| 2024-01-01 | 2023-01-01 | ||
Mkr | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Hyresintäkter | 6 | ||
Driftskostnader | 7 | - | - |
Underhållskostnader | 7 | - | - |
Fastighetsskatt | 7 | - | - |
Summa Fastighetskostnader | - | - | |
Driftsöverskott | |||
Central administration fastighetsförvaltning | 8 | - | - |
Central administration projektutveckling | 8 | - | - |
Resultat från andelar i joint ventures och intresseföretag | 21 | - | |
- varav värdeförändringar fastigheter | - | ||
Finansnetto | 11 | - | - |
Förvaltningsresultat | |||
Resultat från nyproduktion bostäder | |||
Övriga kostnader | - | - | |
Värdeförändringar fastigheter | 12 | - | |
Värdeförändringar derivat | - | ||
Valutakurseffekter fastigheter | |||
Resultat före skatt | - | ||
Inkomstskatt | 13 | - | |
Årets resultat | - | ||
Övrigt totalresultat för året | |||
Summa totalresultat för året | - | ||
| Årets resultat hänförligt: | |||
Moderbolagets aktieägare | - | ||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
| Summa totalresultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | - | ||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Resultat per aktie före och efter utspädning, kr 1 | 28 | - | |
Antal aktier vid årets utgång, tusental | 28 | ||
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 28 |
Mkr | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
Goodwill | 14 | ||
Förvaltningsfastigheter | 15 | ||
Pågående nyanläggningar | 16 | ||
Projekteringsfastigheter | 17 | ||
Övriga materiella anläggningstillgångar | 18 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 19 | ||
Uppskjutna skattefordringar | 13 | ||
Andelar i joint ventures och intresseföretag | 21 | ||
Övriga långfristiga fordringar | 23 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Pågående bostadsprojekt | |||
Hyresfordringar och kundfordringar | 24 | ||
Övriga fordringar | 25 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 26 | ||
Likvida medel | 27 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR |
Mkr | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
EGET KAPITAL | 28 | ||
| Summa totalresultat för året | |||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Balanserat resultat inklusive årets resultat | |||
Hybridobligation | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Summa eget kapital | |||
| SKULDER | |||
| Långfristiga skulder | |||
Upplåning från kreditinstitut | 29,31 | ||
Obligationslån | 30,31 | ||
Konvertibla skuldebrev | 31 | ||
Derivat | |||
Leasingskuld | 19 | ||
Övriga långfristiga skulder | 32 | ||
Uppskjutna skatteskulder | 13 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Upplåning från kreditinstitut | 29,31 | ||
Checkräkningskredit | |||
Leverantörsskulder | |||
Leasingskuld | 19 | ||
Aktuella skatteskulder | 13 | ||
Övriga skulder | 33 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 34 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL |
| Antal | Balanserat | ||||||
| utestående | Övrigt | resultat inkl. | Innehav utan | Summa | |||
| aktier, tu- | Aktie- | tillskjutet | periodens | Hybrid- | bestämman- | eget | |
| Mkr | sental | kapital | kapital | resultat | obligation | de inflytande | kapital |
Ingående balans per 1 januari 2023 | |||||||
Rättelse av fel 1) | |||||||
| Ingående balans per 1 januari 2023 efter | |||||||
rättelse av fel | |||||||
| Totalresultat | |||||||
Årets resultat | - | - | |||||
Övrigt totalresultat | |||||||
Summa totalresultat | - | - | |||||
| Transaktioner med ägare | |||||||
| Transaktioner med innehav utan bestämmande | |||||||
inflytande | |||||||
Utdelning hybridobligation | - | - | |||||
Nyemission stamaktier | |||||||
Emissionskostnader stamaktier | - | - | |||||
Emission teckningsoptioner | |||||||
Valutakurseffekt | |||||||
Utgående balans per 31 december 2023 | |||||||
Ingående balans per 1 januari 2024 | |||||||
| Totalresultat | |||||||
Årets resultat | |||||||
Övrigt totalresultat | |||||||
Summa totalresultat | |||||||
| Transaktioner med ägare | |||||||
| Transaktioner med innehav utan bestämmande | |||||||
inflytande | - | - | |||||
Emission hybridobligation | |||||||
Emissionskostnader hybridobligation | - | - | |||||
Återköp hybridobligation 2) | - | - | |||||
Optionsdel konvertibellån | |||||||
Utdelning hybridobligation | - | - | |||||
Återköp stamaktier | - | - | |||||
Valutakurseffekt | - | - | |||||
Utgående balans per 31 december 2024 3) |
| 2) Per 31 december har bolaget hybridobligationer i eget förvar till ett nominellt värde om |
Mkr | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
Förvaltningsresultat | |||
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet* | - | ||
Övriga kostnader | - | - | |
Betald skatt | - | - | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital | |||
| Förändringar i rörelsekapital | |||
Förändring kundfordringar | - | ||
Förändring övriga rörelsefordringar | - | ||
Förändring leverantörsskulder | - | - | |
Förändring övriga rörelseskulder | - | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | |||
Investeringar i fastigheter och projekt | - | - | |
Investeringar i inventarier | - | - | |
Försäljning av fastigheter | |||
Investeringar i dotterföretag | - | ||
Utdelning från intresseföretag | |||
Förändring av övriga finansiella anläggningstillgångar | - | ||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | |||
Nyemission stamaktier | |||
Emissionskostnader stamaktier | - | ||
Återköp stamaktier | - | ||
Nyemission hybridobligation | |||
Återköp hybridobligation | - | ||
Upptagna lån | |||
Amortering av lån | - | - | |
Lämnad utdelning | - | - | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | |||
Årets kassaflöde | - | ||
Likvida medel vid årets början | |||
Likvida medel vid årets slut | |||
| * Övriga poster ej kassapåverkande | |||
Återläggning av avskrivningar | |||
Resultat från andelar i joint ventures | - | ||
Upplupen ränta | - | ||
- | |||
Erhållen ränta | 11 | ||
Betald ränta | 11 | - | - |
Koncernen, Mkr | Mindre än 1 år | Mellan 1 och 2 år | Mellan 2 och 5 år | Mer än 5 år |
| Per 31 december 2024 | ||||
Upplåning från kreditinstitut | 1 909,2 | 1 060,4 | 2 785,3 | 14,3 |
Konvertibla skuldebrev | - | - | 207,9 | - |
Checkräkningskredit | 51,9 | - | - | - |
Derivat | 25,5 | 12,0 | 5,3 | -7,8 |
Obligationslån | - | 754,8 | 688,2 | - |
Långfristiga skulder | 18,5 | 1,1 | - | 30,3 |
Leasingskulder | 7,5 | 2,9 | 4,6 | 12,3 |
Leverantörsskulder och övriga skulder | 344,4 | - | - | - |
Totalt | 2 357,1 | 1 831,2 | 3 691,4 | 49,1 |
Koncernen, Mkr | Mindre än 1 år | Mellan 1 och 2 år | Mellan 2 och 5 år | Mer än 5 år |
| Per 31 december 2023 | ||||
Upplåning från kreditinstitut | 1 133,4 | 1 942,7 | 3 556,9 | - |
Checkräkningskredit | 14,0 | - | - | - |
Derivat | - | 29,9 | 14,1 | - |
Obligationslån | - | - | 664,6 | - |
