549300FW5JDRV1IJ0M672023-01-012023-12-31549300FW5JDRV1IJ0M672022-01-012022-12-31549300FW5JDRV1IJ0M672022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300FW5JDRV1IJ0M672021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300FW5JDRV1IJ0M672023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300FW5JDRV1IJ0M672022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300FW5JDRV1IJ0M672023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300FW5JDRV1IJ0M672023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300FW5JDRV1IJ0M672022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:SEKxbrli:sharesiso4217:SEKxbrli:shares549300FW5JDRV1IJ0M672023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300FW5JDRV1IJ0M672022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300FW5JDRV1IJ0M672023-12-31549300FW5JDRV1IJ0M672022-12-31549300FW5JDRV1IJ0M672021-12-31
ÅRSREDOVISNING
2023
Innehåll
Den här symbolen tar dig tillbaka
till innehållsförteckningen.
OM SCA
RAPPORTER
Introduktion
Detta är SCA 2
Året i korthet 4
Vd-ord 6
Värdeskapande
Det här får du som aktieägare i SCA 9
Skogen är basen för SCAs värdeskapande 11
Klimatnytta 16
Hållbarhetsmål 20
Strategi och verksamhet
Omvärlden 27
Strategi 30
Skog 34
Trä 40
Massa 44
Containerboard 48
Förnybar energi 52
Logistik 58
Aktien och ägarna 60
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse 62
Hållbarhetsrapportering enligt årsredovisningslagen 66
Risker och riskhantering 67
Bolagsstyrning 76
Presentation av styrelse och revisorer 84
Presentation av koncernledning 86
Finansiella rapporter och noter
Koncernens resultaträkning 88
Koncernens rapport över totalresultat 89
Koncernens förändring i eget kapital 90
Koncernens balansräkning 91
Koncernens kassaflödesanalys 92
Notförteckning 93
Noter till koncernens räkningar 94
Moderbolagets resultaträkning 129
Moderbolagets rapport över totalresultat 129
Moderbolagets förändring i eget kapital 130
Moderbolagets balansräkning 131
Noter till moderbolagets räkningar 133
Hållbarhetsupplysningar
Innehåll 138
Strategi för hållbar utveckling 139
Allmänna upplysningar 140
Miljörelaterade upplysningar 149
Socialt relaterade upplysningar 169
Upplysningar relaterade till ansvarsfullt företagande 177
Övrigt
Underskrifter 180
Revisionsberättelse 181
Översiktlig granskning av hållbarhetsredovisningen 185
GRI-index 186
Finansiell flerårsöversikt 188
Icke-finansiell flerårsöversikt 189
Definitioner och ordlista 190
Om årsstämman 191
Den formella årsredovisningen omfattas av sidorna 62–75, 88–137 och
180. Hållbarhetsrapportens omfattning enligt årsredovisnings lagen
beskrivs påsidan 66. Hållbarhetsredo visning enligt GRI summeras i
GRI-index på sidorna 186–187. Bolags styrnings rapporten finns på
sidorna 7687.
Denna version av årsredovisningen, den svenska, är den officiella.
I den händelse att skillnader mot den engelska versionen framkommer
skall den svenska versionen ges företräde.
1 SCA Årsredovisning 2023
Detta är SCA
SCA är Europas största privata skogsägare med
2,7 miljoner hektar mark i norra Sverige och i Baltikum.
Med denna unika resurs som bas skapar SCA högsta
möjliga värde i och av skog.
Estland
Lettland
Litauen
2,7
miljoner hektar
Massafabrik
gverk
Kraftlinerbruk
SCAs skogsinnehav
2 Introduktion
SCA Årsredovisning 2023
Kärnan i SCAs verksamhet är skogen. Kring denna förnybara resurs har SCA byggt en
integrerad och välinvesterad industri som tar vara på och maximerar värdet av hela trädet.
Av råvaran utvecklar SCA produkter för kunder världen över.
Skog
Skogen är basen för SCAs verksamhet.
På denna bas har SCA byggt ett industri-
ellt ekosystem som skapar högsta möj-
liga värde i och av skog. Skogsmarken
bidrar också med värde i form av energi-
produktion från vindkraft samt möjlig-
heter till jakt och fritidsliv.
Trä
Två tredjedelar av en skogsägares intäkt
kommer från sågverken. Därr har SCA
skapat en konkurrenskraftig sågverks-
industri som agerar motor i skogsbruket
och ger förutsättningar för fiberindustrins
konkurrenskraft.
Massa
Största delen av det som inte kan bli trä-
varor, blir massa. Förutom massa produ-
cerar ett massa bruk exempelvis gröna
kemikalier, grön elektricitet, värme och
råvara till bio drivmedel.
Containerboard
SCA producerar containerboard – papper
för transportförpackningar. I integrerade
pappersbruk produceras exempelvis
gröna kemikalier, grön elektricitet, värme
och råvara till biodrivmedel.
Förnybar energi
Av den råvara som inte blir trävaror,
papper eller massa producerar SCA
energi, grön el, biobränslen och gröna
kemikalier. SCAs skogar ger goda lägen
för vindkraftsproduktion.
Logistik
Fungerande logistik är viktigt för ett
skogsbolag. Råvara ska kostnadseffek-
tivt transporteras till industrin och pro-
dukterna ska levereras till kunder över
hela världen.
TRÄ
FÖRNYBAR
ENERGI
CONTAINER-
BOARD
MASSA
SKOG
LOGISTIK
3IntroduktionSCA Årsredovisning 2023
SCA visade under år 2023 att bolaget klarar att leverera god lönsamhet även i bistra
tider och en utmanande världsekonomi. Effektiva industrier och hög slvförsörjning
av ved, energi och logistik skapar god kostnadskontroll. Detta resluterade i att
bolaget kunde redovisa en EBITDA-marginal om 38 procent för helåret.
Året i korthet
Nettoomsättning
18 081
MSEK
EBITDA
6 807
MSEK
EBITDA-marginal
38%
Resultat per aktie
5,23
SEK
Utdelning per aktie
2,75
SEK
Klimatnytta
12,8
miljoner ton CO
2
e
EBITDA, andel av koncernen 2023
1)
Förnybar energi
Containerboard
Massa
Trä
Skog
52%
8%
18%
18%
10%
3 511 MSEK
550 MSEK
1 213 MSEK
1 212 MSEK
690 MSEK
1)
–369 MSEK rapporteras i övrigt.
4 Introduktion SCA Årsredovisning 2023
MSEK 2023 2022
Nettoomsättning 18 081 20 794
EBITDA 6 807 10 194
EBITDA-marginal, % 37,6 49,0
Rörelseresultat 4 857 8 642
Rörelsemarginal, % 26,9 41,6
Periodens resultat 3 625 6 821
Resultat per aktie, SEK 5,23 9,61
Föreslagen utdelning per aktie, SEK 2,75 2,50
Operativt kassaflöde 2 985 5 685
MSEK 2023 2022
Strategiska investeringar 1 510 4 351
Skogstillgångar 107 481 97 882
Sysselsatt kapital 115 050 106 347
Avkastning på sysselsatt kapital – industridelen, % 7,3 40,1
Nettolåneskuld/EBITDA 1,6x 1,0x
Medelantal anställda 3 413 3 313
Olycksfall, LTA per miljon arbetade timmar 4,3 3,1
Klimatnytta, miljoner ton koldioxid 12,8 13,7
Nyckeltal
God lönsamhet trots en
utmanande världsekonomi.
5IntroduktionSCA Årsredovisning 2023
Vd-ord
SCA är en trygg hamn när
det stormar i omvärlden
Som aktieägare i SCA äger du en del av SCAs skogar och är delaktig i den
positiva framtid de bidrar till. Med väl investerade industrier, kompetenta
medarbetare och hög självförsörjningsgrad av ved, energi och logistik har
SCA levererat ett starkt resultat i en svårnavigerad omvärld.
SCA stödjer UN Global Compacts tio principer
inom mänskliga rättigheter, arbete, miljö,
och antikorruption.
6 Introduktion SCA Årsredovisning 2023
Trots att en försvagad konjunktur lett till lägre efterfrågan och
lägre priser har SCA stabilitet och förmåga att leverera god lön-
samhet. Helårets EBITDA-marginal om 38 procent visar att SCA
är en trygg hamn för goda resultat även i tider av global ekono-
misk snålblåst och en inflation som pressar kundernas köpkraft.
En viktig förklaring till det goda resultatet är bolagets höga själv-
försörjningsgrad inom skogsråvara, energi och logistik som
skapar förutsättningar för att vidmakthålla en god kostnads-
kontroll och lönsamhet på en utmanande världsmarknad.
Rustade för en ljus framtid
SCAs verksamhet bygger på en trygg, efterfrågad och knapp
resurs – skogen – och på en välintegrerad värdekedja där varje
länk stärker de övriga och där helheten skapar mer värde än
varje länk för sig. Det är så vi skapar maximal ekonomisk och
klimatmässig nytta från varje träd.
Under de senaste åren har vi genomfört flera strategiska
investeringar som srker värdekedjan och ökar vår produk-
tionskapacitet i prioriterade produktområden. Investeringarna
slutfördes innan inflationen tog fart och kunde därför genom-
föras inom fastställda ekonomiska ramar.
Vår största investering genomfördes vid pappersbruket i
Obbola där vi ökar kapaciteten för tillverkning av kraftliner från
450 000 ton till 725 000 ton. Även på sågverkssidan har investe-
ringsprojekt gått i mål, bland annat i form av ett toppmodernt
justerverk och digitala lösningar vid Bollsta sågverk. Investe-
ringarna leder till förbättrad produktivitet och ökat volym- och
värdeutbyte från det högkvalitativa norrländska sågtimret.
Under året fattade vi också beslut om att förrva resterande
50 procent av Gällö Timber AB och blir därmed helägare i såg-
verket.
I Göteborg inleddes uppstarten av det delägda bioraffinade-
riet. Av bland annat tallolja, som är en produkt från våra massa-
bruk, kommer raffinaderiet tillverka biodrivmedel för flyget och
andra ändamål.
Under hela året har det också pågått ett målmedvetet och
intensivt arbete för att gradvis öka produktionen i de anlägg-
ningar där vi nyligen genomfört strategiska industriinvesteringar.
Genom investeringarna mobiliserar vi för en framtida återhämt-
ning i konjunkturen och för att möta ökande efterfrågan av
klimat smarta produkter framställda av råvara från certifierade
och ansvarsfullt brukade skogar.
Växande framtidssektorer
Från och med 2023 redovisar vi afrsområdet Förnybar energi
som ett eget segment. Verksamheten har under året utvecklats
starkt och vi ser fortsatt goda möjligheter till lönsam tillväxt.
Klimat omställningen och ökat fokus på resurseffektivitet gör att
fossilfria energiprodukter från skogen och våra industrier blir
värdefulla insatsvaror i produktionen av hållbar bio energi. Som
en av Europas ledande producenter av hållbar bioenergi ser vi
att bioenergiafren har en betydande potential att växa när
Sverige, Europa och världen ökar sina ambitioner att minska
användningen av fossil råvara till drivmedel och uppvärmning.
20 procent av Sveriges installerade vindkraftskapacitet är
placerad på SCAs mark. Vi har goda möjligheter att utveckla
vindkraften ytterligare och genom det säkra en hög grad av
självförrjning av elektricitet, även när vi successivt växer vår
industriella verksamhet.
Bolagets första vindpark, i Markbygden utanför Piteå, har
bidragit till god självrsörjning av el under hela året. Under
hösten förvärvade SCA ett stort och modernt vindkraftsprojekt
i Bräcke kommun i Jämtland. Parken planeras tas i bruk i början
av 2026 och kommer att stärka och säkra bolagets försörjning
av fossilfri el i takt med en växande industrirörelse.
Skogen driver klimatnyttan
Vår skog och de produkter vi sätter på marknaden gör stor nytta
för klimatet. Den sammantagna klimatnyttan räknat i koldioxid-
ekvivalenter uppgick för helåret 2023 till nästan 13 miljoner ton,
vilket är en positiv nytta som motsvarar mer än en fjärdedel av
Sveriges utsläpp. Nästan hälften av klimatnyttan skapas genom
våra xande skogars förga att binda koldioxid medan den
resterande delen är en effekt av att råvaran används till klimat-
smarta produkter som binder koldioxid och som kan ersätta
produkter med större klimat avtryck. Det innebär att när SCAs
industrier ökar sin kapacitet så växer också förmågan att skapa
klimatnytta.
Säkerheten först
Under det gångna året har vi fortsatt vår resa mot att skapa en
arbetsmiljö som inte bara är produktiv, utan framför allt säker
och hälsosam för alla våra medarbetare. Vårt engagemang för
kerhet är djupt rotat i vår företagskultur och speglas i vårt
dagliga arbete. Genom initiativet ZERO etablerar vi en gemen-
sam säkerhetskultur, där vi aktivt strävar efter att eliminera
arbetsplatsolyckor och främja en omgivning där varje med-
arbetare känner sig trygg och värderad. Vårt systematiska och
proaktiva säkerhetsarbete, förstärkt genom ledarutbildningar
och beteendebaserad säkerhet, visar tydligt på vårt åtagande
att alltid sätta våra anslldas säkerhet först.
Skogens alla värden
Vi vårdar och sköter skogen så att dess bidrag till en hållbar
framtid successivt ökar. Vi genererar samtidigt tusentals jobb
i norra Sverige, bidrar på ett påtagligt sätt till Sveriges handels-
balans, vårdar skogens alla övriga värden, dess biologiska
ngfald, de upplevelser skogen ger – och skogen som bas för
andra näringar.
Som aktieägare i SCA äger du en del av våra skogar och är
delaktig i den positiva framtid de bidrar till.
Ulf Larsson
Vd och koncernchef
När SCAs industrier ökar
sin kapacitet så växer
också förmågan att skapa
klimatnytta.
7IntroduktionSCA Årsredovisning 2023
VÄRDESKAPANDE
SCA skapar
högsta möjliga värde
i och av skog
8 Värdeskapande SCA Årsredovisning 2023
Det här får du som
aktieägare i SCA
SCA är Europas största privata skogsägare med 2,7 miljoner hektar mark. Runt denna
förnybara resurs har SCA byggt en välinvesterad värdekedja som maximerar värdet av
varje träd. I kombination med en hög självförsörjningsgrad och en stark projektportfölj
möjliggörs långsiktigt ökande avkastning till SCAs aktieägare.
Stabil och lönsam värdetillväxt över tid
En stark projektportfölj som säkerställer
en konkurrenskraftig avkastning
EBITDA och EBITDA-marginal
Totalavkastning, skog i Sverige
(index 1956–2023)
SCA är Europas största privata skogsägare med
2,7 miljoner hektar mark. Skogen är en real tillgång
som ger skydd mot inflation, samt ger en stabil
lönsamhet och värdetillväxt. Sedan 1956 har
skogstillgångarna gett en årlig totalavkastning
om cirka 10 procent.
s mer på sidan 39.
SCA är ett skogsbolag med moderna och väl-
investerade industrier i nära anslutning till skogs-
innehavet. Inom samtliga produkt områden genom-
förs viktiga framtidsinvesteringar som ökar pro-
duktion, kvalitet och konkurrenskraft. Den starka
projektportföljen med strategiska investeringar i
skog och industri säkerställer en långsiktigt kon-
kurrenskraftig avkastning.
s mer på sidan 3233.
Källa: Riksskogstaxeringen, Skogsstyrelsen,
Ludvig & Co, Lantteriet, Svefa, FutureVistas.
Not: Kassaflödet återinvesteras i skog.
CAGR: Genomsnittlig årlig tillväxttakt.
202020102000199019801970
1960
2023202220212020201920182017
2)1)
1)
Exklusive effekt av ändrad redovisningsmetod för
värdering av skogstillgångar.
2)
Exklusive effekt av engångsposter relaterade till
avvecklingen av tryck pappers verksamheten.
EBITDA EBITDA-marginal
10%
CAGR
3 648
22%
5 252
28%
5 319
27%
4 440
24%
9 109
48%
10 194
49%
6 807
38%
9Värdeskapande
SCA Årsredovisning 2023
Hög självförsörjningsgrad ger stabilitet
i kostnadsmassan
SCAs produkter möter en stigande efterfrågan
och bidrar till ett mer hållbart samhälle
SCA bidrar med klimatnytta motsvarande
mer än en fjärdedel av Sveriges utspp
Grad av självförsörjning per område
Genom att SCA tillvaratar hela trädet i ett
industriellt ekosystem säkerställs en effektiv
resurs användning med en hög självförsörjnings-
grad inom ved, energi och logistik som till stor
del motverkar kostnadsökningar. Samtidigt har
konkurrenskraftiga industrier en god betalnings-
förmåga för skogsråvaran och säkrar skogens
långsiktiga värde.
s mer på sidan 2829.
Samtliga produkter SCA tillverkar har historiskt
haft en långsiktigt stigande efterfrågan samtidigt
som de möter höga krav på hållbarhet och kvalitet.
Förnybara produkter som trävaror, biobränsle och
förpackningspapper tillverkade av träd från SCAs
skogar kan ertta fossila bnslen, plast och
betong. SCAs produkter och skog spelar en allt
viktigare roll i omställningen till ett mer hållbart
samhälle.
s mer på sidan 3459.
En växande skog binder koldioxid. Tillsammans
med högre produktion av förnybara produkter och
investeringar i hållbar teknik ökar SCAs klimat-
nytta. Under 2023 uppgick den totala klimatnyttan
från SCAs skogar och tillverkande industrier till
nästan 13 miljoner ton CO
2
. SCA är även en av
Europas ledande producenter av förnybar bio-
energi som bidrar till att begränsa klimatfönd-
ringarna.
s mer på sidan 1619.
Global efterfrågan Containerboard
SCAs klimatnytta 2023
Skogsråvara, M m
3
Elanvändning, TWh
Biobränslen, TWh
SCA Logistik, miljarder SEK
Drivmedel, kton
Nettoupptag i SCAs skog
Lagring i produkter
Undvikna utsläpp
Utsläpp i värdekedjan
Klimatnytta 2023
20232020201520102005
Källa: Numera.
3%
CAGR
~55%
100%
~45% ~45%
~95%
+5,7
+7,2 0,8
+0,7
=12,8
10 Värdeskapande SCA Årsredovisning 2023
Ekonomiskt värdeskapande år 2023
Stapeln utgörs av totala inflöden till SCA
Skogen är basen för
SCAs värdeskapande
xande och välskötta skogar är grunden i de värden som
SCA skapar. Skogen förädlas i konkurrenskraftiga indu-
strier till produkter med långsiktigt växande efterfrågan
och nya plantor planteras för att säkra framtiden.
SCAs verksamhet genererar sysselsättning och intäkter för
skogsägare, entreprenörer, anställda och kunder samtidigt som
den bidrar till klimatnytta. Växande skogar som binder koldioxid
och en konkurrenskraftig industri som tillverkar produkter som
kan ersätta sådana med ett högre kolspår genererar även god
avkastning till aktieägare.
Lönsam tillväxt är en förutsättning för att SCA ska kunna fort-
sätta att göra viktiga investeringar i skog och industri för fortsatt
starka kassaflöden. I förlängningen stärker det möjligheterna till
god skogsvård, och därmed ökad tillväxt i SCAs skogar, vilket
också ökar klimatnyttan.
Ett livskraftligt lokalsamhälle
SCA är en viktig källa till välstånd och välfärd i norra Sverige
och bolagets produkter skapar nyttor över hela världen. Av alla
SCAs utbetalningar under 2023 har mer än hälften gått till mot-
tagare i de fyra nordligaste länen i Sverige där SCA har mer-
parten av sin skog och sin industri. Tillsammans med stöd i
lokalt samhällsengagemang lägger SCA grunden till hållbar
utveckling i de samhällen vi verkar.
Skogens alla värden
SCA vårdar och sköter skogen så att dess bidrag till en hållbar
framtid successivt ökar. Genom att bedriva ett ansvarsfullt
skogsbruk tillhandahåller SCA råvara till förnybara produkter,
vårdar biologisk mångfald och bidrar till alla de upplevelser
skogen ger.
SCAs stora skogs tillgångar
i norra Sverige och Baltikum
sköts för långsiktigt
värdeskapande.
Betalning till leverantörer inklusive privata skogsägare
Investeringar för framtida värde skapande i skog och industri
Utdelning till aktieägare
Löner, sociala avgifter och pensions avsättningar till SCAs med arbetare
Betalda skatter till samhället
Övrigt
SCA är en viktig källa till välstånd och välfärd. Genom bolagets
verksamhet genereras ekonomiska värden för ägare, anställda,
leverantörer, finansiärer och samhället. En stor del av betalning-
arna till leverantörer går till SCAs närområde i norra Sverige.
Detta gäller framför allt inköp av vedråvara och entreprenad-
tjänster.
63% 14% 8% 12% 1% 2%
11VärdeskapandeSCA Årsredovisning 2023
Från skog till nyttor
för ett grönare samhälle
E
n
e
r
g
i
E
n
e
r
g
i
Vindkraftverk
El
rme
Pellets
Biodrivmedel
Massa
Förpackningspapper
Tvaror
Bioenergi
Tallolja,
svartlut & bark
Massa och
pappersbruk
Flis
Sågverk
Massaved
Sågtimmer
Grenar och
toppar, energived
Bark &
spån
Solljus
Vatten
CO
2
Skogen är basen
för verksamheten...
...
som förädlas i
välinvesterade industrier...
Träd från SCAs välstta, växande och certifierade skogar är kärnan i vår affär.
För maximal resurseffektivitet används hela trädet och biprodukter från exempelvis
sågverk och massabruk vidareförädlas. Det är ekonomiskt effektivt och klimatsmart
samtidigt som det hjälper samllet att byta ut fossila material och drivmedel.
12 Värdeskapande SCA Årsredovisning 2023
Fossilfri värld
Mer värdefulla skogar
Effektiv resurshantering
Lönsam tillväxt
E
n
e
r
g
i
E
n
e
r
g
i
Vindkraftverk
El
rme
Pellets
Biodrivmedel
Massa
Förpackningspapper
Tvaror
Bioenergi
Tallolja,
svartlut & bark
Massa och
pappersbruk
Flis
Sågverk
Massaved
Sågtimmer
Grenar och
toppar, energived
Bark &
spån
Solljus
Vatten
CO
2
...vilket ger förnybara
produkter...
...och en hållbar
utveckling samt skapar
värde i samhället.
13VärdeskapandeSCA Årsredovisning 2023
Värdefulla skogar
r SCA investerar i industriell tillväxt bidrar det till att
kra och höja värdet på skogen. Detta gynnar SCA, men
även alla privata skoggare som bolaget samverkar med
och det är grunden för en ekonomisk hållbarhet som ger
skogsägare förutsättningar att vårda skogens olika värden.
I norra Sverige finns omkring hundra tusen privata skogs-
ägare som tillsammans skapar en naturlig variation i
skogsplanering, brukande och naturvårdande insatser.
Birgitta Velander, en av alla småskaliga privata skogsägare,
framhåller långsiktiga perspektiv och ekonomisk hållbarhet som
helt centralt i hennes skogsägande.
– Jag driver en verksamhet där omloppstiden är 100 år, där års-
ringar läggs till årsringar och lämnas över till kommande genera-
tioner. Framtiden kommer att bevisa skogens och skogsägarnas
stora värde, inte minst när det gäller att skapa klimatnytta, säger
Birgitta Velander.
Birgitta Velander är en av de många tusentals privat personer i
norra Sverige som bidrar till att säkra den viktiga 50-procentiga
andel av SCAs råvarubehov som inte kommer från egna skogar.
Hon beskriver sin skogsmark, som är cirka 240 hektar
i Sundsvalls kommun, som en plats för mångfald där skogen har
en variation avseende ålder, trädslag och markrhållanden. I
dagsläget ökar andelen löv och tall i hennes bestånd och skogs-
bruksplanen ger en god översikt samtidigt som certifiering och
lagstiftning sätter ramarna för hur skogsbruket kan bedrivas.
Birgitta menar att skogen själv berättar för henne om sina
önskemål och förutsättningar för att utvecklas.
– Jag är uppväxt med en far som var skogvaktare, liksom hans
far var på 1800-talet. Jag tror att jag ärvt en ”skogsgen” och för-
söker se till skogens alla värden. Produktionsvärden är viktiga,
men skogen ska också vara en plats som skapar fysiskt och
psykiskt välbefinnande, erbjuda svampplockning eller
skogsbad”, säger Birgitta Velander.
Bland landets över 300 000 personer som äger skog finns en
naturlig variation i hur man planerar och brukar skogen och vilka
naturvårdande insatser man genomför.
Birgitta Velander har i vissa avseenden varit en pionjär.
Exempelvis var hon tidigt ute med att identifiera och genomföra
en restaurering av ett våtmarksområde som hon såg kunde
bidra till ett rikare djurliv och samtidigt skapa klimatnytta.
Den insatsen genomfördes utan minsta tvekan.
– Jag vill vara hållbar och visa hänsyn i mitt skogsbruk, göra
satsningar för att stärka miljön och genomföra anpassningar för
att möta klimatförändringar. Då krävs det också intäkter för att
göra allt detta möjligt. För det krävs en skogsproduktion som
levererar till skogs industrier och skapar värde, säger Birgitta
Velander.
– Jag tycker att Skogsstyrelsen och SCA ger mig stöd och svar
på frågor som jag ställer i min strävan efter ett varierat skogs-
bruk. Det är värdefullt, men i slutet är beslutet mitt. Det är ett
stort ansvar, men också stor glädje, säger Birgitta Velander.
Birgitta konstaterar att skogen av naturliga skäl är långsiktig och
överlappar generationer. Hon ser framför sig att skogen och
skogsägarna, som historiskt skapat stora nyttor för samhället,
kan få en ännu mer framskjuten roll i framtiden.
– Skogen ger så mycket. Förutom bindandet av stora mängder
koldioxid gör den det möjligt att producera allt fn klimatsmart
byggmaterial till pappersmassa. Skogen ger oss också chansen
att ertta plast med nya material och tillverka förnybara bio-
bränslen och drivmedel. Därför tror jag att framtiden kommer
bevisa skogens och skogsägarnas stora värde för samhället,
säger Birgitta Velander.
Skogens värde växer med
SCAs industrier
Framtiden kommer att bevisa
skogen och skogsägarnas
stora värde, inte minst när det
gäller att skapa klimatnytta.
14 Värdeskapande SCA Årsredovisning 2023
15VärdeskapandeSCA Årsredovisning 2023
SCAs klimatnytta
SCAs välskötta och växande skogar binder koldioxid. Med högre tillväxt än
avverkning nettobinds ökande volymer koldioxid. Avverkat virke blir produkter
som lagrar kol och möjliggör utfasning av fossilt kol.
CO
2
SCA lånar biomassa
från naturens gröna kol cykel
till produkter
xande skog
binder koldioxid
Aktivt skogsbruk
ökar tillväxten
– Förbättrade plantor.
– Aktiv skogsvård.
– Contortatall.
– Gödsling.
Växande träd binder koldioxid. Ju mer de växer, desto
mer kol binder de. Genom nettotillväxten iSCAs
skogar ökar hela tiden detta kollager i v äxande skog
och i skogsmarken.
En del av tillxten tar SCA ut som förnybar råvara
förtillverkning av produkter som möjliggör utfasning
av fossilt kol. Därmed kan det fossila kolet stanna
kvar i marken medan skogen förblir vital och växande.
Kollagret
Uttag
16 Värdeskapande SCA Årsredovisning 2023
Kol lagras i förnybara produkter
under produkternas livslängd
SCAs förnybara produkter
ersätter icke förnybara produkter
SCAs klimatnytta motsvarar mer än en fjärdedel av Sveriges utsläpp
miljoner ton CO
2
e
Tvaror
Bioenergi
Förpackningspapper
SCA erbjuder produkter som ertter sådana med en större
påverkan på miljö och klimat och bidrar därmed till kundernas
framgång och en hållbar samhällsutveckling. Samtidigt redu-
ceras hela tiden den egna värdekedjans utsläpp.
Kol från skogen lagras i produkter under kortare eller längre tid,
beroende på produkternas livslängd.
Modellen för att beräkna klimatnyttan har utvecklats år 2023. För mer information se Hållbarhetsupplysningar, sidorna 154–155.
Nettobindning i skog
SCAs växande och välskötta
skogar binder koldioxid.
Nettoupptag i egen skog, 4,5
Lågproduktiv skogsmark, 0,4
Kol i marken, 0,8
Scope 1, direkta utsläpp, 0,3
Scope 2, inköpt el och energi, >0,0
Scope 3, inköpta varor och tjänster, 0,5
Utsläpp i värdekedjan
De sammanlagda utsläppen av
fossilt kol i värdekedjan, fn
skogen till kunden.
Lagring i produkter
Kol från skogen lagras
i produkter.
Sågade trävoror, 0,4
Papper och massa, 0,3
Sågade trävoror, 2,8
Massa och papper, 3,4
Bioenergi, 1,0
Undvikna utsläpp
SCAs förnybara produkter
kan ertta icke förnybara
produkter.
12,8
0,8
5,7 0,7 7,2
17VärdeskapandeSCA Årsredovisning 2023
En kraftfull klimatmodell utvecklas och
harmoniseras med omvärlden
Klimatmodellens funktion är att ge en tydlig och rättvisande helhetsbild av skogens roll i
klimatförändringarna. Det innefattar att kvantifiera positiva effekter som skogens upptag
av koldioxid och lagring av kol och de skogsbaserade produkternas bidrag då de kan ersätta
fossila råvaror och möjliggör utfasning av fossilt kol – men också negativ påverkan i form
av egna utsläpp av fossil koldioxid.
SCA har en hög ambition i sitt klimatarbete och lanserade en
årlig rapportering av total klimatnytta i årsredovisningen 2018.
Modellen förvaltas och utvecklas sedan 2022 av bransch-
organisationen Skogsindustrierna i samarbete med – bland
andra – forskningsinstitutet Skogforsk, för att möjliggöra
harmonisering med nationell rapportering, och ständiga förbätt-
ringar i takt med ny forskning. Därutöver pågår ett standardi-
serings arbete inom ramen för International Organization for
Standardization, ISO, kring hur klimatnyttan fn skog och
skogsprodukter ska beräknas.
För att öka detaljrikedomen och bidra med en ännu tydligare
helhetsbild kompletterades modellen under 2023 med en ny
komponent i form av lagring av kol i skogsbaserade produkter.
nglivade produkter som t ex sågade trävaror i hus bidrar i
större utsträckning till nyttan än kortlivade. Bekningarna av
övriga komponenter utvecklades ytterligare genom tillägg av
nettolagring i lågproduktiv skog samt av kollagring i skogsmark.
De fossila utsläppen i värdekedjan redovisas utifn den globala
standarden Greenhouse Gas Protocol och avser aktiviteter från
skogen till kundens grind. De relaterade utsläppsmålen är
vetenskapligt underbyggda och i linje med Parisavtalets
1,5-gradersmål och under 2023 uppdaterades beräknings-
metoden för att skatta produkternas förmåga att ersätta andra
produkter och skapa klimatnytta utifn ny tillnglig forskning.
För mer information om utsläppsmålen se Hållbarhetsupplys-
ningar, sidan 144.
Nettoupptag
av kol i skogen.
Kol som lagras
i skogsbaserade
produkter.
Minskad användning
av produkter med högt
fossilt avtryck.
Fossila utsläpp
i värdekedjan fn
skog till kund.
Total klimatnytta (netto) fn
skogen, skogsbruket och de
skogsbaserade produkterna.
Klimatnytta
VärdekedjanUndvikna utsläppProdukterSkogen
18 Värdeskapande SCA Årsredovisning 2023
Kol lagras i produkter av skogsråvara, så kallade Harvested Wood Products. Långlivade produkter
som exempelvis sågade trävaror i hus bidrar i större utsträckning till nyttan än kortlivade.
19VärdeskapandeSCA Årsredovisning 2023
Hållbar utveckling
i en grön bioekonomi
SCA bär på en vision om en resurseffektiv grön cirkur bio-
ekonomi som skapar global nytta genom att år för år växa och
ta marknadsandelar av fossila råvaror. Detta samtidigt som sko-
gens natur-, kultur- och sociala värden bevaras och ges förut-
sättningar att utvecklas.
Det är växande skogar, där varje avverkat träd återplanteras
med 2–3 nya plantor, som bygger en större och starkare skoglig
bas. Det är det som gör det möjligt att öka råvaruflödena, skapa
en större produktion av klimatsmarta produkter och samtidigt få
mer virkesrika skogar.
Parallellt bedrivs, sedan lång tid tillbaka, ett arbete där aktiva
förbättringsinsatser kombineras med skonsammare bruks-
metoder med ökad hänsyn till naturmiljöer och biologisk mång-
fald. Över tid förändrar det skogens struktur och styr mot
gradvis rikare utbud på viktiga livsmiljöer.
Som ett stöd i att säkerställa de olika hållbarhetsperspektiven
har SCA en hållbarhetsplattform som är baserad på FN:s glo-
bala mål, intressenters förväntningar och omvärldsanalyser.
Hållbarhetsplattformen och målen revideras löpande för att
ligga i linje med kunskapsläget och verksamhetens över-
gripande strategi.
Hållbarhetsmål
SCAs hållbarhetsplattform bygger på sex komponenter som tillsammans bidrar till samtliga
av FNs 17 globala mål för hållbar utveckling. Inom prioriterade områden har bolaget fastställt
ngsiktiga koncernmål. Det gör plattformen till ett kraftfullt verktyg som gör att hållbarhet
i en grön biobaserad ekonomi systematiskt prioriteras i bolagets beslutsprocesser.
20 Värdeskapande SCA Årsredovisning 2023
Fossilfri värld Värdefulla skogar
Mål: Klimatnytta om minst 10 miljoner ton CO
2
e per år.
1)
Mål: 100 procent av vedråvaran ska komma från ansvarsfullt
skötta skogar.
Högt nettoupptag av koldioxid i skogen, låga fossila utsläpp och
tillverkning av klimatsmarta produkter motverkar den globala
uppvärmningen.
Skogens värden bevaras och utvecklas genom ansvarsfullt
brukande av den egna skogen, full spårbarhet i extern virkes-
anskaffning och nära samarbete med myndigheter, leverantörer
och intressenter.
Effektiv resursanvändning Hållbar utveckling
Mål: Zero waste, det vill säga inget slöseri. Mål: SCA bidrar till hållbar utveckling i de samllen där vi
verkar.
SCA maximerar värdeskapandet fn skogen genom att hela
trädet tas tillvara i resurseffektiva processer med minskande
påverkan på vatten och luft.
SCA bidrar aktivt till hållbar utveckling i de samhällen där vår
skog finns samt där våra produkter tillverkas och används.
Värdebaserad kultur Lönsam tillväxt
Mål: Ett olycksfritt och hälsosamt SCA där alla medarbetare
följer SCAs Uppförandekod.
Mål: En ledande totalavkastning, aktiekursens utveckling
inklusive utdelning.
Bolagets Uppförandekod och Leverantörsstandard hjälper
ledare, medarbetare och leverantörer att verka i linje med
SCAs värderingar.
En ledande prestation och stabil och ökande utdelning till
aktieägarna lägger grunden för en stark finansiell ställning
och långsiktigt hållbart värdeskapande.
1)
Nytt mål som gäller från år 2024 enligt uppdaterad beräkningsmodell.
21VärdeskapandeSCA Årsredovisning 2023
SCA arbetar aktivt för ökad livskraft
i våra certifierade skogsmiljöer
Främja biologiskngfald
I arbetet med att främja biologisk mångfald ingår landskaps-
ekologisk planering, strategiska frivilliga avsättningar av rätt
livsmiljöer för sällsynta arter, aktiva åtgärder som gynnar våra
utpekade ansvarsarter, hänsynslandskap och återskapande av
värdefulla livsmiljöer.
Genom rätt insats på rätt plats kan vi få en hög precision och
hög effektivitet i insatserna att bevara och stärka den biologiska
mångfalden.
SCA återskapar värdefulla våtmarker
SCA tar regelbundet initiativ till att återställa våtmarker,
exempelvis myrar och mossar, genom egna restaureringar
eller som markvärd där andra aktörer finansierar, planerar
och genomför åtgärder.
Genom dessa åtgärder bidrar SCA till fler återställda
våtmarker och därmed en värdefull naturtyp där många djur,
som till exempel vadarglar, groddjur, insekter och vissa
växter får bättre förutsättningar att utvecklas.
I vissa fall kan återtning, vid sidan av sina förtjänster
för djurlivet, också bidra med klimatnytta.
Under 2023 har bolaget färdigsllt flera restaureringar
av mark och har ytterligare ett antal pågående projekt.
Skogens våtmarker är viktiga för biologisk mångfald.
SCAs viktigaste hållbarhetsmålsättning för skogsskötsel är att främja
biologisk mångfald. Det kräver varierade livsmiljöer i våra certifierade skogar
och att vi stvar efter att utveckla, bevara och återskapa sådana miljöer
för arter med speciella behov.
22 Värdeskapande SCA Årsredovisning 2023
SCAs mångfaldsparker skapar många nyttor
SCA har etablerat fem mångfaldsparker i norra Sverige, en
i varje landskap. Dessa omden utmärks av högre biologisk
ngfald än det omgivande skogslandskapet och strävar efter
att främja hållbarhet ur alla aspekter. Med stor yta och betoning
på naturrd, kulturhistoria och friluftsliv, utgör parkerna ett
viktigt steg i att bevara och utveckla skogen och den biologiska
mångfalden.
Dessa omden sammanfaller ofta med naturreservat och
möjliggör viktig forskning.
Exempelvis har forskning i Tjäderbergets mångfaldspark,
Västerbotten, bekräftat förekomst av den extremt sällsynta
skalbaggen rödhalsad brunbagge.
Vitryggig hackspett.
Sällsynt hackspett är ett gott betyg
r SCAs skogsstsel
Ett mycket sällsynt häckande par av vitryggiga hackspettar
har observerats på SCA-mark i Västerbotten. Arten, som är
klassificerad som akut hotad enligt den svenska rödlistan,
kräver specifika livsmiljöer och bedöms bara finnas i ett
40-tal individer i landet.
SCA har därr listat fågeln som en av bolagets särskilda
ansvarsarter och genomför aktiva insatser för att forttta
utveckla den lövskogsmiljö som fågeln behöver.
Vitryggig hackspett anses vara en paraplyart, vilket inner
att artens behov av livsmiljöer speglar behoven som omkring
200 andra rödlistade växt- och djurarter också behöver.
rför är observation av fågeln en indikation om att SCAs
skogsvård i området skapat mycket höga naturvärden som
ger förutttningar för betydligt fler ovanliga arter.
Genom rätt insats på rätt plats kan vi få en hög
precision och hög effektivitet i insatserna att
bevara och stärka den biologiska mångfalden.
Rödhalsad brunbagge.
23VärdeskapandeSCA Årsredovisning 2023
Levande lokalsamhällen
SCA skapar
arbetstillfällen i
norra Sverige
SCAs skogsbruk och industrier utvecklas samtidigt
som positiva förändringsvindar med fler och större
industrier sveper brett över stora delar av norra
Sverige. Därför har SCA satt ett antal utbildnings-
program i drift för att säkerställa god tillgång på
kritisk kompetens, exempelvis skogsmaskinförare
och inköpare, även i framtiden.
Genom SCAs verksamhet skapas tusentals arbetstill-
fällen, både direkt i företaget och i andra delar av sam-
hället, runt de lokalsamllen där bolaget är verksamt.
SCA har ungefär 100 anställda skogsmaskinförare och
ytterligare cirka 600 arbetar för bolagets entreprenörer.
Behovet av arbetskraft kan också försrkas av att
SCA ska öka avverkningarna för att förrja sin växande
industri. Den egna skogsresursen växer vilket gör det
möjligt att öka avverkningen på egen mark. SCA ökar
också sina köp av virke från privata skoggare, i regel i
form av avverkningsuppdrag, det vill säga att SCA sköter
avverkningen.
Behov av många nya maskinförare
För att hantera naturliga avgångar för SCA och dess
entreprerer och för att kunna öka avverkningen på
egen och annans mark så behövs fler skogsmaskinlag
och fler skogsmaskinförare. Bolaget bedömer att det
behövs cirka 60 nya skogsmaskinförare per år fram till
2025.
För att kunna möta detta behov och för att kunna
rekrytera personal med rätt kompetens har SCA startat
en egen utbildning av skogsmaskinförare. De som rekry-
teras erhåller lön under utbildningen och erbjuds där
provansllning antingen hos SCA eller hos någon av
SCAs entreprenörer.
I första skedet för denna i branschen unika satsning,
så kommer 24 maskinförare per år att utbildas. Men möj-
ligheten finns att utöka utbildningen med fler platser.
SCAs inköpsakademi ökar kompetensen
En annan strategisk yrkeskategori är inköpare. SCA
köper insatsvaror och tjänster för stora värden och kom-
petenta inköpare är avgörande för kostnadskontroll och
lönsamhet. Bolaget bedriver därför en inköpsakademi för
att höja kompetensen på nyrekryterade och redan
anställda inköpare.
Akademin kommer att arbeta både med utveckling
av taktisk inköpskompetens, själva upphandlingsför-
faran det med anbud, avtal och upphandling, och av stra-
tegisk inköpskompetens. Den sistnämnda utbildning är
baserad på bolagets strategiska inköpsprocess.
El, underhåll och automation är ytterligare identifierade
kategorier där insatser pågår och möjligheter ses över för
att utveckla framtida kompetens.
24 Värdeskapande SCA Årsredovisning 2023
25VärdeskapandeSCA Årsredovisning 2023
STRATEGI OCH VERKSAMHET
SCA står på stabil
grund och är väl rustade
för framtiden
26 Strategi och verksamhet SCA Årsredovisning 2023
SCA och omvärlden
SCAs välinvesterade industrier, kompetenta personal och höga självförsörjningsgrad har gett
företaget en stabil grund i turbulenta tider, med energikrisen i Europa, global inflation och ett
snabbt förändrat ränteläge som skakat om världsekonomin. Strukturellt finns samtidigt ett
ngsiktigt underliggande ökat behov av klimatsmarta skogsprodukter och förnybar energi.
Det senare kommer att skapa en fördel för SCA, både på kort och lång sikt.
SCA visar styrka i dämpad världsekonomi
Rysslands angreppskrig på Ukraina och den eskalerade kon-
flikten mellan Israel och Palestina har skapat ett stort humanitärt
lidande och politisk turbulens. Rysslands invasion har också
följts av omfattande ekonomiska sanktioner. Som en logisk kon-
sekvens av det har rysk skogsråvara försvunnit fn marknaden
och konkurrensen i råvaruanskaffningen skärpts.
Samtidigt skenade energipriserna till följd av minskat utbud
av inte minst rysk gas till den europeiska marknaden. Följden
blev en periodvis tsiffrig inflationstakt inom EU och en snabb
omsllning där centralbanker över hela världen tvingats öka
räntorna för att motverka inflationen.
Åtgärderna har pressat såväl företag som konsumenter till
svåra ekonomiska prioriteringar och generellt minskat efter-
frågan. Sammantaget har det skapat en situation där efter-
frågan på produkter dämpats samtidigt som den skogliga
råvaran ökat i pris. Det har varit en svår utmaning för den
globala skogsindustrin.
För SCA, som Europas största privata skogsägare, har det
egna skogsinnehavet gett en värdefull bas för den egna råvaru-
försörjningen. I kombination med välinvesterade industrier,
kompetent personal, egen logistik och en hög självförsörjnings-
grad på energi har det skapat förutsättningar för bolaget att
fortsätta leverera goda resultat även i en pressad världs-
ekonomi.
Under andra halvan av 2023 har inflationstakten stegvis
närmat sig en normalnivå som kan bli den grogrund som krävs
för ökad ekonomisk stabilitet, framtidstro och därmed srkt
efterfrågan för SCAs produkter.
Energifrågan i stark trend
Energikrisen har skapat en skärpt och prisdrivande konkurrens
om energikällor, särskilt naturgas, men även elektricitet, fossila
bränslen och biobränslen. Den generellt högre prisbilden i kom-
bination med att stora volymer gas fallit bort från den euro-
peiska marknaden har ökat intresset för skogliga biobränslen.
I denna situation har SCAs biobränslen befunnit sig i en stark
trend med mycket hög efterfrågan och god lönsamhet. Under
året har SCAs energisegment haft en stark tillväxt genom ökad
produktionskapacitet för pellets och fortsatta investeringar
i mer vindkraft.
Biprodukternas roll kan uppvärderas
Det ökade intresset för biobränslen fn skogliga biprodukter
sammanfaller med kraftigt höjda politiska ambitionsnivåer för
fossilfria drivmedel. Under våren 2023 tog unionens klimatpaket,
Fit for 55, beslut om att stegvis gå mot att 70 procent av allt flyg-
bränsle ska vara fossilfritt och hållbart senast 2050.
Det innebär att skogliga biprodukter, både tallolja fn massa-
bruk och solida biprodukter från sågverk, har goda framtids-
utsikter när produktionen av dessa drivmedel ska realiseras.
SCA har sedan tidigare investerat i kapacitetsökningar i flera av
bolagets sågverk och den starka globala trenden mot klimat-
smart byggande och resurseffektivitet talar för att sågverkens
roll i framtidens värdekedjor bör stärkas.
rför är det strategiskt viktigt för SCA att fortsätta växa
inom sågade trävaror dock med en bevarad balans mot ved-
råvaran.
Ökat skogsinnehav stärker klimatnyttan
För att gradvis klara av att växa bolagets industrier, som genom
sina produkter skapar klimatnytta, så är skogsinnehaven av
största vikt. SCA har under flera år genomfört köp av skogsmark
i Baltikum. Det ryska anfallskriget mot Ukraina samt skogs-
bränder och insektsangrepp i Kanada gör samtidigt att det
globala utbudet på råvara minskar.
Det gör att SCAs skogsinnehav och industrier får ett stärkt
ekonomiskt och strategiskt värde när EU höjer sina målsätt-
ningar för produktion av fossilfria bränslen.
Det innebär att SCA, som redan har en positiv klimatnytta på
nästan 13 miljoner ton koldioxidekvivalenter varje år, har goda
utsikter att fortsätta växa och samtidigt bidra ännu mer i klimat-
arbetet.
Det nya justerverket ersätter två gamla och ger en väsentlig
effektivisering samt ökad produktkvalitet och produktion.
27Strategi och verksamhetSCA Årsredovisning 2023
Stärkt självförsörjning ger
ökad trygghet och kontroll
SCA har en hög grad av självförsörjning genom den integrerade värdekedjan. Ett stort eget
skogsinnehav, egen energiproduktion och bolagets logistikverksamhet skapar förutsättningar
för god kostnadskontroll och trygghet.
2 TWh 11 TWh10 M m
3
SCAs råvarubehov täcks till cirka hälften
av virke från de egna skogarna och flis
från egna sågverk.
SCAs industrier tillverkar grön el mot-
svarande cirka 1 procent av Sveriges
konsumtion. Utöver det produceras grön
el av vindkraft på SCAs mark.
Som en av Europas största tillverkare
av biobränsle är SCA mer än självr-
sörjande. Det SCA inte använder själva
säljs externt.
Elanvändning Biobränslen
~55%
Grad av självförsörjning
~95%
Grad av självförsörjning
100%
Grad av självförsörjning
Skogsråvara
SCA kan påverka
SCA kan delvis påverka
Egen skog
Flis från egna sågverk
Köp från lokala skogsägare
Externa leverantörer
Egen produktion
Egen vindkraft
Vindkraftarrende
Extern exponering
Egen produktion, använd internt
Såld externt
Fjärr- och spillvärme
100%
~95%
~55%
28 Strategi och verksamhet SCA Årsredovisning 2023
Skogen är navet som SCAs verksamhet kretsar runt. SCA har
byggt ett ekosystem av industrier som tar vara på och maxi-
merar skogens potential och värde. En hög slvrsörjning med
virkesråvara ger försörjningstrygghet och kostnadskontroll. Det
ger också underlag för långsiktig och strategisk utveckling.
Energi är ett annat omde där SCA har hög självrrjning
eller levererar ett överskott till marknaden. Produktionen av grön
el i egna anläggningar och arrendeintäkter från egen vindkraft
motsvarar i hög grad den egna elkonsumtionen. Genom en pro-
duktion i balans med den egna förbrukningen nås en kostnads-
trygghet i tider av fluktuerande elpriser.
r det gäller biobnslen har SCA ett betydande överskott
att erbjuda kunder utanför bolaget. Där finns outnyttjade
potentialer när behovet av förnybar energi som alternativ till
gas och andra fossila källor ökar.
Efter flera år med omfattande störningar i de globala och
europeiska transportkedjorna är en egen transportorganisation
av stort värde för att upprätthålla försörjningen av råvaror och
insatsvaror och för att säkerställa trygga kundleveranser.
Även när det gäller fordonsbränslen har SCA en betydande
gardering, om än inte direkt och med egen självrrjning.
Genom leveranserna av tallolja för bränsleproduktion kompen-
seras SCA delvis för höga bränslekostnader. Med ökat engage-
mang inom biodrivmedel, genom bolagets samägda fabrik i
Göteborg, kommer denna kostnadskontroll att öka ytterligare.
100 kton2,7 miljarder SEK
SCA har en egen logistikorganisation
som innehar såväl egna fartyg som
terminaler. Detta gör att SCA kan parera
turbulens och säkra kundleveranser.
Vid årsskiftet inleddes uppstart av SCAs
delägda bioraffinaderi i Göteborg för till-
verkning av biodrivmedel. Tallolja, en
produkt från massa bruken, är en råvara.
SCA Logistik Drivmedel
~45%
Grad av självförsörjning
~45%
Grad av självförsörjning
Egna fartyg och terminaler
Långsiktiga kontrakt
Externa leverantörer
Tallolja
Extern exponering
~45%
~45%
29Strategi och verksamhetSCA Årsredovisning 2023
SCAs strategi
för lönsam tillväxt
Växande förnybar
skogstillgång
Ökat värde
från varje td
Hög grad av
självförsörjning
30 Strategi och verksamhet SCA Årsredovisning 2023
Investera i den integrerade
värdekedjan
Öka produktionen av containerboard,
trä och massa
Realisera affärsmöjligheterna
inom förnybar energi
Öka skogsresursen
Öka tillväxt och avverkning
Förrva skogsmark i Norden
och Baltikum
Hög självförsörjningsgrad
Säkerställa en hög och balanserad självförsörjningsgrad
inom skogsråvara, energi och logistik
31Strategi och verksamhetSCA Årsredovisning 2023
SCAs strategiska projektportlj
driver lönsam tillväxt
Långsiktigt och systematiskt har SCA utvecklat bolagets värdekedja för att
maximera värdet på den skogliga råvaran. Investeringar i industristrukturen ska
dels vara lönsamma på egna meriter, dels addera värde till hela kedjan.
Beslutade och pågående strategiska projekt
Organisk tillväxt/Strategiska optioner
rde
Basinvesteringar säkrar god produktivitet och kostnadseffektivitet
CTMP-
expansion
300kt CTMP
i Ortviken
Avveckling
tryckpapper
Biodrivmedel
Bioraffinaderi i Göteborg
Kraftliner-
expansion
Ny 725kt pappers-
maskin i Obbola
Förrv av
skogsmark
Mål om 100k ha skogsmark
iBaltikum varav 70% har
genomförts
32 Strategi och verksamhet SCA Årsredovisning 2023
Tid
xa
skogstillgången
Öka skogsinnehavet
i Norden och Baltikum
Ökad potential
Containerboard
& Massa
Lönsam tillxt
i nuvarande bruk
rnybara
drivmedel
Bioraffinaderi
Ett antal stora investerings- och utvecklingsprojekt är avslutade
och produktionen kommer gradvis att öka mot full kapacitet.
Obbolas produktionskapacitet har ökats markant, våra massa-
fabriker i Östrand och Ortviken har rustats för större kapacitet
och bolagets energiaffär har fortsatt att utvecklas med ny
vindkraft, ökad produktion av pellets och en sagd fabrik
i Göteborg som tillverkar biodrivmedel av SCAs tallolja.
Samtidigt fortsätter bolagets skogsinnehav att växa, via
investeringsprogram i Baltikum. Denna resurs vill bolaget få att
xa, med god skötsel av den befintliga skogen och genom
fortsatta rvärv.
Växande skogstillgångar skapar också förutsättningar för att
xa inom sågade trävaror. Under det senaste året har investe-
ringsprojekt i sågverk avslutats, bland annat i Bollsta sågverk
som nu är mycket välinvesterat och högeffektivt i global jäm-
förelse.
Ambitionen att fortsätta utveckla bolagets industriplatser
finns och SCA undersöker därför aktivt möjliga projekt i norra
Sverige, inte minst bland sågverk. Det skulle, vid sidan av
värdefulla sågade produkter, även förstärka strömmarna av
biprodukter för ytterligare förädling.
SCAs växande industrier, stora möjligheter till fortsatt utveck-
ling och övrig industriexpansion i norra Sverige gör att tillngen
på mer fossilfri el blir allt viktigare. Vindkraft på land är nu det
billigaste sättet att producera ny el i SCAs geografi, och därtill
den produktionsmetod som har det lägsta kolspåret och de
mest begränsade miljöeffekterna av alla energislag.
Från att tidigare ha upplåtit sina goda vindlägen mot arrende,
har SCA från och med år 2023 blivit aktiva ägare av vindenergi-
produktion. Det innebär att bolagets strategi i dag innefattar
arrendeavtal, drift av egna vindparker och projektutveckling för
egen drift eller till förljning.
Egen vindkraft
Arrende
Projektutveckling
Egen vindkraft
Växa inom
gade trävaror
Öka produktionen
Lönsam tillxt
33Strategi och verksamhetSCA Årsredovisning 2023
SKOG
Europas största
privata skogsinnehav
SCAs verksamhet baseras på en unik resurs, Europas största privata
skogsinnehav. Skogen ger en trygg och utllig försörjning med förnybar råvara,
samtidigt som SCA verkar för att denna skogsresurs ska växa i volym och
värde genom långsiktig och aktiv skogsskötsel samt genom förrv.
34 Strategi och verksamhet SCA Årsredovisning 2023
Andel av koncernen 2023
Antal anställda
Sysselsatt kapital
EBITDA
Nettoomsättning1)
24%
52%
76%
18%
1)
6 686 MSEK
3 511 MSEK
87 683 MSEK
629 personer
SCAs skogar är välskötta och växande.
I omvärlden är bilden mer blandad. I Nordamerika har stora
arealer skog härjats av bränder och tidigare år drabbats av
omfattande insektsangrepp. Även i Centraleuropa har bety-
dande arealer skog angripits av insekter.
Krig och konflikter är andra orsaker till begränsat utbud av
virkes råvara. Rysslands angreppskrig på Ukraina har medfört
att virkesimporten från Ryssland till framför allt Finland,
Baltikum och Centraleuropa har upphört.
I många länder begränsar komplicerade regelverk för bru-
kande, ägande och användning av skog förutsättningarna för
ett långsiktigt och aktivt skogsbruk. Ägarstruktur och tillgång till
infrastruktur som vägar och järnvägar är på många håll hinder
för utvecklingen av skogsskötseln.
Inte minst är tillgången till en väl utvecklad värdekedja ett
hinder. På många håll efterfgas endast något eller några
virkes sortiment, vilket sänker lönsamheten och begränsar
utvecklingen.
Samtidigt ökar efterfgan på trävaror och fiberprodukter
globalt. Tillgången på virkesråvara, framför allt sågtimmer av
barrvirke kommer att vara knapp även framgent.
Hög och trygg självförsörjning
SCA äger 2,7 miljoner hektar skog i norra Sverige och Baltikum,
varav 2,1 miljoner hektar är produktiv skogsmark. SCAs virkes-
förråd uppgick vid årsskiftet till 271 miljoner skogskubikmeter
(m
3
sk), varav 8 i Baltikum.
SCA vill öka sitt skogsinnehav och förrvar skog där den
bidrar till försörjningen av bolagets värdekedja. I Baltikum har
SCA ett pågående program för förrv av 100 000 hektar skogs-
mark, som till cirka 70 procent är genomfört. I Sverige är de
legala möjligheterna att öka skogsinnehavet begränsade. Där
förker bolaget att genom förljningar och köp förbättra
förutsättningar för skogsskötsel och virkesförsörjning.
Ungefär hälften av SCAs råvarubehov täcks av virke från de
egna skogarna och flis från egna sågverk. Den höga självför-
sörjningsgraden gör SCA mindre känsligt för prisuppgångar på
skogsråvara än många jämförbara skogsindustriföretag som har
väsentligt lägre självförsörjning. SCAs investeringar i trävaror,
massa och containerboard inner att råvarubehovet ökar, men
SCAs unikt höga självförrjning kommer att bestå även när de
nyinvesterade industrierna producerar full kapacitet. Det stora
skogsinnehavet, som växer och utvecklas, ger säkrare råvaru-
förrjning, underlättar investeringar och skapar större flexibi-
litet.
Varje träd som avverkas ertts med minst två nya. SCAs
skogsplantskola levererade 103 miljoner skogsplantor år 2023.
Virkesköp från privata skogsägare
SCAs välinvesterade industri ger också en konkurrenskraftig
betalningsförmåga för virke från privata skogsägare. Merparten
av det virke som inte kommer från SCAs egna skogar, köps från
privata skogsägare i norra Sverige.
SCA har byggt upp en organisation för avverkning och skogs-
vård i regionen som gör bolaget till en attraktiv partner för
skogsägare. SCA kan skog och har resurser i form av bland
annat maskiner och kompetens. Dessa tillgångar har byggts
upp för skötseln av den egna skogen, men är också väl anpas-
sade för andras skogar.
SCAs välinvesterade industri sätter värdet, inte bara på bola-
gets egen skog, men också på andra skogsägares tillgångar
i norra Sverige och Baltikum.
Virkesköpen från privata skoggare kompletteras med köp
från andra skogsföretag och viss import fn Norden och
Baltikum. Under år 2023 låg importen på en mycket låg nivå.
35Strategi och verksamhet
SCA Årsredovisning 2023
Strategi
Öka tillväxt och avverkning.
Stärkt konkurrenskraft genom ökad
produktivitet och effektivitet.
Förvärva skog i Norden och Baltikum.
Öka precision och kvalitet i naturvårds-
arbetet.
Finansiella nyckeltal
MSEK 2023 2022
Nettoomsättning 7 748 6 705
EBITDA 3 511 2 602
EBITDA-marginal, % 45,3 38,8
Operativt kassaflöde 939 264
Strategiska investeringar 343 809
Sysselsatt kapital 87 683 79 943
Avkastning på sysselsatt kapital, % 4,0 3,3
Avverkning av egen skog, tusen m
3
fub 4 951 4 434
Medelantal anställda 629 593
Ansvarsfullt skogsbruk
SCAs skogar sköts långsiktigt och med målet att de ska vara
minst lika rika på biologisk mångfald, naturupplevelser och
råvara i framtiden som idag. Att bevara den biologiska mång-
falden, de många arterna av djur och växter, är ett av SCAs
viktigaste hållbarhetsmål. Skog med höga naturvärden undan-
tas från skogsbruk, eller sköts så att naturvärdena förstärks.
I alla skogsbruksåtgärder sparas skog för att ge variation och
livsrum åt känsliga djur och växter.
Goda och trygga arbetsvillkor för egen personal och
entreprenörs anställda är ett annat viktigt ansvarsområde.
SCAs skog är sedan 1999 certifierad enligt FSC® (Forest
Stewardship Council®), (FSC® C004466) och sedan 2011 även
certifierad enligt PEFC (Programme for the Endorsement of
Forest Certification), (PEFC/05-23-131).
”Skog med höga
naturvärden undantas
från skogsbruk.
36 Strategi och verksamhet SCA Årsredovisning 2023
Marknaden
Sveriges yta är täckt till knappt 70 procent av skog,
motsvarande 28 miljoner hektar. SCA är Sveriges största
privata skogsägare. Resten ägs av enskilda skogsägare,
andra skogsbolag, staten och kyrkan.
Utöver det svenska innehavet har SCA skog i Baltikum.
Skogen i Baltikum har en mycket god produktionsförmåga
som av historiska skäl har tagits till vara endast i begnsad
utsträckning.
Lagar som styr skogsbruk och skogs-
förvaltning i Sverige
Skogsvårdslagen har funnits i olika versioner sedan år 1905
och inneller regler för hur skogsbruk får bedrivas. Den kräver
bland annat att avverkad skog ska föryngras, sätter gränser för
lägsta ålder för skog som ska föryngringsavverkas och
innehåller krav på miljöhänsyn.
Miljöbalken innehåller regler som påverkar skogsbruk, bland
annat regler för skydd och fridlysning av djur- och växtarter.
Jordförvärvslagen reglerar förrv av skogsmark. Lagen
innebär bland annat att en juridisk person inte får nettoförvärva
skogsmark fn privatpersoner, däremot fn andra juridiska
personer. Bakgrunden till lagen är att lagstiftaren vill att en viss
andel av skogen ska ägas av privatpersoner.
Tillväxt i SCAs skog 2023
1)
MSEK Miljoner m
3
sk %
Ingående volym Sverige 2023 260
Bruttotillväxt av skog 10,5 4,0
Naturliga förluster och röjning –1,4 –0,5
Tillgänglig tillväxt 9,1 3,5
Avverkning
2)
–5,9 –2,3
Nettotillväxt av skog 3,2 1,2
Utgående balans Sverige 2023 263
Innehav Baltikum 8
Utgående volym 2023 271
1)
Baserat på uppmätt virkesvolym och tillväxt i den skogstaxering som genom-
fördes 2019.
2)
Motsvarar cirka 5,0 m
3
fub.
Skogsbestånd (volym)
Oberoende ackrediterade revisorer kontrollerar att SCAs
skogsbruk möter certifieringskraven. Produkter baserade på
virke från ett certifierat skogsbruk kan sedan i sin tur certifieras
och erbjudas till kunder med höga krav på hållbarhet. SCA upp-
muntrar även sina leverantörer att certifiera sitt skogsbruk.
Klimatnytta och bevarad mångfald
Växande träd binder koldioxid. Genom att SCAs skog har en
årlig nettotillxt på mer än tre miljoner m
3
sk virke, nettobinds
drygt fyra miljoner ton koldioxid. Tillxten på lågproduktiv
skogsmark samt nettoökningen av kolet i marken bidrar med
ytterligare upptag och lagring av drygt en miljon ton koldioxid.
Totalt är det sju gånger mer än de totala utsläppen av koldioxid
från fossila källor i hela SCAs verksamhet, det vill säga skogs-
bruk, industriproduktion, transporter av råvaror och färdiga
produkter, samt tillverkning av insatsvaror.
Det är tillväxt som binder koldioxid. Ju större tillväxten är,
desto mer koldioxid binds in i växande träd. När träden blir
äldre, börjar tillväxten avta och de avverkas och ersätts av
nya växtliga träd. Såväl i Sverige som i den Europeiska Unionen
höjs röster för att skogen bör stå kvar och betraktas som ett
kollager. Men när träden i detta kollager blir äldre, kommer de
så småningom att dö och ruttna och koldioxiden återr då till
atmosfären. I äldre skogar ökar också risken för mer dramatiska
händelser som insektsskador eller brand, när skog dör i större
skala och utsläppen av koldioxid därmed ökar.
Ett exempel på positiva klimateffekt är SCAs skogar i
Baltikum. SCA äger drygt 70 000 hektar mark i Baltikum. De
utgör ungefär tre procent av SCAs produktiva skogsmarksareal.
Med hög produktionsförmåga i marken och allt mer välskötta
skogar ökar upptag av koldioxid och lagring av kol.
Genom att skogen brukas aktivt och förnybar råvara blir för-
nybara produkter, så hålls det fossila kolet kvar i marken, medan
skogarna förblir vitala och växande.
SCA undantar viktiga livsmiljöer för känsliga djur och växter
från skogsbruk och sköter skogarna så att förutttningarna för-
bättras för arter med särskilda krav. Samtidigt strävar bolaget
efter att dessa insatser ska vara så effektiva som möjligt. Till-
xt, det vill säga inbindning av koldioxid, och förnybar råvara är
också viktiga miljövärden och SCA försöker därr tillgodose en
god balans mellan biologisk mångfald, klimatnytta och tillgång
på råvara.
Tall 39%
Gran 37%
Lövträd 14%
Contorta 10%
37Strategi och verksamhetSCA Årsredovisning 2023
25 procent ökad avverkning
SCA försöker genom aktiv och långsiktig skötsel av sina skogar
att öka tillväxt och avverkningsjligheter. SCA gör återkom-
mande egna inventeringar av bolagets skogar och har gjort så
sedan 1947. Inventeringarna ligger bland annat till grund för
strategiska beslut rörande långsiktig skogshushållning och
virkes förrjning. Den senaste inventeringen slutrdes år 2019.
De inventeringar och avverkningsberäkningar som bolaget
regelbundet genomför, visar att avverkningen kan öka till nivån
5,4 miljoner fastkubikmeter under bark (m
3
fub) år 2025 och
bolaget närmar sig stegvis denna nivå. På längre sikt kan
avverkningen öka ytterligare.
Contortatallen, med en högre tillxt än den svenska tallen,
ger ett betydande bidrag till tillväxtökningen och nettoinbind-
ningen av koldioxid. Contortatallen började planteras på SCAs
marker i början av 1970-talet och leveranserna av sågtimmer av
contortatall till Gällö sågverk börjar nu bli betydande.
Avverkning i egen skog (m m3fub)
Genom god skogsskötsel har den uthålliga avverkningsnivån ökat successivt
sedan 1950-talet. På 1020 års sikt kommer den att kunna öka ytterligare.
m m
3
fub
0
1
2
3
4
5
6
20502040203020202010200019901980197019601950
Uthållig avverkningsnivå
enligt avverkningsberäkning
Aktuell avverkning
+200%
Stående virkesvolym (m m3sk)
Vi har aldrig förr haft så mycket skog. Virkesfördet kommer att forttta öka
under de kommande decennierna, samtidigt som avverkningen ökar.
m m
3
sk
0
50
100
150
200
250
300
20502040203020202010200019901980197019601950
+100%
Med den avverkningsplan som SCA nu lagt fast kommer avverkningen
att öka samtidigt som virkes rrådet fortsätter att växa.
38 Strategi och verksamhet SCA Årsredovisning 2023
Totalavkastning på 10 procent per år
Skog genererar värde på tre sätt: kassaflöde fn avverkning,
biologisk tillväxt och ökat markvärde.
Avverkning. Avverkning ger råvara till industrin och genererar
kassaflöde. Genom god skogsskötsel har den uthålliga avverk-
ningsnivån fördubblats sedan år 1956.
Nettotillväxt. På 70 år har virkesförrådet ökat betydande då till-
xten är väsentligt högre än avverkningen. Detta ger föruttt-
ningar för högre avverkning och ökat kassaflöde i framtiden.
Markvärde. Värdet på skogsmark i norra Sverige har ökat med
över 200 procent realt och 4 000 procent nominellt sedan år
1956, enligt en uppskattning från Lantmäteriet.
Tillsammans har dessa tre värdeströmmar genererat en total-
avkastning på SCAs skogsinnehav om cirka 10 procent per år
sedan år 1956.
Totalavkastning, skog i Sverige (index 19562023)
lla: Riksskogstaxeringen, Skogsstyrelsen, Ludvig & Co, Lantmäteriet,
Svefa, FutureVistas.
Not: Kassaflödet återinvesteras i skog.
CAGR: Genomsnittlig årlig tillväxttakt.
Index
0
10 000
20 000
30 000
40 000
50 000
60 000
2020201020001990198019701960
Sedan den första skogsinventeringen i slutet av 1940-talet har
SCAs virkesförråd ökat med mer än 70 procent fram till idag
samtidigt som tillväxten och den uthålliga avverkningsnivån har
mer än fördubblats. Samtidigt har bolaget under dessa knappt
70 år avverkat en virkesvolym motsvarande mer än den som nu
finns i SCAs skogar.
Med den avverkningsplan som SCA nu lagt fast kommer
virkes förrådet att fortsätta växa, om än i lite långsammare takt
än tidigare. SCA sköter sina skogar så att de ska ge en så hög
produktion som möjligt av sågtimmer, det värdefullaste virkes-
sortimentet.
Skogens värde
SCA baserar värderingen av bolagets skogstillngar på försälj-
ningstransaktioner i de områden där SCA äger skogstillgångar.
Det genomsnittliga marknadspriset för de senaste tre åren
används för värdering av SCAs skogstillgångar. Det treåriga
genom snittliga marknadspriset uppgick den 31 december 2023
till 395 SEK/m
3
sk för det svenska innehavet. Vid utgången av
året uppgick SCAs stående virkesvolym till 271 miljoner m
3
sk till
ett bokfört värde om 107,5 miljarder SEK.
Ludvig & Co och Svefa är två av de större leverantörerna av
marknadsstatistik, och varifrån SCA inhämtar statistik till vär-
deringen av bolagets skogstillgångar.
Majoriteten av de transaktioner som ingår i underlaget är
förrv mellan privatpersoner. De relativt få afrer som gjorts
mellan juridiska personer indikerar emellertid att skog som ägs
av juridiska personer har ett mervärde, jämfört med skog som
ägs av privatpersoner.
Skogsmarkspriser (SEK/m
3sk
), Ludvig & Co
SEK/m
3
sk
0
200
400
600
800
1 000
23222120191817161514131211
Södra Sverige Mellersta Sverige Norra Sverige
Källa: Ludvig & Co, nominella värden. Källa: Svefa, nominella värden.
Skogsmarkspriser (SEK/m
3sk
), Svefa
SEK/m
3
sk
0
200
400
600
800
1 000
23222120191817161514131211
Södra Sverige Mellersta Sverige Norra Sverige
10%
CAGR
39Strategi och verksamhetSCA Årsredovisning 2023
TRÄ
Kvalitetsprodukter
som skapar klimatnytta
I Bollsta sågverk annds nyinstallerad artificiell intelligens och digitalisering för att på bästa sätt
säkra virkesråvarans värde, vilket även ökar klimatnyttan. I en svagare konjunktur är det än viktigare
att bygga konkurrenskraft genom välinvesterade anläggningar och en verksamhet som är effektiv
i varje steg. Sågverkens konkurrenskraft är avgörande för lönsamhet och värde i skogen,
väl som för lönsamheten i fiberindustri och bioenergi.
40 Strategi och verksamhet SCA Årsredovisning 2023
Andel av koncernen 2023
Antal anställda
Sysselsatt kapital
EBITDA
Nettoomsättning1)
24%
8%
3%
26%
1)
6 686 MSEK
550 MSEK
3 490 MSEK
895 personer
SCA driver fem sågverk i nära anslutning till det egna skogs-
innehavet. Sågverken är välinvesterade och tillhör de största i
Europa med en sammantagen årlig kapacitet på 2,3 miljoner m
3
gade trävaror. De har hög automatiseringsgrad och röntgen-
teknik för att maximera värdet av varje stock. Tekniken innebär
att sågverken kan sortera, välja ut och anpassa stocken till
kraven på slutprodukten.
SCA har också hyvlerier, målerier, impregnering och vidare-
förädling av biprodukter, samt egen distribution till byggvaru-
handeln i Norden och Frankrike.
Kundanpassade produkter
Bostadsbyggande, såväl nybyggnad som renovering och
ombyggnad, dominerar efterfrågan på trävaror i en mängd olika
tillämpningar. Den virkesråvara som SCA har tillng till i norra
Sverige karakteriseras av hög andel kärnvirke och små kvistar.
Detta gör råvaran lämplig för synligt t, interiör användning som
till exempel golv och för produkter med höga kvalitetskrav, som
inner- och ytterpanel. SCA har valt att fokusera på framför allt
träindustri och byggvaruhandel, marknadssegment där dessa
egenskaper är efterfrågade och där utsikterna till lönsam tillväxt
bedöms som bäst.
Som leverantör till träfödlande industri tillverkar SCA kund-
anpassade produkter som passar väl in i kundernas fortsatta
förädling. Kunderna är främst tillverkare av möbler, dörrar,
fönster, golv och tak.
Till byggvaruhandeln levererar SCA födlade produkter,
färdiga att erbjudas konsument, samt kvalificerade distribu-
tionslösningar. För att erbjuda kompletta sortiment kombinerar
SCA sina egna produkter med inköp från andra leverantörer.
Kunderna är fmst byggvarukedjor i Skandinavien, Frankrike
och USA. Produkterna säljs även direkt till industriella trä-
byggare.
De prioriterade marknadssegmenten kompletteras med affärer
där marknadsförutsättningarna bems vara de bästa. Hela
stocken ska generera träprodukter med så god lönsamhet som
möjligt.
Med denna inriktning har SCA nått höga och mer stabila mar-
ginaler över en konjunkturcykel och har haft en lönsam tillväxt
på cirka 10 procent per år under de senaste 20 åren.
Högeffektiva anläggningar
De viktiga investeringar som genomförts i Bollsta sågverk är nu
i full drift. Det nya justerverket ersätter två gamla och inner en
väsentlig effektivisering, men ger också ökad produktkvalitet
och ger förutsättningar för fortsatt ökad produktion.
Den nya CT-scannern innebär att Bollsta sågverk nu med
digital mätning, datortomografi, bildanalys och artificiell intelli-
gens kan följa varje produkt genom sågverket och ta vara på
värdepotentialen i varje enskild stock. På så sätt kan produkt-
värdet per kund optimeras.
Bollsta sågverks nya CT-scanner följer stockens resa genom sågverket.
41Strategi och verksamhetSCA Årsredovisning 2023
Strategi
Fortsatt lönsam tillväxt i balans med råvaru-
tillgången.
Välinvesterade anläggningar med effektivitet
och konkurrenskraft i världsklass.
Maximera värdet av SCAs högkvalitativa
timmer genom ett högt råvaruutbyte och
anpassade produkter.
Finansiella nyckeltal
MSEK 2023 2022
Nettoomsättning 5 158 6 753
EBITDA 550 1 945
EBITDA-marginal, % 10,7 28,8
Operativt kassaflöde 349 1 727
Strategiska investeringar 0 0
Sysselsatt kapital 3 490 3 376
Avkastning på sysselsatt kapital, % 9,4 48,1
Leveranser, trävaror, tusen m
3
1 948 2 022
Medelantal anställda 895 899
Bollsta sågverk är ett av SCAs största, och ett av Europas effek-
tivaste sågverk. Bolaget arbetar med att utveckla effektivitet
och konkurrenskraft för samtliga produktionsenheter. För
Munksunds och Rundviks sågverk utreds nu förutsättningarna
för en investering i ökad produktion och konkurrenskraft.
Tunadals sågverk har ansökt om ett nytt produktionstillsnd
som medger fortsatt utveckling av produktion och effektivitet.
llö sågverk övertogs helt av SCA vid årsskiftet. I Gällö har
SCA inlett produktion av produkter av contortatall. SCA har en
betydande areal av contortaskog och Gällö är väl beläget för att
nyttja de växande volymer av contortatimmer som börjar bli till-
gängliga. Contorta har utmärkta egenskaper för produktion av
till exempel innerpanel och snickeriprodukter.
Utmanande marknad
Den nedgång i trävarumarknaden som inleddes 2022 har fort-
satt under 2023. Med stigande räntor har byggverksamheten på
de flesta marknader gått ned med minskad efterfrågan och fal-
lande priser som följd. Samtidigt fortsätter råvarupriserna ligga
på en hög nivå. SCAs effektiva produktionsanläggningar och
kontroll över råvarutillgången är viktiga tillgångar i en svag
marknad.
Långsiktigt växer efterfrågan på sågade trävaror globalt och
på SCAs viktigaste marknader. Efterfrågeutvecklingen drivs av
träprodukternas starka hållbarhetskvaliteter och förmåga att
hjälpa kunderna att ersätta mindre hållbara material, som sl,
plast och aluminium. Träprodukter ger en positiv klimateffekt,
Bollsta sågverk är ett av Europas effektivaste sågverk.
42 Strategi och verksamhet SCA Årsredovisning 2023
Marknaden
Den globala marknaden för sågade trävaror av barrvirke är
cirka 350 miljoner m
3
, där majoriteten används i traditionellt
byggande och renovering. Den långsiktiga efterfrågan
beräknas växa med cirka 2 procent om året.
Den europeiska marknaden för sågade barrträvaror uppgår
till cirka 100 miljoner m
3
. SCAs andel av denna är ungefär
2 procent. Marknaden präglas av ett stort antal medelstora
och mindre leverantörer med inriktning på olika produkter
och geografiska marknader.
Kapacitet
MUNKSUND, PITEÅ
Sågade trävaror:
400 000 m
3
r
RUNDVIK, NORDMALING
Sågade trävaror:
320 000 m
3
r
BOLLSTA, KRAMFORS
Sågade trävaror:
600 000 m
3
r
TUNADAL, SUNDSVALL
Sågade trävaror:
600 000 m
3
r
GÄLLÖ, BRÄCKE
Sågade trävaror:
360 000 m
3
r
TRÄFÖRÄDLING OCH DISTRIBUTION
Hyvlade produkter:
600 000 m
3
r
Distribution till byggvaruhandeln:
Skandinavien | Frankrike
både som alternativ till produkter med större klimatavtryck
och genom sin kapacitet att binda koldioxid under lång tid.
Samtidigt som efterfrågan på sågade trävaror växer, så ökar
inte tillgången på sågtimmer i samma takt. På viktiga marknader
som norra Nordamerika och Centraleuropa minskar tvärtom den
långsiktiga tillgången på sågtimmer genom bränder, insekts-
skador och ökande restriktioner för skogsbruk.
Hållbart byggmaterial
I ett flertal studier utvärderas byggmaterials och byggpro-
cessers hållbarhet och klimatpåverkan. Träprodukter från ett
ansvarsfullt skogsbruk får goda omdömen. Klimat och håll-
barhet har också stor betydelse för kundernas val av material,
vilket ger stöd för fortsatt växande efterfrågan.
Trä har positiv klimateffekt av flera skäl. Tprodukter har
väsentligt mindre klimatavtryck – kolspår – än de flesta andra
byggmaterial som betong, aluminium, plast och stål. Trä är
också lättare än betong och sl, vilket inner att miljöpåverkan
av transport och hantering blir mindre. Slutligen binder trä kol.
r trädet växer så binder det koldioxid och detta kol finns
sedan kvar i träprodukten under kortare eller längre tid, bero-
ende på produktens livsngd. Eftersom välunderhållna trähus
kan stå i flera sekel så är denna kolsänka i träprodukter bety-
dande. 90 procent av SCAs trävaror blir till långlivade produkter.
Tprodukter är ofta långlivade och har väsentligt lägre klimatavtryck
än de flesta andra byggmaterial.
43Strategi och verksamhetSCA Årsredovisning 2023
MASSA
Välinvesterade fabriker
ger god konkurrenskraft
SCAs två massafabriker är ledande i världen när det gäller
konkurrenskraft och effektivitet. I tider med svagare massamarknad
är detta styrkefaktorer som upprätthåller lönsamhet.
44 Strategi och verksamhet SCA Årsredovisning 2023
Andel av koncernen 2023
Antal anställda
Sysselsatt kapital
EBITDA
Nettoomsättning1)
24%
18%
9%
16%
1)
6 686 MSEK
1 213 MSEK
9 871 MSEK
537 personer
SCA tillverkar blekt barrsulfatmassa i Östrands massafabrik
och kemisk termomekanisk massa i Ortvikens massafabrik.
Fabrikerna producerar också grön elektricitet, tallolja och
terpentin. Dessutom bidrar fabrikerna med fjärrvärme till
Sundsvalls och Timrås fjärrvärmenät.
Ledande producent av barrsulfatmassa
Östrands massafabrik är världsledande i kvalitet, kostnads-
effektivitet och miljöprestanda. Fabriken fokuserar framför allt
på massa för mjukpapper, men levererar även massa till kartong
och tryckpapper, samt specialprodukter som exempelvis massa
för filter tillverkning.
Barrsulfatmassa producerad av norrländsk vedfiber ger
massa som efterfgas för sin styrka. I mjukpapper kombineras
den ofta med massa baserad på lövved, som björk eller euka-
lyptus, eller massa baserad på returpapper. Olika massatyper
bidrar med olika egenskaper i papperet. Eftersom barrsulfat-
massa bidrar med styrka, kan den inte utan vidare erttas av
massa med annat ursprung och med andra egenskaper.
Den moderna fabriken har goda förutsättningar för produktion
av specialprodukter med specifika egenskaper, till exempel
massa för olika typer av filterprodukter. Produktionen av gröna
produkter som tallolja och grön el är viktiga för fabrikens lön-
samhet och för ett effektivt utnyttjande av anläggning och
råvara.
Produktionen av sulfatmassa var under året stabil. Under året
togs en ny starkgaspanna i drift vid fabriken, vilket gett för-
bättrad kostnadseffektivitet, produktivitet och miljöprestanda.
” Eftersom barrsulfatmassa
bidrar med styrka, kan den
inte utan vidare ersättas av
massa av annat ursprung.
45Strategi och verksamhetSCA Årsredovisning 2023
Strategi
Fortsätt stärka konkurrenskraft genom
ökad produktivitet.
Realisera den fulla potentialen i den nya
CTMP-fabriken i Ortviken.
