549300FQ3NJRI56LCX322024-01-012024-12-31iso4217:SEK549300FQ3NJRI56LCX322023-01-012023-12-31iso4217:SEKxbrli:shares549300FQ3NJRI56LCX322024-12-31549300FQ3NJRI56LCX322023-12-31549300FQ3NJRI56LCX322022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300FQ3NJRI56LCX322022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300FQ3NJRI56LCX322022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300FQ3NJRI56LCX322022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300FQ3NJRI56LCX322022-12-31549300FQ3NJRI56LCX322023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300FQ3NJRI56LCX322023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300FQ3NJRI56LCX322023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300FQ3NJRI56LCX322023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300FQ3NJRI56LCX322023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300FQ3NJRI56LCX322023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300FQ3NJRI56LCX322023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300FQ3NJRI56LCX322023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300FQ3NJRI56LCX322024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300FQ3NJRI56LCX322024-01-012024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300FQ3NJRI56LCX322024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300FQ3NJRI56LCX322024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300FQ3NJRI56LCX322024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300FQ3NJRI56LCX322024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300FQ3NJRI56LCX322024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300FQ3NJRI56LCX322024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
ÅRSREDOVISNING 2024
Positiva topline-resultat
för USA-studier
Rekordhög försäljning
Positivt EBITDA för
vår verksamhet utanför USA
under både Q1 och Q4 2024
(justerat för engångsposter)
02
INNEHÅLL
I KORTHET
04
Flera viktiga steg under 2024
05
Syfte, vision, affärsidé, strategi och finansiella mål
VD HAR ORDET
06
Primärt effektmått uppnått i båda USA-studierna
och positiv operationell utveckling
KLINISKA STUDIER USA
08
Kliniska studier
INTERVJU
09
Jessica Westfal – direktör för Regulatory Affairs och QA
MARKNAD • USA
10
Marknad med stor potential
INTERVJU
11
Peter Sackey – Chief Medical Officer
GEN TILL MARKNADSGODKÄNNANDE • USA
12
Mot lansering i USA
MARKNAD • EUROPA
14
Direktförsäljning i europeiska nyckelmarknader
TEKNOLOGIN
16
Unik patenterad teknologi i innovativ behandling
SEDERING
18
Sedering på IVA – problem och lösning
19
Hälsoekonomiska fördelar
KLINISKA STUDIER
20
Kompletterande studier för bredare användning
HÅLLBARHET
21
Mot en hållbar framtid inom hälso- och sjukvård
AKTIEINFORMATION
28
Aktien, aktiekapitalet och ägare
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
31
Förvaltningsberättelse
37
Bolagsstyrningsrapport
FINANSIELL INFORMATION, KONCERNEN
41
Koncernens resultaträkning
42
Koncernens balansräkning
43
Koncernens förändring i eget kapital
44
Koncernens kassaflödesanalys
45
Noter – Koncernen
FINANSIELL INFORMATION, MODERBOLAGET
59
Moderbolagets resultaträkning
60
Moderbolagets balansräkning
61
Moderbolagets förändring i eget kapital
62
Moderbolagets kassaflödesanalys
63
Noter – Moderbolag
INTYGANDE
69
Styrelsens och verkställande direktörens intygande
70
Revisionsberättelse
STYRELSE
74
Styrelse
ORGANISATION OCH KONCERNLEDNING
76
Ledningsgrupp och Organisation
LITTERATUR & ORDLISTA
78
Litteraturlista
79
Ordlista
Aktieägarinfo, kommande händelser
Sedana Medicals anställda har tillsammans tagit fram fyra företagsvärderingar som ska vara vägledande
för bolagets arbete: vi vill främja ett nära samarbete med kunder och leverantörer, innovationskraft, fokus på
tillväxt och förbättrade resultat både för patienter och finansiellt för bolaget.
03
Under 2024 tog Sedana Medical
viktiga steg närmare bolagets vision –
att inhalations sedering blir en standard-
behandling för sedering av mekaniskt
ventilerade patienter inom intensivvården.
Sedana Medical AB (publ) är en pionjär
inom medicinteknik och läkemedel med fokus på
inhalationssedering för att förbättra patientens liv
under och efter sedering. Genom kombinationen av
den medicintekniska produkten Sedaconda ACD
och läkemedlet Sedaconda (isofluran), tillhandahåller
Sedana Medical en effektiv, enkel och förutsägbar
metod för inhalations sedering av mekaniskt
ventilerade patienter i intensivvård. Behandlingen
har potential att bli en
ny global standard behandling.
Bolagets största marknad är
Tyskland som representerade cirka
60 procent av den totala försälj-
ningen under 2024. I övrigt har
Sedana Medical direktförsäljning i
Spanien, Frankrike, Storbritannien,
Benelux, och Norden. I andra delar av
Europa liksom i Asien, Australien, Kanada och
Syd- och Centralamerika arbetar bolaget med externa distributörer.
I syfte att erhålla amerikanskt marknadsgodkännande för
behandlingen har Sedana Medical genomfört två registrerings
grundande studier i USA; INSPiRE-ICU 1 och 2.
Båda studierna har levererat positiva topline-resultat
(i slutet av 2024 respektive början av 2025), och fullständiga
studieresultat väntas under 2025. Förutsatt ett godkännande
från det amerikanska läke medelsverket, FDA, är målet
lansering i USA 2027.
Sedana Medical grundades 2005, är noterat på
Nasdaq Stockholm Main Market (SEDANA) och
har sitt huvudkontor i Stockholm, Sverige.
Sedana Medical | ÅRSREDOVISNING 202404
I KORTHET
Flera viktiga steg under 2024
Sedana Medical tog flera viktiga steg under 2024 mot att bli ett långsiktigt lönsamt bolag.
Bolagets ambition för 2024 om rekordförsäljning och positiva initiala fas III-data
i USA uppnåddes. Årets höjdpunkt var de positiva topline-resultaten av den kliniska
fas-III- studien INSPiRE-ICU 1 i USA. För 2024 ökade försäljningen med 17 procent
(exklusive valutaeffekter) till 179 miljoner kronor. Resultaten markerar ett avgörande steg mot
kommande marknadsansökan och lansering i USA, bolagets enskilt största tillväxtmöjlighet.
Q1
Sedana Medical uppnådde den högsta kvartals-
försäljningen i bolagets historia och positivt EBITDA
utanför USA.
En ESG-kommitté (Environmental, Social, Governance)
inrättades för att stärka arbetet med att bygga en
långsiktigt hållbar och ansvarsfull verksamhet.
Q2
Patientrekryteringen till det kliniska programmet
INSPiRE-ICU i USA slutfördes.
Två nya styrelsemedlemmar valdes av årsstämman:
Donna Haire och Jens Viebke.
Q3
Avtal ingicks om att förrva Innovatif Cekal,
leverantören av bolagets huvudprodukt
Sedaconda ACD.
Q4
Beslut om att integrera den europeiska studien i
USA-ansökan, vilket stärker ansökan och ändrar
tidplanen.
Förvärvet av Innovatif Cekal slutfördes.
Positivt besked att den pediatriska indikationen
för Sedaconda (isofluran) är redo för godkännande
i Europa.
Positiva topline-resultat av fas-III-studien
INSPiRE-ICU 1.
Händelser efter
räkenskapsårets utgång
Positiva topline-resultat av fas-III-studien
INSPiRE-ICU 2.
Sedaconda (isofluran) erhåller ytterligare ett års
marknadsskydd, vilket utökar skyddsperioden till 2032.
Hittills har 9 länder, inklusive bolagets huvudmarknad
Tyskland, beviljat nationella godkännanden för den
pediatriska indikationen av Sedaconda (isofluran).
Bolagets fas III-studier i USA
(INSPiRE-ICU 1 & 2) uppnådde det primära
effektmåttet: att visa att inhalationssedering
med isofluran är en effektiv sederingsmetod
genom att uppnå non-inferiority jämfört
med intravenös sedering med propofol.
05ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
I KORTHET
Syfte
Att förbättra livet under och efter sedering.
Vision
Att inhalationssedering blir en global standardbehandling
för patienter inom intensivvård.
Affärsidé
Sedana Medicals affärsidé är att tillhandahålla en lösning
på de problem som dagens intravenösa sederings-
läkemedel ger upphov till. Detta ska uppnås genom
bolagets Sedaconda ACD-teknologi som tillsammans
med läkemedlet Sedaconda (isofluran) erbjuder en
effektiv, användarvänlig och för samhället kostnads effektiv
lösning för sedering av intensivvårdspatienter som är
mekaniskt ventilerade längre än 24 timmar.
Strategi
Sedana Medical har beslutat om tre strategiska
prioriteringar:
1
Uppnå varaktig och lönsam
försäljningstillväxt i Europa
Bolagets marknadsgodkännanden, i 15 europeiska länder,
innebär att Sedana Medical är det enda bolaget som
erbjuder en godkänd behandling för inhalationssedering
i intensivvård. Med ett starkt fokus på kommersiella fram-
steg och en återhållsam investeringsfilosofi som prioriterar
lönsam tillväxt siktar vi mot att göra inhalationssedering till
standardbehandling.
2
Maximera möjligheterna i USA
Med fler än 100 000 intensivvårdsplatser och generellt
högre prisnivå för sederingsbehandlingar representerar
USA bolagets största potentiella marknad. Efter slut-
förande av bolagets kliniska fas III-program, som beviljats
snabbspårsbeteckning av FDA, förutsatt ett godkännande,
siktar Sedana Medical på att lansera sina produkter
genom en egen kommersiell organisation.
3
Bygga ett långsiktigt lönsamt bolag
Sedana Medicals modell med höga bruttomarginaler
och en koncentrerad kundbas (sjukhus med intensivvård)
är fördelaktig för att uppnå en attraktiv lönsamhet när
försäljningen ökar. En viktig prioritet är att nå lönsamhet
för verksamheten utanför USA så att USA-lanseringen
kan ske utifrån en stabil finansiell plattform. Bolagets
långsiktiga mål är att nå en EBITDA-marginal på omkring
40 procent när bolaget skalat upp verksamheten och ökat
försäljningsandelen i USA.
Finansiella mål
Sedana Medical tillhandahåller kortsiktiga finansiella
mål och uppdaterar målen i bokslutskommunikén varje år
eller under året om nödvändigt.
Vårt finansiella mål:
Vårt finansiella mål för helåret 2025 är att uppnå
låg-till-medelhög ensiffrig positiv EBITDA-marginal för
verksamheten utanför USA genom att bibehålla vår
tillväxttrend och strikta kostnadsdisciplin.
Nyckeltal för koncernen
Belopp i KSEK om inget annat anges 2024 2023
Nettoomsättning 178 754 153 867
Bruttovinst 126 142 108 981
Bruttomarginal % 71% 71%
Rörelseresultat före av- och
nedskrivningar (EBITDA) -29 171 -42 974
EBITDA marginal % -16% -28%
Rörelseresultat (EBIT) -50 767 -65 547
Rörelsemarginal % -28% -43%
Årets resultat -10 674 -59 612
Vinstmarginal -6% -39%
Balansomslutning 1 019 395 1 014 056
Soliditet % 94% 96%
Kassalikviditet % 450% 968%
Medeltal anställda 83 79
179
miljoner kronor försäljning 2024
För 2024 ökade försäljningen 17 procent
exklusive valutaeffekter till 179 miljoner kronor.
Sedana Medical | ÅRSREDOVISNING 202406
VD HAR ORDET
Prirt effektmått uppnått i
båda USA-studierna och
positiv operationell utveckling
Sedana Medical hade ett framgångsrikt 2024 där vi uppnådde
målen inom våra tre prioriterade områden:
1. Vi är mycket nöjda över att ha uppnått positiva topline-resultat
för båda våra pivotala kliniska studier i USA.
2. Med 17% försäljningstillväxt rapporterar vi vår högsta försäljning någonsin –
högre än under de exceptionella pandemiåren – samt uppnår vår höjda
finansiella guidance.
3. Vi levererar positivt EBITDA för vår verksamhet utanför USA
under både Q1 och Q4 2024, efter att vi justerar för engångskostnader.
Positiva resultat från våra USA-studier
Vi har uppnått en mycket viktig milstolpe på vår resa mot
USA-marknaden: båda våra pivotala kliniska studier har
uppnått sitt primära effektmått, och därmed bekräftat
att inhalationssedering med isofluran är erbjuder lika bra
sedering (”non-inferior”) som intravenös sedering med
propofol. I tillägg var säkerhetsdata i linje med förväntan
baserad på vår europeiska studie och omfattande
användning på IVA i Europa. Dessa topline-resultat är
mycket viktiga för FDA:s utvärdering av vår terapi. Vi
fortsätter vår nära kommunikation med myndigheten och
kommer hålla er uppdaterade om våra framsteg.
Ytterligare resultat från sekundära effektmått, långtids-
uppföljning, och kombinerad analys inklusive den euro-
peiska studien, kommer ligga till grund för FDA:s beslut
angående vilka argument (claims”) vi kommer kunna
använda gentemot kunder i USA. Resultaten kommer att
kommuniceras så snart de har publicerats.
Ny högstanivå för försäljning
Nettoförsäljningen 2024 uppgick till 179 MSEK, vilket
motsvarar 17% tillväxt jämfört med 2023 och att vi når vår
höjda guidance för året.
Våra direktmarknader utanför Tyskland (”övriga direkt-
marknader) presterade bäst under året, med tillväxt på
48% jämfört med 2023. Vårt strategiska fokus på Spanien,
Storbritannien och Frankrike fortsätter att ge goda resultat:
Spanien har varit den ledande tillväxtmotorn under året,
tack vare en fokuserad strategi att etablera inhalationsse-
dering som en standardbehandling och disciplinerat utfö-
rande i fält. För att bygga vidare på tillväxten har vi utökat
vårt lokala team i Spanien. Tillväxten i Stor britannien har
ökat kraftigt efter det regulatoriska godkännandet från
MHRA i slutet av 2023, och vi utökar även vårt lokala team
i Storbritannien i 2025. Frankrikes tillväxt tog fart under
fjärde kvartalet, efter begränsad tillväxt under årets
första tre kvartal, efter en omstrukturering av teamet och
försäljningsområdena. Baserat på den starka utvecklingen
svarar nu våra övriga direktmarknader för nära en tredje-
del av vår totala försäljning, vilket visar på framgången för
vår strategi att minska vårt beroende av Tyskland.
Vår huvudmarknad Tyskland växte 5% under 2024, vilket
var under vår förväntan, vilket främst berodde på minskad
närvaro i fält efter personalförändringar och tillfälliga
vakanser i säljstyrkan. Som svar på har vi implementerat
en accelerationsplan för Tyskland. Vi uppskattar vår
marknadsandel på tyska IVA under 2024 till omkring 13%.
Eftersom våra bästa säljområden har uppnått över 20%
marknadsandel och fortsätter växa, ser vi stora möjlig-
heter för fortsatt tillväxt.
Våra distributörsmarknader – den minsta delen av vår
verksamhet – rapporterade en försäljningsökning med
15% för helåret. Denna typ av förljning har en inbyggd
volatilitet på grund av oregelbundna inköpsmönster och
högre lagernivåer, men vi noterar att vi uppnådde tillväxt
för helåret för första gången sedan pandemiåret 2021.
Vi har även mottagit positiva nyheter på den regulato-
riska sidan, då myndigheterna i samtliga berörda länder
i slutet av 2024 beslutade att pediatriska indikationen för
Sedaconda (isofluran) kan godkännas i Europa. Detta
innebär att våra produkter kan användas på barn i åldern
3-17 år. Sedan beslutet blev känt har vi erhållit nationella
god kännanden i 9 länder, inklusive vår huvudmarknad
Tyskland.
Med rekordförsäljning, en verksamhet
utanför USA som närmar sig lönsamhet,
och positiva resultat från USA-studierna,
har vi lagt grunden för ett framgångsrikt
2025.
07ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
VD HAR ORDET
Efter det pediatriska godkännandet har CMDh
(Co ordination Group for Mutual Recognition and Decen-
tralized Procedures – human) beviljat ytterligare ett års
förlängning av vårt marknadsskydd (till 2032). I sitt beslut
skriver CMDh att Sedaconda (isofluran) – i den utökade
indikationen för pediatriska patienter i ålder 3-17 år –
erbjuder en betydande klinisk fördel jämfört med existe-
rande behandlingar baserat på förbättrad säkerhet och
stort bidrag till patientvården.
Fortsatta framsteg mot lönsamhet
Vi fortsätter vara fokuserade på att bygga ett långsiktigt
lönsamt bolag, till en början genom att uppnå lönsamhet
utanför USA för att generera positiva kassaflöden och
eta ble ra en stark plattform inför vår framtida lansering i
USA.
För helåret förbättrades ex-US EBITDA kraftigt från
-40 MSEK i 2023 till -15 MSEK i 2024. Dessutom rapporte-
rade vi positivt ex-US EBITDA i både Q1 och Q4 2024, efter
justering för engångskostnader i Q4. Denna förbättring
är ett direkt resultat av våra beslutsamma åtgärder för
att effektivisera icke-kundnära funktioner och prioritera
kommersiell leverans.
Vår finansiella styrka kommer ytterligare gynnas av
förvärvet av vår huvudleverantör Innovatif Cekal, som vi
slutförde i slutet av november. När vi har sålt existerande
lager förväntas denna affär förbättra vår marginal med
2 procentenheter, och därigenom ytterligare stärka vår
långsiktiga lönsamhet.
2025: Ett spännande år för Sedana Medical
När vi nu avslutat 2024 är Sedana Medical ett starkare
bolag än vid årets början. Med rekordförsäljning, en
verksamhet utanför USA som närmar sig lönsamhet, och
positiva resultat från USA-studierna, har vi lagt grunden
för ett framgångsrikt 2025.
Våra två huvudprioriteringar för året är att upp
positivt ex-US EBITDA för helåret, drivet av starkt fokus på
kommersiell leverans i våra huvudmarknader och bibe-
hållen kostnadsdisciplin, samt förbereda en högkvalitativ
USA-ansökan (NDA), för inlämning till FDA i 2026, på vägen
mot USA-lansering.
Jag ser fram emot ett spännande år för Sedana
Medical och tackar er för ert fortsatta stöd.
Johannes Doll, vd och koncernchef
Sedana Medical | ÅRSREDOVISNING 202408
Sedana Medical | Årsredovisning 2024
KLINISKA STUDIER • USA
I december 2024 kunde bolaget meddela att fas III-
studien INSPiRE-ICU 1 uppnått sitt primära effektmått: att
visa att inhalationssedering med isofluran är en effektiv
sederingsmetod genom att uppnå non-inferiority jämfört
med intravenös sedering med propofol. Det primära
effektmåttet utgjordes av andel tid med rätt sederings-
djup för patienter som mottog isofluran via Sedaconda
ACD, jämfört med intravenös sedering med propofol. Det
primära effektmåttet uppnåddes med den non- inferiority-
marginal som bolaget kommit överens om med FDA,
och därigenom bevisades non-inferiority jämfört med
propofol. Säkerhetsdata för isofluran var i linje med
förväntningarna från tidigare kliniska studier och väl -
etablerad klinisk användning i intensivvård i Europa. I
början av 2025 mottogs liknande positiva resultat även
för bolaget andra studie; INSPiRE-ICU 2.
INSPiRE-ICU 1 & 2 (SED003 & SED004)
Med målet att nå amerikanskt marknadsgodkännande
har Sedana Medical genomfört de två parallella kliniska
studierna INSPiRE-ICU 1 & 2. Namnet INSPiRE-ICU kommer
från Inhaled Sedation vs Propofol in Respiratory failure.
Det vill säga inhalationssedering jämfört med propofol vid
respiratorisk svikt.
Det är två identiska, randomiserade fas III-studier som
syftar till att bekräfta och säkerställa effekt och säkerhet
för sedering med isofluran som administreras via
Sedaconda ACD av vuxna patienter på intensivvårds-
avdelning (IVA) som är mekaniskt ventilerade, jämfört
med intravenös sedering med propofol.
Målet är att visa att Sedaconda (isofluran) adminis-
trerat via Sedaconda ACD, är effektivt och likvärdigt med
propofol för sedering av mekaniskt ventilerade intensiv-
vårdspatienter. Det primära effektmåttet är andel tid med
rätt sederingsdjup, utan behov av räddningssedering,
bedömt enligt Richmond Agitation Sedation Scale (RASS).
Dessutom undersöks flera viktiga sekundära effektmått,
inklusive opioidanvändning, tid till uppvaknande, kognitiv
återhämtning efter avslutad sedering och spontan-
andning. Studiedesignen liknar den för Sedaconda studien
(SED001) som framgångsrikt genomfördes i Europa
2017–2019, och resulterade i marknadsgodkännande 2021.
Den första patienten rekryterades i april 2022 och
rekryteringen slutrdes i maj 2024. I de två studierna
deltog 31 välrenomerade kliniker I USA. Totalt inkluderades
cirka 600 patienter (varav 470 randomiserade och 130
”run-in”). För att uppfylla FDA:s krav var studierna obser-
vatörsblindade.
Arbetet med de kliniska studierna genomfördes med
hjälp av en amerikansk partner (Clinical Research
Organization, CRO).
INSPiRE-ICU 1 & 2 för amerikanskt marknadsgodkännande
31
välrenommerade kliniker
Den första patienten rekryterades i april 2022,
och 31 välrenommerade kliniker i USA deltog i de
två studierna som totalt inkluderade totalt cirka
600 patienter.
2022 2023 2024
FPI – Första patient in LPO – Sista patient ut
INSPiRE-ICU 1
SED003
(USA vuxna) n=235 FPI Q2 2022 LPO Q2 2024
INSPiRE-ICU 2
SED004
(USA vuxna) n=235 FPI Q2 2022 LPO Q2 2024
Kliniska studier
Sedana Medical har genomfört ett kliniskt program i USA som ska ligga till grund
för marknadsgodkännande och lansering av inhalationssedering för IVA.
INTERVJUJessica Westfal – direktör för Regulatory Affairs och QA
Resultaten från studierna INSPiRE-ICU 1 & 2 kommer att utgöra grunden
för en ny läkemedelsansökan (NDA) till den amerikanska läkemedels-
myndigheten FDA (Food and Drug Administration).
FDA har dessutom rekommenderat att en kombinerad analys av
INSPiRE-ICU 1 & 2 och den europeiska studien bör inkluderas i ansökan.
En rekommendation som Sedana Medical avser att följa. Det innebär
en utökning av den statistiska analysplanen, programutveckling för
att kombinera data mellan studierna, konvertering av dataset för att
uppfylla FDA:s krav för datastandarder, och separat dokumentation
avseende ISE och ISS (”Integrated Summary of Effectiveness and
Safety).
Vi annder vår erfarenhet från Europa när vi förbereder
oss för USA, men det finns även aspekter som skiljer sig åt.
Jessica Westfal är är direktör för Regulatory Affairs och Quality Affairs på Sedana Medical.
Här berättar hon om bolagets regulatoriska strategi.
Vilken är Sedana Medicals regulatoriska strategi för att
ta inhalationssedering till den amerikanska marknaden?
Den regulatoriska strategin är att registrera en kombina-
tionsprodukt bestående av vårt läkemedel och våra
medicintekniska produkter på den amerikanska mark-
naden. Detta kommer att ske via en s.k. 505b(2) registre-
ringsansökan. Denna är lämplig för nya indikationer för
redan tidigare godkända produkter och/eller där man
administrerar läkemedlet på nya sätt.
Hur skiljer sig FDA-processen från europeiska regler?
Många delar är lika mellan Europa och USA men det
finns också flera saker som skiljer sig åt. I Europa finns till
exempel liknande, men ingen fullständigt identisk ansök-
ningsprocess som 505 b(2). Dessutom är flera länder oftast
involverade i ansökningsprocessen i Europa, vilket kan
komplicera hanteringen jämfört med en ansökan i USA.
FDA efterfrågar en tätare kommunikation inför en regist-
reringsansökan jämfört med europeiska myndigheter.
När man har skickat in ansökan så har europiska myndig-
heter en kommunicerad tidtabell angående när man kan
förvänta sig frågor under granskningsprocessen, det har
inte FDA utan efter en inskickad ansökan kan frågorna
komma närsomhelst.
Har ni stött på några specifika regulatoriska utmaningar
i USA som skiljer sig från era erfarenheter i Europa och
hur förbereder ni er för att hantera dem?
I Europa var våra medicintekniska produkter redan
godkända innan läkemedlet blev godkänt för sedering på
IVA. I USA kommer de medicintekniska produkterna och
läkemedlet registreras samtidigt, som en kombinations-
produkt och detta är regulatoriskt sett en stor skillnad.
Självklart finns det många andra utmaningar, men vi har
haft täta kontakter med FDA och vi har flera kompetenta
rådgivare baserade i USA för att hantera dessa.
09ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
10 Sedana Medical | ÅRSREDOVISNING 2024
Tyskland
Största nuvarande marknad
USA har över 100 000 IVA-platser. I jämförelse finns
omkring 20 000 IVA-platser i Tyskland, Sedana Medicals
största nuvarande marknad. Dessutom finns skillnader
i sjukhusens arbetssätt och incitament som innebär en
högre sannolikhet att en patient ventileras mekaniskt i USA
än i Europa.
Sedana Medical har framgångsrikt etablerat
Sedacondabehandlingen på över hälften av Tysklands
intensiv vårdsavdelningar. Detta beror delvis på riktlinjer
från 2010 som rekommenderade inhalationssedering som
ett alternativ för vissa patientgrupper, samt starkt stöd
från tyska opinionsledare.
Under 2024 nådde försäljningen i Tyskland en penetra-
tion på cirka 13 procent av marknads potentialen, med
högre nivåer i bolagets bäst presterande regioner, där
penetrationen översteg 20 procent. Penetrationen
på direktmarknaderna utanför Tyskland var
under 2 procent.
USA – Vår enskilt största
kommersiella möjlighet
Sedana Medicals marknad utgörs av mekaniskt ventile-
rade patienter i behov av sedering på intensivvårdsavdel-
ningar världen över. I USA behöver strax över 2 miljoner
intensivvårdspatienter mekanisk ventilering och sedering
varje år
1
. Vid antagande om liknande indikation som i
Europa uppskattar Sedana Medical marknadspotentialen
i USA till 10–12 miljarder SEK. Den siffran antar en relativt
måttlig prisskillnad jämfört med Europa, cirka 10–20
procent. Om Sedana Medical kan uppnå en pris differential
i linje med andra sederingsbehandlingar kan poten tialen
öka i motsvarande omfattning.
Marknadspotential i våra prioriterade marknader
Europa
(våra direktmarknader)
USA
Ventilerade vuxna
IVA-patienter per år
~1 miljon ~2 miljoner
Marknadspotential
inhalationssedering
(låg till medel ensiffrig tillväxt per år)
3-4 Mdr SEK 1012 Mdr SEK
Penetrationsgrader 2024
Tyskland: ~13%
Bästa regionerna i Tyskland: >20%
Övriga direktmarknader: <2%
Viktiga antaganden
Liknande label som i Europa
Endast mindre prispremium jämfört med
Europa (10-20%) – ytterligare uppsida om
prisskillnad liknande den som gäller för
andra sederingsterapier (t.ex. propofol)
kan uppnås
Källor: Europa: baseras på publik marknadsdata per land och Sedana Medicals egen analys USA: baseras på marknadsundersökning utförd av extern konsultfirma
(Clarion Health)
1. Baserat på en externt utförd undersökning av marknadsmöjligheterna.
Marknad med stor potential
MARKNAD
11ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
INTERVJUPeter Sackey – Chief Medical Officer
Ser ni att den data ni har från studierna INSPiRE-ICU 1 och 2
lever upp till FDA:s krav?
Ja, i så måtto att vi tidigare enats med FDA om studie-
design, där topline-data representerar primära utfalls-
måttet. Eftersom data hittills är positiva är vi optimistiska.
Nu kvarstår att analysera och presentera övriga data
och på ett tydligt sätt visa FDA att vår terapi ger ett
mervärde.
Vilken hjälp har ni av den kliniska data
ni samlat in i Europa?
De data vi samlat in i vår första stora studie, Sedaconda-
studien, i Europa har stort värde. Tillsammans med
studiedatan från USA har vi nu en databas med över
800 patienter. Denna totala databas kommer bli föremål
för kombinerade analyser, där vi hoppas kunna påvisa
positiva effekter som kan vara svåra att identifiera i de
enskilda studierna.Eftersom vi vet att resultaten från
Europa är positiva, förväntar vi oss att dessa data ytter-
ligare kommer stärka vår USA-ansökan
Hur har samarbete med amerikanska sjukhus
och forskningsinstitutioner fortlöpt?
Samarbetet med amerikanska teamen har varit utom-
ordentligt gott. Det finns ett kliniskt behov för en sede-
ringsterapi som vår. Många av våra prövare har väntat
på att inhalationssedering ska bli tillgänglig i USA och det
finns en stor entusiasm. Vi har fått en mycket bra start på
samarbetet och många av våra prövare har uttryckt att de
hoppas få fortsätta jobba med oss framgent.
Hur ser ni att era samarbeten från studien kan påverka det
kliniska upptaget av behandlingen efter godkännande?
Samarbetena är av stor betydelse och även det faktum
att många av våra nya kontakter i USA är bland de mest
tongivande profilerna inom terapiområdet. De är viktiga
så kallade key opinion leaders och har fått vara med i
den tidiga utvecklingen av terapin i USA vilket skapat en
stark känsla av delaktighet. Dels drar vi nytta av de råd
som våra partners ger oss, dels kan de komma att bli våra
centers of excellence”. Det är nu värdefullt för oss att fort-
sätta interagera med Key Opinion Leaders och inhämta
rådgivning om den lokala marknaden för att förbereda
oss för en marknadslansering.
Hur skiljer sig inhalationssedering från nuvarande
amerikansk standardbehandling?
Inhalationssedering skiljer sig på snarlikt sätt från
intravenös sedering i USA och Europa. Det är liknande
användning av propofol, dexmedetomidin och midazolam
och man kämpar liksom i Europa med att hantera biverk-
ningarna och efterföljderna av intravenös sedering. En
stor skillnad i USA är att vi vid tiden för ett godkännande
kommer att ha betydligt mer data från stora studier, samt
att vi arbetar med de mest framstående kliniska forskarna
och auktoriteterna inom området.
Hur ser ni att inhalationssedering passar
in i det amerikanska vårdsystemet?
Vi uppskattar marknadspotentialen för våra inhalations-
sederingsprodukter i USA till drygt tre gånger den
sammanlagda marknadspotentialen för våra nuvarande
direktmarknader i Europa. Flera faktorer bidrar till denna
betydande möjlighet, inklusive den större befolkningen, en
medicinsk praxis som innebär intubering i högre grad och
en attraktiv prisnivå i stort. Vårt erbjudande passar väl in i
det amerikanska sjukvårds- och subventionssystemet, och
med en potentiellt betydande positiv inverkan på sjuk-
husens ekonomi känner vi oss väl positionerade för
en framgångsrik lansering i USA.
Ser ni några skillnader i hur pass mycket utbildning det
kommer att krävas för amerikansk vårdpersonal jämfört
med den utbildning som skett i Europa?
Utbildningen behöver inte bli mer omfattande, men
rollfördelningen är annorlunda på en intensivvårdsavdel-
ning i USA jämfört med Europa. I USA ansvarar respiratory
therapists för ventilatorn och allt som finns i andningskret-
sen och blir därmed ansvariga för inkoppling och byten av
Sedaconda ACD. Därmed behöver träningen modifieras,
så att varje yrkeskategori behärskar sin del i behandlingen.
Samtidigt som fler personer behöver träning blir det
lättare för sjuksköterskorna som inte behöver hantera de
delar av vår terapi som rör andningskretsen, utöver dose-
ring. För respiratory therapists ses Sedaconda ACD som en
spännande innovation som de får ansvara för.
Hur förbereder ni er för förväntat FDA-godkännande
och kommersiell lansering?
Förberedelserna spänner över många områden: Vi jobbar
med våra prövarkliniker för att förstå hur vi bäst utbildar
och bistår vid implementeringen av inhalationssedering
på intensivvårdsavdelningar i USA. Vi stöder prövare som
vill presentera INSPiRE-ICU-studierna med litteratur och
vetenskapliga sammanställningar och vi kommer också att
uppmuntra till prövarinitierade studier i USA i väntan på
godkännande. Vi jobbar med terapiutbildning kring venti-
latorvårdade patienter för olika personalgrupper och kart-
lägger även kongresser och möten för framtida närvaro
och marknadsföring. Vi undersöker ersättningssystemen i
USA och beslutsprocesserna kring nya kombinationstera-
pier, för att positionera oss på bästa sätt vid lansering och
göra det enkelt för beslutsfattare att ta in vår terapi. När
vi närmar oss ett godkännande planerar vi att bygga upp
vår egen USA- organisation efter vad vi bedömer är bästa
sättet att lansera vår terapi.
Samarbetet med de amerikanska teamen
har varit utomordentligt gott.
Peter Sackey är medicinsk direktör på Sedana Medical och har
under året ägnat mycket tid åt de amerikanska fas III-studierna.
Sedana Medical | ÅRSREDOVISNING 202412
Sedana Medical | Årsredovisning 2024
VÄGEN TILL MARKNADSGODKÄNNANDE • USA
Sedana Medical bedömer att bolaget kan skapa mest
aktieägarvärde genom att i egen regi lansera sina
produkter kommersiellt i USA.
Pågående och framtida nyckelaktiviteter
kopplat till detta är:
kartläggning av den amerikanska marknaden på region-
och sjukhusnivå, inklusive pris- och ersättningssystem;
skapa oss en bättre lokal klinisk förståelse genom bland
annat lokala rådgivanade möten (sk advisory boards);
expandera den amerikanska organisationen med
uppbyggnaden av en egen säljstyrka i USA;
Kliniska studier väntas leda till marknadsgodkännande
2022-2024 Tidigt 2026 2027
Randomiserad, blindad studie
Kliniska
studier
Totalt ~470 patienter
Inlämning
av NDA
Kommersialisering
Randomiserad, blindad studie
Mot lansering i USA
Med studieprogrammet INSPiRE-ICU som grund
avser Sedana Medical att lämna in en ansökan
om amerikanskt marknadsgodkännande för
Sedaconda ACD och isofluran. Förutsatt ett
godkännande från FDA, är målet en potentiell
amerikansk lansering 2027.
Behandlingen kan komma att få en
positiv inverkan på sjukhusens ekonomi
vilket gör oss väl positionerade för en
framgångsrik lansering.
13ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
Fast Track Designation Registrering via 505 (b) (2)
För den amerikanska marknaden har
FDA godkänt att Sedana Medical tar
vägen 505(b)(2) till registrering, vilket
förenklar bolagets möjligheter till
användning av tidigare insamlade data.
Denna registrering är oftast mindre
krävande än 505(b)(1) som används för
helt nya läkemedelssubstanser.
I januari 2023 beviljade FDA Fast Track Designation (FTD) för utvärdering av
isofluran administrerat via Sedaconda ACD-S för sedering av mekaniskt ventilerade
intensivrdspatienter i USA. Fast Track är en process för att underlätta utveckling
och påskynda granskningen av behandlingar som adresserar allvarliga tillstånd och
som uppfyller medicinska behov som ännu inte är tillgodosedda. Syftet är att se till
att viktiga nya behandlingar snabbare når ut till patienterna.
Tack vare FTD har Sedana Medical kunnat kan dra nytta av en mer frekvent
kommunikation med FDA. Dessutom kan FTD-program vara berättigade till acce-
lererat god kännande och prioriterad granskning om vissa kriterier uppfylls. En
ytterligare fördel kan vara löpande granskning, vilket innebär att färdiga avsnitt
av ankan kan lämnas in successivt istället för att alla avsnitt måste vara färdiga
innan inlämning.
Sedana Medical | ÅRSREDOVISNING 202414
Sedana Medical | Årsredovisning 2023
MARKNAD
Direktförsäljning i europeiska
nyckelmarknader
Sedana Medicals marknad utgörs av mekaniskt ventilerade patienter
i behov av sedering på intensivvårds avdelningar världen över.
