KSEK | Not | 2024 | 2023 |
| RÖRELSENS INTÄKTER | |||
Provisionsintäkter | |||
Provisionskostnader | - | - | |
Provisionsnetto | 6 | ||
Ränteintäkter | |||
Räntekostnader | - | - | |
Räntenetto | 8 | ||
Nettoresultat av finansiella transaktioner | 9 | - | - |
Erhållna utdelningar från aktier och andelar | |||
Övriga rörelseintäkter | 7 | ||
Summa rörelsens intäkter | |||
| RÖRELSENS KOSTNADER | |||
Allmänna administrationskostnader | 11 | - | - |
Av-och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | 19, 20 | - | - |
Övriga rörelsekostnader | - | - | |
Summa rörelsens kostnader | - | - | |
Resultat från andelar i intressebolag | - | ||
Kreditvinster/förluster netto | 12 | - | |
Rörelseresultat | - | ||
Skatt på årets resultat | 13 | - | |
Årets resultat | - | ||
Vinst per aktie före utspädning, kr | - | ||
Vinst per aktie efter utspädning, kr | - | ||
Genomsnittligt antal aktier | |||
| Årets resultat hänförligt till: | |||
Aktieägarna i Mangold AB | - | ||
Minoriteten |
| Koncernens rapport över totalresultat | ||
KSEK | 2024 | 2023 |
Årets resultat | - | |
| Förändring i verkligt värde på finansiella tillgångar | - | - |
Övrigt totalresultat | ||
Årets totalresultat | - | - |
| Årets totalresultat hänförligt till: | ||
Aktieägarna i Mangold AB | - | - |
Minoriteten |
KSEK | Not | 2024 | 2023 |
| TILLGÅNGAR | |||
Belåningsbara statsskuldförbindelser | 25 | ||
Utlåning till kreditinstitut | 14, 25 | ||
Utlåning till allmänheten | 15, 25 | ||
Aktier och andelar | 16 | ||
Andelar i intressebolag | 17 | ||
Immateriella anläggningstillgångar | 19 | ||
Materiella anläggningstillgångar | 20 | ||
Uppskjuten skattefordran | 13 | ||
Skattefordran | |||
Övriga tillgångar | 21, 25 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 22 | ||
SUMMA TILLGÅNGAR | |||
| SKULDER OCH EGET KAPITAL | |||
Skulder | 25 | ||
Inlåning från allmänheten | |||
Leasingskulder | 20 | ||
Övriga skulder | 23 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 24 | ||
Summa skulder | |||
Aktiekapital (470 841 aktier á kvotvärde | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | |||
Reserv för verkligt värde | - | - | |
Summa eget kapital | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Aktiekapital Övrigt tillskju- | Reserv för | Balanserad vinst | Innehav utan | Totalt eget | ||
| tet kapital | verkligt värde | bestämmande | kapital | |||
| inflytande | ||||||
Ingående balans per 1 januari 2023 | - | |||||
Transaktioner med aktieägare | ||||||
Utdelning* | ||||||
Nyemission | ||||||
Periodens resultat | - | - | ||||
Periodens övriga totalresultat | - | - | ||||
Realiserat resultat från finansiella tillgångar | - | |||||
Utgående balans per 31 december 2023 | - | |||||
Ingående balans per 1 januari 2024 | - | |||||
Transaktioner med aktieägare | ||||||
Utdelning* | - | - | ||||
Nyemission | ||||||
Förändring i innehav av egna aktier | - | - | ||||
Periodens resultat | ||||||
Periodens övriga totalresultat | - | - | ||||
Realiserat resultat från finansiella tillgångar | - | |||||
Utgående balans per 31 december 2024 | - |
2024 | 2023 | ||
| 28 | |||
Periodens resultat | - | ||
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 31 | ||
Erlagd ränta | |||
Betald skatt | - | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapitalet | |||
Ökning (-)/Minskning (+) av handelslager | - | ||
Ökning (-)/Minskning (+) av rörelsefordringar | - | - | |
Ökning (+)/Minskning (-) av rörelseskulder | |||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | - | ||
| KASSAFLÖDE FRÅN INVESTERINGSVERKSAMHETEN | |||
Förvärv av materiella anläggningstillgångar | - | - | |
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | - | - | |
Förvärv av intresseföretag | - | - | |
Utdelningar från intresseföretag | |||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
| KASSAFLÖDE FRÅN FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | |||
Nyemission | |||
Amortering av leasingskuld | - | - | |
Utbetald utdelning | - | ||
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | |
Årets kassaflöde | - | ||
Likvida medel vid årets början | |||
Likvida medel vid årets slut | |||
Likvida medel enligt balansräkningen* | |||
| Betalda räntor och erhållen utdelning som ingår i kassaflödet från den löpande verksamheten | |||
Erhållen ränta | |||
Erlagd ränta | |||
Summa | |||
| * Likvida medel | |||
Utlåning till kreditinstitut | |||
Belåningsbara statsskuldförbindelser med förfall inom tre månader | |||
Summa |
| Beräknade nyttjandeperioder | |
- Datorer och servrar | 3 år |
- Maskiner, inventarier och verktyg | 5 år |
- Konst | Skrivs ej av |
- Mangold Online | 10 år |
- Depåsystem | 15 år |
- Andra immateriella anläggningstillgångar | 3 år |
- Kundrelationer | 10 år |
| - Goodwill skrivs ej av, nedskrivningsprövas årligen |
| KSEK | |||||
| Kreditexponering efter | |||||
| avdrag för nedskrivning | |||||
2024 | Kreditexponering | Nedskrivning | Värde av säkerheter | och säkerhet | |
Belåningsbara statsskuldförbindelser | 373 432 | - | - | 373 432 | |
Utlåning till kreditinstitut | 103 515 | - | - | 103 515 | |
Utlåning till allmänheten | 282 731 | 21 807 | 259 725 | 1 199 | |
Varav: | nivå 1 | 262 398 | 2 673 | 259 725 | - |
nivå 2 | - | - | - | - | |
nivå 3 | 20 333 | 19 134 | - | 1 199 | |
Kundfordringar | 15 269 | 2 624 | - | 12 645 | |
Varav: | nivå 1 | 6 564 | 116 | - | 6 449 |
nivå 2 | 1 284 | 23 | - | 1 262 | |
nivå 3 | 7 420 | 2 486 | - | 4 934 | |
Total Kreditexponering | 774 947 | 24 431 | 259 725 | 490 790 | |
| Kreditexponering efter | |||||
| avdrag för nedskrivning | |||||
2023 | Kreditexponering | Nedskrivning | Värde av säkerheter | och säkerhet | |
Belåningsbara statsskuldförbindelser | 253 784 | - | - | 253 784 | |
Utlåning till kreditinstitut | 166 016 | - | - | 166 016 | |
Utlåning till allmänheten | 194 535 | 19 677 | 171 586 | 3 271 | |
Varav: | nivå 1 | 172 925 | 1 339 | 171 586 | - |
nivå 2 | 2 534 | 112 | - | 2 422 | |
nivå 3 | 19 076 | 18 226 | - | 850 | |
Kundfordringar | 22 038 | 3 270 | - | 18 768 | |
Varav: | nivå 1 | 14 792 | 64 | - | 14 728 |
nivå 2 | 2 292 | 0 | - | 2 292 | |
nivå 3 | 4 955 | 3 207 | - | 1 748 | |
Total Kreditexponering | 636 373 | 22 947 | 171 586 | 441 840 | |
| Utlåning till allmänheten | 2024 | 2023 |
| per kategori av låntagare | ||
Företagskunder | 221 621 | 145 200 |
Privatkunder | 61 110 | 49 335 |
Summa | 282 731 | 194 535 |
| Kundfordringar per | 2024 | 2023 |
| kategori av låntagare | ||
Företagskunder | 15 269 | 22 038 |
Privatkunder | - | - |
Summa | 15 269 | 22 038 |
KSEK | Förväntad löptid | ||||||||
| Vid | Högst | 3 till | Dis konterings- | ||||||
| 2024 | anfordran | 3 mån | 12 mån | 1 - 2 år | > 2 år | Utan löptid | Delsumma | effekt | Summa |
| Finansiella skulder | |||||||||
Efterställda skulder | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Leverantörsskulder | - | 13 256 | - | - | - | - | 13 256 | - | 13 256 |
Leasingskulder | - | 5 665 | 17 009 | 23 081 | 15 796 | - | 61 551 | -2 524 | 59 027 |
Övriga skulder | - | 16 534 | - | - | - | - | 16 534 | - | 16 534 |
Inlåning från allmänheten | 738 650 | - | - | - | - | - | 738 650 | - | 738 650 |
Upplupna kostnader | - | 27 510 | 4 796 | - | - | - | 32 306 | - | 32 306 |
Summa finansiella skulder | 738 650 | 62 965 | 21 805 | 23 081 | 15 796 | - | 862 298 | -2 524 | 859 774 |
KSEK | Förväntad löptid | ||||||||
| Vid | Högst | 3 till | Dis konterings- | ||||||
| 2023 | anfordran | 3 mån | 12 mån | 1 - 2 år | > 2 år | Utan löptid | Delsumma | effekt | Summa |
| Finansiella skulder | |||||||||
Efterställda skulder | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Leverantörsskulder | - | 13 890 | - | - | - | - | 13 890 | - | 13 890 |
Leasingskulder | - | 5 589 | 16 713 | 22 071 | 37 639 | - | 82 013 | -4 464 | 77 548 |
Övriga skulder | 305 | 18 876 | 784 | - | - | - | 19 965 | - | 19 965 |
Inlåning från allmänheten | 648 928 | - | - | - | - | - | 648 928 | - | 648 928 |
Upplupna kostnader | - | 19 311 | 7 896 | - | - | - | 27 206 | - | 27 206 |