Maximera värdet på biprodukter som el,
råtallolja och fjärrvärme.
Finansiella nyckeltal
MSEK 2023 2022
Nettoomsättning 6 893 7 209
EBITDA 1 213 2 883
EBITDA-marginal, % 17,6 40,0
Operativt kassaflöde 993 1 984
Strategiska investeringar 183 8
Sysselsatt kapital 9 871 8 321
Avkastning på sysselsatt kapital, % 5,9 28,1
Leveranser, massa, tusen ton 945 864
Medelantal anställda 537 400
Ökad produktion av CTMP
I slutet av 2022 togs den nya fabriken i drift för produktion av
kemisk termomekanisk massa – CTMP – i Ortviken. Under 2023
har produktionen trimmats in och taktats upp enligt plan. Under
andra halvåret avvecklades CTMP-produktionen vid Östrands
massafabrik och båda massafabrikerna kan nu helt fokusera på
sina respektive kärnprodukter.
CTMP används framför allt för tillverkning av mjukpapper och
kartong. CTMP används exempelvis i mellanskiktet i vätske-
kartong för att ge stadga åt förpackningarna. Som råvara
används både barrmassaved och lövmassaved i olika propor-
tioner för att tillverka produkter med olika egenskaper.
Försvagad massamarknad
Med globalt förmrad konjunktur förmrades även massa-
marknaden. Efterfrågan på massa var svag och priserna föll
under framför allt det första halvåret.
Europa är SCAs huvudmarknad, men med ökad produktions-
volym har SCA växt som leverantör till amerikanska kunder med
en stabil närvaro på den amerikanska ostkusten. Genom att
SCA har effektiva produktionsanläggningar och logistiklös-
ningar kan bolaget leverera med lönsamhet till massakunder
över hela världen. Därmed går det att upprätthålla en lönsam
produktion även i tider av svag efterfrågan.
Produktion av CTMP-massa
har koncentrerats till den
nya fabriken i Ortviken.
46 Strategi och verksamhet SCA Årsredovisning 2023
Marknaden
Den globala marknaden för blekt barrsulfatmassa (BSK) är
cirka 14 miljoner ton. Den långsiktiga efterfrågan beräknas
öka med cirka en till två procent om året. SCAs andel av
den globala marknaden för marknadsmassa, NBSK –
nordisk blekt barrsulfatmassa, uppgår till cirka sex procent,
där Östrand är den största fabriken.
Den globala marknaden för kemisk termomekanisk massa
(CTMP) är ungefär 4,5 miljoner ton. Den långsiktiga efter-
frågan beräknas växa med omkring två till tre procent om
året. Efter att den nya CTMP-fabriken i Ortviken trimmats in
beräknas SCAs andel av den globala CTMP- marknaden för
marknadsmassa uppgå till cirka sju procent.
Kapacitet
ÖSTRANDS MASSAFABRIK, TIMRÅ
Blekt långfibrig barrsulfatmassa, NBSK: 900 000 ton/år.
Massan används till bland annat mjukpapper, förpackningar,
tryckpapper och filter.
Grön el: 1,2 TWh/år vid full massaproduktion.
Kompletterande produkter: Tallolja, terpentin, fjärrvärme,
natriumbisulfit.
ORTVIKENS MASSAFABRIK, SUNDSVALL
Kemisk termomekanisk massa, CTMP: 300 000 ton/år (2025).
Massan används till bland annat förpackningar och hygien-
produkter.
Kompletterande produkter: Fjärrvärme.
47Strategi och verksamhetSCA Årsredovisning 2023
SCAs nya pappersmaskin i Obbola trimmas mot full kapacitet.
I en försvagad marknad är effektivitet och produktivitet
avgörande för lönsamheten.
CONTAINERBOARD
Världens största
kraftlinermaskin nu i drift
48 Strategi och verksamhet SCA Årsredovisning 2023
Andel av koncernen 2023
Antal anställda
Sysselsatt kapital
EBITDA
Nettoomsättning1)
24%
18%
10%
20%
1)
6 686 MSEK
1 212 MSEK
10 962 MSEK
695 personer
SCA producerar containerboard i pappersbruken Obbola och
Munksund. Containerboard är ytter- och innerskikten i well-
papp, som används vid tillverkning av förpackningar. SCA pro-
ducerar till helt övervägande del färskfiberbaserad container-
board, så kallad kraftliner.
SCA är en ledande producent av kraftliner, tredje störst i
Europa, med välinvesterade och konkurrenskraftiga anlägg-
ningar. I produktportföljen ingår en rad specialprodukter som
kraftliner med vit tryckvänlig yta och våtstark kraftliner. Våtstark
kraftliner används för förpackningar med särskilt höga krav, till
exempel förpackningar för livsmedel eller tungt gods. Den sen-
vuxna, norrländska vedråvaran ger styrka och är väl lämpad för
materialeffektiva förpackningar av hög kvalitet. Huvudmark-
naden är Europa.
SCA är en ledande
producent av kraftliner.
49Strategi och verksamhetSCA Årsredovisning 2023
Strategi
Realisera den fulla potentialen i den nya
pappers maskinen i Obbola.
Fortsätta att erbjuda marknadens bästa
service och produkt sortiment.
Utvärdera fortsatt expansion av Munksunds
pappersbruk med fokus på specialsortiment
som kraftliner med vit yta och våtstark
kraftliner.
Finansiella nyckeltal
MSEK 2023 2022
Nettoomsättning 5 850 6 823
EBITDA 1 212 2 792
EBITDA-marginal, % 20,7 40,9
Operativt kassaflöde 706 2 165
Strategiska investeringar 634 1 813
Sysselsatt kapital 10 962 10 704
Avkastning på sysselsatt kapital, % 5,1 62,1
Leveranser, kraftliner, tusen ton 839 773
Medelantal anställda 695 702
Den nya pappersmaskinen
i Obbola togs i drift i slutet av
år 2022 och är den största i
världen av sitt slag.
Ökad produktion med ny maskin
Under slutet av år 2022 togs den nya pappersmaskinen på
Obbola pappersbruk i drift. Investeringen genomfördes inom
budget och före tidplan. Den nya maskinen trimmas nu mot full
produktion som förväntas nås år 2026.
Den nya maskinen innebär, förutom en betydande produk-
tionsökning, ett tekniksprång när det gäller produktionsstyrning
och processkontroll. Med digitalisering och artificiell intelligens
förbättras radikalt möjligheterna för tillverkning av specialpro-
dukter och produktutveckling.
Även övriga områden i investeringen har framgångsrikt tagits
i drift, inklusive en ny anläggning för hantering av returpapper,
biorening och kemikalieåtervinning. Pappersbrukets kolspår har
minskats radikalt.
SCA undersöker nu förutsättningarna för att öka produktion
och resurseffektivitet vid bolagets andra fabrik för tillverkning
av containerboard, Munksund.
Svagare marknad
Året inleddes med en försämrad världskonjunktur och därmed
lägre efterfrågan på transportförpackningar, försvagad marknad
och fallande priser. Under tidig sommar stabiliserades mark-
naden och priserna på kraftliner.
I en svagare marknad får andra kundanspråk än pris en ökad
tyngd. Efterfrågan på specialprodukter fortsätter att öka. Inte
minst ökar kraven på gott tryckresultat. Transportförpackningar
med ett bra tryck blir en del av produktens marknadsföring och
ger därmed kunderna möjlighet att utveckla sina affärserbju-
danden.
50 Strategi och verksamhet SCA Årsredovisning 2023
Marknaden
Den globala marknaden för containerboard är över
180 miljoner ton, varav kraftliner står för cirka 35 miljoner
ton. Kraftliner tillverkas av färsk fiber till skillnad från det
större sortimentet testliner som tillverkas av returpapper.
Den dominerande delen av kraftlinern är oblekt, det vill
ga brun. Kraftliner tillverkas också med ett vitt ytskikt,
vars marknadsandel står för drygt 10 procent. Den lång-
siktiga efterfrågeökningen på kraftliner beräknas till
2–3 procent om året.
Den europeiska marknaden uppgår till cirka drygt 6 mil-
joner ton. SCA är den största oberoende leverantören av
färskfiberbaserad kraftliner i Europa.
Kapacitet
OBBOLA, UMEÅ
Brun kraftliner: 725 000 ton/år (2026).
Produktsortiment: Kraftliner med brunt ytskikt, för konsu-
ment- och transportförpackningar med inriktning på lättare
och standardkvaliteter.
MUNKSUND, PITEÅ
Brun och vit kraftliner: 415 000 ton/år.
Produktsortiment: Kraftliner med brunt och vitt ytskikt,
för konsument- och transportförpackningar. Är speciali-
serat på mycket kraftiga produkter (Heavy Duty), våtstarka
kvaliteter (Wet Strength) och förpackningspapper med vit
yta och hög tryckbarhet (White-Top).
Den kraftliner med vit yta som tillverkas vid Munksunds
pappers bruk möter högt ställda kundkrav och en god efter-
frågan.
Tillgången på returfiber har under året varit god och priserna
på denna insatsvara har sjunkit.
Långsiktigt bedömer SCA att efterfrågan på fiberbaserade
transportförpackningar kommer att fortsätta öka.
De förnybara produkter som
skapas av SCAs kraftliner kan
ersätta förpackningar av plast.
51Strategi och verksamhetSCA Årsredovisning 2023
FÖRNYBAR ENERGI
Stark tillväxt inom
förnybar energi
Efterfrågan på förnybar energi drivs av arbetet med att bygga hållbara industri- och
energisystem, och påverkas av regelverk och politik, men också av konflikter och europeiska nationers
ambition att trygga sin energiförsörjning. SCA ser goda affärsmöjligheter i denna utveckling
och har nu inlett egen produktion av biodrivmedel och el från vindkraft.
52 Strategi och verksamhet SCA Årsredovisning 2023
SCA har stora tillgångar av förnybar energi i alla delar av verk-
samheten. Det stora skogsinnehavet rymmer bra lägen för vind-
kraft. I skogen finns stora outnyttjade energiresurser i form av
bland annat grenar och toppar. Sågverk genererar råvara till
bränsle i form av bark, spån och torrflis. Massa- och pappers-
bruk genererar också bark, men även värdefulla flöden i form
av biprodukter som lut och tallolja.
SCAs industri försörjs i betydande utsträckning av egen
energi produk tion av såväl elektricitet som värme, men bolaget
är också en stor leverantör till externa kunder i form av pellets,
fjärrvärme, grön el och andra energiprodukter.
Egen vindkraftsproduktion
Som Europas största privata skogsägare, har SCA stora arealer
mark med goda vindlägen. Just nu pågår en omfattande
utbyggnad av vindkraft. I slutet av år 2023 var årlig produktions-
kapacitet, baserad på normala vindförhållanden, av vindkraftsel
på SCAs mark 9,0 TWh. Detta motsvarar cirka 20 procent av
Sveriges totala installerade kapacitet. I slutet av 2022 förr-
vade SCA vindparken Skogberget i Markbygden utanför Piteå
med en kapacitet på knappt 200 GWh per år. Under detta år
initierades en investering i en än mer kapacitetsstark vindpark
belägen i Bräcke kommun för idrifttagning i början av år 2026.
SCA har tre intäktsströmmar från vindkraft: i form av
arrenden, projektutveckling och egen energiproduktion.
För vindparker på SCAs mark som andra aktörer äger och
driver uppbär SCA ett arrende baserat på försäljningen från
parken.
En annan intäktskälla är utveckling av vindkraftsprojekt. Med
den stora utbyggnaden av vindkraft på SCAs marker har bolaget
fått erfarenhet av att förbereda och utveckla vindkraftsprojekt,
från tidiga utvärderingar till tillståndsgivna projekt. Dessa pro-
jekt kan sedan säljas, genomföras i egen regi eller i samarbete
med olika externa parter.
Slutligen producerar SCA egen grön elektricitet med mål-
sättningen att vara självförsörjande. År 2026, då Fasikans vind-
kraftspark är färdigställd, kommer SCA vara självförsörjande på
elektricitet även när pågående industriexpansion är slutförd.
En egen elproduktion i balans med förbrukningen ger försörj-
ningstrygghet och kostnadskontroll. Efterfrågan på grön el i
norra Sverige bedöms som långsiktigt god med hänsyn till de
industriprojekt som drivs och planeras i regionen.
Andel av koncernen 2023
Antal anställda
Sysselsatt kapital
EBITDA
Nettoomsättning1)
24%
10%
2%
2%
1)
6 686 MSEK
690 MSEK
2 167 MSEK
68 personer
”SCA har stora tillgångar av förnybar
energi i alla delar av verksamheten.
53Strategi och verksamhetSCA Årsredovisning 2023
Kapacitet
BIONORR, HÄRNÖSAND
Pellets: 180 000 ton/år (880 GWh)
TUNADAL, SUNDSVALL
Integrerad med Tunadals sågverk
Pellets: 12 000 ton/år (60 GWh)
STUGUN, RAGUNDA
Integrerad med Stuguns hyvleri
Pellets: 24 000 ton/år (120 GWh)
RUNDVIK, NORDMALING
Integrerad med Rundviks sågverk
Pellets: 25 000 ton/år (120 GWh)
BIOENERGI I LULEÅ AB
Delägt med Luleå Energi AB
Pellets: 100 000 ton/år (490 GWh)
GÖTEBORGS BIORAFFINADERI
Delägt med St1
Biodrivmedel : 200 000 ton/år (2025)
SKOGBERGETS VINDPARK
Vindkraft: 200 GWh/år
FASIKAN VINDPARK
Vindkraft: 330 GWh/år (2026)
Strategi
Vindkraft
Investera i egen vindkraftsproduktion för att upp
en hög självförsörjning av elektricitet.
Utveckla en projektportfölj för försäljning eller egna
investeringar.
Maximera vindkraft på SCAs mark och öka arrende-
intäkterna.
Biodrivmedel
Realisera den fulla potentialen i bioraffinaderiet
i Göteborg.
Utveckla möjligheten till ett potentiellt bioraffinaderi
i anslutning till Östrand.
Fasta biobränslen
Optimera produktion, produktmix och lönsamhet.
Säkerställ tillgång till bränsleråvara.
Finansiella nyckeltal
MSEK 2023 2022
Intäkter
1)
1 879 1 550
EBITDA 690 355
EBITDA-marginal, %
2)
36,7 22,9
Operativt kassaflöde 609 364
Strategiska investeringar 350 835
Sysselsatt kapital 2 167 1 871
Avkastning på sysselsatt kapital, % 32,1 36,9
Leveranser, förnybar el egen vindkraft, GWh 149 0
Medelantal anställda 68 61
1)
Intäkter består av nettoomsättning och övriga rörelseintäkter.
2)
EBITDA som andel av intäkter.
Bioraffinaderiet har startat
Vid årsskiftet inleddes uppstarten av bioraffinaderiet i Göteborg.
Bioraffinaderiet har en total produktionskapacitet på cirka
200 000 ton biodrivmedel per år. SCAs ägarandel om 25 pro-
cent motsvarar 50 000 ton, vilket motsvarar bränslebehovet för
det svenska inrikes flyget. En väsentlig del av råvaran till raffina-
deriet är tallolja från SCAs sulfatmassaproduktion.
Biodrivmedel baserade på hållbara råvaror spelar en viktig roll
i klimatomställningen. Ett stort antal länder har krav på inbland-
ning av biodrivmedel i fordons- och flygbränsle och efterfrågan
kommer för den överblickbara framtiden att överstiga tillgången.
Vid Östrands massafabrik förbereder SCA en större satsning
på biodrivmedel. Miljötillstånd har erhållits för produktion
baserad på fast biomassa som bark och sågspån. Just nu pågår
landbyggnad i anslutning till industriplatsen för att bereda
utrymme för en potentiell framtida anläggning.
Stark marknad för biobränslen
SCA är en av Sveriges största leverantörer av skogsbaserade
biobränslen, dels oförädlade biprodukter från skog och industri,
dels förädlade bränslen i form av pellets.
Rysslands invasion av Ukraina har lett till brist på bränslen
i Europa och därmed ökade priser och högre efterfrågan.
Under år 2023 producerade SCA 11,1 TWh bioenergi. 9,3 TWh
användes i SCAs egna anläggningar och 1,8 TWh levererades till
externa kunder. Av de externa leveranserna var 0,7 TWh föräd-
lade biobränslen, det vill säga träpellets, 0,6 TWh oförädlade
biobränslen, det vill säga bark, spån och biprodukter från
avverkningar, och 0,5 TWh fjärr- och spillvärme. SCA har en
produktionskapacitet i hel- och delägda anläggningar på mer
än 300 000 ton pellets per år. Under året har en ny pelletsfabrik
i anslutning till Rundviks sågverk tagits i drift. Investeringen
bidrar även till kortade transporter till den nya fossilfria energi-
anläggningen vid Obbola pappersbruk.
Förnybar energi finns i hela SCAs verksamhet.
54 Strategi och verksamhet SCA Årsredovisning 2023
Marknaden
Efterfrågan på förnybar el och förnybara bränslen, såväl fasta
som flytande, drivs av klimatomställningen. Energimarknaden är
även föremål för en lång rad politiska beslut, restriktioner och
ambitioner, såväl på nationell som på övernationell nivå.
Vindkraft introducerades i Sverige med subventioner i form av
krav på andel grön el. Idag är vindkraft helt kommersiell och är
det billigaste sättet att producera ny el i Sverige. Ny vindkrafts-
produktion föregås av en komplicerad och ofta utdragen till-
ståndsprocess där en rad intressen – försvaret, rennäringen,
kommunerna – kan sätta hinder i vägen för hela eller delar av
projektet. Ny vindkraft kräver också anslutning till det allmänna
elnätet.
Det finns stort intresse för vindkraft bland långsiktiga investe-
rare och från kunder som vill säkra sin tillgång till förnybar el.
Marknaden för biodrivmedel drivs till stor del av regleringar
och av ambitionen att ersätta fossila bränslen med förnybara.
Ett stort antal länder inom och utanför Europa ställer krav på
inblandning av förnybara drivmedel. Liknande krav riktas mot
flyg- och sjötransporter. EU har ställt upp regelverk för vilka
råvaror som kan vara kvalificerade för att biodrivmedel ska
betraktas som hållbara. Med nuvarande regelverk finns en
betydande och växande brist på biodrivmedel.
Energi är en viktig komponent i SCAs värdekedja. SCA är en stor leverantör
av pellets, fjärrvärme, grön el och andra energiprodukter.
55Strategi och verksamhetSCA Årsredovisning 2023
Förnybar
HVO
Förnybar nafta
Förbehandling
En rad olika råvaror kan
användas i processen:
• Tallolja – biprodukt från
sulfatmassafabriker.
• Animaliska fetter.
• Använd matolja.
• Andra vegetabiliska oljor.
Deoxygenering
Vatten
Biogen CO
2
Produktuppgradering
Fraktionering
Vätgas används för
att ta bort syre från de
processade kolvätena.
Vätgasfabrik
Förnybar gasol
Förnybart
flygbränsle
Fnrnybara råvaror
till biodrivmedel
Ett bioraffinaderi fungerar i princip som ett raffinaderi baserat
på fossil råolja. Genom att använda förnybar råvara produceras
bränsleprodukter med radikalt lägre klimatpåverkan.
56 Strategi och verksamhet SCA Årsredovisning 2023
Förnybar
HVO
Förnybar nafta
Förbehandling
En rad olika råvaror kan
användas i processen:
• Tallolja – biprodukt från
sulfatmassafabriker.
• Animaliska fetter.
• Använd matolja.
• Andra vegetabiliska oljor.
Deoxygenering
Vatten
Biogen CO
2
Produktuppgradering
Fraktionering
Vätgas används för
att ta bort syre från de
processade kolvätena.
Vätgasfabrik
Förnybar gasol
Förnybart
flygbränsle
Råvaran till ett bioraffinaderi kan vara en lång rad olika vege ta-
biliska och animaliska fetter och fettsyror. En viktig och lämplig
sådan råvara är tallolja, en biprodukt vid sulfatmassaproduk-
tion. SCAs fabriker producerar årligen ungefär 4060 kton
tallolja.
Det första steget i raffineringsprocessen är en förbehandling
där föroreningar som kan störa efterföljande processteg
avlägsnas.
Den förbehandlade råvaran matas därefter till en deoxygene-
ringsreaktor där syre bundet till råvaran reagerar med vätgas
över en katalysator och bildar vatten och biogen koldioxid.
De nu i stort sett syrefria kolvätekedjorna går vidare till en
produktuppgraderingsreaktor, där kolvätekedjorna grenas och
får en struktur som ger rätt produktegenskaper, till exempel
köldbeständighet för flygbränslen.
Slutligen delas produkten upp efter sina beståndsdelar till
förnybar gasol, nafta, flygbränsle och diesel. Ett bioraffinaderi
optimeras för att ge bästa möjliga kombination av förnybara
produkter som kan ersätta fossila alternativ och bidra till
minskad global uppvärmning.
SCA arbetar även med utveckling av bioraffinaderiprocesser
som kan använda andra råvaror, till exempel fast biomassa som
sågspån eller bark.
57Strategi och verksamhet
SCA Årsredovisning 2023
LOGISTIK
Egen logistik ger
god kostnadskontroll och
hög leveranssäkerhet
Logistik är en kärnverksamhet för ett skogsbolag med industri.
Råvaran ska transporteras till produktionsanläggningarna och produkter ska
levereras till kunder över hela världen. Med egen logistikorganisation har SCA
kunnat välja trygga transportlösningar och parera kostnadsökningar.
58 Strategi och verksamhet SCA Årsredovisning 2023
Skogsindustrin är en logistikintensiv näring. Cirka 20 procent av
SCAs kostnader utgörs av logistik. För att optimera godsflödena
har SCA byggt upp egna logistiksystem både inom råvaruför-
sörjning och distribution av färdiga produkter. Inom den skog-
liga verksamheten är SCA en av Sveriges största användare av
järnvägstransporter, med egna logistiksystem från skogarna i
inlandet till industrierna vid kusten. SCAs järnvägssystem för
transport av rundvirke är det största i Europa.
Råvarutransporter
Virket hämtas från skogar över hela norra Sverige. Alla virkes-
transporter startar på lastbil. Om avståndet till industrin är kort,
körs virket direkt på lastbil. Om avståndet är längre än cirka
10 mil går virket till en järnvägsterminal och fraktas därifrån till
industrin på tåg.
SCAs mest virkesförbrukande enhet är Östrands massa-
fabrik, som i hög grad försörjs med järnväg. Genom effektiva
järnvägstransporter kan virke levereras också från Syd- och
Mellansverige till konkurrenskraftig kostnad.
Det virke som importeras till SCAs anläggningar, i första hand
från Baltikum där SCA äger egen skog, fraktas på båt.
Effektiva lastbilstransporter är ekonomiska och miljövänliga.
I Sverige tillåts numera 74-tons virkesbilar, vilka kan transpor-
tera cirka 15 procent mer virke än de bilar som tidigare var till-
låtna och samtidigt minska miljöpåverkan. En begränsad men
ökande del av vägnätet i norra Sverige är tillgänglig för 74-tons
bilar, men SCA arbetar för att fler vägar ska kunna användas av
de effektivare lastbilarna. SCA byter virke med andra skogs-
bolag för att reducera transportavstånden till industrin, och
därmed kostnader och utsläpp, så mycket som möjligt.
Färdigvarutransporter
Efter några år med stor turbulens och kraftigt ökade kostnader
i de globala logistikkedjorna har situationen stabiliserats under
2023. Orsaken är delvis en svagare konjunktur och därmed
något minskande globala transportflöden. Produktionsbegräns-
ningar i de oljeproducerande länderna och regulatoriska
insatser, som utsläppshandel för sjötransporter, innebär dock
ett fortsatt högt kostnadstryck.
En egen logistikorganisation och kontroll över transporterna
är därför av fortsatt stort värde och möjliggör snabba och
flexibla transportlösningar för kunder och SCAs affärsenheter.
Organisationen är också förberedd på de ökande produkt-
volymer som kommer när SCAs nyinvesterade enheter kommer
upp i full produktion.
Den dominerande delen av SCAs produkttransporter sker på
fartyg. Massa och trävaror transporteras framför allt i bulkfartyg
och i container. I Sundsvalls hamn är en omfattande hamninves-
tering på väg att färdigställas. Den kommer bland annat att
medge en effektivare containerhantering och att större fartyg
kan utnyttjas. Även i Umeå hamn förbereds hamninvesteringar.
Hamninvesteringarna syftar bland annat till att kunna ta emot
och hantera större fartyg, något som Umeå och i synnerhet
Sundsvall har goda förutsättningar för att göra. En viktig del i
SCAs logistikstrategi är att samla godsflöden och öka fartygs-
storleken. Stora fartyg innebär både minskade kostnader och
minskad miljöbelastning.
SCAs RoRo-fartyg optimeras för transport av kraftliner och
hemtagning av insatsmaterial till SCAs industrier. De går på en
fast rutt och tidtabell mellan terminaler i Umeå, Sundsvall, Kiel,
Rotterdam och London, men går även in i andra hamnar på sin
norrgående tur för att kunna erbjuda konkurrenskraftiga logis-
tiktjänster för externt gods. Med dessa systemtransporter kan
SCA upprätthålla hög kundservice till låg transportkostnad och
miljöpåverkan.
Inom Sverige opererar SCA järnvägspendlar mellan Piteå,
Umeå och Skövde för leverans till sydskandinaviska kunder.
Samma systemtåg transporterar produktionsmaterial norrut.
”Den dominerande delen
av SCAs produkttransporter
sker på fartyg.
59Strategi och verksamhetSCA Årsredovisning 2023
Aktien och ägarna
SCA-aktien är noterad och handlas på Nasdaq Stockholm.
Bolagets börsrde uppgick till cirka 106 miljarder SEK vid årets utgång.
SCAs aktiekapital utgörs av två aktieslag, en A-aktie och en
B-aktie. Varje A-aktie är berättigad till tio röster och varje
B-aktie till en röst. A- och B-aktierna ger samma rätt till utdel-
ning. Båda aktieslagen är noterade på Nasdaq Stockholm och
ingår isegmentet Large Cap.
Kursutveckling
Vid utgången av år 2023 noterades SCAs B-aktie till 151,10 SEK
och SCAs A-aktie till 149,80 SEK, motsvarande ett börsvärde
om 106 miljarder SEK. SCAs B-aktie hade en utveckling om
15 procent under året. Under samma period har index över de
30 mest omsatta aktierna, OMX Stockholm 30, haft en utveck-
ling om 17 procent. Den högsta stängningskursen för SCAs
B-aktie var 161,70 SEK, vilket noterades den 17 november.
Den lägsta stängningskursen under året var 129,15 SEK och
noterades den 25 april. Sedan utdelningen av Essity år 2017 har
total avkast ningen för SCAs B-aktie varit 163 procent, vilket kan
jämföras mot totalavkastningen för OMX 30 Stockholm om
76 procent. SCAs totalavkastning år 2023 uppgick till 17 procent.
Aktiehandel
Under år 2023 omsattes det på samtliga marknadsplatser
totalt cirka 1 446 miljoner aktier i SCA. På Nasdaq Stockholm
omsattes cirka 386 miljoner SCA-aktier. Dagsomsättningen för
SCA på Nasdaq Stockholm uppgick i genomsnitt till cirka 1,5
miljoner aktier. Under året omsattes SCA-aktien även på andra
handelsplatser, där de med störst omsättning var Cboe Global
Markets (841 miljoner aktier) och LSE Group (169 miljoner
aktier).
Ägarstruktur
SCA hade cirka 111 000 aktieägare per den 31 december 2023.
Aktiekapitalet ägdes till cirka 58 procent av svenska ägare och
42 procent av ägare utanför Sverige vid utgången av året.
Kapitalet fördelades mellan svenska institutioner med 45 pro-
cent, utländska institutioner med 35 procent, svenska privat-
personer med 11 procent samt övriga ägare med 9 procent av
aktie kapitalet. Den största andelen utländska ägare återfinns
i USA och Norge.
Utdelning och utdelningspolicy
SCA strävar efter att ge en långsiktigt stabil och stigande utdel-
ning till sina aktieägare. När rörelsens kassaflöde långsiktigt
överstiger vad bolaget kan investera i lönsam tillväxt, och under
förutsättning att målet för kapitalstruktur är uppfyllt, delas över-
skottet ut till aktieägarna.
För verksamhetsåret 2022 utgick en utdelning om 2,50 SEK
peraktie. Styrelsen föreslår en utdelning om 2,75 SEK per aktie
för verksamhetsåret 2023.
Aktiens totalavkastning, index
0
50
100
150
200
250
300
2023202220212020201920182017
Index
Antal aktier (miljoner)
50
100
150
200
250
300
350
SCA B OMX Stockholm 30 Omsatt antal aktier på Nasdaq Stockholm per månad (miljoner)
Källa: Nasdaq.
60 Strategi och verksamhet SCA Årsredovisning 2023
Aktiens kurs- och omsättningsutveckling år 2023
Aktiekurs (SEK)
Antal aktier (miljoner)
0
25
50
75
100
125
150
decnovoktsepaugjuljunmajaprmarfebjan
50
75
100
125
150
175
200
Källa: Nasdaq.
SCA B OMX Stockholm 30 Omsatt antal aktier på Nasdaq Stockholm per månad (miljoner)
SCAs tio största aktieägare, per den 31 december 2023
Ägare
Antal
A-aktier
Antal
B-aktier
Kapital
%
Röster
%
Industrivärden 33 785 290 39 800 000 10,5 29,5
AMF Pension & Fonder 2 500 000 58 592 810 8,7 6,5
Norges Bank 8 066 000 42 446 457 7,2 9,6
Alecta Tjänstepension 33 491 495 4,8 2,6
T. Rowe Price 29 303 517 4,2 2,3
BlackRock 29 023 843 4,1 2,3
Vanguard 227 929 21 907 689 3,2 1,9
Swedbank Robur Fonder 16 253 258 2,3 1,3
MFS Investment Management 12 679 834 1,8 1,0
Första AP-fonden 11 937 255 1,7 0,9
Tio största 44 579 219 295 436 158 48,4 57,8
Övriga 19 855 930 342 471 182 51,6 42,2
Totalt 64 435 149 637 907 340 100,0 100,0
Källa: Monitor av Modular Finance. Sammanställd och bearbetad data från bland annat Euroclear,
Morningstar och Finansinspektionen. Verifikationsdatum kan variera för vissa aktieägare.
Aktieägarstruktur, per den 31 december 2023
Innehav
Antal
aktieägare
Antal
aktier
Kapital
%
Röster
%
1 – 500 84 171 10 575 665 1,5 1,8
501 – 1 000 11 840 9 066 546 1,3 1,5
1 001 – 5 000 12 047 26 044 307 3,7 4,3
5 001 – 10 000 1 531 10 971 391 1,6 1,8
10 001 – 20 000 620 8 787 798 1,3 1,2
20 001 – 50 000 316 9 889 547 1,4 1,4
50 001 – 100 000 131 9 558 573 1,4 1,4
100 001 – 223 568 049 691 80,9 82,5
Anonymt ägande 49 398 971 7,0 4,3
Totalt 110 879 702 342 489 100,0 100,0
Källa: Modular Finance.
Ägarfördelning per land, kapital
Sverige 58%
USA 18%
Norge 8%
Övriga 16%
Källa: Modular Finance.
Ägartyper, kapital
Svenska institutionella ägare 45%
Utländska institutionella ägare 35%
Svenska privatpersoner 11%
Övriga 9%
Källa: Modular Finance.
Föreslagen utdelning
per aktie (SEK)
2,75
Resultat per aktie (SEK)
5,23
61Strategi och verksamhetSCA Årsredovisning 2023
Förvaltningsberättelse
SCA är Europas största privata skogsägare med 2,7 miljoner hektar mark i norra Sverige och Baltikum.
Skogen är en realtillgång som växer varje år och utr kärnan i SCAs verksamhet. Runt denna förnybara
resurs har SCA byggt en välinvesterad och effektiv värdekedja.
Om SCA
rnan i SCAs verksamhet är skogen. Runt denna resurs har SCA
byggt en integrerad och välinvesterad industri som tar vara på och
maximerar värdet av hela trädet. Av råvaran utvecklar SCA pro-
dukter för kunder världen över med höga krav på kvalitet, leve-
ranstrygghet, service och hållbarhet. Den mest värdefulla delen av
trädet är sågtimmer och så mycket av tdet som möjligt blir därför
gade trävaror för industriella kunder och byggvaruhandel. Bark
används för energiproduktion. Flis tillsammans med övre delen av
trädet blir massa och kraftliner för kundernas vidareförädling till
bland annat mjukpapper och förpackningar. Sågspån blir pellets för
egen och andras energiproduktion. Ånga och andra produkter fn
massaproduktion blir värmeenergi till de närliggande frrrme-
näten, grön el och även biodrivmedel och gröna kemikalier. Som
Europas största privata skogsägare, har SCA även stora arealer
mark med goda vindlägen som används till vindkraft.
62 Förvaltningsberättelse SCA Årsredovisning 2023
Händelser under året
Organisation
Förnybar energi nytt rapporterande segment
Den 1 januari 2023 blev Förnybar energi ett rapporterande segment.
Segment Förnybar energi omfattar produktion och försäljning av
förädlade och oförädlade biobränslen samt biodrivmedel, utveck-
ling och intäkter kopplat till vindkraftsaffären samt försäljning
av gröna produkter avsedd för energiproduktion från SCAs
industrier.
Skogstillgångar
Ökat virkesförråd
Den årliga bruttotillväxten i SCAs svenska skogsinnehav uppgår till
cirka 10,5 miljoner m
3
sk enligt taxeringen som genomfördes år
2019. SCAs totala virkesförd uppgick till 271 miljoner m
3
sk per
den 31 december 2023 varav 8 miljoner m
3
sk i Baltikum.
gre tillväxt möjliggör ökad avverkning
Enligt den senaste avverkningsberäkningen som genomfördes år
2020 kan den planerade årliga avverkningen successivt öka fn
tidigare cirka 4,3 miljoner m
3
fub till 5,4 miljoner m
3
fub år 2025.
Värdering av SCAs skogstillgångar
SCA baserar sin värdering av skogstillgångar på skogsmarkstrans-
aktioner i de områden där SCA innehar skog. Det treåriga genom-
snittliga marknadspriset som används till värdering av SCAs skogs-
tillngar uppgick till 395 SEK/m
3
sk för det svenska innehavet och
till 40,5 EUR/m
3
sk för det baltiska innehavet per den 31 december
2023. Tillämpad på SCAs sende virkesvolym om 271 miljoner
m
3
sk den 31 december 2023 var det bokförda värdet på SCAs
skogstillgångar 107,5 miljarder SEK. Det treåriga genomsnittliga
marknadspriset vid utgången av år 2022 uppgick till 366 SEK/m
3
sk
och det bokförda värdet uppgick till 97,9 miljarder SEK.
Investeringar
Investering i utökad kraftlinerkapacitet
SCA beslutade år 2019 att investera i en ny pappersmaskin för till-
verkning av kraftliner vid pappersbruket i Obbola i Umeå. Upp-
starten av pappersmaskinen påbörjades under slutet av år 2022.
Produktionen i Obbola ökar från tidigare 450 000 ton kraftliner till
725 000 ton årligen. Full kapacitet beräknas upps år 2026. Den
totala investeringen uppgår till cirka 7,5 miljarder SEK och redovisas
som en strategisk investering.
Investering i utökad massakapacitet
SCA beslutade år 2020 att investera i produktion av kemisk termo-
mekanisk massa (CTMP) för en årlig produktion av 300 000 ton på
Ortvikens industriplats. Den nya anläggningen startades upp i slutet
av år 2022. Full kapacitet beräknas uppnås år 2025. Den totala
investeringen uppr till cirka 1,45 miljarder SEK och redovisas
som en strategisk investering.
SCA investerar i produktion av biodrivmedel
SCA beslutade år 2021 att investera i ett bioraffinaderi tillsammans
med energibolaget St1. Bioraffinaderiet kommer att ha tillgång till
SCA beslutade 2019 att bygga ett nytt justerverk i Bollsta.
Investeringen slutfördes år 2023.
SCAs tallolja, en produkt fn SCAs massabruk. Uppstart i den nya
anläggningen inleddes vid årsskiftet 2023/2024. SCAs andel av
investeringen uppr till cirka 0,6 miljarder SEK och ägar andelen
uppr till en fjärdedel.
Nytt justerverk i Bollsta
SCA beslutade år 2019 att bygga ett nytt justerverk vid sågverket
i Bollsta. Produktionsstart skedde i början av år 2023. Den totala
investeringen uppr till cirka 600 MSEK och är en del av bolagets
befintliga ram för löpande nettoinvesteringar.
Investering i skogsmark i Baltikum
SCA har ett pående investeringsprogram att förvärva 100 000
hektar skogsmark i Baltikum. Vid utgången av år 2023 hade SCA
ett innehav om cirka 62 000 hektar skogsmark och 11 000 hektar
övrig mark som kan konverteras eller säljas. Förvärven redovisas
som strategiska investeringar.
Investering i vindkraft
SCA förvärvade 2023 ett vindkraftsprojekt placerat på SCAs mark i
Bräcke kommun, Jämtlands län. Byggnation av vindparken inleddes
i slutet av året och vindparken planeras att driftttas år 2026. Årlig
produktion beknas till cirka 330 GWh. Den totala investeringen
förntas uppgå till 1,7 miljarder SEK och redovisas som en strate-
gisk investering.
63Förvaltningsberättelse
SCA Årsredovisning 2023
Finansiell utveckling
Nettoomsättning
Under år 2023 sjönk SCAs omsättning i jämförelse med föreende
år till följd av lägre förljningspriser. Nettoomsättningen uppgick till
18 081 (20 794) MSEK, en föndring om –13 procent, varav pris/mix
–23 procent, valuta +6 procent och volym +4 procent.
I segment Skog ökade nettoomsättningen med 16 procent och
uppgick till 7 748 (6 705) MSEK, vilket fmst relaterade till högre
priser på timmer och massaved.
I segment Trä minskade nettoomttningen med 24 procent och
uppgick till 5 158 (6 753) MSEK. Förändringen relaterade fmst till
lägre försäljningspriser.
I segment Massa minskade nettoomsättningen med 4 procent
och uppgick till 6 893 (7 209) MSEK. Lägre förljningspriser mot-
verkades av högre leveransvolymer fn den nya CTMP-anlägg-
ningen och positiva valutaeffekter.
I segment Containerboard minskade nettoomsättningen med
14 procent och uppgick till 5 850 (6 823) MSEK. Minskningen
relaterade främst till lägre försäljningspriser. Valutaeffekter och
högre leveransvolymer från den nya pappersmaskinen i Obbola,
som togs i drift i slutet av föreende år, påverkade nettoomtt-
ningen positivt.
I segment Förnybar energi ökade intäkterna, som besr av netto-
omsättning och övriga rörelseinkter, med 21 procent och uppgick
till 1 879 (1 550) MSEK. Ökningen relaterade fmst till högre förlj-
ningspriser.
Koncernens totala övriga rörelse inkter uppgick till 3 314 (3 163)
MSEK. De övriga rörelse intäkterna utgörs av produkter och tjänster
så som energiprodukter, försäljning av frakttjänster till externa
kunder samt vindkrafts arrenden (se not B1 och B2).
SCA är ett exportinriktat bolag där cirka 80 procent av netto-
omsättningen hänför sig till försäljning utanför Sverige. Den största
enskilda exportmarknaden är Tyskland (11 procent av nettoomtt-
ningen) följt av USA (11 procent) och Storbrittanien (8 procent).
Nettoförsäljning per marknad år 2023
Sverige 18%
Tyskland 11%
USA 11%
Storbritannien 8%
Övriga Europa 32%
Asien 14%
Övriga världen 6%
Kostnadsstruktur
SCAs totala rörelsekostnader under år 2023 uppgick till 16 564
(27 procent), transport- och distributionskostnader (25 procent),
personalkostnader (16 procent), virke och flis (14 procent), och
övriga råmaterial och för den heter (12 procent).
Kostnaderna för forskning och utveckling uppgick under året
till 45 (45) MSEK.
Kostnadsstruktur 2023
Virke och flis 14%
Övriga råmaterial och förnödenheter 12%
Inköp av varor för återförsäljning 1%
Energi 5%
Personalkostnader 16%
Transport och distribution 25%
Övriga rörelsekostnader 27%
Resultat
Resultatet för år 2023 minskade jämfört med föreende år. EBITDA
uppgick till 6 807 (10 194) MSEK, motsvarande en EBITDA-marginal
om 37,6 (49,0) procent. Förändringen var främst hänförlig till lägre
försäljningspriser. Värdeförändring av biologiska tillgångar påver-
kade EBITDA positivt med 2 198 (1 825) MSEK. Kostnader för
planerade underhållsstopp uppgick till 377 (300) MSEK.
I segment Skog ökade EBITDA med 35 procent och uppgick till
3 511 (2 602) MSEK. Ökningen var främst hänförlig till högre andel
avverkning av egen skog och högre priser på timmer och massaved
samt högre omvärdering av biologiska tillgångar.
I segment Trä minskade EBITDA med 72 procent och uppgick till
550 (1 945) MSEK, vilket främst förklarades av lägre försäljnings-
priser och högre råvarukostnader. Valutaeffekter påverkade resul-
tatet positivt.
I segment Massa minskade EBITDA med 58 procent och uppgick
till 1 213 (2 883) MSEK. Lägre försäljningspriser och högre råvaru-
kostnader motverkades delvis av positiva valutaeffekter. Kostnader
för planerade underhållsstopp uppgick till 194 (171) MSEK.
I segment Containerboard minskade EBITDA med 57 procent och
uppgick till 1 212 (2 792) MSEK. Minskningen hänfördes fmst till
lägre försäljningspriser. Kostnader för planerade underhållsstopp
uppgick till 183 (129) MSEK.
I segment Förnybar energi ökade EBITDA med 94 procent och
uppgick till 690 (355) MSEK. Ökningen hänfördes fmst till fortsatt
tillväxt i energi affären och högre försäljningspriser. Vindkrafts-
parken i Markbygden som tillträddes i början av året bidrog positivt
till resultat utvecklingen.
Av- och nedskrivningar uppgick till 1 950 (1 552) MSEK.
Rörelseresultatet uppgick till 4 857 (8 642) MSEK.
Finansiella poster uppgick under året till –414 MSEK jämfört med
39 MSEK under samma period föregående år. Förändringen var
hänförlig till en högre genomsnittlig nettolåneskuld och högre
marknads räntor.
Koncernens skattekostnad uppgick till 818 (1 782) MSEK, mot-
svarande en skattesats om 18,4 (20,7) procent.
Resultatet per aktie uppgick till 5,23 (9,61).
Koncernens resultaträkning i sammandrag
Jämförelse
MSEK
2023
2022
Nettoomsättning
18 081
20 794
–13
Övriga rörelseintäkter
3 314
5
Förändring av varulager
–275
–83
Värdeförändring biologiska tillgångar
20
(15 482) MSEK, en ökning med 7 procent jämfört med år 2022. Den
Rörelsekostnader
–16 564
–15 482
7
största delen av kostnadsmassan utgörs av övriga rörelsekostnader
Intäkter andelar i intressebolag
53
–23
EBITDA
10 194
–33
Av- och nedskrivningar
–1 950
–1 552
26
Rörelseresultat
8 642
–44
Finansiella poster
–414
–39
Resultat före skatt
4 443
–48
Inkomstskatter
–818
–1 782
Periodens resultat
6 821
–47
Periodens resultat, hänförligt till
moderbolagets aktieägare
3 675
Periodens resultat, hänförligt till innehav
utan bestämmande inflytande
–50
73
Nyckeltal
EBITDA-marginal, %
37,6
49,0
Resultat per aktie
5,23
9,61
64 Förvaltningsberättelse SCA Årsredovisning 2023
Orsaker till föndringar av EBITDA (%),
2023 jämfört med 2022
2023
Pris/mix, %
–46
Volym, %
+2
Råmaterialkostnad, %
–4
Energikostnad, %
+1
Valuta, %
+9
Övrigt, %
+5
Totalt, %
–33
Kassaflöde
Det kassamässiga rörelseöverskottet uppgick till 4 502 (8 331)
MSEK. Kassaflödeseffekten från rörelsekapitalförändringar uppgick
till –159 (1 328) MSEK. Omstruktureringsutgifter relaterade uppgick
till –12 (–40) MSEK. Löpande nettoinvesteringar uppgick till –1 603
(–1 436) MSEK. Operativt kassaflöde var 2 985 (5 685) MSEK. Finan-
siella poster uppgick till –414 (–39) MSEK och betald skatt uppgick
till –330 (–859) MSEK. Bolagsförvärv uppgick till –146 (832) MSEK.
Strategiska investeringar uppgick till –1 510 (–4 351) MSEK och
relaterar främst till investeringen i ökad produktion av kraftliner
i Obbola, massaproduktion på Ortviken, förvärv av skogsmark
i Baltikum och förvärvet av ett vindkraftsprojekt på SCAs mark
i Bräcke kommun i Jämtlands län. Periodens kassaflöde före
utdelning uppgick till 585 (–320) MSEK.
Operativ kassaflödesanalys
MSEK
2023
2022
Kassamässigt rörelseöverskott
8 331
Förändring av rörelsekapital
–159
–1 328
Löpande nettoinvesteringar
–1 603
–1 436
Övrigt operativt kassaflöde
245
118
Operativt kassaflöde
5 685
Finansiella poster
–414
–39
Betald skatt
–330
–859
Övrigt
0
56
Rörelsens kassaflöde
4 843
Bolagsförvärv
–146
–832
Avyttringar
0
20
Strategiska investeringar i anläggningar
–1 510
–4 351
Kassaflöde före utdelning
585
–320
Finansiell ställning
SCAs sysselsatta kapital uppgick per 31 december 2023 till
115 050 (106 347) MSEK, en ökning under året med 8 703 MSEK.
Ökningen relaterar främst till värdeförändring i skogstillngar om
9 599 MSEK. Nettolåneskulden uppgick till 10 766 MSEK per
31 december 2023, en ökning under året med 777 MSEK. Netto-
låneskulden i förhållande till EBITDA uppgick till 1,6x jämfört med
1,0x föregående år. Koncernens eget kapital ökade under perioden
med 7 926 MSEK och uppgick till 104 284 MSEK per 31 december
2023.
Balansräkningsstruktur
MSEK
31 dec 2023
31 dec 2022
Skogstillgångar
107 481
97 882
Uppskjuten skatt hänförlig till
skogstillgångar
–21 277
–19 468
Rörelsekapital
Övrigt sysselsatt kapital, netto
24 525
23 795
Totalt sysselsatt kapital
115 050
106 347
Nettolåneskuld
10 766
Nettolåneskuld/EBITDA
1,6x
1,0x
Eget kapital
104 284
96 358
Nettolåneskuld/Eget kapital, %
10,3
10,4
65FörvaltningsberättelseSCA Årsredovisning 2023
Övrig koncerninformation
Moderbolag
Koncernens moderbolag, Svenska Cellulosa Aktiebolaget SCA
(publ), är ett bolag med huvudsaklig uppgift att äga och förvalta
aktier i ett antal dotterretag samt utöva koncernövergripande
ledning och administration. Moderbolaget äger också en stor del
av bolagets skogstillgångar. Bolaget är ett svenskt aktiebolag med
säte i Sundsvall och organisationsnummer 556012-6293.
Rörelsens inkter under år 2023 uppgick till 314 (292) MSEK och
resultat före skatt uppgick till 142 (3 551) MSEK. Mer information
återfinns på sidorna 129137.
Innehav av egna aktier
SCA innehar inga egna aktier.
Aktiefördelning
Totalt uppgick antalet aktier per den 31 december 2023 till
702 342 489, varav 64 435 149 A-aktier och 637 907 340 B-aktier.
På aktigares beran har 146 845 aktier av serie A omvandlats
till serie B under år 2023.
Utdelning
Styrelsen föresr en utdelning om 2,75 SEK per aktie. Avsm-
ningsdag för rätt till utdelning föress till den 26 mars 2024.
Miljöpåverkan i Sverige
Under år 2023 bedrev SCA 13 tillståndspliktiga verksamheter i
Sverige. Värdet av leveranserna år 2023 från den tillsndspliktiga
produktionen i dessa anläggningar motsvarar mer än 90 procent av
koncernens nettoomsättning. Fyra tillsnd avser tillverkning av
massa och papper. Dessa verksamheter påverkar miljön genom
utspp till luft och vatten, fast avfall och buller. Sju tillstånd avser
tillverkning av sågade och vidareförädlade trävaror samt bio-
bränslen och ett tillsnd avser tillverkning av bränslepellets.
Dessa verksamheter påverkar miljön genom utsläpp till luft och
vatten samt buller.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Årsstämman 2022 beslutade om riktlinjer för bestämmande av lön
och annan ersättning till ledande befattningshavare. Riktlinjerna
gäller fram till årsstämman 2026 såvida inte väsentliga föndringar
genomförs innan dess.
SCAs nu gällande riktlinjer för ersättning till ledande befattnings-
havare återfinns i not C3. Uppgifter om tillämpning av beslutade
riktlinjer samt om bolagets kostnader för ersättning till ledande
befattningshavare återfinns i not C3 samt i SCAs ersättnings rapport
på sca.com.
SCAs hållbarhetsrapportering enligt årsredovisningslagen
Hållbarhetsarbetet är integrerat i SCAs verksamhet och hållbarhets-
rapporteringen för år 2023 i enlighet med ÅRL 6 kap inkluderas i
bolagets årsredovisning 2023. Denna rapport omfattar Svenska
Cellulosa Aktiebolaget SCA (publ) och dess dotterbolag, se not F1
sidan 127. SCA-koncernen, dess verksamhet och afrsmodell
beskrivs på sidorna 2633, 62 och 81. Hållbarhetsrapporten har
överlämnats till revisorn samtidigt som årsredovisningen.
Styrningen av hållbarhetsarbetet beskrivs i Bolagsstyrningsrap-
porten, sidan 82. SCAs Uppförandekod är koncernens fmsta styr-
dokument och utgör tillsammans med koncernens hållbarhetspolicy
grunden för SCAs hållbarhetsarbete. Uppföljning och utvärdering av
dessa policyer följer SCAs rutiner för internkontroll och revision,
som beskrivs i Bolagsstyrningsrapporten, sidorna 7683. Utöver
detta följs SCAs hållbarhetsmål och prioriteringar upp via koncer-
nens hållbarhetsråd.
Hantering av väsentliga risker inom hållbarhetsomdet utgör en
del av koncernens samlade arbete med att identifiera och hantera
risker. Processen, identifierade risker och hantering av dessa
beskrivs i Förvaltningsberättelsen på sidorna 67–75.
De strategiska prioriteringarna för hållbarhetsarbetet, var i SCAs
värdekedja påverkan sker, på vilket sätt omdena är väsentliga för
SCAs intressenter, hur de styrs samt de viktigaste resultatindikato-
rerna beskrivs i Hållbarhetsupplysningar, se tabell på sidorna 144
145. Av tabellen framgår även hur sociala förhållanden, personal-
frågor, miljö, mänskliga rättigheter samt antikorruption utgör en del
av SCAs hållbarhetsarbete.
För räkenskapsåret 2023, har kraven på rapportering enligt
EUs taxonomi för hållbara investeringar utökats med rapporterings-
krav för samtliga sex miljömål, se Hållbarhetsupplysningar sidorna
149–153.
Förutom informationen ovan, beskrivs SCAs hållbarhetsarbete
och utfallet av detta i avsnittet Hållbarhetsupplysningar, sidorna
138179 och uppdelat per område enligt ÅRL i tabellen nedan.
Sociala förhållanden
Område
Övergripande
och personalfrågor
Miljö
Mänskliga rättigheter
Antikorruption
Affärsmodell
11–13, 16–17
Policy och dess resultat
144–145
169–174, 177–178
154–165, 178
177–179
177
Risker och riskhantering
67–75
68–70
68–69, 73–75
68–70
68–70
Mål och resultat
144–145, 188–189
144–145, 170, 173, 178
144–145, 154, 168, 178
144–145, 177–179
144–145, 178
66 Förvaltningsberättelse SCA Årsredovisning 2023
Risker och riskhantering
SCA är exponerat för ett antal risker. Riskerna avser faktorer eller
händelser som kan påverka SCAs varumärke och trovärdighet samt
möjlighet att vara ett hållbart bolag med god lönsamhet över tid.
Genom effektiv riskhantering arbetar SCA förebyggande för att
minimera riskerna och för att reducera negativa effekter om hän-
delser skulle inträffa. De flesta riskerna kan påverka bolaget både
positivt och negativt. Exempel på detta är ”Efterfrågan och mark-
nadspris på SCAs produkter” och ”Råmaterialpriser”. Det rådande
geopolitiska läget påverkar flera olika risker och bidrar till en större
osäkerhet i bemningen av riskerna än normalt. SCA har inkluderat
detta vid bedömning av relevanta risker.
Process för riskhantering
SCAs styrelse beslutar om koncernens strategiska inriktning efter
rekommendation från koncernledningen. Ansvaret för den långsik-
tiga och övergripande hanteringen av risker följer bolagets besluts-
och delegeringsordning. Detta inner att de flesta av SCAs opera-
tiva risker hanteras av SCAs afrsomden på lokal nivå men att
hanteringen samordnas, om så bedöms nödvändigt och effektivt.
Verktyg för samordningen besr främst av afrsomdenas
löpande rapportering samt den årliga översynen av riskscenariot,
där identifiering, värdering och hantering av risker är en del av pro-
cessen. Identifierade risker klassificeras efter sannolikhet att risken
inträffar samt bemd konsekvens för SCAs prestation. Beslutade
kontrollåtgärder följs upp och utvärderas inom ramen för bolagets
internkontroll. Vid ett förändrat riskscenario under året, uppdateras
värdering och hantering av berörda risker.
SCAs finansiella riskhantering är centraliserad, liksom intern-
banken för hantering av koncernbolagens finansiella transaktioner
och hanteringen av koncernens energirisk. De finansiella riskerna
hanteras i enlighet med koncernens finanspolicy, vilken är fastställd
av SCAs styrelse. Den utgör, tillsammans med bolagets instruktion
för energihandel, ett ramverk för hanteringen.
SCAs funktion för internrevision granskar att SCA följer fastsllda
policyer och andra styrande dokument samt att organisationen
genomför beslutade åtgärder för hantering av identifierade risker.
Funktionen för internrevision rapporterar till styrelsen genom dess
revisionsutskott.
Operativa risker
Beskrivning av risk Hantering och kommentarer för året
Efterfrågan och marknadspris på SCAs produkter
Efterfrågan på SCAs produkter påverkas av flera faktorer
som den allmänna konjunkturutvecklingen, men även mer
specifika som trender i byggande och byggvaruhandel samt
ökad e-handel. Andra produkter och tjänster kan vara
substitut för SCAs produkter samtidigt som SCAs produkter
kan ersätta andra produkter och material. Det stora och
ökande behovet av att ersätta fossila material med förnybara
alternativ är gynnsamt för SCA.
Påverkan:
Förändring:
Inom de flesta produktområden där SCA verkar finns ett flertal konkurrerande producenter och
tydliga marknadspriser. Utbudet bestäms av tillgänglig produktionskapacitet och priset baseras
på utbud och efterfrågan. Försäljningskontrakten kan utgå från marknadspris baserat på
publicerade prisindex, ibland med viss tidsrdröjning jämfört med vad som händer på
marknaden. Försäljningskontrakten kan också ange ett pris, som gäller under avtalsperioden.
Variationer i marknadspriserna kan skapa betydande svängningar i resultatet för SCA.
Risken med varierande marknadspris möts på flera sätt. Långtidskontrakt till fasta priser eller
prissäkring förekommer endast i undantagsfall. Bedöms effekten bli negativ och långvarig kan
åtgärder vidtas för att anpassa kostnadsbilden, till exempel i form av omrhandling av avtal,
kapacitets- eller personalförändringar samt översyn av verksamhetsstrukturen. Övergång till
alternativ produktion kan också bli aktuell där detta är möjligt.
Bolagets innovationsarbete syftar till att utveckla nya produkter, tjänster och processlösningar
som ökar konkurrenskraften.
Råmaterialpriser och andra kostnader för insatsvaror och tjänster
Marknadspriset varierar över tid för många insatsvaror och
tjänster som används i tillverkningen av SCAs produkter.
Detta kan påverka resultatet både positivt och negativt.
Cirka 80 procent av SCAs kostnadsbas utgörs av råmaterial,
insatsvaror och tjänster. SCAs kostnadsstruktur finns
beskriven i Förvaltningsberättelsen.
Påverkan:
Förändring:
Prisvariationer på råmaterial, insatsvaror och tnster kan hanteras på flera sätt. SCA har en
integrerad värdekedja med hög självrsörjningsgrad inom ved, energi och logistik, vilket bidrar till
riskreducering. SCA är Europas största privata skogsägare och under år 2023 kom 58 procent av
SCAs behov av vedvara från egen skog och flis fn egna sågverk.
Genom det stora skogsinnehavet och energieffektiva industriprocesser är SCA även en
nettoproducent av bioenergi. SCA är både en stor användare och producent av el. Under 2023
använde SCA 2,0 TWh el samtidigt som bolaget producerade 1,5 TWh el. Bolagets vindkrafts-
arrenden minskade exponeringen ytterligare, till totalt 0,1 TWh. Prisrisken kan även minskas
genom finansiella säkringar och långtidskontrakt. Enligt interna regler kan elprisrisken säkras upp
till 36 månader. För 2024 har cirka 75 procent, för 2025 cirka 40 procent och för 2026 har 0 procent
av prognosticerad nettoelförbrukning säkrats. Normalt hanteras inga andra prisrisker i insatsvaror
genom säkring.
Transportkostnad utgör en stor del av SCAs kostnadsmassa. Genom egen logistikverksamhet
kan systemet optimeras och risken minimeras. Risken minimeras även genom investeringar,
tillsammans med partners, i produktion av biodrivmedel. SCA arbetar även aktivt med att
reducera kostnadsrisken genom att omförhandla avtal, söka nya leverantörer eller ertta
insatsvaror och tjänster som gått upp i pris.
HögMedelLåg
Bemning av potentiell påverkan på SCA
baserad på kombinationen av sannolikhet
och finansiell effekt.
Oförändrad risk
Avser förändring från föregående år.
Ökad risk (effekt och/eller sannolikhet) Minskad risk
67FörvaltningsberättelseSCA Årsredovisning 2023
Beskrivning av risk Hantering och kommentarer för året
Miljöpåverkan
SCAs verksamhet påverkar luft, vatten, mark, bullernivåer och
biologiska processer, vilket kan medra kostnader för att
förhindra eller begränsa påverkan på miljön liksom kostnader
för att återställa miljöer som påverkats av SCAs verksamhet.
Krav på återställande av miln kan också avse effekter av
SCAs tidigare verksamheter.
För SCAs industriella verksamhet i Sverige krävs tillstånd
enligt miljöbalken, vilket sätter gränser för verksamhetens
omfattning och tillåtna påverkan på omgivningen. Vid ukad
eller ändrad verksamhet kan krav på ytterligare åtgärder
tillkomma. Skogsverksamheten påverkas även av
skogsvårdslagen och jordförvärvslagen.
Påverkan:
Förändring:
SCAs hållbarhetspolicy ger riktlinjerna för koncernens arbete med miljö och socialt ansvar.
Varje produktionsenhet sätter mål för att minska sin miljöpåverkan. Målen baseras på utrd
miljöaspektvärdering. Miljöriskerna minimeras genom förebyggande arbete i form av certifierade
miljöledningssystem, kontrollprogram för efterlevnad av miljötillstånd och riskanalyser i samband
med förvärv samt genom saneringsprojekt vid nedläggning av anläggningar. Genom resurs-
användningssystemet RMS följer SCA hur företaget nyttjar energi, vatten, transporter och råvaror.
Alla ansllda uppmuntras att rapportera observationer och incidenter, vilka är en del av det
förebyggande arbetet och arbetet med sndiga förbättringar. SCA har under lång tid arbetat för
att kontinuerligt öka andelen förnybar energi samt för att minska mängden avfall. SCAs
integrerade värdekedja bidrar till att öka cirkulariteten då biprodukter och reststmmar fn en
process blir råvara i en annan process.
Klimatförändringar
Klimatförändringar innebär risker för SCAs verksamhet.
Förändrade väderrhållanden kan orsaka torka, vilket i sin tur
kan innebära ökade insektsskador och bränder. Fler stormar
innebär en ökad risk för stormfällning. Avverkning och
transport av virke kan påverkas av ett mildare och regnigare
klimat med svårare terrängförllanden, särskilt under våren.
Politiska beslut i syfte att minska eller begränsa effekter av ett
ändrat klimat, kan påverka bolaget på olika sätt.
Med ändrat klimat kan den biologiska mångfalden i
bolagets skogar påverkas genom att livsförutsättningarna för
olika arter föndras. Tillgång till färskvatten kan påverkas
negativt av ett varmare klimat.
Samtidigt kan klimatndringar i form av global
uppvärmning i viss mån förväntas ha positiv inverkan genom
ett mer gynnsamt klimat för skogens tillväxt i norra Sverige.
För att motverka klimatförändringarna, ökar efterfrågan på
förnybara och fossilfria alternativ, vilket är gynnsamt för SCA.
Påverkan:
Förändring:
Den största påverkan för bolaget bems vara kopplad till skogen och brukandet av skogen. Då
skogsbruket har ett långt perspektiv, 100 år, är det svårt att förutsäga hur olika klimatndringar
kommer att samverka. Ett varmare klimat innebär troligen högre tillxt i skogen men samtidigt
större risk för skadeinsekter, extremväder och längre perioder av torka. SCA deltar i olika
forskningssamarbeten för att öka kunskapen om hur skogen kan komma att påverkas av
klimatndringar och hur skogsbruket kan anpassas för att bäst möta dessa förändringar.
Transitionsriskerna kan innebära såväl risker som möjligheter. Ökad efterfrågan på förnybar
energi och produkter baserade på förnybara material är en möjlighet för SCA. Politiska beslut för
att begnsa klimaträndringar kan påverka bolaget såväl positivt som negativt, se även under
politiska risker.
Bolagets industriella processer är nästan fossilfria efter ett strukturerat arbete under lång tid
med energieffektiviseringar och att ertta fossila bnslen med biobränslen. Bolagets största
exponeringen för fossila bränslen är relaterad till transporter och på olika sätt pår åtgärder för
att minska förbrukningen. Ett exempel är en eldriven timmerbil som togs i drift under 2022 och
som utrderas för timmertransporter till pappersbruket i Obbola.
En mer detaljerad analys av klimatrelaterade risker och möjligheter redovisas på sidorna 73–75.
Affärsetik
Ett oetiskt agerande eller dålig hantering av affärsetiska risker
kan skada SCAs varumärke och trovärdighet. Bolaget kan
även drabbas av böter och andra juridiska sanktioner. Genom
god affärsetik kan bolaget bidra till positiv utveckling i hela
värdekedjan, värna mänskliga rättigheter och minimera risken
för korruption och penningtvätt.
Påverkan:
Förändring:
För att säkerslla att SCA och dess medarbetare, lever upp till bolagets kärnvärden och inte
medverkar i eller kan kopplas till oetiska afrsmetoder har SCA en Uppförandekod. Den innefattar
bland annat övergripande regler för hur SCA bedriver sin verksamhet och hur bolagets anställda
ska uppträda mot varandra och i afrsmässiga relationer. Koden är en policy som godkänns av
styrelsen och ses över regelbundet. Koden innehåller principer om bland annat afrsetik,
relationer till medarbetarna, respekt för mänskliga rättigheter och hänsyn till miljön. Alla anställda
utbildas i koden dels i introduktionen för nyanställda, dels i form av repetitionsutbildning.
För att säkerslla att SCA arbetar med afrspartners som delar dessa värderingar, sker en
utvärdering av potentiella partners innan samarbete inleds. Utvärderingen omfattar både affärs-
ssiga frågor och frågor om befintliga policyer och processer gällande till exempel arbetsmiljö
och affärsetik. Leverantörer förväntas följa SCAs leverantörsstandard, vilket regleras i leverantörs-
avtalen. SCA har etablerat ett antal metoder för att övervaka och säkerställa att Uppförandekoden
efterlevs. Dessa innefattar bland annat kontroller i samband med förvärv, riskutvärdering av
bolagets egna enheter och leverantörer samt platsrevisioner av SCAs enheter och av leverantörer
som bems ha en högre risknivå. SCA har ett visselbsarsystem där både interna och externa
parter kan rapportera misstänkta överträdelser av koden, vilka behandlas i bolagets
Complianceråd.
Legala risker
SCA bedriver verksamhet som omfattas av lagar, regelverk
och som till stora delar omfattas av tillsndsplikt. SCA kan bli
föremål för kommersiella tvister och andra rättsliga
förfaranden.
Påverkan:
Förändring:
SCA följer rättsutvecklingen inom relevanta områden för att säkerställa regelefterlevnad. Bolaget
vidtar de åtgärder som krävs med anledning av regelförändringar samt genomför relevanta
utbildningar för anställda. SCA verkar bland annat genom branschorganisationer för att tillvarata
bolagets intressen i lagstiftningsfrågor. SCAs anläggningar följer fortlöpande upp sin
milpåverkan och att givna tillsnd efterlevs.
Förtroendeskadliga risker
ndelser kan inträffa som skadar förtroendet för SCA. Det
kan till exempel vara fga om anställda, entreprenörer,
leverantörer eller affärspartners som inte följer gällande lagar
och regler eller styrande dokument, såsom SCAs
Upprandekod. SCA kan också drabbas av olyckor som
skadar förtroendet för SCAs förmåga att driva verksamheten
på ett säkert och effektivt sätt.
Påverkan:
Förändring:
SCA genomr utbildningar för att säkerslla att kunskap om regelverken finns hos SCAs
medarbetare och verkar för att degda verksamheter och anställda i dessa ska leva upp till
motsvarande krav.
SCA har en leverantörsstandard som avser att säkerslla att SCAs leverantörer och
entreprerer uppfyller de krav SCA sller. SCA har system för hantering av plötsliga händelser,
som olyckor, som riskerar att skada förtroendet för SCA. Bolaget har en rutin för att säkerslla
att nya partners delar SCAs värderingar innan nya afrssamarbeten inleds. Vid behov genomförs
revisioner på plats för att följa upp att SCAs kravnivå uppfylls. SCA för dialog med sina
intressenter och uppdaterar löpande informationen på bolagets hemsida för att tillgodose olika
behov.
68 Förvaltningsberättelse SCA Årsredovisning 2023
Beskrivning av risk Hantering och kommentarer för året
Risker kopplade till skogsbruk och skogsbeståndet
SCA är Europas srsta privata skoggare med 2,7 miljoner
hektar skogsmark, varav 2,1 miljoner hektar utgörs av
produktiv skogsmark. Innehavet finns till största delen i norra
Sverige samt i Baltikum. Det finns risk att värdet på skogs-
beståndet minskar genom angrepp av skadeinsekter, betande
klövdjur, stormar och brand. Värdet på skogstillngen kan
också förändras, till exempel genom variationer i efterfrågan
på vedråvara i SCAs region vilket i sin tur påverkar prisnivån i
regionen. SCAs skogsskötsel kan vidare komma i konflikt
med renskötande samers verksamhet avseende mark-
användning. Detta gäller även vid etablering av vindkrafts-
produktion på skogsmarken. Lagstiftning kan också påverka
möjligheter att bedriva ett aktivt och ansvarsfullt skogsbruk.
Påverkan:
Förändring:
SCA arbetar aktivt och tillsammans med forskningsinstitut för att kontinuerligt förbättra
skogsbruksmetoder och födling av skogsplantor, detta för att öka tillväxten i skogen och minska
påverkan på skogslandskapet. SCA arbetar på olika sätt och för dialog med olika intressenter, för
att bidra med faktabaserat underlag till vilka nyttor som skapas genom ett ansvarsfullt brukande
av skogen samt hur skogsbruket påverkar skogslandskapet.
Aktivt och ansvarsfullt skogsbruk kombinerat med en industri som förädlar skogsråvaran är
väsentligt för att säkra värdet av skogstillgången. Den uthålliga avverkningspotentialen har sedan
1950 mer än fördubblats, samtidigt som virkesfördet ökat med cirka 70 procent. Risken för
angrepp av skadeinsekter hanteras med hjälp av omsorgsfull markberedning, särskilt skydd mot
snytbaggar och rutiner för att minimera risken för angrepp av granbarkborrar. Stammen av
betande klövdjur hålls nere genom jakt på marker där SCA arrenderar ut jakträttigheter. SCAs
skogsmark är spridd över stora delar av norra Sverige, vilket innebär att till exempel skogsbrand
och stormar normalt inte påverkar mer än en begnsad del av skogsbesndet. Skogen försäkras
rr inte. Baserat på tidigare års brandsituation, har SCA utvecklat rutiner för att minimera
risken för skogsbrand, speciellt vid längre perioder av torr väderlek. SCA samplanerar med
berörda samebyar avseende skogsskötsel och vindkraftsprojekt på SCAs mark. Samplaneringen
omfattar anpassning av tidpunkt för avverkning, gödsling, markberedning och val av tdslag vid
nyplantering. Vid vindkraftsprojekt sker samd till exempel om vindkraftsparkens storlek och
eventuell påverkan på rennäringen med berörda samebyar, närboende och markägare i området.
Biologisk mångfald
SCA använder stora mängder skogsråvara, som dels kommer
från egen skog, dels köps från andra markägare och
skogsbolag. Vid skogsbruksåtgärder finns risk att den
biologiska mångfalden påverkas. Politiska beslut och
lagstifning för att värna biologisk mångfald kan komma att
påverka bolaget.
Ett varmare klimat kommer sannolikt att påverka den
biologiska mångfalden.
Påverkan:
Förändring:
SCA har som mål att bolagets skogar ska skötas så att de är minst lika rika på biologisk mångfald,
naturupplevelser och råvara i framtiden som de är idag. SCA bedriver ett långsiktigt och
ansvarsfullt skogsbruk där naturnsyn tas vid alla skogliga åtgärder. SCA arbetar för att bevara
och förstärka biologisk mångfald på flera sätt. Landskapsekologisk planering omfattar hela SCAs
markinnehav och är basen för naturrdsarbetet. SCA gör frivilliga avttningar där bolagets
skogar med högst naturvärden undantas från skogsbruk. Alternativa brukningsformer används
och riktade åtgärder utrs för att gynna biologisk mångfald. SCA tar ett speciellt artansvar för de
skogslevande arter som riskerar att påverkas negativt av skogsbruk i norra Sverige och arbetar
aktivt för att säkra och öka tillgången till rätt livsmiler för dessa arter. Bolaget samarbetar med
organisationer för att tillsammans identifiera och genomföra åtgärder som gynnar biologisk
mångfald och rekreation.
SCAs skogsbruk och virkesanskaffning är certifierade enligt FSC och PEFC i såväl Sverige som
i Baltikum. SCA avsr aktivt fn att köpa virke från kontroversiella källor. Minimikravet är att köpt
virke uppfyller FSCs standard för Controlled Wood.
Risker i produktionsanläggningar
SCA har 14 produktionsanläggningar, samtliga i Sverige. SCA
äger också anläggningar för distribution såsom
hamnanläggningar, virkesterminaler och skogsbilvägar i
Sverige. Dålig arbetsmiljö i produktionsanläggningarna kan
orsaka ohälsa och arbetsolycksfall med stora konsekvenser
för enskilda medarbetare. En del av anläggningarna bedriver
kontinuerlig produktion. Bränder, maskinhaverier och andra
typer av skadehändelser kan leda till produktionsstörningar
och orsaka leveransproblem. När större projekt genomförs
finns risk för srningar i befintlig verksamhet.
Påverkan:
Förändring:
SCA har en nollvision för arbetsolycksfall och bedriver ett aktivt och systematiskt arbets mil-
arbete för att minimera risken för personskador och för olsa. SCA arbetar förebyggande för att
ha en hög tillgänglighet i produktionsanläggningarna och att undvika oplanerade stopp. Målet är
att på ett bra och kostnadseffektivt sätt skydda medarbetare, närboende, miljö, företagets
tillgångar och verksamhet samt att minimera SCAs riskhanteringskostnad. Det
skadeförebyggande arbetet bedrivs enligt fastlagda riktlinjer, vilket bland annat inkluderar
ledningens säkerhetsvandringar, underhåll av anläggningar, utbildning av personal samt god
ordning och reda. Kontinuerligt arbete med att minska risker genom bland annat riskbemningar
och ständiga förbättringar genomförs.
Samtliga helägda anläggningar är försäkrade hos marknadsledande försäkringsbolag till
återanskaffningsvärde samt för bortfall av täckningsbidrag. För att minimera pågående projekts
påverkan på verksamhet tillsätts separata projektorganisationer som gör löpande uppföljningar
för att snabbt fånga upp eventuella störningar och brister, samt vidta korrigerande åtrder.
Påverkan av politiska beslut
SCAs verksamhet påverkas av politiska beslut och
administrativa regler, framr allt i Sverige där SCA har srre
delen av verksamheten, men även på EU-ni. Påverkan kan
komma fn generella regler såsom regler för beskattning och
finansiell rapportering, men också mer specifika regler och
praxis. Exempel är politiska beslut avseende skogsbruk,
transporter och tillståndsprocesser. Politiska beslut kan
begränsa framtida avverkningsmöjligheter.
Påverkan:
Förändring:
SCA arbetar med att bevaka och utvärdera omvärldsförändringar, förändrad lagstiftning och
politiska beslut, som leder till ändrade förutsättningar för bolaget. SCA medverkar i nationella och
internationella branschorganisationer. Några nyckelområden för SCA är ägande- och brukanderätt
av skogsmark, europeiska och globala regleringar inom miljö- och energiområdet samt synen på
biobränslen. SCA följer utvecklingen inom prioriterade områden såsom skogsbruk, biologisk
ngfald, fossilanvändning, miljömärkning, fgor om avfall och utsläpp till vatten och luft. EUs
handel med utsppsrätter, regelverk avseende avfall och initiativ avseende cirkur ekonomi är
viktiga att följa för SCA.
Kundberoende
SCAs tio största kunder svarade 2023 för cirka 37 procent av
SCAs omttning. Risken vid alltr stort beroende av
enskilda kunder är att uteblivna köp från dessa kan påverka
SCAs resultat negativt.
Påverkan:
Förändring:
SCA arbetar kontinuerligt med att bygga relationer med befintliga och nya kunder, för att minska
konsekvenserna av uteblivna köp fn etablerade kunder. Generellt är kunderna inom massa- och
papperssegmenten stora företag, som tillverkare av mjukpapper och tillverkare av wellpapp-
förpackningar. Inom affärsområde Trä har SCA under åren utvecklat nya kundsegment.
Traditionellt distribueras sågade trävaror av grossister. SCA har byggt upp affärsrelationer med
distributörer inom byggmaterialhandeln, vilka är inriktade på distribution till konsument inklusive
r-det-själv-segmentet. Dessutom tillverkas vissa byggkomponenter för försäljning direkt till
industri.
69FörvaltningsberättelseSCA Årsredovisning 2023
Beskrivning av risk Hantering och kommentarer för året
Leverantörer
SCA är beroende av ett stort antal leverantörer. Ett bortfall av
viktiga leverantörer kan förorsaka SCA kostnader och
problem i värdekedjan. Leverantörer, vilka inte följer SCAs
leverantörsstandard kan orsaka problem även för SCA.
Globala eller regionala kriser kan ha en negativ påverkan
leverantörernas förmåga att uppfylla sina åtaganden liksom
på rörligheten för varor och tjänster.
Påverkan:
Förändring:
För att reducera risken har SCA leveransavtal med ett stort antal leverantörer. För vedråvara som
köps externt, har SCA byggt upp en inköpsorganisation med ett åttiotal virkesköpare, fördelade på
lokalkontor i regionen och har genom dem, relationer med cirka 18 000 privata skogsägare. SCA
kan också sälja skogsvårdstjänster till dessa leverantörer. Cirka 170 entreprenörer svarar för
huvuddelen av avverkningen, cirka 100 för transporter av vedråvara till SCAs industrier och cirka
90 för skogsvård.
För de flesta viktiga insatsvaror och tjänster finns ett flertal leverantörer att tillgå på marknaden.
Detta gäller också i de flesta fall leverantörer av underhåll samt ny- och ombyggnation av
anläggningar. Genom att SCA har tillgång till flera leverantörer, minskar risken för uteblivna
leveranser om en enskild leveranr får problem. Genom ett aktivt arbete har störningar kopplade
till den pågående Ukrainakrisen kunnat hanteras utan större inverkan på bolagets verksamhet.
SCA har etablerat en leverantörsstandard som bland annat behandlar arbetsvillkor, hälsa och
kerhet, afrsetik och mänskliga rättigheter. SCAs leverantörer måste uppfylla standarden och
potentiellt genomgå revision. Revisioner planeras och genomrs utifrån ett riskperspektiv för att
kerslla att leveranser kommer fn leverantörer som uppfyller SCAs krav.
IT-säkerhet och risker i IT-system
SCA är beroende av IT-system för den löpande verksamheten.
Störningar eller felaktigheter i kritiska system kan ha en direkt
påverkan på produktionen och viktiga affärsprocesser.
Felaktig hantering av finansiella system kan påverka
företagets redovisning. Intng av oberiga i SCAs system
kan orsaka ekonomiska förluster och andra skador. Dessa
risker ökar i en alltmer tekniskt komplex och sammanlänkad
värld.
Påverkan:
Förändring:
SCA har etablerat en ledningsmodell för IT som inkluderar styrning, standardiserade IT-processer
och en organisation för IT-säkerhet. IT-säkerhetsarbetet omfattar kontinuerlig riskbedömning,
införandet av förebyggande åtgärder, användandet av säkerhetsteknologier, rutiner för
kontinuitetshantering och interna revisioner. Standardiserade processer finns för implementering
av nya system, förändring av befintliga system och den dagliga driften. Större delen av SCAs
systemlandskap bygger på väletablerade system. Bolagets arbetssätt har anpassats och
utvecklas i enlighet med dataskyddsförordningen GDPR. Medarbetarnas medvetenhet om
riskerna ökas genom utbildning i IT-säkerhet.
Risker relaterade till personal
SCA behöver tillgång till kompetenta och engagerade
medarbetare. Bolaget måste ha förga att attrahera och
behålla talanger samt säkerställa tillgång på bra ledare för att
uppnå uppställda strategiska och operationella mål.
Påverkan:
Förändring:
SCA har som mål att arbetsplatserna ska vara olycksfria och hälsosamma, och arbetar proaktivt
för att medarbetarna ska vara friska och må bra. Bolaget genomr ledarutbildningar för att
utveckla och stötta ledarna i ledarrollen.
SCA arbetar enligt en etablerad process för successionsplanering för att säkra förrjning av
ledare och specialister. SCA arbetar med strategisk kompetensförsörjning för att säkerslla
tillgången till rätt kompetens på kort och lång sikt. Medarbetarna utvecklas bland annat genom
tradionell utbildning, coachning och lärande i vardagen samt årliga utvecklingssamtal. Bolaget
arbetar med riktade insatser för att attrahera kritiska kompetenser och srka arbetsgivar-
varumärket. Bolaget tar även intitiativ till lokala utbildningar för att öka tillng till
bristkompetenser. Löner och andra villkor ska vara marknadsanpassade samt kopplas till SCAs
affärsmässiga prioriteringar. SCA eftersträvar goda relationer med de fackliga organisationerna.
70 Förvaltningsberättelse SCA Årsredovisning 2023
Finansiella risker
Beskrivning av risk Hantering och kommentarer för året
Valutarisk
SCAs exportinriktning gör SCAs verksamhet starkt
valutaberoende. Cirka 90 procent av försäljningen sker i
andra valutor än SEK. Huvuddelen av inköpen sker i SEK.
Endast en mindre del av inköpen görs i andra valutor.
Svängningar i valutakurserna har stor påverkar SCAs intäkter
och därmed på resultatet.
Påverkan:
Förändring:
I tabellen anges nettoflöden för de tre största
valutorna under år 2023, samt övriga utndska
valutor totalt, mätt som förljning i respektive
utländsk valuta minus inköp i samma valuta. I
enlighet med SCAs finanspolicy valutakras
denna exponering enligt följande:
Balansräkningsposter i utländsk valuta
kras, liksom exponeringen i större beslutade
och kontrakterade investeringar i
anläggningstillgångar.
Enligt policyn kan också transaktionsexponering avseende uppskattat framtida nettoflöde
valutasäkras upp till 18 månader. Bolaget hade per den 31 december 2023 följande ungefärliga
andelar säkrade av den förntade nettoexponeringen från försäljning minus inköp. För EUR
75 procent för det första kvartalet, 70 procent för det andra kvartalet, 40 procent för det tredje
kvartalet och 20 procent för det frde kvartalet 2024, samt 5 procent för det första kvartalet 2025,
och för USD 80 procent för det första kvartalet, 75 procent för det andra kvartalet, 50 procent för
det tredje kvartalet och 30 procent för det fjärde kvartalet 2024, samt 10 procent för det första
kvartalet 2025. Detta till följande genomsnittskurser, EUR/SEK 11,53 och USD/SEK 10,69.
