549300FE4PT8NDXXNK852023-01-012023-12-31549300FE4PT8NDXXNK852022-01-012022-12-31549300FE4PT8NDXXNK852023-12-31549300FE4PT8NDXXNK852022-12-31549300FE4PT8NDXXNK852021-12-31549300FE4PT8NDXXNK852021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300FE4PT8NDXXNK852021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300FE4PT8NDXXNK852021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300FE4PT8NDXXNK852021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares549300FE4PT8NDXXNK852021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300FE4PT8NDXXNK852022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300FE4PT8NDXXNK852022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300FE4PT8NDXXNK852022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300FE4PT8NDXXNK852022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300FE4PT8NDXXNK852022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300FE4PT8NDXXNK852022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300FE4PT8NDXXNK852022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300FE4PT8NDXXNK852022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300FE4PT8NDXXNK852022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300FE4PT8NDXXNK852022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300FE4PT8NDXXNK852023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300FE4PT8NDXXNK852023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300FE4PT8NDXXNK852023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300FE4PT8NDXXNK852023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300FE4PT8NDXXNK852023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300FE4PT8NDXXNK852023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300FE4PT8NDXXNK852023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300FE4PT8NDXXNK852023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300FE4PT8NDXXNK852023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300FE4PT8NDXXNK852023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
BICO GROUP AB (PUBL)
ÅRSREDOVISNING 2023, 13 MAJ 2024
BERÄTTELSEN OM BICO
Berättelsen om BICO
BICO grundades 2016 och består av en portfölj av
företag, som förvärvades mellan 2018-2022, med
kompletterande och synergistiska teknologier.
Majoriteten av bolagen förvärvades under 2021.
Koncernen tillhandahåller life science-lösningar och
laboratorieautomation som möjliggör mer effektiv
utveckling av nya behandlingar med större specificitet
och mindre behov av djurförsök.
Vi skapar användarvänliga lösningar genom att
kombinera väl beprövad, konventionell teknik med
biologi.
Kunderna kan dra nytta av våra tillgängliga lösningar
som effektiviserar och automatiserar arbetsflöden
för att säkerställa snabba och korrekta resultat.
BICO:s konkurrensfördelar
Kapacitet att leverera i hela värdekedjan
Ledande inom innovation - med en unik position
inom bioprintning
Starkt erbjudande inom laboratorieautomation
med agnostisk mjukvarulösning
Portfölj och erbjudande - tillväxtmöjligheter med
en portfölj som är relevant både idag och imorgon
Mycket kompetent team - egen forskning &
utveckling samt branschledande expertis
Framstående kunder: läkemedels- och bioteknik-
företag, akademi- och forskningsinstitut
samt laboratorier
Starka partnerskap t.ex. Sartorius
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 20232
Årsredovisning 2023
Styrelsen och den verkställande direktören i
BICO Group AB (publ) med organisationsnum-
mer 559050-5052, avlämnar härmed årsredo-
visningen och koncernredovisningen för perioden
från den 1 januari 2023 till den 31 december 2023.
Bolagets årsredovisning och koncernredovisning
ingår på sidorna 38-99 i detta dokument.
Årsredovisningen har reviderats av BICOs reviso-
rer, och revisionsberättelsen framgår av sidorna
100-102.
Vid skillnader mellan den engelska versionen
och den svenska versionen ska den senare äga
företräde.
SUMMERING 2023
2 Berättelsen om BICO
4 Detta är BICO
5 Händelser under 2023
6 VD-ord
STRATEGI
8 Trender
10 Marknad
11 Affärsmodell
12 Strategiska prioriteringar
för förbättring
14 Finansiella mål
15 BICO-aktien
VERKSAMHET
16 Affärsområden
23 Forskning och utveckling
HÅLLBARHET
24 Hållbarhetsredovisning
FINANSIELL INFORMATION
38 Förvaltningsberättelse
44 Finansiella rapporter
53 Noter
99 Årsredovisningens undertecknande
100 Revisionsberättelse
BOLAGSSTYRNING
103 Bolagsstyrningsrapport
109 Styrelse
111 Koncernledning
ÖVRIG FINANSIELL INFORMATION
112 Flerårsöversikt
113 Nyckeltal
114 Alternativa nyckeltal
116 Ordlista
117 Finansiell kalender
INNEHÅLLSFÖRTECKNING
Årsredovisning per den
13 maj 2024
Denna årsredovisning per den 13 maj
2024 ersätter den tidigare publicerade
men ej avgivna årsredovisningen. Den-
na version kommer att läggas fram vid
BICOs årsstämma den 20 maj 2024.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 3
DETTA ÄR BICO
Detta är BICO
AFFÄRSOMRÅDEN
VISION OCH MISSION
KÄRNVÄRDEN
MARKNADER
MEDARBETARE
Bioprinting, Bioautomation och
Biosciences. Mer information
om affärsområdena på sidorna
16-22.
Vi skapar framtiden inom livräddande behandlingar
genom att bidra till försöka minska organbristen och
påskynda läkemedelsutvecklingen genom att tillhandahålla
life science-lösningar som kombinerar biologi och teknik.
Uthållighet
Genomförande
Transparens
Inspiration
Passion
Global närvaro
i fler än 65+
länder
880+
NYCKELTAL, MKR
2023 2022
Nettoomsättning 2 249,9 2 120,8
Total omsättningstillväxt % 6,1 68,7
Organisk tillväxt, % 5,8 29,1
Organisk tillväxt exklusive valutaeffekter, % 0,3 13,9
Bruttoresultat 1 576,7 1 586,8
Bruttomarginal, % 70,1 74,8
Justerad EBITDA 217,7 126,2
Justerad EBITDA, % 9,7 6,0
Resultat per aktie från kvarvarande verksamheter
före och efter utspädning, SEK -12,56 -41,25
Kassaflöde från den löpande verksamheten 178,4 -269,4
ANTAL INSTALLERADE
INSTRUMENT
46 000+
PUBLIKATIONER
12 000+
Alla siffror i denna årsredovisning refererar till kvarvarande verksamheter
om inget annat anges. Ginolis har klassificerats som avvecklad verksamhet
från fjärde kvartalet 2023 med retroaktiv effekt.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 20234
HÄNDELSER UNDER 2023
Händelser under 2023
FÖRÄNDRINGAR I
KONCERNLEDNINGEN: NY CFO OCH COO
Den 2 respektive 5 januari meddelades att Jacob Thordenberg
hade utsetts till koncernens nya CFO och att Marius Balger
hade utsetts till COO.
NEDSKRIVNING AV GOODWILL I GINOLIS
Den 21 februari tillkännagav BICO nedskrivning i Ginolis samt
genomför ytterligare kostnadsbesparingar och reducering
av Ginolis organisation för anpassning efter den minskade
post-pandemiska efterfrågan.
FÖRÄNDRINGAR I STYRELSEN
Vid Årsstämma 2023 som ägde rum den 9 maj, valdes Rolf
Classon till styrelseordförande och Ulrika Dellby valdes till
vice styrelseordförande. Dessutom valdes Gerry Mackay till ny
styrelseledamot.
PARTNERSKAP MED SARTORIUS
Under maj och juni slutfördes nästa steg i partnerskapet med
Sartorius när ett flertal underavtal för sälj och distribution
samt projektavtal inom forskning och utveckling underteck-
nades. Forsknings- och utvecklingsprojekten sker i samarbete
mellan deltagande bolag och Sartorius. De är inriktade mot
sfäroider, 3D-vävnadsmodeller, 3D-bioprintning och digitala
lösningar för automatiserade arbetsflöden.
AVYTTRING AV FASTIGHET I BERLIN
Den 3 augusti undertecknade BICO ett avtal för avyttring
av SCIENIONs fastighet i Berlin, Tyskland. Transaktionen
slutfördes i december 2023 och innebar ett positivt bidrag till
kassaflödet om 243,5 Mkr i Q4. Avyttringen omfattade även
en sale-and-lease-back med SCIENION.
MARIA FORSS UTSEDD TILL NY VD OCH KONCERNCHEF
Den 21 augusti meddelades att Maria Forss utsetts till ny till
ny VD och koncernchef för BICO. Maria Forss tillträdde tjän-
sten den 20 november.
AVYTTRING AV GINOLIS
BICO avyttrade Ginolis till lokalt management i novem-
ber. Motivet till beslutet var att Ginolis inte haft förmågan
att ställa om snabbt nog för att dämpa effekterna av den
post-pandemiska nedgången. Ginolis kostnadsbas justerades
under 2023 men orderingången återhämtade sig inte enligt
förväntningar.
BIOSEROAVTAL OM ATT UTVECKLA
LABORATORIEAUTOMATIONSLÖSNINGAR
Ett avtal undertecknades den 4 december med ett globalt life
science-bolag till ett totalt värde av 28 MUSD för att designa
och bygga en automatiserad forskning- och utveckling samt
hård- och mjukvaruplattform, bestående av 5 delprojekt.
Projektet beräknas löpa från slutet av Q4 2023 till Q1 2026
och plattformen syftar till att effektivisera arbetsflöden som
förkortar tiden för utveckling av nya läkemedel.
NEDSKRIVNING AV GOODWILL I KONCERNBOLAG
BICO har under andra och fjärde kvartalet konkluderat
nedskrivning av goodwill om totalt 480 Mkr i MatTek,
Nanoscribe, QInstruments, SCIENION och Visikol.
Nedskrivningen av goodwill var främst relaterad till ökad
viktad kapitalkostnad (WACC) på grund av högre räntor
samt lägre tillväxtprognoser.
BICO:s arkiv för pressmeddelanden: www.bico.com
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 5
Verksamhetsanpassningar
bidrog till lönsamhet
SVAGARE MARKNAD OCH FÖRSÄLJNING
I NIVÅ MED FÖREGÅENDE ÅR
Nettoomsättningen under 2023 uppgick till 2 249,9 Mkr,
en ökning med 6,1 procent jämfört med 2022, 0,6 procent
exklusive valutaeffekt. BICO visade stabil försäljning under
året jämfört med våra branschkollegor och trots utmanande
marknadsförhållanden.
Vi såg ökad efterfrågan under andra hälften av 2023 för
Biosero och deras projektbaserade verksamhet. I december
kommunicerade vi att Biosero tecknat avtal för koncernens
hittills största projekt till ett värde av 28 MUSD. Projektet
innebär att vi levererar lösningar för laboratorieautomati-
sering till en global läkemedelskund. Dessutom levererade
några av bolagen inom Bioprinting och Biosciences något över
förväntan på helårsbasis.
Den historiskt sett positiva säsongseffekten under fjärde
kvartalet var dock svagare jämfört med motsvarande kvartal
föregående år. Detta beror främst på två huvudsakliga skäl.
Det första var lägre omsättning än förväntat hos några av
våra bolag som är inriktade på instrumentförsäljning, främst
på grund av minskade anslag inom Akademi- och forsknings
-
segmenten. Det andra var lägre efterfrågan från diagnostik-
branschen, vilket ledde till hämmad försäljning inom Bioau-
2023 präglades av nytt ledarskap, förändrad efterfrågan från kundsegment och avytt-
ringen av Ginolis. Viktiga prioriteringar under året har varit att anpassa verksamheten,
kostnadskontroll och operational excellence, vilket bidrog till en förbättrad lönsamhet.
Vi ser nu fram mot 2024 med fokus på våra strategiska prioriteringar samtidigt som vi
arbetar med att uppdatera BICO-strategin.
tomation. Detta var även motivet till avyttringen av Ginolis i
november 2023, då bolaget inte haft förmågan att ställa om
snabbt nog för att dämpa effekterna av den post-pandemiska
nedgången.
De oförändrade försäljningsnivåerna påverkade även den
organiska tillväxten som uppgick till 5,8 procent och 0,3 procent
exklusive valutaeffekter. Bruttomarginalen för 2023 uppgick till
70,1 procent. Detta var en minskning med 4,7 procentenheter
jämfört med 2022. Bruttomarginalen för 2023 påverkades av
extraordinära lagernedskrivningar i andra kvartalet samt sta
-
kare valutamedvind under 2022.
VERKSAMHETSANPASSNING OCH KOSTNADSKONTROLL
FÖRBÄTTRADE LÖNSAMHETEN
Justerad EBITDA för 2023 uppgick till 217,7 Mkr motsvarande
en marginal på 9,7 procent. Detta var en avsevärd förbättring
trots oförändrad försäljning, mycket tack vare verksamhets-
anpassning och kostnadskontroll i hela koncernen. Vi slutförde
kostnadsbesparingsprogrammet under tredje kvartalet 2023
och tre av fyra bolag blev även lönsamma under året.
Vi har arbetat med initiativ kopplade till operational excellence
som fokuserar på lägre kostnader såväl på kort som lång sikt, till
exempel lagerhantering, kartläggning av synergier inom leveran
-
törskedjan samt omförhandling av leverantörsåtaganden.
VD-ORD
FOKUS PÅ KASSAFLÖDE OCH RÖRELSEKAPITAL
När det gäller det operativa kassaflödet gjorde vi förbätt-
ringar under året, främst drivet av positiv utveckling av
lönsamheten och rörelsekapitalet. Det operativa kassaflödet
uppgick till 178,4 Mkr till följd av förbättrade EBITDA-margi-
naler, kostnadskontroll och förbättrade nivåer i rörelsekapital.
Kostnadskontroll liksom rörelsekapital och särskilt lagernivåer
fortsätter vara strategiska prioriteringar under 2024.
Utvecklingen av rörelsekapitalet fortsatte att visa en positiv
trend även under samtliga kvartal under 2023. Vi gjorde för
-
bättringar under 2023 och minskade rörelsekapitalet från 32 till
23 procent (rörelsekapital/omsättning senaste 12 månaderna).
Detta är ett resultat av robustare processer, inklusive en bättre
indrivnings- och betalningsprocess samt lagerhantering.
Vi har även slutfört försäljningen av fastigheten i Berlin i
december 2023, vilket genererade ett positivt kassaflödestill-
skott som uppgick till 243,5 Mkr inom investeringsverksam-
heten.
Detta förbättrade totala likvida medel som uppgick till 861,0
Mkr per den 31 december 2023. Givet den fortsatt något svaga
marknadssentimentet anser vi att det för närvarande är fördel
-
aktigt för koncernen att ha en stark kassa. Detta är en position
som vi kontinuerligt utvärderar.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 20236
VD-ORD
NEDSKRIVNING AV GOODWILL UNDER 2023
BICO har under andra och fjärde kvartalet konkluderat ned-
skrivning av goodwill om totalt 480 Mkr i MatTek, Nanoscri-
be, QInstruments, SCIENION och Visikol. Nedskrivningen av
goodwill var främst relaterad till ökad viktad kapitalkostnad
(WACC) på grund av högre räntor samt lägre tillväxtprogno-
ser. Nedskrivningarna hade ingen effekt på EBITDA men en
resultateffekt på EBIT och var heller inte kassaflödespåver-
kande.
PARTNERSKAP MED SARTORIUS
Det strategiska samarbetet med Sartorius formaliserades
ytterligare under året och består av två huvudsakliga delar:
en kommersiell och en med inriktning mot forskning och
utveckling. Ett flertal underavtal för sälj och distribution samt
projektavtal inom forskning och utveckling undertecknades
mellan parterna i maj och juni 2023. Sartorius kommer att
distribuera ett urval av BICO-produkter som 3D-bioprinters,
vätskehanteringsplattformar samt reagenser till kunder i
Asien/Stillahavsregionen. Forsknings- och utvecklingsprojek-
ten sker i samarbete mellan deltagande bolag och
Sartorius. De är inriktade mot sfäroider, 3D-vävnadsmodeller,
3D-bioprintning och digitala lösningar för automatiserade
arbetsflöden.
REFLEKTIONER OCH PRIORITERINGAR FÖR 2024
Jag började på BICO i slutet av november 2023 och jag är
imponerad av den skillnad som vår teknik och lösningar har
möjlighet att bidra med vilket skapar värde för slutanvändarna.
Jag har besökt våra bolag i Sverige, Tyskland och USA och även
träffat viktiga kunder. Baserat på detta har jag utvärderat det
aktuella läget i alla våra verksamheter.
Efter många förvärv på kort tid och med en förändrad
makroekonomisk miljö har BICO-koncernen under året befunnit
sig på en transformationsresa mot lönsam tillväxt. Under 2023
fokuserade vi på kostnadskontroll och initiativ relaterade till
operational excellence. Vi har gjort goda framsteg inom dessa
områden, vilket syns i förbättrad lönsamhet och rörelsekapital
och vi kommer under 2024 fortsätta med dessa initiativ för att
ytterligare professionalisera koncernen. Jag är nöjd över att vi
har bibehållit våra försäljningsnivåer i en tid av verksamhetsan
-
passning och på en svagare marknad.
Med många starka tillgångar i vår produktportfölj samt dukti
-
ga och engagerade medarbetare har vi en bra grund att stå
på för framtida kommersiella framgångar. Genom att nyttja
denna starkare bas kommer vi fortsätta att stärka de kommer
-
siella delarna för att få än bättre utväxling på vårt erbjudande
och parallellt uppdatera BICOs strategi.
För att behålla riktkursen har fyra strategiska prioritering
-
ar för förbättringar identifierats (läs mer om dessa på sidan
13). Jag bedömer att leverans på dessa prioriteringar kommer
att bana väg för den uppdaterade strategin, som i sin tur ska
tillvarata aktuella kommersiella tillväxtmöjligheter samt frigöra
framtida potential.
MARIA FORSS / VD OCH KONCERNCHEF
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 7
Regenerativ medicin omfattar flera vetenskapliga och med-
icinska fält och har som mål att utveckla metoder för att
återuppbygga, reparera eller ersätta skadade eller döda celler,
organ och vävnader genom att stimulera kroppens självläkande
process för att reparera och återställa. Utvecklingen inom
detta område drivs framåt främst av tekniska framsteg inom
stamcellsbiologi och vävnadsteknik. Den nuvarande utveck-
lingen inom 3D-bioprintning har potential inom regenerativ
medicin med tillämpningsområden som vävnads- och
organtransplantationer.
SNABB TILLVÄXT OCH UTVECKLING
INOM REGENERATIV MEDICIN
ALTERNATIV TILL DJURFÖRSÖK
FORTSATT FOKUS PÅ
BIOLOGISKA LÄKEMEDEL
Djurförsök används fortfarande i stor utsträckning, men FDA
Modernization Act 2.0, som antogs i december 2022 och som
stöds av båda partier upphävde kravet på att experimentella
läkemedel ska testas på djur. FDA Modernization Act 3.0 in-
troducerades i februari 2024 men är ej antagen och syftar till
att fastställa tydliga riktlinjer för testmetoder utan djurförsök
som bättre förutser läkemedelssäkerhet samt effekt.
Inom EU är det förbjudet att testa kosmetiska produkter
djur, och 2021 antog Europaparlamentet en resolution som
krävde att EU-kommissionen ska upprätta en handlingsplan
för aktiv utfasning av djurförsök, eftersom sådana fortfa-
rande är tillåtna när det gäller komplicerade hälsoproblem
hos människor, såsom toxicitet vid upprepad dosering och
reproduktionstoxicitet.
Förändringar av regelverk med tuffare krav på de djurförsök
som utförs driver akademiska institutioner samt läkemedels-
och kosmetikföretag att forska vidare om användningen av
komplexa in vitro-modeller, exempelvis 3D-printade vävnader,
3D-mikrovävnader och mikrofluidiska cellodlingar på organ-
on-a-chip-enheter.
På senare år har syntetiska och biologiska läkemedel samt
biosimilarer legat i fokus på läkemedelsföretagen. Idag är 8
av de 10 mest sålda läkemedlen i världen biologiska och till-
verkade med hjälp av klonala cellinjer. Inom cellinjeutveckling-
en måste enskilda celler, efter transfektion, isoleras från de
transfekterade poolerna. Det kan ta upp till tolv år att utveck-
la dessa läkemedel och kosta flera miljarder, vilket innebär att
branschen har behov av snabba och effektiva arbetsflöden
som kännetecknas av kvalitet vid utvecklingen av cellinjer.
TRENDER
Trender
1 2
3
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 20238
ÖKAT FOKUS PÅ
INDIVIDANPASSAD MEDICIN
LABBAUTOMATION FÖR ÖKAD
EFFEKTIVITET OCH SÄNKTA KOSTNADER
En stor trend inom medicinsk forskning är utvecklingen mot
mer individanpassade medicinska behandlingar. Det slutliga
målet är att tillhandahålla medicinska behandlingar baserat
på patientens egna förutsättningar och helt anpassat efter
patientens data. Till exempel har kombinationen av medicinsk
bildframställning av patientdata och 3D-printningtekniker
gjort det möjligt att skapa individanpassade medicinska
implantat med perfekt passform eller skapa organmodeller
som gör det lättare för läkarna att förbereda sig för kompli-
cerade operationer och därmed förbättrar behandlingsresul-
taten. En annan tillämpning som ligger i framkant inom forsk-
ningen är användningen av 3D-bioprintning för att replikera
en patients tumör utanför kroppen så att olika potentiella
läkemedel kan testas för att hitta den bästa behandlingen för
patienten.
Laboratorieautomation kan bidra positivt till de två första
faserna i läkemedelsutvecklingen, genom att förse läkeme-
delsindustrin med metoder för att öka effektiviteten i iden-
tifieringen av lovande läkemedelskandidater. I slutändan kan
innovationer inom laboratorieautomation minska tiden till att
läkemedel kan introduceras på marknaden vilket kan förändra
patienternas liv.
Under de senaste åren har branschen även upplevt ökade
kostnader och lägre tillgång på kvalificerad arbetskraft.
Automatisering av laboratorier erbjuder möjligheter att sche-
malägga 24/7 och innebär att projekten kan pågå effektivt
utan att involvera ständiga manuella manuella kontaktpunk-
ter. Kritisk data om experiment kan levereras till forskarna i en
jämn ström.
Systemen är även utformade för att koppla samman data
med maskininlärning och AI. Dessutom innebär detta att fors-
karna kan lägga sin tid på att utforma experiment och tolka
experimentella resultat medan automatisering utför den
fysiska genomförandet.
TRENDER
4 5
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 9
Mänskliga implantat
Forskning inom biomaterial
Cellbiologi
Undervisning
>11 000+ av 26 000 möjliga akademiska
institutioner på global basis
Läkemedelsupptäckter och testning
för att upptäcka föreningar
Cancerforskning
Bioläkemedel
Genterapi
Laboratorieautomatisering
Leverantör till de största läkemedels-
företagen i världen
Nya diagnostiska produkter för
screening för sjukdomar
Multiplexanalyser
Patientnära tester
Biosensorer
Onkologi, sexuellt överförbara
sjukdomar, influensa, diabetes etc.
Testning av toxicitet och kosmetik
på mänsklig vävnad
Individanpassade behandlingar
och medicintekniska produkter
MARKNAD
Marknad
Ökat fokus på
individanpassad
medicin
Alternativ till
djurförsök
Fortsatt fokus på
biologiska läke-
medel
Ökat fokus på
individanpassad
medicin
Labbautomation
för ökad effekti-
vitet och sänkta
kostnader
TRENDER AFFÄRSOMRÅDEN
BIOSCIENCES
BIOPRINTING
BIOAUTOMATION
Kundbas: Akademi, läkemedelsbolag och kosmetikföretag
Försäljningsmodell: Instrument, förbrukningsvaror,
reaganser och tjänster
Position på marknaden: Marknadsledande
DRIVKRAFTER
PÅ MARKNADEN
Individanpassad
medicin
Billigare och
effektivare läkeme-
delsupptäckter och
kortare tid till säkra
och effektiva
behandlingar
Över tid möjliggöra
transplantation av
printade organ
Tidig upptäckt av
sjukdomar, både
bättre och snabbare
FDA Modernization
Act 2.0/3.0 möjliggör
djurfria testmetoder
Integrerade och
automatiserade
arbetsflöden
i laboratorier
KUNDSEGMENT
Kundbas: Akademi och läkemedelsbolag
Försäljningsmodell: Instrument, förbrukningsvaror,
reaganser och tjänster
Position på marknaden: Marknadsutmanare
Kundbas: Diagostikföretag och läkemedelsbolag
Försäljningsmodell: Instrument, förbrukningsvaror,
tjänster och kontraktstillverkning
Position på marknaden: Marknadsutmanare
Akademi och forskningsorganisationer
Läkemedelsbolag
Diagnostikföretag
Kosmetikföretag och tillverkare
av medicintekniska produkter
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202310
AFFÄRSMODELL
BICOs affärsmodell innebär att tillverka produkter inom hård-
vara, laboratorieautomatisering, mjukvarulösningar och
produkter för att automatisera och öka effektiviteten och
effekten i arbetsflöden. BICO har även ett eftermarknads-
erbjudande som består av reagenser, tjänster som inkluderar
programvarutjänster och förbrukningsvaror såsom biobläck,
cellodlingsplattor och vävnadsmodeller.
BICOs affärsmodell omfattar hela värdekedjan, från forskning och tillverk-
ning till försäljning och distribution av företagets produkter genom våra
nordamerikanska, europeiska och asiatiska säljorganisationer, liksom genom
ett välutvecklat distributionsnätverk.
Vår teknik möjliggör för forskare och yrkesverksamma inom biovetenskap
att förbättra utvecklingen av cellinjer, utföra läkemedelsscreening och
och diagnostik, printa mänskliga vävnader och organvävnader till medicinsk-,
läkemedels- och kosmetikaindustrin, samt utföra analys inom multiomik mer
effektivt.
Merparten av den tekniska utvecklingen sker internt av våra forskning och
utvecklingsteam, och ofta i samarbete med universitet och forsknings-
organisationer samt kunder. Våra nära kopplingar till akademin, läkemedels-
bolag samt våra kunder innebär att vi kan vara agila och tillgodose specifika
förfrågningar.
Då BICO har vuxit och förvärvat bolag sker forskning och utveckling idag vid
bolagets enheter i Tyskland, Frankrike, USA, Sverige och Taiwan, och det är
även där som merparten av produktionen sker.
BICO och Sartorius slutförde nästa steg i vårt partnerskap när ett flertal
underavtal för sälj och distribution för APAC undertecknades
under 2023. BICO har en global närvaro på fler än 65 marknader.
Affärsmodell
Hårdvarulösningar
Framtagning av data
BICO-lösningar
Automatisera,
och öka effektiviteten
och effekt i
arbetsflöden
Mjukvarulösningar
Analys av data
Reagenser och
förbrukningsvaror
Lösningar
Reproducerbarhet av data
Vätskehantering
Automatisering
Bioprintrar
Automatiseringsmjukvara
Biologisk övervakning
Design och simuleringar
Schemaläggning
Biobläck
Munstycken
Patroner
Vävnadsmodeller
Cellodlingsplattor
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 11
STRATEGISKA PRIORITERINGAR
Strategiska
prioriteringar för förbättring
Under 2023 hade vi fokus på kostnadskontroll och initiativ relaterade till
verksamhetsoptimering. Vi har gjort framsteg inom dessa områden, men
vi behöver fortfarande fokusera på förbättringar under 2024.
För att hantera dessa utmaningar har fyra strategiska prioriteringar för
förbättringar identifierats. Vi bedömer att dessa prioriteringar kommer att
bana väg för den uppdaterade strategin, som kommer lanseras senare under
2024. Den uppdaterade strategin kommer att tillvarata aktuella kommersiella
tillväxtmöjligheter samt frigöra framtida potential.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202312
STRATEGISKA PRIORITERINGAR
Utfall 2023:
Ett koncernövergripande kostnadsbesparingsprogram lanserades under tredje kvartal-
et 2022 med målet att spara 100 Mkr på årsbasis. Programmet slutfördes under tredje
kvartalet 2023 och tre av fyra bolag som gick med förlust var lönsamma redan under
första kvartalet 2023. Dessa tre bolag fortsatte att leverera i linje med förväntningar-
na under 2023.
Det fjärde bolaget, Ginolis, avyttrades i november 2023. Motivet var att Ginolis inte
haft förmågan att ställa om snabbt nog för att dämpa effekterna av den post-pan-
demiska nedgången. Ginolis kostnadsbas justerades under 2023 men orderingången
återhämtade inte sig enligt förväntningar.
Koncernen har haft fokus på kostnadskontroll under 2023, vilket även kommer att
fortsätta under 2024. Strikt kostnadskontroll, verksamhetsanpassning och kostnads-
optimering resulterade i en justerad EBITDA om 217,7 Mkr för helåret 2023.
Koncernen hade 884 heltidsanställda (FTE) vid utgången av 2023 jämfört med 1 061 vid
utgången av 2022, en minskning med 17 procent.
Kostnadskontroll Operational Excellence
Strategiska prioriteringar för förbättring
Utfall 2023:
Utvecklingen av rörelsekapitalet fortsatte att visa en positiv trend under 2023. BICO
gjorde förbättringar under 2023 och minskade rörelsekapitalet från 32 till 23 procent
(rörelsekapital/omsättning senaste 12 månaderna). Detta är ett resultat av robustare
processer, inklusive en bättre indrivnings- och betalningsprocess samt lagerhantering.
Åtgärder relaterade till lagerhantering har genomförts. Samtliga av koncernbolagens
lagernivåer har kartlagts och analyserats. Som en följd av detta genomfördes utran-
geringar och nedskrivningar om 27 Mkr under andra kvartalet 2023. Riktade åtgärd-
splaner har också implementerats för koncernbolag med förhöjda lagernivåer. Fokus
framöver är att minska lagernivåerna.
Genomgång av större leverantörsåtaganden för att fasa ut och/eller minska åtagan-
den för 2023 och kommande år. Leverantörsåtaganden har minskats samtidigt som
överenskomna leveransåtaganden till kunder har bibehållits.
Koncerngemensamma inköpsprocesser har införts under 2023, exempelvis gemensam-
ma leverantörsavtal, lista över utvalda leverantörer och kartläggning av möjligheter
inom koncernen att samla inköp och dela leverantörer. Dessutom har BICO arbetat
med att minska lokalyta.
1. Driva kommersiellt fokus
Förbättra och stärka kommersialiseringeffektiviteten i vår portfölj samt ytterligare utforska
möjligheter till samarbeten och partnerskap.
2. Fullständig strategisk översyn
Översynen består i att utvärdera vår aktuella road map för F&U samt koncernens produkt-
portfölj och erbjudande mot bakgrund av hur marknaden ser ut idag. Resultaten av översynen
kommer att belysa kommersiella möjligheter och synergier, till exempel hur vi kan vidareutveck-
la vårt erbjudande och vår produktportfölj, något som kommer att vara väsentligt i BICOs nya
strategi med tanke på den aktuella makromiljön och den geopolitiska situationen.
3. Investera i medarbetare och kultur
BICO kommer att investera mer i våra medarbetare och vår kultur, och för att samordna
detta har vi tillsatt rollen Global Head of HR. Rollen kommer att ansvara för att forma och
genomföra BICOs globala HR-strategi för att bygga en medarbetarorienterad och presta-
tionsinriktad företagskultur.
4. Fortsatt optimering av verksamheten (operational excellence)
Koncernen kommer att fortsätta att hantera utmaningar kopplade till att förbättra proces-
ser och att hålla strikt kostnadskontroll. Vi kommer proaktivt följa alla våra verksamheter i
våra månatliga reviews med syfte att hålla takten i de förbättringsprojekt som har identifi-
erats. Det här området omfattar arbete med lagerhantering samt synergier relaterade till
leverantörskedjan även under 2024. BICO kommer även att fortsätta med ERP-implemen-
teringen och etableringen av ett projektkontor som initialt kommer att hantera styrning av
större forskning & utvecklingsprojekt.
Koncernen har identifierat fyra strategiska prioriteringar för att uppnå hållbar lönsam tillväxt:
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 13
STRATEGI
Gäller från 2023 på medellång sikt (1-3 år)
Tillväxtmålen speglar möjligheter för marknadstillväxt
Marginalmålet säkerställer vårt fokus på lönsamhet, inklusive totala forsknings- och
utvecklingsutgifter, och möjliggör ett positivt kassaflöde exklusive förvärvsrelaterade poster
Nettoskuldmålet möjliggör flexibilitet i framtida finansieringsalternativ
Ambitionen med de nya finansiella målen är att stödja egenfinansierad lönsam tillväxt
Finansiella mål
Tillväxtmål Marginalmål Nettoskuldmål
TVÅSIFFRIG ORGANISK TILLVÄXT EXKLUSIVE
VALUTAEFFEKTER
UTFALL 2023:
0,3 %, helår 2023. Utfallet är under målet, men
förväntat med tanke på den utmanande marknads-
miljön under 2023 vilket resulterat i minskad försäljning
främst till kundsegementen: diagnostik, akademi och
biotech.
EBITDA-MARGINAL MINUS BALANSERADE
UTVECKLINGSKOSTNADER > 10 PROCENT
UTFALL 2023:
11,5 % för rapporterad EBITDA och 5,1 % för justerad
EBITDA, helår 2023. Utfallet är något under målet
justerat för villkorade köpeskillingar, men förbättrat
jämfört med föregående år. Kontinuerliga kostnads-
besparingar har vidtagits för att förbättra lönsam-
heten.
NETTOSKULD / EBITDA <3.0x
UTFALL 2023:
1,6 för rapporterad EBITDA och 2,6 för justerad
EBITDA. Det starka kassaflödet under fjärde kvartalet
har minskat ration vilket ligger i linje med målet.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202314
BICO-AKTIEN
Den 3 november 2016 noterades CELLINK-aktien, numera BICO-aktien, på Nasdaq First North
Growth Market. Den 20 april 2020 noterades aktien i stället på Nasdaq Stockholm Main Market,
sektor: Health Care.
BICO-aktien
UTDELNING
Styrelsen föreslår ingen utdelning för räkenskapsåret 2023
givet bolagets fokus på hållbar lönsam tillväxt.
KOMMUNIKATION MED AKTIEMARKNADEN
Målet är att bolagets kommunikation med aktiemarknaden
ska vara tillgänglig, korrekt och ge tydlig information som
uppfyller de regler och krav som gäller för börsnoterade bolag.
Ett arkiv med publicerade pressmeddelanden och rapporter
finns att tillgå via bolagets webbplats på www.bico.com/se/
investerare/.
Kommunikationen med aktiemarknaden sker främst i
samband med publiceringen av bolagets finansiella rapporter
via en telefonkonferens med investerare, genom publiceringen
av pressmeddelanden om viktiga händelser i bolaget och i
samband med presentationer som organiseras inom bolagets
sektor eller av BICO.
ANDEL AV KAPITAL OCH RÖSTER
Per den 31 december 2023 uppgick det totala antalet
registrerade och utestående aktier i BICO Group AB (publ)
till 70 574 895, varav 1 500 000 är A-aktier och 69 074 895 är
B-aktier. Totala antalet röster uppgick till 84 074 895 röster
varav 15 000 000 är relaterade till A-aktierna och 69 074
895 aktier är relaterade till B-aktierna. Aktiekapitalet upp-
gick till 1 764 372,375 kr. Bolaget innehar inga egna aktier.
INCITAMENTSPROGRAM
BICO har tre långsiktiga incitamentsprogram riktade till
koncernens personal samt styrelseledamöter. Syftet med
incitamentsprogrammen är att uppmuntra ett brett ägande
bland medarbetare, underlätta rekrytering, behålla kvalifi-
cerade medarbetare och öka motivationen att uppnå eller
överträffa koncernens mål.
AKTIEÄGARE
Per den 31 december 2023 hade BICO cirka 22 600 aktie-
ägare, vilket var en minskning med 3 400 jämfört med den
31 december 2022. Andelen icke-svenska aktieägare uppgick
till 36 procent vid årsslutet. De tio största bekräftade ägarna
vid årsslutet visas i tabellen till höger.
AKTIEÄGARSTRUKTUR
NYCKELTAL FÖR BICO-AKTIEN 2023
10 största aktieägare per 31 december 2023
Ägarandel Rösträtt
Erik Gatenholm 13,63 20,53
Sartorius Lab Holding GmbH 10,09 8,47
Handelsbanken Fonder 9,50 7,97
Héctor Martinez 8,95 13,59
Fjärde AP-fonden 5,78 4,86
Tredje AP-fonden 2,74 2,30
ARK Investment Management LLC 2,57 2,16
Claes Dinkelspiel 1,54 1,29
Avanza Pension 1,40 1,18
Carl Bennet 1,38 1,16
Summa 10 största aktieägare 57,59 63,51
Övriga aktieägare 42,41 36,49
Summa 100,00 100,00
Likviditet - primärmarknad
Lägsta aktiekurs 23,38
Högsta aktiekurs 122,0
VWAP (volymviktat genomsnittlig betalkurs) 60,14
Antal omsatta aktier 89 017 901
Dagligt genomsnitt: antal omsatta aktier 354 653
Antal avslut 317 550
Dagligt genomsnitt: antal avslut 1 265
Snittvärde per avslut 16 858
Dagligt genomsnitt: omsättning 21 327 333
Dagligt genomsnitt: omsättning jämfört med
marknadsvärde 0,51 %
Total likviditet
Dagligt genomsnitt: antal omsatta aktier 32 133 442
Dagligt genomsnitt: omsättning jämfört med
marknadsvärde 0,76 %
Dagligt genomsnitt: antal omsatta aktier 535 552
Antal omsatta aktier 134 423 729
Handelsplats och kategori
Andel av Nasdaq (vanlig handel) 66,0 %
Andel av blocktransaktioner 8,5 %
Andel av dark pool-handel (Nasdaq) 2,7 %
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 15
Affärsområden
Koncernen är indelad i de tre affärsområdena: Bioprinting, Biosciences och
Bioautomation.
AFFÄRSOMRÅDEN
Bioprinting
Affärsområdet erbjuder system, produkter, lösningar och tjänster som kombine-
rar användarvänlighet, tillgänglighet och funktioner för att möjliggöra tillväxt vid
3D-cellodling, oavsett typen av cellinje, i vilken geometri och med vilket biomaterial
som helst.
Affärsområdet Bioprinting består sex bolag som är verksamma inom området för 3D cellkultur och
3D-printning. CELLINK och Nanoscribe tillhandahåller avancerade lösningar för additiv tillverkning och
formar bioprintningsområdet. Bioprintrarna kompletteras av biomaterial som tillverkas av Advanced
BioMatrix, en ledare inom området materialvetenskap som tillverkar biobläck, hydrogel och avstäm-
bara substrat av högsta kvalitet som integreras sömlöst i cellbiologiska arbetsflöden. Visikol är en
kontraktsforskningsorganisation (CRO) som tillhandahåller tjänster för cellbaserade analyser samt
bildframställning och analyser av vävnad. I affärsområdet Bioprinting ingår slutligen MatTek, ett bolag
som har satt standarden inom in vitro-modellering av mänsklig vävnad under de senaste 25 åren och
har påskyndat införandet av 3D-modellering och förbättrat kunskaperna på området.
Advanced BioMatrix erbjuder tredimensionella (3D) applikationer för vävnadsodling, cellanalys,
bioprinting och celltillväxt. Bolagets portfölj består av biobläck, reagenser och förbrukningsvaror –
produkter som utgör den erkända standarden för renhet, funktionalitet och varaktighet.
Genom lanseringen av det första universella biobläcket 2016 demokratiserade
CELLINK kostnaden för marknadsinträde för forskare runt om i världen och
spelade en stor roll i att omvandla det nya och växande området 3D-bioprint-
ning till vad det är idag. CELLINKs biobläck, bioprintrar, mjukvara och tjänster
har möjliggjort kritiska framsteg inom en rad olika tillämpningsområden, från
3D-cellodling och vävnadsteknik till läkemedelsutveckling.
I mer än 25 år har MatTek varit leverantör av tillförlitlig innovation av in
vitro-modellering av mänsklig vävnad. Dessa avancerade vävnadsmodeller
ger företag möjlighet att uppnå sina mål för djurfri testning samtidigt som de
minskar försökskostnaderna och tillhandahåller resultat som är mer relevanta
för människan.
Nanoscribe fokuserar på additiv tillverkning med hög precision. Bolagets system
möjliggör avancerad vetenskap och driver fram industriell innovation inom en
rad olika sektorer, till exempel mikrooptik, mikromekanik, biomedicinsk teknik och
fotonteknik.
Visikol är ett kontraktsforskningsföretag som fokuserar på avancerade läkeme-
delsupptäckter inom områden som mikroskopier, avancerad cellodling, bioinfor-
matik och and bildanalyser. Bolaget utför tjänster inom läkemedelsupptäckter
som sträcker sig från tidiga upptäcktsstadier till djurstudier och analyser av
mänskliga patologiska prover. Ett besult fattades i februari 2024 att integrera
Visikol i MatTek.
Allegro 3D:s ljusbaserade bioprinting-teknik (DLP) möjliggör tillverkning av bio-
medicinsk utrustning och mänsklig vävnad med hög precision och hög kapacitet
för cellodling, läkemedelsscreening och tillämpningar inom regenerativ medicin.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202316
AFFÄRSOMRÅDEN
Sedan bioprintningsteknologin introducerades på
marknaden har den genomgått en utveckling, från enkla
extruderingsbaserade system med ett material till mer
sofistikerad teknologi som möjliggör printning av mer
invecklade och komplexa strukturer. Traditionella bioprintrar
var banbrytande, men det fanns utmaningar i att uppnå den
precision och mångsidighet som krävs för att efterlikna
komplexiteten som återfinns i mänskliga vävnader.
CELLINKs BIONOVA X, den första DLP-bioprintern som
printar direkt i cellodlingsplattor, har fått utökad funktionali-
tet i och med lanseringen av Advanced Mode, en program-
varuuppgradering som finns tillgänglig för alla kunder. Advan-
ced Mode möjliggör bland annat printning med flera material.
Med denna funktion kan man använda fler än ett biobläck i
varje hål i cellodlingsplattan, vilket skapar mer realistiska och
funktionella vävnader som bättre återspeglar komplexiteten i
naturliga vävnader.
Fördelarna med att kunna printa flera material med en
DLP-bioprinter
Oavsett om det handlar om att skapa rätt miljö för att celler
ska frodas eller att möjliggöra att olika celltyper kan inter-
agera med varandra, är funktionen att printa flera material
lovande och har redan använts av många forskare för att
efterlikna in vivo-förhållanden på ett mer naturtroget sätt.
Hittills har en stor del av forskningen utförts med extrude-
rings-baserade system, vilka karaktäriseras av mångsidighet.
Medan dessa system ger användarna stor flexibilitet så inne-
bär utskriftsmekanismen, som möjliggör denna flexibilitet, en
uppoffring av högre resolution.
Det är här DLP-printning kommer in och gör skillnad. Den
ljusbaserade tekniken skapar blixtsnabbt tvärbundna struk-
Bioprintning har nu tagit ett steg framåt genom
lanseringen av Advanced Mode, en programvar-
umodul för BIONOVA X. Printern gör det möjligt
att printa i flera olika material.
Nästa nivå av bioprintning möjliggörs
med Advanced Mode för BIONOVA X
turer lager för lager med extremt hög upplösning. BIONOVA
X ger användaren en upplösning på 10 mikrometer, och tack
vare Advanced Mode kan den höga och precisa upplösningen
tillämpas på flera material.
ANVÄNDNINGSOMRÅDEN
Vävnadsrekonstruktion:
Att kunna printa flera material innebär nya möjligheter inom
vävnadsrekonstruktion. Forskare kan skapa intrikata kärlnät,
replikera organarkitektur och generera mer fysiologiskt rele-
vanta vävnadsmodeller för läkemedelsutveckling och forsk-
ning om sjukdomar.
Läkemedelsutveckling
Tack vare sin precision och mångsidighet är BIONOVA X med
Advanced Mode ett verktyg för att utveckla och testa nya
läkemedel. Vid bioprinting med varierande styvhet och flera
material kan man utveckla avancerade samkulturmodeller
för att efterlikna friska och skadade vävnader. Därmed får
forskarna bättre modeller för datainsamling och möjlighet att
fatta välgrundade beslut.
Cancerbiologi
På grund av att BIONOVA X med Advanced Mode kan hantera
flera olika material och varierande styvhet har användarna en
unik möjlighet att skapa mikromiljöer. Dessa kan återspegla
in vivo-biologin bättre än tidigare, vilket kan bidra till insikter i
viktiga mekanismer som cellinvasion, cellmigrering och metas-
tasering av cancer.
Läs mer om CELLINK och BIONOVA X: www.cellink.com
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 17
AFFÄRSOMRÅDEN
GBG® Schedulers kärnkompetens är förmågan att kommu-
nicera med enheter från flera olika tillverkare och koppla
samman dessa till större lösningar för längre automatise-
rade sekvenser. Programvaran har med framgång använts
i olika typer av laboratorier, från små startup-labb till stora
fabriker för biologiska läkemedel. Den kombinerar kluster av
enheter till ett nätverk som sedan används tillsammans i ett
synkroniserat schema. Eftersom trycket på att göra allt fler
upptäckter i allt snabbare takt ökade, och fortsätter att öka
än i dag, började marknaden efterfråga en lösning som kunde
åstadkomma mer.
Bioseros lösning är en programvarusvit som har byggts runt
GBG Scheduler och som kallas Green Button Go Orchestrator.
GBG Orchestrator lanserades 2022 och användas redan av
labb runt om i världen som vill ta sina schemalagda arbets-
flöden till nästa nivå, genom att koppla ihop olika automatise-
ringar i labbet till en gemensam orkestrerad lösning.
En programvarufamilj som ökar effektiviteten i laboratoriet:
Green Button Go Orchestrator
I moderna labb, särskilt på läkemedels- och bioteknikföretag, behöver forskningsframstegen
hela tiden gå snabbare. Samtidigt är proverna mindre och fel till följd av den mänskliga faktorn
behöver begränsas. För att hjälpa forskarna att uppfylla dessa behov, utvecklade och lanserade
Biosero Green Button Go® Scheduler under 2011.
En plats där forskarna kan utföra
komplexa och varierande laboratorieaktiviteter
Tack vare de nya applikationerna i GBG Orchestrator kan
många av labbets olika delar som tidigare, av olika anledning-
ar, ej varit uppkopplade kopplas samman för att öka effek-
tiviteten. Processer, automatiserade arbetsstationer, data,
affärsregler och personal koordineras samt hanteras via GBG
Orchestrator för att uppnå robusta, tillförlitliga och snabba
vetenskapliga resultat. GBG Orchestrator har stöd för över
400 olika vanliga laboratorieenheter och många industriella
system, vilket gör det möjligt för labben att dra nytta av den
senaste robottekniken för kraftfullare lösningar.
Med dessa verktyg är det nu möjligt att bearbeta värdefulla
prover i olika automatiseringsflöden. Man kan även anslu-
ta dem till andra viktiga labbprogramvaror som hantering
av laboratorieinformation (LIMS) via API, köra manuella
och automatiserade arbetsflöden från samma portal samt
mäta hela labbets produktivitet. Företag har länge drivits av
resultatanalys och kan nu på samma sätt arbeta och mäta
produktivitet i labbet.
Vanliga användningsområden där
Green Button Go Orchestrator gör stor skillnad
1. Akademiska labb eller startupföretag kan använda GBG
för att hantera personalbrist och hantera prover när
medarbetarna inte är i labbet, vilket ökar effektiviteten
Även en liten arbetsstation med GBG Scheduler kan
underlätta när det saknas medarbetare i labbet för att
bearbeta prover i rätt tid. GBG Scheduler och en kopplad
arbetsstation kan lasta cellodlingsplattor, tvätta dem
och hantera interaktionen mellan inkubator, tvätt och
läsare. På så sätt kan arbetet fortsätta oavbrutet under
helger eller efter arbetstid. Detta innebär att labbet och
utrustningen används på ett effektivare sätt.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202318
AFFÄRSOMRÅDEN
2. Medelstora bioteknikföretag kan använda GBG för att
öka antalet substanser som dagligen kan screenas för att
utveckla nya läkemedel
Ett bioteknikbolag utför en del av arbetsflödet manuellt
och det krävs flera reagenser och förbrukningsvaror för
att slutföra arbetet. Tidigare har de även upplevt att
det skapas en flaskhals vid läsning av cellodlingsplattor.
För att förbättra sin kapacitet och automatisera dessa
komplexa steg, så planeras automatiseringen med GBG
Scheduler. Med den nya automatiseringslösningen, som
drivs av GBG Scheduler, kan man automatisera det man-
uella arbetet och använda 6 cellodlingsplattor samtidigt
så att data flödar oavbrutet.
3. Stora labb med hundratusentals patientprover per år
kan använda GBG för att öka kapaciteten och minska
eftersläpningen av tester
Labb som dagligen testar stora mängder patientprover
kan ha stora utmaningar när det gäller eftersläpning
och prover som läggs på hög. Vid denna typ av testsitu-
ationer krävs även särskilt dataskydd. Med GBG Orches-
trator kan flera arbetsstationer kopplas samman med
högkvalitativ provförvaring, så att önskad provkapacitet
uppnås. Industriella spårningssystem kan användas för
att snabbt transportera prover i testsystemet. Regu-
latoriska krav som ställs finns inbyggda i ett tillägg till
GBG. Detta innebär spårbarhet i varje steg av processen
tack vare en obruten datakedja.
Programvarusviten GBG gör skillnad för labb som vill öka
effektiviteten. Den stöttar forskare i deras arbete och an-
vänds i alla typer av labb och inom alla typer av tillämpning-
sområden runt om i världen.
Läs mer om Biosero och Green Button Go: www.biosero.com.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 19
AFFÄRSOMRÅDEN
Biosero är en ledande aktör inom mjukvarulösningar och utvecklar vetenskaps-
centrerad programvara och automatiseringslösningar för laboratorier som låter
forskare organisera sina upptäckter på varje stadium. Biosero integrerar och
kopplar ihop laboratorieautomatisering med företagssystem för att sätta data i
sammanhang och därmed möjliggöra ett datadrivet beslutsfattande i ett
sammanhängande tekniskt ekosystem.