Långfristiga skulder | 28,8 | - | 6,5 | 30,3 |
Leasingskulder | 11,2 | 6,8 | 4,8 | 13,8 |
Leverantörsskulder och övriga skulder | 290,3 | - | - | - |
Totalt | 1 477,8 | 1 979,4 | 4 246,9 | 44,1 |
| Finansiella tillgångar | Tillgångar värderade | Summa | Summa | |
| värderade till verkligt | till upplupet | redovisat | verkligt | |
| Koncernen, Mkr | värde via resultatet | anskaffningsvärde | värde | värde |
| 2024-12-31 | ||||
| Tillgångar i balansräkningen | ||||
Övriga långfristiga fordringar | 258,7 | 258,7 | 258,7 | |
Hyresfordringar och kundfordringar | 19,6 | 19,6 | 19,6 | |
Övriga fordringar | 104,9 | 104,9 | 104,9 | |
Upplupna intäkter | 22,6 | 22,6 | 22,6 | |
Likvida medel | 151,9 | 151,9 | 151,9 | |
Summa | 557,7 | 557,7 | 557,7 |
| Finansiella skulder | Skulder värderade | Summa | Summa | |
| värderade till verkligt | till upplupet | redovisat | verkligt | |
| Koncernen, Mkr | värde via resultatet | anskaffningsvärde | värde | värde |
| 2024-12-31 | ||||
| Skulder i balansräkningen | ||||
Långfristig upplåning från kreditinstitut | 3 383,2 | 3 383,2 | 3 383,2 | |
Derivat | 35,1 | 35,1 | 35,1 | |
Övriga långfristiga skulder | 49,9 | 49,9 | 49,9 | |
Kortfristig upplåning från kreditinstitut | 1 882,0 | 1 882,0 | 1 882,0 | |
Checkräkningskredit | 51,9 | 51,9 | 51,9 | |
Leverantörsskulder | 17,3 | 17,3 | 17,3 | |
Övriga skulder | 189,0 | 189,0 | 189,0 | |
Upplupna kostnader | 53,0 | 53,0 | 53,0 | |
Summa | 35,1 | 5 626,3 | 5 661,4 | 5 661,4 |
| Finansiella tillgångar | Tillgångar värderade | Summa | Summa | |
| värderade till verkligt | till upplupet | redovisat | verkligt | |
| Koncernen, Mkr | värde via resultatet | anskaffningsvärde | värde | värde |
| 2023-12-31 | ||||
| Tillgångar i balansräkningen | ||||
Övriga långfristiga fordringar | 298,1 | 298,1 | 298,1 | |
Hyresfordringar och kundfordringar | 18,2 | 18,2 | 18,2 | |
Övriga fordringar | 103,5 | 103,5 | 103,5 | |
Upplupna intäkter | 21,5 | 21,5 | 21,5 | |
Likvida medel | 284,5 | 284,5 | 284,5 | |
Summa | 725,7 | 725,7 | 725,7 |
| Finansiella skulder | Skulder värderade | Summa | Summa | |
| värderade till verkligt | till upplupet | redovisat | verkligt | |
| Koncernen, Mkr | värde via resultatet | anskaffningsvärde | värde | värde |
| 2023-12-31 | ||||
| Skulder i balansräkningen | ||||
Långfristig upplåning från kreditinstitut | 4 589,8 | 4 589,8 | 4 589,8 | |
Derivat | 44,0 | - | 44,0 | 44,0 |
Övriga långfristiga skulder | 65,6 | 65,6 | 65,6 | |
Kortfristig upplåning från kreditinstitut | 1 177,6 | 1 177,6 | 1 177,6 | |
Checkräkningskredit | 14,0 | 14,0 | 14,0 | |
Leverantörsskulder | 84,9 | 84,9 | 84,9 | |
Övriga skulder | 69,1 | 69,1 | 69,1 | |
Upplupna kostnader | 65,5 | 65,5 | 65,5 | |
Summa | 44,0 | 6 066,4 | 6 110,4 | 6 110,4 |
2024 | 2023 | |||||||
| Fastig- | Fastig- | |||||||
| hetsför- | hetsför- | |||||||
| Tkr | valtning | Övrigt | Ej fördelat | Totalt | valtning | Övrigt | Ej fördelat | Totalt |
Hyresintäkter | 507,8 | 507,8 | 503,0 | 503,0 | ||||
Summa intäkter | 507,8 | 507,8 | 503,0 | 503,0 | ||||
Fastighetskostnader | -138,9 | -138,9 | -135,4 | -135,4 | ||||
Summa fastighetskostnader | -138,9 | -138,9 | -135,4 | -135,4 | ||||
Driftsöverskott/resultat från nypro- duktion | 369,0 | 369,0 | 367,6 | 367,6 | ||||
Central administration | -22,1 | -36,0 | -58,1 | -21,8 | -35,5 | -57,3 | ||
Resultat från andelar i joint ventures | 46,3 | 46,3 | -16,4 | -16,4 | ||||
Finansnetto | -217,6 | -217,6 | -233,3 | -233,3 | ||||
Resultat från nyproduktion bostäder | 0,0 | 40,0 | 40,0 | |||||
Övriga kostnader | -7,8 | -7,8 | -11,2 | -11,2 | ||||
Värdeförändringar fastigheter | 72,6 | 72,6 | -530,3 | -530,3 | ||||
Värdeförändringar derivat | 12,8 | 12,8 | -50,0 | -50,0 | ||||
Valutakurseffekt fastighet | 1,7 | 1,7 | 12,3 | 12,3 | ||||
Resultat före skatt | 262,6 | -43,9 | 218,7 | -472,0 | -6,7 | -478,7 | ||
Inkomstskatt | -61,6 | -61,6 | 62,7 | 62,7 | ||||
Årets resultat | 262,6 | -105,4 | 157, 2 | -472,0 | 56,0 | -416,0 | ||
| Segmentspecifika tillgångar | ||||||||
Förvaltningsfastigheter | 8 120,8 | 8 120,8 | 7 679,9 | 7 679,9 | ||||
Pågående nyanläggningar | 245,2 | 245,2 | 878,0 | 878,0 | ||||
Projekteringsfastigheter | 1 613,5 | 1 613,5 | 1 298,0 | 1 298,0 | ||||
Pågående bostadsprojekt | 23,9 | 23,9 | 42,6 | 42,6 | ||||
Andelar i joint ventures | 701,4 | 701,4 | 569,5 | 569,5 | ||||
| Segmentspecifika investeringar | ||||||||
Förvärv och investeringar i fastigheter | 927,1 | 927,1 | 760,5 | 760,5 |
| 2024-01-01 | 2023-01-01 | |
| Koncernen, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Bostäder | 42,8 | 26,0 |
Livsmedel | 35,8 | 35,7 |
Samhällsservice | 232,7 | 251,5 |
Övrigt kommersiellt | 196,5 | 189,8 |
| Summa nettoomsättning per | ||
verksamhetsgren | 507,8 | 503,0 |
| 2024-01-01 | 2023-01-01 | Föränd- | |
| Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 | ring, % |
Jämförbart bestånd | 471,0 | 458,7 | 3 |
Förvärvade fastigheter | 13,4 | - | - |
Sålda fastigheter | 23,4 | 44,3 | -47 |
Hyresintäkter | 507,8 | 503,0 | 1 |
Komersiella fastigheter | 250,2 | 235,8 | 6 |
Samhällsfastigheter | 257,6 | 267,2 | -4 |
Hyresintäkter | 507,8 | 503,0 | 1 |
| Kontrak- | ||||
| Antal | Yta | terad | Andel | |
| Koncernen, Mkr | hyresavtal | Tkvm | hyra, Mkr | % |
| Löptid | ||||
2025 | 130 | 22 | 28 | 5 |
2026 | 120 | 81 | 129 | 24 |
2027 | 82 | 34 | 54 | 10 |
2028 | 53 | 52 | 82 | 15 |
2029 | 18 | 27 | 51 | 9 |
>2029 | 40 | 79 | 151 | 28 |
Summa | 443 | 295 | 496 | 92 |
Hyresbostäder | 407 | 23 | 43 | 8 |
Totalt | 850 | 318 | 539 | 100 |
Vakant | 36 | 44 | ||
Totalt | 354 | 582 |
| 2024-01-01 | 2023-01-01 | |
| Koncernen, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Förfaller till betalning inom ett år | 494,3 | 485,5 |
| Förfaller till betalning senare än ett år men | ||
inom fem år | 1 144,9 | 1 180,5 |
Förfaller till betalning senare än fem år | 589,9 | 776,2 |
Totalt | 2 229,2 | 2 442,2 |
| 2024-01-01 | 2023-01-01 | Föränd- | |
| Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 | ring, % |
Jämförbart bestånd | -130,8 | -122,2 | 29 |
Förvärvade fastigheter | -3,7 | -0,3 | -87 |
Sålda fastigheter | -4,4 | -12,9 | -24 |
Totalt | -138,9 | -135,4 | 3 |
Komersiella fastigheter | -73,4 | -69,7 | 5 |
Samhällsfastigheter | -65,5 | -65,7 | 0 |
Hyresintäkter | -138,9 | -135,4 | 3 |
| 2024-01-01 | 2023-01-01 | |
| Koncernen, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Fastighetsförvaltning | ||
Övriga externa kostnader | -0,5 | -9,1 |
Personalkostnader | -18,4 | -9,9 |
Avskrivningar och leasing | -3,2 | -2,7 |
Totalt | -22,1 | -21,8 |
| Projektutveckling | ||
Övriga externa kostnader | -0,8 | -14,9 |
Personalkostnader | -30,1 | -16,2 |
Avskrivningar och leasing | -5,2 | -4,4 |
Totalt | -36,0 | -35,5 |
| 2024-01-01 | 2023-01-01 | |
| Koncernen, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ernst & Young AB | ||
