CHIMCOMPLEX S.A.
SITUAȚII FINANCIARE CONSOLIDATE STATUTARE
întocmite în conformitate cu
Ordinul Ministrului Finanțelor Publice
2844/2016 pentru aprobarea Reglementărilor contabile în conformitate cu
Standardele Internaționale de Raportare Financiară adoptate de Uniunea Europeană
LA ȘI PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA
31 DECEMBRIE 2022
CUPRINS: PAGINĂ:
RAPORTUL AUDITORULUI INDEPENDENT PENTRU SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE 1 – 5
SITUAȚIA POZIȚIEI FINANCIARE CONSOLIDATE 6 – 7
SITUAȚIA REZULTATULUI GLOBAL CONSOLIDAT 8 – 9
SITUAȚIA MODIFICĂRILOR CONSOLIDATE ALE CAPITALURILOR PROPRII 10
SITUAȚIA FLUXURILOR DE TREZORERIE CONSOLIDATE 11 – 12
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE 13 – 77
CHIMCOMPLEX S.A.
SITUAȚIA CONSOLIDATĂ A POZIȚIEI FINANCIARE
LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
6
31 decembrie
31 decembrie
Notă
2022
2021
ACTIVE
Active imobilizate
Imobilizări corporale
15
1.859.918.966
1.747.771.538
Active privind dreptul de utilizare
23.b.
13.844.826
5.906.799
Investiții imobiliare
17
31.452.222
14.424.776
Imobilizări necorporale
16
122.419.867
126.621.140
Investiții în entități asociate și alte investiții de capital
18
31.288.882
3.687.612
Alte active pe termen lung
6.718.514
5.093.759
Total active imobilizate
2.065.643.277
1.903.505.624
Active circulante
Stocuri
19
239.200.319
157.905.520
Creanțe comerciale și alte creanțe
20
504.194.420
301.795.179
Împrumuturi acordate pe termen scurt
5.327.386
3.536.799
Casierie și solduri la bănci
21
45.539.597
148.351.765
Total active circulante
794.261.722
611.589.263
Total active
2.859.904.999
2.515.094.887
CAPITALURI PROPRII ȘI DATORII
Capital și rezerve
Capital subscris
22
1.190.991.169
1.190.991.169
Acțiuni proprii
22
( 47.794.795 )
( 142.454 )
Prima de emisiune
22
4.669.565
4.669.565
Rezerve legale
109.516.233
90.273.573
Rezultat reportat
( 21.708.405 )
( 207.046.363 )
Rezerva din reevaluare
577.222.870
578.340.730
Interese care nu controlează
30
395.866
-
Capitaluri proprii atribuibile proprietarilor Grupului
1.813.292.503
1.657.086.220
DATORII
Datorii pe termen lung
Subvenții
25
13.778.664
15.450.076
Datorii de leasing
23.b.
8.705.286
3.444.122
Datorii cu impozitul amânat
14
136.141.686
146.155.550
Provizioane
26
16.302.643
16.459.564
Împrumuturi pe termen lung
23.a.
460.024.477
294.521.275
Alte datorii
24
10.259.628
598.685
Total datorii pe termen lung
645.212.384
476.629.272
CHIMCOMPLEX S.A.
SITUAȚIA CONSOLIDATĂ A POZIȚIEI FINANCIARE
LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
7
31 decembrie
31 decembrie
Notă
2022
2021
Datorii pe termen scurt
Subvenții
25
27.338.122
2.541.998
Datorii comerciale și alte datorii
24
280.416.067
289.530.506
Datorii de leasing
23.b.
5.949.300
3.465.451
Obligații cu impozitul pe profit
21.859.005
20.101.200
Provizioane
26
18.752.331
36.257.005
Împrumuturi pe termen scurt
23.a.
47.085.287
29.483.235
Total datorii pe termen scurt
401.400.112
381.379.395
Total datorii
1.046.612.496
858.008.667
Total capitaluri proprii și datorii
2.859.904.999
2.515.094.887
Aceste situații financiare consolidate au fost autorizate să fie emise de conducere la data de 27 martie 2023 și semnate în numele acesteia de:
VUZA STEFAN,
STANCIUGEL NICOLAE,
DIRECTOR GENERAL
DIRECTOR FINANCIAR
CHIMCOMPLEX S.A.
SITUAȚIA CONSOLIDATĂ A PROFITULUI SAU PIERDERII ȘI A ALTOR ELEMENTE ALE REZULTATULUI GLOBAL
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
8
Anul încheiat la
31 decembrie
Anul încheiat la
31 decembrie
Notă
2022
2021
Venituri
5
2.263.583.705
2.235.682.220
Venituri din investiții
10.177.822
2.062.019
Alte câștiguri și pierderi
6
10.594.051
( 30.031.493 )
Costul mărfurilor vândute
( 85.184.950 )
( 28.142.995 )
Creșterea produselor finite și a producției în curs
74.766.067
42.726.248
Materii prime și materiale consumabile
7
( 737.478.771 )
( 767.092.901 )
Beneficiile angajaților
8
( 169.900.895 )
( 180.078.658 )
Amortizare
9
( 153.988.404 )
( 111.122.869 )
Costuri de distribuție
( 41.309.258 )
( 38.932.655 )
Cheltuieli cu apa si energia
( 738.532.420 )
( 451.442.533 )
Alte servicii terțe
10
( 45.044.579 )
( 29.727.228 )
Cheltuieli de întreținere și reparații
( 27.887.088 )
( 29.462.915 )
Alte venituri
11
37.638.681
5.035.569
Pierdere netă din reevaluarea imobilizărilor corporale
15
-
( 13.480.054 )
Alte cheltuieli
12
( 57.536.672 )
( 52.922.167 )
Costuri de finanțare
13
( 21.615.668 )
( 103.696.796 )
Profit înainte de impozitare
318.281.621
449.372.792
Cheltuieli cu impozitul pe venit
14
( 46.667.637 )
( 60.718.323 )
Profit aferent anului
271.613.984
388.654.469
Câștig pe acțiune
Câștig de bază și diluat pe acțiune
0,89
1,27
CHIMCOMPLEX S.A.
SITUAȚIA CONSOLIDATĂ A PROFITULUI SAU PIERDERII ȘI A ALTOR ELEMENTE ALE REZULTATULUI GLOBAL
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
9
Notă
Anul încheiat la
31 decembrie
Anul încheiat la
31 decembrie
2022
2021
Profitul aferent anului
271.613.984
388.654.469
Alte elemente ale rezultatului global:
Elemente care nu vor fi reclasificate în contul de profit sau pierdere:
Impactul reevaluării
15
-
437.282.714
Impozitul amânat aferent reevaluării
15
-
( 69.965.234 )
Impactul cedării activelor imobilizate
15
( 1.117.860 )
-
Alte elemente ale rezultatului global, net de impozit
( 1.117.860 )
367.317.480
Total elemente ale rezultatului global
270.496.124
755.971.949
Total elemente ale rezultatului global atribuibile:
Proprietarilor
270.402.897
755.971.949
Intereselor care nu controlează
93.227
-
Aceste situații financiare consolidate au fost autorizate să fie emise de conducere la data de 27 martie 2023 și semnate în numele acesteia de:
VUZA STEFAN,
STANCIUGEL NICOLAE,
DIRECTOR GENERAL
DIRECTOR FINANCIAR
CHIMCOMPLEX S.A.
SITUAȚIA CONSOLIDATĂ A MODIFICĂRILOR CAPITALURILOR PROPRII ALE ACȚIONARILOR
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
10
Capital social
Acțiuni proprii
Prime de emisiune
Rezerve legale
Câștig reportat
Rezerve din reevaluare
Interese care nu controlează
Total
Sold la 1 ianuarie 2021
1.182.587.379
-
844.028
63.104.317
( 567.358.173 )
211.023.250
-
890.200.801
-
Profit aferent anului
-
-
-
-
388.654.469
-
-
388.654.469
Alte elemente ale rezultatului global – câștig din reevaluare
-
-
-
-
-
367.317.480
-
367.317.480
Distribuirea dividendelor
-
-
-
-
( 1.200.000 )
-
-
( 1.200.000 )
Majorarea capitalului social
8.403.790
-
-
-
-
-
-
8.403.790
Creșterea primei de emisiune
-
-
3.825.537
-
-
-
-
3.825.537
Rezerve legale
-
-
-
27.169.256
( 27.169.256 )
-
-
-
Răscumpărarea acțiunilor proprii (nota 22)
( 142.454 )
-
-
26.598
-
-
( 115.856 )
Sold la 31 decembrie 2021
1.190.991.169
( 142.454 )
4.669.565
90.273.573
( 207.046.363 )
578.340.730
-
1.657.086.220
Profit aferent anului
-
-
-
271.613.984
-
-
271.613.984
Distribuirea dividendelor
-
-
-
( 60.000.000 )
-
-
( 60.000.000 )
Alte elemente ale rezultatului global – reevaluarea activelor cedate
-
-
-
1.117.860
( 1.117.860 )
-
-
Rezerve legale
-
-
19.242.660
( 19.242.660 )
-
-
-
Răscumpărarea acțiunilor proprii (nota 22)
-
( 47.652.341 )
-
-
-
-
-
( 47.652.341 )
Excedent rezultat din achiziția Sistemplast S.A (nota 29)
-
-
-
( 9.593.394 )
-
-
( 9.593.394 )
Achiziția Sistemplast (nota 29)
-
-
-
-
-
302.639
302.639
Ajustarea rezultată din modificarea intereselor minoritare (nota 30)
-
-
-
-
-
93.227
93.227
Alte mișcări
-
-
-
1.442.169
-
-
1.442.169
Sold la 31 decembrie 2022
1.190.991.169
( 47.794.795 )
4.669.565
109.516.233
( 21.708.405 )
577.222.870
395.866
1.813.292.503
Aceste situații financiare consolidate au fost autorizate să fie emise de conducere la data de 27 martie 2023 și semnate în numele acesteia de:
VUZA STEFAN,
STANCIUGEL NICOLAE,
DIRECTOR GENERAL
DIRECTOR FINANCIAR
CHIMCOMPLEX S.A.
SITUAȚIA CONSOLIDATĂ A FLUXURILOR DE TREZORERIE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
11
Anul încheiat la
31 decembrie
Anul încheiat la
31 decembrie
2022
2021
Fluxuri de trezorerie din activități de exploatare:
Profit înainte de impozitare
318.281.621
449.372.792
Ajustări pentru elemente non-monetare:
Cheltuieli cu dobânzile
20.123.112
66.952.514
Pierderi din deprecierea investițiilor
( 8.655.349 )
875.592
Pierderi din depreciere/(câștig) pentru imobilizări corporale
-
( 35.143.061 )
Venituri din dobânzi
( 3.302.825 )
( 645.208 )
Pierdere/(câștig) din cedarea activelor imobilizate
171.926
( 445.200 )
Pierdere /(câștig) net(ă) din provizioane
( 17.318.335 )
30.577.532
Pierderi din reevaluarea imobilizărilor corporale
-
48.623.115
Pierdere valutară, netă
1.130.178
6.374.515
Pierderi din deprecierea stocurilor, netă
5.608.961
1.783.851
Amortizare
153.988.405
111.122.869
Venituri din subvenții
( 1.939.752 )
( 2.156.263 )
Interese care nu controlează
93.227
-
468.181.169
677.293.048
Mișcări ale capitalului circulant:
Scăderi/(creșteri) ale stocurilor
( 108.102.431 )
( 80.844.491 )
Scăderi/(creșteri) ale creanțelor comerciale și ale altor creanțe
( 61.184.516 )
( 161.330.818 )
Creșteri/ (scăderi) ale datoriilor comerciale și ale altor datorii
( 170.284.276 )
70.103.937
Creșteri/ (scăderi) ale subvențiilor
25.067.462
-
Subvenție primită pentru costurile cu energia electrică
32.404.226
41.297.958
Numerar generat de activitățile de exploatare
186.081.634
546.519.634
Dobândă plătită
( 19.124.019 )
( 36.565.193 )
Impozit pe venit plătit
( 729.791 )
( 22.343.050 )
Numerar net generat de/(utilizat în) activitățile de exploatare
166.227.824
487.611.391
Fluxuri de trezorerie din activități de investiții:
Dobândă încasată
3.302.825
645.208
Încasări din vânzarea activelor imobilizate
1.666.252
3.133.290
Plăți pentru achiziționarea de active financiare
( 18.945.921 )
-
Achiziționarea de active imobilizate
( 164.752.434 )
( 58.827.681 )
Plăți pentru participația în Sistemplast, fără numerarul achiziționat
( 758.415 )
-
Numerar net utilizat în activități de investiții
( 179.487.693 )
( 55.049.183 )
CHIMCOMPLEX S.A.
SITUAȚIA CONSOLIDATĂ A FLUXURILOR DE TREZORERIE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
Notele atașate fac parte integrantă din aceste situații financiare consolidate.
12
Anul încheiat la
31 decembrie
Anul încheiat la
31 decembrie
2022
2021
Fluxuri de trezorerie din activități de finanțare:
Încasări din împrumuturi*
218.306.795
351.609.499
Rambursarea datoriilor de leasing*
( 8.081.443 )
( 5.055.761 )
Dividende plătite
( 214.280.638 )
( 1.065.739 )
Rambursarea împrumuturilor*
( 38.438.416 )
( 684.034.787 )
Majorarea capitalului social
-
12.086.873
Achiziționarea de acțiuni proprii
( 47.652.341 )
-
Numerar net (utilizat în)/generat de activități de finanțare
( 90.146.043 )
( 326.459.915 )
(Scădere) / creștere netă a numerarului și echivalentelor de numerar
( 103.405.912 )
106.102.293
Numerar și echivalente de numerar la începutul anului
148.351.765
41.112.208
Efectele modificărilor cursului de schimb valutar asupra soldului numerarului deținut în valută
593.746
1.137.265
Numerar și echivalente de numerar la sfârșitul anului
45.539.597
148.351.765
*Grupul prezintă în situația fluxurilor de trezorerie modificări ale datoriilor financiare (încasări din împrumuturi, rambursarea datoriilor de leasing și rambursarea împrumuturilor). Pentru anul încheiat la 31 decembrie 2022 și, respectiv, 31 decembrie 2021, modificările în contractele de leasing financiar cuprind în principal modificări de numerar, efectul modificărilor care nu sunt de numerar nu este semnificativ, prin urmare, Grupul consideră că prezentarea redă cu fidelitate modificările monetare în datoriile financiare.
Aceste situații financiare consolidate au fost autorizate să fie emise de conducere la data de 27 martie 2023 și semnate în numele acesteia de:
VUZA STEFAN,
STANCIUGEL NICOLAE,
DIRECTOR GENERAL
DIRECTOR FINANCIAR
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
13
1.INFORMAȚII GENERALE
Aceste situații financiare sunt situațiile financiare consolidate ale S.C. CHIMCOMPLEX S.A. BORZEȘTI („Societatea”) și ale filialelor sale (împreună „Grupul”) la și pentru anul încheiat la 31 decembrie 2021.
Societatea este o societate cu răspundere limitată constituită în conformitate cu legislația română și înregistrată în 1991 la Registrul Comerțului.
Sediul central al Societății este situat în strada Industriilor nr. 3, Onești, România .
Grupul operează în industria chimică și principalele sale grupe de produse sunt:
- clorosodice,
- solvenți organici,
- cloruri anorganice,
- alchilamine, polioli
- oxo-alcool.
La 31 decembrie 2022 și 31 decembrie 2021, filialele și asociații Societății sunt următoarele:
% din participație
Denumire
Activitate
Tip
Cod fiscal
Sediu
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Greenhouse Onesti SRL
Fabricarea altor substanțe chimice anorganice de bază
Filială
16030164
Onești
99.9998%
99.9998%
A5 Invest
Intermediere în vânzarea de mașini, echipamente industriale, nave și avioane
Filială
17701390
Onești
100%
100%
A6 Impex SA
Producție de energie electrică
Asociat
21381692
Dej
49.4497%
33.6453%
Sistemplast SA
Operații mecanice generale
Filială
11438007
Râmnicu Vâlcea
94,4000%
-
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
14
2. APLICAREA STANDARDELOR INTERNAȚIONALE DE RAPORTARE FINANCIARĂ NOI ȘI REVIZUITE
Aceste situații financiare anuale consolidate au fost întocmite în conformitate cu Standardele Internaționale de Raportare Financiară („IFRS"), astfel cum au fost adoptate de Uniunea Europeană („IFRS-UE").
Standarde noi și amendamente la standardele existente emise, însă care nu au fost încă adoptate
La data aprobării acestor situații financiare, următoarele standarde noi și amendamente la standardele existente au fost emise, însă nu sunt încă în vigoare:
IFRS 17 „Contracte de asigurare” inclusiv amendamente la IFRS 17 emise în data de 25 iunie 2020 și amendamente la IFRS 17 „Aplicarea inițială a IFRS 17 și IFRS 9” emise în data de 9 decembrie 2021 (aplicabil pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2023),
Amendamente la IAS 1 „Prezentarea situațiilor financiare” Clasificarea datoriilor în datorii pe termen scurt și datorii pe termen lung (aplicabile pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2023),
Amendamente la IAS 1 „Prezentarea situațiilor financiare” Prezentarea politicilor contabile (aplicabile pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2023),
Amendamente la IAS 8 „Politici contabile, modificări ale estimărilor contabile și erori” Definiția estimărilor contabile (aplicabile pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2023),
Amendamente la IAS 12 „Impozit pe profit” Impozit amânat aferent creanțelor și datoriilor care decurg dintr-o singură tranzacție (aplicabile pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2023),
Amendamente la IFRS 16 „Contracte de leasing” Datorii de leasing într-o tranzacție de vânzare și leaseback (aplicabile pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2024),
Amendamente la IAS 1 „Prezentarea situațiilor financiare” Datorii pe termen lung cu indicatori financiari (aplicabile pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2024),
Amendamente la IFRS 10 „Situații financiare consolidate” și IAS 28 „Investiții în entități asociate și asocieri în participație”- Vânzarea de sau contribuția cu active între un investitor şi entitățile asociate sau asocierile în participație ale acestuia și amendamentele ulterioare (data intrării în vigoare a fost amânată pe perioadă nedeterminată, până când se va finaliza proiectul de cercetare privind metoda punerii în echivalență).
Grupul a ales să nu adopte noul standard și amendamentele la standardele existente înaintea datelor efective de intrare în vigoare. Grupul anticipează că adoptarea standardului și a amendamentelor la standardele existente nu va avea un impact semnificativ asupra situațiilor financiare ale Grupului în perioada de aplicare inițială.
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
15
2. APLICAREA STANDARDELOR INTERNAȚIONALE DE RAPORTARE FINANCIARĂ NOI ȘI REVIZUITE (continuare)
Standarde și amendamente la standardele existente emise de IASB și adoptate de UE, dar care nu au intrat încă în vigoare
La data aprobării acestor situații financiare, următoarele amendamente la standardele existente au fost emise de IASB și adoptate de UE, dar nu sunt încă în vigoare:
IFRS 17 „Contracte de asigurare” inclusiv amendamente la IFRS 17 emise de IASB în data de 25 iunie 2020 - adoptate de UE în 19 noiembrie 2021 (aplicabile pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2023),
Amendamente la IFRS 17 „Contracte de asigurare” Aplicarea inițială a IFRS 17 și IFRS 9 Informații comparative, adoptate de UE în 8 septembrie 2022 (aplicabile pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2023),
Amendamente la IAS 1 „Prezentarea situațiilor financiare” Prezentarea politicilor contabile adoptate de UE în 2 martie 2022 (aplicabile pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2023),
Amendamente la IAS 8 „Politici contabile, modificări ale estimărilor contabile și erori” Definiția estimărilor contabile adoptate de UE în 2 martie 2022 (aplicabile pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2023).
Amendamente la IAS 12 „Impozit pe profit” Impozit amânat aferent creanțelor și datoriilor care decurg dintr-o singură tranzacție adoptate de UE în 11 august 2022 (aplicabile pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2023).
Standarde noi și amendamente la standardele existente emise de IASB, dar care nu au fost încă adoptate de UE
În prezent, IFRS astfel cum au fost adoptate de UE nu diferă semnificativ de reglementările adoptate de Consiliul pentru Standarde Internaționale de Contabilitate (IASB), cu excepția următoarelor standarde noi, amendamente la standardele existente și interpretări noi, care nu au fost aprobate pentru utilizare în UE la data publicării situațiilor financiare (datele de intrare în vigoare menționate mai jos sunt pentru standardele IFRS emise de IASB) :
Amendamente la IAS 1 „Prezentarea situațiilor financiare” Clasificarea datoriilor în datorii pe termen scurt și datorii pe termen lung (aplicabile pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2023),
Amendamente la IAS 1 „Prezentarea situațiilor financiare” Datorii pe termen lung cu indicatori financiari (aplicabile pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2024),
Amendamente la IFRS 16 „Contracte de leasing” Datorii de leasing într-o tranzacție de vânzare și leaseback (aplicabile pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2024),
IFRS 14 „Conturi de amânare aferente activităților reglementate” (aplicabil pentru perioadele anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2016) Comisia Europeană a decis nu emită procesul de aprobare a acestui standard interimar și aștepte standardul final,
Amendamente la IFRS 10 „Situații financiare consolidate” și IAS 28 „Investiții în entități asociate și asocieri în participație”- Vânzarea de sau contribuția cu active între un investitor şi entitățile asociate sau asocierile în participație ale acestuia și amendamentele ulterioare (data intrării în vigoare a fost amânată pe perioadă nedeterminată, până când se va finaliza proiectul de cercetare privind metoda punerii în echivalență).