Geografiskt har Sedana Medical ett tydligt fokus på
bolagets nuvarande direktmarknader i Europa (Tyskland,
Spanien, Frankrike, Storbritannien och Irland, Norden
och Benelux) samt bolagets största potentiella marknad
USA. På bolagets direktmarknader i Europa behöver strax
under 1 miljon intensivvårdspatienter varje år mekanisk
ventilering och sedering.
2
Baserat på denna patientpopu-
lation uppgår enligt Sedana Medical marknadspotentialen
för bolagets nuvarande produktportfölj till ca 34 miljar-
der SEK. Marknadspotentialen förväntas över tid öka i linje
med demografiska trender.
n Länder där Sedaconda (isofluran)
är lanserat
Läkemedlet har hittills lanserats i Tyskland,
Sverige, Norge, Nederländerna, Frankrike och
Spanien, samt i Slovenien genom en distributör.
n Länder där Sedaconda (isofluran)
är godkänt
Sedaconda (isofluran) är godkänt av nationella
myndigheter i 15 länder: Belgien, Danmark,
Frankrike, Italien, Kroatien, Nederländerna,
Norge, Polen, Schweiz, Slovenien, Spanien,
Storbritannien, Sverige, Tyskland och Österrike.
2.
Baserat på offentligt tillgängliga data per land och Sedana Medicals egna analyser.
Effektiv direktförsäljning –
hörnstenen i Sedana Medicals
framgång
Sedana Medical bearbetar sina viktigaste marknader i
Europa med egna säljstyrkor bestående av produktspe-
cialister som oftast är före detta sjuksköterskor med egen
intensivvårdserfarenhet. Dessa experter utbildar klinikerna
i korrekt användning och genomförande av behandlingen.
Sedana Medical har direktförsäljning i Benelux, Frank-
rike, Norden, Spanien, Storbritannien och Tyskland, som
Sedana Medical täcker större delen av Europa
ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
MARKNAD • EUROPA
15
är Sedana Medicals största marknad och stod för cirka
60 procent av bolagets försäljning under 2024. Övriga
direktmarknader bidrog med cirka 30 procent. Sedan det
spanska hälsoministeriet under 2023 beviljade pris- och
subventionsgodkännande för läkemedlet Sedaconda
(isofluran) har Spanien varit Sedana Medicals snabbast
växande marknad. Flera kunder i Spanien inväntade
pris- och subventionsbeslutet innan de införde inhalations-
sedering på sina respektive sjukhus. Detsamma gäller
Storbritannien som visat snabbare tillväxt än övriga länder
tack vare MHRA-godkännandet i slutet av 2023. I större
delen av övriga Europa samt även i andra delar av värl-
den använder bolaget distributörer.
Målgrupperna inkluderar intensivvårdsläkare och
inköpsbeslutsfattare för medicinsk utrustning och läke-
medel. Kundbasen domineras av universitetssjukhus samt
stora och mellanstora sjukhus, där produkterna köps
genom sjukhusens inköpsavdelningar. Sedana Medical
deltar ofta vid internationella och nationella kongresser
för att öka kännedomen om behandlingen. Försälj-
Sedacondastudien – ett avgörande
genombrott och grunden för
marknads godkännande i Europa
Den kliniska fas III-studien Sedaconda (SED001) visade
att Sedaconda (isofluran), administrerat via Sedaconda
ACD, är en effektiv sederingsmetod för mekaniskt venti-
lerade intensivvårdspatienter, jämförbar med propofol.
Dessutom visade studien att behandlingen möjliggör ett
snabbare och mer kontrollerat uppvaknande, minskat
behov av opioider och högre andel spontanandning (vilket
ökar förutsättningarna för bibehållen lungfunktion under
och efter ventilatorbehandling) jämfört med propofol.
301
patienter inkluderade i studien
Studien pågick under åren 2017–2019 vid 21 kliniker
i Tyskland och tre i Slovenien och inkluderade
301 mekaniskt ventilerade intensivvårdspatienter i
behov av sedering.
Studieresultaten är det enskilt största framsteget för
inhalationssedering sedan Sedaconda ACD utvecklades
och ligger till grund för Sedana Medicals europeiska
marknadsgodkännande. I augusti 2021 publicerades
studie resultaten i den högt ansedda vetenskapliga
tidskriften The Lancet Respiratory Medicine.
ningsarbetet anpassas efter olika länder och regioner,
men gemensamt är strävan att skapa efterfrågan hos
sjukvårdspersonal genom att tydliggöra fördelarna med
inhala tionssedering för patienter i den dagliga verksam-
heten på IVA, samt gentemot inköpsavdelningarna och
andra beslutsfattare tydliggöra de hälsoekonomiska
fördelarna för sjukhuset.
Sedana Medical fokuserar på att bygga ett kommer-
siellt starkt bolag genom att rikta investeringar mot
lönsamma tillväxtmöjligheter och förbättra effektiviteten
i försäljningsorganisationen. Bolaget investerar selektivt
i länder med god tillväxt och positiva kassaflöden, som
Tyskland och Spanien, medan investeringar i områden
med lägre potential försiktigt anpassas tills bolaget tydligt
trendar mot break-even. Detta strategiska tillvägagångs-
sätt säkerställer över tid positiva bidrag från alla markna-
der. Samtidigt genomförs åtgärder för att öka effektivite-
ten hos säljkåren, exempelvis genom mer kundkontakt, en
bättre kundbearbetningsprocess, en effektivare säljmodell
och en mer rigorös uppföljningsprocess.
DISTRIBUTÖRSMARKNADER:
Ett sätt att etablera inhalations-
sedering på nya marknader
Som ett led i att snabbt och med låg risk etablera
Sedaconda ACD inom intensivvården i länder där
Sedana Medical inte har direktförsäljning sam -
arbetar bolaget med distributörer.
Utöver bolagets primära fokus på Europa och
USA har Sedana Medical distributörer i fler än 30
länder på samtliga kontinenter.
Det finns ett stort intresse för inhalationssedering
även utanför Europa och USA och Sedana Medical
har sett en ökande efterfrågan för Sedaconda
ACD i övriga delar av världen. Det är tydligt att
den positiva utvecklingen för inhalationssedering
på den spanska marknaden bidrar till att öka
medvetenheten och kundintresset i Latin- och
Sydamerika.
Marknader utvärderas löpande, där marknads-
potential, tillgänglighet och nödvändiga investe-
ringar motiverar registrering av Sedaconda ACD
och/eller isofluran. På kort sikt har Sedana Medical
ingen avsikt att etablera sig med egna direkt-
försäljningskanaler på marknader utanför Europa,
undantaget USA, men bedömer att dessa markna-
der på lång sikt potentiellt kan vara intressanta för
direktförsäljning.
Sedering av
mekaniskt ventilerade
intensivvårdspatienter
stan hälften av alla patienter
på en intensivvårdsavdelning
behöver hjälp med andningen av en
ventilator. För att tolerera mekanisk
ventilation och andra nödvändiga
behandlingar behöver patienterna
sederas (sänka medvetandenivån).
Idag sederas årligen cirka åtta
miljoner mekaniskt ventilerade
patienter i intensivvården globalt.
Patienterna är oftast sederade i t
till fem dagar. Inhalationssedering
löser flera av de utmaningar som
dagens standardbehandling med
intravenösa läkemedel medför.
16 Sedana Medical | ÅRSREDOVISNING 2024
TEKNOLOGIN
Unik patenterad teknologi
i innovativ behandling
Sedana Medicals erbjudande består av den medicintekniska produkten
Sedaconda ACD (Anaesthetic Conserving Device), läkemedlet Sedaconda
(isofluran) och tillbehör.
Sedaconda ACD, avsedd för engångsbruk och byte var
24:e timme, är en unik och innovativ produkt för enkel och
effektiv administrering av inhalationsanestetika som fung-
erar smidigt i kombination med ventilatorer, sprutpumpar
och gasmonitorer som redan finns på plats på IVA. För
kunderna innebär det att de klarar sig utan dyra ny in-
vesteringar i utrustning. Sedaconda ACD skyddas av ett
antal olika patent, och behandlingen i sin helhet åtnjuter
dataexklusivitet i Europa till 2031, vilket innebär att Sedana
Medical är det enda bolag som är godkänt att marknads-
föra inhalationssedering i intensivvård.
1.
Ventilator
2.
Gasmonitor
3.
Sprutpump
4.
Slang för tillförsel av läkemedel
5.
Y-stycke
6.
Endotrakealtub
7.
Samplingsslang för gas
8.
Passivt gasevakuerings system
Sedaconda ACD används i kombination med en ventilator
(1), en gasmonitor (2) och en sprutpump (3). Den special-
designade sprutan (med unik anslutning) placeras i en
standardsprutpump. Sedaconda ACD placeras mellan
Y-stycket (5) och endotrakealtuben (6). Sedaconda
(isofluran) administreras från sprutan genom tillförsel-
slangen (4) till Sedaconda ACD, där läkemedlet förångas.
Den förångade gasen förs med inandningsflödet från
ventilatorn till patienten. Omkring 90 procent av anestesi-
läkemedlet i utandningsluften absorberas av kolfiltret,
frisläpps och förs tillbaka till patienten vid inandning.
Resterande anestesiläkemedel passerar genom ventila-
torn, ut genom utloppet och samlas upp av bolagets filter
FlurAbsorb eller ett aktivt gasevakueringssystem (8).
17ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
Luft
Inhalerat anestetikum
Sedaconda ACD –
möjliggör enkel och effektiv administrering
med hög återanvändningsgrad
Flytande anestetika levereras till Sedaconda ACD
där det förångas.
Under inandning transporteras det förångade läkemedlet
till patienten.
Läkemedlet levereras snabbt via lungorna och
blodomloppet till hjärnan där det utövar sin effekt.
Läkemedel i utandningsluften absorberas i filtret
i Sedaconda ACD.
Vid nästa inandning frigörs läkemedlet från filtret,
kombineras med nytt förångat läkemedel och återförs
till patienten med luftflödet.
Cirka 90 procent av läkemedlet recirkuleras på detta
sätt till patienten, vilket minskar förbrukningen.
TEKNOLOGIN
Förgasare Cirkelsystem/
reflektor
Bakterie- och
virusfilter
Fukt- och
värmeväxlare
+ + +
A B C D
Sedaconda ACD är kompatibel med vanlig IVA-utrustning
2
7
3
4
5
6
1
8
Genom Sedana Medicals unika och patenterade teknologi
kombineras fyra funktioner – förångning, reflektion, filtre-
ring och befuktning – i en och samma enhet: (A) en unik
miniatyrförgasare (kvs för en kontrollerad produktion av
anestesigasen), (B) en reflektor med ett unikt aktivt kolfilter
(för återcirkulering av anestesigasen), (C) ett bakterie- och
virusfilter samt (D) en fukt- och värmeväxlare.
SEDERING
Sedering på IVA
Ökad användning av inhalationssedering i intensivvården är ett
potentiellt paradigmskifte inom vården av kritiskt sjuka patienter.
Inhalationssedering har flera
medicinska fördelar jämfört med
traditionella alternativ:
Snabbt och förut sägbart uppvaknande: Väcknings-
tiderna är korta (10–20 minuter) och förutsägbara
4
.
Det förkortar tiden till extubering (från koppling från
ventilator), förbättrar det kliniska arbetsflödet samt
underlättar patientens rehabilitering efter behandling.
Bättre kontroll av sederingsdjup:
Inhalationssedering möjliggör enklare styrning av
sederingsdjupet
5
, vilket minskar risken för över- eller
undersedering och förenklar väckningen för att
kontrollera neurologisk status. Därmed minskar även
behovet av undersökningar med dator tomografi.
rre biverkningar: Hallucinationer och delirium
förekommer mindre frekvent
5
.
Effektiv eliminering via lungorna:
Läkemedel för inhalationssedering elimineras i prin-
cip enbart via lungorna, vilket minimerar behovet av
metabolism i levern eller njurarna. Det gör inhalations-
sedering lämplig även för njur-och leversjuka patienter
4
.
Minskad opioidanvändning: Genom sedering med
isofluran kan dosen av smärtstillande medel som
remifentanil och andra opioider minskas med cirka
30 procent jämfört med intravenös sedering
6
. Detta
medför minskad risk för beroende, abstinenssymtom,
delirium och försämrad tarmfunktion
7
.
Förbättrad spontanandning: En högre andel spontan-
andning ökar förutsättningarna för bibehållen lung-
funktion under och efter ventilatorbehandling
8
.
Problemformulering
Intensivvårdsavdelningar behandlar svårt sjuka patien-
ter med livshotande tillstånd som trauma, organsvikt,
sepsis och akut lungsvikt. Många av dessa patienter
behöver mekanisk ventilation för att andas.
För att hantera detta och minska patientens obehag
används sedering, vilket även underlättar medicinska
åtgärder. Det är vanligt att sedering pågår i flera dagar.
Det finns utmaningar med dagens intravenösa sedering,
ofta beroende på att de intravenösa läkemedlen ackumu-
leras i kroppen över tid. Utmaningarna inkluderar långa
väckningstider, komplicerad övervakning av läkemedelsni-
våer och biverkningar som toleransutveckling och delirium.
Alla dessa problem förlänger vårdtiden på intensivvårds-
avdelningen och kan påverka patienternas överlevnad och
kognitiva funktion. Dessutom kan intravenös sedering vara
problematisk på grund av nedsatt lever- och njurfunktion
hos intensivvårdspatienter, vilket kan leda till en ansam-
ling av läkemedel och ökad dödlighet hos långvarigt
ventilerade patienter.
3
På grund av riskerna med intra-
venös sedering finns rekommendationer som begränsar
användningen av vanligt förekommande sederingslä-
kemedel som propofol och bensodiazepiner, men dessa
används ändå eftersom alternativen är begränsade.
Förväntningar på ett modernt sederings-
läkemedel för användning på IVA är:
+
Att det har ett snabbt tillslag (patienten sederas snabbt)
+
God styrbarhet av sederingsdjupet
+
Ger få biverkningar
+
Ger ett snabbt uppvaknande (vilket kver låg grad
av ackumulering och frånvaro av aktiva metaboliter)
=
Genom inhalationssedering
kan alla dessa förväntningar uppfyllas
Sedering innebär att man på medicinsk väg –
traditionellt sett via intravenöst administrerade
läkemedel – försätter en patient i ett tillstånd
av minskat medvetande för att lindra ångest,
oro och smärta.
18 ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
Medicinska fördelar med
inhalations sedering gör att
behandligen potentiellt kan leda
till ett paradigmskifte på IVA.
HÄLSOEKONOMISKA FÖRDELAR
Fotnoter – se Litteraturlista på sid 78.
19ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
Hälsoekonomiska fördelar
En post hoc-analys som publicerades i Journal of
Critical Care i juni 2023 visar att sedering med isofluran
som primärt sederingsmedel vid mekanisk ventilering
under de första 30 dagarna leder till betydligt fler IVA-fria
dagar än intravenös sedering med propofol. Skillnaden
uppgick till fyra dagar.
Med en genomsnittlig kostnad på 2 0004 000 euro per
vårddygn och patient i Europa, är intensivvårds patienter
kostsamma för sjukhusen. Kostnaden för intensiv-
vårdspatienter beräknas vara tre till fem gånger högre
än för patienter på vanliga sjukhusavdelningar. Genom
att minska antalet vårddagar inom intensivvården kan
vårdkostnaderna sänkas samtidigt som patientprognosen
förbättras.
Den dagliga kostnaden för intravenös sedering varierar
kraftigt mellan länder och bilden kompliceras av att olika
kombinationer av sederingsläkemedel (exempelvis
propofol och midazolam) används samt att dosering
varierar beroende på patientens vikt, tillstånd och tole-
rans. Det leder till betydande variationer i kostnaden för
intravenös sedering.
Redan 2022 rekommenderade brittiska National
Institute for Health and Care Excellence (NICE) Seda-
conda ACD som ett kostnadsbesparande alternativ för
inhalationssedering inom intensivvården. Enligt NICE har
kostnadsmodellering kunnat visa på besparingar på upp
till 4 000 GBP per vuxen patient jämfört med intravenös
sedering (30 dagars tidshorisont för vuxna patienter som
behöver mekanisk ventilering under 24 timmar eller längre
inom intensivvården).
2-4 000
euro per vårddygn på IVA
Med en genomsnittlig kostnad på 2 0004 000 euro
per vårddygn och patient i Europa, är intensivrds-
patienter kostsamma för sjukhusen. Kostnaden för
intensiv vårdspatienter beräknas vara tre till fem
gånger högre än för patienter på vanliga sjukhus-
avdelningar.
Sedana Medical | ÅRSREDOVISNING 202420
KLINISKA STUDIER
Utöver bolagets USA-studier har under de senaste
åren en pediatrisk studie genomförts i Europa
(IsoCOMFORT), med målet att kunna erbjuda inhala-
tionssedering även till barn. I slutet av 2024 resulterande
denna studie i ett positivt besked från myndigheten, och
vi går nu vidare med nationella marknadsgodkännan-
den.Utöver egna kliniska studier stöttar Sedana Medical
oberoende forskning inom inhalationssedering.
Kompletterande
studier för
bredare
användning
Sedana Medical fortsätter arbetet att
säkerställa medicinsk evidens som visar
att inhalationssedering är en bättre
och mer kostnadsefiektiv behandling
jämfört med dagens standardbehandling,
ör ffer och ffer olika patienttyper.
90
utvärderbara patienter
Studien omfattade omkring 90 utvärderbara patienter
från intensivvårdskliniker i Tyskland, Frankrike, Spanien
och Storbritannien.
IsoCOMFORT (SED002)
Sedana Medicals pediatriska studie
Sedana Medical genomförde 2021–2023 en
pediatrisk klinisk fas-III-studie, IsoCOMFORT
(SED002) som jämförde effekt och säkerhet
för Sedaconda (isofluran), administrerat via
Sedaconda ACD-S, med intravenöst midazolam
vid sedering av mekaniskt ventilerade patienter
i åldrarna 3–17 år. Patienterna sederades i
12–48 timmar med endera sederingsmetod och
det primära effektmåttet var andelen tid som
spenderas på adekvat sederingsdjup. Studien
omfattade omkring 90 utvärder bara patienter
från intensivvårdskliniker i Tyskland, Frankrike,
Spanien och Storbritannien.
I november 2023 publicerades huvud-
resultaten i den kliniska prövningsdatabasen
EudraCT. Strax därpå kunde Sedana Medical
meddela att EMA:s (European Medicines Agency)
pediatriska kommitté gett ett positivt besked
gällande efterlevnad av den pediatriska utred-
ningsplanen vilket bekräftar data exklusivitet och
marknadsskydd för Sedaconda
(isofluran) till 2031. Sedana Medical ansökte
om en pediatrisk indikation i december 2023
och erhöll i december 2024 positivt besked från
myndig heterna i samtliga involverade länder
att den pediatriska indika tionen för Sedaconda
(isofluran) är redo för godkännande i Europa.
Detta utgör det sista steget innan 14 europeiska
länder kan utfärda nationella marknads-
godkännanden.
21ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
HÅLLBARHET
Mot en hållbar framtid
inom hälso- och sjukvård
Sedana Medial arbetar kontinuerligt med att ta konkreta steg mot att bli ett mer
hållbart företag avseende miljöpåverkan, sociala faktorer och bolagsstyrning,
samtidigt som vi förbättrar vården för kritiskt sjuka patienter. Vi ser hållbarhet
som en naturlig del av att vara en ansvarstagande affärspartner, en attraktiv
arbetsgivare och en långsiktig investering för våra aktieägare.
Sedana Medicals uppförandekod utgör ett ramverk
för vad bolaget anser vara ett ansvarsfullt och lämpligt
uppförande. Sedana Medical står även bakom de tio
principerna i FN:s Global Compact inom områdena
mänskliga rättigheter, arbetsrätt, miljö och antikorruption.
Vidare har bolaget identifierat ett antal av FN:s Sustainable
Development Goals (SDG:s) som särskilt relevanta för vår
verksamhet, nämligen SDG #3 Hälsa och Välbefinnande,
SDG #12 Ansvarstagande konsumtion och produktion.
Bolaget eftersträvar öppenhet och transparens i verk-
samheten och vidareutveckling av hållbarhetsarbetet i alla
dess former är en ständigt pågående process. Sedana
Medical har en ESG-kommitté som har övergripande
ansvar för vårt hållbarhetsarbete. Vår ESG-kommit
har i sin tur en dedikerad arbetsgrupp som fokuserar på
hållbarhetsfrågor ur ett miljöperspektiv, som leds av en
Hållbarhetsansvarig. Genom förvärvet av Innovatif Cekal,
leverantören av bolagets huvudprodukt Sedaconda ACD,
som annonserades i juli 2024 tar Sedana Medical direkt
kontroll över en större del av sin varukostnad och produk-
tionskapacitet. Förvärvet ökar också Sedana Medicals
möjligheter till kontroll över bolagets produktionskedja ur
ett ESG-perspektiv.
Miljömässig hållbarhet: Minska miljöpåverkan
samtidigt som patientvården förbättras
Likt det moderna samhället i stort strävar sjukvårdssektorn
efter att minska sin miljöpåverkan. Vår medicintekniska
produkt Sedaconda ACD är ett bra exempel på hur ny
innovation båda kan främja patientvård och hållbarhet.
Genom att återvinna och återanvända anestetiska gaser
minskar Sedaconda ACD avsevärt volymen av gaser som
Sedana Medical | ÅRSREDOVISNING 202422
HÅLLBARHET
släpps ut i atmosfären, samtidigt som god patientvård
upprätthålls. I tillägg har vi kliniska bevis på att inhala-
tionssedering, till skillnad från intravenös sedering, minskar
intensivvårdsavdelningens vårdtider. Denna minskning
accelererar inte bara återhämtningen för patienterna utan
minskar också utsläppen som genereras på IVA, vilka kan
uppgå till upp till närmare 200 kg koldioxidekvivalenter
per patient per dag. Vi har under 2024 låtit genomföra en
så kallad Care Pathway Assessment i Storbritannien som
bekräftat att vårdtider på IVA har en betydande påverkan
på utsläpp, vattenanvändning och avfall.
Övergången till hållbara metoder inom hälso- och
sjukvården kräver en kritisk utvärdering av miljömässiga
mätvärden. Under flera decennier har Global Warming
Potential (GWP) varit ett referensvärde för att bedöma
växthuseffekten av utsläpp i atmosfären. När Sedana
Medicals förståelse för vår klimatpåverkan har för -
djupats har det dock blivit tydligt att GWP inte ensamt
är tillräckligt för att fånga den nyanserade påverkan av
medicinska utsläpp. Inhalationsanestetika har exempelvis
GWP-värden som är betydligt högre än koldioxid över en
100-årsperiod. Deras miljöpåverkan kan dock inte fullt ut
förstås utan att ta hänsyn till andra viktiga faktorer såsom
beständighet och ackumulering i atmosfären. Ur detta
bredare perspektiv är påverkan från inhalationsanestetika
betydligt mindre på grund av deras relativt korta livslängd
i atmosfären.
Sedana Medicals utsläpp av växthusgaser
Under 2024 har Sedana Medical genomfört bolagets första
kartläggning av energiförbrukning och klimatavtryck, baserat
på data från 2023. Sammanställningen baseras på Green-
house Gas Protocol (GHG Protocol) och innefattade bolagets
globala organisation. Metoden som användes är operationell
kontroll, för att spegla bolagets användning av leasing-bilar
och el- och uppvärmning av kontorslokaler i Scope 1 (direkta
utsläpp) respektive Scope 2 (indirekta utsläpp från energi).
Inom Scope 3 (indirekta utspp från leverantörskedjan)
inkluderas utsläpp i samband med produktion och inköp av
varor och tjänster, transporter, samt affärsresor.
Huvudresultatet från kartläggningen är att Sedana
Medicals verksamhet genererade utsläpp uppgående
till 1,370 ton CO2e i Scope 1-3 under 2023, vilket mot -
svarar 8.91 kg CO2e per KSEK av nettoförsäljning (153.9
MSEK nettoförsäljning 2023). I tillägg har vi begränsade
biogena koldioxidutsläpp om 10 ton CO2e kopplat till vår
bränsleförbrukning (Out-of-scope). Scope 1 svarar för 16%
av utsläppen, scope 2 för 1%, scope 3 för 82% och out-of-
scope för 1%. Utsläppen inom scope 1 är helt kopplade
till bränslekonsumtion i bilarna som används av våra
säljare när de besöker sjukhuskunder, dvs diesel, bensin
och en mindre del elektricitet (228 ton CO2e). Utsläppen
inom scope 2 uppgår endast till 12 ton CO2e och utgörs
av elförbrukning på våra kontor, då främst vårt kontor
i Tyskland eftersom vårt svenska huvudkontor har 100%
förnybar el. Utsläppen inom scope 3 svarar för en klar
majoritet av Sedana Medicals utsläpp (1,128 ton CO2e), och
utgör därmed den största källan för potentiella framtida
utsläppsminskningar. De viktigaste underkategorierna
inom scope 3 är produktion, varutransporter och affärs-
resor. Affärsresor är den enskilt största utsläppskategorin
med 623 ton CO2e, och omkring 95% av detta utgörs av
flygresor.
Distribution of emissions between Scope 1 and 2, Scope 3 categories,
and Out-of-scope
Scope & Category
Ton
CO
2
e
Share of total
(Sc. 1-3 & OOS)
Scope 1 - Fuel consumption 228.3 16.6%
Scope 2 - Purchased electricity & heat 12.0 0.9%
Scope 3.1 Purchased goods – CMO products 408.5 29.8%
Scope 3.1 Purchased goods – TPI products 6.0 0.4%
Scope 3.3 Upstream emissions electricity production 6.5 0.5%
Scope 3.3 Upstream emissions fuel production 55.6 4.1%
Scope 3.4 Upstream transport 29.7 2.2%
Scope 3.6 Business travel 622.7 45.4%
OOS - Biogenic CO2 from fuel consumption 10.2 0.7%
Livscykelanalys för våra viktigaste produkter
Utöver att kartlägga vår energiförbrukning och klima-
tavtryck som bolag har Sedana Medical även genomfört
detaljerade livscykelanalyser för våra viktigaste produkter
för att kartlägga totala utsläpp och annan miljöverkan
även på produktnivå, inklusive stega utanför Sedana
Medicals direkta kontroll, såsom produktion av råmaterial
till våra produkter och vidare hantering av våra produkter
efter användning i sjukvården. Dessa analyser har utrts
av en oberoende leverantör i enlighet med ISO 14040:2006
och ISO 14044:2006, och hjälper oss att ytterligare opti-
mera våra produkter och leverantörsled från ett resurs-
och hållbarhetsperspektiv.
Som pionjär och ledare inom inhalationssedering vill
vi ta vårt ansvar för att utforma en hållbar behandlings-
metod och minska vår miljöverkan samtidigt som vi
förbättrar patientvården.
Under kommande år kommer vi fortsätta vårt miljömäs-
siga hållbarhetsarbete med följande fokus:
Regelefterlevnad och rapportering: Vi kommer fortsätta
arbetet med att kartlägga vår miljöpåverkan genom
att uppdatera sammanställningen av våra utsläpp av
växthusgaser, samt producera livscykelanalyser över
nya produkter. Vi kommer även börja förberedelser
inför rapportering inom ramen för CSRD (Corporate
Sustainability Reporting Directive).
Miljöstandarder och certifikat: För att stärka vår
bolagsstyrnig inom hållbarhet kommer vi inleda arbetet
för att uppnå certifiering enligt ISO 14004.
Minskad resursanvändning och utsläpp: Under 2024
genomförde vi en flytt av vårt huvudkontor till nya
lokaler, vilket ledde till en reduktion i energikonsumtion
för företaget. Under 2025 kommer vi utvärdera ett antal
olika möjligheter till minskat klimatavtryck:
Hållbara materialval och förpackningar
Miljövänligare varutransporter
Miljövänligare alternativ för affärsresor
Social hållbarhet
Sedana Medical eftersträvar att vara en attraktiv och
inkluderande arbetsgivare, och detta arbete styrs av bola-
gets HR-policy. Bolaget utvecklas, vilket gör att behovet
av medarbetare och kompetens förändras. Under 2024
välkomnade bolaget flera nya kollegor, personer som i
sina respektive roller kommer att stärka organisationen,
samtidigt som vissa kollegor även lämnade Sedana
Medical. Under 2024 hade koncernen i medelantal 83 (79)
heltidsanställda samt 6 (7) konsulter i 9 (8) länder. Antalet
23ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
HÅLLBARHET
anställda växte i slutet av 2024 till följd av förvärvet av
Innovatif Cekal, då vi välkomnade 38 nya medarbetare
baserade i Malaysia (varav 9 konsulter). Exklusive Inno-
vatif Cekal var koncernens medelantal heltidsanställda
74 (79) samt konsulter 5 (7). Sett till antal anställda (dvs.
oavsett heltids- eller deltidstjänster) var det totala anta-
let anställda 109 och antal konsulter till 16 vid periodens
utgång jämfört med 79 respektive 7 vid samma tidpunkt
förra året.
På Sedana Medical anser vi att vår mångfald är en
styrka. Vi har en tydlig rekryteringsprocess baserad på
kompetens och erfarenhet och använder en struktu-
rerad process med evidensbaserad frågeteknik för att
säkerställa att vi inte diskriminerar. För att underlätta för
medarbetare att vidareutvecklas har bolaget ett mentor-
skapsprogram för personer som är nya i personalledande
befattningar. Dessa paras ihop med personer i organisa-
tionen som har stor erfarenhet av ledarskap och agerar
bollplank för den nyanställde under den första perioden
på bolaget. Sedana Medicals ambition är att ha en
arbetsplats fri från arbetsrelaterade skador eller olyckor.
En Arbetsmiljöhandbok finns tillgänglig för alla anställda
med obligatorisk utbildning vid nyanställning. Handboken
innehåller en jämställdhets- och mångfaldspolicy, en
policy kring trakasserier, diskriminering och diskrimine-
rande behandling. I handboken står också att anställda
ska anmäla eventuella arbetsskador. På huvudkontoret
finns ett skyddsombud för frågor som rör arbetsmiljön
samt en process för systematisk och regelbunden gransk-
ning. Bolaget genomför regelbundet medarbetarunder-
sökningar som grund för förändringar och förbättringar.
Sedana Medicals medarbetare uppmuntras att öppet
rapportera eventuella förseelser eller oetiskt beteende
till närmsta chef, HR-chef eller chefsjurist, eller genom att
använda Sedana Medicals visselblåsarsystem (Speak-Up),
i enlighet med bolagets visselblåsarpolicy. Visselblåsar-
systemet, som tillhandahålls av en oberoende extern
part möjliggör anonym dialog mellan den anställde
och bolaget och är ett viktigt verktyg för att på ett tidigt
stadium uppmärksamma och motverka beteenden som
inte är förenliga med Sedana Medicals värderingar. Alla
anmälningar som görs via Speak-Up granskas av den
legala avdelningen och utreds enligt Sedana Medicals
visselblåsarspolicy samt följs upp med lämpliga åtgärder
vid behov. Inga former av repressalier mot någon som
uttrycker oro eller åsikter, rapporterar missförhållanden i
god tro eller som deltar i en utredning av ett ärende, tole-
reras. Under 2024 har inga rapporter om oegentligheter
inkommit via systemet.
Hållbarhet gällande bolagstyrning (governance)
Sedana Medical strävar efter att alltid agera etiskt och
vi förväntar oss hög etisk standard av alla våra medar-
betare. Kompetenta, ansvarstagande och engagerade
medarbetare är avgörande för bolagets ambition att
agera ansvarsfullt gentemot samtliga motparter och
samhället i stort. Vi säljer våra produkter direkt till sjukhus
genom dialog med sjukvårdspersonal och administrativ
personal, antingen på plats på sjukhuset eller i samband
med branschkonferenser. På vissa marknader deltar
bolaget även i offentliga upphandlingar. I interaktioner
med våra kunder finns en risk för icke önskvärt beteende
från våra medarbetare, inklusive korruption. För att
hantera dessa risker har bolaget en uppförandekod som
omfattar alla anställda, styrelsen, konsulter och tillfällig
personal, samt en antikorruptionspolicy. Inom ramen för
uppförandekoden ingår hållbarhet, arbetsmiljö, säkerhet,
hälsa, miljö, jämställdhet och inköp. Båda dessa dokument
uppdateras löpande för att väl spegla vår verksamhet och
dess risker.
Sedana Medical inför successivt paragrafer i våra avtal
med våra leverantörer, där de åtar sig att efterfölja vår
uppförandekod. Detta är en ständigt pågående dialog
med våra leverantörer och ses över regelbundet. Vid val
av leverantör och fortsättningen av relationen spelar
efterlevnaden av vår uppförandekod stor roll. Vi har en
löpande dialog och granskar regelbundet våra leveran-
törer. Om några fynd och avvikelser upptäcks arbetar
vi tillsammans med berörd leverantör för att korrigera
avvikelsen. Nolltolerans råder mot alla former av direkta
eller indirekta olämpliga utbetalningar, oavsett om det är
en direkt muta eller annan typ av betalning, gåva, förmån,
ersättning eller annan representation som skulle kunna
utgöra lagbrott eller som skulle kunna påverka eller tyckas
påverka omdömet.
Sedana Medicals produkter utvecklas och tillverkas
enligt kvalitetskontrollerade processer. Bolaget har
kvalitetsledningssystem som uppfyller kraven i ISO 13485
(design och tillverkning av medicintekniska produkter) samt
MDR 2017/745 och innehar MDSAP-certifikat (The Medical
Device Single Audit Program) för bland annat Kanada och
Japan, vilket intygar standard- och lagkrav för medicin-
tekniska produkter. Bolaget har dessutom partihandels-
tillstånd och ett certifikat som visar att bolaget uppfyller
regelverket för god distributionssed för läkemedel. Sedana
Medicals kvalitetsledningssystem utvärderas av såväl
interna som externa granskare och regelbundna inspek-
tioner görs av både myndigheter och bolaget. Sedana
Medical granskar regelbundet sina leverantörer och vid
eventuella fynd och avvikelser arbetar bolaget tillsam-
mans med aktuell leverantör utifrån fastställda procedurer
och standarder för att rätta till avvikelsen. I arbetet med
forskning och utveckling följer Sedana Medical ”Decla-
ration of Helsinki, som innefattar etiska principer för hur
forskning och utveckling som involverar människor ska
bedrivas, samt internationella standarder så som Good
Laboratory Practices (”GLP) och Good Clinical Practi-
ces (”GCP”). Sedana Medical arbetar nära och i dialog
med hälso- och sjukvården samt berörda myndigheter i
respektive marknad för att förstå behov som förändras
samt snabbt och korrekt kunna agera på eventuella klago-
mål kopplade till bolagets produkter eller agerande.
Sedana Medical | ÅRSREDOVISNING 202428
AKTIEINFORMATION
Aktien, aktiekapitalet och ägare
Handeln i aktien
Betalkursen var vid årets början 23,16 kronor och vid årets
slut var sista betalkurs 18,12 kronor. Under året omsattes
totalt 73 miljoner Sedana Medical-aktier till ett värde av 1,2
miljarder kronor, vilket motsvarar en omsättningshastighet
om 73 procent. I genomsnitt omsattes cirka 291 000 aktier
per handelsdag.
Kursutveckling
Sedana Medical-aktien gick under året ned med 22
procent, medan OMX Stockholm Mid Cap index under
samma period gick upp med 16 procent. Den högsta
betalkursen var 28,05 kronor noterat 2024-07-12 och
lägsta betalkursen var 10,16 kronor noterat 2024-11-18. Vid
utgången av 2024 noterades Sedana Medicalaktien till
18,12 kronor, motsvarande ett börsvärde om 1 800 miljoner
kronor.
