Koncernens finansiella rapporter | |||
| Koncernens resultaträkning | |||
MSEK | Not | 2024 | 2023 |
Nettoomsättning | 4, 5 | ||
Kostnad för sålda varor | - | - | |
Bruttoresultat | |||
Försäljningskostnader | - | - | |
Administrationskostnader | 6 | - | - |
Forskning- och utvecklingskostnader | - | - | |
Verkligt värde derivat | - | ||
Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | 9 | - | |
Rörelseresultat | 14 | ||
Resultat från finansiella poster | |||
Finansiella intäkter | 11 | ||
Finansiella kostnader | 12 | - | - |
Resultat före skatt | |||
Inkomstskatt | 13 | - | - |
Årets resultat | |||
Årets resultat totalt | |||
Periodens resultat totalt | |||
Hänförligt till: | |||
Moderföretagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Resultat per aktie (kr) | |||
Före utspädning | |||
Efter utspädning |
MSEK | Not | 2024 | 2023 |
Årets resultat | |||
Övrigt totalresultat : | |||
Poster som kan återföras till resultatet: | |||
Valutakursdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter | 26 | - | |
Årets totalresultat | |||
Hänförligt till : | |||
Moderföretagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande |
| Koncernens balansräkning | |||
MSEK | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Tillgångar | |||
Anläggningstillgångar | |||
Goodwill | 15 | ||
Övriga immateriella tillgångar | 16 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 17 | ||
Materiella anläggningstillgångar | 18 | ||
Andra långfristiga fordringar | |||
Derivat | |||
Uppskjutna skattefordringar | 19 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
Omsättningstillgångar | |||
Varulager | 20 | ||
Kundfordringar | 21 | ||
Aktuella skattefordringar | |||
Övriga fordringar | 22 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 23 | ||
Likvida medel | 35 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
Summa tillgångar | |||
Eget kapital och skulder | |||
Aktiekapital | 24,38 | ||
Övrigt tillskjutet kapital | 25 | ||
Omräkningsreserv | 26 | ||
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | 27 | ||
Eget kapital hänförligt till moderföretagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | 28 | ||
Summa eget kapital | |||
Långfristiga skulder | |||
Upplåning | 29 | ||
Uppskjuten skatteskuld | 19 | ||
Leasingskulder | 30 | ||
Avsättning produktgaranti | 31 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
Kortfristiga skulder | |||
Leverantörsskulder | 32 | ||
Aktuella skatteskulder | |||
Leasingskulder | 30 | ||
Upplåning | 29 | ||
Checkräkningskredit | 29 | ||
Avsättning produktgaranti | 31 | ||
Derivat | |||
Övriga skulder | 33 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 34 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa skulder | |||
Summa eget kapital och skulder |
Summa eget | |||||||
kapital hänförligt | |||||||
Övrigt | Balanserade | till | Innehav utan | ||||
Aktie- | tillskjutet Omräknings- vinstmedel inkl. | moderföretagets bestämmande | Summa eget | ||||
MSEK | kapital | kapital | reserv | årets resultat | aktieägare | inflytande | kapital |
Ingående balans 1 januari | |||||||
2023 | |||||||
Årets resultat | |||||||
Summa övrigt totalresultat | - | - | - | ||||
Summa totalresultat | - | ||||||
Transaktioner med ägare: | |||||||
Utdelning | - | - | - | - | |||
Summa transaktioner med | |||||||
ägare | - | - | - | - | |||
Utgående balans 31 | |||||||
december 2023 | |||||||
Summa eget | |||||||
kapital hänförligt | |||||||
Övrigt | Balanserade | till | Innehav utan | ||||
Aktie- | tillskjutet Omräknings- vinstmedel inkl. | moderföretagets bestämmande | Summa eget | ||||
MSEK | kapital | kapital | reserv | årets resultat | aktieägare | inflytande | kapital |
Ingående balans 1 januari | |||||||
2024 | |||||||
Årets resultat | |||||||
Summa övrigt totalresultat | |||||||
Summa totalresultat | |||||||
Transaktioner med ägare: | |||||||
Utdelning | - | - | - | - | |||
Summa transaktioner med | |||||||
