KSEK | NOT | 2024 | 2023 |
Nettoomsättning | 10 | ||
| Rörelsens kostnader | |||
Övriga externa kostnader | 3, 4, 5, 6, 20 | – | – |
Personalkostnader | 6, 7 | – | – |
Avskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | 5, 8, 9 | – | – |
Summa rörelsens kostnader | – | – | |
RÖRELSERESULTAT (EBIT) | 10 | ||
| Finansiella poster | |||
Finansiella intäkter | 11 | ||
Finansiella kostnader | 11 | – | – |
Återförd avsättning för tilläggsköpeskilling | 11, 24 | ||
Summa resultat från finansiella poster | |||
Resultat från andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | 16 | – | |
RESULTAT FÖRE SKATT | |||
Skatt på årets resultat | 12 | – | – |
ÅRETS RESULTAT | |||
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Årets resultat hänförligt till minoriteten | |||
| Resultat per aktie (för vinst hänförlig till moderbolagets aktieägare under året) | |||
Resultat per aktie, före och efter utspädning, SEK | 13 | ||
Genomsnittligt antal aktier under året | 19 | ||
Utdelning per aktie, SEK | 14 | 1) |
KSEK | NOT | 2024 | 2023 |
ÅRETS RESULTAT | |||
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen | |||
Omräkningsdifferenser i eget kapital | 19 | – | |
Övrigt totalresultat för året, netto efter skatt | – | ||
SUMMA TOTALRESULTAT FÖR ÅRET | |||
varav hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
varav hänförligt till minoriteten |
KSEK | NOT | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| TILLGÅNGAR | ||||
| Anläggningstillgångar | ||||
| Immateriella anläggningstillgångar | ||||
Goodwill | 8 | |||
Övriga immateriella anläggningstillgångar | 8 | |||
Summa immateriella anläggningstillgångar | ||||
| Materiella anläggningstillgångar | ||||
Inventarier | 9 | |||
Nyttjanderättstillgångar | 5 | |||
Summa materiella anläggningstillgångar | ||||
| Finansiella | anläggningstillgångar | |||
Uppskjutna skattefordringar | 17 | |||
Andelar i intressebolag | 16 | |||
Övriga långfristiga fordringar | 20 | |||
Summa finansiella anläggningstillgångar | ||||
Summa anläggningstillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | ||||
| Kortfristiga fordringar | ||||
Kundfordringar | 20 | |||
Övriga kortfristiga fordringar | 20 | |||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 18 | |||
Summa kortfristiga fordringar | ||||
Likvida medel | 20, 22 | |||
Summa omsättningstillgångar | ||||
SUMMA TILLGÅNGAR |
KSEK | NOT | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
EGET KAPITAL | 19 | ||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Balanserad vinst inklusive årets resultat samt omräkningsreserv | |||
Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Summa eget kapital | |||
| SKULDER | |||
| Långfristiga skulder | |||
Leasingskulder | 5, 20 | ||
Uppskjuten skatteskuld | 17 | ||
Förvärvsrelaterade skulder | 20, 24 | ||
Räntebärande skulder till kreditinstitut | 20, 21 | ||
Övriga långfristiga skulder | 20 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Leverantörsskulder | 20 | ||
Skatteskulder | |||
Leasingskulder | 5, 20 | ||
Förvärvsrelaterade skulder | 20, 24 | ||
Räntebärande skulder till kreditinstitut | 20, 22 | ||
Övriga kortfristiga skulder | 20 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 23 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Eget kapital | |||||||
| Övrigt | Omräk- | Balanserad | hänförligt till | Innehav utan | |||
| tillskjutet | nings- | vinst inklusive | moderbolagets | bestämmande | Totalt | ||
KSEK | NOT 19 Aktiekapital | kapital | reserv | årets resultat | aktieägare | inflytande | eget kapital |
Ingående balans per 1 januari 2023 | |||||||
| Totalresultat | |||||||
Årets resultat | |||||||
| Övrigt totalresultat | |||||||
Omräkningsdifferenser | – | – | – | ||||
Summa totalresultat | – | ||||||
| Transaktioner med aktieägare | |||||||
Nyemission | |||||||
Aktierelaterade ersättningar enligt IFRS 2 | |||||||
Utdelning till aktieägarna | – | – | – | ||||