Grupul anticipează că adoptarea acestor standarde noi și amendamente la standardele existente nu va avea un impact semnificativ asupra situațiilor financiare ale Grupului în perioada de aplicare inițială.
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
16
2.APLICAREA STANDARDELOR INTERNAȚIONALE DE RAPORTARE FINANCIARĂ NOI ȘI REVIZUITE (continuare)
Contabilitatea de acoperire împotriva riscurilor pentru un portofoliu de active și pasive financiare ale căror principii nu au fost adoptate de UE rămâne nereglementată.
Conform estimărilor Grupului, aplicarea contabilității de acoperire împotriva riscurilor la un portofoliu de active sau datorii financiare în temeiul IAS 39: "Instrumente financiare: recunoaștere și evaluare" nu ar avea un impact semnificativ asupra situațiilor financiare, dacă ar fi aplicată la data bilanțului.
3. POLITICI CONTABILE SEMNIFICATIVE
Declarație de conformitate
Situațiile financiare consolidate ale Grupului au fost întocmite în conformitate cu prevederile Ordinului nr. 2844/2016 pentru aprobarea reglementărilor contabile în conformitate cu Standardele Internaționale de Raportare Financiară aplicabile societăților ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacționare pe o piață reglementată, cu modificările și completările ulterioare („OMFP 2844/2016"). Aceste prevederi sunt în conformitate cu dispozițiile Standardelor internaționale de raportare financiară adoptate de Uniunea Europeană („IFRS UE”).
Bazele întocmirii
Situațiile financiare consolidate statutare au fost întocmite pe baza continuității activității și la cost istoric, cu excepția anumitor clase de instrumente financiare și imobilizări corporale care sunt evaluate la valori reevaluate sau la valori juste, astfel cum se explică în politicile contabile de mai jos. Costul istoric se bazează, în general, pe valoarea justă a contraprestației acordate în schimbul activelor.
Situațiile financiare consolidate au fost întocmite pe baza continuității activității, in baza convenției privind costul istoric, ajustat in funcție de efectele hiperinflației pana la data de 31 decembrie 2003 pentru capitalul social si rezerve, respectiv imobilizări corporale.
Continuitatea activității
Conducerea are, la data aprobării situațiilor financiare, o așteptare rezonabilă că Grupul are resurse adecvate pentru a continua existența operațională în viitorul apropiat. Această așteptare rezonabilă se bazează pe următoarele:
Grupul a înregistrat profit net în valoare de 271.613.984 RON pentru anul 2022 (2021: 388.654.469 RON);
După cum se arată în nota 23A, Grupul respectă indicatorii financiare, astfel cum se menționează în contractele de împrumut și se așteaptă să îi respecte și în 2023.
Astfel, conducerea continuă să adopte baza contabilă a continuității activității în pregătirea situațiilor financiare consolidate.
(a) Imobilizări corporale și imobilizări necorporale
IMOBILIZĂRI CORPORALE
(i) Recunoaștere și evaluare
Imobilizările corporale sunt evaluate inițial la cost, care include prețul de achiziție și alte costuri direct atribuibile achiziției și aducerii activului la locația și starea necesare pentru utilizarea intenționată.
Imobilizările corporale sunt evaluate la valori reevaluate minus orice amortizare acumulată și orice pierderi acumulate din depreciere de la cea mai recentă evaluare. Activele în curs de execuție și plățile în avans pentru activele imobilizate sunt evaluate la cost minus orice pierderi acumulate din depreciere.
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
17
3.POLITICI CONTABILE SEMNIFICATIVE (continuare)
(a) Imobilizări corporale și imobilizări corporale și imobilizări necorporale (continuare)
IMOBILIZĂRI CORPORALE (continuare)
Reevaluarea imobilizărilor corporale se efectuează cu suficientă regularitate pentru a se asigura că valoarea contabilă nu diferă semnificativ de valoarea care ar fi stabilită utilizând valoarea justă de la sfârșitul perioadei de raportare. Ultima reevaluare a fost făcută la 31 decembrie 2021 de către un evaluator certificat independent - Darian DRS S.A.
Atunci când un element de imobilizare corporală este reevaluat, amortizarea acumulată este eliminată din valoarea contabilă brută a elementului respectiv, iar valoarea netă este retratată la valoarea reevaluată a activului.
Costul activelor construite de grup în regie proprie include următoarele:
i. costurile financiare și costurile directe cu forța de muncă;
ii. orice sume care pot fi direct atribuibile aducerii activului în stare de funcționare;
iii. costurile de dezmembrare, îndepărtare și restaurare a zonei în care au fost plasate, atunci când Grupul este obligat să mute activele și să restaureze terenul;
iv. costurile îndatorării (capitalizate).
Atunci când părți ale unui element de imobilizări corporale au o durată de viață utilă diferită, acestea sunt considerate părți separate.
Un provizion pentru imobilizările corporale neutilizate este înregistrat în situațiile financiare în măsura în care aceste elemente sunt identificate.
Costurile îndatorării direct atribuibile achiziției și instalării de construcții majore sunt capitalizate în costul imobilizărilor corporale în curs, în conformitate cu IAS 23 „Costurile îndatorării".
Câștigurile sau pierderile din cedarea unui activ (stabilite prin compararea încasărilor din cedare cu valoarea contabilă a activelor corporale) sunt recunoscute în contul de profit sau pierdere.
(ii) Cheltuieli ulterioare cu întreținerea
Costurile ulterioare cu lucrările majore de întreținere și înlocuire sunt incluse în valoarea contabilă a activului sau recunoscute ca activ separat, după caz, numai atunci când este probabil ca beneficiile economice viitoare asociate elementului să ajungă la Grup iar costul elementului poate fi evaluat în mod fiabil. Valoarea contabilă a piesei înlocuite este derecunoscută.
Costul altor lucrări de întreținere, reparații și îmbunătățiri minore este trecut pe cheltuieli atunci când acestea sunt efectuate.
Testele de depreciere sunt efectuate cu suficientă regularitate, astfel încât valorile contabile să nu difere semnificativ de cele care ar fi stabilite utilizând valori juste la sfârșitul fiecărei perioade de raportare.
(iii) Amortizare
Imobilizările corporale sunt amortizate utilizând metoda liniară pe durata de viață utilă. Durata de viață utilă estimată utilizată pentru imobilizările corporale este următoarea:
Categorie
Durată de viață utilă
(ani)
Construcții / instalații speciale
30-50
Utilaje și echipamente
2-30
Instalații și mobilă
2-15
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
18
3.POLITICI CONTABILE SEMNIFICATIVE (continuare)
(a) Imobilizări corporale și imobilizări necorporale (continuare)
IMOBILIZĂRI CORPORALE (continuare)
Mijloacele fixe în curs de execuție nu se amortizează. Amortizarea mijloacelor fixe în curs de execuție începe atunci când activele sunt gata pentru utilizarea prevăzută .
Durata de viață utilă estimată, valorile reziduale și metoda de amortizare sunt revizuite periodic pentru a se asigura coerența acestora cu perioada estimată de beneficii economice care vor rezulta din utilizarea activelor.
(iv) Rezerve din reevaluare
Diferența dintre valoarea reevaluată și valoarea contabilă netă a imobilizărilor corporale este recunoscută ca rezervă din reevaluare inclusă în capitaluri proprii.
Dacă valoarea contabilă a unui activ este majorată ca urmare a unei reevaluări, creșterea este recunoscută și acumulată în capitaluri proprii pe linia „Rezerve din reevaluare”. Cu toate acestea, creșterea este recunoscută în contul de profit sau pierdere în măsura în care reia o scădere din reevaluare a aceleiași valori a activului recunoscut anterior în contul de profit și pierdere.
Dacă valoarea contabilă a unui activ este redusă ca urmare a unei reevaluări, scăderea este recunoscută în contul de profit și pierdere. Cu toate acestea, scăderea este recunoscută în capitaluri proprii ca rezervă din reevaluare dacă există un sold creditor existent în rezerva din reevaluare pentru activul respectiv.
Excedentul din reevaluare inclus în capitalurile proprii pentru un element de imobilizări corporale poate fi transferat direct în câștiguri reportate atunci când activul este derecunoscut. Acest lucru poate implica transferul întregului excedent atunci când activul este scos din uz sau înstrăinat. Transferurile din excedentul din reevaluare la câștigul reportat nu se efectuează prin contul de profit și pierdere.
Efectele impozitelor asupra veniturilor, dacă există, care rezultă din reevaluarea imobilizărilor corporale sunt recunoscute și prezentate în conformitate cu IAS 12 Impozitul pe profit.
(v) Deprecierea activelor nefinanciare
Valorile contabile ale activelor nefinanciare ale Grupului, altele decât stocurile și creanțele privind impozitul amânat, sunt revizuite la fiecare dată de raportare pentru a stabili dacă există dovezi cu privire la existența vreunei deprecieri. O pierdere din depreciere este recunoscută dacă valoarea contabilă a unui activ sau a unei unități generatoare de numerar depășește valoarea recuperabilă estimată a acestuia.
Valoarea recuperabilă a unui activ sau a unei unități generatoare de numerar este cea mai mare dintre valoarea sa în utilizare și valoarea justă minus costurile de vânzare. La stabilirea valorii în utilizare, fluxurile de trezorerie viitoare preconizate sunt actualizate pentru a determina valoarea prezentă utilizând o rată de actualizare înainte de impozitare care reflectă evaluările actuale ale pieței privind valoarea-timp a banilor și riscurile specifice activului. Pentru testarea deprecierii, activele care nu pot fi testate individual sunt grupate în cel mai mic grup de active care generează intrări de numerar din utilizarea continuă și care sunt în mare măsură independente de intrările de numerar din alte active sau grupuri de active („unitate generatoare de numerar”).
O pierdere din depreciere ar trebui recunoscută imediat în contul de profit și pierdere, cu excepția cazului în care se referă la un activ contabilizat la valoare reevaluată. Dacă un activ a fost reevaluat (de exemplu, un element de imobilizări corporale), pierderea din depreciere este tratată ca o scădere din reevaluare în conformitate cu standardul relevant (în acest caz, IAS 16).
Pentru toate activele, pierderile din depreciere recunoscute în perioadele anterioare sunt evaluate la fiecare dată de raportare pentru a stabili dacă există dovezi că pierderea a scăzut sau nu mai există.
O pierdere din depreciere este reluată dacă au existat modificări ale estimărilor utilizate pentru a determina valoarea recuperabilă. O pierdere din depreciere este reluată numai în măsura în care valoarea contabilă a activului nu depășește valoarea contabilă care ar fi fost determinată, fără amortizare, dacă nu ar fi fost recunoscută nicio depreciere.
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
19
3.POLITICI CONTABILE SEMNIFICATIVE (continuare)
(a) Imobilizări corporale și imobilizări necorporale (continuare)
IMOBILIZĂRI CORPORALE (continuare)
(vi) Reclasificarea din/în investiții imobiliare
Grupul reclasifică elemente de imobilizări corporale drept investiții imobiliare sau elemente de investiții imobiliare în imobilizări corporale atunci când:
există o schimbare în utilizare, o schimbare în utilizare apare când proprietatea respect, sau nu mai respectă, definiția unei investiții imobiliare și există dovezi privind schimbarea utilizării;
nu mai este ocupată de proprietar, transferând-o din proprietate ocupată în investiție imobiliară.
IMOBILIZĂRI NECORPORALE
Imobilizările necorporale achiziționate separat sunt evaluate la recunoașterea inițială la cost. Costul imobilizărilor necorporale achiziționate într-o combinare de întreprinderi reprezintă valoarea sa justă la data achiziției. În urma recunoașterii inițiale, imobilizările necorporale sunt contabilizate la cost minus orice amortizare acumulată și orice pierderi acumulate din depreciere.
Imobilizările necorporale obținute în regie proprie, excluzând costurile de dezvoltare capitalizate, nu sunt capitalizate, iar cheltuielile se reflectă în contul de profit și pierdere din anul în care sunt efectuate cheltuielile. Durata de viață utilă a activelor necorporale este evaluată ca fiind determinată sau nedeterminată.
Imobilizările necorporale cu durată de viață determinată sunt amortizate pe durata de viață economică utilă și evaluate pentru depreciere ori de câte ori există indicii că imobilizarea necorporală poate fi depreciată. Durata de viață utilă estimată utilizată pentru imobilizările necorporale este următoarea:
Categorie
Durată de viață utilă
(ani)
Licenţe
2
Brevete
2-12
Concesiuni
2
Mărci de comerț și liste de clienți
Durată nedeterminată
Perioada de amortizare și metoda de amortizare pentru o imobilizare necorporală cu o durată de viață utilă determinată sunt revizuite cel puțin la fiecare sfârșit de exercițiu financiar.
Modificările duratei de viață utile preconizate sau ale modelului preconizat de consum al beneficiilor economice viitoare încorporate în activ sunt contabilizate prin modificarea perioadei sau a metodei de amortizare, după caz, și sunt tratate ca modificări ale estimărilor contabile.
Cheltuiala cu amortizarea imobilizărilor necorporale cu durată de viață determinată este recunoscută în contul de profit și pierdere în categoria de cheltuieli cu amortizarea.
Imobilizările necorporale cu durată de viață utilă nedeterminată sunt testate anual pentru depreciere, indiferent dacă există indicii de depreciere, precum și ori de câte ori există indicii că acestea pot fi depreciate.
(b) Investiții imobiliare
O investiție imobiliară este deținută pentru a obține venituri din chirii sau pentru a majora capitalul sau ambele. Prin urmare, o investiție imobiliară generează fluxuri de trezorerie care sunt în mare măsură independente de alte active deținute de Grup.
Politica contabilă a Grupului privind evaluarea ulterioară a investiției imobiliare se bazează pe modelul de cost și, ulterior, se
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
20
amortizează pe durata sa de viață utilă, utilizând metoda liniară.
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
21
3. POLITICI CONTABILE SEMNIFICATIVE (continuare)
(c) Tranzacții valutare
Operațiunile Grupului sunt în România, iar moneda funcțională este RON.
La întocmirea situațiilor financiare consolidate ale Grupului, tranzacțiile în alte valute decât moneda funcțională a Grupului (valută) sunt recunoscute la cursurile de schimb valabile la data tranzacțiilor. La sfârșitul fiecărei perioade de raportare, elementele monetare exprimate în valută sunt convertite la cursurile valabile la data respectivă. Elementele nemonetare contabilizate la valoarea justă care sunt exprimate în valută sunt convertite la cursurile valabile la data stabilirii valorii juste. Elementele nemonetare care sunt evaluate la cost istoric într-o monedă străină nu sunt reconvertite.
Diferențele de curs valutar la elementele monetare sunt recunoscute în contul de profit și pierdere în perioada în care apar, cu excepția:
diferențelor de curs valutar ale împrumuturilor în valută aferente activelor aflate în construcție pentru o utilizare productivă viitoare, care sunt incluse în costul acestor active atunci când sunt considerate o ajustare a costurilor dobânzii aferente împrumuturilor în valută respective;
diferențelor de curs valutar ale tranzacțiilor încheiate pentru a acoperi anumite riscuri valutare.
Cursurile oficiale de schimb utilizate pentru conversia elementelor din bilanț exprimate în valută la sfârșitul perioadelor de raportare au fost următoarele:
Monedă
31 decembrie
2022
31 decembrie
2021
31 decembrie
2020
EUR
4.9474
4.9481
4.8694
USD
4.6346
4.3707
3.9660
(d) Creanțe comerciale și alte creanțe
Creanțele comerciale și de altă natură includ facturile emise la valoarea nominală și veniturile pentru bunurile livrate până la sfârșitul anului, dar facturate în primele zile după sfârșitul anului. Creanțele comerciale și conturile asimilate sunt recunoscute inițial la prețul tranzacției și ulterior prezentate la cost amortizat minus pierderile din depreciere. Creanțele comerciale și de altă natură nu conțin nicio componentă semnificativă de finanțare, iar costul amortizat aproximează valoare justă. Pierderile finale pot varia față de estimările actuale.
Valoarea nominală a creanțelor care trebuie încasate în rate cu scadență mai mare de un an este actualizată având în vedere cea mai bună estimare a unei rate a dobânzii, pentru a lua în considerare valoarea în timp a banilor și profilul de risc al contrapărții.
Consultați nota 3 (g) pentru modul în care Grupul recunoaște pierderile de credit preconizate pe durata de viață a creanțelor comerciale. Grupul aplică metoda simplificată a pierderilor de credit așteptate.
(e) Stocuri
Stocurile sunt evaluate la cea mai mică valoare dintre cost și valoarea realizabilă netă.
Stocuri precum materiile prime, materialele consumabile, materialele sub formă de obiecte de inventar, bunurile și pachetele sunt evaluate la costul de achiziție sau la prețul în valută la cursul de schimb de la data achiziției, plus taxele vamale și cheltuielile de călătorie, cum ar fi asigurarea.
Costurile stocurilor sunt determinate pe baza principiului „primul venit, primul ieșit”. Valoarea realizabilă netă reprezintă prețul estimat de vânzare pentru stocuri minus toate costurile estimate de finalizare și costurile necesare pentru efectuarea vânzării.
În cazul în care Grupul consideră că este necesar, se efectuează ajustări valorice pentru stocurile învechite sau rebuturi.
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
22
3.POLITICI CONTABILE SEMNIFICATIVE (continuare)
(f) Depozite bancare, numerar și echivalente de numerar
Numerarul și echivalentele de numerar cuprind soldurile de numerar și depozitele cu scadența inițială de până la 3 luni care sunt supuse unui risc nesemnificativ de variație a valorii juste. Numerarul în valută este reevaluat la cursul de schimb de la sfârșitul perioadei. Descoperitul de cont bancar este tratat ca datorii pe termen scurt.
Depozitele bancare se referă la depozitele care au o scadență inițială mai mare de 3 luni.
(g) Deprecierea activelor financiare
Grupul recunoaște un provizion de pierdere pentru pierderile din credit preconizate pentru investițiile în instrumente de datorie care sunt evaluate la cost amortizat sau la valoarea justă prin alte elemente ale rezultatului global. Valoarea pierderilor de credit așteptate este actualizată la fiecare dată de raportare pentru a reflecta modificările riscului de credit de la recunoașterea inițială a instrumentului financiar respectiv. Grupul presupune că riscul de credit pentru un activ financiar a crescut semnificativ dacă este perioada restantă a depășit 30 de zile.
Grupul recunoaște întotdeauna pierderile din credit preconizate pe durata de viață pentru creanțele comerciale. Pierderile de credit așteptate pentru aceste active financiare sunt estimate utilizând o matrice de provizionare bazată pe experiența istorică a Grupului în materie de pierderi din credit, ajustată în funcție de factori specifici debitorilor, de condițiile economice generale și de o evaluare atât a direcției actuale, cât și a direcției prognozate a condițiilor la data raportării, inclusiv a valorii- timp a banilor, după caz.
i. Definiția nerambursării
Grupul consideră că următoarele elemente constituie un eveniment de nerambursare în scopul gestionării riscului de credit intern, deoarece experiența istorică indică faptul că activele financiare care îndeplinesc oricare dintre următoarele criterii nu sunt, în general, recuperabile:
atunci când există o încălcare a indicatorilor financiari de către debitor; sau
informațiile obținute intern sau din surse externe indică faptul că este puțin probabil ca debitorul să își plătească creditorii, inclusiv Grupul, integral (fără a lua în considerare nicio garanție deținută de grup).