Aktiekapitalets utveckling över tid
Beslutsdatum Händelse
Förändring
i aktier
Totalt
antal aktier
Förändring i
aktiekapital (SEK)
Totalt aktie kapital
(SEK)
Kvotvärde
(SEK)
2004-10-20 Nybildning 1 000 1 000 100 000 100 000 100
2009-10-31 Nyemission 430 1 430 43 000 143 000 100
2011-05-05 Nyemission 500 1 930 50 000 193 000 100
2015-09-14 Nyemission 240 2 170 24 000 217 000 100
2017-04-05 Fondemission 6 510 8 680 651 000 868 000 100
2017-04-05 Uppdelning 8 671 320 8 680 000 0 868 000 0,1
2017-06-20 Konvertering av aktieägarelån 613 594 9 293 594 61 359 929 359 0,1
2017-06-20 Utnyttjande av konvertibler 1 881 509 11 175 103 188 151 1 117 510 0,1
2017-06-20 Nyemission vid IPO 5 128 205 16 303 308 512 821 1 630 331 0,1
2017-07-10 Övertilldelningsoption efter IPO 769 230 17 072 538 76 923 1 707 254 0,1
2018-02-05 Konvertering av optioner till aktier, program 2014/2019 208 000 17 280 538 20 800 1 728 054 0,1
2018-06-04 Nyemission 1 728 053 19 008 591 172 805 1 900 859 0,1
2018-10-10 Konvertering av optioner till aktier, program 2014/2019 148 000 19 156 591 14 800 1 915 659 0,1
2019-03-27 Konvertering av optioner till aktier, program 2014/2019 120 000 19 276 591 12 000 1 927 659 0,1
2019-05-24 Konvertering av optioner till aktier, program 2014/2019 140 000 19 416 591 14 000 1 941 659 0,1
2019-06-14 Konvertering av optioner till aktier, program 2014/2019 220 000 19 636 591 22 000 1 963 659 0,1
2019-08-05 Konvertering av optioner till aktier, program 2014/2019 100 000 19 736 591 10 000 1 973 659 0,1
2019-08-28 Konvertering av optioner till aktier, program 2014/2019 104 000 19 840 591 10 400 1 984 059 0,1
2019-10-24 Nyemission 2 896 000 22 736 591 289 600 2 273 659 0,1
2020-05-20 Konvertering av optioner till aktier, program 2017/2021 310 149 23 046 740 31 015 2 304 674 0,1
2021-05-10 Split 4:1 69 140 220 92 186 960 0 2 304 674 0,025
2021-12-02 Nyemission 7 150 000 99 336 960 178 750 2 483 424 0,025
Aktiekapital
Det totala antalet utestående aktier per den 31 december
2024 uppgick till 99 336 960 aktier. Vid årets slut uppgick
aktiekapitalet till 2 483 424 kronor. Vid bolagsstämman
berättigar varje aktie till en röst och varje aktieägare har
rätt att rösta för det fulla antal aktier som denne innehar.
Samtliga utestående aktier är fullt betalda. Bolagets aktie-
kapital är uttryckt i svenska kronor (SEK) och fördelas över
bolagets utestående aktier med ett kvotvärde om 0,025
SEK per aktie.
Sedana Medicals aktie noterades i juni 2017 på Nasdaq First North Growth
Market Stockholm och är sedan 25 januari 2023 noterad på Nasdaq Stockholm.
Aktien ingår i OMX Stockholm PI index.
*) Justerat för den split som genomfördes i maj 2021.
29ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
AKTIEINFORMATION
Fördelning ägare i storleksklasser
Antal ägare Antal aktier % kapital % ägare
1 - 100 2 915 105 131 0,1% 38,5%
101 - 200 805 125 732 0,1% 10,6%
201 - 500 1 089 385 178 0,4% 14,4%
501 - 1 000 911 727 987 0,7% 12,0%
1 001 - 2 000 699 1 063 242 1,1% 9,2%
2 001 - 5 000 563 1 891 203 1,9% 7,4%
5 001 - 10 000 268 2 016 688 2,0% 3,5%
10 001 - 20 000 142 2 038 526 2,1% 1,9%
20 001 - 50 000 78 2 490 024 2,5% 1,0%
50 001 - 100 000 36 2 542 689 2,6% 0,5%
100 001 - 200 000 18 2 463 454 2,5% 0,2%
200 001 - 500 000 21 6 614 637 6,7% 0,3%
500 001 - 1 000 000 11 7 904 499 8,0% 0,1%
1 000 001 - 2 000 000 7 8 700 314 8,8% 0,1%
2 000 001 - 12 58 406 102 58,8% 0,2%
Anonymt ägande 1 861 554 1,9%
Totalt 7 575 99 336 960 100% 100%
Källa: Modular Finance
Sedana Medicals aktiekursutveckling och omsättning
0
100
200
300
400
500
600
700
0
5
10
15
20
25
30
35
SEK
antal omsatta aktier
Omsatt antal aktier i 1000-tal per vecka
OMX Stockholm_PI
OMX Stockholm Pharmaceuticals & Biotechnology PI
Sedana Medical
Källa: Holdings
J F M A M J J A S O N D
Fakta om Sedana Medical aktien
Handelsplats Nasdaq Stockholm
Antal aktier per 2024-12-31 99 336 960
Börsvärde 1 800 MSEK
Ticker SEDANA
ISIN SE0015988373
LEI-kod 549300FQ3NJRI56LCX32
De 15 största aktieägarna per 31 december 2024
Antal aktier Andel
Linc AB 12 796 076 12,9%
"Anders Walldov direkt och
indirekt (Brohuvudet AB)" 10 000 000 10,1%
Lannebo Kapitalförvaltning 7 013 727 7,1%
Swedbank Robur Fonder 4 424 536 4,5%
"Ola Magnusson direkt och
indirekt (Magiola AB)" 4 312 288 4,3%
Sten Gibeck 4 196 597 4,2%
Premier Miton Investors 3 834 481 3,9%
Avanza Pension 3 161 305 3,2%
Lancelot Asset Management AB 2 850 000 2,9%
Handelsbanken Fonder 2 833 228 2,9%
AMF Pension & Fonder 2 491 000 2,5%
Highclere International Investors LLP 2 341 432 2,4%
Amundi 2 029 593 2,0%
Tedsalus AB (Thomas Eklund) 1 666 464 1,7%
Nordnet Pensionsförsäkring 1 398 790 1,4%
Femton största aktieägarna 65 349 517 65,8%
Övriga 33 987 443 34,2%
Totalt 99 336 960 100,0%
Källa: Modular Finance
Sedana Medical | ÅRSREDOVISNING 202430
AKTIEINFORMATION
Incitamentsprogram
Syftet med aktierelaterade incitamentsprogram är att
främja koncernens långsiktiga intressen genom att
motivera och belöna företagets ledande befattnings-
havare och andra anställda i linje med aktieägarnas
intressen. Sedana Medical har för närvarande ett presta-
tionsbaserat incitamentsprogram och två tecknings-
optionsprogram som inkluderar företagets ledning och
anställda.
Prestationsbaserat incitamentsprogram LTI 2024
Årsstämman 2024 beslutade om ett prestationsbaserat
incitamentsprogram LTI 2024, till anställda i Sedana
Medical om 1 133 810 prestationsrätter i forma av teck-
ningsoptioner. För att säkerställa leverans av tecknings-
optionerna och framtida beräknade sociala avgifter i
samband med inlösen av optionerna har Sedana
Medicals dotterbolag Sedana Medial Incentive AB tecknat
1 490 053 teckningsoptioner, varav 1 062 803 var tilldelade
till anställda den 31 december 2024. Prestationsrätterna
har getts ut till deltagare i programmet vederlagsfritt.
Varje teckningsoption ger innehavaren rätt att förvärva
en ny aktie i bolaget till ett lösenpris på 26,33 SEK. Utfallet i
LTI 2024 är villkorat av att bolaget uppnår ett prestations-
mål avseende genomsnittlig årlig tillväxttakt avseende
nettoomsättning för räkenskapsåren 2024, 2025 och 2026
("Prestationsmålet"), exklusive valutaeffekter. Prestations-
målet har fastställts av bolagets styrelse med beaktande
av bolagets affärsplan och bedöms vara marknads-
mässigt och ändamålsenligt. Detaljerad information
om Prestationsmålet och utfallet i LTI 2024 kommer att
lämnas under första halvåret 2027. Om Prestationsmålet
inte fullt uppnås kommer en deltagares rätt att utnyttja
Prestations rätter gradvis att reduceras till noll, beroende
på i vilken utsträckning Prestationsmålet uppnåtts.
Vid periodens utgång skulle fullt utnyttjande av det
prestations baserade incitamentsprogrammet öka aktie-
kapitalet med 37 KSEK genom utgivande av 1 490 053
aktier, vilket skulle motsvara en utspädning om 1,5 procent.
Teckningsoptionsprogram 2022/2025
Årsstämman den 11 maj 2022 i Sedan Medical AB (publ)
beslutade att genomföra två nya teckningsoptions-
program 2022/2025:1 samt 2022/2025:2, huvudsakligen
för VD och vissa utvalda anställda. Bolaget emitterade
vid årsstämman därmed 895 000 teckningsoptioner, vilka
samtliga har tecknats av bolagets dotterbolag Sedana
Medical Incentive AB. Varje teckningsoption berättigar till
teckning av en aktie under perioden 30 maj – 30 septem-
ber 2025, till en teckningskurs om 46,24 kronor motsva-
rande 140 procent av den volymviktade genomsnittliga
betalkursen för Sedana Medicals aktie under perioden
28 april – 11 maj 2022. I maj 2022 överläts 824 947
tecknings optioner till medarbetare. Överlåtelser skedde
mot betalning av bedömt marknadsvärde för tecknings-
optionerna beräknat enligt Black & Scholes värderings-
modell av extern värderare. Pris per teckningsoption blev
5,61 SEK, utifrån antagande om en riskfri ränta under
teckningsoptionernas löptid om 0,4 procent, en uppskattad
volatilitet för bolagets aktie under teckningsoptionernas
löptid om 37 procent samt att inga vinstutdelningar eller
andra värdeöverföringar kommer genomföras under
teckningsoptionernas löptid. Volatiliteten har uppskattats
baserat på den historiska volatiliteten i bolagets aktie.
I samband med betalning av teckningsoptionerna erhöll
medarbetarna premiesubventioner i form av extra lön
uppgående till 2,93 SEK före skatt per teckningsop-
tion. Subventionen återbetalas helt eller delvis om den
anställde lämnar sin anställning under treårsperioden.
Om samtliga teckningsoptioner utnyttjas kommer
824 947 nya aktier att emitteras, vilket motsvarar en
utspädning om 0,9 procent baserat på antalet aktier i
bolaget per 31 december 2024.
31ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören för Sedana Medical AB (publ) org.nr. 556670–2519
får härmed avge årsredovisning och koncernredovisning för räkenskapsåret 2024.
Verksamheten i korthet
Sedana Medical är en svensk medicinteknik- och läke-
medelskoncern. Koncernens verksamhet omfattar utveckling,
tillverkning och försäljning av medicintekniska produkter och
läkemedel samt utveckling av produkter som bygger på eller
har synergier med Sedaconda-teknologin för inhalations-
sedering. Teknologin möjliggör enkel och säker omvandling
av flytande vätska till gas (förgasning) och återanvändning
(reflektering) av flyktiga anestetika för användning inom
anestesi- och intensivvård. Koncernens produktportfölj
omfattar i dagsläget Sedaconda ACD med tillbehör samt
Sedaconda (isofluran), koncernens läkemedel som bygger
på den välkända substansen isofluran. Flyktiga anestetika
har använts länge för att söva patienter i samband med
kirurgi. För detta ändamål används anestesimaskiner som är
komplexa och kapitalintensiva och behöver specialutbildad
personal. Traditionella anestesimaskiner saknar flera vitala
egenskaper som gör att de inte rutinssigt kan användas på
en intensivvårdsavdelning.
Sedana Medicals produkt Sedaconda ACD, vilken mycket
förenklat kan ses som en anestesimaskin i miniatyr, introdu-
cerar en lösning som gör det praktiskt och ekonomiskt möjligt
att använda flyktiga anestetika för att sedera mekaniskt
ventilerade intensivvårdspatienter. Marknaden för sedering
av mekaniskt ventilerade intensivvårdspatienter utgörs idag
av etablerade läkemedel som ges intravenöst. Sedering
genom inhalering av flyktiga anestetika har på många sätt
visat sig vara en säkrare och mer effektiv lösning vid sedering
av intensivvårdspatienter än nuvarande intravenösa sedering.
Sedana Medicals vision är att utveckla inhalationssedering
med Sedaconda ACD och Sedaconda (isofluran) till en
global standardmetod för sedering av mekaniskt ventilerade
patienter inom intensivvården. För att uppnå denna vision
har koncernen drivit en klinisk fas III-studie i Europa för att få
läkemedlet Sedaconda (isofluran) och terapin inhalations-
sedering tillsammans med Sedaconda ACD godkänd. Under
hösten 2021 erhöll Sedana Medical europeiskt marknadsgod-
kännande. 2022 inleddes två identiska fas III-studie i USA, vilka
slutfördes under 2024.
Sedana Medical bedriver egen försäljningsverksamhet
från ett antal länder i Europa via dotterbolag och filialer till
moderbolaget Sedana Medical AB (publ), organisations-
nummer 556670–2519. I Tyskland består verksamheten av
försäljning, lagerhållning och distribution. I Spanien bedrivs
försäljningsverksamhet i en filial till moderbolaget. Tyskland är
i särklass koncernens största marknad med ca 60 procent av
den totala omsättningen. Egen direktförsäljning sker förutom
i Tyskland och Spanien också i Storbritannien, Frankrike,
Belgien och Nederländerna via helägda dotterbolag. För
flera andra länder i världen sker försäljningen genom samar-
bete med distributörer.
Bolaget bedriver forskning och utveckling på Irland genom
ett helägt dotterbolag. I slutet av 2024 förvärvade Sedana
Medical sin huvudleverantör i Malaysia vilket innebär att till-
verkningen av Sedaconda ACD-produkterna numera sker i ett
helägt dotterbolag. Huvudkontoret och moderbolagets säte
är baserat i Danderyd, Sverige. I juni 2017 noterades Sedana
Medical på Nasdaq First North Growth Market Stockholm och
i januari 2023 bytte bolagets aktier handelsplats till Nasdaq
Stockholm Main Market (ticker: SEDANA).
Väsentliga händelser under året
Kvartal 1
Sedana Medical uppnådde den högsta kvartalsförsälj-
ningen i bolagets historia under första kvartalet, även
inräknat Covid-19-perioden.
Under första kvartalet uppnåddes ett positivt EBITDA
utanför USA, vilket är första gången i företagets historia,
med undantag för Q1 2020, då extraordinär Covid-rela-
terad försäljning resulterade i ett något positivt EBITDA.
En ESG-kommitté (Environmental, Social, Governance)
inrättades under kvartalet för att understryka vikten av att
bygga en långsiktigt hållbar och ansvarsfull verksamhet.
Kvartal 2
Patientrekryteringen till det kliniska programmet i USA
slutfördes i slutet av maj.
Två nya styrelsemedlemmar valdes av årsstämman in maj:
Donna Haire och Jens Viebke.
Kvartal 3
I juli tillkännagav Sedana Medical förvärvet av Innovatif
Cekal, leverantören av bolagets huvudprodukt Sedaconda
ACD. Förvärvet av Innovatif Cekal möjliggör bättre kontroll
över leveranskedjan och förbättrad lönsamhet genom att
sänka kostnaden för sålda varor.
Kvartal 4
I oktober beslutade Sedana Medical att integrera bolagets
europeiska studie i USA-ankan, vilket stärker ankan och
ändrar tidplanen.
I november tillkännagav Sedana Medical att förvärvet av
Innovatif Cekal slutförts.
I december erll Sedana Medical ett positivt besked
att inkludera barn (3-17 år) i indikationen för Sedaconda
(isofluran) i Europa. Detta utgjorde det sista steget innan
13 europeiska länder kan utfärda nationella marknads-
godkännanden.
I december meddelade Sedana Medical att bolagets
första pivotala studie i USA INSPiRE-ICU 1 har uppnått sitt
primära effektmått: att visa att inhalationssedering med
isofluran är en effektiv sederingsmetod genom att uppnå
non-inferiority jämfört med intravenös sedering med
propofol. Safety-data var i linje med förväntningarna.
Sedana Medical | ÅRSREDOVISNING 202432
Väsentliga händelser efter årets utgång
I februari erhöll Sedaconda (isofluran) ytterligare ett års
marknadsskydd, vilket utökar skyddsperioden till 2032.
I februari meddelade även Sedana Medical att bolagets
andra pivotala USA-studie INSPiRE-ICU 2 uppnått sitt
primära effektmått.
Hittills har 9 länder, inklusive bolagets huvudmarknad Tysk-
land, beviljat nationella godkännanden för den pediatriska
indikationen av Sedaconda (isofluran).
Förväntad framtida utveckling
Koncernen arbetar under de kommande åren med att
förverkliga sin affärsidé och vision genom en tydligt defi-
nierad strategi. Bolaget ha även kortsiktiga finansiella mål för
verksamheten.
Syfte
Att förbättra patienters liv under och efter sedering.
Vision
Att inhalationssedering blir en global standardbehandling för
patienter inom intensivvård.
Finansiella mål
Sedana Medicals finansiella mål för helåret 2025:
Att uppnå låg-till-medelhög ensiffrig positiv EBITDA-
marginal för verksamheten utanför USA genom att
bibehålla vår tillväxttrend och strikta kostnadsdisciplin.
Strategiska prioriteringar
Sedana Medical har tre strategiska prioriteringar:
1. Uppnå varaktig och lönsam försäljningstillväxt i Europa
Våra marknadsgodkännanden i 15 europeiska länder innebär
att Sedana Medical är det enda bolaget som erbjuder en
godkänd behandling för inhalationssedering i intensivvård.
Med ett starkt fokus på kommersiella framsteg och en
återhållsam investeringsfilosofi som prioriterar lönsam tillväxt
siktar vi mot att göra inhalationssedering till standardbe-
handling.
2. Maximera möjligheterna i USA
Med fler än 100 000 intensivvårdsplatser och generellt högre
prisnivå för sederingsbehandlingar representerar USA vår
största potentiella marknad. Efter slutrande av vårt kliniska
fas III-program, som beviljats Fast Track Designation av
FDA, förutsatt ett godkännande, siktar vi på att lansera våra
produkter genom en egen kommersiell organisation.
3. Bygga ett långsiktigt lönsamt bolag
Sedana Medicals affärsmodell med höga bruttomarginaler
och en koncentrerad kundbas (sjukhus med intensivvård)
är fördelaktig för att uppnå en attraktiv lönsamhet när
försäljningen ökar. En viktig prioritet är att nå lönsamhet för
verksamheten utanför USA för helåret 2025, så att USA-
lanseringen kan ske utifrån en stabil finansiell plattform. Vårt
långsiktiga mål är att nå en EBITDA-marginal på omkring 40%
när vi skalat upp verksamheten och ökat försäljningsandelen
i USA.
Risker
Sedana Medicals verksamhet påverkas av många faktorer
som bolaget i vissa avseenden delvis och vissa avseenden
inte alls kan kontrollera. Dessa faktorer kan också uttryckas i
olika risker. Riskerna kan ge mer eller mindre betydande effekt
på bolagets resultat och ställning beroende på om och hur de
faller ut. Nedan beskrivs några av dessa risker som före-
taget bedömer har störst betydelse för företagets framtida
utveckling.
Bransch- och verksamhetsrelaterade risker
Risker relaterade till den regulatoriska miljön
för medicintekniska produkter och läkemedel
Sedana Medicals produkt Sedaconda ACD med tillbehör och
läkemedel Sedaconda (isofluran) är föremål för omfattande
regleringar världen över och är övervakade av olika bransch-
specifika tillsynsmyndigheter. Utöver sådan branschspecifik
reglering är Sedana Medical också föremål för ett flertal
övriga krav och restriktioner som följer av miljö-, hälso-och
skyddslagar. Dessa krav kan även komma att utökas fram-
gent. Kostnaderna för att följa tillämpliga lagar, krav och rikt-
linjer kan vara stora. Dessutom har den regulatoriska miljön
med tiden generellt blivit mer sträng och omfattande. Skulle
dessa regleringar inte följas kan det resultera i sanktioner
som på ett väsentligt sätt skulle kunna öka Sedana Medicals
kostnader, medföra förseningar i utvecklingen, kommersia-
liseringen av företagets produktkandidater samt väsentligt
skada möjligheten att generera planerade intäkter och nå
lönsamhet. Om dessa risker aktualiseras skulle det kunna ha
en väsentlig negativ inverkan på företagets verksamhet och
finansiella ställning.
Risker relaterade till produktklassificeringssystem eller
marknadstillträdesprocess av medicintekniska produkter
och läkemedel
Innan Sedana Medicals produkt Sedaconda ACD samt
tillbehör, antingen i kombination med Sedaconda (isofluran)
eller inte, får marknadsföras inom behandlingsområdet
inhalationssedering inom intensivvård på en ny nationell
eller regional marknad måste bolaget erhålla marknads-
föringsgodkännade eller liknande tillstånd från relevanta
myndigheter i de länder där bolaget avser marknadsföra och
sälja sina produkter. Förändringar i processen och kraven för
marknadstillträde kan inverka negativt på Sedana Medicals
förmåga att generera önskade intäkter. För att medicintek-
niska produkter av klass II och III ska få marknadsföras i EU
krävs att ett certifikat utfärdas av ett så kallat ”anmält organ”
vari bekräftas att uppställda regulatoriska krav uppfylls.
Bolagets nuvarande certifikat innefattar både det medicintek-
niska regelverket MDD (Medical Devices Directive) samt det
medicinsktekniska regelverket MDR (Medical Device Regula-
tion) för de medicintekniska produkterna och är giltiga till 26
maj 2025 respektive 25 Aug 2027. Eftersom beslut tagna av ett
anmält organ” är giltigt för viss tid måste certifikatet förnyas.
Samtliga ovan angivna risker skulle kunna ha en väsentligt
negativ inverkan på bolagets verksamhet, finansiella ställning
och resultat.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
33ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Risker relaterade till genomförandet och resultatet
av kliniska studier
Sedana Medical genomför kliniska studier med Sedaconda
(isofluran) för inhalationssedering inom intensivvården.
Genomförandet av studier är avgörande för att kunna
marknadsföra bolagets medicintekniska produkt Sedaconda
ACD tillsammans med Sedaconda (isofluran) som terapi för
inhalationssedering inom intensivvården på de marknader
som bolaget planerar att inrikta sig mot. Företaget är således
beroende av erhållandet av positiva resultat i sina kliniska
studier för att kunna uppnå sina långsiktiga verksamhetsmål.
Utförandet av kliniska studier är förenat med en rad risker.
Bland annat finns alltid risk för förseningar samt för att
kostnaderna för studier blir högre än beräknat.
Förseningar kan uppstå på grund av problem att hitta
platser för studier, problem i erhållandet av erforderliga
myndighetsgodkännanden för utförande av studier, problem
med rekrytering av patienter, problem med att nå tillfreds-
ställande överenskommelser med exempelvis kontraktsforsk-
ningsföretag, leverantörer och studieställen, etc. Förseningar
kan leda till ökade kostnader, men också till att lanseringen
av en produkt försenas vilket kan leda till att förtaget inte
genererar intäkter som beräknat. Ökade kostnader kan också
uppstå på grund av att kostnaden per patient blir högre än
estimerat eller på grund av bristande kvalitet vid utförandet
av studien på de sjukhus där den genomförs, etc. Kliniska
studier kan komma att påvisa negativa eller otillräckliga
resultat inom det behandlingsområde som Sedana Medicals
produkter inriktar sig mot. Om önskade resultat inte uppnås
kan det leda till att nödvändiga marknadsföringsgodkän-
nanden uteblir vilket i sin tur kan äventyra företagets möjlighet
att marknadsföra och sälja sina produkter och produktkandi-
dater. Om riskerna ovan skulle realiseras kan det komma att
medföra en väsentligt negativ inverkan på bolagets möjlighet
att generera intäkter samt ha väsentligt negativ inverkan
dess verksamhet, finansiella ställning och resultat.
Risker relaterade till konkurrens
Sedana Sedana Medicals produkter för inhalationssedering
av intensivvårdspatienter möter primärt konkurrens från
läkemedel för intravenös sedering. Intravenös sedering är en
väletablerad terapi och standardbehandling för sedering av
intensivvårdspatienter idag. Även om Sedana Medical har
tilltro till dess produkters möjlighet att ta marknadsandelar
från företag som säljer läkemedel för intravenös sedering
så finns det alltid en risk att företaget inte uppnår önskad
marknadsacceptans. Även om Sedana Medical skulle lyckas ta
marknadsandelar från traditionell behandling med läkemedel
för intravenös behandling, finns det en risk att utsättas för
konkurrens inom indikationen inhalationssedering. Riskerna
relaterade till konkurrens skulle kunna medföra väsentlig
negativ inverkan på bolagets verksamhet, finansiella ställning
och resultat.
Risker relaterade till tredjepartsavtal avseende
bl.a. utförande av kliniska studier och tillverkning
Sedana Medical anlitar externa företag såsom kontrakts-,
forsknings-och tillverkningsföretag för utförandet av kliniska
studier samt för tillverkning av dess produkter. Dessa företags
verksamheter är föremål för omfattande krav bland annat på
rapportering, säkerhet och miljö. Det finns en risk att dessa
företag inte följer tillämpliga lagar, regler och relevanta etiska
standarder såsom god tillverkningssed (GMP) och god klinisk
sed (GCP). Vidare finns risk för bristande eller uteblivna leve-
ranser av produkter eller tjänster från nuvarande och framtida
anlitade externa företag. Detta kan påverka utvecklingen och
försäljningen av Sedana Medicals produkter negativt genom
orsakande av förseningar och ökade kostnader. Bolaget
är inte beroende av något enskilt kontraktsforsknings- eller
tillverkningsföretag, men byte av leverantör kan vara såväl
kostsamt som tidskvande. Infriandet av ovan beskrivna
risker skulle kunna ha en negativ inverkan på Sedana Medicals
verksamhet, finansiella ställning och resultat.
Risker relaterade till misslyckad marknadsacceptans från
vårdgivare, patienter och sjukvårdsbetalare inklusive
möjligheten att omfattas av ersättningssystem
Även om en produkt uppfyller kraven för marknadstillträde,
såsom genom att erhålla marknadsföringstillstånd, finns risk
för att önskad nivå av marknadsacceptans inte uppnås från
läkare, sjukhus, patienter, sjukvårdsbetalare och branschen
i allmänhet, vilket skulle kunna hindra Sedana Medical från
att generera önskade intäkter samt skulle kunna ha väsentlig
negativ inverkan på bolagets verksamhet, finansiella ställning
och resultat. En aspekt av detta är att bolagets produkter
behöver vara kompatibla med övrig utrustning som vanligtvis
används inom intensivvård, i synnerhet ventilatorer. En
annan viktig aspekt för att säkerställa marknadsacceptans
är att Sedana Medical är en ansvarstagande partner inom
hållbarhet (miljömässigt, samhälleligt och bolagsstyrnings-
mässigt).
Risker relaterade till makroekonomiska faktorer inklusive
prissättning och efterfrågan av medicinska produkter
Eftersom Sedana Medical avser marknadsföra och sälja sina
produkter i flera delar av världen, kan bolaget bli påverkat av
den generella efterfrågan och prissättningen av produkter
för sedering av intensivvårdspatienter på relevanta mark-
nader. Sedana Medical kan inte förutse utvecklingen på
finansiella marknader, ekonomiskt och politiskt klimat eller
förutse makroekonomiska händelser. En lågkonjunktur eller
en svag ekonomisk utveckling kan innebära påfrestningar för
marknaden för medicintekniska produkter och läkemedel och
leda till utökat tryck på sjukhus, myndigheter och andra sjuk-
vårdsbetalare att skära ned på kostnaderna, vilket potentiellt
sänker viljan att betala för produkterna generellt, Sedana
Medicals produkter inkluderat. Om riskerna ovan aktualiseras
skulle det kunna ha väsentlig negativ inverkan på bolagets
verksamhet, finansiella ställning och resultat.
Sedana Medical | ÅRSREDOVISNING 202434
Beroende av försäljning och utveckling av
ett fåtal produkter
I dagsläget fokuserar Sedana Medical i huvudsak på
försäljning av Sedaconda ACD och läkemedlet Sedaconda
(isofluran). Bolagets tillväxtmål bygger helt på en teknologi
och en terapiinriktning; inhalationssedering inom intensivvård.
Sedana Medicals verksamhet, finansiella ställning och resultat
skulle påverkas väsentligt negativt vid motgångar i tex. de
kliniska studierna.
Risker relaterade till nyckelpersoner
och kvalificerad personal
Sedana Medical är beroende av sina medarbetare, särskilt
ledande befattningshavare och andra nyckelmedarbetare.
Företaget är beroende av att kunna rekrytera högt kvalifi-
cerad personal för den fortsatta utvecklingen av verksam-
heten. Om Sedana Medical skulle förlora någon av sina
nyckelmedarbetare eller inte lyckas rekrytera kvalificerad
personal skulle det kunna ha en negativ effekt på företagets
verksamhet, finansiella ställning och resultat.
Risker relaterade till bolagets skydd av
sina immateriella rättigheter
Patent och andra immateriella rättigheter är en central
tillgång i Sedana Medicals verksamhet och därmed är even-
tuella framtida framgångar till stor del beroende av möjlig-
heterna att kunna bibehålla existerande immaterialrätter
såsom varumärken och patent och att erhålla patentskydd
för ingivna och framtida patentansökningar. Om företagets
patent, patentansökningar eller andra immateriella rättig-
heter skulle komma att förloras, ej godkännas eller inskränkas,
eller om företaget i övrigt inte kan upprätthålla ett erforderligt
patentskydd, kan det påverka dess verksamhet, resultat och
finansiella ställning väsentligt negativt.
Risker relaterade till fluktuerande valutakurser
Bolaget redovisar finansiell ställning och resultat i svenska
kronor. Däremot utgörs stor del av bolagets rörelsekostnader
samt nästan alla intäkter av euro, och i framtiden väntas
bolagets rörelseintäkter och kostnader även utgöras av andra
valutor, främst dollar. Till följd av detta är Sedana Medical
föremål för växelkursrisker i förhållande till betalningsflöden
inom och utanför Sverige och eurozonen, såsom fluktuationer
där växelkursen ändras från det att avtal ingås till dess betal-
ning ska ske enligt avtalet vilket kan leda till valutatransak-
tionsförluster eller vinster (så kallad transaktionsexponering)
som bolaget inte kan förutse. Valutatransaktionsförluster skulle
kunna medföra väsentlig negativ effekt på bolagets framtida
verksamhet, finansiella ställning och vinster.
Risker relaterade till nuvarande och
ytterligare finansiering
Omfattningen av de resurser som kommer krävas för imple-
mentering av Sedana Medicals verksamhetsplan inklude-
rande utveckling och kommersialisering av medicintekniska
produkter och läkemedel på nya marknader beror på en
rad faktorer som inte är kända i nuläget. Det finns en risk att
Sedana Medical inte kommer uppnå tillräckliga intäkter i rätt
tid för att kunna finansiera sin verksamhet och utveckling.
Om bolaget inte kan erhålla godtagbar finansiering kan det
begränsa företagets möjligheter att bibehålla sin position
på marknaden eller konkurrenskraften för sina erbjudanden.
Sedana Medical kan vidare tvingas söka ytterligare finansie-
ring för att kunna fortsätta sin verksamhet. Sådan finansiering
kan sökas hos externa investerare eller existerande aktieägare
samt ske genom publika eller privata finansieringsinitiativ. Det
finns en risk att nytt kapital inte kan anskaffas när det behövs
eller på godtagbara villkor eller att erhållet kapital inte räcker
till för att finansiera verksamheten i enlighet med upprättad
verksamhetsplan och uppställda mål. Om risker förenade
med problem att erhålla tillräckliga intäkter eller tillräcklig
finansiering för att upprätthålla företagets verksamhet infrias,
kan det få en väsentlig negativ inverkan på dess framtida
verksamhet, finansiella ställning och resultat.
Risker relaterade till exponering för skattekrav och
ändringar i skatteregler
Sedana Medical bedömer att bolaget efterlever tillämplig
skattelagstiftning. Från tid till annan kan dock olika lagstift-
ningsalternativ föreslås vilka kan inverka negativt på bolagets
skattesituation. Vidare är skattereglering komplex och föremål
för olika tolkningar. Det finns inga garantier för att Sedana
Medicals skattesituation inte kommer utmanas av skattemyn-
digheter eller att bolaget kommer att vara framgångsrikt vid
en sådan händelse. Ett beslut av skattemyndighet kan komma
att förändra Sedana Medicals tidigare skattesituation, vilket
skulle kunna komma att ha en negativ inverkan på bolagets
verksamhet, finansiella ställning och resultat.
Risker relaterade till ackumulerat
skattemässigt underskott
Till följd av att verksamheten har genererat betydande
underskott har Sedana Medical stora ackumulerade skat-
temässiga underskott. Ägarförändringar som leder till att
någon får bestämmande inflytande över bolaget kan leda till
begränsningar i möjligheten att utnyttja sådana underskott
i framtiden. Möjligheten att utnyttja underskotten i fram-
tiden kan även komma att påverkas negativt av ändringar i
tillämplig lagstiftning. Sådana begränsningar och ändringar
skulle kunna få negativ inverkan på Sedana Medicals verk-
samhet, finansiella ställning och resultat.
Finansiell översikt 2024
Alternativa nyckeltal
Alternativa nyckeltal avser finansiella mått som används
av företagets ledning och investerare för att utvärdera
koncernens resultat och ställning, vilka inte direkt kan
utläsas eller härledas ur de finansiella rapporterna. Dessa
finansiella mått är avsedda att underlätta analys av
koncernens utveckling. De alternativa nyckeltalen bör såle-
des betraktas som komplement till den finansiella rappor-
tering som upprättats i enlighet med IFRS. De finansiella
mått som redovisas i denna rapport kan skilja sig från
liknande mått som används av andra bolag. Dessa nyck-
eltal som inte är definierade enligt IFRS presenteras också
i rapporten eftersom de anses utgöra viktiga komplette-
rande nyckeltal för bolagets resultat. För information om
dessa nyckeltal och hur de har räknats ut, vänligen besök
https://sedanamedical.com/sv/investerare/rapporter-
presentationer/
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
35ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Nettoomsättning
Nettoomsättningen för året uppgick till 178 754 (153 867) KSEK
vilket innebär en ökning med 16 procent jämfört med 2023.
Rensat för valutaeffekter var ökningen 17 procent. I Tyskland
ökade försäljningen med 5 procent, vilket var under våra
förväntningar. Främsta anledningen är lägre antal mekaniskt
ventilerade patienter i juni samt minskad närvaro i fält efter
personalförändringar och tillfälliga vakanser i säljstyrkan under
andra halvan av året. Som svar på detta implementerar vi nu
en accelerationsplan för Tyskland. Våra övriga direktmark-
nader i Europa uppvisade en tillväxt på 48 procent under 2024.
Bland dessa marknader presterar Spanien och Storbritannien
st sett till tillväxttakt. I båda dessa marknader gynnas våra
dedikerade säljteam av fördelaktiga regulatoriska beslut under
2023 såsom prissättnings- och subventionsgodkännande i
Spanien och regulatoriskt godkännande från MHRA i Stor-
britannien. Distributörsmarknader ökade försäljningen med
15 procent under 2024. Tillväxten inom distributörsmarknader
är driven av vår strategi att fokusera på våra prioriterade
distri butörspartners, med ytterligare stöd från en stor order
från vår främsta distributör i Sydamerika under Q1 2024,
den första från denna kund sedan pandemiåren. Till följd av
förvärvet av vår malaysiska leverantör Innovatif Cekal som
slutfördes i slutet av november 2024, rapporterar vi nu även
intäkter från kontraktstillverkning på 793 KSEK i december.
Kostnad sålda varor och bruttoresultat
Kostnaden för sålda varor uppgick till 52 612 (44 886) KSEK,
motsvarande en ökning med 17 procent. Bruttoresultatet
uppgick till 126 142 (108 981) KSEK, mot svarande en brutto-
marginal om 71 (71) procent.
Försäljningskostnader
Försäljningskostnaderna uppgick för helåret till 104 796
(107 239) KSEK, vilket motsvarar en minskning med 2 procent.
Minskningen beror främst på effektiviseringar inom distribu-
törs- försäljning- och marknadsföringsorganisationen.
Administrationskostnader
Administrationskostnaderna i koncernen uppgick till 51 799
(47 504) KSEK, vilket motsvarar en ökning med 9 procent.
