August Bournonvilles Passage 1
DK-1055 København K
Telefon: (+45) 38 40 15 50
CVR 71 06 47 19
Meddelelse nr. 17/2024: Delårsrapport 1. januar – 30. juni 2024
Bestyrelsen for Strategic Investments A/S har et møde d.d. behandlet selskabets
delårsrapport for perioden 1. januar – 30. juni 2024.
Resumé:
Strategic Investments resultat for 1. halvår 2024 blev DKK -83,0m, svarende til
et afkast -17,3%. Resultatet for 2. kvartal 2024 blev DKK -12,5m, svarende
til et afkast på -3,4%.
Bag det negative resultat er det særligt de små aktier First North som både har
fået tilført kapital og har mistet interessen fra private investorer der trækker ned i
selskabets resultat.
Strategic Investments egenkapital var d. 30. juni 2024 DKK 396,3m, svarende
til en indre værdi af selskabets aktier på DKK 1,00 pr. aktie. I overensstemmelse
med selskabets udbyttepolitik udbetaltes i april 2024 et udbytte DKK 0,02 pr.
aktie.
Strategic Investments offentligjorde d. 5. august 2024 indre værdi af selskabets
aktier pr. 31. juli 2024. Indre værdi steg i juli 2024 med DKK 0,01 pr. aktie til DKK
1,01 pr. aktie.
Strategic Investments forventer for hele 2024 et resultat svarende til et afkast i
intervallet -10% til 0%.
Spørgsmål vedrørende denne meddelelse kan rettes til selskabets administrerende
direktør Jens Black på telefon +45 30 65 41 71.
Med venlig hilsen
Strategic Investments A/S
Bestyrelsen
Meddelelse nr.
17
/20
2
4
København d. 23. august 2024
August Bournonvilles Passage 1
DK-1055 København K
Telefon: (+45) 38 40 15 50
CVR 71 06 47 19
Strategic Investments A/S
(CVR 71 06 47 19)
Delårsrapport 1. januar – 30. juni 2024
Selskabsmeddelelse nr. 17/2024, d. 23. august 2024
Christian IX’s Gade 2, 2.
DK-1111 København K
Telefon: (+45) 38 40 15 50
CVR 71 06 47 19
Delårsrapport 1. januar – 30. juni 2024
Periodens resultat og balance
Strategic Investments resultat for 1. halvår 2024 blev DKK -83,0m før og efter skat
mod et resultat DKK 25,4m før og efter skat i 1. halvår 2023.
Resultatet før og efter skat for 2. kvartal 2024 blev DKK -12,5m mod et resultat før og
efter skat på DKK 4,3m for 2. kvartal 2022.
Halvårsresultatet er sammensat af et investeringsresultat på DKK -78,9m (DKK 29,3m i 1.
halvår 2023) med fradrag af driftsomkostninger DKK 4,1m (DKK 3,9m). Kvartals-
resultatet er sammensat af et investeringsresultat DKK -10,0m (DKK 6,3m i 2. kvartal
2023) med fradrag af driftsomkostninger på DKK 2,4m (DKK 2,2m).
Selskabets egenkapital udgjorde d. 30. juni 2024 DKK 396,3m (DKK 410,2m d. 30. juni
2023) mod DKK 487,2m ultimo 2023. Selskabets egenkapital er således i 1. halvår 2024
faldet med DKK 90,9m. Heraf kan DKK 83,0m henføres til periodens resultat og DKK
7,9m kan henføres til udbetalt udbytte på DKK 0,02 pr. aktie i april 2024.
Selskabets beholdning af egne aktier udgør 8.246.507 stk., svarende til 2,0% af aktie-
kapitalen. Egne aktier er nedskrevet til nul over egenkapitalen.
Balancen var d. 30. juni 2024 DKK 423,5m mod DKK 504,4m d. 30. juni 2023 og DKK
549,5m ultimo 2023. Selskabets samlede investeringer udgjorde DKK 353,9m (83% af
aktiverne), mens øvrige aktiver udgjorde DKK 69,6m (17%).