Indiferent de analiza de mai sus, Grupul consideră că intrarea în incapacitate de plată a avut loc atunci când un activ financiar este scadent de mai mult de 90 de zile, cu excepția cazului în care Grupul deține informații rezonabile și justificabile care demonstrează că un criteriu mai permisiv de neîndeplinire a obligațiilor este mai adecvat.
ii. Active financiare depreciate ca urmare a riscului de credit
Un activ financiar este depreciat atunci când au avut loc unul sau mai multe evenimente care au un impact negativ asupra fluxurilor de trezorerie viitoare estimate ale activului financiar respectiv. Dovada că un activ financiar este depreciat include date observabile despre următoarele evenimente:
a) dificultăți financiare semnificative ale emitentului sau ale debitorului;
b) o încălcare a contractului, cum ar fi o neîndeplinire a obligațiilor de plată sau un eveniment scadent trecut [a se vedea punctul (ii) de mai sus];
c) creditorul (creditorii) împrumutatului, din motive economice sau contractuale legate de dificultatea financiară a debitorului, după ce a oferit împrumutatului o concesie (concesii) pe care creditorul (creditorii) nu ar lua-o în considerare în alt mod;
d) devine probabil ca debitorul să intre în faliment sau în alt tip de reorganizare financiară; sau
e) dispariția unei piețe active pentru activul financiar respectiv din cauza dificultăților financiare.
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
23
3.POLITICI CONTABILE SEMNIFICATIVE (continuare)
(g) Deprecierea activelor financiare (continuare)
iii. Politica de anulare
Grupul anulează un activ financiar atunci când există informații care indică faptul că debitorul se află într-o dificultate financiară gravă și nu există perspective realiste de redresare, de exemplu atunci când debitorul a intrat în lichidare sau în procedură de faliment. Activele financiare anulate pot face în continuare obiectul unor activități de executare silită în cadrul procedurilor de recuperare ale Grupului, ținând seama de consultanța juridică, dacă este cazul. Orice recuperări efectuate sunt recunoscute în contul de profit și pierdere.
iv. Evaluarea și recunoașterea pierderilor din credit preconizate
Evaluarea pierderilor din credit preconizate depinde de probabilitatea de nerambursare, de pierderea în caz de nerambursare (adică de amploarea pierderii în caz de nerambursare) și de expunerea la riscul de nerambursare. Evaluarea probabilității de nerambursare și a pierderii în caz de nerambursare se bazează pe date istorice ajustate cu informații anticipative, astfel cum sunt descrise mai sus. În ceea ce privește expunerea la riscul de nerambursare, pentru activele financiare, aceasta este reprezentată de valoarea contabilă brută a activelor la data raportării.
Pentru activele financiare, pierderea din credit preconizată este estimată ca diferența dintre toate fluxurile de trezorerie contractuale care sunt datorate Grupului în conformitate cu contractul și toate fluxurile de trezorerie pe care Grupul se așteaptă să le primească, actualizate la rata inițială a dobânzii efective.
Grupul recunoaște o pierdere din depreciere și o reluare a pierderii din depreciere în contul de profit și pierdere pentru toate activele financiare din aria de aplicare a modelului ECL, cu o ajustare corespunzătoare a valorii lor contabile printr-un cont de ajustare pentru pierderi, cu excepția investițiilor în instrumente de datorie care sunt evaluate la valoarea justă prin alte elemente ale rezultatului global (FVTOCI), pentru care ajustarea pentru pierdere este recunoscută în alte elemente ale rezultatului global și acumulată în rezerva pentru reevaluarea investițiilor, și nu reduce valoarea contabilă a activului financiar din situația poziției financiare.
Derecunoașterea activelor financiare
Grupul derecunoaște un activ financiar numai atunci când drepturile contractuale asupra fluxurilor de trezorerie din activ expiră sau când transferă activul financiar și, în esență, toate riscurile și beneficiile aferente dreptului de proprietate asupra activului către o altă entitate.
În cazul în care Grupul nu transferă și nici nu păstrează în mod substanțial toate riscurile și beneficiile aferente dreptului de proprietate și continuă să controleze activul transferat, Grupul recunoaște interesul său păstrat în activ și o datorie asociată pentru sumele pe care ar putea fi nevoit să le plătească. În cazul în care Grupul păstrează în mod substanțial toate riscurile și beneficiile aferente dreptului de proprietate asupra unui activ financiar transferat, Grupul continuă să recunoască activul financiar și recunoaște, de asemenea, un împrumut garantat pentru veniturile primite.
La derecunoașterea unui activ financiar evaluat la cost amortizat, diferența dintre valoarea contabilă a activului și suma contraprestației primite și de încasat este recunoscută în contul de profit și pierdere.
(h) Capitalul social
Acțiunile ordinare sunt clasificate ca parte a capitalurilor proprii. Grupul recunoaște modificările capitalului social prevăzute de lege si numai după aprobarea acestora de către acționari si înregistrarea la Registrul Comerțului. Costurile suplimentare care pot fi atribuite direct emisiunii de acțiuni sunt recunoscute ca o deducere din capitaluri proprii, fără efectele impozitării.
(i) Datorii comerciale și alte datorii
Datoriile comerciale și alte datorii sunt înregistrate inițial la valoarea justă și evaluate ulterior prin metoda dobânzii efective și includ facturile emise de furnizorii de bunuri și servicii prestate.
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
24
3. POLITICI CONTABILE SEMNIFICATIVE (continuare)
(j) Împrumuturi purtătoare de dobândă
Împrumuturile purtătoare de dobândă sunt recunoscute inițial la valoarea justă, fără costurile de tranzacționare. Ulterior recunoașterii inițiale, împrumuturile sunt prezentate la cost amortizat, orice diferență intre cost si valoarea de răscumpărare fiind recunoscută în declarația de venit pe perioada unui credit pe baza ratei dobânzii efective.
Costurile de tranzacționare și comisioanele de angajament aferente împrumuturilor sunt amortizate pe perioada de rambursare a împrumutului conform metodei ratei efective a dobânzii.
(k) Contracte de leasing
Grupul în calitate de locatar
Grupul evaluează dacă un contract este sau conține o componentă de leasing, la începutul contractului. Grupul recunoaște un activ cu drept de utilizare și o datorie de leasing corespunzătoare cu privire la toate contractele de leasing în care este locatar, cu excepția contractelor de leasing pe termen scurt (cu o durată de leasing de 12 luni sau mai puțin) și a contractelor de leasing de active cu valoare mică (mai mici de 5.000 USD). Pentru aceste contracte de leasing, Grupul recunoaște plățile de leasing ca o cheltuială de exploatare folosind metoda liniară pe durata contractului de leasing, cu excepția cazului în care o altă bază sistematică este mai reprezentativă pentru modelul de timp în care sunt consumate beneficiile economice ale activelor închiriate.
Datoria de leasing este evaluată inițial la valoarea actualizată a plăților de leasing care nu sunt plătite la data începerii contractului de leasing, actualizate prin utilizarea ratei dobânzii implicite în leasing. Dacă această rată nu poate fi determinată cu ușurință, Grupul utilizează rata de împrumut incrementală.
Datoria de leasing este prezentată ca o linie separată în situația consolidată a poziției financiare. Datoria de leasing este evaluată ulterior prin creșterea valorii contabile pentru a reflecta dobânda pentru datoria de leasing (utilizând metoda dobânzii efective) și prin reducerea valorii contabile pentru a reflecta plățile de leasing efectuate.
Grupul reevaluează datoria de leasing (și efectuează o ajustare corespunzătoare a activului cu drept de utilizare) ori de câte ori:
durata contractului de leasing s-a modificat sau există un eveniment semnificativ sau o modificare a circumstanțelor care duce la o modificare a evaluării exercitării unei opțiuni de cumpărare, caz în care datoria de leasing este reevaluată prin actualizarea plăților revizuite de leasing utilizând o rată de actualizare revizuită;
plățile de leasing se modifică ca urmare a modificării unui indice sau a unei rate sau a unei modificări a plății preconizate în cadrul unei valori reziduale garantate, caz în care datoria de leasing este reevaluată prin actualizarea plăților revizuite de leasing utilizând o rată de actualizare neschimbată (cu excepția cazului în care modificarea plăților de leasing se datorează unei modificări a unei rate a dobânzii variabile; caz în care se utilizează o rată de actualizare revizuită);
un contract de leasing este modificat, iar modificarea contractului de leasing nu este contabilizată ca un contract de leasing separat, caz în care datoria de leasing este reevaluată pe baza duratei de leasing a contractului de leasing modificat prin actualizarea plăților de leasing revizuite utilizând o rată de actualizare revizuită la data intrării în vigoare a modificării.
Activele aferente dreptului de utilizare sunt amortizate pe perioada mai scurtă dintre durata contractului de leasing și durata de viață utilă a activului suport. Dacă un leasing transferă dreptul de proprietate asupra activului suport sau costul activului cu drept de utilizare reflectă faptul că Grupul se așteaptă să exercite o opțiune de cumpărare, activul cu drept de utilizare este amortizat pe durata de viață utilă a activului suport. Amortizarea începe la data începerii contractului de leasing.
Activele aferente dreptului de utilizare sunt prezentate ca o linie separată în situația consolidată a poziției financiare.
Consultați nota 3 litera (a) punctul (v) pentru detalii legate de politica contabilă privind testarea deprecierii.
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
25
3.POLITICI CONTABILE SEMNIFICATIVE (continuare)
(l) Beneficiile angajaților
Grupul, în cursul normal al activității, efectuează plăți către statul român în numele angajaților săi pentru pensii, asistență medicală și șomaj. Costul acestor plăți este înregistrat în contul de profit și pierdere în aceeași perioadă cu costul salarial aferent.
Grupul plătește angajaților pensii, beneficii care sunt definite în Contractul Colectiv de Muncă al Grupului.
Pentru planurile de beneficii de pensii determinate, costul furnizării de beneficii este stabilit utilizând metoda factorului de credit unitar proiectat, evaluările actuariale fiind efectuate la sfârșitul fiecărei perioade anuale de raportare. Reevaluările care cuprind câștiguri și pierderi actuariale, efectul plafonului activului (dacă este cazul) și rentabilitatea activelor planului (cu excepția dobânzii) sunt recunoscute imediat în situația poziției financiare cu o cheltuială sau un credit pentru alte elemente ale rezultatului global în perioada în care acestea apar. Reevaluările recunoscute în alte elemente ale rezultatului global nu sunt reclasificate.
(m) Subvenții guvernamentale
Subvențiile guvernamentale nu sunt recunoscute până când nu există o asigurare rezonabilă că Grupul va respecta condițiile aferente acestora și că subvențiile vor fi primite.
Subvențiile guvernamentale sunt recunoscute în contul de profit și pierdere în mod sistematic pe parcursul perioadelor în care Grupul recunoaște drept cheltuieli costurile aferente pentru care subvențiile sunt destinate să compenseze. În mod specific, subvențiile guvernamentale a căror condiție principală este ca Grupul să achiziționeze, să construiască sau să achiziționeze în alt mod active imobilizate (inclusiv imobilizări corporale) sunt recunoscute ca venituri amânate în situația consolidată a poziției financiare și transferate în contul de profit și pierdere pe o bază sistematică și rațională pe durata de viață utilă a activelor aferente.
Subvențiile guvernamentale care sunt de încasat drept compensație pentru cheltuielile sau pierderile deja suportate sau în scopul acordării de sprijin financiar imediat Grupului fără costuri viitoare conexe sunt recunoscute în contul de profit și pierdere în perioada în care devin exigibile.
(n) Provizioane
Provizioanele sunt recunoscute atunci când Grupul are o obligație prezentă (legală sau implicită) ca urmare a unui eveniment trecut, când este probabil ca Grupul să fie obligat să deconteze obligația și când se poate face o estimare fiabilă a valorii obligației.
Provizioanele sunt stabilite prin actualizarea fluxurilor de trezorerie viitoare preconizate utilizând o rată de pre-impozitare care reflectă evaluările actuale ale pieței privind valoarea-timp a banilor și riscurile specifice datoriei. Anularea reducerii este recunoscută drept cheltuială financiară. În cazul în care efectul valorii-timp a banilor este semnificativ, valoarea unui provizion este valoarea actualizată a cheltuielilor care se preconizează a fi necesare pentru decontarea obligației.
Atunci când se așteaptă ca unele sau toate beneficiile economice necesare pentru a deconta un provizion să fie recuperate de la o terță parte, o creanță este recunoscută ca activ dacă este practic sigur că rambursarea va fi primită și valoarea creanței poate fi evaluată în mod fiabil.
Contracte oneroase
Obligațiile actuale care decurg din contracte oneroase sunt recunoscute și evaluate ca provizioane. Se consideră că există un contract oneros în cazul în care Grupul are un contract în temeiul căruia costurile inevitabile ale îndeplinirii obligațiilor care decurg din contract depășesc beneficiile economice preconizate a fi primite din contract.
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
26
3.POLITICI CONTABILE SEMNIFICATIVE (continuare)
Provizioane pentru scoatere din uz
Datoriile pentru costurile de dezafectare sunt recunoscute atunci când Grupul are obligația de a demonta și de a îndepărta o instalație sau un element de instalație și de a reface amplasamentul pe care se află aceasta și atunci când se poate face o estimare fiabilă a acestei obligații. Conform Autorizației Integrate de Mediu nr. 1/10.01.2013 emise de Agenția pentru Protecția Mediului Bacău, Grupul trebuie să dezinstaleze echipamentele la data încetării activității și să readucă terenul la starea inițială. La 31 decembrie 2022, Grupul nu are în plan să înceteze total sau parțial activitatea Grupului.
Cu toate acestea, s-a înregistrat un provizion de dezafectare în ceea ce privește depozitele de substanțe periculoase și nepericuloase pentru care partea de dezafectare ar trebui îndeplinită pentru a se conforma cerințelor de mediu.
(o) Impozitul pe profit
Cheltuielile cu impozitul pe profit cuprind impozitul curent și impozitul amânat.
Impozitul curent este impozitul care se așteaptă să fie plătit sau încasat pentru veniturile sau pierderile impozabile realizate în cursul anului, utilizând cotele de impozitare adoptate sau adoptate substanțial la data raportării, precum și orice ajustare a obligațiilor de plată a impozitului pe profit pentru anii precedenți. Impozitul curent datorat include, de asemenea, orice impozit care rezultă din declararea dividendelor.
Impozitul amânat este recunoscut în ceea ce privește diferențele temporare dintre valorile contabile ale activelor și datoriilor în scopul raportării financiare și baza fiscală utilizată pentru calcularea impozitului. Impozitul amânat nu este recunoscut pentru următoarele diferențe temporare:
recunoașterea inițială a activelor sau datoriilor care provin dintr-o tranzacție care nu este o combinare de întreprinderi și care nu afectează profitul sau pierderea contabilă sau impozabilă;
diferențele privind investițiile în filiale sau entități controlate în comun, în măsura în care este probabil ca acestea să nu fie reluate în viitorul apropiat; și
diferențele temporare impozabile care rezultă din recunoașterea inițială a fondului comercial.
Creanțele și datoriile privind impozitul amânat sunt compensate numai dacă există un drept executoriu din punct de vedere juridic de a compensa datoriile și creanțele fiscale curente și se referă la impozitele percepute de aceeași autoritate fiscală aceluiași grup sau grupului impozabil diferit, iar Grupul intenționează să își deconteze activele și datoriile privind impozitul curent pe o bază netă.
O creanță privind impozitul amânat este recunoscută pentru pierderile fiscale neutilizate, creditele fiscale și diferențele temporare deductibile, în măsura în care este probabilă realizarea de profituri impozabile care vor fi disponibile în viitor și vor fi utilizate. Creanțele privind impozitul amânat sunt revizuite la fiecare dată de raportare și sunt reduse în măsura în care nu mai este probabil să se realizeze un beneficiu fiscal. Efectul modificării ratei de impozitare asupra impozitului amânat este recunoscut în contul de profit și pierdere, cu excepția cazului în care se referă la elemente recunoscute în alte elemente ale rezultatului global sau direct în capitalurile proprii.
Cota legală a impozitului pe venit pentru anul încheiat la 31 decembrie 2022 a fost de 16% (31 decembrie 2021: 16%).
(p) Părți afiliate
Societățile sunt considerate afiliate dacă una dintre părți, prin proprietate, drepturi contractuale, relații de familie sau alt tip, are posibilitatea de a controla direct sau indirect sau de a influența în mod semnificativ cealaltă parte.
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
27
3. POLITICI CONTABILE SEMNIFICATIVE (continuare)
(q) Venituri
Veniturile sunt evaluate în conformitate cu IFRS 15 – Venituri din contractele cu clienții .
IFRS 15 stabilește un model în 5 pași pentru a înregistra veniturile rezultate din contractele cu clienții:
Pasul 1: Identificarea unui contract cu un client
Pasul 2: Identificarea obligațiilor de executare stabilite în contract
Pasul 3: Determinarea prețului tranzacției
Pasul 4: Alocarea prețului tranzacției pentru obligațiile de executare incluse în contract
Pasul 5: Recunoașterea veniturilor pe măsură ce societatea îndeplinește fiecare obligație de executare
În conformitate cu IFRS 15, veniturile sunt recunoscute în suma care reflectă contraprestația la care o entitate se așteaptă să aibă dreptul în schimbul transferului de bunuri sau servicii către un client.
Venituri din vânzările de bunuri
Veniturile din vânzările de bunuri sunt recunoscute la un moment în timp când se transferă controlul unui produs asupra cumpărătorului.
Contraprestația promisă în contractele de vânzare nu include o contraprestație variabilă, cum ar fi reduceri, rabaturi, rambursări, credite, concesii de preț, stimulente, bonusuri de performanță sau alte elemente similare.
Grupul facturează clientul pentru prețul convenit cu un termen uzual de plată de 30 de zile, unele grupuri de clienți ar putea beneficia de o durată de plată maximă de 90 de zile. Plățile în avans sunt solicitate de Grup clienților externi și odată ce avansul este primit, bunurile sunt livrate în mai puțin de 30 de zile.
Grupul nu aplică contracte cadru pe termen lung cu angajament minim de cumpărare, deoarece toate achizițiile sunt comenzi ad-hoc.
În conformitate cu IFRS 15, veniturile sunt recunoscute atunci când un client obține controlul asupra bunurilor. Grupul livrează bunuri în condiții contractuale bazate pe termenele de livrare.
Pentru contractele cu clienții, vânzarea de bunuri (în principal polioli, clorosodice și produse oxo-alcoolice) este, în general, estimată a fi o obligație de executare unică. Grupul percepe tarife suplimentare pentru transport în cazul în care clientul necesită servicii de livrare și taxele de livrare sunt incluse în prețul produselor vândute. Astfel, livrarea are loc în mod necesar înainte de controlul transferurilor de bunuri către client, iar politica Grupului este de a considera că taxele de livrare nu sunt un serviciu separat furnizat clientului și sunt incluse în prețul tranzacției. Grupul nu oferă servicii de transport ca un serviciu de sine stătător, iar acestea se efectuează în legătură cu vânzarea de bunuri către anumiți clienți.
Grupul se așteaptă ca recunoașterea veniturilor să aibă loc la un moment în timp, când controlul activului este transferat clientului, și anume la livrarea bunurilor în conformitate cu Incoterms stabilite. Principalul criteriu Incoterm utilizat de Grup este FCA Franco transportator pentru peste 70% din vânzările Grupului, urmat de DAP Livrare la locul stabilit, DDP Franco destinație vămuit CIP Transport și asigurare plătite.
La 31 decembrie 2022 și 2021, Grupul nu a avut niciun acord cu facturare înainte de livrare încheiat.
Venituri din servicii
Veniturile din vânzările de servicii sunt evaluate pe baza contraprestației la care Grupul se așteaptă să aibă dreptul într-un contract cu un client. Grupul recunoaște veniturile atunci când transferă controlul unui serviciu către un client. Serviciile oferite de Grup sunt recunoscute lunar odată ce serviciul este efectuat. Grupul aplică condiții tipice de plată de 30 de zile
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
28
3.POLITICI CONTABILE SEMNIFICATIVE (continuare)
(r) Venituri și cheltuieli financiare
Veniturile financiare includ veniturile din dobânzi, veniturile din dividende, modificările valorii juste a activelor financiare prin contul de profit și pierdere. Veniturile din dobânzi sunt recunoscute pe măsură ce se acumulează în profit sau pierdere folosind metoda dobânzii efective. Veniturile din dividende sunt recunoscute în profit sau pierdere la data la care se stabilește dreptul Grupului de a încasa dividende.
Cheltuielile financiare cuprind cheltuielile cu dobânzile aferente împrumuturilor, anularea reducerii provizioanelor, modificarea valorii juste a activelor financiare recunoscute la valoarea justă prin contul de profit sau și pierdere.
Toate costurile îndatorării care nu pot fi atribuite direct unei achiziții, construcții sau producții de active pe termen lung sunt recunoscute în contul de profit și pierdere, utilizând metoda dobânzii efective.
Câștigurile și pierderile din diferențele de schimb valutar sunt evaluate pe bază netă.
(s) Datorii contingente
Datoriile contingente nu sunt recunoscute în situațiile financiare consolidate. Acestea sunt prezentate în cazul în care există posibilitatea unei ieșiri de resurse reprezentând posibile beneficii economice, dar nu probabile, și / sau suma poate fi estimată în mod fiabil. Un activ contingent nu este recunoscut în prezentele situații financiare consolidate, dar este prezentat atunci când o intrare de beneficii economice este probabilă, dar nu îndepărtată, iar valoarea nu poate fi estimată în mod fiabil.
