549300FE4PT8NDXXNK852024-01-012024-12-31549300FE4PT8NDXXNK852023-01-012023-12-31549300FE4PT8NDXXNK852024-12-31549300FE4PT8NDXXNK852023-12-31549300FE4PT8NDXXNK852022-12-31549300FE4PT8NDXXNK852022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember549300FE4PT8NDXXNK852022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember549300FE4PT8NDXXNK852022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember549300FE4PT8NDXXNK852022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares549300FE4PT8NDXXNK852022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberifrs-full:PreviouslyStatedMember549300FE4PT8NDXXNK852022-12-31ifrs-full:PreviouslyStatedMember549300FE4PT8NDXXNK852022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember549300FE4PT8NDXXNK852022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember549300FE4PT8NDXXNK852022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember549300FE4PT8NDXXNK852022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember549300FE4PT8NDXXNK852022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember549300FE4PT8NDXXNK852022-12-31ifrs-full:FinancialEffectOfCorrectionsOfAccountingErrorsMember549300FE4PT8NDXXNK852022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300FE4PT8NDXXNK852022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300FE4PT8NDXXNK852022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300FE4PT8NDXXNK852022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300FE4PT8NDXXNK852022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300FE4PT8NDXXNK852023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300FE4PT8NDXXNK852023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300FE4PT8NDXXNK852023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300FE4PT8NDXXNK852023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300FE4PT8NDXXNK852023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300FE4PT8NDXXNK852023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300FE4PT8NDXXNK852023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300FE4PT8NDXXNK852023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300FE4PT8NDXXNK852023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300FE4PT8NDXXNK852023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300FE4PT8NDXXNK852024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300FE4PT8NDXXNK852024-01-012024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300FE4PT8NDXXNK852024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300FE4PT8NDXXNK852024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300FE4PT8NDXXNK852024-01-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300FE4PT8NDXXNK852024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300FE4PT8NDXXNK852024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300FE4PT8NDXXNK852024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300FE4PT8NDXXNK852024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300FE4PT8NDXXNK852024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
BICO GROUP AB (PUBL)
ÅRSREDOVISNING 2024
VISION OCH MISSION
BICO möjliggör och
automatiserar framtidens
life-science labb
Den uppdaterade strategin,
BICO 2.0, samt ny vision,
mission och affärsområden
lanserades under
kapitalmarknadsdagen i
september 2024.
Vara förstahandsvalet som
partner inom labbautomation och
tillhandahålla utvalda arbetsflöden
till pharma och biotech
Vision
Mission
Läs mer om BICO Strategi 2.0 på sidorna 14-16.
STRATEGI
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 20242
Årsredovisning 2024
Styrelsen och den verkställande direktören i
BICO Group AB (publ) med organisationsnummer
559050-5052, avlämnar härmed årsredovisningen
och koncernredovisningen för perioden från den
1 januari 2024 till den 31 december 2024.
Bolagets årsredovisning och koncernredovisning
ingår på sidorna 50-113 i detta dokument.
Årsredovisningen har reviderats av BICOs
revisorer, och revisionsberättelsen framgår av
sidorna 114-116.
Vid skillnader mellan den engelska versionen
och den svenska versionen ska den senare äga
företräde.
SUMMERING 2024
2 Vision och mission
4 BICO i siffror
5 Viktiga händelser under 2024
6 VD-ord
STRATEGI
8 Spelplan och marknad
10 Huvudsakliga trender
12 Marknad och affärsmodell
14 Strategisk agenda
15 Strategiska prioriteringar
17 Finansiella mål
18 BICO-aktien
19 Forskning & Utveckling
22 Medarbetare & Kultur
AFFÄRSOMRÅDEN
26 Lab Automation
28 Life Science Solutions
30 Bioprinting
HÅLLBARHET
34 Hållbarhetsredovisning
FINANSIELL INFORMATION
50 Förvaltningsberättelse
57 Finansiella rapporter
66 Noter
113 Årsredovisningens undertecknande
114 Revisionsberättelse
BOLAGSSTYRNING
117 Bolagsstyrningsrapport
123 Styrelse
125 Koncernledning
ÖVRIG FINANSIELL INFORMATION
126 Flerårsöversikt
127 Nyckeltal
128 Alternativa nyckeltal
130 Ordlista
131 Finansiell kalender
INNEHÅLLSFÖRTECKNING
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 3
0
DETTA ÄR BICO
BICO i siffror
65+
1,9 miljarder kr
48 000+
11
710+
11 900+
GLOBAL NÄRVARO
ANTAL MARKNADER
NETTOOMSÄTTNING
HELÅR 2024
ANTAL INSTALLERADE
INSTRUMENT
BOLAG
MEDARBETARE
PUBLIKATIONER
ANDEL AV FÖRSÄLJNING PER GEOGRAFI
HELÅR 2024 JÄMFÖRT MED HELÅR 2023
GRUNDADES 2016
NORDAMERIKA
61 % (55)
EUROPA
30 % (30)
ASIEN
8 % (14)
ÖVRIGA VÄRLDEN
1 % (1)
Alla siffror i denna årsredovisning refererar till kvarvarande verksamheter om inget annat anges.
Ginolis har klassificerats som avvecklad verksamhet från fjärde kvartalet 2023 och Nanoscribe från
fjärde kvartalet 2024 båda med retroaktiv effekt.
NYCKELTAL, MKR 2024 2023
Nettoomsättning 1 946,3 2 010,4
Total omsättningstillväxt, % -3,2 4,1
Organisk tillväxt, % -2,8 0,9
Bruttoresultat 1 007,3 993,3
Bruttomarginal, % 51,8 49,4
Justerad EBITDA 196,7 170,7
Justerad EBITDA, % 10,1 8,5
Resultat per aktie från
kvarvarande verksamheter
före och efter utspädning, SEK -1,28 -11,16
Kassaflöde från den löpande
verksamheten 158,4 178,4
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 20244
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER 2024
Viktiga händelser under 2024
25 JANUARI: CATHARINA NORDLUND UTSEDD TILL
CHIEF HR OFFICER
Rollen stärker koncernledningen ytterligare och kommer
ansvara för att utforma och implementera BICOs globala
HR-strategi med syfte att bygga en högpresterande och
medarbetarorienterad företagskultur. Catharina Nordlund
tillträdde sin befattning i april 2024.
15 MARS: GRUNDARE LÄMNADE BICO
Efter diskussioner med styrelsen beslutade sig bolagets
grundare Erik Gatenholm och Hector Martinez att lämna
BICO efter åtta år. Flera saker bidragit till diskussionen,
bland annat den externa visselblåsarutredningen där
bolagets aggressiva säljkultur under åren 2017–2021
belystes. Rapporten har inte kunnat visa att någon
brottslighet förekommit och föranledde inte heller
några ytterligare redovisningsåtgärder.
18 APRIL: ANDERS FOGELBERG UTSEDD TILL CHIEF
COMMERCIAL OFFICER
Commercial excellence har definierats som en av BICOs
främsta strategiska prioriteringar och denna roll är viktig för
att sätta och driva strategin mot målet dvs. att växa affären,
förbättra kommersialisering av portföljen samt hitta ytter-
ligare möjligheter till samarbeten och partnerskap. Anders
Fogelberg tillträdde sin befattning i juni 2024.
6 MAJ: FÖRÄNDRAD METOD FÖR NEDSKRIVNINGS-
PRÖVNING AV GOODWILL
Detta resulterade i en retroaktiv nedskrivning av goodwill
och övriga immateriella tillgångar med en ackumulerad
ej kassaflödespåverkande effekt på EBIT under 2022 och
2023. Nedskrivningen är en följd av de diskussioner som
förts med Nämnden för svensk redovisningstillsyn avseende
nedskrivningsprövningar av goodwill som BICO gjort under
2022 och 2023. Nämnden förordade att BICO skulle tillämpa
en femårig prognosperiod istället för en tioårig prognos-
period. Den valda perioden, som har granskats och godkänts,
användes för att återspegla värdet på verksamheten givet
dess tillväxtutsikter. BICO beslutade därför att ändra metod
för nedskrivningsprövning av goodwill.
10 JULI: ANDREAS JOERSJÖ UTSEDD TILL CHEFSJURIST
Rollen kommer ha fokus på att fortsätta utveckla den legala
avdelningen där det legala teamet kommer värna affärsman-
naskap, bolagsstyrning och regelefterlevnad. Andreas Joersjö
tillträdde sin roll i oktober 2024.
17 SEPTEMBER: LANSERING AV BICOS UPPDATERADE
STRATEGI
BICOs uppdaterade strategi, BICO 2.0, lanserades på kapi-
talmarknadsdagen. BICO presenterade ny vision och mission
samt en ny affärsområdesstruktur som även utgör rapport-
eringssegment från och med Q3 2024. Organisationsförän-
dringen kommer att möjliggöra ytterligare kommersiella och
operativa synergier i koncernen och ökar även visibiliteten för
vår verksamhet, intäktsströmmar och marginalprofil.
21 NOVEMBER: INGICK AVTAL ATT AVYTTRA NANOSCRIBE
Bakgrunden till avyttringen är i linje med den uppdaterade
strategin där Nanoscribe bedömts vara icke-kärnverksamhet,
beroende på bolagets huvudsakliga affär utanför life science.
Nanoscribe avyttrades till Lab 14 GmbH till ett aktievärde om
EUR 26m (294 Mkr) och transaktionen slutfördes den
28 november 2024. Nettolikvid som kvarstår efter transak-
tionskostnader kommer användas för att minska långfristiga
skulder.
22 NOVEMBER: ÅTERKÖP AV KONVERTIBLA SKULDEBREV
BICO återköpte konvertibla skuldebrev, för att reducera skuld,
till ett totalt nominellt belopp om 118 Mkr, till ett pris om 84
procent av det nominella beloppet. Syftet med återköpet
var att optimera BICOs kapitalstruktur och möjliggjordes av
bolagets starka likviditetsposition.
25 NOVEMBER: YTTERLIGARE ANPASSNING OCH
LANSERING AV STÄRKT KOMMERSIELL AGENDA I CELLINK
CELLINK lanserade en plan för långsiktig stabilitet och
lönsamhet. Detta innebär en stärkt kommersiell agenda och
ytterligare anpassningar av verksamheten för att uppnå en
hållbar kostnadsstruktur. Vidtagna åtgärder kommer att
resultera i en stabil bas att växa ifrån som lägger grunden för
hållbar lönsam tillväxt.
BICOs arkiv för pressmeddelanden: www.bico.com/se/
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 5
Fokus på transformation och operational
excellence på en osäker marknad
2024 - ETT ÅR AV OMSTÄLLNING
2024 var ett omställningsår med lansering av en uppdate-
rad strategi med fokus på möjligheter inom labbautomation
och integrerade arbetsflöden, något som vår produktport-
följ unikt adresserar. Vi har framgångsrikt hanterat några
utmaningar från tidigare år, t.ex. ändrat vår metod för
nedskrivningsprövning av goodwill och hanterat en visselblå-
sarrapport som rörde historiska händelser. Dessutom stärkte
vi koncernledningen och fortsatte att driva operational excel-
lence och interna omstruktureringar. Samtidigt som vi gjort
allt detta uppnåddes en omsättning i linje med eller till och
med bättre än våra branschkollegor inom life science, trots en
fortsatt utmanande och osäker marknad.
STÄRKT LÖNSAMHET I EN UTMANANDE MARKNAD
För helåret 2024 uppgick omsättningen till 1 946 Mkr, vilket
motsvarade en minskning med 3 procent jämfört med före-
gående år. Justerad EBITDA till 197 Mkr, vilket motsvarar en
marginal om 10 procent och en ökning med 1,6 procenten-
heter jämfört med föregående år. Värt att nämna är att vi
avslutade året med stärkt lönsamhet vilket resulterade i en
justerad EBITDA-marginal om 25 procent och en ökning med
12 procentenheter jämfört motsvarande kvartal föregående
år. Vi anser att denna marginalökning tydligt visar den un-
derliggande lönsamheten i vår verksamhet som är hänförlig
till uthålligt och ihärdigt arbete med operational excellence
inklusive kostnadsbesparingar och åtgärder för att vända
verksamheterna i CELLINK och SCIENION.
2024 var ännu ett utmanande år för branschen och för BICO präglades året av fortsatt omvandling
med flera initiativ inom commercial och operational excellence, interna omstruktureringar, en upp-
daterad strategi och organisationsförändringar som följd. Dessutom minskade vi vår konvertibla
skuld tack vare vår starka kassaposition. 2024 har varit ett år av hårt arbete, förändring och navi-
gering på en osäker marknad, och vi har fullt fokus på att genomföra vår uppdaterade strategi.
2024 har varit utmanande för vår bransch och präglats
av allmän osäkerhet på marknaden och svag efterfrågan,
främst från segmenten Diagnostik och Akademi & Forskning
på grund av begränsningar av kapitalutgifter, som har varat
längre än väntat, samt dämpad efterfrågan från Kina.
Under de senaste månaderna har vi sett tecken på en gradvis
återhämtning av marknaden i våra kundsegment, om än i oli-
ka takt, där vi ser att förbrukningsvaror återhämtar sig först,
vilket också har redovisats av våra branschkollegor. Vi följer,
dock, noga utvecklingen när det gäller eventuella ytterligare
amerikanska tullar och andra fortsatta makro- och geopoli-
tiska osäkerheter på marknaden.
MINSKAD SKULDSÄTTNING GENOM YTTERLIGARE ÅTER-
KÖP AV SKULDEBREV
I linje med vår strategi har en viktig finansiell prioritering varit
att minska BICOs skuldsättning och stärka vår balansräkning.
Vi har gjort framsteg inom detta område, bland annat genom
avyttringen av Nanoscribe. I november 2024 köpte vi tillbaka
konvertibla skuldebrev till ett belopp om 118 Mkr och efter
årets slut, i februari 2025, genomfördes ytterligare återköp till
ett belopp om 276 Mkr. Efter återköp uppgår den konvertibla
skulden nu nominellt till 1 106 Mkr. Syftet är att ytterligare
minska långfristiga skulder och optimera vår kapitalstruktur.
Vi arbetar aktivt med olika åtgärder avseende refinansiering
av det konvertibla skuldebrev som förfaller i mars 2026. BICO
avslutade 2024 med en stark kassaposition om 946 Mkr (med
avdrag för det senaste återköpet i februari 2025, uppgick
kassan till 699 Mkr, allt annat lika).
VD-ORD
UPPDATERAD STRATEGI, BICO 2.0, LANSERAD
Den uppdaterade strategin lanserades under kapitalmark-
nadsdagen i september 2024. Vi lanserade BICOs nya vision
och mission samt en ny affärsområdesstruktur som även
utgör våra rapporteringssegment från och med Q3 2024.
Organisationsförändringen kommer att möjliggöra ytterligare
kommersiella och operativa synergier i koncernen och ökar
även visibiliteten för vår verksamhet, intäktsströmmar och
marginalprofil.
Det nya affärsområdet Lab Automation tillhandahåller auto-
matiseringslösningar för arbetsflöden. Inom det nya affärs-
området Life Science Solutions har vi har samlat produkter
och tjänster – där instrument tillhandahålls som fristående
produkter eller kombineras med andra erbjudanden som för-
brukningsmaterial, programvara eller tjänster för att stärka
kundlojaliteten. Affärsområdet Bioprinting har en differen-
tierad roll i portföljen och skapar möjligheter för framtidens
labb.
Därtill återupprepades både de strategiska prioriteringarna
och de finansiella målen. Genomförandet av den uppdatera-
de strategin har varit vårt huvudfokus, och vi har genomfört
flera initiativ relaterade till varje strategiskt fokusområde.
Commercial Excellence och förstärkning av den kommersiella
kapaciteten för att driva lönsam tillväxt är BICOs främsta
prioritet. Vi har fokuserat vår produktportfölj och rört oss
från enskilda produkter till erbjudanden av hela arbetsflöden.
Vi har även påbörjat initiativ för att öka andelen återkom-
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 20246
VD-ORD
mande intäkter. Under 2025 kommer vi att fortsätta att
lansera försäljnings- och marknadsföringsrelaterade initiativ,
som leadsgenerering över bolagsgränserna och bättre nyttja
koncernens kommersiella strategier. Målet är att öka andelen
av försäljningen till pharma och biotech och minska andelen
till akademin.
Avseende Strategic Review har en fullständig översyn av alla
FoU-projekt och produktportföljen slutförts och ett resultat
var att Nanoscribe avyttrades i november 2024, eftersom
bolaget klassades som icke-kärnverksamhet på grund av de-
ras huvudsakliga affär utanför life science-industrin. Med en
mer fokuserad FoU-agenda kan vi öka vår produktivitet inom
FoU. För 2025 kommer fokus vara att ytterligare förfina vår
FoU-roadmap för att möta våra kunders behov ännu bättre
och för optimerad kapitalallokering.
Inom området People & Culture lanserade vi en global HR-
organisation, gemensamma företagsvärderingar och
flera globala medarbetarorienterade initiativ som lagt grun-
den för ökad effektivitet. Under 2025 kommer vi att fortsätta
implementera viktiga globala HR-processer och -lösningar för
att stödja ett framgångsrikt genomförande av BICO 2.0.
Inom Operational Excellence har vi framgångsrikt genomfört
ett flertal initiativ: ett globalt projektkontor (PMO) infördes
liksom en global QA & RA-organisation vilket har förbättrat
processer och standarder för koncernen samt lagt grunden
för bättre produktivitet inom FoU. Under 2024 minskade vi
lagret med cirka 105 Mkr (Nanoscribe och Ginolis exkluderat).
Ytterligare lagerminskningar kommer att fortsätta att vara
en prioritet för 2025, liksom att etablera en global organi-
sation för försörjningskedjan för att öka vår köpkraft. Vi har
också påbörjat utrullningen av strategiska outsourcinginitiativ
för en mer konsoliderad och kostnadseffektiv tillverkning vilket
innebär bättre flexibilitet inom vilka geografier vi producerar.
FORTSATT GENOMFÖRANDE AV STRATEGIN
Jag vill tacka mina kollegor på BICO, våra aktieägare och våra
partners för ert förtroende och era insatser under 2024. Un-
der 2025 kommer vi fokusera på att genomföra vår strategi
med en tydlig kommersiell agenda och mer fokuserad FoU för
att vidareutveckla BICOs erbjudande.
MARIA FORSS / VD OCH KONCERNCHEF
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 7
BICO är verksamt inom biotech (bioteknik) som är en del av det större området life science. Värdekedjan inom life
science omfattar fyra viktiga steg, från grundforskning till kliniska tillämpningar och BICO fokuserar på de första
stegen dvs. de prekliniska områdena.
Spelplan
LIFE SCIENCE
BIOTECH
BICOS
SPELPLAN
BICO erbjuder lösningar främst inom tre områden: molekylärbiologi, läke-
medelsutveckling och bioprocesser. Dessa områden innehåller distinkta
tillämpningar och arbetsflöden, där BICOs portfölj av lösningar spelar en viktig
roll. Inom dessa områden finns det kommersiella möjligheter vilka utvecklas
och hanteras genom de fem kommersiella fokusområden som presenterades
under kapitalmarknadsdagen.
Molekylärbiologi (molecular biology)
Undersöker de avgörande rollerna för DNA, RNA och proteiner i cellfunktioner
och deras inverkan på hälsa och sjukdom, vilket är grundläggande för medicin-
ska framsteg och terapeutiska strategier.
Exempel på aktuella användningsområden:
Grundforskning och diagnostiska tester är exempel på tillämpningar inom
molekylärbiologi. Inom grundforskning tillämpas nästa generations sekvenser-
ing och i detta arbetsflöde används produkter från Dispendix, CYTENA,
QInstruments och Biosero.
Kommersiella möjligheter:
Inom molekylärbiologi som använder instrument med hög precision samt au-
tomatisering finns det behov av automatiserade system för högre effektivitet
och kapacitet. Detta innebär ytterligare behov av avancerad AI-integration för
prediktiv modellering och teknik för genredigering som är skräddarsydd för att
möjliggöra individanpassad medicin.
Läkemedelsutveckling (drug discovery)
En tvärvetenskaplig process som tar fram nya läkemedel genom att identifiera
målmolekyler, screena substanser och förfina deras egenskaper för terapeutisk
användning.
Exempel på aktuella användningsområden:
Target discovery, hit generation och identifiering av leads är exempel
på tillämpningar inom läkemedelsutveckling för att ta fram nya läkemedel
där produkter från många BICO-bolag används för target identification
och arbetsflöden för utveckling av tester.
Kommersiella möjligheter:
Inom läkemedelsutveckling som omfattar screening med hög kapacitet
och biomarkörer, finns det ett behov av teknik (inklusive AI-teknik) för
snabb screening av substanser och hit-to-lead-generering samt
detektering av nya robusta biomarkörer för att främja individanpassade
behandlingar och multiomik.
Bioprocesser (bioprocessing)
Ett område som fokuserar på utveckling och optimering av biologiska
produktionssystem för tillverkning av moderna biologiska läkemedel.
Exempel på aktuella användningsområden:
Monoklonala antikroppar (mAbs) och tillverkning av cell- och genterapier
är exempel på relevanta tillämpningar inom bioprocesser. Ett viktigt
arbetsflöde som möjliggörs av produkter från CYTENA, QInstruments och
Biosero är cellinjeutveckling (CLD), vilket innebär generering, urval och
optimering av högpresterande cellinjer för att säkerställa stabil och
skalbar produktion.
Kommersiella möjligheter:
De kommersiella möjligheterna inom bioprocesser omfattar en växande
efterfrågan på automatiserade, regulatoriskt kompatibla plattformar som
förbättrar processeffektivitet och skalbarhet. Genom att utnyttja AI och
avancerad cellodlingsteknik kan man dessutom förkorta tidslinjerna och
optimera produktionsavkastningen med bibehållen produktkvalitet.
SPELPLAN
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 20248
Addresserbar marknad
BICO är verksamma på en marknad som totalt uppgår till (TAM) ~121 miljarder USD
och som växer med 12
1
procent per år, och där BICO har en adresserbar marknad (SAM)
på ~3 miljarder USD som i genomsnitt växer med samma årliga tillväxttakt (CAGR) som
den totala marknaden; med en fördelning mellan Lab Automation som uppskattas till
cirka ~1 100 - 1 300 miljoner USD, Life Science Solutions som uppskattas till cirka ~1 400
miljoner USD och Bioprinting som uppskattas till cirka ~300 miljoner USD.
För närvarande utvecklas branschen för laboratorieautomation signifikant. Marknadss-
torleken värderades till ~5,5-6,8 miljarder USD år 2023 och med en tillväxttakt som
indikerades till 6,3-9,3 procent CAGR mellan 2023 och 2035
2
.
Värdet för den integrerade marknaden för automatiserade lösningar som BICO är verk-
sam inom estimeras till 20 procent av den totala marknaden eller cirka 1 miljard USD och
denna del av marknaden för laboratorieautomation växer och förväntas fortsätta växa
snabbare än den totala marknaden.
Life science-branschen befinner sig fortfarande i en osäker marknadsmiljö. Branschen
påverkades av minskad post-pandemisk efterfrågan, liksom minskad efterfrågan från
Kina och ökad geopolitisk osäkerhet. Under början av 2025 är en stor del av osäkerheten
kopplad till utvecklingen av statlig finansiering av medicinsk forskning i USA samt eventu-
ella ytterligare amerikanska tullar.
Detta leder till större osäkerhet vad gäller marknadsdata och CAGR-estimat, vilket har
bekräftats av branschkollegor. En del har reviderat sina prognoser och guidning, vilket
innebär att ett spann mellan negativt och positivt låga ensiffriga tillväxttal avseende
intäkter för helåret 2025 har kommunicerats.
1
BICO årsredovising; Riksbank;marknadsrapporter (projekt för TAM Portfolio); bolagsdata samt
EY-Parthenon analys.
2
Marknadsrapporter (Portfolio TAM project); Root Analysis, World Industry News, Global Market Insight,
Precedence Research, Meticulous Research, Spherical Insights and Insight Lace Analytics. Bolagsanalys.
In-vitro toxikologisk
testning
Vävnadsteknik
Förbrukningsvaror
inom cellkultur
IVD kontrakts-
tillverkning
Globala
automatiserade
cellkulturer
Övrigt
GLOBAL TAM – PER MARKNADSSEGMENT 2023 (USDbn)
Potentiell marknadsstorlek, oberoende av BICOs förmåga att nå och adressera
33 %
14 %
13 %
12 %
10 %
18 %
TAM: 121bn
CAGR 2023-28:
+12 %
GLOBAL SAM – 2023 (USDbn)
Marknadsstorlek baserad på kunder som BICO kan adressera med
befintligt erbjudande
Labbautomation och
life science
instrument
Bioprinting
90 %
10 %
SAM: ~3bn,
genomsnittlig
CAGR:
+12 %
SPELPLAN
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 9
Huvudsakliga trender
ÖKAD EFTERFRÅGAN PÅ INTEGRERADE OCH AUTOMATISE-
RADE ARBETSFLÖDEN I LABB FÖR HÖGRE EFFEKTIVITET
OCH SÄNKTA KOSTNADER
Laboratorieautomation kan bidra positivt till de två första
faserna i läkemedelsutvecklingen, genom att förse läkemedel-
sindustrin med metoder för att öka effektiviteten i identifi-
eringen av läkemedelskandidater. I slutändan kan innovationer
inom laboratorieautomation minska tiden till att läkemedel
kan introduceras på marknaden vilket kan förändra patienters
liv. Under de senaste åren har branschen även upplevt ökade
kostnader och lägre tillgång på kvalificerad arbetskraft. Au-
tomatisering av laboratorier erbjuder möjligheter att sche-
malägga 24/7 och innebär att projekten kan pågå effektivt
utan att involvera ständiga manuella kontaktpunkter. Kritiska
data om experiment kan levereras till forskarna i en jämn
ström. Systemen är även utformade för att koppla samman
data med maskininlärning och AI. Dessutom innebär detta att
forskarna kan lägga sin tid på att utforma experiment
och tolka resultat medan automatisering genomför den
faktiska implementeringen.
AVANCERAD DATA- OCH AI-INTEGRATION
Integrationen av avancerad dataanalys och AI förändrar
läkemedelsutvecklingen genom djupare insikter vilket mö-
jliggör effektivare beslutsfattande. Med den exponentiella
tillväxten av biologiska data är AI-driven teknik avgörande
för att bearbeta och tolka denna information. Modeller
för maskininlärning används för att identifiera mönster,
förutsäga resultat och förbättra noggrannheten i experi-
mentella resultat. Genom att automatisera dataanalysen
gör dessa tekniker det möjligt för forskare att fokusera på
hypotesgenerering och experimentdesign, medan AI hanter-
ar den komplexa datatolkningen, vilket påskyndar innova-
tionen inom biotech och individanpassad medicin.
TEKNIKER FÖR SNABB SCREENING AV SUBSTANSER SAMT
HIT-TO-LEAD-GENERERING
Snabb screening av substanser och effektiv hit-to-lead-
generering är avgörande för att förbättra andelen
lyckosamma försök och förkorta tid till marknaden för nya
läkemedel. Genom att använda screeningplattformar med
hög kapacitet och automatiserade system kan forskare
testa stora substansbibliotek med hastighet och preci-
sion. Detta tillvägagångssätt påskyndar identifieringen av
potentiella läkemedelskandidater och möjliggör snabbare
optimering från initiala försök till användbara leads. Genom
att effektivisera dessa processer blir läkemedelsforskningen
inte bara mer effektiv utan även det är även mer sannolikt
att det leder till behandlingar på kortare tid.
1
2
3
TRENDER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202410
BEHOV AV PLATTFORMAR SOM UPPFYLLER
REGULATORISKA KRAV
I takt med att kundernas krav förändras blir det regula-
toriska landskapet allt mer komplext. Det blir då viktigt att
lösningar och plattformar utformas så att de uppfyller strikta
standarder för att säkerställa kvalitet och efterlevnad och
för att uppfylla kundernas krav. Inom labautomation måste
man följa 21 CFR Part 11, EU GMP Annex 11 samt den nyligen
utfärdade EU Cyber Resilience Act. Den sistnämnda säker-
ställer att automatiserade system för datainsamling, analys
och rapportering upprätthåller dataintegritet, säkerhet och
spårbarhet för att kunna uppfylla kundernas behov. Genom
att säkerställa att dessa regler följs och integreras i produk-
terna, inom design och utveckling, kommer plattformarna att
möjliggöra en effektivare väg till marknaden.
ÖKAD ANVÄNDNING AV IN VITRO-TESTNING ISTÄLLET
FÖR DJURFÖRSÖK (FDA MODERNIZATION ACT OCH EURL
ECVAM)
Djurförsök används fortfarande i stor utsträckning, men FDA
Modernization Act 2.0, som antogs i december 2022 och som
stöds av båda partier upphävde kravet på att experimen-
tella läkemedel ska testas på djur. Per mars 2025 har FDA
Modernization Act 3.0 återintroducerats av en partiöverskri-
dande grupp både i senaten och i representanthuset, där den
inväntar ytterligare lagstiftningsåtgärder. Den syftar till att
fastställa tydliga riktlinjer för testmetoder utan djurförsök
som bättre förutser läkemedelssäkerhet samt effekt. Inom
EU är det förbjudet att testa kosmetiska produkter på djur,
och 2021 antog Europaparlamentet en resolution som krävde
att EU-kommissionen ska upprätta en handlingsplan för
aktiv utfasning av djurförsök, eftersom sådana fortfarande
är tillåtna när det gäller komplicerade hälsoproblem hos
människor, såsom toxicitet vid upprepad dosering och repro-
duktionstoxicitet. Förändringar av regelverk med tuffare krav
på de djurförsök som utförs driver akademiska institutioner
samt läkemedels- och kosmetikföretag att forska vidare
om användningen av komplexa in vitro-modeller, exempelvis
3D-printade vävnader, 3D-mikrovävnader och mikrofluidiska
cellodlingar på organ-on-a-chip-enheter.
ÖKAT FOKUS PÅ INDIVIDANPASSAD OCH REGENERATIV
MEDICIN
Regenerativ medicin omfattar flera vetenskapliga och
medicinska fält och har som mål att utveckla metoder för
att återuppbygga, reparera eller ersätta skadade eller döda
celler, organ och vävnader genom att stimulera kroppens
självläkande process för att reparera och återställa. Utveck-
lingen inom detta område drivs framåt främst av tekniska
framsteg inom stamcellsbiologi och vävnadsteknik. Den nuva-
rande utvecklingen inom 3D-bioprinting har potential inom
regenerativ medicin. Med bioprinting kan man skapa anpas-
sade vävnadsstrukturer som kan skräddarsys för patienter.
Detta leder till nya möjligheter för individanpassade
behandlingar.
5
4
6
TRENDER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 11
Ökad efterfrågan på
integrerade och automat-
iserade arbetsflöden i labb
för högre effektivitet och
sänkta kostnader
Avancerad data- och
AI-integration
Tekniker för snabb screening
av substanser samt hit-to-
lead-generering
Ökat fokus på individ-
anpassad och regenerativ
medicin
Behov av plattformar som
uppfyller regulatoriska krav
Ökad användning av
in-vitro testning istället för
djurförsök (FDA
Modernization Act och
EURL ECVAM)
Marknad och affärsmodell
TRENDER ERBJUDANDEAFFÄRSMODELL
BICOs affärsmodell innebär att tillverka produkter inom
hårdvara och tillhandahålla laboratorieautomatisering,
mjukvarulösningar och produkter för att automatisera och
öka effektiviteten och effekten i arbetsflöden.
BICO har även ett tjänste- och serviceerbjudande samt
förbrukningsvaror som reagenser, biobläck, brunnsplattor
och vävnadsmodeller.
BICOs affärsmodell omfattar hela värdekedjan från
kundcentrerad FoU och tillverkning till försäljning och
distribution av koncernens erbjudande genom våra nord-
amerikanska, europeiska och asiatiska försäljnings-
organisationer samt genom ett omfattande distributörs-
nätverk.
Vår teknik stödjer forskare och utövare för att
möjliggöra och automatisera framtidens life-science labb.
Teknikutvecklingen sker internt av våra FoU-team och
baseras på och baseras på kundinsikter och koncernen
arbetar även med samarbete och utveckling tillsammans
med partners.
LABBAUTOMATION
OCH UTVALDA
ARBTSFLÖDEN
TJÄNSTER DATA, AI OCH
MJUKVARA
BIOPRINTING
INSTRUMENT FÖRBRUKNINGS-
VAROR
MARKNAD & AFFÄRSMODELL
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202412
BICOS ERBJUDANDE
Lab Automation är den första hörnstenen, som syftar till att
tillhandahålla kompletta automatiseringslösningar av arbets-
flöden som huvudsakligen kopplar ihop och tillvaratar koncern-
ens synergier. Life Science Solutions erbjuder produkter och
tjänster – där instrument tillhandahålls som fristående produk-
ter eller kombineras med andra erbjudanden som exempelvis
förbrukningsmaterial, programvara eller tjänster för att stärka
kundlojaliteten. Bioprinting har en differentierad roll i portföljen
och skapar möjligheter för framtidens labb.
De huvudsakliga delerbjudandena utgörs av en rad olika
produkter och tjänster.
Instrument tillhandahålls som fristående produkter eller
i kombination med andra erbjudanden,
Förbrukningsvaror är taktiskt positionerade för att
komplettera erbjudandet, tillhandahålla relevanta helhets-
lösningar och generera återkommande intäktsströmmar,
Mjukvara och tillhörande tjänster levereras tillsammans
med hårdvara för att stärka kundlojaliteten och är en viktig
drivkraft för differentiering samt,
Tjänsteerbjudandet bibehåller BICOs relevans även efter
inköp av hårdvara/instrument.
LIFE SCIENCE SOLUTIONS
LAB AUTOMATION
BIOPRINTING
KUNDSEGMENT
STRATEGISKA KUNDER
Pharma och biopharma
(läkemedelsbolag och
bioläkemedelsbolag)
Biotech (bioteknik)
Diagnostik
TAKTISKA KUNDER
Akademi och
forskningsorganisationer
Kosmetikföretag
AFFÄRSOMRÅDEN
MARKNAD & AFFÄRSMODELL
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 13
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202414
STRATEGI 2.0
Strategisk Agenda
Vision
Mission
Värdeord
Effekt
Strategiska
fokus-
områden
BICO MÖJLIGGÖR OCH AUTOMATISERAR FRAMTIDENS LIFE-SCIENCE LABB
Tvåsiffrig organisk tillväxt
exkl. valutaeffekter
EBITDA-marginal minus
balanserade utvecklings-
kostnader > 10 %
Nettoskuld / EBITDA < 3.0x
Vara förstahandsvalet som partner för labbautomation och tillhandahålla
utvalda arbetsflöden till pharma och biotech
Möjliggöra
end-to-end
labbautomation
Trust
Snabbhet och
kvalitet genom
automatiserad
teknik
Focus
Effektivitet vid
läkemedels-
utveckling
Collaboration
Verktyg för att
påskynda individ-
anpassad medicin
Grit
Alternativ till
djurförsök
Vidareutveckla
integrerade data-
, AI-, och mjuk-
varulösningar
Säkerställa
beredskap för
regelefterlevnad
Tillhandahålla
vetenskapliga
lösningar för
arbetsflöden
Öka
återkommande
intäkter
Finansiella
mål
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 15
STRATEGI 2.0
Strategiska
Prioriteringar
BESKRIVNING
Commercial Excellence och förstärkning av den kom-
mersiella kapaciteten för att driva lönsam tillväxt är
BICOs främsta prioritet. Detta innebär att förbättra
och stärka kommersialiseringspotentialen i vår port-
följ samt ytterligare utforska möjligheter till samar-
beten och partnerskap.
Fem fokusområden inom Commercial Excellence
introducerades på kapitalmarknadsdagen: möjliggöra
end-to-end labbautomation, vidareutveckla inte-
grerade data-, AI-, och mjukvarulösningar, säker-
ställa beredskap för regelefterlevnad, tillhandahålla
vetenskapliga lösningar för arbetsflöden och öka
återkommande intäkter.
PRESTATIONER UNDER 2024
Värdeerbjudande baserat på lösningar för
arbetsflöden
Globalt marknadsföringsteam etablerat
Framgångsrikt pilotprojekt fördigital
leadsgenerering
Ett flertal partnerskap inom labb-
automatisering introducerade
Uppdaterad strategi för försäljning av
förbrukningsvaror och service
Gemensam BICO-närvaro på viktiga mässor
PRIORITERINGAR FÖR 2025
Samtliga fem fokusområden inom Commercial
Excellence kommer att vara i fokus under 2025 för
att stärka den kommersiella kapaciteten och driva
lönsam tillväxt under såväl nästa år som därefter.
Under 2025 kommer BICO att fortsätta att lansera
försäljnings- och marknadsföringsrelaterade initiativ,
som leadsgenerering över bolagsgränserna och bättre
nyttja koncernens kommersiella strategier. Målet är
att öka andelen av försäljningen till pharma och
biotech och minska andelen till akademin.
BESKRIVNING
Fokus på kundcentrerad FoU och gate stage
process för produktutveckling har vidareutvecklats
och implementerats. Därtill utvärderar koncernen
kontinuerligt hur vår portfölj av tillgångar passar
strategiskt.
PRESTATIONER UNDER 2024
Lansering av uppdaterad strategi BICO 2.0
Uppdaterad Target Operating Model
Fullständig översyn av FoU-projekt och
produktportfölj
Avyttring av Nanoscribe
Minskad skuldsättning genom återköp av
konvertibla skuldebrev
PRIORITERINGAR FÖR 2025
För 2025 kommer fokus vara att ytterligare förfina
vår FoU-roadmap för att möta våra kunders behov
ännu bättre och för optimerad kapitalallokering.
Commercial Excellence Strategic Review
De fyra strategiska prioriteringarna som
lanserades under 2024 återupprepades under
kapitalmarknadsdagen i september 2024. Där-
till introducerades fem fokusområden inom
den strategiska prioriteringen Commercial
Excellence.
Sammantaget kommer detta att stödja
koncernen i genomförandet av den uppdat-
erade strategin och BICOs vision att möjlig-
göra och automatisera framtidens life science
labb samt uppnå hållbar lönsam tillväxt.
People & Culture
Operational Excellence
BESKRIVNING
Detta område innebär att främja kultur och starkt
ledarskap samt planera, attrahera och behålla talan-
ger. Drivkrafterna är att harmonisera, engagera och
belöna samt att leverera global operativ HR-excellens.
PRESTATIONER UNDER 2024
Förstärkt koncernledning (Chief Commercial
Officer, Chief HR Officer samt chefsjurist
utsedda)
Global HR-organisation etablerad
Global HR-strategi lanserad
Gemensamma företagsvärderingar lanserade
Ny process för performance management
PRIORITERINGAR FÖR 2025
Under 2025 kommer vi att fortsätta implementera
viktiga globala HR-processer och -lösningar för att
stödja ett framgångsrikt genomförande av BICO 2.0.
BESKRIVNING
Koncernen kommer att fortsätta att hantera
utmaningar relaterade till att förbättra processer
och fortsätta att hålla strikt kostnadskontroll. Detta
område omfattar strategiska outsourcingsinitiativ för
en mer konsoliderad och kostnadseffektiv tillverkning,
etablera en global inköpsorganisation, implement-
ering av en global Quality Assurance & Regulatory
Affairs (QA/RA) organisation, effektivisering och
kostnadsminskningar inom logistik samt fortsatt
fokus på lagerminskningar och optimering av
anläggningarnas lokalyta.
PRESTATIONER UNDER 2024
Projektledningskontor (PMO) etablerat
Global organisation för QA/RA (Quality
Assurance & Regulatory Affairs) etablerad
Minskat varulager med 105 Mkr (exkluderat
för Nanoscribe och Ginolis)
Kostnadsbesparingsprogram och
turn around-aktiviteter i flera enheter
Konsolidering av anläggningar
PRIORITERINGAR FÖR 2025
Ytterligare lagerminskningar kommer att fortsätta
att vara en prioritet för 2025, liksom att etablera en
global organisation för försörjningskedjan för att öka
vår köpkraft. Vi har också påbörjat utrullningen av
strategiska outsourcinginitiativ för en mer konsolid-
erad och kostnadseffektiv tillverkning vilket innebär
bättre flexibilitet inom vilka geografier vi producerar.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202416
STRATEGI 2.0
Finansiella mål
Återupprepades under kapital-
marknadsdagen i september 2024.
Gäller på medellång sikt
(1-3 år).
Tvåsiffrig organisk tillväxt
exklusive valutaeffekter
EBITDA-marginal minus balanserade
utvecklingskostnader > 10 procent
Nettoskuld / EBITDA <3.0x
TILLVÄXTMÅL
UTFALL 2024 UTFALL 2024 UTFALL 2024
MARGINALMÅL NETTOSKULDMÅL
Minus 2,8 procent. Utfallet är undermålet givet
den svaga marknaden för instrumentförsäljning
främst inom Akademi & Forskning samt diagno-
tik på grund av begränsningar av kapitalutgifter.
8,7 procent för justerad EBITDA. På grund av
säsongseffekter utvärderas detta mått bäst
över en 12-månadersperiod. Utfallet ligger under
målet, dock gradvis förbättring.
2,0 för justerad EBITDA i relation till nettoskuld.
Avyttringen av Nanoscribe och ett positivt
kassaflöde från rörelsen under 2024 har
förbättrat skuldsättningsgraden, vilken nu är
i nivå med målet.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 17
FINANSIELLA MÅL
BICO-AKTIEN
Den 3 november 2016 noterades CELLINK-aktien, numera BICO-aktien, på Nasdaq First North
Growth Market. Den 20 april 2020 noterades aktien i stället på Nasdaq Stockholm Main Market,
sektor: Health Care.
BICO-aktien
UTDELNING
Styrelsen föreslår ingen utdelning för räkenskapsåret 2024
givet bolagets fokus på hållbar lönsam tillväxt.
KOMMUNIKATION MED AKTIEMARKNADEN
Målet är att bolagets kommunikation med aktiemarknaden
ska vara tillgänglig, korrekt och ge tydlig information som
uppfyller de regler och krav som gäller för börsnoterade bolag.
Ett arkiv med publicerade pressmeddelanden och rapporter
finns att tillgå via bolagets webbplats på www.bico.com/se/
investerare/.
Kommunikationen med aktiemarknaden sker främst i
samband med publiceringen av bolagets finansiella rapporter
via en telefonkonferens med investerare, genom publiceringen
av pressmeddelanden om viktiga händelser i bolaget och i
samband med presentationer som organiseras inom bolagets
sektor eller av BICO.
ANDEL KAPITAL OCH RÖSTER
Per den 31 december 2024 uppgick det totala antalet
registrerade och utestående aktier i BICO Group AB (publ)
till 70 574 895, varav 1 500 000 är A-aktier och 69 074 895 är
B-aktier. Totala antalet röster uppgick till 84 074 895 röster
varav 15 000 000 är relaterade till A-aktierna och 69 074
895 aktier är relaterade till B-aktierna. Aktiekapitalet upp-
gick till 1 764 372,375 kr. Bolaget innehar inga egna aktier.
INCITAMENTSPROGRAM
BICO har fyra långsiktiga incitamentsprogram, varav två är
riktade till koncernens personal samt styrelseledamöter och
två är riktade till Koncernledningen och nyckelpersonal. Syftet
med incitamentsprogrammen är att uppmuntra ett brett
ägande bland medarbetare, underlätta rekrytering, behålla
kvalificerade medarbetare och öka motivationen att uppnå
eller överträffa koncernens mål.
AKTIEÄGARE
Per den 31 december 2024 hade BICO cirka 18 970 aktie-
ägare, vilket var en minskning med 3 600 jämfört med den
31 december 2023. Andelen icke-svenska aktieägare uppgick
till 32 procent vid årsslutet. De tio största bekräftade ägarna
vid årsslutet visas i tabellen till höger.
AKTIEÄGARSTRUKTUR
NYCKELTAL FÖR BICO-AKTIEN 2024
10 största aktieägare per 31 december 2024
Ägarandel Rösträtt
Erik Gatenholm 13,63 20,53
Sartorius Lab Holding GmbH 10,09 8,47
Handelsbanken Fonder 9,38 7,88
Héctor Martinez 8,95 13,59
Fjärde AP-fonden 6,28 5,28
Tredje AP-fonden 3,90 3,27
Avanza Pension 1,40 1,17
Carl Bennet 1,38 1,16
ARK Investment Management LLC 1,35 1,14
Gusten Danielsson 1,19 1,89
Summa 10 största aktieägare 57,56 64,38
Övriga aktieägare 42,44 35,62
Summa 100,00 100,00
Likviditet - primärmarknad
Lägsta aktiekurs 29,32
Högsta aktiekurs 61,12
VWAP (volymviktat genomsnittlig betalkurs) 43,89
Antal omsatta aktier 57 209 755
Dagligt genomsnitt: antal omsatta aktier 227 927
Antal avslut 184 089
Dagligt genomsnitt: antal avslut 733
Snittvärde per avslut 13 641
Dagligt genomsnitt: omsättning 10 004 349
Dagligt genomsnitt: omsättning jämfört med
marknadsvärde 0,33 %
Total likviditet
Dagligt genomsnitt: antal omsatta aktier 13 492 915
Dagligt genomsnitt: omsättning jämfört med
marknadsvärde 0,43 %
Dagligt genomsnitt: antal omsatta aktier 305 855
Antal omsatta aktier 76 769 755
Handelsplats och kategori
Andel av Nasdaq (vanlig handel) 73,8 %
Andel av blocktransaktioner 10,2 %
Andel av dark pool-handel (Nasdaq) 4,4 %
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202418
FORSKNING & UTVECKLING
Forskning
& utveckling
Ända sedan BICO grundades 2016 har koncernen haft
ett tydligt fokus på innovation genom FoU. Genom åren
har BICO investerat i att förbättra och utveckla befintlig
samt utveckla ny teknik. Vårt mål är att ge våra kunder
och partners rätt verktyg för att bidra med snabbhet,
noggrannhet och effektivitet. Fokus under 2024 har varit
att vidareutveckla projektledningsförmågan inom
koncernen genom införandet av en gemensam projekt-
modell samt att förbättra FoU-produktivitet och fokus
genom vår gate stage process.
STRATEGISK ÖVERSYN AV KONCERNENS SAMTLIGA
FoU-PROJEKT
År 2024 investerades cirka 8,5 procent (investeringar i FoU som
andel av omsättning) inom koncernen. FoU skedde främst i de
BICO-bolag som är verksamma i USA, Tyskland, Taiwan, Sverige och
Frankrike. Ett projektkontor (PMO) har etablerats och tillsammans
med koncernledningen har PMO genomfört en strategisk översyn av
samtliga FoU-projekt inom koncernen. Under 2024 har FoU-produk-
tiviteten ökat genom ytterligare utveckling av en gate stage process
för produktutveckling samt att beslut fattades om att upphöra
med ett fåtal projekt som inte ansågs tillräckligt kommersiellt
lönsamma.
UTVECKLING AV EN GEMENSAM PROJEKTMODELL
Koncernen har lanserat en gemensam projektmodell för koncernen.
Modellen skapar ett gemensamt språk, definierade projektroller och
standardiserade mallar för att säkerställa ett enhetligt arbetssätt.
Processen fokuserar på fördelar och leveransresultat samtidigt som
den införlivar en Gate Review-process för att validera mö-
jligheter och förberedelslse inför produktlansering. Översynen
gäller för samtliga projekt inom koncernen men anses särskilt
relevanta för produktutvecklingsprojekt. Dessutom har ett
Global Project Board inrättats. Det är ett styrande organ som
består av koncernledningen samt intern marknads- och tekni-
kexpertis. Deras uppgift är att besluta om alla större FoU-in-
vesteringar i koncernen. Utbildningar har genomförts i hela
koncernen under 2024 och totalt har cirka 100 medarbetare
utbildats. Ytterligare utbildningar kommer att genomföras
under 2025.
PORTFÖLJ MED IMMATERIELLA RÄTTIGHETER
Koncernens portfölj med immateriella rättigheter omfattar
över 551 beviljade patent och pågående patentansökningar,
fördelade över 151 unika innovationer. Fler än 178 patent har
beviljats. Geografiskt täcker dessa främst in USA och Europa,
men inkluderar också Australien, Japan, Kina, Sydkorea och
Indien.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 19
FORSKNING & UTVECKLING
Produktlanseringar 2024
STÖRRE PRODUKTLANSERINGAR 2024
Ett urval av lanseringar som gjordes under 2024 och som sträcker sig över koncernen:
Biosero Green Button Go uppdateringar och lansering samt uppgraderingar av drivrutiner
Biosero levererade tre större produktuppdateringar av programvaran Green Button Go för labbautomation och över 50 driv-
rutiner vilket möjliggör uppkoppling av fler instrument. Produktuppdateringar säkerställer att funktioner som efterfrågas av
kunderna regelbundet adderas för att förbättra såväl användarvänlighet som produktivitet. Utvecklingen av nya och uppdat-
erade drivrutiner gör det möjligt för användare att ansluta sin Green Button Go-programvara till fler enheter, vilket möjliggör
längre kedjor av automatiserade vetenskapliga arbetsflöden och snabbare forskning.
Läs mer på www.biosero.com
CELLENION CELLENONE® X1 NEO
cellenONE® NEO är en allt-i-ett-plattform som kombinerar encellsisolering med hög precision och reagensdispensering med hög
precision från pico- till nanoliter. Instrumentet ger bildbaserad sortering och isolering av enskilda celler för utveckling av cellinjer,
med klonal tillväxt, till omik för enskilda celler. Det möjliggör automatiserad och miniatyriserad end-to-end-provberedning för
encellsproteomik och spatial proteomik (årets metod 2024 enligt Nature). Bland nya funktioner kan nämnas applikationspaket,
förbättrad kontroll av inkubationsstegen, nytt optiskt system för ökad fluorescenskänslighet och förbättrat dropp-
genereringssystem för förbättrad droppstabilitet.
Läs mer på www.cellenion.com
CYTENA C.WASH™ PLUS
C. WASH™ PLUS kombinerar en automatiserad och patenterad centrifugalplattvätt med hög kapacitet och exakta dispenser-
ingsfunktioner för immun- och cellbaserade analyser med en kapacitet på upp till 1 536 hål. C.WASH PLUS är en tipplös
plattvätt och dispenser, vilket innebär att den använder mycket mindre plast än andra enheter eller manuella metoder. En
tvätteffektivitet på >99,99 procent efter bara två tvättcykler, skalbarhet och exakt dosering innebär att experiment kräver
mindre reagenser, ger bättre data och genererar mindre avfall. C.WASH™ PLUS är automatiseringsklar och integreras enkelt i
automatiserade arbetsflöden.
Läs mer på www.cytena.com
LAB AUTOMATION
LIFE SCIENCE SOLUTIONS
LIFE SCIENCE SOLUTIONS
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202420
FORSKNING & UTVECKLING
Dispendix Transfer Track
Transfer Track är ett mjukvarusamarbete mellan Biosero och Dispendix som lanserades under 2024 som en extra protokoll-
funktion för I.DOT. Denna sömlösa lösning möjliggör mer komplexa dos-respons-experiment tack vare den utveckling som
Biosero bidragit med i form av beprövad funktionalitet anpassad för I.DOT. Med Transfer Track kan komplexa dispenserings-
protokoll skapas inom några minuter, t.ex. för att utveckla anpassade plattor, guider för anpassat urval är inkluderade såsom
plattreplikation och direkt utspädning. Transfer Track genererar ett fullständigt I.DOT-protokoll, med möjlighet till flera käll-
och målplattor samt att skapa mellanliggande utspädningar.
Läs mer på www.dispendix.com
MatTek EpiLiver™ och EpiKidney™
EpiLiver™ (beta) är en tredimensionell vävnadsmodell som baseras på primära mänskliga leverceller (hepatocyter). Den är
organotypisk och har en polariserad hepatisk morfologi som upprätthåller en hög nivå av uttryck för viktiga leverassocierade
läkemedelsmetaboliserande enzymer. Modellen är konstruerad av mänskliga hepatocyter med ett specialiserat medium för
att bilda en vävnadsstruktur som kan odlas i upp till tolv dagar. Detta innebär att modellen är en unik plattform för att studera
akut och kronisk levertoxicitet och läkemedelsinducerad leverskada.