Passiverne bestod d. 30. juni 2024, udover egenkapital førnævnte DKK 396,3m (94%)
af gæld til kreditinstitutter på DK 26,0m (6%) og anden gæld på DKK 1,2m (0%).
Delårsrapporten er aflagt efter samme regnskabspraksis som årsrapporten for 2023 og
indeholder ikke usædvanlige usikkerheder ved indregning og måling. Delårsrapporten er
ikke revideret og der er ikke foretaget review.
Christian IX’s Gade 2, 2.
DK-1111 København K
Telefon: (+45) 38 40 15 50
CVR 71 06 47 19
Periodens investeringsresultat og afkast
Den indre værdi af selskabets aktier var d. 30. juni 2024 DKK 1,00 pr. aktie, sammenlignet
med DKK 1,22 pr. aktie d. 31. december 2023. Der er i april 2024 udbetalt DKK 0,02 pr.
aktie i udbytte.
Afkastet for 1. halvår 2024 blev negativt med -17,3% mens afkastet for 2. kvartal 2024
blev negativt med 3,4%.
Investeringsmiljøet var i 1. halvår 2024 præget af fokus inflation og renter samt
forventninger til hvornår diverse centralbanker vil begynde at sætte renten ned. Samlet set
har markedsmiljøet været præget af AI, finans og medico og de største tech aktier som
alle var med til at presse de amerikanske index op til all time high, selvom om den
effektive rente ligger omkring 5,3%.
Yderligere i 2024 har vi set flere aktier i First North Index’s har ret hårdt ramt pga
manglende interesse fra nye og eksisterende investorer. Derudover har flere af
virksomhederne været nødsaget til at skulle hente kapital i et presset kapitalmarked. Når
først interessen forsvinder fra de private investorer kan meget små og handler skubbe
aktierne 5-10% på dags basis.
Det er en ”perfekt storm” af likviditets frygt og faldende interesse i aktierne. Vi har som
aktionær i nogle af vores investeringer taget initiativ til øget information omkring drift, og
øget fokus på shareholder value, og få disse frem i lyset.
Vi ser store muligheder for at selskaberne nu er værdiansat lavt at der kan komme
øget M&A aktivitet. Derudover forventer vi at de kommende rentenedsættelser i Europa
vil understøtte small cap markedet – en bevægelse allerede set i USA.
Udviklingen gav store forskelle i afkastene tværs af segmenter og geografier. S&P500
steg i 1. halvår 2024 hhv. 2. kvartal 2024 med 15,1% og 4,9%, mens EuroStoxx 50 steg
med hhv. 8,5% og faldt i 2. kvartal 2024 -2,9%. Danske aktier (OMXC25) steg med 7,1% i
1. halvår 2024 hhv. 1,6% i 2. kvartal 2024.
Siden selskabets investeringsmæssige start d. 1. september 2013 har selskabet opnået et
samlet afkast på 106,4%, svarende til et gennemsnitligt årligt afkast på 6,9%.
Selskabets investeringer
Aktiver / investeringer, DKKm Resultat 2. kvt. 2024 Resultat åtd. 2024 Balance, 30/06/24 EK, 30/06/24, %
Aktier -18,3 -79,8 351,4 88,7%
Obligationer og lån 6,0 6,0 0,1 0,0%
Futures og optioner 2,4 -6,1 2,5 0,6%
Likvider -0,2 1,0 18,4 4,6%
Investeringer, brutto -10,1 -78,9 372,3 93,9%
Kreditinstitutter 0,1 0,0 26,0 6,6%
Investeringer, netto -10,0 -78,9 346,3 87,4%
Øvrige aktiver, netto 0,0 0,0 50,0 12,6%
Investeringsresultat / egenkapital -10,0 -78,9 396,3 100,0%
Investeringsresultatet for 1. halvår 2024 er sammensat af kursgevinster og udbytter
aktier i alt DKK -79,8m, kursreguleringer og renteindtægter erhvervsobligationer og
lån DKK 6,0m samt kursgevinster og præmieindtægter indeksfutures og -optioner på
DKK -6,1m. Hertil kommer valutakursreguleringer af likvider på DKK 1,0m.
