstiftning
Risk för allvarliga händelser i omvärlden som förändrar förutsättningarna för verksamheten
Hållbarhetsrisker
Klimatutsläpp och ökade krav på utsläppsreduktion
Klimatanpassningsrelaterade risker
Risk för miljö- och hälsoskadliga ämnen och materialval
Risk för brister i kompetensförsörjning och arbetsmiljö
Leverantörskedja och respekt för mänskliga rättigheter
Risk för korruption, bedrägeri och mutbrott
Balders bedömning
Samtliga riskområden rangordnas utifrån grad av
påverkan på verksamheten och sannolikhet för att
risken inträffar. Trendpilar visar om riskens betydelse
framöver bedöms vara oförändrad, viktigare eller
mindre viktig i relation till idag.
g påverkan eller sannolikhet
Medelhög påverkan eller sannolikhet
g påverkan eller sannolikhet
Uppåtgående trend
Oförändrad trend
Nedåtgående trend
97 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
OPERATIVA RISKER
Område Beskrivning Hantering Sannolikhet Påverkan
Förändring
riskbedömning
Risk för negativ
värde utveckling
fastig heterna
Värdet på fastigheterna påverkas av ett antal faktorer, dels fastighetsspecifika
såsom uthyrningsgrad, hyresnivå och driftskostnader, dels marknadsspecifika
såsom direktavkastningskrav och kalkylräntor. Såväl fastighets- som marknads-
specifika förändringar påverkar värdet på förvaltningsfastigheter, vilket i sin tur
inverkar på koncernens finansiella ställning och resultat. Av Balders fastighets-
bestånd finns 72% av värdet i de fyra storstadsregionerna Helsingfors, Stock-
holm, Göteborg och Köpenhamn. Värdet på fastigheterna kan också påverkas
negativt om de tekniska hindren för utveckling, exempelvis omställning för att
minska utsläpp och hantera klimatförändringar, är för höga och kostsamma.
Balder genomför i samband med kvartalsrapporter en intern värdering av fastighetsbe-
ståndet. Dessutom värderas delar av fastighetsbeståndet externt och jämförs med den
interna värderingen. Under 2024 har en stor andel, 60% av beståndet varit föremål för
bedömning av extrerna värderare.
Marknads bedömningar av fastigheter innehåller alltid ett visst mått av osäkerhet i
gjorda antaganden och beräkningar. Resultat före skatt skulle påverkas med +/– 11 063
Mkr vid en värdeförändring av förvaltningsfastigheterna med +/–5%. Soliditeten skulle vid
en positiv värdeförändring uppgå till 39,6% och vid en negativ värdeförändring uppgå till
36,2%. Se även not 12, Förvaltningsfastigheter. Balder har också inlett en analys av klimat-
förändringarnas påverkan på fastigheterna, inklusive värdeutvecklingen, vilken ytterli-
gare kommer att fördjupas framöver.
Risk för minskad
uthyrnings grad,
minskade hyres intäkter
och negativ hyres-
utveckling
Balders intäkter påverkas av fastigheternas uthyrningsgrad, möjligheten att ta
ut marknadsmässiga hyror samt kundernas betalningsförmåga. Uthyrningsgrad
och hyresnivåer styrs till stor del av konjunkturutvecklingen. Risken för stora
svängningar i vakanser och bortfall av hyresintäkter ökar ju fler enskilt stora
kunder som finns i fastighetsbeståndet.
Balders tio största kontrakt svarar för 4,1% av de totala hyresintäkterna och deras genom-
snittliga kontraktstid uppgår till 14,8 år. Inget enskilt kontrakt står för mer än 0,6% av Bal-
ders totala hyresintäkter och ingen enskild kund står för mer än 4,0% av de totala hyresin-
kterna. Balders lokalhyreskontrakt är normalt sett helt eller delvis bundna till
konsumentprisindex.
Året som gått har präglats av efterdyningar av geopolitiska oroshärdar och tidigare
års stigande inflation, vilket påverkar såväl intäkter som kostnader. Under året har
bostadshyrorna för kommande år förhandlats fram. Hyreshöjningarna i delar av bostads-
hyresbeståndet är högre än inflationen, vilket påverkar Balder positivt.
Risk för ökade fastighets-
kostnader på grund av
ökade drift- och
underhålls kostnader
I fastighetskostnader ingår direkta kostnader såsom kostnader för drift, media,
underhåll och fastighetsskatt. Omfattande reparationsbehov kan påverka resul-
tatet negativt. Driftskostnader är huvudsakligen kostnader för el, renhållning,
vatten och värme. Flera av dessa varor och tjänster kan endast köpas från en
aktör, vilket kan påverka priset.
Regulatoriska faktorer såsom ökade krav på utsläppsminskningar och över-
gång till fossilfria energislag kan också påverka kostnader för energi. Andra kon-
sekvenser av klimatförändringar, såsom ökad risk för översvämningar och
extrema väderförhållanden kan också innebära ökade kostnader för försäkringar
av fastigheter i riskområden. Kostnadshöjningar som inte kompenseras genom
reglering i hyreskontrakt eller hyresökning genom omförhandling kan påverka
resultatet negativt. En förändring med +/– 1% av fastighetskostnaderna skulle
påverka de totala kostnaderna med –/+ 34 Mkr.
Balder arbetar kontinuerligt för att ständigt förbättra kostnadseffektiviteten med hjälp av
rationella tekniska lösningar, praktiska insatser och kontinuerlig uppföljning. Varje region
ansvararr att fastighetsbeståndet är väl underhållet och i gott skick. Med lokal när-
varo ökar kunskapen om respektive fastighets behov av förebyggande insatser, vilket i
längden är mer kostnadseffektivt än omfattande reparationer. Ett viktigt steg är utveck-
lingen av en riskhanteringsstrategi som inkluderar både förebyggande och reaktiva
åtgärder för att hantera kostnadsökningar. Implementering av systematiska processer
för att övervaka och hantera risker kontinuerligt är centralt. Regelbundna inspektioner
och underhåll av fastigheter förhindrar kostsamma reparationer och säkerställer att fast-
igheterna hålls i gott skick. Användningen av teknologi för att övervaka fastigheter i real-
tid bidrar till att identifiera problem innan de blir kostsamma och optimera energiförbruk-
ningen för att minska driftskostnader. Kommunikation och utbildning av personal är
avgörande för att säkerställa att alla är medvetna om risker och vet hur man hanterar dem
effektivt. Drygt 90% av allt som köps in till fastigheterna i koncernen är grön el från förny-
bara källor. Balder har också påbörjat en analys av fastighetsbeståndet utifrån möjliga
effekter av klimatförändringar, för att ta fram handlingsplaner för fastigheter där riskerna
för påverkan bedöms vara störst.
Risk för felaktig
bemning av hyres-
marknadens utveckling
samt utförande av projekt
Att nyproducera fastigheter och utveckla befintliga genom investeringar är ett
tt att öka avkastningen. Riskerna vid projektutveckling finns i bedömningar
kring marknadens utveckling, men också i utformningen av produkten samt
själva projektets genomförande.
Kvalitetssäkrade interna processer och hög kompetens inom projektorganisationen
kerställer att såväl genomförande som produkt håller hög kvalitet. Vid uppförande av
kommersiella byggnader ställs alltid krav på att större delen av fastigheten ska vara
uthyrd innan investeringen påbörjas. Merparten av de pågående kommersiella projek-
ten har därför hög uthyrningsgrad. Riskerna begränsas också genom att investeringar
enbart görs på marknader där Balder har god marknadskännedom och där det finns stark
efterfrågan på bostäder och lokaler.
Förutsättningarna för nyproducerade hyresrätter är fortsatt ogynnsamma. Balder
har därför skjutit flera projektstarter på framtiden, och har också ställt om en del
projekt till bostadsrättprojekt.
98 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
Område Beskrivning Hantering Sannolikhet Påverkan
Förändring
riskbedömning
Risk för bristande digital
utveckling
Digitalisering i fastighetsbranschen handlar främst om att digitalisera själva
fastigheterna för att exempelvis förbättra uppföljning av förbrukning och lik-
nande och om att bygga smarta hem och erbjuda lokalkunderna affärsdrivande
digitala tjänster.
Processen för digitalisering är relativt enkel att genomföra vid nyproduktion där mycket
kan planeras in redan under projekteringen, exempelvis fibernät och sensorer. Arbetet
med att digitalisera en befintlig fastighet är en större utmaning men Balder är rustat för
detta. För att driva utvecklingen framåt har bolaget fortsatt att utöka verksamheten med
fler tjänster med fokus på digitalisering.
Risk för bristande
IT-säkerhet
Bristande IT-säkerhet kan få stora konsekvenser, exempelvis i form av förstörd
eller förlorad data, läckt konfidentiell information etc. Risken för cyberattacker
har ökat i samhället i stort och kan orsaka skada direkt eller indirekt. Det finns
också en viss risk för brott mot lagstadgade bestämmelser om hantering av
personuppgifter.
Balder arbetar med lager-på-lager-principen för att minimera intrångsytan och har de
senaste åren kontinuerligt utökat skyddsnivån. Förutom beprövade tekniker som brand-
vägg, antivirus och backupsystem har Balder även kompletterat med sandboxingsystem,
avancerad epost-filtrering, virtualisering samt etablerat ett Security operations center
(SOC) för att säkra den interna IT-miljön. Balder har också genomfört ett omfattande
internt arbete för att säkerställa uppfyllande av kraven i GDPR, både när det gäller interna
system och strukturer samt utbildning av medarbetare.
Under 2024 genomfördes en extern revision av Balders IT-miljö. Resultatet visade på
en oförändrad riskexponering jämfört med föreende år.
FINANSIELLA RISKER
Område Beskrivning Hantering Sannolikhet Påverkan
Förändring
riskbedömning
Refinansieringsrisk Balders största finansiella risk är avsaknad av finansiering. Med refinansierings-
risk avses risken att finansiering inte alls kan erhållas, eller endast till kraftigt
ökade kostnader. Beaktat att fastighetsbranschen är kapitalintensiv är det av
stor vikt för oss med tillgång till finansiering via banker samt en välfungerande
kapitalmarknad. Villkoren både i bank och kapitalmarknad har förbättrats mar-
kant under 2024.
Balder för kontinuerligt diskussioner med banker och kreditinstitut i syfte att trygga den
långsiktiga finansieringen och omförhandla lån och diversifiera förfallostrukturen av
lånen. Refinansieringsrisken hanteras genom diversifierade finansieringskällor, ända-
målsenliga bindningstider och löptider. Det arbetet säker ställer samtidigt att en konkur-
renskraftig långsiktig finansiering vidmakthålls. Balders genomsnittliga kreditbindning
uppgick till 5,0 år (5,4).
Ränterisk Räntekostnaden är Balders enskilt största kostnadspost. Räntekostnader påver-
kas främst av nivån på aktuella marknadsräntor och kreditinstitutens marginaler
samt av vilken strategi Balder väljer för bindningstid av räntorna. Högre mark-
nadsränta innebär högre räntekostnad men den sammanfaller också ofta med
högre inflation och ekonomisk tillväxt.
Ökade räntekostnader kompenseras delvis av färdigställda projekt, hyreshöjningar och
en bättre kostnadseffektivitet. Balder har också valt att använda räntederivat för att
begränsa risken för att finansieringskostnaderna ökar markant vid en ökad marknads-
ränta. Vid en ökning av marknadsräntan med en procentenhet och antagande om oför-
ändrad låne- och derivatportfölj skulle räntekostnaderna öka med 447 Mkr. Av Balders
totala lånestock vid årsskiftet har 71% (66) en räntebindning som överstiger ett år. De
senaste årens höga räntenivåer har inneburit en lägre investeringstakt för Balder.
Kreditrisk Kreditrisk definieras som risken att Balders motparter, exempelvis hyresgäster,
inte kan uppfylla sina finansiella åtaganden mot Balder. Kreditrisk inom finans-
verksamheten uppstår bland annat vid placering av likviditetsöverskott, vid
tecknande av ränteswap-avtal samt vid utställda kreditavtal.
Balder genomför sedvanliga kreditprövningar innan ett nytt hyresavtal tecknas och
beräknar kredit risken i samband med nyuthyrning och lokalanpassning för befintlig kund.
Inom finansverksamheten gör Balder enbart affärer med nordiska banker med lägst S&P-
rating om A–. Med övriga banker görs enbart affärer med de som har lägst S&P-rating om
AA–.
Forts. Operativa risker
99 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
Område Beskrivning Hantering Sannolikhet Påverkan
Förändring
riskbedömning
Valutarisk Balder äger fastigheter via dotterbolag i Danmark, Finland, Norge, Tyskland och
Storbritannien. Bolagen har intäkter och kostnader i lokal valuta och är därmed
utsatta för valutakursfluktua tioner ur koncernens synvinkel. Valutakursfluktua-
tioner återfinns också i omräkningen av de utländska dotterbolagens tillgångar
och skulder till moderbolagets valuta.
Omräkningsdifferenserna hanteras framförallt genom att upplåningen fördelats på olika
valutor utifrån nettotillgångarna i respektive valuta. Lån som tas upp i samma valuta som
det finns nettotillgångar i koncernen minskar dessa nettotillgångar och därmed minskar
omräkningsexponeringen.
OMVÄRLDSRISKER
Område Beskrivning Hantering Sannolikhet Påverkan
Förändring
riskbedömning
Risk för förändringar
i skattelagstiftning
Det kan inte uteslutas att skattesatser förändras i framtiden eller att andra änd-
ringar i de statliga systemen påverkar fastighetsägandet. Ändrade skattenivåer
och skattelagstiftning, till exempel nya regler avseende global minimibeskatt-
ning (Pelare 2), värdeminskningsavdrag, förbud för paketering av fastigheter,
samt möjlighet att utnyttja underskottsavdrag, kan påverka Balders framtida
skattekostnad och därigenom påverka resultatet.
Balder följer utvecklingen av lagstiftningen på de marknader där bolaget är verksamt och
för bereder i förekommande fall verksamheten och den finansiella rapporteringen för de
anpassningar som kan bli nödvändiga.
Risk för allvarliga händelser
i omvärlden som förändrar
förutsättningarna för
verksamheten
Året som gått har präglats av efterdyningar av geopolitiska oroshärdar och tidi-
gare års stigande inflation där centralbanker världen över har sänkt styrrän-
torna. Det har under året inneburit stabiliserade finansieringskostnader men
fortsatt en avvaktande bostadsmarknad.
Balder har till följd av den avvaktande bostadsmarknaden valt att inte starta nya projekt
under året. Aktiviteten i investeringsverksamheten ökade dock under senare delen av
året. Bolaget följer utvecklingen och anpassar löpande verksamheten utifrån förändrade
förutsättningar.
Forts. finansiella risker
100 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
HÅLLBARHETSRISKER
Område Beskrivning Hantering Sannolikhet Påverkan
Förändring
riskbedömning
Klimatutsläpp och ökade
krav på utsläppsreduktion
Utsläpp av växthusgaser sker i flera delar av verksamheten, däribland till följd av
energianvändning, nyproduktion, renoveringar och transporter. Höjda krav på
utsläppsberäkningar, gräns nivåer för utsläpp inom nyproduktion och möjlig
framtida klimatskatt kan påverka.
Balder beräknar bolagets klimatutsläpp för att få kännedom om var den väsentliga
påverkan finns och arbetar aktivt för att minska utsläppen. Balder har implementerat
vetenskapsbaserade klimatmål i linje med Parisavtalet och validering av Science Based
Target initative erhölls i mars 2024. Balder kommer öka takten i omställningen och har
tagit fram en klimatfärdplan.
Klimatanpassningsrelate-
rade risker
Ökad frekvens av extremväder, förhöjda havsnivåer, värmestress och ökad
nederbörd är klimatrisker som kan skapa skador på infrastruktur och fastighe-
ter. Det kan föra med sig ökade försäkringskostnader, förhöjda utgifter kopplat
till kyla samt ökade kostnader för sanering och renovering vid extremväder.
Balder arbetar aktivt med att hantera de risker som medföljer klimatförändringar. De vanli-
gaste klimatriskerna för Balders fastighetsbestånd är skyfall, värmerelaterade risker samt
ras och skred. Under 2024 har Balder fortsatt arbetet med att upprätta fullständiga klima-
triskanalyser för byggnader i linje med EU-taxonomins riktlinjer. För att öka transparensen
i klimatriskarbetet fortsätter Balder också att kontinuerligt utveckla redovisningen av kli-
matrelaterade mätetal och bolaget följer rekommendationerna från Task Force on Climate-
related Financial Disclosures (TCFD). Läs mer om klimatanpassning på sida 49–51.
Risk för miljö- och
hälsoskadliga ämnen
och materialval
Användning av kemiska och biologiska ämnen är en utmaning inom förvaltning
av fastigheter och projektutveckling. Farliga ämnen kan förekomma exempelvis
i färg och isolering. Det har upptäckts förekomst av PCB, asbest, förhöjda
radonhalter till följd av materialval inbyggda i fastigheter.
Det befintliga beståndet inventeras löpande och handlingsplaner tas fram för att hantera
riskerna i samband med planerade renoveringar eller som egna projekt. Vid nyproduktion
används loggböcker för material, exempelvis Byggvarubedömningen eller Sunda Hus för
att bedöma och logga materialanvändning. Det finns rutiner och instruktioner för säker
kemikaliehantering i syfte att skapa trygg arbetsmiljö för medarbetare.
Risk för brister
i kompetens försörjning
och arbetsmiljö
Då Balder vuxit, både geografiskt och sett till antal kollegor finns utmaningar,
bland annat när det gäller att rekrytera nya och att behålla befintliga kollegor,
hitta och dra nytta av koncern gemensamma resurser samt utveckla gemen-
samma arbetssätt. En annan utmaning med bolagets kraftiga tillväxt är att få
varje kollega att känna sig delaktig i Balders företagskultur.
Balder strävar efter att fortsätta öka jämlikhet och mångfald i organisationen, för att på
sta sätt spegla samhället. För att attrahera nya medarbetare deltar Balder löpande i
arbetsmarknadsmässor på högskolor och universitet, samt erbjuder praktik platser och
möjligheter till examensarbeten för studenter.
Balder har i Sverige infört "Balderhjulet", ett arbetssätt för att säkerställa en likriktad
process för medarbetarsamtal och uppföljning, samt standardiserat introduktionen av
nyanställda.
Leverantörskedja och
respekt för mänskliga
rättigheter
De tjänster, material och produkter som används i bygg- och fastighetsprojekt
är en del av en global leverantörskedja där det kan finnas risker utifrån mänsk-
liga rättigheter, arbetsvillkor, miljö och affärsetik.
Tydliga inköps- och upphandlingsrutiner, kravställning och kontinuerlig uppföljning är
väsentliga aktiviteter för att hantera risker i leverantörskedjan. Uppförandekod för sam-
arbetspartners ska bifogas vid upphandling och nya avtal med entreprenörer. Balder
genomlyser årligen om bolaget har processer och policyer på plats för att efterleva soci-
ala minimiskyddsåtgärder enligt EU-taxonomin. Inga lagöverträdelser inom områdena
mänskliga rättigheter och arbetares rättigheter, antikorruption, beskattning och rättvis
konkurrens har inträffat och bolaget bedöms efterleva kraven. Läs mer på sida 6566.
Risk för korruption,
bedrägeri och mutbrott
I fastighetsbolag finns det risker att medarbetare begår överträdelser inom
yrkesrollen samt i relationer med kunder, leverantörer och samarbetsparter.
Balder har en uppförandekod för medarbetare som förtydligar grundläggande krav samt
ansvarsfullt agerande i interna och externa relationer. Balder har också en insiderpolicy
samt informerat samtliga medarbetare om koncernövergripande styrdokument. Under
året har Balder även fortsatt uppdatera avtal, vidareutvecklat processer och rutiner avse-
ende leverantörsuppföljning, säkerställande av arbetsvillkor och arbetsrätt. För rapporte-
ring av överträdelser finns en oberoende visselblåsarfunktion.
101 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
FINANSIELLA RAPPORTER
KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT
Mkr
Not
2024
2023
Hyresintäkter
2, 3
12 876
11 94 4
2, 6, 7
3 263
3 030
Driftsöverskott
9 613
8 914
Förvaltnings- och administrationskostnader
4, 5, 6
1 080
1 080
Andel i resultat från intressebolag och joint ventures
14
901
2 2 36
– varav förvaltningsresultat
2 01 5
1 917
– varav värdeförändringar
909
4 557
– varav skatt
204
404
Övriga intäkter/kostnader
11
16
Resultat före finansnetto
9 423
5 582
Finansiella poster
Finansiella intäkter
9
897
1 23 3
Finansiella kostnader
9
4 9 76
4 419
– varav leasingkostnad/tomträttsavgäld
8
103
83
Finansnetto
4 07 9
3 1 86
Resultat inklusive värdeförändringar och skatt i intressebolag och joint ventures
5 34 4
2 39 6
– varav Förvaltningsresultat
2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
6 45 8
6 54 9
Värdeförändringar
Värdeförändringar förvaltningsfastigheter, realiserade
12
4
14
Värdeförändringar förvaltningsfastigheter, orealiserade
12
75 6
9 980
Värdeförändringar derivat
22
21
1 899
Intäkter försäljning exploateringsfastigheter
16
1 00 1
2 93 8
Kostnader försäljning exploateringsfastigheter
16
879
2 3 94
Värdeförändringar totalt
659
11 3 50
Resultat före skatt
4 68 6
8 954
Inkomstskatt
10
1 0 45
1 2 54
Årets resultat
3 64 0
7 69 9
Årets resultat hänförligt till
Moderbolagets aktieägare
3 30 4
6 746
Innehav utan bestämmande inflytande
21
336
953
3 64 0
7 69 9
Mkr
Not
2024
2023
Övrigt totalresultat – poster som kan komma att omklassificeras till
resultaträkningen
Omräkningsdifferens avseende utlandsverksamhet (netto efter säkringsredovisning)
664
76
Kassaflödessäkringar efter skatt
7 1
56
Andel av övrigt totalresultat i intressebolag och joint ventures
55
1 030
Årets totalresultat
4 179
8 86 2
Årets totalresultat hänförligt till
Moderbolagets aktieägare
3 4 57
7 880
Innehav utan bestämmande inflytande
722
982
4 179
8 86 2
Mkr
Not
2024
2023
Förvaltningsresultat
6 4 58
6 54 9
Avgår innehav utan bestämmande inflytandes andel av förvaltningsresultat
44 7
414
Förvaltningsresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare
6 011
6 1 35
Förvaltningsresultat per aktie efter utspädning, kr
5,1 3
5,32
Resultat efter skatt per aktie före utspädning, kr
11
2,82
5,85
Resultat efter skatt per aktie efter utspädning, kr
11
2,82
5,8 5
102 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
KONCERNENS RAPPORT
ÖVER FINANSIELL STÄLLNING
Mkr
Not
31 dec 2024
31 dec 2023
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Förvaltningsfastigheter
12, 25
221 2 61
209 000
Leasingavtal; nyttjanderätt
8
2 58 5
2 102
Övriga materiella anläggningstillgångar
13
345
387
Andelar i intressebolag och joint ventures
14
29 281
28 288
Andra långfristiga fordringar
15
1 9 73
3 029
Derivat
22
467
41 0
Summa anläggningstillgångar
25 5 912
24 3 216
Omsättningstillgångar
Exploateringsfastigheter
16
1 95 5
2 75 0
Kundfordringar
17
29 6
4 47
Övriga fordringar
2 31 0
571
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
18
992
1 303
Derivat
22
17
11
Finansiella placeringar
19
3 06 3
3 0 47
Likvida medel
26
3 38 1
2 4 02
Summa omsättningstillgångar
12 01 4
10 5 32
Summa tillgångar
267 926
2 53 74 8
Mkr
Not
31 dec 2024
31 dec 2023
Eget kapital och skulder
Eget kapital
20
Aktiekapital
198
192
Övrigt tillskjutet kapital
15 14 6
12 5 01
Omräkningsdifferenser
41 5
609
Kassaflödesreserv
279
320
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
73 2 12
69 9 08
Eget kapital hänförligt till moderföretagets aktieägare
88 42 0
82 31 3
Innehav utan bestämmande inflytande
21
13 3 15
1 1 6 74
Summa eget kapital
1 01 735
93 9 87
Skulder
Långfristiga skulder
Långfristiga räntebärande skulder
22
12 1 124
12 1 66 4
Övriga långfristiga skulder
828
9 51
Leasingskuld
8
2 52 7
2 050
Uppskjuten skatteskuld
10
17 159
16 272
Derivat
22
1 3 26
1 114
Summa långfristiga skulder
142 9 64
142 0 50
Kortfristiga skulder
Kortfristiga räntebärande skulder
22
17 72 7
12 8 04
Leverantörsskulder
581
439
Leasingskuld
8
66
59
Derivat
22
14
330
Övriga skulder
1 58 1
779
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
24
3 2 57
3 300
Summa kortfristiga skulder
23 2 27
17 7 11
Summa skulder
166 19 0
15 9 762
Summa eget kapital och skulder
267 926
2 53 74 8
103 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
KONCERNENS RAPPORT
ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Hänförligt till moderbolagets aktieägare
Övrigt Balanserade Innehav utan
tillskjutet Kassaflödes- Omräknings-vinstmedel inkl bestämmande Totalt eget
Mkr
Aktiekapital
kapitalreservdifferenser
årets resultat
Summa
inflytandekapital
Ingående eget kapital 2023-01-01
192
12 5 01
3 51
493
76 6 57
90 194
12 71 5
102 9 09
Årets resultat
6 746
6 746
953
7 6 9 9
Övrigt totalresultat
32
1 10 2
1 13 3
29
1 1 62
Summa totalresultat
32
1 1 02
6 746
7 8 8 0
982
8 8 62
Transaktioner med innehavare utan bestämmande inflytande
2
2
19
20
Utdelning till innehavare utan bestämmande inflytande
40
40
Aktieägartillskott från innehav utan bestämmande inflytande
0
0
Summa transaktioner med bolagets ägare
2
2
58
60
Utgående eget kapital 2023-12-31
1)
192
12 50 1
32 0
609
6 9 908
8 2 313
1 1 6 74
9 3 987
Ingående eget kapital 2024-01-01
192
12 50 1
320
609
6 9 908
8 2 313
1 1 6 74
9 3 987
Årets resultat
3 30 4
3 30 4
336
3 6 40
Övrigt totalresultat
41
193
153
386
538
Summa totalresultat
41
193
3 304
3 4 57
722
4 179
Nyemission
6
2 6 45
2 651
2 651
Transaktioner med innehavare utan bestämmande inflytande
60
60
Utdelning till innehavare utan bestämmande inflytande
12
12
Innehav utan bestämmande inflytande som uppkommit vid nyemission i dotterföretag
959
959
Innehav utan bestämmande inflytande som uppkommit vid förvärv av dotterföretag
33
33
Summa transaktioner med bolagets ägare
6
2 6 45
2 651
919
3 5 70
Utgående eget kapital 2024-12-31
1)
198
15 14 6
279
415
73 2 12
88 42 0
1 3 315
1 01 735
1) För mer information, se not 20, Eget kapital.
104 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
KONCERNENS RAPPORT
ÖVER KASSAFLÖDEN
Mkr
Not
2024
2023
Den löpande verksamheten
Driftsöverskott
9 61 3
8 9 14
Övriga intäkter/kostnader
11
16
Förvaltnings- och administrationskostnader
1 080
1 080
Försäljningsomkostnader exploateringsfastigheter
28
28
Återläggning av avskrivningar
97
71
Erhållen ränta
26
897
1 233
Betald ränta
26
4 943
4 318
Betald skatt
272
555
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital
4 273
4 2 21
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Förändring rörelsefordringar
335
11
Förändring rörelseskulder
131
647
Kassaflöde från den löpande verksamheten
4 738
4 85 7
Investeringsverksamheten
Förvärv av förvaltningsfastigheter
7 1 6 4
888
Förvärv/försäljning av materiella anläggningstillgångar
54
187
Förvärv av finansiella placeringar
2 42 2
8 97
Förvärv/kapitaltillskott/in- och utlåning till intressebolag och joint ventures
1 74 0
1 167
Investering i befintliga fastigheter och projekt
2 83 3
7 517
Försäljning av förvaltningsfastigheter
294
681
Försäljning av exploateringsfastigheter
1 00 1
2 93 8
Försäljning av finansiella placeringar
2 33 7
264
Försäljning av aktier i intressebolag och joint ventures
25
26 9
Utbetald utdelning från intressebolag och joint ventures
1 12 1
315
Kassaflöde från investeringsverksamheten
9 4 35
6 188
Mkr
Not
2024
2023
Finansieringsverksamheten
26
Nyemission
2 651
Nyemission i dotterföretag, innehav utan bestämmande inflytandes
del i nyemissionen
959
Utbetald utdelning till innehav utan bestämmande inflytande
12
42
Transaktioner med innehavare utan bestämmande inflytande
60
20
Aktieägartillskott från innehav utan bestämmande inflytande
0
Amortering av leasingskuld
24
2 1
Upptagna lån
19 416
25 0 06
Amortering/lösen av lån
17 27 9
25 1 55
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
5 65 0
2 32
Årets kassaflöde
953
1 5 64
Likvida medel vid årets början
2 4 02
3 97 7
Kursdifferens i likvida medel
25
12
Likvida medel vid årets slut
26
3 381
2 4 02
Tillgänglig likviditet, Mkr
Not
2024
2023
Likvida medel
3 38 1
2 4 02
Outnyttjade checkkrediter
23
41 0
410
Outnyttjade kreditfaciliteter
13 87 2
11 794
Finansiella placeringar
19
3 0 63
3 0 47
Tillgänglig likviditet inklusive bekräftade lånelöften
20 726
17 6 53
105 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
RESULTATRÄKNING
FÖR MODERBOLAGET
Mkr Not 2024 2023
Nettoomsättning 3 527 529
Administrationskostnader 4, 5 527 527
Rörelseresultat –0 2
Resultat från finansiella poster
Nedskrivning av dotterbolagsaktier 27 –2 422
Utdelning från dotterbolag 1 598 2 600
Ränteintäkter och liknande resultatposter 9 5 353 6 586
– varav valutakursdifferenser 1 324
Räntekostnader och liknande resultatposter 9 –5 438 5 046
– varav valutakursdifferenser –1 927
Värdeförändringar derivat 22 26 –1 821
Resultat före bokslutsdispositioner och skatt 1 539 –100
Bokslutsdispositioner
Koncernbidrag 433 –2 457
Kommittentresultat
1)
358 215
Resultat före skatt 2 329 –2 342
Inkomstskatt 10 40 206
Årets resultat/totalresultat
2)
2 289 –2 136
1) Moderbolaget ingår i en skatterättslig kommission med ett urval av sina dotterbolag. Alla bolag i den skattemässiga kommissionen ingår i
en mervärdesskattegrupp. Moderbolaget har erhållit 358 Mkr (215) i kommittentresultat från dotterbolagen i den skatterättsliga kommissionen.
2) Moderbolaget har inga poster som redovisas i Övrigt totalresultat varför summa totalresultat överensstämmer med årets resultat.
106 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
BALANSRÄKNING
FÖR MODERBOLAGET
Mkr Not 31 dec 2024 31 dec 2023
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 13 24 26
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernbolag 25, 27 13 159 11 185
Andelar i intressebolag och joint ventures 14, 25 15 586 16 163
Andra långfristiga fordringar 15 318 1 763
Derivat 22 366 7
Fordringar på koncernbolag 28 95 871 86 864
Summa finansiella anläggningstillgångar 125 300 115 982
Summa anläggningstillgångar 125 324 116 008
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Övriga fordringar 105 179
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 18 115 243
Derivat 22 10 174
Summa kortfristiga fordringar 230 596
Finansiella placeringar 19 2 557 820
Likvida medel 26 2 018 1 277
Summa omsättningstillgångar 4 805 2 692
SUMMA TILLGÅNGAR 130 129 118 700
Mkr Not 31 dec 2024 31 dec 2023
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 20
Bundet eget kapital
Aktiekapital 198 192
Fritt eget kapital
Överkursfond 11 706 9 062
Balanserat resultat 17 138 19 439
Årets resultat 2 289 –2 136
Summa eget kapital 31 332 26 556
Avsättningar
Uppskjuten skatteskuld 10 77 37
Summa avsättningar 77 37
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 22 50 646 46 357
Skulder till koncernbolag 28 38 590 39 934
Derivat 22 1 326 1 114
Summa långfristiga skulder 90 563 87 405
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 22 6 433 3 742
Leverantörsskulder 18 15
Övriga skulder 1 224 524
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 24 482 420
Summa kortfristiga skulder 8 157 4 701
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 130 129 118 700
107 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
MODERBOLAGETS RAPPORT
ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
Mkr Antal aktier Aktiekapital Överkursfond Balanserat resultat Årets resultat Totalt eget kapital
Ingående eget kapital 2023-01-01 1 154 000 000 192 9 062 10 973 8 466 28 693
Årets resultat/totalresultat –2 136 –2 136
Vinstdisposition 8 466 –8 466
Summa transaktioner med bolagets ägare 8 466 8 466
Utgående eget kapital 2023-12-31
1)
1 154 000 000 192 9 062 19 439 –2 136 26 556
Ingående eget kapital 2024-01-01 1 154 000 000 192 9 062 19 439 –2 136 26 556
Årets resultat/totalresultat 2 289 2 289
Vinstdisposition –2 136 2 136
Nyemission, efter emissionskostnader 36 000 000 6 2 645 2 651
Lämnade koncernbidrag –164 –164
Summa transaktioner med bolagets ägare 36 000 000 6 2 645 –2 300 2 136 2 487
Utgående eget kapital 2024-12-31
1)
1 190 000 000 198 11 706 17 138 2 289 31 332
1) För mer information, se not 20, Eget kapital.
108 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
KASSAFLÖDESANALYS
FÖR MODERBOLAGET
Mkr Not 2024 2023
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat –0 2
Återläggning av avskrivningar/nedskrivningar 7 6
Erhållen ränta 26 305 386
Betald ränta 26 1 698 –1 625
Betald skatt –1 –1
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital –1 386 –1 232
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Förändring rörelsefordringar –270 366
Förändring rörelseskulder 1 237 –99
Kassaflöde från den löpande verksamheten –419 –965
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella anläggningstillgångar –6 –4
Förvärv andelar i koncernbolag/lämnade aktieägartillskott –1 974 –18
Förvärv av finansiella placeringar –2 269
Förändring utlåning koncernbolag –4 642 1 774
Förändring utlåning intressebolag och joint ventures 1 512 –560
Försäljning av finansiella placeringar 583 8
Förvärv/kapitaltillskott till intressebolag och joint ventures –16 311
Kassaflöde från investeringsverksamheten 6 811 1 511
Mkr Not 2024 2023
Finansieringsverksamheten 26
Nyemission 2 651
Upptagna lån 8 312 11 589
Amortering/lösen av lån –2 991 –12 942
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 7 972 –1 353
Årets kassaflöde 741 –806
Likvida medel vid årets början 1 277 2 083
Likvida medel vid årets slut 26 2 018 1 277
Tillgänglig likviditet, Mkr Not 2024 2023
Likvida medel 2 018 1 277
Outnyttjade checkkrediter 23 350 350
Outnyttjade kreditfaciliteter 9 670 8 318
Finansiella placeringar 19 2 557 820
Tillgänglig likviditet inklusive bekräftade lånelöften 14 595 10 765
109 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA
NOT 1
REDOVISNINGSPRINCIPER
Allmän information
De finansiella rapporterna för Fastighets AB Balder, per den 31 december 2024, har
godkänts av styrelsen och verksllande direktören den 7 april 2025 och kommer att
föreläggas årsstämman den 8 maj 2025 för fastställande.
