Sisällys
2022 kohokohdat
Hallituksen toimintakertomus
Konecranes-konserni 2018–2022
Tunnuslukujen laskentakaavat
Tilinpäätös
Konsernin tuloslaskelma – IFRS
Konsernin tase – IFRS
Konsernin oman pääoman muutokset – IFRS
Konsernin rahavirtalaskelma – IFRS
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
Yhtiölista
Emoyhtiön tuloslaskelma – FAS
Emoyhtiön tase – FAS
Emoyhtiön rahavirtalaskelma – FAS
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot
Hallituksen esitys yhtiökokoukselle
Tilintarkastuskertomus
Riippumattoman tilintarkastajan raportti
Konecranes Oyj:n ESEF-tilinpäätöksestä
Yhtiötietoa ESEF-raportointiin
Osakkeenomistajat
34
36
58
59
61
62
63
64
65
112
114
115
116
117
119
120
124
125
126
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
33
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
2022 kohokohdat
Liikevaihto & tilaukset, MEUR
Oikaistu EBITA segmenteittäin 2022
Oikaistu EBITA, MEUR & Oikaistu EBITA-kateprosentti
Henkilöstö segmenteittäin 2022
Osakekohtainen tulos ja osinko, EUR
72 %
Kunnossapito
249,4 MEUR
18 %
Satamaratkaisut
63,5 MEUR
9 %
Teollisuuslaitteet
32,5 MEUR
47 %
Kunnossapito
7 802
19 %
Satamaratkaisut
3 102
34 %
Teollisuuslaitteet
5 529
2018 2019 2020 2021 2022
0
1 000
2 000
3 000
4 000
3 185,7
3 175,5
3 364,8
3 928,9
3 178,9
2 727,3
3 156,1
3 090,3
3 326,9
3 167,3
Liikevaihto Tilaukset
38 %
Kunnossapito
1 343,3 MEUR
28 %
Satamaratkaisut
1 015,0 MEUR
34 %
Teollisuuslaitteet
1 205,6 MEUR
Sales by Business Area, 2020
0
50
100
150
200
250
300
350
Adjusted EBITA, MEUR/ Adjusted EBITA margin, %
2018 2019 2020 2021 2022
2
4
6
8
10
12
14
16
312,2
318,4
260,8
257,1
275,1
Oikaistu EBITA
Oikaistu EBITA-kateprosentti
0,0
0,5
1,0
1,5
2,0
Earnings & dividend per share, EUR
2018 2019 2020 2021 2022
1,29
1,20
1,03
1,20
1,86
1,77
1,25 1,25
*
1,54
0,88
Laimentamaton osakekohtainen tulos
Osinko osaketta kohti
*Hallituksen esitys yhtiökokoukselle
Liikevaihto segmenteittäin 2022
Percentages have been rounded and may not total to 100%.
Prosenttiosuudet on pyöristetty, minkä vuoksi yksittäisten lukujen yhteenlaskettu summa saattaa poiketa 100 prosentista.
34
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Oman pääoman tuotto, %
Tilauskanta, MEUR
Sijoitetun pääoman tuotto, % &
oikaistu sijoitetun pääoman tuotto, %
Nettokäyttöpääoma vuoden lopussa, MEUR
Markkina-arvo vuoden lopussa*, MEUR
Nettovelka vuoden lopussa, MEUR & Gearing, %
0
100
200
300
400
500
600
2018 2019 2020 2021 2022
410,4
446,0
424,5
581,2
337,2
0
200
400
600
800
1 000
2018 2019 2020 2021 2022
545,3
655,3
577,1
541,6
688,3
100
80
60
40
20
Nettovelka
Gearing
0
3
6
9
12
15
2018 2019 2020 2021 2022
7,9
12,5
6,3
8,3
12,7
11,1
9,3
13,4
9,0
13,4
Sijoitetun pääoman tuotto, %
Oikaistu sijoitetun pääoman tuotto, %
0
500
1 000
1 500
2 000
2 500
3 000
2018 2019 2020 2021 2022
1 715,4
1 824,3
2 036,8
2 901,7
1 715,5
0
2
4
6
8
10
12
2018 2019 2020 2021 2022
7,7
6,5
9,8
11,3
9,9
0
500
1 000
1 500
2 000
2 500
3 000
2018 2019 2020 2021 2022
2 080,0
2 160,2
2 277,5
2 782,4
2 276,8
* Ilman omia osakkeita
35
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen toimintakertomus
Ellei toisin mainita, suluissa olevat luvut viittaavat
edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon.
Markkinakatsaus
Vuonna 2022 maailman valmistavaan teollisuuteen vaikuttivat
negatiivisesti korkea inflaatio, talouden epävarmuus ja toimi-
tusketjun rajoitteet. Lisäksi Ukrainan sota lisäsi energiakus-
tannuksia ja markkinoiden epävakautta etenkin Euroopassa.
Maailmanlaajuisen ostopäällikköindeksin (PMI) perusteella
maailman valmistavan teollisuuden olosuhteet heikkenivät
vuoden 2022 neljännellä neljänneksellä. Ennen kuin PMI
laski syyskuussa neutraalin 50 pisteen rajan alapuolelle,
se oli pysytellyt yli kahden vuoden ajan kasvulukemissa.
Joulukuussa PMI oli 48,6 eli alhaisimmillaan sitten vuoden
2020 puolivälin. Kun ei oteta huomioon koronapandemian
alkuvaiheen pohjalukemia, PMI oli alhaisimmalla tasollaan
sitten vuoden 2009 alkupuoliskon.
Euroalueella valmistavan teollisuuden PMI oli joulukuussa
laskulukemissa: 47,8. Joulukuu oli kuudes peräkkäinen
heikentymisen kuukausi, vaikka PMI paranikin hieman
marraskuuhun verrattuna. Yhdysvalloissa valmistavan
teollisuuden PMI oli joulukuussa laskulukemissa: 46,2. PMI
laski neutraalin 50 pisteen rajan alapuolelle marraskuussa,
ja joulukuun lukema oli matalimmalla tasolla sitten vuoden
2009. Kehittyvillä markkinoilla valmistavan teollisuuden
PMI osoitti joulukuussa kasvua Intiassa ja laskua
Brasiliassa ja Kiinassa.
Valmistavan teollisuuden kapasiteetin käyttöaste
Euroopan unionissa laski neljännellä vuosineljänneksellä.
Kapasiteetin käyttöaste oli edellisvuoden vastaavaa
ajanjaksoa alhaisempi ja putosi suunnilleen samalle
tasolle, jolla se oli ennen koronapandemiaa. Valmistavan
teollisuuden kapasiteetin käyttöaste laski Yhdysvalloissa
joulukuussa. Se oli edellisvuoden vastaavaa ajanjaksoa
alhaisemmalla tasolla ja laski takaisin viimeaikaisten
vuoden 2022 huippulukemien alle.
RWI/ISL-indeksin mukaan maailmanlaajuinen konttiliikenne
oli suhteellisen vahvalla tasolla vuoden 2022 alussa
aiempiin lukemiin verrattuna. Vuoden 2022 lopussa
maailmanlaajuinen konttiliikenne oli suunnilleen samalla
tasolla kuin vuotta aiemmin vaikka olikin vaihdellut jonkin
verran vuoden aikana.
Raaka-aineiden hinnoista sekä teräksen että kuparin hinta
oli neljännen vuosineljänneksen lopussa edellisvuotta
alhaisemmalla tasolla. Keskimääräinen EUR/USD-
valuuttakurssi oli noin 11 prosenttia heikompi edellisvuoden
vastaavaan ajanjaksoon verrattuna.
36
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
10–12/2022 10–12/2021 Muutos %
Muutos %
vertailukelpoisin
valuuttakurssein 1–12/2022 1–12/2021 Muutos %
Muutos %
vertailukelpoisin
valuuttakurssein
Saadut tilaukset, MEUR 879,1 892,3 -1,5 -4,5 3 928,9 3 175,5 23,7 19,2
Liikevaihto, MEUR 1 020,9 948,9 7,6 4,4 3 364,8 3 185,7 5,6 1,8
Saadut tilaukset
Vuoden 2022 saadut tilaukset olivat 3 928,9 miljoonaa
euroa (3 175,5), jossa oli kasvua 23,7 prosenttia.
Vertailukelpoisilla valuutoilla laskettuna saadut tilaukset
kasvoivat 19,2 prosenttia. Saadut tilaukset kasvoivat
Amerikan alueella sekä Euroopan, Lähi-idän ja Afrikan
alueella ja Aasian ja Tyynenmeren alueella.
Kunnossapidon saadut tilaukset kasvoivat 7,8 prosenttia
raportoiduilla arvoilla ja 1,5 prosenttia vertailukelpoisilla
valuutoilla laskettuna. Teollisuuslaitteiden saadut tilaukset
kasvoivat 18,5 prosenttia raportoiduilla arvoilla ja 13,3 pro-
senttia vertailukelpoisilla valuutoilla laskettuna. Teollisuus-
laitteiden saadut ulkoiset tilaukset kasvoivat 15,3 prosenttia
raportoiduilla arvoilla ja 9,9 prosenttia vertailukelpoisilla
valuutoilla laskettuna. Satamaratkaisujen saadut tilaukset
kasvoivat 47,3 prosenttia raportoiduilla arvoilla ja 46,8 pro-
senttia vertailukelpoisilla valuutoilla laskettuna.
Tilauskanta
Tilauskannan arvo oli joulukuun lopussa 2 901,7 miljoonaa
euroa (2 036,8), jossa oli kasvua 42,5 prosenttia
edellisvuoteen verrattuna. Vertailukelpoisilla valuutoilla
laskettuna tilauskanta kasvoi 41,1 prosenttia. Tilauskanta
kasvoi Kunnossapidossa 29,7 prosenttia, Teollisuuslaitteissa
20,8 prosenttia ja Satamaratkaisuissa 62,6 prosenttia.
Liikevaihto
Vuoden 2022 konsernin liikevaihto oli 3 364,8 miljoonaa
euroa (3 185,7), jossa oli kasvua 5,6 prosenttia.
Vertailukelpoisilla valuutoilla laskettu liikevaihto kasvoi
1,8 prosenttia. Liikevaihto kasvoi Kunnossapidossa
11,5 prosenttia ja Teollisuuslaitteissa 10,7 prosenttia
mutta laski Satamaratkaisuissa 5,4 prosenttia.
Teollisuuslaitteiden ulkoinen liikevaihto kasvoi 11,3
prosenttia.
Joulukuun lopussa liikevaihto jakautui maantieteellisten
alueiden kesken 12 kuukauden liikkuvana keskiarvona
laskettuna seuraavasti: Euroopan, Lähi-idän ja Afrikan alue
51 (52), Amerikan alue 36 (33) ja Aasian ja Tyynenmeren
alue 13 (16) prosenttia.
Taloudellinen tulos
Vuoden 2022 konsernin oikaistu EBITA-kate kasvoi 318,4
miljoonaan euroon (312,2). Oikaistu EBITA-kateprosentti
pieneni 9,5 prosenttiin (9,8). Oikaistu EBITA-kateprosentti
nousi Kunnossapidossa 18,6 prosenttiin (18,5) mutta
laski Teollisuuslaitteissa 2,7 prosenttiin (3,5) ja
Satamaratkaisuissa 6,3 prosenttiin (7,4). Konsernin oikaistun
EBITA-kateprosentin lasku johtui pääasiassa alhaisemmista
myyntivolyymeista ja kustannusinflaatiosta pääasiassa
Teollisuuslaitteissa.
Konsernin vuoden 2022 oikaistu liiketulos kasvoi 286,6
miljoonaan euroon (279,1). Oikaistu liiketulosprosentti laski
8,5 prosenttiin (8,8).
Konsernin vuoden 2022 liiketulos oli 223,2 miljoonaa
euroa (220,0). Liiketulos sisältää 63,5 miljoonaa euroa
(59,1) oikaisuja, jotka koostuvat pääasiassa Ukrainan
sodan vaikutuksiin liittyvistä kustannuksista, sulautumiseen
liittyvistä kustannuksista ja uudelleenjärjestelykuluista.
Edellisvuoteen verrattuna liiketulosprosentti kasvoi
Kunnossapidossa 17,3 prosenttiin (17,0) mutta
laski Teollisuuslaitteissa -0,9 prosenttiin (1,7) ja
Satamaratkaisuissa 3,8 prosenttiin (7,0).
Vuoden 2022 poistot ja arvonalentumiset olivat yhteensä
124,4 miljoonaa euroa (120,1). Yrityskauppojen
hankintamenojen allokointeihin liittyvien poistojen ja
liikearvon alenemisten vaikutus oli 31,8 miljoonaa euroa
(33,2). Agilon-liiketoiminnan liikearvoa alennettiin 3,9
miljoonaa euroa vuoden 2022 kolmannella neljänneksellä.
Vuoden 2022 osuus osakkuusyhtiöiden ja yhteisyritysten
tuloksista oli 0,4 miljoonaa euroa (0,3).
Vuoden 2022 rahoitustuotot ja -kulut olivat -32,9 miljoonaa
euroa (-27,8). Nettokorkokulujen osuus oli 26,1 miljoonaa
euroa (15,7), ja loppuosa kuluista muodostui pääasiassa
muista rahoituskuluista.
Saadut tilaukset ja liikevaihto
37
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuoden 2022 tulos ennen veroja oli 190,7 miljoonaa euroa
(192,5).
Vuoden 2022 tuloverot olivat 52,2 miljoonaa euroa (45,1).
Konsernin efektiivinen verokanta oli 27,4 prosenttia (23,4).
Vuoden 2022 tilikauden tulos oli 138,5 miljoonaa euroa
(147,4).
Vuoden 2022 osakekohtainen tulos oli 1,77 euroa (1,86) ja
laimennettu osakekohtainen tulos 1,77 euroa (1,85).
Viimeiseltä 12 kuukaudelta laskettu sijoitetun pääoman
tuotto oli 9,0 prosenttia (9,3) ja oman pääoman tuotto 9,9
prosenttia (11,3). Oikaistu sijoitetun pääoman tuotto oli
13,4 prosenttia (13,4).
Tase
Konsernin tase oli joulukuun lopussa 4 340,6 miljoonaa
euroa (3 845,8). Raportointikauden lopussa oma pääoma
oli 1 433,0 miljoonaa euroa (1 360,6). Emoyhtiön
osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma oli 1 432,9
miljoonaa euroa (1 351,4) eli 18,10 euroa osakkeelta (17,08).
Nettokäyttöpääoma oli 581,2 miljoonaa euroa (424,5).
Nettokäyttöpääoman kasvu johtui pääasiassa vaihto-
omaisuuden kasvusta. Nettokäyttöpääoma kasvoi 2,7
miljoonaa euroa edelliseen vuosineljännekseen verrattuna.
Kassavirta ja rahoitus
Vuoden 2022 liiketoiminnan nettorahavirta oli 66,7 miljoonaa
euroa (168,4). Liiketoiminnan nettorahavirran lasku johtui
pääasiassa nettokäyttöpääoman muutoksesta kauden aikana.
Kassavirta ennen rahoituksen rahavirtoja oli 23,1 miljoonaa
euroa (137,7). Tähän sisältyy aineellisten hyödykkeiden
myyntejä 2,6 miljoonaa euroa (9,8) ja liiketoimintojen
myyntejä 0,1 miljoonaa euroa (0,0) sekä konserniyhtiöiden
hankintaan liittyviä menoeriä 1,6 miljoonaa euroa (0,0) ja
investointeja 44,7 miljoonaa euroa (40,5).
Joulukuun lopussa korollinen nettovelka oli 688,3 miljoonaa
euroa (541,6). Nettovelan kasvu johtui pääasiassa
heikommasta liiketoiminnan kassavirrasta. Omavaraisuusaste
oli 37,9 prosenttia (38,9) ja nettovelkaantumisaste 48,0
prosenttia (39,8).
Joulukuussa lopussa rahat ja pankkisaamiset olivat 413,9
miljoonaa euroa (320,7). Konsernin 400 miljoonan euron
suuruinen komittoitu valmiusluottolimiitti ei ollut lainkaan
käytössä kauden lopussa.
Konecranes maksoi kesäkuussa 2022 osakkeenomistajilleen
osinkoa 98,9 miljoonaa euroa eli 1,25 euroa osakkeelta.
Investoinnit
Vuoden 2022 investoinnit ilman yritysostoja ja
yhteisjärjestelyjä olivat 37,0 miljoonaa euroa (49,8).
Investoinnit koostuivat pääasiassa koneiden, laitteiden,
rakennusten, toimistolaitteiden ja tietojärjestelmien
uudistamisesta.
Yritysostot ja -myynnit
Vuoden 2022 yritysostoihin ja yhteisjärjestelyihin tehtyjen
investointien kassavaikutus oli -1,6 miljoonaa euroa (0,0).
Liiketoimintojen myyntien kassavaikutus oli 0,1 miljoonaa
euroa (0,0).
Heinäkuussa 2022 Konecranes osti pienen
nosturihuoltoyrityksen (Garabi Industrial Technologies)
Espanjassa. Syyskuussa 2022 Konecranes osti 6 prosentin
vähemmistöosuuden Konecranes Real Estate GmbH & Co.
KG:stä Saksassa. Marraskuussa 2022 Konecranesista tuli
TBA-ohjelmistotuotteiden ainoa omistaja ja toimittaja,
kun Konecranes osti 30,22 prosentin määräysvallattoman
osuuden Ports Software Solutions B.V. -yhtiöstä
Alankomaissa.
Syyskuussa 2022 Konecranes myi Konsernin
Satamaratkaisut-segmenttiin kuuluneen pienen
automaatioliiketoiminnon (Motronica) Italiassa. Syys–
joulukuussa 2022 Konecranes myi Kunnossapito-
liiketoimintansa Venäjällä paikalliselle johdolle, joka oli
perustanut omia yrityksiään.
Henkilöstö
Konsernin palveluksessa oli vuonna 2022 keskimäärin 16
563 työntekijää (16 625). Henkilöstömäärä oli 31.12.2022
yhteensä 16 522 (16 573). Vuonna 2022 konsernin
nettohenkilöstömäärä laski 51 työntekijällä.
Joulukuun lopussa henkilöstömäärä jakautui segmenteittäin
seuraavasti: Kunnossapito 7 802 työntekijää (7 890),
Teollisuuslaitteet 5 529 työntekijää (5 516), Satamaratkaisut
3 102 työntekijää (3 083) ja konsernin yhteiset toiminnot 89
työntekijää (84).
Konsernilla oli 9 565 (9 683) työntekijää Euroopan, Lähi-
idän ja Afrikan alueella, 3 131 (3 016) työntekijää Amerikan
alueella ja 3 826 (3 874) työntekijää Aasian ja Tyynenmeren
alueella.
38
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuoden 2022 saadut tilaukset olivat 1 161,9 miljoonaa
euroa (1 078,3), jossa oli kasvua 7,8 prosenttia.
Vertailukelpoisilla valuutoilla laskettuna saadut tilaukset
kasvoivat 1,5 prosenttia.
Tilauskanta kasvoi 29,7 prosenttia ja oli 445,5 miljoonaa
euroa (343,5). Vertailukelpoisilla valuutoilla laskettuna
tilauskanta kasvoi 26,0 prosenttia.
Sopimuskannan arvo kasvoi 5,7 prosenttia edellisvuoteen
verrattuna ja oli 306,9 miljoonaa euroa (290,4).
Vertailukelpoisilla valuutoilla laskettuna sopimuskannan
Liiketoimintasegmentit
Kunnossapito
arvo kasvoi 3,4 prosenttia. Edelliseen vuosineljännekseen
verrattuna sopimuskannan arvo pieneni raportoiduilla
arvoilla laskettuna 2,7 prosenttia ja kasvoi vertailukelpoisilla
valuutoilla laskettuna 1,2 prosenttia.
Liikevaihto kasvoi 11,5 prosenttia ja oli 1 343,3 miljoonaa
euroa (1 205,3). Vertailukelpoisilla valuutoilla laskettu
liikevaihto kasvoi 5,4 prosenttia. Sekä kenttähuollon että
varaosien liikevaihto kasvoi.
Oikaistu EBITA oli 249,4 miljoonaa euroa (222,4), ja oikaistu
EBITA-kateprosentti oli 18,6 prosenttia (18,5). Oikaistun
EBITA-kateprosentin kasvu johtui pääasiassa liikevaihdon
kasvusta hinnoittelun seurauksena. Liiketulos oli 232,3
miljoonaa euroa (204,9), ja liiketulosprosentti oli 17,3
prosenttia (17,0).
10–12/2022 10–12/2021 Muutos %
Muutos %
vertailukelpoisin
valuuttakurssein 1–12/2022 1–12/2021 Muutos %
Muutos %
vertailukelpoisin
valuuttakurssein
Saadut tilaukset, MEUR 283,2 307,7 -7,9 -13,7 1 161,9 1 078,3 7,8 1,5
Tilauskanta, MEUR 445,5 343,5 29,7 26,0 445,5 343,5 29,7 26,0
Huoltosopimuskannan arvo, MEUR 306,9 290,4 5,7 3,4 306,9 290,4 5,7 3,4
Liikevaihto, MEUR 376,0 332,2 13,2 7,7 1 343,3 1 205,3 11,5 5,4
Oikaistu EBITA, MEUR
1
79,3 69,7 13,9 249,4 222,4 12,2
Oikaistu EBITA, %
1
21,1 % 21,0 % 18,6 % 18,5 %
Kauppahinnan kohdistamiseen liittyvät poistot,
MEUR
-3,6 -3,9 -7,1 -14,3 -15,5 -8,1
Oikaisuerät, MEUR -0,8 -1,0 -2,9 -2,0
Liikevoitto (EBIT), MEUR 74,9 64,8 15,6 232,3 204,9 13,4
Liikevoitto (EBIT), % 19,9 % 19,5 % 17,3 % 17,0 %
Henkilöstö kauden lopussa 7 802 7 890 -1,1 7 802 7 890 -1,1
1
Ilman uudelleenjärjestelykuluja sekä kauppahinnan kohdistamiseen liittyviä poistoja. Katso myös liite 3 konsernitilinpäätöksen liitetiedoissa.
39
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuoden 2022 saadut tilaukset olivat 1 389,2 miljoonaa euroa
(1 172,5), jossa oli kasvua 18,5 prosenttia. Vertailukelpoisilla
valuutoilla laskettuna saadut tilaukset kasvoivat 13,3
prosenttia. Saadut ulkoiset tilaukset kasvoivat 15,3 prosenttia
raportoiduilla arvoilla ja 9,9 prosenttia vertailukelpoisilla
valuutoilla laskettuna. Saadut tilaukset kasvoivat
standardinostureissa, prosessinostureissa ja komponenteissa.
Tilauskanta kasvoi 20,8 prosenttia ja oli 857,2 miljoonaa
euroa (709,9). Vertailukelpoisilla valuutoilla laskettuna
tilauskanta kasvoi 18,3 prosenttia.
Liikevaihto kasvoi 10,7 prosenttia ja oli 1 205,6 miljoonaa
euroa (1 088,7). Vertailukelpoisilla valuutoilla laskettu
liikevaihto kasvoi 5,9 prosenttia. Ulkoinen myynti kasvoi
11,3 prosenttia raportoiduilla arvoilla ja 6,0 prosenttia
vertailukelpoisilla valuutoilla laskettuna. Liikevaihto
kasvoi standardinostureissa, prosessinostureissa ja
komponenteissa.
Oikaistu EBITA-kate oli 32,5 miljoonaa euroa (38,0),
ja oikaistu EBITA-kateprosentti oli 2,7 prosenttia (3,5).
Oikaistun EBITA-kateprosentin lasku johtui pääasiassa
kustannusinflaatiosta ja alhaisemmasta myyntivolyymista.
Liiketulos oli -10,9 miljoonaa euroa (18,7), ja
liiketulosprosentti oli -0,9 prosenttia (1,7).
Teollisuuslaitteet
10–12/2022 10–12/2021 Muutos %
Muutos %
vertailukelpoisin
valuuttakurssein 1–12/2022 1–12/2021 Muutos %
Muutos %
vertailukelpoisin
valuuttakurssein
Saadut tilaukset, MEUR 306,2 274,5 11,6 7,8 1 389,2 1 172,5 18,5 13,3
josta ulkoista, MEUR 258,6 242,4 6,7 2,9 1 192,4 1 033,7 15,3 9,9
Tilauskanta, MEUR 857,2 709,9 20,8 18,3 857,2 709,9 20,8 18,3
Liikevaihto, MEUR 376,9 332,1 13,5 9,2 1 205,6 1 088,7 10,7 5,9
josta ulkoista, MEUR 335,1 294,1 13,9 9,2 1 068,8 960,2 11,3 6,0
Oikaistu EBITA, MEUR
1
22,5 20,6 9,3 32,5 38,0 -14,4
Oikaistu EBITA, %
1
6,0 % 6,2 % 2,7 % 3,5 %
Kauppahinnan kohdistamiseen liittyvät poistot,
MEUR
-1,8 -2,7 -34,3 -11,0 -10,8 1,4
Oikaisuerät, MEUR -9,7 -1,1 -32,5 -8,5
Liikevoitto (EBIT), MEUR 11,0 16,8 -34,2 -10,9 18,7 -158,6
Liikevoitto (EBIT), % 2,9 % 5,0 % -0,9 % 1,7 %
Henkilöstö kauden lopussa 5 529 5 516 0,2 5 529 5 516 0,2
1
Ilman uudelleenjärjestelykuluja sekä kauppahinnan kohdistamiseen liittyviä poistoja. Katso myös liite 3 konsernitilinpäätöksen liitetiedoissa.
40
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuoden 2022 saadut tilaukset olivat 1 639,5 miljoonaa
euroa (1 112,7), jossa oli kasvua 47,3 prosenttia.
Vertailukelpoisilla valuutoilla laskettuna saadut tilaukset
kasvoivat 46,8 prosenttia.
Tilauskanta kasvoi 62,6 prosenttia ja oli 1 599,0 miljoonaa
euroa (983,5). Vertailukelpoisilla valuutoilla laskettuna
tilauskanta kasvoi 63,5 prosenttia.
Liikevaihto laski 5,4 prosenttia ja oli 1 015,0 miljoonaa
euroa (1 072,9). Vertailukelpoisilla valuutoilla laskettu
liikevaihto pieneni 6,0 prosenttia.
Oikaistu EBITA-kate oli 63,5 miljoonaa euroa (79,9),
ja oikaistu EBITA-kateprosentti oli 6,3 prosenttia (7,4).
Oikaistun EBITA-kateprosentin lasku johtui pääasiassa
liikevaihdon laskusta asiakastoimitusten ajoituksen
Satamaratkaisut
seurauksena. Lisäksi vertailukauteen sisältyi 5 miljoonan
euron varauksen purku. Bruttokateprosentti kasvoi
edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna. Liiketulos
oli 38,4 miljoonaa euroa (74,8), ja liiketulosprosentti oli 3,8
prosenttia (7,0).
10–12/2022 10–12/2021 Muutos %
Muutos %
vertailukelpoisin
valuuttakurssein 1–12/2022 1–12/2021 Muutos %
Muutos %
vertailukelpoisin
valuuttakurssein
Saadut tilaukset, MEUR 355,7 354,9 0,2 0,4 1 639,5 1 112,7 47,3 46,8
Tilauskanta, MEUR 1 599,0 983,5 62,6 63,5 1 599,0 983,5 62,6 63,5
Liikevaihto, MEUR 328,4 337,9 -2,8 -2,6 1 015,0 1 072,9 -5,4 -6,0
josta kunnossapito, MEUR 64,7 50,9 27,1 23,0 226,1 181,9 24,3 20,4
Oikaistu EBITA, MEUR
1
21,4 28,8 -25,7 63,5 79,9 -20,5
Oikaistu EBITA, %
1
6,5 % 8,5 % 6,3 % 7,4 %
Kauppahinnan kohdistamiseen liittyvät poistot,
MEUR
-1,6 -1,6 -0,1 -6,6 -6,8 -3,6
Oikaisuerät, MEUR 2,9 1,4 -18,6 1,7
Liikevoitto (EBIT), MEUR 22,6 28,5 -20,7 38,4 74,8 -48,7
Liikevoitto (EBIT), % 6,9 % 8,4 % 3,8 % 7,0 %
Henkilöstö kauden lopussa 3 102 3 083 0,6 3 102 3 083 0,6
1
Ilman uudelleenjärjestelykuluja sekä kauppahinnan kohdistamiseen liittyviä poistoja. Katso myös liite 3 konsernitilinpäätöksen liitetiedoissa.
41
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Konsernikustannukset
Vuoden 2022 oikaistut liiketoiminta-alueille
kohdentamattomat konsernikustannukset ja eliminoinnit
olivat 27,0 miljoonaa euroa (28,1) eli 0,8 prosenttia
liikevaihdosta (0,9).
Liiketoiminta-alueille kohdentamattomat konserni-
kustannukset ja eliminoinnit olivat 36,6 miljoonaa euroa
(78,4) eli 1,1 prosenttia liikevaihdosta (2,5). Niihin sisältyi
9,5 miljoonaa euroa (50,3) oikaisuja, jotka koostuivat
pääasiassa sulautumiseen liittyvistä kustannuksista.
Ukrainan sodan vaikutus
Konecranesiin
Konecranesilla on nosturi- ja komponenttitehdas
Zaporižžjassa Kaakkois-Ukrainassa. Tehdas on yksi
Teollisuuslaitteet-segmentin nosturien komponentteja
tuottavista tehtaista ja se toimii nosturien valmistus-
yksikkönä itäisen Euroopan toimituksia varten. Lisäksi
se tarjoaa lisäkapasiteettia Konecranesin länsimaisille
nosturitoimituksille suurten teräsrakenteiden osalta.
Tehtaalla on noin 350 työntekijää.
Lisäksi Konecranesin palveluksessa on noin 70 työntekijää
nosturihuollossa, satamahuollossa, varaosissa ja
teollisuusnosturien myynnissä pääasiassa Odessassa,
Mariupolissa ja Zaporižžjassa.
Konecranes on tukenut työntekijöitään ja heidän perheitään
Ukrainassa koko sodan ajan ja jatkanut palkanmaksua
ukrainalaisille työntekijöille. Konecranesin Ukrainassa
olevien työntekijöiden ja heidän perheidensä turvallisuus ja
hyvinvointi ovat Konecranesille ensisijaisen tärkeitä.
Tuotanto Ukrainan tehtaalla lopetettiin välittömästi sodan
alettua. Suunniteltu tuotanto on ohjattu Konecranesin
muihin tuotantolaitoksiin. Tämä on aiheuttanut ylimääräisiä
toimintakuluja pääasiassa Teollisuuslaitteissa. Vuonna 2022
nämä kulut olivat yhteensä noin 4 miljoonaa euroa.
Koska Konecranesin toimintaan Ukrainassa liittyvä
epävarmuus jatkuu suurena käynnissä olevan sodan vuoksi,
Konecranes alensi ensimmäisellä vuosineljänneksellä
Ukrainan omaisuuseriensä, mukaan lukien vaihto-
omaisuus ja saamiset, kirjanpitoarvoja. Tammi-joulukuussa
arvonalennuksilla oli noin 4,0 miljoonan euron negatiivinen
vaikutus liiketulokseen.
Konecranes tuomitsee Venäjän Ukrainaa kohtaan osoittaman
aggression ja on päättänyt olla ottamatta minkäänlaista
uutta liiketoimintaa Venäjältä. Päätöksen seurauksena
Konecranes alaskirjasi 78,9 miljoonaa euroa tilauksia
Venäjältä ensimmäisellä vuosineljänneksellä. Vuonna
2022 Venäjään liittyvän peruutetun liikevaihdon vaikutus
oli noin 33,5 miljoonaa euroa. Summasta 21,2 miljoonaa
euroa liittyi Satamaratkaisuihin ja 12,3 miljoonaa euroa
Teollisuuslaitteisiin. Venäjään liittyvien toimien negatiivinen
tulosvaikutus oli 37,8 miljoonaa euroa. Summasta
17,8 miljoonaa euroa liittyi Satamaratkaisuihin, 19,6
miljoonaa euroa Teollisuuslaitteisiin, 0,4 miljoonaa euroa
Kunnossapitoon ja 0,1 miljoonaa euroa kohdentamattomiin
eriin. Nämä määrät sisältyvät oikaisuihin.
Neljännellä vuosineljänneksellä Konecranes myi
Kunnossapito-liiketoimintansa Venäjällä paikalliselle
johdolle, joka oli perustanut omia yrityksiään. Konecranes
peruutti kaikki huoltosopimuksensa Venäjällä jo kolmannella
vuosineljänneksellä, ja ne alaskirjattiin Konecranesin
huoltosopimuskannasta. Tällä oli 3,5 miljoonan euron
negatiivinen vaikutus sopimuskannan arvoon.
Vuoden lopussa Konecranesin tilauskanta sisälsi 0,3
miljoonaa euroa tilauksia Venäjältä.
Sota on kasvattanut markkinoiden epävakautta
ja epävarmuutta lisäämällä kustannusinflaatiota,
maailmanlaajuisia materiaalien saatavuushuolia ja muita
toimitusketjun ongelmia. On liian aikaista arvioida, kuinka
kauan ja missä määrin ne vaikuttavat Konecranesin
liiketoimintaan ja tulokseen.
42
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallinto
Konecranesin ja Cargotecin suunnitellun
sulautumisen peruuttaminen
Konecranes Oyj (”Konecranes”) ja Cargotec Oyj
(”Cargotec”) ilmoittivat 1.10.2020, että niiden hallitukset
olivat allekirjoittaneet yhdistymissopimuksen ja
sulautumissuunnitelman (”Sulautumissuunnitelma”)
yhtiöiden yhdistämiseksi sulautumisella (”Sulautuminen”).
Konecranes ilmoitti 29.3.2022, että Yhdistyneen
kuningaskunnan kilpailu- ja markkinaviranomainen (”CMA”)
oli estänyt Konecranesin ja Cargotecin sulautumisen.
CMA:n samana päivänä antaman lopullisen raportin (Final
Report) mukaan tarjotut toimenpiteet – jotka Euroopan
komissio oli hyväksynyt – eivät olleet riittäviä CMA:n
esittämien kilpailuhuolien lieventämiseksi. Näin ollen
suunniteltua sulautumista Konecranesin ja Cargotecin
välillä ei voitu panna täytäntöön. Suunnitellun sulautumisen
toteutuminen olisi edellyttänyt kaikkien asianmukaisten
kilpailuviranomaisten hyväksyntää. Tästä johtuen
Konecranes ja Cargotec päättivät peruuttaa suunnitellun
sulautumisen. Konecranes ja Cargotec lopettivat välittömästi
sulautumisvalmistelut ja jatkavat toimintojaan erikseen
itsenäisinä yhtiöinä.
Kunnossapito ja Teollisuuslaitteet yhteisen
johdon alaisuuteen
Konecranes ilmoitti 27.4.2022, että lokakuussa 2021
aloitetun entistä tiiviimmän yhteistyön mahdollisuuden
Kunnossapito- ja Teollisuuslaitteet-segmenttien välillä
arvioinnin tuloksena Konecranes oli päättänyt keskittää
Kunnossapidon ja Teollisuuslaitteet yhteisen johdon alle
vahvistaakseen yhtiön asemaa nostolaiteliiketoiminnan
maailmanlaajuisena johtajana. Tämän seurauksena
Konecranesilla on ollut kesäkuun alusta lähtien kaksi
liiketoiminta-aluetta: Kunnossapito ja Teollisuuslaitteet
sekä Satamaratkaisut. Muutoksesta huolimatta
Konecranesilla on edelleen kolme liiketoimintasegmenttiä:
Kunnossapito, Teollisuuslaitteet ja Satamaratkaisut.
Segmenttien talousluvut ovat vertailukelpoisia aiempien
lukujen kanssa.
Varsinaisen yhtiökokouksen päätökset
Konecranes Oyj:n (”Konecranes” tai ”yhtiö”) varsinainen
yhtiökokous pidettiin 15.6.2022. Yhtiökokous vahvisti
yhtiön tilinpäätöksen tilikaudelta 2021, myönsi
vastuuvapauden hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle
sekä hyväksyi kaikki hallituksen ja sen valiokuntien
ehdotukset yhtiökokoukselle.
Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti,
että osinkoa maksetaan 1,25 euroa osakkeelta. Osinko
maksettiin 28.6.2022.
Yhtiökokous päätti hyväksyä Konecranesin palkitsemisra-
portin. Yhtiökokouksen päätös raportista on neuvoa-antava.
Yhtiökokous vahvisti, että hallituksen vuosipalkkiot
ja valiokuntien kokouspalkkiot pidetään ennallaan, ja
lisäksi hallituksen kokousten osalta otetaan käyttöön
kokouspalkkio.
Yhtiökokous hyväksyi osakkeenomistajien nimitystoimi-
kunnan ehdotukset: yhtiökokous vahvisti, että hallituksen
jäsenten lukumäärä on kymmenen, että hallituksen jäsenet
valitaan ehdotuksen mukaisesti ja että Christoph Vitzthum
valitaan hallituksen puheenjohtajaksi ja Pasi Laine varapu-
heenjohtajaksi.
Yhtiökokous päätti, että tilintarkastajaksi valitaan uudelleen
Ernst & Young Oy. Tilintarkastajalle maksetaan palkkio
yhtiön hyväksymän laskun mukaan.
Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään yhtiön omien
osakkeiden hankkimisesta ja/tai pantiksi ottamisesta.
Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään osakeannista
sekä osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien
antamisesta.
Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään yhtiön omien
osakkeiden luovuttamisesta.
Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään
maksuttomasta suunnatusta osakeannista, joka tarvitaan
henkilöstön osakesäästöohjelmaan.
Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään
lahjoituksista.
Yhtiökokouksen päätöksistä on julkaistu pörssitiedote
15.6.2022.
Hallitus
Vuoden 2022 varsinaisessa yhtiökokouksessa valittuun
hallitukseen kuuluvat seuraavat jäsenet:
Christoph Vitzthum, hallituksen puheenjohtaja
Pasi Laine, hallituksen varapuheenjohtaja
Pauli Anttila, hallituksen jäsen
Janina Kugel, hallituksen jäsen
Ulf Liljedahl, hallituksen jäsen
Niko Mokkila, hallituksen jäsen
Per Vegard Nerseth, hallituksen jäsen
Päivi Rekonen, hallituksen jäsen
Helene Svahn, hallituksen jäsen
Sami Piittisjärvi, hallituksen jäsen
Toimikausi päättyy vuoden 2023 varsinaisen yhtiökokouksen
päättyessä.
Konecranes ilmoitti 15.6.2022, että hallitus oli pitänyt
järjestäytymiskokouksensa. Hallitus päätti, että sillä on
tarkastusvaliokunta sekä henkilöstövaliokunta.
43
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Tarkastusvaliokunnan puheenjohtajaksi valittiin Ulf
Liljedahl ja jäseniksi Niko Mokkila ja Päivi Rekonen.
Henkilöstövaliokunnan puheenjohtajaksi valittiin Janina
Kugel ja jäseniksi Per Vegard Nerseth ja Christoph
Vitzthum.
Kaikkien hallituksen jäsenten Sami Piittisjärveä lukuun
ottamatta katsotaan olevan riippumattomia yhtiöstä, ja
kaikkien hallituksen jäsenten Niko Mokkilaa ja Pauli Anttilaa
lukuun ottamatta katsotaan olevan riippumattomia yhtiön
merkittävistä osakkeenomistajista.
Sami Piittisjärven ei katsota olevan riippumaton yhtiöstä
johtuen hänen asemastaan Konecranesin työntekijänä.
Niko Mokkilan ei katsota olevan riippumaton yhtiön
merkittävistä osakkeenomistajista johtuen hänen
asemastaan Hartwall Capital Oy Ab:n Managing
Directorina. Pauli Anttilan ei katsota olevan riippumaton
yhtiön merkittävistä osakkeenomistajista johtuen
hänen asemastaan Solidium Oy:n sijoitusjohtajana ja
johtoryhmän jäsenenä.
Konecranesin johtoryhmä
Vuonna 2022 Konecranesin johtoryhmään kuuluivat:
Anders Svensson, toimitusjohtaja (19.10.2022 alkaen)
Teo Ottola, finanssijohtaja, toimitusjohtajan sijainen
(myös väliaikainen toimitusjohtaja 18.10.2022 saakka)
Fabio Fiorino, johtaja, Kunnossapito ja Teollisuuslaitteet
(31.5.2022 saakka johtaja, Kunnossapito)
Carolin Paulus, johtaja, Teollisuuslaitteet (31.5.2022
saakka)
Mika Mahlberg, johtaja, Satamaratkaisut
Juha Pankakoski, teknologiajohtaja
Anneli Karkovirta, henkilöstöjohtaja
Sirpa Poitsalo, lakiasiainjohtaja
Topi Tiitola, johtaja, integraatio- ja projektinhallinta
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta
Konecranes ilmoitti 20.9.2022 osakkeenomistajien
nimitystoimikunnan kokoonpanon. Kukin yhtiön
neljästä suurimmasta osakkeenomistajasta nimittää
jäsenen osakkeenomistajien nimitystoimikuntaan.
Nimitystoimikuntaan kuuluvat:
Reima Rytsölä, Solidiumin toimitusjohtaja, jonka on
nimittänyt Solidium Oy
Peter Therman, Hartwall Capitalin hallituksen
varapuheenjohtaja, jonka on nimittänyt HC Holding Oy Ab
Mikko Mursula, Ilmarisen varatoimitusjohtaja, sijoitukset,
jonka on nimittänyt Keskinäinen eläkevakuutusyhtiö
Ilmarinen, ja
Stig Gustavson, jonka on nimittänyt Stig Gustavson
perheineen.
Lisäksi Konecranesin hallituksen puheenjohtaja Christoph
Vitzthum toimii asiantuntijana nimitystoimikunnassa
olematta toimikunnan jäsen.
Konecranes ilmoitti 22.12.2022, että Konecranes Oyj:n
osakkeenomistajien nimitystoimikunta oli toimittanut
Konecranesin hallitukselle ehdotuksensa varsinaiselle
yhtiökokoukselle. Ehdotukset julkaistiin pörssitiedotteella
samana päivänä.
Osakkeet ja kaupankäynti
Osakepääoma ja osakkeet
Yhtiön rekisteröity osakepääoma 31.12.2022 oli 30,1
miljoonaa euroa. Osakkeiden määrä omat osakkeet mukaan
lukien oli 31.12.2022 yhteensä 79 221 906 osaketta.
Omat osakkeet
Konecranes Oyj:n hallussa oli 31.12.2022 yhteensä 55 307
omaa osaketta, jotka vastaavat 0,1:tä prosenttia osakkeiden
kokonaismäärästä ja joiden markkina-arvo kyseisenä
päivämääränä oli 1,6 miljoonaa euroa.
Konecranes-konsernin sitouttavaan osakepalkkiojärjestel-
mään 2017 kuuluville avainhenkilöille luovutettiin 20.6.2022
palkkioina vastikkeetta 32 140 omaa osaketta.
Markkina-arvo ja osakevaihto
Konecranes Oyj:n osakkeen päätöskurssi Nasdaq
Helsingissä 30.12.2022 oli 28,76 euroa. Osakkeen
kaupankäyntipainotettu keskihinta vuonna 2022 oli 27,14
euroa. Korkein hinta oli 38,43 euroa tammikuussa ja
alhaisin 19,61 euroa syyskuussa. Osakevaihto Nasdaq
Helsingissä vuonna 2022 oli 63,7 miljoonaa osaketta, mikä
vastaa noin 1 729,3 miljoonan euron vaihtoa. Osakkeiden
keskimääräinen päivävaihto oli 251 844 osaketta, mikä
vastaa 6,8 miljoonan euron päivittäistä keskivaihtoa.
Konecranes Oyj:n markkina-arvo yhtiön hallussa olevat
omat osakkeet mukaan lukien oli 31.12.2022 yhteensä
2 278,4 miljoonaa euroa. Markkina-arvo ilman yhtiön
hallussa olevia omia osakkeita oli 2 276,8 miljoonaa
euroa.
Osakepalkkio-ohjelmat 2020, 2021 ja 2022
Konecranes ilmoitti 3.2.2022, että yhtiön hallitus oli
päättänyt arviointijakson 2022 ansaintakriteeriksi oikaistun
osakekohtaisen tuloksen (EPS). Vuosi 2022 on osakepalkkio-
ohjelman 2020 kolmas ja osakepalkkio-ohjelman 2021
toinen arviointijakso. Osakekohtaiseen tulokseen tehtävät
oikaisut sisältävät määrättyjä uudelleenjärjestelykuluja,
yritysjärjestelyihin liittyviä transaktiokustannuksia sekä
muita poikkeuksellisia eriä.
Osakeohjelman 2020 keskeiset ehdot ja muita lisätietoja
on julkaistu pörssitiedotteella 23.7.2020, ja osakeohjelman
2021 keskeiset ehdot ja muita lisätietoja on julkaistu
pörssitiedotteella 3.2.2021.
44
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Konecranes Oyj ilmoitti 30.3.2022, että yhtiön hallitus
oli päättänyt uuden osakepalkkiojärjestelmän 2022
perustamisesta. Järjestelmän ansaintajakso on 2022–2024,
ja se sisältää kolme erillistä arviointijaksoa sekä erilliset
tavoitteet vuosille 2022, 2023 ja 2024.
Arviointijakson 2022 ansaintakriteeri on oikaistu
osakekohtainen tulos (EPS). Hallitus on myös päättänyt
EPS-tavoitteen ensimmäiselle arviointijaksolle.
Ansaintajaksolla 2022–2024 järjestelmän kohderyhmään
kuuluu enintään 170 Konecranes-konsernin avainhenkilöä.
Järjestelmän keskeiset ehdot ja muita lisätietoja on julkaistu
pörssitiedotteella 30.3.2022.
Henkilöstön osakesäästöohjelma
Konecranes Oyj ilmoitti 30.3.2022, että yhtiön hallitus
oli päättänyt aloittaa henkilöstön osakesäästöohjelman
uuden säästökauden. Uusi säästökausi alkoi 1.8.2022 ja
päättyy 30.6.2023. Hallituksen hyväksymät säästökauden
2022–2023 ehdot on julkaistu pörssitiedotteella
30.3.2022.
Suurimpia omistusosuuksia koskevat
ilmoitukset
Vuonna 2022 Konecranes vastaanotti seuraavat suurimpia
omistusosuuksia koskevat ilmoitukset.
Tutkimus ja kehitys
Konecranesin tutkimus- ja tuotekehityskulut vuonna
2022 olivat 47,7 miljoonaa euroa (47,7) eli 1,4
prosenttia liikevaihdosta (1,5). T&K-kulut sisältävät
tuotekehityshankkeet, joiden tavoitteena on parantaa
tuotteiden ja palvelujen laatua ja kustannustehokkuutta.