Christian IX’s Gade 2, 2.
DK-1111 København K
Telefon: (+45) 38 40 15 50
CVR 71 06 47 19
Investeringsresultatet for 2. kvartal 2024 er sammensat af kursgevinster og udbytter
aktier på DKK -18,3m, gevinster og renteindtægter på erhvervsobligationer og lån på DKK
6,0m samt kursgevinster og præmieindtægter på indeksfutures og -optioner DKK 2,4m
og valutakursreguleringer af likvider på DKK -0,2m.
Vores fem største investeringer
Fem største investeringer, DKKm Resultat 2. kvt. 2024 Resultat åtd. 2024 Balance, 30/06/24 % EK, 30/06/24
1 DDM Group Finance 0,0 0,0 53,6 13,5%
2 Agat Ejendomme -2,8 -8,8 46,9 11,8%
3 Nord Insuretech Group -7,3 -13,9 30,8 7,8%
4 Nexcom 13,6 14,2 30,2 7,6%
5 Glunz & Jensen 0,7 0,7 26,7 6,7%
Fem største i alt 4,2 -7,8 188,2 47,5%
Øvrige investeringer -14,2 -71,1 184,1 46,4%
Investeringer, brutto -10,0 -78,9 372,3 93,9%
Selskabets største investeringer pr. 30. juni 2024 var DDM Group Finance (eksponering
DKK 53,6m / 13,5% af Strategic Investments egenkapital), Agat Ejendomme (DKK 46,9m
/ 11,8%), Nord Insuretech Group (DKK 30,8m / 7,8%), Nexcom (DKK 30,2m / 7,6%) og
Glunz og Jensen (DKK 26,7m / 6,7%).
DDM Group Finance (DKK 53,6m / 13,5%)
DDM er holdingselskab for en række finansielle selskaber herunder DDM Holding AG.
Selskabet er aktive primært indenfor Øst Europa med opb af gældsporteføljer som
indkræves. Derudover ejer man en 10% stake i Addiko, som er en bank i Østrig, der har
modtaget et købstilbud fra NLB på EUR 22. Selskabet er også hovedaktionær i Omnione
som har levet en omsætning på EUR 3,4m og et nettoresultat EUR -2,3m for
førstehalvår 2024. Forventningerne for 2024 er gross profit +25% og EBITDA på +50%
i forhold til 2023.
Investeringen i DDM Group Finance gav i 1. halvår 2024 og i 2. kvartal 2024 et resultat på
DKK 0m.
Agat Ejendomme (DKK 46,9m / 11,8%)
Agat Ejendomme kom med delårsrapport Q1 d. 13. juni som viste et resultat før
værdireguleringer på DKK 1,5m mod DKK 2,2m året før. Periodens resultat blev på DKK
4,8m mod DKK 2,5m i samme periode året før. Driften af koncernens ejendomsportefølje
bidrager med et positivt resultat på DKK 3,4m der er ikke ændret i afkast kravet på
koncernens ejendomme men periodens værdiregulering udgør netto DKK 0,5m.
Forventningerne til 2024/25 er et koncernresultat før værdireguleringer på DKK 0-5m.
Indre værdi efter Q1 er DKK 2,9 og handler ca. med 60% discount ift til børskursen pr.
30/6/2024
Investeringen i Agat Ejendomme gav i 1. halvår 2024 hhv. 2. kvartal 2024 et resultat på
DKK -8,8m og DKK -2,8m.