Omkningsexponering, det vill säga den risk som SCA är exponerat för vid omkning av
utländska dotterbolags balans- och resultaträkningar till SEK, är av mindre betydelse eftersom
balansomslutningen i dessa bolag endast utgör cirka 2 procent av SCAs totala balansomslutning.
Omräkningsexponeringen i de utländska dotterbolagen kurssäkras inte .
Kreditrisk
Med kreditrisk avses risken för förluster på grund av att SCAs
kunder eller motparter i finansiella kontrakt inte fullr sina
betalningsåtaganden.
Påverkan:
Förändring:
Kreditexponeringen i kundfordringar uppgick den 31 december 2023 till 2 858 MSEK. Kreditrisken
i kundfordringar hanteras genom kreditkontroll av kunder via kreditupplysningsföretag. Kredit-
limiter fastslls och följs upp löpande. Kundfordringar redovisas till det belopp som förntas bli
inbetalt utifn en individuell bedömning av varje kund. Den finansiella kreditexponeringen, där
motparten är en finansiell aktör eller en förvaltare av pensionsmedel, uppgick den 31 december
2023 till 2 960 MSEK. Målttningen är att finansiella motparter ska ha ett kreditbetyg på lägst A
från minst två kreditbedömningsinstitut.
Likviditets- och refinansieringsrisk
Med likviditets- och refinansieringsrisk avses risken att SCA
inte har möjlighet att möta sina betalningsförpliktelser till följd
av otillräcklig likviditet eller svårigheter att uppta nya lån.
Påverkan:
Förändring:
SCAs bruttolåneskuld uppgick den 31 december 2023 till 13 726 MSEK och den genomsnittliga
löptiden, inklusive outnyttjade kreditlöften, till 3,7 år (med hänsyn till leasingskuld enligt IFRS 16).
Outnyttjade kreditlöften uppgick vid årets slut till 6 249 MSEK och likvida medel till 502 MSEK.
För att säkerslla god tillgång till lånefinansiering till attraktiva villkor, har SCA en uttalad
målsättning att upprätthålla en så kallad ”investment grade rating”. Kreditvärderingsinstitutet
Standard and Poor’s (S&P) har under året bekftat SCAs kreditbetyg till ”BBB” med stabila
utsikter.
SCA ska uppttlla en finansiell beredskap i form av en likviditetsreserv, bestående av likvida
medel och outnyttjade kreditlöften motsvarande minst 10 procent av koncernens årsomsättning.
För att begränsa refinansieringsrisken ska SCA ha en god spridning av bruttoskuldens förfall.
Bruttolåneskulden ska ha en genomsnittlig löptid på över tre år, med hänsyn till outnyttjade
kreditlöften.
Överskottslikviditet ska i första hand användas för att amortera externa skulder. SCAs
finansiering bestod den 31 december 2023 av en kreditfacilitet fn en grupp av fyra banker med
god kreditvärdighet, bilaterala lån och kreditlöften från flertalet banker, samt emitterade
företagscertifikat och obligationer.
Ränterisk
Med ränterisk avses risken för att förändringar i räntenivån
påverkar SCA negativt.
Påverkan:
Förändring:
SCAs policy är att den genomsnittliga räntebindningstiden ska vara i intervallet 336 månader.
SCAs bruttolåneskuld, inklusive derivatinstrument exklusive leasingskuld enligt IFRS16, hade per
den 31 december 2023 en genomsnittlig räntebindning på cirka 15 månader. Risken hanteras
genom fasträntelån eller genom räntederivat. För känslighetsanalys, se not E7 .
Nettoflöden
2023
EUR
429
MEUR
USD
532
MUSD
GBP
94 MGBP
Övriga (omräknat till SEK)
280
MSEK
Totalt
12 078
MSEK
71FörvaltningsberättelseSCA Årsredovisning 2023
xande skog tar upp koldioxid från atmosren varje år. Produkter tillverkade av vedråvaran
bidrar till att fasa ut fossila material och lagrar kol under sin livsngd.
72 Förvaltningsberättelse SCA Årsredovisning 2023
Klimatrelaterade risker ochjligheter
Ett förändrat klimat innebär både risker och möjligheter som
SCAbehöver förstå och förhålla sig till. En scenarioanalys med ett
perspektiv på 100 år har utförts, där två scenarier har analyserats,
ett där världen når Paris-avtalet och ett med högre temperatur-
ökning där samhället inte föndrats lika snabbt. Analysen har
utrts dels med ett globalt perspektiv dels med fokus på norra
Sverige. Baserat på analysen har risker för bolaget bemts på
kort och lång sikt. SCAs afrsmodell och basen i den egna skogen,
innebär stora möjligheter att vara en viktig akr i omställningen till
en hållbar samhällsutveckling.
35
RCP 8,5
RCP 6
RCP 4,5
RCP 2,6
CO
2
2000 2020 2040 2060 2080 2100
30
25
20
15
10
5
0
–5
Utsläpp miljarder ton kol
lla: van Vuuren, D.P., Edmonds, J., Kainuma, M. et al. The representative concentration pathways: an overview.
Climatic Change 109, 5 ( 2011). https://doi.org/10.1007/s10584-011-0148-z
Scenario 1 – Lågtemperatur
1)
I linje med Paris-avtalet, global uppvärming ~1,5°C
Den globala uppvärmningen bromsas och utsläppen av växthus-
gaser är negativa år 2100. Globalt begnsas ökningen av medel-
temperaturen till 1,5 grader.
Samhället har genomgått en hög grad av omsllning samtidigt
som den fysiska påverkan till följd av klimatförändringar har begn-
sats. Teknikutvecklingen bidrar till transformationen av samhället.
Avgifter på utsläpp har påskyndat utfasningen av fossil energi.
Extremväder förekommer mer frekvent än idag.
Jordens befolkning minskar till cirka 7 miljarder, främst till följd
avökad utbildningsnivå och lägre födelsetal. Ändrade konsumtions-
mönster har ökat resurseffektiviteten och minskat materialbehovet.
Scenario 2 – Högtemperatur
2)
Långsammare omställning, global uppvärmning ~35°C
Samhället har inte vidtagit tillräckliga åtgärder för att minska klimat-
förändringarna och har fortsatt ett stort beroende av fossil energi.
Den globala medeltemperaturen har fortsatt att öka med cirka
3,5 grader.
De fossila utsppen har fortsatt att öka till 2060 för att därefter
minska. Koncentrationen av koldioxid i atmosfären har ökat med
cirka 70 procent. Klimatförändringarna gör fler platser på jorden
svårare eller omöjliga att botta sig på. Ökad ojämlikhet mellan
och inom länder, bidrar till fler konflikter i världen. Extremväder före-
kommer frekvent och orsakar olika typer av problem. Kostsamma
proaktiva åtgärder krävs för att minska konsekvenserna.
Jordens befolkning ökar till cirka 9 miljarder, vilket medför ett ökat
resursbehov och mer mark tas i anspråk för livsmedelsproduktion.
Scenarioanalys – Effekt på SCA
Baserat på bemning av förändrade förllanden i norra Sverige och med ett perspektiv på 100 år
Effekterna av ett förändrat klimat i norra Sverige, där SCA har
största delen av sin operativa verksamhet, bedöms vara likartade
för båda scenario 1 och 2, men med större föndringar för scenario
2 (högtemperatur). För scenario 2 bems effekterna bli kraftigare
och inträffa tidigare än för scenario 1. Enligt modeller från bland
annat SMHI, förväntas en global ökning av medeltemperaturen,
medföra en ännu större temperaturökning närmare polerna. Detta
medför en förntad temperaturökning på 1–3 grader (scenario 1)
respektive 4–7 grader (scenario 2) i norra Sverige. Tillgången till
vatten kommer att påverkas beroende på geografi och årstid.
Vårarna blir blötare i inlandet, somrarna torrare i kustlandet, höst
och vinter blötare i hela Norrland.
De långsiktiga effekterna av klimatrelaterade transitionsrisker
ärsvåra att överblicka, vilket medför en stor okerhet. Såväl
lagstiftning i Sverige som EU kommer att påverka, liksom teknik-
utveckling, tillgång och pris på råvaror, förändrade konsumtions-
mönster, tillgång och villkor för finansiering samt investerares
värderingar och riskaptit.
1)
Källa: RCP 2.6 och SSP1–2.6.
2)
Källa: RPC6, SSP4–6.0 samt där data saknats har data från RCP 8.5 och RCP 4.5 använts för att komplettera bilden.
73FörvaltningsberättelseSCA Årsredovisning 2023
Klimatrelaterade risker och möjligheter baserade på genomförd scenarioanalys
Med utgångspunkt från föndrade förhållanden i norra Sverige och ett perspektiv på 100 år
Akuta risker
Extremväder av olika slag inträffar mer frekvent och kan påverka
värdekedjan inklusive transporter tillkund och råvaror till industrin.
Ökade periodvisa regnmängder, skyfall, förekommer mer frekvent.
Stormar förekommer oftare, men medelhastigheten bems inte öka.
Större utbrott av insekts- och svampangrepp i skogsbeståndet.
Kroniska risker
gre årsmedelnederbörd samtidigt som perioder med torka ökar,
främst i antal dagar per år.
Fler dagar med låg markfukt. Under dessa perioder minskar tillgång
till vatten för träden och brandrisken ökar.
gre medeltemperatur, färre frostdagar och kortare vinter säsong.
Bidrar även till längre vegetationsperiod som ger ökad tillväxt i skogen.
Varmare och mer nederbördsrika vintrar med mindre tjäle ökar risken för
vindfällen samt påverkar förllandena för att forsla ut virke fn skogen
(drivningsförhållandena) negativt.
Ökad förekomst av insekts- och svampangrepp i skogsbeståndet.
Ändrad tillgång till livsmiler kan påverka flora och fauna.
Klimatrelaterade fysiska risker
Regulatoriska risker (politiska beslut och lagstiftning)
Inskränkningar i äganderätt- och/eller brukanderätt av skogen.
Olika uppfattningar om hur skogen bäst ska användas kan påverka
tillgång och pris på råvaran.
Förändrade avgifter och skatter, främst på koldioxid och transporter.
Villkor, tillng och pris på förnybar energi och förnybara drivmedel.
Långsamma och svårförutsägbara tillståndsprocesser.
Brist på systemperspektiv och risk för suboptimeringar.
Teknologiska risker
Utveckling av nya konkurrerande material.
Utveckling av fossilfria produktionsprocesser som leder
till lägre substitutionsbehov.
Marknadsrisker
Ökad efterfgan på hållbarhet i alla led av livscykeln.
Ändrade konsumtionsvanor.
Förtroende- och ryktesrisker
Uppfattning om definitionen av ansvarsfullt skogsbruk.
Klimatrelaterade transitionsrisker
Risker för SCA på kort, medellång och lång sikt
Hantering av risker
Risker på kort sikt 1–2 år
Långsamma och svårförutsägbara tillståndsprocesser.Dialoger och samverkansforum med intressenter. Påverkansarbete
Ökade skatter och avgifter på fossila utspp.genom branschorganisationer och andra samarbeten samt i egen regi.
Ökad administration för att redovisa utsläpp.Hög kompetens inom relevanta områden dels inom bolaget, dels
Krav på att undanta mark för att gynna biologisk mångfald.genom samarbeten inom forskning, med kunder och andra aktörer.
Fortsatt utveckling av skogsbruket dels genom egen erfarenhet,
dels genom att följa och delta i forsknings arbeten.
Risker på medellång sikt 25 år
Fler dagar med låg markfuktighet som minskar tillgången till vatten för träden God brandberedskap och utvecklade rutiner för att följa risken för
och ökar risken för skogsbränder.skogsbrand. Anpassade skogsbruksrutiner.
Mer frekventa skyfall och kortare vintersong som kan ge mera utmanande Rutiner för markberedning och utveckling av plantmaterial vid nyplantering.
drivnings förhållanden i skogsbruket.Ökad kunskap om skaderare (insekter och svampar) samt hur
Ökad omfattning av angrepp av skadeinsekter och svampar.skogsbruket kan anpassas för att minimera skador.
jliga begränsningar av brukanderätt av skogen och krav på att undanta Förädling av plantmaterial.
mark för att skydda natur.Ökad och förfinad monitorering av skogsbeståndet för tidig uppkt av
Lagstiftning och klassificering av bioenergi.skadeangrepp.
Krav på att minimera utsläpp i hela värdekedjan, även utanför bolagets egen
verksamhet samt ökande kostnader för fossila utsläpp.
Kostnader för att motverka och minimera effekter av extremväder så som
översvämningar, torka och stormar.
Tillng till och pris på förnybar och planerbar energi.
Risker på lång sikt 5–100 år
Skatter och avgifter på utsläpp.Teknik- och produktutveckling såväl i egen regi som tillsammans med
Kostnader för att motverka, minimera och hantera effekter av extremväder, partners.
där omfattningen är beroende på hur klimatförändringarna utvecklas.Landskapsplanering, ståndortsanpassning och val av plantmaterial vid
Teknikutveckling som påverkar materialeffektivitet, materialutnyttjande och återplantering för ökad robusthet i skogsbeståndet.
produktions kostnad.Utveckling av teknik och arbetssätt för att möta blötare förhållanden vid
Ändrade krav på materialegenskaper och återvinning.avverkning och andra skogsbruksåtgärder.
Tillng till och kostnad för råvaror och energi.
Ändrade konsumentkrav och konsumtionsmönster.
Tillgång och villkor för finansiering.
74 Förvaltningsberättelse SCA Årsredovisning 2023
Möjligheter för SCA
Omställningen av samhället för att motverka klimatförändringar,
innebär också många möjligheter för SCA med sin bas i förnybar
råvara från ansvarsfullt skötta skogar. Bolaget har bland annat god
kontroll på värdekedjan, en hög självrrjningsgrad av kritiska
råvaror och en potential inom förnybar energi.
Ökad efterfrågan på förnybara material och förnybar energi ökar
efterfrågan på bolagets produkter.
Utveckling av nya produkter baserade på skogsråvara eller
restströmmar kan ge nya intäktsströmmar.
Ett varmare klimat och längre vegetationsperiod innebär ökad till-
xt i skogen. Ökad tillxt, ökar upptaget av koldioxid i bolagets
skogar och tillgången till råvara, vilka båda bidrar till att motverka
klimatförändringar och till att fasa ut fossila material.
Ökade krav på hållbarhet och klimat har bidragit och förntas
fortsatt bidra till goda möjligheter för finansiering.
Möjlig finansiell påverkan
Marknadspris för bolagets produkter följer efterfrågeförändringar
i marknaden.
Inkter fn nya produkter och tjänster.
Högre/gre tillväxt i skogen samt högre/lägre volym avverkad
skog på egen mark.
Kostnader för att anpassa bolaget till eventuella föndringar av
lagar och avgifter.
Kostnader för att hantera effekter av extremväder inklusive
pro aktiva åtgäder.
Tillgång och villkor för finansiering när kraven på hållbarhet ökar.
rdering av bolagets tillgångar. I nuläget bems risken för så
kallade stranded assets som låg.
Finansiell påverkan beskrivs i den finansiella rapporteringen,
se not A1 under Klimatrelaterade risker och möjligheter.
TCFD-index (Task Force on Climate-related Financial Disclosures)
Klimatrelaterade risker och möjligheter är en integrerad del i bolagets arbete. SCA redovisar information om hur dessa kan påverka bolaget
i enlighet med TCFDs rekommendationer. Nedan ges hänvisningar till relevanta sidor för mer detaljerad information.
Styrning
Klimatrelaterade risker och möjligheter ingår i bolagets arbete
med riskhantering och afrsutveckling. Styrelsen godkänner
alla policyer. Hållbarhetsfrågor och risker diskuteras vid minst
ett styrelsemöte varje år. Koncernledningen godkänner kon-
cernmålen samt går årligen igenom uppdaterat riskscenario.
Hanteringen av risker följs exempelvis upp iform av intern-
revision och internkontroll.
s mer på sidorna: 7683.
Riskhantering
Klimatrelaterade risker och möjligheter är en del av bolagets
riskhanteringsprocess. Risker och möjligheter hanteras även
löpande ilinjeorganisationen och i tvärfunktionella koncern-
gemensamma nätverk. Vid ett förändrat riskscenario under
året, görs en översyn av riskhanteringen för berörda områden
för att vid behov anpassa bolagets åtgärder.
s mer på sidorna: 67–75.
Mätetal och mål
SCAs koncernmål inkluderar ett antal mål relaterade till klimat-
påverkan. Därutöver finns lokala mål inom respektive afrs-
område. Klimatbokslut för värdekedjans fossila utsläpp
genomförs årligen. Bolaget beräknar årligen sitt bidrag till
klimat nytta enligt modell beskriven i Skogsforskrapport 1187-
2024 och som inkluderar bidraget från bolagets produkter.
s mer på sidorna: 144–145, 154–159 och 168.
Strategi
Klimatrelaterade risker och möjligheter har identifierats och
integrerats i SCAs strategi för lönsam tillxt. SCA har genom
sin stora skogstillgång och förnybara produkter stora möjlig-
heter att spela en betydande roll i omställningen till ett fossil-
oberoende samlle både med befintliga och nya produkter
och tjänster. Parallellt arbetar bolaget med att minska
inverkan av ett föndrat klimat på den egna verksamheten,
främst genom anpassning och utveckling av skogsbruket,
samt att minska sin påverkan i form av reducerade utspp.
s mer på sidorna: 8–13, 20–21 och 2633.
75Förvaltningsberättelse
SCA Årsredovisning 2023
Bolagsstyrning
Bolagsstyrning syftar till att säkerställa SCAs åtaganden mot alla sina intressenter. Bolagsstyrningen
ska också stödja bolagets långsiktiga strategi, marknadsnärvaro och konkurrenskraft.
Bolagsstyrning, inklusive ersättningar, sidorna 7687
På dessa sidor beskrivs regelverk och koncernens bolagsstyrning,
inklusive beskrivning av den operativa organisationen. Här redogörs
också för styrelsens ansvar och dess arbete under året samt SCAs
internkontroll. Vidare ges en översikt över ersättningar och ersätt-
ningsfrågor, se även SCAs ersättningsrapport på sca.com.
SCA tillämpar, utan avvikelser, Svensk kod för bolagsstyrning
(www.bolagsstyrning.se). Bolagsstyrningen ska vara tillförlitlig,
tydlig, enkel och affärsinriktad. Denna bolagsstyrningsrapport
ingår i förvaltningsberättelsen för SCAs årsredovisning 2023 enligt
6 kapitlet 6 § årsredovisningslagen (1995:1554). Rapporten har
granskats av bolagets revisor.
Risker och riskhantering, sidorna 67–75
SCAs processer för att identifiera och hantera risker är en del av
koncernens strategiarbete och bedrivs på såväl lokal som över-
gripande nivå. Avsnittet om riskhantering redogör för de mest
väsentliga riskerna samt vilka styrande dokument och åtgärder
som koncernen arbetar efter för att hantera dessa.
Hållbarhet, sidorna 20–25, 66 samt 138–179
SCAs hållbarhetsarbete är en integrerad del av bolagets afrs-
modell och verksamhet. Arbetet med att förbättra bolagets hållbar-
hetsprestanda stärker konkurrenskraften, reducerar risker och kost-
nader och attraherar talanger och investerare. Styrelse och verk-
ställande direktör har det övergripande ansvaret för att styra SCAs
verksamhet inom hållbarhetsområdet. SCAs hållbarhetsarbete leds
av koncernens hållbarhetsråd där delar av koncernledningen och
koncernens hållbarhetschef ingår. Hållbarhetsrådet leds av koncer-
nens hållbarhets- och kommunikationsdirektör. Därtill finns ett antal
tvärfunktionella nätverk för att hantera och samordna sakfrågor
såsom arbetsmiljö och miljö.
Så här styrs SCA
Bolagsstämma/Årsstämma
SCAs högsta beslutande organ är bolagsstämman, där samtliga
aktieägare har rätt att delta, få ärenden behandlade samt rösta för
samtliga sina aktier. SCA har enligt sin bolagsordning två noterade
aktieslag: A-aktier och B-aktier. Varje A-aktie representerar tio
röster och varje B-aktie en röst. Årsstämman är benämningen på
den årliga ordinarie bolagsstämman där årsredovisningen ska fram-
läggas. Vid årssmman väljs bolagets styrelse och revisor, vilka
föreslås av en särskild av bolagsstämman utsedd valberedning.
Bolagsstämman beslutar också om vinstutdelning, fastställande av
årsredovisning, arvodering av bolagets styrelse och revisor, i före-
kommande fall riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare,
samt övriga viktiga frågor.
Valberedning
Valberedningen representerar bolagets aktieägare och har till upp-
gift att bereda smmans beslut i val- och arvodesfrågor samt i
vissa fall föreslå procedurfrågor inför nästa valberedning.
Styrelse
Styrelsen har det övergripande ansvaret för bolagets organisation
och förvaltning genom löpande uppföljning av verksamheten, säker-
ställande av en ändamålsenlig organisation och ledning samt säker-
ställande av att riktlinjer och internkontroll är ändalsenliga och
efterlevs. Styrelsen fastställer strategier och mål, samt tar beslut
bland annat vid större investeringar och vid förvärv och avyttringar
av verksamheter.
Årsstämman 2023 beslöt att styrelsen ska bestå av tio årssm-
movalda ledamöter utan suppleanter. Därutöver ingår i styrelsen
tre arbetstagarrepresentanter med tre suppleanter.
SCAs bolagsordning innehåller inga bestämmelser om tillsät-
tande eller entledigande av styrelseledamöter eller om ändring av
bolagsordningen.
Styrelsens ordförande
Ordföranden leder styrelsens arbete och ansvarar för att detta är
väl organiserat och bedrivs effektivt. Det innebär bland annat att
löpande följa bolagets verksamhet i dialog med verkställande
direktör och se till att övriga styrelseledamöter får information och
underlag som säkerställer hög kvalitet i diskussion och beslut i
styrelsen. Ordföranden leder utvärderingen av styrelsens och verk-
ställande direktörens arbete. Ordföranden företräder också bolaget
i ägarfrågor.
Revisionsutskott
Bolagets styrelse har inom sig inrättat ett revisionsutskott. Revi-
sionsutskottet övervakar den finansiella rapporteringen, effektivi-
teten i bolagets interna kontroll, internrevision och riskhantering
samt lämnar rekommendationer och förslag för att säkerställa
rapporteringens tillförlitlighet. Utskottet håller sig informerat om
revisionen, granskar och övervakar revisorns opartiskhet och själv-
ständig het samt lämnar rekommendation till valberedningen som
underlag för val av revisor och bestämmande av arvode, liksom
information till styrelsen om resultatet av revisionen med mera,
för att uppfylla samtliga krav i EUs revisionsförordning. Revisions-
utskottet beslutar om riktlinjer för upphandling av andra tjänster
än revisorstjänster från bolagets revisor. Slutligen utvärderar
revisions utskottet revisorsinsatsen och informerar valberedningen
om resultatet av utvärderingen.
Ersättningsutskott
Bolagets styrelse har även inom sig inrättat ett erttningsutskott.
Ersättningsutskottet bereder styrelsens beslut i fgor om ertt-
ningsprinciper, ersättningar och andra anställningsvillkor för
verkställande direktör samt har beslutanderätt i dessa frågor för
bolagets övriga ledande befattningshavare. Utskottet följer och
utvärderar program för rörliga ersättningar, tillämpningen av bolags-
stämmans beslut om riktlinjer för erttningar till ledande befatt-
ningshavare samt den gällande erttningsstrukturen och ersätt-
ningsnivåerna i koncernen. Vidare bereder ersättningsutskottet
styrelsens ersättningsrapport.
76 Förvaltningsberättelse
SCA Årsredovisning 2023
Internrevision
Inom SCA är det medarbetarnas ansvar att se till att den interna
styrningen och kontrollen är god inom den verksamhet eller process
man är ansvarig för. Internrevision är en separat funktion med upp-
drag att utvärdera och förbättra effektiviteten i SCAs interna styr-
ning och kontroll samt riskhantering. Internrevision rapporterar till
revisionsutskottet och styrelsen när det gäller internrevisionsfrågor.
Funktionen utvärderar bland annat SCAs interna processer för för-
säljning, inköp, bokslut och finansiell rapportering, anläggnings-
tillgångar, kompensationer och förmåner, personalrelaterade frågor,
informationskerhet och IT-system, olika typer av projekt samt
efterlevnad av SCAs policyer inklusive uppföljning av Uppförande-
koden och övergripande instruktioner.
Verkställande direktör (vd) och koncernledning
SCAs verksllande direkr och koncernchef ansvarar för och
sköter den löpande förvaltningen av koncernen efter styrelsens
riktlinjer och anvisningar. Till sitt stöd har verkställande direktör en
koncernledning vars arbete verkställande direktör leder. Koncern-
ledningen besr av verkställande direktör, ekonomi- och finans-
direktör, cheferna för affärsområdena Skog, Containerboard,
Massa, Trä och Förnybar energi samt chefen för den stödjande
enheten Inköp och logistik. Vidare ingår i koncernledningen che-
ferna för koncernfunktionerna Human Resources, Juridik, Håll-
barhet och kommunikation samt Strategisk utveckling. I styrelsens
arbetsordning och i styrelsens instruktion för verkställande direktör
klargörs bland annat arbetsfördelningen mellan styrelsen och verk-
ställande direktör. Verkställande direktör tar i samråd med ord-
föranden fram dokumentation och underlag för styrelsens arbete.
SCA följer principen om tydlig decentralisering av ansvar och
befogenheter. Affärsområdena har fullt ansvar att utveckla sina
respektive verksamheter genom fastsllda mål och strategier, en
process som också är centralt koordinerad. Varje affärsområde
ansvarar för sitt operativa resultat, kapital och kassaflöde. Affärs-
och resultatläge följs upp månadsvis med hela koncernledningen.
Så kallade Business Review-möten sker varje kvartal där ledningen
för varje affärsenhet personligen möter verkställande direktör och
CFO med flera. Dessa möten kompletterar den dagliga uppfölj-
ningen av verksamheten.
Externa revisorer
Bolagets revisor, vald vid årsstämman, granskar SCAs redovisning,
koncernens årsredovisning innefattande hållbarhetsredovisning,
styrelsens och verkställande direktörens förvaltning, årsredovis-
ningarna för dotterbolag samt avger revisionsberättelse.
Revisionen sker i enlighet med Aktiebolagslagen, Årsredovis-
ningslagen, International Standards on Auditing (ISA) och god
revisionssed i Sverige, vilket även inkluderar granskning av att
Aktie bolagslagen och Årsredovisningslagen efterlevts.
s mer om SCAs bolagsstyrning på sca.com.
Där finns bland annat:
SCAs bolagsordning.
Länk till Svensk kod för bolagsstyrning.
Information från tidigare års bolagsstämmor från
och med år 2015 (kallelser, protokoll, vd:s anfö-
randen) och pressmeddelanden fn år 2012.
Information från valberedningen från och med år
2007 (sammansättning, förslag och arbete).
Information inför årsstämman 2024 (kallelse, val-
beredningens förslag inklusive revisionsutskottets
rekommendation, styrelsens förslag till riklinjer för
ersättning till ledande befattningshavare, informa-
tion om anmälningsrutiner för deltagande i
stämman med mera).
Tidigare års bolagsstyrningsrapporter från och
med år 2007.
Interna regelverk är bland annat:
Bolagsordning.
Styrelsens arbetsordning.
Vd-instruktion.
Uppförandekod.
Övriga policydokument beslutade av styrelsen
samt instruktioner beslutade av vd.
Externa regelverk är bland annat:
Svensk aktiebolagslag.
Svensk årsredovisningslag.
International Financial Reporting Standards (IFRS).
Nordic Main Market Rulebook for Issuers of Shares.
Svensk kod för bolagsstyrning.
Tillämpliga EU-förordningar.
Efterlevnad av regelverk på aktiemarknaden
Varken Finansinspektionen, börsens disciplinnämnd
eller någon annan myndighet eller självreglerande
organ har under år 2023 utfärdat sanktioner mot SCA
för överträdelse av de regler som gäller på aktie-
marknaden.
77FörvaltningsberättelseSCA Årsredovisning 2023
Arbete under året
Årsstämma
Årsstämman hölls torsdagen den 30 mars 2023 i Sundsvall. Aktie-
ägare kunde även utöva sin rösträtt per post före smman. Vid
stämman var 1 222 aktigare företrädda och dessa representerade
cirka 71,9 procent av rösterna i bolaget. Till stämmans ordförande
valdes advokaten Eva Hägg.
Stämman beslöt att utdelningen för räkenskapsåret 2022 skulle
uppgå till 2,50 SEK per aktie. Vid årsstämman beslöts vidare om
omval av styrelseledamöterna Pär Boman, Åsa Bergman, Lennart
Evrell, Annemarie Gardshol, Carina Håkansson, Ulf Larsson, Martin
Lindqvist, Anders Sundström, Barbara Milian Thoralfsson och Karl
Åberg. Pär Boman omvaldes som ordförande. Ernst & Young
omvaldes som revisor för tiden intill slutet av årsstämman 2024.
Stämman beslutade om godkännande av ersättningsrapporten
för 2022.
Fullständigt protokoll och information om årsstämman 2023,
finns på sca.com.
Valberedning
Årsstämman 2017 beslutade om följande ordning, att gälla tills
vidare, för tillsättning av valberedning. Valberedningen ska utgöras
av representanter för de fyra röstmässigt största ägarregistrerade
aktieägarna i den av bolaget förda aktieboken per sista bankdagen
i augusti, samt styrelsens ordförande. Styrelsens ordförande ska
sammankalla valberedningen till dess första sammanträde. Till ord-
förande i valberedningen ska utses den ledamot som företräder den
röstmässigt störste aktieägaren. Om det på grund av därefter inträf-
fade ägarförändringar befinnes angeläget, äger valberedningen rätt
att kalla in ytterligare en eller två ledamöter bland de aktieägare
som röstmässigt står näst i tur, så att det sammanlagda antalet
ledamöter uppgår till högst sju. För det fall ledamot lämnar valbe-
redningen innan dess arbete är slutrt och valberedningen finner
det önskrt att ersättare utses, ska sådan ersättare hämtas från
samme aktieägare eller, om denne inte längre tillhör de röstmässigt
största aktieägarna, från aktieägare som röstmässigt står näst i tur.
Ändring i valberedningens sammansättning ska omedelbart offent-
liggöras. Sammansättningen av valberedningen ska offentliggöras
senast sex månader före årsstämman. Ersättning till ledamöterna i
valberedningen ska ej utgå. Eventuella omkostnader för valbered-
ningens arbete ska bäras av bolaget. Valberedningens mandattid
löper intill dess sammansättning av nästkommande valberedning
offentliggjorts. Valberedningen ska lämna förslag till stämmo-
ordförande, styrelse, styrelseordförande, styrelsearvode för ord-
föranden och envar av övriga ledamöter inklusive ersättning för
utskotts arbete, samt förslag till revisor och revisorsarvode.
Valberedningen har i sitt arbete beaktat de regler som gäller för
styrelseledamöternas oberoende liksom kravet på mångsidighet
och bredd med strävan efter att uppnå en jämn könsfördelning samt
att urvalet för nominerade baseras på kompetens och erfarenheter
relevanta för SCA.
Vidare har valberedningen inför sitt förslag till revisorsval och
arvode beaktat rekommendationen från revisionsutskottet.
Valberedningens sammansättning inför årsstämma 2024
Valberedningen inför årsstämman 2024 har följande samman-
sättning:
Bengt Kjell
1)
, AB Industrivärden, valberedningens ord förande.
Nikolai Schjold, Norges Bank Investment Management.
Anders Oscarsson, AMF Försäkring & Fonder.
Mikael Hallåker, Handelsbankens pensionsstiftelse med flera.
Pär Boman, styrelseordförande SCA.
1)
Ersatte Helena Stjernholm den 12 oktober 2023.
Aktigarna har haft möjlighet att vända sig till valberedningen med
förslag. Valberedningens förslag inför årsstämman 2024 framgår av
kallelsen till årsstämman på SCAs hemsida sca.com. Årssmman
2024 kommer att hållas den 22 mars.
Valberedningen har sedan den tillsattes sammanträtt vid fem till-
fällen under år 2023. Styrelsens ordförande har redovisat den sty-
relseutvärdering som genomförts samt informerat valberedningen
om styrelse- och utskottsarbetet under året.
Mångfaldspolicy
Vid framtagande av förslag till styrelse inför årsstämman 2023 har
valberedningen tillämpat punkt 4.1 i Svensk kod för bolagsstyrning
som mångfaldspolicy. Målet med policyn är att styrelsen ska ha en,
med hänsyn till bolagets verksamhet, utvecklingsskede och förhål-
landena i övrigt, ändamålsenlig sammansättning, präglad av mång-
sidighet och bredd avseende de bolagsstämmovalda ledamöternas
kompetens, erfarenhet och bakgrund, samt att en jämn könsfördel-
ning ska eftersträvas. Årsstämman 2023 beslöt i enlighet med val-
beredningens förslag, vilket innebar att tio ledamöter valdes, varav
78 Förvaltningsberättelse SCA Årsredovisning 2023
fyra kvinnor och sex män. Vid framtagande av förslag till styrelse
inför årssmman 2024 har valberedningen arbetat med, och till-
lämpat, mångfaldspolicyn på motsvarande sätt, vilket resulterat i
det förslag till styrelse som framgår av kallelsen till årssmman.
Valberedningens förslag innebär att nio styrelseledamöter ska
utses, varav fem kvinnor och fyra män.
Styrelse
Vid årsstämman 2023 valdes tio styrelseledamöter. Till detta kommer
tre arbetstagarrepresentanter och tre suppleanter för dessa.
Styrelsen för SCA består av de bolagsstämmovalda ledamöterna
Pär Boman (ordförande), Åsa Bergman, Lennart Evrell, Annemarie
Gardshol, Carina Håkansson, Ulf Larsson, (verksllande direkr
och koncernchef), Martin Lindqvist, Anders Sundström, Barbara
Milian Thoralfsson och Karl Åberg.
Styrelseledamöternas oberoende framgår av tabellen på sidan
79. SCA uppfyller kraven i Svensk kod för bolagsstyrning inne-
bärande att högst en bolagsstämmovald ledamot får arbeta i bola-
gets ledning, att en majoritet av de stämmovalda ledamöterna ska
vara oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen, samt
att minst två av dessa även ska vara oberoende i förhållande till
bolagets större aktieägare. Samtliga bolagsstämmovalda ledamöter
har erfarenhet av de krav som ställs på ett börsnoterat bolag.
Följande tre arbetstagarrepresentanter i styrelsen har utsetts för
tiden intill årsstämman 2024: Niclas Andersson, Roger Boström och
Maria Jonsson samt deras suppleanter Stefan Lundkvist, Malin
Marklund och Peter Olsson. Ytterligare information om styrelse-
ledamöterna finns på sidorna 84–85.
Styrelsens arbete
Under år 2023 har styrelsen sammanträtt 10 gånger. Styrelsen har
en fastlagd arbetsordning. Arbetsordningen beskriver utrligt vilka
ordinarie dagordningspunkter som ska förekomma vid årets olika
styrelsesammanträden. Återkommande punkter är bland annat eko-
nomi, marknadsläge, investeringar och fastställande av finansiella
rapporter. Styrelsen fastställer och utvärderar även bolagets över-
gripande mål och strategi samt beslutar om viktigare interna regler.
Ytterligare en uppgift är att löpande följa upp den interna kontrollen
av att bolaget och dess anställda följer interna och externa regler,
och att bolaget har väl fungerande rutiner för informationsgivning till
marknaden. Löpande under året behandlas också rapporter från
revisions- och ersättningsutskott samt rapporter avseende intern-
kontroll och finansverksamhet. Bolagets revisor redogör återkom-
mande för revisionsarbetet och dessa frågor diskuteras i styrelsen.
Under år 2023 har styrelsen bedrivit sedvanligt styrelsearbete,
däribland strategifrågor.
Utvärdering av styrelsens arbete
Styrelsens arbete, liksom dess ordförande och verkställande
direktör, utvärderas årligen genom en systematisk och strukturerad
process. Syftet är att få fram ett bra underlag för styrelsens eget
utvecklingsarbete samt att ge valberedningen ett underlag för
nominerings arbetet. Under år 2023 skedde utvärderingen genom
en frågeenkät samt intervjuer utförda av utomstående konsult samt
genom diskussioner i grupp och individuellt mellan styrelseord-
förande och ledamöterna. Utvärderingen täcker bland annat styrel-
sens arbetsformer, effektivitet, kompetens och årets arbete. En
återkoppling till styrelsen har gjorts efter att resultaten samman-
ställts. Valberedningen har också informerats om resultatet av
utvärderingen.
Revisionsutskott
Revisionsutskottet består av Barbara Milian Thoralfsson, ord-
förande, Pär Boman, Martin Lindqvist och Karl Åberg. Revisions-
utskottet har under år 2023 haft sju sammanträden. I sitt arbete med
att övervaka den finansiella rapporteringen har utskottet behandlat
aktuella redovisningsfrågor, internrevisorernas granskningar,
revisions arbetet samt översyn av internkontrollrutiner och värdering
av koncernens skogstillgång. Revisionsutskottet övervakar även
arbetat med att anpassa bolagets hållbarhetsrapportering till ny
lagstiftning enligt European Sustainability Reporting Standards,
ESRS. Revisionsutskottet har även tagit fram en rekommendation
till valberedningen som underlag för dess förslag till årsstämman
avseende revisorsval och arvode.
Ersättningsutskott
Ersättningsutskottet består av Pär Boman, ordförande, Lennart
Evrell och Anders Sundström. Erttningsutskottet har under år
2023 haft fem sammanträden. Arbetet under år 2023 har främst rört
ersättningar och andra anställningsvillkor för ledande befattnings-
havare samt gällande ersättningsstruktur och ersättningsnivåer
i koncernen.
Styrelse och utskott
Namn Invald Beroende Styrelsen Närvaro
Revisions-
utskottet Närvaro
Ersättnings-
utskottet Närvaro
Pär Boman 2010 Ordförande 10 Ledamot 7 Ordförande 5
Åsa Bergman 2022 Ledamot 9
Lennart Evrell 2017 Ledamot 10 Ledamot 5
Annemarie Gardshol 2015 Ledamot 10
Carina Håkansson 2021 Ledamot 10
Ulf Larsson 2017
Ledamot 10
Martin Lindqvist 2017 Ledamot 10 Ledamot 7
Anders Sundström 2018 Ledamot 10 Ledamot 5
Barbara Milian Thoralfsson 2006 Ledamot 10 Ordförande 7
Karl Åberg
1
2022 Ledamot 10 Ledamot 6
1)
Karl Åberg valdes in i revisionsutskottet den 26 januari 2023.
Beroende i förhållande till bolagets större aktieägare – Industrivärden.
Vd i SCA – Beroende i förhållande till bolaget och bolagsledningen.
79FörvaltningsberättelseSCA Årsredovisning 2023
Internrevision
Grunden för arbetet med internrevision är en riskbaserad årsplan.
Planen tas fram genom en riskanalys, som baseras på underlag från
bland annat verksamheten, ledningen och styrelsen. Årsplanen
godkänns av revisionsutskottet. Under år 2023 genomfördes 14
interna revisionsuppdrag. Iakttagelser från revisionerna rapporteras
till revisionsutskottet.
Arbetet innefattade under år 2023 bland annat uppföljning av
organisationens arbete avseende effektiviteten i interna kontroller
och uppföljning av regelefterlevnad, som i huvudsak omfattade
SCAs styrande dokument inklusive Uppförandekoden.
Externa revisorer
Vid årsstämman 2023 utgs, för en mandatperiod om ett år, revi-
sionsföretaget Ernst & Young AB som revisor. Revisionsföretaget
har anmält att auktoriserade revisorn Fredrik Norrman är huvud-
ansvarig för revisionen. Revisorn äger inte några aktier i bolaget.
Styrelsen har under år 2023, i enlighet med sin arbetsordning,
sammanträtt med revisorn vid fem ordinarie styrelsesammanträden
under året. Revisorn deltar därutöver i varje sammanträde i revi-
sionsutskottet. Vid dessa sammanträden har revisorn bland annat
presenterat och mottagit synpunkter på den planerade revisionens
inriktning och omfång, och muntligen avlämnat revisions- och
granskningsrapporter. Vidare lämnade revisorn vid styrelsens tredje
ordinarie höstsammanträde en preliminär rapport rörande årets
revision. I arbetsordningen anges ett antal obligatoriska frågor som
då ska redovisas. Däribland kan nämnas frågor av vikt som föranlett
påpekande eller diskussion under revisionen, affärsupplägg och
transaktioner där delade meningar kan tänkas förekomma beträf-
fande valet av redovisningsteknik. Revisorn ska även lämna en
redovisning av konsultuppdrag som lämnats till revisionsföretaget
av SCA samt för dess beroende i övrigt av bolaget och dess ledning.
Vid varje tillfälle har styrelsens ledamöter haft möjlighet att ställa
frågor till revisorn. Vissa delar av den fördjupade redovisningen äger
rum utan att representanter för bolagets ledning är närvarande.
De största ägarna
Per den 31 december 2023 var AB Industrivärden bolagets
största ägare, med ett innehav om totalt 33 785 290 A-aktier och
39 800 000 B-aktier, motsvarande 10,48 procent av det totala
antalet aktier och 29,45 procent av det totala antalet röster i
bolaget. Det finns ingen annan ägare i bolaget som direkt eller
indirekt innehar aktier vars röstetal representerar en tiondel eller
mer av röstetalet för samtliga aktier i bolaget.
Antal sammanträden år 2023
Styrelsen 10
Revisionsutskottet 7
Ersättningsutskottet 5
Ersättningar, ledning och styrelse
Riktlinjer
Årsstämman 2022 beslutade om riktlinjer för erttning till ledande
befattningshavare. Den totala ersättningen besr av fast lön, rörlig
erttning, andra förmåner samt pension, se not C3.
Ersättning till verkställande direktör och övriga ledande
befattningshavare
Ersättning till verkställande direktör och övriga ledande befattnings-
havare redovisas i not C3.
Rörlig ersättning och strategiska mål
Programmen för rörlig ersättning är utformade för att stödja kon-
cernens strategiska mål. Det kortsiktiga programmet är individuellt
anpassat och baseras huvudsakligen på resultat, kassaflöde och
kapitaleffektivitet. De långsiktiga programmen baseras dels
SCA-aktiens totalavkastning under prestationsperioden i för hål-
lande till en jämförelsegrupp av andra bolag och i förllande till
OMXS30, dels på ett hållbarhetsmål relaterat till ökad klimat nytta,
miljoner ton CO
2
-ekvivalenter, under prestations perioden. Det kort-
siktiga kompletterande programmet baseras på EBITDA, operativt
kassaflöde och avkastning på sysselsatt kapital för industridelen.
Ersättning till styrelsen
Det sammanlagda arvodet till de stämmovalda styrelseledamöterna
framgår av not C4.
Ersättningsrapport
Styrelsen har lämnat en separat ersättningsrapport som finns
tillgänglig på sca.com.
80 Förvaltningsberättelse
SCA Årsredovisning 2023
Organisation och verksamhet
Organisation och rapporterade segment
SCA är organiserat i fem afrsområden och en stödjande enhet.
Affärsområden
I affärsområde Skog ingår råvaruförrjningen av SCAs skogs-
industrier samt förvaltning och avverkning av egenägd skogsmark
om 2,7 miljoner hektar i norra Sverige och Baltikum. Affärs-
området innefattar även inköp av virke från andra skogsägare
samt transporter av virke till SCAs industrier.
Affärsområde Trä ansvarar för sågverksaffären som omfattar fem
gverk i norra Sverige samt träförädling och distribution till bygg-
varuhandeln i Sverige och Frankrike.
Affärsområde Massa omfattar produktion och försäljning av
blekt barrsulfatmassa (NBSK) och kemisk termomekanisk massa
(CTMP), som produceras vid Östrands massafabrik och Ortvikens
industriplats. Massafabriken i Östrand är även nettoproducent av
grön energi och biokemikalier som tallolja och terpentin.
Affärsområde Containerboard tillverkar och säljer förpacknings-
papper (kraftliner), med produktion vid de integrerade pappers-
bruken i Obbola och Munksund.
Affärsområde Förnybar energi omfattar produktion och försäljning
av förädlade och oförädlade biobränslen samt biodrivmedel. I
afrsområdet ingår även utveckling och intäkter kopplat till vind-
kraftsaffären samt försäljning av gröna produkter från industrin
för energiproduktion.
I den stödjande enheten Inköp och logistik ingår SCAs gemen-
samma inköpsfunktion. Enheten svarar också för SCAs logistik-
system för utleveranser till kund med specialanpassade fartyg och
terminaler både i Sverige och på viktiga utlandsmarknader.
Staber
SCA har fem koncernstaber: Hållbarhet och kommunikation,
Human Resources, Finans, Juridik samt Strategisk utveckling.
Segment
SCAs finansiella rapportering sker i fem segment som motsvarar
afrsområdena. Från och med den 1 januari 2023 blev Förnybar
energi ett eget rapporterande segment.
I segmenten Trä, Massa och Containerboard ingår en utfördelning
av resultatet fn den stödjande enheten Inköp och logistik, mot-
svarande de resurser hos den stödjande enheten som respektive
segment tagit i anspråk. Segmenten Skog och Förnybar energi
använder inte den stödjande enhetens logistiktjänster.
Vd och koncernchef
Affärsområden
Koncernstaber
Stödjande enheter
Hållbarhet och kommunikation
Skog
Juridik
Massa
Inköp & logistik
HR
Trä
Finans
Containerboard
Strategisk utveckling
Förnybar energi
Organisation
81FörvaltningsberättelseSCA Årsredovisning 2023
Hållbarhetsstyrning
SCAs hållbarhetsarbete är en integrerad del av bolagets afrs-
modell och verksamhet. Hållbarhetsarbetet hjälper bolaget att
stärka konkurrenskraften, att reducera risker och kostnader samt
att attrahera talanger och investerare. SCAs strategiska priorite-
ringar på hållbarhetsområdet tydliggörs i en hållbarhetsplattform
som omfattar bolagets hela verksamhet. För att driva utvecklingen
har bolaget antagit koncernl på områden där SCA på ett avgö-
rande sätt kan bidra till en hållbar utveckling – socialt, miljömässigt
och ekonomiskt.
Styrelse och verkställande direktör har det övergripande ansvaret
för att styra SCAs verksamhet inom hållbarhetsområdet. Hållbar-
hetsfrågor och risker behandlas vid minst ett styrelsemöte varje år.
SCAs hållbarhetsarbete leds av koncernens hållbarhetsråd där
delar av koncernledningen och koncernens hållbarhetschef ingår.
Hållbarhetsrådet leds av koncernens hållbarhets- och kommunika-
tionsdirektör som även är ansvarig för hållbarhetsfrågorna i kon-
cernledningen. Därtill finns ett antal tvärfunktionella nätverk och
forum för att hantera och samordna sakfrågor såsom miljö, arbets-
miljö och compliancefrågor.
Styrning och uppföljning av hållbarhetsarbetet följer samma
struktur som övrig verksamhet inom SCA-koncernen, se illustra-
tionen nedan. Ansvar och befogenheter följer SCAs ordinarie dele-
geringsordning. Hållbarhetsarbetet baseras på SCAs kärnvärden
och regleras genom koncernens policyer, där Uppförandekod och
hållbarhetspolicy utgör grunden för hållbarhetsarbetet. Styrelsen
godkänner alla policyer.
Utifrån väsentlighetsanalys och strategiska prioriteringar formu-
leras koncernmålen, tillika hållbarhetsmålen. Dessa kompletteras
på lokal nivå med enhetsspecifika mål. Väsentlighetsanalysen och
koncernmålen godkänns av koncernledningen. Risker kopplade till
hållbarhetsområdet inkluderas i koncernens totala riskhantering och
ingår i bolagets ramverk med interna kontroller, se avsnitt Intern-
kontroll och finansiell rapportering.
Uppföljning av hållbarhetsarbetet
Uppföljning och utrdering av hållbarhetsarbetet följer SCAs
rutiner för egenkontroll, internkontroll och revision. Uppföljningen
görs dels på enhetsnivå tillsammans med övrig måluppföljning, dels
aggregerat på koncernnivå. Utfallet för de koncernövergripande
målen följs upp av koncernens tvärfunktionella nätverk och av SCAs
hållbarhetsråd. Vid avvikelser används avvikelserutiner inom res-
pektive affärsområde och korrigerande åtgärder identifieras och
vidtas.
Styrning och uppföljning av hållbarhetsarbetet
Styrning och uppföljning av hållbarhetsarbetet följer samma modell som förövrig verksamhet inom SCA.
Årsstämma
Styrelse
Vd och koncernchef
Koncernledning
Hållbarhetsråd
Tvärfunktionella nätverk
Externa revisorer
Revisionsutskott Internrevision
Internkontroll
82 Förvaltningsberättelse SCA Årsredovisning 2023
Internkontroll och finansiell rapportering
Styrelsens ansvar för intern styrning och kontroll regleras i Aktie-
bolagslagen, Årsredovisningslagen och i Svensk kod för bolagsstyr-
ning. I Årsredovisningslagen uttrycks krav på att bolaget årligen ska
beskriva bolagets system för internkontroll och riskhantering avse-
ende den finansiella rapporteringen. Styrelsen har det övergripande
ansvaret för den finansiella rapporteringen. I dess arbetsordning
regleras styrelsens och utskottens inbördes arbetsfördelning.
Revisionsutskottet har en viktig uppgift i att bereda styrelsens
arbete med att kvalitetssäkra den finansiella rapporteringen. Bered-
ningen innefattar frågor om internkontroll och regelefterlevnad, kon-
troll av redovisade värden, uppskattningar, bedömningar och övrigt
som kan påverka de finansiella rapporternas kvalitet. Utskottet har
rskilt uppmanat bolagets revisor att i detalj granska hur väl reg-
lerna för internkontroll, såväl övergripande som detaljerade, efter-
levs i bolaget.
Finansiell rapportering till styrelsen
Styrelsens arbetsordning anger vilka rapporter och vilken informa-
tion av finansiell natur som ska föreggas styrelsen vid varje ordi-
narie sammanträde. Den verkställande direktören säkerställer att
styrelsen erhåller den rapportering som erfordras för att styrelsen
löpande ska kunna bedöma bolagets och koncernens ekonomiska
ställning. Detaljerade instruktioner anger även i sak vilka typer av
rapporter som styrelsen ska erhålla vid varje sammanträde.
Extern finansiell rapportering
Kvaliteten i den externa finansiella rapporteringen säkerställs
genom en rad skilda åtgärder och rutiner. Verkställande direkr
ansvarar för att all information som förekommer, till exempel press-
meddelanden med finansiellt innehåll, presentationsmaterial för
möten med media, ägare och finansiella institutioner, är korrekt och
av god kvalitet. Bolagets revisorer har bland annat till uppgift att
granska redovisningsfrågor som är kritiska för den finansiella rap-
porteringen samt redovisa sina iakttagelser för revisionsutskottet
och styrelsen. Förutom revision av årsbokslutet sker en översiktlig
granskning av halvårsbokslutet samt en granskning av bolagets
förvaltning och internkontroll.
Riskhantering
Vad gäller den finansiella rapporteringen bedöms riskerna främst
ligga i att materiella fel kan uppkomma i redovisningen av bolagets
finansiella ställning och resultat. För att minimera dessa risker har
styrande dokument etablerats avseende redovisning, rutiner för
bokslut samt uppföljning av rapporterade bokslut. Det finns även ett
gemensamt system för inrapportering av bokslut. SCAs styrelse och
ledning bedömer löpande rapporteringen från ett riskperspektiv.
Som stöd för denna bedömning görs bland annat jämförelser av
resultat- och balansräkningsposter med tidigare rapportering samt
med budget och andra prognoser.
Kontrollaktiviteter och uppföljning
Väsentliga instruktioner och riktlinjer vad gäller den finansiella rap-
porteringen upprättas och uppdateras löpande av koncernstab
Finans och finns tillgängliga på koncernens intranät. Koncernstab
Finans ansvarar för uppföljning av att instruktioner och riktlinjer
efterlevs genom bland annat bolagets internkontrollfunktion.
Process ägare på olika nivåer inom SCA är ansvariga för utrandet
av nödvändiga kontroller avseende den finansiella rapporteringen.
En viktig roll spelar koncernens shared service center, affärs-
områdenas och den stödjande enhetens ekonomi- och controller-
organisationer, vilka ansvarar för att den finansiella rapporteringen
från varje enhet är korrekt, fullständig och i tid. Ett stöd för kontroll-
aktiviteterna är de budgetar som varje enhet upprättar och under
året uppdaterar i form av löpande prognoser.
SCA har ett standardiserat system av kontroller avseende pro-
cesser av betydelse för bland annat den finansiella rapporteringen.
Kontrollerna i dessa processer bedöms och uppdateras genom
självutvärdering av respektive enhet, kompletterat med uppföljning
genom internkontrollfunktionen. SCA har i vissa fall även anlitat
hjälp för att utvärdera dessa kontroller från internrevisionen och
externa parter.
Regelbunden rapportering och granskning av ekonomiskt utfall
sker i de operativa enheternas ledningsgrupper och kommuniceras
till SCAs ledning genom månads- och kvartalsvisa möten. Innan
rapportering sker, analyseras resultaten för att identifiera och
eliminera eventuella misstag i processen fram till bokslutet.
Styrelsen följer upp att den interna kontrollen och rapporteringen
till styrelsen fungerar genom löpande avrapportering från verkstäl-
lande direkr och CFO samt genom återrapportering fn intern-
revision inom ramen för den årligen fastställda revisionsplanen.
Internrevisionen rapporterar dessutom löpande sina iakttagelser
i detta avseende till revisionsutskottet. Bland internrevisionens
uppgifter ingår att följa upp efterlevnaden av bolagets policyer.
Resultatet av denna uppföljning rapporteras till styrelsen genom
revisionsutskottet.
Internkontroll av övriga processer
Grunden till internkontrollen ligger i identifieringen av risker och
riskbedömning. Årligen görs en genomgång av identifierade risker
med tillägg för eventuellt nya identifierade risker. Samtidigt görs en
värdering av riskernas potentiella påverkan på resultat och varu-
rke, samt sannolikheten att risken ska inträffa.
Risker som hotar verksamhetens mål kopplas till bolagets pro-
cesser. För respektive process och identifierade risker, definieras
de kontrollaktiviteter som måste vara etablerade för att hantera ris-
kerna samt en beskrivning av hur kontrollaktiviteternas effektivitet
följs upp genom självutvärderingar.
Kontrollaktiviteter för att hantera de identifierade riskerna är
dokumenterade och respektive kontrolls effektivitet utvärderas
årligen genom självutvärderingar. Koncernens internkontrollfunktion
sammanställer resultatet från självutvärderingarna och åter-
rapporterar till ledning och styrelse.
Arbetet under år 2023
Under 2023 har en större genomgång gjorts av de finansiella pro-
cesserna, kontroller har utvecklats och anpassats till identifierade
risker och riskbedömning. SCAs enheter har under året genomfört
internkontroll i enlighet med bolagets ramverk. Resultatet av själv-
utvärderingen har rapporterats till styrelsen.
83Förvaltningsberättelse
SCA Årsredovisning 2023
Styrelse och revisorer
r Boman (1961)
Ingenjör, ekonomexamen, Ek dr hc
Ordförande i styrelsen sedan år
2015. Styrelseordförande i Svenska
Handelsbanken AB och Essity AB.
Vice styrelseordförande i AB
Industri värden och styrelseledamot
i Skanska AB. Tidigare verk ställande
direktör i Handelsbanken under
perioden 2006–2015.
Invald: 2010
B-aktier: 10 000
Oberoende i förhållande till bolaget
och bolagsledningen.
Åsa Bergman (1967)
Civilingenjör
Verkställande direktör och
koncernchef för Sweco AB.
Styrelse leda mot i Securitas AB.
Tidigare styrelseledamot i Swegon
AB och AB Persson Invest samt
ledande befattningar inom Sweco-
koncernen.
Invald: 2022
B-aktier: 573
Oberoende i förhållande till bolaget,
bolagsledningen och SCAs större
ägare.
Ulf Larsson (1962)
Jägmästare
Verkställande direktör och
koncernchef för SCA. Ordförande i
Skogsindustrierna samt styrelse-
ledamot i Alleima och CEPI.
Tidigare verkställande direktör för
SCA Forest Products AB 2008
2017 samt vice verkställande
direkr för SCA 20162017.
Invald: 2017
Anställd sedan 1992
A-aktier: 26 000
B-aktier: 100 000
Oberoende i förhållande till SCAs
större ägare.
Carina Håkansson (1961)
Jägmästare
Styrelseledamot samt medlem i
Audit Committee i AFRY AB,
styrelseledamot i Vasaloppet och
ordförande i IVAs avdelning VIII.
Tidigare verkställande direktör för
branschorganisationen Skogs-
industrierna under perioden 2013
2020, verkställande direkr för
DalaKraft under perioden 2009
2013 och verkställande direktör för
Stora Enso Skog under perioden
20042009.
Invald: 2021
B-aktier: 9 100
Oberoende i förhållande till bolaget,
bolagsledningen och SCAs större
ägare.
Lennart Evrell (1954)
Civilingenjör och ekonom
Styrelseordförande i SSAB.
Styrelseledamot i Epiroc. Tidigare
styrelseledamot i ICA, Svenskt
Näringsliv och Industri arbets-
givarna samt verkställande direkr
och koncernchef för Boliden, Sapa
och Munters.
Invald: 2017
B-aktier: 4 000
Oberoende i förhållande till bolaget,
bolagsledningen och SCAs större
ägare.
Martin Lindqvist (1962)
Ingenjör och civilekonom
Verkställande direktör och
koncernchef i SSAB. Styrelse-
ordförande i Jernkontoret samt i
Stål och Metall. Ledamot i Industri-
arbetsgivarna. Tidigare ledande
befattningar inom bl a SSAB och
NCC.
Invald: 2017
B-aktier: 4 000
Oberoende i förhållande till bolaget,
bolagsledningen och SCAs större
ägare.
Annemarie Gardshol (1967)
Civilingenjör
Verkställande direktör och
koncernchef för PostNord Group
AB. Styrelseledamot i Essity AB.
Tidigare verkställande direktör för
PostNord Sverige AB, verksllande
direktör för PostNord Strålfors
Group AB och olika chefs befatt-
ningar inom PostNord och Gambro
AB samt managementkonsult på
McKinsey & Company.
Invald: 2015
B-aktier: 6 200
Oberoende i förhållande till bolaget,
bolagsledningen och SCAs större
ägare.
Anders Sundström (1952)
Akademiska studier i ekonomi
och politik
Styrelseordförande i SkiStar AB,
Kaunis Holding AB, NMI Group AB,
Ekhaga Utveckling AB och Nordion
Energi AB. Tidigare bl a styrelse-
ordförande i Swedbank och KF.
Mångårig operativ erfarenhet inom
såväl industrin som den finansiella
sektorn, bl a som verksllande
direkr för Folksam. Innehaft flera
ministerposter och andra politiska
uppdrag.
Invald: 2018
B-aktier: 6 000
Oberoende i förhållande till bolaget,
bolagsledningen och SCAs större
ägare.
84 Förvaltningsberättelse SCA Årsredovisning 2023
Arbetstagarrepresentanter
Barbara Milian Thoralfsson
(1959)
MBA, BA
Styrelseordförande i Exclusive
Networks SA. Styrelseledamot i
Essity AB och Hilti AG. Medlem i
Advisory Board SpareBank 1
Markets. Tidigare verkställande
direkr i NetCom ASA 2001–2005
och verkställande direktör i
Midelfart & Co AS 19952000.
Tidigare styrelseledamot i AB
Electrolux, Telenor ASA, Cable &
Wireless Plc, Orkla ASA, Tandberg
ASA och G4S Plc samt bransch-
dgivare till EQT.
Invald: 2006
Oberoende i förhållande till bolaget,
bolagsledningen och SCAs större
ägare.
Niclas Andersson (1974)
Ordförande GS fackklubb, SCA
Wood Scandinavia AB, Tunadal.
Medlem av LO.
Utsedd: 2021
B-aktier: 30
Roger Boström (1971)
Ordförande Pappers avd 167
vid SCA Massa AB, Östrands
massafabrik.
Medlem av LO.
Utsedd: 2013
B-aktier: 55
Maria Jonsson (1966)
Ordförande Unionen, SCA staber.
Medlem av PTK.
Utsedd: 2022, tidigare suppleant
sedan 2017
Arbetstagarrepresentanter, suppleanter
Stefan Lundkvist (1977)
Ordförande Pappers avd 158, SCA Munksund AB.
Medlem av LO.
Utsedd 2017.
Malin Marklund (1986)
Ordförande GS, Munksunds sågverk.
Medlem av LO.
Utsedd 2022.
Peter Olsson (1975)
Ordförande Ledarna, SCA Obbola AB.
Medlem av PTK.
Utsedd 2021.
B-aktier: 1 480
Hedersordförande
Bo Rydin
Civilekonom, ek dr hc, tekn dr hc
Revisorer
Ernst & Young AB
Huvudansvarig:
Fredrik Norrman, auktoriserad revisor
Styrelsens sekreterare
Sofia Haga
Jur kand
Senior Vice President koncernstab Juridik, chefsjurist
Uppgifterna, som omfattar eget och närståendes innehav av aktier, avser situationen den 31 december 2023.
Karl Åberg (1979)
Civilekonom
Vice verkställande direktör samt
chef för investeringsorganisationen
och finansfunktionen på AB
Industrivärden. Styrelseledamot i
Alleima. Tidigare partner och
bolagsansvarig på Zeres Capital,
partner på CapMan Public Markets
samt tidigare verksam inom
Handelsbanken Capital Markets.
Invald: 2022
B-aktier: 5 000
Oberoende i förhållande till bolaget
och bolagsledningen.
85FörvaltningsberättelseSCA Årsredovisning 2023
Koncernledning
Ulf Larsson (1)
Vd och koncernchef
Jägmästare
Anställd sedan 1992
A-aktier: 26 000
B-aktier: 100 000
Stina Danielsson (2)
HR-direktör
Fil kand
Anställd sedan 2005
B-aktier: 7 806
Anders Edholm (3)
Hållbarhets- och Kommunikationsdirektör
Officerexamen
Anställd sedan 2021
B-aktier: 4 300
Kristina Enander (4)
Direktör Strategisk utveckling
Civilingenjör Kemiteknik med fysik
Anställd sedan 1993
A-aktier: 792
B-aktier: 15 531
Andreas Ewertz (5)
Ekonomi- och finansdirekr, CFO
Civilingenjör Industriell ekonomi
Anställd sedan 2017
B-aktier: 4 226
Sofia Haga (6)
Chefsjurist
Jur kand
Anställd sedan 2022
9. 7. 12. 6. 10. 5.
SCA Årsredovisning 202386 Förvaltningsberättelse
Mikael Källgren (7)
Affärsområdeschef Förnybar energi
Energiingenjör
Anställd sedan 2015
B-aktier: 5 482
Jerry Larsson (8)
Affärsområdeschef T
Civilingenjör, MBA
Anställd sedan 2003
B-aktier: 10 000
Jonas Mårtensson (9)
Affärsområdeschef Skog
Civilingenjör
Anställd sedan 2005
B-aktier: 32 165
Mats Nordlander (10)
Affärsområdeschef Containerboard och
Massa
Maskiningenjör
Anställd sedan 2015
B-aktier: 17 468
Magnus Svensson (11)
Direkr Inköp & logistik
Civilingenjör
Anställd sedan 1993
A-aktier: 27 500
B-aktier: 46 380
Ole Terland (12)
Direkr Strategisk utveckling (till 1 maj 2023)
Teknologie licentiat
Anställd sedan 2016
A-aktier: 2 250
B-aktier: 38 909
1. 11. 4. 8. 2. 3.
SCA Årsredovisning 2023 87Förvaltningsberättelse
Koncernens resultaträkning (RR)
MSEK Not 2023 2022
Nettoomsättning B1 18 081 20 794
Övriga rörelseintäkter B1, B2 3 314 3 163
Förändring av varulager 275 83
Värdeförändring biologiska tillgångar D3 2 198 1 825
Råvaror och förnödenheter B3 4 346 4 577
Personalkostnader C1 2 655 2 627
Övriga rörelsekostnader B4 9 563 8 278
Resultat från andelar i intressebolag och joint ventures F2 53 23
EBITDA 6 807 10 194
Av- och nedskrivningar 1 950 1 552
Rörelseresultat 4 857 8 642
Finansiella intäkter E7 85 65
Finansiella kostnader E7 499 104
Resultat före skatt 4 443 8 603
Inkomstskatter B5 818 1 782
Årets resultat 3 625 6 821
Årets resultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 3 675 6 748
Innehav utan bestämmande inflytande 50 73
Medelantal aktier, miljoner 702,3 702,3
Resultat per aktie
Resultat per aktie, SEK – moderbolagets aktieägare
1)
5,23 9,61
Utdelning per aktie, SEK
2)
2,75 2,50
1)
Det finns inga utspädningseffekter.
2)
År 2023 är styrelsens förslag.
Finansiella rapporter
och noter
88 Finansiella rapporter och noter SCA Årsredovisning 2023
Koncernens rapport över totalresultat (TRR)
MSEK
Not
2023
2022
Periodens resultat (RR)
3 625
6 821
Övrigt totalresultat för perioden:
Poster som inte kan omföras till periodens resultat
Värdeförändring marktillgångar
6 957
10 398
Omvärdering förmånsbestämda pensionsplaner
436
394
Inkomstskatt hänförlig till komponenter i övrigt totalresultat
1 414
2 235
Summa
5 979
8 557
Poster som har omförts eller kan omföras till periodens resultat
Kassaflödessäkringar:
Resultat från omvärdering av derivat redovisat i eget kapital
180
176
Överfört till resultaträkningen för perioden
269
523
Säkringskostnad
5
13
Omräkningsdifferens på utländsk verksamhet
35
177
Inkomstskatt hänförlig till komponenter i övrigt totalresultat
19
78
Summa
40
433
Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt
6 019
8 990
Summa totalresultat för perioden
9 644
15 811
Summa totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare (EK)
9 694
15 738
Innehav utan bestämmande inflytande (EK)
50
73
89Finansiella rapporter och noterSCA Årsredovisning 2023
Koncernens förändring i eget kapital (EK)
MSEK
2023
2022
Hänförligt till moderbolagets aktieägare
Värde vid periodens början
96 358
83 055
Summa totalresultat för perioden (TRR)
9 694
15 738
Kassaflödessäkring, överfört till anskaffningsvärde på säkrade investeringar
15
6
Skatt på kassaflödessäkring överfört till anskaffningsvärde
3
1
Utdelning kontant
1 756
2 282
Förvärv av innehav utan bestämmande inflytande
-
148
Värde vid periodens slut
104 284
96 358
Innehav utan bestämmande inflytande
Värde vid periodens början
-
-
Summa totalresultat för perioden (TRR)
50
73
Förvärv av innehav utan bestämmande inflytande
50
73
Värde vid periodens slut
-
-
Summa eget kapital, värde vid periodens slut
104 284
96 358
För ytterligare information, se not E8.
90 Finansiella rapporter och noter
SCA Årsredovisning 2023
Koncernens balanskning (BR)
MSEK
Not
2023
2022
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella tillgångar
813
731
Byggnader, mark, maskiner och inventarier
25 230
24 800
Skogstillgångar
107 481
97 882
varav marktillgångar
49 267
42 201
varav biologiska tillgångar
58 214
55 681
Nyttjanderättstillgångar
570
561
Innehav i intressebolag och joint ventures
F2
1 253
1 106
Överskott i fonderade pensionsplaner
C5
2 219
1 689
Långfristiga finansiella tillgångar
E2
148
165
Uppskjutna skattefordringar
B5
45
22
Övriga långfristiga tillgångar
28
176
Summa anläggningstillgångar
137 787
127 132
Omsättningstillgångar
Varulager
5 361
4 856
Kundfordringar
E3
2 858
3 007
Aktuella skattefordringar
B5
134
3
Övriga kortfristiga fordringar
1 219
1 415
Kortfristiga finansiella tillgångar
E2
91
106
Likvida medel
E2
502
836
Summa omsättningstillgångar
10 165
10 223
Summa tillgångar
147 952
137 355
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
E6, E8
Moderbolagets aktieägare
Aktiekapital
2 350
2 350
Övrigt tillskjutet kapital
6 830
6 830
Reserver
37 494
31 833
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
57 610
55 345
Summa eget kapital Moderbolagets aktieägare
104 284
96 358
Långfristiga skulder
Långfristiga finansiella skulder
E4
11 498
10 751
Avsättningar för pensioner
C5
326
245
Uppskjutna skatteskulder
B5
24 373
22 117
Övriga långfristiga avsättningar
57
48
Övriga långfristiga skulder
44
66
Summa långfristiga skulder
36 298
33 227
Kortfristiga skulder
Kortfristiga finansiella skulder
E4
1 902
1 789
Leverantörsskulder
3 963
3 622
Aktuella skatteskulder
B5
39
224
Kortfristiga avsättningar
D8
187
108
Övriga kortfristiga skulder
1 279
2 027
Summa kortfristiga skulder
7 370
7 770
Summa skulder
43 668
40 997
Summa eget kapital och skulder
147 952
137 355
91Finansiella rapporter och noterSCA Årsredovisning 2023
Koncernens kassaflödesanalys (KF)
MSEK
Not
2023
2022
Den löpande verksamheten
Resultat före skatt (RR)
4 443
8 603
Förändring av skulder avseende omstruktureringskostnader
12
40
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet (KF:1)
48
51
Rörelseresultat exklusive poster som inte ingår i kassaflödet
4 383
8 512
Betald skatt
B5
330
859
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital
4 053
7 653
Kassaflöde från förändring i rörelsekapital
Förändring av varulager
504
663
Förändring av rörelsefordringar
339
957
Förändring av rörelseskulder
6
292
Kassaflöde från den löpande verksamheten
3 894
6 325
Investeringsverksamheten
Bolagsförvärv
146
832
Avyttringar
-
20
Investering i immateriella och materiella anläggningstillgångar (KF:2)
3 135
5 961
Försäljning av materiella anläggningstillgångar (KF:2)
200
259
Förvärv av finansiell tillgång
24
17
Återbetalning av lån från utomstående
-
8
Kassaflöde från investeringsverksamheten
3 105
6 523
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån
E4
2 099
4 223
Amortering av lån
E4
1 265
1 788
Amortering av lån, leasing
E4
202
183
Utdelning (EK)
E8
1 756
2 282
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
1 124
30
Periodens kassaflöde
335
228
Likvida medel vid periodens början
836
1 056
Kursdifferens i likvida medel
1
8
Likvida medel vid periodens slut
E2
502
836
TABELL KF:1
Justering för poster som inte inr i kassaflödet
MSEK
2023
2022
Av- och nedskrivningar anläggningstillgångar (RR)
1 950
1 552
Värdering verkligt värde skogstillgångar (RR)
2 198
1 825
Resultat vid försäljning och byten av tillgångar
56
51
Upplösning avsättning
-
11
Övrigt
256
284
Summa
48
51
TABELL KF:2
Nettoinvestering i immateriella och materiella anläggningstillgångar
MSEK
2023
2022
Löpande nettoinvesteringar i immateriella och materiella anläggningstillgångar
1 425
1 351
Strategiska investeringar i immateriella och materiella anläggningstillgångar
1 510
4 351
Summa
2 935
5 702
För upplysningar om koncernens likviditetsreserv, se riskavsnittet på sidan 71.
92 Finansiella rapporter och noter
SCA Årsredovisning 2023
Notförteckning
Den här symbolen tar dig tillbaka
till notförteckningen.
För den maskinläsbara årsredovisningen hänvisas till SCAs hemsida
Koncernens noter
A Redovisningsprinciper och användning
av alternativa nyckeltal
Övergripande redovisningsprinciper
och nya redovisningsregler A1 94
Användning av finansiella mått som inte
återfinns i IFRS A2 95
B Omsättning och resultat
Rapportering per rörelsesegment
samt intäkter från avtal med kund B1 98
Övriga rörelseintäkter B2 100
Råvaror och förnödenheter B3 100
Övriga rörelsekostnader B4 100
Skatter B5 101
C Anställda
Personalkostnader C1 103
Personaldata C2 103
Ersättning till ledande befattningshavare C3 103
Ersättning till styrelseledamöter
i moderbolaget C4 106
Ersättning efter avslutad anställning C5 106
D Operativa tillgångar och skulder
Immateriella anläggningstillgångar D1 109
Materiella anläggningstillgångar D2 110
Skogstillgångar D3 111
Nyttjanderättstillgångar och leasingskulder D4 114
Varulager D5 116
Övriga kortfristiga fordringar D6 116
Övriga skulder D7 116
Övriga avsättningar D8 117
Leverantörsskulder D9 117
E Kapitalstruktur och finansiering
Finansiella instrument per kategori och
värderingsni E1 118
Finansiella tillgångar och likvida medel E2 119
Kundfordringar E3 120
Finansiella skulder E4 120
Likviditetsrisk E5 122
Derivat och säkringsredovisning E6 122
Finansiella intäkter och kostnader E7 123
Eget kapital E8 124
F Koncernstruktur
Dotterbolag F1 127
Intressebolag och joint ventures F2 127
Bolagsförvärv och avyttringar F3 128
G Övrigt
Säkerheter, ställda panter och åtaganden G1 128
Transaktioner med närstående G2 128
Händelser efter balansdag G3 128
Moderbolagets noter
M Noter till moderbolagets räkningar
Övriga rörelsekostnader M1 133
Personal- och styrelsekostnader M2 133
Personaldata M3 133
Avsättningar för pensioner M4 133
Bokslutsdispositioner M5 133
Skatter M6 134
Materiella anläggningstillgångar M7 134
Andelar i koncernbolag M8 135
Fordringar och skulder dotterbolag M9 135
Övriga kortfristiga fordringar M10 135
Finansiella instrument M11 136
Övriga kortfristiga skulder M12 136
Aktiekapital M13 137
Eventualförpliktelser, ställda säkerheter
och garantier M14 137
Förslag till vinstdisposition M15 137
93Finansiella rapporter och noter
SCA Årsredovisning 2023
A Redovisningsprinciper och användning av alternativa nyckeltal
A1 Övergripande redovisningsprinciper och nya redovisningsregler
Läsanvisning
Övergripande redovisningsprinciper och nya redovisningsregler
§
beskrivs nedan. Övriga redovisningsprinciper, som SCA bedömer som
väsentliga, redovisas i anslutning till respektive not. Samma principer
tillämpas normalt i såväl moderbolag som koncern. I vissa fall tillämpar
moderbolaget andra principer än koncernen och då anges dessa prin
-
ciper under respektive not i moderbolaget.
Viktiga bedömningar och antaganden
!
redovisas under respektive
not. För att kunna upprätta redovisningen enligt IFRS och god svensk
redovisningssed måste bedömningar och antaganden göras som
påverkar redovisade tillgångs- och skuldposter repektive intäkts och
kostnadsposter samt lämnad information i övrigt. Dessa bedömningar
och antaganden, vilka även inkluderar uppskattningar baserade på bland
annat valda värderingsmodeller, grundar sig oftast på historisk erfarenhet
men även på andra faktorer inklusive förväntningar på framtida händelser.
Med andra antaganden och uppskattningar kan resultatet bli ett annat
och det verkliga utfallet kommer sällan helt att överenssmma med det
uppskattade.
SCA bedömer att de områden där antaganden och uppskattningar har
störst inverkan är:
Rapportering per rörelsesegment samt intäkter från avtal med kund,
not B1.
Ersättning efter avslutad anställning, not C5.
Skogstillgångar, not D3 .
Belopp som är avstämningsbara mot resultaträkningen, balansräkningen,
totalresultatet, eget kapital och kassaflödesanalysen samt tabell i noterna
markeras med följande symboler:
RR Koncernens resultaträkning.
TRR Koncernens rapport över totalresultat .
EK Koncernens förändring i eget kapital.
BR Koncernens balansräkning.
KF Koncernens kassaflödesanalys.
XX:X nvisning till tabell i not.
Grunder för redovisningen
SCA-koncernens bokslut upprättas i enlighet med Årsredovisningslagen,
International Financial Reporting Standards (IFRS) samt International
Accounting Standards (IAS) såsom de är antagna inom EU och Rådet för
finansiell rapporterings rekommendation RFR 1 Kompletterande redo-
visningsregler för koncerner. Vid upprättandet av moderbolagets bokslut
har RFR 2 Redovisning för juridiska personer och Årsredovisningslagen
tillämpats. Bokslutet för både koncernen och moderbolaget avser räken
-
skapsåret som avslutades den 31 december 2023 . Biologiska tillgångar
värderas till verkligt värde via resultaträkningen. Marktillgångar hänförliga
till skogstillgångar redovisas till verkligt värde i övrigt totalresultat.
I moderbolaget värderas inte biologiska tillgångar till verkligt värde,
utan till anskaffningsvärdet.
Ändring av redovisningsprinciper
Följande standard och ändring tillämpas av koncernen för första gången
för första räkenskapsåret som börjar 1 januari 2023:
Ändring i IAS 8 Redovisningsprinciper, ändringar i uppskattningar och
bedömningar samt fel
Ändring i IAS 12 Inkomstskatter: uppskjutna skattefordringar och
uppskjutna skatteskulder som härr från en enda transaktion.
IAS 12 Inkomstskatt: International Tax Reform – Pillar Two Model
Rules – amendments (Pelare 2).
Ändring i IAS 1 Utformning av finansiella rapporter.
Ändringarna har inte haft någon väsentlig inverkan på redovisade värden.
För upplysningar kopplade till Pelare 2 se not B5.
Konsolideringsprinciper
Koncernens bokslut är upprättat i enlighet med koncernens redovis-
ningsprinciper och omfattar boksluten för moderbolaget och samtliga
koncernbolag.
Dotterbolag
Som dotterbolag konsolideras alla bolag där koncernen har bestäm
-
mande inflytande.
Omräkning av utländsk valuta
Funktionell valuta och omräkning av utländska koncernbolag
till rapportvaluta
SCAs moderbolag har svenska kronor som funktionell valuta. Koncern-
bolagens finansiella rapporter räknas om till koncernens rapportvaluta,
vilket i SCAs fall är svenska kronor (SEK) .
Valutakurseffekter som uppstår på finansiella instrument som används
för att säkra utländska dotterbolags nettotillgångar redovisas i övrigt
totalresultat, som är en del av omräkningsreserver i eget kapital.
Transaktioner och balansposter i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till funktionell valuta genom
användning av transaktionsdagens kurs. I de fall valutakurseffekten är
relaterad till rörelsen redovisas effekten netto i rörelseresultatet. Valuta
-
kurseffekter som avser upplåning och finansiella placeringar redovisas
som övriga finansiella poster. Icke-monetära tillgångar och skulder som
redovisas till historiskt anskaffningsvärde omräknas till valutakursen vid
transaktionstillfället.
Har säkringsredovisning tillämpats, exempelvis vid kassaflödessäkring
eller säkring av nettoinvesteringar, redovisas valutaeffekten i eget kapital
under övrigt totalresultat.
För finansiella tillgångar i form av egetkapitalinstrument som inte
innehas för handel, redovisas den del av värdeförändringen som avser
valuta i resultaträkningen. Övrig orealiserad förändring redovisas i eget
kapital under övrigt totalresultat.
Redovisning av intäkter
Förljningsintäkter, som är synonymt med nettoomsättning, omfattar
erttning för sålda varor inom koncernens huvudsakliga verksamhet.
Dessa besr i sin helhet av intäkter från avtal med kund och redovisas
enligt IFRS 15. Övriga rörelseintäkter innefattar bland annat intäkter från
SCAs transportverksamhet, intäkter från försäljning av skogsplantor,
grus, fjärrvärme, el, ursprungsgarantier avseende vindkraft, tallolja och
pellets, intäkter fn leasing, arrendeintäkter från vindkraft, jakt- och
fiske rätter, samt realisationsvinster vid försäljning av anläggnings till-
ngar. Merparten av övriga rörelseintäkter är intäkter från avtal till kund
och redovisas enligt IFRS 15. Intäkter från elcertifikat, utsläppsrätter samt
ursprungsgarantier från massabruk redovisas som minskade energi-
kostnader. Erhållen utdelning redovisas när rätten att erhålla utdelning
har fastställts .
Statliga stöd
Statliga stöd relaterade till förrv av tillgångar redovisas i balansräk
-
ningen genom att stödet reducerar tillgångens redovisade värde. Statliga
stöd som erhålls som kompensation för kostnader periodiseras och redo
-
visas i resultaträkningen som kostnadsreduktion under samma perioder
som kostnaderna. I de fall ett statligt stöd varken hänför sig till förvärv av
tillgångar eller till kompensation för kostnader, redovisas stödet som en
övrig intäkt. För mer information om statliga stöd se not B2, B4 och D2.