Teknologiajohtajuus on Konecranesin kilpailukyvyn
ja myönteisen vaikutuksen perusta. Konecranesin
innovoinnit, uudet ratkaisut ja toimintatavat tukevat
asiakkaiden toimintoja ja vahvistavat taakkojen
nostamisen ja materiaalienkäsittelyn vastuullisuutta koko
toimialalla.
Konecranesin tarjooma perustuu Core of Lifting -laitteisto-
ja ohjelmistokomponentteihin. Keskeiset komponentit on
suunniteltu ja rakennettu erityisesti taakkojen nostamisen
tarkoituksiin. Ne optimoivat nostolaitteiden suorituskyvyn
ja vastuullisuuden ja maksimoivat niiden käyttöiän.
Hyvin suunnitellut komponentit täyttävät Teollisuus 4.0
-siirtymän vaatimukset ja ovat yhteensopivia Konecranesin
digitalisoidun ja automatisoidun tarjooman kanssa.
Konecranesin tutkimus- ja kehitystyön tavoitteena on luoda
asiakkaille konkreettisia hyötyjä, parantaa liiketoimintaa
ja saada aikaan myönteisiä vaikutuksia. Noin puolet
Konecranesin tutkimus- ja kehitystoiminnasta on suunnattu
ympäristöön liittyviin asioihin.
Konecranes kehittää uusia ratkaisuja sekä sisäisesti että
yhteistyössä muiden kanssa. Vuonna 2022 Konecranes
osallistui DIMECC:n InDEx-ohjelmaan, jossa keskityttiin
datatalouteen ja laitteiden väliseen viestintään
tehdasolosuhteissa. Nosturilla on ratkaisevan tärkeä
rooli valmistuksessa ja suuri potentiaali älykkään tehtaan
keskeisenä elementtinä, joka koordinoi laitteiden välistä
viestintää ja kerää toiminnan parantamisen kannalta
kriittistä tietoa. Oikea-aikaista huoltoa tukeva laadukas
tieto on erittäin tärkeää myös Konecranesin toimialan
johtavan kunnossapitovalikoiman kannalta. Tämä minimoi
laitteiston seisonta-ajan, pidentää sen käyttöikää ja tukee
vikojen asianmukaista tunnistamista, mikä on olennainen
osa laitteiston turvallisuutta. Elektroniikan ja automaation
kehityksen ansiosta Konecranes on voinut laajentaa
älykkäiden toimintojen valikoimaansa, joka on nyt saatavilla
sekä standardinostureihin että konfiguroitaviin nostureihin.
Ratkaisujen digitalisoinnin lisääntyminen ja kasvava
ekovalikoima varmistavat, että Konecranesin teknologinen
kilpailuetu säilyy vahvana. Tästä esimerkkeinä ovat vuonna
2022 valikoimaan lisätyt RTG-nosturien ja konttilukkien
sähkökäyttöiset vaihtoehdot.
Kyky tarjota asiakkaille uusimpia turvallisuutta,
vastuullisuutta ja tuottavuutta parantavia ratkaisuja
vahvistaa Konecranesin asemaa ensisijaisena toimittajana ja
toimialansa edelläkävijänä ja uudistajana.
Innovoinnissa Konecranes hyödyntää myös startupien
ketteryyttä sekä kumppanuuksien että menetelmien
kautta. Yhteistyö on palkitsevaa molemmille osapuolille.
Konecranes hyötyy eri alojen johtavien startupien
ketterästä toiminnasta, ja startupit saavat mahdollisuuden
yhteistyöhön johtavan teollisuusyrityksen kanssa sekä
mahdollisia referenssejä. Yhteistyö on aina kaupallista,
eli Konecranes maksaa projekteista. Konecranes tukee
kokemuksellaan yleisemminkin yritysten ja startupien
välistä yhteistyötä. Vuonna 2022 Konecranes esimerkiksi
Päivämäärä
Osakkeen-
omistaja Raja
% osakkeista
ja äänistä
% osakkeista ja äänistä
rahoitusvälineiden
kautta Yhteensä, %
Yhteensä,
osakkeet
20.5.2022 Solidium Oy Yli 10 % 10,02 10,02 7 934 506
45
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
julkaisi julkisesti saatavilla olevan oppaan hedelmällisestä
yhteistyöstä.
Myös Konecranesin REACH-ohjelma jatkui vuonna 2022.
Siinä Konecranes kutsuu startupeja yhteistyöhön ennalta
määritettyjen teemojen pohjalta. Sisäinen Accelerator-
ohjelma innostaa Konecranesin työntekijöitä hyödyntämään
startupien parhaita käytäntöjä omassa työssään. Accelerator
järjestettiin myös vuonna 2022. Yhteensä 90 työntekijää on
nyt osallistunut ohjelmaan, joka järjestetään yhteistyössä
Maria 01:n kanssa. Maria 01 on Pohjoismaiden johtava
startup-kampus. Ohjelman kautta osallistujat tuovat
tiimeilleen uusia ajattelu- ja työtapoja.
Selvitys ei-taloudellisista tiedoista
Raportointi kattaa ei-taloudelliset aiheet, jotka liittyvät
Konecranesin keskeisiin vaikutuksiin ja heijastavat
sidosryhmien odotuksia. Konecranes tunnistaa nämä
aiheet olennaisuusarvioinnin avulla. Konecranesin
olennaisimmat ei-taloudelliset aiheet ovat vastuulliset
liiketoimintakäytännöt; korruptionvastaisuus; työntekijöiden
turvallisuus; tuotteiden turvallisuus; ihmisoikeuksien
kunnioittaminen; monimuotoisuus, tasa-arvoisuus ja
osallistaminen; kasvihuonekaasupäästöt; kiertotalous ja
vastuullinen hankinta.
Konecranes raportoi julkistamansa tiedot kirjanpitolain
muutoksen (1376/2016) mukaisesti. Kirjanpitolain muutos
perustuu Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiiviin
2014/95/EU, joka koskee muiden kuin taloudellisten tietojen
ja monimuotoisuutta koskevien tietojen julkistamista.
Aiheista on lisätietoa vuoden 2022 vastuullisuusraportissa,
joka on laadittu kansainvälisen GRI-viitekehyksen (Global
Reporting Initiative), SASB:n (Sustainability Accounting
Standards Board) standardien sekä TCFD:n (Task Force
on Climate-related Financial Disclosures) suositusten
mukaisesti. Konecranes on allekirjoittanut YK:n Global
Compact -aloitteen ja pyrkii YK:n kanssa samoihin
tavoitteisiin ihmisoikeuksissa, työntekijöiden oikeuksissa,
ympäristönsuojelussa ja korruption vastaisessa taistelussa.
Lisätietoa Konecranesin ulkoisista sitoumuksista on vuoden
2022 vastuullisuusraportissa.
Liiketoimintamalli ja arvonluonti
Konecranesin liiketoiminta tähtää optimaaliseen
tuottavuuteen ja yhtiön asiakkaiden toiminnan turvallisuuden
ja ympäristövastuullisuuden parantamiseen toisiinsa
yhteydessä olevilla älykkäillä laitteilla, uusilla teknologioilla
ja materiaalienkäsittelyn optimoinnilla. Turvalliset
työskentelytavat ovat olennainen osa Konecranesin
liiketoimintaa. Priorisoimalla turvallisuuden kaikilla
toiminta-alueillaan yhtiö voi parantaa turvallisuutta koko
arvoketjussaan ja tarjota ratkaisuja keskeytymättömiin ja
turvallisiin materiaalivirtoihin. Tietoturva on olennaista –
tuotannosta ja laitteiden huollosta Konecranesin digitaaliseen
ekosysteemiin. Konecranesin järjestelmällinen tietoturvan
hallinta varmistaa lakien ja asiakkaiden vaatimusten
noudattamisen. Osaamisensa, tuotteidensa, palvelujensa ja
ratkaisujensa kautta Konecranes tuottaa taloudellista arvoa
kestävällä pohjalla olevalla kannattavuudella ja vakaalla
liiketoiminnalla. Yhtiö pyrkii maksimoimaan positiiviset
panoksensa sidosryhmilleen ja yhteiskunnalle.
Konecranes mahdollistaa luotettavan ja optimaalisen suo-
rituskyvyn materiaalienkäsittelyssä ja voi tukea siirtymistä
vähähiilisyyteen innovatiivisilla materiaalivirtojen ja nosta-
misen teknologioillaan. Uusiin teknologioihin investoiminen ja
nykyisten teknologioiden korvaaminen vähäpäästöisemmillä
vaihtoehdoilla on suuri mahdollisuus Konecranesille ja sen
asiakkaille hiilijalanjäljen pienentämisessä. Sisällyttämällä
kiertotalouden periaatteita eri prosesseihin ja hyödyntämällä
kiertotalouden liiketoimintamalleja Konecranes voi parantaa
resurssi- ja energiatehokkuuttaan ja luoda samalla arvoa
asiakkaalle. Esimerkiksi Kunnossapito-liiketoimintasegmentti
toteuttaa tuotteiden elinkaaren pidentämisen strategiaa
kunnossapidolla ja korjauksilla, osien uudelleenvalmistuksella,
modernisoinneilla ja jälkiasennuksilla. Laitteen elinkaariarvon
säilyttäminen mahdollisimman pitkään säästää luonnonva-
roja ja vähentää kasvihuonekaasupäästöjä. Konecranesin
tuotteiden käyttövaihe voi kestää vuosikymmeniä, joten
dataohjautuviin eko- ja resurssitehokkaisiin tuotteisiin panos-
taminen tarkoittaa, että asiakkaan laitteet säilyttävät arvonsa
kauemmin ja siten myös pienentävät ympäristövaikutuksia.
Konecranesin koko arvoketjun kannalta on ensiarvoisen tär-
keää olla haluttu kumppani ja pystyä valitsemaan luotettavat
yhteistyökumppanit. Vastuulliset liiketoimintakäytännöt ja
järjestelmällinen riskinhallinta ovat ratkaisevan tärkeitä pitkän
aikavälin omistaja-arvon ja taloudellisen vakauden luomisessa.
Vuonna 2022 Konecranes laski liikkeelle 300 miljoonan euron
Schuldschein-lainan. Lainassa on vaihtuva- ja kiinteäkorkoisia
eriä, jotka erääntyvät vuosina 2026, 2027 ja 2030. Lainan
korkomarginaali muuttuu Konecranesin EcoVadis ESG -luoki-
tuksen (Environmental, Social and Governance) mukaisesti.
Lainan liikkeellelasku osoittaa Konecranesin sitoutumisen
ympäristöön, yhteiskuntaan ja hallintoon (ESG) liittyviin
asioihin yhdistämällä yhtiön vastuullisuustyön rahoitukseen.
Säilyttääkseen asemansa houkuttelevana työnantajana
paikallisyhteisöissään Konecranes pyrkii varmistamaan,
että yhtiöllä on positiivinen vaikutus yhteiskuntiin, joissa se
toimii. Konecranes pyrkii tähän tarjoamalla työpaikkoja ja
tuloja työntekijöille, edistämällä paikallistalouksien kehitystä
työnantajana, tukemalla kansalaisjärjestöjen toimintaa,
tarjoamalla ja ostamalla paikallisia palveluja ja tuotteita sekä
olemalla merkittävä veronmaksaja monissa toimintamaissaan.
Vuonna 2022 Konecranes maksoi ja keräsi yhteensä 458
(2021: 427) miljoonaa euroa veroja ja muita pakollisia
veroluonteisia maksuja konsernin toimintamaissa. Tämä
tarkoittaa, että yhtiön efektiivinen veroaste oli 27,4 %
(2021: 23,4). Konserni maksoi 207 (2021:182) miljoonaa
46
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
euroa veroja suoraan (maksettavat verot) ja keräsi
251 (2021:244) miljoonaa euroa veroja (tilitettävät
verot). Konecranes noudattaa veronmaksajana kunkin
toimintamaansa vaatimuksia eikä harjoita aggressiivista
verosuunnittelua, jolla pienennettäisiin konsernin
verotettavaa tuloa keinotekoisesti.
Konecranesin innovaatiotyö ei keskity pelkästään tuotteisiin,
teknologioihin ja palveluratkaisuihin, vaan myös uusiin
työskentelytapoihin ja työvoiman monimuotoisuuden
hyödyntämiseen. Konecranesin työntekijöiden asiantuntemus
ja motivaatio ovat yhtiön keskeisiä menestystekijöitä ja
tuovat sen strategian osaksi käytännön työtä. Monipuolinen
osaaminen on Konecranesin näkemyksen mukaan keskeinen
tekijä, joka edistää luovuutta ja arvonluontia yhtiön
asiakkaille. Konecranes varmistaa jatkuvan arvonluonnin
ylläpitämällä läheisiä suhteita keskeisiin sidosryhmiinsä
ymmärtääkseen heidän kehittyviä tarpeitaan ja odotuksiaan,
sitouttamalla ja kehittämällä parhaita osaajia, hyödyntämällä
älykkäitä teknologioita tuote- ja palveluvalikoimassaan,
innovoimalla uusia liiketoimintamalleja ja parantamalla
tuotteidensa kehittämistä ja luotettavuutta.
Ympäristövastuu ja ilmastoon liittyvät tiedot
Konecranes noudattaa TCFD-suosituksia (Task Force on
Climate-related Financial Disclosures) ilmastoon liittyvien
tietojen läpinäkyvästä jakamisesta.
Konecranesin ympäristötyötä ohjaavat vähähiilistäminen
ja kiertotalouden edistäminen. Ympäristötyö kattaa yhtiön
oman toiminnan, asiakkaat ja toimitusketjun. Konecranesin
ympäristövastuun strategiaa ohjaa yhtiön sitoutuminen
tieteeseen perustuviin päästötavoitteisiin, joilla pyritään
rajoittamaan ilmaston lämpeneminen 1,5 asteeseen.
Konecranesin ympäristövastuuta koskevista sitoumuksista,
ilmastotyöstä ja kiertotalouden edistämisestä on tietoa yhtiön
toimintaohjeissa (Code of Conduct) ja ympäristöpolitiikassa,
jotka päivitettiin vuonna 2021 ja jotka on julkaistu
osoitteessa Konecranes.com. Niissä linjataan Konecranesin
ympäristövaikutusten hallinnan periaatteet, joita tukevat
yhtiön globaali ajoneuvopolitiikka ja matkustuspolitiikka.
Vuonna 2021 Konecranes laajensi ilmastosuunnitelmaansa
kattamaan yhtiön vaikutuksia koko arvoketjussa. Vuonna
2022 Konecranes keskittyi kehittämään eko-optimoitua
tarjoomaansa, jatkamaan satamalaitteiden sähköistämistä
ja vähentämään toimitusketjunsa hiilivaikutusta etenkin
teräksen osalta. Lisäksi Konecranes päivitti Design for
Environment -konseptiaan.
Hallintorakenne ilmastoasioille
Vastuullisuustyö on sisällytetty hallintoprosesseihimme monella
tasolla. Se sisältää myös ilmastoasiat. Hallituksen henkilöstö-
valiokunta on virallinen ohjausvaliokunta, joka seuraa
ilmastoaiheita vuositasolla. Hallitus hyväksyy pitkän aikavälin
painopisteet, tavoitetason ja tavoitteet. Hallituksen henkilöstö-
valiokunta arvioi suoriutumisen ja toiminnan vuosittain.
Konecranesin johtoryhmällä on merkittävä asema yhtiön joh-
tamisjärjestelmässä, strategian valmistelussa ja päätöksente-
ossa. Johtoryhmä osallistuu riskisuunnittelun ja taloudellisen
suunnittelun prosessiin, mutta sillä ei ole virallista lakiin tai
yhtiöjärjestykseen perustuvaa asemaa. Vastuullisuus on sisäl-
lytetty Konecranesin strategiaan. Johtoryhmä arvioi vastuul-
lisuusstrategian vuosittain sekä kaikki merkittävät ilmastoon
liittyvät toimintasuunnitelmat ja tavoitteet. Se seuraa pääs-
tötietoja kuukausittain ja valvoo tarvittaessa muita ilmastoon
liittyviä kysymyksiä. Konecranesin johtoryhmän jäsenistä
henkilöstöjohtaja (SVP HR) vastaa ilmastoasioista ja osallistuu
henkilöstövaliokunnan kokouksiin. Johtoryhmän nimittämä ja
henkilöstöjohtajan tukema vastuullisuusneuvosto määrittelee,
ohjaa ja arvioi yleistä vastuullisuusstrategiaa, johon kuuluvat
myös ilmastoon liittyvät aiheet, lyhyen aikavälin tavoitteet
ja toimintasuunnitelmat. Vastuullisuusjohtaja toimii vastuul-
lisuusneuvoston puheenjohtajana. Vastuullisuusjohtaja on
vastuussa toimenpiteistä ja päätöksistä operatiivisella tasolla.
Hän vastaa myös ilmastoon liittyvien toimintasuunnitelmien
laatimisesta ja koordinoinnista sekä ehdottaa toimenpiteitä ja
tavoitteita ja seuraa edistymistä.
Ilmastotavoitteet ja -mittarit
Konecranesin ilmastotavoitteet ovat Pariisin sopimuksen
mukaisia: tavoitteena on rajoittaa ilmaston lämpeneminen
1,5 asteeseen. Science Based Targets -aloite vahvisti
Konecranesin tavoitteet tammikuussa 2022.
Scope 1- ja Scope 2 -päästöjen osalta Konecranes on
sitoutunut vähentämään absoluuttisia hiilipäästöjään 50
prosenttia vuoteen 2030 mennessä. Osana sitoumustaan
tieteeseen perustuviin tavoitteisiin Konecranes aikaisti
tavoitettaan siirtyä tehtaissaan kokonaan uusiutuvan sähkön
käyttöön. Nyt sen tavoitteena on siirtyä kokonaan uusiutuvan
sähkön käyttöön vuonna 2022 (aiemmin 2025). Uusiutuvan
sähkön osuus vuonna 2022 oli 100 prosenttia (2021:
67 prosenttia). Konecranesin omien toimintojen päästöt
vähenivät 50 prosenttia vuoden 2019 perustasoon verrattuna.
Konecranesin päästöistä 99 prosenttia on peräisin arvo-
ketjusta. Kaksi merkittävintä Scope 3 -päästöluokkaa ovat
myytyjen tuotteiden käyttö sekä ostetut tavarat ja palvelut.
Scope 3 -päästöjen osalta Konecranes pyrkii vähentämään
absoluuttisia hiilipäästöjä 50 prosenttia vuoteen 2030 men-
nessä. Näitä päästöjä syntyy myytyjen tuotteiden käytöstä
ja niiden valmistuksessa käytetyn teräksen hankinnasta.
Tämä tavoite kattaa yli 70 prosenttia arvoketjun päästöistä.
Tukitoimenpiteenä Konecranes myös kompensoi täysin
lento päästöt. Edistymistä seurataan keräämällä tietoja Scope
1- ja Scope 2 -päästöistä kuukausittain. Scope 3 -päästöistä
kerätään tällä hetkellä tietoja vähintään vuosittain.
Ympäristöasioiden hallinta Konecranesin
omissa toiminnoissa
Konecranes keskittyy omien toimintojensa
energiatehokkuuden sekä jätteiden ja kemikaalien käsittelyn
47
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
parantamiseen kunnossapidossa ja tuotannossa. Tieteeseen
perustuvien tavoitteiden lisäksi Konecranes on allekirjoittanut
vapaaehtoisia kansallisia energiatehokkuussopimuksia.
Yhtiö saavuttaa nämä parannustavoitteet investoimalla
energiatehokkuuteen, kuten lämmön talteenottoon ja
valaistukseen, sekä entistä polttoainetehokkaampiin
autoihin ja reittien optimointiin. Kemikaalien hallinnassa
tavoitteena on korvata vaaralliset kemikaalit vähemmän
haitallisilla kemikaaleilla ja minimoida vaarallisten kemikaalien
määrä tuotteissa. Jätteiden käsittelyssä keskitytään
resurssitehokkuuteen ja kierrätysasteen nostamiseen.
Konecranesin ympäristötyötä ohjaa terveys-, turvallisuus- ja
ympäristöasioiden erinomaisuus -ohjelma (HSE Excellence),
jossa keskitytään toimintojen ympäristöjohtamisen
ISO 14001 -sertifiointiin ja ympäristökäyttäytymisen
sääntöjen toimeenpanoon sekä ympäristöjohtamisen
vähimmäisvaatimuksiin. Konecranesin tavoitteena on saada
ISO 14001:2015 -sertifiointi kaikille tuotantolaitoksilleen.
Vuonna 2022 yhteensä 83 prosentilla (2021: 80 prosenttia)
yhtiön tehtaista oli ympäristöjärjestelmän ISO 14001
-sertifiointi, joka vaatii järjestelmällistä jatkuvaa kehittämistä
ja paikallisten vuositavoitteiden asettamista. Kattavuus on
kasvanut vuodesta 2021.
Yhtiö arvioi huolto- ja tuotantotoimintojensa ympäristöris-
kejä yksityiskohtaisemmin osana paikallista ympäristöjärjes-
telmää, jossa yhtiön jokainen yksikkö on vastuussa riskiensä
arvioinnista, priorisoinnista ja pienentämisestä paikallisella
tasolla. Ympäristöpoikkeamat ja läheltä piti -tilanteet rapor-
toidaan yhtiön maailmanlaajuisen työterveys-, työturval-
lisuus- ja ympäristöasioiden (HSE) raportointityökalun
kautta. Tapausten perimmäiset syyt tutkitaan ja tutkimusten
perusteella ryhdytään korjaaviin toimenpiteisiin. Lisäksi
yhtiö keskittyy jätteen minimointiin sekä mahdollisimman
tehokkaaseen uudelleenkäyttöön ja kierrätykseen.
Eko-optimoitu tarjooma ja kiertotalous
Konecranes edistää vähähiilistämistä korvaamalla nykyisiä
teknologioita vähäpäästöisemmillä vaihtoehdoilla sekä
pidentämällä tuotteiden elinkaaria ratkaisuillaan ja
palvelukonsepteillaan. Konecranesin asiakkaat saavat
selkeitä hyötyjä investoimalla kestäviin laitteisiin,
jotka voidaan korjata ja modernisoida, sekä lisäarvoa
keskeytymättömästä toiminnasta.
Vuonna 2021 Konecranes määritti yhtiötasolla strategiansa
tarjooman yleisen ympäristövastuullisuuden parantamiseksi.
Strategia mahdollistaa tieteeseen perustuvien tavoitteiden
toteuttamisen ja edistää kiertotaloutta. Konecranes
keskittyy erityisesti tarjooman sähköistämiseen ja sen
varmistamiseen, että tuotekehityksessä painotetaan
energiatehokkuutta. Dieselkäyttöisille ajoneuvoille yhtiö
tarjoaa innovatiivisia käyttövoimavaihtoehtoja hybrideistä
täyssähköön ja akkuteknologioihin sekä muita energiaa
säästäviä ominaisuuksia, kuten jarrutusenergian
talteenotto. Konecranes tuottaa tarkkaa tietoa ratkaisujensa
ympäristövaikutuksista päätöksentekoa varten laskemalla
tuotteidensa energiankulutuksen ja hiilidioksidipäästöt ja
arvioimalla tätä tietoa kriittisesti kolmannen osapuolen avulla
osana tuotteidensa ympäristöselosteita.
Konecranes ottaa tuotteiden suunnittelussa huomioon
niiden koko elinkaaren, sillä suurin osa tuotteiden
elinkaaren ympäristövaikutuksista määräytyy jo
suunnitteluvaiheessa. Konecranesin tuotesuunnittelu perustuu
ympäristömyötäisen tuotesuunnittelun periaatteisiin, jotka
keskittyvät korjattavuuteen, kestävyyteen ja materiaalien
kierrätettävyyteen ja muihin valintaperusteisiin sekä
energiatehokkuuteen. Design for Environment -ohjetta
päivitettiin vuonna 2022. Näin varmistetaan, että kaikki
tuotteet ja palvelut ovat edellistä sukupolvea vastuullisempia.
Konecranes haluaa olla edelläkävijä kiertotalouden edistä-
misessä. Siksi yhtiö panostaa uusien kiertotalousratkaisujen
ja niiden liiketoimintapotentiaalin tutkimiseen. Vuonna 2022
kolme kiertotalouteen liittyvää innovaatioideaa eteni vaihee-
seen, jossa yhtiö jatkaa niiden tutkimista ja arvioi niiden liike-
toimintamahdollisuuksia. Konecranesin kiertotalousajattelussa
keskitytään materiaalin käytön vähentämiseen ja käyttöajan
Päästöt 2022 2021 2020 2019
Scope 1 40 100 44 500 43 000 52 500
Scope 2 2 900 14 400 30 300 33 100
Scope 3 4 650 700 5 106 900 4 900 300 5 667 700
• Kasvihuonekaasupäästöt on laskettu GHG-protokollan menetelmien mukaisesti.
• Scope 1 sisältää päästöt polttoaineen, maakaasun ja nestekaasun kulutuksesta sekä hajapäästöt (kylmäaineet).
Scope 2 sisältää päästöt sähkön ja kaukolämmön kulutuksesta. Epäsuorat päästöt (Scope 2) lasketaan GHG-protokollan
kaksoisraportointivaatimuksen mukaisesti sijaintipohjaisella ja markkinapohjaisella menetelmällä.
Luvut sisältävät kaikki Konecranesin tuotantolaitoksissa ja huoltoyksiköissä käytetyt energiamuodot. Polttoainetiedoissa ei ole otettu huomioon
mahdollisia uusiutuvien polttoaineiden osuuksia. Konecranesin kunnossapitotoimintojen koko polttoaineenkulutus sekä yhtiön suurimpien
palvelupisteiden sähkönkulutus on otettu huomioon. Konecranesin kunnossapitotoimintojen maakaasun, nestekaasun ja kaukolämmön käyttöä
koskevia lukuja ei ole otettu huomioon, koska näiden tietojen kerääminen yhtiön palveluverkostosta on haasteellista ja kulutusmäärien arvioidaan
olevan hyvin vähäisiä.
Scope 3 sisältää päästöt myytyjen tuotteiden käytöstä, ostetuista tavaroista ja palveluista, tuotantoketjun alkupään kuljetuksista ja jakelusta,
työntekijöiden työmatkoista, investoinneista, polttoaineisiin ja energiaan liittyvistä toiminnoista, tuotantoketjun loppupään kuljetuksista ja
jakelusta, myytyjen tuotteiden käsittelystä elinkaaren lopussa, pääomahyödykkeistä, liikematkoista ja toiminnoissa syntyvästä jätteestä.
Scope 3 -laskennassa käytetty, myytyjen tuotteiden käyttö -luokan päästökerroin on päivitetty. Tiedon vertailtavuuden vuoksi vuosien 2021 ja
2020 luvut on laskettu uudelleen ko. päästökertoimella.
48
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
pidentämiseen sekä uudelleenkäyttöön (using less, using
longer, and using again). Kiertotaloudella on keskeinen rooli
myös ilmastonmuutoksen torjunnassa. Kasvihuonekaasupääs-
töjä voidaan vähentää parantamalla resurssitehokkuutta, kiin-
nittämällä huomiota jätteiden ja saasteiden vähentämiseen
jo suunnitteluvaiheessa sekä pitämällä materiaalit ja tuotteet
käytössä entistä pidempään.
Konecranesin kunnossapitotoiminnot edistävät kiertotaloutta
pidentämällä laitteiden elinkaaria kunnossapidolla ja
korjauksilla, osien uudelleenvalmistuksella, modernisoinneilla
ja jälkiasennuksilla. Tämä auttaa Konecranesia parantamaan
resurssitehokkuuttaan ja pienentämään samalla
asiakkaidensa ympäristöjalanjälkiä. Ehkäisevä kunnossapito
auttaa vähentämään päästöjä, kun tietoja voidaan
käyttää kunnossapidon toimenpiteiden (huoltokäyntien ja
varaosatarpeiden) optimointiin. Konecranesin jälkiasennus- ja
modernisointipalveluilla nosturi voidaan uudistaa täydellisesti
päivittämällä laitteet nykyisten standardien mukaisiksi sen
sijaan, että nosturi korvattaisiin uudella. Suorituskyvyn
parantamisen lisäksi modernisoinnit säästävät merkittävästi
terästä ja useimmissa tapauksissa myös vähentävät
käyttövaiheen päästöjä, kun perinteiset dieselgeneraattorit
korvataan jälkiasennuksena hybrideillä tai täyssähköllä.
Ilmastoriskien hallinta
Konecranesilla on konserninlaajuinen prosessi riskien
arviointiin. Ilmastoriskit sisältyvät koko yhtiön laajuiseen
monialaiseen riskienhallintaprosessiin. Konecranesin hallitus
on määrittänyt ja ottanut käyttöön riskinhallinnan periaatteet,
jotka perustuvat yleisesti hyväksyttyihin kansainvälisiin
johtamisen periaatteisiin. Nämä periaatteet ovat osa
yhtiön valvontajärjestelmää. Riskinhallinta varmistaa, että
yrityksen liiketoimintaan liittyvät riskit tunnistetaan ja niitä
hallitaan asiaankuuluvasti ja tarkoituksenmukaisesti niin,
että liiketoiminnan jatkuvuus taataan kaikissa olosuhteissa.
Riskeistä keskustellaan ja ne dokumentoidaan ja priorisoidaan
osana tätä prosessia. Riskien arvioinnissa Konecranes
hyödyntää todennäköisyysasteikkoa, lieventämisen
kustannuksia sekä liiketoimintavaikutuksia.
Ilmastoon liittyvät yhtiötason riskit ja mahdollisuudet arvi-
oidaan järjestelmällisesti vähintään kaksi kertaa vuodessa.
Ilmastoarvioinnin perustana Konecranes käyttää tietoja,
joita saadaan luonnon aiheuttamien vaarojen riskiarvioin-
neista ja ilmastoriskien skenaarioanalyysistä, sekä sisäisten
asiantuntijoiden ja liiketoimintasegmenttien johtoryhmien
jäsenten näkemyksiä. Lyhyen, keskipitkän ja pitkän aikavälin
(0–20 vuotta) riskit ja mahdollisuudet tunnistetaan ja arvi-
oidaan. Paikalliset ympäristöriskit ja ilmastoon liittyvät riskit
arvioidaan ISO 14001 -ympäristöjärjestelmän vaatimusten
mukaisesti. Keskeiset riskit raportoidaan riskienhallinnalle
(lakiasiainosasto), Konecranesin johtoryhmälle ja hallituksen
tarkastusvaliokunnalle. Konecranesin johtoryhmä ja liike-
toimintasegmenttien johtoryhmät ovat vastuussa riskien
pienentämisen edellyttämistä toimista. Lisätietoa ilmasto-
riskien hallinnasta on Konecranesin CDP-vastauksessa
(kappale C2) osoitteessa Konecranes.com.
Tunnistetut riskit ja mahdollisuudet ja kestävä
liiketoimintastrategia
Ilmastonmuutoksen mahdolliset vaikutukset ulottuvat pitkälle
tulevaisuuteen. Konecranes on arvioinut ilmastonmuutoksen
molempia näkökohtia: miten ilmastonmuutos vaikuttaa
Konecranesiin ja miten yhtiön toiminta edistää
ilmastonmuutosta. Vuonna 2022 Konecranes päivitti
ilmastoskenaarioanalyysiaan ja vahvisti keskeiset riskit ja
mahdollisuudet kaikissa liiketoimintasegmenteissä. Prosessin
aikana tarkasteltiin mahdollisia lyhyen ja pitkän aikavälin
taloudellisia vaikutuksia.
Konecranes tiedostaa ilmastoriskien mahdolliset negatiiviset
vaikutukset lyhyellä, keskipitkällä ja pitkällä aikavälillä.
Merkittävimpiä fyysisiä riskejä ovat tulvat ja kovat myrskyt,
jotka voivat vahingoittaa Konecranesin tuotantolaitoksia
tai asiakkaiden toimipaikkoja ja aiheuttaa liiketoiminnan
keskeytyksiä sekä viivästyksiä tuotannossa ja kuljetuksissa.
Konecranes on tehnyt useita luontoriskien arviointeja
yhteistyössä vakuutusyhtiön kanssa, jotta yhtiö ymmärtää
riskien todennäköisyyden ja aikataulun sekä olemassa
olevat riskit. Nämä tiedot otetaan huomioon liiketoiminnan
jatkuvuuden suunnittelussa.
Teknologian kehitys on tunnistettu yhdeksi Konecranesin
suurimmista siirtymävaiheen riskeistä ja mahdollisuuksista.
Konecranes voi menettää markkinaosuuksia, jos sen
tuotetarjooma ei ole asiakkaiden kannalta houkutteleva
eikä auta asiakkaita saavuttamaan ympäristötavoitteitaan.
Näiden riskien pienentämiseksi Konecranes on sitoutunut
sähköistämään tarjoomaansa, jatkamaan laitteidensa
energiatehokkuuden kehittämistä ja etsimään uusia palveluja
ja ratkaisuja, jotka nopeuttavat kiertotalouteen siirtymistä ja
digitalisaatiota. Olennaisimmat ilmastomahdollisuudet liittyvät
Konecranesin tarjoomaan, joka mahdollistaa asiakkaiden
toimintojen vähähiilistämistä laitteilla ja ratkaisuilla,
jotka vähentävät päästöjä ja edistävät sähköistymistä.
Siirtyminen vähähiiliseen yhteiskuntaan on nopeampaa
ilmastoskenaarioissa, joissa ilmaston lämpeneminen on alle
2 astetta. Näissä skenaarioissa Konecranes on tunnistanut
myynnin kasvumahdollisuuksia nykyisen ja tulevan eko-
optimoidun tarjooman perusteella. Yhtiö tarjoaa hybridi-
ja sähkövaihtoehtoja perinteisille dieselnostureille sekä
hyötyjarrutusta ja muita energiaa säästäviä ominaisuuksia,
jotka auttavat asiakkaita minimoimaan päästönsä.
Konecranes tekee vuosittain vähintään kolme tutkimusta
uusista kiertotalouden mahdollisuuksista, jotka tukevat sen
eko-optimoidun tarjooman kehittämistä.
Uudet säännökset luovat yhtiölle merkittävän ilmastoon
liittyvän riskin, koska ne voivat johtaa energia- ja
materiaalikustannusten kasvuun esimerkiksi hiili-
intensiivisten raaka-aineiden verotuksen vuoksi. Tämän
riskin pienentämiseksi Konecranes seuraa tarkasti sääntelyn
kehittymistä, pyrkii maksimoimaan energiatehokkuuden
49
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
soveltamalla älykkään suunnittelun periaatteita ja investoi
uusiutuviin energialähteisiin.
Konecranes pitää energiatehokkuutta parantavia ja jätteen
minimoivia tuotantomenetelmiä ilmastoon liittyvänä
mahdollisuutena. Yhtiö jatkaa Lean-tuotannon laajentamista
Konecranes Way -ohjelmalla.
Kattava luettelo ilmastoon liittyvistä riskeistä ja mahdolli-
suuksista on osoitteessa Konecranes.com. Lisätietoa on
myös Konecranesin CDP-vastauksessa (kappale C2).
Ihmisoikeuksien kunnioittaminen
Konecranes kunnioittaa ihmisoikeuksia ja edistää kansainvä-
lisen ihmisoikeuslain periaatteita, YK:n yrityksiä ja ihmis-
oikeuksia koskevia ohjaavia periaatteita ja Kansainvälisen
työjärjestö ILO:n julistusta työelämän perusperiaatteista
ja -oikeuksista. Konecranesin sitoutuminen ihmisoikeuksiin
näkyy useissa sisäisissä ohjeistoissa ja politiikoissa. Peruspe-
riaatteet on esitetty Konecranesin toimintaohjeissa (Code
of Conduct), ja vuonna 2022 yhtiö julkaisi ihmisoikeuspoli-
tiikkansa. Lisäksi Konecranesin oikeudenmukaiset työehdot
(Fair Labor Frame) asettavat vaatimustason ja tavoitteet
työvoimaan liittyville käytännöille, kuten työajoille ja yhdis-
tymisvapaudelle.
Ihmisoikeudet ovat myös osa yhtiön työterveyden ja
-turvallisuuden ja monimuotoisuuden ja osallistamisen
politiikkoja sekä tietosuojan vaatimustenmukaisuutta.
Yhtiön perusvaatimukset sisältyvät myös toimittajien
toimintaohjeisiin, jotta voidaan varmistaa, että
ihmisoikeuksia kunnioitetaan myös Konecranesin
toimitusketjussa. Ihmisoikeudet ovat osa yhtiön pakollista
vuotuista toimintaohjeita koskevaa koulutusta.
Osana Konecranesin yleistä ihmisoikeuksiin liittyvää
due diligence -menettelyä yhtiö arvioi säännöllisesti
ihmisoikeusriskejä ja -vaikutuksia, käy vuoropuhelua
asiaankuuluvien sidosryhmien kanssa sekä toteuttaa
menettelyjä, joilla estetään, pienennetään ja seurataan
mahdollisia ja todellisia kielteisiä ihmisoikeusvaikutuksia
yhtiön omissa toiminnoissa ja liikesuhteissa. Yhtiö pyrkii
jatkuvasti parantamaan due diligence -prosessiaan.
Vuonna 2022 Konecranes päivitti ihmisoikeusriskiensä ja -vai-
kutustensa arvioinnin yhdistämällä ulkoisen palveluntarjoajan
avulla aiemmin toteutetun ihmisoikeusriskien kartoituksen eri
seurantalähteistä saatuihin tietoihin (esim. auditoinnit, kyselyt
ja ilmoituskanava). Merkityksellisiä mahdollisia ihmisoikeus-
riskejä yhtiön omissa tai sen arvoketjun toiminnoissa ovat
työterveys ja -turvallisuus, työolot, syrjintä ja häirintä, orjuus
ja pakkotyö, tietosuoja ja ympäristön tilan heikkeneminen.
Yhtiö on ottanut käyttöön useita prosesseja, joilla ehkäistään
ja pienennetään tunnistettuja riskejä. Turvallisuus-
osiossa esitetään, miten yhtiö käsittelee terveys- ja
turvallisuusaiheita, ja Monimuotoisuus-osiossa kuvataan
yhtiön vahvaa monimuotoisuuden, tasa-arvoisuuden ja
osallistamisen ohjelmaa, joka ehkäisee syrjintää ennakoivasti.
Ilmastonmuutoksen aiheuttamalla ympäristön tilan
heikentymisellä on monia kielteisiä vaikutuksia ihmisiin,
ja Konecranes pyrkii vähentämään hiilipäästöjään, kuten
Ympäristövastuu ja ilmastoon liittyvät tiedot -osiossa
on esitetty. Konecranes suhtautuu tietosuojaan vakavasti,
ja yhtiöllä on jäsenneltyyn hallintomalliin perustuva
tietosuojaohjelma, johon liittyy myös koulutusta.
Vuodesta 2021 lähtien Konecranes on toteuttanut kolmannen
osapuolen avulla yhteiskuntavastuun arviointeja korkean
riskin maissa sijaitsevissa toiminnoissaan. Arvioinneissa on
kiinnitetty erityistä huomiota ihmisoikeusriskien arvioinnissa
tunnistettuihin ongelmiin, kuten työoloihin. Yhtiö ryhtyi
toimenpiteisiin tunnistettujen poikkeamien vähentämiseksi
paikallisesti ja kehittää globaaleja prosesseja, joiden avulla
voidaan puuttua eri toimipaikoissa toistuviin aiheisiin.
Arviointeja jatketaan vuonna 2023.
Konecranesilla on toimitusketjun vaatimustenmukaisuuden
hallintaprosesseja, joiden avulla se hallitsee edellä
mainittuja ihmisoikeusriskejä monimutkaisessa
toimittajakunnassaan. Lisätietoa on Vastuullinen
liiketoiminta -osiossa.
Turvallisuus
Turvallisuus on olennainen osa Konecranesin liiketoimintaa,
ja turvallisuuden asettaminen etusijalle yhtiön toiminnan
kaikilla osa-alueilla luo sille kilpailuetua. Konecranesin tavoit-
teena on, että yhtiön kaikki työntekijät voivat palata kotiin
turvallisesti joka päivä. Konecranes pyrkii saavuttamaan
tämän tavoitteen keskitetysti johdettujen strategisten ohjel-
mien ja liiketoimintakohtaisten hankkeiden avulla. Läpinä-
kyvä ja kattava turvallisuusraportointi ja seurantamenettelyt
auttavat yhtiötä rakentamaan yhtenäistä turvallisuuskult-
tuuria, tunnistamaan merkittävimmät riskit ja vahvistamaan
turvallisuustyön tehokkuuden. Konecranesin työterveyden ja
-turvallisuuden periaatteet on määritetty yhtiön toimintaoh-
jeissa ja terveyttä ja turvallisuutta koskevissa politiikoissa.
Lisäksi yhtiö on ottanut käyttöön useita turvallisuuden johta-
misen työkaluja ja maailmanlaajuisia käytäntöjä.
Materiaalienkäsittelyteollisuudessa on merkittäviä
työterveys- ja -turvallisuusriskejä. Konecranesin
merkittävimmät turvallisuusriskit liittyvät tehdastyöhön,
ajoneuvo-onnettomuuksiin ja nosturien ja laitteiden
asennukseen sekä kunnossapitoliiketoimintaan, jossa
teknikoiden työolot vaihtelevat työkohtaisesti. Kaikki
Konecranesin työntekijät saavat koulutusta tehtäviensä
turvalliseen ja asianmukaiseen hoitamiseen.
Yhtiö seuraa tapaturmia ja vaaroja johtamisjärjestelmien,
ARMOR HSE -raportointijärjestelmän ja AIR-
tuotehallintajärjestelmän avulla. Lisäksi se kerää
asiakaspalautetta jokaisen merkittävän toimituksen jälkeen.
Tällä hetkellä 69 prosentilla tuotantolaitoksista on
ISO 45001-sertifiointi. Turvallisuuteen liittyviä tilastoja on
50
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
jatkuvasti johdon saatavilla verkossa, ja ne otetaan huomioon
johdon kaikilla tasoilla. Näiden tilastojen kehityssuuntauksia
tarkastellaan kuukausittain konsernin ja liiketoiminta-alueiden
johtoryhmien kokouksissa, joissa keskitytään erityisesti
keskeisiin mittareihin ja ehkäiseviin toimiin sekä vakaviin ja
henkeä uhkaaviin turvallisuuspoikkeamiin.
Konecranesin työturvallisuuden keskeinen suorituskyvyn
mittari on TRI-tapaturmataajuus (lääketieteellistä hoitoa
vaatineiden tapaturmien lukumäärä miljoonaa työtuntia
kohti). TRI-tapaturmataajuus oli 5,6 vuonna 2022, ja siinä
oli parannusta 16 prosenttia edellisvuoteen verrattuna (6,7
vuonna 2021). Lisäksi yhtiö seuraa turvallisuushavaintojen
lukumäärää keskeisenä suorituskyvyn mittarina. Vuonna 2022
Konecranesin työntekijät tekivät 71 382 turvallisuushavaintoa,
mikä oli 40 prosenttia enemmän kuin vuonna 2021 (51 004).
Henkilöstöstrategia
Konecranesin osaava, monimuotoinen, innovatiivinen
ja sitoutunut henkilöstö auttaa asiakkaita parantamaan
turvallisuutta ja tuottavuutta joka päivä. Konecranesin
henkilöstöstrategian tavoitteena on varmistaa, että yhtiöllä
on tulevaisuudessa tarvittavat resurssit ja taidot ja että sen
työntekijät ovat sitoutuneita, motivoituneita ja pystyvät
täyttämään tulevaisuuden liiketoiminnan vaatimukset.
Konecranes uskoo sitoutumiseen ja jatkuvaan oppimiseen ja
kehittämiseen ja tarjoaa työntekijöille monipuolisia koulu-
tuksia ja aktiviteetteja – aiheet vaihtelevat teknologiasta,
myynnistä, viestinnästä, johtamisesta, työsuojelusta sekä
kielten ja kulttuurin opiskelusta projektinhallintaan. Lisäksi
työntekijät voivat rikastuttaa työtään esimerkiksi vertais- tai
työssä oppimisen avulla ja liittymällä yhteisöihin, kuten erilai-
siin työntekijöiden resurssiryhmiin.
Konecranesin työntekijöiden sitoutumista mitataan
pulssikyselyillä ja henkilöstön sitoutumiskyselyillä
koko organisaatiossa. Suurin työntekijöiden alhaiseen
sitoutuneisuuteen liittyvä riski on osaajien ja
osaamisen menettäminen. Konecranes pienentää
tätä riskiä oikeudenmukaisilla ja kilpailukykyisillä
palkoilla ja palkitsemisella, kulttuurin ja johtajuuden
kehittämisohjelmilla, seuraajasuunnittelulla, sisäisellä
työkierrolla ja osaamisen johtamisella sekä erilaisilla
ammatillista kasvua ja hyvinvointia tukevilla ohjelmilla.
Monimuotoisuus
Konecranes pyrkii luomaan monimuotoisen ja osallistavan
työympäristön, joka perustuu luottamukseen ja
yhteenkuuluvuuden tunteeseen ja jossa ihmiset voivat olla
omia itsejään. Konecranes haluaa edustaa monikulttuurisia
yhteisöjä, joissa se toimii, ja olla hyvä kumppani
asiakkailleen. Moninaiset taustat ja monipuolinen osaaminen
ovat yhtiölle kasvutekijä. Konecranesin työ perustuu
monimuotoisuuden, tasa-arvoisuuden ja osallistamisen
visioon, jota tukee 4T-strategia (Talented, Transforming,
Trusted, Togetherness). Yhtiö on jo menestyksekkäästi
integroinut monimuotoisuuden ja osallistamisen
yrityskulttuurinsa perustaan ja liiketoimintaohjelmaansa.
Vuonna 2022 Konecranes jatkoi lähestymistapansa
kehittämistä ja laajensi sitä tasa-arvoisuuteen sekä sisällytti
osallistamisen ja tasa-arvoisuuden yhtiön prosesseihin.
Tavoitteena on varmistaa, että kaikilla on mahdollisuus
menestyä ja että erilaisia taustoja arvostetaan. Varmistamalla
psykologisen turvallisuuden sekä erilaisten taustojen tuoman
ajattelun ja näkemysten moninaisuuden pyrimme olemaan
työntekijöiden ensisijainen valinta työnantajaksi, ja meillä on
mahdollisuus kehittyä toimialamme parhaaksi. Osallistaminen
tarkoittaa, että yhtiö arvostaa ja hyödyntää erilaisia
vahvuuksia ja tarjoaa työympäristön, jossa jokainen voi olla
oma itsensä ja tuntea, että hänen panostaan arvostetaan.
Monipuolinen osaaminen on Konecranesin näkemyksen
mukaan keskeinen luovuutta ja arvonluontia edistävä tekijä,
ja monimuotoisuus ja osallistaminen synnyttävät tiimejä,
jotka saavat aikaan parempia tuloksia.