EpiKidney™ (beta) är en laboratorieodlad mänsklig njurvävnad som på ett exakt sätt efterliknar cellstrukturen och funktionen
hos mänskliga njurar. EpiKidney är ett pålitligt och etiskt alternativ till djurförsök samt ger mer precisa insikter om njurhälsa
och behandlingseffektivitet. EpiKidney är ett värdefullt verktyg för att kunna förutsäga mänskliga responser på farmakologiska
läkemedelskandidater, för att studera mänsklig nefrotoxicitet och dess mekanismer, samt minska djuranvändningen vid
preklinisk läkemedelsscreening.
Läs mer på www.mattek.com
QInstruments TiltStation
TiltStation är en labbautomatiseringsenhet för vätskehanterare i syfte att automatisera cellodlingsapplikationer. Den möjlig-
gör för användare att skapa en arbetsstation för cellunderhåll. Den automatiserar följande applikationer: förbeläggning av
brunnsplattor med exempelvis kollagen, tillförsel av näringsämnen och syre till cellerna samt avlägsnande av avfallsprodukter.
Dessutom förhindrar den ansamlingar, säkerställer jämn fördelning av celler i odlingen och underlättar både skörd och subodling
av celler. Att kombinera lutning med inkubationsfasen minskar reaktionsprocesstiderna och användarens arbetsbelastning och
effektiviteten av många procedurer ökar, vilket resulterar i högre kapacitet. Den patenterade låsmekanismen låser brunnsplat-
torna snabbt och säkert, även vid de högsta rörelsefrekvenserna. Rörelseprocesser med frekventa plattbyten kan utföras enkelt
och säkert i rutinen.
Läs mer på www.qinstruments.com
SCIENION SCIFLEXRAYER S3 NANO A/D
sciFLEXARRAYER S3 NANO A/D är en flexibel dispenser med upp till fyra doseringskanaler, som regleras av en piezomotor vars
bälg förskjuter volymen i en sluten kammare som motsvarar den aspirerade eller doserade volymen. Detta möjliggör dispens-
ering av >50 nL per stråle och hög effektivitet, eftersom långa förberedelser och kalibreringsprocedurer per kanal inte längre
krävs. Tidskrävande förberedelser och kalibrering av doseringskanaler elimineras och misstag undviks eftersom volymen kan
matas direkt. Dessutom blir dödvolymen av vätskor betydligt lägre, vilket bidrar till lägre kostnader.
Läs mer på www.scienion.com
BIOPRINTING
LIFE SCIENCE SOLUTIONS
LIFE SCIENCE SOLUTIONS
LIFE SCIENCE SOLUTIONS
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 21
EN GLOBAL ORGANISATION
En global organisation BICOs huvudkontor ligger i Göteborg.
De operativa bolagen finns huvudsakligen i tre länder: USA,
Tyskland och Sverige. Organisationen fokuserar på att harmo-
nisera globala processer och system för att arbeta på ett mer
effektivt och kostnadseffektivt sätt.
INVESTERA I MEDARBETARE OCH KULTUR
En av BICOs fyra strategiska prioriteringar är att investera
i medarbetare och kultur. För att kunna definiera vad som
behövdes för att stärka BICOs HR-agenda så rekryterades
och utsågs en Chief HR Officer under våren 2024. Det första
viktiga initiativet för 2024 var att bygga en global HR-organ-
isation och att definiera en global HR-strategi, som en del av
den uppdaterade strategin.
UTFORMA DEN GLOBALA OCH LOKALA
HR-ORGANISATIONEN
Den globala HR-organisationen har implementerats och tre
HR-direktörer tillsattes internt i USA, Tyskland och Sverige.
Syftet med denna struktur är att främja en global samord-
ning av HR-processer och initiativ samt lokala initiativ. Nästa
steg inkluderade att bygga lokala HR-organisationer, färdig-
ställa koncernens HR-strategi, identifiera och planera de vik-
Etablera en medarbetar- och
prestationsorienterad kultur
BICOs engagemang inom People & Culture har förstärkts under 2024. Att investera i medarbetare
och kultur är en av koncernens strategiska prioriteringar. För att lägga grunden till en solid struktur
rekryterades och utsågs en global Chief HR Officer och en global HR-organisation etablerades. Initia-
tiv för att stödja ett framgångsrikt genomförande av BICO 2.0 har genomförts under året.
tigaste HR-initiativen för 2024/2025 som kommer att stödja
organisationen och bidra till global harmonisering.
HR-STRATEGI
Den långsiktiga HR-strategin har utvecklats för att vi ska up-
pnå vår långsiktiga affärsstrategi. De huvudsakliga hörnste-
narna består av:
Global och lokala HR-organisationer
Företagsvärderingar som driver vår kultur
Samordnade befattningsnivåer kopplade till
kompensationsstrategier
Processer för performance management
Globalt ledarskapsprogram
Globalt HR-system
STÄRKA BICOS KULTUR GENOM ATT IMPLEMENTERA
NYA FÖRETAGSVÄRDERINGAR
Kultur och värderingar är centrala för vår framgång och en del
av den uppdaterade strategin. Genom att engagera organ-
isationen i interna workshops och övningar kom vi överens
om följande värderingar: Trust, Focus, Collaboration och Grit.
Trust är grunden vår organisation är byggd på. Vi måste hålla
Focus på vad vi ska göra och vad vi inte ska göra. För att kun-
na leverera det vi ska fokusera på krävs Collaboration. Och för
att samarbetet ska bli framgångsrikt krävs Grit. Värdering-
arna, inklusive innebörden av varje värdering och exempel på
beteenden som ligger i linje med dem, har distribuerats till alla
BICO-bolag och varje operativt bolag har implementerat dem
med olika lokala aktiviteter.
SAMORDNA ROLLNIVÅER OCH KOPPLA TILL
KOMPENSATIONSSTRATEGIER
En väl utformad struktur som samordnar rollnivåerna är
grundläggande för nästan alla medarbetarorienterade
processer och är en integrerad del av det kommande globala
HR-systemet. Dessutom ligger det i linje med och stöder
EU:s kommande direktiv om lönetransparens.
BICOs mål är att harmonisera ersättningspolicyn globalt i
syfte att fastställa tydliga riktlinjer för en rättvis och trans-
parent process för att upprätthålla konkurrenskraften
på marknaden. Policyn omfattar t.ex. en översikt över
ersättningar, kortsiktiga incitamentsprogram, långsiktiga
incitamentsprogram, provisionsplaner och förmåner. Detta
arbete inleddes i slutet av 2024 och kommer att slutföras och
implementeras under 2025.
PROCESS FÖR PERFORMANCE MANAGEMENT SOM DRIV-
ER MEDARBETARNAS ENGAGEMANG OCH PRESTATIONER
Ett initiativ har varit att förstärka vår process för perfor-
MEDARBETARE & KULTUR MEDARBETARE & KULTUR
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202422
MEDARBETARE & KULTUR
Trust
Collaboration
Focus
Grit
Tillit är grunden för vår
framgång, både internt och
externt. Vi ska sträva efter att
lita på varandra och bygga
relationer som uppmuntrar
transparens, integritet och
ansvarstagande.
Samarbete handlar om att
arbeta tillsammans för att
uppnå våra företagsmål. Vi
måste samarbeta och dra
nytta av teamarbete för att
vara en effektiv organisation.
Fokus handlar om att välja
vad vi ska göra och vad vi
inte ska göra. Fokus betyder
att välja de mål och
aktiviteter som påverkar
vår framgång mest.
Grit betyder att ha passion,
uthållighet, mod och inre
motivation för att nå våra
mål, oavsett utmaningar
som uppstår längs vägen.
mance management som gör det möjligt för våra medar-
betare att bidra till såväl affärsmålen som sin egen indivi-
duella utveckling. Genom att använda befintliga processer
och feedback från organisationen finns nu en global process
för performance management på plats. Chefsutbildningar
har genomförts och processen består av årliga samtal och
utvärderingar, inklusive fastställande av individuella affärsmål
kaskaderade från de strategiska initiativen.
STÄRKA BICOS LEDARSKAP MED LEDARSKAPS-
UTVECKLING
För att stärka BICOs chefer har ett utvecklingsprogram
definierats samt tydliga förväntningar tagits fram på vad det
innebär att vara ledare på BICO. Under 2024 lanserades dessa
förväntningar och det första globala ledarskapsprogrammet
genomfördes för alla med chefsansvar inom koncernen.
IMPLEMENTERA ETT GLOBALT HR-SYSTEM
För att kunna hantera gemensamma HR-processer på ett
effektivt sätt kommer ett globalt HR-system att implemen-
teras. HR-organisationen har förberett projektet för imple-
mentering av systemet under 2025.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 23
AFFÄRSOMRÅDEN
Affärsområden
Ny bild, kommer
från Isabelle
Lab Automation Life Science Solutions Bioprinting
Affärsområdet tillhandahåller den
egenutvecklade och hårdvaruagnostiska
programvaran Green Button Go Suite för
uppkopplade och smarta arbetsflöden.
Arbetet bedrivs i projektform och
Biosero tillhandahåller integration av
automationsteknik samt konsult- och
ingenjörstjänster för att designa, bygga
och installera automatiserade laborato-
riesystem.
Affärsområdet tillhandahåller avancerade
instrument, förbrukningsvaror och
lösningar inom cellkultur, cellbildtag-
ning, cellsortering och provberedning för
olika analyser, exempelvis inom genomik.
Segmentet erbjuder även instrument och
lösningar för skalbar tillverkning av
diagnostik och förbrukningsvaror som
möjliggör såväl encellsarbetsflöden som
övriga arbetsflöden samt kontrakt-
tillverkningstjänster.
Affärsområdet erbjuder 3D-bioprintrar
och biobläck med ett stort spann av
tekniker för olika krävande applika-
tioner, upplösnings och volym/hastighets-
krav samt tjänster fokuserade på att
snabba på upptäckten och utvecklingen
av nya läkemedel, inklusive avancerad
vävnadsavbildning och cellkulturtjänster.
52 % 19 %29 %
ANDEL AV FÖRSÄLJNING 2024 ANDEL AV FÖRSÄLJNING 2024ANDEL AV FÖRSÄLJNING 2024
BICOs affärsområdesstruktur introducerades på kapitalmarknadsdagen i september 2024.
De nya affärsområdena utgör även BICOs rapporteringssegment från och med Q3 2024.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202424
AFFÄRSOMRÅDEN
Green Button Go bidrar till att fullt ut automatisera
laboratorium för ökad kapacitet av cellbaserade analyser
Forskare stöter ofta på signifikanta utmaningar när de försöker utöka produktionen av cellbaserade
analyser, eftersom små variationer i en individs teknik kan påverka resultatet. Trots att automa-
tiserade verktyg som vätskehanteringssystem och robotarmar har minskat variationen, så är det
fortfarande en utmaning då instrumenten ofta är från olika tillverkare vilket kan leda till utmaningar
avseende bemanning. Vissa större laboratorier har råd att ha forskare tillgängliga dygnet runt för att
aktivera olika instrument, men för de flesta laboratorier är den bemanningsnivån för kostsam, vilket
komplicerar möjligheterna att genomföra storskaliga, tidskänsliga experiment.
Denna situation belyser ett behov som identifierades av
forskare vid The Tsukuba Research Center på Astellas
Pharma Inc., en kund till Biosero med en innovationsanläggn-
ing utformad för att främja samarbete mellan forskare.
Teamet på Astellas ville utveckla ett helautomatiserat labo-
ratoriesystem, en så kallad ”Screening Station”, för att möta
det växande behovet av ökad kapacitet för cellbaserade
analyser inom läkemedelsutveckling.
Utmaning
I förken att automatisera cellbaserade analyser med iPS-
celler har forskarna på Astellas behövt övervinna följande
hinder: 1) programmering och integration av instrument från
olika aktörer; 2) hur man ska observera levande celler i real-
tid; 3) att kunna sra flera cellulära händelser på ett
tillförlitligt sätt; och 4) möjligheten att ta snabba beslut på
distans baserat på automatiserad datainsamling och analys.
Lösning
Biosero, en leverantör för laboratorieautomationslösningar
för vetenskapliga upptäckter, som utvecklar Green Button
Go (GBG) Scheduler, en mjukvara som schemagger och
utför vetenskapliga processer för olika integrerade plattfor-
mar. GBG spelade en avgörande roll i att hjälpa Astellas for-
skare med att schemalägga olika processer, samt med att
lyckas integrera instrument från tredje part under ett
gemensamt hårdvaruagnostiskt system. Detta möjliggjordes
tack vare GBGs breda sortiment av kompatibla drivrutiner
(drivers) för instrument från tredje part. GBG skickar även
proaktivt ut mejlnotifikationer för att informera forskare om
händelser i labbet som kan kräva hantering av personal.
Med GBGs mjukvara kunde forskarna:
Schemalägga flytten av cellkultursplattor och
cellmedium-sbehållare mellan en CO
2
-inkubator och
en kall inkubator.
Stödja långvarig cellodling genom schemaläggning av
dagliga cellmediumsbyten i ett automatiserat vätske-
hanteringssystem.
Programmera flytt av cellkultursplattor mellan en
konfokal bildcytometer och CO
2
-inkubator vid specifika
tidpunkter för tidsseriebildtagning av celler.
Hantera när en automatiserad rengörare för mikrotiter-
plattor användes för att hjälpa med formalinfixering
och immunfärgningsprocedurer, vilka behövs för
immunofluorescens-analyser.
Fånga och kontextualisera viktiga data under cellkultur-
och analysprocesserna.
Arbetsflöde med Astellas ”Screening Station”, som möjliggjorts av Bioseros Green
Button Go Scheduler
Experiment utförda med Astellas ”Screening Station” har
uppnått en framgångsgrad på cirka 95 procent. Forskare har
också rapporterat att den automatiska vätskehanter-
ingsstationen konsekvent fördela med pipett och placera
celler på samma plats i varje hål i 96-hålsplattor. Automa-
tionen har ökat effektiviteten vid cellöverföring från 19,7
procent vid manuellt arbete till 100 procent, vilket avsevärt
höjt kvaliteten och reproducerbarheten av experimenten.
Arbetsflöde för tidsseriebildtagning av levande celler, utvecklat av forskare på Astellas
och hanterat av Green Button Go Scheduler
Resultat
Med ”Screening Station”, driven av GBG, har Astellas utveck-
lat ett automatiserat laboratoriesystem. Deras system har
underlättat och hanterat de begränsningar som kan relat-
eras till forskares scheman, integrerat flera instrument i ett
hårdvaruagnostiskt system, och möjliggjort distansbaserad
övervakning samt automatisk insamling av viktiga data från
experiment. Astellas har sömlöst replikerat deras automa-
tiserade ”Screening Station” och validerat sitt protokoll på
ett flertal platser runt om i världen, inklusive andra labb i
Japan samt i San Francisco. Forskarna har visat att ett
helautomatiserat laboratoriesystem kan möjliggöra gemen-
samma forskningsprojekt på olika geografiska platser, även
för komplexa cellbaserade analyser.
Material Manuell
hantering
Automatiserat arbetsflöde via Green Button Go
Reagenser och
labb-utrustning
Manuell cellräkning
och sådd
Experimentiell procedur
Detektion (tidslinjefoto-
grafering av levande celler,
höginnehållsbildanalys)
Cellodling
Avbildning av levande celler
Skärmbild av uppstartsprocess
Co₂-inkubator
Cellplatta
Bild Bild Bild Bild Bild Bild
6 timmar 6 timmar 3 timmar 3 timmar 3 timmar
CellVoyager
TM
CQ1
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 25
57
Lab Automation
Affärsområdet tillhandahåller den egenutvecklade och hårdvaruagnostiska programvaran
Green Button Go Suite för uppkopplade och smarta arbetsflöden. Green Button Go kopplar
samman enheter från BICO och andra instrumenttillverkare och möjliggör hela kedjan från
digitalisering av manuella processer till fullständig laboratorieintegration som är verksam
24/7. Dessa laboratorieintegrerings- och automatiseringslösningar möjliggör för forskare
att iscensätta och påskynda sina upptäckter. Arbetet bedrivs i projektform och Biosero
tillhandahåller integration av automationsteknik samt konsult- och ingenjörstjänster för att
designa, bygga och installera automatiserade laboratoriesystem.
Lab Automation uppvisade en tillväxt på 14 procent förhelåret 2024. Den justerade EBITDA-marginalen för helåret 2024
var 16 procent. Färre projektstarter påverkade omsättning och lönsamhetsnivåer under andra halvåret 2024 och är ett
resultat av verksamhetens projektkaraktär vilket resulterar i att intäkterna varierar signifikant mellan kvartalen. Därför
bör verksamheten beaktas över en längre cykel snarare än under ett isolerat kvartal. Vi ser fortsatt en stark under-
liggande efterfrågan på våra integrerade lösningar för laboratorieautomatisering.
Pharma, biotech
och diagnostik
~1 100-1 300 miljoner USD
HUVUDSAKLIGA KUNDSEGMENT
AFFÄRSOMRÅDETS PRESTATION 2024
ESTIMERAD SAM FÖR AFFÄRSOMRÅDET
Mkr 2024 2023
Nettoomsättning 571,6 502,9
Organisk tillväxt, % 13,6 % 39,2 %
Justerad EBITDA 92,5 46,7
Justerad EBITDA-marginal, % 16,2 % 9,3 %
EBITDA 91,1 37,3
EBITDA-marginal, % 15,9 % 7,4 %
AFFÄRSOMRÅDEN
Justerad EBITDA-marginal (%)Nettoomsättning (Mkr)
Mkr %
Nettoomsättning och justerad EBITDA-marginal, R12M
Q4 23
503
617
555
594
572
Q1 24 Q2 24 Q3 24 Q4 24
0
100
200
300
500
400
700
600
35
30
25
20
15
10
5
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202426
Leverantör av mjukvara för labautoma-
tion och robotintegration. Mjukvaran
Green Button Go erbjuder kompletta
lösningar för laboratorier som orkestrerar
flöden och verksamheter för ökad
effektivitet.
AFFÄRSOMRÅDEN
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 27
AFFÄRSOMRÅDEN
Life Science Solutions
Life Science Solutions tillhandahåller avancerade instrument, förbrukningsvaror och lösningar
inom cellkultur, cellbildtagning, cellsortering och provberedning för olika analyser, exempelvis
inom genomik. Segmentet erbjuder även instrument och lösningar för skalbar tillverkning av
diagnostik och förbrukningsvaror som möjliggör såväl encellsarbetsflöden som övriga arbets-
flöden samt kontraktstillverkningstjänster. Life Science Solutions erbjuder därtill innovativa
lösningar för blandning och temperaturkontroll av molekylära prover på robotplattformar.
Affärsområdets erbjudande kan kopplas samman till utvalda arbetsflöden inom exempelvis
cellinjeutveckling och NGS (Next Generation Sequencing). Kunderna omfattar såväl pharma
och biotech samt diagnostikföretag som akademiska forskningslabb.
Affärsområdet uppvisade en negativ tillväxt på minus 7 procent för helåret 2024 på grund av generella begränsningar
av kapitalutgifter och investeringar i branschen samt svag efterfrågan inom diagnostik. För helåret 2024 uppgick den
justerade EBITDA-marginalen till 16 procent vilken, jämfört med Q4, hämmades av begränsade kapitalinvesteringar och
den svaga utvecklingen huvudsakligen i SCIENION.
Pharma, akademi & forsknings-
organisationer och diagnostik
~1 400 miljoner USD
HUVUDSAKLIGA KUNDSEGMENT
AFFÄRSOMRÅDETS PRESTATION 2024
ESTIMERAD SAM FÖR AFFÄRSOMRÅDET
Mkr 2024 2023
Nettoomsättning 1 009,1 1 092,6
Organisk tillväxt, % -6,9 % -7,7 %
Justerad EBITDA 160,9 168,5
Justerad EBITDA-marginal, % 15,9 % 15,4 %
EBITDA 146,8 158,4
EBITDA-marginal, % 14,5 % 14,5 %
Justerad EBITDA-marginal (%)
Mkr %
Nettoomsättning och justerad EBITDA-marginal, R12M
Q4 23
1 093
1 110
991
1 009
Q1 24 Q2 24 Q3 24 Q4 24
0
100
400
600
1 000
800
1 200
1 100
30
25
20
15
10
5
200
300
500
700
900
1 031
Nettoomsättning (Mkr)
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202428
AFFÄRSOMRÅDEN
Automatisering av arbetsflödet för
utveckling av cellinjer för att producera
terapeutiska antikroppar, gen- och
cellterapier.
Lösningar för blandning och temperatur-
kontroll av molekylära prover på robot-
iserade vätskehanteringsplattformar.
Automatiserade hybridmikroskop med
möjlighet att konvertera från upprätt till
inverterat läge och avancerad cellanalys
och realtidsavbildning för bildbehandling
för forskning och kliniska tillämpningar.
Automatiserade lösningar för vätske-
hantering för läkemedelsutveckling,
diagnostik och syntetisk biologi.
Dispenseringsautomation för applika-
tioner som kräver exakt deponering av
biologiskt innehåll i extremt små volymer.
Teknik som möjliggör dispensering
av enskilda celler.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 29
AFFÄRSOMRÅDEN
Bioprinting
Segmentet erbjuder 3D-bioprintrar och biobläck med ett stort utbud av tekniker för olika
krävande applikationer, upplösningar och volym/hastighetskrav. Vår hårdvara, mjukvara och
biomaterial har givit oss en topposition inom tillförlitliga innovationer inom in vitro-baserade
mänskliga vävnadsmodeller. Dessa modeller används för att utvärdera säkerheten och
effektiviteten inom främst kosmetik-, och läkemedelsbranscherna – samtidigt som de sänker
testkostnaderna och leder till färre djurförsök. Dessutom erbjuds kontraktsforskningstjänster
med fokus på att påskynda upptäckten och utvecklingen av läkemedel med hjälp av avancerad
vävnadsavbildning och cellkulturtjänster. Kunderna omfattar forskningslaboratorier och
pharma.
För helåret 2024 påverkades affärsområdet av svag efterfrågan i Asien och inom segmentet Akademi & Forskning i
allmänhet samt utmaningar inom CELLINK, vilket resulterade i en negativ omsättningstillväxt på 12 procent. För 2024
uppgick affärsområdets justerade EBITDA-marginal till 9 procent och påverkades negativt av ett svagt Q1. Affär-
sområdet avslutade året med en ökning av såväl försäljning som lönsamhetsnivåer jämfört med motsvarande kvartal
föregående år. Ökningen kan förklaras av effekter av kostnadskontroll, säsongseffekter och att omstruktureringen av
CELLINK gradvis har gett effekt under året. Nanoscribe avyttrades under november 2024 och har klassificerats som
avvecklad verksamhet från och med fjärde kvartalet 2024. Skälet till avyttringen var att Nanoscribe bedömts vara
icke-kärnverksamhet på grund av deras huvudsakliga affär utanför life science.
Pharma, akademi & forsknings-
organisationer och kosmetikföretag
~300 miljoner USD
HUVUDSAKLIGA KUNDSEGMENT
AFFÄRSOMRÅDETS PRESTATION 2024
ESTIMERAD SAM FÖR AFFÄRSOMRÅDET
Mkr 2024 2023
Nettoomsättning 369,3 421,0
Organisk tillväxt, % -11,9 % -8,7 %
Justerad EBITDA 32,3 39,9
Justerad EBITDA-marginal, % 8,7 % 9,5 %
EBITDA 3,6 35,9
EBITDA-marginal, % 1,0 % 8,5 %
Justerad EBITDA-marginal (%)
Mkr %
Nettoomsättning och justerad EBITDA-marginal, R12M
Q4 23
421
387
380
368
369
Q1 24 Q2 24 Q3 24 Q4 24
0
100
200
300
500
400
700
600
35
30
25
20
15
10
5
Nettoomsättning (Mkr)
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202430
AFFÄRSOMRÅDEN
3D-bioprintingprodukter för vävnadsteknik
och regenerativ medicin, forskning inom
biomaterial och läkemedelsutveckling.
Produktion av 3D-rekonstruerade mänsk-
liga vävnadsmodeller som används inom
regulatorisk toxikologi inom kosmetika-,
kemi- och läkemedelsindustrin.
Kontraktsforskningstjänst som omvand-
lar vävnader till beslutsunderlag för att
påskynda läkemedelsutveckling med
hjälp av avancerad bildbehandling och
digital bildanalys.
Högrenade, extracellulära matrixproteiner
för vävnadsteknik, 3D-bioprintning, cell-
odling och läkemedelsutveckling.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 31
AFFÄRSOMRÅDEN
Utmaning
Det finns ett behov av att öka skalbarheten och reproducer-
barheten samt förenkla arbetsflöden med patienthärledda
tumörmodeller i 3D.
Lösning
För detta ändamål har ett translationellt team av BICO-
forskare från Cellenion, SCIENION och MatTek utvecklat ett
integrerat arbetsflöde för att generera reproducerbara och
förutsägbara data för både läkemedelsutveckling och tillämp-
ningar inom precisionsonkologi. Först optimerades odlings-
förhållandena för att expandera patienthärledda
cancerprover och skapa biobanker med tumöroider.
Med hjälp av ett automatiserat instrument sorterades och
isolerades sedan individuella och homogena tumöroider i
brunnsplattor innan de behandlades med olika cancerläke-
medel. Därefter användes mikroskopiavbildning och AI-
assisterad programvara för att utvärdera effekten och
VÄGEN MOT INDIVIDANPASSAD MEDICIN
BICOs teknologier används för att utvärdera cancerläkemedels säkerhet och effekt
Varje år diagnostiseras omkring två miljoner nya fall av cancer i USA och av dessa kommer cirka 600 000 att utveckla metastaserande cancer.
Patienthärledda tumörmodeller har blivit ett centralt verktyg vid läkemedelsutveckling och har stora fördelar jämfört med traditionella djurmodeller.
De ger en mer exakt representation av den mänskliga tumörens mikromiljö, vilket förbättrar det prediktiva värdet av prekliniska studier.
Genom att bevara den genetiska och fenotypiska mångfalden hos den ursprungliga tumören möjliggör dessa modeller dessutom möjlighet att utforska
individanpassade medicinska behandlingsstrategier. Slutligen möjliggörs studier av mekanismer för läkemedelsresistens, vilket bidrar till utvecklingen av
mer effektiva behandlingsmetoder.
säkerheten hos läkemedelsbehandlingarna. Med detta
kompletta arbetsflöde erhålls en stabil metod för att
påskynda upptäckten av nya läkemedel och ett kostnads-
effektivt sätt att få fram individanpassad information
relativt snabbt, vilket kan bidra till att rädda liv.
Effekt
Vårt integrerade arbetsflöde kommer att:
generera tusentals funktionella tumöroider från en
tumörbiopsi från cancerpatienter (MatTek)
automatisera sortering och isolering av tumöroider för
att förbereda homogena, analysklara plattor för läkeme-
delsscreening (SpheroONE, Cellenion/SCIENION)
testa prover mot en läkemedelspanel med hjälp av ett
nytt automatiserat mikrofluidiksystem (Protein Fluidics)
använda avancerad bildframställning och AI-assisterad
bildanalys för att fatta välgrundade beslut (Discover
ECHO Revolution Mikroskop och Protein Fluidics)
Reproducerbara, tillförlitliga och förutsägbara arbetsflöden
är av avgörande betydelse för både läkemedelsutveckling och
precisionsmedicin. Som framgår av bilden ovan kan läkeme-
delseffekter smidigt övervakas och kvantifieras, då levande
tumöroider som är opåverkade av en låg läkemedelsdos visas
i grönt medan tumöroider som dödats av högre läkeme-
delskoncentrationer visas i rött. Sammanfattningsvis är dessa
integrerade metoder avgörande för att främja användningen
av tumöroidmodeller, som har stor potential att förbättra
patientresultaten, minska behovet av djurförsök och påskyn-
da framtagandet av nya läkemedel. Genom att standardis-
era arbetsflödena sänks kostnader, korta tiden för förklinisk
prövning och minska antalet läkemedel som inte klarar den
kliniska studier.
Tumöroiders respons på Cetuximab
LÅG
LEVANDE
DÖD
MEDIUM HÖG
Automatiserat arbetsflöde för precisionsonkologi
Tumörprov
från patient
Steg 1 Steg 2
Tillväxt av
tumöroider in vitro
Biobankning Framställning av
tumöroider
Skörd och
dispensering
Läkemedel-
sprövning och
bildanalys
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202432
Höga reagenskostnader: Vanliga NGS-arbetsflöden
kräver stora volymer av dyra reagenser, vilket kan
begränsa antalet prover som kan bearbetas på ett kost-
nadseffektivt sätt
Komplex optimering: Miniatyrisering av protokoll för
att spara in på reagenskostnader innebär vanligtvis om-
fattande optimering och validering, vilket förbrukar såväl
tid som resurser
Problem med skalbarhet: Det är svårt att skala provbear-
betningen utan att datakvaliteten försämras på grund
av tekniköverföring och analysernas känslighet för små
förändringar i pipetteringsteknik och protokollutförande
Miniatyriserade arbetsflöden: Med hjälp av Dispendix
I.DOT Non-contact Dispenser och CYTENAs G.PURE
NGS Clean-up Device möjliggör G.PREP-systemet
NGS-beredning med reducerade volymer - ner till en
femtedel av standardprotokollet
Standardiserade och testade rutiner: Validerade stan-
dardrutiner för vanliga NGS-kit somTwist Enzymatic
Fragmentation 2.0 DNA-Seq tillhandahålls. Dessa
standardrutiner innebär att kunderna inte behöver
utföra egen optimering
Hög precision och tillförlitlighet: Den avancerade
dispenseringstekniken säkerställer exakt hantering av
små volymer samtidigt som hög datakvalitet
och reproducerbarhet bibehålls
Användarvänlig implementering: Kunderna kan börja
använda de miniatyriserade arbetsflödena utan
omfattande utbildning eller tidigare erfarenhet, vilket
gör att de uppnår resultat snabbare
Kostnadsbesparingar: Reagensförbrukningen minskar
drastiskt – kunderna kan bearbeta upp till 384 prover
med hjälp av ett kit som ursprungligen utformades för
96 prover, vilket innebär kostnadsbesparingar
Ökad kapacitet: Sekvenseringsprojekt med hög kapacitet
möjliggörs eftersom fler prover kan bearbetas samtidigt
utan att kostnaderna för reagenser ökar
Tidseffektivitet: Behovet av protokollutveckling och
optimering elimineras, vilket gör att forskare kan
fokusera på dataanalys och datatolkning
Stärkt konkurrenskraft: Laboratorier kan erbjuda
konkurrenskraftiga tjänster tack vare lägre drifts-
kostnader och snabbare tid till leverans
G.PREP: standardiserat
och validerat arbetsflöde
för Next Generation Sequencing
Att framställa NGS-bibliotek (next generation
sequenzing) är ofta komplext, tidskrävande och
dyrt. Laboratorier som vill öka kapaciteten och
minska kostnader står inför ett flertal
utmaningar:
G.PREP NGS Automation Solution som
kombinerar teknik från Dispendix och
CYTENA löser dessa utmaningar:
Implementering av automatiseringslösningen
G.PREP NGS ger stora fördelar:
AFFÄRSOMRÅDEN
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 33
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202434
HÅLLBARHET
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202434
Förbättra anpassningen till kraven i de nya EU-direktiven för företags
hållbarhetsrapportering och de närliggande europeiska hållbarhets-
rapporteringsstandarderna, EU-taxonomin och EUs ekodesign för
hållbara produkter
Implementera hållbarhetsstyrningsmodell inklusive internkontroll
Hållbarhetsutbildning för alla anställda
Bedömning av dubbel väsentlighet, påverkan, risker och möjligheter i alla
BICOs operativa bolag
Intressentdialoger med investerare, kunder och anställda angående
BICOs hållbarhetsplan
Hållbarhet är ett långsiktigt strategiskt fokus för BICO och en del av
affärsstrategin.
ÅR 2024 HAR BICO FOKUSERAT HÅLLBARHETSAGENDAN PÅ FÖLJANDE
OMRÅDEN:
Fokus på hållbarhet
Hållbarhet är en central del av koncernenes mission att vara förstahandsvalet som partner
inom labautomation och tillhandahålla utvalda arbetsflöden till pharma och biotech. Det är
även förankrat i våra kärnvärden; Trust, Focus, Collaboration och Grit som definierar vår kultur.
Hållbarhetsagendan beskrivs i hållbarhetsplanen, där den senare definierar hur hållbarhet är
förankrat i affärsstrategi och kultur. Den fokuserar på tre områden: Miljö, Socialt och Styrning.
Strategin genom värdekedjan
BICOs påverkan genom värdekedjan härrör från flera operativa aktiviteter och anses vara
mycket begränsad på grund av vårt branschsegments natur och våra låga inköpsvolymer i den
globala leveranskedjan. Inom värdekedjorna finns det positiva och negativa effekter kop-
plade till klimat, utsläpp, mänskliga rättigheter, produkter och en säker arbetsmiljö. Påver-
kansbedömningen baseras på värdekedjornas steg, som visas nedan, och täcker de tre värde-
kedjorna som beskriver de olika affärsområdenas affärsmodeller.
Rapportering om värdekedjor omfattar en
koncernövergripande transparens kring resursflöden
Hållbarhet
Råmaterial
Egen
tillverkning
2/3 hand
-
sleverantör
Utgående
transporter
Avfall
1:a hand
-
sleverantör
Distribution
Inkommande
transporter
Kunder
Nytt ursprung
Cirkulär
Cirkulär
Nytt ursprung
Nytt ursprung
Primära
material
Sekundära
material
Material-
användande
Tillverkade
produkter
Avfall
Sekundära
förbruknings-
material
Återvunnet
ursprung
Linjär
Bortskaffande
Återvunnet
ursprung
Återvunnet
ursprung
INFLÖDE AV RESURSER
Används för att tillverka produkter (inkl. förpackningsmaterial)
UTFLÖDE AV RESURSER
Till marknaden eller naturen
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 35
HÅLLBARHET
År 2023 genomfördes en grundläggande bedömning som för-
beredelse för CSRD. Resultatet fungerar som en grund för en
uppdaterad dubbel väsentlighetsbedömning vilken genomför-
des i alla operativa bolag under 2024. Resultaten aggregera-
des till koncernnivå med en bottom-up-ansats.
I det första steget av den dubbla väsentlighetsanalysen
skedde insamling och analys av bakgrundsfakta om potentiellt
väsentliga ämnesområden. För detta användes olika källor:
NGO-källor, och deras bedömning av väsentliga ämnes-
områden gällande mänskliga rättigheter och affärsetik i
länder representerade i BICO Groups värdekedjor
Intressentengagemang med investerare, kunder och
medarbetare
Tidigare års bedömningar och datainsamling
Denna input formade synen på potentiellt väsentliga miljö-
mässiga, sociala och styrningsrelaterade påverkningar, risker
och möjligheter. Under 2024 organiserades flera workshops
med ledningsgrupper för de operativa bolagen, med målsätt-
ningen att bedöma och kalibrera potentiell och faktisk påver-
kan, risker samt möjligheter för alla ämnesområden som ingår
i CSRD. I genomförda workshops bedömdes dessa utifrån
allvarlighetsgrad (omfattning, räckvidd och oåterkallelighet)
och sannolikhet.
Denna bedömning kategoriserades per värdekedjeom-
råde (uppströms, egen tillverkning och nedströms). Finansiell
väsentlighet analyserades även per ämnesområde, baserat
på samma väsentlighetskriterier som används för finansiella
rapporter. När väsentlighetsbedömningen gjordes diskuterades
även potentiella områden som inte ingick i de ämnesområden
som beskrivs i CSRD.
I den tredje fasen skapades en åtgärdsplan med prioriterade
aktiviteter vilket baserades på resultatet från workshops.
Bedömning av hållbarhetspåverkan
Riskbedömningsprocessen för att identifiera och bedöma väsentliga påverkningar, risker och möjligheter för
ESG-relaterade ämnen är strukturerad baserat på kraven i CSRD.
Bedömningen validerades med interna intressenter som
koncernledningen och hållbarhetsrådet som består av repre-
sentanter från alla operativa bolag. Revisionsutskottet och
styrelsen informerades om processen och resultatet.
Därefter har åtgärdsplanen med de prioriterade aktiviteter-
na validerats tillsammans med våra externa intressenter, både
potentiellt påverkade intressenter och användare av informa-
tionen.
Planen är att den dubbla väsentlighetsanalysen årligen
kommer att bedömas och de väsentliga påverkningar, risker
och möjligheter att uppdateras baserat på resultaten av denna
bedömning. Åtgärdsplanen visas i tabellen nedan.
MÖJLIGHET ÅTGÄRDSPLAN TIDSLINJE INTRESSENTKRAV
Renoverade instrument Förlänga livslängden för instrumenten. Utöka erbjudandet av renoverade/begag-
nade instrument och lägg till andra möjligheter till förlängd livslängd (mjukvara,
reparerbarhet etc).
2025-2030 Myndigheter,
Kunder
Möjliggöra hälsa och
välbefinnande
Integrera hållbarhetsaspekter i affärsmodeller och övergripande strategi. 2025-2030 Myndigheter,
Kunder
NEGATIV PÅVERKAN ÅTGÄRDSPLAN TIDSLINJE INTRESSENTKRAV
Scope 3-påverkan Integrera cirkulära ekonomiprinciper och följ upp från design till kundanvändning, för
påverkan på inköpta varor, avfall, kapitalvaror och transporter.
2025-2030 Myndigheter,
Kunder
Scope 3-utsläpp i
värdekedjan
Implementera strategi och mål som stöder en kortsiktig CO2-reduktionsplan (basår
2024, slutår 2030) för att anpassa till SBTi.
2025-2030 Myndigheter,
Kunder, Anställda
Scope 2-utsläpp från El-/
Värme-/Kyla
Sätt en policy för att öka andelen förnybara energikällor för el-, värme- och kylkon-
sumtion till 80 % till 2030.
2025-2030 Myndigheter,
Kunder, Anställda
Potentiella incidenter av
mutor eller korruption
Fortsätt att aktualisera uppförandekoden (mellanslag saknades) bland anställda
och affärspartners.
2024-2030 Myndigheter,
Investerare
Brist på transparens i
leveranskedjan
Initiera ett självskattnings- och uppföljningssystem som gör förstahandslever-
antörerna medvetna om potentiella människorättsproblem i leveranskedjan.
2025-2027 Myndigheter,
Investerare
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202436
HÅLLBARHET
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202436
FN Global
Compact
FN HÅLLBARA UTVECKLINGSMÅL
BICO Group har varit medlem av FN Global Compact sedan 2021 och stödjer
FN Compacts tio principer och de 17 hållbara utvecklingsmålen (SDG). För att
säkerställa att vi riktar våra insatser där vi kan ha störst påverkan, fokuserar vi
på sex SDG:
SDG 3 God hälsa och välbefinnande
SDG 5 Jämställdhet
SDG 9 Hållbar industri, innovation och infrastruktur
SDG 10 Minskad ojämlikhet
SDG 12 Hållbar konsumtion och produktion
SDG 13 Bekämpa klimatförändringarna
Mål 3 – God hälsa och välbefinnande
Säkerställa ett hälsosamt liv och främja välbefinnande
för alla i alla åldrar.
Ett hälsosammare samhälle är en direkt effekt av BICOs
affärsmodell. Genom att använda våra produkter och
tjänster möjliggör vi för våra kunder att förkorta led-
tiderna i deras forskningsprojekt.
Mål 5 – Jämställdhet
Uppnå jämställdhet och stärka alla kvinnor.
Våra ambitioner för jämställdhet består av att följa upp
jämställdhet på alla nivåer i organisationen, överva-
ka anställnings- och avslutsprocesser, lönegap mellan
könen, erbjudna utbildningar och befordringar i alla våra
operativa bolag.
Mål 9 – Hållbar industri, innovation och infrastruktur
För att uppnå våra affärsmål måste vi ha de bästa
talangerna för att driva nyskapande. Vi samarbetar med
lokala partners i våra FoU- och produktutvecklingsprojekt
och använder cirkulära ekonomimodeller som återan-
vändning, renovering och återvinning.
Mål 10 – Minskad ojämlikhet
Medvetenhet om vikten av respekt för alla och en årlig
uppfräschning i BICOs uppförandekod uppmuntrar en
kultur av likabehandling.
Mål 12 – Hållbar konsumtion och produktion
Genom att producera högkvalitativa produkter, minimera
hälso-och miljöfarliga material och säkerställa ansvars-
full upphandling genom hela värdekedjan strävar BICO
efter att minimera skadliga effekter på planeten och
människorna på den. Den cirkulära ekonomins metoder
för återanvändning, återvinning, återtillverkning och
renovering tillämpas i varje operativt bolags verksamhet.
Mål 13 – Bekämpa klimatförändringarna
BICO är medlem i FN:s Global Compact och visar trans-
parens i klimatarbetet. De materiella påverkningar som
identifierats i de dubbla väsentlighetssbedömningarna
integreras i den strategiska handlingsplanen som stödjer
Agenda 2030 och Parisavtalets 1,5°C-mål.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 37
HÅLLBARHET
Fossil Kärnkraft Förnyelsebar
ENERGIKÄLLOR SCOPE 2 (MWh])
Uppvärmning Kylning ÅngaElektricitet
0
3 000
3 500
2 000
1 500
1 000
500
2 500
Miljöansvar
BICO förväntas att nå netto-noll koldioxidutsläpp till 2045.
2024 är basåret för vår CO2e-rapportering i linje med
Parisavtalets 1,5ºC-mål. BICO kommer att ha ett åtagande
enligt Science Based Targets-initiativet (SBTi) och följa GHG-
protokollet i våra ambitioner att uppnå Parisavtalets 1,5ºC-
mål. Under 2024 har vi prioriterat att förbättra data-
kvaliteten för Scope 1, 2 och 3 och anpassa rapporteringen
mot CSRD/ESRS och EU-taxonomin.
Klimatperspektiv
De totala Scope 1, 2 och 3-utsläppen från BICO:s värdekedjor är
24 551 tCO2e enligt marknadsbaserad metod och 24 543 tCO2e
enligt platsbaserad metod. Med förbättrad datakvalitet har
2024 fastställts som basår för BICOs koldioxidreduktionsplan
framåt.
Förklaring av beräkning av växthusgasutsläpp
Tillämpade standarder
Växthusgasutsläpp redovisas och rapporteras baserat på de
standardiserade riktlinjerna i GHG-protokollets 2004 Corpo-
rate Accounting and Reporting Standard och 2011 Corporate
Value Chain (Scope 3) Accounting and Reporting Standard.
Operativ kontroll valdes som konsolideringsmetod.
Scope 1 & 2
Scope 1: koldioxidutsläpp för koncernen (direkta utsläpp från
ägda eller kontrollerade källor) uppgick till 37 tCO2e, huvudsak-
ligen från företagsägda fordon. Scope 2: koldioxidutsläppen
(indirekta utsläpp från köpt energi) uppgick till 0,027 ton CO2e/
kvm för både marknadsbaserad och platsbaserad metod, och
andelen förnybar energi har ökat från 40 % till 60 % 2024
jämfört med 2023.
TOTALA CO2e UTSLÄPP (tCO2e)
Totalt Scope 1 Totalt Scope 2
(Marknadsbase-
rad)
Totalt Scope 2
(Platsbaserad)
Totalt Scope 3
0
20 000
15 000
10 000
5 000
25 000
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202438
HÅLLBARHET
GHG-protokollkategorier som gäller för BICO
Group är:
Kategori 1: Inköpta varor och tjänster
Utsläpp från utvinning, produktion och transport av varor och
tjänster som köps av de rapporterande företagen. Både indirek-
ta och direkta utgifter ingår. Antalet mottagna artiklar multi-
plicerat med specifika utsläppsfaktorer användes som primär
metod. I sällsynta fall användes en utgiftsbaserad metod.
Kategori 2: Kapitalvaror
Utsläpp från kapitalvaror som köps eller förvärvas av företag-
et. En utgiftsbaserad metod baserad på leverantörsfakturor
användes.
UTSLÄPP INKÖPTA VAROR (tCO2e)
Kemikalier Elektronisk
utrustning
Glas Metall Plaster Wellpapp
och papper
0
6 000
4 000
2 000
8 000
10 000
12 000
14 000
Scope 3
Scope 3-utsläppen rapporteras enligt tabellen nedan. De största bidragsgivarna till CO2e-utsläppen är
inköpta varor, kapitalvaror, transporter, tjänsteresor och användning av sålda produkter, vilket representerar
96 % av de totala Scope 3-utsläppen.
SCOPE 3-UTSLÄPP PER GHG KATEGORI (tCO2e)
Utsläpp från
inköpta varor
Utsläpp från
kapitalvaror
Totala inkom-
mande och
utgående
transporter
Avfall Tjänsteresor Pendling av
anställda
Utsläpp från
uppströms
leasade till-
gångar
Utsläpp från
nedströms
leasade till-
gångar
Användning
av sålda
produkter
Behandling
vid livs-
cykelns slut
Energi scope 3 Företagsfor-
don scope 3
0
14 000
12 000
10 000
8 000
6 000
4 000
2 000
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 39
HÅLLBARHET
Kategori 3: Bränsle- och energirelaterade aktiviteter, utanför
scope 1 & 2
Bränsle- och energiförbrukningen som används för att beräk-
na Scope 1 och 2 GHG-utsläpp multiplicerades med specifika
utsläppsfaktorer.
Kategori 4: Uppströms transporter och distribution
Utsläpp från transport och distribution av produkter som köpts
av företaget under rapporteringsåret. Leverantörsspecifika data
och interna beräkningar med hjälp av transportmedel, avstånd
mellan leverantör och mottagande lager användes, multiplicerat
med specifika utsläppsfaktorer.
Kategori 5: Avfall genererat i verksamheten
BICOs verksamhet producerade 54 tCO2e i utsläpp. Det ge-
nererade avfallet kvantifierades med hjälp av utsläppsfaktorer
specifika för varje material och avfallshanteringsmetod.
Avfallshanteringsdata kategoriseras enligt följande:
Radioaktivt: 0 %
Farligt avfall: 0,4 %
Icke-farligt avfall: 99,6 %
Avfallsströmmarna definieras som återvunnet avfall och
icke-återvunnet avfall. Av det totala avfallet återvinns 5,4 %.
Av det icke-återvunna avfallet förbränns 96,7 % och 3,3 %
skickas till deponi. BICO Groups operativa bolag verkar främst
inom montering och lifescience. Sektorer kända för relativt
låga utsläpp i sina avfallsströmmar.
Kategori 6: Tjänsteresor
Registrerade tågresor, flygresor och hyrbilsrutter samt antalet
nätter som tillbringats på hotell multiplicerades med specifika
utsläppsfaktorer. Rutter och nätter på hotell som inte regis-
trerades uppskattades och multiplicerades med en specifik
utsläppsfaktor. Utgifter per kategori användes när andra källor
inte är tillgängliga.
Kategori 7: Pendling av anställda
Den rapporterade distansen, antalet arbetsdagar och trans-
portmedel från medarbetarundersökningen justerades med
antalet anställda 2024, multiplicerat med specifika utsläppsfak-
torer.
Kategori 9: Nedströms transporter och distribution
GHG-utsläpp som redovisas i kategorin “Nedströms transporter
och distribution” multiplicerades med en uppskattad faktor för
förhållandet mellan betalda och obetalda transportaktiviteter
till kunder baserat på tillgängliga data.
Kategori 11: Användning av sålda produkter
Utsläpp från användningen av produkter och tjänster som sålts
av företaget under deras livscykel. Energikonsumtion, livslängds-
förväntningar och elnätet i regionen där produkten säljs an-
vändes för att beräkna utsläppen.
Kategori 12: Behandling vid livscykelns slut av sålda produkter
Utsläpp från avfallshantering och behandling av produkter
som sålts av företaget vid slutet av deras livscykel. Ett mycket
begränsat antal produkter returnerades under 2024.
Kategori 15: Investeringar
UTSLÄPP TRANSPORTER (tCO2e)
Väg Flyg Båt Distribution Ospecifi-
cerad lever-
antörsdata
0
400
800
1 400
1 800
1 600
1 200
1 000
600
200
UTSLÄPP KAPITALVAROR (tCO2e)
Maskiner Elektronisk
utrustning
Fastighets-
förbät-
tringar
Kon-
torsmöbler
Automa-
tionsutrust-
ning
0
200
400
600
1 000
1 400
1 200
800
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202440
HÅLLBARHET
MATERIELLA PÅVERKNINGAR RELATERADE TILL
MILJÖN
Positiv materiell påverkan
Energiinitiativ för att minska energiförbrukningen och
övergång till förnybar energi i vår verksamhet
Närmare samarbete med våra leverantörer inom
cirkulära affärsmodeller
Utöka erbjudandet om återanvändning och ren-
overing till våra kunder
Återanvändning och återvinning av elektronisk
utrustning och förpackningsmaterial
Negativ materiell påverkan
Förorening av luft, jord och vatten har sin huvud-
sakliga påverkan uppströms i värdekedjan spe-
ciellt vid framställning av råmaterial, andrahand-
sleverantörer och inkommande transporter
Nedströms: utgående transporter bidrar till
luftföroreningar
Biologisk mångfald och ekosystem och vattenan-
vändning påverkas främst vid framställning av
råmaterial och andrahandsleverantörer
Klimatförändringar påverkas främst av valet av
material i våra produkter och energiförbruknin-
gen i vår verksamhet
Klimatförändringar som global uppvärmning,
extrema väderförhållanden, pandemier och natur-
katastrofer kan leda till ekonomiska risker och
kraftigt ökade omkostnader och energikostnader
Vattenförbrukning
Slutsatsen i den dubbla väsentlighetsbedömningens är att vattenförbrukningen inte
har någon materiell påverkan eftersom vår verksamhet inte förbrukar processvat-
ten i varken monterings- eller laboratoriemiljöer. De operativa bolagen i Kalifornien,
USA är de enda som är belägna i ett område klassat som vattenbrist.
Initiativ för 2024
Under 2024 tog BICO Group flera initiativ för att förbättra rapporteringen av
Scope 3 CO2e-utsläpp. De cirkulära ekonomiambitionerna förstärktes genom ökad
försäljning av begagnade instrument och aktiviteter för reparation, renovering och
återtillverkning, vilket rapporteras i sektionen: EU-taxonomi. Data har även givit en
förbättrad förståelse av CO2e-utsläppens ursprung i produkternas livscykel.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 41
HÅLLBARHET
Socialt ansvar
Koncernens övergripande HR-strategi är förankrad i den
uppdaterade strategin och ger medarbetarna möjlighet att
utvecklas i en trygg, säker och innovativ arbetsmiljö.
BICO som arbetsgivare
En personalstyrka med mångfald avseende kompetens, kön
och etnicitet är en förutsättning för att vi ska lyckas.
Jämställdheten har bibehållits på samma nivå som tidigare år
och så har även åldersfördelningen bland medarbetarna.