Nord Insuretech Group (DKK 30,8m / 7,8%)
Virksomheden melder ikke ud om de enkelte kvartaler. Regnskabet for 2023 viser et fald i
omsætninger fra SEK 13,7m til SEK 7,8m og et nettoresultat SEK -43,3m mod SEK -
15,7m. Det store tab skal henføres til integrationen af Digisure som har fordoblet
Christian IX’s Gade 2, 2.
DK-1111 København K
Telefon: (+45) 38 40 15 50
CVR 71 06 47 19
omkostningerne. Effekterne af optimeringstiltagene forventes først at blive gennemført i
løbet af 2024. Tiltagene er dvendige for at styrke virksomhedens langsigtet
omkostningsstruktur og øge konkurrenceevne.
Investeringen i Nord Insuretech Group gav i 1. halvår 2024 hhv. 2. kvartal 2024 et resultat
på DKK -13,9m og DKK -7,3m.
Nexcom (DKK 30,2m / 7,6%)
Nexcom hvor Strategic Investments ejer ca. 33% af aktiekapitalen, indgik en større aftale
med en nordisk mediekoncern hvor den årlige ARR løftes med 6%. Parterne har valgt at
kundeforholdet og de økonomiske detaljer holdes fortrolige nuværende tidspunkt.
Denne aftale kom efter at Nexcom indgik en stor aftale med Finn Frogne A/S som levere
AI løsninger til taxaindustrien. Omsætningen blev i 1. halvår 2024 år 3,8m mod 3,6m i
2023. Omkostningerne faldt fra DKK 4m til DKK 3,6m. Nexcom forventer at omsætningen
i 2024 stiger med 30-60% til DKK 16m til DKK 21m. EBITDA forventes at blive mellem
DKK 2m-5m
Investeringen i Nexcom gav i 1. halvår 2024 hhv. 2. kvartal 2024 et resultat på DKK 14,2m
og DKK 13,6m.
Glunz og Jensen (DKK 26,7m / 6,7%)
Omsætningen for første halvår blev DKK 64,9m mod DKK 74m året før. EBITDA blev
DKK 4,1m mod DKK 8,2m. Ejendommen i Ringsted er værdiansat til 146,5m og er ikke
blevet justeret i 2023 eller 2024. Glunz og Jensen forventer i 2024 en omsætning på DKK
135m og EBITDA på DKK 12m og et efter skat resultat på DKK 5m
Investeringen i Glunz & Jensen gav i 1. halvår 2024 hhv. 2. kvartal 2024 et resultat på
DKK 0,7m og DKK 0,7m.
Christian IX’s Gade 2, 2.
DK-1111 København K
Telefon: (+45) 38 40 15 50
CVR 71 06 47 19
Væsentlige begivenheder efter regnskabsperiodens udløb
I overensstemmelse med normal praksis offentliggjorde Strategic Investments d. 5. august
2024 indre værdi af selskabets aktier pr. 31. juli 2024. Indre værdi steg fra d. 30. juni 2024
og til d. 31. juli 2024 med DKK 0,01 pr. aktie til DKK 1,01 pr. aktie.
Forventninger til 2024
Strategic Investments forventer for hele 2024 et resultat svarende til et afkast i intervallet -
10% til 0%.
Selskabets investeringsstrategi er langsigtet, hvorfor resultatet skal bedømmes over en
længere tidshorisont. Afkastet kan variere betydeligt fra periode til periode, såvel absolut
som relativt i forhold til den generelle udvikling på kapitalmarkederne.
Følgende faktorer kan efter ledelsens opfattelse være af særlig betydning for udviklingen i
selskabets resultater og den indre værdi af selskabets aktier: 1) Udviklingen kapital-
markederne generelt, 2) Udviklingen i de investeringer som indgår i selskabets værdi-
papirportefølje, 3) Udviklingen i valutakurser, 4) Udviklingen i renteniveauerne. Disse
vilkår, og øvrige kan hurtigt forandres og ændre forudsætningerne for selskabets resultat-
udvikling.
Finansielle risici er nærmere beskrevet i årsrapporten for 2023, note 3 på side 45.