Konecranes jatkoi tietoisuuden lisäämistä monimuotoisuu-
teen, tasa-arvoisuuteen ja osallistamiseen liittyvistä aiheista
yhtiön sisällä. Keskeisiä toimia vuonna 2022 olivat seu-
raavat: Coffee & Culture -webinaarisarja, jossa keskityttiin
yrityksen kulttuuriin ja yhteenkuuluvuuden tunteeseen;
uudet oppimispolut, jotka liittyvät joustavuuteen ja palau-
tumiskykyyn sekä ennakkoasenteiden havaitsemiseen; ja
työntekijöiden resurssiryhmät monimuotoisuuteen, tasa-
arvoisuuteen ja osallistamiseen liittyvistä aiheista, joissa
keskitytään tietoisuuden lisäämiseen, tuen tarjoamiseen ja
työympäristön parantamiseen.
Tällä hetkellä Konecranesin kaikista työntekijöistä 18,2
prosenttia on naisia ja 81,7 prosenttia miehiä. Konecranesin
tavoitteena on, että sukupuolten välinen monimuotoisuus
on vähintään 22 prosenttia koko organisaatiossa ja johdossa
vuoden 2025 loppuun mennessä. Edistymistä seurataan
kuukausittain. Lisäksi jatkettiin mentorointia ja ohjelmaa, jolla
tuetaan naisten osuuden nopeaa lisäämistä johtotehtävissä.
Vuoden 2022 lopussa johtotehtävissä oli 14,3 prosenttia
naisia (2021: 14,3 prosenttia). Konecranes ottaa sukupuolen
ja maantieteellisen monimuotoisuuden huomioon osaamisen
ja seuraajasuunnittelun prosessissa. Yhtiö otti koko organi-
saation mukaan osallistavaan osaamisen hallintaprosessiinsa
osaamisen tunnistamiseksi ja kehitystoimien luomiseksi.
Työmme ja järjestelmällinen lähestymistapamme monimuo-
toisuuteen, tasa-arvoisuuteen ja osallistumiseen liittyvissä
asioissa sai vuonna 2022 tunnustusta Pörssisäätiöltä, joka
palkitsi Konecranesin parhaana suomalaisena Large Cap
-pörssiyhtiönä monimuotoisuuden edistämisessä.
Vastuullinen liiketoiminta
Konecranesin toimintaohjeet (Code of Conduct) ja
hallinnoinnin viitekehys ohjaavat yhtiön päivittäisiä
toimintoja määrittämällä selkeästi sisäiset standardit,
eettiset arvot ja oikeudelliset velvoitteet. Toimintaohjeita
täydentävät konserninlaajuiset politiikat, jotka koskevat
turvallisuutta, ympäristöä, toimittajille asetettuja
51
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
vaatimuksia, korruption vastaista toimintaa, tietosuojaa,
kilpailulainsäädännön noudattamista ja monimuotoisuutta.
Merkittävimmät vaatimustenmukaisuuteen liittyvät politiikat
ja vuotuinen toimintaohjeita koskeva koulutus ovat saatavilla
35 kielellä. Kaikkien työntekijöiden odotetaan ymmärtävän
toimintaohjeet ja noudattavan niitä. Konecranesilla on
säännöllinen vaatimustenmukaisuuden ja eettisten riskien
arviointiprosessi. Sitä tukevat riskien arviointitutkimukset,
joilla kerätään tietoa koko organisaatiossa. Konecranesin
globaalia Compliance & Ethics -ohjelmaa hallinnoi konsernin
Compliance & Ethics -tiimi, ja sen kehittämistä ja laatua
valvovat johtotason Compliance & Ethics -komitea ja
Konecranes Oyj:n hallituksen tarkastusvaliokunta.
Konecranes edistää avointa asioiden esille ottamisen
kulttuuria, jossa työntekijät voivat rohkeasti ilmoittaa eettistä
toimintaa koskevista huolenaiheistaan. Huolenaiheista voi
ilmoittaa monella tavalla, esimerkiksi käyttämällä ulkoisesti
ylläpidettyä ilmoituskanavaa, jonka kautta yhtiön työntekijät
ja ulkopuoliset voivat tehdä ilmoituksen nimettömästi, jos
paikallinen laki sen sallii. Kaikki ilmoitukset arvioidaan ja
tutkitaan asianmukaisesti. Selkeä käytäntömme on, että
ilmoituksista ei aiheudu vastatoimia. Konecranes kannustaa
myös toimittajiaan ja muita liikekumppaneitaan ilmoittamaan
yhtiöön liittyvistä vaatimustenmukaisuutta ja eettistä
toimintaa koskevista huolenaiheistaan.
Vuonna 2022 keskityttiin konsernin ilmoitus- ja
tutkintaprosessien ja niihin liittyvien ohjeiden
päivittämiseen, jotta voitiin varmistaa ilmoittajan suojelua
koskevan whistleblowing-lain noudattaminen erityisesti
EU:ssa. Lisäksi vuonna 2022 toteutettiin useita tietoisuutta
lisääviä toimia, joiden pääpaino oli kilpailulakia koskevassa
edistyneen tason koulutuksessa, kauppapakotteita
ja viennin valvontaa koskevan verkkokoulutuksen
uudelleenkäynnistämisessä ja vuotuisessa Code of Conduct
-koulutuksessa. Yhtiön toimintaohjeita koskeva Code of
Conduct -koulutus on pakollinen kaikille työntekijöille
maailmanlaajuisesti, myös suorittavan työn tekijöille.
Vuonna 2022 koulutuksen suoritti yli 15 000 työntekijää.
Konecranes pienentää riskejä ja edistää eettisiä käytäntöjä
toimitusketjuissaan toimittajien toimintaohjeilla, jotka
määrittävät vastuullisuusvaatimukset kolmansille
osapuolille. Toimittajien toimintaohjeissa on esimerkiksi
korruption torjuntaa, ihmisoikeuksia, ympäristöasioita ja
vaatimustenmukaisuutta koskevia vaatimuksia. Toimittajien
toimintaohjeet ovat olennainen osa Konecranesin
sopimuksia keskeisten toimittajien ja alihankkijoiden
kanssa. Vuoden 2022 loppuun mennessä 52 prosenttia
toimittajista (hankinnan kokonaiskuluilla mitattuna) oli
allekirjoittanut toimittajien toimintaohjeet tai vastaavat
vaatimukset. Toimittajien ja alihankkijoiden taustojen
tarkastuksia tehdään ennen liikesuhteiden solmimista ja
määrätyt toimittajat arvioidaan itsearviointien perusteella.
Vaatimuksia arvioidaan ja kehitetään säännöllisesti, jotta
voidaan varmistaa, että ympäristö- ja yhteiskuntavaikutuksia
hallitaan asianmukaisesti vastuullisen hankinnan avulla.
Vuonna 2022 Konecranes jatkoi toimittajien kolmannen
osapuolen auditointeja, joissa keskityttiin erityisesti
toimittajien toimintaohjeiden noudattamiseen.
Korruption vastainen toiminta ja lahjonnan
torjunta
Konecranesin korruption vastaiset toimintaperiaatteet
ja toimintaohjeet ovat osoitus yhtiön sitoutumisesta
kaikenlaisen korruption, kiristyksen ja lahjonnan vastaiseen
toimintaan. Ne luovat perustan korruption vastaiselle
ohjelmallemme. Korruption vastainen politiikka sisältää
myös vaatimustenmukaisuuden protokollia ja ohjeita
riskien havaitsemiseen ja käsittelyyn. Nollatoleranssi
on sisäänrakennettuna valvonnan ja seurannan
prosesseissamme. Konecranesilla on käytössä useita
toimenpiteitä ja prosesseja korruptio- ja petosriskien
pienentämiseen, mukaan lukien portaali liikelahjoja ja
vieraanvaraisuutta sekä eturistiriitoja koskeville asioille.
Korruption torjunta on olennainen osa toimintaohjeita
koskevaa koulutusta. Konecranesin nollatoleranssia
edistetään myös liikekumppaneiden osalta jakelijoiden
toimintaohjeiden sekä toimittajien toimintaohjeiden ja
ohjekirjan avulla. Konecranes käyttää riskiperusteista
vastapuolen tuntemisen prosessia (Know Your
Counterparty) kolmansien osapuolien due diligence
-arvioinneissa, taustaselvityksissä, potentiaalisten riskien
tunnistamisessa ja riskinarvioinneissa. Tarkastelun taso
ja vaadittu hyväksymisprosessi määritetään ottamalla
huomioon esimerkiksi kyseiseen liiketoimintaan, maahan ja
liiketoimintakumppaniin liittyvät riskit. Valikoituja toimittajia
auditoidaan myös korruption vastaisen työn osalta.
Taksonomiakelpoisuus ja taksonomian
mukaisuus
Konecranesilla on toimintoja, jotka ovat ympäristön
kannalta kestäviä EU:n taksonomian mukaisesti (Euroopan
parlamentin ja neuvoston asetus (EU) 2020/852).
Konecranesilla on toimintoja, jotka kuuluvat seuraavien
teknisten arviointikriteerien soveltamisalaan: 3.6 (Muiden
vähähiilisten teknologioiden valmistus) ja 8.2 (Datavetoiset
ratkaisut kasvihuonekaasupäästöjen vähentämiseksi).
Taksonomia-asetuksen 16 artiklan mukaisesti nämä toiminnot
edistävät merkittävästi ilmastonmuutoksen hillintää, mikä on
yksi asetuksen 9 artiklassa määritetyistä tavoitteista.
Taksonomiakelpoisuuden ja taksonomian mukaisuuden
arviointiprosessi saatiin vuonna 2022 päätökseen
Konecranesin kaikkien toimintojen osalta. Se sisälsi
taksonomiakelpoisten toimintojen tunnistamisen, teknisten
arviointikriteerien ja ”Ei merkittävää haittaa” -kriteerien
arvioinnin kunkin liiketoiminnan kannalta olennaisen
ympäristötavoitteen osalta sekä vähimmäistason
yhteiskunnallisten suojatoimien arvioinnin yhtiötasolla.
Prosessin tarkoituksena oli määrittää taksonomiakelpoisuus
ja taksonomian mukaisuus sekä kerätä näyttöä
merkittävästä edistämisestä.
52
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Konecranesin asiaankuuluvat toiminnot ovat kelpoisia
ilmastonmuutoksen hillintää koskevan tavoitteen perusteella
teknisten arviointikriteerien 3.6 (Muiden vähähiilisten
teknologioiden valmistus) ja 8.2 (Datavetoiset ratkaisut
kasvihuonekaasupäästöjen vähentämiseksi) mukaisesti.
Liikevaihtoprosentin laskenta perustuu käyttölaitteiden
invertteriohjauksen, hyötyjarrutuksen sekä hybridi- ja
sähkövaihtoehtojen kaltaisiin vähähiilisiin teknologioihin.
Nämä teknologiat korvaavat nykyistä teknologiaa
vähäpäästöisemmillä vaihtoehdoilla. Nämä toiminnot
mahdollistavat ilmastonmuutoksen hillinnän merkittävän
edistämisen. Tämä perustuu edustaviin elinkaariarviointeihin
parhaisiin vaihtoehtoisiin teknologioihin verrattuna.
Liikevaihdon kelpoisuus arvioitiin tuotetasolla, ja siinä
otettiin huomioon vain myynti ulkoisille asiakkaille kullakin
liiketoiminta-alueella. Taksonomiakelpoisten tuotteiden
osuus Konecranesin liikevaihdosta on 14 prosenttia.
Teknisen arviointikriteerin 8.2 perusteella kelpoinen
ohjelmistoratkaisujen liikevaihtoprosentti on 0–1 prosenttia
kokonaisliikevaihdosta.
Kaikille kelpoisille toiminnoille tehdyt myöhemmät arvioinnit
vahvistivat, että Konecranesilla on käytössä riittävät
yhteiskunnalliset vähimmäistason suojatoimet. Konecranes
on sitoutunut YK:n yrityksiä ja ihmisoikeuksia koskeviin
ohjaaviin periaatteisiin sekä OECD:n ohjeisiin. Konecranes
on analysoinut ”Ei merkittävää haittaa” -kriteerejä jäljellä
olevien viiden ympäristötavoitteen osalta. Konecranes
on todennut, että sen tuotteisiin kuuluu kaupallisia
tuotteita, jotka sisältävät pieninä pitoisuuksina erityistä
huolta aiheuttavia aineita, kuten lyijyä, joita on rajoitettu
ympäristön pilaantumisen ehkäisemistä ja vähentämistä
koskevassa kriteerissä g. Konecranes noudattaa REACH-
asetusta. Konecranes täyttää muut neljä ”Ei merkittävää
haittaa” -kriteeriä. Konecranes odottaa EU:n julkaisevan
lisää ohjeita yhteiskunnan kannalta välttämättömän käytön
taksonomian mukaisuudesta. Tästä syystä Konecranes ei
raportoi taksonomian mukaisuudesta näiltä osin.
Pääomamenot ja taksonomia-asetuksessa erityisesti
määritetyt toimintamenoluokat raportoidaan yhtiötasolla.
Pääomamenoista 12 prosenttia ja erityisesti määritetyistä
toimintamenoista 36 prosenttia on taksonomiakelpoisia.
Näihin toimiin kuuluvat esimerkiksi tilojen parannukset,
ympäristöystävällisten palvelujen hankinta sekä tutkimus-
ja kehityshankkeet. Ne tukevat siirtymistä vähähiiliseen
talouteen sekä omille toiminnoille ja arvoketjulle asetettujen
tieteeseen perustuvien tavoitteiden saavuttamista.
Taloudelliset toiminnat
Liikevaihto
tilikausi
2022
Liikevaihto
tilikausi
2021
Liikevaihto
tilikausi
2022
Ilmaston-
muutoksen
hillintä
lmaston-
muutokseen
sopeu-
tuminen
Ilmaston-
muutoksen
hillintä
Ilmaston-
muutokseen
sopeu-
tuminen
Vesivarat
ja merten
luonnon-
varat
Kierto-
talous
Ympäristön
pilaan-
tuminen
Biologinen
monimuo-
toisuus
ja eko-
systeemit
Vähim-
mäistason
suojatoimet
Luokitus-
järjestelmän
mukainen
osuus liike-
vaihdosta
2022
Luokitus-
järjestelmän
mukainen
osuus liike-
vaihdosta
2021
Josta mah-
dollistavia
(M) tai
siirtymä-
toimintoja
(S)
MEUR MEUR % % % Kyllä/Ei Kyllä/Ei Kyllä/Ei Kyllä/Ei Kyllä/Ei Kyllä/Ei
Yrityksen
tasoinen
% % M/S
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET
AKTIVITEETIT
A1. Ympäristön kannalta kestävät toiminnot
(luokitusjärjestelmän mukaiset)
N/A N/A N/A Kyllä Kyllä Kyllä Kyllä N/A Kyllä Kyllä N/A N/A M
A2. Luokitusjärjestelmäkelpoiset, mutta ei
ympäristön kannalta kestävät toiminnot (muut kuin
luokitusjärjestelmän mukaiset)
N/A N/A N/A Kyllä Kyllä Kyllä Kyllä N/A Kyllä Kyllä N/A N/A M
Merkittävästi edistävien, kelpoisten aktiviteettien liikevaihto 462 289 14 %
Satamaratkaisut-segmentti: Sähköiset ja hybridinosturit
(toiminta 3.6.)
326 155 10 % 10 % 0 % Kyllä Kyllä Kyllä Kyllä N/A Kyllä Kyllä N/A N/A M
Teollisuuslaitteet-segmentti: Invertteriohjatut
köysinosturit ja hyötyjarrutuksella varustetut vinssit
(toiminta 3.6.)
136 134 4 % 4 % 0 % Kyllä Kyllä Kyllä Kyllä N/A Kyllä Kyllä N/A N/A M
Kunnossapito-segmentti: Invertteriohjatut köysinosturit ja
hyötyjarrutuksella varustetut vinssit (toiminta 3.6.)
3 2 0 % 0 % 0 % Kyllä Kyllä Kyllä Kyllä N/A Kyllä Kyllä N/A N/A M
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET
AKTIVITEETIT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu
liikevaihto
2 903 2 897 86 %
Yhteensä (A+B) 3 365 3 186 100 %
Taulukko 1. Liikevaihto
Merkittävän
edistämisen kriteerit Ei merkittävää haittaa -kriteerit
53
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Taloudelliset toiminnat
Investoinnit
tilikausi
2022
Investoinnit
tilikausi
2021
Investoinnit
tilikausi
2022
Ilmaston-
muutoksen
hillintä
lmaston-
muutokseen
sopeu-
tuminen
Ilmaston-
muutoksen
hillintä
Ilmaston-
muutokseen
sopeu-
tuminen
Vesivarat
ja merten
luonnon-
varat
Kierto-
talous
Ympäristön
pilaan-
tuminen
Biologinen
monimuo-
toisuus
ja eko-
systeemit
Vähim-
mäistason
suojatoimet
Luokitus-
järjestelmän
mukainen
osuus
investoin-
neista 2022
Luokitus-
järjestelmän
mukainen
osuus
investoin-
neista 2021
Josta mah-
dollistavia
(M) tai
siirtymä-
toimintoja
(S)
MEUR MEUR % % % Kyllä/Ei Kyllä/Ei Kyllä/Ei Kyllä/Ei Kyllä/Ei Kyllä/Ei Corp. M/S
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET
AKTIVITEETIT
A1. Ympäristön kannalta kestävät toiminnot
(luokitusjärjestelmän mukaiset)
N/A N/A N/A Kyllä Kyllä Kyllä Kyllä N/A Kyllä Kyllä N/A N/A M
A2. Luokitusjärjestelmäkelpoiset, mutta ei
ympäristön kannalta kestävät toiminnot (muut kuin
luokitusjärjestelmän mukaiset)
N/A N/A N/A Kyllä Kyllä Kyllä Kyllä N/A Kyllä Kyllä N/A N/A M
Kelpoisten aktiviteettien liikevaihto 5 2 12 %
Liittyvät luokitusjärjestelmäkelpoisiin, mukaisuuden mah-
dollistaviin, omaisuuseriin tai prosesseihin, ja toimintojen
vähähiilistämisen ja päästöjen vähentämisen mahdollista-
viin luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen ostoihin
5 2 12 % 12 % Kyllä Kyllä Kyllä Kyllä Kyllä Kyllä Kyllä 12 % 5 % M
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET
AKTIVITEETIT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu
liikevaihto
32 47 88 %
Yhteensä (A+B) 37 50 100 %
Taulukko 2.
Pääomamenot
Merkittävän
edistämisen kriteerit Ei merkittävää haittaa -kriteerit
Taloudelliset toiminnat
Liike-
toiminnan
kulut
tilikausi
2022
Liike-
toiminnan
kulut
tilikausi
2021
Liike-
toiminnan
kulut
tilikausi
2022
Ilmaston-
muutoksen
hillintä
lmaston-
muutokseen
sopeu-
tuminen
Ilmaston-
muutoksen
hillintä
Ilmaston-
muutokseen
sopeu-
tuminen
Vesivarat
ja merten
luonnon-
varat
Kierto-
talous
Ympäristön
pilaan-
tuminen
Biologinen
monimuo-
toisuus
ja eko-
systeemit
Vähim-
mäistason
suojatoimet
Luokitus-
järjestelmän
mukainen
osuus
liiketoimin-
nan kuluista
2022
Luokitus-
järjestelmän
mukainen
osuus
liiketoimin-
nan kuluista
2021
Josta mah-
dollistavia
(M) tai
siirtymä-
toimintoja
(S)
MEUR MEUR % % % Kyllä/Ei Kyllä/Ei Kyllä/Ei Kyllä/Ei Kyllä/Ei Kyllä/Ei M/S
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET
AKTIVITEETIT
A1. Ympäristön kannalta kestävät toiminnot
(luokitusjärjestelmän mukaiset)
N/A N/A N/A Kyllä Kyllä Kyllä Kyllä N/A Kyllä Kyllä N/A N/A M
A2. Luokitusjärjestelmäkelpoiset, mutta ei
ympäristön kannalta kestävät toiminnot (muut kuin
luokitusjärjestelmän mukaiset)
N/A N/A N/A Kyllä Kyllä Kyllä Kyllä N/A Kyllä Kyllä N/A N/A M
Kelpoisten aktiviteettien liikevaihto 24 26 36 %
Liittyvät luokitusjärjestelmäkelpoisiin omaisuuseriin tai pro-
sesseihin, jotka mahdollistavat mukaisuuden, luokitusjär-
jestelmäkelpoisten toimintojen ostot, jotka mahdollistavat
toimintojen vähähiilistämisen tai päästöjen vähentämisen
24 26 36 % 36 % Kyllä Kyllä Kyllä Kyllä Kyllä Kyllä Kyllä
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET
AKTIVITEETIT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu
liikevaihto
43 40 64 %
Yhteensä (A+B) 67 66 100 %
Taulukko 3.
Liiketoiminnan kulut
Merkittävän
edistämisen kriteerit Ei merkittävää haittaa -kriteerit
Konecranes jatkaa taksonomian arvioinnin ja raportoinnin
kehittämistä vuonna 2023, kun neljän jäljellä olevan
tavoitteen tekniset arviointikriteerit saadaan valmiiksi.
Kriteeriluonnosten perusteella on mahdollista, että
tietyt Konecranesin kunnossapitotoiminnot ovat
taksonomiakelpoisia ja taksonomian mukaisia uusien
tavoitteiden osalta. Taksonomiakelpoisen ja taksonomian
mukaisen liikevaihdon odotetaan kasvavan vuonna 2023,
kun kunnossapitoon liittyvien toimintojen odotetaan
osittain kuuluvan tulevan kiertotalouteen siirtymistä ja
jätteen synnyn ehkäisyä koskevan ympäristötavoitteen
soveltamisalaan.
54
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Oikeudenkäynnit
Konecranes on osapuolena erilaisissa normaaliin liiketoimin-
taan liittyvissä oikeudenkäynneissä ja riita-asioissa eri maissa.
Nämä oikeudenkäynnit, vaateet ja muut kiistat ovat tyypillisiä
tälle teollisuudenalalle ja maailmanlaajuiselle palvelu- ja tuo-
tevalikoimallemme. Näitä riita-asioita ovat sopimusoikeudel-
liset kiistat, takuuseen perustuvat vaatimukset, tuotevastuut
(suunnittelu ja valmistusvirheet, puutteet varoitusvelvolli-
suuden täyttämisessä ja asbestivastuut), työsuhde- ja auto-
vahinkoasiat sekä muut vahingonkorvausvaatimukset.
Riskit ja epävarmuustekijät
Maailmanlaajuisilla pandemioilla, kuten koronapandemi-
alla, voi olla negatiivinen vaikutus Konecranesin asiakkaiden
toimintoihin ja yrityksen omiin toimintoihin. Ihmisten ja
yritysten päivittäistä toimintaa koskevat fyysiset rajoitukset
voivat johtaa tuottojen laskuun ja kassavirran heikentymi-
seen. Fyysiset rajoitukset voivat johtaa myös komponenttien
saatavuus- ja muihin toimitusketjujen ongelmiin ja varastojen
vanhentumiseen. Lisäksi maailmanlaajuiset pandemiat voivat
heikentää kysyntää ja johtaa siten ylikapasiteettiin, omai-
suuden arvonalentumisiin ja luottotappioihin.
Maailmanlaajuiset komponenttien ja työvoiman saata-
vuusongelmat ja muut maailmanlaajuiset toimitusketjun
rajoitteet voivat aiheuttaa viivästyksiä tuotannossa ja asia-
kastoimituksissa, ja niillä voi olla negatiivinen vaikutus
Konecranesin liikevaihtoon ja kassavirtaan. Kiihtynyt
inflaatio voi lisätä riskiä Konecranesin kassavirtaan ja tulok-
seen kohdistuvista negatiivisista vaikutuksista.
Konecranes toimii kehittyvissä maissa, joihin liittyy poliittisia,
taloudellisia ja lainsäädännöllisiä epävarmuustekijöitä.
Haitalliset muutokset näiden maiden liiketoimintaympäristössä
voivat johtaa valuuttakurssitappioihin, kohonneisiin
toimituskustannuksiin tai omaisuuden menetykseen.
Konecranes-konsernilla on nosturitehdas Zaporižžjassa
Ukrainassa. Koska Konecranesin toimintaan Ukrainassa liittyvä
epävarmuus jatkuu suurena käynnissä olevan sodan vuoksi,
Konecranes alensi vuonna 2022 kaikkien Ukrainaan liittyvien
omaisuuseriensä kirjanpitoarvoja.
Kehittyvien maiden toiminnoilla on ollut negatiivinen vaikutus
saamisten erääntymisrakenteeseen, ja se voi lisätä luotto-
tappioita tai tarvetta luottotappiovarausten kasvattamiselle.
Poliittiset riskit ja epävarmuustekijät ovat lisääntyneet myös
muualla kuin kehittyvissä maissa populismin, patriotismin ja
protektionismin voimistuessa useissa läntisissä talouksissa.
Tämä on johtanut ja voi edelleen johtaa tuontituotteiden
tariffien nousuun. Tämä koskee esimerkiksi Konecranesin
keskitetysti valmistamia komponentteja ennen niiden vientiä
useimpiin konsernin toimintamaista. Nämä tariffit voivat
heikentää kannattavuutta.
Konecranes on tehnyt lukuisia yritysostoja ja laajentunut
orgaanisesti uusiin maihin. Hankittujen liiketoimintojen ja
erityisesti MHPS:n ja MHE-Demagin integroinnissa tai uusien
toimintojen kasvattamisessa epäonnistuminen voi johtaa
kannattavuuden laskuun ja liikearvon tai muun varallisuuden
mahdolliseen alaskirjaamiseen.
Yksi Konecranes-konsernin strategisista avainhankkeista
on oneKONECRANES, johon sisältyy merkittäviä
tietojärjestelmäinvestointeja. Odotettua korkeammat
kehitys- tai implementointikustannukset tai se, että
uudet prosessit ja järjestelmät eivät tuo liiketoiminnallista
hyötyä, voivat johtaa siihen, että varallisuutta joudutaan
alaskirjaamaan ja kannattavuus saattaa heiketä.
Konecranes-konsernilla on projektikauppaa, joka sisältää
esimerkiksi suunnitteluun ja projektien toteutukseen liittyviä
riskejä mukaan lukien Konecranes-konsernin toimittajat.
Projektien suunnittelussa tai hallinnassa epäonnistuminen
voi johtaa arvioitua korkeampiin kustannuksiin ja
mahdollisiin riita-asioihin asiakkaiden kanssa.
Rahoitushaasteet, jotka voivat johtua esimerkiksi valuutta-
kurssivaihteluista, saattavat ajaa asiakkaat lykkäämään pro-
jektejaan tai jopa perumaan jo tehtyjä tilauksia. Konecranes
pyrkii varmistamaan, etteivät käynnissä olevien suurten
projektien kustannukset ylitä ennakkomaksuja. On kuitenkin
mahdollista, että joissain projekteissa kustannussitoumukset
saattavat väliaikaisesti ylittää saatujen ennakoiden määrän.
Muilta osin konsernin riskit ilmenevät vuosikertomuksesta.
Päivämäärä Tiedote
22.12.2022
Konecranes Oyj:n osakkeenomistajien
nimitystoimikunnan ehdotukset hallituksen
kokoonpanoksi ja palkkioiksi
26.10.2022
Konecranes Oyj: osavuosikatsaus tammi–syyskuu
2022
25.10.2022
Konecranes Oyj:n taloudelliset katsaukset ja
yhtiökokous vuonna 2023
20.9.2022
Konecranes Oyj:n osakkeenomistajien
nimitystoimikunnan kokoonpano
27.7.2022
Konecranes Oyj: puolivuosikatsaus tammi–
kesäkuu 2022
15.7.2022
Anders Svensson aloittaa Konecranesin
toimitusjohtajana 19.10.2022, Konecranes
järjestää pääomamarkkinapäivän vuoden 2023
ensimmäisellä puoliskolla
12.7.2022
Tulosvaroitus: Konecranes alentaa vuoden 2022
taloudellista ohjeistustaan
15.6.2022
Konecranesin sitouttava osakepalkkiojärjestelmä
2017 – suunnattu osakeanti
15.6.2022 Konecranes Oyj: hallituksen järjestäytymiskokous
Pörssitiedotteet vuonna 2022
55
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Päivämäärä Tiedote
15.6.2022
Konecranes Oyj:n varsinaisen yhtiökokouksen
päätökset
10.6.2022
Anders Svensson nimitetty Konecranesin
toimitusjohtajaksi
20.5.2022
Konecranes Oyj: Arvopaperimarkkinalain 9 luvun
10 pykälän mukainen ilmoitus
13.5.2022
Konecranes Oyj:n hallitus kutsuu koolle
varsinaisen yhtiökokouksen 2022
11.5.2022
Konecranes Oyj:n osakkeenomistajien
nimitystoimikunta päivittää ehdotuksiaan
varsinaiselle yhtiökokoukselle
27.4.2022
Konecranes Oyj: osavuosikatsaus, tammi–
maaliskuu 2022
27.4.2022 Muutoksia Konecranesin johtoryhmässä
26.4.2022
Konecranes suunnittelee järjestävänsä
yhtiökokouksen 15.6.2022; hallitus on päättänyt
osingonjakoehdotuksestaan
21.4.2022
Konecranes kommentoi Ukrainan sodan
vaikutuksia liiketoimintaansa ja taloudelliseen
tulokseensa
30.3.2022
Konecranes Oyj:n hallitus on päättänyt uudesta
osakepalkkiojärjestelmästä
30.3.2022
Konecranes Oyj:n hallitus on päättänyt jatkaa
henkilöstön osakesäästöohjelmaa
29.3.2022
Konecranes kommentoi strategiaansa ja lähiajan
näkymiään suunnitellun sulautumisen peruutta-
misen johdosta ja peruuttaa 30.3.2022 pidettä-
väksi suunnitellun varsinaisen yhtiökokouksensa
29.3.2022
Yhdistyneen kuningaskunnan
kilpailuviranomainen CMA estää Konecranesin
ja Cargotecin välisen sulautumisen - yhtiöt
peruuttavat suunnitellun sulautumisen
28.2.2022 Konecranes Oyj:n vuosikertomus 2021 on julkaistu
25.2.2022 Konecranes Oyj:n yhtiökokouskutsu
24.2.2022
Euroopan komissio on hyväksynyt ehdollisesti suun-
nitellun sulautumisen; täytäntöönpano on edelleen
ehdollinen muiden viranomaisten hyväksynnöille
Päivämäärä Tiedote
3.2.2022
Hallituksen ehdotukset varsinaiselle
yhtiökokoukselle 2022
3.2.2022
Konecranes Oyj:n hallitus on päättänyt
ansaintakriteerin osakepalkkio-ohjelmien 2020 ja
2021 arviointijaksolle 2022
3.2.2022 Konecranes Oyj: tilinpäätöstiedote 2021
3.2.2022
Konecranes ja Cargotec päivittävät
suunnitellun sulautumisen tilannetta:
kilpailuoikeudelliset toimenpidevaatimukset
ovat odotettua monimutkaisemmat, keskustelu
kilpailuviranomaisten kanssa jatkuu
28.1.2022
Konecranes Oyj:n osakkeenomistajien
nimitystoimikunnan ehdotukset hallituksen
kokoonpanoksi ja palkkioiksi
Lehdistötiedotteet vuonna 2022
22.12.2022: Bahamalainen satama tilaa Konecranesilta
kuudennen sukupolven siirrettävän Gottwald-
satamanosturin parantaakseen tuottavuutta ja
ekotehokkuutta. Tilaus kirjattiin marraskuussa 2022.
13.12.2022: Konecranesin ilmastotyölle CDP:n
ilmastoluokitus A-.
1.12.2022: Intialainen satamaoperaattori tilaa
Konecranesilta kolme kuudennen sukupolven siirrettävää
Gottwald-satamanosturia irtotavaran käsittelyn
sähköistämiseen. Tilaus kirjattiin syyskuussa 2022.
27.10.2022: Konecranes toimittaa London Gateway
-satamaan kattavan automaattisen konttien
käsittelyratkaisun. Tilaus kirjattiin huhtikuussa 2022.
12.10.2022: Konecranesin tammi-syyskuun 2022
osavuosikatsaus julkaistaan 26.10.2022.
6.10.2022: Houstonin satama tilaa Konecranesilta 26
ekotehokasta RTG-hybridinosturia. Tilaus kirjattiin
vuoden 2022 kolmannella neljänneksellä.
4.10.2022: CSP Spain tilaa Konecranesilta 11 hybridi
RTG-nosturia. Tilaus kirjattiin vuoden 2022 kolmannella
neljänneksellä.
30.9.2022: Italialainen terminaali tilaa Konecranesilta
kuudennen sukupolven siirrettävän Gottwald-
satamanosturin tuottavuuden ja ekotehokkuuden
lisäämiseksi. Tilaus kirjattiin heinäkuussa 2022.
15.9.2022: Konecranesin luotsaamalle
kansainväliselle OPTIMUM-tutkimushankkeelle
ITEAn huippuosaamispalkinto älytehdaskehityksen
edistysaskelista.
5.9.2022: Konecranes toimittaa 12 RTG-nosturia
Savannahin satamaan Yhdysvalloissa. Tilaus kirjattiin
vuoden 2022 kolmannella neljänneksellä.
13.7.2022: Konecranes on laskenut menestyksekkäästi
liikkeelle 300 miljoonan euron vastuullisuustavoitteeseen
sidotun Schuldschein-lainan sijoittajien vahvan kysynnän
siivittämänä.
13.7.2022: Konecranesin tammi–kesäkuun 2022
puolivuosikatsaus julkaistaan 27.7.2022.
1.7.2022: Kemi Shipping tilaa Konecranesilta kahdeksan
sähköistä E-VER-trukkia nosturikalustoonsa Kemiin.
Tilaus kirjattiin kesäkuussa 2022.
31.5.2022: Konecranes toimittaa ydinpolttoaineen
siirtokoneita Ruotsin suurimpaan ydinvoimalaan. Tilaus
kirjattiin huhtikuussa 2022.
18.5.2022: Konecranes palkittiin parhaana
suuryrityksenä monimuotoisuuden edistämisessä.
26.4.2022: Georgian osavaltion satamaviranomainen
(GPA) tilaa Konecranesilta 22 konttinosturia. Tilaus
kirjattiin vuoden 2022 ensimmäisellä neljänneksellä.
13.4.2022: Konecranesin tammi-maaliskuun 2022
osavuosikatsaus julkaistaan 27.4.2022.
1.2.2022: Konecranesin uudet ilmastotavoitteet tukevat
ilmaston lämpenemisen hillitsemistä 1,5 asteeseen.
26.1.2022: Konecranes toimittaa 17 automatisoitua RTG-
nosturia integroituna ratkaisuna Felixstowen satamaan.
Tilaus kirjattiin vuoden 2021 neljännellä neljänneksellä.
56
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
20.1.2022: Konecranesin tilinpäätöstiedote 2021
julkaistaan 3.2.2022.
10.1.2022: Konecranesin ja Pesmelin yhteistyö tuo
markkinoille automatisoidun kontinkäsittelyjärjestelmän
varastonhallintaan.
Katsauskauden jälkeiset tapahtumat
1.2.2023 Konecranes ilmoitti, että hallitus oli päättänyt
uuden osakepalkkiojärjestelmän 2023 perustamisesta
Konecranesin avainhenkilöille. Järjestelmän ansaintajakso
2023–2025 on kolmivuotinen. Järjestelmällä on kaksi
ansaintakriteeriä: 60 prosentin painotuksella kumulatiivinen
oikaistu osakekohtainen tulos (EPS) tilikausien 2023–
2025 aikana ja 40 prosentin painotuksella liikevaihdon
keskimääräinen vuotuinen kasvuvauhti (CAGR)
tilikausien 2023–2025 aikana. Hallitus on päättänyt myös
tavoitteet kolmivuotiselle ansaintajaksolle. Järjestelmän
kohderyhmään kuuluu enintään 170 Konecranesin
avainhenkilöä. Lisätietoja, sisältäen järjestelmän yleiset
säännöt ja ehdot, on saatavilla 1.2.2023 julkaistussa
pörssitiedotteessa.
1.2.2023 Konecranes ilmoitti, että hallitus oli päättänyt
osakepalkkio-ohjelman 2021 ja osakepalkkio-ohjelman
2022 arviointijakson 2023 ansaintakriteeriksi oikaistun
osakekohtaisen tuloksen (EPS). Hallitus on päättänyt myös
tavoitteet arviointijaksolle 2023. Lisätietoja arviointijakson
2023 kriteeristä on saatavilla 1.2.2023 julkaistussa
pörssitiedotteessa.
1.2.2023 Konecranes ilmoitti, että hallitus oli päättänyt
jatkaa henkilöstön osakesäästöohjelmaa aloittamalla uuden
säästökauden. Säästökausi alkaa 1.7.2023 ja päättyy
30.6.2024. Ohjelman muut säännöt ja ehdot ovat saatavilla
1.2.2023 julkaistussa pörssitiedotteessa.
Ensimmäisen vuosineljänneksen
kysyntänäkymät
Maailmanlaajuiseen kysyntänäkymään liittyy edelleen
epävakautta ja epävarmuutta.
Globaalien makrotalouden mittarien heikentymisestä
huolimatta yleinen kysyntäympäristömme
teollisuusasiakkaiden keskuudessa on pysynyt hyvänä
ja jatkuu hyvällä tasolla. Joitakin merkkejä kysynnän
heikentymisestä on kuitenkin alkanut olla nähtävissä kaikilla
kolmella maantieteellisellä alueella.
Maailmanlaajuinen konttiliikenne jatkuu korkealla tasolla,
ja maailmanlaajuiset konttien käsittelyyn liittyvät pitkän
aikavälin näkymät ovat edelleen yleisesti hyvät.
Taloudellinen ohjeistus
Konecranes odottaa liikevaihdon kasvavan vuonna 2023
vuoteen 2022 verrattuna. Konecranes odottaa vuoden 2023
oikaistun EBITA-kateprosentin paranevan vuoteen 2022
verrattuna.
Hallituksen ehdotus jakokelpoisten
varojen käytöstä
Emoyhtiön vapaa oma pääoma on 956 868 289,67 euroa,
josta tilikauden voitto on 100 324 987,85 euroa. Konsernin
vapaa oma pääoma on 1 364 732 000 euroa.
Suomen osakeyhtiölain mukaan yhtiön jakokelpoiset varat
lasketaan emoyhtiön vapaan oman pääoman perusteella.
Osingon määrän määrittämistä varten hallitus on arvioinut
emoyhtiön maksukykyisyyttä ja taloudellisia olosuhteita
tilikauden päättymisen jälkeen.
Näiden arvioiden perusteella hallitus ehdottaa 29.3.2023
pidettävälle varsinaiselle yhtiökokoukselle, että osinkoa
jaetaan 1,25 euroa kutakin osaketta kohden ja että jäljelle
jäävä vapaa oma pääoma jätetään omaan pääomaan.
Ehdotus sisältyy yhtiökokouskutsuun, joka julkaistaan
helmikuussa 2023.
Konecranesin koko tilintarkastettu tilinpäätös, mukaan
lukien hallituksen toimintakertomus sekä selvitys hallinto-
ja ohjausjärjestelmästä, ovat saatavilla PDF-tiedostoina
Konecranesin verkkosivustolla 28.2.2023 alkaen.
Espoossa 1.2.2023
Konecranes Oyj
Hallitus
57
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Konecranes-konserni 2018–2022
Liiketoiminnan kehitys 2022 2021 2020 2019 2018
Saadut tilaukset MEUR 3 928,9 3 175,5 2 727,3 3 167,3 3 090,3
Tilauskanta MEUR 2 901,7 2 036,8 1 715,5 1 824,3 1 715,4
Liikevaihto MEUR 3 364,8 3 185,7 3 178,9 3 326,9 3 156,1
josta Suomen ulkopuolella MEUR 3 262,0 3 098,1 3 096,3 3 244,2 3 056,3
Vienti Suomesta MEUR 789,6 955,2 1 075,9 969,6 777,0
Henkilöstön lukumäärä
keskimäärin
16 563 16 625 17 027 16 104 16 247
Henkilöstö 31.12. 16 522 16 573 16 862 16 196 16 077
Investoinnit MEUR 37,0 49,8 42,8 39,5 35,4
prosenttia liikevaihdosta % 1,1 % 1,6 % 1,3 % 1,2 % 1,1 %
Tutkimus- ja kehitysmenot MEUR 47,7 47,7 48,5 41,1 42,1
prosenttia liikevaihdosta % 1,4 % 1,5 % 1,5 % 1,2 % 1,3 %
Kannattavuus
Liikevaihto MEUR 3 364,8 3 185,7 3 178,9 3 326,9 3 156,1
Oikaistu EBITA MEUR 318,4 312,2 260,8 275,1 257,1
% liikevaihdosta % 9,5 % 9,8 % 8,2 % 8,3 % 8,1 %
Oikaistu liikevoitto MEUR 286,6 279,1 224,9 250,4 219,6
% liikevaihdosta % 8,5 % 8,8 % 7,1 % 7,5 % 7,0 %
Liikevoitto MEUR 223,2 220,0 173,8 148,7 166,2
% liikevaihdosta % 6,6 % 6,9 % 5,5 % 4,5 % 5,3 %
Voitto ennen veroja MEUR 190,7 192,5 170,3 118,5 138,7
% liikevaihdosta % 5,7 % 6,0 % 5,4 % 3,6 % 4,4 %
Tilikauden voitto (sis. määräysval-
lattomien omistajien osuuden)
MEUR 138,5 147,4 122,9 82,8 98,3
% liikevaihdosta % 4,1 % 4,6 % 3,9 % 2,5 % 3,1 %
Tase ja tunnusluvut 2022 2021 2020 2019 2018
Oma pääoma (sis. määräysvallat-
tomien omistajien osuuden)
MEUR 1 433,0 1 360,6 1 251,1 1 246,7 1 284,1
Taseen loppusumma MEUR 4 340,6 3 845,8 4 016,5 3 854,2 3 567,0
Oman pääoman tuotto % 9,9 11,3 9,8 6,5 7,7
Sijoitetun pääoman tuotto % 9,0 9,3 8,3 6,3 7,9
Current ratio 1,6 1,2 1,4 1,4 1,3
Omavaraisuusaste % 37,9 38,9 34,1 35,4 39,8
Nettokäyttöpääoma MEUR 581,2 424,5 337,2 446,0 410,4
Korollinen nettovelka MEUR 688,3 541,6 577,1 655,3 545,3
Korollinen nettovelka / oma
pääoma, %
% 48,0 39,8 46,1 52,6 42,5
Numerotietoa osakkeista
Tulos/osake, perus EUR 1,77 1,86 1,54 1,03 1,29
Tulos/osake, laimennettu EUR 1,77 1,85 1,54 1,03 1,29
Oma pääoma / osake EUR 18,10 17,08 15,69 15,70 16,06
Rahavirta/osake EUR 0,84 2,13 5,15 2,19 1,39
Osinko/osake EUR 1,25* 1,25 0,88 1,20 1,20
Osinko/tulos % 70,6 67,2 57,1 116,5 93,0
Efektiivinen osinkotuotto % 4,3 3,6 3,1 4,4 4,5
P/E-luku 16,2 18,9 18,7 26,6 20,5
Pörssikurssi alin/ylin** EUR 19,61/38,43 28,80/42,31 14,05/33,08 24,84/38,15 25,05/42,43
Osakkeen keskikurssi ** EUR 27,14 36,41 23,03 29,98 33,56
Osakekurssi 31.12. ** EUR 28,76 35,16 28,78 27,40 26,39
Osakekannan markkina-arvo MEUR 2 276,8 2 782,4 2 277,5 2 160,2 2 080,0
Pörssivaihto *** (1 000) 87 275 56 561 121 487 96 906 123 158
Vaihtuvuus % 110,3 71,5 153,6 122,9 156,3
Ulkona olevien osakkeiden
keskimääräinen kappalemäärä,
laimentamaton
(1 000) 79 152 79 134 79 078 78 836 78 811
Ulkona olevien osakkeiden
keskimääräinen kappalemäärä,
laimennettu
(1 000) 79 508 79 607 79 272 78 836 78 811
Ulkona olevien osakkeiden
kappalemäärä
(1 000) 79 167 79 134 79 134 78 839 78 817
* Hallituksen esitys yhtiökokoukselle
** Lähde: NASDAQ Helsinki
*** Lähde: Intercontinental Exchange
58
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Tunnuslukujen laskentakaavat
Liikevoitto (EBIT)
Liikevaihto + liiketoiminnan muut tuotot - aineet, tavarat ja ulkopuoliset
palvelut - henkilöstökulut - poistot ja arvonalentumiset - liiketoiminnan
muut kulut
Oikaistu EBITA
Liikevoitto (EBIT) + hankintamenon kohdistamisen vaikutukset +
uudelleenjärjestelykulut + transaktiokulut + muut vertailtavuuteen
vaikuttavat erät
Oikaistu liikevoitto
Liikevoitto (EBIT) + uudelleenjärjestelykulut + transaktiokulut + muut
vertailtavuuteen vaikuttavat erät
Oman pääoman tuotto (%):
Tilikauden voitto
X 100
Taseen oma pääoma (keskim. kauden aikana)
Sijoitetun pääoman tuotto (%):
Voitto ennen veroja + maksetut korot ja muut rahoituskulut
X 100
Taseen loppusumma - korottomat velat (keskim. vuoden aikana)
Current ratio:
Lyhytaikaiset varat
Lyhytaikaiset velat
Omavaraisuusaste (%):
Oma pääoma
X 100
Taseen loppusumma - saadut ennakot
Nettovelkaantumisaste (%):
Korolliset velat - rahat ja pankkisaamiset - lainasaamiset
X 100
Oma pääoma
Tulos/osake, laimentamaton:
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto
Ulkona olevien osakkeiden keskimääräinen kappalemäärä
Tulos/osake, laimennettu:
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto
Ulkona olevien osakkeiden laimennusvaikutuksellinen, keskimääräinen
kappalemäärä
Oma pääoma / osake:
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Ulkona olevien osakkeiden kappalemäärä
Rahavirta/osake:
Liiketoiminnan nettorahavirta
Ulkona olevien osakkeiden keskimääräinen kappalemäärä
Efektiivinen osinkotuotto (%):
Osinko/osake
X 100
Pörssikurssi tilikauden lopussa
P/E-luku:
Pörssikurssi tilikauden lopussa
Tulos/osake
Nettokäyttöpääoma:
Korottomat lyhytaikaiset varat + laskennalliset verosaamiset (ilman kauppahinnan
allokaatiota) - korottomat lyhytaikaiset velat - laskennalliset verovelat (ilman
kauppahinnan allokaatiota) - pitkäaikaiset varaukset
Korollinen nettovelka:
Korolliset velat (pitkäaikaiset ja lyhytaikaiset) - rahat ja pankkisaamiset
- lainasaamiset (pitkäaikaiset ja lyhytaikaiset)
Osakekannan markkina-arvo:
Tilikauden lopussa ulkona olevien osakkeiden kappalemäärä kerrottuna
osakkeen pörssikurssilla tilikauden lopussa
Henkilöstö keskimäärin: Vuosineljänneksistä laskettujen lukumäärien keskiarvo
Ulkona olevien osakkeiden
kappalemäärä:
Kaikki osakkeet - omat osakkeet
Liikevoitto- ja EBITA-prosentteja käytetään mittaamaan yrityksen
kannattavuutta ennen rahoituseriä ja veroja. Oikaistua liikevoittoa ja
oikaistua EBITA:ta käytetään kuvaaman liiketoiminnan taloudellista kehitystä
ja parantamaan vertailukelpoisuutta eri kausien välillä, ja näitä käytetään
säännöllisesti yhtiön johdon, sijoittajien sekä analyytikkojen toimesta. Katso
myös liitteen 3 täsmäytyslaskelma.