Summa finansiella skulder | 649 232 | 57 665 | 25 393 | 22 071 | 37 639 | - | 792 001 | -4 464 | 787 537 |
KSEK Investment Banking Private Banking | Övrigt | Koncernen | ||||||
Segment | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| INTÄKTER | ||||||||
Provisionsintäkter | 127 585 | 147 286 | 82 017 | 56 074 | 24 | 217 | 209 627 | 203 578 |
Provisionskostnader | -97 | -3 | -25 457 | -16 296 | -19 | -9 | -25 574 | -16 307 |
Ränteintäkter | 2 752 | 1 860 | 29 953 | 21 150 | 20 381 | 11 052 | 53 087 | 34 062 |
Räntekostnader | - | - | -18 512 | -10 206 | -2 229 | -2 807 | -20 741 | -13 013 |
Internt likviditetsnetto | -5 647 | -5 177 | 11 783 | 4 424 | -6 136 | 753 | - | - |
Nettoresultat av finansiella transak- tioner | -32 090 | -38 477 | -740 | 3 850 | -2 969 | 159 | -35 799 | -34 469 |
Övriga rörelseintäkter | -78 | 2 412 | 2 159 | 738 | 107 | -196 | 2 188 | 2 954 |
Summa intäkter | 92 425 | 107 902 | 81 204 | 59 732 | 9 159 | 9 170 | 182 788 | 176 804 |
Varav interna provisionsintäkter | - | - | - | - | - | - | - | - |
| KOSTNADER | ||||||||
Allmänna administrationskostnader | -40 264 | -40 261 | -27 178 | -21 744 | -81 794 | -81 244 | -149 236 | -143 249 |
| Av- och nedskrivningar av materiella | - | - | - | - | -23 645 | -28 261 | -23 645 | -28 261 |
| och immateriella anläggningstillgångar | ||||||||
Övriga rörelsekostnader | - | - | - | - | -119 | -3 608 | -119 | -3 608 |
Summa rörelsens kostnader | -40 264 | -40 261 | -27 178 | -21 744 | -105 558 | -113 113 | -173 000 | -175 119 |
Kreditförluster, netto | -3 619 | -447 | -1 447 | 2 550 | 341 | -134 | -4 725 | 1 970 |
Intern kapitalkostnad | -1 107 | -1 424 | -1 693 | -1 649 | 2 800 | 3 074 | - | - |
Overhead | -72 635 | -85 929 | -31 023 | -30 200 | 103 658 | 116 129 | - | - |
Resultat före bonus | -25 200 | -20 160 | 19 863 | 8 689 | 10 400 | 15 125 | 5 063 | 3 655 |
Avsättning till bonuspool | - | - | - | - | -5 079 | -3 655 | -5 079 | -3 655 |
Resultat från andelar i intressebolag | - | - | - | - | 48 | -1 971 | 48 | -1 971 |
Resultat före skatt | -25 200 | -20 160 | 19 863 | 8 689 | 5 369 | 9 498 | 31 | -1 971 |
PROVISIONSINTÄKTER | 2024 | 2023 | ||||
| Investment | Private | Investment | Private | |||
| KSEK | Banking | Banking | Total | Banking | Banking | Total |
| Huvudsakliga tjänster | ||||||
Rådgivningstjänster | 100 349 | - | 100 349 | 111 000 | - | 111 000 |
Garantiprovisioner* | 10 541 | - | 10 541 | 18 254 | - | 18 254 |
Likviditetsgaranti | 10 668 | - | 10 668 | 9 675 | - | 9 675 |
Valutaväxling | - | 7 665 | 7 665 | - | 4 754 | 4 754 |
Courtage | - | 45 093 | 45 093 | - | 25 621 | 25 621 |
Förvaltningsarvoden | - | 28 277 | 28 277 | - | 24 249 | 24 249 |
Övrigt | 5 952 | 1 082 | 7 035 | 8 357 | 1 450 | 9 807 |
Summa | 127 510 | 82 117 | 209 627 | 147 286 | 56 074 | 203 577 |
| PROVISIONSKOSTNADER | ||
KSEK | 2024 | 2023 |
| Anknutna ombud och institutionella | -24 116 | -12 413 |
| kunder | ||
Övrigt | -1 457 | -3 894 |
Summa | -25 574 | -16 307 |
| TIDPUNKT FÖR | ||
| INTÄKTSREDOVISNING | ||
KSEK | 2024 | 2023 |
| Tjänster överförda till kund vid en | 186 322 | 177 661 |
| tidpunkt | ||
Tjänster överförda till kund över tid | 23 283 | 25 917 |
| KONTRAKTSTILLGÅNGAR | ||
| OCH KONTRAKTSSKULDER | ||
KSEK | 2024 | 2023 |
Kontraktstillgångar | 21 753 | 30 363 |
Kontraktsskulder | -14 651 | -21 603 |
| KONCERNEN | ||
KSEK | 2024 | 2023 |
Försäkringsersättningar | - | - |
Övrigt | 2 188 | 2 954 |
Summa | 2 188 | 2 954 |
| KONCERNEN | ||
KSEK | 2024 | 2023 |
| Ränteintäkter | ||
Utlåning till allmänheten | 26 588 | 18 145 |
| Ränteintäkter från Belåningsbara | 15 968 | 7 728 |
| statsskuldförbindelser | ||
Övriga | 10 530 | 8 189 |
Summa | 53 087 | 34 062 |
| Räntekostnader | ||
Efterställda skulder | - | - |
Övriga | -20 741 | -13 013 |
Summa | -20 741 | -13 013 |
Räntenetto | 32 346 | 21 049 |
| Ränteintäkter enligt | 37 118 | 26 334 |
| effektivräntemetoden |
| KONCERNEN | ||
KSEK | 2024 | 2023 |
| Realiserat resultat avseende | -39 440 | -26 849 |
| värdepapper | ||