ägare | - | - | - | - | |||
Utgående balans 31 | |||||||
december 2024 | |||||||
MSEK | Not | 2024 | 2023 |
Rörelseresultat | |||
Justeringar för ej kassaflödespåverkande poster: | |||
Avskrivning | |||
Avsättning | - | ||
Valutakurseffekter | - | ||
Övriga justeringar | - | ||
Erhållen ränta | |||
Erlagd ränta | - | - | |
Betald skatt | - | - | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av | |||
rörelsekapital | |||
Förändringar i rörelsekapital | |||
Minskning/ökning av varulager | - | ||
Minskning/ökning av kundfordringar | - | ||
Minskning/ökning av övriga fordringar | |||
Ökning/minskning av leverantörsskulder | - | ||
Ökning/minskning av övriga skulder | - | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
Investeringsverksamheten | |||
Förvärv immateriella anläggningstillgångar | - | - | |
Förvärv materiella anläggningstillgångar | - | - | |
Förvärv finansiella anläggningstillgångar | - | - | |
Försäljning finansiella anläggningstillgångar | |||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
Finansieringsverksamheten | |||
Upplåning samt förändring checkkredit | - | ||
Amortering | - | - | |
Utdelning | - | - | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | |
Årets kassaflöde | |||
Likvida medel vid årets början | |||
Valutakursförändring i likvida medel | - | ||
Likvida medel vid årets slut | 35 |
MSEK | 2024 | 2023 |
Norden | 623 | 808 |
Europa | 689 | 660 |
Amerika | 211 | 289 |
Asien/Oceanien | 126 | 141 |
Totalt inkl. valuta | 1 649 | 1 898 |
Valutaeffekt | 6 | -76 |
Totalt exkl valuta | 1 655 | 1 822 |
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | ||||
Materiella | Materiella | |||||
anläggning Nyttjanderä | anläggning Nyttjanderä | |||||
Total | stillgångar ttstillgångar | Total | stillgångar ttstillgångar | |||
Norden | 9 | 1 | 8 | 11 | 2 | 9 |
Europa | 19 | 4 | 15 | 21 | 4 | 17 |
Amerika | 34 | 7 | 27 | 37 | 6 | 31 |
Asien/Oceanien | 6 | 6 | - | 6 | 1 | 6 |
Koncern- gemensamma | 159 | 129 | 30 | 165 | 136 | 29 |
Totalt | 225 | 146 | 79 | 241 | 148 | 93 |
TSEK | 2024 | 2023 |
Deloitte AB: | ||
Revisionsuppdrag | 2 456 | 2 365 |
Revisionsverksamhet utöver | ||
revisionsuppdrag | - | 21 |
Skatterådgivning | 435 | 429 |
Övriga tjänster | - | - |
Andra revisionsföretag: | ||
Revisionsuppdrag | 640 | 564 |
Totalt | 3 531 | 3 379 |
2024 | ||||
Medeltal anställda | Totalt | Varav män | Totalt | Varav Män |
Moderföretaget | ||||
Sverige | 7 | 7 | 9 | 9 |
Totalt i moderföretaget | 7 | 7 | 9 | 9 |
Dotterföretag | ||||
Sverige | 227 | 156 | 246 | 171 |
Norden exkl Sverige | 19 | 18 | 20 | 19 |
Europa exkl Norden | 87 | 76 | 94 | 81 |
Amerika inkl Kanada | 25 | 21 | 26 | 23 |
Asien/Oceanien | 14 | 12 | 11 | 9 |
Totalt i dotterföretag | 372 | 283 | 397 | 303 |
Totalt i koncernen | 379 | 290 | 406 | 312 |
Könsfördelning styrelseledamöter och ledande | 2024-12-31 | 2023-12-31 | ||
befattningshavare | Totalt | Varav män | Totalt | Varav Män |
Moderföretaget | ||||
Styrelsen | 5 | 2 | 5 | 2 |
VD och övriga ledande befattningshavare | 2 | 2 | 4 | 4 |
Totalt i moderföretaget | 7 | 4 | 9 | 6 |
Koncernen inklusive dotterföretag | ||||
Styrelsen | 6 | 3 | 6 | 3 |
VD och övriga ledande befattningshavare | 11 | 8 | 11 | 8 |
Totalt i koncernen | 17 | 11 | 17 | 11 |
TSEK | 2024 | 2023 |
Löner och andra ersättningar | 210 203 | 213 466 |
Sociala avgifter | 50 419 | 52 509 |
Pensionsförpliktelser | 14 363 | 13 938 |
Totala ersättningar till anställda | 274 985 | 279 913 |
2024 | 2023 | |||||
Sociala | Sociala | |||||
Löner och | kostnader | Löner och | kostnader | |||
andra | (varav | andra | (varav | |||
ersättningar pensionskostn | ersättningar pensionskostn | |||||
Ersättningar till anställda (TSEK) | (varav tantiem) | ader) | (varav tantiem) | ader) | ||
Moderföretaget | ||||||
Styrelseledamöter, verkställande direktörer och övriga ledande | ||||||
befattningshavare | 5 759 (-) | 2 823 | (945) | 9 010 (-) | 4 322 | (1 255) |