Oman pääoman tuotto (%) kuvaa osakkeenomistajien sijoituksilta saamaa
tuottoprosenttia ja sijoitetun pääoman tuotto (%) kuvaa suhteellista
kannattavuutta eli sitä tuottoa, joka on saatu yritykseen sijoitetulle korkoa tai
muuta tuottoa vaativalle pääomalle.
Current ratio, omavaraisuusaste, korollinen nettovelka ja nettovelkaantumisaste
ovat tunnuslukuja, joita käytetään konsernin vakavaraisuuden ja
velkaantumisen mittaamiseen. Joihinkin Konecranes-konsernin lainasopimuksiin
sisältyy kovenanttiehto, joka perustuu nettovelkaantumisasteeseen.
Investoinnit ja nettokäyttöpääoma antavat lisätietoja konsernin rahavirroista ja
rahoitustarpeista. Osakkeisiin liittyvät vaihtoehtoiset tunnusluvut lisäävät tietoa
osakkeenomistajille kuuluvasta omasta pääomasta, kassavirrasta ja osingoista
sekä Konecranesin osakkeen arvon kehityksestä pörssissä.
59
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Tiettyjen vaihtoehtoisten tunnuslukujen
täsmäyttäminen
Oikaistun liikevoiton ja oikaistun EBITAn täsmäytys (MEUR) 2022 2021
Liikevoitto 223,2 220,0
Uudelleenjärjestelykulut
Työsuhteiden päättämiseen liittyvät kulut 4,8 13,5
Pitkäaikaisten omaisuuserien arvon alentuminen 2,9 0,3
Vaihto-omaisuuden arvon alentuminen 4,8 -0,1
Muut uudelleenjärjestelykulut ja -tuotot 4,5 -2,3
Uudelleenjärjestelykulut, yhteensä 17,0 11,3
Transaktio- ja integraatiokulut 8,7 47,8
Kulut, jotka liittyvät Ukrainan sodan vaikutuksiin 37,8 0,0
Oikaistu liikevoitto 286,6 279,1
Hankintamenon kohdistamisen ja liikearvon alaskirjauksen vaikutukset 31,8 33,2
Oikaistu EBITA 318,4 312,2
Korollisen nettovelan täsmäytys
Lainat ja muut korolliset velat 1 106,2 865,1
Lainasaamiset -3,9 -2,8
Rahat ja pankkisaamiset -413,9 -320,7
Korollinen nettovelka 688,4 541,6
Nettokäyttöpääoman täsmäytys
Lyhytaikaiset varat yhteensä 2 369,2 1 842,6
- Korolliset lyhytaikaiset varat -3,9 -2,8
- Rahat ja pankkisaamiset -413,9 -320,7
Korottomat lyhytaikaiset varat 1 951,4 1 519,0
Laskennalliset verosaamiset (ilman kauppahinnan allokaatiota) 103,8 120,2
Lyhytaikaiset velat yhteensä -1 480,8 -1 585,9
- Korolliset velat 49,8 418,0
Korottomat lyhytaikaiset velat -1 431,0 -1 167,9
Laskennalliset verovelat (ilman kauppahinnan allokaatiota) -23,9 -26,2
Pitkäaikaiset varaukset -19,0 -20,7
Nettokäyttöpääoma 581,2 424,5
Vuosien 2022 ja 2021 transaktio- ja integraatiokulut liittyvät peruutettuun sulautumiseen Cargotec Oyj:n kanssa.
60
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Konsernin tuloslaskelma – IFRS
(1 000 000 EUR) 1.1.–31.12.2022 1.1.–31.12.2021
Viite:
3,5,6 Liikevaihto 3 364,8 3 185,7
Liiketoiminnan muut tuotot 8,1 11,3
7 Aineet, tavarat ja ulkopuoliset palvelut -1 510,2 -1 413,0
7,8 Henkilöstökulut -1 091,9 -1 023,5
9 Poistot ja arvonalentumiset -124,4 -120,1
7 Liiketoiminnan muut kulut -423,2 -420,4
Liikevoitto 223,2 220,0
4,16
Osuus osakkuusyhtiöiden ja yhteisyritysten
tuloksista
0,4 0,3
10 Rahoitustuotot 26,8 28,6
10 Rahoituskulut -59,7 -56,4
Voitto ennen veroja 190,7 192,5
11 Verot -52,2 -45,1
TILIKAUDEN VOITTO 138,5 147,4
Tilikauden voitto jakautuu
Emoyhtiön omistajille 140,3 146,9
Määräysvallattomille omistajille -1,8 0,5
12 Laimentamaton osakekohtainen tulos (EUR) 1,77 1,86
12
Laimennusvaikutuksella oikaistu
osakekohtainen tulos (EUR)
1,77 1,85
KONSERNIN LAAJA TULOSLASKELMA
(1 000 000 EUR) 1.1.–31.12.2022 1.1.–31.12.2021
Viite:
Tilikauden voitto 138,5 147,4
Erät, jotka voidaan esittää
tulosvaikutteisina
34 Rahavirran suojaukset 2,0 -11,0
Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot -3,2 22,8
11.3
Verot eristä, jotka voidaan esittää
tulosvaikutteisina
-0,4 2,2
Erät, joita ei voida esittää
tulosvaikutteisina
28
Etuuspohjaisten järjestelyiden
uudelleenarvostuserät
62,6 17,6
11.3
Verot eristä, joita ei voida esittää
tulosvaikutteisina
-18,7 -5,8
Tilikauden muut laajan tuloksen erät
verojen jälkeen
42,3 25,8
TILIKAUDEN LAAJA TULOS YHTEENSÄ 180,8 173,2
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen:
Emoyhtiön omistajille 183,1 172,6
Määräysvallattomille omistajille -2,3 0,6
Liitetiedot muodostavat olennaisen osan konsernitilinpäätöksestä.
61
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Konsernin tase – IFRS
OMA PÄÄOMA JA VELAT
(1 000 000 EUR) 31.12.2022 31.12.2021
Viite:
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva
oma pääoma
Osakepääoma 30,1 30,1
Ylikurssirahasto 39,3 39,3
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 752,7 752,7
34 Arvonmuutos- ja suojausrahasto -1,1 -2,7
Muuntoero 8,3 11,0
Muu rahasto 67,8 65,7
Edellisten tilikausien voitto 395,5 308,4
Tilikauden voitto 140,3 146,9
23
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva
oma pääoma yhteensä
1 432,9 1 351,4
16 Määräysvallattomien omistajien osuus 0,1 9,2
Oma pääoma yhteensä 1 433,0 1 360,6
Pitkäaikaiset velat
26,27,32 Korolliset velat 1 056,4 447,1
28 Muut pitkäaikaiset velat 217,7 289,0
24 Varaukset 19,0 20,7
17 Laskennallinen verovelka 133,7 142,6
Pitkäaikaiset velat yhteensä 1 426,8 899,4
Lyhytaikaiset velat
26,27,32 Korolliset velat 49,8 418,0
6 Saadut ennakot 564,3 344,7
Ostovelat 306,2 255,4
24 Varaukset 93,4 105,4
25 Muut velat (korottomat) 56,1 53,2
32 Muut rahoitusvelat 15,9 16,9
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat
verovelat
31,7 23,0
Jälkikustannusvaraukset 165,1 178,3
25 Siirtovelat 198,3 190,9
Lyhytaikaiset velat yhteensä 1 480,8 1 585,8
Velat yhteensä 2 907,6 2 485,2
OMA PÄÄOMA JA VELAT YHTEENSÄ 4 340,6 3 845,8
Liitetiedot muodostavat olennaisen osan konsernitilinpäätöksestä.
VARAT
(1 000 000 EUR) 31.12.2022 31.12.2021
Viite:
Pitkäaikaiset varat
13 Liikearvo 1 019,6 1 022,1
14 Muut aineettomat hyödykkeet 475,4 503,1
15 Aineelliset hyödykkeet 345,9 339,3
Keskeneräiset hankinnat 18,1 10,9
16
Sijoitukset pääomaosuusmenetelmää
käyttäen
7,8 6,8
Muut pitkäaikaiset varat 0,8 0,8
17 Laskennallinen verosaaminen 103,8 120,2
Pitkäaikaiset varat yhteensä 1 971,4 2 003,2
Lyhytaikaiset varat
18 Vaihto-omaisuus 992,7 726,4
19 Myyntisaamiset 585,6 492,1
20 Muut saamiset 36,8 28,1
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat
verosaamiset
15,0 16,2
6 Asiakassopimuksiin perustuvat varat 183,5 161,3
32 Muut rahoitusvarat 43,7 3,6
21 Siirtosaamiset 98,0 94,2
22 Rahat ja pankkisaamiset 413,9 320,7
Lyhytaikaiset varat yhteensä 2 369,2 1 842,6
VARAT YHTEENSÄ 4 340,6 3 845,8
62
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Konsernin oman pääoman muutokset – IFRS
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
(1 000 000 EUR)
Osake-
pääoma
Ylikurssi-
rahasto SVOP-rahasto
Tulevien
rahavirtojen
suojaus Muuntoero Muu rahasto
Kertyneet
voittovarat Yhteensä
Määräys-
vallattomien
omistajien
osuus
Oma pääoma
yhteensä
Oma pääoma 1.1.2022 30,1 39,3 752,7 -2,7 10,9 65,7 455,4 1 351,4 9,2 1 360,6
Maksetut osingot omistajille -98,9 -98,9 -0,3 -99,2
Omaan pääomaan kirjatut osake-
perusteiset maksut (liite 29)
2,1 0,0 2,1 2,1
Yrityshankinnat -4,8 -4,8 -6,5 -11,3
Tilikauden voitto 140,3 140,3 -1,8 138,5
Tilikauden muu laaja tulos 1,6 -2,6 43,8 42,8 -0,5 42,3
Tilikauden laaja tulos 1,6 -2,6 184,1 183,1 -2,3 180,8
Oma pääoma 31.12.2022 30,1 39,3 752,7 -1,1 8,3 67,8 535,8 1 432,9 0,1 1 433,0
Oma pääoma 1.1.2021 30,1 39,3 752,7 6,0 -11,7 58,0 367,6 1 242,0 9,1 1 251,1
Maksetut osingot omistajille -69,6 -69,6 -0,2 -69,8
Omaan pääomaan kirjatut osake-
perusteiset maksut (liite 29)
7,7 0,0 7,7 7,7
Yrityshankinnat -1,3 -1,3 -0,3 -1,6
Tilikauden voitto 146,9 146,9 0,5 147,4
Tilikauden muu laaja tulos -8,7 22,6 11,8 25,7 0,1 25,8
Tilikauden laaja tulos -8,7 22,6 158,7 172,6 0,6 173,2
Oma pääoma 31.12.2021 30,1 39,3 752,7 -2,7 10,9 65,7 455,4 1 351,4 9,2 1 360,6
63
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Konsernin rahavirtalaskelma – IFRS
(1 000 000 EUR) 1.1.–31.12.2022 1.1.–31.12.2021
Viite:
Liiketoiminnan rahavirrat
Tilikauden voitto 138,5 147,4
Oikaisut tilikauden tulokseen
Verot 52,2 45,1
Rahoitustuotot ja -kulut 32,9 27,8
Osuus osakkuusyhtiöiden ja yhteisyri-
tysten tuloksista
-0,4 -0,3
Poistot ja arvonalentumiset 124,4 120,1
Käyttöomaisuuden myyntivoitot ja
-tappiot
-2,4 -4,2
Muut oikaisut -0,7 10,1
Liikevoitto ennen käyttöpääoman
muutosta
344,5 346,0
Korottomien lyhytaikaisten liikesaamisten
muutos
-159,9 -28,0
Vaihto-omaisuuden muutos -264,4 -65,3
Korottomien lyhytaikaisten velkojen muutos 262,0 -5,7
Käyttöpääoman muutos -162,3 -99,0
Liiketoiminnan rahavirrat ennen
rahoituseriä ja maksettuja tuloveroja
182,2 247,0
Korkotuotot 28,0 13,1
Korkokulut -56,5 -28,1
Muut rahoitustuotot ja -kulut -33,7 -16,2
11 Maksetut verot -53,3 -47,4
Rahoituserät ja maksetut tuloverot -115,5 -78,6
LIIKETOIMINNAN NETTORAHAVIRTA 66,7 168,4
(1 000 000 EUR) 1.1.–31.12.2022 1.1.–31.12.2021
Viite:
Investointeihin käytetyt nettorahavarat
4
Tytäryhtiöiden hankinta vähennettynä
hankintahetken rahavaroilla
-1,6 0,0
4
Liiketoimintojen myynti vähennettynä
myyntihetken rahavaroilla
0,1 0,0
Käyttöomaisuusinvestoinnit -44,7 -40,5
Käyttöomaisuuden myynnit 2,6 9,8
INVESTOINTIEN NETTORAHAVIRTA -43,6 -30,7
Kassavirta ennen rahoituksen rahavirtoja 23,1 137,7
Rahoitukseen käytetyt rahavarat
27.6 Lainojen nostot 600,0 0,0
27.6 Lainojen takaisinmaksut -331,7 -155,6
27.6 Vuokravelkojen takaisinmaksut -44,1 -42,6
27.6
Lyhytaikaisten lainojen nostot (+),
takaisinmaksut (-)
-43,7 -146,4
Lainasaamisten muutos -1,2 -1,0
Hankittu määräysvallattomien omistajien
osuus
-11,0 -1,6
Maksetut osingot emoyhtiön omistajille -98,9 -69,6
Maksetut osingot vähemmistöosuudelle -0,3 -0,2
RAHOITUKSEN NETTORAHAVIRTA 69,1 -417,0
Rahavarojen muuntoerot 1,0 8,1
RAHAVAROJEN MUUTOS 93,2 -271,2
Rahavarat tilikauden alussa 320,7 591,9
22 Rahavarat tilikauden lopussa 413,9 320,7
RAHAVAROJEN MUUTOS 93,2 -271,2
Valuuttakurssimuutosten vaikutus on eliminoitu rahavirtalaskelmaa laadittaessa muuntamalla alkava tase tilikauden
päättymispäivän kurssin mukaan.
Liitetiedot muodostavat olennaisen osan konsernitilinpäätöksestä.
64
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
1. Yrityksen perustiedot
Konecranes Oyj (”Konecranes-konserni” tai ”konserni”) on
Suomen lainsäädännön mukaisesti perustettu julkinen suoma-
lainen osakeyhtiö, jonka ensisijainen toimipaikka on sen koti-
paikka Hyvinkää. Yhtiö on listautuneena NASDAQ Helsingissä.
Konecranes on yksi maailman johtavista nostureiden
valmistajista sekä nostureiden, nostolaitteiden ja
työstökoneiden huoltoyrityksistä, joka palvelee laajaa
asiakaskuntaa valmistus- ja prosessiteollisuudessa,
telakoilla, satamissa ja terminaaleissa. Konecranes toimii
kansainvälisesti. Sen tuotteita valmistetaan Pohjois- ja
Etelä-Amerikassa, Euroopassa, Afrikassa, Lähi-Idässä
ja Aasiassa ja niitä myös myydään maailmanlaajuisesti.
Konecranesilla on kolme raportoitavaa segmenttiä,
Kunnossapito, Teollisuuslaitteet ja Satamaratkaisut.
2. Laskentaperiaatteet
2.1. Laadintaperusteet
Konecranes Oyj:n konsernitilinpäätös on laadittu EU:ssa käy-
tössä olevien kansainvälisten tilinpäätösstandardien (Interna-
tional Financial Reporting Standards, IFRS) mukaisesti.
Konsernitilinpäätös perustuu alkuperäisiin
hankintahintoihin, pois lukien erät, jotka pitää IFRS:n
mukaan arvostaa käypiin arvoihin, eli pääasiassa eräät
johdannaisinstrumentit.
Konsernitilinpäätös liitetietoineen on esitetty miljoonina
euroina ja kaikki luvut on pyöristetty lähimpään miljoonaan
euroon (000 000 EUR) ellei toisin mainita.
Pyöristyksistä johtuen jotkin kokonaissummat saattavat
erota yksittäisten lukujen yhteenlasketusta summasta,
koska laskelmat on tehty alun perin tuhansina euroina.
Hallitus hyväksyi tilinpäätöksen 1.2.2023.
Konsolidointiperiaatteet
Konsernitilinpäätös sisältää emoyhtiön, Konecranes Oyj:n
ja tytäryhtiöiden yhdistellyt taseet vuoden 2022 ja 2021
lopussa ja yhdistellyt tuloslaskelmat ja kassavirrat vuosilta
2022 ja 2021. Kontrolli saavutetaan, kun konsernilla on
tekemällään sijoituksella oikeus vaikuttaa määräysvallallaan
tytäryhtiöidensä muuttuviin tuottoihin. Erityisesti konsernilla
on kontrolli tytäryhtiöissään, jos konsernilla on:
määräysvalta tytäryhtiöön (eli olemassa olevat oikeudet,
jotka antavat mahdollisuuden ohjata tytäryhtiön
olennaisia toimintoja)
mahdollisuudet tai oikeudet tytäryhtiön muuttuviin
tuottoihin
mahdollisuus käyttää määräysvaltaansa tytäryhtiössä ja
vaikuttaa sen tuottoihin.
Yleisesti ottaen enemmistö äänioikeudesta tuottaa
kontrollin tytäryhtiössä. Tämän olettaman tukemiseksi ja
kun konsernilla ei ole enemmistöä ääni- tai vastaavista
oikeuksista tytäryhtiössä, konserni harkitsee olennaisia
tosiasioita ja olosuhteita arvioidessaan, onko sillä kontrolli
tytäryhtiöönsä. Näitä ovat:
sopimukset tytäryhtiöiden muiden äänivaltaisten
omistajien kanssa
sopimuksista syntyneet muut oikeudet
konsernin äänivalta ja potentiaalinen äänivalta.
Konserni arvioi uudelleen kontrolliaan tytäryhtiössä, mikäli
tosiasiat tai olosuhteet osoittavat, että näissä kolmessa
kontrollielementissä on muutoksia. Tytäryhtiö sisällytetään
konsernitilinpäätökseen, kun konsernilla on kontrolli
tytäryhtiöön, ja jätetään konsernitilinpäätöksen ulkopuolelle,
kun kontrolli tytäryhtiöön menetetään. Vuoden aikana
hankitun tytäryhtiön varat, velat, tulot ja menot sisällytetään
konsernitilinpäätökseen siitä päivästä lähtien, kun
konserni saa kontrollin yhtiöön, tai vastaavasti poistetaan
konsernitilinpäätöksestä siitä päivästä lähtien, kun konserni
on menettänyt kontrollin yhtiössä.
Tuloslaskelma ja jokainen laajennetun tuloslaskelman
erä jaetaan konsernin emoyhtiön osakkeenomistajien
ja määräysvallattomien omistajien kesken, vaikka tämä
johtaisi siihen, että määräysvallattomien omistajien osuus
muodostuisi negatiiviseksi. Tytäryhtiöiden tilinpäätökset ja
tilinpäätösperiaatteet muutetaan tarvittaessa vastaamaan
konsernin tilinpäätösperiaatteita. Konsernitilinpäätöstä
laadittaessa kaikki konsernin sisäiset varat ja velat,
tuotot ja menot ja rahavirrat konserniyhtiöiden välillä on
eliminoitu.
Muutos tytäryhtiön omistusosuudessa ilman kontrollin
menetystä raportoidaan oman pääoman muutoksena.
Mikäli konserni menettää kontrollin tytäryhtiössä, se
kirjaa tähän liittyvät varat (sisältäen liikearvon), velat,
määräysvallattomien omistajien osuuden ja muut oman
pääoman erät pois konsernitaseesta ja kirjaa tästä
syntyneen myyntivoiton tai -tappion tuloslaskelmaan.
Mahdollinen jäljelle jäävä sijoitus arvostetaan käypään
arvoonsa.
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
65
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Sijoitukset osakkuusyhtiöissä ja yhteisyrityksissä
Osakkuusyhtiöiksi katsotaan yhtiöt, joissa konsernilla on
merkittävä vaikutusvalta yhtiössä. Merkittävä vaikutusvalta
syntyy, kun konserni voi osallistua osakkuusyhtiön
taloudellisiin ja toiminallisiin päätöksiin, mutta sillä ei
kuitenkaan ole oikeutta yhteisesti tai erikseen määrätä niistä.
Yhteisyritys on yhteisjärjestely, jossa osapuolilla, joilla on
yhteinen määräysvalta järjestelyssä, on myös oikeudet
yhteisyrityksen nettovarallisuuteen. Yhteinen määräysvalta
muodostuu, kun osapuolet sopivat määräysvallan
jakamisesta sopimuksella, jossa yhteisjärjestelyn merkittävät
päätökset vaativat osapuolten yksimielisyyttä.
Konsernin osakkuusyhtiöiden ja yhteisyritysten
tilinpäätöstiedot on yhdistelty konsernitilinpäätökseen
pääomaosuusmenetelmää käyttäen. Tässä menetelmässä
konsernitilinpäätöksessä esitetään sijoituksissa
konsernin osuus osakkuusyhtiön tai yhteisyrityksen
nettovarallisuudesta. Osakkuusyhtiön tai yhteisyrityksen
hankintahetken nettovarallisuuden ylittävä kauppahinnan
osa kirjataan liikearvoksi samalle taseen riville kuin
sijoituskin. Konsernin osuus osakkuusyhtiöiden
ja yhteisyritysten tuloksesta esitetään konsernin
tuloslaskelmassa. Osakkuusyhtiöiden ja yhteisyritysten
mahdolliset laajan tuloslaskelman erät esitetään erikseen
konsernin laajassa tuloslaskelmassa. Lisäksi mikäli
osakkuusyhtiöiden tai yhteisyritysten oma pääoma
muuttuu suoraan, konserni kirjaa osuutensa näistä
muutoksista, mikäli mahdollista, konsernin oman pääoman
muutoslaskelmaan. Realisoitumattomat voitot ja tappiot
konsernin sekä osakkuusyhtiöiden tai yhteisyritysten välillä
eliminoidaan omistusosuuden mukaan.
Pääomaosuusmenetelmällä tehdyn yhdistelyn jälkeen
konserni määrittelee erikseen, pitääkö sen kirjata
arvonalentumistappio sijoituksestaan osakkuusyhtiöön tai
yhteisyritykseen. Jokaisena raportointipäivänä konserni
tutkii, onko mahdollisesti objektiivista näyttöä sille, että
osakkuusyhtiöön tai yhteisyritykseen tehdyn sijoituksen
arvo olisi alentunut. Jos tällaista näyttöä löytyy, konserni
laskee arvonalentumistappion erotuksena osakkuusyhtiön
tai yhteisyrityksen tasearvon ja kerrytettävissä olevan
rahamäärän välillä ja kirjaa tappion tuloslaskelmaan
osuutena osakkuusyhtiöiden ja yhteisyritysten tuloksesta.
2.2. Arvioiden käyttö ja harkintaan perustuvat
ratkaisut
Tilinpäätöksen laatiminen IFRS:n mukaan edellyttää
johdon arvioiden ja olettamusten käyttämistä ja harkintaan
perustuvien ratkaisujen tekemistä, jotka vaikuttavat
varojen ja velkojen määriin, ehdollisten varojen ja velkojen
raportointiin sekä tuottojen ja kulujen määriin. Arviot,
oletukset ja harkinta perustuvat johdon aikaisempaan
kokemukseen, parhaaseen tietoon tapahtumista, ja niihin
tekijöihin, kuten tulevaisuuden tapahtumia koskeviin
odotuksiin, joiden konserni katsoo olevan olosuhteet
huomioon ottaen järkeviä. Vaikka arviot perustuvat johdon
tämänhetkiseen parhaaseen näkemykseen, on mahdollista,
että toteutumat poikkeavat tilinpäätöksessä käytetyistä
arvoista. Mahdolliset arvioiden ja oletusten muutokset
merkitään kirjanpitoon sillä tilikaudella, jonka aikana
arvioita tai oletusta korjataan.
Konsernitilinpäätöksen olennaisimmat johdon harkintaa
edellyttävät erät, jotka sisältävät monimutkaisia ja
subjektiivisia arvioita ja edellyttävät olettamuksia,
jotka voivat olla luonnostaan epävarmoja ja alttiita
muutoksille, ovat arvonalentumistestaus, laskennallisten
verojen määrittely, varojen arvostus käypään arvoon,
vakuutusmatemaattiset olettamat etuuspohjaisissa
eläkevelvoitteissa ja osatuloutus pitkäaikaisissa
projektitoimituksissa.
Arvonalentumistestaus
Liikearvoihin liittyvien liiketoimintayksiköiden kerrytettävät
rahavirrat perustuvat rahavirtaa tuottavan yksikön
käyttöarvolaskelmaan. Merkittävien aineettomien ja
aineellisten hyödykkeiden kerrytettävät rahavirrat perustuvat
vastaavasti näiden erien käyttöarvolaskelmiin. Liikearvon
arvonalentumistestaus perustuu lukuisiin rahavirtojen ja
niiden nykyarvojen määrittelyssä tehtyihin harkinnanvaraisiin
arvioihin. Nämä rahavirtojen nykyarvot luovat pohjan
liikearvoja koskevien rahavirtaa tuottavien yksiköiden (CGU)
arvostukselle. Rahavirtaennusteet on laadittu perustuen
rahavirtaa tuottavan yksikön (CGU) historiallisiin tietoihin,
tilauskantaan ja nykyiseen markkinatilanteeseen sekä
tulevaisuuden kasvumahdollisuuksiin. Edellä mainittuja
olettamia tarkastellaan vuosittain osana johdon vuosi- ja
strategisen suunnittelun aikataulua ja niihin voi kohdistua
merkittäviä muutoksia johtuen maailmantalouden
kehityksestä, kilpailijoiden tuotteista, ilmastoriskeistä
ja -mahdollisuuksista kuin myös raaka-aineiden ja
toiminnallisten kulujen hinta- ja kustannuskehityksestä. Jo
ilmoitettujen tuottavuuden parantamisohjelmien hyödyt ja
säästöt, jotka on sisällytetty joihinkin rahavirtoihin, ovat
luonnostaan subjektiivisia ja perustuvat johdon parhaaseen
arvioon niiden vaikutuksista. Käyvän arvon määrittelyssä
diskonttokorkona käytetty painotettu keskimääräinen
pääoman korko (WACC) on luonnostaan subjektiivinen.
Käytetty diskonttokorko ei myöskään ole osoitus markkinoilta
tulevaisuudessa saatavista koroista. Katso myös liite 13.
Liiketoimintojen hankinta
Hankitut tytäryhtiöt sisällytetään konsernitilinpäätökseen
käyttäen hankintamenomenetelmää, jonka mukaan
hankitun yhtiön yksilöitävissä olevat varat, velat ja ehdolliset
velat arvostetaan käypiin arvoihin hankintahetkellä.
Hankinnasta suoritetun vastikkeen ja hankittujen
yksilöitävissä olevien varojen, velkojen ja ehdollisten
velkojen nettoarvon välinen erotus on liikearvoa. Hankitun
nettovarallisuuden käyvän arvon määritys perustuu joko
vastaavien hyödykkeiden arvioituun markkinahintaan
(aineelliset hyödykkeet) tai arvioihin niihin liittyvistä
rahavirroista (aineettomat hyödykkeet). Arvonmääritys, joka
perustuu hyödykkeen senhetkiseen jälleenhankintahintaan,
odotettuihin kassavirtoihin tai arvioituun myyntihintaan,
66
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
edellyttää johdolta harkintaa, arvioiden ja oletusten käyttöä.
Katso myös liite 4.
Laskennallisten verojen määrittely
Laskennallisten verosaamisten lopullinen toteutuminen
riippuu tulevaisuuden verotettavan tuloksen muodostumi-
sesta niinä tilikausina, kun väliaikaiset erot tulevat vähen-
nyskelpoisiksi tai kun verotuksessa vahvistetut tappiot
voidaan käyttää. Verotuksessa vahvistettujen tappioiden
verovaikutus kirjataan laskennalliseksi verosaamiseksi,
kun on todennäköistä, että tappiot voidaan käyttää. Kun
laskennallisia verosaamisia arvioidaan, johto harkitsee
laskennallisten verovelkojen purkautumisen ajankohdan,
ennustetun verotettavan tulon ja verosuunnittelustrate-
gioiden vaikutuksen. Tilikauden verotuksellista asemaa arvi-
oitaessa otetaan huomioon eri eristä syntyvien väliaikaisten
erojen, kuten poistojen, varausten ja siirtovelkojen, erilainen
käsittely tilinpäätöksessä ja verotuksessa. Laskennallista
verosaatavaa kirjattaessa on käytetty harkintaa arvioitaessa
jokaisen tytäryhtiön ja sen sijaintimaan verotettavaa tulosta
kuin myös siinä, milloin laskennallista verosaatavaa voi-
daan käyttää ottaen huomioon tulevaisuuden verotettavan
tuloksen ja suunnitellut verostrategiat. Määrä, joka lasken-
nallisista verosaamisista oletetaan toteutuvan, voi kuitenkin
tulevina vuosina pienentyä, mikäli ennustetut verotettavat
tulot vahvistettujen tappioiden käyttöaikana pienenevät tai
veroviranomaisten päätökset ovat epäsuotuisia. Ennusteisiin
vaikuttaa näin ollen sekä markkina- että veroviranomai-
siin liittyvät epävarmuudet kuin myös Konecranesin omat
päätökset muista asioista, kuten liiketoiminnan uudelleen-
järjestelyistä. Konecranes ei voi tarkalleen määrittää näistä
epävarmuuksista johtuvia tulevaisuuden oikaisuja laskennal-
lisen verokulun määrään. Katso myös liitetieto 17.
Vakuutusmatemaattiset olettamat etuuspohjaisissa
järjestelyissä
Etuuspohjaisten eläkejärjestelyiden nettovelka ja kulu
perustuvat useampaan vakuutusmatemaattiseen olettamaan,
kuten esimerkiksi oletettu diskonttokorko, oletetut palkan-
ja eläkkeenkorotukset ja elinajanodote. Merkittävät erot
olettamien ja toteuman välillä tai merkittävät muutokset
olettamissa voivat vaikuttaa merkittävästi etuuspohjaisen
eläkevastuun määrään. Vakuutusmatemaattisten olettamien
toteumat ja olettamien muutokset esitetään etuuspohjaisten
järjestelyiden uudelleenarvostuserissä konsernin laajassa
tuloslaskelmassa. Diskonttokorko määritetään vuosittain
perustuen pitkäaikaisten hyvälaatuisten yhtiölainojen
korkoihin.
Diskonttokoron lasku aiheuttaa etuuspohjaisen velvoitteen
ja eläkekulun kasvun. Vastaavasti diskonttokoron nousu
laskee etuuspohjaista velvoitteen arvoa ja eläkekulua.
Eliniänodotteen nousulla ja laskulla on diskonttokorkoon
verrattuna käänteiset vaikutteet etuuspohjaisen
velvoitteen arvoon ja eläkekulun määrään. Palkan- ja
eläkkeenkorotusprosenttien kasvu ja lasku vaikuttavat
korreloiden suoraan etuuspohjaisten velvoitteiden arvoon ja
eläkekulun määrään.
Diskonttokorko, joka perustuu edellisen tilikauden lopun
korkotasoon, ei välttämättä ole verrannollinen toteutuneisiin
markkinakorkoihin. Toteutuneet palkan- ja eläkkeenkoro-
tukset eivät välttämättä heijasta arvioituja tulevaisuuden
korotuksia johtuen globaalin talouden epävarmuudesta
ja monesta muusta tekijästä. Konecranes käyttää yleisiä
eliniänodotteisiin perustuvia taulukoita arvioidakseen
mahdollisen elinajanodotteen kasvun. Näissä taulukoissa
oletetaan, että elinajanodote paranee, mikä aiheuttaa
nuorempien järjestelyyn kuuluvien henkilöiden eläkkeiden
maksun tapahtuvan pidemmän ajanjakson kuluessa kuin
vanhempien järjestelyyn kuuluvien henkilöiden, kuitenkin
sillä olettamalla, että eläkeiät pysyvät samoina kuin ne ovat
määritelty järjestelyn säännöissä.
Järjestelyjen rahoitusasema, joka voi nousta ja laskea
riippuen rahoitusmarkkinoiden kehityksestä tai olettamien
muuttumisesta, ei edusta pakottavaa lyhytaikaista
rahoitusvelvoitetta. Sen sijaan etuuspohjaisten järjestelyjen
rahoitusasema on etuuspohjaisen järjestelyn velvoitteen
ja järjestelyn varojen käyvän arvon erotus. Katso myös
liitetieto 28.
Pitkäaikaisten projektitoimitusten
tuloutus ajan kuluessa
Konecranes soveltaa osatuloutusmenetelmää kirjatessaan
tuottoja pitkäaikaisista nosturiprojekteista ja moderni-
saatioista ajan kuluessa IFRS 15 Revenue Recognition
-standardin mukaisesti. Osatuloutusmenetelmä perustuu
cost-to-cost-menetelmään, jossa hankkeen valmiusaste
määritetään laskemalla tarkasteluhetkeen mennessä suori-
tettujen työhön perustuvien toteutuneiden menojen osuus
hankkeen arvioiduista kokonaismenoista. Arviota tarkastel-
laan ja päivitetään rutiininomaisesti. Ennusteiden muu-
toksen vaikutus osatuloutukseen kirjataan tulokseen sillä
kaudella, kun ennustetta muutetaan.
Osatuloutusmenetelmässä käytetään olettamia ja ennus-
teita, jotka pääasiassa liittyvät tulevaisuuden materiaali- ja
palkkakustannuksiin sekä projektiin liittyviin yleiskustannuk-
siin. Tästä johtuen voi syntyä riski, että hankkeen kokonais-
kustannukset ylittävät alun perin arvioidut kustannukset ja
projekti voi muuttua kannattamattomaksi. Riski lisääntyy,
kun toimituksen kesto kasvaa. Tällöin myös todennäköi-
syys kasvaa, että olosuhteet, joihin ennusteet alun perin
perustuivat, muuttuvat aiheuttaen lisäkustannuksia, joita ei
mahdollisesti voida enää kattaa. Kohonneita kustannuksia
aiheuttavia tekijöitä ovat mm. toimitettujen tai kehitettyjen
laitteiden ennakoimattomat tekniset ongelmat, jotka saat-
tavat aiheuttaa korjauskustannuksia; komponentti-, materi-
aali- ja työvoimakustannusten muutokset; ennakoimattomia
kustannuksia aiheuttavat projektimuutokset; toimittajien
ja alihankkijoiden vialliset suoritteet sekä odottamattomien
tilanteiden ja tapahtumien aiheuttamat viivästykset. Kun
muutokset huomioidaan ennusteissa kumulatiivisesti, kirjatut
tuotot ja kulut heijastavat nykyistä hankkeiden valmiusas-
tetta. Pitkäaikaisten hankkeiden tappiot kirjataan sille kau-
delle, kun ne tunnistetaan, ja ne perustuvat odotettavissa
67
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
olevaan hankkeen tulokseen, jossa projektikustannukset
ylittävät hankkeen tuotot.
COVID-19 ja Ukrainan sota
COVID-19-pandemian ja Ukrainan sodan vaikutukset kon-
sernin talousraportointiin perustuvat johdon parhaaseen
näkemykseen. Konserni on arvioinut vaikutukset liikear-
voon sekä muihin aineettomiin ja aineellisiin varoihin osana
arvonalentumistestausprosessiaan sekä etuuspohjaisiin
eläkejärjestelyihin, varauksiin, varaston arvostukseen, las-
kennallisten verosaamisten toteutumisen todennäköisyyteen
sja myyntisaamisten perintään omassa normaalissa rapor-
tointiprosessissaan.
Koronapandemiaan ja siihen liittyviin komponenttien
saatavuusongelmiin sekä muihin toimitusketjun rajoitteisiin
liittyy edelleen epävarmuustekijöitä.
Konecranesilla on nosturi- ja komponenttitehdas
Zaporižžjassa Kaakkois-Ukrainassa. Tuotanto Ukrainan
tehtaalla lopetettiin välittömästi Ukrainan sodan alettua.
Suunniteltu tuotanto on ohjattu Konecranesin muihin
tuotantolaitoksiin. Koska Konecranesin Ukrainan toimintoihin
liittyvä epävarmuus jatkuu suurena käynnissä olevan sodan
vuoksi, Konecranes kirjasi alas Ukrainan omaisuuseriensä,
mukaan lukien vaihto-omaisuus ja saamiset, kirjanpitoarvot.
Konecranes on päättänyt olla ottamatta minkäänlaista
uutta liiketoimintaa Venäjältä, kirjasi pois saadut
tilaukset ja peruutti myyntiä Venäjän projekteissa, myi
Kunnossapito-liiketoimintaansa Venäjällä paikalliselle
johdolle, joka oli perustanut omia yrityksiään, ja peruutti
kaikki huoltosopimuksensa Venäjällä. Sota on kasvattanut
markkinoiden epävakautta ja epävarmuutta lisäämällä
kustannusinflaatiota, maailmanlaajuisia materiaalien
saatavuushuolia ja muita toimitusketjun ongelmia. Katso
liitetieto 24.
Merkittävää harkintaa on käytetty liikearvojen
arvonalentamistestauksessa liiketoimintayksiköiden
kerrytettävien rahavirtojen määrittelyssä. Arviot ja
oletukset markkinoiden kehityksestä, kasvusta ja muista
arvonalentumistestauksessa käytetyistä merkittävistä
tekijöistä perustuvat johdon parhaaseen arvioon
nykytilanteessa. Katso liite 13.
Konecranes tarkastaa myyntisaamisten ja meneillään olevien
projektien asiakasluottoriskit osana normaalia raportointi-
prosessiaan. Luottotappiovaraukset on laadittu historiallisten
luottotappioiden perusteella, mutta niitä myös korjataan
tapauskohtaisesti huomioiden mahdolliset tulevaisuuden
riskitekijät. Asiakassaamisiin liittyvissä maksuviiveissä ei ole
vielä tapahtunut merkittävää muutosta. Konecranes käyttää
konservatiivista luottopolitiikkaa rajoittaakseen edellä mai-
nittua riskiä. Vallitsevana käytäntönä Konecranes tutkii asi-
akkaiden taustat huolellisesti ennen sitoutumista viralliseen
liikesuhteeseen ja uusilta asiakkailta edellytetään luottotie-
toraportit. Luottoriskiltä suojaudutaan ennakkomaksujen,
remburssien, maksutakausten ja luottovakuutusten avulla
aina, kun se on mahdollista. Katso liite 19.
Vaikka COVID-19 ja Ukrainan sota ovat vaikuttaneet
viivästyksiin toimituksissa ja johtaneet tiettyjen
varastotasojen kasvuun, Konecranes ei näe merkittävää
epäkuranttien varastoarvojen kasvua. Merkittäviä tilausten
peruutuksia ei ole ollut, mutta tilauksia ja toimituksia on
lykätty. Keskeneräiseen tuotantoon ja myyntisopimusten
omaisuuseriin liittyviä riskejä vähennetään myös asiakkailta
saaduilla ennakkomaksuilla.
Ilmastoriskit
Ilmastoriskeillä voi olla merkittävä vaikutus toimintaamme,
mikä edellyttää merkittävää harkintaa esimerkiksi
tuloutuksessa (erityisesti pitkäaikaisissa projekteissa),
varauksissa, myyntisaamisten perittävyydessä ja varojen
arvonalentumisissa.
Suurimpia ilmastoon liittyviä riskejä ovat omaan toimin-
taan ja toimitusketjuun liittyvät fyysiset riskit, teknologisiin
päätöksiin liittyvät siirtymäriskit ja kustannusvaikutuksiin
liittyvät markkinariskit. Markkinariskit voivat liittyä tuotan-
tokustannusten nousuun, joka johtuu tuotantopanosten
hintojen (energia, raaka-aineet jne.) ja tuotannon vaati-
musten (esimerkiksi jätteenkäsittely) muutoksista. Teknolo-
gisen kehityksen paine hiili-intensiivisillä teollisuudenaloilla
saattaa myös lisätä kehityskustannuksia sekä teknologian tai
keskeisten komponenttien saatavuutta. Mahdolliset fyysiset
riskit liittyvät enimmäkseen kuljetuksiin tai tuotantopaik-
koihin. Äärimmäisten sääolojen lisääntyminen voi vaikuttaa
erityisesti nosturiasennuksiimme ja projektikohteisiimme.
Rankkasateet ja tulvat voivat asettaa osan tuotantolaitoksis-
tamme vaaraan. Äärimmäisillä sääolosuhteilla voi olla myös
potentiaalinen vaikutus tuotteidemme tai varaosiemme
lähettämiseen. Ilmastoriskien vaikutukset taloudellisessa
raportoinnissa käytettyihin arvioihin ja oletuksiin perustuvat
johdon parhaaseen harkintaan ja tietämykseen nykyisissä
olosuhteissa.
2.3. Yhteenveto merkittävimmistä
laskentaperiaatteista
Tuloutusperiaate
Tuotot kirjataan siihen määrään asti, johon konserni olettaa
olevansa oikeutettu vastikkeeksi luvattujen tavaroiden
tai palveluiden siirtämisestä asiakkaalle, ja kun on
todennäköistä, että konserni saa toimituksista taloudellista
hyötyä, tuotot voidaan luotettavasti määrittää ja asiakkaan
maksukyky on luotettavasti varmistettu. Tuotot perustuvat
saatuun kauppahintaan tai saatavaan, joka on määritetty
käypään arvoonsa. Ostajan luottokelpoisuus arvioidaan
ennen kuin myyntiin sitoudutaan. Luottotappiovaraus
kirjataan, mikäli ostajan maksukyvyttömyysriski syntyy
myynnin tuloutuksen jälkeen.
Konserni kirjaa tuotot, kun tunnistettu suoritevelvoite on
suoritettu siirtämällä luvatut tavarat tai palvelut asiakkaalle.
Tavarat ja palvelut ovat yleensä siirrettyjä, kun asiakas
saa ne hallintaansa. Hallinta tarkoittaa sitä, että asiakas
68
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
voi ohjata suoritteista saatavia hyötyjä ja estää myös
muiden hallinta suoritteesta saatavien hyötyjen käyttöön ja
vastaanottamiseen. Näin ollen asiakkaalla on yksinomainen
oikeus käyttää tavaraa tai palvelua sen taloudellisen
käyttöiän aikana tai käyttää tavaraa tai palvelua omassa
toiminnassaan.
Kauppahinta on tavallisesti kiinteä, mutta siihen voi kuulua
myös muuttuvia erä, kuten volyymi- tai kassa-alennukset
tai sakot. Muuttuva kauppahinta sisältyy liikevaihtoon
vain siinä määrin kuin on erittäin todennäköistä, et
kauppahintaan ei tule merkittävää muutosta, kun siihen
liittyvä epävarmuus on ratkaistu. Muuttuva kauppahinta
määritellään todennäköisimmällä arviolla, jos se ei ole
vielä realisoitunut raportointikauden lopussa. Jos sopimus
erotellaan useammaksi kuin yhdeksi suoritevelvoitteeksi,
Konecranes kohdistaa kokonaisliikevaihdon kullekin
suoritevelvoitteelle luvattujen tavaroiden tai palveluiden
arvioitujen erillisten myyntihintojen suhteessa tai jos
erillisiä myyntihintoja ei ole, Konecranes käyttää itsenäisen
myyntihinnan arviointiin tyypillisesti arvioituja kustannuksia
ja niihin lisättyä katetta.
Asiakassopimuksiin perustuvat varat ovat
osatuloutusmenetelmän mukaisesti kirjattuja saatavia.
Nettovarallisuussaldoissa sopimuskustannusten, kirjattujen
voittojen ja kirjattujen tappioiden summa ylittää saadut
ennakkomaksut. Jos saadut ennakkomaksut ylittävät
sopimuskustannusten, kirjattujen voittojen ja kirjattujen
tappioiden summan, sisältyvät nämä velat saatuihin
ennakkomaksuihin. Asiakassopimuksiin perustuvat varat
ovat arvonalentumisarvioinnin kohteena. Katso myös
jaksotettuun hankintamenoon arvostetut rahoitusvarat.
Tavaroiden ja palvelujen luonne, suoritus-
velvoitteiden toteuttamisen ajankohta ja
merkittävät maksuehdot
Kunnossapito segmentti saa pääasiassa tuloja huolto- ja
neuvontapalveluista sekä varaosista kaiken tyyppisille
teollisuusnostureille ja nostimille. Kunnossapito-segmentti
tarjoaa myös modernisointeja, jotka ovat olemassa
olevan nosturin täydellisiä muutoksia vaihtoehtona niiden
korvaamiselle uudella nosturilla. Tuotot palveluista kirjataan
valmiusasteen mukaisesti raportointikauden lopussa, kun
suoritettujen palvelujen lopputulos voidaan määrittää
luotettavasti ja jos sitä voidaan mitata. Valmistusasteen
arviointi riippuu sopimuksen luonteesta, mutta yleensä se
perustuu kertyneisiin kustannuksiin, jotka ovat syntyneet
tilinpäätöspäivään mennessä suoritetuista palveluista
tai asiakkaan kuittaukseen huoltotyön valmistumisesta.
Modernisaatioprojektissa tyypillisesti asiakas hallitsee
omaisuuserää, jota modernisoidaan, jolloin tuotot
kirjataan ajan kulumisen ja valmistusasteen mukaisesti.
Varaosaliiketoiminnassa hallinnan siirto ja tuloutus
tapahtuvat tavallisesti joko silloin, kun tavarat on toimitettu
tai annettu asiakkaan saataville sopimuksen toimitusehtojen
mukaisesti tai kun asiakas on hyväksynyt toimituksen.
Yleensä asiakkaat maksavat sovittujen maksuehtojen
mukaisesti, kun palvelut ja tuotteet on toimitettu. Joskus
maksu vaaditaan etukäteen. Näissä tapauksissa, esimerkiksi
vuosittaisissa huoltosopimuksissa, maksu jaksotetaan
tuotoiksi palvelujen ja hyödykkeiden toimitusten mukaisesti.
Modernisaatioprojekteissa asiakkaiden on tyypillisesti
maksettava ennakkoja modernisointiprojektisopimuksessa
määriteltyjen toimenpiteiden täyttyessä.
Teollisuuslaitteet-segmentti tarjoaa nostimia, nostureita ja
materiaalinkäsittelyratkaisuja monille eri teollisuudenaloille.