| Orealiserad värdeförändring avseende | 3 618 | -7 637 |
| värdepapper | ||
Valutaresultat | - | - |
Summa | -35 821 | -34 487 |
| Vinst uppdelat per värderingskategori | ||
| Värdepapper värderade till verkligt | -35 821 | -34 487 |
| värde över resultatet | ||
Summa | -35 821 | -34 487 |
| KONCERNEN | ||
KSEK | 2024 | 2023 |
| Personalkostnader | ||
Löner och arvoden | 59 310 | 58 785 |
Sociala avgifter | 18 569 | 18 239 |
Pensionskostnader | 8 603 | 8 506 |
Avsättning till bonus | 5 062 | 733 |
Övriga personalkostnader | 2 821 | 2 846 |
Summa personalkostnader | 94 366 | 89 109 |
| Varav lön och pension till styrelse och | 7 857 | 6 566 |
| verkställande direktör | ||
| Varav sociala avgifter till styrelse och | 2 760 | 2 003 |
| verkställande direktör | ||
| Övriga administrationskostnader | ||
IT och datakommunikation | 17 153 | 15 048 |
Konsulttjänster | 7 199 | 6 082 |
Inhyrd personal | 25 | 1 779 |
Revision | 2 054 | 1 064 |
Lokalkostnader | 4 150 | 1 893 |
Moms | 7 612 | 10 123 |
Licensavgifter och royalties | 10 076 | 5 069 |
Bankkostnader | 2 785 | 2 278 |
Advokat- och rättegångsskostnader | 1 788 | 6 346 |
Övriga | 7 106 | 8 115 |
| Summa övriga | 59 949 | 57 797 |
| administrations kostnader | ||
| Summa allmänna | ||
administrationskostnader | 154 315 | 146 904 |
| Ersättningar 2024 | Grundlön/ | Rörlig | Pensionskost- | Sociala | Summa | Antal Personer |
| styrelsarvode | Ersättning** | nad | kostnader | |||
Per Åhlgren, styrelsens ordförande | 450 | - | - | 141 | 591 | 1 |
Övriga styrelseledamöter* | 850 | - | - | 267 | 1 117 | 3 |
Verkställande direktör | 4 379 | 1 338 | 840 | 2 352 | 8 909 | 1 |
Övrig ledning | 7 391 | 1 413 | 1 366 | 3 391 | 13 561 | 5 |
Summa | 13 070 | 2 751 | 2 206 | 6 151 | 24 178 | 10 |
| Ersättningar 2023 | Grundlön / | Rörlig | Pensions- | Sociala | Summa | Antal Personer |
| styrelsarvode | Ersättning | kostnad | kostnader | |||
Per Åhlgren, styrelsens ordförande | 450 | - | - | 141 | 591 | 1 |
Övriga styrelseledamöter* | 850 | - | - | 267 | 1 117 | 3 |
Verkställande direktör | 4 432 | - | 835 | 1 595 | 6 861 | 1 |
Övrig ledning | 6 539 | - | 1 248 | 2 358 | 10 145 | 5 |
Summa | 12 271 | - | 2 083 | 4 361 | 18 715 | 10 |
KONCERNEN | 2024-12-31 | 2023-12-31 | ||||
Män | Kvinnor | Summa | Män | Kvinnor | Summa | |
Genomsnittligt antal anställda | 58 | 19 | 78 | 57 | 18 | 75 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |||||
Könsfördelning ledningen | Män | Kvinnor | Summa | Män | Kvinnor | Summa |
Styrelsen (inkl. VD) | 2 | 3 | 5 | 2 | 3 | 5 |
Övrig ledning | 5 | - | 5 | 5 | - | 5 |
Totalt | 7 | 3 | 10 | 7 | 3 | 10 |
ERSÄTTNING TILL REVISORER | KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Revisionsuppdraget | 2 054 | 1 014 | 480 | 156 |
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget | - | 50 | 20 | 25 |
Övriga tjänster | - | - | - | - |
Koncernen totalt | 2 054 | 1 064 | 500 | 181 |
| KONCERNEN | ||
KSEK | 2024 | 2023 |
| Kundfordringar | ||
Kreditförluster | -4 881 | -2 147 |
varav: nivå 1 | -31 | -90 |
nivå 2 | -16 | -119 |
nivå 3 | -4 834 | -1 938 |
Återförda kreditförluster | 1 603 | 1 566 |
Varav återvunna kreditförluster (nivå 3) | 1 396 | 1 432 |
| Varav minskning av reserv för | 207 | 134 |
| kreditförluster | ||
varav: nivå 1 | 89 | 7 |
nivå 2 | 60 | 21 |
nivå 3 | 1 454 | 1 538 |
Summa kundfordringar | -3 278 | -581 |
| KONCERNEN | ||
KSEK | 2024 | 2023 |
| Krediter | ||
Kreditförluster | -2 668 | -1 133 |
varav: nivå 1 | -1 748 | -95 |
nivå 2 | -14 | -1 012 |
nivå 3 | -905 | -25 |
Minskning av reserv för kreditförluster | 1 220 | 3 683 |
varav: nivå 1 | 398 | 2 525 |
nivå 2 | 130 | 1 114 |
nivå 3 | 693 | 44 |
Summa krediter | -1 447 | 2 550 |
Summa kreditförluster | -4 725 | 1 969 |
| Varav reserv beviljade outnyttjade | -13 | -121 |
| krediter |
| KONCERNEN | ||
KSEK | 2024 | 2023 |
| Avstämning av effektiv skatt | ||
Resultat före skatt | 31 | -1 971 |
Skatt enligt gällande skattesats | -6 | 406 |
| Skatteeffekt av ej avdragsgilla | -280 | -824 |
| kostnader | ||