Antal rapporterade incidenter: 10
Antal rapporterade olyckor: 0
Hälsa och välbefinnande i vår värdekedja
Som en del av vår uppförandekod strävar vi efter en säker
arbetsmiljö för våra anställda, kunder och arbetare i värde-
kedjan. Det är viktigt för oss att fokusera på säkerheten och
VÄSENTLIG PÅVERKAN SOM RÖR SOCIALT ANS-
VAR
Väsentlig positiv påverkan
Utbildning i vår uppförandekod och implement-
ering av policy som stödjer och beaktar Interna-
tionella arbetsorganisationens (ILO) deklaration
om grundläggande principer och rättigheter i
arbetslivet samt FNs vägledande principer om
företag och mänskliga rättigheter
Kortare tidsplaner för kundernas forsknings-
projekt, vilket främjar bättre hälsa och välbefin-
nande
Tillhandahålla vävnadsmodeller så att kunderna
kan rädda livet på djur i forskningsprojekt
Väsentlig negativ påverkan
Att behålla talanger i samband med omfattande
omstruktureringar
Risker för personskador vid arbetsplatsolyckor
eller psykisk ohälsa, inklusive stress eller obalans
mellan arbete och fritid
Risk för bristande transparens angående
arbetarnas förhållanden uppströms i värdeked-
jan på grund av att BICO är en liten kund i den
globala försörjningskedjan
Jämställdhet 2023 2024
Kvinnor Män Totalt Kvinnor Män Totalt
Könsfördelning
Styrelse
38 % 62 % 100 % 57 % 43 % 100 %
Oberoende styrelse-
medlemmar
88 % 86 %
Könsfördelning
ledningsgrupp
26 % 74 % 100 % 20 % 80 % 100 %
Könsfördelning
mellanchefer
31 % 69 % 100 % 42 % 58 % 100 %
Könsfördelning
anställda
36 % 64 % 100 % 42 % 58 % 100 %
Könsfördelning
totalt BICO Group
34 % 66 % 100 % 40 % 60 % 100 %
Åldersintervall <30 30-50 >50 <30 30-50 >50
Åldersfördelning 25 % 59 % 16 % 21 % 64 % 15 %
påverkan av våra produkter.
Genom att tillhandahålla vävnadsmodeller till våra kunder
räddades 80 251 djurliv under 2024 (64 600 djurliv räddades
under 2023).
Händelser under 2024
82,5 % av de anställda deltog i BICO Academys hållbarhet-
sutbildning.
Utbildningstid per anställd i BICO Academy: 5 timmar
Deltagare i BICO Academy: 649
Under 2024 fortsatte omstruktureringar och avyttringar
mot ett förbättrat fokus på lönsamhet. Den totala person-
alomsättningen jämfört med föregående år minskar.
Medarbetarundersökning
BICO genomförde ingen ingen medarbetarundersökning
under 2024. Från och med 2025 kommer medarbeta-
rundersökningen att skickas ut årligen.
PERSONALOMSÄTTNING (%)
2023
15 %
2024
0
5
10
15
20
25
30
35
40
36 %
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202442
HÅLLBARHET
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202442
Hållbarhetsstyrning
Implementeringsprocess
Under 2024 fokuserade vi på att öka vår anpassning
till CSRD/ESRS, som förväntas införas från och med
räkenskapsåret 2025. Stor vikt lades vid intressentanalyser,
att implementera en ny modell för hållbarhetsstyrning och
att förbättra datakvaliteten från koncernbolagen.
Intressenter
BICOs intressenter spelar en viktig roll för att säkerställa att
BICO håller rätt fokus i sitt hållbarhetsarbete. När dialoger
genomförs med våra intressentgrupper används en rad olika
kanaler, exempelvis möten och intervjuer, liksom interna och
externa kommunikationskanaler. Under 2024 förde BICO
främst intressentdialog med investerare, kunder samt med-
arbetare.
BICOs hållbarhetsstyrning och styrningen av vårt ramverk
och vår strategi på hållbarhetsområdet övervakas på
koncernnivå. Vårt hållbarhetsarbete är väl integrerat i den
övergripande ledningsstrukturen och är koncernledningens
ansvar. Koncernbolagen ansvarar för implementeringen av
hållbarhetsagendan och under 2024 utökade de sin rapport-
ering av ett antal hållbarhetsmått i ett koncerngemensamt
redovisningssystem.
För revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhets-
rapporten, se sidan 116.
Styrmodell för företagets hållbarhetsarbete
BICO har en gemensam koncernstrategi för styrning genom
våra värderingar och kultur.
Affärsmodellen uppmuntrar en blandad modell av central
och lokal hantering av hållbarhetsrisker och möjligheter, ofta
genom policyer och ledningssystem där effektiviteten över-
vakas genom olika aktiviteter.
Varje dotterbolag är ansvarigt för sin verksamhet inom
ramen för de krav på tillväxt, lönsamhet och hållbar utveckling
som koncernen ställer.
Organisation, ledning och rapportering av hållbarhet är under
VDs ansvar. Koncernledningen antar hållbarhetsstrategin och
övervakar tillsammans med styrelsen dess genomförande,
måluppfyllelse och effektiviteten i företagets hållbarhetsrela-
terade granskningssystem. Revisor granskar årsredovisningen
och bokföringen samt styrelsens och VDs förvaltning. Efter
utgången av varje räkenskapsår ska revisor lämna en revi-
sionsberättelse och koncernrevisionsberättelse till bolags-
stämman. VD för varje bolag inom BICO ansvarar för att
Definition av strategi och mål
Uppföljning av måluppfyllnad
Granskning av administrationen från revisorn
Övervakning av regulatoriska ramverk
Implementera strategin
Följa upp implementeringen av strategin
Rapportering
Implementera hållbara affärsmodeller
Driva aktiviteter enligt hållbarhetsstrategin
Styrelse
Affärsområde
Life Science
Solutions
Affärsområde
Bioprinting
Affärsområde
Lab Automation
Koncernledning
Hållbarhetsråd
Revisionsutskott
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 43
HÅLLBARHET
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 43
säkerställa att det finns rutiner och kontroller på plats för att
implementera och uppfylla de mål, strategier och policyer för
hållbarhet som fastställs av styrelsen, VD och koncernledning-
en.
Uppförandekod
Den interna uppförandekoden gäller samtliga medarbetare i
koncernen. Under 2024 utbildades 78 % av alla medarbetare
om uppförandekoden som en del av den årliga utbildningspla-
nen.
Förstahandsleverantörer och partner till alla bolag i BI-
CO-koncernen har förbundit sig till samma sociala, miljömäs-
siga och etiska skyldigheter, vilka ingår i uppförandekoden för
leverantörer och partner.
BICOs uppförandekod baseras på mänskliga rättigheter,
arbetstagarrättigheter, informationsskydd, miljö, arbetsmil-
jö, hälsa och säkerhet, bolagsstyrnings- och ledningssys-
tem, produktsäkerhet och affärsetik. Uppförandekoden har
harmoniserats med principerna i FNs Global Compact samt
ILO:s konvention för mänskliga rättigheter. Uppförandekoden
samt uppförandekoden för leverantörer och partner beskriver
BICOs affärsetiska ståndpunkter och principer.
Visselblåsarfunktion
Att hantera visselblåsaranmälningar är av yttersta vikt för att
främja öppenhet och ansvarstagande inom vår organisation.
BICO har därför en tydlig och konfidentiell kanal för anmäl-
ningar, där visselblåsare kan känna sig trygga att rapportera
eventuella missförhållanden utan rädsla för repressalier. Vi tar
alla interna och externa anmälningar på allvar. Vi samarbetar
med Whistlelink, ett externt, tryggt och säkert visselblåsar-
system, där misstänkta brott mot uppförandekoden kan
anmälas både enkelt och anonymt. Vi garanterar fullständig
anonymitet, lyhördhet och sekretess genom hela ärendepro-
cessen. Systemet finns tillgängligt på BICOs webbplats, vilket
även gör det möjligt för tredje part att göra anmälningar.
Under 2024 mottogs sammanlagt fem visselblåsningsanmäln-
ingar som samtliga utretts av oberoende och/eller externa funk-
tioner. Ett antal anmälningar har också resulterat i förändringar
av verksamheten alternativt disciplinära åtgärder för enskilda.
En extern visselblåsarutredning resulterade i att grundarna läm-
nade bolaget i mars 2024. Det finns inga pågående
visselblåsarutredningar.
VÄSENTLIG PÅVERKAN SOM RÖR
HÅLLBARHETSSTYRNINGEN
Väsentlig positiv påverkan
En effektiv styrningsmodell har upprättats, vilk-
en inkluderar en etablerad visselblåsarprocess
Alla prioriterade leverantörer har accepterat
uppförandekoden för affärspartners
Väsentlig negativ påverkan
Risker relaterade till mänskliga rättigheter eller
korruption kan uppstå i våra affärsrelationer och
egna verksamheter
Brister i att upptäcka eller kontrollera mänskliga
rättigheter vid inköp av material, som används i
produktionen, från högriskländer
Förändringar i lagkrav kan negativt påverka
tillgången och priserna på material som används
i produktionen
Nya eller ändrade krav, såsom cirkulära affärs-
modeller från intressenter eller lagstiftare,
relaterade till BICOs aktiviteter eller produkter
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202444 BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202444
HÅLLBARHET
Life science i taxonomin
För närvarande omfattas inte den allra största delen av BICOs
kommersiella utbud av EU:s taxonomiförordning (”taxonomin”).
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 45BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 45
HÅLLBARHET
Redovisningsprinciper
För rapporteringen i enlighet med artikel 8 i taxonomin
definieras omsättning, kapitalutgifter (CapEx) och driftsut-
gifter (OpEx) enligt nedan. Dessa definitioner skiljer sig från
hur CapEx och OpEx definieras i BICOs traditionella finansiel-
la rapportering.
Omsättning
Den totala omsättningen motsvarar nettoomsättningen i
resultaträkningen i den finansiella rapporten.
Kapitalutgifter
De totala kapitalutgifterna motsvarar tillägg, inklusive
aktiverade kostnader för forskning och utveckling, till bal-
ansposterna materiella anläggningstillgångar, immateriella
tillgångar före eventuella omvärderingar, avskrivningar eller
nedskrivningar.
Driftsutgifter
De totala driftsutgifterna motsvarar icke-aktiverade kostnad-
er för forskning och utveckling samt indirekta kostnader för
den dagliga driften av materiella anläggningstillgångar.
Omsättning, kapitalutgifter och driftsutgifter som omfattas
av taxonomin
Omsättning i enlighet med ovanstående definition och
som är kopplad till ekonomisk verksamhet som omfattas
av taxonomin, utgör grunden för beräkningen av andelen
omsättning som omfattas av taxonomin. Kapitalutgifter
och driftsutgifter enligt ovanstående definitioner och som är
förknippade med ekonomiska aktiviteter som omfattas av
taxonomin, utgör grunden för beräkningen av andelen kapital-
och driftsutgifter som omfattas av taxonomin. Dessutom kan
också individuellt tillämpliga kapital- och driftsutgifter som
omfattas adderas till andelen kapital- och driftsutgifter som
omfattas av taxonomin.
Ekonomisk verksamhet som omfattas av och är förenlig med
taxonomin
För att kunna identifiera vilka ekonomiska verksamheter som
är relevanta för BICO har det varit nödvändigt att tolka både
taxonomiförordningen, kommissionens delegerade förordning
och den delegerade akten på miljöområdet.
BICOs tolkning är att för att en ekonomisk verksamhet ska
anses vara omfattad av taxonomin ska verksamheten bidra
till ett eller flera av de sex miljömål beskrivna i taxonomi-
förordningen:
Klimatförändringsmål
Klimatanpassningsmål
Hållbart användande och skydd av vatten- och marina
resursmål
Övergång till cirkulär ekonomi
Förebyggande och kontroll av föroreningar
Skyddande och återskapande av biologisk mångfald och
ekosystem
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202446
HÅLLBARHET
Kärnenergirelaterade verksamheter
1. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling,demonstrationoch utbyggnad av innovativa elpro-
duktionsanläggningar som producerar energi från kärnenergiprocesser med minimalt avfall från bränslecykeln.
NEJ
2. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av nya kärntekniska anläggningar för pro-
duktion av el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion, samt för
säkerhetsuppgraderingar av dessa, med hjälp av bästa tillgängliga teknik.
NEJ
3. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga kärntekniska anläggningar som producerar el
eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion från kärnenergi, samt
säkerhetsuppgraderingar av dessa.
NEJ
Fossilgasrelaterade verksamheter
4. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av elproduktionsanläggningar som producerar el
med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
NEJ
5. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av anläggningar för kombinerad produk-
tion av värme/kyla och el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
NEJ
6. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av värmeproduktionsanläggningar som
producerar värme/kyla med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
NEJ
Verksamheten måste
(1) generera, eller vara avsedd att generera, extern
omsättning
(2) överensstämma med beskrivningen av verksamheten i
bilaga I eller II till den delegerade förordningen samt
(3) ha praktiskt tillämpliga tekniska granskningskriterier kop-
plade till sig.
Med denna tolkning som utgångspunkt har BICO identifierat
följande aktiviteter och avsnitt i kommissionens delegerade
förordning (EU) 2023/2486 av den 27 juni 2023, förklarade
nedan, som relevanta att rapportera enligt taxonomin.
1.2 Cirkulär ekonomi - Tillverkning av elektronisk utrustning
1.2.1 Design för lång livslängd
1.2.2 Design för reparation och garanti
1.2.3 Viktiga reservdelar
1.2.4 Design för återanvändning och återtillverkning
1.2.5 Design för demontering
1.2.6 Design för återvinningsbarhet
5.1 Cirkulär ekonomi - Reparation, renovering och åter-
tillverkning
Reparation, renovering och återtillverkning av varor som har
använts för sitt avsedda ändamål tidigare av en kund, exklus-
ive förbrukningsvaror.
5.2 Cirkulär ekonomi - Försäljning av reservdelar
Varje såld reservdel omfattas av ett försäljningskontrakt, där
det är relevant och i enlighet med bestämmelser om produk-
tens kvalitet och specifikation samt säljarens ansvar.
5.4 Cirkulär ekonomi - Försäljning av begagnade varor
Försäljning av begagnade varor som tidigare har använts för
sitt avsedda ändamål av en kund, eventuellt efter reparation,
renovering eller återtillverkning.
BICO bedriver inte heller någon verksamhet relaterad till kärn-
kraft eller fossilgas (Annex XII Disclosures Delegated Act).
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 47
HÅLLBARHET
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 47
EU-taxonomi
Andel av omsättningen från produk-
ter eller tjänster som är förknippade
med ekonomiska verksamheter som
är förenliga med taxonomi-kraven –
upplysningar som omfattar år 2024.
Andel av omsättning / Total omsättning
Taxonomi-kvalifi-
cerade per mål
Taxonomi-över-
ensstämmande
per mål
CCM 0,0 % 0,0 %
CCA 0,0 % 0,0 %
WTR 0,0 % 0,0 %
CE 33,0 % 3,1 %
PPC 0,0 % 0,0 %
BIO 0,0 % 0,0 %
Här är en översikt över de olika förkort-
ningarna och deras motsvarande mål:
CCM: Klimatförändringsmål (Climate
Change Mitigation)
CCA: Klimatanpassningsmål (Climate
Change Adaptation)
WTR: Vatten- och marina resursmål (Wa-
ter and Marine Resources)
CE: Cirkulär ekonomi (Circular Economy)
PPC: Förebyggande och kontroll av
föroreningar (Pollution Prevention and
Control)
BIO: Biologisk mångfald och ekosystem
(Biodiversity and ecosystems)
Dessa koder hjälper till att tydligt identi-
fiera vilket mål varje ekonomisk aktivitet
bidrar till enligt EU:s taxonomiförordning.
Väsentliga påverkanskriteria Icke väsentliga påverkanskriteria
Ekonomiska aktiviteter (1)
Kod (2)
Total omsättning (3)
Del av omsättning (4)
Klimatförändringsåt-
gärder (5)
Klimatanpassning (6)
Vatten
(7)
Föroreningar
(8)
Cirkulärekonomi
(9)
Biologisk mångfald och
ekosystem (10)
Klimatförändringsåt-
gärder (11)
Klimatanpassning (12)
Vatten
(13)
Föroreningar
(14)
Cirkulärekonomi
(15)
Biologisk mångfald
(16)
Minsta skyddsåtgärder
(17)
Taxonomi
anpassning
del av total
omsättning,
år N (18)
Kate-
gori
(möjlig-
görande
åtgärd)
(20)
Kategori
(övergång-
saktivitet)
(21)
Mkr % % % % % % % J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. TAXONOMI-KVALIFICERADE AKTIVITETER
36,1 %
A.1. Miljömässiga hållbara aktiviteter (Taxonomi-överensstämmande)
Reparation, renovering
och återtillverkning
CE 5.1 62,0 2,9 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 2,9 % 0,0 % Y Y Y Y Y Y 2,9 %
Försäljning av reser-
vdelar CE 5.2 4,9 0,2 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,2 % 0,0 % Y Y Y Y Y N/A 0,23 %
Försäljning av begag-
nade varor CE 5.4 0,0 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % Y Y Y Y Y N/A 0,0 %
Omsättning från Mil-
jömässiga hållbara akti-
viteter (Taxonomi-över-
ensstämmande) (A.1) 66,9 3,1 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 3,1 % 0,0 % Y Y Y Y Y Y N/EL 3,1 % 0,0 % 0,00 %
A.2 Taxonomi-kvalificerade, men icke miljömässiga hållbara aktiviteter (icke Taxonomi-överensstämmande aktiviteter)
Tillverkning av elektroni-
sk utrustning
CE 1.2 694,1 32,4 %
Reparation, renovering
och återtillverkning CE 5.1 0,0 0,0 %
Försäljning av reser-
vdelar CE 5.2 0,6 0,0 %
Försäljning av begag-
nade varor CE 5.4 12,1 0,6 %
Omsättning från Taxonomi-kvalifi-
cerade, men icke miljömässiga håll-
bara aktiviteter (icke Taxonomi-över-
ensstämmande aktiviteter) (A.2) 707,2 33,0 %
Totalt (A.1+A.2) 774,2 36,1 %
B. TAXONOMI-ICKE-KVALIFICERADE
AKTIVITETER
Omsättning från icke kvalificerade
aktiviteter enligt Taxonomin
1 367,1 63,8 %
Totalt (A+B) 2 141,3 100,0 %
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202448
HÅLLBARHET
Andel av CapEx / Total CapEx
Taxonomi-kvalifi-
cerade per mål
Taxonomi-över-
ensstämmande
per mål
CCM 0,0 % 0,0 %
CCA 0,0 % 0,0 %
WTR 0,0 % 0,0 %
CE 0,0 % 0,0 %
PPC 0,0 % 0,0 %
BIO 0,0 % 0,0 %
Här är en översikt över de olika förkort-
ningarna och deras motsvarande mål:
CCM: Klimatförändringsmål (Climate
Change Mitigation)
CCA: Klimatanpassningsmål (Climate
Change Adaptation)
WTR: Vatten- och marina resursmål (Wa-
ter and Marine Resources)
CE: Cirkulär ekonomi (Circular Economy)
PPC: Förebyggande och kontroll av
föroreningar (Pollution Prevention and
Control)
BIO: Biologisk mångfald och ekosystem
(Biodiversity and ecosystems)
Dessa koder hjälper till att tydligt identi-
fiera vilket mål varje ekonomisk aktivitet
bidrar till enligt EU:s taxonomiförordning.
Andel av kapitalutgifterna från produkter
eller tjänster som är förknippade med
ekonomiska verksamheter som är förenliga
med taxonomi-kraven – upplysningar som
omfattar år 2024.
EU-taxonomi
Väsentliga påverkanskriteria Icke väsentliga påverkanskriteria
Ekonomiska aktiviteter (1)
Kod (2)
Total CapEx (3)
Del av CapEx (4)
Klimatförändringsåt-
gärder (5)
Klimatanpassning (6)
Vatten
(7)
Föroreningar
(8)
Cirkulärekonomi
(9)
Biologisk mångfald och
ekosystem (10)
Klimatförändringsåt-
gärder (11)
Klimatanpassning (12)
Vatten
(13)
Föroreningar
(14)
Cirkulärekonomi
(15)
Biologisk mångfald
(16)
Minsta skyddsåtgärder
(17)
Taxonomi
anpassning
del av total
CapEx,
år N (18)
Kate-
gori
(möjlig-
görande
åtgärd)
(20)
Kategori
(övergång-
saktivitet)
(21)
Mkr % % % % % % % J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. TAXONOMI-KVALIFICERADE AKTIVITETER
0,0 %
A.1. Miljömässiga hållbara aktiviteter (Taxonomi-överensstämmande)
0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
CapEx från Miljömässiga hållbara
aktiviteter (Taxonomi-överensstäm-
mande) (A.1) 0,0 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,0 % 0,0 % 0,0 %
A.2 Taxonomi-kvalificerade, men icke miljömässiga hållbara aktiviteter (icke Taxonomi-överensstämmande aktiviteter)
0,0 0,0 %
0,0 0,0 %
0,0 0,0 %
CapEx från Taxonomi-kvalificerade,
men icke miljömässiga hållbara akti-
viteter (icke Taxonomi-överensstäm-
mande aktiviteter) (A.2) 0,0 0,0 %
Totalt (A.1+A.2) 0,0 0,0 %
B. TAXONOMI-ICKE-KVALIFICERADE
AKTIVITETER
CapEx från icke kvalificerade aktivi-
teter enligt Taxonomin
46,4 100,0 %
Totalt (A+B) 46,4 100,0 %
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 49
Andel av driftsutgifterna från produkter
eller tjänster som är förknippade med
ekonomiska verksamheter som är förenliga
med taxonomi-kraven – upplysningar som
omfattar år 2024.
EU-taxonomi
Andel av OpEx / Total OpEx
Taxonomi-kvalifi-
cerade per mål
Taxonomi-över-
ensstämmande
per mål
CCM 0,0 % 0,0 %
CCA 0,0 % 0,0 %
WTR 0,0 % 0,0 %
CE 0,3 % 0,0 %
PPC 0,0 % 0,0 %
BIO 0,0 % 0,0 %
Här är en översikt över de olika förkort-
ningarna och deras motsvarande mål:
CCM: Klimatförändringsmål (Climate
Change Mitigation)
CCA: Klimatanpassningsmål (Climate
Change Adaptation)
WTR: Vatten- och marina resursmål (Wa-
ter and Marine Resources)
CE: Cirkulär ekonomi (Circular Economy)
PPC: Förebyggande och kontroll av
föroreningar (Pollution Prevention and
Control)
BIO: Biologisk mångfald och ekosystem
(Biodiversity and ecosystems)
Dessa koder hjälper till att tydligt identi-
fiera vilket mål varje ekonomisk aktivitet
bidrar till enligt EU:s taxonomiförordning.
HÅLLBARHET
Väsentliga påverkanskriteria Icke väsentliga påverkanskriteria
Ekonomiska aktiviteter (1)
Kod (2)
Total OpEx (3)
Del av OpEx (4)
Klimatförändringsåt-
gärder (5)
Klimatanpassning (6)
Vatten
(7)
Föroreningar
(8)
Cirkulärekonomi
(9)
Biologisk mångfald och
ekosystem (10)
Klimatförändringsåt-
gärder (11)
Klimatanpassning (12)
Vatten
(13)
Föroreningar
(14)
Cirkulärekonomi
(15)
Biologisk mångfald
(16)
Minsta skyddsåtgärder
(17)
Taxonomi
anpassning
del av total
OpEx,
år N (18)
Kate-
gori
(möjlig-
görande
åtgärd)
(20)
Kategori
(övergång-
saktivitet)
(21)
Mkr % % % % % % % J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. TAXONOMI-KVALIFICERADE AKTIVITETER
0,3 %
A.1. Miljömässiga hållbara aktiviteter (Taxonomi-överensstämmande)
0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
OpEx från Miljömässiga hållbara
aktiviteter (Taxonomi-överensstäm-
mande) (A.1) 0,0 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,0 % 0,0 % 0,0 %
A.2 Taxonomi-kvalificerade, men icke miljömässiga hållbara aktiviteter (icke Taxonomi-överensstämmande aktiviteter)
Repair refurbish and
remanufacturing
CE 5.1 0,7 0,3 %
Sale of second-hand
goods CE 5.4 0,1 0,0 %
0,0 0,0 %
OpEx från Taxonomi-kvalificerade,
men icke miljömässiga hållbara akti-
viteter (icke Taxonomi-överensstäm-
mande aktiviteter) (A.2) 0,8 0,3 %
Total (A.1+A.2) 0,8 0,3 %
B. TAXONOMI-ICKE-KVALIFICERADE
AKTIVITETER
CapEx från icke kvalificerade aktivi-
teter enligt Taxonomin
252,2 99,7 %
Totalt (A+B) 253,0 100,0 %
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202450
Styrelsen och den och verkställande direktören i BICO Group
AB (publ), organisationsnummer 559050-5052, avlämnar här-
med årsredovisningen koncernredovisningen för perioden från
den 1 januari till den 31 december 2024. Alla siffror i denna
rapport refererar till kvarvarande verksamheter om inget
annat anges. Ginolis har klassificerats som avvecklad verk-
samhet från fjärde kvartalet 2023 och Nanoscribe från fjärde
kvartalet 2024 med retroaktiv effekt.
Verksamhet
BICO (tidigare CELLINK) grundades 2016 och är en leverantör
av life science-lösningar och laboratorieautomation som möj-
liggörmer effektiv utveckling av nya behandlingar med mer
specificitet och mindre behov av djurförsök. Bolaget har fokus
på att utveckla lösningar genom våra tre affärsområden: Lab
Automation, Life Science Solutions och Bioprinting. BICOs
affärsmodell innebär att tillverka produkter inom hårdvara,
laboratorieautomatisering, mjukvarulösningar och produkter
för att automatisera och öka effektiviteten och effekten i
arbetsflöden. BICO har även ett eftermarknadserbjudande
som består av reagenser, tjänster som inkluderar programva-
rutjänster och förbrukningsvaror såsom biobläck, cellodlings-
plattor och vävnadsmodeller.
Koncernen och moderbolaget
Moderbolaget BICO Group AB (tidigare CELLINK AB), organi-
sationsnummer 559050–5052, är ett börsnoterat aktiebolag
med säte i Göteborg, Sverige. Koncernen utgörs av moder-
bolaget och ett antal dotterbolag. Moderbolaget äger och
förvaltar dotterbolag.
Viktiga händelser
under räkenskapsåret
Den 25 januari utsågs Catharina Nordlund till Chief HR
Officer. Rollen stärker koncernledningen ytterligare och
kommer ansvara för att utforma och implementera
BICOs globala HR-strategi med syfte att bygga en hög-
presterande och medarbetarorienterad företagskultur.
Catharina Nordlund tillträdde sin befattning i april 2024.
Den 15 mars beslutade sig BICOs grundare Erik Gaten-
holm och Hector Martinez att efter diskussioner med
styrelsen lämna BICO efter åtta år. Flera saker bidragit
till diskussionen, bland annat den externa visselblåsaru-
tredningen där bolagets aggressiva säljkultur under åren
2017–2021 belystes. Rapporten har inte kunnat visa att
någon brottslighet förekommit och föranledde inte heller
några ytterligare redovisningsåtgärder.
Den 18 april utsågs Anders Fogelberg till Chief Commer-
cial Officer. Commercial excellence har definierats som
en av BICOs främsta strategiska prioriteringar och denna
roll är essentiell för att sätta och driva strategin mot
målet dvs. att växa affären, förbättra kommersialiser-
ing av portföljen samt hitta ytterligare möjligheter till
samarbeten och partnerskap. Anders Fogelberg tillträdde
sin befattning i juni 2024.
Den 6 maj kommunicerades förändrad metod för
nedskrivning av goodwill. Detta resulterade i en ret-
roaktiv nedskrivning av goodwill och övriga immateriella
tillgångar med en ackumulerad ej kassaflödespåverkande
effekt på EBIT under 2022 och 2023. Nedskrivningen
är en följd av de diskussioner som förts med Nämnden
för svensk redovisningstillsyn avseende nedskrivning-
sprövningar av goodwill som BICO gjort under 2022 och
2023. Nämnden förordade att BICO skulle tillämpa en
femårig prognosperiod istället för en tioårig prognosperi-
od. Den valda perioden, som har granskats och godkänts,
användes för att återspegla värdet på verksamheten giv-
et dess tillväxtutsikter. BICO beslutade därför att ändra
metod för nedskrivningsprövning av goodwill.
Den 10 juli utsågs Andreas Joersjö till chefsjurist. Rollen
kommer ha fokus på att fortsätta utveckla den lega-
la avdelningen där det legala teamet kommer värna
affärsmannaskap, bolagsstyrning och regelefterlevnad.
Andreas Joersjö tillträdde sin roll i oktober 2024.
Den 17 september lanserades BICOs uppdaterade strate-
gi, BICO 2.0, på bolagets kapitalmarknadsdag. BICO
presenterade ny vision och mission samt en ny affärsom-
rådesstruktur som även utgör våra rapporteringsseg-
ment från och med Q3 2024. Organisationsförändringen
kommer att möjliggöra ytterligare kommersiella och
operativa synergier i koncernen och ökar även visibiliteten
för vår verksamhet, intäktsströmmar och marginalprofil.
Den 21 november ingick BICO avtal att avyttra Nano-
scribe. Bakgrunden till avyttringen är i linje med den
uppdaterade strategin där Nanoscribe bedömts vara
icke-kärnverksamhet, beroende på bolagets huvudsakliga
affär utanför life science. Nanoscribe avyttrades till Lab
14 GmbH till ett aktievärde om EUR 26m (294 Mkr) och
transaktionen slutfördes den 28 november 2024. Netto-
likvid som kvarstår efter transaktionskostnader kommer
användas för att minska långfristiga skulder.
Den 22 november återköptes konvertibla skuldebrev.
BICO återköpte konvertibla skuldebrev, för att reducera
skuld, till ett totalt nominellt belopp om 118 Mkr, till ett
pris om 84 procent av det nominella beloppet. Syftet
med återköpet var att optimera BICOs kapitalstruktur
och möjliggjordes av bolagets starka likviditetsposition.
Den 25 november kommunicerades ytterligare an-
passning och lansering av stärkt kommersiell agenda i
CELLINK. En plan lanserades för långsiktig stabilitet och
lönsamhet. Detta innebär en stärkt kommersiell agenda
och ytterligare anpassningar av verksamheten för att
uppnå en hållbar kostnadsstruktur. Vidtagna åtgärder
kommer att resultera i en stabil bas att växa ifrån som
lägger grunden för hållbar lönsam tillväxt
Finansiella kommentarer
Omsättnings- och resultatutveckling
Nettoomsättningen under året uppgick till 1 946,3 Mkr
(2 010,4), en minskning med −3,2 procent jämfört med mot-
svarande period föregående år. Den organiska tillväxten under
Förvaltningsberättelse
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
51
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024
perioden uppgick till −2,8 procent (0,9).
Bioprinting redovisade en organisk tillväxt om −11,9 procent
(−8,7). Life Science Solutions redovisade en organisk tillväxt
om −6,9 procent (−7,7). Lab Automation redovisade en orga-
nisk tillväxt om 13,6 procent (39,2).
Service och förbrukningsvaror stod för 29,3 procent (30,7)
av periodens nettoomsättning. För mer information om net-
toomsättningens fördelning, se not 5.
Resultat
Bruttoresultatet under året uppgick till 1 007,3 Mkr (993,3)
vilket innebar en bruttomarginal om 51,8 procent (49,4).
Bruttomarginalen påverkades positivt av kostnadsreduktio-
ner, produktmix och extraordinär nedskrivning
föregående år. EBITDA för året uppgick till 155,7 Mkr (310,7),
motsvarande en EBITDA-marginal om 8,0 procent (15,5).
EBITDA påverkades positivt av den förbättrade bruttomargi-
nalen tillsammans med kostnadskontroll, medan föregående
år påverkades positivt av poster såsom omvärdering av villko-
rade köpeskillingar och realisationsresultat för
sale-and-lease-back i Berlin.
Jämförelsestörande poster
Mkr
jan-dec
2024
jan-dec
2023
EBITDA 155,7 310,7
Omvärdering av villkorade
köpeskillingar
-4,2 -169,9
Kostnader/intäkter kopplade till
optionsprogram
6,0 -6,6
Extraordinära lagernedskrivningar 16,2 26,9
Omstruktureringskostnader
relaterade till personalföränd-
ringar
15,9 27,0
Extraordinära statliga stöd 5,4 -12,4
Realisationsresultat för
sale-and-lease-back i Berlin
- -10,7
Förvärvsrelaterade kostnader
och bonusar
1,7 5,8
Justerad EBITDA 196,7 170,7
Justerad EBITDA för året uppgick till 196,7 Mkr (170,7),
motsvarande en justerad EBITDA-marginal om 10,1 procent
(8,5). Poster i justerad EBITDA för perioden framgår av
tabellen ovan. Rörelseresultatet för året uppgick till −289,1 Mkr
(−566,7), vilket motsvarar en rörelsemarginal om −14,9 procent
(−28,2). Rörelseresultatet i perioden påverkades negativt av
nedskrivning av immateriella tillgångar i Cellink om -85,2 Mkr
främst relaterat till ett nedlagt F&U projekt, medan rörelse-
resultatet föregående år påverkades negativt av nedskrivning
av materiella tillgångar om −65,7 Mkr samt nedskrivning av
goodwill om -381,5 Mkr.
Övriga rörelseintäkter under perioden uppgick till 49,6 Mkr
(219,5). Övriga rörelseintäkter rörde främst erhållna bidrag
och omvärdering av tilläggsköpeskilling.
Finansiella poster påverkades av nettopositiva valutaeffekter,
främst relaterade till orealiserade valutakursförändringar på
ej valutasäkrade koncerninterna lån i moderbolaget,
om 292,6 Mkr (-144,2) under perioden. Finansiella poster
belastades även av kostnader relaterade till konvertibla skul-
debrev om totalt -83,2 Mkr (-82,2) under året, se ytterligare
information i not 11 och 20. Under fjärde kvartalet återköptes
konvertibla skuldebrev till ett nominellt belopp om 118,0 Mkr,
vilket resulterade i en finansiell intäkt om 13,1 Mkr (0,0).
Periodens nettoresultat från kvarvarande verksamheter
uppgick till −93,7 Mkr (−788,7) under perioden, vilket motsva-
rar ett resultat per aktie från kvarvarande verksamheter
efter utspädning om −1,28 kr (−11,16).
Balansräkning
BICOs balansomslutning minskade till 5 483,2 Mkr (6 059,8)
under räkenskapsåret. Minskningen hänför sig till nedskrivning
av kapitaliserad utveckling i CELLINK, men också lägre lager,
kontraktstillgångar och kundfordringar till följd av förbättrad
rörelsekapitalhantering. Det positiva kassaflödet från löpande
verksamheten under året har använts för att betala villkor-
ade köpeskillingar samt att återköpa konvertibla skuldebrev.
Slutligen har leasingsskulder och nyttjanderättstillgångar
minskat, då inga nya väsentliga hyreskontrakt har ingåtts
under året.
Vid periodens utgång uppgick koncernens likvida medel till
946,3 Mkr (861,0). Koncernens externa finansiering bestod av
räntebärande skulder om 1 343,9 Mkr (1 422,2), varav 1 332,3
Mkr (1 404,4) avser konvertibla skuldebrev, netto efter
transaktionskostnader. Utöver det har koncernen leasingskul-
der om totalt 419,7 Mkr (536,0).
Redovisade villkorade köpeskillingar som ska betalas
uppgår till 0,0 Mkr (48,7), varav 0,0 Mkr (48,7) förfaller inom
tolv månader. Se not 21 och 24 för ytterligare information om
villkorade köpeskillingar.
Kassaflöde, investeringar och likviditet
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till
158,4 Mkr (178,4) under perioden, varav 48,6 Mkr (183,7)
bestod av förändringar i rörelsekapital.
Kassaflödet från förändringar i varulagret uppgick till 92,2
Mkr (7,2). Åtgärder vidtas kontinuerligt för att adressera
lagernivåer. Kassaflödet från förändringar i rörelsefordringar
uppgick till 124,1 Mkr (110,4), och påverkades positivt av den
första delbetalningen av det stora automationsprojektet i
Biosero som BICO annonserade i december 2023.
Kassaflödet från förändringar i rörelseskulder uppgick till
167,7 Mkr (66,1), och påverkades negativt av avtalsskulder
som konverterats till intäkter och en väsentlig minskning av
leverantörsskulder.
Periodens kassaflöde från investeringsverksamheten
uppgick till 128,0 Mkr (−129,7), varav −35,2 Mkr (−82,4) avsåg
den kontanta köpeskillingen för gjorda förvärv samt villkorade
köpeskillingar som erlagts under perioden. Under perioden
betalades villkorad köpeskilling till de förra ägarna av
Visikol och Advanced Biomatrix. Avyttringen av Nanoscribe
påverkade kassaflödet från investeringsverksamheten med
netto 250,5 Mkr (0,0).
Koncernen investerade −41,6 Mkr (−119,8) i immateriella
anläggningstillgångar, främst hänförligt till utvecklingen av
nya produkter. Flertalet utvecklingsprojekt har färdigställts i
Q3 och Q4 2023 med en reduktion av kapitaliserade utveck-
lingskostnader som följd. Under 2024 har en fullständig över-
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202452
syn av alla FoU-projekt och produktportföljen slutförts.
Nettoinvesteringar i materiella anläggningstillgångar
uppgick till −41,5 Mkr (76,4). Investeringar har minskat som
ett resultat av färdigställandet av byggnaderna i Uleåborg
och Berlin, dock påverkades föregående år även positivt av
sale-and-lease-back i Berlin med 243,6 Mkr.
Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick under
perioden till −200,7 Mkr (−101,9) och bestod främst av amor-
tering av leasingskulder uppgående till −98,7 Mkr (−100,9),
återköp av konvertibla skuldebrev om -98,7 Mkr (0,0) samt
en nettominskning av externa lån med -7,1 Mkr (-11,3).
Periodens totala kassaflöde uppgick till 85,7 Mkr (−53,3).
Vid periodens utgång uppgick koncernens likvida medel till
946,3 Mkr (861,0).
Hållbarhet
BICOs hållbarhetsarbete syftar till att stärka bolagets lång-
siktiga konkurrenskraft och tillväxt samt främja alla aspekter
av vårt samhälle. Att detta arbete bedrivs på ett ansvars-
fullt sätt är avgörande för BICOs affärsmässiga framgång,
lönsamhet och aktieägarvärde. De viktigaste hållbarhetsas-
pekterna har fastställts av styrelsen och ledningen baserat på
väsentlighet och risk och utgörs av:
Att utveckla, rekrytera och behålla kompetenta medar-
betare
Etiska samarbeten och hållbara leverantörsrelationer
Efterlevnad av GHG protokollet och anpassning till
Parisavtalets 1,5-gradersmål
BICOs hållbarhetsredovisning har upprättats separat från
förvaltningsberättelsen och framgår av sidorna 34-49.
Risk och riskhantering
BICOs koncernledning identifierar löpande tänkbara händel-
ser som skulle kunna påverka företagets verksamhet. Detta
presenteras generellt kvartalsvis för styrelsen och baseras på
uppdaterade risköversyner som genomförds av koncernled-
ningen. Dessutom utvärderas riskerna i samband med arbetet
med årsredovisningen. Risköversynen består av en utvärdering
av de mest relevanta riskerna och riskreducerande åtgärder
genomförs årligen. Den årliga översynen 2024 bestod av att
riskutvärderingar uppdaterades, riskägare finjusterades och
fler hållbarhetsrelaterade risker lades till.
Dessa händelser har utvärderats och reducerats till en netto-
lista med de mest relevanta riskerna. Riskerna har bedömts
som låg, måttlig och hög. De har även bedömts efter fokus
jämfört med föregående år, dvs. 2024 jämfört med 2023, som:
lägre, oförändrat eller högre. I syfte att hantera och motverka
de identifierade riskerna har ett antal riskbegränsande åtgär-
der fastställts. En utvärdering av de mest relevanta riskerna
och riskbegränsande åtgärderna genomförs årligen. De mest
betydande riskerna presenteras nedan.
Riskområden
Koncernen är genom sin verksamhet exponerad mot olika
slags risker. Dessa risker kan i princip delas in i tre olika kate-
gorier: externa och marknadsrelaterade risker, operativa risker
och finansiella risker.
Externa och marknadsrelaterade risker
Geopolitiska risker och andra externa händelser
Riskbeskrivning
BICO är exponerat mot externa händelser såsom geopolitiska
risker, naturkatastrofer, terrorism, global ekonomisk ned-
gång och pandemier vilka kan ha en negativ påverkan på vår
verksamhet. Externa faktorer såsom geopolitiska spänningar
och möjliga förknippade sanktioner är risker som kan leda
till införande eller upptrappning av handelskontroller, tullar,
skatter eller andra begränsningar till marknader som kan på-
verka BICOs förmåga att expandera på marknader som har
betydande behov av koncernens produkter och lösningar.
Riskbegränsning
Under året hade kriget i Ukraina en begränsad direkt effekt
i form av minskad försäljning, men fortsatte att ha en stor
indirekt effekt i form av utmaningar i leveranskedjan, vilket
bland annat resulterade i ökat fokus på lagernivåer för att
minska riskerna i leveranskedjan. Koncernledningen har det
övergripande ansvaret för att övervaka och minska de geo-
politiska riskerna för koncernen och dess dotterbolag. BICO
följer noga utvecklingen av eventuella tullar eller förändringar
i tilldelningen av statligt finansierade program i USA för att
kunna mildra eventuella effekter.
Juridiska och regulatoriska risker
Riskbeskrivning
BICOs marknad påverkas av lagar och regler i många länder.
Juridiska eller politiska beslut kan påverka BICOs förmåga
att driva eller utveckla sin verksamhet. Underlåtenhet att
följa lagar kan leda till att BICO utreds av statliga organ och
myndigheter. Vidare kan kvalitetsproblem leda till civilrättsliga
förfaranden. Statliga utredningar, tvister och andra rättsliga
förfaranden kan, oavsett utfall, bli kostsamma, ta manage-
mentkapacitet eller skada vårt anseende och efterfrågan på
våra produkter.
Riskbegränsning
BICO bevakar kontinuerligt utvecklingen av relevant lagstift-
ning och regelverk och hanterar eventuella rättsliga anspråk
och tvister som kan uppstå med hjälp av interna resurser
samt anlitar externa juridiska rådgivare och ombud där så är
lämpligt. För att skydda koncernen från de finansiella effek-
terna av eventuella krav har BICO ett koncernövergripande
försäkringsprogram som omfattar den globala verksamheten,
inklusive försäkringsskydd för allmänna och affärsrelaterade
skadeståndskrav. De försäkringsbara riskerna täcks av adek-
vata begränsningar baserade på aktuella riskexponerings-
nivåer. Försäkringsavtal har ingåtts med försäkringsbolag
med hög kreditvärdighet och en dokumenterad förmåga att
tillhandahålla skadereglering.
Marknad och konkurrens
Riskbeskrivning
Konjunktursvängningar, exempelvis lågkonjunkturer, kan göra
att kunderna skär ned på sina investeringar och därmed på-
verkar efterfrågan för BICOs produkter negativt. BICO driver
sin verksamhet inom konkurrensutsatta områden. Nya pro-
dukter och förbättrade metoder lanseras ständigt, och den
framtida utvecklingen på marknaden kan påverka BICOs kon-
kurrenskraft. Tekniska framsteg sker för närvarande snabbt,
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
53
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024
vilket påverkar konkurrensen på marknaden. BICO är föremål
för risker som rör produktkvalitet från ett kundperspektiv, och
om BICOs produkter inte uppfyller kundernas förväntningar
kan detta leda till en högre risk för att kunderna väljer alter-
nativa leverantörer.
Riskbegränsning
Produktportföljhantering och kundfokus är avgörande för
BICO, för att kunna fatta kommersiella beslut med kunder-
nas behov i fokus. BICO investerar kontinuerligt i forskning
och utveckling samt produktutveckling för att säkerställa
att koncernen kan erbjuda konkurrenskraftiga produkter till
marknaden.
Operativa risker
Medarbetare
Riskbeskrivning
Att kunna attrahera och behålla högutbildade och kvalificera-
de medarbetare och högre chefer är viktigt för BICOs nuva-
rande och framtida verksamhet och affärsplan. Oförmåga att
attrahera medarbetare kan påverka successionsplaneringen
för kritiska positioner, genomförandet av BICOs strategiska
mål och i slutändan resultera i en negativ påverkan på vår
affärsverksamhet.
Riskbegränsning
Koncernen arbetar aktivt med en process för prestationsled-
ning som inkluderar individuella utvecklingsplaner. Dessutom
fokuserar aktiviteterna på riktade rekryteringar, utveckling av
företagskulturen, strategier för att behålla medarbetare och
talent management.
Värdekedjan
Riskbeskrivning
Med avseende på värdekedjan skiljer sig utmaningarna och
riskerna åt för de olika dotterbolagen. Dock gäller vissa av ris-
kerna för samtliga exempelvis avseende kontroll och säkerhet.
Koncernen påverkas av inflationen, exempelvis ökade kostna-
der för råvaror och priset på handelsvaror. Koncernen ställs
inför risker som rör kontrollen av värdekedjan med avseende
på efterlevnaden av uppförandekoden och mer specifika risker
som rör mänskliga rättigheter och anti-korruption. Dess-
utom löper koncernen risk när det gäller att säkerställa att
leverantörerna stödjer och uppfyller koncernen kvalitets- och
säkerhetsstandarder. Då kvalitet, säkerhet och etiska affärs-
metoder tillhör koncernens grundvalar bedöms denna risk
vara betydande för verksamheten framöver. Externa parter
har betydande påverkan på denna risk och koncernbolagen
beaktas därför vid arbetet med att säkerställa en effektiv
produktionsprocess.
Riskbegränsning
De operativa bolagen (OpCo) inom BICO-koncernen har åta-
git sig att tillhandahålla säkra produkter till våra kunder och
att säkerställa att produkternas kvalitet uppfyller kundernas
förväntningar. Efterlevnad av säkerhetsföreskrifter demon-
streras genom CE-märkning av produkterna och i förekom-
mande fall UL-certifiering, och det säkerställs att relevanta
förordningar, direktiv och riktlinjer följs, som till exempel men
inte begränsat till REACH och ROHS. Förmågan att uppfyl-
la kundernas förväntningar på kvalitet säkerställs generellt
genom att följa principerna i ISO 9001, vilket kan vara
antingen formaliserat genom certifiering eller mindre forma-
liserat genom att frivilligt följa principerna i ett kvalitetsled-
ningssystem.
Kvalitet och riskreducering säkerställs genom hela leveran-
skedjan genom att följa principerna för Supplier Quality
Management (SQM), ett riskbaserat tillvägagångssätt där
strängare krav kommer att krävas för mer kritiska leverantö-
rer, t.ex. genom att följa en erkänd standard för kvalitets- och
miljöarbete som ISO 9001 och ISO 14001.
Miljö
Riskbeskrivning
De främsta miljömässiga riskerna inom koncernen är relatera-
de till utsläpp i Scope 3, såsom transporter, affärsresor, inköp-
ta varor och avfall. Dessutom utgör cirkulära affärsmodeller
med nya eller förändrade krav, såsom minskad användning av
engångsprodukter eller strategier för att hyra istället för att
köpa, från intressenter eller lagstiftare och som är relaterade
till BICOs verksamhet eller produkter en framtida risk. Förore-
ning av luft, vatten och mark, påverkan på vatten och marina
resurser samt biologisk mångfald och ekosystem är mycket
begränsad inom BICOs verksamhet och värdekedjor och har
ingen väsentlig påverkan.
Riskbegränsning
BICO har utökat antalet datapunkter som täcker in utsläpp
i Scope 3 och stödjer EUs standarder för hållbarhetsredovis-
ning (ESRS). Datakvaliteten förbättras kontinuerligt i det on-
lineverktyg för rapportering som används av BICOs koncern-
bolag. Dessutom arbetar BICO med att erbjuda möjligheter
att återanvända instrument.
IT och IT-säkerhet
Riskbeskrivning
En informationssäkerhetsrisk handlar om hur sannolikt det är
att ett informationssäkerhethot inträffar och vilken affärs-
mässig effekt ett sådant hot kan få. På så vis fastställs den
informationssäkerhetsrisknivå som är förknippad med ett hot
och den sårbarhet som gör det möjligt för hotet att realise-
ras.
Riskbegränsning
På BICO har vi dokumenterat och implementerat en formell
global metod för riskhantering. Koncernledningen har antagit
en informationssäkerhetspolicy och en metod för hantering av
informationsrelaterade risker som är tillämpas inom alla bo-
lag inom koncernen. Informationssäkerhetspolicyn definierar
styrningen på strategisk nivå för hantering av informations-
säkerhet inom BICO, det vill säga mål, räckvidd och ansvar
för informationssäkerhet, baserat på ett ledningssystem
för informationssäkerhet enligt ISO 27001, en internationell
standard som fastställer en bästa praxis för ledningssystem
för informationssäkerhet.
Eftersom inte alla hot kan hanteras med tekniska kontroller
har koncernen antagit och implementerat en global IT-säker-
hetspolicy och obligatoriska årliga cybersäkerhetsutbildning-
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202454
ar för medarbetarna för att skapa motståndskraft mot de
vanligaste hoten som riktar sig till medarbetarna, det vill säga
nätfiske, ransomware, social manipulering och avlyssning.
Immateriella rättigheter
Riskbeskrivning
BICO är beroende av immaterialrättsligt skydd för att kunna
bedriva utveckling, marknadsföring och försäljning utan häm-
mande konkurrens. Om skyddet av de immateriella rättighe-
ter, företagshemligheter och andra immateriella tillgångar
som koncernen är beroende av visar sig vara otillräckligt
kommer koncernens möjligheter att kommersialisera sina pro-
dukter, och kanske även dess förmåga att uppnå lönsamhet
i verksamheten, att påverkas negativt. Om koncernen skulle
bli av med immateriella rättigheter eller andra immateriella
tillgångar eller på annat sätt inte kan upprätthålla ett tillräck-
ligt skydd för sådana tillgångar skulle detta få stor negativ
inverkan på koncernens verksamhet och finansiella ställning,
och det skulle kunna leda till en nedskrivning av redovisade
immateriella anläggningstillgångar. Omvänt gäller att BICO
är beroende av att nyutvecklad eller förvärvad teknik är fri
från utövningshinder och att BICO inte begår intrång i tredje
parts rättigheter, vilket annars kan leda till kostsamma juri-
diska processer och skadestånd.
Riskbegränsning
BICO arbetar aktivt tillsammans med experter på området
med att skaffa immaterialrättsligt skydd för sina produkter
och med att övervaka den befintliga portföljen med imma-
teriella rättigheter. Vid intrång av tredje part vidtar BICO
åtgärder för att stoppa intrånget, exempelvis genom att
begära att det agerande som utgör intrånget ska upphöra.
BICO vidtar även löpande granskningar av utövningshinder
under utvecklingsfasen av nya produkter eller i samband med
förvärv för att förvissa sig om att koncernen har rätt att be-
driva verksamhete på marknaden och att nya produkter inte
innebär intrång i tredje parts rättigheter.
Finansiella risker
Finansiella risker
Riskbeskrivning
En mer ingående beskrivning av koncernens finansiella risker
återfinns i not 2. BICOs verksamhet är exponerad för olika
typer av finansiella risker som kan påverka bolagets resultat
och kassaflöde. Främst till följd av förändringar i valutakurser
men även kredit- och motpartsrisker och likviditet och refi-
nansieringsrisk samt ränterisker i viss mån.
Riskbegränsning
Koncernens finansiella risker hanteras i enlighet med kon-
cernens finanspolicy. VD är ansvarig för att bedriva verksam-
heten i enlighet med det mandat styrelsen har satt upp, och
rapporterar efterföljandet av policyer och eventuella risker
tillsammans med CFO.
CFO är ansvarig för den finansiella rapporteringen i bolaget
och för att efterfölja de mandat styrelsen har givit VD och
ledande befattningshavare i förhållande till risk och rapport-
ering. CFO deltar i revisionsutskottets möten och är ansvarig
för att följa upp och rapportera om bolagets internkontroll
och finansiella risker till revisionsutskottet och styrelsen.
Koncernens finansiella risker bevakas och rapporteras av CFO
direkt till styrelse, revisionsutskott samt VD.
Aktien
Per den 31 december 2024 uppgick aktiekapitalet i BICO
Group AB (publ) till 1 764 372 SEK (1 762 372), fördelat på
70 574 895 aktier (70 494 895). Under räkenskapsåret handla-
des aktierna på NASDAQ Mid Cap. Bolaget har två aktieslag,
1 500 000 A-aktier och 69 074 895 B-aktier, med 10 respek-
tive 1 röst per aktie men samma kapitalandel per aktie. Det
föreligger inga begränsningar i aktiernas överlåtbarhet eller
rösträtt på grund av bestämmelse i lag eller bolagsordning.