Klimatrelaterade risker och möjligheter
SCA ser både risker och möjligheter kopplade till ett förändrat klimat och
åtgärder för att motverka eller anpassa verksamheter till förväntade
klimat förändringar. Identifiering och hantering av dessa risker är integre
-
rade i bolagets riskprocess. SCA har analyserat klimatrelaterade risker
och möjligheter genom två alternativa scenarier, ett scenario med låga
framtida utsläpp och ett scenario med höga framtida utsläpp, se risk-
avsnittet i Förvaltningsberättelsen. Negativa konsekvenser kan vara
ökade kostnader eller minskad möjlighet att bedriva skogsbruk och
rmed lägre avverkningsnivåer. Positiva möjligheter kan vara ökad
efterfrågan på förnybara material och förnybar energi.
Förntade fysiska klimatföndringar bedöms ha störst påverkan på
utvecklingen av skogsbeståndet samt förhållandena för skogsbruket och
bedöms i nuläget vara relaterade till mer frekvent extremväder, ökad risk
för skadeangrepp samt en längre växtsäsong. Transitionsrisker så som
politiska beslut kommer att kunna påverka bolaget såväl positivt som
negativt. Positiv eller negativ påverkan har identifierats inom följande
områden och kommenteras under respektive not:
Värdering av tillgångar, se not D1 och D2.
Värdering av skogstillgångar, se not D3.
Tillgång och villkor för finansiering, se not E4.
94 Finansiella rapporter och noter SCA Årsredovisning 2023
A2 Användning av finansiella mått som inte återfinns i IFRS
I årsredovisningen refereras till ett antal finansiella mått som inte återfinns i IFRS, som används för att hjälpa såväl investerare som ledning att analysera
bolagets verksamhet. Nedan beskrivs de finansiella mått som använts som ett komplement till den finansiella information som redovisats enligt IFRS.
Bekning av finansiella mått som inte återfinns i IFRS
RESULTATMÅTT
Olika typer av resultatmått samt marginalmått uttryckta i procent av nettoomsättningen
Nyckeltal
Beskrivning
Anndning av måttet
Intäkter
Summan av nettoomsättning och övriga rörelseintäkter
ttet är ett komplement till uppföljning av nettoomsättning och följs
av ledningen inom affärsområdet Förnybar energi.
Resultat före av- och nedskrivningar, finansiella poster och skatt.
Måttet är ett komplement till rörelseresultatet.
EBITDA-marginal
Resultat före av- och nedskrivningar, finansiella poster och skatt i
Ett komplement till rörelsemarginal. Ledningen använder måttet som
procent av årets nettoomsättning. Förnybar energi följs enligt samma ett av de viktigaste för att styra bolagets affärsenheter.
uppställning i procent av intäkter.
Rörelsemarginal
relseresultat i procent av årets nettoomsättning. Förnybar energi
relsemarginal beskriver hur stor andel av nettoomsättningen eller
följs enligt samma uppställning i procent av intäkter.intäkter som blir kvar som rörelseresultat.
KAPITALMÅTT
Visar hur kapital nyttjas samt bolagets finansiella styrka
Nyckeltal
Beskrivning
A
Sysselsatt kapital
Beräknas som balansräkningens totala tillgångar exklusive finansiella
ttet följs av ledningen med syfte att minska det kapital som binds
tillgångar och pensionstillgångar, minskat med ej räntebärande i rörelsen och som finansierats av ägare och långivare.
skulder.
MSEK
Not
2023
2022
SYSSELSATT KAPITAL
Totala tillgångar
147 952
137 355
Finansiella tillgångar
–2 960
–2 797
Långfristiga, ej räntebärande skulder
–24 474
–22 231
Kortfristiga, ej räntebärande skulder
–5 468
–5 980
Sysselsatt kapital
115 050
106 347
SYSSELSATT KAPITAL
Skogstillgångar
D3
107 481
97 882
Rörelsekapital
4 321
4 138
Uppskjuten skatt avseende skogstillgångar
D3
–21 277
–19 468
Övrigt sysselsatt kapital
24 525
23 795
Sysselsatt kapital
115 050
106 347
SYSSELSATT KAPITAL PER SEGMENT
Skog
87 683
79 943
Trä
3 490
3 376
Massa
9 871
8 321
Containerboard
10 962
10 704
Förnybar energi
2 167
1 871
Övrigt
877
2 132
Sysselsatt kapital
115 050
106 347
Nyckeltal
Beskrivning
A
Rörelsekapital
Rörelsekapitalet beräknas som kortfristiga rörelsefordringar
ttet följs av ledningen med syfte att minska det kapital som binds
(varulager, kundfordringar och övriga ej räntebärande kortfristiga i balansräkningen från bolagets operativa verksamhet.
fordringar) minus kortfristiga rörelseskulder (leverantörsskulder
exklusive de som avser strategiska investeringar, övriga ej
räntebärande kortfristiga skulder samt övriga kortfristiga
avsättningar).
MSEK
Not
2023
2022
RÖRELSEKAPITAL
Varulager
D5
5 361
4 856
Kundfordringar
E3
2 858
3 007
Övriga kortfristiga fordringar
D6
1 218
1 412
Leverantörsskulder
D9
–3 864
–3 404
Övriga kortfristiga skulder
D7
–1 182
–1 684
Övriga kortfristiga avsättningar
D8
–70
–49
Rörelsekapital
4 321
4 138
95Finansiella rapporter och noterSCA Årsredovisning 2023
Nyckeltal
Beskrivning
Anndning av måttet
Nettolåneskuld
Beräknas som kort- och långfristiga finansiella skulder och avsättningar för
Nettolåneskulden bedöms vara det mest relevanta måttet för
pensioner med avdrag för finansiella tillgångar (överskott i fonderade att beskriva bolagets totala lånefinansiering på kort och lång
pensionsplaner, finansiella tillgångar och likvida medel).sikt, därr ingår korta och långa finansiella skulder likväl
som korta och långa finansiella tillgångar. Nyckeltalet följs
löpande av ledningen.
Skuldsättningsgrad
Nettolåneskulden i förhållande till eget kapital.
Bidrar till att visa den finansiella risken och används
ledningen för att följa skuldsättningsnivån.
MSEK
Not
2023
2022
NETTOLÅNESKULD
Nettolåneskuld vid periodens början
9 989
7 752
Nettokassaflöde
1 160
2 675
Omvärderingar mot eget kapital
E8
–436
–394
Förändring leasingskuld
D4
12
–49
Valutaeffekter och marknadsvärdesförändringar
41
5
Nettolåneskuld vid periodens slut
10 766
9 989
Överskott i fonderade pensionsplaner
C5
2 219
1 689
Långfristiga finansiella tillgångar
E2
148
165
Kortfristiga finansiella tillgångar
E2
91
106
Likvida medel
E2
502
836
Finansiella tillgångar
2 960
2 796
Långfristiga finansiella skulder
E4
11 498
10 751
Avsättningar för pensioner
E5
326
245
Kortfristiga finansiella skulder
E4
1 902
1 789
Finansiella skulder
13 726
12 785
Nettolåneskuld
10 766
9 989
Eget kapital
104 284
96 358
Skuldsättningsgrad %
10,3
10,4
AVKASTNINGSMÅTT
Olika typer av avkastningsmått uttryckta i procent av sysselsatt kapital
Nyckeltal
Beskrivning
Anndning av måttet
Avkastning på Avkastning på sysselsatt kapital beräknas som 12 månaders rullande Används för att mäta avkastning på kapitalet som binds
sysselsatt kapital, relseresultat i procent av ett genomsnitt av de fem senaste kvartalens i verksamheten.
ROCEsysselsatta kapital. Motsvarande nyckeltal för ett kvartal beräknas som
kvartalets rörelseresultat multiplicerat med fyra, i procent av de två senaste
kvartalens genomsnittliga sysselsatta kapital. Engångseffekter exkluderas.
För industriella segment används enbart ROCE industridelen.
Avkastning på Beräknas som koncernens avkastning på sysselsatt kapital exklusive Visar den underliggande avkastningen på sysselsatt kapital
sysselsatt kapital, rörelseresultat och sysselsatt kapital från rörelsesegment Skog, verksamhet för industridelen justerat för pågående strategiska
ROCE industrideleninom området vindkraft och en andel av Övrig verksamhet. Strategiska investeringar.
investeringar i industri som ej är tagen i drift och engångseffekter exkluderas.
Detta mått gäller för segment T, Massa och Containerboard.
Engångseffekter Väsentliga transaktioner som saknar tydlig koppling till den vanliga
verksamheten och som inte förväntas inträffa regelbundet.
Detta mått exkluderas vid beräkning av avkastning på
sysselsatt kapital.
Container-Förnybar
MSEK
Skog
Trä
Massa
board
energi
Övrigt
Koncernen
Räkenskapsåret 2023
Avkastning på sysselsatt kapital, ROCE
Rörelseresultat, MSEK
3 279
328
559
482
613
–404
4 857
Genomsnittligt sysselsatt kapital industridelen, MSEK
-
3 497
9 523
9 441
275
625
23 361
Genomsnittligt sysselsatt kapital övrigt, MSEK
81 996
-
-
-
828
-
82 824
Genomsnittliga pågående strategiska investeringar, MSEK
-
-
-
1 390
810
342
2 542
Genomsnittligt sysselsatt kapital totalt, MSEK
81 996
3 497
9 523
10 831
1 913
967
108 727
Avkastning på sysselsatt kapital, ROCE %
4,0
-
-
-
32,1
-
4,5
Avkastning på sysselsatt kapital, ROCE industridelen %
-
9,4
5,9
5,1
-
-
7,3
96 Finansiella rapporter och noter SCA Årsredovisning 2023
MSEK Skog Trä Massa
Container-
board
Förnybar
energi Övrigt Koncernen
Räkenskapsåret 2022
Avkastning på sysselsatt kapital, ROCE
Rörelseresultat, MSEK 2 378 1 722 2 297 2 359 338 –452 8 642
Genomsnittligt sysselsatt kapital industridelen, MSEK - 3 579 8 177 3 802 278 272 16 108
Genomsnittligt sysselsatt kapital övrigt, MSEK 72 782 - - - 153 - 72 935
Genomsnittliga pågående strategiska investeringar, MSEK - - - 5 950 485 1 167 7 602
Genomsnittligt sysselsatt kapital totalt, MSEK 72 782 3 579 8 177 9 752 916 1 439 96 645
Avkastning på sysselsatt kapital, ROCE % 3,3 - - - 36,9 - 8,9
Avkastning på sysselsatt kapital, ROCE industridelen % - 48,1 28,1 62,1 - - 40,1
KASSAFLÖDESMÅTT Olika mått samt kostnader som påverkat bolagets kassaflöde
Nyckeltal Beskrivning Anndning av måttet
relsens kassaflöde utgörs av operativt kassaflöde med avdrag för ttet illustrerar vilket kassaflöde rörelsen genererar, som
finansiella poster och betald skatt samt påverkan från övrigt finansiellt potentiellt kan användas till strategiska initiativ såsom
investeringar eller förvärv.
EBITDA med avdrag för realisationsvinster och realisationsförluster från Måttet visar kassaflödet som resultaträkningen genererar vid
materiella och immateriella tillgångar, återläggning av resultat från andelar beräkning av operativt kassaflöde.
i intressebolag och joint ventures samt resultatet från omvärderingen av
Strategiska investeringar ska öka bolagets framtida kassaflöde genom Visar storleken på de investeringar som görs för expansion
förrv av bolag, investeringar i expansion av anläggningar eller i ny av tillverkningskapacitet och andra tillväxtåtgärder.
Operativt kassaflöde Operativt kassaflöde utgörs av summan av kassamässigt rörelseöverskott Ledningen styr afrsområdena med detta mått som visar
samt förändring av rörelsekapital med avdrag för löpande nettoinvesteringar det samlade kassaflödet i den operativa verksamheten.
Strukturkostnader Kostnader för nedskrivningar och personalkostnader i samband med ttet visar de specifika kostnader som uppstått i samband
med strukturella förändringar av verksamheten vilket bidrar
till förståelse för underliggande kostnadsnivå i den löpande
operativa verksamheten.
Löpande nettoinvesteringar utgörs av konkurrenskraftsbevarande Visar storleken på de investeringar som krävs för att
investeringar av underhålls-, rationaliserings-, ersättnings- eller miljökaraktär bibehålla befintlig kapacitet i verksamheten.
med avdrag för ersättning från avyttrade anläggningstillgångar. I operativt
kassaflöde ingår även effekter från tillkommande, omvärderade och i förtid
Rörelsens
kassaflöde
kassaflöde.
Kassamässigt
rörelseöverskott
biologiska tillgångar.
Strategiska
investeringar i
anläggningar
konkurrenskraftig teknik.
i anläggningstillgångar samt strukturkostnader.
strukturella förändringar av bolagets verksamhet.
pande
nettoinvesteringar
avslutade nyttjanderättstillgångar kopplat till leasing.
Operativt kassaflöde
Skog
Trä
Massa
Containerboard
Förnybar energi
MSEK
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Kassamässigt rörelseöverskott
1 260
758
507
1 963
1 208
2 882
1 216
2 793
675
360
Förändring av rörelsekapital
89
–143
89
57
–4
–727
–255
–347
–59
38
Löpande nettoinvesteringar
–410
–352
–267
–320
–364
–228
–342
–329
–5
–37
Övrigt
0
1
20
27
153
57
87
48
–2
3
Operativt kassaflöde
939
264
349
1 727
993
1 984
706
2 165
609
364
Koncernens operativa kassaflödesanalys
MSEK
2023
2022
EBITDA (RR)
6 807
10 194
Förändring biologiska tillgångar
–2 198
–1 825
Andra icke kassaflödespåverkande poster
–107
–38
Kassamässigt rörelseöverskott
4 502
8 331
Förändring av rörelsekapital
–159
–1 328
Löpande nettoinvesteringar
–1 603
–1 436
Övrigt operativt kassaflöde
245
118
Operativt kassaflöde
2 985
5 685
Finansiella poster
–414
–39
Betald skatt
–330
–859
1)
Övrigt 0 56
Rörelsens kassaflöde 2 241 4 843
1)
Inkluderar –178 (–85) MSEK från nya, omvärderade samt avslutade leasingkontrakt.
97Finansiella rapporter och noterSCA Årsredovisning 2023
B Omsättning och resultat
B1 Rapportering per rörelsesegment samt intäkter från avtal med kund
§
REDOVISNINGSPRINCIPER
Segment
Segment rapporteras enligt IFRS 8 Rörelsesegment på ett sätt som
överensstämmer med den interna rapportering som lämnas till den
gste verkställande beslutsfattaren, vilket i SCAs fall är bolagets verk
-
ställande direktör. Den verkställande direktören ansvarar för tilldelning av
resurser och bedömning av rörelsesegmentens resultat. Till sitt stöd har
verkställande direktören koncernledningen, se avsnittet Bolagsstyrning
i Förvaltningsberättelsen på sidorna 7687.
En beskrivning av innehållet i de fem rörelsesegmenten återfinns
på sidorna 34–57.
Inkter från avtal med kund
SCA tillämpar IFRS 15 Intäkter från avtal med kund. SCAs avtal med
kunder utgörs främst av ramavtal utan fastställda minimi volymer, vilket
innebär att ett bindande avtal enligt kriterierna i IFRS 15 uppsr först då
kunden gör ett avrop. SCAs prestations åtaganden i avtalen utgörs av att
tillhandahålla de varor som specificerats i avtalen.
SCA har bedömt att kontrollen övergår till kunden vid samma tillfälle
som risken för varan övergår, i enlighet med de leveransvillkor (Incoterms)
som tillämpas i avtalet. SCA tillämpar leveransvillkoret DAP (Delivered at
place) för 56 (53) procent av försäljningsintäkterna, vilket innebär att
risken övergår när varan ställts till kundens förfogande på överens
-
kommen destination. För övriga tillämpade fraktvillkor övergår risken
i samband med att varorna lastas på fartyg eller annat fraktfordon.
Betalnings villkor följer branschpraxis utan längre kredittider.
Transaktionspriset utgörs i huvudsak av fast pris per såld kvantitet.
Rörliga delar såsom kassarabatter, volymrabatter och leveransbonusar
minskar transaktionspriset. Transaktionspris uppskattas till det värde
som SCA bedömer kommer att tillfalla bolaget vid avtalets ingående.
Transaktionspriset uppdateras löpande om förutsättningarna som ligger
till grund för uppskattningen har ändrats. Prestationsåtaganden utgörs av
förljning av varor, vilka uppfylls vid en tidpunkt.
!
VIKTIGA BEDÖMNINGAR OCH ANTAGANDEN
SCA har bedömt att samtliga intäkter som rapporteras som netto-
omsättning samt övriga rörelseintäkter avseende varor och tjänste-
uppdrag utgör intäkter från avtal med kund. Nettoomsättning består
av försäljning av varor. Övriga rörelseintäkter består av försäljning
av varor och tjänster .
TABELL B1:1
Koncernen per land Anläggnings-
Nettoomsättning – säljs från Medelantal anställda tillgångar
2023
2022
Varav, % Varav, % 2023 2022
MSEK
%
MSEK
%
2023
män
kvinnor
2022
män
kvinnor
MSEK
Sverige
17 355
96
20 002
96
3 346
76
24
3 259
78
22
130 440
121 187
Tyskland
-
-
-
-
21
56
44
21
58
42
22
30
Storbritannien
118
1
164
1
8
59
41
8
52
48
70
76
Övriga Europa
Lettland
83
0
3
0
20
39
61
11
49
51
2 346
1 741
Estland
33
0
7
0
9
59
41
8
62
38
825
646
Litauen
12
0
-
-
2
50
50
-
-
-
390
294
Nederländerna
-
-
-
-
1
100
-
1
100
-
-
-
Summa Övriga Europa
128
1
10
-
32
47
53
20
57
43
3 561
2 681
Asien
Hongkong
480
3
618
3
6
58
42
5
47
53
1
-
Summa Asien
480
3
618
3
6
58
42
5
47
53
1
-
Summa koncernen
18 081
100
20 794
100
3 413
76
24
3 313
78
22
134 094
123 974
1)
2)
1)
”Säljs från” består av intäkter från externa kunder baserat på var SCAs säljande dotterbolag har sitt registrerade säte.
2)
Anläggningstillgångar består av övriga immateriella anläggningstillgångar, byggnader, mark, maskiner och inventarier, skogstillgångar samt nyttjanderättstillgångar .
98 Finansiella rapporter och noter SCA Årsredovisning 2023
Internleveranser
Intäkter, kostnader samt resultat för de olika rörelsesegmenten har
påverkats av internleveranser. Internpriserna är marknadsbaserade.
Rörelsesegment
SCA redovisar fem rörelsesegment i enlighet med IFRS 8. Segment
rnybar energi är nytt från och med 1 januari 2023. Jämförelsetal har
räknats om.
I segment Skog ingår råvaruförsörjningen av SCAs skogsindustrier
samt förvaltning och avverkning av egenägd skogsmark om 2,7 miljoner
hektar i norra Sverige och Baltikum. Segmentet innefattar även inköp av
virke från andra skogsägare samt transporter av virke till SCAs industrier.
Segment Trä omfattar sågverksaffären med fem sågverk i norra Sverige
samt träförädling och distribution till byggvaruhandeln i Sverige och
Frankrike.
Segment Massa omfattar produktion och försäljning av blekt barr-
sulfatmassa (NBSK) och kemisk termomekanisk massa (CTMP), som
produceras vid Östrands massafabrik och Ortvikens industriplats.
Massa fabriken i Östrand är även netto produ cent av grön energi och
biokemikalier som tallolja och terpentin.
Segment Containerboard tillverkar och säljer förpackningspapper
(kraftliner), med produktion vid de integrerade pappersbruken i Obbola
och Munksund.
Segment Förnybar energi omfattar produktion och försäljning av för-
ädlade och oförädlade biobränslen samt biodrivmedel. I segmentet ingår
även utveckling och intäkter kopplat till vindkraftsaffären samt försäljning
av gröna produkter från industrin för energiproduktion.
Rapportering per rörelsesegment
Container- Förnybar Summa
MSEK
Skog
Trä
Massa
board
energi
Övrigt
Elimineringar
koncernen
Räkenskapsåret 2023
Extern försäljning (B1:1, B1:2)
128
5 156
6 893
5 850
54
0
0
18 081
Intern försäljning
7 620
2
0
0
0
0
–7 622
0
Nettoomsättning (RR)
7 748
5 158
6 893
5 850
54
0
–7 622
18 081
Övriga rörelseintäkter
285
132
1 274
605
1 825
74
–881
3 314
varav varor
203
6
845
162
1 671
0
–723
2 164
varav tjänsteuppdrag
16
97
388
398
12
97
–165
843
varav leasing
6
8
24
0
118
3
–2
157
varav övriga rörelseintäkter
60
21
17
45
24
–26
9
150
Intäkter
8 033
5 290
8 167
6 456
1 879
74
–8 504
21 395
Rörelsens kostnader
–4 522
–4 783
–6 954
–5 244
–1 204
–438
8 504
–14 641
Resultat från andelar i intressebolag
-
43
0
-
15
–5
53
EBITDA
3 511
550
1 213
1 212
690
–369
6 807
Av- och nedskrivningar
–232
–222
–654
–730
–77
–35
–1 950
Rörelseresultat
3 279
328
559
482
613
–404
4 857
Övriga upplysningar
Sysselsatt kapital
87 683
3 490
9 871
10 962
2 167
877
115 050
Nettoinvesteringar
–753
–267
–546
–977
–355
–215
–3 113
1)
1)
Inkluderar –178 MSEK från nya, omvärderade samt avslutade leasingkontrakt under 2023.
Container- Förnybar Summa
MSEK
Skog
Trä
Massa
board
energi
Övrigt
Elimineringar
koncernen
Räkenskapsåret 2022
Extern försäljning (B1:1, B1:2)
9
6 753
7 209
6 823
-
-
20 794
Intern försäljning
6 696
-
-
-
-
-
–6 696
-
Nettoomsättning (RR)
6 705
6 753
7 209
6 823
-
-
–6 696
20 794
Övriga rörelseintäkter
310
340
1 936
1 401
1 550
205
–2 579
3 163
varav varor
223
12
475
177
1 450
68
–595
1 810
varav tjänsteuppdrag
-
309
1 384
1 174
-
90
–1 995
962
varav leasing
2
8
-
1
91
23
-
125
varav övriga rörelseintäkter
85
11
77
49
9
24
11
266
Intäkter
7 015
7 093
9 145
8 224
1 550
205
–9 275
23 957
Rörelsens kostnader
–4 413
–5 131
–6 262
–5 432
–1 189
–588
9 275
–13 740
Resultat från andelar i intressebolag
-
–17
-
-
–6
-
–23
EBITDA
2 602
1 945
2 883
2 792
355
–383
10 194
Av- och nedskrivningar
–224
–223
–586
–433
–17
–69
–1 552
Rörelseresultat
2 378
1 722
2 297
2 359
338
–452
8 642
Övriga upplysningar
Sysselsatt kapital
79 943
3 376
8 321
10 704
1 871
2 132
106 347
Nettoinvesteringar
–1 161
–320
–236
–2 142
–872
–1 056
–5 787
1)
1)
Inkluderar –85 MSEK från nya, omvärderade samt avslutade leasingkontrakt under 2022 .
99Finansiella rapporter och noterSCA Årsredovisning 2023
Kunder
SCAs tio största kunder står för 37 (31) procent av bolagets omsättning.
Intäkterna från den största kunden uppgår till 2 645 (3 241) MSEK, vilket
utgör 15 (16) procent av nettoomsättningen, och redovisas i segment
Containerboard.
TABELL B1:2
Koncernen per land
Nettoomsättning – såld till
2023
2022
MSEK
%
MSEK
%
Sverige
3 322
18
3 947
19
Tyskland
2 039
11
2 205
11
USA
1 945
11
2 533
12
Storbritannien
1 393
8
2 017
10
Övriga Europa
Frankrike
880
5
967
5
Norge
863
5
1 192
6
Spanien
698
4
830
4
Finland
449
2
705
3
Italien
399
2
486
2
Polen
370
2
578
3
Nederländerna
364
2
429
2
Danmark
287
2
550
3
Belgien
263
1
248
1
Turkiet
153
1
233
1
Österrike
148
1
206
1
Övriga
852
5
918
4
Summa Övriga Europa
5 726
32
7 342
35
Asien
Kina
1 403
8
509
2
Japan
348
2
605
3
Indien
293
2
63
-
Övriga
575
3
457
2
Summa Asien
2 619
14
1 634
8
Övriga världen
Marocko
401
2
424
2
Egypten
252
1
172
1
Övriga
384
2
520
3
Summa Övriga världen
1 037
6
1 116
5
Summa koncernen
18 081
100
20 794
100
1)
1)
Nettoomsättning redovisad utifrån ”Såld till” sammanställer försäljning till de länder
där SCA har sina kunder .
Nettoförsäljning per marknad år 2023
Sverige 18%
Tyskland 11%
USA 11%
Storbritannien 8%
Övriga Europa 32%
Asien 14%
Övriga världen 6%
B2 Övriga rörelseintäkter
Specifikation av övriga rörelseintäkter
MSEK
2023
2022
Transporter
800
944
Energi
1 406
1 106
Leasing
156
125
Övrigt
952
988
Summa (RR)
3 314
3 163
Övriga upplysningar
Erhållna statliga stöd har ökat övriga rörelseintäkter med - (2) MSEK .
B3 Råvaror och förnödenheter
Specifikation av råvaror och förnödenheter
MSEK
2023
2022
Virke och flis
–2 303
–2 454
Övrigt råmaterial och förnödenheter
–1 994
–1 958
Inköp av varor för återförsäljning
–49
–165
Summa (RR)
–4 346
–4 577
B4 Övriga rörelsekostnader
Specifikation av övriga rörelsekostnader
MSEK
2023
2022
Transporter
–4 173
–4 385
Energi
–844
–538
Reparation och underhåll
–955
–745
IT, telefoni och hyror
–425
–375
Övrigt
–3 166
–2 235
Summa (RR)
–9 563
–8 278
Övriga upplysningar
Erhållna statliga stöd har reducerat rörelsens kostnader med 43 (16) MSEK,
exklusive effekter från europeiska systemet för utsläppsrätter som finns
beskrivet i not D1 och D8 . Kostnader för forskning och utveckling uppgick
till 45 (45) MSEK under 2023 .
Specifikation av revisionskostnader
MSEK
2023
2022
EY
Revisionsuppdrag
–12
–11
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget
–1
–1
Övriga uppdrag
–1
0
Summa EY
–14
–12
Övriga revisorer
Revisionsuppdrag
0
–1
Summa övriga revisorer
0
–1
Summa
–14
–13
100 Finansiella rapporter och noter SCA Årsredovisning 2023
B5 Skatter
§
REDOVISNINGSPRINCIPER
Koncernens skattekostnad utgörs av aktuell och uppskjuten skatt.
Aktuell skatt innefattar justeringar avseende andra perioders redo-
visade aktuella skatt. Ränta hänförlig till inkomstskatt redovisas också
som aktuell inkomstskatt.
SCA redovisar ingen skatt som kan uppstå vid framtida utdelning av
disponibla vinstmedel i utländska dotterbolag. Sådana eventuella effekter
(källskatter och annan uppskjuten skatt på vinsthemtagning inom kon
-
cernen) redovisas när SCA inte längre kan styra återföring av sådana skill-
nader eller om det av andra skäl är sannolikt att återföring kan komma att
ske inom överskådlig tid .
Skatteskulder och skattefordringar nettoredovisas i de fall SCA har
legal rätt till kvittning.
Koncernen omfattas av OECDs modellregler samt EUs direktiv för
Pelare 2 (Pillar Two). Lagstiftning avseende detta har antagits i Sverige,
r SCA har sitt säte, och trädde i kraft 1 januari 2024. Då lagstiftning
om Pelare 2 inte hade trätt i kraft på balansdagen har koncernen ingen
relaterad aktuell skatt att ta hänsyn till. Koncernen tillämpar undantaget
för att redovisa och lämna upplysningar om uppskjutna skattefordringar
och -skulder relaterade till inkomstskatter från Pelare 2, som anges i
ändringarna av IAS 12 som utfärdades i maj 2023 och antogs av EU i
november 2023 . För ytterligare upplysningar, se avsnitt ”upplysningar
avseende tilläggsskatt för företag i stora koncerner (Pelare 2)” på
följande sida.
!
VIKTIGA BEDÖMNINGAR OCH ANTAGANDEN
Koncernen är verksam i flera länder vilket medför ökad komplexitet vid
fastställande av uppskjuten skattefordran och skatteskuld. Det innebär
att bedömningar och antaganden görs för att besmma värdet på den
uppskjutna skattefordran och den uppskjutna skatteskulden på balans
-
dagen. Framtida förändringar av skattelagstiftningar samt utvecklingen
av afrsklimat påverkar bolagets framtida skattemässiga vinster och
därmed möjligheten att utnyttja uppskjuten skattefordran på underskotts
-
avdrag och på övriga temporära skillnader.
Per den 31 december 2023 redovisades 45 (22) MSEK som uppskjuten
skattefordran baserat på en bästa bedömning om framtida skattemässiga
vinster i koncernen. Vid utgången av 2023 fanns i koncernen skattemäs
-
siga underskottsavdrag på 24 (35) MSEK för vilka inte någon uppskjuten
skattefordran redovisats . En förändrad bedömning av sannolikheten för
framtida skattemässiga vinster kan således ge en positiv eller negativ
effekt. SCA bedömer att det vid utgången av 2023 inte finns några
väsentliga osäkra skatteposter i de finansiella rapporterna vilka kan
innebära en väsentlig justering av de redovisade värdena under näst-
kommande räkenskapsår.
Väsentliga bedömningar och antaganden görs även vad gäller redo-
visning av avsättningar och eventualförpliktelser avseende skatterisker.
Se ytterligare information i not G1 .
TABELL B5:1
Skattekostnad
Skattekostnad (+), skatteintäkt (–)
2023
2022
MSEK
MSEK
%
MSEK
%
Aktuell skatt
Inkomstskatt för perioden
52
1,2
789
9,2
Justeringar för andra perioder
–38
–0,9
28
0,3
Aktuell skattekostnad
14
0,3
817
9,5
Uppskjuten skatt
Förändringar i temporära skillnader
839
18,9
972
11,3
Justeringar för andra perioder
–35
–0,8
−7
−0,1
Uppskjuten skattekostnad (B5:3)
804
18,1
965
11,2
Skattekostnad (RR)
818
18,4
1 782
20,7
1)
1)
1)
Procentuell andel av resultat före skatt.
Redovisad och förväntad skattekostnad
2023
2022
MSEK
%
MSEK
%
Resultat före skatt (RR)
4 443
8 603
Skattekostnad (RR)
818
18,4
1 782
20,7
Förväntad skattekostnad
928
20,9
1 788
20,8
Skillnad
−110
−2,5
−6
–0,1
Skillnaden förklaras av:
Permanenta skillnader mellan
redovisningsmässigt och skatte-
mässigt resultat
Andra permanenta effekter
–38
–0,9
–27
0,3
Skatter hänförliga till andra
perioder
–72
–1,6
22
0,3
Förändrade skattesatser
0
0,0
–1
0,0
Summa
–110
–2,5
–6
–0,1
1)
2)
1)
Andra permanenta effekter år 2023 avser till största del ej skattepliktiga resultat från
intressebolag samt ej skattepliktig intäkt kopplad till tonnagebeskattning. Andra
permanenta effekter år 2022 avser främst ej skattepliktigt resultat från intresse-
bolag, ej skattepliktiga utdelningar, justering av beräknad skattereduktion hänförlig
till investeringar i inventarier samt ej skattepliktig intäkt kopplad till
tonnagebeskattning.
2)
Skatter hänförliga till andra perioder 2023 avser till största del justering av upp-
skjuten skatt avseende pensioner och byggnader och mark samt justering av
skattereduktion hänförligt till investeringar i inventarier och justeringar av tidigare
års taxeringar. Skatter hänförliga till andra perioder 2022 avser till största del
justeringar av tidigare års taxeringar.
101Finansiella rapporter och noterSCA Årsredovisning 2023
Aktuell skatteskuld
Aktuell skatteskuld (+), aktuell skattefordran (–)
MSEK
2023
2022
Värde vid årets början
221
264
Aktuell skattekostnad (B5:1)
14
817
Betald skatt (B5:2)
–330
–859
Omräkningsdifferenser
0
0
Övriga förändringar från förvärv och avyttringar
0
–1
Värde vid årets slut
–95
221
varav aktuell skatteskuld (BR)
39
224
varav aktuell skattefordran (BR)
–134
–3
TABELL B5:2
Betald skatt
Skattebetalningar av SCAs enheter per land, betald skatt (–)
MSEK
2023
2022
Frankrike
2
–22
Hongkong
–3
0
Storbritannien
0
–5
Sverige
–320
–827
Tyskland
–9
–5
Övriga
0
0
Summa (KF)
–330
–859
TABELL B5:3
Uppskjuten skatteskuld 2023
Uppskjuten skatteskuld (+), uppskjuten skattefordran (–)
Värde vid Uppskjuten Övriga Värde
årets skatte- föränd- vid årets
MSEK början kostnad ringar slut
Materiella anläggnings-
tillgångar
2 379
273
-
2 652
Skogstillgångar
19 468
485
1 324
21 277
Finansiella anläggnings-
tillgångar
323
–9
90
404
Omsättningstillgångar
–29
30
25
26
Avsättningar
–37
1
0
–36
Skulder
48
–4
–42
2
Framtida skatte- och
underskottsavdrag
–49
27
0
–22
Övrigt
–8
1
32
25
Summa
2)
(BR)
22 095
804
1 429
24 328
1)
1)
Övriga förändringar inkluderar uppskjuten skatt som har redovisats direkt mot
eget kapital enligt IAS 19 med 90 MSEK, IFRS 9 säkringsredovisade derivat med
19 MSEK samt uppskjuten skatt hänförlig till förändring av verkligt värde av
marktillgångar med 1 324 MSEK.
2)
Utgående uppskjuten skatteskuld består av uppskjutna skattefordringar
45 (22) MSEK, och uppskjutna skatteskulder 24 373 (22 117) MSEK .
Underskottsavdrag
Framtida skatte- och underskottsavdrag för vilka uppskjuten skatte-
fordran har redovisats, anges med sitt skattevärde om −22 MSEK på
raden framtida skatte- och underskottsavdrag i tabell B5:3. Underskotts
-
avdrag för vilka uppskjuten skattefordran ej har redovisats uppgick per
den 31 december 2023 i bruttovärde till 24 (35) MSEK, se tabell B5:4.
Det skatte ssiga värdet av ej aktiverade underskottsavdrag uppgår till
5 (7) MSEK. SCA bedömer det ej sannolikt att underskottsavdragen, för
vilka uppskjuten skatt ej har redovisats, kommer att kvittas mot framtida
vinster då dessa till stor del avser fållade kapitalförluster med begränsad
rätt till avdrag för framtida kapitalvinster. Nyttjandetiden avseende under
-
skottsavdragen fördelar sig enligt tabell B5:4 .
TABELL B5:4
Underskottsavdrag i bruttobelopp för vilka uppskjuten
skattefordran ej har redovisats per den 31 december
MSEK
2023
2022
Förfalloår
Obegränsad nyttjandetid
24
35
Summa
24
35
Upplysningar avseende tilläggsskatt för företag i stora
koncerner (Pelare 2)
Lagstiftning om Pelare 2 antogs i Sverige den 13 december 2023.
Enligt lagstiftningen är SCA skyldig att betala en tilläggsskatt för skill
-
naden mellan den effektiva skattesatsen beräknad enligt de så kallade
”GloBE-reglerna” för varje jurisdiktion och minimiskattesatsen på
15 procent.
Koncernen utvärderar för närvarande sin exponering mot tilläggs
-
skatter enligt Pelare 2. Denna utvärdering är gjord genom att använda
land-för-land-rapporteringen för 2021 samt 2022, men SCA förväntar sig
att resultatet är representativt även för 2023 samt 2024. En del i koncer
-
nens arbete är att säkerslla att datakällan för dess land-för-land-
rapporter anses vara en enligt lagstiftningen kvalificerad finansiell
rapport.
Utvärderingen indikerar att koncernen kommer att kunna nyttja de till
-
fälliga förenklingsreglerna i alla länder där SCA verkar förutom Estland
och Lettland. Dessa länder omfattas dock av särskilda regler avseende
godkända utdelningsskattesystem där fiktiva utdelningsskattebelopp kan
tillgodoräknas och genom vilka koncernen förväntar sig uppnå minimi
-
skattesatsen. Därmed förntas ingen väsentlig exponering mot tilläggs-
skatt.
Koncernen noterar att dess verksamhet i Hongkong omfattas av en
nominell skattesats som ligger nära minimiskattesatsen på 15 procent
och att en viss exponering kan finnas avseende 2024. Då resultatet i
Hongkong endast utgör en liten del av koncernens resultat, så bedöms
eventuell exponering inte kunna leda till några väsentliga belopp.
På grund av komplexiteten i tillämpningen av lagstiftningen och beräk
-
ningen av GloBE-intäkter är den kvantitativa effekten av den antagna lag-
stiftningen svår att uppskatta. Koncernen arbetar för närvarande med
hjälp av skattespecialister med att tillämpa lagstiftningen och utvärdera
effekter, ifall koncernen inte kan använda sig av de tillfälliga förenklings
-
reglerna.
102 Finansiella rapporter och noter SCA Årsredovisning 2023
C Anställda
C1 Personalkostnader
Personalkostnader
MSEK
Not
2023
2022
Löner och ersättningar
–1 838
–1 778
varav koncernledning (C3:1)
–50
–69
varav styrelse
C4
–9
–9
Pensionskostnader
–204
–248
varav förmånsbestämda pensions-
kostnader
C5
–29
–76
varav övriga pensionskostnader
–175
–172
Övriga sociala kostnader
–555
–544
Övriga personalkostnader
–58
–57
Summa personalkostnader (RR)
–2 655
–2 627
C2 Personaldata
Medelantal anställda
2023
2022
Medelantal anställda
3 413
3 313
varav män
2 593
2 576
varav kvinnor
820
737
C3 Ersättning till ledande befattningshavare
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Dessa riktlinjer beslutades av bolagsstämman 2022 och ska därefter
tillämpas på ersättning till styrelseledamot, verkställande direktör, vice
verkställande direktör samt annan ledande befattningshavare. Riktlinjerna
omfattar inte ersättningar som beslutas av bolagsstämman.
Principer för ersättning
En framgångsrik implementering av bolagets afrsstrategi och tillvara-
tagande av bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet,
förut sätter att bolaget genom konkurrenskraftig och marknadsmässig
ersättning kan rekrytera, motivera och behålla kvalificerade medarbetare.
Den sammanlagda ersättningen ska därför vara marknadsmässig och
konkurrenskraftig på den arbetsmarknad befattningshavaren verkar samt
vara relaterad till befattningshavarens ansvar, befogenheter och presta
-
tion. Ersättning får utgöras av fast lön, rörlig erttning, övriga förmåner
samt pension, som sammantaget benämns totalersättning. Bolagets
afrsstrategi återfinns på sidorna 3033.
Rörlig ersättning
Rörlig ersättning ska syfta till att främja bolagets afrsstrategi och lång
-
siktiga intressen, inklusive dess hållbarhet. Rörlig ersättning ska baseras
på utfall i förhållande till kortsiktiga respektive långsiktiga uppsatta finan
-
siella mål, mål som bidrar till sådana (inklusive hållbarhetsmål) eller till
värdeutvecklingen av bolagets B-aktie. Den ska vara relaterad till den
fasta årliga lönen och vara maximerad. Rörlig ersättning ska vidare utgå
som kontant erttning och ska inte vara pensionsgrundande.
Kortsiktiga prestationsmål kan bland annat innefatta organisk tillväxt,
resultat, kassaflöde, kapitaleffektivitet, avkastning, hälsa-säkerhet-miljö,
individuella mål eller en kombination därav. Ersättning som kan utgå
enligt sådana kortsiktiga prestationsmål ska inte överstiga 100 procent
av den fasta årliga lönen.
Långsiktiga prestationsmål ska vara kopplade dels till värdeutveck
-
lingen av bolagets B-aktie och dels till bolagets ökade klimatnytta.
Ersättning som kan utgå enligt sådana långsiktiga prestationsmål,
inklusive mät period, högsta belopp och övriga huvudsakliga villkor,
ska därmed godkännas av bolagsstämman.
Total rörlig ersättning för kortsiktiga prestationsmål och långsiktiga
prestationsmål enligt vad som beskrivits ovan ska inte överstiga
100 procent av den fasta årliga lönen.
rutöver kan, i enskilda fall, rörlig ersättning i form av projektbonus
utgå. Prestationsmålen ska i sådant fall vara kopplade till projektet (till
exempel Capex eller produktionsvolym) i syfte att främja genomförandet
av projektet. Utvärdering av måluppfyllnad och utbetalning av bonus
kan ske efter ett eller flera år. Sådan projektbonus ska inte överstiga
40 procent av den sammanlagda fasta årliga lönen under relevant period.
Bolaget ska ha möjlighet att innehålla utbetalning av rörlig ersättning när
så är erforderligt och möjligt enligt lag om det finns särskilda skäl för det
och ett innehållande är nödvändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga
intressen inklusive dess hållbarhet. Bolaget ska vidare ha den möjlighet
som följer av tillämplig lag att återkräva rörlig ersättning som utbetalas på
felaktiga grunder.
Pensions- och övriga förmåner
Pensionsförmåner ska endast innehålla premiebestämda pensions-
förner, om inte befattningshavaren omfattas av förnsbestämd
pension enligt tillämpliga kollektivavtalsbestämmelser. Planerad pen
-
sionsålder är 65 år. Den premiebestämda pensionen ska uppgå till
gst 50 procent av den fasta årliga lönen.
Övriga förmåner kan bland annat innefatta sjukvårdsförsäkring,
bilförmån och friskvårdsbidrag.
Vid uppsägning bör i normalfallet gälla en uppsägningstid om högst
två år, om uppsägningen initieras av bolaget, och högst ett år, om upp
-
sägningen initieras av befattningshavaren. Avgångsvederlag ska inte
förekomma.
Beslutsprocess och rapportering
Frågor om ersättning till ledande befattningshavare ska behandlas av
styrelsens ersättningsutskott och, när det gäller verksllande direktören,
beslutas av styrelsen. I ersättningsutskottets uppgifter ska även ingå att
bereda styrelsens beslut om förslag till riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare, genomföra översyn samt följa och utvärdera tillämp
-
ning av dessa. Vid styrelsens respektive ersättningsutskottets behandling
av och beslut i ersättningsrelaterade frågor ska ledande befattnings-
havare inte närvara i den mån denne berörs av frågorna.
Vid beredningen av ersättningsriktlinjerna ska lön och anställnings
-
villkor för bolagets övriga anställda i Sverige beaktas såsom uppgifter om
totalersättning, ersättningens komponenter samt ersättningens ökning
och ökningstakt över tid, tillika bolagets jämställdhetspolicy. Styrelsen
ska upprätta en ersättningsrapport.
Tillämpning och fngående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller delvis, om det
i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och ett avsteg är nödvändigt för
att tillgodose bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet.
Riktlinjerna har inte företräde framför obligatoriska villkor enligt arbets
-
rättslig lagstiftning eller kollektivavtal. De äger heller inte tillämpning
redan ingångna avtal.
Tillämpning av riktlinjerna för ersättning till ledande
befattningshavare 2023
Bolaget har under 2023 följt de tillämpliga ersättningsriktlinjerna som
antagits av bolagsstämman. Inga avsteg fn riktlinjerna har gjorts och
inga avvikelser har gjorts från den beslutsprocess som enligt riktlinjerna
ska tillämpas för att fastställa ersättningen. Revisorns yttrande över bola
-
gets efterlevnad av riktlinjerna finns tillgänglig på sca.com. Ingen ersätt-
ning har krävts tillbaka.
Fast lön
Den fasta lönens storlek har varit relaterad till befattningshavarens ansvar
och befogenhet. Lönen har fastställts på individuell basis till en nivå där
den, utifrån en samlad bedömning av befattningshavarens totala ersätt
-
ning, bedömts vara konkurrenskraftig och marknadsmässig på den
arbetsmarknad där befattningshavaren varit verksam .
103Finansiella rapporter och noterSCA Årsredovisning 2023
Rörlig ersättning
Verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare har
omfattats av SCAs program för rörlig ersättning, där erttning utgår i
enlighet med SCAs bestämmelser. Den totala rörliga ersättningen kunde
för verkställande direktören maximalt uppgå till 100 procent av den fasta
lönen medan den rörliga ersättningen för övriga ledande befattnings-
havare maximalt kunde uppgå till 80 procent av den fasta lönen. Den
rörliga ersättningen var uppdelad i en kortsiktig och en långsiktig del.
Den kortsiktiga rörliga ersättningen (Short Term Incentive, STI) kunde
för verkställande direktören maximalt uppgå till 50 procent av den fasta
lönen och för övriga ledande befattningshavare till 40 procent av den
fasta lönen. De för 2023 uppsatta STI-målen för verkställande direktören
och ekonomi- och finansdirektören utgjordes av koncernens EBITDA,
årets resultat, operativt kassaflöde, avkastning på sysselsatt kapital för
industridelen samt utvecklingen av arbetsplatsolyckor som medför sjuk
-
frånvaro (Lost Time Accidents, LTA). För de ledande befattningshavare
som har stabsfunktioner, chefen för den stödjande enheten, Inköp &
Logistik samt afrsområdeschefen för Skog, utgjordes STI-målen av
koncernens EBITDA, operativt kassaflöde, avkastning på sysselsatt
kapital för industridelen samt utvecklingen av arbetsplatsolyckor som
medför sjukfrånvaro (LTA). För afrsområdescheferna Trä, Massa,
Container board och Förnybar Energi har STI-len utöver de koncern-
gemensamma målen utgjorts av EBITDA, operativt kassaflöde, avkast
-
ning på sysselsatt kapital för industridelen för respektive segment. För
affärsområdeschefen för Förnybar Energi bestod avkastningsmålet av
avkastning av sysselsatt kapital för att även inkludera vindkraft.
Den långsiktiga delen (Long Term Incentive, LTI) kunde för verkstäl
-
lande direktören maximalt uppgå till 50 procent av den fasta lönen och
för övriga ledande befattningshavare till 40 procent av den fasta lönen,
r hela nettoutfallet (efter skatteavdrag) skulle användas till förrv av
B-aktier i SCA. De förvärvade aktierna får därefter inte avyttras inom
tre år.
SCA hade under 2023 två utestående långsiktiga kontantbaserade
incitamentsprogram, LTI 2022–2024 och LTI 2023–2025.
Prestationskriterierna för LTI 2022–2024 besr av dels ett finansiellt
mål relaterat till den sammanlagda totalavkastningen (TSR) på bolagets
B-aktie under räkenskapsåren 2022–2024, vilket ska mätas till 60 procent
i förhållande till en jämförelsegrupp av andra bolag och till 40 procent i
förhållande till index OMXS30 (TSR-villkoret), dels ett hållbarhetsmål rela
-
terat till ökad klimatnytta (miljoner ton CO
2
-ekvivalenter), under presta-
tionsperioden (Hållbarhetsvillkoret). TSR-villkoret kommer att viktas med
90 procent och Hållbarhetsvillkoret med 10 procent vid bestämmande av
utbetalning av kontantersättning. En förutsättning för utbetalning enligt
TSR-villkoret är att TSR för bolagets B-aktie inte understiger de viktade
TSR-utfallet för jämförelsegruppen och index OMXS30 under prestations
-
perioden. För maximalt utfall krävs att prestationsmålet (TSR) för bolaget
är 5 procent bättre än utfallet i jämförelsegruppen samt att den årliga
klimat nyttan ökar med 1,5 miljoner ton CO
2
-ekvivalenter under presta-
tionsperioden jämfört med den genomsnittliga årliga klimatnyttan under
räkenskapsåren 2019–2021. Utvärderingsperioden i programmet omfattar
räkenskapsåren 2022–2024. Utbetalning av kontantersättning enligt pro
-
grammet kan därmed ske först 2025.
Prestationskriterierna för LTI 2023–2025 består av dels ett finansiellt
mål relaterat till den sammanlagda totalavkastningen (TSR) på bolagets
B-aktie under räkenskapsåren 20232025, vilket ska mätas till 60 procent
i förhållande till en jämförelsegrupp av andra bolag och till 40 procent i
förhållande till index OMXS30GI (TSR-villkoret), dels ett hållbarhetsmål
relaterat till ökad klimatnytta (miljoner ton CO
2
-ekvivalenter), under pre-
stationsperioden (Hållbarhetsvillkoret). TSR-villkoret kommer att viktas
med 90 procent och Hållbarhetsvillkoret med 10 procent vid bestäm
-
mande av utbetalning av kontantersättning. En förutsättning för utbetal-
ning enligt TSR-villkoret är att TSR för bolagets B-aktie inte understiger
det viktade TSR-utfallet för jämförelsegruppen och index OMXS30GI
under prestationsperioden. För maximalt utfall krävs att prestationsmålet
(TSR) för bolaget är 5 procent bättre än utfallet i jämförelsegruppen samt
att den årliga klimatnyttan ökar med 1,5 miljoner ton CO
2
-ekvivalenter
under prestationsperioden jämfört med den genomsnittliga årliga klimat
-
nyttan under räkenskapsåren 20202022. Utvärderingperioden i pro-
grammet omfattar räkenskapsåren 2023–2025. Utbetalning av kontant-
erttning enligt programmet kan därmed ske först 2026.
För de båda utestående LTI-programmen beräknas klimatnytta enligt
modell publicerad 2019, se sidan 155.
Kompletterande rörligt program
För 2023 beslutade styrelsen att STI-programmet kompletteras med
ytterligare ett kortsiktigt program. Det kompletterande programmet är
avsett att fungera som en övergång till LTI 2022–2024 som utfaller först
2025.
Målen i det kompletterande kortsiktiga incitamentsprogrammet är
enbart finansiella och består av EBITDA, operativt kassaflöde och avkast
-
ning på sysselsatt kapital för industridelen.
Den kompletterande kortsiktiga rörliga delen kunde för verkställande
direktören maximalt uppgå till 50 procent av den fasta lönen och för
övriga ledande befattningshavare till 40 procent av den fasta lönen.
Utfall rörlig ersättning
För verkställande direktören har en STI-ersättning för 2023 utgått med
36,8 procent av det årliga maximala STI-utfallet. För övriga ledande
befattningshavare har en STI-ersättning för 2023 utgått med 22,754,1
procent av det årliga maximala STI-utfallet. För det kompletterande
STI-programmet har en ersättning motsvarande 36,7 procent av det max
-
imala utfallet utgått. Verkställande direktören samt övriga ledande befatt-
ningshavare har, som alla svenska tjänstemän inom SCA, rätt att växla
utfallande belopp i rörliga program till pension. Förfarandet är kostnads
-
neutralt för SCA.
Pension
De ledande befattningshavarna omfattas av en premiebestämd pension,
r bolaget årligen betalar en premie om 40 procent av den fasta lönen till
verkställande direktören och en årlig premie om 30 procent av den fasta
lönen till övriga ledande befattningshavare. Avtalad pensionspremie till
verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare betalas så
länge anställningsförhållandet fortgår, dock längst till och med månaden
före den månad den ledande befattningshavaren uppnår 65 års ålder.
Övriga förmåner
Övriga förmåner har utgjorts av bilförmån och eventuella andra avtalade
förmåner.
Uppsägningstid och avgångsvederlag
Avtalet med verkställande direkren föreskriver en uppsägningstid om
24 månader fn bolagets sida och en uppgningstid om 6 månader från
verkställande direktörens sida. Sker uppgning från bolagets sida är
verkställande direktören skyldig att stå till bolagets förfogande under
uppgningstiden om bolaget begär detta. Om verkställande direktören,
efter skriftligt godkännande från bolaget, tillträder ny anställning under
uppgningsperioden ska, om inte annat överenskommits, ny lön
avräknas mot uppsägningslönen. Avtalet saknar bestämmelser om
avgångsvederlag.
Övriga ledande befattningshavare har en uppsägningstid från bolagets
sida om 12 månader, som efter fem års tjänstgöring, från senaste anställ
-
ning, ökas till 18 månader. Befattningshavarens uppsägningstid mot
bolaget är 6 månader. Om bolaget så begär ska befattningshavaren stå till
bolagets förfogande under uppsägningstiden. Ny lön från annan anställ
-
ning avräknas mot uppsägningslönen. Avtalen saknar bestämmelser om
avgångsvederlag.
Berednings- och beslutsprocess för ersättningar
Ersättningsutskottet har under året givit rekommendationer till styrelsen
gällande principer för ersättning till ledande befattningshavare. Styrelsen
har diskuterat ersättningsutskottets förslag och fattat beslut med ledning
av utskottets rekommendationer. Frågor om ersättning till bolagsled
-
ningen för verksamhetsåret har behandlats av ersättningsutskottet.
Frågor om ersättning till verkställande direktören har beslutats av sty
-
relsen. Berörda befattningshavare har inte deltagit i handläggningen av
erttningsfrågor rörande dem själva. Erttningsutskottets arbete har,
r så bedömts nödvändigt, utförts med stöd av extern expertis. För
upplysning om ersättningsutskottets sammansättning, se sidan 79.
Nuvarande riktlinjer
De riktlinjer för bestämmande av lön och annan ersättning till ledande
befattningshavare, som årsstämman beslutade om 2022, gäller fram till
årsstämman 2026 såvida inte väsentliga föndringar genomförs innan
dess .
104 Finansiella rapporter och noter SCA Årsredovisning 2023
TABELL C3:1
Sammanställning över ersättningar och övriga förmåner 2023
SEK Fast lön
1)
Rörlig
ersättning
2)
Övriga
förmåner
Summa lön
och ersättningar
Verkställande direktören
3)
10 900 000 4 000 300 160 657 15 060 957
Övriga ledande befattningshavare (11 st)
4)
26 419 550 7 642 979 1 234 359 35 296 888
Summa 37 319 550 11 643 279 1 395 016 50 357 845
1)
Fast lön består av under perioden utbetald kontantlön, semesterlönetillägg samt, i förekommande fall, värdet av bostadsförmån.
2)
Rörlig ersättning är hänförlig till verksamhetsåret 2023, men utbetalas under 2024.
3)
I rörlig ersättning utgör det kompletterande STI-programmet 1 994 700 SEK.
4)
I rörlig ersättning utgör det kompletterande STI-programmet 3 880 653 SEK.
Sammanställning över ersättningar och övriga förmåner 2022
SEK Fast lön
1)
Rörlig
ersättning
2)
Övriga
förmåner
Summa lön
och ersättningar
Verkställande direktören
3)
10 500 000 10 500 000 147 933 21 147 933
Övriga ledande befattningshavare (11 st)
4)
26 096 200 20 794 856 1 139 300 48 030 356
Summa 36 596 200 31 294 856 1 287 233 69 178 289
1)
Fast lön består av under perioden utbetald kontantlön, semesterlönetillägg samt, i förekommande fall, värdet av bostadsförmån.
2)
Rörlig ersättning är hänförlig till verksamhetsåret 2022 och har utbetalats under 2023.
3)
I rörlig ersättning utgör det kompletterande STI-programmet 5 250 000 SEK.
4)
I rörlig ersättning utgör det kompletterande STI-programmet 10 434 400 SEK.
I kategorin övriga ledande befattningshavare ingår 11 (11) personer, varav 8 (8) män och 3 (3) kvinnor.
Pensionskostnad 2023
1)
SEK
Verkställande direktören
2)
4 543 314
Övriga ledande befattningshavare (11 st)
2)
9 399 173
Summa 13 942 487
1)
Pensionskostnaden avser den kostnad som påverkat 2023 års resultat, exklusive
särskild löneskatt.
2)
Utestående pensionsförpliktelser till samtliga ledande befattningshavare, inklusive
verkställande direktören, uppgår till 30 868 643 SEK (värdet per 31 december
2023). De består i huvudsak av intjäning i förmånsbestämda pensionsplaner,
inklusive ITP.
Pensionskostnad 2022
1)
SEK
Verkställande direktören
2)
4 371 666
Övriga ledande befattningshavare (11 st)
2)
9 431 337
Summa 13 803 003
1)
Pensionskostnaden avser den kostnad som påverkat 2022 års resultat, exklusive
särskild löneskatt.
2)
Utestående pensionsförpliktelser till samtliga ledande befattningshavare, inklusive
verkställande direktören, uppgick till 27 395 516 SEK (värdet per 31 december
2022). De består i huvudsak av intjäning i förmånsbestämda pensionsplaner,
inklusive ITP .
105Finansiella rapporter och noterSCA Årsredovisning 2023
C4 Ersättning till styrelseledamöter i moderbolaget
Ersättningar till styrelsen, som inte är anställda, avser ordinarie arvoden beslutade vid årsstämman 2023 till nästa årsstämma i mars 2024.
Till verkställande direkr och övriga anställda utgår ingen ersättning.
Styrelsearvode
Arvode revisionsutskott
Arvode ersättningsutskott
Summa
SEK
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Pär Boman
2 085 000
2 025 000
285 000
280 000
145 000
145 000
2 515 000
2 450 000
Åsa Bergman
695 000
675 000
-
-
-
-
695 000
675 000
Lennart Evrell
695 000
675 000
-
-
120 000
120 000
815 000
795 000
Annemarie Gardshol
695 000
675 000
-
-
-
-
695 000
675 000
Carina Håkansson
695 000
675 000
-
-
-
-
695 000
675 000
Martin Lindqvist
695 000
675 000
285 000
280 000
-
-
980 000
955 000
Anders Sundström
695 000
675 000
-
-
120 000
120 000
815 000
795 000
Barbara Milian Thoralfsson
695 000
675 000
400 000
390 000
-
-
1 095 000
1 065 000
Karl Åberg
695 000
675 000
285 000
-
-
-
980 000
675 000
Summa
7 645 000
7 425 000
1 255 000
950 000
385 000
385 000
9 285 000
8 760 000
SCAs styrelse bestod vid årets utgång av 4 kvinnor och 6 män .
C5 Ersättning efter avslutad anställning
§
REDOVISNINGSPRINCIPER
Förmånsbestämda pensionsplaner
De förmånsbesmda förpliktelserna beräknas årligen av oberoende
aktuarier enligt den så kallade Projected Unit Credit Method. Beräkningen
baseras på aktuariella antaganden. Aktuariella antaganden utgörs av
bolagets bästa bedömning av de variabler som avgör den slutliga kost
-
naden för att tillhandahålla förmånerna. Förpliktelsen värderas till
nuvärdet av förntade framtida kassaflöden med användning av en dis
-
konteringsränta (se Viktiga bedömningar och antaganden). Aktuariella
vinster och förluster (omvärderingar) redovisas direkt i eget kapital under
övrigt totalresultat i den period de uppstår. Den redovisade kostnaden för
de förmånsbestämda planerna utgörs av personalkostnader samt ränte
-
netto. Räntenettot består av diskonteringsräntan beräknad på genom-
snittlig nettopensionsskuld för perioden med hänsyn tagen till avgifts-
och ersättningsbetalningar. Skillnaden mellan den beräknade ränte-
intäkten (diskonteringsräntan) på förvaltningstillgångarna och SCAs fak
-
tiska avkastning på förvaltningstillgångarna inkluderas i omvärderingen
av den förmånsbestämda nettoskulden (nettotillgången), som redovisas
i eget kapital under övrigt totalresultat.
Fonderade planer med nettotillgångar, det vill säga planer med till
-
gångar överstigande förpliktelsen, redovisas som finansiell anläggnings-
tillgång förutsatt att de inte begränsas av tillgångstaket i IAS 19 Ersätt-
ningar till anställda. Övriga pensionsplaner, vilka ej är fullt ut fonderade
alternativt ofonderade, redovisas som avsättningar för pensioner.
I vissa länder belöper pensionsbetalningar med skatt eller avgift.
I dessa fall inkluderas dessa i bekningen av förpliktelsen för de förmåns-
bestämda pensionsplanerna. Dessa skatter eller avgifter redovisas som
en kostnad i resultaträkningen utom i de fall de är hänförliga till aktuariella
vinster och förluster då de, liksom de aktuariella vinsterna och förlusterna,
redovisas direkt i eget kapital under övrigt totalresultat .
!
VIKTIGA BEDÖMNINGAR OCH ANTAGANDEN
Beräkningen av redovisade kostnader och avsättningar för förmåns-
bestämda pensionsplaner, där storleken på den framtida ersättningen
är okänd och betalningen ligger långt fram i tiden, är beroende av anta
-
ganden och bedömningar. De mest väsentliga bedömningarna och anta-
gandena utgörs av diskonteringsränta, framtida löneökningar, inflation
och förväntad livslängd. För bestämmande av diskonteringsränta utgår
SCA i första hand från AA-klassade företagsobligationer utgivna i den
valuta ersättningarna kommer att betalas i och som matchar löptiden i
åtagandena. Statsobligationer eller bostadsobligationer används om
sådana företagsobligationer ej är tillgängliga. Inflationsantagandena
baseras på en sammanvägning av centralbanksmål, implicit marknads
-
förväntan och långsiktiga prognoser från analytiker. Löneöknings-
antagandena sätts utifrån marknadsförväntan och prognoser från mark
-
nadsunderkningar. I tabell C5:5 presenteras de väsentliga aktuariella
antagandena. I tabell C5:6 beskrivs den redovisade avsättningens käns
-
lighet med avseende på de mest väsentliga aktuariella antagandena .
106 Finansiella rapporter och noter SCA Årsredovisning 2023
Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser
MSEK
2023
2022
Förmånsbestämda åtaganden (C5:2)
1 419
1 197
Verkligt värde av förvaltningstillgångar (C5:3)
–4 466
–3 522
Effekt av tillgångstaket (C5:4)
1 154
881
Avsättning för pensioner, netto (C5:1)
–1 893
–1 444
Överskott i fonderade planer redovisade som finansiell anläggnings-
tillgång uppgick på balansdagen till (BR) 2 219 (1 689) MSEK och
avsättningar för pensioner till (BR) 326 (245) MSEK. I förmånsbestämda
åtagan den ingår åtaganden avseende ofonderade planer med 134 (117)
MSEK.
SCA har såväl avgiftsbestämda som förmånsbestämda pensionsplaner
i ett flertal dotterbolag. Den mest betydande förmånsbestämda pensions-
planen är pensionsplanen i Sverige, som framgår av tabell C5:1.
TABELL C5:1
Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser per plan 2023
Åtagande Förvaltnings-
tillgångar, Effekt av Löptid
MSEK
Aktiva
Fribrev
Pensionärer
Summa
verkligt värde
tillgångstaket
Netto
Land
Sverige
147
451
575
1 173
–3 267
–2 094
17
Övriga
145
45
56
246
–1 199
1 154
201
10
Summa
292
496
631
1 419
–4 466
1 154
–1 893
Sverige
ITP2-planen omfattar anställda födda före 1979 och är en förmåns-
bestämd plan som ger en slutlönebaserad ålderspension. ITP2-planen
ger pension i procent av olika löneintervall.
Pensionen reduceras proportionerligt om den totala tjänstetiden
understiger 30 år. ITP2-planen förvaltas av en stiftelse och bolaget kan
gottgöra sig ett eventuellt överskott i stiftelsens förvaltningstillgångar.
Övriga
Det finns ett antal mindre pensionsåtaganden i Tyskland och Sverige.
Några av planerna är fonderade.
Periodens kostnader för förmånsbestämda planer
MSEK
2023
2022
Kostnad för tjänstgöring under innevarande period,
efter avdrag för premier betalda av de anställda
–18
–38
Pensionsskattekostnad
4
–15
Räntenetto
49
14
Pensionskostnader
35
–39
TABELL C5:2
Förmånsbestämda åtaganden
MSEK
2023
2022
Värde vid periodens början
1 197
1 888
Kostnad avseende tjänstgöring under
innevarande period
18
38
Räntekostnad
54
31
Pensionsskattekostnad
–4
15
Utbetalda ersättningar
–64
–58
Betald pensionsskatt
0
–5
Omvärdering: finansiella antaganden
187
–672
Omvärdering: demografiska antaganden
13
–12
Omvärdering: erfarenhetsbaserade antaganden
104
49
Pensionsskatt avseende omvärdering
–85
–77
Omräkningsdifferenser
–1
0
Värde vid periodens slut
1 419
1 197
Omvärderingseffekter i de förmånsbestämda åtagandena består av för-
ändringar i finansiella antaganden såsom ändring av diskonteringsräntan,
eventuella förändringar i demografiska antaganden samt erfarenhets-
baserade avvikelser. Som erfarenhetsbaserade avvikelser räknas till
exempel oväntat höga eller låga tal för personalomsättning.
TABELL C5:3
Verkligt värde av förvaltningstillgångar
MSEK
2023
2022
Verkligt värde vid periodens början
–3 522
–3 997
Ränteintäkt
–140
–58
Avgifter från arbetsgivaren
–8
–2
Utbetalda ersättningar, exklusive regleringar
95
113
Avkastning överstigande redovisad ränteintäkt
–891
422
Verkligt värde vid periodens slut
–4 466
–3 522
Av förvaltningstillgångarna på balansdagen handlas 99 (99) procent
på aktiva marknader där marknadsnoteringar använts för att värdera till
-
ngarna. Inga finansiella instrument utställda av SCA ingår i det verkliga
värdet av förvaltningstillgångarna per 31 december 2023 i likhet med
föregående år.
Förvaltningstillgångarna fördelar sig på följande
tillgångsslag 2022:
Aktier och aktiefonder 92% (3 253 MSEK)
Räntebärande värdepapper 6% (205 MSEK)
Fastighetsfond 1% (32 MSEK)
Övrigt 1% (32 MSEK)
Förvaltningstillgångarna fördelar sig på följande
tillgångsslag 2023:
Aktier och aktiefonder 94% (4 198 MSEK)
Räntebärande värdepapper 4% (205 MSEK)
Fastighetsfond 1% (30 MSEK)
Övrigt 1% (33 MSEK )
107Finansiella rapporter och noterSCA Årsredovisning 2023
TABELL C5:4
Effekt av tillgångstaket
MSEK
2023
2022
Värde vid periodens början
881
972
Räntekostnad
36
15
Övrig förändring av tillgångstaket
237
–106
Värde vid periodens slut
1 154
881
Effekt av tillgångstaket avser medel i en svensk stiftelse som kan
användas för eventuella framtida löften om förtida avgång för vissa
kategorier anställda.
TABELL C5:5
Väsentliga aktuariella antaganden
Sverige
2023
2022
Diskonteringsränta
3,12
4,08
Förväntad löneökningstakt
3,09
3,09
Förväntad inflation
1,98
2,27
Förväntad livslängd, män
22
22
Förväntad livslängd, kvinnor
24
24
1)
1)
1)
Förväntad livslängd, uttryckt i år, för en person som för närvarande är 65 år.
Diskonteringsräntan avseende Tyskland var 3,17 (3,77).
TABELL C5:6
Känslighetsanalys
MSEK
2023
2022
Diskonteringsränta +0,5%
118
95
Prisinflation inklusive löneinflation +0,5%
–132
–109
Livslängd +1 år
–56
–47
nslighetsanalysen är beräknad genom att ett antagande förändras och
de övriga hålls konstanta. Ett ökat åtagande redovisas med minustecken.
Övriga upplysningar
Planer som omfattar flera arbetsgivare
SCA har åtaganden för sjuk- och familjepension för tjänstemän i Sverige,
som tryggas genom försäkring i försäkringsbolaget Alecta. Dessa för
-
ner redovisas som avgiftsbestämda planer då det inte finns förutsätt-
ningar för att fördela förpliktelser, förvaltningstillgångar och kostnader
tillhörande respektive bolag som omfattas av planen.
Budgeterade avgifter
De budgeterade avgifterna för bolagets förmånsbestämda pensions
-
planer år 2024 beräknas till 65 MSEK. Avgifter för planer som omfattar
flera arbetsgivare beräknas för år 2024 till 3 MSEK.
108 Finansiella rapporter och noter SCA Årsredovisning 2023
D Operativa tillgångar och skulder
D1 Immateriella anläggningstillgångar
§
REDOVISNINGSPRINCIPER
Övriga immateriella anläggningstillgångar
Till immateriella anläggningstillgångar hör patent, licenser och andra
liknande rättigheter. Förvärvade sådana tillgångar redovisas till anskaff
-
ningsvärde, och skrivs av linjärt under förväntad nyttjandeperiod som
varierar mellan 3 och 20 år.
Kundrelationer redovisas till verkligt värde vid förrv. Värdena av
dessa kundrelationer skrivs av över den förväntade nyttjandeperioden,
som bedöms vara mellan 3 och 15 å r.
Utgifter för forskning kostnadsförs då de uppstår . Identifierbara utgifter
för utveckling av nya produkter och processer aktiveras i den mån dessa
bedöms ge framtida ekonomiska fördelar. I de fall svårigheter föreligger
att skilja forskningsfasen fn utvecklingsfasen i ett projekt betraktas hela
projektet som forskning och kostnadsförs omgående. Aktiverade utgifter
skrivs av linjärt från tidpunkten när tillgången befinner sig på den plats
och i det skick som krävs för att kunna använda den på det sätt som
företagsledningen avser.
Nedskrivningsprövning
Vid prövningen grupperas tillgångarna i kassagenererande enheter enligt
SCAs rörelsesegment i not B1. Beräkningen av de framtida kassaflödena
grundar sig i de strategiska planer som fastställts av koncernledningen för
de kommande tre åren .
Utsppsrätter och kostnader för utsläpp av koldioxid
SCA deltar i det europeiska systemet för utsläppsrätter och erller till
-
stånd att släppa ut en viss mängd koldioxid under ett kalenderår för res-
pektive anläggning i vilken tillståndspliktig verksamhet bedrivs. Utsläpps-
rätter avseende utsläpp av koldioxid redovisas, när de erhålls, som en
immateriell tillgång samt som en förutbetald intäkt (skuld). Utsläpps-
rätterna erlls utan vederlag och värderas och redovisas till marknads
-
värdet per den dag tilldelningen sker. Under perioden upplöses den
initiala skulden för erhållna utsläppsrätter över resultaträkningen som
en intäkt i takt med faktiska koldioxidutsläpp och möter annulleringen av
den immateriella tillgången från tilldelade utsläppsrätter i den mån tilldel
-
ningen täcker faktiska utsläpp. I det fall erhållna utsläppsrätter inte täcker
faktiska utsläpp reserveras underskottet värderat till aktuellt marknads
-
värde på balansdagen. Förljning av överskott av utsläppsrätter intäkts-
förs på leveransdagen då upplösning av motsvarande skuld och utrange-
ring av motsvarande immateriella tillgångar sker.
Om marknadspriset på utsläppsrätter per balansdagen understiger det
redovisade anskaffningsvärdet skrivs eventuella överskott av utsläpps
-
rätter, som inte behövs för att täcka gjorda utsläpp, ner till gällande mark-
nadspris . I samband med detta intäktsförs kvarvarande del av den förut-
betalda inkten med motsvarande belopp och därmed uppstår ingen
effekt i resultaträkningen. Utsläppsrätterna används som betalnings
-
medel vid den avräkning som görs med svenska staten avseende skulden
för faktiska koldioxidutsläpp .
Ursprungsgarantier
SCA erhåller ursprungsgarantier för den el som produceras vid SCAs
industrier och vindkraftsparker. Ursprungsgarantierna redovisas som en
immateriell tillgång samt som en förutbetald intäkt (skuld) motsvarande
producerad volym för innevarande månad till marknadsvärde. Ursprungs
-
garantier kan antingen säljas, köpas eller annulleras. Försäljning av
ursprungsgarantier intäktsförs på leveransdagen till försäljningspris och
den immateriella tillgången och förutbetalda intäkten (skuld) löses upp
proportionerligt. Vid annullering för egen användning eller om giltighets
-
perioden löper ut löses den immateriella tillgången upp och förutbetalda
intäkter reduceras med motsvarande belopp .
Immateriella anläggningstillgångar Immateriella
tillgångar
MSEK
2023
2022
1 080
917
Ackumulerade avskrivningar
–309
–306
Ackumulerade nedskrivningar
–90
–90
Summa
681
521
Värde vid periodens början
521
392
Investeringar
166
147
Omklassificeringar
11
-
Avskrivningar
–17
–18
Värde vid periodens slut
681
521
Utsläppsrätter, nettovärde (D1:1)
118
210
Ursprungsgarantier, nettovärde (D1:2)
14
-
Värde vid periodens slut
inklusive utsläppsrätter (BR)
813
731
TABELL D1:1
Utsläppsrätter
MSEK
2023
2022
118
210
Summa
118
210
Värde vid periodens början
210
134
Erhållna utsläppsrätter
255
254
Försäljningar
–309
–110
Omvärdering
44
-
Avräkning mot svenska staten
–82
–68
Värde vid periodens slut
118
210
TABELL D1:2
Ursprungsgarantier
MSEK
2023
2022
14
-
Summa
14
-
Värde vid periodens början
-
-
Erhållna ursprungsgarantier
59
-
Försäljningar
–45
-
Värde vid periodens slut
14
-
1)
1)
Från och med 2023 redovisas erhållna ursprungsgarantier i både resultat- och
balansräkning. Tidigare har de endast rapporterats i resultaträkningen.
Klimatrisker
Från och med 2024 kommer sjöfartssektorn inkluderas i EU:s system
för utsläppshandel, EU Emission Trading System (EU ETS). Införandet
kommer att ske stegvis. År 2027 är det obligatoriskt att kompensera
100 procent av de fossila utsläppen fn både inomeuropeiska och utom-
europeiska sjöfartsresor. Undantag kan göras för länder utanför EU där
täckningen kan minskas till 50 procent under vissa villkor. Det blir ingen
fri tilldelning av utsläpptter för sjöfarten, men SCA förväntas kunna
omfördela utsläppsrätter inom koncernen.
109Finansiella rapporter och noterSCA Årsredovisning 2023
D2 Materiella anläggningstillgångar
§
REDOVISNINGSPRINCIPER
I anskaffningsvärdet för fastigheter och produktionsanläggningar som
ingår i stora projekt, tillkommer kostnader för intrimning och ing-
körning. Försäljning av produkter från intrimningsperioden redovisas
som netto omsättning. Lånekostnader inkluderas i anskaffningsvärdet för
investeringar av betydande belopp och som tar mer än 12 månader att
färdigställa . Utgifter för reparation och underhåll kostnadsförs direkt i
resultaträkningen . Intäkter från försäljning av produkter, som tillverkats
under färdigställandet av anläggningen, redovisas över resultaträkningen.
I de fall en investering i utländsk valuta har säkringsredovisats, redovisas
resultatet av säkringen som en del av förrvskostnaden.
Marktillgångar hänförliga till skogstillgångar redovisas på separat rad
i balansräkningen och ingår i not D3 Skogstillngar.
För information om investeringsåtagande i anläggningstillgångar
hänvisas till not G1.
Beräknade nyttjandeperioder
Antal år
Datorer
3–5
Fordon
4–5
Verktyg
3–10
Kontorsutrustning
5–10
Övriga maskiner
7–18
Markanläggningar
10–20
Massa- och pappersbruk samt sågverk
10–25
Energianläggningar
15–30
Hamnar och järnvägar
20–30
Byggnader
15–50
Avskrivning och nedskrivning
Mark är inte förel för avskrivning. Byggnader, markanläggningar,
maskiner och inventarier skrivs av linjärt över tillgångarnas nyttjande-
period. Återsende nyttjandeperioder för tillgångar som kommer att
erttas i omsllningen till fossilfri tillverkning kan komma att påverkas.
Dock har villkoren för att ändra redovisningsmässiga uppskattningarna
inte uppnåtts, till exempel har investeringsbeslut ännu ej fattats . Inte
heller har investeringar och andra kassaflöden relaterade till omställ
-
ningen beaktats vid nedskrivningsprövning .
Redovisade värden
Mark och Maskiner och Pågående Summa materiella
Byggnader markanläggningar inventarier nyanläggningar anläggningstillgångar
MSEK
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
5 793
4 867
4 190
3 891
36 235
28 465
1 455
9 879
47 673
47 102
Ackumulerade avskrivningar
–1 803
–2 115
–2 378
–2 227
–16 886
–16 587
-
-
–21 067
–20 929
Ackumulerade nedskrivningar
–201
–202
–84
–84
–1 079
–1 080
–12
–7
–1 376
–1 373
Summa
3 789
2 550
1 728
1 580
18 270
10 798
1 443
9 872
25 230
24 800
Värde vid periodens början
2 550
2 585
1 580
1 485
10 798
10 730
9 872
6 937
24 800
21 737
Investeringar
52
39
167
145
878
190
879
3 311
1 976
3 685
Försäljningar och utrangeringar
-
7
–13
-
–14
–22
-
–4
–27
–19
Tillgångsförvärv
-
-
-
29
14
760
253
-
267
789
Bolagsförsäljningar
-
-
-
-
-
-
-
–36
-
–36
Omklassificeringar
1 348
62
146
60
8 039
227
–9 544
–350
–11
–1
Avskrivningar
–161
–144
–152
–139
–1 446
–1 088
-
-
–1 759
–1 371
Nedskrivningar
-
-
-
-
-
0
–4
-
–4
0
Omräkningsdifferenser
-
1
-
-
1
1
–13
14
–12
16
Värde vid periodens slut (BR)
3 789
2 550
1 728
1 580
18 270
10 798
1 443
9 872
25 230
24 800
1)
2)
3)4)
4)
5)
1)
I mark och markanläggningar ingår skogsbilvägar till ett värde av 990 (908) MSEK. Årets investeringar i skogsbilvägar uppgick till 138 (112) MSEK och årets avskrivningar
uppgick till 91 (83) MSEK.
2)
För 2023 ingår investeringsbidrag med 6 (1) MSEK.
3)
Ränta har under perioden aktiverats med 45 (162) MSEK. Genomsnittlig använd räntesats har varit 4 (2) procent.
4)
Av utgående värde för pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar 2022 avsåg 7 090 MSEK investeringsprojektet i Obbola.
5)
Tillgångsförvärv under både 2022 och 2023 avser i sin helhet förvärv av vindparke r .
110 Finansiella rapporter och noter SCA Årsredovisning 2023
D3 Skogstillgångar
§
REDOVISNINGSPRINCIPER
Det totala värdet på skogstillngarna baseras på transaktioner i de
områden där SCA äger skogstillgångar. SCA hämtar, som stöd för vär-
deringen, in statistik över transaktioner som finns tillgängliga fn ett
flertal marknadsaktörer. Prisstatistiken från transaktionerna multipliceras
med SCAs virkesförd, nivån på virkesförrådet baseras på en inventering
och simulerad tillxt. Det finns ett stort antal skogstransaktioner i de
områden där SCA äger skogstillgångar och värdet på större skogsinnehav
generellt ligger på samma eller högre nivå som mindre och medelstora
skogstillgångar per m
3
sk.
I SCA används indata, som enligt IFRS 13 hänförs till olika nivåer i
värderings hierarkin, till värdering av skogstillgången. Statistiken som
inhämtas kan ses som marknadsbekräftad indata enligt värderingsnivå 2.
Värderingen av skogstillgångar är dock i sin helhet hänförlig till nivå 3,
vilket beror på att den beräknade skogsvolymen innehåller bedömningar
och att leverantören gör vissa justeringar i transaktionsdatan med hjälp
av icke observerbara indata (se VBA). Det har inte skett några förflytt
-
ningar mellan värderingsnivåer under året .
Det totala värdet av SCAs skogstillgångar fördelas på biologiska
tillgångar och mark. För att fastställa värdet på biologiska tillgångar
används en DCF-modell (diskonterade kassaflöden). När kassaflöden
diskon teras används en avkastningsnta som speglar det avkastnings
-
krav som krävs för att de diskonterade kassaflödena ska motsvara det
totala verkliga värdet enligt gällande marknadsstatistik. SCA kapitaliserar
även återplanteringskostnader. Värdeförändringen redovisas i resultat-
räkningen på raden värdeförändring biologiska tillgångar. Marktillgångar
som är hänförliga till skogstillgångar redovisas till verkligt värde i enlighet
med IAS 16 p. 31 och redovisas på en egen rad i balansräkningen under
skogstillgångar. Värdeförändringen avseende mark redovisas i övrigt
totalresulat och påverkar inte årets resultat.
Klimatrelaterade risker tas i beaktande till exempel genom att hänsyn
tas till miljörestriktioner och andra begränsningar som gör att tillngarna
inte kan nyttjas maximalt. Effekter av regleringar till följd av kända poli
-
tiska beslut beaktas. Efterfrågan på förnybar råvara och förnybar energi
förntas öka och kan påverka framtida virkespris positivt. Ändrade
klimat rhållanden kan innera högre tillväxt och samtidigt ökad risk för
skadeangrepp och extremväder. Effekterna av klimatrelaterade föränd
-
ringar är svårbedömda då cyklerna är långa och innebär såväl möjligheter
som risker. SCA hanterar detta genom att göra en känslighetsanalys
(tabell D3:1) i form av ändrat virkespris, avverkningskostnad och volym.
Bekningen görs för en produktionscykel som för biologiska tillgångar,
av SCA, bedöms uppgå till i genomsnitt 100 år.
!
VIKTIGA BEDÖMNINGAR OCH ANTAGANDEN
Marknadsstatistiken som ligger till grund för värderingen av skogstill
-
gångarna avseende det svenska skogsinnehavet inhämtas från leverantö-
rerna Ludvig & Co och Svefa, vilka är två oberoende aktörer i förllande
till SCA. Leverantörerna bearbetar data genom att justera transaktioner
i marknaden där det ingår andra väsentliga komponenter förutom skogs
-
mark, Svefa justerar även för transaktioner under tio hektar skogsmark.