Revisionsuppdrag | -4,5 | -4,5 |
Övriga uppdrag | -0,3 | - |
| PwC | ||
Revisionsuppdrag | -1,6 | -1,3 |
Övriga uppdrag | -0,8 | -0,7 |
Summa | -7,2 | -6,5 |
| 2024-01-01 | 2023-01-01 | |
| Koncernen, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Löner och ersättningar | 48,1 | 45,6 |
Sociala avgifter | 16,2 | 15,7 |
| Pensionskostnader, avgiftsbestämda | 6,6 | 6,4 |
| planer | ||
Aktivering pågående projekt | -43,5 | -43,4 |
Summa | 27,3 | 24,3 |
2024-01-01 – 2024-12-31 | 2023-01-01 – 2023-12-31 | |||||
| Löner och andra | Löner och andra | |||||
| ersättningar | Pensions- | ersättningar | Pensions- | |||
| Koncernen, Mkr | (varav tantiem) | kostnader | Antal | (varav tantiem) | kostnader | Antal |
| Styrelseledamöter, verkställande direktörer | ||||||
och andra ledande befattningshavare | 20,8 | 2,5 | 18 | 17,7 | 2,4 | 18 |
varav tantiem | (-) | 0,1 | ||||
Övriga anställda | 27,3 | 4,1 | 44 | 27,9 | 4,9 | 48 |
varav tantiem | (1,2) | 0,4 | ||||
Summa | 48,1 | 6,6 | 62 | 45,6 | 7,3 | 66 |
2024-01-01 – 2024-12-31 | 2023-01-01 – 2023-12-31 | |||
| Medelantalet | Medelantalet | |||
anställda | Varav män | anställda | Varav män | |
Koncernen (Sverige) | 45 | 22 | 52 | 28 |
Moderbolag (Sverige) | 2 | 2 | 2 | 2 |
Summa | 47 | 24 | 54 | 30 |
| Lön/Ersättning/ | Rörlig | Pensions- | Övrig | ||
| Mkr | Styrelsearvode | ersättning | kostnad | ersättning | Summa |
| 2024-12-31 | |||||
Styrelsens ordförande Mikael Borg | 0,8 | - | - | - | 0,8 |
Styrelseledamot Micael Bile | 0,3 | - | - | - | 0,3 |
Styrelseledamot Andreas Enesjöld | 0,3 | - | - | - | 0,3 |
Styrelseledamot Erika Olsén | 0,3 | - | - | - | 0,3 |
Styrelseledamot Maria Rankka | 0,3 | - | - | - | 0,3 |
Styrelseledamot Anette Asklin | 0,4 | - | - | - | 0,4 |
VD Michael Moschewitz | 5,8 | - | 0,9 | - | 6,7 |
Andra ledande befattningshavare (5 personer) | 8,8 | - | 0,8 | - | 9,6 |
Summa | 17,0 | 0,0 | 1,7 | 0,0 | 18,7 |
| Lön/Ersättning/ | Rörlig | Pensions- | Övrig | ||
| Mkr | Styrelsearvode | ersättning | kostnad | ersättning | Summa |
| 2023-12-31 | |||||
Styrelsens ordförande Mikael Borg | 0,7 | - | - | - | 0,7 |
Styrelseledamot Micael Bile | 0,3 | - | - | - | 0,3 |
Styrelseledamot Andreas Enesjöld | 0,3 | - | - | - | 0,3 |
Styrelseledamot Erika Olsén | 0,3 | - | - | - | 0,3 |
Styrelseledamot Maria Rankka | 0,4 | - | - | - | 0,4 |
Styrelseledamot Anette Asklin | 0,4 | - | - | - | 0,4 |
VD Michael Moschewitz | 4,2 | - | 0,8 | - | 5,0 |
Andra ledande befattningshavare (5 personer) | 7,8 | - | 0,9 | - | 8,7 |
Summa | 14,4 | 0,0 | 1,8 | 0 | 16,1 |
| 2024-01-01 | 2023-01-01 | |
| Koncernen, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Tillgångar och skulder värderade till | ||
| upplupet anskaffningsvärde: | ||
| Ränteintäkter från övriga finansiella | 62,4 | 42,2 |
| tillgångar | ||
| Summa ränteintäkter enligt | ||
effektivräntemetoden | 62,4 | 42,2 |
Räntekostnader lån | -266,0 | -250,9 |
| Summa räntekostnader enligt | -266,0 | -250,9 |
| effektivräntemetoden | ||
Övriga finansiella intäkter | 8,2 | - |
Övriga finansiella kostnader | -20,0 | -22,9 |
Räntekostnad leasing | -2,1 | -1,7 |
Summa | -14,0 | -24,6 |
Summa redovisat i resultatet | -217,6 | -233,3 |
| 2024-01-01 | 2023-01-01 | |
| Koncernen, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Förändring driftnetto | 26,9 | -33,8 |
Pågående byggnation | -11,7 | -33,8 |
Mark- och outnyttjade byggrätter | 17,1 | -35,3 |
Förändring avkastningskrav | -11,0 | -338,3 |
Förvärv | 14,8 | - |
Försäljningar | 36,5 | -89,1 |
Summa | 72,6 | -530,3 |
| 2024-01-01 | 2023-01-01 | |
| Koncernen, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Aktuell skatt för året | -10,2 | -4,1 |
| Uppskjuten skatt avseende temporära | -51,3 | 66,8 |
| skillnader | ||
Summa | -61,6 | 62,7 |
| 2024-01-01 | 2023-01-01 | |
| Koncernen, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Resultat före skatt | 218,7 | -478,7 |
| Inkomstskatt beräknad enligt koncernens | ||
gällande skattesats om 20,6 procent | -45,1 | 98,6 |
Ej skattepliktiga intäkter | 41,9 | 32,1 |
Ej avdragsgilla kostnader | -61,7 | -53,2 |
Skattepliktiga intäkter ej med i resultatet | -3,7 | -3,9 |
Avdragsgilla kostnader ej med i resultatet | 62,1 | 60,1 |
Ej avdragsgillt räntenetto | -59,1 | - 67,7 |
| Justering uppskjuten skatt avseende | ||
tidigare år | -0,4 | -2,2 |
Förändring i skattemässiga underskott | 7,4 | 1,8 |
Underskottsavdrag ej nyttjat | -5,3 | - |
Övrigt | 2,3 | -3,0 |
Årets skatt enligt resultaträkningen | -61,6 | 62,7 |
Effektiv skatt | 28% | 13% |
| 2024-01-01 | 2023-01-01 | |
| Koncernen, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Uppskjutna skatteskulder | ||
Temporära skillnader fastigheter | -515,8 | -523,9 |
Obeskattade reserver | -23,9 | -20,5 |
Summa uppskjutna skatteskulder | -539,7 | -544,4 |
| Uppskjutna skattefordringar | ||
Underskottsavdrag | 70,5 | 78,6 |
Övrigt | - | 0,8 |
Summa uppskjutna skattefordringar | 70,5 | 79,4 |
Uppskjutna skatteskulder, netto | -469,2 | -465,0 |
| Koncernen, Mkr | |
Totala underskottsavdrag | 342,4 |
- Varav värderat underskottsavdrag i balansräkningen | 342,4 |
Koncernen, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ingående anskaffningsvärde | 202,9 | 202,9 |
Förvärv | - | - |
Bokfört värde | 202,9 | 202,9 |
Koncernen, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Vid årets början | 7 679,9 | 8 183,2 |
Förvärv | 382,5 | - |
Investeringar i befintliga fastigheter | 49,7 | 101,1 |
Avyttringar | -856,4 | -284,2 |
Omklassificeringar | 791,0 | 132,1 |
Värdeförändringar, orealiserade | 74,1 | -452,3 |
| Summa verkligt värde | ||
Förvaltningsfastigheter | 8 120,8 | 7 679,9 |
| 2024-12-31 | |||||
| Hyresintäkter | Driftskostnader | Vakansgrad | Direktavkastnings- | Kalkylränta | |
| (kr/kvm) | (kr/kvm) | (%) | krav (%) | (%) | |
| Kommersiella fastigheter | |||||
Storstockholm | 1 626 | 295 | 5,2 | 6,2 | 8,2 |
Uppsala | 1 497 | 240 | 4,6 | 5,9 | 8,0 |
Väst | 1 027 | 218 | 5,1 | 6,6 | 8,7 |
Övrig | 1 578 | 340 | 6,6 | 6,5 | 8,6 |
1 419 | 276 | 5,5 | 6,3 | 8,4 | |
| Samhällsfastigheter | |||||
Storstockholm | 1 804 | 423 | 2,9 | 5,0 | 7,1 |
Uppsala | 2 062 | 448 | 3,6 | 5,4 | 7,4 |
Väst | 1 467 | 123 | 5,3 | 6,4 | 8,4 |
Övrig | 1 590 | 431 | 5,5 | 6,4 | 8,4 |
1 861 | 421 | 3,2 | 5,2 | 7,2 |
| 2023-12-31 | |||||
| Hyresintäkter | Driftskostnader | Vakansgrad | Direktavkastnings- | Kalkylränta | |
| Vägt genomsnitt | (kr/kvm) | (kr/kvm) | (%) | krav (%) | (%) |
| Kommersiella fastigheter | |||||
Storstockholm | 1 483 | 201 | 5,6 | 6,1 | 8,3 |
Uppsala | 1 464 | 222 | 4,6 | 6,0 | 8,1 |
Väst | 1 028 | 225 | 4,9 | 6,4 | 8,5 |
Övrig | 1 866 | 359 | 6,9 | 6,6 | 8,7 |
1 379 | 237 | 5,5 | 6,3 | 8,5 | |
| Samhällsfastigheter | |||||
Storstockholm | 1 745 | 400 | 3,0 | 5,1 | 7,3 |
Uppsala | 2 027 | 446 | 3,4 | 5,2 | 7,3 |