(t) Valoarea justă
Anumite politici contabile ale Grupului și cerințele de prezentare de informații necesită stabilirea valorii juste pentru activele și datoriile financiare, cum ar fi pentru cele nefinanciare. Valorile juste au fost determinate pentru a evalua și a prezenta informațiile din situațiile financiare consolidate utilizând metodele descrise mai jos. Dacă este cazul, informații suplimentare despre ipotezele utilizate la stabilirea valorilor juste sunt prezentate specific pentru activ sau datorie.
(u) Combinări de întreprinderi
Achizițiile de întreprinderi sunt contabilizate folosind metoda achiziției. Contraprestația transferată într-o combinare de întreprinderi este evaluată la valoarea justă, care se calculează ca suma valorilor juste de la data achiziției ale activelor transferate de Grup, a datoriilor suportate de Grup față de foștii proprietari ai entității achiziționate și a participației în capitalurile proprii emise de Grup în schimbul controlului entității achiziționate. Costurile legate de achiziție sunt recunoscute în contul de profit și pierdere pe măsură ce sunt suportate.
La data achiziției, activele identificabile dobândite și datoriile asumate sunt recunoscute la valoarea lor justă la data achiziției, cu excepția faptului că:
creanțele sau datoriile privind impozitul amânat și activele sau datoriile aferente acordurilor privind beneficiile angajaților sunt recunoscute și evaluate în conformitate cu IAS 12 Impozitul pe profit și, respectiv, IAS 19 Beneficiile angajaților;
datoriile sau instrumentele de capitaluri proprii legate de acordurile de plată pe bază de acțiuni ale entității achiziționate sau de acordurile de plată pe bază de acțiuni ale Grupului încheiate pentru a înlocui acordurile de plată pe bază de acțiuni ale entității achiziționate sunt evaluate în conformitate cu IFRS 2 Plăți pe bază de acțiuni la data achiziției (a se vedea mai jos); și
activele (sau grupurile de cedare) care sunt clasificate ca deținute în vederea vânzării în conformitate cu IFRS 5 Activele imobilizate deținute în vederea vânzării și operațiunile întrerupte sunt evaluate în conformitate cu standardul respectiv.
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
29
3.POLITICI CONTABILE SEMNIFICATIVE (continuare)
(u) Combinări de întreprinderi (continuare)
Fondul comercial este evaluat ca fiind excedentul sumei contraprestației transferate, valoarea oricăror participații care nu controlează în entitatea achiziționată și valoarea justă a participației în capitalurile proprii deținute anterior de dobânditor în entitatea dobândită (dacă există) față de valoarea netă a valorii de la data achiziției a activelor identificabile dobândite și a datoriilor asumate. În cazul în care, după reevaluare, valoarea netă de la data achiziției a activelor identificabile dobândite și a datoriilor asumate depășește suma contraprestației transferate, valoarea oricăror interese care nu controlează în entitatea dobândită și valoarea justă a participației deținute anterior a dobânditorului în entitatea dobândită (dacă există), excedentul este recunoscut imediat în contul de profit și pierdere drept câștig din cumpărarea în condiții avantajoase.
Atunci când contraprestația transferată de Grup într-o combinare de întreprinderi include un acord de contraprestație contingentă, contraprestația contingentă este evaluată la valoarea justă de la data achiziției și inclusă ca parte a contraprestației transferate într-o combinare de întreprinderi. Modificările valorii juste a contraprestației contingente care se califică drept ajustări ale perioadei de evaluare sunt ajustate retroactiv, cu ajustări corespunzătoare în fondul comercial. Ajustările perioadei de evaluare sunt ajustări care rezultă din informații suplimentare obținute în cursul „perioadei de evaluare” (care nu pot depăși un an de la data achiziției) cu privire la faptele și circumstanțele care existau la data achiziției.
Contabilizarea ulterioară a modificărilor valorii juste a contraprestației contingente care nu se califică drept ajustări ale perioadei de evaluare depinde de modul în care este clasificată contraprestația contingentă. Contraprestația contingentă care este clasificată drept capital propriu nu este reevaluată la datele de raportare ulterioare, iar decontarea sa ulterioară este contabilizată în cadrul capitalurilor proprii. Alte contraprestații contingente sunt reevaluate la valoarea justă la datele ulterioare de raportare, cu modificări ale valorii juste recunoscute în contul de profit și pierdere.
Atunci când o combinare de întreprinderi este realizată în etape, participațiile deținute anterior de Grup în entitatea achiziționată sunt reevaluate la valoarea justă de la data achiziției, iar câștigul sau pierderea rezultat(ă), dacă există, este recunoscut(ă) în contul de profit și pierdere. Sumele care rezultă din participațiile în entitatea dobândită înainte de data achiziției care au fost recunoscute anterior în alte elemente ale rezultatului global sunt reclasificate în contul de profit și pierdere, dacă un astfel de tratament ar fi adecvat în cazul în care interesul respectiv ar fi cedat.
În cazul în care contabilizarea inițială a unei combinări de întreprinderi este incompletă până la sfârșitul perioadei de raportare în care are loc combinarea, Grupul raportează sume provizorii pentru elementele pentru care contabilizarea este incompletă. Aceste valori provizorii sunt ajustate în cursul perioadei de evaluare (a se vedea mai sus) sau sunt recunoscute active sau datorii suplimentare pentru a reflecta noile informații obținute cu privire la faptele și circumstanțele care existau la data achiziției care, dacă ar fi fost cunoscute, ar fi afectat valorile recunoscute la data respectivă.
(v) Investiții în entități asociate
O entitate asociată este o entitate asupra căreia Grupul are o influență semnificativă și care nu este nici filială, nici interes într-o asociere în participație. O influență semnificativă este puterea de a participa la deciziile de politică financiară și operațională ale entității în care s-a investit .
Rezultatele și activele și pasivele entităților asociate sunt incluse în aceste situații financiare utilizând metoda contabilă a punerii în echivalență, cu excepția cazului în care investiția este clasificată ca fiind deținută în vederea vânzării, caz în care este contabilizată în conformitate cu IFRS 5.
Conform metodei punerii în echivalență, o investiție într-o entitate asociată este recunoscută inițial în situația consolidată a poziției financiare la cost și ajustată ulterior pentru a recunoaște partea Grupului din profitul sau pierderea și din alte elemente ale rezultatului global ale entității asociate. În cazul în care partea Grupului din pierderile unei entități asociate depășește participația Grupului în entitatea asociată respectivă (care include orice interese pe termen lung care, în esență, fac parte din investiția netă a Grupului în entitatea asociată), Grupul încetează să recunoască partea sa de pierderi suplimentare. Pierderile suplimentare sunt recunoscute numai în măsura în care Grupul și-a asumat obligații legale sau implicite sau a efectuat plăți în numele asociatului.
O investiție într-o entitate asociată este contabilizată utilizând metoda punerii în echivalență de la data la care entitatea în care s-a investit devine asociată. La achiziționarea investiției într-o entitate asociată, orice depășire a costului investiției față de cota Grupului din valoarea justă netă a activelor și pasivelor identificabile ale entității în care s-a investit este recunoscută ca fond comercial, care este inclusă în valoarea contabilă a investiției. Orice depășire a cotei Grupului din valoarea justă netă
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
30
a activelor și datoriilor identificabile față de costul investiției, după reevaluare, este recunoscută imediat în contul de profit și pierdere în perioada în care investiția este achiziționată.
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
31
3.POLITICI CONTABILE SEMNIFICATIVE (continuare)
(w) Consolidarea entităților aflate sub control comun
Achiziționarea entităților aflate sub control comun este o tranzacție în care entitățile achiziționate sunt controlate în cele din urmă de aceeași parte sau de aceleași părți, atât înainte, cât și după consolidare, iar acest control nu este temporar. Conform metodei valorii contabile precedente, consolidarea se efectuează după cum urmează:
activele și pasivele dobândite se înregistrează la valorile lor contabile existente;
nu se înregistrează niciun fond comercial, excedentul din achiziție se înregistrează în rezultatul reportat al Grupului;
valorile contabile ale activelor, datoriilor, veniturilor și cheltuielilor entităților aflate sub control comun au fost agregate și toate soldurile și tranzacțiile dintre entități au fost eliminate.
4. PRINCIPALELE RAȚIONAMENTE CONTABILE ȘI SURSE-CHEIE DE INCERTITUDINE A ESTIMĂRILOR
În aplicarea politicilor contabile ale Grupului, care sunt descrise în nota 3, administratorii sunt obligați să facă judecăți (altele decât cele care implică estimări) care au un impact semnificativ asupra sumelor recunoscute și să facă estimări și ipoteze cu privire la valorile contabile ale activelor și pasivelor care nu sunt ușor de observat din alte surse. Estimările și ipotezele asociate se bazează pe experiența istorică și pe alți factori care sunt considerați relevanți.
Rezultatele reale pot diferi de aceste estimări. Estimările și ipotezele subiacente sunt revizuite în permanență. Revizuirile estimărilor contabile sunt recunoscute în perioada în care estimarea este revizuită atunci când revizuirea afectează numai perioada respectivă sau în perioada revizuirii și în perioadele viitoare, atunci când revizuirea afectează atât perioadele curente, cât și cele viitoare.
Principalele raționamente în aplicarea politicilor contabile ale Grupului
Prezentăm în continuare principalele raționamente, în afară de cele care implică estimări (care sunt prezentate separat mai jos), pe care conducerea le-a făcut în procesul de aplicare a politicilor contabile ale Grupului și care au cel mai semnificativ efect asupra sumelor recunoscute în situațiile financiare.
Reevaluarea activelor corporale
Grupul își înregistrează activele corporale pe baza metodei reevaluării. Ultima reevaluare a imobilizărilor corporale a fost efectuată la 31 decembrie 2021, utilizând metoda costului amortizat și ajustată, după caz, pe baza unui exercițiu de testare a deprecierii.
Deprecierea imobilizărilor corporale și necorporale
La fiecare dată a bilanțului, Societatea revizuiește valorile contabile ale activelor necorporale și corporale pentru a stabili dacă există indicii că aceste active au suferit o pierdere din depreciere. Dacă există astfel de indiciu, este estimată valoarea recuperabilă a activului pentru a determina amploarea pierderii din depreciere (dacă există). La 31 decembrie 2022 și 31 decembrie 2021, conducerea a evaluat dacă există indicii de depreciere a imobilizărilor necorporale. Nu există niciun indiciu de depreciere a imobilizărilor necorporale.
La evaluarea valorii recuperabile a activelor corporale și necorporale, conducerea estimează fluxurile de trezorerie viitoare actualizate la valoarea lor prezentă utilizând o rată de actualizare înainte de impozitare care reflectă evaluările actuale ale pieței privind valoarea-timp a banilor și riscurile specifice activelor corporale și necorporale pentru care estimările fluxurilor de trezorerie viitoare nu au fost ajustate. Societatea consideră că costurile de cedare nu sunt neglijabile, iar valoarea justă minus costurile de cedare a activului reevaluat este în mod necesar mai mică decât valoarea justă.
Grupul consideră că costurile de cedare a imobilizărilor corporale și necorporale nu sunt neglijabile, iar valoarea justă minus costurile de cedare a activului reevaluat trebuie să fie mai mic decât valoarea justă. Prin urmare, activul reevaluat va fi depreciat dacă
valoarea justă a acestuia minus costul de vânzare
este mai mică decât valoarea sa reevaluată. În acest caz, după aplicarea cerințelor de reevaluare, Grupul face acest lucru pentru a stabili dacă activul ar putea fi depreciat.
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
32
4. PRINCIPALELE RAȚIONAMENTE CONTABILE ȘI SURSE-CHEIE DE INCERTITUDINE A ESTIMĂRILOR (continuare)
Valoarea recuperabilă pentru imobilizările necorporale cu durată de viață utilă nedeterminată (mărci comerciale și liste de clienți) este determinată anual ca valoarea justă minus costurile de vânzare ale imobilizării necorporale specifice. Compania determină valoarea justă pentru analiza deprecierii în mod specific pentru fiecare element al imobilizărilor necorporale cu durată de viață utilă nedeterminată.
Atunci când evaluează valoarea justă a activelor corporale și necorporale, Grupul utilizează, pe cât posibil, date observabile pe piață. Valorile juste sunt clasificate în niveluri diferite într-o ierarhie a valorii juste pe baza datelor de intrare utilizate în tehnicile de evaluare după cum urmează:
Nivelul 1: prețuri cotate (neajustate) pe piețele active pentru active identice;
Nivelul 2: date de intrare, altele decât prețurile cotate incluse la nivelul 1, care sunt observabile pentru activ, fie direct (adică ca prețuri), fie indirect (adică derivate din prețuri);
Nivelul 3: date de intrare pentru activ care nu se bazează pe date de piață observabile (date de intrare neobservabile).
Bugetele utilizate includ previziuni privind veniturile, materiile prime, utilitățile, costurile cu personalul și alte cheltuieli de exploatare și venituri pe baza condițiilor de piață actuale și anticipate și sunt aprobate de consiliul de administrație. Cu toate acestea, bugetele utilizate sunt supuse incertitudinilor determinate în principal de volatilitatea pieței și de ipotezele utilizate de conducere, marja este semnificativă.
Principalele surse de incertitudine a estimărilor
Principalele ipoteze privind viitorul și alte surse-cheie de incertitudine a estimărilor în perioada de raportare care ar putea avea un risc semnificativ de a determina o ajustare semnificativă a valorii contabile a datoriilor în următorul exercițiu financiar sunt discutate mai jos.
Durata de viață utilă a elementelor de imobilizări corporale
La sfârșitul fiecărei perioade anuale de raportare, conducerea analizează dacă durata de viață utilă estimată a imobilizărilor corporale este adecvată.
Provizioane și datorii contingente
Conducerea aplică raționamente în ceea ce privește evaluarea și recunoașterea provizioanelor (de exemplu, provizioane scoaterea din uz, provizioane pentru pensii, provizioane pentru emisii de CO2, litigii comerciale etc.) și expunerile la datorii contingente legate de litigiile aflate în derulare sau alte creanțe nesoluționate care fac obiectul unei negocieri în vederea soluționării, medierii, arbitrajului sau reglementării guvernamentale, precum și la alte datorii contingente. Raționamentul este necesar pentru a evalua probabilitatea ca o creanță în curs să fie încasată sau să apară o datorie și pentru a evalua posibilitatea decontării financiare. Dată fiind incertitudinea inerentă a acestui proces de evaluare, pierderile reale pot fi diferite de provizionul estimat inițial.
5. VENITURI
Mai jos este o analiză a veniturilor Grupului pentru anul 2022 din operațiunile continue.
Anul încheiat la 31 decembrie
2022
Anul încheiat la 31 decembrie
2021
Vânzări de produse finite
2.134.650.231
2.170.556.518
Servicii prestate
7.940.980
3.072.833
Vânzarea bunurilor achiziționate în vederea revânzării
89.027.959
34.069.277
Vânzări de produse reziduale
630.655
51.638
Venituri din servicii de transport
31.333.880
27.931.954
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
33
Total
2.263.583.705
2.235.682.220
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
34
5. VENITURI (continuare)
Prezentarea veniturilor pe linii de afaceri:
Anul încheiat la 31 decembrie
2022
Anul încheiat la 31 decembrie
2021
Polioli
1.095.896.741
1.483.901.682
Clorosodice
995.302.506
442.133.305
Oxo-alcooli
66.746.104
261.699.919
Bunuri destinate revânzării
89.027.959
34.069.277
Altele
16.610.395
13.878.037
Total
2.263.583.705
2.235.682.220
Prezentarea veniturilor pe segmente geografice:
Anul încheiat la 31 decembrie
2022
Anul încheiat la 31 decembrie
2021
Europa
2.092.939.716
1.901.966.292
Orientul Mijlociu
153.819.813
250.270.969
America
5.317.899
17.060.435
Asia-Pacific
10.105.615
57.213.981
Africa
1.400.662
9.170.543
Total
2.263.583.705
2.235.682.220
Prezentarea veniturilor pe țări:
Anul încheiat la 31 decembrie
2022
Anul încheiat la 31 decembrie
2021
Vânzări totale
2.263.583.705
2.235.682.220
Vânzări interne
666.031.508
485.451.509
Vânzări la export
1.597.552.197
1.750.230.711
din care:
Polonia
375.375.331
516.194.880
Turcia
153.045.518
238.202.336
Bulgaria
147.469.036
70.798.524
Italia
134.002.652
109.317.532
Ungaria
125.482.910
140.419.596
Bosnia şi Herţegovina
73.364.518
19.229.550
Germania
68.423.055
105.836.253
Ucraina
68.118.694
59.918.888
Republica Cehă
61.860.992
44.009.939
Belgia
57.963.726
56.193.754
Altele__________
332.445.765
390.109.459
La 31 decembrie 2022, Grupul are angajamente de vânzare în valoare de 262.995.623 lei (31 decembrie 2021: 1.985.196.366 lei), entitatea se așteaptă să recunoască în 2023 suma prezentată drept venit.
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
35
6.ALTE CÂȘTIGURI ȘI PIERDERI
Anul încheiat la 31 decembrie
2022
Anul încheiat la 31 decembrie
2021
Pierdere/(câștig) net(ă) din creanțele neperformante scoase din evidență
6.067
18.602
Pierdere/(câștig) net(ă) din provizioane
7.529.741
30.577.917
Pierdere/(câștig) net(ă) din schimbul valutar
85.500
(2.760.282)
Pierdere/(câștig) net(ă) din deprecieri ale activelor circulante
(5.521.300)
1.765.249
Pierdere/(câștig) net(ă) din active fixe cedate
(171.926)
(445.200)
Pierdere/(câștig) net(ă) din deprecieri ale activelor financiare
8.655.349
875.592
Alte câștiguri și pierderi
10.620
(385)
Total
(10.594.051)
30.031.493
7. MATERII PRIME ȘI MATERIALE CONSUMABILE
Anul încheiat la 31 decembrie
2022
Anul încheiat la 31 decembrie
2021
Materii prime
698.663.708
736.709.982
Alte materiale consumabile și stocuri
38.815.063
30.382.919
Total
737.478.771
767.092.901
8. CHELTUIELI CU BENEFICIILE ANGAJAȚILOR
Anul încheiat la 31 decembrie
2022
Anul încheiat la 31 decembrie
2021
Salarii
145.444.674
159.833.797
din care:
- suma plătită conducerii
22.339.330
22.646.872
- suma plătită consiliului de administrație
11.282.590
14.163.983
Cheltuieli cu tichetele de masă
10.013.355
10.636.407
Cheltuieli cu tichetele cadou
-
-
Cheltuieli cu tichetele de vacanță
4.606.850
18.550
Cheltuieli cu asigurările sociale
9.836.016
9.589.904
Total
169.900.895
180.078.658
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
36
9.AMORTIZARE
Anul încheiat la 31 decembrie
2022
Anul încheiat la 31 decembrie
2021
Amortizarea activelor aferente dreptului de utilizare
8.820.555
4.995.437
Amortizarea investițiilor imobiliare
1.893.860
648.137
Amortizarea imobilizărilor corporale
138.823.571
98.817.556
Amortizarea imobilizărilor necorporale
4.450.419
6.661.739
Total
153.988.404
111.122.869
10. ALTE SERVICII TERȚE
Anul încheiat la 31 decembrie
2022
Anul încheiat la 31 decembrie
2021
Cheltuieli de consultanță
832.371
1.379.554
Alte servicii terțe, din care:
44.212.208
28.347.674
Servicii logistice
10.809.980
10.195.438
Servicii de securitate
4.266.098
3.333.780
Servicii de consultanță
1.057.861
2.069.861
Monitorizarea apelor uzate
946.904
1.057.341
Alte servicii
27.131.365
11.691.254
Total
45.044.579
29.727.228
11. ALTE VENITURI
Anul încheiat la 31 decembrie
2022
Anul încheiat la 31 decembrie
2021
Despăgubiri, amenzi și penalități
50.567
146.321
Amortizarea subvențiilor pentru investiții
2.178.343
2.315.162
Ajutoare de stat pentru costurile indirecte ale emisiilor cu efect de seră pentru 2021*
32.404.226
-
Alte venituri
3.005.545
2.574.086
Total
37.638.681
5.035.569
* Grupul a beneficiat de o schemă de ajutor de stat oferită de Guvernul României pentru a sprijini companiile din sectoarele și sub-sectoarele expuse unui risc semnificativ de relocare ca urmare a transferului costului emisiilor de gaze cu efect de seră în prețul energiei electrice. Măsura acoperă costurile emisiilor indirecte suportate în anii 2021 și 2022.