Fastighets AB Balder (publ) , organisationsnummer 556525-6905, med säte i
Göteborg, utgör moderbolaget för en koncern med dotterbolag enligt not 27, Andelar
i koncernbolag. Bolaget är ett aktiebolag registrerat i Sverige och adressen till bola-
gets huvudkontor i Göteborg är Fastighets AB Balder, Box 53121, 400 15 Göteborg.
Beksadress är Parkgatan 49. Balder är ett börsnoterat fastighetsbolag som med
lokal förankring ska möta olika kundgruppers behov av lokaler och bostäder.
Redovisningsprinciperna beskrivs i anslutning till varje not i syfte att ge en ökad
förståelse för respektive redovisningsområde. Nedan följer generella redovisnings-
principer och information om koncern redovisningen. Redovisningsprinciper, risker
samt uppskattningar och bedömningar presenteras därefter mer specifikt i direkt
anslutning till respektive not i syfte att ge läsaren en ökad förselse för respektive
resultat- och balanspost.
– Redovisningsprinciper markeras med
– Risker markeras med
– Uppskattningar och bedömningar markeras med
Redovisningsprinciper
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial
Reporting Standards (IFRS Redovisningsstandarder) utgivna av International
Accounting Standards Board (IASB) samt tolkningsuttalanden från International
Financial Reporting Interpretation Committee (IFRIC), sådana de antagits av EU.
Vidare har Rådet för hållbarhets- och finansiell rapporterings rekommendation RFR 1,
Kompletterande redovisningsregler för koncerner, tillämpats.
Årsredovisningen för moderbolaget har upprättats enligt Årsredovisnings lagen,
Rådet för hållbarhets- och finansiell rapporterings rekommendation RFR 2 (Redovis-
ning för juridiska personer) och uttalande från Rådet för hållbarhets- och finansiell
rapportering. Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen
förutom i de fall som anges nedan under avsnittet Moderbolagets redovisningsprinci-
per. De avvikelser som förekommer mellan moderbolagets och koncernens principer
föranleds av begränsningar i möjligheterna att tilmpa IFRS i moderbolaget till följd
av årsredovisningslagen.
Den funktionella valutan för moderbolaget är svenska kronor, vilken även utgör
rapporteringsvalutan för moderbolaget och koncernen.
De finansiella rapporterna presenteras i svenska kronor avrundade till miljoner
kronor om inte annat anges.
Att upprätta finansiella rapporter i enlighet med IFRS kräver att företags ledningen
gör bedömningar och uppskattningar samt gör antaganden som påverkar tillämp-
ningen av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen av tillgångar,
skulder, intäkter och kostnader.
Uppskattningarna och antagandena baseras på historiska erfarenheter och andra
faktorer som under rådande förhållanden förefaller vara rimliga. Resultatet av dessa
uppskattningar och antaganden används sedan för att bedöma de redo visade vär-
dena på tillngar och skulder som inte annars framgår tydligt från andra källor.
Verkligt utfall kan avvika från dessa uppskattningar och bemningar.
Uppskattningarna och antagandena ses över regelbundet. Ändringar av uppskatt-
ningar redovisas i den period ändringen görs om ändringen endast påverkat denna
period eller i den period ändringen görs och framtida perioder om ändringen påverkar
de aktuell period och framtida perioder.
Bedömningar gjorda av företagsledningen vid tillämpningen av IFRS, vilka har en
betydande inverkan på de finansiella rapporterna, och gjorda upp skattningar som
kan medföra väsentliga justeringar i påföljande års finansiella rapporter beskrivs
närmare i not 10, Inkomstskatt samt i not 12, Förvaltningsfastigheter.
De angivna redovisningsprinciperna för koncernen har tillämpats konsekvent
på samtliga perioder som presenteras i koncernens finansiella rapporter, om inte
annat framgår nedan. Koncernens redovisningsprinciper har tillämpats konsekvent
på rapportering och konsolidering av dotterbolag.
Klassificering med mera
Anläggningstillgångar och långfristiga skulder består i allt väsentligt av belopp som
förntas återvinnas eller betalas efter mer än tolv månader räknat från balansdagen.
Omsättningstillgångar och kortfristiga skulder består i allt väsentligt av belopp som
förntas återvinnas eller betalas inom tolv månader räknat från balansdagen. I kort-
fristiga skulder till kreditinstitut ingår de räntebärande skulder som formellt sett för-
faller inom ett år samt ett års avtalad amortering. Bolagets räntebärande skulder är
till sin karaktär långfristiga, då de löpande förlängs, se not 22, Finansiell riskhantering.
I moderbolaget redovisas fordringar och skulder på/till koncernbolag som lång-
fristigt, då fastställd amorteringsplan saknas.
Konsolideringsprinciper
Dotterbolag är alla företag (inklusive strukturerade företag) över vilka koncernen har
bestämmande inflytande. Koncernen har bestämmande inflytande över ett företag
när den exponeras för eller har rätt till rörlig avkastning från sitt innehav i företaget
och kan påverka avkastningen genom sitt bestämmande inflytande i företaget. Vid
bedömningen om ett bestämmande inflytande föreligger, ska potentiella röstbe-
rättigande aktier, som utan dröjsmål kan utnyttjas eller konverteras, beaktas.
Dotterbolag redovisas enligt förvärvsmetoden. Metoden inner att förrv av
ett dotterbolag som klassas som rörelseförvärv betraktas som en transaktion var-
igenom koncernen indirekt förvärvar dotterbolagets tillgångar och övertar dess
skulder och eventualförpliktelser. I analysen fastställs dels anskaffningsvärdet för
andelarna eller rörelsen, dels det verkliga värdet på förvärvsdagen av förvärvade
identifierbara tillgångar samt övertagna skulder och eventualförpliktelser. I köpe-
skillingen inr även verkligt värde på alla tillgångar eller skulder som är en följd
av en överenskommelse om villkorad köpeskilling. Förvärvsrelaterade kostnader
kostnadsförs när de uppsr. För varje förvärv avgör koncernen om innehav utan
bestämmande inflytande i det förvärvade företaget redovisas till verkligt värde eller
till innehavets proportionella andel av det förvärvade företagets nettotillgångar.
Anskaffningsvärdet för dotterbolags aktierna respektive rörelsen utgörs av de verk-
liga värdena per överlåtelsedagen för tillgångar, uppkomna eller övertagna skulder
och emitterade egetkapitalinstrument som lämnats som vederlag i utbyte mot de
förvärvade nettotillgångarna samt transaktionskostnader som är direkt hänförbara
till förvärvet.
Vid rörelseförvärv där anskaffningskostnaden överstiger nettovärdet av förvär-
vade tillgångar och övertagna skulder samt eventualförpliktelser, redovisas skill-
naden som goodwill. r skillnaden är negativ redovisas denna direkt i resultaträk-
ningen. När förvärv sker av ett bolag utgör förvärvet antingen ett förvärv av rörelse
eller förvärv av tillgång. Ett förrv av tillng identifieras om det förrvade bolaget
endast äger en eller flera fastigheter. Till dessa fastigheter finns hyreskontrakt, men
det finns ingen personal anställd i bolaget som kan bedriva rörelse. Vid rörelseför-
värv under gemensamt bestämmande inflytande, de facto control, redovisas förr-
vet till historiska anskaffningsvärden, vilket inner att tillngar och skulder redo-
visas till de värden de har upp tagits i respektive företags balansräkningar. På så sätt
uppkommer ingen goodwill.
r ett förrv sker av en grupp av tillgångar eller nettotillgångar som inte utgör
en rörelse fördelas anskaffningsvärdet för gruppen på de enskilda identifierbara till-
gångarna och skulderna i gruppen baserat på deras relativa verkliga värden vid för-
värvstidpunkten.
Dotterbolags finansiella rapporter tas in i koncernredovisningen från och med
den tidpunkt det bestämmande inflytandet uppstår till det datum då det bestäm-
mande inflytandet upphör.
Transaktioner med innehavare utan bestämmande inflytande
samt elimineringar
Transaktioner med innehavare utan bestämmande inflytande som inte leder till
förlust av kontroll redovisas som egetkapitaltransaktioner dvs som transaktioner
med ägarna i deras roll som ägare. Vid förvärv från innehavare utan besmmande
inflytande redovisas skillnaden mellan verkligt värde på erlagd köpe skilling och den
faktiska förvärvade andelen av det redovisade värdet på dotterföretagets nettotill-
gångar i eget kapital. Vinster och förluster på avyttringar till innehavare utan besm-
mande inflytande redovisas också i eget kapital.
Koncerninterna fordringar och skulder, intäkter eller kostnader och orealiserade
vinster eller förluster som uppkommer från koncerninterna transaktioner mellan
koncernbolag, elimineras i sin helhet vid upprättandet av koncernredovisningen.
Utländsk valuta
Utländska verksamheters finansiella rapporter
Tillgångar och skulder i utlandsverksamheter omräknas till svenska kronor till den
valutakurs som råder på balansdagen. Intäkter och kostnader i en utlandsverksamhet
omräknas till svenska kronor till en genomsnittskurs som utgör en approximation av
kurserna vid respektive transaktionstidpunkt.
Omräkningsdifferenser som uppstår vid valutaomräkning av utlandsverksam heter
redovisas via övrigt totalresultat som en omräkningsreserv.
Transaktioner i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan till den valuta-
kurs som föreligger på transaktionsdagen. Funktionell valuta är valutan i de primära
ekonomiska miljöer bolagen bedriver sin verksamhet. Monetära tillngar och skul-
der i utländsk valuta räknas om till den funktionella valutan till den valutakurs som
föreligger på balansdagen. Valutakursdifferenserna redovisas mot resultaträkningen,
bortsett från långfristiga interna mellan havanden som beaktas som en del i netto-
investeringen i dotterbolagen och redovisas via övrigt totalresultat. Icke monera
tillngar och skulder som redovisas till historiska anskaffningsvärden omräknas till
valutakurs vid transaktionstillfället. Icke monetära tillgångar och skulder som redo-
visas till verkliga värden omräknas till den funktionella valutan till den kurs som råder
vid tidpunkten för värdering till verkligt värde.
110 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
Forts. Not 1 Redovisningsprinciper
Nedskrivningar
De redovisade värdena för koncernens tillgångar, med undantag för förvaltnings-
fastig heter, finansiella instrument och uppskjutna skattefordringar, prövas vid varje
balansdag för att bema om det finns indikation på ned skrivningsbehov. Om någon
sådan indikation finns beräknas tillgångens åter vinnings värde. För undantagna till-
gångar enligt ovan prövas värderingen enligt respektive standard.
Om det inte går att fastslla väsentliga oberoende kassaflöden till en enskild till-
gång ska vid prövning av nedskrivningsbehov tillgångarna grupperas till den lägsta
nivå där det går att identifiera väsentliga oberoende kassaflöden, en så kallad kassa-
genererande enhet. En nedskrivning redovisas när en tillgångs eller kassagenererande
enhets redovisade värde överstiger återvinningsvärdet. En nedskrivning belastar
resultaträkningen.
Tillgångar med en kort löptid diskonteras inte. Återvinningsvärdet på övriga
tillgångar är det högsta av verkligt värde minus försäljningskostnader och nyttjande-
värdet. Vid beräkning av nyttjandevärdet diskonteras framtida kassaflöden med en
diskonteringsfaktor som beaktar riskfri ränta och den risk som är förknippad med
den specifika tillgången. För en tillgång som inte genererar kassaflöden som är
väsentligen oberoende av andra tillgångar beräknas återvinningsvärdet för den
kassagenererande enhet till vilken tillgången hör.
Avsättningar
En avsättning redovisas i balansräkningen när koncernen har en befintlig legal eller
informell förpliktelse som en följd av en inträffad händelse och det är troligt att ett
utflöde av ekonomiska resurser kommer att krävas för att reglera förpliktelsen samt
att en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan göras. Där effekten av när i tiden
betalning sker är väsentlig, beräknas avttningar genom diskontering av det förvän-
tade framtida kassaflödet till en räntesats före skatt som återspeglar aktuella mark-
nadsbemningar av pengars tidsvärde och om det är tillämpligt, de risker som är
förknippade med skulden.
Nya och ändrade standarder som tillämpas för första gången 2024
Följande standarder och ändringar tillämpas av koncernen för första gången för
räkenskapsår som börjar 1 januari 2024:
– Klassificering av skulder som kortfristiga eller långfristiga och långfristiga skulder
med covenanter – Ändringar av IAS 1.
– Leasingskuld i en sale and leaseback-transaktion – Ändringar av IFRS 16.
– Leverantörsfinansieringsuppgg – Ändringar av IAS 7 och IFRS 7.
Ändringarna som anges ovan hade ingen väsentlig inverkan på beloppen som redo-
visades i jämförelseperioden och har inte haft någon väsentlig effekt på innevarande
period.
Nya och ändrade standarder som ännu ej tillämpas av koncernen
IFRS 18 Presentation och upplysning i finansiella rapporter är tillämplig för räken-
skapsår som börjar den 1 januari 2027 och har ännu inte antagits av EU. IFRS 18 kom-
mer att ersätta IAS 1 Utformning av finansiella rapporter, och införa nya krav som syf-
tar till att uppnå en ökad jämförbarhet i resultatrapporteringen för liknande företag
och ge användarna mer relevant information och transparens. IFRS 18 inför bland
annat nya krav på struktur i resultaträkningen samt upplysningar om vissa resultat-
mått. Även om IFRS 18 inte kommer att påverka redovisningen eller värderingen av
poster i de finansiella rapporterna, förväntas dess effekter på presentation och upp-
lysningar vara omfattande, särskilt de som är relaterade till resultaträkningen och
vad gäller av ledningen definierade resultatmått. Ledningen utvärderar för närvarande
de exakta konsekvenserna av att tillämpa den nya standarden på koncernredovisningen.
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin års- och hållbarhetsredovisning enligt årsredovis-
ningslagen och Rådet för hållbarhets- och finansiell rapporterings rekommendation
RFR 2, Redovisning för juridisk person. Rekommendationen innebär att moderbolaget
i årsredovisningen för den juridiska personen ska tillämpa samtliga av EU godkända
IFRS-regler och uttalanden så långt detta är möjligt inom ramen för årsredovisnings-
lagen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning. Rekommen-
dationen anger vilka undantag och tillägg som gäller i förhållande till IFRS.
Skillnader mellan koncernens och
moderbolagets redovisnings principer
De angivna redovisningsprinciperna för moderbolaget har tillämpats konsekvent på
samtliga perioder som presenterats i moderbolagets finansiella rapporter. I de fall
redovisningsprinciperna avviker från koncernens redovisningsprinciper så framgår
det i noterna eller nedan.
Klassificering och uppställningsformer
Moderbolagets resultaträkning och balansräkning är uppställda enligt årsredovis-
ningslagens scheman. Skillnaden mot IAS 1, Utformning av finansiella rapporter, som
tillämpas vid utformningen av koncernens finansiella rapporter är främst redovisning
av finansiella intäkter och kostnader samt eget kapital.
Anteciperade utdelningar
Anteciperad utdelning från dotterbolag redovisas i de fall moderbolaget ensamt
har rätt att besluta om utdelningens storlek och moderbolaget har fattat beslut om
utdelningens storlek innan moderbolaget publicerat sina finansiella rapporter.
Koncernbidrag och aktieägartillskott
Företaget redovisar koncernbidrag och aktieägartillskott i enlighet med Rådet för
hållbarhets- och finansiell rapportering RFR 2. Aktigartillskott förs direkt mot eget
kapital hos mottagaren och aktiveras i aktier och andelar hos givaren, i den mån ned-
skrivning ej erfordras. Koncernbidrag redovisas som intäkt i resultaträkningen av
mottagande part och som kostnad för givande part. Skatteeffekten redovisas i enlig-
het med IAS 12 i resultaträkningen.
Intäkter
Redovisas enligt de principer som beskrivs i not 3, Intäkternas fördelning.
Leasingavtal
Redovisas enligt de principer som beskrivs i not 8, Leasing.
Skatter
Redovisas enligt de principer som beskrivs i not 10, Inkomstskatt.
Intressebolag/joint ventures
Redovisas enligt de principer som beskrivs i not 14, Andelar i intressebolag/
joint ventures.
Dotterbolag
Redovisas enligt de principer som beskrivs i not 27, Andelar i koncernbolag.
Finansiella garantier
Redovisas enligt de principer som beskrivs i not 25, Ställda säkerheter och
eventual förpliktelser.
Kommittentresultat
Moderbolaget ingår i en skatterättslig kommission med ett urval av sina dotterbo-
lag. I de dotterbolag som ingår i kommissionen överrs skatte mässigt resultat till
moderbolaget och redovisas som en bokslutsdisposition.
111 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
NOT 2
SEGMENTSRAPPORTERING
REDOVISNINGSPRINCIP
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer med den interna
rappor tering som lämnas till den högste verkställande beslutsfattaren. Den högste
verkställande beslutsfattaren är den funktion som ansvarar för tilldelning av resurser
och bemning av rörelsesegmentens resultat. I koncernen har denna funktion identi-
fierats som ledningsgruppen som den som fattar strategiska beslut. Ledningen följer
primärt upp rörelse segmenten på deras driftöverskott, där fördelningen av gemen-
samma fastighetsadministrations kostnader har skett genom självkostnads principen.
Kon cernens interna rapportering av verksamheten delas in i segmenten Helsingfors,
Stockholm, Göteborg, Köpenhamn, Syd, Öst och Norr, vilket harmonierar med
koncernens interna rapporteringssystem. Det finländska fastighetsbeståndet förde-
las mellan regionerna Helsingfors och Öst. Fastighetsinnehaven i Norge klassificeras
under region Norr, fastigheterna i Danmark under region Köpenhamn och fastighe-
terna i Tyskland och Storbritannien under region Syd.
Regioner
Helsingfors
Stockholm
Göteborg
Köpenhamn
Syd
Öst
Norr
Mkr
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Hyresintäkter
3 028
2 859
1 947
1 795
2 299
2 041
1 198
1 146
895
809
2 197
2 047
1 312
1 247
12 876
11 944
Fastighetskostnader
–938
–940
–467
420
521
–431
–292
–305
–221
–198
–538
–483
–286
–252
3 263
–3 030
Driftsöverskott
2 090
1 919
1 480
1 375
1 778
1 610
906
841
674
610
1 659
1 564
1 026
994
9 613
8 914
Värdeförändringar förvaltningsfastigheter och
resultat försäljning av exploateringsfastigheter
Kommersiella fastigheter
–28
122
–721
532
320
942
72
–432
26
247
108
162
–78
–726
–940
–217
Bostadsfastigheter
–398
–4 442
–32
–1 054
215
–2 172
169
–1 546
86
501
357
276
–45
–339
180
–9 778
Exploateringsfastigheter
90
–43
33
523
–1
10
35
19
122
544
Driftöverskott inklusive värdeförändringar för-
valtningsfastigheter och resultat försäljning av
exploateringsfastigheter
1 664
–2 401
817
–254
1 706
903
1 146
–1 127
615
391
2 124
2 003
904
–52
8 975
–537
Ofördelade poster:
Övriga intäkter/kostnader
–11
–16
Förvaltnings- och administrationskostnader
–1 080
–1 080
Andelar i resultat från intresse bolag och joint ventures
901
–2 236
Rörelseresultat
8 785
–3 869
Finansnetto
4 079
3 186
Värdeförändringar derivat
–21
–1 899
Inkomstskatt
–1 045
1 254
Årets resultat
3 640
–7 699
Övrigt totalresultat
538
–1 162
Årets totalresultat
4 179
8 862
112 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
Forts. Not 2 Segmentsrapportering
Regioner
Helsingfors
Stockholm
Göteborg
Köpenhamn
Syd
Öst
Norr
Mkr
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Tillgångar
Kommersiella fastigheter
3 190
3 053
27 504
27 041
34 078
30 932
2 796
2 617
12 714
11 312
8 900
7 378
12 684
12 673
101 866
95 006
Bostadsfastigheter
53 591
51 163
6 478
6 671
9 005
8 076
23 203
22 120
2 239
2 246
18 097
16 936
6 782
6 782
119 394
113 994
Förvaltningsfastigheter
56 782
54 216
33 982
33 712
43 083
39 008
25 999
24 737
14 953
13 558
26 997
24 314
19 465
19 455
221 261
209 000
Exploateringsfastigheter
508
840
1 445
1 907
2
2
1 955
2 750
Totalt fastighetsbestånd
56 782
54 216
34 490
34 552
44 528
40 915
26 001
24 739
14 953
13 558
26 997
24 314
19 465
19 455
223 216
211 749
Ofördelade poster:
Materiella anläggningstillgångar
345
387
Leasingavtal; nyttjanderätt
2 585
2 102
Övriga fordringar
5 570
5 351
Andelar i intressebolag och joint ventures
29 281
28 288
Derivat
485
421
Likvida medel och finansiella placeringar
6 444
5 449
Summa tillgångar
267 926
253 748
Eget kapital och skulder
Ofördelade poster:
Eget kapital
101 735
93 987
Leasingskuld
2 593
2 108
Uppskjuten skatteskuld
17 159
16 272
Räntebärande skulder
138 851
134 469
Derivat
1 341
1 444
Ej räntebärande skulder
6 246
5 469
Summa eget kapital och skulder
267 926
253 748
Investeringar (inklusive bolagsförvärv)
Kommersiella fastigheter
61
77
1 444
345
3 348
587
51
1 089
604
1 312
210
311
191
7 565
2 065
Bostadsfastigheter
1 089
1 821
55
235
65
54
172
779
78
127
348
1 218
46
411
1 854
4 645
Förvaltnings fastigheter
1 150
1 897
1 500
581
3 413
641
172
829
1 167
731
1 660
1 428
357
603
9 419
6 710
Exploateringsfastigheter
19
392
557
1 210
1
31
62
577
1 695
Totalt fastighetsbestånd
1 150
1 897
1 519
972
3 970
1 851
173
860
1 167
793
1 660
1 428
357
603
9 996
8 405
Koncernen har sitt säte i Sverige. Intäkter från externa kunder i Sverige uppgår till 5 816 Mkr (5 270), i Danmark till 1 198 Mkr (1 146), i Finland till 4 888 Mkr (4 612), i Norge till 781 Mkr (744) och i andra länder till 193 Mkr (172).
Summa anläggningstillngar, andra än finansiella instrument och uppskjutna skattefordringar som är loka liserade i Sverige uppgår till 106 847 Mkr (100 674), i Danmark till 26 003 mkr (25 011), i Finland till 76 673 Mkr (72 561),
i Norge till 11 433 Mkr (11 407) och i andra länder till 2 605 Mkr (2 483). För detaljerad information om externa kunder per land, se not 3, Intäkternas fördelning.
113 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
NOT 3
INTÄKTERNAS FÖRDELNING
REDOVISNINGSPRINCIP
Koncernen – Hyresintäkter och serviceintäkter
Hyresintäkter avser intäkter från leasingavtal där koncernen är leasegivare. I hyres-
intäkter ingår hyra, tillägg för investeringar och fastighetsskatt samt övriga tilläggs-
debiteringar såsom värme, vatten, kyla, sophantering etc då dessa inte bemts
väsentliga för att särredovisas. Både hyresintäkter och tilläggsdebiteringar redo visas
linjärt i koncernens resultaträkning baserat på villkoren i leasingavtalet. Den sam-
manlagda kostnaden för lämnade rabatter redovisas som en minskning av hyres-
intäkterna linjärt över leasingperioden. Hyresinkter och tilläggsdebiteringar som
betalas i förskott redovisas som rutbetalda intäkter i balansräkningen.
Koncernen – Intäkter från försäljning av förvaltningsfastigheter
och exploateringsfastigheter
För principer avseende intäkter och resultat från försäljning av förvaltnings fastigheter
och försäljning av exploateringsfastigheter, se not 12, Förvaltnings fastigheter samt
not 16, Exploateringsfastigheter.
Moderbolaget – Tjänsteuppdrag
Moderbolagets nettoomsättning består av förvaltningstjänster gentemot dotter-
bolag och intressebolag. Dessa intäkter redovisas i den period de avser.
Ingen fördelning görs mellan hyresintäkter och intäkter från kontrakt med kunder då
dessa intäkter inte är väsentliga. Kategorier av hyresintäkter som presenteras nedan
inkluderar serviceintäkter.
Moderbolaget
Mkr
2024
2023
2024
2023
Hyresintäkter
12 876
11 944
Tjänsteuppdrag
527
529
Summa
12 876
11 944
527
529
Hyresintäkter fördelat på länder
Koncernen
Mkr
2024
2023
Sverige
5 816
5 270
Danmark
1 198
1 146
Finland
4 888
4 612
Norge
781
744
Tyskland
64
63
Storbritannien
128
109
Summa
12 876
11 944
Hyresintäkter fördelat på fastighetskategori
Koncernen
Mkr
2024
2023
Bostäder
6 843
6 428
Kontor
1 853
1 699
Handel
1 746
1 578
Industri/Logistik
959
887
Övrigt
1 461
1 329
Projekt för egen förvaltning
14
22
Summa
12 876
11 944
Hyresintäkter fördelat på regioner
Koncernen
Mkr
2024
2023
Helsingfors
3 028
2 859
Stockholm
1 947
1 795
Göteborg
2 299
2 041
Köpenhamn
1 198
1 146
Syd
895
809
Öst
2 197
2 047
Norr
1 312
1 247
Summa
12 876
11 944
NOT 4
ANSTÄLLDA OCH PERSONALKOSTNADER
REDOVISNINGSPRINCIP
Ersättningar till anställda
Kortfristiga ersättningar
Ersättningar till anställda beräknas utan diskontering och redovisas som kostnad när
de relaterade tjänsterna erhålls.
Pensioner
Pensionsplaner klassificeras som antingen avgiftsbestämda eller förmånsbestämda.
Till övervägande del är planerna avgiftsbestämda. Endast i undantagsfall förekommer
förmånsbestämda planer.
Avgiftsbestämda planer
För avgiftsbestämda pensionsplaner betalar koncernen avgifter till privat admini-
strerade pensionsförsäkringsplaner. Koncernen har inga ytterligare betalningsförplik-
telser när avgifterna väl är betalda, dvs det är individen som står risken. Avgifterna
redovisas som personalkostnader när de förfaller till betalning. Förutbetalda avgifter
redovisas som en tillgång i den utsträckning som kontant återbetalning eller minsk-
ning av framtida betalningar kan komma koncernen tillgodo.
Ersättningar vid uppsägning
En avsättning redovisas i samband med uppgningar av personal endast om före-
taget är bevisligen förpliktigat att avsluta en anställning före den normala tidpunkten
eller när ersättningar lämnas som ett erbjudande för att uppmuntra frivillig avgång.
Koncernen hade per årsskiftet 1 058 ansllda (1 112), varav 428 kvinnor (456). I
moderbolaget var antalet ansllda per årsskiftet 424 (452), varav 144 kvinnor (163).
Under 2024 hade moderbolaget 5 styrelseledamöter (5) inklusive ord förande,
varav 1 kvinna (1). Moderbolaget hade 5 ledande befattningshavare (5), varav 3
kvinnor (3). Under 2024 hade koncernens samtliga bolag 49 styrelseledamöter och
ledande befattningshavare (43), varav 15 kvinnor (13).
Medelantal anställda med geografisk fördelning per land
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Medelantalet anställda totalt
1 040
1 194
397
474
varav kvinnor
417
506
131
172
varav män
622
688
266
302
varav Sverige (varav män)
541
(356)
627
(398)
397
(266)
474
(302)
varav Finland (varav män)
378
(195)
439
(215)
varav Danmark (varav män)
95
(50)
103
(55)
varav Norge (varav män)
26
(21)
24
(20)
114 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
Forts. Not 4 Anställda och personalkostnader
Löner, arvoden och förmåner
Moderbolaget
Mkr
2024
2023
2024
2023
Styrelseordförande
1)
1,2
1,2
0,2
0,2
Övriga styrelseledamöter
2,4
2,7
0,4
0,3
Verkställande direktör
1)
Grundlön
17,6
17,4
0,9
0,9
Förmåner
1,6
1,5
Vice verkställande direktör
1)
Grundlön
3,5
2,9
0,7
0,7
Förmåner
0
Övriga ledande
befattnings havare
Grundlön
23,3
27,7
5,0
4,9
Förmåner
1,1
1,2
0,2
0,2
Övriga anställda
Grundlön
559,7
636,1
228,0
238,6
Förmåner
16,3
16,7
3,9
3,9
Summa
626,6
707,5
239,3
249,7
1) Inkluderar samtliga styrelseordförande, verkställande direktörer samt vice verkställande
direktörer inom koncernen.
Lagstadgade sociala kostnader inklusive löneskatt
Moderbolaget
Mkr
2024
2023
2024
2023
Styrelsen
1)
0,4
0,5
0,1
0,1
Verkställande direktör
1)
4,5
5,0
0,4
0,4
Vice verkställande direktör
1)
0,2
0,2
0,2
0,2
Övriga ledande
befattnings havare
7,1
8,7
1,7
1,7
Övriga anställda
155,3
181,9
77,3
80,2
Summa
167,6
196,3
79,7
82,6
1) Inkluderar samtliga styrelser, verkställande direktörer samt vice verkställande direktörer
inom koncernen .
Avtalsenliga pensionskostnader
Moderbolaget
Mkr
2024
2023
2024
2023
Verkställande direktör
1)
1,5
1,3
0,3
0,3
Vice verkställande direktör
1)
0,3
0,3
Övriga ledande
befattnings havare
2,0
2,1
0,4
0,4
Övriga anställda
49,7
50,4
19,3
19,0
Summa
53,5
54,0
20,0
19,7
Totala personalkostnader
847,6
957,8
339,0
352,0
1) Inkluderar samtliga verkställande direktörer och vice verkställande direktörer
inom koncernen .
Ledande befattningshavares ersättningar och övriga förmåner under året
2024-01-01–2024-12-31
2023-01-01–2023-12-31
Grundlön Pensions- Grundlön Pensions-
Mkr
styrelse arvode
Förmåner
kostnad
Summa
styrelse arvode
Förmåner
kostnad
Summa
Styrelsens ordförande Sten Dunér (jundec 2024)
0,1
0,1
Styrelsens ordförande Christina Rogestam (jan–maj 2024)
0,1
0,1
0,2
0,2
Styrelseledamot Fredrik Svensson
0,1
0,1
0,1
0,1
Styrelseledamot Sten Dunér (jan–maj 2024)
0,1
0,1
0,1
0,1
Styrelseledamot Anders Wennergren
0,1
0,1
0,1
0,1
Styrelseledamot Carin Kindbom
0,1
0,1
Verkställande direktör
0,9
0,3
1,2
0,9
0,3
1,2
Vice verkställande direktör
0,7
0,7
0,7
0,7
Ledningsgruppen, 3 personer (3 personer)
5,0
0,2
0,4
5,6
4,9
0,2
0,4
5,5
Summa
7,2
0,2
0,7
8,1
7,0
0,2
0,7
7,9
Ingen rörlig ersättning utgår för någon av bolagets ledande befattningshavare.
Ett förmånsbesmt pensionsavtal är tecknat med VD som inner att ett belopp om
0,9 Mkr (0,6) årligen kommer att utbetalas till VD från 55 till 65 års ålder. Framtida
ut betalningar begränsas enligt avtal av stiftelsens tillgångar. Betalningarna är inte
beroende av framtida tjänstgöring. Nuvärdet av utstelsen uppgick till 6,8 Mkr (5,8).
Utfästelsen har tryggats genom en avsättning till pensionsstiftelse, vars förvaltnings-
tillngar uppgick till 6,8 Mkr (5,8). Värdet av pensionsutfästelsen har beräknats i
enlighet med tryggandelagen, vilket inte överensstämmer med IAS 19. Skillnaden i
kostnad enligt de två bekningsgrunderna är emellertid inte väsentlig.
Ledande befattningshavares ersättningar följer de riktlinjer som beslutades vid
senaste årsstämman. Ersättningen ska vara marknadsmässig och konkurrens kraftig.
Ersättningen ska utgå i form av fast lön. Pensionsvillkoren ska vara marknadsmässiga
och baseras på avgiftsbestämda pensionssningar. Övriga förmåner avser bil-
förmån. Uppsägningslön och avgångsvederlag ska sammantaget inte överstiga 18
månader. VD:s lön och förner fastslls av styrelsen. För andra ledande befatt-
ningshavare fastställs löner och förmåner av VD. Vid uppsägning av VD gäller en
ömsesidig upp sägningstid om sex månader. Vid uppsägning från bolagets sida
utgår 12 månaders avgångsvederlag (ej pensions- eller semester lönegrundande).
För övriga i ledningsgruppen gäller en ömsesidig uppsägningstid om sex månader.
Inget avgångsvederlag utgår.
Styrelsen har rätt att frångå av årsstämman beslutade riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare, om det finns särskilda skäl .
115 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
NOT 5
ERSÄTTNING TILL REVISORER
Med revisionsuppdraget avses granskning av årsredovisningen och bok ringen
samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning. Dessutom ingår övriga
arbetsuppgifter som det ankommer på bolagets revisor att utföra samt rådgivning
eller annat biträde som föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller genom-
förandet av sådana övriga arbetsuppgifter. Allt annat är konsultation. Kostnader för
revision ingår i koncerngemensamma kostnader, vilka utdebiteras dotterbolagen.
Moderbolaget
Mkr
2024
2023
2024
2023
PwC
Revisionsuppdraget
13,6
11,2
5,9
5,5
varav till ÖhrlingsPrice-
waterhouseCoopers AB
5,9
5,5
5,9
5,5
Revisionsverksamhet utöver
revisionsuppdraget
2,5
1,9
2,3
1,9
varav till ÖhrlingsPrice-
waterhouseCoopers AB
2,3
1,9
2,3
1,9
Skatterådgivning
0,5
0,9
0,2
0,6
varav till ÖhrlingsPrice-
waterhouseCoopers AB
0,2
0,6
0,2
0,6
Övriga tjänster
0,4
0,1
varav till ÖhrlingsPrice-
waterhouseCoopers AB
Deloitte
Revisionsuppdraget
2,4
2,0
Övriga tjänster
0,6
0,5
EY
Revisionsuppdraget
2,5
2,7
Revisionsverksamhet utöver
revisionsuppdraget
0,4
Skatterådgivning
0,1
Övriga tjänster
0,2
0,3
Övriga revisionsbolag
Revisionsuppdraget
0,9
0,7
Skatterådgivning
0,1
0,4
Övriga tjänster
0,0
0,2
Summa
24,2
21,0
8,4
8,0
NOT 6
RÖRELSENS KOSTNADER FÖRDELADE PÅ
FUNKTIONER OCH KOSTNADSSLAG
REDOVISNINGSPRINCIP
Fastighetskostnader
Koncernens fastighetskostnader utgörs av kostnader som uppkommer i samband
med fastighetsförvaltning såsom media (el, fjärrvärme, kyla, gas, vatten), fastighets-
skötsel, renhållning, reparationer, underhåll, fastighetsskatt och övriga driftkostnader.