| Skatteeffekt av ej skattepliktiga | 286 | -2 001 |
| intäkter | ||
| Skatteeffekt av ianspråktagen inrullat | - | - |
| underskott | ||
Skatteeffekt avseende tidigare år | - | -174 |
Skatteeffekt av förändring i uppskjuten skattfordran/skatteskuld | 1 722 | 332 |
Redovisad effektiv skatt | 1 722 | -666 |
Varav periodens skattekostnad | 1 722 | -666 |
Aktuell Skatt | - | -998 |
Uppskjuten Skatt | 1 722 | 332 |
Redovisad Skatt | 1 722 | -666 |
| Uppskjuten skatt 2024 | Uppskjuten | Uppskjuten | |
| Skatteford | Skatteskuld | Netto | |
Immateriella tillgångar | 504 | - | 504 |
Underskottsavdrag | 1 575 | - | 1 575 |
Netto uppskjuten skatteskuld | 2 078 | - | 2 078 |
| Uppskjuten skatt 2023 | Uppskjuten | Uppskjuten | |
| Skatteford | Skatteskuld | Netto | |
Immateriella tillgångar | 315 | 41 | 356 |
Underskottsavdrag | - | - | - |
Netto uppskjuten skatteskuld | 315 | 41 | 356 |
| KONCERNEN | ||
KSEK | 2024 | 2023 |
| Utestående fordringar, brutto | ||
– svensk valuta | 89 658 | 143 683 |
– utländsk valuta | 13 856 | 22 333 |
Summa | 103 515 | 166 016 |
Varav: tillgodohavanden på bank | 103 515 | 166 016 |
KSEK | 2024 | 2023 |
Klientmedel | 42 457 | 88 382 |
| 2024 | ||||
KSEK | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Summa |
Utlåning till allmänehten (SEK) | 259 730 | - | 1 194 | 260 924 |
Utlåning till allmänheten (utländska valutor) | - | - | - | - |
Summa | 259 730 | - | 1 194 | 260 924 |
| 2023 | ||||
KSEK | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Summa |
Utlåning till allmänehten (SEK) | 171 586 | 2 422 | 850 | 174 858 |
Utlåning till allmänheten (utländska valutor) | - | - | - | - |
Summa | 171 586 | 2 422 | 850 | 174 858 |
Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Summa | |
Redovisat värde per 2024-01-01 | 1 339 | 112 | 18 226 | 19 677 |
Nya krediter | 1 359 | - | - | 1 359 |
Ökad kredit | 479 | - | 773 | 1 252 |
Återbetalade krediter | -494 | 0 | 0 | -494 |
Minskad kredit | -52 | - | -1 | -53 |
Förändring i parametrar | -67 | - | 1 | -67 |
Från stadie 1 till 3 | -2 | - | 141 | 139 |
Från stadie 2 till 1 | 112 | -112 | - | - |
Redovisat värde per 2024-12-31 | 2 673 | 0 | 19 139 | 21 812 |
| KONCERNEN | ||
KSEK | 2024 | 2023 |
| Finansiella tillgångar värderade till verkligt | ||
| värde via resultaträkningen | ||
| Värdepapper – Sverige | ||
Aktieinnehav vid årets början | 126 736 | 85 403 |
Anskaffningar under året | 102 245 | 133 616 |
Försäljningar under året | -149 043 | -92 283 |
Aktieinnehav vid årets slut | 79 939 | 126 736 |
| Ackumulerade orealiserade | -50 400 | -55 445 |
| värdeförändringar* | ||
| Aktieinnehav vid årets slut | 29 538 | 71 292 |
| (bokfört värde) | ||
| Finansiella tillgångar värderade till verkligt | ||
| värde via övrigt totalresultat | ||
| Värdepapper – Sverige | ||
Aktieinnehav vid årets början | 27 099 | 22 184 |
Anskaffningar under året | 10 171 | 4 916 |
Försäljningar under året | -1 899 | - |
Aktieinnehav vid årets slut | 35 372 | 27 099 |
| Ackumulerade orealiserade | -15 100 | -10 125 |
| värdeförändringar* | ||
| Aktieinnehav vid årets slut | 20 271 | 16 975 |
| (bokfört värde) | ||
Totalt aktieinnehav | 49 810 | 88 267 |
Onoterade Aktier | 5 452 | 3 302 |
Noterade Aktier | 44 358 | 84 964 |
Totalt | 49 810 | 88 267 |
| KONCERNEN | ||
KSEK | 2024 | 2023 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden: | ||
Vid årets början | 63 905 | 72 920 |
Nyanskaffningar | 15 444 | 3 250 |
Avyttringar | - | - |
Årets andel i intresseföretags resultat | 48 | -1 971 |
Mottagna utdelningar | -4 118 | -10 294 |
Summa anskaffningsvärden | 75 279 | 63 905 |
Redovisat värde vid årets slut | 75 279 | 63 905 |
| Bokfört | |||
Specifikation andelar i intressebolag | Andelar | Kapitalandel | värde |
Finserve Holding AB, 559000-6556, Stockholm (onoterat) | 111 486 | 49,0% | 18 493 |
Resscapital AB, 556698-1253, Stockholm (onoterat) | 1 948 887 | 26,6% | 29 006 |
Elaborx AG (onoterat) | 492 900 | 37,3% | 6 671 |
Aggregate Stockholm AB, 556632-9701 (onoterat) | 25 000 | 25,0% | 21 109 |