CYTENA tillhandahåller instrument för automatiserade och mycket effektiva
arbetsflöden för laboratorier som innebär förbättrade tillämpningar inom cellin-
jeutveckling, mikrobiom, bildframställning av levande celler, vätskehantering och
omik möjliggörs nya upptäckter inom områden som läkemedelsutveckling och
hälso- och sjukvårdsforskning.
Med uppdraget att föra bioreaktorförhållanden till de tidiga stadierna i den
farmaceutiska utvecklingsprocessen som drivkraft tillhandahåller CYTENA BPS
lösningar för mikrobioreaktorer till kunder inom den bredare läkemedelsindustrin.
Discover Echo bygger på en enda vision: att ompröva traditionell mikroskopsde-
sign. I varje aspekt av arbetsflödet, användbarheten och prestandan har grän-
serna tänjts för att skapa en produkt som kombinerar inverterad och upprätt
mikroskopi i en enda produkt
Dispendix förser forskare och labbtekniker runt om i världen med vätskehante-
ringsteknik. Vätskehanteringstekniken möjliggörnya upptäckter inom områden
som läkemedelsutveckling, diagnostik och syntetisk biologi.
Biosciences
Möjliggör snabbare och smartare arbetsflöden inom multiomik, biofarmaceutisk
cellinjeutveckling, kombinatorisk screening och nästa generationens sekvensering.
Molekylärbiologi och multiomik är snabbväxande områden med ett ständigt ökande behov av högre
produktionstakt och automatisering. Affärsområdet Biosciences tillhandahåller instrument som möj-
liggör en varsam hantering av celler och sällsynta prover, snabb överföring av vätskor och reagenser,
såväl som en plattform för analyser i senare led som ger viktiga insikter från experiment, via upprätt
och inverterad mikroskopi. Allt detta ger förbättrad effektivitet och hastighet inom flera olika tillämp-
ningsområden.
Affärsområdet Biosciences består av fem bolag. Dispendix är verksam inom branschen för kon-
taktlös vätskehantering som gör det möjligt att samordna flera kemiska reaktionsprocesser på bara
några minuter och ger högre flexibilitet inom analysutveckling. CYTENA förser läkemedelsföretag med
beprövad teknik för encellsdispensering för deterministisk encellsisolering av ett stort antal celltyper.
Dessutom har CYTENA utvecklat lösningar för automatiserad övervakning av cellbaserade analyser
genom ett innovativt system för bildframställning av levande celler som kompletterar Discover Echos
portfölj med inverterade och upprättstående mikroskop. Utöver det stöttar CYTENA BPS cellinjeut-
vecklingsbranschen med de första mikrobioreaktorerna av sitt slag. De har hög kapacitet för parallella
odlingar i 96-håls cellodlingsplattor så att produktionsförhållandena i bioreaktorerna kan anpassas till
skalan 150 till 800 μl. Biosero är en av de ledande aktörerna inom utveckling av innovativa program-
varulösningar som integrerar arbetsflöden från början till slut och ökar produktiviteten i labbet, vilket
möjliggör många ytterligare synergier.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202320
AFFÄRSOMRÅDEN
Confocal-mikroskopet
tillhandahåller automatiserade
funktioner som underttar
bildtagning
Discover Echo har varit en ledande innovatör
inom mikroskopi och avbildningsteknik sedan
bolaget grundades i San Diego i Kalifornien,
USA, 2013. Bolaget förvärvades i juni 2021. Det
hemliga receptet för framgång på den mogna
mikroskopimarknaden är att erbjuda automa-
tiska hybridmikroskop med större mångsidighet
och bättre användbarhet än andra system.
Mikroskop är viktiga för det bredare forskningssamhället,
särskilt life science-lösningar som främjar vetenskapliga
upptäckter inom allt från cellbiologi till läkemedelsutveckling
och neurobiologi.
Konventionerna utmanas med designutveckling
Alla Discover Echo-modeller ersätter traditionella okular
med högupplösta skärmar och innehåller unik mjukvara som
moderniserar arbetsflödet när det gäller att skapa, dela och
analysera bilder.
Av alla forskningslaboratorium använder cirka 70 procent
både upprättstående och inverterade mikroskop vid hanterin-
gen av olika sorters prover.
Echos ingångsmodell, Rebel, kan lätt växla mellan de två
konfigurationerna, så labben behöver inte längre ha två sepa-
rata system. Nästa steg, Revolve, kombinerar fyra mikroskop
i ett: upprättstående och inverterat mikroskop, ljusmikroskop
med genomfallande ljus och fluorescensmikroskop. Det leder
till betydligt lägre kostnader för utrustning och frigör värde-
fullt labbutrymme.
Nästa generationens mikroskop, med det mycket passande
namnet Revolution, ökar mångsidigheten ytterligare och
möjliggör ett antal viktiga avbildningstekniker som visas på
skärmar med ultrahög upplösning. Dess unika, automatiska
hybriddesign ger mer funktionalitet än något annat bred-
fältsmikroskop. Prover kan avläsas och avbildas på några
sekunder, och den intuitiva mjukvaran gör inlärningskurvan
mindre brant. På så vis blir mikroskopin enklare än någonsin
för allt bredare grupper av laboratoriepersonal.
Nytt konfokalmikroskop för högupplöst bildbehandling
I februari 2023 lanserade Discover Echo sin senaste produkt,
mikroskopet Echo Confocal, som avbildar biologiska prov-
er med exceptionell klarhet och detaljrikedom. Mikroskopet
blockerar ljus som inte är i fokus och ger bilder med högre
upplösning än traditionella bredfältsmikroskop.
Konfokalmikroskop används för att studera levande celler
och vävnad och ger tredimensionella bilder med exceptionell
detaljrikedom. De är särskilt användbara när det gäller att
undersöka cellulära processer, proteinlokalisering och flu-
orescensmärkta molekyler i levande celler. Varje aspekt av ar-
betsflödet, användbarheten och prestandan har förbättrats
för att skapa en modernare, mer kraftfull produkt.
Echo Confocal är det första mikroskopet i sitt slag och har
ett antal automatiska funktioner som underlättar bildtag-
ning. Det intuitiva användargränssnittet gör det mer lättan-
vänt för forskare på alla nivåer samtidigt som den kompakta
designen gör att det får plats i de flesta labb, vilket gör det
till ett värdefullt instrument som är betydligt mer lättanvänt.
Den innehåller också en rad avancerade bildbehandlingsfunk-
tioner, inklusive 3D-avbildning, timelapse-avbildning, mosaik-
plattor och multipunktsavbildning. Systemet reducerar även
fotoblekning, vilket passar applikationer med levande celler.
Echo Confocal-systemet kompletterar BICO:s cellbiolog-
iteknik – inklusive 3D-cellkulturer, organoider och bioprint-
ing-produkter – med en höghastighetsplattform för 3D-bild-
behandling som utökar tillgängligheten för forskare i hela
världen.
Läs mer om Discover Echo och Confocal-mikroskopet på:
www.discover-echo.com.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 21
AFFÄRSOMRÅDEN
Bioautomation
Påskyndar utvecklingen och tillverkningen av innovativa, pålitliga och kostnads-
effektiva plattformar för diagnostik och bioanalys.
Affärsområdet Bioautomation förser kunder inom life science och diagnostik med produkter och tjäns-
ter för precisionsdispensering, avancerad provberedning, multiplex-analyser och analysminiatyrisering,
tillverkning av diagnosprodukter och medicintekniska produkter som möjliggör skalbarhet för forsk-
ning och produktion på ett automatiserat och kostnadseffektivt sätt. Affärsområdet Bioautomation
består av tre bolag – SCIENION, Cellenion och QInstruments. Affärsområdet erbjuder en omfattande
produktportfölj samt som gör det möjligt att ta fram kundspecifika lösningar som sträcker sig från
applikationsstöd och anpassad hårdvara och mjukvara till kontraktstillverkning.
Produkter från affärsområdet Bioautomation är pådrivande inom nästa generationens diagnostik
samt encellslösningar för multiomik, ovanliga celler, cellinjeutveckling, läkemedelsscreening och utveck-
ling av 3D-modeller.
Genom att utnyttja SCIENION:s dispenseringsteknik fokuserar Cellenion på
tillämpningsområden som kretsar runt isolering av enskilda celler och enskilda
cellulära aggregat genom deras produktportfölj. Systemen möjliggör bildbaserad
automatiserad dispensering med hög genomströmning av enskilda celler eller
cellaggregat på valfritt underlag. Tillsammans med förbrukningsvaror möjliggör
lösningarna miniatyrisering av provberedningsprotokoll på samma instrument
innan analys i senare skede.
QInstruments erbjuder automatisering av provberedning. Bolaget utvecklar och
tillverkar innovativa lösningar för blandning och temperaturkontroll av molekyl-
ära prov på robotplattformar som BioShak, men även snabba och lättanvända
tillbehör som påskyndar och effektiviserar upptäckter.
SCIENION är en global marknadsledare med en portfölj som innehåller preci-
sionsdispenseringssystem för mycket små volymer, läsare, förbrukningsvaror,
utveckling av mikromatriser, biosensorteknik och kontraktstillverkning. SCIENON
har över 20 års erfarenhet och dess kunder inom hela life science-sektorn kan
dra fördel av en integrerad produktportfölj och tjänster för att främja kostnads-
effektiva multiplex-analyser, miniatyrisering och automatisering – från tidig
forskning till produktion med hög kapacitet.
Ginolis, som tillhörde affärsområdet Bioautomation, avyttrades i november
2023.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202322
Forskning
& utveckling
Ända sedan BICO grundades 2016 har bolaget haft ett
tydligt fokus på innovation genom forskning & utveckling.
BICO har investerat i att förbättra och utveckla befintliga
tekniker, samt att upptäcka nya. Vi är fast beslutna att
förse våra kunder och partners med de rätta verktygen för
att bidra med snabbhet, noggrannhet och effektivitet.
FORSKNING OCH UTVECKLING
PRODUKTLANSERINGAR UNDER 2023
Ett urval av produktlanseringar under 2023 och som spänner över hela koncernen:
Discover Echo Confocal-mikroskop
Confocal-mikroskopet lanserades i februari 2023. Det här specifika mikroskopet används för att studera
levande celler och vävnader, och ger tredimensionella bilder med exceptionell detaljprecision. Dess kompakta
design gör att den enkelt passar in i alla labbmiljöer. Den innehåller också en rad avancerade bildbehandlings-
funktioner, inklusive 3D-avbildningsfunktioner och time-lapse-avbildning samt mosaikplattor och flera
referenspunkter. Läs mer om Confocal-microskopet på sidan 21.
CELLINK LUMEN X™ Gen 3
Tredje generationens LUMEN X™ som lanserades i maj 2023 är en DLP-bioprinter (Digital Light Processing)
i bänkformat. Den ger bättre upplösning och mer avancerade funktioner, bland annat möjligheten att utveck-
la multistyva konstrukt, mikrofluidiksystem och en design som är anpassad för cellutskrift. Läs mer på www.
cellink.com.
CELLINK Vivoink™
I oktober 2023 lanserade CELLINK Vivoink, bolagets första biobläck av medicinsk kvalitet som är specifikt
utformat för att hjälpa forskare med deras arbete. Vivoink är optimerat för överlägsen utskrift, mekani-
sk stabilitet och cellviabilitet. Biobläcket tillverkas under en strikt kvalitetskontroll som omfattar utvalda
tillverkningskrav från ISO 13485 och GMP Annex 1, certifiering för produktionsanläggningar. Läs mer på www.
cellink.com.
CYTENA G.PURE
Det här instrumentet kom ut på marknaden i maj 2023 och automatiserar rening av nukleinsyror med hjälp
av beads (kulor) för NGS (Next Generation Sequencing) och PCR. G.PURE är baserad på en patenterad
centrifugalteknik för att avlägsna vätskor och den förbättrar datakvaliteten samt minskar kostnader och
förkortar tidsplaner. G.PURE möjliggör effektiv och automatiserad rening av nukleinsyror med hjälp av ferro-
magnetiska beads (kulor) – utan att hundratals pipettspetsar behöver användas. Läs mer på www.cytena.
com.
Nanoscribe 3D printing by 2GL®
I november 2023 introducerades en ny funktion hos Quantum X align. Den här nya 3D-tekniken för mikro-
tillverkning erbjuder 3D-printing med 2GL (Two-Photon Grayscale Lithography). Detta innebär att 2GL är
den snabbaste 2PP-baserade tekniken för 3D-printing med enastående formprecision och överlägsen
utskriftskvalitet. Det banar väg för nya applikationer, till exempel tillverkning av ännu fler mikrooptiska
system med avsevärt högre kvalitet och mycket snabbare utskriftstider. Läs mer på www.nanoscribe.com.
QInstruments BioShake Q1
BioShake Q1 lanserades i februari 2023. Det är en allt-i-ett-shaker som kombinerar beprövad skakkapacitet
med funktioner för värme och aktiv kyla. Tack vare den tillgängliga designen kan en robot enkelt förflytta
laboratorieutrustning till BioShake Q1. Den patenterade låsmekanismen låser plattan vid en exakt nollposition
för robotinteraktion eller vätskehantering. Läs mer på www.qinstruments.com.
INVESTERINGAR I FORSKNING & UTVECKLING
Under 2023 investerades cirka 259,3 Mkr i forskning & utveckling i hela
koncernen, där F&U-insatserna främst skedde i BICO-företagen med
verksamhet i USA, Tyskland, Taiwan, Sverige och Frankrike.
PROJEKTLEDNINGSKONTOR INRÄTTAT
Ett projektledningskontor (PMO) etablerades under fjärde kvartalet 2023.
PMO kommer att stå till koncernens förfogande och kommer inledningsvis
fokusera på förvaltningen av våra större forsknings- och utvecklingspro-
jekt.
PORTFÖLJ MED IMMATERIELLA RÄTTIGHETER
Koncernens portfölj med immateriella rättigheter omfattar över 540
beviljade patent och pågående patentansökningar, fördelade på 144 unika
innovationer. Fler än 172 patent har beviljats. Den geografiska spridningen
är i huvudsak koncentrerad till USA och Europa men omfattar även
Australien, Japan, Kina, Sydkorea och Indien.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 23
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202324
HÅLLBARHET
Ökad anpassning till kraven i de nya EU-direk-
tiven om hållbarhetsrapportering för företag
och europeiska standarder för hållbarhetsre-
dovisning som förväntas införas från och med
räkenskapsåret 2024.
Uppdatera hållbarhetspolicyer och intern-
kommunikation samt intern utbildning.
Implementera dubbla väsentlighetsanalyser
av våra värdekedjor.
Föra intressentdialoger med investerare,
kunder och medarbetare angående BICOs
hållbarhetsagenda.
Hållbarhet är ett långsiktigt strategiskt foku-
sområde för BICO och utgör en del av vår af-
färsstrategi.
UNDER 2023 HAR BICO FOKUSERAT PÅ FÖLJANDE
OMRÅDEN I SIN HÅLLBARHETSAGENDA:
The BICO Way och vår hållbarhetsagenda
The BICO Way beskriver vilka vi är och vad vi står för. Den bygger på våra kärnvärden – engagemang, uthållighet,
inspiration, transparens och genomförande – som definierar vår kultur och den vägleder oss i vårt dagliga besluts-
fattande. The BICO Way omfattar våra hållbarhetspolicyer, som finns publicerade på vår webbsida om hållbarhet,
och vår hållbarhetsagenda.
Hållbarhetsagendan finns samlad i The BICO Way. Den förklarar hur BICO ser på hållbarhet och tar fasta på hur
vi som bolag kan göra skillnad. BICO kommer att driva på de förändringar som behövs inom branschen baserat på
biokonvergens. Hållbarhetsramverket beskriver hur hållbarhetsarbetet är förankrat i vår affärsstrategi och kultur,
och fokuserar på tre områden: våra medarbetare, vårt erbjudande och vår planet. Nyckeltalen för dessa tre områden
redovisas under respektive kapitel och inte som en sammanfattande tabell med alla nyckeltal.
Bedömning av hållbarhetspåverkan
Vi arbetar för att minska negativ påverkan och öka positiv påverkan inom vår verksamhet. Genom att utföra dubbla
väsentlighetsanalyser av vår värdekedja har vi dragit slutsatsen att hållbarhetspåverkan består av: marknadspåver-
kan, social påverkan, politisk påverkan, regulatorisk påverkan, organisatorisk påverkan, klimatpåverkan och föroren-
ingspåverkan.
Under de närmaste åren kommer koncernen därför att arbeta med en handlingsplan för hållbarhet som bygger på
Parisavtalet och de nya EU-direktiven om hållbarhetsrapportering för företag (CSRD) inklusive de europeiska stan-
darderna för hållbarhetsredovisning (ESRS). Detta kommer att öka transparensen i vår strategi, affärsmodell och
värdekedja samt transparensen kring den positiva och negativa väsentliga påverkan de har.
Den negativa påverkan som har identifierats kommer att övervakas på vår koncernövergripande rapporterings-
plattform.
Hållbarhet
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202324
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 25
HÅLLBARHET
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 25
MÅL 3 GOD HÄLSA OCH VÄLBEFINNANDE
Säkerställa hälsosamma liv och främja välbefinnande för alla i
alla åldrar.
Ett hälsosammare samhälle är en direkt effekt av BICOs
affärsmodell. Genom att tillhandahålla våra produkter och
tjänster bidrar vi till att förkorta ledtiderna inom forskningen.
BICO stödjer följande delmål:
3.B Stödja forskning om och utveckling av vaccin och läkemedel
mot de smittsamma och icke-smittsamma sjukdomar som i
första hand drabbar utvecklingsländer. Sörja för tillgång till
ekonomiskt överkomliga grundläggande läkemedel och vaccin.
3.4 Till 2030 minska det antal människor som dör i förtid av
icke smittsamma sjukdomar med en tredjedel.
MÅL 5 JÄMSTÄLLDHET
Uppnå jämställdhet och alla kvinnors egenmakt.
Våra ambitioner för jämställdhet består av att följa upp
jämställdheten på alla nivåer inom organisationen genom
att övervaka processer för on- och offboarding, löneskillna-
der mellan könen samt de utbildningar och befordringar som
erbjuds inom alla våra företag.
BICO stödjer följande delmål:
5.C Anta och stärka välgrundad politik och genomförbar
lagstiftning för att främja jämställdhet och öka alla kvinnors och
flickors egenmakt på alla nivåer.
5.1 Avskaffa alla former av diskriminering av alla kvinnor och
flickor överallt.
5.5 Tillförsäkra kvinnor fullt och faktiskt deltagande och lika
möjligheter till ledarskap på alla beslutsnivåer i det politiska,
ekonomiska och offentliga livet.
MÅL 9 HÅLLBAR INDUSTRI,
INNOVATIONER OCH INFRASTRUKTUR
För att uppnå våra affärsmål och främja innovation behöver
vi de främsta talangerna. Vi samarbetar med lokala partners i
våra projekt för FoU och produktutveckling, och använder oss
av modeller för cirkulär ekonomi som återanvändning, renover-
ing och återvinning.
BICO stödjer följande delmål:
9.B Stödja inhemsk teknikutveckling, forskning och innova-
tion i utvecklingsländerna, inklusive genom att säkerställa en
gynnsam policymiljö för exempelvis industriell diversifiering och
förädling av råvaror.
9.3 Öka tillgången för småskaliga industriföretag och andra
företag, i synnerhet i utvecklingsländerna, till finansiella tjän-
ster, inklusive överkomliga krediter, samt deras integrering i
värdekedjor och marknader.
9.4 Till 2030 rusta upp infrastrukturen och anpassa industrin
för att göra dem hållbara, med effektivare resursanvändning
och fler rena och miljövänliga tekniker och industriprocesser,
där alla länder vidtar åtgärder i enlighet med sina respektive
förutsättningar.
9.5 Förbättra den vetenskapliga forskningen och industrisek-
torernas tekniska kapacitet i alla länder, i synnerhet utveck-
lingsländerna, bland annat genom att till 2030 uppmuntra
innovation och väsentligt öka det antal personer som arbetar
med forskning och utveckling per 1 miljon människor liksom de
offentliga och privata utgifterna för forskning och utveckling.
FN:s Global Compact
FN:S GLOBALA MÅL FÖR EN HÅLLBAR UTVECKLING
Sedan december 2021 är vi officiellt anslutna till FN:s Global Compact och har antagit de globala målen för
hållbar utveckling och de tio principerna. BICO har åtagit sig att följa de tio principerna i FN:s Global Compact
och att behandla alla medarbetare med respekt och värdighet, garantera säkra arbetsförhållanden och bedri-
va en miljömässigt ansvarsfull och etisk verksamhet.
Under 2023 har BICO, utöver de globala målen 3, 5, 9 och 12, även lagt till mål 10 och 13 eftersom dessa
är de mål där BICO kan ha störst påverkan och som i sin tur påverkar BICO mest. Mål 3 är förankrat i allt
vi gör, med vår biokonvergensagenda och vårt mål att förbättra hälsa och välmående samt minska antalet
djurförsök.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202326
HÅLLBARHET
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202326
MÅL 10 MINSKAD OJÄMLIKHET
Medvetenhet om betydelsen av att respektera varandra samt
en årlig utbildning i BICOs uppförandekod för medarbetare
främjar en kultur där alla behandlas lika.
BICO stödjer följande delmål:
10.2 Till 2030 möjliggöra och verka för att alla människor, oav-
sett ålder, kön, funktionsnedsättning, ras, etnicitet, ursprung,
religion eller ekonomisk eller annan ställning, blir inkluderade i
det sociala, ekonomiska och politiska livet.
10.3 Säkerställa lika möjligheter och minska förekomsten av
ojämlika utfall, bland annat genom att avskaffa diskrimin-
erande lagstiftning, politik och praxis och främja lagstiftning,
politik och åtgärder av lämpligt slag i detta hänseende.
MÅL 12 HÅLLBAR KONSUMTION OCH PRODUKTION
Genom att tillverka produkter och tjänster med hög kvalitet,
minimera skadliga material och säkerställa ansvarsfulla inköp
genom hela värdekedjan strävar BICO efter att minimera skad-
lig inverkan på vår planet och de människor som befolkar den.
Den cirkulära ekonomins metoder att återanvända, återvin-
na och renovera anammas inom samtliga verksamheter.
MÅL 13 BEKÄMPA KLIMATFÖRÄNDRINGARNA
BICO är medlem i FN:s Global Compact och vi är transparenta
när det gäller våra klimatresultat. Den väsentliga påverkan
som identifierades i de dubbla väsentlighetsanalyserna har
integrerats i den strategiska åtgärdsplan som är förenlig med
Agenda 2030 och Parisavtalets 1,5-gradersmål.
BICO stödjer följande delmål:
13.1 Stärka motståndskraften mot och förmågan till an-
passning till klimatrelaterade faror och naturkatastrofer i alla
länder.
13.2 Integrera klimatåtgärder i politik, strategier och planering
på nationell nivå.
13.3 Förbättra utbildningen, medvetenheten och den mänsk-
liga och institutionella kapaciteten vad gäller begränsning
av klimatförändringarna, klimatanpassning, begränsning av
klimatförändringarnas konsekvenser samt tidig varning.
BICO stödjer följande delmål:
12.C Rationalisera ineffektiva subventioner av fossila bränslen
som uppmuntrar till slösaktig konsumtion genom att undan-
röja snedvridningar på marknaden, i enlighet med nationella
förhållanden. Detta kan till exempel omfatta att omstrukture-
ra beskattningen och avveckla eventuella skadliga subventioner
för att avspegla deras effekter på miljön. En sådan politik
måste ta full hänsyn till utvecklingsländernas särskilda behov
och förhållanden och minimera eventuella negativa effekter
på deras utveckling på ett sätt som skyddar de fattiga och de
berörda samhällena.
12.2 Senast 2030 uppnå en hållbar förvaltning och ett effektivt
nyttjande av naturresurser.
12.4 Senast 2030 uppnå miljövänlig hantering av kemikalier och
alla typer av avfall under hela deras livscykel, i enlighet med
överenskomna internationella ramverk, samt avsevärt minska
utsläppen av dem i luft, vatten och mark i syfte att minimera
deras negativa konsekvenser för människors hälsa och miljön.
12.5 Till 2030 väsentligt minska mängden avfall genom åt-
gärder för att förebygga, minska, återanvända och återvinna
avfall.
12.6 Uppmuntra företag, särskilt stora och multinationella
företag, att införa hållbara metoder och att integrera hållbar-
hetsinformation i sin rapporteringscykel.
12.7 Främja hållbara offentliga upphandlingsmetoder, i enlighet
med nationell politik och nationella prioriteringar.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 27
HÅLLBARHET
Våra medarbetare
Koncernens övergripande HR-strategi går ut på att ge medar-
betarna möjlighet att utvecklas i en trygg, säker och innovativ
arbetsmiljö. Vår färdplan för hållbarhet hjälper oss att rekry-
tera och behålla den kompetens som krävs för att vår innova-
tionsbaserade verksamhet ska växa.
BICO som arbetsgivare
För att kunna utmana branschen krävs engagerade, nyfikna
och talangfulla medarbetare som vågar tänka stort och nytt.
En personalstyrka med mångfald beträffande kompetens, kön
och etnicitet är en förutsättning för att vi ska lyckas ta fram
innovativa och banbrytande produkter och tjänster. Jämställ-
dheten har bibehållits på samma nivå som tidigare år och så
har även åldersfördelningen bland medarbetarna.
Händelser under 2023
Under 2023 skedde flera omstruktureringar för att öka vårt
fokus på lönsamhet. Det ledde till en högre total person-
alomsättning jämfört med tidigare år.
Medarbetarundersökning
Under 2023 deltog 58 procent av BICO-koncernens medar-
betare i medarbetarundersökningen. Ett förbättringsområde
som lyftes i undersökningen är internkommunikation som
kommer att stöttas av en ny HR-organisation med fokus på
kultur, harmonisering samt bättre kommunikation och samar-
bete.
VÄSENTLIG PÅVERKAN
SOM RÖR VÅRA MEDARBETARE
Väsentlig positiv påverkan
Utbildning i vår uppförandekod och imple-
mentering av policy som stödjer och beaktar
Internationella arbetsorganisationens (ILO)
deklaration om grundläggande principer och
rättigheter i arbetslivet samt FN:s vägledande
principer om företag och mänskliga rättigheter
Väsentlig negativ påverkan
Att behålla talanger i samband med om-
fattande omstruktureringar
Risker för personskador vid arbetsplatsolyckor
eller psykisk ohälsa, inklusive stress eller obal-
ans mellan arbete och fritid
VÅRA MEDARBETARE 2022 2023
KPI Kvinnor Män Totalt Kvinnor Män Totalt
Jämställdhet styrelse 38 % 62 % 100 % 38 % 63 % 100 %
Oberoende styrelsemedlemmar 88 %
Jämställdhet ledningsgrupper 23 % 77 % 100 % 26 % 74 % 100 %
Jämställdhet mellanchefer 31 % 69 % 100 % 31 % 69 % 100 %
Jämställdhet medarbetare 39 % 61 % 100 % 36 % 64 % 100 %
Jämställdhet totalt BICO Group 36 % 64 % 100 % 34 % 66 % 100 %
Åldersintervall <30 30-50 >50 <30 30-50 >50
Åldersdistribution 28 % 58 % 14 % 25 % 59 % 16 %
PERSONALOMSÄTTNING
2022
18%
36%
2023
0%
5%
10%
15%
20%
25%
30%
35%
40%
Kvinnor Män Totalt
SJUKFRÅNVARO
2022 2023
0,0%
0,5%
1,0%
1,5%
2,0%
2,5%
3,0%
3,5%
4,0%
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202328
HÅLLBARHET
VÄSENTLIG PÅVERKAN
SOM RÖR VÅRT ERBJUDANDE
Väsentlig positiv påverkan
Återanvända och återvinna elektronisk utrust-
ning och förpackningsmaterial
Ökad försäljning av renoverade instrument
Kortare tidsplaner för kundernas forskning-
sprojekt, vilket främjar bättre hälsa och välbe-
finnande
Tillhandahålla vävnadsmodeller så att kunder-
na kan rädda livet på djur i forskningsprojekt
Väsentlig negativ påverkan
Risker som rör mänskliga rättigheter eller kor-
ruption kan uppstå i våra affärsrelationer och
på våra produktionsanläggningar
Risk för bristande transparens angående ar-
betarnas förhållanden uppströms i värdeked-
jan på grund av att BICO är en liten kund i den
globala försörjningskedjan
Bristande spårning eller kontroll vid inköp av
material som används i produktionen från
högriskländer
Förändrade lagkrav kan inverka negativt på
tillgången och priserna på material som an-
vänds i produktionen
Nya eller förändrade krav, som cirkulära af-
färsmodeller, från intressenter eller lagstiftare
som rör BICOs aktiviteter eller produkter
Vårt erbjudande
Vi lever i en värld där människors hälsa och välmående
förbättras – vilket är den gemensamma länken till våra
kunder och partners. Hållbarheten i vårt erbjudande och våra
tillverkningsprocesser kombineras med ansvarsfulla, etiska
samarbeten och leverantörsrelationer.
Vi vill skapa en transparent och ansvarsfull verksamhet i vår
värdekedja.
Vårt mål är att koldioxidutsläppen från alla produkter ska
övervakas.
Vi har stärkt förhållandet med våra föredragna lever-
antörer med avseende på vår uppförandekod för lever-
antörer och partner.
Rapporteringen av affärsetiska incidenter har utökats
med korruption, legala incidenter och trakasserier på
bolagsnivå
Vårt fokus på digitalisering av hela arbetsflöden leder till
lägre arbets- och energikostnader och minskar behovet
av resor.
Hälsa och välbefinnande i värdekedjan
Som en del av vår uppförandekod strävar vi efter en säker ar-
betsmiljö för våra medarbetare, kunder och andra som arbe-
tar i värdekedjan. För oss är det helt avgörande att fokusera
på våra produkters säkerhet och deras påverkan.
Vi är mycket stolta över att vi möjliggör global life-
science-forskning med fokus på bättre hälsa och välbefin-
nande samtidigt som vi under 2023 räddade livet på 64 600
djur.
En cirkulär affärsmodell
Under 2023 antogs den cirkulära affärsmodellen av fem bolag
inom BICO-koncernen. På dessa bolag var mellan 5 och 22
procent av alla instrument som såldes i den cirkulära produkt-
portföljen renoverade instrument.
Initiativ för 2023
Under 2023 genomförde koncernbolagen ett antal initia-
tiv för att minska miljöpåverkan från deras processer. Ett
exempel på detta är skapandet av fler cirkulära processer
(återanvändning, minskning, renovering, återförsäljning)
som valideras med CO
2
e-data. Dessutom introducerades
uppförandekoden för leverantörer och partner på fler bolag
inom koncernen.
Vårt tillvägagångstt
genom hela värdekedjan
BICOs påverkan genom värdekedjan härrör från olika åt-
gärder i verksamheten och anses vara mycket begränsad på
grund av karaktären på vårt industrisegment och våra låga
inköpsvolymer i den globala försörjningskedjan. Våra tre vär-
dekedjor täcker in följande steg.
Inom värdekedjorna finns både positiv påverkan och negativ
påverkan kopplad till klimat, föroreningar, mänskliga rättigheter,
korruption, produkter och arbetssäkerhet.
Ursprungs-
källa
Egen
verksamhet
Underlever-
antörer
Utgående
frakt
Lever-
antörer
Distributörer
Ingående
frakt
Kunder
PARTNERS MED SIGNERAD CODE OF CONDUCT
2022 2023
0,0%
2,0%
4,0%
6,0%
8,0%
10,0%
12,0%
14,0%
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 29
HÅLLBARHET
Vår planet
Vi förväntar oss att nå netto nollutsläpp av koldioxid till
2045. 2024 planeras bli basår för vår rapportering av koldi-
oxidekvivalenter (CO
2
e) i enlighet med Parisavtalets 1,5-gra-
dersmål. På vägen mot att halvera våra utsläpp kommer vi
att följa GHG-protokollet (Greenhouse Gas Protocol).
Vi har prioriterat att anpassa oss till EU:s nya direktiv om
hållbarhetsrapportering för företag (CSRD) och europeiska
standarder för hållbarhetsredovisning (ESRS) som förväntas
införas från och med räkenskapsåret 2024.
Klimatperspektiv
Koncernens koldioxidutsläpp i Scope 1 och 2 (direkta utsläpp från
ägda eller kontrollerade källor plus indirekta utsläpp från inköpt
elektricitet) uppgick till 0,03 ton CO
2
e/m
2
och fördelningen
mellan de länder där BICO bedriver verksamhet visas i nedan-
stående diagram, där storleken på bubblorna motsvarar storlek-
en på utsläppen i Scope 1 och 2.
Under 2023 har vi förbättrat datakvaliteten för indirekta utsläpp (Scope 3) för att identifiera områden
där vi kan förbättra värdekedjans klimatpåverkan.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202330
HÅLLBARHET
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202330
VÄSENTLIG PÅVERKAN SOM RÖR VÅR PLANET
Väsentlig positiv påverkan
Energibesparingsinitiativ och övergång till
förnybar energi i våra verksamheter
Närmare samarbete med våra leverantörer inom
den cirkulära affärsmodellen
Utökat erbjudande inom återanvändning och
renovering för våra kunder
Väsentlig negativ påverkan
Förorening av luft, mark och vatten sker främst
uppströms i värdekedjan hos ursprungskällan,
underleverantörer och inkommande transport-
er. Nedströms bidrar utgående transporter till
luftföroreningar.
Påverkan på biologisk mångfald, ekosystem och
vattenförbrukning är begränsad till ursprung-
skällan och underleverantörer uppströms.
Klimatet påverkas främst av materialvalet i våra
produkter och våra verksamheters energiför-
brukning.
Klimatförändringar såsom global uppvärmning,
extremväder, pandemier och naturkatastrofer
kan medföra ekonomiska risker och till exempel
kraftigt höjda om- och energikostnader.
Vattenförbrukning
Slutsatsen från de dubbla väsentlighetsanalyserna är att vår
vattenförbrukning inte har någon väsentlig påverkan eftersom
vår verksamhet inte förbrukar processvatten varken vid monter-
ing eller i laboratoriemiljöer.
Energiförbrukning
Vi strävar efter att minska vår energiförbrukning i så stor
utsträckning som möjligt. Därför uppmuntrar BICO dotterbo-
lagen att gå över till förnybara energikällor i de fall som detta
är genomförbart. Fyra anläggningar drivs nu helt av förnybar
energi och tre anläggningar är belägna i lokaler som har förnybar
energiproduktion. 40 procent av den globala verksamhetens
inköpta energi kommer från förnybara källor.
Initiativ för 2023
Under 2023 startade BICO-koncernen flera initiativ för att
förbättra mätningen av utsläpp av CO
2
e i Scope 3. Initiativ för
energibesparingar genomfördes och företaget Biosero flyttade
till en produktionsanläggning som drivs med solenergi.
Icke förnyelsebar uppvärmning
och elektricitet
Förnyelsebar uppvärmning
och elektricitet
Förnyelsebar energiproduktion
SCOPE 2 INKÖPT ENERGI PER LAND [KWH]
FINLAND FRANKRIKE TYSKLAND SLOVAKIEN SVERIGE TAIWAN STORBRITANNIEN USA
0
250 0000
200 0000
150 0000
100 0000
50 0000
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 31
HÅLLBARHET
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 31
Förklaring till beräkningen av utsläpp av
växthusgaser
Tillämpade standarder
Utsläpp av växthusgaser redovisas och rapporteras baserat på
de obligatoriska upplysningar som anges i GHG-protokollets
Corporate Accounting and Reporting Standard (2004) och
Corporate Value Chain (Scope 3) Accounting and Reporting
Standard (2011). Som konsolideringsmetod valdes operationell
kontroll.
Datakoncept
Redovisning av utsläpp av växthusgaser i Scope 1 och 2 samt
Scope 3-kategorier uppströms i värdekedjan utförs på grundval
av beräkningar. Redovisningen av Scope 3-kategorier nedströms
i värdekedjan är begränsad och omfattar ett antal antagan-
VÅR PLANET 2022 2023
Kategori 5: Avfall som
genereras i verksamheten (tCO2)
Totalt Totalt
Blandavfall - 9,46
Deponi 27,49 42,66
Förbränning 0,05 0,45
Återvinnning 1,07 0,61
Kompostering 0,01 0,02
Farligt avfall 0,39 0,94
Totalt Avfall (tCO2) 29,00 54,15
VÅR PLANET 2022 2023
Kategori 9: Nedströms
transporter och distribution
(tCO2)
Totalt Totalt
g 93 22
Flyg 942 845
Hav - -
Järnväg - -
Totalt Transporter (tCO2) 1 036 868
VÅR PLANET 2022 2023
Kategori 6: Tjänsteresor (tCO2) Totalt Totalt
Företagsbilar - 10
Hyrbilar 6 88
Privata bilar i tjänsten 69 114
Flyg 963 1 553
g 8 30
Färja - -
Hotell 68 1 622
Totalt Affärsresor (tCO2) 1 114 3 417
den och uppskattningar. Företagets egna data användes till
de flesta av dessa beräkningar och modeller. De datakoncept
som använts för att redovisa räkenskapsåret 2023 beskrivs mer
detaljerat nedan för vardera av GHG-protokollets kategorier.
Scope 3
Kategori 3: ”Bränsle- och energirelaterad verksamhet (ej inklud-
erad i Scope 1 och 2)”. Den bränsle- respektive energiförbrukning
som användes för att beräkna utsläpp av växthusgaser i Scope
1 och 2 multiplicerades med specifika emissionsfaktorer. Dessa
rapporterades som 0 (noll) för 2023.
Kategori 5: “Avfall som genereras i verksamheten”. Mängden av-
fall som genererats multiplicerades med emissionsfaktorer som
motsvarar det specifika materialet och metoden för avfallshan-
teringen. Datainsamlingen från avfallshanteringen har utökats
med de nya kategorierna Förbränning, Kompostering och Farligt
avfall. BICO-koncernen verkar inom lifescience, en industrisektor
vars värdekedja har jämförelsevis låga utsläpp.
Kategori 6: ”Tjänsteresor” Registrerade sträckor för tåg, flyg
och hyrbil samt antal hotellnätter multiplicerades med specifi-
ka emissionsfaktorer. För sträckor och hotellnätter som inte
registrerats gjordes en uppskattning i varje enskilt fall och sedan
multiplicerades denna med en specifik emissionsfaktor. Kost-
nad per kategori används när det inte finns några andra källor
tillgängliga.
Kategori 9: ”Nedströms transport och distribution”.
Redovisade utsläpp inom kategorin ”Nedströms transport och
distribution” multiplicerades med en skattad faktor för förhål-
landet mellan betald och obetald transportverksamhet till
kunder vid ett lager utvalt på grundval av tillgängliga data.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202332
HÅLLBARHET
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202332
Hållbarhetsstyrning
Implementeringsprocess
Under 2023 fokuserade vi på att öka vår anpassning till CSRD/ESRS, som förväntas införas från och med
räkenskapsåret 2024. Stor vikt lades vid att implementera nya hållbarhetspolicyer, förbättra datakvaliteten från
koncernbolagen och utse en hållbarhetssponsor i varje bolags ledningsgrupp.
Intressenter
BICO-koncernens intressenter spelar en viktig roll för att säkerställa att BICO håller rätt fokus i sitt hållbarhetsarbete.
För oss är det mycket viktigt att föra en öppen dialog med de intressenter som påverkar oss och som vi i vår tur påver-
kar. När vi för dialoger med våra intressentgrupper använder vi oss av olika kanaler, exempelvis möten och intervjuer,
men även våra interna och externa kommunikationskanaler. Under 2023 förde BICO främst intressentdialog med våra
största investerare och kunder samt via vår medarbetarundersökning.
BICOs hållbarhetsstyrning och styrningen av vårt ramverk och vår strategi på hållbarhetsområdet övervakas på
koncernnivå. Vårt hållbarhetsarbete är väl integrerat i BICOs övergripande ledningsstruktur och därmed ligger ansvaret
för detta på koncernledningen. Koncernbolagen ansvarar för implementeringen av hållbarhetsagendan och under 2023
utökade de sin rapportering av ett antal hållbarhetsmått i ett koncerngemensamt redovisningssystem.
För revisorns yttrande om hållbarhetsredovisningen, se sidan 102.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 33
HÅLLBARHET
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 33
Styrmodell för företagets hållbarhetsarbete
BICOs styrelse är det yttersta beslutsfattande forumet,
främst på en hög strategisk nivå. När det gäller hållbar-
hetsarbetet omfattar detta ansvar att etablera en hållbar-
hetsstrategi och en organisation som kan genomföra denna
strategi. Styrelsen fullgör sina åtaganden genom att bland
annat godkänna:
(i) BICO-koncernens verksamhet och strategi,
(ii) BICO-koncernens hållbarhetspolicy,
(iii) instruktionerna för hållbarhetsstyrning för BICO-koncer-
nen, som sammanfattar styrningsstrukturen för hållbarhets-
ledning inom BICO-koncernen,
(iv) årsredovisningen och hållbarhetsrapporten. Styrelsen
uppdateras regelbundet om frågor som rör bolagets hållbarhet.
Koncernchef och verkställande direktör (”koncernchefen”)
ansvarar för genomförandet av hållbarhetsstrategin och
implementeringen av den styrningsstruktur som fastställs av
styrelsen. Koncernchefen leder genomförandet av hållbar-
hetsstrategin inom BICO-koncernen via koncernledningen.
Koncernledningen är ett beslutsfattande organ som leds av
koncernchefen.
Den verkställande direktören (VD) för varje bolag inom
BICO ansvarar för att säkerställa att det finns rutiner och
kontroller på plats för att implementera och uppfylla de
mål, strategier och policyer för hållbarhet som fastställs av
styrelsen, koncernchefen och koncernledningen.
Uppförandekod
Vår interna uppförandekod gäller samtliga medarbetare i
BICOs koncernbolag. Under 2023 utbildades 84 procent av
alla medarbetare om uppförandekoden som en del av en
kampanj för att skapa större medvetenhet.
Leverantörer och partner till alla bolag i BICO-koncernen
förväntas förbinda sig till samma sociala, miljömässiga och
etiska skyldigheter, vilket framgår av uppförandekoden för
leverantörer och partner.
BICOs uppförandekod baseras på mänskliga rättigheter,
arbetstagarrättigheter, informationsskydd, miljö, arbetsmiljö,
hälsa och säkerhet, bolagsstyrnings- och ledningssystem,
produktsäkerhet och affärsetik. Uppförandekoden har harmo-
niserats med principerna i FN:s Global Compact samt ILO:s
konvention för mänskliga rättigheter. Uppförandekoden samt
uppförandekoden för leverantörer och partner beskriver
BICOs affärsetiska ståndpunkter och principer.
Under 2023 förekom tolv visselblåsarärenden i koncernen
som rörde uppförandekoden och 0 (noll) rapporter om fall där
korruption har konstaterats.
Visselblåsarfunktion
Att hantera visselblåsaranmälningar är av yttersta vikt för att
främja öppenhet och ansvarstagande inom vår organisation.
BICO har därför en tydlig och konfidentiell kanal för anmälning-
ar, där visselblåsare kan känna sig trygga att rapportera eventu-
ella missförhållanden utan rädsla för repressalier.
Vi tar alla interna och externa anmälningar på allvar. Vi
samarbetar med Whistlelink, ett externt, tryggt och säkert
visselblåsarsystem, där misstänkta brott mot uppförandekoden
kan anmälas både enkelt och anonymt. Vi garanterar fullständig
anonymitet, lyhördhet och sekretess genom hela ärendeproces-
sen. Systemet finns tillgängligt på BICOs webbplats, vilket även
gör det möjligt för tredje part att göra anmälningar.
Under det gångna året har BICO fortsatt att prioritera och
stärka sin hantering av visselblåsningar. En dedikerad vissel-
blåsarfunktion har funnits tillgänglig för att säkerställa att
anställda och intressenter kan rapportera eventuella oegent-
ligheter tryggt och konfidentiellt. Genom att främja en kultur av
öppenhet strävar organisationen efter att säkerställa att varje
visselblåsare behandlas rättvist och att rapporterade ärenden
utreds noggrant och snabbt.
Under 2023 mottogs sammanlagt tolv visselblåsningsanmäln-
ingar som samtliga utretts av oberoende och/eller externa funk-
tioner. Ett antal anmälningar har också resulterat i förändringar
av verksamheten alternativt disciplinära åtgärder för enskilda.
I inget av dessa fall har brott kunnat konstateras. Hantering av
vissa av anmälningarna är pågående och förväntas avslutas
inom kort.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202334 BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202334
HÅLLBARHET
Lifescience i taxonomin
För närvarande omfattas inte den allra största delen av
BICOs kommersiella utbud av EU:s taxonomiförordning
(”taxonomin”).
Redovisningsprinciper
För rapporteringen i enlighet med artikel 8 i taxonomin definieras
omsättning, kapitalutgifter (CapEx) och driftsutgifter (OpEx) en-
ligt nedan. Dessa definitioner skiljer sig från hur CapEx och OpEx
definieras i BICOs traditionella finansiella rapportering.
Omsättning
Den totala omsättningen motsvarar nettoomsättningen i resul-
taträkningen i den finansiella rapporten.
Kapitalutgifter
De totala kapitalutgifterna motsvarar tillägg, inklusive aktiverade
kostnader för forskning och utveckling, till balansposterna materi-
ella anläggningstillgångar, immateriella tillgångar före eventuella
omvärderingar, avskrivningar eller nedskrivningar.
Driftsutgifter
De totala driftsutgifterna motsvarar icke-aktiverade kostnader
för forskning och utveckling samt indirekta kostnader för den
dagliga driften av materiella anläggningstillgångar.
Omsättning, kapitalutgifter och
driftsutgifter som omfattas av taxonomin
Omsättning i enlighet med ovanstående definition och som är
kopplad till ekonomisk verksamhet som omfattas av taxonomin,
utgör grunden för beräkningen av andelen omsättning som
omfattas av taxonomin. Kapitalutgifter och driftsutgifter enligt
ovanstående definitioner och som är förknippade med ekono-
miska aktiviteter som omfattas av taxonomin, utgör grunden för
beräkningen av andelen kapital- och driftsutgifter som omfattas
av taxonomin. Dessutom kan också individuellt tillämpliga kapital-
och driftsutgifter som omfattas adderas till andelen kapital- och
driftsutgifter som omfattas av taxonomin.
Ekonomisk verksamhet som omfattas av och är förenlig med
taxonomin
För att kunna identifiera vilka ekonomiska verksamheter som
är relevanta för BICO har det varit nödvändigt att tolka både
taxonomiförordningen, kommissionens delegerade förordning och
den delegerade akten på miljöområdet.
BICOs tolkning är att för att en ekonomisk verksamhet ska an-
ses vara omfattad av taxonomin ska verksamheten (1) generera,
eller vara avsedd att generera, extern omsättning, (2) överens-
stämma med beskrivningen av verksamheten i bilaga I eller II till
den delegerade förordningen samt (3) ha praktiskt tillämpliga
tekniska granskningskriterier kopplade till sig.
Med denna tolkning som utgångspunkt har BICO konstaterat
att företaget inte har några verksamheter som är relevanta att
redovisa enligt taxonomin. BICO bedriver inte heller någon verk-
samhet relaterad till kärnkraft eller fossilgas (Annex XII Disclosu-
res Delegated Act).
Rad Kärnenergirelaterade verksamheter
1.
Företaget utför, finansierar eller har exponering för
forskning, utveckling,demonstrationoch implement-
ering av innovativa anläggningar för elproduktion som
genererar energi från kärnprocesser med minimalt avfall
från bränslecykeln
NEJ
2.
Företaget utför, finansierar eller har exponering för
konstruktion och säker drift av nya kärninstallationer
för att producera el eller processvärme, inklusive för
ändamål som fjärrvärme eller industriella processer som
vätgasproduktion, samt deras säkerhetsuppgraderingar,
med användning av bästa tillgängliga teknologier
NEJ
3.
Företaget utför, finansierar eller har exponering
för säker drift av befintliga kärninstallationer som
producerar el eller processvärme, inklusive för ändamål
som fjärrvärme eller industriella processer såsom
vätgasproduktion från kärnenergi, samt deras säkerhet-
suppgraderingar
NEJ
Fossilgasrelaterade aktiviteter
4.
Företaget utför, finansierar eller har exponering för kon-
struktion eller drift av elproduktionsanläggningar som
genererar el med hjälp av fossila gasformiga bränslen
NEJ
5.
Företaget utför, finansierar eller har exponering för kon-
struktion, renovering och drift av kombinerade värme/
kyla- och kraftgenereringsanläggningar som använder
fossila gasformiga bränslen
NEJ
6.
Företaget utför, finansierar eller har exponering för
konstruktion, renovering och drift av värmeanläggn-
ingar som producerar värme/kyla med hjälp av fossila
gasformiga bränslen
NEJ
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 35
EU-taxonomi
Andel av omsättningen från produkter
eller tjänster som är förknippade med
ekonomiska verksamheter som är förenliga
med taxonomi-kraven – upplysningar som
omfattar år 2023.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 35
HÅLLBARHET
Andel av omsättning / Total omsättning
Taxonomi-kvalifi-
cerade per mål
Taxonomi-över-
ensstämmande
per mål
CCM 0 % 0 %
CCA 0 % 0 %
WTR 0 % 0 %
CE 0 % 0 %
PPC 0 % 0 %
BIO 0 % 0 %
Här är en översikt över de olika förkortning-
arna och deras motsvarande mål:
CCM: Klimatförändringsmål (Climate
Change Mitigation)
CCA: Klimatanpassningsmål (Climate
Change Adaptation)
WTR: Vatten- och marina resursmål (Water
and Marine Resources)
CE: Cirkulär ekonomi (Circular Economy)
PPC: Förebyggande och kontroll av föroren-
ingar (Pollution Prevention and Control)
BIO: Biologisk mångfald och ekosystem (Bio-
diversity and ecosystems)
Dessa koder hjälper till att tydligt identifiera
vilket mål varje ekonomisk aktivitet bidrar till
enligt EU:s taxonomiförordning.