Ägande
Den 31 december 2024 var bolagets fem största ägare (i ka-
pital) som följer: Erik Gatenholm, 13,63 procent; Sartorius Lab
Holding GmbH, 10,09 procent; Handelsbanken Fonder, 9,38
procent, Héctor Martínez, 8,95 procent och Fjärde AP-fonden
6,28 procent.
Aktierelaterade incitamentsprogram
BICO Group AB hade fyra utestående aktiereglerade options-
program under 2024. Se not 6 för villkor detaljerad informa-
tion.
Riktlinjer för erttning
till ledande befattningshavare
Vid årsstämman den 20 maj 2024 beslutades att infö-
ra riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare.
Dessa riktlinjer omfattar verkställande direktören och andra
personer som under riktlinjernas giltighetstid ingår i BICOs
koncernledning och styrelseledamöter, i den mån styrelse-
ledamöter erhåller arvode utöver vad som har beslutats av
bolagsstämman. Vidare kommer BICO i princip att tillämpa
dessa riktlinjer i fråga om ersättning till personer med ledande
befattningar i BICOs operativa bolag.
Dessa riktlinjer är framåtblickande, det vill säga de är till-
lämpliga på överenskommen ersättning, och ändringar av
ersättningar som redan överenskommits, efter antagande av
riktlinjerna av årsstämman 2024. Dessa riktlinjer gäller inte
för någon ersättning som beslutats eller godkänts av bolags-
stämman. För anställningar som regleras av andra regler än
svenska kan pensionsförmåner och andra förmåner vederbör-
ligen anpassas för att följa tvingande regler eller etablerad
lokal praxis, med beaktande, i möjligaste mån, det övergripan-
de syftet med dessa riktlinjer.
En förutsättning för en framgångsrik implementering av
BICOs affärsstrategi och tillvaratagandet av bolagets lång-
siktiga intressen, är att bolaget kan rekrytera och behålla
kvalificerade medarbetare. Grundprincipen är att ersättning
och andra anställningsvillkor för ledande befattningshavare
ska vara marknadsmässiga och konkurrenskraftiga på varje
marknad där BICO verkar, så att kompetenta och skickliga
medarbetare kan attraheras, motiveras och behållas. Indivi-
duella ersättningsnivåer baseras på erfarenhet, kompetens,
ansvar och prestation samt det land inom vilket den ledande
befattningshavaren har sin anställning. Dessa riktlinjer bidrar
till bolagets affärsstrategi, långsiktiga intressen och hållbar-
het på det sätt som framgår nedan i fråga om kriterier för
rörlig ersättning samt bidrar till bolagets möjlighet att lång-
siktigt knyta kvalificerade medarbetare till verksamheten.
Ersättning
Den totala ersättningen till ledande befattningshavare ska
vara marknadsmässig och kan bestå av följande komponen-
ter: fast kontant grundlön, rörlig kontantersättning, pensions-
förmåner och andra förmåner. Därutöver kan bolagsstämman
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
55
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024
– oavsett dessa riktlinjer – besluta om bland annat aktie- eller
aktiekursrelaterad ersättning.
Den fasta ersättningen innebärande kontant grundlön ska
fastställas med hänsyn till den ledande befattningshavarens
individuella ansvarsområde, befogenhet, kompetens, erfaren-
het och prestation. Den fasta kontanta grundlönen ska ses
över årligen.
Uppfyllelsen av kriterier för tilldelning av rörlig kontantersätt-
ning ska kunna mätas över en period av ett år. Den rörliga
kontanta ersättningen för verkställande direktören får inte
uppgå till mer än 100 % och för övriga medlemmar i lednings-
gruppen 50 % av den totala fasta årliga kontanta grundlönen.
Ett belopp motsvarande 25 % av den rörliga kontantersätt-
ningen, som den ledande befattningshavaren erhåller, före
avdrag för inkomstskatt (dvs. bruttobeloppet) ska användas
för att förvärva aktier i BICO. De aktier som förvärvas ska,
med vissa sedvanliga undantag, behållas i minst tre år. Syftet
med att reservera en del av den rörliga lönen för förvärv av
aktier i BICO är att öka de ledande befattningshavarnas
långsiktiga engagemang i bolaget och därigenom gynna dess
strategi och långsiktiga värdeskapande. Rörlig ersättning ska
inte utdelas och kan återkrävas om en ledande befattnings-
havare har agerat i strid med BICOs policyer, instruktioner
och riktlinjer och/eller företagets uppförandekod. Bolaget har
vidare rätt att återkräva utbetald rörlig ersättning, om den
har beräknats eller utbetalats på felaktiga grunder.
Den rörliga kontantersättningen ska vara kopplad till för-
utbestämda och mätbara kriterier som kan vara finansiella
eller icke-finansiella och vara individualiserade kvantitati-
va eller kvalitativa mål. Kriterierna ska utformas så att de
bidrar till företagets affärsstrategi och långsiktiga intressen,
inklusive dess hållbarhet, genom att till exempel vara tydligt
kopplade till affärsstrategin. I vilken utsträckning kriterierna
för tilldelning av rörlig kontantersättning är uppfyllda ska
utvärderas/bestämmas när mätperioden har avslutats. Er-
sättningsutskottet ansvarar för utvärderingen i den mån det
avser rörlig ersättning till den verkställande direktören. Den
verkställande direktören ansvarar för utvärderingen av rörlig
kontant ersättning till övriga ledande befattningshavare. För
finansiella mål ska utvärderingen baseras på den senaste
finansiella information som offentliggjorts av företaget.
Ytterligare rörlig ersättning kan utgå vid extraordinära
omständigheter, förutsatt att sådana extraordinära arrang-
emang är tidsbegränsade och endast görs på individnivå
antingen i syfte att rekrytera eller behålla ledande befatt-
ningshavare, eller som ersättning för extraordinära arbetsin-
satser utöver personens ordinarie arbetsuppgifter. Beslut om
sådan ersättning ska fattas av styrelsen baserat på förslag
från ersättningsutskottet.
Incitamentsprogram
Årsstämman beslutar om aktierelaterade eller aktiekursrela-
terade incitamentsprogram. Före årsstämman ska styrelsen
beakta huruvida ett sådant långsiktigt incitamentsprogram
för bolagets ledande befattningshavare ska föreslås. Incita-
mentsprogrammen ska bidra till den långsiktiga värdetillväx-
ten och innebära att bolagen, deltagarna och aktieägarna får
ett gemensamt intresse av aktiens positiva värdeutveckling.
Pension och andra förmåner
Pensionsförmåner ska för VD vara premiebestämda inklude-
rat sjukförsäkring som ska vara premiebestämd. Rörlig kon-
tantersättning ska inte vara pensionsgrundande. Pensions-
premierna för premiebestämd pension ska uppgå till högst 31
procent av den fasta årliga kontanta grundlönen.
För övriga ledande befattningshavare ska pensionsförmåner,
innefattande sjukförsäkring, vara premiebestämda om inte
den ledande befattningshavaren omfattas av förmånsbe-
stämd pension enligt tvingande kollektivavtalsbestämmelser.
Rörlig kontantersättning ska vara pensionsgrundande i den
mån så följer av tvingande kollektivavtalsbestämmelser som
är tillämpliga på den ledande befattningshavaren. Pensions-
premierna för premiebestämd pension ska uppgå till högst 31
procent av den fasta årliga kontanta grundlönen.
Övriga förmåner kan omfatta livförsäkring, sjukförsäkring
eller bilförmån. Sådana förmåner kan inte uppgå till mer än
5 procent av den fasta årslönen.
För ledande befattningshavare stationerade i annat land
än sitt hemland får ytterligare ersättning och andra förmå-
ner utgå i skälig omfattning med beaktande av de särskilda
omständigheter som är förknippade med sådan utlandssta-
tionering, varvid dessa riktlinjers övergripande ändamål så
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
långt möjligt ska tillgodoses. Sådana förmåner får samman-
lagt uppgå till högst 15 procent av den fasta årliga kontanta
grundlönen.
Uppsägningstid
Vid uppsägning från bolagets sida får uppsägningstiden vara
högst 12 månader. Fast kontant grundlön under uppsägnings-
tiden och avgångsvederlag får sammantaget inte överstiga
ett belopp motsvarande den fasta kontanta grundlönen för 12
månader för de ledande befattningshavarna. Vid uppsägning
från den ledande befattningshavarens sida får uppsägningsti-
den vara högst sex månader, utan rätt till avgångsvederlag.
Därutöver kan ersättning för åtagande om konkurrensbe-
gränsning utgå. Sådan ersättning ska kompensera för even-
tuellt inkomstbortfall och ska endast utgå i den utsträckning
som den tidigare ledande befattningshavaren saknar rätt
till avgångsvederlag. Ersättningen ska uppgå till högst 60
procent av den fasta kontanta grundlönen vid tidpunkten för
uppsägningen, om inte annat följer av tvingande kollektivav-
talsbestämmelser, och utgå under den tid som åtagandet om
konkurrensbegränsning gäller, vilket ska vara högst 24 måna-
der efter anställningens upphörande.
Övrigt
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I ersättnings-
utskottets uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om
förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningsha-
vare. Styrelsen ska upprätta förslag till nya riktlinjer åtmins-
tone vart fjärde år och lägga fram förslaget för beslut vid
årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer
antagits av bolagsstämman. Ersättningsutskottet ska även
följa och utvärdera program för rörliga ersättningar för de
ledande befattningshavarna, tillämpningen av riktlinjer för
ersättning till ledande befattningshavare samt gällande
ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i bolaget. Er-
sättningsutskottets ledamöter är oberoende i förhållande till
bolaget och bolagsledningen. Vid styrelsens behandling av och
beslut i ersättningsrelaterade frågor närvarar inte verkstäl-
lande direktören eller andra personer i bolagsledningen, i den
mån de berörs av frågorna. Styrelsen ska årligen upprätta en
ersättningsrapport som ska framläggas vid bolagsstämman
för godkännande.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202456
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller
delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och
ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose bolagets långsikti-
ga intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerställa
bolagets ekonomiska bärkraft.
Övriga upplysningar
Bolagsstyrningsrapport
Bolagsstyrningsrapporten är upprättad separat från årsredo-
visningen och återfinns på sidorna 117-122.
Forskning och utveckling
BICO arbetar aktivt med forskning och utveckling för att
förbättra nuvarande teknik och produkter. Läs mer om BICOs
forskning och utveckling på sidan 19. Under 2024 investerades
166,1 Mkr i forskning och utveckling, varav 27,9 Mkr balanserats
i bolagets balansräkning.
Framtidsutsikter
Flera marknadsrapporter, däribland McKinsey Global Insti-
tutes rapport The Bio Revolution, tyder på att den marknad
koncernen verkar på kommer växa snabbt under kommande
år. Utvecklingen drivs på av den ökande efterfrågan från läke-
medelsbolag om bättre metoder för testning och utveckling
av nya läkemedel som labbautomation. BICO ser också ett
växande behov av ökad forskning inom regenerativ medicin
samt grundläggande och tillämpad forskning inom akademin
och olika forskningsinstitut. Bolaget fokuserar främst på att
växa organiskt på denna marknad.
Säsongseffekter
BICOs omsättning påverkas av säsongseffekter. Historiskt
har koncernens omsättning och resultat ökat gradvis under
kalenderåret, med en viss nedgång under semesterperioden
(juli–augusti). Det första kvartalet är normalt det svagaste
kvartalet och det frde kvartalet det starkaste.
Utdelning
Styrelsen föreslår ingen utdelning för räkenskapsåret 2024
givet bolagets fokus på hållbar lönsam tillväxt.
Händelser efter balansdagen
För information om händelser efter balansdagen, se not 31.
Årsstämma
BICOs årsstämma för verksamhetsåret 2024 kommer att
hållas torsdagen den 8 maj 2025. Mer information kommer
att publiceras på https://bico.com/se/investerare/.
Information om vid årsstämman fattade beslut kommer att
offentliggöras samma dag som årsstämman, förutsatt att
utfallet från omröstningarna har sammanställts och inte
senare än två veckor efter att årsstämman ägt rum.
Förslag till vinstdisposition
Styrelsen och verkställande direktören föreslår att till förfo-
gande stående medel, 4 337 695 283 SEK, disponeras enligt
följande:
Överföres i ny räkning: 4 337 695 283 SEK.
De finansiella rapporterna godkändes och utfärdades av mo-
derbolagets styrelse den 20 mars 2025. Vad beträffar företa-
gets resultat och ställning i övrigt hänvisas till efterföljande
resultat- och balansräkningar samt kassaflödesanalyser.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 57
Koncernens resultaträkningar
Mkr
Not
2024
2023
Nettoomsättning
5
1 946,3
2 010,4
-939,0
-1 017,2
BRUTTORESULTAT
1 007,3
993,3
Försäljningskostnader
-425,7
-443,7
Administrationskostnader
6, 9
-552,3
-542,5
Forsknings- och utvecklingskostnader
13
-354,3
-343,2
Nedskrivning av materiella anläggningstillgångar
14
-6 ,7
-65,7
Nedskrivning av goodwill
13
0,0
-381,5
Övriga rörelseintäkter
7
49, 6
219 ,5
Övriga rörelsekostnader
8
-7, 0
-2 ,9
RÖRELSERESULTAT
10
-289 ,1
-566,7
Finansiella intäkter
11
324,4
20,4
Finansiella kostnader
11
-105,8
-250, 9
RESULTAT EFTER FINANSIELLA POSTER
-7 0 , 6
-797 ,3
Skatt
12
-23, 1
8,6
Årets resultat från kvarvarande verksamheter
-93,7
-788,7
Avvecklade verksamheter
Årets resultat från avvecklade verksamheter
27
84,6
-385, 1
Årets resultat
-9,0
-1 173,8
HÄNFÖRLIGT TILL:
Moderbolagets aktieägare
-5,5
-1 172,7
Innehav utan bestämmande inflytande
-3,6
-1 ,1
Resultat per aktie före utspädning SEK
19
-0,08
-16,62
Resultat per aktie efter utspädning SEK
19
-0,08
-16,62
Resultat per aktie från kvarvarande verksamheter före utspädning SEK
-1,28
-11, 16
Resultat per aktie från kvarvarande verksamheter efter utspädning SEK
-1,28
-11, 16
Resultat per aktie från avvecklad verksamhet före utspädning SEK
1,20
-5,46
Resultat per aktie från avvecklad verksamhet efter utspädning SEK
1,20
-5,46
Koncernens resultaträkningar 57
Rapporter över totalresultat för koncernen 58
Koncernens balansräkningar 59
Koncernens kassaflöden 60
Koncernens förändringar i eget kapital 61
Moderbolagets resultaträkningar 62
Moderbolagets totalresultat 62
Moderbolagets balansräkningar 63
Moderbolagets kassaflöden 64
Moderbolagets förändringar i eget kapital 65
Finansiella
rapporter
Alla siffror i denna årsredovisning refererar till kvarvarande
verksamheter om inget annat anges. Ginolis och Nanoscribe
har klassificerats som avvecklad verksamhet med retroaktiv
effekt.
FINANSIELLA RAPPORTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202458
Rapporter över totalresultat för koncernen
Mkr
Not
2024
2023
Årets resultat
-9 ,0
-1 173,8
Övrigt totalresultat
Poster som har omförts eller kan omföras till årets resultat
Periodens omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter kvarvarande
verksamheter
18
-4 7, 1
3 9,1
Periodens omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter avvecklad
verksamhet
-44,0
-19,6
Skatt hänförlig till komponenter som har omförts eller kan omföras till årets resultat
-
-
Övrigt totalresultat för året
-91,0
19 ,5
Årets totalresultat
-100 , 1
-1 154,3
Årets totalresultat kvarvarande verksamheter
-140, 7
-7 4 9, 6
Årets totalresultat avvecklad verksamhet
40,6
-404, 7
Hänförligt till
Moderbolagets aktieägare
-9 7, 2
-1 152,5
Innehav utan bestämmande inflytande
-2 ,9
-1 ,7
FINANSIELLA RAPPORTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 59
Koncernens balansräkningar
Mkr
Not
2024-12-31
2023-12-31
Mkr
Not
2
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
13
2 996,7
3 188,2
Materiella anläggningstillgångar
14
185,7
241,7
Nyttjanderättstillgångar
25
330,2
485,7
Långfristiga placeringar
24
5,3
4 ,9
Långfristiga fordringar
24
43,0
40,6
Uppskjutna skattefordringar
12
68, 1
5 7, 8
Summa anläggningstillgångar
3 628,9
4 018,8
Omsättningstillgångar
Varulager
15
270 ,5
427 ,3
Aktuella skattefordringar
19 ,5
22,8
Avtalstillgångar
5
52 ,0
92,2
Kundfordringar
16, 24
450, 7
52 0,0
Förutbetalda kostnader
17
4 1 ,1
32,2
Övriga fordringar
35,4
53,2
Kortfristiga placeringar
2, 24
-
-
Likvida medel*
29
946,3
861,0
Tillgångar som innehas för försäljning
27
38,7
32,2
Summa omsättningstillgångar
1 854,3
2 040,9
SUMMA TILLGÅNGAR
5 483,2
6 059,8
024-12-31
2023-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
18
Aktiekapital
1,8
1,8
Övrigt tillskjutet kapital
7 591,7
7 580,5
Omräkningsreserv
253,3
345,6
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
-4 861,8
-4 853,0
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
2 985,0
3 074,9
Innehav utan bestämmande inflytande
22,6
25,4
Summa Eget kapital
3 007,6
3 100,3
Långfristiga skulder
Långfristiga räntebärande skulder
2, 20
1 337,1
1 415,8
Långfristiga leasingskulder
2, 20
332,5
440,4
Övriga avsättningar
22
32,5
27,0
Övriga långfristiga skulder
2, 21
8,4
4,8
Uppskjutna skatteskulder
12
194,1
224,5
Summa långfristiga skulder
1 904,7
2 112,5
Kortfristiga skulder
Kortfristiga räntebärande skulder
2, 20
6,8
6,5
Kortfristiga leasingskulder
2, 20
87,1
95,6
*Posten inkluderar srrade medel uppgående till 34 8 , 4Mkr (56 ,9).
Leverantörsskulder
2, 24
77,9
170,2
Avtalsskulder
5
214,0
258,6
Aktuella skatteskulder
1,5
41,0
Övriga skulder
2, 21
26,5
79,0
Upplupna kostnader
23
157,1
196,1
Summa kortfristiga skulder
570,8
847,0
Summa skulder
2 475,6
2 959,5
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
5 483,2
6 059,8
FINANSIELLA RAPPORTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202460
Koncernens kassaflöden
Mkr
Not
2024
2023
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster
-7 0 , 6
-797 ,3
Resultat från avvecklad verksamhet
27
84,6
-385, 1
Skatt från avvecklad verksamhet
-5, 9
-13,4
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
29
184,6
1 241,6
Betald inkomstskatt
-83, 1
-51, 1
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital
109 ,8
-5,3
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning (-)/Minskning (+) av varulager
92 ,2
7, 2
Ökning (-)/Minskning (+) av rörelsefordringar
124, 1
110,4
Ökning (+)/Minskning (-) av rörelseskulder
-1 6 7, 7
6 6 ,1
Förändringar av rörelsekapital
48,6
183,7
Kassaflöde från den löpande verksamheten
158,4
178, 4
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
14
-44, 1
-171,4
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar
13
-41,6
-119 ,8
Förvärv av dotterföretag/rörelse, netto likviditetspåverkan
27
-35,2
-82 ,4
Avyttring av dotterföretag/rörelse, netto likviditetspåverkan
27
250,5
-2 , 3
Avyttring av materiella anläggningstillgångar
14
2,6
2 4 7, 9
Förändring av finansiella anläggningstillgångar, netto
-4, 1
-1 ,7
Förvärv (-)/Avyttring (+) av kortfristiga placeringar
-
-
Kassaflöde från investeringsverksamheten
128,0
-129 ,7
Finansieringsverksamheten
Nyemission
18
-
5 ,9
Emissionskostnader
-
-0,6
Optionspremier
3,6
-
Nyupptagna lån
0,2
4 ,9
Amortering av lån
-105,8
-11,3
Amortering av leasingskuld
25
-98,7
-100, 9
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-200 ,7
-1 02 ,0
Årets kassaflöde
85,7
-53,3
Likvida medel vid årets början
861,0
925,2
Kursdifferens i likvida medel
-0,5
-1 0 ,9
Likvida medel vid årets slut*
29
946,3
861,0
*Posten inkluderar srrade medel uppgående till 34 8 , 4 Mkr (5 6,9).
FINANSIELLA RAPPORTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 61
Koncernens förändringar i eget kapital
BalanseradeInnehav utan
Övrigt tillskjutet vinstmedel inkl,bestämmande
Mkr
Aktiekapital
kapital
Omräkningsreserv
årets resultat
inflytande
Summa
Ingående eget kapital 2023-01-01
1,8
7 590,5
419 ,3
-1 106,5
27 ,2
6 932,2
Justering av historiska perioder*
-
-
-93, 9
-2 569,0
-
-2 662,9
Ingående eget kapital 2023-01-01
1,8
7 590,5
325,4
-3 675,5
27 ,2
4 269,3
Årets resultat
-
-
-
-1 172,7
-1 ,1
-1 173,8
Årets övrigt totalresultat
-
-
20,2
-
-0,7
19 ,5
Transaktioner med ägare
Nyemission
0,0
5,9
-
-
-
5 ,9
Emissionskostnader, netto efter skatt
-
-0,6
-
-
-
-0,6
Aktierelaterade ersättningar
-
-2 0 ,1
-
-
-
-2 0 ,1
Övriga rörelser
-
4,8
-
-4,8
-
0,0
Utgående eget kapital 2023-12-31
1,8
7 580,5
345,6
-4 853,0
25,4
3 100,3
Ingående eget kapital 2024-01-01
1,8
7 580,5
345,6
-4 853,0
25,4
3 100,3
Årets resultat
-
-
-
-5,5
-3,6
-9,0
Årets övrigt totalresultat
-
-
-9 1,7
-
0,7
-91,0
Transaktioner med ägare
Optionspremier
-
3,6
-
-
-
3,6
Effekt av återköpta konvertibla skuldebrev
-
1,6
-
-
-
1,6
Aktierelaterade ersättningar
-
2 ,1
-
-
-
2 ,1
Övriga rörelser
-
3,9
-0,5
-3, 4
-
0,0
Utgående eget kapital 2024-12-31
1,8
7 591,7
253,3
-4 861,8
22,6
3 007,6
FINANSIELLA RAPPORTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202462
Moderbolagets resultaträkningar
Mkr Not 2024 2023
Nettoomsättning 5 71,6 38,4
Kostnad sålda varor -2,0 -
Försäljningskostnader 6 -3,1 -9,1
Administrationskostnader 6,9 -165,2 -128,0
Forsknings- och utvecklingskostnader 13, 14 -1,2 -3,7
Övriga rörelseintäkter 7 5,9 173,6
Övriga rörelsekostnader 8 -0,1 -1,9
Rörelseresultat -94,2 69,3
Finansiella poster
Resultat från andelar i koncernbolag 26 -1 308,4 -1 392,1
Finansiella intäkter 11 537,2 250,5
Finansiella kostnader 11 -96,5 -241,2
Bokslutsdispositioner -293,9 23,9
Resultat före skatt -1 255,7 -1 289,5
Skatt 12 -3,0 -1,4
Årets resultat -1 258,7 -1 290,9
Moderbolagets totalresultat
Mkr Not 2024 2023
Årets resultat -1 258,7 -1 290,9
Övrigt totalresultat
Komponenter som inte kommer att omklassificeras till årets resultat - -
Komponenter som kommer att omklassificeras till årets resultat - -
Årets övrigt totalresultat - -
Årets totalresultat -1 258,7 -1 290,9
FINANSIELLA RAPPORTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 63
Moderbolagets balansräkningar
Mkr Not 2024-12-31 2023-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 13
Patent, licenser och varumärken 4,2 4,7
Övriga immateriella anläggningstillgångar 2,0 2,3
Materiella anläggningstillgångar 14
Inventarier, verktyg och installationer 1,7 2,3
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 26 2 959,6 2 603,8
Fordringar hos koncernföretag 30 1 160,9 3 205,0
Andra långfristiga värdepappersinnehav 24 5,3 4,9
Andra långfristiga fordringar 24 1,9 0,3
Uppskjuten skattefordran 12 0,4 -
Summa anläggningstillgångar 4 135,9 5 823,3
Omsättningstillgångar
Varulager 15 - -
Kundfordringar 16 7,6 0,1
Fordringar hos koncernföretag 30 1 148,5 872,0
Övriga fordringar 0,1 3,1
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 17 8,9 9,6
Kortfristiga placeringar 2, 24 - -
Likvida medel* 29 738,9 673,9
Summa omsättningstillgångar 1 904,1 1 558,7
SUMMA TILLGÅNGAR 6 040,0 7 381,9
Mkr Not 2024-12-31 2023-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 18
Bundet eget kapital
Aktiekapital 1,8 1,8
Fond för utvecklingsutgifter
Fritt eget kapital
Överkursfond 7 580,1 7 573,6
Balanserat resultat -1 983,7 -692,8
Årets resultat -1 258,7 -1 290,9
Summa eget kapital 4 339,5 5 591,8
Obeskattade reserver 5,5 -
Avsättningar
Övriga avsättningar 22 3,8 3,1
Summa avsättningar 3,8 3,1
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 2, 20 - -
Konvertibla skuldebrev 20 1 332,3 1 404,4
Övriga räntebärande skulder 24 - 0,6
Övriga långfristiga skulder 21 - -
Summa långfristiga skulder 1 332,3 1 405,0
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 2, 20 - -
Skulder till koncernföretag 30 280,8 281,3
Leverantörsskulder 2, 24 9,6 6,7
Skatteskuld 0,4 13,0
Övriga skulder 21 9,3 39,2
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 23 58,9 41,8
Summa kortfristiga skulder 358,9 382,0
SUMMA SKULDER 1 700,5 1 787,1
SUMMA EGET KAPITAL, AVSÄTTNINGAR OCH SKULDER 6 040,0 7 381,9
*Posten inkluderar srrade medel uppgående till 348,4 Mkr (47,8).
FINANSIELLA RAPPORTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202464
Moderbolagets kassaflöden
Mkr Not 2024 2023
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster -961,8 -1 313,4
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet 29 1 046,8 1 386,8
Betald inkomstskatt -16,0 -0,7
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital 68,9 72,7
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning (-)/Minskning (+) av varulager - 0,5
Ökning (-)/Minskning (+) av rörelsefordringar -306,1 -100,7
Ökning (+)/Minskning (-) av rörelseskulder -49,3 163,4
Förändringar av rörelsekapital -355,3 63,2
Kassaflöde från den löpande verksamheten -286,4 135,8
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar 13 - -4,8
Förvärv av dotterföretag/rörelse, netto likvidpåverkan 26 -35,2 -82,4
Avyttring av dotterföretag 290,2 -
Förvärv (-)/Avyttring (+) av finansiella fordringar -1,6 -0,1
Kassaflöde från investeringsverksamheten 253,5 -87,2
Finansieringsverksamheten
Nyemission 18 - 5,9
Optionspremier 3,6 -
Betalda koncernbidrag -185,0 -
Emissionskostnader - -0,6
Amortering av lån -99,3 -4,0
Betalningar på koncerninterna räntebärande fordringar 355,9 -
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 75,2 1,3
Årets kassaflöde 42,2 49,9
Likvida medel vid årets början 673,9 620,0
Kursdifferens i likvida medel 22,8 4,0
Likvida medel vid årets slut* 29 739,0 673,9
*Posten inkluderar srrade medel uppgående till 348,4 Mkr (47,8).
FINANSIELLA RAPPORTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 65
Moderbolagets förändringar i eget kapital
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
Mkr Aktiekapital
Fond för
utvecklingsutgifter Överkursfond
Balanserat
resultat
Årets
resultat
Summa
Eget kapital
Ingående eget kapital 2023-01-01 1,8 - 7 537,2 7,8 -653,5 6 893,3
Vinstdisposition - - - -653,5 653,5 -
Årets resultat - - - - -1 290,9 -1 290,9
Transaktioner med ägare
Nyemission 0,0 - 5,9 - - 5,9
Fusionsresultat - - - -0,1 - -0,1
Emissionskostnader, netto efter skatt - - -0,6 - - -0,6
Aktierelaterade ersättningar - - -15,9 - - -15,9
Övriga rörelser - - 47,0 -47,0 - -
Utgående eget kapital 2023-12-31 1,8 - 7 573,6 -692,8 -1 290,9 5 591,8
Ingående eget kapital 2024-01-01 1,8 - 7 573,6 -692,8 -1 290,9 5 591,8
Vinstdisposition - - - -1 290,9 1 290,9 -
Årets resultat - - - - -1 258,7 -1 258,7
Transaktioner med ägare
Optionspremier - - 3,6 - - 3,6
Effekt av återköpta konvertibla skuldebrev - - 1,6 - - 1,6
Aktierelaterade ersättningar - - 1,2 - - 1,2
Utgående eget kapital 2024-12-31 1,8 - 7 580,1 -1 983,7 -1 258,7 4 339,5
FINANSIELLA RAPPORTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202466
Not 1
Redovisningsprinciper
Denna koncernredovisning har upprättats i enlighet med Inter-
national Financial Reporting Standards (IFRS), och tolkningar av
gällande standards, International Financial Reporting Interpreta-
tions Committeé (IFRIC) som godkänts av EU. Vidare har årsre-
dovisningslagen och RFR 1 ”Kompletterande redovisningsregler
för koncernen” tillämpats.
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som kon-
cernen utom i de fall som anges nedan under avsnittet ”Moder-
bolagets redovisningsprinciper”. De avvikelser som förekommer
mellan moderbolagets och koncernens principer föranleds av
begränsningar i möjligheterna att tillämpa IFRS i moderbolaget
till följd av Årsredovisningslagen och Tryggandelagen samt i vissa
fall av skatteskäl.
Klimatförändringarnas potentiella inverkan har beaktats vid
upprättandet av koncernredovisningen, särskilt i samband med
de huvudsakliga klimatrelaterade risker som BICO har identifi-
erat. Dessa avser kraftigt ökade omkostnader och energikost-
nader samt eventuellt förändrad miljölagstiftning. Dessa risker
kan påverka koncernens försäljning av produkter och lösningar,
inklusive godstransporter. Dessutom skulle de kunna påverka
koncernens användning av byggnader och de kostnader som är
förknippade med dessa. För 2024 har klimatförändringarna inte
bedömts ha någon betydande inverkan på koncernredovisnin-
gen eller på de uppskattningar och antaganden som gjorts vid
upprättandet av koncernredovisningen.
Klassificering
Anläggningstillgångar, långfristiga skulder och avsättningar
består i allt väsentligt enbart av belopp som förväntas återvin-
nas eller betalas efter mer än tolv månader räknat från balans-
dagen.
Omsättningstillgångar och kortfristiga skulder består i allt väsen-
tligt enbart av belopp som förväntas återvinnas eller betalas
inom tolv månader räknat från balansdagen.
Not 1 Redovisningsprinciper 66
Not 2 Finansiell riskhantering 68
Not 3 Kritiska uppskattningar och bedömningar 70
Not 4 Segment 72
Not 5 Intäkter 74
Not 6 Anställda, personalkostnader och arvoden 77
Not 7 Övriga rörelseintäkter 80
Not 8 Övriga rörelsekostnader 81
Not 9 Ersättning till revisorer 81
Not 10 Kostnader fördelade på kostnadsslag
och funktion 82
Not 11 Finansiella poster 84
Not 12 Skatter 85
Not 13 Immateriella anläggningstillgångar 87
Not 14 Materiella anläggningstillgångar 92
Not 15 Varulager 94
Not 16 Kundfordringar 94
Not 17 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 96
Not 18 Eget kapital 96
Not 19 Resultat per aktie 97
Not 20 Räntebärande skulder 98
Not 21 Övriga skulder 99
Not 22 Övriga avsättningar 99
Not 23 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 99
Not 24 Finansiella tillgångar och skulder 100
Not 25 Leasingavtal 103
Not 26 Andelar i koncernföretag 105
Not 27 Avvecklad verksamhet och tillgång som
innehas för försäljning 107
Not 28 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser 108
Not 29 Kassaflödesanalys 108
Not 30 Närstående 110
Not 31 Händelser efter balansdagen 111
Not 32 Förslag till resultatdisposition 111
Not 33 Upplysningar om moderbolaget 111
Not 34 Funktionsindelad resultaträkning 111
Noter
Konsolideringsprinciper
I koncernens bokslut ingår moderbolaget BICO Group AB (publ)
och de dotterbolag i vilka moderbolaget har bestämmande
inflytande vid årets slut. Koncerninterna fordringar och skulder,
intäkter eller kostnader samt orealiserade vinster eller förluster
som uppkommer från koncerninterna transaktioner elimineras i
sin helhet vid upprättandet av koncernredovisningen.
Funktionell valuta och rapporteringsvaluta
Poster som ingår i de finansiella rapporterna för de olika en-
heterna inom koncernen är värderade i den valuta som används
i den ekonomiska miljö där respektive företag huvudsakligen är
verksamt (funktionell valuta). Moderbolagets funktionella valuta
är svenska kronor, vilket även utgör rapporteringsvalutan för
moderbolaget och för koncernen. Det innebär att de finansiella
rapporterna presenteras i svenska kronor. Samtliga belopp, om
inte annat anges, är avrundade till miljontal SEK (Mkr) med en
decimal.
Tillgångar och skulder i utländska dotterbolag, inklusive goodwill
och andra koncernmässiga över- och undervärden, omräknas
till svenska kronor till den valutakurs som råder på balansdagen.
Intäkter och kostnader i utländska dotterbolag omräknas till
svenska kronor till en fastställd genomsnittskurs. Omräkningsdif-
ferenser som uppstår vid valutaomräkning av utländska dotter-
bolag redovisas i övrigt totalresultat.
Utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta i moderbolaget upptas till den
funktionella valutan med den valutakurs som föreligger på
transaktionsdagen, medan intäkter och kostnader i utländska
dotterbolag omräknas till svenska kronor till en fastställd gen-
omsnittskurs. Monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta
räknas om till den funktionella valutan med den valutakurs som
föreligger på balansdagen. Valutakursdifferenser som uppstår
vid omräkningarna redovisas i resultaträkningen. Icke-monetära
tillgångar och skulder som redovisas till historiska anskaff-
ningsvärden upptas till den valutakurs som gällde vid transak -
tionstillfället. Valutakursförändringen redovisas sedan på samma
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 67
sätt som övrig värdeförändring avseende tillgången eller skulden.
Följande är de väsentliga valutakurser gentemot SEK som har
använts i bokslutet:
Valuta
Balansdagskurs
2024-12-31
2023-12-31
EUR
11,4811
11,0960
USD
10,0416
Källa: Riksbanken
ÄNDRADE REDOVISNINGSPRINCIPER
Ändrade redovisningsprinciper föranledda av nya eller ändrade
IFRS
Inga standarder, ändringar och tolkningar som trätt i kraft under
räkenskapsåret 2024 bedöms ha haft väsentlig inverkan på kon-
cernens finansiella rapporter.
Kommande redovisningsprinciper
IFRS 18 – Presentation and Disclosure in Financial Reports, kom-
mer att ersätta IAS 1 och kommer att träda i kraft för ett före-
tags första årsredovisning enligt IFRS för perioder som börjar
den 1 januari 2027 eller senare. Standarden förväntas ha
vissa effekter på presentation och upplysningar i årsredovisnin-
gen.
Funktionsindelad rapportering
Bolaget har bytt uppställningsform för sin resultaträkning från
kostnadsslagsindelad till funktionsindelad under 2024. Förän-
dringen har genomförts för att öka jämförbarheten i bolagets
kostnadsstruktur och anpassa sig efter den vanligaste metoden
på marknaden. Denna förändring har påverkat den redovisade
bruttomarginalen negativt då fler kostnader (exempelvis produk-
tionspersonal) än tidigare ingår i kostnaden för sålda varor. Net-
toomsättning, EBITDA, EBIT och nettoresultatet är oförändrade.
MODERBOLAGETS REDOVISNINGSPRINCIPER
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt Årsre-
dovisningslagen (1995:1554) och Redovisningsrådets rekommen-
dation RFR 2 - Redovisning för juridiska personer. RFR 2 innebär
att moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska personen
skall tillämpa samtliga av EU godkända IFRS och uttalanden så
långt detta är möjligt inom ramen för Årsredovisningslagen och
med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning.
Rekommendationen anger vilka undantag och tillägg som skall
göras från IFRS. Skillnaderna mellan koncernens och moder-
bolagets redovisningsprinciper framgår enligt nedan. De nedan
angivna redovisningsprinciperna för moderbolaget har tillämpats
konsekvent på samtliga perioder som presenteras i moderbola-
gets finansiella rapporter.
Redovisningsprinciperna är oförändrade jämfört med föregående
år.
Aktier och andelar
Aktier och andelar i koncernföretag redovisas till anskaff-
ningsvärde och prövning av nedskrivningsbehov sker årligen.
Utdelningar redovisas i resultaträkningen.
Aktieägartillskott
Ovillkorat aktieägartillskott förs direkt mot eget kapital hos mot-
tagaren och aktiveras i aktier och andelar hos givaren, i den mån
nedskrivning ej erfordras.
Leasing
IFRS 16 tillämpas ej i moderbolaget. Leasingavgifter redovisas
istället som kostnad linjärt över leasingperioden.
Beskrivning av redovisningsprinciper
De i denna årsredovisning angivna redovisningsprinciperna för
koncernen har tillämpats konsekvent på samtliga perioder som
presenteras i koncernens finansiella rapporter, om inte annat
framgår. Koncernens redovisningsprinciper har tillämpats konse-
kvent på rapportering och konsolidering av dotterföretag.
I syfte att öka förståelsen för de redovisningsprinciper som
koncernen tillämpar har BICO valt att redovisa dessa i anslutning
till varje not.
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202468
Not 2
Finansiell riskhantering
BICOs verksamhet är exponerad för olika typer av finansiella
risker som kan påverka bolagets resultat och kassaflöde till följd
av framför allt förändringar i valutakurser men även kredit- och
motpartsrisker och likviditets- och refinansieringsrisk samt rän-
terisker i viss mån.
Koncernens finansiella risker hanteras i enlighet med koncern-
ens finanspolicy. VD är ansvarig för att bedriva verksamheten i
enlighet med det mandat styrelsen har satt upp, och rapporterar
efterföljandet av policyer och eventuella risker tillsammans med
CFO. CFO är ansvarig för den finansiella rapporteringen i bola-
get och för att efterfölja de mandat styrelsen har givit VD och
ledande befattningshavare i förhållande till risk och rapportering.
CFO deltar i revisionsutskottets möten och är ansvarig för att
följa upp och rapportera om bolagets internkontroll och finansiel-
la risker till revisionsutskottet och styrelsen. Koncernens finan-
siella risker bevakas och rapporteras av CFO direkt till styrelse,
revisionsutskott samt VD.
Valutarisk
Valutakursförändringar påverkar koncernens resultat och eget
kapital på olika sätt, antingen som transaktionsexponering eller
som omräkningsexponering. Transaktionsexponering utgörs av
kommersiella flöden i utländsk valuta. För koncernen uppstår
detta främst som en följd av att europeiska bolag köper in ma-
joriteten av sina varor i EUR men delvis fakturerar i USD, främst
till Asien och Nordamerika. Vidare har svenska bolag kostnader
i SEK emedan koncernens fakturering i SEK är begränsad. Det
förekommer också transaktioner där amerikanska bolag fak-
turerar kunder eller har kostnader i EUR. Som en konsekvens är
koncernens redovisade resultat i SEK exponerat för valutafluktu-
ationer, främst mellan valutorna EUR, USD och SEK.
Vidare påverkas avskrivningar och nedskrivningar på förvärvade
övervärden av utländska dotterbolag av en förändrad valutakurs
då dessa beräknas i den utländska valutan och omräknas till SEK.
Vid omräkning av utländska dotterbolags resultat och nettotill-
gångar föreligger en omräkningsexponering som vid valutakurs-
förändringar påverkar koncernens övriga totalresultat respek-
tive eget kapital. Valutakursdifferensen, som redovisas i övrigt
totalresultat, är hänförlig till förändringar i valutakurserna USD/
SEK (för amerikanska dotterbolag samt tillhörande övervärden)
samt EUR/SEK (för europeiska dotterbolag samt där tillhörande
övervärden).
I samband med förvärv av amerikanska dotterbolag har koncern-
interna fordringar i USD uppstått i moderbolaget. På grund av
en planerad reglering inom överskådlig framtid, har bedömnin-
gen gjorts att dessa ej utgör en del av nettoinvesteringen i den
utländska verksamheten. Detta innebär att valutakursföränd-
ringar på fordringarna påverkar koncernens totala finansnetto
och således inte bokförs i övrigt totalresultat. Dock motverkas
effekten i finansnettot av en motsvarande effekt i övrigt totalre-
sultat från dotterbolaget omräknade eget kapital varvid totalt
eget kapital ej påverkas i väsentlig omfattning.
En 10 % ökning av EUR respektive USD under räkenskapsåret
hade gett upphov till följande transaktionsexponeringseffekt på
koncernens rörelseresultat, vilket främst beror på att rörelsere-
sultatet i de utländska dotterbolagen fluktuerar med valutan,
men också att avskrivningar och nedskrivningar på övervärden
nominerade i EUR och USD hade ökat i redovisningsvalutan SEK.
Valuta
2024
2023
EUR
-29,2
-80,7
USD
28,8
5,4
Omräkningsexponering netto (i tusental) för koncernen fördelar
sig på nedanstående valutor. En förändring med 10 % i respektive
balansdagskurs skulle ha påverkat respektive SEK-belopp med
10%, vilket hade medfört motsvarande förändring i övrigt total-
resultat respektive eget kapital.
Lokal valuta Mkr
Valuta 2024 2024
EUR
71,6
822,6
USD
175,3
1 928,1
Lokal valuta Mkr
Valuta 2023 2023
EUR
110,5
1 225,7
USD
-89,6
-900,2
Koncernens policy är att inte säkra valutakursfluktuationer från
transaktions- och omräkningsexponeringen.
Likviditet och refinansieringsrisk
Med finansieringsrisk avses risk att kostnaderna blir högre och fi-
nansieringsmöjligheterna begränsade när lån ska omsättas samt
att betalningsförpliktelser inte kan uppfyllas som en följd av otill-
räcklig likviditet eller svårigheter att erhålla finansiering. Bolaget
ska vara en attraktiv låntagare och ha en sådan framförhållning
att bolaget kan erhålla finansiering på bra villkor.
Bolaget har i dagsläget främst extern finansiering i form av kon-
vertibla skuldebrev med förfall 2026. För mer information om de
konvertibla skuldebreven, se not 20.
I övrigt har bolaget finansierat sin tillväxt genom eget kapital
som rests från bolagets aktieägare.
Ränterisk
Med ränterisk avses risk för att ändrade räntenivåer påverkar
koncernens resultat och kassaflöde (kassaflödesrisker). Bola-
gets externa finansiering består idag till absoluta majoritet av
konvertibla skuldebrev med nominellt belopp 1 500 Mkr och med
förfall i mars 2026, varav ett nominellt belopp om 1 382 Mkr är
externt utestående på balansdagen. Dessa belöper med en fast
kupongränta om 2,875 %, vilket motsvarar 39,7 Mkr i kupon-
gränta på årlig basis baserat på den nuvarande utestående
balansen. Utöver det så inkluderar finansiella kostnader periodis-
erade avgifter och eget-kapitalkomponenten enligt effektivrän-
temetoden. Räntekostnaden är därmed i dagsläget till största
delen förutsägbar och ränterisken kopplat till belåning anses vara
låg.
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 69
Nedan sammanställning visar vilken effekt en förändring av
räntesatser med en procentenhet beräknas skulle ha haft på
Koncernens resultaträkning och eget kapital.
Förändring, %
2024
2023
Marknadsränta
(+/-) 1
0,0
0,0
Kredit- och motpartsrisker
Kreditrisk är risk för förluster som följer av att motparten inte
kan infria sina förpliktelser enligt avtal. Risken för BICO är i
huvudsak kopplad till kundfordringar och avtalstillgångar. För att
kontrollera risken utvärderar bolaget löpande utestående kund-
fordringar och historiska kreditförluster.
Bolaget begär betalningar i förskott från nya kunder vid tvivel
kring motpartens betalningsförmåga. Det existerar inte någon
betydande koncentration av kreditrisk med någon enskild kund,
motpart eller geografisk region för BICO. Bolaget har en bred
kundportfölj där majoriteten av omsättningen härstammar
från ett stort antal kunder och geografier. Under enskilda finan-
siella år kan större projekt inom Lab Automation förorsaka en
ökad kundkoncentration. Bolaget arbetar även med distributörer
i vissa regioner vilket påverkar koncentrationsrisken i viss mån
främst på den asiatiska marknaden.
Fallissemang anses inträffa när kunden bedöms ha betaln-
ingssvårigheter eller att fordran är mer än 90 dagar förfallen
vilket motiveras med att flera kunder av hävd betalar sent. Vid
denna tidpunkt ökar de förväntade kreditförlusterna i BICOs
modell markant. Kreditrisken hanteras i redovisningen genom att
redovisa en förlustreserv med utgångspunkt i hur länge fordran
varit förfallen, samt därtill en individuell prövning av kunden
baserat på tidigare betalningsmönster samt externa faktor-
er. Förlustreserven för kundfordringar värderas till ett belopp
som motsvarar de förväntade kreditförlusterna för hela den
återstående löptiden, vilket innebär att det även för ej förfallna
fordringar redovisas en förlustreserv. Förbättrade indrivningspro-
cesser, inkluderat men inte isolerat relaterat till introduktionen
av en ny factoringlösning under året, tillsammans med en lägre
utestående bruttobalans, har bidragit till den minskade förlus-
treserven (både i absoluta och relativa termer) jämfört med
föregående år.
Förfallostruktur för finansiella skulder inklusive framtida räntebetalningar (odiskonterade belopp)
Koncernen 2024-12-31
<1 år
2 år
3 år
4 år
>4 år
Totalt
Räntebärande skulder
46,7
1 394,6
0,5
0,2
-
1 441,9
Leverantörsskulder
77,8
-
-
0,1
-
77,9
Leasingskulder
87,3
83,0
65,5
57,4
197,3
490,5
Övriga skulder
19,7
5,1
4,4
0,2
2,2
31,6
Koncernen 2023-12-31
<1 år
2 år
3 år
4 år
>4 år
Totalt
Räntebärande skulder
49,6
49,6
1 525,3
0,6
0,7
1 625,8
Leverantörsskulder
169,3
1,0
-
-
-
170,2
Leasingskulder
100,5
100,6
94,8
75,7
279,9
651,4
Övriga skulder
70,5
5,2
1,3
1,3
1,3
79,7
Moderbolaget 2024-12-31
<1 år
2 år
3 år
4 år
>4 år
Totalt
Räntebärande skulder
39,7
1 390,5
-
-
-
1 430,3
Leverantörsskulder
9,6
-
-
-
-
9,6
Övriga skulder
8,3
-
-
-
-
8,3
Moderbolaget 2023-12-31
<1 år
2 år
3 år
4 år
>4 år
Totalt
Räntebärande skulder
43,1
43,1
1 521,6
-
0,6
1 608,4
Leverantörsskulder
6,7
-
-
-
-
6,7
Övriga skulder
38,8
-
-
-
-
38,8
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202470
Not 3
Kritiska uppskattningar och bedömningar
Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS kräver
att företagsledningen gör bedömningar och uppskattningar samt
gör antaganden som påverkar tillämpningen av
redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen av tillgångar,
skulder, intäkter och kostnader. Uppskattningarna och antagan-
dena är baserade på historiska erfarenheter och ett antal andra
faktorer som under rådande förhållanden synes vara rimliga. Re-
sultatet av dessa uppskattningar och antaganden används sedan
för att bedöma de redovisade värdena på tillgångar och skulder
som inte annars framgår tydligt från andra källor. Det verkliga
utfallet kan avvika från dessa uppskattningar och bedömningar.
Uppskattningar och antaganden ses över regelbundet beroende
på art, men alltid minst årsvis. Ändringar av uppskattningar
redovisas i den period ändringen görs om ändringen endast
påverkat denna period, eller i den period ändringen görs och
framtida perioder om ändringen påverkar både aktuell period
och framtida perioder. Bedömningar gjorda av företagsledningen
som har en betydande inverkan på de finansiella rapporterna och
gjorda uppskattningar som kan medföra väsentliga justeringar i
påföljande års finansiella rapporter beskrivs nedan.
Uppskattning av kassagenererande enheter samt nedskrivnings-
prövning av goodwill och övriga immateriella tillgångar
Vid upprättande av nedskrivningsprövning krävs identifiering av
koncernens minsta kassagenererande enheter, något som kräver
uppskattningar. Per 31 december 2024 bedöms koncernen bestå
av 8 kassagenererande enheter, vilket speglar koncernens in-
täktsströmmar och historiska förvärv. Nedskrivningsprövningar
har genomförts på denna nivå. En förändring av denna uppskat-
tning skulle kunna få betydande konsekvenser på koncernens
resultat i kommande perioder. För mer information, se not 13.
Vid beräkning av kassagenererande enheters återvinningsvärde
för bedömning av eventuellt nedskrivningsbehov på goodwill och
övriga immateriella tillgångar har flera antaganden om fram-
tida förhållanden och uppskattningar av parametrar gjorts. En
redogörelse av dessa återfinns i not 13.
Förlustreserv för kundfordringar
BICO redovisar förlustreserver för kundfordringar baserat på
reglerna i IFRS 9 avseende förväntade kreditförluster. I samband
med detta föreligger uppskattningar huruvida kundfordringar
kommer kunna återvinnas till sitt fulla värde, samt vilken nivå
Bortskrivning av fordringar sker först när det föreligger en
bekräftad konkurs hos motparten, eller att en överenskommelse
om förändrade nominella värden i fordran föreligger. Se även
not 16 för ytterligare information om koncernens kundfordringar.
Arbete med att driva in förfallna fordringar sker kontinuerligt.
Bolaget har även kredit- och motpartsrisk för likvida medel. För
att kontrollera risken har bolaget genomgående placerat likvida
medel hos väletablerade motparter med låg bedömd risk för
fallissemang. Total likviditet uppgår till 946 (861) Mkr och den
främsta motparten är SEB. Inga förväntade kreditförluster har
bokats.
Riskhantering av kapital
Koncernens kapitalstruktur ska hållas på en nivå som säker-
ställer möjligheten att driva verksamheten vidare för att skapa
avkastning till aktieägarna och fördelar för andra intressenter,
samtidigt som en optimal struktur upprätthålls för att minska
kapitalkostnaderna.
För att upprätthålla eller anpassa kapitalstrukturen kan koncer-
nen, efter aktieägarnas godkännande när så är lämpligt, variera
utdelningen till aktieägarna, sätta ned aktiekapitalet för betaln-
ing till aktieägarna, emittera nya aktier eller sälja tillgångar för
att minska skuldsättningsgraden. Koncernen analyserar löpande
förhållande mellan skuldsättning och eget kapital. I nettoskulden
ingår räntebärande finansiella skulder. Koncernens kapital består
av tillgångarna reducerat med räntebärande skulder. Koncernen
har inga externa kapitalkrav, så kallade kovenanter.
Koncernen har från tid till annan mer likvider än vad som krävs
för att bedriva bolagets verksamhet, och vid dessa tillfällen
kan överskottslikviditeten placeras i noterade räntefonder och
obligationer i enlighet med koncernens finanspolicy. Likviditeten
kan även användas för att återköpa utestående skuld. Syftet är
att till så låg risk som möjligt förvalta koncernens kapital till det
tillfälle då bolaget behöver kapitalet för till exempel förvärv eller
andra investeringar. Investeringar ska bevara värden snarare än
att generera betydande realisationsvinster. Bolagets likviditet
skall vara tillgänglig på kort varsel för att stödja den fortsatta
tillväxten.