FINANSKALENDER 2024
22. marts 2024 Årsrapport 2023
26. april 2024 Ordinær generalforsamling
26. april 2024 Delårsrapport, 1. kvartal 2024
23. august 2024 Delårsrapport, 1. halvår 2024
15. november 2024 Delårsrapport, 1-3. kvartal 2024
Selskabet offentliggør oplysning om den indre værdi månedsbasis. Meddelelse herom
bliver givet senest tre børsdage efter hvert månedsskifte.
Christian IX’s Gade 2, 2.
DK-1111 København K
Telefon: (+45) 38 40 15 50
CVR 71 06 47 19
Ledelsespåtegning
Ledelsen har dags dato behandlet og godkendt delårsrapporten for perioden 1. januar -
30. juni 2024 for Strategic Investments A/S.
Delårsrapporten er aflagt i overensstemmelse med IAS 34 som godkendt af EU og
yderligere danske oplysningskrav til delårsrapporter for børsnoterede selskaber.
Delårsrapporten er aflagt efter samme regnskabspraksis som årsregnskabet for 2023,
med de tilpasninger til præsentationen som følger af selskabets implementering af IFRS
10. Delårsrapporten er ikke revideret og ikke reviewet af selskabets revisor.
Ledelsen anser den valgte regnskabspraksis for hensigtsmæssig og den samlede
præsentation af delårsrapporten for kkende. Det er ledelsens opfattelse, at
delårsrapporten giver et retvisende billede af selskabets aktiver, passiver og finansielle
stilling samt af resultatet af selskabets aktiviteter og pengestrømme for perioden.
Det er endvidere vores opfattelse, at ledelsesberetningen indeholder en retvisende
redegørelse for udviklingen i selskabets aktiviteter og økonomiske forhold, periodens
resultat og af selskabets finansielle stilling som helhed og en beskrivelse af de
væsentligste risici og usikkerhedsfaktorer, som selskabet står over for.
København, d. 23. august 2024
Jens Black
Direktør
Peter Ott Lars Stoltze Katja Nowak Nielsen
Bestyrelsesformand Bestyrelsesmedlem Bestyrelsesmedlem
Christian IX’s Gade 2, 2.
DK-1111 København K
Telefon: (+45) 38 40 15 50
CVR 71 06 47 19
2024 2024 2023 2023 2023
(tkr.) 2. kvartal år til dato 2. kvartal år til dato Kalender år
Resultatopgørelse
Investeringsresultat -10.049 -78.908 6.306 29.332 52.643
Driftsomkostninger -2.448 -4.081 -2.172 -3.881 -9.347
Resultat før skat -12.498 -82.989 4.135 25.451 43.296
Skat af periodens resultat 0 0 125 -80 -286
Periodens resultat -12.498 -82.989 4.259 25.371 43.010
Totalindkomst -12.498 -82.989 4.259 25.371 43.010
Resultat pr. aktie og resultat pr. aktie udvandet, kr. -0,03 -0,21 0,01 0,07 0,13
Aktiver
Kapitalandele, 10%-poster 177.891 177.891 253.564 253.564 233.531
Udskudt skatteaktiv 20.000 20.000 20.000 20.000 20.000
Langfristede aktiver i alt 197.891 197.891 273.564 273.564 253.531
Andre værdipapirer og finansielle instrumenter 176.033 176.033 216.592 216.592 209.145
Tilgodehavender m.m. 31.229 31.229 3.499 3.499 20.085
Likvide beholdninger 18.380 18.380 10.781 10.781 66.726
Kortfristede aktiver i alt 225.642 225.642 230.872 230.872 295.957
Aktiver i alt 423.534 423.534 504.436 504.436 549.488
Passiver
Egenkapital i alt 396.314 396.314 410.160 410.160 487.192
Gæld til kreditinstitutter 25.993 25.993 90.079 90.079 56.797
Øvrige gældsposter 1.226 1.226 4.197 4.197 5.498
Kortfristedeldsforpligtelser i alt 27.220 27.220 94.276 94.276 62.296
Passiver i alt 423.534 423.534 504.436 504.436 549.488