Fastighetskostnaderna redovisas i den period de avser.
Förvaltnings- och administrationskostnader
Förvaltnings- och administrationskostnader utgörs av koncernens administrations-
kostnader såsom personal-, kontors-, lokal-, IT-, konsult- och marknadsföringskost-
nader samt avskrivningar på inventarier. Kostnaderna redovisas i den period de
avser.
Koncernen, Mkr
2024
2023
Fastighetskostnader
3 263
3 030
Förvaltnings- och administrationskostnader
1 080
1 080
Summa
4 343
4 110
Koncernen, Mkr
2024
2023
Personalkostnader
848
958
Avskrivningar
97
71
Mediakostnader
1 073
970
Fastighetsskatt
493
492
Underhåll och övriga kostnader
1)
1 833
1 619
Summa
4 343
4 110
1) Avser driftskostnader och administration exklusive personalkostnader .
NOT 7
SPECIFIKATION AV FASTIGHETSKOSTNADER
Koncernen, Mkr
2024
2023
Drifts- och underhålls kostnader
1)
1 697
1 568
Mediakostnader
2)
1 073
970
Fastighetsskatt
493
492
Summa
3 263
3 030
1) Driftskostnader inkluderar personalkostnader avseende fastighetsskötsel.
2) Inkluderar avskrivningar av vindkraftverk.
116 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
NOT 8
LEASING
REDOVISNINGSPRINCIPER
LEASINGAVTAL DÄR KONCERNEN ÄR LEASEGIVARE
Leasing där en väsentlig del av riskerna och fördelarna med ägande behålls av lease-
givaren klassificeras som operationell leasing. Leasingbetalningar som erhålles
under leasingperioden intäktsförs i rapporten över totalresultat linjärt över leasing-
perioden.
Leasingavtal där i allt väsentligt de ekonomiska risker och fördelar som förknippas
med ägandet övergår från leasegivaren till leasetagaren, klassificeras som finansiell
leasing. Vid leasingperiodens början redovisas finansiell leasing i balansräkningen
till det lägre av leasingobjektets verkliga värde och nuvärdet av minimilease-
avgifterna.
För närvarande innehar koncernen endast leasingavtal som klassificeras som
operationella leasingavtal.
Koncernen hyr ut sina förvaltningsfastigheter enligt operationella leasingavtal. De
framtida icke uppsägningsbara leasingbetalningarna är som följer i tabellen nedan.
Normalt tecknas kommersiella hyreskontrakt på 35 år med en uppgnings-
tid om 9 månader. Bostadshyresavtal löper normalt med en uppsägningstid om
3 månader.
Den genomsnittliga kontraktslängden i portföljens kommersiella kontrakt uppgick
till 6,8 år (6,6).
Koncernen, Mkr
2024
2023
Bostäder, parkering, garage (inom ett år)
7 091
6 510
Kommersiella lokaler
Inom ett år
6 709
5 890
1–5 år
22 619
19 628
>5 år
24 825
20 882
Summa
61 244
52 910
REDOVISNINGSPRINCIPER
LEASINGAVTAL DÄR KONCERNEN ÄR LEASETAGARE
Redovisningsprinciper för koncernen
Koncernens leasingavtal besr i allt väsentligt av tomträttsavtal och arrendeavtal.
rutöver återfinns ett antal leasingkontrakt som avser hyra av kontor inom koncer-
nen. Utöver dessa leasingavtal finns mindre leasingavtal i form av leasing av bilar
och kontorsutrustning m.m. Dessa leasingavtal har koncernen definierat som avtal
där den underliggande tillgången har lågt värde. För dessa avtal har det praktiska
undantaget i IFRS 16 tillämpats vilket innebär att leasingavgiften redovisas som en
kostnad linjärt över leasingperioden i resultaträkningen och ingen nyttjande rätts-
tillgång eller leasing skuld redovisas således i balansräkningen. Inga leasingavtal
kortare än 12 månader (korttidsleasingavtal) återfinns i koncernen.
En nyttjanderättstillgång och en leasingskuld redovisas i balansräkningen hänför-
liga till samtliga leasingavtal som inte definierats som avtal där den underliggande
tillgången har lågt värde.
Tomträtter och arrendeavtal
Tomträtter och arrendeavtal betraktas som eviga hyresavtal och redovisas till verk-
ligt värde. Nyttjanderättstillgången kommer därmed inte att skrivas av utan värdet
på denna kvarstår tills omförhandling sker av respektive tomträttsavgäld. Nyttjande-
rättstillgångar hänförliga till tomträttsavtal utgör per definition en del av förvaltnings-
fastigheternas värde, koncernen har dock valt att redovisa dessa på en separat rad i
balansräkningen i posten ”Leasingavtal; nyttjanderätt”. En långfristig skuld redovisas
i balansräkningen i posten ”Leasingskuld” motsvarade värdet på nyttjanderättstill-
gången. Leasingskulden amorteras inte utan värdet är oförändrat fram till omför-
handling av respektive tomträttsavgäld. Leasingavtalen redovisas som nyttjande-
rätter respektive leasingskuld den dag som den leasade tillgången finns tillgänglig
för an vändning av koncernen vilket normalt sker på tillträdesdagen för fastigheten.
I resultaträkningen redovisas kostnaden för tomträttsavgälder i sin helhet som en
finansiell kostnad då dessa bedöms utgöra ränta enligt IFRS 16 .
Hyra av kontorslokal
För samtliga leasingavtal redovisas en nyttjanderättstillng och en motsvarande
leasingskuld den dagen som den leasade tillgången finns tillgänglig för användning
av koncernen. Leasingskulden inkluderar nuvärdet av leasingbetalningar i form av
fasta avgifter. Vid värdering av skulden inkluderas förlängningsoptioner om det är
mycket sannolikt att dessa kommer att utnyttjas.
Varje leasingbetalning fördelas mellan amortering av skulden och finansiell kost-
nad. Den finansiella kostnaden ska fördelas över leasingperioden så att varje redovis-
ningsperiod belastas med ett belopp som motsvarar en fast räntesats för den under
respektive period redovisade skulden.
Nyttjanderättstillgångar redovisas initialt till anskaffningsvärde och inkluderar
följande:
Initialt värde på leasingskulden
Leasingavgifter som betalas vid eller före ingången av leasingperioden
Initiala direkta utgifter
Utgifter för att återslla tillgången i det skick som föreskrivs i leasing-
avtalets villkor
Nyttjanderättstillgångar skrivs av linjärt över det kortare av tillgångens nyttjande-
period och leasingavtalets längd. Leasingavtalen löper på perioder om 2–10 år men
optioner att förlänga eller säga upp avtal finns.
Redovisning i efterföljande perioder
Leasingskulden omvärderas om det sker några ändringar i leasingavtalet eller om det
sker ändringar i kassaflödet som är baserade på de ursprungliga kontraktsvillkoren.
Förändringar i kassaflöden baserade på ursprungliga kontraktsvillkor uppstår när
koncernen ändrar sin initiala bemning huruvida optioner för förlängning och/eller
uppsägning kommer att nyttjas, det sker förändringar i tidigare bedömningar ifall en
köpoption kommer att nyttjas eller leasingavgifter ändras på grund av förändringar i
index eller ränta. En omvärdering av leasingskulden leder till en motsvarande juste-
ring av nyttjanderättstillgången. Om det redovisade värdet på nyttjanderättstill-
gången redan har reducerats till noll, redovisas den återstående omvärderingen i
resultaträkningen. Nyttjanderättstillgången nedskrivningsprövas närhelst händelser
eller förändringar i förutsättningar indikerar att det redovisade värdet för en tillgång
inte kan återvinnas.
Redovisningsprinciper för moderbolaget
Moderbolaget har i allt väsentligt leasingavtal avseende bilar. IFRS 16 tillämpas inte
i moderbolaget utan isllet tillämpas RFR 2, (IFRS 16 Leasingavtal p. 2-12). I de fall
moderföretaget är leasetagare inner det att leasingavgifterna redovisas som en
kostnad linjärt över leasingperioden. Kostnaden för leasingavtal redovisas i posten
Administrationskostnader”. Nyttjanderätten och leasingskulden redovisas således
inte i balansräkningen.
117 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
Forts. Not 8 Leasing
Koncernen
Leasingavtal; nyttjanderätt
2024-12-31
2023-12-31
Tomträtter/arrendeavtal
2 538
2 055
Kontorslokal
37
47
Bilar
10
Summa
2 585
2 102
Leasingskuld
Långfristig leasingskuld
2 527
2 050
Kortfristig leasingskuld
66
59
Summa
2 593
2 108
Tomträttsavtal
Nyttjanderättstillgångar – tomträtter är per definition en del av förvaltningsfastig-
heternas värde. Koncernen har valt att redovisa upplysningar kopplade till nyttjande-
rättstillgångar – tomträtter separat från övriga upplysningar om förvaltningsfastig-
heterna både i noter och i balansräkningen. I balansräkningen ingår tomträtter i
posten ”Leasingavtal; nyttjanderätt” För upplysning om övriga förvaltningsfastig-
heter se not 12, Förvaltningsfastigheter. Förändring av nyttjanderättstillgången
hänförlig till tomträtter framgår i nedan tabell:
Koncernen
Nyttjanderättstillgångar – tomträtter
2024
2023
Periodens början
2 055
1 827
Förvärv
193
73
Försäljning
–1
–5
Förändring av tomträttsavgäld och effekt av
förändrade valutakurser
291
160
Verkligt värde tomträtter vid periodens slut
2 538
2 055
Leasingskuld hänförlig till tomträtter uppr till 2 542 Mkr (2 058) och redovisas som
leasingskuld under posten långfristiga skulder med 2 493 Mkr (2 013) och kortfristiga
skulder med 49 Mkr (45).
Hyra av lokal
Nyttjanderättstillgångar avseende hyra av lokal uppgår till 37 Mkr (47). Förändring av
nyttjanderättstillgångar kopplade till kontorslokaler, inklusive effekt av förändrade
valutakurser, uppgår under året till –10 Mkr (–7).
Leasingavtalen löper på perioder om 2–10 år men optioner att förlänga eller säga
upp avtal finns.
Leasing av bilar
Nyttjanderättstillgångar avseende leasing av bilar uppgår till 10 Mkr (–). Förändring
av nyttjanderättstillgångar kopplade till bilar, inklusive effekt av förändrade valuta-
kurser, uppgår under året till 10 Mkr ().
Koncernen
Upplysningar om samtliga leasingavtal
2024
2023
I resultaträkningen redovisas följande belopp
relaterade till leasingavtal:
Förvaltnings- och administrationskostnader
Avskrivningar på nyttjanderätter (kontorslokal/bilar)
–15
–13
Summa
–15
–13
Finansiella kostnader
Räntekostnader hyra av lokal
–1
–1
Räntekostnader leasing av bilar
–0
Räntekostnader tomträttsavgäld
–102
–82
Summa
–103
–83
Det totala kassaflödet avseende leasingavtal var –130 Mkr (–107), varav amortering
av leasingskuld uppgick till –24 Mkr (–20).
För information om leasingskuldens förfallotid kopplad till hyra av lokal se not 22,
Finansiell riskhantering.
Den del av leasingskulden som hänför sig till tomträtter utgörs av avtalsenliga
odiskonterade kassafden av årliga tomträttsavgälder om –102 Mkr (–82) som beta-
las årligen i evig tid. Den årliga tomträttsavgälden som ska betalas kommer i framti-
den att påverkas av ändringar i tomträttsavgälden.
118 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
NOT 9
FINANSIELLA INTÄKTER OCH KOSTNADER
REDOVISNINGSPRINCIP
Finansiella intäkter och kostnader består av ränteintäkter på bankmedel och ford-
ringar samt räntekostnader på skulder samt övriga finansrelaterade poster.
Ränteintäkter på fordringar och räntekostnader på skulder beräknas med tillämp-
ning av effektivräntemetoden. Effektivräntan är den ränta som gör att nuvärdet av
alla framtida in- och utbetalningar under räntebindningstiden blir lika med det redo-
visade värdet av fordran eller skulden. Ränteintäkter respektive räntekostnader inklu-
derar periodiserade belopp av transaktionskostnader och eventuella rabatter, pre-
mier och andra skillnader mellan det ursprungligen redovisade värdet av fordran
respektive skuld och det belopp som regleras vid förfall. Räntekomponenten i finan-
siella leasingbetalningar är redovisad i koncernens rapport över totalresultatet
genom tillämpning av effektivränte metoden.
nekostnader som är direkt hänförbara till produktion av en tillgång och som tar
betydande tid i anspråk att färdigställa för avsedd användning eller försäljning inklu-
deras i tillgångens anskaffningsvärde. Aktivering av lånekostnader sker under förut-
ttningen att det är troligt att det kommer att leda till framtida ekonomiska fördelar
och kostnaderna kan mätas på ett tillförlitligt sätt .
Finansiella intäkter
Moderbolaget
Mkr
2024
2023
2024
2023
Ränteintäkter
1)
499
294
170
114
Ränteintäkter, dotterbolag
4 893
4 712
Övriga finansiella intäkter
2)
398
939
290
437
Valutakursdifferenser
3)
1 324
Summa
897
1 233
5 353
6 586
1) Ränteintäkter är huvudsakligen hänförbara till fordringar på intressebolag.
2) Övriga finansiella intäkter avser huvudsakligen vinst på de under året återköpta
obligationerna, samt utdelningar.
3) Redovisade valutakursdifferenser avser i huvudsak omräkning av euroobligationer,
som ur ett koncernperspektiv används för säkring av nettoinvesteringar i utlandet.
Finansiella kostnader
Koncernen
Moderbolaget
Mkr
2024
2023
2024
2023
Räntekostnader, lån
5 028
4 275
1 683
1 595
Ränteintäkter och
räntekostnader, räntederivat
–663
–427
469
–267
Räntekostnader, dotterbolag
1 272
1 447
Leasingkostnad/
tomträtts avgäld
103
83
Finansiella kostnader
konvertibelt skuldebrev
252
212
252
212
Övriga finansiella kostnader
1)
256
276
774
2 059
Valutakursdifferenser
2)
1 927
Summa
4 976
4 419
5 438
5 046
1) Övriga finansiella kostnader i moderbolaget uppgick till 774 Mkr (2 059), varav nedskriv-
ning av andelar i intressebolag och joint ventures uppgick till 593 Mkr (1 990) och avser
nedskrivning av Entra ASA, Stenhus Fastigheter i Norden AB, Ligula Hospitality Group AB
samt iBoxen Infrastruktur Sverige AB. Realiserade- och orealiserade värdeförändringar på
rsnoterade aktier ingår i koncernen med 69 Mkr (162).
2) Redovisade valutakursdifferenser avser i huvudsak omräkning av euroobligationer, som ur
ett koncernperspektiv används för säkring av nettoinvesteringar i utlandet. Från och med
30 april tillämpar även moderbolaget säkring av nettoinvesteringar i utlandet avseende
bolagets euroobligationer.
NOT 10
INKOMSTSKATT
REDOVISNINGSPRINCIP
Koncernen – Skatter
Inkomstskatt utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Inkomstskatt redovisas i
resultaträkningen utom då underliggande transaktion redovisas i övrigt totalresultat
eller direkt mot eget kapital varvid tillhörande skatteeffekt redovisas i övrigt total-
resultat eller i eget kapital. Aktuell skatt är skatt som ska betalas eller erhållas avse-
ende aktuellt år, med tillämpning av de skattesatser som är beslutade eller i prakti-
ken beslutade per balansdagen. Hit hör även justering av aktuell skatt hänförlig till
tidigare perioder.
Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden med utgångspunkt i
temporära skillnader mellan redovisade och skattemässiga värden på tillgångar och
skulder. Följande temporära skillnader beaktas inte; för temporär skillnad som upp-
kommit vid första redovisningen av goodwill, första redovisningen av tillgångar och
skulder som inte är rörelseförrv och vid tidpunkten för transaktionen inte påverkar
vare sig redovisat eller skattepliktigt resultat. Vidare beaktas inte heller temporära
skillnader hänförliga till andelar i dotterbolag som inte förväntas bli återförda inom
överskådlig framtid. Värderingen av uppskjuten skatt baserar sig på hur redovisade
värden på tillgångar eller skulder förväntas bli realiserade eller reglerade. Uppskju-
ten skatt beräknas med tillämpning av de skattesatser och skatteregler som är beslu-
tade eller i praktiken beslutade per balansdagen. Uppskjutna skattefordringar och
skatteskulder nettoredovisas om dessa gäller samma skatteverk (land).
Uppskjutna skattefordringar avseende avdragsgilla temporära skillnader och
underskottsavdrag redovisas endast i den mån det är sannolikt att dessa kommer att
kunna utnyttjas. Värdet på uppskjutna skattefordringar reduceras när det inte längre
bems sannolikt att de kan utnyttjas.
r förrv sker av ett bolag utgör förrvet antingen ett förvärv av rörelse eller
förvärv av tillgång. Ett förvärv av tillgång identifieras om det förvärvade bolaget
endast äger en eller flera fastigheter. Till dessa fastigheter finns hyreskontrakt, men
det finns ingen personal anställd i bolaget som kan bedriva rörelse. Vid redovisning
som ett förrv av tillng redovisas ingen uppskjuten skatt. Samtliga av Balders
genomförda förvärv under året har klassificerats som förvärv av tillgång, varför
ingen uppskjuten skatt redovisas hänförlig till fastigheter avseende dessa förvärv.
Moderbolaget – Skatter
I moderbolaget redovisas obeskattade reserver inklusive uppskjuten skatteskuld.
I koncernredovisningen delas däremot obeskattade reserver upp på uppskjuten
skatteskuld och eget kapital.
119 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
Forts. Not 10 Inkomstskatt
UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
Uppskjuten skatt
Balder förfogar över förlustavdrag, vilka enligt gällande skatteregler bedöms kunna
utnyttjas mot framtida vinster. Balder kan dock inte lämna några garantier för att
dagens eller nya skatteregler inte innebär begränsningar i möjlig heterna att utnyttja
underskottsavdragen. Vid värdering av underskottsavdrag görs en bedömning av
sannolikheten att underskotten kan utnyttjas i fram tiden samt vid vilken tidpunkt.
Fastställda underskott som med hög säkerhet kan nyttjas mot framtida vinster utgör
underlag för beräkning av uppskjuten skattefordran. Vid tillgångsförvärv redovisas
ingen uppskjuten skatt hänförlig till förvärvet.
Koncernen
Mkr
2024
2023
Aktuell skatt fördelat på länder
Sverige
–40
–1
Danmark
–113
–110
Finland
–169
–201
Norge
–21
–11
Storbritannien
–5
Tyskland
–3
–1
Summa
–352
–324
Aktuell skatt hänförligt till
Moderbolagets aktieägare
–286
–246
Innehav utan bestämmande inflytande
66
–78
–352
–324
Redovisat i resultaträkningen
Moderbolaget
Mkr
2024
2023
2024
2023
Aktuell skattekostnad ()/skatteintäkt (+)
Aktuell skatt
–352
324
–0
–1
Uppskjuten skattekostnad (–)/skatteintäkt (+)
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader på fastigheter
–311
1 509
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader på derivat
–45
220
–40
207
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader finansiella placeringar
Uppskjuten skatt vid förändring av underskottsavdrag
114
–367
Förändring av övriga temporära skillnader
–453
217
Summa uppskjuten skatt
–694
1 579
–40
207
Totalt redovisad skatt
–1 045
1 254
–40
206
Avstämning av effektiv skatt
Koncernen, Mkr
2024,
%
2024
2023,
%
2023
Resultat före skatt
4 686
–8 954
Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget
20,6
–965
20,6
1 844
Skillnad mellan skattessigt och redovisat resultat vid försäljning av fastighet
0,8
38
1,5
132
Skatt på andel i resultat från intressebolag och joint ventures
–3,9
185
–5,1
–461
Skatt hänförlig till tidigare år
0,5
–22
0,1
–8
Skillnad i utländska skattesatser
0,1
–5
0,2
19
Värderade underskott
0,2
12
0,7
66
Ej skattepliktiga intäkter/ej avdragsgilla kostnader etc.
6,1
–287
–3,8
–339
Redovisad effektiv skatt
22,3
–1 045
14,0
1 254
Moderbolaget, Mkr 2024, % 2024 2023, % 2023
Resultat före skatt 2 329 –2 342
Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget 20,6 –480 20,6 483
Ej skattepliktiga intäkter/ej avdragsgilla kostnader etc. –9,9 231 2,2 51
Skattefri utdelning –8,9 208 –13,9 –327
Skatt hänförlig till tidigare år 0,0 –0 0,0 –1
Redovisad effektiv skatt 1,7 –40 8,8 206
120 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
Forts. Not 10 Inkomstskatt
Redovisad i balansräkningen
Uppskjuten skattefordran och skatteskuld
Uppskjuten Uppskjuten
Koncernen 2024, Mkr skattefordran
skatteskuld
Netto
Uppskjuten skattefordran och
skatteskuld hänför sig till följande:
Fastigheter
–16 787
–16 787
Derivat
–122
–122
Underskottsavdrag
314
314
Övriga temporära skillnader
–563
–563
Kvittning
314
314
Summa
–17 159
–17 159
Moderbolaget 2024, Mkr
Uppskjuten
skattefordran
Uppskjuten
skatteskuld Netto
Uppskjuten skattefordran och
skatteskuld hänför sig till följande:
Derivat –77 –77
Summa –77 –77
Inga underskottsavdrag föreligger.
Koncernen
Mkr
2024
2023
Förfallostruktur för underskottsavdrag
Förfaller inom 15 år
Förfaller efter 5 år
Ingen förfallodag
1 485
1 045
Summa
1 485
1 045
Inga ej aktiverade taxerade underskottsavdrag föreligger. Värderade underskott
uppr till 1 485 Mkr (1 045), vilka kan utnyttjas för att reducera framtida beskatt-
ningsbara inkomster. Vid utgången av året fanns ej redovisade skattefordringar
avseende ej uttnyttjade ränteavdrag om 4 603 Mkr (3 124).
Förändring av uppskjuten skatt i temporära skillnader och underskottsavdrag
Valuta, förvärv och
avyttring av bolag
samt poster redovi-
Balans per Redovisat i sade över övrigt Balans per
Koncernen, Mkr 2024-01-01 resultat räkningen totalresultat 2024-12-31
Fastigheter
–16 203
311
–273
–16 787
Derivat
–93
–45
15
–122
Aktivering av värdet av underskottsavdrag
219
114
–19
314
Övriga temporära skillnader
–195
–453
84
–563
Summa
–16 272
–694
–193
–17 159
Valuta, förvärv och
avyttring av bolag
samt poster redovi-
Balans per Redovisat i sade över övrigt Balans per
Koncernen, Mkr 2023-01-01 resultat räkningen totalresultat 2023-12-31
Fastigheter
–17 742
1 509
29
–16 203
Derivat
–350
220
37
–93
Aktivering av värdet av underskottsavdrag
565
–367
21
219
Övriga temporära skillnader
–244
217
–168
–195
Summa
–17 769
1 579
–81
–16 272
Moderbolaget, Mkr
Balans per
2024-01-01
Redovisat i
resultat räkningen
Balans per
2024-12-31
Derivat –37 40 –77
Summa –37 –40 –77
Moderbolaget, Mkr
Balans per
2023-01-01
Redovisat i
resultat räkningen
Balans per
2023-12-31
Derivat –244 207 –37
Summa –244 207 –37
121 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
NOT 11
RESULTAT PER AKTIE
REDOVISNINGSPRINCIP
Resultat per aktie före utspädning beräknas genom att årets resultat hänförligt till
moderbolagets aktieägare divideras med moderbolagets vägda genomsnittliga antal
utestående aktier för räkenskapsåret. Resultat per aktie efter utspädning beräknas
genom att årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare divideras med det
vägda genomsnittliga antalet utestående aktier efter utspädning.
Bolagets konvertibla skuldebrev påverkar beräkning av resultat per aktie efter
utspädning. Resultat per aktie efter utspädning beräknas med antagandet om att
konvertering kommer att ske oaktat aktuell aktiekurs vilket innebär att beräkning av
resultat per aktie efter utspädning görs med full utspädning dag ett.
Resultat per aktie har beräknats på följande sätt:
Koncernen, Mkr
2024
2023
Årets resultat hänförligt till
moderbolagets aktieägare
3 304
6 746
Resultatpåverkande effekt av konvertibel
–381
–994
Årets resultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare använt i beräkningen av resultat
efter skatt per aktie efter utsdning av
konvertibel
3 685
5 752
Vägt genomsnittligt antal aktier
Totalt antal aktier 1 januari
1 154 000 000
1 154 000 000
Effekt av nyemitterade aktier
17 360 656
Vägt genomsnittligt antal aktier vid beräkning
av resultat efter skatt per aktie före utsdning
1 171 360 656
1 154 000 000
Justering för beräkning av resultat efter skatt
per aktie efter utsdning av konvertibel
74 659 366
63 613 871
Vägt genomsnittligt antal aktier vid beräkning
av resultat efter skatt per aktie efter utsd-
ning av konvertibel
1 246 020 022
1 217 613 871
Resultat efter skatt per aktie före utspädning, kr
2,82
5,85
Resultat efter skatt per aktie efter utspädning, kr
2,82
5,85
Resultat efter skatt per aktie efter utspädning av
konvertibel, kr
1)
2,82
–5,85
1) I de fall resultatmåttet visar ett bättre utfall jämfört med utan utspädning av konvertibel
gäller resultatmåttet Resultat efter skatt per aktie efter utspädning, kr.
NOT 12
FÖRVALTNINGSFASTIGHETER
REDOVISNINGSPRINCIP
Förvaltningsfastigheter
Förvaltningsfastigheter är fastigheter som innehas i syfte att erhålla hyresintäkter
eller värdestegring alternativt en kombination av dessa. Initialt redovisas förvalt-
ningsfastigheter till anskaffningskostnad, vilket inkluderar till förvärvet direkt hän-
förbara ut gifter och lånekostnader. Förvaltningsfastigheter redovisas enligt verkligt
värdemetoden. Det verkliga värdet baseras på interna värderingar som vid behov
stäms av med utomstående oberoende värderingsinstitut. Verkliga värden baseras
på marknadsvärden, vilket är det bemda belopp som skulle erhållas i en transak-
tion vid värdetidpunkten mellan kunniga parter som är oberoende av varandra och
som har ett intresse av att transaktionen genomförs efter sedvanlig marknadsring
där båda parter förutsätts ha agerat insiktsfullt, klokt och utan tvång. Såväl orealise-
rade som realiserade värdeförändringar redovisas i resultaträkningen. Värderingarna
görs vid varje kvartalsskifte.
Intäkter från förljning av fastigheter redovisas när kontrollen över fastigheten
har överrts till köparen. En verkställbar rätt till betalning uppkommer dock inte för-
rän ägandetten övergått till köparen. Intäkten redovisas därr vid den tidpunkt då
äganderätten övergår till köparen. Äganderätten till fastigheten (oavsett om fastig-
heten säljs separat eller via bolag) övergår normalt på tillträdesdagen. Intäkten
värderas till det avtalsenliga transaktionspriset då ersättningen vanligen förfaller
till betalning när äganderätten har övergått.
Om koncernen påbörjar en ombyggnation av en befintlig förvaltningsfastighet
för fortsatt användning som förvaltningsfastighet redovisas fastigheten även fort-
sättningsvis som förvaltningsfastighet. Fastigheten redovisas enligt verkligt värde-
metoden och omklassificeras inte till materiell anläggningstillgång under ombygg-
nadstiden.
Tillkommande utgifter läggs till det redovisade värdet endast om det är sannolikt
att de framtida ekonomiska fördelar som är förknippade med tillgången kommer att
komma företaget till del och anskaffningsvärdet kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Andra tillkommande utgifter redovisas som kostnad i den period de uppkommer.
Avgörande för bedömningen när en tillkommande utgift läggs till det redovisade
värdet är om utgiften avser utbyten av identifierade komponenter eller delar därav,
varvid sådana utgifter aktiveras. Även i de fall ny komponent tillskapats läggs utgiften
till det redovisade värdet.
Den del av finansiella kostnader som avser större ny-, till- eller ombyggnation
aktiveras. Den aktiverade räntan baseras på genomsnittligt vägd upplåningskostnad
för koncernen.
Exploateringsfastigheter, såsom exempelvis nyproduktion av bostadsrätter, med
avsikt att säljas ingår inte som en del av förvaltningsfastigheterna. För upp lysning
om exploateringsfastigheter, se not 16, Exploateringsfastigheter.
UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
Förvaltningsfastigheter
Vid värdering av förvaltningsfastigheter kan uppskattningar och bedömningar
ge en betydande påverkan på koncernens redovisade resultat och ställning. Interna
värderingar av förvaltningsfastigheter, kräver bedömningar av och antaganden om
exempel vis framtida kassaflöden samt fastställande av direktavkastningskrav för
varje enskild fastighet. De gjorda bedömningarna påverkar det redovisade värdet
i balansräkningen för posten Förvaltnings fastigheter och i resultaträkningen för
posten Värdeförändringar förvaltningsfastigheter, orealiserade. I samband med
avslutad affär gör Balder avstämning mot gjorda antaganden. Balder följer även
löpande genomförda relevanta fastighetstransaktioner. Interna värderingar av hela
fastighetsbeståndet genomförs vid varje kvartalsrapport. För att spegla den osäker-
het som finns i gjorda antaganden, uppskattningar och bedömningar anges normalt
ett så kallat rderingsintervall om +/– 5–10%. För att kvalitetskra de interna värde-
ringarna använder sig Balder av externa värderingsfirmor i syfte att externvärdera
delar av beståndet samt säkerställa parametrar och antaganden i värderingskalkyler.
De externa värderingarna har under året utförts av CBRE, Colliers, Cushman &
Wakefield, JLL och Newsec. Avvikelserna mellan externa och interna värderingar har
varit obetydliga.
Klassificering av förvärv
För varje förvärv görs en bedömning av om förvärvet ska klassificeras som ett rörelse-
förrv eller ett tillgångsförrv. En individuell bedömning görs av varje enskild
transaktion. Ett frivilligt koncentrationstest kan tillämpas för att förenkla bedöm-
ningen av om transaktionen inte är en verksamhet/rörelse. För samtliga årets förvärv
har bedömningen inneburit att transaktionerna klassificerats som tillgångsförvärv.
Se även not 1, Redovisningsprinciper, under rubriken Konsolideringsprinciper.
Koncernen, Mkr
2024
2023
Inende verkligt värde
209 000
213 932
rvärv
7 164
888
Investeringar i befintliga fastigheter och projekt
2 255
5 822
Värdeförändringar, orealiserade
–756
9 980
Avyttringar
–298
696
Valutaförändring
3 375
–967
Omklassificering
521
Utgående verkligt värde
221 261
209 000
122 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
Forts. Not 12 Förvaltningsfastigheter
Leasingavtal; nyttjanderätt
Nyttjanderättstillgångar hänförliga till tomträtts- och arrendeavtal utgör per defini-
tion en del av förvaltningsfastigheternas värde. Koncernen har valt att redovisa
dessa på en separat rad i balansräkningen och även redovisa dessa separat i upp-
lysningar. Upplysningar om förändring av värdet för tomträtter återfinns i not 8,
Leasing.
Värderingsmodell
Förvaltningsfastigheter redovisas i koncernens rapport över finansiell ställning till
verkligt värde och värdeförändringarna redovisas i koncernens resultaträkning.
Samtliga förvaltningsfastigheter har bedömts vara i nivå 3 i värderingshierarkin
enligt IFRS 13 Värdering till verkligt värde. Fastigheternas verkliga värde baseras på
interna värderingar. Fastigheterna i Sverige, Danmark, Finland, Norge, Tyskland och
Storbritannien värderas med avkastningsmetoden. I Finland används främst avkast-
ningsmetoden, samt värdering till anskaffningsvärde för en begränsad del av bestån-
det.
Fastigheter under uppförande och projektfastigheter för egen förvaltning samt
koncernens byggrätter värderas till marknadsvärde reducerat med bedömd entre-
prenadutgift samt projektrisk, vilket i vissa fall sammanfaller i en värdering till anskaff-
ningskostnad. Verkligt värde är det bedömda belopp som skulle erhållas i en transak-
tion vid värdetidpunkten mellan kunniga parter som är oberoende av varandra och
som har ett intresse av att transaktionen genomförs efter sedvanlig marknadsring,
där båda parter förutsätts ha agerat insiktsfullt, klokt och utan tvång. Varje värde-
ringsobjekt värderas separat, utan hänsyn till eventuell portföljeffekt. Per boksluts-
dagen har Balder genomfört en intern värdering av hela fastighetsbeståndet.
Av avgörande betydelse för fastighetsbeståndets beräknade värde är bedöm-
ningen avseende den framtida intjäningen och avkastningskravet, vilka är de tyngst
vägande värdedrivande faktorerna i värderingsmodellen. Intjäningen baseras på
befintliga kontrakt och mest sannolika uthyrningsscenario i respektive fastighet.
Avkastningskravet är härlett från marknadstransaktioner av likvärdiga objekt.
Fastighetsvärderingen grundar sig på observerbara och icke observerbara indata.
Observerbara indata är aktuella hyror, drifts- och underhållskostnader, planerade
investeringar och nuvarande vakansgrader. Bland de indata som kan ses som ej
observerbara är avkastningskrav samt förväntningar om hyres- och vakansnivåer.
Värdering till anskaffningskostnad
Värdering till anskaffningskostnad tillämpas för fastigheter med reglerade hyror i
Finland. Fastigheter motsvarande cirka 1% av koncernens totala marknadsvärde är
värderade till anskaffningskostnad. Inledningsvis värderas dessa fastigheter till
anskaffningskostnad med tillägg för transaktionskostnader och därefter till anskaff-
ningskostnad med avdrag för eventuella nedskrivningar.
Avkastningsmetoden
Avkastningsmetoden bygger på en nuvärdesberäkning av driftnettot under en
bestämd kalkylperiod och nuvärdesberäkning av ett restvärde vid kalkylperiodens
slut. Det vill säga framtida hyresinbetalningar minskade med bedömda drifts- och
underhållsutbetalningar samt restvärdet år tio. Bedömda hyresinbetalningar samt
drifts- och underhållsutbetalningar har härletts från befintliga hyresintäkter, drifts-
och underhållskostnader. Driftnettot marknadsanpassas genom att beakta eventu-
ella förändringar i uthyrningsgrad och uthyrningsnivåer såväl som föndringar i
drift- och underhållsutbetalningar. För att uppnå bedömd marknadshyra i respektive
fastighet krävs ibland en hyresstanpassning, bedömt behov beaktas i dessa fall i
kalkylerna. Restvärdet beräknas genom att ett normaliserat driftnetto året efter kal-
kylperiodens slut divideras med ett bedömt avkastningskrav. Kalkylräntan för diskon-
tering av driftnetton och restvärde motsvarar marknadens krav på total avkastning
och kan sägas bestå av en riskfri ränta, kompensation för inflationsförntningar
samt kompensation för fastighetsrelaterad risk som varierar med läge, fastighetstyp,
fastighetens skick etc. Till grund för samtliga kassafdeskalkyler har antagits en
inflation om 2%. Fastigheter motsvarande cirka 99% av det totala marknadsvärdet är
värderade med avkastningsmetoden.