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 71
som förlustreserven ska redovisas till. BICOs kassagenererande
enheter har en varierande historik kring faktiska kundförluster,
vilket gör att det krävs uppskattningar för att bedöma risken för
framtida kreditförluster. Principerna beskrivs mer ingående i not
2 och not 16.
Uppskjuten skatt
Uppskjuten skattefordran hänförlig till skattemässiga under-
skott har aktiverats i koncernen i den mån bedömningen är att
dessa kan nyttjas mot framtida beskattningsbara vinster inom
en snar framtid. För att fastställa detta har företagsledningen
genomfört prognoser på de bolag där skattemässiga under-
skott föreligger, samt antagit att bolag som haft skattemässiga
förluster under de senaste åren ej uppfyller kraven för aktivering
av underskottsavdrag. Antaganden och uppskattningar som an-
vänts vid beräkningen kräver i allmänhet väsentliga uppskattnin-
gar av prognostiserade kassaflöden och tillväxt per legal enhet.
En förändring av någon av dessa faktorer skulle kunna leda till
förändrade redovisade belopp. För vidare information, se not 12.
Leasing
Redovisning av leasing enligt IFRS 16 kräver ett visst mått av
bedömningar, främst vad gäller hyresperiod. Koncernen bestäm-
mer leasingperioden som leasingavtalets icke-uppsägningsbara
löptid, tillsammans med alla perioder som täcks av en option att
förlänga leasingavtalet om det är rimligt säkert att de utnyttjas.
Koncernen har flera hyresavtal som inkluderar förlängnings- och
uppsägningsalternativ. Vid leasingperiodens start bedömer
koncernen om det är rimligt säkert att utnyttja möjligheten att
förnya eller säga upp hyresavtalet eller inte. I denna bedömning
tas hänsyn till alla relevanta faktorer som skapar ett ekonomiskt
incitament för det att utöva antingen förnyelsen eller avslut-
ningen. Efter startdatumet omprövar koncernen leasingperi-
oden om det finns en betydande händelse eller förändring av
omständigheter som ligger inom dess kontroll och påverkar dess
förmåga att utnyttja eller inte utnyttja möjligheten att förnya
eller säga upp (t.ex. bekostande av betydande förbättringar eller
anpassningar av den leasade tillgången).
Koncernen inkluderar generellt sett förnyelseperioden som
en del av leasingperioden för leasing av lokaler med kortare
icke-uppsägningsbar period än tre år. Inom denna period
bedöms det vanligen som rimligt säkert att koncernen utnyttjar
sitt alternativ att förnya för dessa hyresavtal. Förlängningsperi-
oderna för hyresavtal med längre icke-uppsägningsbara period-
er ingår inte som en del av leasingperioden, eftersom dessa inte
är rimligt säkra att utnyttjas.
Se not 25 för mer information om koncernens leasingavtal.
Aktivering av balanserade utvecklingsutgifter
Redovisning av balanserade utvecklingsutgifter kräver
bedömningar för att fastställa huruvida utgifter under ett
projekts utveckling är balansgilla eller ej. Faktorer som påverkar
bedömningen är i vilken utvecklingsfas som projektet befinner
sig i samt vilken framtida intjäningsförmåga projektet förväntas
bidra med. För att säkerställa korrekt hantering jobbar kon-
cernen löpande med projektdokumentation och -uppföljning,
uppföljning av nedlagda utgifter i förhållande till projektbudget
samt prognoser över framtida intjäningsförmåga.
En förändrad uppskattning av intjäningsförmåga från projekten
skulle kunna få betydande konsekvenser på koncernens resultat
i kommande perioder. Se vidare not 13 för mer information om
koncernens balanserade utvecklingsutgifter.
Konvertibla skuldebrev
Koncernen har den 19 mars 2021 utfärdat seniora icke-säker-
ställda konvertibla skuldebrev med totalt nominellt värde om 1
500 Mkr. Konvertibla skuldebrev är ett hybridinstrument som
består av framför allt två ben, ett skuldben och ett eget-kapital
ben. För att bedöma hur stor del av konvertibellånet som ska
klassificeras som eget kapital används den implicita marknads-
räntan, dvs den ränta som bolaget sannolikt hade fått låna på
utan den inbäddade optionen för konvertering till aktier. Denna
ränta används för att diskontera skulden där mellanskillnaden
mellan det diskonterade värdet och den emitterade konvertibel-
skulden är den delen av lånet som klassificeras som eget kapital.
Bolaget gjorde 2021 uppskattningen att denna ränta uppgick
till 5,5 %. En förändring av denna uppskattning hade kunnat få
väsentliga effekter på koncernens resultat- och balansräkning
såväl under året som i kommande perioder.
Se vidare not 20 för upplysning kring de konvertibla skulde-
breven.
Intäktsredovisning över tid
BICO tillämpar intäktsredovisning över tid för några större Lab-
bautomationsprojekt. Utifrån en slutlägesprognos för projektets
resultatutfall redovisas successivt under projektets varaktighet
resultat baserat på projektets färdigställandegrad. Detta kräver
att projektintäkter och projektkostnader kan storleksbestäm-
mas på ett tillförlitligt sätt. Förutsättningen för detta är att
effektiva och samordnade system för kalkylering, prognos och
intäkts/kostnadsrapportering finns i koncernen.
Metoden kräver vidare en konsekvent bedömning (prognos) av
projektets slutliga utfall, inklusive analys av avvikelser i förhål-
lande till tidigare bedömningstillfälle. Det verkliga utfallet av
projektet vid dess slut kan dock avvika, antingen positivt eller
negativt, från denna bedömning.
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202472
Not 4
Segment
REDOVISNINGSPRINCIPER
I rörelsesegmentens resultat har inkluderats direkt hänförbara
poster samt poster som kan fördelas på segmenten på ett
rimligt och tillförlitligt sätt. De redovisade posterna i rörelseseg-
mentens resultat är värderade i enlighet med det resultat som
företagets högsta verkställande beslutsfattare följer upp.
Segment
Koncernen består av tre rörelsesegment: Bioprinting, Life Science
Solutions och Lab Automation.
Koncernens verksamhet delas upp i rörelsesegment baserat
på de delar av verksamheten som följs upp av företagets
högste verkställande beslutsfattare, koncernens VD. Verksam-
heten är organiserad så att VD följer upp den omsättning
och det resultat som skapas av koncernens segment.
Då VD följer upp verksamhetens resultat samt beslutar om
resursfördelning utifrån den beskrivning av segment som
finns nedan utgör dessa koncernens rörelsesegment.
Koncernens segment är identifierade utifrån att olika
marknadserbjudanden har slagits ihop till ett segment i
de fall de har liknande ekonomiska egenskaper, produkter,
produktionsprocesser, kunder samt distributionssätt.
Uppföljning av koncernens segment sker främst baserat på
omsättning och EBITDA varför dessa poster presenteras i
tabeller till höger.
Bioprinting
Bioprinting består av CELLINK, MatTek, Visikol och Advanced
BioMatrix. Segmentet erbjuder 3D-bioprintrar och biobläck
med ett stort spann av tekniker för olika krävande applikationer,
upplösnings och volym/hastighetskrav samt tjänster
fokuserade på att snabba på upptäckten och utvecklingen
av nya läkemedel, inklusive avancerad vävnadsavbildning och
cellkulturtjänster.
Segmentsrapportering
Life Science
Bioprinting Solutions Lab Automation Koncerngemensamt
jan-dec jan-dec jan-dec jan-dec Elimine-
Mkr 2024 2024 2024 2024
ringar
Summa
Nettoomsättning
369,3
1 009,1
571,6
-
-3,8
1 946,3
varav intern nettoomsätt-
ning
-
0,8
3,1
-
-3,8
-
EBITDA
3,6
146,8
91,1
-85,8
-
155,7
EBITDA, %
1,0 %
14,5 %
15,9 %
E/T
E/T
8,0 %
Avakrivningar och nedskriv-
ningar
-444,8
Finansiella intäkter 324,4
Finansiella kostnader -105,8
Resultat före skatt -70,6
Avskrivningar och
nedskrivningar
Nedskrivningar
-128,9
-95,0
-31,2
-0,3
-
-255,3
Avskrivningar
-57,4
-92,3
-9,3
-30,5
-
-189,5
Summa
-186,3
-187,3
-40,4
-30,8
-
-444,8
Life Science Solutions
Life Science Solutions består av CYTENA, DISPENDIX, Discover
Echo, QInstruments, SCIENION och Cellenion. Segmentet tillhan-
dahåller avancerade instrument, förbrukningsvaror och lösningar
inom cellkultur, cellbildtagning, cellsortering och provberedning
för olika analyser, exempelvis inom genomik. Segmentet erbjuder
även instrument och lösningar för skalbar tillverkning av diag-
nostik och förbrukningsvaror som möjliggör såväl encellsarbets-
flöden som övriga arbetsflöden samt kontraktstillverkningstjän-
ster.
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 73
Koncernens rörelsesegment
Life Science Lab Auto- Koncernge-
Bioprinting Solutions mation mensamt
jan-dec jan-dec jan-dec jan-dec Elimine-
Mkr 2023 2023 2023 2023
ringar
Summa
Nettoomsättning
421,0
1 092,6
502,9
-
-6,0
2 010,4
varav intern nettoomsättning
-
6,0
-
-
-6,0
-
EBITDA
35,9
158,4
37,3
79,2
-
310,7
EBITDA, %
8,5 %
14,5 %
7,4 %
E/T
E/T
15,5 %
Avakrivningar och nedskrivningar -877,4
Finansiella intäkter 20,4
Finansiella kostnader -250,9
Resultat före skatt -797,3
Avskrivningar och nedskrivningar
Nedskrivningar
-131,9
-528,3
-2,5
-0,3
-
-663,0
Avskrivningar
-46,0
-144,2
-13,6
-10,7
-
-214,4
Summa
-177,9
-672,5
-16,0
-11,0
-
-877,4
Anläggningstillgångar fördelade per geografiska områden
Koncernen
2024
2023
Sverige
120,0
259,2
Tyskland
1 139,2
1 469,6
USA
2 274,6
2 181,5
Övriga världen
95,1
108,5
Summa
3 628,9
4 018,8
Lab Automation
Lab Automation består av Biosero. Affärsområdet tillhandahåller
den egenutvecklade och hårdvaruagnostiska programvaran
Green Button Go Suite för uppkopplade och smarta arbets-
flöden. Arbetet bedrivs i projektform och Biosero tillhandahåller
integration av automationsteknik samt konsult- och ingenjörst-
jänster för att designa, bygga och installera automatiserade
laboratoriesystem
Koncerngemensamt
Koncerngemensamt består av kostnader som ej kunnat allokeras
till ett visst segment, såsom koncerngemensam administration
och aktieägarkostnader.
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202474
Not 5
Intäkter
REDOVISNINGSPRINCIPER
Intäktsredovisning
Koncernen redovisar intäkter vid övergången av utlovade varor
eller tjänster till kunder, till ett belopp som avspeglar den ersät-
tning som företaget förväntar sig ha rätt till i utbyte mot dessa
varor eller tjänster.
För att uppfylla redovisning enligt denna princip tillämpas en
femstegsmodell, vilken utgörs av följande delar; identifiera avta-
let med kunden, identifiera de olika prestationsåtagandena, fast-
ställ transaktionspriset, fördela transaktionspriset på de olika
prestationsåtagandena samt redovisa intäkt när prestationsåta-
ganden uppfylls. Koncernen tillämpar flera olika betalningsstruk-
turer med kunder på olika marknader.
Intäktsströmmar
Koncernens produkter som erbjuds på marknaden består av
instrument, biobläck, vävnader och förbrukningsartiklar. Kopplat
till produkterna säljer bolaget tjänster i form av kontrakt-
stillverkning, underhållsservice, utökade garantier, installationer,
mjukvara och utbildning. Se även not 4 för en mer detaljerad
beskrivning av marknadserbjudandena i respektive segment.
Prestationsåtaganden och tidpunkt för intäktsredovisning
BICOs utlovade prestationsåtaganden till kunder består normalt
sett av försäljning av varor som är egentillverkade, samt av ut-
förande av tjänster. Dessa prestationsåtaganden anges i avtalet
med kunden.
Löften att leverera varorna anses vara distinkta till sin karak-
tär och distinkta i avtalet. Kunden kan välja att köpa varorna
separat och bedöms därmed kunna dra nytta av dem, antingen
separat eller tillsammans med andra varor. Varor har bedömts
vara separata prestationsåtaganden och försäljning av varor
redovisas som intäkter vid den tidpunkt kontrollen över varor-
na har överförts till kunden, vilket är när varorna har levererats
enligt överenskomna fraktvillkor. Koncernen utvecklar och säljer
även kundspecifika produkter, där produktprojekten löper över
flera perioder. Dessa redovisas över tid och detta görs i de fall
företagets prestation inte skapar en tillgång med en alternativ
användning för företaget och företaget har rätt till betalning
för prestation som uppnåtts till dato. För pågående projekt som
redovisas över tid uppskattar BICO färdigställandegraden i pro-
jekten baserat på den faktiskt nedlagda kostnaden jämfört med
den totala förväntade kostnaden för fullgörandet av leveransen,
och redovisar projektets intäkter över tid i enlighet med denna
bedömning.
De garantier som medföljer BICOs produkter är standardiserade,
och definieras därför inte som separata prestationsåtaganden.
För mer information kring bolagets garantier, se not 20. De
avsättningar som gjorts bedöms spegla den verkliga kostnaden
för att hantera garantiärenden. Utökade garantier intäktsförs
över avtalets längd.
BICO säljer även tjänster kopplade till produkterna. Tjänsterna
faktureras normalt i förskott, och intäktsförs i takt med service-
kontraktens löptid. Ej intäktsförda tjänsteintäkter redovisas som
förutbetalda intäkter (avtalsskulder) i balansräkningen.
Erbjudna tjänster anges normalt separat från varandra och från
produkten i avtalet med kunden. Även om dessa tjänster ofta ut-
förs i nära samband med en produktförsäljning är de att se som
distinkta då kunden kan dra nytta av varan eller tjänsten
separat eller tillsammans med andra resurser som finns till-
gängliga för kunden, samt att BICOs löfte att överföra varan
eller tjänsten till kunden kan särskiljas från andra löften i avtalet.
UPPLYSNINGAR
Uppdelning av intäkter
BICOs verksamhet består av tre segment: Bioprinting, Life Sci-
ence Solutions och Lab Automation, se not 4 för mer information.
Den geografiska fördelningen av bolagets omsättning presente-
ras på nästa sida. Grunden för geografisk region är baserad på i
vilken region som kunden är baserad.
Under 2024 har koncernen haft en kund som utgör 12 % av totala
intäkter. Intäkterna har redovisats i segment Lab Automation. I
övrigt har inte koncernen haft någon kund som utgjort mer än
10 % av totala intäkter under 2023 eller 2024.
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 75
Nettoomsättning per land
Life Science
Bioprinting
Solutions
Lab Automation
Summa
Moderbolaget
Mkr
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Australien
4,2
4,9
2,6
9,1
-
-
6,8
14,0
-
-
Belgien
1,8
1,5
22,6
20,2
-
-
24,4
21,6
-
0,2
Danmark
1,6
1,1
7,8
16,4
21,5
5,2
30,9
22,6
-
0,2
Finland
2,1
1,3
1,8
10,4
-
-
3,9
11,7
-
3,0
Frankrike
10,1
9,1
17,9
28,2
0,4
2,7
28,4
40,0
0,5
0,6
Hong Kong
0,8
0,7
12,9
17,8
-
-
13,7
18,5
-
-
Irland
1,6
4,0
25,8
29,9
-
-
27,4
33,9
-
-
Israel
4,2
2,0
8,0
7,7
-
-
12,2
9,6
-
-
Italien
28,0
22,7
12,9
7,6
-
-
40,9
30,3
2,1
0,2
Japan
13,4
18,2
26,5
14,8
4,4
16,4
44,3
49,5
-
-
Kanada
5,3
10,2
18,6
20,6
0,3
0,2
24,2
31,0
-
-
Kina
3,3
4,7
40,8
56,0
-
69,9
44,1
130,6
-
-
Nederländerna
1,7
1,2
16,9
20,0
5,3
2,5
23,9
23,7
-
-
Schweiz
2,9
1,5
49,5
36,9
39,4
76,5
91,8
114,9
-
0,1
Singapore
2,0
5,3
6,2
22,8
-
0,1
8,2
28,2
-
-
Spanien
5,8
5,8
6,4
10,3
0,4
2,7
12,6
18,8
-
-
Storbritannien
25,8
23,6
61,2
73,9
28,9
13,9
115,9
111,4
0,3
0,3
Sverige
2,1
5,5
10,4
9,3
9,9
14,1
22,4
28,8
13,2
7,9
Sydkorea
5,6
7,5
5,0
6,9
-
-
10,6
14,4
-
-
Taiwan
0,5
1,8
20,8
11,3
-
-
21,3
13,1
0,3
0,4
Tyskland
23,3
23,3
61,8
75,6
8,7
8,1
93,8
107,0
35,3
18,8
USA
192,4
229,3
521,1
552,4
449,3
290,5
1 162,8
1 072,1
18,7
6,4
Österrike
1,2
2,8
18,2
2,3
-
-
19,4
5,2
-
-
Övriga
29,6
33,4
32,7
26,2
-
0,1
62,4
59,6
1,3
0,2
Summa
369,3
421,0
1 008,4
1 086,6
568,5
502,9
1 946,3
2 010,4
71,6 38,4
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202476
Nettoomsättningens fördelning per underkategori
Lab Auto-
Bioprinting
Life Science Solutions
mation
Totalt koncern
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Mkr
Instrument
69,9
108,5
722,8
824,7
46,7
2,8
839,4
936,0
1,9
-
Förbruknings-
varor
245,8
243,1
108,0
90,4
-
-
353,8
333,5
-
-
Tjänster
53,5
69,4
140,8
141,7
23,1
72,4
217,4
283,4
69,7
38,4
Labbautoma-
tionsprojekt
0,1
-
36,8
29,8
498,8
427,6
535,7
457,5
-
-
Totalt
369,3
421,0
1 008,4
1 086,6
568,5
502,9
1 946,3
2 010,4
71,6 38,4
varvid förskott från kunder uppstår samt (3) pågående projekt
där intäkter redovisas över tid, och där fakturering överstiger
upparbetade intäkter.
Intäkter från försäljning av tjänster redovisas som omsättning
över den period som tjänsterna levereras till kunderna. Förskott
från kunder redovisas som omsättning när varan är levererad
enligt överenskomna fraktvillkor.
I tabeller nedan lämnas upplysningar kring tidpunkt för när
befintliga avtalsskulder förväntas redovisas som intäkter, samt
intäkter som redovisats under rapportperioden vilka inkluderades
i avtalsskulder vid periodens ingång.
Minskningen av saldon från föregående period är hänförlig till
lägre förskottsbetalningar från kunder .
NOTER
Koncernen
Avtalsskulder
2024-12-31
2023-12-31
Förutbetald intäkt
98,9
94,8
Pågående projekt som redovisas
över tid
88,1
132,1
Förskott från kunder
27,0
31,7
Summa
214,0 258,6
Av de 258,6 Mkr som redovisades som avtalsskuld 2023-12-31,
har 234,4 Mkr intäktsförts under 2024.
Koncernen
Avtalsskulder
2025
2026-
Förväntad tidpunkt för
intäktsredovisning
182,7
31,3
Summa
182,7 31,3
Avtalssaldon (avtalstillgångar och avtalsskulder)
Koncernen
Avtalstillgångar
2024-12-31
2023-12-31
Pågående projekt som redovisas över tid
kopplat till produkter
52,0
92,2
Summa
52,0
92,2
Risken för kreditförluster kopplade till avtalstillgångar bedöms
som liten, då dessa faktureras löpande. Risken för kreditförluster
anses därmed avse kundfordringar och ej avtalstillgångar, varvid
ingen förlustreserv redovisas avseende avtalstillgångar.
För information om förlustreserv på kundfordringar, se not 2 och
not 16.
Bolagets avtalsskulder kan delas upp i tre olika typer: (1) tjänster
som faktureras i förskott, (2) varor som faktureras i förskott
Nettoomsättningens fördelad mellan tidpunkter för intäkter
Lab Auto-
Bioprinting
Life Science Solutions
mation
Totalt koncern
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Mkr
Över tid
35,7
44,3
79,0
24,1
519,3
430,5
634,0
498,9
70,8
37,2
Vid en viss
tidpunkt
333,6
376,7
929,4
1062
,4
49,3
72,4
1312
,2
1511,5
0,8
1,2
Totalt
369,3
421,0
1008,4
1086,6
568,5
502,9
1946,3
2010,4
71,6 38,4
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 77
Not 6
Anställda, personalkostnader och arvoden
REDOVISNINGSPRINCIPER
Avgiftsbestämda pensionsplaner
Koncernen har enbart avgiftsbestämda pensionsplaner. Detta
innebär att koncernen betalar fastställda avgifter till en separat
oberoende juridisk enhet och har ingen förpliktelse att betala
ytterligare avgifter. Koncernens resultat belastas för kostnader
i takt med att förmånerna intjänas vilket normalt sammanfaller
med tidpunkten för när premier erläggs.
Redovisning av eget kapitalreglerade program
Det verkliga värdet på tilldelade personaloptionsprogram
beräknas vid utställandetidpunkten med Black & Scholes värder-
ingsmodell, varvid hänsyn tas till villkor som är aktiekursrelat-
erade. Värdet redovisas som en personalkostnad fördelad över
intjänandeperioden, med en motsvarande ökning av eget kapital.
Den kostnad som redovisas motsvarar det verkliga värdet av en
uppskattning av det antal optioner och aktier som förväntas bli
intjänade. I efterföljande perioder justeras denna kostnad för att
återspegla verkliga antalet intjänade optioner. Vid lösen inom
ramen för eget kapitalreglerade program sker leverans av aktier
till den anställde. Aktier som levereras är nyemitterade aktier. Vid
lösen redovisas inbetalningen av lösenpriset från den anställde i
eget kapital.
Utgivna personaloptioner ges vederlagsfritt. För teckningsop-
tionsprogram har styrelseledamöter och anställda som tecknat
optioner erlagt marknadsmässig betalning för optionerna. Dessa
redovisas således inte inom ramen för IFRS 2.
Redovisning av statliga stöd
Erhållna stöd relaterat till anställda redovisas som en reducerad
personalkostnad i den period de är hänförliga till.
Medelantalet anställda samt kostnader för ersättning till
anställda
2024
2023
Medelantal
anställda/land
Män
Kvinnor
Totalt
Män
Kvinnor
Totalt
Moderbolaget
Sverige
14
14
28
12
11
23
Övriga
koncernen
USA
194
103
297
211
107
318
Tyskland
138
60
199
160
72
232
Sverige
37
29
66
47
34
82
Frankrike
20
16
37
23
19
42
England
25
9
35
17
9
27
Taiwan
13
7
20
18
7
25
Slovakien
7
14
21
7
14
21
Japan
5
2
7
6
2
8
Indonesien
8
1
9
7
1
8
Kina
1
1
2
-
-
-
Singapore
4
1
5
3
2
5
Totalt,
kvarvarande
verksamheter
467
258
726
512
278
790
Finland
-
-
-
61
2
63
Tyskland
65
11
76
70
14
84
Övrigt
6
4
10
14
4
18
Totalt, avveck-
lad verksamhet
71
15
86
145
20
165
Koncernen
totalt
539
273
812
656
299 955
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202478
Andel kvinnor, %
Moderbolaget och koncernen
2024
2023
Styrelsen
57
38
Övriga ledande befattningshavare 33 29
Kostnader för ersättningar till anställda
2024
2023
Moderbolaget
Löner och andra ersättningar
41,1
33,1
Pensionskostnader
avgiftsbaserade planer
5,3
5,3
Sociala avgifter
12,4
11,9
Dotterbolag
Löner och andra ersättningar
708,2
751,3
Pensionskostnader
avgiftsbaserade planer
15,8
15,4
Sociala avgifter
87,3
93,9
Totalt, kvarvarande verksamheter
870,0
911,1
Avvecklad verksamhet
Löner och andra ersättningar
71,0
113,9
Pensionskostnader
avgiftsbaserade planer
0,2
5,5
Sociala avgifter
13,2
16,2
Totalt, avvecklad verksamhet
84,5
135,6
Koncernen totalt
954,5
1 046,6
Av koncernens pensionskostnader avsåg 1 428 TSEK (1 150) kon-
cernens styrelse och VD, varav 1 428 TSEK (1 150) avsåg VD.
Erhållna stöd för att behålla anställda uppgick till 0,0 Mkr (12,4)
för koncernen, varav 0,0 Mkr (0,0) är hänförligt till moderbola-
get.
Löner och andra ersättningar fördelade mellan styrelse/VD
och övriga anställda
2024
2023
Styrelse Övriga Styrelse Övriga
och VD anställda och VD anställda
Moderbolaget totalt
5,3
35,8
8,1
25,0
(varav tantiem o.d.)
1,2
4,1
3,9
-1,0
Dotterbolag totalt
40,5
667,7
43,7
707,7
(varav tantiem o.d.)
4,2
20,4
8,0
36,1
Totalt, kvarvarande
verksamheter
45,8
703,4
51,8
732,7
Totalt, avvecklad verk-
samhet
6,0
65,0
10,7
103,2
(varav tantiem o.d.)
-
-
-
-
Koncernen totalt
51,9
768,4
62,5 835,9
LÖNER OCH ANDRA ERTTNINGAR TILL STYRELSEN
OCH LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE I BICO
Styrelsen
Under året har i enlighet med 2024 års årsstämmas beslut 2 580
TSEK (2 580) kostnadsförts i arvode till styrelsen. Styrelsens ord-
förande erhöll 650 TSEK (650) och övriga ledamöter tillsammans
erhöll 1 930 TSEK (1 930).
Inga pensionskostnader eller pensionsåtaganden för styrelsen
finns. För information om närståendetransaktioner utförda med
personer i styrelsen, se not 30.
Verkställande direktör
Verkställande direktör sedan BICO:s grundande fram till no-
vember 2023 var Erik Gatenholm. Till Erik Gatenholm har under
verksamhetsåret 2024 utgått fast lön om sammanlagt 0 TSEK
(3 453) samt rörlig lön om 0 TSEK (930) i sin roll som VD. Pen-
sionen är avgiftsbestämd. Maria Forss har varit BICOs VD sedan
november 2023. Till Maria Forss har under verksamhetsåret 2024
utgått fast lön om sammanlagt 3 785 TSEK (484) samt rörlig lön
inklusive kostnad för aktiebaserad ersättning om 1 559 TSEK
(3 025). Pensionen är avgiftsbestämd.
Bolaget ska beakta 12 månaders uppsägningstid och VD ska
beakta 6 månaders uppsägningstid. Under uppsägningstiden är
VD berättigad till alla förmåner enligt anställningskontraktet.
Om VD finner annan anställning som bolaget godkänner under
uppsägningstiden skall företaget ha rätt att avräkna mot den
ersättning som VD erhåller från den nya anställningen. I sam-
band med endera partens uppsägning av avtalet har företaget
rätt att kräva att VD med omedelbar verkan lämnar sin befat-
tning.
Övriga ledande befattningshavare
Under räkenskapsåret 2024 har till ledande befattningsha-
vare bestående av 7 (7) personer inkl. VD utgått fast lön om 13
102 TSEK (15 044). Rörlig lön samt kostnad för aktiebaserad
ersättning uppgår till 5 267 TSEK (6 028). Premier för sedvanlig
tjänstepension har erlagts. Vid uppsägning av ledande befat-
tningshavare (exkl. VD) skall koncernen likaväl ledande befat-
tningshavare iaktta en uppsägningstid om tre månader.
Under 2024 bestod BICOs koncernledning av: VD och kon-
cernchef Maria Forss; CTO Hector Martinez (till 15 mars), CFO
Jacob Thordenberg; Chefsjurist och HR Lotta Bus (till 31 augusti);
COO Marius Balger; CCO Anders Fogelberg (från 15 juni); CHRO
Catharina Nordlund (från 1 april); Chefsjurist Andreas Joersjö
(från 15 oktober).
Aktierelaterade ersättningar
Under 2024 har BICO haft fyra långsiktiga incitamentsprogram
riktade till koncernens medarbetare och styrelseledamöter.
Syftet med incitamentsprogrammen är att uppmuntra till ett
brett aktieägande bland BICOs anställda, underlätta rekrytering,
behålla kompetenta medarbetare samt höja motivationen att
uppnå eller överträffa koncernens mål.
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 79
Ersättningar och övriga förmåner till moderbolagets styrelse och koncernens företagsledning 2024
Styrelsearvode/ Rörlig lön Övriga Pensions- Utestående
TSEK Fast lön och LTI* förmåner
kostnad
Summa
optioner, st
Styrelsen
Rolf Classon, styrelseordförande
650
-
-
-
650
-
Ulrika Dellby, vice styrelseordförande
510
-
-
-
510
-
Bengt Sjöholm, styrelseledamot
285
-
-
-
285
20 000
Helena Skåntorp, styrelseledamot
350
-
-
-
350
40 000
Alexandra Gatzemeyer, styrelseledamot
250
-
-
-
250
-
Christian Wildmoser, styrelseledamot
285
-
-
-
285
40 000
Susan Tousi, styrelseledamot
250
-
-
-
250
45 000
Summa
2 580
-
-
-
2 580
145 000
Företagsledningen
Maria Forss, VD
3 785
1 559
7
1 428
6 779
300 000
Övriga ledande befattningshavare (6 st)
9 317
3 708
22
1 897
14 943
276 000
Summa
13 102
5 267
28
3 325
21 722
576 000
Ersättningar och övriga förmåner till moderbolagets styrelse och koncernens företagsledning 2023
Styrelsearvode/ Rörlig lön Övriga Pensions- Utestående
TSEK Fast lön och LTI* förmåner
kostnad
Summa
optioner, st
Rolf Classon, styrelseordförande
650
-
-
-
650
-
Ulrika Dellby, vice styrelseordförande
510
-
-
-
510
-
Bengt Sjöholm, styrelseledamot
285
-
-
-
285
20 000
Helena Skåntorp, styrelseledamot
350
-
-
-
350
40 000
Gerry Mackay, styrelseledamot
250
-
-
-
250
-
Christian Wildmoser, styrelseledamot
285
-
-
-
285
40 000
Susan Tousi, styrelseledamot
250
-
-
-
250
45 000
Erik Gatenholm, styrelseledamot
-
-
-
-
-
-
Summa
2 580
-
-
-
2 580
145 000
Företagsledningen
Erik Gatenholm, VD
3 453
930
755
1 000
6 138
-
Maria Forss, VD
484
3 025
1
150
3 661
200 000
Övriga ledande befattningshavare (5 st)
11 107
2 073
19
2 085
15 284
167 750
Summa
15 044
6 028
775
3 235
25 082
367 750
LTIP 2019
Programmet för LTIP 2019 för anställda löpte ut i juli 2023,
och inga optioner omvandlades till nya aktier. De återstående
optionerna innehas av styrelseledamöter och kommer att kunna
lösas in mot en aktie till ett pris om 143,32 kronor under perioden
december 2024 till december 2025.
LTIP 2021
Bolagsstämman 2021 beslutade den 26 april 2021 att införa
ytterligare ett incitamentsprogram riktat till anställda inom
BICO-koncernen. Programmet omfattar maximalt 3 000 000
optioner varav 2 500 000 är vederlagsfria. För anställda kommer
varje option att kunna lösas in mot en aktie till ett pris om 598,50
kronor under perioden maj 2025 till maj 2026, förutsatt vissa
finansiella villkor uppfylls under intjänandeperioden.
LTIP 2022
En extra bolagsstämma som hölls i december 2022 beslutade att
införa ytterligare ett incitamentsprogram om totalt 2 500 000
vederlagsfria personaloptioner. Varje option kommer att kunna
lösas in mot en aktie till ett pris om 150 kronor under perioden
juni–september 2026, förutsatt att ett antal finansiella villkor för
koncernen har uppfyllts under intjänandeperioden. Medarbetare
tilldelades optioner under andra kvartalet 2023.
LTIP 2024
Årsstämman 2024 beslutade den 20 maj 2024 att införa ett
incitamentsprogram riktat till 16 nyckelpersoner inom BICO-kon-
cernen. Programmet omfattar maximalt 803 000 optioner, var-
av 373 000 är vederlagsfria. Optionerna kommer att kunna lösas
in mot en aktie till ett pris av 61,13 kr under perioden juni-augusti
2027, förutsatt att ett antal finansiella villkor för koncernen är
uppfyllda under intjänandeperioden. De finansiella villkoren gäller
endast för optionerna som tilldelats kostnadsfritt. Optioner
delades ut till och köptes av nyckelpersoner under andra kvartalet
2024.
* Kolumnen inkluderar kostnad för aktiebaserade ersättningar enligt IFRS 2.
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202480
Övriga upplysningar
Per den 31 december 2024 är totalt 3 608 165 optioner ut-
estående, varav 2 762 031 optioner redovisas inom ramen för
IFRS 2. Resterande utestående optioner har emitterats till
marknadspris och innehåller inga motprestationskrav för delt-
agarna. De omfattas således inte av reglerna i IFRS 2.
Optionerna som redovisas inom ramen för IFRS 2 har som
intjäningskrav att den anställde jobbar kvar i koncernen vid
inlösentidpunkten för att falla ut. I tillägg till anställningskravet
föreligger ytterligare finansiella villkor för inlösen rörande incita-
mentsprogrammet från 2021, 2022 och 2024. Övriga optioner
omfattas inte av några intjäningskrav. Inget av koncernens
incitamentsprogram är kontantreglerade. Om samtliga ut-
estående optioner skulle lösas in mot aktier, skulle det motsvara
en total ökning av antalet aktier om ca 5,1 % per 31 december
2024.
Utestående optioner per 31 december 2024 hade ett vägt gen-
omsnittligt lösenpris om 269,47 SEK, med en vägd genomsnittlig
återstående löptid om 1,77 år.
Summan av det beräknade verkliga värdet för tilldelade optioner
vid tilldelningstidpunkten uppgick till 3,3 Mkr (38,6) under 2024
och utgjordes av tilldelade optioner i LTIP 2024.
Nedan presenteras en sammanställning över de tilldelade optionerna inom ramen för IFRS 2:
2024
2023
Vägda genomsnittliga Vägda genomsnittliga
Antal optioner
lösenpriser (SEK)
Antal optioner
lösenpriser (SEK)
Utestående vid årets början
3 207 363
301,90
2 040 362
543,39
Tilldelade under året
280 000
61,13
2 565 403
150,00
Förverkade under året
-725 332
333,81
-1 398 402
376,29
Inlösta under året
-
-
-
-
Utestående vid årets slut
2 762 031
269,47
3 207 363
301,90
Verkligt värde på respektive tilldelningsdag beräknas med hjälp
av Black-Scholes värderingsmodell. Indatan i modellen presente-
ras nedan:
2024
2023
Vägd genomsnittlig aktiekurs
41,8
60,8
Vägt genomsnittligt lösenpris
61,13
150
Förväntad volatilitet
50,00 %
56,32 %
Optionernas löptid (år)
3,14
3,17
Riskfri ränta
2,39 %
2,68 %
Förväntad utdelning
0,00 %
0,00 %
Årets kostnad för utställda optionsprogram uppgår till 6,0 Mkr
(intäkt om 12,5).
Not 7
Övriga rörelseintäkter
REDOVISNINGSPRINCIPER
Inkomster från offentliga bidrag som inte är förenade med krav
på framtida prestation redovisas som övrig rörelseintäkt när
villkoren för att få bidraget uppfyllts och de ekonomiska fördelar
som är förknippade med transaktionen sannolikt kommer att
tillfalla koncernen, samt inkomsten kan beräknas tillförlitligt.
Offentliga bidrag har värderats till det verkliga värdet av den
tillgång som företaget fått. Inkomsten från offentliga bidrag
som är förenade med krav på framtida prestation redovisas som
intäkt när prestationen utförs och de ekonomiska fördelar som
är förknippade med transaktionen sannolikt kommer att tillfalla
företaget och inkomsten kan beräknas tillförlitligt. Offentliga
bidrag har värderats till det verkliga värdet av den tillgång som
koncernen erhållit. Bidrag som mottagits före dess att villkor-
en för att redovisa det som intäkt har uppfyllts, redovisas som
avtalsskuld. För det fall statliga stöd erhålls relaterat till utveck-
lingsprojekt som balanseras, redovisas stöden i balansräkningen
antingen som en reducerad tillgång eller som förutbetald intäkt.
När projektet är färdigställt redovisas därefter det statliga
stödet i resultaträkningen i samma period som avskrivning sker
på tillgången.
Erhållna stöd för att behålla anställda redovisas som en reduc-
erad personalkostnad i den period de är hänförliga till, se vidare
not 6.
Fordringar och skulder i utländsk valuta värderas till balansda-
gens kurs. Kursdifferenser på rörelsefordringar och rörelseskulder
ingår i rörelseresultatet.
Förnyade bedömningar av potentiellt utfall av de villkorade
köpeskillingarna genomförs vid varje rapportperiod. Information
som har erhållits efter förvärvet bedöms med avseende på om ny
information framkommit som avser omständigheter som förelåg
vid förvärvet eller som avser efterföljande händelser. I det
sistnämnda fallet redovisas eventuella justeringar mot tidigare
redovisat belopp som en övrig intäkt eller övrig rörelsekostnad i
den period förändringen uppkommer. I det förstnämnda fallet
redovisas eventuella justeringar mot förvärvsanalysen, förutsatt
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 81
Not 8
Övriga rörelsekostnader
REDOVISNINGSPRINCIPER
Fordringar och skulder i utländsk valuta värderas till balansda-
gens kurs. Kursdifferenser på rörelsefordringar och rörelseskulder
ingår i rörelseresultatet.
Koncernen
Moderbolaget
Övriga rörelsekost-
nader
2024
2023
2024
2023
Kursförluster på
fordringar/skulder av
rörelsekaraktär
-
-1,5
-0,1
-
Reaförluster
-6,9
-0,0
-
-0,5
Omvärdering av villko-
rade köpeskillingar
-0,1
-1,4
-0,1
-1,4
Summa
-7,0
-2,9
-0,1
-1,9
att denna fortfarande är preliminärt upprättad. Förändringar
i bedömningen kan därmed leda till väsentlig påverkan på kon-
cernens resultat.
Koncernen
Moderbolaget
Övriga rörelseintäkter
2024
2023
2024
2023
Kursvinster på
fordringar/skulder av
rörelsekaraktär
4,3
-1,2
-
1,6
Statliga bidrag
22.,4
22,1
-
-
Omvärdering av villko-
rade köpeskillingar
4,3
171,3
4.3
171,3
Hyresintäkter
11,1
6,6
-
-
Övrigt
7,5
20,7
1,6
0,7
Summa
49,6
219,5
5,9
173,6
Not 9
Erttning till revisorer
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen och
bokföring samt styrelsens och verkställande direktörens övriga
arbetsuppgifter som det ankommer på bolagets revisor att
utföra, samt rådgivning eller annat biträde som föranleds av iak-
ttagelser vid sådan granskning eller genomförandet av sådana
övriga arbetsuppgifter. Med revisionsverksamhet utöver revi-
sionsuppdraget avses kvalitetssäkringstjänster, inklusive biträde
vid iakttagelser vid sådan granskning, vilka skall utföras enligt
författning, bolagsordning, stadgar eller avtal och som utmynnar
i en rapport som är avsedd även för andra än uppdragsgivaren.
Rådgivning rörande skattefrågor redovisas separat. Allt annat är
övriga tjänster.
Koncernen
Moderbolaget
Deloitte
2024
2023
2024
2023
Revisionsuppdrag
7,3
8,8
2,3
2,4
Revisionsverksamhet
utöver revisionsuppdraget
0,8
0,7
0,7
0,7
Skatterådgivning
0,2
1,5
0,2
0,8
Övriga tjänster
-
-
-
-
Total ersättning till
Deloitte, kvarvarande och
avvecklad verksamhet
8,3
11,0
3,2
3,9
Av det totala arvodet till Deloitte om 8,3 Mkr för räkenskapsåret
2024, uppgick arvodet till Deloitte AB till 5,3 Mkr, varav 4,3 Mkr
avser revisionsuppdraget, 0,8 Mkr revisionsverksamhet utöver
revisionsuppdraget och 0,2 Mkr skatterådgivning.
Koncernen
Moderbolaget
Övriga revisorer
2024
2023
2024
2023
Revisionsuppdrag
0,5
0,5
-
-
Revisionsverksamhet
utöver revisionsuppdraget
-
-
-
-
Skatterådgivning
0,4
0,5
-
-
Övriga tjänster
0,3
0,3
-
-
Total ersättning till övriga
revisorer, kvarvarande och
avvecklad verksamhet
1,3
1,3
-
-
Total ersättning till
revisorer, kvarvarande och
avvecklad verksamhet
9,6
12,3
3,2
3,9
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202482
Not 10
Kostnader fördelade på kostnadsslag och funktion
Koncernen
Forskning- och
Administra- Kostnad utveckling- Försäljning-
Jan-dec 2024 tionskostnader sålda varor skostnader
skostnader
Summa
Mkr
Rörelsekostnader
Råvaror och förnödenheter och förändringar av varulager
-
-509,5
-
-
-509,5
Övriga externa kostnader
-185,1
-92,6
-34,9
-130,7
-443,3
Personalkostnader
-229,9
-297,4
-131,0
-249,9
-908,3
Av- och nedskrivningar
-137,3
-39,5
-188,4
-45,1
-410,3
Summa
-552,3
-939,0
-354,3
-425,7
-2 271,4
Forskning- och
Administra- Kostnad utveckling- Försäljning-
Jan-dec 2023 tionskostnader sålda varor skostnader
skostnader
Summa
Rörelsekostnader
Råvaror och förnödenheter och förändringar av varulager
-
-595,6
-
-
-595,6
Övriga externa kostnader
-196,8
-73,1
-63,5
-137,5
-470,9
Personalkostnader
-265,4
-279,4
-163,8
-232,2
-940,7
Av- och nedskrivningar
-80,4
-69,0
-116,0
-74,0
-339,4
Summa
-542,5
-1 017,2
-343,3
-443,7
-2 346,6
NOTER
Kostnader fördelade på kostnadsslag och funktion ger en
översikt av rörelseresultatet.
I administrationskostnader ingår bland annat kostnader för IT-,
HR- och finansavdelningar, managementkostnader, och övrig
administration.
Kostnad sålda varor innefattar kostnader för produktion, inköp
och distribution av varor som sålts, dvs främst kostnader för
råmaterial, förnödenheter, energi, reparation och underhåll, av-
och nedskrivningar av produktionsutrustning och -lokaler, lagring,
samt personal inom produktion och distribution.
Forskning- och utvecklingskostnader innefattar främst kostnad-
er som avser produktutveckling samt av- och nedskrivningar av
F&U-projekt och förvärvade teknologier.
Försäljningskostnader innefattar främst kostnader för
marknadsföring och distribution, inklusive personalkostnader
inom sälj och marknadsföring samt övriga försäljningskostnader.
Moderbolaget
Forskning- och
Administra-Kostnad utveckling-Försäljning-
Jan-dec 2024tionskostnadersålda varorskostnader
skostnader
Summa
Mkr
Rörelsekostnader
Råvaror och förnödenheter och förändringar av varulager
-
-1,9
-
-
-1,9
Övriga externa kostnader
-99,4
-
-0,3
-3,0
-102,7
Personalkostnader
-64,9
-0,1
-0,4
-0,1
-65,5
Av- och nedskrivningar
-0,9
-
-0,5
-
-1,4
Summa
-165,2
-2,0
-1,2
-3,1
-171,5
Forskning- och
Administra-Kostnad utveckling-Försäljning-
Jan-dec 2023tionskostnadersålda varorskostnader
skostnader
Summa
Rörelsekostnader
Råvaror och förnödenheter och förändringar av varulager
1,7
-
-
-
1,7
Övriga externa kostnader
-72,8
-
0,3
-8,9
-81,4
Personalkostnader
-55,8
-
-3,7
-0,2
-59,7
Av- och nedskrivningar
-1,1
-
-0,3
-
-1,4
Summa
-128,0
-
-3,7
-9,1
-140,8
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024
83
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202484
Not 11
Finansiella poster
REDOVISNINGSPRINCIPER
Ränteintäkter och räntekostnader redovisas fördelat över löptid-
en med tillämpning av effektivräntemetoden. Effektivräntan är
den ränta som gör att nuvärdet av alla framtida in- och ut-
betalningar under räntebindningstiden blir lika med bruttovärdet
på den finansiella tillgången alternativt det upplupna anskaff-
ningsvärdet på den finansiella skulden.
Utdelning redovisas när ägarens rätt att erhålla betalning har
fastställts. Fordringar och skulder i utländsk valuta värderas till
balansdagens kurs. Kursdifferenser på finansiella fordringar och
skulder som innehas för finansieringsändamål redovisas bland
finansiella poster.
Koncernen
2024
2023
Nettovinster på finansiella tillgångar
värderade till verkligt värde
0,5
1,8
Valutakursvinster
292,6
Ränteintäkter på finansiella tillgångar re-
dovisade till upplupet anskaffningsvärde
17,9
18,3
Effekt från återköp av konvertibel
13,1
Övrigt
0,3
0,3
Summa finansiella intäkter
324,4
20,4
Valutakursförluster
-143,9
Avgiftskostnader som härrör från finansiella
skulder
-7,4
-7,3
Ökning under perioden av diskonterade
belopp för villkorade köpeskillingar
-0,6
-3,8
Räntekostnader på finansiella skulder som
värderas till upplupet anskaffningsvärde
-97,6
-95,9
Övrigt
-0,3
Summa finansiella kostnader
-105,8
-250,9
Moderbolaget
2024
2023
Nettovinster på finansiella tillgångar
värderade till verkligt värde
0,5
1,8
Utdelningar på innehav värderade till ver-
kligt värde via resultatet
-
0,2
Valutakursvinster
291,7
-
Koncerninterna ränteintäkter
214,7
230,8
Ränteintäkter på finansiella tillgångar
redovisade till upplupet anskaffningsvärde
17,1
17,7
Effekt från återköp av konvertibel
13,1
-
Övrigt
0,1
-
Summa finansiella intäkter
537,3
250,5
Valutakursförluster
-
-143,2
Koncerninterna räntekostnader
-10,1
-5,0
Ökning under perioden av diskonterade
belopp för villkorade köpeskillingar
-0,6
-3,8
Avgiftskostnader som härrör från finansiella
skulder
-6,7
-5,7
Räntekostnader på finansiella skulder som
värderas till upplupet anskaffningsvärde
-79,1
-83,5
Summa finansiella kostnader
-96,5
-241,2
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 85
Not 12
Skatter
REDOVISNINGSPRINCIPER
Inkomstskatt i koncernredovisningens resultaträkning består
av aktuell skatt baserad på beskattningsbar inkomst för den
aktuella perioden samt förändringar avseende uppskjuten skatt.
Skatt redovisas i resultaträkningen med undantag för när den
hänför sig till poster redovisade i övrigt totalresultat eller direkt i
eget kapital. I dessa fall redovisas även skattekostnaden i övrigt
totalresultat eller mot eget kapital.
Grunden för beräkning av aktuell inkomstskatt är de skattesatser
och skattelagar som är antagna eller aviserade på balansdagen.
Aktuella skattefordringar och skatteskulder för nuvarande period
och tidigare perioder fastställs till det belopp som förväntas
återfås från eller betalas till skattemyndigheten.
Uppskjuten skatt redovisas på balansdagen i enlighet med bal-
ansräkningsmetoden för temporära skillnader mellan tillgångars
och skulders skattemässiga och redovisningsmässiga värden.
Uppskjuten skatteskuld redovisas emellertid inte om den uppstår
till följd av första redovisningen av goodwill. Uppskjuten skatt re-
dovisas heller inte om den uppstår till följd av en transaktion som
utgör den första redovisningen av en tillgång eller skuld som inte
är ett rörelseförvärv och som, vid tidpunkten för transaktionen,
varken påverkar redovisat eller skattemässigt resultat. Uppsk-
juten inkomstskatt beräknas med tillämpning av skattesatser
(och -lagar) som har beslutats eller aviserats per balansdagen
och som förväntas gälla när den berörda uppskjutna skatte-
fordran realiseras eller den uppskjutna skatteskulden regleras.
Uppskjutna skattefordringar redovisas i den omfattning det är
sannolikt att framtida skattemässiga överskott kommer att
finnas tillgängliga, mot vilka de temporära skillnaderna kan
utnyttjas.
Uppskjutna skattefordringar och -skulder kvittas när det finns
en legal kvittningsrätt för aktuella skattefordringar och skat-
teskulder och när de uppskjutna skattefordringarna och skat-
teskulderna hänför sig till skatter debiterade av en och samma
Avstämning effektiv skatt
Sambandet mellan skatt enligt genomsnittlig skattesats och redovisad skatt för koncernen framgår i tabellen nedan.
Koncernen
Moderbolaget
2024
%
2023
%
2024
%
2023
%
Resultat före skatt
-70,6
-797,3
-1 255,7
-1 289,5
Skatt enligt gällande skattesats för
moderbolaget
14,5
20,6 %
164,2
20,6 %
258,7
20,6 %
265,6
20,6 %
Skatteeffekt av:
Ej avdragsgilla kostnader*
-25,3
-35,8 %
-102,8
-12,9 %
-277,0
-22,1 %
-293,1
-22,7 %
Ej skattepliktiga intäkter
14,1
20,0 %
50,9
6,4 %
5,9
0,5 %
35,7
2,8 %
Utnyttjande av tidigare ej aktiverade
underskottsavdrag
33,2
47,1 %
11,0
1,4 %
9,4
0,8 %
-
-
Ökning av underskottsavdrag utan mot-
svarande aktivering av uppskjuten skatt
-62,1
-88,0 %
-85,7
10,8 %
-
-
-9,5
-0,7 %
Effekt av utländska skattesatser
12,9
18,2 %
25,1
3,1 %
-
-
-
-
Skatt hänförlig till tidigare år
-10,5
-14,8 %
-55,2
-6,9 %
-
-
-0,1
0,0 %
Övrigt
-
-
1,1
0,1 %
-
-
-
-
Summa skatt
-23,1
-32,7 %
8,6
1,1 %
-3,0
-0,2 %
-1,4
-0,1 %
*Beloppet för ej avdragsgilla kostnader är till stor del en effekt av nedskrivning av goodwill (för koncernen) respektive andelar i dotterföretag (för moderbolaget).
Redovisad skatt i resultaträkningen
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Aktuell skatt på årets resultat
-47,9
-32,5
-3,4
-
Aktuell skatt hänförligt till föregående år
0,3
-13,8
-
-0,1
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader
31,7
111,5
0,4
-1,3
Uppskjuten skatt avseende underskottsavdrag
-7,2
-56,6
-
-
Total redovisad skattekostnad
-23,1
8,6
-3,0
-1,4
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202486
skattemyndighet och avser antingen samma skattesubjekt eller
olika skattesubjekt, där det finns en avsikt att reglera saldon
genom nettobetalningar.
Skattemässiga underskott
Uppskjutna skattefordringar hänförliga till skattemässiga
underskott har aktiverats i de fall bedömningen är att dessa kan
nyttjas mot framtida beskattningsbara vinster.
Koncernens totala skattemässiga underskott förfaller enligt
nedan. Ackumulerade underskottsavdrag som inte aktiveras
uppgår till 729,7 Mkr (650,3).
Ej
Förfallostruktur underskottsavdrag
begränsade
Begränsade
Underskottsavdrag med förfallodag inom
1 år
-
Underskottsavdrag med förfallodag inom
2-5 år
-
Underskottsavdrag med förfallodag
överstigande 5 år
27,3
32,3
Underskottsavdrag utan förfallotid
522,9
191,2
Totala underskottsavdrag
550,2
223,4
Emissionskostnader
Under räkenskapsåret har emissionskostnader om 0,0 Mkr (0,6),
bokförda inom eget kapital, dragits av som avdragsgilla kost-
nader i skatteberäkningen. Skatteeffekt om 0,0 Mkr (0,0) har
redovisats direkt över eget kapital.