Övrigt | |||||||
Summa transaktioner med aktieägarna | – | – | – | ||||
Utgående balans per 31 december 2023 | |||||||
Ingående balans per 1 januari 2024 | |||||||
| Totalresultat | |||||||
Årets resultat | |||||||
| Övrigt totalresultat | |||||||
Omräkningsdifferenser | |||||||
Summa totalresultat | |||||||
| Transaktioner med aktieägare | |||||||
Aktierelaterade ersättningar enligt IFRS 2 | |||||||
Utdelning till aktieägarna | – | – | – | ||||
Övrigt | |||||||
Summa transaktioner med aktieägarna | – | – | – | ||||
Utgående balans per 31 december 2024 |
KSEK | NOT | 2024 | 2023 |
| Den löpande verksamheten | |||
Resultat före skatt | |||
| Ej kassaflödespåverkande justeringar | |||
Avskrivningar | 5, 8, 9 | ||
Återförd avsättning för tilläggsköpeskilling | 20, 24 | – | – |
Övriga poster | – | ||
Betald skatt för året | – | – | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital | |||
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | |||
Förändring av kundfordringar | – | ||
Förändring av andra rörelsefordringar | – | – | |
Förändring av leverantörsskulder och andra rörelseskulder | – | ||
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | – | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Investeringsverksamheten | |||
Investeringar i materiella anläggningstillgångar | 9 | – | – |
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar | 8 | – | – |
Förvärv av bolag efter avdrag för likvida medel | 24 | – | – |
Avyttring | |||
Förändring av övriga finansiella anläggningstillgångar | – | ||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | – | – | |
| Finansieringsverksamheten | |||
Amortering av lån | 20 | – | – |
Upptagna lån | 20 | ||
Utdelning till aktieägarna | 14 | – | – |
Amorteringar leasingskulder | 5 | – | – |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | – | – | |
Årets kassaflöde | – | ||
Likvida medel vid årets början | |||
Omräkningsdifferens i likvida medel | – | ||
Likvida medel vid årets slut |
| Kurserna för koncernens mest relevanta valutor var: | ||||
| Genomsnitt | 31 december | Genomsnitt | 31 december | |
| 2024 | 2024 | 2023 | 2023 | |
USD | 10,57 | 11,00 | 10,60 | 10,04 |
EUR | 11,43 | 11,49 | 11,47 | 11,10 |
GBP | 13,51 | 13,85 | 13,19 | 12,77 |
AUD | 6,97 | 6,86 | 7,05 | 6,82 |
SGD | 7,91 | 8,11 | 7,90 | 7,60 |
AED | 2,88 | 3,00 | 2,89 | 2,75 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
KSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Ernst & Young och | ||||
| PwC | ||||
Revisionsuppdrag | 1 906 | 1 655 | 1 191 | 822 |
Övriga uppdrag | – | 931 | – | – |
| Övriga revisorer | ||||
Revisionsuppdrag | 1 397 | 1 322 | – | – |
Övriga uppdrag | 399 | 171 | – | – |
3 702 | 4 079 | 1 191 | 822 |
| Nyttjanderättstillgångar | ||
KSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Lokaler | 154 781 | 136 813 |
Övriga leasade tillgångar | 5 126 | 5 595 |
Summa | 159 907 | 142 408 |
| Förändring nyttjanderättstillgångar | ||
KSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Nyttjanderättstillgångar | ||
| Ingående ackumulerade | ||
anskaffningsvärden | 274 098 | 280 231 |
Effekt avtalsuppdateringar | 39 842 | – |
Tillkommande nyttjanderättstillgångar | 62 122 | 63 431 |
Avslutade kontrakt | –14 948 | –62 615 |
Omräkningsdifferens | 18 145 | –6 950 |
| Utgående ackumulerade | ||
anskaffningsvärden | 379 260 | 274 098 |
| Avskrivningar nyttjanderättstillgångar | ||
Ingående ackumulerade avskrivningar | 131 690 | 142 929 |
Effekt avtalsuppdateringar | 31 683 | – |
Årets avskrivningar | 57 951 | 57 409 |
Avslutade kontrakt | –10 860 | –62 615 |
Omräkningsdifferens | 8 889 | –6 032 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | 219 353 | 131 690 |
Nyttjanderättstillgångar per 31 december | 159 907 | 142 408 |
| Leasingskulder | ||
KSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Långfristig leasingskuld | 115 826 | 105 176 |
Kortfristig leasingskuld | 52 461 | 42 004 |