Egenkapitalsopgørelse
Egenkapital primo 416.700 487.191 412.694 388.944 388.944
Totalindkomst -12.498 -82.989 4.259 25.371 43.010
Bevægelser med aktionærerne -7.888 -7.888 -6.794 -4.156 55.237
Egenkapital ultimo 396.314 396.314 410.160 410.160 487.191
Pengestrømsopgørelse
Pengestrømme fra drift -25.338 -98.405 -1.983 19.761 24.239
Pengestrømme fra investeringsaktiviteter 13.925 88.752 11.509 -9.940 19.931
Pengestrømme fra finansieringsaktiviteter -4.221 -38.692 -4.097 -6.186 19.925
Periodens forskydning i likvide beholdninger -15.634 -48.346 5.428 3.634 64.094
Likvide beholdninger primo 34.014 66.726 838 2.632 2.632
Likvide beholdninger ultimo 18.380 18.380 10.781 10.781 66.726
Nøgletal
Indre værdi pr. aktie (NAV), kr. 1,00 1,00 1,21 1,21 1,22
rskurs ultimo pr. aktie, kr. 1,16 1,16 1,27 1,27 1,30
Cirkulerende antal aktier ultimo (mio. stk.) 398,3 398,3 339,7 339,7 398,2
Christian IX’s Gade 2, 2.
DK-1111 København K
Telefon: (+45) 38 40 15 50
CVR 71 06 47 19
Note 1 Anvendt regnskabspriksis
Delårsrapporten er udarbejdet i overensstemmelse med IAS 34 ”Præsentation af
delårsrapporter” som godkendt af EU og yderligere danske oplysningskrav for
børsnoterede selskaber.
Anvendt regnskabspraksis og nøgletalsberegning er uændret i forhold til årsrapporten for
2023, hvortil der henvises.
Note 2 Væsentlige regnskabsmæssige skøn og vurderinger
Unoterede investeringer
Unoterede investeringer måles til dagsværdi, iht. dagsværdihierakiet level 3. De
unoterede investeringer består af både aktier, låneinstrumenter og obligationer, udstedt af
både danske og udenlandske virksomheder. Selskabets investering i disse er ikke af en
art eller størrelse, som medfører, at der kan stilles krav om løbende finansiel rapportering,
herunder budgetrapportering, hvorfor det ikke er muligt at lave rdiansættelsesmodeller
baseret finansielle oplysninger. Selskabets ledelse foretager løbende monitorering af
relevante markedsinformationer med henblik at identificere forhold eller begivenheder,
som kan have en betydning for værdiansættelsen. Dette omfatter bl.a.:
Nye oplysninger omkring virksomheden, herunder særligt oplysninger om
transaktioner i det pågældende virksomheds aktier, øvrige nyheder fra
virksomheden og branchen, herunder fra væsentlige kurnder og konkurrenter,
Nye oplysninger fra sammenligenlige virksomheder, herunder oplysninger om
disse selskabers resultatudvikling, kursudviklingen sammenligenlige
børsnoterede virksomheder, fundraising, M&A,
Udviklingen i overordnede rammevilkår, herunder den makroøkonomiske
udvikling, kapitalmarkedsbevægeler og likviditetsstrømme, renter og
risikopræmier, udviklingen i valutakurser m.m.
Ligeledes indeholdt i vurderingen er selskabets betalingshistorik for så vidt angår udstedte
låneinstrumenter og obligationer.
Værdiansættelsen af de unoterede investeringer er således baseret på observerbare
markedstransaktioner i de samme unoterede investeringer, hvilket omfatter både b,
salg og kapitalforhøjelser. Når sådanne transaktioner er foretaget på et tidspunkt forud for
balancedagen, udøver ledelsen skøn over, om der er nogle objektive forhold, jf ovenfor,
som medfører at tidligere transaktioner ikke kan anvendes som grundlag for fastsættelse
af dagsværdi.