Väsentliga påverkanskriteria Icke väsentliga påverkanskriteria
Ekonomiska
aktiviteter (1)
Kod (2)
Total omsättning (3)
Del av omsättning (4)
Klimatförändringsåt-
gärder (5)
Klimatanpassning (6)
Vatten
(7)
Föroreningar
(8)
Cirkulärekonomi
(9)
Biologisk mångfald och
ekosystem (10)
Klimatförändringsåt-
gärder (11)
Klimatanpassning (12)
Vatten
(13)
Föroreningar
(14)
Cirkulärekonomi
(15)
Biologisk mångfald
(16)
Minsta skyddsåtgärder
(17)
Taxonomi
anpassning
del av total
omsättning,
år N (18)
Kate-
gori
(möjlig-
görande
åtgärd)
(20)
Kategori
(övergång-
saktivitet)
(21)
Mkr % % % % % % % J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. TAXONOMI-KVALIFICERADE
AKTIVITETER
A.1. Miljömässiga hållbara aktiviteter (Taxonomi-överensstämmande)
Omsättning från Mil-
jömässiga hållbara akti-
viteter (Taxonomi-över-
ensstämmande) (A.1) 0,0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % E/T E/T E/T E/T E/T E/T E/T 0 % 0 % 0 %
A.2 Taxonomi-kvalificerade, men icke miljömässiga hållbara aktiviteter (icke Taxonomi-överensstämmande aktiviteter)
Omsättning från
Taxonomi-kvalificerade,
men icke miljömässiga
hållbara aktiviteter
(icke Taxonomi-överens-
stämmande aktiviteter)
(A.2) 0,0 0 %
Totalt (A.1+A.2) 0,0 0 %
B. TAXONOMI-ICKE-KVALIFI-
CERADE AKTIVITETER
Omsättning från icke
kvalificerade aktiviteter
enligt Taxonomin 2 249,9 100 %
Totalt (A+B) 2 249,9 100 %
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202336
HÅLLBARHET
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202336
Andel av CapEx / Total CapEx
Taxonomi-kvalifi-
cerade per mål
Taxonomi-över-
ensstämmande
per mål
CCM 0 % 0 %
CCA 0 % 0 %
WTR 0 % 0 %
CE 0 % 0 %
PPC 0 % 0 %
BIO 0 % 0 %
Här är en översikt över de olika förkortningarna
och deras motsvarande mål:
CCM: Klimatförändringsmål (Climate Change
Mitigation)
CCA: Klimatanpassningsmål (Climate Change
Adaptation)
WTR: Vatten- och marina resursmål (Water and
Marine Resources)
CE: Cirkulär ekonomi (Circular Economy)
PPC: Förebyggande och kontroll av föroreningar
(Pollution Prevention and Control)
BIO: Biologisk mångfald och ekosystem (Biodi-
versity and ecosystems)
Dessa koder hjälper till att tydligt identifiera
vilket mål varje ekonomisk aktivitet bidrar till
enligt EU:s taxonomiförordning.
Väsentliga påverkanskriteria Icke väsentliga påverkanskriteria
Ekonomiska
aktiviteter (1)
Kod (2)
Total CapEx (3)
Del av CapEx (4)
Klimatförändringsåt-
gärder (5)
Klimatanpassning (6)
Vatten
(7)
Föroreningar
(8)
Cirkulärekonomi
(9)
Biologisk mångfald och
ekosystem (10)
Klimatförändringsåt-
gärder (11)
Klimatanpassning (12)
Vatten
(13)
Föroreningar
(14)
Cirkulärekonomi
(15)
Biologisk mångfald
(16)
Minsta skyddsåtgärder
(17)
Taxonomi
anpassning
del av total
CapEx,
år N (18)
Kate-
gori
(möjlig-
görande
åtgärd)
(20)
Kategori
(övergång-
saktivitet)
(21)
Mkr % % % % % % % J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. TAXONOMI-KVALIFICERADE
AKTIVITETER 0 %
A.1. Miljömässiga hållbara aktiviteter (Taxonomi-överensstämmande)
CapEx från Miljömässi-
ga hållbara aktiviteter
(Taxonomi-överens-
stämmande) (A.1) 0,0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % E/T E/T E/T E/T E/T E/T E/T 0 % 0 % 0 %
A.2 Taxonomi-kvalificerade, men icke miljömässiga hållbara aktiviteter (icke Taxonomi-överensstämmande aktiviteter)
CapEx från Tax-
onomi-kvalificerade,
men icke miljömässiga
hållbara aktiviteter
(icke Taxonomi-överens-
stämmande aktiviteter)
(A.2) 0,0 0 %
Totalt (A.1+A.2) 0,0 0 %
B. TAXONOMI-ICKE-KVALIFI-
CERADE AKTIVITETER
CapEx från icke kvalifi-
cerade aktiviteter enligt
Taxonomin 306,7 100 %
Totalt (A+B) 306,7 100 %
Andel av kapitalutgifterna från produkter
eller tjänster som är förknippade med
ekonomiska verksamheter som är förenliga
med taxonomi-kraven – upplysningar som
omfattar år 2023.
EU-taxonomi
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 37
HÅLLBARHET
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 37
Andel av driftsutgifterna från produkter
eller tjänster som är förknippade med
ekonomiska verksamheter som är förenliga
med taxonomi-kraven – upplysningar som
omfattar år 2023.
EU-taxonomi
Andel av OpEx / Total OpEx
Taxonomi-kvalifi-
cerade per mål
Taxonomi-över-
ensstämmande
per mål
CCM 0 % 0 %
CCA 0 % 0 %
WTR 0 % 0 %
CE 0 % 0 %
PPC 0 % 0 %
BIO 0 % 0 %
Väsentliga påverkanskriteria Icke väsentliga påverkanskriteria
Ekonomiska
aktiviteter (1)
Kod (2)
Total OpEx (3)
Del av OpEx (4)
Klimatförändringsåt-
gärder (5)
Klimatanpassning (6)
Vatten
(7)
Föroreningar
(8)
Cirkulärekonomi
(9)
Biologisk mångfald och
ekosystem (10)
Klimatförändringsåt-
gärder (11)
Klimatanpassning (12)
Vatten
(13)
Föroreningar
(14)
Cirkulärekonomi
(15)
Biologisk mångfald
(16)
Minsta skyddsåtgärder
(17)
Taxonomi
anpassning
del av total
OpEx,
år N (18)
Kate-
gori
(möjlig-
görande
åtgärd)
(20)
Kategori
(övergång-
saktivitet)
(21)
Mkr % % % % % % % J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. TAXONOMI-KVALIFICERADE
AKTIVITETER 0 %
A.1. Miljömässiga hållbara aktiviteter (Taxonomi-överensstämmande)
OpEx från Miljömässiga
hållbara aktiviteter
(Taxonomi-överens-
stämmande) (A.1) 0,0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % E/T E/T E/T E/T E/T E/T E/T 0 % 0 % 0 %
A.2 Taxonomi-kvalificerade, men icke miljömässiga hållbara aktiviteter (icke Taxonomi-överensstämmande aktiviteter)
OpEx från Tax-
onomi-kvalificerade,
men icke miljömässiga
hållbara aktiviteter
(icke Taxonomi-överens-
stämmande aktiviteter)
(A.2) 0,0 0 %
Totalt (A.1+A.2) 0,0 0 %
B. TAXONOMI-ICKE-KVALIFI-
CERADE AKTIVITETER
OppEx från icke kvalifi-
cerade aktiviteter enligt
Taxonomin 306,0 100 %
Totalt (A+B) 306,0 100 %
Här är en översikt över de olika förkortningarna
och deras motsvarande mål:
CCM: Klimatförändringsmål (Climate Change
Mitigation)
CCA: Klimatanpassningsmål (Climate Change
Adaptation)
WTR: Vatten- och marina resursmål (Water and
Marine Resources)
CE: Cirkulär ekonomi (Circular Economy)
PPC: Förebyggande och kontroll av föroreningar
(Pollution Prevention and Control)
BIO: Biologisk mångfald och ekosystem (Biodi-
versity and ecosystems)
Dessa koder hjälper till att tydligt identifiera
vilket mål varje ekonomisk aktivitet bidrar till
enligt EU:s taxonomiförordning.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202338
Styrelsen och den och verkställande direktören i BICO Group
AB (publ), organisationsnummer 559050-5052, avlämnar här-
med årsredovisningen koncernredovisningen för perioden från
den 1 januari till den 31 december 2023. Alla siffror i denna
rapport refererar till kvarvarande verksamheter om inget
annat anges. Ginolis har klassificerats som avvecklad verk-
samhet från fjärde kvartalet 2023 med retroaktiv effekt.
Verksamhet
BICO (tidigare CELLINK) grundades 2016 och är en leverantör
av life science-lösningar och laboratorieautomation som möj-
liggörmer effektiv utveckling av nya behandlingar med mer
specificitet och mindre behov av djurförsök. Bolaget har fokus
på att utveckla lösningar genom våra tre affärsområden:
Bioprinting, Biosciences och Bioautomation. BICO:s affärsmo-
dell innebär att tillverka produkter inom hårdvara, laborato-
rieautomatisering, mjukvarulösningar och produkter för att
automatisera och öka effektiviteten och effekten i arbetsflö-
den. BICO har även ett eftermarknadserbjudande som består
av reagenser, tjänster som inkluderar programvarutjänster
och förbrukningsvaror såsom biobläck, cellodlingsplattor och
vävnadsmodeller.
Koncernen och moderbolaget
Moderbolaget BICO Group AB (tidigare CELLINK AB), organi-
sationsnummer 559050–5052, är ett börsnoterat aktiebolag
med säte i Göteborg, Sverige. Koncernen utgörs av moder-
bolaget och ett antal dotterbolag. Moderbolaget äger och
förvaltar dotterbolag.
Viktiga händelser
under räkenskapsåret
Den 2 respektive 5 januari meddelades att Jacob
Thordenberg hade utsetts till koncernens nya CFO och
att Marius Balger hade utsetts till COO
Den 21 februari tillkännagav BICO nedskrivning i Ginolis
samt genomför ytterligare kostnadsbesparingar och
reducering av Ginolis organisation för anpassning efter
den minskade post-pandemiska efterfrågan
Vid Årsstämma 2023 som ägde rum den 9 maj, valdes
Rolf Classon till styrelseordförande och Ulrika Dellby
valdes till vice styrelseordförande. Dessutom valdes Gerry
Mackay till ny styrelseledamot
Under maj och juni slutfördes nästa steg i partnerskapet
med Sartorius när ett flertal underavtal för sälj och dis-
tribution samt projektavtal inom forskning och utveckling
undertecknades. Forsknings- och utvecklingsprojekten
sker i samarbete mellan deltagande bolag och Sartori-
us. De är inriktade mot sfäroider, 3D-vävnadsmodeller,
3D-bioprintning och digitala lösningar för automatise-
rade arbetsflöden
Den 3 augusti undertecknade BICO ett avtal för avyt-
tring av SCIENIONs fastighet i Berlin, Tyskland. Transak-
tionen slutfördes i december 2023 och innebar ett posi-
tivt bidrag till kassaflödet om 243,5 Mkr i Q4. Avyttringen
omfattade även en sale-and-lease-back med SCIENION
Den 21 augusti meddelades att Maria Forss utsetts till ny
till ny VD och koncernchef för BICO. Maria Forss tillträd-
de tjänsten den 20 november
BICO avyttrade Ginolis till lokalt management i no-
vember. Motivet till beslutet var att Ginolis inte haft
förmågan att ställa om snabbt nog för att dämpa
effekterna av den post-pandemiska nedgången. Ginolis
kostnadsbas justerades under 2023 men orderingången
återhämtade sig inte enligt förväntningar
Ett avtal undertecknades den 4 december med ett
globalt life science-bolag till ett totalt värde av 28 MUSD
för att designa och bygga en automatiserad forskning-
och utvecklings samt hård- och mjukvaruplattform,
bestående av 5 delprojekt. Projektet beräknas löpa från
slutet av Q4 2023 till Q1 2026 och plattformen syftar till
att effektivisera arbetsflöden som förkortar tiden för
utveckling av nya läkemedel
BICO har under andra och fjärde kvartalet konkluder-
at nedskrivning av goodwill om totalt 480 Mkr i Mat-
Tek Nanoscribe, QInstruments, SCIENION och Visikol.
Nedskrivningen av goodwill var främst relaterad till ökad
viktad kapitalkostnad (WACC) på grund av högre räntor
samt lägre tillväxtprognoser
Finansiella kommentarer
Omsättnings- och resultatutveckling
Nettoomsättningen under året 2023 uppgick till 2 249,9 Mkr
(2 120,8), en ökning med 6,1 procent (95,1) jämfört med mot-
svarande period föregående år. Den organiska tillväxten för
helåret uppgick till 5,8 procent (29,1), eller 0,3 procent (13,9)
exklusive valutaeffekter. Bioprinting redovisade en organisk
tillväxt om 3,5 procent (31,0) och -1,6 procent (15,6) exkluderat
valutaeffekter. Biosciences redovisade en organisk tillväxt om
15,8 procent (28,6), eller 10,2 procent (12,3) exklusive valutaef-
fekter. Bioautomation redovisade en organisk tillväxt om -9,5
procent (19,3) och -15,1 procent (5,2) exklusive valutaeffekter.
Tjänster stod för 13,7 procent (13,6) av omsättningen.
Förbrukningsvaror stod för 17,5 procent (17,5) av årets pro-
duktförsäljning. För mer information om nettoomsättningens
fördelning, se not 5.
Resultat
Bruttoresultatet under helåret uppgick till 1 576,7 Mkr
(1 586,8), vilket innebar en bruttomarginal om 70,1 procent
(74,8). Bruttoresultatet påverkades av extraordinära
lagernedskrivningar under andra kvartalet. EBITDA uppgick
till 360,4 Mkr (15,0) för helåret motsvarande en EBITDA-mar-
ginal om 16,0 procent (0,7). EBITDA påverkades positivt av
Förvaltningsberättelse
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
39
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023
omvärdering av villkorade köpeskillingar, medan föregående
år var negativt påverkat av engångsavsättningar för osäkra
kundfordringar och högre optionskostnader.
Jämförelsestörande poster
Mkr
jan-dec
2023
jan-dec
2022
EBITDA 360,4 15,0
Omvärdering av villkorade
köpeskillingar
-169,9 -25,2
Kostnader/intäkter kopplade till
optionsprogram
-9,3 35,2
Engångsavsättning för osäkra
kundfordringar
- 43,9
Extraordinära lagernedskrivningar 26,9 -
Omstruktureringskostnader
relaterade till personalförändringar
27,0 24,3
Extraordinära statliga stöd -12,4 -
Realisationsresultat för
sale-and-lease-back i Berlin
-10,7 -
Förvärvsrelaterade kostnader
och bonusar
5,8 24,3
Affärssystem, implementerings-
kostnader fas 1
- 7,7
Juridiska kostnader - 1,0
Justerad EBITDA 217,7 126,2
Justerad EBITDA för helåret uppgick till 217,7 Mkr (126,2).
Poster i justerad EBITDA för perioden framgår av tabellen
ovan. Rörelseresultatet för helåret uppgick till -664,8 Mkr
(-2 848,6), vilket motsvarar en rörelsemarginal om -29,5
procent (-134,3). Rörelseresultatet för helåret påverkades av
nedskrivningar av goodwill om -480,3 Mkr (-2 557,8), samt
även av nedskrivningar av andra immateriella tillgångar. För
mer information om nedskrivningar, se Not 12.
Övriga rörelseintäkter under helåret uppgick till 223,5 Mkr
(109,3). Övriga rörelseintäkter avsåg främst omvärdering
av villkorade köpeskillingar, men även erhållna bidrag och
realisationsresultat från sale-and-lease-back av byggnaden
i Berlin. Finansiella poster påverkades av marknadsutveckling-
en samt av utdelningar på bolagets kortfristiga placeringar
om 0,0 Mkr (-28,9) netto för året, till följd av att de kortfristi-
ga investeringarna konverterades till likvida medel under fjär-
de kvartalet 2022. Vidare förelåg nettonegativa valutaeffek-
ter, främst hänförliga till orealiserade valutakurseffekter på ej
valutasäkrade koncerninterna lån i moderbolaget, uppgående
till -144,0 Mkr (374,5) för året. Finansiella poster belastades
även av kostnader hänförliga till konvertibla skuldebrev upp-
gående till totalt -82,2 Mkr (-80,0) för perioden, se ytterligare
information i not 10 och 19.
Nettoresultatet från kvarvarande verksamheter för helåret
uppgick till -887,6 Mkr (-2 657,1), vilket motsvarar ett resultat
per aktie från kvarvarande verksamheter före och efter
utspädning om -12,56 kr (-41,25).
Balansräkning
BICOs balansomslutning minskade till 6 059,8 Mkr (7 528,9)
under räkenskapsåret. Minskningen är främst hänförlig till
nedskrivning av goodwill och försäljningen av byggnaden i
Berlin, men också lägre lager och kundfordringar till följd av
förbättrad rörelsekapitalhantering, samt en minskning av
villkorade köpeskillingar. Vid årsslutet hade bolaget 861,0 Mkr
(925,2) i likvida medel och befinner sig därmed i en god posi-
tion för fortsatt expansion.
Koncernens externa finansiering bestod av räntebärande skul-
der om 1 422,2 Mkr (1 393,0), varav 1 404,4 Mkr (1 365,4) avser
konvertibla skuldebrev, netto efter transaktionskostnader.
Därutöver har koncernen leasingskulder om totalt 536,0 Mkr
(460,2), där ökningen främst beror på sale-and-lease-back av
byggnaden i Berlin. Redovisade villkorade köpeskillingar som
ska betalas uppgår till 48,7 Mkr (278,3), varav 48,7 Mkr (83,6)
redovisas med förfallodag inom tolv månader. Se not 20 och
23 för ytterligare information om villkorade köpeskillingar.
Kassaflöde, investeringar och likviditet
Helårets kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick
till 178,4 Mkr (-269,4), varav 183,7 Mkr (-266,1) avsåg föränd-
ringar i rörelsekapitalet. Kassaflödet från varulagerföränd-
ringar uppgick till 7,2 Mkr (-162,1). Åtgärder har blivit vidtagna
för att adressera de förhöjda lagernivåerna som har identifie-
rats i några koncernbolag. Ytterligare åtgärder kommer vidtas
under 2024. Kassaflödet från förändringar i rörelsefordringar
uppgick till 110,4 Mkr (-189,4). Rörelsefordringarna minskade
under året, främst till följd av förbättrade indrivningsproces-
ser under 2023. Kassaflödet från förändringar i rörelseskulder
uppgick till 66,1 Mkr (85,4) och påverkades främst av ökade
leverantörsskulder och avtalsskulder.
Periodens kassaflöde från investeringsverksamheten
uppgick till -129,7 Mkr (212,9), varav -82,4 Mkr (-218,2) avsåg
kontanta förvärvsköpeskillingar samt villkorade köpeskillingar
som erlagts under perioden, och därmed tillhörande
förvärvskostnader. Under året erlades betalning till Advanced
BioMatrix, Allegro 3Ds, Nanoscribes och QInstruments tidiga-
re ägare. 0,0 Mkr (960,7) var hänförligt till köp och försäljning
av korträntefonder och andra kortfristiga placeringar under
perioden. Koncernen investerade -119,8 Mkr (-255,5) i immate-
riella tillgångar, främst hänförligt till utvecklingen av nya
produkter. Investeringar i materiella tillgångar uppgick till
-171,4 Mkr (-274,1), varav -88,1 Mkr (-167,2) var hänförligt till
byggnaderna i Berlin, Tyskland och Uleåborg, Finland. Avytt-
ring av materiella anläggningstillgångar uppgick till 247,9 Mkr
(-), varav en stor majoritet var hänförlig till sale-and-lease-
back av byggnaden i Berlin.
Helårets kassaflöde från finansieringsverksamheten
uppgick till -101,9 Mkr (455,3) och bestod främst av en aktie-
emission från optioner om 5,9 Mkr (539,7) och ytterligare
lån om 4,7 Mkr (-), med avdrag för amortering av leasingskul-
der uppgående till -100,9 Mkr (-73,8) och återbetalning av
lån om -11,3 Mkr (-4,3).
Det totala kassaflödet för helåret uppgick till -53,3 Mkr
(398,8).
Vid årets utgång uppgick koncernens likvida medel och
kortfristiga placeringar till 861,0 Mkr (925,2).
Hållbarhet
BICOs hållbarhetsarbete syftar till att stärka bolagets lång-
siktiga konkurrenskraft och tillväxt samt främja alla aspekter
av vårt samhälle. Att detta arbete bedrivs på ett ansvars-
fullt sätt är avgörande för BICOs affärsmässiga framgång,
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202340
lönsamhet och aktieägarvärde. De viktigaste hållbarhetsas-
pekterna har fastställts av styrelsen och ledningen baserat på
väsentlighet och risk och utgörs av:
Att utveckla, rekrytera och behålla kompetenta medar-
betare
Etiska samarbeten och hållbara leverantörsrelationer
Efterlevnad av GHG protokollet och anpassning till
Parisavtalets 1,5-gradersmål
BICOs hållbarhetsredovisning har upprättats separat från
förvaltningsberättelsen och framgår av sidorna 24-37.
Risk och riskhantering
BICOs koncernledning har identifierat händelser som skulle
kunna påverka företagets verksamhet. Detta presentera-
des för styrelsen i augusti 2023 och baserades på den årliga
risköversyn som genomfördes av koncernledningen i juni 2023.
Dessutom utvärderas riskerna i samband med arbetet med
årsredovisningen. Risköversynen består av en utvärdering
av de mest relevanta riskerna och riskreducerande åtgärder
genomförs årligen. Den årliga översynen 2023 bestod av att
riskutvärderingar uppdaterades, riskägare finjusterades och
fler hållbarhetsrelaterade risker lades till.
Dessa händelser har utvärderats och reducerats till en netto-
lista med de mest relevanta riskerna. Riskerna har bedömts
som låg, måttlig och hög. De har även bedömts efter fokus
jämfört med föregående år, dvs. 2023 jämfört med 2022, som:
lägre, oförändrat eller högre. I syfte att hantera och motverka
de identifierade riskerna har ett antal riskbegränsande åtgär-
der fastställts. En utvärdering av de mest relevanta riskerna
och riskbegränsande åtgärderna genomförs årligen. De mest
betydande riskerna presenteras nedan.
Riskområden
Koncernen är genom sin verksamhet exponerad mot olika
slags risker. Dessa risker kan i princip delas in i tre olika kate-
gorier: externa och marknadsrelaterade risker, operativa risker
och finansiella risker.
Externa och marknadsrelaterade risker
Geopolitiska risker och andra externa händelser
Riskbeskrivning
BICO är exponerat mot externa händelser såsom geopolitiska
risker, naturkatastrofer, terrorism, global ekonomisk ned-
gång och pandemier vilka kan ha en negativ påverkan på vår
verksamhet. Externa faktorer såsom geopolitiska spänningar
och möjliga förknippade sanktioner är risker som kan leda
till införande eller upptrappning av handelskontroller, tullar,
skatter eller andra begränsningar till marknader som kan på-
verka BICOs förmåga att expandera på marknader som har
betydande behov av koncernens produkter och lösningar.
Riskbegränsning
Under året hade kriget i Ukraina en begränsad direkt effekt
i form av minskad försäljning, men fortsatte att ha en stor
indirekt effekt i form av utmaningar i leveranskedjan, vil-
ket bland annat resulterade i ökat fokus på lagernivåer för
att minska riskerna i leveranskedjan. Koncernledningen har
det övergripande ansvaret för att övervaka och minska de
geopolitiska riskerna för koncernen och dess dotterbolag.
Geopolitiska risker som har uppstått under året, till exempel
utvecklingen i Jemen, har lett till diskussioner för att säkra
leveranskedjan och identifiera om någon försäljning är i risk-
zonen. BICO har dragit slutsatsen att effekten av utveckling-
en i Mellanöstern har varit begränsad.
Juridiska och regulatoriska risker
Riskbeskrivning
BICOs marknad påverkas av lagar och regler i många länder.
Juridiska eller politiska beslut kan påverka BICOs förmåga
att driva eller utveckla sin verksamhet. Underlåtenhet att
följa lagar kan leda till att BICO utreds av statliga organ och
myndigheter. Vidare kan kvalitetsproblem leda till civilrättsliga
förfaranden. Statliga utredningar, tvister och andra rättsliga
förfaranden kan, oavsett utfall, bli kostsamma, ta manage-
mentkapacitet eller skada vårt anseende och efterfrågan på
våra produkter.
Riskbegränsning
För att skydda koncernen från de finansiella effekterna av
eventuella krav har BICO ett koncernövergripande försäk-
ringsprogram som omfattar den globala verksamheten,
inklusive försäkringsskydd för allmänna och affärsrelaterade
skadeståndskrav. De försäkringsbara riskerna täcks av adek-
vata begränsningar baserade på aktuella riskexponerings-
nivåer. Försäkringsavtal har ingåtts med försäkringsbolag
med hög kreditvärdighet och en dokumenterad förmåga att
tillhandahålla skadereglering.
Marknad och konkurrens
Riskbeskrivning
Konjunktursvängningar, exempelvis lågkonjunkturer, kan göra
att kunderna skär ned på sina investeringar och därmed på-
verkar efterfrågan för BICOs produkter negativt. BICO driver
sin verksamhet inom konkurrensutsatta områden. Nya pro-
dukter och förbättrade metoder lanseras ständigt, och den
framtida utvecklingen på marknaden kan påverka BICOs kon-
kurrenskraft. Tekniska framsteg sker för närvarande snabbt,
vilket påverkar konkurrensen på marknaden. BICO är föremål
för risker som rör produktkvalitet från ett kundperspektiv, och
om BICOs produkter inte uppfyller kundernas förväntningar
kan detta leda till en högre risk för att kunderna väljer alter-
nativa leverantörer.
Riskbegränsning
BICO har en decentraliserad organisationsstruktur, bland an-
nat för att säkerställa att kommersiella beslut fattas av det
team som är närmast kunderna. BICO investerar ständigt i
forskning och utveckling för att säkerställa att koncernen kan
erbjuda konkurrenskraftiga produkter på marknaden.
Operativa risker
Medarbetare
Riskbeskrivning
Att kunna attrahera och behålla högutbildade och kvalificera-
de medarbetare och högre chefer är viktigt för BICOs nuva-
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
41
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023
rande och framtida verksamhet och affärsplan. Oförmåga att
attrahera medarbetare kan påverka successionsplaneringen
för kritiska positioner, genomförandet av BICOs strategiska
mål och i slutändan resultera i en negativ påverkan på vår
affärsverksamhet.
Riskbegränsning
Koncernen arbetar aktivt med en process för prestationsled-
ning som omfattar riktade rekryteringar, strategier för att
behålla personal, utveckling av företagskulturen och säker-
ställa talent management och utveckling av medarbetare i
hela organisationen.
Värdekedjan
Riskbeskrivning
Med avseende på värdekedjan skiljer sig utmaningarna och
riskerna åt för de olika dotterbolagen. Dock gäller vissa av ris-
kerna för samtliga exempelvis avseende kontroll och säkerhet.
Koncernen påverkas av inflationen, exempelvis ökade kostna-
der för råvaror och priset på handelsvaror. Koncernen ställs
inför risker som rör kontrollen av värdekedjan med avseende
på efterlevnaden av uppförandekoden och mer specifika risker
som rör mänskliga rättigheter och anti-korruption. Dess-
utom löper koncernen risk när det gäller att säkerställa att
leverantörerna stödjer och uppfyller koncernen kvalitets- och
säkerhetsstandarder. Då kvalitet, säkerhet och etiska affärs-
metoder tillhör koncernens grundvalar bedöms denna risk
vara betydande för verksamheten framöver. Externa parter
har betydande påverkan på denna risk och koncernbolagen
beaktas därför vid arbetet med att säkerställa en effektiv
produktionsprocess.
Riskbegränsning
Vad gäller leverantörernas efterlevnad med våra säkerhets-
och kvalitetsstandarder arbetar koncernen för närvarande
med olika standarder, exempelvis ISO 14001 och ISO 9001.
Flera av koncernbolagen har dessutom infört olika säkerhets-
och kvalitetsstandarder för att säkerställa att de produkter
som levereras till kunderna är säkra och av god kvalitet.
Vissa bolag arbetar med egna säkerhetspolicyer medan andra
arbetar med extern certifiering av deras produkter, exempelvis
Underwriter Laboratories (UL), REACH och ROHS.
Miljö
Riskbeskrivning
De främsta miljömässiga riskerna inom koncernen är relatera-
de till utsläpp i Scope 3, såsom transporter, affärsresor, inköp-
ta varor och avfall. Dessutom utgör cirkulära affärsmodeller
med nya eller förändrade krav, såsom minskad användning av
engångsprodukter eller strategier för att hyra istället för att
köpa, från intressenter eller lagstiftare och som är relaterade
till BICOs verksamhet eller produkter en framtida risk. För-
orening av luft, vatten och mark är mycket begränsad inom
BICOs verksamhet och värdekedjor och har ingen väsentlig
påverkan.
Riskbegränsning
BICO har förbättrat antalet datapunkter som täcker in
utsläpp i Scope 3 och stödjer EU:s standarder för hållbarhets-
redovisning (ESRS). Datakvaliteten förbättras kontinuerligt
i det onlineverktyg för rapportering som används av BICOs
koncernbolag. Dessutom arbetar BICO med att erbjuda
möjligheter att återanvända instrument. Produkter med låga
koldioxidutsläpp, som rengöringsutrustning för cellodlings-
plattor, erbjuds.
IT och IT-säkerhet
Riskbeskrivning
En informationssäkerhetsrisk handlar om hur sannolikt det är
att ett informationssäkerhethot inträffar och vilken affärs-
mässig effekt ett sådant hot kan få. På så vis fastställs den
informationssäkerhetsrisknivå som är förknippad med ett hot
och den sårbarhet som gör det möjligt för hotet att realise-
ras.
Riskbegränsning
På BICO har vi dokumenterat och implementerat en formell
global process för hantering av informationsrisker. BICOs kon-
cernledning har antagit en informationssäkerhetspolicy och
en policy för hantering av informationsrelaterade risker som
tillämpas i koncernen. Informationssäkerhetspolicyn definierar
styrningen på strategisk nivå för hantering av informations-
säkerhet inom BICO, det vill säga mål, räckvidd och ansvar
för informationssäkerhet, baserat på ett ledningssystem
för informationssäkerhet enligt ISO 27001, en internationell
standard som fastställer en bästa praxis för ledningssystem
för informationssäkerhet.
Eftersom inte alla hot kan hanteras med tekniska kontroller
har BICO antagit och implementerat en global IT-säkerhets-
policy och obligatoriska årliga cybersäkerhetsutbildningar för
medarbetarna för att skapa motståndskraft mot de vanligas-
te hoten som riktar sig till medarbetarna, det vill säga nätfis-
ke, gisslanprogram, social manipulering och avlyssning.
Immateriella rättigheter
Riskbeskrivning
BICO är beroende av immaterialrättsligt skydd för att kunna
bedriva utveckling, marknadsföring och försäljning utan häm-
mande konkurrens. Om skyddet av de immateriella rättighe-
ter, företagshemligheter och andra immateriella tillgångar
som koncernen är beroende av visar sig vara otillräckligt
kommer koncernens möjligheter att kommersialisera sina pro-
dukter, och kanske även dess förmåga att uppnå lönsamhet
i verksamheten, att påverkas negativt. Om koncernen skulle
bli av med immateriella rättigheter eller andra immateriella
tillgångar eller på annat sätt inte kan upprätthålla ett tillräck-
ligt skydd för sådana tillgångar skulle detta få stor negativ
inverkan på koncernens verksamhet och finansiella ställning,
och det skulle kunna leda till en nedskrivning av redovisade
immateriella anläggningstillgångar. Omvänt gäller att BICO
är beroende av att nyutvecklad eller förvärvad teknik är fri
från utövningshinder och att BICO inte begår intrång i tredje
parts rättigheter, vilket annars kan leda till kostsamma juri-
diska processer och skadestånd.
Riskbegränsning
BICO arbetar aktivt tillsammans med experter på området
med att skaffa immaterialrättsligt skydd för sina produkter
och med att övervaka den befintliga portföljen med imma-
teriella rättigheter. Vid intrång av tredje part vidtar BICO
åtgärder för att stoppa intrånget, exempelvis genom att
begära att det agerande som utgör intrånget ska upphöra.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202342
BICO vidtar även löpande granskningar av utövningshinder
under utvecklingsfasen av nya produkter eller i samband med
förvärv för att förvissa sig om att koncernen har rätt att be-
driva verksamhete på marknaden och att nya produkter inte
innebär intrång i tredje parts rättigheter.
Finansiella risker
Finansiella risker
Riskbeskrivning
En mer ingående beskrivning av koncernens finansiella risker
återfinns i not 2. BICOs verksamhet är exponerad för olika
typer av finansiella risker som kan påverka bolagets resultat
och kassaflöde. Främst till följd av förändringar i valutakurser
men även kredit- och motpartsrisker och likviditet och refi-
nansieringsrisk samt ränterisker i viss mån.
Riskbegränsning
Koncernens finansiella risker hanteras i enlighet med kon-
cernens finanspolicy. VD är ansvarig för att bedriva verksam-
heten i enlighet med det mandat styrelsen har satt upp, och
rapporterar efterföljandet av policyer och eventuella risker
tillsammans med CFO.
CFO är ansvarig för den finansiella rapporteringen i bolaget
och för att efterfölja de mandat styrelsen har givit VD och
ledande befattningshavare i förhållande till risk och rapport-
ering. CFO deltar i revisionsutskottets möten och är ansvarig
för att följa upp och rapportera om bolagets internkontroll
och finansiella risker till revisionsutskottet och styrelsen.
Koncernens finansiella risker bevakas och rapporteras av CFO
direkt till styrelse, revisionsutskott samt VD.
Aktien
Per den 31 december 2023 uppgick aktiekapitalet i BICO
Group AB (publ) till 1 764 372 SEK (1 762 372), fördelat på
70 574 895 aktier (70 494 895). Under räkenskapsåret handla-
des aktierna på NASDAQ Mid Cap. Bolaget har två aktieslag,
1 500 000 A-aktier och 69 074 895 B-aktier, med 10 respek-
tive 1 röst per aktie men samma kapitalandel per aktie. Det
föreligger inga begränsningar i aktiernas överlåtbarhet eller
rösträtt på grund av bestämmelse i lag eller bolagsordning.
Bolaget känner till flertalet ”lock-up”-åtaganden som begrän-
sar vissa aktieägares möjligheter att sälja sina aktier. Dessa
är hänförliga till de förvärv som bolaget genomfört de senas-
te åren. I de förvärv där säljarna av bolagen mottar aktier i
BICO som en del av köpeskillingen ingår normalt ett ”lock-up”
åtagande som begränsar aktieägarens rätt att sälja aktierna
under en viss period efter förvärvet. Dessa begränsningar
varierar mellan 6 och 36 månader beroende på transaktions-
struktur och förhandlas fram som en del av de kommersiella
villkoren i samband med transaktionen.
Ägande
Den 31 december 2023 var bolagets fem största ägare (i kapi-
tal) som följer: Erik Gatenholm, 13,63 procent; Sartorius Lab
Holding GmbH, 10,09 procent; Handelsbanken Fonder, 9,50
procent, Héctor Martínez, 8,95 procent och Fjärde AP-fonden
5,78 procent.
Aktierelaterade incitamentsprogram
BICO Group AB hade tre utestående aktiereglerade options-
program under 2023. Se not 6 för villkor detaljerad informa-
tion.
Riktlinjer för erttning
till ledande befattningshavare
Vid årsstämman den 26 april 2021 beslutades att anta riktlin-
jer för ersättning till ledande befattningshavare. Med ledande
befattningshavare avses VD, CFO, CTO och vissa andra
personer i koncernledningen. Med andra personer i koncern-
ledningen avses personer som ingår i koncernledningen och
är direkt underställda VD. Riktlinjerna är framåtblickande
och ska tillämpas på avtalade ersättningar och ändringar av
redan avtalade ersättningar. Riktlinjerna antogs vid årsstäm-
man 2021 och ska uppdateras minst vart fjärde år.
Riktlinjerna omfattar i princip följande: Bolaget ska erbjuda
marknadsvillkor som gör det möjligt för bolaget att rekrytera
och behålla kompetent personal. Ersättning till koncern-
ledningen ska bestå av en fast grundlön, rörlig ersättning,
långsiktiga incitamentsprogam, pension och övriga sedvan-
liga förmåner. Ersättningen baseras på individens engage-
mang och prestationer i relation till satta mål, både i form av
individuella mål och gemensamma mål för hela bolaget. De
individuella prestationerna utvärderas kontinuerligt.
Ersättning
Ersättningen ska vara marknadsmässig och bestå av fast lön,
rörlig kontantersättning, pensionsförmåner och andra för-
måner. Årsstämman kan dessutom besluta om aktierelaterad
och aktiekursrelaterad ersättning. Den fasta lönen ska beakta
individens erfarenhet och ansvarsområden och granskas
årligen.
Uppfyllandet av kriterierna för utbetalningen av variabel
kontantersättning måste vara mätbara under en period om
ett eller flera år.
Rörlig kontantersättning ska uppgå till maximalt 100 procent
av den totala fasta lönen under mätperioden. Ytterligare rör-
lig ersättning kan betalas ut under extraordinära omständig-
heter. Se not 6 för information om extraordinära utbetalning-
ar under 2023.
Incitamentsprogram
Årsstämman beslutar om aktierelaterade eller aktiekursrela-
terade incitamentprogram. Före årsstämman ska styrelsen
beakta huruvida ett sådant långsiktigt incitamentsprogram
för bolagets ledande befattningshavare ska föreslås. Incita-
mentsprogrammen ska bidra till den långsiktiga värdetillväx-
ten och innebära att bolagen, deltagarna och aktieägarna får
ett gemensamt intresse av aktiens positiva värdeutveckling.
Pension och andra förmåner
Pensionsförmåner ska för VD vara premiebestämda. För
övriga ledande befattningshavare ska pensionsförmånerna
vara premiebestämda om inte den ledande befattningshava-
ren omfattas av förmånsbestämd pension enligt tvingande
kollektivavtalsbestämmelser. Pensionspremierna för premie-
bestämd pension ska uppgå till högst 31 procent av den fasta
årslönen.
Övriga förmåner kan omfatta livförsäkring, sjukförsäkring
eller bilförmån. Sådana förmåner kan inte uppgå till mer än
5 procent av den fasta årslönen.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
43
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023
Uppsägningstid
Vid uppsägning från bolagets sida får uppsägningstiden vara
högst 12 månader. Fast kontantlön under uppsägningstiden
och avgångsvederlag får sammantaget inte överstiga ett
belopp motsvarande den fasta kontantlönen för 12 månader.
Vid uppsägning från den ledande befattningshavarens sida
får uppsägningstiden vara högst sex månader, utan rätt till
avgångsvederlag.
Övrigt
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I utskottets
uppgifter ingår bland annat att bereda styrelsens beslut om
förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningsha-
vare. Styrelsen ska upprätta förslag till nya riktlinjer åtmins-
tone vart fjärde år och lägga fram förslaget för beslut vid
årsstämman. Ersättningsutskottet ska även följa upp och
utvärdera program för rörlig ersättning till koncernledning-
en, tillämpningen av riktlinjerna för ersättning till ledande
befattningshavare samt gällande ersättningsstrukturer och
ersättningsnivåer i bolaget.
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller
delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och
ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose bolagets långsikti-
ga intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerställa
bolagets ekonomiska bärkraft.
Övriga upplysningar
Bolagsstyrningsrapport
Bolagsstyrningsrapporten är upprättad separat från årsredo-
visningen och återfinns på sidorna 101-106.
Forskning och utveckling
BICO arbetar aktivt med forskning och utveckling för att
förbättra nuvarande teknik och produkter. Läs mer om BICO:s
forskning och utveckling på sidan 23. Under 2023 investerades
259,3 Mkr i forskning och utveckling, varav 107,4 Mkr balanse-
rats i bolagets balansräkning.
Framtidsutsikter
Flera marknadsrapporter, däribland McKinsey Global Insti-
tutes rapport The Bio Revolution, tyder på att den marknad
koncernen verkar på kommer växa snabbt under kommande
år. Utvecklingen drivs på av den ökande efterfrågan från läke-
medelsbolag om bättre metoder för testning och utveckling
av nya läkemedel, ökad forskning inom regenerativ medicin
samt grundläggande och tillämpad forskning inom akademin.
Bolaget fokuserar främst på att växa organiskt på denna
marknad.
Säsongseffekter
BICOs omsättning påverkas av säsongseffekter. Historiskt
har koncernens omsättning och resultat ökat gradvis under
kalenderåret, med en viss nedgång under semesterperioden
(juli–augusti). Det första kvartalet är normalt det svagaste
kvartalet och det fjärde kvartalet det starkaste.
Utdelning
Styrelsen föreslår ingen utdelning för räkenskapsåret 2023
givet bolagets fokus på hållbar lönsam tillväxt.
Händelser efter balansdagen
För information om händelser efter balansdagen, se not 31.
Årsstämma
BICOs årsstämma för verksamhetsåret 2023 kommer att
hållas måndagen den 20 maj 2024. Mer information kommer
att publiceras på https://bico.com/se/investerare/. Informa-
tion om vid årsstämman fattade beslut kommer att offent-
liggöras samma dag som årsstämman, förutsatt att utfallet
från omröstningarna har sammanställts och inte senare än
två veckor efter att årsstämman ägt rum.
Förslag till vinstdisposition
Styrelsen och verkställande direktören föreslår att till förfo-
gande stående medel, 5 589 958 162 SEK, disponeras enligt
följande:
Överföres i ny räkning: 5 589 958 162 SEK.
De finansiella rapporterna godkändes och utfärdades av
moderbolagets styrelse den 13 maj 2024. Vad beträffar före-
tagets resultat och ställning i övrigt hänvisas till efterföljande
resultat- och balansräkningar samt kassaflödesanalyser.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202344
Koncernens resultaträkningar
Mkr
Not
2023
2022
Nettoomsättning
5
2 249,9
2 120,8
7
223,5
109 ,3
Förändring av varulager
-3, 4
3,0
Aktiverat arbete för egen räkning
102 ,7
16 4,8
Rörelsens kostnader
Råvaror och förnödenheter
-6 69, 7
-537 , 1
Övriga externa kostnader
9
-501, 9
-66 2,0
Personalkostnader
6
-1 035,2
-1 162,3
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar
12, 13
-5 4 4 ,9
-305,8
Nedskrivning av goodwill
12
-480,3
-2 557,8
Övriga rörelsekostnader
8
-5,5
-21,5
Rörelseresultat
-664 ,8
-2 848,6
Resultat från finansiella poster
Finansiella intäkter
10
20,8
427 ,5
Finansiella kostnader
10
-252,2
-187 ,6
Finansnetto
-231,4
2 39,9
Resultat efter finansiella poster
-896,2
-2 608,7
Skatt
11
8,6
-48,4
Årets resultat från kvarvarande verksamheter
-887 ,6
-2 657,1
Resultat från avvecklad verksamhet
27
-286,2
-7 4 7, 6
Årets resultat
-1 173,8
-3 404,7
Hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
-1 172,7
-3 401,8
Innehav utan bestämmande inflytande
-1 ,1
-2 , 8
Resultat per aktie före utspädning, SEK
18
-16,62
-52,87
Resultat per aktie efter utspädning, SEK
18
-16,62
-52,87
Resultat per aktie från kvarvarande verksamheter före utspädning, SEK
-12,56
-41,25
Resultat per aktie från kvarvarande verksamheter efter utspädning, SEK
-12,56
-41,25
Resultat per aktie från avvecklad verksamhet före utspädning, SEK
-4, 06
-11,62
Resultat per aktie från avvecklad verksamhet efter utspädning, SEK
-4,0 6
-11,62
FINANSIELLA RAPPORTER
Koncernens resultaträkningar 44
Rapporter över totalresultat för koncernen 45
Koncernens balansräkningar 46
Koncernens kassaflöden 47
Koncernens förändringar i eget kapital 48
Moderbolagets resultaträkningar 49
Moderbolagets totalresultat 49
Moderbolagets balansräkningar 50
Moderbolagets kassaflöden 51
Moderbolagets förändringar i eget kapital 52
Finansiella
rapporter
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202344
Alla siffror i denna årsredovisning refererar till kvarvarande
verksamheter om inget annat anges. Ginolis har klassificerats
som avvecklad verksamhet från fjärde kvartalet 2023 med
retroaktiv effekt.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 45
Rapporter över totalresultat för koncernen
Mkr
Not
2023
2022
Årets resultat
-1 173,8
-3 404,7
Övrigt totalresultat
Poster som har omförts eller kan omföras till årets resultat
Periodens omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter, kvarvarande
verksamheter
17
40,7
283, 4
Periodens omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter, avvecklad
verksamhet
-21, 1
1 9, 4
Skatt hänförlig till komponenter som har omförts eller kan omföras till årets resultat
-
-5,2
Övrigt totalresultat för året
19 ,6
297 ,6
Årets totalresultat, Total
-1 154,3
-3 107,1
Årets totalresultat, kvarvarande verksamheter
-846, 9
-2 378,9
Årets totalresultat, avvecklad verksamhet
-3 0 7, 4
-728,2
Hänförligt till
Moderbolagets aktieägare
-1 152,5
-3 105,5
Innehav utan bestämmande inflytande
-1 ,7
-1,6
FINANSIELLA RAPPORTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202346
Koncernens balansräkningar
Mkr
Not
2023-12-31
2022-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
12
3 188,2
4 045,0
Materiella anläggningstillgångar
13
241, 7
459 ,8
Nyttjanderättstillgångar
24
4 85,7
441,8
Långfristiga placeringar
23
4 ,9
3,4
Långfristiga fordringar
23
40,6
40,0
Uppskjutna skattefordringar
11
5 7, 8
101,9
Summa anläggningstillgångar
4 018,8
5 091,9
Omsättningstillgångar
Varulager
14
427 ,3
531,0
Aktuella skattefordringar
22,8
28,3
Avtalstillgångar
5
92,2
160,3
Kundfordringar
15, 23
520,0
69 9,7
Förutbetalda kostnader
16
32,2
32,5
Övriga fordringar
53,2
6 0,0
Kortfristiga placeringar
2, 23
-
-
Likvida medel*
29
861,0
925,2
Tillgångar som innehas för försäljning
27
32,2
-
Summa omsättningstillgångar
2 040,9
2 437,0
SUMMA TILLGÅNGAR
6 059,8
7 528,9
Mkr
Not
2023-12-31
2022-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
17
Aktiekapital
1,8
1,8
Övrigt tillskjutet kapital
7 580,5
7 590,5
Omräkningsreserv
345,6
325,4
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
-4 853,0
-3 675,5
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
3 074,9
4 242,2
Innehav utan bestämmande inflytande
25,4
27,2
Summa Eget kapital
3 100,3
4 269,3
Långfristiga skulder
Långfristiga räntebärande skulder
2, 19
1 415,8
1 384,9
Långfristiga leasingskulder
2, 19
440,4
370,5
Övriga avsättningar
21
27,0
24,9
Övriga långfristiga skulder
2, 20
4,8
199,7
Uppskjutna skatteskulder
11
224,5
340,1
Summa långfristiga skulder
2 112,5
2 320,0
Kortfristiga skulder
Kortfristiga räntebärande skulder
2, 19
6,5
8,0
Kortfristiga leasingskulder
2, 19
95,6
89,7
Leverantörsskulder
2, 23
170,2
132,6
Avtalsskulder
5
258,6
300,9
Aktuella skatteskulder
41,0
49,8
Övriga skulder
2, 20
79,0
114,5
Upplupna kostnader
22
196,1
244,0
Summa kortfristiga skulder
847,0
939,5
Summa skulder
2 959,5
3 259,5
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
6 059,8
7 528,9
FINANSIELLA RAPPORTER
*Posten inkluderar spärrade medel uppende till 56,9 Mkr (9,3).
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 47
Koncernens kassaflöden
Mkr
Not
2023
2022
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster
-896,2
-2 608,7
Resultat från avvecklad verksamhet
27
-286,2
-7 4 7, 6
Skatt från avvecklad verksamhet
-13,4
29 ,3
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
29
1 241,6
3 354,4
Betald inkomstskatt
-51, 1
-30 ,8
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital
-5,3
-3,3
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning (-)/Minskning (+) av varulager
7, 2
-162, 1
Ökning (-)/Minskning (+) av rörelsefordringar
110,4
-189,4
Ökning (+)/Minskning (-) av rörelseskulder
6 6 ,1
85,4
Förändringar av rörelsekapital
183,7
-266, 1
Kassaflöde från den löpande verksamheten
178,4
-2 6 9, 4
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
13
-171,4
-2 7 4 ,1
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar
12
-119 ,8
-255,5
Förvärv av dotterföretag/rörelse, netto likviditetspåverkan
26
-82, 4
-218,2
Avyttring av dotterföretag/rörelse, netto likviditetspåverkan
27
-2 , 3
-
Avyttring av materiella anläggningstillgångar
12
2 4 7,9
-
Förändring av finansiella anläggningstillgångar, netto
-1 ,7
-
Förvärv (-)/Avyttring (+) av kortfristiga placeringar
-
960,7
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-129 ,7
2 1 2 ,9
Finansieringsverksamheten
Nyemission
17
5 ,9
539, 7
Emissionskostnader
-0,6
-7, 2
Erhållna optionspremier
-
0 ,9
Nyupptagna lån
4 ,9
-
Amortering av lån
-11,3
-4,3
Amortering av leasingskuld
24
-100, 9
-73,8
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-10 2 ,0
455,3
Årets kassaflöde
-53,3
398,8
Likvida medel vid årets början
925,2
481,2
Kursdifferens i likvida medel
-1 0 ,9
45,2
Likvida medel vid årets slut*
29
861,0
925,2
FINANSIELLA RAPPORTER
*Posten inkluderar spärrade medel uppende till 56,9 Mkr (9,3).