SCA gör ingen justering av data fn Ludvig & Co och Svefa. I genomsnitt
har leverantörerna 186 transaktioner under 2023 och SCA sr som part
i cirka 2 procent av transaktionerna. Baserat på datan beräknar SCA ett
volymviktat pris utfrån hur skogstillgången är fördelad geografiskt.
SCAs virkesbestånd i Sverige inventeras med jämna mellanrum (senast
2019). Mellan inventeringarna av hela skogsinnehavet simuleras tillväxten
i skogen per år med inventeringen som bas. Simulering av SCAs tillväxt
rs av extern part. Den ligger sedan fast fram till nästa inventering.
I Baltikum får SCA en beknad tillväxt från Norskog, som är en
oberoende aktör i förhållande till SCA.
Det framräknade marknadspriset är baserat på skogsmarkstransak
-
tioner under de tre senaste åren, vilka används för att få en rättvisande
bild och att enskilda afrer inte ska ha en stor påverkan på utfallen. Då
en affär kan ta flera månader att avsluta finns det inget isolerat marknads
-
värde per 31 december.
Det baltiska innehavet har tidigare värderats till samma pris per m
3
sk
som det svenska innehavet. År 2023 ändrade SCA antagande och använde
ett treårigt genomsnittligt marknadspris baserat på genomförda skogs
-
markstransaktioner i Baltikum. Marknadsstatistik över skogsmarkspriser
i Baltikum inmtas primärt fn Norskog. Då tillgängligheten på data för
skogsmarkstransaktioner i Baltikum inte är lika heltäckande som i Sverige,
använder SCA ytterligare tre datakällor för att fastslla det pris som
används i värderingen. Dessa datakällor är en DCF modell från Norskog,
SCAs egna afrer i Baltikum och data fn transaktioner i norra Sverige .
I kassaflödesanalyserna för 2023 har ingen hänsyn tagits till klimat-
förändringar då dess inverkan bedöms ligga längre fram i tiden och inte
påverka nuvarande modell i någon signifikant utsträckning. SCA påvisar
möjliga effekter från klimatndingar genom att presentera en känslig
-
hetsanalys där exempelvis effekterna på ökat virkeslager och avverk-
ningsvolym framgår. När kassaflöden diskonterats har bedömda intäkter
och kostnader räknats upp med 2 procents årlig inflation. Beräkningen för
att fastställa värdet på biologiska tillgångar har baserats på befintliga håll
-
bara avverkningsplaner och bedömningar avseende tillväxt, virkespriser,
avverknings- och skogsvårdskostnader samt försäljningsomkostnader.
Det treåriga snittpriset för 2023 uppgår till 395 (366) SEK/m
3
sk och
ligger till grund för det totala genomsnittliga värdet per m
3
sk på SCAs
skogs tillgångar i Sverige. För Baltikum så är motsvarande pris 40,5 EUR
(366 SEK)/m
3
sk. Fördelningen av skogstillgången sker enligt samma
principer i Sverige och Baltikum och baseras på den svenska modellen.
Per 31 december 2023 beräknas virkesvolymen uppgå till cirka 263 mil
-
joner m
3
sk i Sverige samt cirka 8 miljoner m
3
sk i Baltikum.
I tabell (D3:1) beskrivs det redovisade värdets känslighet med avseende
på de mest väsentliga antagandena.
Skogstillgångar
Fördelning balansräkning
Biologiska tillgångar
Marktillgångar
Summa skogstillgångar
MSEK
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Värde vid periodens början
55 681
53 309
42 201
31 188
97 882
84 497
Förvärv
237
559
210
636
447
1 195
Avyttringar
–6
–12
–21
–21
–27
–33
Övrig förändring av verkligt värde
3 567
2 892
6 877
10 398
10 444
13 290
Förändring till följd av avverkning
–1 265
–1 067
0
0
–1 265
–1 067
Värde vid periodens slut (BR)
58 214
55 681
49 267
42 201
107 481
97 882
1)
1)
Övriga förändringar hänförs framförallt till värdeökningen som kommer från marknadspriserna samt tillväxten i skogen .
111Finansiella rapporter och noterSCA Årsredovisning 2023
Fördelning per land
MSEK
2023
2022
Skogstillgångar i Sverige
103 927
95 206
Skogstillgångar i Baltikum
3 554
2 676
Totalt värde på biologiska tillgångar
och marktillgångar
107 481
97 882
Uppskjuten skatt hänförlig till skogstillgångar
21 277
19 468
1)
2)
1)
Verkligt värde på SCAs skogstillgångar i Sverige har år 2023 baserats på en
virkesvolym uppgående till cirka 263 miljoner m
3
sk multiplicerat med
marknadspriset 395 SEK/m
3
sk.
2)
Verkligt värde på SCAs skogstillgångar i Baltikum har år 2023 baserats på en
virkesvolym uppgående till cirka 8 miljoner m
3
sk multiplicerat med marknadspriset
40,5 EUR/m
3
sk (omräknat till SEK enligt balansdagens kurs).
Värde per hektar och skogskubik
2023 2022
Bokfört värde SEK/hektar total skogstillgång
51 176
47 585
Bokfört värde SEK/m
3
sk
395
366
Bokfört värde EUR/m
3
sk
40,5
1)
1)
2)
3)
1)
Värdena är beräknade på produktiv areal.
2)
Applicerat på skogstillgångar i Sverige.
3)
Applicerat på skogstillgångar i Baltikum. År 2022 användes 366 SEK/m
3
sk.
I resultaträkningen redovisas biologiska tillgångars förändring i verkligt
värde och förändring till följd av avverkning som ett nettovärde på raden
värdeförändring i biologiska tillgångar. Förändringen uppgår till (RR)
2 198 (1 825) MSEK. Total värdeförändring av biologiska tillgångar uppr
till 2 533 (2 372) MSEK.
Årets värdering av biologiska tillgångar och marktillgångar har baserats
på marknadsstatistik och diskonterade kassaflöden. Vid årets värdering
av biologiska tillgångar användes samma värderingsmodell som tidigare
med ett avkastningskrav uppende till 3,6 (3,5) procent efter skatt.
Avkastningskravet för investeringar i skogstillngar speglar skogens
nga cykel, och den påverkas inte av kortfristiga variationer i marknads
-
ntor.
Antagandet för framtida pris- och kostnadsnivå har baserats på tidi
-
gare års utfall som justerats för inflationen. Vid värderingen har ett
genomsnittligt virkespris om 528 (479) SEK/ m
3
fub använts. Det årliga
uttaget 2023 var 5,0 (4,4) miljoner m
3
fub och antas vara stigande under
den framtida produktionscykeln. I genomsnitt fördelar sig uttaget på
slut avverkning med 87 procent och gallring med 13 procent. Av detta
förntas i genomsnitt över åren 48 procent utgöra sågtimmer och
52 procent massaved .
SCAs skogsinnehav i Sverige besr av cirka 2,6 miljoner hektar skogs
-
tillngar främst i norra delen av Sverige, varav cirka 2,0 miljoner är pro-
duktiv skogsmark. SCA äger också drygt 62 000 hektar skogsmark samt
11 000 hektar övrig mark som är möjlig att konvertera till skogsmark eller
lja i Estland, Lettland och Litauen. Bruttotillväxten uppgår till cirka
10,9 miljoner m
3
sk per år på den produktiva skogsmarken. Nettotill-
xten, det vill säga bruttotillxten efter avverkning och naturliga för-
luster, beräknas att i genomsnitt varit cirka 3,5 miljoner m
3
sk per år
i Sverige och 0,3 miljoner m
3
sk per år i Baltikum.
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
6 000
7 000
2110–2122
2100–2109
2090–2099
2080–2089
2070–2079
2060–2069
2050–2059
2040–2049
2030–2039
2024–2029
2023
2015–2022
1 000 m
3
fub/år
Avverkning 2015–2023 Planerad avverkning 2024–2122
Avverkning
Avverkning 2015–2023 och planerad avverkning 2024–2122
Tillväxt i SCAs skog
Sverige
Baltikum
Totalt
Volym, miljoner m
3
sk
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Ingående balans
259,9
256,1
7,3
6,6
267,2
262,7
Tillgänglig tillväxt
9,1
9,1
0,4
0,4
9,5
9,5
varav bruttotillväxt av skog
10,5
10,5
0,4
0,4
10,9
10,9
varav naturliga förluster och röjning
–1,4
–1,4
0,0
0,0
–1,4
–1,4
Avverkning
–5,9
–5,3
–0,2
–0,1
–6,1
–5,4
Nettotillväxt av skog
3,2
3,8
0,2
0,3
3,4
4,1
Utgående balans
263,1
259,9
7,5
6,9
270,6
266,8
Förvärv Baltikum
0,5
0,4
0,5
0,4
Utgående balans
263,1
259,9
8,0
7,3
271,1
267,2
1)
1)
Motsvarar cirka –5,0 (–4,4) miljoner m
3
fub.
TABELL D3:1
Känslighetsanalys Förändring värde,
före skatt
MSEK
Förändring antagande
2023
2022
Totala skogstillgångar
Marknadspris baserat Prisförändring 5% på en total
5 374
4 894
på marknadsstatistik
volym 271 (267)
miljoner m
3
sk
Skogsbeståndets
virkes volym
3 miljoner m
3
sk (ca 1%)
1 185
1 099
Biologisk tillgång som
andel av skogstillgång
Diskonteringsränta
Minskning med 0,1%
2 234
2 188
Virkespris
Ökning med 10%
12 291
11 584
Avverkningskostnad
Ökning med 10%
–3 383
–3 179
Avverkad volym
Ökning med 10%
6 008
5 749
1)
2)
3)
1)
Då effekten från klimatförändringar är svåra att förutspå har SCA valt ut ett par
parametrar för en känslighetsanalys där bland annat klimatet kan påverka
värderingen av skogstillgången och den biologiska tillgångsdelen. Exempelvis
kan virkesvolymen och den framtida möjliga avverkningen påverkas av klimat-
förändringar genom ökad tillväxt, samtidigt kan risken för skadeangrepp och
extremväder öka.
2)
Känslighetstalen är baserade på det svenska marknadspriset som för år 2023
fastställts till 395 (366) kr/m
3
sk.
3)
Då värderingen genom den diskonterade kassaflödesmodellen behandlar
fördelningen av den marknadsvärderade totaltillgången skulle denna känslighet inte
påverka det totala värdet av skogstillgången utan förflytta värde mellan biologiska
tillgångar och marktillgånga r .
112 Finansiella rapporter och noter SCA Årsredovisning 2023
SCAs köp och försäljning av skogsmark i Sverige
1)
Köp
2023
2022
2021
2020
Volym, tusen m
3
sk
183
448
467
288
Pris, SEK/m
3
sk
396
453
379
294
Försäljning
2023
2022
2021
2020
Volym, tusen m
3
sk
440
602
255
319
Pris, SEK/m
3
sk
225
386
198
259
1)
Prisskillnaderna mellan SCAs köp och sälj drivs av att SCA säljer fastigheter där
det generellt är högre transportkostnader till industri och lägre bonitet. Medan SCA
köper skog med östliga lägen där det är lägre transportkostnader och generellt
högre bonitet.
Marknadsdata ingående i SCAs skogsvärdering
1)
2023
2022
2021
2020
Antal transaktioner
186
135
176
219
Snittpris, SEK/m
3
sk
398
418
368
312
Genomsnittlig storlek
på fastigheten (ha)
128
137
75
61
2)
1)
Sammanslagen statistik från Svefa och Ludvig & CO volymvägt enligt den geo-
grafiska belägenheten för SCAs skogsbestånd. SCAs skogsbestånd finns i stor
utsträckning i södra delarna av området norra Sverige, där priset ligger något över
snittet för norra Sverige som helhet.
2)
Genomsnitt av antalet av transaktioner från Svefa och Ludvig Co.
Skogsmarkspriser Sverige, nominella värden 2011–2023
Ludvig & Co
SEK/m
3
sk
0
200
400
600
800
1 000
23222120191817161514131211
Södra Sverige Mellersta Sverige Norra Sverige
Svefa
SEK/m
3
sk
0
200
400
600
800
1 000
23222120191817161514131211
Södra Sverige Mellersta Sverige Norra Sverige
SEK/m
3
sk
0
100
200
300
400
500
202320222021202020192018
395 SEK
40,5 EUR
Marknadspris på skogsmarkstransaktioner
Historiskt marknadspris 2017–2023 (treårssnitt)
Följande diagram och tabeller åskådliggör några av de komponenter som används för att fastställa koncernens verkliga värde på skogstillgången
och dess fördelning .
Sverige Baltikum
113Finansiella rapporter och noterSCA Årsredovisning 2023
D4 Nyttjanderättstillgångar och leasingskulder
§
REDOVISNINGSPRINCIPER
Leasetagare
SCAs leasingavtal besr i huvudsak av tåg, kontorslokaler, terminaler,
lagerlokaler, övriga byggnader, markarrenden, diverse transportfordon
samt tjänstebilar. SCA tillämpar lättnadsreglerna för korttidsavtal
(leasing avtal där leasingperioden understiger 12 månader) samt leasing-
avtal där den underliggande tillgången är av lågt värde. Avtal som
omfattas av lättnadsreglerna utgörs till stor del av kopieringsmaskiner
och kaffeautomater .
Vid leasingavtalets inledningsdatum värderas leasingskulden till
nuvärdet av återstående leasingavgifter. Leasingbetalningarna diskon
-
teras med leasingavtalets implicita ränta om denna räntesats enkelt kan
fastsllas. Vid de fall den implicita räntan inte enkelt kan fastställas
diskon teras leasingbetalningarna med SCAs marginella låneränta. En
väsentlig del av SCAs leasingskuld har diskonterats med den marginella
neräntan. SCA har utarbetat en metod för att fastställa den marginella
låneräntan, vilken omfattar de enskilda dotter bolagens kreditvärdighet,
den ekonomiska miljön, löptid på leasingavtal samt typ av tillng. Upp
-
datering av den marginella låneräntan sker löpande av nya samt ändrade
avtal. Leasingskulderna rubriceras som finansiella skulder, se not E4.
Leasingperioden definieras som den icke uppsägningsbara leasing-
perioden tillsammans med perioder som kan omfattas av en möjlighet
att förnga leasingavtalet om leasetagaren är rimligt säker på att utnyttja
det alternativet, samt perioder som omfattar en möjlighet att säga upp
leasingavtalet, om leasetagaren är rimligt säker på att inte utnyttja det
alternativet. SCA innehar ett antal avtal där avtalsvillkoren tydligt omfattar
förlängningsperioder. Rätt till förlängning har inkluderats i leasing-
perioden där SCA med rimlig säkerhet kan fastställa att avtalet skall
förlängas.
Nedskrivningar behandlas i not D2.
Beräknade nyttjandeperioder för nyttjanderättstillgångar
Antal år
Tjänstebilar
3–4
Övrigt
2–8
Tåg
10
Arbetsfordon
3–12
Fastigheter
3–40
Leasegivare
Avtalen där SCA är leasegivare består till största del av avtal om anlägg
-
ningsarrende av markområden kopplade till vindkraftsprojekt, uthyrning
av ej produktiv skogsmark samt uthyrning av delar av industrianläggning
samt andrahandsuthyrning av fastighet. Samtliga kontrakt där SCA är
lease givare klassificeras som operationell leasing. Klassificeringen sker
främst med utgångspunkt i de huvudavtal som SCA har ingått och inte
utifrån den underliggande tillgången.
!
VIKTIGA BEDÖMNINGAR OCH ANTAGANDEN
IFRS 16 Leasingavtal föreskriver att alla avtal vid dess ingående ska
bedömas med avseende på huruvida avtalet är eller inkluderar ett
leasing avtal. SCA utrderar samtliga kontrakt som träder i kraft indi-
viduellt med undantag för avtal gällande tjänstebilar vilka utvärderas som
en portlj. I de fall ett hyresavtal inneller en identifierbar tillgång, men
SCA inte har rätten att väsentligen erhålla alla fördelar från användningen
av tillngen eller inte har rätten att styra användningen av den identifie
-
rade tillgången, har SCA i samtliga fall bedömt att avtalet inte är eller
innehåller ett leasingavtal. Ett avtal kan innehålla komponenter vilka inte
ska klassificeras som leasingkomponenter, såsom inkluderade tjänster,
personal och administration. SCA har för samtliga avtal valt att helt
exkludera icke-leasing komponenter.
SCA har för hyreskontrakt där hyresperioden överstiger tio år inte
inkluderat rätt till förlängning i leasingperioden då bedömningen är att
begreppet ”med rimlig säkerhet” inte kan appliceras på ett sådant långt
tidsintervall. För avtal som inkluderar rätt till förlängning under en ej spe
-
cificerad tidsperiod och där SCA med rimlig säkerhet kommer att utnyttja
denna rättighet har följande förlängningsperioder nyttjats: truckar och
andra arbetsfordon 3 år, fastigheter 35 år.
Ett antal avtal innefattar möjligheten att fnträda avtalen i förtid, men
en förtida uppsägning skulle då utlösa en uppsägningsavgift vars storlek
beror på när i tiden avtalen sägs upp. SCA har i inget fall i leasingperioden
beaktat möjligheten att fnträda ett avtal i förtid mot bakgrund av de i
nga fall betydande uppgningsavgifterna. I de fall SCA och motpart,
var för sig, har rätten att säga upp ett hyresavtal utan motpartens sam
-
tycke och utan en väsentlig ekonomisk påföljd, har SCA bemt avtalet
som ej verksllbart. I de fall endast motparten har rätt att säga upp
avtalet så har avtalets uppsägningstid utgjort leasingperioden. När SCA
har haft ensamrätt att säga upp ett avtal har leasingperioden i de flesta
före kommande fallen bedömts vara 35 år enligt ovan beskrivning.
Restvärdesgarantier har i de fall det är tillämpligt beaktats vid fast-
ställande av leasingavgiften.
114 Finansiella rapporter och noter SCA Årsredovisning 2023
Leasing där SCA är leasetagare enligt IFRS 16
Redovisade värden nyttjanderättstillgångar och leasingskulder
Nyttjanderättstillgångar
Arbets- Tjänste- Leasing-
MSEK
Fastigheter
Tåg
fordon
bilar
Övrigt
Summa
skulder
2023 års värde vid periodens början
265
183
72
27
14
561
588
Leasingbetalningar
-
-
-
-
-
-
–202
Avskrivningar
–67
–39
–27
–29
–8
–170
-
Räntekostnader
-
-
-
-
-
-
28
Tillkommande och omvärderade kontrakt
65
22
14
79
4
184
197
Avslutade kontrakt
–1
-
2
–6
–1
–6
–12
Omräkningsdifferens
1
-
0
0
-
1
1
Värde vid periodens slut (BR)
263
166
61
71
9
570
600
2)
1)
1)
Tillkommande kontrakt uppgår till 149 MSEK och omvärdering av befintliga kontrakt uppgår till 48 MSEK. Omvärdering av leasingkontrakt avser främst förlängning av
hyresperioden för ett antal hyreskontrakt avseende lokaler samt indexerade hyresbetalningar. Av de tillkommande kontrakten utgörs 23 MSEK av kontorslokal, 22 MSEK
av tågvagnar och 69 MSEK av bilar.
2)
Av den totala leasingskulden vid årets utgång rubriceras 442 MSEK som långfristig finansiell skuld och 158 MSEK som kortfristig finansiell skuld. För löptidsanalys, se not E4.
Nyttjanderättstillgångar
Arbets- Tjänste- Leasing-
MSEK
Fastigheter
Tåg
fordon
bilar
Övrigt
Summa
skulder
2022 års värde vid periodens början
261
214
80
39
20
614
636
Leasingbetalningar
-
-
-
-
-
-
–183
Avskrivningar
–56
–35
–34
–29
–8
–162
-
Räntekostnader
-
-
-
-
-
-
24
Tillkommande och omvärderade kontrakt
55
4
27
18
2
106
106
Avslutade kontrakt
0
-
–1
–1
0
–2
–2
Omräkningsdifferens
5
-
0
0
0
5
7
Värde vid periodens slut (BR)
265
183
72
27
14
561
588
2)
1)
1)
Tillkommande kontrakt uppgår till 58 MSEK och omvärdering av befintliga kontrakt uppgår till 48 MSEK. Omvärdering av leasingkontrakt avser främst förlängning av
hyresperioden för ett antal hyreskontrakt samt indexerade hyresbetalningar. Av de tillkommande kontrakten utgörs 19 MSEK av markarrenden relaterad till den vindkraftspark
som SCA förvärvade i det fjärde kvartalet 2022.
2)
Av den totala leasingskulden vid årets utgång rubriceras 439 MSEK som långfristig finansiell skuld och 149 MSEK som kortfristig finansiell skuld. För löptidsanalys, se not E4 .
Redovisade värden resultaträkning
MSEK
2023
2022
Avskrivningar nyttjanderättstillgångar
–170
–162
Räntekostnader leasingskuld
–28
–24
Leasingavgifter relaterade till avtal av mindre värde
–2
–3
Leasingavgifter relaterade till korttidsavtal
–7
–4
Variabla avgifter
–15
–15
Avslutade kontrakt
–2
–1
Summa
–224
–209
Kassaflöde
SCA redovisar en kassaflödeseffekt till följd av betalningar hänförliga till
nuvärdesberäknade leasingkontrakt med 202 (183) MSEK. Kassaflödes
-
effekten hänförlig till avtal av mindre värde, korttidsavtal samt variabla
avgifter uppgår till 24 (22) MSEK .
TABELL D4:1
Operationell leasing där SCA är leasegivare
Årets hyresintäkt uppr till 152 (113) MSEK.
Framtida minimileaseavgifter för operationella leasingkontrakt förfaller
enligt tabell nedan:
MSEK
2023
2022
Inom 1 år
125
115
Mellan 1 år och 5 år
499
387
Längre än 5 år
134
161
Summa
758
663
115Finansiella rapporter och noterSCA Årsredovisning 2023
D5 Varulager
§
REDOVISNINGSPRINCIPER
Varulagret värderas till det lägsta av anskaffningsvärde och nettoförlj
-
ningsvärde. Avverkningstter för rotstående skog värderas till kontrakts-
priser, vilka i genomsnitt inte överstigit det lägsta av nettoförsäljnings-
eller anskaffningsvärde.
Varulager
MSEK
2023
2022
Råvaror och förnödenheter
1 430
1 424
Reservdelar och förrådsartiklar
868
693
Varor under tillverkning
113
83
Färdiga varor
1 767
1 630
Avverkningsrätter
1 183
1 026
Summa (BR)
5 361
4 856
Nedskrivningar av varulager uppgick till 39 (44) MSEK under perioden.
D6 Övriga kortfristiga fordringar
§
REDOVISNINGSPRINCIPER
Derivat
Derivat klassificeras som ett finansiellt instrument, se not E1. Eftersom
SCA definierar derivat som används för att säkra rörelseposter som
operativa derivat så redovisas de på operativa rader i balansräkningen .
Övriga kortfristiga fordringar
MSEK
2023
2022
Övriga kortfristiga fordringar inkluderade
i rörelsekapital
Momsfordringar
180
196
Upplupna intäkter
152
129
Förutbetalda kostnader
215
277
Fordringar myndigheter
62
131
Derivat
384
475
Fordringar intressebolag
0
0
Övriga fordringar
225
204
Summa övriga kortfristiga fordringar
inkluderade i rörelsekapital
1 218
1 412
Övriga kortfristiga fordringar
Fordringar elcertifikat
1
3
Summa övriga kortfristiga fordringar
ej inkluderade i rörelsekapital
1
3
Summa (BR)
1 219
1 415
D7 Övriga skulder
§
REDOVISNINGSPRINCIPER
Derivat
Derivat klassificeras som ett finansiellt instrument, se not E1. Eftersom
SCA definierar derivat som används för att säkra rörelseposter som
operativa derivat så redovisas de på operativa rader i balansräkningen .
Övriga skulder
MSEK
2023
2022
Övriga långfristiga skulder
Derivat
44
66
Övriga långfristiga skulder
0
0
Summa (BR)
44
66
Varav poster som förfaller till betalning
senare än om 5 år
0
0
Övriga kortfristiga skulder
Övriga kortfristiga skulder inkluderade i rörelsekapital
Derivat
36
483
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter (D7:1)
883
964
Övriga rörelseskulder
263
237
Summa övriga kortfristiga skulder
inkluderade i rörelsekapital
1 182
1 684
Övriga kortfristiga skulder ej inkluderade
i rörelsekapital
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter (D7:1)
37
184
Övriga rörelseskulder
60
159
Summa övriga kortfristiga skulder
ej inkluderade i rörelsekapital
97
343
Summa (BR)
1 279
2 027
TABELL D7:1
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
MSEK
2023
2022
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
inkluderade i rörelsekapital
Upplupna sociala kostnader
95
112
Upplupen semesterlöneskuld
106
102
Övriga skulder till personal
123
188
Bonus och rabatter till kunder
173
61
Övriga poster
386
501
Summa upplupna kostnader och förutbetalda
intäkter inkluderade i rörelsekapital
883
964
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
ej inkluderade i rörelsekapital
Utsläppsrätter
37
184
Summa upplupna kostnader och förutbetalda
intäkter ej inkluderade i rörelsekapital
37
184
Summa
920
1 148
1)
1)
Principer för redovisning av intäkter från avtal med kund beskrivs i not B1 .
116 Finansiella rapporter och noter SCA Årsredovisning 2023
D8 Övriga avsättningar
§
REDOVISNINGSPRINCIPER
En reserv för omstruktureringtgärder redovisas när koncernen har fast
-
ställt en detaljerad plan och där antingen genomförandet har pårjats
eller huvuddragen av åtgärderna har kommunicerats med berda parter.
Omstruktureringskostnader omfattar bland annat kostnader för stängning
av fabriker, nedskrivning av produktionsmaskiner och kostnader för
minskning av personal .
Övriga avsättningar
Avveckling
MSEK
Miljö
tryckpapper
Övriga
Summa
Värde vid periodens början
66
86
4
156
Avsättningar
109
-
71
180
Ianspråktaganden
–29
–56
–1
–86
Upplösningar
-
–6
-
–6
Omräkningsdifferenser
-
0
-
0
Värde vid periodens slut
146
24
74
244
Avsättningarna består av:
Långfristig del (BR)
57
Kortfristig del (BR)
187
varav kortfristig del
inkluderad i rörelsekapital
70
varav kortfristig del ej
inkluderad i rörelsekapital
117
Av periodens avsättningar för miljö avser 94 MSEK utspp av koldioxid,
vilka kommer att betalas ut under 2024. Resterande 15 MSEK av perio
-
dens avsättningar för miljö avser sanering och återställningskostnader
av mark. Kvarvarande avsättningar för miljö fn tidigare år utgörs i stort
av avsättningar för framtida saneringsåtaganden samt återställnings-
kostnader av mark.
Avsättningen till följd av avveckling av tryckpappersverksamheten har
minskat med 62 MSEK under året. Föndringen avser främst kostnader
för rivningsarbeten men även personalkostnader. Kvarvarande medel om
24 MSEK avser fmst återstående rivningsarbeten och är planerade att
i stort förbrukas under 2024.
Av årets övriga avsättningar avser 70 MSEK avsättning för energiskatt
och kommer att betalas ut under 2024. Kvarvarande övriga avsättningar
från tidigare år avser återställning av grustäkter .
D9 Leverantörsskulder
MSEK
2023
2022
Leverantörsskulder inkluderade i rörelsekapital
Leverantörsskulder
3 864
3 404
Summa leverantörsskulder inkluderade
i rörelsekapital
3 864
3 404
Leverantörsskulder exkluderade i rörelsekapital
Leverantörsskulder strategiska investeringar
99
218
Summa leverantörsskulder exkluderade
i rörelsekapital
99
218
Summa (BR)
3 963
3 622
Av den totala skulden avsåg 1 866 (1 753) MSEK skulder till leverantörer
av rotstående skog, så kallade rotposter. Säljaren av rotposten har rätt till
en i stort sett omedelbar betalning efter det att avverkning skett, dock kan
en betalplan läggas upp vilken sträcker ut betalningen över en längre tid .
117Finansiella rapporter och noterSCA Årsredovisning 2023
E Kapitalstruktur och finansiering
E1 Finansiella instrument per kategori och värderingsnivå
§
REDOVISNINGSPRINCIPER
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar lik
-
vida medel, värdepapper, andra finansiella fordringar, kundfordringar,
leverantörs skulder, låneskulder, derivat samt egetkapitalinstrument .
Kortfristiga placeringar och derivat redovisas på affärsdagen .
Eget kapitalinstrument samt låneskulder redovisas på likviddagen.
Kundfordringar och leverantörsskulder redovisas i balanskningen när
fakturan skickats respektive erhållits .
För upplysning avseende ränterande lån och placeringar beaktas
llande marknadsntor för beräkning av det verkliga värdet, se not E4 .
Finansiella instrument per kategori och värderingsnivå
Värderings-
MSEK
Not
nivå
2023
2022
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Långfristiga finansiella tillgångar
E2
2
95
72
Derivat – Kortfristiga finansiella tillgångar
E2
2
4
5
Derivat – Övriga kortfristiga fordringar
D6
2
63
102
Summa
162
179
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Derivat – Kortfristiga finansiella skulder
E4
2
4
5
Derivat – Övriga kortfristiga skulder
D7
2
4
143
Derivat – Övriga långfristiga skulder
D7
2
-
-
Summa
8
148
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via övrigt totalresultat
Egetkapitalinstrument
E2
3
14
14
Summa
14
14
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Förutbetalda finansiella kostnader
E2
-
87
101
Kundfordringar
E3
-
2 858
3 007
Likvida medel
E2
-
502
836
Summa
3 447
3 944
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Långfristiga finansiella skulder exklusive leasing
E4
-
11 044
10 312
Långfristiga finansiella skulder leasing
D4,E4
-
442
439
Kortfristiga finansiella skulder exklusive leasing
E4
-
1 740
1 635
Kortfristiga finansiella skulder leasing
D4,E4
-
158
149
Leverantörsskulder
D9
-
3 963
3 622
Summa
17 347
16 157
Derivat som används för säkringsredovisning
Långfristiga finansiella tillgångar
E2
2
39
80
Övriga långfristiga tillgångar
-
2
27
175
Övriga kortfristiga fordringar
D6
2
321
373
Summa
387
628
Långfristiga finansiella skulder
E4
2
12
-
Övriga långfristiga skulder
D7
2
44
66
Övriga kortfristiga skulder
D7
2
32
341
Summa
88
407
De finansiella instrumenten redovisas till verkligt värde förutom låne- och kundfordringar samt finansiella skulder som värderas till upplupet
anskaffnings värde. Värderingsgrunden för leasingskulder framr av noten D4. SCA bemer att det verkliga värdet i allt väsentligt överensstämmer
med det redovisade värdet förutom för långfristiga skulder, för vilka verkligt värde redovisas i not E4 .
118 Finansiella rapporter och noter SCA Årsredovisning 2023
Finansiella instrument i andra noter till balansräkningen
2023
2022
Finansiella Varav Finansiella Varav
MSEK
Not
instrument derivat instrument derivat
Tillgångar
Finansiella tillgångar och likvida medel
E2
741
43
1 108
85
Övriga långfristiga tillgångar
27
27
175
-
Kundfordringar
E3
2 858
-
3 007
-
Övriga kortfristiga fordringar
D6
384
384
475
475
Summa
4 010
454
4 765
560
Skulder
Finansiella skulder exklusive leasing
E4
12 800
16
11 952
5
Övriga långfristiga skulder
D7
44
44
66
66
Leasingskulder
D4, E4
600
-
588
-
Leverantörsskulder
D9
3 963
-
3 622
-
Övriga kortfristiga skulder
D7
36
36
484
484
Summa
17 443
96
16 712
555
E2 Finansiella tillgångar och likvida medel
§
REDOVISNINGSPRINCIPER
Likvida medel definieras som kassa och banktillgodohavanden samt
kortfristiga placeringar med en löptid kortare än tre månader fn anskaff
-
ningstidpunkten . Lånefordringar redovisas till upplupet anskaffnings-
värde . Egetkapitalinstrument utgörs av aktier vilka redovisas till verkligt
värde. Aktierna innehas inte för handel, varför värdeförändringar i enlighet
med IFRS 9 Finansiella instrument redovisas i eget kapital under övrigt
totalresultat. Värdeförändringar kopplade till valutaresultat redovisas
i finansnettot .
Finansiella tillgångar och likvida medel
Redovisat värde
MSEK
2023
2022
Långfristiga finansiella tillgångar
Egetkapitalinstrument (E2:1)
14
14
Derivat
39
80
Kapitalplaceringar, övriga
95
72
Summa (BR)
148
166
Kortfristiga finansiella tillgångar
Förutbetalda finansiella kostnader
87
101
Derivat
4
5
Summa (BR)
91
106
Likvida medel
Kassa och bank
502
836
Summa (BR)
502
836
Summa finansiella tillgångar och likvida medel
741
1 108
TABELL E2:1
Egetkapitalinstrument
MSEK
2023
2022
Värde vid periodens början
14
14
Omvärdering förd till eget kapital, netto
-
-
Värde vid periodens slut
14
14
Fördelning av egetkapitalinstrument
MSEK
2023
2022
Aktier – Shore Link AB
3
3
Aktier – Sundsvalls Hamn AB
4
4
Aktier – Bioenergi i Luleå AB
3
3
Övrigt
4
4
Summa
14
14
119Finansiella rapporter och noterSCA Årsredovisning 2023
E3 Kundfordringar
§
REDOVISNINGSPRINCIPER
Kundfordringar tillhör den kategori av finansiella tillgångar som värderas
till upplupet anskaffningsvärde, då syftet med innehavet är att erhålla
kontraktsenliga kassaflöden. SCA tillämpar i enlighet med IFRS 9 Finan
-
siella instrument, en förenklad nedskrivningsmodell för förväntade kund-
förluster där den förväntade kreditrlusten redovisas för fordrans åter-
stående löptid. SCA har historiskt sett inga väsentliga kundförluster och
förlusterna har inte visat betydligt olikartade förlustmönster för olika
kundsegment eller ekonomisk konjunktur, varför värderingen av förvän
-
tade kundförluster sker med hjälp av en matris. Reservering för okra
kundfordringar baseras på individuell bedömning av förfallna kundford
-
ringar på respektive kund. Grunden för bedömning av kreditrisk på den
del av kundportföljen som inte bemts individuellt är historiska kund-
förluster, där basen är genomsnittlig förlustfrekvens. Den genomsnittliga
förlustfrekvensen justeras vid behov för att möta en förändring avseende
kreditrisk. Den sammanlagda reserveringen av förntade kundförluster,
utöver de kundfordringar som har bedömts individuellt, uppgår vid 2023
års utgång till –9 (–10) MSEK. SCA har tecknat kreditförkringar för att
sänka kredit risken. Kundfordringar som omfattas av kreditförsäkringar
uppr per 31 december 2023 till 36 (43) procent av totala kundfordringa r.
En eventuell nedskrivning av kundfordringar påverkar SCAs övriga rörelse-
kostnader. SCAs kundfordringar är kortfristiga och diskonteras inte .
Kundfordringar
MSEK
2023
2022
Kundfordringar brutto
2 892
3 046
Avsättning för osäkra kundfordringar
–34
–39
Summa (BR, E3:1)
2 858
3 007
TABELL E3:1
Analys av kreditexponering i kundfordringar
MSEK
2023
2022
Kundfordringar som varken är förfallna
eller nedskrivna
2 369
2 681
Kundfordringar som är förfallna
men inte nedskrivna
Mindre än 30 dagar
390
299
Mellan 30–90 dagar
91
16
Mer än 90 dagar
8
11
Summa kundfordringar som är förfallna
men inte nedskrivna
489
326
Summa
2 858
3 007
SCA har en spridd kundstruktur med kunder inom många olika verksam-
hetsområden. SCAs tio största kunder svarade år 2023 för 37 (31) procent
av SCAs förljning. Mer information återfinns i avsnittet om kreditrisker
på sidan 71.
Reserv för förväntade kundförluster
MSEK
2023
2022
Värde vid periodens början
–38
–42
Individuell reservering för förväntade kreditförluster
−11
−6
Konstaterade kreditförluster
2
11
Minskning på grund av återföring av reserveringar för
förväntade kreditförluster
15
0
Omklassificering
–1
-
Omräkningsdifferens
0
–1
Värde vid periodens slut
–33
–38
Periodens kostnad för förväntade kreditförluster uppgick till 0 (2) MSEK.
E4 Finansiella skulder
Finansiella skulder
MSEK
2023
2022
Långfristiga finansiella skulder
Obligationslån
4 000
4 000
Derivat
12
-
Andra långfristiga lån med löptid mellan 1–5 år
5 309
1 480
Leasingskulder med löptid mellan 1–5 år
283
229
Andra långfristiga lån med löptid mer än 5 år
1 735
4 832
Leasingskulder med löptid mer än 5 år
159
210
Summa (BR)
11 498
10 751
Kortfristiga finansiella skulder
Amorteringar inom 1 år
566
298
Företagscertifikat
395
597
Derivat
4
5
Lån med kortare löptid än 1 år
726
714
Leasingskulder med kortare löptid än 1 år
158
149
Upplupna finansiella kostnader
53
26
Summa (BR)
1 902
1 789
Summa finansiella skulder
13 400
12 540
Verkligt värde finansiella skulder
12 601
11 625
1)
1)
Verkligt värde av finansiella skulder redovisas exklusive leasingskulder .
Upplåning
Klimat och hållbarhet har blivit en integrerad och alltmer väsentlig del av
kreditanalyser fn kreditgivare, banker och ratinginstitut. Därför blir det
centralt att uppfylla allt striktare krav på detta omde. SCAs arbete med
hållbarhet och klimatvärdet i SCAs balansräkning och värdekedjan har
möjliggjort och förväntas fortsatt bidra till att SCA har goda möjligheter till
finansiering även i en situation där kraven tilltar. Detta medför möjligheter
till diversifiering mellan olika lånekällor, längre löptider och förmånliga
villkor, vilket minskar refinansieringsrisken.
Obligationslån och bilaterala lån
SCA har ett Medium Term Note (MTN) program med ett rambelopp
om 8 000 (8 000) MSEK för emissioner på kapitalmarknaden. Den
31 december 2023 var nominellt 4 000 (4 000) MSEK utestående, varav
gröna obligationer stod för 1 500 (1 500) MSEK. Utöver obligationslånen
har SCA ett flertal långa bilaterala lån med starka och väletablerade
banker till ett nominellt belopp om 8 336 (7 921) MSEK. Av detta belopp
består 4 192 MSEK av dragna lån fn SCAs bilaterala lånelöften.
Gröna obligationer
SCAs gröna obligationer är emitterade under det gröna ramverket ”SCA
Green Bond Framework, vilket följer Green Bond Principles. Ramverket
har granskats av oberoende part, Cicero Shades of Green, och har där
erllit högsta möjliga ranking (Dark Green). Ramverket reglerar att den
uppning som görs under ramverket är öronmärkt till gröna investeringar.
Kriterierna för när en investering får klassas som grön framgår av ram
-
verket. SCA återrapporterar årligen de gröna investeringarna till obliga-
tionsinnehavarna.
Emitterade obligationslån
Redovisat Verkligt
MSEK
Förfall, år
värde värde
Obligation – rörlig ränta
2025
1 000
1 003
Obligation – fast ränta
2025
300
287
Obligation – fast ränta
2027
1 200
1 113
Obligation – rörlig ränta (Grön)
2028
1 100
1 088
Obligation – fast ränta (Grön)
2028
400
366
Summa
4 000
3 857
120 Finansiella rapporter och noter SCA Årsredovisning 2023
Bilaterala lån
Redovisat Verkligt
MSEK värde värde
Bilaterala lån med löptid mindre än 1 år
1 292
1 296
Bilaterala lån med löptid mellan 1–5 år
5 309
5 315
Bilaterala lån med löptid mer än 5 år
1 735
1 738
Summa
8 336
8 349
1)
1)
Posten inkluderar 2024 års amortering av bilaterala lån om 298 MSEK och
amortering av lån under bilaterala kreditlöften om 268 MSEK, vilket redovisas i
tabellen för Finansiella skulder som Amorteringar inom 1 år.
Företagscertifikatprogram
SCA har ett svenskt företagscertifikatprogram med en ram om 5 000
(5 000) MSEK, som nyttjas för kortfristig finansiering. Vid årets slut var
400 (600) MSEK emitterat.
Rambelopp
Redovisat Verkligt
MSEK värde värde
Företagscertifikat 5 000 MSEK
395
395
Summa
395
395
Kreditfaciliteter
Nominellt Förfall Totalt Utnyttjat Outnyttjat Hållbarhets-
Rambelopp MSEK kreditram MSEK MSEK MSEK länkad
Bilateralt kreditlöfte (EUR)
2 154
2024
2 154
2 011
143
Bilateralt kreditlöfte (EUR)
3 287
2024
3 287
2 181
1 106
Syndikerad kreditfacilitet
5 000
2026
5 000
-
5 000
Ja
Summa
10 441
10 441
4 192
6 249
1)
2)
1)
Förfall kreditram avser sista år som dragning av outnyttjat rambelopp kan göras. Lån under bilaterala kreditlöften har slutförfall under perioden 2029–2031.
2)
Ingår i tabellen Bilaterala lån; Bilaterala lån med löptid mindre än 1 år 268 MSEK, Bilaterala lån med löptid mellan 1–5 år 2 758 MSEK, Bilaterala lån med löptid mer än 5 år
1 166 MSEK.
SCA har en syndikerad kreditfacilitet med bankgruppen om 5 000 (5 000)
MSEK i syfte att begränsa refinansieringsrisken och upprätthålla en likvi
-
ditetsreserv. Sedan 2020 är denna länkad till två av koncernens hållbar-
hetsmål, klimatnytta och skogshänsyn, se mer om dessa mål på sidorna
144–145. Den syndikerade kreditfaciliteten var outnyttjad per 31
december 2023. Utöver det har SCA en bilateral exportkreditfacilitet
baserat på inköpsavtalet för pappersmaskinen i Obbola, varav 143 (569)
MSEK var outnyttjat per 31 december 2023, samt ett bilateralt kreditlöfte
från Europeiska Investeringsbanken, varav 1 106 (2 227) MSEK var
outnyttjat per 31 december 2023 .
–3 000
–2 500
–2 000
–1 500
–1 000
–500
0
2029+20282027202620252024
MSEK
Företagscertifikat Obligationslån Övriga lån
Förfalloprofil räntebärande lån
Genomsnittlig löptid på räntebärande lån, exklusive leasingskulder, var
3,6 (3,8) år. För beskrivning av hur SCA hanterar sin refinansieringsrisk
nvisas till sidan 71.
Förändringar i skulder från finansiella aktiviteter
Omklassificering
från lång till Omvärde-
MSEK
IB 2023
Kassaflöde (KF)
kort skuld
ringar
Övrigt
UB 2023
Kortfristiga finansiella skulder (exklusive leasingskulder)
1 635
–964
1 066
-
3
1 740
Långfristiga finansiella skulder (exklusive leasingskulder)
10 312
1 798
–1 066
-
-
11 044
Leasingskulder
588
–202
-
48
166
600
Derivat
5
-
-
11
-
16
Totala skulder från finansieringsaktiviteter
12 540
632
-
59
169
13 400
Omklassificering
från lång till Omvärde-
MSEK
IB 2022
Kassaflöde (KF)
kort skuld
ringar
Övrigt
UB 2022
Kortfristiga finansiella skulder (exklusive leasingskulder)
918
–81
798
-
-
1 635
Långfristiga finansiella skulder (exklusive leasingskulder)
8 584
2 516
–798
-
10
10 312
Leasingskulder
636
–183
-
48
87
588
Derivat
1
-
-
4
-
5
Totala skulder från finansieringsaktiviteter
10 139
2 252
-
52
97
12 540
121Finansiella rapporter och noterSCA Årsredovisning 2023
E5 Likviditetsrisk
Nedanstående tabell visar koncernens likviditetsrisk avseende finansiella
skulder (inklusive räntebetalningar), samt bruttoreglerade derivats nega
-
tiva kassaflöden. För beskrivning av hur SCA hanterar sin likviditetsrisk
återfinns på sidan 71.
Likviditetsrisk
MSEK
Mindre än 1 år
Mellan 1–5 år
Mer än 5 år
2023
Lån inklusive räntor
2 174
10 465
1 931
Leasingskuld inklusive räntor
184
357
282
Nettoreglerade derivat
-
-
-
Energiderivat
24
10
-
Leverantörsskulder
2 035
1 928
-
Summa
4 417
12 760
2 213
Bruttoreglerade derivat
8 060
730
-
2022
Lån inklusive räntor
2 053
4 766
6 660
Leasingskuld inklusive räntor
174
309
338
Energiderivat
212
65
-
Leverantörsskulder
1 808
1 814
-
Summa
4 247
6 954
6 998
Bruttoreglerade derivat
10 509
239
-
1)
1)
1)
De bruttoreglerade derivaten har i stort sett motsvarande positiva kassaflöden och
utgör därmed enligt SCAs uppfattning ingen reell likviditetsrisk .
Utestående derivat
MSEK
Valuta
Ränta
Energi
Summa
2023
Nominellt
8 452
1 683
173
10 308
Tillgång
324
39
91
454
Skuld
50
12
34
96
2022
Nominellt
10 959
1 807
210
12 976
Tillgång
113
80
542
735
Skuld
277
-
277
554
Kvittning av utestående derivat
MSEK
Tillgångar
Skulder
31 december 2023
Bruttobelopp
460
102
Kvittningsbara belopp
–6
–6
Nettobelopp redovisat i balansräkningen
454
96
ISDA-avtal vars transaktioner inte kvittas
i balansräkningen
–89
–89
Netto efter kvittning enligt ISDA-avtal
365
7
31 december 2022
Bruttobelopp
740
559
Kvittningsbara belopp
–5
–5
Nettobelopp redovisat i balansräkningen
735
554
ISDA-avtal vars transaktioner inte kvittas
i balansräkningen
–489
–489
Netto efter kvittning enligt ISDA-avtal
246
65
1)
2)
1)
2)
1)
Utestående derivat brutto utan hänsyn till kvittningsrätt enligt ISDA-avtalen.
2)
ISDA innebär ramavtal för finansiella transaktioner .
Balansräkning
SCA använder finansiella derivat för att hantera risker i valuta, ränta och
energipris. För beskrivning av hur SCA hanterar dessa risker hänvisas till
Förvaltningsberättelsen. Ovan visas en tabell för de derivat som har
påverkat koncernens balanskning per 31 december 2023. För mer
information avseende derivat i balansräkningen, se not E1.
Resultaträkning
Säkringar avseende transaktionsexponeringen har påverkat periodens
rörelseresultat med
360 (661) MSEK. Nettomarknadsvärdet uppgick på
balansdagen till 269 (–94) MSEK. Valutasäkringar minskade anläggnings
-
tillgångarnas anskaffningsvärde med 15 (6) MSEK. Nettomarknads-
värdet uppgick på balansdagen till 40 (5) MSEK. Nettomarknadsvärdet
för säkringar av ränterisk uppgick till 27 (2) MSEK. Räntederivat har
påverkat periodens räntenetto med 31 (
80) MSEK .
Energiderivat har påverkat periodens rörelseresultat med 60 (137)
MSEK. Energiderivat hade vid årsskiftet ett utestående marknadsvärde
om 43 (265) MSEK. För mer information avseende finansnettot, se not E7.
E6 Derivat och säkringsredovisning
§
REDOVISNINGSPRINCIPER
Redovisning av derivat som används i säkringssyfte
Samtliga derivat redovisas initialt och löpande till verkligt värde i balans
-
räkningen. Verkligt värde för valutaoptioner fastställs med options-
säkrings modellen Black-Scholes. Resultat vid omvärdering av derivat
som används för säkring redovisas enligt nedan.
Kassaflödessäkring
Resultat vid omvärdering av derivat avsedda för kassaflödessäkringar
redovisas i eget kapital under övrigt totalresultat och återrs till resultat-
kningen i den takt som det säkrade kassaflödet påverkar resultaträk
-
ningen. Vid säkringar av icke-finansiella tillgångar och skulder omförs
resultatet av säkringen till anskaffningsvärdet utan en omklassificerings
-
justering och påverkar därför inte övrigt totalresultat. Kassaflödes-
säkringar avseende energi påverkar energikostnaderna, det vill säga
kostnad för såld vara. Trans aktionsexponeringens kassaflödessäkringar
påverkar koncernens netto omsättning och kostnader. Kassaflödes-
säkringar avseende räntekostnader påverkar finansnettot .
När optioner har använts för att säkra valutaflöden identifierar kon
-
cernen endast optionens realvärde som säkringsinstrument. Den vinst
eller förlust som hänför sig till den effektiva delen av en valutaoption redo
-
visas via övrigt totalresultat i säkringsreserven i eget kapital. Förändringar
i valutaoptionens tidsvärde hänförligt till säkrade poster redovisas, via
övrigt totalresultat, i reserven för säkringskostnad i eget kapital.
Ekonomiska säkringar
I de fall SCA gör ekonomiska säkringar utan att transaktionerna möter
kraven för säkringsredovisning enligt IFRS 9 Finansiella instrument,
redovisas förändringar av verkligt värde på säkringsinstrumentet direkt
i resultat kningen mot den initialt säkrade posten .
122 Finansiella rapporter och noter SCA Årsredovisning 2023
Känslighetsanalys
SCA har gjort känslighetsanalyser på exponering av risk i finansiella
instrument per 31 december 2023 med antaganden om marknadsrörelser
som anses rimligt möjliga på ett års sikt. Om den svenska kronan ensidigt
kommer försvagas/försrkas med 5 procent mot alla valutor skulle ute
-
stående finansiella säkringar, leverantörsskulder samt kundfordringar
minska/öka resultatet före skatt med 264 (391) MSEK. De finansiella säk
-
ringar som har längre löptid än 1 år skulle öka/minska det egna kapitalet
med 9 (11) MSEK.
För terminssäkringar som avser anläggningstillgångars anskaffnings
-
värde skulle en kronförstärkning/försvagning om 5 procent minska/öka
eget kapital med 9 (9) MSEK. För optionskringar som avser anlägg
-
ningstillgångars anskaffningsvärde skulle en kronförstärkning om 5 pro-
cent innebära minskat eget kapital om 28 (6) MSEK samt omvänt skulle en
kronförsvagning om 5 procent öka det egna kapitalet med 30 (7) MSEK.
Om energipriserna ökar/minskar med 20 procent skulle utestående
finansiella säkringar avseende elektricitet minska/öka energikostnaderna
med 27 (46) MSEK. Utöver resultateffekten minskar/ökar det egna
kapitalet med 14 (40) MSEK.
Utestående derivat med säkringsredovisning
1)
Säkringsreserv
MSEK
Tillgång
Skuld
Netto
Skatt
efter skatt
2023
Derivat med säkringsredovisning i säkringsreserv
Kassaflödessäkringar:
Energirisk
78
–35
43
–9
34
Valutarisk
270
–41
229
–47
182
Ränterisk
39
–12
27
–5
22
Summa
387
88
299
61
238
2022
Derivat med säkringsredovisning i säkringsreserv
Kassaflödessäkringar:
Energirisk
458
–228
230
–47
183
Valutarisk
89
–178
–89
18
–71
Ränterisk
80
-
80
–16
64
Summa
627
406
221
–45
176
1)
Utestående derivat med säkringsredovisning ingår i tabellen Utestående derivat på föregående sida .
Resultat fn säkringar av verkligt värde redovisas direkt i resultat-
räkningen.
Säkringsreserv i eget kapital
Valutaderivat avseende säkring av transaktionsexponering förfaller huvud-
sakligen under år 2024 och första kvartalet 2025. Resultatet efter skatt
kommer att påverkas med 214 (–74) MSEK med oföndrade valutakurser.
Valutaderivat avseende säkring av anläggningstillgångarnas anskaff
-
ningsvärde förfaller fram till och med 2025. Anläggningstillgångarnas
anskaffningsvärden kommer förändras med –32 (
–4) MSEK efter skatt
med oförändrade valutakurser.
Derivat som avser att säkra energikostnaderna i koncernen förfaller
under år 2024–2025. Koncernens resultat efter skatt kommer att påverkas
med 34 (183) MSEK efter skatt med oförändrade priser .
E7 Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter och kostnader
1)
MSEK
2023
2022
Resultat från aktier och andelar i andra bolag
Utdelning
2
0
Ränteintäkter och liknande resultatposter
Ränteintäkter, placeringar
70
22
Andra finansiella intäkter
13
43
Summa finansiella intäkter (RR)
85
65
Räntekostnader och liknande resultatposter
Räntekostnader, upplåning
–418
–2
Räntekostnader, derivat
–9
–42
Räntekostnader, leasing
–27
–24
Andra finansiella kostnader
–45
–36
Summa finansiella kostnader (RR)
–499
–104
Summa
–414
–39
2)
1)
I andra finansiella intäkter och kostnader ingår kursdifferenser med 5 (1) MSEK.
2)
Kapitaliserad ränta har minskat räntekostnaderna med 45 (162) MSEK .
Känslighetsanalys
Om räntenivåerna hade varit 2 procentenheter högre, med oförändrad
räntebindning och nettolåneskuld, skulle periodens räntekostnader varit
144 (142) MSEK högre. Känslighetsanalys har gjorts på den risk som SCA
var exponerad för per 31 december 2023 med antaganden om marknads
-
rörelser som anses rimligt möjliga på ett års sikt. För beskrivning av hur
SCA hanterar sin ränterisk återfinns på sidan 71 .
123Finansiella rapporter och noterSCA Årsredovisning 2023
E8 Eget kapital
Eget kapital uppgick totalt till 104 284 (96 358) MSEK per 31 december 2023. Tabellerna visar fördelning och periodens resultat.
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
Övrigt Innehav utan Totalt
Aktie- tillskjutet Balanserad bestämmande eget
MSEK kapital
kapital
Reserver
1)
vinst
Summa
inflytande kapital
2023 års värde vid periodens början
2 350
6 830
31 833
55 345
96 358
-
96 358
Periodens resultat redovisat i resultaträkningen (RR)
-
-
-
3 675
3 675
–50
3 625
Periodens övriga totalresultat
Poster som inte kan omföras till periodens resultat
Värdeförändring marktillgångar
-
-
6 957
-
6 957
-
6 957
Omvärdering förmånsbestämda pensionsplaner
-
-
-
436
436
-
436
Inkomstskatt hänförlig till komponenter i övrigt totalresultat
-
-
–1 324
–90
–1 414
-
–1 414
Summa
-
-
5 633
346
5 979
-
5 979
Poster som har omförts eller kan omföras till periodens resultat
Kassaflödessäkringar:
Resultat från omvärdering av derivat redovisat i eget kapital
-
-
–180
-
–180
-
–180
Överfört till resultaträkningen för perioden
-
-
269
-
269
-
269
Säkringskostnad
-
-
5
-
5
-
5
Omräkningsdifferens på utländsk verksamhet
-
-
–35
-
–35
-
–35
Skatt på poster redovisade direkt i/överförda från eget kapital
-
-
–19
-
–19
-
–19
Periodens övriga totalresultat, netto efter skatt
-
-
5 673
346
6 019
-
6 019
Periodens totalresultat (TRR)
-
-
5 673
4 021
9 694
–50
9 644
Kassaflödessäkring, överfört till anskaffningsvärde på säkrade
investeringar
-
-
–15
-
–15
-
–15
Skatt på kassaflödessäkring överfört till anskaffningsvärde
-
-
3
3
-
3
Förvärv av innehav utan bestämmande inflytande
-
-
-
0
0
50
50
Omvärderingseffekt vid förvärv av innehav utan bestämmande
inflytande
-
-
-
-
-
-
Utdelning
-
-
-
–1 756
–1 756
-
–1 756
Värde vid periodens slut (BR)
2 350
6 830
37 494
57 610
104 284
-
104 284
2)
3)
4)
1)
Omvärderingsreserv, säkringsreserv, säkringskostnad och omräkningsreserv ingår i raden reserver i balansräkningen, se specifikation på sidan 126.
2)
Inklusive särskild löneskatt.
3)
Specifikation över inkomstskatt hänförlig till komponenter i övrigt totalresultat framgår på sidan 126.
4)
Utdelning uppgick till 2,50 (3,25) SEK per aktie och avser moderbolagets ägare. Styrelsen har beslutat att föreslå årsstämman en utdelning om 2,75 SEK per aktie för
verksamhetsåret 2023.
För ytterligare information i anslutning till eget kapital, se moderbolagets not M13 .
124 Finansiella rapporter och noter SCA Årsredovisning 2023
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
Övrigt Innehav utan Totalt
Aktie- tillskjutet Balanserad bestämmande eget
MSEK kapital
kapital
Reserver
1)
vinst
Summa
inflytande kapital
2022 års värde vid periodens början
2 350
6 830
23 161
50 714
83 055
-
83 055
Periodens resultat redovisat i resultaträkningen (RR)
-
-
-
6 748
6 748
73
6 821
Periodens övriga totalresultat
Poster som inte kan omföras till periodens resultat
Värdeförändring marktillgångar
-
-
10 398
-
10 398
-
10 398
Omvärdering förmånsbestämda pensionsplaner
-
-
-
394
394
-
394
Inkomstskatt hänförlig till komponenter i övrigt totalresultat
-
-
–2 154
–81
–2 235
-
–2 235
Summa
-
-
8 244
313
8 557
-
8 557
Poster som har omförts eller kan omföras till periodens resultat
Kassaflödessäkringar:
Resultat från omvärdering av derivat redovisat i eget kapital
-
-
–176
-
–176
-
–176
Överfört till resultaträkningen för perioden
-
-
523
-
523
-
523
Säkringskostnad
-
-
–13
-
–13
-
–13
Omräkningsdifferens på utländsk verksamhet
-
-
177
-
177
-
177
Skatt på poster redovisade direkt i/överförda från eget kapital
-
-
–78
-
–78
-
–78
Periodens övriga totalresultat, netto efter skatt
-
-
8 677
313
8 990
-
8 990
Periodens totalresultat (TRR)
-
-
8 677
7 061
15 738
73
15 811
Kassaflödessäkring, överfört till anskaffningsvärde på säkrade
investeringar
-
-
–6
-
–6
-
–6
Skatt på kassaflödessäkring överfört till anskaffningsvärde
-
-
1
-
1
-
1
Förvärv av innehav utan bestämmande inflytande
-
-
-
–148
–148
–73
–221
Omvärderingseffekt vid förvärv av innehav utan bestämmande
inflytande
-
-
-
0
0
-
0
Utdelning
-
-
-
–2 282
–2 282
-
–2 282
Värde vid periodens slut (BR)
2 350
6 830
31 833
55 345
96 358
-
96 358
2)
3)
4)
1)
Omvärderingsreserv, säkringsreserv, säkringskostnad och omräkningsreserv ingår i raden reserver i balansräkningen, se specifikation på sidan 126.
2)
Inklusive särskild löneskatt.
3)
Specifikation över inkomstskatt hänförlig till komponenter i övrigt totalresultat framgår på sidan 126.
4)
Utdelning uppgick till 3,25 SEK per aktie (ordinarie utdelning 2,25, extra utdelning 1,00) avser moderbolagets ägare. Styrelsen har beslutat att föreslå årsstämman en utdelning
om 2,50 SEK per aktie för verksamhetsåret 2022 .
För ytterligare information i anslutning till eget kapital, se moderbolagets not M13 .
125Finansiella rapporter och noterSCA Årsredovisning 2023
Eget kapital, specifikation av reserver
Omvärderingsreserv
Säkringsreserv
Omräkningsreserv
MSEK
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Värde vid periodens början
31 820
23 576
166
–85
–153
–330
Omvärdering av marktillgångar
6 957
10 398
-
-
-
-
Kassaflödessäkringar:
Resultat från omvärdering av derivat redovisat i eget kapital
-
-
–180
–176
-
-
Överfört till resultaträkning för perioden
-
-
269
523
-
-
Säkringskostnad
-
-
5
–13
-
-
Omräkningsdifferens på utländsk verksamhet
-
-
-
-
–35
177
Skatt på poster redovisade direkt i/överförda från eget kapital
–1 324
–2 154
–19
–78
-
-
Periodens övriga totalresultat, netto efter skatt
5 633
8 244
75
256
–35
177
Kassaflödessäkring, överfört till anskaffningsvärde på säkrade
investeringar
-
-
–15
–6
-
-
Skatt på kassaflödessäkring överfört till anskaffningsvärde
-
-
3
1
-
-
Värde vid periodens slut
37 453
31 820
229
166
–188
–153
1)
1)
Se även not E6 för uppgift om när resultat förväntas bli realiserat.
Specifikation över inkomstskatt hänförlig till övrigt totalresultat för perioden
2023
2022
Skatte- Skatte-
MSEK
Före skatt
effekt
Efter skatt
Före skatt
effekt
Efter skatt
Omvärdering förmånsbestämda pensionsplaner
436
–90
346
394
–81
313
Kassaflödessäkringar
89
–19
70
347
–78
269
Säkringskostnad
5
-
5
–13
-
–13
Omräkningsdifferens på utländsk verksamhet
–35
-
–35
177
-
177
Omvärdering av marktillgångar
6 957
–1 324
5 633
10 398
–2 154
8 244
Periodens övriga totalresultat
7 452
–1 433
6 019
11 303
–2 313
8 990
Skuldsättningsgraden uppgick till 10,3 (10,4) procent per 31 december 2023. Föndring i skulder och eget kapital beskrivs på sidan 71 i avsnittet
Finansiell ställning. SCA strävar efter att ha en effektiv kapitalstruktur, samtidigt som långsiktig tillgång till lånefinansiering ska säkerställas. Kassaflöde
i förllande till netto låne skuld beaktas med målsättning att upprätthålla en kreditvärdighet motsvarande ”investment grade”. SCA har i kreditbetyg för
ng upplåning BBB från Standard & Poor´s. SCAs finansiella riskhantering beskrivs på sidan 71 i avsnittet Risker och riskhantering.
126 Finansiella rapporter och noter SCA Årsredovisning 2023
F Koncernstruktur
F1 Dotterbolag
§
REDOVISNINGSPRINCIPER
Dotterbolag
llö Timber AB ägs till 50 procent av SCA och till 50 procent av AB
Persson Invest. SCA bedöms ha ett bestämmande inflytande över Gällö
Timber AB trots att SCA inte har majoriteten av rösterna i bolaget. Det
bestämmande inflytandet utövas av SCA, då SCA har möjlighet att styra
de aktiviteter som påverkar avkastningen i Gällö Timber AB. Därmed
konsoliderar SCA-koncernen 100 procent av bolaget. Gällö Timber AB
förvaltar skog och säljer sågade trävaror. Omttningen uppgick till 899
(1 382) MSEK. Bolaget har lämnat en utdelning på totalt 100 (200) MSEK,
varav 50 (100) MSEK till SCA. SCA har rätt enligt optionsavtal att köpa
resterande aktier i bolaget, varav SCA har upptagit en optionsskuld i
balansräkningen och redovisar inget innehav utan betydande inflytande
i eget kapital .
Förteckning över större dotterbolag
Koncernens andelar i större dotterbolag per 31 december 2023. Nedan tabell visar helägda dotterbolag eller dotterbolag med väsentligt innehav och
bestämmande inflytande som har en extern omttning överstigande 100 MSEK under 2023.
Kapitalandel Kapitalandel
Bolagsnamn
Organisationsnummer
Säte
2023-12-31 2022-12-31
SCA Massa AB
556093-6733
Sundsvall, Sverige
100
100
SCA Munksund AB
556237-4859
Piteå, Sverige
100
100
SCA Obbola AB
556147-1003
Umeå, Sverige
100
100
SCA Wood AB
556047-8512
Sundsvall, Sverige
100
100
SCA Wood Hong Kong Ltd
1134245
Hongkong, Kina
100
100
SCA Wood Scandinavia AB
556302-0667
Sundsvall, Sverige
100
100
SCA Products (UK) Ltd
1549728
Essex, Storbritannien
100
100
Gällö Timber AB
556801-1786
Bräcke, Sverige
50
50
SCA Logistics GmbH, Tyskland, ingår i SCAs konsoliderade finansiella räkningar och använder sig av förenklingarna i Section 264 (3) HGB
(Handelsgesetzbuch).
F2 Intressebolag och joint ventures
§
REDOVISNINGSPRINCIPER
Koncernens andel av resultat efter skatt som uppkommit i intressebolag
och joint ventures efter förvärvet redovisas på raden ”Resultat från
andelar i intressebolag och joint ventures” i koncernens resultaträkning .
Aktier i intressebolag och joint ventures
Intressebolag
Joint ventures
MSEK
2023
2022
2023
2022
Värde vid periodens början
363
428
743
-
Investeringar
-
2
96
730
Reklassificering
-
-
-
18
Nettoförändring (RR)
39
–18
14
–5
Erhållna utdelningar
-
–56
-
-
Omräkningsdifferenser
–2
7
-
-
Värde vid periodens slut
(BR)
400
363
853
743
Kapitalandel, %
Bokfört värde, MSEK
Bolagsnamn
Organisationsnummer
Säte
2023
2022
2023
2022
Intressebolag
Florencia S.A.S.
809 910 177
Rennes, Frankrike
38,5
38,5
377
336
Övrigt
23
27
Summa (BR)
400
363
Joint ventures
Biorefinery Östrand AB
559111-7956
Sundsvall
50
50
158
84
Scastone AB
559337-8788
Sundbyberg
50
50
709
659
Övrigt
–14
-
Summa (BR)
853
743
127Finansiella rapporter och noterSCA Årsredovisning 2023
F3 Bolagsförvärv och avyttringar
§
REDOVISNINGSPRINCIPER
Förvärv av dotterbolag
SCA tilmpar IFRS 3 Rörelseförrv i samband med förvärv. Ett bolags
-
förrv kan klassificeras som ett rörelseförrv eller ett tillngsförvärv.
Om de förrvade tillngarna inte är en verksamhet/rörelse ska transak
-
tionen redovisas som ett tillngsförrv. Bolagsförrv vars primära
syfte är att förrva bolagets fastigheter och där bolagets eventuella
förvaltnings organisation och administration är av underordnad betydelse
för förrvet, klassificeras som tillgångsförrv. Vid tillngsförvärv redo
-
visas ingen uppskjuten skatt hänförligt till förvärvet .
G Övrigt
G1 Säkerheter, ställda panter och åtaganden
Eventualförpliktelser
MSEK
2023
2022
Borgensförbindelser för
intressebolag
5
5
kunder och övriga
28
28
Övriga ansvarsförbindelser
24
19
Summa
57
52
Ställda säkerheter
SCA hade per 31 december 2023 inga skulder för vilka panter sllts som
kerhet. Per 31 december 2022 uppgick skulder för vilka panter ställts
som säkerhet till 11 MSEK. SCA innehar inga företagsinteckningar.
Åtaganden
SCA har en beslutad investering i Obbola på totalt 7 500 MSEK över en
femårsperiod. Per 31 december 2023 återstod 139 MSEK i kontrakterat
åtagande. Åtagandet avser i sin helhet anläggningstillgångar.
SCA har en beslutad investering i vindkraftsprojekt på totalt 1 715
MSEK över en tvåårsperiod. Per 31 december 2023 återstod 1 427 MSEK
i kontrakterade åtaganden. Åtagandena avser i sin helhet anläggnings-
tillgångar.
SCA har genom ett helägt dotterbolag förbundit sig att återbetala
skulder som ett joint venture-bolag åtagit sig. Per 31 december 2023
uppgick SCA koncernens åtagande till 71 (27) MSEK .
Ställda garantier
SCA har per 31 december 2023 sllda garantier avseende skogs-
maskiner till underentreprenörer om 335 (329) MSEK. SCA bedömer att
de ställda garantierna utgör en obetydlig risk varr värdet inte tagits upp
som en eventualförpliktelse.
G2 Transaktioner med närstående
I den mån transaktioner med närsende har skett så har dessa baserats
på vedertagna kommersiella villkor och prissättning i branschen och
ingåtts under normala kommersiella villkor. SCA har under 2023 sålt
tallolja till Scastone AB för cirka 512 MSEK och tjänster till Östrand
Biorefinery AB för cirka 37 MSEK.
För information om löner och andra ersättningar, kostnader och för-
pliktelser avseende pensioner och liknande förmåner för styrelse, verk
-
ställande direktören och andra ledande befattningshavare, se not C3–C5.
I övrigt har inga transaktioner ägt rum mellan SCA och närstående.
G3 Händelser efter balansdagen
Det har inte inträffat några väsentliga händelser efter räkenskaprets
utgång.
Förvärv
Under 2023 förvärvades Fasikan Vind AB, ett vindkraftsprojekt placerat
på SCAs mark i Bcke kommun, för cirka 280 MSEK på skuldfri basis.
Under 2022 förvärvades cirka 8 000 hektar skogsmark i Baltikum
genom fyra transaktioner till en köpeskilling om cirka 550 MSEK på
skuldfri basis.
Under 2022 förvärvades även Skogberget Vind AB, som huvudsakligen
har tillngar kopplade till vindparksverksamhet i Markbygden i Piteå
kommun, för cirka 800 MSEK.
Samtliga förrv har redovisats som tillgångsförrv.
SCA beslutade under 2023 att utnyttja sin köpoption att förvärva
resterande aktier i Gällö Timber AB och blir därmed helägare av bolaget.
Förrvet förväntas slutföras under första kvartalet 2024.
Avyttringar
Under 2023 har inga bolag avyttrats. Under 2022 har 50 procent av
aktierna i Biorefinery Östrand AB avyttrats.
128 Finansiella rapporter och noter SCA Årsredovisning 2023
Moderbolagets resultaträkning (MRR)
MSEK Not 2023 2022
Rörelsens intäkter
Övriga rörelseintäkter 314 292
Summa intäkter 314 292
Rörelsens kostnader
Övriga rörelsekostnader M1 –218 –186
Personalkostnader M2 –95 –119
Avskrivningar –99 –94
Summa rörelsens kostnader –412 –399
Rörelseresultat –98 –107
Finansiella poster M11
Ränteintäkter och liknande resultatposter 853 306
Räntekostnader och liknande resultatposter –622 –130
Summa finansiella poster 231 176
Resultat efter finansiella poster 133 69
Bokslutsdispositioner M5 9 3 482
Resultat före skatt 142 3 551
Skatter M6 –13 –734
Årets resultat 129 2 817
Moderbolagets rapport över totalresultat (MTRR)
MSEK 2023 2022
Årets resultat 129 2 817
Övrigt totalresultat - -
Summa totalresultat 129 2 817
129Finansiella rapporter och noterSCA Årsredovisning 2023
Moderbolagets förändring i eget kapital (MEK)
MSEK Aktiekapital
1)
Uppskrivningsfond Reservfond
Balanserad vinst
och periodens
resultat
Summa
eget kapital
2023 års värde vid periodens början 2 350 1 740 7 283 10 666 22 039
Utdelning 2,5 SEK per aktie –1 756 –1 756
Årets resultat 129 129
Värde vid periodens slut 2 350 1 740 7 283 9 039 20 412
MSEK Aktiekapital
1)
Uppskrivningsfond Reservfond
Balanserad vinst
och periodens
resultat
Summa
eget kapital
2022 års värde vid periodens början 2 350 1 740 7 283 10 131 21 504
Utdelning 3,25 SEK per aktie - - - –2 282 –2 282
Årets resultat - - - 2 817 2 817
Värde vid periodens slut 2 350 1 740 7 283 10 666 22 039
1)
Se även not M13.
130 Finansiella rapporter och noter SCA Årsredovisning 2023
Moderbolagets balansräkning (MBR)
MSEK Not 2023 2022
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Byggnader och mark M7 9 217 9 072
Materiella anläggningstillgångar 9 217 9 072
Andelar i koncernbolag M8 9 604 9 604
Fordringar hos dotterbolag 2 276 2 057
Långfristiga finansiella tillgångar M11 39 80
Övriga långfristiga fordringar 96 221
Finansiella anläggningstillgångar 12 015 11 962
Summa anläggningstillgångar 21 232 21 034
Omsättningstillgångar
Fordringar hos dotterbolag M9 15 685 16 285
Kortfristiga finansiella tillgångar M11 4 5
Aktuella skattefordringar M6 123 -
Övriga kortfristiga fordringar M10 499 609
Kassa och bank M11 383 322
Summa omsättningstillgångar 16 694 17 221
Summa tillgångar 37 926 38 255
EGET KAPITAL, AVSÄTTNINGAR OCH SKULDER
Eget kapital
Aktiekapital M13 2 350 2 350
Uppskrivningsfond 1 740 1 740
Reservfond 7 283 7 283
Summa bundet eget kapital 11 373 11 373
Balanserad vinst 8 910 7 849
Årets resultat 129 2 817
Summa fritt eget kapital 9 039 10 666
Summa eget kapital 20 412 22 039
Avsättningar
Avsättningar för pensioner M4 98 76
Avsättningar för skatter M6 1 636 1 634
Summa avsättningar 1 734 1 710
Långfristiga skulder
Långfristiga finansiella skulder M11 11 056 10 312
Skulder till koncernbolag 27 175
Övriga långfristiga skulder 44 66
Summa långfristiga skulder 11 127 10 553
Kortfristiga skulder
Kortfristiga finansiella skulder M11 1 465 1 400
Skulder till dotterbolag M9 3 065 1 857
Leverantörsskulder 2 1
Aktuella skatteskulder M6 - 124
Övriga kortfristiga skulder M12 121 571
Summa kortfristiga skulder 4 653 3 953
Summa eget kapital, avsättningar och skulder 37 926 38 255
131Finansiella rapporter och noterSCA Årsredovisning 2023
Moderbolagets kassaflödesanalys (MKF)
MSEK Not 2023 2022
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster 133 69
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet (MFK:1) 24 –22
157 47
Betald skatt M6 –258 –733
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital –101 –686
Förändring i rörelsefordringar 712 –1 880
Förändring i rörelseskulder 599 1 212
Kassaflöde från den löpande verksamheten 1 210 –1 354
Investeringsverksamheten
Förvärv av anläggningstillgångar M7 –253 –324
Förvärv av finansiella tillgångar –53 –2 312
Avyttring av finansiella tillgångar 0 0
Avyttring av materiella anläggningstillgångar 106 148
Kassaflöde från investeringsverksamheten –200 –2 488
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån 2 460 3 125
Amortering av lån –1 662 –763
Utdelning –1 756 –2 282
Koncernbidrag M5 9 3 482
Kassaflöde från finansieringsverksamheten –949 3 562
Periodens kassaflöde 61 –280
Likvida medel vid periodens början 322 602
Likvida medel vid periodens slut 383 322
TABELL MFK:1
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
MSEK 2023 2022
Avskrivningar på anläggningstillgångar 99 95
Realisationsresultat vid avyttring av anläggningstillgångar –97 –133
Orealiserade kurseffekter/värdeförändringar på fordringar och finansiella tillgångar 0 0
Förändring av avsättningar 22 17
Övriga poster 0 –1
Summa 24 –22
Tilläggsupplysningar till kassaflödet
MSEK 2023 2022
Betalda och erhållna räntor
Betald ränta –544 –177
Erhållen ränta 853 306
Summa 309 129
132 Finansiella rapporter och noter SCA Årsredovisning 2023
Belopp som är avstämningsbara mot resultaträkningen, balansräkningen,
totalresultatet, eget kapital och kassaflödesanalysen samt tabell i noterna
markeras med följande symboler:
MRR Moderbolagets resultaträkning.
MTRR Moderbolagets rapport över totalresultat.
MEK Moderbolagets förändring i eget kapital.
MBR Moderbolagets balansräkning.
MKF Moderbolagets kassaflödesanalys.
XX:X nvisning till tabell i not.
M1 Övriga rörelsekostnader
Revisionskostnader
MSEK 2023 2022
EY
Revisionsuppdrag –5 –4
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget –1 –1
Summa –6 –5
M2 Personal- och styrelsekostnader
Personal- och styrelsekostnader
MSEK 2023 2022
Löner och ersättningar –59 –78
varav koncernledning –50 –69
varav styrelse –9 –9
Pensionskostnader
1)
–14 –13
Övriga sociala kostnader –21 –27
Övriga personalkostnader –1 –1
Summa –95 –119
1)
Moderbolagets pensionskostnader avser i sin helhet verkställande direktören och
övriga ledande befattningshavare. Pensionskostnaderna för 2022 var 1 MSEK lägre
jämfört med vad som angavs i not C3 vilket berodde på en värdenedgång av
befintlig pensionsskuld till verkställande direktören och övriga ledande befattnings-
havare. Motsvarande belopp för 2023 är 0 MSEK.
M3 Personaldata
Medelantal anställda
2023 2022
Medelantal anställda 11 12
varav män 8 9
varav kvinnor 3 3
M4 Avsättningar för pensioner
§
REDOVISNINGSPRINCIPER
Moderbolagets avsättningar för pensioner tryggas via Tryggandelagen
och via kapitalförsäkringar. Den huvudsakliga skillnaden mellan
Tryggande lagens regler avseende pensioner och IAS 19 Ersättningar
till ansllda är att svensk god redovisningssed bortser från framtida
höjningar av löner och pensioner vid beräkning av pensionsrpliktelsens
nuvärde. I moderbolaget förekommer såväl premiebesmda som för
-
månsbestämda planer.
Kapitalvärde av pensionsförpliktelser avseende
pensioner i egen regi
MSEK 2023 2022
Avsättningar enligt Tryggandelagen 32 32
Avsättningar utanför Tryggandelagens regler 66 44
Summa (MBR) 98 76
Av den totala pensionsskulden på balansdagen uppende till 98 MSEK,
utgör 66 (44) MSEK direktpensionsskuld inklusive löneskatt som är
tryggad via kapitalrsäkringar. Direktpensionsskulden är inte tryggad i
enlighet med Tryggandelagen. Kapitalförsäkringar redovisas bland andra
långfristiga fordringar i balansräkningen. För resterande del av pensions
-
skulden har extern aktuarie genomfört kapitalvärdesberäkningar enligt
reglerna i Tryggandelagen. Diskonteringsntan är 3,12 (4,08) procent.
Bolagets utestående pensionsförpliktelser enligt balansräkningen den
31 december 2023 avser verkställande direkren och övriga ledande
befattningshavare.
För ytterligare information om moderbolagets pensionsplaner,
se not C3.
M5 Bokslutsdispositioner
§
REDOVISNINGSPRINCIPER
Vid redovisning av koncernbidrag tillämpar moderbolaget alternativregeln
enligt RFR 2 Redovisning för juridiska personer och redovisar nettot av
lämnade och erhållna koncernbidrag som bokslutsdisposition.
Bokslutsdispositioner
MSEK 2023 2022
Koncernbidrag från dotterbolag 2 403 4 596
Koncernbidrag till dotterbolag –2 394 –1 114
Summa (MRR) 9 3 482
M Noter till moderbolagets räkningar
133Finansiella rapporter och noterSCA Årsredovisning 2023
M6 Skatter
§
REDOVISNINGSPRINCIPER
Skatteutjämning inom koncernen genomförs genom lämnade och
erhållna koncernbidrag.
Moderbolaget redovisar merparten av koncernens svenska skatt.
Skattekostnad (+), skatteintäkt (–)
MSEK 2023 2022
Uppskjuten skatt (M6:2) 2 48
Aktuell skatt 11 686
Summa (MRR) 13 734
TABELL M6:1
Redovisad och förväntad skattekostnad
2023 2022
Avstämning MSEK % MSEK %
Resultat före skatt (MRR) 142 3 551
Skattekostnad/intäkt (MRR) 11 7,7 686 19,3
Förväntad skatt 29 20,6 732 20,6
Skillnad –18 –12,9 –46 –1,3
Skillnaden förklaras av:
Skatter hänförliga till tidigare
perioder - - - -
Övriga poster –18 –12,9 –46 –1,3
Summa –18 –12,9 –46 –1,3
Aktuell skatteskuld (+), skattefordran (–)
MSEK 2023 2022
Värde vid periodens början 124 171
Aktuell skattekostnad 11 686
Betald skatt –258 –733
Värde vid periodens slut (MBR) –123 124
TABELL M6:2
Uppskjuten skattekostnad (+), skatteintäkt (–)
MSEK 2023 2022
Förändringar i temporära skillnader 2 48
Summa 2 48
Avsättningar för uppskjuten skatt
MSEK
Värde vid
periodens
början
Uppskjuten
skatte-
kostnad
Värde vid
periodens
slut
Byggnader och mark 1 632 19 1 651
Avsättningar för pensioner –16 –4 –20
Övrigt 18 –13 5
Summa (MBR) 1 634 2 1 636
M7 Materiella anläggningstillgångar
§
REDOVISNINGSPRINCIPER
Moderbolagets materiella anläggningstillgångar redovisas i enlighet med
koncernens redovisningsprinciper. I moderbolaget redovisas dock rot-
stående skog som materiell anläggningstillng till historiskt anskaff
-
ningsvärde. Några systematiska avskrivningar eller föndringar av värdet
i samband med avverkning görs inte i moderbolaget. Kollektiv omvär-
dering av skogstillgångarna har förekommit och uppskrivningsbeloppet
avsattes till uppskrivningsfond i eget kapital. För information om kon
-
cernen, se not D2.