Redovisat värde vid årets slut | 75 279 |
Finserve Holding AB | Resscapital AB | Elaborx AG | Aggregate Stockholm AB* | |||||
| BALANSRÄKNING I | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| SAMMANDRAG | ||||||||
Omsättningstillgångar | 1 315 382 | 1 555 053 | 28 338 | 41 878 | 87 054 | 16 | 2 160 | 3 638 |
Anläggningstillgångar | 1 612 560 | 1 988 904 | 694 | 999 | - | - | 1 | 1 |
Kortfristiga skulder | 294 570 | 49 424 | 2 698 | 12 608 | 82 125 | 244 | 10 720 | 7 553 |
Långfristiga skulder | 2 610 049 | 3 464 727 | - | - | - | 8 565 | - | - |
Effekt av IFRS-konvertering | - | - | - | - | - | - | 47 533 | 68 163 |
Nettotillgångar | 23 323 | 29 805 | 26 334 | 30 268 | 4 929 | -8 793 | 38 975 | 64 249 |
| Avstämning mot redovisade värden: | ||||||||
Ingående nettotillgångar 1 jan | 29 805 | 38 972 | 30 268 | 58 692 | -8 793 | -5 141 | 64 249 | 72 519 |
Justering tidigare period | -3 543 | 1 196 | -93 | - | 11 017 | -1 726 | - | - |
Kursdifferens på ingående värde | - | - | - | - | 442 | -315 | - | - |
Resultat för perioden | -2 939 | -7 451 | 16 645 | 22 695 | 2 263 | -1 611 | -25 274 | -8 269 |
Ökning av aktiekapital | - | - | - | - | - | - | - | - |
Aktieägartillskott | - | - | - | - | - | - | - | - |
Nyemission | - | - | - | - | - | - | - | - |
Övrigt totalresultat | - | - | - | - | - | - | - | - |
Utbetald utdelning | - | -2 912 | -20 486 | -51 119 | - | - | - | - |
Utgående nettotillgångar | 23 323 | 29 805 | 26 334 | 30 268 | 4 929 | -8 793 | 38 975 | 64 249 |
Koncernens andel i % | 49,0% | 32,2% | 26,6% | 20,1% | 37,3% | 37,3% | 25,0% | 25,0% |
Koncernens andel i tkr | 11 428 | 9 597 | 7 005 | 6 084 | 1 836 | -3 283 | 9 744 | 16 062 |
Goodwill | 7 065 | 5 461 | 22 001 | 13 782 | 4 836 | 4 836 | 11 365 | 11 365 |
Redovisat värde | 18 493 | 15 058 | 29 006 | 19 866 | 6 671 | 1 553 | 21 109 | 27 427 |
| Totalresultat i sammandrag | ||||||||
Intäkter | 75 195 | 81 958 | 55 870 | 62 237 | 1 428 | 54 | 754 | -1 000 |
| Resultat från kvarvarande | -2 939 | -7 451 | 16 645 | 22 695 | 2 263 | -1 611 | -25 274 | -8 269 |
| verksamheter | ||||||||
| Resultat från avvecklad | - | - | - | - | - | - | - | - |
| verksamhet | ||||||||
Resultat för perioden | -2 939 | -7 451 | 16 645 | 22 695 | 2 263 | -1 611 | -25 274 | -8 269 |
| Övrigt totalresultat | ||||||||
Summa totalresultat | -2 939 | -7 451 | 16 645 | 22 695 | 2 263 | -1 611 | -25 274 | -8 269 |
| Erhållna utdelningar från | - | - | 4 118 | 10 294 | - - - - | |||
| intresseföretag |
KSEK | 2024 | 2023 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden: | ||
Vid årets början | 47 753 | 47 753 |
Nyanskaffningar/ aktieägartillskott | - | - |
Återbetalning av aktieägartillskott | - | - |
Avyttringar och utrangeringar | - | - |
| Utgående ackumulerade | 47 753 | 47 753 |
| anskaffningsvärden | ||
| Ackumulerade nedskrivningar: | ||
Vid årets början | - | - |
Avyttringar och utrangeringar | - | - |
| Utgående ackumulerade | - | - |
| nedskrivningar | ||
Redovisat värde vid årets slut | 47 753 | 47 753 |
| DOTTERBOLAG | ||||
| Bokf. värde | Bokf. värde | |||
Specifikation andelar i dotterbolag | Antal andelar | Kapitalandel | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Mangold Fondkommission AB, 556585-1267, Stockholm | 5 000 000 | 100% | ||
Vid årets början | 47 753 | 47 753 | ||
Aktieägartillskott | - | - | ||
Aktieägartillskott återbetalning | - | - | ||
Redovisat värde vid årets slut | 47 753 | 47 753 |
Ackumulerade anskaffningsvärden | Ackumulerade avskrivningar | ||||||||
| KSEK | Summa | ||||||||
| Av yttringar | Summa | Avyttringar | immateriella | ||||||
| 2024 | Vid årets | Ny- | och ut- | anskaffnings- | Vid årets | och ut- | Årets | Summa | anläggnings- |
| början | anskaffningar | rangeringar | värden | början | rangeringar | avskrivning | avskrivningar | tillgångar | |
Goodwill | 27 978 | - | - | 27 978 | - | - | - | - | 27 978 |
Kundrelationer | 4 500 | - | - | 4 500 | -1 963 | - | -450 | -2 413 | 2 087 |
Övrigt | 33 221 | 30 276 | - | 63 497 | -17 374 | - | -497 | -17 871 | 45 626 |