Standardilaitteiden ja komponenttien myyntituotot
kirjataan, kun tavarat on toimitettu tai annettu asiakkaan
saataville sopimuksen toimitusehtojen mukaisesti tai kun
asiakas on hyväksynyt toimituksen, joka on tyypillisesti
asennettu nosturi. Suuret nosturiprojektit on kirjattu
tuotoksi valmistusasteen perusteella ajan kuluessa.
Osatuloutettavat toimitussopimukset koskevat omaisuuserää
tai omaisuuserien ryhmää, jotka liittyvät toisiinsa läheisesti
tai jotka riippuvat toisistaan suunnittelun, teknologian,
toiminnollisuuden tai käyttötarkoituksen takia. Jos asiakas
irtisanoo sopimuksen muista syistä kuin Konecranesin
sopimusrikkomuksesta, Konecranesilla on tällöin oikeus
saada asiakkaalta suoritus, joka ainakin kompensoi siihen
asti valmistettujen suoritteiden ja palveluiden arvot.
Yleensä nostureiden takuuaika on kaksi vuotta, jolloin
konserni kirjaa takuuvarauksen historiatietoihin perustuen.
Laajennetun takuun myynnistä syntyneet tuotot kirjataan
laajennetun takuuajan kuluessa. Nosturiprojekteissa
asiakkaiden on tyypillisesti suoritettava ennakkomaksuja
nosturiprojektisopimuksissa määriteltyjen toimenpiteiden
täyttyessä.
Satamaratkaisut-segmentti saa tuottoja kontinkäsittelylait-
teista, telakkanostureista, siirrettävistä satamanostureista,
raskaista trukeista ja Satamaratkaisujen tietojärjestelmistä.
Kaikkia laitetoimituksia tuetaan kattavalla valikoimalla pal-
veluja. Suurin osa kontinkäsittelylaitteista ja telakkanostu-
reista on räätälöity ja suunniteltu asiakkaan tarpeisiin, joten
tuotot näistä projekteista on kirjattu tuotoksi valmistusas-
teen perusteella ajan kuluessa. Osatuloutettavat toimi-
tussopimukset koskevat omaisuuserää tai omaisuuserien
ryhmää, jotka liittyvät toisiinsa läheisesti tai jotka riippuvat
toisistaan suunnittelun, teknologian, toiminnollisuuden tai
käyttötarkoituksen takia. Konecranesilla on tällöin oikeus
saada asiakkaalta suoritus, joka ainakin kompensoi siihen
asti valmistettujen suoritteiden ja palveluiden arvot. Truk-
kien ja standardisatamalaitteiden myyntituotot kirjataan,
kun tavarat on toimitettu tai annettu asiakkaan saataville
sopimuksen toimitusehtojen mukaisesti tai kun asiakas on
hyväksynyt toimituksen. Satamalaitteiden yleinen takuuaika
vaihtelee jossain määrin projekteissa käytettyjen kompo-
nenttien mukaan. Yleisestä takuusta konserni kirjaa takuu-
varauksen historiallisten tietojen perusteella. Laajennetun
takuun myynnistä syntyneet tuotot kirjataan laajennetun
takuuajan kuluessa. Satamaratkaisut-segmentin hankkeissa
asiakkaiden on tyypillisesti suoritettava ennakkomaksuja
projektisopimuksissa määriteltyjen toimenpiteiden täyt-
tyessä. Asiakkaiden ennakkomaksut eivät yleensä sisällä
merkittävää rahoituskomponenttia, koska tyypillisesti ennak-
69
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
komaksujen maksuaikataulu noudattaa suoritevelvoitteiden
täyttymisajankohtaa.
Ajan kuluessa tuloutettavien suoritevelvoitteiden
valmiusasteen määrittäminen
Hankkeen valmistusaste määritellään laskemalla tarkas-
teluhetkeen mennessä suoritettujen työhön perustuvien
toteutuneiden menojen osuus hankkeen arvioiduista koko-
naismenoista (cost-to-cost-menetelmä). Hankkeen kustan-
nusten kertyminen kuvaa parhaiten myydyn laitteen hallinnan
siirtoa asiakkaalle. Jos hankkeen lopullista tulosta ei voida
luotettavasti määrittää, hankkeen kustannukset kirjataan
tulokseen samalla raportointikaudella kuin ne syntyvät, mutta
hankkeen tuottoa kirjataan vain sen verran, kun konserni
on oikeutettu sitä toteutuneisiin kustannuksiin verrattuna
saamaan. Arvioitu projektin tappio kirjataan heti tuloslaskel-
maan. Hankkeiden sopimusmuutosten vaikutus tuloutukseen
otetaan huomioon, kun on varmaa, että vastaavat tuotot
saadaan ja että ne voidaan arvioida luotettavasti.
Tutkimus- ja kehittämismenot
Tutkimusmenot kirjataan kuluiksi toteutumishetkellä.
Yksittäisten hankkeiden kehittämismenot kirjataan
aineettomaksi käyttöomaisuudeksi, kun konserni pystyy
osoittamaan että:
konsernilla on tekniset valmiudet saattaa aineeton
omaisuuserä valmiiksi niin, että sitä voidaan käyttää tai se
voidaan myydä
konsernilla on aikomus saattaa aineeton omaisuuserä
valmiiksi ja sillä on valmiudet käyttää sitä tai myydä se
omaisuuserä tuottaa tulevaisuudessa taloudellista hyötyä
konsernilla on resursseja saattaa omaisuuserä valmiiksi
konserni pystyy luotettavasti seuraamaan ja mittaamaan
kehittämismenoja.
Taseeseen aktivoitujen kehittämismenojen poistot
aloitetaan, kun kehitys on valmis ja omaisuuserä on valmis
käytettäväksi.
Oikaistu EBITA (vaihtoehtoinen tunnusluku)
Konserni käyttää oikaistua EBITA:ta vaihtoehtoisena tunnus-
lukuna kuvaamaan liiketoimintansa taloudellista kehitystä
ja parantaakseen vertailukelpoisuutta eri kausien välillä.
Johto, analyytikot ja sijoittajat seuraavat sitä säännöllisesti.
Oikaistu liikevoitto ennen kauppahinnan allokaatiopoistoja
ja -arvonalentumisia (vaihtoehtoinen tunnusluku) lasketaan
jatkuvan liiketoiminnan voitosta ennen veroja (tilinpäätöksen
mukainen tunnusluku), pois lukien uudelleenjärjestelykulut,
transaktiokulut sekä uudelleenjärjestelykuluihin liittyvät
varojen arvonalentumiskulut sekä muut oikaisuerät, kauppa-
hinnan allokaatiopoistot ja -arvonalentumiset ja rahoituksen
tuotot ja kulut. Vaihtoehtoisia tunnuslukuja ei tule pitää
korvaavina mittareina verrattuna IFRS-tilinpäätösnormistossa
määriteltyihin tunnuslukuihin. Katso myös liite 3.
Tulos per osake
Laimentamaton osakekohtainen tulos on laskettu jakamalla
emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva jatkuvien ja
lopetettujen toimintojen tilikauden tulos tilikauden aikana
ulkona olleiden osakkeiden painotetulla keskimäärällä.
Laimennetun osakekohtaisen tuloksen laskemisessa on
otettu huomioon osakeoptioiden tai muiden mahdollisten
osakepalkkiojärjestelmien toteuttamisen laimentava vaikutus
vuoden lopussa.
Osingonjako
Konserni kirjaa osingonjakovelan, kun osakkeenomistajat
ovat hyväksyneet osingonjaon. Vastaava osinkomäärä
kirjataan suoraan pois omista pääomista.
Työsuhde-etuudet
Konecranes-konsernissa on voimassa useita eläkejärjestelyjä
paikallisten ehtojen ja käytäntöjen mukaisesti. Konserniyhti-
öiden eläketurva on pääosin hoidettu ulkopuolisissa eläkeva-
kuutusyhtiöissä tai muunlaisin vastaavin järjestelyin. Nämä
järjestelyt luokitellaan joko maksu- tai etuuspohjaisiksi jär-
jestelyiksi. Maksupohjaisissa eläkejärjestelyissä suoritukset
kirjataan kuluksi sinä kautena, jolle maksut kohdistuvat.
Konsernilla ei ole lakiin tai muuhun sääntelyyn perustuvaa
velvoitetta maksaa lisäsuorituksia, mikäli eläkejärjestelyllä ei
ole riittävästi varallisuutta maksaa työsuhde-etuuksia.
Konecranes-konserni käsittelee Suomen työeläkejärjestelmän
(TyEL) vakuutusosuutta maksuperusteisena järjestelmänä.
Etuuspohjaisen järjestelyn velkana merkitään taseeseen
etuuspohjaisen järjestelyn velvoitteen nykyarvo (perustuen
ennakoituun etuusyksikkömenetelmään), josta on vähen-
netty eläkejärjestelyn varojen käypä arvo tilinpäätöspäivänä.
Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot kirjataan konsernin
muihin laajan tuloslaskelman eriin silloin, kun ne syntyvät.
Laajan tuloslaskelman etuuspohjaisten etuuksien uudel-
leenarvostuseriä ei kirjata enää takaisin tuloslaskelmaan.
Takautuvaan työsuoritukseen perustuva kulu kirjataan
tuloslaskelmaan sille kaudelle, jolla eläkejärjestelyä muu-
tetaan. Nettokorot lasketaan käyttämällä diskonttokorkoa
järjestelyn nettovelkoihin tai -varoihin. Riippumattomat
vakuutusmatemaatikot laskevat eläkevastuun määrän perus-
tuen ennakoituun etuusyksikkömenetelmään. Konserni
esittää työsuoritukseen ja takautuvaan työsuoritukseen
perustuvat kulut, järjestelyn supistamisesta tai muuttami-
sesta johtuvat voitot tai tappiot sekä nettokorkokulut tai
-tuotot tuloslaskelmassa henkilöstökuluina – eläkekulut:
etuuspohjaiset järjestelyt. Katso myös liite 8.
Työsuhteiden päättämiseen liittyvä vastuu kirjataan, jos
konserni ei voi enää vetäytyä työsuhteen päättämiseen
liittyvän korvauksen tarjoamisesta tai kun konserni
kirjaa muuten työsuhteiden päättymiseen liittyvän
uudelleenjärjestelykulun.
Osakeperusteiset kannustusjärjestelmät
Konsernin ja sen tytäryhtiöiden avainhenkilöt (ylin johto
mukaan luettuna) saavat korvausta myös osakeperusteisten
kannustusjärjestelmien muodossa. Työntekijät luovuttavat
työsuorituksensa ja saavat vastineeksi pääomanehtoisia
instrumentteja (omana pääomana maksettava osuus) tai
rahaa (rahana maksettava osuus).
70
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Omana pääomana maksettava osuus
Omana pääomana maksettavan osuuden kulut
myöntämispäivänä perustuvat käypään arvoon, joka on
määritelty käyttäen asianmukaista arvostusmallia.
Kulu kirjataan tuloslaskelman henkilöstökuluihin (muut
henkilösivukulut) ja samanaikaisesti oman pääoman
muuhun rahastoon siinä tahdissa, kun työ- ja palveluehdot
täyttyvät. Kertynyt omana pääomana maksettava osuus
heijastaa raportointipäivänä ansaintajakson konsernin
parasta arviota pääomanehtoisina instrumentteina
lopullisesti maksettavasta määrästä silloin, kun
ansaintajakso päättyy. Raportointikauden tuloslaskelman
kulu tai tuotto edustaa järjestelystä kertyneen kulun
muutosta raportointikauden alun ja lopun välillä.
Kulua ei kirjata palkkiojärjestelyistä, jotka eivät toteudu,
paitsi niistä pääomana maksettavista osuuksista, joissa
ansaintaehto on markkinaperusteinen tai joissa on ansaintaan
perustumattomia ehtoja, jotka täyttyvät silloin, kun kaikki
muutkin työsuoritukseen perustuvat ehdot täyttyvät.
Kun omana pääomana maksettavan osuuden ehtoja
muutetaan, kirjataan minimissään kulu, joka vastaa
muuttamattoman järjestelyn kulua, kun alkuperäiset ehdot
olisi saavutettu. Muutospäivän arvoilla kirjataan lisäkulu
jokaisesta muutoksesta, joka nostaa osakeperusteisten
järjestelmien käypää arvoa tai on muuten edullinen
työntekijälle muutospäivänä.
Verolakien tai -määräysten mukaan Konecranes
yleensä velvoitetaan pidättämään työntekijän saamaan
osakeperusteiseen maksuun liittyvät verot ja maksamaan
tämän määrän työntekijän puolesta tavallisesti käteisenä
veroviranomaiselle. Tämän velvoitteen täyttämiseksi
osakepohjaisen maksujärjestelyn ehdot antavat
Konecranesille luvan pidättää pääomanehtoisten
instrumenttien määrästä sen osan, joka vastaa työntekijän
verovelvoitteen rahallista arvoa kaikista työntekijän
ansaitsemista pääomanehtoisista instrumenteista.
Osakeperusteinen palkkiojärjestelmä, jossa on
nettomaksamisominaisuus, luokitellaan kokonaisuudessaan
omana pääomana maksettavana osuutena ja pidätettyjä
osakkeita vastaan suoritettu maksu kirjataan vähennyksenä
omaan pääomaan.
Rahalla maksettava osuus
Rahalla maksettavan osuuden kulut, jotka yleensä
liittyvät osakepalkkioiden lisäksi maksettaviin työntekijän
sosiaalikuluihin ja veroihin, lasketaan käypään arvoon
myöntämispäivänä käyttäen binomimaisia malleja. Käypä
arvo kirjataan ansaintajakson kuluksi ja vastaavaksi velaksi,
kunnes ansaintajakso päättyy. Velka uudelleenarvostetaan
käypään arvoonsa jokaisena raportointipäivänä, mukaan
lukien velan maksupäivä, ja nämä käyvän arvon muutokset
kirjataan tuloslaskelman henkilöstökuluihin - muut
henkilösivukulut. Katso myös liite 8.
Ulkomaanrahan määräisten erien käsittely
Konsernitilinpäätös raportoidaan euroissa, joka on
konsernitilinpäätöksen esittämisvaluutta. Jokainen
konserniyhtiö määrittelee oman toimintavaluuttansa.
Konserniyhtiöiden konsernitilinpäätökseen sisällytettävät
erät raportoidaan tässä toimintavaluutassa.
Liiketoimet ja tase-erät
Konserniyhtiöiden liiketoimet muussa kuin yksikön omassa
toimintavaluutassa raportoidaan käyttämällä liiketoimen
valuuttamuunnoksessa tapahtumapäivän valuuttakurssia.
Jokaisen raportointikauden lopussa vieraassa valuutassa
olevat monetääriset erät arvostetaan raportointipäivän
valuuttakurssiin. Tästä syntyvät valuuttakurssierot kirjataan
tuloslaskelmaan poikkeuksena kuitenkin kurssierot, jotka
syntyvät valuuttamääräisistä lainoista, jotka on määritelty
osaksi konsernin ulkomaantoimintojen nettovarallisuuden
suojausta (kuten konsernin sisäiset lainat, joissa
takaisinmaksun ei oleteta tapahtuvan lähitulevaisuudessa).
Nämä kurssierot kirjataan suoraan tilikauden laajaan
tulokseen siihen asti, kunnes toiminta myydään, minkä
jälkeen ne kirjataan tulosvaikutteisesti tilikauden tulokseen.
Näihin kurssieroihin mahdollisesti liittyvät verot esitetään
myös konsernin laajassa tuloslaskelmassa.
Konserniyhtiöiden ei-monetääriset erät, jotka raportoidaan
hankintamenoonsa vieraassa valuutassa, käännetään
toimintavaluuttaan käyttäen alkuperäisen tapahtumahetken
valuuttakurssia. Käypään arvoon vieraassa valuutassa
arvostettavat ei-monetääriset erät käännetään
toimintavaluuttaan käyttäen käyvän arvon arvostushetken
mukaista valuuttakurssia.
Ulkomaiset toiminnot
Ulkomaisten toimintojen varat ja velat on muutettu
euroiksi raportointipäivän kurssiin, ja niiden tuloslaskelmat
on muutettu euroiksi käyttäen tilikauden keskikurssia.
Muuntamisesta syntyneet kurssierot on kirjattu tilikauden
laajaan tulokseen. Ulkomaista toimintoa myytäessä
vastaavat tilikauden laajaan tulokseen kirjatut kurssierot
kirjataan tilikauden tulokseen.
Mikäli ulkomaisten toimintojen hankinnassa on syntynyt
liikearvoa tai käyvän arvon korjausta hankittujen omaisuus-
ja velkaerien tasearvoihin, käsitellään nämä ulkomaisen
toiminnon omaisuus- ja velkaerinä ja muunnetaan euroiksi
tilinpäätöspäivän kurssilla.
Tuloverot
Konsernin tuloslaskelman verokuluihin sisältyy konserni-
yhtiöiden tilikauden tulokseen perustuvat verot paikal-
listen verosäännösten mukaisesti laskettuina, aikaisempien
tilikausien verojen oikaisut sekä vuosittaiset laskennallisten
verojen muutokset. Verot lasketaan käyttäen raportointi-
päivän voimassaolevia tai vahvistettuja verokantoja.
Laskennalliset verovelat ja -saamiset kirjataan kaikista
kirjanpidon ja verotuksen välisistä väliaikaisista eroista.
Laskennallista veroa ei kirjata vähennyskelvottomasta
71
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
liikearvosta alkuperäisen kirjaamisen yhteydessä ja
tytäryritysten jakamattomista voittovaroista siltä osin,
kun ero ei todennäköisesti purkaudu ennakoitavissa
olevassa tulevaisuudessa. Merkittävimmät väliaikaiset erot
syntyvät käyttämättömistä verotuksellisista tappioista,
poistoista, varauksista, etuuspohjaisista eläkejärjestelyistä,
sisäisestä varastokatteesta ja johdannaissopimuksista.
Yrityskaupan yhteydessä konserni tekee laskennallisen
verovarauksen hankittujen omaisuuserien käyvän arvon
ja niiden verotusarvojen välisestä erosta. Laskennallinen
verosaaminen kirjataan siltä osin, kun on todennäköistä,
että sitä voidaan käyttää.
Liiketoimintojen hankinta
Hankitut tytäryhtiöt sisällytetään konsernitilinpäätökseen
käyttäen hankintamenomenetelmää, jonka mukaan han-
kitun yhtiön yksilöitävissä olevat varat, velat ja ehdolliset
velat arvostetaan käypiin arvoihin hankintahetkellä. Han-
kinnasta suoritetun vastikkeen ja hankittujen yksilöitävissä
olevien varojen, velkojen ja ehdollisten velkojen nettoarvon
välinen erotus on liikearvoa. Hankitun yhtiön määräysval-
lattomien omistajien osuus voidaan kirjata joko käypään
arvoonsa tai määräysvallattomien omistajien suhteellisena
osuutena hankitun yhtiön nettovarallisuudesta. Mikäli han-
kinnasta suoritettava vastike on vähemmän kuin konsernin
osuus hankittavan yksikön nettovarallisuuden käyvästä
arvosta, kirjataan erotus suoraan tuloslaskelmaan. Hankin-
taan liittyvät suorat transaktiokulut kirjataan kuluiksi sitä
mukaa kun ne syntyvät.
Myytävänä olevat varat
Konserni luokittelee pitkäaikaiset varat ja luovutettavissa
olevien erien ryhmät myytävänä oleviksi, jos niiden
kirjanpitoarvoa vastaava määrä kertyy pääasiallisesti
jatkuvan käytön sijaan varojen luovutuksesta. Tällaiset
pitkäaikaiset varat ja luovutettavien erien ryhmät, jotka
on luokiteltu myytävänä oleviksi, arvostetaan alempaan
seuraavista: kirjanpitoarvo tai käypä arvo vähennettynä
myynnistä aiheutuvilla menoilla.
Kriteerit myytävänä olevaksi luokitteluun täyttyvät vain,
jos myynti on erittäin todennäköinen ja omaisuuserä tai
luovutettavien erien ryhmä on välittömästi myytävissä
sen nykyisessä kunnossa. Myynnin loppuunsaattamiseksi
tehtyjen toimenpiteiden tulisi osoittaa, että on
epätodennäköistä, että myyntiin tehdään merkittäviä
muutoksia tai että päätös myynnistä peruutetaan. Johdon
on sitouduttava myyntiin vuoden kuluessa siitä päivästä,
jona alkuperäinen luokittelu on tehty.
Aineellisista ja aineettomista hyödykkeistä ei tehdä
poistoja, kun ne luokitellaan myytävänä olevaksi.
Aineeton omaisuus
Aineeton omaisuus koostuu hankitusta huoltosopimuskan-
nasta, patenteista ja tavaramerkeistä, ohjelmistolisens-
seistä sekä ohjelmistojen käyttöönottokuluista. Erillisenä
hankittu aineeton omaisuus arvostetaan alkuperäiseen
hankintahintaan. Hankittujen liiketoimintojen mukana tulleet
aineettomat omaisuuserät arvostetaan käypään arvoon
hankintahetkellä. Aineeton omaisuus, joilla on taloudellinen
käyttöikä, poistetaan tasapoistoin arvioituna vaikutusai-
kanaan, joka voi vaihdella 5–20 vuoden välillä huoltosopi-
muskannassa ja patenteissa ja tavaramerkeissä sekä 4–7
vuoden välillä ohjelmistolisensseissä. Aineettomien omaisuu-
serien arvonalentumista testataan aina, kun huomataan
merkkejä, että niiden arvo voi olla alentunut.
Aineettomia hyödykkeitä, joille ei ole määriteltävissä
rajallista käyttöikää, ei poisteta, vaan ne testataan vuosittain
mahdollisten arvonalentumisten varalta samoin kuin liikearvo.
Rajatonta käyttöikää tarkastellaan vuosittain, jotta voidaan
varmistua, että rajattomalle käyttöiälle on vielä perusteita.
Ellei perusteita enää löydy, rajaton käyttöikä muutetaan
rajalliseksi käyttöiäksi tarkasteluhetkestä eteenpäin.
Liikearvon alentumisen testaus
Yritysostojen yhteydessä hankittu liikearvo testataan vuosittain
ja aina, kun jokin tapahtuma tai olosuhteiden muutos osoittaa,
että kirjattua arvoa vastaan ei ehkä ole enää kerrytettävissä
rahavirtaa. Arvonalentumistestausta varten yritysostojen
yhteydessä hankittu liikearvo kohdistetaan hankintapäivästä
lähtien jokaiselle konsernin kassavirtaa tuottavalle yksikölle,
jonka oletetaan hyötyvän yritysostosta, riippumatta siitä,
onko hankinnan muita varallisuuseriä tai velkoja kohdistettu
näille yksiköille. Jos rahavirtaa tuottavalle yksikölle kirjatun
liikearvon määrä ylittää kerrytettävissä olevan rahamäärän,
erotus kirjataan arvonalennukseksi. Konecranes käyttää
diskontattujen rahavirtojen analyysia arvioidessaan
liikearvon käypää arvoa. Käyttöarvoa arvioitaessa ennustetut
tulevaisuuden rahavirrat diskontataan nykyarvoonsa
käyttäen verovaikutuksella puhdistettua diskonttokorkoa.
Diskonttokorko heijastaa nykyisen markkinan rahan aika-
arvoa ja testattaville omaisuuserille tyypillistä riskiä. Konsernin
laskelmat perustuvat yksityiskohtaisiin suunnitelmiin ja
ennusteisiin, jotka on laadittu erikseen kaikille konsernin
rahavirtaa tuottaville yksiköille, joille varallisuuseriä on
kohdistettu. Suunnitelmat ja ennusteet kattavat viiden vuoden
jakson. Aiemmin kirjattuja liikearvon arvonalentumisia ei
peruuteta, vaikka olosuhteissa, jotka alun perin aiheuttivat
arvonalentumistarpeen, tapahtuisi olennaista paranemista.
Käyttöomaisuus
Maa-alueet, rakennukset, koneet ja laitteet arvostetaan
taseessa alkuperäiseen hankintamenoon vähennettynä
kertyneillä poistoilla ja mahdollisilla arvonalentumisilla.
Suunnitelman mukaiset tasapoistot lasketaan todennäköisen
käyttöiän perusteella seuraavasti:
rakennukset ja rakennelmat 10–40 vuotta
koneet ja kalusto 3–10 vuotta
Maa-alueista ei tehdä poistoja.
Aineellisten hyödykkeiden perusparannusmenot, jotka
tuottavat tulevaisuudessa taloudellista hyötyä, on aktivoitu
taseeseen ja poistetaan omaisuuserän jäljellä olevan
taloudellisen käyttöajan mukaisesti.
72
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Vuokrattujen käyttöoikeushyödykkeiden osalta katso
vuokrasopimuksia koskevat tilinpäätösperiaatteet.
Poistettavasta käyttöomaisuudesta tehtävät
arvonalentumiset
Poistojen kohteena olevien aineettomien ja aineellisten
omaisuuserien kuin myös osakkuusyhtiöihin ja
yhteisyrityksiin tehtyjen sijoitusten tasearvoja tarkastellaan
arvonalentumisen varalta aina, kun tapahtumat ja
olosuhteiden muutokset osoittavat, että omaisuuserän
tasearvoa vastaavaa tuloa ei enää ole kerrytettävissä.
Mikäli tällaisia merkkejä arvonalentumisesta on olemassa,
arvioidaan omaisuuserän kerrytettävä tulo. Kerrytettävä tulo
on korkeampi joko omaisuuserän myyntikuluilla vähenne-
tystä käyvästä arvosta tai omaisuuserän käytöstä ja myyn-
nistä syntyvien ennustettujen rahavirtojen nykyarvosta.
Arvonalentumistappio kirjataan tuloslaskelmaan, mikäli ker-
rytettävä tulo on vähemmän kuin omaisuuserän tasearvo.
Arvonalentumistappio peruutetaan, mikäli kerrytettävissä
olevat tulot myöhemmin kasvavat.
Vaihto-omaisuuden arvostus
Aineet ja tarvikkeet on arvostettu hankintamenoon. Jos
vaihto-omaisuuden todennäköinen luovutushinta on
alhaisempi, on se arvostettu tähän hintaan. Todennäköinen
luovutushinta on hyödykkeen myyntihinta normaalissa
liiketoiminnassa vähennettynä tuotteen valmiiksi
saattamisen ja tuotteen myytäväksi asettamisen kuluilla.
Puolivalmisteet on arvostettu muuttuviin valmistuksen
menoihin ja niihin on lisätty asianmukainen osuus
tuotannon muuttuvista ja kiinteistä yleiskustannuksista,
jotka perustuvat normaaliin kapasiteettiin. Keskeneräiset
työt sisältävät muuttuvat valmistusmenot sekä töille
kohdistuvan osuuden valmistuksen ja asennuksen
kiinteistä menoista. Raaka-aineet ja tarvikkeet on
arvostettu painotetulla keskimääräisellä kustannuksella
tai FIFO-menetelmällä. Varaston epäkuranttiusvaraus
tilinpäätöspäivänä perustuu parhaaseen arvioon hitaasti
kiertävästä ja epäkurantista varastosta. Arviot perustuvat
jatkuvaan seurantaan ja varastonimikkeiden ikäjakauman
ja koostumuksen arvioimiseen.
Myyntisaamiset ja muut saamiset
Myyntisaamiset ja muut saamiset kirjataan alun perin
käypään arvoonsa, minkä jälkeen ne arvostetaan
jaksotettuun hankintamenoonsa. Myyntisaatavat edustavat
konsernin ehdotonta oikeutta kauppahintaan (eli ainoastaan
ajan kuluminen vaikuttaa siihen, kunnes kauppahinta on
maksettava). Myyntisaamisten luottotappiovaraus arvioidaan
perustuen konsernin luottotappiohistoriaan, jota oikaistaan
nykyisillä tiedoilla ja kohtuullisilla sekä luotettavilla
tulevaisuuden ennusteilla. Varauksen vaikutus kirjataan
kuluksi tuloslaskelmaan.
Rahavarat
Rahavarat koostuvat käteisvaroista ja pankkitalletuksista
sekä muista likvideistä sijoituksista, joita pidetään
lyhytaikaisten maksusitoumusten täyttämiseksi ja jotka
ovat helposti vaihdettavissa tiedossa olevaan rahamäärään
ja joihin liittyy merkityksetön arvonmuutosriski,
koska instrumenttien maturiteetti on enintään kolme
kuukautta hankintapäivästä lukien. Luotolliset tilit on
käsitelty lyhytaikaisina lainoina lyhytaikaisessa vieraassa
pääomassa.
Arvostus käypään arvoon
Käypä arvo on hinta, joka saataisiin myymällä
omaisuuserä tai siirtämällä velka markkinaosapuolien
välisessä normaalissa liiketoimessa. Konserni ryhmittelee
omaisuuseränsä ja velkansa, jotka arvostetaan
käypään arvoon, kolmelle eri tasolle perustuen
siihen, minkä tasoisesta tiedosta käyvät arvot on
johdettu. Taso 1 perustuu julkisesti noteerattuun
hintaan aktiivisilla markkinoilla samalle instrumentille.
Taso 2 ei perustu suoraan markkinoilla noteerattuun
hintaan, mutta arvostuksessa käytetään parametreja,
jotka perustuvat joko suoraan (noteeratut hinnat)
tai epäsuorasti (johdettu noteeratuista hinnoista)
luokan 1 mukaisiin instrumentteihin. Taso 3 arvostus
ei perustu havainnoitavissa oleviin markkinatietoihin
vaan parametreihin, jotka sisältävät merkittäviä
oikaisuja/muutoksia kyseisten omaisuuserien julkiseen
markkinainformaatioon tai Konecranesin omiin olettamiin
markkinaosapuolten välisestä hinnoittelusta.
Johdannaissopimukset ja suojauslaskenta
Konserni toimii kansainvälisillä markkinoilla ja altistuu
täten valuuttariskille kuin myös vähemmässä määrin
korkoriskille.
Konserni käyttää johdannaissopimuksia (pääosin termii-
nikauppoja ja koronvaihtosopimuksia) suojautuakseen
valuuttakurssimuutoksista johtuvalta riskiltä, joka liittyy
kiinteisiin sitoumuksiin ja todennäköisiin ennakoituihin raha-
virtoihin sekä korkoihin. Johdannaissopimuksia käytetään
riskien vähentämiseen konsernin suojautumisperiaatteiden
mukaisesti eikä spekulatiivisessa tarkoituksessa. Sopimuk-
sentekohetkellä johdannaiset arvostetaan käypään arvoon
ja myöhemmin ne arvostetaan tilinpäätöspäivän käypään
arvoon. Johdannaissopimukset esitetään muissa rahoitusva-
roissa, kun käypä arvo on positiivinen, ja muissa rahoitusve-
loissa, kun käypä arvo on negatiivinen.
Eräissä suurissa nosturiprojekteissa sovelletaan
IAS 39:n mukaista suojauslaskentaa. Konsernin
suojautumisperiaatteiden mukaisesti kiinteisiin sitoumuksiin
ja ennakoituihin erittäin todennäköisiin rahavirtoihin
osoitetut johdannaissopimukset käsitellään rahavirran
suojauksena. Käyvän arvon muutokset suojauslaskennan
kriteerit täyttävissä tehokkaissa johdannaissopimuksissa
kirjataan laajan tuloslaskelman rahavirran suojauksiin.
Tehoton osa käyvän arvon muutoksista kirjataan välittömästi
tuloslaskelmaan. Katso myös liite 34.
Konsernin laajaan tulokseen kirjatut erät siirretään
tilikauden tulokseen, kun suojauskohteena oleva erä
73
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
vaikuttaa tuloslaskelmaan, esimerkiksi kun suojattu
rahoitustuotto tai -kulu kirjataan tai kun ennustettu
myynti toteutuu. Mikäli suojattu erä on ei-rahamääräinen
omaisuuserä tai velka, laajaan tulokseen kirjattavat erät
siirretään näiden ei-rahamääräisten omaisuuserien tai
velkojen alkuperäiseen tase-erän arvoon.
Jos suojauslaskentaan käytetty johdannaissopimus erääntyy
tai myydään, lopetetaan tai sitä ei korvata tai jatketa
(osana suojausstrategiaa) tai jos sitä ei enää osoiteta
osaksi suojauslaskentaa tai jos suojaus ei enää täytä
suojauslaskennan kriteereitä, kaikki laajaan tulokseen
kertyneet voitot ja tappiot jäävät erikseen pääomiin,
kunnes ennustettu liiketoimi tapahtuu tai kunnes vieraassa
valuutassa tehty kiinteä sitoumus toteutuu. Jos suojatun
rahavirran ei enää oleteta toteutuvan, suojauslaskennassa
käytetystä johdannaissopimuksesta omaan pääomaan
kertynyt voitto tai tappio kirjataan välittömästi kauden
tuloslaskelmaan.
Käyvän arvon muutokset johdannaissopimuksista, jotka
eivät täytä suojauslaskennan vaatimuksia, kirjataan
tuloslaskelmaan.
Konsernissa ei käytetä käypien arvojen suojausta.
Rahoitusvarat
Konsernin rahoitusvarat luokitellaan alkuperäisen kirjaa-
misen yhteydessä seuraaviin ryhmiin: käypään arvoon
tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat, muihin laajan
tuloksen eriin käypään arvoon kirjattavat rahoitusvarat ja
jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvarat.
Rahoitusvarojen luokittelu perustuu niiden rahavirtaomi-
naisuuksiin ja hallintaan käytettäviin liiketoimintamalleihin.
Kaupankäyntipäivän kirjanpitoa sovelletaan rahoitusvarojen
säännöllisiin ostoihin ja myyntiin. Rahoitusvarat sisältävät
myyntisaamisia ja muita saamisia, korollisia sijoituksia ja
johdannaissopimuksia. Rahoitusvarojen myöhempi arvosta-
minen riippuu niiden luokittelusta seuraavasti:
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat
rahoitusvarat
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvarat
arvostetaan myöhemmin efektiivisen koron menetelmällä.
Myyntisaamiset ja muut saamiset arvostetaan niiden
odotettuun realisointiarvoon, joka on alkuperäinen
laskutusarvo vähennettynä arvonalennukseen johtavalla
luottotappiovarauksella. Luottoriskin kohoamista
arvioidaan jaksotettuun hankintamenoon kirjattavien
sijoitusten ja muiden saamisten osalta tilinpäätöspäivänä.
Myyntisaamisten luottotappiovaraus arvioidaan perustuen
konsernin luottotappiohistoriaan, jota oikaistaan nykyisillä
tiedoilla ja kohtuullisilla sekä luotettavilla tulevaisuuden
ennusteilla. Konserni soveltaa yksinkertaistettua
menetelmää kirjatakseen myyntisaamisten odotettavissa
olevat luottotappiot. Tähän käytetään apuna
varausmatriisia, jossa myyntisaamiset on ryhmitelty eri
asiakasryhmiin ja erilaiseen luottotappiohistoriaan.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat
rahoitusvarat
Korolliset sijoitukset, jotka ovat johdannaissopimuksiin
kuulumattomia rahoitusvaroja ja joilla on kiinteät tai
määriteltävät maksuerät ja joita ei noteerata aktiivisilla
markkinoilla, arvostetaan käypään arvoon tuloslaskelman
kautta. Ryhmään kuuluvat myös johdannaissopimukset, joihin
ei sovelleta suojauslaskentaa.
Käypään arvoon muihin laajan tuloksen eriin
kirjattavat rahoitusvarat
Johdannaissopimukset, joihin sovelletaan suojauslaskentaa,
luokitellaan käypään arvoon muihin laajan tuloksen eriin
kirjattaviksi rahoitusvaroiksi. Arvostuksesta syntyneen voiton
ja tappion käsittely on kuvailtu laskentaperiaatteissa yllä
kohdassa johdannaissopimukset ja suojauslaskenta.
Rahoitusvelat
Rahoitusvelat luokitellaan käypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattaviin rahoitusvelkoihin, käypään arvoon laajaan
tuloslaskelmaan kirjattaviin rahoitusvelkoihin tai
jaksotettuun hankintamenoon kirjattaviin rahoitusvelkoihin.
Rahoitusvelat sisältävät ostovelkoja ja muita velkoja sekä
lainoja ja rahoituksen johdannaissopimuksia. Konserni
määrittelee rahoitusvelkojen luokan silloin, kun ne kirjataan
ensimmäistä kertaa taseeseen. Rahoitusvelkojen arvostus
riippuu niiden luokittelusta seuraavasti:
Rahoitusvelat, jotka kirjataan käypään arvoonsa
tulosvaikutteisesti
Rahoitusvelat, jotka kirjataan käypään arvoonsa
tulosvaikutteisesti, on raportoitu taseessa käypiin arvoihinsa.
Niistä syntyvät voitot ja tappiot kirjataan tuloslaskelmaan.
Muut johdannaiset kuin suojauslaskennassa käytetyt
tehokkaat johdannaissopimukset on luokiteltu myytävissä
oleviksi ja sisältyvät tähän luokkaan.
Rahoitusvelat, jotka kirjataan käypään arvoonsa
laajaan tuloslaskelmaan
Nämä velat ovat tyypillisesti suojauslaskennan johdannaisia,
jotka raportoidaan taseessa käypiin arvoihinsa.
Johdannaisten arvostuksesta syntyneiden voittojen ja
tappioiden käsittely on kuvailtu laskentaperiaatteissa yllä
kohdassa johdannaissopimukset ja suojauslaskenta.
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat
rahoitusvelat
Kaikki muut rahoitusvelat arvostetaan alun perin käypiin
arvoihin. Korollisissa lainoissa tämä on lainatun rahamäärän
ja lainaukseen liittyvien järjestelykulujen netto. Alkuperäisen
taseeseen kirjaamisen jälkeen muut rahoitusvelat on myö-
hemmin raportoitu jaksotettuun hankintamenoon käyttäen
efektiivisen koron menetelmää. Jaksotettu kulu lasketaan
ottamalla huomioon lainan järjestelykulut ja lainaa nostet-
taessa saadut alennukset tai suoritetut preemiot. Voitot ja
tappiot, jotka syntyvät velkojen uudelleenhankinnasta, mak-
samisesta tai peruuttamisesta, kirjataan vastaavasti korko- ja
muihin rahoituksen tuottoihin tai rahoituksen kuluihin. Tämä
rahoitusvelkojen luokka sisältää ostovelat ja korolliset lainat.
74
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Rahoitusinstrumenttien netotus
Rahoitusvarat ja -velat voidaan netottaa ja nettomäärä
raportoida konsernitaseessa, jos ja vain jos siihen on
olemassa laillisesti velvoittava ehdoton oikeus, joka
koskee kaikkia rahoitusinstrumenttien osapuolia kaikissa
tilanteissa sisältäen sekä normaalit liiketoiminta- että
maksukyvyttömyystilanteet.
Rahoitusinstrumenttien kirjaaminen taseesta pois
Rahoitusvarat kirjataan pois taseesta, kun oikeus
rahavirtoihin on lakannut tai konserni on luovuttanut
oikeutensa rahavirtoihin, jolloin konserni on siirtänyt
olennaisilta osiltaan kaikki omaisuuseriin liittyvät riskit
ja edut, tai jos konserni ei ole siirtänyt tai säilyttänyt
olennaisilta osiltaan kaikkia omaisuuseriin liittyviä riskejä ja
etuja, on se kuitenkin siirtänyt määräysvallan varoihin.
Rahoitusvelka kirjataan pois taseesta, kun velvoite on
täytetty, peruutettu tai erääntynyt. Kun olemassa oleva
rahoitusvelka korvataan toisella samalta lainanantajalta
olennaisesti erilaisin ehdoin tai olemassa olevan lainan
ehtoja muutetaan olennaisesti, kirjataan alkuperäinen
velka pois ja tilalle kirjataan uusi rahoitusvelka. Velkojen
kirjanpitoarvojen erotus kirjataan tuloslaskelmaan.
Varaukset
Varaus merkitään taseeseen, kun konsernilla on
aikaisemman tapahtuman seurauksena olemassa oleva
oikeudellinen tai tosiasiallinen velvoite, jonka toteutumista
pidetään varmana tai todennäköisenä siten, että
taloudellisia hyötyjä joudutaan käyttämään velvoitteen
hoitamiseen ja että velvoitteen määrästä voidaan tehdä
luotettava arvio. Varaukset voivat liittyä toimintojen
uudelleenjärjestelyihin, tappiollisiin sopimuksiin tai
takuu- ja reklamaatiotöihin sekä muihin tapahtumiin.
Uudelleenjärjestelyvaraukset kirjataan kaudelle, jolloin
uudelleenjärjestelyä koskeva yksityiskohtainen ja
asianmukainen suunnitelma on laadittu, asianosaiselle
henkilöstölle on informoitu ja on olemassa riittävä
peruste sille, että uudelleenjärjestely toteutetaan.
Takuuvaraus perustuu historiallisiin takuukustannuksiin
ja takuuvaateisiin takuunalaisista toimituksista. Lisäksi
takuuvaraus voidaan muodostaa tapauskohtaisesti ottaen
huomioon mahdollisesti kohonneen riskitason.
Mikäli konserni olettaa, että osa tai koko varauksen määrä
voidaan saada korvattua esimerkiksi vakuutussopimuksen
nojalla, korvaus kirjataan taseeseen erillisenä
omaisuuseränä, jos korvaus on käytännössä varma.
Vuokrasopimukset
Konserni arvioi sopimuksen alkaessa, onko sopimus
vuokrasopimus vai sisältääkö se vuokrasopimuksen eli
antaako sopimus oikeuden hallita tietyn ajanjakson aikana
tunnistetun hyödykkeen käyttöä vastiketta vastaan.
Konserni vuokralleottajana
Konserni soveltaa yhtä kirjaamis- ja arvostusmenetelmää
kaikkiin vuokrasopimuksiin, lukuun ottamatta lyhytaikaisten
ja vähäarvoisten omaisuuserien vuokrasopimuksia.
Konserni kirjaa vuokravelan tehdäkseen vuokranmaksuja
ja käyttöoikeushyödykkeen, joka edustaa oikeutta käyttää
vuokrattua hyödykettä.
Käyttöoikeushyödykkeet
Konserni kirjaa käyttöoikeushyödykkeet vuokrasopimuksen
alkamispäivänä (eli omaisuus on tuolloin
käytettävissä). Käyttöoikeushyödykkeet arvostetaan
hankintamenoon vähennettynä kertyneillä poistoilla ja
arvonalentumistappioilla ja oikaistuna vuokravelkojen
uudelleenarvioinnin tuloksilla. Käyttöoikeushyödykkeiden
hankintamenoon sisältyy kirjattujen vuokravelkojen
määrä, mahdolliset aloituskustannukset ja ennen
alkamispäivää tehdyt vuokramaksut ja siitä vähennetään
saadut vuokrakannustimet. Käyttöoikeushyödykkeet, jotka
koostuvat pääosin tilojen ja ajoneuvojen vuokraamisesta,
poistetaan tyypillisesti tasapoistoin joko vuokra-ajan
kuluessa tai arvioidun käyttöiän aikana riippuen siitä, kumpi
on lyhyempi. Käyttöoikeushyödykkeet ovat mahdollisen
arvonalentumisen alaista varallisuutta.
Vuokravelat
Vuokrasopimuksen alkamispäivänä konserni kirjaa
vuokra velat, jotka on laskettu vuokrasopimuksen voi-
massaoloaikana tehtävien vuokramaksujen nykyarvona.
Vuokrasopimusten maksut sisältävät kiinteät maksut
vähennettynä vuokrasopimusten kannustimilla, muuttuvilla
vuokramaksuilla, jotka ovat riippuvaisia indeksistä tai kertoi-
mesta, ja määrät, jotka odotetaan maksettavan jäännösar-
votakuiden perusteella. Muuttuvat vuokramaksut, jotka eivät
ole riippuvaisia indeksistä tai kertoimesta, kirjataan kuluksi
sillä kaudella, jolloin maksu tapahtuu. Vuokramaksujen
nykyarvoa laskettaessa konserni käyttää vuokrasopimuksen
aloituspäivänä konsernilainauksen lisäkorkoa, jos vuokraso-
pimukseen sisältyvä korko ei ole määritettävissä. Aloitus-
päivän jälkeen vuokravelkojen määrä kasvaa vastaamaan
korkojen kertymistä ja vähenee vuokrasopimusten maksujen
verran. Lisäksi vuokravelkojen kirjanpitoarvo arvioidaan
uudelleen, jos sopimusehdoissa on tapahtunut muutos,
vuokra-aika tai kiinteä vuokramaksu on muuttunut tai arviot
käyttöoikeushyödykkeen ostosta ovat muuttuneet.
Lyhytaikaiset ja vähäarvoiset vuokrasopimukset
Konserni soveltaa lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin liittyvää
poikkeusta konsernin koneiden ja laitteiden lyhytaikaisissa
vuokrasopimuksissa (eli vuokrasopimuksissa, joiden
vuokra-aika on 12 kuukautta tai vähemmän aloituspäivästä
lukien ja joissa ei ole osto-optiota). Konserni soveltaa
myös vähäarvoisia vuokrasopimuksia koskevaa poikkeusta
laitteisiin, joiden arvo on alhainen. Vuokramaksut
lyhytaikaisista vuokrasopimuksista ja vähäarvoisten
hyödykkeiden vuokrasopimuksista kirjataan kuluksi vuokra-
ajan kuluessa.
Arviot vuokrasopimuksen päättymisestä
Konsernilla on useita vuokrasopimuksia koneisiin,
ajoneuvoihin ja toimitiloihin. Vuokrasopimusten ehdot
75
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
vaihtelevat ja niitä voidaan myös uusia. Konserni määrittelee
vuokra-ajaksi sopimuksen peruuttamattoman vuokra-
ajan lisättynä vuokrasopimuksen jatkoaikaoption kausilla
tai vähennettynä ennenaikaisella purkuoptiolla, jos ne
ovat kohtuullisen varmasti toteutettavissa. Konserni
on käyttänyt harkintaa etenkin jatkokausiin liittyvien
optioiden käyttämisessä sekä avointen vuokrasopimusten
määrittelyssä siten, että ne perustuvat liiketoiminnan
vaatimuksiin, taloudellisten kannustimien käyttöön ja
vuokratun kohteen todelliseen arvioituun käyttöikään.
Rahavirtalaskelma
Rahavirta on laadittu epäsuoraa menetelmää käyttäen.
Rahavirtalaskelmassa on eroteltu erikseen liiketoiminnan,
investointien ja rahoituksen rahavirrat. Rahavarojen
muuntoerot on raportoitu rahavirtalaskelmassa erikseen.
Tuloveroista syntyneet tulot ja menot kuin myös korkokulut
ja -tuotot on raportoitu liiketoiminnan rahavirrassa.
Tytäryhtiöiden ja muiden liiketoimintojen hankinnan
rahavirtavaikutus on raportoitu investointien rahavirrassa
ottaen kuitenkin huomioon hankittujen yksiköiden rahavarat
ja hankinnassa kolmannelle osapuolelle takaisin maksetut
velat. Osinkojen maksut kuin myös nostetut ja maksetut
lainat raportoidaan rahoituksen rahavirrassa.