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader
Mark och
markanläggningar
1)
Maskiner och
inventarier
Total
MSEK 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Ackumulerade anskaffningsvärden 177 178 5 319 5 066 1 1 5 497 5 245
Ackumulerade avskrivningar –139 –134 –1 543 –1 450 –1 –1 –1 683 –1 585
Ackumulerade uppskrivningar - - 5 403 5 412 - - 5 403 5 412
Planenligt restvärde 38 44 9 179 9 028 - - 9 217 9 072
Värde vid periodens början 44 49 9 028 8 808 - - 9 072 8 857
Investeringar - - 253 324 - - 253 324
Avyttringar och utrangeringar 0 0 –9 –15 - - –9 –15
Periodens avskrivningar –6 –5 –93 –89 - - –99 –94
Värde vid periodens slut (MBR) 38 44 9 179 9 028 - - 9 217 9 072
1)
I mark och markanläggningar ingår bokfört värde på skogstillgångar med 8 105 (8 016) MSEK.
134 Finansiella rapporter och noter SCA Årsredovisning 2023
M8 Andelar i koncernbolag
§
REDOVISNINGSPRINCIPER
Årligen görs en bedömning om det finns någon indikation på nedskriv
-
ningsbehov av posten andelar i koncernbolag. Nedskrivning redovisas
i posten resultat från andelar i koncernbolag.
Nedskrivningsprövning
Prövningen inner att bokrt värde på aktier i dotterbolag jämförs med
koncernmässigt eget kapital. Årets nedskrivningsprövning av bokfört
värde på aktier i dotterbolag har inte resulterat i någon nedskrivning.
Andelar i koncernbolag
MSEK 2023 2022
Ackumulerade anskaffningsvärden 9 604 9 604
Redovisat värde 9 604 9 604
Värde vid periodens början 9 604 9 604
Investeringar - -
Värde vid periodens slut (MBR, M8:1) 9 604 9 604
TABELL M8:1
Moderbolagets innehav av aktier i dotterbolag per 31 december 2023
Bolagsnamn Organisationsnummer Säte
Antal
andelar
Kapital-
andel, %
Redovisat
värde, MSEK
Svenska dotterbolag
SCA Graphic Holding AB 556479-2058 Sundsvall, Sverige 1 000 100 9 604
SCA Skogsfastigheter AB 556207-6256 Sundsvall, Sverige 1 000 100 0
SCA Kraftfastigheter AB 556449-7237 Sundsvall, Sverige 1 000 100 0
Totalt redovisat värde dotterbolag 9 604
M9 Fordringar och skulder dotterbolag
Fordringar och skulder dotterbolag
MSEK 2023 2022
Omsättningstillgångar
Räntebärande fordringar 13 220 11 183
Övriga fordringar 2 465 5 102
Summa (MBR) 15 685 16 285
Kortfristiga skulder
Räntebärande skulder 255 249
Övriga skulder 2 810 1 608
Summa (MBR) 3 065 1 857
M10 Övriga kortfristiga fordringar
Övriga kortfristiga fordringar
MSEK 2023 2022
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter (M10:1) 93 105
Övriga fordringar 406 504
Summa (MBR) 499 609
TABELL M10:1
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
MSEK 2023 2022
Förutbetalda finansiella kostnader 88 103
Övriga poster 5 2
Summa 93 105
135Finansiella rapporter och noterSCA Årsredovisning 2023
M11 Finansiella instrument
§
REDOVISNINGSPRINCIPER
Redovisningsprinciperna för finansiella instrument i moderbolaget är
i enlighet med koncernens redovisningsprinciper förutom att säkrings-
redo visning ej tillämpas, se not E1. Finansiella instrument kategoriseras
i enlighet med IFRS 9 Finansiella instrument.
Finansiella poster
MSEK 2023 2022
Ränteintäkter och liknande resultatposter
Ränteintäkter, dotterbolag 844 301
Ränteintäkter, externa 9 5
Räntekostnader och liknande resultatposter
Räntekostnader, externa –502 –84
Räntekostnader, dotterbolag –94 –19
Andra finansiella kostnader
1)
–26 –27
Summa (MRR) 231 176
1)
I posten ingår valutakursdifferenser, vilka netto uppgår till 4 (2) MSEK.
Finansiella tillgångar
MSEK 2023 2022
Långfristiga finansiella tillgångar
Derivat 39 80
Summa (MBR) 39 80
Kortfristiga finansiella tillgångar
Derivat 4 5
Summa (MBR) 4 5
Finansiella skulder
MSEK 2023 2022
Långfristiga finansiella skulder
Långfristiga räntebärande skulder 11 044 10 312
Derivat 12 -
Summa (MBR) 11 056 10 312
Kortfristiga finansiella skulder
Kortfristiga räntebärande skulder 1461 1 395
Derivat 4 5
Summa (MBR) 1 465 1 400
Räntebärande skulder
Långfristiga räntebärande skulder
Redovisat värde Verkligt värde
MSEK 2023 2022 2023 2022
Lån med löptid mellan 1–5 år 9 309 3 682 9 174 3 481
Lån med löptid mer än 5 år 1 735 6 630 1 738 6 533
Summa (MBR) 11 044 10 312 10 912 10 014
Kortfristiga räntebärande skulder
Redovisat värde Verkligt värde
MSEK 2023 2022 2023 2022
Lån med löptid <1 år 1 461 1 395 1 463 1 397
Summa (MBR) 1 461 1 395 1 463 1 397
För mer information om upplåningsaktiviteter under året, se not E4.
Finansiella instrument per kategori
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
MSEK 2023 2022
Tillgångar
Finansiella anläggningstillgångar
Fordringar hos dotterbolag 2 232 1 990
Räntebärande fordringar 69 47
Omsättningstillgångar
Fordringar hos dotterbolag 13 220 11 183
Kassa och bank (MBR) 383 322
Summa 15 904 13 542
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
MSEK 2023 2022
Skulder
Långfristiga skulder
Räntebärande skulder 11 044 10 312
Kortfristiga skulder
Räntebärande skulder 1 461 1 395
Skulder till dotterbolag 255 249
Leverantörsskulder 2 1
Övriga kortfristiga skulder 52 26
Summa 12 814 11 983
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
MSEK 2023 2022
Derivat – Långfristiga finansiella tillgångar 39 80
Derivat – Kortfristiga finansiella tillgångar 4 5
Derivat – Övriga långfristiga fordringar 71 241
Derivat – Övriga kortfristiga fordringar 421 963
Summa 535 1 289
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen
MSEK 2023 2022
Derivat – Långfristiga finansiella skulder 12 -
Derivat – Kortfristiga finansiella skulder 4 5
Derivat – Övriga långfristiga skulder 71 241
Derivat – Övriga kortfristiga skulder 421 959
Summa 508 1 205
M12 Övriga kortfristiga skulder
Övriga kortfristiga skulder
MSEK 2023 2022
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter (M12:1) 80 83
Övriga rörelseskulder 41 488
Summa (MBR) 121 571
TABELL M12:1
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
MSEK 2023 2022
Upplupna räntekostnader 52 25
Upplupna sociala kostnader 7 14
Upplupen semesterlöneskuld 3 3
Övriga skulder till personal 9 32
Övriga poster 9 9
Summa 80 83
136 Finansiella rapporter och noter SCA Årsredovisning 2023
M13 Aktiekapital
Förändringen i eget kapital framgår av den finansiella rapport avseende eget kapital som presenteras under moderbolagets räkningar. Aktiekapitalet
och antalet aktier har fn och med 1993 genom nyemissioner, nyteckning, konverteringar, split samt dödande av aktier i eget förvar förändrats enligt
nedanstående:
Ökning av Inbetalt belopp
År
Händelse
Antal aktier
aktiekapital MSEK
1993
Antal aktier 1 januari 1993
172 303 839
1993
Konvertering av förlagsbevis och nyteckningar genom optionsbevis 1
4 030 286
119,1
Nyemission 1:10 emissionskurs 80 SEK
17 633 412
176,3
1 410,7
1994
Konvertering av förlagsbevis
16 285
0,2
-
1995
Konvertering av förlagsbevis
3 416 113
-
1999
Nyemission 1:6 emissionskurs 140 SEK
32 899 989
329,0
4 579,0
2000
Konvertering av förlagsbevis
101 631
1,0
2001
Nyemission, riktad
1 800 000
2002
Nyteckning genom optionsbevis IIB
513
-
0,1
2003
Konvertering av förlagsbevis
1 127 792
288,4
Nyteckning genom optionsbevis IIB
1 697 683
434,5
2004
Konvertering av förlagsbevis
9 155
0,1
1,1
2007
Split 3:1
470 073 396
-
-
2017
Dödande av aktier i eget förvar
–2 767 605
-
-
2023
Antal aktier 31 december 2023
702 342 489
SCAs aktiekapital 31 december 2023
Antal röster Aktiekapital
per aktie
Antal aktier
MSEK
A-aktier
10
64 435 149
216
B-aktier
1
637 907 340
2 134
Summa
702 342 489
2 350
Kvotvärde på moderbolagets aktier uppr till 3,35 SEK. Under 2023 har på aktigares begäran 146 845 aktier av serie A omvandlats till serie B.
M14 Eventualförpliktelser, ställda säkerheter
och garantier
Eventualförpliktelser
MSEK 2023 2022
Borgensförbindelser för dotterbolag 1 342 711
Övriga ansvarsförbindelser 2 1
Summa 1 344 712
Ställda säkerheter
MSEK 2023 2022
Ställda säkerheter för dotterbolag 0 11
Summa 0 11
Ställda garantier
SCA har per 31 december 2023 sllda garantier avseende skogs maskiner
till underentreprenörer om 335 (329) MSEK. SCA bedömer att de sllda
garantierna utgör en obetydlig risk varav värdet inte tagits upp som en
eventualförpliktelse.
M15 Förslag till vinstdisposition
Bokslut 2023
Vinstdisposition moderbolaget (SEK)
Fritt eget kapital i moderbolaget är:
Balanserade vinstmedel 8 910 164 068
Återbetalning av tidigare utdelning 141 786
Periodens resultat 128 653 094
Summa 9 038 958 948
Styrelsen och verkställande direktören föreslår:
– att till aktieägarna utdelas 2,75 SEK per aktie 1 931 441 845
– samt att återstående belopp balanseras 7 107 517 103
Summa 9 038 958 948
Årsredovisningen fastställs av SCAs årssmma och kommer att fram-
läggas för beslut på årsstämman den 22 mars 2024.
137Finansiella rapporter och noterSCA Årsredovisning 2023
Strategi för hållbar utveckling 139
Allmänna upplysningar 140
Om hållbarhetsrapporten 140
Värdekedjan 142
Strategiska prioriteringar och hållbarhetsmål 144
Intressentdialog 146
Väsentlighetsanalys 148
Miljörelaterade upplysningar 149
EUs taxonomi 149
Klimatförändringar 154
Föroreningar 160
Vattenanvändning 161
Skogsbruk och biologisk mångfald 162
Resursanvändning och cirkulär ekonomi 166
Miljödata 168
Socialt relaterade upplysningar 169
Medarbetare 169
Arbetare i värdekedjan 174
Samhällspåverkan 175
Upplysningar relaterade till ansvarsfullt företagande 177
Värdebaserad kultur och affärsetik 177
Kanaler för rapportering av överträdelser,
incidenter och klagomål 178
Hållbar värdekedja 179
INNEHÅLL
HÅLLBARHETSUPPLYSNINGAR
Hållbarhet – en integrerad
del i SCAs verksamhet
och affärsbeslut
138 Hållbarhetsupplysningar SCA Årsredovisning 2023
Strategi för hållbar utveckling
Fossilfri
värld
Värdefulla
skogar
Effektiv
resursanvändning
Hållbar
utveckling
Lönsam tillväxt
Värdebaserad kultur
SCAs hållbarhetsplattform
Hållbarhet är integrerat i hela verksamheten och är en del av SCAs
affärsidé. SCAs hållbarhetsplattform sammanfattar bolagets priori-
teringar och arbete inom hållbarhetsområdet.
Grunden utgörs av en värdebaserad kultur som vilar på bolagets
Uppförandekod. Den värdebaserade kulturen värnar om ett hälso-
samt och olycksfritt SCA samt en sund affärsetik.
En förutsättning för hållbar utveckling över tid är en lönsam till-
xt. Bolagets strategi för lönsam tillväxt utgår fn den växande
och förnybara skogstillgången, att ständigt öka värdeskapandet
från varje träd och att ha en hög självförsörjningsgrad inom skogs-
råvara, energi och logistik.
Med denna bas, har SCA identifierat fyra områden där bolaget
kan göra extra stor skillnad. Dessa områden är:
Fossilfri värld – Vi kan bidra till att motverka klimatförändringar
och utfasning av fossila material genom våra förnybara produkter
och vår växande skog.
Värdefulla skogar – Vi kan bidra till ett ansvarsfullt skogsbruk
och en uthållig avverkningsnivå i vårt eget skogsbruk och genom
våra leverantörer. I ett ansvarsfullt skogsbruk inr även att värna
biologisk mångfald och skogens övriga värden.
Effektiv resursanvändning – Vi kan bidra till ökad resurseffekti-
vitet genom vår integrerade värdekedja där hela trädet används
och sidoströmmar nyttjas på ett effektivt sätt samt genom ett
löpande effektiviseringsarbete. Vi kan också bidra till våra kunders
resurseffektivitet genom materialval och tekniskt kunnande.
Hållbar utveckling – Vi kan bidra till en hållbar utveckling genom
att bidra till livskraftiga lokalsamllen där vi bedriver verksamhet
och genom en hållbar leverantörskedja.
139Hållbarhetsupplysningar
SCA Årsredovisning 2023
Allmänna upplysningar
Om hållbarhetsrapporten
SCA publicerar en hållbarhetsredovisning per år. Årsredovisningen
för år 2023 publiceras den 29 februari 2024.
Hållbarhetsarbetet är integrerat i koncernens verksamhet och
hållbarhetsrapporten, enligt årsredovisningslagen, utgör en del av
SCAs årsredovisning för år 2023. De områden som omfattas av
lagkraven har tydliggjorts i Förvaltningsberättelsen, se sidan 66.
Rapportering enligt EUs taxonomi utgör en del av den lagstadgade
hållbarhetsrapporten. Hållbarhets rapporten har överlämnats till
extern revisor tillsammans med årsredovisningen, se revisors
rapport.
SCAs hållbarhetsredovisning för år 2023 är upprättad i enlighet
med Global Reporting Initiative (GRI) Standards, GRI 1, Foundation
2021. Hållbarhetsredovisningen omfattar de omden som hänvisas
till i GRI-index, se sidorna 186–187 och har översiktligt granskats
av externa revisorer, se revisors rapport. Den översiktliga gransk-
ningen innefattar inte rapportering enligt EUs taxonomi eller egen-
definierade nyckeltal.
SCA redovisar information i enlighet med Task Force on Climate-
related Financial Disclosures, TCFDs, rekommendationer, se
Förvaltnings berättelsen sidan 75.
Hållbarhetsredovisningen innehåller även information om hur
SCA arbetar med FNs Global Compacts tio principer inom områ-
dena mänskliga rättigheter, arbetsvillkor, miljö och antikorruption.
Redovisningens avgränsningar
Hållbarhetsredovisningen omfattar SCA-koncernen, inklusive hel-
ägda dotterbolag samt dotterbolag där SCA äger minst 50 procent
i bolaget, se not F1 och för ingående länder, se tabell B1:1 under
Finansiella noter. Om bolaget ägs till 50 procent eller mer ingår hela
bolaget i redovisningen. Avyttrad eller förrvad verksamhet ingår
under den del av året som bolaget ägt verksamheten. Miljödata och
resursanvändning anges för de tillverkande enheterna, det vill säga
för massa- och pappersbruk samt för sågverk, byggmaterial- och
pelletstillverkning. Redovisning av klimatnytta och fossila utsläpp
omfattar hela koncernens verksamhet. Sociala data anges för hela
koncernen och avser egna ansllda om inget annat anges.
Då rapporten är framtagen i enlighet med GRI Standards har
principen om väsentlighet haft stor betydelse. Det betyder att rap-
portens innell bestäms av de frågor som är mest väsentliga för
SCA och dess intressenter samt att det ska ge en komplett bild av
verksamheten. Val av GRI-indikatorer har gjorts utifn genomförd
väsentlighetsanalys, se avsnittet Väsentlighetsanalys.
Datainsamling
Data som förekommer i rapporten samlas in med hjälp av olika
system, främst koncernens redovisningssystem, miljö- och resurs-
ledningssystemet RMS, skogliga planeringssystem, SCAs HR-
system samt Afas Informationssystem om Arbetsmiljö (IA-systemen)
där även mil- och energiincidenter rapporteras. Då det kan krävas
antaganden och omräkningsfaktorer för vissa beräkningar medför
detta en osäkerhetskälla. SCA arbetar för att ha så säkra data som
möjligt.
RMS-systemet beskriver hur bolaget använder energi, vatten,
transporter och råvaror samt genererar avfall och utsläpp. RMS-
data används för intern styrning, uppföljning och analys, livscykel-
beräkningar och externa jämförelser. RMS-data rapporteras in på
enhetsnivå utifrån direkta mätningar och inventeringar.
Energiförbrukningen tas fram på olika sätt, exempelvis genom
direkta mätningar av förbrukningen eller beräkningar utifrån bränsle-
förbrukningen. De omvandlingsfaktorer som används erhålls från
leverantörer eller hämtas från litteraturdata. I total energiförbrukning
ingår producerande enheter och den skogliga verksamheten.
SCA publicerade år 2019 ett egendefinierat nyckeltal som
beskriver den totala klimat nyttan för ett skogsbolag. Beräknings-
modellen har uppdaterats under år 2023, för att anpassas till natio-
nell rapportering. Den uppdaterade modellen beskrivs i Skogforsks
rapport 1187-2024 och på sca.com. Arbete pågår för att göra
modellen till en ISO-standard, vilken beknas vara klar under år
2025. För att underlätta jämförelse med tidigare år, beräknar och
rapporterar SCA bolagets klimatnytta enligt båda modellerna.
För att mäta, analysera och rapportera utsläpp av koldioxid
och övriga växthusgaser, använder SCA för majoriteten av beräk-
ningarna den globala standarden Greenhouse Gas Protocol.
Gaser som ingått i beräkning av utsläpp är koldioxid, metangas,
lustgas, fluorkolväten, perfluorkolväten, svavelhexafluorid och
kväve trifluorid. För övrig miljödata använder SCA också ernda
standarder för mätningar och beräkningar såsom Svensk Standard,
Svenska Naturvårdsverket och IEAs faktorer. Klimateffekt anges
i årsredovisningen som CO
2
eller CO
2
e och avser CO
2
e om inget
annat anges.
Utsläppen från transporter beräknas baserat på det totala utförda
transportarbetet per transportsätt för levererade produkter, råvaror
och insatsvaror. Emissionerna beknas genom att transportarbetet
per transporttt (uttryckt i tonkilometer) multipliceras med typiska
emissionsfaktorer för de olika transportsätten. De använda emis-
sionsfaktorerna baseras på data från NTM, ”Network for Transport
Measures” (www.transportmeasures.org). För transporter med
SCAs egenägda och leasade lastfartyg används faktisk bränsle-
förbrukning och lastutnyttjande.
Personalrelaterad data kommer främst från SCAs HR-system.
Kompletterande data samlas in i SCAs databas för hållbarhetsdata.
Arbetsrelaterade skador och tillbud rapporteras och följs upp med
hjälp av IA-systemet på varje enhet inom koncernen. Rapporte-
ringen omfattar även entreprenörer som utr arbete inom SCAs
anläggningsområden. Systemet används även för förebyggande
rapportering av riskobservationer. Ett nytt system har utvecklats
av SCA för att rapportera observationer av säkra och osäkra
beteen den, BBS, som ett hjälpmedel för att utveckla hälso- och
säkerhetskulturen i bolaget. Statistiken aggregeras till koncernnivå.
I de fall förändringar skett i jämförelse med tidigare år, kommen-
teras det i direkt anslutning till diagram eller tabell.
140 Hållbarhetsupplysningar
SCA Årsredovisning 2023
Översikt av policyer av särskild vikt för SCAs hållbarhetsarbete
Policy Exempel på omfattning Kommentarer
SCAs Uppförandekod Arbetsförhållanden.
Mänskliga rättigheter.
Affärsetik.
Miljö och hållbarhet.
Informationssäkerhet och integritet.
Visselblåsarfunktion.
SCAs främsta styrdokument som utgör grunden i
bolagets företagskultur, hur människor bemöts och
hur SCA gör afrer och bedriver verksamhet på ett
etiskt och ansvarsfullt sätt.
Exempel på stödjande processer är granskning
av affärspartners och visselblåsarfunktion.
SCAs leverantörsstandard baseras på SCAs
Uppförandekod.
Hållbarhetspolicy Värdebaserad kultur.
Påverkan på människa och miljö.
Ansvarsfullt skogsbruk.
Resurseffektivitet.
Hållbar leverantörskedja.
Produktsäkerhet.
Hållbarhet är en grundläggande och vägledande
princip för SCAs verksamhet och ska bidra till en
hållbar utveckling med hänsyn till ekonomiska,
miljömässiga och sociala aspekter.
Exempel på en stödjande dokumentation är
instruktion för bemning och hantering av negativ
påverkan och instruktion för anskaffning av
vedråvara.
Hälso- och säkerhetspolicy Hälso- och säkerhetskultur.
Nollvision för arbetsolyckor.
Skyddsorganisation.
Psykosocial arbetsmiljö.
Nödläges- och kontinuitetshantering.
SCAs hälso- och säkerhetskultur innebär att alla
ska komma hem friska och oskadda fn arbetet.
Det systematiska arbetsmiljöarbetet sker i ett
företagsövergripande arbete kallat ZERO.
Exempel på stödjande dokumentation är ZERO-
toolbox (koncerngemensamma hälso- och
säkerhetsinstruktioner).
HR-policy Ledarskap och medarbetarskap.
Mångfald och inkludering.
Utbildning.
Intressekonflikter.
Samverkan med fackliga organisationer.
Koncernens HR-policy beskriver hur medarbetare
och ledare i SCA ska förhålla sig till och ta ansvar
i diverse frågor.
Exempel på stödjande dokumentation är
handlingsprogram vid kränkande särbehandling,
instruktion kring alkohol och droger.
Riskhanterings- och internkontrollpolicy Riskhanteringsprocess.
Internkontrollprocess.
Riskhantering utgör grunden för SCAs arbete för
att minimera identifierade risker vilket sker genom
ett ramverk av interna kontroller.
Styrning av hållbarhetsarbetet
Styrning och uppföljning av SCAs hållbarhetsarbete beskrivs
i Bolagsstyrningsrapporten under avsnittet Hållbarhetsstyrning.
SCAs hållbarhetsarbete baseras på bolagets kärnvärden och reg-
leras genom koncernens policyer. I sammanställningen ovan visas
ett urval av bolagets viktigaste policyer för hållbarhets arbetet.
Uppförandekod och hållbarhetspolicy utgör grunden för hållbar-
hetsarbetet. Styrelsen godkänner alla policyer inklusive koncernens
Uppförandekod. Koncernens vd godkänner tillhörande instruktioner
som kompletterar och förtydligar policyerna. Policyerna gäller för
samtliga verksamheter inom SCA-koncernen. I delägda verksam-
heter ska SCAs representanter verka för efterlevnad. Policyerna
finns tillgängliga för bolagets medarbetare i koncernens dokument-
hanteringssystem. Uppförandekoden, utdrag från hållbarhets-
policyn, leverantörsstandarden och annan relevant dokumentation
finns på sca.com.
141Hållbarhetsupplysningar
SCA Årsredovisning 2023
Värdekedjan
Bolagets värdekedja börjar i skogen och slutar vid kundens grind.
Denna avgränsning görs då bolagets produkter kan användas på
nga olika sätt och oftast utgör en del av den slutliga produkten
som konsumenten använder eller kommer i kontakt med. I värde-
kedjan ingår försörjningskedjor för insatsmaterial och externt köpta
tjänster samt relevanta affärspartners.
Råvara från skogen utgör det dominerande materialflödet. Den
koldioxid som tas upp av skogen går efter slutanvändning tillbaka till
skog och växtlighet och omvandlas genom fotosyntesen till ny bio-
massa. Insatsvaror, så som kemikalier, köps från externa leveran-
törer liksom tjänster för att tillverka och underhålla anläggningar och
maskiner. Värdekedjan omfattar många transporter, dels av material
till industrierna, dels färdiga produkter ut i världen. Transporterna
genomförs av bolagets egen logistikverksamhet tillsammans med
inköpta transporttjänster. Värdekedjan både producerar och för-
brukar mycket energi vilken till största delen är förnybar. Det energi-
överskott av biobränslen som genereras säljs externt.
Avfall genereras längs värdekedjan. För den del som finns inom
bolagets kontroll är det främst vid industriplatserna och där det
mesta återvinns på olika sätt, se avsnitt Resurs användning och cir-
kulär ekonomi. Utanför bolagets kontroll, uppsr avfall i slutet av
produkternas livslängd för de material som adderats vid tillverkning
av slutprodukten och som inte är biogena eller återvinningsbara,
samt i försörjningskedjan så som vid tillverkning av insatsvaror och
reservdelar.
I värdekedjan skapas arbetstillfällen både inom och utanför
bolagets egen verksamhet. Bolagets verksamhet och värdekedja
påverkar på olika sätt berörda lokalsamhällen.
Identifiering av
påverkan
på människa och
miljö från bolagets
verksamhet och
värdekedja
Värdering av
påverkan
– Allvarlighetsgrad.
– Omfattning.
Varaktighet.
– Sannolikhet.
Åtgärder för att
hantera väsentlig
påverkan
Motverka/förhindra
negativ påverkan.
Förstärka positiv
påverkan.
Implementerade
åtgärder
Utvärdering
och uppljning
av implementerade
åtgärder samt planer
Väsentlighetsanalys
Bruttolista Nettolista
Översyn och
uppföljning
av redan identifierad
påverkan på
människa och miljö
Bolagets verksamhet påverkar människa och miljö både positivt
och negativt. Bolaget arbetar med att utveckla och implementera
processen för att identifiera och hantera den påverkan som finns.
Processen hanterar såväl positiv som negativ påverkan samt faktisk
och potentiell påverkan som kan finnas i hela bolagets värdekedja.
Identifiering och värdering av påverkan
För att identifiera och bema påverkan från bolagets verksamhet,
vägs flera olika aspekter samman så som externa intressenters syn-
punkter, interna experter i olika frågor, myndighetskrav, incidenter
och revisioner. Påverkans allvarlighetsgrad och omfattning värderas
och resulterar i en nettolista över bolagets största påverkans-
områden.
Åtgärder och uppföljning
Planer för att hantera negativ påverkan eller försrka positiva
effekter identifieras och hanteras på lokal nivå eller inom koncern-
gemensamma funktioner. Uppföljningen följer bolagets övriga
processer för uppföljning och internkontroll. Utvecklingen kom-
municeras genom bolagets befintliga kanaler.
Översyn och uppdatering
Årligen görs en översyn där utvecklingen av redan identifierad
påverkan följs upp och uppdateras med eventuell ny identifierad
påverkan baserad på ny information och kunskap samt förändringar
i värdekedjan.
Process för att identifiera och hantera negativ och positiv påverkan
från bolagets verksamhet och värdekedja
142 Hållbarhetsupplysningar SCA Årsredovisning 2023
Exempel på påverkan
Positiv påverkan Negativ påverkan Finansiell påverkan
Råvaror och insatsvaror
Krav på ansvarsfullt skogsbruk.
Krav på leverantörer.
Biologisk mångfald.
verkan på rennäring.
Tillgång till vedråvara.
Kostnad för varor och tjänster.
Produktion
Hög andel bioenergi.
Arbetstillfällen.
Risk för olyckor och haverier.
Utsläpp till vatten och luft.
Tillverkningskostnad.
Tillgång till rätt kompetens.
Transporter
Initiativ för lägre utspp, till exempel
eltimmerbilar.
Fossila utsläpp.
Stort avstånd till kunderna.
Transportkostnad.
Kostnad för utsläpp.
Användningsfas
Ersätter fossila material.
Förnybara produkter.
Ej utvecklat återvinningssystem
för trävaror.
Intäkter från sålda produkter.
Slutet av livscykeln
Återgår till naturen.
Energiåtervinning.
Återvinningsbarhet påverkas av andra
material som adderats till slutprodukten.
Avfall
Industriellt ekosystem i egen kontroll.
Hög andel återvinns.
Farligt avfall.
Avfall med låg torrhalt.
Hanteringskostnad.
Översikt av SCAs värdekedja
Det stora materialflödet i SCAs värdekedja är till största delen cirkulärt och baserat på vedråvara fn skogen.
I värdekedjan finns olika grad av påverkan, både negativ och positiv, på människa och miljö.
Insatsvaror
och tjänster
Avfall
Råvaror
Virke fn ansvarsfullt
brukade skogar
Egen vindkraft
Förnybar el från
SCA-mark
Produktion
Nästan fossilfri
produktion
Avfall,
>95% återvinns
Flytande
biobränslen
Värme och el
Slutet av
livscykeln
Kolet återgår till skogen
och blir ny biomassa
Transport
Sjöfart, järnväg och väg
Användningsfas
Ertter fossila material.
Hög återvinningsgrad. Långlivade träprodukter
CO
2
Konsumenter Kunder
143HållbarhetsupplysningarSCA Årsredovisning 2023
Strategiska prioriteringar och hållbarhetsmål
Strategisk
prioritering
Värdebaserad
kultur
Lönsam tillväxt Fossilfri värld
Värdefulla skogar
Effektiv
resursanvändning
Hållbar utveckling
Varför väsentligt SCAs kärnvärden ansvar, respekt och hög-
klassighet, beskrivs i SCAs Uppförandekod
som alla anställda ska leva upp till. Den ska
genomsyra bolagets affärsrelationer och hur
intressenter bemöts. Medarbetarna är bola-
gets viktigaste resurs. SCA ska vara en inklu-
derande och attraktiv arbetsgivare som sätter
lsa och säkerhet först. SCA strävar efter en
hållbar leverantörskedja med leverantörer och
entreprenörer som delar bolagets värderingar.
Långsiktig överlevnad bygger på uthållig och
nsam tillväxt på ett ansvarsfullt sätt.
Skogen utgör kärnan i SCAs verksamhet och
nsam tillväxt skapas genom att den förny-
bara skogsresursen växer samt genom att
öka värdet som varje träd genererar.
SCA producerar och säljer förnybara
produkter som kan ersätta fossilbaserade
alternativ och därigenom bidra till att minska
den globala uppvärmningen. SCA bidrar även
till klimatnytta genom nettotillväxten i bola-
gets skogar, som tar upp koldioxid från
atmo sfären, och genom att kontinuerligt
arbeta med att minska utsläppen av växthus-
gaser från den egna värdekedjan.
rnan i SCAs verksamhet är skogen. SCA bedriver
ett ansvarsfullt skogsbruk för att bolagets skogar ska
vara minst lika rika på biologisk mångfald, naturupp-
levelser och råvara i framtiden som idag. SCA deltar
aktivt i utvecklingen av skogsbruket för att utveckla
skonsammare brukningsmetoder och stärka natur-
värden samt uppmuntrar och hjälper andra skogs-
ägare till ett ansvarsfullt skogsbruk.
SCA arbetar kontinuerligt med att öka resurseffektivi-
teten vilket bidrar till högre lönsamhet samtidigt som
vi hushåller med resurser och minskar påverkan på
miljön. Vatten är en livsviktig resurs och vi värnar om
tillgången till rent vatten genom att minimera utsläpp
och effektivisera användningen. Vi arbetar fortlöpande
för att minimera mängden avfall och att söka nya
användningsområden för bolagets sidoströmmar.
Genom innovation och produktutveckling bidrar vi
till ökad materialeffektivitet för bolagets kunder.
Med skogens kraft bidrar vi till en hållbar framtid och
vi gör det genom ansvarsfullt skogsbruk, resurseffek-
tivitet och förnybara produkter. SCA utvecklas tillsam-
mans med de samhällen där bolaget bedriver verk-
samhet. Genom vår verksamhet skapas arbetstillfällen
och tillxt, både direkt och indirekt. Här spelar entre-
prenörsdriven innovation och strategiska samarbeten
en stor roll. Vi stödjer föreningar som bidrar till en
meningsfull fritid och sammanhållning i de lokal-
samhällen där vi verkar.
Väsentliga
risker
1)
Affärsetik.
Förtroendeskadliga risker.
Leverantörer.
Risker relaterade till personal.
Risker i produktionsanläggningar.
Finansiella risker.
Efterfrågan och marknadspris på SCAs
produkter.
verkan av politiska beslut.
Klimatförändringar.
Politiska beslut.
Finansiella risker.
Risker kopplade till skogsbeståndet.
Biologisk mångfald.
Klimatförändringar.
Miljöpåverkan.
Legala risker.
Risker i produktionsanläggningar.
Förtroendeskadliga risker.
Politiska beslut.
Påverkan i
värdekedjan
Medarbetare (befintliga och potentiella),
leverantörer, kunder, samhälle.
Ägare, kunder, samhälle, medarbetare,
leverantörer.
Tillväxt i skogen, egna anläggningar,
leverantörer, transporter, kunder.
Egen skog, privata skogsägare, lokalsamhällen,
kunder.
Egen verksamhet, optimering av värdekedja, kunder. Värdeskapande i och från skogen, livskraftiga
lokalsamhällen.
FNs Globala Mål
2)
l 3, 5, 8 och 10. Mål 12. l 7, 9, 12 och 13. l 3, 6, 12, 13 och 15. l 6, 7, 9, 12 och 14. l 8, 9, 11 och 17.
Styrning Uppförandekod.
SCAs leverantörsstandard.
SCAs Complianceråd.
Hälso- och säkerhetspolicy.
HR-policy.
Styrgrupp ZERO.
SCAs Arbetsmiljönätverk.
Ekonomistyrning.
Finanspolicy.
Affärsutvecklingsplaner.
Resultatuppföljning.
Hållbarhetspolicy.
SCAs Miljönätverk.
Affärsutvecklingsplaner.
Skogsskötselhandboken.
Kvalitetshandböcker för skogliga åtgärder,
vägbyggnation och transporter.
Certifieringssystem (FSC, PEFC).
Hållbarhetspolicy.
SCAs Miljönätverk.
ESAVE-program.
Hållbarhetspolicy.
Hållbarhetsplattformen.
Sponsringsrutin.
Rutiner för samråd.
Mångfaldsparker.
Forest Business Accelerator.
Koncernmål 2030
Övergripande
hållbarhetsmål
3)
Ett olycksfritt och hälsosamt SCA där alla
medarbetare följer SCAs Uppförandekod
En ledande totalavkastning (TSR) Ökad klimatnytta från 10 till 15 miljoner
ton CO
2
6)
100% av vedvaran fn ansvarsfullt skötta
skogar
Zero waste – inget slöseri SCA bidrar till hållbar utveckling i de samhällen
r vi verkar
Stödjande
hållbarhetsmål
samt utfall
år 2023
4)
l: Alla medarbetare utbildas i
Uppförandekoden.
Utfall: 98%.
l: Inköp från leverantörer som delar SCAs
värderingar, >98% av avtalsleverantörerna
har godkänt SCAs leverantörsstandard.
Utfall: 98%.
l: Inga arbetsolycksfall med frånvaro.
Utfall: LTA-frekvens 4,3 olyckor med
frånvaro per miljon arbetade timmar.
l: Utveckla ledare som kan möta
framtiden.
Utfall: Grön nivå på ledarskapsindex
5)
.
l: Medarbetare som växer och utvecklas.
Utfall: Grön nivå på engagemangsindex
5)
.
l: Totalavkastning, TSR.
Utfall: 17%.
l: Stabil och ökande utdelning.
Utfall: Utdelning år 2022 om 2,50 SEK per
aktie. Föreslagen utdelning år 2023 om
2,75 SEK per aktie.
l: Finansiell stabilitet – kreditbetyg
Investment Grade.
Utfall: Investment Grade.
l: Öka den totala klimatnyttan till
15 miljoner ton CO
2
.
Utfall: 9,1 miljoner ton CO
2
(12,8 enligt uppdaterad modell).
l: Nettoupptag av CO
2
i skogen.
Utfall: 4,5 miljoner ton CO
2
(5,7 enligt uppdaterad modell).
l: Öka substitutionsnyttan från SCAs
produkter.
Utfall: 5,4 miljoner ton CO
2
(7,2 enligt uppdaterad modell).
l: 50% lägre fossila utsläpp i
värdekedjan, scope 1, 2 och 3, jämfört med
år 2019.
Utfall: 0,8 miljoner ton CO
2
e. Minskning
med 10% relativt basåret 2019.
l: Realisera 11 TWh beslutad kapacitet
vindkraft på SCA-mark år 2025.
Utfall: 9,0 TWh.
l: 100% spårbarhetscertifierad vedråvara –
Minimikrav FSC Controlled Wood.
Utfall: 100%.
l: 75% av vedråvaran från skog som är
certifierad eller avverkad med SCA-hänsyn.
Utfall: 75%.
l: Eget skogsbruk certifierat enligt FSC
ochPEFC.
Utfall: 100% av egen skog (skogsbruk).
l: Vi ska aktivt bidra till att bevara biologisk
ngfald genom att öka mängden av livsmiljöer
som är viktiga för SCAs ansvarsarter.
Utfall: Åtgärder för att förstärka eller utveckla
livsmiljöer för SCAs ansvarsarter utförda på 3 960
hektar under år 2023
7)
.
l: Högt råvaruutbyte i varje process.
Utfall: Mäts lokalt per produktionsenhet.
l: Öka energieffektiviteten genom
besparingtgärder på minst 35 GWh per år baserat
på bolagets energiförbrukning år 2020. (ESAVE-
program 2020–2025).
Utfall: Under år 2023 genomfördes energi-
besparingsprojekt motsvarande 37 GWh.
l: Minska den specifika processvatten-
användningen med 5% och utsläpp av partiklar till
vatten med 10% till år 2030.
Utfall: Under år 2023 har processvatten-
användningen ökat 14% medan utsläpp avpartiklar
minskat med 23% jämfört med baret 2020.
l: 100% återvinning/återanvändning av allt icke-
farligt avfall.
Utfall: 98%.
l: Bidra till livskraftiga lokalsamhällen.
Utfall: 75% av SCAs ekonomiska värdeskapande
betalades till leverantörer och anställda främst i
SCAs närområde.
l: Stödja civilsamhället inom idrott, kultur och
andra områden.
Utfall: Centrala avtal med 168 föreningar inom
idrott, kultur och hälsa.
l: Främja etablering och utveckling av
verksamheter som skapar värde i och fn skogen.
Utfall: Exempel fn år 2023 är genomförande av
Forest Business Accelerator för sjunde året i följd.
l: Samverka med externa intressenter inom
deområden som definieras i vår hållbarhets-
plattform.
Utfall: Exempel är samarbetsprojekt för fossilfria
vägtransporter i skogsbruket samt utvärdering av
skogen i Västerbotten baserat på konceptet Healthy
Forets Landscape tillsammans med partners i
värdekedjan.
1)
Se avsnittet Risker och riskhantering.
2)
I arbetet med SCAs hållbarhetsplattform utgör FNs 17 globala mål för hållbar utveckling en
viktig del. SCA ser målen som en helhet och bidrar direkt eller indirekt till samtliga mål.
Detta beskrivs mer i detalj på sca.com. Ovan redovisas några exempel på hur bolaget
bidrar till målen genom respektive komponent i SCAs hållbarhetsplattform.
3)
Koncernmålen har år 2019 som basår.
4)
I den icke-finansiella flerårsöversikten redovisas ett urval nyckeltal.
5)
Resultat från medarbetarundersökningen år 2023.
6)
Nytt mål från år 2024, se sidan 21.
7)
Skattad areal för år 2023. Uppdatering av register slutförs under första kvartalet år 2024.
Livsmiljöer som prioriterats är lövrika skogar med död ved, ljusa tallskogar med kontinuitet
av död ved, öppna sandtallskogar med trädkontinuitet och brandfält. Dessa arealer utgör
en delmängd av de arealer med åtgärder för att gynna biologisk mångfald som redovisas
på sid 164.
De strategiskt prioriterade områdena utgör de sex komponenterna i SCAs hållbarhetsplattform med var sitt koncernl och tillhörande
stödjande mål. Nedan redovisas utfallen för målen som gällde för år 2023. En översyn av målen pågår.
144 Hållbarhetsupplysningar
SCA Årsredovisning 2023
Strategisk
prioritering
Värdebaserad
kultur
Lönsam tillväxt Fossilfri värld
Värdefulla skogar
Effektiv
resursanvändning
Hållbar utveckling
Varför väsentligt SCAs kärnvärden ansvar, respekt och hög-
klassighet, beskrivs i SCAs Uppförandekod
som alla anställda ska leva upp till. Den ska
genomsyra bolagets affärsrelationer och hur
intressenter bemöts. Medarbetarna är bola-
gets viktigaste resurs. SCA ska vara en inklu-
derande och attraktiv arbetsgivare som sätter
lsa och säkerhet först. SCA strävar efter en
hållbar leverantörskedja med leverantörer och
entreprenörer som delar bolagets värderingar.
Långsiktig överlevnad bygger på uthållig och
nsam tillväxt på ett ansvarsfullt sätt.
Skogen utgör kärnan i SCAs verksamhet och
nsam tillväxt skapas genom att den förny-
bara skogsresursen växer samt genom att
öka värdet som varje träd genererar.
SCA producerar och säljer förnybara
produkter som kan ersätta fossilbaserade
alternativ och därigenom bidra till att minska
den globala uppvärmningen. SCA bidrar även
till klimatnytta genom nettotillväxten i bola-
gets skogar, som tar upp koldioxid från
atmo sfären, och genom att kontinuerligt
arbeta med att minska utsläppen av växthus-
gaser från den egna värdekedjan.
rnan i SCAs verksamhet är skogen. SCA bedriver
ett ansvarsfullt skogsbruk för att bolagets skogar ska
vara minst lika rika på biologisk mångfald, naturupp-
levelser och råvara i framtiden som idag. SCA deltar
aktivt i utvecklingen av skogsbruket för att utveckla
skonsammare brukningsmetoder och stärka natur-
värden samt uppmuntrar och hjälper andra skogs-
ägare till ett ansvarsfullt skogsbruk.
SCA arbetar kontinuerligt med att öka resurseffektivi-
teten vilket bidrar till högre lönsamhet samtidigt som
vi hushåller med resurser och minskar påverkan på
miljön. Vatten är en livsviktig resurs och vi värnar om
tillgången till rent vatten genom att minimera utsläpp
och effektivisera användningen. Vi arbetar fortlöpande
för att minimera mängden avfall och att söka nya
användningsområden för bolagets sidoströmmar.
Genom innovation och produktutveckling bidrar vi
till ökad materialeffektivitet för bolagets kunder.
Med skogens kraft bidrar vi till en hållbar framtid och
vi gör det genom ansvarsfullt skogsbruk, resurseffek-
tivitet och förnybara produkter. SCA utvecklas tillsam-
mans med de samhällen där bolaget bedriver verk-
samhet. Genom vår verksamhet skapas arbetstillfällen
och tillxt, både direkt och indirekt. Här spelar entre-
prenörsdriven innovation och strategiska samarbeten
en stor roll. Vi stödjer föreningar som bidrar till en
meningsfull fritid och sammanhållning i de lokal-
samhällen där vi verkar.
Väsentliga
risker
1)
Affärsetik.
Förtroendeskadliga risker.
Leverantörer.
Risker relaterade till personal.
Risker i produktionsanläggningar.
Finansiella risker.
Efterfrågan och marknadspris på SCAs
produkter.
verkan av politiska beslut.
Klimatförändringar.
Politiska beslut.
Finansiella risker.
Risker kopplade till skogsbeståndet.
Biologisk mångfald.
Klimatförändringar.
Miljöpåverkan.
Legala risker.
Risker i produktionsanläggningar.
Förtroendeskadliga risker.
Politiska beslut.
Påverkan i
värdekedjan
Medarbetare (befintliga och potentiella),
leverantörer, kunder, samhälle.
Ägare, kunder, samhälle, medarbetare,
leverantörer.
Tillväxt i skogen, egna anläggningar,
leverantörer, transporter, kunder.
Egen skog, privata skogsägare, lokalsamhällen,
kunder.
Egen verksamhet, optimering av värdekedja, kunder. Värdeskapande i och från skogen, livskraftiga
lokalsamhällen.
FNs Globala Mål
2)
l 3, 5, 8 och 10. Mål 12. l 7, 9, 12 och 13. l 3, 6, 12, 13 och 15. l 6, 7, 9, 12 och 14. l 8, 9, 11 och 17.
Styrning Uppförandekod.
SCAs leverantörsstandard.
SCAs Complianceråd.
Hälso- och säkerhetspolicy.
HR-policy.
Styrgrupp ZERO.
SCAs Arbetsmiljönätverk.
Ekonomistyrning.
Finanspolicy.
Affärsutvecklingsplaner.
Resultatuppföljning.
Hållbarhetspolicy.
SCAs Miljönätverk.
Affärsutvecklingsplaner.
Skogsskötselhandboken.
Kvalitetshandböcker för skogliga åtgärder,
vägbyggnation och transporter.
Certifieringssystem (FSC, PEFC).
Hållbarhetspolicy.
SCAs Miljönätverk.
ESAVE-program.
Hållbarhetspolicy.
Hållbarhetsplattformen.
Sponsringsrutin.
Rutiner för samråd.
Mångfaldsparker.
Forest Business Accelerator.
Koncernmål 2030
Övergripande
hållbarhetsmål
3)
Ett olycksfritt och hälsosamt SCA där alla
medarbetare följer SCAs Uppförandekod
En ledande totalavkastning (TSR) Ökad klimatnytta från 10 till 15 miljoner
ton CO
2
6)
100% av vedvaran fn ansvarsfullt skötta
skogar
Zero waste – inget slöseri SCA bidrar till hållbar utveckling i de samhällen
r vi verkar
Stödjande
hållbarhetsmål
samt utfall
år 2023
4)
l: Alla medarbetare utbildas i
Uppförandekoden.
Utfall: 98%.
l: Inköp från leverantörer som delar SCAs
värderingar, >98% av avtalsleverantörerna
har godkänt SCAs leverantörsstandard.
Utfall: 98%.
l: Inga arbetsolycksfall med frånvaro.
Utfall: LTA-frekvens 4,3 olyckor med
frånvaro per miljon arbetade timmar.
l: Utveckla ledare som kan möta
framtiden.
Utfall: Grön nivå på ledarskapsindex
5)
.
l: Medarbetare som växer och utvecklas.
Utfall: Grön nivå på engagemangsindex
5)
.
l: Totalavkastning, TSR.
Utfall: 17%.
l: Stabil och ökande utdelning.
Utfall: Utdelning år 2022 om 2,50 SEK per
aktie. Föreslagen utdelning år 2023 om
2,75 SEK per aktie.
l: Finansiell stabilitet – kreditbetyg
Investment Grade.
Utfall: Investment Grade.
l: Öka den totala klimatnyttan till
15 miljoner ton CO
2
.
Utfall: 9,1 miljoner ton CO
2
(12,8 enligt uppdaterad modell).
l: Nettoupptag av CO
2
i skogen.
Utfall: 4,5 miljoner ton CO
2
(5,7 enligt uppdaterad modell).
l: Öka substitutionsnyttan från SCAs
produkter.
Utfall: 5,4 miljoner ton CO
2
(7,2 enligt uppdaterad modell).
l: 50% lägre fossila utsläpp i
värdekedjan, scope 1, 2 och 3, jämfört med
år 2019.
Utfall: 0,8 miljoner ton CO
2
e. Minskning
med 10% relativt basåret 2019.
l: Realisera 11 TWh beslutad kapacitet
vindkraft på SCA-mark år 2025.
Utfall: 9,0 TWh.
l: 100% spårbarhetscertifierad vedråvara –
Minimikrav FSC Controlled Wood.
Utfall: 100%.
l: 75% av vedråvaran från skog som är
certifierad eller avverkad med SCA-hänsyn.
Utfall: 75%.
l: Eget skogsbruk certifierat enligt FSC
ochPEFC.
Utfall: 100% av egen skog (skogsbruk).
l: Vi ska aktivt bidra till att bevara biologisk
ngfald genom att öka mängden av livsmiljöer
som är viktiga för SCAs ansvarsarter.
Utfall: Åtgärder för att förstärka eller utveckla
livsmiljöer för SCAs ansvarsarter utförda på 3 960
hektar under år 2023
7)
.
l: Högt råvaruutbyte i varje process.
Utfall: Mäts lokalt per produktionsenhet.
l: Öka energieffektiviteten genom
besparingtgärder på minst 35 GWh per år baserat
på bolagets energiförbrukning år 2020. (ESAVE-
program 2020–2025).
Utfall: Under år 2023 genomfördes energi-
besparingsprojekt motsvarande 37 GWh.
l: Minska den specifika processvatten-
användningen med 5% och utsläpp av partiklar till
vatten med 10% till år 2030.
Utfall: Under år 2023 har processvatten-
användningen ökat 14% medan utsläpp avpartiklar
minskat med 23% jämfört med baret 2020.
l: 100% återvinning/återanvändning av allt icke-
farligt avfall.
Utfall: 98%.
l: Bidra till livskraftiga lokalsamhällen.
Utfall: 75% av SCAs ekonomiska värdeskapande
betalades till leverantörer och anställda främst i
SCAs närområde.
l: Stödja civilsamhället inom idrott, kultur och
andra områden.
Utfall: Centrala avtal med 168 föreningar inom
idrott, kultur och hälsa.
l: Främja etablering och utveckling av
verksamheter som skapar värde i och fn skogen.
Utfall: Exempel fn år 2023 är genomförande av
Forest Business Accelerator för sjunde året i följd.
l: Samverka med externa intressenter inom
deområden som definieras i vår hållbarhets-
plattform.
Utfall: Exempel är samarbetsprojekt för fossilfria
vägtransporter i skogsbruket samt utvärdering av
skogen i Västerbotten baserat på konceptet Healthy
Forets Landscape tillsammans med partners i
värdekedjan.
FNs 17 globala mål för hållbar utveckling
145HållbarhetsupplysningarSCA Årsredovisning 2023
Intressentdialog
Intressentdialog
SCA för kontinuerligt dialoger med olika intressentgrupper för att
öka förståelsen för vilka områden som intressenterna anser bör
prioriteras, för att minska negativ och förstärka positiv påverkan
som verksamheten kan bidra till och för att kontinuerligt förbättra
bolagets värdeskapande.
SCA identifierar sina primära intressenter utifrån deras intressen
och i relation till koncernens verksamhet. Detta sker på olika sätt,
beroende av intressentgrupp och vilken del av verksamheten som
berörs.
Afrsenheterna har en nära dialog med sina kunder och följer
upp kundnöjdheten genom undersökningar, personliga möten och
utvärderingar gjorda av oberoende parter. SCA träffar regelbundet
investerare, analytiker och finansiella aktörer. SCA har löpande
dialog med sina leverantörer för att säkerställa kvalitet och leve-
ranser och för fortsatt utveckling av köpta varor och tjänster.
Koncer nen genomför medarbetarundersökningar och årligal-
och utvecklingssamtal med sina medarbetare. SCA kommunicerar
även med andra grupper och privatpersoner gällande viktiga frågor
för såväl enskilda lokala samhällen som samhället i stort och möten
hålls regelbundet med personer som bor nära SCAs anläggningar.
SCA har också nära dialog med intresseorganisationer, exempelvis
naturvårdsorganisationer samt med samebyar inom renskötsel-
området.
Dialoger med intressenter ger insikter om olika intressentgrup-
pers förväntningar, bidrar till att utveckla långvariga relationer och
kontinuerlig förbättring av koncernens verksamhet. Dialogerna
ger också värdefull information när koncernen utvärderar sitt håll-
barhetsarbete och prioriterar initiativ inom hållbarhetsområdet.
I tabellen Viktiga frågor per intressentgrupp, ges en överblick över
de primära intressentgrupperna, de viktigaste frågorna per
intressent grupp samt en sammanfattning av de dialoger som
genomförts under året.
Sammantaget var de viktigaste frågorna under år 2023 kopplade
till skogen, klimaträndringarna och de nya kraven på hållbarhets-
redovisning enligt EUs Corporate Sustainability Reporting Directive,
CSRD.
Externa initiativ, medlemskap i organisationer samt
certifieringar
SCA tar hänsyn, och vill på olika sätt bidra, till initiativ som syftar
till att uppnå en mer hållbar värld. SCA är medlem i FNs Global
Compact, ett initiativ med syfte att få företag att ta ansvar för FNs
tio principer inom områdena mänskliga rättigheter, arbetsvillkor,
miljö och antikorruption. SCA är även aktiv i ett antal internationella,
nationella och regionala branschorganisationer.
SCA stödjer Agenda 2030 och FNs 17 globala mål för hållbar
utveckling. Bolaget arbetar med målen som en helhet och bidrar
direkt eller indirekt till samtliga mål. Målen utgör ett viktigt underlag
till bolagets väsentlighetsanalys.
SCA vill främja aktivt och ansvarsfullt skogsbruk och är engagerat
i de båda internationella systemen för certifiering av skog och
skogsråvara, Forest Stewardship Council (FSC) samt Programme
for the Endorsement of Forest Certification (PEFC). SCA är aktiv
både på internationell och nationell nivå. SCA agerar även för att
öka förståelsen för hur aktivt skogsbruk och ökad användning av
skogsindustriprodukter bidrar till att motverka klimaträndringar.
SCA arbetar aktivt för att värna om skogens biologiska mångfald.
Detta görs både genom egna initiativ och genom medverkan i olika
forskningsprogram och initiativ, till exempel business@biodiversity
Sweden. SCAs bruk och skogliga verksamhet är certifierade enligt
relevanta standarder såsom ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001 samt
ISO 50001, enligt information på sca.com.
SCA vill bidra till omsllningen till ett fossilfritt samhälle och är
medlem i Fossilfritt Sverige. Bolaget använder etablerade platt-
formar för att utvärdera sin egen och sina leverantörers prestanda
på hållbarhetsområdet, till exempel EcoVadis och CDP.
Intressenternas viktigaste fgor under år 2023
1. Avskogningsförordningen och EUs gröna giv (Fit for 55).
2. Skogens roll i arbetet mot klimatförändringar.
3. Bevarande av biologisk mångfald i skogen.
4. Nytt direktiv för hållbarhetsredovisning (CSRD).
146 Hållbarhetsupplysningar
SCA Årsredovisning 2023
Viktiga frågor per intressentgrupp
Intressentgrupp Hur vi för dialog Huvudsakliga områden Hur vi arbetar med frågorna
Kunder och
konsumenter
Kundbesök, möten, inter-
vjuer, deltagande i kundevent
och konferenser, mässor,
utskick, hemsida, sociala
medier, löpande kontakter via
e-post och telefon.
Klimatnytta, miljöpåverkan, miljö-
märkning, fiberinköp, spårbarhet,
skogsbruk, biologisk mångfald,
mänskliga rättigheter, rennäring,
lsa och säkerhet, kompetens,
marknad, kundnytta, affärsutveck-
ling, resurseffektivitet, energi-
marknad, innovation, kvalitet,
produkt säkerhet, logistik och
leverans säkerhet.
Kundundersökningar, enkäter och kundbesök.
Nära dialog med kunder för att utveckla bolagets värdekedja.
Dialog om produktsäkerhet, klimat, ansvarsfullt skogsbruk, spårbarhet.
Utbildning i bolagets Uppförandekod och Leverantörsstandard.
Utveckling av nya produkter och servicekoncept tillsammans med kunder.
Livscykelanalys av produkter.
Besök hos kund av SCAs experter inom olika områden.
Kunder som genomför revisioner av SCAs verksamhet.
Kundtidningar och nyhetsbrev så som SCA Wood Magazine och New Ways.
Miljömärkningar, till exempel Svanen.
Hållbarhetsutvärderad av EcoVadis.
Environmental Product Declaration, EPD.
Medarbetare Mål- och utvecklingssamtal,
arbetsplatsträffar, samver-
kansmöten, webbenkäter,
intranät, interna utbildningar,
ledarträffar.
Värdebaserad kultur, hälsa och
säkerhet, attrahera och rekrytera,
kompetensutveckling, succes-
sionsplanering, ersättningar,
affärsetik, arbetsförhållanden,
resurseffektivitet, miljöpåverkan,
produktutveckling, strategisk
utveckling.
Koncernens ZERO-arbete för utveckling av hälso- och säkerhetskulturen.
Interna digitala kanaler (intranät, elektroniska skärmar, Instagram och webinar).
Samtalsverktyget ”Hur är det hos oss?” och utbildning i SCAs Uppförandekod,
antikorruption och affärsetik.
Deltagande vid studentmässor och samverkan med utbildningsväsendet.
SCAs Ingenjörspodd.
Introduktionsutbildning för nyanställda, kompetenshöjande insatser,
ledarskapsträning, Early career-program och internship.
Investerare Investerarträffar, till exempel
i samband med kvartals-
rapporter, kapitalmarknads-
dagar, riskrapporter, års-
stämma, intervjuer, hemsida.
Finansiell utveckling, marknadsut-
sikter, hållbarhet, tillväxtområden,
förnybar energi, självförsörjnings-
grad, skogsvärdering, riskhante-
ring, bolagsstyrning.
Årssmma 30 mars 2023.
Investerarbesök på SCAs verksamheter.
Löpande investerar- och analytikermöten under året.
Roadshows i samband med kvartalsbokslut.
Riskhantering som del av förvaltningsberättelsen i årsredovisningen.
Kreditmarknad,
långivare och
ratinginstitut
Löpande möten och presen-
tationer. Specifik rapporte-
ring i enlighet med låne-
dokumentation samt publik
rapportering via hemsida.
Finansiell information, riskanalyser,
hållbarhetsanalyser, bolagsstyr-
ning.
Löpande dialog med affärsbanker och andra långivare.
Investerarmöten i samband med större obligationsemissioner.
Periodiska rapporter och certifikat till samtliga långivare.
Årlig ”Green bond report”.
Löpande dialog och rapporter till ratinginstitut.
Leverantörer Uppföljningsmöten, offert-
förfrågningar och upphand-
lingar, intervjuer, hemsida.
Hälsa och säkerhet, leverantörs-
kontroller, affärsetik, mänskliga
rättigheter, energiförbrukning,
resurseffektivitet, klimatpåverkan.
SCAs leverantörsstandard som del av avtal.
Leverantörsbedömningar och uppföljningsmöten.
Riskbaserad leverantörsrevision på plats.
Utbildning av inköpspersonal.
Bedömning av länder och leverantörer utifrån hållbarhetsaspekter.
EcoVadis plattform för utvärdering och uppföljning av leverantörer.
Uppföljningsmöten med enskilda leverantörer.
Privata
skogsägare
Skogsägarträffar, fysiska och
digitala möten, kundtidning,
hemsida, sociala medier.
Långsiktigt och hållbart skogsbruk,
skötselmetoder, skogsbruksplaner,
äganderätt, skogsbrukscertifiering,
naturhänsyn, lönsamhet.
Affärskontakter löpande under året.
Nöjdkundintervjuer med privata skogsägare.
Skogsägarträffar och deltagande vid mässor.
Samarbete med Skogscertifiering Prosilva AB (gruppcertifiering).
Kundtidningen Din Skog.
Intresse-
organisationer
Möten i specifika frågor,
intervjuer, rapportering till
miljömärkningar och hållbar-
hetsindex, hemsida.
Skogsbruk, biologisk mångfald,
klimat- och miljöfrågor, resurs-
effektivitet, grön energi, mänskliga
rättigheter, jakt, rennäring.
Dialog med lokala, regionala och nationella intressenter.
Fältbesök i bolagets skogar och dialog med referensgrupper i
mångfaldsparker.
Medlemskap och engagemang i organisationer som Skogsindustrierna,
Confederation of European Paper Industries (CEPI), FSC och PEFC, Bioenergy
Europe och Svensk Vindenergi.
Fortsatt utveckling av relevanta standarder och miljömärkningar.
Samarbete med FSC International kring biologisk mångfald som lanserades
under COP15 i Montreal.
Samarbete med BirdLife för att återställa våtmarker och för att gynna
förutsättningarna för fåglar, så som Slaguggla.
Politik och
samhälle
Dialogmöten, lokala evene-
mang, samrådsmöten, inter-
vjuer, hemsida.
lsa och säkerhet, miljöfgor,
lokala frågor, förnybar energi, ren-
näring, arbetsmarknad, utbildning,
samhällsengagemang, mångfalds-
frågor, mänskliga rättigheter.
Dialoger med lagstiftare, myndigheter, kommuner och opinionsbildare.
Samråd och dialog kring investeringar, tillståndsärenden, sysselsättning och
andra lokala frågor.
Samdsmöten med lokala samebyar och närboende vid SCAs industrier och
skogar.
Styrelserepresentation eller deltagande i organisationer för regional utveckling,
exempelvis Handelskamrarna och Ung Företagsamhet i de nordliga länen.
Deltagande i Skogen i skolan.
Tillsyn och årliga rapporteringar till myndigheter, till exempel miljörapport.
147HållbarhetsupplysningarSCA Årsredovisning 2023
Väsentlighetsanalys
SCAs väsentlighetsanalys baseras på flera olika delar innefattande
intressentdialoger, riktade undersökningar, sammanfattningar av
omvärldstrender samt bolagets och ledningens strategiska priorite-
ringar. Analysen ligger till grund för SCAs strategiska inriktning och
prioriteringar inom ramen för koncernens hållbarhetsarbete. SCA
gör årligen en översyn av väsentlighetsanalysen och genomför en
mera omfattande analys vartannat år.
Väsentlighetsanalysen visar de omden där SCAs afrer och
hållbarhetsarbete har störst påverkan på ekonomi, miljö och
nniskor, inklusive mänskliga rättigheter. Analysen ger en bild av
intressentgruppernas prioriteringar, omvärldsutvecklingen och
bolagets prioriteringar.
Väsentlighetsanalysen genomförs i form av en process där olika
perspektiv inhämtas så som omvärldsanalys, analys av olika intres-
sentgruppers perspektiv, extern och intern kunskap inom relevanta
områden. I intressentanalysen ingår externa intressenter som bland
annat investerare, kapitalmarknadsaktörer, ratinginstitut, kunder,
leverantörer, intresseorganisationer, myndigheter, politiker liksom
bolagets interna strategiska prioriteringar. Bolagets bidrag och
utmaningar kopplade till FNs 17 globala mål för hållbar utveckling
inkluderas också i analysen.
Väsentlighetsanalysen säkerställer att bolagets prioriteringar i håll-
barhetsarbetet är i linje med intressenternas förväntningar samt
fastställer vilka hållbarhetsfrågor som ska ingå i hållbarhetsredo-
visningen och rapporteringen enligt Global Reporting Initiative
(GRI Standards 2021).
Hållbarhetsredovisningen för år 2023 baseras på väsentlighets-
analysen fn år 2022 och ligger till grund för valet av väsentliga
frågor enligt GRI, se GRI-index. Slutsatsen från väsentlighets-
analysen som gjordes under år 2022 är att SCA bedöms ha störst
påverkan inom följande områden: hälsa och säkerhet, klimatnytta
samt biologisk mångfald. Denna prioritering kvarstår efter över-
synen år 2023. Även frågor med lägre prioritet omfattas av hållbar-
hetsarbetet och beskrivs i viss utsträckning i hållbarhetsredovis-
ningen och rapporteringen i Hållbarhetsupplysningar, men utgör
inte väsentliga områden enligt GRI-index.
Under år 2023 har en övergripande väsentlighetsanalys genom-
förts för att påbörja anpassningen till kraven i hållbarhetsrapporte-
ringen enligt European Sustainability Reporting Standards, ESRS.
Denna analys kommer att bearbetas mer i detalj under år 2024.
Väsentlighetsanalys år 2023
Påverkansområden
(positiv/negativ)
Ekonomi, miljö, människa
1. Vattenförbrukning.
2. Korruption.
3. Mänskliga rättigheter.
4. Avfall.
5. Lokal samhällsutveckling.
6. Utveckling och innovation.
7. Utsläpp till luft och vatten (exkl CO
2
).
8. Mångfald (av människor).
9. Urfolks rättigheter.
10. Etik och värdebaserad kultur.
11. Resursförbrukning.
12. Hälsa och säkerhet
1)
.
13. Klimatnytta
1,2)
.
14. Biologisk mångfald
1)
.
15. Förnybara produkter.
Externt perspektiv
Internt perspektiv
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
StörreMindre
StörreMindre
1)
Områden med väsentlig påverkan är nummer 12 hälsa och säkerhet, 13 klimatnytta och 14 biologisk mångfald.
2)
Klimatnytta innefattar energiförbrukning och CO
2
-utsläpp.
148 Hållbarhetsupplysningar SCA Årsredovisning 2023
Miljörelaterade upplysningar
EUs taxonomi
Ekonomiska aktiviteter som omfattas av EUs taxonomi
EUs taxonomi för hållbara investeringar ska vara en vägledning för
finansiella aktörer att identifiera ekonomiska verksamheter som
väsentligt bidrar till att nå EUs klimatmål och gröna tillväxtstrategi.
Redovisningskravet för år 2023 har utökats till att omfatta samtliga
sex miljömål, dock gäller krav på att rapportera de aktiviteter (verk-
samheter) som är förenliga med taxonomins krav (aligned), enbart
för de två första målen, begränsande av samt anpassning till klimat-
förändringar.
SCAs samtliga produkter bidrar till en hållbar omsllning genom
att ertta fossila material med produkter baserade på förnybar
råvara från ett ansvarsfullt skogsbruk. Trots detta omfattas inte de
flesta av bolagets produkter av EUs taxonomi i dagsläget, det vill
ga det finns inte några tekniska kriterier beskrivna för dessa
aktiviteter.
Exempel på SCAs aktiviteter som bidrar till att begränsa klimat-
förändringar, men inte omfattas av taxonomins är:
Produktion och försäljning av trävaror för byggande, renovering
och tillverkning av möbler.
Produktion och försäljning av fiberbaserade förpackningsmaterial.
Produktion och försäljning av pellets och oförädlade biobränslen
för generering av förnybar energi.
Bedömningen av verksamheten har baserats på de aktiviteter och
kriterier som beskrivs i de delegerade akterna för EUs taxonomi
2021/2139 och 2023/2486. De ekonomiska aktiviteter som identifie-
rats omfattas av taxonomin är skogsförvaltning, energiaktiviteter så
som förljning av fjärrvärme, el och tallolja för vidareförädling till
biodrivmedel samt olika transporttjänster och elektrifiering av
fordon.
Avgränsningen för att identifiera de aktiviteter som omfattas av
EUs taxonomi följer bolagets konsolideringsprinciper, se not A1.
Detta medför att inga aktiviteter kopplade till joint ventures har
inkluderats.
Samtliga aktiviteter har i första hand bemts bidra till miljölet
”Begränsning av klimaträndringar”. Några av aktiviteterna bidrar
även till övriga miljömål. Bidrag till övriga miljömål, har enbart
bedömts utifrån att de omfattas av taxonomin och inte om de upp-
fyller de tekniska kriterierna, vilket är i enlighet med rapporterings-
kraven för år 2023. Aktiviteter som bidrar till miljömålet ”Biologisk
ngfald och ekosystem” har identifierats. Dessa aktiviteter
bedöms huvudsakligen bidra till miljömål ”Begränsning av klimat-
förändringar”, varför de redovisas under detta mål. För år 2023 har
inga aktiviteter identifierats som huvudsakligen bidrar till de övriga
miljö målen.
I arbetet med att bedöma ekonomiska aktiviteter, kapital- och
driftsutgifter har försiktighetsprincipen tillämpats, det vill säga i de
fall då det funnits tveksamheter kring huruvida en aktivitet uppfyller
de krav som finns på bidrag till miljömålen, har dessa ej inkluderats
i beräkningen.
För att bedöma om en aktivitet är förenlig med taxonomin
(aligned), har de tekniska kriterierna, kriterierna för att inte orsaka
betydande skada (do no significant harm) samt minimiskyddsåtgär-
derna (minimum social safeguards) bedömts. SCA bedöms uppfylla
minimiskyddsåtgärderna, se sidorna 169–174 och 177179.
För år 2023 har bolaget inte identifierat några aktiviteter som
klassas som omställningsverksamhet. En aktivitet, investeringar i
laddstationer för elbilar, klassas som möjliggörande verksamhet.
Omsättning
Omsättning omfattar koncernens intäkter, se not B1. I intäkter inr
nettoomsättning och övriga rörelseintäkter från extern försäljning
av varor och tjänster, det vill säga efter eliminering av interna trans-
aktioner.
Skogen är basen för SCAs verksamhet och SCAs skogsbruk
bedöms uppfylla de tekniska kraven i taxonomin, men då det mesta
av vedråvaran förbrukas internt exkluderas intäkten från redovisning
av omsättningen. Detta medför att det är en mycket liten andel av
SCAs totala omsättning som får inkluderas vid beräkning av
andelen som omfattas av EUs taxonomi (eligible) respektive andelen
som är taxonomiförenlig (aligned). De aktiviteter som omfattas av
taxonomin, utgörs nästan helt av övriga rörelseinkter och utgör en
mindre andel av omsättningen.
Aktiviteten 1.3 skogsförvaltning omfattar intäkter fn externt
lda skogsvårdstjänster, försäljning av skogsplantor samt extern
försäljning av en mindre mängd virke.
Intäkter fn produktion av vindkraft, aktivitet 4.3, kommer fn
vindkraftpark ägd av SCA och bedöms som aligned med de tek-
niska kriterierna.
Energiaktiviteter som identifierats omfattas av EUs taxonomi
utgörs av produktion och förljning av tallolja för vidare förädling
till flytande biodrivmedel, mottrycksel och värme som säljs externt
samt fjärrvärme. Samtliga bedöms vara aligned.
Extern försäljning av sjötransporter på egna och leasade fartyg
bedöms omfattas av taxonomin men ej uppfylla de tekniska
kriterierna.
Kapitalutgifter
SCA, som är ett icke-finansiellt bolag som tillämpar IFRS-standards,
har identifierat kapitalutgifter (investeringar) under kategorierna
IAS 16, IAS 38, IAS 41 samt IFRS 16. Vid bedömning av de investe-
ringar som omfattas av taxonomin och som uppfyller kriterierna,
har beräkning gjorts av de investeringar som uppfyller något av
kriterierna a–c:
(a) avser tillgångar eller processer som är kopplade till bolagets
ekonomiska aktiviteter som i nuläget omfattas av taxonomin
(b) är en del av en plan att öka bolagets ekonomiska aktiviteter
som omfattas av taxonomin eller gör det möjligt för ekonomiska
aktiviteter som omfattas av taxonomin att bidra till miljölen inom
en på förhand fastställd tidsram
(c) avser inköp av externa varor och tjänster som är resultat av
ekonomiska aktiviteter som är förenliga med taxonomikraven och
enskilda åtgärder som gör det möjligt att bli koldioxidsnåla eller leda
till minskade växthusgasutsläpp, samt enskilda åtgärder för bygg-
nadsrenovering enligt vad som anges i de delegerade akterna.
149Hållbarhetsupplysningar
SCA Årsredovisning 2023
Andel som omfattas av EUs taxonomi fördelat per miljömål
I tabellen anges hur stor andel av bolagets ekonomiska aktiviteter som bidrar till något av EUs sex miljömål. För mål ett och två anges både
andel som omfattas av och andel som uppfyller kraven i EUs taxonomi, 2021/2139. För övriga mål omfattar rapporteringskravet för år 2023,
enbart den andel som omfattas av EUs taxonomi, 2023/2486. Om en aktivitet bidrar till flera mål, har hela beloppet räknats för respektive mål.
Andel av omsättning/
Total omsättning
Andel av kapitalutgifter/
Totala kapitalutgifter
Andel av driftsutgifter/
Totala driftsutgifter
Miljömål, EU
Taxonomi -
förenlighet
per mål
Mål som omfattas
av taxonomin
Taxonomi -
förenlighet
per mål
Mål som omfattas
av taxonomin
Taxonomi -
förenlighet
per mål
Mål som omfattas
av taxonomin
1. CCM 6% 7% 39% 42% 24% 26%
2. CCA 0% 0% 0% 0% 0% 0%
3. WTR N/A 0% N/A 0% N/A 0%
4. CE N/A 0% N/A 0% N/A 0%
5. PPC N/A 0% N/A 0% N/A 0%
6. BIO N/A 0% N/A 27% N/A 22%
CCM Begränsning av klimatförändringar
CCA Anpassning till klimatförändringar
WTR Vattenresurser och marina resurser
CE Den cirkulära ekonomin
PPC Förebyggande och begränsning av föroreningar
BIO Biologisk mångfald och ekosystem
För år 2023 utgörs kapitalutgifterna, som omfattas av EUs taxonomi,
främst av förrv av skogsmark samt investering i egen vindkraft.
Investeringar i skogsförvaltning består till största delen av förvärv av
skogsmark i Baltikum och Sverige. Kostnaderna inkluderar även
investeringar i skogsbilvägar, kapitaliserad skogsvård samt leasing-
kontrakt kopplade till skogsmaskiner. Då SCAs skogsförvaltning
bedöms uppfylla de tekniska kriterierna, har dessa investeringar
bedömts vara aligned.
Andra investeringsutgifter omfattar utökad produktion av tallolja
och byggnation av en ny containerhamn. Några investeringar har
också gjorts för att förbättra produktion och leverans av el och fjärr-
värme samt fortsatt utbyggnad av laddinfrastruktur för elbilar.
För år 2023 har ingen andel av kapitalutgifterna finansierats via
gröna obligationer eller bidrag. I nuläget finns inga aktiviteter som
omfattas av en kapitalutgiftsplan.
Driftsutgifter
Driftsutgifterna inkluderar, i enlighet med taxonomins definition,
direkta kostnader som inte bokförs som tillgångar och som avser
forskning och utveckling, renovering av byggnader, kortfristiga
leasing avtal, underhåll och reparation samt övriga direkta drifts-
utgifter som rör det dagliga löpande underll som krävs för att
säkerställa de materiella anläggningstillgångarnas fortsatta drift
och ändamålsenliga funktion.
Vid bedömning av de driftsutgifter som omfattas av taxonomin
och som uppfyller kriterierna, har beräkning gjorts av de drifts-
utgifter som uppfyller något av kriterierna ac:
(a) avser tillgångar eller processer som är kopplade till bolagets
ekonomiska aktiviteter som i nuläget omfattas av taxonomin
(b) är en del av en plan att öka bolagets ekonomiska aktiviteter som
omfattas av taxonomin eller gör det möjligt för ekonomiska aktivi-
teter som omfattas av taxonomin att bidra till miljömålen inom en
på förhand fastställd tidsram
(c) avser inköp av externa varor och tjänster som är resultat av
ekonomiska aktiviteter som är förenliga med taxonomikraven och
enskilda åtgärder som gör det möjligt att bli koldioxidsnåla eller leda
till minskade växthusgasutsläpp, samt enskilda åtgärder för bygg-
nadsrenovering enligt vad som anges i de delegerade akterna.
Endast konton som innehåller driftsutgifter som uppgår till minst
1 miljon SEK har beaktats vid beräkningen enligt kategori c) ovan.
Vid genomgång av dessa utgifter, har endast fakturor som uppr
till minst 0,5 MSEK beaktats. För år 2023 utgörs majoriteten av
driftsutgifterna som omfattas av taxonomin av övriga direkta
drifts utgifter.
De största driftsutgifterna som klassas som aligned, utgörs av
skogsvårdtgärder på egen skog så som kostnader för gallring,
plantering och markberedning. Därtill kommer underll av utrust-
ning för att utföra motsvarande tjänster åt andra skogsägare.
För energiproduktion har underhållskostnader beräknats som en
andel av anläggningens totala underhållskostnader baserat på
behovet av underhåll för anläggningens olika avdelningar.
Skogsvårdsåtgärder och energiproduktion bedöms som aligned
då dessa driftsutgifter är kopplade till aktiviteter som bedöms vara
aligned med de tekniska kriterierna. Driftsutgifter kopplade till de
egna fartygen har tagits upp som eligible men inte aligned, då
fartygen har ett koldioxidutsläpp som inte uppfyller de tekniska
kriterierna.
150 Hållbarhetsupplysningar
SCA Årsredovisning 2023
Omsättning År 2023
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Minimiskyddsåtgärder
Andel för-
enlig med
taxonomik-
raven (A.1)
eller som
omfattas av
taxonomik-
raven (A.2)
år 2022
Kategori möjliggörande verksamhet
Kategori omställningsverksamhet
Ekonomiska verksamheter Kod Omsättning
Andel av omsättningen
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten och marina resurser
Cirkulär ekonomi
Föroreningar
Biologisk mångfald och ekosystem
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten och marina resurser
Cirkulär ekonomi
Föroreningar
Biologisk mångfald och ekosystem
MSEK %
J/N
N/EL
J/N
N/EL
J/N
N/EL
J/N
N/EL
J/N
N/EL
J/N
N/EL J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheter
Skogsförvaltning CCM 1.3 329 2% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 1%
Elproduktion från vindkraft CCM 4.3 65 <1% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 0%
Framställning av biogas och biobränslen för transportändamål
samt av flytande biobränslen CCM 4.13 512 2% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 2%
Distribution av fjärrvärme/fjärrkyla CCM 4.15 124 1% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J <1%
Kombinerad produktion av värme/kyla och el från bioenergi CCM 4.20 259 1% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 1%
De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheternas omsättning (A.1) 1 289 6% 6% 0% 0% 0% 0% 0% J J J J J J J 4%
varav möjliggörande verksamheter 0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% J J J J J J J 0% E
varav omställningsverksamheter 0 0% J J J J J J J 0% T
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som
inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL
N/EL
EL
N/EL
EL
N/EL
EL
N/EL
EL
N/EL
EL
N/EL
Havs- och kustfartyg för godstransport, fartyg för
hamnarbeten och hjälpverksamhet CCM 6.10 276 1% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 3%
Omsättning hos de verksamheter som omfattas av
taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej
taxonomiförenliga) (A.2) 276 1% 1% 0% 0% 0% 0% 0% 3%
Totalt (A.1 + A.2) 1 565 7% 7% 0% 0% 0% 0% 0% 7%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättning hos verksamheter som inte omfattas av
taxonomin (B) 19 830 93% 93%
Totalt (A + B) 21 395 100% 100%
Bedömning av ekonomiska aktiviteters förenlighet
med EUs taxonomi
Nedan beskrivs den bemning som gjorts för hur respektive
ekonomisk aktivitet uppfyller de tekniska kriterierna och kriterierna
för att inte orsaka betydande skada, DNSH, för övriga miljömål.
Upp fyllandet av kravet på minimiskyddsåtgärder har beskrivits
tidigare i detta avsnitt.
CCM 1.3 Skogsbruk
SCA är Europas största privata skogsägare. Bolagets skogsbruk är
certifierat enligt FSC och PEFC. Detta inner att bolaget utöver att
tillämpa nationell skogsbrukslagstiftning även uppfyller internatio-
nellt vedertagna principer och kriterier för ansvarsfullt skogsbruk.
Bolaget har skogsbruksplaner som syftar till att säkerställa ett aktivt
skogsbruk med hållbart nyttjande av skogens resurser och eko-
system tjänster. Dessa skogsbruksplaner omfattar ekologiska land-
skapsplaner som dokumenterar områden med höga naturvärden
och ligger till grund för bolagets strategi att bevara och utveckla
skogens biologiska mångfald. Skogsbruksplanerna uppdateras
löpande. Genom inventeringar av skogsbeståndet med fem till tio
års intervall uppdateras bolagets avverkningsplaner för att säker-
ställa ett uthålligt virkesuttag. Då den årliga avverkningsnivån är
lägre än tillväxten, sker en nettotillväxt av biomassa varje år och
därmed ett nettoupptag av koldioxid från atmosfären. Detta inr
i bolagets klimatnytta som beskrivs under klimatavsnittet i denna
årsredovisning. Virkesförrådets utveckling (nettotillväxt) verifieras
och redovisas regelbundet via SLUs Riksskogstaxering och egen
inventering. Dessa mätningar påvisar ett ökande kolförd över tid
sett till hela bolagets innehav. Beräkningarna omfattar alla berörda
kolpooler och följer IPCCs riktlinjer för inventering av växthusgaser.
Via certifieringssystemen FSC och PEFC genomförs årligen interna
och externa revisioner av bolagets skogsbruk. Bolagets klimatrisk-
analys redovisas under riskavsnittet i Förvaltningsberättelsen.