Väst | 711 | 102 | 12,8 | 6,8 | 8,9 |
Övrig | 1 565 | 420 | 5,5 | 6,3 | 8,5 |
1 742 | 391 | 3,5 | 5,1 | 7,3 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |||||
| Direktavkastningskrav | Kalkylränta | Direktavkastningskrav | Kalkylränta | |||
| Intervall | (%) | (%) | (%) | (%) | ||
| Kommersiella fastigheter | ||||||
Storstockholm | 5,8-6,5 | 7,8-8,5 | 5,8-6,4 | 7,9 | - 8,3 | |
Uppsala | 5,6-6,4 | 7,5-8,4 | 5,7-6,4 | 7,8-8,5 | ||
Väst | 3,8-7,7 | 5,7-9,7 | 3,8-7,7 | 5,8-9,8 | ||
Övrig | 6,0-7,4 | 8,0-9,4 | 6,5 | -7,3 | 8,6 | -9,4 |
3,8-7,7 | 5,7-9,7 | 3,8-7,7 | 5,8-9,8 | |||
| Samhällsfastigheter | ||||||
Storstockholm | 3,9-6,0 | 5,9-8,0 | 4,0 | -6,0 | 6,1- | 8,1 |
Uppsala | 4,7-5,7 | 6,7-7,8 | 4,5- | 5,6 | 6,6-7,7 | |
Väst | 6,0-6,5 | 8,0-8,5 | 5,9-7,4 | 8,0-9,6 | ||
Övrig | 6,4-6,4 | 8,4-8,4 | 6,3- | 6,3 | 8,5 | -8,5 |
3,9-6,5 | 5,9-8,5 | 4,0-7,4 | 6,1-9,6 | |||
| Känslighetsanalys värdeförändringar 2024 | ||||||||
| Långsiktig | Fastighets- | Kalkylränta | Direktavkastningskrav | |||||
| Hyresintäk- | vakans | kostnader | ||||||
| Vägt genomsnitt | ter +/- 5% | +/- 3% | +/- 5% | +0,25% | -0,25% | +0,25% | -0,25% | |
| Kommersiella fastigheter | ||||||||
Storstockholm | +/- | 55 | -30 | -9 | -16 | 16 | -20 | 22 |
Uppsala | +/- | 37 | -20 | -4 | -15 | 15 | -10 | 11 |
Väst | +/- | 55 | -31 | -11 | -21 | 22 | -13 | 14 |
Övrigt | +/- | 51 | -23 | -19 | -22 | 24 | -19 | 20 |
| Samhällsfastigheter | ||||||||
Storstockholm | +/- | 133 | -74 | -43 | -65 | 67 | -84 | 93 |
Uppsala | +/- | 66 | -27 | -17 | -31 | 32 | -25 | 27 |
Väst | +/- | 3 | -2 | -1 | -1 | 1 | -1 | 1 |
Övrigt | +/- | 2 | -1 | -1 | -1 | 1 | -1 | 1 |
| Känslighetsanalys värdeförändringar 2023 | Långsiktig | Fastighets- | Kalkylränta | Direktavkastningskrav | ||||
| Hyresintäk- | vakans | kostnader | ||||||
| Vägt genomsnitt | ter +/- 5% | +/- 3% | +/- 5% | +0,25% | -0,25% | +0,25% | -0,25% | |
| Kommersiella fastigheter | ||||||||
Storstockholm | +/- | 57 | -31 | -9 | -16 | 17 | -21 | 22 |
Uppsala | +/- | 40 | -19 | -5 | -15 | 16 | -11 | 12 |
Väst | +/- | 65 | -36 | -14 | -25 | 26 | -19 | 20 |
Övrigt | +/- | 31 | -13 | -8 | -10 | 10 | -12 | 13 |
| Samhällsfastigheter | ||||||||
Storstockholm | +/- | 138 | -68 | -40 | -59 | 60 | -76 | 84 |
Uppsala | +/- | 71 | -28 | -17 | -32 | 33 | -26 | 29 |
Väst | +/- | 3 | -2 | -1 | -1 | 1 | -1 | 1 |
Övrigt | +/- | 5 | -2 | -2 | -1 | 1 | -1 | 1 |
| Fastighetsvärdet per region för 2024 är fördelat enligt följande: | |
Storstockholm | 45% |
Uppsala | 29% |
Väst | 16% |
Övrigt | 9% |
Koncernen, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Vid årets början | 878,0 | 860,5 |
Nybyggnation/aktiveringar | 280,1 | 463,7 |
Omklassificeringar | -898,9 | -158,3 |
Försäljningar | - | -238,8 |
Värdeförändringar, orealiserade | -14,1 | -49,1 |
Utgående balans | 245,2 | 878,0 |
Koncernen, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Exploateringsmark | 1 613,5 | 1 307,7 |
Summa | 1 613,5 | 1 307,7 |
Koncernen, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Vid årets början | 1 307,6 | 1 032,8 |
Årets anskaffning | 214,8 | 195,7 |
Omklassificeringar | 91,1 | 79,2 |
Summa | 1 613,5 | 1 307,7 |
Koncernen, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ingående anskaffningsvärde | 33,8 | 33,3 |
Inköp | 5,7 | 3,4 |
Utrangeringar/Avyttringar | -0,8 | -2,9 |
| Utgående ackumulerat | ||
anskaffningsvärde | 38,7 | 33,8 |
Ingående avskrivningar | -14,2 | -9,7 |
Utrangeringar/Avyttringar | 0,5 | 2,7 |
Årets avskrivningar | -3,1 | -7,2 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -16,8 | -14,2 |
Utgående redovisat värde | 21,9 | 19,6 |
| Nyttjanderättstillgångar | ||||
| Tomt- | Leasing- | |||
| Koncernen, Mkr | rätter | Övrigt | Totalt | skuld |
Ingående balans 1 jan 2023 | 24,1 | 3,8 | 28,0 | -34,3 |
Tillkommande avtal | 1,3 | 3,8 | 5,1 | -3,7 |
Avskrivningar på nyttjande- rättstillgångar | -6,2 | -6,2 | ||
Avslutade avtal | -1,3 | -0,2 | -1,5 | 1,5 |
Omvärderingar av avtal | 11,2 | 11,2 | -11,2 | |
| Räntekostnader på | ||||
leasingskulder | - | -1,5 | ||
Leasingavgifter | - | 7,9 | ||
| Utgående balans 31 dec | ||||
2023 | 24,2 | 12,4 | 36,6 | -41,3 |
Ingående balans 1 jan 2024 | 24,2 | 12,4 | 36,6 | -41,3 |
Tillkommande avtal | 1,5 | 1,5 | -2,3 | |
Avskrivningar på nyttjande- rättstillgångar | -7,8 | -7,8 | 1,9 | |
Avslutade avtal | -0,3 | -0,3 | 0,2 | |
Omvärderingar av avtal | - | |||
| Räntekostnader på | ||||
leasingskulder | - | -1,7 | ||
Leasingavgifter | - | 9,4 | ||
| Utgående balans 31 dec | ||||
2024 | 24,2 | 6,0 | 30,2 | -33,7 |
| 2024-01-01 | 2023-01-01 | |
| Koncernen, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar | -7,8 | -6,2 |
Räntekostnader på leasingskulder | -1,7 | -1,5 |
| Totala kostnader hänförliga till | ||
leasingverksamheten | -9,5 | -7,7 |
Moderbolaget, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ingående anskaffningsvärde | 1 329,4 | 1 073,0 |
Aktieägartillskott | 182,6 | 256,4 |
| Utgående ackumulerat | ||
anskaffningsvärde | 1 512,0 | 1 329,4 |
Ingående nedskrivningar | -511,2 | -254,8 |
Årets nedskrivning | -182,6 | -256,4 |
| Utgående ackumulerade | ||
nedskrivningar | -693,8 | -511,2 |
Utgående redovisat värde | 818,2 | 818,2 |
| Redovisat värde, Tkr | |||||
Namn | Organisationsnummer | Säte | Andelar i % | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Genova Fastigheter AB | 556712-9324 | Stockholm | 100 | 13 025 | 13 025 |
Genova Hold 1 AB | 559076-1549 | Stockholm | 100 | – | – |
Kommanditbolaget Mareld | 969693-7946 | Stockholm | 80 | – | – |
Genova Fast 27 AB | 559088-4101 | Stockholm | 100 | – | – |
Kommanditbolaget Mareld | 969693-7946 | Stockholm | 20 | – | – |
Genova Retail AB | 556898-0444 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Sunnersta AB | 556864-7928 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Almunge AB | 556893-9036 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Flogsta AB | 556864-7944 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Ribby AB | 559248-8190 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Knivsta Fastighet AB | 559025-1970 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Omsorg AB | 556759-5482 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Tattby AB | 559012-8988 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Björknäs AB | 559012-8996 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Lillsätra 2 AB | 556660-2743 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Viby AB | 556948-7456 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Viby Holding AB | 559213-0917 | Stockholm | 70 | – | – |