Ökningen jämfört med föregående år beror på kostnader
av engångskaraktär i samband med förvärvet av Innovatif
Cekal samt ökade kostnader för konsulter och andra externa
tjänster.
Forsknings- och utvecklingskostnader
För helåret 2024 uppgick forsknings- och utvecklingskostna-
derna till 20 294 (20 805) KSEK, vilket motsvarar en minskning
med 2 procent.
Koncernens siffror i sammandrag
KSEK 2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomsättning 178 754 153 867 122 865 159 152 141 770
Bruttovinst 126 142 108 981 86 074 106 706 88 903
Bruttomarginal % 71% 71% 70% 67% 63%
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) -29 171 -42 974 -83 138 -50 093 -14 294
EBITDA marginal % -16% -28% -68% -31% -10%
Rörelseresultat (EBIT) -50 767 -65 547 -105 887 -61 493 -21 359
Rörelsemarginal % -28% -43% -86% -39% -15%
Årets resultat -10 674 -59 612 -73 507 -57 966 -27 139
Vinstmarginal % -6% -39% -60% -36% -19%
Balansomslutning 1 019 395 1 014 056 1 081 588 1 167 580 600 097
Soliditet % 94% 96% 95% 94% 92%
Kassalikviditet % 450% 968% 1299% 1414% 929%
Medelantalet anställda 83 79 86 73 55
Moderbolagets siffror i sammandrag
KSEK 2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomsättning 177 736 153 767 122 726 159 107 121 238
Bruttovinst 127 465 110 652 88 634 109 445 82 531
Bruttomarginal % 72% 72% 72% 69% 68%
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) -35 399 -40 520 -77 459 -50 250 -26 608
EBITDA marginal % -20% -26% -63% -32% -22%
Rörelseresultat (EBIT) -52 189 -57 283 -93 632 -55 161 -27 577
Rörelsemarginal % -29% -37% -76% -35% -23%
Årets resultat -8 828 -47 754 -59 741 -63 629 -28 767
Vinstmarginal % -5% -31% -49% -40% -24%
Balansomslutning 1 061 327 1 053 888 1 105 654 1 164 900 603 470
Soliditet % 94% 95% 95% 95% 93%
Kassalikviditet % 450% 893% 1198% 1479% 941%
Medelantalet anställda 41 46 53 41 25
Sedana Medical | ÅRSREDOVISNING 202436
Rörelseresultat
Koncernens rörelseresultat för helåret var -50 767 (-65 547)
KSEK. Resultatförbättringen beror på ett högre bruttoresultat
som ökat med 17 160 KSEK samt bättre finansnetto som ökat
med 34 291 KSEK.
Finansnetto
Finansnettot uppgick till 40 819 (6 529) KSEK och förklaras av
orealiserade valutakurseffekter på likvida medel placerade i
USD samt ränta på likvida medel.
Skatt
Koncernen redovisade en skattekostnad om -726 KSEK under
år 2024 jämfört med -593 under föregående år. Skatten
hänförs främst till Tyskland.
Årets resultat
Koncernen redovisade ett resultat efter skatt om -10 674
(-59 612) KSEK för året. Resultatförbättringen förklaras dels
av en ökad försäljning och ökat bruttoresultat samt ett bättre
finansnetto.
Eget kapital och skuldsättning
Eget kapital uppgick per den 31 december till 958 227 KSEK
jämfört med 969 995 KSEK vid årets ingång, vilket motsvarar
9,65 (9,76) SEK per aktie. Soliditeten var 94% jämfört med 96%
vid årets ingång.
Skuldsättningsgraden uppgick per den 31 december till 6%
jämfört med 4% vid årets ingång.
Likvida medel och kassaflöde
För 2024 minskade koncernens likvida medel samt kortfristiga
placeringar med -187 844 KSEK och uppgick till 193 960 KSEK
vid årets slut jämfört med 381 804 KSEK vid årets ingång.
Kassaflödet från den löpande verksamheten före förändring
av rörelsekapital uppgick för helåret till -16 759 (-17 132) KSEK.
Kassaflödet från förändring av rörelsekapital uppgick till 4 990
(-20 928) KSEK. Kassaflödet från förändringar i rörelsekapital
är högre än 2023 beroende på lägre lager och lägre ford-
ringar. Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick
därmed till -11 769 (-38 061) KSEK.
Kassaflödet från investeringar i immateriella anläggnings-
tillgångar uppgick till -172 788 (-168 373) KSEK och består
främst av utvecklingskostnader för kliniska studier samt regist-
reringsarbete av Sedaconda ACD och Sedaconda (isofluran)
i USA. Investeringar i dotterbolag uppgick till -24 976 (0) KSEK.
Återbetalda kortfristiga investeringar under första kvartalet
2024 samt föregående års återbetalning och investering i
kortfristiga investeringar uppgick till 155 307 (-153 069) KSEK.
Totalt kassaflöde från investeringsverksamheten för helåret
uppgick därmed till -44 673 (-321 957) KSEK.
Kassaflödet från finansieringsverksamheten för perioden
uppgick till -3 571 (-4 857) KSEK och avser amortering av
leasingskulder.
Kursdifferensen i likvida medel uppgick till 22 793 (-11 687)
KSEK och beror främst på att koncernen har likvida medel
placerade i USD.
Kassaflöde per aktie uppgick till -0,60 (-3,67) SEK. Justerat
för återbetalda och investerade kortfristiga placeringar
uppgick kassaflödet per aktie till -2,17 (-2,13) SEK.
Investeringar
Investeringar under räkenskapsåret 2024 uppgick till 213 357
(168 889) KSEK. Investeringarna under 2024 avser främst:
Aktiverade kostnader för utvecklingsarbeten, 172 422 KSEK
Förvärv av dotterbolaget Innovatif Cekal, 38 354 KSEK
Inköp av inventarier och verktyg, 2 216 KSEK.
Interna kostnader för upparbetande av patent, 365 KSEK
Moderbolaget
Moderbolagets nettoomsättning för helåret uppgick till
177 736 (153 767) KSEK varav koncernintern omsättning
uppgick till 7 752 (7 301) KSEK.
Rörelseresultatet för året uppgick till -52 189 (-57 283) KSEK.
Finansnettot var 43 350 (9 518 ) KSEK och avser främst
orealiserade valutakursvinster på likvida medel i utländsk
valuta, främst USD samt erhållen ränta på likvida medel.
Eget kapital i moderbolaget uppgick per den 31 december
2024 till 994 171 KSEK i jämförelse med 1 002 640 KSEK vid
årets ingång, vilket motsvarar en minskning om 8 469 KSEK.
Aktiekapitalet uppgick till 2 483 KSEK jämfört med 2 483 KSEK
vid årets ingång.
Likvida medel samt kortfristiga placeringar uppgick till
176 424 KSEK jämfört med 366 545 KSEK vid årets ingång.
Organisation och Personal
Anställda
Vid utgången av 2024 hade Sedana Medical 109 anställda.
Av dessa var 41 anställda män och 68 anställda kvinnor.
Motsvarande siffror vid utgången av 2023 var 79 anställda
av vilka 40 anställda var män och 39 anställda var kvinnor.
Ökningen av antalet anställda beror främst på förvärvet av
dotterbolaget Innovatif Cekal. Antalet anställda i Innovatif
Cekal uppgår till 29 personer varav 4 anställda är män och
25 anställda är kvinnor.
Förslag till resultatdisposition
Styrelsen föreslår ingen utdelning för räkenskapsåret 2024.
Till årsstämmans förfogande finns följande fria fond,
ansamlad förlust och årets resultat i moderbolaget:
SEK
Balanserade medel 339 441 011
Årets resultat -8 828 430
Totalt fria medel 330 612 581
Styrelsen föreslår att till årsstämmans förfogande stående
balanserat resultat samt överkursfond överförs i ny räkning.
Efter dispositionen uppgår det fria egna kapitalet till:
SEK
Balanserade medel 330 612 581
Totalt fria medel 330 612 581
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
37ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Bolagsstyrningsrapport
Sedana Medical AB (publ) (”Sedana Medical” eller ”Bolaget)
är ett svenskt publikt aktiebolag med säte i Danderyd.
Sedana Medical är noterat på Nasdaq Stockholm. Denna
rapport avser verksamhetret 2024 och är granskad av
Bolagets revisor. Bolagets aktier noterades på Nasdaq First
North Growth Market den 21 juni 2017, och bytte handelsplats
till Nasdaq Stockholms huvudlista den 25 januari 2023 Bolaget
följer Nasdaq Stockholm Nordic Main Market Rulebook for
Issuers of Shares (”Emittentregelverket”). Bolaget tillämpar
Svensk kod för bolagsstyrning (”Koden”) utan avvikelser och
har inte begått några överträdelser av Emittentregelverket
eller av god sed på aktiemarknaden. Svensk kod för
bolagsstyrning finns tillgängligwww.bolagsstyrning.se
och Emittentregelverket finns tillgängligt på www.nasdaq-
omxnordic.com.
Denna bolagsstyrningsrapport sammanfattar hur bolags-
styrningen är organiserad och hur den har bedrivits under
2024. Rapporten har upprättats i enlighet med årsredovis-
ningslagen (1995:1554) och Svensk kod för bolagsstyrning.
Förutom lagstiftning, Emittentregelverket och Koden är det
Bolagets bolagsordning samt interna riktlinjer som främst
ligger till grund för bolagsstyrningen. Figuren nedan visar
Sedana Medicals bolagsstyrningsmodell och hur de olika
organen verkar.
Årsstämma
Aktieägare
Valberedning
Externa revisorer
Lars Kylberg, PwC
Styrelse
Claus Bjerre (ordförande), Hilde Furberg, Jens Viebke,
Donna Haire, Christoffer Rosenblad
VD och ledningsgrupp
Johannes Doll (VD), Stefan Krisch, Peter Sackey, Clarisa Mogollón (slutade 2025-03-18),
Johan Spetz, Karolina Vilval, Jessica Westfal, Uwe Veismann
Interna instruktioner och policys som har
bland annat betydelse för bolagsstyrningen
Bolagsordningen
Styrelsens arbetsordning och vd-instruktion
Instruktion för revisionsutskottet
Instruktioner för ersättningsutskottet
Riktlinjer för Ersättning till Ledande Befattningshavare
Uppförandekod
Policy för bolagsstyrning
Finanspolicy
Policy för finansiell rapportering
Finansmanual
Attestinstruktion
Informationspolicy
Insiderpolicy
IT-policy
Visselblåsarpolicy
Anti-korruptions-policy
Riktlinjer för närståendetransaktioner
Externa regelverk som påverkar bolagsstyrningen
Svensk kod för bolagsstyrning
Aktiebolagslagen
Redovisningsregelverket
Emittentregelverket
Bolagsstämma
Aktieägarnas inflytande i Bolaget utövas vid årsstämman
som, i enlighet med aktiebolagslagen, är Bolagets högsta
beslutande organ. Som Bolagets högsta beslutande organ
kan årsstämman fatta beslut om varje fråga i Bolaget som
inte utgör ett annat bolagsorgans exklusiva kompetens.
Årsstämman har således en överordnad roll i förhållande till
Bolagets styrelse och verkställande direktör. Kallelser, protokoll
och kommunikéer från bolagsstämmor kommer att hållas
tillgängliga på Bolagets hemsida. Vid ordinarie årsstämma,
som enligt aktiebolagslagen ska hållas inom sex månader
från utgången av varje räkenskapsår, ska beslut fattas om
fastställelse av resultat- och balansräkning, dispositioner
beträffande Bolagets vinst eller förlust, om ansvarsfrihet för
styrelseledamöterna och den verkställande direktören, val av
styrelseledamöter och revisorer samt ersättning till styrelsen
och revisorn. Vid bolagstämman fattar aktieägarna även
beslut i andra centrala frågor för Bolaget, såsom om ändring
av Bolagets bolagsordning, eventuell nyemission av aktier
etc. Om styrelsen anser att det finns skäl att hålla årsstämma
före nästa årsstämma, eller om en revisor i Bolaget eller
ägare till minst en tiondel av samtliga aktier i Bolaget
skriftligen så begär, ska styrelsen kalla till extra stämma.
Kallelse till årsstämma och extra stämma där ändring av
bolagsordningen ska behandlas ska ske tidigast sex veckor
och senast fyra veckor före stämman. Kallelse till annan extra
stämma ska ske tidigast sex veckor och senast tre veckor
före stämman. Kallelse sker genom annonsering i Post- och
Inrikes Tidningar samt på Bolagets webbplats. Att kallelse har
skett ska samtidigt annonseras i Dagens industri. För att få
delta i årsstämman måste aktieägare anmäla att de avser
att delta i stämman senast den dag som anges i kallelsen
till stämman. Denna dag får inte vara en lördag, söndag,
allmän helgdag, midsommarafton, julafton eller nyårsafton
och får inte infalla tidigare än den femte vardagen före
stämman. Aktieägare kan delta i årsstämman personligen
eller företrädas av ombud och kan även biträdas av högst två
personer. Normalt sett finns det möjlighet för aktieägare att
anmäla sitt deltagande vid årsstämman på flera olika sätt i
enlighet med anvisningar i kallelsen. Aktieägare som önskar
få ett ärende behandlat på årsstämman måste framställa
en skriftlig begäran till Bolagets styrelse. En sådan beran
ska i normala fall vara styrelsen tillhanda senast sju veckor
före årsstämman. För att kunna avgöra vem som har rätt
att delta och rösta vid årsstämma ska Euroclear Sweden AB,
på Bolagets begäran, förse Bolaget med en lista över alla
innehavare av aktier per avstämningsdagen i samband med
varje årsstämma. Aktigare som har sina aktier förvaltarre-
gistrerade måste instruera förvaltaren att tillfälligt registrera
aktierna i aktieägarens eget namn för att ha rätt att delta
och rösta för sina aktier vid årsstämma (rösträttsregistre-
ring). Sådan registrering måste vara genomförd senast vid
tillämplig avstämningsdag och upphör att gälla efter avstäm-
ningsdagen. Aktieägare som har sina aktier direktregistre-
rade på ett konto i Euroclearsystemet kommer automatiskt att
ingå i listan över aktigare. Det finns inga begränsningar när
det gäller hur många röster varje aktieägare kan avge vid en
bolagsstämma.
Sedana Medical | ÅRSREDOVISNING 202438
Årsstämma 2024
Årsstämman ägde rum den 22 maj 2024 i Danderyd. Vid
stämman representerades 65,6% procent av det totala antalet
röster. Till stämmans ordförande valdes Karl Tobiesson.
Fullständigt protokoll och information från årsstämman 2024
finns tillgängligt på www.sedanamedical.com.
Beslut årsstämma 2024
Stämman 2024 fattade bland annat beslut om:
Omval av tre styrelseledamöter. Omval av styrelsens
ordförande
Nyval av t styrelseledamöter
Omval av Öhrlings PWC som revisor, med den auktoriserade
revisorn Lars Kylberg som huvudansvarig revisor
Fastställande av arvoden till styrelse och revisor
Godkännande av styrelsens rapport över ersättningar 2023
Ansvarsfrihet för styrelse och vd för räkenskapsåret 2023
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Emissionsbemyndigande
Långsiktigt incitamentsprogram/LTI 2024
Årsstämma 2025
Årsstämma 2025 kommer att hållas onsdagen den 15 maj
2025. För rätt att deltaga och mer information se sida 79 eller
www.sedanamedical.com. Protokollet från årsstämman
kommer att finnas tillgängligt på hemsidan www.sedana-
medical.com.
Större aktieägare
Två aktieägare i Sedana Medical har direkta eller indirekta
aktieinnehav i Bolaget som representerar minst en tiondel av
röstetalet för samtliga aktier i Bolaget. Linc AB innehar aktier
motsvarande 12,9% av röstetalet och Anders Walldov (inklusive
indirekt innehav av Brohuvudet AB) innehar aktier motsva-
rande 10,1% av röstetalet.
Valberedning
Årsstämman i Bolaget den 10 maj 2021 beslutade att anta
följande principer för tillsättande av och instruktion avseende
valberedning inför kommande årsstämmor. Nedan principer
och instruktioner gäller tills vidare till dess att beslut om
ändring fattas av årsstämman. Valberedningen ska bestå av
styrelsens ordförande och tre ledamöter utsedda av de tre
till röstetalet största aktieägarna vid utgången av det tredje
kvartalet respektive år. Styrelsens ordförande ska årligen
kontakta de aktieägare som äger rätt att utse ledamot.
Om någon av aktieägarna väljer att avstå från sin rätt att
utse en ledamot till valberedningen, övergår rätten till den
närmast därefter till röstetalet största aktieägaren, och så
vidare. Fler än högst fem ytterligare aktieägare behöver
dock inte kontaktas, om inte styrelsens ordförande finner
att det finns särskilda skäl därtill. När aktieägare kontaktas
med förfrågan om att utse ledamot till valberedningen ska
styrelsens ordförande uppställa erforderliga ordningsregler
såsom senaste svarsdag etc. Namnen på valberedningens
ledamöter och namnen på de aktieägare som har utsett
ledamöterna ska offentliggöras senast sex månader före
årsstämman. Valberedningen utser inom sig en ordförande.
Styrelsens ordförande ska inte vara valberedningens ordfö-
rande. Om ledamot lämnar valberedningen innan dess
arbete är slutrt, och valberedningen anser att det finns
behov av att ersätta denna ledamot, ska ersättare utses av
samme aktieägare som utsett den avgångne ledamoten
eller, om denna aktieägare inte längre tillhör de röstmässigt
tre största aktieägarna, av den aktieägare som tillhör denna
grupp. Om aktieägare som utsett viss ledamot väsentligen
minskat sitt innehav i Bolaget, och valberedningen inte anser
att det är olämpligt mot bakgrund av eventuellt behov av
kontinuitet inför nära förestående årsstämma, ska ledamoten
lämna valberedningen och valberedningen erbjuda den
största aktieägaren som inte har utsett ledamot i valbered-
ningen att utse ny ledamot. Valberedningens ledamöter ska
inte uppbära arvode från Bolaget. Eventuella omkostnader
som uppstår i samband med valberedningens arbete ska
erläggas av Bolaget under förutsättning att dessa godkänts
av styrelsens ordförande. Valberedningen inför årsstämman
2025 presenterades först den 18 oktober 2024 men justerades
den 5 november till följd av ägarförändring och utgörs av:
Claus Bjerre, styrelseordförande
Karl Tobieson, utsedd av Linc AB
Patrik Walldov, utsedd av Anders Walldov
(inklusive indirekt ägande via Brohuvudet AB)
Erik Durhan, utsedd av Lannebo Fonder
Styrelse
Styrelsens uppgifter
Efter årsstämman är styrelsen Bolagets högsta beslutande
organ. Styrelsen är även Bolagets högsta verkställande organ
och Bolagets ställföreträdare. Vidare svarar styrelsen enligt
aktiebolagslagen för Bolagets organisation och förvaltningen
av Bolagets angelägenheter, samt ska fortlöpande bedöma
Bolagets och Koncernens ekonomiska situation och se till
att Bolagets organisation är utformad så att bokföringen,
medelsförvaltningen och Bolagets ekonomiska förhållanden i
övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Styrelsens ordfö-
rande har ett särskilt ansvar att leda styrelsens arbete och
bevaka att styrelsen fullgör sina lagstadgade uppgifter. Bland
styrelsens uppgifter ingår bland annat att fastställa Bolagets
övergripande mål och strategier, övervaka större investe-
ringar, säkerställa att det finns en tillfredsställande kontroll av
Bolagets efterlevnad av lagar och andra regler som gäller för
Bolagets verksamhet samt Bolagets efterlevnad av interna
styrdokument. Bland styrelsens uppgifter ingår även att
säkerställa att Bolagets informationsgivning till marknaden
och investerare präglas av öppenhet samt är korrekt, relevant
och tillförlitlig samt att tillsätta, utvärdera och vid behov entle-
diga Bolagets verkställande direktör. Styrelsen har, i enlighet
med aktiebolagslagen, fastställt en skriftlig arbetsordning
för sitt arbete, vilken utvärderas, uppdateras och fastställas
på nytt årligen. Styrelsen sammanträder regelbundet efter
ett i arbetsordningen fastställt program som innehåller vissa
fasta beslutspunkter samt vissa beslutspunkter vid behov.
Verkställande direktören har varit föredragande på samtliga
styrelsemöten och övriga ledande fattningshavare har varit
föredragande beroende på de frågor som behandlats.
Styrelsens sammansättning
Enligt Bolagets bolagsordning ska Bolagets styrelse bestå av
lägst tre (3) och högst sex (6) ledamöter. Ledamot väljs årligen
på årsstämman för tiden intill dess nästa årsstämma har
hållits. Någon begränsning för hur länge en ledamot får sitta
i styrelsen finns inte. Valberedningen representerar aktieä-
garna och svarar för att bereda stämmans beslut i val- och
arvodesfrågor avseende styrelse och revisor samt, i förekom-
mande fall, procedurfrågor för nästkommande valberedning.
Som framgår av valberedningens motiverade yttrande inför
årsstämman 2024 har valberedningen i sitt arbete beaktat
vikten av en väl fungerande sammansättning av styrelsen
när det gäller kompetens, internationell erfarenhet, ålder,
kön, bakgrund och erfarenhet. Sedana Medical är under
transformation från att ha varit ett medicintekniskt bolag
till att även omfatta läkemedel och är i lanseringsfas för sitt
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
39ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
läkemedel i Europa samt utr kliniska prövningar i USA. Mot
denna situation som bakgrund har valberedningen haft som
mål att behålla styrelsens internationella profil, med särskild
tonvikt på kommersiell erfarenhet, nätverk och kompetens.
Den nuvarande sammansättningen av styrelsen är ett resultat
av valberedningens arbete inför årsstämman 2024. Bolagets
styrelse består per balansdagen för räkenskapsåret av fem
ledamöter: Claus Bjerre (ordförande), Hilde Furberg,
Christoffer Rosenblad, Jens Viebke och Donna Haire.
För information om respektive styrelseledamot, se sidorna
74-75.
Styrelsens ordförande
Styrelsens ordförande har till uppgift att leda styrelsens
arbete samt tillse att styrelsens arbete bedrivs effektivt och
att styrelsen fullgör sina åligganden. Ordföranden ska genom
kontakter med VD följa Bolagets utveckling samt tillse att
styrelsens ledamöter genom VD: s försorg fortlöpande får
den information som behövs för att kunna följa Bolagets
ställning, ekonomiska planering och utveckling. Ordföranden
ska vidare samråda med VD i strategiska frågor samt
kontrollera att styrelsens beslut verkställs på ett effektivt sätt.
Styrelseord föranden ansvarar för kontakter med aktieägarna
i ägarfrågor och för att förmedla synpunkter från ägarna till
styrelsen. Ordföranden deltar inte i det operativa arbetet i
Bolaget, och ingår inte heller i bolagsledningen.
Styrelsearbetet
Styrelsen följer en skriftlig arbetsordning som ska ses över
årligen samt fastställas vid det konstituerande styrelse-
mötet. Arbetsordningen reglerar bland annat styrelsens
arbetsformer, arbetsuppgifter, beslutsordning inom Bolaget,
styrelsens mötesordning, ordförandens arbetsuppgifter
samt arbetsfördelningen mellan styrelsen och VD. Instruk-
tion avseende ekonomisk rapportering och VD-instruktion
fastställs också i samband med det konstituerande styrel-
semötet. Styrelseordföranden och VD: n har vid sidan av
styrelsemötena en löpande dialog kring förvaltningen av
Bolaget. Styrelsen sammanträder efter en i förväg beslutad
årsplan och ska mellan varje årsstämma hålla minst fem
ordinarie styrelsemöten. Styrelsens ordförande ansvarar för
utvärdering av styrelsens arbete inklusive enskilda ledamöters
insatser. Detta sker genom en årlig, strukturerad utvärdering
med efterföljande diskussioner i styrelsen och valbered-
ningen, där det sammanställda resultatet från enkäten,
inklusive kommentarer som lämnats, presenteras genom att
för varje fråga återge enskilda svar samt medel och stan-
dardavvikelse. Styrelsen arbete utvärderades under slutet av
2024 och resultatet har presenterats för styrelsen i sin helhet.
Utskott
Styrelsen utser på konstituerande styrelsemöte ett revisions-
utskott. Revisionsutskottets uppgifter finns beskrivna i en
instruktion för revisionsutskottet. Revisionsutskottet ska inom
ramen för styrelsearbetet bl.a. övervaka Bolagets finansiella
rapportering och bereda frågor rörande Bolagets finan-
siella rapportering och revision i enlighet med 8 kap. 49 b §
aktiebolagslagen och fullgöra de uppgifter som följer av EU:
s förordning nr 537/2014. Bolagets revisionsutskott består per
balansdagen för räkenskapsåret av Christoffer Rosenblad
(ordförande), Claus Bjerre och Hilde Furberg.
Under 2023 inrättade styrelsen ett ersättningsutskott för
att behandla de uppgifter som enligt Koden ankommer på
ersättningsutskottet, såsom beslut rörande ersättningar
och anställningsvillkor för bolagsledningen samt förslag till
riktlinjer för ersättning till verkställande direktör och ledande
befattningshavare, som styrelsen lägger fram för beslut
av årsstämman. Bolagets ersättningsutskott består per
balansdagen för räkenskapsåret av Claus Bjerre (ordfö-
rande), Christoffer Rosenblad och Hilde Furberg. Ersätt-
ningskommitn har haft två möten under året där samtliga
ledamöter närvarade.
VD och övriga ledande
befattningshavare
Bolagets VD är underordnad styrelsen och sköter, i enlighet
med bestämmelserna i aktiebolagslagen, den löpande
förvaltningen i Bolaget i enlighet med styrelsens riktlinjer och
anvisningar. Åtgärder som med hänsyn till omfattningen och
arten av Bolagets verksamhet är av osedvanligt slag eller
stor betydelse faller utanför den ”löpande förvaltningen” och
ska därför som huvudregel beredas och föredras styrelsen
för beslut. Bolagets VD ska också vidta de åtgärder som är
nödvändiga för att Bolagets bokföring ska fullgöras i över-
ensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska
skötas på ett betryggande sätt. Av styrelsens arbetsordning
samt skriftlig VD-instruktion framgår arbetsfördelningen
mellan styrelsen och VD:n. Styrelsen utvärderar löpande den
verkställande direktörens arbete. Under 2024 var Johannes
Doll VD i Bolaget. Sedana Medicals bolagsledning bestod
i övrigt av finansdirektör Johan Spetz, medicinsk direktör
Peter Sackey, direktör för regulatory affairs och QA Jessica
Westfal, logistikdirektör Stefan Krisch, Chefsjurist Karolina
Vilval direktör för marknadsföring Clarisa Mogollon samt Uwe
Veismann, landschef för Tyskland, Norden och Benelux.
Styrelsens närvaro och arvode
Invald år
Närvaro antal
möten 2024 (10)
Styrelsearvode
beslutat på
årsstämma 2024
(KSEK)
Närvaro
revisionsutskotts-
möten 2024 (6)
Arvode revisions-
utskott beslutat på
årsstämma 2024
(KSEK)
Oberoende i förhållande till:
Bolaget Ägarna
Styrelsens ordförande
Claus Bjerre 2021 10 785 6 30 Ja Ja
Styrelseledamot
Christoffer Rosenblad 2020 10 250 6 75 Ja Ja
Hilde Furberg 2022 10 250 4 30 Ja Ja
Jens Viebke 2024 5 250
Donna Haire 2024 5 250
Ola Magnusson 2005 5 2 Ja Ja
Eva Walde 2018 4 Ja Ja
Sedana Medical | ÅRSREDOVISNING 202440
Intern kontroll och revision
Bolagets styrelse svarar enligt aktiebolagslagen för Bolagets
organisation och förvaltningen av Bolagets angelägen-
heter, ska fortlöpande bedöma Bolagets och Koncernens
ekonomiska situation och se till att Bolagets organisation
är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och
Bolagets ekonomiska förhållanden i övrigt kontrolleras
ett betryggande sätt. Styrelsen redovisar här de viktigaste
inslagen i Bolagets system för intern kontroll och riskhantering
i samband med finansiell rapportering. Den interna kontrollen
inom Sedana Medical följer det etablerade COSO-ramverket,
som består av fem komponenter: kontrollmiljö, riskbedöm-
ning, kontrollaktiviteter, information och kommunikation samt
uppföljning.
Kontrollmiljön utgör grunden för Bolagets interna kontroll,
och innefattar den kultur som styrelse och företagsled-
ning verkar utifrån, och som de kommunicerar och för ut i
verksamheten genom interna regelverk. En tydlig roll- och
ansvarsfördelning möjliggör en effektiv hantering av verk-
samhetens risker bland annat genom styrelsens arbetsord-
ning och genom instruktionen för verkställande direktören. I
den löpande verksamheten ansvarar verkställande direktören
för det system av interna kontroller som krävs för att skapa
en kontrollmiljö för väsentliga risker. Verkställande direktören
rapporterar regelbundet till styrelsen. Sedana Medical har
även riktlinjer och policyer avseende finansiell rapportering,
informationshantering, etc. Bolagets styrelse och ledning ser
löpande över detta system och uppdaterar vid behov.
Riskbedömning
En effektiv riskhantering stöttar verksamheten genom att
möjliggöra lönsamma affärssatsningar i kombination med
god kontroll över risktagande. Sedana Medicals riskhan-
teringsprocessen innefattar hela verksamheten. Väsentliga
risker som identifierats av Bolaget finns beskrivna på sidorna
32-34. Riskhanteringsprocessen bidrar med struktur och
systematik för att proaktivt identifiera och hantera risker som
kan ha en negativ påverkan på verksamhetens förmåga att
nå uppsatta mål och därmed påverka Bolagets finansiella
ställning.
Kontrollaktiviteter
Kontrollaktiviteter syftar till att hantera identifierade risker och
bidra till god intern kontroll och effektivitet. Kontrollaktiviteter
avseende finansiell rapportering omfattar bland annat
godkännanden av beslut och transaktioner, kontoavstäm-
ningar och uppföljning och analys av utfall. Kontrollaktiviteter
kan vara inbyggda i Bolagets system som exempelvis Netsuite
och Aaro, eller vara manuella.
Information och kommunikation
Sedana Medical har informations- och kommunikations-
vägar internt och externt som syftar till att säkerställa en
effektiv och korrekt informationsgivning, inklusive avseende
den finansiella utvecklingen för Bolaget. Riktlinjerna för den
interna och externa kommunikationen beskrivs i Sedana
Medicals Informationspolicy. Ytterst handlar detta om att
säkerställa att Informationsskyldighet enligt lagar och regler
efterlevs och att investerare får rätt information i tid. Styrelsen
och dess revisionsutskott erhåller regelbundet finansiella
rapporter avseende koncernens ställning och resultatutveck-
ling. Rutinerna för den externa informationsgivningen syftar
till att förse marknaden med relevant, tillförlitlig och korrekt
information om Bolagets utveckling och finansiella ställning.
I Bolagets riktlinjer ingår hur sådan kommunikation bör ske,
vem som är behörig att ge viss typ av information och när
loggbok ska föras.
Uppföljning
Styrelsen och revisionsutskottet beslutar om övervakning
av den interna kontrollen, och Bolagets CFO är ansvarig för
att den interna kontrollen upprätthålls i enlighet med vad
styrelsen har beslutat. Styrelsen utvärderar kontinuerligt den
information som bolagsledningen lämnar, avseende såväl
finansiell information som effektiviteten i interna kontrollen,
inklusive eventuella förslag till förbättringsåtgärder från den
externa revisorn kopplat till dennes granskning av den interna
kontrollen. Bolagets externa revisor avrapporterar sina iakt-
tagelser och sin bedömning av den interna kontrollen till revi-
sionsutskottet. Revisor Bolaget är, i egenskap av publikt bolag,
skyldigt att ha minst en revisor för granskning av Bolagets
och Koncernens årsredovisning och bokföring samt styrelsens
och den verkställande direktörens förvaltning. Granskningen
ska vara så ingående och omfattande som god revisionssed
kräver. Bolagets revisorer väljs enligt aktie bolagslagen av
årsstämman. En revisor i ett svenskt aktiebolag har således
sitt uppdrag från och rapporterar till årsstämman och får
inte låta sig styras i sitt arbete av styrelsen eller någon
ledande befattningshavare. Enligt Bolagets bolagsordning
ska årsstämman utse lägst en (1) och högst två (2) revisorer
med högst två (2) revisorssuppleanter. Bolagets nuvarande
auktoriserade revisor är Lars Kylberg från Öhrlings Price-
waterhouseCoopers AB (PwC).
Intern revision
Sedana Medical har hittills inte funnit anledning att inom det
finansiella området inrätta en särskild internrevisionsfunktion,
eftersom Bolagets storlek är förhållandevis litet och det
ständigt pågående arbetet med den interna kontrollen har
medfört att medvetenheten kring den interna kontrollen i
koncernen anses hög. Frågan om en särskild internrevisions-
funktion kommer prövas i takt med att Bolaget växer.
Ersättningar till styrelseledamöter,
ledande befattningshavare och revisor
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott för att behandla
de uppgifter som enligt Koden ankommer på ersättnings-
utskottet. Ersättning till Sedana Medicals styrelseledamöter
beslutas av årsstämman. Vid årsstämman den 22 maj 2024
beslutades om styrelsearvoden på årlig basis om 785 KSEK
till ordföranden, och 250 KSEK till övriga styrelseledamöter.
Vid årsstämman beslutades även om arvoden till revisions-
utskottets medlemmar om 75 KSEK till ordförande samt
30 KSEK vardera till ledamöterna. Ersättning till ledande
befattningshavare som är anställda följer Bolagets Riktlinjer
för Ersättning till Ledande Befattningshavare och kan bestå
av grundlön, rörlig ersättning, pension samt övriga förmåner.
Utöver sin månadsn har VD Johannes Doll rätt till en årlig
bonus uppgående till högst nio månadslöner. Bonusen är
kopplad till Bolagets omsättning, Bolagets rörelseresultat
före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwill-
avskrivningar (EBITDA) samt prestation i förhållande till förut-
bestämda mål. Utöver lagstadgad pension avsätter Bolaget
ett belopp motsvarande 22 procent av VD: s fasta månadslön
till en av VD bestämd tjänstepensionslösning. Uppsägnings-
tiden är 12 månader ömsesidigt. Efter uppsägningstidens slut
utgår ett avgångsvederlag motsvarande 6 månadslöner.