Bolaget har planterat contortatall på en mindre andel av skogs-
innehavet. Den bedöms inte som en invasiv art enligt ansvarig myn-
dighet, Skogsstyrelsen. Contortatallen är inte ett inhemskt trädslag
men får enligt lag planteras i Sverige. Med sin väsentligt högre över-
levnad och tillxthastighet ger den ett signifikant bidrag till sko-
gens nettoupptag av koldioxid från atmosfären och bidrar därmed
till att begnsa klimatförändringar. Vid åtgärder i skogen, finns rikt-
linjer för att inte påverka miljövärden negativt. Särskilda insatser
görs för att bevara och restaurera vattendrag och våtmarker. Lika
finns föreskrifter och rutiner för att undvika utsläpp av till exempel
hydraulolja och för att minimera effekten om ett läckage ändå skulle
uppstå och påverka mark och vatten. Aktiviteten bedöms vara
aligned.
CCM 4.3 Elproduktion för vindkraft
SCA äger en egen vindpark. Väsentligt bidrag till att begränsa
klimat rändringar bems uppfyllt då parken producerar och säljer
förnybar el från landbaserad vindkraft. Genom miljökonsekvens-
bedömning, erhållet miljötillsnd och plan för att hantera en fram-
tida nedmontering av parken, bedöms aktuella DNSH-kriterier vara
uppfyllda. Aktiviteten bedöms vara aligned.
151Hållbarhetsupplysningar
SCA Årsredovisning 2023
Kapitalutgifter År 2023
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Minimiskyddsåtgärder
Andel för-
enlig med
taxonomik-
raven (A.1)
eller som
omfattas av
taxonomik-
raven (A.2)
år 2022
Kategori möjliggörande verksamhet
Kategori omställningsverksamhet
Ekonomiska verksamheter
Kod/
koder
Absoluta
utgifter,
kapital-
utgifter
Andel av kapitalutgifter
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten och marina resurser
Cirkulär ekonomi
Föroreningar
Biologisk mångfald och ekosystem
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten och marina resurser
Cirkulär ekonomi
Föroreningar
Biologisk mångfald och ekosystem
MSEK % % % % % % % J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheter
Skogsförvaltning CCM 1.3 897 27% J N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J J 19%
Elproduktion från vindkraft CCM 4.3 267 8% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 13%
Framställning av biogas och biobränslen för
transportändamål samt av flytande biobränslen CCM 4.13 87 3% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 1%
Distribution av fjärrvärme/fjärrkyla CCM 4.15 21 1% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J <1%
Kombinerad produktion av värme/kyla och el från bioenergi CCM 4.20 10 <1% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J <1%
Transport med motorcyklar, personbilar och lätta
motorfordon CCM 6.5 2 <1% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 0%
Installation, underhåll och reparation av laddstationer för
elfordon i byggnader (och parkeringsplatser i anslutning till
byggnader) CCM 7.4 8 <1% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J <1% E
Kapitalutgifter för de miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1) 1 292 39% 39% 0% 0% 0% 0% 0% J J J J J J J 34%
varav möjliggörande verksamheter 8 <1% <1% 0% 0% 0% 0% 0% J J J J J J J 0% E
varav omställningsverksamheter 0 0% J J J J J J J 0% T
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som
inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL
N/EL
EL
N/EL
EL
N/EL
EL
N/EL
EL
N/EL
EL
N/EL
Havs- och kustfartyg för godstransport, fartyg för
hamnarbeten och hjälpverksamhet CCM 6.10 99 3% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 3%
Kapitalutgifter för verksamheter som omfattas av
taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej
taxonomiförenliga) (A.2) 99 3% 3% 0% 0% 0% 0% 0% 3%
Totalt (A.1 + A.2) 1 391 42% 42% 0% 0% 0% 0% 0% 37%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter hos verksamheter som inte omfattas av
taxonomin (B) 1 922 58% 63%
Totalt (A + B) 3 313 100% 100%
CCM 4.13 Framställning av biogas och biobnslen för
transportändamål samt av flytande biobränslen
Bolaget utvinner och säljer tallolja som är en restprodukt från sulfat-
massatillverkningen. All råvara till massatillverkningen uppfyller som
minimum FSC Controlled Wood. Talloljan vidareförädlas till flytande
biodrivmedel och ger en reduktion av växthusgasutsläpp >90 pro-
cent jämfört med fossilt bränsle. Genom massafabrikernas miljö-
konsekvensbedömningar och erhållna miljötillstånd, bedöms
aktuella DNSH-kriterier vara uppfyllda. Aktiviteten bedöms vara
aligned.
CCM 4.15 Distribution av fjärrvärme/fjärrkyla
Bolaget levererar värme till kommunala fjärrvärmenät. Levererad
värme utgörs av överskottsvärme och/eller värme baserad på förny-
bart bränsle. Genom miljökonsekvensbedömningar och erhållna
miljötillstånd för berda industrier, bedöms aktuella DNSH-kriterier
vara uppfyllda. Aktiviteten bedöms vara aligned.
CCM 4.20 Kombinerad produktion av värme/kyla och el från
bioenergi
I bolagets industriprocesser produceras mottrycksel som dels
används internt dels säljs externt till nätet. Denna aktivitet omfattar
även en mindre leverans av ånga producerad fn biobränslen.
Råvaran till fabrikerna uppfyller som lägst FSC Controlled Wood och
reduktionen av växthusgaser bedöms vara cirka 90 procent jämfört
med om fossila bränslen hade använts. Genom miljökonsekvens-
bedömningar och erhållna miljötillstånd för berörda industrier,
bedöms aktuella DNSH-kriterier vara uppfyllda. Aktiviteten
bedöms vara aligned.
CCM 6.5 Transport med motorcyklar, personbilar och lätta
motorfordon
Bolaget leasar ett antal bilar för persontransport. Den andel som
utgörs av rena elbilar bedöms uppfylla de tekniska kriterierna och
DNSH-kriterierna då fordonen inte ger upphov till några fossila
utsläpp. Aktiviteten bedöms vara aligned.
CCM 6.10 Havs- och kustfartyg för godstransport, fartyg för
hamnarbeten och hjälpverksamhet
Bolaget bedriver sjöfrakter för godstransport på egna eller leasade
fartyg. I nuläget finns inte tillnglig teknik för att uppfylla de tek-
niska kriterierna i EUs taxonomi. Aktiviteten bems omfattas av
taxonomin, men bedöms inte vara aligned.
CCM 7.4 Installation, underhåll och reparation av laddstationer
för elfordon i byggnader (och parkeringsplatser i anslutning till
byggnader
Bolaget har investerat i laddstationer för elektriska bilar vid flera av
sina anläggningar för att möjliggöra en elektrifiering av fordons-
flottan. Vissa av laddstationerna är även tillgängliga för närboende.
Aktiviteten bems som aligned och är en möjliggörande aktivitet.
152 Hållbarhetsupplysningar
SCA Årsredovisning 2023
Driftsutgifter År 2023
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Minimiskyddsåtgärder
Andel för-
enlig med
taxonomik-
raven (A.1)
eller som
omfattas av
taxonomik-
raven (A.2)
år 2022
Kategori möjliggörande verksamhet
Kategori omställningsverksamhet
Ekonomiska verksamheter
Kod/
koder
Absoluta
drifts-
utgifter
Andel av driftsutgifter
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten och marina resurser
Cirkulär ekonomi
Föroreningar
Biologisk mångfald och ekosystem
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Vatten och marina resurser
Cirkulär ekonomi
Föroreningar
Biologisk mångfald och ekosystem
MSEK % % % % % % % J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheter
Skogsförvaltning CCM 1.3 374 22% J N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J J 24%
Elproduktion från vindkraft CCM 4.3 2 <1% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 0%
Framställning av biogas och biobränslen för
transportändamål samt av flytande biobränslen CCM 4.13 4 <1% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J <1%
Distribution av fjärrvärme/fjärrkyla CCM 4.15 14 1% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 1%
Kombinerad produktion av värme/kyla och el från bioenergi CCM 4.20 14 1% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 1%
Driftsutgifter för de miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1) 408 24% 24% 0% 0% 0% 0% 0% J J J J J J J 26%
varav möjliggörande verksamheter 0 0% 0% 0% 0% 0% 0% 0% J J J J J J J 0% E
varav omställningsverksamheter 0 0% J J J J J J J 0% T
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som
inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL
N/EL
EL
N/EL
EL
N/EL
EL
N/EL
EL
N/EL
EL
N/EL
Havs- och kustfartyg för godstransport, fartyg för
hamnarbeten och hjälpverksamhet CCM 6.10 31 2% EL
EL
N/EL
EL
N/EL
EL
N/EL
EL
N/EL
EL
N/EL 3%
Driftsutgifter för verksamheter som omfattas av
taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej
taxonomiförenliga) (A.2) 31 2% 2% 0% 0% 0% 0% 0% 3%
Totalt (A.1 + A.2) 439 26% 26% 0% 0% 0% 0% 0% 29%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Driftsutgifter hos verksamheter som inte omfattas av
taxonomin (B) 1 233 74% 71%
Totalt (A + B) 1 672 100% 100%
153HållbarhetsupplysningarSCA Årsredovisning 2023
Klimatförändringar
Klimatpåverkan
SCA medverkar till att begränsa den globala uppvärmningen och
arbetar aktivt för att öka bolagets bidrag genom att med skogen
som bas minska samhällets beroende av fossila material och
energi slag. Det sker genom att öka den egna skogens upptag av
koldioxid från atmosfären, genom att utveckla och öka produk-
tionen av förnybara produkter som ersätter fossila alternativ samt
genom att minska de fossila utsläppen i värdekedjan från skog till
kund. SCA möjliggör även andras omställning till fossilfrihet genom
att erbjuda förnybar energi i olika former. Överskottsvärme från
bolagets fabriker levereras som fjärrrme till kringliggande kom-
muner, förljning av pellets och oförädlade biobränslen främst för
värmeproduktion, förnybar el, tallolja som förädlas till biodrivmedel
samt genom egen vindkraftsproduktion och att arrendera ut mark
för vindkraftsproduktion.
SCA har under lång tid systematiskt arbetat för att minska de
egna fossila utsläppen, till exempel genom övergång till förnybara
bränslen. Påverkan från SCAs verksamhet är därmed klimatpositiv,
då nettoupptaget av koldioxid i bolagets skogar är mer än sju
gånger större än de fossila utsläppen i hela värdekedjan. Klimat-
effekten utgör en del av bedömningen när beslut om investeringar
ska fattas. Effekten värderas utifn marknadspris på utsläppsrätter
i EUs utsläppshandelssystem, EU ETS.
Bolaget ser ytterligare möjligheter till positiv påverkan, främst
genom att bolagets produkter bidrar till att fasa ut fossilt kol.
Innovation och ändrade konsumentbeteenden bedöms bidra till
en ökad efterfrågan på skogsbaserade produkter och att nya
användningsområden utforskas.
Risker för bolaget kopplade till klimatförändringar, beskrivs i
Förvaltnings berättelsen samt i not A1 under Finansiella noter. Ett
förändrat klimat bedöms ha störst inverkan på skogen. De transitio-
nella riskerna är komplexa att bedöma då de i stor utsträckning är
beroende av vilka politiska beslut som fattas både nationellt och
på EU-nivå.
Klimatnytta
Bolagets totala klimatnytta beräknas enligt en modell som tar
hänsyn till nettoupptaget i skogen, förändring i kollager, undvikna
utsläpp genom bolagets produkter samt de fossila utsläppen
i värde kedjan. Modellen beskrivs i en rapport från Skogforsk,
rapport nummer 1187-2024. Denna modell är en vidareutveckling av
den modell som SCApublicerade år 2019. Se även sca.com för mer
detaljerad information samt tabell sidan 155 för jämförelse.
Utfall år 2023
SCAs totala klimatnytta år 2023 uppgick till 12,8 (13,7) miljoner ton
CO
2
e. En minskning relativt år 2022 till följd av högre avverkning i
egen skog, lägre volym sålda trävaror till följd av marknadsläget som
delvis kompenseras av ökade volymer containerboard och massa.
De fossila utsläppen ivärdekedjan, scope 1–3, ökade med
10 procent relativt år 2022 men minskade med 10 procent jämfört
med basåret 2019. Ökningen jämfört med år 2022 beror i första
hand på en ökad mängd transporter och en ökad andel transporter
till länder utanför Europa. De fossila utsläppen från industrierna
minskade trots en ökad produktion. Inga fossila utsläpp har
kompenserats genom köp av kolkrediter.
Nettoupptaget i SCAs skogar i Sverige och Baltikum uppgick år
2023 till 5,7 (6,6) miljoner ton CO
2
e, varav nettotillväxten i produktiv
skog stod för 4,5 (5,4) miljoner ton CO
2
e. Nettoupptaget på lågpro-
duktiv skogsmark och ökning av markkolet bidrog med ytterligare
1,2 (1,2) miljoner ton CO
2
e. Minskningen i nettoupptaget i den pro-
duktiva skogen år 2023 relativt år 2022, beror på en högre avverk-
ningsvolym och därmed en lägre nettotillväxt år 2023 relativt år
2022. Genom ansvarsfullt och aktivt skogsbruk, utveckling av plant-
material och planteringsmetoder, användandet av snabbväxande
contortatall på lämpliga marker och gödsling kan tillväxten ökas.
Då avverkningsnivån är lägre än tillväxten sker en nettotillväxt och
därmed ett nettoupptag av koldioxid från atmosfären.
Under produkternas livslängd lagras det kol som skogen tar
upp fn atmosfären i form av koldioxid. Nettoeffekten av inlagring
i produkter uppgick till 0,7 (0,7) miljoner ton CO
2
e för trävaror,
massa- och pappersprodukter. Vid beräkningen tas hänsyn till vad
produkterna används till samt återvinningsgraden. Av bolagets
träprodukter säljs över 90 procent till långlivade produkter.
Bolagets produkter medför klimatnytta då de ersätter fossila
alternativ och därmed bidrar till att kunna fasa ut fossila utsläpp.
Undvikna utsläpp uppgick år 2023 till 7,2 (7,1) miljoner ton CO
2
e.
Innovationer och fortsatt utvecklingsarbete kommer att ge nya
möjlig heter till att ertta fossila material och därmed ytterligare
öka klimatnyttan från skogsbaserade produkter.
Klimatnytta i miljoner ton CO
2
e 2023 2022
Nettoupptag i egen skog 5,7 6,6
Lagring av kol i produkter 0,7 0,7
Undvikna utsläpp 7,2 7,1
Fossila utsläppp (Scope 1, 2 och 3) –0,8 –0,7
Total klimatnytta 12,8 13,7
I tabellen redovisas SCAs klimatnytta enligt modell beskriven i
Skogforsk rapport 1187-2024. En jämförelse med tidigare modell
redovisas på sidan 155.
–1
0
1
2
3
4
5
6
7
8
Utsläpp i
värdekedjan
Undvikna
utsläpp
Lagring av kol
i produkter
Skogens
nettoupptag
Miljoner ton CO
2
e
2022 2023
Förändringen mellan åren förklaras i texten ovan.
Klimatnyttan fn SCAs verksamhet motsvarar mer än en fjärdedel av Sveriges fossila utsläpp
154 Hållbarhetsupplysningar SCA Årsredovisning 2023
BIOGENT KOL ingår i ett cirkulärt flöde. Växande
träd tar upp koldioxid från atmosren genom foto-
syntesen och lagrar som biomassa. En mindre mängd
av kolflödet avverkas årligen och används till trä-
baserade produkter som lagrar kolet under sin livs-
ngd. Det mesta av kolet återgår så småningom som
biogena utsläpp till atmo sfären i form av kol dioxid
som nya växande träd kan ta upp och omvandla till
ny biomassa. De biogena utsläppen från träbaserade
produkter inr alltså i det cirkulära flödet och
bidrar därmed inte till den globala uppvärmningen.
Brukade skogar och trä baserade produkter acku mu-
lerar kol över tid, vilket minskar mängden koldioxid i
atmo sfären. Detta framr också av Sveriges natio-
nella klimat rapportering, där LULUCF-komponenten
visar på en mycket hög årlig nettoinlagring i skogen.
Biogena utsläpp från träbaserade produkter ska
rför inte räknas separat utan att inkludera den
samtidiga inlagringen i skogen.
FOSSILT KOL har bildats under ett mycket långt tids-
förlopp och lagras i form av kol, olja och naturgas. När
det fossila kolet bryts eller pumpas upp och används
som energi eller i produkter, kommer det att ackumu-
leras och öka mängden koldioxid i atmosfären och
därmed bidra till den globala uppvärmningen.
Uppdaterad modell för beräkning av klimatnytta – jämförelse med tidigare modell fn år 2019
Från år 2023 övergår SCA till att bekna och redovisa bolagets totala klimatnytta med en uppdaterad modell, se Skogsforsk rapportnummer
1187-2024. För att underlätta jämförelsen med tidigare års utfall, redovisas utfall beräknat enligt båda modellerna i tabellen nedan.
Klimatnytta
uppdaterad modell
Klimatnytta
modell publicerad 2019
Miljoner ton CO
2
-ekvivalenter 2023 2022 2023 2022 Kommentar
Skogen
Nettoupptag i växande produktiv skog 4,5 5,4 4,5 5,4 Upptag: 1,375 ton CO
2
e/ m
3
sk i nettotillväxt
Nettoupptag på lågproduktiv skogsmark
1)
0,4 0,4 N/A N/A Upptag: 1,231 ton CO
2
e/ha/år
Nettoökning av kol i marken
1)
0,8 0,8 N/A N/A Nettoförändring av kol i mark under året.
Faktor 0,36 ton CO
2
e/ha skogsmark
Lagring av kol i produkter
Träprodukter
1)
0,4 0,5 N/A N/A Halveringstid 20 år. Faktor 0,25 ton CO
2
e/ton CO
2
i produkt.
Träfiberprodukter (massa och papper)
1)
0,3 0,2 N/A N/A Halveringstid 2 år. Faktor för massa 0,05 och för
container board 0,15 ton CO
2
e/ton CO
2
i produkt.
Återvinningsgrad 30 respektive 80 procent.
Undvikna utsläpp (potential)
2)
Träprodukter 2,8 2,9 2,7 2,8 Faktor 1,5 ton CO
2
e/ton CO
2
i produkt.
Träfiberprodukter (massa och papper) 3,4 3,2 1,9 1,8 Faktor mellan 1,0 och 1,5 ton CO
2
e/ton CO
2
i produkt.
Energiprodukter
3)
1,0 1,0 0,8 0,8 Baseras på ersatt energimängd.
Faktor 0,8 ton CO
2
e/ton CO
2
i produkt.
Fossila utsläpp
Fossila utsläpp i värdekedjan, scope 1–3 –0,8 –0,7 –0,8 –0,7 Ingen förändring mot tidigare rapportering
Total klimatnytta 12,8 13,7 9,1 10,1
1)
Ny komponent för att harmonisera med nationell rapportering.
2)
Undvikna utsläpp benämndes tidigare substitutionseffekt. Mer granulär beräkning baserad på produkternas användningsområden.
Kolinnehåll i produkter har räknats om till koldioxid, CO
2
.
3)
Egen vindkraft ingår i energiprodukter.
Biogent och fossilt kol
CO
2
Fossila källor
(kol, olja och
naturgas)
CO
2
155HållbarhetsupplysningarSCA Årsredovisning 2023
Koldioxidutsläpp från industri,
fossil CO
2
0
20
40
60
80
100
120
140
20232022202120202019
kton
0
100
200
300
400
500
20232022202120202019
kton
Under år 2023 minskade utsläppen till följd av lägre
oljeförbrukning samtidigt som produktionsvolymer
ökade i samband med att gjorda investeringar togs
i drift.
Koldioxidutsläpp från transporter,
fossil CO
2
Under år 2023 ökade CO
2
-utsläppen till följd av
större leveransvolymer i takt med gjorda investe-
ringar samt ökad export till länder utanför
Europa. Grafen avser tank-to-wheel.
Försäljningen till andra kontinenter har minskat
något, vilket medfört att andelen fartygs trans-
porter har minskat något. Av landtransporterna
sker cirka en tredjedel med järnväg.
Färdigvaror Råmaterial
Fördelning av transportarbete
Fartyg 84%
Lastbil 11%
g 5%
Biogena utsläpp
Biogena koldioxidutsläpp uppstår när biologiskt material bryts ned,
konsumeras av djur och växter eller bränns upp. Detta sker helt
naturligt och de naturliga kolflödena, både upptag och utsläpp, är
större än den del av kolflödena som människan utnyttjar. Mänskliga
aktiviteter påverkar de biogena kolflödena. Både genom att till
exempel använda biologiskt material till bioenergi, så att det
inbundna kolet frigörs och återgår till atmosfären snabbare än det
annars hade gjort, men också genom att motverka naturliga skogs-
bränder, vilket fördröjer utsläpp av biogen koldioxid. Enligt klimat-
konventionen rapporteras nettoutsläpp och nettoupptag av kol-
dioxid som sker under kolcykeln i skog och mark för markanvänd-
ningssektorn (LULUCF) i det land där biomassan produceras. De
biogena koldioxidutsläppen från till exempel förbränning av bio-
bränsle redovisas därr inte separat som utsläpp i energisektorn
eftersom det skulle innera en dubbelräkning, men kan inkluderas
i redovisningen som information.
Mot en fossilfri värdekedja
SCAs mål är att hela värdekedjan ska bli fossilfri. Ett delmål är att
halvera de fossila utsläppen från år 2019 till år 2030, vilket är i linje
med att nå Parisavtalets 1,5-gradersmål. Genom systematiskt
arbete, effektiviseringar och övergång till biobränslen har utsläppen
från SCAs egna industrier reducerats och industriprocesserna är
nästan fossilfria. Av värdekedjans fossila utsläpp kommer cirka
36 (41) procent från den egna verksamheten och fn inköpt energi
medan cirka 64 (59) procent kommer från källor utanför bolagets
anläggningar.
De största utsläppskällorna
Den största enskilda utsläppskällan är transporter som står för
47 (37) procent av de totala utsläppen. Råmaterial transporteras
till SCAs produktionsanläggningar och färdiga produkter levereras
till kunder över hela världen. SCA använder fartyg, tåg och lastbil
utifrån avstånd och transportsystemens tillgänglighet för att få den
lägsta klimatpåverkan och energiåtgången. Val av bränsle ses över
i takt med att tillgängligheten av förnybara drivmedel ökar. Tåg-
transporter är ett koldioxideffektivt transportsätt, som prioriteras
där så är möjligt. Cirka hälften av virkestransporterna sker med tåg
mätt som transport arbetet. Bristande tillgång till ett pålitligt järn-
vägsnät begränsar dock valmöjligheterna. Optimering av trans-
portväg, lastfyllnad och ecodriving är andra exempel på åtgärder
för att minimera utsläpp och transportkostnad. Elektrifiering av
terminal arbete och lastbils transporter har påbörjats.
Efter transporter utgör kvarvarande fossila bränslen i industri-
processerna samt tillverkning av insatsvaror de största utsläpps-
källorna. Olika åtgärder görs för att minska användningen dels i
egen verksamhet och dels hos bolagets leverantörer. Ett exempel är
investeringen i en pelletseldad mesaugn vid pappersbruket i Obbola
som togs i drift i samband med expansionsprojektet.
Arbete pågår för att uppdatera och ytterligare konkretisera
åtgärdsplaner för att minska utsläppen.
Exempel på aktiviteter som minskar fossila utsläpp
Den pelletseldade mesaugnen i Obbola kommer att vid full kapa-
citet eliminera en fossil oljeförbrukning om cirka 8 000 m
3
motsva-
rande cirka 22 000 ton CO
2
e i scope 1 och 1 700 i scope 3 per år.
Flera olika initiativ för att minska utsläpp från transporter genom-
förs. Installation av frekvensomriktare på de egna fartygen har
minskat bnsleförbrukningen och sparar cirka 2 400 ton CO
2
e
i scope 1 och cirka 500 i scope 3 per år.
Den eldrivna lastbilen för tunga transporter av virkesråvara har
fortsatt att utrderas under år 2023. Varje sådan bil sparar cirka
55 ton CO
2
e per år i scope 1.
Elektrifiering av personbilsflottan ökar och 25% av bilarna är rena
elbilar eller laddhybrider. I anslutning till SCAs verksamheter och
kontor har ett 100-tal elbilsladdare installerats för att möjliggöra
ökad elektrifiering och som delvis är tillgängliga för närboende.
156 Hållbarhetsupplysningar
SCA Årsredovisning 2023
Utsläpp av växthusgaser
Koncernens fossila utsläpp i värdekedjan, från skogsbruk till kundens grind. Målsättningen på utsläppsminskning omfattar scope 1, 2 och 3
tillsammans, ej nedbrutet per scope. Biogena utsläpp redovisas inte i tabellen.
Retroaktivt År för delmål och mål
Växthusgasutsläpp, tusen ton CO
2
e
Basår
2019
Utfall
2022
Utfall
2023
2023 /
2022, % 2030
Årligt mål %
/ Basår
Scope 1-växthusgasutsläpp
Bruttoväxthusgasutsläpp scope 1 278 261 258 –1%
Procentandel scope 1-växthusgasutsläpp från reglerade utsläppshandelssystem (%) 36% 55% 56%
Scope 2-växthusgasutsläpp
Platsbaserade bruttoväxthusgasutsläpp inom scope 2 58 46 33 –29%
Marknadsbaserade bruttoväxthusgasutsläpp scope 2 111 59 60 2%
Betydande växthusgasutsläpp inom scope 3
Totala indirekta bruttoutsläpp scope 3 571 433 521 21%
1 Inköpta varor och tjänster 141 158 152 –4%
2 Kapitalvaror
2)
N/A N/A N/A
3 Bränsle- och energirelaterade verksamheter (ingår inte i scope 1 eller scope 2) 59 47 48 2%
4 Transport och distribution i tidigare led 363 223 319
4)
43%
5 Avfall genererat i verksamheten 3 4 3 –36%
6 Tjänsteresor 4 <1 <1 –17%
7 Anställdas pendling
2)
N/A N/A N/A
8 Tillgångar som leasas i tidigare led
1)
N/A N/A N/A
9 Transport i senare led
2)
N/A N/A N/A
10 Bearbetning av sålda produkter
3)
N/A N/A N/A
11 Användning av sålda produkter
3)
N/A N/A N/A
12 Slutbehandling av sålda produkter
3)
N/A N/A N/A
13 Tillgångar som leasas i senare led
1)
N/A N/A N/A
14 Franchiseavtal
1)
N/A N/A N/A
15 Investeringar
3)
N/A N/A N/A
Totala utsläpp av växthusgaser
Totala utsläpp av växthusgaser (platsbaserade) 907 740 813 10% –50% –5%
Totala utsläpp av växthusgaser (marknadsbaserade) 960 753 843 12%
1)
Ej tillämpbara för SCAs verksamhet.
2)
Kategori som bedömts som ej relevant då utsläppen är <1% av totala utsläppen.
3)
Utsläppet bedöms som lågt men tillförlitliga data saknas.
4)
Från och med år 2023 utökas omfattningen av rapporteringen och inkluderar well-to-tank-utsläpp för inköpta transporter vilket ökar utsläppen i scope 3 med 58 kton.
0
200
400
600
800
1 000
20232022202120202019
kton
Utsläpp av växthusgaser, CO
2
e
Scope 1 Scope 2
Scope 3 Scope 3-utökning 2023
Fossila utsläpp från hela värdekedjan uppgick år 2023 till 0,8 miljoner
ton CO
2
e, en ökning jämfört med föregående år till följd av ökad mängd
transport arbete, men en minskning med 10% jämfört med baret 2019.
I scope 1 ingår utsläpp fn egenägda fartyg.
Av värdekedjans fossila utspp kommer cirka 36 (41) procent från den
egna verksamheten och från inköpt energi medan cirka 64 (59) procent
kommer från källor utanför bolagets anläggningar.
Från och med år 2023 utökas omfattningen av rapporteringen och inklu-
derar well-to-tank-utsläpp för inköpta transporter vilket ökar utsläppen
i scope 3 med 58 kton.
157HållbarhetsupplysningarSCA Årsredovisning 2023
Fördelning av bränsleanvändning
Under år 2023 var SCAs bränsleanvändning för ång-
produktion till 95 (95) procent fossilfri. Avser svenska
produktionsanläggningar.
Biobränsle 95%
Fossilt bränsle 4%
Elpannor 1%
Energi
Skogsindustrin är en stor energiförbrukare men också en stor energi-
producent. En stor del av den energi som förbrukas kommer från den
egna värdekedjan och den egna produktionen av förnybar energi.
SCA är nettoproducent av bioenergi och överskottet säljs i form av
pellets och oförädlade sortiment så som bränsleflis och bark. El
produ ceras i form av mottryckskraft och i form av egen vindkraft.
SCA har under lång tid arbetat strukturerat för att ersätta fossila
bränslen med förnybara och industrianläggningarnas bränsle-
förrjning är idag nästan fossilfri, 95 (95) procent fossilfria. I sam-
band med den stora investeringen i ökad kapacitet av linerproduk-
tion i Obbola, ersattes en oljeeldad mesaugn vilken förbrukade cirka
8 000 m
3
olja per år.
Vid beräkning av energiförbrukning för en produktionsanläggning
inkluderas inköpt energi (värme, el och bränsle), energi som utvinns
eller återvinns ur ved, lut, bark, slam, pappersrejekt samt egenpro-
ducerad el. En stor del av den energi som förbrukas kommer från
förbränning av vedrester och el genererad via egen mottryckskraft.
Den egenproducerade elenergin som inte förbrukas internt, leve-
reras till det nationella elnätet. SCA levererar även energi tillfjärr-
värme nät genom att ta vara på sekundärrme från processerna
och ersätter på så vis fossila bränslen i de kommunala värmeverken.
En biprodukt från koncernens sulfatmassabruk är tallolja, som säljs
externt och vidareförädlas till flytande biobränslen. Under slutet av
år 2023 togs det samägda bioraffinaderiet i Göteborg i drift.
SCA är nettoproducent av bioenergi och överskottet säljs i form av pellets och oförädlade sortiment så som bränsleflis och bark.
158 Hållbarhetsupplysningar SCA Årsredovisning 2023
Total energiförbrukning
1)2)
MWh 2023 2022 2021
Bränslen
Kol 0 0 0
Olja och petroleumprodukter 608 321 791 758 518 980
Naturgas 0 0 0
Övriga fossila bränslen 12 959 16 867 21 890
Icke förnybara bränslen, totalt 621 280 808 625 540 870
Förnybara bränslen
3)
, totalt 9 288 315 8 968 570 10 357 038
Inköpt elkraft, värme och ånga 1 109 296 779 267 989 491
varav förnybart 770 328 541 599 694 982
varav icke förnybart 338 968 237 668 294 510
Total energiförbrukning 11 018 891 10 556 463 11 887 399
Andel förnybara källor av total
energi förbrukning 91% 90% 93%
1)
Inkluderar produktionsanläggningar och skoglig verksamhet. För datainsamling se
sidan 140.
2)
I tabellen för total energiförbrukning i årsredovisning 2022 redovisades enbart
produktionsanläggningar och inte skoglig verksamhet och egen logistikverksamhet som
felaktigt uppgavs. Felet hade ingen påverkan på verksamheten.
3)
Med förnybara bränslen avses lut, bark, pellets, slam och rejekt.
Sålda biobränslen, 1,3 TWh, och fjärrvärmeleveranser, 0,4 TWh,
motsvarar tillsammans uppvärmning av cirka 120 000 villor.
Massafabriken i Östrand bidrar genom sin energieffektivitet till
ett överskott av grön el om 0,45 TWh som säljs till nätet och
motsvarar ett mellanstort kraftvärmeverk.
Installerad vindkraftskapacitet (vid normala vindförhållanden)
på SCAs mark uppgick år 2023 till 9,0 TWh per år. Produktion av
egen ägd vindkraft uppgick till 0,15 TWh.
Anpassning till klimatförändringar – adaption
SCA har nyttjat scenarioanalys för att identifiera eventuellt behov
av att anpassa verksamhet eller anläggningar för ett ändrat klimat.
Scenarioanalysen har utgått fn två olika scenarion, ett med högre
och ett med lägre temperaturökning, där 1,5-gradersmålet nås i det
senare scenariot. Analys och slutsatser beskrivs i risk avsnittet i
Förvaltnings berättelsen. De största riskerna till följd av ett ändrat
klimat har, för SCAs verksamhet, identifierats för skogen och förut-
sättningarna för skogsbruket.
Skogen kan komma att påverkas av mer frekvent förekommande
extremväder så som stormar och skyfall, längre torrperioder och
kortare vintersonger. SCA deltar i ett antal forskningsprojekt för
att öka kunskapen om hur och när förhållandena kan komma att
ändras och på vilket sätt de bäst kan hanteras eller förebyggas.
Det kan vara ändrade sätt att bedriva skogsbruk, val av trädslag och
ökad variation i skogen. Ett annat område är kunskap om skade-
insekter och svampar och hur dessa på bästa sätt kan hanteras.
För bolagets industriplatser har i nuläget inget behov av anpass-
ningar för ett ändrat klimat identifierats. Kraftigt höjda temperaturer
i färskvattenförsörjningen skulle kunna innebära ett ökat behov av
kylkapacitet under varma årstider. Bolagets kustnära industriplatser
ligger i område med stor landhöjning, vilket bems motverka en
eventuell höjning av havsnivån.
Eventuella behov av anpassning till klimaträndringar i värdekedjan
utanför bolagets direkta kontroll har ännu inte analyserats i detalj.
SCAs energieffektiviseringsprogram ESAVE (Energy Savings and
Efficiency) har sedan år 2003 bidragit till energibesparingar och
ökad effektivitet. Målet för nuvarande programperiod 2020–2025 är
energibesparingsåtgärder om minst 35 GWh per år. Ett ESAVE-
nätverk finns etablerat inom koncernen och omfattar energikart-
läggningar, investeringar i energieffektiva tekniska lösningar, arbete
med ständiga förbättringar samt en ökad medvetenhet bland med-
arbetarna. Målnedbrytning görs centralt och varje affärsområde
ansvarar för sina handlingsplaner samt att energibesparingsaktivi-
teter initieras och genomförs. Utvärdering och uppföljning av utfall
görs kvartalsvis där goda exempel sprids och erfarenhetsutbyte
sker mellan koncernens olika enheter. Nätverket har årliga fokus-
områden för att bredda kunskapen inom bolaget och säkerställa ett
aktivt energieffektiviseringsarbete. Under år 2023 har energimålet
nåtts bland annat genom effektiviseringar i sekundärvärmesystem
genom bättre nyttjande av energi från rökgaser, optimerad ånga till
pannsotning samt varvtalsreglering av pumpar och fläktar. Allny
utrustning ska vara energieffektiv som standard. År 2023 hade SCA
7 enheter som omfattades av EU ETS (EU Emissions Trading
System).
Under år 2023 levererade SCA 1 809 (1 428) TJ värmeenergi
externt och 464 (479) TJ köptes in. Ånga utgjorde 434 (178) TJ av
ld energi. Ingen kylning köptes eller såldes.
Externt sålda energibiprodukter
2023 2022 2021
El (mottrycksel) TWh 0,45 0,40 0,40
Fjärr- och spillvärme TWh 0,44 0,38 0,47
Fasta biobränslen
1)
TWh 1,3 2,0 2,5
Tallolja, terpentin kton 47 48 47
1)
Inklusive volymer från verksamheter där SCA har totalansvaret för försäljningen.
159HållbarhetsupplysningarSCA Årsredovisning 2023
Föroreningar
SCAs verksamhet innebär risk för negativ påverkan genom faktiska
eller potentiella utsläpp till vatten, luft och mark. Bolagets totala
utsläpp påverkas av produktionsnivå, produktmix och jämnhet i
produktionen. SCAs produktionsanläggningar innehar miljötillstånd,
vilka bland annat reglerar vad som får släppas ut. Bolaget har
kontrollsystem på plats för att följa att givna tillstånd följs och för att
snabbt få larm om ett fel skulle uppstå. För att minimera risken för
utsläpp vid skogsbruksåtgärder finns ett flertal rutiner och upp-
följning görs bland annat i form av interna revisioner på plats. För
att minimera risker för utsläpp i värdekedjan, ställer SCA krav på
sina leverantörer. Fossila utsläpp redovisas under avsnitt Klimat-
förändringar.
Vatten
rmare 100 procent av allt förbrukat vatten återgår till recipienten
som för SCA är Bottenviken. Största delen av vattnet, 70procent,
används som kylvatten och har aldrig varit i kontakt med processen
utan kan släppas ut direkt, med något förhöjd temperatur. 30 pro-
cent av vattnet är processvatten som återanvänds i flera steg innan
det slutligen renas både mekaniskt och biologiskt innan det släpps
ut. I den mekaniska reningen tas suspenderade ämnen, sand och
partiklar bort. I den biologiska reningen reduceras upplösta ämnen
och föroreningar som påverkar den kemiska syreförbrukningen
(Chemical Oxygen Demand, COD).
Utsläpp till vatten omfattar suspenderade ämnen, COD, klor-
organiska föreningar (AOX), kväve och fosfor. SCA följer vatten-
förbrukningen och avloppsvattnets kvalitet med hjälp av styrnings-
och kontrollprogram. Till år 2030 har SCA som mål att minska
utsläpp av partiklar till vatten med 10 procent.
Bevattning av virke förekommer på några virkesterminaler och
omfattas av miljötillstånd. Detta vatten renas separat.
Luft
Utsläpp till luft omfattar alla förbränningsanläggningar oavsett
bränsle vid SCAs produktionsanläggningar samt utsläpp från inköpt
el och termisk energi. I de fall då energi levereras till en anläggning
utanför SCA, minskas luftutsläppen i redovisningen i förhållande till
den levererade energimängden. Utöver fossil CO
2
, är stoft, NO
X
och
SO
2
, de utsläpp till luft som har störst påverkan och som också
omfattas av industriernas miljötillsnd.
En stor del av utsläppen till luft kommer från transporter. SCA
arbetar för att reducera utsläppen genom att öka fyllnadsgraden,
utbilda i ecodriving, tillämpa olika tekniker för sänkt bränsleförbruk-
ning och prioritera transportmedel med mindre miljöpåverkan.
Största delen av transportarbetet sker med fartyg i form av
egenägda RoRo-fartyg eller andra lastfartyg. Större delen av SCAs
lastbilstransporter köps in från externa leverantörer. Tunga fordon,
så kallade 74-tons fordon, bidrar till effektivare transporter med
lägre utsläpp. Förtransporterna av virke används 74-tons fordon
där så är möjligt utifrån vägbroars bärighet.
Mark
Vid normal verksamhet, sker inte utsläpp till mark. Utsläpp till mark
skulle kunna ske vid haverier. Markföroreningar från historisk verk-
samhet förekommer inom bolagets industriplatser och hanteras
i enlighet med nationell lagstiftning. I skogsbruket finns risk för
läckage av hydraulolja och bnslen vid ett haveri. Förebyggande
åtgärder är implementerade för att minimera risk för att detta
inträffar och för att minimera effekten om ett haveri skulle inträffa.
COD Suspenderade ämnen
0
5
10
15
20
25
20232022202120202019
kton
Utsläpp till vatten från industri,
COD och suspenderade ämnen
Utsläpp av COD har ökat marginellt under år
2023 jämfört med föregående år. Suspenderade
ämnen fortsätter minska till följd av optimerade
reningsprocessser.
0
50
100
150
200
250
300
350
20232022202120202019
ton
Utsläpp till vatten från industri,
fosfor och kväve
Fosfor Kväve
Utsläppen av fosfor och kväve har under år
2023ökat till följd av att investeringar tagits
i drift under året.
0
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
20232022202120202019
ton
Utsläpp till luft från industri och
transporter, NO
X
och SO
2
NO
X
Industri Transporter
SO
2
Industri Transporter
Utsläppen av kväveoxider och svaveldioxid
från transporter ökade under år 2023 och följer
ökningen av transportarbete.
160 Hållbarhetsupplysningar SCA Årsredovisning 2023
Vattenfrågor blir allt viktigare ur ett resursperspektiv globalt sett
även om Sverige är ett land med låg risk för generell vattenbrist.
SCAs industrienheter ligger i norra Sverige i områden med
mycket god vattentillgång i form av stora älvar och förrjs till nära
100 procent med ytvatten fn dessa vattendrag. Resterande vatten
kommer från kommunala ledningsnät. I SCAs industrier används
det mesta av vattnet för kylning och har inte varit i kontakt med
processen.
SCA arbetar för att minska vattenanvändningen och har som
mål att den specifika processvattenanvändningen på industrierna
ska minska med 5 procent till år 2030 jämfört med baret 2020.
Under år 2023 minskade den totala vattenanvändningen men den
specifika processvattenanvändningen ökade till följd av att nya
fabriker togs i drift.
Vattenanvändning
Ansvarsfull vattenhushållning
SCAs anläggningar ligger i norra Sverige i områden med god tillgång till
vatten och förrjs till nära 100 procent med ytvatten från Pite älv, Ume älv
och Indalsälven. SCAs totala vattenuttag från de tre älvarna utgör så lite
som cirka 0,4 procent av deras sammanlagda årsmedelvattenföring.
rmare 100 procent återgår till recipienten Bottenviken.
Kylvatten 67%
Processvatten 33%
Fördelning använt vatten
67 procent av SCAs vattenintag används som kyl-
vatten och har aldrig varit i kontakt med tillverknings-
processen utan kan sppas ut direkt tillhavet med
något förhöjd temperatur.
33 procent är processvatten som renas både
mekaniskt och biologiskt innan det släpps ut i havet.
SCAs industrier ligger
i områden med låg vattenstress
– nu och i framtida scenarier.
Kylvatten
till havet
Mekanisk
rening
Mekanisk
rening
Biologisk
rening
Renat process-
vatten till havet
Bottenviken
Processvatten
till rening
Kommunala
vattenlednings-
system
Ytvatten till kylning
och processer
Processvatten
återanvänds
flera gånger
0
30
60
90
120
150
20232022202120202019
Mm
3
Vattenanvändning
Processvatten är den del av
vatten intaget som är process-
berört och behandlas i renings-
anläggningar innan det återförs
till recipient.
Kylvatten Processvatten
161HållbarhetsupplysningarSCA Årsredovisning 2023
Skogsbruk och biologisk mångfald
Ansvarsfullt skogsbruk
Skogen är basen för SCAs verksamhet med målet att skogarna ska
vara minst lika rika på biologisk mångfald, naturupplevelser och
råvara i framtiden som i dag. SCA bedriver ett ansvarsfullt, lång-
siktigt och lönsamt skogsbruk som resulterat i att SCA har välskötta
skogar, som bidrar med biologisk mångfald samt natur- och upp-
levelse värden, samtidigt som det stående virkesförrådet i skogen
och uttaget av förnyelsebar råvara ökar.
Naturhänsyn finns alltid med som en självklar del i arbetet i SCAs
skogar – även i de skogar som idag inte hyser särskilda naturvärden.
Det betyder att SCA alltid tar hänsyn vid alla skogliga åtgärder, som
till exempel vägbyggnad, markberedning, röjning, gallring, gödsling
och föryngringsavverkning. Detta kallar SCA för generell miljö-
hänsyn.
Processerna i skogen är långa. Det tar nästan ett sekel för ett träd
att bli moget för avverkning och många processer i naturen tar ännu
längre tid. SCAs planering av skogsskötseln sträcker sig därr över
hundra år. För varje träd som avverkas, planteras minst två nya.
Under år 2023 levererade SCAs plantskolor 103 (98) miljoner skogs-
plantor, varav cirka 45 (40) miljoner planterades iegna skogar. SCA
erbjuder en rad skogliga tjänster till privata skogsägare, varav en är
”Ny skog med föryngringsgaranti” där SCA tar hela ansvaret för
markberedning och plantering samt gör en återxtkontroll senast
två år efter planteringen.
Certifierat skogsbruk
SCAs skogbruk är sedan lång tid tillbaka certifierade enligt de inter-
nationella systemen för skogsbrukscertifiering, Forest Stewardship
Council (FSC) och Programme for the Endorsement of Forest
Certification (PEFC), vilka syftar till att säkerställa ett ansvarsfullt
skogsbruk. SCA medverkar tillsammans med andra sociala, mil-
och ekonomiska intressenter i utvecklingen av FSCs och PEFCs
standarder och verksamheter. SCAs skogsbruk FSC-certifierades
år 1999 och PEFC-certifierades år 2011.
Ansvarsfull råvaruanskaffning
All vedråvara som används i SCAs produkter ska komma från
ansvarsfullt brukade skogar. Det gäller både egen skog och det
virke SCA köper från andra skogsägare. I samband med inköp av
virke arbetar SCA systematiskt med att säkerställa goda arbets-
villkor och hänsyn till biologisk mångfald, även utanför det egna
innehavet.
All vedråvara som SCA köper omfattas därför av spårbarhets-
regler och uppfyller som lägst kraven i FSCs standard för Controlled
Wood, FSC CW. Det innebär att virket inte får komma från kontro-
versiella källor, vilket bland annat omfattar skogar som avverkats
olagligt, skogar med höga bevarandevärden, där dessa värden
hotas av skogsbruk och skogsbruk där urfolks rätt eller mänskliga
rättigheter kränks. SCAs virkesanskaffning är tredjepartscertifierad
enligt PEFC och FSC Chain of Custody. SCA arbetar aktivt för att
ständigt öka andelen vedråvara från skogsbruk som är certifierat
och uppmuntrar privata skoggare som bolaget gör afrer med att
certifiera sitt skogsbruk. SCA uppmuntrar även de markägare som
inte har ett certifierat skogsbruk att ta samma naturhänsyn vid
avverkning som bolaget tar i egen skog. Detta benämns SCA-
hänsyn och motsvarar FSCs krav. Under år 2023 kom 66 (60) pro-
cent av förbrukad vedråvara från FSC- eller PEFC-certifierat skogs-
bruk och 9 (9) procent från avverkningar med SCA-hänsyn i egen
regi hos privata skogsägare. Resterande volym uppfyller kraven för
att kunna betraktas som kontrollerat virke (FSC Controlled Wood).
Ökningen i certifierad andel beror främst på ökad andel från egen
skog.
Ansvarsfull fiberanskaffning
SCAs virkesenhet och marknadsfunktion ansvarar för inköp av all vedråvara till
produktionen av trä-, massa- och pappersprodukter. Råvaruanskaffningen är
tredjepartscertifierad enligt PEFC och FSC Chain of Custody. Den största
mängden råvara kommer från certifierat skogsbruk. All råvara från bolagets egna
skogar ingår i denna andel. Resterande volymer är spårbarhetscertifierade enligt
FSC CW, varav hälften kommer från avverkning där andelen skog undantagen för
naturhänsyn motsvarar FSC-nivå (SCA-nsyn). SCA uppmuntrar sina externa
leverantörer att certifiera sitt skogsbruk för att öka tillgången tillcertifierad råvara.
Ursprungsland, andel av förbrukad 2023 2022
Sverige 94,0% 95,5%
Baltikum 4,3% 3,4%
Finland, Norge 1,7% 1,1%
SCAs produktionsanläggningar förbrukade 10,3 (10,4) miljoner m
3
vedråvara år
2023. Nästan all vedråvara kommer från norra Sverige.
Certifierat skogsbruk 66%
Spårbarhetscertifierad med SCA-hänsyn 9%
Spårbarhetscertifierad 25%
162 Hållbarhetsupplysningar SCA Årsredovisning 2023
Naturvårdsstrategi för biologisk mångfald
Att utveckla och bevara biologisk mångfald i bolagets skogar är det
viktigaste miljömålet i SCAs skogsskötsel. Områden som är viktiga
livsmiljöer för känsliga djur- och växtarter undantas från virkes-
produktion i form av frivilliga avsättningar, sköts med hyggesfria
brukningsformer eller lämnas vid trakthyggesbruk som miljöhänsyn
vid avverkning. De skogar som undantas från virkesproduktion eller
sköts med hyggesfria brukningsformer ingår i de ekologiska land-
skapsplaner som SCA utvecklat för hela sitt innehav. Landskaps-
planerna revideras kontinuerligt i syfte att uppnå högsta naturvårds-
nytta, vilket bland annat innebär att de skogar som har högst natur-
värden avsätts eller brukas med hyggesfria metoder. Arbetet bygger
på hög kompetens hos personal, omfattande inventeringar av natur-
värden inom bolagets skogar samt dialog med intressenter. Den
ekologiska landskapsplaneringen omfattar sedan många år dialog
med bland annat länsstyrelserna och Naturrdsverket kring vilka
skogar som lämpar sig bäst för formellt skydd.
SCA har också fem mångfaldsparker. Parkerna är större skogs-
områden som sköts för att gynna känsliga djur- och växtarter och
lyfta fram kulturhistoriska värden och rekreationsvärden. Varje år
genomförs en intressentdialog om hur skogen bör hanteras med
avseende på olika värden i parken. Inom parkerna prövas en mång-
fald av åtgärder och skötselmetoder, för att både förstärka befintliga
värden och skapa nya.
Fördelning av olika typer av naturhänsyn på det svenska innehavet
1)
varav 77%
produktiv
skogsmark
Total areal
2,6 milj ha
varav 77%
produktiv
skogsmark
SCAs
markinnehav
2,6 milj ha
Andel
av total
areal, %
Andel produktiv
skogsmarksareal, %
Hänsynsandel
per kategori
Hänsynskategori Ambition Ambition 2023 2022 2023 2022
Generell hänsyn (~15% hänsyn) 67 87 88 88,5 16,0
4)
18,8
4)
– varav sparad fröträdsställning (30–80 träd/ha) 1,3 1,2 17,3 20,0
Frivillig avsättning (100% hänsyn)
2)
5,4 7 8,2 8,3 100 100
Kombinerade mål (>50% hänsyn)
3)
2,3 3 2,1 1,7
5) 5)
Anpassad hänsyn (15–30% hänsyn)
3)
2,3 3 1,7 1,4
5) 5)
Lågproduktiv skogsmark (100% hänsyn, skyddad) 10 - - - 100 100
Ej skogsmark (brukas ej) 13 - - - - -
Total areal 2,6 milj ha 2,0 milj ha
Graden av naturhänsyn visar balansen
mellan produktion och naturvård, eller i
vissa fall sociala värden. Vid exempelvis
>50 procent hänsyn så lämnas >50 procent
av virkesrrådet kvar efter SCAs åtgärd.
1)
Andel areal som avsätts, brukas med olika grader av hänsyn eller utgörs av ej
skogsmark, av totalt markinnehav i Sverige.
2, 3)
Utfallet redovisar den andel av SCAs produktiva skogsmark som vid utgången av år
2023 var inkluderad i ekologiska landskapsplaner med syfte att 2) gynna biologisk
mångfald, 3) bevara biologisk mångfald på beståndsnivå med främst olika hyggesfria
metoder eller förstärkt hänsyn. De frivilliga avsättningarna, kombinerade mål och
anpassad hänsyn presenteras på sca.com.
4)
Visar andel planerad naturhänsyn (ytor av produktiv skogsmark > 0,1 ha) vid föryngrings-
avverkning inom kategorin generell hänsyn. Resultatet är något högre än tidigare år då
hänsynsandel presenteras per kategori och inte utifrån all produktiv mark. Justerat resultat
presenteras retroaktivt för år 2022. Här inkluderas även en mindre andel av den hänsyn
som planerats vid avverkning med ”anpassad hänsyn”. Spridda träd och mindre
trädgrupper redovisas ej. Resultatet är samtidigt lägre än tidigare år då även yngre skogar
än 70 år (i huvudsak skog med contortatall) har inkluderats i resultatet för år 2023.
5)
Metodik för att bedöma lämnad naturhänsyn vid avverkning av bestånd med ”kombinerade
mål” och ”anpassad hänsyn” har tagits fram men behöver utvecklas ytterligare under år 2024.
Baltikum
SCAs skogar i Baltikum omfattar i nuläget cirka 62 000
hektar skogsmark. För att säkerställa ett ansvarsfullt skogs-
bruk i linje med koncernmålet värdefulla skogar, certifieras
all skog i Baltikum enligt FSC och PEFC. Som en viktig del i
arbetet, identifieras skogar med höga bevarandevärden
(HCV), som sköts så att dessa bevarandevärden bibehålls
eller förstärks. Detta resulterar i Baltikum i att 17% av
skogen skyddas som fri villiga avsättningar (utöver lagens
krav) eller får särskild skötsel med förstärkt hänsyn och 80%
sköts med generell hänsyn utifrån standardernas krav avse-
ende till exempel kantzoner, trädgrupper, gamla träd och
död ved. Aktivt och ansvarsfullt skogsbruk säkerställer även
god tillväxt som bidrar till stor inbindning och lagring av kol-
dioxid i den xande skogen och i det virke som skördas.
Typ av hänsyn, % av total skogsmark 2023
Frivilliga avsättningar 5%
Utökad hänsyn
1)
12%
Generell hänsyn 80%
Icke-produktiv skogsmark 3%
1)
Utökad hänsyn omfattar kombinerade mål och anpassad hänsyn
163HållbarhetsupplysningarSCA Årsredovisning 2023
Åtgärder för att gynna biologisk mångfald
Antal hektar
% av föryngrings-
avverkad areal
Utförda åtgärder 2023 2022 2023 2022
Naturvårdande skötsel i frivilliga avsättningar 272 185 1,0 0,8
Utförda åtgärder av ”kombinerade mål” 1 033 619 3,7 2,7
Utförda åtgärder av ”anpassad hänsyn” 2 468 1 821 8,8 8,1
Utförda fröträdsställningar som sparas för framtiden 1 752 1 077 6,2 4,8
Naturvårds- och hyggesbränning 157 28 0,6 0,1
Åtgärder i produktionsskog i prioriterade landskap 172 132 0,6 0,6
Våtmarksrestaurering
1)
150 196
2)
N/A N/A
Summa 6 004 4 058
1)
Restaurering av öppna våtmarker på SCA-mark utförda i SCAs regi och i samverkan med andra aktörer.
2)
Redovisningen för år 2022 har kompletterats med restaurering som gjorts i samverkan med andra aktörer vilket
inte redovisades under år 2022. Korrigering med 2 ha. Felet hade ingen påverkan på verksamheten.
Tabellen redovisar åtgärder som utförts under året för
att gynna biologisk mångfald i relation till föryngrings-
avverkad areal inom SCAs svenska skogsinnehav. För att
återskapa biotoper och värdefulla substrat utförs olika
åtgärder, där naturvårdsbränning och våtmarksrestaure-
ring är två exempel. Bränning genomförs både på hyggen
som föryngringsmetod och i avsatta naturrdsskogar.
Våtmarks restaurering har utrts av öppna våtmarker för
attåterställa hydrologi efter historisk utdikning.
Naturrdesbedömning i fält utförs inför all föryngrings-
avverkning och kompletterande inventering utförs av per-
sonal med specialistkompetens i skogar där det bems
kunna förekomma höga naturvärden.
SCAs särskilda artansvar för ökad precision
I norra Sverige där SCA har majoriteten av sitt skogsinnehav finns
uppskattningsvis cirka 7 400 skogslevande arter, varav cirka 700 är
rödlistade enligt SLUs Artdatabank och bems påverkas negativt
av skogsbruk. Isyfte att utveckla och öka precisionen i arbetet med
att bevara och utveckla biologisk mångfald, genomförde SCA under
år 2020 ett arbete tillsammans med Artdatabanken och extern
expertis för att kartlägga vilka av dessa arter som förekommer på
SCAs mark innehav. Arbetet identifierade 203 arter som kan anses
vara särskilt berörda av SCAs skogsbruk och därmed de arter som
SCA har ett särskilt ansvar för. Dessa arter kallar vi för ”SCAs
ansvarsarter”.
I stort sett alla artgrupper är representerade, men ansvarsarterna
utgörs främst av svampar, mossor och lavar, samt insekter och
vissa fåglar.
Utifrån deras ekologi identifierades ett antal livsmiljötyper som
ansvarsarterna är beroende av. Genom att inrikta naturrdsarbetet
till dessa livsmiljöer kan SCA, tillsammans med andra markägare
och myndigheter, på ett resurseffektivt sätt skapa förutsättningar
för att ansvarsarterna ska kunna fortleva i det brukade skogsland-
skapet.
För att förbättra hänsynen till ansvarsarter i skogsbruket har SCA
bland annat identifierat de arter som behöver skötselåtgärder för att
finnas kvar på lång sikt. Ett 30-tal av ansvarsarterna är så kallade
ÅGP-arter. ÅGP är åtgärdsprogram för hotade arter och naturtyper
framtagna av Naturvårdsverket och Havs- och Vattenmyndigheten.
Åtgärderna består främst av naturrdande skötsel, såsom natur-
vårdsbränning, nyskapande av död ved eller återställning av vatten-
drag. Åtgärderna kan även utgöras av restaurering för att öka
omfattningen av den livsmiljö som arten är beroende av, såsom
Vi ska aktivt bidra till att bevara biologisk mångfald,
genom att öka mängden livsmiljöer som är viktiga
r SCAs ansvarsarter.
Karelsk barkfluga ingår i åtgärdsprogrammet ”Hotade arter på asp i Norrland” och är en av SCAs ansvarsarter.
164 Hållbarhetsupplysningar SCA Årsredovisning 2023
att skapa lövdominerad skog. Denna typ av åtgärder gynnar även
betydligt fler än de 30 ÅGP-arterna.
SCA har hittills identifierat 10 ÅGP-landskap, på totalt 73 000
hektar, för arter som kräver landskapstäckande anpassningar
såsom aspbarkgnagare och tallkapuschongbaggar. Naturvärdena
i dessa landskap är typiskt knutna till antingen löv- eller tallskogar,
men det är också vanligt att livsmiljöerna ligger isolerade från var-
andra. Till dessa landskap prioriteras åtgärder för att både höja kva-
liteten i befintliga livsmiljöer och restaurera sådana livsmiljöer som
arterna kan dra nytta av på sikt. Genom högre precision i natur-
vårdsarbetet knyter de restaurerade livsmiljöerna på så sätt
samman dagens livsmiljöer så att funktionaliteten i landskapet
förbättras över tid genom högre kvalitet, större livsutrymmen och
bättre spridningsmöjligheter. I riktade artinventeringar under år
2023 har tidigare okända förekomster av mycket ovanliga ÅGP-arter
upptäckts, vilket är ett tydligt kvitto på att de utpekade ÅGP-
landskapen är mycket betydelsefulla. Geografisk utbredning och
skötselinriktning inom dessa landskap ses över kontinuerligt för att
skapa högsta naturvårdsnytta. Under år 2023 identifierades ytterli-
gare cirka 700 hektar produktionsskog för kommande restaurering.
Under år 2023 genomfördes naturrdsåtgärder för att gynna bio-
logisk mångfald på 6 004 (4 058) hektar i både produktionsskog och
i skog med befintliga höga naturvärden.
Utveckling av biologisk mångfald
Det är komplext att mäta och utvärdera effekter av insatser för att
gynna biologisk mångfald. SCA har gjort ett förk att följa utveck-
lingen på SCAs svenska markinnehav för några indikatorer relevanta
för biologisk mångfald med hjälp av Riksskogstaxeringen vid SLU,
som publicerar data för hela Sverige baserat på ett stort antal prov-
ytor. Status för indikatorerna bygger på skattningar av data från
Riksskogstaxeringens provytor på SCAs mark. Åtgärder för bio-
logisk mångfald är långsiktiga och resultatet ses oftast efter lång
tid. För att få en representativ bas för att följa utvecklingen, valdes
ett medelvärde av utfallet för åren 1996 till 2000. I ett första försök
har indikatorerna död ved, äldre lövträd, volym lövträd, äldre skog
samt äldre skog med särskilda indikationer på naturvärden valts ut.
Samtliga indikatorer bedöms representera viktiga förutsättningar för
biologisk mångfald i skog.
Mängden död ved i skogslandskapet är en etablerad indikator för
att bedöma förutsättningar för biologisk mångfald, då många arter
är beroende av död ved i olika nedbrytningsstadier. Tillng till
grova lövträd är en annan viktig indikator för att gynna vissa fågel-
arter och på sikt ge livsmiljöer med gammal död lövved.
Då det finns osäkerheter i data för respektive år, följs i första hand
den relativa utvecklingen per indikator. Samtliga indikatorer har
utvecklats mycket positivt som ett resultat av bolagets satsningar
på frivilliga avsättningar, lämnad hänsyn vid slutavverkningar och
ändrade skötselstrategier. För död ved noteras också en effekt av
större stormfällningar år 2011 och år 2013.
Indikatorer för biologisk mångfald – relativ förändring Indikatorer för biologisk mångfald
1)
Indikator
SCA
Startpunkt
1996–2000
SCA
Nuläge
2020
SCA
Utveckling
Medel-
värde för
norra
Sverige
Död ved, m
3
sk/ha 9,0 12,5 38% 9,2
Äldre lövträd (grova lövträd
≥ 35 cm), m
3
sk/ha 0,6 1,1 98% 1,0
Lövträd, m
3
sk/ha 16 20 29% 20
Äldre skog (> 140 år), andel av
produktiv skogsmark 5,4% 7,4% 37% 9,2%
Äldre skog med SIN, andel av
produktiv skogsmark
2)
3,0% 4,0% 36% 4,3%
1)
Data avser 5-årsmedelvärden på produktiv skogsmark, exklusive skyddade områden för
SCAs skogar respektive referensvärden för norra Sverige.
2)
SIN står för särskild indikation på naturvärden och omfattar hög beståndsålder, grova träd,
död ved samt trädskiktning. SIN började mätas år 2003 och har en annan referensperiod.
År 2005 valdes som startpunkt då det är det första redovisade 5-årsmedelvärdet.
Källa: SLU Riksskogstaxeringen. Sveriges officiella statistik, Skogsdata 2023.
Sveriges Lantbruksuniversitet, Umeå. Referensvärden är hämtade från Skogsdata
samt från Riksskogstaxeringen. Data för SCA baseras på Riksskogstaxeringens
provytor på SCAs skogsinnehav.
Utvecklingen för indikatorerna har varit mycket positiv som ett resultat av bolagets
satsningar på frivilliga avsättningar, lämnad hänsyn och ändrad skötselstrategi.
Volymen död ved har ökat med cirka 38 procent. Ökningen är påtaglig från år 2011
och beror fmst på att döda träd lämnats efter stormar (år 2011, 2013) och insekts-
angrepp (år 20092016). Volymen grova lövträd har ökat med 98 procent.
Ökningen utgörs främst av ökad mängd grova lövträd i äldre skog. Volymen lövträd
har ökat med 29 procent. Ökningen beror främst på att lövträd lämnas i större
utsträckning vid röjning och gallring. Löv lämnas även i stor utsträckning i generell
miljöhänsyn vid avverkning. Andelen äldre skog (140 år) har ökat med 37 procent.
Ökningen beror fmst på att frivilligt avsatt skog blivit äldre. Andelen äldre skog
med särskild indikation på naturrden har ökat med 36 procent sedan de första
skattningar från år 2005.
Källa: SLU Riksskogstaxeringen.
0,0
0,5
1,0
1,5
2,0
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
1996–2000
Index 1 = medelvärde 1996–2000
Död ved Grova lövträd Volym lövträd
Äldre skog Äldre skog SIN
165HållbarhetsupplysningarSCA Årsredovisning 2023
SCAs produkter är förnybara och möjliggör ökad cirkularitet såväl
som lägre klimatpåverkan och är viktiga för att ställa om till ett håll-
bart samhälle och en hållbar konsumtion där fossila material kan
fasas ut. SCA ska bedriva sin verksamhet så att påverkan på män-
niska och miljö minimeras och för att eliminera slöseri, Zero waste.
SCAs produkter är baserade på förnybar råvara som kan åter-
användas och bidrar till ett cirkulärt materialflöde. Genom sam-
arbeten och innovationer, söker bolaget löpande nya användnings-
områden för befintliga produkter, biprodukter och restströmmar för
att påså sätt ytterligare öka cirkulariteten och klimatnyttan.
Hela trädet används
SCA arbetar aktivt för att ta tillvara på hela trädet och alla rest-
strömmar. Den mest värdefulla delen av trädet förädlas i sågverken
till trävaror. En del av dessa blir fönsterkomponenter, målad panel
eller hyllor. Drygt hälften av stocken blir trävaror. Resten blir flis för
massaproduktion eller spån som förädlas till pellets. Barken
används för energiproduktion.
Förutom färdiga produkter, resulterar SCAs processer i bipro-
dukter och restströmmar så som bark, tallolja, askor och slam.
De flesta restströmmar, såsom askor, grönlutsslam och mesa går
idag till landbyggnad eller hanteras som avfall medan biprodukterna
till stor del används för energiproduktion och produktion av flytande
biodrivmedel. SCA har som mål att öka förädlingsvärdet och
cirkulari teten för dessa strömmar genom att finna nya använd-
ningsområden. SCA arbetar fortlöpande för att optimera resurs-
effektiviteten och energiprestandan genom att utveckla processer,
produkter och arbetssätt.
Alla enheter i koncernen arbetar för att förbättra resursutnytt-
jandet genom effektiva processer, ökad återvinning och genom att
undersöka nya användningsområden för sina restströmmar. SCAs
enheter följer aktivt sin energiförbrukning, sätter mål för energi-
effektivisering och vidtar åtgärder för att nå målen.
Produktutveckling och innovation
SCA bedriver ett strukturerat innovationsarbete i enlighet med de
strategiska prioriteringarna. Innovationsarbetet är integrerat med
hållbarhetsarbetet och handlar om att skapa så stort värde som
möjligt från hela trädet dels genom högre råvaruutnyttjande,
effektivitet och ökad cirkularitet, dels genom att förflytta produkt-
portföljen till högre förädlingsvärde. Innovationsarbetet leder till
ökad kundnytta genom utveckling av nya produkter och applika-
tionsområden, där klimatnytta och resurseffektivitet förbättras
genom de skogsbaserade produkterna. Utöver att utveckla de
befintliga produktområdena bedrivs även innovationsarbete för att
skapa högre produktvärden utifrån produktionsenheternas sido-
strömmar, såsom aska, slam och bark. SCAs afrsområden leder
sitt innovationsarbete med stöd från centrala resurser. Vid SCA R&D
Centre, som är bolagets centrala enhet för forskning och utveckling,
genomförs projekt för bolagets olika affärsområden.
Ett exempel från de senaste åren är lanseringen av contorta som
ett tredje träslag för träprodukter där homogenitet och en hög andel
friska kvistar är viktiga egenskaper. Genom utveckling mot en mer
precis identifiering av olika skogsbestånds egenskaper har contorta
kunnat bli ett träslag för långlivade produkter. Ett annat exempel är
ett nytt digitalt verktyg som underlättar planeringen av avlägg i
skogen. Verktyget hjälper till att skapa säkra och effektiva virkes-
avlägg som tar hänsyn till flera faktorer som påverkar ett avläggs
lämplighet, bland annat närhet till vattendrag eller områden med
natur- eller kulturvärden.
Livscykelperspektiv
Ett viktigt hjälpmedel i SCAs hållbarhetsarbete är resurslednings-
systemet Resource Management System (RMS). I detta system följs
resursåtgång och miljöpåverkan för produktionsanläggningar, för
transporter av råvaror och för färdiga produkter. Genom livscykel-
analyser kan klimat- och miljöpåverkan för SCAs produkter
beräknas och utvärderas. Beräkningar visar att produkterna redan
idag har ett litet kolspår. Störst klimateffekt uppnås när produkterna
ertter andra produkter med en större klimatpåverkan.
Produktsäkerhet
SCA arbetar för att säkerslla att kunder och konsumenter får
kra produkter och tjänster med hög kvalitet, som tillverkas och
levereras med respekt för människa och miljö. Produkterna ska vara
kra för användaren och för miljön samt uppfylla kundernas och
myndigheternas krav på produktsäkerhet. Vid produkt- och pro-
cessutveckling tillämpas försiktighetsprincipen.
Resursanvändning och cirkulär ekonomi
0
50
100
150
200
20232022202120202019
kton
Återvinning Deponering
Det fasta avfallet, som
främst utgörs av bioaska,
slam, organiskt avfall och
plast, återvinns till största
delen genom att användas
som råvara iandra pro-
cesser, som konstruktions-
material eller genom att
energiåtervinnas. En mindre
del behöver deponeras.
Icke-farligt avfall Förbrukning av råmaterial
Virke och flis 93%
Returfiber 7%
Övrigt <1%
Nästan all råvara som används i
bolagets tillverkning är förnybar.
Övrigt utgörs av oorganiskt material
så som kalcium karbonat.
166 Hållbarhetsupplysningar SCA Årsredovisning 2023
Råvaror och kemikalier som ingår i produkterna eller används i bola-
gets verksamhet utvärderas kontinuerligt och SCAs leverantörs-
standard ställer höga krav på insatsvarornas produktsäkerhet.
Baserat på tillgänglig kunskap arbetar vi aktivt för att identifiera
och byta ut substitutionspliktiga produkter. Arbetet samordnas via
koncernens Kemikalienätverk.
Råmaterial
Basen för SCAs produkter är färsk vedfiber. Därutöver används
mindre mängder returfiber och en liten mängd oorganiska material i
form av kalciumkarbonat vid tillverkning av olika pappersprodukter.
stan all vedråva kommer fn närområdet i norra Sverige och
58 (51) procent av vedråvaran som används kommer från egen skog
och egna sågverk. Förutom råvaror används även insatsvaror i form
av olika kemikalier.
Returfiber
Kraftliner är en färskfiberbaserad produkt som fmst används i de
yttre släta skikten i wellpapplådor. Utöver färskfiber används mindre
ngder av noggrant utvalda återvunna fibrer. Kraftliner används
för förpackningar där det ställs höga krav, till exempel vid långa
transportavstånd, tunga varor, fuktiga förhållanden eller extra krav
på renhet. Eftersom fibrer inte kan återvinnas ett oändligt antal
gånger krävs ett kontinuerligt tillflöde av färskfiber. Färska fibrer
från hållbart skogsbruk är förnybara och återvinningsbara och till-
sammans med returfiber bidrar de till ett cirkulärt kretslopp.
Avfall och restströmmar
SCA utgår från ett livscykelperspektiv och arbetar aktivt med
resurs effektivitet. Detta har möjliggjort nya användningsområden
och i en del fall helt nya produkter, endera i egen verksamhet eller
hos en extern part.
Biprodukter och restströmmar tas tillvara så långt det är möjligt och
det fasta avfallet, som främst utgörs av bioaska, slam, organiskt
avfall och plast, återvinns till största delen genom att användas som
råvara i andra processer, som konstruktionsmaterial eller genom att
energiåtervinnas. Bolagets mål till år 2030 är att allt icke-farligt avfall
ska återvinnas så effektivt som möjligt. Återvinningen ligger på cirka
98 procent av den totala avfallsmängden. Bolaget fortsätter arbetet
med att optimera värdeskapande och förädlingsgrad på det åter-
vunna avfallet samt att sänka hanteringskostnaden för det kvar-
varande avfallet genom minskad mängd och ökad effektivitet.
En mindre del av det totala avfallet är farligt avfall, till exempel
spilloljor, lysrör och batterier. Farligt avfall lämnas till auktoriserade
mottagare med godkända transportörer. Detta avfall ingår inte i
målformuleringen.
Bolaget arbetar även med ökad cirkularitet genom att tillsam-
mans med partner återbruka och återvinna uttjänt elektronik så som
datorer och bildskärmar.
Förbrukning av råmaterial (totalt för koncernen)
Råmaterial 2023 2022 2021
Rundved och sågverksflis kton 4 300 4 200
1)
4 300
Returfiber kton 310 270 283
Oorganiskt material kton 15 16 44
Organiskt fossilt material kton 0 0 1
1)
Inmatningsfel från år 2022 har korrigerats. Ingen påverkan på verksamheten.
Basen för SCAs produkter är färsk vedfiber. Färska fibrer från hållbart skogsbruk är förnybara
och återvinningsbara och tillsammans med returfiber bidrar de till ett cirkulärt kretslopp.
167HållbarhetsupplysningarSCA Årsredovisning 2023
Miljödata
Tabellen redovisar miljödata för SCAs industrianläggningar, där SCAs ägarandel är minst 50 procent.
Redovisningen är meraomfattande än vad som berörs i text och grafer.
Summerat SCA Trä Massa Containerboard Förnybar energi
2023 2022 2021 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022
PRODUKTION
Papper, massa och pellets kton 2 004 1 849
1 931 4 9 972 858 852 793 176 188
Virke och sågade trävaror 1 000m
3
1 879 2 112 2 263 1 879 2 112 0 0 0 0 0 0
ENERGIFÖRBRUKNING
Elenergi
Mottryckskraft GWh 921 1 012 1 037 0 0 671 695 251 318 0 0
El från nätet GWh 957 618 705 131 141 279 48 515 397 31 32
TOTALT EL GWh 1 878 1 631 1 742 131 141 950 743 766 714 31 32
Bränsle
Biobränsle GWh 9 280
8 843 8 993 437 445 5 393 5 303 3 341 2 978 108 117
Fossilt bränsle GWh 397 402 349 19 22 243 254 134 126 1 1
Elpannor GWh 51 21 34 0 0 16 7 35 14 0 0
TOTALT BRÄNSLE GWh 9 728 9 266 9 376 457 467 5 653 5 563 3 510 3 118 109 118
varav mottryckskraft GWh 1 949 2 298 2 185 0 0 1 667 1 942 283 356 0 0
Värmeenergi
Inköpt fjärrvärme GWh 129 133 131 129 133 0 0 0 0 0 0
TOTALT VÄRME GWh 129 133 131 129 133 0 0 0 0 0 0
UTSLÄPP
Till luft
1)
NO
X
som NO
2
ton 2 005 2 032
1)
2 180 76 96
1)
1 238 1 221 692 715 0 0
SO
2
ton 277 265
1)
313
1)
2 2
1)
115 152 160 111 0 0
Stoft ton
166 236 267 17 16 83 134 64 53 1 33
CO
2
fossilt kton 111 113
1)
98
1)
5 6
1)
68 71 37 36 0 0
CO
2
fossilt, inköpt el kton 11 6 9 1 1
1)
3 1 6 4 0 0
CO
2
fossilt, inköpt värme kton 22 30 31 22 30 0 0 0 0 0 0
CO
2
biogent kton 3 341 3 267
1)
3 328
1)
164 160
1)
2 027 1 961 1 109 1 106 41 40
Till vatten
COD ton
16 704 16 549 15 925 25 13 13 065 9 001 3 614 7 536 0 0
BOD ton 1 017 3 529 3 026 55 66 446 497 515 2 966 0 0
Suspenderade ämnen ton 1 605 2 104 2 353 0 0 1 002 1 103 602 999 2 2
AOX ton 35 35 28 0 0 30 31 5 4 0 0
Fosfor (P) ton 32 25 40 1 1 17 10 14 14 0 0
Kväve (N) ton 345 266 337 2 3 241 169 102 94 0 0
Total vattenanvändning
2)
Mm
3
122 123 127 0 0 86 87 35 36 1 1
Avloppsvatten (processvatten) Mm
3
40 37 38 0 0 26 22 14 15 0 0
Fast avfall
3)
Deponering ton 3 757 5 438 4 183 10 36 70 26 3 578 5 335 99 41
Återvinning ton
147 619 142 124
4)
162 538 4 909 5 770
4)
96 084 97 864 46 337 38 438 289 52
Farligt avfall ton 1 223 2 537 2 253 312 408 637 535 267 561 7 1 033
1)
Utsläpp till luft av CO
2
, NOx, SO2 och stoft inkluderar direkta utsläpp från våra industrienheter. Indirekta utsläpp från inköpt fjärrvärme är ej inkluderat vilket gjorts tidigare år.
Historiska data är korrigerade. Korrigeringarna har inte påverkat verksamheten.
2)
Total vattenanvändning avser kyl- och processvatten.
3)
Under år 2023 uppkom 962 ton byggavfall huvudsakligen från expansionsprojektet i Obbola och ombyggnaden i Ortviken. Av detta var 90 procent återvinningsbart.
4)
Korrigering av mindre inmatningsfel från år 2022. Ingen påverkan på verksamheten.
AOX Absorberbara organiska halogener
CO
2
Koldioxid
COD Chemical oxygen demand
BOD Biochemical oxygen demand
NO
2
Kvävedioxid
NO
X
Kväveoxider
SO
2
Svaveldioxid
168 Hållbarhetsupplysningar SCA Årsredovisning 2023
Medarbetare
Socialt relaterade upplysningar
SCA bidrar till många arbetstillfällen i framför allt norra Sverige dels
i den egna verksamheten, dels i bolagets värdekedja. Genom en
inkluderande kultur, proaktivt arbete för hälsa och säkerhet samt
respekt för mänskliga rättigheter och rättvisa arbetsvillkor, kan SCA
ha en positiv påverkan på medarbetarna. SCAs verksamhet är
främst koncentrerad till Sverige där arbetsvillkor och sociala för-
ner är reglerade i svensk lag och kollektivavtal.
Positiv påverkan genom en inkluderande kultur och proaktivt arbete för hälsa och säkerhet.
169HållbarhetsupplysningarSCA Årsredovisning 2023
Falla, halka,
snubbla
73%
Kläm-/skärskada 9%
Flygande,
fallande föremål
4,5%
Kontakt med
skadligt ämne
4,5%
Sträckning/
överbelastning
4,5%
Stöta i/mot 4,5%
0
5 000
10 000
15 000
20 000
25 000
30 000
20232022202120202019
Antal
Arbetsolycksfallsfrekvens Risk- och BBS-observationer Arbetsplatsolyckor med frånvaro
Riskobservationer BBS-observationer
Olycksfallsfrekvensen (FR) mätt som antal
arbetsolyckor med frånvaro per miljon arbetade
timmar ligger på en något högre nivå än år 2022.
Den långsiktiga trenden är positiv och ett tydligt
bevis på att ZERO-arbetet ger önskad effekt.
Antalet riskobservationer ligger på något högre
nivå än fjolåret och är i linje med målsättningen
för år 2023. BBS-observationerna har ökat mar-
kant under året och har överträffat vårt mål för
år 2023 och det bidrar till att utveckla säkerhets-
kulturen i positiv riktning.
Största orsaken till arbetsplatsolyckor med från-
varo under år 2023 har varit att medarbetare föll,
halkade eller snubblade vilket utgör 73%.
lsa och säkerhet
1)
2023 2022 2021
Sjukfrånvaro totalt 3,5% 3,7% 3,0%
Antal arbetsplatsolyckor med frånvaro, LTA (varav utlandsenheter) 22 (1) 16 (0) 33 (0)
Antal arbetsplatsolyckor bland entreprenörer, CLTA
2)
(varav dödsolyckor)
3)
19 (1) 29 (1) 36 (0)
Antal arbetsdagar som förlorats p.g.a. arbetsplatsolyckor, DLA
4)
374 230 472
Arbetsplatsolyckornas allvarlighetsgrad, ASR, mätt som frånvarodagar/LTA 17,0 14,4 14,3
Arbetsolycksfallsfrekvens, FR, LTA/miljon arbetade timmar 4,3 3,1 5,8
Dödsolyckor 0 0 0
Total Recordable Incidents, TRI
5)
92 103 112
Total Recordable Incidents Rate, TRIR 18,0 20,1 19,7
Antal arbetade timmar, miljoner timmar 5,11 5,13 5,69
1)
I tabellen redovisas aggregerade data på koncernnivå för de verksamheter som vid aktuellt år ingått i koncernen. Extern personal som arbetsleds av SCA ingår i statistiken för bolaget.
2)
Avser entreprenörer som utför arbete på SCAs anläggningar, i skoglig verksamhet eller utför transporter.
3)
Underentreprenör i samband med förberedelse av basväg inför en avverkning.
4)
Schemalagda frånvarodagar från dag 1 efter olyckan.
5)
Inkluderar alla olyckor med frånvaro (LTA), alternativa arbetsuppgifter (RWC) och medicinskt behandlade olycksfall (MT). Med medicinskt behandlade olycksfall inkluderar besök hos sjukvård
eller företagshälsovård.
Olycksfritt och hälsosamt SCA
SCAs viktigaste mål är att alla medarbetare och alla som vistas på
bolagets anläggningar ska komma hem friska och oskadda efter
arbetet. Koncernen har en målsättning att inga arbetsplatsolyckor
med frånvaro ska inträffa och att andra arbetsplatsolyckor mini-
meras. SCAs hälso- och säkerhetspolicy beskriver koncernens
hälso- och säkerhetskultur. Arbetsmiljöarbetet på SCAs bruk är cer-
tifierade enligt ISO 45001. Varje år genomförs en koncerngemensam
hälso- och säkerhetsvecka då dessa frågor får extra stort fokus.
SCA har samlat hälso- och säkerhetsarbetet under namnet ZERO.
Detta arbete rapporterar direkt till koncernens vd. Vd rapporterar i
sin tur regelbundet utfall och utveckling till styrelsen. Inom ZERO
utvecklas den gemensamma hälso- och säkerhetskulturen, tränas
ledare samt förs dialoger kring säkra och osäkra beteenden. Alla
medarbetare förväntas att engagera sig och delta aktivt. ZERO
omfattar även gemensamma rutiner och en enhetlig struktur för
systema tisk uppföljning, utvärdering och rapportering. Målet inga
arbetsolycksfall har kompletterats med att nå en mogen hälso- och
säkerhetskultur, motsvarande definitionen ömsesidigt beroende
i Bradleykurvan™ som utvecklats av DuPont.