Genova Viby Fastighet AB | 556708-3323 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Viby Projekt AB | 559386-3045 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Viby Holding 1 AB | 559386-3052 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Viby Fastighet 1 AB | 559386-3060 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Viby Fastighet 2 AB | 559386-3078 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Viby Fastighet 3 AB | 559386-3086 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Viby Fastighet 4 AB | 559386-3094 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Viby Fastighet 5 AB | 559386-3102 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Viby Holding 2 AB | 559386-3110 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Viby Fastighet 6 AB | 559386-2872 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Viby Fastighet 7 AB | 559386-2880 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Viby Fastighet 8 AB | 559386-2898 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Viby Fastighet 9 AB | 559386-2906 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Viby Fastighet 10 AB | 559386-2914 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Viby Holding 3 AB | 559386-2922 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Viby Fastighet 11 AB | 559386-2930 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Viby Fastighet 12 AB | 559386-2948 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Viby Fastighet 13 AB | 559386-2955 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Viby Fastighet 14 AB | 559386-2963 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Viby Fastighet 15 AB | 559386-2971 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Viby Holding 4 AB | 559386-2989 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Viby Fastighet 16 AB | 559386-2997 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Viby Fastighet 17 AB | 559386-3003 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Viby Fastighet 18 AB | 559386-3011 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Viby Fastighet 19 AB | 559386-3029 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Viby Fastighet 20 AB | 559386-3037 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Hold Kvarnholmen AB | 559068-5276 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Kvarnholmen Fastighet AB | 559076-3248 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova NV 3 Holding AB | 559088-4861 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Nytorpsvägen Fastighet AB | 559088-4739 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Linne AB | 559088-4127 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Hunnerup Fastighet AB | 559088-4838 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Odalmannen Fastighet AB | 559129-9911 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Instrumentet Fastighet AB | 559130-0057 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Fogden Fastighet AB | 559130-7573 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Minnet Fastighet AB | 559170-5040 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Gustavsberg 1 Fastighet AB | 559170-5057 | Stockholm | 100 | – | – |
| Redovisat värde, Tkr | |||||
Namn | Organisationsnummer | Säte | Andelar i % | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Genova Vikdalen AB | 559130-0008 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Drevern 1 AB | 559170-6139 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Hold 22 AB | 559191-4337 | Stockholm | 100 | – | – |
Magnethuset Fastighets KB | 96715-9334 | Stockholm | 80 | – | – |
Handelsbolag Medhuset | 916407-2507 | Stockholm | 50 | – | – |
Genova Hold 21 AB | 559191-4311 | Stockholm | 100 | – | – |
Magnethuset Fastighets KB | 96715-9334 | Stockholm | 20 | – | – |
Handelsbolag Medhuset | 916407-2507 | Stockholm | 50 | – | – |
Genova Nynäs AB | 559170-6097 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Bergsbrunnavägen AB | 559191-5516 | Stockholm | 100 | – | – |
Fastighets AB Gålö | 556951-1099 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Ekeby Fastighet AB | 559191-4345 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Trädgårdsmästaren AB | 556637-7338 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Örnsberg Fastighet AB | 559173-1558 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Duvhöken Fastighet AB | 559130-7581 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Söderhällby Fastighet AB | 559170-6089 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Hus Holding 1 AB | 559053-5232 | Stockholm | 100 | 50 | 50 |
Korskryddan AB | 559116-2499 | Stockholm | 100 | – | – |
Korsängen Mark AB | 559003-9607 | Stockholm | 100 | – | – |
Kryddgården Mark AB | 559017-6300 | Stockholm | 100 | – | – |
SBBGenova Nackahusen AB | 559264-9817 | Stockholm | 50 | – | – |
Nackahusen Holding AB | 559053-2783 | Stockholm | 100 | – | – |
Nacka 5 AB | 559006-0900 | Stockholm | 100 | – | – |
Nacka 6 AB | 559006-0884 | Stockholm | 100 | – | – |
Nacka dotter 14 AB | 559258-1994 | Stockholm | 100 | – | – |
Nacka 8 AB | 559006-0934 | Stockholm | 100 | – | – |
Nacka 9 AB | 559006-0926 | Stockholm | 100 | – | – |
Nacka 11 AB | 559006-0983 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Handelsmannen 2 AB | 559014-3805 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Handelsmannen Holding AB | 556898-0311 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Handelsmannen 1 Fastighet AB | 559477-5085 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Handelsmannen JV Holding AB | 559477-8077 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Journalisten Fastighet AB | 559064-1436 | Stockholm | 50 | – | – |
Genova Runö Holding AB | 556898-0303 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Runö AB | 556867-9095 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Kryddgården Holding AB | 559076-1523 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Kryddgården Fastighet AB | 559076-2257 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Borås Holding AB | 559076-1556 | Stockholm | 100 | – | – |
GenJärn Borås Holding AB | 559076-2984 | Stockholm | 50 | – | – |
GenJärn Borås Fastighet AB | 556708-2663 | Stockholm | 100 | – | – |
GenJärn Borås Fastighet 2 AB | 559170-6113 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Mackmyra Holding AB | 559130-7557 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Mackmyra Fastighet AB | 556723-4520 | Stockholm | 100 | – | – |
SBBGenova Gåshaga Holdng AB | 559191-4386 | Stockholm | 50 | – | – |
Genova Gåshaga AB | 559018-9618 | Stockholm | 100 | – | – |
Greenova AB 559349-7596 | 559349-7596 | Stockholm | 50 | – | – |
Green Veddesta 1:29 AB | 559367-4350 | Stockholm | 100 | – | – |
Greenova Veddesta AB | 556488-9656 | Stockholm | 100 | – | – |
Greenova Åleviken 2 AB | 556687-5208 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Åleviken AB | 559170-5065 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Tibble Fastighet AB | 559130-7565 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Byggnad Holding AB | 559004-5059 | Stockholm | 100 | 50 | 50 |