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202348
Koncernens förändringar i eget kapital
BalanseradeInnehav utan
Övrigt tillskjutet vinstmedel inkl.bestämmande
Mkr
Aktiekapital
kapital
Omräkningsreserv
årets resultat
inflytande
Summa
Ingående eget kapital 2022-01-01
1,6
7 017,1
2 9, 0
-273,8
28,8
6 802,7
Årets resultat
-
-
-
-3 401,8
-2 , 8
-3 404,7
Årets övrigt totalresultat
-
-
296,4
-
1,2
297 ,6
Transaktioner med ägare
Nyemission
0,2
539 ,4
-
-
-
539 ,6
Optionspremie
-
0 ,9
-
-
-
0,9
Emissionskostnader, netto efter skatt
-
-5, 9
-
-
-
-5 ,9
Aktierelaterade ersättningar
-
3 9,0
-
-
-
3 9, 0
Utgående eget kapital 2022-12-31
1,8
7 590,5
325,4
-3 675,5
27 ,2
4 269,3
Ingående eget kapital 2023-01-01
1,8
7 590,5
325,4
-3 675,5
27 ,2
4 269,3
Årets resultat
-
-
-
-1 172,7
-1 ,1
-1 173,8
Årets övrigt totalresultat
-
-
20,2
-
-0 ,7
19 ,6
Transaktioner med ägare
Nyemission
0,0
5,9
-
-
-
5 ,9
Emissionskostnader, netto efter skatt
-
-0,6
-
-
-
-0,6
Aktierelaterade ersättningar
-
-2 0 ,1
-
-
-
-2 0 ,1
Övriga rörelser
-
4,8
-
-4,8
-
-
Utgående eget kapital 2023-12-31
1,8
7 580,5
345,6
-4 853,0
25, 4
3 100,3
FINANSIELLA RAPPORTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 49
Moderbolagets resultaträkningar
Mkr Not 2023 2022
Nettoomsättning 5 38,4 70,4
Övriga rörelseintäkter 7 174,6 46,9
Rörelsens kostnader
Råvaror och förnödenheter - -6,4
Personalkostnader 6 -59,6 -84,2
Övriga externa kostnader 9 -79,8 -129,9
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar 12, 13 -1,4 -3,2
Övriga rörelsekostnader 8 -2,9 -6,3
Rörelseresultat 69,3 -112,7
Resultat från finansiella poster
Resultat från andelar i koncernbolag 25 -1 392,1 -775,1
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 10 250,5 634,0
Räntekostnader och liknande resultatposter 10 -241,2 -172,3
Finansnetto -1 382,7 -313,4
Resultat efter finansiella poster -1 313,4 -426,1
Bokslutsdispositioner 23,9 -211,9
Skatt 11 -1,4 -15,5
Årets resultat -1 290,9 -653,5
Moderbolagets totalresultat
Mkr Not 2023 2022
Årets resultat -1 290,9 -653,5
Övrigt totalresultat
Komponenter som inte kommer att omklassificeras till årets resultat - -
Komponenter som kommer att omklassificeras till årets resultat - -
Årets övrigt totalresultat - -
Årets totalresultat -1 290,9 -653,5
FINANSIELLA RAPPORTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202350
Moderbolagets balansräkningar
Mkr Not 2023-12-31 2022-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 12
Patent, licenser och varumärken 4,7 0,2
Övriga immateriella anläggningstillgångar 2,3 2,4
Materiella anläggningstillgångar 13
Inventarier, verktyg och installationer 2,3 3,7
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 25 2 603,8 3 450,1
Fordringar hos koncernföretag 30 3 205,0 3 323,8
Andra långfristiga värdepappersinnehav 23 4,9 3,4
Andra långfristiga fordringar 23 0,3 0,3
Uppskjuten skattefordran 11 - 1,3
Summa anläggningstillgångar 5 823,3 6 785,0
Omsättningstillgångar
Varulager 14 - 0,5
Kundfordringar 15 0,1 1,0
Fordringar hos koncernföretag 30 872,0 1 335,9
Övriga fordringar 3,1 2,6
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 16 9,6 6,0
Kortfristiga placeringar 2, 23 - -
Likvida medel* 29 673,9 620,0
Summa omsättningstillgångar 1 558,7 1 966,0
SUMMA TILLGÅNGAR 7 381,9 8 751,0
Mkr Not 2023-12-31 2022-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 17
Bundet eget kapital
Aktiekapital 1,8 1,8
Fond för utvecklingsutgifter -
Fritt eget kapital
Överkursfond 7 573,6 7 537,2
Balanserat resultat -692,8 7,8
Årets resultat -1 290,9 -653,5
Summa eget kapital 5 591,8 6 893,3
Obeskattade reserver - 23,9
Avsättningar
Övriga avsättningar 21 3,1 3,0
Summa avsättningar 3,1 3,0
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 2, 19 - 2,0
Konvertibla skuldebrev 19 1 404,4 1 365,4
Övriga räntebärande skulder 23 0,6 0,6
Övriga långfristiga skulder 20 - 194,8
Summa långfristiga skulder 1 405,0 1 562,8
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 2, 19 - 2,0
Skulder till koncernföretag 30 281,3 122,2
Leverantörsskulder 2, 23 6,7 2,9
Skatteskuld 13,0 13,6
Övriga skulder 20 40,0 86,3
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 22 41,0 40,9
Summa kortfristiga skulder 382,0 267,9
SUMMA SKULDER 1 787,0 1 857,7
SUMMA EGET KAPITAL, AVSÄTTNINGAR OCH SKULDER 7 381,9 8 751,0
FINANSIELLA RAPPORTER
*Posten inkluderar spärrade medel uppende till 47,8 Mkr (-).
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 51
Moderbolagets kassaflöden
Mkr Not 2023 2022
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster -1 313,4 -426,1
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet 29 1 386,8 445,3
Betald inkomstskatt -0,7 -2,1
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital 72,7 17,1
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning (-)/Minskning (+) av varulager 0,5 -0,5
Ökning (-)/Minskning (+) av rörelsefordringar -100,7 32,0
Ökning (+)/Minskning (-) av rörelseskulder 163,4 -152,0
Förändringar av rörelsekapital 63,2 -120,5
Kassaflöde från den löpande verksamheten 135,8 -103,4
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella anläggningstillgångar 13 - -2,7
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar 12 -4,8 -
Förvärv av dotterföretag/rörelse, netto likvidpåverkan 25 -82,4 -159,0
Förvärv (-)/Avyttring (+) av finansiella fordringar -0,1 -698,1
Förvärv (-)/Avyttring (+) av kortfristiga placeringar - 960,7
Kassaflöde från investeringsverksamheten -87,2 100,9
Finansieringsverksamheten
Nyemission 17 5,9 540,5
Emissionskostnader -0,6 -7,2
Amortering av lån -4,0 -2,0
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 1,3 531,3
Årets kassaflöde 49,9 528,8
Likvida medel vid årets början 620,0 91,1
Kursdifferens i likvida medel 4,0 0,1
Likvida medel vid årets slut* 29 673,9 620,0
FINANSIELLA RAPPORTER
*Posten inkluderar spärrade medel uppende till 47,8 Mkr (-).
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202352
Moderbolagets förändringar i eget kapital
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
Mkr Aktiekapital
Fond för
utvecklingsutgifter Överkursfond
Balanserat
resultat
Årets
resultat
Summa
Eget kapital
Ingående eget kapital 2022-01-01 1,6 1,6 7 002,7 -54,8 22,0 6 973,3
Vinstdisposition - - - 22,0 -22,0 -
Årets resultat - - - - -653,5 -653,5
Förändring av fond för utvecklingsutgifter - -1,6 - 1,6 - -
Transaktioner med ägare
Nyemission 0,2 - 539,4 - - 539,6
Optionspremie - - 0,9 - - 0,9
Emissionskostnader, netto efter skatt - - -5,9 - - -5,9
Aktierelaterade ersättningar - - - 38,9 - 38,9
Utgående eget kapital 2022-12-31 1,8 - 7 537,2 7,8 -653,5 6 893,3
Ingående eget kapital 2023-01-01 1,8 - 7 537,2 7,8 -653,5 6 893,3
Vinstdisposition - - - -653,5 653,5 -
Årets resultat - - - - -1 290,9 -1 290,9
Transaktioner med ägare
Nyemission 0,0 - 5,9 - - 5,9
Fusionsresultat - - - -0,1 - -0,1
Emissionskostnader, netto efter skatt - - -0,6 - - -0,6
Aktierelaterade ersättningar - - -15,9 - - -15,9
Övriga rörelser - - 47,0 -47,0 - -
Utgående eget kapital 2023-12-31 1,8 - 7 573,6 -692,8 -1 290,9 5 591,8
FINANSIELLA RAPPORTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 53
Not 1
Redovisningsprinciper
Denna koncernredovisning har upprättats i enlighet med Inter-
national Financial Reporting Standards (IFRS), och tolkningar av
gällande standards, International Financial Reporting Interpreta-
tions Committeé (IFRIC) som godkänts av EU. Vidare har årsre-
dovisningslagen och RFR 1 ”Kompletterande redovisningsregler
för koncernen” tillämpats.
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som kon-
cernen utom i de fall som anges nedan under avsnittet ”Moder-
bolagets redovisningsprinciper”. De avvikelser som förekommer
mellan moderbolagets och koncernens principer föranleds av
begränsningar i möjligheterna att tillämpa IFRS i moderbolaget
till följd av Årsredovisningslagen och Tryggandelagen samt i vissa
fall av skatteskäl.
Klimatförändringarnas potentiella inverkan har beaktats vid
upprättandet av koncernredovisningen, särskilt i samband med
de huvudsakliga klimatrelaterade risker som BICO har identifi-
erat. Dessa avser kraftigt ökade omkostnader och energikost-
nader samt eventuellt förändrad miljölagstiftning. Dessa risker
kan påverka koncernens försäljning av produkter och lösningar,
inklusive godstransporter. Dessutom skulle de kunna påverka
koncernens användning av byggnader och de kostnader som är
förknippade med dessa.
För 2023 har klimatförändringarna inte bedömts ha någon bety-
dande inverkan på koncernredovisningen eller på de uppskattnin-
gar och antaganden som gjorts vid upprättandet av koncernre-
dovisningen.
Klassificering
Anläggningstillgångar, långfristiga skulder och avsättningar
består i allt väsentligt enbart av belopp som förväntas återvin-
nas eller betalas efter mer än tolv månader räknat från balans-
dagen.
Not 1 Redovisningsprinciper 53
Not 2 Finansiell riskhantering 55
Not 3 Kritiska uppskattningar och bedömningar 57
Not 4 Segment 59
Not 5 Intäkter 61
Not 6 Anställda, personalkostnader och arvoden 64
Not 7 Övriga rörelseintäkter 68
Not 8 Övriga rörelsekostnader 68
Not 9 Ersättning till revisorer 68
Not 10 Finansiella poster 69
Not 11 Skatter 70
Not 12 Immateriella anläggningstillgångar 72
Not 13 Materiella anläggningstillgångar 77
Not 14 Varulager 79
Not 15 Kundfordringar 79
Not 16 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 81
Not 17 Eget kapital 81
Not 18 Resultat per aktie 82
Not 19 Räntebärande skulder 83
Not 20 Övriga skulder 84
Not 21 Övriga avsättningar 84
Not 22 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 84
Not 23 Finansiella tillgångar och skulder 85
Not 24 Leasingavtal 88
Not 25 Andelar i koncernföretag 90
Not 26 Förvärv 91
Not 27 Avvecklad verksamhet och tillgång som
innehas för försäljning 91
Not 28 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser 92
Not 29 Kassaflödesanalys 93
Not 30 Närstående 95
Not 31 Händelser efter balansdagen 96
Not 32 Förslag till resultatdisposition 96
Not 33 Upplysningar om moderbolaget 96
Not 34 Justerad rapportering av goodwill och
övriga immateriella anläggningstillgångar 97
Noter
Omsättningstillgångar och kortfristiga skulder består i allt väsen-
tligt enbart av belopp som förväntas återvinnas eller betalas
inom tolv månader räknat från balansdagen.
Konsolideringsprinciper
I koncernens bokslut ingår moderbolaget BICO Group AB (publ)
och de dotterbolag i vilka moderbolaget har bestämmande
inflytande vid årets slut. Koncerninterna fordringar och skulder,
intäkter eller kostnader samt orealiserade vinster eller förluster
som uppkommer från koncerninterna transaktioner elimineras i
sin helhet vid upprättandet av koncernredovisningen.
Funktionell valuta och rapporteringsvaluta
Poster som ingår i de finansiella rapporterna för de olika en-
heterna inom koncernen är värderade i den valuta som används
i den ekonomiska miljö där respektive företag huvudsakligen är
verksamt (funktionell valuta). Moderbolagets funktionella valuta
är svenska kronor, vilket även utgör rapporteringsvalutan för
moderbolaget och för koncernen. Det innebär att de finansiella
rapporterna presenteras i svenska kronor. Samtliga belopp, om
inte annat anges, är avrundade till miljontal SEK (Mkr) med en
decimal.
Tillgångar och skulder i utländska dotterbolag, inklusive goodwill
och andra koncernmässiga över- och undervärden, omräknas
till svenska kronor till den valutakurs som råder på balansdagen.
Intäkter och kostnader i utländska dotterbolag omräknas till
svenska kronor till en fastställd genomsnittskurs. Omräkningsdif-
ferenser som uppstår vid valutaomräkning av utländska dotter-
bolag redovisas i övrigt totalresultat.
Utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta i moderbolaget upptas till den
funktionella valutan med den valutakurs som föreligger på
transaktionsdagen, medan intäkter och kostnader i utländska
dotterbolag omräknas till svenska kronor till en fastställd gen-
omsnittskurs. Monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta
räknas om till den funktionella valutan med den valutakurs som
föreligger på balansdagen. Valutakursdifferenser som uppstår
vid omräkningarna redovisas i resultaträkningen. Icke-monetära
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202354
tillgångar och skulder som redovisas till historiska anskaff-
ningsvärden upptas till den valutakurs som gällde vid transak-
tionstillfället. Valutakursförändringen redovisas sedan på samma
sätt som övrig värdeförändring avseende tillgången eller skulden.
Följande är de väsentliga valutakurser gentemot SEK som har
använts i bokslutet:
Valuta Balansdagskurs
2023-12-31 2022-12-31
EUR 11,0960 11,1283
USD 10,0416 10,4371
Källa: Riksbanken
ÄNDRADE REDOVISNINGSPRINCIPER
Ändrade redovisningsprinciper föranledda av nya eller ändrade
IFRS
Ändringar i IAS 1 – Upplysning av redovisningsprinciper, tillämplig
från och med 1 januari 2023. Ändringarna påverkar kraven i IAS 1
gällande upplysning av redovisningsprinciper. Genom att tillämpa
ändringarna inkluderas väsentliga redovisningsprinciper, istället
för betydande redovisningsprinciper.
Kommande redovisningsprinciper
Nya och ändrade IFRS med framtida tillämpning förväntas
inte komma ha någon väsentlig effekt på företagets finansiella
rapporter.
Förändrad metod för nedskrivningsprövning av goodwill
resulterade i retroaktiv ändring av nedskrivningsmodell för
goodwill och övriga immateriella tillgångar
Nämnden för Svensk Redovisningstillsyn (”Nämnden”)
ansvarar för granskning av svenska börsbolags finansiella
rapporter. Som en del av sin sedvanliga tillsyn har Nämnden
granskat BICOs årsredovisning för 2022.
Som en del av denna granskningsprocess har BICO och
Nämnden haft kommunikation främst relaterad till BICOs
modell för nedskrivningsprövning av goodwill och övriga
immateriella tillgångar. Nämnden har i första hand granskat
BICOs nedskrivningstest av goodwill för 2022.
Som tidigare redovisats i bolagets årsredovisningar har BICO
i sitt nedskrivningstest tillämpat en metod för kassaflödesprog-
noser över en sammanlagd period av tio år (beskrivs i
not 12, Årsredovisning 2022). Den valda perioden,
som har granskats och godkänts, användes för att återspegla
värdet på verksamheten givet dess tillväxtutsikter.
Nämnden har förordat att BICO ska tillämpa en femårig
prognosperiod i sina nedskrivningsprövningar av goodwill. BICO
har därför beslutat sig för att ändra metod för
nedskrivningsprövning av goodwill. Detta har resulterat i
retroaktiva justeringar av nedskrivningsprövningarna per 31
december 2022 och har påverkat tidigare redovisade siffror i
resultat- och balansräkningen. De retroaktiva justeringarna har
inte haft någon påverkan på redovisade kassaflöden. Detaljer om
effekterna av de retroaktiva justeringarna beskrivs ytterligare i
not 34.
Funktionsindelad rapportering
Bolaget planerar att successivt byta uppställningsform för sin re-
sultaträkning från kostnadsslagsindelad till funktionsindelad med
full implementation under första kvartalet 2024. Förändringen
genomförs för att öka jämförbarheten i bolagets kostnadsstruk-
tur och anpassa sig efter den vanligaste metoden på marknaden.
Denna förändring kommer att påverka den redovisade brut-
tomarginalen negativt då fler kostnader (exempelvis produk-
tionspersonal) än tidigare kommer att ingå i kostnaden för
sålda varor. Nettoomsättning, EBITDA, EBIT och nettoresultatet
kommer att bli oförändrade.
MODERBOLAGETS REDOVISNINGSPRINCIPER
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt Årsre-
dovisningslagen (1995:1554) och Redovisningsrådets rekommen-
dation RFR 2 - Redovisning för juridiska personer. RFR 2 innebär
att moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska personen
skall tillämpa samtliga av EU godkända IFRS och uttalanden så
långt detta är möjligt inom ramen för Årsredovisningslagen och
med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning.
Rekommendationen anger vilka undantag och tillägg som skall
göras från IFRS. Skillnaderna mellan koncernens och moder-
bolagets redovisningsprinciper framgår enligt nedan. De nedan
angivna redovisningsprinciperna för moderbolaget har tillämpats
konsekvent på samtliga perioder som presenteras i moderbola-
gets finansiella rapporter.
Redovisningsprinciperna är oförändrade jämfört med föregående
år.
Aktier och andelar
Aktier och andelar i koncernföretag redovisas till anskaff-
ningsvärde och prövning av nedskrivningsbehov sker årligen.
Utdelningar redovisas i resultaträkningen.
Aktieägartillskott
Ovillkorat aktieägartillskott förs direkt mot eget kapital hos mot-
tagaren och aktiveras i aktier och andelar hos givaren, i den mån
nedskrivning ej erfordras.
Leasing
IFRS 16 tillämpas ej i moderbolaget. Leasingavgifter redovisas
istället som kostnad linjärt över leasingperioden.
Beskrivning av redovisningsprinciper
De i denna årsredovisning angivna redovisningsprinciperna för
koncernen har tillämpats konsekvent på samtliga perioder som
presenteras i koncernens finansiella rapporter, om inte annat
framgår. Koncernens redovisningsprinciper har tillämpats konse-
kvent på rapportering och konsolidering av dotterföretag.
I syfte att öka förståelsen för de redovisningsprinciper som
koncernen tillämpar har BICO valt att redovisa dessa i anslutning
till varje not.
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 55
Not 2
Finansiell riskhantering
BICOs verksamhet är exponerad för olika typer av finansiella
risker som kan påverka bolagets resultat och kassaflöde till följd
av framför allt förändringar i valutakurser men även kredit- och
motpartsrisker och likviditets- och refinansieringsrisk samt rän-
terisker i viss mån.
Koncernens finansiella risker hanteras i enlighet med koncern-
ens finanspolicy. VD är ansvarig för att bedriva verksamheten i
enlighet med det mandat styrelsen har satt upp, och rapporterar
efterföljandet av policyer och eventuella risker tillsammans med
CFO. CFO är ansvarig för den finansiella rapporteringen i bola-
get och för att efterfölja de mandat styrelsen har givit VD och
ledande befattningshavare i förhållande till risk och rapportering.
CFO deltar i revisionsutskottets möten och är ansvarig för att
följa upp och rapportera om bolagets internkontroll och finansiel-
la risker till revisionsutskottet och styrelsen. Koncernens finan-
siella risker bevakas och rapporteras av CFO direkt till styrelse,
revisionsutskott samt VD.
Valutarisk
Valutakursförändringar påverkar koncernens resultat och eget
kapital på olika sätt, antingen som transaktionsexponering eller
som omräkningsexponering. Transaktionsexponering utgörs av
kommersiella flöden i utländsk valuta. För koncernen uppstår
detta främst som en följd av att europeiska bolag köper in ma-
joriteten av sina varor i EUR men delvis fakturerar i USD, främst
till Asien och Nordamerika. Vidare har svenska bolag kostnader
i SEK emedan koncernens fakturering i SEK är begränsad. Det
förekommer också transaktioner där amerikanska bolag fak-
turerar kunder eller har kostnader i EUR. Som en konsekvens är
koncernens redovisade resultat i SEK exponerat för valutafluktu-
ationer, främst mellan valutorna EUR, USD och SEK.
Vidare påverkas avskrivningar och nedskrivningar på förvärvade
övervärden av utländska dotterbolag av en förändrad valutakurs
då dessa beräknas i den utländska valutan och omräknas till SEK.
Vid omräkning av utländska dotterbolags resultat och nettotill-
gångar föreligger en omräkningsexponering som vid valutakurs-
förändringar påverkar koncernens övriga totalresultat respek-
tive eget kapital. Valutakursdifferensen, som redovisas i övrigt
totalresultat, är hänförlig till förändringar i valutakurserna USD/
SEK (för amerikanska dotterbolag samt tillhörande övervärden)
samt EUR/SEK (för europeiska dotterbolag samt där tillhörande
övervärden).
I samband med förvärv av amerikanska dotterbolag har koncern-
interna fordringar i USD uppstått i moderbolaget. På grund av
en planerad reglering inom överskådlig framtid, har bedömnin-
gen gjorts att dessa ej utgör en del av nettoinvesteringen i den
utländska verksamheten. Detta innebär att valutakursföränd-
ringar på fordringarna påverkar koncernens totala finansnetto
och således inte bokförs i övrigt totalresultat. Dock motverkas
effekten i finansnettot av en motsvarande effekt i övrigt totalre-
sultat från dotterbolaget omräknade eget kapital varvid totalt
eget kapital ej påverkas i väsentlig omfattning.
En 10% ökning av EUR respektive USD under räkenskapsåret
hade gett upphov till följande transaktionsexponeringseffekt på
koncernens rörelseresultat, vilket främst beror på att rörelsere-
sultatet i de utländska dotterbolagen fluktuerar med valutan,
men också att avskrivningar och nedskrivningar på övervärden
nominerade i EUR och USD hade ökat i redovisningsvalutan SEK.
Valuta 2023 2022
EUR -103,8 -151,9
USD 10,8 -137,6
Omräkningsexponering netto (i tusental) för koncernen fördelar
sig på nedanstående valutor. En förändring med 10% i respektive
balansdagskurs skulle ha påverkat respektive SEK-belopp med
10%, vilket hade medfört motsvarande förändring i övrigt total-
resultat respektive eget kapital.
Valuta
Lokal valuta
2023
Mkr
2023
EUR 110,5 1 225,7
USD -89,6 -900,2
Valuta
Lokal valuta
2022
Mkr
2022
EUR 154,2 1 715,8
USD -71,5 -746,4
Koncernens policy är att inte säkra valutakursfluktuationer från
transaktions- och omräkningsexponeringen.
Likviditet och refinansieringsrisk
Med finansieringsrisk avses risk att kostnaderna blir högre och fi-
nansieringsmöjligheterna begränsade när lån ska omsättas samt
att betalningsförpliktelser inte kan uppfyllas som en följd av otill-
räcklig likviditet eller svårigheter att erhålla finansiering. Bolaget
ska vara en attraktiv låntagare och ha en sådan framförhållning
att bolaget kan erhålla finansiering på bra villkor.
Bolaget har i dagsläget främst extern finansiering i form av
konvertibla skuldebrev med förfall 2026. För mer information om
de konvertibla skuldebreven, se not 19. Bolaget har även villkorade
köpeskillingar att betala ut under de kommande åren till följd av
förvärv under 2021 och 2022. För mer information om de villko-
rade köpeskillingarna, se not 20, 23 och 26.
I övrigt har bolaget finansierat sin tillväxt genom eget kapital
som rests från bolagets aktieägare.
Ränterisk
Med ränterisk avses risk för att ändrade räntenivåer påverkar
koncernens resultat och kassaflöde (kassaflödesrisker). Bola-
gets externa finansiering består idag till absoluta majoritet av
konvertibla skuldebrev med nominellt belopp 1 500 Mkr och med
förfall 2026. Dessa belöper med en fast kupongränta om
2,875 %, vilket motsvarar 43,1 Mkr på årlig basis. Räntekostnaden
är därmed i dagsläget till största delen förutsägbar och ränter-
isken kopplat till belåning anses vara låg.
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202356
Nedan sammanställning visar vilken effekt en förändring av
räntesatser med en procentenhet beräknas skulle ha haft på
Koncernens resultaträkning och eget kapital.
Förändring, %
2023 2022
Marknadsränta (+/-) 1 15,0 15,0
Kredit- och motpartsrisker
Kreditrisk är risk för förluster som följer av att motparten inte
kan infria sina förpliktelser enligt avtal. Risken för BICO är i
huvudsak kopplad till kundfordringar och avtalstillgångar. För att
kontrollera risken utvärderar bolaget löpande utestående kund-
fordringar och historiska kreditförluster.
Bolaget begär betalningar i förskott från nya kunder vid tvivel
kring motpartens betalningsförmåga. Det existerar inte någon
betydande koncentration av kreditrisk med någon enskild kund,
motpart eller geografisk region för BICO. Bolaget har en bred
kundportfölj där majoriteten av omsättningen härstammar
från ett stort antal kunder och geografier. Bolaget arbetar även
med distributörer i vissa regioner vilket påverkar koncentrations-
risken i viss mån främst på den asiatiska marknaden.
Fallissemang anses inträffa när kunden bedöms ha betaln-
ingssvårigheter eller att fordran är mer än 90 dagar förfallen
vilket motiveras med att flera kunder av hävd betalar sent. Vid
denna tidpunkt ökar de förväntade kreditförlusterna i BICOs
modell markant. Kreditrisken hanteras i redovisningen genom att
redovisa en förlustreserv med utgångspunkt i hur länge fordran
varit förfallen, samt därtill en individuell prövning av kunden
baserat på tidigare betalningsmönster samt externa faktor-
er. Förlustreserven för kundfordringar värderas till ett belopp
som motsvarar de förväntade kreditförlusterna för hela den
återstående löptiden, vilket innebär att det även för ej förfallna
fordringar redovisas en förlustreserv. Förbättrade indrivningspro-
cesser, inkluderat men inte isolerat relaterat till introduktionen
av en factoringlösning under året, har bidragit till den minskade
förlustreserven (både i absoluta och relativa termer) jämfört
med föregående år.
NOTER
Förfallostruktur för finansiella skulder inklusive framtida räntebetalningar (odiskonterade belopp)
Koncernen 2023-12-31 <1 år 2 år 3 år 4 år >4 år Totalt
Räntebärande skulder 49,6 49,6 1 525,3 0,6 0,7 1 625,8
Leverantörsskulder 169,3 1,0 - - - 170,2
Leasingskulder 100,5 100,6 94,8 75,7 279,9 651,4
Övriga skulder 70,5 5,2 1,3 1,3 1,3 79,7
Koncernen 2022-12-31 <1 år 2 år 3 år 4 år >4 år Totalt
Räntebärande skulder 52,1 57,1 46,7 1 511,6 1,7 1 669,2
Leverantörsskulder 132,6 - - - - 132,6
Leasingskulder 88,7 79,1 75,3 70,5 182,0 495,7
Övriga skulder 113,5 116,6 80,8 0,5 - 311,4
Moderbolaget 2023-12-31 <1 år 2 år 3 år 4 år >4 år Totalt
Räntebärande skulder 43,1 43,1 1 521,6 - 0,6 1 608,4
Leverantörsskulder 6,7 - - - - 6,7
Övriga skulder 38,8 - - - - 38,8
Moderbolaget 2022-12-31 <1 år 2 år 3 år 4 år >4 år Totalt
Räntebärande skulder 45,3 45,2 43,2 1 510,8 0,6 1 645,1
Leverantörsskulder 2,9 - - - - 2,9
Övriga skulder 85,3 114,6 80,1 - - 280,1
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 57
Not 3
Kritiska uppskattningar och bedömningar
Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS kräver
att företagsledningen gör bedömningar och uppskattningar samt
gör antaganden som påverkar tillämpningen av
redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen av tillgångar,
skulder, intäkter och kostnader. Uppskattningarna och antagan-
dena är baserade på historiska erfarenheter och ett antal andra
faktorer som under rådande förhållanden synes vara rimliga. Re-
sultatet av dessa uppskattningar och antaganden används sedan
för att bedöma de redovisade värdena på tillgångar och skulder
som inte annars framgår tydligt från andra källor. Det verkliga
utfallet kan avvika från dessa uppskattningar och bedömningar.
Uppskattningar och antaganden ses över regelbundet beroende
på art, men alltid minst årsvis. Ändringar av uppskattningar
redovisas i den period ändringen görs om ändringen endast
påverkat denna period, eller i den period ändringen görs och
framtida perioder om ändringen påverkar både aktuell period
och framtida perioder. Bedömningar gjorda av företagsledningen
som har en betydande inverkan på de finansiella rapporterna och
gjorda uppskattningar som kan medföra väsentliga justeringar i
påföljande års finansiella rapporter beskrivs nedan.
Rörelseförvärv
Rörelseförvärv redovisas enligt förvärvsmetoden. Fastställandet
av verkligt värde kräver ofta att företagsledningen gör antagan-
den och uppskattningar av framtida händelser. Antaganden och
uppskattningar som gäller fastställande av verkligt värde för
patent, teknologier, kundrelationer och varumärken som förvär-
vats, kräver i allmänhet väsentliga uppskattningar av prognostise-
rade kassaflöden, tillväxt och diskonteringsräntor. Förändringar
av något av dessa antaganden eller uppskattningar som används
för att fastställa det verkliga värdet för förvärvade tillgångar och
skulder kan påverka beloppen som avser tillgångar, skulder och
goodwill till följd av allokering av köpeskilling. Framtida nettovin-
ster kan påverkas som ett resultat av förändringar i avskrivningar
och nedskrivningar av tillgångar inklusive goodwill. Koncernen
använder sig av externa konsulter i framtagandet av förvärvsan-
alyser för att säkerställa en objektiv slutsats av de förvärvade
nettotillgångarna.
Uppskattning av kassagenererande enheter samt nedskrivnings-
prövning av goodwill och övriga immateriella tillgångar
Vid upprättande av nedskrivningsprövning krävs identifiering
av koncernens minsta kassagenererande enheter, något som
Bortskrivning av fordringar sker först när det föreligger en
bekräftad konkurs hos motparten, eller att en överenskommelse
om förändrade nominella värden i fordran föreligger. Se även
not 15 för ytterligare information om koncernens kundfordringar.
Arbete med att driva in förfallna fordringar sker kontinuerligt.
Bolaget har även kredit- och motpartsrisk för likvida medel. För
att kontrollera risken har bolaget genomgående placerat likvida
medel hos väletablerade motparter med låg bedömd risk för
fallissemang.
Riskhantering av kapital
Koncernens kapitalstruktur ska hållas på en nivå som säker-
ställer möjligheten att driva verksamheten vidare för att skapa
avkastning till aktieägarna och fördelar för andra intressenter,
samtidigt som en optimal struktur upprätthålls för att minska
kapitalkostnaderna.
För att upprätthålla eller anpassa kapitalstrukturen kan koncer-
nen, efter aktieägarnas godkännande när så är lämpligt, variera
utdelningen till aktieägarna, sätta ned aktiekapitalet för betaln-
ing till aktieägarna, emittera nya aktier eller sälja tillgångar för
att minska skuldsättningsgraden. Koncernen analyserar löpande
förhållande mellan skuldsättning och eget kapital. I nettoskulden
NOTER
ingår räntebärande finansiella skulder. Koncernens kapital består
av tillgångarna reducerat med räntebärande skulder. Koncernen
har inga externa kapitalkrav, så kallade kovenanter.
Koncernen har från tid till annan mer likvider än vad som krävs
för att bedriva bolagets verksamhet, och vid dessa tillfällen
kan överskottslikviditeten placeras i noterade räntefonder och
obligationer i enlighet med koncernens finanspolicy. Syftet är
att till så låg risk som möjligt förvalta koncernens kapital till det
tillfälle då bolaget behöver kapitalet för till exempel förvärv eller
andra investeringar. Investeringarna ska bevara värden snarare
än att generera betydande realisationsvinster. Bolagets likviditet
skall vara tillgänglig på kort varsel för att stödja den fortsatta
tillväxten.
En grundförutsättning för investeringen är att det finns en offi-
ciell rating eller kreditanalys på emittenten. Den lägsta tillåtna
ratingen för de investeringar som görs är BB-. Enskilda investe-
ringar får ingå med max 6 år till förfallodag eller första lösendag
och det ska finnas en slutlig förfallodag specificerad. Se nedan-
stående tabell för hur bolagets placering av överlikviditet skall
vara viktad. Bolaget har inte utnyttjat möjligheten att investera
överskottslikviditet under 2023.
Emmitent Riskkategori Maximal tillåten exponering
Enskild emittent av obligationer och hybridkapital Investment grade 10 % dock aldrig överstigande 120 Mkr
Enskild emittent av obligationer och hybridkapital High yield 5 % dock aldrig överstigande 60 Mkr
Enskild emittent av företagscertifikat Investment grade 10 % dock aldrig överstigande 120 Mkr
Enskild emittent av företagscertifikat High yield 5 % dock aldrig överstigande 60 Mkr
Obligationer, statsskuldväxlar och hybridkapital utigvna av svenska staten 30 %
Obligationer, statsskuldväxlar och hybridkapital utgivna av direkt eller indrekt
helägda dotterbolag till svenska staten 20 %
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202358
kräver uppskattningar. Per 31 december 2023 bedöms koncernen
bestå av 10 kassagenererande enheter, vilket speglar koncern-
ens intäktsströmmar och historiska förvärv. Nedskrivning-
sprövningar har genomförts på denna nivå. Med anledning av
att nedskrivningar av goodwill har gjorts under året så finns
det således inget headroom för dessa KGE. En förändring av
denna uppskattning skulle kunna få betydande konsekvenser på
koncernens resultat i kommande perioder. För mer information,
se not 12.
Vid beräkning av kassagenererande enheters återvinningsvärde
för bedömning av eventuellt nedskrivningsbehov på goodwill och
övriga immateriella tillgångar har flera antaganden om fram-
tida förhållanden och uppskattningar av parametrar gjorts. En
redogörelse av dessa återfinns i not 12.
Villkorade köpeskillingar
I samband med koncernens rörelseförvärv förekommer det att
en del av köpeskillingen, så kallas villkorad köpeskilling, beror
framtida händelser, såsom omsättnings- och resultatutveckling
i den förvärvade enheten. I dessa fall genomförs en diskonterad,
sannolikhetsvägd bedömning av de möjliga utfallen av den villko-
rade köpeskillingen vid förvärvet och ingår i köpeskillingen, samt
redovisas som övrig skuld. Väsentliga icke-observerbara indata i
beräkningen är framtida omsättning samt diskonteringsräntan.
En ökning av framtida omsättning, en försvagad SEK eller en
minskning av diskonteringsräntan, ökar utfallet i de villkorade
köpeskillingarna.
Förnyade bedömningar av potentiellt utfall av de villkorade
köpeskillingarna genomförs vid varje rapportperiod. Information
som har erhållits efter förvärvet bedöms med avseende på om
ny information framkommit som avser omständigheter som
förelåg vid förvärvet eller som avser efterföljande händelser.
I det sistnämnda fallet redovisas eventuella justeringar mot
tidigare redovisat belopp som en övrig intäkt eller övrig rörelse-
kostnad i den period förändringen uppkommer. I det förstnämn-
da fallet redovisas eventuella justeringar mot förvärvsanalysen,
förutsatt att denna fortfarande är preliminärt upprättad (max
12 månader). Förändringar i uppskattningen kan därmed leda till
väsentlig påverkan på koncernens resultat.
Se vidare not 20 och not 23 för upplysning kring de villkorade
köpeskillingarna.
Förlustreserv för kundfordringar
BICO redovisar förlustreserver för kundfordringar baserat på
reglerna i IFRS 9 avseende förväntade kreditförluster. I samband
med detta föreligger uppskattningar huruvida kundfordringar
kommer kunna återvinnas till sitt fulla värde, samt vilken nivå
som förlustreserven ska redovisas till. BICOs kassagenererande
enheter har en varierande historik kring faktiska kundförluster,
vilket gör att det krävs uppskattningar för att bedöma risken för
framtida kreditförluster. Principerna beskrivs mer ingående i not
2 och not 15.
Uppskjuten skatt
Uppskjuten skattefordran hänförlig till skattemässiga under-
skott har aktiverats i koncernen i den mån bedömningen är att
dessa kan nyttjas mot framtida beskattningsbara vinster inom
en snar framtid. För att fastställa detta har företagsledningen
genomfört prognoser på de bolag där skattemässiga under-
skott föreligger, samt antagit att bolag som haft skattemässiga
förluster under de senaste åren ej uppfyller kraven för aktivering
av underskottsavdrag. Antaganden och uppskattningar som an-
vänts vid beräkningen kräver i allmänhet väsentliga uppskattnin-
gar av prognostiserade kassaflöden och tillväxt per legal enhet.
En förändring av någon av dessa faktorer skulle kunna leda till
förändrade redovisade belopp. För vidare information, se not 11.
Leasing
Redovisning av leasing enligt IFRS 16 kräver ett visst mått av
bedömningar, främst vad gäller hyresperiod. Koncernen bestäm-
mer leasingperioden som leasingavtalets icke-uppsägningsbara
löptid, tillsammans med alla perioder som täcks av en option att
förlänga leasingavtalet om det är rimligt säkert att de utnyttjas.
Koncernen har flera hyresavtal som inkluderar förlängnings- och
uppsägningsalternativ. Vid leasingperiodens start bedömer
koncernen om det är rimligt säkert att utnyttja möjligheten att
förnya eller säga upp hyresavtalet eller inte. I denna bedömning
tas hänsyn till alla relevanta faktorer som skapar ett ekonomiskt
incitament för det att utöva antingen förnyelsen eller avslut-
ningen. Efter startdatumet omprövar koncernen leasingperi-
oden om det finns en betydande händelse eller förändring av
omständigheter som ligger inom dess kontroll och påverkar dess
förmåga att utnyttja eller inte utnyttja möjligheten att förnya
eller säga upp (t.ex. bekostande av betydande förbättringar eller
anpassningar av den leasade tillgången).
Koncernen inkluderar generellt sett förnyelseperioden som
en del av leasingperioden för leasing av lokaler med kortare
icke-uppsägningsbar period än tre år. Inom denna period
bedöms det vanligen som rimligt säkert att koncernen utnyttjar
sitt alternativ att förnya för dessa hyresavtal. Förlängningsperi-
oderna för hyresavtal med längre icke-uppsägningsbara period-
er ingår inte som en del av leasingperioden, eftersom dessa inte
är rimligt säkra att utnyttjas.
Se not 24 för mer information om koncernens leasingavtal.
Aktivering av balanserade utvecklingsutgifter
Redovisning av balanserade utvecklingsutgifter kräver
bedömningar för att fastställa huruvida utgifter under ett
projekts utveckling är balansgilla eller ej. Faktorer som påverkar
bedömningen är i vilken utvecklingsfas som projektet befinner
sig i samt vilken framtida intjäningsförmåga projektet förväntas
bidra med. För att säkerställa korrekt hantering jobbar kon-
cernen löpande med projektdokumentation och -uppföljning,
uppföljning av nedlagda utgifter i förhållande till projektbudget
samt prognoser över framtida intjäningsförmåga.
En förändrad uppskattning av intjäningsförmåga från projekten
skulle kunna få betydande konsekvenser på koncernens resultat
i kommande perioder. Se vidare not 12 för mer information om
koncernens balanserade utvecklingsutgifter.
Konvertibla skuldebrev
Koncernen har den 19 mars 2021 utfärdat seniora icke-säker-
ställda konvertibla skuldebrev med totalt nominellt värde om 1
500 Mkr. Konvertibla skuldebrev är ett hybridinstrument som
består av framför allt två ben, ett skuldben och ett eget-kapital
ben. För att bedöma hur stor del av konvertibellånet som ska
klassificeras som eget kapital används den implicita marknads-
räntan, dvs den ränta som bolaget sannolikt hade fått låna på
utan den inbäddade optionen för konvertering till aktier. Denna
ränta används för att diskontera skulden där mellanskillnaden
mellan det diskonterade värdet och den emitterade konvertibel-
skulden är den delen av lånet som klassificeras som eget kapital.
Bolaget gjorde 2021 uppskattningen att denna ränta uppgick
till 5,5 %. En förändring av denna uppskattning hade kunnat få
väsentliga effekter på koncernens resultat- och balansräkning
såväl under året som i kommande perioder.
Se vidare not 19 för upplysning kring de konvertibla skuldebreven.
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 59
Not 4
Segment
REDOVISNINGSPRINCIPER
I rörelsesegmentens resultat har inkluderats direkt hänförbara
poster samt poster som kan fördelas på segmenten på ett
rimligt och tillförlitligt sätt. De redovisade posterna i rörelseseg-
mentens resultat är värderade i enlighet med det resultat som
företagets högsta verkställande beslutsfattare följer upp.
Segment
Koncernen består av tre rörelsesegment: Bioprinting, Biosciences
och Bioautomation.
Koncernens verksamhet delas upp i rörelsesegment baserat
på de delar av verksamheten som följs upp av företagets
högste verkställande beslutsfattare, koncernens VD. Verksam-
heten är organiserad så att VD följer upp den omsättning
och det resultat som skapas av koncernens segment.
Då VD följer upp verksamhetens resultat samt beslutar om
resursfördelning utifrån den beskrivning av segment som
finns nedan utgör dessa koncernens rörelsesegment.
Koncernens segment är identifierade utifrån att olika
marknadserbjudanden har slagits ihop till ett segment i
de fall de har liknande ekonomiska egenskaper, produkter,
produktionsprocesser, kunder samt distributionssätt.
Uppföljning av koncernens segment sker främst baserat på
omsättning och EBITDA varför dessa poster presenteras i
tabeller till höger.
Bioprinting
Bioprinting består av CELLINK Bioprinting, MatTek, Visikol, Nano-
scribe, Advanced BioMatrix och Allegro 3D. Segmentet erbjuder
3D-bioprintrar, 3D-skrivare och biobläck med ett stort spann
av tekniker för olika krävande applikationer, upplösnings- (50
mikrometer – 200 nanometer) och volym/hastighetskrav samt
tjänster fokuserade på att snabba på upptäckten och utvecklin-
gen av nya läkemedel, inklusive avancerad vävnadsavbildning och
cellkulturtjänster.
Segmentsrapportering
Mkr
Bioprinting
jan-dec
2023
Biosciences
jan-dec
2023
Bioautomation
jan-dec
2023
Koncerngemensamt
jan-dec
2023
Elimine-
ringar Summa
Nettoomsättning
660,5 1 107,1 482,3 - - 2 249,9
Råmaterial och förnöden-
heter reducerat med
förändring av varulager
-150,7 -390,0 -132,5 - - -673,2
Aktiverat arbete för egen
räkning
43,7 34,5 24,5 - - 102,7
Övriga rörelseintäkter
20,1 16,0 16,3 207,8 -36,7 223,5
Övriga externa kostnader
-164,1 -193,5 -115,4 -65,6 36,7 -501,9
Personalkostnader
-320,4 -432,1 -220,2 -62,6 - -1 035,2
Övriga rörelsekostnader
-3,0 -1,6 -0,2 -0,7 - -5,5
EBITDA
86,1 140,3 55,0 79,0 - 360,4
EBITDA, %
13,0 % 12,7 % 11,4 % E/T - 16,0 %
Av- och nedskrivning av
anläggningstillgångar
- - - - - -544,9
Nedskrivning av goodwill
- - - - - -480,3
Finansiella intäkter
- - - - - 20,8
Finansiella kostnader
- - - - - -252,2
Resultat före skatt
- - - - - -896,2
NOTER
Biosciences
Biosciences består av CYTENA, CYTENA Bioprocess Solutions,
Dispendix, Discover Echo och Biosero. Segmentet tillhandahåller
avancerade labbinstrument och mjukvara för uppkopplade och
smarta arbetsflöden för att analysera data med applikation
inom cellkultur, cellbildtagning, cellsortering och provberedning
för olika analyser, exempelvis inom genomik. Instrumenten säljs
med egenutvecklade förbrukningsartiklar och/eller egenutvecklad
mjukvara.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202360
Koncernens rörelsesegment
Mkr
Bioprinting
jan-dec
2022
Biosciences
jan-dec
2022
Bioauto-
mation
jan-dec
2022
Koncernge-
mensamt
jan-dec
2022
Elimine-
ringar Summa
Nettoomsättning
649,5 959,6 534,3 - -22,6 2 120,8
Varav intern Nettoomsättning
18,0 3,3 1,3 - -22,6 -
Råmaterial och förnödenheter reducerat med för-
ändring av varulager
-148,1 -288,6 -120,0 - 22,6 -534,0
Aktiverat arbete för egen räkning
53,8 80,3 30,7 - - 164,8
Övriga rörelseintäkter
27,3 18,4 27,0 41,7 -5,1 109,3
Övriga externa kostnader
-179,2 -293,8 -137,4 -56,7 5,1 -662,0
Personalkostnader
-362,3 -485,5 -230,2 -84,4 - -1 162,3
Övriga rörelsekostnader
-7,7 -4,3 -4,1 -5,4 - -21,5
EBITDA
33,3 -13,8 100,2 -104,6 - 15,0
EBITDA, %
5,1 % -1,4 % 18,8 % E/T - 0,7 %
Av- och nedskrivning av anläggningstillgångar
- - - - - -305,8
Nedskrivning av goodwill
- - - - - -2 557,8
Finansiella intäkter
- - - - - 427,5
Finansiella kostnader
- - - - -
-187,6
Resultat före skatt
- - - - -
-2 608,7
Anläggningstillgångar fördelade per geografiska områden
Koncernen
2023 2022
Sverige 259,2 261,0
Tyskland 1 469,6 2 142,4
USA 2 181,5 2 408,4
Övriga världen 140,7 280,1
Summa 4 051,0 5 091,9
NOTER
Bioautomation
Bioautomation består av SCIENION, Cellenion samt QInstru-
ments. Segmentet erbjuder vetenskapliga instrument och lösnin-
gar för skalbar tillverkning av diagnostik och förbrukningsvaror
som möjliggör såväl encells-arbetsflöden som övriga arbets-
flöden. Segmentet erbjuder även kontraktstillverkningstjänster
med sin teknik.
Koncerngemensamt
Koncerngemensamt består av kostnader som ej kunnat allokeras
till ett visst segment, såsom koncerngemensam administration
och aktieägarkostnader.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 61
Not 5
Intäkter
REDOVISNINGSPRINCIPER
Intäktsredovisning
Koncernen redovisar intäkter vid övergången av utlovade varor
eller tjänster till kunder, till ett belopp som avspeglar den ersät-
tning som företaget förväntar sig ha rätt till i utbyte mot dessa
varor eller tjänster.
För att uppfylla redovisning enligt denna princip tillämpas en
femstegsmodell, vilken utgörs av följande delar; identifiera avta-
let med kunden, identifiera de olika prestationsåtagandena, fast-
ställ transaktionspriset, fördela transaktionspriset på de olika
prestationsåtagandena samt redovisa intäkt när prestationsåta-
ganden uppfylls. Koncernen tillämpar flera olika betalningsstruk-
turer med kunder på olika marknader.
Intäktsströmmar
Koncernens produkter som erbjuds på marknaden består av
instrument, biobläck, vävnader och förbrukningsartiklar. Kopplat
till produkterna säljer bolaget tjänster i form av kontrakt-
stillverkning, underhållsservice, utökade garantier, installationer,
mjukvara och utbildning. Se även not 4 för en mer detaljerad
beskrivning av marknadserbjudandena i respektive segment.
Prestationsåtaganden och tidpunkt för intäktsredovisning
BICOs utlovade prestationsåtaganden till kunder består normalt
sett av försäljning av varor som är egentillverkade, samt av ut-
förande av tjänster. Dessa prestationsåtaganden anges i avtalet
med kunden.