Övriga anställda | 4 583 (-) | 1 789 | (419) | 5 971 (-) | 2 203 | (622) |
Moderföretaget totalt | 10 341 (-) | 4 613 | (1 363) | 14 982 (-) | 6 525 | (1 877) |
Sociala | Sociala | |||||
Löner och | kostnader | Löner och | kostnader | |||
andra | (varav | andra | (varav | |||
ersättningar pensionskostn | ersättningar pensionskostn | |||||
(varav tantiem) | ader) | (varav tantiem) | ader) | |||
Koncernen | ||||||
Styrelseledamöter, verkställande direktörer och övriga ledande | ||||||
befattningshavare | 18 756 (-) | 7 869 | (3 098) | 13 888 (-) | 6 791 | (2 293) |
Övriga anställda | 191 448 (-) 56 913 (11 265) | 199 578 (-) 59 656 (11 645) | ||||
Koncernen totalt | 210 203 (-) 64 782 (14 363) | 213 465 (-) 66 447 (13 938) | ||||
Lagstadgade | ||||||
Ersättningar till ledande befattningshavare | Grundlön/ | Rörlig | Övriga | Pensions- | soc.avg och | |
2024 | Arvode | ersättning | förmåner | kostnad | Totalt | löneskatt |
TSEK | ||||||
Styrelsens ordförande (Annika Bäremo) | 620 | - | - | - | 620 | 195 |
Övrig styrelse | 1 317 | - | - | - | 1 317 | 388 |
Verkställande direktör (Krister Blomgren) | 3 106 | - | 264 | 865 | 4 235 | 1 059 |
Övriga ledande befattningshavare (10 personer) | 12 731 | 108 | 718 | 2 233 | 15 790 | 3 130 |
Summa | 17 774 | 108 | 982 | 3 098 | 21 962 | 4 772 |
Lagstadgade | ||||||
Ersättningar till ledande befattningshavare | Grundlön/ | Rörlig | Övriga | Pensions- | soc.avg och | |
2023 | Arvode | ersättning | förmåner | kostnad | Totalt | löneskatt |
TSEK | ||||||
Styrelsens ordförande (Annika Bäremo) | 590 | - | - | - | 590 | 185 |
Övrig styrelse | 1 282 | - | - | - | 1 282 | 311 |
Verkställande direktören och styrelseledamot | ||||||
(Krister Blomgren) | 3 037 | 221 | 148 | 799 | 4 205 | 1 213 |
Övriga ledande befattningshavare (10 personer) | 8 768 | 662 | 675 | 1 494 | 11 599 | 2 789 |
Summa | 13 677 | 883 | 823 | 2 293 | 17 676 | 4 498 |
MSEK | 2024 | 2023 |
Övriga rörelseintäkter | ||
Valutakursvinster | 18 | 54 |
Övrigt | 6 | 8 |
Summa | 24 | 62 |
Övriga rörelsekostnader | ||
Valutakursförluster | 20 | 71 |
Övrigt | 2 | - |
Summa | 22 | 71 |
Totala övriga rörelseintäkter och | ||
rörelsekostnader | 2 | -9 |
MSEK | 2024-12-31 2023-12-31 | |
År 1 | 3 | 3 |
År 2-5 | - | 1 |
Totalt | 3 | 4 |
MSEK | 2024 | 2023 |
Ränteintäkter m.m | 8 | 4 |
Valutakursvinster | 10 | 1 |
Totala finansiella intäkter | 18 | 5 |
MSEK | 2024 | 2023 |
Räntekostnader för skulder till kreditinstitut | -12 | -12 |
Räntekostnader på leasingskulder | -4 | -4 |
Summa räntekostnader på finansiella | ||
skulder som är inte klassificerade till | ||
verkligt värde via resultatet | -16 | -16 |
Övriga finansiella kostnader | -2 | - |
Totala finansiella kostnader | -18 | -16 |
MSEK | 2024 | 2023 |
Aktuell skatt: | ||
Innevarande år | -64 | -69 |
Justeringar avseende tidigare år | 0 | -1 |
-64 | -70 | |
Uppskjuten skatt | -2 | -10 |
-2 | -10 |
MSEK | 2024 | 2023 |
Resultat före skatt | 295 | 365 |
Svensk skattesats på 20,6% | -61 | -75 |
Skatteeffekt från andel i resultat från | ||
intresseföretag | - | - |
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader | -5 | -2 |
Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter | 0 | 4 |
Förändring av ej redovisade uppskjutna | ||
skattefordringar | 4 | 2 |
Effekt från olika skattesatser för | ||
dotterföretag i andra jurisdiktioner | -4 | -9 |
Årets redovisade skattekostnad | -66 | -80 |
MSEK | 2024 | 2023 |
Materialkostnader | -639 | -797 |
Ersättning till anställda | -283 | -299 |
Avskrivning av materiella | ||
anläggningstillgångar | -20 | -20 |
Avskrivning på nyttjanderätter | -26 | -24 |
Avskrivning på de internt upparbetade | ||
immateriella tillgångarna | -1 | -1 |
Nettot av valutakursförluster/vinster | 8 | -16 |
Övriga kostnader | -391 | -365 |
Totalt | -1 353 | -1 522 |
Anskaffningsvärde | MSEK |
Per 1 januari 2023 | 20 |
Per 31 december 2023 | 22 |
Redovisade vid förvärv av dotterföretag | - |
Per 31 december 2024 | 22 |