Genova Sicklaön Holding AB | 556898-0436 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Baggensfjärden Holding AB | 559064-1469 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Knivsta 21:1 Holding AB | 559118-9468 | Stockholm | 100 | – | – |
| Redovisat värde, Tkr | |||||
Namn | Organisationsnummer | Säte | Andelar i % | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
GenovaRedito Holding AB | 559121-8572 | Stockholm | 50 | – | – |
Knivsta Gredelby 21:1 AB | 559120-3798 | Stockholm | 100 | – | – |
Knivsta Särsta 12:1 AB | 556966-4450 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Mejerskan Fastighet AB | 559130-7540 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Fuxen AB | 556612-9259 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Kvarngärdet AB | 556736-5951 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Nyproduktion AB | 556848-2813 | Stockholm | 100 | 50 | 50 |
Genova Bostad Projektutveckling AB | 556864-9098 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Projekt Holding 1 AB | 556948-7282 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Aromatic Holding AB | 556948-7431 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Rosendal Holding 1 AB | 559100-6746 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Bostad AB | 556759-5680 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova 10 AB | 556864-8108 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Projekt Holding 2 AB | 559026-1912 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Knivsta Holding AB | 559025-2986 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Fålhagen Holding 1 AB | 559093-9624 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Projekt Holding 3 AB | 559130-2731 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova PLM AB | 556898-0329 | Stockholm | 100 | 50 | 50 |
Genova PMA Spain SL | Palma | 100 | – | – | |
Genova PLM 2 AB | 559076-1515 | Stockholm | 100 | 62 | 62 |
Genova Can Olivier SL | Palma | 100 | – | – | |
Genova Fast 43 AB | 559220-2237 | Stockholm | 100 | 50 | 50 |
Genova Parkering & Service AB | 559003-4137 | Stockholm | 100 | 50 | 50 |
Genova Hold 24 AB | 559191-4378 | Stockholm | 100 | 50 | 50 |
Genova Luthagen AB | 556864-7936 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Storvreta AB | 556864-7951 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Brynjan AB | 559129-9895 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Rivan AB | 559088-4135 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova NV3 AB | 559088-4119 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Nickeln Fastighet AB | 559089-0066 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Jungfrun 4 AB | 559191-4188 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Elverket 1 AB | 559191-4287 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Drevern 2 AB | 559219-9441 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Jungfrun 2 AB | 559004-1785 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Baggensfjärden Fastighet AB | 556898-0121 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Jungfrun 3 AB | 556993-3434 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Segersta Fastighet AB | 556898-0105 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova Häraden AB | 559212-1700 | Stockholm | 100 | – | – |
Genova 14 AB | 556948-7274 | Stockholm | 100 | 208 330 | 208 330 |
Genova 99 AB | 559204-9406 | Stockholm | 100 | - | – |
Genova 98 AB | 559204-9422 | Stockholm | 100 | - | – |
Järngrinden AB | 556645-7221 | Borås | 51 | 596 437 | 596 437 |
Järngrinden Fastighets AB | 556872-7860 | Borås | 100 | – | – |
Järngrinden Vind 1 AB | 556751-1513 | Borås | 100 | – | – |
Depå Viared i Borås AB | 556740-0899 | Borås | 100 | – | – |
NewCo Breared AB | 559035-5102 | Svenljunga | 50 | – | – |
Breared Projektutveckling 1 AB | 559038-7550 | Svenljunga | 50 | – | – |
Lilla Bro i Borås Fastighet AB | 556821-3689 | Borås | 100 | – | – |
Pallas 1 Fastighets AB | 556728-8443 | Borås | 50 | – | – |
Pallastornet Fastighets AB | 556982-1134 | Borås | 50 | – | – |
GenJärn Borås Holding AB | 559076-2984 | Stockholm | 50 | – | – |
GenJärn Borås Fastighet AB | 556708-2663 | Stockholm | 50 | – | – |
| Redovisat värde, Tkr | |||||
Namn | Organisationsnummer | Säte | Andelar i % | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
GenJärn Borås Fastighet 2 AB | 559170-6113 | Stockholm | 50 | – | – |
Hästhoven i Borås AB | 559018-6432 | Borås | 100 | – | – |
Härryda Kullhöna 1:509 KB | 969688-2977 | Göteborg | 100 | – | – |
JärnSpiran Holding AB | 559170-2518 | Borås | 50 | – | – |
JärnSpiran Fastighetsutveckling AB | 559170-2484 | Borås | 50 | – | – |
Rundgången Fastighet AB | 556745-0332 | Borås | 96 | – | – |
Järngrinden Fastighets Holding AB | 559383-3253 | Borås | 96 | – | – |
Järngrinden Fastighets Holding 1 AB | 559389-0485 | Borås | 96 | – | – |
Fastighets AB Målerifabriken | 556941-1886 | Göteborg | 96 | – | – |
Fastighets AB Överås | 556292-0750 | Göteborg | 96 | – | – |
Fastighets AB Elfabriken | 556963-1863 | Göteborg | 96 | – | – |
Fastighets AB Sandfabriken | 556775-3271 | Härryda | 96 | – | – |
Järngrinden Fastighets Holding 2 AB | 559389-0477 | Borås | 96 | – | – |
Fastighets AB Träfabriken | 556932-6381 | Göteborg | 96 | – | – |
Fastighets AB Trollfabriken | 556946-0016 | Härryda | 96 | – | – |
Orgelfabriken Fastighets AB | 556867-6067 | Härryda | 96 | – | – |
Järngrinden Skruven AB | 559446-9370 | Borås | 96 | – | – |
Byttorpshörn 2 AB | 556759-1697 | Borås | 96 | – | – |
Fjädern i Borås AB | 556796-2799 | Borås | 96 | – | – |
Rotorn Fastigheter AB | 559393-3285 | Göteborg | 96 | – | – |
Fastighetsbolaget Älvsborg 178:8 i Göteborg AB | 559402-9588 | Borås | 96 | – | – |
Vindspelet 6 i Borås AB | 556829-8433 | Borås | 96 | – | – |
Järngrinden Projektutveckling AB | 556655-9281 | Borås | 100 | – | – |
J.G Fastighets AB | 556655-7541 | Borås | 100 | – | – |
Projekthus 55 AB | 556973-5581 | Borås | 96 | – | – |
Asklanda 2:178 Fastighets AB | 559360-4290 | Borås | 96 | – | – |
Projekthus 70 AB | 559346-1683 | Borås | 96 | – | – |
Fastighetsbolaget Bollebygd M AB | 559207-9155 | Bollebygd | 96 | – | – |
Sjöbolängan i Borås AB | 559311-2120 | Borås | 96 | – | – |
NewCo Bergdalen AB | 559035-7454 | Borås | 48 | – | – |
Järngrinden Fastighetsutveckling Holding AB | 556825-1937 | Borås | 96 | – | – |
Tegelbrukstäppet AB | 559033-6433 | Borås | 48 | – | – |
Järngrinden Markutveckling Holding AB | 556902-0414 | Borås | 100 | – | – |
Braconierska villan AB | 559070-2147 | Borås | 100 | – | – |
Järngrinden Projektutveckling Holding AB | 556755-3887 | Borås | 100 | – | – |
Mark & Exploatering i Borås AB | 556758-9915 | Borås | 50 | – | – |