Grupul a înregistrat ca alte venituri suma de 32.404.226 lei reprezentând subvenția pentru costul emisiilor indirecte pe anul 2021. Subvenția aferentă costurilor emisiilor indirecte aferente anului 2022 în valoare de 64.173.308 lei a fost înregistrată la „Cheltuieli cu apa și energia” în Situația consolidată a profitului sau pierderii și a altor elemente ale rezultatului global.
Schema de ajutor a fost aprobată de Guvern în octombrie 2022, astfel că înregistrările au fost operate de Grup în 2022 când acordarea ajutorului din partea Guvernului era o certitudine.
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
37
12.ALTE CHELTUIELI
Anul încheiat la 31 decembrie
2022
Anul încheiat la 31 decembrie
2021
Cheltuieli cu penalitățile*
19.758.878
21.636.468
Sponsorizare acordată
14.248.728
14.065.513
Alte impozite, taxe și cheltuieli asimilate
5.753.272
5.353.835
Prime de asigurare
2.579.799
4.763.729
Redevențe și cheltuieli cu chiriile
4.152.564
1.750.655
Alte cheltuieli de exploatare
5.820.081
1.709.884
Divertisment, promovare și publicitate
1.641.212
1.584.379
Cheltuieli de deplasare și cazare
1.373.721
618.551
Despăgubiri, amenzi și penalități
1.397.092
610.306
Cheltuieli de transport
440.178
480.954
Cheltuieli de poștă și telecomunicații
275.645
269.930
Materiale neînmagazinate
95.502
77.963
Total
57.536.672
52.922.167
* Cheltuielile cu penalitățile pentru anul 2022 în sumă de 19.758.878 lei (31 decembrie 2021: 21.636.468 lei) reprezintă penalități pentru depășirea concentrației maxime admisibile a indicatorilor chimici în apele uzate, plătite Apelor Române și variază în funcție de nivelul producției de propilenă.
13. COSTURI DE FINANȚARE
Anul încheiat la 31 decembrie
2022
Anul încheiat la 31 decembrie
2021
Comisioane plătite
277.898
13.399.271
Cheltuieli de garanție
-
14.210.214
Cheltuieli cu dobânzile
20.123.112
66.952.514
Efectele modificărilor cursului de schimb valutar asupra soldului creditelor acordate în monedă străină
1.215.678
9.134.797
Total
21.615.668
103.696.796
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
38
14. CHELTUIELI CU IMPOZITUL PE PROFIT
Anul încheiat la 31 decembrie
2022
Anul încheiat la 31 decembrie
2021
Cheltuieli cu impozitul pe profit curent
56.681.502
70.655.027
(Câștig) / Cheltuială cu impozitul amânat
(10.013.865)
(9.936.704)
Cheltuieli cu/(Venituri din) impozitul pe profit
46.667.637
60.718.323
Profitul contabil înainte de impozitare
318.281.621
449.372.792
Cheltuieli cu/(Venituri din) impozitul pe profit calculat la 16%
59.925.059
71.899.647
Sponsorizări
(377.880)
(410.512)
Efectul venitului neimpozabil
-
-
Efectul profitului reinvestit*
(463.253)
(752.542)
Efectul cheltuielilor nedeductibile
5.008.456
3.694.909
Efectul bonificării
-
-
Efectul altor diferențe permanente
(4.480.135)
178.503
Efectul altor facilități fiscale
(9.868.076)
(9.547.194)
Rezerva legală
(3.076.534)
(4.344.488)
Cheltuieli cu/(Câștiguri din) impozitul pe profit aferent anului
46.667.637
60.718.323
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
39
14.CHELTUIELI CU IMPOZITUL PE PROFIT (continuare)
Componentele datoriei privind impozitul amânat:
Diferențe temporare cumulative
2022
(Activ) / Datorie cu impozitul amânat
2022
Diferențe temporare cumulative
2021
(Activ) / Datorie cu impozitul amânat 2021
Provizioane și obligații privind pensiile
34.683.970
5.549.435
52.503.344
8.400.535
Imobilizări corporale
(807.962.043)
(129.273.927)
(894.496.814)
(143.119.490)
Alte imobilizări necorporale
(121.473.111)
(19.435.698)
(125.641.276)
(20.102.604)
Drept de utilizare și datorii de leasing
762.731
122.037
813.017
130.083
Ajustări de depreciere pentru investiții financiare
27.991.559
4.478.649
36.646.908
5.863.505
Ajustări de depreciere pentru stocuri
5.597.608
895.617
1.940.689
310.510
Ajustări de depreciere pentru creanțe comerciale și alte creanțe
2.991.558
478.649
8.142.409
1.302.785
Împrumuturi
-
-
-
-
Dobânda la credite deductibilă în următorii ani
-
-
-
-
Datorii comerciale și alte datorii
6.552.185
1.043.550
6.619.528
1.059.126
TOTAL
(850.855.542)
(136.141.686)
(913.472.195)
(146.155.550)
Impactul în contul de profit și pierdere
(10.013.865)
(9.936.704)
Impactul asupra altor elemente ale rezultatului global
-
69.965.234
Variația datoriilor cu impozitul amânat
(10.013.865)
60.028.530
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
40
15.IMOBILIZĂRI CORPORALE
Terenuri
Clădiri și alte construcții
Instalații, utilaje și echipamente
Mobilier și accesorii
Active în curs de execuție
Provizioane pentru dezafectare
Plăți în avans pentru active imobilizate
Total
COST
La 1 ianuarie 2021
103.628.985
419.129.181
1.079.805.013
5.195.100
79.445.886
6.634.752
2.724.604
1.696.563.519
Creștere, din care:
20.516.255
275.238.397
314.150.214
595.534
50.323.608
-
24.992.841
685.816.849
Creștere din reevaluare
19.500.287
273.457.209
299.580.362
439.402
-
-
-
592.977.261
Transferuri
-
1.781.189
7.109.332
156.132
5.806.081
-
-
14.852.733
Scădere, din care:
9.992.004
7.250.937
104.251.077
315.684
9.450.203
-
5.806.081
137.065.986
Scădere din reevaluare
9.992.004
7.187.457
101.046.854
301.604
-
-
-
118.527.919
Transferuri
-
-
-
-
9.046.653
-
5.806.081
14.852.734
Anularea amortizării cumulate
-
79.358.094
224.198.979
902.760
-
-
-
304.459.834
La 31 decembrie 2021
114.153.236
607.758.547
1.065.505.171
4.572.190
120.319.290
6.634.752
21.911.365
1.940.854.548
Creștere, din care:
5.528.249
20.122.563
53.274.640
1.156.562
207.709.525
-
27.915.580
315.707.119
Intrări
5.528.249
-
13.351.898
-
192.301.663
-
27.915.580
239.097.393
Transferuri
-
15.485.363
29.621.855
1.143.685
15.373.250
-
-
61.624.153
Achiziții de subsidiare
-
-
10.300.887
12.875
34.611
-
-
10.348.373
Transferuri din investiții imobiliare
-
4.637.200
-
-
-
-
-
4.637.200
Scădere, din care:
-
588.062
6.368.292
56.711
47.148.433
-
15.373.250
69.534.748
Transferuri
-
-
-
-
46.250.904
-
15.373.250
61.624.154
La 31 decembrie 2022
119.681.485
627.293.048
1.112.411.518
5.672.039
280.880.381
6.634.752
34.453.694
2.187.026.919
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
41
15. IMOBILIZĂRI CORPORALE (continuare)
Terenuri
Clădiri și alte construcții
Instalații, utilaje și echipamente
Mobilier și accesorii
Active în curs de execuție
Provizioane pentru dezafectare
Plăți în avans pentru active imobilizate
Total
AMORTIZARE CUMULATĂ
La 1 ianuarie 2021
-
54.887.360
152.125.668
605.311
-
5.309.933
-
212.928.272
Intrări
-
24.534.214
73.365.979
312.558
-
949.344
-
99.162.095
Cedări, din care
-
79.421.574
225.491.647
917.869
-
-
-
305.831.090
Anularea amortizării cumulate
-
79.358.094
224.198.979
902.760
-
-
-
304.459.834
La 31 decembrie 2021
-
-
-
-
-
6.259.277
-
6.259.277
Intrări
-
31.072.360
107.141.581
496.989
-
112.641
-
138.823.571
Achiziții de subsidiare
-
-
1.260.915
12.875
-
-
-
1.273.790
Cedări, din care
-
7.186
2.650.954
-
-
-
-
2.658.140
Anularea amortizării cumulate
-
-
-
-
-
-
-
-
La 31 decembrie 2022
-
31.065.174
105.751.541
509.864
-
6.371.918
-
143.698.497
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
42
15. IMOBILIZĂRI CORPORALE (continuare)
Terenuri
Clădiri și alte construcții
Instalații, utilaje și echipamente
Mobilier și accesorii
Active în curs de execuție
Provizioane pentru dezafectare
Plăți în avans pentru active imobilizate
Total
AJUSTĂRI DE DEPRECIERE
La 1 ianuarie 2021
-
65.013.055
67.578.624
253.910
3.235.865
-
-
136.081.454
Creștere
-
138.254.841
45.058.291
140.531
-
-
-
183.453.663
Din care, recunoscută în alte elemente ale rezultatului global
-
134.609.097
36.873.208
32.669
-
-
-
171.514.974
Scădere
64.872.653
67.548.605
290.125
-
-
-
132.711.383
Din care, recunoscută în alte elemente ale rezultatului global
-
57.510.008
28.119.738
-
-
-
-
85.629.746
La 31 decembrie 2021
-
138.395.243
45.088.310
104.316
3.235.865
-
-
186.823.734
Creștere
-
-
-
-
-
-
-
-
Scădere
-
56.335
3.357.826
117
-
-
-
3.414.278
La 31 decembrie 2022
-
138.338.908
41.730.484
104.199
3.235.865
-
-
183.409.456
VALOARE CONTABILĂ NETĂ
La 31 decembrie 2021
114.153.236
469.363.304
1.020.416.860
4.467.874
117.083.425
375.471
21.911.230
1.747.771.404
La 31 decembrie 2022
119.681.485
457.888.966
964.929.493
5.057.977
277.644.516
262.834
34.453.694
1.859.918.966
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
43
15. IMOBILIZĂRI CORPORALE (continuare)
Evaluarea valorii juste
Terenurile, clădirile și echipamentele Societății sunt evaluate la valoarea reevaluată, fiind valoarea justă la data reevaluării, minus orice amortizare acumulată ulterioară și pierderile ulterioare acumulate din depreciere.
Evaluările la valoarea justă a activelor corporale ale Grupului la 31 decembrie 2021 au fost efectuate de Darian DRS S.A. un evaluator independent. Darian DRS S.A. este membru al Asociației Naționale a Evaluatorilor Autorizați din România și are calificări adecvate și experiență recentă în evaluarea la valoarea justă a proprietăților din locațiile relevante. Evaluarea este conformă cu standardele internaționale de evaluare și s-a bazat pe tranzacțiile recente de pe piață în condiții de concurență deplină pentru proprietăți similare, ori de câte ori a fost posibil, precum și pe metoda fluxurilor de trezorerie actualizate.
Grupul consideră că nu există nicio modificare semnificativă a valorii juste a imobilizărilor corporale la 31 decembrie 2022 în comparație cu ultima reevaluare.
Imobilizările corporale aflate pe platforma industrială Onești au fost ipotecate pentru credite bancare (a se vedea nota 23.a). Creditele la termen de la CEC Bank si Alpha Bank sunt garantate în comun cu ipotecă asupra imobilizărilor corporale aflate pe platforma industriala de la Onești și cesiunea poliței de asigurare.
Grupul a dezvoltat mijloace fixe interne în valoare de 23.221.751 lei pentru 2022 și 16.188.982 lei pentru anul 2021. Acestea sunt incluse în costul clădirilor și al altor construcții.
Dacă terenurile, clădirile și echipamentele deținute de Grup ar fi fost evaluate la cost istoric, valoarea contabilă a acestora ar fi fost după cum urmează:
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
1 ianuarie 2021
Terenuri
88.274.785
38.723.277
37.676.622
Clădiri
269.622.589
171.943.567
167.724.112
Echipamente și altele
776.096.676
526.689.544
507.378.062
Total
1.133.994.050
737.356.388
712.778.796
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
44
16. IMOBILIZĂRI NECORPORALE
Concesiuni, brevete, licențe, mărci comerciale și drepturi și active similare
Alte imobilizări necorporale
Total
COST
La ianuarie 1 2021
149.825.054
1.365.815
151.190.868
Intrări
247.855
10.049
257.904
Ieșiri
247.663
574.928
822.591
La 31 decembrie 2021
149.825.246
800.936
150.626.181
Intrări
203.061
24.198
227.259
Achiziții de subsidiare
-
19.597
19.597
Ieșiri
247.855
-
247.855
La 31 decembrie 2022
149.780.452
844.731
150.625.183
AMORTIZARE CUMULATĂ
La 1 ianuarie 2021
17.789.872
376.020
18.165.893
Cheltuieli de amortizare
6.455.408
206.331
6.661.739
Eliminat la cedarea activelor
247.663
574.928
822.591
La 31 decembrie 2021
23.997.617
7.422
24.005.039
Cheltuieli de amortizare
4.433.275
17.144
4.450.419
Achiziții de subsidiare
-
7.333
7.333
Eliminat la cedarea activelor
247.855
9.619
257.474
La 31 decembrie 2022
28.183.037
22.279
28.205.316
VALOARE CONTABILĂ NETĂ
La 31 decembrie 2021
125.827.629
793.511
126.621.140
La 31 decembrie 2022
121.597.415
822.452
122.419.867
Grupul deține mărci de comerț în valoare de 94.985.000 lei (31 decembrie 2021: 94.985.000 lei) și liste de clienți în valoare de 4.296.492 lei (31 decembrie 2021: 4.296.492 lei) cu o durată de viață nedeterminată. Grupul efectuează anual un test de depreciere pentru aceste imobilizări necorporale aplicând metoda fluxurilor de numerar actualizate. La 31 decembrie 2022 și 31 decembrie 2021, nu au fost identificate deprecieri. Grupul consideră că metodele folosite în analiza de depreciere sunt adecvate având în vedere contextul operațiunilor desfășurate.
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
45
17.INVESTIȚII IMOBILIARE
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Sold la începutul anului
14.424.776
15.072.913
Intrări
23.558.506
-
Ieșiri
4.637.200
-
Amortizare
1.893.860
648.137
Sold la sfârșitul anului
31.452.222
14.424.776
Investițiile imobiliare cuprind terenuri, clădiri, mobilierul si echipamentele aferente care se află în Onești, județul Bacău precum și în Râmnicu Valcea, și sunt închiriate unor terți și unor părți afiliate.
Valoarea veniturilor din chirii pentru anul 2022 a fost de 6.874.997 lei, iar pentru anul 2021 a fost de 1.416.811 lei. Grupul nu a efectuat reparații semnificative pentru investițiile imobiliare.
Valoarea justă a investițiilor imobiliare nu diferă semnificativ de costurile prezentate în nota de mai sus și în situația poziției financiare.
18. INVESTIŢII
Investițiile Grupului la 31 decembrie 2022 și 31 decembrie 2021 au fost următoarele:
31 decembrie 2022
Valoarea investiției
Numărul de acțiuni achiziționate
Valoare nominală acțiune
%
deținere
AISA Invest SRL Cluj-Napoca
19.900
8.000
2,5
20%
Uzuc SA Ploiești
1.680.000
26.880
2,5
0,57%
A6 Impex SA DEJ
57.213.521
5.621.352
10
49,45%
Uzuc SA Ploiești – prin A5 Invest
6.000.000
96.000
2,5
2%
Someș SA - prin A4 Impex
4.493.989
1.227.422
2,1
10%
Contactoare – prin A4 Impex
32.330
12.200
2,5
0,4%
Asociația Vâlcea Dual Learning - prin
filiala Râmnicu Vâlcea
24.000
-
-
-
COST TOTAL
69.463.740
31 decembrie 2021
Valoarea investiției
Numărul de acțiuni achiziționate
Valoare nominală acțiune
%
deținere
AISA Invest SRL Cluj-Napoca
19.900
8.000
2,5
20%
Uzuc SA Ploiești
1.680.000
26.880
2,5
0,57%
A6 Impex SA DEJ
38.270.100
3.309.234
10
33,65%
Uzuc SA Ploiești – prin A5 Invest
6.000.000
96.000
2,5
2%
Someș SA - prin A4 Impex
4.493.989
1.227.422
2,1
10%
Contactoare – prin A4 Impex
32.330
12.200
2,5
0,4%
Asociația Vâlcea Dual Learning - prin
Filiala Râmnicu Vâlcea
24.000
-
-
-
COST TOTAL
50.520.319
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
46
18.INVESTIȚII (continuare)
Următoarele provizioane sunt înregistrate în legătură cu activele financiare:
Denumire companie
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Uzuc SA Ploiești
1.303.840
1.303.840
Uzuc SA Ploiești – prin A5 Invest
5.692.800
5.692.800
A6 Impex SA Dej
26.684.229
35.342.078
Someș SA – prin A4 Impex
4.493.989
4.493.989
Provizion de depreciere
38.174.858
46.832.707
Total
31.288.882
3.687.612
19. STOCURI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Materii prime
39.233.309
43.042.805
Materiale consumabile
17.748.708
13.443.454
Produse semifinite
15.813.801
8.339.459
Produse finite
154.903.384
86.947.870
Alte stocuri
11.501.117
6.131.932
TOTAL
239.200.319
157.905.520
Mișcări în reducerea valorii stocurilor
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Sold la începutul anului
7.887.376
6.101.046
Cheltuieli cu reducerea valorii
12.101.580
3.500.150
Reluarea reducerii valorii
(6.492.619)
(1.713.820)
Sold la sfârșitul anului
13.496.337
7.887.376
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
47
20. CREANȚE COMERCIALE ȘI ALTE CREANȚE
a) Creanțe comerciale și alte creanțe
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Plăți în avans către furnizori
68.351.469
67.109.086
Alte creanțe
1.604.925
7.705.042
Creanțe reprezentând dividende interimare distribuite până la sfârșitul anului
167.000.000
60.000.000
Creanțe comerciale
81.082.677
85.193.826
TVA de încasat
37.383.202
22.704.265
TVA neexigibilă
33.758.757
13.410.474
Subvenții* (a se vedea nota 11 – ajutoare de stat pentru costurile emisiilor indirecte)
90.159.070
1.586.268
Creanțe cu părțile afiliate (a se vedea nota 28 – creanțe și avansuri către furnizori)
25.876.139
30.380.212
Debitori diverși
-
25.066
Plăți în avans
597.157
15.363.301
Alte impozite
100.792
-
minus: provizion pentru datorii incerte
(1.318.857)
(1.321.810)
minus: provizion pentru debitori diverși
(58.289)
(17.929)
minus: provizion pentru creanțele de grup
(342.622)
(342.622)
TOTAL
504.194.420
301.795.179
În baza Hotărârii Adunării Generale Ordinare a Acționarilor Societății din 9 noiembrie 2021, a fost aprobată distribuirea sumei de 60.000.000 lei sub formă de dividende interimare (sumă brută) care a fost regularizată după aprobarea situațiilor financiare anuale ale Societății pentru anul 2021.
Plata dividendelor a fost decisă în data de 21 aprilie 2022, în conformitate cu prevederile Regulamentului nr. 5/2018.
În baza Hotărârilor Adunării Generale Ordinare a Acționarilor Societății din 16 septembrie 2022 și 28 noiembrie 2022, s-a aprobat distribuirea sumei de 40.000.000 lei și 127.000.000 lei ca dividende intermediare (sumă brută) care va fi regularizată după aprobarea situațiilor financiare anuale ale Societății pentru anul 2022.
Plata dividendelor în valoare de 40.000.000 de lei a fost decisă la data de 21 octombrie 2022, iar plata dividendelor în valoare de 127.000.000 de lei a fost decisă în data de 29 decembrie 2022, în conformitate cu prevederile Regulamentului nr. 5/2018.
* Subvențiile de încasat în valoare de 90.159.070 lei includ: subvenții pentru costurile emisiilor indirecte aferente anului 2022 (64.173.308 lei), și subvenții care vor fi acordate pentru proiecte de investiții din fonduri europene (25.981.262 lei).