2.4. Uusien ja muutettujen IFRS-standardien
sekä IFRIC-tulkintojen soveltaminen
Merkittävät uudet tai uudistetut IFRS standardit, jotka
Konecranes on ottanut käyttöön 1. tammikuuta 2022
alkaen, olivat seuraavat:
Vuosittaiset parannukset IFRS-standardeihin 2018–2020:
IFRS 9, Rahoitusinstrumentit -standardin parannus
selventää, että arvioitaessa, johtaako rahoitusvelan muutos
olemassa olevan velkainstrumentin muutokseen tai uuden
kirjaamiseen, yhteisön tulee laatia rahoitusvelkaan liittyvien
kassavirtojen nykyarvotesti ennen ja jälkeen muutosta,
mukaan lukien lainanantajan ja lainanottajan välillä
maksetut ja saadut palkkiot.
Muutokset käsitteellisen viitekehyksen viittaukseen IFRS
3:n Liiketoimintojen yhdistämisestä. Muutokset päivittävät
viittauksen vuoden 2018 käsitteelliseen viitekehykseen
sekä lisäävät poikkeuksen IAS 37:n tai IFRIC 21:n
soveltamisalaan kuuluvien velkojen ja ehdollisten velkojen
kirjaamisperiaatteeseen. Lisäksi muutokset selventävät
ehdollisten varojen kirjaamiskieltoa hankintapäivänä.
Muutokset IAS 16:een Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet:
Tuotot ennen käyttötarkoitusta. Muutos selventää, kuinka
myyntituotot kirjataan, kun esineitä valmistetaan ja kun
aineellinen käyttöomaisuushyödyke saatetaan sille paikalle
ja siihen kuntoon, joka on tarpeellista, jotta se kykenee
toimimaan johdon tarkoittamalla tavalla. Selvennyksen
mukaan tällaiset tuotot tulee raportoida tuloina eikä
kustannusten vähennyksinä.
Muutokset IAS 37:ään Tappiolliset sopimukset –
Sopimuksen täyttämisestä aiheutuvat kustannukset.
Muutokset tarkentavat, mitkä kustannukset yhteisön
tulee ottaa huomioon arvioidessaan, onko sopimus
tappiollinen. Näitä kustannuksia ovat suoraan
sopimukseen liittyvät kustannukset, kuten työ- ja
materiaalikustannukset, sekä muiden suoraan sopimuksen
täyttämiseen liittyvien kustannusten kohdistaminen,
kuten sopimuksen täyttämiseen käytettyjen aineellisten
käyttöomaisuushyödykkeiden poistot.
Millään näistä IFRS-standardien muutoksista ei ole
merkittävää vaikutusta Konecranesin tilinpäätökseen.
Uudet ja muutetut standardit, jotka ovat olemassa, mutta
eivät vielä voimassa ennen 1.1.2023, on listattu alla.
Konserni ottaa käyttöön uudet ja uudistetut standardit ja
tulkinnat, kun ne tulevat voimaan.
Muutokset IAS 1:een – Velkojen luokittelu lyhyt- ja
pitkäaikaisiksi. Muutos täsmentää velkojen luokittelua lyhyt-
tai pitkäaikaisiksi.
Tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden esittäminen –
Muutokset IAS 1:een ja IFRS-käytäntö 2:een. Muutos
korvaa vaatimuksen merkittävien laatimisperiaatteiden
esittämisestä vaatimuksella olennaisten laatimisperiaatteiden
esittämisestä. Muutoksen tarkoituksena on auttaa yrityksiä
julkistamaan tilinpäätöksen laatimisperiaatteet, jotka ovat
olennaisia, jotta käyttäjät ymmärtävät yhtiön tilinpäätöksen
tiedot.
Muutokset IAS 12:een – Yksittäisestä liiketoimesta syntyviin
varoihin ja velkoihin liittyvät laskennalliset verot. Muutos
selventää laskennallisen veron kirjaamista liiketoimista
ja tapahtumista, kuten vuokrasopimuksista, jotka
johtavat sekä omaisuuserän että velan samanaikaiseen
alkuperäiseen kirjaamiseen. Muutokset edellyttävät erillisten
laskennallisten verosaamisten ja -velkojen kirjaamista,
kun omaisuuserän ja velan alkuperäisessä kirjaamisessa
syntyneet väliaikaiset erot ovat yhtä suuret.
Uusilla tai uudistetuilla standardeilla, parannuksilla tai
vuosittaisilla parannuksilla, jotka ovat voimassa 1.1.2023
alkaen tai myöhemmin, ei ole merkittävää vaikutusta
konsernin kannalta.
76
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
3. Segmentti-informaatio
Johtamista varten Konecranes on organisoitunut
liiketoimintayksiköihin perustuen sen tuotteisiin ja
palveluihin ja raportoi näistä kolme segmenttiä vuonna
2022 ja 2021: Kunnossapito, Teollisuuslaitteet sekä
Satamaratkaisut.
Kunnossapito-segmentti tarjoaa teollisuuslaitteiden
kunnossapito- ja asennuspalveluja. Teollisuuslaitteet-
segmentti valmistaa teollisuusnostureita ja komponentteja
useille teollisuuden aloille. Satamaratkaisut-segmentti
valmistaa satamanostureita ja trukkeja sekä tarjoaa
kunnossapito- ja varaosapalveluja satamalaitteille.
Liiketoimintayksiköitä on yhdistelty muodostamaan edellä
mainitut liiketoimintasegmentit perustuen tuotteiden
samanlaisiin taloudellisiin ominaisuuksiin, kuten
tuotantoprosessien, tuotetyyppien sekä asiakasluokkien
piirteisiin.
Raportoitavat segmentit perustuvat konsernin johdon
operatiiviseen raportointiin ja organisaatiorakenteeseen.
Konecranes-konsernin korkein operatiivinen päätöksentekijä
on konsernin hallitus.
Segmenttien suorituksia arvioidaan tuloksen perusteella ja
niitä mitataan johdonmukaisesti konsernitilinpäätöksissä.
Pääomaosuusmenetelmällä yhdisteltyjen osakkuusyhtiöiden
tulosta arvioidaan kuitenkin käyttämällä suhteellista
yhdistelyä.
Raportoitujen segmenttien varat ja velat sisältävät vain
suoraan liiketoimintaan liittyvät erät sekä näille kohdistetun
liikearvon. Yhteiset toiminnot, mukaan lukien keskushallinto,
sisältävät veroja ja rahoitustuottoja ja -kuluja, joita ohjataan
konsernitasolla, sekä muita eriä, joita ei voida kohdentaa
suoraan segmenteille.
Konecranes raportoi myös kolme maantieteellistä aluetta:
EMEA (Eurooppa, Lähi-itä ja Afrikka), AME (Pohjois- ja
Etelä-Amerikka) ja APAC ( Aasian-Tyynenmeren alue).
Liikevaihto on esitetty asiakkaan sijaintimaan mukaan ja
varat sekä investoinnit varojen sijaintimaan mukaan.
77
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
3.1. Liiketoimintasegmentit
Kunnossapito Teollisuuslaitteet Satamaratkaisut
Yhteiset toiminnot ja
allokoimattomat erät Eliminoinnit Yhteensä
2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021
Myynti
Myynti konsernin ulkopuolelle 1 292,8 1 161,3 1 068,8 960,2 1 003,2 1 064,3 0,0 0,0 3 364,8 3 185,7
Myynti muille segmenteille 50,6 44,0 136,8 128,5 11,9 8,6 9,8 9,2 -209,0 -190,3 0,0 0,0
Liikevaihto yhteensä 1 343,3 1 205,3 1 205,6 1 088,7 1 015,0 1 072,9 9,8 9,2 -209,0 -190,3 3 364,8 3 185,7
Oikaistu EBITA 249,4 222,4 32,5 38,0 63,5 79,9 -27,1 -28,1 0,1 0,0 318,4 312,2
Oikaistu EBITA, % 18,6 % 18,5 % 2,7 % 3,5 % 6,3 % 7,4 % 9,5 % 9,8 %
Kauppahinnan kohdistamiseen liittyvät poistot -14,3 -15,5 -11,0 -10,8 -6,6 -6,8 -31,8 -33,2
Oikaistu liikevoitto 235,2 206,9 21,5 27,2 57,0 73,1 -27,1 -28,1 0,1 0,0 286,6 279,1
% liikevaihdosta 17,5 % 17,2 % 1,8 % 2,5 % 5,6 % 6,8 % 8,5 % 8,8 %
Oikaisut liikevoittoon
Transaktiokulut -0,1 -8,6 -47,8 -8,7 -47,8
Uudelleenjärjestelykulut -2,6 -2,0 -12,9 -8,5 -0,6 1,7 -0,9 -2,5 -17,0 -11,3
Kulut, jotka liittyvät Ukrainan sodan vaikutuksiin -0,4 0,0 -19,6 0,0 -17,8 0,0 -0,1 0,0 -37,8 0,0
Oikaisut yhteensä -2,9 -2,0 -32,5 -8,5 -18,6 1,7 -9,5 -50,3 -63,5 -59,1
Liikevoitto 232,3 204,9 -10,9 18,7 38,4 74,8 -36,6 -78,4 0,1 0,0 223,2 220,0
% liikevaihdosta 17,3 % 17,0 % -0,9 % 1,7 % 3,8 % 7,0 % 6,6 % 6,9 %
Osuus osakkuusyhtiöiden ja yhteisyritysten tulok-
sesta (liite 16)
0,4 0,3 0,4 0,3
Rahoitustuotot 26,9 28,6 26,9 28,6
Rahoituskulut -59,7 -56,4 -59,7 -56,4
Voitto ennen veroja 190,7 192,5
Liiketoimintasegmentin varat 1 502,5 1 422,6 1 112,0 926,6 1 070,0 900,4 3 684,5 3 249,6
Sijoitukset pääomaosuusmenetelmää käyttäen
(liite 16)
7,8 6,8 7,8 6,8
Rahat ja pankkisaamiset 413,9 320,7 413,9 320,7
Laskennalliset verosaamiset 103,8 120,2 103,8 120,2
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat
verosaamiset
15,0 16,2 15,0 16,2
Muut kohdistamattomat ja yhteisten
toimintojen varat
115,6 132,4 115,6 132,4
Varat yhteensä 1 502,5 1 422,6 1 112,0 926,6 1 070,0 900,4 656,1 596,2 4 340,6 3 845,8
78
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Myyntituotot täyttämättömistä tai osittain täyttämättömistä suoritevelvoitteista, joiden
odotetaan tuloutuvan tulevaisuudessa
Kunnossapito Teollisuuslaitteet Satamaratkaisut
Yhteiset toiminnot ja
allokoimattomat erät Eliminoinnit Yhteensä
2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021
Liiketoimintasegmentin velat 252,5 212,7 503,3 376,6 539,3 405,8 1 295,2 995,1
Korolliset velat 1 106,2 865,1 1 106,2 865,1
Laskennalliset verovelat 133,7 142,6 133,7 142,6
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat 31,7 23,0 31,7 23,0
Muut kohdistamattomat ja yhteisten
toimintojen velat
340,9 459,5 340,9 459,5
Velat yhteensä 252,5 212,7 503,3 376,6 539,3 405,8 1 612,4 1 490,2 2 907,6 2 485,2
Muut tiedot
Investoinnit 8,9 10,9 20,9 28,8 7,3 10,2 0,0 0,0 37,0 49,8
Henkilöstö 7 802 7 890 5 529 5 516 3 102 3 083 89 84 16 522 16 573
Vuonna 2023 Vuonna 2024
Vuonna 2025
ja sen jälkeen Yhteensä
Kunnossapito 397,3 18,4 29,9 445,5
Teollisuuslaitteet 701,3 117,0 38,9 857,2
Satamaratkaisut 1 015,6 514,3 69,0 1 599,0
Yhteensä 2 114,2 649,7 137,8 2 901,7
Täyttämättömien tai osittain täyttämättömien suoritevelvoit-
teiden yhteydessä oleva myyntihinta ei sisällä muuttuvaa
vastiketta, joka on rajoitettu. Konsernin tulevaisuuden koko-
naisliikevaihtoon sisältyvät myös uudet tilaukset, muutokset
toimitusten laajuudessa ja sopimuspidennykset, joita ei
ole tiedossa tilinpäätöspäivänä, joten ne eivät sisälly tähän
taulukkoon.
3.1. Liiketoimintasegmentit (jatkuu)
79
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
3.2. Maantieteelliset alueet
2022 EMEA* AME APAC Yhteensä
Ulkoinen myynti* 1 714,1 1 201,1 449,7 3 364,8
Varat* 3 052,7 643,6 644,3 4 340,6
Investoinnit 27,2 3,6 6,3 37,0
Henkilöstö 9 565 3 131 3 826 16 522
2021 EMEA* AME APAC Yhteensä
Ulkoinen myynti* 1 645,9 1 042,2 497,7 3 185,7
Varat* 2 637,8 546,1 661,9 3 845,8
Investoinnit 36,4 1,0 12,4 49,8
Henkilöstö 9 683 3 016 3 874 16 573
* Ulkoinen myynti Suomeen 102,8 milj. euroa. Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet (ilman laskennallista verosaamista) Suomessa 175,6 milj.
euroa ja muissa maissa 1 692,0 milj. euroa.
* Ulkoinen myynti Suomeen 87,6 milj. euroa. Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet (ilman laskennallista verosaamista) Suomessa 172,8 milj.
euroa ja muissa maissa 1 710,2 milj. euroa.
Yksikään konsernin asiakas ei yksistään ylitä 10:tä prosenttia konsernin myynnistä.
4. Hankitut ja myydyt liiketoiminnot
Hankitut liiketoiminnot
Heinäkuussa 2022 Konecranes hankki Garabi Industrial
Technologiesin pienen nosturihuoltoliiketoiminnan Espan-
jassa ja maksoi kauppahintana 1,5 milj. euroa hankituista
varoista. Hankitun liiketoiminnan käyvät arvot olivat 1,6
milj. euroa aineettomissa hyödykkeissä (asiakassuhteet),
0,1 milj. euroa aineellisissa hyödykkeissä, 0,3 milj. euroa
vaihto-omaisuudessa ja 0,4 milj. euroa laskennallisessa
verovelassa. Jos liiketoiminta olisi hankittu 1.1.2022, kon-
sernin yhdistelty liikevaihto 2022 olisi ollut 3 365,9 milj.
euroa ja liikevoitto 223,2 milj. euroa.
Määräysvallattomien osuuksien hankinta
Syyskuussa 2022, Konecranes hankki 6 prosentin määräys-
vallattoman osuuden Konecranes Real Estate GmbH & Co.
KG:sta Saksassa ja maksoi kauppahintana 2,7 milj. euroa.
Marraskuussa 2022 Konecranesista tuli TBA-
ohjelmistotuotteiden ainoa omistaja ja toimittaja, kun
konserni osti yhtiön 30,22 prosentin määräysvallattoman
osuuden Ports Software Solutions B.V.:stä Alankomaissa.
TBA Group tarjoaa ohjelmistoja sekä satamasuunnittelu- ja
optimointikonsultointipalveluita satama-, intermodaali-
ja varastosektoreilla. Kauppahinta oli 8,0 milj. euroa,
josta 5,0 milj. euroa maksettiin käteisellä ja 3,0 milj.
euroa on kirjattu viivästettynä kauppahintana. Samalla
TBA:n suunnittelukonsultointitoiminta siirrettiin uudelle
juridiselle yhtiölle, josta Konecranes-konserni omistaa nyt
49 prosenttia. Hankintojen kokonaisvaikutus kertyneisiin
voittovaroihin oli -4,8 milj. euroa ja määräysvallattomien
omistajien osuuteen -6,5 milj. euroa.
Myydyt liiketoiminnot
Syyskuussa 2022 Konecranes myi Satamaratkaisut
-segmentistä pienen Motronica-automaatioliiketoiminnan
Italiassa. Konecranes sai kaupasta 0,4 milj. euron
myyntitulot ja kirjasi 0,4 milj. euron voiton ennen veroja.
Syyskuun ja joulukuun välisenä aikana Konecranes myi
myös Venäjän huoltoliiketoiminnan ja sai kaupasta 0,3 milj.
euron myyntituoton ja kirjasi 0,4 milj. euron tappion ennen
veroja.
Hankitut ja myydyt liiketoiminnot 2021
Vuonna 2021 ei ollut hankittuja tai myytyjä liiketoimintoja.
80
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
5. Myyntituottojen jaottelu
Asiakassopimuksista saadut myyntituotot 2022 2021
Hyödykkeiden myynti 2 308,4 2 242,4
Palvelut 1 047,1 936,1
Yhteensä 3 355,5 3 178,5
Muut tuotot
Omien tuotteiden vuokraus 8,9 6,9
Rojaltit 0,4 0,4
Yhteensä 9,3 7,3
Liikevaihto yhteensä 3 364,8 3 185,7
2022 2022 2022 2021 2021 2021
Suoritevelvoitteiden täyttämisen ajankohta
segmenteittäin
Yhtenä
ajankohtana
Ajan
kuluessa Yhteensä
Yhtenä
ajankohtana
Ajan
kuluessa Yhteensä
Kunnossapito 165,3 1 127,5 1 292,8 150,1 1 011,2 1 161,3
Teollisuuslaitteet 882,5 165,1 1 047,6 778,8 181,4 960,2
Satamaratkaisut 877,6 146,8 1 024,4 836,4 227,9 1 064,3
Yhteiset toiminnot 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Yhteensä 1 925,4 1 439,4 3 364,8 1 765,3 1 420,5 3 185,7
6. Taseeseen kirjatut erät
asiakassopimuksista
6.1. Asiakassopimuksien omaisuus- ja velkaerät
6.2. Saadut ennakot
Asiakassopimusten omaisuuserät 2022 2021
Tuotoksi kirjattujen, mutta luovut-
tamattomien pitkäaikaishankkeiden
määrä yhteensä
641,3 682,8
Osatuloutussaamiset netotettuna
saatuja ennakkomaksuja vastaan
457,9 521,5
Yhteensä 183,5 161,3
Siirrot tilikauden alun sopimuksien
omaisuuseristä
303,2 220,3
Asiakassopimusten velkaerät
Saadut ennakkomaksut
osatuloutuksessa (brutto)
572,2 593,8
Osatuloutussaamiset netotettuna
saatuja ennakkomaksuja vastaan
457,9 521,5
Yhteensä 114,3 72,3
Tilikauden aikaiset tuloutukset, jotka
sisältyivät tilikauden alun velkaeriin
257,4 185,8
Saaduista käteissuorituksista johtuvat
lisäykset
284,0 306,5
2022 2021
Saadut ennakkomaksut
osatuloutuksessa (netto)
114,3 72,3
Muut saadut ennakot 450,1 272,4
Yhteensä 564,3 344,7
Asiakassopimusten omaisuuserät liittyvät pitkäaikaishank-
keiden osatuloutussaamiisiin. Taseen nettoarvot ovat arvoja,
joissa kertyneet pitkäaikaishankkeiden aktivoidut kustannukset
taseessa sekä kirjatut voitot ja tappiot ylittävät ennakkolasku-
tuksen määrän. Kun ennakkomaksut ylittävät pitkäaikaishank-
keiden aktivoidut kustannukset sekä kirjatut voitot ja tappiot,
esitetään nämä velat rivillä saadut ennakkomaksut osatulou-
tuksessa (netto).
Katso liite 3 myyntituotot täyttämättömistä tai osittain täyttä-
mättömistä suoritevelvoitteista, joiden odotetaan tuloutuvan
tulevaisuudessa, ja liite 21 laskuttamattomat myyntituotot.
81
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
7.1. Konsernin tilintarkastajan palkkiot
tilintarkastuksista ja muista palveluista
7. Liiketoiminnan kulut
8. Henkilöstökulut ja henkilöstön
lukumäärä
8.1. Henkilöstökulut
8.2. Henkilöstön määrä
8.3. Henkilöstö raportoitujen segmenttien
mukaan kauden lopussa
2022 2021
Tilintarkastus 4,1 3,8
Muut palvelut 0,2 0,3
Yhteensä 4,3 4,0
2022 2021
Keskeneräisten tuotteiden
varastojen muutos
-170,9 -35,0
Valmistus omaan käyttöön -1,1 -0,7
Aineet ja tavarat 1 267,5 1 030,7
Ulkopuoliset palvelut 414,7 418,1
Aineet, tavarat ja ulkopuoliset palvelut 1 510,2 1 413,0
Palkat ja palkkiot 884,8 829,6
Eläkekulut 66,9 65,1
Muut henkilösivukulut 140,2 128,8
Henkilöstökulut 1 091,9 1 023,5
Liiketoiminnan muut kulut 423,3 420,4
Liiketoiminnan kulut yhteensä 3 025,3 2 856,9
2022 2021
Palkat ja palkkiot 884,8 829,6
Eläkekulut: etuuspohjaiset eläke-
järjestelyt
9,5 10,7
Eläkekulut: maksupohjaiset eläke-
järjestelyt
57,5 54,5
Muut henkilösivukulut 140,2 128,8
Yhteensä 1 091,9 1 023,5
2022 2021
Henkilöstö keskimäärin 16 563 16 625
Henkilöstö 31.12. 16 522 16 573
Henkilöstö 31.12. Suomessa 2 151 2 065
2022 2021
Kunnossapito 7 802 7 890
Teollisuuslaitteet 5 529 5 516
Satamaratkaisut 3 102 3 083
Konsernihenkilöstö 89 84
Yhteensä 16 522 16 573
Tutkimus- ja kehitysmenot on kirjattu kuluksi tuloslaskel-
maan ja ne olivat 47,7 milj. euroa vuonna 2022 (47,7 milj.
euroa vuonna 2021).
9. Poistot ja arvonalentumiset
9.1. Poistot
9.2. Arvonalentumiset
2022 2021
Aineettomat oikeudet 38,0 44,2
Rakennukset ja rakennelmat 31,4 30,7
Koneet ja kalusto 45,7 45,0
Yhteensä 115,2 119,8
2022 2021
Aineelliset hyödykkeet 5,3 0,3
Liikearvo 3,9 0,0
Yhteensä 9,2 0,3
Arvonalentumisten luonne on kuvailtu liikearvon,
aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden liitetiedoissa
(liitteet 13, 14 ja 15).
10. Rahoitustuotot ja -kulut
10.1. Rahoitustuotot
2022 2021
Korkotuotot pankkitalletuksista ja
lainoista
6,1 2,1
Valuuttakurssivoitot 20,4 25,6
Muut rahoitustuotot 0,4 0,9
Yhteensä 26,8 28,6
10.2. Rahoituskulut
2022 2021
Korkokulut vieraan pääoman eristä 26,5 19,0
Nettotappio käypään arvoon tulos-
vaikutteisesti kirjatuista rahoitus-
instrumenteistä
27,2 30,8
Muut rahoituskulut 6,0 6,6
Yhteensä 59,7 56,4
Nettorahoitustuotot ja -kulut -32,9 -27,8
Yhtiö käyttää eräiden suurien nosturiprojektien myyntien
rahavirtojen suojauksessa tätä tarkoitusta varten
soveltuvia johdannaisinstrumentteja. Tulevaisuuden
rahavirtojen suojausaste on arvioitu tehokkaaksi, ja
suojausinstrumenttien realisoitumaton nettovaikutus +2,0
milj. euroa (-11,0 milj. euroa vuonna 2021) vähennettynä
siihen liittyvällä laskennallisella verolla -0,4 milj. euroa (+2,2
milj. euroa vuonna 2021) sisältyy yhtiön omaan pääomaan.
Suojattujen operatiivisten rahavirtojen arvioidaan toteutuvan
seuraavien 3–18 kuukauden kuluessa. Realisoituneet ja
tuloslaskelmaan kirjatut suojauslaskennan kurssierot olivat
-17,8 milj. euroa (-0,4 milj. euroa vuonna 2021).
82
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
11. Verot
11.1. Tuloslaskelman verot
11.2. Tuloslaskelman verojen täsmäytys
voittoon ennen veroja
11.3. Laajan tuloksen eriin liittyvien
tuloverojen vaikutukset
2022 2021
Paikallisten verosäännösten perusteella
lasketut verot
63,8 47,7
Aiempien tilikausien verot -0,6 1,4
Laskennallisen veron muutos -11,0 -3,9
Yhteensä 52,2 45,1
2022 2021
Rahavirran suojaukset -0,4 -2,2
Vakuutusmatemaattiset voitot
ja tappiot
-18,7 5,8
Yhteensä -19,1 3,6
2022 2021
Voitto ennen veroja 190,7 192,5
Verot laskettuna emoyhtiön
verokannalla 20 % (2021: 20 %)
38,1 38,5
Ulkomaisten tytäryhtiöiden
verokantojen vaikutus
16,0 10,2
Aiempien tilikausien verot -0,6 1,4
Ei vähennyskelpoisten ja verovapaiden
erien vaikutus
0,1 -1,2
Tilikauden tappiot, joista ei ole kirjattu
laskennallista veroa
2,4 0,6
Aiemmin kirjaamattomien
verotuksellisten tappioiden käyttö
-4,0 -4,6
Kirjatut aiemmin kirjaamattomat
verotukselliset tappiot
-2,2 -0,3
Arvonalennus aiemmin kirjattuihin
laskennallisiin veroihin
1,7 -1,1
Tytäryhtiöiden voittovaroihin liittyvät
laskennalliset verot
-1,8 2,4
Verovaikutus verokannan muutoksesta -0,1 0,2
Muut erät 2,5 -1,0
Yhteensä 52,2 45,1
Efektiivinen verokanta % 27,4 % 23,4 %
Yhtiö arvioi säännöllisesti laskennallisten verosaamisten
kerrytettävissä olevan määrän.
12. Osakekohtainen tulos
Laimentamaton osakekohtainen tulos on laskettu jakamalla
emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva tilikauden tulos
tilikauden aikana ulkona olleiden osakkeiden painotetulla
keskimäärällä. Laimennetun osakekohtaisen tuloksen
laskemisessa on otettu huomioon osakeperusteisten
kannustinjärjestelmien laimentava vaikutus osakkeiden
painotettuun keskimäärään vuoden aikana. Osakkeiden
painotettu keskimäärä ei sisällä omia osakkeita.
2022 2021
Tilikauden voitto emoyhtiön osakkeen-
omistajille
140,3 146,9
Ulkona olevien osakkeiden painotettu
keskiarvo (1 000 kpl)
79 152 79 134
Osakeperusteisten kannustinjärjestel-
mien vaikutus (1 000 kpl)
357 473
Laimennettu ulkona olevien osakkeiden
painotettu keskiarvo (1 000 kpl)
79 508 79 607
Laimentamaton osakekohtainen
tulos, EUR
1,77 1,86
Laimennettu osakekohtainen
tulos, EUR
1,77 1,85
13. Liikearvo ja liikearvon testaus
13.1. Liikearvo
2022 2021
Hankintameno 1.1. 1 036,8 1 031,4
Muuntoero 1,5 5,4
Hankintameno 31.12. 1 038,3 1 036,8
Kertyneet arvonalentumiset 1.1. -14,7 -14,7
Tilikauden arvonalentumiset -3,9 0,0
Tasearvo 31.12. 1 019,6 1 022,1
13.2. Yleiset periaatteet
Johto seuraa konsernin suoritusta kuukausittaisissa kokouk-
sissa ja raportoinnissa, joka tapahtuu liiketoimintayksikkö-
tasolla. Liikearvojen arvonalentumistestaus tehdään konsernin
organisaation alimmalla tasolla, jolla liiketoimintajohto
seuraa liikearvoja.
13.3. Raportoitujen segmenttien liikearvot
arvonalentumiskirjausten jälkeen
2022 2021
Teollisuuslaitteet 153,7 154,0
Agilon 0,0 3,9
Teollisuuslaitteet yhteensä 153,7 157,9
Teollisuusnosturihuolto 662,9 660,0
Työstökonehuolto 3,9 4,1
Kunnossapito yhteensä 666,8 664,1
Satamanosturit 163,3 163,4
Trukit 35,8 36,7
Satamaratkaisut yhteensä 199,1 200,0
Konsernin raportoitujen
segmenttien liikearvo 31.12.
1 019,6 1 022,1
83
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Myynnin
vuotuinen
kasvu
Diskontto-
korko
Teollisuuslaitteet 4,0 % 14,6 %
Agilon 13,8 % 14,5 %
Teollisuusnosturihuolto 7,5 % 15,2 %
Työstökonehuolto 4,5 % 13,3 %
Trukit 9,9 % 12,7 %
Satamanosturit 6,5 % 13,8 %
Kullekin rahavirtaa tuottavalle yksikölle on määritelty
kerrytettävissä oleva rahamäärä, joka perustuu
diskontattuja rahavirtoja käyttäviin käyttöarvolaskelmiin.
Rahavirtalaskelmissa käytetty ennustejakso on viisi vuotta
ja se perustuu rahavirtaa tuottavan yksikön johdon
tekemiin taloudellisiin ennusteisiin, joita konsernijohto on
tarvittaessa oikaissut. Viiden vuoden jälkeiset rahavirrat
on laskettu loppuarvomenetelmällä. Ennusteet perustuvat
rahavirtaa tuottavan yksikön historiallisiin tietoihin,
tilauskantaan, nykyiseen markkinatilanteeseen sekä tietoihin
teollisuudenalan tulevaisuuden kasvumahdollisuuksista.
Nykyinen kustannusinflaation nousu oletetaan katettavaksi
suurimmaksi osaksi myyntihintojen nousulla, kun taas pitkän
aikavälin kustannusinflaation odotetaan palaavan alemmalle
tasolle. Tuottavuus- ja tehokkuusoletukset perustuvat
sisäisiin tavoitteisiin, joita arvioidaan todellista suorituskykyä
vasten. Näitä olettamia analysoidaan vuosittain osana
johdon vuosisuunnittelua ja strategisen suunnittelun syklejä.
Laskelmat valmistellaan neljännen vuosikvartaalin aikana.
Diskonttokorkokantana on käytetty verovaikutuksella
puhdistettua keskimääräistä pääoman kustannusta
ja se perustuu pitkäaikaisiin valtion riskittömien
velkakirjojen korkoihin kuin myös markkina- ja
teollisuudenalakohtaisiin riskipreemioihin. Riskipreemiot
saadaan samalla teollisuudenalalla toimivien yhtiöiden
liiketoimintaportfolioista.
Avainolettamat, jotka ovat keskimääräinen ennustettu
myynnin vuotuinen kasvu seuraavan viiden vuoden aikana
ja diskonttokorko, ovat seuraavat:
Arvonalentumiskirjaukset
Konecranes kirjasi alas Agilonin rahavirtaa tuottavan
yksikön liikearvon johtuen Agilon-liiketoiminnan
madaltuneista diskontatuista kassavirtaennusteista. Agilon
on erityisesti kunnossapidon, tuotannon ja jakelulogistiikan
varastonhallintaan suunniteltu automaattivarasto. Myynnin
kehitys ei ole saavuttanut tavoitteittaan ja siitä johtuen
kassavirrat ovat olleet riittämättömiä. Liiketoimintamalli
perustuu osittain vuokraukseen, mikä sitoo myös pääomaa
liiketoimintaan. Agilon-liiketoiminta toimii pääosin
Euroopan alueella ja kuuluu Teollisuuslaitteet-segmenttiin.
Goodwill-testauksen mukaan yksikön kerrytettävissä oleva
rahamäärä oli 2,4 milj. euroa, joka perustuu yksikön
käyttöarvolaskelmiin. Laskelmissa käytetty diskonttokorko oli
14,5 % (31.12.2021: 13,2 %).
Vuonna 2021 arvonalentumistestaukset eivät aiheuttaneet
arvonalennuskirjauksia.
Herkkyysanalyysit
Perusolettamiin perustuneen liikearvotestauksen lisäksi
suoritettiin neljä erillistä herkkyysanalyysiä jokaiselle
rahavirtaa tuottavalle yksikölle:
1) Diskonttokorkoanalyysi, jossa käytettyä diskontto-
korkokantaa korotettiin viidellä prosenttiyksiköllä.
2) Herkkyysanalyysi, jossa rahavirtaa tuottavien yksiköiden
sekä liiketoimintatason yksiköiden ennustettuja
kassavirtoja alennettiin konsernin johdon analyysin
perusteella. Yksiköiden historiatietoon ja tulevaisuuden
kasvunäkymiin perustuen vuosittaisia kassavirtoja
alennettiin -10 % mukaan lukien terminaalivuosi.
Myyntikatteen vuotuinen kasvu on johdonmukainen
myynnin vuotuisen kasvun kanssa. Lisäksi kaikkien
kassavirtaa tuottavien yksiköiden terminaalivuoden kasvuna
on käytetty yhtä prosenttia.
3) Herkkyysanalyysi, jossa samanaikaisesti sekä yllä
mainittua diskonttokorkoa korotettiin (+5 %-yks.) et
tulevia kassavirtoja alennettiin (-10 %).
4) Herkkyysanalyysi, jossa myynnin vuotuista kasvua
alennettiin viiden ennustetun vuoden aikana
(-2 %-yks.) käyttäen nykyistä diskonttokorkoa.
2022
Muiden rahavirtaa tuottavien yksiköiden kuin Agilonin osalta
ei ilmentynyt liikearvon alaskirjaustarvetta herkkyysanalyysien
perusteella. Merkittävien arvonalennustappioiden
todennäköisyys on muissa rahavirtaa tuottavissa yksiköissä
vähäinen, sillä perusskenaariossa käyttöarvot olivat noin
kaksi kertaa suuremmat kuin rahavirtaa tuottavaan yksikköön
sitoutuneet varat.
2021
Herkkyysanalyysi, jossa käytettiin sekä korkeampaa
diskonttokorkoa (+5 %-yks.) että matalampaa
kassavirtaennustetta (-10 %), osoitti, että Agilon-yksikössä
olisi kirjattu arvonalentumista 0,6 milj. euroa. Muiden
rahavirtaa tuottavien yksiköiden osalta ei herkkyysanalyysien
perusteella ilmentynyt liikearvon alaskirjaustarvetta.
84
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
14. Aineettomat hyödykkeet
2022
Patentit ja
tavaramerkit
Tietokone-
ohjelmistot Muut
Aineettomat
hyödykkeet
yhteensä
Hankintameno 1.1. 243,8 191,7 504,1 939,6
Lisäykset 0,0 9,8 0,0 9,8
Vähennykset -0,3 -0,6 -1,1 -2,0
Hankitut liiketoiminnot 0,0 0,0 1,6 1,6
Siirto omaisuuserien välillä 0,0 0,0 0,0 0,0
Muuntoero 0,0 0,0 0,0 0,0
Hankintameno 31.12. 243,5 200,9 504,6 949,0
Kertyneet suunnitelman mukaiset
poistot 1.1.
-19,5 -168,4 -248,5 -436,4
Muuntoero 0,0 0,1 0,2 0,3
Vähennysten kertyneet suunnitelman
mukaiset poistot
0,3 0,2 0,0 0,5
Tilikauden suunnitelman mukaiset
poistot
-1,4 -10,0 -26,5 -38,0
Tasearvo 31.12. 222,8 22,7 229,8 475,4
2021
Patentit ja
tavaramerkit
Tietokone-
ohjelmistot Muut
Aineettomat
hyödykkeet
yhteensä
Hankintameno 1.1. 243,7 180,2 504,8 928,8
Lisäykset 0,0 12,2 0,0 12,2
Vähennykset 0,0 -0,7 -1,3 -2,0
Siirto omaisuuserien välillä 0,0 0,0 0,0 0,0
Muuntoero 0,0 0,0 0,5 0,5
Hankintameno 31.12. 243,8 191,7 504,1 939,6
Kertyneet suunnitelman mukaiset
poistot 1.1.
-17,7 -158,0 -217,0 -392,7
Muuntoero 0,0 -0,1 -0,3 -0,4
Vähennysten kertyneet suunnitelman
mukaiset poistot
0,0 0,7 0,2 0,9
Tilikauden suunnitelman mukaiset
poistot
-1,8 -11,1 -31,3 -44,2
Tasearvo 31.12. 224,2 23,3 255,6 503,1
Muut-ryhmä koostuu pääosin hankittujen liiketoimintojen
mukana tulleista asiakkuuksista ja teknologiasta. Ne on
kirjattu hankintamenoonsa ja poistetaan tasapoistoin
todennäköisen käyttöiän puitteissa. Aineettomien
hyödykkeiden poistoaika vaihtelee yleisesti 4 ja 20 vuoden
välillä. Aineettomien hyödykkeiden poistot esitetään
tuloslaskelman poistot ja arvonalentumiset -rivillä.
31.12.2022 ja 31.12.2021 yhtiön taseessa on kirjattuna
Demag- ja Gottwald-tavaramerkkien käyttöoikeudesta
167,0 milj. euron ja 51,0 milj. euron omaisuuserät. Koska
nämä omaisuuserät kerryttävät yhtiölle kassavirtaa
rajoittamattoman ajanjakson, luokitellaan ne aineettomiksi
hyödykkeiksi, joille ei ole määriteltävissä taloudellista
vaikutusaikaa. Näiden omaisuuserien tasearvoa testataan
vuosittain samalla tavalla arvonalentumistestauksin kuin
liikearvoakin.
Lisäykset 9,8 milj. euroa (12,2 milj. euroa vuonna 2021)
sisältävät pääasiassa taseeseen aktivoituja konsernin ERP-
järjestelmien kehityskuluja.
85
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
2022
Maa-
alueet
Rakennukset
ja rakennelmat
Koneet ja
kalusto
Aineelliset
hyödykkeet
yhteensä
Hankintameno 1.1. 29,8 288,8 418,4 737,0
Lisäykset 0,0 40,2 48,4 88,6
Vähennykset 0,0 -8,7 -15,0 -23,7
Siirto omaisuuserien välillä -0,2 0,1 0,0 0,0
Arvonalennukset 0,0 -1,1 -3,6 -4,8
Muuntoero 0,1 -0,2 0,6 0,5
Tasearvo 31.12. 29,7 319,0 448,8 797,5
Kertyneet suunnitelman mukaiset
poistot 1.1.
0,0 -113,0 -284,7 -397,7
Muuntoero 0,0 0,3 0,4 0,7
Vähennysten kertyneet poistot 0,0 8,3 14,4 22,7
Tilikauden suunnitelmanmukaiset
poistot
0,0 -31,4 -45,7 -77,2
Tasearvo 31.12. 29,7 183,1 133,1 345,9
2021
Maa-
alueet
Rakennukset
ja rakennelmat
Koneet ja
kalusto
Aineelliset
hyödykkeet
yhteensä
Hankintameno 1.1. 30,1 263,3 391,6 685,0
Lisäykset 0,0 30,9 43,0 74,0
Vähennykset -0,6 -10,6 -19,0 -30,2
Siirto omaisuuserien välillä 0,0 0,4 -0,4 0,0
Arvonalennukset 0,0 0,0 -0,3 -0,3
Muuntoero 0,3 4,8 3,3 8,5
Tasearvo 31.12. 29,8 288,8 418,4 737,0
Kertyneet suunnitelman mukaiset
poistot 1.1.
0,0 -88,3 -254,9 -343,2
Muuntoero 0,0 -0,3 -0,4 -0,7
Vähennysten kertyneet poistot 0,0 6,3 15,6 21,9
Tilikauden suunnitelmanmukaiset
poistot
0,0 -30,7 -45,0 -75,6
Tasearvo 31.12. 29,8 175,8 133,7 339,3
Aineellisten hyödykkeiden luokittelu 2022 2021
Aineelliset hyödykkeet, omistetut 213,5 223,8
Käyttöoikeushyödykkeet, vuokratut 132,5 115,6
Yhteensä 345,9 339,3
2022
Käyttöoikeushyödykkeet
Maa-alueet,
rakennukset ja
rakennelmat
Koneet ja
kalusto Yhteensä
Tasearvo 1.1. 76,5 39,1 115,6
Muuntoero 0,3 0,6 0,9
Uudet vuokrasopimukset ja muutokset sopimusehdoissa 36,0 23,5 59,6
Tilikauden poistot -23,2 -20,3 -43,5
Tasearvo 31.12. 89,6 42,9 132,5
2021
Käyttöoikeushyödykkeet
Maa-alueet,
rakennukset ja
rakennelmat
Koneet ja
kalusto Yhteensä
Tasearvo 1.1. 78,5 42,5 121,0
Muuntoero 2,0 1,4 3,4
Uudet vuokrasopimukset ja muutokset sopimusehdoissa 18,1 15,6 33,6
Tilikauden poistot -22,1 -20,4 -42,5
Tasearvo 31.12. 76,5 39,1 115,6
Arvonalentumiset rakennuksiin, koneisiin ja kalustoon vuonna 2022 liittyvät Ukrainan
sotaan (1,6 milj. euroa), uudelleenjärjestelytoimenpiteisiin (2,9 milj. euroa) sekä vanhoihin
vuokraushyödykkeisiin (0,3 milj. euroa) ja vuonna 2021 uudelleenjärjestelytoimenpiteisiin (0,3
milj. euroa).
15. Aineelliset hyödykkeet
86
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
16. Muut sijoitukset ja määräys-
vallattomien omistajien osuus
16.1. Sijoitukset pääomaosuusmenetelmää
käyttäen
Seuraava taulukko osoittaa tiivistettynä konsernin sijoitusten taloudellisen informaation ja täsmäytyksen
sijoituksen tasearvoon konsernitilinpäätöksessä.
16.3. Yhteiset toiminnot
Konecranes on luokitellut yhden yhtiön (AS Konesko)
yhteiseksi toiminnoksi perustuen osakassopimukseen.
AS Konesko on Konecranesin tuotteissa käytettävien
komponenttien strateginen toimittaja. Konecranesilla
on eksklusiiviset oikeudet eräiden moottoreiden ja
päätykannattimien ostamiseen AS Konesko:lta AS
Konesko:n kanssa sovitulla hinnalla. Konecranes kuitenkin
myös säilyttää oikeudett nykyisten moottoreiden malleihin
ja päätykannattimien tavaramerkkioikeuksiin.
Osakkuusyritykset 2022 2021
Hankintameno 1.1. 1,7 1,7
Osuus osakkuusyhtiöiden tuloksista
verojen jälkeen*
0,1 0,1
Saadut osingot -0,1 -0,1
Muutos tytäryhtiöosakkeista 0,8 0,0
Tasearvo 31.12. 2,5 1,7
Yhteisyritykset 2022 2021
Hankintameno 1.1. 5,1 4,8
Osuus yhteisyritysten tuloksista
verojen jälkeen*
0,3 0,2
Saadut osingot -0,1 0,0
Muuntoero 0,0 0,1
Tasearvo 31.12. 5,3 5,1
2022
Sijoituksen
kirjan-
pitoarvo
Pitkä-
aikaiset
varat*
Lyhyt-
aikaiset
varat*
Pitkä-
aikaiset
velat*
Lyhyt-
aikaiset
velat*
Liike-
vaihto*
Tilikauden
voitto
jatkuvista
toimin-
noista*
Tilikauden
laaja
tulos*
Saadut
osingot
Sijoitukset osakkuus-
yhtiöihin ja yhteis-
yrityksiin
7,8 3,6 54,5 0,9 31,3 69,3 1,4 1,4 0,2
Yhteensä 7,8 3,6 54,5 0,9 31,3 69,3 1,4 1,4 0,2
2021
Sijoituksen
kirjan-
pitoarvo
Pitkä-
aikaiset
varat*
Lyhyt-
aikaiset
varat*
Pitkä-
aikaiset
velat*
Lyhyt-
aikaiset
velat*
Liike-
vaihto*
Tilikauden
voitto
jatkuvista
toimin-
noista*
Tilikauden
laaja
tulos*
Saadut
osingot
Sijoitukset osakkuus-
yhtiöihin ja yhteis-
yrityksiin
6,8 3,8 52,5 0,8 31,4 58,5 1,1 1,1 0,1
Yhteensä 6,8 3,8 52,5 0,8 31,4 58,5 1,1 1,1 0,1
*Sisältää kauppahinnan allokoinnista aiheutuvat oikaisut. * Osuus yhtiön varoista, veloista, liikevaihdosta ja tilikauden tuloksesta perustuu viimeisimmän julkaistun tilinpäätöksen mukaisiin arvoihin.
Konecranes omistaa 31.12.2022 AS Konesko:sta 49,5 %.
Konecranes kirjaa osuutensa AS Konesko:n varoista,
veloista, tuotoista ja kuluista FRS 11 -standardin
mukaisesti.
16.2. Sijoitukset osakkuusyhtiöihin ja yhteisyrityksiin
87
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
16.4. Tytäryhtiöt, joissa on merkittävä määräysvallattomien omistajien osuus
17. Laskennalliset verosaamiset
ja verovelat
17.1. Laskennalliset verosaamiset
17.2. Laskennalliset verovelat
2022
Määräys-
vallattomien
omistajien osuus Liikearvo
Pitkäaikaiset
varat
Lyhytaikaiset
varat
Pitkäaikaiset
velat
Lyhytaikaiset
velat Liikevaihto
Tilikauden
voitto jatkuvista
toiminnoista
Tilikauden
laaja tulos
Määräysvallattomien omistajien
osuus
0,1 0,0 1,4 5,3 0,1 6,9 6,6 -0,6 -0,6
Yhteensä 0,1 0,0 1,4 5,3 0,1 6,9 6,6 -0,6 -0,6
2021
Määräys-
vallattomien
omistajien osuus Liikearvo
Pitkäaikaiset
varat
Lyhytaikaiset
varat
Pitkäaikaiset
velat
Lyhytaikaiset
velat Liikevaihto
Tilikauden
voitto jatkuvista
toiminnoista
Tilikauden
laaja tulos
Määräysvallattomien omistajien
osuus
9,2 0,0 66,6 38,1 10,6 58,0 42,4 4,4 4,4
Yhteensä 9,2 0,0 66,6 38,1 10,6 58,0 42,4 4,4 4,4
Varat, velat, liikevaihto ja tulos sisältävät koko yhtiön luvut mukaan lukien kauppahinnan allokoinnin. Katso yhtiölistasta pääasiallinen toimipaikka ja konsernin omistusosuus.
2022 2021
Työsuhde-etuudet 30,2 53,1
Varaukset 18,0 18,1
Käyttämättömät verotukselliset tappiot 10,1 9,6
Muut väliaikaiset erot 45,4 39,4
Yhteensä 103,8 120,2
2022 2021
Aineelliset ja aineettomat hyödykkeet 114,8 121,0
Muut väliaikaiset erot 18,9 21,6
Yhteensä 133,7 142,6
Muut väliaikaiset erot sisältävät ajoituseroja, jotka ovat
syntyneet kulujen jaksotuksesta, saaduista ennakoista
ja realisoitumattomista kurssieroista, jotka eivät ole
verotuksessa vähennyskelpoisia ennen kuin ne toteutuvat.
Laskennalliset verosaamiset ja -velat on netotettu
juridisen yhtiön tasolla silloin kun on olemassa laillisesti
täytäntöönpanokelpoinen oikeus netottaa kauden
verotettavaan tuloon perustuvat saamiset kauden
verotettavaan tuloon perustuvia velkoja vastaan.