Ackumulerade nedskrivningar | |
Per 1 januari 2023 | - |
Per 31 december 2023 | - |
Per 31 december 2024 | - |
Redovisat värde | |
Per 31 december 2024 | 22 |
Per 31 december 2023 | 22 |
Per 1 januari 2023 | 20 |
MSEK | 2024-12-31 2023-12-31 | |
Produktionsbolaget: | ||
e-Component Sweden AB | 19 | 19 |
Norden | 3 | 3 |
Totalt | 22 | 22 |
MSEK | Balanserade utvecklingsutgifter | Övrigt | Total |
Anskaffningsvärde | |||
Per 1 januari 2023 | 42 | 6 | 48 |
Omklassificeringar | - | ||
Investeringar | 30 | 30 | |
Rörelseförvärv | - | ||
Valutakursdifferenser | - | ||
Avyttringar och utrangering | - | - | - |
Per 31 december 2023 | 72 | 6 | 78 |
Per 1 januari 2024 | 72 | 6 | 78 |
Investeringar | 25 | - | 25 |
Rörelseförvärv | - | - | - |
Valutakursdifferenser | - | - | - |
Avyttringar och utrangering | - | - | - |
Per 31 december 2024 | 97 | 6 | 103 |
Ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar | |||
Per 1 januari 2023 | -8 | -6 | -14 |
Avskrivningar | -1 | - | -1 |
Nedskrivningar | - | - | - |
Valutakursdifferenser | - | - | - |
Avyttringar och utrangering | - | - | - |
Per 31 december 2023 | -9 | -6 | -15 |
Per 1 januari 2024 | -9 | -6 | -15 |
Avskrivningar | -1 | - | -1 |
Nedskrivningar | - | - | - |
Valutakursdifferenser | - | - | - |
Avyttringar och utrangering | - | - | - |
Per 31 december 2024 | -10 | -6 | -16 |
Redovisat värde | |||
Per 31 december 2024 | 87 | - | 87 |
Per 31 december 2023 | 63 | - | 63 |
Maskiner | ||||
Bygg- | och | |||
MSEK | nader utrustning | Bilar | Total | |
Anskaffningsvärde: | ||||
Per 1 januari 2023 | 53 | 23 | 39 | 116 |
Nyanskaffningar | 33 | 1 | 11 | 45 |
Omvärderingar | 3 | - | 0 | 3 |
Avyttringar | - | - | -5 | -5 |
Omklassificeringar | 4 | - | -4 | - |
Per 31 december 2023 | 93 | 24 | 41 | 159 |
Nyanskaffningar | - | - | 10 | 10 |
Omvärderingar | 2 | - | - | 2 |
Förvärv | - | - | - | - |
Avyttringar | -2 | - | -7 | -9 |
Omklassificeringar | - | - | - | - |
Omräkningsdifferenser | - | - | ||
Per 31 december 2024 | 93 | 24 | 44 | 162 |
Ackumulerade | ||||
avskrivningar: | ||||
Per 1 januari 2023 | -22 | -5 | -20 | -47 |
Årets avskrivningar | -9 | -4 | -10 | -23 |
Avyttringar | - | - | 5 | 5 |
Omklassificeringar | -1 | - | 1 | - |
Per 31 december 2023 | -32 | -9 | -24 | -65 |
Årets avskrivningar | -10 | -5 | -11 | -26 |
Avyttringar | 2 | - | 7 | 9 |
Omklassificeringar | - | - | - | - |
Omräkningsdifferenser | - | - | - | - |
Per 31 december 2024 | -40 | -14 | -28 | -82 |
Redovisat värde | ||||
Per 31 december 2024 | 53 | 10 | 16 | 79 |
Per 31 december 2023 | 61 | 15 | 17 | 93 |
MSEK | 2024 | 2023 |
Belopp redovisade i resultatet | ||
Avskrivningar på nyttjanderätter | -26 | -23 |
Räntekostnader för leasingskulder | -4 | -4 |
Kostnader som avser korttidsleasingavtal | -3 | -2 |
Kostnader som avser leasing av | ||
tillgångar av lågt värde | -2 | -2 |
Kostnader som avser variabla | ||
leasingavgifter som inte inkluderas i värderingen av leasingskulder | -5 | -6 |
Byggnader | Pågående nyanläggningar | ||||
MSEK | och mark | Maskiner | Inventarier | och förskott | Total |
Anskaffningsvärde | |||||
Per 1 januari 2023 | 105 | 125 | 49 | 2 | 281 |
Investeringar | 4 | 1 | 5 | 14 | 24 |
Omklassificeringar | - | - | - | - | - |
Valutakursdifferenser | -0 | 3 | -2 | - | 1 |
Avyttringar och utrangering | - | - | - | - | - |
Per 31 december 2023 | 109 | 129 | 52 | 16 | 306 |
Per 1 januari 2024 | 109 | 129 | 52 | 16 | 306 |
Investeringar | 11 | 0 | 12 | - | 23 |
Rörelseförvärv | - | - | - | - | - |
Omklassificeringar | - | - | - | -4 | -4 |
Valutakursdifferenser | 1 | 3 | -3 | - | 1 |
Avyttringar och utrangering | - | - | - | - | - |
Per 31 december 2024 | 120 | 132 | 61 | 12 | 325 |
Ackumulerade avskrivningar och | |||||
nedskrivningar | |||||
Per 1 januari 2023 | -30 | -78 | -32 | - | -140 |
Avskrivningar | -4 | -12 | -1 | - | -17 |
Valutakursdifferenser | - | -1 | - | - | -1 |
Avyttringar och utrangering | - | - | - | - | - |