Summa | 168 286 | 147 181 |
| Förfallostruktur för framtida förväntade kassaflöden | ||
| för leasingskulder | ||
KSEK | 2024 | 2023 |
Inom 1 år | 56 569 | 46 530 |
1–2 år | 51 009 | 43 373 |
2–3 år | 33 386 | 38 002 |
3–4 år | 23 489 | 23 413 |
4–5 år | 8 788 | 13 761 |
Senare än 5 år | 12 680 | 6 742 |
Summa | 185 920 | 171 822 |
| Redovisade poster i resultaträkningen | ||
| Årets avskrivningar per typ av nyttjanderättstillgång | ||
KSEK | 2024 | 2023 |
Lokaler | 55 295 | 55 153 |
Övriga leasade tillgångar | 2 656 | 2 256 |
Summa | 57 951 | 57 409 |
| Statliga stöd | ||
KSEK | 2024 | 2023 |
Personalkostnader | 112 | 111 |
Summa | 112 | 111 |
Koncernen | 2024 | 2023 | ||||
| Antal | Varav | Varav | Antal | Varav | Varav | |
| Land | anställda | kvinnor | män | anställda | kvinnor | män |
Argentina | 9 | 6 | 3 | 10 | 6 | 4 |
Australien | 28 | 20 | 8 | 33 | 23 | 9 |
Brasilien | 13 | 7 | 6 | 15 | 10 | 5 |
Costa Rica | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | – |
Frankrike | 17 | 9 | 8 | 17 | 9 | 8 |
Förenade Arabemiraten | 19 | 12 | 6 | 17 | 10 | 7 |
Indien | 160 | 62 | 98 | 154 | 58 | 97 |
Indonesien | 4 | 1 | 3 | 5 | 1 | 4 |
Italien | 37 | 22 | 15 | 43 | 24 | 19 |
Japan | 10 | 4 | 6 | 10 | 5 | 5 |
Kanada | 45 | 23 | 22 | 50 | 25 | 25 |
Kina | 5 | 4 | 1 | 8 | 6 | 2 |
Malaysia | 6 | 4 | 3 | 7 | 4 | 3 |
Mexiko | 16 | 9 | 7 | 19 | 11 | 8 |
Nederländerna | 10 | 4 | 6 | 12 | 5 | 7 |
Schweiz | 5 | 1 | 4 | 6 | 2 | 4 |
Singapore | 26 | 17 | 9 | 28 | 17 | 12 |
Spanien | 89 | 53 | 37 | 109 | 62 | 47 |
Storbritannien | 104 | 59 | 46 | 102 | 57 | 46 |
Sverige | 30 | 17 | 13 | 35 | 19 | 16 |
Sydafrika | 27 | 18 | 9 | 30 | 20 | 10 |
Sydkorea | 32 | 21 | 11 | 10 | 7 | 3 |
Taiwan | 4 | 2 | 2 | 5 | 3 | 2 |
Thailand | 31 | 22 | 9 | 6 | 4 | 2 |
Tyskland | 23 | 12 | 11 | 27 | 13 | 15 |
USA | 377 | 218 | 159 | 391 | 227 | 165 |
Koncernen totalt | 1 131 | 630 | 501 | 1 152 | 627 | 524 |
| Moderbolaget | ||||
| Moderbolaget har under 2024 inte haft någon anställd personal. |
| Löner, andra ersättningar och sociala kostnader | ||
| Koncernen | ||
KSEK | 2024 | 2023 |
Löner och ersättningar | 1 292 079 | 1 254 365 |
Sociala kostnader | 198 539 | 202 137 |
varav pensions kostnader | 40 389 | 42 447 |
| Styrelsearvode | |||
KSEK | 2024 | 2023 | |
Henrik Ekelund | styrelsens ordförande | 519 | 500 |
Reinhold Geijer | ledamot | 232 | 225 |
| Mariana Burenstam | |||
Linder | ledamot | 232 | 225 |
Stefan Gardefjord 1) | ledamot | 337 | 325 |
Anna Söderblom 1) | ledamot | 337 | 325 |
Olivia Ekelund | suppleant | 59 | 55 |
Summa | 1 716 | 1 655 |
Koncernen | 2024 | 2023 | ||
| Styrelse | Övriga | Styrelse | Övriga | |
| KSEK | och VD | anställda | och VD | anställda |
| I Sverige | ||||
Moderbolag | 1 716 | – | 1 655 | – |
Dotterbolag | 3 759 | 29 348 | 3 842 | 32 979 |
Summa i Sverige | 5 475 | 29 348 | 5 497 | 32 979 |
| Utanför Sverige | ||||
| BTS Nordamerika | ||||
samt APG | 30 137 | 721 396 | 30 924 | 701 862 |
BTS Europa | 15 520 | 149 526 | 17 450 | 141 483 |
BTS Övriga marknader | 44 893 | 295 784 | 37 783 | 286 387 |
Summa utanför Sverige | 90 549 | 1 166 707 | 86 158 | 1 129 732 |
Koncernen totalt | 96 024 | 1 196 055 | 91 654 | 1 162 711 |
2024 | 2023 | |
| Sammanlagd ersättning till | ||
ledande befattningshavare | 31 999 | 32 480 |
varav pensionskostnad | 1 407 | 1 390 |
| VD | ||
Lön och övriga förmåner | 14 460 | 14 054 |
varav rörlig ersättning | 9 227 | 8 844 |
| Andra ledande befattningshavare | ||
Lön och övriga förmåner | 16 132 | 17 036 |
varav rörlig ersättning | 8 857 | 9 823 |
| Koncernen | ||
KSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Goodwill | ||
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden | 1 103 993 | 908 882 |
Årets investeringar | 96 200 | 210 966 |
Årets avyttring | –2 376 | – |
Omräkningsdifferens | 74 397 | –15 856 |
Utgående bokfört värde | 1 272 214 | 1 103 993 |
| Andra immateriella anläggningstillgångar | ||
KSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Franchisetagarrelationer | ||
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden | 12 416 | 12 500 |
Omräkningsdifferens | 1 183 | –84 |
| Utgående ackumulerade | ||
anskaffningsvärden | 13 599 | 12 416 |
Ingående ackumulerade avskrivningar | 12 416 | 12 500 |
Omräkningsdifferens | 1 183 | –84 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | 13 599 | 12 416 |
Utgående bokfört värde | 0 | 0 |
KSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Teknologi, produkter & programvaror | ||
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden | 275 579 | 226 094 |
Årets investeringar | 46 923 | 54 916 |
Utrangeringar | – | –600 |
Omräkningsdifferens | 23 074 | –4 831 |
| Utgående ackumulerade | ||
anskaffningsvärden | 345 576 | 275 579 |
Ingående ackumulerade avskrivningar | 175 832 | 139 801 |
Årets avskrivningar | 47 940 | 40 930 |
Utrangeringar | – | –600 |
Omräkningsdifferens | 16 082 | –4 299 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | 239 854 | 175 832 |
Utgående bokfört värde | 105 723 | 99 748 |
KSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Kundrelationer | ||
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden | 79 303 | 65 765 |
Årets investeringar | 9 806 | 17 882 |
Utrangeringar | – | –3 667 |
Omräkningsdifferens | 5 465 | –678 |
| Utgående ackumulerade | ||
anskaffningsvärden | 94 574 | 79 303 |
Ingående ackumulerade avskrivningar | 53 601 | 49 976 |
Årets avskrivningar | 9 239 | 8 386 |
Utrangeringar | – | –3 667 |
Omräkningsdifferens | 3 177 | –1 094 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | 66 018 | 53 601 |
Utgående bokfört värde | 28 556 | 25 701 |
KSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Varumärken | ||
| Ingående ackumulerade | ||
anskaffningsvärden | 73 901 | 57 256 |
Årets investeringar | 7 014 | 17 882 |
Utrangeringar | – | –376 |
Omräkningsdifferens | 5 209 | –861 |
| Utgående ackumulerade | ||
anskaffningsvärden | 86 124 | 73 901 |
Ingående ackumulerade avskrivningar | 45 759 | 38 775 |
Årets avskrivningar | 9 553 | 8 340 |
Utrangeringar | – | –376 |
Omräkningsdifferens | 3 363 | –980 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | 58 676 | 45 759 |
Utgående bokfört värde | 27 449 | 28 142 |
| Totalt utgående bokfört värde andra | ||
immateriella anläggningstillgångar | 161 728 | 153 592 |
| Nyttjandevärdets reducering i procent för respektive känslighetsanalys | ||||||
BTS Nordamerika | BTS Europa | BTS Övriga marknader | ||||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
10% lägre rörelsemarginal | –10,4 | –10,4 | –10,4 | –10,4 | –10,3 | –10,3 |
10% lägre långsiktig tillväxt | –1,1 | –1,2 | –1,2 | –1,3 | –0,7 | –0,7 |
10% högre diskonteringsränta | –9,1 | –9,2 | –9,2 | –9,3 | –9,0 | –9,0 |
| Koncernen | BTS | ||||
KSEK 2024-12-31 | BTS Nord amerika | BTS Europa | Övriga marknader | APG | Totalt |
Goodwill | 771 010 | 159 524 | 341 680 | – | 1 272 214 |
Teknologi, produkter & programvaror | 71 590 | 20 648 | 13 485 | – | 105 723 |
Kundrelationer | 17 899 | 2 595 | 8 062 | – | 28 556 |
Varumärken | 15 133 | 0 | 12 316 | – | 27 449 |
Summa | 875 632 | 182 768 | 375 543 | – | 1 433 942 |
| BTS | |||||
KSEK 2023-12-31 | BTS Nord amerika | BTS Europa | Övriga marknader | APG | Totalt |
Goodwill | 713 637 | 117 723 | 272 632 | – | 1 103 993 |
Teknologi, produkter & programvaror | 80 146 | 7 325 | 12 276 | – | 99 748 |
Kundrelationer | 22 989 | 84 | 2 628 | – | 25 701 |
Varumärken | 19 115 | 12 | 9 016 | – | 28 142 |
Summa | 835 888 | 125 145 | 296 552 | – | 1 257 584 |
| Koncernen | ||
KSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Inventarier | ||
| Ingående ackumulerade | ||
anskaffningsvärden | 162 867 | 162 072 |
Årets investeringar | 9 853 | 9 171 |
Utrangeringar | –7 525 | –5 009 |
Omräkningsdifferens | 11 238 | –3 367 |
| Utgående ackumulerade | ||