I övrigt är VD föremål för sedvanliga anställningsvillkor
innehållandes bestämmelser om sekretess, konkurrensförbud
och värvningsförbud. Den totala ersättningen till revisorn
för räkenskapsåret 2024 uppgick till 1 234 KSEK. Erttning till
Bolagets revisor utgår enligt löpande räkning.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
41ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
FINANSIELL INFORMATION Koncernen
Finansiell information
Koncernens resultaträking
KSEK
Not
2024
2023
Nettoomsättning
4
178 754
153 867
Kostnad för sålda varor
7
-52 612
-44 886
Bruttoresultat
126 142
108 981
Försäljningskostnader
-104 796
-107 239
Administrationskostnader
-51 799
-47 504
Forsknings- och utvecklingskostnader
-20 294
-20 805
Övriga rörelseintäkter
8
26 406
31 473
Övriga rörelsekostnader
9
-26 425
-30 453
Rörelseresultat
5,6,7
-50 767
-65 547
Resultat från finansiella poster
Finansiella intäkter
40 828
15 873
Finansiella kostnader
-8
-9 345
Finansnetto
10
40 819
6 528
Resultat före skatt
-9 948
-59 019
Inkomstskatt
11
-726
-593
Periodens resultat
-10 674
-59 612
Resultat per aktie, räknat på resultat hänförligt till moderbolagets stamaktieägare:12
Före utspädning
-0, 11
-0,60
Efter utspädning
-0, 11
-0,60
Rörelseresultat
-50 767
-65 547
Avskrivningar på immateriella tillgångar
-16 075
-15 452
Avskrivningar på materiella tillgångar
-5 522
-7 121
EBITDA
-29 171
-42 974
Koncernens rapport övrigt totalresultat
KSEK
Not
2024
2023
Periodens resultat
-10 674
-59 612
Övrigt totalresultat
Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen:
Omräkningsdifferenser från verksamhet i utlandet
-1 593
451
Övrigt totalresultat, netto efter skatt
-1 593
451
Summa totalresultat
-12 267
-59 161
Summa totalresultat i sin helhet hänförligt till moderföretagets aktieägare
-12 267
-59 161
Sedana Medical | ÅRSREDOVISNING 202442
FINANSIELL INFORMATION Koncernen
Koncernens balansräkning
KSEK
Not
2024-12-31
2023-12-31
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar
Balanserade utgifter för utveckling
13
700 339
542 705
Koncessioner, patent, licenser, m m
14
3 594
3 326
Goodwill
14
26 569
-
Materiella anläggningstillgångar
Maskiner och andra tekniska anläggningar
15
588
864
Inventarier, verktyg och installationer
16
3 688
2 551
Nyttjanderättstillgångar
24
6 349
4 912
Finansiella anläggningstillgångar
Uppskjutna skattefordringar
17
22
31
Andra långsiktiga fordringar
47
46
Summa anläggningstillgångar
741 195
554 435
Varulager
18
45 560
42 975
Skattefordringar
2 360
739
Kundfordringar
19
26 539
24 180
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
20
5 855
4 701
Övriga fordringar
3 928
5 223
Kortfristiga placeringar
28
-
150 624
Likvida medel
21
193 960
231 180
Summa omsättningstillgångar
278 200
459 622
SUMMA TILLGÅNGAR
1 019 395
1 014 057
KSEK
Not
2024-12-31
2023-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital22,23
Aktiekapital
2 483
2 483
Övrigt tillskjutet kapital
1 226 934
1 226 435
Omräkningsreserv
-3 792
-2 199
Balanserat resultat inklusive periodens resultat
-267 399
-256 724
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
958 227
969 995
Avsättningar
Uppskjutna skatteskulder
17
6
7
Övriga avsättningar
22
157
-
Summa avsättningar
162
7
Långfristiga skulder
Långfristiga leasingskulder
24,27,28
2 583
1 012
Övriga långfristiga skulder
30
6 776
-
Summa långfristiga skulder
9 359
1 012
Kortfristiga skulder
Kortfristiga leasingskulder
24,27,28
3 334
3 294
Leverantörsskulder
28
5 953
5 169
Skatteskulder
11
3 145
1 276
Övriga skulder
25, 30
10 601
8 471
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
26
28 615
24 833
Summa kortfristiga skulder
51 647
43 043
Summa skulder
61 168
44 062
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
1 019 395
1 014 057
43ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
FINANSIELL INFORMATION Koncernen
Förändring i eget kapital, koncernen
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
Balanserat
Övrigt Omräknings- resultat inkl
KSEK
Aktiekapital
tillskjutet kapitalreserv
årets resultat
Summa
Ingående eget kapital 2023-01-01
2 483
1 226 435
-2 650
-197 113
1 029 155
Årets resultat
-
-
-
-59 612
-59 612
Årets övriga totalresultat
-
-
451
-
451
Årets totalresultat
-
-
451
-59 612
-59 161
Utgående eget kapital 2023-12-31
2 483
1 226 435
-2 199
-256 724
969 995
Ingående eget kapital 2024-01-01
2 483
1 226 435
-2 199
-256 724
969 995
Årets resultat
-
-
-
-10 674
-10 674
Årets övriga totalresultat
-
-
-1 593
-
-1 593
Årets totalresultat
-
-
-1 593
-10 674
-12 267
Transaktioner med koncernens ägare
Incitamentsprogram
-
498
-
-
498
Summa transaktioner med koncernens ägare
-
498
-
-
498
Utgående eget kapital 2024-12-31
2 483
1 226 934
-3 792
-267 398
958 227
Sedana Medical | ÅRSREDOVISNING 202444
FINANSIELL INFORMATION Koncernen
Koncernens kassaflödesanalys
KSEK
Not
2024
2023
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat
-50 767
-65 547
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet:
Avskrivningar och nedskrivningar
23 167
24 917
Valutakursdifferenser
-5 636
8 900
Övriga ej kassaflödespåverkande poster
886
208
Erhållen ränta
16 487
15 168
Erlagd ränta
-17 8
-215
Betald inkomstskatt
-718
-564
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital
-16 759
-17 133
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning(-)/Minskning (+) av varulager
2 622
-6 738
Ökning(-)/Minskning (+) av rörelsefordringar
2 201
-6 254
Ökning(+)/Minskning (-) av rörelseskulder
166
-7 937
Kassaflöde från den löpande verksamheten
-11 769
-38 062
Investeringsverksamheten
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar
13,14
-172 788
-168 373
Investeringar i materiella anläggningstillgångar
15,16
-2 216
-515
Investeringar I dotterbolag
30
-24 976
-
Investeringar i kortfristiga placeringar
-
-465 417
Försäljning av kortfristiga placeringar
155 307
312 348
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-44 673
-321 957
Finansieringsverksamheten
Amortering leasingskulder
24,27
-3 571
-4 857
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-3 571
-4 857
Årets kassaflöde
-60 013
-364 876
Likvida medel vid årets början
231 180
607 742
Omräkningsdifferens i likvida medel
22 793
-11 687
Likvida medel vid årets slut
22
193 960
231 180
45ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
NOTER Koncernen
NOT 1 Allmän information
Sedana Medical (publ) med organisationsnummer 556670-2519 är
ett aktiebolag registrerat i Sverige med säte i Danderyd. Adressen till
huvudkontoret är Svärdvägen 3A, 182 33 Danderyd, Sverige. Bolaget har
till föremål för sin verksamhet att utveckla, tillverka och sälja medicinsk-
tekniska produkter samt läkemedel. Sedana Medical AB är moderbolag
i Sedana Medical koncernen. Om inte annat särskilt anges, redovisas
alla belopp i tusentals kronor (KSEK). Samtliga belopp är, om inte annat
anges, avrundade till närmaste tusental. Uppgifter inom parentes avser
jämförelseåret.
Sedana Medicals koncernredovisning för 2024 godkändes av styrelsen
för publicering den 10 april 2025 och är föremål för fastställande av
årsstämman den 15 maj 2025. Koncernredovisningen baseras på
historiska anskaffningsvärden, förutom vad som anges nedan under
väsentliga redovisningsprinciper.
För koncernens finansiella tillgångar och skulder bedöms deras
redovisade värde vara en rimlig uppskattning av det verkliga värdet
då de i allt väsentligt avser kortfristiga fordringar och skulder varmed
diskonteringseffekten är oväsentlig. Skuld på uppskjuten köpeskilling har
diskonterats.
NOT 2 Väsentliga redovisnings- och
värderingsprinciper
De viktigaste redovisningsprinciperna som tillämpats när denna
koncernredovisning har upprättats anges nedan. Dessa principer har
tillämpats konsekvent för alla presenterade perioder, om inte annat
anges. Koncernredovisningen för Sedana Medical (publ) har upprättats i
enlighet med Årsredovisningslagen, RFR 1 Kompletterande redovisnings-
regler för koncerner, samt IFRS Redovisningsstandarder och tolkningar
från IFRS Interpretations Committee (IFRIC) sådana de har antagits av
EU.
Att upprätta rapporter i överensstämmelse med IFRS redovisnings-
standarder kräver användning av en del viktiga uppskattningar för
redovisningsändamål. Vidare krävs att ledningen gör vissa bedömningar
vid tillämpningen av koncernens redovisningsprinciper. De områden som
innefattar en hög grad av bedömning, som är komplexa eller sådana
områden där antaganden och uppskattningar är av väsentlig betydelse
för koncernredovisningen anges i not 3.
Nya och ändrade standarder
som ännu ej tillämpas av koncernen
Inga av de nya eller ändrade standarder som trätt i kraft efter
1 januari 2024 har haft någon påverkan på Sedana Medicals finansiella
rapportering.
Framtida ändringar av redovisningsprinciper
Den internationella redovisningsstandarden IFRS 18, som utfärdades
av International Accounting Standards Board (IASB) den 9 april 2024,
ersätter IAS 1 utformning av finansiella rapporter och introducerar nya
krav för presentation och upplysningar i finansiella rapporter. Införande
av IFRS 18 innebär att: resultaträkningens struktur förändras, krav på
upplysning i de finansiella rapporterna för vissa resultatmått som
rapporteras utanför företagets finansiella rapporter samt införandet
av nya principer för aggregering och uppdelning av räkningarna och
noterna. IFRS 18 förväntas träda i kraft den 1 januari 2027. Koncernen
håller på att utvärdera effekterna av att implementera standarden.
Koncernens redovisningsprinciper
Dotterföretag
Dotterföretag är företag som står under ett bestämmande inflytande
från Sedana Medical AB (publ). Bestämmande inflytande föreligger om
Sedana Medical AB (publ) har inflytande över investeringsobjektet, är
exponerad för eller har rätt till rörlig avkastning från sitt engagemang
samt kan använda sitt inflytande över investeringen till att påverka
avkastningen. Vid bedömningen om ett bestämmande inflytande
föreligger, beaktas potentiella röstberättigande aktier samt om de facto
control föreligger. Dotterföretag inkluderas i koncernredovisningen
från och med den dag då det bestämmande inflytandet överförs till
koncernen. De exkluderas ur koncernredovisningen från och med den
dag då det bestämmande inflytandet upphör.
Transaktioner som elimineras vid konsolidering
Koncerninterna fordringar och skulder, intäkter eller kostnader och
orealiserade vinster eller förluster som uppkommer från koncernin-
terna transaktioner mellan koncernföretag, elimineras i sin helhet vid
upprättandet av koncernredovisningen. Redovisningsprinciperna för
dotterföretag har i förekommande fall ändrats för att garantera en
konsekvent tillämpning av koncernens principer.
Rörelsesegmentrapportering
Den högste verkställande beslutsfattaren i Sedana Medical (publ) är den
verkställande direktören (VD), då det främst är VD som är ansvarig för
att fördela resurser och utvärdera resultat. Bedömningen av koncernens
rörelsesegment baseras på den finansiella information som rapporteras
till VD. Den finansiella information som rapporteras till VD, som underlag
för fördelning av resurser och bedömning av koncernens resultat, avser
koncernen som helhet. Då VD följer upp verksamheten som en enhet (ett
koncept) utgörs hela verksamheten av ett enda rörelsesegment.
Omräkning av utländsk valuta
Funktionell valuta och rapporteringsvaluta
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor (SEK) som även
utgör rapporteringsvaluta för koncernen. Det innebär att de finansiella
rapporterna för koncernen presenteras i SEK.
Transaktioner och balansposter i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan
till den valutakurs som föreligger på transaktionsdagen. Funktionell
valuta är valutan i de primära ekonomiska miljöer bolagen bedriver sin
verksamhet. Monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta räknas
om till den funktionella valutan till den valutakurs som föreligger
balansdagen. Valutakursdifferenser som uppstår vid omräkningarna
redovisas i årets resultat. Icke-monetära tillgångar och skulder som
redovisas till historiska anskaffningsvärden omräknas till valutakurs vid
transaktionstillfället.
Omräkning av utländska verksamheter
Tillgångar och skulder i utlandsverksamheter omräknas från
utlandsverksamhetens funktionella valuta till koncernens rapporterings-
valuta, SEK, till den valutakurs som råder på balansdagen. Intäkter och
kostnader i en utlandsverksamhet omräknas till SEK till en årsgenom-
snitts kurs som utgör en approximation av de valutakurser som förelegat
vid respektive transaktionstidpunkt. Omräkningsdifferenser som uppstår
vid valutaomräkning av utlandsverksamheter redovisas i övrigt totalre-
sultat och ackumuleras i en separat komponent i eget kapital, benämnd
omräkningsreserv.
Intäkter
Varuförsäljning
Koncernens intäkter består av medicinsktekniska produkter och utgörs
främst av försäljning av Sedaconda ACD med tillbehör. Koncernen säljer
även läkemedlet Sedaconda (isofluran) samt gasmonitorer. Koncernens
prestationsåtagande i avtalen är att tillhandahålla de artiklar som speci-
ficeras i avtalet. Huruvida eventuella transporttjänster utgör ett separat
prestationsåtagande beror på leveransvillkoren, dvs om kontrollen för
varan har övergått till kunden innan transporten utförs. Intäkt redovisas
när kontroll över tillgången överförts till kunden. En fordran redovisas
när kontroll över varorna har övergått till kunden då ersättningen
vid denna tidpunkt är säker och det endast är tidsåtgång som krävs
innan betalningen ska ske. Ingen väsentlig finansieringskomponent
bedöms föreligga vid försäljningstidpunkten då kredittiden normalt är
30 dagar netto. Transaktionspriset utgörs framförallt av fast pris per
såld kvantitet. Det förekommer även kassarabatter och, i begränsad
omfattning, volymrabatter baserade på ackumulerad försäljning över en
12-månadersperiod. Intäkten för försäljning redovisas baserat på priset
i avtalet, med avdrag för beräknade rabatter. Volymrabatter beräknas
och redovisas baserat på erfarenhet, med hjälp av antingen förväntat
värde eller en bedömning av det mest sannolika beloppet, och redovisas
endast i den utsträckning som det är mycket sannolikt att en väsentlig
återföring inte uppstår.
Finansiella intäkter och kostnader
Koncernens finansiella intäkter och kostnader inkluderar ränteintäkter
och räntekostnader. Ränteintäkter eller räntekostnader redovisas enligt
effektivräntemetoden. Effektivräntan är den ränta som exakt diskonterar
de uppskattade framtida in- och utbetalningarna under den förväntade
löptiden för det finansiella instrumentet till redovisat bruttovärde för den
finansiella tillgången, eller det upplupna anskaffningsvärdet för den
finansiella skulden .
Noter
Sedana Medical | ÅRSREDOVISNING 202446
NOTER Koncernen
Ersättning till anställda
Kortfristiga ersättningar
Kortfristiga ersättningar till anställda som förväntas bli reglerade inom
12 månader efter balansdagens slut, redovisas som kortfristiga skulder
till det odiskonterade belopp som förväntas bli betalt när skulderna
regleras. Kostnaden redovisas i rapporten över totalresultat när de
relaterade tjänsterna erhålls. En avsättning redovisas för den förväntade
kostnaden för vinstandels- och bonusbetalningar när koncernen har en
gällande rättslig eller informell förpliktelse att göra sådana betalningar
till följd av att tjänster erhållits från anställda och förpliktelsen kan
beräknas tillförlitligt .
Avgiftsbestämda pensionsplaner
Koncernen har enbart avgiftsbestämda pensionsplaner. Avgiftsbe-
stämda pensionsplaner är pensionsplaner där företagets förpliktelse
är begränsad till de avgifter företaget åtagit sig att betala. I sådant fall
beror storleken på den anställdes pension på de avgifter som företaget
betalar till planen eller till ett försäkringsbolag och den kapitalavkastning
som avgifterna ger. Följaktligen är det den anställde som bär den
aktuariella risken (att ersättningen blir lägre än förväntat) och investe-
ringsrisken (att de investerade tillgångarna kommer att vara otillräckliga
för att ge de förväntade ersättningarna). Företagets förpliktelser
avseende avgifter till avgiftsbestämda planer redovisas som en kostnad i
årets resultat i den takt de intjänas genom att de anställda utfört tjänster
åt företaget under en period.
Aktierelaterade ersättningar
– I ncitamentsprogram i form av teckningsoptioner
I vissa jurisdiktioner erbjuder Sedana Medical teckningsoptionsprogram
till anställda. Deltagare betalar en premie per option uträknad med
hjälp av Black & Scholes-modellen av ett oberoende institut. Eftersom
de anställda har betalat marknadsvärde för teckningsoptionerna finns
ingen ersättning att kostnadsföra. För några program har medarbetare
erhållit premiesubvention i form av extra lön. och kostnaden för dessa
premiesubventioner redovisas över teckningsoptionernas intjänande-
period. Subventionen återbetalas helt eller delvis om den anställde
lämnar sin anställning under treårsperioden .
Prestationsbaserat incitamentsprogram LTI 2024
Sedana Medical har utgivit prestationsrätter i form av teckningsop-
tioner. personaloptioner till personalen. Prestationsrätterna erbjuds
vederlagsfritt, vilket innebär att deltagarna erhåller en förmån
motsvarande marknadsvärdet. Förmånen och därtill hörande sociala
avgifter redovisas som personalkostnad baserat på intjänade optioner.
Intjänandetiden uppgår till tre år. Kostnaden för förmånen redovisas
med en motsvarande ökning av eget kapital. Vid ett eventuellt framtida
utnyttjande av personaloptionerna erhåller moderbolaget en likvid
motsvarande lösenkursen varvid nya aktier emitteras och lösenlikviden
redovisas som en ökning av eget kapital.
Avsättningar
Avsättningar redovisas i balansräkningen när koncernen har en
förpliktelse (legal eller informell) på grund av en inträffad händelse och
då det är sannolikt att ett utflöde av resurser som är förknippade med
ekonomiska fördelar kommer att krävas för att uppfylla förpliktelsen
samt att beloppet kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Avsättningar har
redovisats för sociala avgifter för aktierelaterade ersättningar avseende
prestationsbaserat incitamentsprogram.
Skatter
Inkomstskatter utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Inkomstskatter
redovisas i årets resultat utom då underliggande transaktion redovisats
i övrigt totalresultat eller i eget kapital varvid tillhörande skatteeffekt
redovisas i övrigt totalresultat eller i eget kapital. Aktuell skatt är skatt som
ska betalas eller erhållas avseende aktuellt år, med tillämpning av de
skattesatser som är beslutade eller i praktiken beslutade per balans-
dagen. Till aktuell skatt hör även justering av aktuell skatt hänförlig till
tidigare perioder.
Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden med utgångs-
punkt i temporära skillnader mellan redovisade och skattemässiga
värden på tillgångar och skulder. Temporära skillnader beaktas inte
för skillnad som uppkommit vid första redovisningen av tillgångar och
skulder som inte är rörelseförvärv som vid tidpunkten för transaktionen
inte påverkar vare sig redovisat eller skattepliktigt resultat. Vidare beaktas
inte heller temporära skillnader hänförliga till andelar i dotterföretag
som inte förväntas bli återförda inom överskådlig framtid. Värderingen
av uppskjuten skatt baserar sig på hur underliggande tillgångar eller
skulder förväntas bli realiserade eller reglerade.
Uppskjuten skatt beräknas med tillämpning av de skattesatser och
skatteregler som är beslutade eller i praktiken beslutade per balans-
dagen. Uppskjutna skattefordringar avseende avdragsgilla temporära
skillnader och underskottsavdrag redovisas endast i den mån det är
sannolikt att dessa kommer att kunna utnyttjas. Värdet på uppskjutna
skattefordringar reduceras när det inte längre bedöms sannolikt att de
kan utnyttjas. Eventuellt tillkommande inkomstskatt som uppkommer vid
utdelning redovisas vid samma tidpunkt som när utdelningen redovisas
som en skuld. Uppskjutna skattefordringar och -skulder kvittas när det
finns en legal kvittningsrätt för aktuella skattefordringar och skatteskulder
och när de uppskjutna skattefordringarna och skatteskulderna hänför
sig till skatter debiterade av en och samma skattemyndighet och avser
antingen samma skattesubjekt eller olika skattesubjekt, där det finns en
avsikt att reglera saldona genom nettobetalningar.
Klassificering m.m
Anläggningstillgångar består i allt väsentligt av belopp som förväntas
återvinnas eller betalas efter mer än tolv månader räknat från balans-
dagen medan omsättningstillgångar i allt väsentligt består av belopp
som förväntas återvinnas eller betalas inom tolv månader räknat från
balansdagen. Långfristiga skulder utgörs i allt väsentligt av belopp
som Sedana Medical (publ) per rapportperiodens slut har en ovill-
korad rätt att välja att betala längre bort i tiden än tolv månader efter
rapportperiodens slut. Har Sedana Medical (publ) inte en sådan rätt per
rapportperiodens slut redovisas skuldbeloppet som kortfristig skuld.
Immateriella tillgångar
Forskning och utveckling
Samtliga utgifter som uppkommer under forskningsfasen kostnadsförs
när de uppkommer. Utgifter för utveckling (hänförliga i huvudsak till
kliniska projekt, patent, medicintekniska enheter), där forskningsresultat
eller annan kunskap tillämpas för att åstadkomma nya eller förbättrade
produkter eller processer, redovisas som en immateriell tillgång i
rapporten över finansiell ställning, när samtliga nedanstående kriterier
är uppfyllda.
det är tekniskt möjligt att färdigställa den immateriella tillgången så att
den kan användas
avsikten är att färdigställa den immateriella anläggningstillgången
och att använda eller sälja den
förutsättningar finns för att använda eller sälja den immateriella
anläggningstillgången
det är sannolikt att den immateriella anläggningstillgången kommer
att generera framtida ekonomiska fördelar
det finns erforderliga och adekvata tekniska, ekonomiska och andra
resurser att fullfölja utvecklingen och för att använda eller sälja den
immateriella tillgången
de utgifter som är hänförliga till den immateriella anläggningstill-
gången kan beräknas på ett tillförlitligt sätt
Det redovisade värdet inkluderar samtliga direkt hänförbara utgifter;
t.ex. för material och tjänster, ersättningar till anställda, avskriv-
ningar på patent och licenser. Övriga utgifter för utveckling, som inte
uppfyller kriterierna ovan, redovisas i årets resultat som kostnad när de
uppkommer.
Goodwill
Redovisad goodwill utgörs av skillnaden mellan å ena sidan anskaff-
ningsvärdet för koncernföretagsandelarna, värdet på innehav utan
bestämmande inflytande i den förvärvade rörelsen och det verkliga
värdet av tidigare ägd andel och å andra sidan det redovisade värdet
i förvärvsanalysen av förvärvade tillgångar och övertagna skulder.
Nedskrivningstest görs årligen samt när det finns en indikation på att en
tillgång minskat i värde. Goodwill allokeras till kassagenererande enheter
för att kunna nedskrivningstestas. I de fall en tillgångs redovisade värde
överstiger dess beräknade återvinningsvärde skrivs tillgången ner till sitt
återvinningsvärde.
Övriga immateriella tillgångar
Övriga immateriella tillgångar som förvärvats av koncernen utgörs av
koncessioner, patent och licenser och redovisas till anskaffningsvärde
minus ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar.
Avskrivningsprinciper
Avskrivningar redovisas i rapport över totalresultat linjärt över immate-
riella tillgångars beräknade nyttjandeperioder. Nyttjandeperioderna
omprövas minst årligen. Immateriella tillgångar med bestämbara
nyttjandeperioder skrivs av från den tidpunkt då de är tillgängliga för
användning.
De beräknade nyttjandeperioderna är:
Koncessioner, patent, licenser och liknande 5-10 år
Balanserade utvecklingskostnader/Kliniska projekt,
medicinska enheter 5-10 år
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas i koncernen till anskaffnings-
värde efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella
nedskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår inköpspriset samt utgifter
direkt hänförbara till tillgången för att bringa den på plats och i skick för
att utnyttjas i enlighet med syftet med anskaffningen. Det redovisade
värdet för en materiell anläggningstillgång tas bort ur rapport över
finansiell ställning vid utrangering eller avyttring eller när inga framtida
47ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
NOTER Koncernen
ekonomiska fördelar väntas från användning eller utrangering/avyttring
av tillgången. Vinst eller förlust som uppkommer vid avyttring eller
utrangering av en tillgång utgörs av skillnaden mellan försäljningspriset
och tillgångens redovisade värde med avdrag för direkta försäljnings-
kostnader. Vinst och förlust redovisas som övrig rörelseintäkt/-kostnad.
Tillkommande utgifter
Tillkommande utgifter läggs till anskaffningsvärdet endast om det är
sannolikt att de framtida ekonomiska fördelar som är förknippade med
tillgången kommer att komma företaget till del och anskaffningsvärdet
kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Alla andra tillkommande utgifter
redovisas som kostnad i den period de uppkommer.
Avskrivningsprinciper
Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod.
Beräknade nyttjandeperioder:
Maskiner och andra tekniska anläggningar 3-5 år
Inventarier, verktyg och installationer 3-5 år
Använda avskrivningsmetoder, restvärden och nyttjandeperioder
omprövas vid varje årsslut .
Finansiella instrument
Koncernens finansiella tillgångar och skulder utgörs av posterna; likvida
medel, kortfristiga placeringar, kundfordringar, och leverantörsskulder.
Redovisning och första värdering
Kundfordringar redovisas när de är utgivna. Övriga finansiella tillgångar
och finansiella skulder redovisas när koncernen blir part i instrumentets
avtalsmässiga villkor. En finansiell tillgång eller finansiell skuld värderas
vid första redovisningstillfället till verkligt värde plus transaktions-
kostnader som är direkt hänförliga till förvärvet eller emissionen. En
kundfordring utan en betydande finansieringskomponent värderas till
transaktionspriset.
Klassificering och efterföljande värdering
Finansiella tillgångar
Vid första redovisningstillfället klassificeras en finansiell tillgång som
värderad till: upplupet anskaffningsvärde; verkligt värde via övrigt total-
resultat; eller verkligt värde via resultatet. Koncernen redovisar samtliga
finansiella tillgångar till upplupet anskaffningsvärde.
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
En finansiell tillgång ska värderas till upplupet anskaffningsvärde om
den uppfyller båda följande villkor och inte identifierats som värderad till
verkligt värde via resultatet:
den innehas inom ramen för en affärsmodell vars mål är att inneha
finansiella tillgångar i syfte att erhålla avtalsenliga kassaflöden,
de avtalade villkoren för den finansiella tillgången ger vid bestämda
tidpunkter upphov till kassaflöden som endast är betalningar av
kapitalbelopp och ränta på det utestående kapitalbeloppet.
Den påföljande värderingen för finansiella tillgångar värderade till
upplupet anskaffningsvärde sker till upplupet anskaffningsvärde med
effektivräntemetoden. Det upplupna anskaffningsvärdet minskas med
eventuella nedskrivningar. Ränteintäkter, valutakursvinster- och förluster
samt nedskrivningar redovisas i resultatet. Vinster eller förluster som
uppstår vid bortbokning redovisas i resultatet.
Kundfordringar
Kundfordringar är belopp hänförliga till kunder avseende sålda varor
eller tjänster som utförs i den löpande verksamheten. Kundfordringar
klassificeras som omsättningstillgångar. Kundfordringar redovisas initialt
till verkligt värde. Koncernen innehar kundfordringarna i syfte att insamla
avtalsenliga kassaflöden .
Kortfristiga placeringar
Kortfristiga placeringar avser likvida medel placerade i s.k. deposits, med
en löptid på 6 månader. Dessa värderas till upplupet anskaffningsvärde
och är omräknade till svenska kronor enligt balansdagens kurs.
Finansiella skulder
Finansiella skulder klassificeras som värderade till upplupet anskaff-
ningsvärde eller verkligt värde via resultatet. Koncernen redovisar
samtliga finansiella skulder efter det första redovisningstillfället till
upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden.
Räntekostnader och valutakursvinster- och förluster redovisas i resultatet.
Vinster eller förluster vid borttagning från redovisningen redovisas också
i resultatet.
Leverantörsskulder
Leverantörsskulder är finansiella instrument och avser förpliktelser
att betala för varor och tjänster som har förvärvats i den löpande
verksamheten från leverantörer. Leverantörsskulder klassificeras som
kortfristiga skulder om de förfaller inom ett år. Om inte, redovisas de som
långfristiga skulder.
Borttagande från rapporten över finansiell ställning
Finansiella tillgångar
Koncernen tar bort en finansiell tillgång från rapporten över finansiell
ställning när de avtalsenliga rättigheterna till kassaflödena från den
finansiella tillgången upphör eller om den överför rätten att ta emot
de avtalsenliga kassaflödena genom en transaktion i vilken i väsent-
lighet alla risker och fördelar med ägarskapet har överförts eller i
vilken koncernen inte överför eller behåller i väsentlighet alla de risker
och fördelar med ägarskap och den inte behåller kontrollen över den
finansiella tillgången.
Finansiella skulder
Koncernen bokar bort en finansiell skuld från rapporten över finansiell
ställning när de åtaganden som anges i avtalet fullgörs, annulleras
eller upphör. Koncernen bokar också bort en finansiell skuld när de
avtalsenliga villkoren modifieras och kassaflödena från den modifierade
skulden är väsentligt annorlunda. I det fallet redovisas en ny finansiell
skuld till verkligt värde baserat på de modifierade villkoren. När en
finansiell skuld bokas bort redovisas skillnaden mellan det redovisade
värdet som har tagits bort och den ersättning som har betalats (inklusive
överförda icke-monetära tillgångar eller antagna skulder) i resultatet.
Likvida medel
Likvida medel består till största delen av kassamedel hos finansinstitut.
Likvida medel redovisas till dess nominella belopp, vilket motsvarar
verkligt värde.
Kortfristiga placeringar
Kortfristiga placeringar består av placeringar av likvida medel sk.
deposits i SEK och USD, med en löptid på 6 månader. Dessa värderas till
upplupet anskaffningsvärde och är omräknade till svenska kronor enligt
balansdagens kurs.
Leasing
När ett avtal ingås bedömer Koncernen om avtalet är, eller innehåller,
ett leasingavtal. Ett avtal är, eller innehåller, ett leasingavtal om avtalet
överlåter rätten att under en viss period bestämma över användningen
av en identifierad tillgång i utbyte mot ersättning. Avtal kan innehålla
både leasing- och icke-leasingkomponenter. Koncernen fördelar
ersättningen enligt avtalet till varje komponent baserat på det fristående
priset.
Leasingavtal där Koncernen är leasetagare
Koncernen leasar fastigheter, fordon samt maskiner och inventarier.
Koncernen redovisar en nyttjanderättstillgång och en leasingskuld vid
leasingavtalets inledningsdatum. Nyttjanderättstillgången värderas
initialt till anskaffningsvärde, vilket består av leasingskuldens initiala
värde med tillägg för leasingavgifter som betalats vid eller före
inledningsdatumet. Nyttjanderättstillgången skrivs av linjärt från
inledningsdatumet till det tidigare av slutet av tillgångens nyttjande-
period och leasingperiodens slut, vilket i normalfallet för Koncernen är
leasingperiodens slut. Leasingskulden – som delas upp i långfristig och
kortfristig del – värderas initialt till nuvärdet av återstående leasing-
avgifter under den bedömda leasingperioden. Leasingperioden utgörs
av den ej uppsägbara perioden med tillägg för ytterligare perioder i
avtalet om det vid inledningsdatumet bedöms som rimligt säkert att
dessa kommer att nyttjas. Leasingavgifterna diskonteras i normalfallet
med Koncernens marginella upplåningsränta, vilken utöver koncernens
kreditrisk återspeglar respektive avtals leasingperiod, valuta och kvalitet
på underliggande tillgång som tänkt säkerhet.
Leasingskulden omfattar nuvärdet av följande avgifter under bedömd
leasingperiod:
fasta avgifter, inklusive till sin substans fasta avgifter
variabla leasingavgifter kopplade till index eller pris (“rate”), initialt
värderade med hjälp av det index eller pris (“rate”) som gällde vid
inledningsdatumet
Skuldens värde ökas med räntekostnaden för respektive period och
reduceras med leasingbetalningarna. Räntekostnaden beräknas som
skuldens värde multiplicerat med diskonteringsräntan. Leasingskulden
för Koncernens lokaler med hyra som indexuppräknas beräknas på den
hyra som gäller vid respektive rapportperiods slut. Vid denna tidpunkt
justeras skulden med motsvarande justering av nyttjanderättstillgångens
redovisade värde. På motsvarande sätt justeras skuldens och tillgångens
värde i samband med att ny bedömning sker av leasingperioden. Detta
sker i samband med att sista uppsägningsdatumet inom tidigare ny
bedömning leasingperiod för lokalhyresavtal har passerats alternativt
då betydelsefulla händelser inträffar eller omständigheterna på ett
betydande sätt förändras på ett sätt som är inom Koncernens kontroll
och påverkar den gällande bedömningen av leasingperioden. För
leasingavtal som har en leasingperiod på 12 månader eller mindre
eller med en underliggande tillgång av lågt värde, understigande
50 KSEK redovisas inte någon nyttjanderättstillgång och leasingskuld.
Leasingavgifter för dessa leasingavtal redovisas som kostnad linjärt
över leasingperioden .
Sedana Medical | ÅRSREDOVISNING 202448
Varulager
Varulager värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och netto-
försäljningsvärdet. Anskaffningsvärdet för varulager beräknas genom
tillämpning av först in, först ut-metoden (FIFU) och inkluderar utgifter
som uppkommit vid förvärvet av lagertillgångarna och transport av
dem till deras nuvarande plats och skick. Nettoförsäljningsvärdet är det
uppskattade försäljningspriset i den löpande verksamheten, efter avdrag
för uppskattade kostnader för färdigställande och för att åstadkomma
en försäljning .
Nedskrivningar
Nedskrivning av materiella och immateriella tillgångar
Immateriella tillgångar som inte är färdiga för användning, skrivs inte av
utan prövas årligen avseende eventuellt nedskrivningsbehov. Tillgångar
som skrivs av bedöms med avseende på värdenedgång närhelst
händelser eller förändringar i förhållanden indikerar att det redovisade
värdet kanske inte är återvinningsbart. En nedskrivning görs med det
belopp varmed tillgångens redovisade värde överstiger dess åter -
vinningsvärde. Återvinningsvärdet är det högre av tillgångens verkliga
värde minskat med försäljningskostnader och dess nyttjandevärde. Vid
bedömning av nedskrivningsbehov grupperas tillgångar på de lägsta
nivåer där det finns i allt väsentligt oberoende kassaflöden (kassagene-
rerande enheter). För tillgångar som tidigare har skrivits ner görs per
varje balansdag en prövning av om återföring bör göras.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Koncernen bedömer de framtida förväntade kreditförluster som är
kopplade till tillgångar redovisade till upplupet anskaffningsvärde.
Koncernen redovisar en kreditreserv för sådana förväntade kredit-
förluster vid varje rapporteringsdatum. För kundfordringar tillämpar
koncernen den förenklade ansatsen för kreditreservering, det vill
säga, reserven kommer att motsvara den förväntade förlusten över
hela kundfordringens livslängd. För att mäta de förväntade kredit-
förlusterna har kundfordringar grupperats baserat på fördelade
kreditriskegenskaper och förfallna dagar. Koncernen använder sig utav
framåtblickande variabler för förväntade kreditförluster.
Eget kapital
Aktiekapital
Stamaktier klassificeras som eget kapital. Transaktionskostnader som
direkt kan hänföras till emission av nya stamaktier redovisas, netto efter
skatt, i eget kapital som ett avdrag från emissionslikviden.
Utdelningar
Utdelningar redovisas som skuld efter det att årsstämman godkänt
utdelningen.
Resultat per aktie
Beräkningen av resultat per aktie före utspädning baseras på årets
resultat i koncernen hänförligt till moderbolagets ägare och på det
vägda genomsnittliga antalet aktier utestående under året. Vid beräk-
ningen av resultat per aktie efter utspädning justeras resultatet och det
genomsnittliga antalet aktier för att ta hänsyn till effekter av utspädande
potentiella stamaktier, vilka under rapporterade perioder härrör från
optioner utgivna till anställda. Utspädningen från optionerna baseras på
en beräkning av hur många aktier som hypotetiskt hade kunnat köpas
in under perioden med lösenkursen. De aktier som inte hade kunnat
köpas in leder till utspädning. Potentiella stamaktier ses som utspädande
endast under perioder då det leder till en lägre vinst eller större förlust
per aktie.
Eventualförpliktelser
Upplysning om eventualförpliktelse lämnas när det finns ett möjligt
åtagande som härrör från inträffade händelser och vars förekomst
bekräftas endast av en eller flera osäkra framtida händelser utom
Koncernens kontroll eller när det finns ett åtagande som inte redovisas
som en skuld eller avsättning på grund av det inte är troligt att ett utflöde
av resurser kommer att krävas eller inte kan beräknas med tillräcklig
tillförlitlighet.
Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalysen upprättas enligt IAS 7, rapport över kassa-
flöden, indirekt metod. Det redovisade kassaflödet omfattar endast
transaktioner som medfört in- eller utbetalningar. Som likvida medel
klassificeras kassa och banktillgodohavanden.