Löften att leverera varorna anses vara distinkta till sin karak-
tär och distinkta i avtalet. Kunden kan välja att köpa varorna
separat och bedöms därmed kunna dra nytta av dem, antingen
separat eller tillsammans med andra varor. Varor har bedömts
vara separata prestationsåtaganden och försäljning av varor
redovisas som intäkter vid den tidpunkt kontrollen över varor-
na har överförts till kunden, vilket är när varorna har levererats
enligt överenskomna fraktvillkor. Koncernen utvecklar och säljer
även kundspecifika produkter, där produktprojekten löper över
flera perioder. Dessa redovisas över tid och detta görs i de fall
företagets prestation inte skapar en tillgång med en alternativ
användning för företaget och företaget har rätt till betalning
för prestation som uppnåtts till dato. För pågående projekt som
redovisas över tid uppskattar BICO färdigställandegraden i pro-
jekten baserat på den faktiskt nedlagda kostnaden jämfört med
den totala förväntade kostnaden för fullgörandet av leveransen,
och redovisar projektets intäkter över tid i enlighet med denna
bedömning.
De garantier som medföljer BICOs produkter är standardiserade,
och definieras därför inte som separata prestationsåtaganden.
För mer information kring bolagets garantier, se not 20. De
avsättningar som gjorts bedöms spegla den verkliga kostnaden
för att hantera garantiärenden. Utökade garantier intäktsförs
över avtalets längd.
BICO säljer även tjänster kopplade till produkterna. Tjänsterna
faktureras normalt i förskott, och intäktsförs i takt med service-
kontraktens löptid. Ej intäktsförda tjänsteintäkter redovisas som
förutbetalda intäkter (avtalsskulder) i balansräkningen.
Erbjudna tjänster anges normalt separat från varandra och från
produkten i avtalet med kunden. Även om dessa tjänster ofta ut-
förs i nära samband med en produktförsäljning är de att se som
distinkta då kunden kan dra nytta av varan eller tjänsten
separat eller tillsammans med andra resurser som finns till-
gängliga för kunden, samt att BICOs löfte att överföra varan
eller tjänsten till kunden kan särskiljas från andra löften i avtalet.
UPPLYSNINGAR
Uppdelning av intäkter
BICOs verksamhet består av tre segment: Bioprinting, Bioscienc-
es och Bioautomation. Se not 4 för mer information. Den geo-
grafiska fördelningen av bolagets omsättning presenteras nedan.
Grunden för geografisk region är baserad på i vilken region som
kunden är baserad.
BICO har under de två senaste verksamhetsåren inte haft någon
kund som utgjort mer än 10 procent av den totala omsättningen.
Avtalssaldon (avtalstillgångar och avtalsskulder)
Koncernen
Avtalstillgångar 2023-12-31 2022-12-31
Pågående projekt som redovisas över tid
kopplat till produkter 92,2 160,3
Summa 92,2 160,3
Risken för kreditförluster kopplade till avtalstillgångar bedöms
som liten, då dessa faktureras löpande. Risken för kreditförluster
anses därmed avse kundfordringar och ej avtalstillgångar, varvid
ingen förlustreserv redovisas avseende avtalstillgångar.
För information om förlustreserv på kundfordringar, se not 2 och
not 15.
Bolagets avtalsskulder kan delas upp i tre olika typer: (1) tjänster
som faktureras i förskott, (2) varor som faktureras i förskott
varvid förskott från kunder uppstår samt (3) pågående projekt
där intäkter redovisas över tid, och där fakturering överstiger
upparbetade intäkter.
Intäkter från försäljning av tjänster redovisas som omsättning
över den period som tjänsterna levereras till kunderna. Förskott
från kunder redovisas som omsättning när varan är levererad
enligt överenskomna fraktvillkor.
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 62
NOTER
Nettoomsättning per land
Bioprinting Biosciences Bioautomation Summa Moderbolaget
Mkr
2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Australien 5,5 6,5 5,2 2,9 3,9 2,5 14,6 11,8 - -0,5
Belgien 1,6 1,9 13,4 11,9 6,8 1,8 21,7 15,6 0,2 0,4
Danmark 1,5 1,4 10,7 5,6 10,9 2,8 23,0 9,7 0,2 0,2
Finland 2,2 0,3 1,2 0,1 9,2 26,7 12,5 27,1 3,0 6,8
Frankrike 10,0 12,0 14,9 8,6 16,0 4,5 40,9 25,0 0,6 2,7
Hong Kong 44,3 46,0 17,8 20,4 - - 62,2 66,4 - -
Irland 4,6 1,8 2,3 - 27,6 35,2 34,5 37,1 - -
Israel 2,7 9,9 4,4 13,3 3,2 7,9 10,4 31,1 - -0,5
Italien 26,6 30,2 6,2 2,7 1,4 4,4 34,2 37,2 0,2 4,9
Japan 53,5 31,8 28,0 27,3 3,3 3,4 84,8 62,5 - -
Kanada 10,3 5,3 13,6 13,9 7,3 6,1 31,1 25,4 - -
Kina 51,4 25,3 94,4 52,8 31,5 23,5 177,3 101,7 - -
Nederländerna 9,4 2,5 10,2 10,7 12,3 4,1 31,9 17,3 - -0,4
Schweiz 3,4 14,7 92,6 79,3 20,8 32,9 116,8 126,8 0,1 0,2
Singapore 5,4 10,4 6,1 2,0 16,8 5,4 28,3 17,9 - 0,5
Spanien 12,1 3,4 5,1 5,1 7,9 10,0 25,1 18,5 - -
Storbritannien 26,1 27,0 47,5 37,9 40,4 42,4 114,0 107,3 0,3 0,2
Sverige 5,7 3,4 21,5 6,0 1,9 5,8 29,1 15,2 7,9 10,0
Sydkorea 8,2 8,6 3,5 8,7 3,5 4,4 15,1 21,7 - -
Taiwan 1,8 1,6 11,3 19,5 - 2,1 13,2 23,2 0,4 -0,4
Tyskland 55,7 37,7 44,7 46,5 39,0 29,6 139,4 113,8 18,8 28,0
USA 267,7 303,3 638,0 565,1 204,9 255,7 1 110,6 1 124,2 6,4 18,4
Österrike 10,0 1,5 1,7 0,7 0,7 0,6 12,3 2,7 - -
Övriga 40,8 45,0 13,0 15,4 13,2 21,1 67,0 81,5 0,2 -0,1
Summa 660,5 631,5 1 107,1 956,4 482,3 533,0 2 249,9 2 120,8 38,4 70,4
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 63
Nettoomsättning fördelad mellan produkter och tjänster
Bioprinting Bioscience Bioautomation Totalt koncern Moderbolaget
Mkr
2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Produkter 567,2 536,3 974,7 878,9 400,7 416,2 1 942,6 1 831,5 - 2,9
Tjänster 93,3 95,2 132,5 77,5 81,6 116,7 307,3 289,3 38,4 67,5
Totalt 660,5 631,5 1 107,1 956,4 482,3 533,0 2 249,9 2 120,8 38,4 70,4
Nettoomsättning produkter fördelat mellan förbrukningsvaror och instrument
Bioprinting Bioscience Bioautomation Totalt koncern Moderbolaget
Mkr
2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022 2023 2022
Förbruknings-
varor 249,7 248,8 29,4 23,1 61,0 49,0 340,1 320,6 - 0,0
Instrument 317,5 287,8 945,3 855,8 339,7 367,2 1 602,5 1 510,9 - 2,9
Totalt 567,2 536,3 974,7 878,9 400,7 416,2 1 942,6 1 831,5 - 2,9
NOTER
I tabeller nedan lämnas upplysningar kring tidpunkt för när
befintliga avtalsskulder förväntas redovisas som intäkter, samt
intäkter som redovisats under rapportperioden vilka inkluderades
i avtalsskulder vid periodens ingång.
Minskningen av saldon från föregående period är hänförlig till
lägre förskottsbetalningar från kunder.
Koncernen
Avtalsskulder 2023-12-31 2022-12-31
Förutbetald intäkt 94,8 92,8
Pågående projekt som redovisas
över tid 132,1 121,1
Förskott från kunder 31,7 87,0
Summa 258,6 300,9
Av de 300,9 Mkr som redovisades som avtalsskuld 2022-12-31,
har 206,2 Mkr intäktsförts under 2023.
Koncernen
Avtalsskulder 2024 2025-
Förväntad tidpunkt för
intäktsredovisning 215,7 42,9
Summa 215,7 42,9
Koncernen
Nettoomsättning fördelad mellan
tidpunkter för intäkter 2023 2022
Över tid 503,9 393,7
Vid en viss tidpunkt 1 746,1 1 727,1
Summa 2 249,9 2 120,8
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202364
Not 6
Anställda, personalkostnader och arvoden
REDOVISNINGSPRINCIPER
Avgiftsbestämda pensionsplaner
Koncernen har enbart avgiftsbestämda pensionsplaner. Detta
innebär att koncernen betalar fastställda avgifter till en separat
oberoende juridisk enhet och har ingen förpliktelse att betala
ytterligare avgifter. Koncernens resultat belastas för kostnader
i takt med att förmånerna intjänas vilket normalt sammanfaller
med tidpunkten för när premier erläggs.
Redovisning av eget kapitalreglerade program
Det verkliga värdet på tilldelade personaloptionsprogram
beräknas vid utställandetidpunkten med Black & Scholes värder-
ingsmodell, varvid hänsyn tas till villkor som är aktiekursrelat-
erade. Värdet redovisas som en personalkostnad fördelad över
intjänandeperioden, med en motsvarande ökning av eget kapital.
Den kostnad som redovisas motsvarar det verkliga värdet av en
uppskattning av det antal optioner och aktier som förväntas bli
intjänade. I efterföljande perioder justeras denna kostnad för att
återspegla verkliga antalet intjänade optioner. Vid lösen inom
ramen för eget kapitalreglerade program sker leverans av aktier
till den anställde. Aktier som levereras är nyemitterade aktier. Vid
lösen redovisas inbetalningen av lösenpriset från den anställde i
eget kapital.
Utgivna personaloptioner ges vederlagsfritt. För teckningsop-
tionsprogram har styrelseledamöter och anställda som tecknat
optioner erlagt marknadsmässig betalning för optionerna. Dessa
redovisas således inte inom ramen för IFRS 2.
Redovisning av statliga stöd
Erhållna stöd relaterat till anställda redovisas som en reducerad
personalkostnad i den period de är hänförliga till.
Medelantalet anställda samt kostnader för ersättning till
anställda
2023 2022
Medelantal
anställda/land Män Kvinnor Totalt Män Kvinnor Totalt
Moderbolaget
Sverige 12 11 23 17 18 35
Övriga
koncernen
Tyskland 230 86 316 282 121 403
USA 214 107 321 217 152 369
Sverige 47 34 82 67 41 107
Frankrike 23 19 42 22 18 40
England 17 9 27 24 12 36
Taiwan 18 7 25 17 7 24
Slovakien 7 14 21 7 14 21
Japan 6 2 8 7 4 11
Indonesien 7 1 8 7 1 8
Kina 3 4 7 3 3 6
Singapore 3 2 5 - - -
Totalt,
kvarvarande
verksamheter 588 296 884 670 390 1 061
Finland 61 2 63 75 12 86
Övrigt 8 0 8 11 1 12
Totalt, avveck-
lad verksamhet 69 2 71 86 13 98
Koncernen
totalt 656 299 955 756 403 1 159
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 65
Andel kvinnor, %
Moderbolaget och koncernen 2023 2022
Styrelsen 38 38
Övriga ledande befattningshavare 29 33
Kostnader för ersättningar till anställda
2023 2022
Moderbolaget
Löner och andra ersättningar 33,1 43,0
Pensionskostnader
avgiftsbaserade planer 5,3 6,2
Sociala avgifter 11,9 17,8
Dotterbolag
Löner och andra ersättningar 829,3 916,6
Pensionskostnader
avgiftsbaserade planer 15,7 14,6
Sociala avgifter 108,0 116,2
Totalt, kvarvarande verksamheter 1 003,4 1 114,3
Avvecklad verksamhet
Löner och andra ersättningar 35,9 72,9
Pensionskostnader
avgiftsbaserade planer 5,2 10,9
Sociala avgifter 2,2 4,2
Totalt, avvecklad verksamhet 43,3 88,0
Koncernen totalt 1 046,6 1 202,4
Av koncernens pensionskostnader avsåg 1 150 TSEK (856) kon-
cernens styrelse och VD, varav 1 150 TSEK (856) avsåg VD.
Erhållna stöd för att behålla anställda uppgick till 12,4 Mkr (0,0)
för koncernen, varav 0,0 Mkr (0,0) är hänförligt till moderbola-
get.
Löner och andra ersättningar fördelade mellan styrelse/VD
och övriga anställda
2023 2022
Styrelse
och VD
Övriga
anställda
Styrelse
och VD
Övriga
anställda
Moderbolaget totalt 7,9 25,2 6,4 36,6
(varav tantiem o.d.) 3,9 -1,0 1,3 8,6
Dotterbolag totalt 50,6 778,7 21,5 895,1
(varav tantiem o.d.) 9,3 39,0 0,1 50,9
Totalt, kvarvarande
verksamheter 58,5 803,9 27,9 931,7
Totalt, avvecklad verk-
samhet 3,7 32,2 - 72,9
(varav tantiem o.d.) - - - 1,8
Koncernen totalt 62,2 836,1 27,9 1 004,6
LÖNER OCH ANDRA ERTTNINGAR TILL STYRELSEN
OCH LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE I BICO
Styrelsen
Under året har i enlighet med 2023 års årsstämmas beslut 2 580
TSEK (2 430) kostnadsförts i arvode till styrelsen. Styrelsens ord-
förande erhöll 650 TSEK (710) och övriga ledamöter tillsammans
erhöll 1 930 TSEK (1 720).
Inga pensionskostnader eller pensionsåtaganden för styrelsen
finns. För information om närståendetransaktioner utförda med
personer i styrelsen, se not 30.
Verkställande direktör
Verkställande direktör sedan BICO:s grundande fram till novem-
ber 2023 var Erik Gatenholm. Till Erik Gatenholm har under verk-
samhetsåret 2023 utgått fast lön om sammanlagt 3 453 TSEK (3
003) samt rörlig lön om 930 TSEK (1 305). Pensionen är avgifts-
bestämd. Maria Forss har varit BICOs VD sedan november 2023.
Till Maria Forss har under verksamhetsåret 2023 utgått fast lön
om sammanlagt 484 TSEK (-) samt rörlig lön om 3 025 TSEK (-).
Pensionen är avgiftsbestämd.
Bolaget ska beakta 12 månaders uppsägningstid och VD ska
beakta 6 månaders uppsägningstid. Under uppsägningstiden är
VD berättigad till alla förmåner enligt anställningskontraktet.
Om VD finner annan anställning som bolaget godkänner under
uppsägningstiden skall företaget ha rätt att avräkna mot den
ersättning som VD erhåller från den nya anställningen. I sam-
band med endera partens uppsägning av avtalet har företaget
rätt att kräva att VD med omedelbar verkan lämnar sin befat-
tning.
Övriga ledande befattningshavare
Under räkenskapsåret 2023 har till ledande befattningshavare
bestående av 7 (8) personer inkl. två VD utgått fast lön om 15
044 TSEK (25 329). Rörlig lön har utgått med 6 028 TSEK (6 733).
Premier för sedvanlig tjänstepension har erlagts. Vid uppsägning
av ledande befattningshavare (exkl. VD) skall koncernen likaväl
ledande befattningshavare iaktta en uppsägningstid om tre
månader.
Under 2023 bestod BICOs koncernledning av: VD och koncernchef
Erik Gatenholm (till och med 20 november); VD och koncernchef
Maria Forss (från och med 20 november); EVP och CTO Hector
Martinez, CFO Jacob Thordenberg; SVP, Chefsjurist och HR
Lotta Bus; COO Marius Balger (från och med 1 mars) samt Head
of Corporate Development & M&A Artur Aira (1 mars - 30 juni).
Aktierelaterade ersättningar
BICO har under året haft totalt fyra långsiktiga incitamentspro-
gram tilldelade till koncernens personal samt styrelseledamöter.
Syftet med incitamentsprogrammen är att uppmuntra
till ett brett aktieägande bland BICOs anställda, underlätta
rekrytering, behålla kompetenta medarbetare samt höja
motivationen att uppnå eller överträffa koncernens mål.
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202366
Ersättningar och övriga förmåner till moderbolagets styrelse och koncernens företagsledning 2023
TSEK
Styrelsearvode/
Fast lön
Rörlig lön
och LTI
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad Summa
Utestående
optioner, st
Styrelsen
Rolf Classon, styrelseordförande 650 - - - 650 -
Ulrika Dellby, vice styrelseordförande
510 - - - 510 -
Bengt Sjöholm, styrelseledamot 285 - - - 285 20 000
Helena Skåntorp, styrelseledamot 350 - - - 350 40 000
Gerry Mackay, styrelseledamot 250 - - - 250 -
Christian Wildmoser, styrelseledamot 285 - - - 285 40 000
Susan Tousi, styrelseledamot 250 - - - 250 45 000
Erik Gatenholm, styrelseledamot - - - - - -
Summa 2 580 - - - 2 580 145 000
Företagsledningen
Erik Gatenholm, VD 3 453 930 755 1 000 6 138 -
Maria Forss, VD 484 3 025 1 150 3 661 200 000
Övriga ledande befattningshavare (5 st) 11 107 2 073 19 2 085 15 284 167 750
Summa 15 044 6 028 775 3 235 25 082 367 750
Ersättningar och övriga förmåner till moderbolagets styrelse och koncernens företagsledning 2022
TSEK
Styrelsearvode/
Fast lön
Rörlig lön
och LTI
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad Summa
Utestående
optioner, st
Carsten Browall, styrelseordförande 710 - - - 710 160 000
Rolf Classon, styrelseledamot 285 - - - 285 -
Bengt Sjöholm, styrelseledamot 250 - - - 250 20 000
Helena Skåntorp, styrelseledamot 350 - - - 350 40 000
Ulrika Dellby, styrelseledamot 300 - - - 300 -
Susan Tousi, styrelseledamot 250 - - - 250 52 500
Christian Wildmoser, styrelseledamot 285 - - - 285 40 000
Summa 2 430 - - - 2 430 312 500
Företagsledningen
Erik Gatenholm, VD 3 003 1 305 30 856 5 194 -
Övriga ledande befattningshavare (7 st) 22 326 5 428 23 2 901 30 678 344 869
Summa 25 329 6 733 53 3 757 35 872 344 869
NOTER
Det första programmet omfattade 80 000 återstående
optioner för styrelsen. Varje option kunde lösas in mot en
aktie till ett pris om 74,34 SEK. Programmet löpte ut i januari
2023 när optionerna konverterades till aktier.
LTIP 2019
Det andra programmet omfattade initialt maximalt 1 600
000 optioner för anställda och 220 000 optioner för styrelse-
ledamöter. För anställda kunde inledningsvis varje
option lösas in mot en aktie till ett pris om 126,46 SEK i januari
2023. För styrelseledamöter kommer var och en av
optionerna att kunna lösas in mot en aktie till ett pris om
143,32 SEK under perioden december 2024 till december
2025.
I januari 2023 förlängdes intjänandeperioden för 364 200
optioner som utfärdats till anställda under programmet till
juli 2023. De återstående 1 235 800 personaloptionerna
makulerades då marknadskursen understeg lösenpriset. Pro-
grammet för anställda löpte ut i juli 2023, och inga optioner
konverterades till nya aktier.
LTIP 2021
Bolagsstämman 2021 beslutade den 26 april 2021 att införa
ytterligare ett incitamentsprogram riktat till anställda inom
BICO-koncernen. Programmet omfattar maximalt
3 000 000 optioner varav 2 500 000 är vederlagsfria. För
anställda kommer varje option att kunna lösas in mot en
aktie till ett pris om 598,50 SEK under perioden maj 2025
till maj 2026, förutsatt vissa finansiella villkor uppfylls under
intjänandeperioden.
LTIP 2022
En extra bolagsstämma som hölls i december 2022 beslutade
att införa ytterligare ett incitamentsprogram om totalt
2 500 000 vederlagsfria personaloptioner. Varje option kommer
att kunna lösas in mot en aktie till ett pris om 150 SEK
under perioden juni–september 2026, förutsatt att ett antal
finansiella villkor för koncernen har uppfyllts under intjänande-
perioden. Medarbetare tilldelades optioner under andra
kvartalet 2023.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 67
Övriga upplysningar
Per 31 december 2023 är totalt 3 746 497 optioner tilldelade per-
soner, varav 3 207 363 optioner redovisas inom ramen för IFRS 2.
Resterande utestående optioner är emitterade till marknadspris
och omfattas således inte av reglerna i IFRS 2.
Optionerna som redovisas inom ramen för IFRS 2 har som
intjäningskrav att den anställde jobbar kvar i koncernen vid
inlösentidpunkten för att falla ut. I tillägg till anställningskravet
föreligger ytterligare finansiella villkor för inlösen rörande incita-
mentsprogrammet från 2021 och 2022. Övriga optioner om-
fattas inte av några intjäningskrav. Inget av koncernens incita-
mentsprogram är kontantreglerade. Om samtliga utestående
optioner skulle lösas in mot aktier, skulle det motsvara en total
ökning av antalet aktier om ca 5,3 % per 31 december 2023.
Utestående optioner per 31 december 2023 hade ett vägt gen-
omsnittligt lösenpris om 301,90 SEK, med en vägd genomsnittlig
återstående löptid om 2,67 år.
Summan av det beräknade verkliga värdet för tilldelade optioner
vid tilldelningstidpunkten uppgick till 38,6 Mkr under 2023 och
utgjordes framförallt av tilldelade optioner i LTIP 2022.
Verkligt värde på respektive tilldelningsdag beräknas med hjälp
av Black-Scholes värderingsmodell. Indatan i modellen presente-
ras nedan:
2023 2022
Vägd genomsnittlig aktiekurs 60,8 164,72
Vägt genomsnittligt lösenpris 150 598,5
Förväntad volatilitet 56,32 % 35,57 %
Optionernas löptid (år) 3,17 4,2
Riskfri ränta 2,68 % 0,56 %
Förväntad utdelning 0,00 % 0,00 %
Årets intäkt för utställda optionsprogram uppgår till 20,1 Mkr
(kostnad om -39,0).
Nedan presenteras en sammanställning över de tilldelade optionerna inom ramen för IFRS 2:
2023 2022
Antal optioner
Vägda genomsnittliga
lösenpriser (SEK) Antal optioner
Vägda genomsnittliga
lösenpriser (SEK)
Utestående vid årets början 2 040 362 543,39 2 919 850 463,46
Tilldelade under året 2 565 403 150,00 491 625 598,50
Förverkade under året -1 398 402 376,29 -975 113 520,67
Inlösta under året - - -396 000 74,34
Utestående vid årets slut 3 207 363 301,90 2 040 362 543,39
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202368
Not 8
Övriga rörelsekostnader
REDOVISNINGSPRINCIPER
Fordringar och skulder i utländsk valuta värderas till balansda-
gens kurs. Kursdifferenser på rörelsefordringar och rörelseskulder
ingår i rörelseresultatet.
Koncernen Moderbolaget
Övriga rörelsekost-
nader 2023 2022 2023 2022
Kursförluster på
fordringar/skulder av
rörelsekaraktär -4,1 -20,0 -0,9 -6,0
Reaförluster 0,0 -1,5 -0,5 -0,2
Omvärdering av villko-
rade köpeskillingar -1,4 - -1,4 -
Summa -5,5 -21,5 -2,9 -6,2
Not 7
Övriga rörelseintäkter
REDOVISNINGSPRINCIPER
Inkomster från offentliga bidrag som inte är förenade med krav
på framtida prestation redovisas som övrig rörelseintäkt när
villkoren för att få bidraget uppfyllts och de ekonomiska fördelar
som är förknippade med transaktionen sannolikt kommer att
tillfalla koncernen, samt inkomsten kan beräknas tillförlitligt.
Offentliga bidrag har värderats till det verkliga värdet av den
tillgång som företaget fått. Inkomsten från offentliga bidrag
som är förenade med krav på framtida prestation redovisas som
intäkt när prestationen utförs och de ekonomiska fördelar som
är förknippade med transaktionen sannolikt kommer att tillfalla
företaget och inkomsten kan beräknas tillförlitligt. Offentliga
bidrag har värderats till det verkliga värdet av den tillgång som
koncernen erhållit. Bidrag som mottagits före dess att villkor-
en för att redovisa det som intäkt har uppfyllts, redovisas som
avtalsskuld. För det fall statliga stöd erhålls relaterat till utveck-
lingsprojekt som balanseras, redovisas stöden i balansräkningen
antingen som en reducerad tillgång eller som förutbetald intäkt.
När projektet är färdigställt redovisas därefter det statliga
stödet i resultaträkningen i samma period som avskrivning sker
på tillgången.
Erhållna stöd för att behålla anställda redovisas som en reduc-
erad personalkostnad i den period de är hänförliga till, se vidare
not 6.
Fordringar och skulder i utländsk valuta värderas till balansda-
gens kurs. Kursdifferenser på rörelsefordringar och rörelseskulder
ingår i rörelseresultatet.
Förnyade bedömningar av potentiellt utfall av de villkorade
köpeskillingarna genomförs vid varje rapportperiod. Information
som har erhållits efter förvärvet bedöms med avseende på om ny
information framkommit som avser omständigheter som förelåg
vid förvärvet eller som avser efterföljande händelser. I det
sistnämnda fallet redovisas eventuella justeringar mot tidigare
redovisat belopp som en övrig intäkt eller övrig rörelsekostnad i
den period förändringen uppkommer. I det förstnämnda fallet
redovisas eventuella justeringar mot förvärvsanalysen, förutsatt
att denna fortfarande är preliminärt upprättad. Förändringar
i bedömningen kan därmed leda till väsentlig påverkan på kon-
cernens resultat.
Koncernen Moderbolaget
Övriga rörelseintäkter 2023 2022 2023 2022
Kursvinster på
fordringar/skulder av
rörelsekaraktär 0,0 42,8 2,5 20,0
Statliga bidrag 24,2 13,8 - -
Omvärdering av villko-
rade köpeskillingar 171,3 25,2 171,3 25,2
Övrigt 28,0 27,5 0,7 1,7
Summa 223,5 109,3 174,6 46,9
NOTER
Not 9
Erttning till revisorer
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen och
bokföring samt styrelsens och verkställande direktörens övriga
arbetsuppgifter som det ankommer på bolagets revisor att
utföra, samt rådgivning eller annat biträde som föranleds av iak-
ttagelser vid sådan granskning eller genomförandet av sådana
övriga arbetsuppgifter. Med revisionsverksamhet utöver revi-
sionsuppdraget avses kvalitetssäkringstjänster, inklusive biträde
vid iakttagelser vid sådan granskning, vilka skall utföras enligt
författning, bolagsordning, stadgar eller avtal och som utmynnar
i en rapport som är avsedd även för andra än uppdragsgivaren.
Rådgivning rörande skattefrågor redovisas separat om sådant
erhållits. Allt annat är övriga tjänster.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 69
Not 10
Finansiella poster
REDOVISNINGSPRINCIPER
Ränteintäkter och räntekostnader redovisas fördelat över löptid-
en med tillämpning av effektivräntemetoden. Effektivräntan är
den ränta som gör att nuvärdet av alla framtida in- och ut-
betalningar under räntebindningstiden blir lika med bruttovärdet
på den finansiella tillgången alternativt det upplupna anskaff-
ningsvärdet på den finansiella skulden.
Utdelning redovisas när ägarens rätt att erhålla betalning har
fastställts. Fordringar och skulder i utländsk valuta värderas till
balansdagens kurs. Kursdifferenser på finansiella fordringar och
skulder som innehas för finansieringsändamål redovisas bland
finansiella poster.
Koncernen 2023 2022
Nettovinster på finansiella tillgångar
värderade till verkligt värde 1,8 -
Utdelningar på innehav värderade till
verkligt värde via resultatet - 8,6
Valutakursvinster - 412,1
Ränteintäkter på finansiella tillgångar re-
dovisade till upplupet anskaffningsvärde 18,7 6,8
Övrigt 0,3 0,0
Summa finansiella intäkter 20,8 427,5
Nettoförluster på finansiella tillgångar
värderade till verkligt värde - -35,1
Valutakursförluster -144,0 -37,6
Avgiftskostnader som härrör från finansiella
skulder -7,4 -6,1
Ökning under perioden av diskonterade
belopp för villkorade köpeskillingar -3,8 -10,6
Räntekostnader på finansiella skulder som
värderas till upplupet anskaffningsvärde -97,1 -98,2
Summa finansiella kostnader -252,2 -187,6
Moderbolaget 2023 2022
Nettovinster på finansiella tillgångar
värderade till verkligt värde 1,8 -
Utdelningar på innehav värderade till ver-
kligt värde via resultatet 0,2 6,2
Valutakursvinster - 428,4
Koncerninterna ränteintäkter 230,8 193,2
Ränteintäkter på finansiella tillgångar
redovisade till upplupet anskaffningsvärde 17,7 6,2
Summa finansiella intäkter 250,5 634,0
Valutakursförluster -143,2 -38,4
Nettoförluster på finansiella tillgångar
värderade till verkligt värde - -35,1
Koncerninterna räntekostnader -5,0 -
Ökning under perioden av diskonterade
belopp för villkorade köpeskillingar -3,8 -10,6
Avgiftskostnader som härrör från finansiella
skulder -5,7 -6,1
Räntekostnader på finansiella skulder som
värderas till upplupet anskaffningsvärde -83,5 -82,1
Summa finansiella kostnader -241,2 -172,3
NOTER
Koncernen Moderbolaget
Deloitte 2023 2022 2023 2022
Revisionsuppdrag 8,8 7,9 2,4 3,1
Revisionsverksamhet
utöver revisionsuppdraget 0,7 0,7 0,7 0,3
Skatterådgivning 1,5 1,9 0,8 0,1
Övriga tjänster - - - -
Total ersättning till
Deloitte, kvarvarande och
avvecklad verksamhet 11,1 10,5 3,9 3,6
Av det totala arvodet till Deloitte om 11,1 Mkr för räkenskapsåret
2023, uppgick arvodet till Deloitte AB till 6,0 Mkr, varav 5,1 Mkr
avser revisionsuppdraget, 0,7 Mkr revisionsverksamhet utöver
revisionsuppdraget och 0,2 Mkr Skatterådgivning och Övriga
tjänster.
Koncernen Moderbolaget
Övriga revisorer 2023 2022 2023 2022
Revisionsuppdrag 0,5 0,3 - -
Revisionsverksamhet
utöver revisionsuppdraget - - - -
Skatterådgivning 0,5 - - -
Övriga tjänster 0,3 0,2 - -
Total ersättning till övriga
revisorer, kvarvarande och
avvecklad verksamhet 1,3 0,5 - -
Total ersättning till
revisorer, kvarvarande och
avvecklad verksamhet 12,4 11,0 3,9 3,6
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 70
Not 11
Skatter
REDOVISNINGSPRINCIPER
Inkomstskatt i koncernredovisningens resultaträkning består
av aktuell skatt baserad på beskattningsbar inkomst för den
aktuella perioden samt förändringar avseende uppskjuten skatt.
Skatt redovisas i resultaträkningen med undantag för när den
hänför sig till poster redovisade i övrigt totalresultat eller direkt i
eget kapital. I dessa fall redovisas även skattekostnaden i övrigt
totalresultat eller mot eget kapital.
Grunden för beräkning av aktuell inkomstskatt är de skattesatser
och skattelagar som är antagna eller aviserade på balansdagen.
Aktuella skattefordringar och skatteskulder för nuvarande period
och tidigare perioder fastställs till det belopp som förväntas
återfås från eller betalas till skattemyndigheten.
Uppskjuten skatt redovisas på balansdagen i enlighet med bal-
ansräkningsmetoden för temporära skillnader mellan tillgångars
och skulders skattemässiga och redovisningsmässiga värden.
Uppskjuten skatteskuld redovisas emellertid inte om den uppstår
till följd av första redovisningen av goodwill. Uppskjuten skatt re-
dovisas heller inte om den uppstår till följd av en transaktion som
utgör den första redovisningen av en tillgång eller skuld som inte
är ett rörelseförvärv och som, vid tidpunkten för transaktionen,
varken påverkar redovisat eller skattemässigt resultat. Uppsk-
juten inkomstskatt beräknas med tillämpning av skattesatser
(och -lagar) som har beslutats eller aviserats per balansdagen
och som förväntas gälla när den berörda uppskjutna skatte-
fordran realiseras eller den uppskjutna skatteskulden regleras.
Uppskjutna skattefordringar redovisas i den omfattning det är
sannolikt att framtida skattemässiga överskott kommer att
finnas tillgängliga, mot vilka de temporära skillnaderna kan
utnyttjas.
Uppskjutna skattefordringar och -skulder kvittas när det finns
en legal kvittningsrätt för aktuella skattefordringar och skat-
teskulder och när de uppskjutna skattefordringarna och skat-
teskulderna hänför sig till skatter debiterade av en och samma
Avstämning effektiv skatt
Sambandet mellan skatt enligt genomsnittlig skattesats och redovisad skatt för koncernen framgår i tabellen nedan.
Koncernen Moderbolaget
2023 % 2022 % 2023 % 2022 %
Resultat före skatt -896,2 -2 608,7 -1 289,5 -638,0
Skatt enligt gällande skattesats för
moderbolaget 184,6 20,6 % 537,4 20,6 % 265,6 20,6 % 131,4 20,6 %
Skatteeffekt av:
Ej avdragsgilla kostnader* -121,9 -13,6 % -564,9 -21,7 % -293,1 -22,7 % -170,4 -26,7 %
Ej skattepliktiga intäkter 51,1 5,7 % 12,1 0,5 % 35,7 2,8 % 5,2 0,8 %
Utnyttjande av tidigare ej aktiverade
underskottsavdrag 11,0 1,2 % 21,1 0,8 % - - 18,9 3,0 %
Ökning av underskottsavdrag utan mot-
svarande aktivering av uppskjuten skatt -82,6 -9,2 % -72,8 -2,8 % -9,5 -0,7 % - -
Effekt av utländska skattesatser 23,1 2,6 % 22,3 0,9 % - - - -
Skatt hänförlig till tidigare år -57,7 -6,4 % -3,6 -0,1% -0,1 0,0 % -0,7 -0,1 %
Övrigt 1,1 0,1 % - - - - - -
Summa skatt 8,6 1,0 % -48,4 -1,9 % -1,4 -0,1 % -15,5 -2,4 %
*Beloppet för ej avdragsgilla kostnader är till stor del en effekt av nedskrivning av goodwill (för koncernen) respektive andelar i dotterföretag (för moderbolaget).
Redovisad skatt i resultaträkningen
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Aktuell skatt på årets resultat -33,1 -61,6 - -16,1
Aktuell skatt hänförligt till föregående år -14,2 -3,5 -0,1 -0,7
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader 112,5 14,6 -1,3 1,3
Uppskjuten skatt avseende underskottsavdrag -56,6 2,1 - -
Total redovisad skattekostnad 8,6 -48,4 -1,4 -15,5
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202371
skattemyndighet och avser antingen samma skattesubjekt eller
olika skattesubjekt, där det finns en avsikt att reglera saldon
genom nettobetalningar.
Skattemässiga underskott
Uppskjutna skattefordringar hänförliga till skattemässiga
underskott har aktiverats i de fall bedömningen är att dessa kan
nyttjas mot framtida beskattningsbara vinster.
Koncernens totala skattemässiga underskott förfaller enligt
nedan. Ackumulerade underskottsavdrag som inte aktiveras
uppgår till 650,3 Mkr (1 013,1).
Förfallostruktur underskottsavdrag
Ej
begränsade Begränsade
Underskottsavdrag med förfallodag inom
1 år - -
Underskottsavdrag med förfallodag inom
2-5 år - -
Underskottsavdrag med förfallodag
överstigande 5 år 27,0 35,6
Underskottsavdrag utan förfallotid 474,2 162,6
Totala underskottsavdrag 501,2 198,2
Emissionskostnader
Under räkenskapsåret har emissionskostnader om 0,6 Mkr
(7,2), bokförda inom eget kapital, dragits av som avdragsgilla
kostnader i skatteberäkningen. Skatteeffekt om 0,0 Mkr (1,4) har
redovisats direkt över eget kapital.
Redovisade uppskjutna skatter i balansräkningen
Uppskjutna skattefordringar och -skulder i balansräkningen hänför sig till följande:
Koncernen 2023-12-31 2022-12-31
Fordringar Skulder Fordringar Skulder
Immateriella anläggningstillgångar 3,6 -212,8 - -302,4
Materiella anläggningstillgångar* 7,5 -6,7 0,2 -9,3
Varulager 3,0 - 1,8 -
Kundfordringar 3,3 -0,3 7,5 -
Avsättningar 1,8 -9,5 - -
Övriga rörelseskulder 22,3 - 16,6 -19,1
Underskottsavdrag 14,3 5,5 75,8 -
Övrigt 1,9 -0,6 - -9,3
Summa 57,8 -224,5 101,9 -340,1
*Av redovisade uppskjutna skattefordringar avser 8,8 Mkr (2,5) leasingavtal. Om dessa hade redovisats brutto hade
uppskjuten skattefordran uppgått till 144,8 Mkr (122,8) och uppskjuten skatteskuld till -136,0 Mkr (-120,3).
Moderbolaget 2023-12-31 2022-12-31
Fordringar Skulder Fordringar Skulder
Kundfordringar - - 1,3 -
Underskottsavdrag - - - -
Summa - - 1,3 -
Förändring i uppskjuten skatt i temporära skillnader och underskottsavdrag
2023-12-31 2022-12-31
Koncernen Moderbolaget Koncernen Moderbolaget
Ingående balans uppskjutna skatter, netto -238,2 1,3 -163,7 -
Redovisat i årets resultat, kvarvarande
verksamheter 55,9 -1,3 16,7 1,3
Redovisat i årets resultat, avvecklad
verksamhet 13,4 -29,3 -
Rörelseförvärv - - -34,3 -
Omräkningsdifferenser 2,2 - -27,5 -
Utgående balans uppskjuten skatter, netto -166,8 - -238,2 1,3
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 72
Not 12
Immateriella anläggningstillgångar
REDOVISNINGSPRINCIPER
Goodwill
Goodwill representerar skillnaden mellan anskaffningsvärdet för
rörelseförvärv och det verkliga värdet av förvärvade tillgångar,
övertagna skulder samt eventualförpliktelser. Goodwill värderas
till anskaffningsvärde reducerat med eventuella ackumulerade
nedskrivningar. För att testa nedskrivningsbehov fördelas good-
will till respektive kassagenererande enhet. En kassagenererande
enhet är den lägsta nivå på vilken goodwill följs upp i koncernens
interna styrning. Nedskrivningsbehov testas årligen, eller mer
frekvent om det finns indikationer på att nedskrivningsbehov
föreligger. Utgifter för internt genererad goodwill redovisas i
resultaträkningen som kostnad då de uppkommer.
Balanserade utgifter för produktutveckling
Med forskningskostnader avses utgifter för forskning som syftar
till att erhålla ny vetenskaplig eller teknisk kunskap. Med utgifter
för utveckling avses utgifter där forskningsresultat eller annan
kunskap tillämpas för att åstadkomma nya eller förbättrade
produkter eller processer. Utgifter för forskning kostnadsförs
i den period de uppkommer. För det fall statliga stöd erhålls
relaterat till forskning intäktsförs stöden i samma period som
utgifterna kostnadsförs.
I koncernen redovisas utgifter för utveckling som immateriell
tillgång i det fall tillgången bedöms kunna generera framtida
ekonomiska fördelar och då endast under förutsättning att det
är tekniskt och finansiellt möjligt att färdigställa tillgången, att
avsikten är och förutsättning finns att tillgången kan användas
i verksamheten eller säljas, samt att värdet kan beräknas på ett
tillförlitligt sätt. I koncernens balansräkning är aktiverade ut-
vecklingsutgifter upptagna till anskaffningsvärde reducerat med
ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar.
För det fall statliga stöd erhålls relaterat till utvecklingsprojekt
som balanseras, redovisas stöden i balansräkningen antingen
som en reducerad tillgång eller som förutbetald intäkt. När pro-
jektet är färdigställt redovisas därefter det statliga stödet i resul-
taträkningen i samma period som avskrivning sker på tillgången.
Patent och licenser
Patent och licenser redovisas till anskaffningsvärde reducerat
med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar.
Utöver förvärvade patent från tredje part har bolaget redovisat
utgifter för externa juridska ombud och registeringsavgifter
avseende patentansökningar i balansräkningen. Dessa utgift-
er avser erhållande av legala rättigheter enligt IAS 38 och har
därmed aktiverats. Avskrivningar för aktiverade patentkostnad-
er vilka ännu ej har godkänts påbörjas i samband med att den
underliggande teknologin tas i bruk.
Varumärken
Varumärken som identifieras vid rörelseförvärv redovisas till
anskaffningsvärde reducerat med ackumulerade avskrivningar
och eventuella nedskrivningar. Internt upparbetade varumärken
redovisas som kostnad i den period de uppstår.
Software-as-a-Service (SaaS)-arrangemang
SaaS-arrangemang är kontrakt som ger koncernen tillgång till en
molnbaserad mjukvara över kontraktsperioden. Uppkomna kost-
nader för att konfigurera eller anpassa, och löpande kostnader för
att ha tillgång till den molnbaserade mjukvaran, är bokförda som
övriga externa kostnader under perioden som tjänsten nyttjas.
Avskrivningar
Avskrivningar redovisas i resultaträkningen linjärt över imma-
teriella tillgångars beräknade nyttjandeperioder, såvida inte
sådana nyttjandeperioder är obestämda. Goodwill prövas för
nedskrivningsbehov årligen eller så snart indikationer uppkom-
mer som tyder på att tillgången ifråga har minskat i värde.
Avskrivningsbara immateriella tillgångar skrivs av från det datum
då de är tillgängliga för användning. De beräknade nyttjandeper-
ioderna är:
Tillgång År
Balanserade utvecklingskostnader 5-10 år
Patent 10-12 år
Kundrelationer 5-10 år
Varumärken 10 år till obestämbar
Teknologi 5-15 år
Övrigt 5-10 år
Balanserade utgifter för produktutveckling skrivs huvudsakligen
av på 5 till 10 år vilket motsvarar de flesta produkters förväntade
livslängd. Avskrivningstiden för patent följer det underliggande
patentens livslängd. I den mån som patentets livslängd övers-
tiger den ekonomiska livslängden för den underliggande te-
knologin anpassas avskrivningstiden till den kortare livslängden.
Avskrivningar av patent påbörjas när den underliggande
teknologin har tagits i bruk och ansökan har registrerats.
Använda avskrivningsmetoder, restvärden och nyttjandeperioder
omprövas vid varje års slut.
Nedskrivningar
Vid varje balansdag görs en bedömning av om det föreligger
någon indikation på en värdeminskning avseende koncernens till-
gångar. För goodwill, pågående produktutveckling och varumärk-
en, vilka inte skrivs av löpande, genomförs test av nedskrivnings-
behov minst en gång per år. Dock kan det ske oftare om det finns
indikationer på att tillgången kan ha minskat i värde.
En nedskrivningsprövning utförs för bedömning av tillgångens
återvinningsvärde. Återvinningsvärdet utgörs av det högsta av
tillgångens verkliga värde, med avdrag för försäljningskostnad-
er, och nyttjandevärdet. Med nyttjandevärde avses nuvärdet
av framtida kassaflöden hänförliga till tillgången och nuvärdet
av nettoförsäljningsvärdet vid nyttjandeperiodens slut. Om
det beräknade återvinningsvärdet understiger det redovisade
värdet görs en nedskrivning till tillgångens återvinningsvärde. En
tidigare nedskrivning återförs när det har inträffat en förändring
i de antaganden som låg till grund för att fastställa tillgån-
gens återvinningsvärde när den skrevs ned och som innebär att
nedskrivningen ej längre bedöms som erforderlig. Återföringar av
tidigare gjorda nedskrivningar prövas individuellt och redovisas i
resultaträkningen. Nedskrivningar av goodwill återförs inte i en
efterföljande period.
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202373
Koncernen 2023 2022
Goodwill
Balanserade
utgifter för
produkt-
utveckling
Patent,
licenser och
varumärken
Kund-
relationer Teknologi Övrigt Totalt Goodwill
Balanserade
utgifter för
produkt-
utveckling
Patent,
licenser och
varumärken
Kund-
relationer Teknologi Övrigt Totalt
Ackumulerade
anskaffningsvärden
Vid årets början 5 927,9 532,1 211,3 222,2 741,5 76,7 7 711,6 5 441,5 301,9 173,4 191,3 494,4 71,2 6 673,8
Investeringar - 107,4 23,9 - 0,1 - 131,4 - 219,8 16,0 - 0,1 1,2 237,1
Omklassificeringar - -9,0 6,7 - - -3,1 -5,4 - -6,8 1,1 - 0,6 -1,2 -6,3
Rörelseförvärv* - - - - - - - -159,6 - -0,2 9,9 168,2 - 18,3
Avyttringar och
utrangeringar -597,9 -65,3 -0,9 -14,3 -61,9 -16,8 -757,1 - -2,0 -2,0 - - - -4,0
Omräkningsdifferenser -189,1 -3,7 -4,6 -3,9 -20,8 -2,1 -224,3 646,0 19,2 23,0 21,0 78,1 5,5 792,7
Vid årets slut 5 140,9 561,4 236,4 204,0 658,5 54,7 6 856,1 5 927,9 532,1 211,3 222,2 741,5 76,7 7 711,6
Ackumulerade av- och
nedskrivningar
Vid årets början -3 305,4 -70,0 -39,8 -84,3 -129,8 -37,3 -3 666,6 - -32,2 -18,1 -33,3 -42,8 -24,7 -151,1
Årets avskrivningar - -45,3 -11,8 -41,3 -76,4 -7,8 -182,7 - -36,0 -10,2 -40,7 -76,0 -11,3 -174,3
Årets nedskrivningar -480,3 -95,9 - -27,2 -101,6 -20,9 -726,0 -3 182,8 -7,0 -8,2 -4,9 -2,9 - -3 205,8
Omklassificeringar - 9,1 -5,0 - - 1,5 5,5 - 6,8 -1,1 - -0,6 1,2 6,3
Avyttringar och
utrangeringar 625,0 54,8 0,6 15,5 68,7 16,8 781,4 - - - - - - -
Omräkningsdifferenser 105,9 2,3 1,4 2,8 6,0 1,9 120,3 -122,5 -1,5 -2,2 -5,4 -7,5 -2,5 -141,7
Vid årets slut -3 054,9 -145,0 -54,6 -134,5 -233,1 -45,8 -3 668,0 -3 305,4 -70,0 -39,8 -84,3 -129,8 -37,3 -3 666,6
Redovisat värde vid
årets början 2 622,6 462,1 171,5 137,9 611,7 39,3 4 045,0 5 441,5 269,8 155,3 158,0 451,7 46,5 6 522,7
Redovisat värde vid
årets slut 2 086,1 416,3 181,7 69,5 425,7 8,9 3 188,2 2 622,6 462,1 171,5 137,9 611,7 39,3 4 045,0
*2022 års belopp för goodwill är negativt till följd av omklassificeringar till teknologi samt minskade redovisade värden för villkorade köpeskillingar i samband med fastställande av tidigare preliminära förvärvsanalyser.
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 74
Moderbolaget 2023 2022
Balanserade
utgifter för pro-
duktutveckling
Patent, licenser
och
varumärken Övrigt Totalt
Balanserade
utgifter för pro-
duktutveckling
Patent, licenser
och varumärken Övrigt Totalt
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 2,4 0,2 4,5 7,1 2,4 0,2 4,5 7,1
Omklassificeringar -0,1 -0,2 0,3 - - - - -
Investeringar - 4,8 - 4,8 - - - -
Avyttringar och utrangeringar - - - - - - - -
Vid årets slut 2,3 4,8 4,8 11,9 2,4 0,2 4,5 7,1
Ackumulerade av- och nedskrivningar
Vid årets början -2,4 -0,1 -2,2 -4,7 -0,8 - -1,7 -2,5
Omklassificeringar 0,1 0,1 -0,1 0,1 0,1 -0,1 - -
Årets av- och nedskrivningar - -0,1 -0,3 -0,4 -1,8 - -0,5 -2,2
Avyttringar och utrangeringar - - - - - - - -
Vid årets slut -2,3 -0,1 -2,5 -4,9 -2,4 -0,1 -2,2 -4,7
Redovisat värde vid årets början - 0,1 2,3 2,4 1,7 0,2 2,8 4,7
Redovisat värde vid årets slut - 4,7 2,3 7,0 - 0,1 2,3 2,4
ÖVRIG INFORMATION
Utgifter för forskning och utveckling som har kostnadsförts
Utgifter för forskning och utveckling har under året kostnads-
förts med 151,9 Mkr (143,3) och ingår i rörelsens kostnader. För
moderbolaget är motsvarande siffra - Mkr (-).
Nedskrivningsprövning
Koncernens goodwill är hänförlig till förvärv av dotterbolag och
dess verksamheter. Nedskrivningstest av goodwill har genom-
förts för respektive kassagenererande enhet (“KGE”). Per 31
december 2023 bedöms koncernen bestå av 10 (11) separata kas-
sagenererande enheter, vilket speglar koncernens intäktsström-
mar och historiska förvärv. Koncernen har per 31 december 2023
ett stort antal kassagenererande enheter vilka för närvarande
har intäktsströmmar som är relativt oberoende av varandra.
I takt med att relevanta verksamheter integreras och gemen-
samma försäljningserbjudanden tas fram kan denna bedömning
ändras.