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
48
20.CREANȚE COMERCIALE ȘI ALTE CREANȚE (continuare)
b) Provizioane pentru creanțe comerciale
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
ECL pe durata de viață
ECL pe durata de viață
Sold la începutul anului
1.682.361
1.703.443
Creștere
69.047
-
Scădere
36.641
21.082
Sold la sfârșitul anului
1.714.768
1.682.361
Perioada medie a creditului comercial la vânzările de bunuri este de 40 de zile în 2021. Nu se percep dobânzi pentru creanțele comerciale scadente. Grupul evaluează întotdeauna provizionul de pierdere pentru creanțele comerciale la o valoare egală cu ECL pe durata de viață. Pierderile preconizate din creanțele comerciale sunt estimate utilizând o matrice de provizioane raportată la experiența anterioară privind cazurile de nerambursare ale debitorului și o analiză a poziției financiare curente a debitorului, ajustată în funcție de factori specifici debitorilor, de condițiile economice generale ale industriei în care își desfășoară activitatea debitorii și o evaluare atât a direcției actuale, cât și a direcției prognozate a condițiilor la data raportării. Nu a existat nicio modificare a tehnicilor de estimare în cursul perioadei de raportare curente.
b) Provizioane pentru creanțe comerciale
Grupul înregistrează pierderi din creanțe comerciale atunci când există informații care indică faptul că debitorul se află într-o dificultate financiară gravă și nu există nicio perspectivă realistă de recuperare, de exemplu atunci când debitorul a fost plasat în lichidare sau a intrat în procedură de faliment sau când creanțele comerciale sunt restante de peste doi ani, oricare dintre acestea survine mai devreme. Niciuna dintre creanțele comerciale care au fost șterse nu face obiectul unor activități de executare silită.
Următorul tabel detaliază profilul de risc al creanțelor comerciale pe baza matricei de provizioane a Grupului. Deoarece experiența istorică a Grupului în ceea ce privește pierderile din credit nu prezintă modele de pierderi semnificativ diferite pentru diferite segmente de clienți, provizionul pentru ajustarea pierderilor pe baza scadențelor anterioare nu se distinge mai mult între diferitele segmente de clienți ale Grupului.
Creanțe comerciale – zile restanță
31 decembrie 2022
Nu sunt restante
Restante 1-30 zile
Restante 31- 60 zile
Restante 61- 90 zile
Restante 91 - 120 zile
Restante peste 120 zile
Rata pierderilor din credit preconizate
0.01%
0.01%
0.06%
0.37%
5.67%
85%
Valoare brută
73,537,853
3,448,882
364,630
798,623
185,710
1,462,361
Pierdere din credit preconizată pe durata de viață
7,354
345
219
2,955
10,530
1,243,007
Creanțe comerciale – zile restanță
31 decembrie 2021
Nu sunt restante
Restante 1-30 zile
Restante 31- 60 zile
Restante 61- 90 zile
Restante 91 - 120 zile
Restante peste 120 zile
Rata pierderilor din credit preconizate
0.07%
0.11%
1.2%
1.67%
6.05%
87.66%
Valoare brută
81,858,662
5,581,663
87,176
58,339
52,381
1,426,508
Pierdere din credit preconizată pe durata de viață
60,125
5,989
1,049
972
3,170
1,250,505
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
49
21.NUMERAR ÎN CASĂ ȘI SOLDURI LA BĂNCI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Numerar la bancă
43.554.111
147.528.266
Cecuri
1.953.464
804.149
Avansuri în numerar
3.494
4.427
Numerar în casă
28.162
14.208
Echivalente de numerar
366
715
TOTAL
45.539.597
148.351.765
Numerarul și echivalentele de numerar cuprind numerar și depozite bancare pe termen scurt cu o scadență inițială de trei luni sau mai puțin. Valoarea contabilă a acestor active este aproximativ egală cu valoarea lor justă. Numerarul și echivalentele de numerar la sfârșitul perioadei de raportare, astfel cum se arată în situația consolidată a fluxurilor de trezorerie, pot fi reconciliate cu elementele conexe din poziția de raportare consolidată, astfel cum se arată mai sus.
Pierderea din credit preconizată pentru depozitele bancare nu este semnificativă pentru 2022 și 2021.
22. CAPITAL ȘI REZERVE
Acțiuni ordinare
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Acțiuni ordinare în circulație
304.907.851
304.907.851
Valoarea nominală pe acțiune – RON
1.00
1.00
Capital social statutar – RON
304.907.851
304.907.851
Prime de emisiune în RON
4.669.565
4.669.565
Ajustare la hiperinflație
886.083.318
886.083.318
Capital social IFRS – RON
1.195.660.734
1.195.660.734
Ajustarea la hiperinflație a fost înregistrată în Rezultatul reportat, în conformitate cu prevederile IAS 29, Raportarea financiară în economiile hiperinflaționiste.
Societatea-mamă a grupului este Serviciile Comerciale Romane , care aparține acționarului persoană fizică Vuza Stefan.
Prin decizia acționarilor din 30 iunie 2021, a fost aprobată răscumpărarea a 7.059.620 de acțiuni proprii. Pe parcursul anului 2022, Societatea a răscumpărat 2.087.562 de acțiuni cu 47.652.341 lei. Acțiunile proprii sunt prezentate ca linie separată în situația modificărilor capitalurilor proprii.
Acțiuni proprii
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Acțiuni proprii
47.794.795
142.454
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
50
22. CAPITAL ȘI REZERVE (continuare)
Structura acționariatului la 31 decembrie 2022 și 31 decembrie 2021 a fost următoarea:
31 decembrie 2022
Acțiuni ordinare
Participație
Valoare nominală capital social
Acționari
CRC Alchemy Holding B.V.
259.151.301
84.99%
259.151.301
AAAS
27.305.181
8.96%
27.305.181
Persoane juridice
14.363.583
4.71%
14.363.583
Persoane fizice
4.087.786
1.34%
4.087.786
Total
304.907.851
100%
304.907.851
31 decembrie 2021
Acțiuni ordinare
Participație
Valoare nominală capital social
Acționari
CRC Alchemy Holding B.V.
260.251.528
85.35%
260.251.528
AAAS
27.305.182
8.96%
27.305.182
Persoane juridice
13.841.140
4.54%
13.841.140
Persoane fizice
3.510.001
1.15%
3.510.001
Total
304.907.851
100%
304.907.851
23. IMPRUMUTURI SI LEASING
23.A. ÎMPRUMUTURI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
ÎMPRUMUTURI PE TERMEN LUNG
CEC Bank
262.930.536
177.870.706
Alpha Bank
97.028.326
116.650.569
UBS Swizerland
58.417.535
Garanti Bank
39.083.342
OTP Bank
2.564.738
-
TOTAL PORȚIUNEA PE TERMEN LUNG
460.024.477
294.521.275
ÎMPRUMUTURI PE TERMEN SCURT
CEC Bank
9.670.846
10.109.106
Alpha Bank
19.604.993
19.343.329
UBS Swizerland
10.496.053
-
Garanti Bank
6.349.164
OTP Bank
932.631
-
Altele
31.600
30.800
TOTAL PORȚIUNEA PE TERMEN SCURT
47.085.287
29.483.235
TOTAL
507.109.764
324.004.510
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
51
23.IMPRUMUTURI SI LEASING (continuare)
23.A. ÎMPRUMUTURI (continuare)
Împrumuturile de la CEC Bank și Alpha Bank au fost utilizate pentru refinanțarea creditelor de la VTB și Credit Suisse în valoare totală de 56,7 milioane de euro și ambele au fost plătite la 6 octombrie 2021.
Creditul la termen de la Alpha Bank – facilitatea de credit în valoare de 30 de milioane euro urmează să fie rambursată în 28
de tranșe trimestriale egale, care au început la 31 decembrie 2021, cu scadența finală la 29 septembrie 2028. Soldul final la 31 decembrie 2022 este de 24.642.857 euro, din care 4.285.714 euro pe termen scurt și 20.357.143 euro pe termen lung.
Dobânda este de 3 luni EURIBOR +1,95%, iar creditul este garantat cu ipoteca asupra imobilizărilor corporale situate pe platforma industriala din Onești și cu cesiunea poliței de asigurare.
Creditul pentru investiții de la CEC Bank - facilitatea de credit de 20 milioane euro urmează să fie rambursată în 28 de tranșe
trimestriale care au început la 31 ianuarie 2022, cu scadența finală la 29 septembrie 2028.
Soldul final la 31 decembrie 2022 este de 17.142.857 euro, din care 2.857.143 euro pe termen scurt și 14.285.714 euro pe termen lung. Dobânda este de 3 luni EURIBOR +2,15%, iar creditul este garantat cu ipoteca asupra imobilizărilor corporale situate pe platforma industriala de la Onești și cu cesiunea poliței de asigurare.
Facilitatea de credit revolving de la CEC Bank de 40 de milioane euro, retrasă integral la 31 decembrie 2022. Facilitatea
revolving are scadența la 29 septembrie 2024.
Dobânda este de 3 luni EURIBOR +2,15%, iar creditul este garantat cu gaj asupra stocurilor (materii prime și produse finite) situate în Rm. Vâlcea și Onești, cu ipotecă asupra creanțelor comerciale și cu cesiunea poliței de asigurare.
Facilitatea de credit de la Garanti Bank în valoare totală de 6.000.000 euro a fost contractată la data de 20 aprilie 2022.
Acest credit este format din două facilități, după cum urmează:
- facilitate de investiții in valoare maximă de 4.500.000 euro pentru finanțarea a 100% din contribuția Societății în proiectul cu fonduri nerambursabile privind construcția unei centrale de cogenerare de înaltă eficiență de maxim 8MWe pe platforma chimică de la Rm. Vâlcea; facilitatea se rambursează în rate lunare în maximum 60 de luni de la data fiecărei utilizări și cu scadența finală la 31 decembrie 2028. Dobânda este EURIBOR 3 luni +2,5%.
-facilitate revolving în valoare maximă de 1.600.000 euro pentru finanțarea a 100% din TVA neeligibilă aferentă facturilor emise în cadrul proiectului finanțat; facilitatea se rambursează în maximum 26 de luni de la data fiecărei utilizări și cu scadența finală la data de 28 decembrie 2026. Dobânda este EURIBOR 3 luni +2,5%.
Până la data de 31 decembrie 2022 nu s-au făcut trageri în cadrul acestor facilități.
Creditul de investiții de la Garanti Bank în valoare totală de 18.600.000 de euro - constă în două facilități:
- Facilitatea 1 în valoare de 11.600.000 euro pentru finanțarea a 75% din Proiect: Racordarea Centralei de Cogenerare construită de Chimcomplex S.A. Borzești, Sucursala Râmnicu Vâlcea la Sistemul Energetic Național (SEN) si la Sistemul National de Transport al Gazelor Naturale (SNTGN), se rambursează în rate lunare în maxim 60 de luni de la data fiecărei trageri și cu scadență finală la 31 decembrie 2028. Soldul final la 31 decembrie 2022 este de 2.649.774 euro, din care 1.283.333 euro pe termen scurt și 1.366.441 euro pe termen lung. Dobânda este EURIBOR 3 luni +2,5%.
- Facilitatea 2 în valoare de 7.000.000 euro pentru refinanțarea cheltuielilor CAPEX efectuate de companie, plătită integral la 31 august 2022; facilitatea urmează să fie rambursată în 60 de rate lunare care au început în septembrie 2022, cu scadența finală la 31 august 2027. Soldul final la 31 decembrie 2022 este de 6.533.333 euro reprezentând credit pe termen lung. Dobânda este EURIBOR 3 luni +2,5%.
Toate facilitățile de credit acordate de Garanti Bank sunt garantate cu ipotecă asupra imobilizărilor corporale situate pe platforma industrială de la Rm. Vâlcea și cu cesiunea polițelor de asigurare.
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
52
23.IMPRUMUTURI SI LEASING (continuare)
23.A. ÎMPRUMUTURI (continuare)
Facilitatea de finanțare a exporturilor de la UBS Switzerland AG în valoare de 23.079.562 euro a fost contractată pentru
finanțarea a 85% din valoarea contractului comercial încheiat cu Solar Turbines Switzerland SAGL pentru livrarea de echipamente pentru Fabrica de Cogenerare de la Rm. Vâlcea. Facilitatea este acoperită de o asigurare de credit a cumpărătorului emisă de Swiss Export Risk Insurance (SERV). Facilitatea urmează să fie rambursată în 14 tranșe semestriale începând cu data de 30 mai 2023, cu scadența finală în 30 noiembrie 2029. Soldul final la 31 decembrie 2022 este de 15.654.562 euro, din care 2.236.366 euro pe termen scurt și 13.418.196 euro pe termen lung. Dobânda este EURIBOR 6 luni +1,7%.
Toate contractele de împrumut încheiate fac obiectul unor clauze privind indicatorii financiari, prin care Grupul este obligat să îndeplinească anumiți indicatori financiari. Grupul s-a conformat la 31 decembrie 2022 tuturor indicatorilor prevăzuți în contracte.
Mișcări ale datoriilor nete
2022
2021
2020
Sold credite la 1 ianuarie
324.004.510
639.262.125
661.139.001
Retrageri
218.454.094
351.609.499
21.253.194
Rambursări
(38.438.416)
(684.034.787)
(92.194.005)
Diferențe de schimb valutar
1.121.284
9.056.669
12.127.323
Alte cheltuieli financiare
1.968.290
8.111.004
36.936.612
Sold credite la 31 decembrie
507.109.764
324.004.510
639.262.125
23.B ACTIVE AFERENTE DREPTULUI DE UTILIZARE ȘI DATORII DE LEASING
Grupul a luat în considerare următoarele aspecte pentru contractele care intră sub incidența IFRS 16:
i) nu a recunoscut niciun activ cu drept de utilizare sau nicio datorie de leasing pentru contractele care expiră în termen de 12 luni de la data punerii în aplicare; și
ii) nu a recunoscut niciun activ cu drept de utilizare sau nicio datorie de leasing pentru contracte cu valoare mai mică (mai mică de 5.000 USD).
Rata de împrumut medie incrementală ponderată a locatarului utilizată de Grup la 31 decembrie 2021 este de 2,66%. Nu a existat nicio modificare a tehnicilor de estimare sau a ipotezelor semnificative făcute în cursul perioadei de raportare curente.
Grupul are contracte de închiriere în principal pentru închirierea de clădiri și vehicule, cum ar fi vagoanele. Acordurile de leasing ale Grupului nu includ plăți variabile. Durata medie de leasing este de 4 ani.
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
53
23. IMPRUMUTURI SI LEASING (continuare)
Active cu drept de utilizare
Cost
Clădiri
Vehicule
Total
La 1 ianuarie 2021
8.752.073
3.894.729
12.646.802
Intrări
-
3.604.824
3.604.824
Ieșiri
1.828.774
-
1.828.774
La 31 decembrie 2021
6.923.299
7.499.553
14.422.852
Intrări
-
16.758.582
16.758.582
Ieșiri
1.129.331
-
1.129.331
La 31 decembrie 2022
5.793.968
24.258.135
30.052.103
Amortizare cumulată
La 1 ianuarie 2021
3.363.154
2.041.639
5.404.793
Intrări
1.837.154
3.102.880
4.940.034
Ieșiri
1.828.774
-
1.828.774
La 31 decembrie 2021
3.371.534
5.144.519
8.516.053
Intrări
1.176.304
7.644.251
8.820.555
Ieșiri
1.129.331
-
1.129.331
La 31 decembrie 2022
3.418.507
12.788.770
16.207.277
Valoare contabilă netă
La 31 decembrie 2021
3.551.765
2.355.034
5.906.799
La 31 decembrie 2022
2.375.461
11.469.365
13.844.826
Analiza scadenței datoriilor de leasing este prezentată în nota 27 d).
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
54
24.DATORII COMERCIALE ȘI ALTE DATORII PE TERMEN LUNG ȘI PE TERMEN SCURT
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Datorii comerciale
214.202.656
150.056.433
Datorii cu părțile afiliate (a se vedea nota 28)
879.501
6.407.775
Avansuri de la clienți
14.611.732
10.270.382
Salarii și alte datorii aferente
9.550.450
24.503.494
Impozit pe salarii
8.631.376
15.196.171
Alte impozite
770.282
1.078.420
Alte datorii
6.207.941
3.305.931
Plăți ce trebuie efectuate cu privire la acțiunile deținute la Sistemplast
10.966.000
-
Venituri amânate*
11.976.361
19.286.926
Sume datorate acționarilor reprezentând dividende intermediare
distribuite până la sfârșitul anului (a se vedea nota 20)
12.879.396
60.023.658
TOTAL
290.675.695
290.129.190
* Veniturile amânate reprezintă numerarul încasat de la Oltchim S.A. (a se vedea nota 21) ca parte a achiziției de business din anul precedent pentru obligațiile de dezafectare pentru două depozite achiziționate de la Oltchim S.A.
Suma de 8.712.260 lei este prezentată drept alte datorii pe termen lung în situația poziției financiare, iar valoarea rămasă este prezentată drept datorii comerciale și alte datorii (datorii pe termen scurt).
Avansuri de la clienți
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Sold la începutul anului
10.270.382
25.433.313
Decontarea avansurilor
470.645.193
311.643.105
Avansuri înregistrate
474.986.543
296.480.174
Sold la sfârșitul anului
14.611.733
10.270.382
25. SUBVENȚII
Subvenții pe termen lung
Proiect
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Instalație de cogenerare II
11.056.156
12.048.215
Alte subvenții
577.973
602.343
Îmbunătățirea eficienței energetice
293.916
572.841
Subvenție POPAM
1.850.619
2.226.677
TOTAL
13.778.664
15.450.076
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
55
25. SUBVENȚII (continuare)
Subvenții pe termen scurt
Proiect
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Instalație de cogenerare II
732.842
473.624
Îmbunătățirea eficienței energetice
130.112
1.108.826
Subvenție POPAM
129.688
Sisteme de monitorizare a consumului de energie
951.540
951.540
Innovation Norvegia - Stație Polioli
6.005.745
-
Stație de cogenerare 8 Mwe
19.061.717
-
Alte subvenții
326.478
8.008
TOTAL
27.338.122
2.541.998
26. PROVIZIOANE
Provizioane pe termen lung
Descriere:
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Provizion pensii
2.591.719
2.816.938
Provizion pentru dezafectare 2
13.710.924
13.642.626
TOTAL
16.302.643
16.459.564
Provizioane pe termen scurt
Descriere:
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Provizion pensii 4
531.859
675.300
Litigii comerciale 3
16.258.522
13.798.538
Provizion pentru dezafectare 2
1.566.285
1.566.285
Provizion emisii CO 2
-
9.425.788
Alte creanțe
395.665
1.053.626
Provizion pentru comisionul de garantare SCR 1
-
9.737.468
TOTAL
18.752.331
36.257.005
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
56
26.PROVIZIOANE (continuare)
Descriere:
Dezafectare
Emisii de CO 2
Provizion pensii
Alte creanțe
Provizion pentru garanția SCR
Litigii comerciale
Total
Sold la 1 ianuarie 2021
13.605.987
-
3.280.235
2.925.217
8.463.114
-
28.274.553
Creștere
1.602.924
9.425.788
478.213
2.743.054
7.373.366
13.798.538
35.421.883
Scădere
-
-
266.210
4.614.645
6.099.012
-
10.979.867
Sold la 31 decembrie 2021
15.208.911
9.425.788
3.492.238
1.053.626
9.737.468
13.798.538
52.716.569
Creștere
68.298
367.775
634.218
235.130
-
2.923.831
4.229.252
Scădere
-
9.793.563
1.002.878
893.091
9.737.468
463.847
21.890.847
Sold la 31 decembrie 2022
15.277.209
-
3.123.578
395.665
-
16.258.522
35.054.974
1) Provizionul înregistrat pentru plata SCR a fost înregistrat în legătură cu angajamentul asumat de SCR de a garanta pentru Chimcomplex SA obligațiile privind împrumuturile primite de la VTB Bank și Credit Suisse. Grupul a avut în vedere înregistrarea unui provizion pentru plata pe întreaga perioadă a creditului contractat, pe baza scadențelor împrumuturilor, deoarece împrumuturile au fost preplătite în cursul anului în care valoarea rămasă a fost înregistrată în cursul anului și o parte din sumă a fost facturată și plătită.
2) Provizionul de dezafectare a fost înregistrat pentru 2 depozite de substanțe nepericuloase utilizate atât de sucursalele Onești, cât și de Râmnicu Vâlcea.
3) Grupul se află în proces de litigiu cu Amerocap, pentru valoarea onorariului de succes (în valoare totală de 3.039.150 USD) aferent serviciilor de consultanță furnizate de Amerocap în legătură cu achiziția de business din anul precedent de la Oltchim S.A. Întrucât la prima decizie a instanței, Grupul a pierdut, conducerea a evaluat că acest litigiu va avea un efect negativ asupra performanței financiare și a poziției financiare a Grupului și, prin urmare, a fost înregistrat un provizion în acest sens. Litigiul este în curs de desfășurare.
Ieșirea de beneficii economice va avea loc atunci când instanța va emite o decizie finală.
4) Conform contractului colectiv de muncă al Grupului, fiecare angajat are dreptul la o compensație la pensionare egală cu un salariu mediu. Provizioanele pentru pensii reprezintă cea mai bună estimare efectuată de conducere pentru angajați.
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
57
27. INSTRUMENTE FINANCIARE
a) Managementul riscului de capital
Obiectivele Grupului în gestionarea capitalului sunt de a proteja capacitatea Grupului de a-și continua activitatea pentru a oferi randamente acționarilor și beneficii pentru alte părți interesate și pentru a menține o structură optimă a capitalului pentru a reduce costul capitalului.