Redovisade uppskjutna skatter i balansräkningen
Uppskjutna skattefordringar och -skulder i balansräkningen hänför sig till följande:
Koncernen
2024-12-31
2023-12-31
Fordringar
Skulder
Fordringar
Skulder
Immateriella anläggningstillgångar
5,4
-171,7
3,6
-212,8
Materiella anläggningstillgångar*
11,1
-10,4
7,5
-6,7
Varulager
4,6
-
3,0
-
Kundfordringar
0,9
-
3,3
-0,3
Avsättningar
0,3
-10,7
1,8
-9,5
Övriga rörelseskulder
29,4
-
22,3
-
Underskottsavdrag
12,7
-
14,3
5,5
Övrigt
3,7
-1,3
1,9
-0,6
Summa
68,1
-194,1
57,8
-224,5
*Av redovisade uppskjutna skattefordringar avser 10,4 Mkr (8,8) leasingavtal. Om dessa hade redovisats brutto hade
uppskjuten skattefordran uppgått till 104,7 Mkr (144,8) och uppskjuten skatteskuld till -94,3 Mkr (-136,0).
Moderbolaget
2024-12-31
2023-12-31
Fordringar
Skulder
Fordringar
Skulder
Kundfordringar
0,0
-
-
-
Avsättningar
0,3
-
-
-
Summa
0,4
-
-
-
Förändring i uppskjuten skatt i temporära skillnader och underskottsavdrag
2024-12-31
2023-12-31
Koncernen
Moderbolaget
Koncernen
Moderbolaget
Ingående balans uppskjutna skatter, netto
-166,8
-
-238,2
1,3
Redovisat i årets resultat, kvarvarande
verksamheter
24,5
0,4
54,9
-1,3
Redovisat i årets resultat, avvecklad
verksamhet
4,8
-
14,4
-
Rörelseförvärv
20,6
-
-
-
Omräkningsdifferenser
-9,2
-
2,2
-
Utgående balans uppskjuten skatter, netto
-126,0
0,4
-166,8
-
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 87
Not 13
Immateriella anläggningstillgångar
REDOVISNINGSPRINCIPER
Goodwill
Goodwill representerar skillnaden mellan anskaffningsvärdet för
rörelseförvärv och det verkliga värdet av förvärvade tillgångar,
övertagna skulder samt eventualförpliktelser. Goodwill värderas
till anskaffningsvärde reducerat med eventuella ackumulerade
nedskrivningar. För att testa nedskrivningsbehov fördelas good-
will till respektive kassagenererande enhet. En kassagenererande
enhet är den lägsta nivå på vilken goodwill följs upp i koncernens
interna styrning. Nedskrivningsbehov testas årligen, eller mer
frekvent om det finns indikationer på att nedskrivningsbehov
föreligger. Utgifter för internt genererad goodwill redovisas i
resultaträkningen som kostnad då de uppkommer.
Balanserade utgifter för produktutveckling
Med forskningskostnader avses utgifter för forskning som syftar
till att erhålla ny vetenskaplig eller teknisk kunskap. Med utgifter
för utveckling avses utgifter där forskningsresultat eller annan
kunskap tillämpas för att åstadkomma nya eller förbättrade
produkter eller processer. Utgifter för forskning kostnadsförs
i den period de uppkommer. För det fall statliga stöd erhålls
relaterat till forskning intäktsförs stöden i samma period som
utgifterna kostnadsförs.
I koncernen redovisas utgifter för utveckling som immateriell
tillgång i det fall tillgången bedöms kunna generera framtida
ekonomiska fördelar och då endast under förutsättning att det
är tekniskt och finansiellt möjligt att färdigställa tillgången, att
avsikten är och förutsättning finns att tillgången kan användas
i verksamheten eller säljas, samt att värdet kan beräknas på ett
tillförlitligt sätt. I koncernens balansräkning är aktiverade ut-
vecklingsutgifter upptagna till anskaffningsvärde reducerat med
ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar.
För det fall statliga stöd erhålls relaterat till utvecklingsprojekt
som balanseras, redovisas stöden i balansräkningen antingen
som en reducerad tillgång eller som förutbetald intäkt. När pro-
jektet är färdigställt redovisas därefter det statliga stödet i resul-
taträkningen i samma period som avskrivning sker på tillgången.
Patent och licenser
Patent och licenser redovisas till anskaffningsvärde reducerat
med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar.
Utöver förvärvade patent från tredje part har bolaget redovisat
utgifter för externa juridska ombud och registeringsavgifter
avseende patentansökningar i balansräkningen. Dessa utgift-
er avser erhållande av legala rättigheter enligt IAS 38 och har
därmed aktiverats. Avskrivningar för aktiverade patentkostnad-
er vilka ännu ej har godkänts påbörjas i samband med att den
underliggande teknologin tas i bruk.
Varumärken
Varumärken som identifieras vid rörelseförvärv redovisas till
anskaffningsvärde reducerat med ackumulerade avskrivningar
och eventuella nedskrivningar. Internt upparbetade varumärken
redovisas som kostnad i den period de uppstår.
Software-as-a-Service (SaaS)-arrangemang
SaaS-arrangemang är kontrakt som ger koncernen tillgång till en
molnbaserad mjukvara över kontraktsperioden. Uppkomna kost-
nader för att konfigurera eller anpassa, och löpande kostnader för
att ha tillgång till den molnbaserade mjukvaran, är bokförda som
kostnader under perioden som tjänsten nyttjas.
Avskrivningar
Avskrivningar redovisas i resultaträkningen linjärt över imma-
teriella tillgångars beräknade nyttjandeperioder, såvida inte
sådana nyttjandeperioder är obestämda. Goodwill prövas för
nedskrivningsbehov årligen eller så snart indikationer uppkom-
mer som tyder på att tillgången ifråga har minskat i värde.
Avskrivningsbara immateriella tillgångar skrivs av från det datum
då de är tillgängliga för användning. De beräknade nyttjandeper-
ioderna är:
Tillgång
År
Balanserade utvecklingskostnader
5-10 år
Patent
10-12 år
Kundrelationer
5-10 år
Varumärken
10 år till obestämbar
Teknologi
5-15 år
Övrigt
5-10 år
Balanserade utgifter för produktutveckling skrivs huvudsakligen
av på 5 till 10 år vilket motsvarar de flesta produkters förväntade
livslängd. Avskrivningstiden för patent följer det underliggande
patentens livslängd. I den mån som patentets livslängd övers-
tiger den ekonomiska livslängden för den underliggande te-
knologin anpassas avskrivningstiden till den kortare livslängden.
Avskrivningar av patent påbörjas när den underliggande
teknologin har tagits i bruk och ansökan har registrerats.
Använda avskrivningsmetoder, restvärden och nyttjandeperioder
omprövas vid varje års slut.
Nedskrivningar
Vid varje balansdag görs en bedömning av om det föreligger
någon indikation på en värdeminskning avseende koncernens till-
gångar. För goodwill, pågående produktutveckling och varumärk-
en, vilka inte skrivs av löpande, genomförs test av nedskrivnings-
behov minst en gång per år. Dock kan det ske oftare om det finns
indikationer på att tillgången kan ha minskat i värde.
En nedskrivningsprövning utförs för bedömning av tillgångens
återvinningsvärde. Återvinningsvärdet utgörs av det högsta av
tillgångens verkliga värde, med avdrag för försäljningskostnad-
er, och nyttjandevärdet. Med nyttjandevärde avses nuvärdet
av framtida kassaflöden hänförliga till tillgången och nuvärdet
av nettoförsäljningsvärdet vid nyttjandeperiodens slut. Om
det beräknade återvinningsvärdet understiger det redovisade
värdet görs en nedskrivning till tillgångens återvinningsvärde. En
tidigare nedskrivning återförs när det har inträffat en förändring
i de antaganden som låg till grund för att fastställa tillgån-
gens återvinningsvärde när den skrevs ned och som innebär att
nedskrivningen ej längre bedöms som erforderlig. Återföringar av
tidigare gjorda nedskrivningar prövas individuellt och redovisas i
resultaträkningen. Nedskrivningar av goodwill återförs inte i en
efterföljande period.
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202488
Koncernen
2024
2023
Balanserade Balanserade
utgifter för Patent, utgifter för Patent,
produkt- licenser och Kund- produkt- licenser och Kund-
Goodwill utveckling varumärken
relationer
Teknologi
Övrigt
Totalt
Goodwill
utveckling varumärken
relationer
Teknologi
Övrigt
Totalt
Ackumulerade
anskaffningsvärden
Vid årets början
5 140,9
564,1
236,4
204,0
658,8
54,7
6 856,1
5 927,9
532,1
211,3
222,2
741,5
76,7
7 711,6
Investeringar
27,9
1,8
0,3
30,0
-
107,4
23,9
-
0,1
-
131,4
Omklassificeringar
-15,2
12,9
-
0,1
-2,2
-
-9,0
6,7
-
-
-3,1
-5,4
Avyttringar och
utrangeringar
-363,5
-39,4
-39,9
-76,1
-518,9
-597,9
-65,3
-0,9
-14,3
-61,9
-16,8
-757,1
Omräkningsdifferenser
326,5
13,3
9,7
10,4
34,7
2,5
397,1
-189,1
-3,7
-4,6
-3,9
-20,8
-2,1
-224,3
Vid årets slut
5 104,0
547,9
220,8
214,4
617,7
57,3
6 762,1
5 140,9
561,4
236,4
204,0
658,8
54,7
6 856,1
Ackumulerade av- och
nedskrivningar
Vid årets början
-3 054,9
-145,0
-54,6
-134,5
-233,1
-45,8
-3 668,0
-3 305,4
-70,0
-39,8
-84,3
-129,8
-37,3
-3 666,6
Årets avskrivningar
-54,8
-15,4
-27,8
-61,5
-3,2
-162,7
-
-45,3
-11,8
-41,3
-76,4
-7,8
-182,7
Årets nedskrivningar
-95,8
-16,5
-
-112,4
-480,3
-95,9
-
-27,2
-101,6
-20,9
-726,0
Omklassificeringar
10,2
-8,1
2,1
-
9,1
-5,0
-
-
1,5
5,5
Avyttringar och
utrangeringar
315
19,7
14,1
48,4
397,1
625,0
54,8
0,6
15,5
68,7
16,8
781,4
Omräkningsdifferenser
-193,2
-4,3
-2,5
-7,0
-12,6
-2,0
-221,7
105,9
2,3
1,4
2,8
6,0
1,9
120,3
Vid årets slut
-2 933,1
-270,1
-83,0
-169,3
-258,9
-51,1
-3 765,5
-3 054,9
-145,0
-54,6
-134,5
-233,1
-45,8
-3 668,0
Redovisat värde vid
årets början
2 086,1
416,3
181,7
69,5
425,7
8,9
3 188,2
2 622,6
462,1
171,5
137,9
611,7
39,3
4 045,0
Redovisat värde vid
årets slut
2 170,8
277,8
137,8
45,0
358,9
6,3
2 996,7
2 086,1
416,3
181,7
69,5
425,7
8,9
3 188,2
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 89
Moderbolaget
2024
2023
Balanserade Patent, licenser Balanserade
utgifter för pro- och utgifter för pro- Patent, licenser
duktutveckling
varumärken
Övrigt
Totalt
duktutveckling
och varumärken
Övrigt
Totalt
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början
2,3
4,8
4,8
11,9
2,4
0,2
4,5
7,1
Omklassificeringar
-
-0,1
-0,2
0,3
-
Investeringar
-
-
4,8
-
4,8
Avyttringar och utrangeringar
-
-
-
-
-
Vid årets slut
2,3
4,8
4,8
11,9
2,3
4,8
4,8
11,9
Ackumulerade av- och nedskrivningar
Vid årets början
-2,3
-0,1
-2,5
-4,9
-2,4
-0,1
-2,2
-4,7
Omklassificeringar
-
0,1
0,1
-0,1
0,1
Årets av- och nedskrivningar
-
-0,5
-0,3
-0,8
-
-0,1
-0,3
-0,4
Avyttringar och utrangeringar
-
-
-
-
-
Vid årets slut
-2,3
-0,5
-2,8
-5,7
-2,3
-0,1
-2,5
-4,9
Redovisat värde vid årets början
-
4,7
2,3
7,0
-
0,1
2,3
2,4
Redovisat värde vid årets slut
-
4,2
2,0
6,2
-
4,7
2,3
7,0
ÖVRIG INFORMATION
Utgifter för forskning och utveckling som har kostnadsförts
Utgifter för forskning och utveckling har under året kostnads-
förts med 138,2 Mkr (132,3) och ingår i rörelsens kostnader. För
moderbolaget är motsvarande siffra - Mkr (-).
Nedskrivning av balanserade utgifter för produktutveckling
Nedskrivning av balanserade utgifter för produktutveckling up-
pgick under året till -95,8 Mkr (-95,9) och var främst hänförlig till
segmentet Bioprinting. Skälen till nedskrivningen inom segment-
et Bioprinting var främst att en produktlinje lades ner till följd av
ett strategiskt beslut, och att spenderad tid inte kunde allokeras
till andra projekt. Dessutom bedömdes ett projekt ha en kortare
livslängd vilket minskade värdet på projektet.
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202490
NEDSKRIVNINGSPRÖVNING
Koncernens goodwill är hänförlig till förvärv av dotterbolag och dess verksamheter. Nedskrivningstest av goodwill har genomförts för
respektive kassagenererande enhet (“KGE”). Per 31 december 2024 bedöms koncernen bestå av 8 (10) separata kassagenererande
enheter, vilket speglar koncernens intäktsströmmar och historiska förvärv. Koncernen har per 31 december 2024 ett stort antal
kassagenererande enheter vilka för närvarande har intäktsströmmar som är relativt oberoende av varandra. I takt med att relevanta
verksamheter integreras och gemensamma försäljningserbjudanden tas fram kan denna bedömning ändras.
Koncernens redovisade goodwill uppgår till 2 170,8 Mkr (2 086,1) med fördelningen per kassagenerande enhet enligt nedanstående
tabell:
WACC efter skatt WACC efter skatt
Goodwill per KGE
Segment
2024-12-31
2023-12-31
2024 2023
CELLINK
Bioprinting
90,4
82,6
13,3 %
13,3 %
Dispendix
Life Science Solutions
53,4
51,6
13,3 %
13,3 %
CYTENA
Life Science Solutions
-
E/T
13,3 %
SCIENION
Life Science Solutions
-
E/T
13,8 %
MatTek
Bioprinting
130,8
119,4
12,8 %
12,8 %
Nanoscribe
Bioprinting
76,1
E/T
13,3 %
Discover Echo
Life Science Solutions
549,7
501,8
12,8 %
12,8 %
QInstruments
Life Science Solutions
476,6
460,6
12,8 %
12,8 %
Biosero
Lab Automation
869,9
794,0
13,3 %
13,8 %
Summa
2 170,8
2 086,1
I nedskrivningsprövningen för goodwill 2024 har KGE Visikol integrerats in i KGE MatTek som en följd av den operationella sammansla-
gningen mellan de två enheterna. KGE Nanoscribe har avyttrats.
Utöver goodwill föreligger också varumärken med obestämbar livstid från förvärv uppgående till 94,6 Mkr (87,5) vilket fördelar sig per
kassagenererande enhet enligt nedanstående tabell:
NOTER
Varumärken med obestämbar livslängd
2024-12-31
2023-12-31
Discover Echo
52,5
47,9
CELLINK
21,2
19,4
QInstruments
20,9
20,2
Summa
94,6
87,5
Goodwill och varumärken har testats för nedskrivningsbehov
baserat på prognoser. Dessa prognoser har tagits fram internt
av koncernledningen, tillsammans med dotterbolagens lednings-
grupper. De viktigaste variablerna i prognoserna var omsättning-
stillväxt, EBITDA-marginal minus balanserade utvecklingskost-
nader, kostnader, rörelsekapital och investeringar .
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 91
WACC beräknades med hjälp av CAPM (Capital Asset Pricing
Model) för koncernen som helhet. För respektive KGE tillämpas
BICO Groups totala WACC med ett KGE-specifikt tillägg både
2023 och 2024, se tabell ovan för den WACC som tillämpas per
KGE.
Nedskrivningar
Under året uppgick goodwillnedskrivningar till - Mkr (-381,5) och
omfattade följande KGE:er och belopp:
Nedskrivning per KGE, Mkr
2024
2023
MatTek
-
-99,1
SCIENION
-
-266,4
QInstruments
-
-16,0
Summa
-
-381,5
Återvinningsvärdet, av koncernen beräknat som nyttjandevärde,
överstiger eller är lika med de redovisade beloppen för alla kass-
agenererande enheter efter gjorda nedskrivningar.
Känslighetsanalys
För att stödja de nedskrivningsprövningar som utförts av de im-
materiella tillgångarna har en analys genomförts för att påvisa
känsligheten i väsentliga antaganden i nedskrivningsprövningen. I
denna analys har rimliga förändringar av antaganden gjorts och i
den mån återvinningsvärdet för kassagenererande enheter skulle
understiga bokfört värde, lämnas ytterligare information nedan.
Känsligheten i beräkningarna testades för en ökning/minsk-
ning av WACC med en procentenhet och en ökning/minskning
av den eviga tillväxttakten med en halv procentenhet. Vidare
testades beräkningarna för förändringar i omsättningstillväxt
och EBITDA-marginal minus balanserade utvecklingskostnader
med 5 procent årligen. Dessa är de rimligt möjliga förändringar
av viktiga antaganden som identifierades för alla kassagener-
erande enheter. I 4 (4) kassagenererande enheter indikerar minst
en av ovanstående känslighetsanalyser nedskrivning av goodwill.
Många förvärv gjorts relativt nyligen, vilket innebär att enheterna
ännu inte har ackumulerat en betydande skillnad mellan återvin-
ningsvärde och redovisat värde.
Tabellen på nästa sida visar effekten i Mkr på koncernens återvin-
ningsvärden om diskonteringsräntan (WACC) skulle öka/minska
med en procentenhet, om den eviga tillväxten skulle öka/minska
med en halv procentenhet, om omsättningstillväxten skulle öka/
minska med 5 procent årligen och slutligen, om EBITDA-margin-
alen minus balanserade utvecklingskostnader skulle öka/minska
med 5 procent årligen. I slutet av tabellen visas den absoluta
förändringen av återvinningsvärdet i miljoner kronor som skulle
få det att motsvara det redovisade värdet, samt det totala
återvinningsvärdet.
Upplysningen i tabellen ges för de 4 (4) kassagenererande en-
heterna där någon av koncernens känslighetsanalyser indikerar
nedskrivning av goodwill.
NOTER
Vid testning av KGE:erna för nedskrivning antogs, utöver diskon-
teringsräntan efter skatt (WACC) och den eviga tillväxten, en
omsättningstillväxt på upp till 18 (30) procent för enskilda år,
med en minskad omsättningstillväxttakt över tid. Det antogs
att EBITDA-marginal minus balanserade utvecklingskostnader
skulle öka över tid, från ibland negativa eller låga ensiffriga siffror
till över 20 procent. Detta antagande baserades på enheternas
historiska marginaler och försäljningstillväxt, eventuella plane-
rade initiativ som kommer att genomföras i varje enhet och på
en jämförelse med liknande företag på marknaden.
Beräkningarna baseras i allmänhet på en EBITDA-marginal
minus balanserade utvecklingskostnader i paritet med historik
och kortsiktiga budgetar för varje enhet. Investeringsbehov i
förhållande till försäljning har antagits vara i nivå med historiska
nivåer. Enligt prognoserna kommer lönsamheten att öka över
tid. Detta innebär en marginalförbättring från historiska fakta
i många KGEer, vilket beror på ett ökat fokus på lönsamhet i
koncernens finansiella mål, följt av planerade kostnadsbespar-
ingsinitiativ. Omsättningstillväxten som används är en samlad
bedömning av ledningens prognoser och externa marknads-
rapporter, som generellt indikerar god tillväxt i den bransch där
BICOs bolag kommer att verka under de kommande åren, även
om procentsatserna varierar mellan enheterna. Det antas att
rörelsekapitalet kommer att förändras i proportion till försäljnin-
gen och gradvis minska i takt med att verksamheten mognar. De
prognostiserade kassaflödesperioderna omfattar fem år.
Prognoserna baseras på 2025 års budget per kassagenererande
enhet som fastställts av styrelsen. I tillägg har den affärsplan
som togs fram under strategiarbetet för 2026-2027 använts som
bas för år 2 och 3 i modellen.
År 4 och 5 extrapolerades i kassaflödesmodellerna utifrån
historik, marknadsrapporter, planerade lokala initiativ och ett ge-
nerellt antagande att omsättningstillväxten kommer konvergera
med den långsiktigt uthålliga tillväxttakten under de åren. Den
eviga tillväxttakten efter prognosperioden förväntas bli 2,5 (2,5)
procent i alla kassagenererande enheter, vilket är något högre än
den förväntade långsiktiga inflationen i Sverige. Detta motiveras
av den disruptiva sektorn där BICOs produkter förväntas efter-
frågas under många år framöver samt verksamhet i länder med
högre förväntad inflation än Sverige.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202492
Not 14
Materiella anläggningstillgångar
REDOVISNINGSPRINCIPER
Materiella anläggningstillgångar redovisas som tillgång i balans-
räkningen när det baserat på tillgänglig information är sannolikt
att den framtida ekonomiska nyttan som är förknippad med
innehavet tillfaller koncernen och att anskaffningsvärdet för
tillgången kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. De materiella
anläggningstillgångarnas redovisade värde utgörs av anskaff-
ningsvärden reducerade med ackumulerade avskrivningar samt
eventuella nedskrivningar.
Tillkommande utgifter
Tillkommande utgifter läggs till anskaffningsvärdet endast om
det är sannolikt att det framtida ekonomiska fördelar som är
förknippade med tillgången kommer att komma företaget till del
och anskaffningsvärdet kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Alla andra tillkommande utgifter redovisas som kostnad i den
period de uppkommer.
Avskrivningar
Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaff-
ningsvärden reducerade med beräknat restvärde. De materiella
anläggningstillgångarnas restvärden och nyttjandeperioder
omprövas vid varje balansdag, och justeras vid behov.
Avskrivningar sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjande-
period. Mark skrivs inte av. De beräknade nyttjandeperioderna är:
Tillgång
År
Inventarier, verktyg och installationer
3-5 år
Förbättringsutgifter på annans fastighet
5 -10 år
Byggnader
20-50 år
NOTER
2024 2023
Mkr
4 KGE med nedskrivningsbehov i minst
en känslighetsanalys
4 KGE med nedskrivningsbehov i
minst en känslighetsanalys
Effekt av en ökning i WACC med en procentenhet
-279
-213
Effekt av en minskning i WACC med en procentenhet
338
258
Effekt av en ökning i evig tillväxt med en halv procentenhet
111
171
Effekt av en minskning i evig tillväxt med en halv procentenhet
-101
-143
Effekt av en ökning i omsättningstillväxt med 5 procent årligen
under prognosperioden
45
37
Effekt av en minskning i omsättningstillväxt med 5 procent årligen
under prognosperioden
-44
-38
Effekt av en ökning i EBITDA-marginal minus balanserade utveck-
lingskostnader med 5 procent årligen under prognosperioden
155
133
Effekt av en minskning i EBITDA-marginal minus balanserade ut-
vecklingskostnader med 5 procent årligen under prognosperioden
-155
-135
Förändring av återvinningsvärde för att motsvara redovisat värde
133
84
Totalt återvinningsvärde
2 888
2 186
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 93
NOTER
Koncernen
2024
2023
Nedlagda utgifterInventarier, verktyg och Byggnader och Nedlagda utgifter på annans Inventarier, verktyg och instal-
Byggnader och mark annans fastighet
installationer
Total
mark fastighet
lationer
Totalt
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början
2,5
64,7
374,8
442,0
215,8
52,0
303,8
571,7
Investeringar
-
2,5
37,3
39,8
90,4
11,8
73,1
175,3
Omklassificeringar*
-
-
3,3
3,3
-92,7
3,0
34,3
-55,4
Rörelseförvärv
-
-
-
-
-
-
-
-
Avyttringar och utrangeringar
-
-2,5
-69,8
-72,3
-214,6
-0,8
-29,1
-244,4
Omräkningsdifferenser
0,1
4,4
16,4
20,7
3,5
-1,3
-7,3
-5,1
Vid årets slut
2,5
69,1
362,0
433,6
2,5
64,7
374,8
442,0
Ackumulerade av- och nedskrivningar
Vid årets början
-2,4
-14,0
-183,9
-200,3
-
-7,4
-104,5
-111,9
Årets av- och nedskrivningar
-
-13,1
-56,4
-69,5
-65,7
-6,9
-58,6
-131,2
Omklassificeringar*
-
-3,3
-3,3
58,8
-0,2
-37,5
21,0
Avyttringar och utrangeringar
1,8
34,1
35,9
2,3
-
12,4
14,7
Omräkningsdifferenser
-0,0
-1,3
-9,5
-10,8
2,2
0,5
4,4
7,0
Vid årets slut
-2,4
-26,5
-219,0
-248,0
-2,4
-14,0
-183,9
-200,3
Redovisat värde vid årets början
-
50,7
190,9
241,7
215,8
44,7
199,3
459,8
Redovisat värde vid årets slut
0,1
42,6
143,0
185,7
-
50,7
190,9
241,7
Moderbolaget
2024
2023
Nedlagda utgifter Inventarier, verktyg och Nedlagda utgifter på annans
annans fastighet
installationer
Total
fastighet
Inventarier, verktyg och installationer
Totalt
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början
-
4,3
4,3
-
5,7
5,7
Investeringar
-
-
-
-
-
-
Avyttringar och utrangeringar
-
-
-
-
-1,4
-1,4
Vid årets slut
-
4,3
4,3
-
4,3
4,3
Ackumulerade av- och nedskrivningar
Vid årets början
-
-2,0
-2,0
-
-2,0
-2,0
Årets av- och nedskrivningar
-
-0,6
-0,6
-
-1,0
-1,0
Avyttringar och utrangeringar
-
-
-
-
1,0
1,0
Vid årets slut
-
-2,7
-2,7
-
-2,0
-2,0
Redovisat värde vid årets början
-
2,3
2,3
-
3,7
3,7
Redovisat värde vid årets slut
-
1,7
1,7
-
2,3
2,3
*Omklassificering avser främst tillgång som innehas för försäljning under 2023.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202494
Not 15
Varulager
REDOVISNINGSPRINCIPER
Varulager redovisas till det lägsta av anskaffningsvärdet och
nettoförsäljningsvärde, där anskaffningsvärdet beräknas med
tillämpning av FIFU-metoden (”först in, först ut”). I lagrets
anskaffningsvärde ingår kostnader för inköp, tillverkning samt
andra utgifter för att bringa varorna till deras aktuella plats
och skick. I anskaffningsvärdet för en egentillverkad tillgång
ingår utöver sådana kostnader som direkt kan hänföras till
produktionen av tillgången, en skälig andel av indirekta tillver-
kningskostnader.
Koncernen Moderbolaget
2024-12-31
2023-12-31
2024-12-31
2023-12-31
Råvaror och
förnödenheter
129,4
196,0
Förskott till
leverantör
11,5
22,1
Pågående arbete
19,8
56,5
-
-
Färdiga varor och
handelsvaror
109,8
152,7
-
Summa
270,5
427,3
-
-
Nedskrivning för inkurans om 42,8 Mkr (20,3) ingår i utgående
varulager.
Not 16
Kundfordringar
REDOVISNINGSPRINCIPER
Kundfordringar värderas inledningsvis till verkligt värde och
därefter till upplupet anskaffningsvärde. Då kundfordringars
förväntade löptid är kort, approximeras värdet till nominellt
belopp utan diskontering.
Om den förväntade innehavstiden är längre än 12 månader klas-
sificeras fordringarna som långfristiga.
Värdering av förväntade kreditförluster
BICO använder den förenklade modellen för förväntade kredit-
förluster för kundfordringar, under vilken reserver för förväntade
kundförluster redovisas till ett belopp motsvarande förväntade
kreditförluster under fordringens hela löptid och beaktas redan
vid första redovisningstillfället.
Vid varje balansdag bedömer koncernen huruvida finansiella
tillgångar redovisade till upplupet anskaffningsvärde är kredit-
försämrade. Kreditrisken hanteras i redovisningen genom att
redovisa en förlustreserv med utgångspunkt i hur länge fordran
varit förfallen, samt därtill en individuell prövning av kunden
baserat på tidigare betalningsmönster samt externa faktorer. De
förväntade kreditförlusterna inkluderar även förväntade förlus-
ter i ej förfallna fordringar.
Förlustreserver för kundfordringar dras av från tillgångarnas
bruttovärde och redovisas som försäljningskostnader. Koncern-
ens förväntade kreditförluster har värderats till 16,8 Mkr (29,7).
Koncernens kunder består till stor del av universitet och stora
läkemedelsbolag med bedömt god betalningsförmåga.
Bortskrivning av fordringar sker först när det föreligger en
bekräftad konkurs hos motparten, eller att en överenskommelse
om förändrade nominella värden i fordran föreligger.
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 95
Koncernen
Moderbolaget
Åldersanalys
2024-12-31
2023-12-31
2024-12-31
2023-12-31
Ej förfallet
367,4
381,6
6,7
0,1
Fordringar förfallna 1-30 dagar
52,9
77,9
0,3
-
Fordringar förfallna 31-90 dagar
22,6
38,9
0,3
-
Fordringar förfallna 91-180 dagar
8,4
22,7
0,4
-
Fordringar förfallna 181-365 dagar
4,1
12,9
0,2
-
Fordringar förfallna > 365 dagar
12,0
15,6
-
0,6
Summa kundfordringar brutto
467,5
549,7
7,8
0,7
Koncernen
Moderbolaget
Kundfordringar
2024-12-31
2023-12-31
2024-12-31
2023-12-31
Kundfordringar brutto
467,5
549,7
7,8
0,7
Förlustreserv, ej förfallna fordringar
-0,9
-0,9
-
-
Förlustreserv, fordringar förfallna 1-30 dagar
-1,0
-1,4
-
-
Förlustreserv, fordringar förfallna 31-90 dagar
-1,6
-1,9
-
-
Förlustreserv, fordringar förfallna 91-180 dagar
-2,0
-6,7
-0,1
-
Förlustreserv, fordringar förfallna 181-365 dagar
-2,1
-4,8
-0,1
-
Förlustreserv, fordringar förfallna >365 dagar
-9,2
-14,1
-
-0,6
Kundfordringar netto
450,7
520,0
7,6
0,1
NOTER
Förändringar i förlustreserven för kundfordringar
Koncernen
Moderbolaget
2024-12-31
2023-12-31
2024-12-31
2023-12-31
Ingående balans
-29,7
-87,1
-0,6
-6,1
Förvärvad
förlustreserv
0,4
0,6
-
Nedskrivna belopp
9,6
64,0
0,6
5,5
Omvärdering av
förlustreserv, netto
4,6
-6,8
-0,2
Omräkningsdiffe-
renser
-1,7
-0,4
-
Utgående balans
-16,8
-29,7
-0,2
-0,6
En lägre bruttobalans av kundfordringar tillsammans med en
förbättrad åldersstruktur har bidragit till den minskade förlustre-
serven jämfört med föregående år.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202496
Not 18
Eget kapital
REDOVISNINGSPRINCIPER
Transaktionskostnader som direkt kan hänföras till emission av
nya aktier eller optioner redovisas, netto efter skatt, i eget kapital
som ett avdrag från emissionslikviden.
Aktiekapital
Per den 31 december 2024 uppgick bolagets registrerade aktieka-
pital till 1 764 372 SEK (1 764 372) bestående av 70 574 895 aktier
(70 574 895) varav 1 500 000 A-aktier och 69 074 895 B-aktier
med ett kvotvärde på 0,025 SEK.
Nedan visas förändringen i antal aktier samt aktiekapital under
räkenskapsåret.
Antal aktier
A-aktier
B-aktier
Totalt
Vid årets början
1 500 000
69 074 895
70 574 895
Nyemission
-
-
Apportemission
-
-
Vid årets slut
1 500 000
69 074 895
70 574 895
Aktiekapital
A-aktier
B-aktier
Totalt
Vid årets början
37 500
1 726 872
1 764 372
Nyemission
-
-
Apportemission
-
-
Vid årets slut
37 500
1 726 872
1 764 372
Övrigt tillskjutet kapital
Avser eget kapital som är tillskjutet från ägarna. Här ingår över-
kursfonder som uppstått i samband med emissioner.
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven innefattar alla valutakursdifferenser som
uppstår vid omräkning av finansiella rapporter från utländska
verksamheter som har upprättat sina finansiella rapporter i en
annan valuta än den valuta som koncernens finansiella rapport-
er presenteras i. Moderbolaget och Koncernen presenterar sina
finansiella rapporter i svenska kronor.
Utdelning
Utdelningar föreslås av styrelsen i enlighet med reglerna i aktie-
bolagslagen och beslutas av årsstämman. Styrelsen föreslår att
ingen utdelning lämnas för räkenskapsåret 2024.
Utspädningseffekt av utestående optionsprogram och kon-
vertibla skuldebrev
Om samtliga utestående optioner skulle lösas in mot aktier,
skulle det motsvara en total ökning av utestående aktier om ca
5,1 % per 31 december 2024. Om samtliga utestående konvertibla
skuldebrev skulle lösas in mot aktier skulle det motsvara en total
ökning av utestående aktier om ca 3,3 % per 31 december 2024.
En beskrivning av utestående optionsprogram finns i not 6.
Beskrivning av konvertibla skuldebrev finns i not 20.
NOTER
Not 17
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
Koncernen
Moderbolaget
2024-12-31
2023-12-31
2024-12-31
2023-12-31
Hyra och leasing
4,6
7,0
0,7
2,0
Försäkring och
larm
3,3
3,7
1,0
1,3
Pensionspremier
0,6
0,4
0,6
0,4
Mässkostnader
4,4
2,9
Varor och service
18,0
4,0
Licenser
8,3
9,8
5,7
5,7
Upplupna rän-
teinkomster
0,1
0,1
Övrigt
1,8
4,4
0,8
0,3
Summa
41,1
32,2
8,9
9,6
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 97
Vägt genomsnittligt antal utestående aktier, efter utspädning
2024
2023
Vägt genomsnittligt antal aktier,
före utspädning
70 574 895
70 572 046
Effekt av optionsprogram
-
-
Effekt av konvertibla skuldebrev
2 484 395
2 505 750
Antal aktier vid beräkning av resultat per
aktie efter utspädning
73 059 290
73 077 796
Optioner som tilldelats anställda har bedömts vara potentiella
stamaktier för det fall börskursen överstiger lösenkursen. De har
inkluderats i fastställandet av resultat per aktie efter utspädning
om de till optionerna knutna intjäningsvillkoren skulle ha upp-
nåtts baserat på företagets prestationer fram till balansdagen,
och till den omfattning de ger upphov till en utspädningseffekt.
För det fall årets resultat är negativt har utspädningseffekten ej
beaktats i beräkningen av resultat per aktie. Optionerna har inte
inkluderats vid fastställandet av resultat per aktie före utspäd-
ning. Ytterligare information kring optionerna finns i not 6.
Utspädning från konvertibla skuldebrev beräknas genom att öka
antalet aktier med det totala antal aktier som konvertiblerna
motsvarar och öka resultatet med den redovisade räntekost-
naden efter skatt. Potentiella stamaktier ses som utspädande
endast under perioder då det leder till en lägre vinst eller större
förlust per aktie.
Vägt genomsnittligt antal utestående aktier, före utspädning
2024
2023
Utestående antal aktier, ingående
balans
70 574 895
70 494 895
Effekt av nyemissioner
-
77 151
Effekt av apportemissioner
-
-
Antal aktier vid beräkning av
resultat per aktie före utspädning
70 574 895
70 572 046
Antalet utestående aktier vid årets slut var 70 574 895
(70 574 895).
Resultat per aktie efter utspädning
Beräkningen av resultat per aktie efter utspädning för 2024 har
baserats på årets resultat hänförligt till moderbolagets stam-
aktieägare uppgående till 36,4 Mkr (-1 129,6) och på ett vägt
genomsnittligt antal utestående aktier under 2024 uppgående till
73 059 290 (73 077 796). De två komponenterna har beräknats
på följande sätt:
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare,
efter utspädning
2024
2023
Årets resultat hänförligt till
moderbolagets aktieägare, kvarvarande
verksamheter
-90,1
-787,6
Effekt av ränta på konvertibla skuldebrev
41,9
43,1
Resultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare, efter utspädning, kvarvarande
verksamheter
-48,2
-744,5
Årets resultat hänförligt till
moderbolagets aktieägare, avvecklad
verksamhet
84,6
-385,1
Resultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare, efter utspädning
36,4
-1 129,6
Not 19
Resultat per aktie
REDOVISNINGSPRINCIPER
Beräkningen av resultat per aktie före utspädning baseras på
årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare i koncer-
nen och på det vägda genomsnittliga antalet aktier utestående
under året. Resultat per aktie efter utspädning är beräknat
genom att justera genomsnittligt antal aktier till att omfatta alla
potentiella stamaktier som ger upphov till utspädningseffekt.
Utspädningen från BICOs incitamentsprogram är hänförlig till de
utestående personaloptionerna samt teckningsoptionerna.
Före utspädning
Efter utspädning
2024
2023
2024
2023
Resultat per aktie
(SEK), totalt
-0,08
-16,62
-0,08
-16,62
Resultat per aktie
(SEK), kvarvarande
verksamheter
-1,28
-11,16
-1,28
-11,16
Resultat per aktie
(SEK), avvecklad verk-
samhet
1,20
-5,46
1,20
-5,46
Beräkningen av de täljare och nämnare som använts i
ovanstående beräkningar av resultat per aktie anges nedan.
Resultat per aktie före utspädning
Beräkningen av resultat per aktie före utspädning för 2024 har
baserats på årets resultat hänförligt till moderbolagets stam-
aktieägare uppgående till -5,5 Mkr (-1 172,7) och på ett vägt
genomsnittligt antal utestående aktier under 2024 uppgående till
70 574 895 (70 572 046). De två komponenterna har beräknats
på följande sätt:
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare,
före utspädning
2024
2023
Årets resultat hänförligt till
moderbolagets aktieägare, kvarvarande
verksamheter
-90,1
-787,6
Årets resultat hänförligt till
moderbolagets aktieägare, avvecklad
verksamhet
84,6
-385,1
Resultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare, före utspädning, total
-5,5
-1 172,7
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202498
Den 22 november 2024 meddelade Bolaget att det hade
återköpt konvertibla skuldebrev med ett totalt nominellt belopp
på 118 Mkr till en köpeskilling om 83,63 procent (exklusive
upplupen men obetald ränta) av de konvertibla skuldebrevens
nominella belopp. Den totala köpeskillingen för de återköpta kon-
vertiblerna uppgick därmed till 98,7 Mkr. Efter återköpet uppgår
BICOs innehav av konvertibla skuldebrev till ett nominellt belopp
om 118 Mkr.
Kupongräntan uppgår till 2,875 % och betalas halvårsvis i sep-
tember och mars med första utbetalning i september 2021.
Koncernen
Moderbolaget
Konvertibla skuldebrev
2024
2023
2024
2023
Ingående balans
1 404,4
1 365,4
1 404,4
1 365,4
Erlagda likvider för återköp
av konvertibla skuldebrev
-98,7
-98,7
-
Belopp klassificerat som eget
kapital vid återköp
-1,6
-1,6
-
Belopp klassificerat i resulta-
träkningen vid återköp
-13,1
-
-13,1
-
Transaktionskostnader
6,0
5,7
6,0
5,7
Kapitaliserad ränta
35,3
33,4
35,3
33,4
Redovisad skuld 31 december
1 332,3
1 404,4
1 332,3
1 404,4
Konvertibla skuldebrev är ett hybridinstrument som består av
framför allt två ben, ett skuldben och ett eget-kapital ben. För
att bedöma hur stor del av konvertibellånet som ska klassificeras
som eget kapital används den implicita marknadsräntan, dvs
den ränta som bolaget sannolikt hade fått låna på utan den
inbäddade optionen för konvertering till aktier. Denna ränta
används för att diskontera skulden där mellanskillnaden mellan
det diskonterade värdet och den emitterade konvertibelskulden
är den delen av lånet som klassificeras som eget kapital. Bolaget
gjorde 2021 uppskattningen att denna ränta uppgick till
5,5 %. Vid tidpunkten för återköp i november 2024 fastställde
Bolaget denna ränta till 16 % för att redovisa återköpet, vilket
Not 20
Räntebärande skulder
REDOVISNINGSPRINCIPER
Upplåning redovisas inledningsvis till verkligt värde, netto
efter transaktionskostnader och därefter till upplupet an-
skaffningsvärde. Eventuell skillnad mellan erhållet belopp och
återbetalningsbelopp redovisas i resultaträkningen fördelat
över låneperioden, med tillämpning av effektivräntemetoden.
Upplåning klassificeras i balansräkningen som räntebärande
långfristiga eller kortfristiga skulder.
Koncernen
Moderbolaget
2024- 2023- 2024- 2023-
12-31 12-31 12-31 12-31
Långfristiga skulder
Skulder till
kreditinstitut1
2,9
8,3
Konvertibla skuldebrev
1 332,3
1 404,4
1 332,3
1 404,4
Leasingskulder
332,5
440,4
-
Övriga räntebärande skulder
1,9
3,1
0,6
Totalt
1 669,6
1 856,2
1 332,3
1 405,0
Kortfristiga skulder
Skulder till
kreditinstitut1
5,7
5,5
Leasingskulder
87,1
95,6
Övriga räntebärande skulder
1,0
0,9
-
Totalt
93,9
102,0
-
-
1 För information om ställda säkerheter, se not 28
Konvertibla skuldebrev
Bolaget har den 19 mars 2021 utfärdat seniora icke-säkerställda
konvertibla skuldebrev med totalt nominellt värde om 1 500 Mkr.
Antalet skuldebrev uppgår till 750 st och det nominella värdet
per konvertibel är 2,0 Mkr. Innehavarna av skuldebreven har till
och med den 19 mars 2026 rätt att konvertera skuldebreven till
aktier till en konverteringskurs om 598,5 SEK/aktie, vilket mots-
varade en premie om 42,5 % mot aktiekursen vid utfärdande.
Skuldebrev som inte konverteras till aktier inlöses till nominellt
belopp den 19 mars 2026.
NOTER
motsvarade cirka den implicita räntan på konvertibeln fram till
förfall i november 2024.
Under löptiden av lånet kommer lånet att räknas upp med
räntan 5,5 % för att skulden vid lånets slutdag ska uppgå till 1
382 Mkr (det nominnela beloppet av konvertibla skuldebrev efter
återköpet i november 2024).
Se not 31 för händelser efter balansdagen relaterat till de kon-
vertibla skuldebreven.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 99
Not 23
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
Koncernen
Moderbolaget
2024- 2023- 2024- 2023-
12-31 12-31 12-31 12-31
Personalrelaterade
kostnader
89,8
103,8
9,9
9,6
Konsult-, revisions- och
styrelsearvoden
12,1
15,5
6,6
9.8
Upplupna
varukostnader
15,7
25,5
0,0
-
Upplupen ränta
11,2
12,8
11,2
12,8
Övriga upplupna
kostnader
28,3
38,6
31,0
8.1
Övriga förutbetalda
intäkter
-
-
0,2
0,7
Summa
157,1
196,1
58,9
41,0
Not 21
Övriga skulder
REDOVISNINGSPRINCIPER
Villkorade köpeskillingar har i samband med upprättande av
förvärvsanalysen värderats till verkligt värde genom en samman-
vägd sannolikhetsbedömning av de olika möjliga utfallen, vilken
därefter diskonterats till nuvärde.
Väsentliga icke-observerbara indata i beräkningen är framtida
omsättning samt diskonteringsräntan. En ökning av framtida
omsättning, en försvagad SEK eller minskning av diskonterings-
räntan, ökar utfallet i de villkorade köpeskillingarna.
De villkorade köpeskillingarna har klassificerats som övriga
långfristiga skulder respektive övriga kortfristiga skulder och är
värderade till verkligt värde i enlighet med IFRS 13 nivå 3.
Förnyade bedömningar av potentiellt utfall av de villkorade
köpeskillingarna genomförs vid varje rapportperiod. Information
som har erhållits efter förvärvet bedöms med avseende på om ny
information framkommit som avser omständigheter som förelåg
vid förvärvet eller som avser efterföljande händelser. I det
sistnämnda fallet redovisas eventuella justeringar mot tidigare
redovisat belopp som en övrig intäkt eller övrig rörelsekostnad i
den period förändringen uppkommer. I det förstnämnda fallet
redovisas eventuella justeringar mot förvärvsanalysen, förutsatt
att denna fortfarande är preliminärt upprättad.
Koncernen
Moderbolaget
2024- 2023- 2024- 2023-
12-31 12-31 12-31 12-31
Övriga långfristiga skulder
Villkorad köpeskilling
-
-
Övriga långfristiga skulder
8,4
4,8
-
-
Totalt
8,4
4,8
-
-
Övriga kortfristiga skulder
Villkorad köpeskilling
-
48,7
-
37,7
Övriga kortfristiga skulder
26,5
30,3
9,3
2,4
Totalt
26,5
79,0
9,3
40,0
Not 22
Övriga avttningar
REDOVISNINGSPRINCIPER
En avsättning redovisas i balansräkningen när koncernen har en
befintlig legal eller informell förpliktelse som en följd av en inträf-
fad händelse, och det är troligt att ett utflöde av ekonomiska
resurser kommer att krävas för att reglera förpliktelsen samt att
en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan göras.
Avsättningar görs inte för framtida rörelseförluster. Där
effekten av när i tiden betalning sker är väsentlig, beräknas
avsättningar genom diskontering av det förväntade framtida
kassaflödet till en räntesats före skatt som återspeglar aktuella
marknadsbedömningar av pengars tidsvärde och, om det är
tillämpligt, de risker som är förknippade med förpliktelsen.
Avsättningar som är långfristiga skulder
Koncernen
Moderbolaget
2024- 2023- 2024- 2023-
12-31 12-31 12-31 12-31
Garantiåtaganden
21,0
20,5
-
-
Övrigt
11,5
6,4
3,8
3,1
Totalt
32,5
27,0
3,8
3,1
Förändring av garantiavsättning
Koncernen
Moderbolaget
2024- 2023- 2024- 2023-
12-31 12-31 12-31 12-31
Redovisat värde vid
periodens ingång
20,5
21,3
-
-
Avsättningar som gjorts
under perioden
14,8
7,7
-
-
Belopp som tagits i
anspråk under perioden
-6,4
-6,2
-
-
Avyttringar
-9,4
-2,0
-
-
Omräkningsdifferenser
1,5
-0,3
-
-
Redovisat värde vid
peridens utgång
21,0
20,5
-
-
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024100
Not 24
Finansiella tillgångar och skulder
REDOVISNINGSPRINCIPER
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inklud-
erar följande tillgångar och skulder: långfristiga placeringar,
långfristiga fordringar, kundfordringar, derivat, koncerninterna
fordringar och -skulder, likvida medel, räntebärande skulder,
villkorade köpeskillingar samt leverantörsskulder. Kundfordringar
och utfärdade skuldinstrument redovisas när de är utgivna. Övri-
ga finansiella tillgångar och finansiella skulder redovisas när kon-
cernen blir part i instrumentets avtalsmässiga villkor. En finansiell
tillgång eller finansiell skuld värderas vid första redovisningstillfäl-
let till verkligt värde.
Tillgångar och skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Långfristiga fordringar, kundfordringar, koncerninterna ford-
ringar och -skulder, likvida medel, räntebärande skulder samt
leverantörsskulder värderas efter den första redovisningen till
upplupet anskaffningsvärde inklusive eventuella transaktion-
skostnader. Ränteintäkter och -kostnader samt valutakursvin-
ster och -förluster redovisas i resultaträkningen. Vinster eller
förluster som uppstår vid bortbokning redovisas i resultatet.
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
är föremål för löpande nedskrivningprövning och reservering
för förväntade kreditförluster. Se vidare not 16 för beskrivning
av hanteringen av förväntade kreditförluster i koncernens
kundfordringar.
Finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde
via resultaträkningen
Långfristiga placeringar värderas efter den första redovisningen
till verkligt värde via resultaträkningen. Detta innebär att net-
tovinster och -förluster, inklusive all ränte- och utdelningsintäkt,
redovisas i resultatet. Koncernen tillämpar ej säkringsredovisning.
Koncernens långfristiga placeringar består av strategiska in-
vesteringar i onoterade bolag. Värdering sker till verkligt värde i
enlighet med IFRS 13 nivå 3 (indata som inte är observerbara på
marknaden).
Vid förvärv av långfristiga placeringar har anskaffningsvärdet
bedömts överensstämma med det verkliga värdet då det skett
mellan två oberoende parter. Därefter har finansiella förändrin-
gar i det förvärvade objektet, såsom värdering vid nyemissioner,
resultat- och omsättningsutveckling bedömts utgöra faktorer
som påverkar det verkliga värdet. Förnyade bedömningar av
verkligt värde av långfristiga placeringar genomförs vid varje rap-
portperiod, och eventuell skillnad mot tidigare redovisat belopp
redovisas i finansnettot i den period förändringen uppkommer.
Villkorade köpeskillingar har i samband med upprättande av
förvärvsanalysen värderats till verkligt värde genom en samman-
vägd sannolikhetsbedömning av de olika möjliga utfallen, vilken
därefter diskonterats till nuvärde. Väsentliga icke-observerbara
indata i beräkningen är framtida omsättning samt diskonter-
ingsräntan. En ökning av framtida omsättning, en försvagad
SEK eller en minskning av diskonteringsräntan, ökar utfallet i
de villkorade köpeskillingarna. De villkorade köpeskillingarna har
klassificerats som övriga långfristiga skulder respektive övriga
kortfristiga skulder och är värderade till verkligt värde i enlighet
med IFRS 13 nivå 3.
Förnyade bedömningar av potentiellt utfall av de villkorade
köpeskillingarna genomförs vid varje rapportperiod. Information
som har erhållits efter förvärvet bedöms med avseende på om
ny information framkommit som avser omständigheter som
förelåg vid förvärvet eller som avser efterföljande händelser. I det
sistnämnda fallet redovisas eventuella justeringar mot tidigare
redovisat belopp som en övrig intäkt eller övrig rörelsekostnad i
den period förändringen uppkommer. I det förstnämnda fallet
redovisas eventuella justeringar mot förvärvsanalysen, förut-
satt att denna fortfarande är preliminärt upprättad. Implicit
ränta samt valutakursdifferenser som uppstår på de villkorade
köpeskillingarna redovisas i finansnettot.
Borttagande från rapporten över finansiell ställning
En finansiell tillgång tas bort från balansräkningen när rät-
tigheterna i avtalet realiseras, förfaller eller bolaget förlorar kon-
trollen över den. Detsamma gäller för del av en finansiell tillgång.
En finansiell skuld tas bort från balansräkningen när förpliktelsen
i avtalet fullgörs eller på annat sätt upphör. Detsamma gäller för
del av en finansiell skuld.
Förvärv och avyttring av finansiella tillgångar redovisas på
affärsdagen, som utgör den dag då bolaget förbinder sig
att förvärva eller avyttra tillgången förutom i de fall bolaget
förvärvar eller avyttrar noterade värdepapper då likviddagsre-
dovisning tillämpas.
Verkliga värden i nivå 3
I tabellen nedan presenteras en avstämning mellan ingående
och utgående balans för finansiella instrument värderade i nivå 3
enligt IFRS 13.