anskaffningsvärden | 176 433 | 162 867 |
Ingående ackumulerade avskrivningar | 124 865 | 112 969 |
Årets avskrivningar | 16 302 | 18 803 |
Utrangeringar | –7 089 | –3 589 |
Omräkningsdifferens | 9 180 | –3 317 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | 143 259 | 124 865 |
Utgående bokfört värde | 33 175 | 38 002 |
| 2024 | BTS | BTS | BTS Övriga | ||||
| KSEK | Nordamerika | Europa | marknader | APG | Eliminering | Ej utallokerat | Koncernen |
| Intäkter | |||||||
Extern försäljning | 1 415 487 | 469 789 | 772 956 | 143 822 | 2 802 054 | ||
Intern försäljning | 130 797 | 151 582 | 63 994 | 1 372 | –347 745 | – | |
Summa intäkter | 1 546 284 | 621 370 | 836 950 | 145 194 | –347 745 | 2 802 054 | |
Rörelseresultat (EBIT) | 136 962 | 61 054 | 92 973 | –1 198 | 8 263 | 298 055 | |
Finansiella intäkter | 8 914 | 8 914 | |||||
Finansiella kostnader | –35 765 | –35 765 | |||||
Återförd avsättning för tilläggsköpeskilling | 195 677 | 195 677 | |||||
Intressebolag, resultat efter skatt | 704 | 704 | |||||
Skatt på årets resultat | –80 621 | –80 621 | |||||
Årets resultat | 386 963 | ||||||
| Övriga upplysningar | |||||||
Tillgångar | 1 622 560 | 792 055 | 1 062 807 | 45 846 | –319 832 | 159 907 | 3 363 344 |
Skulder | 725 148 | 632 323 | 460 797 | 31 866 | –319 832 | 168 286 | 1 698 588 |
Investeringar | 99 327 | 20 189 | 68 953 | – | – | 188 470 | |
Avskrivningar materiella tillgångar | –7 127 | –3 284 | –5 887 | –5 | –57 951 | –74 253 | |
Avskrivningar immateriella tillgångar | –51 281 | –4 755 | –10 697 | – | – | –66 733 |
| 2023 | BTS | BTS | BTS Övriga | ||||
| KSEK | Nordamerika | Europa | marknader | APG | Eliminering | Ej utallokerat | Koncernen |
| Intäkter | |||||||
Extern försäljning | 1 324 300 | 468 517 | 731 964 | 158 110 | 2 682 892 | ||
Intern försäljning | 123 879 | 118 873 | 54 986 | 507 | –298 245 | – | |
Summa intäkter | 1 448 179 | 587 390 | 786 950 | 158 617 | –298 245 | 2 682 892 | |
Rörelseresultat (EBIT) | 128 495 | 57 874 | 93 366 | 221 | 8 095 | 288 050 | |
Finansiella intäkter | 5 576 | 5 576 | |||||
Finansiella kostnader | –26 794 | –26 794 | |||||
Återförd avsättning för tilläggsköpeskilling | 28 342 | 28 342 | |||||
Intressebolag, resultat efter skatt | –39 | –39 | |||||
Skatt på årets resultat | –80 320 | –80 320 | |||||
Årets resultat | 214 815 | ||||||
| Övriga upplysningar | |||||||
Tillgångar | 1 527 751 | 707 502 | 972 109 | 54 859 | –448 208 | 142 408 | 2 956 421 |
Skulder | 778 743 | 585 095 | 554 615 | 38 342 | –448 208 | 147 181 | 1 655 767 |
Investeringar | 96 881 | 1 530 | 6 956 | – | – | 105 367 | |
Avskrivningar materiella tillgångar | –7 940 | –3 889 | –6 959 | –14 | –57 409 | –76 211 | |
Avskrivningar immateriella tillgångar | –44 347 | –3 094 | –10 214 | – | – | –57 656 |
| Nettoomsättning enligt affärsmodell | ||||||||||
2024 | 2023 | |||||||||
| BTS Nord- | BTS | BTS Övriga | BTS Nord- | BTS | BTS Övriga | |||||
| KSEK | amerika | Europa | marknader | APG | Totalt | amerika | Europa | marknader | APG | Totalt |
Program | 850 140 | 316 301 | 598 821 | 110 951 | 1 876 213 | 768 972 | 313 979 | 516 343 | 124 146 | 1 723 440 |
Kundanpassningar | 351 024 | 104 865 | 125 968 | – | 581 857 | 328 954 | 105 230 | 177 182 | – | 611 366 |
Licenser | 177 200 | 34 788 | 25 406 | 32 860 | 270 255 | 195 548 | 40 220 | 17 226 | 33 958 | 286 951 |
Övriga intäkter | 37 122 | 13 835 | 22 761 | 10 | 73 729 | 30 826 | 9 088 | 21 215 | 7 | 61 136 |
TOTALT | 1 415 487 | 469 789 | 772 956 | 143 822 | 2 802 054 | 1 324 300 | 468 517 | 731 965 | 158 110 | 2 682 892 |
2024 | 2023 | |
| Årets resultat hänförligt till moderbolagets | ||
aktieägare, KSEK | 386 496 | 214 815 |
| Resultat per aktie, före och efter | ||
utspädning, SEK | 19,93 | 11,08 |
| Genomsnittligt antal aktier före och efter | ||
utspädning, tusental | 19 397 | 19 384 |
| Koncernens finansiella poster | ||
KSEK | 2024 | 2023 |
Ränteintäkter | 8 914 | 5 576 |