Per 31 december 2023 | -34 | -91 | -33 | - | -158 |
Per 1 januari 2024 | -34 | -91 | -33 | - | -158 |
Avskrivningar | -4 | -11 | -6 | - | -21 |
Nedskrivningar | - | - | - | - | - |
Omklassificeringar | - | - | - | - | - |
Valutakursdifferenser | |||||
Avyttringar och utrangering | - | - | -1 | - | -1 |
Per 31 december 2024 | -38 | -101 | -39 | - | -179 |
Redovisat värde | |||||
Per 31 december 2024 | 82 | 31 | 21 | 12 | 146 |
Per 31 december 2023 | 75 | 38 | 18 | 16 | 148 |
Materiella | |||||
anläggnings- | Underskotts- | ||||
MSEK | tillgångar | Varulager | avdrag | Övrigt | Total |
Per 1 januari 2023 | -22 | 12 | 0 | 2 | -8 |
Redovisat i resultatet | -10 | -1 | 3 | -4 | -12 |
Redovisat i övrigt totalresultat | - | - | - | - | - |
Redovisat direkt i eget kapital | - | - | - | - | - |
Valutakursdifferenser | - | - | 1 | - | 1 |
Per 1 januari 2024 | -32 | 11 | 4 | -2 | -19 |
Redovisat i resultatet | -9 | 3 | 3 | 4 | 1 |
Redovisat i övrigt totalresultat | - | - | - | - | - |
Redovisat direkt i eget kapital | - | - | - | - | - |
Valutakursdifferenser | - | - | 1 | - | 1 |
Per 31 december 2024 | -41 | 14 | 8 | 2 | -17 |
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Uppskjutna skatteskulder | -25 | -36 |
Uppskjutna skattefordringar | 8 | 17 |
Summa | -17 | -19 |
MSEK | 2024-12-31 2023-12-31 | |
Råvaror | 163 | 142 |
Produkter i arbete | 3 | 5 |
Färdiga varor | 174 | 155 |
Totalt | 339 | 302 |
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Kundfordringar ej förfallet | 178 | 152 |
Kundfordringar 1-30 dagar | 36 | 24 |
Kundfordringar 31-60 dagar | 11 | 9 |
Kundfordringar 61-90 dagar | 5 | 7 |
Kundfordringar >91 dagar | 5 | 7 |
Totalt | 235 | 198 |
Reserverade kundfordringar | -8 | -5 |
Totalt | 227 | 193 |
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Momsfordran | 11 | 10 |
Skattekonto | 7 | 16 |
Övrigt | 1 | 1 |
Totalt | 20 | 27 |
MSEK | 2024-12-31 2023-12-31 | |
Upplupna intäkter | 18 | 17 |
Övriga förutbetalda kostnader | 14 | 15 |
Totalt | 33 | 32 |
Stamaktier | ||
Antal | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Beslutat antal aktier: | ||
Ursprungligen 10 762 st stamaktier om SEK 100 vardera | 151 788 000 | 151 788 000 |
Emitterade och fullt betalda aktier: | ||
Split om 14 000:1 | - | - |
Per 31 december | 151 788 000 | 151 788 000 |
Totalt | ||
Antal | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Beslutat antal aktier: | ||
Ursprungligen 10 842 aktier om SEK 100 vardera | 151 788 000 | 151 788 000 |
Emitterade och fullt betalda aktier: | ||
Split om 14 000:1 | - | - |
Per 31 december | 151 788 000 | 151 788 000 |
MSEK | 2024-12-31 2023-12-31 | |
Per 1 januari | 6 | 6 |
Personaloptionsprogram | - | - |
Transaktionskostnader vid emission | - | - |
Per 31 december | 6 | 6 |
MSEK | 2024-12-31 2023-12-31 | |
Per 1 januari | 14 | 14 |
Valutakursdifferens vid omräkning av | ||
nettotillgångar i utländska | ||
verksamheter | 9 | -1 |
Per 31 december | 23 | 14 |
MSEK | |
Balans per 1 januari 2023 | 425 |
Betald utdelning | -129 |
Årets resultat | 275 |
Årets totalresultat | - |
Fondemission | - |
Balans per 1 januari 2024 | 571 |
Betald utdelning | -143 |
Årets resultat | 216 |
Årets totalresultat | - |
Fondemission | - |
Tillskott | - |
Balans per 31 december 2024 | 643 |
MSEK | 2024-12-31 2023-12-31 | |
engcon Component AB | ||
Omsättningstillgångar | 41 | 27 |
Anläggningstillgångar | 28 | 29 |
Kortfristiga skulder | 20 | 14 |
Långfristiga skulder | 9 | 8 |
Eget kapital hänförligt till | ||
moderföretagets ägare | 20 | 18 |
Innehav utan bestämmande inflytande | 20 | 17 |
MSEK | 2024 | 2023 | MSEK | 2024 | 2023 |
Intäkter | 127 | 123 | Intäkter | 201 | 192 |
Kostnader | -122 | -126 | Kostnader | -177 | -174 |
Årets resultat | 5 | -3 | Årets resultat | 24 | 18 |
Årets resultat hänförligt till | Årets resultat hänförligt till | ||||
moderföretagets ägare | 3 | -2 | moderföretagets ägare | 20 | 16 |
Årets resultat hänförligt till innehav | Årets resultat hänförligt till innehav | ||||