Moderbolagets redovisningsprinciper
Grund för rapporternas upprättande
Sedana Medical AB (publ), org.nr. 556670–2519, är moderbolag i
koncernen. RFR 2 anger att moderbolaget i sin årsredovisning ska
tillämpa International Financial Reporting Standards (IFRS redovis-
ningsstandarder) sådana de antagits av EU, i den utsträckning detta
är möjligt inom ramen för Årsredovisningslagen och Tryggandelagen,
samt med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning.
Rekommendationen anger vilka undantag och tillägg som krävs i
förhållande till IFRS redovisningsstarder. Moderbolaget tillämpar
följaktligen de principer som presenteras i koncernredovisningen, med
de undantag som anges nedan. Principerna har tillämpats konsekvent
för alla presenterade år, om inte annat anges. Att upprätta rapporter
i överensstämmelse med RFR 2 kräver användning av en del viktiga
uppskattningar för redovisningsändamål. Vidare krävs att ledningen gör
vissa bedömningar vid tillämpningen av moderbolagets redovisnings-
principer. De områden som innefattar en hög grad av bedömning, som
är komplexa eller sådana områden där antaganden och uppskattningar
är av väsentlig betydelse för årsredovisningen anges i koncernredo-
visningens not 3. Moderbolaget utsätts genom sin verksamhet för en
mängd olika finansiella risker: marknadsrisk (valutarisk och ränterisk),
kreditrisk och likviditetsrisk. Moderbolagets övergripande riskhantering
är att eftersträva att minimera potentiella ogynnsamma effekter
koncernens finansiella resultat. För mer information om finansiella risker
hänvisas till koncernens not 28.
Uppställningsformer
Resultat- och balansräkning följer årsredovisningslagens uppställ-
ningsform. Det innebär skillnader, jämfört med koncernredovisningen,
främst avseende finansiella intäkter och kostnader, rapport över total-
resultat, avsättningar och rapport över förändringar i eget kapital.
Koncernbidrag
Alternativregeln tillämpas vid redovisning av koncernbidrag vilket
innebär att såväl erhållna som lämnade koncernbidrag redovisas som
bokslutsdisposition. Skatteeffekten redovisas i resultaträkningen.
Aktier och andelar i dotterföretag
Aktier och andelar i dotterföretag redovisas till anskaffningsvärde efter
avdrag för eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet inkluderas
förvärvsrelaterade kostnader och eventuella tilläggsköpeskillingar.
Erhållna utdelningar redovisas som finansiella intäkter. Utdelning som
överstiger dotterföretagets totalresultat för perioden eller som innebär
att det bokförda värdet på innehavets nettotillgångar i koncernre-
dovisningen understiger det bokförda värdet på andelarna, är en
indikation på att det föreligger ett nedskrivningsbehov. När det finns en
indikation på att aktier och andelar i dotterföretag minskat i värde görs
en beräkning av återvinningsvärdet. Är detta lägre än det redovisade
värdet görs en nedskrivning. Nedskrivningar redovisas på raden Resultat
från andelar i koncernföretag.
Finansiella instrument
Finansiella tillgångar klassificeras på ett annat sätt i moderbolagets
balansräkning än i koncernens. Principerna i IFRS 9 redovisningsstan-
darder beträffande när finansiella instrument ska redovisas i, och tas
bort från, rapport över finansiell ställning ska tillämpas. Finansiella
instrument värderas med utgångspunkt i anskaffningsvärdet. Vid
beräkning av nettoförsäljningsvärdet på fordringar som redovisas som
omsättningstillgångar tillämpas principerna för nedskrivningsprövning
och förlustriskreservering i IFRS 9 redovisningsstandarder. För en fordran
som redovisas till upplupet anskaffningsvärde på koncernnivå innebär
detta att den förlustriskreserv som redovisas i koncernen även tas upp
i juridisk person. Vid bedömning och beräkning av nedskrivningsbehov
för finansiella tillgångar som redovisas som anläggningstillgångar
tillämpas principerna för nedskrivningsprövning och förlustriskreser-
vering i IFRS 9 redovisningsstandarder när så är möjligt. Den förenklade
modellen tillämpas endast på koncerninterna kundfordringar. För övriga
koncerninterna fordringar tillämpas den fullständiga modellen. Ränte-
intäkter och räntekostnader ska redovisas enligt effektivräntemetoden.
Utdelningsintäkter redovisas när företagets rätt att erhålla betalning av
utdelningen är fastslagen, det är sannolikt att de ekonomiska fördelar
som är förknippade med utdelningen kommer att tillfalla företaget, och
utdelningen kan värderas på ett tillförlitligt sätt.
Eget kapital
När egna utvecklingsarbeten aktiveras förs motsvarande belopp från
fritt eget kapital till en fond för utvecklingsutgifter som utgör bundet
eget kapital. När aktiverade belopp skrivs av eller ned eller utrangeras
förs motsvarande belopp från fonden för utvecklingsutgifter till fritt eget
kapital.
Uppskjuten inkomstskatt
Belopp som avsatts till obeskattade reserver utgör skattepliktiga
temporära skillnader. På grund av sambandet mellan redovisning och
beskattning redovisas emellertid i en juridisk person den uppskjutna
skatteskulden på obeskattade reserver som en del av de obeskattade
reserverna. Även bokslutsdispositionerna i resultaträkningen redovisas
inklusive uppskjuten skatt.
Leasing
Samtliga leasingavtal, oavsett om de är finansiella eller operationella,
redovisas som operationell leasing (hyresavtal).
NOTER Koncernen
49ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
NOT 3 Viktiga uppskattningar och bedömningar
för redovisningsändamål
Bedömningar och uppskattningar i de finansiella rapporterna
Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS redovis-
ningsstandarder kräver att företagsledningen gör bedömningar och
uppskattningar samt gör antaganden som påverkar tillämpningen av
redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen av tillgångar,
skulder, intäkter och kostnader. Verkliga utfallet kan avvika från dessa
uppskattningar och bedömningar. Uppskattningarna och antagandena
ses över regelbundet. Ändringar av uppskattningar redovisas i den
period ändringen görs om ändringen endast påverkat denna period,
eller i den period ändringen görs och framtida perioder om ändringen
påverkar både aktuell period och framtida perioder. Bedömningar
gjorda av företagsledningen vid tillämpningen av IFRS redovisningsstan-
darder som har en betydande inverkan på de finansiella rapporterna
och gjorda uppskattningar som kan medföra väsentliga justeringar i det
påföljande årets finansiella rapporter beskrivs närmare nedan:
Goodwill
I balansräkningen förekommer osäkerhet i bedömningar och uppskatt-
ningar av goodwill. Nedskrivningstest baseras på antaganden om
framtiden utifrån förhållanden som är kända vid testtillfället. Vid
beräkning av nyttjandevärdet för tillgången görs antaganden om
framtida resultatutveckling. Den framtida resultatutvecklingen kan avvika
från gjorda antaganden om förhållanden på marknaden förändras utan
att ledningen i bolaget anpassar organisation och verksamhet efter de
ändrade marknadsförutsättningarna. Då finns det risk att den framtida
resultatutvecklingen blir sämre och därmed uppstår en risk för väsentliga
justeringar i redovisade belopp .
Aktivering av utvecklingskostnader
Årligen nedskrivningsprövas de aktiverade utvecklingskostnaderna med
ett test och bedömning görs huruvida ett nedskrivningsbehov föreligger
på tillgångarna. Testet som är en nuvärdesberäkning av framtida kassa-
flöden genererade från tillgången, bedöms och godkänns av styrelsen.
Tillgångarna ses även över månatligen. När en tillgång färdigställs
behöver ett underlag upprättas med bekräftat slutvärde på tillgången
och föreslagen avskrivningstid för styrelsens godkännande. Om en
bedömning görs under året att tillgången har sjunkit i värde behöver
ett nedskrivningstest upprättas och läggas fram för beslut i styrelsen.
De medicintekniska produkter som i dagsläget skrivs av har bedömts
ha en avskrivningstid på 5 år. De avskrivningsperioder som koncernen
tillämpar för aktiverade utvecklingskostnader kan skilja sig från den
tekniska livslängden. Om det visar sig att tillgången inte uppfyller kraven
för nedskrivningstestet resultatförs den balansförda tillgången helt eller
delvis.
Uppskjuten skatt
Värderingen av förlustavdrag och företagets förmåga att utnyttja
outnyttjade förlustavdrag baseras på företagets uppskattningar av
framtida beskattningsbara inkomster i olika skattejurisdiktioner och
inbegriper antaganden om huruvida kostnader som ännu inte har varit
föremål för beskattning är avdragsgilla. Koncernen redovisar ännu så
länge skattemässiga underskott och inget värde avseende underskotts-
avdragen är upptagna i balansräkningen. Se vidare koncernens not 11
avseende förlustavdrag.
Varulager
Varulagret är upptaget till det lägre beloppet av anskaffningsvärde
enligt den så kallade först in- först utprincipen och nettoförsäljnings-
värde. Varulagrets värde är justerat med bedömd värdeminskning för
utgångna artiklar samt hanteringskostnader. Om nettoförsäljningsvärdet
är lägre än anskaffningskostnaden upprättas en värdereserv för lager-
inkurans. Reserven uppgår till 2 360 (2 360) KSEK. Se vidare koncernens
not 18 avseende varulager.
Kundfordringar
I koncernen finns kundfordringar i främst det svenska moderbolaget
men till viss del även i utländska dotterbolag. Värderingen av kundford-
ringar bygger på bedömning av ledningen. Det finns inget som indikerar
att ytterligare nedskrivningar av kundfordringar behöver göras per
2024-12-31. Se vidare koncernens not 19 för information om kundford-
ringarnas redovisade belopp och valutor, kreditförlustreserv samt
förfallostruktur .
NOTER Koncernen
NOT 4 Nettoomsättning
Intäkter per geografi
I tabellen nedan redovisas intäkter från externa kunder fördelade per
land, baserat på var kunder är lokaliserade:
KSEK
2024
2023
Sverige (koncernens säte)
399
713
Tyskland (väsentlig marknad)
110 459
105 620
Spanien (väsentlig marknad)
35 383
20 635
Övriga direktmarknader
19 051
15 201
Distributörsmarknader
13 462
11 698
Totalt
178 754
153 867
I ntäkter per försäljningskanal
I tabellen nedan redovisas intäkter från externa kunder fördelade per
försäljningskanal:
KSEK
2024
2023
Direktförsäljningsmarknader
164 536
142 169
Distributörsmarknader
13 425
11 698
Kontraktstillverkning
793
-
Totalt
178 754
153 867
Immateriella- och materiella anläggninstillgångar
samt nyttjanderättstillgångar fördelat per land
Fördelning av tillgångarna har gjorts baserat på ägandet av tillgången
förutom vad gäller goodwill. Goodwill har hänförts till dett land där
bolaget är beläget.
KSEK
2024
2023
Sverige (koncernens säte)
673 123
517 971
Irland
38 521
34 053
Malaysia
24 296
-
Övriga världen*
2 275
2 334
Totalt
738 215
554 358
*Utgör resten av världen varav inget land anses väsentligt.
Sedana Medical | ÅRSREDOVISNING 202450
NOTER Koncernen
NOT 5 Anställda, personalkostnader och ledande befattningshavares ersättningar
Genomsnittligt antal anställda
2024
2023
Totalt
Kvinnor
Män
Totalt
Kvinnor
Män
Moderbolag
Sverige
35
19
15
40
20
20
Spanien
7
3
4
6
2
4
Totalt moderbolaget
41
22
19
46
22
24
Koncern
Irland
2
2
0
3
2
1
Frankrike
5
2
3
6
3
3
Nederländerna
2
-
2
3
-
3
Norge
-
-
-
-
-
-
USA
3
2
1
4
3
1
Storbritannien
3
1
2
4
2
2
Tyskland
17
8
9
14
8
7
Malaysia
2
2
0
-
-
-
Koncern totalt
77
39
37
79
38
41
Ledande befattningshavare, vid årets utgång
Styrelsen
5
2
3
5
2
4
VD och ledande befattningshavare
8
3
5
8
3
5
Löner och andra ersättningar samt sociala kostnader, inklusive pensionskostnader
Grundlön/
KSEK
Styrelsearvode
Rörlig ersättning
Övriga förmåner
Pensionskostnad
Summa
Löner och ersättningar 2024
Styrelsens ordförande Claus Bjerre
762
-
-
-
762
Styrelseledamot Hilde Furberg
270
-
-
-
270
Styrelseledamot Ola Magnusson
2)
93
-
-
-
93
Styrelseledamot Eva Walde
2)
83
-
-
-
83
Styrelseledamot Christoffer Rosenblad
325
-
-
-
325
Styrelseledamot Donna Haire
1)
167
-
-
-
167
Styrelseledamot Jens Viebke
1)
167
-
-
-
167
VD Johannes Doll
3 821
1 741
4
1 004
6 570
Andra ledande befattningshavare (8 pers)
11 891
1 798
262
2 892
16 843
Total
17 579
3 539
266
3 896
25 280
Löner och ersättningar 2023
Styrelsens ordförande Claus Bjerre
3)
545
-
-
-
545
Styrelsens ordförande Thomas Eklund
4)
193
-
-
-
193
Styrelseledamot Hilde Furberg
242
-
-
-
242
Styrelseledamot Ola Magnusson
272
-
-
-
272
Styrelseledamot Eva Walde
242
-
-
-
242
Styrelseledamot Christoffer Rosenblad
317
-
-
-
317
VD Johannes Doll
3 260
1 238
4
742
5 244
Andra ledande befattningshavare (8 pers)
10 755
1 460
406
2 810
15 431
Total
15 826
2 698
410
3 552
22 486
1) Styrelseledamot fr.o.m. maj 2024
2) Styrelseledamot t.o.m. maj 2024
3) Styrelseordförande fr.o.m. maj 2023
4) Styrelseordförande t.o.m. maj 2023
51ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
NOTER Koncernen
KSEK
2024
2023
Löner och andra ersättningar
81 464
87 193
Sociala avgifter
18 711
18 583
Pensionskostnader –
avgiftsbestämda planer
9 154
13 268
Total ersättningar till anställda
109 329
119 044
Ersättning till ledande befattningshavare
Ersättning till ledande befattningshavare som är anställda kan bestå
av grundlön, rörlig ersättning, pension samt övriga förmåner. Utöver sin
månadslön har VD Johannes Doll rätt till en årlig bonus uppgående till
högst nio månadslöner. Bonusen är kopplad till Bolagets omsättning,
Bolagets rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar
och good-willavskrivningar (EBITDA) samt prestation i förhållande till
förutbestämda mål. Utöver lagstadgad pension avsätter Bolaget ett
belopp motsvarande 22 procent av VD:s fasta månadslön till en av VD
bestämd tjänstepensionslösning. Uppsägningstiden är 12 månader
ömsesidigt. Efter uppsägningstidens slut utgår ett avgångsvederlag
motsvarande 75 procent av den årliga fasta lönen. I övrigt är VD föremål
för sedvanliga anställningsvillkor innehållandes bestämmelser om
sekretess, konkurrensförbud och värvningsförbud.
De fullständiga riktlinjerna återfinns i avsnittet för bolagsstyrning,
sid 37-40.
För ytterligare information om prestationsbaserat incitamentsprogram
och teckningsoptioner, se not 23 .
NOT 6 Arvode och kostnadsersättningar till revisorer
KSEK
2024
2023
PwC
Revisionsuppdraget
849
809
Andra revisionstjänster än revisionsuppdraget
-
95
Skatterådgivning
138
0
Övriga tjänster
247
10
Totalt
1 234
914
Annan revisionsbyrå
Revisionsuppdraget
241
297
Andra revisionstjänster än revisionsuppdraget
-
-
Skatterådgivning
-
-
Övriga tjänster
-
-
Totalt
241
297
Totalt
1 475
1 211
NOT 7 Rörelsens kostnader fördelade på kostnadsslag
KSEK
2024
2023
Handelsvaror
47 479
39 892
Övriga externa kostnader
61 197
60 133
Personalkostnader
99 229
97 836
Avskrivningar
21 597
22 573
Totalt
229 502
220 434
NOT 8 Övriga rörelseintäkter
KSEK
2024
2023
Kursvinster på fordringar/skulder
av rörelsekaraktär
26 406
31 048
Övrigt
-
425
Totalt
26 406
31 473
NOT 9 Övriga rörelsekostnader
KSEK
2024
2023
Kursförluster på fordringar/skulder
av rörelsekaraktär
26 394
30 043
Övrigt
31
410
Totalt
26 425
30 453
NOT 10 Finansnetto
KSEK
2024
2023
Ränteintäkter
16 487
15 168
Valutakursvinster
24 341
705
Totala finansiella intäkter
40 828
15 873
Räntekostnader, övriga
-178
-215
Valutakursförluster
170
-9 130
Totala finansiella kostnader
-8
-9 345
Finansnetto
40 819
6 528
Löner och andra ersättningar samt sociala kostnader
2024
2023
Löner och (varav Löner och (varav
andra (varav Sociala pensions- andra ersätt- (varav Sociala pensions-
KSEK ersättningar tantiem) kostnader kostnader) ningar tantiem) kostnader kostnader)
Styrelseledamöter, verkställande direktör
och andra ledande befattningshavare
21 384
(3 539)
10 140
(3 896)
18 934
(2 698)
9 038
(3 552)
Övriga anställda
60 080
(3 521)
17 725
(5 258)
68 259
(4 509)
22 813
(9 716)
Totalt
81 464
(7 060)
27 865
(9 154)
87 193
(7 207)
31 851
(13 268)
Sedana Medical | ÅRSREDOVISNING 202452
NOT 11 Skatter
Aktuell skattekostnad (-)/skatteintäkt (+)
KSEK
2024
2023
Årets skattekostnad/skatteintäkt
-736
-564
Justering av skatt hänförlig till tidigare år
8
-22
Total aktuell skatt
-728
-586
Uppskjuten skatt
Förändring i uppskjuten skatt
2
-7
Total uppskjuten skatt
2
-7
Totalt redovisad skattekostnad/skatteintäkt
-726
-593
Avstämning av redovisad skatt
KSEK
2024
2023
Resultat före skatt
-9 948
-59 019
Skatt enligt gällande skattesats
för moderbolaget
2 049
12 158
Skatteeffekt av:
- ej avdragsgilla kostnader
-428
-172
- ej skattepliktiga intäkter
2
-
- andra skattesatser för utländska
dotterföretag/filialer
-808
-1 229
- ökning av underskottsavdrag utan mot -
svarande aktivering av uppskjuten skatt
-2 006
-11 584
- utnyttjande av tidigare ej aktiverade
underskottsavdrag
457
256
- skatt hänförlig till tidigare år
8
-22
- avdragsgilla kostnader som inte ingår i
resultatet
- övrigt
-
Redovisad effektiv skatt
-726
-593
Genomsnittlig effektiv skattesats (%) 1,0% 1,0%
I koncernen finns skattemässiga underskottsavdrag om 298 091 KSEK
(288 024 KSEK). Underskottsavdragen är inte tidsbegränsade.
NOT 12 Resultat per aktie
Resultat per aktie beräknas genom att årets resultat divideras med
ett vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier under perioden.
Sedana Medical har potentiella stamaktier i form av teckningsoptioner.
Dessa har dock inte gett upphov till någon utspädningseffekt för 2023
eller 2024 eftersom konvertering till stamaktier medför en lägre förlust
per aktie.
Resultatmått som använts i beräkningen av resultat per aktie
Före utspädning
Efter utspädning
KSEK
2024
2023
2024
2023
Resultat hänförligt till
moderbolagets aktieägare:
Resultat per aktie före och
efter utspädning
-0,11
-0,60
-0,11
-0,60
Total
-0,11
-0,60
-0,11
-0,60
Vägt genomsnittligt antal stamaktier
2024
2023
Vägt genomsnittligt antal stamaktier vid
beräkning av resultat per aktie före utspädning
99 336 960
99 336 960
Justering för beräkning av resultat per aktie
efter utspädning:
Teckningsoptioner
-
-
Vägt genomsnittligt antal stamaktier och
potentiella stamaktier använt som nämnare
vid beräkning av resultat per aktie efter
utspädning
99 336 960
99 336 960
NOTER Koncernen
NOT 13 Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten
och liknande arbeten
KSEK
2024-12-31
2023-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden:
- Vid årets början
578 019
410 432
- Nyanskaffningar
172 422
167 863
- Årets omräkningsdifferenser
1 199
-276
- Vid årets slut
751 640
578 019
Ackumulerade avskrivningar enligt plan:
- Vid årets början
-35 314
-19 902
- Årets avskrivning
-15 861
-15 443
- Årets omräkningsdifferenser
-127
31
- Vid årets slut
-51 301
-35 314
Redovisat värde vid årets slut
700 339
542 705
Ovanstående redovisade värde
hänför sig till:
Utvecklingsarbete inom
den medicinska sektorn
695 579
535 852
Övriga balanserade utvecklingskostnader
4 759
6 853
Årets avskrivningar per funktion:
Kostnad för sålda varor
-682
-685
Försäljningskostnader
-13 589
-13 188
Administrationskostnader
-1 284
-1 265
Forsknings- och utvecklingskostnader
-305
-305
Totala utgifter för forskning och utveckling som har kostnadsförts under
perioden uppgår till 20 294 (20 805) KSEK.
Utgifter för utvecklingsarbeten aktiveras i den takt de uppstår. Prövning
av nedskrivningsbehov för balanserade utgifter sker årligen samt då
det finns indikationer på att nedskrivningsbehov föreligger. Balanserade
utgifter för utvecklingsarbeten har nedskrivningstestats med utgångspunkt
från budget och prognoser där det första året i prognosen baseras på
företagets budget och de efterföljande åren räknats upp med uppskattad
tillväxttakt. Tillväxttakten har tagits fram internt med utgångspunkt i histo-
riska data, ledningens samlade erfarenhet samt deras bästa bedömning
om företagets utvecklingspotential och marknadstillväxt. De prognosti-
serade kassaflödena har nuvärdeberäknats med en diskonteringsränta om
17 procent före skatt. De viktigaste variablerna i prognosen är marknads-
andel och marknadstillväxt, bruttomarginaler, försäljnings kostnader
samt investeringar. Återvinningsvärdet, som i koncernen beräknas som
nyttjandevärde, överstiger det redovisade värdet för samtliga nedskriv-
ningsprövade tillgångar. Företagsledningen bedömer att inga rimliga
förändringar i de viktiga variablerna och antagandena leder till att
enhetens återvinningsvärde blir lägre än de redovisade värdena.
53ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
NOTER Koncernen
NOT 14 Koncessioner, patent, licenser, varumärken
och liknande rättigheter samt goodwill
Koncessioner, patent, licenser, varumärken och liknande rättigheter
KSEK
2024-12-31
2023-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden:
- Vid årets början
12 235
11 803
- Nyanskaffningar
365
511
- Årets omräkningsdifferenser
768
-79
- Vid årets slut
13 368
12 235
Ackumulerade avskrivningar enligt plan:
- Vid årets början
-8 909
-8 954
- Årets avskrivning
-215
-9
- Årets omräkningsdifferenser
-650
54
- Vid årets slut
-9 774
-8 909
Redovisat värde vid årets slut
3 594
3 326
I resultaträkningen ingår årets avskrivningar enligt ovan i sin helhet under
Kostnad för sålda varor .
Goodwill
KSEK
2024-12-31
2023-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden:
- Vid årets början
-
-
- Nyanskaffningar
26 462
-
- Årets omräkningsdifferenser
107
-
-Vid årets slut
26 569
0
Nedskrivningstest
Ett eventuellt nedskrivningsbehov av goodwill fastställs varje år genom att
beräkna ett framtida nyttjandevärde för varje enskild kassagenererande
enhet. Om redovisat värde på goodwill skulle överstiga beräknat nyttjan-
devärde föreligger ett nedskrivningsbehov. Inget nedskrivnigstest har gjorts
under 2024 då bolaget förvärvades den 30 november 2024 .
NOT 15 Maskiner och andra tekniska anläggningar
KSEK
2024-12-31
2023-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden:
-Vid årets början
4 341
3 997
-Nyanskaffningar
-
353
-Omklassificeringar
-
-
-Utrangeringar
-
-
-Årets omräkningsdifferenser
105
-9
-Vid årets slut
4 446
4 341
Ackumulerade avskrivningar enligt plan:
-Vid årets början
-3 477
-3 042
-Omklassificeringar
-
-
-Årets avskrivningar
-278
-447
-Utrangeringar
-
-
-Årets omräkningsdifferenser
-103
12
-Vid årets slut
-3 858
-3 477
Redovisat värde vid årets slut
588
864
NOT 16 Inventarier, verktyg och installationer
KSEK
2024-12-31
2023-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden:
-Vid årets början
12 610
13 036
-Nyanskaffningar
2 216
162
-Ackumulerade anskaffnings-värden i
förvärvade verksamheter
637
-
-Utrangeringar
-741
-578
-Omklassificeringar
-
-
-Årets omräkningsdifferenser
124
-10
-Vid årets slut
14 846
12 610
Ackumulerade avskrivningar enligt plan:
-Vid årets början
-10 059
-8 544
-Omklassificeringar
-
-
-Utrangeringar
530
370
-Årets avskrivningar
-1 513
-1 903
-Årets omräkningsdifferenser
-117
18
-Vid årets slut
-11 158
-10 059
Redovisat värde vid årets slut
3 688
2 551
NOT 17 Uppskjuten skatt
Uppskjutna skattefordringar och -skulder fördelas enligt följande:
KSEK
2024-12-31
2023-12-31
Uppskjutna skattefordringar:
Underskottsavdrag
-
-
Varulager
-
-
Leasingskuld
22
31
Uppskjutna skatteskulder:
Nyttjanderättstillgång
-6
-7
Uppskjutna skattefordringar (netto)
16
24
Underskotts- Leasing-
KSEK avdrag
skuld
Varulager
Summa
Uppskjutna skattefordningar:
Per 1 januari 2023
-
29
0
29
Redovisat i rapporten över
totalresultat, 2023
-
2
-
2
Per 31 december 2023
-
31
0
31
Redovisat i rapporten över
totalresultat, 2024
-
-9
-9
Per 31 december 2024
-
22
0
22
Underskotts- Leasing- Varu-
KSEK avdrag skuld
lager
Summa
Uppskjutna skatteskulder:
Per 1 januari 2023
-
-7
0
-7
Redovisat i rapporten över
totalresultat, 2023
-
-
-
-
Per 31 december 2022
-
-7
0
-7
Redovisat i rapporten över
totalresultat, 2024
-
1
-
1
Per 31 december 2024
-
-6
0
-6
Sedana Medical | ÅRSREDOVISNING 202454
NOT 20 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
KSEK
2024-12-31
2023-12-31
Hyra
59
505
Bonus
268
1 073
Försäkring
604
687
Utvecklingsutgifter
626
584
Programvaror
1 309
1 439
Marknadsföring, kongresser
532
233
Övrigt
2 457
180
Total
5 855
4 701
NOT 19 Kundfordringar
KSEK
2024-12-31
2023-12-31
Kundfordringar
27 339
24 201
Avgår: reservering för förväntade kreditförluster
-800
-22
Kundfordringar – netto
26 539
24 179
Koncernens reserv för förväntade kreditförluster uppgår per 2024-12-31
till 800 (22) ksek. Kreditförluster är generellt låga och ett av skälen till
det är att majoriteten av fordringarna är utställda på offentliga sjukhus
där betalningsförmågan är god och risken låg. Det verkliga värdet på
kundfordringarna motsvarar dess redovisade värde, eftersom diskonte-
ringseffekten inte är väsentlig. Inga kundfordringar har ställts som säkerhet
för någon skuld.
Redovisade belopp per valuta, för koncernens kundfordringar
är följande:
KSEK
2024-12-31
2023-12-31
EUR
21 422
21 855
GBP
2 540
2 040
USD
2 585
0
SEK
-146
207
NOK
137
64
DKK
-
13
MYR
-
0
Kundfordringar - netto
26 539
24 179
Åldersanalysen av koncernens kundfordringar framgår enligt nedan:
Förväntad Redovisat Kreditförlust-
förlustnivå i % belopp brutto reserv
31 december 2024
Ej förfallna
0%
18 455
-
Förfallna 1-30 dagar
0%
3 769
-
Förfallna 31-60 dagar
0%
1 734
-
Förfallna 61-90 dagar
0%
1 656
-
Förfallna mer än 90 dagar
46%
1 725
-800
Totalt
27 339
-800
31 december 2023
Ej förfallna
0%
2 603
-
Förfallna 1-30 dagar
0%
13 456
-
Förfallna 31-60 dagar
0%
2 780
-
Förfallna 61-90 dagar
0%
1 484
-
Förfallna mer än 90 dagar
1%
3 878
-22
Totalt
24 201
-22
NOT 21 Likvida medel
KSEK
2024-12-31
2023-12-31
Banktillgodohavanden
193 960
231 180
Totalt
193 960
231 180
NOT 22 Eget kapital
Antal Aktie- Övrigt till-
KSEK aktier kapital skjutet kapital
Aktiekapital och övrigt
tillskjutet kapital
Per 1 januari 2024
99 336 960 st
2 483
1 226 435
Per 31 december 2024
99 336 960 st
2 483
1 226 934
Per 31 december 2024
99 336 960 st
2 483
1 226 934
Aktiekapitalet består den 31 december 2024 av 99 336 960 st stamaktier
med kvotvärdet 0,025 kr.
NOTER Koncernen
NOT 18 Varulager
KSEK
2024-12-31
2023-12-31
Råvaror och förnödenheter
4 009
5 544
Färdiga varor och handelsvaror
41 551
37 431
Totalt
45 560
42 975
Under räkenskapsåret har varukostnader redovisats i resultaträkningen
om 44 886 KSEK (36 791 KSEK) som kostnader för sålda varor .
NOT 23 Incitamentsprogram
Syftet med aktierelaterade incitamentsprogram är att främja koncernens
långsiktiga intressen genom att motivera och belöna företagets ledande
befattningshavare och andra anställda i linje med aktieägarnas
intressen. Sedana Medical har för närvarande ett prestationsbaserat
incitaments program och två teckningsoptionsprogram som inkluderar
företagets ledning och anställda.
55ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
NOTER Koncernen
Prestationsbaserat incitamentsprogram LTI 2024
Antal utestående Antal utestående
Program
Befattning
31 december 2023
Tilldelade
Förverkade
Intjänade
31 december 2024
LTI 2024
VD
-
226 762
-
0%
226 762
LTI 2024
Övriga ledande befattningshavare
-
496 041
-
0%
496 041
LTI 2024
Övriga anställda
-
340 000
-
0%
340 000
LTI 2024
Totalt
-
1 062 803
-
0
1 062 803
Prestationsbaserat incitamentsprogram LTI 2024
Verkligt värde I SEK vid utställande Antal aktier som är täckta
Till delnings- av incitamentsprogrammet av incitamentsprogrammet
Program
dag
Förfallodag
(per prestationsrätt)
Lösenpris
Volatilitet
Riskfri ränta
per december 31, 2024
Intjänade
LTI 2024
2024-09-16 2027-04-30
5,93
26,33
45%
2,3%
1 062 803
0%
Teckningsoptioner 2023
Antal förvärvade Antal förvärvade Antal förfallna Antal återköpta Antal
tecknings- tecknings- tecknings- tecknings- tecknings-
optioner vid optioner optioner optioner optioner vid Lösen-kurs
Program
Befattning
årets ingång under året under året under året
årets slut
Villkor *
(SEK)
2020/2023
VD
-
-
-
-
-
1:1
83,65
2020/2023
Övriga ledande befattningshavare
4 000
-
-4 000
-
-
1:1
83,65
2020/2023
Övriga anställda
26 560
-
-26 560
-
-
1:1
83,65
2020/2023
Totalt
30 560
-
-30 560
-
-
1:1
83,65
Lösenperiod 1 juni 2023 - 30 september 2023
2020/2024
VD
-
-
-
-
-
1:1
123,88
2020/2024
Övriga ledande befattningshavare
25 200
-
-
-
25 200
1:1
123,88
2020/2024
Övriga anställda
123 252
-
-
-
123 252
1:1
123,88
2020/2024
Totalt
148 452
-
-
-
148 452
1:1
123,88
Lösenperiod 1 februari 2024 - 31 maj 2024
2022/2025:1
VD
495 000
-
-
-
495 000
1:1
46,24
2022/2025:1
Övriga ledande befattningshavare
-
-
-
-
-
1:1
46,24
2022/2025:1
Övriga anställda
-
-
-
-
-
1:1
46,24
2022/2025:1
Totalt
495 000
-
-
-
495 000
1:1
46,24
Lösenperiod 30 maj 2025 - 30 september 2025
2022/2025:2
VD
-
-
-
-
-
1:1
46,24
2022/2025:2
Övriga ledande befattningshavare
231 606
-
-
-
231 606
1:1
46,24
2022/2025:2
Övriga anställda
98 341
-
-
-
98 341
1:1
46,24
2022/2025:2
Totalt
329 947
-
-
-
329 947
1:1
46,24
Lösenperiod 30 maj 2025 - 30 september 2025
Totalt
VD
495 000
-
-
-
495 000
Totalt
Övriga ledande befattningshavare
260 806
-
-4 000
-
256 806
Totalt
Övriga anställda
248 153
-
-26 560
-
221 593
Totalt
1 003 959
-
-30 560
-
973 399
Teckningsoptioner 2024
Antal förvärvade Antal förvärvade Antal förfallna Antal återköpta Antal
tecknings - tecknings- tecknings- tecknings- tecknings-
optioner vid optioner un der optioner under optioner under optioner vid Lösenkurs
Program
Befattning
årets ingång året året året
årets slut
Villkor *
(SEK)
2020/2024
VD
-
-
-
-
-
1:1
123,88
2020/2024
Övriga ledande befattningshavare
25 200
-
-25 200
-
-
1:1
123,88
2020/2024
Övriga anställda
123 252
-
-123 252
-
-
1:1
123,88
2020/2024
Totalt
148 452
-
-148 452
-
-
1:1
123,88
Lösenperiod 1 februari 2024 - 31 maj 2024
2022/2025:1
VD
495 000
-
-
-
495 000
1:1
46,24
2022/2025:1
Övriga ledande befattningshavare
-
-
-
-
-
1:1
46,24
2022/2025:1
Övriga anställda
-
-
-
-
-
1:1
46,24
2022/2025:1
Totalt
495 000
-
-
-
495 000
1:1
46,24
Lösenperiod 30 maj 2025 - 30 september 2025
2022/2025:2
VD
-
-
-
-
-
1:1
46,24
2022/2025:2
Övriga ledande befattningshavare
231 606
-
-
-
231 606
1:1
46,24
2022/2025:2
Övriga anställda
98 341
-
-
-
98 341
1:1
46,24
2022/2025:2
Totalt
329 947
-
-
-
329 947
1:1
46,24
Lösenperiod 30 maj 2025 - 30 september 2025
Totalt
VD
495 000
-
-
-
495 000
Totalt
Övriga ledande befattningshavare
256 806
-
-25 200
-
231 606
Totalt
Övriga anställda
221 593
-
-123 252
-
98 341
Totalt
973 399
-
-148 452
-
824 947
* 1: 1 = 1 teckningsoption = 1 aktie vid konvertering. Alla belopp är omräknade enligt split 4: 1, 2021-05-27
Sedana Medical | ÅRSREDOVISNING 202456
NOT 24 Leasing
Leasingavtal där företaget är leasetagare
Koncernens materiella anläggningstillgångar utgörs både av ägda och
leasade tillgångar.
Sedana Medical leasar flera typer av tillgångar; fastigheter, fordon samt
inventarier och verktyg. Inga leasingavtal innehåller kovenanter eller
andra begränsningar utöver säkerheten i den leasade tillgången.
.