Under de senaste åren har den långsiktiga riskfria räntan ökat. Balder har i sina in-
terna värderingar använt sig av en normaliserad långsiktig riskfri ränta då bem-
ningen är att den riskfria räntan och avkastningskrav inte är ett 1/1-förhållande, utan
avkastningskraven rör sig långsammare och med mindre svängningar. Förändring-
arna på räntemarknaden är snabbare än på fastighetsmarknaden. Detta innebär
ledes att räntesvängningar inte får motsvarande effekt på avkastningskravet, både
vad gäller upp- och nedgång.
Hyresinbetalningar
Hyresutvecklingen bedöms följa inflationen med hänsyn tagen till gällande index-
klausuler i kontrakten under dess löptider. Då kontrakten löper ut sker en bemning
om kontraktet anses bli förlängt till rådande marknadsnivå samt att risken bedöms
huruvida lokalen kan bli vakant. Vakanser bedöms utifrån gällande vakanssituation
med en successiv anpassning till bedömd marknadsssig vakans med hänsyn till
objektets individuella förutsättningar.
Drifts- och underhållsutbetalningar
Vid bedömningen av fastighetens framtida fastighetskostnader har utfalls- och
prognosmaterial samt beräknade normaliserade kostnader använts.
Direktavkastning
Direktavkastningskravet och kalkylräntan på fastigheten är individuellt för varje fast-
ighet och baseras på transaktioner av jämförbara objekt på fastighetsmarknaden.
Viktiga faktorer vid val av avkastningskrav är läge, hyresnivå, vakansgrad och fastig-
hetens skick, således har dessa variabler ett inbördes samband. För att få en uppfatt-
ning om marknadens avkastningskrav följer Balder genomförda fastighetstransaktio-
ner på marknaden. I avsaknad av transaktioner på en viss ort eller för en viss typ av
fastighet, hämtas jämförelseinformation istället från liknande ort eller liknande typ
av fastighet. I avsaknad av transaktioner baseras uppfattningen på rådande makro-
ekonomiska faktorer. Även om det varit en minskad aktivitet på transaktionsmarkna-
den för fastigheter under de senaste åren så kan det konstateras att både i ett histo-
riskt och ett nordiskt perspektiv så visar fastighetsmarknaden på tillräcklig aktivitet
för att definieras som en aktiv marknad, även om transaktionsvolymen har sjunkit
under de senaste åren jämfört med toppnoteringen under år 2021.
Det genomsnittliga direktavkastningskravet uppgick per bokslutsdagen till 4,9%
(4,9). Per den 31 december 2024, enligt Balders interna värdering, uppgick det totala
fastighetsvärdet till 221 261 Mkr (209 000). För mer information se Förvaltnings-
berättelse och Känslighetsanalys på sida 93.
I tabell på nästa sida redovisas medelvärden av direktavkastningskrav per region
samt fastighetskategori.
Interna och externa värderingar
Balder redovisar sina förvaltningsfastigheter till verkligt värde och interna värde-
ringar av hela fastighetsbeståndet genomförs vid varje kvartalsrapport. Marknads-
värdebedömningar av fastigheter inneller alltid ett visst mått av osäkerhet i antag-
anden och beräkningar. Osäkerheten avseende enskilda fastigheter bedöms i
normalfallet ligga inom intervallet +/– 5–10% och ska ses som den osäkerhet som
finns i gjorda antaganden och bekningar. I en mindre likvid marknad kan intervallet
vara större. För Balders del innebär ett okerhetsintervall om +/– 5% ett värdeinter-
vall om +/–11 063 Mkr, motsvarande ett spann om 210 198 – 232 324 Mkr. För att
kvalitetssäkra de interna värderingarna använder sig Balder av externa värderings-
företag i syfte att externvärdera delar av beståndet samt säkerställa parametrar och
antaganden i värderingskalkyler. Under året har 60% (52) av beståndet varit föremål
för bedömning av externa värderingsföretag. Avvikelserna mellan externa och
interna värderingar har varit obetydliga. För ytterligare information om Balders värde-
ringsmetoder, se sida 27–28.
Värdeförändringar
Balder har den 31 december genomfört en individuell intern värdering av hela fastig-
hetsbeståndet. Årets orealiserade värdeförändringar uppgick till –756 Mkr (–9 980).
Årets värdeförändring är hänförligt till något högre avkastningskrav.
Realiserade värdeförändringar uppgick till –4 Mkr (–14).
Projektfastigheter för egen förvaltning
Balder har per den 31 december projektfastigheter för egen förvaltning uppgående
till 3,0 Mdkr (5,3). Projekt för egen förvaltning som är under byggnation har en
bemd total investering om 0,5 Mdkr (3,2), varav 0,4 Mdkr (2,5) är nedlagt och
0,1 Mdkr (0,7) återstår att investera. Merparten av de pågående projekten avser
bostadsprojekt med ägarlägenheter som hyrs ut. Projekten omfattar cirka 300
genheter (1 250) och avser projekt i Finland.
Övriga investeringsåtaganden
Per bokslutet finns inget övrigt investeringsåtagande som är väsentligt för koncernen,
utöver vad som anges för projekt- och exploateringsfastigheter.
Sammanfattning av den interna värderingen:
Värdetidpunkt
2024-12-31
Verkligt värde
221 261
Oberoende värderingsföretag CBRE, Colliers, Cushman & Wakefield,
använda under året JLL och Newsec.
I normalfallet 10 år. I vissa fall kan en längre
Kalkylperiod kalkylperiod användas om så erfordras.
Inflationsantagande
2%
Direktavkastning vid kalkylperiodens
slut, Bostadsfastigheter
3,06,9%
Direktavkastning vid kalkylperiodens
slut, Kommersiella fastigheter
3,2–11,5%
Kalkylränta, Bostadsfastigheter
5,08,9%
Kalkylränta, Kommersiella fastigheter
5,2–13,5%
Långsiktig vakansgrad
0,0–10,0%
123
FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
Forts. Not 12 Förvaltningsfastigheter
Känslighetsanalys, exklusive projektfastigheter
Värdeförändring,
Påverkan på värde, Mkr
Förändring
Mkr
Direktavkastningskrav
+/– 0,25%-enheter
–10 475/+11 590
Direktavkastningskrav
+/– 0,50%-enheter
–19 989/+24 482
Direktavkastningskrav
+/– 0,75%-enheter
–28 667/+38 911
Hyresintäkter
+/– 5%
+13 930/–13 930
Fastighetskostnader
+/– 5%
–3 040/+3 040
Driftnetto
+/– 5%
+10 890/–10 890
Vakansgrad
+/– 1,00%-enheter
2 904/+2 904
Kommersiella
Påverkan på värde, Mkr
Bostads fastigheter
fastigheter
+/– 5% förändring av värdet
+/– 5 856
+/– 5 056
Medelvärdet av direktavkastningskrav för bemning av restvärde, %
Kommersiella
Totalt
Bostadsfastigheter
fastigheter
31 dec 31 dec 31 dec 31 dec 31 dec 31 dec
Region 2024 2023 2024 2023 2024 2023
Helsingfors
4,72
4,84
4,58
4,73
6,90
6,72
Stockholm
4,88
4,75
4,23
4,18
5,03
4,88
Göteborg
4,93
4,69
4,57
4,30
5,02
4,79
Köpenhamn
3,91
3,85
3,76
3,68
5,08
5,11
Syd
5,47
5,27
4,61
4,37
5,62
5,44
Öst
5,47
5,32
4,64
4,60
7,12
6,92
Norr
6,07
5,89
4,56
4,34
6,92
6,73
Medelvärdet av direkt avkastnings krav för bedömning av restvärde, %
Fastighetskategori
31 dec 2024
31 dec 2023
Bostadsfastigheter
4,4
4,4
Kommersiella fastigheter
5,6
5,4
Det är avkastningskravet som är den enskilt viktigaste parametern vid värdering.
Bostäder har generellt sett lägre avkastningskrav, främst beroende på ett säkert
kassa flöde och låg risk.
NOT 13
ÖVRIGA MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
REDOVISNINGSPRINCIP
Materiella anläggningstillgångar
Ägda tillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas som tillgång i koncernens rapport över
finansiell sllning om det är sannolikt att framtida ekonomiska fördelar kommer att
komma bolaget till del och anskaffningsvärdet för tillgången kan beräknas på ett
till förlitligt sätt.
Materiella anläggningstillgångar redovisas i koncernen till anskaffningsvärde efter
avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. I anskaffnings-
värdet inr inköpspriset samt kostnader direkt hänförbara till tillgången för att
bringa den på plats och i skick för att utnyttjas i enlighet med syftet med anskaffningen.
Det redovisade värdet för en materiell anläggningstillgång tas bort vid utrange-
ring, avyttring eller när inga framtida ekonomiska fördelar väntas från användning av
tillngen. Vinst eller förlust som uppkommer vid avyttring eller utrangering av en
tillgång utgörs av skillnaden mellan försäljningspriset och tillgångens redovisade
värde med avdrag för direkta försäljningskostnader. Vinst och förlust redovisas som
övrig rörelseintäkt/kostnad.
Tillkommande utgifter
Tillkommande utgifter läggs till anskaffningsvärdet endast om det är sannolikt att
de framtida ekonomiska fördelar som är förknippade med tillgången kommer att
komma företaget till del och anskaffningsvärdet kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Andra tillkommande utgifter redovisas som kostnad i den period de uppkommer.
Avgörande för bedömningen när en tillkommande utgift läggs till anskaffningsvärdet
är om utgiften avser utbyten av identifierade komponenter, eller delar därav, varvid
dana utgifter aktiveras. Även i de fall ny komponent tillskapats läggs utgiften till
anskaffningsvärdet. Reparationer kostnadsförs löpande.
Avskrivningsprinciper
Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod.
Materiella anläggningstillgångar
Nyttjandeperiod
Inventarier
3–10 år
Vindkraftverk
10–20 år
Bemning av en tillgångs restvärde och nyttjandeperiod görs årligen.
Inventarier
Moderbolaget
Mkr
2024
2023
2024
2023
Anskaffningsvärde
Ingående balans
609
438
55
51
Inköp
44
176
6
4
Avyttringar och utrangeringar
–6
–6
–0
–0
Utgående balans
647
609
61
55
Avskrivningar
Ingående balans
–234
–181
–29
–23
Inköp
–3
Avyttringar och utrangeringar
5
3
0
0
Avskrivningar
81
–56
–7
–6
Utgående balans
–313
–234
–37
–29
Redovisat värde inventarier
333
375
24
26
Vindkraftverk
Moderbolaget
Mkr
2024
2023
2024
2023
Anskaffningsvärde
Ingående balans
148
178
30
Avyttringar och utrangeringar
–30
–30
Utgående balans
148
148
Avskrivningar och nedskrivningar
Ingående balans
–136
–163
–30
Avyttringar och utrangeringar
30
30
Avskrivningar
–1
–2
Utgående balans
–137
–136
Redovisat värde vindkraftverk
12
13
Totalt redovisat värde
inventarier och vindkraftverk
345
387
24
26
Avskrivningar redovisas i administrationskostnader och mediakostnader.
124 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
NOT 14
ANDELAR I INTRESSEBOLAG OCH JOINT VENTURES
REDOVISNINGSPRINCIP
Koncernen
Intressebolag
Intressebolag är företag som Balder har ett betydande inflytande över. Betydande
inflytande innebär möjlighet att delta i beslut som rör företagets finansiella och
operativa strategier, men innebär inte ett bestämmande inflytande eller gemensamt
bestäm mande inflytande. I normalfallet innebär ett ägande motsvarande lägst 20%
och högst 50% av rösterna att ett betydande inflytande innehas. Omständigheter i
det enskilda fallet kan ge ett betydande inflytande även vid ett ägande under 20%
av rösterna.
Joint ventures
Ett joint venture är ett samarbetsarrangemang genom vilket parterna som har
gemensamt bestämmande inflytande över arrangemanget har rätt till nettotillgång-
arna från arrangemanget. Gemensamt bestämmande inflytande föreligger när det i
avtal är reglerat ett gemensamt utövande av det bestämmande inflytandet över en
verksamhet. Det existerar endast när det krävs att de parter som delar det besm-
mande inflytandet måste ge sitt samtycke vid beslut avseende verksamheterna.
Intressebolag och joint ventures redovisas i koncernen enligt kapitalandelsmeto-
den. Kapitalandelsmetoden innebär att andelar i ett intressebolag och joint venture
redovisas till anskaffningsvärde vid anskaffningstillfället och därefter justeras med
koncernens andel av förändringen i intressebolags och joint ventures nettotill-
gångar. Erhållna utdelningar från intressebolag och joint ventures minskar redovisat
värde. Resultatandelar i intressebolag och joint ventures redovisas på separata rader
i koncernens rapport över total resultatet och i koncernens rapport över finansiell
ställning. Andel i intresse bolags och joint ventures resultat redovisas efter skatt.
Kapital andelsmetoden tillämpas fram till den tidpunkt när det betydande inflytandet
upphör.
Moderbolaget
Andelar i intressebolag och joint ventures redovisas i moderbolaget enligt anskaff-
ningsvärdemetoden. Som intäkt redovisas endast erhållna utdelningar under förut-
ttning att dessa härrör från vinstmedel som intjänats efter förvärvet. Utdelningar
som över stiger dessa intjänade vinstmedel betraktas som en återbetalning av inves-
teringen och reducerar andelens redovisade värde.
Ackumulerade anskaffningsvärden
Moderbolaget
Mkr
2024
2023
2024
2023
Ingående balans
28 288
31 620
16 163
18 464
Förvärv av intressebolag och
joint ventures
464
228
41
84
Avyttring av intressebolag och
joint ventures
–25
–269
–25
563
Intressebolag och joint ventu-
res som omklassificerats till att
vara dotterbolag
1)
–0
–0
Utdelning från intressebolag
och joint ventures
–1 121
–315
Andel i intressebolagens och
joint ventures resultat efter
skatt
901
–2 236
Förändring av intressebolagens
och joint ventures eget kapital
(ägartillskott och valuta)
774
740
167
Nedskrivning av andelar i
intressebolag och joint ventu-
res
2)
593
–1 990
Utgående balans
29 281
28 288
15 586
16 163
1) Omklassificeringen innebär att ytterligare andelar i befintligt innehav har förvärvats så att
bestämmande inflytande har erhållits. Tekniskt sett har intressebolaget avyttrats och ett
dotter företag förvärvats.
2) Årets nedskrivningar av andelar i intressebolag och joint ventures avser Entra ASA,
Stenhus Fastigheter i Norden AB, Ligula Hospitality Group AB samt iBoxen Infrastruktur
Sverige AB .
125 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
Forts. Not 14 Andelar i intressebolag och joint ventures
Intressebolagens och joint ventures rapport över totalresultat
2024
2023
Balders ägarandel
Övriga Övriga
Mkr
Entra ASA
Norion Bank AB
intressebolag/JV
Totalt 100%
Entra ASA
Norion Bank AB
intressebolag/JV
Totalt 100%
2024
2023
Hyresintäkter
3 212
3 882
7 094
3 436
3 642
7 078
2 723
2 653
Fastighetskostnader
–271
889
–1 160
–292
850
–1 142
–404
–384
Driftsöverskott
2 941
2 993
5 934
3 145
2 792
5 936
2 319
2 269
Förvaltnings- och administrationskostnader
–196
–500
–696
–226
313
–539
–298
–216
Övriga rörelseintäkter
45
3 097
607
3 749
53
2 701
424
3 178
1 888
1 539
Rörelseresultat
2 790
3 097
3 100
8 988
2 972
2 701
2 903
8 575
3 908
3 593
Ränteintäkter och liknande resultatposter
34
478
228
741
35
270
160
465
325
198
Räntekostnader och liknande resultatposter
–1 530
–1 967
–1 798
5 295
–1 612
–1 336
–1 633
4 581
–2 188
–1 841
Värdeförändringar
–1 757
537
–2 293
8 239
2 923
–11 162
–909
4 557
Resultat före skatt
462
1 609
994
2 141
–6 843
1 636
–1 492
6 703
1 135
–2 607
Avgår innehav utan bestämmande inflytande
–64
–12
–76
–77
–5
83
–30
33
Skatt
–24
–344
–116
–484
1 273
–342
72
1 002
–204
404
Årets resultat
–549
1 265
866
1 581
–5 648
1 295
–1 426
–5 783
901
–2 236
varav Förvaltningsresultat
1 231
1 609
1 526
4 365
1 318
1 636
1 424
4 377
2 015
1 917
126 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
Forts. Not 14 Andelar i intressebolag och joint ventures
Intressebolagens och joint ventures rapport över finansiell ställning
2024
2023
Balders ägarandel
Övriga Övriga
Mkr
Entra ASA
Norion Bank AB
intressebolag/JV
Totalt 100%
Entra ASA
Norion Bank AB
intressebolag/JV
Totalt 100%
2024
2023
Förvaltningsfastigheter
58 735
60 338
119 073
68 638
62 709
131 347
46 902
51 088
Övriga anläggningstillgångar
2 660
24 246
5 127
32 032
2 147
16 062
2 561
20 770
14 227
9 024
Övriga omsättningstillgångar
821
38 797
1 216
40 834
1 437
34 786
948
37 171
17 981
16 286
Kortfristiga placeringar och likvida medel
256
4 164
1 338
5 758
169
3 203
1 324
4 696
2 510
2 022
Summa tillgångar
62 472
67 206
68 019
197 698
72 391
54 052
67 542
193 984
81 619
78 421
Eget kapital
23 065
9 052
27 284
59 401
23 630
7 803
25 947
57 380
24 152
22 170
Långfristiga finansiella skulder
1)
29 359
5 133
34 365
68 857
45 381
4 215
36 404
86 001
28 174
34 429
Kortfristiga finansiella skulder
7 708
51 185
4 258
63 151
946
40 541
3 249
44 736
26 635
18 887
Övriga skulder
2 340
1 836
2 113
6 289
2 434
1 492
1 942
5 868
2 657
2 395
Summa skulder och eget kapital
62 472
67 206
68 019
197 698
72 391
54 052
67 542
193 984
81 619
78 421
Avstämning mot redovisade värden
Ingående Eget kapital
23 630
7 803
31 574
6 570
Resultat för perioden
–549
1 265
5 648
1 295
Reserver
–1
–16
–4
61
Omräkningsdifferenser
–15
–1 843
Utdelning
–449
Utgående Eget kapital
23 065
9 052
23 630
7 803
Balders andel i %
39,98
44,07
39,98
44,07
Balders andel i Mkr
9 221
3 989
9 447
3 439
Goodwill
2 699
224
2 747
224
Nedskrivning
–400
–150
Redovisat värde
11 519
4 213
12 044
3 663
1) Inklusive ägarlån
127 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
Forts. Not 14 Andelar i intressebolag och joint ventures
Koncernens andelar i intressebolag och joint ventures 2024
Kapitalan- Redovisat
delens värde hos
värde i moder-
Organisations- Andel, koncernen, bolaget,
Bolag
nummer
Säte
Antal aktier
%
Typ av innehav
Mkr Mkr
AMW Gruppen i
Götaland AB
559218-0433
Växjö
270
50
Joint venture
5
Anthon Eiendom AS
885 857 582
Oslo
6 627
60
Joint venture
1 158
BL Hotell Holding AB
559224-4080
Göteborg
25 000
50
Joint venture
29
Bolix Kommersiella
Fastigheter AB
559371-9122
Göteborg
2 500
50
Joint venture
37
Brinova Fastigheter AB
1)
556840-3918
Helsingborg
18 420 303
19
Intressebolag
541
Chirp AB
556915-7331
Stockholm
17 063
34
Intressebolag
90
E3 Fastighetsutveckling AB
559409-5332
Göteborg
250
50
Joint venture
174
Emrahus AB
556927-2361
Landskrona
359 551
31
Intressebolag
29
Entra ASA
2)
999 296 432
Oslo
72 812 097
40
Intressebolag
11 519
11 519
ESS Hotel Group
Fastigheter AB
556994-2542
Göteborg
250
50
Joint venture
404
304
Fastighets AB Centur
556813-6369
Stockholm
5 000
50
Joint venture
1 308
320
Fastighets AB Tornet
559008-2912
Göteborg
500
50
Joint venture
168
Fixfabriken Holding AB
556949-3702
Göteborg
50 000
50
Joint venture
2
Grunnsteinen AS
918 773 924
Asker
15 000 000
50
Joint venture
147
Hamang Utvikling AS
929 424 611
Oslo
500
50
Joint venture
0
HE Prosjektinvest AS
Heimdal Sentrum
918 984 186
Trondheim
500 000
50
Joint venture
1
Utvikling AS
822 336 752
Trondheim
500
50
Joint venture
2
HOMEstate AB
559179-2253
Jönköping
167
33
Joint venture
0
2
iBoxen Infrastruktur
Sverige AB
559254-3705
Stockholm
12 229
47
Intressebolag
46
46
Karlastaden Group AB
559222-7945
teborg
250
50
Joint venture
0
Klemettilän Kulma
Keskinäinen Kiinteistö Oy
2443794-4
Vaasa
2 478
28
Intressebolag
22
Kongens Gate 44 AS
930 662 976
Trondheim
1 500
50
Joint venture
0
Ligula Hospitality Group AB
556792-6497
Göteborg
10 000
50
Joint venture
188
188
Link40 Holding AB
559311-6360
Göteborg
125
50
Joint venture
23
Ljus & Projektstyrning
Svenska AB
559205-7359
Varberg
100
20
Intressebolag
0
0
MAJLLBPN AB
559272-6318
Stockholm
125
50
Joint venture
0
MILLENNIUM HoldCo ApS
38252283
Nordhavn
50 000
50
Joint venture
235
Kapitalan- Redovisat
delens värde hos
värde i moder-
Organisations- Andel, koncernen, bolaget,
Bolag
nummer
Säte
Antal aktier
%
Typ av innehav
Mkr Mkr
Next Step Group Owners AB
559411-7649
Göteborg
12 475
50
Intressebolag
409
Norion Bank AB
3)
556597-0513
Göteborg
90 501 180
44
Intressebolag
4 213
1 196
Norra Backaplan Bostads AB
556743-0276
Göteborg
33 333
33
Joint venture
181
Origo Industrieiendom AS
928 053 954
Trondheim
1 500
50
Joint venture
0
Rosengård Fastighets AB
559085-4708
Malmö
25 000
25
Joint venture
254
SB Bostad i Stockholm AB
559094-8914
Stockholm
250
50
Joint venture
11
Sinoma Fastighets AB
559161-0836
Stockholm
25 000
50
Intressebolag
945
450
Sjaelsö Management Aps
35394923
Köpenhamn
392
49
Intressebolag
71
Ski Linås Boligutvikling AS
923 369 988
Trondheim
15 000
50
Joint venture
14
Steinan Holding AS
Steinkjer Eiendom
822 404 502
Oslo
15
50
Joint venture
44
Holding AS
Stenhus Fastigheter i
927 495 856
Trondheim
1 500
50
Joint venture
0
Norden AB
4)
559269-9507
Stockholm
74 601 354
20
Intressebolag
1 161
1 160
Strømsveien 81 Holding AS
928 054 225
Trondheim
1 500
50
Joint venture
0
Sulky Fastighets AB
559055-5610
Stockholm
250
50
Joint venture
150
Sundsøya Utvikling AS
Svensk Välfärdsteknik
929 418 603
Trondheim
1 500
50
Joint venture
0
Holding AB
559500-6502
Landskrona
301 724
33
Intressebolag
0
Tornet Bostadsproduktion
AB
556796-2682
Stockholm
2 501 400
49
Joint venture
1 559
Trenum AB
556978-8291
teborg
500
50
Joint venture
1 810
400
Tulia AB
556712-9811
Göteborg
50 000
50
Joint venture
1 581
Victoria Kungens Kurva AB
559056-7888
Solna
250
50
Joint venture
10
White Peak IV Limited
126219
Jersey
21
20
Intressebolag
103
Ängsladan Fastighetsför-
valtning i Lund AB
559148-5783
Vetlanda
25 000
50
Joint venture
18
Övriga innehav
Intressebolag
620
Summa
29 281
15 586
1) Balders marknadsvärde (börskurs) av Brinova Fastigheter AB (publ) per 31 december 2024 uppgick till 368 Mkr (356). Balders andel av Brinovas
substansvärde (EPRA NRV) påvisar inget nedskrivningsbehov och är ett långsiktigt innehav. Röstandelen uppgår till 31,4%.
2) Balders marknadsvärde (börskurs) av Entra ASA per 31 december 2024 uppgick till 8 162 Mkr (7 942). Under året har en nedskrivning av det
koncernmässiga värdet gjorts med 400 Mkr. Balders andel av Entras substansvärde (EPRA NRV) per 31 december 2024 påvisar inget nedskriv-
ningsbehov och är ett långsiktigt innehav.
3) Balders marknadsvärde (börskurs) av Norion Bank AB (publ) per 31 december 2024 uppgick till 3 294 Mkr (3 923). Balder klassificerar innehavet
i Norion som ett intressebolag. Eftersom de tre näst största ägarna motsvarar totalt cirka 32,2% av rösterna är bedömningen att Balder inte har
någon praktisk möjlighet att utöva något bestämmande inflytande över Norion utan att man enbart har ett betydande inflytande. Innehavet är
långsiktigt och påvisar inga nedskrivningsbehov.
4) Balders marknadsvärde (börskurs) av Stenhus Fastigheter i Norden AB (publ) per 31 december 2024 uppgick till 855 Mkr (767). Balders andel
av Stenhus substansvärde (EPRA NRV) påvisar inget nedskrivningsbehov och är ett långsiktigt innehav.
128 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
Forts. Not 14 Andelar i intressebolag och joint ventures
Koncernens andelar i intressebolag och joint ventures 2023
Kapitalan- Redovisat
delens värde hos
värde i moder-
Organisations- Andel, koncernen, bolaget,
Bolag
nummer
Säte
Antal aktier
%
Typ av innehav
Mkr Mkr
AMW Gruppen i
Götaland AB
559218-0433
Växjö
270
50
Joint venture
50
Anthon Eiendom AS
885 857 582
Oslo
6 627
60
Joint venture
1 010
BL Hotell Holding AB
559224-4080
Göteborg
25 000
50
Joint venture
24
Bolix Kommersiella
Fastigheter AB
559371-9122
Göteborg
2 500
50
Joint venture
10
Brinova Fastigheter AB
556840-3918
Helsingborg
18 420 303
19
Intressebolag
532
Chirp AB
556915-7331
Stockholm
17 063
34
Intressebolag
90
E3 Fastighetsutveckling AB
559409-5332
Göteborg
250
50
Joint venture
94
Emrahus AB
556927-2361
Landskrona
321 961
34
Intressebolag
41
Entra ASA
999 296 432
Oslo
72 812 097
40
Intressebolag
12 044
12 044
ESS Hotel Group
Fastigheter AB
556994-2542
Göteborg
250
50
Joint venture
315
304
Fastighets AB Centur
556813-6369
Stockholm
5 000
50
Joint venture
1 172
320
Fastighets AB Tornet
559008-2912
Göteborg
500
50
Joint venture
169
Fixfabriken Holding AB
556949-3702
Göteborg
50 000
50
Joint venture
2
Grunnsteinen AS
918 773 924
Asker
7 950 515
80
Joint venture
147
HE Prosjektinvest AS
Heimdal Sentrum
918 984 186
Trondheim
500 000
50
Joint venture
1
Utvikling AS
822 336 752
Trondheim
500
50
Joint venture
2
Hembygden Fastigheter AB
559338-6237
Stockholm
12 500
50
Joint venture
25
25
HOMEstate AB
559179-2253
Jönköping
167
33
Joint venture
2
2
iBoxen Infrastruktur
Sverige AB
559254-3705
Stockholm
9 748
46
Intressebolag
42
57
Karlastaden Group AB
559222-7945
teborg
250
50
Joint venture
0
Karlatornet AB
559185-8526
Göteborg
250
50
Joint venture
200
Klemettilän Kulma
Keskinäinen Kiinteistö Oy
2443794-4
Vaasa
2 478
28
Intressebolag
21
Kongens Gate 44 AS
930 662 976
Trondheim
1 500
50
Joint venture
0
Ligula Hospitality Group AB
556792-6497
Göteborg
10 000
50
Joint venture
226
218
Link40 Holding AB
559311-6360
Göteborg
125
50
Joint venture
1
MAJLLBPN AB
559272-6318
Stockholm
125
50
Joint venture
0
MILLENNIUM HoldCo ApS
38252283
Nordhavn
50 000
50
Joint venture
227
Next Step Group Owners AB
559411-7649
Göteborg
12 475
50
Intressebolag
466
Kapitalan- Redovisat
delens värde hos
värde i moder-
Organisations- Andel, koncernen, bolaget,
Bolag
nummer
Säte
Antal aktier
%
Typ av innehav
Mkr Mkr
Norion Bank AB
556597-0513
Göteborg
90 501 180
44
Intressebolag
3 663
1 196
Norra Backaplan Bostads AB
556743-0276
Göteborg
33 333
33
Joint venture
175
Origo Industrieiendom AS
928 053 954
Trondheim
1 500
50
Joint venture
0
Rosengård Fastighets AB
559085-4708
Malmö
25 000
25
Joint venture
223
SB Bostad i Stockholm AB
559094-8914
Stockholm
250
50
Joint venture
13
Sinoma Fastighets AB
559161-0836
Stockholm
24 500
49
Intressebolag
843
434
Sjaelsö Management ApS
35394923
Köpenhamn
392
49
Intressebolag
63
Ski Linås Boligutvikling AS
923 369 988
Trondheim
15 000
50
Joint venture
14
Steinan Holding AS
Steinkjer Eiendom
822 404 502
Oslo
15
50
Joint venture
34
Holding AS
Stenhus Fastigheter i
927 495 856
Trondheim
1 500
50
Joint venture
0
Norden AB
559269-9507
Stockholm
73 041 556
20
Intressebolag
1 169
1 165
Strømsveien 81 Holding AS
928 054 225
Trondheim
1 500
50
Joint venture
0
Sulky Fastighets AB
559055-5610
Stockholm
250
50
Joint venture
150
Sundsøya Utvikling AS
Tornet Bostadsproduktion
929 418 603
Trondheim
1 500
50
Joint venture
0
AB
556796-2682
Stockholm
1 666 667
33
Joint venture
873
Trenum AB
556978-8291
teborg
500
50
Joint venture
1 931
400
Tulia AB
556712-9811
Göteborg
50 000
50
Joint venture
1 346
Victoria Kungens Kurva AB
559056-7888
Solna
250
50
Joint venture
16
White Peak IV Limited
126219
Jersey
21
20
Intressebolag
194
Ängsladan Fastighetsför-
valtning i Lund AB
559148-5783
Vetlanda
25 000
50
Joint Venture
24
Övriga innehav
Intressebolag
643
Summa
28 288
16 163
129 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
NOT 15
ANDRA LÅNGFRISTIGA FORDRINGAR
REDOVISNINGSPRINCIP
Andra långfristiga fordringar redovisas enligt de principer som beskrivs i not 22
av seende finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde.
Koncernen
Moderbolaget
Mkr
2024
2023
2024
2023
Fordringar på koncernens
intressebolag och joint ventures
1 662
317
1 762
Övriga långfristiga fordringar
310
1 016
1
1
Summa
1 973
3 029
318
1 763
Koncernen
Moderbolaget
Mkr
2024
2023
2024
2023
Ingående balans
3 029
2 505
1 763
1 122
Förändringar utlåning till intres-
sebolag och joint ventures
–351
49
–1 445
641
Förändringar övriga långfristiga
fordringar
–706
475
–0
Utgående balans
1 973
3 029
318
1 763
Koncernen har fordringar på intressebolag/joint ventures som ränteberäknas på
marknadsmässiga villkor. Se även not 30, Närstående.
NOT 16
EXPLOATERINGSFASTIGHETER
REDOVISNINGSPRINCIP
En exploateringsfastighet är en fastighet som innehas för förädling med avsikt att
avyttras, antingen i sin helhet eller per lägenhet, vid färdigställande. Exploaterings-
fastigheter består dels av mark där byggnation ej påbörjats och dels av projekt där
byggnation pårjats. Pågående byggnation avser i allt väsentligt nyproduktion av
bostadsrätter med avsikt att avyttras vid färdigställandet. Redovisning av dessa
fastigheter sker löpande till anskaffningsvärde på raden “Exploateringsfastigheter”
bland omsättningstillgångar i balansräkningen och värderas till det lägsta av anskaff-
ningsvärde och nettoförsäljningsvärde.
Intäkter från försäljning av exploateringsfastigheter avser ersättning från försälj-
ning av bostadsrättsprojekt, bostadsrättsandelar samt exploateringsfastig heter. I
samband med försäljning av bostadsrätter redovisas som intäkt erhållen ersättning
och som kostnad lägenhetens bedömda andel av produktionskostnaden, eller för
externt förvärvade bostadsrättsandelar, lägenhetens bokförda värde. Intäkt från
rsäljning av exploateringsfastigheter redovisas som erhållen erttning och som
kostnad nedlagd produktionskostnad. Intäkt och kostnad redovisas i resultaträk-
ningen i samband med att bostaden/fastigheten färdigställts, sålts och överlämnats
till köparen. Marknadsförings- och försäljningsomkostnader redovisas löpande
i resultaträkningen i takt med att de uppkommer.
Investeringar och avyttringar redovisas under investeringsverksamheten
i Koncernens rapport över kassaflöden.
Utöver förvaltningsfastigheter innehar Balder exploateringsfastigheter till ett värde
av 1 955 Mkr (2 750).
Exploateringsprojekt som är under byggnation har en bedömd total investering
om 1,3 Mdkr (3,0), varav 0,7 Mdkr (1,6) är nedlagt och 0,6 Mdkr (1,4) återstår att inves-
tera. Samtliga av projekten avser bostadsprojekt som säljs till slutkund.
Under året har två exploateringsfastigheter (6) avyttrats och resultatavräknats
och omfattar försäljning av exploateringsprojekten Brf Fabrique 46 i Stockholm och
Brf Ostrea i Göteborg.
Anskaffningskostnaden för årets samtliga avyttrade projekt uppgick till –851 Mkr
(–2 366) och resultatet från försäljningarna uppgick till 150 Mkr (572), exklusive årets
marknadsförings- och försäljningskostnader om –28 Mkr (–28) avseende samtliga
exploateringsfastigheter.
Koncernen
Mkr
2024
2023
Redovisat värde vid årets början
2 750
3 421
Upparbetade projektkostnader
577
1 695
Försäljning
851
–2 366
Omklassificering
521
Redovisat värde vid årets slut
1 955
2 750
NOT 17
KUNDFORDRINGAR
REDOVISNINGSPRINCIP
Kundfordringar redovisas enligt de principer som beskrivs i not 22 avseende finan-
siella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde.
Kundfordringar redovisas och värderas till det belopp som förntas inflyta med
avdrag för kreditförlustreservering. Resultatet för 2024 har påverkats med –79 Mkr
(–28) avseende konstaterade och befarade kundförluster. Kundfordringarna är kort-
fristiga till sin natur vilket gör att de redovisas som omsättningstillgångar och mot-
svarar verkligt värde.