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202375
Goodwill per KGE Segment 2023-12-31 2022-12-31
WACC efter skatt
2023
WACC efter skatt
2022
CELLINK Bioprinting 82,6 85,8 13,3 % 12,4 %
Dispendix Biosciences 51,6 51,7 13,3 % 12,4 %
CYTENA Biosciences - - 13,3 % 11,8 %
SCIENION Bioautomation - 265,2 13,8 % 11,3 %
Ginolis Bioautomation - - E/T 12,3 %
MatTek Bioprinting 119,4 218,1 12,8 % 10,8 %
Visikol Bioprinting - 5,3 14,3 % 12,3 %
Nanoscribe Bioprinting 76,1 172,1 13,3 % 11,8 %
Discover Echo Biosciences 501,8 521,5 12,8 % 11,4 %
QInstruments Bioautomation 460,6 477,6 12,8 % 11,4 %
Biosero Biosciences 794,0 825,3 13,8 % 12,4 %
Summa 2 086,1 2 622,6
Utöver goodwill föreligger också varumärken med obestämbar livstid från förvärv uppgående till 87,5 Mkr (90,2) vilket fördelar sig per
kassagenererande enhet enligt nedanstående tabell:
Koncernens redovisade goodwill uppgår till 2 086,1 Mkr (2 622,6)
med fördelningen per kassagenerande enhet enligt nedan-
stående tabell:
NOTER
Varumärken med obestämbar livslängd 2023-12-31 2022-12-31
Discover Echo 47,9 49,8
CELLINK 19,4 20,1
QInstruments 20,2 20,3
Summa 87,5 90,2
Goodwill och varumärken har testats för nedskrivningsbehov
baserat på prognoser. Dessa prognoser har tagits fram internt
av koncernledningen, tillsammans med dotterbolagens lednings-
grupper. De viktigaste variablerna i prognoserna var omsättning-
stillväxt, EBITDA-marginal minus balanserade utvecklingskost-
nader, kostnader, rörelsekapital och investeringar.
Vid testning av KGE:erna för nedskrivning antogs, utöver diskon-
teringsräntan efter skatt (WACC) och den eviga tillväxten, en
omsättningstillväxt på upp till 30 procent för enskilda år, med
en minskad omsättningstillväxttakt över tid. Det antogs att
EBITDA-marginal minus balanserade utvecklingskostnader skulle
öka över tid, från ibland negativa eller låga ensiffriga siffror till
över 20 procent. Detta antagande baserades på enheternas
historiska marginaler och försäljningstillväxt, eventuella plane-
rade initiativ som kommer att genomföras i varje enhet och på
en jämförelse med liknande företag på marknaden.
Beräkningarna baseras i allmänhet på en EBITDA-marginal
minus balanserade utvecklingskostnader i paritet med historik
och kortsiktiga budgetar för varje enhet och en gradvis minsk-
ning av investeringsbehov i förhållande till försäljning till följd av
försäljningsutveckling och planerad investeringstakt. Enligt prog -
noserna kommer lönsamheten att öka över tid. Detta innebär en
marginalförbättring från historiska fakta i många KGEer, vilket
beror på ett ökat fokus på lönsamhet i koncernens finansiella
mål, följt av planerade kostnadsbesparingsinitiativ. Alterna-
tivt kan den kassagenererande enheten växa in i sin befintliga
kostnadsbas. Omsättningstillväxten som används är en samlad
bedömning av ledningens prognoser och externa marknads-
rapporter, som generellt indikerar god tillväxt i den bransch där
BICOs bolag kommer att verka under de kommande åren, även
om procentsatserna varierar mellan enheterna. Det antas att
rörelsekapitalet kommer att förändras i proportion till försäljnin-
gen och gradvis minska i takt med att verksamheten mognar.
De prognostiserade kassaflödesperioderna omfattar fem år. Se
not 1 för ytterligare förklaring till den förändrade prognosperi-
oden jämfört med den publicerade årsredovisningen 2022.
Prognoserna baseras på 2024 års budget per kassagenererande
enhet som fastställts av styrelsen. Budgetarna extrapolerades
därefter under år 2-5 i kassaflödesmodellerna utifrån historik,
marknadsrapporter, planerade lokala initiativ och antaganden
som gjordes i samband med varje förvärv. Den eviga tillväxttak-
ten efter prognosperioden förväntas bli 2,5 (3,0) procent i alla
kassagenererande enheter, vilket är något högre än den förvän-
tade långsiktiga inflationen i Sverige. Detta motiveras av den dis -
ruptiva sektorn där BICOs produkter förväntas efterfrågas unde r
många år framöver samt verksamhet i länder med högre förvän -
tad inflation än Sverige. De flesta långsiktiga förvärvsprognoser
är desamma som föregående år, men för vissa kassagener-
erande enheter har tillväxttakten och EBITDA-marginalen minus
balanserade utvecklingskostnader minskat något jämfört med
föregående period, främst i de kassagenererande enheterna där
en nedskrivning har gjorts under 2023.
WACC beräknades med hjälp av CAPM (Capital Asset Pricing
Model) för koncernen som helhet. För respektive KGE tillämpas
BICO Groups totala WACC med ett KGE-specifikt tillägg både
2022 och 2023, se tabell ovan för den WACC som tillämpas per
KGE. På grund av höjda marknadsräntor är diskonteringsräntan
högre än föregående år vilket också bidragit till nedskrivningarna
av goodwill under året.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 76
Nedskrivningar
Under året uppgick goodwillnedskrivningar till -480,3 Mkr (-2
557,8) och omfattade följande KGE:er och belopp:
Nedskrivning per KGE, Mkr 2023 2022
CELLINK - -123,0
Mattek -94,0 -344,0
Visikol -5,0 -128,0
Nanoscribe -98,0 -217,0
cytena - -222,8
Discover Echo - -436,0
Biosero - -619,0
Scienion -267,3 -448,0
QInstruments -16,0 -20,0
Summa -480,3 -2 557,8
SCIENION -267,3 Mkr
WACC för denna KGE har ökat med 2,5 procentenheter sedan
2022 på grund av stigande marknadsräntor och upplevd högre
risk i framtida kassaflöden. Dessutom har SCIENIONs resultat
kännetecknats av svag ekonomisk utveckling under det senaste
året, hänförlig till den svagare efterfrågan från diagnostikindus-
trin. Detta kommer att leda till en långsammare tillväxttakt än
tidigare prognostiserat, vilket i sin tur påverkar goodwillvärdet.
Stora organisatoriska förändringar och neddragningar har gjorts
under 2023 för att mildra den svagare efterfrågan.
MatTek -94,0 Mkr
WACC för denna KGE har ökat med 2,0 procentenheter sedan
2022 på grund av stigande marknadsräntor. Eftersom förvärvet
gjordes relativt nyligen har den kassagenererande enheten
ännu inte ackumulerat någon väsentlig skillnad mellan återv-
inningsvärde och redovisat värde. På grund av det begränsade
utrymmet från 2022 ledde ökningen av WACC till en nedskrivning
av denna kassagenererande enhet 2023.
Visikol -5,0 Mkr
WACC för denna KGE har ökat med 2,0 procentenheter sedan
2022 på grund av stigande marknadsräntor. Dessutom har Visikol
utvecklats svagare än väntat under det senaste året. Detta
har lett till att ingen villkorad köpeskilling är aktuell för räken-
skapsåret 2023, något som förväntades vid förvärvstillfället och
påverkade goodwillvärdet på förvärvsdagen. Vidare under 2023
har beslut fattats om att integrera Visikol i MatTek sedan BICO
har kommit fram till att Visikol har bättre möjligheter att nå lön-
samhet som en integrerad del av MatTek. Tack vare integrationen
kommer Visikols erbjudande att bli mindre och mer fokuserat
på lönsamhet. Mot bakgrund av detta har framtida prognoser
sänkts, vilket resulterat i ett behov av nedskrivning av goodwill.
QInstruments -16,0 Mkr
WACC för denna KGE har ökat med 1,4 procentenheter sedan
2022 på grund av stigande marknadsräntor. Eftersom förvärvet
gjordes relativt nyligen har den kassagenererande enheten
ännu inte ackumulerat någon väsentlig skillnad mellan återv-
inningsvärde och redovisat värde. På grund av det begränsade
utrymmet från 2022 ledde ökningen av WACC till en nedskrivning
av denna kassagenererande enhet 2023.
Nanoscribe -98,0 Mkr
WACC för denna KGE har ökat med 1,5 procentenheter sedan
2022 på grund av stigande marknadsräntor. Dessutom har
Nanoscribe inte kunnat leverera enligt de höga förväntningar
som ställdes 2021 när bolaget förvärvades. Detta har resulterat
i sänkta tillväxtestimat vilket i kombination med ett begränsat
utrymme från 2022 och ökningen av WACC ledde till en ned-
skrivning av denna KGE 2023.
Genomförda nedskrivningar under år 2022 var hänförligt till en
förkortad prognosperiod i nedskrivningsprövningarna, från tio
år som tidigare tillämpades till fem år. Se not 1 för ytterligare
information.
Återvinningsvärdet, av koncernen beräknat som nyttjandevärde,
överstiger eller är lika med de redovisade beloppen för alla kass-
agenererande enheter efter gjorda nedskrivningar.
NOTER
Känslighetsanalys
För att stödja de nedskrivningsprövningar som utförts av de
immateriella anläggningstillgångarna har en analys genomförts
för att påvisa känsligheten i väsentliga antaganden i ned-
skrivningsprövningen. I denna analys har rimliga förändringar av
antaganden gjorts och i den mån återvinningsvärdet för kass-
agenererande enheter skulle understiga bokfört värde, lämnas
ytterligare information på nästa sida.
Känsligheten i beräkningarna testades för en ökning/minskning
av WACC med en procentenhet och en ökning/minskning av
den eviga tillväxttakten med en procentenhet. Vidare testa-
des beräkningarna för förändringar i omsättningstillväxt och
EBITDA-marginal minus balanserade utvecklingskostnader med
5 procent årligen. Dessa är de rimligt möjliga förändringar av
viktiga antaganden som identifierades för alla kassagenererande
enheter. I 4 (8) kassagenererande enheter indikerar minst en av
ovanstående känslighetsanalyser ytterligare nedskrivning av
goodwill. Många förvärv gjorts relativt nyligen, vilket innebär
att enheterna ännu inte har ackumulerat en betydande skillnad
mellan återvinningsvärde och redovisat värde.
Tabellen på nästa sida visar effekten i Mkr på koncernens återvin-
ningsvärden om diskonteringsräntan (WACC) skulle öka/minska
med en procentenhet, om den eviga tillväxten skulle öka/minska
med en procentenhet, om omsättningstillväxten skulle öka/min-
ska med 5 procent årligen och slutligen, om EBITDA-marginalen
minus balanserade utvecklingskostnader skulle öka/minska med
5 procent årligen. I slutet av tabellen visas den absoluta förän-
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202377
Not 13
Materiella anläggningstillgångar
REDOVISNINGSPRINCIPER
Materiella anläggningstillgångar redovisas som tillgång i balans-
räkningen när det baserat på tillgänglig information är sannolikt
att den framtida ekonomiska nyttan som är förknippad med
innehavet tillfaller koncernen och att anskaffningsvärdet för
tillgången kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. De materiella
anläggningstillgångarnas redovisade värde utgörs av anskaff-
ningsvärden reducerade med ackumulerade avskrivningar samt
eventuella nedskrivningar.
Tillkommande utgifter
Tillkommande utgifter läggs till anskaffningsvärdet endast om
det är sannolikt att det framtida ekonomiska fördelar som är
förknippade med tillgången kommer att komma företaget till del
och anskaffningsvärdet kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Alla andra tillkommande utgifter redovisas som kostnad i den
period de uppkommer.
Avskrivningar
Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaff-
ningsvärden reducerade med beräknat restvärde. De materiella
anläggningstillgångarnas restvärden och nyttjandeperioder
omprövas vid varje balansdag, och justeras vid behov.
Avskrivningar sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjande-
period. Mark skrivs inte av. De beräknade nyttjandeperioderna är:
Tillgång År
Inventarier, verktyg och installationer 3-5 år
Förbättringsutgifter på annans fastighet 5 år
Byggnader 20-50 år
NOTER
dringen av återvinningsvärdet i miljoner kronor som skulle få det att motsvara det redovisade värdet, samt det totala återvinningsvär -
det.
Upplysningen i tabellen ges för de 4 (8) kassagenererande enheterna där någon av koncernens känslighetsanalyser indikerar ned-
skrivning av goodwill.
2023 2022
Mkr
4 KGE med nedskrivningsbehov i minst
en känslighetsanalys
8 KGE med nedskrivningsbehov i
minst en känslighetsanalys
Effekt av en ökning i WACC med en procentenhet -213 -558
Effekt av en minskning i WACC med en procentenhet 258 704
Effekt av en ökning i evig tillväxt med en procentenhet 171 518
Effekt av en minskning i evig tillväxt med en procentenhet -143 -412
Effekt av en ökning i omsättningstillväxt med 5 procent årligen
under prognosperioden 37 102
Effekt av en minskning i omsättningstillväxt med 5 procent årligen
under prognosperioden -38 -102
Effekt av en ökning i EBITDA-marginal minus balanserade utveck-
lingskostnader med 5 procent årligen under prognosperioden 133 333
Effekt av en minskning i EBITDA-marginal minus balanserade ut-
vecklingskostnader med 5 procent årligen under prognosperioden -135 -332
Förändring av återvinningsvärde för att motsvara redovisat värde 84 0
Totalt återvinningsvärde 2 186 4 928
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 78
NOTER
Koncernen 2023 2022
Byggnader och mark
Nedlagda utgifter
annans fastighet
Inventarier, verktyg och
installationer Total
Byggnader och
mark
Nedlagda utgifter på annans
fastighet
Inventarier, verktyg och instal-
lationer Totalt
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 215,8 52,0 303,8 571,7 37,4 31,5 184,3 253,1
Investeringar 90,4 11,8 73,1 175,3 167,3 21,4 85,4 274,1
Omklassificeringar* -92,7 3,0 34,3 -55,4 - -4,4 13,0 8,5
Rörelseförvärv - - - - - - 0,2 0,2
Avyttringar och utrangeringar -214,6 -0,8 -29,1 -244,4 - -0,4 -1,0 -1,5
Omräkningsdifferenser 3,5 -1,3 -7,3 -5,1 11,1 4,0 22,1 37,1
Vid årets slut 2,5 64,7 374,8 442,0 215,8 52,0 303,8 571,7
Ackumulerade av- och nedskrivningar
Vid årets början - -7,4 -104,5 -111,9 - -3,1 -40,8 -44,0
Årets av- och nedskrivningar -65,7 -6,9 -58,6 -131,2 - -4,2 -48,3 -52,4
Omklassificeringar* 58,8 -0,2 -37,5 21,0 - 0,2 -9,6 -9,4
Avyttringar och utrangeringar 2,3 - 12,4 14,7 - 0,2 0,4 0,6
Omräkningsdifferenser 2,2 0,5 4,4 7,0 - -0,4 -6,2 -6,6
Vid årets slut -2,4 -14,0 -183,9 -200,3 - -7,4 -104,5 -111,9
Redovisat värde vid årets början 215,8 44,7 199,3 459,8 37,4 28,3 143,5 209,2
Redovisat värde vid årets slut - 50,7 190,9 241,7 215,8 44,7 199,3 459,8
Moderbolaget 2023 2022
Nedlagda utgifter
annans fastighet
Inventarier, verktyg och
installationer Total
Nedlagda utgifter på annans
fastighet Inventarier, verktyg och installationer Totalt
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början - 5,7 5,7 0,4 3,0 3,4
Investeringar - - - - 2,7 2,7
Avyttringar och utrangeringar - -1,4 -1,4 -0,4 - -0,4
Vid årets slut - 4,3 4,3 - 5,7 5,7
Ackumulerade av- och nedskrivningar
Vid årets början - -2,0 -2,0 -0,2 -1,1 -1,3
Årets av- och nedskrivningar - -1,0 -1,0 - -0,9 -0,9
Avyttringar och utrangeringar - 1,0 1,0 0,2 - 0,2
Vid årets slut - -2,0 -2,0 - -2,0 -2,0
Redovisat värde vid årets början - 3,7 3,7 0,2 1,9 2,1
Redovisat värde vid årets slut - 2,3 2,3 - 3,7 3,7
*Omklassificering avser främst tillgång som innehas för försäljning.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202379
Not 14
Varulager
REDOVISNINGSPRINCIPER
Varulager redovisas till det lägsta av anskaffningsvärdet och
nettoförsäljningsvärde, där anskaffningsvärdet beräknas med
tillämpning av FIFU-metoden (”först in, först ut”). I lagrets
anskaffningsvärde ingår kostnader för inköp, tillverkning samt
andra utgifter för att bringa varorna till deras aktuella plats
och skick. I anskaffningsvärdet för en egentillverkad tillgång
ingår utöver sådana kostnader som direkt kan hänföras till
produktionen av tillgången, en skälig andel av indirekta tillver-
kningskostnader.
Koncernen Moderbolaget
2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31
Råvaror och
förnödenheter 196,0 258,0 - -
Förskott till
leverantör 22,1 37,8 - -
Pågående arbete 56,5 132,3 - -
Färdiga varor och
handelsvaror 152,7 102,9 - 0,5
Summa 427,3 531,0 - -
Nedskrivning för inkurans om 20,3 Mkr (8,0) ingår i utgående
varulager.
Not 15
Kundfordringar
REDOVISNINGSPRINCIPER
Kundfordringar värderas inledningsvis till verkligt värde och
därefter till upplupet anskaffningsvärde. Då kundfordringars
förväntade löptid är kort, approximeras värdet till nominellt
belopp utan diskontering.
Om den förväntade innehavstiden är längre än 12 månader klas-
sificeras fordringarna som långfristiga.
Värdering av förväntade kreditförluster
BICO använder den förenklade modellen för förväntade kredit-
förluster för kundfordringar, under vilken reserver för förväntade
kundförluster redovisas till ett belopp motsvarande förväntade
kreditförluster under fordringens hela löptid och beaktas redan
vid första redovisningstillfället.
Vid varje balansdag bedömer koncernen huruvida finansiella
tillgångar redovisade till upplupet anskaffningsvärde är kredit-
försämrade. Kreditrisken hanteras i redovisningen genom att
redovisa en förlustreserv med utgångspunkt i hur länge fordran
varit förfallen, samt därtill en individuell prövning av kunden
baserat på tidigare betalningsmönster samt externa faktorer. De
förväntade kreditförlusterna inkluderar även förväntade förlus-
ter i ej förfallna fordringar.
Förlustreserver för kundfordringar dras av från tillgångarnas
bruttovärde och redovisas som övrig extern kostnad. Koncernens
förväntade kreditförluster har värderats till 29,7 Mkr (87,1). På
grund av att flera av koncernens kunder generellt betalar sina
fordringar sent, anser BICO att förlustreserven täcker den risk
som föreligger per balansdagen, även om reserven understiger
beloppet som är förfallet över 90 dagar. Koncernens kunder
består till stor del av universitet och stora läkemedelsbolag med
bedömt god betalningsförmåga.
Bortskrivning av fordringar sker först när det föreligger en
bekräftad konkurs hos motparten, eller att en överenskommelse
om förändrade nominella värden i fordran föreligger.
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 80
Koncernen Moderbolaget
Åldersanalys 2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31
Ej förfallet 381,6 417,7 0,1 0,0
Fordringar förfallna 1-30 dagar 77,9 123,5 - -
Fordringar förfallna 31-90 dagar 38,9 130,4 - -
Fordringar förfallna 91-180 dagar 22,7 38,4 - -
Fordringar förfallna 181-365 dagar 12,9 44,6 - -
Fordringar förfallna > 365 dagar 15,6 32,2 - -
Summa kundfordringar brutto 549,7 786,8 0,7 7,1
Koncernen Moderbolaget
Kundfordringar 2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31
Kundfordringar brutto 549,7 786,8 0,7 7,1
Förlustreserv, ej förfallna fordringar -0,9 -3,0 - -
Förlustreserv, fordringar förfallna 1-30 dagar -1,4 -2,8 - -
Förlustreserv, fordringar förfallna 31-90 dagar -1,9 -9,2 - -
Förlustreserv, fordringar förfallna 91-180 dagar -6,7 -10,1 - -
Förlustreserv, fordringar förfallna 181-365 dagar -4,8 -33,1 - -
Förlustreserv, fordringar förfallna >365 dagar -14,1 -28,8 -0,6 -6,1
Kundfordringar netto 520,0 699,7 0,1 1,0
NOTER
Förändringar i förlustreserven för kundfordringar
Koncernen Moderbolaget
2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31
Ingående balans -87,1 -32,2 -6,1 -16,5
Förvärvad
förlustreserv 0,6 0,0 0,0 0,0
Nedskrivna belopp 64,0 22,3 5,5 17,8
Omvärdering av
förlustreserv, netto -6,8 -77,2 0,0 -7,4
Omräkningsdiffe-
renser -0,4 0,0 0,0 0,0
Utgående balans -29,7 -87,1 -0,6 -6,1
Förbättrad indrivningsprocess samt slutlig bortbokning av stora
fordringar har bidragit till den minskade förlustreserven jämfört
med föregående år.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202381
Not 17
Eget kapital
REDOVISNINGSPRINCIPER
Transaktionskostnader som direkt kan hänföras till emission av
nya aktier eller optioner redovisas, netto efter skatt, i eget kapital
som ett avdrag från emissionslikviden.
Koncernen har designerat vissa koncerninterna fordringar av
finansiell karaktär som en del av nettoinvestering av utlandsverk-
samhet. Monetära långfristiga fordringar till en utlandsverksam-
het för vilken reglering inte är planerad eller troligen inte kommer
att ske inom överskådlig framtid, är i praktiken en del av företa-
gets nettoinvestering i utlandsverksamheten. Den valutakurs-
differens som uppstår på den monetära långfristiga fordringen
redovisas i övrigt totalresultat och ackumuleras i omräkningsre-
serven i eget kapital.
Aktiekapital
Per den 31 december 2023 uppgick bolagets registrerade aktieka-
pital till 1 764 372 SEK (1 762 372) bestående av 70 574 895 aktier
(70 494 895) varav 1 500 000 A-aktier och 69 074 895 B-aktier
med ett kvotvärde på 0,025 SEK.
Nedan visas förändringen i antal aktier samt aktiekapital under
räkenskapsåret.
Antal aktier A-aktier B-aktier Totalt
Vid årets början 1 500 000 68 994 895 70 494 895
Nyemission - 80 000 80 000
Apportemission - - -
Vid årets slut 1 500 000 69 074 895 70 574 895
Aktiekapital A-aktier B-aktier Totalt
Vid årets början 37 500 1 724 872 1 762 372
Nyemission - 2 000 2 000
Apportemission - - -
Vid årets slut 37 500 1 726 872 1 764 372
Övrigt tillskjutet kapital
Avser eget kapital som är tillskjutet från ägarna. Här ingår över-
kursfonder som uppstått i samband med emissioner.
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven innefattar alla valutakursdifferenser som
uppstår vid omräkning av finansiella rapporter från utländska
verksamheter som har upprättat sina finansiella rapporter i en
annan valuta än den valuta som koncernens finansiella rapport-
er presenteras i. Moderbolaget och Koncernen presenterar sina
finansiella rapporter i svenska kronor.
Utdelning
Utdelningar föreslås av styrelsen i enlighet med reglerna i aktie-
bolagslagen och beslutas av årsstämman. Styrelsen föreslår att
ingen utdelning lämnas för räkenskapsåret 2023.
Utspädningseffekt av utestående optionsprogram och kon-
vertibla skuldebrev
Om samtliga utestående optioner skulle lösas in mot aktier,
skulle det motsvara en total ökning av utestående aktier om ca
5,3 % per 31 december 2023. Om samtliga utestående konvert-
ibla skuldebrev skulle lösas in mot aktier skulle det motsvara en
total ökning av utestående aktier om ca 3,6 % per 31 december
2023.
En beskrivning av utestående optionsprogram finns i not 6.
Beskrivning av konvertibla skuldebrev finns i not 19.
NOTER
Not 16
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
Koncernen Moderbolaget
2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31
Hyra och leasing 7,0 7,8 2,0 2,0
Försäkring och
larm 3,7 3,1 1,3 0,7
Pensionspremier 0,4 - 0,4 -
Mässkostnader 2,9 3,5 - -
Varor och service 4,0 2,0 - -
Licenser 9,8 5,9 5,7 2,9
Ej utbetalda
stöd för utveck-
lingsprojekt - 1,1 - -
Övrigt 4,4 9,1 0,3 0,4
Summa 32,2 32,5 9,6 6,0
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 82
Vägt genomsnittligt antal utestående aktier, efter utspädning
2023 2022
Vägt genomsnittligt antal aktier,
före utspädning 70 572 046 64 348 627
Effekt av optionsprogram - 22 461
Effekt av konvertibla skuldebrev 2 505 750 2 505 750
Antal aktier vid beräkning av resultat per
aktie efter utspädning 73 077 796 66 876 838
Optioner som tilldelats anställda har bedömts vara potentiella
stamaktier för det fall börskursen överstiger lösenkursen. De har
inkluderats i fastställandet av resultat per aktie efter utspädning
om de till optionerna knutna intjäningsvillkoren skulle ha upp-
nåtts baserat på företagets prestationer fram till balansdagen,
och till den omfattning de ger upphov till en utspädningseffekt.
För det fall årets resultat är negativt har utspädningseffekten ej
beaktats i beräkningen av resultat per aktie. Optionerna har inte
inkluderats vid fastställandet av resultat per aktie före utspäd-
ning. Ytterligare information kring optionerna finns i not 6.
Utspädning från konvertibla skuldebrev beräknas genom att öka
antalet aktier med det totala antal aktier som konvertiblerna
motsvarar och öka resultatet med den redovisade räntekost-
naden efter skatt. Potentiella stamaktier ses som utspädande
endast under perioder då det leder till en lägre vinst eller större
förlust per aktie.
Vägt genomsnittligt antal utestående aktier, före utspädning
2023 2022
Utestående antal aktier, ingående
balans 70 494 895 62 130 269
Effekt av nyemissioner 77 151 1 051 234
Effekt av apportemissioner - 1 167 124
Antal aktier vid beräkning av
resultat per aktie före utspädning 70 572 046 64 348 627
Antalet utestående aktier vid årets slut var 70 574 895
(70 494 895).
Resultat per aktie efter utspädning
Beräkningen av resultat per aktie efter utspädning för 2023 har
baserats på årets resultat hänförligt till moderbolagets stama-
ktieägare uppgående till -1 129,5 Mkr (-3 358,8) och på ett vägt
genomsnittligt antal utestående aktier under 2023 uppgående
till 73 077 796 (66 876 838). De två komponenterna har beräknats
på följande sätt:
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare,
efter utspädning
2023 2022
Årets resultat hänförligt till
moderbolagets aktieägare, kvarvarande
verksamheter -886,4 -2 654,3
Effekt av ränta på konvertibla skuldebrev 43,1 43,1
Resultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare, efter utspädning, kvarvarande
verksamheter -843,3 -2 611,2
Årets resultat hänförligt till
moderbolagets aktieägare, avvecklad
verksamhet -286,2 -747,6
Resultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare, efter utspädning -1 129,5 -3 358,8
Not 18
Resultat per aktie
REDOVISNINGSPRINCIPER
Beräkningen av resultat per aktie före utspädning baseras på
årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare i koncer-
nen och på det vägda genomsnittliga antalet aktier utestående
under året. Resultat per aktie efter utspädning är beräknat
genom att justera genomsnittligt antal aktier till att omfatta alla
potentiella stamaktier som ger upphov till utspädningseffekt.
Utspädningen från BICOs incitamentsprogram är hänförlig till de
utestående personaloptionerna samt teckningsoptionerna.
Före utspädning Efter utspädning
2023 2022 2023 2022
Resultat per aktie
(SEK), totalt -16,62 -52,87 -16,62 -52,87
Resultat per aktie
(SEK), kvarvarande
verksamheter -12,56 -41,25 -12,56 -41,25
Resultat per aktie
(SEK), avvecklad verk-
samhet -4,06 -11,62 -4,06 -11,62
Beräkningen av de täljare och nämnare som använts i
ovanstående beräkningar av resultat per aktie anges nedan.
Resultat per aktie före utspädning
Beräkningen av resultat per aktie före utspädning för 2023 har
baserats på årets resultat hänförligt till moderbolagets stam-
aktieägare uppgående till -1 172,7 Mkr (-3 401,8) och på ett vägt
genomsnittligt antal utestående aktier under 2023 uppgående till
70 572 046 (64 348 627). De två komponenterna har beräknats
på följande sätt:
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare,
före utspädning
2023 2022
Årets resultat hänförligt till
moderbolagets aktieägare, kvarvarande
verksamheter -886,4 -2 654,3
Årets resultat hänförligt till
moderbolagets aktieägare, avvecklad
verksamhet -286,2 -747,6
Resultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare, före utspädning, total -1 172,7 -3 401,8
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202383
Kupongräntan uppgår till 2,875 % och betalas halvårsvis i sep-
tember och mars med första utbetalning i september 2021.
Koncernen Moderbolaget
Konvertibla skuldebrev 2023 2022 2023 2022
Ingående balans 1 365,4 1 328,4 1 365,4 1 328,4
Transaktionskostnader 5,7 5,4 5,7 5,4
Kapitaliserad ränta 33,4 31,6 33,4 31,6
Redovisad skuld 31 december 1 404,4 1 365,4 1 404,4 1 365,4
Konvertibla skuldebrev är ett hybridinstrument som består av
framför allt två ben, ett skuldben och ett eget-kapital ben. För
att bedöma hur stor del av konvertibellånet som ska klassificeras
som eget kapital används den implicita marknadsräntan, dvs
den ränta som bolaget sannolikt hade fått låna på utan den
inbäddade optionen för konvertering till aktier. Denna ränta
används för att diskontera skulden där mellanskillnaden mellan
det diskonterade värdet och den emitterade konvertibelskulden
är den delen av lånet som klassificeras som eget kapital. Bolaget
gjorde 2021 uppskattningen att denna ränta uppgick till
5,5 %. Under löptiden av lånet kommer lånet att räknas upp med
samma diskonteringsränta för att skulden vid lånets slutdag ska
uppgå till 1 500 Mkr.
Not 19
Räntebärande skulder
REDOVISNINGSPRINCIPER
Upplåning redovisas inledningsvis till verkligt värde, netto
efter transaktionskostnader och därefter till upplupet an-
skaffningsvärde. Eventuell skillnad mellan erhållet belopp och
återbetalningsbelopp redovisas i resultaträkningen fördelat
över låneperioden, med tillämpning av effektivräntemetoden.
Upplåning klassificeras i balansräkningen som räntebärande
långfristiga eller kortfristiga skulder.
Koncernen Moderbolaget
2023-
12-31
2022-
12-31
2023-
12-31
2022-
12-31
Långfristiga skulder
Skulder till
kreditinstitut1 8,3 15,9 - 2,0
Konvertibla skuldebrev 1 404,4 1 365,4 1 404,4 1 365,4
Leasingskulder 440,4 370,5 - -
Övriga räntebärande skulder 3,1 3,7 0,6 0,6
Totalt 1 856,2 1 755,5 1 405,0 1 368,0
Kortfristiga skulder
Skulder till
kreditinstitut1 5,5 8,0 - 2,0
Leasingskulder 95,6 89,7 - -
Övriga räntebärande skulder 0,9 - - -
Totalt 102,0 97,7 - 2,0
1 För information om ställda säkerheter, se not 28
Konvertibla skuldebrev
Bolaget har den 19 mars 2021 utfärdat seniora icke-säkerställda
konvertibla skuldebrev med totalt nominellt värde om 1 500 Mkr.
Antalet skuldebrev uppgår till 750 st och det nominella värdet
per konvertibel är 2,0 Mkr. Innehavarna av skuldebreven har per
den 19 mars 2026 rätt att konvertera skuldebreven till aktier till
en konverteringskurs om 598,5 SEK/aktie, vilket motsvarade en
premie om 42,5 % mot aktuell aktiekurs vid utfärdande. Skulde-
brev som inte konverteras till aktier inlöses till nominellt belopp
den 19 mars 2026.
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 84
Not 22
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
Koncernen Moderbolaget
2023-
12-31
2022-
12-31
2023-
12-31
2022-
12-31
Personalrelaterade
kostnader 103,8 155,7 9,6 15,7
Konsult-, revisions- och
styrelsearvoden 5,7 6,2 9.8 4,3
Upplupna
varukostnader 25,5 9,4 - -
Upplupen ränta 12,8 12,2 12,8 12,2
Övriga upplupna
kostnader 48,4 60,6 8.1 6,5
Övriga förutbetalda
intäkter - - 0,7 2,2
Summa 196,1 244,0 41,0 40,9
Not 20
Övriga skulder
REDOVISNINGSPRINCIPER
Villkorade köpeskillingar har i samband med upprättande av
förvärvsanalysen värderats till verkligt värde genom en samman-
vägd sannolikhetsbedömning av de olika möjliga utfallen, vilken
därefter diskonterats till nuvärde.
Väsentliga icke-observerbara indata i beräkningen är framtida
omsättning samt diskonteringsräntan. En ökning av framtida
omsättning, en försvagad SEK eller minskning av diskonterings-
räntan, ökar utfallet i de villkorade köpeskillingarna.
De villkorade köpeskillingarna har klassificerats som övriga
långfristiga skulder respektive övriga kortfristiga skulder och är
värderade till verkligt värde i enlighet med IFRS 13 nivå 3.
Förnyade bedömningar av potentiellt utfall av de villkorade
köpeskillingarna genomförs vid varje rapportperiod. Information
som har erhållits efter förvärvet bedöms med avseende på om ny
information framkommit som avser omständigheter som förelåg
vid förvärvet eller som avser efterföljande händelser. I det
sistnämnda fallet redovisas eventuella justeringar mot tidigare
redovisat belopp som en övrig intäkt eller övrig rörelsekostnad i
den period förändringen uppkommer. I det förstnämnda fallet
redovisas eventuella justeringar mot förvärvsanalysen, förutsatt
att denna fortfarande är preliminärt upprättad.
Koncernen Moderbolaget
2023-
12-31
2022-
12-31
2023-
12-31
2022-
12-31
Övriga långfristiga skulder
Villkorad köpeskilling - 194,7 - 194,7
Övriga långfristiga skulder 4,8 5,0 - -
Totalt 4,8 199,7 - 194,7
Övriga kortfristiga skulder
Villkorad köpeskilling 48,7 83,6 37,7 83,6
Övriga kortfristiga skulder 30,3 31,0 2,4 2,8
Totalt 79,0 114,6 40,0 86,4
Not 21
Övriga avttningar
REDOVISNINGSPRINCIPER
En avsättning redovisas i balansräkningen när koncernen har en
befintlig legal eller informell förpliktelse som en följd av en inträf-
fad händelse, och det är troligt att ett utflöde av ekonomiska
resurser kommer att krävas för att reglera förpliktelsen samt att
en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan göras.
Avsättningar görs inte för framtida rörelseförluster. Där
effekten av när i tiden betalning sker är väsentlig, beräknas
avsättningar genom diskontering av det förväntade framtida
kassaflödet till en räntesats före skatt som återspeglar aktuella
marknadsbedömningar av pengars tidsvärde och, om det är
tillämpligt, de risker som är förknippade med förpliktelsen.
Avsättningar som är långfristiga skulder
Koncernen Moderbolaget
2023-
12-31
2022-
12-31
2023-
12-31
2022-
12-31
Garantiåtaganden 20,5 21,3 - -
Övrigt 6,4 3,6 3,1 3,0
Totalt 27,0 24,9 3,1 3,0
Förändring av garantiavsättning
Koncernen Moderbolaget
2023-
12-31
2022-
12-31
2023-
12-31
2022-
12-31
Redovisat värde vid
periodens ingång 21,3 18,3 - -
Avsättningar som gjorts
under perioden 7,7 5,7 - -
Belopp som tagits i
anspråk under perioden -6,2 -4,2 - -
Avyttringar -2,0 - - -
Omräkningsdifferenser -0,3 1,5 - -
Redovisat värde vid
peridens utgång 20,5 21,3 - -
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202385
Not 23
Finansiella tillgångar och skulder
REDOVISNINGSPRINCIPER
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inklud-
erar följande tillgångar och skulder: långfristiga placeringar,
långfristiga fordringar, kundfordringar, avtalstillgångar, koncern-
interna fordringar och -skulder, kortfristiga placeringar, likvida
medel, räntebärande skulder, villkorade köpeskillingar samt lev-
erantörsskulder. Kundfordringar och utfärdade skuldinstrument
redovisas när de är utgivna. Övriga finansiella tillgångar och
finansiella skulder redovisas när koncernen blir part i instrument-
ets avtalsmässiga villkor. En finansiell tillgång eller finansiell skuld
värderas vid första redovisningstillfället till verkligt värde.
Tillgångar och skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Långfristiga fordringar, kundfordringar, avtalstillgångar,
koncerninterna fordringar och -skulder, likvida medel, rän-
tebärande skulder samt leverantörsskulder värderas efter den
första redovisningen till upplupet anskaffningsvärde inklusive
eventuella transaktionskostnader. Ränteintäkter och -kostnad-
er samt valutakursvinster och -förluster redovisas i resulta-
träkningen. Vinster eller förluster som uppstår vid bortbokning
redovisas i resultatet.
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
är föremål för löpande nedskrivningprövning och reservering
för förväntade kreditförluster. Se vidare not 15 för beskrivning
av hanteringen av förväntade kreditförluster i koncernens
kundfordringar.
Finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde
via resultaträkningen
Lång- och kortfristiga placeringar värderas efter den första
redovisningen till verkligt värde via resultaträkningen. Detta
innebär att nettovinster och -förluster, inklusive all ränte- och
utdelningsintäkt, redovisas i resultatet. Koncernen tillämpar
ej säkringsredovisning. Koncernens kortfristiga placeringar,
som främst består av noterade räntefonder och obligationer,
värderas till verkligt värde i enlighet med IFRS 13 nivå 1 (noterade
marknadsvärden på aktiv marknad). Koncernens långfristiga
placeringar består av strategiska investeringar i onoterade bolag.
Värdering sker till verkligt värde i enlighet med IFRS 13 nivå 3
(indata som inte är observerbara på marknaden).
Vid förvärv av långfristiga placeringar har anskaffningsvärdet
bedömts överensstämma med det verkliga värdet då det skett
mellan två oberoende parter. Därefter har finansiella förändrin-
gar i det förvärvade objektet, såsom värdering vid nyemissioner,
resultat- och omsättningsutveckling bedömts utgöra faktorer
som påverkar det verkliga värdet. Förnyade bedömningar av
verkligt värde av långfristiga placeringar genomförs vid varje rap-
portperiod, och eventuell skillnad mot tidigare redovisat belopp
redovisas i finansnettot i den period förändringen uppkommer.
Villkorade köpeskillingar har i samband med upprättande av
förvärvsanalysen värderats till verkligt värde genom en samman-
vägd sannolikhetsbedömning av de olika möjliga utfallen, vilken
därefter diskonterats till nuvärde. Väsentliga icke-observerbara
indata i beräkningen är framtida omsättning samt diskonter-
ingsräntan. En ökning av framtida omsättning, en försvagad
SEK eller en minskning av diskonteringsräntan, ökar utfallet i
de villkorade köpeskillingarna. De villkorade köpeskillingarna har
klassificerats som övriga långfristiga skulder respektive övriga
kortfristiga skulder och är värderade till verkligt värde i enlighet
med IFRS 13 nivå 3.
Förnyade bedömningar av potentiellt utfall av de villkorade
köpeskillingarna genomförs vid varje rapportperiod. Information
som har erhållits efter förvärvet bedöms med avseende på om
ny information framkommit som avser omständigheter som
förelåg vid förvärvet eller som avser efterföljande händelser. I det
sistnämnda fallet redovisas eventuella justeringar mot tidigare
redovisat belopp som en övrig intäkt eller övrig rörelsekostnad i
den period förändringen uppkommer. I det förstnämnda fallet
redovisas eventuella justeringar mot förvärvsanalysen, förut-
satt att denna fortfarande är preliminärt upprättad. Implicit
ränta samt valutakursdifferenser som uppstår på de villkorade
köpeskillingarna redovisas i finansnettot.
Borttagande från rapporten över finansiell ställning
En finansiell tillgång tas bort från balansräkningen när rät-
tigheterna i avtalet realiseras, förfaller eller bolaget förlorar kon-
trollen över den. Detsamma gäller för del av en finansiell tillgång.
En finansiell skuld tas bort från balansräkningen när förpliktelsen
i avtalet fullgörs eller på annat sätt upphör. Detsamma gäller för
del av en finansiell skuld.
Förvärv och avyttring av finansiella tillgångar redovisas på affärsd-
agen, som utgör den dag då bolaget förbinder sig att förvärva eller
avyttra tillgången förutom i de fall bolaget förvärvar eller avyttrar
noterade värdepapper då likviddagsredovisning tillämpas.
Verkliga värden i nivå 3
I tabellen nedan presenteras en avstämning mellan ingående och
utgående balans för finansiella instrument värderade i nivå 3 enligt
IFRS 13.
Koncernen
Villkorade
köpeskillingar
Långfristiga
placeringar
Verkligt värde 2023-01-01 -278,3 3,4
Förvärv -11,7 -
Betalning till säljare 82,4 -
Totalt redovisade vinster och
förluster i årets rörelseresultat 169,9 -
Totalt redovisade vinster och
förluster i årets finansnetto -11,0 1,5
Verkligt värde 2023-12-31 -48,7 4,9
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 86
Koncernen 2023-12-31 2022-12-31
IFRS 13
nivåindelning
verkligt värde
Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resulta-
träkningen
Långfristiga placeringar 4,9 3,4 3
Kortfristiga placeringar
- - 1
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Långfristiga fordringar
40,6 39,9
Avtalstillgångar 92,2 160,3
Kundfordringar 520,0 699,7
Likvida medel 861,0 925,2
Summa finansiella tillgångar 1 518,7 1 828,5
Finansiella skulder
Finansiella skulder värderade till verkligt värde
Villkorade köpeskillingar -48,7 -278,3 3
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Skulder till kreditinstitut -13,8 -23,9
Konvertibla skuldebrev -1 404,4 -1 365,4
Övriga räntebärande skulder -4,0 -3,7
Leasingskulder -536,0 -460,1
Leverantörsskulder -170,2 -132,6
Summa finansiella skulder -2 177,1 -2 264,0
Finansiella tillgångar eller skulder har kvittats i den mån de berör samma motparter och förfal-
lostruktur, vilket berör vissa koncerninterna fordringar och skulder i moderbolaget.
Redovisade värden ovan för finansiella tillgångar och skulder överensstämmer i allt väsentligt med
verkliga värden, med undantag för konvertibla skuldebrev. Dessa handlas på Frankfurtbörsen och
per 31 december 2023 var marknadspriset ca 69 % av nominellt belopp.
Moderbolaget 2023-12-31 2022-12-31
IFRS 13
nivåindelning
verkligt värde
Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resulta-
träkningen
Långfristiga placeringar 4,9 3,4 3
Kortfristiga placeringar - - 1
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Långfristiga fordringar 0,3 0,3
Kundfordringar 0,1 1,0
Fordringar hos koncernföretag 4 077,0 4 659,7
Likvida medel 626,1 620,0
Summa finansiella tillgångar 4 708,4 5 284,4
Finansiella skulder
Finansiella skulder värderade till verkligt värde
Villkorade köpeskillingar -37,7 -278,3 3
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Skulder till kreditinstitut - -4,0
Konvertibla skuldebrev -1 404,4 -1 365,4
Övriga räntebärande skulder -0,6 -0,6
Skulder till koncernföretag -281,3 -122,2
Leverantörsskulder -6,7 -2,9
Summa finansiella skulder 1 730,7 -1 773,4
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202387
Värderingstekniker och väsentliga ej observerbara indata
Instrument Värderingsteknik Väsentliga icke-observerbara indata
Samband mellan väsentliga ej observerbara
indata och beräkning av verkligt värde
Villkorad
köpeskilling
Diskonterade kassaflöden:
Värderingsmodellen diskonterar nuvärdet av förväntade kassaflöden med en riskjusterad
diskonteringsränta. Förväntade kassaflöden bestäms utifrån sannolika scenarion för framti-
da utfall i relevanta parametrar, belopp som kommer utgå vid respektive utfall och sannolik-
heten för respektive utfall.
Prognosticerad årlig tillväxttakt
Diskonteringsränta
Det bedömda verkliga värdet skulle öka (minska) om:
Årliga tillväxten var högre (lägre)
Diskonteringsräntan var lägre (högre)
Långfristiga
placeringar
Värderingsmodellen baseras på den senaste transaktionen för det specifika företaget, om en
transaktion har skett nyligen. Om det har skett väsentliga förändringar i förutsättningarna
mellan transaktionsdagen och balansdagen som, enligt BICOs bedömning, skulle kunna ha en
betydande påverkan på verkligt värde justeras det redovisade värdet för att återspegla dessa
förändringar.
Multipel på eget kapital
Värdering vid senaste nyemission
Det bedömda verkliga värdet skulle öka (minska) om:
Multipeln på eget kapital var högre (lägre)
Värderingen vid senaste nyemssion var högre (lägre)
KÄNSLIGHETSANALYS
Villkorad köpeskilling
BICO har per 31 december 2023 fem historiska förvärv där en
villkorad köpeskilling kan komma att betalas i framtiden. De åter-
stående villkorade köpeskillingarna är till majoriteten kopplade
till framtida omsättning i de förvärvade bolagen. De villkorade
köpeskillingarna har diskonterats med en ränta om 2,3-4,68 %.
De är till 100 % nominerade i USD. Sammanlagt redovisades
villkorade köpeskillingar om 48,7 Mkr den 31 december 2023.
Under året reverserades villkorade köpeskillingar över resultaträk-
ningen då sannolikheten för utbetalning minskat, vilket result-
erade i en positiv EBITDA-effekt om 169,9 Mkr.
Om samtliga villkorade köpeskillingar kopplade till framtida
perioder skulle bedömas utfalla med 100 procents sannolikhet
skulle den redovisade skulden för villkorade köpeskillingar
(kort och långfristig) ha uppgått till 150,3 Mkr den 31 decem-
ber 2023, allt annat lika. Övriga rimligt möjliga förändringar av
icke-observerbara indata skulle, allt annat lika, ha följande effekt
på de redovisade skulden:
Ökning Minskning
Diskonteringsränta (1 % förändring) -0,2 0,2
Valutakurser EUR och USD (10 % förändring) 4,8 -4,8
Framtida omsättning (10 % förändring) 4,8 -4,0
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 88
Not 24
Leasingavtal
REDOVISNINGSPRINCIPER
När ett avtal ingås bedömer koncernen om avtalet är, eller
innehåller, ett leasingavtal. Ett avtal är, eller innehåller, ett
leasingavtal om avtalet överlåter rätten att under en viss period
bestämma över användningen av en identifierad tillgång i utbyte
mot ersättning.
Vid leasingavtalets början eller vid omprövning av ett leasin-
gavtal som innehåller flera komponenter - leasing och icke-leas-
ingkomponenter - fördelar koncernen ersättningen enligt avtalet
till varje komponent baserat på det fristående priset.
För leasing av byggnader och mark där koncernen är leasetagare
har koncernen emellertid valt att inte skilja på icke-leasingkom-
ponenter och redovisar leasing och icke-leasingkomponenter som
erläggs med fasta belopp som en enda leasingkomponent.
Leasingavtal där koncernen är leasetagare
Koncernen redovisar en nyttjanderättstillgång och en leasing-
skuld vid leasingavtalets inledningsdatum. Nyttjanderättstill-
gången värderas initialt till anskaffningsvärde, vilket består av
leasingskuldens initiala värde med tillägg för leasingavgifter
som betalats vid eller före inledningsdatumet plus eventuella
initiala direkta utgifter. Nyttjanderättstillgången skrivs av linjärt
från inledningsdatumet till det tidigare av slutet av tillgångens
nyttjandeperiod och leasingperiodens slut, vilket i normalfallet för
koncernen är leasingperiodens slut.
Leasingskulden, som delas upp i långfristig och kortfristig del,
värderas initialt till nuvärdet av återstående leasingavgifter
under den bedömda leasingperioden. Leasingperioden utgörs av
den ej uppsägbara perioden med tillägg för ytterligare perioder i
avtalet om det vid inledningsdatumet bedöms som rimligt säkert
att dessa kommer att nyttjas.
Leasingavgifterna diskonteras i normalfallet med koncernens
marginella låneränta, vilken utöver koncernens kreditrisk åter-
speglar respektive avtals leasingperiod, valuta och kvalitet på un-
derliggande tillgång som tänkt säkerhet. I de fall leasingavtalets
implicita ränta lätt kan fastställas används dock den räntan.
Leasingskulden omfattar nuvärdet av såväl fasta avgifter
som variabla leasingavgifter kopplade till index eller pris under
bedömd leasingperiod. Skuldens värde ökas med räntekostnaden
för respektive period och reduceras med leasingbetalningarna.
Räntekostnaden beräknas som skuldens värde gånger diskonter-
ingsräntan.
Leasingskulden för koncernens lokaler med hyra som indexup-
präknas beräknas på den hyra som gäller vid respektive rapport-
periods slut. Vid denna tidpunkt justeras skulden med mots-
varande justering av nyttjanderättstillgångens redovisade värde.
På motsvarande sätt justeras skuldens och tillgångens värde
i samband med att en ny bedömning sker av leasingperioden.
Detta sker i samband med att sista uppsägningsdatumet inom
tidigare bedömd leasingperiod för lokalhyresavtal passerat,
alternativt då betydelsefulla händelser inträffar eller omstän-
digheterna på ett betydande sätt förändras på ett sätt som är
inom koncernens kontroll och påverkar den gällande bedömnin-
gen av leasingperioden.
Koncernen presenterar nyttjanderättstillgångar och leasing-
skulder som egna poster i balansräkningen.