Unoterede investeringer der måles til dagsværdi, iht. dagsværdihierakiet level 3 fremgår af
note 3.
Udskudt skatteaktiv
Realiserede fremførbare skattemæssige underskud er aktiveret i det omfang, der er en
høj grad af sandsynlighed for, at de kan udnyttes indenfor en tidshorisont 3 til 5 år.
Fremførte underskud kan anvendes til modregning i fremtidige skattepligtige kursgevinster
og udbytter m.v.
Christian IX’s Gade 2, 2.
DK-1111 København K
Telefon: (+45) 38 40 15 50
CVR 71 06 47 19
Udnyttelse af selskabets udskudte skatteaktiv forudsætter, at der oparbejdes
skattepligtige indtægter og at selskabet, som hidtil, beskattes efter de almindelige regler
og ikke efter reglerne i aktieavancebeskatningenslovens §19 (ABL19). Ledelsen i
Strategic Investments A/S bestræber sig løbende ikke at falde ind under reglerne i
ABL19, da de efter ledelsens opfattelse fører til en væsentlig forøget effektiv beskatning af
selskabets aktionærer.
Udskudte skatteaktiver, herunder skatteværdien af fremførselsberettigede skattemæssige
underskud, måles ud fra et skøn over den værdi de vurderes at have, enten ved udligning
i skat af fremtidig indtjening eller ved modregning i udskudte skatteforpligtelser.
Selskabets udskudte skatteaktiv er pr. 30. juni 2024 indregnet med en skønnet værdi
DKK 20m (pr. 30. juni 2023 og pr. 31. december 2023 var skatteaktivet ligeledes
indregnet med DKK 20m).
Note 3 Kategorier af finansielle aktiver og forpligtelser
Klassifikation af finansielle instrumenter:
Niveau 1: Noterede priser på aktive markeder for identiske aktiver eller forpligtelser.
Niveau 2: Andre input end noterede priser, som er observerbare for aktivet eller
forpligtelsen enten direkte eller indirekte.
Niveau 3: Input for aktivet eller forpligtelsen, som ikke er baseret observerbare
markedsdata.
Pr. 30. juni 2023 og 2024 gælder at:
Alle børsnoterede finansille instrumenter er klassificeret i niveau 1 i dagsværdihieraki.
Alle unoterede finansille instrumenter er klassificeret i niveau 3 i dagsværdihieraki.
Dagsværdien af instrumenter klassificeret i niveau 3 er primært opgjort baggrund
afobserverede input i form af transaktioner i de pågældende instrumenmter. Alle øvrige
aktiver og forpligtelser er klassificeret i niveau 1 i dagsværdihieraki.
Der henvises til note 2 væsentlige skøn og vurderinger i forhold til den opgjorte værdi af
de unoterede investeringer.
Finansielle risici er nærmere beskrevet i note 3 i selskabets årsrapport for 2023.
Christian IX’s Gade 2, 2.
DK-1111 København K
Telefon: (+45) 38 40 15 50
CVR 71 06 47 19
Note 3. Kategorier af finansielle aktiver og forpligtelser (fortsat)
Pr 30. juni 2024
Finansielle aktiver målt til dagsværdi via resultatopgørelsen
t.kr. Level 1 Level 3
Kapitalandele, 10%-poster 177.891 177.891 0
Andre værdipapirer og kapitalandele 173.466 67.263 106.203
Obligationer 102 102 0
Afledte finansielle instrumenter 2.466 2.466 0
I alt 353.925 247.722 106.203
Pr 30. juni 2023
Finansielle aktiver målt til dagsværdi via resultatopgørelsen
t.kr. Level 1 Level 3
Kapitalandele, 10%-poster 253.564 253.564 0
Andre værdipapirer og kapitalandele 209.197 102.655 106.542
Obligationer 6.874 6.874 0
Afledte finansielle instrumenter 520 520 0
I alt 470.155 363.614 106.542
30-06-2024 30-06-2023
Ændring i finansielle aktiver (aktier) i niveau 3
t.kr. t.kr.