Laskennallisten verosaamisten bruttomäärät olivat vuonna
2022 110,9 milj. euroa (125,3 milj. euroa vuonna 2021) ja
laskennallisten verovelkojen 140,8 milj. euroa (147,7 milj.
euroa vuonna 2021).
Konecranes ei ole kirjannut laskennallista veroa
tytäryhtiöiden jakamattomista voittovaroista, siltä osin
kun ero ei todennäköisesti purkaudu ennakoitavassa
tulevaisuudessa.
17.3. Käyttämättömät verotuksessa hyväksi
luettavat tappiot
Vuoden 2022 tilinpäätöksessä Konecranes kirjasi 10,1 milj.
euron (9,6 milj. euroa vuonna 2021) suuruisen laskennallisen
verosaamisen koskien käyttämättömiä verotuksessa hyväksi
luettavia tappioita, yhteismäärältään 187,2 milj. euroa (199,9
milj. euroa vuonna 2021). Käyttämättömät verotuksessa
hyväksi luettavat tappiot, joista ei ole kirjattu laskennallisia
verosaamisia johtuen niiden hyödyntämisen epävarmuudesta,
olivat yhteensä 144,4 milj. euroa tilikaudella 2022 (157,8
milj. euroa tilikaudella 2021). Käytettävissä olevista
verotuksessa hyväksi luettavista tappioista 134,7 milj.
eurolla on rajoittamaton vanhenemisaika, 18,8 milj. eurolla
vanhenemisaika vähintään viisi vuotta ja 33,7 milj. eurolla
enintään viisi vuotta.
Osa verotuksessa hyväksi luettavista tappioista liittyy
vuonna 2006 hankittuun yhdysvaltalaiseen Morris Material
Handling Inc:iin, jonka kertyneet verotuksessa hyväksi
luettavat tappiot olivat 23,1 milj. euroa vuoden 2022
lopussa (24,1 milj. euroa vuonna 2021).
88
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Käyttämättömät verotuksessa hyväksi luettavat tappiot ja niihin liittyvät laskennalliset verosaamiset 31.12.
jaoteltuina merkittävimpien maiden mukaan:
2022 Vahvistetut tappiot
Potentiaaliset
laskennalliset
verosaamiset
Kirjaamaton osa
laskennallisista
verosaamisista
Laskennalliset
verosaamiset
taseessa
Ranska 75,2 18,8 18,8 0,0
Intia 25,1 6,3 6,3 0,0
USA 23,1 5,5 0,0 5,5
Itävalta 16,4 4,1 4,1 0,0
Australia 10,7 3,2 0,0 3,2
Filippiinit 5,3 1,3 1,3 0,0
Saksa 4,4 1,4 1,4 0,0
Japani 4,0 1,2 1,2 0,0
Iso-Britannia 3,4 0,9 0,9 0,0
Etelä-Afrikka 3,3 0,9 0,9 0,0
Muut 16,2 3,0 1,7 1,4
Yhteensä 187,2 46,7 36,6 10,1
2021 Vahvistetut tappiot
Potentiaaliset
laskennalliset
verosaamiset
Kirjaamaton osa
laskennallisista
verosaamisista
Laskennalliset
verosaamiset
taseessa
Ranska 77,4 20,0 20,0 0,0
Intia 34,5 10,8 10,8 0,0
USA 24,2 5,7 0,0 5,7
Itävalta 17,9 4,5 4,2 0,3
Australia 3,2 1,0 0,0 1,0
Filippiinit 2,6 0,7 0,0 0,7
Saksa 4,4 1,4 1,4 0,0
Japani 3,8 1,2 1,2 0,0
Iso-Britannia 9,1 1,7 1,7 0,0
Etelä-Afrikka 5,1 1,4 1,4 0,0
Muut 17,8 3,8 1,7 2,0
Yhteensä 199,9 52,0 42,4 9,6
Arvioidakseen, että IAS 12:n mukainen vakuuttava
näyttö on olemassa, Konecranes on laatinut
tuleville vuosille veroennusteita, joissa on otettu
huomioon tehdyt uudelleenjärjestelytoimenpiteet ja
verosuunnittelumahdollisuudet, jotka olivat olemassa
laskelman laatimishetkellä.
89
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
18. Vaihto-omaisuus
19. Myyntisaamisten ikäjakauma
2022 2021
Aineet, tarvikkeet ja puolivalmisteet 357,3 278,4
Keskeneräiset tuotteet 551,9 380,7
Valmiit tuotteet 38,1 46,2
Ennakkomaksut 45,3 21,1
Yhteensä 992,7 726,4
2022 2022 2021 2021
Myynti-
saamiset
joista
alaskirjattu
Myynti-
saamiset
joista
alaskirjattu
Erääntymättömät 376,2 2,7 326,7 3,2
1–30 päivää erääntyneet 92,9 0,8 81,7 0,5
31–60 päivää erääntyneet 41,9 0,6 40,1 0,2
61–90 päivää erääntyneet 26,4 1,1 19,4 0,7
Yli 91 päivää erääntyneet 48,1 19,2 24,3 22,2
Yhteensä 585,6 24,5 492,1 26,8
2022
Arvo
tilikauden
alussa Muuntoero
Hankitut
liiketoiminnot
Käyttö
tilikauden
aikana
Varauksen
purku
Varauksen
lisäys
tilikauden
aikana
Arvo
tilikauden
lopussa
Varastojen
epäkuranttius-
varaus
42,0 0,3 0,0 -2,8 -1,2 13,9 52,2
2021
Arvo
tilikauden
alussa Muuntoero
Hankitut
liiketoiminnot
Käyttö
tilikauden
aikana
Varauksen
purku
Varauksen
lisäys
tilikauden
aikana
Arvo
tilikauden
lopussa
Varastojen
epäkuranttius-
varaus
42,7 1,1 0,0 -9,2 -0,7 8,0 42,0
Myyntisaamisten tasearvot vastaavat suunnilleen niiden käypiä arvoja. Myyntisaamisiin kohdistuu vain pieni
luottotappioriski johtuen konsernin laajasta ja monipuolisesta asiakaskannasta. Tilikauden aikana toteutuneet luottotappiot
asiakassopimuksista olivat 5,9 milj. euroa (5,8 milj. euroa vuonna 2021).
90
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
2022
Arvo
tilikauden
alussa Muuntoero
Hankitut
liiketoiminnot
Käyttö
tilikauden
aikana
Varauksen
purku
Varauksen
lisäys
tilikauden
aikana
Arvo
tilikauden
lopussa
Luottotappiovaraus
(arvonalentuminen)
26,8 0,0 0,0 -5,8 -8,2 11,7 24,5
2021
Arvo
tilikauden
alussa Muuntoero
Hankitut
liiketoiminnot
Käyttö
tilikauden
aikana
Varauksen
purku
Varauksen
lisäys
tilikauden
aikana
Arvo
tilikauden
lopussa
Luottotappiovaraus
(arvonalentuminen)
31,8 1,5 0,0 -5,7 -5,8 5,0 26,8
Luottotappiovarauksen purku liittyy jo maksettuihin yksittäisiin saataviin, joihin johto oli tehnyt aiemmin varauksen perustuen
epävarmuuteen niiden perinnässä.
19. Myyntisaamisten ikäjakauma (jatkuu)
20. Muut saamiset
21. Siirtosaamiset
22. Rahavarat
2022 2021
Vekselisaamiset 5,6 4,7
Arvonlisäverosaamiset 31,2 23,4
Yhteensä 36,8 28,1
2022 2021
Korot 1,9 0,5
Ennakkoon maksetut kulut 23,0 23,1
Laskuttamattomat myyntituotot 39,7 36,8
Muut siirtosaamiset 33,4 33,8
Yhteensä 98,0 94,1
2022 2021
Lyhytaikaiset talletukset 25,7 77,9
Raha- ja pankkitilit 388,2 242,8
Yhteensä 413,9 320,7
23. Oma pääoma
23.1. Oma pääoma
Osakkeiden
lukumäärä
Omien
osakkeiden
lukumäärä
1.1.2021 79 134 459 87 447
Osakemerkinnät osakepalkkioilla 0 0
31.12.2021 79 134 459 87 447
Osakemerkinnät osakepalkkioilla 32 140 -32 140
31.12.2022 79 166 599 55 307
Oma pääoma koostuu osakepääomasta, ylikurssirahastosta,
osakeannista, arvonmuutos- ja suojausrahastosta,
muuntoeroista, sijoitetun vapaan oman pääoman
rahastosta sekä kertyneistä voittovaroista. Paikallisen
lainsäädännön mukaisesti Konecranes Oyj:n osakkeilla ei ole
nimellisarvoa. Kaikki liikkeelle lasketut osakkeet on maksettu
täysimääräisesti ja listattu Nasdaq Helsingissä.
Ylikurssirahastoon on kirjattu osakkeen kirjanpidollisen
vasta-arvon ylittävä osa osakkeista, jotka on laskettu
liikkeelle ennen 1.9.2006. Arvonmuutos- ja suojausrahasto
sisältää suojauslaskennassa käytettyjen kassavirran
suojausinstrumenttien käyvän arvon muutokset.
Muuntoerot koostuvat muunnettaessa ei euroa
toiminnallisena valuuttana käyttävien tytäryhtiöiden
luvut euroiksi, joka on konsernin esittämisvaluutta. Muu
rahasto sisältää omaan pääomaan osakeperusteisten
kannustinohjelmien kuluista kirjatun hyvityksen. Sijoitetun
vapaan oman pääoman rahastoon merkitään se osa
osakkeiden merkintähinnasta, jota osakeantipäätöksen
mukaan ei merkitä osakepääomaan ja jota ei IFRS:n
mukaan merkitä vieraaseen pääomaan, sekä sellainen muu
oman pääoman sijoitus, jota ei merkitä muuhun rahastoon.
Rahastoon merkitään myös se määrä, jolla osakepääomaa
alennetaan ja jota ei käytetä tappion kattamiseen tai
varojen jakamiseen.
Vuodelta 2022 osakekohtainen osinkoehdotus oli 1,25 euroa
(osinko 1,25 euroa vuonna 2021).
23.2. Jakokelpoiset voittovarat
Katso sivu 119 / Hallituksen esitys yhtiökokoukselle.
Lyhytaikaiset talletukset ovat enintään kolmen kuukauden
pituisia. Rahavarat esitetään nimellisarvoisina, mikä vastaa
niiden käypää arvoa.
91
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
24. Varaukset
2022 Takuut
Uudelleen-
järjestely
Eläke-
sitoumukset Muut Yhteensä
Varaukset 1.1. 56,4 39,8 8,0 21,8 126,1
Muuntoero -0,1 0,0 0,5 0,3 0,7
Hankitut liiketoiminnot 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Lisäykset 24,1 7,9 1,0 8,4 41,4
Käytetyt varaukset -11,0 -19,1 0,0 -6,9 -37,0
Varausten peruutukset -14,1 -0,9 -2,0 -1,8 -18,7
Varaukset 31.12. 55,4 27,7 7,5 21,9 112,4
2021 Takuut
Uudelleen-
järjestely
Eläke-
sitoumukset Muut Yhteensä
Varaukset 1.1. 63,7 64,8 6,0 26,5 161,0
Muuntoero 0,9 0,4 0,5 0,6 2,4
Hankitut liiketoiminnot 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Lisäykset 22,6 8,7 1,9 6,2 39,4
Käytetyt varaukset -16,9 -32,3 0,0 -8,6 -57,8
Varausten peruutukset -13,8 -1,7 -0,4 -2,9 -18,9
Varaukset 31.12. 56,4 39,8 8,0 21,8 126,1
Takuukustannusvaraus kattaa tuotteiden korjaukseen
tai vaihtoon liittyvät kustannukset niiden takuuaikana.
Takuunalaiset vastuut on määritelty perustuen historiallisiin
toteutuneisiin standardituotteiden ja palveluiden
takuukustannuksiin. Yleinen takuuaika on 12 kuukautta.
Monimutkaisemmille tuotteille, etupäässä pitkäaikaisissa
projekteissa, takuukustannusvaraus määritellään
sopimuskohtaisesti ja takuuaika voi olla merkittävästi
pidempi. Uudelleenjärjestelyvaraus kirjataan tapauksissa,
joissa konserni on laatinut yksityiskohtaisen suunnitelman
uudelleenjärjestelystä ja aloittanut sen toimeenpanemisen
tai julkisesti ilmoittanut asiasta. Eläkesitoumukset sisältävät
paikallisiin eläkejärjestelmiin liittyvät kustannusvaraukset.
Kohtaan muut varaukset sisältyvät varaukset laatuvirheiden,
oikeudenkäyntien ja tappiollisten sopimusten varalle, siltä
osin kuin tappio ylittää sopimukseen liittyvän keskeneräisen
työn tai osatuloutussaamisen tasearvon.
Uudelleenjärjestelykulut
Konecranes on kirjannut 17,0 milj. euroa kuluja
uudelleenjärjestelyistä 1-12/2022 (11,3 milj. euroa
1-12/2021), josta 2,9 milj. euroa oli aineettoman ja
aineellisen omaisuuden arvonalentumistappioita (0,3 milj.
euroa 1-12/2021). Jäljellä olevista uudelleenjärjestelyeristä
1-12/2022 raportoitiin henkilöstökuluissa (4,8 milj. euroa),
aineissa ja tavaroissa (4,8 milj. euroa) ja liiketoiminnan
muissa kuluissa (4,5 milj. euroa).
Ukrainan sota
Konecranes on arvioinut riskejään, jotka liittyvät Ukrainan
sotaan, ja niiden vaikutuksia omaisuuseriin sekä käynnissä
oleviin projekteihin ja tehnyt arvonalennuksia Ukrainassa
aineellisten hyödykkeiden arvoon (2,1 milj. euroa),
vaihto-omaisuuteen (1,5 milj. euroa), saataviin (0,5 milj.
euroa) ja laskennallisiin verosaataviin (0,4 milj. euroa)
johtuen tapahtumista ja olosuhteiden muutoksista, jotka
osoittavat, että omaisuuserän tasearvoa vastaava tulo on
epätödennäköisesti kerrytettävissä. Konecranes on myös
kirjannut tappiota ja lisävarauksia vaihto-omaisuuteen
ja saataviin (1,1 milj. euroa) Venäjällä sekä Venäjälle
suuntautuviin projekteihin (31,0 milj. euroa), josta 33,5 milj.
euroa oli myynnin peruuttamista.
92
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
25. Lyhytaikaiset velat
25.1. Siirtovelat
2022 2021
Palkat ja henkilösivukulut 127,7 119,8
Eläkekulut 8,6 10,4
Korot 11,5 7,0
Muut 50,5 53,7
Yhteensä 198,3 190,9
2022 2021
Arvonlisäverovelat 24,3 23,2
Palkkojen ennakonpidätys- ja
sosiaalikuluvelat
17,6 18,8
Muut velat 14,2 11,2
Yhteensä 56,1 53,2
Diskonttaamattomien
kassavirtojen maturiteetti 2022 2021
alle 1 vuotta 40,3 40,1
1–5 vuotta 73,4 70,4
yli 5 vuotta 45,8 24,0
Yhteensä 159,5 134,5
Vuokravelkojen arvo taseessa 2022 2021
Pitkäaikaiset korolliset velat 104,0 85,1
Lyhytaikaiset korolliset velat 36,5 38,3
Yhteensä 140,5 123,4
25.2. Muut lyhytaikaiset velat (korottomat)
26. Vuokrasopimusten raportointi
Tuloslaskelmaan kirjatut erät 2022 2021
Poistot käyttöoikeushyödykkeistä 43,5 42,5
Tulot edelleenvuokratuista
käyttöoikeushyödykkeistä
-1,1 -1,1
Lyhytaikaisten vuokrasopimusten kulut 4,0 4,2
Vähäarvoisten vuokrasopimusten kulut 2,4 2,5
Vuokravelkojen korkokulut 4,1 3,6
Yhteensä 52,9 51,6
Vuokrasopimusten kassavirta 54,7 52,7
2022 2021
Lainat rahoituslaitoksilta 928,8 328,5
Eläkelainat 20,0 25,0
Vuokravelat 104,0 85,1
Muut pitkäaikaiset lainat 3,6 8,5
Yhteensä 1 056,4 447,1
2022 2021
Lainat rahoituslaitoksilta 0,0 77,9
Joukkovelkakirjalainat 0,0 249,8
Eläkelainat 5,0 5,0
Vuokravelat 36,5 38,3
Yritystodistukset 0,0 40,0
Muut lyhytaikaiset lainat 8,3 7,0
Yhteensä 49,8 418,0
Konserni vuokraa maa-alueita ja rakennuksia tuotanto-
ja toimistotiloikseen. Tuotantotilojen vuokra-ajat ovat
tyypilisesti 2–7 vuotta ja toimistotilojen 1–10 vuotta.
Joissain vuokrasopimuksissa on jatko-optio vuokra-ajan
pidentämiselle vuokrasopimuksen lopussa. Konecranes-
konsernin merkittävimmät vuokrasopimukset koskevat
Hyvinkään ja Hämeenlinnan tehdas- ja toimistorakennuksia.
Vuoden 2022 aikana otettiin käyttöön toinen näiden
rakennusten 5 vuoden jatko-optio. Konserni on sisällyttänyt
vuokravelan arvoon myös yhden 5 vuoden lisäoption.
Konsernilla on lisäksi lukuisa määrä muita toimistolaitteisiin,
ajoneuvoihin ja toimitiloihin kohdistuvia vuokrasopimuksia,
joiden vuokraehdot ja jatko-optiot vaihtelevat. Ajoneuvojen
vuokra-aika vaihtelee tyypillisesti kolmesta seitsemään
vuoteen. Vuokrasopimukset noudattavat normaaleja ehtoja
kussakin maassa. Vuokrasopimusten keskimääräinen
korkoprosentti oli 3,54 % (3,24 % vuonna 2021).
27. Korolliset velat
27.1. Pitkäaikainen
27.2. Lyhytaikainen
Vuoden 2022 aikana yhtiö purki 392 milj. euron komittoidun
fuusiorahoitusfasiliteetin (alun perin 635 milj. euroa) täysin ja
maksoi takaisin 250 milj. euron joukkovelkakirjalainan. Lisäksi
yhtiö laski liikkeelle uuden 300 milj. euron Schuldschein-
lainan sekä maksoi takaisin 73 milj. euron bilateraalilainan,
joka erääntyi neljännellä kvartaalilla.
Vuoden 2022 neljännen kvartaalin lopussa yhtiöllä oli
likvidejä kassavaroja 413,9 milj. euroa (31.12.2021: 320,7).
Rahoitusaseman turvaamiseksi konsernilla on sovittuna 400
milj. euron komittoitu valmiusluottolimiitti kansainvälisen
pankkisyndikaatin kanssa (2017-2024), joka joulukuun 2022
lopussa oli käyttämätön. Lisäksi yhtiöllä on mahdollista
nostaa lyhytaikaista rahoitusta kotimaisen 500 milj. euron
yritystodistusohjelman puitteissa, joka joulukuun 2022
lopussa oli käyttämätön (31.12.2021: 40 milj. euroa).
93
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Joulukuun 2022 lopussa lyhyt- ja pitkäaikaisen lainasalkun
sisältö oli: term-lainat 550 milj. euroa, Schuldschein-
laina 377 milj. euroa ja työeläkelaina 25 milj. euroa.
Lainasalkussa on sekä vaihtuva- että kiinteäkorkoisia
eriä sekä koronvaihtosopimuksia. Lainojen painotettu
keskimääräinen vuotuinen korko on kauden lopussa 2,50
%. Yhtiö on kvartaaleittain seurattavan finanssikovenantin
(nettovelkaantumisaste) määräysten mukaisissa rajoissa.
Lainoille ei ole myönnetty erityisiä vakuuksia. Konsernilla on
edelleen terve nettovelkaantumisaste 48,0 % (31.12.2021:
39,8 %), mikä on linjassa sovittujen finanssikovenanttien
kanssa.
Johdannaissopimukset kirjataan taseeseen sopimuksenteko-
hetkellä käypään arvoonsa ja myöhemmin ne arvostetaan
tilinpäätöspäivän mukaiseen käypään arvoonsa. Kaikki
johdannaissopimukset raportoidaan varoina, kun käypä arvo
on positiivinen, ja velkoina, kun käypä arvo on negatiivinen.
Suojauslaskentaan kuulumattomat johdannaiset arvostetaan
käypään arvoonsa ja käyvän arvon muutokset kirjataan
konsernin tuloslaskelmaan. Suojauslaskentaan kuuluvien
johdannaissopimusten suojauksen tehokkaan osan käyvän
arvon muutos kirjataan konsernin laajaan tuloslaskelmaan,
kun taas suojauksen tehoton osa kirjataan konsernin
tuloslaskelmaan. Valuuttatermiinien arvostukset perustuvat
tilinpäätöspäivän noteerattuun spot-kurssiin sekä valuuttojen
korkonoteerauksiin. Koronvaihtosopimuksien arvostukset
perustuvat tulevien kassavirtojen nykyarvoihin, jotka
diskontataan noteerattujen korkojen tuottokäyrien perusteella.
Lisäksi konsernilla on valmiusluottolimiittejä, joista lisätietoja
löytyy liitteestä 33.3.
Pitkäaikaisten velkojen keskikorko 31.12.2022 oli 2,51 %
(2021: 1,42 %) ja lyhytaikaisten 3,93 % (2021: 1,54 %).
Euromääräisten velkojen efektiivinen korkotaso vaihteli
0,80 %:n ja 4,05 %:n välillä (2021: 0,06 %–3,80 %).
27.3. Rahoitusvelkojen ja maksuvalmiusriskien
ikäjakaumat
Seuraava taulukko esittää korollisten velkojen ikäjakauman.
2022 Maturiteetti
Valuutta
Keskimääräinen
duraatio Keskikorko % Alle 1 vuotta 1–5 vuotta Yli 5 vuotta Yhteensä
EUR 1,5 vuotta 2,18 23,5 973,5 40,4 1 037,4
INR 1,7 vuotta 8,62 0,3 0,6 0,0 0,8
CNY 1,5 vuotta 4,59 1,6 1,2 0,0 2,8
USD 1,7 vuotta 4,01 7,8 15,7 0,5 24,0
GBP 1,8 vuotta 3,33 1,3 4,2 0,3 5,8
Muut 1,1–3,0 vuotta 1,43–20,78 15,3 13,3 6,7 35,3
Yhteensä 2,58 49,8 1 008,5 47,9 1 106,2
2021 Maturiteetti
Valuutta
Keskimääräinen
duraatio Keskikorko % Alle 1 vuotta 1–5 vuotta Yli 5 vuotta Yhteensä
EUR 1,5 vuotta 1,23 387,6 386,5 17,5 791,6
INR 1,1 vuotta 8,86 0,5 0,1 0,0 0,6
CNY 1,5 vuotta 4,97 1,0 0,8 0,0 1,8
USD 1,7 vuotta 3,62 7,5 14,3 0,6 22,5
GBP 1,8 vuotta 2,81 2,0 4,6 0,7 7,2
Muut 1,0–3,1 vuotta 1,38–20,78 19,3 15,6 6,5 41,4
Yhteensä 1,48 418,0 421,8 25,2 865,1
94
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Seuraavassa taulukossa on esitetty kaikki sopimuksellisesti
kiinteät rahoitusvelkojen takaisinmaksut ja korot
ilman johdannaissopimuksia. Raportoidut määrät ovat
diskonttaamattomia kassavirtoja tulevilla tilikausilla
perustuen aikaisimpaan hetkeen, jolloin Konecranesin pitää
2022 Maturiteetti
Valuutta
Keskimääräinen
duraatio Keskikorko % Alle 1 vuotta 1–5 vuotta Yli 5 vuotta Yhteensä
EUR 1,5 vuotta 2,18 53,4 1 024,5 43,3 1 121,2
INR 1,7 vuotta 8,62 0,3 0,6 0,0 0,9
CNY 1,5 vuotta 4,59 1,7 1,3 0,0 3,0
USD 1,7 vuotta 4,01 8,6 17,3 0,4 26,2
GBP 1,8 vuotta 3,33 1,6 3,9 0,6 6,1
Muut 1,1–3,0 vuotta 1,43–20,78 17,0 15,5 13,2 45,7
Yhteensä 2,58 82,6 1 063,2 57,4 1 203,2
Muut rahoitusvelat 362,4 7,9 0,0 370,3
Rahoitusvelat
yhteensä
444,9 1 071,1 57,4 1 573,4
2021 Maturiteetti
Valuutta
Keskimääräinen
duraatio Keskikorko % Alle 1 vuotta 1–5 vuotta Yli 5 vuotta Yhteensä
EUR 1,5 vuotta 1,23 399,9 400,7 13,9 814,6
INR 1,1 vuotta 8,86 0,6 0,1 0,0 0,6
CNY 1,5 vuotta 4,97 1,1 0,9 0,0 1,9
USD 1,7 vuotta 3,62 7,8 14,4 0,8 22,9
GBP 1,8 vuotta 2,81 1,4 3,9 0,9 6,2
Muut 1,0–3,1 vuotta 1,38–20,78 23,6 14,3 13,8 51,7
Yhteensä 1,48 434,4 434,3 29,4 898,1
Muut rahoitusvelat 308,6 10,5 0,0 319,1
Rahoitusvelat
yhteensä
743,0 444,8 29,4 1 217,2
27.4. Likviditeettiriski sisältäen diskonttaamattomien rahoitusvelkojen rahavirrat ilman
johdannaissopimuksia valuutoittain
maksaa velka. Rahoitusvelkojen rahavirrat (korot mukaan
lukien), poissulkien kiinteät summat tai rahavirtojen ajoitus,
perustuvat tilikauden päätöspäivänä voimassa oleviin
ehtoihin.
95
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
27.5. Rahoitusvelkojen maturiteettijakauma
Seuraavassa taulukossa on esitetty kaikkien rahoitusvelkojen maturiteettijakauma.
27.6. Rahoitustapahtumista johtuvat muutokset konsernin velkoihin
2022 Kaikkien rahoitusvelkojen maturiteetti
Velan tyyppi Tasearvo Alle 1 vuotta 1–5 vuotta Yli 5 vuotta
Lainat rahoituslaitoksilta 928,8 0,0 918,8 10,0
Vuokravelat 140,5 36,5 66,2 37,8
Yritystodistusohjelma 0,0 0,0 0,0 0,0
Eläkelainat 25,0 5,0 20,0 0,0
Muut pitkäaikaiset velat 11,9 8,3 3,5 0,2
Johdannaissopimukset 15,9 15,9 0,0 0,0
Ostovelat ja muut velat 370,3 362,4 7,9 0,0
Yhteensä 1 492,3 428,0 1 016,4 47,9
2021 Kaikkien rahoitusvelkojen maturiteetti
Velan tyyppi Tasearvo Alle 1 vuotta 1–5 vuotta Yli 5 vuotta
Lainat rahoituslaitoksilta 406,4 77,9 328,5 0,0
Joukkovelkakirjalainat 249,8 249,8 0,0 0,0
Vuokravelat 123,4 38,3 68,2 16,9
Yritystodistusohjelma 40,0 40,0 0,0 0,0
Eläkelainat 30,0 5,0 20,0 5,0
Muut pitkäaikaiset velat 15,5 7,0 6,1 2,4
Johdannaissopimukset 16,9 16,9 0,0 0,0
Ostovelat ja muut velat 319,1 308,6 10,5 0,0
Yhteensä 1 201,0 743,5 433,2 24,4
2022
Pitkäaikaiset
korolliset
velat
Pitkäaikaiset
leasingvelat
Lyhyt-
aikaiset
korolliset
velat
Lyhyt-
aikaiset
leasing-
velat
Johdannais-
sopimukset Yhteensä
Velat 1.1. 362,0 85,1 379,7 38,3 16,9 882,0
Nostot 600,0 0,0 0,0 0,0 0,0 600,0
Takaisinmaksut -8,7 0,0 -366,7 -44,1 0,0 -419,5
Hankinnat ja myynnit 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Valuuttakurssimuutokset 0,2 0,6 0,0 0,3 0,0 1,1
Käypien arvojen muutokset 0,0 0,0 0,0 0,0 -1,0 -1,0
Vuokrasopimusmuutokset 0,0 61,5 0,0 -1,2 0,0 60,3
Muut -1,0 -43,3 0,2 43,3 0,0 -0,8
Yhteensä 31.12. 952,4 104,0 13,3 36,5 15,9 1 122,1
2021
Pitkäaikaiset
korolliset
velat
Pitkäaikaiset
leasingvelat
Lyhyt-
aikaiset
korolliset
velat
Lyhyt-
aikaiset
leasing-
velat
Johdannais-
sopimukset Yhteensä
Velat 1.1. 768,8 90,9 273,2 37,9 5,5 1 176,3
Nostot 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Takaisinmaksut -5,6 0,0 -296,4 -42,6 0,0 -344,6
Hankinnat ja myynnit 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Valuuttakurssimuutokset 0,3 2,5 0,6 1,1 0,0 4,5
Käypien arvojen muutokset 0,0 0,0 0,0 0,0 11,4 11,4
Vuokrasopimusmuutokset 0,0 36,3 0,0 -2,7 0,0 33,6
Muut -401,6 -44,6 402,3 44,6 0,0 0,8
Yhteensä 31.12. 362,0 85,1 379,7 38,3 16,9 882,0
96
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
28. Muut pitkäaikaiset velat
28.1. Työsuhde-etuudet
Konecranes-konserni ja useat sen tytäryhtiöt tarjoavat
eläkejärjestelyjä, jotka kattavat suurimman osan konsernin
työntekijöistä. Useimmat näistä järjestelyistä ovat
maksupohjaisia järjestelyjä, joissa Konecranesin maksama
eläkemaksu ja siitä johtuva kulu on kiinnitetty tietylle tasolle
tai maksetaan prosenttiosuutena työntekijän palkasta.
Konsernilla on merkittävä etuuspohjainen järjestely
Isossa-Britanniassa, Saksassa ja Sveitsissä sekä yksittäisiä
merkityksettömiä järjestelyitä muissa maissa. Useiden
maiden yrityksissä tarjotaan myös muita pitkäaikaisia
työsuhde-etuuksia, kuten osa-aikaeläkkeitä ja ikälisiä, jotka
raportoidaan etuuspohjaisina järjestelyinä.
Isossa-Britanniassa etuuspohjaisia järjestelyjä hallinnoidaan
erillisessä itsenäisessä säätiössä, joka on juridisesti
erotettu toimivasta yhtiöstä. Säätiön nimittämä itsenäinen
omaisuudenhoitaja hoitaa eläkejärjestelyn sijoituksia
nimittämällä sijoitusasiantuntijat, joiden tavoitteena on
saavuttaa säätiön asettama rahoitusasema ennalta sovitut
riskitasot huomioiden. Omaisuudenhoitaja on yhdessä
säätiön hallituksen kanssa asettanut kontrollipisteitä, joiden
täyttyessä sijoitusinstrumentteja voidaan muuttaa, jotta
voittoja saadaan kotiutettua helpommin rahoitusaseman
parantamiseksi. Ison-Britannian etuuspohjaista järjestelyä
säädellään Ison-Britannian eläkelailla ja sitä valvoo
Ison-Britannian eläkeviranomainen ja se on vapautettu
useimmista Ison-Britannian veroista rekisteröidyn
statuksensa takia. Ison-Britannian eläkejärjestely
suljettiin uusilta jäseniltä vuonna 2005. Ison-Britannian
eläkejärjestelyssä työntekijöiden eläke-etuudet lasketaan
viimeisen kymmenen vuoden aikana ansaitun kolmen
parhaan vuoden palkkojen keskiarvona. Ison-Britannian
2022 2021
Työsuhde-etuudet 209,7 278,5
Muut korottomat pitkäaikaiset velat 7,9 10,5
Yhteensä 217,7 289,0
nettomääräinen työsuhde-etuusvelka taseessa oli 0,0 milj.
euroa (0,0 milj. euroa vuonna 2021).
Saksassa eläkevelvoite on suora eläkelupaus, joka
on rahastoimaton ja jota hallinnoi palveluntarjoaja.
Eläkemaksut järjestelyn jäsenille alkavat eläköitymisen
jälkeen tai työkyvyttömyys- tai kuolemantapauksessa.
Eläke-edut perustuvat palveluvuosiin ja lopulliseen palkkaan.
Eläkkeiden maksun aloittaminen on koordinoitu kansallisen
eläkejärjestelmän mukaisesti: varhaiseläkkeen aikaisin
mahdollinen aloitusikä on 63 vuotta ja vanhuuseläkkeen
65 vuotta. Suurin etuuspohjainen eläkejärjestely on
Saksassa oleva Mannesmann Leistungsordnung (MLO),
joka on suljettu uusilta jäseniltä. Eläke-etuus lasketaan
henkilökohtaisen palkan ja keskimääräisen palkan
suhdelukuna, kerrottuna palveluvuosilla ja kerrottuna
3,07:llä. Tämän suhdeluvun tulee olla vähintään 2,10 kertaa
palveluvuosien määrä. Saksan nettomääräinen työsuhde-
etuusvelka oli 184,8 milj. euroa (242,4 milj. euroa vuonna
2021), josta MLO-järjestely oli 124,3 milj. euroa (169,5 milj.
euroa vuonna 2021).
Sveitsissä eläkejärjestelyjä hallinnoidaan eläkerahastossa,
joka toimii oikeudellisesti erillään tilinpäätöksen laativasta
yhteisöstä. Eläkerahaston edunvalvojien hallituksessa
on yhtä monta työnantajan ja työntekijöiden edustajaa.
Edunvalvojat ovat lain puolesta velvoitettuja toimimaan
kaikkien edunsaajien etujen mukaisesti ja ovat vastuussa
varojen investointistrategian toteuttamisesta sekä
varojen hallinnoinnista ja rahoituksesta. Järjestelyt
toimivat laajassa sääntelykehyksessä ja niiden pitää
noudattaa paikallisia vähimmäisrahoitusvaatimuksia.
Järjestelyt ovat auki uusille jäsenille. Sekä työnantaja että
työntekijät suorittavat maksuja järjestelyn rahoittamiseksi.
Eläkejärjestely täyttää IFRS:n etuuspohjaisen järjestelyn
määritelmän, koska paikallinen laki määrää takuutuoton
alarajan ja järjestelyn täytyy taata tietty lakien mukainen
etuuksien minimitaso. Täten yhtiöllä on riski, että se
joutuu maksamaan järjestelyyn lisäsuorituksia. Järjestelyn
jäsenet on myös vakuutettu vanhuus-, työkyvyttömyys-
ja kuolemantapauksien varalta. Sveitsin nettomääräinen
työsuhde-etuusvelka taseessa oli 1,8 milj. euroa (7,4 milj.
euroa vuonna 2021), josta eläkejärjestelyn osuus oli 1,6 milj.
euroa (7,2 milj. euroa vuonna 2021).
Etuuspohjaisissa eläkejärjestelyissä konserni altistuu
tyypillisesti vakuutusmatemaattisille riskeille, kuten:
sijoitusriski, korkoriski, elinaikariski ja palkkakehitysriski.
Sijoitusriskiä yritetään pienentää sijoittamalla varallisuutta
sekä velka- että pääomainstrumentteihin.
Seuraavassa taulukossa esitetään etuuspohjaisten työsuhde-
etuuksien nettokulut tuloslaskelmassa, rahastoimattomien
ja rahastoitujen velvoitteiden status sekä taseeseen kirjatut
määrät näistä järjestelyistä:
28.2. Eläkevelvoitteet taseessa
2022 2021
Rahastoimattomien velvoitteiden
nykyarvo
207,9 271,2
Rahastoitujen velvoitteiden nykyarvo 55,8 86,8
Eläkevelvoitteet yhteensä 263,7 358,0
Varojen käypä arvo -53,9 -79,5
Nettomääräinen velka taseessa 209,7 278,5
97
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
2022 2021
Velvoitteen nykyarvo 1.1. 358,0 380,8
Muuntoero -2,4 5,6
Vaikutukset järjestelyn supistamisesta 0,0 -0,1
Tilikauden työsuoritukseen perustuvat
menot
6,9 9,4
Korkomenot 4,3 2,9
Aiempien kausien työsuoritukseen
perustuvat kulut
-0,2 -0,3
Vakuutusmatemaattiset voitot (-)
tai tappiot (+) väestötieteellisistä
olettamuksista
-0,1 -3,1
Vakuutusmatemaattiset voitot
(-) tai tappiot (+) taloudellisista
olettamuksista
-96,3 -20,2
Kokemusperusteiset vakuutus-
matemaattiset voitot (-) tai tappiot (+)
13,6 2,2
Maksetut etuudet -20,2 -19,1
Velvoitteen nykyarvo 31.12. 263,7 358,0
Järjestelyyn kuuluvien varojen
käypien arvojen muutokset 2022 2021
Järjestelyyn kuuluvien varojen
käypä arvo 1.1.
79,5 81,6
Muuntoero -1,9 5,1
Korkotuotot 1,4 1,1
Työntekijän maksusuoritukset
järjestelyyn
0,4 1,4
Työnantajan maksusuoritukset
järjestelyyn
0,8 0,1
Järjestelyyn kuuluvien varojen tuotto
(ilman nettokorkokuluissa olevaa
korkotuottoa)
-20,2 -3,7
Maksetut etuudet -6,1 -6,2
Järjestelyyn kuuluvien varojen
käypä arvo 31.12.
53,9 79,5
2022 2021
Henkilöstökulut:
Tilikauden työsuoritukseen
perustuvat kulut
6,7 9,3
Nettokorkokulut 2,9 1,8
Aikaisempien kausien työsuoritukseen
perustuvat kulut
-0,2 -0,3
Vaikutus järjestelyn supistamisesta 0,0 -0,1
Tuloslaskelmaan kirjatut kulut 9,5 10,7
2022 2021
Nettomääräisen etuuspohjaisen
eläkevelvoitteen uudelleen-
arvostuserät:
Järjestelyyn kuuluvien varojen tuotto
(ilman nettokorkokuluissa olevaa
korkotuottoa) voitto (-) / tappio (+)
20,2 3,7
Vakuutusmatemaattiset voitot (-)
tai tappiot (+) väestötieteellisistä
olettamuksista
-0,1 -3,1
Vakuutusmatemaattiset voitot
(-) tai tappiot (+) taloudellisista
olettamuksista
-96,3 -20,2
Kokemusperusteiset vakuutusmate-
maattiset voitot (-) tai tappiot (+)
13,6 2,2
Konsernin laajaan tulos-
laskelmaan kirjatut kulut
-62,6 -17,6
Yhteensä (tuotto (-) / kulu (+)) -53,1 -6,9
28.3. Tuloslaskelman kulut
Vuosien 2022 ja 2021 vakuutusmatemaattiset voitot/
tappiot syntyivät pääasiassa Saksan, Sveitsin ja Ison-
Britannian eläkejärjestelyissä käytettyjen diskonttokorkojen
muutoksesta.
28.4. Velvoitteen nykyarvon muutokset:
Maksetuista etuuksista 6,1 milj. euroa (2021: 6,2 milj.
euroa) maksettiin järjestelyyn kuuluvista varoista ja 14,1
milj. euroa (2021: 12,9 milj. euroa) työnantaja maksoi
suoraan.
28.5. Järjestelyyn kuuluvien varojen
jakautuminen 31.12. omaisuusryhmittäin
2022 2021
Oman pääoman ehtoiset instrumentit 4,6 13,6
Velkainstrumentit 30,7 51,5
Vakuutukset 13,6 1,6
Kiinteistösijoitukset 3,3 7,2
Muut 1,7 5,5
Järjestelyyn kuuluvat varat
yhteensä
53,9 79,5
Järjestelyyn kuuluvissa varoissa ei ole suoria sijoituksia
Konecranes Oyj:n osakkeisiin tai varoihin.
Käytännössä kaikilla oman pääoman ehtoisilla ja
velkainstrumenteilla on noteeratut hinnat aktiivisilla
markkinoilla. Järjestelyihin kuuluvat varat ovat Isossa-
Britanniassa, Sveitsissä, Saksassa ja Intiassa. Isossa-
Britanniassa sijaitsevan eläkesäätiön politiikka on
sijoittaa noin 20–25 % kasvukohteisiin, kuten osakkeisiin
sekä kiinteistö- ja kasvurahastoihin, ja 75–80 % riskiä
vähentäviin sijoituskohteisiin, kuten yritysten velkakirjoihin
ja kiinteisiin tai indeksisidottuihin valtion velkakirjoihin.
Sveitsin eläkerahaston varat on suojattu vakuutuksilla. Yhtiö
voi määrittää vain epäsuorasti ja osittain varojen allokaation
johtuen työnantajan ja työntekijöiden 50/50 edustuksesta
säätiön hallituksessa. Järjestelyyn kuuluvien varojen tuotto
oli -18.8 milj. euroa (2021: -2,6 milj. euroa).
98
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Herkkyysanalyysi Kasvu Väheneminen
0,5 %-yksikön muutos
diskonttokorossa
-5,6 % 6,2 %
0,5 %-yksikön muutos
palkankorotusolettamuksessa
0,4 % -0,4 %
0,5 %-yksikön muutos eläkkeiden
korotusolettamuksessa
4,2 % -3,8 %
28.6. Etuuspohjaiset järjestelyt: tärkeimmät
vakuutusmatemaattiset olettamat
Jotta etuuspohjaisten järjestelyjen käyvät arvot voidaan
esittää, on määrittelyssä käytetty IAS 19:n mukaisia
olettamia, joilla on yhteys markkinaolosuhteisiin
arvostuspäivänä. Riippumattomat vakuutusmatemaatikot
ovat päivittäneet IAS 19:n mukaisia vakuutusmatemaattisia
arvoja tärkeimmissä etuuspohjaisissa järjestelyissä
31.12.2022. Vakuutusmatemaatikkojen käyttämät
olettamat on valittu useamman vakuutusmatemaattisen
olettaman joukosta ja ne voivat käytännössä jäädä
toteutumatta johtuen järjestelyjen pitkäkestoisuudesta.
Vakuutusmatemaattiset olettamat, joita etuuspohjaista
vastuuta laskettaessa käytetään, voivat siksi vaihdella
järjestelyn sijaintimaan mukaan. Seuraavassa taulukossa
esitetään velvoitteen määrällä painotetut olettamat, joita
etuuspohjaisen velvoitteen määrää laskettaessa on käytetty.
Saksa 2022 2021
Diskonttokorko % 3,71 1,05
Palkankorotusolettamus % 2,66 2,42
Eläkkeiden korotusolettamus % 2,00 1,65
Eliniänodotetaulukko: Richttafeln 2018 G von Klaus Heubeck
Iso-Britannia 2022 2021
Diskonttokorko % 5,00 1,80
Eläkkeiden korotusolettamus % 3,10 3,30
Eliniänodotetaulukko: SAPS base table of S3PA, syntymävuoden
mukaan painotettuna erikseen miesten ja naisten suhteen sekä
aktiivijäsenissä että eläkkeensaajissa ja CMI 2020 ennusteet
(vuonna 2021: CMI 2020 ennusteet), jossa käytetty pitkäaikaisen
eliniänodotteen pitenemisen parametria 1,25 % vuodessa (vuonna
2021 1,25 %).
Sveitsi 2022 2021
Diskonttokorko % 2,15 0,17
Palkankorotusolettamus % 1,50 1,25
Eliniänodotetaulukko: BVG 2020 sukupolvi- ja parannustekijät CMI
2019 LTR 1,5 %.
Muut 2022 2021
Diskonttokorko % 2,80 - 10,50 0,60 - 12,42
Palkankorotusolettamus % 1,16 - 11,00 1,10 - 10,05
Eläkkeiden korotusolettamus % 2,00 - 10,57 1,61 - 10,57
Alla oleva taulukko näyttää prosentuaalisen muutoksen
etuuspohjaisen etuusjärjestelyn laskennassa käytettyjen
tärkeimpien vakuutusmatemaattisten olettamien
muutoksessa niissä maissa, joissa konsernilla on
merkittäviä etuuspohjaisia järjestelyjä. Vaikutus esitetään
velvoitteen kasvuna tai vähenemisenä. Diskonttokoron
herkkyysanalyysissa sen mahdollista vaikutusta järjestelyn
varojen tuottoon ei ole otettu huomioon.
Ylläoleva herkkyysanalyysi on määritelty tilikauden lopussa
tapahtuvien olettamien todennäköisen muutoksen pohjalta
eikä se välttämättä edusta mahdollista olettamien todellista
muutosta. Herkkyysanalyysi perustuu siihen, että tärkeimpiä
olettamia muutetaan niin, että muut olettamat pysyvät yhtä
aikaa samoina. Kaikkien muiden olettamien muuttaminen
yhdessä yksittäisen olettaman kanssa ja niistä syntyvien
määrien lineaarinen extrapolointi ei ole mahdollista.
Herkkyysanalyysin laatimisessa ei ole muutoksia verrattuna
edelliseen vuoteen.
Eläkevelvoitteen keskimääräinen kestoaika tilikauden
lopussa oli 12 vuotta (2021: 15 vuotta).
Konserni olettaa maksavansa 0,8 milj. euroa etuuspohjaisiin
järjestelyihinsä vuonna 2023.
29. Osakeperusteiset
kannustinjärjestelmät
Avainhenkilöiden suoritusperusteinen
osakepalkkiojärjestely
Konecranes Oyj:n hallitus päätti vuonna 2017 pitkän aika-
välin kannustinjärjestelmien perustamisesta konsernin
avainhenkilöille ja toimitusjohtajalle. Osakepohjaiset kannus-
tinjärjestelmät ovat Osakepalkkiojärjestelmä 2017 konsernin
avainhenkilöille, Sitouttava osakepalkkiojärjestelmä 2017
tietyille konsernin avainhenkilöille ja Osakepalkkiojärjestelmä
2017–2021 toimitusjohtajalle. Kannustinjärjestelmien mah-
dolliset palkkiot maksetaan ansaintajaksojen tai sitouttamis-
jaksojen jälkeen osittain yhtiön osakkeina ja osittain rahana,
joka käytetään kattamaan veroja ja veronluonteisia maksuja.
Palkkioita ei pääsääntöisesti makseta, jos osallistujan työ- tai
toimisuhde päättyy ennen palkkion maksua. Osakepalkki-
ojärjestelmässä oli kolme ansaintajaksoa, kalenterivuodet
2017–2019, 2018–2020 ja 2019–2021. Hallitus päätti
ansainta kriteerit ja kullekin ansaintakriteerille tavoitteet
kunkin ansaintajakson alussa.
Konecranes Oyj:n hallitus päätti, että yhtiön
osakepalkkiojärjestelmän (”Järjestelmä”) ansaintajakson
2019–2021 ansaintakriteerit ovat tilikausien 2019–2021
kumulatiivinen oikaistu osakekohtainen tulos (EPS) sekä
myynnin yhdistetty vuotuinen kasvuvauhti (CAGR).