Summa | 65 699 | 30 276 | - | 95 975 | -19 337 | - | -947 | -20 284 | 75 692 |
| 2023 | |||||||||
Goodwill | 27 978 | - | - | 27 978 | - | - | - | - | 27 978 |
Kundrelationer | 4 500 | - | - | 4 500 | -1 513 | - | -450 | -1 963 | 2 537 |
Övrigt | 16 972 | 16 249 | - | 33 221 | -12 150 | - | -5 224 | -17 374 | 15 847 |
Summa | 49 450 | 16 249 | - | 65 699 | -13 663 | - | -5 674 | -19 337 | 46 363 |
Ackumulerade anskaffningsvärden | Ackumulerade avskrivningar | ||||||||
| KSEK | Summa | ||||||||
| Av yttringar | Summa | Avyttringar | materiella | ||||||
| 2024 | Vid årets | Ny- | och ut- | anskaffnings- | Vid årets | och ut- | Årets | Summa | anläggningstill- |
| början | an skaffningar | rangeringar | värden | början | rangeringar | avskrivning | avskrivningar | gångar | |
Nyttjanderätt | 102 955 | 1 749 | - | 104 704 | -28 266 | - | -20 787 | -49 052 | 55 652 |
| Inv. i annans | 2 052 | - | - | 2 052 | -541 | - | -380 | -921 | 1 132 |
| fastighet | |||||||||
Maskiner, inventarier och | 6 175 | 143 | - | 6 318 | -3 059 | - | -1 074 | -4 133 | 2 185 |
| verktyg | |||||||||
| Datorer och | 3 012 | 134 | - | 3 147 | -2 528 | - | -457 | -2 985 | 162 |
| servrar | |||||||||
Summa | 114 194 | 2 026 | - | 116 221 | -34 393 | - | -22 698 | -57 091 | 59 130 |
| 2023 | |||||||||
Nyttjanderätt | 128 566 | - | -25 611 | 102 955 | -33 133 | 25 611 | -20 743 | -28 265 | 74 691 |
| Inv. i annans | 1 319 | 733 | - | 2 052 | -185 | - | -355 | -541 | 1 512 |
| fastighet | |||||||||
Maskiner, inventarier och | 4 258 | 1 917 | - | 6 175 | -2 120 | - | -939 | -3 059 | 3 116 |
| verktyg | |||||||||
| Datorer och | 2 867 | 145 | - | 3 012 | -1 977 | - | -551 | -2 528 | 485 |
| servrar | |||||||||
Summa | 137 010 | 2 795 | -25 611 | 114 194 | -37 415 | 25 611 | -22 587 | -34 392 | 79 802 |
LEASING | 2024 | 2023 |
| Poster i resultaträkningen | ||
Räntekostnader leasingskulder | -2 056 | -2 653 |
Summa | -2 056 | -2 653 |
Avskrivning nyttjanderätt | -20 787 | -20 743 |
Summa | -20 787 | -20 743 |
| Poster i balansräkningen | ||
Nyttjanderätter | 55 651 | 74 689 |
Summa | 55 651 | 74 689 |
Leasingskulder | 59 027 | 77 548 |
Summa | 59 027 | 77 548 |
| KONCERNEN | ||
KSEK | 2024 | 2023 |
Kundfordringar | 12 645 | 18 768 |
Ej likviderade värdepappersaffärer | - | - |
Skattekontot | - | 235 |
Lämnade depositioner | 10 085 | 10 085 |
Ställda säkerheter för derivathandel* | 7 821 | 66 880 |
Övriga fordringar | 3 506 | 2 |
Summa | 34 057 | 95 971 |
| KONCERNEN | ||
KSEK | 2024 | 2023 |
Förutbetald försäkringskostnad | 1 142 | 949 |
Upplupna ränteintäkter | 4 679 | 2 402 |
Upplupna intäkter | 4 430 | 9 193 |
Övriga förutbetalda kostnader | 9 059 | 8 181 |
Summa | 19 309 | 20 726 |
| KONCERNEN | ||
KSEK | 2024 | 2023 |
Leverantörsskulder | 13 256 | 13 890 |
Anställdas källskattemedel | 1 349 | 1 294 |
Ej likviderade värdepappersaffärer | - | 968 |
Förskott från kunder | 5 654 | 6 231 |
Moms | 1 870 | 1 117 |
Övriga skulder | 7 660 | 10 356 |
Summa | 29 790 | 33 854 |
| KONCERNEN | ||
KSEK | 2024 | 2023 |
Upplupen bonus | 8 791 | 3 712 |
| Upplupna övriga personalrelaterade | 12 756 | 12 733 |
| kostnader | ||
Övriga upplupna kostnader | 10 759 | 10 761 |
Summa | 32 306 | 27 206 |
| KONCERNEN | ||
| Ställda säkerheter | ||
KSEK | 2024 | 2023 |
| Likvida medel (Säkerhet för avveckling | 7 821 | 47 135 |
| av värdepapper) | ||
| Belåningsbara statsskuldförbindelser | 75 552 | 44 731 |
| (Säkerhet för avveckling av värdepapper) | ||
Hyresdepositioner | 10 085 | 10 085 |
Summa | 93 459 | 101 951 |
| Eventualförpliktelser | 2024 | 2023 |
| (ansvarsförbindelser) | ||
Beviljad ej utnyttjad kredit | 63 206 | 76 076 |
Övrigt | - | - |
Summa | 63 206 | 76 076 |
| 2024 | Finansiella tillgångar | ||||
| värderade till verkligt | Upplupet | Summa redovisat | Summa reflekterat | ||
| KSEK | värde via resultatet | anskaffningsvärde | värde | verkligt värde | Över-/undervärde |
Belåningsbara statsskuldförbindelser | 373 432 | - | 373 432 | 373 432 | - |