KSEK
2024-12-31
2023-12-31
Materiella anläggningstillgångar som ägs
4 276
3 415
Nyttjanderättstillgångar
6 349
4 912
Total
10 624
8 327
Nyttjanderättstillgång
Inventarier
KSEK
Byggnader
Fordon
och verktyg
Totalt
Per 1 januari 2023
4 879
4 392
0
9 271
Avskrivningar under
året, 2023
-2 537
-2 594
-
-5 131
Nya tillgångar
772
-
772
Per 31 december 2023
2 342
2 570
0
4 912
Avskrivningar under
året, 2024
-1 232
-2 499
-
-3 731
Nya tillgångar
2 800
2 368
-
5 168
Utgående balans
3 910
2 439
0
6 349
31 december 2024
Leasingskuld
KSEK
2024-12-31
2023-12-31
Leasingskuld som ingår i rapporten
över finansiell ställning
Kortfristiga leasingskulder
3 334
3 294
Långfristiga leasingskulder
2 583
1 012
Totalt
5 917
4 306
För löptidsanalys av leasingskulderna, se not 28 Finansiella risker
och riskhantering i avsnittet om likviditetsrisk.
Belopp redovisade i resultatet
KSEK
2024
2023
Ränta på leasingskulder
168
174
Avskrivningar
3 731
5 131
Variabla leasingavgifter som inte ingår i
leasingskulden
1 948
976
Kostnader för korttidsleasing
58
27
Kostnader för leasar av lågt värde,
ej korttidsleasing av lågt värde
30
34
Totalt
5 935
6 342
Belopp redovisade i rapporten över kassaflöden
KSEK
2024
2023
Summa kassautflöden
hänförliga till leasingavtal
-3 571
-7 201
NOT 25 Övriga kortfristiga skulder
KSEK
2024-12-31
2023-12-31
Moms
4 464
4 654
Personalens källskatt
1 967
1 967
Sociala avgifter
1 102
1 296
Skulder till anställda
664
535
Skuld vid förvärv
2 364
0
Övriga skulder
41
19
Totalt
10 601
8 471
NOT 26 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
KSEK
2024-12-31
2023-12-31
Lön, semester, sociala kostnader
15 751
15 308
Advokatarvoden
156
404
Konsultarvoden
2 340
1 605
Revision
1 406
1 093
Frakt
320
232
Utvecklingsutgifter
6 888
4 890
Övrigt
1 754
1 301
Total
28 615
24 833
NOT 27 Förändringar i skulder
som tillhör finansieringsverksamheten
Ej kassaflödespåverkande
Valutakurs- Nyingångna
KSEK
2022-12-31
Kassaflöde
differenser
leasingavtal
2023-12-31
Leasingskuld
8 743
-4 857
-36
456
4 306
Totalt
8 743
-4 857
-36
456
4 306
Ej kassaflödespåverkande
Valutakurs- Nyingångna
KSEK
2023-12-31
Kassaflöde
differenser
leasingavtal
2024-12-31
Leasingskuld
4 306
-3 571
-94
5 276
5 917
Totalt
4 306
-3 571
-94
5 276
5 917
NOTER Koncernen
NOT 28 Finansiell risk och riskhantering
Klassificering och verkligt värde
Samtliga finansiella instrument värderas till upplupet anskaffningsvärde.
Redovisat värde på kundfordringar, kortfristiga placeringar, likvida medel
och leverantörsskulder utgör en rimlig approximation av verkligt värde.
Finansiella risker och riskhantering
Koncernen är genom sin verksamhet exponerad för olika slag av
finansiella risker.
Ramverk för finansiell riskhantering
Koncernens finanspolicy för hantering av finansiella risker har godkänts
av styrelsen och bildar ett ramverk av riktlinjer och regler i form av
riskmandat och limiter för finansverksamheten. Ansvaret för koncernens
finansiella transaktioner och risker hanteras centralt av koncernens
finansfunktion som finns inom moderbolaget. Den övergripande
målsättningen för finansfunktionen är att tillhandahålla en kostnads-
effektiv finansiering samt att minimera negativa effekter på koncernens
resultat som härrör från marknadsrisker, kontraktsrisker, skatterisker,
valutarisker etc. CFO, som är ytterst ansvarig för att tillse att finanspolicyn
följs samt att riskerna minimeras, rapporterar löpande till koncernens
revisionsutskott, vars ordförande är en styrelsemedlem .
57ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
NOTER Koncernen
betydande oförutsebara kostnader och utan att riskera koncernens
rykte. Likviditetsriskerna hanteras centralt för hela koncernen av den
centrala finansavdelningen. Sedana Medical säkerställer den kortsiktiga
betalningsberedskapen genom att ha god likviditetsberedskap i form
av kassamedel. Koncernens finansiella skulder består till merparten av
skulder hänförliga till den dagliga verksamheten med korta löptider
mellan 30-60 dagar.
Kreditrisk
Koncernens finansiella transaktioner ger upphov till kreditrisker gentemot
finansiella motparter. Med kreditrisk eller motpartsrisk avses risken för
förlust om motparten inte fullgör sina förpliktelser. Sedana Medicals
kreditriskpolicy anger att kreditrisken skall begränsas genom att
endast motparter med god kreditvärdighet accepteras samt genom
reglerade avtal. Finansiell kreditrisk finns främst gentemot bolagets
banker i olika länder. Sedana Medical använder sig enbart av stora
och väletablerade banker med hög kreditvärdighet i respektive land,
samt lokaliserar kontanta medel och kortfristiga placeringar till banker
i stabila jurisdiktioner, i första hand Sverige. Kommersiella kreditrisken
begränsas av en homogen kundstock med god kreditvärdighet då 90%
av bolagets kundfordringar ställs ut till offentlig sektor (direktförsäljning).
Även avseende Sedana Medicals kunder i den privata sektorn (distri-
butörer) bedöms kreditrisken vara låg. Dock görs en mer omfattande
kreditriskbedömning för dessa fordringar. För löptidsanalys avseende
kundfordringar, se vidare koncernens not 19.
Marknadsrisk
Den enskilt största marknadsrisken för Sedana Medical är politisk.
Förändringar i vårdens ersättningssystem kan få stora effekter
enskilda marknader genom att anslagen minskas eller skjuts på
framtiden. Denna risk begränsas av att Sedana Medical är verksamt
på ett stort antal geografiska marknader .
Löptidsanalys – Förfallostruktur för finansiella skulder
KSEK
Inom 1 år
1-2 år
2-3 år
3-4 år
4-5 år
Mer än 5 år
Totalt
31 december 2024
Skuld vid förvärv
2 364
8 500
-
-
-
-
10 864
Leasingskulder
3 434
1 330
1 330
-
-
-
6 094
Leverantörsskulder
5 953
-
-
-
-
-
5 953
31 december 2023
Leasingskulder
3 393
521
521
-
-
-
4 435
Leverantörsskulder
5 169
-
-
-
-
-
5 169
Valutarisk
Bolaget redovisar finansiell ställning och resultat i svenska kronor.
Däremot utgörs stor del av bolagets rörelsekostnader samt nästan alla
intäkter av euro. Till följd av detta är Sedana Medical föremål för växel-
kursrisker i förhållande till betalningsflöden inom och utanför Sverige och
eurozonen, såsom fluktuationer där växelkursen ändras från det att avtal
ingås till dess betalning ska ske enligt avtalet. Detta kan leda till valuta-
transaktionsförluster eller vinster (så kallad transaktionsexponering)
som bolaget inte kan förutse. Valutatransaktionsförluster skulle kunna
medföra väsentlig negativ effekt på bolagets framtida verksamhet,
finansiella ställning och vinster. Dessutom påverkas jämförbarheten
mellan perioder av förändringar i valutakurser .
Känslighetsanalys valutarisk
Resultat- Påverkan netto-
Risk
Förändring, %
påverkan, ksek tillgångar, ksek
Valuta
EUR/SEK
+/- 10%
6 809
9 399
USD/SEK
+/- 10%
85
14 691
Likviditetsrisk
Likviditetsrisken är risken att koncernen kan få problem att fullgöra sina
skyldigheter som är förknippade med finansiella skulder. Koncernen
följer upp likviditeten månadsvis i jämförelse med den taktiska och
strategiska finansiella planen samt upprättar en likviditetsplanering
veckovis. Koncernens strategiska prognoser som omfattar
5 år innefattar likviditetsplanering på lång sikt. Likviditetsplaneringen
används för att hantera likviditetsrisken och kostnaderna för finansie-
ringen av koncernen. Målsättningen är att koncernen ska kunna klara
sina finansiella åtaganden i uppgångar såväl som nedgångar utan
Finansiella instrument
Finansiella tillgångar Finansiella tillgångar Finansiella tillgångar Finansiella skulder
värderade till verkligt värderade till verkligt värde värderade till upplupet värderade till upplupet
värde via resultatet via övrigt totalresultat anskaffningsvärde
anskaffningsvärde
Summa
2024-12-31
Kundfordringar
-
-
26 539
-
26 539
Kortfristiga placeringar
-
-
-
-
-
Likvida medel
-
-
193 960
-
193 960
Summa finansiella tillgångar
-
-
220 499
-
220 499
Uppskjuten köpeskilling
1)
-
-
-
9 140
9 140
Leverantörsskulder
-
-
-
5 953
5 953
Summa finansiella skulder
-
-
-
15 093
15 093
2023-12-31
Kundfordringar
-
-
24 180
-
24 180
Kortfristiga placeringar
-
-
150 624
-
150 624
Likvida medel
-
-
231 180
-
231 180
Summa finansiella tillgångar
-
-
405 984
-
405 984
Upplåning från kreditinstitut
-
-
-
-
-
Leverantörsskulder
-
-
-
5 292
5 292
Summa finansiella skulder
-
-
-
5 292
5 292
1)Avser kortfristig skuld preliminär köpeskilling och långfristig uppskjuten köpeskilling för Innovatif Cekal se not 30.
Sedana Medical | ÅRSREDOVISNING 202458
NOT 30 Förvärv av Innovatif Cekal
Den 29 november 2024 förvärvade Sedana Medical samtliga aktier i
Innovatif Cekal, leverantören av bolagets huvudprodukt (Sedaconda
ACD). Innovatif Cekal konsolideras i Sedana Medicals finansiella
rapporter från och med den 1 december 2024.
Syftet med förvärvet är ökad kontroll av leverantörsledet och förbättrad
lönsamhet genom minskad varukostnad. Förvärvet ger oss direkt kontroll
över en större andel av våra sålda varors kostnad, vilket minskar riskerna
relaterade till framtida kostnadsfluktuationer och leveransstörningar.
Förvärvet möjliggör förbättrad kontroll över framtida uppskalning av
produktionskapaciteten för att möta våra tillväxtplaner. Över tid, när
det befintliga lagret vid tidpunkten för slutförandet av transaktionen
är uttömt, förväntas affären addera två procentenheter till Sedana
Medicals EBITDA-marginal.
Den preliminära köpeskillingen för aktierna uppgår till 34 MSEK
en kassa och skuldfri bas, justerat för förändringar i rörelsekapital.
Köpeskillingen har finansierats genom egna likvida medel. 75% av
den preliminära köpeskillingen betalades den 29 november 2024 och
resterande 25% av köpeskillingen kommer att betalas om två år. Både
förvärvsanalys och kortfristig skuld är preliminär till dess att balansräk-
ningen i Innovatif Cekal per 29 november har fastställts. Den kortfristiga
skulden består av skillnaden mellan det uppskattade operationella
rörelsekapitalet vid förvärvsdatumet och det operationella rörelsekapi-
talet per sista november 2024 enligt preliminär balansräkning.
Förvärvsrelaterade kostnader uppgick till 1 322 KSEK och har redovisats i
koncernen såsom administrationskostnader.
Koncernen har konsoliderat in nettoomsättning med 793 KSEK och
koncernens resultat har påverkats med 166 KSEK .
NOTER Koncernen
Preliminär förvärvsanalys
(KSEK)
Köpeskilling
Likvida medel
29 214
Kortfristig skuld preliminär köpeskilling
2 364
Uppskjuten köpeskilling
6 776
Summa köpeskilling
38 354
Preliminär förvärvsanalys av förvärvet
Innovatif Cekal redovisas nedan:
(KSEK)
Verkligt värde på förvärvade tillgångar
och övertagna skulder
Immateriella anläggningstillgångar
242
Materiella anläggningstillgångar
632
Lager
4 985
Kortfristiga fordringar exklusive likvida medel
4 590
Likvida medel
4 238
Uppskjutna skatteskulder
-55
Kortfristiga skulder
-2 739
Summa förvärvarde nettotillgångar exklusive goodwill
11 892
Goodwill
26 462
Summa förvärvarde nettotillgångar
38 354
Avgår
Uppskjuten köpeskilling
-6 776
Kortfristig skuld preliminär köpeskilling
-2 364
Likvida medel
-4 238
Nettokassaflöde vid förvärv av verksamhet
24 976
NOT 29 Transaktioner med närstående
Transaktioner med närstående sker till marknadsmässiga villkor. Under
2021 tecknades ett konsultavtal mellan Sedana Medical och styrelse-
ledamot Claus Bjerre. Totalt sedan avtalet tecknades har 360 KSEK
avseende detta avtal fakturerats och reglerats. Avtalet har upphört
under andra kvartalet 2024. Under 2024 tecknades ett konsultavtal
mellan Sedana Medical och The Eriah Group Inc. The Eriah Group Inc.
Styrelseledamot Donna Haire är VD för The Eriah Group Inc och bolaget
har fakturerat tjänster för 167 KSEK under perioden.
Sedana Medical redovisar ersättningar och förmåner till ledande
befattningshavare i enlighet med IAS 19 Ersättning till anställda.
Ytterligare information finns i koncernens not 5.
59ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
FINANSIELL INFORMATION Moderbolaget
Moderbolagets resultaträkning
KSEK Not 2024 2023
Nettoomsättning 1,2 177 736 153 767
Kostnad för sålda varor 2,5 -50 271 -43 115
Bruttoresultat 127 465 110 652
Rörelsens kostnader 3,4,5,8
Försäljningskostnader -57 625 -62 200
Administrationskostnader -112 560 -101 608
Forsknings- och utvecklingskostnader -18 224 -18 137
Övriga rörelseintäkter 2,6 35 103 43 665
Övriga rörelsekostnader 7 -26 348 -29 656
Rörelseresultat -52 189 -57 284
Resultat från finansiella poster
Finansiella intäkter 43 220 18 701
Finansiella kostnader 129 -9 183
Finansnetto
9
43 350 9 518
Resultat efter finansiella poster -8 840 -47 766
Koncernbidrag 10 11 11
Resultat före skatt -8 828 -47 754
Inkomstskatt 11 - -
Årets resultat -8 828 -47 754
Moderbolagets rapport övrigt totalresultat
KSEK Not 2024 2023
Årets resultat -8 828 -47 754
Övrigt totalresultat
Poster som senare kan omklassificeras till resultaträkningen:
Omräkningsdifferenser från verksamhet i utlandet -139 -17
Övrigt totalresultat under året, netto efter skatt -139 -17
Årets totalresultat -8 968 -47 771
Sedana Medical | ÅRSREDOVISNING 202460
Moderbolagets balansräkning
KSEK Not 2024 2023
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar
Balanserade utgifter för utveckling 12 665 834 512 707
Materiella anläggningstillgångar
Maskiner och andra tekniska anläggningar 13 581 819
Inventarier, verktyg och installationer 14 2 977 2 345
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 15 40 080 404
Fordringar hos koncernföretag 16 41 258 36 874
Summa anläggningstillgångar 750 729 553 149
Varulager 17 39 599 42 975
Skattefordringar 2 259 124
Kundfordringar 18 22 606 21 807
Fordringar hos koncernföretag 61 784 60 603
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 19 5 298 4 451
Övriga fordringar 2 627 4 234
Kortfristiga placeringar - 150 624
Kassa och bank 20 176 424 215 921
Summa omsättningstillgångar 310 597 500 739
SUMMA TILLGÅNGAR 1 061 327 1 053 888
KSEK Not 2024 2023
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 21,22
Bundet eget kapital
Aktiekapital 2 483 2 483
Fond för utvecklingsutgifter 661 075 505 854
Fritt eget kapital
Överkursfond 1 226 934 1 226 435
Balanserat resultat -887 493 -684 378
Årets resultat -8 828 -47 754
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 994 171 1 002 640
Avsättningar
Övriga avsättningar 22 157 -
Summa avsättningar 157 -
Långfristiga skulder
Övriga långfristiga skulder 31 6 776 -
Summa långfristiga skulder 6 776 -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 5 904 4 428
Skulder till koncernföretag 21 067 18 170
Skatteskulder 1 848 1 066
Övriga skulder 23 9 209 7 018
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 24 22 195 20 566
Summa kortfristiga skulder 60 223 51 248
Summa skulder 67 156 51 248
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 061 327 1 053 888
FINANSIELL INFORMATION Moderbolaget
61ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
FINANSIELL INFORMATION Moderbolaget
Förändring i eget kapital, moderbolaget
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
KSEK
Bundet eget kapital Fritt eget kapital Totalt
Aktiekapital
Fond för
utvecklingsutgifter Överkursfond
Balanserat resultat
inkl årets resultat Summa eget kapital
Ingående eget kapital 2023-01-01 2 483 356 396 1 226 435 -534 903 1 050 411
Årets resultat - - - -47 754 -47 754
Årets övriga totalresultat - - - -17 -17
Årets totalresultat - - - -47 771 -47 771
Förändringar i redovisade värden som redovisas
direkt mot eget kapital
Erhållen premie vid utfärdande av teckningsoptioner - - - - -
Återköp av teckningsoptioner - - - - -
Kostnad för teckningsoptionsprogram - - - - -
Totalt - - - - -
Omföring mellan poster i eget kapital
Aktivering av utvecklingsutgifter 149 458 - -149 458 -
Totalt - 149 458 - -149 458 -
Utgående eget kapital 2023-12-31 2 483 505 854 1 226 435 -732 132 1 002 640
Ingående eget kapital 2024-01-01 2 483 505 854 1 226 435 -732 132 1 002 640
Årets resultat - - - -8 828 -8 828
Årets övriga totalresultat - - - -139 -139
Årets totalresultat - - - -8 968 -8 968
Förändringar i redovisade värden som
redovisas direkt mot eget kapital
Incitamentsprogram - - 498 - 498
Erhållen premie vid utfärdande av teckningsoptioner - - - - -
Återköp av teckningsoptioner - - - - -
Kostnader för teckningsoptionsprogram - - - - -
Totalt - - 498 0 498
Omföring mellan poster i eget kapital
Aktivering av utvecklingsutgifter - 155 221 - -155 221 -
Totalt - 155 221 - -155 221 -
Utgående eget kapital 2024-12-31 2 483 661 075 1 226 934 -896 321 994 171
Sedana Medical | ÅRSREDOVISNING 202462
Moderbolagets kassaflödesanalys
Helår
KSEK Not 2024 2023
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat -52 189 -57 283
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet:
Avskrivningar och nedskrivningar 17 359 16 763
Valutakursdifferenser -3 128 5 838
Övriga ej kassaflödespåverkande poster 876 219
Summa -37 082 -34 463
Erhållen ränta 16 475 15 155
Erlagd ränta -9 -40
Betald inkomstskatt - -
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital -20 617 -19 348
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning(-)/Minskning (+) av varulager 3 376 -4 378
Ökning(-)/Minskning (+) av rörelsefordringar 64 -17 325
Ökning(+)/Minskning (-) av rörelseskulder 1 626 -3 994
Kassaflöde från den löpande verksamheten -15 551 -45 045
Investeringsverksamheten
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar 12 -168 305 -161 995
Investeringar i materiella anläggningstillgångar 13,14 -2 216 -515
Investeringar I dotterbolag -30 536 -
Investeringar i kortfristiga placeringar - -465 417
Försäljning av kortfristiga placeringar 155 307 312 348
Kassaflöde från investeringsverksamheten -45 751 -315 579
Finansieringsverksamheten
Erhållen premie för teckning av teckningsoptioner - -
Kostnader för teckningsoptionsprogram - -
Återköp teckningsoptioner - -
Kassaflöde från finansieringsverksamheten - -
Periodens kassaflöde -61 301 -360 624
Likvida medel vid årets början 215 921 587 909
Kursdifferens i likvida medel 21 804 -11 364
Likvida medel vid årets slut 20 176 424 215 921
FINANSIELL INFORMATION Moderbolaget
63ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
NOTER Moderbolaget
NOT 1 Nettoomsättning
Intäkter per geografi
I tabellen nedan redovisas intäkter från externa kunder fördelade
per land, baserat på var kunderna är lokaliserade:
KSEK 2024 2023
Sverige (koncernens säte) 376 713
Tyskland (väsentlig marknad) 110 460 105 620
Övriga direktmarknader 53 475 35 736
Distributörsmarknader 13 425 11 698
Totalt 177 736 153 767
För information avseende koncernintern omsättning, se not 2.
NOT 2 Inköp och försäljning inom koncernen
KSEK 2024 2023
Försäljning av varor som avser
koncernföretag 7 752 7 301
Rörelseintäkter rörande tjänster som avser
koncernföretag 12 349 12 066
Inköp av varor som avser koncernföretag 17 -8
NOT 3 Anställda, personalkostnader och ledande befattningshavares ersättningar
Genomsnittligt antal anställda
2024 2023
Totalt Kvinnor Män Totalt Kvinnor n
Moderbolag
Sverige 35 19 15 48 20 20
Spanien 7 3 4 5 2 4
Totalt moderbolaget 41 22 19 53 22 24
Ledande befattningshavare, vid årets utgång
Styrelsen 5 2 3 5 2 3
VD och ledande befattningshavare 7 3 4 8 3 5
Löner och andra ersättningar samt sociala kostnader
KSEK
2024 2023
Löner och
andra
ersättningar
(varav
tantiem)
Sociala
kostnader
(varav
pensions-
kostnader)
Löner och
andra ersätt
ningar
(varav
tantiem)
Sociala
kostnader
(varav
pensions-
kostnader)
Styrelseledamöter,
verkställande direktör och andra
ledande befattningshavare 19 255 (3 323) 9 928 (3 799) 18 125 (2 527) 8 927 (3 528)
Övriga anställda 29 841 (1 807) 11 078 (3 943) 35 642 (2 934) 13 384 (4 826)
Totalt 49 096 (5 130) 21 005 (7 742) 53 767 (5 461) 22 311 (8 355)
KSEK 2024 2023
Löner och andra ersättningar 49 096 53 767
Sociala avgifter 13 263 13 957
Pensionskostnader – avgiftsbestämda planer 7 742 8 355
Totala ersättningar till anställda 70 102 76 079
Moderbolagets noter
Ersättning till ledande befattningshavare
Ersättning till ledande befattningshavare som är anställda kan bestå
av grundlön, rörlig ersättning, pension samt övriga förmåner. Utöver sin
månadslön har VD Johannes Doll rätt till en årlig bonus uppgående till
högst nio månadslöner. Bonusen är kopplad till Bolagets omsättning,
Bolagets rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar och avskriv-
ningar (EBITDA), bolagets likvida medel vid årets slut samt prestation i
förhållande till förutbestämda mål. Utöver lagstadgad pension avsätter
Bolaget ett belopp motsvarande 22 procent av VD:s fasta månadslön
till en av VD bestämd tjänstepensionslösning. Uppsägningstiden är 12
månader ömsesidigt. Efter uppsägningstidens slut utgår ett avgångs-
vederlag motsvarande 75 procent av den årliga fasta lönen. I övrigt
är VD föremål för sedvanliga anställningsvillkor innehållandes bestäm-
melser om sekretess, konkurrensförbud och värvningsförbud.
De fullständiga riktlinjerna återfinns i avsnittet för bolagsstyrning,
sid 37-40.
För ytterligare information om prestationsbaserat incitamentsprogram
och teckningsoptioner, se not 22.
Sedana Medical | ÅRSREDOVISNING 202464
NOT 4 Arvode och kostnadsersättningar till revisorer
KSEK 2024 2023
PwC
Revisionsuppdraget 849 809
Andra revisionstjänster än
revisionsuppdraget - 95
Skatterådgivning 138 0
Övriga tjänster 247 10
Totalt 1 234 914
Annan revisionsbyrå
Revisionsuppdraget - -
Andra revisionstjänster än
revisionsuppdraget - -
Skatterådgivning - -
Övriga tjänster - -
Total 0 0
Totalt 1 234 914
NOT 5 Rörelsens kostnader fördelade på kostnadsslag
KSEK 2024 2023
Handelsvaror 47 024 39 932
Personalkostnader 62 112 63 117
Avskrivningar 16 790 16 763
Övriga rörelsekostnader 112 754 105 248
Total 238 679 225 060
NOT 7 Övriga rörelsekostnader
KSEK 2024 2023
Kursförluster på fordringar/skulder
av rörelsekaraktär 26 318 29 257
Övrigt 30 399
Totalt 26 348 29 656
Not 8 Operationell leasing – Leasetagare
KSEK 2024 2023
Avtalade framtida minimileasingavgifter
avseende icke uppsägningsbara kontrakt
förfaller till betalning:
- Inom ett år 2 006 3 215
- Mellan ett och fem år 3 246 467
Totalt 5 251 3 682
Årets kostnadsförda leasingavgifter 3 352 4 588
Varav lokalhyror 2 128 3 436
NOT 10 Bokslutsdispositioner
KSEK 2024 2023
Lämnat koncernbidrag - -
Erhållet koncernbidrag 11 11
Total 11 11
NOT 9 Finansnetto
KSEK 2024 2023
Räneintäkter, koncernföretag 2 953 2 836
Ränteintäkter, övriga 16 475 15 155
Valutakursvinster 23 793 710
Totala finansiella intäkter 43 220 18 701
Räntekostnader, övriga -9 -40
Valutakursförluster 139 -9 143
Totala finansiella kostnader 129 -9 183
Total 43 350 9 518
NOT 6 Övriga rörelseintäkter
KSEK 2024 2023
Kursvinster på fordringar/skulder
av rörelsekaraktär 25 406 31 189
Koncernintern management fee 9 697 12 066
Övrigt 0 410
Totalt 35 103 43 665
NOTER Moderbolaget
65ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
NOTER Moderbolaget
NOT 11 Skatter
Aktuell skattekostnad (-)/skatteintäkt (+)
KSEK 2024 2023
Årets skattekostnad/skatteintäkt - -
Justering av skatt hänförlig till tidigare år - -
Totalt aktuell skatt - -
Uppskjuten skatt
Uppskjuten skatt avseende
temporära skillnader - -
Totalt uppskjuten skatt - -
Totalt redovisad skattekostnad/
skatteintäkt
- -
Avstämning av redovisad skatt
KSEK 2024 2023
Resultat före skatt -8 828 -47 754
Skatt enligt gällande skattesats
för moderbolaget 1 819 9 837
Skatteeffekt av:
- ej avdragsgilla kostnader -217 -125
- andra skattesatser för utländska
dotterföretag/filialer -52 -45
- ökning av underskottsavdrag utan mot -
svarande aktivering av uppskjuten skatt -1 844 -9 923
- utnyttjande av tidigare ej aktiverade
underskottsavdrag 294 256
- avdragsgilla kostnader
som inte ingår i resultatet - -
- övrigt - -
Redovisad effektiv skatt - -
Outnyttjade underskottsavdrag för vilka ingen uppskjuten
skattefordran har redovisats uppgår till 245 416 KSEK per 2024-12-31
(2023-12-31: 238 690 KSEK). Underskottsavdraget är inte tidsbegränsat.
Uppskjuten skattefordran redovisas ej då koncernen har bedömt att
kriterierna för att redovisa en uppskjuten skattefordran enligt IAS 12 inte
är uppfyllda.
NOT 12 Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten
KSEK 2024-12-31 2023-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden:
- Vid årets början 544 515 382 520
- Nyanskaffningar 168 305 161 995
- Årets omräkningsdifferenser
- Vid årets slut 712 820 544 515
Ackumulerade avskrivningar enligt plan:
- Vid årets början -31 808 -17 050
- Årets avskrivning -15 178 -14 757
- Årets omräkningsdifferenser
- Vid årets slut -46 986 -31 808
Redovisat värde vid årets slut 665 834 512 707
Ovanstående redovisade värde
hänför sig till:
Utvecklingsarbete inom
den medicinska sektorn 661 075 505 854
Övriga balanserade utvecklingskostnader 4 759 6 853
Årets avskrivningar per funktion:
Försäljningskostnader -13 589 -13 188
Administrationskostnader -1 284 -1 265
Forsknings- och utvecklingskostnader -305 -305
NOT 13 Maskiner och andra tekniska anläggningar
KSEK 2024-12-31 2023-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden:
- Vid årets början 1 369 1 015
- Nyanskaffningar - 354
- Omklassificeringar - -
- Utrangeringar - -
- Årets omräkningsdifferenser - -
- Vid årets slut 1 369 1 369
Ackumulerade avskrivningar enligt plan:
- Vid årets början -550 -220
- Omklassificeringar - -
- Årets avskrivningar -238 -330
- Utrangeringar - -
- Årets omräkningsdifferenser - -
- Vid årets slut -788 -550
Redovisat värde vid årets slut 581 819
NOT 14 Inventarier, verktyg och installationer
KSEK 2024-12-31 2023-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden:
- Vid årets början 9 449 9 867
- Nyanskaffningar 2 216 161
- Utrangeringar -741 -578
- Årets omräkningsdifferenser 12 -1
- Vid årets slut 10 936 9 449
Ackumulerade avskrivningar enligt plan:
- Vid årets början -7 104 -5 801
- Årets avskrivningar -1 374 -1 676
- Utrangeringar 530 370
- Årets omräkningsdifferenser -12 3
- Vid årets slut -7 959 -7 104
Redovisat värde vid årets slut 2 977 2 345
Sedana Medical | ÅRSREDOVISNING 202466
NOT 16 Fordringar hos koncernföretag
KSEK 2024-12-31 2023-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden:
- Vid årets början 52 227 49 916
- Tillkommande fordringar 2 959 2 803
- Avgående fordringar 1 965 -492
-Vid årets slut 57 151 52 227
Ackumulerade nedskrivningar:
- Vid årets början -15 353 -15 398
- Valutaomräkning -540 45
-Vid årets slut -15 893 -15 353
Redovisat värde vid årets slut 41 258 36 874
NOT 17 Varulager
KSEK 2024-12-31 2023-12-31
Råvaror och förnödenheter 4 009 5 544
Färdiga varor och handelsvaror 35 590 37 431
Total 39 599 42 975
Under räkenskapsåret har varukostnader redovisats i resultaträkningen
om 46 673 KSEK (39 932 KSEK) som kostnader för sålda varor.
NOTER Moderbolaget
NOT 15 Aktier och andelar i koncernföretag
Kapitalandel
direkt ägd av Kapitalandel
Organisations- Säte samt registrerings- moder- direkt ägd av Bokfört värde Bokfört värde
KSEK nummer och verksamhetsland företaget (%)
koncernen (%)
Antal aktier
2024-12-31 2023-12-31
Sedana Medical Ltd
IE551634
Naas, Irland
100%
1
0
0
Sedana Medical Incentive AB
559109-8826
Danderyd, Sverige
100%
50 000
50
50
Sedana Medical Sàrl
809 876 865
Paris, Frankrike
100%
2 000
-
-
Sedana Medical Norway AS
822 363 202
Oslo, Norge
100%
30 000
33
33
Sedana Medical UK Ltd
NI659985
Belfast, Storbritannien
100%
1
0
0
Sedana Medical Germany GmbH
HRB250971
Geretsried-Gelting,
Tyskland
100%
26 000
313
313
Sedana Medical Netherlands B.V.
76 605 434
Amsterdam,
Nederländerna
100%
1
0
0
Sedana Medical Inc.
86-3543115
Wilmington, USA
100%
100
8
8
Innovatif Cekal Sdn Bhd
200101022975
Klang, Malaysia
(558733-V)
100%
25 000
39 676
0
KSEK
2024-12-31
2023-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden:
Ingående anskaffningsvärde
404
404
Förvärvade andelar
39 676
-
Omklassificeringar
-
-
Utgående ackumulerat anskaffningsvärde
40 080
404
Ackumulerade nedskrivningar:
Ingående ackumulerade nedskrivningar
-
-
Årets nedskrivningar
-
-
Utgående ackumulerade nedskrivningar
-
-
Utgående redovisat värde
40 080
404
67ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
NOTER Moderbolaget
NOT 18 Kundfordringar
KSEK 2024-12-31 2023-12-31
Kundfordringar 23 197 21 829
Minus: reservering för
förväntade kreditförluster -591 -22
Kundfordringar – netto 22 606 21 807
Det verkliga värdet på kundfordringarna motsvarar dess redovisade
värde, eftersom diskonteringseffekten inte är väsentlig.
Inga kundfordringar har ställts som säkerhet för någon skuld.
Redovisade belopp, per valuta, för moderbolagets kundfordringar
är följande:
KSEK 2024-12-31 2023-12-31
EUR 19 957 19 482
SEK -146 207
GBP 2 540 2 040
NOK 137 65
DKK - 13
USD 117 -
Kundfordringar - netto 22 606 21 807
NOT 19 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
KSEK 2024-12-31 2023-12-31
Hyra 316 805
Bonus 268 1 073
Försäkring 581 649
Programvaror 1 293 1 408
Marknadsföring, kongresser 303 20
Övrigt 2 537 496
Total 5 298 4 451
NOT 20 Likvida medel
KSEK 2024-12-31 2023-12-31
Banktillgodohavanden 176 424 215 921
Totalt 176 424 215 921
NOT 21 Eget kapital
KSEK Antal aktier Aktie kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Per 31 december 2023 99 336 960 st 2 483 1 226 435
Teckningsoptionsprogram 0 st 0 0
Per 31 december 2024 99 336 960 st 2 483 1 226 435
Aktiekapitalet består den 31 december 2024 av 99 336 960 st stamaktier
med kvotvärdet 0,025kr.
NOT 22 Incitamentsprogram
Syftet med aktierelaterade incitamentsprogram är att främja koncernens
långsiktiga intressen genom att motivera och belöna företagets ledande
befattningshavare och andra anställda i linje med aktieägarnas
Prestationsbaserat incitamentsprogram LTI 2024
Program Befattning
Antal utestående
31 december 2023 Tilldelade Förverkade Intjänade
Antal utestående
31 december 2024
LTI 2024 VD - 226 762 - 0% 226 762
LTI 2024 Övriga ledande befattningshavare - 496 041 - 0% 496 041
LTI 2024 Övriga anställda - 340 000 - 0% 340 000
LTI 2024 Totalt - 1 062 803 - 0 1 062 803
Prestationsbaserat incitamentsprogram LTI 2024
Program
Till delnings-
dag Förfallodag
Verkligt värde I SEK vid utställande
av incitamentsprogrammet
(per prestationsrätt) Lösenpris Volatilitet Riskfri ränta
Antal aktier som är täckta
av incitamentsprogrammet
per december 31, 2024 Intjänade
LTI 2024 2024-09-16 2027-04-30 5,93 26,33 45% 2,3% 1 062 803 0%
intressen. Sedana Medical har för närvarande ett prestationsbaserat
incitamentsprogram och två teckningsoptionsprogram som inkluderar
företagets ledning och anställda.