Åldersfördelning kundfordringar
Koncernen, Mkr
2024
2023
–30 dagar
247
417
31–60 dagar
47
28
61–90 dagar
2
2
91 dagar
174
107
Summa
470
555
Kreditförlustreservering
–174
–107
Kundfordringar netto
296
447
Kreditförlustreservering
Koncernen, Mkr
2024
2023
Ingående balans
–107
–85
Årets konstaterade kundförluster
12
6
Årets förändring kreditförlustreservering
–79
–28
Utgående balans
–174
–107
130 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
NOT 18
FÖRUTBETALDA KOSTNADER OCH
UPPLUPNA INTÄKTER
Koncernen
Moderbolaget
Mkr
2024
2023
2024
2023
Försäkringar
1
7
Ränteintäkter
46
52
Räntekostnader
157
255
77
231
Hyresintäkter
130
96
Fastighetskostnader
596
873
Övriga finansiella intäkter
38
8
38
12
Övriga poster
24
14
Summa
992
1 303
115
243
NOT 19
FINANSIELLA PLACERINGAR
REDOVISNINGSPRINCIP
Finansiella placeringar redovisas enligt de principer som beskrivs i not 22 avseende
finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen samt finan-
siella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde.
Koncernen
Moderbolaget
Mkr
2024
2023
2024
2023
Aktier och obligationer
(noterade)
3 063
1 447
2 557
820
n intressebolag och
joint ventures
1 601
Summa
3 063
3 047
2 557
820
n intressebolag och joint ventures utgörs av överlikviditet som placeras i intresse-
bolag. Dessa placeringar utgörs av lån vilka kan återbetalas inom 3 månader enligt
avtal.
NOT 20
EGET KAPITAL
Aktiekapital
Under året genomfördes två riktade nyemissioner om totalt 36 000 000 aktier av
serie B, vilket inbringade 2 651 Mkr efter emissionskostnader. Per den 31 december
uppgick aktiekapitalet i Balder till 198 333 333 kr fördelat på 1 190 000 000 aktier.
Varje aktie har ett kvotrde om 0,16667 kr, varav 67 376 592 av serie A och
1 122 623 408 av serie B. Totalt antal utestående aktier per den 31 december upp-
gick till 1 190 000 000. Varje aktie av serie A berättigar till en röst och varje aktie
av serie B berättigar till en tiondels röst. Under året har inga aktier återköpts.
Övrigt tillskjutet kapital
Övrigt tillskjutet kapital avser eget kapital som är tillskjutet av ägarna. Här ingår
överkurser som betalats i samband med emissioner.
Omräkningsdifferenser
Avser valutaomräkningsdifferenser som uppstår till följd av omräkning av utlands-
verksamhet.
Kassaflödesreserv
Posten avser kassaflödessäkringar efter skatt. Kassaflödessäkringarna avser
framförallt räntesäkringar.
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
I balanserade vinstmedel inklusive årets resultat ingår intjänade vinstmedel i moder-
bolaget och dess dotterbolag. I denna post ingår även tidigare avsättning till reserv-
fond.
Innehav utan bestämmande inflytande
Posten avser minoritetens andel av eget kapital i icke hegda dotterbolag och avser
i huvudsak SATO Oyj där Balders ägarandel uppgår till 57,1% (56,5), samt Joo Group Oy
där ägarandelen uppgår till 75,0% (75,0). För ytterligare information, se not 21, Inne-
hav utan bestämmande inflytande.
Utdelning
Styrelsen föreslår årsstämman att ingen (–) aktieutdelning lämnas för verksamhets-
året 2024.
Vinstdisposition
Styrelsen har föreslagit att till stämmans förfogande stående vinstmedel om
31 133 481 531 kr ska disponeras enligt följande; i ny räkning balanseras
31 133 481 531 kr.
Aktiekapitalets utveckling Förändring Totalt Totalt antal Kvotvärde Förändring Totalt
Dag
Månad
År
Händelse
antal aktier antal aktier utestående aktier per aktie, kr aktiekapital, kr aktiekapital, kr
27
juni
2005
Starttidpunkt
75 386 104
75 386 104
1,00
75 386 104
18
augusti
2005
Apportemission
2 000 002
77 386 106
77 386 106
1,00
2 000 002
77 386 106
Nedsättning av aktiekapitalet genom
18
augusti
2005
minskning av nominellt belopp
77 386 106
77 386 106
0,01
–76 612 245
773 861
18
augusti
2005
Apportemission
1 287 731 380
1 365 117 486
1 365 117 486
0,01
12 877 314
13 651 175
18
augusti
2005
Kvittningsemission
18 846 514
1 383 964 000
1 383 964 000
0,01
188 465
13 839 640
Sammanläggning av nominellt
18
augusti
2005
belopp till 1 krona
–1 370 124 360
13 839 640
13 839 640
1,00
13 839 640
27
januari
2006
Apportemission
1 000 000
14 839 640
14 839 640
1,00
1 000 000
14 839 640
9
oktober
2006
Apportemission
1 380 000
16 219 640
16 219 640
1,00
1 380 000
16 219 640
2008
Återköp egna aktier
476 600
16 219 640
15 743 040
1,00
16 219 640
28
augusti
2009
Apportemission
9 171 502
25 391 142
24 914 542
1,00
9 171 502
25 391 142
4
juni
2010
Fondemission
76 173 426
101 564 568
99 658 168
1,00
101 564 568
1
februari
2011
Nyemission
6 700 000
108 264 568
106 358 168
1,00
6 700 000
108 264 568
20
maj
2011
Fondemission
54 132 284
162 396 852
159 537 252
1,00
162 396 852
16
juni
2011
Riktad nyemission preferensaktie
4 000 000
166 396 852
163 537 252
1,00
4 000 000
166 396 852
31
januari
2012
Kvittningsemission preferensaktie
1 000 000
167 396 852
164 537 252
1,00
1 000 000
167 396 852
11
oktober
2012
Kvittningsemission preferensaktie
1 000 000
168 396 852
165 537 252
1,00
1 000 000
168 396 852
Tabellen fortsätter på nästa sida
131 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
Forts. Not 20 Eget kapital
Forts. tabell från föregående sida.
Förändring Totalt Totalt antal Kvotvärde Förändring Totalt
Dag
Månad
År
Händelse
antal aktier antal aktier utestående aktier per aktie, kr aktiekapital, kr aktiekapital, kr
24
maj
2013
Riktad nyemission preferensaktie
500 000
168 896 852
166 037 252
1,00
500 000
168 896 852
22
oktober
2013
Riktad nyemission preferensaktie
3 500 000
172 396 852
169 537 252
1,00
3 500 000
172 396 852
19
mars
2014
Avyttring återköpta aktier
2 859 600
172 396 852
172 396 852
1,00
172 396 852
18
december
2015
Riktad nyemission stamaktie
10 000 000
182 396 852
182 396 852
1,00
10 000 000
182 396 852
23
september
2016
Riktad nyemission stamaktie
3 000 633
185 397 485
185 397 485
1,00
3 000 633
185 397 485
16
december
2016
Kvittningsemission
4 602 515
190 000 000
190 000 000
1,00
4 602 515
190 000 000
12
oktober
2017
Inlösen av preferenskapital
–10 000 000
180 000 000
180 000 000
1,00
–10 000 000
180 000 000
30
november
2020
Riktad nyemission
6 500 000
186 500 000
186 500 000
1,00
6 500 000
186 500 000
25
maj
2022
Aktiesplit 6:1
932 500 000
1 119 000 000
1 119 000 000
0,16667
186 500 000
29
december
2022
Riktad nyemission
35 000 000
1 154 000 000
1 154 000 000
0,16667
5 833 333
192 333 333
21
februari
2024
Riktad nyemission
18 000 000
1 172 000 000
1 172 000 000
0,16667
3 000 000
195 333 333
13
november
2024
Riktad nyemission
18 000 000
1 190 000 000
1 190 000 000
0,16667
3 000 000
198 333 333
31
december
2024
1 190 000 000
1 190 000 000
0,16667
198 333 333
NOT 21
INNEHAV UTAN BESTÄMMANDE INFLYTANDE
Nedan visas finansiell information i sammandrag för väsentliga innehav utan bestäm-
mande inflytande i koncernen. Beloppen som redovisas är baserade på de belopp
som ingår i de konsoliderade finansiella rapporterna. Enbart nettotillgångar i vilka
innehav utan bestämmande inflytande har en andel är inkluderade.
SATO Oyj (org.nr 0201470-5) är ett av Finlands största fastighetsbolag med inrikt-
ning på bostäder. Bolaget investerar framförallt i bostäder belägna i Storhelsingfors,
Tammerfors och Åbo. Innehav utan bestämmande inflytande i SATO Oyj uppgår till
42,9% (43,5).
Joo Group Oy (org.nr 2808794-5) är ett växande fastighetsbolag inriktat på
nyproducerade bostäder i de största städerna i Finland. Bolaget lägger stor vikt att
optimera storleken och effektiviteten på lägenheternas planritningar. Innehav utan
bestämmande inflytande i Joo Group Oy uppr till 25,0% (25,0).
da dotterbolagen är verksamma i Finland och har sitt säte i Helsingfors.
SATO Oyj
Joo Group Oy
Ägarandel
2024
2023
2024
2023
Balder, andel, %
57,1
56,5
75,0
75,0
Innehav utan bestämmande inflytande,
andel, %
42,9
43,5
25,0
25,0
Totalt
100,0
100,0
100,0
100,0
SATO Oyj
Joo Group Oy
Balansräkning i sammandrag, Mkr
2024
2023
2024
2023
Förvaltningsfastigheter
56 453
53 774
11 677
10 773
Övriga anläggningstillgångar
848
817
15
19
Omsättningstillgångar
556
371
82
186
Summa tillgångar
57 857
54 963
11 774
10 979
Långfristiga skulder
24 427
20 805
10 670
9 763
Kortfristiga skulder
3 567
7 656
76
92
Summa skulder
27 994
28 461
10 746
9 855
Nettotillgångar
29 863
26 502
1 028
1 123
Redovisat värde innehav utan
bestämmande inflytande
12 844
11 218
257
281
Rapport över totalresultat
SATO Oyj
Joo Group Oy
i sammandrag, Mkr
2024
2023
2024
2023
Intäkter
3 477
3 310
694
613
Årets resultat
822
–2 082
–134
341
Övrigt totalresultat
–71
–56
Summa totalresultat
750
–2 138
–134
341
Årets resultat hänförligt till innehav
utan bestämmande inflytande
352
–906
–33
85
Utdelning utbetald till innehav utan
bestämmande inflytande
Rapport över kassaflöde
SATO Oyj
Joo Group Oy
i sammandrag, Mkr
2024
2023
2024
2023
Kassaflöde från den löpande verksamheten
990
445
–158
–102
Kassaflöde från investeringsverksamheten
–733
–1 186
–854
–1 206
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
21
127
918
1 383
Ökning/minskning av likvida medel
278
–615
–94
75
132 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
NOT 22
FINANSIELL RISKHANTERING
REDOVISNINGSPRINCIP
F INANSIELLA INSTRUMENT
Finansiella instrument värderas och redovisas i koncernen i enlighet med reglerna
i IFRS 9. Finansiella instrument som redovisas i koncernens rapport över finansiell
ställning inkluderar på tillgångssidan likvida medel, finansiella placeringar, kundford-
ringar, andra långfristiga fordringar (fordringar hos intresse bolag) samt derivat med
positivt värde. Bland skulder återfinns leverantörsskulder, låneskulder, derivat med
negativt värde samt konvertibla skuldebrev .
En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i koncernens rapport över finan-
siell ställning när bolaget blir part till instrumentets avtalsmässiga villkor. Kundford-
ringar tas upp när faktura har skickats. Hyresfordran redovisas som fordran i den
period då prestationer, vilka motsvarar fordrans värde, har levererats och betalningar
motsvarande fordrans värde ännu ej influtit. Skuld tas upp när motparten har preste-
rat och avtalsenlig skyldighet föreligger att betala, även om faktura ännu inte mottagits.
Leverantörsskulder tas upp när faktura mottagits.
En finansiell tillgång tas bort från koncernens rapport över finansiell ställning när
rättigheterna i avtalet realiseras, förfaller eller bolaget förlorar kontrollen över dem.
Detsamma gäller för del av en finansiell tillgång. En finansiell skuld tas bort när för-
pliktelsen i avtalet fullgörs eller på annat sätt utsläcks. Detsamma gäller för del av
en finansiell skuld.
Förvärv och avyttring av finansiella tillgångar redovisas på affärsdagen, som utgör
den dag då bolaget förbinder sig att förvärva eller avyttra tillgången. Upplåning
redovisas när likviden erhålls medan derivatinstrument redovisas när avtalet har
ingåtts.
Balder fördelar sina finansiella instrument i följande kategorier i enlighet med
IFRS 9; upplupet anskaffningsvärde, verkligt värde via övrigt totalresultat och verk-
ligt rde via resultaträkningen. Klassificeringen baseras på karaktären av tillgångens
kassaflöden och på den afrsmodell tillgången omfattas av.
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Räntebärande tillgångar (skuldinstrument) som innehas med syftet att inkassera
avtals enliga kassaflöden och där dessa kassaflöden endast består av kapitalbelopp
och ränta värderas till upplupet anskaffningsvärde. Det redovisade värdet av dessa
tillgångar justeras med eventuella förväntade kreditförluster som redovisats (se
stycket om Nedskrivningsprövning för finansiella tillgångar). Ränteintäkter från
dessa finansiella tillgångar redovisas med effektivräntemetoden och redovisas som
finansiella intäkter . Koncernens finansiella tillgångar som värderas till upplupet
anskaffningsvärde utgörs av andra långfristiga fordringar (huvudsakligen fordringar
hos intressebolag), kundfordringar, del av finansiella placeringar som utgör kort-
fristig utlåning till intressebolag/joint ventures och likvida medel.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Investeringar i skuldinstrument som inte kvalificerar att redovisas varken till upplupet
anskaffningsvärde eller till verkligt värde via övrigt totalresultat värderas till verkligt
värde via resultaträkningen. Även egetkapitalinstrument som innehas för handel,
egetkapitalinstrument där koncernen valt att inte redovisa verkligt värdeförändringar
via övrigt totalresultat och derivat som inte kvalificerar för s.k. säkringsredovisning
ingår i denna kategori. En vinst eller förlust på en finansiell tillgång (skuldinstrument)
som redovisas till verkligt värde via resultaträkningen och som inte ingår i ett säkrings-
förhållande redovisas netto i resultaträkningen i den period vinsten eller förlusten
uppkommer. I denna kategori ingår koncernens derivat med positivt verkligt värde
samt del av finansiella placeringar som utgör aktier och obligationer.
Finansiella tillngar värderade till verkligt värde via övrigt totalresultat
Denna kategori innefattar egetkapitalinstrument som inte innehas för handel och för
vilka koncernen, vid första redovisningstillfället, tagit ett oåterkalleligt beslut att
redovisa innehavet till verkligt värde via övrigt totalresultat. Värdeförändringarna på
dessa placeringar redovisas löpande i övrigt totalresultat. Vid en avyttring omförs
inte ackumulerad vinst eller förlust till resultaträkningen. I denna kategori redovisas
innehav i onoterade aktier vilka ingår i posten andra långfristiga fordringar.
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen utgörs av deri-
vat med negativa verkliga värden som inte ingår i s.k. säkringsredovisning. Finan-
siella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen redovisas även i efter-
följande perioder till verkligt värde och värdeförändringen redovisas i årets resultat.
Skulder i denna kategori klassificeras som kortfristiga skulder om de för faller
inom 12 månader från balansdagen. Om de förfaller senare än 12 månader från
balansdagen klassificeras de som långfristiga skulder.
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Koncernens övriga finansiella skulder klassificeras som värderade till upplupet
anskaff ningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden. Finansiella skulder till
upplupet anskaffningsvärde består av räntebärande skulder (lång- och kortfristiga),
övriga långfristiga skulder och leverantörsskulder. Upp låning redovisas inledningsvis
till verkligt värde, netto efter transaktions kostnader. Upplåning redovisas där efter till
upplupet anskaffningsvärde och eventuell skillnad mellan erhållet belopp (netto
efter transaktionskostnader) och åter betalningsbeloppet redovisas i rapporten över
totalresultat fördelat över låneperioden, med tillämpning av effektivräntemetoden.
Upplåning klassificeras som kortfristig i balansräkningen om företaget inte har en
ovillkorad rättig het att senarelägga skuldens reglering i minst tolv månader efter
rapportperioden. Lämnade utdelningar redovisas, i förekommande fall, som skuld
efter det att bolagsstämman godkänt utdelningen. Leverantörsskulder och andra
rörelseskulder har kort förntad löptid och värderas utan diskontering till nomi-
nella belopp.
Derivatinstrument
Derivat redovisas i balansräkningen på affärsdagen och värderas till verkligt värde
de initialt och vid efterföljande omvärderingar vid varje rapportperiod. Balder
innehar dels derivat som säkrar viss risk hänförlig till kassaflödet (valutaswappar
och ränte swappar), dels derivat som säkrar investering i en utländsk verksamhet
(netto investeringskring). Derivat hänförliga till nettoinvestering i utlandsverk-
samheter, valuta swappar och vissa ränteswappar har identifierats som säkrings-
instrument och bedöms uppfylla kraven för säkringsredo visning i IFRS 9. För utför-
ligare beskrivningar av säkringsredovisning, se efterljande stycke. Alla övriga
derivatinstrument bedöms inte uppfylla kriterierna för säkringsredovisning i IFRS 9.
Derivat är också avtalsvillkor som är inbäddade i andra avtal. Inbäddade derivat sär-
redovisas om de inte är nära relaterade till värdkontraktet. För tillfället har inga
inbäddade derivat identifierats. Värdeförändringar på derivatinstrument som identi-
fierats som säkringsinstrument redovisas i övrigt totalresultat medan värdeföränd-
ringar på övriga derivatinstrument redovisas enligt tillämplig kategori ovan.
Konvertibla skuldebrev
Balder har ett konvertibelt skuldebrev utfärdat i EUR. Detta är uppdelat i två kompo-
nenter, en skulddel och en optionsdel. Skulddelen värderas till upplupet anskaff-
ningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden, Optionsdelen redovisas som
en skuld och värderas löpande till verkligt värde via resultaträkningen. Konvertibeln
(både skulddelen och optionsdelen) redovisas på rad Ränte bärande skulder respek-
tive rad Derivat i balansräkningen och värdeförändringar på optionen redovisas på
rad Värdeförändringar derivat i resultaträkningen. Transaktionskostnaderna redovi-
sas som en del av skulden och periodiseras som en räntekostnad över löptiden med
tillämpning av effektivräntemetoden .
Säkring av rörliga räntor på lån
En viss del av koncernens ränteswappar har identifierats som säkringsinstrument
och bedöms uppfylla kraven på säkringsredovisning. Ränteswappen säkrar lån med
rörlig ränta genom att byta rörlig mot fast ränta. Den effektiva delen av förändringar
i verkligt värde på dessa ränteswappar redovisas via övrigt totalresultat i reserver i
eget kapital. Ineffektiv del av värdeförändringen redovisas omedelbart i årets resul-
tat och inkluderas i posten Värdeförändringar derivat. Belopp som ackumulerats i
kringsreserven i eget kapital omklassificeras till årets resultat i de perioder då den
säkrade posten påverkar resultatet.
Säkring av nettoinvesteringar i utlandsverksamheter
Koncernen säkrar en betydande del av nettoinvesteringarna i utlandsverksamheter
genom lån i samma valuta som utlandsverksamheten och genom valutaswappar.
Koncernen bedömer att kriterierna för säkringsredovisning i IFRS 9 uppfylls för
nettoinvesteringar i utlandsverksamheter. Omräkningsdifferenser på lån och föränd-
ringar i verkligt värde för säkringsinstrumentet redovisas i övrigt totalresultat i den
mån säkringen är effektiv. De ackumulerade förändringarna i omräknings differenser
och verkligt värde redovisas som separata komponenter i eget kapital. Vinst eller för-
lust som härrör från den del av säkringen som inte är effektiv redo visas i årets resul-
tat. Vid avyttring av utlandsverksamheter omförs den vinst eller förlust som ackumu-
lerats i eget kapital till årets resultat, vilket därmed ökar eller minskar resultatet för
avyttringen.
Likvida medel
Likvida medel består av kassamedel samt omedelbart tillgängliga tillgodo havanden
hos banker och motsvarande institut.
133 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
Forts. Not 22 Finansiell riskhantering
Nedskrivningsprövning för finansiella tillgångar
Koncernen bedömer vid varje rapporttillfälle de framtida förväntade kreditförluster
som är kopplade till tillgångar redovisade till upplupet anskaffningsvärde baserat på
framåtriktad information. Koncernens finansiella tillgångar för vilka förväntade kre-
ditförluster bedöms utgörs i allt väsentligt av kundfordringar (hyresfordringar) och
andra långfristiga fordringar (huvudsakligen fordringar på intresseföretag). Koncer-
nen väljer reserveringsmetod baserat på om det skett en väsentlig ökning i kreditrisk
eller inte. Koncernen redovisar en kredit förlustreservering för sådana förväntade
kreditförluster vid varje rapporteringsdatum. För koncernens kundfordringar och
hyresfordringar tillämpar koncernen den förenklade ansatsen för kreditreservering,
det vill säga, reserveringen kommer att motsvara den förväntade förlusten över hela
kundfordringens livslängd. För att mäta de förväntade kreditförlusterna har kund-
fordringar grupperats baserat på fördelade kreditriskegenskaper och förfallna dagar.
Koncernen använder sig utav framåtblickande variabler för förväntade kreditförlus-
ter. Koncernens kreditförluster har historiskt varit oväsentliga och kunderna och
intressebolagens betalningshistorik god. Med beaktande av detta samt framåtblick-
ande information om makroekonomiska faktorer som kan påverka motpartens möj-
lighet att betala fordran, har även koncernens förntade kreditförluster bedömts
som oväsentliga.
Balder är finansierat med eget kapital och skulder, där majoriteten av skulderna
utgörs av räntebärande skulder. Andelen eget kapital påverkas av vald finansiell
risknivå som i sin tur påverkas av långivarens krav på eget kapital för att erbjuda
marknadsmässig finansiering. Balders långsiktiga mål för kapitalstrukturen är att
soliditeten över tid ska vara lägst 40%, att räntetäckningsgraden inte bör understiga
2 gånger, att belåningsgraden inte bör överstiga 50% samt att nettoskulden i för-
hållande till EBITDA inte ska överstiga 11 gånger.
LÖPTIDSANALYS FINANSIELLA SKULDER
Tabellerna visar kassaflödet per år avseende finansiella skulder vid antagande om
nuvarande storlek på koncernen. Kassaflödet avser räntekostnader, amortering, leve-
rantörsskulder och reglering av övriga finansiella skulder. Finansnettot har beräknats
utifrån koncernens genomsnittliga ränta med avdrag för ränteintäkter. Refinansiering
sker löpande, varr inga ränte kostnader har angetts för längre tid än 10 år.
FINANSPOLICY
Koncernen är genom sin verksamhet exponerad för sex olika slags finansiella risker.
Med finansiella risker avses ränterisk, likviditetsrisk, refinansieringsrisk, prisrisk,
kredit risk och valutarisk. Finanspolicyn anger riktlinjer och regler för hur finans verk-
sam heten ska bedrivas samt fastställer ansvarsfördelning och administrativa regler.
Avsteg från koncernens finanspolicy kräver styrelsens godkännande. Ansvaret för
koncernens finansiella transaktioner och risker hanteras centralt av moder bolagets
finansavdelning. Den finansiella riskhanteringen sker på portföljnivå. Finansiella
transaktioner ska genomföras utifrån en bedömning av koncernens samlade behov
av likviditet, finansiering och ränterisk.
Mål i finanspolicyn:
Soliditeten ska över tid inte understiga 40%
Belåningsgraden ska över tid inte överstiga 50%
Räntetäckningsgraden bör inte över tid understiga 2 ggr
Nettoskuld/EBITDA, ska över tid inte överstiga 11 ggr
Öka andelen grön finansiering
Koncernens likviditet ska vid varje tillfälle motsvara minst en månads kända
utbetalningar inklusive räntebetalningar och amorteringar.
Löptidsanalys finansiella skulder
Koncernen 2024-12-31
Mkr
Inom ett år
1–2 år
2–3 år
3–4 år
4–5 år
>5 år
Totalt
Räntebärande skulder
17 727
25 138
25 876
13 191
11 828
39 780
133 541
Konvertibelt skuldebrev
6 637
6 637
Räntekostnader
1)
4 089
4 072
4 056
4 039
4 022
19 864
40 142
Leverantörsskulder
581
581
Leasingskuld (hyra av lokal)
14
14
13
1
43
Leasingskuld (leasing av bilar)
3
3
3
2
1
12
Övriga långfristiga skulder
828
828
Summa
22 414
30 055
29 948
23 870
15 851
59 644
181 783
För odiskonterade kassaflöden hänförliga till tomträtter se not 8, Leasing.
Koncernen 2023-12-31
Mkr
Inom ett år
1–2 år
2–3 år
3–4 år
4–5 år
>5 år
Totalt
Räntebärande skulder
12 804
20 778
24 583
15 608
16 614
44 082
134 469
Konvertibelt skuldebrev
6 188
6 188
Räntekostnader
1)
3 910
3 896
3 882
3 868
3 854
19 064
38 475
Leverantörsskulder
439
439
Leasingskuld (hyra av lokal)
14
13
13
13
1
53
Övriga långfristiga skulder
951
951
Summa
17 167
25 638
28 478
19 490
26 657
63 146
180 575
För odiskonterade kassaflöden hänförliga till tomträtter se not 8, Leasing .
Moderbolaget 2024-12-31
Mkr Inom ett år 1–2 år 2–3 år 3–4 år 4–5 år >5 år Totalt
Räntebärande skulder 6 433 17 339 13 327 5 695 3 863 5 113 51 769
Konvertibelt skuldebrev 6 637 6 637
Räntekostnader
1)
1 711 1 707 1 703 1 699 1 696 8 423 16 938
Leverantörsskulder 18 18
Summa 8 161 19 046 15 030 14 031 5 558 13 535 75 362
Moderbolaget 2023-12-31
Mkr Inom ett år 1–2 år 2–3 år 3–4 år 4–5 år >5 år Totalt
Räntebärande skulder 3 742 8 175 14 936 7 985 10 179 5 082 50 100
Konvertibelt skuldebrev 6 188 6 188
Räntekostnader
1)
1 451 1 449 1 446 1 443 1 440 7 155 14 383
Leverantörsskulder 15 15
Summa 5 209 9 624 16 382 9 428 17 807 12 236 70 685
1) Avser räntekostnader under perioden 0–10 år.
134 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
Forts. Not 22 Finansiell riskhantering
Uppföljning av målen sker löpande med rapportering till styrelsen inför avlämnandet
av bolagets delårsrapporter.
Balder har åtaganden mot sina finansiärer i form av finansiella nyckeltal, så kall-
lade covenanter. Per årsskiftet hade Balder finansieringsåtaganden om ränte täck-
nings grad om lägst 1,8 ggr, säkerställda skulder/totala tillgångar om högst 45% och
belåningsgrad om högst 65%. Covenanter rapporteras kvartalsvis till finansiärerna
och per årsskiftet var samtliga covenanter uppfyllda med god marginal.
Känslighetsanalys
Resultateffekt
Faktor
Förändring
före skatt, Mkr
Räntenivå för
räntebärande skulder
+/– 1 procentenhet
+/–447
Finansiella mål och åtagande
Utfall
Mål
Åtagande
2024
2023
Belåningsgrad, %
<50,0
<65,0
49,4
50,0
Räntetäckningsgrad, ggr
>2,0
>1,8
2,7
3,2
Säkerställda skulder/
Totala tillgångar, %
n/a
<45,0
23,6
22,0
Soliditet, %
>40,0
n/a
38,0
37,9
Nettoskuld/EBITDA, ggr
<11,0
n/a
12,2
12,3
Förfallostruktur räntederivat
1)
År
Nominellt belopp, Mkr
Ränta, %
2025
12 361
1,87
2026
6 404
2,17
2027
4 787
2,01
2028
5 300
1,69
2029
12 848
1,82
2030
3 505
2,09
2031
500
1,53
2032
2 800
2,46
2033
1 000
2,27
2034
1 000
2,52
2037
1 500
2,00
2040
287
0,67
Totalt
52 292
1,95
1) Avser räntederivat där fast ränta betalas
RISKER
Kapitalrisk
Koncernens mål avseende kapitalstrukturen är att trygga koncernens förmåga att
fortsätta sin verksamhet, för att forttta generera avkastning till aktigarna och
nytta för andra intressenter.
Likviditetsrisk
Med likviditetsrisk avses risken att sakna tillräckligt med likvida medel för att kunna
fullfölja företagets betalningsåtaganden avseende rörelsekostnader, räntor och
amorteringar. Enligt finanspolicyn ska det alltid finnas tillräckligt med kontanta
medel och garanterade krediter för att täcka det löpande likviditetsbehovet. Styrelsen
kan oaktat långsiktigt mål besluta om tillfälligt ökad likviditet till exempel vid ökad
beredskap för större affärer. Per bokslutsdagen uppgick Balders likvida medel,
finansiella placeringar och outnyttjade checkkrediter till 6 854 Mkr (5 859). Balders
Finanspolicy, som upp dateras minst en gång per år, anger riktlinjer och regler för hur
upplåningen ska ske. Övergripande målsättning för finansförvaltningen är att upplå-
ningen ska säkerställa bolagets kort- och långfristiga kapitalförsörjning, anpassa den
finansiella strategin och hanteringen av finansiella risker efter bolagets verksamhet
så att en långsiktig stabil kapitalstruktur uppnås och bibehålls samt att uppnå bästa
möjliga finansnetto inom givna riskramar.
Refinansieringsrisk
Med refinansieringsrisk avses risken att Balder inte kan återfinansiera sig i fram tiden
eller endast till kraftigt ökade kostnader. Balder hade per årsskiftet kredit faciliteter
om 13 901 Mkr (11 823) varav 13 872 (11 794) var outnyttjade. Balder arbetar kontinuer-
ligt med att ta upp nya lån och omförhandla befintliga lån. Av låneportföljen ska över
tid 50% inneha en kredittid på mer än 2 år och inte mer än 20% av lånen bör förfalla
inom ett år.
Ränterisk
Med ränterisk avses risken för fluktuationer i kassaflöde och resultat till följd av för-
ändringar i räntenivåer. Den faktor som främst påverkar ränterisken är ränte bindnings-
tiden. Lång räntebindningstid innebär en förutsägbarhet i kassaflödet men det inne-
r oftast också högre räntekostnader. Hanteringen av koncernens ränteexponering
är centraliserad, vilket innebär att den centrala finansfunktionen ansvarar för att
iden tifiera och hantera denna exponering. Ränterisken ska hanteras med risk säkrings-
instrument som ränteswappar, räntetak och räntegolv. Som övergripande nyckeltal
används räntetäckningsgrad. Räntetäckningsgraden ska vid varje mättillfälle över-
stiga 2,0 gånger. För att erhålla en kostnadseffektiv hantering av ränterisken görs
bemningen av ränterisken vid upptagandet av lån med kort räntebindning utifrån
koncernens totala låneportfölj. Räntederivattransaktioner genomförs vid behov för
att uppnå önskad ränterisk i den totala upplåningen.
Balder har i huvudsak använt sig av swappar och fasträntelån för att hantera rän-
terisken, vilka förfaller mellan 2025 och 2040. Per årsskiftet var 79% (74) av lånen
krade med ränteswappar och fasträntelån och för 5% (5) tillämpas säkringsredovis-
ning. I takt med att marknadsräntan förändras uppsr ett teoretiskt över- eller
underrde, som inte är kassa flödespåverkande, på de finansiella instrumenten.
Derivaten redovisas löpande till verkligt värde i balansräkningen och värdeföränd-
ringar redovisas i resultat räkningen. Derivaten värderas utifrån noterade priser på
marknaden. Värdeförändringarna uppgick under 2024 till –21 Mkr (–1 899). Per års-
skiftet uppgick det verkliga värdet på räntederivaten till 485 Mkr (421). Det verkliga
värdet för finansiella instrument baseras på förmedlade kredit instituts värderingar.
Rimlig heten i värderingen har prövats genom att låta annat kreditinstitut värdera lik-
nande instrument på balans dagen, se känslighetsanalysen.
SATO:s räntederivat uppfyller kraven på säkringsredovisning, då löptiden på
derivaten är matchade med underliggande finansiering. Det innebär att värde-
förändringen av derivaten redovisas i övrigt totalresultat. De räntederivat (ränte-
swappar) som ingås av SATO har samma kritiska villkor som det säkrade föremålet.
Kritiska villkor kan vara referensränta, ränteomsättningsdagar, betaldagar, förfallo-
dag och nominellt belopp. Ineffektivitet i ränteswappar kan uppstå på grund av skill-
nader i kritiska villkor mellan ränteswappen och lånet. Det fanns ingen ineffektivitet
hänförlig till SATO:s ränte swappar under 2024.
Valutarisk
Balder äger fastigheter via dotterbolag i Danmark, Norge, Finland, Tyskland och
Storbritannien. Bolagen har huvudsakligen intäkter och kostnader i lokal valuta.
Koncernen påverkas av valutakursfluktuationer vid omräkning av de utländska
dotterbolagens tillgångar och skulder till moderbolagets valuta. Koncernen är via
netto investeringar i utlandet exponerad mot EUR, DKK, GBP och NOK.
Omräkningsexponering
r dotterbolagens rapporter över finansiell ställning i lokal valuta omräknas till
svenska kronor uppsr en omräkningsdifferens, som beror på att innevarande år
omräknas till en annan bokslutskurs än föreende år och att totalresultaträkningen
omräknas till genomsnittskursen under året medan rapporten över finansiell ställ-
ning omräknas till kursen per den 31 december. Omräkningsdifferensen förs till
övrigt totalresultat och balanseras i reserver i eget kapital. Omräknings exponeringen
utgörs av den risk som omräkningsdifferensen representerar i form av påverkan på
övrigt total resultat och eget kapital. Risken är störst för de valutor där koncernen har
störst nettotillgångar och där kursrörelserna mot svenska kronor är störst. Störst
påverkan för koncernen utgör nettotillgångarna i Finland och Danmark. Balder har
totalt emitterat 4 364 MEUR på den europeiska obligationsmarknaden samt ett kon-
vertibelt skuldebrev där skulddelen uppgår till 462 MEUR vilket bidrar till att minska
valuta exponeringen av koncernens nettotillgångar i EUR och DKK. Per årsskiftet
fanns även valutaswappar om –1 335 MEUR (–1 467), det verkliga värdet på dessa
uppgick till –14 Mkr (–330).
Tillgångarna och skulderna i EUR och DKK ses sammantaget i och med att kursen
för DKK är låst mot EUR. Omräkningsdifferenserna hanteras framförallt genom att
upplåningen fördelats på olika valutor utifrån nettotillgångarna i respektive valuta.
n som tas upp i samma valuta som det finns nettotillgångar i koncernen, minskar
dessa nettotillgångar och därmed minskar omräkningsexponeringen. Dessa säk-
ringar av nettoinvesteringar i utlandsverksamheter fungerar på följande sätt. Kurs-
vinster och kursförluster avseende lån i utländsk valuta, som finansierar förvärv av
utländska dotter bolag, redovisas som en del av övrigt totalresultat i den mån lånen
fungerar som en kurskring för de förvärvade nettotillgångarna. I övrigt totalresul-
tat möter de den omräkningsdifferens som framkommer vid konsolideringen av de
utländska dotter bolagen. I koncernen har redovisade valutakursdifferenser om
netto –1 715 Mkr (1 262) avseende skulder i utländsk valuta omförts till övrigt total-
resultat såsom säkring av nettoinvesteringarna i utlandsverksamheter. Det fanns
135 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
Forts. Not 22 Finansiell riskhantering
ingen ineffektivitet som ska redovisas från säkringar av nettoinvestering i utlands-
verksamhet. De lån som säkrar nettoinvesteringar i utlandsverksamheter är i EUR och
DKK, eftersom dessa utländska valutor har störst påverkan på rapporten över finan-
siell ställning. Av koncernens totala nettoinvesteringar i utlandsverksamheter har
100% säkrats.