Villkorade Långfristiga
Koncernen köpeskillingar placeringar
Verkligt värde 2024-01-01
-48,7
4,9
Förvärv
-
-
Betalning till säljare
46,8
-
Totalt redovisade vinster och
4,2
-
Totalt redovisade vinster och
förluster i årets finansnetto
-2,4
0,5
Verkligt värde 2024-12-31
-
5,3
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 101
IFRS 13
nivåindelning
Koncernen
2024-12-31
2023-12-31
verkligt värde
Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resulta-
träkningen
Långfristiga placeringar
5,3
4,9
3
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Långfristiga fordringar
43,0
40,6
Kundfordringar
450,7
520,0
Likvida medel
946,3
861,0
Summa finansiella tillgångar
1 445,3
1 426,5
Finansiella skulder
Finansiella skulder värderade till verkligt värde
Villkorade köpeskillingar
-
-48,7
3
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Skulder till kreditinstitut
-8,6
-13,8
Konvertibla skuldebrev
-1 332,3
-1 404,4
Övriga räntebärande skulder
-3,0
-4,0
Leasingskulder
-419,7
-536,0
Leverantörsskulder
-77,9
-170,2
Summa finansiella skulder
-1 841,4
-2 177,1
Finansiella tillgångar eller skulder har kvittats i den mån de berör samma motparter och förfal-
lostruktur, vilket berör vissa koncerninterna fordringar och skulder i moderbolaget.
Redovisade värden ovan för finansiella tillgångar och skulder överensstämmer i allt väsentligt med
verkliga värden, med undantag för konvertibla skuldebrev. Dessa handlas på Frankfurtbörsen och
per 31 december 2024 var marknadspriset ca 87 % av nominellt belopp.
IFRS 13
nivåindelning
Moderbolaget
2024-12-31
2023-12-31
verkligt värde
Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resulta-
träkningen
Långfristiga placeringar
5,3
4,9
3
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Långfristiga fordringar
1,8
0,3
Kundfordringar
7,6
0,1
Fordringar hos koncernföretag
2 309,4
4 077,0
Likvida medel
738,9
626,1
Summa finansiella tillgångar
3 063,1
4 708,4
Finansiella skulder
Finansiella skulder värderade till verkligt värde
Villkorade köpeskillingar
-
-37,7
3
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Skulder till kreditinstitut
-
-
Konvertibla skuldebrev
-1 332,3
-1 404,4
Övriga räntebärande skulder
-
-0,6
Skulder till koncernföretag
-280,8
-281,3
Leverantörsskulder
-9,6
-6,7
Summa finansiella skulder
-1 622,7
1 730,7
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024102
Värderingstekniker och väsentliga ej observerbara indata
Instrument Värderingsteknik Väsentliga icke-observerbara indata
Samband mellan väsentliga ej observerbara
indata och beräkning av verkligt värde
Villkorad
köpeskilling
Diskonterade kassaflöden:
Värderingsmodellen diskonterar nuvärdet av förväntade kassaflöden med en riskjusterad
diskonteringsränta. Förväntade kassaflöden bestäms utifrån sannolika scenarion för framti-
da utfall i relevanta parametrar, belopp som kommer utgå vid respektive utfall och sannolik-
heten för respektive utfall.
Prognosticerad årlig tillväxttakt
Diskonteringsränta
Det bedömda verkliga värdet skulle öka (minska) om:
Årliga tillväxten var högre (lägre)
Diskonteringsräntan var lägre (högre)
Långfristiga
placeringar
Värderingsmodellen baseras på den senaste transaktionen för det specifika företaget, om en
transaktion har skett nyligen. Om det har skett väsentliga förändringar i förutsättningarna
mellan transaktionsdagen och balansdagen som, enligt BICOs bedömning, skulle kunna ha en
betydande påverkan på verkligt värde justeras det redovisade värdet för att återspegla dessa
förändringar.
Multipel på eget kapital
Värdering vid senaste nyemission
Det bedömda verkliga värdet skulle öka (minska) om:
Multipeln på eget kapital var högre (lägre)
Värderingen vid senaste nyemssion var högre (lägre)
KÄNSLIGHETSANALYS
Villkorad köpeskilling
Per den 31 december 2024 hade BICO inga historiska förvärv
där en villkorad köpeskilling kan komma att betalas i framtiden.
Under året reverserades villkorade köpeskillingar över resultat-
räkningen då utbetalning för en villkorad köpeskilling ej krävdes,
vilket resulterade i en positiv EBITDA-effekt om 4,2 Mkr.
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 103
Not 25
Leasingavtal
REDOVISNINGSPRINCIPER
När ett avtal ingås bedömer koncernen om avtalet är, eller
innehåller, ett leasingavtal. Ett avtal är, eller innehåller, ett
leasingavtal om avtalet överlåter rätten att under en viss period
bestämma över användningen av en identifierad tillgång i utbyte
mot ersättning.
Vid leasingavtalets början eller vid omprövning av ett leasin-
gavtal som innehåller flera komponenter - leasing och icke-leas-
ingkomponenter - fördelar koncernen ersättningen enligt avtalet
till varje komponent baserat på det fristående priset.
För leasing av byggnader och mark där koncernen är leasetagare
har koncernen emellertid valt att inte skilja på icke-leasingkom-
ponenter och redovisar leasing och icke-leasingkomponenter som
erläggs med fasta belopp som en enda leasingkomponent.
Leasingavtal där koncernen är leasetagare
Koncernen redovisar en nyttjanderättstillgång och en leasing-
skuld vid leasingavtalets inledningsdatum. Nyttjanderättstill-
gången värderas initialt till anskaffningsvärde, vilket består av
leasingskuldens initiala värde med tillägg för leasingavgifter
som betalats vid eller före inledningsdatumet plus eventuella
initiala direkta utgifter. Nyttjanderättstillgången skrivs av linjärt
från inledningsdatumet till det tidigare av slutet av tillgångens
nyttjandeperiod och leasingperiodens slut, vilket i normalfallet för
koncernen är leasingperiodens slut.
Leasingskulden, som delas upp i långfristig och kortfristig del,
värderas initialt till nuvärdet av återstående leasingavgifter
under den bedömda leasingperioden. Leasingperioden utgörs av
den ej uppsägbara perioden med tillägg för ytterligare perioder i
avtalet om det vid inledningsdatumet bedöms som rimligt säkert
att dessa kommer att nyttjas.
Leasingavgifterna diskonteras i normalfallet med koncernens
marginella låneränta, vilken utöver koncernens kreditrisk åter-
speglar respektive avtals leasingperiod, valuta och kvalitet på un-
derliggande tillgång som tänkt säkerhet. I de fall leasingavtalets
implicita ränta lätt kan fastställas används dock den räntan.
Leasingskulden omfattar nuvärdet av såväl fasta avgifter
som variabla leasingavgifter kopplade till index eller pris under
bedömd leasingperiod. Skuldens värde ökas med räntekostnaden
för respektive period och reduceras med leasingbetalningarna.
Räntekostnaden beräknas som skuldens värde gånger diskonter-
ingsräntan.
Leasingskulden för koncernens lokaler med hyra som indexup-
präknas beräknas på den hyra som gäller vid respektive rapport-
periods slut. Vid denna tidpunkt justeras skulden med mots-
varande justering av nyttjanderättstillgångens redovisade värde.
På motsvarande sätt justeras skuldens och tillgångens värde
i samband med att en ny bedömning sker av leasingperioden.
Detta sker i samband med att sista uppsägningsdatumet inom
tidigare bedömd leasingperiod för lokalhyresavtal passerat,
alternativt då betydelsefulla händelser inträffar eller omstän-
digheterna på ett betydande sätt förändras på ett sätt som är
inom koncernens kontroll och påverkar den gällande bedömnin-
gen av leasingperioden.
Koncernen presenterar nyttjanderättstillgångar och leasing-
skulder som egna poster i balansräkningen.
För leasingavtal som har en leasingperiod på 12 månader eller
mindre, eller med en underliggande tillgång av lågt värde (under-
stigande 50 TSEK), redovisas inte någon nyttjanderättstillgång
och leasingskuld. Leasingavgifterna för dessa leasingavtal redovi-
sas som kostnad linjärt över leasingperioden.
Leasetagare
Koncernens materiella anläggningstillgångar utgörs både av
ägda och av leasade tillgångar.
2024-12-31
2023-12-31
Materiella anläggningstillgångar
som ägs
185,7
241,7
Nyttjanderättstillgångar
330,2
485,7
Summa
515,8
727,4
Leasade tillgångar utgörs främst av fastigheter och lokaler, samt
i mindre omfattning fordon och kontorsutrustning. Inga leasin-
gavtal innehåller koventanter eller andra begränsningar utöver
säkerheten i den leasade tillgången.
Fastighetsleasing
Koncernen leasar byggnader för sina kontors-, produktions- och
lagerlokaler. Leasingavtalen har generellt en löptid från ett upp
till tio år.
Vissa leasingavtal innehåller en option att vid leasingperiodens
slut förnya leasingavtalet med ytterligare en period.
Ibland innehåller avtalen leasingavgifter som baseras på
förändringar i lokala prisindex. Vidare förekommer att vissa
leasingavtal kräver att koncernen betalar avgifter som hänför
sig till fastighetsskatter och andra omkostnader som läggs på
leasetagaren.
Förlängnings- och uppsägningsoptioner
Vissa leasingavtal innehåller förlängningsoptioner respektive
uppsägningsoptioner som koncernen kan utnyttja respektive inte
utnyttja upp till ett år innan utgången av den icke-uppsägnings-
bara leasingperioden. När det är möjligt försöker koncernen att
inkludera sådana optioner i nya leasingavtal eftersom det bidrar
till en operativ flexibilitet. Optionerna kan endast utnyttjas av
koncernen, inte av leasegivaren.
Huruvida det är rimligt säkert att en förlängningsoption kommer
att utnyttjas fastställs på leasingavtalets inledningsdatum. Kon-
cernen omprövar huruvida det är rimligt säkert att en förläng-
ingsoption kommer utnyttjas om det sker en viktig händelse
eller betydande förändringar i omständigheter som ligger inom
koncernens kontroll.
Koncernens hyresavtal har normalt icke-uppsägningsbara period-
er om 1-10 år, med optioner för koncernen att nyttja ytterligare
perioder. Avtalen innehåller inget slutgiltigt slutdatum. För avtal
med en icke-uppsägningsbar period om 3-10 år har det bedömts
att det inte är rimligt säkert att ytterligare perioder kommer
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 104
att utnyttjas. För avtal som har kortare icke-uppsägningsbar
period än 3 år, bedöms det i de flesta fall att det är rimligt säkert
att ytterligare period eller perioder kommer att utnyttjas, vilket
resulterar i leasingperioder om vanligen 3-5 år.
Övriga leasingavtal
Leasing av fordon och kontorsutrustning har normalt leasing-
perioder mellan ett och tre år. Dessa leasingavtal är normalt
korttidsleasingavtal och/eller leasar av lågt värde. I dessa fall
har koncernen valt att inte redovisa nyttjanderättstillgångar och
leasingskulder för dessa leasingavtal.
Koncernen innehade inga väsentliga avtal där koncernen är
leasegivare varken under 2023 eller 2024.
Tillkommande nyttjanderättstillgångar under 2024 uppgick till
5,2 Mkr (162,8). I detta belopp ingår anskaffningsvärdet för under
året nyanskaffade nyttjanderätter samt tillkommande belopp vid
omprövning av leasingskulder på grund av ändrade
betalningar till följd av att leasingperioden har förändrats.
Större tillkommande nyttjanderätter under 2023
inkluderade sale-and-lease-back för SCIENION i Tyskland. Under
2024 tecknades endast mindre nya leasingkontrakt.
Sale-and-lease-back
Genomförd sale-and-lease-back transaktion under 2023 har
redovisats som en intäkt i enlighet med IFRS 15. Kvarvarande
nyttjanderättstillgång har värderats till andelen av det tidigare
redovisade värdet på fastigheten som hänför sig till den ny-
ttjanderätt som behållits av koncernen.
Nyttjanderättstillgångar
2024
2023
Fastigheter
Övrigt
Summa
Fastigheter
Övrigt
Summa
Ingående balans
482,9
2,8
485,7
435,7
6,0
441,8
Tillkommande nyttjanderätter
3,9
1,2
5,2
161,5
1,3
162,8
Justeringar nyttjanderätter
1,0
-
1,0
15,7
-
15,7
Avyttrade nyttjanderätter
-42,4
-
-42,4
-
-
-
Avgående nyttjanderätter
-4,4
-0,1
-4,5
-21,8
-1,4
-23,1
Av- och nedskrivningar under året
-131,7
-2,0
-133,7
-101,1
-3,2
-104,3
Omräkningsdifferenser
18,8
0,1
18,9
-7,1
0,1
-6,9
Utgående balans
328,2
2,0
330,2
482,9
2,8
485,7
Leasingskulder
2024-12-31
2023-12-31
Kortfristiga
87,1
95,6
Långfristiga
332,5
440,4
Leasingskulder som ingår i
balansräkningen
419,7
536,0
För löptidsanalys av leasingskulderna, se not 2, finansiell
riskhantering.
Belopp redovisade i resultatet
Koncernen
IFRS 16
2024
2023
Av- och nedskrivningar på
nyttjanderättstillgångar
-133,7
-104,3
Ränta på leasingskulder
-17,4
-12,9
Kostnader för korttidsleasing
-0,8
-4,0
Kostnader för leasar av lågt värde
-2,0
-2,6
Summa
-153,9
-123,8
Varav belopp från avvecklad verksamhet
IFRS 16
2024
2023
Av- och nedskrivningar på
nyttjanderättstillgångar
-8,0
-13,9
Ränta på leasingskulder
-0,9
-1,3
Kostnader för korttidsleasing
-
-0,5
Kostnader för leasar av lågt värde
-
-
Summa
-8,9
-15,7
Icke uppsägningsbara leasingbetalningar uppgår till:
Moderbolaget
2024-12-31
2023-12-31
Inom ett år
7,4
7,0
Mellan ett och fem år
26,6
31,9
Senare än fem år
-
2,1
Summa
34,0
41,0
Kostnadsförda avgifter för operationella leasingavtal uppgår till:
Moderbolaget
2024
2023
Minimileaseavgifter
7,0
6,4
Summa
7,0
6,4
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 105
Not 26
Andelar i koncernföretag
Moderbolaget
2024-12-31
2023-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början
3 643,3
4 269,9
Inköp
15,4
-
Lämnade aktieägartillskott
3 028,1
545,7
Avyttringar*
-2 720,5
-1 172,3
Vid årets slut
3 966,3
3 643,3
Ackumulerade nedskrivningar
Vid årets början
-1 039,6
-819,8
Årets nedskrivningar
-1 324,6
-1 392,1
Avyttringar*
1 357,5
1 172,3
Vid årets slut
-1 006,7
-1 039,6
Redovisat värde vid årets slut
2 959,6
2 603,8
Direktägda Antal Ägarandel Bokfört värde Bokfört värde
dotterföretag
Org.nr.
Säte
aktier i % 2024-12-31 2023-12-31
CELLINK LLC
81-3033020
Virginia, USA
10 000
100
-
1,8
BICO International AB
559144-2008
Göteborg, Sverige
1 000
100
0,2
0,2
Dispendix GmbH
755770
Stuttgart, Tyskland
25 000
100
55,0
55,0
CYTENA GmbH
711600
Freiburg, Tyskland
78 461
100
262,5
342,5
CELLINK KK
6130001066261
Kyoto, Japan
100 000
100
1,0
1,0
SCIENION GmbH
19874
Dortmund, Tyskland
186 665
100
341,2
341,2
MatTek Corp
42877744
Massachussets, USA
1 000
100
536,4
159,2
CELLINK Bioprinting AB
559314-6169
Göteborg, Sverige
100
100
2,3
2,3
Visikol Inc
5946263
Delaware, USA
1 000
100
0,0
29,0
Nanoscribe GmbH
703637
Mannheim, Tyskland
41 600
100
-
273,8
Discover Echo
5386719
Delaware, USA
1 000
100
-
140,9
Advanced BioMatrix
6190156
Delaware, USA
1 000
100
-
52,5
QInstruments GmbH
209986
Jena, Tyskland
66 500
100
637,5
637,5
Biosero Inc
6123939
Delaware, USA
1 000
100
-
510,5
Allegro 3D Inc
3956310
Kalifornien, USA
1 000
100
-
21,9
Scienion UK Ltd
11838025
Portsmouth, Storbritannien
10
100
0,0
-
BICO Group US LLC
99-2653221
Delaware, USA
1
100
1 089,1
-
BICO Real Estate Oy
3363469-1
Helsingfors, Finland
2 500
100
34,3
34,3
Redovisat värde vid årets slut
2 959,6
2 603,8
NOTER
* Under 2024 flyttades CELLINK LLC, Advanced BioMatrix Inc, Allegro 3D Inc,
Discover Echo Inc och Biosero Inc från direktägda till indirekt ägda genom
BICO Group US LLC. Dessutom avyttrades Nanoscribe GmbH externt.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024106
NOTER
Indirekt ägda Antal Indirekt ägarandel
dotterföretag
Org.nr.
Säte
aktier i %
BICO Life Sciences PTE Ltd
202211569W
Singapore
100
100
CELLINK LLC
81–3033020
Virginia, USA
10 000
100
Advanced BioMatrix Inc
6190156
Delaware, USA
1 000
100
Allegro 3D Inc
3956310
Kalifornien, USA
1 000
100
MatTek in Vitro Life Science Laboratories, s.r.o
44583184
Bratislava, Slovakien
35 000
100
PT Dispendix Riset Indonesia
1511210023834
Bandung, Indonesien
10 010
100
Cytena BioProcess Solutions
50899774
Taipei, Taiwan
867 642
52,4
Discover Echo UK Ltd
11808844
Ascot, Storbritannien
100
100
Discover Echo Inc
5386719
Delaware, USA
1 000
100
Biosero Inc
6123939
Delaware, USA
1 000
100
Biosero Ltd
11262226
Royston, Storbritannien
100 000
100
Scienion US Inc
5050119
Delaware, USA
100
100
Cellenion SASU
820164341
Lyon, Frankrike
100
100
BICO Bioautomation Trading (Shanghai) Co. Ltd
310000401034368
Shanghai, Kina
100
100
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 107
NOTER
REDOVISNINGSPRINCIPER
En avvecklad verksamhet är en del av ett företags verksamhet
som representerar en självständig verksamhet eller en signifikant
verksamhet inom en geografisk region eller ett dotterbolag som
har förvärvats med syftet att avyttras. Klassificeringen som
avvecklad verksamhet görs vid försäljning eller vid en tidigare tid-
punkt om verksamheten uppfyller kriterierna för att klassificeras
som en tillgång som innehas för försäljning.
Resultat efter skatt från avvecklad verksamhet redovisas på en
separat rad i resultaträkningen samt övrigt totalresultat. Vid
klassificering som avvecklad verksamhet så förändras utformnin-
gen av resultaträkningen och övrigt totalresultat för jäm-
förelseåren så att beloppen avspeglar hur det hade sett ut om
klassificeringen som avvecklad verksamhet hade varit densamma
vid början av jämförelseåret. Utformningen av balansräkningen
påverkas inte på motsvarande sätt.
Avyttring av Nanoscribe
Den 21 november 2024 meddelade BICO att ett avtal
ingåtts för att avyttra Nanoscribe till ett företagsvärde
på en kontant- och skuldfri basis på 28,6 miljoner euro (323
miljoner SEK). Bakgrunden till avyttringen är i linje med den
uppdaterade strategin där Nanoscribe bedömts vara icke-kärn-
verksamhet, beroende på bolagets huvudsakliga affär utanför
life science.
Avyttringen resulterade i en reavinst om 83,4 Mkr, varav acku-
mulerade valutakursdifferenser som omklassificerats från eget
kapital till nettoresultat från avvecklad verksamhet uppgår
till 44,3 Mkr och avyttrade nettotillgångar uppgår till 39,1 Mkr.
Reavinsten från avyttringen är en icke-kassaflödespåverkande
post och har rapporterats som en del av avvecklad verksamhet.
Påverkan på likvida medel uppgick till 250,5 Mkr.
Avyttring av Ginolis
BICO slutförde avyttringen av Ginolis den 10 november 2023,
genom försäljning till lokalt Ginolis management for 1 euro.
Då avyttringen gjordes till en närstående part inhämtades
ett skälighetsutlåtande om försäljningspriset från tredje
part, som bekräftade att transaktionen gjordes på armlängds
avstånd. Motivet till avyttringen var att Ginolis inte haft förmå-
gan att ställa om snabbt nog för att dämpa effekterna av den
Koncernen
Resultat från avvecklad verksamhet
2024
2023
Intäkter
202,3
262,2
Kostnader
-205,7
-543,3
Nedskrivning av goodwill
-
-98,8
Finansnetto
-1,2
-2,2
Realisationsresultat för avyttring
83,4
-16,8
Resultat före skatt
78,8
-398,5
Skatt
5,9
13,4
Resultat från avvecklad verksamhet
84,6
-385,1
post-pandemiska nedgången. Ginolis kostnadsbas justerades
under 2023, men orderingången återhämtade sig inte
enligt förväntningar.
Avyttringen resulterade i en reaförlust om -16,8 Mkr, varav
ackumulerade valutakursdifferenser som omklassificerats från
eget kapital till nettoresultat från avvecklad verksamhet uppgår
till +17,9 Mkr och avyttrade nettotillgångar uppgår till -34,7 Mkr.
Reaförlusten från avyttringen är en icke-kassaflödespåverkande
post och har rapporterats som en del av avvecklad verksamhet.
Påverkan på likvida medel uppgick till -2,3 Mkr.
Immateriella rättigheter och licenser kopplade till den paten-
terade PMBi-dispenserpumpen omfattades inte av transak-
tionen och har överförts till BICO. Ginolis House omfattades
inte heller av transaktionen och klassificeras som tillgång som
innehas för försäljning i balansräkningen. BICO är berättigade till
70 procent av köpeskillingen om bolaget säljs inom tre år efter
denna transaktion.
TIllgången som klassificeras som innehas för försäljning
avser byggnaden i Uleåborg, Finland som nämns ovan. BICO
bedriver inte längre verksamhet i Uleåborg och försöker därför
för närvarande aktivt sälja byggnaden. Följdaktligen klassificeras
den som innehas för försäljning.
Tabellerna nedan inkluderar effekter från både Nanoscribe
och Ginolis för 2023, och för Nanoscribe i 2024 .
Not 27
Avvecklad verksamhet och tillgång som innehas för försäljning
Koncernen
Kassaflöde från avvecklad verksamhet
2024
2023
Kassaflöde från den löpande verksamheten
26,7
-0,4
Kassaflöde från investeringsverksamheten*
-8,7
-28,1
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-9,1
-14,2
Periodens kassaflöde
9,0
-42,7
Koncernen
Avyttrade tillgångar och skulder
2024
2023
Anläggningstillgångar
245,6
10,0
Varulager
64,2
34,3
Kundfordringar
28,6
6,4
Övriga kortfristiga tillgångar
14,0
11,3
Likvida medel
40,0
2,3
Långfristiga skulder
-67,8
-4,8
Leverantörsskulder
-7,6
-9,5
Övriga kortfristiga skulder
-56,8
-15,2
Nettotillgångar
260,2
34,7
Koncernen
Effekt på koncernens likvida medel
2024
2023
Erhållen köpeskilling i likvida medel, netto
efter avyttringskostnader
290,4
0,0
Minskat med: Likvida medel i avvecklad
verksamhet
-40,0
-2,3
Nettoeffekt på likvida medel
250,5
-2,3
*Inkluderar inte effekt på likvida medel från försäljningen av avvecklad verksamhet.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024108
NOTER
Not 29
Kassaflödesanalys
Koncernen
Moderbolaget
Likvida medel
2024-12-31
2023-12-31
2024-12-31
2023-12-31
Följande delkomponenter ingår i likvida medel:
Kassa och bank1
946,3
861,0
738,9
673,9
Summa enligt balansräkningen
946,3
861,0
738,9
673,9
Summa enligt kassaflödesanalysen
946,3
861,0
738,9
673,9
1I saldot ingår spärrade medel om 348,4 Mkr (56,9) för koncernen och 348,4 Mkr (47,8) för moderbolaget.
Koncernen Moderbolaget
Betalda räntor
2024
2023
2024
2023
Erhållen ränta
18,2
18,8
17,1
17,7
Erlagd ränta
-47,5
-50,6
-45,5
-49,5
Summa
-29,3
-31,8
-28,4
-31,8
Koncernen
Moderbolaget
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
2024
2023
2024
2023
Avskrivningar och nedskrivningar
478,3
1 144,2
1 326,1
1 393,4
Rearesultat vid avyttring av dotterbolag
-83,4
16,8
-16,4
-
Rearesultat vid försäljning av anläggningstillgångar
15,1
-6,2
12,1
0,3
Inkurans i varulager
22,8
52,7
-
-
Orealiserade kursdifferenser
-301,2
126,6
-299,6
124,6
Avsättning till förlustreserv på kundfordringar
-0,7
38,1
0,2
-1,8
Upplupen ränta
-1,6
0,6
-1,6
0,6
Omvärdering av villkorade köpeskillingar
-4,2
-169,9
-4,2
-169,9
Resultateffekt vid återköp av konvertibel
-13,1
-
-13,1
-
Implicita räntekostnader för skulder värderade till upplupet anskaff-
ningsvärde
53,2
50,1
35,8
37,2
Periodisering av emissionskostnader
6,0
5,7
6,0
5,7
Förändring av övriga avsättningar
11,9
4,8
0,7
-
Kostnader för aktierelaterade ersättningar
2,1
-20,1
1,2
-1,5
Orealiserad värdeförändring i långfristiga placeringar
-0,5
-1,8
-0,5
-1,8
Summa
184,6
1 241,6
1 046,8
1 386,8
Not 28
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
REDOVISNINGSPRINCIPER
En eventualförpliktelse redovisas när det finns ett möjligt åta-
gande som härrör från inträffade händelser och vars förekomst
bekräftas endast av en eller flera osäkra framtida händelser
eller när det finns ett åtagande som inte redovisas som en skuld
eller avsättning på grund av det inte är troligt att ett utflöde av
resurser kommer att krävas.
Koncernen
Moderbolaget
Dec 31, Dec 31, Dec 31, Dec 31,
Ställda säkerheter 2024 2023 2024 2023
Materiella anläggn-
ingstillgångar
1,9
1,6
-
-
Spärrade medel
348,4
56,9
348,4
47,8
Summa
350,3
58,5
348,4
47,8
Koncernen
Moderbolaget
Dec 31, Dec 31, Dec 31, Dec 31,
Eventualförpliktelser 2024 2023 2024 2023
Övriga
-
-
-
-
Summa
-
-
-
-
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 109
NOTER
Avstämning av skulder som härrör från finansieringsverksamheten
Ej kassaflödespåverkande förändringar
Eget kapital- och resul-
Nya/avgående/förändrade Omklassificeringar/ Omräknings- tateffekt av återköp av Implicita ränte-
Koncernen
2023-12-31
leasingavtal via IFRS 16 avyttringar differenser konvertibel
kostnader
Kassaflöden
2024-12-31
Leasingskulder
536,0
-11,6
-43,8
20,5
-
17,3
-98,7
419,7
Skulder till kreditinstitut
13,8
-
-
0,5
-
-
-5,7
8,6
Konvertibla skuldebrev
1 404,4
-
-
-
-14,8
41,3
-98,7
1 332,3
Övriga räntebärande skulder
4,0
-
-
0,2
-
-
-1,2
3,0
Summa
1 958,2
-11,6
-43,8
21,2
-14,8
58,6
-204,3
1 763,5
Ej kassaflödespåverkande förändringar
Eget kapital- och resul-
Nya/avgående/förändrade Omklassificeringar/ Omräknings- tateffekt av återköp av Implicita ränte-
Koncernen
2022-12-31
leasingavtal via IFRS 16 avyttringar differenser konvertibel
kostnader
Kassaflöden
2023-12-31
Leasingskulder
460,1
177,9
-6,1
-7,9
-
12,9
-100,9
536,0
Skulder till kreditinstitut
23,9
-
-2,6
-
-
-
-7,5
13,8
Konvertibla skuldebrev
1 365,4
-
-
-
-
39,0
-
1 404,4
Övriga räntebärande skulder
3,7
-
-0,6
-
-
-
0,9
4,0
Summa
1 853,0
177,9
-9,3
-7,9
-
52,0
-107,5
1 958,2
Implicita Eget kapital- och resultateffekt av återköp av
Moderbolaget
2023-12-31
räntekostnader
konvertibel
Kassaflöden
2024-12-31
Skulder till kreditinstitut
-
-
-
-
-
Konvertibla skuldebrev
1 404,4
41,3
-14,8
-98,7
1 332,3
Övriga räntebärande skulder
0,6
-
-
-0,6
-
Summa
1 405,0
41,3
-14,8
-99,3
1 332,3
Implicita
Moderbolaget
2022-12-31
räntekostnader
Omklassificeringar
Kassaflöden
2023-12-31
Skulder till kreditinstitut
4,0
-
-
-4,0
-
Konvertibla skuldebrev
1 365,4
39,0
-
-
1 404,4
Övriga räntebärande skulder
0,6
-
-
-
0,6
Summa
1 370,0
39,0
-
-4,0
1 405,0
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024110
NOTER
Kortfristiga fordringar hos koncernföretag
Moderbolaget
2024-12-31
2023-12-31
Bico Life Singapore PTE Ltd
0,2
0,5
Bico Group US LLC
-
-
CELLINK Bioprinting AB
25,0
153,5
CELLINK LLC
5,2
81,5
CELLINK KK
2,2
-
Advanced BioMatrix Inc
0,5
-
Allegro 3D Inc
10,1
-
MatTek Corporation
107,9
14,9
MatTek in Vitro Life Science Laborato-
ries (IVLSL)
1,3
-
Visikol Inc
55,1
16,8
Nanoscribe GmbH & Co. KG
-
64,2
Dispendix GmbH
242,8
212,2
CYTENA GmbH
255,7
224,2
CYTENA BioProcess Solutions Co., Ltd
0,5
0,1
Discover Echo Inc
158,3
0,6
Biosero Inc
187,8
53,4
Biosero Ltd
2,9
-
SCIENION GmbH
67,0
38,3
SCIENION Ltd
12,1
7,9
SCIENION Inc
4,8
2,6
BICO Real Estate Oy
9,0
1,1
QInstruments GmbH
0,1
-
Summa
1 148,5
872,0
Not 30
Närstående
Moderbolaget har en närståenderelation med sina dotterföretag,
se not 25. Av moderbolagets totala inköp och försäljning avser
3 % (3) av inköpen och 90 % (96) av försäljningen koncerninterna
transaktioner.
Internpriser inom koncernen är satta utifrån principen om ”arm-
längds avstånd” dvs. mellan parter som är oberoende av varan-
dra, välinformerade och med ett intresse av att transaktionerna
genomförs.
Långfristiga fordringar hos koncernföretag
Moderbolaget
2024-12-31
2023-12-31
CELLINK KK
-
10,4
CELLINK Bioprinting AB
117,6
117,6
Visikol Inc
-
104,1
Allegro 3D Inc
-
67,3
Advanced BioMatrix Inc
105,9
123,0
Biosero Inc
583,5
1 126,7
Discover Echo Inc
197,3
1 081,4
MatTek Corporation
156,6
574,6
Summa
1 160,9
3 205,0
Kortfristiga skulder till koncernföretag
Moderbolaget
2024-12-31
2023-12-31
BICO International AB
-0,1
-0,1
Bico Life Singapore PTE Ltd
-0,2
-
CELLINK BioPrinting AB
-97,1
-
CELLINK LLC
-
-6,1
CELLINK KK
-
-7,3
Advanced BioMatrix Inc
-11,3
-17,2
Allegro 3D Inc
-
-2,2
MatTek in Vitro Life Science Laborato-
ries (IVLSL)
-16,4
-
Visikol Inc
-0,5
-
Nanoscribe Verwaltungs GmbH
-
-0,1
Nanoscribe Holding GmbH
-
-80,1
CYTENA GmbH
-
-0,4
Discover Echo Inc
-
-46,3
Discover Echo UK Ltd
-2,4
-
Biosero Ltd
-
-0,5
SCIENION GmbH
-3,7
-
Cellenion SAS
-0,1
-1,1
QInstruments GmbH
-148,9
-119,7
Summa
-280,8
-281,3
Bolaget har genomfört nedskrivningsprövning för de koncern-
interna fordringarna, vilka inte uppvisar behov på nedskrivning.
Fordringarna räntebeläggs på armlängds avstånd.
Transaktioner med nyckelpersoner i ledande ställning
Under året har 277 000 optioner i LTIP 2024 sålts till marknad-
spris till ledande befattningshavare. Se not 6 för mer information.
Närståendetransaktioner
Under 2023 avyttrades dotterbolaget Ginolis till lokalt
management för 1 EUR. För mer information, se Not 27.
Under 2024 har inga transaktioner med närstående ägt rum .
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 111
NOTER
Not 33
Upplysningar om moderbolaget
Moderbolaget BICO Group AB, organisationsnummer 559050-
5052, är ett registrerat aktiebolag med säte i Göteborg, Sverige.
Bolaget har sitt säte i Göteborg och bedriver sin verksamhet från
lokaler på Långfilsgatan 9 i Göteborg. Koncernen utgörs av
moderbolaget och 26 dotterbolag. Moderbolaget äger och för-
valtar dotterbolag.
Adress till huvudkontoret:
BICO Group AB (publ)
Långfilsgatan 9
412 77 Göteborg, Sverige.
www.bico.com
Not 32
Förslag till resultatdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande fria medel (SEK)
Överkursfond
7 580 087 439
Balanserat resultat
-1 983 660 963
Årets resultat
-1 258 731 193
Totalt att disponera
4 337 695 283
Styrelsen föreslår att de fria medlen disponeras enligt nedan:
I ny räkning överförs (SEK): 4 337 695 283
Not 31
Händelser efter balansdagen
Den 18 februari 2025 återköpte BICO konvertibla skuldebrev till
ett totalt nominellt belopp om 276 Mkr och till ett pris om 89,47
procent (exklusive ackumulerad men obetald ränta) av de
konvertibla skuldebrevens nominella belopp.
Efter återköpen i november 2024 samt februari 2025 uppgår det
totala nominella beloppet av återköpta konvertibla skuldebrev
av BICO till 394 Mkr, vilket lämnar 1 106 Mkr i utestående kon-
vertibla skuldebrev.
Syftet med återköpet var att optimera BICOs kapitalstruktur
dvs reducera långfristiga skulder och möjliggjordes av bolagets
starka likviditetsposition.
Not 34
Funktionsindelad resultaträkning
Förändringen till funktionsindelad resultaträkning har applicerats
från Q1 2024 med retroaktiv tillämpning, se not 1. Summerat
nedan finns en brygga mellan tidigare rapporterade belopp enligt
en kostnadsslagsindelad resultaträkning till en funktionsindelad
resultaträkning. Siffrorna nedan presenteras med Nanoscribe
som avvecklad verksamhet.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024112
NOTER
Resultaträkning Jan-Dec 2023
Kostnadsslagsin-
delad resulta-
träkning
Övriga
rörelseintäkter
Förändring av
varulager samt
varor och
förnödenheter
Aktiverat arbete
för egen räkning
Övriga externa
kostnader
Personal-
kostnader
Av- och
nedskrivning av
anläggningstill-
gångar
Funktionsindelad
resultaträkning
Mkr
Nettoomsättning
2 010,4
2 010,4
Nettoomsättning
Övriga rörelseintäkter
219,5
-219,5
-595,6
-73,1
-279,4
-69,1
-1 017,2
Kostnad sålda varor
993,3
Bruttoresultat
Förändring av varulager
-6,0
6,0
-
Aktiverat arbete för egen räkning
90,8
-90,8
-
Rörelsekostnader
Råvaror och förnödenheter
-589,6
589,6
-
Övriga externa kostnader
-470,9
470,9
-
Personalkostnader
-940,7
940,7
-
Av- och nedskrivning av anläggningstill-
gångar
-495,9
495,9
-
-137,5
-232,2
-74,0
-443,7
Försäljningskostnader
-196,8
-265,4
-80,3
-542,5
Administrationskost-
nader
90,8
-63,5
-163,7
-206,8
-343,2
Forsknings- och utveck-
lingskostnader
Nedskrivning av ma-
-65,7
-65,7
teriella anläggningstill-
gångar
Nedskrivning av goodwill
-381,5
-381,5
Nedskrivning av goodwill
219,5
219,5
Övriga rörelseintäkter
Övriga rörelsekostnader
-2,9
-2,9
Övriga rörelsekostnader
Rörelseresultat
-566,8
-
-
-
-
-
-
-566,8
Rörelseresultat
Finansiella poster
Finansiella intäkter
20,4
20,4
Finansiella intäkter
Finansiella kostnader
-250,9
-250,9
Finansiella kostnader
Periodens skatt
8,6
8,6
Periodens skatt
Periodens resultat från kvarvarande Periodens resultat från
verksamheter
-788,7
-788,7
kvarvarande verksam-
heter
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 113
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att årsredovisningen har upprättats i enlighet med
god redovisningssed i Sverige och koncernredovisningen har upprättats i enlighet med de internationella
redovisningsstandarder som avses i Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1606/2002 av
den 19 juli 2002 om tillämpning av internationella redovisningsstandarder. Årsredovisningen respektive
koncernredovisningen ger en rättvisande bild av moderbolagets och koncernens ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för moderbolaget respektive koncernen ger en rättvisande översikt över utveck-
lingen av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga
risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Göteborg den 20 mars 2025
Vår revisionsberättelse har lämnats den 20 mars 2025
Deloitte AB
Åsa Löfqvist
Auktoriserad revisor
ÅRSREDOVISNINGENS UNDERTECKNANDE
Rolf Classon
Styrelseordförande
Ulrika Dellby
Vice styrelseordförande
Helena Skåntorp
Styrelseledamot
Alexandra Gatzemeyer
Styrelseledamot
Bengt Sjöholm
Styrelseledamot
Christian Wildmoser
Styrelseledamot
Maria Forss
VD och Koncernchef
Susan Tousi
Styrelseledamot
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024114
Till bolagsstämman i BICO Group AB (publ)
organisationsnummer 559050-5052
Rapport om årsredovisningen
och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen för BICO Group AB (publ) för räkenskapsåret 2024-01-01
- 2024-12-31. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning
ingår på sidorna 50-113 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den
31 december 2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde
för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har
upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla
väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella
ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resul-
tat och kassaflöde för året enligt IFRS Redovisningsstandarder,
så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Förvalt-
ningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncern-
redovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträk-
ningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den kom-
pletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets
revisionsutskott i enlighet med Revisorsförordningens (537/2014/
EU) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Audit-
ing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa
standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkeset-
iska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat
på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster
som avses i Revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 5.1 har
tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall,
dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden
som enligt vår professionella bedömning var de mest betydelse-
fulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen
för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom
ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsre-
dovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör
inga separata uttalanden om dessa områden.
Intäktsredovisning
Omsättningen uppgår till 1 946,3 Mkr för räkenskapsåret och ge-
nereras från tre segment och huvudsakligen inom Europa, Asien
och Nordamerika. För ytterligare information avseende bolagets
intäktsredovisning hänvisas till not 4 och 5 i årsredovisningen
vilka redogör för redovisningsprinciper, segmentsinformation
samt försäljning per geografiskt område och intäktskategori. Vi
fokuserar på detta område till följd av höga transaktionsvolymer
och variation i kundavtal med avseende på leveransvillkor och
huruvida försäljning sker direkt mot kund eller via distributör,
vilket kan påverka tidpunkt för riskövergång.
Våra granskningsåtgärder
Våra granskningsåtgärder inkluderar, men är inte begränsade till:
Utvärdera bolagets policy och metoder för intäktsre-
dovisning enligt IFRS 15 för att bedöma huruvida dessa var
lämpligt utformade för att redovisa intäkter i rätt period.
Utvärdera utformningen i bolagens relevanta kontroller för
intäktsredovisning i rätt period.
Genom stickprovsgranskning granska försäljningstransak-
tioner för att bedöma huruvida intäkter har redovisats i rätt
period.
Granska att erforderliga och korrekta upplysningar lämnas
i relevanta noter till de finansiella rapporterna avseende
tidpunkt för intäktsredovisning.
Värdering av goodwill samt andra immateriella tillgångar med
obestämbar nyttjandeperiod
Bolaget redovisar goodwill om totalt 2 170,8 Mkr samt var-
umärken med obestämbar livslängd om totalt 94,6 Mkr per
räkenskapsårets utgång. Värdet på den redovisade goodwillen
är avhängt framtida avkastning och lönsamhet i de kassagener-
erande enheter goodwillen avser och prövas minst årligen. För
ytterligare information avseende redovisning av goodwill och
kritiska uppskattningar och bedömningar för dessa hänvisas till
not 13 i årsredovisningen. Vi fokuserar på dessa områden till följd
av dess väsentliga belopp, de kritiska bedömningar och uppskat-
tningar som görs av företagsledningen för fastställelse av kass-
agenererande enheter och nedskrivningsprövning av goodwill och
andra immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod
för respektive kassagenererande enhet.
Våra granskningsåtgärder
Våra granskningsåtgärder inkluderar, men är inte begränsade till:
Utvärdera utformningen av bolagets rutiner, processer och
värderingsmodell för nedskrivningsprövning av goodwill och
andra immateriella tillgångar med obestämbar nyttjande-
period samt bolagets identifiering av antalet kassagener-
erande enheter som nedskrivningsprövningen avser.
Bedöma och utmana företagsledningens väsentliga anta-
ganden för nedskrivningsprövningen, granska att värdering-
smodell är konsekvent tillämpad, att integritet finns i indata
som beräkningar baseras på och testa den aritmetiska
korrektheten i den använda modellen.
Granska att erforderliga och korrekta upplysningar lämnas i
relevanta noter till de finansiella rapporterna.
Involvera värderingsspecialister vid genomförandet av vissa
granskningsåtgärder.
Annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än
årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns på
sidorna 1-49 och 123-132. Annan information utgörs också av
ersättningsrapporten som vi inhämtade efter datumet för
denna revisionsberättelse. Det är styrelsen och verkställande
direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernre-
dovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget
uttalande med bestyrkande avseende denna andra informa-
tion.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som
Revisionsberättelse
REVISIONSBERÄTTELSE
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 115
att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.
Verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen
enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta
de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska
fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvalt-
ningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis
för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon
styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt
avseende
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot
bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta,
är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är
förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti
för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt
med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av förvalt-
ningen finns på Revisorsinspektionens webbplats: www.revisors-
inspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av
revisionsberättelsen.
Revisorns uttalande om Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkstäl-
lande direktören har upprättat årsredovisningen och koncernre-
dovisningen i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rap-
portering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan
förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar
med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av årsre-
dovisningen och koncernredovisningen finns på Revisorsinspek-
tionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar.
Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligt lagar
och andra författningar
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisnin-
gen har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande
direktörens förvaltning för BICO Group AB (publ) för år 2024-01-
01 - 2024-12-31 samt av förslaget till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förs-
laget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter
och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ans-
var enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi
är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen
är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncern-
ens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbe-
hov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltnin-
gen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat
att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska
situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så
identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig
utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncern-
redovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den
kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer
om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felak-
tigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen in-
nehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera
detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och
att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad
gäller koncernredovisningen, enligt IFRS Redovisningsstandarder
så som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören
ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nöd-
vändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning
som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen
av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamhet-
en. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan
påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda
antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift
tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören
avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte
har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets
finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberät-
telse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög
grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som
utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felak-
tigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och
REVISIONSBERÄTTELSE
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024116
om värdepappersmarknaden för BICO Group AB (publ) för
räkenskapsåret 2024-01-01 - 2024-12-31.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade
kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett for-
mat som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapport-
ering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR
18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt
denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till BICO Group AB (publ)
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrke-
setiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och än-
damålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a
§ lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det
finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande
direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten
utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegent-
ligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rap-
porten i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller
kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappers-
marknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåt-
gärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är
upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti
för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisions-
sed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet
om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegen-
tligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt
eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska
beslut som användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality
Management 1, som kräver att företaget utformar, implementer-
ar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer
eller rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder
för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra förfat-
tningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis
om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör
enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisning och koncern-
redovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland
annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter
i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av
den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och
verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att utforma
granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om
effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar
också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i
styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av
att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och
en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida
koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kas-
saflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med
iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Deloitte AB, utsågs till BICO Group AB (publ)s revisor av
bolagsstämman 20 maj 2024 och har varit bolagets revisor
sedan 16 september 2016.
Göteborg den 20 mars 2025
Deloitte AB
Åsa Löfqvist
Auktoriserad Revisor
Revisorns yttrande avseende den
lagstadgade hållbarhetsrapporten
Till bolagsstämman i BICO Group AB (publ), org.nr 559050-5052
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för
räkenskapsåret 2024 på sidorna 34–49 och för att den är upprät-
tad i enlighet med årsredovisningslagen i enlighet med den äldre
lydelsen som gällde före den 1 juli 2024.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12
Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har
en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört
med den inriktning och omfattning som en revision enligt Interna-
tional Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har.
Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för vårt
uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Göteborg den 20 mars 2025
Deloitte AB
Åsa Löfqvist
Auktoriserad revisor
REVISIONSBERÄTTELSE
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 117
Denna bolagsstyrningsrapport har upprättats för BICO Group
AB (publ), organisationsnummer 559050-5052, avseende
räkenskapsåret 2024 i enlighet med 6 kap 6–9 §§ årsre-
dovisningslagen.
Inledning och principer för bolagsstyrning
BICO Group AB (”BICO”) är ett svenskt publikt aktiebolag
med säte i Göteborg och med dess aktier av serie B upptagna
till handel på Nasdaq Stockholm. Till grund för bolagsstyrnin-
gen inom BICO ligger aktiebolagslagen (ABL), årsredovisning-
slagen (ÅRL), Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter,
interna regler samt Svensk kod för bolagsstyrning (”Koden”)
som finns tillgänglig på: www.corporategovernanceboard.se.
BICO tillämpar de regler som följer av lag eller annan för-
fattning, samt Koden. Till de delar BICO avviker från Koden,
följer bolaget den s.k. ”följ eller förklara-principen” som Koden
medger för avvikelse från reglerna. BICO har under räken-
skapsåret 2024 följt Koden i alla avseenden.
Struktur för bolagsstyrning
På bolagsstämma är det aktieägarna som gör de val och
sätter upp de riktlinjer som utgör grunden för BICOs bolags-
styrning. Till vänster organisationsschema som sammanfattar
hur bolagsstyrningen är organiserad i BICO.
Styrinstrument
Till de externa styrinstrumenten som utgör ramarna för
bolagsstyrningen inom BICO hör ABL, ÅRL, Nasdaq Stock-
holms regelverk för emittenter, Koden samt andra relevanta
lagar. Utländska dotterbolag tillämpar de lagar och förord-
ningar som är gällande i aktuellt land, men tillser även att
koncernens riktlinjer för styrning och kontroll följs. Styrelsen
är ytterst ansvarig för organisationen och förvaltningen
av bolagets angelägenheter. Tillsyn utövas av myndigheter
och av myndigheter utsedda organ, dels genom bolagets
rapportering till dessa, dels genom myndigheternas regel-
bundna kontroller. Till de interna styrinstrumenten hör den av
bolagsstämman fastställda bolagsordningen liksom styrels-
ens arbetsordning och instruktioner för VD, styrelsens utskott
och den ekonomiska rapporteringen.
Årsstämma
Aktieägarna i BICO utövar sin rätt att besluta i bolagets
angelägenheter på årsstämman, eller i förekommande fall
extra bolagsstämma, och är BICOs högsta beslutande organ.
Årsstämma ska hållas inom sex månader från utgången av
varje räkenskapsår. Årsstämman fattar beslut om bolag-
sordning, utser styrelse och styrelseordförande, väljer revisor,
fastställer resultat- och balansräkning och beslutar om
resultatdisposition och ansvarsfrihet samt beslutar om princ-
iper för utseende av valberedningens ledamöter, riktlinjer för
ersättning till ledande befattningshavare med mera.
Vid årsstämman har varje aktieägare rätt att delta, per-
sonligen eller genom ombud med fullmakt. Varje aktieägare
har rätt att få ett ärende behandlat på stämman och varje
aktieägare är berättigad att rösta för samtliga aktier som
denne innehar. På BICOs webbplats finns kallelse och övrig
information inför bolagsstämma. Att kallelse har skett ska
samtidigt annonseras i Post- och Inrikestidningar och Dagens
Industri.
Aktieägare som önskar få ett ärende behandlat på årsstäm-
man ska skicka en skriftlig begäran härom till styrelsen.
Begäran ska normalt vara styrelsen tillhanda i god tid före
årsstämman, i enlighet med den information som tillhand-
ahålls på BICOs webbplats i samband med offentliggörandet
av tid och plats för årsstämman.
Bolagsstämma
Styrelsen
Ersättningsutskottet
3 ledamöter 3 ledamöter
7 ledamöter
Revisionsutskottet
VD och koncernledning
Valberedning
Revisor
Bolagsstyrningsrapport
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024118
Aktieägare
BICOs B-aktie är noterad på Nasdaq Stockholm sedan 20 april
2020. Enligt den av Euroclear Sweden förda aktieboken hade
BICO 18 970 aktieägare per den 31 december 2024.
Aktiekapitalet uppgick 1 764 372,375 SEK, fördelat på 70 574
895 aktier, varav 1 500 000 aktier av serie A, som berättigar till
10 röster per aktie, och 69 074 895 aktier av serie B, som berät-
tigar till 1 röst per aktie.
Erik Gatenholm hade per den 31 december 2024 en ägarandel
uppgående till 13,63 procent av det totala antalet aktier och
20,53 procent av rösterna och Héctor Martínez hade en äga-
randel uppgående till 8,95 procent av det totala antalet aktier
och 13,59 procent av rösterna. Sartorius Lab Holding GmbH
hade en ägarandel uppgående till 10,09 procent av det totala
antalet aktier och 8,47 procent av rösterna. I övrigt hade ingen
aktieägare ett direkt eller indirekt innehav som representerar
minst 10 procent eller mer av röstetalet för samtliga aktier i
BICO.
Årsstämma 2024
BICOs årsstämma 2024 (avseende räkenskapsåret 2023)
ägde rum den 20 maj 2024. Vid årsstämman var cirka 51,9
procent av rösterna representerade.
Vid årsstämman beslutades bland annat följande (utöver för
årsstämma sedvanliga beslut):
Årsstämman beslutade att principerna för att utse val-
beredningen antagna av Årsstämman 2023, skulle gälla
oförändrade.
Årsstämman beslutade att anta riktlinjer för ersättning
till Befattningshavare som i princip motsvarar de riktlinjer
som antogs av årsstämman 2021, med undantag för
mindre förtydliganden och uppdateringar.
Årsstämman beslutade att införa ett långsiktigt
teckningsoptionsbaserat incitamentsprogram riktat till
nyckelpersoner inom BICO bosatta i Sverige och Schweiz.
Årsstämman beslutade, i enlighet med styrelsens
förslag, att införa ett långsiktigt personaloptionsbaserat
incitamentsprogram riktat till nyckelpersoner inom BICO
bosatta i Tyskland och USA. Det huvudsakliga syftet med
införande av programmet är att sammanlänka nyckelp-
ersonernas intressen med aktieägarnas intressen för att
främja långsiktigt värdeskapande. Programmet bedöms
vidare underlätta för Bolaget att rekrytera och behålla
nyckelpersoner.
Årsstämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag,
att styrelsen bemyndigas att, vid ett eller flera tillfällen intill
slutet av nästa årsstämma och med eller utan avvikelse
från aktieägarnas företrädesrätt, besluta om nyemission
av aktier av serie B. Bemyndigandet kan användas för
nyemissioner av aktier av serie B som kan genomföras med
villkor om kontanter, apportegendom eller genom kvittning
motsvarande en utspädning om högst 10 procent av det vid
tidpunkten för emissionsbeslutet registrerade aktiekapitalet
i bolaget.
Årsstämma 2025
BICOs årsstämma 2025 kommer äga rum den 8 maj 2025.