För leasingavtal som har en leasingperiod på 12 månader eller
mindre, eller med en underliggande tillgång av lågt värde (under-
stigande 50 TSEK), redovisas inte någon nyttjanderättstillgång
och leasingskuld. Leasingavgifterna för dessa leasingavtal redovi-
sas som kostnad linjärt över leasingperioden.
Leasetagare
Koncernens materiella anläggningstillgångar utgörs både av
ägda och av leasade tillgångar.
2023-12-31 2022-12-31
Materiella anläggningstillgångar
som ägs 241,7 459,8
Nyttjanderättstillgångar 485,7 441,8
Summa 727,4 901,5
Leasade tillgångar utgörs främst av fastigheter och lokaler, samt
i mindre omfattning fordon och kontorsutrustning. Inga leasin-
gavtal innehåller koventanter eller andra begränsningar utöver
säkerheten i den leasade tillgången.
Fastighetsleasing
Koncernen leasar byggnader för sina kontors-, produktions- och
lagerlokaler. Leasingavtalen har generellt en löptid från ett upp
till tio år.
Vissa leasingavtal innehåller en option att vid leasingperiodens
slut förnya leasingavtalet med ytterligare en period.
Ibland innehåller avtalen leasingavgifter som baseras på
förändringar i lokala prisindex. Vidare förekommer att vissa
leasingavtal kräver att koncernen betalar avgifter som hänför
sig till fastighetsskatter och andra omkostnader som läggs på
leasetagaren.
Förlängnings- och uppsägningsoptioner
Vissa leasingavtal innehåller förlängningsoptioner respektive
uppsägningsoptioner som koncernen kan utnyttja respektive inte
utnyttja upp till ett år innan utgången av den icke-uppsägnings-
bara leasingperioden. När det är möjligt försöker koncernen att
inkludera sådana optioner i nya leasingavtal eftersom det bidrar
till en operativ flexibilitet. Optionerna kan endast utnyttjas av
koncernen, inte av leasegivaren.
Huruvida det är rimligt säkert att en förlängningsoption kommer
att utnyttjas fastställs på leasingavtalets inledningsdatum. Kon-
cernen omprövar huruvida det är rimligt säkert att en förläng-
ingsoption kommer utnyttjas om det sker en viktig händelse
eller betydande förändringar i omständigheter som ligger inom
koncernens kontroll.
Koncernens hyresavtal har normalt icke-uppsägningsbara period-
er om 1-10 år, med optioner för koncernen att nyttja ytterligare
perioder. Avtalen innehåller inget slutgiltigt slutdatum. För avtal
med en icke-uppsägningsbar period om 3-10 år har det bedömts
att det inte är rimligt säkert att ytterligare perioder kommer
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202389
att utnyttjas. För avtal som har kortare icke-uppsägningsbar
period än 3 år, bedöms det i de flesta fall att det är rimligt säkert
att ytterligare period eller perioder kommer att utnyttjas, vilket
resulterar i leasingperioder om vanligen 3-5 år.
Övriga leasingavtal
Leasing av fordon och kontorsutrustning har normalt leasing-
perioder mellan ett och tre år. Dessa leasingavtal är normalt
korttidsleasingavtal och/eller leasar av lågt värde. I dessa fall
har koncernen valt att inte redovisa nyttjanderättstillgångar och
leasingskulder för dessa leasingavtal.
Koncernen innehade inga väsentliga avtal där koncernen är
leasegivare varken under 2022 eller 2023.
Tillkommande nyttjanderättstillgångar under 2023 uppgick till
162,8 Mkr (255,7). I detta belopp ingår anskaffningsvärdet för
under året nyanskaffade nyttjanderätter samt tillkommande
belopp vid omprövning av leasingskulder på grund av ändrade
betalningar till följd av att leasingperioden har förändrats.
Större tillkommande nyttjanderätter under räkenskapsåret
inkluderar sale-and-lease-back för SCIENION i Tyskland.
Sale-and-lease-back
Genomförd sale-and-lease-back transaktion under 2023 har
redovisats som en intäkt i enlighet med IFRS 15. Kvarvarande
nyttjanderättstillgång har värderats till andelen av det tidigare
redovisade värdet på fastigheten som hänför sig till den ny-
ttjanderätt som behållits av koncernen.
Nyttjanderättstillgångar
2023 2022
Fastigheter Övrigt Summa Fastigheter Övrigt Summa
Ingående balans 435,7 6,0 441,8 240,5 8,0 248,4
Tillkommande nyttjanderätter 161,5 1,3 162,8 253,2 2,5 255,7
Justeringar nyttjanderätter 15,7 - 15,7 -10,8 -1,4 -12,1
Avgående nyttjanderätter -21,8 -1,4 -23,1 -0,2 - -0,2
Av- och nedskrivningar under året -101,1 -3,2 -104,3 -77,8 -4,0 -81,8
Omräkningsdifferenser -7,1 0,1 -6,9 30,9 0,9 31,8
Utgående balans 482,9 2,8 485,7 435,7 6,0 441,8
Leasingskulder
2023-12-31 2022-12-31
Kortfristiga 95,6 89,7
Långfristiga 440,4 370,5
Leasingskulder som ingår i
balansräkningen 536,0 460,2
För löptidsanalys av leasingskulderna, se not 2, finansiell
riskhantering.
Belopp redovisade i resultatet
Koncernen
IFRS 16 2023 2022
Av- och nedskrivningar på
nyttjanderättstillgångar -104,3 -81,8
Ränta på leasingskulder -12,9 -9,5
Kostnader för korttidsleasing -4,0 -19,3
Kostnader för leasar av lågt värde -2,6 -6,4
Summa -123,8 -117,0
Varav belopp från avvecklad verksamhet
IFRS 16 2023 2022
Av- och nedskrivningar på
nyttjanderättstillgångar -5,1 -4,3
Ränta på leasingskulder -0,2 -0,2
Kostnader för korttidsleasing -0,4 -0,6
Kostnader för leasar av lågt värde - -
Summa -5,7 -5,0
Icke uppsägningsbara leasingbetalningar uppgår till:
Moderbolaget
2023-12-31 2022-12-31
Inom ett år 7,0 6,3
Mellan ett och fem år 31,9 36,3
Senare än fem år 2,1 4,2
Summa 41,0 46,8
Kostnadsförda avgifter för operationella leasingavtal uppgår till:
Moderbolaget
2023 2022
Minimileaseavgifter 6,4 10,8
Summa 6,4 10,8
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 90
Not 25
Andelar i koncernföretag
Moderbolaget 2023-12-31 2022-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 4 269,9 4 266,4
Inköp - 44,9
Justerad preliminär förvärvsanalys - -123,4
Justerade aktieägartillskott* -14,4 -
Lämnade aktieägartillskott 560,1 82,0
Avyttringar -1 172,3 -
Vid årets slut 3 643,3 4 269,9
Ackumulerade nedskrivningar
Vid årets början -819,8 -44,7
Årets nedskrivningar** -1 392,1 -775,1
Avyttringar 1 172,3 -
Vid årets slut -1 039,6 -819,8
Redovisat värde vid årets slut 2 603,8 3 450,1
De amerikanska förvärv som genomförts under 2021 och 2022
har genomförts genom förvärvsbolag vilka därefter har fusioner-
ats med det förvärvade bolaget. En del av köpeskillingen utgörs
därmed av fordringar hos koncernföretag och ingår inte i aktier i
dotterbolag. Därmed speglar inte posten aktier i dotterbolag den
fulla köpeskillingen för dessa bolag.
Direktägda
dotterföretag Org.nr. Säte
Antal
aktier
Ägarandel
i %
Bokfört värde
2023-12-31
Bokfört värde
2022-12-31
CELLINK LLC 81-3033020 Virginia, USA 10 000 100 1,8 1,0
BICO International AB 559144-2008 Göteborg, Sverige 1 000 100 0,2 0,2
Dispendix GmbH 755770 Stuttgart, Tyskland 25 000 100 55,0 54,9
CYTENA GmbH 711600 Freiburg, Tyskland 78 461 100 342,5 337,4
CELLINK KK 6130001066261 Kyoto, Japan 100 000 100 1,0 0,8
SCIENION GmbH 19874 Dortmund, Tyskland 186 665 100 341,2 771,8
Ginolis Oy 2344452-8 Uleåborg, Finland 63 056 813 100 - 278,5
MatTek Corp 42877744 Massachussets, USA 1 000 100 159,2 161,8
CELLINK Bioprinting AB 559314-6169 Göteborg, Sverige 100 100 2,3 4,4
Visikol Inc 5946263 Delaware, USA 1 000 100 29,0 74,3
Nanoscribe GmbH*** 703637 Mannheim, Tyskland 41 600 100 273,8 400,7
Discover Echo 5386719 Delaware, USA 1 000 100 140,9 142,0
Advanced BioMatrix 6190156 Delaware, USA 1 000 100 52,5 52,5
QInstruments GmbH 209986 Jena, Tyskland 66 500 100 637,5 637,6
Biosero Inc 6123939 Delaware, USA 1 000 100 510,5 510,4
Allegro 3D Inc 3956310 Kalifornien, USA 1 000 100 21,9 21,8
BICO Real Estate Oy 3363469-1 Helsingfors, Finland 2 500 100 34,3 -
Redovisat värde vid årets slut 2 603,8 3 450,1
*Justerade aktieägartillskott avser justering av aktiebaserade ersättningar
**Under året har dotterbolagen Ginolis OY, Scienion GmbH, Visikol Inc, cytena GmbH och Nanoscribe GmbH & Co. KG skrivits ner som en följd av att nyttjandevärdet har bedömts understiga det bokförda värdet.
***Koncernredovisningen för BICO Group AB utgör ett undantag för Nanoscribe GmbH & Co. KG, Eggenstein-Leopoldshafen / Tyskland i enlighet med avsnitt 264b i den tyska handelslagen (HGB).
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202391
Not 26
Förvärv
EFFEKTER AV FÖRVÄRV 2023
BICO genomförde inga förvärv enligt IFRS 3 under 2023.
Förvärvskostnader
Förvärvskostnader uppgår till 0,1 Mkr (6,1) under räkenskapsåret.
Kostnaderna avser arvoden till jurister och konsulter i samband
med due diligence. Dessa utgifter har redovisats som övriga ex-
terna kostnader i koncernens resultaträkning samt inom förvärv
av dotterföretag/rörelse inom nettokassaflödet från invester-
ingsverksamheten i koncernens kassaflödesanalys.
Emissionsutgifter relaterade till förvärv uppgick till 0,0 Mkr (0,6)
för januari - december, och har redovisats som en minskning av
eget kapital efter avdrag för uppskjuten skatt.
FÖRVÄRV 2022
Allegro 3D
Den 5 maj 2022 förvärvade BICO Group AB 100 procent av
aktierna i Allegro 3D Inc. (organisationsnummer C3956310,
med säte i San Diego, Kalifornien, USA). Köpeskillingen uppgick
preliminärt till 78,5 Mkr, varav 62,0 Mkr betalades kontant.
Köpeskillingen inkluderar även en redovisad villkorad köpeskilling
om 16,5 Mkr, vilken är baserad på omsättningsmål under åren
2022-2024. Goodwill relaterad till förvärvet ingår i den
kassagenererande enheten CELLINK.
Under 2023 slutfördes förvärvsanalysen för Allegro 3D, och inga
justeringar genomfördes jämfört med vad som presenterades i
not 26, på sidan 94, i årsredovisningen för 2022.
NOTER
REDOVISNINGSPRINCIPER
En avvecklad verksamhet är en del av ett företags verksamhet
som representerar en självständig verksamhet eller en signifikant
verksamhet inom en geografisk region eller ett dotterbolag som
har förvärvats med syftet att avyttras. Klassificeringen som
avvecklad verksamhet görs vid försäljning eller vid en tidigare tid-
punkt om verksamheten uppfyller kriterierna för att klassificeras
som en tillgång som innehas för försäljning.
Resultat efter skatt från avvecklad verksamhet redovisas på en
separat rad i resultaträkningen samt övrigt totalresultat. Vid
klassificering som avvecklad verksamhet så förändras utformnin-
gen av resultaträkningen och övrigt totalresultat för jäm-
förelseåren så att beloppen avspeglar hur det hade sett ut om
klassificeringen som avvecklad verksamhet hade varit densamma
vid början av jämförelseåret. Utformningen av balansräkningen
påverkas inte på motsvarande sätt.
Avyttring av Ginolis
BICO slutförde avyttringen av Ginolis den 10 november 2023,
genom försäljning till lokalt Ginolis management for 1 euro.
Då avyttringen gjordes till en närstående part inhämtades
ett skälighetsutlåtande om försäljningspriset från tredje
part, som bekräftade att transaktionen gjordes på armlängds
avstånd. Motivet till avyttringen är att Ginolis inte haft förmå-
gan att ställa om snabbt nog för att dämpa effekterna av den
post-pandemiska nedgången. Ginolis kostnadsbas justerades
under 2023, men orderingången återhämtade sig inte
enligt förväntningar. Från och med avyttringsdatumet hanteras
Ginolis som avvecklad verksamhet i den finansiella rapporterin-
gen.
Koncernen
Resultat från avvecklad verksamhet 2023 2022
Intäkter 19,1 120,2
Kostnader -300,6 -217,3
Nedskrivning av goodwill - -625,0
Finansnetto -1,3 3,9
Realisationsresultat för avyttring -16,8 -
Resultat före skatt -299,6 -718,2
Skatt 13,4 -29,3
Resultat från avvecklad verksamhet -286,2 -747,6
Avyttringen resulterade i en reaförlust om -16,8 Mkr, varav
ackumulerade valutakursdifferenser som omklassificerats från
eget kapital till nettoresultat från avvecklad verksamhet uppgår
till +17,9 Mkr och avyttrade nettotillgångar uppgår till -34,7 Mkr.
Reaförlusten från avyttringen är en icke-kassaflödespåverkande
post och har rapporterats som en del av avvecklad verksamhet.
Påverkan på likvida medel uppgick till -2,3 Mkr.
Immateriella rättigheter och licenser kopplade till den paten-
terade PMBi-dispenserpumpen omfattas inte av transaktionen
och har överförts till BICO. Ginolis House omfattas inte heller
av transaktionen och klassificeras som tillgång som innehas för
försäljning i balansräkningen. BICO är berättigade till 70 pro-
cent av köpeskillingen om bolaget säljs inom tre år efter denna
transaktion.
TIllgången som klassificeras som innehas för försäljning
avser byggnaden i Uleåborg, Finland som nämns ovan. BICO
försöker för närvarande aktivt hyra ut eller sälja byggnaden.
Not 27
Avvecklad verksamhet och tillgång som innehas för försäljning
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 92
NOTER
Not 28
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
REDOVISNINGSPRINCIPER
En eventualförpliktelse redovisas när det finns ett möjligt åta-
gande som härrör från inträffade händelser och vars förekomst
bekräftas endast av en eller flera osäkra framtida händelser
eller när det finns ett åtagande som inte redovisas som en skuld
eller avsättning på grund av det inte är troligt att ett utflöde av
resurser kommer att krävas.
Koncernen Moderbolaget
Ställda säkerheter
Dec 31,
2023
Dec 31,
2022
Dec 31,
2023
Dec 31,
2022
Företagsinteckning - 4,0 - 4,0
Materiella anläggn-
ingstillgångar 1,6 - - -
Spärrade medel 56,9 - 47,8 -
Summa 58,5 4,0 47,8 4,0
Koncernen Moderbolaget
Eventualförpliktelser
Dec 31,
2023
Dec 31,
2022
Dec 31,
2023
Dec 31,
2022
Övriga - - - -
Summa - - - -
Koncernen
Kassaflöde från avvecklad verksamhet 2023 2022
Kassaflöde från den löpande verksamheten -71,4 -124,4
Kassaflöde från investeringsverksamheten -8,2 -28,8
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -4,3 -3,2
Periodens kassaflöde -83,9 -156,4
Koncernen
Avyttrade tillgångar och skulder 2023 2022
Anläggningstillgångar 10,0 -
Varulager 34,3 -
Kundfordringar 6,4
-
Övriga kortfristiga tillgångar 11,3 -
Likvida medel 2,3 -
Långfristiga skulder -4,8 -
Leverantörsskulder -9,5 -
Övriga kortfristiga skulder -15,2 -
Nettotillgångar 34,7 -
Koncernen
Effekt på koncernens likvida medel 2023 2022
Erhållen köpeskilling i likvida medel 0.0 -
Minskat med: Likvida medel i avvecklad
verksamhet -2,3 -
Nettoeffekt på likvida medel -2,3 -
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202393
NOTER
Koncernen
Förvärv av dotterföretag och
andra affärsenheter2 2023 2022
Förvärvade tillgångar:
Immateriella anläggningstillgångar - 100,6
Övriga anläggningstillgångar - 0,2
Varulager - 0,5
Övriga omsättningstillgångar - 4,0
Summa tillgångar - 105,3
Förvärvade avsättningar och skulder:
Avsättningar - -
Uppskjuten skatteskuld - -4,7
Räntebärande skulder - -
Kortfristiga rörelseskulder - -1,8
Summa avsättningar och skulder - -6,5
Köpeskilling - 98,8
Regleras genom:
Likvida medel - -82,3
Emitterade aktier - -
Villkorad köpeskilling - -16,5
Kassautflöde netto vid förvärv:
Erlagd ersättning i likvida medel - -82,3
Förvärvskostnader - -6,1
Utbetalade villkorade köpeskillingar -82,4 -131,6
Avgår: Likvida medel i förvärvat bolag - 1,8
Påverkan på likvida medel -82,4 -218,2
2Se not 26 Förvärv
Not 29
Kassaflödesanalys
Koncernen Moderbolaget
Likvida medel 2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31
Följande delkomponenter ingår i likvida medel:
Kassa och bank1 861,0 925,2 673,9 620,0
Summa enligt balansräkningen 861,0 925,2 673,9 620,0
Summa enligt kassaflödesanalysen 861,0 925,2 673,9 620,0
1I saldot ingår spärrade medel om 56,9 Mkr (9,3) för koncernen och 47,8 Mkr (0,0) för moderbolaget.
Koncernen Moderbolaget
Betalda räntor 2023 2022 2023 2022
Erhållen ränta 18,8 6,9 17,7 6,3
Erlagd ränta -50,6 -61,4 -49,5 -50,4
Summa -31,8 -54,5 -31,8 -44,1
Koncernen Moderbolaget
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet 2023 2022 2023 2022
Avskrivningar och nedskrivningar
1 144,2 3 514,4 1 393,4 778,3
Rearesultat vid avyttring av dotterbolag 16,8 - - -
Rearesultat vid försäljning av anläggningstillgångar -6,2 3,2 0,3 0,2
Inkurans i varulager 52,7 9,6 - -
Orealiserad värdeförändring samt rearesultat på kortfristiga place-
ringar - 35,1 - 35,1
Orealiserade kursdifferenser 126,6 -397,2 124,6 -418,2
Avsättning till förlustreserv på kundfordringar 38,1 112,0 -1,8 9,2
Upplupen ränta 0,6 12,2 0,6 12,2
Omvärdering av villkorade köpeskillingar -169,9 -25,2 -169,9 -25,2
Implicita räntekostnader för skulder värderade till upplupet anskaff-
ningsvärde 50,1 42,2 37,2 42,2
Periodisering av emissionskostnader 5,7 5,4 5,7 5,4
Förändring av övriga avsättningar 4,8 3,8 - 3,0
Kostnader för aktierelaterade ersättningar -20,1 39,0 -1,5 3,1
Orealiserad värdeförändring i långfristiga placeringar -1,8 - -1,8 -
Summa 1 241,6 3 354,4 1 386,8 445,3
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 94
NOTER
Avstämning av skulder som härrör från finansieringsverksamheten
Ej kassaflödespåverkande förändringar
Koncernen 2022-12-31
Nya/avgående leasingavtal via
IFRS 16
Omklassificeringar/
avyttringar
Omräknings-
differenser
Implicita ränte-
kostnader Kassaflöden 2023-12-31
Leasingskulder 460,2 184,6 - -7,9 - -100,9 536,0
Skulder till kreditinstitut 23,9 - -2,6 - - -7,5 13,8
Konvertibla skuldebrev 1 365,4 - - - 39,0 - 1 404,4
Övriga räntebärande skulder 3,7 - -0,6 - - 0,9 4,0
Summa 1 853,2 184,6 -3,2 -7,9 39,0 -107,5 1 958,2
Ej kassaflödespåverkande förändringar
Koncernen 2021-12-31
Nya/avgående leasingavtal via
IFRS 16 Omklassificeringar
Omräknings-
differenser
Implicita ränte-
kostnader Kassaflöden 2022-12-31
Leasingskulder 251,6 250,1 - 32,3 - -73,8 460,2
Skulder till kreditinstitut 26,8 - - 1,4 - -4,3 23,9
Konvertibla skuldebrev 1 328,4 - - - 37,0 - 1 365,4
Övriga räntebärande skulder - - 3,7 - - - 3,7
Summa 1 606,8 249,7 3,7 34,1 37,0 -78,1 1 853,2
Moderbolaget 2022-12-31
Implicita
räntekostnader Omklassificeringar Kassaflöden 2023-12-31
Skulder till kreditinstitut 4,0 - - -4,0 -
Konvertibla skuldebrev 1 365,4 39,0 - - 1 404,4
Övriga räntebärande skulder 0,6 - - - 0,6
Summa 1 3 70,0 39,0 - -4,0 1 405,0
Moderbolaget 2021-12-31
Implicita
räntekostnader Omklassificeringar Kassaflöden 2022-12-31
Skulder till kreditinstitut 6,0 - - -2,0 4,0
Konvertibla skuldebrev 1 328,4 37,0 - - 1 365,4
Övriga räntebärande skulder - - 0,6 - 0,6
Summa 1 334,4 37,0 0,6 -2,0 1 370,0
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 202395
NOTER
Kortfristiga fordringar hos koncernföretag
Moderbolaget
2023-12-31 2022-12-31
Bico Life Singapore PTE Ltd 0,5 -
CELLINK Bioprinting AB 153,5 84,7
CELLINK LLC 81,5 188,0
CELLINK Ltd - 1,6
CELLINK SAS - 1,5
Advanced BioMatrix Inc - 0,7
MatTek Corporation 14,9 37,5
Visikol Inc 16,8 8,2
Nanoscribe GmbH & Co. KG 64,2 125,4
Dispendix GmbH 212,2 193,2
CYTENA GmbH 224,2 261,6
CYTENA BioProcess Solutions Co., Ltd 0,1 -
Discover Echo Inc 0,6 3,8
Biosero Inc 53,4 25,1
SCIENION GmbH 38,3 16,7
SCIENION Ltd 7,9 3,1
SCIENION Inc 2,6 2,7
Cellenion SAS - 2,9
Ginolis Oy - 377,5
Ginolis AB - 1,2
BICO Real Estate Oy 1,1 -
QInstruments GmbH - 0,5
Summa 872,0 1 335,9
Not 30
Närstående
Moderbolaget har en närståenderelation med sina dotterföretag,
se not 25. Av moderbolagets totala inköp och försäljning avser
3 % (10) av inköpen och 96 % (90) av försäljningen koncerninter-
na transaktioner.
Internpriser inom koncernen är satta utifrån principen om ”arm-
längds avstånd” dvs. mellan parter som är oberoende av varan-
dra, välinformerade och med ett intresse av att transaktionerna
genomförs.
Långfristiga fordringar hos koncernföretag
Moderbolaget
2023-12-31 2022-12-31
BICO Life Singapore PTE Ltd - 3,1
CELLINK KK 10,4 11,6
CELLINK Bioprinting AB 117,6 117,6
SCIENION GmbH - 144,7
Visikol Inc 104,1 103,4
Allegro 3D Inc 67,3 65,5
Advanced BioMatrix Inc 123,0 121,8
Biosero Inc 1 126,7 1 118,9
Discover Echo Inc 1 081,4 1 069,5
MatTek Corporation 574,6 567,8
Summa 3 205,0 3 323,8
Kortfristiga skulder till koncernföretag
Moderbolaget
2023-12-31 2022-12-31
BICO International AB -0,1 -
CELLINK BioPrinting AB - -0,2
CELLINK LLC -6,1 -12,2
CELLINK KK -7,3 -7,8
Advanced BioMatrix Inc -17,2 -1,0
Allegro 3D Inc -2,2 -
Nanoscribe GmbH & Co. KG - -0,3
Nanoscribe Verwaltungs GmbH -0,1 -0,1
Nanoscribe Holding GmbH -80,1 -98,6
CYTENA GmbH -0,4 -1,0
Discover Echo Inc -46,3 -0,3
Biosero Ltd -0,5 -
Cellenion SAS -1,1 -0,7
QInstruments GmbH -119,7 -
Summa -281,3 -122,2
Bolaget har genomfört nedskrivningsprövning för de koncern-
interna fordringarna, vilka inte uppvisar behov på nedskrivning.
Fordringarna räntebeläggs på armlängds avstånd.
Transaktioner med nyckelpersoner i ledande ställning
Under året har 335 000 optioner i LTIP 2022 tilldelats gratis till
ledande befattningshavare. Se not 6 för mer information.
Närståendetransaktioner
Under perioden avyttrades dotterbolaget Ginolis till lokalt
management för 1 EUR. För mer information, se Not 27.
Under året betalades ersättning till Advanced Polymer Technol-
ogy AB om 25 tkr hänförligt till konsulttjänster. Bolaget ägs av
närstående till styrelseledamot i BICO Group AB, Erik Gaten-
holm.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 96
NOTER
Not 33
Upplysningar om moderbolaget
Moderbolaget BICO Group AB, organisationsnummer 559050-
5052, är ett registrerat aktiebolag med säte i Göteborg, Sverige.
Bolaget har sitt säte i Göteborg och bedriver sin verksamhet från
lokaler på Långfilsgatan 9 i Göteborg. Koncernen utgörs av
moderbolaget och 31 dotterbolag. Moderbolaget äger och förval-
tar dotterbolag.
Adress till huvudkontoret:
BICO Group AB (publ)
Långfilsgatan 9
412 77 Göteborg, Sverige.
www.bico.com
Not 32
Förslag till resultatdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande fria medel (SEK)
Överkursfond 7 573 619 125
Balanserat resultat -692 738 424
Årets resultat -1 290 922 539
Totalt att disponera 5 589 958 162
Styrelsen föreslår att de fria medlen disponeras enligt nedan:
I ny räkning överförs (SEK): 5 589 958 162
Not 31
Händelser efter balansdagen
BICO tillkännagav den 25 januari 2024 att Catharina Nordlund
blivit utnämnd till Global Head of HR. Rollen stärker koncern-
ledningen ytterligare och kommer ansvara för att utforma och
implementera BICO:s globala HR-strategi med syfte att bygga
en högpresterande och medarbetarorienterad företagskultur.
BICO informerade den 15 mars 2024 att bolagets Erik Gaten-
holm och Hector Martinez efter diskussioner med styrelsen
beslutat sig för att lämna BICO. Flera saker bidrog till disk-
ussionen, bland annat en visselblåsarutredning där bolagets
aggressiva säljkultur under åren 2017-2021 uppmärksammades.
Erik Gatenholm meddelade även att han avböjer omval till
styrelsen.
BICO skickade ut kallelse till Årsstämma 2024 den 16 april 2024.
Årsstämma 2024 kommer äga rum den 20 maj 2024 klockan
13:00 på BICOs huvudkontor, Göteborg. All information relaterad
till årsstämman finns tillgängligt på www.bico.com, avsnittet
Bolagsstyrning, fliken för Årsstämma 2024.
BICO tillkännagav den 18 april 2024 att Anders Fogelberg blivit
utnämnd till Chief Commercial Officer (CCO). CCO kommer
att vara huvudansvarig för de kommersiella aktiviteterna inom
BICO-koncernen och säkerställa samarbete mellan dotterbolag
och att bygga långsiktiga partnerskap med relevanta partners
inom den globala life science-industrin.
BICO kommunicerade den 6 maj 2024 förändrad metod för
nedskrivningsprövning av goodwill som resulterade i retroaktiv
nedskrivning av goodwill och övriga immateriella tillgångar, med
en ackumulerad ej kassaflödespåverkande effekt på rörelseresul-
tatet (EBIT) under 2022 och 2023 om -1 788 Mkr.
BICO publicerade den 7 maj 2024 bolagets delårsrapport för
perioden januari-mars 2024. Delårsrapporten finns tillgänglig
på www.bico.com, avsnittet investerare, fliken rapporter och
presentationer.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 97
jan–dec 2022
Resultaträkning
Tidigare
Rapporterat Justering
Justerad
rapportering
Nettoomsättning 2 120,8 - 2 120,8
Övriga rörelseintäkter 109,3 - 109,3
Förändring av varulager 3,0 - 3,0
Aktiverat arbete för egen räkning 164,8 - 164,8
-
Rörelsekostnader -
Råvaror och förnödenheter -537,1 - -537,1
Övriga externa kostnader -662,0 - -662,0
Personalkostnader -1 162,3 - -1 162,3
Av- och nedskrinving av anläggningstillgångar -289,8 -16,0 -305,8
Nedskrivning av goodwill - -2 557,8 -2 557,8
Övriga rörelsekostnader -21,5 - -21,5
Rörelseresultat -274,8 -2 573,8 -2 848,6
-
Finansiella poster -
Finansiella intäkter 427,5 - 427,5
Finansiella kostnader -187,6 - -187,6
Resultat efter finansiella poster -34,9 -2 573,8 -2 608,7
-
Periodens skatt -53,2 4,8 -48,4
Periodens resultat från kvarvarande verksamheter -88,1 -2 569,0 -2 657,1
-
Avvecklade verksamheter -
Periodens resultat från avvecklade verksamheter -747,6 - -747,6
-
Periodens resultat -835,7 -2 569,0 -3 404,7
Hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare -832,9 -2 569,0 -3 401,8
Innehav utan bestämmande inflytande -2,8 - -2,8
Periodens resultat -835,7 -2 569,0 -3 404,7
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Omräkningsdifferenser utländska verksamheter 396,7 -93,9 302,8
Skatt hänförlig till poster som har omförts eller kan
omföras till periodens resultat
-5,2 - -5,2
Summa totalresultat -444,2 -2 662,9 -3 107,1
Resultat per aktie före utspädning, SEK -12,94 -52,87
Resultat per aktie efter utspädning, SEK -12,94 -52,87
Resultat per aktie från kvarvarande verksamheter före utspädning, SEK -1,33 -41,25
Resultat per aktie från kvarvarande verksamheter efter utspädning, SEK -1,33 -41,25
Resultat per aktie från avvecklad verksamhet före utspädning, SEK -11,62 -11,62
Resultat per aktie från avvecklad verksamhet efter utspädning, SEK -11,62 -11,62
Not 34
Justerad rapportering av goodwill och övriga
immateriella tillgångar
Som beskrivits i Not 1, har BICO gjort förändringar i metod för
prognosperioder i nedskrivningstesten för goodwill. Det har
medfört retroaktiva justeringar i 2022, vilket har redovisats enligt
reglerna om rättelse av fel och åskådliggörs nedan.
Justeringen har inte inneburit någon effekt på det totala kass-
aflödet från den löpande verksamheten, investeringsverksamhet-
en eller finansieringsverksamheten för 2022. Till följd av de högre
nedskrivningarna 2022 har dock enskilda rader i rapport över kas-
saflöden justerats för att beräkna kassaflödet från den löpande
verksamheten. Detta har inneburit att årets resultat är lägre
samtidigt som återläggning av ej kassaflödespåverkande poster
ökat jämfört med tidigare publicerad årsredovisning för 2022.
Förändringen har även medfört justeringar i moderbolagets
redovisning av andelar i koncernföretag och eget kapital vilket
framgår av första tabellen nedan.
Jan-Dec 2022
Moderbolaget
Tidigare
Rapport-
erat Justering
Justerad
rapport-
ering
Resultaträkning
Resultat från andelar i
koncernbolag -436,1 -339,0 -775,1
Årets resultat -314,5 -339,0 -653,5
Balansräkning
Andelar I koncernföretag 3 789,1 -339,0 3 450,1
Eget kapital 7 232,3 -339,0 6 893,3
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 98
2022-12-31
Balansräkning
Tidigare
Rapporterat Justering
Justerad
rapportering
I mmateriella anläggningstillgångar 6 712,9 -2 667,9 4 045,0
Upppskjutna skattefordringar 101,9 - 101,9
Övriga anläggningstillgångar 945,0 - 945,0
Omsättningstillgångar 2 437,0 - 2 437,0
Summa tillgångar 10 196,8 -2 667,9 7 528,9
Aktiekapital 1,8 - 1,8
Övrigt tillskjutet kapital 7 590,5 - 7 590,5
Omräkningsreserv 419,3 -93,9 325,4
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat -1 106,5 -2 569,0 -3 675,5
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 6 905,1 -2 662,9 4 242,2
Innehav utan bestämmande inflytande 27,2 - 27,2
Summa eget kapital 6 932,3 -2 662,9 4 269,3
Uppskjutna skatteskulder 345,1 -5,0 340,1
Övriga långfristiga skulder 1 980,0 - 1 980,0
Kortfristiga skulder 939,5 - 939,5
Summa eget kapital och skulder 10 196,8 -2 667,9 7 528,9
NOTER
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 99
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att årsredovisningen har upprättats i enlighet med
god redovisningssed i Sverige och koncernredovisningen har upprättats i enlighet med de internationella
redovisningsstandarder som avses i Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1606/2002 av
den 19 juli 2002 om tillämpning av internationella redovisningsstandarder. Årsredovisningen respektive
koncernredovisningen ger en rättvisande bild av moderbolagets och koncernens ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för moderbolaget respektive koncernen ger en rättvisande översikt över utveck-
lingen av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga
risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Göteborg den 13 maj 2024
Vår revisionsberättelse har lämnats den 13 maj 2024
Deloitte AB
Åsa Löfqvist
Auktoriserad revisor
ÅRSREDOVISNINGENS UNDERTECKNANDE
Rolf Classon
Styrelseordförande
Ulrika Dellby
Vice styrelseordförande
Bengt Sjöholm
Styrelseledamot
Erik Gatenholm
Styrelseledamot
Gerry Mackay
Styrelseledamot
Christian Wildmoser
Styrelseledamot
Helena Skåntorp
Styrelseledamot
Maria Forss
VD och Koncernchef
Susan Tousi
Styrelseledamot
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023100
Denna revisionsberättelsen ersätter vår revisionsberättelse som vi
avlämnat den 15 mars 2024.
Till bolagsstämman i BICO Group AB
organisationsnummer 559050-5052
Rapport om årsredovisningen
och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen för BICO Group AB för räkenskapsåret 2023-01-01 -
2023-12-31. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår
på sidorna 38-99 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den
31 december 2023 och av dess finansiella resultat och kassaflöde
för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har
upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla
väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiel-
la ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella
resultat och kassaflöde för året enligt International Financial
Reporting Standards (IFRS), så som de antagits av EU, och
årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med
årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträk-
ningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den kom-
pletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets
revisionsutskott i enlighet med Revisorsförordningens (537/2014/
EU) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Audit-
ing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa
standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkeset-
iska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat
på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster
som avses i Revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 5.1 har
tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall,
dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Övrig upplysning
Denna revisionsberättelse ersätter en tidigare avlämnad revi-
sionsberättelse till följd av justerad rapportering av goodwill och
övriga immateriella tillgångar , se not 34 i de finansiella rapport-
erna som beskriver effekterna. Våra uttalanden har ej påverkats i
någon del av revisionsberättelsen.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden
som enligt vår professionella bedömning var de mest betydelse-
fulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen
för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom
ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsre-
dovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör
inga separata uttalanden om dessa områden.
Intäktsredovisning
Omsättningen uppgår till 2 249,9 MSEK för räkenskapsåret och
genereras från tre segment och huvudsakligen inom Europa,
Asien och Nordamerika. För ytterligare information avseende
bolagets intäktsredovisning hänvisas till not 4 och 5 på sidorna
59-63 i årsredovisningen vilka redogör för redovisningsprinciper,
segmentsinformation samt försäljning per geografiskt om-
råde och intäktskategori. Vi fokuserar på detta område till följd
av höga transaktionsvolymer och variation i kundavtal med
avseende på leveransvillkor och huruvida försäljning sker direkt
mot kund eller via distributör, vilket kan påverka tidpunkt för
riskövergång.
Våra granskningsåtgärder
Våra granskningsåtgärder inkluderar, men är inte begränsade till:
Utvärdera bolagets policy och metoder för intäktsre-
dovisning enligt IFRS 15 för att bedöma huruvida dessa var
lämpligt utformade för att redovisa intäkter i rätt period.
Utvärdera utformningen i bolagens relevanta kontroller för
intäktsredovisning i rätt period.
Genom stickprovsgranskning granska försäljningstransak-
tioner för att bedöma huruvida intäkter har redovisats i rätt
period.
Granska att erforderliga och korrekta upplysningar lämnas
i relevanta noter till de finansiella rapporterna avseende
tidpunkt för intäktsredovisning.
Värdering av goodwill samt andra immateriella tillgångar med
obestämbar nyttjandeperiod
Bolaget redovisar goodwill om totalt 2 086,1 MSEK per räken-
skapsårets utgång efter avdrag för den nedskrivning av goodwill
om 480,3 MSEK som har gjorts under räkenskapsåret i de kass-
agenererande enheterna. Värdet på den redovisade goodwillen
är avhängt framtida avkastning och lönsamhet i de kassagener-
erande enheter goodwillen avser och prövas minst årligen. För
ytterligare information avseende redovisning av goodwill och
kritiska uppskattningar och bedömningar för dessa hänvisas
till not 12 på sidorna 72-77 i årsredovisningen. Vi fokuserar på
dessa områden till följd av dess väsentliga belopp, de kritiska
bedömningar och uppskattningar som görs av företagsledningen
för fastställelse av kassagenererande enheter och nedskrivning-
sprövning av goodwill och andra immateriella tillgångar med
obestämbar nyttjandeperiod för respektive kassagenererande
enhet.
Våra granskningsåtgärder
Våra granskningsåtgärder inkluderar, men är inte begränsade till:
Utvärdera utformningen av bolagets rutiner, processer och
värderingsmodell för nedskrivningsprövning av goodwill och
andra immateriella tillgångar med obestämbar nyttjande-
period samt bolagets identifiering av antalet kassagener-
erande enheter som nedskrivningsprövningen avser.
Bedöma och utmana företagsledningens väsentliga anta-
ganden för nedskrivningsprövningen, granska att värdering-
smodell är konsekvent tillämpad, att integritet finns i indata
som beräkningar baseras på och testa den aritmetiska
korrektheten i den använda modellen.
Granska att erforderliga och korrekta upplysningar lämnas i
relevanta noter till de finansiella rapporterna.
Involvera värderingsspecialister vid genomförandet av vissa
granskningsåtgärder.
Annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än
Revisionsberättelse
REVISIONSBERÄTTELSE
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 101
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen
är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncern-
ens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbe-
hov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltnin-
gen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat
att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska
situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så
att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.
Verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen
enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta
de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska
fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvalt-
ningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis
för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon
styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt
avseende
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot
bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta,
är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är
förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti
för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt
med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av årsre-
dovisningen och koncernredovisningen finns på Revisorsinspek-
tionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar.
Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberät-
telse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög
grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som
utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felak-
tigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och
anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan
förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar
med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av årsre-
dovisningen och koncernredovisningen finns på Revisorsinspek-
tionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar.
Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligt lagar
och andra författningar
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisnin-
gen har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande
direktörens förvaltning för BICO Group AB för år 2023-01-01
- 2023-12-31 samt av förslaget till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förs-
laget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter
och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ans-
var enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi
är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns på
sidorna 1-37 och 109-118. Annan information utgörs också av
ersättningsrapporten som vi inhämtade före datumet för
denna revisionsberättelse. Det är styrelsen och verkställande
direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernre-
dovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget
uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som
identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig
utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncern-
redovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den
kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer
om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felak-
tigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen in-
nehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera
detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas
och att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen
och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS så som de
antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar
även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för
att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen
av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamhet-
en. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan
påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda
antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift
tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören
avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte
har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets
finansiella rapportering.
REVISIONSBERÄTTELSE
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023102
Revisorns uttalande om Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen och
verkställande direktören har upprättat årsredovisningen och
koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig elek-
tronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden för BICO Group AB för
räkenskapsåret 2023-01-01 - 2023-12-31.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade
kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett for-
mat som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapport-
ering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR
18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt
denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till BICO Group AB enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och än-
damålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a
§ lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det
finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande
direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten
utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegent-
ligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rap-
porten i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller
kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappers-
marknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåt-
gärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är
upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti
för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisions-
sed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet
om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegen-
tligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt
eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska
beslut som användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality
Management 1, som kräver att företaget utformar, implementer-
ar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer
eller rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder
för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra förfat-
tningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis
om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör
enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisning och koncern-
redovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland
annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter
i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av
den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och
verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att utforma
granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om
effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar
också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i
styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av
att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och
en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida
koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kas-
saflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med
iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Deloitte AB, utsågs till BICO Group AB s revisor av bolagsstäm-
man 2023-05-09 och har varit bolagets revisor sedan 2016-09-16.
Göteborg den 13 Maj 2024
Deloitte AB
Åsa Löfqvist
Auktoriserad Revisor
Revisorns yttrande avseende den
lagstadgade hållbarhetsrapporten
Detta uttalande ersätter vårt uttalande som vi avlämnat den 15
mars 2024.
Till bolagsstämman i BICO Group AB (publ), org.nr 559050-5052
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för
räkenskapsåret 2023 på sidorna 24–37 och för att den är upprät-
tad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12
Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har
en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört
med den inriktning och omfattning som en revision enligt Interna-
tional Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har.
Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för vårt
uttalande.
Övrig upplysning
Detta uttalande ersätter vårt tidigare avgivna uttalande. Vårt
uttalande har ej påverkats i någon del.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Göteborg den 13 maj 2024
Deloitte AB
Åsa Löfqvist
Auktoriserad revisor
REVISIONSBERÄTTELSE
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 103
Denna bolagsstyrningsrapport har upprättats för BICO Group
AB (publ), organisationsnummer 559050-5052, avseende
räkenskapsåret 2023 i enlighet med 6 kap 6–9 §§ årsre-
dovisningslagen.
Inledning och principer för bolagsstyrning
BICO Group AB (”BICO”) är ett svenskt publikt aktiebolag
med säte i Göteborg och med dess aktier av serie B upptagna
till handel på Nasdaq Stockholm. Till grund för bolagsstyrnin-
gen inom BICO ligger aktiebolagslagen (ABL), årsredovisning-
slagen (ÅRL), Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter,
interna regler samt Svensk kod för bolagsstyrning (”Koden”)
som finns tillgänglig på: www.corporategovernanceboard.se.
BICO tillämpar de regler som följer av lag eller annan för-
fattning, samt Koden. Till de delar BICO avviker från Koden,
följer bolaget den s.k. ”följ eller förklara-principen” som Koden
medger för avvikelse från reglerna. BICO har under räken-
skapsåret 2023 följt Koden i alla avseenden.
Struktur för bolagsstyrning
På bolagsstämma är det aktieägarna som gör de val och
sätter upp de riktlinjer som utgör grunden för BICOs bolags-
styrning. Till vänster organisationsschema som sammanfattar
hur bolagsstyrningen är organiserad i BICO.
Styrinstrument
Till de externa styrinstrumenten som utgör ramarna för
bolagsstyrningen inom BICO hör ABL, ÅRL, Nasdaq Stock-
holms regelverk för emittenter, Koden samt andra relevanta
lagar. Utländska dotterbolag tillämpar de lagar och förord-
ningar som är gällande i aktuellt land, men tillser även att
koncernens riktlinjer för styrning och kontroll följs. Styrelsen
är ytterst ansvarig för organisationen och förvaltningen
av bolagets angelägenheter. Tillsyn utövas av myndigheter
och av myndigheter utsedda organ, dels genom bolagets
rapportering till dessa, dels genom myndigheternas regel-
bundna kontroller. Till de interna styrinstrumenten hör den av
bolagsstämman fastställda bolagsordningen liksom styrels-
ens arbetsordning och instruktioner för VD, styrelsens utskott
och den ekonomiska rapporteringen.
Årsstämma
Aktieägarna i BICO utövar sin rätt att besluta i bolagets
angelägenheter på årsstämman, eller i förekommande fall
extra bolagsstämma, och är BICOs högsta beslutande organ.
Årsstämma ska hållas inom sex månader från utgången av
varje räkenskapsår. Årsstämman fattar beslut om bolag-
sordning, utser styrelse och styrelseordförande, väljer revisor,
fastställer resultat- och balansräkning och beslutar om
resultatdisposition och ansvarsfrihet samt beslutar om princ-
iper för utseende av valberedningens ledamöter, riktlinjer för
ersättning till ledande befattningshavare med mera.
Vid årsstämman har varje aktieägare rätt att delta, per-
sonligen eller genom ombud med fullmakt. Varje aktieägare
har rätt att få ett ärende behandlat på stämman och varje
aktieägare är berättigad att rösta för samtliga aktier som
denne innehar. På BICOs webbplats finns kallelse och övrig
information inför bolagsstämma. Att kallelse har skett ska
samtidigt annonseras i Post- och Inrikestidningar och Dagens
Industri.
Aktieägare som önskar få ett ärende behandlat på årsstäm-
man ska skicka en skriftlig begäran härom till styrelsen.
Begäran ska normalt vara styrelsen tillhanda i god tid före
årsstämman, i enlighet med den information som tillhand-
ahålls på BICOs webbplats i samband med offentliggörandet
av tid och plats för årsstämman.
Bolagsstämma
Styrelsen
Ersättningsutskottet
3 ledamöter 3 ledamöter
8 ledamöter
Revisionsutskottet
VD och koncernledning
Valberedning
Revisor
Bolagsstyrningsrapport
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023104
Aktieägare
BICOs B-aktie är noterad på Nasdaq Stockholm sedan 20 april
2020. Enligt den av Euroclear Sweden förda aktieboken hade
BICO 22 638 aktieägare per den 31 december 2023.
Aktiekapitalet uppgick 1 764 372,375 SEK, fördelat på 70 574
895 aktier, varav 1 500 000 aktier av serie A, som berättigar till
10 röster per aktie, och 69 074 895 aktier av serie B, som berät-
tigar till 1 röst per aktie.
Erik Gatenholm hade per den 31 december 2023 en ägarandel
uppgående till 13,63 procent av det totala antalet aktier och
20,53 procent av rösterna och Héctor Martínez hade en äga-
randel uppgående till 8,95 procent av det totala antalet aktier
och 13,59 procent av rösterna. Sartorius Lab Holding GmbH
hade en ägarandel uppgående till 10,09 procent av det totala
antalet aktier och 8,47 procent av rösterna. I övrigt hade ingen
aktieägare ett direkt eller indirekt innehav som representerar
minst en tiondel av röstetalet för samtliga aktier i BICO.
Årsstämma 2023
BICOs årsstämma 2023 (avseende räkenskapsåret 2022)
ägde rum den 9 maj 2023. Vid årsstämman var cirka 63,80
procent av rösterna representerade.
Vid årsstämman beslutades bland annat följande (utöver för
årsstämma sedvanliga beslut):
Årsstämman beslutade att principerna för att utse val-
beredningen ändras så att valberedningen ska bestå av fyra
medlemmar utsedda av de största aktieägarna och att sty-
relsens ordförande inte formellt ska ingå i valberedningen.
Styrelsens ordförande bör dock i normala fall adjungeras till
valberedningens möten. Inga andra förändringar har gjorts
avseende principerna.
Årsstämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag,
att styrelsen bemyndigas att, vid ett eller flera tillfällen intill
slutet av nästa årsstämma och med eller utan avvikelse
från aktieägarnas företrädesrätt, besluta om nyemission
av aktier av serie B. Bemyndigandet kan användas för
nyemissioner av aktier av serie B som kan genomföras med
villkor om kontanter, apportegendom eller genom kvittning
motsvarande en utspädning om högst 10 procent av det vid
tidpunkten för emissionsbeslutet registrerade aktiekapitalet
i bolaget.
Årsstämma 2024
BICOs årsstämma 2024 kommer äga rum den 20 maj 2024
klockan 13:00 på BICOs huvudkontor, Långfilsgatan 9,
Göteborg. All information relaterad till årsstämman finns
tillgängligt på www.bico.com, avsnittet Bolagsstyrning,
fliken för Årsstämma 2024.
Valberedning
BICO:s årsstämma fattar beslut om principer för utseende
av valberedningens ledamöter och instruktion för valbered-
ningen. Årsstämman 2023 beslutade att ändra principerna
för utseende av valberedningen så att valberedningen ska
bestå av fyra ledamöter utsedda av de röstmässigt största
aktieägarna i bolaget per den sista september. Styrelsens
ordförande skall formellt inte ingå i valberedningen. Sty-
relsens ordförande skall dock normalt vara adjungerad till
valberedningens möten. I övrigt har inga förändringar gjorts
avseende principerna.
Om styrelsens ordförande, direkt eller indirekt, är en av de
fyra största aktieägarna skall styrelsens ordförande avstå
från att nominera en ledamot till valberedningen. Principerna
innefattar även ett förfarande för att ersätta en ledamot
som i förtid avgår från valberedningen eller en ledamot som
inte längre representerar en av de fyra röstmässigt största
aktieägarna.