Eftersom koncernen använder delar av sitt kassaflöde till att amortera på lånen för
att förbättra finansnettot, så tenderar omfattningen av denna säkring över tid att
minska. En förändring i det utländska dotterbolagets nettotillgångar över tid kan ha
samma effekt.
Prisrisk
Balders intäkter påverkas av fastigheternas uthyrningsgrad, nivån på marknads-
ssiga hyror samt kundernas betalningsförmåga. En förändring av hyresnivån
med +/– 1% eller den ekonomiska uthyrningsgraden med +/– 1 procentenhet påverkar
resultat före skatt med +/– 138 Mkr respektive +/– 144 Mkr.
Kreditrisker
Kundfordringar
Risken för att koncernens kunder inte uppfyller sina åtaganden, det vill säga att
betalning ej erhålls för kundfordringar, utgör en kundkreditrisk. Koncernens kunder
kreditkontrolleras genom att information om kundernas finansiella ställning inhämtas
från olika kreditupplysningsföretag.
En beräkning av kreditrisken görs i samband med nyuthyrning och lokalanpass-
ning för befintlig kund. Bankgaranti, depositioner eller annan säkerhet krävs för
kunder med låg kreditvärdighet eller otillräcklig kredithistorik.
I syfte att följa kundernas kreditvärdighetsutveckling sker en löpande
kreditbevakning.
Finansiell verksamhet
Den finansiella verksamheten i Balder medför exponering för kreditrisker. Det är
främst motpartsrisker i samband med fordringar på banker och andra motparter
som uppstår vid handel med derivatinstrument. Balders finanspolicy innehåller
ett särskilt motpartsreglemente i vilket maximal kreditexponering för olika mot-
parter anges .
Upplåning, förfallostruktur och räntor
Vid årets utgång hade Balder bindande låneavtal om sammanlagt 138 851 Mkr
(134 469). Lån är upptagna i svenska kronor, danska kronor, norska kronor, brittiska
pund och euro. Vid årets utgång uppgick lånen i danska kronor till 8 641 MDKK, lånen
i norska kronor till 6 186 MNOK, lånen i brittiska pund till 47 MGBP och lånen i euro till
6 858 MEUR. Den enskilt största finansieringskällan är obligationer i euro emitterade
på den europeiska obligationsmarknaden. Balder har även ett inhemskt MTN-program
med en ram om 15 000 Mkr samt ett konvertibelt skuldebrev i EUR om 480 MEUR.
Ute stående certifikatvolym var per den 31 december 275 Mkr (981), certifikatpro-
grammet omfattar totalt 6 595 Mkr (6 438). Netto räntebärande skulder efter
avdrag för likvida medel och finansiella placeringar om 6 444 Mkr (5 449) uppgick
till 132 408 Mkr (126 802).
Avtalen kan delas upp i fem kategorier:
n mot sllande av säkerhet i form av reversfordringar på dotterbolag. Säkerheten
har kompletterats med pant i dotterbolagens aktier/kommandit andelar.
n mot ställande av pantbrev i fastighet
Certifikatprogram
Obligationslån, inklusive Hybridkapital
Konvertibelt skuldebrev
Som kortfristiga räntebärande skulder redovisas de räntebärande skulder som
formellt sett förfaller inom ett år samt ett års avtalad amortering.
I vissa fall kompletteras säkerheten med covenanter. Balder uppfyller alla
covenanter. Kreditavtalen innehåller sedvanliga uppsägningsvillkor.
Den genomsnittliga kreditbindningstiden på låneavtalen uppgick per den
31 december 2024 till 5,0 år (5,4). Förfallostrukturen för låneavtalen, som framgår av
löptidsanalysen, visar när i tiden låneavtalen förfaller till omförhandling eller åter-
betalning. Den genomsnittliga effektiva räntan per bokslutsdagen uppgick till 3,0%
(2,9) inklusive effekten av upplupen ränta från Balders räntederivat. Den genomsnitt-
liga räntebindningstiden vid samma datum uppgick till 3,1 år (3,2). Andelen lån med
ränteförfall under kommande treårsperiod uppgick till 52% (51) .
Övriga åtaganden
Per bokslutet finns inget övrigt åtagande som är väsentligt för koncernen.
136 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
Forts. Not 22 Finansiell riskhantering
Redovisat och verkligt värde på finansiella instrument, 2024
Verkligt värdehierarkin
Tillgångar och skulder Tillgångar och skulder Verkligt värde Totalt Totalt verkligt värde 2024
rderade till upplupet rderade till verkligt värde via övrigt redovisat
anskaffningsvärde via resultaträkningen totalresultat värde
Nivå 1
Nivå 2
Nivå 3
Koncernen, Mkr
Andra långfristiga fordringar
1 961
12
1)
1 973
1 973
Derivat
310
174
485
485
Kundfordringar
296
296
296
Finansiella placeringar
3 063
3 063
3 063
Likvida medel
3 381
3 381
3 381
Summa fordringar
5 638
3 373
186
9 197
3 063
6 134
Långfristiga räntebärande skulder
115 813
115 813
53 379
59 392
Konvertibelt skuldebrev
5 311
1 326
6 637
6 895
Övriga långfristiga skulder
828
828
828
Derivat
14
14
14
Kortfristiga räntebärande skulder
17 727
17 727
5 094
12 624
Leverantörsskulder
581
581
581
Summa skulder
140 260
1 326
14
141 601
58 473
80 334
Redovisat och verkligt värde på finansiella instrument, 2023 Verkligt värdehierarkin
Tillgångar och skulder Tillgångar och skulder Verkligt värde Totalt Totalt verkligt värde 2023
rderade till upplupet rderade till verkligt värde via övrigt redovisat
anskaffningsvärde via resultaträkningen totalresultat värde
Nivå 1
Nivå 2
Nivå 3
Koncernen, Mkr
Andra långfristiga fordringar
3 018
11
1)
3 029
3 029
Derivat
162
259
421
421
Kundfordringar
447
447
447
Finansiella placeringar
1 601
1 447
3 047
1 447
1 601
Likvida medel
2 402
2 402
2 402
Summa fordringar
7 468
1 609
270
9 348
1 447
7 901
Långfristiga räntebärande skulder
116 591
116 591
49 272
58 228
Konvertibelt skuldebrev
5 074
1 114
6 188
6 641
Övriga långfristiga skulder
951
951
951
Derivat
330
330
330
Kortfristiga räntebärande skulder
12 804
12 804
5 308
7 419
Leverantörsskulder
439
439
439
Summa skulder
135 858
1 114
330
137 302
54 579
74 007
1) Inga värdeförändringar har redovisats under 2024 eller 2023.
Nivå 1: värderas till verkligt värde utifrån noterade marknadsvärden på aktiv marknad för identiska tillgångar.
Nivå 2: värderas till verkligt värde utifrån annan observerbar data för tillgångar och skulder än marknadsvärden enligt nivå 1.
Nivå 3: värderas till verkligt värde utifrån data för tillgångar och skulder som inte baseras på observerbar marknadsdata.
Räntebindning
Redovisat värde, Mkr
Ränta, %
År
2024
2023
2024
2023
Inom ett år
40 412
45 112
4,2
4,3
1–2 år
16 414
9 238
2,6
2,1
2–3 år
15 002
13 257
1,8
2,7
3–4 år
18 990
13 606
3,0
1,7
45 år
18 028
18 992
1,7
2,8
> 5 år
30 006
34 265
2,4
1,9
Summa
138 851
134 469
3,0
2,9
Andel, %
Verkligt värde, Mkr
År
2024
2023
2024
2023
Inom ett år
29
35
40 408
45 024
1–2 år
12
7
16 275
9 032
2–3 år
11
9
14 632
11 863
3–4 år
14
10
19 918
12 105
45 år
13
15
17 421
19 300
> 5 år
21
23
28 729
29 544
Summa
100
100
137 384
126 867
137 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
Forts. Not 22 Finansiell riskhantering
Redovisat och verkligt värde på finansiella instrument, 2024
Moderbolaget, Mkr
Tillgångar och skulder
rderade till upplupet
anskaffningsvärde
Tillgångar och skulder
rderade till verkligt värde
via resultaträkningen
Verkligt värde
via övrigt
totalresultat
Totalt
redovisat
värde
Verkligt värdehierarkin
Totalt verkligt värde 2024
Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Andra långfristiga fordringar 318 318 318
Derivat 376 376 376
Fordringar på koncernbolag 95 871 95 871 95 871
Finansiella placeringar 2 557 2 557 2 557
Likvida medel 2 018 2 018 2 018
Summa fordringar 98 207 2 933 101 139 2 557 98 583
Långfristiga skulder till kreditinstitut 45 336 45 336 18 148 26 215
Konvertibelt skuldebrev 5 311 1 326 6 637 6 895
Skulder till koncernbolag 38 590 38 590 38 590
Kortfristiga skulder till kreditinstitut 6 433 6 433 5 094 1 330
Leverantörsskulder 18 18 18
Summa skulder 95 688 1 326 97 014 23 242 73 048
Redovisat och verkligt värde på finansiella instrument, 2023
Moderbolaget, Mkr
Tillgångar och skulder
rderade till upplupet
anskaffningsvärde
Tillgångar och skulder
rderade till verkligt värde
via resultaträkningen
Verkligt värde
via övrigt
totalresultat
Totalt
redovisat
värde
Verkligt värdehierarkin
Totalt verkligt värde 2023
Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Andra långfristiga fordringar 1 763 1 763 1 763
Derivat 181 181 181
Fordringar på koncernbolag 86 864 86 864 86 864
Finansiella placeringar 820 820 820
Likvida medel 1 277 1 277 1 277
Summa fordringar 89 904 1 001 90 904 820 90 084
Långfristiga skulder till kreditinstitut 41 284 41 284 21 307 16 628
Konvertibelt skuldebrev 5 074 1 114 6 188 6 641
Skulder till koncernbolag 39 934 39 934 39 934
Kortfristiga skulder till kreditinstitut 3 742 3 742 1 502 2 240
Leverantörsskulder 15 15 15
Summa skulder 90 048 1 114 91 162 22 809 65 458
Nivå 1: värderas till verkligt värde utifrån noterade marknadsvärden på aktiv marknad för identiska tillgångar.
Nivå 2: värderas till verkligt värde utifrån annan observerbar data för tillgångar och skulder än marknadsvärden enligt nivå 1.
Nivå 3: värderas till verkligt värde utifrån data för tillgångar och skulder som inte baseras på observerbar marknadsdata.
NOT 23
CHECKKREDIT
Koncernen
Moderbolaget
Mkr
2024
2023
2024
2023
Beviljad kreditlimit
410
410
350
350
Utnyttjad del
Outnyttjad del
410
410
350
350
NOT 24
UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
Koncernen
Moder bolaget
Mkr
2024
2023
2024
2023
Personalkostnader
139
123
21
22
Räntekostnader
748
712
441
392
Förskottsbetalda hyror
1 570
1 560
Fastighetskostnader
701
773
Övriga poster
98
132
20
6
Summa
3 257
3 300
482
420
138 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
NOT 25
STÄLLDA SÄKERHETER OCH EVENTUALFÖRPLIKTELSER
REDOVISNINGSPRINCIP
Eventualförpliktelser
En eventualförpliktelse redovisas vid en möjlig förpliktelse för vilken det återstår att
få bekräftat om koncernen har en förpliktelse som skulle kunna leda till ett utflöde av
resurser, alternativt, vid en befintlig förpliktelse som inte uppfyller kriterierna att
redovisas i balansräkningen som avsättning eller annan skuld då det inte är troligt att
ett utflöde av resurser kommer att krävas för att reglera förpliktelsen eller då inte en
tillräckligt tillförlitlig uppskattning av beloppet kan göras.
Moderbolaget – Finansiella garantier
Moderbolagets finansiella garantiavtal består i huvudsak av borgensförbindelser till
förmån för dotterbolag och intressebolag. Finansiella garantier innebär att bolaget har
ett åtagande att ertta innehavaren av ett skuldinstrument för förluster som denne
ådrar sig på grund av att en angiven gäldenär inte fullgör betalning vid förfall enligt
avtalsvillkoren. För redovisning av finansiella garantiavtal tillämpar moderbolaget RFR
2 stycke IFRS 9 som innebär en lättnad jämfört med reglerna i IFRS 9 när det gäller
finansiella garantiavtal utställda till förmån för dotterbolag och intressebolag. Moder-
bolaget redovisar finansiella garantiavtal som avsättning i balansräkningen när bola-
get har ett åtagande för vilket betalning sannolikt erfordras för att reglera åtagandet.
Ställda säkerheter
Koncernen
Moderbolaget
Mkr
2024
2023
2024
2023
Fastighetsinteckningar
77 437
62 946
Aktier i koncernbolag
32 722
19 942
Reverser
7 555
6 448
Summa
110 159
82 888
7 555
6 448
Eventualförpliktelser
Koncernen
Moderbolaget
Mkr
2024
2023
2024
2023
Borgen för dotterbolag
37 958
36 724
Borgen för intressebolag
1 664
3 006
814
496
Övriga garantier
1)
2)
4 590
4 628
1 006
1 006
Summa
6 254
7 634
39 778
38 226
1) I takt med att projektportföljen växer och antal bostadsrättsprojekt i pågående produktion
ökar, växer även övriga garanti- och borgensåtaganden gentemot bostadsrättsföreningar,
entreprenörer och kommuner.
2) Bolaget utställer, i mindre omfattning, tidsbegränsade kapitaltäckningsgarantier för
dotterbolag vars verksamhet kan erfordra tillskott av riskkapital.
NOT 26
KASSAFLÖDESANALYS
REDOVISNINGSPRINCIP
Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalysen har upprättats enligt den indirekta metoden, vilket innebär att
resultatet justeras för transaktioner som inte medfört in- eller utbetalningar under
perioden samt för eventuella intäkter eller kostnader som hänförs till investerings-
eller finansieringsverksamheten.
Likvida medel
Koncernens likvida medel utgörs av kassa- och bankmedel. Likvida medel redovisas
enligt de principer som beskrivs i not 22 avseende finansiella tillgångar värderade till
upplupet anskaffningsvärde.
Likvida medel
Koncernen
Moderbolaget
Mkr
2024
2023
2024
2023
Följande delkomponenter ingår
i likvida medel:
Kassa och bank
3 381
2 402
2 018
1 277
Summa enligt balans räkningen
3 381
2 402
2 018
1 277
Summa enligt
kassaflödes analysen
3 381
2 402
2018
1 277
Betalda/erhållna räntor och derivat
Koncernen
Moderbolaget
Mkr
2024
2023
2024
2023
Erhållen ränta
897
1 233
305
386
Betald ränta
5 606
4 745
–2 167
–1 892
Erhållet/betalt avseende derivat
663
427
469
267
Summa
–4 047
–3 085
–1 393
–1 239
Koncerninterna ränteintäkter och räntekostnader för 2024 samt 2023 är ej likviditets-
påverkande.
Avstämning av skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
Ej kassaflödespåverkande förändringar
Valutakurs- Övriga ej kassaflödes-
Koncernen, Mkr
2023-12-31
Kassaflöde
differenser
påverkande poster
2024-12-31
Räntebärande skulder
134 469
2 137
3 354
–1 108
138 851
Leasingskuld (hyra av kontorslokal)
50
–24
25
51
Summa skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
134 519
2 113
3 354
–1 083
138 902
Ej kassaflödespåverkande förändringar
Valutakurs- Övriga ej kassaflödes-
Koncernen, Mkr
2022-12-31
Kassaflöde
differenser
påverkande poster
2023-12-31
Räntebärande skulder
135 252
–149
–780
146
134 469
Leasingskuld (hyra av kontorslokal)
57
–21
15
50
Summa skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
135 309
–170
–780
160
134 519
139 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
Forts. Not 26 Kassaflödesanalys
Avstämning av skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
Ej kassaflödespåverkande förändringar
Moderbolaget, Mkr 2023-12-31 Kassaflöde
Valutakurs-
differenser
Övriga ej kassaflödes-
påverkande poster 2024-12-31
Räntebärande skulder 50 100 5 321 1 659 57 080
Summa skulder hänförliga till finansieringsverksamheten 50 100 5 321 1 659 57 080
Ej kassaflödespåverkande förändringar
Moderbolaget, Mkr 2022-12-31 Kassaflöde
Valutakurs-
differenser
Övriga ej kassaflödes-
påverkande poster 2023-12-31
Räntebärande skulder 52 199 –1 353 –449 –297 50 100
Summa skulder hänförliga till finansieringsverksamheten 52 199 –1 353 –449 –297 50 100
NOT 27
ANDELAR I KONCERNBOLAG
REDOVISNINGSPRINCIP
Aktier i dotterbolag redovisas i moderbolaget enligt anskaffningsvärdemetoden. Det
bokförda värdet prövas fortlöpande mot dotterbolagens koncernmässiga egna kapital.
I de fall bokfört värde understiger dotterbolagens koncernmässiga värde sker ned-
skrivning som belastar resultaträkningen. I de fall en tidigare nedskrivning inte
längre är motiverad sker återföring av denna.
Moderbolaget, Mkr 2024 2023
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 11 185 13 589
rvärv 1 969 18
Nedskrivning –2 422
Lämnade aktieägartillskott 5 0
Utgående balans 13 159 11 185
Specifikation av moderbolagets direkta innehav av andelar i dotterbolag
Dotterbolag
Organisations nummer
Säte
Antal andelar
Andel, %
2024
2023
Balder Storstad AB
1)
556676-4378
Göteborg
100 000
100
2 211
2 211
Balder Mellanstad AB
556514-4291
Göteborg
1 938 000
100
1 235
1 235
Din Bostad Sverige AB
556541-1898
Göteborg
1 000 000
100
626
626
Egby Vindkraftverk AB
556760-5919
Göteborg
1 000
100
0
0
Balder Danmark A/S
34058016
Köpenhamn
5 000
100
158
158
Balder Fastigheter Norge AS
916755856
Oslo
120
100
319
319
Centur Nordenfastigheter AB
556743-8212
Göteborg
1 000
100
1 950
Balder Bilrum Fastighet AB
556730-4059
Göteborg
100 000
100
1 255
1 255
Balder Germany GmbH
19417
7B
Berlin
23 725
95
1
1
SATO Oyj
2)
0201470-5
Helsingfors
928 950
0
290
265
Asset Buyout Partners Invest AS
916164882
Oslo
4 185 527 540
100
4 266
4 266
Serena Properties AB
559023-2707
Stockholm
5 000 000
100
848
848
Summa
13 159
11 185
1) K/S Sundbyberg, Danmark Filial (516403-5114) undantages att upprätta årsredovisning i Danmark med hänvisning till reglerna i direktivet 2013/34/EU.
2) Balderkoncernen äger totalt 48 483 564 aktier i SATO Oyj, motsvarande en ägarandel om 57,1% (56,5). 928 950 aktier ägs från Fastighets AB Balder och resterande 47 554 614 aktier ägs
från dotterbolaget Balder Finska Otas AB (559000-0369).
Koncernen äger genom ovan nämnda dotterbolag flertalet bolag i Sverige, Danmark, Finland, Norge, Tyskland och Storbritannien vilka framgår av respektive dotterbolags
årsredovisning. För bolag i SATO Oyj, se SATO Oyjs årsredovisning på sato.fi.
140 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
NOT 28
FORDRINGAR PÅ/SKULDER TILL KONCERNBOLAG
Fordringar Skulder
Moderbolaget, Mkr 2024 2023 2024 2023
Ingående balans 86 864 92 204 39 934 48 082
Förändring utlåning till
dotterbolag 9 006 5 339 –1 343 8 148
Utgående balans 95 871 86 864 38 590 39 934
Fastställd amorteringsplan saknas.
NOT 29
VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER
RÄKENSKAPSÅRETS SLUT
Efter årets utgång har styrelsen för Fastighets AB Balder fattat ett inriktningsbeslut
om att föreslå en utdelning av bolagets hela innehav i Norion Bank till Balders aktie-
ägare. Styrelsen kommer att föreslå en bolagssmma att dela ut aktierna vid en
tidpunkt då Balders kreditnyckeltal och rating inte kommer att påverkas negativt.
I övrigt finns inga händelser av väsentlig betydelse för Fastighets AB Balders
ställning som inträffat efter rapportperiodens utgång.
NOT 30
NÄRSTÅENDE
REDOVISNINGSPRINCIP
Med närstående avses både juridiska och fysiska personer enligt definitionen i IAS
24. Transaktioner med närstående ska i likhet med övriga transaktioner genomföras
på afrsmässiga villkor. Vid transaktionerna ska även särskilt beaktas de riktlinjer
som finns för intressekonflikter. Som närstående definieras:
Samtliga bolag inom Balderkoncernen
Styrelseledamöter och företagsledning
Nära familjemedlemmar till styrelseledamöter eller företagsledning
Bolag kontrollerade av styrelseledamöter eller företagsledning
Aktieägare som kontrollerar mer än 10% av aktierna eller rösterna i bolaget
Närståenderelationer
Koncernen
Koncernen sr under betydande inflytande från Erik Selin Fastig heter AB som
innehar 46,9% (47,8) av rösterna i Fastighets AB Balder.
Moderbolaget
Utöver de närståenderelationer som anges för koncernen har moder bolaget
bestämmande inflytande över dotterbolag enligt not 27, Andelar i koncern bolag.
Sammanställning över närstående transaktioner
Koncernen
Erik Selin Fastigheter AB har köpt fastighetsadministrativa tjänster av Balder för
15 Mkr (6). Balder har köpt tjänster från advokatfirman Norma Law om 1 Mkr (1) där
styrelse ledamoten Anders Wennergren är partner. Under året har byggtjänster köpts
från T-Byggen Sverige AB (tidigare Tommy Byggare AB) om 3 Mkr (19), vilket är ett
närstående bolag till Erik Selin Fastigheter AB. Tjänsterna är prissatta på marknads-
mässiga villkor.
Moderbolaget
Moderbolaget har utfört fastighetsadministrativa tjänster åt sina dotter bolag upp-
ende till 390 Mkr (412). Moderbolaget fungerar som internbank. Fordringar på
dotterbolag uppgick per bokslutsdagen till 95 871 Mkr (86 864). Såväl de administra-
tiva som finansiella tjänsterna är prissatta på marknadsmässiga villkor.
Intressebolag/joint ventures
Utöver ovanstående närståenderelationer äger Balderkoncernen intresse bolag enligt
not 14, Andelar i intressebolag/joint ventures.
Under verksamhetsåret har intressebolagen köpt förvaltnings- och administrativa
tjänster för sina koncerner av Balder uppgående till 102 Mkr (92). Därut över köps
tjänster från Norion Bank AB (publ). Nettofordringar på intressebolag uppgick per
boksluts dagen till 1 662 Mkr (3 614), varav finansiella placeringar som utgör kortfris-
tig utlåning till intressebolag uppgick till – Mkr (1 601). Under året har 31 förvaltnings-
fastigheter förvärvats från det delägda joint venture-bolaget Fastighets AB Centur till
ett fastighetsvärde om cirka 5,2 Mdkr. Såväl de administrativa som finansiella tjäns-
terna är prissatta på marknadsmässiga villkor .
NOT 31
UPPGIFTER OM MODERBOLAGET
Fastighets AB Balder (publ) är ett svensk registrerat aktiebolag med säte i Göteborg.
Moderbolagets aktier är registrerade på Nasdaq Stockholm, Large Cap. Adressen till
huvudkontoret är Box 53121, 400 15 Göteborg. Besöksadressen är Parkgatan 49.
Koncernredovisningen för år 2024 består av moderbolaget och dess dotter bolag,
tillsammans benämnda koncernen.
Transaktioner med nyckelpersoner i ledande ställning
Företagets styrelseledamöter samt bolag ägda av dessa kontrollerar 61,1% (63,0) av
rösterna i Balder. Beträffande styrelsen, VD och övriga befattnings havares löner och
andra erttningar, kostnader och avtal som avser pensioner och liknande förmåner
samt avtal angående avgångsvederlag, se not 4, Anställda och personalkostnader.
141 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
Årsredovisningen och koncernredovisningen har godkänts för utfärdande
av styrelsen och VD den 7 april 2025. Koncernens och moder bolagets
resultat- och balansräkning blir förel för fastsllelse på årsstämman
den 8 maj 2025. Styrelsen avser att föreslå årsstämman att ingen aktie-
utdelning (–) lämnas för verksamhetsåret 2024.
Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed
i Sverige och koncernredovisningen har upprättats i enlighet med de inter-
nationella redovisningsstandards som avses i Europaparlamentets och
rådets förordning (EG) nr 1606/2002 av den 19 juli 2002 om tillämpning
av internationell redovisningsstandard. Årsredovisningen respektive
koncernredovisningen ger en rättvisande bild av moderbolagets och
koncernens ställning och resultat. Förvaltningsberättelsen för koncernen
respektive moderbolaget ger en rättvisande översikt över utvecklingen av
koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt
beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moder bolaget och
de bolag som ingår i koncernen står inför.
Göteborg den 7 april 2025
Sten Dunér
Styrelseordförande
Carin Kindbom
Styrelseledamot
Fredrik Svensson
Styrelseledamot
Anders Wennergren
Styrelseledamot
Erik Selin
Styrelseledamot och VD
Vår revisionsberättelse har lämnats den 8 april 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Konstantin Belogorcev
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Ulrika Ramsvik
Auktoriserad revisor
142 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH
KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och kon-
cernredovisningen för Fastighets AB Balder (publ) för
år 2024. Bolagets årsredovisning och koncernredovis-
ning ingår på sidorna 11 samt 93-142 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprät-
tats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i
alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moder-
bolagets finansiella ställning per den 31 december
2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för
året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovis-
ningen har upprättats i enlighet med årsredovis-
ningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rätt-
visande bild av koncernens finansiella ställning per
den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat
och kassaflöde för året enligt IFRS Redovisningsstan-
darder såsom de antagits av EU, och årsredovis-
ningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med
årsredovisningens och koncernredovisningens övriga
delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer
resultaträkningen och balansräkningen för moderbola-
get och rapporter över totalresultat och finansiell ställ-
ning för koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovis-
ningen och koncernredovisningen är förenliga med
innehållet i den kompletterande rapport som har över-
lämnats till moderbolagets och koncernens revisions-
utskott i enlighet med revisorsförordningens
(537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards
on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhål-
lande till moderbolaget och koncernen enligt god revi-
sorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkes-
etiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att,
baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga
förbjudna tjänster som avses i revisorsförordningens
(537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade
bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag
eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är
tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra
uttalanden.
VÅR REVISIONSANSATS
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsent-
lighetsnivå och bedöma risken för väsentliga felaktig-
heter i de finansiella rapporterna. Vi beaktade särskilt
de områden där verkställande direktören och styrelsen
gjort subjektiva bedömningar, till exempel viktiga
redovisningsmässiga uppskattningar som har gjorts
med utgångspunkt från antaganden och prognoser
om framtida händelser, vilka till sin natur är osäkra. Lik-
som vid alla revisioner har vi också beaktat risken för
att styrelsen och verkställande direktören åsidosätter
den interna kontrollen, och bland annat övervägt om
det finns belägg för systematiska avvikelser som givit
upphov till risk för väsentliga felaktigheter till följd av
oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ända-
målsenlig granskning i syfte att kunna uttala oss om
de finansiella rapporterna som helhet, med hänsyn
tagen till bolagets och koncernens struktur, redovis-
ningsprocesser och kontroller samt den bransch i vil-
ken koncernen verkar.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av
vår bedömning av väsentlighet. En revision utformas
för att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
de finansiella rapporterna innehåller några väsentliga
felaktigheter. Felaktigheter kan uppstå till följd av
oegentligheter eller misstag. De betraktas som väsent-
liga om enskilt eller tillsammans rimligen kan förntas
påverka de ekonomiska beslut som användarna fattar
med grund i de finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi
vissa kvantitativa väsentlighetstal, däribland för den
finansiella rapportering som helhet. Med hjälp av
dessa och kvalitativa överväganden fastställde vi revi-
sionens inriktning och omfattning och våra gransk-
ningsåtgärders karaktär, tidpunkt och omfattning,
samt att bedöma effekten av enskilda och samman-
tagna felaktigheter på de finansiella rapporterna som
helhet.
REV ISIONSBERÄTTELSE
Till bolagsstämman i Fastighets AB Balder (publ), org.nr 556525-6905
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
143 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än
årsredovisningen och koncernredovisningen och åter-
finns på sidorna 1–10, 12–92, 147 samt 154–159. Annan
information består även av Ersättningsrapporten för
2024 som vi inhämtade före datumet för denna revi-
sionsberättelse. Det är styrelsen och verkställande
direktören som har ansvaret för denna andra informa-
tion.
rt uttalande avseende årsredovisningen och kon-
cernredovisningen omfattar inte denna information
och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende
denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen
och koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa
den information som identifieras ovan och överväga
om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig
med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid
denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i
övrigt inhämtat under revisionen samt bemer om
informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felak-
tigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avse-
ende denna information, drar slutsatsen att den andra
informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi
skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rappor-
tera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direkren som har
ansvaret för att årsredovisningen och koncernredovis-
ningen upprättas och att de ger en rättvisande bild
enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernre-
dovisningen, enligt IFRS Redovisningsstandarder så
som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Sty-
relsen och verkställande direktören ansvarar även för
den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för
att upprätta en årsredovisning och koncernredovis-
ning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncern-
redovisningen ansvarar styrelsen och verkställande
direktören för bedömningen av bolagets och koncer-
nens förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser,
när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka
förmågan att fortsätta verksamheten och att använda
antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt
drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkstäl-
lande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra
med verksamheten eller inte har något realistiskt alter-
nativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påver-
kar styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland
annat övervaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om
huruvida årsredovisningen och koncernredovisningen
som helhet inte innehåller några väsentliga felaktighe-
ter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller miss-
tag, och att lämna en revisionsberättelse som innehål-
ler våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av
kerhet, men är ingen garanti för att en revision som
utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att uppcka en väsentlig felaktighet om en
dan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av
oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga
om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användare fattar
med grund i årsredovisningen och koncernredovis-
ningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisio-
nen av årsredovisningen och koncernredovisningen
finns på Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna
beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
SÄRSKILT BETYDELSEFULLT OMRÅDE
Värdering av förvaltningsfastigheter
Vi hänvisar till Förvaltningsberättelsen samt Förvaltnings-
fastigheter i not 12.
Förvaltningsfastigheterna redovisas till verkligt värde
om 221 261 Mkr per 2024-12-31 och utgör en väsentlig del
av Balderkoncernens balansräkning.
Verkligt värde på koncernens fastighetsbestånd base-
ras på interna beräkningar, huvudsakligen genom att till-
lämpa avkastningsmetoden. Fastigheter under uppfö-
rande och projektfastigheter för egen förvaltning
värderas till marknadsvärde reducerat med bemd
entreprenadutgift samt projektrisk, vilket oftast samman-
faller med en värdering till anskaffningsvärde.
Under året har 60 % av beståndet varit föremål för
bemning av externa värderingsinstitut i syfte att kvali-
tetssäkra de interna värderingarna.
Betydelsen av de uppskattningar och bedömningar
som ingår i att fastställa det verkliga värdet, tillsammans
med det faktum att endast en mindre skillnad i de
enskilda fastigheternas beräkningsparametrar, såsom
bemning av framtida driftsnetto, uthyrningsgrad och
avkastningskrav, kan leda till väsentliga felaktigheter, gör
att värderingen av förvaltningsfastigheter är ett särskilt
betydelsefullt område i revisionen.
HUR VÅR REVISION BEAKTADE DET SÄRSKILT
BETYDELSEFULLA OMRÅDET
Vår revision har bland annat fokuserat på bolagets
interna kontroll och kvalitetssäkring för värderingspro-
cessen.
Vi har, tillsammans med våra värderingsspecialister,
gått igenom och bedömt de värderingsmodeller som Bal-
der tillämpar och rimligheten i gjorda antaganden.
Vår revision har bland annat omfattat följande gransk-
ningsåtgärder:
Stickprovsmässigt följt upp riktigheten i modellens
matematiska beräkningar
Bedömt indata genom stickprovsmässig uppföljning
mot historiska utfall och jämfört med tillgängliga
marknadsdata
Stickprovsmässigt testat indata i beräkningsmodel-
lerna mot information i fastighetssystemet och avise-
ringssystemet
Vi har bedömt oberoendet och kompetensen på de av
bolaget anlitade värderingsspecialisterna samt inhäm-
tat de externa värderingarna och jämfört dessa med
de interna beräkningarna och analyserat avvikelser
Vi har för ett urval av de interna värderingarna utvär-
derat resultatet med stöd av PwCs värderings specia-
lister
Tagit del av och diskuterat ledningens bedömning av
avkastningskraven för vissa specifika fastigheter samt
för fastighetsportföljen som helhet
Vi har slutligen kontrollerat att de modeller som använts,
att de antaganden och känslighetsanalyser som Balder
gjort blivit beskrivet på ett riktigt sätt i not 12.
SÄRSKILT BETYDELSEFULLA OMRÅDEN
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår professionella bedömning
var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktu-
ella perioden. Dessa områden behandlas inom ramen för revisionen av, och i vårt sllningstagande till,
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om
dessa områden.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
144 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR OCH
ANDRA FÖRFATTNINGAR
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till
disposition av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen har vi även utfört en revision av styrel-
sens och verkställande direkrens förvaltning för Fast-
ighets AB Balder (publ) för år 2024 samt av förslaget till
dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten
enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar
styrelsens ledamöter och verkställande direktören
ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i
Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhål-
lande till moderbolaget och koncernen enligt god revi-
sorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkes-
etiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är till-
räckliga och ändamålsenliga som grund för våra utta-
landen.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dis-
positioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid
förslag till utdelning innefattar detta bland annat en
bemning av om utdelningen är försvarlig med hän-
syn till de krav som bolagets och koncernens verksam-
hetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsoli-
deringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och
förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta inne-
fattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets
och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att
bolagets organisation är utformad så att bokföringen,
medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska ange-
lägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande
sätt. Den verkställande direktören ska sköta den
löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och
anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är
nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i
överensstämmelse med lag och för att medelsförvalt-
ningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och
därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att
inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av
säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot
eller verkställande direktören i något väsentligt avse-
ende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till
någon försummelse som kan föranleda ersättnings-
skyldighet mot bolaget
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolags-
lagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispo-
sitioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt
uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet
bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagsla-
gen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men
ingen garanti för att en revision som utförs enligt god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka
åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersätt-
ningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är för-
enligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisio-
nen av förvaltningen finns på Revisorsinspektionens
webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna
beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
REVISORNS GRANSKNING AV ESEF-RAPPORTEN
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen har vi även utfört en granskning av att
styrelsen och verksllande direktören har upprättat
årsredovisningen och koncernredovisningen i ett for-
mat som möjligr enhetlig elektronisk rapportering
(Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
om värdepappersmarknaden för Fastighets AB Balder
(publ) för år 2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det
lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats
i ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elek-
tronisk rapportering.