utan bestämmande inflytande | 2 | -1 | utan bestämmande inflytande | 5 | 2 |
Årets resultat | 5 | -3 | Årets resultat | 25 | 18 |
Totalresultat hänförligt till | Totalresultat hänförligt till | ||||
moderföretagets ägare | 3 | -2 | moderföretagets ägare | 20 | 16 |
Totalresultat hänförligt till innehav utan | Totalresultat hänförligt till innehav utan | ||||
bestämmande inflytande | 2 | -1 | bestämmande inflytande | 5 | 2 |
Totalresultat | 5 | -3 | Totalresultat | 25 | 18 |
Kassaflöde netto (utflöde) från den | Kassaflöde netto (utflöde) från den | ||||
löpande verksamheten | -1 | -2 | löpande verksamheten | 22 | 18 |
Kassaflöde netto (utflöde) från | Kassaflöde netto (utflöde) från | ||||
investeringsverksamheten | -1 | -3 | investeringsverksamheten | - | - |
Kassaflöde netto (utflöde) från | Kassaflöde netto (utflöde) från | ||||
finansieringsverksamheten | - | -4 | finansieringsverksamheten | -11 | -20 |
Kassaflöde netto (utflöde) | -2 | -9 | Kassaflöde netto (utflöde) | 10 | -2 |
MSEK | 2024-12-31 2023-12-31 | MSEK | 2024-12-31 2023-12-31 | ||
engcon France | engcon Danmark | ||||
Omsättningstillgångar | 68 | 45 | Omsättningstillgångar | 76 | 59 |
Anläggningstillgångar | 1 | 2 | Anläggningstillgångar | - | - |
Kortfristiga skulder | 29 | 21 | Kortfristiga skulder | 16 | 11 |
Långfristiga skulder | 5 | 4 | Långfristiga skulder | 2 | 2 |
Eget kapital hänförligt till | |||||
Eget kapital hänförligt till | moderföretagets ägare | 47 | 38 | ||
Innehav utan bestämmande inflytande | 12 | 9 | |||
moderföretagets ägare | 28 | 17 | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | 7 | 4 | |||
MSEK | 2024 | 2023 | |||
Intäkter | 162 | 214 | |||
Kostnader | -149 | -197 | |||
Årets resultat | 13 | 17 | |||
Årets resultat hänförligt till | |||||
moderföretagets ägare | 12 | 15 | |||
Årets resultat hänförligt till innehav | |||||
utan bestämmande inflytande | 1 | 2 | |||
Årets resultat | 13 | 17 | |||
Totalresultat hänförligt till | |||||
moderföretagets ägare | 12 | 15 | |||
Totalresultat hänförligt till innehav utan | |||||
bestämmande inflytande | 1 | 2 | |||
Totalresultat | 13 | 17 |
Kassaflöde netto (utflöde) från den | ||
löpande verksamheten | 19 | 18 |
Kassaflöde netto (utflöde) från | ||
investeringsverksamheten | - | - |
Kassaflöde netto (utflöde) från | ||
finansieringsverksamheten | -4 | 1 |
Kassaflöde netto (utflöde) | 14 | 19 |
MSEK | 2024-12-31 2023-12-31 | |
engcon Finland | ||
Omsättningstillgångar | 48 | 42 |
Anläggningstillgångar | - | - |
Kortfristiga skulder | 9 | 11 |
Långfristiga skulder | 1 | - |
Eget kapital hänförligt till | - | - |
moderföretagets ägare | 31 | 24 |
Innehav utan bestämmande inflytande | 8 | 6 |
MSEK | 2024 | 2023 |
Intäkter | 152 | 199 |
Kostnader | -125 | -168 |
Årets resultat | 26 | 31 |
Årets resultat hänförligt till | ||
moderföretagets ägare | 22 | 25 |
Årets resultat hänförligt till innehav | ||
utan bestämmande inflytande | 5 | 6 |
Årets resultat | 26 | 31 |
Totalresultat hänförligt till | ||
moderföretagets ägare | 22 | 25 |
Totalresultat hänförligt till innehav utan | ||
bestämmande inflytande | 5 | 6 |
Totalresultat | 26 | 31 |
Kassaflöde netto (utflöde) från den | ||
löpande verksamheten | 28 | 27 |
Kassaflöde netto (utflöde) från | ||
investeringsverksamheten | - | - |
Kassaflöde netto (utflöde) från | ||
finansieringsverksamheten | -19 | -47 |
Kassaflöde netto (utflöde) | 9 | -20 |
Total | |
MSEK | |
Balans per 1 januari 2023 | 35 |
Andel av årets resultat | 10 |
Betald utdelning | -14 |
Balans per 1 januari 2024 | 32 |
Andel av årets resultat | 13 |
Betald utdelning | -7 |
Balans per 31 december 2024 | 39 |
MSEK | 2024-12-31 2023-12-31 | |
Upplåning med ställda säkerheter | ||
till upplupet anskaffningsvärde | ||
Checkräkningskredit | - | - |
Banklån | 33 | 41 |
Summa upplåning | 33 | 41 |
Upplåning utan ställda säkerheter | ||
till upplupet anskaffningsvärde | ||
Checkräkningskredit | - | - |