Utlåning till kreditinstitut | - | 103 515 | 103 515 | 103 515 | - |
Utlåning till allmänheten | - | 260 924 | 260 924 | 285 501 | 24 577 |
Aktier och andelar | 49 810 | - | 49 810 | - | - |
Kundfordringar | - | 12 645 | 12 645 | - | - |
Övriga fordringar | - | 51 121 | 51 121 | 51 121 | - |
Summa | 423 242 | 428 204 | 851 447 | 813 569 | 24 577 |
Andelar i intressebolag | - | - | 75 279 | - | - |
Icke finansiella tillgångar | - | - | 134 822 | - | - |
Summa tillgångar | - | - | 1 061 548 | - | - |
Leverantörsskulder | - | 13 256 | 13 256 | 13 256 | - |
Övriga skulder | - | 75 561 | 75 561 | 75 561 | - |
Upplupna kostn. ftg. | - | 32 306 | 32 306 | 32 306 | - |
Inlåning från allmänheten | - | 738 650 | 738 650 | 738 650 | - |
Summa | - | 859 773 | 859 773 | 859 773 | - |
Icke finansiella skulder | - | - | - | - | |
Summa skulder | - | - | 859 773 | - | - |
| 2023 | Finansiella tillgångar | ||||
| värderade till verkligt | Upplupet | Summa redovisat | Summa reflekterat | ||
KSEK | värde via resultatet | anskaffningsvärde | värde | verkligtvärde | Över-/undervärde |
Belåningsbara statsskuldförbindelser | 253 784 | - | 253 784 | 253 784 | - |
Utlåning till kreditinstitut | - | 166 016 | 166 016 | 166 016 | - |
Utlåning till allmänheten | - | 174 858 | 174 858 | 194 940 | 20 082 |
Aktier och andelar | 88 267 | - | 88 267 | - | - |
Kundfordringar | - | 18 768 | 18 768 | - | - |
Övriga fordringar | - | 106 352 | 106 352 | 106 352 | - |
Summa | 342 051 | 465 994 | 808 045 | 721 092 | 20 082 |
Andelar i intressebolag | - | - | 63 905 | - | - |
Icke finansiella tillgångar | - | - | 126 164 | - | - |
Summa tillgångar | - | - | 998 114 | - | - |
Leverantörsskulder | - | 20 120 | 20 120 | 20 120 | - |
Övriga skulder | - | 91 282 | 91 282 | 91 282 | - |
Upplupna kostn. ftg. | - | 27 206 | 27 206 | 27 206 | - |
Inlåning från allmänheten | - | 648 928 | 648 928 | 648 928 | - |
Summa | - | 787 537 | 787 537 | 787 537 | - |
Icke finansiella skulder | - | - | - | - | |
Summa skulder | - | - | 787 537 | - | - |
2024 Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Summa | |
| TILLGÅNGAR | ||||
Belåningsbara statsskuldförbindelser | - | 373 432 | - | 373 432 |
Utlåning till allmänheten | - | - | 260 924 | 260 924 |
Aktier och andelar | 44 358 | - | 5 452 | 49 810 |
Summa tillgångar | 44 358 | 373 432 | 266 376 | 684 166 |
2023 | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Summa |
| TILLGÅNGAR | ||||
Belåningsbara statsskuldförbindelser | - | 253 784 | - | 253 784 |
Utlåning till allmänheten | - | - | 174 858 | 174 858 |
Aktier och andelar | 84 965 | - | 3 302 | 88 267 |
Summa tillgångar | 84 965 | 253 784 | 178 160 | 516 909 |
| FÖRÄNDRINGAR NIVÅ 3 | ||||||
Tillgångar, 2024 | Ingående balans | Inköp | Flytt till nivå 1 | Försäljningar | Nedskrivning/ | Summa |
| valutaeffekt | ||||||
Utlåning till allmänheten | 174 858 | 531 886 | - | -445 820 | - | 260 924 |
Aktier och andelar | 3 302 | 3 185 | - | - | -1 035 | 5 452 |
Tillgångar, 2023 | Ingående balans | Inköp | Flytt till nivå 1 | Försäljningar | Nedskrivning/ | Summa |
| valutaeffekt | ||||||
Utlåning till allmänheten | 187 048 | 331 218 | - | -343 407 | - | 174 858 |
Aktier och andelar | 1 155 | 2 217 | - | - | -70 | 3 302 |
| KONCERNEN | ||
| JUSTERING FÖR POSTER SOM INTE INGÅR I KASSAFLÖDET | ||
| KSEK | 2024 | 2023 |
| Avskrivning av Immateriella | 947 | 5 673 |
| anläggningstillgångar | ||
| Avskrivning av Materiella | 22 698 | 22 587 |
| anläggningstillgångar | ||
Realisationsresultat | -1 342 | -500 |
Resultatandel efter skatt i intressebolag | -48 | 1 971 |
Orealiserade värdeförändringar | -6 300 | 9 699 |
Övrigt | -90 | 448 |
Summa | 15 866 | 39 878 |
| KASSAFLÖDE FRÅN FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | |
| Leasing- | |
| KSEK | skulder |
2023-01-01 | 96 880 |
| Icke kassaflödespåverkande | -19 332 |
| förändringar IFRS 16 Leasing | |
2023-12-31 | 77 548 |
2024-01-01 | 77 548 |
| Icke kassaflödespåverkande | -20 181 |
| förändringar IFRS 16 Leasing | |
2024-12-31 | 57 367 |