Projekthus Funningen AB | 559282-8940 | Borås | 50 | – | – |
Järngrinden Projektutveckling Holding 2 AB | 559150-9848 | Borås | 91 | – | – |
Mölndalstappen AB | 559049-6146 | Göteborg | 91 | – | – |
Varbergsponden AB | 559264-2150 | Göteborg | 73 | – | – |
Järngrinden Projektutveckling Holding 3 AB | 559374-7834 | Borås | 96 | – | – |
Nufast AB | 556263-6125 | Mark | 96 | – | – |
Hagtornen 10 i Borås AB | 556992-0829 | Borås | 96 | – | – |
Fastigheten Tullstorp 180:75 AB | 559160-3930 | Svenljunga | 48 | – | – |
Järngrinden Projektutveckling Holding 4 AB | 559392-4631 | Borås | 96 | – | – |
Laustea Intressenter AB | 559396-6178 | Stockholm | 78 | – | – |
Laustea AB | 559371-9932 | Stockholm | 39 | – | – |
Laustea Fastighets AB | 559383-5761 | Stockholm | 39 | – | – |
Järngrinden Logistikbyggnader AB | 556759-6522 | Sotenäs | 50 | – | – |
JLB Produktion AB | 559374-6851 | Borås | 50 | – | – |
| Redovisat värde, Tkr | |||||
Namn | Organisationsnummer | Säte | Andelar i % | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
JLB Fastigheter 1 AB | 559364-9238 | Borås | 50 | – | – |
JLB Logistikhus 11 AB | 559368-6123 | Borås | 25 | – | – |
Jönköping Logistic Park AB | 559382-8717 | Borås | 25 | – | – |
JLB Logistikhus 11 AB | 559368-6123 | Borås | 25 | - | – |
Summa anskaffningsvärde i moderföretaget | 818 203 | 818 203 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Vid årets början | 569,5 | 556,1 |
Förvärv av andelar | 102,4 | - |
Avyttring av andelar | -22,7 | -9,0 |
Aktieägartillskott | 6,0 | 28,9 |
Andel av årets resultat | 46,3 | -6,4 |
Utgående redovisat värde | 701,4 | 569,5 |
| Redovisat värde | |||||
Namn | Organisationsnummer | Säte | Andelar i % | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Andelar som innehas vid periodens utgång | |||||
GenovaRedito Holding AB | 559121-8572 | Stockholm | 50 | 60,8 | 58,7 |
SBBGenova Gåshaga Holding AB | 559191-4386 | Stockholm | 50 | 112,3 | 112,7 |
SBBGenova Nackahusen AB | 559264-9817 | Stockholm | 50 | 139,3 | 94,2 |
Greenova AB | 559349-7596 | Stockholm | 50 | 6,2 | 6,2 |
Genova Journalisten Fastighet AB | 559064-1436 | Stockholm | 50 | 106,1 | - |
Pallas 1 Fastighets AB | 556728-8443 | Borås | 50 | 136,4 | 134,6 |
GenJärn Borås Holding AB | 559076-2984 | Stockholm | 50 | 4,4 | 4,4 |
JärnSpiran Holding AB | 559170-2518 | Borås | 50 | 12,6 | 12,6 |
Tegelbrukstäppet AB | 559033-6433 | Borås | 48 | 31,2 | 31,2 |
NewCo Breared AB | 559035-5102 | Svenljunga | 50 | 2,0 | 2,1 |
Fastigheten Tullstorp 180:75 AB | 559160-3930 | Svenljunga | 48 | 23,5 | 23,5 |
NewCo Bergdalen AB | 559035-7454 | Borås | 48 | 3,3 | 25,7 |
Mark & Exploatering i Borås AB | 556758-9915 | Borås | 50 | 1,7 | 3,4 |
Järngrinden Logistikbyggnader AB | 556759-6522 | Sotenäs | 50 | 35,4 | 7,6 |
Laustea AB | 559371-9932 | Stockholm | 39 | 26,4 | 52,3 |
Kungsbacka Södra Stad Holding AB | 556707-8588 | Göteborg | - | - | 0,1 |
CFJ Kontraktsbolag AB | 559144-5027 | Borås | - | - | 0,3 |
701,4 | 569,5 |
| Resultat från andelarna | |||||
Namn | Organisationsnummer | Säte | Andelar i % | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Andelar som innehas vid periodens utgång | |||||
Genova Fastator Holding AB | 559017-4057 | Stockholm | 50 | - | -21,3 |
GenovaRedito Holding AB | 559121-8572 | Stockholm | 50 | 2,1 | -10,7 |
SBBGenova Gåshaga Holding AB | 559191-4386 | Stockholm | 50 | -0,4 | -0,9 |
SBBGenova Nackahusen AB | 559264-9817 | Stockholm | 50 | 0,6 | 0,5 |
Greenova AB | 559349-7596 | Stockholm | 50 | 0,0 | -4,5 |
Genova Journalisten Fastighet AB | 559064-1436 | Stockholm | 50 | 4,1 | - |
Pallas 1 Fastighets AB | 556728-8443 | Borås | 50 | 1,8 | -0,5 |
GenJärn Borås Holding AB | 559076-2984 | Stockholm | 50 | E/T | E/T |
JärnSpiran Holding AB | 559170-2518 | Borås | 50 | -0,1 | 1,7 |
Tegelbrukstäppet AB | 559033-6433 | Borås | 48 | 0,0 | 0,0 |
NewCo Breared AB | 559035-5102 | Svenljunga | 50 | -0,1 | -0,5 |
Fastigheten Tullstorp 180:75 AB | 559160-3930 | Svenljunga | 48 | -0,4 | -0,2 |
NewCo Bergdalen AB | 559035-7454 | Borås | 48 | 0,2 | 22,5 |
AB Kvarteret Ankan 1 | 559282-9187 | Helsingborg | 32 | - | -1,7 |
AB Kvarteret Ankan 2 | 559282-9179 | Helsingborg | 32 | - | 0,0 |
Mark & Exploatering i Borås AB | 556758-9915 | Borås | 50 | -2,0 | -0,5 |
WBME Holding i Varberg AB | 556734-6290 | Borås | 50 | - | 0,0 |
Kungsbacka Södra Stad Holding AB | 556707-8588 | Göteborg | 33 | - | 0,0 |
Järngrinden Logistikbyggnader AB | 556759-6522 | Sotenäs | 50 | 27,8 | 0,1 |
Laustea AB | 559371-9932 | Stockholm | 39 | 12,6 | -0,2 |
Kungsbacka Södra Stad Holding AB | 556707-8588 | Göteborg | 33 | 0,0 | 0,0 |
CFJ Kontraktsbolag AB | 559144-5027 | Borås | 50 | -0,1 | 0,0 |
46,3 | -16,4 |
SBB Genova Gåshaga | SBB Genova Nackahusen | Genova NREP | Pallas 1 | |||||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Anläggningstillgångar | 401,4 | 400,3 | 486,0 | 461,9 | 750,5 | - | 512,0 | 453,1 |
Omsättningstillgångar | 6,0 | 6,9 | 5,3 | 4,3 | 6,3 | - | 16,4 | 84,1 |
Avsättningar | 17,8 | 15,6 | 24,8 | 24,8 | 19,9 | - | 1,9 | 3,6 |
Långfristiga skulder | 110,0 | 110,0 | 213,6 | 240,0 | 621,0 | - | 249,9 | 249,9 |
Kortfristiga skulder | 55,0 | 56,2 | 5,4 | 42,3 | 5,6 | - | 49,1 | 49,6 |
Nettotillgångar | 224,6 | 225,4 | 247,6 | 159,2 | 110,3 | - | 227,5 | 234,1 |
Ägarandel | 50% | 50% | 50% | 50% | 50% | - | 50% | 50% |
| Koncernens andel | ||||||||
av nettotillgångar | 112,3 | 112,7 | 123,8 | 79,6 | 55,1 | - | 113,8 | 117,1 |
SBB Genova Gåshaga | SBB Genova Nackahusen | Genova NREP | Pallas 1 | |||||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Intäkter | 9,5 | 8,6 | 2,2 | 1,9 | 19,1 | - | 35,6 | 35,6 |
Rörelseresultat | 8,1 | 6,8 | 1,4 | 1,0 | 26,9 | - | 10,0 | 22,6 |
| Övriga finansiella intäkter | ||||||||
och kostnader | -7,8 | -7,6 | 0,0 | 0,1 | -15,2 | - | -12,2 | -24,8 |
Skatt | -1,2 | -1,0 | -0,2 | -0,2 | -3,4 | - | -0,9 | -0,9 |
Årets resultat (100 %) | -0,8 | -1,7 | 1,2 | 0,9 | 8,3 | - | -3,1 | -3,1 |
| Fordringar | ||
Moderbolaget, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Vid årets början | 1 795,7 | 1 886,3 |
Årets förändring | 708,2 | -90,6 |
Vid årets slut | 2 503,9 | 1 795,7 |
| Skulder | ||
Moderbolaget, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Vid årets början | 629,7 | 355,9 |
Årets förändring | 605,0 | 273,8 |
Vid årets slut | 1 234,7 | 629,7 |
Koncernen, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Vid årets början | 298,1 | 301,1 |
Tillkommande poster | 10,6 | 17,8 |
Avgående poster | -50,0 | -20,8 |
| Summa långfristiga fordringar vid | ||
årets slut | 258,7 | 298,1 |
Koncernen, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Reversfordran | 193,6 | 235,9 |
Övrig långfristig fordran | 58,7 | 57,2 |
| Investeringar åt hyresgäster, periodiseras | ||
över kontraktets löptid | 0,4 | 1,6 |
Långfristiga värdepappersinnehav | 6,0 | 2,0 |