Banklån | - | - |
Långfristiga lån | - | - |
Kortfristiga lån | 33 | 41 |
Checkräkningskredit | - | - |
Summa | 33 | 41 |
Checkräkningskredit | ||
Beviljad kredit | 322 | 320 |
Outnyttjad del | 322 | 320 |
Utnyttjad del | - | - |
% | 2024-12-31 2023-12-31 | |
Banklån | 5,15 | 3,93 |
MSEK | 2024-12-31 2023-12-31 | |
Löptidsanalys | ||
Inom 1 år | 23 | 21 |
1-5 år | 57 | 59 |
Senare än 5 år | 8 | 16 |
Totalt | 88 | 96 |
Klassificeras som: | - | - |
Långfristiga skulder | 65 | 75 |
Kortfristiga skulder | 23 | 21 |
Totalt | 88 | 96 |
MSEK | |
Per 1 januari 2023 | 30 |
Gjorda avsättningar | 29 |
Utnyttjande avsättningar | -27 |
Per 31 december 2023 | 32 |
Gjorda avsättningar | 19 |
Utnyttjande avsättningar | -20 |
Per 31 december 2024 | 31 |
MSEK | 2024-12-31 2023-12-31 | |
Källskatt och soc avgifter | 10 | 11 |
Moms | 27 | 19 |
Övrigt | 0 | 4 |
Totalt | 37 | 34 |
MSEK | 2024-12-31 2023-12-31 | |
Förutbetalda intäkter | - | - |
Upplupna löner | 22 | 22 |
Upplupna sociala avgifter | 7 | 7 |
Övriga upplupna kostnader | 45 | 21 |
Totalt | 74 | 50 |
MSEK | 2024-12-31 2023-12-31 | |
Kassa och bank | 132 | 101 |
Totalt | 132 | 101 |
Kassaflöde | |||||||
från | Försäljning | Andra | |||||
finansiering | Förvärv av | av | Nya | förändringar | |||
MSEK | 1 januari 2024 | (i) dotterföretag dotterföretag | leasingavtal | (ii) | 2024-12-31 | ||
Banklån (not 29) | 41 | -8 | - | - | - | - | 33 |
Leasingskulder (not 30) | 96 | -19 | - | - | 11 | - | 88 |
Totala skulder från | |||||||
finansieringsverksamheten | 137 | -27 | - | - | 11 | - | 121 |
Kassaflöde | |||||||
från | Försäljning | Andra | |||||
finansiering | Förvärv av | av | Nya | förändringar | |||
MSEK | 1 januari 2023 | (i) dotterföretag dotterföretag | leasingavtal | (ii) | 2023-12-31 | ||
Banklån (not 29) | 192 | -151 | - | - | - | - | 41 |
Leasingskulder (not 30) | 72 | -24 | - | - | 44 | 4 | 96 |
Totala skulder från | |||||||
finansieringsverksamheten | 264 | -175 | - | - | 44 | 4 137 | |
MSEK | 2024-12-31 2023-12-31 | |
Ställda säkerheter | ||
Fastighetsinteckningar | 19 | 19 |
Företagsinteckningar | 36 | 36 |
Pantsatta aktier i koncernföretag | - | - |
Totalt | 55 | 55 |
Eventualförpliktelser | ||
Borgensförbindelse | - | - |
Övriga eventualförpliktelser | - | - |
Totalt | - | - |
Redovisat värde | Verkligt värde | |||||||
Finansiella tillgångar | Finansiella skulder | |||||||
Kassa och bank (not 35) | - | 132 | - | - | - | 132 | - | 132 |
Långfristiga fordringar | 5 | - | - | - | - | 5 | - | 5 |
Kortfristiga fordringar | - | 67 | - | - | - | 67 | - | 67 |
Kundfordringar och andra | ||||||||
finansiella fordringar | - | 227 | - | - | - | 227 | - | 227 |
Upplupna intäkter | - | - | - | - | - | - | - | - |
Derivat med positiva | ||||||||
marknadsvärden | - | - | - | - | - | - | - | - |
Summa | 5 | 426 | - | - | - | 431 | - | 431 |
Skulder till kreditinstitut | - | - | - | 33 | - | 33 | - | 33 |
Leasingskulder (not 30) | - | - | - | 88 | - | - | - | - |
Leverantörsskulder och | ||||||||
andra finansiella skulder | - | - | - | 202 | - | 202 | - | 202 |
Derivat med negativa | ||||||||
marknadsvärden | - | - | - | - | - | - | - | - |
Summa | - | - | - | 323 | - | 235 | - | 235 |
Mellan 3 | |||||||
Upp till 1 | 1-3 | månader | Redovisade | ||||
MSEK | månad | månader | och 1 år | 1-5 år | 5+ år | Summa | värden |
2024-12-31 | |||||||
Leverantörsskulder och andra skulder | 194 | - | - | 8 | - | 202 | 202 |
Leasingskulder | - | - | 23 | 57 | 8 | 88 | 88 |
Finansiella instrument till rörlig ränta | |||||||
(nominellt) | - | - | 4 | 20 | 9 | 33 | 33 |
Finansiella instrument till fast ränta | |||||||
(nominellt) | - | - | - | - | - | - | - |
Derivat | - | - | - | - | - | - | - |
Ränta på räntebärande instrument | - | - | |||||
Summa | 194 | - | 27 | 85 | 17 | 323 | 323 |
2023-12-31 | |||||||
Leverantörsskulder och andra skulder | 177 | - | - | 10 | - | 187 | 187 |
Leasingskulder | - | - | 21 | 59 | 16 | 96 | 96 |