Summa finansiella intäkter | 8 914 | 5 576 |
Räntekostnader | –25 645 | –17 430 |
Räntekostnader leasing | –10 120 | –9 364 |
Summa finansiella kostnader | –35 765 | –26 794 |
Återförd avsättning för tilläggsköpeskilling | 195 677 | 28 342 |
Summa resultat från finansiella poster | 168 826 | 7 123 |
| Koncernen | ||
KSEK | 2024 | 2023 |
Aktuell skattekostnad | –92 267 | –82 048 |
Aktuell skatt hänförlig till tidigare år | 960 | – |
Uppskjuten skatteintäkt/-kostnad (+/–) | 10 686 | 1 728 |
Årets skattekostnad | –80 621 | –80 320 |
| Avstämning av effektiv skatt | ||
| Koncernen | ||
KSEK | 2024 | 2023 |
Resultat före skatt | 467 584 | 295 134 |
| Justering för återförd avsättning för | ||
tilläggsköpeskilling 1) | –195 677 | –28 342 |
| Resultat före skatt exklusive återförd | ||
avsättning för tilläggsköpeskilling | 271 907 | 266 793 |
| Inkomstskatt beräknad efter svensk | ||
inkomstskattesats 20,6% (20,6%) | –56 013 | –54 959 |
| Skatteeffekt av: | ||
| Skillnader i skattesats för utländska | ||
dotterbolag | –23 103 | –22 305 |
Ej avdragsgilla kostnader | –9 766 | –7 559 |
Ej skattepliktiga intäkter | 7 301 | 4 503 |
Skatt hänförlig till tidigare år | 960 | – |
Redovisad effektiv skatt | –80 621 | –80 320 |
Effektiv skattesats | 17,2% | 27,2% |
| Effektiv skattesats exklusive återförd | ||
avsättning för tilläggsköpeskilling | 29,7% | 30,1% |
| Andelar i koncernföretag | ||||
| Moderbolaget | Antal | Kapital- | Bokfört värde | Bokfört värde |
| KSEK | andelar | andel i % 1) | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
BTS Sverige AB | 5 000 | 100 | 7 456 | 7 456 |
| Organisationsnummer: 556566-7127 | ||||
| Säte: Stockholm | ||||
BTS USA, Inc. | 1 000 | 100 | 148 389 | 148 389 |
| Organisationsnummer: 06-1356708 | ||||
| Säte: Delaware | ||||
BTS in London Ltd. | 5 000 | 100 | 60 052 | 60 052 |
| Organisationsnummer: 577 1376 13 | ||||
| Säte: London | ||||
Business Training Systems AS Organisationsnummer: 957 694 187 | 100 | 100 | 94 | 94 |
| Säte: Oslo | ||||
Catalysts for profitability and growth Ltd. | 1 000 | 100 | 1 | 1 |
| Organisationsnummer: 1998/010779/07 | ||||
| Säte: Centurion | ||||
BTS Finland AB | 1 000 | 100 | 100 | 100 |
| Organisationsnummer: 556583-1673 | ||||
| Säte: Stockholm | ||||
BTS Asia Pacific Pte Ltd. | 50 000 | 100 | 40 153 | 40 153 |
| Organisationsnummer: 200811464Z | ||||
| Säte: Singapore | ||||
Business Training Solutions Headquarters S.L. | 1 031 | 100 | 21 216 | 21 216 |
| Organisationsnummer: B13781083 | ||||
| Säte: Bilbao | ||||
BTS Management SA | 1 000 | 100 | 673 | 673 |
| Organisationsnummer: 01 73.802 11 | ||||
| Säte: Genève | ||||
Business Game Factory Oy | 90 750 | 100 | 654 | 654 |
| Organisationsnummer: 1807788-2 | ||||
| Säte: Helsingfors | ||||
BTS Brussels NV | 620 000 | 100 | 587 | 587 |
| Organisationsnummer: 878.155.648 | ||||
| Säte: Bryssel | ||||
BTS Coach in a Box Holdings Ltd. | 56 000 | 100 | 3 | 3 |
| Organisationsnummer: 5379864 | ||||
| Säte: Portsmouth | ||||
Bates Communications Inc. | 201 000 | 100 | 87 849 | 87 849 |
| Organisationsnummer: 04-3549253 | ||||
| Säte: Boston | ||||
Summa aktier i dotterbolag | 367 227 | 367 227 |
| Investeringar redovisade enligt kapitalandelsmetoden | ||
KSEK | 2024 | 2023 |
Ingående balans | 1 430 | 1 531 |
Omräkningsdifferens öppningsbalans | 83 | –102 |
Omklassificering ackumulerade vinster | 931 | – |
Årets investeringar | 2 183 | – |
Andel av intresseföretags resultat | 704 | – |
Omräkningsdifferens årets result | 22 | – |
Utgående balans | 5 352 | 1 430 |
| Uppskjutna skattefordringar | ||
| Koncernen | ||
KSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ingående balans, netto | 9 886 | 14 332 |
Årets redovisade förändring | –2 187 | –1 928 |
Omräkningsdifferens | 265 | –2 518 |
Utgående balans, netto | 7 964 | 9 886 |
| Uppskjutna skatteskulder | ||
| Koncernen | ||
KSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ingående balans, netto | 95 886 | 83 932 |