Structura capitalului Grupului constă în datorii, care includ împrumuturile prezentate la nota 23, numerarul și echivalentele de numerar și capitalul propriu atribuibil deținătorilor de titluri de capital ai societății-mamă, cuprinzând capitalul emis, rezervele și câștigul reportat.
Datoria (i) este prezentată în situațiile financiare ca datorii totale, în timp ce capitalul propriu (ii) reprezintă capitaluri proprii atribuibile proprietarilor Grupului.
În concordanță cu alte societăți din industrie, Grupul monitorizează capitalul pe baza gradului de îndatorare. Acest grad se calculează ca datorie împărțită la capitalul propriu total. Datoria se calculează ca împrumuturi totale (inclusiv împrumuturi pe termen scurt și împrumuturi pe termen lung, astfel cum se arată în bilanț).
Gradul de îndatorare la 31 decembrie 2022 și 31 decembrie 2021 este:
Gradul de îndatorare
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Datorii (i)
1.046.612.496
858.008.666
Capitaluri proprii (ii)
1.813.292.503
1.657.086.220
Ponderea datoriei în capitalurile proprii
0,57
0.52
b) Managementul riscului de rată a dobânzii
Grupul este expus riscului ratei dobânzii deoarece entitățile din Grup împrumută fonduri la rate fixe ale dobânzii și rate variabile, ratele variabile ale dobânzii care sunt menționate aici sunt EURIBOR și ROBOR.
La data raportării, profilul ratei dobânzii instrumentelor financiare purtătoare de dobândă ale Grupului a fost:
Valoare contabilă
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Active financiare cu rată fixă
Împrumuturi acordate pe termen scurt
5.327.386
3.536.799
Numerar în casă și solduri bancare
45.539.597
148.351.765
Datorii financiare cu rată fixă
Leasing
(14.654.586)
(6.909.573)
Datorii financiare cu rată variabilă
Împrumuturi
(507.109.764)
(324.004.510)
Total
(470.897.367)
(179.025.519)
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
58
27.INSTRUMENTE FINANCIARE (continuare)
Sensibilitatea ratei dobânzii
Analiza de sensibilitate prezentată mai jos a fost determinată pentru creditele purtătoare de dobândă existente scadente la data raportării, și modificarea prevăzută are loc la începutul exercițiului financiar și s-a menținut constantă pe parcursul următoarei perioade de raportare în cazul împrumuturilor cu rate variabile.
Dacă ratele dobânzilor pentru datoriile financiare cu rată variabilă ar fi mai mari/mai mici cu 1% (100 puncte de bază) și toate celelalte variabile sunt menținute constante, pierderea netă a Grupului pentru anul 2022 ar crește/scădea cu 5.071.098 lei (2021: 3.240.045 lei). Acest lucru se datorează în principal expunerii Grupului la ratele dobânzii aferente împrumuturilor sale exprimate în EUR cu rată variabilă a dobânzii.
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
59
27.INSTRUMENTE FINANCIARE (continuare)
c)
Managementul riscului valutar
Grupul este expus în principal la EURO și USD. Grupul este expus fluctuațiilor cursului de schimb valutar în relațiile comerciale și finanțare. Riscul valutar care decurge din active și datorii recunoscute, inclusiv împrumuturi exprimate în monedă străină. Grupul nu utilizează instrumente financiare derivate pentru a atenua acest risc.
Valorile contabile ale activelor monetare și ale datoriilor monetare exprimate în valută ale Grupului la data raportării sunt următoarele:
2022
RON
EUR
- echivalent în lei al soldului în EUR
Alte valute
-echivalent în lei al altor valute
Total
Active monetare
Alte active pe termen lung
5.645.951
1.072.564
-
6.718.514
Numerar în casă și solduri bancare
37.442.104
7.110.955
986.538
45.539.597
Creanțe comerciale și alte creanțe
440.981.816
63.212.604
-
504.194.420
Împrumuturi acordate pe termen scurt
5.327.386
-
-
5.327.386
489.397.257
71.396.123
986.538
561.779.917
Datorii monetare
Datorii de leasing financiar
(14.654.586)
-
-
(14.654.586)
Datorii comerciale și alte datorii
(202.462.210)
(73.608.094)
(4.345.763)
(280.416.067)
Alte datorii pe termen lung
(10.259.628)
-
-
(10.259.628)
Împrumuturi
(3.528.968)
(503.580.795)
-
(507.109.764)
(230.905.392)
(577.188.889)
(4.345.763)
(812.440.045)
Expunere bilanțieră netă
258.491.865
(505.792.766)
(3.359.225)
(250.660.128)
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
60
27. INSTRUMENTE FINANCIARE (continuare)
2021
RON
EUR
- echivalent în lei al soldului în EUR
Alte valute
-echivalent în lei al altor valute
Total
Active monetare
Alte active pe termen lung
1.618.916
-
3.474.843
5.093.759
Numerar în casă și solduri bancare
84.252.579
61.085.976
3.013.209
148.351.765
Creanțe comerciale și alte creanțe
254.966.132
46.340.256
488.791
301.795.179
Împrumuturi acordate pe termen scurt
3.536.799
-
-
3.536.799
344.374.426
107.426.232
6.976.843
458.777.502
Datorii monetare
Datorii de leasing financiar
(6.909.573)
-
-
(6.909.573)
Datorii comerciale și alte datorii
(268.248.813)
(18.313.224)
(2.968.468)
(289.530.505)
Alte datorii pe termen lung
(598.685)
-
-
(598.685)
Împrumuturi
(30.800)
(323.973.710)
-
(324.004.510)
(275.787.871)
(342.286.934)
(2.968.468)
(621.043.273)
Expunere bilanțieră netă
68.586.555
(234.860.702)
4.008.375
(162.265.771)
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
61
27. INSTRUMENTE FINANCIARE (continuare)
c) Managementul riscului valutar (continuare)
2020
RON
EUR
- echivalent în lei al soldului în EUR
Alte valute
-echivalent în lei al altor valute
Total
Active monetare
Alte active pe termen lung
1.799.126
1.000.143
3.012.176
5.811.445
Numerar în casă și solduri bancare
31.493.692
8.648.965
969.551
41.112.208
Creanțe comerciale și alte creanțe
143.109.878
38.294.693
474.678
181.879.249
Împrumuturi acordate pe termen scurt
1.259.291
-
-
1.259.291
177.661.987
47.943.801
4.456.405
230.062.193
Datorii monetare
Datorii de leasing financiar
(127.633.612)
(14.741.019)
(6.182.728)
(148.557.359)
Datorii comerciale și alte datorii
(8.198.498)
-
-
(8.198.498)
Alte datorii pe termen lung
(120.193)
-
-
(120.193)
Împrumuturi
(7.064.355)
(617.484.433)
(14.713.337)
(639.262.125)
(143.016.658)
(632.225.452)
(20.896.065)
(796.138.175
Expunere bilanțieră netă
34.645.329
(584.281.651)
(16.439.660)
(566.075.982)
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
62
27.INSTRUMENTE FINANCIARE (continuare)
c) Managementul riscului valutar (continuare)
Analiza sensibilității la variațiile cursului de schimb
Grupul este expus în principal cursului de schimb EUR/RON. Tabelul următor detaliază sensibilitatea Grupului la o creștere și o scădere de 10% a RON față de monedele străine relevante. 10% este rata de sensibilitate utilizată la raportarea riscului valutar pe plan intern către personalul-cheie din conducere și reprezintă evaluarea conducerii cu privire la modificarea în mod rezonabil posibilă a cursurilor de schimb valutar.
Analiza de sensibilitate include numai elementele monetare denominate în valută și ajustează conversia acestora la sfârșitul perioadei pentru o modificare de 10% a cursurilor valutare pentru toate monedele. O valoare negativă indică o scădere a profitului cu o depreciere RON de 10% față de moneda străină relevantă.
Pentru o apreciere de 10% a RON față de monedele relevante, ar exista un impact egal și opus asupra profitului și a altor capitaluri proprii, iar soldurile de mai jos ar fi pozitive. Modificările vor fi atribuite expunerii la împrumuturi și datorii comerciale, în cea mai mare parte, la sfârșitul perioadei de raportare.
+10%
-10%
Anul încheiat la 31 decembrie 2022
Pasive
58.153.464
(58.153.464)
Active
(7.238.266)
7.238.266
Profit net sau pierdere netă
50.915.198
(50.915.198)
+10%
-10%
Anul încheiat la 31 decembrie 2021
Pasive
34.526.589
(34.526.589)
Active
11.533.214
(11.533.214)
Profit net sau pierdere netă
22.993.375
(22.993.375)
+10%
-10%
Anul început la 1 ianuarie 2021
Pasive
65.312.152
(65.312.152)
Active
5.240.021
(5.240.021)
Profit net sau pierdere netă
60.072.131
(60.072.131)
d) Managementul riscului de lichiditate
Responsabilitatea finală pentru gestionarea riscului de lichiditate revine consiliului de administrație, care a stabilit un cadru adecvat de gestionare a riscului de lichiditate pentru gestionarea cerințelor Grupului de finanțare și gestionare a lichidităților pe termen scurt, mediu și lung. Grupul gestionează riscul de lichiditate prin menținerea unor rezerve adecvate, a unor facilități bancare și a unor facilități de împrumut de rezervă, prin monitorizarea continuă a fluxurilor de trezorerie prognozate și efective și prin corelarea profilurilor de scadență ale activelor și pasivelor financiare.
A se vedea, de asemenea, nota 3 și nota 23.a.
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
63
27. INSTRUMENTE FINANCIARE (continuare)
d) Managementul riscului de lichiditate (continuare)
Sub
1 an
Între
1 și 2 ani
Peste
2 ani
TOTAL
La 31 decembrie 2022
Active financiare
Alte active pe termen lung
-
6.718.514
-
6.718.514
Creanțe comerciale și alte creanțe
504.194.420
-
-
504.194.420
Împrumuturi acordate pe termen scurt
5.327.386
-
-
5.327.386
Numerar în casă și solduri bancare
45.539.597
-
-
45.539.597
555.061.403
6.718.514
-
561.779.917
Datorii financiare
Datorii comerciale și alte datorii
(280.416.067)
-
-
(280.416.067)
Datorii de leasing financiar
(5.949.300)
(8.705.286)
-
(14.654.586)
Alte datorii pe termen lung
-
(10.259.628)
-
(10.259.628)
Împrumuturi
(47.085.287)
(249.201.210)
(210.823.267)
(507.109.764)
(333.450.653)
(268.166.124)
(210.823.267)
(812.440.45)
Dobânda estimată viitoare
(10.320.185)
(14.447.252)
(8.878.298)
(33.645.735)
Net
211.290.565
(275.894.862)
(219.701.565)
(284.305.863)
Grupul are o sumă netă negativă, aceasta fiind dată în principal de împrumuturile pe termen lung. Aceste împrumuturi au fost obținute în scopuri de investiții, astfel Grupul se așteaptă ca aceste investiții să conducă la o creștere a beneficiilor economice viitoare în orizontul de timp de 1-5 ani pentru a compensa poziția netă negativă reală.
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
64
27. INSTRUMENTE FINANCIARE (continuare)
Sub
1 an
Între
1 și 2 ani
Peste
2 ani
TOTAL
La 31 decembrie 2021
Active financiare
Alte active pe termen lung
-
5.093.759
-
5.093.759
Creanțe comerciale și alte creanțe
301.795.179
-
-
301.795.179
Împrumuturi acordate pe termen scurt
3.536.799
-
-
3.536.799
Numerar în casă și solduri bancare
148.351.765
-
-
148.351.765
453.683.743
5.093.759
-
458.777.502
Datorii financiare
Datorii comerciale și alte datorii
(289.530.505)
-
-
(289.530.505)
Datorii de leasing financiar
(3.465.451)
(1.528.463)
(1.915.659)
(6.909.573)
Alte datorii pe termen lung
(598.685)
-
-
(598.685)
Împrumuturi
(29.483.235)
(44.859.944)
(249.661.331)
(324.004.510)
(323.077.876)
(46.388.407)
(251.576.990)
(621.043.273)
Dobândă estimată viitoare
(8.301.767)
(8.092.890)
(12.036.624)
(28.431.281)
Net
122.304.100
(49.387.538)
(263.613.614)
(190.697.052)
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
65
27. INSTRUMENTE FINANCIARE (continuare)
d) Managementul riscului de lichiditate (continuare)
Sub
1 an
Între
1 și 2 ani
Între
2 și 5 ani
TOTAL
La 1 ianuarie 2021
Active financiare
Alte active pe termen lung
-
5.811.445
-
5.811.445
Creanțe comerciale și alte creanțe
181.879.249
-
-
181.879.249
Împrumuturi acordate pe termen scurt
1.259.291
-
-
1.259.291
Numerar în casă și solduri bancare
41.112.208
-
-
41.112.208
224.250.748
5.811.445
-
230.062.193
Datorii financiare
Datorii comerciale și alte datorii
(148.557.359)
-
-
(148.557.359)
Datorii de leasing financiar
(3.987.243)
(1.211.833)
(2.999.422)
(8.198.498)
Alte datorii pe termen lung
(120.193)
-
-
(120.193)
Împrumuturi
(90.781.010)
(39.780.517)
(508.700.598)
(639.262.125)
(243.445.805)
(40.992.350)
(511.700.020)
(796.138.175)
Dobândă estimată viitoare
(85.783.433)
(85.478.187)
(41.787.583)
(213.049.203)
Net
(104.978.490)
(120.659.092)
(553.487.603)
(779.125.185)
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
66
27.INSTRUMENTE FINANCIARE (continuare)
e) Riscul de credit
Riscul de credit este riscul de pierdere financiară pentru Grup în cazul în care un client sau o contraparte la un instrument financiar nu își îndeplinește obligațiile contractuale și rezultă în principal din creanțele Grupului de la clienți, din numerar și echivalente de numerar și din depozitele bancare. Depozitele în numerar și bancare sunt plasate la instituții financiare care sunt considerate a avea un risc scăzut de nerambursare. Valoarea contabilă a activelor financiare reprezintă expunerea maximă la credit.
Pentru creanțele comerciale, Grupul nu are concentrări semnificative ale riscului de credit. Grupul este în curs de a întocmi o poliță de asigurare a creanțelor comerciale. De asemenea, mai mult de 70% dintre clienți sunt clienți externi, pentru care Grupul solicită plăți în avans. Datele scadente sunt de obicei de până la 30 de zile, o perioadă de 90 de zile este acordată numai pentru grupuri de companii.
Aprobările de credite și alte proceduri de monitorizare sunt, de asemenea, în vigoare pentru a se asigura că se iau măsuri de monitorizare pentru a recupera datoriile restante. În plus, Grupul revizuiește valoarea recuperabilă a fiecărei datorii comerciale și a fiecărei investiții în datorii comerciale în mod individual la sfârșitul perioadei de raportare, pentru a se asigura că se constituie o ajustare adecvată pentru pierderi pentru sumele irecuperabile. În această privință, administratorii Grupului consideră că riscul de credit al Grupului este semnificativ redus. Creanțele comerciale constau dintr-un număr mare de clienți, răspândiți în diverse industrii și zone geografice. Evaluarea continuă a creditului se efectuează cu privire la situația financiară a creanțelor de încasat.
În ceea ce privește creanțele comerciale, Grupul a aplicat abordarea simplificată din IFRS 9 pentru a evalua ajustarea pentru pierdere la ECL pe durata de viață. Grupul determină pierderile din credit preconizate pentru aceste elemente utilizând o matrice de provizionare, estimată pe baza experienței istorice privind pierderile din creanțe pe baza situației scadențelor anterioare a debitorilor, ajustată, după caz, pentru a reflecta condițiile actuale și estimările condițiilor economice viitoare. În consecință, profilul de risc de credit al acestor active este prezentat în funcție de scadențele anterioare în ceea ce privește matricea de provizionare. A se consulta Nota 20.
Riscul pentru fondurile lichide este limitat, deoarece contrapărțile sunt bănci cu ratinguri de credit ridicate atribuite de agențiile internaționale de rating de credit.
Împrumuturile pe termen scurt acordate sunt evaluate pentru depreciere aplicând modelul general, însă Grupul consideră că nu există un impact semnificativ dacă s-ar aplica modelul pierderilor din credit preconizate.
f) Riscul de preț
Prețul se stabilește pe baza acordului dintre părți. Conducerea estimează prețul de vânzare pornind de la costurile reale suportate. Grupul nu utilizează instrumente de acoperire împotriva riscurilor pentru a atenua riscul de preț.
g) Clasificări contabile și valori juste
Tabelul următor prezintă valorile contabile și valorile juste ale activelor financiare și datoriilor financiare, inclusiv nivelurile acestora în ierarhia valorii juste. Aceasta nu include informații privind valoarea justă pentru activele financiare și datoriile financiare care nu sunt evaluate la valoarea justă dacă valoarea contabilă este o aproximare rezonabilă a valorii juste.
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
67
27.INSTRUMENTE FINANCIARE (continuare)
h) Clasificări contabile și valori juste (continuare)
În conformitate cu IFRS 13, nivelurile individuale se definesc după cum urmează:
Nivelul 1: prețuri cotate pe piețe active pentru active și datorii identice. Valoarea justă a instrumentelor financiare tranzacționate pe piețe active se bazează pe prețurile de piață cotate la data bilanțului
Nivelul 2: folosirea de informații privind activul sau datoria, altele decât prețurile cotate, observabile fie direct (ca prețuri), fie
indirect (derivate din prețuri). Pentru a stabili valoarea justă a instrumentelor financiare, Grupul folosește prețurile tranzacțiilor disponibile în piață, dacă sunt disponibile.
Nivelul 3: folosirea de informații privind activul sau datoria care nu provin din datele observabile din piață, cum ar fi prețurile, ci din modelele interne sau alte metode de evaluare.
Activele financiare evaluate la cost amortizat includ toate activele cu termeni contractuali care dau naștere la fluxuri de numerar la anumite date. Grupul include în această categorie de evaluare creanțele comerciale, alte active imobilizate, împrumuturile pe termen scurt acordate și numerarul și echivalentele de numerar. Evaluarea inițială a acestor active se face, în general, la valoarea justă, care corespunde de obicei prețului tranzacției la momentul achiziției sau, în cazul creanțelor comerciale, prețului tranzacției în conformitate cu IFRS 15. Datorită termenelor scurte ale numerarului și echivalentelor de numerar, ale împrumuturilor pe termen scurt acordate și creanțelor comerciale, valorile juste corespund în mare măsură valorilor contabile, deoarece reflectă prețul tranzacției.
Datoriile financiare evaluate la cost amortizat includ, în general, toate datoriile financiare, cu condiția ca acestea să nu reprezinte instrumente financiare derivate. Acestea sunt, în general, evaluate la valoarea justă la momentul recunoașterii inițiale, care corespunde de obicei valorii contraprestației primite. Evaluarea ulterioară este recunoscută în contul de profit și pierdere la cost amortizat utilizând metoda dobânzii efective. Pentru datoriile comerciale și de altă natură cu scadență de obicei pe termen scurt, sumele din bilanț reprezintă aproximări ale valorii lor juste, deoarece valoarea contabilă este similară cu prețul tranzacției.