Finansiella instrument till rörlig ränta | |||||||
(nominellt) | - | - | - | - | - | - | - |
Finansiella instrument till fast ränta | |||||||
(nominellt) | - | - | - | 41 | - | 41 | 41 |
Derivat | - | - | - | - | - | - | - |
Ränta på räntebärande instrument | - | - | - | - | - | - | - |
Villkorad tilläggsköpeskilling | - | - | - | - | - | - | - |
Summa | 177 | - | 21 | 110 | 16 | 324 | 324 |
MSEK | 2024-12-31 2023-12-31 | |
Skulder | 380 | 369 |
Likvida medel | 132 | 101 |
Skulder - likvida medel | 248 | 268 |
Eget kapital | 732 | 643 |
Skuldsättningsgrad | 33,9% | 41,7% |
MSEK | 2024-12-31 2023-12-31 | |
Anskaffningsvärden | ||
Ingående ackumulerade | ||
anskaffningsvärden per 1 januari | 149 | 133 |
Inköp | 1 | 4 |
Tillskott | 10 | 12 |
Försäljning | - | - |
Utgående ackumulerade | ||
anskaffningsvärden | 160 | 149 |
Nedskrivningar | ||
Ingående ackumulerade | ||
nedskrivningar per 1 januari | -50 | -50 |
Försäljning | - | - |
Årets nedskrivningar | - | - |
Utgående ackumulerade | ||
nedskrivningar | -50 | -50 |
Redovisat värde | 110 | 99 |
Kapital- | Antal | ||||||
Företagets namn | Org.nr | Säte | andel¹ | andelar | Redovisat | ||
engcon Nordic AB | 556405-6835 | Strömsund | 100% | 10 000 | värde, MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
engcon Poland | engcon Nordic | ||||||
7772739915 | Poznan | 100% | 200 | AB | 5 | 5 | |
spzo | |||||||
engcon UK Ltd | 4888209 | Coventry | 100% | 1 000 | engcon Poland | ||
engcon Germany | 8028826669 | Wertheim | 100% | 25 000 | spzo | 14 | 14 |
GmbH | engcon UK Ltd | 4 | 4 | ||||
engcon Finland | 221647-7 | Korsholm | 80% | 80 | engcon | ||
OY | Germany | 4 | 4 | ||||
engcon Sweden | 556791-3289 | Strömsund | 100% | 1 000 | engcon Finland | ||
AB | OY | 1 | 1 | ||||
engcon Denmark | 34466823 | Glamsbjerg | 80% | 400 | engcon Sweden | ||
A/S | AB | 55 | 45 | ||||
engcon France | 798712634 | Paris | 80% | 4 400 | engcon Denmark | ||
engcon Real | 556687-5570 | Strömsund | 100% | 12 000 | A/S | 1 | 1 |
Estate | engcon France | 1 | 1 | ||||
engcon SSC AB | 556992-2650 | Strömsund | 100% | 500 | |||
engcon | engcon Real | ||||||
65694163 | Amersfoort | 100% | 10 000 | Estate | 9 | 9 | |
Netherlands | |||||||
engcon North | 81-5100081 | New Haven | 100% | 1 000 | engcon SSC AB | 1 | 1 |
America | engcon | ||||||
engcon North | 1545-0003 North Carolina | 100% | 1 000 | Netherlands | - | - | |
America Prod | engcon North | ||||||
engcon Norway | 928661644 | Oslo | 100% | 30 000 | America | 1 | 1 |
AS | engcon North | ||||||
engcon Australia | 636 463 075 | Sydney | 100% | 8 000 | America Prod | 4 | 4 |
Choong | |||||||
engcon Korea | 110114024865 | Cheong Nam | 100% | 10 000 | engcon Norway | ||
Do | AS | 1 | 1 | ||||
engcon Canada | 117580-2900 | Montreal | 100% | 100 | engcon Australia | 4 | 4 |
Microprop AB | 556739-8853 | Umeå | 100% | 1 000 | engcon Korea | 1 | 1 |
engcon | 559242-7685 | Strömsund | 51% | 10 200 | engcon Canada | 1 | 1 |
component AB | |||||||
Uttaracken AB | 559277-7253 | Strömsund | 72% | 7 197 | Microprop AB | - | - |
engcon | |||||||
engcon Shares | 559351-6783 | Strömsund | 100% | 1 000 | component AB | 1 | 1 |
AB | |||||||
engcon Austria | Uttaracken AB | - | - | ||||
GmbH | 569030 | Graz | 100% | 1 | Engcon Shares | ||
engcon Ireland | 708790 | Leixlip | 100% | 20 000 | AB | - | - |
Ltd | engcon Austria | ||||||
e-Component | 556564-7293 | Strömsund | 100% | 5 180 | GmbH | 1 | 1 |
Sweden AB | engcon Ireland | ||||||
engcon Japan | 0104-01-186305 | Tokyo | 100% | 2 000 | Ltd | - | - |
e-Component | |||||||
Sweden AB | - | - | |||||
engcon Japan | |||||||
K.K. | 1 | - | |||||
Redovisat | |||||||
värde | 110 | 99 | |||||
SEK | 2024 |
Överkursfond | 67 296 026 |
Balanserade vinstmedel | 4 998 005 |
Årets resultat | 169 823 410 |
Totalt | 242 117 441 |
Styrelsen föreslår att till aktieägarna utdelas: | |
-Aktieägare ( | |
Styrelsen föreslår att i ny räkning balanseras | 90 329 441 |
Totalt | 242 117 441 |