Grund för uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FAR:s rekommenda-
tion RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten.
Vårt ansvar enligt denna rekommendation beskrivs
närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i
förhållande till Fastighets AB Balder (publ) enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direkren som har
ansvaret för att Esef-rapporten har upprättats i enlig-
het med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepap-
persmarknaden, och för att det finns en sådan intern
kontroll som styrelsen och verkställande direktören
bemer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten
utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om
Esef-rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format
som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
om värdepappersmarknaden, på grundval av vår
granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra
granskningtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att
Esef-rapporten är upprättad i ett format som uppfyller
dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är
ingen garanti för att en granskning som utförs enligt
RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan
finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentlig-
heter eller misstag och anses vara väsentliga om de
enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användare fattar
med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard
on Quality Management 1, som kräver att företaget
utformar, implementerar och hanterar ett system för
kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller rutiner avse-
ende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för
yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra
författningar.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
145 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder
inhämta bevis om att Esef-rapporten har upprättats i
ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rappor-
tering av årsredovisningen och koncernredovisning.
Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland
annat genom att bedöma riskerna för väsentliga fel-
aktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedöm-
ning beaktar revisorn de delar av den interna kontrol-
len som är relevanta för hur styrelsen och verkstäl-
lande direktören tar fram underlaget i syfte att utforma
granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hän-
syn till omsndigheterna, men inte i syfte att göra ett
uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering av ända-
målsenligheten och rimligheten i styrelsens och verk-
ställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen
validering av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt
XHTML-format och en avstämning av att Esef-rappor-
ten överensstämmer med den granskade årsredovis-
ningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning
av huruvida koncernens resultat-, balans- och eget-
kapitalräkningar, kassaflödesanalys samt noter i Esef-
rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad
som följer av Esef-förordningen.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, Masthamns-
gatan 1, utgs till Fastighet AB Balder (publ)s revisor
av bolagsstämman den 3 maj 2024 och har varit bola-
gets revisor sedan 2009.
Göteborg den 8 april 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Konstantin Belogorcev
Auktoriserad revisor
Ulrika Ramsvik
Auktoriserad revisor
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
146 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
STYRELSENS
ORDFÖRANDE HAR ORDET
Som styrelseledamot har jag varit en del av Balder-
familjen i många år och känner bolaget väl. Likl
var det med stor ödmjukhet och respekt för min före-
trädare Christina Rogestam som jag övertog ordföran-
deskapet vid årsstämman i maj. Under stämman val-
des också Carin Kindbom in som ny ledamot i styrelsen.
Med sin breda bakgrund och kompetens är Carin ett
värdefullt tillskott. Vi tackar båda två alla aktigare
för förtroendet ni gett oss.
Även om styrelsen förändrats är uppdraget det-
samma; att arbeta med bolagets långsiktiga utveck-
ling och skapa maximalt värde för Balders aktieägare.
Det gör vi bäst genom ett attraktivt fastighetsbestånd
och med en stabil och hållbar tillväxt.
Finansiell stabilitet, risker och möjligheter
Trots att det ekonomiska omvärldsläget ser ut att
stabilisera sig fortsätter svenska fastighetsbolag att
påverkas av de senaste årens höga ränteläge, infla-
tion, bygg- och driftskostnader. Även Balder har
påverkats men i tider som dessa är fastighetsbestån-
dets bredd och bolagets inneboende entreprenörs-
kraft en stor styrka, liksom viljan att vara rationella
och lösningsorienterade. Jag tycker att Balder även
denna gång tydligt har visat sin förmåga att snabbt
anpassa sig och agera för det som är bäst i långa loppet.
Med en tid präglad av stor kostnadsmedvetenhet och
framgångsrikt finansieringsarbete är vår bedömning att
vi har den tuffaste tiden bakom oss för denna gång.
Riskbedömning är en förutsättning för framgångs-
rik verksamhetsstyrning. Att identifiera potentiella ris-
ker och hanteringen om de uppstår. Balder fokuserar
på operativa risker och att hålla den finansiella risken
låg. I årets analys har inga nya risker identifierats men
varje risk har noggrant värderats utifrån rådande läge
vilket delvis påverkat dess bedömda sannolikhet och
konsekvensnivå jämfört med föregående år. Exempel-
vis bedöms risken vad avser bolagets finansiering som
lägre medan de geopolitiska riskerna ökat avsevärt.
Riskanalysen i sin helhet finns att ta del av på sida
97–101 i denna års- och hållbarhetsredovisning. Min
bemning är att Balder har en mycket väl avvägd
riskaptit.
Långsiktigt hållbarhetsarbete
llbarhet fortsätter att ta allt större plats i verksam-
heten och på styrelsens agenda. Under året har vi
behandlat många frågor avseende såväl miljö, socialt
ansvar som styrning, exempelvis klimatmål och klimat-
färdplan, nya rapporteringskrav och koncerngemen-
samma styrdokument. Liksom klimatarbetet specifikt
inte enbart handlar om att begränsa vår påverkan här
och nu, handlar arbetet överlag till mångt och mycket
om åtgärder för att framtidssäkra verksamheten. Ett
tydligt exempel på detta är alla de klimatriskanalyser
som senaste åren har gjorts och som hjälper oss att
utveckla ett mer motståndskraftigt fastighetsbestånd.
Balders hållbarhetsarbete utgår från frågor där
bolaget har störst möjlighet att påverka och som har
störst inverkan på bolaget. 2023 gjordes ett omtag
och utfallet av den dubbla väsentlighetsanalysen fast-
slogs. Arbetet med att anpassa de koncernövergri-
pande hållbarhetsmålen utifrån den uppdaterade
analysen påbörjades under 2024 och är något som vi
arbetar vidare med. Redan förra året tog Balders håll-
barhetsredovisning ett stort kliv mot de nya kraven på
rapportering, ESRS. Arbetet har utvecklats ytterligare
under 2024 för att uppnå fullständig efterlevnad
2025, i enlighet EU-direktivet CSRD. Jag känner mig
trygg med det arbete som görs och ser fram emot
sta steg.
llbarhet är inget projekt med en början och ett
slut utan är under sndig utveckling. Så också för
Balder som kommit en bit på vägen och rustar för
utökade krav och förväntningar. En långsiktigt hållbar
verksamhet är också en bra afr.
r resan är målet
Konjunkturen i Europa och Sverige är på bättrings-
gen men har långt från återhämtat sig från de senaste
årens utmaningar. Balder har med sin väldiversifie-
rade fastighetsportfölj och fortsatt låg vakansgrad
klarat sig väl och det kommer säkerligen framöver att
uppstå möjligheter att göra intressanta affärer. Att
komma igång med byggnationen ligger dock troligt-
vis på paus ytterligare en tid, även om det internt
arbetas med att driva projektplaner framåt och vara
redo när marknadsförutsättningarna är rätt och det
är dags att växla upp igen. Jag ser med spänning fram
emot att få fortsätta vara en del av den fortsatta
utvecklingsresan.
Avslutningsvis vill jag å styrelsens vägar tacka led-
ningen och Balders alla medarbetare för ett gott sam-
arbete och engagemang. Det är ni som gör resan möjlig!
STEN DUNÉR
Styrelsens ordförande
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
147 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERGRIPANDE STRUKTUR
FÖR BOLAGSSTYRNING
Bolagsstyrning i svenska börsbolag regleras av en
kombination av skrivna regler och praxis genom vilka
ägarna direkt och indirekt styr bolaget. Regelverket
har utvecklats genom lagstiftning, rekommendationer,
den så kallade Koden och genom självreglering.
Koden bygger på principen följ eller förklara, vilket
innebär att samtliga regler inte alltid behöver följas om
motiv finns och förklaras. Några av Kodens principer är
att skapa goda förutsättningar för utövande av en aktiv
och ansvarstagande ägarroll och skapa en väl avvägd
maktbalans mellan ägare, styrelse och verkställande
ledning, vilket Balder ser som en naturlig del av princi-
perna för verksamheten. Koden innebär även att viss
information ska hållas tillgänglig på hemsida.
Svensk kod för bolagsstyrning förvaltas av Kollegiet
för Svensk Bolagsstyrning och finns att tillgå på
bolags styrning.se, där även den svenska modellen för
bolagsstyrning beskrivs. Balder tillämpar Koden och
den är avsedd att utgöra ett led i självreglering inom
svenskt näringsliv. Enligt styrelsens uppfattning har
Balder inga avvikelser att rapportera eller förklara.
Bolagsordning
Bolagets firma är Fastighets AB Balder och bolaget är
publikt (publ). Bolagets styrelse har sitt säte i Göteborg.
Bolaget ska ha till föremål för sin verksamhet att direkt
eller indirekt, genom hel- eller delägda bolag, förvärva,
förvalta, äga och avyttra fast egendom och värde papper
samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Bolagsordningen, som finns tillgänglig på Balders
hemsida, innehåller bland annat uppgifter om aktie-
kapital, antal aktier, aktieslag och företrädesrätt, antal
styrelseledamöter och revisorer samt bestämmelser
om kallelse och dagordning för årsstämman.
1. AKTIEN OCH ÄGARNA
Balderaktien är noterad på Nasdaq Stockholm Large
Cap. Vid årsskiftet uppgick antalet aktieägare till cirka
30 300. Av det totala aktiekapitalet ägdes 27% av
utländska ägare. Huvudägare i Fastighets AB Balder är
Erik Selin Fastigheter AB som äger 33,0% av kapitalet
och 46,9% av rösterna.
Balders aktiekapital uppgick per den 31 december
2024 till 198 333 333 kr fördelat på 1 190 000 000
aktier. Varje aktie har ett kvotvärde om 0,16667 kr.
Aktierna är fördelade på 67 376 592 av serie A och
1 122 623 408 av serie B. Varje aktie av serie A berättigar
till en röst och varje aktie av serie B berättigar till en
tiondels röst.
Varje röstberättigad får vid bolagsstämman rösta
för antalet av denne ägda och företrädda aktier. Ytter-
ligare information om aktier och aktiekapital finns på
sida 9–13, Balders aktie och ägare.
Information till aktiemarknaden
Balder lämnar delårsrapporter för verksamheten tre
gånger per år; per den 31 mars, per den 30 juni samt
per den 30 september. Därutöver redovisar Balder
helårsbokslut per den 31 december i sin boksluts-
kommuniké samt offentliggör års- och hållbarhets-
redovisning i god tid före ordinarie årsstämma.
Års- och hållbarhetsredovisningen för 2024 finns
tillgänglig för distribution och på Balders hemsida.
Samtliga dokument liksom pressreleaser och presen-
tationer i samband med rapporter finns tillgängliga på
balder.se.
2. ÅRSSTÄMMA
Årsstämman är bolagets högsta beslutande organ, där
aktieägarnas rätt att besluta i bolagets angelägenheter
kan utövas. Styrelsen och revisorer i bolaget utses av
årsstämman på förslag av valberedningen. Årsstämman
fattar också beslut om bland annat ändringar i bolags-
ordningen, om förändring av aktiekapitalet samt
be slutar om bolagets vinstutdelning och ansvarsfrihet
för styrelsen och verkställande direktören.
För att kunna delta i beslut erfordras att aktieägaren
är närvarande vid stämman, antingen personligen eller
genom ombud. Vidare krävs att aktigaren är införd
i aktieboken vid visst datum före smman och att
anmälan om deltagande gjorts till bolaget inom viss
fastställd tid. Aktieägare som önskar att få ett särskilt
ärende behandlat på årsstämman kan normalt begära
detta om beran sker i god tid före stämman hos
Balders styrelse. För ytterligare information se sida 159.
Kallelse till årsstämman sker genom annonsering
i Post- och Inrikes Tidningar samt på bolagets hemsida.
Att kallelsen har skett ska annonseras i Svenska Dag-
bladet. Beslut vid bolagsstämma fattas normalt med
enkel majoritet. I vissa frågor föreskriver den svenska
aktiebolagslagen att förslag ska godkännas av en
större andel av de på stämman företrädda aktierna och
avgivna röster.
Årsstämma 2024
Vid årsstämman den 3 maj 2024 representerades
1 009 aktieägare, vilka företrädde cirka 89% av det
totala antalet röster. Årsstämman fastställde räken-
skaperna för 2023 och beviljade styrelsen och verk-
ställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret
2023. Följ ande beslut fattades på årsstämman den
3 maj 2024;
ingen utdelning lämnas till aktieägarna,
styrelsen ska, för tiden fram intill nästa årsstämma
har hållits, bestå av fem ordinarie ledamöter utan
suppleanter,
arvode till styrelsen ska utgå med ett fast arvode om
635 000 kr, varav 230 000 kr till ordföranden och
135 000 kr till övriga styrelseledamöter som inte är
fast anställda i bolaget. Beloppet inkluderar ersätt-
ning för utskottsarbete,
omval av styrelseledamöterna Sten Dunér, Erik Selin,
Fredrik Svensson och Anders Wennergren och nyval
av Carin Kindbom. Samtliga ledamöter är valda till
och med årsstämman 2025. Till styrelseordförande
valdes Sten Dunér,
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
1. AKTIEÄGARNA
5. STYRELSEN
2. ÅRSSTÄMMA
6. VERKSTÄLLANDE
DIREKR OCH LEDNING
VERKSAMHET
3. VALBEREDNING
4. REVISORER
ERSÄTTNINGSUTSKOTT
REVISIONSUTSKOTT
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
148 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
mandat för styrelsen att under tiden fram till nästa
årsstämma, vid ett eller flera tillfällen, kunna besluta
om nyemission av aktier i serie B, samt av tecknings-
optioner och/eller konvertibler med rätt att teckna
och/eller konvertera till aktier av serie B, får ske med
eller utan av vikelse från aktieägarnas företrädesrätt.
Antalet aktier, optioner och/eller konvertibler som
emitteras med stöd av bemyndigandet får omfatta
högst motsvarande 10% av samtliga aktier i bolaget.
Ny emissionen ska användas av bolaget som betalning
av förvärv av fastigheter eller förvärv av aktier eller
andelar i juridisk person som äger fastighet eller för
att kapitalisera bolaget inför sådana förvärv eller
i övrigt kapitalisera bolaget,
mandat för styrelsen att kunna besluta om återköp
och överlåtelse av bolagets egna aktier i syfte att
justera bolagets kapitalstruktur samt för att kunna
överlåta egna aktier som likvid eller för finansiering
av fastighetsinvesteringar. Om utnyttjandet av detta
bemyndigande kombineras med utnyttjandet av
bemyndigandet avseende emission av aktier, teck-
ningsoptioner och/eller konvertibler vid ett och
samma förvärv får antalet återköpta aktier och emit-
terade aktier av serie B, teckningsoptioner och/eller
konvertibler som kan tecknas och/eller konverteras
till aktier av serie B tillsammans högst motsvara 10%
av samtliga aktier i bolaget.
Protokoll fört vid årsstämman den 3 maj 2024 finns till-
gängligt på bolagets hemsida. Årsstämman 2025 äger
rum den 8 maj klockan 16.00. För ytterligare informa-
tion se sida 159. Information om årsstämman publice-
ras på balder.se.
3. VALBEREDNING
Årsstämman beslutar om tillvägagångssättet för val av
styrelse och i förekommande fall revisorer. Årsstämman
2024 beslutade att en valberedning skulle inrättas
inför 2025 års årsstämma för att framlägga förslag till
antalet styrelseledamöter, val av styrelse ledamöter
inklusive styrelseordförande och val av revisorer samt
ersättning till såväl styrelseledamöter som revisorer.
Valberedningens förslag offentliggörs senast i sam-
band med kallelsen till årssmman. Aktieägare ges
möjlighet att vända sig till valberedningen med nomi-
neringsförslag.
Årsstämman 2024 fastställde valberedningens för-
slag att valberedningen ska bestå av en representant
för envar av de fyra till röstetalet största aktieägarna
eller ägarkonstellationerna baserat på de aktieägare
som per sista bankdagen i september registrerats i
den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken. Val-
beredningen ska inom sig utse valberedningens ord-
förande. Ordföranden ska inte vara styrelseledamot i
bolaget. Namnen på valberedningens ledamöter samt
de ägare som de företräder ska offentliggöras senast
sex månader före ordinarie årsstämma.
Valberedningens mandatperiod sträcker sig fram till
dess att ny valberedning utsetts.
Valberedningen inför årsstämman 2025 består av
Jesper Mårtensson, utsedd av Erik Selin Fastig heter AB,
Rikard Svensson, utsedd av Arvid Svensson Invest AB,
Marianne Nilsson, utsedd av Swedbank Robur Fon-
der samt Patricia Hedelius, utsedd av AMF Tjänste-
pension och Fonder.
4. REVISORER
Bolagets årsredovisning och styrelsens och VD:s för-
valtning granskas av bolagets revisor som avger en
revisionsberättelse för räkenskapsåret till årsstämman.
Revisorn redovisar sin revisionsplan för året samt syn-
punkter på bokslut, årsredovisning och förvaltning.
Vid årsstämman 2023 valdes Öhrlings Pricewater-
houseCoopers AB som bolagets revisor fram till
utgången av årsstämman 2027.
5. STYRELSEN
Styrelsen utses av årsstämman och ska enligt bolags-
ordningen bestå av lägst tre och högst sju ledamöter.
Ledamöterna väljs på årssmma för tiden intill slutet
av den första årsstämman som hålls efter det år då
ledamoten utsågs. Styrelsen har under 2024 bestått av
fem ledamöter och svarar för bolagets organisation
och förvaltning (mer information om bolagets styrelse
finns på sida 154 samt på bolagets hemsida). Styrelsen
arbetar efter en fastställd arbetsordning med instruk-
tioner om arbetsfördelning mellan styrelsen och verk-
ställande direktören.
Nya styrelseledamöter får en introduktion av bolaget
och dess verksamhet samt genomgår börsens utbild-
ning enligt börskontraktet. Därefter erhåller styrelsen
kontinuerligt information om bland annat regeländringar
och sådana frågor som rör verksam heten och styrelsens
ansvar i ett noterat bolag.
För beslut i styrelsen gäller aktiebolagslagens regler
innebärande att såväl mer än hälften av närvarande
ledamöter samt mer än en tredjedel av det totala
an talet ledamöter måste rösta för beslut. Vid lika röste-
tal har ordförande utslagsröst.
Styrelsens arbete regleras bland annat av den
svenska aktiebolagslagen, bolagsordningen, Koden
och den arbetsordning som styrelsen fastställt för sitt
arbete. Styrelsen i Balder består av personer som har
en bred erfarenhet och kompetens från fastighets-
branschen, affärsutveckling, hållbarhetsfrågor och
finansiering. Flertalet av ledamöterna har erfarenhet
från styrelsearbete i andra börsnoterade bolag. I styrel-
sen är de båda stora ägarna Erik Selin Fastig heter AB
och Arvid Svensson Invest AB representerade genom
Erik Selin och Fredrik Svensson. Balders firma tecknas,
förutom av styrelsen, av styrelseord föranden Sten
Dunér och VD Erik Selin i förening eller en av dem i för-
ening med ekonomichef Eva Sigurgeirs dottir, HR-chef
Petra Sprangers eller finanschef Ewa Wassberg.
Styrelsens uppgifter och ansvar
Styrelsens över gripande uppgift är att för ägarnas räk-
ning förvalta bolagets angelägenheter på ett sådant
sätt att ägarnas intresse av långsiktigt god kapitalav-
kastning tillgodoses på bästa möjliga sätt.
Styrelsen ansvarar för att bolagets organisation är
ändamålsenlig och att verksamheten bedrivs i enlighet
med bolagsordningen, aktiebolagslagen och andra
tillämpliga lagar och författningar samt styrelsens
arbetsordning. Balders styrelse är även ytterst ansvarig
för bolagets hållbarhetsarbete. Styrelsen ska utföra
styrelse arbetet gemensamt under ordförandens
ledning.
Styrelsen ska vidare tillse att verkställande direk tören
fullgör sina åligganden i enlighet med styrelsens rikt-
linjer och anvisningar. Dessa återfinns i den av styrelsen
upprättade VD-instruktionen. Styrelsens ledamöter
ska inte ha ansvar för olika arbetsområden eller upp-
gifter. Belönings- och ersättningsfrågor för VD bereds
av styrelsens ordförande och föredras för övriga i
styrelsen innan beslut.
Styrelsens uppgift innefattar, utan att vara begrän-
sad därtill, följande:
fastställa affärsplan, strategier, väsentliga policyer
och mål för bolaget och den koncern som bolaget är
moderbolag för,
fastställa bolagets och koncernens övergripande
organisation,
utse och entlediga VD,
tillse att det finns ett fungerande rapporterings system,
tillse att det finns en tillfredsställande kontroll av
bolagets och koncernens efterlevnad av lagar och
andra regler som gäller för verksamheten,
årligen fastställa ny arbetsordning och instruktion
r VD,
godkänna ekonomisk rapportering i form av delårs-
rapporter, bokslutskommunikéer och årsbokslut som
bolaget ska offentliggöra,
tillsammans med VD årligen godkänna Balders håll-
barhetsrapport och att den upprättas i enlighet med
årsredovisningslagen,
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
149 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
tillse att bolaget har en fungerande attestinstruktion
och attestplan,
fastställa erforderliga riktlinjer för bolagets upp-
trädande i samhället i syfte att säkerställa dess lång-
siktigt värdeskapande och hållbarhetsperspektiv,
tillse att bolaget har ändamålsenliga system för
uppföljning och kontroll av de risker för bolaget
som dess verksamhet är förknippad med.
Styrelsens ordförande
Det åligger styrelsens ordförande att säkerställa att
styrelsens arbete bedrivs effektivt och att styrelsen
fullgör sina åtaganden. Det åligger därför ordföranden
följande, utan att vara begränsad därtill, att:
organisera och leda styrelsens arbete och skapa
bästa möjliga förutsättningar för styrelsens arbete,
tillse att styrelsens arbete sker i enlighet med
bestämmelserna i bolagsordningen, aktiebolags-
lagen och styrelsens arbetsordning,
kontrollera att styrelsens beslut verkställts effektivt,
genom kontakter med VD löpande följa bolagets
utveckling och fungera som en diskussionspartner,
tillse att styrelsens ledamöter, genom verkställande
direktörens försorg, erhåller tillfredsställande infor-
mation och beslutsunderlag för sitt arbete,
tillse att varje ny styrelseledamot vid sitt tillträde ges
en lämplig introduktion.
Styrelsens arbetsordning
Styrelsen fastsller varje år en arbetsordning för
styrelsearbetet. I arbetsordningen beskrivs styrelsens
arbetsuppgifter samt ansvarsfördelning mellan styrel-
sen och verkställande direktören. Av arbetsordningen
framgår även vilka ärenden som ska behandlas på
respektive styrelsemöte samt instruktioner avseende
den ekonomiska rapporteringen till styrelsen. Arbets-
ordningen föreskriver också att styrelsen ska ha ett
revisionsutskott och ett ersättningsutskott. Ordfö-
rande i utskotten ska vara styrelsens ordförande.
Styrelsemöte
Styrelsen ska, utöver konstituerande styrelsemöte,
hålla styrelsemöten vid minst fyra tillfällen årligen. VD
och/eller ekonomichef ska som huvudregel vara före-
dragande i styrelsen. Bolagets medarbetare, revisor
eller annan extern konsult ska adjungeras till styrelse-
möten för att delta och föredra ärenden vid behov.
Styrelsen är beslutsför om mer än hälften av antalet
styrelseledamöter är närvarande. Styrelseordföranden
har utslagsröst vid lika röstetal.
Styrelsens arbete
Balders styrelse har under 2024 haft 14 styrelsemöten,
varav ett konstituerande. Styrelsemöten hålls i samband
med bolagets rapportering. Vid varje ordinarie styrelse-
möte behandlas frågor av väsentlig betydelse för bola-
get såsom förvärv och försäljningar av fastigheter,
investeringar i befintliga fastigheter samt finansierings-
frågor. Vidare informeras styrelsen om det aktuella
affärsläget på hyres-, fastighets- och kreditmarknaden.
Bland de ordinarie ärenden som styrelsen behandlat
under 2024 kan nämnas förvärvsstrategier, kapital-
struktur och finansieringssituation, hållbarhets arbetet,
företagsgemensamma policyer samt arbets ordning
för styrelsen. Anders Wennergren är utsedd som
ansvarig ESG-ledamot för att driva hållbarhets frågor i
styrelsearbetet.
Styrelsens sammansättning
Styrelsen ska ha en, för sitt arbete i Balders styrelse,
ändamålsenlig erfarenhet och kompetens för den verk-
samhet som bedrivs för att kunna identifiera och förstå
de risker som kan uppstå i verksamheten och de regel-
verk som reglerar den verksamhet som bedrivs.
Styrelsens sammansättning ska präglas av mång-
sidig het och bredd avseende de valda ledamöternas
kompetens, erfarenhet, ålder, kön eller etnisk bakgrund.
Den mångfaldspolicy som valberedningen tillämpar
följer punkt 4.1 i Koden. Det åligger valbe redningen att
beakta policyn, med målsättning att åstadkomma en
ändamålsenlig sammansättning av styrelsen.
Vid inval av nya styrelseledamöter ska den enskilda
ledamotens lämplighet prövas i syfte att uppnå en
styrelse med en samlad kompetens som är tillräcklig
för en ändamålsenlig styrning av bolaget. Styrelsens
sammansättning utgör goda förutttningar för ett väl
fungerande styrelsearbete med en god fördelning
mellan enskilda ledamöter som representerar mång-
fald enligt styrelsens jämlikhets- och mångfaldspolicy.
Utvärdering av styrelsens arbete
Avsikten med utvärderingen är att vidareutveckla
styrelsens arbetsmetoder och effektivitet samt klargöra
huvudinriktningen för styrelsens framtida arbete.
Ut värderingen fungerar dessutom som ett redskap för
att säkerställa att rätt kompetens och kunskap finns i
styrelsen. Vid genomförandet av den årliga utvärde-
ringen ombeds styrelseledamöterna att, utifrån sitt
eget perspektiv, diskutera med övriga styrelseleda-
möter olika områden som rör styrelsens arbete. Slut-
satserna dokumenteras i protokoll.
De områden som diskuterades och utvärderades för
2024 avsåg bland annat styrelsens sammansättning,
kompetens, effektivitet samt styrelsens fokusområden
framgent. Områdena som omfattas av styrelseutvärde-
ringen kan variera från ett år till ett annat för att reflektera
utvecklingen av styrelsens arbete. Utvärderingen visa de
på ett konstruktivt och effektivt styrelsearbete i en
positiv anda.
Ersättningsutskott
Ersättningsutskottet har, i förhållande till styrelsen, en
beredande funktion i frågor om principer för ersätt-
ning och andra anställningsvillkor för VD och övriga
ledande befattningshavare. Ersättningsutskottet ska
följa och utvärdera tillämpningen av de riktlinjer för
ersättningar och ersättningsnivåer till ledande befatt-
ningshavare som årsstämman fattat beslut om samt
utarbeta förslag till nya riktlinjer förersättningsprinciper
och andra anställningsvillkor.
Inför årsstämmans beslut ska styrelsen minst vart
fjärde år föreslå nya principer för ersättning och andra
anställningsvillkor för VD och övriga ledande befatt-
ningshavare. Utifrån årsstämmans beslut åligger det
ersättningsutskottet att besluta om ersättning till VD
och övriga befattningshavare. Styrelsen ska äga rätt
att frångå riktlinjerna, om det i ett enskilt fall finns sär-
skilda skäl för det. Ersättningsutskottet består av samt-
liga externa styrelseledamöter och ska sammanträffa
minst en gång per år. För ytterligare information se
not 4, Anställda och personalkostnader.
Revisionsutskott
Revisionsutskottet ska svara för beredning av styrelsens
arbete med att kvalitetskra bolagets finansiella rap-
portering, biträda valberedningen vid framtagandet av
förslag till revisor och arvode till dem samt att trygga en
kvalificerad oberoende granskning av bolaget.
Revisionsutskottet ska träffa bolagets revisorer minst
en gång per kalenderår och få tillfälle att samman träffa
med revisorerna utan att någon från företags ledningen
är närvarande. Under 2024 har revisionsutskottet, som
består av samtliga externa styrelseledamöter, träffat
bolagets revisor en gång samt erhållit revisionsplan för
2024 och rapportering över utförd granskning.
Jäv
Styrelseledamot eller VD får inte handlägga frågor
rörande avtal mellan sig själv och bolaget eller koncer-
nen. Denne får inte heller handlägga fråga om avtal
mellan bolaget och tredje man, om denne har ett
väsen tligt intresse som kan strida mot bolagets. Med
avtal som avses ovan jämställs rättegång eller annan
talan. Det åligger styrelseledamot eller VD att i före-
kommande fall upplysa om en jävsituation skulle
föreligga.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
150 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Ledningen sammanträder normalt en gång per kvar-
tal med en stående agenda, innefattande bland annat
fastighetsaffärer samt finans- och övergripande för-
valtningsfrågor. Koncernledningen består av fem
personer och omfattar resurser som VD, ekonomi,
finans, förvaltning samt HR. Mer information om bola-
gets VD och ledning finns på sida 155.
6. VERKSTÄLLANDE DIREKTÖR OCH LEDNING
VD ansvarar för den löpande förvaltningen enligt de
riktlinjer och policyer som styrelsen beslutar om. VD
ska rapportera om Balders utveckling till styrelsen och
upprätta dagordning för styrelsemöten enligt en fast-
ställd agenda. Inför styrelsemöten ska VD tillse att
erforderligt material sammanställs och distribueras
till styrelseledamöterna.
Göteborg
Kanoldhuset
Kommersiellt
9 099 kvm
Styrelsens sammansättning, antal möten och närvaro
Namn Invald Oberoende
1)
Styrelsemöten Revisionsutskott Ersättningsutskott
Christina Rogestam
2)
2006 Ja 4/14 1/1 1/1
Erik Selin 2005 Nej 14/14
Fredrik Svensson 2005 Nej 14/14 1/1 1/1
Sten Dunér 2007 Ja 14/14 1/1 1/1
Anders Wennergren 2009 Ja 14/14 1/1 1/1
Carin Kindbom 2024 Ja 10/14
1) Oberoendet utgår från såväl oberoende till bolaget som bolagsledningen som till de större aktieägarna (>10%).
2) Avgick vid årsstämman 2024.
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
151 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Styrelsen ansvarar enligt den svenska aktiebolags-
lagen och Koden för den interna kontrollen. Denna
beskrivning har upprättats i enlighet med Årsredovis-
ningslagen och Koden och är därmed avgränsad till
intern kontroll avseende finansiell rapportering. Med
finansiell rapportering avses delårsrapporter, boksluts-
kommuniké och års- och hållbarhetsredovisning.
Denna beskrivning utgör inte en del av de formella
årsredovisnings handlingarna.
Balders interna kontroll följer ett etablerat ramverk,
Internal Control – Integrated Framework, som besr
av fem komponenter. Dessa komponenter är kontroll-
miljö, riskbedömning, kontrollaktiviteter, information
och kommunikation samt uppföljning.
Kontrollmiljö
Basen för den interna kontrollen avseende den finan-
siella rapporteringen utgörs av kontrollmiljön. En bra
kontrollmiljö bygger på tydligt definierade och kom-
municerade beslutsvägar och riktlinjer mellan olika
nivåer i organisationen, som tillsammans med före-
tagskulturen och gemensamma värdering ar bildar
förutsättningarna för att styra Balder på ett professio-
nellt sätt.
I grunden för Balders interna kontroll ligger den
decentraliserade organisationen med 1 962 fastig-
heter, i varsin resultatenhet, som förvaltas från region-
kontoren. Som ett stöd för kontrollmiljön och för att ge
nödvändig vägledning till olika befattningshavare finns
ett antal dokumenterade styrande dokument såsom
interna policyer, riktlinjer, manualer, styrelsens arbets-
ordning, beslutsordning, regler för attesträtt samt
redovisnings- och rapporteringsinstruktioner. Styrande
dokument uppdateras vid behov för att alltid spegla
gällande lagar och regler.
Riskbedömning
Fokus läggs på att identifiera de risker som bems
som mest väsentliga i Balders resultat- och balanspos-
ter i den finansiella rapporteringen och vilka åtgärder
som kan reducera dessa risker. Riskhanteringen finns
inbyggd i ovan nämnda dokument för kontrollmiljön.
Olika metoder används för att värdera och minimera
risker samt för att säkerställa att de risker som bolaget
blir utsatt för hanteras enligt, för Balder, gällande poli-
cyer och regler. Styrelsen gör löpande genomgång
av den interna kontrollen i enlighet med styrelsens
arbetsordning. Riskbedömningen uppdateras löpande
för att omfatta förändringar som väsentligt påverkar
den interna kontrollen avseende den finansiella
rapporteringen.
De mest väsentliga riskerna som har identifierats
i samband med den finansiella rapporteringen är fel-
aktigheter i redovisningen och värderingen av fastig-
hetsbeståndet, uppskjuten skatt, ränte bärande skulder,
refinansiering, skatt och moms samt risk för bedrägeri,
förlust eller förskingring av tillgångar.
Kontrollaktiviteter
För att säkerställa att den finansiella rapporteringen
vid varje tidpunkt ger en rättvisande bild finns ett antal
kontrollaktiviteter inbyggda. Dessa aktiviteter involve-
rar olika nivåer i organisationen, från styrelse och före-
tagsledning till övriga med arbetare.
Kontrollaktiviteterna syftar till att i rätt tid förebygga,
upptäcka och korrigera fel och avvikelser. Aktiviteterna
består av godkännande och redovisning av affärstrans-
aktioner, uppföljning av styrelsebeslut och av styrelsen
fastställda policyer, generella och applikationsspecifika
IT-kontroller, avstäm ning av externa motparter och
resultatuppföljning på olika nivåer i organisationen.
Andra aktiviteter är uppföljning av redovisningspro-
cessen inklusive bokslut och koncernredovisning och
dess överensstämmelse med tillämpliga regelverk,
godkännande av rapporteringsverktyg, redovisnings-
och värderingsprinciper samt fullmakts- och behörig-
hetsstrukturer.
Balders regionkontor deltar i den grundläggande
kontrollen, uppföljningen samt analysen på respektive
region. För att säkerställa kvaliteten på regionernas
finansiella rapportering sker en utvärdering tillsam-
mans med koncernens controllers.
Uppföljningen på regionnivå tillsammans med
de kontroller och analyser som sker på koncernnivå är
en viktig del i den interna kontrollen, för att säkerställa
att den finansiella rapporteringen i allt väsentligt inte
innehåller några felaktigheter.
Information och kommunikation
Balder har fastställt hur information och kommunika-
tion avseende den finansiella rapporteringen ska ske
för att bolagets informationsgivning ska ske på ett
effektivt och korrekt sätt. Balder har riktlinjer för hur
den finansiella informationen kommuniceras mellan
ledning och övriga medarbetare.
Riktlinjer, uppdateringar och ändringar görs till-
gängliga och kända för berörd personal genom muntlig
och skriftlig information samt på Balders intranät.