Årets redovisade förändring | –6 862 | 14 823 |
Omräkningsdifferens | 8 345 | –2 869 |
Utgående balans, netto | 97 369 | 95 886 |
| Koncernen | ||
KSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Långfristig del | 80 487 | 80 739 |
Kortfristig del | 16 882 | 15 147 |
Summa | 97 369 | 95 886 |
| Koncernen | ||
KSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Upplupna intäkter (kortfristiga avtals- tillgångar hänförliga till konsulttjänster) | 140 201 | 127 728 |
Förutbetalda kostnader | 98 872 | 89 728 |
Summa | 239 073 | 217 456 |
2024 | 2023 | |||||
Antal aktier | Antal A-aktier | Antal B-aktier | Summa | Antal A-aktier | Antal B-aktier | Summa |
Ingående balans | 853 800 | 18 543 019 | 19 396 819 | 853 800 | 18 520 547 | 19 374 347 |
Nyemissioner | – | – | – | – | 22 472 | 22 472 |
Utgående balans | 853 800 | 18 543 019 | 19 396 819 | 853 800 | 18 543 019 | 19 396 819 |
Genomsnittligt antal aktier under året | 19 396 819 | 19 384 610 |
| SEK | |
till aktieägarna utdelas 6,10 SEK per aktie, totalt 1) | 118 320 596 |
i ny räkning överförs | 43 907 681 |
Summa | 162 228 277 |
| Verkligt värde på finansiella tillgångar och skulder | ||
| Koncernen | ||
KSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Finansiella tillgångar | ||
Övriga långfristiga fordringar | 25 274 | 17 158 |
Kundfordringar | 726 946 | 714 315 |
Övriga kortfristiga fordringar | 28 377 | 25 868 |
Likvida medel | 703 332 | 532 315 |
Summa finansiella tillgångar | 1 483 930 | 1 289 655 |
| Långfristiga finansiella skulder | ||
Leasingskulder | 115 826 | 105 176 |
Förvärvsrelaterade skulder | 192 482 | 324 823 |
Räntebärande skulder till kreditinstitut | 202 500 | 57 753 |
Övriga långfristiga skulder | 10 989 | 8 076 |
Summa långfristiga finansiella skulder | 521 797 | 495 828 |
| Kortfristiga finansiella skulder | ||
Leverantörsskulder | 54 086 | 58 383 |
Leasingskulder | 52 461 | 42 004 |
Förvärvsrelaterade skulder | 16 497 | 94 835 |
Räntebärande skulder till kreditinstitut | 218 453 | 244 577 |
Övriga kortfristiga skulder | 56 541 | 59 112 |
Summa kortfristiga finansiella skulder | 398 039 | 498 911 |
Summa finansiella skulder | 919 836 | 994 739 |
| Kundfordringarnas fördelning i olika valutor | ||
| Koncernen | ||
KSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
USD | 339 198 | 378 054 |
EUR | 130 976 | 139 669 |
GBP | 101 239 | 73 759 |
SEK | 27 763 | 27 966 |
Övriga valutor | 127 770 | 94 867 |
Summa kundfordringar | 726 946 | 714 315 |
| Koncernen | ||
KSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Totala kundfordringar | 726 946 | 714 315 |
varav förfallet 1–30 dagar | 88 920 | 115 453 |
varav förfallet 31–60 dagar | 32 317 | 33 012 |
varav förfallet mer än 60 dagar | 53 079 | 60 106 |
| Koncernen | ||
| Reserv för osäkra kundfordringar | ||
KSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ingående balans | 5 579 | 2 689 |
Omräkningsdifferens | 365 | –29 |
Årets reservering | 5 110 | 3 656 |
Återföring tidigare reservering | –949 | –526 |
Konstaterade förluster | –912 | –211 |
Utgående balans | 9 192 | 5 579 |
KSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ingående balans | 419 658 | 291 609 |
Erlagd köpeskilling | –73 138 | –18 935 |
Omräkningsdifferens | 28 272 | –3 273 |
Tillkommande tilläggsköpeskillingar | 29 865 | 178 598 |
Återförd avsättning för tilläggsköpeskilling | –195 677 | –28 342 |
Utgående balans | 208 980 | 419 658 |
| Förändring | Förändring | ||||
| Procentuell | resultat | eget kapital | |||
| KSEK | förändring | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
SEK/USD | +/–10% | 17 576 | 18 539 | 72 694 | 67 090 |
SEK/EUR | +/–10% | 4 036 | 7 087 | 10 935 | 10 136 |
SEK/GBP | +/–10% | 4 745 | 407 | 15 679 | 11 728 |
| Procentuell förändring | Förändring ränte- | |
| i marknadsränta | kostnad 2024, KSEK | |
Räntebärande skulder | +/–10% | –2 551 |
| Koncernen | ||
KSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Likvida medel | 703 332 | 532 315 |
Outnyttjad del av checkräkningskredit | 48 439 | 50 233 |
Tillgänglig likviditet | 751 772 | 582 548 |
| Avstämning nettoskuld/nettokassa | ||
KSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Likvida medel | 703 332 | 532 315 |
Långfristiga lån | –202 500 | –57 753 |
Kortfristiga lån | –218 453 | –244 577 |
Nettokassa | 282 379 | 229 986 |
| Förändring nettoskuld/nettokassa | Likvida | Kort- | Lång- | |
| KSEK | medel | fristiga lån | fristiga lån | Netto |
| Ingående balans | ||||
2024-01-01 | 532 315 | 244 577 | 57 753 | 229 986 |
Omräkningsdifferenser | 24 842 | – | – | 24 842 |
Kassaflöde | 146 176 | –26 123 | 144 747 | 27 552 |
| Utgående balans | ||||
2024-12-31 | 703 332 | 218 453 | 202 500 | 282 379 |
| Likvida | Kort- | Lång- | ||
| KSEK | medel | fristiga lån | fristiga lån | Netto |
| Ingående balans | ||||
2023-01-01 | 577 061 | 142 906 | 77 753 | 356 403 |
Omräkningsdifferenser | –20 623 | – | – | –20 623 |
Kassaflöde | –24 123 | 94 140 | –20 000 | –98 263 |
Ej kassaflödes- påverkande | – | 7 531 | – | –7 531 |
| Utgående balans | ||||
2023-12-31 | 532 315 | 244 577 | 57 753 | 229 986 |
| Förändring leasingskuld | ||
KSEK | 2024 | 2023 |
Ingående balans | 147 180 | 140 342 |
Ej kassaflödespåverkande | 67 447 | 63 431 |
Kassaflöde | –59 370 | –53 863 |
Omräkningsdifferenser | 13 029 | –2 729 |
Utgående balans | 168 286 | 147 180 |
| Skulder till kreditinstitut | ||
KSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Långfristiga lån | 202 500 | 57 753 |
Kortfristiga lån | 218 453 | 244 577 |
Summa | 420 953 | 302 329 |
| Löptidsanalys för skulder till kreditinstitut | |
KSEK | 2024-12-31 |
2024 | 218 453 |
2025 | – |
2026 | – |
2027 | – |
2028 | – |
2029 | 202 500 |
Summa | 420 953 |
| Koncernen | |
KSEK | 2024-12-31 |
2026 | 9 825 |
2027 | 9 825 |
2028 | 9 825 |
2029 | 206 382 |
Summa | 235 858 |
| Koncernen | ||
KSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Beviljad kreditlimit | 245 744 | 242 531 |
Outnyttjad del | –48 440 | –50 233 |
Utnyttjat kreditbelopp | 197 305 | 192 298 |
| Koncernen | ||
KSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Upplupna löner och andra ersättningar | ||
inklusive sociala avgifter | 298 439 | 252 015 |
| Förutbetalda intäkter (kortfristiga | ||
avtalsskulder hänförliga till konsulttjänster) | 302 799 | 249 432 |
Övriga upplupna kostnader | 80 040 | 49 519 |
Summa | 681 278 | 550 966 |
| Koncernen | |||
KSEK | Wonderway | SEAC | Summa |
| Immateriella | |||
anläggningstillgångar | 20 037 | 19 778 | 39 815 |
| Materiella | |||
anläggningstillgångar | – | 593 | 593 |
Fordringar | – | 3 791 | 3 791 |
Kortfristiga skulder | –2 639 | –14 351 | –16 990 |
Långfristiga skulder | –4 809 | – | –4 809 |
Identifierade tillgångar | 12 589 | 9 812 | 22 401 |
Goodwill | 35 876 | 60 324 | 96 200 |
Total köpeskilling | 48 465 | 70 136 | 118 601 |
| Avsättning för villkorad | |||
köpeskilling | –29 865 | – | –29 865 |
Kontant betald köpeskilling | 18 600 | 70 136 | 88 736 |
| Fördelning förvärvade immateriella anläggningstillgångar | |||
KSEK | Wonderway | SEAC | Summa |
| Teknologi, produkter & | |||
programvara | 17 153 | 5 842 | 22 995 |
Kundrelationer | 2 884 | 6 922 | 9 806 |
Varumärken | – | 7 014 | 7 014 |
Summa | 20 037 | 19 778 | 39 815 |
| Koncernens kassaflöde från rörelseförvärv | ||
KSEK | 2024 | 2023 |
| Årets förvärv av bolag | ||
Kontant betald köpeskilling | –88 736 | –46 399 |
Avdrag för likvida medel | – | – |
Tilläggsköpeskilling för tidigare förvärv | –70 182 | –18 935 |
Kassaflöde | –158 919 | –65 334 |
KSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ställda säkerheter för skuld | ||
| till kreditinstitut | ||
Företagsinteckningar | 10 000 | 10 000 |
KSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Borgensåtagande till förmån för | ||
dotterbolag | 35 744 | 5 648 |