Namnen på ledamöterna i valberedningen ska presenteras
senast sex månader före årsstämman 2024. Valberedningens
sammansättning från tid till annan ska offentliggöras på
BICOs webbplats. Pressmeddelande med uppgift om val-
beredningens sammansättning och hur aktieägare kan lämna
förslag till valberedningen publicerades den 9 november 2023
och har hållits tillgängligt på BICOs webbplats. Till ledamöter
av valberedningen utsågs Mats Engström (utsedd av Erik
Gatenholm), Jens M Artelt (utsedd av Sartorius Lab Holding
GmbH), Malin Björkmo (utsedd av Handelsbanken Fonder),
Claes Dinkelspiel (utsedd av Héctor Martínez) och Rolf Clas-
son, styrelseordförande i BICO (adjungerad). De aktieägare
som utsett valberedningen representerade tillsammans cirka
51 procent av röstetalet av samtliga aktier i BICO.
Valberedningen ska lägga fram förslag för beslut till årsstäm-
man 2024 vad gäller val av stämmoordförande, antal styrelse-
ledamöter, val av ordförande och övriga ledamöter i styrelsen,
styrelsearvoden och ersättning för utskottsarbete, val och
arvodering av revisorer, samt i förekommande fall ändringar i
instruktionen för valberedningen.
Valberedningen har i sitt arbete beaktat mångfaldsfrågor och
har som mångfaldspolicy tillämpat regel 4.1 i Svensk kod för
bolagsstyrning. BICOs styrelse består av tre kvinnor samt fem
män vilket innebär att Valberedningen konstaterar att
styrelsen inte uppnår målsättningen om en jämn könsför-
delning som ställs i Koden. Andelen kvinnor i styrelsen är 38
procent och Valberedningen avser att fortsätta med sitt
långsiktiga arbete att verka för att uppnå målsättningen som
uppställs i Koden.
Valberedningen gör bedömningen att styrelsen, som består av
åtta personer, med hänsyn till Bolagets verksamhet, utveck-
lingsskede och förhållanden i övrigt, har en ändamålsenlig
sammansättning. Vid en bedömning av styrelseledamöternas
oberoende finner valberedningen att styrelsesammansättning
i BICO uppfyller de krav på oberoende som ställs i Koden.
Revisor
BICO:s revisorer väljs vid årsstämman. Årsstämman 2023
beslutade i enlighet med valberedningens förslag om omval av
Deloitte AB med den auktoriserade revisorn Åsa Löfqvist som
huvudansvarig revisor.
Revisionsarbetet
Revisorn ska granska bolagets årsredovisning och räkenskaper
samt styrelsens och VDs förvaltning. Efter varje räkenskapsår
ska revisorn lämna en revisionsberättelse och en koncernrevi-
sionsberättelse till årsstämman. Enligt BICOs bolagsordning
ska BICO ha lägst en revisor och högst en revisorssuppleant.
Den huvudansvarige revisorn har rapporterat sina obser-
vationer från revisionsarbetet till styrelsen och revisionsut-
skottet. Inom ramen för nämnda arbete har årsredovisningen,
bokföringen samt styrelsens och VDs förvaltning granskats.
Utöver revisionsuppdraget, vilket arvoderas enligt sedvanliga
debiteringsnormer, har Deloitte AB under räkenskapsåret
2023 tillhandahållit tjänster om cirka 0,9 Mkr bestående av
konsultationer samt revisionsnära tjänster.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 105
Styrelsen
BICOs styrelse ska enligt bolagsordningen bestå av lägst tre
och högst 8 ledamöter utan suppleanter. Vid utgången av
räkenskapsåret 2023 bestod BICOs styrelse av 8 stämmoval-
da ledamöter.
Styrelsen arbetar i enlighet med en skriftlig arbetsordning
som revideras årligen och som fastställs på det konstituer-
ande styrelsemötet varje år. Arbetsordningen reglerar bland
annat styrelsepraxis, funktioner och fördelningen av arbetet
mellan styrelseledamöterna och VD. I samband med det
konstituerande styrelsemötet fastställer styrelsen även en
instruktion för VD innefattande finansiell rapportering.
Utvärdering av styrelsens arbete
Styrelsen genomför årligen en systematisk utvärdering, där
ledamöterna ges möjlighet att ge sin syn på arbetsformer,
styrelsematerial och sina egna och övriga styrelseledamöters
insatser i styrelsens arbete. Syftet är att utveckla styrelsear-
betet samt förse valberedningen med ett relevant beslutsun-
derlag inför årsstämman.
Oberoende
Enligt Koden ska en majoritet av de stämmovalda ledamöter-
na vara oberoende i förhållande till bolaget och koncernled-
ningen samt minst två av dessa ledamöter även vara ober-
oende i förhållande till bolagets större aktieägare.
BICOs styrelse har bedömts uppfylla Kodens krav på ober-
oende då 7 av de stämmovalda ledamöterna bedömts vara
oberoende såväl i förhållande till bolaget och bolagsledningen
som till bolagets större aktieägare. Samtliga stämmovalda
ledamöterna har under 2023 varit oberoende i förhållande till
bolaget, bolagsledningen och bolagets större aktieägare. Med
undantag för styrelseledamoten Erik Gatenholm eftersom
han var VD och koncernchef fram till och med den 20 novem-
ber 2023 och även är största aktieägare i bolaget.
Styrelsens arbete och ansvar
Vid årsstämman 2023 valdes 8 ordinarie ledamöter med
kompetens inom såväl medicinteknik som finans- och strate-
gi-området. Bolagets chefsjurist, Lotta Bus, har varit styrels-
ens sekreterare under året. Styrelsen har under 2023 hållit 17
möten (25 under verksamhetsåret 2022), vilka samtliga har
protokollförts. VD och CFO har varit föredragande på styrel-
semötena. Vid ett par tillfällen har även andra medlemmar ur
koncernledningen varit föredragande.
Styrelsen övervakar VDs arbete och ansvarar för att or-
ganisation, ledning och riktlinjer för bolagets medel är
ändamålsenligt uppbyggda. Styrelsen ansvarar också för
att bolaget är organiserat så att det finns en ändamålsenlig
intern kontroll, samt att ändamålsenliga system finns för
uppföljning av verksamheten och dess risker, och för efterlev-
naden av lagar, regler och interna riktlinjer. Styrelsen ansvarar
vidare för utveckling och uppföljning av bolagets strategier
genom planer och mål, beslut om förvärv och avyttringar av
verksamheter, större investeringar, tillsättningar och ersät-
tningar till koncernledningen samt löpande uppföljning under
året. Styrelsen fastställer budget och årsbokslut.
Styrelsens arbete under 2023
Under 2023 har styrelsen behandlat fastställda dagordning-
spunkter i enlighet med styrelsens årliga plan såsom strategi
för gruppen och koncernens tre affärsområden, långsiktiga
mål, finansiella mål, risker och riskhantering, bolagsstyrnings-
dokument, hållbarhetsfrågor samt årsbokslut och kvar-
talsrapporter.
Styrelsen har också under året kontinuerligt tagit upp
marknadsläget, operational excellence, finansiella mål,
finansiering, kostnadsbesparingar, partnerskap samt etik och
efterlevnad.
Styrelsen har löpande fått insyn i den operativa verksamhet-
en genom presentationer från koncernledningen samt VD
för dotterbolagen. Vid sidan av planlagda styrelsemöten får
styrelsen månatliga uppdateringar från VD.
Styrelsens arbetsordning
Inför varje styrelsemöte sänds i förväg ut ett förslag till agen-
da och underlag för de ärenden som ska behandlas på mötet.
Förslaget till agenda utarbetas av VD i samråd med styrelse-
ordföranden. Ärenden som föredras för styrelsen är antingen
för information, för diskussion eller för beslut. Beslut fattas
först efter diskussion och efter att samtliga närvarande
ledamöter givits möjlighet att yttra sig. Styrelsens breda
erfarenheter inom olika områden ger en konstruktiv och
öppen diskussion. Under året har ingen ledamot reserverat sig
mot något beslutsärende. Öppna frågor följs upp löpande.
1 Rolf Classon valdes till styrelse-
ordförande vid årsstämman den
9 maj 2023 och ledamot av revisions-
utskottet.
2 Ulrika Dellby valdes till vice styrelse-
ordförande vid årsstämman den
9 maj 2023 samt ordförande för
ersättningsutskottet och ledamot av
revisionsutskottet.
3 Carsten Browall avböjde omval som
styrelseordförande vid årsstämman
den 9 maj 2023.
4 Gerry Mackay valdes till styrelse-
ledamot vid årsstämman den 9 maj
2023.
5 Bengt Sjöholm valdes till ledamot av
ersättningsutskottet vid årsstämman
den 9 maj 2023.
Invald
Närvaro
styrelsemöten
Ersättnings-
utskott
Revisions-
utskott
Total
ersättning
Rolf Classon
1
2022 16/17 1/1 21/21 650
Ulrika Dellby
2
2022 17/17 5/5 23/25 510
Carsten Browall
3
2018 7/7 1/1 4/4 0
Erik Gatenholm 2016 17/17 - - 0
Gerry Mackay4 2023 8/10 - - 250
Bengt Sjöholm5 2016 17/17 4/5 - 285
Helena Skåntorp 2019 17/17 - 25/25 350
Susan Tousi 2021 17/17 - - 250
Christian Wildmoser 2019 17/17 6/6 - 285
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023106
Styrelsens utskott
Styrelsen har den fulla insikten i, och ansvaret för, alla frågor
som styrelsen har att besluta om. Under året har arbete
bedrivits i två av styrelsen utsedda utskott: revisionsutskottet
och ersättningsutskottet.
Revisionsutskottet
Styrelsen har utsett ett revisionsutskott bestående av
Helena Skåntorp (ordförande), Rolf Classon och Ulrika Dellby.
Revisionsutskottets uppgifter framgår av dess arbetsord-
ning, vilken fastställs årligen. Revisionsutskottet ska, utan att
det påverkar styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland
annat övervaka BICOs finansiella rapportering, övervaka
effektiviteten i BICOs interna kontroll och riskhantering,
hålla sig informerad om revisionen av årsredovisningen och
koncernredovisningen, övervaka hanteringen av närstående-
transaktioner, granska och övervaka revisorns opartiskhet
och självständighet och därvid särskilt uppmärksamma om
revisorn tillhandahåller bolaget andra tjänster än revision-
stjänster, samt biträda vid förberedelse av upphandling av
revisorstjänster. Bolagets stämmovalda revisor deltar på
utskottets möten som berör den externa finansiella rappor-
teringen. Utskottets ordförande har även uppdaterat revisor
utöver utskottets möten. Utskottet värderar också årligen det
egna arbetet samt de externa revisorernas arbete genom en-
käter som därefter diskuteras i utskottet för att kontinuerligt
utveckla arbetet. Utskottet träffar minst årligen revisorerna
utan koncernledningens närvaro.
Ersättningsutskottet
Styrelsen har utsett ett ersättningsutskott bestående av Ulrika
Dellby (ordförande), Christian Wildmoser och Bengt Sjöholm.
Ersättningsutskottets uppgifter framgår av dess arbetsordning,
vilken fastställs årligen. Ersättningsutskottet ska ta fram förslag
avseende ersättningsprinciper, ersättningar och andra anställn-
ingsvillkor för bolagets ledande befattningshavare. Ersättning-
skommittén har också i uppdrag att granska och utvärdera
bolagets program för rörlig ersättning till ledande befattning-
shavare, efterlevnaden av de riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare som beslutats av årsstämman samt bolagets
nuvarande ersättningsnivåer och strukturer.
Verkställande direktören (VD)
VD har i uppgift att i enlighet med ABL och övrig lagstiftning
sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och
anvisningar, samt vidta de åtgärder som är nödvändiga för
att bolagets bokföring ska skötas på ett betryggande sätt.
Vidare ska VD tillse att styrelsen löpande får information
som behövs för att styrelsen på ett tillfredsställande sätt ska
kunna följa bolaget och koncernens ekonomiska situation,
ställning och utveckling samt i övrigt uppfylla sin rapporter-
ingsskyldighet avseende ekonomiska förhållanden.
VD ansvarar också för att upprätta rapporter och samman-
ställa information från koncernledningen inför styrelsemöten
och är föredragande av materialet på styrelsemötena.
VD ska hålla styrelsen kontinuerligt informerad om utveck-
lingen av bolagets verksamhet, omsättningens utveckling,
bolagets resultat och ekonomiska ställning, likviditets- och
kreditläge, viktigare affärshändelser samt varje annan hän-
delse, omständighet eller förhållande som kan antas vara av
väsentlig betydelse för bolagets aktieägare.
Riktlinjer för erttning till ledande
befattningshavare
Vid årsstämman den 26 april 2021 beslutades att anta riktlin-
jer för ersättning till ledande befattningshavare. Med ledande
befattningshavare avses VD, CFO och vissa andra personer
i koncernledningen. Riktlinjerna, som ska uppdateras åtmin-
stone vart fjärde år, innebär i huvudsak följande:
Ersättningen ska vara marknadsmässig och får bestå av
fast kontantlön, rörlig kontantersättning, pensionsförmåner
och andra förmåner. Bolagsstämman kan därutöver besluta
om aktie- och aktiekursrelaterade ersättningar. Den fasta
kontantlönen ska beakta den enskildes ansvarsområden och
erfarenhet, och ska ses över årligen. Ersättningsriktlinjerna
finns tillgängliga i sin helhet på bolagets hemsida.
Uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontantersät-
tning ska kunna mätas under en period om ett eller flera år.
Den rörliga kontantersättningen får uppgå till högst 100
procent av den sammanlagda fasta kontantlönen under
mätperioden. Ytterligare rörlig ersättning kan utgå vid
extraordinära omständigheter.
Pensionsförmåner ska för VD vara premiebestämda. För
övriga ledande befattningshavare ska pensionsförmåner
vara premiebestämda om inte den ledande befattningsha-
varen omfattas av förmånsbestämd pension enligt tvingande
kollektivavtalsbestämmelser. Pensionspremierna för premie-
bestämd pension ska uppgå till högst 31 procent av den fasta
årliga kontantlönen.
Andra förmåner får innefatta bland annat livförsäkring,
sjukvårdsförsäkring och bilförmån. Sådana förmåner får
sammanlagt uppgå till högst 5 procent av den fasta årliga
kontantlönen.
Vid uppsägning från bolagets sida får uppsägningstiden vara
högst 12 månader. Fast kontantlön under uppsägningstiden
och avgångsvederlag får sammantaget inte överstiga ett
belopp motsvarande den fasta kontantlönen för 12 månader.
Vid uppsägning från den ledande befattningshavarens sida
får uppsägningstiden vara högst sex månader, utan rätt till
avgångsvederlag.
Som nämnts ovan har styrelsen inrättat ett ersättningsut-
skott. I utskottets uppgifter ingår bland annat att bereda
styrelsens beslut om förslag till riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare. Styrelsen ska upprätta förslag
till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och lägga fram
förslaget för beslut vid årsstämman. Ersättningsutskottet
ska även följa och utvärdera program för rörliga ersättningar
för koncernledningen, tillämpningen av riktlinjerna för
ersättning till ledande befattningshavare samt gällande
ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i bolaget.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 107
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller
delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och
ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose bolagets långsikti-
ga intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerställa
bolagets ekonomiska bärkraft. För information om årets
ersättningar till ledande befattningshavare, se Not 6.
Ytterligare information på bico.com
Bolagsordning
Information från tidigare årsstämmor
(kallelser, underlag, protokoll, etc.)
Information om valberedningen
System för intern kontroll
Enligt ABL och Koden ansvarar styrelsen för den interna
kontrollen inom bolaget. Vidare ska, enligt ÅRL, bolagssty-
rningsrapporten innehålla upplysningar om de viktigaste
inslagen i bolagets system för intern kontroll och riskhanter-
ing i samband med den finansiella rapporteringen. Därutöver
ansvarar styrelsen för att det finns ändamålsenliga system
för uppföljning och kontroll av bolagets verksamhet och de
risker som bolaget och dess verksamhet är förknippad med.
Den interna kontrollens övergripande syfte är att i rimlig grad
säkerställa att bolagets operativa strategier och mål följs upp
och att ägarnas investering skyddas. Den interna kontrollen
ska vidare säkerställa att den externa finansiella rapporterin-
gen med rimlig säkerhet är tillförlitlig och upprättad i överens-
stämmelse med god redovisningssed, att tillämpliga lagar och
förordningar följs samt att krav på noterade bolag efterlevs.
BICOs internkontrollstruktur är huvudsakligen uppbyggd kring
följande fem komponenter:
Kontrollmiljö
Riskbedömning
Kontrollaktiviteter
Uppföljning
Information och kommunikation
Kontrollmiljö
Styrelsen har det övergripande ansvaret för den interna
kontrollen avseende den finansiella rapporteringen. I syfte
att skapa och vidmakthålla en fungerande kontrollmiljö har
styrelsen antagit ett antal policys och styrdokument som
reglerar den finansiella rapporteringen. Dessa utgörs huvud-
sakligen av styrelsens arbetsordning, instruktion för VD, revi-
sionsutskottets arbetsordning samt instruktion för finansiell
rapportering. Instruktionen för den finansiella rapporteringen
innehåller principer, riktlinjer och processbeskrivningar för
redovisning och finansiell rapportering för att säkerställa god
intern kontroll.
Ansvaret att upprätthålla en effektiv kontrollmiljö och det
löpande arbetet med internkontroll och riskhantering åligger
VD som rapporterar till styrelsen utifrån fastställda rutiner.
Ansvaret över den interna verksamhetsspecifika kontrollen i
den dagliga verksamheten ligger hos VD.
Riskbedömning
I riskbedömningen ingår att identifiera risker som kan uppstå
om de grundläggande kraven på den finansiella rapport-
eringen i bolaget inte uppfylls. BICOs koncernledning har i
ett särskilt riskregister identifierat och utvärderat de risker
som aktualiseras i bolagets verksamhet samt utvärderat
hur riskerna kan hanteras. BICOs koncernledning ska årligen
utföra en övergripande riskutvärdering avseende strategiska,
operationella och finansiella risker och presentera dessa för
revisionsutskottet och styrelsen. VD är ansvarig för presenta-
tionen och koncernledningens riskutvärdering ska granskas
av CFO på årlig basis innan den presenteras för revision-
sutskottet och styrelsen. Inom styrelsen ansvarar primärt
revisionsutskottet för att löpande utvärdera bolagets risksit-
uation varefter styrelsen även gör en årlig genomgång av och
bedömer risksituationen.
Kontrollaktiviteter
Kontrollaktiviteter begränsar identifierade risker och säker-
ställer korrekt och tillförlitlig finansiell rapportering. Styrels-
en ansvarar för den interna kontrollen och uppföljning av
koncernledningen. Den årliga riskbedömningen presenterades
för styrelsen i augusti 2023 och baserades på det årliga
riskbedömningsarbete som utfördes av koncernledningen
i juni 2023. Dessutom utvärderas riskerna i samband med
arbetet med årsredovisningen. Detta sker genom både interna
och externa kontrollaktiviteter samt genom granskning och
uppföljning av bolagets styrdokument som är relaterade till
riskhantering. Kontrollaktiviteternas effektivitet utvärderas
årligen, och resultaten av dessa utvärderingar avrapport-
eras till styrelsen och revisionsutskottet. I avtal med viktiga
underleverantörer tillförsäkras bolaget rätten att kontrollera
respektive underleverantörs uppfyllnad av aktuella tjänster,
inkluderat kvalitetsaspekter.
Pågående arbete och åtgärder inför 2024
Under 2023 fokuserade BICO på koncernens interna kontroll
i form av ökade resurser till den interna kontrollfunktionen,
förnyade riskbedömningar, test av relevanta nyckelkontroller
och processgenomgångar i portföljbolagen. BICO har uppdat-
erat finansmanualer och kontrollmatriser samt kommunicerat
dessa till dotterbolagen för att säkerställa god intern kontroll.
BICO kommer att fortsätta med detta arbete under 2024.
Uppföljning
Efterlevande av, och effektiviteten i, de interna kontrollerna
följs upp löpande. VD tillser att styrelsen löpande erhåller rap-
portering om utvecklingen av BICOs verksamhet, däribland
utvecklingen av bolagets resultat och ställning samt infor-
mation om viktiga händelser. VD avrapporterar också dessa
frågor på varje ordinarie styrelsemöte. Bolagets efterlevnad
av tillämpliga policys och styrdokument är föremål för årlig
utvärdering. Resultaten av dessa utvärderingar sammanställs
av BICOs chefsjurist och avrapporteras till styrelsen och revi-
sionsutskottet årligen.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023108
Information och kommunikation
Bolaget har informations- och kommunikationsvägar som
syftar till att främja korrektheten av den finansiella rappor-
teringen och möjliggöra rapportering och återkoppling från
verksamheten till styrelse och koncernledning, exempelvis
genom att förbereda och kommunicera styrande dokument i
form av interna policys, riktlinjer och instruktioner avseende
den ekonomiska rapporteringen gjorts tillgängliga och är
kända för berörda medarbetare. Styrelsen har också antagit en
informationspolicy som reglerar bolagets informationsgivning.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Revisors granskning av
bolagsstyrningsrapporten
Detta uttalande ersätter vårt uttalande som vi avlämnat den
15 mars 2024.
Till bolagsstämman i BICO Group AB (publ)
organisationsnummer 559050-5052
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrappor-
ten på sidorna 103–108 och för att den är upprättad i enlighet
med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs uttalande RevR 16 Revi-
sorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär
att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan
inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med
den inriktning och omfattning som en revision enligt Interna-
tional Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige
har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för
våra uttalanden.
Övrig upplysning
Detta uttalande ersätter vårt tidigare uttalande. Vårt utta-
lande har ej påverkats i någon del.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i
enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsre-
dovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är
förenliga med årsredovisningens och koncernredovisningens
övriga delar samt är i överensstämmelse med årsredovisning-
slagen.
Göteborg den 13 maj 2024
Deloitte AB
Åsa Löfqvist
Auktoriserad revisor
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 109
Styrelse
Gerry Mackay
Född 1962. Styrelseledamot sedan 2023.
Utbildning och arbetlivserfarenhet
VD för Refeyn. Bachelor of Science Honors degree
i biochemistry och en Master in education från
universitetet i Glasgow. Lång erfarenhet inom life
science bland annat som VD för BioOutsource
2009-2016 och dessförinnan seniora roller inom
försäljning och marknadsföring inom det amerikan-
ska life science företaget Millipore samt medlem
av Sartorius AG’s executive board och Head of
Marketing, Sales and Services inom Lab Products
and Services.
Övriga nuvarande befattningar
Inga
Aktieinnehav i BICO
Inga
Oberoende i förhållande till bolaget,
bolagsledningen och bolagets större aktieägare.
Erik Gatenholm
Född 1989. Styrelseledamot sedan 2016.
Utbildning och arbetlivserfarenhet
B.Sc. från Virginia Tech University och
M.Sc. i Innovation & Industrial Management från
Göteborgs universitet. Dokumenterad erfarenhet
från bioteknologiskt entreprenörskap och mer än
15-års erfarenhet av entreprenörskap. Har
mottagit utmärkelser som Forbes 30 Under 30,
MIT Review 35 Under 35, Prins Daniels Fellow-
ship alumn, Svenska Innovationspriset 2016,
The Medicine Maker Power List 100 2018, SvD
Affärsbragd 2020 och Årets Entreprenör 2020.
Medgrundare av BICO och VD och koncernchef,
2016-2023.
Övriga nuvarande befattningar
Crownegate AB
Aktieinnehav i BICO:
A-aktier: 848 958. B-aktier: 8 767 036
Ägarandel: 13,63 %. Röstandel: 20,53 %
Beroende i förhållande till bolaget,
bolagsledningen och bolagets större aktieägare.
STYRELSE
Ulrika Dellby
Född 1966. Vice styrelseordförande sedan 2023.
Ordförande i ersättningsutskottet och ledamot i
revisionsutskottet.
Utbildning och arbetslivserfarenhet
Civilekonom från Handelshögskolan i Stockholm.
Bred erfarenhet från strategi, företagsutveckling
samt M&A. Tidigare partner BCG samt partner
inom Private Equity och med mer än 15 års
erfarenhet från styrelsearbete i noterade och
privata bolag.
Övriga nuvarande befattningar
Ordförande Fasadgruppen Group AB (publ).
Styrelseledamot i Elanders AB, Kungliga Dram-
atiska Teatern AB, Lifco AB (publ), Linc AB,
Werksta samt IVAs näringslivsråd.
Aktieinnehav i BICO
B-aktier: 9 600
Oberoende i förhållande till bolaget,
bolagsledningen och bolagets större aktieägare.
Rolf Classon
Född 1945. Styrelseordförande sedan 2023.
Ledamot i revisionsutskottet.
Utbildning och arbetslivserfarenhet
Kemiingenjör och Pol.Mag., från Göteborgs
universitet. 40+ års erfarenhet av läkemedel,
medicinteknik, diagnostik, llife science tools och
hälsovård inklusive roller som VD och styrelse-
ordförande.
Övriga nuvarande befattningar
Masimo (NUSE, MASI), Frost Pharma,
Metenova AB and Destination Pet Inc.
Aktieinnehav i BICO
B-aktier: 31 000
Oberoende i förhållande till bolaget,
bolagsledningen och bolagets större aktieägare.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023110
Susan Tousi
Född 1969. Styrelseledamot sedan 2021.
Utbildning och arbetslivserfarenhet
Susan har omfattande erfarenhet av F&U och före-
tagsledning inom life science- och och teknikbran-
schen med fokus på att utforma och leda globala
kommersiella, försäljnings- och och operativa strat-
egier, kommer hon närmast från en 10-årig tjänst
på Illumina, Inc. Där var hon Chief Commercial Of-
ficer i tre år innan hon tillträdde som VD för DELFI
Diagnostics. På Illumina ledde hon produktutveck-
lingsorganisationen som Chief Product Officer och
drev förvärven av tre företag för att växa Illuminas
mjukvarulösningar. Hon har även erfarenhet från
ledande roller på Eastman Kodaks Consumer Inkjet
Systems som Corporate VP och General Manager,
Phogenix Imaging LLC och Hewlett-Packard. Susan
är en av 2022 års Forbes “50 över 50 entreprenörer
och utsågs till en av de 50 främsta ledarna inom
mångfald 2020 av California Diversity Council.
Hon är medlem i National Academy of Engineers
och International Women’s Forum. Susan har en
MBA-examen från UCLA och Honors BS in
Engineering Science and Mechanics från Pennsylva-
nia State University.
Övriga uppdrag och befattningar
Styrelseledamot i DELFI Diagnostics
Aktieinnehav i BICO
Optioner: 45 000
Oberoende i förhållande till bolaget,
bolagsledningen och bolagets större aktieägare.
Christian Wildmoser
Född 1955. Styrelseledamot sedan 2019. Ledamot i
ersättningsutskottet.
Utbildning och arbetserfarenhet
Doktor i nationalekonomi och har arbetat inom
banksektorn i 25 år. Han har tidigare varit partner i
CVC Capital Partners i 16 år med ansvar för
verksamheten i den tysktalande delen av Europa.
Idag är han investerare i tillväxtföretag.
Övriga nuvarande befattningar
Styrelseordförande i Waterdrop Microdrinks GmbH
och styrelseledamot i 1Drop SA samt Aurora
Holding AG. Även styrelseledamot i de ideella
organisationerna Ernst von Siemens Musikstiftung
och African Parks Foundation Switzerland.
Aktieinnehav i BICO
B-aktier: 318 492
Ägarandel: 0,45 %. Röstandel: 0,38 %
Optioner: 40 000
Oberoende i förhållande till bolaget,
bolagsledningen och bolagets större aktieägare.
STYRELSE
Helena Skåntorp
Född 1960. Styrelseledamot sedan 2019.
Ordförande i revisionsutskottet.
Utbildning och arbetslivserfarenhet
Gedigen erfarenhet från ledande positioner som
auktoriserad revisor för PwC, samt VD och CFO,
bland annat för Jarowskij AB och Arla och
doktorand vid Handelshögskolan i Stockholm. Hon
har varit styrelseledamot i börsbolag i mer än 15 år.
Övriga nuvarande befattningar
Styrelseordförande i Plint Holding AB, Ljung &
Sjöberg Intressenter AB, Skåntorp & Co AB och
Nielstorp AB. Styrelseledamot i ByggPartner i
Dalarna AB, Byggpartner Gruppen AB (publ) och
MEKO AB (publ). Även styrelsemedlem i dotter-
bolag för ovan nämnda företag.
Aktieinnehav i BICO
B-aktier: 4 000
Optioner: 40 000
Oberoende i förhållande till bolaget,
bolagsledningen och bolagets större aktieägare.
Bengt Sjöholm
Född 1953. Styrelseledamot sedan 2016. Ledamot
i ersättningsutskottet.
Utbildning och arbetslivserfarenhet
M.Sc. inom elektroteknik från Lunds Tekniska
Högskola. Han har varit VD i flera svenska
företag, däribland Tylö, och VD för ett
affärsområde inom Getingekoncernen.
Övriga nuvarande befattningar
Styrelseordförande och VD i BSJ i Halmstad AB
och styrelseledamot i Avidicare Holding AB,
Köpingbaden Camping och Utveckling AB,
HBK Elitfotboll AB och styrelseordförande i
Integrum AB.
Aktieinnehav i BICO
B-aktier: 343 283
Ägarandel: 0,49 %. Röstandel: 0,44 %
Optioner: 20 000
Oberoende i förhållande till bolaget,
bolagsledningen och bolagets större aktieägare.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 111
Koncernledning***
Dr. Héctor Marnez**
CTO, EVP och medgrundare
Född 1985. CTO sedan 2016.
Utbildning och arbetslivserfarenhet
M.Sc. och doktor i biomedicinsk teknik
från Chalmers tekniska högskola.
Héctor har över 10 års erfarenhet av
att utveckla och kommersialisera
banbrytande konvergerande teknologi-
er som gör det möjligt för våra kunder
att skapa, förstå och bemästra biologi.
Övriga nuvarande befattningar
Inga
Aktieinnehav i BICO
A-aktier: 567 709, B-aktier: 5 751 284
Ägarandel: 8,95 %, Röstandel: 13,59 %
Jacob Thordenberg
Chief Financial Officer (CFO)
Född 1985. CFO sedan 2023.
Utbildning och arbetslivserfarenhet
M.Sc Corporate and financial man-
agement vid Lunds Universitet. Över
10 års finansiell erfarenhet, inklusive
chef för M&A på BICO, M&A Director
på Telia Company och Deloitte
Transaction Services.
Övriga nuvarande befattningar
Styrelseledamot i BICO International
AB och CELLINK Bioprinting AB.
Aktieinnehav i BICO
B-aktier: 27 809
Optioner: 54 000
KONCERNLEDNING
Lotta Bus
SVP, Chefsjurist och HR*
Född 1970. Chefsjurist sedan 2020.
Utbildning och arbetslivserfarenhet
Jur.kand Lunds universitet och
Maastricht universitet. Över 20 års
erfarenhet som advokat på Vinge,
MAQS och Magnusson varav 14 år
som partner och 5 år som VD.
Övriga nuvarande befattningar
Styrelseledamot i Sincrly AB, BICO
International AB och CELLINK
Bioprinting AB.
Aktieinnehav i BICO
B-aktier: 7 000
Optioner: 68 750
Maria Forss
VD och Koncernchef
Född 1972. VD och Koncernchef
sedan 2023.
Utbildning och arbetslivserfarenhet
M.Sc Business Administration vid
Handelshögskolan Göteborgs
universitet och vid Concordia
University, Montreal, Kanada.
Executive Management Program
på Stanford University, USA.
Certifikat och avancerade kurser i
styrelsearbete. Maria har över 25
års internationell erfarenhet från
ledande positioner inom koncernled-
ningsnivå, affärsutveckling, strate-
gisk marknadsföring och försäljning
genom hela värdekedjan inom life
science industrin för globala företag,
exempelvis Vitrolife och AstraZeneca.
Övriga nuvarande befattningar
Styrelseordförande i BICO
International AB. Styrelseledamot i
Mabtech AB.
Aktieinnehav i BICO
B-aktier: 40 051
Optioner: 200 000
Marius Balger
Chief Operating Officer (COO)
Född 1968. COO sedan 2023.
Utbildning och arbetslivserfarenhet
Civilingenjör i maskinteknik
(Diplom-Ingenieur) Technical Univer-
sity Darmstadt – Hessen, Tyskland.
30+ års erfarenhet av företagsled-
ning och 20+ år inom Life Science
och IVD. Inklusive tvärfunktionellt
ansvar som sträcker sig från verk-
samhetsdrift till att bygga och leda
försäljnings- och distributionsnät-
verk, produktutveckling, lean manu-
facturing samt eftermarknadsser-
vice. Tidigare roller: General Manager
och VP Asia Pacific på MAN AG, VD
för en medelstor CDMO och Senior
Vice President Partnering Business
på Tecan AG.
Övriga nuvarande befattningar
Styrelseordförande i CELLINK
Bioprinting AB.
Aktieinnehav i BICO
Optioner: 45 000
* BICO tillkännagav den 25 januari 2024 att Catharina Nordlund har blivit utsedd till Chief HR Officer och hon tillträdde i april 2024.
** BICO kommunicerade per den 15 mars 2024 att Hector Martinez lämnar sin roll som CTO och BICOs koncernledning.
*** BICO tillkännagav den 18 april 2024 att Anders Fogelberg har blivit utsedd till Chief Commercial Officer och han tillträder under juni 2024.
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 112
Mkr 2023-12-31 2022-12-31 2021-12-31 2020-12-31 2019-08-31
BALANSRÄKNING
Anläggningstillgångar 4 018,8 5 091,9 7 100,6 1 446,7 404,4
Omsättningstillgångar 2 040,9 2 437,1 2 654,0 1 067,2 198,8
Summa tillgångar 6 059,8 7 528,9 9 754,6 2 513,9 603,1
Eget kapital 3 100,3 4 269,3 6 802,7 2 208,5 549,6
Långfristiga skulder 2 112,5 2 320,0 2 221,4 151,1 17,0
Kortfristiga skulder 847,0 939,5 730,5 154,3 36,5
Summa eget kapital och tillgångar 6 059,8 7 528,9 9 754,6 2 513,9 603,1
Mkr
2023
12 månader
2022
12 månader
2021
12 månader
2019/2020
16 månader
2018/2019
12 månader
INTÄKTER
Nettoomsättning 2 249,9 2 120,8 1 087,7 416,0 105,5
Övriga rörelseintäkter 223,5 109,3 72,1 28,1 18,4
Förändring av varulager -3,4 3,0 12,3 3,5 7,8
Aktiverat arbete för egen räkning 102,7 164,8 87,9 60,7 15,9
Bruttoresultat 1 576,7 1 586,8 812,6 298,6 75,4
Rörelseresultat (EBIT) -664,8 -2 848,6 -197,4 -51,8 -3,8
Resultat från finansiella poster -231,4 239,9 26,8 -2,3 3,8
Resultat före skatt -896,2 -2 608,7 -170,5 -54,1 0,1
Skatt 8,6 -48,4 -25,7 5,2 0,5
Periodens resultat från kvarvarande verksamheter -887,6 -2 657.1 -196,2 -48,9 0,6
Periodens resultat från avvecklade verksamhet -286,2 -747,6 -33,0 - -
Periodens resultat -1 173,8 -3 404,7 -229,9 -48,9 0,6
Övrigt totalresultat 19,6 297,6 82,6 -57,8 5,1
PERIODENS TOTALRESULTAT -1 154,3 -3 107,1 -146,6 -106,7 5,7
Sammanfattning av kassaflödesanalys
Kassaflöde från den löpande verksamheten 178,4 -269,4 -409,2 -79,3 -15,8
Kassaflöde från investeringsverksamheten -129,7 212,9 -4 453,8 -828,0 -110,2
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -102,0 455,3 4 900,1 1 308,8 140,3
Periodens kassaflöde -53,3 398,8 37,1 401,5 14,3
Likvida medel vid periodens början 925,2 481,2 434,9 39,8 23,0
Kursdifferens i likvida medel -10,9 45,2 9,2 -6,5 2,5
Likvida medel vid periodens slut 861,0 925,2 481,2 434,9 39,8
Flerårversikt
FLERÅRSÖVERSIKT
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023113
Nyckeltal
2023
12 månader
2022
12 månader
2021
12 månader
2019/2020
16 månader
2018/2019
12 månader
Bruttomarginal, % 70,2 % 74,8 % 74,7 % 71,8 % 71,5 %
Rörelsemarginal före avskrivningar
(EBITDA), % 16,0 % 0,7 % -3,0 % 0,2 % 3,2 %
Rörelsemarginal (EBIT), % -29,5 % -134,3 % -18,1 % -12,5 % -3,6 %
Genomsnittligt antal anställda i
kvarvarande verksamheter 884 1 061 801 215 95
Nettoskuld (-)/Nettokassa (+) -561,3 -467,7 119,7 755,7 108,5
Soliditet 51 % 57 % 70 % 88 % 91 %
Aktiedata
Genomsnittligt antal utestående aktier 73 077 796 66 876 838 61 352 967 44 888 273 34 907 324
Antal utestående aktier på balansdagen 70 574 895 70 494 895 62 130 269 51 601 285 38 984 776
Resultat per aktie från kvarvarande
verksamheter före utspädning, SEK -12,56 -41,25 -3,40 -1,10 0,02
Resultat per aktie från kvarvarande
verksamheter efter utspädning, SEK -12,56 -41,25 -3,40 -1,10 0,02
Aktiekurs på balansdagen, SEK 57,0 105,8 277,8 234,5 66,25
Börsvärde på balansdagen, MDSEK 4,0 7,5 17,3 12,1 2,6
Nyckeltal*
*För definitioner av alternativa nyckeltal, se sidan 112.
NYCKELTAL
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 114
Alternativt nyckeltal Definition Syfte
Soliditet Eget kapital dividerat med totala tillgångar. BICO anser att soliditet är ett användbart mått för bolagets fortlevnad.
Bruttoresultat Nettoomsättning med avdrag för råvaror och förnödenheter reducerat
med förändring av varulager. Personalkostnader och avskrivningar på
anläggningstillgångar i produktion inräknas ej i bruttoresultatet utan redovisas på
separata rader i resultaträkningen.
Nyckeltalet visar effektiviteten i BICOs verksamhet och ger tillsammans med EBITDA en helhetsbild av
den löpande vinstgenereringen och kostnadsbilden.
Bruttomarginal Bruttoresultat i procent av nettoomsättningen. Nyckeltalet används för analys av bolagets effektivitet och värdeskapande.
Nettoskuld (-)/Nettokassa (+)
exkl. leasing
Kortfristiga placeringar och likvida medel, reducerat med räntebärande långfristiga
och kortfristiga skulder exklusive leasingskulder. Villkorade köpeskillingar ingår inte i
måttet nettoskuld. Ett positivt tal indikerar nettokassa.
BICO anser att nettoskuld/nettokassa är ett användbart mått för bolagets fortlevnad samt möjlighet
att genomföra den fastställda affärsplanen.
Rörelseresultat före avskrivningar
(EBITDA)
Resultat före ränta, skatt, avskrivningar och nedskrivningar. Nyckeltalet är ett användbart mått för att visa det resultat som genereras i den dagliga verksamheten.
Då rörelseresultatet belastas av avskrivningar på övervärden kopplade till de förvärv BICO genomfört
bedömer koncernledningen att rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) är ett rättvisande mått på
koncernens intjäningsförmåga.
Rörelsemarginal (EBITDA), % EBITDA i procent av nettoomsättningen. BICO anser att rörelsemarginalen (EBITDA, %) är ett användbart mått för att visa det resultat som
genereras i den löpande verksamheten.
Justerad EBITDA EBITDA justerat för jämförelsestörande intäkter och kostnader. Samma definition som EBITDA men med tillägg att justeringen för jämförelsestörande intäkter och
kostnader förbättrar möjligheten till jämförelser över tid genom att poster med oregelbundenhet i
frekvens eller storlek exkluderas.
Justerad EBITDA, % Justerad EBITDA i procent av nettoomsättningen. BICO anser att justerad EBITDA, % är ett användbart mått för att visa det resultat som genereras i den
löpande verksamheten.
EBITDA minus aktiverat
arbete för egen räkning
Resultat före ränta, skatt, avskrivningar och nedskrivningar, minskat med aktiverat
arbete för egen räkning
Samma defintion som EBITDA, men minskat med aktiverat arbete för egen räkning. Måttet eliminerar
effekten av den redovisningsmässiga hanteringen av F&U utgifter i EBITDA
vilket för detta mått närmare det faktiska kassaflödet.
EBITDA minus aktiverat
arbete för egen räkning %
EBITDA minus aktiverat arbete för egen räkning i procent av nettoomsättningen BICO anser att EBITDA minus aktiverat arbete för egen räkning % är ett användbart mått för att visa
det resultat och kassaflöde som genereras i den löpande verksamheten.
Rörelseresultat (EBIT) Resultat före ränta och liknande poster och skatt. BICO anser att rörelseresultat (EBIT) är ett användbart mått för att visa det resultat som genereras i
den löpande verksamheten.
Rörelsemarginal (EBIT), % EBIT i procent av nettoomsättningen. BICO anser att rörelsemarginalen (EBIT, %) är ett användbart mått för att visa det resultat som
genereras i den löpande verksamheten.
Organisk omsättningstillväxt Tillväxt skapad från verksamhet i bolag som fanns i koncernen under motsvarande
jämförelseperiod.
Nyckeltalet visar tillväxten i den befintliga verksamheten rensat för förvärv de senaste
12 månaderna.
Organisk omsättningstillväxt
exklusive valutaeffekter
Tillväxt skapad från verksamhet i bolag som fanns i koncernen under motsvarande
jämförelseperiod exklusive valutaeffekter.
Nyckeltalet visar tillväxten i den befintliga verksamheten rensat för förvärv de senaste
12 månaderna, exklusive valutaeffekter.
Alternativa nyckeltal
I denna årsredovisning förekommer hänvisningar till ett antal finansiella mått, vilka kompletterar
de mått som definieras eller specificeras i tillämpliga regler för finansiell rapportering. Vissa av
dessa mått definieras i IFRS, andra är alternativa mått och redovisas inte i enlighet med tillämpliga
ramverk för finansiell rapportering eller övrig lagstiftning.
De alternativa nyckeltalen härleds från bolagets koncernredovisning. Måtten används av BICO för
att de i sina sammanhang ger tydligare eller mer fördjupad information än de mått som definieras
i tillämpliga regler för finansiell rapportering, och därmed bistår både investerare och ledning att
analysera dess verksamhet. Nedan följer beskrivningarna av måtten i denna årsredovisning tillsam-
mans med definitioner och anledningen till att de används.
ALTERNATIVA NYCKELTAL
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023115
Bruttoresultat, Mkr 2023 2022
Nettoomsättning 2 249,9 2 120,8
Råvaror och förnödenheter reducerat med lagerförändring -673,2 -534,0
Bruttoresultat 1 576,7 1 586,8
Bruttomarginal, %
Bruttoresultat 1 576,7 1 586,8
Nettoomsättning 2 249,9 2 120,8
Bruttomarginal, % 70,1% 74,8%
Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA), Mkr
Rörelseresultat -1 449,9 -274,8
Avskrivningar och nedskrivningar 1 810,3 289,8
Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) 360,4 15,0
Rörelsemarginal före avskrivningar (EBITDA), %
EBITDA 360,4 15,0
Nettoomsättning 2 249,9 2 120,8
EBITDA-marginal, % 16,0 % 0,7 %
Avstämning av alternativa nyckeltal
Soliditet, % 2023-12-31 2022-12-31
Eget kapital 3 100,3 4 269,3
Balansomslutning 6 059,8 7 528,9
Soliditet, % 51 % 57 %
Nettoskuld (-)/Nettokassa (+) exkl. leasing, Mkr
Kortfristiga placeringar - -
Likvida medel 861,0 925.2
Långfristiga räntebärande skulder exkl. leasingsskuld -1 415,8 -1 384,9
Kortfristiga räntebärande skulder exkl. leasingsskuld -6,5 -8,0
Nettoskuld (-)/Nettokassa (+) -561,3 -467,7
AVSTÄMNING AV ALTERNATIVA NYCKELTAL
Justerad EBITDA, Mkr 2023 2022
EBITDA 360,4 15,0
Kostnader/intäkter kopplat till optionsprogram -9,3 35,2
Förvärvsrelaterade kostnader och bonusar 5,8 24,3
Omstruktureringskostnader relaterade till personalförändringar 27,0 24,3
Engångsavsättning för osäkra fordringar - 43,9
Omvärdering av villkorade köpeskillingar -169,9 -25,2
Extraordinära statliga stöd -12,4 -
Affärssystem, implementationskostnader fas 1 - 7,7
Juridiska kostnader - 1,0
Extraordinära lagernedskrivningar 26,9 -
Realisationsresultat för sale-and-lease-back i Berlin -10,7 -
Justerad EBITDA 217,7 126,2
Justerad EBITDA, %
Justerad EBITDA 217,7 126,2
Nettoomsättning 2 249,9 2 120,8
Justerad EBITDA, % 9,7 % 6,0 %
EBITDA minus aktiverat arbete för egen räkning
EBITDA 360,4 15,0
Aktiverat arbete för egen räkning 102.7 164,8
EBITDA minus aktiverat arbete för egen räkning 257,7 -149,8
Nettoomsättning 2,249.9 2,120.8
EBITDA minus aktiverat arbete för egen räkning, % 11,5% -7,1%
Rörelsemarginal (EBIT), %
Rörelseresultat -664,8 -2 848,6
Nettoomsättning 2 249,9 2 120,8
EBIT-marginal, % -29,5 % -134,3 %
Organisk omsättningstillväxt, %
Nettoomsättning 2 249,9 2 120,8
Nettoomsättning genererad från bolag som förvärvats
de senaste 12 månaderna -6,8 -717,6
Organisk nettoomsättning 2 243,1 1 403,5
Nettoomsättning jämförelseperiod 2 120,8 1 086,9
Organisk omsättningstillväxt, % 5,8 % 29,0 %
Valtutaeffekter -115,5 -165,9
Organisk omsättningstillväxt exklusive valutaeffekter,% 0,3 % 13,9 %
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 116
3D cellkultivering
Odling av celler i en konstruerad 3D-miljö som innebär att
celler kan interagera, föröka sig eller mogna i miljöer som mer
fysiologiskt påminner om in vivo-förhållanden.
Arbetsflöden
Ett planerat sekventiellt utförande av etablerade processer
och rutiner i laboratorier i syfte att omvandla eller analysera
biomaterial för forskning inom life science. BICO:s produkter och
tekniker är utformade för att effektivisera och optimera dessa
arbetsflöden, så att forskare kan arbeta smartare.
Bioautomation
Bioautomation erbjuder hela arbetsflödet från tidig forskning till
högkapacitets-tillverkning och tillgodoser behoven hos kunder
i många branscher, däribland medicin, läkemedel, kosmetika
och mat. BICO:s kunder tar del av en unik produktportfölj,
helhetslösningar och 20 års expertis inom nästa generations
multiplex-analys. Affärsområdet hette tidigare Industrial
Solutions.
Biokonvergens
En revolution som sammanför teknologi och biologi för att
inspirera och skapa avancerade, effektiva och kostnadseffektiva
lösningar för de utmaningar som finns inom hälsovården, både i
dag och i framtiden.
Bioprintning
Med hjälp av principerna bakom 3D-printning dispenseras en
kombination av celler, tillväxtfaktorer eller andra biokompatibla
komponenter, så kallat biobläck, samlat för tredimensionell cell-
odling. Detta utgör struktur och vävnadstekniskt underlag
för organ- eller sjukdomsmodeller för forskning inom life science.
Ordlista
Biosciences
Vårt affärsområde inom Biosciences innefattar biologiska
omvandlingsprocesser och utrustning som automatiserar
metoder i laboratorier som tidigare var arbetsintensivt, till
exempel vätskehantering, encellsdispensering, multiomik och
next generation sequencing.
Cellinjeutveckling
En metod för att generera en klonal cellinje från en enda stamcell
för att minimera populations heterogenitet. En singelcell
reproduceras för att bilda kolonier som kan användas för att
utveckla biologiska eller rekombinanta produkter.
Diagnostik
Diagnostik innebär att identifiera och övervaka biomarkörer och
metabola parametrar för att fastställa hälsotillstånd.
Multiomik
Är området för biologisk analys som innefattar molekylär
och genetisk biologi för att integrera omicsbaserad data som
exempelvis genomik, transkriptomik, proteomik, epigenomik och
metabolomik för att hitta nya kopplingar mellan genotyp och
fenotyp. Det har förändrat medicin och biologi och hjälpt till att
fylla gapet för att kunna förstå samband mellan människors
hälsa och sjukdomar.
Vävnadsteknik
En praktik där forskare kombinerar avancerad
ingenjörsvetenskap och materialvetenskap för att rekapitulera
mänsklig och animalisk biologi. Det hänvisar till att kombinera
celler och biologiskt aktiva molekyler till funktionella vävnader.
Huvudsyftet med vävnadsteknik är att montera funktionella
modeller och konstruktioner som återställer, underhåller eller
förbättrar skadade vävnader eller hela organ.
ORDLISTA
Finansiell kalender
20 maj 2024 | Årsstämma 2024
20 augusti 2024 | Q2-rapport 2024
13 november 2024 | Q3-rapport 2024
19 februari 2025 | Bokslutskommuniké 2024
För mer information, kontakta:
Maria Forss, VD och Koncernchef BICO, mf@bico.com
Jacob Thordenberg, CFO BICO, jt@bico.com
Säte: Göteborg, Sverige
Organisationsnummer: 559050-5052
Finansiell kalender
och kontaktinformation
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2022117
BICO GROUP AB (PUBL) ÅRSREDOVISNING / 2023 115
BICO Group AB (publ)
Långfilsgatan 9
412 77 Göteborg, Sverige
KONTAKT
www.bico.com
ir@bico.com
BERLIN BLACKSBURG BOSTON FREIBURG GÖTEBORG JENA KARLSRUHE KYOTO PHOENIX SAN DIEGO STUTTGART