Hyresdeposition | - | 1,5 |
Summa långfristiga fordringar | 258,7 | 298,1 |
| Åldersfördelade hyres- | ||
och kundfordringar | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
- Ej förfallna | 12,6 | 12,5 |
| Förfalllna sedan: | ||
- Mindre än två månader | 0,2 | 0,1 |
- Mer än två men mindre än sex månader | 1,9 | 1,2 |
| - Mer än sex månader men mindre | ||
än 12 månader | 3,4 | 2,9 |
- Mer än 12 månader | 2,3 | 4,3 |
Reserv förväntade kreditförluster | -0,8 | -2,8 |
Utgående redovisat värde | 19,6 | 18,2 |
Koncernen, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Vid årets början | 103,5 | 186,5 |
Tillkommmande poster | 21,0 | 390,3 |
Avgående poster | -19,6 | -473,3 |
Summa övriga fordringar vid årets slut | 104,9 | 103,5 |
Koncernen, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Fordringar i samband med | ||
fastighetstransaktioner | - | 14,0 |
Fordran på joint ventures | 51,3 | 51,9 |
| Fordran hyresgäster avseende | ||
anpassningar | 10,0 | 13,8 |
Övriga fordringar på hyresgäster | 3,8 | 3,8 |
Mervärdesskatterelaterade fordringar | 11,1 | 9,2 |
Skatterelaterade fordringar | 27,6 | 8,4 |
Övriga fordringar | 1,2 | 2,4 |
Utgående redovisat värde | 104,9 | 103,5 |
Koncernen, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Förutbetalda kostnader avseende drift | ||
och administration | 65,6 | 24,7 |
Förutbetalda finansiella kostnader | 21,9 | 27,3 |
Upplupna ränteintäkter | 22,4 | 21,5 |
Övrigt | - | 0,7 |
| Summa förutbetalda kostnader och | ||
upplupna intäkter | 109,8 | 74,2 |
Koncernen, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Banktillgodohavanden | 151,9 | 284,5 |
| Kvotvärde/ | Aktiekapi- | ||
Aktiekapitalets utveckling | Antal aktier | Aktie, kr | tal, kr |
| Stamaktier | |||
Ingående balans 2023 | 41 976 966 | 1,20 | 50 372 359 |
Indragning | - | - | |
Fondemission | - | - | |
Nyemission | 3 636 363 | 4 363 636 | |
Utgående balans 2023 | 45 613 329 | 1,20 | 54 735 995 |
Indragning | - | - | |
Fondemission | - | - | |
Nyemission | - | - | |
Utgående balans 2024 | 45 613 329 | 1,20 | 54 735 995 |
Summa aktiekapital | 45 613 329 | 54 735 995 |
Moderbolaget, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Årets resultat hänförligt till moderbolagets | ||
aktieägare | 124,4 | -450,8 |
Resultat per stamaktie, kronor | 1,92 | -11,73 |
Resultat per hybridobligation, kronor | 0,13 | 0,10 |
Koncernen, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Långfristiga | ||
| Förfaller till betalning mellan 1 och 2 år: | ||
Banklån | 1 018,0 | 1 751,0 |
| Förfaller till betalning mellan 2 och 5 år: | ||
Banklån | 2 206,0 | 2 838,8 |
| Förfaller till betalning om över 5 år: | ||
Banklån | 8,9 | - |
3 232,9 | 4 589,8 | |
| Kortfristiga | ||
Banklån | 1 933,9 | 1 177,6 |
1 933,9 | 1 177,6 | |
Summa upplåning | 5 166,8 | 5 767,4 |
Koncernen och moderbolaget, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Emitterat obligationslån | 1 200,0 | 500,0 |
Avgifter att periodisera under lånets löptid | -13,8 | -7,5 |
Summa obligationslån | 1 186,2 | 492,5 |
Mkr | Emitterat belopp | Ränta | Utestående belopp | Förfall/Inlösen |
2023 | 650,0 | Stibor 3 mån +5,95 | 650,0 | November 2026 |
2024 | 550,0 | Stibor 3 mån +4,15 | 550,0 | November 2027 |
| Belopp, | Snittränta 1 , | Andel, | |
| Löptid | Mkr | % | % |
2025 | 2 885 | 8,29 | 46 |
2026 | 600 | 2,52 | 9 |
2027 | 14 | 3,28 | 0 |
2028 | 1 050 | 2,38 | 17 |
2029 | 680 | 2,65 | 11 |
2030 | 800 | 2,43 | 13 |
2031 | 300 | 2,25 | 5 |
>2031 | - | - | - |
Totalt | 6 329 | 5,12 | 100 |
| Totalt, exklusive | |||
byggnadskreditiv | 5 692 | 4,98 | - |
| Kreditavtal, | Utnyttjat, | Ej utnyttjat, | |
| Löptid | Mkr | Mkr | Mkr |
2025 | 1 827 | 1 827 | - |
2026 | 1 758 | 1 621 | 137 |
2027 | 1 310 | 940 | 370 |
2028 | 1 583 | 1 233 | 350 |
2029 | 698 | 698 | - |
2030 | - | - | - |
2031 | - | - | - |
>2031 | 11 | 11 | - |
Totalt | 7 186 | 6 329 | 857 |
Varav byggnadskreditiv | 944 | 637 | 307 |
| Övriga finansiella | Förfallo- | Nominellt | Ränte- | Aktuell | Konverterings- | ||
instrument | Emissions datum | datum | belopp, kr | Räntebas | marginal, % | ränta, % | kurs, kr/aktie |
Hybridobligationer | 2021-03-05 | 2026-03-05 1 | 256 250 000 | Stibor 3M | 6,75 | 9,29 | - |
Hybridobligationer | 2024-09-24 | 2028-09-04 1 | 300 000 000 | Stibor 3M | 5,50 | 8,04 | - |
Konvertibler | 2024-03-19 | 2029-03-19 | 200 000 000 | Fast ränta | - | 6,75 | 48,10 |
| Belopp, | Snittränta 1 , | Andel, | |
| Löptid | Mkr | % | % |
2024 | 3 602 | 8,53 | 57 |
2025 | 500 | 2,50 | 8 |
2026 | 600 | 2,52 | 10 |
2027 | 522 | 4,50 | 8 |
2028 | 1 050 | 2,38 | 17 |
2029 | 0 | 0,00 | 0 |
2030 | 0 | 0,00 | 0 |
2031 | 0 | 0,00 | 0 |
>2031 | 0 | 0,00 | 0 |
Totalt | 6 274 | 6,11 | 100 |
| Totalt, exklusive | |||
byggnadskreditiv | 5 296 | 5,78 | - |
| Kreditavtal, | Utnyttjat, | Ej utnyttjat, | |
| Löptid | Mkr | Mkr | Mkr |
2024 | 1 076 | 1 076 | 0 |
2025 | 1 751 | 1 751 | 0 |
2026 | 1 634 | 1 634 | 0 |
2027 | 1 813 | 1 813 | 0 |
2028 | 251 | 0 | 251 |
2029 | 0 | 0 | 0 |
2030 | 0 | 0 | 0 |
2031 | 0 | 0 | 0 |
>2031 | 0 | 0 | 0 |
Totalt | 6 525 | 6 274 | 251 |
Varav byggnadskreditiv | 1 244 | 978 | 266 |
| Övriga finansiella | Förfallo- | Nominellt | Ränte- | Aktuell | ||
instrument | Emissions datum | datum | belopp, kr | Räntebas | marginal, % | ränta, % |
Hybridobligationer | 2021-03-05 | 2026-03-05 1 | 800 000 000 | Stibor 3M | 6,75 | 10,78 |
Koncernen, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Reversskulder | -47,7 | 62,4 |
Hyresdepositioner | -2,2 | 3,2 |
Summa övriga långfristiga skulder | -49,9 | 65,6 |
Koncernen, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Avräkning pågående projekt | 2,3 | 2,6 |
Reversskuld | 8,3 | 43,6 |
Skulder i samband med fastighets- transaktioner | 0,1 | 12,9 |
Mervärdeskatt | 164,8 | -2,5 |
| Skulder till aktieägare utan bestämmande | ||
inflytande | 1,1 | 1,0 |
Personalrelaterade skulder | 2,4 | 2,2 |
Förskott från kunder | 4,9 | 6,6 |
Övrigt | 5,1 | 2,8 |
Summa övriga skulder | 189,0 | 69,1 |
Koncernen, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Förutbetalda hyresintäkter | 66,8 | 62,0 |
| Upplupna kostnader avseende drift och | ||
administration | 18,6 | 12,2 |
Upplupna semesterlöner | 5,2 | 5,2 |
Upplupna kostnader pågående projekt | 11,1 | 8,8 |
Upplupna räntor | 18,0 | 39,3 |
Summa upplupna kostnader och förut- betalda intäkter | 119,7 | 127,5 |
Koncernen, Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| För egna skulder och avsättningar: | ||
Fastighetsinteckningar | 4 865,5 | 5 334,4 |
Summa övriga långfristiga skulder | 4 865,5 | 5 334,4 |
Balanserad vinst | 123 555 512 |
Årets förlust | -81 580 014 |
| 41 975 498 | |
| Disponeras på följande sätt: | |
Utdelning till aktieägare (0,88 kr per aktie) | 39 611 730 |
I ny räkning överförs | 2 363 768 |
| 41 975 498 |