Dagsværdi pr. 01.01. 109.549 102.664
Realiserede kursgevinster 0 0
Urealiserede kursgevinster -5.446 -862
Køb 2.100 4.740
Salg 0 0
Omklassifikation 0 0
Dagsværdi pr. 30.06. 106.203 106.542
Christian IX’s Gade 2, 2.
DK-1111 København K
Telefon: (+45) 38 40 15 50
CVR 71 06 47 19
Følsomheder
Pr. 30. juni 2024 og 2023 ville en ændring på +/-10% i kursværdien af
selskabets største investeringer have følgende resultatpåvirkinng:
Største investeringer pr. 30. juni 2024, DKKm
Aktie DKKm % balance +/-10%
DDM Group Finance 53,6 12,6% 5,4
Omnio One 27,1 6,4% 2,7
Tredjesrste level 3 7,6 1,8% 0,8
Øvrige level 3 18,0 4,2% 1,8
I alt 106,2 25,0% 10,6
Største investeringer pr. 30. juni 2023, DKKm
Aktie DKKm % balance +/-10%
DDM Group Finance 53,5 10,6% 5,4
Omnio One 27,1 5,4% 2,7
Tredjesrste level 3 10,3 2,0% 1,0
Øvrige level 3 15,6 3,1% 1,6
I alt 106,5 21,1% 10,7
DDM Group Finance S.A. opkøber låneporteføljer fra banker og andre finansielle
institutioner, hvor lånene oftest er misligeholdt og er forbundet med betydeligt arbejde at
inddrive. Lånene erhverves med betydelig rabat ifht. hovedstolen og DDM’s forretning
består i at inddrive lånene. Væsentlig for værdierne i DDM er låntagernes betalingseve og
udviklingen heri samt udviklingen i de finansielle institutioner som har ydet lånene,
herunder disses resultatudvikling og kapitalforhold og eventuelle ændringer i reguleringen
omkring kapitalkrav som disse er underlagt.
OmnioOne er en fintech viksomhed som har udviklet en sas løsning som bl.a. anvendes i
forbindelse med kreditkort og loyalitetsprogrammer samt af kreditforeninger primært i UK.
Vigtigt for værdierne i OmnioOne er at selskabet formår at videreudvikle sine produkter og
løsninger samt dokumentere momentum i kundeinteresse og tilgang.
HalvårsrapportIngen bistandParsePort XBRL Converter2024-01-012024-06-302023-01-012023-06-30549300G2HM6U42VN0T53Regnskabsklasse D2023-08-25549300G2HM6U42VN0T53549300G2HM6U42VN0T532024-01-012024-06-30cmn:ConsolidatedMember549300G2HM6U42VN0T532024-04-012024-06-30549300G2HM6U42VN0T532024-01-012024-06-30549300G2HM6U42VN0T532023-04-012023-06-30549300G2HM6U42VN0T532023-01-012023-06-30549300G2HM6U42VN0T532023-01-012023-12-31549300G2HM6U42VN0T532024-06-30549300G2HM6U42VN0T532023-06-30549300G2HM6U42VN0T532023-12-31549300G2HM6U42VN0T532024-03-31549300G2HM6U42VN0T532023-03-31549300G2HM6U42VN0T532022-12-31549300G2HM6U42VN0T532024-01-012024-06-30cmn:ConsolidatedMember1549300G2HM6U42VN0T532024-01-012024-06-30cmn:ConsolidatedMember1549300G2HM6U42VN0T532024-01-012024-06-30cmn:ConsolidatedMember2549300G2HM6U42VN0T532024-01-012024-06-30cmn:ConsolidatedMember3iso4217:DKKiso4217:DKKxbrli:shares