Styrelsen får ytterligare information avseende risk-
hantering, intern kontroll och finansiell rapportering
från möten och rapporter från bolagets revisorer.
Uppföljning
En ändamålsenlig process finns för löpande upp följning
och årlig utvärdering av efterlevnaden av interna poli-
cyer, riktlinjer och koder samt av ända måls enlighet
och funktionalitet i etablerade kontrollaktiviteter.
Olika metoder används för att värdera och minimera
risker samt för att säkerställa att de risker som bolaget
blir utsatt för hanteras enligt gällande policyer och
regler. Det är koncernens redovisnings- och controller-
funktion som har det löp ande ansvaret för att uppfölj-
ning och rapportering sker till företagsledningen av-
seende eventuella brister. Uppföljning sker såväl på
fastighetsnivå som på koncernnivå.
Styrelsen utvärderar regelbundet den information
som bolagsledningen och revisorerna lämnar. Bolagets
revisorer redovisar vid minst ett tillfälle per år revisions-
planen, noteringar från iakttagelser från granskningen
och sin bedömning av den interna kontrollen med
avseende på den finansiella rapporteringen.
Behov av internrevision
Balder har en decentraliserad organisation som förval-
tar 1 962 fastigheter från regionerna. I moderbolaget
bedrivs finansverksamheten och ekonomifunktionen
för hela koncernen. I moderbolaget finns en controller-
funktion som tillsammans med controllers i Danmark,
Norge och Finland följer upp regionkontorens förvalt-
ning samt finansverksamheten i koncernen. Balders
storlek och den decentraliserade organisationen till-
sammans med controllerfunktionen i moderbolaget
medför att det inte för tillfället är motiverat att ha en
särskild intern revisionsenhet.
INTERN KONTROLL AVSEENDE
DEN FINANSIELLA RAPPORTERINGEN
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
152 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Inför årsstämman den 8 maj 2025 föreslår
styrelsen:
att ingen aktieutdelning lämnas,
beslut om godkännande av rapporten avseende
ersättning till ledande befattningshavare,
ett förnyat mandat för styrelsen att till nästa års-
stämma, vid ett eller flera tillfällen, med eller
utan avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt,
besluta om nyemission av aktier i serie B samt av
teckningsoptioner och/eller konvertibler med
rätt att teckna och/eller konvertera till aktier av
serie B,
mandat för styrelsen att till nästa årsstämma
återköpa och överlåta B-aktier i Balder mot-
svarande högst 10% av samtliga aktier i bolaget.
Inför årsstämman den 8 maj 2025 föreslår
val beredningen:
omval av nuvarande styrelseledamöterna Sten
Dunér, Carin Kindbom, Fredrik Svensson, Anders
Wennergren och Erik Selin samt nyval av Carina
Edblad. Till styrelsens ordförande föreslås Sten
Dunér,
arvode till styrelsen föreslås utgå med 350 000 kr
till ordföranden och 200 000 kr till övriga styrel-
seledamöter som inte är fast anställda i bolaget.
Beloppen inkluderar ersättning för utskottsarbete,
att stämman beslutar att valberedningen ska
bestå av en representant för envar av de fyra till
röstetalet största aktieägarna eller ägarkonstel-
lationerna, baserat på de aktieägare som per
sista bankdagen i september registrerats i den
av Euroclear förda aktieboken. Namnen på val-
beredningens ledamöter samt de ägare som de
företräder ska offentliggöras senast sex måna-
der före ordinarie årsstämma. Valberedningens
mandatperiod sträcker sig fram till dess att ny
valberedning utsetts.
INFÖR ÅRSSTÄMMAN
2025
Göteborg den 7 april 2025
Sten Dunér
Styrelseordförande
Carin Kindbom
Styrelseledamot
Fredrik Svensson
Styrelseledamot
Anders Wennergren
Styrelseledamot
Erik Selin
Styrelseledamot och VD
REVISORS YTTRANDE OM
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORTEN
Till bolagstämman i Fastighets AB Balder (publ),
org. nr 556525-6905
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrnings-
rapporten för år 2024 på sidorna 148–153 och för att
den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation
RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyrnings-
rapporten. Detta inner att vår granskning av bolags-
styrningsrapporten har en annan inriktning och en
väsentligt mindre omfattning jämfört med den in -
riktning och omfattning som en revision enligt Inter-
national Standards on Auditing och god revisionssed
i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss
tillräcklig grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upp-
lysningar i enlighet med 6 kap. 6§ andra stycket
punkterna 2–6 årsredovisningslagen samt 7 kap.
31 § andra stycket samma lag är förenliga med års-
redovisningen och koncernredovisningen samt är
i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Konstantin Belogorcev
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Ulrika Ramsvik
Auktoriserad revisor
Göteborg den 8 april 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
153 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
STYRELSE
ERIK SELIN
Styrelseledamot sedan 2005
Född 1967
Utbildning och erfarenheter
Gymnasieekonom
VD för Fastighets AB Balder, styrelse-
ordförande i Brinova Fastigheter AB,
K-fast Holding AB, SLP Swedish
Logistic Property AB och Norion
Bank AB samt styrelse ledamot i
Hedin Mobility Group AB.
Aktieinnehav i Balder
63 000 B-aktier samt 49 855 968
A-aktier och 343 202 400 B-aktier
via bolag
Revisor
Öhrlings PriceWaterhouse Coopers AB. Huvudansvarig: Konstantin Belogorcev, född 1983.
Öhrlings PriceWaterhouseCoopers AB valdes på årsstämman 11 maj 2023 för tiden fram till
årsstämman 2027.
CARIN KINDBOM
Styrelseledamot sedan 2024
Född 1968
Utbildning och erfarenheter
Ekonomie kandidatexamen
VD och koncernchef på Svenska
ssan Gothia Towers AB sedan
2010. Styrelseledamot Svenska
ssan Stiftelse (i egenskap av VD),
UFI (The Global Association of the
Exhibition Industry) och Almega
Tjänsteföretagen
Aktieinnehav i Balder
2 000 B-aktier
FREDRIK SVENSSON
Styrelseledamot sedan 2005
Född 1961
Utbildning och erfarenheter
Civilekonom
Styrelseordförande i Arvid
Svensson Invest AB
Aktieinnehav i Balder
17 495 352 A-aktier och 73 799 819
B-aktier, samtliga via bolag
STEN DUNÉR
Styrelseordförande sedan 2024, sty-
relseledamot sedan 2007
Född 1951
Utbildning och erfarenheter
Civilekonom
Styrelseordförande i Länsförsäk-
ringar Liv. Styrelseledamot i Garbo
och Humlegården
Aktieinnehav i Balder
12 000 B-aktier
ANDERS WENNERGREN
Styrelseledamot sedan 2009
Född 1956
Utbildning och erfarenheter
Advokat
Partner i Advokat firman NORMA
Advokater, styrelseledamot i flera
av BRA Bygg AB-koncernens bolag
Aktieinnehav i Balder
940 000 B-aktier via bolag
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
154 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ERIK SELIN
VD
Född 1967
Anställd sedan
2005
Utbildning
Gymnasieekonom
Aktieinnehav i Balder
63 000 B-aktier, 49 855 968
A-aktier och 343 202 400 B-aktier
via bolag
E-postadress
erik.selin@balder.se
EVA SIGURGEIRSDOTTIR
Ekonomichef
dd 1974
Anställd sedan
2014
Utbildning
DIHM Marknadsekonom, IHM
Business School
Aktieinnehav i Balder
6 000 B-aktier
E-postadress
eva.sigurgeirsdottir@balder.se
PETRA SPRANGERS
HR-chef
Född 1965
Anställd sedan
2007
Utbildning
Gymnasieekonom
Aktieinnehav i Balder
1 800 B-aktier
E-postadress
petra.sprangers@balder.se
SHARAM RAHI
Vice VD
Född 1973
Anställd sedan
2005
Utbildning
Grundskola
Aktieinnehav i Balder
5 643 868 B-aktier via bolag
E-postadress
sharam.rahi@balder.se
EWA WASSBERG
Finanschef
Född 1980
Anställd sedan
2022
Utbildning
Ekonomie Kandidatexamen från
Handelshögskolan vid Göteborgs
Universitet
Aktieinnehav i Balder
10 000 B-aktier
E-postadress
ewa.wassberg@balder.se
LEDNING
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
155 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVRIG INFORMATION
Mölndal
Pekdonet 1
Hedin Group
huvudkontor
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING
ÖVRIG INFORMATION
156 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVRIG INFORMATION
PROJEKTFÖRTECKNING
PROJEKTFASTIGHETER FÖR EGEN FÖRVALTNING UNDER BYGGNATION
Land Region Projekt Fastighets kategori Miljöcertifiering Uthyrbar yta, kvm
Antal
lägenheter
Total bedömd
investering, Mkr
Bedömt färdig-
ställande
Finland Öst Kirkkonummen Ferdinand Bostad LEED Platinum 2 620 73 122 Q1 2025
Finland Öst Turun Huoleton Bostad LEED Platinum 4 100 132 210 Q1 2025
Finland Öst Turun Rento Bostad LEED Platinum 2 965 94 155 Q3 2025
Summa 9 685 299 488
EXPLOATERINGSFASTIGHETER FÖR AVYTTRING UNDER BYGGNATION
Land Region Projekt Fastighets kategori Miljöcertifiering Uthyrbar yta, kvm
Antal
lägenheter
Total bedömd
investering, Mkr
Bedömt färdig-
ställande
Sverige Göteborg Bohusgatan Rubinen Bostad Miljöbyggnad Silver 6 153 93 440 Q1 2026
Sverige Göteborg Bohusgatan Safiren Bostad Miljöbyggnad Silver 5 570 99 411 Q3 2026
Sverige Göteborg Bohusgatan Spinellen Bostad Miljöbyggnad Silver 7 133 134 499 Q2 2027
Summa 18 856 326 1 349
Totalt under byggnation 28 541 625 1 837
KOMMANDE PROJEKT BEMD BYGGSTART 2025 OCH FRAMÅT
Land Region BTA
1)
, kvm Antal lägenheter
Sverige Göteborg 910 825 7 223
Sverige Stockholm 557 553 4 882
Finland Helsingfors 274 047 5 069
Finland Öst 24 860 505
Norge Oslo 7 000 100
Danmark Köpenhamn 40 024 225
Summa 1 814 309 18 004
1) BTA = Bruttoarea. Övervägande del av kommande projekt i tabellen ovan har lagakraftvunnen eller pågående detaljplan.
157 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
Bolaget presenterar en rad finansiella mått i delårsrap-
porten som inte definieras enligt IFRS (så kallade alter-
nativa nyckeltal, ”Alternative Performance Measures”
enligt ESMA:s riktlinjer). Dessa nyckeltal ger värdefull
kompletterande information till investerare, bolagets
ledning och andra intressenter då de möjliggör en ef-
fektiv utvärdering och analys av bolagets finansiella
ställning och prestation. De alternativa nyckeltalen är
inte alltid jämförbara med andra företags använda mått
och ska därför ses som ett komplement till mått definie-
rade enligt IFRS. Fastighets AB Balder tillämpar dessa
alternativa nyckeltal konsekvent över tid. Nyckeltalen är
alternativa i enlighet med ESMA:s riktlinjer om inte
annat anges. Nedan följer hur Fastighets AB Balders
nyckeltal definieras och beräknas.
AKTIERELATERADE
Eget kapital per aktie, kr
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
i förhållande till antalet ute sende aktier vid
periodens slut.
Förvaltningsresultat per aktie, kr
Förvaltningsresultatet hänförligt till moderbolagets
aktieägare i förhållande till genomsnittligt antal
utestående aktier.
Genomsnittligt antal aktier
Antal utestående aktier vid periodens början, justerat
med antal aktier som emitterats under perioden viktat
med antal dagar som aktierna varit ute stående i förhål-
lande till totalt antal dagar under perioden.
ngsiktigt substansvärde per aktie (NAV), kr
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare per
aktie med åter läggning av räntederivat och upp skjuten
skatt enligt balansräkning.
Resultat efter skatt per aktie, kr
Resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare i för-
hållande till genomsnittligt antal aktier.
DEFINITIONER
FASTIGHETSRELATERADE
Direktavkastning, %
Beräknat driftsöverskott på årsbasis i förhållande till
fastigheternas verkliga värde vid periodens slut.
Driftsöverskott, Mkr
Hyresintäkter reducerade med fastighetskostnader.
Ekonomisk uthyrningsgrad, %
1)
Kontrakterad hyra för hyresavtal vilka löper vid perio-
dens slut i förhållande till hyresvärde.
Exploateringsfastigheter
Avser fastigheter som uppförs med avsikt att säljas
efter färdigställande.
Fastighetsbestånd
Avser både förvaltningsfastigheter och exploaterings-
fastigheter.
Fastighetskategori
Klassas efter fastighetens huvudsakliga användning.
Fördelningen görskontor, handel, bostäder, indu-
stri/logistik samt övriga fastigheter. Övriga fastigheter
inne fattar hotell, utbildning, vård, lager samt bland-
fastigheter. Den typ av användning som svarar för den
största andelen avgör fastighetskategori.
Fastighetskostnader, Mkr
I posten ingår direkta fastighets kostnader, såsom kost-
nader för drift, media, underhåll och fastighetsskatt.
Förvaltningsfastigheter
Avser fastigheter som innehas i syfte att generera
hyresinkomster eller värdestegring eller en kombina-
tion av dessa.
Hyresvärde, Mkr
1)
Kontrakterad hyra samt bemd marknadshyra för
vakanta lokaler.
Överskottsgrad, %
Driftsöverskott i förhållande till hyresintäkter.
FINANSIELLA
Avkastning eget kapital, %
Resultat efter skatt i förhållande till genomsnittligt eget
kapital. Vid delårsbokslut har resultatet omräknats till
helårsbasis, med undantag för värde förändringar, utan
hänsyn till säsongs variationer som normalt uppstår i
verksamheten.
Avkastning totalt kapital, %
Resultat före skatt med tillägg av finansnetto i förhål-
lande till genomsnittlig balansomslutning. Vid del års-
bokslut har resultatet omräknats till helårsbasis, med
undantag för värdeförändringar, utan hänsyn till säsongs-
variationer som normalt uppstår i verksamheten.
Belåningsgrad, %
Nettoskuld i förhållande till balansomslutningen.
EBITDA
Förvaltningsresultat med tillägg av resultat från försälj-
ning av exploateringsfastigheter med återläggning av
finansnetto. Vid dersbokslut har EBITDA omräknats till
helårsbasis, med undantag för resultat från försäljning
av exploateringsfastigheter.
Förvaltningsresultat, Mkr
Resultat inklusive värdeförändringar och skatt i intres-
sebolag med återläggning av värdeförändringar och
skatt i andel i resultat från intressebolag. Vid beräkning
av förvaltningsresultat, hänförligt till moderbolagets
aktieägare reduceras även förvaltningsresultatet med
innehav utan bestämmande inflytandes andel.
Hybridkapital
En obligation som har en löptid på 60 år. Obligationen
redovisas som ränte bärande skuld men har historiskt
betraktats av ratinginstituten till 50% som eget kapital.
Från och med Q1 2024 betraktas hela hybridkapitalet
som räntebärande skuld.
Nettoskuld, Mkr
Ränterande skulder minskat med likvida medel och
finansiella placeringar.
Nettoskuld/ EBITDA, ggr
Genomsnittlig nettoskuld i förhållande till EBITDA.
Räntetäckningsgrad, ggr
Resultat inklusive värdeförändringar och skatt i intres-
sebolag med återläggning av finansnetto exklusive
tomträttsavgäld och värdeförändringar på finansiella
placeringar samt värdeförändringar och skatt i andel i
resultat från intressebolag, i förhållande till finansnet-
tot exklusive tomträttsavgäld och värdeförändringar
på finansiella placeringar.
Skuldsättningsgrad, ggr
Ränterande skulder i förhållande till eget kapital,
inklusive innehav utan bestämmande inflytande.
Soliditet, %
Eget kapital inklusive innehav utan bestämmande infly-
tande, i förhållande till balansomslutningen vid perio-
dens slut.
ÖVRIGT
Intressebolag och joint ventures
Upplysningar i löptext om transaktioner kopplade till
intressebolag och joint ventures benämns av förenk-
lingsskäl endast ”intressebolag”. Rapporten avser
de innehav som utgör intressebolag och joint
ventures. För komplett lista se not 14.
1) Nyckeltalet är operationellt och anses inte vara alternativt
nyckeltal enligt ESMA:s riktlinjer.
158 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
ÅRSSTÄMMA
Årsstämman i Fastighets AB Balder (publ), (Balder),
org. nr. 556525-6905, äger rum torsdagen den 8 maj
2025 kl. 16.00 på Västsvenska Handelskammaren,
Parkgatan 49 i Göteborg.
Aktieägare som önskar delta i årsstämman ska dels
vara registrerad i eget namn (ej förvaltarregistrerad) i
den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken tisdagen
den 29 april 2025, dels anmäla sitt deltagande senast
fredagen den 2 maj 2025. De antal biträden aktieägaren
önskar medta (gst två) ska anmälas inom samma tid.
Anmälan om deltagande i smman kan ske per brev
till Computershare AB, ”Fastighets AB Balders års-
stämma 2025”, Gustav III:s Boulevard 34, 169 73 Solna,
via e-post till proxy@computershare.se, per telefon
0771-24 64 00, eller via balder.se.
Vid anmälan ska aktieägare uppge namn, person-
nummer eller organisationsnummer, adress och tele-
fonnummer samt i förekommande fall uppgift om ställ-
företrädare eller ombud.
Aktieägare som företräds genom ombud ska förete
skriftlig dagtecknad fullmakt som på dagen för års-
stämman inte får vara äldre än fem år. Fullmaktsformu-
lär kan erhållas på Balders hemsida. Den som föret-
der juridisk person ska förete registreringsbevis eller
motsvarande behörighetshandling utvisande behörig
firmatecknare. Fullmakt i original och bestyrkt kopia av
registreringsbevis eller motsvarande behörighets-
handling bör insändas till Computershare AB:s ovan
angivna adress i god tid före årssmman.
Den som låtit förvaltarregistrera sina aktier måste,
för att ha rätt att delta i stämman, genom förvaltares
försorg låta registrera aktierna i eget namn, så att veder-
rande är registrerad i den av Euroclear Sweden AB
förda aktieboken per avstämningsdagen, tisdagen den
29 april 2025. Sådan registrering kan vara tillfällig (s.k.
rösträttsregistrering). Aktieägare som önskar registrera
aktierna i eget namn måste, i enlighet med respektive
förvaltares rutiner, begära att förvaltaren gör sådan
rösträttsregistrering. Rösträttsregistrering som av
aktieägare har begärts i sådan tid att registreringen
har gjorts av relevant förvaltare senast fredagen den
2 maj 2025 kommer att beaktas vid framsllningen av
aktieboken.
balder.se
info@balder.se
Org.nr: 556525-6905
KONTAKTUPPGIFTER KALENDARIUM
Årsstämma, 8 maj 2025
Delårsrapport janmar 2025, 8 maj 2025
Delårsrapport janjun 2025, 15 juli 2025
Delårsrapport jan–sep 2025, 28 oktober 2025
Bokslutskommuniké jan–dec 2025, 6 februari 2026
Foto: Dino Soldin, Danielsen Architecture, Indre Design, Liam Ren
på 24Frames, Steam Hotel, Kasper Dudzik, Utopia Arkitekter, Clarion
Hotel Draken, Beatrice Graalheim, Envise, Näst Innovation Destination
Torslanda, Ian Schemper, Fredrik Hjerling, Jonas Erikson och Anna
Kristinsdóttir.
Form: www.solberg.se
nvisning till Sustainalytics och MSCI:s logotyper på sida 3:
Copyright ©2024 Sustainalytics, a morningstar company. All rights
reserved. This publication includes information and data provided
by Sustainalytics and/or its content providers. Information provided
by Sustainalytics is not directed to or intended for use or distribution
to indiabased clients or users and its distribution to indian resident
Individuals or entities is not permitted. Morningstar/sustainalytics
accepts no responsibility or liability whatsoever for the actions of
third parties in this respect. Use of such data is subject to conditions
available at https://www.sustainalytics.com/legal-disclaimers/
The use by Fastighets AB Balder of any MSCI esg research LLC or its
affiliates (“MSCI) data, and the use of MSCI logos, trademarks,
service marks or index names herein, do not constitute a sponsor-
ship, endorsement, recommendation, or promotion of Fastighets AB
Balder by MSCI. MSCI services and data are the property of MSCI
or its information providers, and are provided ‘as-is’ and without
warranty. MSCI names and logos are trademarks or service marks
of MSCI.
Huvudkontor
Parkgatan 49
Box 53121
400 15 Göteborg
Tel: 031-10 95 70
Uthyrning
020-151 151
Kundservice
0774-49 49 49
Region Göteborg
Parkgatan 49
Box 53121
400 15 Göteborg
Tel: 031-10 95 70
Timmervägen 9 A
541 64 Skövde
Tel: 0500-47 88 50
Region Helsingfors
Mikonkatu 8A
00100 Helsinki
Tel: +358 (0)408 33 68 98
Region Köpenhamn
Vesterbrogade 1 E. sal
1620 København V
Tel: +45 (0)88 13 61 51
Region Norr
Forskarvägen 27
804 23 Gävle
Tel: 026-54 55 80
Sandbäcksgatan 5
653 40 Karlstad
Tel: 054-14 81 80
Affärsgatan 4D
862 31 Kvissleby
Tel: 060-52 45 50
Region Stockholm
Tulegatan 2A
113 58 Stockholm
Tel: 08-735 37 70
Vårby Allé 18
143 40 Vårby
Tel: 08-735 37 70
Region Syd
Kalendegatan 26
211 35 Malmö
Tel: 040-600 96 50
Esplanaden 15
265 34 Åstorp
Tel: 042-569 40
Bryggaregatan 7
252 27 Helsingborg
Tel: 042-12 21 30
Region Öst
Hospitalsgatan 11
602 27 Norrköping
Tel: 011-15 88 90
Stenbygatan 6
721 36 Västerås
Tel: 021-10 98 90
159 FASTIGHETS AB BALDER ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
ÖVERSIKT VERKSAMHET VÄRDERING FINANSIERING HÅLLBARHET FINANSIELL INFORMATION BOLAGSSTYRNING ÖVRIG INFORMATION
FASTIGHETSBESTÅND, MKR
Resultat Sid 1
2014 37382
2015 68456
2016 86177
2017 98360
2018 118140
2019 143736
2020 151982
2021 191835
2022 217353
2023 21174 9
2024 223216
FÖRVALTNINGSRESULTAT, MKR
Resultat Sid 1
2014 1275
2015 1780
2016 2265
2017 2804
2018 3304
2019 4023
2020 4244
2021 5543
2022 6139
2023 6135
2024 6011
0
200 000
50 000
100 000
150 000
250 000
Mkr
2024
2022
2023
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
0
4 500
1 500
3 000
7 500
6 000
Mkr
2024
2022
2023
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
35
37, 5
40
45
42,5
2020
2021
2022
2023
2024
40
50
45
60
55
2020
2021
2022
2023
2024
SOLIDITET, %
Resultat Sid 6
2020 38,6
2021 40,4
2022 40,0
2023 37, 9
2024 38,0
BELÅNINGSGRAD, %
Resultat Sid 6
2020 46,1
2021 47,4
2022 47,9
2023 50,0
2024 49,4
11
14
12
13
15
2020
2021
2022
2023
2024
2
4
3
6
5
2020
2021
2022
2023
2024
RÄNTETÄCKNINGSGRAD, GGR
Resultat Sid 6
2020 5,3
2021 4,9
2022 4,7
2023 3,2
2024 2,7
NETTOSKULD/EBITDA, GGR
Resultat Sid 6
2020 12,7
2021 12,9
2022 13,4
2023 12,3
2024 12,2
REDOVISAT VÄRDE PER FASTIGHETSKATEGORI, TOTALT FASTIGHETSBESTÅND, %
Resultat Sid 10
Bostäder 54
Kontor 16
Övrigt 12
Handel 11
Industri/
Logistik 6
REDOVISAT VÄRDE PER REGION, TOTALT FASTIGHETSBESTÅND, %
Resultat Sid 10
Helsingfors 25
Göteborg 20
Stockholm 15
Öst 13
Köpenhamn 12
Norr 9
Syd 7
UTHYRNINGSBAR YTA PER REGION, TOTALT FASTIGHETSBESTÅND, %
Resultat Sid 10
Helsingfors 21
Göteborg 20
Öst 15
Norr 15
Stockholm 14
Syd 8
Köpenhamn 6
AKTIENS UTVECKLING ÖVER TID
Börskurs/Substans-
värde (NAV)
Börskurs/Förvalt-
ningsresultat Sid 13
2014 128 16,6
2015 155 21,5
2016 102 15,5
2017 101 14,9
2018 91 13,7
2019 127 19,4
2020 111 18,2
2021 129 21,9
2022 53 8,8
2023 84 13,4
2024 87 15,0
Börskurs
Substansvärde
(NAV)
Förvaltnings-
resultat Sid 13
2014 18,38 14,39 1,11
2015 34,78 22,39 1,62
2016 30,68 30,02 1,98
2017 36,57 36,35 2,46
2018 42 46,27 3,06
2019 72,2 56,95 3,73
2020 71,48 64,56 3,92
2021 108,63 83,96 4,95
2022 48,52 92,1 5,48
2023 71,52 85,06 5,32
2024 76,80 88,31 5,13
0
60
45
30
15
120
90
75
105
0
4
2
3
5
1
8
6
7
2024
2022
2023
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
Börskurs Förvaltningsresultat
Substansvärde (NAV)
SEK/aktie SEK/aktie
Börskurs, Substansvärde (NAV) Förvaltningsresultat
0
120
40
20
60
100
80
160
140
0
24
4
16
12
8
20
32
28
2024
2022
2023
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
% ggr
Börskurs/Substansvärde (NAV) Börskurs/Förvaltningsresultat
Börskurs/Substansvärde (NAV)
Börskurs/Förvaltningsresultat
REDOVISAT VÄRDE PER REGION TOTALT FASTIGHETSBESTÅND, %
Resultat Sid 15
Helsingfors 25
Göteborg 20
Stockholm 15
Öst 13
Köpenhamn 12
Norr 9
Syd 7
REDOVISAT VÄRDE PER FASTIGHETSKATEGORI TOTALT FASTIGHETSBESTÅND 2024
Resultat Sid 15
Bostäder 54
Kontor 16
Övrigt 12
Handel 11
Industri/Logistik 6
HYRESINTÄKTER OCH FÖRVALTNINGSRESULTAT
hyresintäkter förvaltningsresultat Sid 17
2014 1275 2525
2015 1780 2711
2016 2265 5373
2017 2804 5915
2018 3304 6714
2019 4023 7609
2020 4244 8134
2021 5543 8956
2022 6139 10521
2023 6135 11944
2024 6011 12876
2024
2022
2023
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
0
7 000
5 000
8 000
3 000
2 000
4 000
13 000
Mkr
10 000
11 000
12 000
9 000
6 000
1 000
HYRESINTÄKTER PER LAND, MKR
Resultat Sid 17
Sverige 5816
Finland 4888
Danmark 1198
Norge 781
Storbritannien 128
Tyskland 64
HYRESINTÄKTER PER FASTIGHETSKATEGORI, MKR
Resultat Sid 17
Bostäder 6843
Kontor 1853
Handel 1746
Övrigt 1461
Industri/Logistik 959
Projekt för egen förvaltning 14
FÖRFALLOSTRUKTUR KOMMERSIELLA AVTAL
Resultat Sid 18
2025 611
2026 774
2027 828
2028 785
2029 562
2030 536
2031 224
2032 224
2033- 2164
FÖRVÄRV PER FASTIGHETSKATEGORI, MKR
Resultat Sid 18
Handel 2968
Övrigt 1879
Kontor 1548
Bostäder 415
Industri/
Logistik 353
REDOVISAT VÄRDE PER FASTIGHETSKATEGORI, INTRESSEBOLAG
Resultat Sid 24
Kontor 62
Bostäder 23
Övrigt 11
Handel 4
FÖRSÄLJNING PER FASTIGHETSKATEGORI, MKR
Resultat Sid 18
Exploaterings
fastighete 1001
Förvaltnings-
fastigheter 294
2033–
2032
2025
2026
2027
2028
2029
2030
2031
0
1 250
250
500
750
2 250
1 750
1 500
2 000
1 000
Mkr
FÖRFALLOSTRUKTUR
KOMMERSIELLA AVTAL
HYRESVÄRDE BOSTAD, KR/KVM
Kvartal Bostads hyresvärde kr/kvm Sid 27
2014 1 973
2 984
3 984
4 994
2015 1 998
2 1002
3 1007
4 1421
2016 1 1506
2 1477
3 1560
4 1569
2017 1 1573
2 1661
3 1652
4 1727
2018 1 1787
2 1811
3 1798
4 1829
2019 1 1849
2 1882
3 1931
4 1938
2020 1 1978
2 2003
3 1989
4 1929
2021 1 1894
2 1913
3 1937
4 1943
2022 1 2010
2 2033
3 2054
4 2206
2023 1 2172
2 2273
3 2257
4 2261
2024 1 2326
2 2332
3 2338
4 2395
2024
2022
2023
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
500
1 000
1 500
2 500
2 000
REDOVISAT VÄRDE PER REGION, INTRESSEBOLAG
Resultat Sid 18
Oslo 51
Stockholm 17
Göteborg 12
Norr 8
Syd 7
Öst 5
HYRESVÄRDE KOMMERSIELLT, KR/KVM
Kvartal Kommersiellt hyresvärde kr/kvm Sid 27
2014 1 1635
2 1646
3 1650
4 1696
2015 1 1689
2 1711
3 1790
4 1822
2016 1 1816
2 1815
3 1807
4 1661
2017 1 1674
2 1670
3 1739
4 1767
2018 1 1745
2 1700
3 1722
4 1765
2019 1 1779
2 1772
3 1789
4 1896
2020 1 1809
2 1823
3 1819
4 1841
2021 1 1828
2 1835
3 1779
4 1719
2022 1 1765
2 1757
3 1807
4 1916
2023 1 1945
2 1917
3 1974
4 2054
2024 1 2058
2 2077
3 2104
4 2089
DRIFTSÖVERSKOTT RULLANDE ÅRSVÄRDE, KR/AKTIE
Kvartal Driftsöverskott rullande årsvärde per aktie Sid 27
2014 1 1,4
2 1,5
3 1,7
4 1,8
2015 1 1,9
2 2
3 2
4 2
2016 1 2,2
2 2,6
3 3,1
4 3,5
2017 1 3,6
2 3,7
3 3,8
4 3,9
2018 1 4
2 4,2
3 4,4
4 4,5
2019 1 4,7
2 4,9
3 5,1
4 5,2
2020 1 5,4
2 5,6
3 5,7
4 5,7
2021 1 5,6
2 5,6
3 5,8
4 6
2022 1 6,3
2 6,5
3 6,7
4 7
2023 1 7
2 7,3
3 7,5
4 7,7
2024 1 7,8
2 7, 9
3 8,0
4 8,1
2024
2022
2023
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
500
1 000
1 500
2 500
2 000
2024
2022
2023
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
0
5
1
2
3
4
8
7
6
FÖRFALLOSTRUKTUR KREDITER 2024-12-31, MKR
Resultat Sid 31
2025 17 216
2026 25 333
2027 25 901
2028 18 657
2029 11 868
2030 10 747
2031 6 310
2032 176
2033 1 311
2034 393
2035- 20 940
2035–
2034
2032
2033
2025
2026
2027
2028
2029
2030
2031
15 000
5 000
0
10 000
30 000
25 000
20
000
FINANSIERINGSKÄLLOR, %
Resultat Sid 30
Icke säkerställda obligationer 47
Säkerställda
banklån 45
Icke säkerställda banklån 7
Certifikat 0
FÖRDELNING SÄKERSTÄLLD OCH ICKE SÄKERSTÄLLD FINANSIERING, MKR
Resultat Sid 30
Icke säkerställda lån 75 727
Säkerställda lån 63 124
2024
2022
2023
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
0
4
1
2
3
6
5
58
40
46
52
70
64
2024
2022
2023
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
58
40
46
52
70
64
BELÅNINGSGRAD, %
Kvartal Belåningsgrad, % Sid 31
2014
4 54,6
2015 1 53,2
2 51,7
3 51,1
4 51,6
2016 1 48,7
2 53,4
3 50,9
4 50,0
2017 1 48,9
2 47,3
3 48,9
4 50,9
2018 1 51,4
2 51,9
3 50,4
4 49,9
2019 1 49,8
2 50,3
3 48,5
4 48,4
2020 1 49,7
2 48,3
3 47,0
4 46,1
2021 1 47,6
2 44,6
3 47,7
4 47,4
2022 1 46,3
2 46,5
3 47,7
4 47,9
2023 1 48,2
2 49,1
3 49,1
4 50,0
2024 1 50,1
2 49,8
3 49,6
4 49,4
RÄNTEBINDNING, ÅR
Kvartal Räntebindning, år Sid 31
2014
4 2,5
2015 1 2,4
2 2,7
3 2,6
4 2,9
2016 1 2,9
2 3
3 2,7
4 2,4
2017 1 3,2
2 3,2
3 3,7
4 4
2018 1 3,7
2 3,5
3 3,3
4 3,1
2019 1 2,8
2 3
3 3,2
4 3,1
2020 1 3,3
2 3,2
3 3,4
4 3,5
2021 1 3,9
2 3,8
3 3,6
4 3,6
2022 1 3,9
2 3,6
3 3,3
4 3,5
2023 1 3,3
2 3,3
3 3,2
4 3,2
2024 1 3,2
2 3,2
3 3,3
4 3,1
2024
2022
2023
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
3
5
6
4
7
Nettonollmål 2045
Övriga åtgärder
Utsläpp efter åtgärder 2045
Utsläpp basår 2022
Utsläpp efter tillväxt 2024
Byggnationsåtgärder
Energiåtgärder
–8%
23%
10%
–59%
–55%
145%
100% Basår 2022
100
60
40
20
0
80
160
%
140
120
KREDITBINDNING, ÅR
Kvartal KREDITBINDNING, ÅR Sid 31
2014
4 4,3
2015 1 3,9
2 3,5
3 3,4
4 4,4
2016 1 4,1
2 4
3 4,3
4 4,2
2017 1 5,1
2 4,9
3 5,5
4 5,5
2018 1 5,3
2 5
3 5
4 5,6
2019 1 5,5
2 5,5
3 5,6
4 5,8
2020 1 5,9
2 5,7
3 5,7
4 5,9
2021 1 5,9
2 6,1
3 5,9
4 5,7
2022 1 5,9
2 5,9
3 5,7
4 5,7
2023 1 5,6
2 5,6
3 5,5
4 5,4
2024 1 5,4
2 5,3
3 5,1
4 5,0
2024-12-11 BEGRÄNSNING AV KLIMATFÖRÄNDRINGAR_KLIMATFÄRDPLAN_OMSTÄLLNINGSPLAN
Resultat Sid 52
Utsläpp basår 2022 100
Utsläpp efter tillväxt 2024 145
Byggnationsåtgärder –55
Energiåtgärder –59
Övriga åtgärder –8
Utsläpp efter åtgärder 2045 23
Nettonollmål 2045 10