SCA arbetar förebyggande med att identifiera och åtgärda brister
och risker, rapportera och analysera inträffade händelser för att
identifiera bakomliggande orsaker samt åtgärder för att förhindra
liknande händelser i framtiden. Lärdomar från inträffade händelser
delas med övriga enheter inom koncernen. Varje medarbetare har
rätt att avbryta ett arbete om situationen upplevs osäker. På varje
enhet finns en tydlig skyddsorganisation, lokala mål och handlings-
planer.
170 Hållbarhetsupplysningar
SCA Årsredovisning 2023
SCA genomför utbildningsinsatser kring hälsa och säkerhet. Under
hösten år 2023 lanserades en digital utbildning inom livräddande
regler som grundas på våra vägledande instruktioner inom ZERO.
Utbildningen är obligatorisk för alla medarbetare och har redan
genomförts av drygt 70% av våra medarbetare.
Systematiskt utbildas alla nya chefer, ledare och skyddsombud
i BAM – Bättre arbetsmiljö. Utöver det utbildas varje år medarbetare
i beteendebaserad säkerhet, BBS, ett metodiskt och enkelt sätt att
uppmärksamma varandra att arbeta säkert. Det finns även lokala
initiativ som främjar ett hälsosamt liv och en säker arbetsmiljö.
Alla SCAs medarbetare har tillgång till företagshälsovård som
bedriver arbetsrelaterad hälsovård och proaktivt arbete för hälsa
och välbefinnande. Företagshälsovården arbetar under sekretess
och genomför även slumpvisa alkohol- och drogtester.
Under år 2023 fortsatte SCA att målmedvetet arbeta med hälsa
och säkerhet hos våra medarbetare och entreprenörer. Bland SCAs
medarbetare inträffade under året 22 (16) arbetsplatsolyckor, som
medförde frånvaro, vilket är en ökning jämfört med föregående års
olycksfallsfrekvens. Merparten av olyckorna inträffade inom
området falla, halka och snubbla. Under år 2024 kommer ett tema
inom området lanseras för att uppmärksamma våra medarbetare
om riskerna och vad alla kan bidra med för att minimera olyckorna.
Under året inträffade en tragisk olycka i vår skogliga verksamhet
där en underentreprenör omkom då dennes maskin gick genom
isen vid förberedelse av basväg inför en avverkning.
Antalet frånvarodagar till följd av arbetsplatsolyckor ligger på en
något högre nivå än år 2022 och uppgick till 17 (14) dagar per olycka
under år 2023. Totalt har antalet fnvarodagar ökat till 374 (230)
dagar. Ett fåtal olyckor står för större delen av frånvaron. Som en del
av det förebyggande arbetet rapporterades 26 142 (23 242) risk- och
BBS-observationer.
Mångfald och inkludering
SCA värnar om alla människors lika värde och respekt för varandra.
Det fmjar samarbeten och bidrar till utveckling, för människor och
bolaget. Principerna för bolagets arbete inom området beskrivs
i SCAs Uppförandekod, HR-policy och rutin för knkande sär-
behandling. Likabehandlingsplaner med aktiva åtgärder på verk-
samhetsnivå upprättas och följs upp årligen.
För att öka attraktiviteten och mångfalden arbetar bolaget med
att tydliggöra arbetsgivarerbjudandet samt att bredda rekryterings-
basen genom förändringar i utformningen av rekryteringsannonser,
och samverkan med gymnasieskola, högskola och universitet. Vid
rekrytering eftersträvas att minst en av slutkandidaterna är av det
underrepresenterade könet för befattningen.
Engagerade och kompetenta medarbetare
Kompetens och utvecklingsbehov identifieras för att på bästa sätt
möta nutida och framtida utmaningar och mål. För att säkra för-
sörjning av ledare upprättas årligen successionsplaner respektive
kompetensförsörjningsplaner.
SCA strävar efter att ge varje medarbetare möjlighet att utveckla
sin fulla potential och kunna verka i en omgivning av respekt och
tillit. Alla medarbetare ska ha årliga mål- och utvecklingssamtal för
att följa upp prestation och trivsel samt för att definiera utvecklings-
områden och mål. För utveckling och lärande tillämpas 70-20-10
modellen, vilket innebär att det mesta lärandet sker genom att
utföra arbetsuppgifter och reflektera i vardagen (70), följt av inter-
aktion med varandra (20) och formella utbildningar (10). Formella
utbildningar genomförs inom funktionella områden såsom hälsa och
kerhet, produktion och drift, underhåll, logistik, marknad samt
ekonomi, juridik och IT. Tning i simulatorer kombinerat med
coachning i vardaglig drift nyttjas för att utveckla till exempel
skogsavverk ning, massa- och pappersproduktion.
Nyanställda genomför en SCA-gemensam introduktionsutbild-
ning och har en individuell introduktionsplan. Nya chefer genomr
en introduktion till SCAs ledarskapsplattform och behovsbaserade
utbildningar inom olika områden så som ledarskap, arbetsrätt, mål-
och utvecklingssamtal, rehabilitering samt rekrytering. Under år
2023 deltog totalt 204 (180) ledare i dessa aktiviteter.
0
5
10
15
20
25
30
35
>60 år51– 60415031–40<30
%
Kollektivanställda
Tjänstemän
Totalt
Åldersstruktur totalt för koncernen Exempel på aktiviteter för att attrahera och utveckla
Medarbetare visar sin vardag på SCA via Instagramkontot
#wearesca.
Programmet Early Career för att attrahera och utveckla framtida
specialister och ledare med hälften kvinnor och hälften män.
Interna utbildningsprogram så som Inköpsakademin, Träskolan,
Virkesköparskolan och Individuellt utvecklingsprogram.
SCAs ingenjörspodd, publik podd via ordinarie plattformar, där
unga medarbetare intervjuar experter och ledare inom olika
områden.
Uppmuntra till tekniska universitetsstudier genom stipendium
och deltagande i Tekniksprånget (IVA). För år 2023 var 45 procent
av deltagarna i Tekniksprånget kvinnor.
Inga större förändringar jämfört med år 2022.
Avser tillsvidareanställda vid årets slut.
171HållbarhetsupplysningarSCA Årsredovisning 2023
Kompetensförsörjning
SCA behöver möta de förändringar som följer nya affärsmöjligheter,
snabb teknologisk utveckling, digitalisering, förändrade demogra-
fiska mönster och övriga förändringar lokalt och i omvärlden.
SCA samarbetar med olika utbildningsaktörer och deltar aktivt
i styrgrupper för relevanta utbildningsprogram för att säkra kom-
petensförsörjningen på kort och lång sikt. För att möta bristen av
skogsmaskinförare startar SCA en utbildning i egen regi. Via del-
tagande i Teknikcollege säkerställs att kvalificerade utbildningar på
gymnasial och eftergymnasial nivå inom el, underhåll och automa-
tion utvecklas i takt med industrins behov. Bolaget nyttjar även
utbildningskonceptetaccelerated learning” för att utveckla kom-
petens inom området automation. SCA deltar sedan många år i
”Skogen i skolan” för att öka kunskapen om skog och skogsnäring.
SCA erbjuder även examensarbete, arbetsplatspraktik och som-
marjobb på kontor, industrianläggningar, plantskolor och i skogs-
bruket. Det är en bra och viktig bas för SCAs kompetensförsörjning
samtidigt som ungdomarna får värdefull arbetslivserfarenhet.
Under år 2023 fick 375 (421) ungdomar sommarjobb hos SCA
varav 40 (37) procent var kvinnor.
Medarbetarrelationer och arbetsvillkor
Medarbetarna har representanter i styrelsen och i olika samver-
kansgrupper för att tillsammans med bolaget förbättra och utveckla
verksamheten. Vid större förändringar genomförs konsekvens-
bedömningar där fackliga representanter deltar.
Medarbetarundersökning genomförs regelbundet. Den senaste
genomfördes år 2023, med en svarsfrekvens på 86,5 procent. Alla
avdelningar har tagit fram handlingsplaner och arbetar för att
genomföra dessa.
Arbetsvillkor följer gällande lagstiftning och kollektivavtal på alla
platser där SCA bedriver verksamhet. I dessa regleras minimilöner
och arbetstider. I de fall kollektivavtal inte är tillämpliga följer bolaget
gällande industrinormer. Där kollektivavtal förekommer, finns även
arbetstagarrepresentation. Verksamheter i Sverige, där 98 procent
av alla anställda arbetar, omfattas dessutom av statliga och kom-
munala strukturer som erbjuder exempelvis barnomsorg, sjuk-
penning, föräldraledighet samt bostadsbidrag.
Under år 2023 fick 375 ungdomar
sommarjobb hos SCA varav
40 procent var kvinnor.
172 Hållbarhetsupplysningar SCA Årsredovisning 2023
Antal medarbetare
1)
Totalt Sverige Storbritannien Tyskland Baltikum Övriga Europa Hongkong
2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Totalt antal anställda 3 388 3 243 3 318 3 184 8 8 21 20 33 24 1 1 7 6
varav kvinnor (%) 24 23 24 22 38 38 43 45 58 50 0 0 43 50
Tillsvidareanställda 2 998 2 886 2 931 2 831 8 8 18 17 33 23 1 1 7 6
varav kvinnor (%) 23 22 22 21 38 38 44 41 58 52 0 0 43 50
Visstidsanställda 318 357 315 353 0 0 3 3 0 1 0 0 0 0
varav kvinnor (%) 40 32 40 32 0 0 33 67 0 0 0 0 0 0
Heltidsanställda 3 334 3 181 3 269 3 128 8 8 19 18 30 20 1 1 7 6
varav kvinnor (%) 24 23 23 22 38 38 37 39 53 45 0 0 43 50
Deltidsanställda 54 62 49 56 0 0 2 2 3 4 0 0 0 0
varav kvinnor (%) 37 31 31 25 0 0 100 100 100 75 0 0 0 0
Behovsanställda
2)
72 0 72 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
varav kvinnor (%) 15 0 15 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
1)
Tabell avser data vid årets slut, 31 december, uttryckt i antal anställda. Baltikum avser Estland, Lettland och Litauen.
Övriga Europa avser Nederländerna. Med totalt antal anställda avses tillsvidareanställda, visstidsanställda och behovsanställda. Behovsanställda rapporteras från och med år 2023.
Datainsamling, se sidan 140.
2)
Med behovsanställda avses GRIs definition Non-guaranteed hours employees.
Medarbetare – sociala data
1)
2023 2022 2021
Medelantal medarbetare 3 413 3 313 3 577
Medelålder medarbetare
2)
43 43 -
Andel kvinnor
3)
24% 23% 22%
Andel kvinnor av kollektivanställda
3)
15% 13% 13%
Andel kvinnor av tjänstemän
3)
36% 35% 35%
Andel kvinnor i ledande befattningar
3,4)
21% 24% 23%
Andel kvinnor i koncernledningen
3)
27% 25% 25%
Andel kvinnor i styrelsen (inklusive utsedda av anställda) 38% 38% 38%
Andel kvinnor i styrelsen (exklusive utsedda av anställda) 40% 40% 40%
Andel kollektivavtalsanslutna
5)
98% 98% 98%
Medarbetaromsättning
6)
6% 12% 21%
varav omstrukturering
7)
<1% 4% 12%
varav pensionering 2% 2% 2%
varav övrigt 4% 6% 7%
Andel genomförda mål- och utvecklingssamtal 91% 90% 87%
Utbildningstimmar per medarbetare, genomsnitt
8)
17 - -
Kompensationsförhållande, total ersättning till koncernchefen i förhållande till medarbetare
9)
33 43 -
Kompensationsförhållande, total ersättning till koncernchefen i förhållande till medarbetare, förändring
10)
–1 045 5 -
Extern personal som arbetsleds av SCA, antal FTE
11)
41 - -
Extern personal som arbetsleds av SCA, genomsnitt FTE
11)
49 - -
1)
I tabellen redovisas aggregerade data på koncernnivå för de verksamheter som vid aktuellt år ingått i koncernen.
2)
Uppföljning av medelålder startad år 2022. Data exklusive Gällö.
3)
Avser anställda vid årets slut, 31 december.
4)
Avser medlemmar i ledningsgrupper.
5)
Medlemmar i koncernledningen samt majoriteten av utlandsanställda omfattas inte av kollektivavtal.
6)
Avser tillsvidareanställda.
7)
Avveckling av tryckpappersverksamheten har påverkat statistiken under år 2020–2022.
8)
Krav- och funktionsutbildningar registreras. Alla aktiviteter kopplat till lärande i vardagen inkluderas inte i datan.
9)
För medarbetare tillämpas medianersättning baserat på antalet heltidsekvivalenter anställda i koncernen.
10)
Förändring jämfört med föregående år. Förändringarna mellan jämförelseår 2023/2022 beror främst på ett lägre bonusutfall samt att pensionskostnaderna för övriga medarbetare minskat
under år 2023.
11)
Avser bland annat administratörer, ekonomiassistenter, operatörer och innesäljare från bemannings- och konsultföretag. Beräkning sker manuellt och eventuella fluktuationer påverkas av
behovet.
173HållbarhetsupplysningarSCA Årsredovisning 2023
Arbetare i värdekedjan
Genom val av leverantörer och genom att ställa krav på leverantörer,
kan SCA bidra till en positiv utveckling vad gäller respekt för
mänskliga rättigheter, arbetsförhållanden och miljöpåverkan i
värdekedjan.
Genom bolagets värdekedja skapas många arbetstillfällen som
utförs dels på SCAs anläggningar och markinnehav, dels hos leve-
rantörer och underleverantörer. Några exempel är skogsbruks-
åtgärder, underhållstjänster (mekaniska, el och automation, ställ-
ningsbygge), transporttjänster, konsulttjänster och produktion av
insatsvaror.
De risker för medarbetare i värdekedjan som identifierats är att
leverantörer inte respekterar gällande värderingar och lagstiftning,
och att detta påverkar arbetsförhållanden eller arbetsmiljö i värde-
kedjan utanför bolagets kontroll. Vidare kan det vara komplext att
ha kunskap om aktuella förhållanden då värdekedjan består av flera
nivåer av underleverantörer.
Åtgärder för att minimera negativ påverkan
SCA arbetar på olika sätt för att minimera risk för att arbetsförhål-
landen och arbetsmiljö i värdekedjan inte följer bolagets värderingar.
Bolaget har processer för att granska och godkänna leverantörer
och affärspartners innan avtal ingås. I avtalet ingår även att följa
SCAs leverantörsstandard som baseras på SCAs Uppförandekod,
se mer i avsnittet Upplysningar relaterade till ansvarsfullt före-
tagande.
På den svenska marknaden omfattas socialförsäkring och rättvis
lönesättning av svensk lagstiftning och gällande kollektivavtal, vilket
minskar risken för negativ påverkan.
r arbete utrs på SCAs område, läggs extra vikt vid säkerhets-
föreskrifter och riskbedömningar. Skyddsronder eller motsvarande
genomförs på plats för att minimera risken för att olycksfall inträffar.
Olycksfallsstatistik för entreprenörer redovisas under avsnitt
Medarbetare i hälso- och säkerhetsstatistiken.
För bolagets befintliga leverantörer, görs en riskbaserad genom-
gång som ligger till grund för revisioner på plats hos leverantören.
Dessa revisioner görs i första hand med personal som pratar det
lokala språket på aktuell plats.
För entreprenörer som utför avverknings- och skogsvårdstjänster
finns en rutin för leverantörsbedömning kombinerad med kontroll
och uppföljning i fält. Kraven motsvarar SCAs leverantörsstandard
och har kompletterats med krav och kontroller kopplade till skog
och skogsbruk, bland annat i enlighet med PEFCs leverantörs-
kontroll. Drygt 5 800 uppföljningar har gjorts ifält under år 2023.
SCA har avtal med ett stort antal leverantörer. För virkesförsörj-
ningen från privata skogsägare har SCA byggt upp en inköpsorgani-
sation med ett åttiotal virkesköpare, fördelade på lokalkontor i hela
regionen. Genom denna organisation har SCA affärsrelationer med
cirka 18 000 privata skogsägare. Virkesinköp från andra skogsbolag
och större skogsägarreningar sköts av en central inköpsfunktion,
som även hanterar eventuell import av virke. Cirka 170 entreprenörer
svarar för huvuddelen av avverkningsarbetet, cirka 100 för transpor-
terna av virke till SCAs industrier och cirka 90 för skogsvårds-
åtgärder. SCAs entreprenörer och underentreprenörer i den skog-
liga verksamheten sysselsätter årligen drygt 1 000 personer med en
ökning på cirka 300 personer under sommarsongen.
I SCAs värdekedja skapas många arbetstillfällen hos leverantörer och underleverantörer.
174 Hållbarhetsupplysningar SCA Årsredovisning 2023
Samhällspåverkan
Skogen är kärnan i SCAs verksamhet och bolagets affärsmodell är
att uthålligt skapa högsta möjliga värde av, ur och kring denna unika
resurs. Med skogens kraft bidrar vi till en hållbar framtid genom
ansvarsfullt skogsbruk, resurseffektivitet och förnybara produkter.
SCA engagerar sig på olika sätt i lokal, regional och global
utveckling. SCAs stora skogsinnehav och omfattande industriverk-
samhet gör bolaget till en synlig och viktig aktör både lokalt, regio-
nalt och nationellt. Betydande investeringar i industriell kapacitet
och ansvarsfullt skogsbruk skapar värde för bolaget och för andra
skogsägare i regionen. En viktig förutsättning för att locka företag
att etablera sig i regionen är hållbara transporter. SCA har byggt en
ny containerhamn i Sundsvall, i direkt anslutning till den logistikpark
som Sundsvalls kommun investerar i och som blir en del i ett viktigt
transportnav.
Det är komplext att på ett enkelt sätt mäta en organisations
samhälls engagemang och på vilket sätt man gör skillnad. För att
finna nya sätt att följa bolagets bidrag till samhällsutvecklingen, har
SCA därför, som en del av det pågående Early career-programmet,
involverat unga nyanställda medarbetare i att ta fram förslag till hur
bolagets samhällsengagemang och bidrag till samhällsutvecklingen
skulle kunna mätas.
Livskraftiga lokalsamhällen
För att skapa värde i det samhälle som bolaget är en del av måste
SCA utvecklas i samklang med omvärlden. SCAs samhällsengage-
mang har en tydlig koppling till bolagets värderingar, strategiska
prioriteringar, kompetens, verksamhet samt geografiska närvaro.
SCA för kontinuerligt en dialog med olika intressenter om hur kon-
cernen kan bidra till att samhället utvecklas positivt. Det gäller
exempelvis i möten och samtal med kommunrepresentanter,
lokalbefolkning, renskötande samer och närboende kring SCAs
anläggningar.
SCA bidrar till den lokala ekonomin i kommuner i norra Sverige
där bolaget bedriver verksamhet. Huvuddelen av SCAs drygt 3 300
medarbetare, 98 procent, är ansllda i Sverige och resterande
2procent företrädesvis i övriga Europa. Förutom de direkta inbetal-
ningarna i form av olika skatter, genererar SCA förutsättningar för
att handel, servicetjänster och samhällsservice kan finnas kvar på
mindre orter. SCAs industrier, där köp av virke från privata skogs-
ägare är en mycket viktig del av råvaruförsörjningen, skapar arbets-
tillfällen i glesbygd såväl direkt som indirekt. SCAs skogar och de
skogsbilvägar SCA anlägger, bidrar till ekoturism, jakt och fiske.
Se även Ekonomiskt värdeskapande sidan 11.
Värdeskapande i och från skogen
SCA har en viktig roll i transformationen till ett cirkulärt samhälle.
Hållbarhetsidén utgår fn att använda hela trädet för att maximera
värdeskapandet i och från skogen. I nära kontakt med kunder och
leverantörer driver SCA ett strukturerat innovationsarbete utifrån
bolagets strategi och hållbarhetsplattform.
SCA strävar efter att skapa värde i den skogliga värdekedjan.
Här spelar entreprenörsdriven innovation och strategiska sam-
arbeten en stor roll. Genom att stödja entreprenörskap bidrar SCA
till att skapa förutsättningar för att nya bolag och arbetstillfällen
xer fram. SCA arrangerar sedan sju år tillsammans med IBM,
RISE Processum och BizMaker-programmet Forest Business
Accelerator. Syftet är att skapa nya affärsmöjligheter och en grö-
nare värld genom att förena skog, digitalisering och entreprenör-
skap för att på så sätt gynna företagande och innovation i värde-
kedjan. Hittills har 37 startup-företag, med koppling till skog och
hållbar utveckling, deltagit i programmet. I pågående program ingår
fem startup-bolag som exempelvis arbetar med energilagring,
elproduktion och spårbarhet.
SCA ingår i olika forsknings- och utvecklingsprogram tillsammans
med universitet, forskningsinstitut och kommersiella aktörer på
nationell och internationell nivå. Närheten mellan SCA R&D Centre
och Mittuniversitetet i Sundsvall har bidragit till flera intressanta
forsknings- och innovationsprojekt i regionen och till att attrahera
forskarkompetens.
Aktiviteter för hållbar utveckling
Stöd till föreningsliv och lokalt samhällsengagemang inom idrott,
kultur och andra områden, primärt riktat till barn och ungdomar.
Maskinförarutbildning i egen regi – stödja och uppmuntra lokalt
företagande och samtidigt stärka kompetensförsörjning både för
SCAs entreprenörer och för SCA.
Stöd till Ung Företagsamhet i Norrland för att stimulera ungt
entreprenörskap i skolan.
Projekt tillsammans med Skogforsk, Scania och andra bolag i
branschen för ökad elektrifiering av skogsbrukets vägtransporter
med projektmål att 50 procent av de nya lasbilarna är elbilar till
år 2030.
Möten med referensgrupper i SCAs mångfaldsparker för att
utveckla parkernas skötselplaner.
Samarbete med universitet för att nyttja AI-teknik för ett säkrare
underhåll med mål att minska olycks- och haveririsker.
Maskin för skonsam återplantering av skogsplantor, ett projekt
med stöd av Vinnova där Bracke Forest, KTH, LTU och Skogforsk
deltar.
Fortsatt utveckling av SCA Digital Forest Testsite, ett 50 000 ha
stort skogsområde, som är laserscannat i olika upplösningar och
som utgör en bas för utvecklingsprojekt inom exempelvis fjärr-
analys.
Stöd till nystartade företag som till exempel Tebrito – en producent
av hållbart protein och gödsel genom insektsodling i restströmmar.
Socialt samhällsengagemang genom stöd till Rädda Barnen för
projekt i utsatta områden.
Samarbete med Åsarna Ski Academy – lokalt initiativ som möjlig-
gör elitsatning inom skidåkning i kombination med studier och
arbete för unga aktiva upp till 25 år.
175Hållbarhetsupplysningar
SCA Årsredovisning 2023
Urfolks rättigheter – samplanering med rennäringen
På SCAs mark äger ett trettiotal samebyar hävdvunnen rätt att
bedriva renskötsel. I den nya FSC-standarden, som togs i bruk i
oktober 2020, har regler tagits fram där en särskild samplanerings-
process ska erbjudas. Där ges renskötare ökad möjlighet att tydligt
presentera långsiktiga behov och planer för att sedan tillsammans
samplanera skogsbruk och renskötsel över längre tid och större
områden. Samplaneringen bygger på principen om urfolks sam-
tycke (Free Prior and Informed Consent, FPIC), och ska möjliggöra
samexistens mellan skogsbruk och rennäring i skogslandskapet.
SCA lägger mycket omsorg och stora resurser på samplaneringen
med rennäringen. Nytt under år 2023 är att SCA erbjuder att
använda plattformen samplanering.se för att underlätta samplane-
ring i ett landskapsperspektiv, och att samplanering i Medelpad och
Ångermanland har utökats öster om den tidigare så kallade ”FSC-
gränsen”. Frågor som behandlas omfattar avverkningstidpunkt,
markberedningsmetod, gödsling och val av trädslag vid åter-
plantering. Även röjning, gallring, GROT-hantering (tillvaratagande
av grenar och toppar för bioenergi) och alternativa avverknings-
former lyfts som positiva och efterfrågade åtgärder i särskilt viktiga
områden för rennäringen.
En viktig fråga för samebyarna är föryngring med contortatall.
Contortatallen har en hög tillväxt och bildar täta skogsbestånd som
kan utgöra problem för rennäringen. Val av trädslag vid föryngrings-
avverkning omfattas av samplaneringen med berörd sameby,
liksom behov av åtgärder i befintliga contortatallbestånd för att
underlätta för rennäringen.
Under år 2023 har 83 (37) samplaneringsmöten genomförts med
21(20) samebyar, där cirka 4 800 (4 600) skogsbestånd hanterats.
För att komma i fas med den framförhållning som FSC-standarden
beskriver (5–7 år) behöver samplaneringsmängden öka de kom-
mande åren.
Referensmöte i en av SCAs fem mångfaldsparker. Resultat av utförda åtgärder gås igenom och nya diskuteras.
176 Hållbarhetsupplysningar SCA Årsredovisning 2023
Upplysningar relaterade
till ansvarsfullt företagande
Värdebaserad kultur och affärsetik
SCAs Uppförandekod ärgrunden för företagskulturen och utgår
från SCAs kärnvärden – ansvar, respekt och högklassighet. Den
återspeglas i det sätt SCA bemöter människor och på det sätt SCA
gör affärer och bedriver verksamhet. SCA följer respektive lands
lagstiftning och har policyer och väl inarbetade rutiner inom
ansvarsfullt företagande så som afrsetik, mänskliga rättigheter,
miljö och arbetsförhållanden. SCA har varit medlem i FN Global
Compact sedan år 2008.
SCA kan ha en positiv påverkan genom att agera på ett ansvars-
fullt sätt och i enlighet med SCAs Uppförandekod, genom att
utbilda medarbetarna och genom att ställa krav på sina affärs-
partners. Bolaget arbetar proaktivt för att förebygga risker genom
årliga utbildningar inom prioriterade områden.
Kärnvärden och Uppförandekod
SCAs Uppförandekod är ett ramverk för hur koncernens kärnvärden
omsätts i praktisk handling. Uppförandekoden är en policy som
godkänns av styrelsen och ska säkerställa att SCAs medarbetare
och andra som representerar SCA lever upp till koncernens kärn-
värden och inte medverkar i oetiska affärer eller aktiviteter.
Uppförandekoden omfattar bland annat områdena affärsetik
och antikorruption, hälsa och säkerhet, relationen till medarbetarna,
respekt för mänskliga rättigheter, miljö och samhälle. Uppförande-
koden baseras på FNs deklaration om mänskliga rättigheter, inter-
nationella arbetsorganisationen ILOs kärnkonventioner, OECDs rikt-
linjer för multinationella företag och FN Global Compacts tio prin-
ciper. Det går att läsa mer om SCAs Uppförandekod på sca.com.
Alla koncernens medarbetare och andra personer som represen-
terar SCA omfattas av Uppförandekoden. Den gäller för alla mark-
nader där SCA har verksamhet. Nya medarbetare utbildas i
Uppförande koden som en del av introduktionen och varttredje år
genomgår samtliga medarbetare en repetitionsutbildning. Andelen
medarbetare som utbildats i Uppförandekoden uppgick till cirka
98 procent vid utgången av år 2023.
nskliga rättigheter och allas lika värde
SCA respekterar och främjar de mänskliga rättigheterna och för-
väntar sig detsamma av sina afrspartners. SCA värnar alla män-
niskors lika värde och respekt för varandra, och har nolltolerans
för knkande särbehandling, såsom diskriminering och sexuella
trakasserier, andra trakasserier samt hot eller andra olagliga eller
olämpliga beteenden.
SCA ser barn som en grupp intressenter med särskilt behov av
skydd och SCA tolererar inte barnarbete eller någon form av tvångs-
arbete i sina anläggningar eller i verksamheter som drivs av bolagets
affärspartners. SCA följer strikt nationell och internationell lag-
stiftning om minimiålder på alla platser där bolaget bedriver verk-
sam het. SCA värnar om rättvisa arbetsvillkor, hälsa och säkerhet,
medarbetarnas fackliga rättigheter och rätt till kollektiva förhand-
lingar. SCA respekterar urfolks rättigheter och beaktar deras
sociala, kulturella, miljömässiga och ekonomiska intressen. Risker
kopplade till mänskliga rättigheter har främst identifierats kopplade
till affärsrelationer, arbetsmiljö och brukande av mark, se vidare
under risker i Förvaltningsberättelsen. Alla eventuella misstankar
om kränkningar av de mänskliga rättigheterna tas på stort allvar och
hanteras på samma sätt som andra potentiella fall av överträdelse
mot SCAs Uppförandekod.
Affärsetik
SCA bygger sin affärsverksamhet på ärlighet, integritet och
ansvarsfullt företagande. Arbetet mot korruption är en del av SCAs
Uppförandekod och SCAs instruktion för antikorruption fastställer
regler för att förhindra korruption i koncernens verksamhet oavsett
land. Tillämpliga lagar, föreskrifter och SCAs policyer med till-
hörande instruktioner ska följas. Mutor, bedrägerier, utpressning
och all annan form av korrupt verksamhet är strängt förbjuden och
tolereras inte.
Varken SCA eller någon som agerar för SCAs räkning får erbjuda,
ge, ta emot, godkänna eller främja betalningar, gåvor eller andra för-
ner som kan påverka eller kan uppfattas påverka objektiviteten
av ett afrs beslut eller myndighetsbeslut. I enlighet med SCAs
Uppförandekod ska medarbetare alltid handla i SCAs intresse och
undvika intressekonflikter. I SCAs intressekonfliktsinstruktion
utvecklas innerden av intressekonflikter och anges hur potentiella
intressekonflikter ska rapporteras.
Korruption är att utnyttja sin ställning för att uppnå otillbörlig
fördel för egen eller annans vinning. Här inkluderas mutor som
innebär att lämna, erbjuda, ta emot eller begära en otillbörlig
förmån. Koncernen bedriver all verksamhet i enlighet med gällande
lagar och regler och tolererar inte någon form av korruption eller
mutor.
Alla SCAs medarbetare utbildas i affärsetik som är en del av
koncernens Uppförandekod. De medarbetare som har ledande
befattningar och/eller externa kontakter får utökad utbildning i anti-
korruption. Målgruppen är cirka 1 400 medarbetare. Lednings-
grupper och andra berörda funktioner får även utbildning i dessa
frågor i form av miniseminarier.
SCA står för öppen och rättvis konkurrens och därför ska alltid
afrer göras på ett ärligt sätt och enligt gällande konkurrenslagstift-
ning. SCA följer konkurrenslagstiftningen och arbetar för att mot-
verka kartellbildning, prissamarbeten, uppdelning av kunder eller
geografiska marknader, otillbörligt samarbete vid budgivning eller
missbruk av en dominerande ställning. SCA har ett program för att
öka medarbetarnas kunskap om konkurrenslagstiftning. Mål-
gruppen är medarbetare som har marknadsrelaterad kontakt med
konkurrenter och omfattar cirka 500 medarbetare. SCA har riktlinjer
för efterlevnad av konkurrenslagstiftningen. Dessa skickas årligen
ut till målgruppen, som får bekräfta att de tagit del av riktlinjerna.
Förutom utbildning av medarbetare och nyanställda inom berörd
målgrupp, genomförs löpande seminarier där frågeställningar och
nyheter inom området diskuteras.
SCA bedriver sin verksamhet i enlighet med tillämplig penning-
tvättslagstiftning. SCA förbinder sig också att följa gällande natio-
nella och internationella bestämmelser om handelsrestriktioner och
sanktioner som gäller i de länder där bolaget är verksamma. All
finansiell information måste redovisas korrekt enligt SCAs principer
och inte vara miss ledande.
177Hållbarhetsupplysningar
SCA Årsredovisning 2023
Efterlevnad av SCAs Uppförandekod, lagar och regler
Rapporterade fall och synpunkter under år 2023 (utfall år 2022 inom parentes)
SCA har etablerat ett antal metoder för att säkerställa efterlevnad av
gällande lagstiftning och bolagets Uppförandekod. Dessa innefattar
bland annat riskutvärdering, revisioner av externa och interna
revisorer, bolagets internkontroll, rapportering av händelser och
kontroller i samband med förrv.
Uppförandekod
Under år 2023 rapporterades och utreddes 14 (8) fall av potentiella
överträdelser av Uppförandekoden, vilka bland annat avsåg korrup-
tion och intressekonflikter samt olämpligt beteende. Av dessa
bekräftades 5 (5) som överträdelser av koden. Vid årets utgång
finns ett pågående ärende.
Mänskliga rättigheter
Under år 2023 har inga ärenden (0) av överträdelse mot mänskliga
rättigheter eller diskriminering konstaterats.
Antikorruption och konkurrenslagar
Det finns inga pågående (0) utredningar mot SCA avseende över-
trädelse av antikorruptions- eller konkurrenslagstiftningen. SCA har
inte heller varit föremål för någon rättslig process under året eller
föreende år.
Arbetsmiljö
Allvarliga arbetsolycksfall och arbetsmiljöincidenter rapporteras
till berörd myndighet. Från myndigheter kan ärenden gå vidare till
åklagare för prövning. Under år 2023 har 100 000 SEK (0) betalats
för en företagsbot till Polismyndigheten som avsåg ett skadat finger
vid en arbetsplatsolycka som inträffade år 2021.
Under år 2023 initierades en utredning av myndigheter kring den
tragiska dödsolyckan som inträffade hos en underentreprenör i den
skogliga verksamheten.
Miljö
År 2023 registrerades 97 (108) synpunkter. Synpunkterna handlade
om buller, lukt, utsläpp till omgivningen och vår skogliga verk-
samhet. SCAs verksamheter är tillståndsgivna av myndigheter.
Dessa tillsnd är förknippade med ett antal miljövillkor som enligt
lag måste efterlevas. Vid överskridanden informeras myndig-
heterna. Korrigerande åtgärder vidtas dels akut, dels på längre sikt
för att minska miljöpåverkan. Under år 2023 har 22 (21) miljöärenden
hanterats i dialog med myndigheterna. Under året har 4 (5) ärenden
lett till påföljd. Dessa rörde bortfall av stoftmätning, för sent
inlämnad rapport samt körskador och avverkningsanmälan. Totalt
har bolaget betalat 315 000 (522 232) SEK i böter och andra avgifter.
Kanaler för rapportering av överträdelser, incidenter och klagomål
SCA uppmuntrar alla medarbetare att rapportera misstankar om
överträdelser av Uppförandekoden och lagstiftning enligt SCAs
ordinarie kanaler, vilka är närmaste chef, HR-chef, bolagsjurist eller
fackliga företrädare. Varje affärsområde har även utsett särskilda
funktioner för att oberoende och självsndigt ta emot anmälningar.
rutöver finns en visselblåsarfunktion som är tillgänglig via sca.
com och som är öppen både för medarbetare och personer som
inte arbetar inom SCA. Anmälningar kan lämnas anonymt och
behandlas konfidentiellt, skyndsamt och professionellt samt med
beaktande av gällande personuppgiftslagstiftning. Även om ingen
överträdelse kan konstateras, kan förebyggande åtgärder vidtas.
Omfattning, utfall och åtgärder av rapporterade ärenden följs upp
av SCAs Complianceråd som också löpande rapporterar till SCAs
revisionsutskott.
Det är viktigt att föra en aktiv dialog med de samhällen som kan
påverkas av SCAs verksamheter. Detta är en del av koncernens
intressentdialog och omfattar hela koncernens verksamhet, se
avsnittet Intressentdialog. Vid exempelvis offentliga möten finns
möjlighet till dialog och att inkomma med synpunkter på SCAs verk-
samhet. Det finns även möjlighet att, via sca.com, lämna synpunkter
eller klagomål på bolagets skogsbruk. Återkoppling kring hantering
av synpunkterna sker i dialog med berörda parter. Alla synpunkter
utreds enligt SCAs rutin och åtgärdas om möjligt.
Alla medarbetare har möjlighet att rapportera incidenter och
riskobservationer inom miljö och arbetsmiljö. Denna rapportering
nyttjas för att åtgärda eventuella brister samt är en del i arbetet med
ständiga förbättringar.
178 Hållbarhetsupplysningar
SCA Årsredovisning 2023
Hållbar värdekedja
SCA vill säkerställa att kunder och konsumenter får säkra varor och
tjänster med hög kvalitet som tillverkas och levereras med respekt
för människa och miljö. Potentiella afrspartners utvärderas, i en
strukturerad process, enligt instruktion för integritetsgranskning av
affärspartners (IDD), innan ett samarbete inleds. Utvärderingen
omfattar både affärsmässiga frågor och frågor om befintliga
policyer och processer gällande till exempel mänskliga rättigheter,
arbetsmiljö, arbetsförhållanden och affärsetik.
SCA har också en process för att granska och godkänna leveran-
törer innan avtal ingås. För att säkerställa att SCAs leverantörer
delar bolagets värdegrund, har SCA formulerat en leverantörs-
standard som leverantörerna måste uppfylla. Standarden baseras
på SCAs Uppförandekod och internationella standarder. Den har
formulerats för att säkerställa att bolagets leverantörer delar bola-
gets värderingar och för att minimera risker i leverantörskedjan.
Leverantörsstandarden täcker områden såsom affärsetik, mänsk-
liga rättigheter, arbetsförhållanden, miljöpåverkan och produkt-
kerhet. År 2023 har 98 (99) procent av avtalsleverantörerna god-
känt leverantörsstandarden.
SCA har ett externt system för att utvärdera leverantörernas
hållbarhets arbete. Baserat på riskbedömningar genomförs även
revisioner på plats. Under år 2023 har 5 (5) revisioner genomförts
på plats. Hållbarhetsrisker för drygt 4 300 (3 900) av SCAs leve-
rantör har utvärderats i verktyget EcoVadis IQ. Hållbarhetsarbetet
för knappt 450 (333) stycken av dessa har dessutom granskats
närmare i EcoVadis.
SCA arbetar systematiskt för att säkerställa att all virkesråvara
kommer från ansvarsfullt skötta skogar. Detta verifieras regelbundet
av oberoende tredje part i enlighet med relevanta standarder från
FSC och PEFC.
SCAs process för en hållbar leverantörskedja
Det är viktigt att bolagets leverantörer delar våra värderingar. Genom återkommande risk- och förbättringsgenomgångar
kan vi utvecklas tillsammans.
Godkänd
leverantör
Uppdaterad
riskbedömning
Revision av
utvalda
leverantörer
Korrigering av
funna avvikelser
Avtal där SCAs
leverantörs-
standard
accepterats av
leverantören
Utvärdering av
genomförda
revisioner och
korrigeringar
Samarbetet
med leverantören
avslutas om
avvikelserna är
allvarliga
Godnd leverantör
SCA har en process för att kvalificera och
godkänna leverantörer som bland annat
omfattar granskning av ekonomi, arbetsmiljö,
miljö och kvalitet samt andra specifika kon-
troller vid behov.
SCAs leverantörsstandard
Standarden baseras på SCAs Uppförandekod
och internationella standarder. Den har formu-
lerats för att säkerställa att leverantörerna
delar bolagets värderingar och för att mini-
mera risker i leverantörskedjan. Standarden
täcker områden såsom affärsetik, mänskliga
rättigheter, arbetsförhållanden, miljöpåverkan
och produkt säkerhet.
179Hållbarhetsupplysningar
SCA Årsredovisning 2023
Underskrifter
Styrelsen bedömer att utdelningen till aktieägarna med föreslaget belopp
enligt not M15, se sidan 137, är försvarlig med hänsyn till de krav på både
bolag och koncern som verksamhetens art, omfattning och risker ställer
på storleken av eget kapital och med hänsyn också till konsoliderings
-
behov, likviditet och ställning i övrigt. Den finansiella ställningen förblir
fortsatt stark efter den föreslagna utdelningen och bedöms vara fullt till
-
cklig för att bolaget ska ha förmåga att fullgöra sina förpliktelser på
såväl kort som lång sikt, och ha möjlighet att göra eventuella nödvändiga
investeringar.
Årsredovisningen samt koncernredovisningen har godkänts för pub-
licering av styrelsen den 22 februari 2024. Koncernens resultat- och
balans räkning samt moderbolagets resultat- och balansräkning kommer
att framläggas för beslut på årsstämman den 22 mars 2024.
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncernredo-
visningen har upprättats i enlighet med de internationella redovisnings
-
standarderna IFRS såsom de har antagits av EU och ger en rättvisande
bild av koncernens ekonomiska ställning och resultat. Moderbolagets
redovisning har upprättats i enlighet med god redovisningssed i Sverige
och ger en rättvisande bild av moderbolagets ekonomiska ställning och
resultat. Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en
rättvisande översikt över utvecklingen för koncernen och moderbolagets
verksamhet, ekonomiska ställning och resultat och tar upp väsentliga
risker och osäkerhetsfaktorer som rörmoderbolaget och bolagen inom
koncernen.
Årsredovisningen innehåller också koncernens och moderbolagets
hållbarhetsrapportering enligt ÅRL 6 kap, se sidan 66, och hållbarhets-
redovisningen enligt Global Reporting Initiative, GRI, seGRI-index
sidorna 186–187.
Sundsvall, 22 februari 2024
Pär Boman
Styrelseordförande
Niclas Andersson
Styrelseledamot,
utsedd av de anställda
Åsa Bergman
Styrelseledamot
Roger Boström
Styrelseledamot,
utsedd av de anställda
Lennart Evrell
Styrelseledamot
Annemarie Gardshol
Styrelseledamot
Carina Håkansson
Styrelseledamot
Maria Jonsson
Styrelseledamot,
utsedd av de anställda
Martin Lindqvist
Styrelseledamot
Anders Sundström
Styrelseledamot
Barbara Milian Thoralfsson
Styrelseledamot
Karl Åberg
Styrelseledamot
Ulf Larsson
Verkställande direktör, koncernchef
och styrelseledamot
Vår revisionsberättelse har avgivits den 26 februari 2024
Ernst & Young AB
Fredrik Norrman
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
180 Övrigt SCA Årsredovisning 2023
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Svenska Cellulosa Aktiebolaget SCA (publ), org nr 556012-6293
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
för Svenska Cellulosa Aktiebolaget SCA (publ) för år 2023 med undantag
för bolagsstyrnings rapporten på sidorna 76–87 och hållbarhetsrapporten
som definieras på sidan 66. Bolagets årsredovisning och koncernredo-
visning ingår på sidorna 88–137 och 180 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2023 och
av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisnings-
lagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovis
-
ningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av
koncer nens finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess
finansiella resultat och kassaflöde för året enligt International Financial
Reporting Standards (IFRS), så som de antagits av EU, och årsredovis
-
ningslagen. Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyrningsrapporten och
hållbarhetsrapporten på sidorna 76–87 respektive 66. Förvaltningsberät
-
telsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens
övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen
och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncern-
redovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport
som har överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med
Revisorsförordningens (537/2014) artikel 11
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA)
och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhål
-
lande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta
innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga för
-
bjudna tjänster som avses i Revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1
har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess
moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamåls enliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt
vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden.
Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt
ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som
helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden. Beskriv
-
ningen nedan av hur revisionen genomfördes inom dessa områden ska
läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet Revisorns
ansvar i vår rapport om årsredovisningen också inom dessa områden.
rmed genomfördes revisionsåtgärder som utformats för att beakta vår
bedömning av risk för väsentliga fel i årsredovisningen och koncernredo
-
visningen. Utfallet av vår granskning och de granskningsåtgärder som
genomförts för att behandla de områden som framgår nedan utgör
grunden för vår revisionsberättelse.
Skogsvärdering
Beskrivning av området Hur detta område beaktades i revisionen
SCA koncernen redovisar sina skogstillgångar till verkligt värde i enlighet med IAS
16 och IAS 41. Koncernens skogstillgångar delas upp i biologiska tillgångar vars
värdeförändring redovisas i rörelseresultatet enligt IAS 41 Jord- och skogsbruk
och marktillgångar vars värdeförändring redovisas i övrigt totalresultat enligt
omvärderingsmetoden i enlighet med IAS 16 Materiella anläggningstillgångar.
Det verkliga värdet på koncernens totala skogstillgångar beräknas utifrån
transaktioner i de områden där SCA har skogsmark och den beräknade
virkesvolymen, för att sedan allokeras ut baserat på diskonterade kassaflöden
hänförliga till de två tillgångarna. Värderingen klassificeras som nivå 3 i enlighet
med IFRS 13. En beskrivning av redovisningsprinciperna samt viktiga antaganden
och bedömningar framgår av not D3 tillsammans med övriga upplysningar kring
skogstillgångarna.
Per den 31 december 2023 har biologiska tillgångar tagits upp till ett värde om
58 214 miljoner SEK och marktillgångar till ett värde om 49 267 miljoner SEK, totalt
107 481 miljoner SEK vilket representerar 72,6% av koncernens totala tillgångar.
Värderingsprocessen är komplex då den kräver bedömningar och antaganden
vad gäller marknadsstatistiken, virkesvolymen och de framtida diskonterade
kassaflödena för allokeringen av totalvärdet på mark- och biologisk tillgång.
Väsentliga bedömningsområden inkluderar marknadsstatistikens tillförlitlighet,
dess områdesindelning och period, beräkning av virkesvolym, diskonteringsränta
samt kassaflöden. Med hänsyn till ovan anser vi att värderingen av koncernens
skogstillgångar utgör ett särskilt betydelsefullt område.
Vår granskning har bland annat omfattat följande granskningsåtgärder:
Utvärderat och granskat koncernens process och metod för värdering av
skogstillgångar och allokering av verkligt värde mellan biologiska tillgångar och
marktillgångar.
Utvärderat tredjepartsleverantörerna av marknadsstatistiken samt statistikens
områdesindelning och period.
Utvärderat och granskat beräkningen av virkesvolym.
För beräkningen av allokering mellan mark- och biologiska tillgångar har vi, med
stöd av våra värderingsexperter utfört följande granskningsåtgärder:
Granskat diskonteringsräntan.
Utvärderat bedömningar i kassaflödesmodellerna såsom inkluderade
kostnader och intäkter samt inflationsantagande.
Kontrollerat indata i kassaflödesmodellerna mot redovisningen och till hörande
bokföringsunderlag. För den indata i modellerna som baseras på prognoser
har vi bedömt rimligheten i gjorda antaganden samt jämfört mot historiska
utfall för att bedöma tillförlitligheten i tidigare prognoser.
Utvärderat koncernens egna känslighetsanalyser (parametrar och aritmetiskt)
samt genomfört egna känslighetsanalyser.
Vi har även bedömt lämnade upplysningar i årsredovisningen.
181ÖvrigtSCA Årsredovisning 2023
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1–61, 138179 och
186–194. Även ersättningsrapporten för räkenskapsåret 2023 utgör annan
information. Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen
omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrk
-
ande avseende denna andra information
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovis
-
ningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan
och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med
årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång
beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt
bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktig
-
heter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna informa
-
tion, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig
felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera
i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att års
-
redovisningen och koncernredovisningen upprättas och att den ger en
rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredo
-
visningen, enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen och verkstäl-
lande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer
är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning
som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller på misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av bola
-
gets förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämp-
ligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksam-
heten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fort-
satt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören
avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har
något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella
rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga
felaktig heter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på misstag, och
att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig
kerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revi
-
sion som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan
uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsenliga
om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekono
-
miska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och
koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme
och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen.
Dessutom:
Identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktig heter i års-
redo visningen och koncernredovis ningen, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller på misstag, utformar och utför gransknings åtgär der
bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisions bevis som är till
-
ckliga och ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra uttalanden.
Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktig het till följd av oegent
-
ligheter är högre än för en väsentlig felaktig het som beror på misstag,
eftersom oegent ligheter kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning,
avsiktliga utelämnanden, felaktig infor mation eller åsidosättande av
intern kontroll.
Skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som
har betydelse för vår revision för att utforma gransknings åtgärder som
är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte för att uttala oss
om effektiviteten i den interna kontrollen.
Utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och
rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens upp skatt ningar
i redovisningen och tillhörande upplysningar.
Drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande
direk ren använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av
årsredovisningen och koncern redovisningen. Vi drar också en slut sats,
med grund i de inhämtade revisionsbevisen, om det finns någon
väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller förhål
-
landen som kan leda till betydande tvivel om bolagets förmåga att fort-
tta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns en väsentlig
osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa uppmärksam
-
heten på upplys ningarna i årsredovisningen om den väsentliga osäker-
hetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är otill räck liga, modifiera
uttalandet om årsredovisningen och koncern redo vis ningen. Våra slut
-
satser baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för
revisions berättelsen. Dock kan framtida händelser eller förhållan den
ra att ett bolag inte längre kan fortsätta verk samheten.
Utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och inne
-
hållet i årsredovisningen och koncernredovis ningen, däribland upplys-
ningarna, och om årsredovis ningen och koncernredovis ningen återger
de under liggande transaktionerna och händelserna på ett sätt som ger
en rättvisande bild.
Inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende
den finansiella informationen för enheterna eller affärsakti vi teterna inom
koncernen för att göra ett uttalande avseende koncern redovisningen.
Vi ansvarar för styrning, övervakning och utförande av koncern-
revisionen. Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade
omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också infor
-
mera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland de even-
tuella betydande brister i den interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt rele
-
vanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla relationer och
andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt oberoende, samt i tillämp
-
liga fall åtgärder som har vidtagits för att eliminera hoten eller motåtgärder
som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka av
dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen av årsredo
-
visningen och koncernredovisningen, inklusive de viktigaste bedömda ris-
kerna för väsentliga felaktigheter, och som därför utgör de för revisionen
särskilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa områden i revisions-
berättelsen såvida inte lagar eller andra författningar förhindrar upplysning
om frågan.
182 Övrigt SCA Årsredovisning 2023
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslaget
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en revision av
styrelsens och verkställande direktörens förvalt ning av Svenska Cellulosa
Aktiebolaget SCA (publ) för år 2023 samt av förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget
i förvaltningsberättelsen och beviljar styrel sens ledamöter och verk-
ställande direktören ansvars frihet för räken skaps året.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är obero-
ende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisors sed
i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ända-
måls enliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträf
-
fande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta
bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till
de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart, om fatt ning och
risker ställer på storleken av moderbolagets och koncer nens egna kapital,
konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av
bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande
bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att
bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsför valt-
ningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kont rolleras på
ett betryggande sätt. Den verkställande direktören ska sköta den löpande
förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvis ningar och bland annat
vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska full
-
ras i överensstämmelse med lag och för att medels rvaltningen ska
skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt
uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en
rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller
verkställande direktören i något väsentligt avseende:
Företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse
som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget.
något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredo -
visningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets
vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig
grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktie bolags lagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en
revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersätt nings-
skyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets
vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder
vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning
under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst på revi-
sionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder som
utförs baseras på vår professionella bedömning med utgångspunkt i risk
och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på sådana
åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga för verksam heten
och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild betydelse för bolagets
situation. Vi går igenom och prövar fattade beslut, besluts under lag, vid
-
tagna åtgärder och andra förhållanden som är relevanta för vårt uttalande
om ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag
till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har vi granskat
styrelsens motiverade yttrande samt ett urval av underlagen för detta för
att kunna bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi
även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande direktören
har upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format
som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt
16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden Svenska
Cellulosa Aktiebolaget SCA AB (publ) för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade
kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som
i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns
granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhål
-
lande till Svenska Cellulosa Aktiebolaget SCA (publ) enligt god revisors-
sed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkes etiska ansvar enligt dessa
krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga
som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att
Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan
intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer
nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt
väsentligt är upprättad i ett format som upp fyller kraven i 16 kap. 4a §
lagen (2007:528) om värde pappersmarknaden, på grundval av vår
granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder
för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett format
som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att
en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentlig heter eller misstag och
anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan för
-
väntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund
i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQM 1 Kvalitetsstyrning för revisions-
företag som utför revision och översiktlig granskning av finansiella rap
-
porter samt andra bestyrkandeuppdrag och näraliggande tjänster som
kräver att företaget utformar, implementerar och hanterar ett system för
kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad av
yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i
lagar och andra författningar.
183ÖvrigtSCA Årsredovisning 2023
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om att
Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig elektro
-
nisk rapportering av årsredovisningen och koncernredovisning. Revisorn
väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedöma ris
-
kerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn
de delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och
verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att utforma gransk
-
ningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna,
men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna
kontrollen. Granskningen omfattar också en utvärdering av ändamåls-
enligheten och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens
antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att
Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avstämning
av att Esef-rapporten överensstämmer med den granskade årsredo-
visningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida koncer
-
nens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys samt
noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad som
följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på
sidorna 76–87 och för att den är upprättad i enlighet med årsredo-
visningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs uttalande RevR 16 Revisorns
granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår gransk
-
ning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsent-
ligt mindre omfattning jämför den inriktning och omfattning som en revi-
sion enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i
Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för
våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med
6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen samt 7 kap.
31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningens och
koncernredovisningens övriga delar samt i överensstämmelse med
årsredovisnings lagen.
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade
llbarhets rapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten på sidan 66
med hänvisningar och för att den är upprättad i enlighet med års redo-
visningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12
Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten. Detta
innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en annan inrikt
-
ning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing
och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger
oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Ernst & Young AB, med Fredrik Norrman som huvudansvarig revisor
sedan 2020, utsågs till Svenska Cellulosa Aktiebolaget SCAs revisor av
bolagsstämman den 31 mars 2023 och har varit bolagets revisor sedan
2016.
Stockholm den 26 februari 2024
Ernst & Young AB
Fredrik Norrman
Auktoriserad revisor
184 Övrigt SCA Årsredovisning 2023
Översiktlig granskning av
hållbarhets redovisningen
Revisors rapport över översiktlig granskning av
Svenska Cellulosa Aktiebolaget SCA:s hållbarhetsredovisning
Till Svenska Cellulosa Aktiebolaget SCA, org nr 556012-6293
Inledning
Vi har fått i uppdrag av styrelsen i Svenska Cellulosa Aktiebolaget SCA
att översiktligt granska Svenska Cellulosa Aktiebolaget SCA:s hållbar
-
hetsredovisning för år 2023. Företaget har definierat hållbarhetsredo-
visningens omfattning till de områden som hänvisas till i GRI index på
sidorna 186–187.
Styrelsens och företagsledningens ansvar för
hållbarhetsredovisningen
Det är styrelsen och företagsledningen som har ansvaret för att upprätta
hållbarhetsredovisningen i enlighet med tillämpliga kriterier, vilka framgår
på sidan 140 i hållbarhetsredovisningen, och utgörs av de delar av ram
-
verket för hållbarhetsredovisning utgivna av The Global Reporting
Initiative (GRI) som är tillämpliga för hållbarhetsredovisningen, samt av
företagets egna framtagna redovisnings- och beräkningsprinciper. Detta
ansvar innefattar även den interna kontroll som bedöms nödvändig för att
upprätta en hållbarhetsredovisning som inte innehåller väsentliga fel, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller på fel.
Revisorns ansvar
Vårt ansvar är att uttala en slutsats om hållbarhetsredovisningen grundad
på vår översiktliga granskning. Vårt uppdrag är begränsat till informa
-
tionen i detta dokument, och den historiska information som redovisas
och omfattar således inte framtidsorienterade uppgifter.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med ISAE 3000
(omarbetad) Andra bestyrkandeuppdrag än revisioner och översiktliga
granskningar av historisk finansiell information. En översiktlig granskning
består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansva
-
riga för upprättandet av hållbarhetsredovisningen, att utföra analytisk
granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En
översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre
omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision
enligt IAASB:s standarder för revision och kvalitetskontroll i övrigt har.
Revisionsföretaget tillämpar ISQM 1 (International Standard on Quality
Management 1), som kräver att företaget utformar, implementerar och
hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller rutiner
avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen
och tillämpliga krav i lagar och andra författningar. Vi är oberoende i för
-
hållande till Svenska Cellulosa Aktiebolaget SCA enligt god revisorssed
i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör
det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir med
-
vetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifie-
rade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en över-
siktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats
grundad på en revision har.
Vår granskning utgår från de av styrelsen och företagsledningen valda
kriterier, som definieras ovan. Vi anser att dessa kriterier är lämpliga för
upprättande av hållbarhetsredovisningen. Vi anser att de bevis som vi
skaffat under vår granskning är tillräckliga och ändamålsenliga i syfte att
ge oss grund för vårt uttalande nedan.
Uttalande
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några
omständigheter som ger oss anledning att anse att hållbarhetsredo-
visningen inte, i allt väsentligt, är upprättad i enlighet med de ovan av
styrelsen och företagsledningen angivna kriterierna.
Stockholm den 26 februari 2024
Ernst & Young AB
Fredrik Norrman Marianne Förander
Auktoriserad revisor Specialistmedlem i FAR
185ÖvrigtSCA Årsredovisning 2023
GRI-index
SCA har rapporterat i enlighet med GRI Standards 2021 för perioden 20230101–20231231.
Avsteg
GRI-standard / annan källa och upplysning Sid hänvisning Avsteg från krav Skäl Förklaring
GRI 2: Generella upplysningar
Organisationen och redovisningsprinciper
2-1 Detaljer om organisationen 6061, 98, 192
2-2 Enheter inkluderade i organisationens hållbarhetsrapportering 127 not F1, 140
2-3 Redovisningsperiod, frekvens och kontaktuppgifter 140, 192
2-4 Förändringar i tidigare rapporterade upplysningar 140
2-5 Externt bestyrkande 80, 180, 185
Aktiviteter och anställda
2-6 Aktiviteter, värdekedja och andra affärsförbindelser 12–13, 63, 142–143
2-7 Anställda 140, 173
2-8 Arbetare som inte är anställda 173
Styrning
2-9 Sammansättning och struktur för styrning 7685
2-10 Nominering och val för högsta styrande organ 76, 78
2-11 Ordförande för högsta styrande organ 79
2-12 Styrande organs roll i översyn och hantering av påverkan 76–77, 82
2-13 Delegering av beslutsfattande för hantering av påverkan 76–77, 82
2-14 Högsta styrande organets roll i hållbarhetsredovisning 76–77, 82, 148
2-15 Intressekonflikter 79, 82, 177
2-16 Kommunikation av kritiska angelägenheter 178
2-17 Den samlade kunskapen hos det högsta styrande organet 78–79, 8485
2-18 Utvärdering av det högsta styrande organets prestation 79, 82, 148
2-19 Ersättningspolicy 103–104
2-20 Process för att fastställa ersättningar 76
2-21 Årligt totalt kompensationsförhållande 173
Strategi, policyer och praxis
2-22 Uttalande om strategi för hållbar utveckling 6–7
2-23 Policyer och åtaganden kopplade till hållbarhet 82, 141, 177
2-24 Införlivande av policyer och åtaganden kopplade till hållbarhet 82, 141, 177
2-25 Processer för att avhjälpa negativ påverkan 142, 178
2-26 Mekanismer för rådgivning och rapportering av
angelägenheter för organisationen
146147, 178
2-27 Efterlevnad av lagar och förordningar 178
2-28 Medlemskap i organisationer 146
Intressentengagemang
2-29 Metod för intressentdialog 146147
2-30 Kollektivavtal 172–173
186 Övrigt SCA Årsredovisning 2023
Avsteg
GRI-standard / annan källa och upplysning Sid hänvisning Avsteg från krav Skäl Förklaring
GRI 3: Väsentliga frågor
GRI 3: Väsentliga frågor i enlighet med GRI Standards 2021
3-1 Process för att fastställa väsentliga frågor 148
3-2 Lista på väsentliga frågor 148
GRI 302: Energi
3-3 Styrning av väsentliga frågor 82, 139, 144–145, 158–159
302-1 Energianvändning inom den egna organisationen 140, 158–159, 168
GRI 305: Utsläpp
3-3 Styrning av väsentliga frågor 82, 139, 144, 156
305-5 Minskning av växthusgasutsläpp 140, 156157, 168
GRI 304: Biologisk mångfald
3-3 Styrning av väsentliga frågor 82, 139, 145, 163
304-3 Skyddade eller återställda livsmiljöer 140, 163–165
GRI 403: Hälsa och säkerhet
3-3 Styrning av väsentliga frågor 82, 140, 170171
403-1 Ledningssystem för hälsa och säkerhet 170
403-2 Identifiering av faror, risker och händelseutveckling 140, 170171, 178
403-3 Hälsovård 171
403-4 Medarbetares deltagande, samråd och kommunikation
i hälso- och säkerhetsfrågor
147, 170171
403-5 Utbildning för medarbetare i hälsa och säkerhet 171
403-6 Främjande av medarbetares hälsa 170171
403-7 Förhindrande och begränsning av påverkan på hälsa och
säkerhet kopplad till affärsrelationer
166–167, 179
403-9 Arbetsrelaterade skador 140, 170 –171, 178
187ÖvrigtSCA Årsredovisning 2023
Finansiell flerårsöversikt
MSEK 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017
RESULTATRÄKNING
Nettoomsättning 18 081 20 794 18 822 18 410 19 591 18 755 16 664
EBITDA 6 807 10 194 9 109 4 440
1)
5 319
2)
5 252 3 648
Skog 3 511 2 602 2 601 2 213 1 740 1 394 1 363
Trä 550 1 945 2 895 657 789 904 670
Massa 1 213 2 883 2 010 614 983 709 482
Containerboard 1 212 2 792 1 708 1 190 2 064 2 468 1 479
Förnybar energi 690 355 248 - - - -
Övrigt –369 –383 –353 –234
1)
–257
2)
–223 –346
Avskrivningar –1 950 –1 552 –1 475 –1 601
1)
–1 616
2)
–1 250 –1 137
Rörelseresultat 4 857 8 642 7 634 2 839
1)
3 703
2)
4 002 2 511
Finansiella poster –414 –39 –107 –117 –126 –29 –93
Resultat före skatt 4 443 8 603 7 527 2 722
1)
3 577
2)
3 973 2 418
Inkomstskatter –818 –1 782 –1 426 –483
1)
–730
2)
–314 –544
Periodens resultat 3 625 6 821 6 101 2 239
1)
2 847
2)
3 659 1 874
BALANSRÄKNING
Skogstillgångar 107 481 97 882 84 497 74 900 69 682 33 065 32 384
Uppskjutna skatteskulder relaterat till Skogstillgångar –21 277 –19 468 –16 905 –14 977 –13 977 –6 658 –6 905
Rörelsekapital 4 321 4 138 2 823 2 759 3 748 3 735 2 861
Övrigt sysselsatt kapital 24 525 23 795 20 392 17 152 17 654 15 940 14 379
Sysselsatt kapital 115 050 106 347 90 807 79 834 77 107 46 082 42 719
Eget kapital 104 284 96 358 83 055 72 163 68 510 39 062 36 753
Nettolåneskuld 10 766 9 989 7 752 7 671 8 597 7 020 5 966
Sysselsatt kapital 115 050 106 347 90 807 79 834 77 107 46 082 42 719
KASSAFLÖDESANALYS
Operativt kassaflöde 2 985 5 685 5 216 2 688 2 922 2 751 2 273
Kassaflöde före utdelning 585 –320 876 723 145 528 –754
Löpande investeringar, netto –1 603
3)
–1 436 –1 236 –1 224 –1 132 –1 002 –638
Strategiska investeringar i anläggningar –1 510 –4 351 –3 723 –1 414 –1 256 –1 967 –2 863
NYCKELTAL
EBITDA-marginal 37,6% 49,0% 48,4% 24,1%
1)
27,2%
2)
28,0% 21,9%
Rörelsemarginal 26,9% 41,6% 40,6% 15,4%
1)
18,9%
2)
21,3% 15,1%
Avkastning på sysselsatt kapital, Industridelen 7,3% 40,1% 33.0% 5,4%
1)
11,9% 20,1% 12,5%
Avkastning på sysselsatt kapital 4,5% 8,9% 9,0% 3,6%
1)
6,9%
2)
9,0% 6,1%
Nettolåneskuld/EBITDA 1,6x 1,0x 0,9x 1,7x
1)
1,6x
2)
1,3x 1,6x
Nettolåneskuld/Eget kapital 10,3% 10,4% 9,3% 10,6% 12,5% 18,0% 16,2%
Data per aktie
Resultat, SEK/aktie 5,23 9,61 8,69 3,19
1)
4,05
2)
5,21 2,67
Utdelning, SEK/aktie 2,75
4)
2,50 3,25 2,00 0,00 1,75 1,50
1)
Exklusive effekten av engångsposter relaterade till avvecklingen av tryckpappersverksamheten.
2)
Exklusive effekten av engångsposter relaterade till ändrad redovisningsmetod för värdering av skogstillgångar.
3)
–178 MSEK från nya, omvärderade samt avslutade leasingkontrakt.
4)
Styrelsens förslag.
188 Övrigt SCA Årsredovisning 2023
Icke-finansiell flerårsöversikt
2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017
Värde baserad kultur
Antal utbildade i SCAs Uppförandekod 98% 97% 97% 96% 96% 90% 90%
Andel avtalsleverantörer som godkänt SCAs
leverantörsstandard 98% 99% 98% 94% 93% 94% 75%
Antal bekräftade överträdelser av SCAs Uppförandekod 5 5 5 7 8 2 -
Medelantal anställda
1)
3 413 3 313 3 577 4 196 4 253 4 216 4 127
Andel kvinnor i koncernen
2)
24% 23% 22% 21% 19% 19% 18%
Sjukfrånvaro totalt 3,5% 3,7% 3,0% 3,9% 3,1% 3,5% 3,8%
Arbetsolycksfallsfrekvens, LTA per miljoner arbetade
timmar 4,3 3,1 5,8 5,6 7,4 9,1 10,4
Förebyggande arbete – antal risk- och beteende-
baserade observationer 26 142 23 242 17 477 18 079 13 964 11 290 8 500
Lönsam
tillväxt
Aktiens totalavkastning (TSR) 17% –16% 14% 51% 41% –17% -
Kreditbetyg Investment
Grade
Investment
Grade
Investment
Grade
Investment
Grade
Investment
Grade
Investment
Grade
Investment
Grade
Fossilfri värld
Klimatnytta
3)
, miljoner ton CO
2
e 9,1
3)
10,1 10,5 9,6 10,5 8,0 -
Upptag av CO
2
genom nettotillväxt i SCAs skogar
3)
,
miljoner ton CO
2
4,5
3)
5,4 5,4 4,4 5,4 4,0 4,0
Fossila utsläpp i värdekedjan (Scope 1-2-3),
miljoner ton CO
2
e 0,81 0,74 0,72 0,86 0,91 0,88 -
Fossilfri produktion (utsläpp från använda bränslen) 95% 95% 96% 95% 95% 93% 95%
Specifika fossila utsläpp från transporter i värdekedjan,
g CO
2
e per tonkm transportarbete
4)
16,3 18,0 18,6 19,0 17,9 20,7 21,4
Installerad kapacitet vindkraft på SCAs mark,
TWh per år 9,0 7,2 6,5 5,4 4,4 2,6 2,3
Värdefulla skogar
Stående volym i SCAs skogar
5)
, miljoner m
3
sk 271 267 261 257 252 245 232
Vedråvara från ansvarsfullt skötta skogar,
andel spåbarhetscertifierad vedråvara
6)
100% 100% 100% 100% 100% 100% 100%
Vedråvara från ansvarsfullt skötta skogar,
andel vedråvara från certifierat skogsbruk eller
avverkat med SCA-hänsyn
7)
75% 69% 72% 81% 67% 71% 71%
Återplantering, miljoner planterade plantor i SCAs skogar 45 40 67 46 35 36 32
Naturvårdsareal
8)
, % av produktiv skogsmark 22,9% 25,2% 24,5% 22,5% 21,0% 20,0% 24,0%
Antal samplaneringsmöten med renägande samebyar 83 37 80 120 79 69 65
Effektiv resurs-
användning
Förbrukad vedråvara, miljoner m
3
fub 10,3 10,4 10,7 11,3 11,2 9,6 9,6
Förbrukad elenergi, TWh
9)
1,9 1,6 1,7 2,8 3,1 3,0 3,0
Utsläpp till luft av kväveföreningar, ton NO
2
2 005 2 032 2 180 2 106 1 995 1 831 1 696
Utsläpp till vatten av suspenderade ämnen, ton 1 605 2 104 2 353 2 628 1 873 1 892 2 786
Andel återvinning av icke-farligt avfall 97,5% 96,3% 97,5% 96,0% 96,7% 95,3% 93,9%
Hållbar
utveckling
Bidra till livskraftiga lokalsamhällen
10)
75% 61% 61% 58% 51% - -
Stödja civilsamhället inom idrott,
kultur och andra områden,
antal centrala avtal 168 149 - - - - -
1)
År 2020 avyttrades byggmaterialverksamheten i Storbritannien, år 2021 avvecklades tryckpapperverksamheten inom SCA.
2)
Avser anställda vid årets slut, 31 december.
3)
Klimatnytta beräknad enligt modell lanserad av SCA 2019, se sca.com.
4)
Rapporterade utfall för åren 2017 till 2021 angavs i tidigare årsredovisning missvisande i CO
2
och har korrigerats till CO
2
e.
5)
Ny skogstaxering 2019. Innehav i Baltikum inkluderat från och med 2019.
6)
Vedråvara som lägst uppfyller FSCs standard för Controlled Wood.
7)
SCA-hänsyn avser avverkning där lämnad naturhänsyn motsvarar FSCs krav på certifierat skogsbruk.
8)
Naturvårdsareal avser frivilliga avsättningar och detaljhänsyn vid avverkning.
9)
Avser SCAs industrianläggningar
10)
Andel av SCAs ekonomiska värdeskapande som betalades till leverantörer och anställda.
189ÖvrigtSCA Årsredovisning 2023
Definitioner och ordlista
Finansiella begrepp
Resultatmått
EBITDA
Resultat före av- och nedskrivningar,
finansiella poster och skatt.
EBITDA-marginal
Resultat före av- och nedskrivningar,
finansiella poster och skatt i procent av
årets nettoomsättning.
Kapitalmått
Sysselsatt kapital
Balansräkningens totala tillgångar exklusive
finansiella tillgångar och pensionstillgångar,
minskat med ej räntebärande skulder.
Rörelsekapital
Rörelsekapitalet beräknas som kortfristiga
rörelsefordringar (varulager, kundfordringar
och övriga ej räntebärande kortfristiga ford-
ringar) minus kortfristiga rörelseskulder
(leverantörsskulder exklusive de som avser
strategiska investeringar, övriga ej ränte-
bärande kortfristiga skulder samt övriga
kortfristiga avsättningar).
Nettolåneskuld
Finansiella skulder och avsättningar för pen-
sioner med avdrag för finansiella tillgångar
verskott i fonderade pensionsplaner, finan-
siella tillgångar och likvida medel).
Avkastningsmått
Avkastning på sysselsatt kapital
Avkastning på sysselsatt kapital beräknas
som 12 månaders rullande rörelseresultat
i procent av ett genomsnitt av de fem
senaste kvartalens sysselsatta kapital.
Motsvarande nyckeltal för ett kvartal
beräknas som kvartalets rörelse resultat
multiplicerat med fyra i procent av genom-
snittet av de två senaste kvartalens syssel-
satta kapital. Engångseffekter exkluderas.
För industriella segment används endast
ROCE industridelen.
Avkastning på sysselsatt kapital –
industridelen
Beräknas som koncernens avkastning på
sysselsatt kapital exklusive rörelseresultat
och sysselsatt kapital från rörelsesegment
Skog, verksamhet inom området vindkraft
och en andel av Övrig verksamhet. Strate-
giska investeringar i industri som ej är tagen
i drift och engångseffekter exkluderas.
Detta mått gäller för segment Trä, Massa
och Containerboard.
Engångseffekter
Väsentliga transaktioner som saknar tydlig
koppling till den vanliga verksamheten och
som inte förväntas inträffa regelbundet.
Detta mått exkluderas vid beräkning av
avkastning på sysselsatt kapital.
Kassaflödesmått
Operativt kassaflöde
Summan av kassamässigt rörelseöverskott
samt förändring av rörelsekapital med
avdrag för löpande nettoinvesteringar i
anläggningar samt strukturkostnader.
Rörelsens kassaflöde
Operativt kassaflöde med avdrag för finan-
siella poster och betald skatt samt påverkat
av övrigt finansiellt kassaflöde.
Strategiska investeringar
i anläggningar
Investeringar med syfte att öka bolagets
framtida kassaflöde genom förvärv av
företag, investeringar i expansion av
anläggningar eller i ny konkurrenskraftig
teknik.
Löpande nettoinvesteringar
Konkurrenskraftsbevarande investeringar
av underhålls-, rationaliserings-, ersätt-
nings- eller miljökaraktär med avdrag för
ersättning från avyttrade anläggnings-
tillgångar med syfte att bevara värdet på
tillgångarna.
Ordlista
CTMP (kemisk termomekanisk massa) är en
högutbytesmassa som produceras genom
uppvärmning och mekanisk sönderdelning
iraffinörer av kemiskt förbehandlad ved.
FSC (Forest Stewardship Council) är en
internationell organisation som verkar för
ansvarsfullt skogsbruk. FSC har utvecklat
principer som kan användas för certifiering
av skogsförvaltning och som tillåter
FSC-märkning av produkter baserade på
råvara från FSC-certifierade skogar.
Klimatnytta beskriver bolagets totala
klimat effekt i miljoner ton koldioxidekviva-
lenter och beräknas enligt den modell
som beskrivs i rapport från Skogforsk, rap-
portnummer 1187-2024 och på sca.com.
Modellen omfattar skogens nettoupptag av
koldioxid, produkternas bidrag då de lagrar
koldioxid och ersätter fossila material samt
värdekedjans fossila utsläpp.
Kraftliner är ytskiktet i wellpapp baserat
på färsk vedfiber.
m
3
fub (fastkubikmeter under bark) avser
trädstammens volym exklusive bark och
topp. Används vid bland annat avverkning
och handel. 1 m
3
fub motsvarar cirka
1,22m
3
sk.
m
3
sk (skogskubikmeter) avser volymen av
hela trädstammen inklusive bark och topp,
men exklusive grenar. Används för att
beskriva skogsbeståndet av rotstående
skog. Även tillväxt anges i skogskubik-
meter. 1 m
3
sk motsvarar cirka0,82 m
3
fub.
PEFC (Programme for the Endorsement of
Forest Certification schemes) är ett inter-
nationellt skogscertifieringssystem.
Produktiv skogsmark är mark med en
produktionskapacitet som överstiger 1 m³
skog per hektar och år i genomsnitt över en
omloppstid.
NBSK är blekt barrsulfatmassa som till-
verkats genom att vedfiber kokas med
kemikalier.
Sågade trävaror är sågat virke i olika
storlekar för till exempel möbeltillverkning,
snickeri eller byggnadsindustri.
Vedråvara avser färsk vedfiber som
används i trä-, massa- och pappers-
produkter.
190 Övrigt
SCA Årsredovisning 2023
Om årsstämman
Årsstämma i Svenska Cellulosa Aktiebolaget SCA hålls fredagen
den 22 mars 2024, kl. 13.00 på Clarion Hotel Sundsvall, Skeppare-
gatan 9 i Sundsvall. Inregistrering till årsstämman börjar kl. 11.30.
Aktieägarna har även möjlighet att utöva sin rösträtt per post
förestämman.
tt att delta och anmälan till deltagande i stämmolokalen
Aktieägare som önskar delta i årsstämman i stämmolokalen per-
sonligen eller via ombud ska dels vara upptagen som aktieägare
i den av Euroclear Sweden AB framställda aktieboken avseende
förhållandena torsdagen den 14 mars 2024, dels ha anmält sig
senast måndagen den 18 mars 2024.
Anmälan kan göras på något av följande sätt:
På bolagets hemsida sca.com
Per telefon 060-19 33 00, vardagar kl. 09.0016.00.
Per post till Svenska Cellulosa Aktiebolaget SCA, ”Årsstämma”,
c/o Euroclear Sweden AB, Box 191, 101 23 Stockholm.
per e-post till GeneralMeetingService@euroclear.com
Vid anmälan ska uppges namn, person-/organisationsnummer,
adress, telefonnummer samt i förekommande fall antalet biträden
(högst två stycken).
Aktieägare som företräds genom ombud ska utfärda skriftlig,
undertecknad och daterad fullmakt för ombudet. Fullmaktsformulär
på svenska och engelska finns tillgängliga på bolagets hemsida
sca.com och tillhandahålls även av bolaget på begäran. En fullmakt
gäller ett (1) år från utfärdande eller den längre giltighetstid som
framgår av fullmakten, dock högst fem (5) år. Den som företräder
juridisk person ska förete kopia av registreringsbevis eller motsva-
rande behörighetshandling, ej äldre än ett (1) år, som utvisar behörig
firmatecknare. För att underlätta inpasseringen vid stämman bör
fullmakt i original, registreringsbevis och andra behörighetshand-
lingar översändas till bolaget på ovan angivna adress i god tid
före stämman och senast måndagen den 18 mars 2024.
tt att delta och anmälan genom poströstning
Aktieägare som önskar delta i årsstämman genom poströstning ska
dels vara upptagen som aktieägare i den av Euroclear Sweden AB
framställda aktieboken avseende förhållandena torsdagen den
14 mars 2024, dels anmäla sig genom att avge sin poströst enligt
anvisningar nedan så att poströsten är Euroclear Sweden AB till-
handa senast måndagen den 18 mars 2024.
Den som vill närvara i stämmolokalen personligen eller via ombud
ste anmäla detta enligt anvisningar under rubriken ”Rätt att delta
och anmälan till deltagande i stämmolokalen” ovan. Det innebär att
en anmälan endast genom poströstning inte räcker för den som vill
närvara i stämmolokalen.
För poströstning ska ett särskilt formulär användas. Post röst nings-
formuläret finns tillgängligt på bolagets hemsida sca.com och gäller
som anmälan till årsstämman.
Det ifyllda och undertecknade formuläret ska, för att beaktas,
vara Euroclear Sweden AB tillhanda senast måndagen den 18 mars
2024 och skickas med post till Svenska Cellulosa Aktiebolaget SCA,
Årsstämma”, c/o Euroclear Sweden AB, Box 191, 101 23 Stockholm
eller med e-post till GeneralMeetingService@euroclear.com.
Aktie ägare kan även avge poströst elektroniskt genom verifiering
med BankID via Euroclear Sweden AB:s hemsida
https://anmalan.vpc.se/EuroclearProxy/. Sådana elektroniska röster
ste, för att beaktas, avges senast måndagen den 18 mars 2024.
Om aktieägaren poströstar genom ombud ska skriftlig, under-
tecknad och daterad fullmakt biläggas formuläret. Fullmakts-
formulär på svenska och engelska finns tillgängliga på bolagets
hemsida sca.com och tillhandahålls även av bolaget på begäran.
Fullmakt gäller ett (1) år från utfärdande eller den längre giltighetstid
som framgår av fullmakten, dock högst fem (5) år. Om aktieägaren
är en juridisk person ska registreringsbevis eller motsvarande be-
righetshandling, ej äldre än ett (1) år, som utvisar behörig firmateck-
nare biläggas formuläret.
Aktieägaren ska inte förse poströsten med särskilda instruktioner
eller villkor. Om så sker är poströsten i dess helhet ogiltig. Ytterligare
anvisningar och villkor finns i poströstningsformuläret.
Förvaltarregistrerade aktier
För att ha rätt att delta i stämman personligen, via ombud eller
genom poströstning måste aktieägare som låtit förvaltarregistrera
sina aktier, förutom att anmäla sig till stämman, låta registrera
aktierna i eget namn så att aktieägaren blir upptagen i framställ-
ningen av aktieboken per torsdagen den 14 mars 2024. Sådan
omregistrering kan vara tillfällig (s.k. rösträttsregistrering) och
begärs hos förvaltaren enligt förvaltarens rutiner i sådan tid i förväg
som förvaltaren bestämmer. Rösträttsregistrering som har gjorts av
förvaltaren senast måndagen den 18 mars 2024 kommer att
beaktas vid framställningen av aktieboken.
Kallelsen till årsstämman återfinns på bolagets hemsida sca.com.
191Övrigt
SCA Årsredovisning 2023
Adresser
Huvudkontor
Svenska Cellulosa Aktiebolaget SCA (publ)
Organisationsnummer: 556012-6293
Postadress: 851 88 Sundsvall
Besöksadress: Skepparplatsen 1
Telefon: 060-19 30 00
E-post: info@sca.com
Webbplats: sca.com
För uppgifter om kontaktpersoner, se sca.com
Produktion: SCA i samarbete med Hallvarsson & Halvarsson.
Foto: Kelly (Pexels), Michael Engman, Kristofer Lönnå, Torbjörn Bergkvist, Daniel Bernstål,
Olle Melkerhed, Fredrik Modin (ADC Media), Mattias Andersson, Henke Olofsson, Voith Group,
Håkan Sjödin, Misan Lindqvist, Ulf Wallin och Lars-Ove Wikars.
Illustrationer: Nadja Nörbom, Stefan Hörberg/Rithuset, Robin Franzén, Bold och FMCA (3D-rendering).
Papper: Inlaga – Munken Polar 100 g/m
2
. Omslag – Munken Polar Laminated 300 g/m
2
.
Tryck: Larsson Offsettryck AB, 2024.
Trycksak
3041 0298
S
V
A
N
E
N
M
Ä
R
K
T
192 Övrigt SCA Årsredovisning 2023
sca.com