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
68
27. TRANZACȚII CU PĂRȚI AFILIATE
Informații despre
Natura
31 decembrie
31 decembrie
Creanţe
tranzacţii
relației
2022
2021
VITORIA SERV SRL
venituri din servicii prestate
parte afiliată, entitate aflată sub control comun
41.400
41.400
SOMES SA DEJ
venituri din servicii prestate
parte afiliată, entitate aflată sub control comun
117.185
351.022
SINTEROM SA CLUJ
venituri din servicii prestate
parte afiliată, entitate aflată sub control comun
1.984
1.984
A6 IMPEX SRL DEJ
venituri din servicii prestate, împrumuturi și dobânzi
entitate asociată
4.090.067
2.266.330
CRC IMPEX CHEMICALS SRL
venituri din vânzările de produse finite și mărfuri
parte afiliată, entitate aflată sub control comun
18.923.402
20.551.175
NOVATEXTILE BUMBAC SRL
venituri din servicii prestate
parte afiliată, entitate aflată sub control comun
1.000
116.140
SISTEMPLAST SA
venituri din servicii oferite de terți
parte afiliată, entitate aflată sub control comun
-
2.987.048
CAROMET CARANSEBEȘ
venituri din servicii, împrumuturi și dobânzi ale terților
parte afiliată, entitate aflată sub control comun
1.115.676
1.123.094
CRC EXPLORARE&BUSINESS
avansuri pentru consumabile și dobânzi
parte afiliată, entitate aflată sub control comun
11.861
135.102
IAȘTEX
venituri din servicii prestate
parte afiliată, entitate aflată sub control comun
1.423
1.423
UZUC SA
avansuri pentru investiții
parte afiliată, entitate aflată sub control comun
-
1.459.526
CRC ZEUS
împrumuturi și dobânzi
parte afiliată, entitate aflată sub control comun
192.547
-
Total
24.496.545
29.034.244
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
69
28. TRANZACȚII CU PĂRȚI AFILIATE (continuare)
Informații despre
Natura
31 decembrie
31 decembrie
Datorii
tranzacţii
relației
2022
2021
CRC EXPLORARE&BUSINESS
achiziția de mijloace fixe, consumabile și ambalaje
parte afiliată, entitate aflată sub control comun
49.177
-
AISA INVEST SA
achiziția altor cheltuieli
parte afiliată, entitate aflată sub control comun
6.664
6.664
CAROMET CARANSEBEȘ
achiziția de mijloace fixe și
servicii oferite de terți
parte afiliată, entitate aflată sub control comun
340.666
9.875
INAV BUCURESTI
achiziția de servicii de închiriere
parte afiliată, entitate aflată sub control comun
4.528
3.911
CRC IMPEX CHEMICALS SRL
achiziționarea de servicii de la terți
parte afiliată, entitate aflată sub control comun
833
833
IASITEX SA IASI
achiziționarea de servicii de la terți
parte afiliată, entitate aflată sub control comun
75.842
75.842
SOMES SA DEJ
achiziția de servicii de închiriere
parte afiliată, entitate aflată sub control comun
3.131
3.131
SISTEMPLAST SA
achiziția altor servicii
parte afiliată, entitate aflată sub control comun
-
6.307.519
UZUC SA
achiziția de mijloace fixe și servicii terțe
parte afiliată, entitate aflată sub control comun
398.660
-
Total
879.501
6.407.775
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
70
28. TRANZACȚII CU PĂRȚI AFILIATE (continuare)
Informații despre
Natura
Anul încheiat la
31 decembrie
Anul încheiat la
31 decembrie
Vânzări în decursul perioadei
tranzacții
relației
2022
2021
A6 IMPEX SA DEJ
venituri din servicii oferite de terți
parte afiliată
23.712
23.317
UZUC SA
venituri din servicii oferite de terți
parte afiliată
4.770
1.000
SISTEMPLAST SA
venituri din servicii oferite de terți
parte afiliată
-
13.035
SOMES LOGISTIC SRL
venituri din servicii de închiriere
parte afiliată
55.624
58.552
SERVICIILE COMERCIALE ROMANE SA
venituri din alte servicii
parte afiliată
-
5.119.286
C.R.C. IMPEX CHEMICALS SRL
venituri din vânzările de produse finite
parte afiliată
-
1.627.765
CAROMET SA
venituri din servicii oferite de terți
parte afiliată
5.116
-
Total
89.222
6.842.954
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
71
28. TRANZACȚII CU PĂRȚI AFILIATE (continuare)
Informații despre
Natura
Anul încheiat la
31 decembrie
Anul încheiat la
31 decembrie
Achiziții în această perioadă
tranzacții
relației
2022
2021
CAROMET SA
achiziția de mijloace fixe și servicii terțe
parte afiliată
2.549.819
3.253.431
NOVATEXTILE BUMBAC SRL
achiziția de servicii de la terți
parte afiliată
34.986
34.986
AISA INVEST SA
achiziția de servicii și consumabile de la terți
parte afiliată
-
4.165
IASITEX SA IASI
achiziția de consumabile si obiecte mici
parte afiliată
-
826.630
FUNDATIA FEDERATIA ROMANA DE TURISM SPORTIV
sponsorizare acordată
parte afiliată
-
12.000.000
INAV SA BUCURESTI
achiziția de servicii de închiriere, mijloace fixe
parte afiliată
389.030
414.259
SISTEMPLAST SA (până la data tranzacției)
achiziția altor cheltuieli
parte afiliată
18.694.802
43.556.406
CRC IMPEX CHEMICALS SRL
achiziția de ambalaje
parte afiliată
123.589
179.446
UZUC SA
achiziția de active fixe, servicii ale terților
parte afiliată
704.540
297.425
SERVICIILE COMERCIALE ROMANE
achiziția altor cheltuieli
parte afiliată
19.495.480
-
A6 IMPEX SA DEJ
venituri din servicii oferite de terți
asociat
7.029.137
-
Total
42.260.564
60.566.748
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
72
28. TRANZACȚII CU PĂRȚI AFILIATE (continuare)
Avansuri
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Somes Dej
233.837
-
Caromet
6.395
6.389
Uzuc
910.396
-
Nova Textile
80.154
-
Sistemplast SA
-
1.339.579
CRC Explorare & Business
148.812
-
TOTAL
1.379.594
1.345.968
Garanţii
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Sistemplast SA
-
1.289.384
TOTAL
-
1.289.384
Tranzacțiile în valoare netă efectuate cu domnul Vuza Stefan, în calitate de acționar persoană fizică al Serviciului Comercial Romanesc sunt:
Anul încheiat la 31 decembrie 2022
Anul încheiat la 31 decembrie 2021
Tranzacţii
12.186.047
8.552.191
Remunerația membrilor cheie din conducere este prezentată în nota 29 și nota 8.
28. INFORMAȚII PRIVIND ANGAJAȚII ȘI MEMBRII ORGANISMELOR DE ADMINISTRAȚIE ȘI CONDUCERE
Remunerarea directorilor și administratorilor
În perioada încheiată la 31 decembrie 2022 și 31 decembrie 2021, nu s-au acordat împrumuturi și avansuri administratorilor și directorilor Grupului , cu excepția avansurilor pentru deplasările de muncă și aceștia nu datorează nicio sumă Grupului din astfel de avansuri.
Anul încheiat la 31 decembrie 2022
Anul încheiat la
31 decembrie 2021
Salarii și sporuri plătite personalului din conducere și consiliului de administrație
33.621.920
36.810.866
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
73
29.ACHIZIȚIA FILIALEI
La data de 18 aprilie 2022, CHIMCOMPLEX BORZESTI S.A a achiziționat 94,4% din acțiuni și dreptul la vot în SISTEMPLAST S.A, care desfășoară operațiuni de mecanică generală. Transferul acțiunilor a fost operat în Registrul Comerțului în data de 27 aprilie 2022.
Sistemplast S.A. are sediul în Râmnicu Vâlcea, str. Uzinei nr. 1, județul Vâlcea si este înființată în conformitate cu legile române. SISTEMPLAST S.A. este o companie de tehnologie multidisciplinară care oferă soluții integrate pentru activitățile de fabricare a produselor în domeniile: mecanică, electrică, automatizări și testare.
Motivul principal al achiziției SISTEMULUIPLAST S.A. de către CHIMCOMPLEX BORZESTI S.A. a fost îmbunătățirea profitabilității generale a operațiunilor, in condițiile in care societatea a realizat anual investiții importante în imobilizări corporale, iar datorită amplasării SISTEMPLAST S.A. în apropierea Societății și specializării în astfel de lucrări, conducerea consideră că acest lucru va îmbunătăți eficiența operațională.
Acțiunile au fost achiziționate de la UZUC S.A. Societatea-mamă a UZUC S.A. și a CHIMCOMPLEX BORZESTI S.A. este aceeași, prin urmare această achiziție a fost considerată sub control comun.
Veniturile obținute de SISTEMPLAST S.A. de la obținerea controlului de către Grup sunt de 35 milioane lei, iar profitul net a fost de 3,2 milioane lei, cea mai mare parte a acestor venituri fiind obținută în relația cu CHIMCOMPLEX BORZESTI S.A.
(a) Contraprestația transferată
Contraprestația transferată constă în numerar de 14.966.000 lei.
(b) Active nete la data achiziției
Următorul tabel rezumă valorile recunoscute ale activelor nete (astfel cum au fost recunoscute în situațiile financiare individuale ale SISTEMPLAST S.A.) la data achiziției.
RON
Imobilizări corporale
9.140.356
Imobilizări necorporale
19.597
Stocuri
1.915.518
Creanțe comerciale
10.584.761
Alte creanțe
263
Numerar și echivalente de numerar
3.212.590
Datorii comerciale
(13.947.760)
Alte datorii
(1.130.956)
Împrumuturi
(4.119.123)
Total active nete identificabile achiziționate
5.675.245
(c) Modificarea rezultatului reportat al Grupului ca urmare a achiziționării entității aflate sub control comun
Modificarea rezultatului reportat rezultat din achiziție a fost recunoscută după cum urmează:
Notă
RON
Contraprestația transferată
(a)
14.966.000
Interese care nu controlează la data achiziției
302.639
Active nete achiziționate
(b)
(5.675.245)
Reducerea rezultatului reportat la nivel de Grup
de la achiziționarea entității aflate sub control comun
9.593.394
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
74
30. INTERESE CARE NU CONTROLEAZĂ
Așa cum este prezentat în nota 29, la data de 18 aprilie 2022, CHIMCOMPLEX BORZESTI S.A. a achiziționat 94,4% din acțiunile SISTEMPLAST. Pentru anul încheiat la 31 decembrie 2022, situațiile financiare consolidate includ această nouă filială, soldurile la 31 decembrie 2022 și tranzacțiile pentru o perioadă de 8 luni din 2022.
Proporția participațiilor în capitalurile proprii deținute de acționarii minoritari este de 5,6%, ceea ce este egal cu proporția drepturilor de vot.
Informațiile financiare ale SISTEMPLAST S.A. incluse în situațiile financiare consolidate înainte de orice ajustări consolidate sunt prezentate în tabelul de mai jos:
Situația poziției financiare
Active
Active imobilizate
Imobilizări corporale
10.061.156
Alte imobilizări necorporale
12.089
Investiții
2.500
Total active imobilizate
10.074.745
Active circulante
Stocuri
1.199.526
Creanțe comerciale și alte creanțe
9.326.427
Numerar în casă și solduri bancare
4.125.043
Total active circulante
14.650.996
Total active
24.725.741
Capitaluri proprii și datorii
Capital și rezerve
Capitalul subscris
2.347.805
Rezerve legale
7.963
Rezultat reportat
6.909.344
Total capitaluri proprii
8.965.113
Datorii
Datorii pe termen lung
Împrumuturi pe termen lung
2.564.738
Total datorii pe termen lung
2.564.738
Datorii pe termen scurt
Subvenții
107.431
Datorii comerciale și alte datorii
11.927.993
Datorii privind impozitul pe profit curent
34.156
Provizioane
193.680
Împrumuturi pe termen scurt
932.631
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
75
30.INTERESE CARE NU CONTROLEAZĂ (continuare)
Total datorii pe termen scurt
13.195.890
Total datorii
15.760.628
Total capitaluri proprii și datorii
24.725.741
Situația profitului și pierderii și a altor elemente ale rezultatului global
Venit
35.611.286
Alte câștiguri și (pierderi)
(3.114)
Costul mărfurilor vândute
(168.736)
Materii prime și materiale consumabile utilizate
(12.236.539)
Cheltuieli cu beneficiile angajaților
(7.486.234)
Cheltuieli cu amortizarea
(1.031.959)
Costuri de distribuție
(126.366)
Cheltuieli cu apa si energia
(62.202)
Alte servicii terțe
(9.175.426)
Cheltuieli de întreținere și reparații
(171.730)
Alte cheltuieli
(945.942)
Costuri de finanțare
(287.894)
Profit înainte de impozitare
3.915.144
Cheltuieli cu impozitul pe profit
(625.276)
Profit aferent anului
3.289.868
(a) La momentul achiziției, Grupul a recunoscut un interes care nu controlează în valoare de 302.639 lei, așa cum este prezentat în nota 29.
(b) Din profitul raportat de SISTEMPLAST S.A., în perioada cuprinsă în situațiile financiare consolidate s-a alocat o sumă de 184.223 lei pentru interese care nu controlează .
(c) Profitul nerealizat a fost în valoare de (1.625.093), partea distribuită intereselor care nu controlează fiind de (91.005) lei.
Reconcilierea a fost efectuată în tabelul de mai jos.
Notă
RON
Interese care nu controlează la data achiziției
(a)
302.639
Interese care nu controlează din profitul anului
(b)
184.223
Interese care nu controlează legate de profitul nerealizat
(c)
(91.005)
Interese care nu controlează la sfârșitul anului
395.866
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
76
31. ANGAJAMENTE ȘI CONTINGENȚE
Litigii
Grupul face obiectul mai multor acțiuni în justiție apărute în cursul normal al activității. Conducerea consideră că au fost înregistrate toate litigiile care vor avea un efect negativ semnificativ asupra performanței financiare și a poziției financiare a Grupului; a se vedea nota 26. În plus, Grupul este implicat într-un litigiu cu fosta conducere, pretențiile fiind estimate la 43.322.000 lei. Grupul consideră că aceasta este o datorie contingentă.
Mediul înconjurător
Reglementările privind mediul înconjurător se află într-o fază de dezvoltare în România, iar Grupul nu a înregistrat nicio datorie la 31 decembrie 2022 și 31 decembrie 2021 pentru orice costuri anticipate, inclusiv onorarii legale și de consultanță, elaborarea și implementarea planurilor de remediere privind mediul înconjurător.
In data de 10 ianuarie 2013, Agenția Regională de Mediu a județului Bacău a emis o autorizație de mediu valabilă până la data de 10 ianuarie 2023 pentru Sucursala Onești. Conform acestei autorizații, Grupul are obligația de a demonta utilajele atunci când activitatea Grupului va înceta total sau parțial și de a readuce terenul la starea inițială. La 31 decembrie 2022 nu există planuri de încetare totală sau parțială a activității Grupului.
Schimbări climatice
Grupul este, de asemenea, interesat de problemele de mediu care pot apărea pentru clienții săi din cauza produselor fabricate de Grup. Pentru a limita impactul asupra mediului înconjurător în timpul utilizării produselor noastre, Grupul oferă clienților informații despre produse și măsuri de protejare a mediului înconjurător atunci când le folosesc prin etichete, standarde de calitate, instrucțiuni de utilizare, fișe cu date de securitate, instruire și suport tehnic la cumpărarea produselor.
Grupul își propune să îmbunătățească comunicarea cu părțile interesate de protecția mediului înconjurător, cu comunitatea locală, autoritățile de control și reglementare, colaboratorii etc., desfășurând acțiuni de schimb de idei, dezbateri tematice etc. (întâlniri directe). În acest sens, lucrările de modernizare și investițiile cu posibil impact asupra mediului au fost realizate în conformitate cu legislația în vigoare, dar și cu informarea publicului și a părților interesate pentru a evidenția interesul și efortul organizației noastre pentru respectarea și aplicarea prevederilor legale și pentru îmbunătățirea continuă a măsurilor de protejare a mediului înconjurător.
Anul 2022 a adus o scădere considerabilă a emisiilor de gaze cu efect de seră (pe ambele platforme) datorită atât scăderii cantității de gaze naturale consumate, cât și, pe fondul crizei economice declanșate de războiul din Ucraina, creșterii agresive a prețului gazelor naturale și restrângerii pieței de vânzare pentru produsele Grupului.
În aceste condiții a fost necesară luarea unor măsuri pentru utilizarea judicioasă a instalațiilor proprii de cogenerare pentru producerea energiei electrice și termice necesare activității, în paralel cu achiziționarea de energie electrică de pe piață. În același timp, o parte din gazele naturale a fost înlocuită cu hidrogen produs prin electroliză și folosit drept combustibil pentru a produce energie termică fără emisii de gaze cu efect de seră (CO 2 ).
Reglementările referitoare la mediu sunt într-o fază de dezvoltare în România, iar Grupul nu a înregistrat datorii la 31 decembrie 2022 pentru costuri anticipate, inclusiv onorarii juridice și de consultanță, proiectare și instalare în implementarea planurilor de remediere a mediului. Grupul consideră că pentru moment nu există un impact semnificativ care decurge din aspectele legate de schimbările climatice care ar putea afecta situațiile financiare.
Impozitare
Sistemul de impozitare din România încă se dezvoltă încercând să se consolideze și să se armonizeze cu legislația europeană. În acest sens, există încă diverse interpretări ale legislației fiscale. În anumite cazuri, autoritățile fiscale pot trata în mod diferit anumite aspecte și pot calcula impozite și taxe suplimentare, precum și dobânzi și penalități aferente.
Potrivit legislației în vigoare, în 2022, au fost percepute dobânzi și penalități de întârziere pentru neplata la timp a obligațiilor fiscale de către contribuabili.
CHIMCOMPLEX S.A.
NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE CONSOLIDATE
PENTRU ANUL ÎNCHEIAT 31 DECEMBRIE 2022
(toate sumele sunt exprimate în lei, cu excepția cazului în care se specifică altfel)
77
31.ANGAJAMENTE ȘI CONTINGENȚE (continuare)
Impozitare (continuare)
La 1 ianuarie 2022, valoarea dobânzii este de 0,02%, iar penalitatea de întârziere este de 0,02% pentru fiecare zi de întârziere.
În România, termenul de prescriere pentru controalele fiscale este de 5 ani. Conducerea consideră că obligațiile fiscale incluse în aceste situații financiare sunt adecvate.
Achiziții
La 31 decembrie 2022, Grupul are angajamente de achiziție aferente utilităților și materiilor prime în valoare de 377.361.916 lei (31 decembrie 2021: 1.198.078.992 lei).
32. EVENIMENTE ULTERIOARE
Operațiunea militară în curs de desfășurare în Ucraina și sancțiunile aferente îndreptate împotriva Federației Ruse pot avea un impact asupra economiilor europene și la nivel mondial. Entitatea nu are nicio expunere directă semnificativă față de Ucraina, Rusia sau Belarus.
Cu toate acestea, impactul asupra situației economice generale poate necesita revizuiri ale anumitor ipoteze și estimări. Acest lucru poate conduce la ajustări semnificative ale valorii contabile a anumitor active și datorii în cursul următorului exercițiu financiar. În această etapă, managementul nu poate să estimeze în mod fiabil impactul, întrucât evenimentele se schimbă de la o zi la alta.
Impactul pe termen mai lung poate afecta, de asemenea, volumele de tranzacționare, fluxurile de trezorerie și rentabilitatea. Cu toate acestea, la data acestor situații financiare, Grupul continuă să își îndeplinească obligațiile pe măsură ce acestea devin exigibile și, prin urmare, continuă să aplice principiul continuității activității în întocmirea situațiilor financiare.
Consiliul de Administratie avizeaza acoperirea pierderii contabile reportate, provenita din aplicarea IAS 29, in valoare de 1.729.903 Lei, cu sumele integrale inregistrate in contul “Ajustari ale capitalului social” (cont in care s-a inregistrat valoarea de 886.083.318 Lei provenita din hiperinflatie) si supunerea acestui punct spre ratificare pe ordinea de zi a Adunarii Generale Ordinare a Actionarilor..
Aceste situații financiare consolidate au fost autorizate fie emise de conducere la data de 27 martie 2023 și semnate în numele acesteia de:
VUZA STEFAN,
STANCIUGEL NICOLAE,
DIRECTOR GENERAL
DIRECTOR FINANCIAR
549300FCIHJZOG56WD362021-12-31549300FCIHJZOG56WD362022-12-31549300FCIHJZOG56WD362021-01-012021-12-31549300FCIHJZOG56WD362022-01-012022-12-31549300FCIHJZOG56WD362020-12-31549300FCIHJZOG56WD362020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300FCIHJZOG56WD362020-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember549300FCIHJZOG56WD362020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300FCIHJZOG56WD362020-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember549300FCIHJZOG56WD362020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300FCIHJZOG56WD362020-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember549300FCIHJZOG56WD362020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300FCIHJZOG56WD362021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300FCIHJZOG56WD362021-01-012021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember549300FCIHJZOG56WD362021-01-012021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300FCIHJZOG56WD362021-01-012021-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember549300FCIHJZOG56WD362021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300FCIHJZOG56WD362021-01-012021-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember549300FCIHJZOG56WD362021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300FCIHJZOG56WD362021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300FCIHJZOG56WD362021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember549300FCIHJZOG56WD362021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300FCIHJZOG56WD362021-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember549300FCIHJZOG56WD362021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300FCIHJZOG56WD362021-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember549300FCIHJZOG56WD362021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300FCIHJZOG56WD362022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300FCIHJZOG56WD362022-01-012022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300FCIHJZOG56WD362022-01-012022-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember549300FCIHJZOG56WD362022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300FCIHJZOG56WD362022-01-012022-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember549300FCIHJZOG56WD362022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300FCIHJZOG56WD362022-01-012022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember549300FCIHJZOG56WD362022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300FCIHJZOG56WD362022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember549300FCIHJZOG56WD362022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300FCIHJZOG56WD362022-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember549300FCIHJZOG56WD362022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300FCIHJZOG56WD362022-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember549300FCIHJZOG56WD362022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:RONiso4217:RONxbrli:shares