Sedana Medical | ÅRSREDOVISNING 202468
NOTER Moderbolaget
Teckningsoptioner 2023
Antal förvärvade
tecknings-
optioner vid
årets ingång
Antal förvärvade
tecknings-
optioner
under året
Antal förfallna
tecknings-
optioner
under året
Antal återköpta
tecknings-
optioner
under året
Antal
tecknings-
optioner vid
årets slut Villkor *
Lösen-kurs
(SEK)
Program Befattning
2020/2023 VD - - - - - 1:1 83,65
2020/2023 Övriga ledande befattningshavare 4 000 - -4 000 - - 1:1 83,65
2020/2023 Övriga anställda 26 560 - -26 560 - - 1:1 83,65
2020/2023 Totalt 30 560 - -30 560 - - 1:1 83,65
Lösenperiod 1 juni 2023 - 30 september 2023
2020/2024 VD - - - - - 1:1 123,88
2020/2024 Övriga ledande befattningshavare 25 200 - - - 25 200 1:1 123,88
2020/2024 Övriga anställda 123 252 - - - 123 252 1:1 123,88
2020/2024 Totalt 148 452 - - - 148 452 1:1 123,88
Lösenperiod 1 februari 2024 - 31 maj 2024
2022/2025:1 VD 495 000 - - - 495 000 1:1 46,24
2022/2025:1 Övriga ledande befattningshavare - - - - - 1:1 46,24
2022/2025:1 Övriga anställda - - - - - 1:1 46,24
2022/2025:1 Totalt 495 000 - - - 495 000 1:1 46,24
Lösenperiod 30 maj 2025 - 30 september 2025
2022/2025:2 VD - - - - - 1:1 46,24
2022/2025:2 Övriga ledande befattningshavare 231 606 - - - 231 606 1:1 46,24
2022/2025:2 Övriga anställda 98 341 - - - 98 341 1:1 46,24
2022/2025:2 Totalt 329 947 - - - 329 947 1:1 46,24
Lösenperiod 30 maj 2025 - 30 september 2025
Totalt VD 495 000 - - - 495 000
Totalt Övriga ledande befattningshavare 260 806 - -4 000 - 256 806
Totalt Övriga anställda 248 153 - -26 560 - 221 593
Totalt 1 003 959 - -30 560 - 973 399
Teckningsoptioner 2024
Antal förvärvade
tecknings -
optioner vid
årets ingång
Antal förvärvade
tecknings-
optioner un der
året
Antal förfallna
tecknings-
optioner under
året
Antal återköpta
tecknings-
optioner under
året
Antal
tecknings-
optioner vid
årets slut Villkor *
Lösenkurs
(SEK)
Program Befattning
2020/2024 VD - - - - - 1:1 123,88
2020/2024 Övriga ledande befattningshavare 25 200 - -25 200 - - 1:1 123,88
2020/2024 Övriga anställda 123 252 - -123 252 - - 1:1 123,88
2020/2024 Totalt 148 452 - -148 452 - - 1:1 123,88
Lösenperiod 1 februari 2024 - 31 maj 2024
2022/2025:1 VD 495 000 - - - 495 000 1:1 46,24
2022/2025:1 Övriga ledande befattningshavare - - - - - 1:1 46,24
2022/2025:1 Övriga anställda - - - - - 1:1 46,24
2022/2025:1 Totalt 495 000 - - - 495 000 1:1 46,24
Lösenperiod 30 maj 2025 - 30 september 2025
2022/2025:2 VD - - - - - 1:1 46,24
2022/2025:2 Övriga ledande befattningshavare 231 606 - - - 231 606 1:1 46,24
2022/2025:2 Övriga anställda 98 341 - - - 98 341 1:1 46,24
2022/2025:2 Totalt 329 947 - - - 329 947 1:1 46,24
Lösenperiod 30 maj 2025 - 30 september 2025
Totalt VD 495 000 - - - 495 000
Totalt Övriga ledande befattningshavare 256 806 - -25 200 - 231 606
Totalt Övriga anställda 221 593 - -123 252 - 98 341
Totalt 973 399 - -148 452 - 824 947
* 1: 1 = 1 teckningsoption = 1 aktie vid konvertering. Alla belopp är omräknade enligt split 4: 1, 2021-05-27
NOT 22 Incitamentsprogram – fortsättning
69ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
NOTER Moderbolaget INTYGANDE
NOT 26 Transaktioner med närstående
Transaktioner med närstående sker till marknadsmässiga villkor. Under
2021 tecknades ett konsultavtal mellan Sedana Medical och styrelse-
ledamot Claus Bjerre. Totalt sedan avtalet tecknades har 360 KSEK
avseende detta avtal fakturerats och reglerats. Avtalet har upphört
under andra kvartalet 2024. Under 2024 tecknades ett konsultavtal
mellan Sedana Medical och The Eriah Group Inc. The Eriah Group Inc.
Styrelseledamot Donna Haire är VD för The Eriah Group Inc och bolaget
har fakturerat tjänster för 167 KSEK under perioden.
För information om ersättning till ledande befattningshavare samt
incitamentsprogram, se koncernens not 5 och 23.
NOT 27 Väsentliga händelser efter
räkenskapsårets utgång
I februari erhöll Sedaconda (isofluran) ytterligare ett års marknads-
skydd, vilket utökar skyddsperioden till 2032.
I februari meddelade även Sedana Medical att bolagets andra
pivotala USA-studie INSPiRE-ICU 2 uppnått sitt primära effektmått.
Hittills har 9 länder, inklusive bolagets huvudmarknad Tyskland,
beviljat nationella godkännanden för den pediatriska indikationen av
Sedaconda (isofluran).
NOT 25 Vinstdisposition
SEK
Till årsstämmans förfogande stående vinstmedel:
Ansamlad förlust -887 990 918
Överkursfond 1 226 933 571
Årets resultat -8 828 430
Totalt 330 114 223
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras på följande sätt:
Överkursfond 1 226 933 571
Ansamlad förlust i ny räkning -896 819 347
Totalt 330 114 223
NOT 23 Övriga kortfristiga skulder
KSEK 2024-12-31 2023-12-31
Moms 4 414 4 572
Personalens källskatt 1 469 1 490
Sociala avgifter 851 956
Skulder till anställda 104 -
Skuld vid förvärv 2 364 -
Övriga skulder 7 -
Total 9 209 7 018
NOT 24 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
KSEK 2024-12-31 2023-12-31
Lön, semester, sociala kostnader 10 729 12 204
Konsultarvoden 1 981 933
Revision 859 829
Frakt 320 232
Utvecklingsutgifter 6 888 4 818
Övrigt 1 418 1 550
Totalt 22 195 20 566
Styrelsens och verkställande direktörens intygande
Styrelsen försäkrar att denna årsredovisning ger en rättvisande översikt
av koncernens verksamhet, finansiella ställning och resultat.
Danderyd 10 april 2025
Claus Bjerre Hilde Furberg Jens Viebke
Styrelsens ordförande Styrelseledamot Styrelseledamot
Christoffer Rosenblad Donna Haire Johannes Doll
Styrelseledamot Styrelseledamot Verkställande direktör och koncernchef
Vår revisionsberättelse har avlämnats den 10 april 2025.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Lars Kylberg
Auktoriserad revisor
Sedana Medical | ÅRSREDOVISNING 202470
REVISIONSBERÄTTELSE
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen för Sedana Medical AB (publ) för
år 2024 med undantag för bolagsstyrningsrapporten på
sidorna 37-40. Bolagets årsredovisning och koncernredo-
visning ingår på sidorna 31-69 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats
i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla
väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbola-
gets finansiella ställning per den 31 december 2024 och
av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt
årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprät-
tats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla
väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens
finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess
finansiella resultat och kassaflöde för året enligt Inter-
national Financial Reporting Standards (IFRS), såsom de
antagits av EU, och årsredovisningslagen. Förvaltningsbe-
rättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncern-
redovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resul-
taträkningen och balansräkningen för moderbolaget och
koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen
och koncernredovisningen är förenliga med innehållet
i den kompletterande rapport som har överlämnats till
moderbolagets revisionsutskott i enlighet med revisorsför-
ordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet
Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moder-
bolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och
har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa
krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är
till ckliga och ändamålsenliga som grund för våra
uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlig-
hetsnivå och bedöma risken för väsentliga felaktigheter
i de finansiella rapporterna. Vi beaktade särskilt de
områden där verkställande direktören och styrelsen gjort
subjektiva bedömningar, till exempel viktiga redovisnings-
mässiga uppskattningar som har gjorts med utgångspunkt
från antaganden och prognoser om framtida händelser,
vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid alla revisioner har
vi också beaktat risken för att styrelsen och verkställande
direktören åsidosätter den interna kontrollen, och bland
annat övervägt om det finns belägg för systematiska av -
vikelser som givit upphov till risk för väsentliga felaktigheter
till följd av oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utra en ändamåls-
enlig granskning i syfte att kunna uttala oss om de
finansiella rapporterna som helhet, med hänsyn tagen till
koncernens struktur, redovisningsprocesser och kontroller
samt den bransch i vilken koncernen verkar.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av
vår bedömning av väsentlighet. En revision utformas
för att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
de finansiella rapporterna innehåller några väsentliga
felaktigheter. Felaktigheter kan uppstå till följd av oegent-
ligheter eller misstag. De betraktas som väsentliga om
enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de
ekonomiska beslut som användarna fattar med grund i de
finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa
kvantitativa väsentlighetstal, däribland för den finansiella
rapportering som helhet. Med hjälp av dessa och kvali-
tativa överväganden fastställde vi revisionens inriktning
och omfattning och våra granskningsåtgärders karaktär,
tidpunkt och omfattning, samt att bedöma effekten av
enskilda och sammantagna felaktigheter på de finansiella
rapporterna som helhet.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de
områden som enligt vår professionella bedömning var de
mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och
koncernredovisningen för den aktuella perioden.
Dessa områden behandlades inom ramen för
revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredo-
visningen och koncernredovisningen som helhet, men vi
gör inga separata uttalanden om dessa områden.
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Sedana Medical AB (publ), org.nr 556670-2519
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
71ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
REVISIONSBERÄTTELSE
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än
årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns
på sidorna 1-30 samt 74-79. Informationen i ”Sedana
Medical AB:s ersättningsrapport 2024”, vilken publiceras
på bolagets hemsida samtidigt med denna rapport, utgör
också annan information. Det är styrelsen och verk-
ställande direktören som har ansvaret för denna andra
information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncern-
redovisningen omfattar inte denna information och vi gör
inget uttalande med bestyrkande avseende denna andra
information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den
information som identifieras ovan och överväga om infor-
mationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredo-
visningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång
beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under
revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar
innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende
denna information, drar slutsatsen att den andra informa-
tionen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att
rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för att årsredovisningen och koncernredovis-
ning en upprättas och att de ger en rättvisande bild enligt
årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovis-
ningen, enligt IFRS, så som de antagits av EU, och års -
redovisningslagen. Styrelsen och verkställande direktören
ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer
är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och
koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga
felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredo-
visningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören
för bedömningen av bolagets och koncernens förmåga att
fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt,
om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta
verksamheten och att använda antagandet om fortsatt
drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om
styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera
bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något
realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om
huruvida årsredovisningen och koncernredovisningen som
helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att
lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalan-
den. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är
ingen garanti för att en revision som utrs enligt ISA och
god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en
väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan
uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses
vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen
kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som
användare fattar med grund i årsredovisningen och
koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen
av årsredovisningen och koncernredovisningen finns på
Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar.
Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Särskilt betydelsefullt område
Balanserade utvecklingsutgifter
Hur vår revision beaktade
det särskilt betydelsefulla området
Koncernens redovisade värde hänförligt till balanserade
utgifter för utveckling uppgår till 700 MSEK. Posten är
väsentlig utifrån ett finansiellt rapporteringsperspektiv
och utgör därför ett betydelsefullt område i revisionen.
Koncernen bedriver löpande utvecklingsarbete som syftar
till att utveckla nya produkter och vidareutveckla existe-
rande produkter. Viktiga uppskattningar och bedömningar
omfattar bland annat huruvida kraven för redovisning av
utgifterna som tillgång i balansräkningen är uppfyllda och
dess värdering.
Vid granskning av balanserade utgifter för utveckling
har vi bland annat utfört följande revisionsåtgärder:
Vi har skapat oss en förståelse för och utvärderat
Sedana Medicals processer för att redovisa utveck-
lingskostnader som en tillgång och bedöma värdet av
tillgången.
Vi har stickprovsvis granskat de under året aktiverade
utgifterna med syfte att kunna bedöma om utgifterna
kvalificerar sig för redovisning som tillgångar utifrån
Sedana Medicals principer och gällande regelverk för
redovisning.
Vi har tagit del av och granskat den finansiella plan
som företagsledningen och styrelsen har godkänt vilken
ligger till grund för de kassaflöden som beaktats vid
värderingen av de balanserade utvecklingsutgifterna.
Vi har som ett led i revisionen granskat värderingen och
om det finns ett nedskrivningsbehov.
Vi har även granskat upplysningarna som lämnats i de
finansiella rapporterna.
Dessa utvecklingsutgifter skrivs inte av varför företags-
ledningen varje år måste göra en bedömning av om det
föreligger ett nedskrivningsbehov. Företagsledningen har
därför bedömt de väsentliga faktorer som är avgörande
för tillgångarnas värdering och redovisning och genom-
fört ett test av om det föreligger ett nedskrivningsbehov.
Av koncernens årsredovisning not 2 Väsentliga redo-
visnings- och värderingsprinciper, avsnitt Immateriella
tillgångar, framgår hur koncernen har redovisat och
värderat balansposten. I not 3 Viktiga uppskattningar och
bedömningar för redovisningsändamål framgår vilka
bedömningar koncernen gjort. Företagsledningen har
konstaterat att det inte förelegat ett nedskrivningsbehov
för de balanserade utvecklingsutgifterna.
Sedana Medical | ÅRSREDOVISNING 202472
REVISIONSBERÄTTELSE
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen har vi även utfört en revision av styrelsens och
verkställande direktörens förvaltning för Sedana Medical
AB (publ) för år 2024 samt av förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten
enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrel-
sens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet
för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige.
Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revi-
sorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbola-
get och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har
i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräck-
liga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till disposi-
tioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till
utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av
om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som
bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och
risker ställer på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsoli-
deringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och
förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta inne-
fattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets och
koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets
organisation är utformad så att bokföringen, medels-
förvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen har vi även utrt en granskning av att
styrelsen och verkställande direktören har upprättat
årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format
som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rap-
porten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepap-
persmarknaden för Sedana Medical AB (publ) för år 2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det
lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i
ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektro-
nisk rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation
RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt
ansvar enligt denna rekommendation beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
Sedana Medical AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt
dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet
i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den verk-
ställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen
enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat
vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets
bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och
för att medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande
tt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och
därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta
revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet
kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verk-
ställande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet
mot bolaget
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolags-
lagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispo-
sitioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt
uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet
bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen
garanti för att en revision som utrs enligt god revisions-
sed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller
försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet
mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktie-
bolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen
av förvaltningen finns på Revisorsinspektionens
webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar.
Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust
73ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
Stockholm den 10 april 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Lars Kylberg
Auktoriserad revisor
REVISIONSBERÄTTELSE
med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappers-
marknaden, och för att det finns en sådan intern kontroll
som styrelsen och verkställande direktören bedömer
nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga
felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om
Esef-rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format
som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra
granskningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att
Esef-rapporten är upprättad i ett format som uppfyller
dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är
ingen garanti för att en granskning som utrs enligt
RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller till-
sammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska
beslut som användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för
revisionsföretag som utför revision och översiktlig gransk-
ning av finansiella rapporter samt andra bestyrkande-
uppdrag och näraliggande tjänster och har därmed
ett allsidigt system för kvalitetskontroll vilket innefattar
dokumenterade riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad
av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och
tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder
inhämta bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett
format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering
av årsredovisningen och koncernredovisning. Revisorn
väljer vilka åtgärder som ska utras, bland annat genom
att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rappor-
teringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de
delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur
styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget
i syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamåls-
enliga med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte
att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna
kontrollen. Granskningen omfattar också en utvärdering
av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen en
validering av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt
XHTML-format och en avstämning av att Esef-rapporten
överensstämmer med den granskade årsredovisningen
och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av
huruvida koncernens resultat-, balans- och egetkapital-
räkningar, kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten
har märkts med iXBRL i enlighet med vad som följer av
Esef-förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrnings-
rapporten på sidorna 3740 och för att den är upprättad i
enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FAR:s uttalande RevR 16
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta
innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten
har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfatt-
ning jämfört med den inriktning och omfattning som en
revision enligt International Standards on Auditing och god
revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning
ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar
i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6
årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket
samma lag är förenliga med årsredovisningens och
koncernredovisningens övriga delar samt är i överens-
stämmelse med årsredovisningslagen.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, Torsgatan 21,
113 97 Stockholm, utsågs till Sedana Medical AB (publ):s
revisor av bolagsstämman den 22 maj 2024 och har varit
bolagets revisor sedan 19 maj 2020.
Sedana Medical | ÅRSREDOVISNING 202474
Styrelse
STYRELSE
CLAUS BJERRE
Födelseår: 1971 Nationalitet: Dansk
Befattning: Styrelseordförande och styrelsele-
damot i Sedana Medical sedan 2021.
Utbildning och arbetslivserfarenhet: Claus
Utbildning och arbetslivserfarenhet: Claus har
en M.Sc. från Copenhagen Business School
och en MBA i strategi och ekonomi från UCLA
Anderson School of Management. Han var
VD för Atos Medical 2014-2018. Atos Medical
såldes av EQT till PAI Partners under 2016. Från
2006 till 2014 hade Claus många ledande
befattningar inom Coloplast A/S, ett danskt
globalt medtech bolag som tillhandahåller
konsumtionsprodukter, senast med ansvar
för Nordamerika, Japan och Australien. Innan
Coloplast tillbringade han 10 år inom företags-
strategi, fusioner och förvärv samt private
equity inom olika branscher för McKinsey &
Company, Nordic Capital och Mattel.
Andra pågående uppdrag: Styrelseordförande i
Clinisupplies Ltd., senior rådgivare åt KKR & Co,
Inc. och VD i Eden Invest LLC.
Aktieinnehav i Sedana Medical: 240 000 aktier.
Oberoende i förhållande till såväl bolaget och
dess ledning som till större aktieägare.
HILDE FURBERG
Födelseår: 1958 Nationalitet: Norsk
Befattning: Styrelseledamot i Sedana Medical
sedan 2022.
Utbildning och arbetslivserfarenhet: Hilde
Furberg har en civilingenjörsexamen i kemi
från Oslo Universitet samt är oberoende
konsult och professionell styrelseledamot. Hon
har bred erfarenhet av ledarskap från sina 35
år inom försäljning, marknadsföring, strategi
och management inom Pharma/Biotech, från
såväl små som stora globala företag. Hilde
har arbetat operativt i företag som Genzyme
och Baxter, senast som Senior Vice President
EMEA Rare Diseases för Sanofi Genzyme.
Utöver detta har Hilde erfarenhet som styrel-
seledamot i BerGenBio, Probi, Pronova, Clavis,
Algeta, Tappin och CombiGene och som
styrelseordförande i Blueprint Genetics.
Andra pågående uppdrag: Industriell rådgivare
till Investinor samt styrelseledamot i PCI
Biotech, OncoZenge, Bio-Me och Herantis.
Aktieinnehav i Sedana Medical: 4 500 aktier.
Oberoende i förhållande till såväl bolaget och
dess ledning som till större aktieägare.
DONNA HAIRE
Födelseår: 1969 Nationalitet: Amerikansk
Befattning: Styrelseledamot i Sedana Medical
sedan 2024.
Utbildning och arbetslivserfarenhet: Donna
Haire har en masterexamen i biologi från
Cleveland State University och en kandidat-
examen i biologi från University of Akron.
Hon är en ledande befattningshavare med
över 30 års erfarenhet inom hälso- och
sjukvård, läkemedels- och medicintekniska
industrin. Donna Haire har haft befattningar
som Executive Vice President på On Target
Laboratories, Vice President, Head of Medical
Care Global Regulatory Affairs på Bayer,
Senior Vice President Regulatory, Quality,
Clinical, and Medical Affairs på AngioDy-
namics och har haft ledande befattningar
Philips Healthcare och Medtronic. Hon var
adjungerad professor vid University of Akron
School of Law. Hon tjänstgjorde som medlem i
AdvaMeds tekniska och regulatoriska styrelse-
kommitté. Donna Haire utsågs till amerikansk
regulatorisk expert för att leda flera internatio-
nella handelsförhandlingar inom regulatorisk
konvergens.
Andra pågående uppdrag: VD på the Eriah
Group, Inc, Styrelseledamot i FluoGuide A/S.
Aktieinnehav i Sedana Medical: Inget innehav.
Oberoende i förhållande till såväl bolaget och
dess ledning som till större aktieägare.
75ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
STYRELSE
CHRISTOFFER ROSENBLAD
Födelseår: 1975 Nationalitet: Svensk
Befattning: Styrelseledamot i Sedana Medical
sedan 2020.
Utbildning och arbetslivserfarenhet: Christoffer
har en civilingenjörsexamen från Chalmers
tekniska högskola samt en civilekonomexamen
från Handelshögskolan vid Göteborgs
Universitet. Under åren 2012-2020 var han
CFO för XVIVO Perfusion AB. Under åren
2015–2017 ledde han XVIVOs Nordamerikanska
verksamhet och var bosatt i USA. Under åren
2001 till 2012 har han haft ledande positioner
inom ekonomi och strategisk styrning på
Novartis och LG Electronics.
Andra pågående uppdrag: VD i Xvivo Perfusion
AB, styrelseledamot i Bentley Endovascular
Group AB.
Aktieinnehav i Sedana Medical: 20 000 aktier.
Oberoende i förhållande till såväl bolaget och
dess ledning som till större aktieägare.
JENS VIEBKE
Födelseår: 1967 Nationalitet: Svensk
Befattning: Styrelseledamot i Sedana Medical
sedan 2024.
Utbildning och arbetslivserfarenhet: Jens
Viebke har en Ph.D i Polymer Science från
Kungliga Tekniska Högskolan i Stockholm samt
en Executive MBA från Handelshögskolan
i Stockholm. Han har tidigare varit chef för
Acute Care Therapies samt för divisionerna
Critical Care och Vascular Systems inom
affärsområdet Medical Systems på Getinge
AB. Jens har lång och gedigen erfarenhet
från sjukvårdsindustrin och har tidigare
haft ledande positioner inom forskning och
utveckling samt strategi och marknadsföring
på andra stora bolag inom hälso- och
sjukvårdsbranschen som bland annat GE
Healthcare och Pharmacia & Upjohn.
Andra pågående uppdrag: Styrelseledamot i
Stille AB.
Aktieinnehav i Sedana Medical: 20 000 aktier.
Oberoende i förhållande till såväl bolaget och
dess ledning som till större aktieägare.
Sedana Medical | ÅRSREDOVISNING 202476
LEDNINGSGRUPP ORGANISATION
Ledningsgrupp
JOHANNES DOLL
Född: 1981
Nationalitet: Tysk
Befattning: VD och Koncernchef
sedan oktober 2021
Utbildning och arbetslivserfarenhet: MBA,
University of Texas, och Dipl. Kaufmann,
WHU Otto Beisheim School of Management,
Tyskland. Under 2013-2021 var Johannes del
av ledningsgruppen på Orexo AB, senast som
Executive Vice President & Chief Commercial
Officer. Dessförinnan, 2004–2013, arbetade
Johannes på McKinsey & Company som
rådgivare åt bolag inom den globala
läkemedels- och medtech industrin samt
även åt riskkapitalbolag.
Innehav i Sedana Medical: 117 630 aktier,
495 000 teckningsoptioner och
226 762 aktierätter.
STEFAN KRISCH
Född: 1974
Nationalitet: Svensk
Befattning: Direktör Varuflöde och Produktion
sedan mars 2021.
Utbildning och arbetslivserfarenhet: Civil-
ingenjör i maskinteknik från KTH Stockholm,
Sverige samt Technische Universität
Darmstadt, Tyskland. Ekonomistudier vid
Stockholms universitet. Stefan har ca 20 års
erfarenhet av arbete i ledande positioner inom
olika industrier, främst inom tillverkning, logistik
samt affärsutveckling. Tidigare vd Svensk Dos
AB, vd Dipylon Medical AB samt produk-
tionschef AB Gustavsberg. Grundare av Eker
Bicycles AB och Eker Production Ltd, Uganda.
Andra pågående uppdrag: Styrelseordförande
i Eker Bicycles AB och Eker Production Ltd,
Uganda. Ägare K-Consulting (enskild firma).
Innehav i Sedana Medical: 32 600 aktier
49 200 teckningsoptioner och 70 863 aktie-
rätter.
PETER SACKEY
Född: 1971
Nationalitet: Svensk
Befattning: Medicinsk direktör i
Sedana Medical sedan januari 2018,
anställd sedan 2018.
Utbildning och arbetslivserfarenhet: Peter
tog läkarexamen 1997 vid Karolinska Institutet,
Stockholm. Innan han började på Sedana
Medical arbetade han i drygt 20 år inom
perioperativ medicin och intensivvård på
Karolinska Universitetssjukhuset och innehar
europeiska examina inom anestesi (DESA)
och intensivvård (EDIC). Han disputerade vid
Karolinska Institutet 2006 med avhandlingen
“Isoflurane sedation in Intensive Care Unit
patients”. Peter är docent vid Karolinska
Institutet och har handlett flera doktorander
inom sedering i intensivvård och smärt-
övervakning samt är fortfarande aktiv inom
forskning i intensivvård.
Tidigare befattningar: Överläkare, Chef för
neurointensivvård, perioperativ medicin och
intensivvård, Karolinska Universitetssjukhuset.
Andra pågående uppdrag: Docent, Institutionen
för fysiologi och farmakologi, Karolinska
Institutet.
Innehav i Sedana Medical: 229 468 aktier,
69 073 teckningsoptioner och 70 863 aktie-
rätter.
Organisation
Sedana Medical har medarbetare med en bred bakgrund
och erfarenhet inom affärsledning, marknadsföring,
försäljning, produktion samt forskning och utveckling från
både läkemedels- och medicinteknikindustrin. Sedana
Medical har sitt huvudkontor i Danderyd, Stockholm. Dess-
utom har koncernen flera anställda produktspecialister i
Nederländerna, Tyskland, Frankrike, Norden, Storbritannien
och Spanien. Medelantalet anställda uppgick under 2024
till 83 personer. Koncernen har genom långsiktigt och
målmedvetet arbete skapat en stark organisation som
attraherar erfaren personal till företaget. Sedana Medi-
cal har under de senaste åren gjort organisationen väl
förberedd för marknadsintroduktionen av behandlingen
inhalationssedering. För att nå uppsatta operationella och
finansiella mål har Sedana Medical lagt stort fokus på att
stärka sin produktspecialistorganisation på nuvarande
och framtida marknader, samt att genomgående stärka
läkemedelskompetensen inom organisationen.
Bolagsledningen
Koncernens ledningsgrupp består av VD och koncernchef
Johannes Doll, Direktör varuflöde och produktion Stefan
Krisch, Medicinsk direktör Peter Sackey, Finansdirektör
Johan Spetz, General Manager Tyskland Uwe Viesmann,
Chefsjurist Karolina Vilval samt Direktör regulatory affairs
och QA Jessica Westfal.
77ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
LEDNINGSGRUPP ORGANISATION
JOHAN SPETZ
Född: 1984
Nationalitet: Svensk
Befattning: Finansdirektör
sedan april 2022.
Utbildning och arbets-
livserfarenhet: Johan har
civilekonomexamen (MSc) från
Handelshögskolan i Stockholm.
2013-2021 arbetade Johan
på investmentbanken Pareto
Securities, varav 2015-2021 som
partner och chef för aktie-
analys i Stockholm. Innan Pareto
arbetade Johan som finans-
analytiker på Goldman Sachs i
London och New York 2009-2013.
Innehav i Sedana Medical:
115 073 aktier, 69 073 tecknings-
optioner och 70 863 aktierätter.
KAROLINA VILVAL
Födelseår: 1979
Nationalitet: Svensk
Befattning: Chefsjurist sedan
augusti 2022.
Utbildning och arbets-
livserfarenhet: Juristexamen från
Stockholms Universitet. Karolina
har varit verksam som jurist inom
läkemedelsbranschen under mer
än 15 år. Innan Karolina började
på Sedana Medical arbetade
hon på Oncopeptides som
chefsjurist. Tidigare har Karolina
arbetat på Gilead Sciences,
Biovitrum och Swedish Orphan
Biovitrum (Sobi) i olika befatt-
ningar inom Legal Affairs.
Innehav i Sedana Medical:
Inga aktier. 70 863 aktierätter.
JESSICA WESTFAL
Född: 1974
Nationalitet: Svensk
Befattning: Direktör för
Regulatory Affairs och
QA sedan maj 2020.
Utbildning och arbets-
livserfarenhet: Jessica har en
M.Sc. i analytisk kemi vid Umeå
Universitet. Hon har tidigare
arbetat vid Unimedic AB
(2006-2020) som bl.a. kvalitets-
och produktutvecklingschef samt
vid AstraZeneca AB (1998-2006).
Innehav i Sedana Medical:
Inga aktier. 14 260 tecknings-
optioner och 70 863 aktierätter.
Närstående 5 692 aktier.
UWE VEISMANN
Född: 1981
Nationalitet: Tysk
Befattning: General Manager
Germany sedan juli 2023,
tidigare landschef för Tyskland.
Utbildning och arbets-
livserfarenhet: Uwe har en
sjuksköterskeutbildning från
Münster universitet sedan 2003
med en examen inom inten-
sivvård och anestesi från 2008
och med sex års klinisk erfarenhet
från olika medicinska avdel-
ningar. Dessutom så har Uwe en
Bachelor Professional of Pharma-
ceutical Consultancy (CCI) från
oktober 2021. Han startade sin
karriär på Sedana Medical som
Area Sales Manager i oktober
2009 och utsågs till landschef för
Tyskland 2016, sedan juli 2023
innehar han rollen som General
Manager Germany.
Innehav i Sedana Medical: Inga
aktier. 70 863 aktierätter.
Johannes Doll
VD och koncernchef
Stefan Krisch Vakant Peter Sackey Johan Spetz
Direktör Varuflöde
och Produktion
Försäljningsdirektör Medicinsk Direktör Finansdirektör
Uwe Veismann Karolina Vilval Jessica Westfal
General Manager
för Tyskland
Chefsjurist Direktör Regulatory Affairs
och QA
Sedana Medical | ÅRSREDOVISNING 202478
Litteraturlista
Sida Fotnot Källa:
18 3 Bellgardt, M., Bomberg, M., Dasch B. et al, Survivial after longterm isoflurane sedation as opposed to intravenous sedation
in cirtically ill surgical patients, Eur J Anaesthesiol 2015; 32: 18
18 4 Sackey, PV, Martling CR, Granath F, Radell PJ. Prolonged isoflurane sedation of intensive care unit patients with the Anest
hetic Conserving Device. Crit Care Med., 2004;32(11): 2241 2246
18 5 L’Her, E., Lenaig, D., Pili, R., “Feasibility and Potential Cost/Benefit of Routine isoflurane Sedation Using an AnestheticCon
serving Device: a Prospective Obervational Study”, Respiratory Care, 2008.
18 6 Heider et al. Does volatile sedation with sevoflurane allow spontaneous breathing during prolonged prone positioning in
intubated ARDS patients? A retrospective observational feasibility trial. Ann. Intensive Care (2019) 9:41
18 7 Stephan A. Schug, Detlev Zech and Stefan Grand. Adverse Effects of Systemic Opioid Analgesics Drug Safety 199;27
(3):200213
18 8 Bellgardt, M., Bomberg, M., Dasch B. et al, Survival after longterm isoflurane sedation as opposed to intravenous sedation
in critically ill surgical patients, Eur J Anaesthesiol 2015; 32:18
79ÅRSREDOVISNING 2024 | Sedana Medical
Aktieägarinfo,
kommande händelser
Årsstämma 2025
Årsstämma i Sedana Medical AB (publ) äger
rum torsdagen den 15 maj 2025 klockan 13.00 på
Quick Office Danderyd, Svärdvägen 21, Danderyd.
Den som önskar delta i årsstämman ska vara
upptagen som aktieägare i den av Euroclear
Sweden AB förda aktieboken avseende
förhållandena den 7 maj 2025 samt ha anmält
sitt deltagande i enlighet med vad som anges i
kallelsen till årsstämman.
För att ha rätt att delta i stämman måste en
aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina
aktier låta registrera aktierna i eget namn så att
aktieägaren blir upptagen i framställningen av
aktieboken per den 7 maj 2025. Sådan registrering
kan vara tillfällig (s.k. rösträttsregistrering) och
begärs hos förvaltaren enligt förvaltarens rutiner i
sådan tid i förväg som förvaltaren bestämmer.
Rösträttsregistreringar som gjorts av förvaltaren
senast den 9 maj 2025 kommer att beaktas
vid framställningen av aktieboken. Ytterligare
anvisningar kommer att anges i kallelsen till
årsstämman, vilken kommer att offentliggöras
under april månad. Inregistreringen till stämman
börjar 12:30.
Adressuppgifter samt organisationsnummer
Sedana Medical AB (publ)
Svärdvägen 3A
182 33 Danderyd, Sverige
Organisationsnummer: 556670–2519
Kommande informationstillfällen
Delårsrapport kvartal 1 2025: 6 maj 2025
Årsstämma 2025: 15 maj 2025
Delårsrapport kvartal 2 2025: 18 juli 2025
Delårsrapport kvartal 3 2025: 24 oktober 2025
Ordlista
ARDS Acute Respiratory Distress Syndrome, akut lungsvikt.
CRO, contract research organization, ett företag som tillhandahåller forskningstjänster
på kontraktsbasis. En CRO kan tillhandahålla tjänster som biofarmaceutisk utveckling,
biologisk analysutveckling, kommersialisering, preklinisk och klinisk forskning.
DCP-procedur, decentralised procedure, ett parallellt, decentraliserat förfarande
för marknadsgodkännande av ett läkemedel i mer än en EU-medlemsstat.
Det kan användas för läkemedel som inte behöver godkännas via det centraliserade
förfarandet och som inte redan har godkänts i någon medlemsstat.
Dead space En minskning av dead space för ventilerade patienter är alltid efter-
strävansvärt eftersom för stor dead space i förhållande till patientens lungvolym ger risk
för återandning av koldioxid.
EMA europeiska läkemedelsmyndigheten, European Medicines Agency.
Fas III-studie utförs på en mycket stor patientgrupp för att slutgiltigt definiera hur
användbart ett läkemedel är för att behandla sjukdomen i fråga. I fas 1-studier testas
läkemedelskandidaten för första gången i människa för att undersöka säkerheten och i
fas 2-studier studeras behandlingens effekt och vilken dos som är optimal.
FDA amerikanska läkemedelsverket, US Food and Drug Administration.
Generell anestesi i dagligt tal även kallat narkos. Ett samlingsnamn för att söva patienten
långt bortom medvetande.
INASED en randomiserad och kontrollerad studie med 250 patienter som syftar till att
visa minskad förekomst av delirium vid inhalationssedering.
IND-godkännande Investigational New Drug, tillstånd att starta klinisk prövning och
transportera ett läkemedel inom USA innan det har marknadsgodkännande. Liknande
förfarande finns i EU.
Infusionssyndrom vid propofol, Propofol infusion syndrome (PRIS), ett syndrom som kan
drabba patienter som genomgår långvarig behandling med höga doser av propofol.
Det kan leda till hjärtsvikt, rabdomyolys (skelettmuskelcellssönderfall), metabol acidos och
njursvikt.
Inhalationsanestetika/flyktiga anestesiläkemedel till exempel isofluran, sevofluran och
desfluran kan användas både för sedering och generell anestesi.
Inhalationssedering sedering genom administrering av ett flyktigt anestesiläkemedel
via andningsvägarna.
Isofluran en läkemedelssubstans som funnits i årtionden och använts inom generell
anestesi.
Mekanisk ventilation assisterad andning vid andningssvikt.
NDA, New Drug Application ansökan till FDA för godkännande av nytt läkemedel för
försäljning och marknadsföring i USA.
Pediatric Investigation Plan (PIP) en pediatrisk utredningsplan är en utvecklingsplan
som syftar till att säkerställa att nödvändiga data erhålls genom studier på barn för att
stödja godkännandet av ett läkemedel för barn.
PDCO europeiska läkemedelsmyndighetens pediatriska kommitté
Randomiserad kontrollerad studie (förkortat RCT efter engelskans randomized
controlled trial) en studiedesign där deltagarna slump mässigt, det vill säga
randomiserat, väljs antingen till den grupp som får den behandling som ska studeras
eller till en kontrollgrupp.
Sedering att på medicinsk väg försätta en person i ett tillstånd av minskat medvetande
för att lindra ångest, oro och smärta.
SESAR en randomiserad och kontrollerad studie som omfattar 700 patienter med akut
lungsvikt, även kallat Acute Respiratory Distress Syndrome (ARDS) och syftar till att visa
att inhalationssedering har lungprotektiva egenskaper.
SMRG, Sedana Medical Research Grant, ett forskningsanslag som instiftades 2019 och
delas ut årligen för forskning inom Sedana Medicals område.
www.sedanamedical.com
Sedana Medical AB (publ)
Svärdvägen 3A
182 33 Danderyd, Sverige
Telefon: 08-124 05 200
E-post: info@sedanamedical.com
Investor relation: ir@sedanamedical.com