Ytterligare information som tidpunkt och lokal kommer att
meddelas i kallelse. All information relaterad till årsstämman
kommer att finnas tillgänglig på www.bico.com, avsnittet
Bolagsstyrning, fliken för Årsstämma 2025.
Valberedning
BICO:s årsstämma fattar beslut om principer för utseende
av valberedningens ledamöter och instruktion för valbered-
ningen. Årsstämman 2024 beslutade att de principer för
utseende av valberedning som antogs av årsstämman 2023
ska gälla oförändrade. Detta innebär att valberedningen ska
bestå av fyra ledamöter utsedda av de röstmässigt största
aktieägarna i bolaget per den sista september. Styrelsens
ordförande skall formellt inte ingå i valberedningen. Sty-
relsens ordförande skall dock normalt vara adjungerad till
valberedningens möten.
Om styrelsens ordförande, direkt eller indirekt, är en av de
fyra största aktieägarna skall styrelsens ordförande avstå
från att nominera en ledamot till valberedningen. Principerna
innefattar även ett förfarande för att ersätta en ledamot
som i förtid avgår från valberedningen eller en ledamot som
inte längre representerar en av de fyra röstmässigt största
aktieägarna.
Namnen på ledamöterna i valberedningen ska presenteras
senast sex månader före årsstämman 2024. Valberednin-
gens sammansättning från tid till annan ska offentliggöras
på BICOs webbplats. Pressmeddelande med uppgift om
valberedningens sammansättning och hur aktieägare kan
lämna förslag till valberedningen publicerades den 9 oktober
2024. Den har även hållits tillgängligt på BICOs webbplats. Till
ledamöter av valberedningen utsågs Erik Gatenholm
(utsedd av honom själv), Jens M Artelt (utsedd av Sartorius
Lab Holding GmbH), Malin Björkmo (utsedd av Handelsbank-
en Fonder), Héctor Martínez (utsedd av honom själv) och Rolf
Classon, styrelseordförande i BICO (adjungerad). De aktie-
ägare som utsett valberedningen representerade tillsammans
cirka 51 procent av röstetalet av samtliga aktier i BICO.
Valberedningen ska lägga fram förslag för beslut till årsstäm-
man 2025 vad gäller val av stämmoordförande, antal styrelse-
ledamöter, val av ordförande och övriga ledamöter i styrelsen,
styrelsearvoden och ersättning för utskottsarbete, val och
arvodering av revisorer, samt i förekommande fall ändringar i
instruktionen för valberedningen.
Valberedningen tillämpar punkt 4.1 i Svensk kod för bolagssty-
rning som mångfaldspolicy. BICOs styrelse består av fyra
kvinnor samt tre män. Andelen kvinnor i styrelsen är 57
procent.
Valberedningen gör bedömningen att styrelsen med hänsyn
till bolagets verksamhet, utvecklingsskede och förhålland-
en i övrigt, har en ändamålsenlig sammansättning. Vid en
bedömning av styrelseledamöternas oberoende har valbered-
ningen funnit att styrelsesammansättningen i BICO uppfyller
de krav på oberoende som uppställs i Svensk kod för bolags-
styrning.
Revisor
BICO:s revisorer väljs vid årsstämman. Årsstämman 2024
beslutade i enlighet med valberedningens förslag om omval av
Deloitte AB med den auktoriserade revisorn Åsa Löfqvist som
huvudansvarig revisor.
Revisionsarbetet
Revisorn ska granska bolagets årsredovisning och räkenskaper
samt styrelsens och VDs förvaltning. Efter varje räkenskapsår
ska revisorn lämna en revisionsberättelse och en koncernrevi-
sionsberättelse till årsstämman. Enligt BICOs bolagsordning
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 119
ska BICO ha lägst en revisor och högst en revisorssuppleant.
Den huvudansvarige revisorn har rapporterat sina obser-
vationer från revisionsarbetet till styrelsen och revisionsut-
skottet. Inom ramen för nämnda arbete har årsredovisningen,
bokföringen samt styrelsens och VDs förvaltning granskats.
Utöver revisionsuppdraget, vilket arvoderas enligt sedvanliga
debiteringsnormer, har Deloitte AB under räkenskapsåret
2024 tillhandahållit tjänster om cirka 1,0 Mkr bestående av
konsultationer samt revisionsnära tjänster.
Styrelsen
BICOs styrelse ska enligt bolagsordningen bestå av lägst tre
och högst 8 ledamöter utan suppleanter. Vid utgången av
räkenskapsåret 2024 bestod BICOs styrelse av 7 stämmoval-
da ledamöter.
Styrelsen arbetar i enlighet med en skriftlig arbetsordning
som revideras årligen och som fastställs på det konstituer-
ande styrelsemötet varje år. Arbetsordningen reglerar bland
annat styrelsepraxis, funktioner och fördelningen av arbetet
mellan styrelseledamöterna och VD. I samband med det
konstituerande styrelsemötet fastställer styrelsen även en
instruktion för VD innefattande finansiell rapportering.
Utvärdering av styrelsens arbete
Styrelsen genomför årligen en systematisk utvärdering, där
ledamöterna ges möjlighet att ge sin syn på arbetsformer,
styrelsematerial och sina egna och övriga styrelseledamöters
insatser i styrelsens arbete. Syftet är att utveckla styrelsear-
betet samt förse valberedningen med ett relevant beslutsun-
derlag inför årsstämman.
Oberoende
Enligt Koden ska en majoritet av de stämmovalda ledamöter-
na vara oberoende i förhållande till bolaget och koncernled-
ningen samt minst två av dessa ledamöter även vara ober-
oende i förhållande till bolagets större aktieägare.
BICOs styrelse har bedömts uppfylla Kodens krav på ober-
oende då 7 av de stämmovalda ledamöterna bedömts vara
oberoende såväl i förhållande till bolaget och bolagsledningen
som till bolagets större aktieägare. Samtliga stämmovalda
ledamöterna har under 2024 varit oberoende i förhållande till
bolaget, bolagsledningen och bolagets större aktieägare. Med
undantag för styrelseledamoten Alexandra Gatzemeyer eft-
ersom hon är beroende till den större aktieägaren, Sartorius
Lab Holding GmbH.
Styrelsens arbete och ansvar
Vid årsstämman 2024 valdes 7 ordinarie ledamöter med kom-
petens inom såväl medicinteknik som finans- och strategi-
området. Bolagets chefsjurist har varit styrelsens sekreterare
under året förutom under en interim period då vd-assistent
utförde denna syssla. Styrelsen har under 2024 hållit 12 möten
(17 under verksamhetsåret 2023), vilka samtliga har protokoll-
förts. VD och CFO har varit föredragande på styrelsemötena.
Vid ett par tillfällen har även andra medlemmar ur koncern-
ledningen varit föredragande.
Styrelsen övervakar VDs arbete och ansvarar för att or-
ganisation, ledning och riktlinjer för bolagets medel är
ändamålsenligt uppbyggda. Styrelsen ansvarar också för
att bolaget är organiserat så att det finns en ändamålsenlig
intern kontroll, samt att ändamålsenliga system finns för
uppföljning av verksamheten och dess risker, och för efterlev-
naden av lagar, regler och interna riktlinjer. Styrelsen ansvarar
vidare för utveckling och uppföljning av bolagets strategier
genom planer och mål, beslut om förvärv och avyttringar av
verksamheter, större investeringar, tillsättningar och ersät-
tningar till koncernledningen samt löpande uppföljning under
året. Styrelsen fastställer budget och årsbokslut.
Styrelsens arbete under 2024
Under 2024 har styrelsen utvärderat BICOs uppdaterade
strategi, som lanserades under kapitalmarknadsdagen och
behandlat fastställda dagordningspunkter i enlighet medden
årliga planen såsom långsiktiga mål, finansiella mål, risker och
riskhantering, bolagsstyrningsdokument, hållbarhetsfrågor
samt årsbokslut och kvartalsrapporter. Styrelsen har också
under året hanterat den förändrade metoden för ned-
skrivningsprövning av goodwill. Därtill har de
kontinuerligt diskuterat marknadsläget, initiativ inom oper-
ational excellence, finansiella mål, finansiering, kostnadsbe-
sparingar, partnerskap samt etik och regelefterlevnad, vilket
inkluderade hanteringen av whistleblowerutredningen
som tidigare kommunicerats av bolaget.
Styrelsen har löpande fått insyn i den operativa verksamhet-
en genom presentationer från koncernledningen samt VD
för dotterbolagen. Vid sidan av planlagda styrelsemöten får
styrelsen månatliga uppdateringar från VD.
1 Erik Gatenholm avböjde omval till
styrelsen vid Årsstämman den 20 maj
2024.
2 Alexandra Gatzemeyer valdes till
styrelseledamot vid Årsstämman den
den 20 maj 2024.
3 Gerry Mackay avböjde omval till
styrelsen vid Årsstämman den 20 maj
2024.
Invald
Närvaro
styrelsemöten
Ersättnings-
utskott
Revisions-
utskott
Total
ersättning
Rolf Classon 2022 12/12 - 37/37 700
Ulrika Dellby 2022 12/12 6/6 36/37 510
Erik Gatenholm
1
2016 3/6 - - 0
Alexandra Gatzemeyer2 2024 5/6 - - 250
Gerry Mackay3 2023 5/6 - - 0
Bengt Sjöholm 2016 11/12 6/6 - 285
Helena Skåntorp 2019 12/12 - 34/37 350
Susan Tousi 2021 9/12 - - 250
Christian Wildmoser 2019 12/12 6/6 - 285
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024120
Styrelsens arbetsordning
Inför varje styrelsemöte sänds i förväg ut ett förslag till agen-
da och underlag för de ärenden som ska behandlas på mötet.
Förslaget till agenda utarbetas av VD i samråd med styrelse-
ordföranden. Ärenden som föredras för styrelsen är antingen
för information, för diskussion eller för beslut. Beslut fattas
först efter diskussion och efter att samtliga närvarande
ledamöter givits möjlighet att yttra sig. Styrelsens breda
erfarenheter inom olika områden ger en konstruktiv och
öppen diskussion. Under året har ingen ledamot reserverat sig
mot något beslutsärende. Öppna frågor följs upp löpande.
Styrelsens utskott
Styrelsen har den fulla insikten i, och ansvaret för, alla frågor
som styrelsen har att besluta om. Under året har arbete
bedrivits i två av styrelsen utsedda utskott: revisionsutskottet
och ersättningsutskottet.
Revisionsutskottet
Styrelsen har utsett ett revisionsutskott bestående av
Helena Skåntorp (ordförande), Rolf Classon och Ulrika Dellby.
Revisionsutskottets uppgifter framgår av dess arbetsord-
ning, vilken fastställs årligen. Revisionsutskottet ska, utan att
det påverkar styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland
annat övervaka BICOs finansiella rapportering, övervaka
effektiviteten i BICOs interna kontroll och riskhantering,
hålla sig informerad om revisionen av årsredovisningen och
koncernredovisningen, övervaka hanteringen av närstående-
transaktioner, granska och övervaka revisorns opartiskhet
och självständighet och därvid särskilt uppmärksamma om
revisorn tillhandahåller bolaget andra tjänster än revision-
stjänster, samt biträda vid förberedelse av upphandling av
revisorstjänster.
Den tidigare visselblåsarutredningen avseende omstän-
digheter 2017-2021 hanterades av revisionsutskottet under
2024 med regelbundna uppdateringar till styrelsen. Arbetet
med utredningen resulterade även i ytterligare möten, vilket
ledde till ett stort antal möten för revisionsutskottet under
2024.
Bolagets stämmovalda revisor deltar på utskottets möten
som berör den externa finansiella rapporteringen. Ord-
föranden uppdaterar utskottets ledamöter vid behov mellan
mötena och har även separata möten med den huvudans-
variga revisorn utöver utskottets möten. Revisionsutskottet
utvärderar också årligen det egna arbetet samt de externa
revisorernas arbete genom enkäter som därefter diskuteras i
utskottet för att kontinuerligt utveckla arbetet. Revisionsut-
skottet träffar minst årligen revisorerna utan koncernlednin-
gens närvaro.
Ersättningsutskottet
Styrelsen har utsett ett ersättningsutskott bestående av Ulrika
Dellby (ordförande), Christian Wildmoser och Bengt Sjöholm.
Ersättningsutskottets uppgifter framgår av dess arbetsordning,
vilken fastställs årligen. Ersättningsutskottet ska ta fram förslag
avseende ersättningsprinciper, ersättningar och andra anställn-
ingsvillkor för bolagets ledande befattningshavare. Ersättning-
skommittén har också i uppdrag att granska och utvärdera
bolagets program för rörlig ersättning till ledande befattning-
shavare, efterlevnaden av de riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare som beslutats av årsstämman samt bolagets
nuvarande ersättningsnivåer och strukturer.
Verkställande direktören (VD)
VD har i uppgift att i enlighet med ABL och övrig lagstiftning
sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och
anvisningar, samt vidta de åtgärder som är nödvändiga för
att bolagets bokföring ska skötas på ett betryggande sätt.
Vidare ska VD tillse att styrelsen löpande får information
som behövs för att styrelsen på ett tillfredsställande sätt ska
kunna följa bolaget och koncernens ekonomiska situation,
ställning och utveckling samt i övrigt uppfylla sin rapporter-
ingsskyldighet avseende ekonomiska förhållanden.
VD ansvarar också för att upprätta rapporter och samman-
ställa information från koncernledningen inför styrelsemöten
och är föredragande av materialet på styrelsemötena.
VD ska hålla styrelsen kontinuerligt informerad om utveck-
lingen av bolagets verksamhet, omsättningens utveckling,
bolagets resultat och ekonomiska ställning, likviditets- och
kreditläge, viktigare affärshändelser samt varje annan hän-
delse, omständighet eller förhållande som kan antas vara av
väsentlig betydelse för bolagets aktieägare.
Riktlinjer för erttning till ledande
befattningshavare
Vid årsstämman den 20 maj 2024 beslutades att införa
riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare.
Dessa riktlinjer omfattar verkställande direktören och andra
personer som under riktlinjernas giltighetstid ingår i BICOs
koncernledning och styrelseledamöter, i den mån styrelse-
ledamöter erhåller arvode utöver vad som har beslutats av
bolagsstämman. Vidare kommer BICO i princip att tillämpa
dessa riktlinjer i fråga om ersättning till personer med ledande
befattningar i BICOs operativa bolag.
Riktlinjerna, som ska uppdateras minst vart fjärde år, innebär
i huvudsak följande:
Ersättningen ska vara marknadsmässig och får bestå av
fast kontantlön, rörlig kontantersättning, pensionsförmåner
och andra förmåner. Bolagsstämman kan därutöver besluta
om aktie- och aktiekursrelaterade ersättningar. Den fasta
kontantlönen ska beakta den enskildes ansvarsområden och
erfarenhet, och ska ses över årligen. Ersättningsriktlinjerna
finns tillgängliga i sin helhet på bolagets hemsida.
Den rörliga kontanta ersättningen för verkställande direk-
tören får inte uppgå till mer än 100 % och för övriga med-
lemmar i ledningsgruppen 50 % av den totala fasta årliga
kontanta grundlönen. Ett belopp motsvarande 25 % av den
rörliga kontantersättningen, som den ledande befattningsha-
varen erhåller, före avdrag för inkomstskatt (dvs. bruttobe-
loppet) ska användas för att förvärva aktier i BICO. De aktier
som förvärvas ska, med vissa sedvanliga undantag, behållas
i minst tre år. Syftet med att reservera en del av den rörliga
lönen för förvärv av aktier i BICO är att öka de ledande befat-
tningshavarnas långsiktiga engagemang i bolaget och därig-
enom gynna dess strategi och långsiktiga värdeskapande.
Rörlig ersättning ska inte utdelas och kan återkrävas om en
ledande befattningshavare har agerat i strid med BICOs
policyer, instruktioner och riktlinjer och/eller företagets
uppförandekod. Bolaget har vidare rätt att återkräva utbet-
ald rörlig ersättning, om den har beräknats eller utbetalats
på felaktiga grunder.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 121
Ytterligare rörlig ersättning kan komma att utgå under
extraordinära omständigheter.
Pensionsförmåner ska för VD vara premiebestämda. För
övriga ledande befattningshavare ska pensionsförmåner
vara premiebestämda om inte den ledande befattningsha-
varen omfattas av förmånsbestämd pension enligt tvingande
kollektivavtalsbestämmelser. Pensionspremierna för premie-
bestämd pension ska uppgå till högst 31 procent av den fasta
årliga kontantlönen.
Andra förmåner får innefatta bland annat livförsäkring,
sjukvårdsförsäkring och bilförmån. Sådana förmåner får-
sammanlagt uppgå till högst 5 procent av den fasta årliga
kontantlönen.
Vid uppsägning från bolagets sida får uppsägningstiden vara
högst 12 månader. Fast kontantlön under uppsägningstiden
och avgångsvederlag får sammantaget inte överstiga ett
belopp motsvarande den fasta kontantlönen för 12 månader.
Vid uppsägning från den ledande befattningshavarens sida
får uppsägningstiden vara högst sex månader, utan rätt till
avgångsvederlag.
Därutöver kan ersättning för åtagande om konkurrensbe-
gränsning utgå. Sådan ersättning ska kompensera för even-
tuellt inkomstbortfall och ska endast utgå i den utsträckning
som den tidigare ledande befattningshavaren saknar rätt
till avgångsvederlag. Ersättningen ska uppgå till högst 60
procent av den fasta kontanta grundlönen vid tidpunkten
för uppsägningen, om inte annat följer av tvingande kollekti-
vavtalsbestämmelser, och utgå under den tid som åtagandet
om konkurrensbegränsning gäller, vilket ska vara högst 24
månader efter anställningens upphörande.
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I ersättningsut-
skottets uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om
förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningsha-
vare. Styrelsen ska upprätta förslag till nya riktlinjer åtmin-
stone vart fjärde år och lägga fram förslaget för beslut vid
årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer
antagits av bolagsstämman. Ersättningsutskottet ska även
följa och utvärdera program för rörliga ersättningar för de
ledande befattningshavarna, tillämpningen av riktlinjer för
ersättning till ledande befattningshavare samt gällande
ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i bolaget. Ersät-
tningsutskottets ledamöter är oberoende i förhållande till
bolaget och bolagsledningen. Vid styrelsens behandling av och
beslut i ersättningsrelaterade frågor närvarar inte verkstäl-
lande direktören eller andra personer i bolagsledningen, i den
mån de berörs av frågorna. Styrelsen ska årligen upprätta en
ersättningsrapport som ska framläggas vid bolagsstämman
för godkännande.
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller
delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och
ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose bolagets långsikti-
ga intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerställa
bolagets ekonomiska bärkraft.
För information om årets ersättningar till ledande befattning-
shavare, se Not 6.
Ytterligare information på bico.com
Bolagsordning
Information från tidigare årsstämmor
(kallelser, underlag, protokoll, etc.)
Information om valberedningen
System för intern kontroll
Enligt ABL och Koden ansvarar styrelsen för den interna
kontrollen inom bolaget. Vidare ska, enligt ÅRL, bolagssty-
rningsrapporten innehålla upplysningar om de viktigaste
inslagen i bolagets system för intern kontroll och riskhanter-
ing i samband med den finansiella rapporteringen. Därutöver
ansvarar styrelsen för att det finns ändamålsenliga system
för uppföljning och kontroll av bolagets verksamhet och de
risker som bolaget och dess verksamhet är förknippad med.
Den interna kontrollens övergripande syfte är att i rimlig grad
säkerställa att bolagets operativa strategier och mål följs upp
och att ägarnas investering skyddas. Den interna kontrollen
ska vidare säkerställa att den externa finansiella rapporterin-
gen med rimlig säkerhet är tillförlitlig och upprättad i överens-
stämmelse med god redovisningssed, att tillämpliga lagar och
förordningar följs samt att krav på noterade bolag efterlevs.
BICOs internkontrollstruktur är huvudsakligen uppbyggd kring
följande fem komponenter:
Kontrollmiljö
Riskbedömning
Kontrollaktiviteter
Uppföljning
Information och kommunikation
Kontrollmiljö
Styrelsen har det övergripande ansvaret för den interna
kontrollen avseende den finansiella rapporteringen. I syfte
att skapa och vidmakthålla en fungerande kontrollmiljö har
styrelsen antagit ett antal policys och styrdokument som
reglerar den finansiella rapporteringen. Dessa utgörs huvud-
sakligen av styrelsens arbetsordning, instruktion för VD, revi-
sionsutskottets arbetsordning samt instruktion för finansiell
rapportering. Instruktionen för den finansiella rapporteringen
innehåller principer, riktlinjer och processbeskrivningar för
redovisning och finansiell rapportering för att säkerställa god
intern kontroll.
Ansvaret att upprätthålla en effektiv kontrollmiljö och det
löpande arbetet med internkontroll och riskhantering åligger
VD som rapporterar till styrelsen utifrån fastställda rutiner.
Ansvaret över den interna verksamhetsspecifika kontrollen i
den dagliga verksamheten ligger hos VD.
Riskbedömning
I riskbedömningen ingår att identifiera risker som kan uppstå
om de grundläggande kraven på den finansiella rapport-
eringen i bolaget inte uppfylls. BICOs koncernledning har i
ett särskilt riskregister identifierat och utvärderat de risker
som aktualiseras i bolagets verksamhet samt utvärderat
hur riskerna kan hanteras. BICOs koncernledning identifierar
tänkbara händelser som kan ha någon inverkan på bolagets
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024122
verksamhet, gör en samlad riskbedömning av strategiska,
operativa och finansiella risker och presenterar dessa för revi-
sionsutskottet och styrelsen kvartalsvis. Därutöver granskas
riskerna även som en del av arbetet med årsredovisningen.
Riskgenomgången, som består av en utvärdering av de mest
relevanta riskerna och åtgärder för att reducera riskerna,
genomförs årligen.
Kontrollaktiviteter
Kontrollaktiviteter begränsar identifierade risker och säker-
ställer korrekt och tillförlitlig finansiell rapportering. Styrels-
en ansvarar för den interna kontrollen och uppföljning av
koncernledningen. Den årliga riskbedömningen 2024 bestod
av att riskutvärderingarna uppdaterades, ansvar för riskerna
finjusterades och fler hållbarhetsrelaterade risker adderades.
Kontrollaktiviteternas effektivitet utvärderas årligen, och
resultaten av dessa utvärderingar avrapporteras till styrels-
en och revisionsutskottet. I avtal med viktiga underlever-
antörer tillförsäkras bolaget rätten att kontrollera respektive
underleverantörs uppfyllnad av aktuella tjänster, inkluderat
kvalitetsaspekter.
Pågående arbete och åtgärder inför 2025
Under 2024 har BICO fokuserat på koncernens interna kon-
troll i form av förnyade riskbedömningar samt relevanta
tester av nyckelkontroller och processgenomgångar i portföl-
jbolagen. Uppföljning av tidigare års resultat och proaktivt
arbete för att förbättra den interna kontrollens mognadsgrad
i de operativa bolagen är en del av de kontinuerliga förbät-
tringarna. Vidare har resurser tillförts för att säkerställa ett
välfungerande koncerngemensamt ERP-system.
För 2025 planerar BICO att rulla ut och följa upp en förnyad
internkontrollmatris, som täcker alla större processer, för att
ytterligare säkerställa att BICO har goda interna kontroll-
mekanismer på plats.
Uppföljning
Efterlevande av, och effektiviteten i, de interna kontrollerna
följs upp löpande. VD tillser att styrelsen löpande erhåller rap-
portering om utvecklingen av BICOs verksamhet, däribland
utvecklingen av bolagets resultat och ställning samt infor-
mation om viktiga händelser. VD avrapporterar också dessa
frågor på varje ordinarie styrelsemöte. Bolagets efterlevnad
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
av tillämpliga policys och styrdokument är föremål för årlig
utvärdering. Resultaten av dessa utvärderingar sammanställs
av BICOs chefsjurist och avrapporteras till styrelsen och revi-
sionsutskottet årligen.
Information och kommunikation
Bolaget har informations- och kommunikationsvägar som
syftar till att främja korrektheten av den finansiella rappor-
teringen och möjliggöra rapportering och återkoppling från
verksamheten till styrelse och koncernledning, exempelvis
genom att förbereda och kommunicera styrande dokument i
form av interna policys, riktlinjer och instruktioner avseende
den ekonomiska rapporteringen gjorts tillgängliga och är
kända för berörda medarbetare. Styrelsen har också antagit en
informationspolicy som reglerar bolagets informationsgivning.
Revisors granskning av
bolagsstyrningsrapporten
Till bolagsstämman i BICO Group AB (publ)
organisationsnummer 559050-5052
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrappor-
ten på sidorna 117–122 och för att den är upprättad i enlighet
med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR
16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta
innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har
en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jäm-
fört med den inriktning och omfattning som en revision enligt
International Standards on Auditing och god revisionssed i
Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig
grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i
enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsre-
dovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är
förenliga med årsredovisningens och koncernredovisningens
övriga delar samt är i överensstämmelse med årsredovisning-
slagen.
Göteborg den 20 mars 2025
Deloitte AB
Åsa Löfqvist
Auktoriserad revisor
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 123
Styrelse
Alexandra Gatzemeyer
Född 1979. Styrelseledamot sedan 2024.
Utbildning och arbetlivserfarenhet
För närvarande medlem av Sartorius AG:s
Executive board och Head of Lab Products and
Services. Hon är diplomerad teknologisk ingenjör
med fokus på bioteknologi från St. Petersburg
State Chemical Pharmaceutical Academy, och
har också en PhD i kemi från St. Petersburg
State Chemical Pharmaceutical Academy.
Övriga nuvarande befattningar
Styrelseledamot i The Analytical, Life Science
& Diagnostics Association (“ALDA”) och
Labforward GmbH, Berlin.
Aktieinnehav i BICO
Inga
Oberoende i förhållande till Bolaget och dess
ledning men beroende i förhållande till större
aktieägare.
STYRELSE
Ulrika Dellby
Född 1966. Vice styrelseordförande sedan 2023.
Ordförande i ersättningsutskottet och ledamot i
revisionsutskottet.
Utbildning och arbetslivserfarenhet
Civilekonom från Handelshögskolan i Stockholm.
Bred erfarenhet från strategi, företagsutveckling
samt M&A. Tidigare partner BCG samt partner
inom Private Equity och med mer än 15 års
erfarenhet från styrelsearbete i noterade och
privata bolag.
Övriga nuvarande befattningar
Ordförande Fasadgruppen Group AB (publ).
Styrelseledamot i Elanders AB, Kungliga
Dramatiska Teatern AB, Lifco AB (publ),
Arjo AB (publ), Linc AB och Werksta.
Aktieinnehav i BICO
B-aktier: 9 600
Oberoende i förhållande till bolaget,
bolagsledningen och bolagets större aktieägare.
Rolf Classon
Född 1945. Styrelseordförande sedan 2023.
Ledamot i revisionsutskottet.
Utbildning och arbetslivserfarenhet
Kemiingenjör och Pol.Mag., från Göteborgs
universitet. 40+ års erfarenhet av läkemedel,
medicinteknik, diagnostik, llife science tools och
hälsovård inklusive roller som VD och styrelse-
ordförande.
Övriga nuvarande befattningar
Frost Pharma och Fire 1 Ltd., Dublin.
Aktieinnehav i BICO
B-aktier: 31 000
Oberoende i förhållande till bolaget,
bolagsledningen och bolagets större aktieägare.
Bengt Sjöholm
Född 1953. Styrelseledamot sedan 2016. Ledamot
i ersättningsutskottet.
Utbildning och arbetslivserfarenhet
M.Sc. inom elektroteknik från Lunds Tekniska
Högskola. Han har varit VD i flera svenska
företag, däribland Tylö, och VD för ett
affärsområde inom Getingekoncernen.
Övriga nuvarande befattningar
Styrelseordförande och VD i BSJ i Halmstad AB
och styrelseledamot i Avidicare Holding AB,
Köpingbaden Camping och Utveckling AB,
HBK Elitfotboll AB och styrelseordförande i
Integrum AB.
Aktieinnehav i BICO
B-aktier: 343 283
Optioner: 20 000
Oberoende i förhållande till bolaget,
bolagsledningen och bolagets större aktieägare.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024124
Susan Tousi
Född 1969. Styrelseledamot sedan 2021.
Utbildning och arbetslivserfarenhet
Susan har omfattande erfarenhet av F&U och före-
tagsledning inom life science- och och teknikbran-
schen med fokus på att utforma och leda globala
kommersiella, försäljnings- och och operativa strat-
egier, kommer hon närmast från en 10-årig tjänst
på Illumina, Inc. Där var hon Chief Commercial
Officer i tre år innan hon tillträdde som VD för
DELFI Diagnostics. På Illumina ledde hon produk-
tutvecklingsorganisationen som Chief Product
Officer och drev förvärven av tre företag för att
växa Illuminas mjukvarulösningar. Hon har även
erfarenhet från ledande roller på Eastman Kodaks
Consumer Inkjet Systems som Corporate VP och
General Manager, Phogenix Imaging LLC och Hewl-
ett-Packard. Susan är en av 2022 års Forbes “50
över 50 entreprenörer” och utsågs till en av de 50
främsta ledarna inom mångfald 2020 av
California Diversity Council. Hon är medlem i
National Academy of Engineers och International
Women’s Forum. Susan har en MBA-examen från
UCLA och Honors BS in Engineering Science and
Mechanics från Pennsylvania State University.
Övriga uppdrag och befattningar
Styrelseledamot i DELFI Diagnostics.
Aktieinnehav i BICO
Optioner: 45 000
Oberoende i förhållande till bolaget,
bolagsledningen och bolagets större aktieägare.
Christian Wildmoser
Född 1955. Styrelseledamot sedan 2019. Ledamot i
ersättningsutskottet.
Utbildning och arbetserfarenhet
Doktor i nationalekonomi och har arbetat inom
banksektorn i 25 år. Han har tidigare varit partner i
CVC Capital Partners i 16 år med ansvar för
verksamheten i den tysktalande delen av Europa.
Idag är han investerare i tillväxtföretag.
Övriga nuvarande befattningar
Styrelseordförande i Waterdrop Microdrinks GmbH
och styrelseledamot i 1Drop SA samt Aurora
Holding AG. Även styrelseledamot i de ideella
organisationerna Ernst von Siemens Musikstiftung
och African Parks Foundation Switzerland.
Aktieinnehav i BICO
B-aktier: 318 492
Optioner: 40 000
Oberoende i förhållande till bolaget,
bolagsledningen och bolagets större aktieägare.
STYRELSE
Helena Skåntorp
Född 1960. Styrelseledamot sedan 2019.
Ordförande i revisionsutskottet.
Utbildning och arbetslivserfarenhet
Gedigen erfarenhet från ledande positioner som
auktoriserad revisor för PwC, samt VD och CFO,
bland annat för Jarowskij AB och Arla och
doktorand vid Handelshögskolan i Stockholm. Hon
har varit styrelseledamot i börsbolag i mer än 15 år.
Övriga nuvarande befattningar
Styrelseordförande i Plint Holding AB, Ljung &
Sjöberg Intressenter AB, Skåntorp & Co AB och
Nielstorp AB. Styrelseledamot i MEKO AB (publ).
Även styrelsemedlem i dotterbolag för ovan
nämnda företag.
Aktieinnehav i BICO
B-aktier: 4 000
Optioner: 40 000
Oberoende i förhållande till bolaget,
bolagsledningen och bolagets större aktieägare.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 125
Koncernledning
Anders Fogelberg
Chief Commercial Officer (CCO)
Född 1975. CCO sedan 2024.
Utbildning och arbetslivserfarenhet
M. Sc. Business Administration,
Göteborgs universitet och WHU
Koblenz, Tyskland. Lång interna-
tionell erfarenhet från olika ledande
befattningar, bland annat som VD
för SKF-koncernens verksamhet i
Malaysia respektive Indonesien samt
varit verksam i USA. VD på Bellman
& Symfon och marknads- och
försäljningschef på Profundus.
Övriga nuvarande befattningar
Inga.
Aktieinnehav i BICO
Optioner: 50 000
Jacob Thordenberg
Chief Financial Officer (CFO)
Född 1985. CFO sedan 2023.
Utbildning och arbetslivserfarenhet
M.Sc Corporate and financial
management vid Lunds Universitet
& Leeds University. 15-års erfarenhet
av att arbeta internationellt i olika
ledar-och rådgivarroller, inklusive
chef för M&A på BICO, M&A Director
på Telia Company och Deloitte
Transaction Services.
Övriga nuvarande befattningar
Styrelseledamot i BICO International
AB och CELLINK Bioprinting AB.
Aktieinnehav i BICO
B-aktier: 27 809
Optioner: 114 000
KONCERNLEDNING
Andreas Joersjö
Chefsjurist
Född 1982. Chefsjurist sedan 2024.
Utbildning och arbetslivserfarenhet
Jur. kand., Uppsala universitet och
företagsekonomi, grundläggande
och avancerad nivå, Göteborgs uni-
versitet. 15+ års erfarenhet av
internationell affärsmiljö som chefs-
jurist, advokat och rådgivare. Före
BICO har Andreas arbetat på de
svenska advokatbyråerna Delphi och
Hammarskiöld & Co, i samband med
vilka han har haft flera in-house-
uppdrag hos stora bolag i olika
branscher samt PwC, och senast
som chefsjurist för Hedin Group.
Övriga nuvarande befattningar
Styrelseledamot i BICO International
AB och CELLINK Bioprinting AB.
Aktieinnehav i BICO
Optioner: 12 000
Catharina Nordlund
Chief HR Officer
Född 1968. CHRO sedan 2024.
Utbildning och arbetslivserfarenhet
Sjuksköterskeexamen, Örebro
universitet och Human Resourc-
es-specialist, Sensus. Mer än 25 års
erfarenhet av Human Resources
(HR), Learning & Development samt
försäljning och marknadsföring i glo-
bala organisationer. Hon har tidigare
haft en rad olika befattningar inom
medicinteknik och life science på
bolag som Cochlear Bone Anchored
Solutions, Mölnlycke Health Care och
Pfizer och senast från rollen som VP
Global HR på Surgical Science.
Övriga nuvarande befattningar
Inga.
Aktieinnehav i BICO
B-aktier: 2 000
Optioner: 10 000
Maria Forss
VD och Koncernchef
Född 1972. VD och Koncernchef
sedan 2023.
Utbildning och arbetslivserfarenhet
M.Sc Business Administration vid
Handelshögskolan Göteborgs
universitet och vid Concordia
University, Montreal, Kanada.
Executive Management Program på
Stanford University, USA. Certifikat
och avancerade kurser i styrelse-
arbete. 25+ års internationell
erfarenhet från ledande positioner
inom koncernledningsnivå, affärsut-
veckling, strategisk marknadsföring
och försäljning genom hela värde-
kedjan inom life science industrin för
globala företag, exempelvis Vitrolife
och AstraZeneca.
Övriga nuvarande befattningar
Styrelseordförande i BICO
International AB.
Aktieinnehav i BICO
B-aktier: 40 051
Optioner: 300 000
Marius Balger
Chief Operating Officer (COO)
Född 1968. COO sedan 2023.
Utbildning och arbetslivserfarenhet
Civilingenjör i maskinteknik
(Diplom-Ingenieur) Technical Univer-
sity Darmstadt – Hessen, Tyskland.
30+ års erfarenhet av företagsled-
ning och 20+ år inom Life Science
och IVD. Inklusive tvärfunktionellt
ansvar som sträcker sig från verk-
samhetsdrift till att bygga och leda
försäljnings- och distributionsnät-
verk, produktutveckling, lean manu-
facturing samt eftermarknadsser-
vice. Tidigare roller: General Manager
och VP Asia Pacific på MAN AG, VD
för en medelstor CDMO och Senior
Vice President Partnering Business
på Tecan AG.
Övriga nuvarande befattningar
Styrelseordförande i CELLINK
Bioprinting AB.
Aktieinnehav i BICO
Optioner: 90 000
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024126
Mkr 2024-12-31 2023-12-31 2022-12-31 2021-12-31 2020-12-31 2019-08-31
BALANSRÄKNING
Anläggningstillgångar 3 628,9 4 018,8 5 091,9 7 100,6 1 446,7 404,4
Omsättningstillgångar 1 854,3 2 040,9 2 437,1 2 654,0 1 067,2 198,8
Summa tillgångar 5 483,2 6 059,8 7 528,9 9 754,6 2 513,9 603,1
Eget kapital 3 007,6 3 100,3 4 269,3 6 802,7 2 208,5 549,6
Långfristiga skulder 1 904,7 2 112,5 2 320,0 2 221,4 151,1 17,0
Kortfristiga skulder 570,8 847,0 939,5 730,5 154,3 36,5
Summa eget kapital och tillgångar 5 483,2 6 059,8 7 528,9 9 754,6 2 513,9 603,1
Mkr
2024
12 månader
2023
12 månader
2022
12 månader
2021
12 månader
2019/2020
16 månader
2018/2019
12 månader
INTÄKTER
Nettoomsättning 1 946,3 2 010,4 1 927,1 989,6 416,0 105,5
Bruttoresultat, funktionsindelad 1 007,3 993,3 - - - -
Bruttoresultat, kostnadsslagsindelad - - 1 462,0 747,4 298,6 75,4
Rörelseresultat (EBIT) -289,1 -566,7 -2 629,6 -203,4 -51,8 -3,8
Resultat före skatt -70,6 -797,3 -2 388,9 -176,5 -54,1 0,1
Periodens resultat från kvarvarande verksamheter -93,7 -788,7 -2 438,9 -199,6 -48,9 0,6
Periodens resultat från avvecklade verksamhet 84,6 -385,1 -965,8 -29,6 - -
Periodens resultat -9,0 -1 173,8 -3 404,7 -229,9 -48,9 0,6
Sammanfattning av kassaflödesanalys
Kassaflöde från den löpande verksamheten 158,4 178,4 -269,4 -409,2 -79,3 -15,8
Kassaflöde från investeringsverksamheten 128,0 -129,7 212,9 -4 453,8 -828,0 -110,2
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -200,7 -102,0 455,3 4 900,1 1 308,8 140,3
Periodens kassaflöde 85,7 -53,3 398,8 37,1 401,5 14,3
Likvida medel vid periodens början 861,0 925,2 481,2 434,9 39,8 23,0
Kursdifferens i likvida medel -0,5 -10,9 45,2 9,2 -6,5 2,5
Likvida medel vid periodens slut 943,6 861,0 925,2 481,2 434,9 39,8
Flerårversikt
FLERÅRSÖVERSIKT
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 127
Nyckeltal
2024
12 månader
2023
12 månader
2022
12 månader
2021
12 månader
2019/2020
16 månader
2018/2019
12 månader
Bruttomarginal, % funktionsindelad 51,8 % 49,4 %
- - - -
Bruttomarginal, % kostnadsslagsindelad - - 75,9 % 75,5 % 71,8 % 71,5 %
Rörelsemarginal före avskrivningar
(EBITDA), % 8,0 % 15,5 % -0,7 % -4,8 % 0,2 % 3,2 %
Rörelsemarginal (EBIT), % -14,9 % -28,2 % -136,5 % -10,8 % -12,5 % -3,6 %
Genomsnittligt antal anställda i
kvarvarande verksamheter 726,0 790,0 965,0 719,0 215,0 95,0
Nettoskuld (-)/Nettokassa (+) -397,5 -561,3 -467,7 119,7 755,7 108,5
Soliditet 55 % 51 % 57 % 70 % 88 % 91 %
Aktiedata
Genomsnittligt antal utestående aktier 73 059 290 73 077 796 66 876 838 61 352 967 44 888 273 34 907 324
Antal utestående aktier på balansdagen 70 574 895 70 574 895 70 494 895 62 130 269 51 601 285 38 984 776
Resultat per aktie från kvarvarande
verksamheter före utspädning, SEK -1,28 -11,16 -37,86 -2,97 -1,10 0,02
Resultat per aktie från kvarvarande
verksamheter efter utspädning, SEK -1,28 -11,16 -37,86 -2,97 -1,10 0,02
Aktiekurs på balansdagen, SEK 23,0 57,0 105,8 277,8 234,5 66,25
Börsvärde på balansdagen, MDSEK 2,3 4,0 7,5 17,3 12,1 2,6
Nyckeltal*
*För definitioner av alternativa nyckeltal, se sidan 128.
NYCKELTAL
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024128
Alternativt nyckeltal Definition Syfte
Bruttoresultat, funktionsindelad Nettoomsättning minskat med kostnad sålda varor Nyckeltalet visar effektiviteten i BICOs verksamhet och ger tillsammans med EBITDA en helhetsbild av den
löpande vinstgenereringen och skalbarheten i verksamheten.
Bruttoresultat, kostnadsslagsindelad Nettoomsättning med avdrag för råvaror och förnödenheter reducerat med förändring
av varulager. Personalkostnader och avskrivningar på anläggningstillgångar i produktion
inräknas ej i bruttoresultatet utan redovisas på separata rader i resultaträkningen.
Nyckeltalet visar effektiviteten i BICOs verksamhet och ger tillsammans med EBITDA en helhetsbild av den
löpande vinstgenereringen och kostnadsbilden.
Bruttomarginal Bruttoresultat i procent av nettoomsättningen. Nyckeltalet används för analys av bolagets effektivitet och värdeskapande.
Nettoskuld (-)/Nettokassa (+) exkl.
leasing
Kortfristiga placeringar och likvida medel, reducerat med räntebärande långfristiga och
kortfristiga skulder exklusive leasingskulder. Villkorade köpeskillingar ingår inte i måttet
nettoskuld. Ett positivt tal indikerar nettokassa.
BICO anser att nettoskuld/nettokassa är ett användbart mått för bolagets fortlevnad samt möjlighet att
genomföra den fastställda affärsplanen.
Rörelseresultat före avskrivningar
(EBITDA)
Resultat före ränta, skatt, avskrivningar och nedskrivningar. Nyckeltalet är ett användbart mått för att visa det resultat som genereras i den dagliga verksamheten. Då
rörelseresultatet belastas av avskrivningar på övervärden kopplade till de förvärv BICO genomfört bedömer
koncernledningen att rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) är ett rättvisande mått på koncernens
intjäningsförmåga.
Rörelsemarginal (EBITDA), % EBITDA i procent av nettoomsättningen. BICO anser att rörelsemarginalen (EBITDA, %) är ett användbart mått för att visa det resultat som genereras i
den löpande verksamheten.
Justerad EBITDA EBITDA justerat för jämförelsestörande intäkter och kostnader. Samma definition som EBITDA men med tillägg att justeringen för jämförelsestörande intäkter och kostnader
förbättrar möjligheten till jämförelser över tid genom att poster med oregelbundenhet i frekvens eller storlek
exkluderas.
Justerad EBITDA, % Justerad EBITDA i procent av nettoomsättningen. BICO anser att justerad EBITDA, % är ett användbart mått för att visa det resultat som genereras i den löpande
verksamheten.
EBITDA minus aktiverat
arbete för egen räkning
Resultat före ränta, skatt, avskrivningar och nedskrivningar, minskat med aktiverat arbete
för egen räkning
Samma defintion som EBITDA, men minskat med aktiverat arbete för egen räkning. Måttet eliminerar effekten
av den redovisningsmässiga hanteringen av F&U utgifter i EBITDA
vilket för detta mått närmare det faktiska kassaflödet.
EBITDA minus aktiverat
arbete för egen räkning %
EBITDA minus aktiverat arbete för egen räkning i procent av nettoomsättningen BICO anser att EBITDA minus aktiverat arbete för egen räkning % är ett användbart mått för att visa det
resultat och kassaflöde som genereras i den löpande verksamheten.
Rörelseresultat (EBIT) Resultat före ränta och liknande poster och skatt. BICO anser att rörelseresultat (EBIT) är ett användbart mått för att visa det resultat som genereras i den
löpande verksamheten.
Rörelsemarginal (EBIT), % EBIT i procent av nettoomsättningen. BICO anser att rörelsemarginalen (EBIT, %) är ett användbart mått för att visa det resultat som genereras i den
löpande verksamheten.
Organisk omsättningstillväxt Tillväxt skapad från verksamhet i bolag som fanns i koncernen under motsvarande
jämförelseperiod i konstant valuta
Nyckeltalet visar tillväxten i den befintliga verksamheten rensat för förvärv, avyttringar och valutaeffekter de
senaste 12 månaderna.
Soliditet Eget kapital dividerat med totala tillgångar. BICO anser att soliditet är ett användbart mått för bolagets fortlevnad.
Alternativa nyckeltal
I denna årsredovisning förekommer hänvisningar till ett antal finansiella mått, vilka kompletterar
de mått som definieras eller specificeras i tillämpliga regler för finansiell rapportering. Vissa av
dessa mått definieras i IFRS, andra är alternativa mått och redovisas inte i enlighet med tillämpliga
ramverk för finansiell rapportering eller övrig lagstiftning.
De alternativa nyckeltalen härleds från bolagets koncernredovisning. Måtten används av BICO för
att de i sina sammanhang ger tydligare eller mer fördjupad information än de mått som definieras
i tillämpliga regler för finansiell rapportering, och därmed bistår både investerare och ledning att
analysera dess verksamhet. Nedan följer beskrivningarna av måtten i denna årsredovisning tillsam-
mans med definitioner och anledningen till att de används.
ALTERNATIVA NYCKELTAL
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 129
Bruttoresultat, Mkr 2024 2023
Nettoomsättning 1 946,3 2 010,4
Kostnad sålda varor -939,0 -1 017,2
Bruttoresultat 1 007,3 993,3
Bruttomarginal, %
Bruttoresultat 1 007,3 993,3
Nettoomsättning 1 946,3 2 010,4
Bruttomarginal, % 51,8 % 49,4 %
Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA), Mkr
Rörelseresultat -289,1 -566,7
Avskrivningar och nedskrivningar 444,8 877,4
Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) 155,7 310,7
Rörelsemarginal före avskrivningar (EBITDA), %
EBITDA 155,7 310,7
Nettoomsättning 1 946,3 2 010,4
EBITDA-marginal, % 8,0 % 15,5 %
Avstämning av alternativa nyckeltal
Soliditet, % 2024-12-31 2023-12-31
Eget kapital 3 007,6 3 100,3
Balansomslutning 5 483,2 6 059,8
Soliditet, % 55 % 51 %
Nettoskuld (-)/Nettokassa (+) exkl. leasing, Mkr
Kortfristiga placeringar - -
Likvida medel 946,3 861,0
Långfristiga räntebärande skulder exkl. leasingsskuld -1 337,1 -1 415,8
Kortfristiga räntebärande skulder exkl. leasingsskuld -6,8 -6,5
Nettoskuld (-)/Nettokassa (+) -397,5 -561,3
Justerad EBITDA, Mkr 2024 2023
EBITDA 155,7 310,7
Kostnader/intäkter kopplat till optionsprogram 6,0 -6,6
Förvärvsrelaterade kostnader och bonusar 1,7 5,8
Omstruktureringskostnader relaterade till personalförändringar 15,9 27,0
Omvärdering av villkorade köpeskillingar -4,2 -169,9
Extraordinära statliga stöd 5,4 -12,4
Extraordinära lagernedskrivningar 16,2 26,9
Realisationsresultat för sale-and-lease-back i Berlin - -10,7
Justerad EBITDA 196,7 170,7
Justerad EBITDA, %
Justerad EBITDA 196,7 170,7
Nettoomsättning 1 946,3 2 010,4
Justerad EBITDA, % 10,1 % 8,5 %
EBITDA minus aktiverat arbete för egen räkning
EBITDA 155,7 310,7
Aktiverat arbete för egen räkning 27,9 90,8
EBITDA minus aktiverat arbete för egen räkning 127,9 219,9
Nettoomsättning 1 946,3 2 010,4
EBITDA minus aktiverat arbete för egen räkning, % 6,6 % 10,9 %
Rörelsemarginal (EBIT), %
Rörelseresultat -289,1 -566,7
Nettoomsättning 1 946,3 2 010,4
EBIT-marginal, % -14,9 % -28,2 %
Organisk omsättningstillväxt, %
Nettoomsättning 1 946,3 2 010,4
Nettoomsättning genererad från bolag som förvärvats
de senaste 12 månaderna - -6,8
Valutaeffekter 7,9 -54,4
Organisk nettoomsättning 1 954,2 1 949,2
Nettoomsättning jämförelseperiod 2 010,4 1 932,0
Organisk omsättningstillväxt, % -2,8 % 0,9 %
AVSTÄMNING AV ALTERNATIVA NYCKELTAL
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024130
3D Cellkultivering
Odling av celler i en konstruerad 3D-miljö som innebär att
celler kan interagera, föröka sig eller mogna i miljöer som
mer fysiologiskt påminner om in vivo-förhållanden.
Arbetsflöden
Ett planerat sekventiellt utförande av etablerade processer
och rutiner i laboratorier i syfte att omvandla eller analysera
biomaterial för forskning inom life science. BICOs erbjudande
och tekniker är utformade för att effektivisera och optimera
dessa arbetsflöden, så att forskare kan arbeta smartare.
Bioprinting
Med hjälp av principerna bakom 3D-printing dispenseras en
kombination av celler, tillväxtfaktorer eller andra biokompatibla
komponenter, så kallat biobläck, samlat för tredimensionell
cellodling. Detta utgör struktur och vävnadstekniskt underlag
för organ- eller sjukdomsmodeller för forskning inom life science
och regenerativ medicin.
Bioprocesser
Ett område som fokuserar på utveckling och optimering av
biologiska produktionssystem för tillverkning av moderna
biologiska läkemedel.
Cellinjeutveckling
En metod för att generera en klonal cellinje från en enda
stamcell för att minimera populations heterogenitet. En
singelcell reproduceras för att bilda kolonier som kan användas
för att utveckla biologiska eller rekombinanta produkter.
Ordlista
Diagnostik
Diagnostik innebär att identifiera och övervaka biomarkörer
och metabola parametrar för att fastställa hälsotillstånd.
Green Button Go
Green Button Go® är en hårdvaruagnostisk programvara som
utvecklats av Biosero och som kopplar samman schemalagda
arbetsflöden till orkestrerade lösningar för hela laboratoriet.
Laboratorieautomation
Laboratorieautomation definieras som användning av teknik
och automatiserade system för att effektivisera och optimera
laboratorieprocesser, minska manuella ingripande och
förbättrar effektivitet, exakthet och produktivitet.
Läkemedelsutveckling
En tvärvetenskaplig process som tar fram nya läkemedel
genom att identifiera målmolekyler, screena substanser och
förädla deras egenskaper för terapeutisk användning.
Molekylär biologi
Undersöker de avgörande rollerna för DNA, RNA och proteiner
i cellulära funktioner och deras inverkan på hälsa och sjukdom,
vilket ger en grund för medicinska framsteg och terapeutiska
strategier.
ORDLISTA
SAM (Serviceable Addressable Market)
Marknadsstorlek baserad på kunder som BICO kan adressera
med befintligt erbjudande.
TAM (Total Addressable Market)
Potentiell marknadsstorlek, oberoende av BICOs förmåga att nå
och adressera den.
Vävnadsteknik
En praktik där forskare kombinerar avancerad
ingenjörsvetenskap och materialvetenskap för att rekapitulera
mänsklig och animalisk biologi. Det hänvisar till att kombinera
celler och biologiskt aktiva molekyler till funktionella vävnader.
Huvudsyftet med vävnadsteknik är att montera funktionella
modeller och konstruktioner som återställer, underhåller eller
förbättrar skadade vävnader eller hela organ.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2024 131
Finansiell kalender
29 april 2025 | Q1-rapport 2025
8 maj 2025 I Årsstämma 2025
19 augusti 2025 | Q2-rapport 2025
4 november 2025 | Q3-rapport 2025
10 februari 2026 | Bokslutskommuniké 2025
För mer information
Maria Forss, VD och Koncernchef, BICO, mf@bico.com
Jacob Thordenberg, CFO, BICO, jt@bico.com
Säte: Göteborg, Sverige
Organisationsnummer: 559050-5052
Finansiell kalender
och kontaktinformation
BICO Group AB (publ)
Långfilsgatan 9
412 77 Göteborg, Sverige
KONTAKT
www.bico.com
ir@bico.com