Osakekohtaiseen tulokseen tehtävät oikaisut sisältävät
määrätyt uudelleenjärjestelykulut, kauppahinnan
allokaatiopoistot sekä tiettyjä muita poikkeuksellisia eriä.
Ansaintajaksolla 2019–2021 Järjestelmän kohderyhmään
kuuluu enimmillään 200 Konecranes-konsernin
avainhenkilöä. Ansaintajakson 2019–2021 perusteella
maksettavat palkkiot vastaavat yhteensä enintään 670 000
Konecranes Oyj:n osakkeen arvoa. Hallituksen asettaman
tavoitteen saavuttamisen perusteella voidaan maksaa puolet
enimmäispalkkiosta. Enimmäispalkkion saaminen edellyttää
tavoitteen selkeää ylittämistä.
99
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Konecranes Oyj:n hallitus päätti vuonna 2020 uuden
osakepalkkiojärjestelmän 2020 perustamisesta Konecranesin
avainhenkilöille. Järjestelmän ansaintajakso on 2020–2022,
ja se sisältää kolme erillistä arviointijaksoa sekä erilliset
tavoitteet vuosille 2020, 2021 ja 2022.
Arviointijaksojen 2020, 2021 ja 2022 ansaintakriteeri on
oikaistu osakekohtainen tulos (EPS). Osakekohtaiseen
tulokseen tehtävät oikaisut sisältävät määrättyjä
uudelleenjärjestelykuluja, yritysjärjestelyihin liittyviä
transaktiokustannuksia sekä muita poikkeuksellisia eriä.
Ansaintajaksolla 2020–2022 Järjestelmän kohderyhmään
kuuluu enintään 170 Konecranes-konsernin avainhenkilöä.
Ansaintajakson 2020–2022 perusteella maksettavat palkkiot
vastaavat yhteensä enintään 600 000 Konecranes Oyj:n
osakkeen arvoa. Palkkio maksetaan kokonaisuudessaan
vuonna 2023, mikäli järjestelmän ehdot täyttyvät.
Kannustinjärjestelmän mahdolliset palkkiot maksetaan
ansaintajakson jälkeen osittain yhtiön osakkeina ja osittain
rahana. Rahaosuudella pyritään kattamaan palkkioista
osallistujille aiheutuvia veroja ja veronluonteisia maksuja.
Palkkiota ei pääsääntöisesti makseta, jos osallistujan työ- tai
toimisuhde päättyy ennen palkkion maksua.
Konecranes Oyj:n hallitus päätti uuden osakepalkkiojärjes-
telmän 2021 perustamisesta Konecranesin avainhenkilöille.
Järjestelmän ansaintajakso on 2021–2023, ja se sisältää
kolme erillistä arviointijaksoa sekä erilliset tavoitteet vuosille
2021, 2022 ja 2023.
Arviointijaksojen 2021 ja 2022 ansaintakriteeri on
oikaistu osake kohtainen tulos (EPS). Osakekohtaiseen
tulokseen tehtävät oikaisut sisältävät määrättyjä
uudelleenjärjestelykuluja, yritysjärjestelyihin liittyviä
transaktiokustannuksia sekä muita poikkeuksellisia eriä.
Ansaintajaksolla 2021–2023 Järjestelmän kohderyhmään
kuuluu enintään 170 Konecranes-konsernin avainhenkilöä.
Ansaintajakson 2021–2023 perusteella maksettavat palkkiot
vastaavat yhteensä enintään 634 921 Konecranes Oyj:n
osakkeen arvoa. Palkkio maksetaan kokonaisuudessaan
vuonna 2024, mikäli järjestelmän ehdot täyttyvät.
Kannustinjärjestelmän mahdolliset palkkiot maksetaan
ansaintajakson jälkeen osittain yhtiön osakkeina ja osittain
rahana. Rahaosuudella pyritään kattamaan palkkioista
osallistujille aiheutuvia veroja ja veronluonteisia maksuja.
Palkkiota ei pääsääntöisesti makseta, jos osallistujan työ- tai
toimisuhde päättyy ennen palkkion maksua.
Konecranes Oyj:n hallitus päätti uuden osakepalkkiojärjes-
telmän 2022 perustamisesta Konecranesin avainhenkilöille.
Järjestelmän ansaintajakso on 2022–2024, ja se sisältää
kolme erillistä arviointijaksoa sekä erilliset tavoitteet vuosille
2022, 2023 ja 2024.
Arviointijakson 2022 ansaintakriteeri on oikaistu osake-
kohtainen tulos (EPS). Osakekohtaiseen tulokseen tehtävät
oikaisut sisältävät määrättyjä uudelleenjärjestelykuluja,
yritysjärjestelyihin liittyviä transaktiokustannuksia sekä
muita poikkeuksellisia eriä. Konecranes Oyj:n hallitus
on myös päättänyt EPS-tavoitteen ensimmäiselle
arviointijaksolle. Ansaintajaksolla 2022–2024 Järjestelmän
kohderyhmään kuuluu enintään 170 Konecranes-konsernin
avainhenkilöä. Ansaintajakson 2022–2024 perusteella
maksettavat palkkiot vastaavat yhteensä enintään 600 000
Konecranes Oyj:n osakkeen arvoa. Palkkio maksetaan
kokonaisuudessaan vuonna 2025, mikäli järjestelmän
ehdot täyttyvät. Kannustinjärjestelmän mahdolliset palkkiot
maksetaan ansaintajakson jälkeen osittain yhtiön osakkeina
ja osittain rahana. Rahaosuudella pyritään kattamaan
palkkioista osallistujille aiheutuvia veroja ja veronluonteisia
maksuja. Palkkiota ei pääsääntöisesti makseta, jos
osallistujan työ- tai toimisuhde päättyy ennen palkkion
maksua.
Sitouttava osakepalkkiojärjestelmä
Sitouttavan osakepalkkiojärjestelmän 2017 kohderyhmään
kuuluvat tietyt Konecranesin avainhenkilöt. Sitouttamisajan-
jaksojen pituudet ovat 12–36 kuukautta. Palkkion maksa-
minen edellyttää, että avainhenkilön työ- tai toimisuhde
jatkuu sitouttamisjakson loppuun asti. Koko järjestelmän
perusteella jaettavat palkkiot ovat yhteensä enintään
200 000 Konecranes Oyj:n osaketta sisältäen myös rahana
maksettavan osuuden. Vuoden 2022 aikana jaettiin 17 170
osaketta (0 osaketta vuonna 2021) sitouttavasta osakepalk-
kiojärjestelmästä.
Sitouttava osakepalkkiojärjestelmä 2020
Konecranes Oyj ja Cargotec Oyj allekirjoittivat 1.10.2020
yhdistymissopimuksen ja sulautumissuunnitelman
yhtiöiden yhdistämiseksi sulautumisella. Konecranes Oyj:n
hallitus päätti osakepohjaisen kannustinjärjestelmän
perustamisesta konsernin avainhenkilöille. Sitouttava
osakepalkkiojärjestelmä 2020 oli tarkoitettu siirtymäajalle
ennen yritysjärjestelyn täytäntöönpanoa ja yhdistetyn yhtiön
muodostamista sulautumisessa. Järjestelmän tarkoituksena
oli yhdenmukaistaa omistajien ja avainhenkilöiden
tavoitteet, varmistaa liiketoiminnan jatkuminen siirtymäajalla
ja sitouttaa avainhenkilöt yhtiöön.
Koska fuusio peruttiin maaliskuussa 2022, myös sitouttava
osakepalkkiojärjestelmä 2020 peruttiin vuonna 2022.
Omistusvelvollisuudet
Konsernin johtoryhmän jäsenen on omistettava vähintään
50 prosenttia näiden järjestelmien perusteella saamistaan
netto-osakkeista, kunnes hänen osakeomistuksensa
Konecranesissa yhteensä vastaa hänen bruttovuosipalkkansa
arvoa. Tämä osakemäärä on omistettava niin kauan kuin
jäsenyys konsernin johtoryhmässä jatkuu.
Omina osakkeina maksettava osuus myönnetyistä osake-
palkkio-oikeuksista perustuu myöntämispäivän käypään
arvoon, joka on laskettu Monte Carlo -simulointimallilla
ottaen huomioon osakepalkkiojärjestelmän ehdot. Malli
simuloi konsernin osakkeenomistajan tuotot ja vertaa sitä
kilpailijayrityksiä vastaan. Se ottaa huomioon historialliset
ja oletetut osingot ja konsernin sekä kilpailijayritysten osak-
100
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
keen arvon vaihtelun kovarianssin ennustaessaan suhteel-
lista osakkeen tuottokykyä. Rahalla maksettavan osuuden
käypä arvo mitataan jokaisena tilinpäätöspäivänä käyttä-
mällä binomimalleja ottaen huomioon osakepalkkioiden
myöntämisehdot ja erityiset tavoitetasot.
Henkilöstön osakesäästöohjelma
Konserni on ottanut käyttöön osakesäästöohjelman,
jossa ohjelmaan osallistuva henkilö saa maksutta yhden
lisäosakkeen kutakin kahta säästöosaketta kohden.
Lisäosakkeet annetaan osallistujille, jos he omistavat
säästökaudelta hankitut säästöosakkeet määrätyn
omistusjakson päättymiseen saakka. Lisäosakkeet
maksetaan Konecranesin osakkeina ja osin rahana.
Ohjelman kulut jaksotetaan säästöosakkeiden
omistusjaksolle ja ne perustuvat neljännesvuosittaisiin
säästöosakkeiden määrään.
Omina osakkeina maksettava osuus myönnetyistä osake-
palkkioista perustuu myöntämispäivän käypään arvoon, joka
on laskettu binomisella mallilla ottaen huomioon osakesääs-
töohjelman ehdot. Rahalla maksettavan osuuden käypä arvo
mitataan jokaisena tilinpäätöspäivänä käyttämällä binomi-
malleja ja ottaen huomioon osakesäästöohjelman myöntä-
misehdot sekä muut määritellyt ehdot.
29.1. Osakeperusteisten
kannustusjärjestelmien kulut
29.3. Sitouttavassa osakepalkkio-
järjestelmässä 2020 myönnettyjen
netto-osakkeiden muutokset
29.2. Osakepalkkiojärjestelmässä
myönnettyjen brutto-osakkeiden
muutokset
2022 2021
Kulut omana pääomana
suoritettavista maksuista
6,7 9,5
Kulut rahana suoritettavista kuluista -1,9 2,5
Kulut osakeperusteisista
kannustus järjestelmistä yhteensä
4,7 11,9
2022 2021
Osakkeiden
määrä
Osakkeiden
määrä
Lukumäärä 1.1. 1 715 800 1 947 600
Myönnetyt palkkio-osakkeet 581 670 633 300
Lunastetut palkkio-osakkeet -149 661 -2 000
Toteutumattomat palkkio-osakkeet -477 839 -668 933
Menetetyt palkkio-osakkeet -14 500 -194 167
Lukumäärä 31.12. 1 655 470 1 715 800
2022 2021
Osakkeiden
määrä
Osakkeiden
määrä
Lukumäärä 1.1. 110 686 119 246
Myönnetyt palkkio-osakkeet 0 8 238
Toteutumattomat palkkio-osakkeet -110 686 0
Menetetyt palkkio-osakkeet 0 -16 798
Lukumäärä 31.12. 0 110 686
Rahaosuutta vastaava vieraan pääoman määrä taseessa oli
0,8 milj. euroa (2021: 3,0 milj. euroa).
29.4. Henkilöstön osakesäästöohjelmassa
myönnettyjen brutto-osakkeiden
muutokset
2022 2021
Osakkeiden
määrä
Osakkeiden
määrä
Lukumäärä 1.1. 190 438 182 160
Myönnetyt palkkio-osakkeet 84 047 64 142
Lunastetut palkkio-osakkeet -52 620 -45 751
Menetetyt palkkio-osakkeet -12 288 -10 113
Lukumäärä 31.12. 209 577 190 438
29.5. Osakepalkkiojärjestelmän käyvän arvon
määrityksessä käytetyt oletukset
Rahalla maksettavan osuuden käypä arvo arvostetaan
jokaisena tilinpäätöspäivänä siihen asti, kunnes palkkio
maksetaan. Tästä syntyvän vieraan pääoman määrä on täten
yhdenmukainen Konecranes Oyj:n osakkeen arvon kanssa.
Vuonna 2019 myönnetyn kannustinjärjestelmän (ansainta-
jakso 2019–2021) kahdesta markkinaperusteisesta ehdosta
(oikaistu EPS ja myynnin yhdistetty vuotuinen kasvuvauhti)
riippumaton omana pääomana maksettavan osuuden käypä
arvo, vuonna 2020 myönnetyn kannustinjärjestelmän
(ansaintajakso 2020–2022) markkinaperusteisesta ehdoista
(oikaistu EPS) vuosille 2020–2022, vuonna 2021 myönnetyn
kannustinjärjestelmän (ansaintajakso 2021–2023) mark-
kinaperusteisesta ehdoista (oikaistu EPS) vuodelle 2021 ja
2022, kun vuoden 2023 ehdot ovat vielä auki ja vuonna
2022 myönnetyn kannustinjärjestelmän (ansaintajakso
2022–2024) markkinaperusteisesta ehdoista (oikaistu EPS)
vuodelle 2022, kun vuosien 2023 ja 2024 ehdot ovat vielä
auki, riippumaton omana pääomana maksettavan osuuden
käypä arvo perustuu myöntämispäivän Konecranesin osak-
keen käypään arvoon sekä oletettuun osinkotuottoon.
101
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
2022 järjestelmä
2021
järjestelmä
2020 sitouttava
osakepalkkio-
järjestelmä
2020
järjestelmä
2019
järjestelmä
Osakkeen käypä arvo myöntämishetkellä,
EUR
22,13 38,77 27,74 26,95 31,09
Osakkeen käypä arvo raportointipäivänä
31.12., EUR
28,76 28,76 28,76 28,76 28,76
Oletettu volatiliteetti, % * 48,0 % 26,0 % 31,0 % 32,0 % 25,0 %
Riskitön korko, % 0,7 % 0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %
Oletettu osinkotuotto, EUR 1,3 1,7 3,2 1,7 1,1
Oletettu voimassaoloaika vuosina 2,8 2,8 0,0 2,5 2,8
Myöntämispäivän käyvän arvon painotettu
keskiarvo, EUR
18,20 33,75 24,54 22,59 27,66
Käytetty malli Black-Scholes Black-Scholes Black-Scholes Black-Scholes Black-Scholes
* Oletettu volatiliteetti on laskettu Konecranesin osakkeen historiallisesta volatiliteetista, joka perustuu vastaavan maturiteetin kuukausittaisiin
volatiliteettiarvoihin.
30. Lähipiiritapahtumat
Konsernin lähipiiriin kuuluvat tytär-, osakkuus- ja
yhteisyritykset ja yhteiset toiminnot (katso yhtiölista),
eläkesäätiö Isossa-Britanniassa sekä konsernin johdon
avainhenkilöt ja suurimmat osakkeenomistajat.
Konsernin johdon avainhenkilöt koostuvat hallituksesta,
toimitusjohtajasta ja konsernin johtoryhmästä.
30.1. Johdon palkkiot
Hallitus
Hallituksen jäsenten palkkioista päättää yhtiökokous
nimitysvaliokunnan ehdotuksen perusteella. Vuoden
2022 yhtiökokous vahvisti vuosipalkkioiksi: hallituksen
puheenjohtaja 140 000 euroa (2021: 140 000 euroa),
varapuheenjohtaja 100 000 euroa (2021: 100 000 euroa)
ja muut hallituksen jäsenet 70 000 euroa (2021: 70 000
euroa). Mikäli hallituksen jäsenen toimikausi päättyy ennen
vuoden 2023 varsinaisen yhtiökokouksen päättymistä,
hän on oikeutettu todellisen toimikautensa keston
mukaan määräytyvään osuuteen vuosipalkkiosta. Lisäksi
valiokunnan kokoukseen osallistumisesta myönnetään
1 500 euron suuruinen kokouskohtainen palkkio (2021:
1 500 euroa). Tarkastusvaliokunnan puheenjohtaja on
kuitenkin oikeutettu 3 000 euron (2021: 3 000 euroa)
suuruiseen kokouspalkkioon jokaisesta tarkastusvaliokunnan
kokouksesta, johon hän osallistuu.
102
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
2022
Maksetut kokonaispalkkiot hallituksen
jäsenille:
Osakkeiden
lkm osana
kokonaispalkkiota
Osakepalkkion
arvo, EUR
Rahana maksettu
palkkio, EUR
Kokonais-
palkkio, EUR
Hallituksen puheenjohtaja 1 874 51 298 90 036 141 334
Hallituksen jäsenet 7 167 192 005 394 831 586 836
Yhteensä 9 041 243 304 484 866 728 170
2021
Maksetut kokonaispalkkiot hallituksen
jäsenille:
Osakkeiden
lkm osana
kokonaispalkkiota
Osakepalkkion
arvo, EUR
Rahana maksettu
palkkio, EUR
Kokonais-
palkkio, EUR
Hallituksen puheenjohtaja 1 508 55 908 96 092 152 000
Hallituksen jäsenet 3 770 139 771 288 229 428 000
Yhteensä 5 278 195 680 384 320 580 000
Ehdotuksen mukaan 50 % vuosipalkkiosta käytetään yhtiön
osakkeiden hankkimiseen hallituksen jäsenten nimiin.
Palkkion maksaminen voi tapahtua myös luovuttamalla
yhtiön hallussa olevia omia osakkeita yhtiökokouksen
hallitukselle antaman valtuutuksen nojalla. Siinä
tapauksessa, että osakkeiden hankkimista ei voida toteuttaa
yhtiöstä tai hallituksen jäsenestä johtuvan syyn vuoksi,
maksetaan koko palkkio käteisenä.
Matkakustannukset korvataan laskuja vastaan.
Toimitusjohtaja 2022 2021
Palkka ja muut edut, EUR (Anders Svensson 19.10.2022–31.12.2022, Teo Ottola 1.1.2022–18.10.2022,
Rob Smith 1.1.2021–31.12.2021)
750 905 901 303
Vuositason muuttuvat palkanosat 1 087 088 256 284
Yhteensä 1 837 993 1 157 587
Lakisääteiset eläkekulut, EUR (Anders Svensson 19.10.2022–31.12.2022, Teo Ottola 1.1.2022–18.10.2022,
Rob Smith 1.1.2021–31.12.2021)
203 162 184 172
Lisäeläkekulut, EUR (Anders Svensson 19.10.2022–31.12.2022, Teo Ottola 1.1.2022–18.10.2022,
Rob Smith 1.1.2021–31.12.2021)
48 802 106 664
Yhteensä 251 964 290 836
Varatut toimitusjohtajan vuositason muuttuvat palkanosat 48 557 615 815
Varattu muuttuva palkanosa maksetaan seuraavan vuoden aikana.
Osakeomistus Konecranes Oyj:ssä (osakkeiden lukumäärä) 0 0
Osakepohjaisen kannustinjärjestelmän osakeoikeudet
1)
17 170 0
Osakeperusteisten maksujen kulut tuloslaskelmassa, EUR -68 933 -218 859
Eläkeikä 63 vuotta 63 vuotta
Irtisanomisaika 6 kk
Irtisanomiskorvaus (sisältää 6 kuukauden irtisanomisajan)
18 kk palkka
ja luontois-
etuudet
1)
Rob Smithin osakepohjaisten kannustinjärjestelmien osakeoikeudet 31.12.2021 on raportoitu nollana,
koska hän ei ole enää oikeutettu niiden saamiseen.
Lakisääteiset eläkekulut olivat 0,1 milj. euroa vuonna 2022 (0,0 milj. euroa vuonna 2021).
Toimitusjohtaja
Henkilöstövaliokunta seuraa toimitusjohtajan suoritusta.
Tämän ja muiden asiaan vaikuttavien tekijöiden perusteella
hallitus määrittää toimitusjohtajan kokonaispalkkion.
Konecranes ilmoitti 6.8.2021, että Rob Smith on päättänyt
jättää yhtiön. Hänen viimeinen työpäivänsä Konecranesilla
oli 31.12.2021. Yhtiön finanssijohtaja ja toimitusjohtajan
sijainen Teo Ottola toimi Konecranesin väliaikaisena
toimitusjohtajana 1.1.2022–18.10.2022. Konecranes ilmoitti
10.6.2022, että Anders Svensson on nimitetty yhtiön
uudeksi toimitusjohtajaksi ja hän aloitti uudessa roolissaan
19. lokakuuta 2022.
103
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Konsernin johtoryhmä
Konsernin johtoryhmä (KLT) kokoontuu tarpeen mukaan,
yleensä kuukausittain. Liiketoiminta-alueilla on omat
johtoryhmänsä, jotka kokoontuvat säännöllisesti. Vain
konsernin johtoryhmä luokitellaan konsernin lähipiiriin
kuuluviksi avainhenkilöiksi johtuen päätöksentekovallasta.
Konsernin johtoryhmään (KLT) kuuluvat seuraavat jäsenet:
Toimitusjohtaja
Finanssijohtaja, Toimitusjohtajan sijainen
Johtaja, Kunnossapito ja teollisuuslaitteet
Johtaja, Satamaratkaisut
Johtaja, Teknologiat
Henkilöstöjohtaja
Lakiasiainjohtaja
Integraatio- ja projektinhallintajohtaja
Henkilöstövaliokunta tekee hallitukselle toimitusjohtajan
suosituksesta esityksen konsernin johtoryhmän jäsenten
peruspalkkion ja kannustintasojen hyväksymisestä.
Johtoryhmän suomalaisten jäsenten eläkeikä (pois
lukien toimitusjohtaja) määräytyy työntekijäin
eläkelain (TyEL) mukaan. Johtoryhmän suomalaiset
jäsenet osallistuvat lisäksi avainhenkilöille tarjottuun
maksuperusteiseen ryhmäeläkevakuutusjärjestelmään.
Yhtiön maksuperusteinen eläkemaksu on 1 % vuosipalkasta,
johon ei kuulu tulospalkkiot (vuosittainen tai pitkän
aikavälin palkitseminen). Suomalaisilla johtoryhmän jäsenillä
on myös henki- ja tapaturmavakuutukset. Ulkomaisilla
johtoryhmäjäsenillä on paikalliset vakuutukset.
Konsernin johtoryhmä, ilman toimitusjohtajaa 2022 2021
Palkka ja muut edut, EUR 1 952 574 2 227 618
Vuositason muuttuvat palkanosat, EUR 1 859 503 864 377
Yhteensä 3 812 077 3 091 995
Lakisääteiset eläkekulut, EUR 430 913 335 934
Lisäeläkekulut, EUR 14 358 19 688
Yhteensä 445 271 355 622
Osakeomistus Konecranes Oyj:ssä (osakkeiden lukumäärä) 162 796 156 161
Osakepohjaisen kannustinjärjestelmän osakeoikeudet 256 000 317 419
Osakeperusteisten maksujen kulut tuloslaskelmassa, EUR 196 577 2 014 697
Yhtiöllä ei ollut lainasaamisia konsernin johtoryhmältä vuoden 2022 ja 2021 lopussa.
Yhtiöllä ei ollut myönnettyjä takauksia konsernin johtoryhmän puolesta 2022 ja 2021.
Yhtiön johtoon kuuluvien avainhenkilöiden työsuhde-etuudet yhteensä vuonna 2022 olivat yhteensä 6,6 milj. euroa (7,3 milj.
euroa vuonna 2021).
2022 2021
Tuotteiden ja palveluiden myynnit osakkuusyhtiöille ja yhteisjärjestelyille 25,4 18,0
Saatavat osakkuusyhtiöiltä ja yhteisjärjestelyiltä 4,1 3,3
Tuotteiden ja palveluiden ostot osakkuusyhtiöiltä ja yhteisjärjestelyiltä 64,5 53,6
Velat osakkuusyhtiöille ja yhteisjärjestelyille 1,5 1,7
30.2. Liiketapahtumat osakkuus- ja yhteisten järjestelyjen kesken
Myynnit ja ostot lähipiirin kesken tehdään normaaleja kauppaehtoja noudattaen.
104
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
2022 2021
Rahoitusvarat
Käypään arvoon
laajaan
tuloslaskelmaan
kirjattavat
Käypään arvoon
tulos-
vaikutteisesti
kirjattavat
Jaksotettuun
hankintamenoon
kirjattavat
Tase-erien
kirjanpitoarvot
Käypään arvoon
laajaan
tuloslaskelmaan
kirjattavat
Käypään arvoon
tulos-
vaikutteisesti
kirjattavat
Jaksotettuun
hankintamenoon
kirjattavat
Tase-erien
kirjanpitoarvot
Lyhytaikaiset rahoitusvarat
Myyntisaamiset ja muut saamiset 0,0 0,0 622,5 622,5 0,0 0,0 520,2 520,2
Johdannaissopimukset 12,2 31,5 0,0 43,7 1,5 2,1 0,0 3,6
Rahat ja pankkisaamiset 0,0 0,0 413,9 413,9 0,0 0,0 320,7 320,7
Yhteensä 12,2 31,5 1 036,3 1 080,0 1,5 2,1 840,9 844,5
Rahoitusvelat
Pitkäaikaiset rahoitusvelat
Korolliset velat 0,0 0,0 1 056,4 1 056,4 0,0 0,0 447,1 447,1
Muut velat 0,0 0,0 7,9 7,9 0,0 0,0 10,5 10,5
Lyhytaikaiset rahoitusvelat
Korolliset velat 0,0 0,0 49,8 49,8 0,0 0,0 418,0 418,0
Johdannaissopimukset 10,7 5,2 0,0 15,9 7,0 9,9 0,0 16,9
Ostovelat ja muut velat 0,0 0,0 362,4 362,4 0,0 0,0 308,6 308,6
Yhteensä 10,7 5,2 1 476,4 1 492,3 7,0 9,9 1 184,2 1 201,1
30.3. Liiketapahtumat eläkesäätiön kanssa
(Iso-Britannia)
30.4. Liiketapahtumat hallituksen
jäsenten kanssa
31. Annetut vakuudet ja muut
vastuusitoumukset
2022 2021
Maksut eläkesäätiölle 0,2 0,0
2022 2021
Hallituksen jäsen, jonka 100 %
omistamalla yhtiöllä on Konecranes
Oyj:n joukkovelkakirjalainoja
Korollinen lyhytkainen velka 0,0 0,1
2022 2021
Vastuut omista kaupallisista
sitoumuksista
Takaukset 862,5 783,0
Muut vastuut 72,7 55,1
Yhteensä 935,2 838,2
Ajoittain Konecranes tarjoaa asiakkailleen takauksia
konsernin ja asiakkaan tekemän sopimuksen mukaisten
velvoitteiden takaamiseksi. Investointituotteiden (koneiden)
myynnissä tyypillisimmät takaustyypit ovat:
tarjousajantakaukset (bid bonds), jotka annetaan
asiakkaalle tarjousprosessin takaamiseksi
ennakontakaukset, jotka annetaan asiakkaalle turvaamaan
heidän konsernille suorittamansa projektin ennakkomaksut
suoritustakaukset, jotka turvaavat asiakkaita siltä, että
konserni hoitaa sopimuksen mukaiset velvoitteensa.
takuuajantakaukset, jotka turvaavat asiakkaita
takuuajan virheiden korjauksesta.
Ehdolliset velat liittyen oikeudenkäynteihin
Konecranes on osapuolena erilaisissa normaaliin
liiketoimintaan liittyvissä oikeudenkäynneissä ja riita-asioissa
eri maissa. Nämä oikeudenkäynnit, vaateet ja muut kiistat
ovat tyypillisiä tälle teollisuudenalalle ja maailmanlaajuiselle
palvelu- ja tuotevalikoimallemme. Näitä riita-asioita
ovat sopimusoikeudelliset kiistat, takuuseen perustuvat
vaatimukset, tuotevastuut (suunnittelu- ja valmistusvirheet,
puutteet varoitusvelvollisuuden täyttämisessä ja
asbestivastuut), työsuhde- ja autovahinkoasiat sekä muut
yleiset vahingonkorvausvaatimukset.
Näiden oikeudenkäyntien ja riita-asioiden taloudellista
vaikutusta ei voida varmuudella ennustaa, mutta
Konecranes-konserni uskoo tällä hetkellä käytössä olevan
tiedon perusteella ja ottaen huomioon olemassa olevan
vakuutusturvan ja tehdyt varaukset, ettei näillä ole
olennaista haitallista vaikutusta konsernin taloudelliseen
asemaan.
32. Rahoitusvarat ja -velat
32.1. Rahoitusvarojen ja -velkojen kirjanpitoarvot
Lisätietoja johdannaissopimuksista on esitetty liitteessä 34.
105
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
32.2 Käyvät arvot
Oheisessa taulukossa on luokiteltuna konsernin rahoitusvarojen
ja -velkojen tasearvot ja käyvät arvot:
Tasearvo Käypä arvo
Rahoitusvarat 2022 2021 2022 2021 Liite
Lyhytaikaiset rahoitusvarat
Myyntisaamiset ja muut saamiset 622,5 520,2 622,5 520,2 19,20
Johdannaissopimukset 43,7 3,6 43,7 3,6 34.1
Rahat ja pankkisaamiset 413,9 320,7 413,9 320,7 22
Yhteensä 1 080,0 844,5 1 080,0 844,5
Rahoitusvelat
Pitkäaikaiset rahoitusvelat
Korolliset velat 1 056,4 447,1 1 082,4 448,3 27.1
Muut velat 7,9 10,5 7,9 10,5
Lyhytaikaiset rahoitusvelat
Korolliset velat 49,8 418,0 49,8 419,1 27.2
Johdannaissopimukset 15,9 16,9 15,9 16,9 34.1
Ostovelat ja muut velat 362,4 308,6 362,4 308,6 25.2
Yhteensä 1 492,3 1 201,0 1 518,3 1 203,4
Johto on arvioinut, että rahojen ja lyhytaikaisten talletusten,
myyntisaamisten, ostovelkojen, pankkitilien limiittien ja
muiden lyhytaikaisten velkojen käyvät arvot ovat samat kuin
tasearvot näiden instrumenttien lyhytaikaisuuden takia.
Rahoitusvarojen ja -velkojen käyvät arvot on esitetty siihen
arvoonsa, joilla riippumattomat osapuolet voisivat tehdä
tällä instrumentilla kauppaa muuten kuin pakotettuna
tai selvitystilan alaisena. Pitkäaikaisten korollisten
(kiinteä- tai muuttuvakorkoiset) lainojen käypä arvo on
arvioitu perustuen eri muuttujiin, kuten korko ja lainan
riskiominaisuudet.
IFRS 7 vaatii, että käyvän arvon hierarkian mukainen
rahoitusinstrumenttien luokittelu perustuu siihen, minkä
tasoisesta tiedosta käyvät arvot on johdettu. Tämä
luokittelu käyttää kolmitasoista hierarkiaa:
Taso 1 – perustuu julkisesti noteerattuun hintaan
aktiivisilla markkinoilla samalle instrumentille
Taso 2 – ei perustu suoraan markkinoilla noteerattuun
hintaan, mutta arvostuksessa käytetään parametreja,
jotka perustuvat joko suoraan (noteeratut hinnat) tai
epäsuorasti (johdettu noteeratuista hinnoista) luokan 1
mukaisiin instrumentteihin
Taso 3 – arvostus perustuu parametreihin, jotka eivät ole
johdettavissa julkisesta markkinainformaatiosta
106
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
32.3. Käypien arvojen hierarkia
Oheisessa taulukossa on esitetty käypiin arvoihin esitetyt
rahoitusvarat ja -velat käyvän arvon hierarkian kolmen
luokan mukaisesti.
2022 2021
Rahoitusvarat Taso 1 Taso 2 Taso 3 Taso 1 Taso 2 Taso 3
Johdannaissopimukset
Valuuttatermiinisopimukset 0,0 41,9 0,0 0,0 3,5 0,0
Polttoöljyjohdannainen 0,0 0,0 0,0 0,0 0,1 0,0
Korkojohdannainen 0,0 1,8 0,0 0,0 0,0 0,0
Yhteensä 0,0 43,7 0,0 0,0 3,6 0,0
Muut rahoitusvarat
Rahat ja pankkisaamiset 413,1 0,0 0,8 320,7 0,0 0,0
Yhteensä 413,1 0,0 0,8 320,7 0,0 0,0
Rahoitusvarat yhteensä 413,1 43,7 0,8 320,7 3,6 0,0
Rahoitusvelat
Johdannaissopimukset
Valuuttatermiinisopimukset 0,0 15,8 0,0 0,0 16,9 0,0
Polttoöljyjohdannainen 0,0 0,1 0,0 0,0 0,0 0,0
Yhteensä 0,0 15,9 0,0 0,0 16,9 0,0
Muut rahoitusvelat
Korolliset velat 0,0 1 106,2 0,0 0,0 865,1 0,0
Muut velat 0,0 0,0 0,8 0,0 0,0 3,0
Yhteensä 0,0 1 106,2 0,8 0,0 865,1 3,0
Rahoitusvelat yhteensä 0,0 1 122,1 0,8 0,0 882,0 3,0
Rahoitusvarojen ja -velkojen käyvän arvon luokittelussa ei
ollut merkittäviä muutoksia vuonna 2021 ja 2022. Myöskään
käyvän arvon luokkien välillä ei ollut merkittäviä siirtoja
erien välillä.
33. Rahoitusriskien hallinta
Konecranesin liiketoiminnan luonteeseen sekä
maailmanlaajuiseen toimintaan liittyy erilaisia
rahoitusriskejä. Tällaisia rahoitusriskejä ovat (i)
markkinariskit, kuten mahdolliset epäsuotuisat vaihtelut
valuuttakursseissa, koroissa sekä hyödykehinnoissa, (ii)
likviditeettiriskit sekä (iii) luotto- ja vastapuoliriskit.
33.1. Markkinariskit
Konsernin kansainvälisen liiketoiminnan rahoitusriskien
tunnistamisen, arvioinnin ja hallinnan vastuu on jaettu
Group Treasuryn ja liiketoimintayksiköiden välillä.
Konsernin menettelytavan mukaan kuitenkin valtaosa
rahoitusriskien hallinnasta on keskitetty Group Treasuryyn.
Group Treasury operoi konsernin pääkonttorissa toimivan
juridisen yksikön Konecranes Finance Oy:n nimissä
toimien konsernin sisäisenä pankkina. Keskittämisellä ja
sisäisten valuuttavirtojen netottamisella voidaan ulkoiset
suojaustarpeet minimoida.
Konecranes Finance Oy ei ole tulosyksikkö siinä mielessä,
että se pyrkisi maksimoimaan voittoaan. Yhtiön tavoitteena
on tuottaa konsernin liiketoimintayksiköille palveluja, joiden
avulla ne vähentävät rahoitusriskejään.
Konsernin kansainväliseen liiketoimintaan liittyy markkina-
riskejä, kuten valuutta-, korko- ja hyödykeriski. Rahoitus-
riskien hallinnan tavoitteena on lisätä liiketoiminnan lyhyen
tähtäyksen vakautta vähentämällä haitallisia vaikutuksia
hintavaihteluista ja muista epävarmuustekijöistä rahoitus-
markkinoilla.
Yksiköt suojaavat riskinsä sisäisesti Group Treasuryn kanssa.
Tämän tuloksena suurin osa rahoitusriskeistä keskitetään
yhteen yhtiöön, Konecranes Finance Oy:öön, jotta niitä
voidaan arvioida ja hallita tehokkaasti.
Luokan 3 arvostukset muissa veloissa ovat ehdollisia
kauppahintoja liiketoimintojen tai määräysvallattomien
osakkeenomistajien osuuksien hankinnasta sekä
osakepalkkiojärjestelmän rahalla maksettavasta osuudesta
syntynyt velka.
107
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Lähes kaikki varainhankinta, kassanhallinta sekä
valuuttakauppa pankkien ja muiden ulkopuolisten
vastapuolien kanssa tehdään ja johdetaan konsernin
rahoituspolitiikan mukaisesti keskitetysti Konecranes
Finance Oy:ssä. Vain muutamassa erikoistapauksessa, jossa
paikallinen keskuspankkisääntely kieltää sisäiset palvelut
suojauksessa ja rahoituksessa, täytyy se tehdä suoraan
liiketoimintayksikön ja pankin välillä, kuitenkin Group
Treasuryn valvonnan alaisena.
Konecranes Finance Oy käyttää treasury-järjestelmää,
joka mahdollistaa käytännöllisesti katsoen reaaliaikaisen
transaktioiden prosessoinnin ja kattavan toiminta- ja
tulosseurannan. Säännöllinen raportointi tapahtuu viikoittain
ja se kattaa konsernitason kaupalliset ja rahoituksen
kassavirrat, valuuttaposition, nettovelkatilanteen,
johdannaissalkun ja rahoitustransaktioiden vastapuoliriskit.
Lisäksi kaikki konsernin yhtiöt osallistuvat kuukausittaiseen
sisäisen ja ulkoisen laskennan raportointiin.
Valuuttariski
Konsernin kansainväliseen liiketoimintaan liittyy valuutta-
riski. Kuitenkin suurimmalla osalla liiketoimintayksiköistä
on transaktioita vain omassa valuutassaan. Toisin sanoen
näiden yksiköiden myyntituotot, kulut ja sisäinen rahoitus
Konecranes Finance Oy:stä on niiden omassa paikallisvaluu-
tassa. Vain 30 noin 150 konserniyhtiöstä käyttää sään-
nöllisesti toiminnassaan ulkomaan valuuttaa. Nämä yhtiöt
suojaavat valuuttariskinsä Konecranes Finance Oy:n kanssa.
Liiketoiminta-alueesta ja kassavirtojen todennäköisyydestä
riippuen suojautuminen kattaa liiketoiminnan kassavirrat
seuraavien 1–24 kuukauden ajalta ja se toteutetaan
käyttämällä sisäisiä valuuttatermiinisopimuksia. Täten
Konecranes Finance Oy voi hallita koko konsernin valuut-
tariskiä. Konserniyhtiöiden vieraan valuutan määräinen
sisäinen, ja mahdollinen ulkoinen lainaus, netottaa joitakin
näistä suojattavista kassavirroista. Jäljelle jäävä nettopositio
suojataan liikepankkien kanssa tehtävillä valuuttatermiini-
sopimuksilla tai valuuttaoptioilla. Vain suojauslaskentaan
kuuluvia kassavirtoja ei voi netottaa sisäisten kassavirtojen
kanssa. Suojausinstrumentteja käytetään, kun suojausvaiku-
tusta ei saavuteta konsernin sisäisellä netotuksella.
Liiketoimintayksiköiden vieraan valuutan määräiset tarjoukset
voidaan tarvittaessa suojata valuuttaoptioilla, mutta yleensä
riski katetaan valuuttaklausuulilla tarjouksessa.
Tiettyihin raskasnosturiprojekteihin sovelletaan IAS 39:n
mukaista suojauslaskentaa. Suojaus toteutetaan käyttämällä
valuuttatermiinisopimuksia. Tällä hetkellä ainoastaan
USD-määräisiin projekteihin sovelletaan suojauslaskentaa.
Suojauslaskentaportfolio muodostuu USD-määräisistä
myynneistä sekä ostoista, joissa bruttovirrat suojataan
toisistaan erillään. Vuoden 2022 lopussa suojauslaskennan
nettokassavirrat olivat yhteensä 338 milj. USD (vuonna
2021 201 milj. USD).
Seuraava taulukko esittää Konecranes Finance Oy:n
transaktioposition 31.12.2022 ja 31.12.2021 (luvut miljoonia
euroja):
2022 2021
AED 1 1
AUD 57 38
BRL 3 5
CAD 36 20
CHF 4 3
CLP 1 1
CNY -35 -2
CZK -15 12
DKK 8 5
GBP 85 53
HUF -3 0
IDR 8 9
INR 2 3
JPY 1 2
KZT -1 0
MXN -2 -1
MYR 14 4
NOK 2 2
PHP 5 3
PLN 1 0
RON 1 0
SEK -181 -131
SGD -27 -10
THB 6 4
TWD 0 1
USD 427 284
VND 1 2
ZAR 4 6
108
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
2022 2021
AED 10 11
AUD 12 10
BDT 1 1
BRL 19 14
CAD 11 12
CHF 9 3
CLP 11 8
CNY 90 124
CZK 10 9
DKK 6 6
GBP -18 -19
HKD 1 0
HUF 3 3
INR 8 5
IDR 17 19
JPY -8 -8
MAD 2 2
MXN 1 2
MYR 11 14
NOK 1 1
PEN 6 6
PHP 4 6
PLN 2 1
RON 2 2
RUB 6 7
SAR -2 -1
SGD 5 -37
SEK -10 -6
THB 15 18
TRY -1 0
TWD 4 4
UAH -1 2
USD 57 33
VND 1 1
ZAR 4 2
Seuraava taulukko esittää Konecranes-konsernin translaatio-
position, joka on konsernin omien pääomien arvo
paikallisessa valuutassa 31.12.2022 ja 31.12.2021 (luvut
miljoonia euroja):
Johdannaisinstrumenttien nimellis- ja käyvät arvot on
esitetty liitteessä 34.
Muutokset valuuttakursseissa voivat vaikuttaa
kannattavuuteen ja omien pääomien määrään konsernissa.
Yhdysvaltain dollarilla on selvästi suurin vaikutus, koska
monet suuret nosturiprojektit ovat USD-määräisiä ja
konsernilla on paljon paikallista liiketoimintaa Yhdysvalloissa.
Dollarin heikkenemisellä on negatiivinen vaikutus.
Seuraava taulukko esittää EUR/USD-valuuttakurssin
muutoksen teoreettisen vaikutuksen konsernin vuotuiseen
liikevoittoon ja omaan pääomaan. Yhdysvaltain dollarin
keskiarvokurssin vahvistuminen euroa vastaan kymmenellä
prosentilla kasvattaa liikevoittoa 48,9 milj. euroa (36,9 milj.
euroa vuonna 2021) ja kasvattaa omaa pääomaa 6,4 milj.
euroa (3,6 milj. euroa vuonna 2021). Alla oleva taulukko
esittää herkkyysanalyysin viimeiseltä kahdelta vuodelta:
Muutos
EUR/USD
-kurssissa
2022
Liikevoitto
2022
Oma
pääoma
2021
Liikevoitto
2021
Oma
pääoma
+10 % -40,0 -5,3 -30,2 -2,9
-10 % +48,9 +6,4 +36,9 +3,6
Liikevoiton muutos muodostuu euromääräisten
yhtiöiden, joilla on toistuvaa USD-määräistä myyntiä,
transaktiopositiosta, sekä konsernin liikevoitosta
Yhdysvaltain dollareissa euroina. Transaktiopositio on
estimoitu vuodelle 2022 (position koko vaihtelee vuosittain
pääosin suurten nosturiprojektien ajoituksen sekä
kaupankäyntivaluutan johdosta) ja laskelma perustuu
oletukseen, ettei USD-määräisiä transaktioita ole suojattu.
Käytännössä kuitenkin pitkäkestoiset ja isot projektit,
jotka aiheuttavat merkittävimmän osan transaktioposition
vuosittaisesta vaihtelusta, on suojattu sekä hinnoiteltu
projektikohtaisesti ja herkkyys pohjautuen avoimeen
nettopositioon vuoden 2022 lopun ulkona olevien
myyntisaamisten ja ostovelkojen osalta ei ole materiaalinen.
Oman pääoman muutokseen vaikuttaa konsernin USD-
määräisen oman pääoman osuus.
Yhdysvaltain dollarin vahvistumisella on positiivinen
vaikutus konsernin liikevoittomarginaaliin silloin kun
vaikutus on euromääräisesti raportoituun liikevaihtoon ja
kuluihin nähden epäsymmetrinen. Tämä johtuu seikasta,
että valuuttakurssimuutos vaikuttaa pääsääntöisesti sekä
liikevaihtoon että kuluihin, mutta osittain ainoastaan toiseen
näistä. Kun herkkyysanalyysistä vähennetään Yhdysvaltain
dollarimääräinen liikevoitto sekä pitkäkestoisten projektien
kassavirrat, sillä ne hinnoitellaan projektikohtaisesti ja
hinnoittelua saatetaan käytännössä muuttaa heijastamaan
markkinakurssin muutosta, Yhdysvaltain dollarin 10
prosentin vahvistumisen on arvioitu kasvattavan liikevoittoa
12 milj. euroa (9 milj. vuonna 2021).
Korkoriski
Markkinakorkojen muutokset vaikuttavat konsernin
rahoituskustannuksiin sekä korkojohdannaisten käypiin
arvoihin. Korkoriskin hallinnoinnin tavoitteena on
vähentää markkinakorkojen muutoksesta aiheutuvaa
tulosvolatiliteettia tasapainottamalla vaihtuva- ja
kiinteäkorkoisten lainojen keskinäistä suhdetta yhtiön
pääomarakenteen hallinnan ohjeistuksen mukaisesti.
Noin 94 % konsernin korollisesta velasta on euromääräistä
(92 % vuonna 2021). Velkojen valuuttajakauma on esitetty
liitteessä 27.3.
Konsernin pitkäaikaisen velan suhde kokonaisvelkaan
riippuu konsernin nettovelkaantumisasteesta (gearing).
Mitä korkeampi nettovelkaantumisaste on, sitä enemmän
pitkäaikaisten lainojen osuus kokonaisvelkasalkusta pitäisi
olla konsernin pääomarakenteen hallinnan ohjeistuksen
mukaisesti. Pitkäaikaisiin lainoihin liittyvä korkoriski
voidaan suojata korkojohdannaisilla, jotka kuuluvat
suojauslaskennan piiriin. Suojautumistarkoituksessa
korkoswap- ja termiinisopimuksia, korkofutuureja sekä
korko-optioita voidaan tarvittaessa käyttää.
109
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Korkotason yhden prosenttiyksikön muutoksen vaikutus
pitkäaikaiseen velkasalkkuun olisi aiheuttanut konsernin
tuloslaskelmaan ja taseeseen seuraavat vaikutukset:
Korko-
tason
muutos
2022
tulos-
laskelma
2022
oma
pääoma
2021
tulos-
laskelma
2021
oma
pääoma
+1 -7,5 +2,8 -3,6 +0,0
- 1 +7,8 -3,0 +0,9 -0,0
Herkkyysanalyysin laskentaperuste ei huomioi
korollisia saamisia. Tuloslaskelmavaikutus muodostuu
tulosvaikutteisesti kirjattavasta konsernin pitkäaikaisesta
vaihtuvakorkoisesta velasta. Oman pääoman vaikutus
muodostuu laajaan tuloslaskelmaan kirjattavista käyvän
arvon muutoksista, jotka syntyvät suojauslaskennan
alaisista lainasalkkua suojaavista korkojohdannaisista.
Hyödykeriski
Polttoöljyjohdannaisten avulla konserni voi vähentää
öljyn hintavaihteluiden haitallista vaikutusta. Kaiken
kaikkiaan energian hintariski on pieni verrattuna muihin
rahoitusriskeihin eikä sitä voida pitää merkittävänä.
Johdannaisten nimellis- ja käyvät arvot on esitetty
liitteessä 34.
Teräksen hinnasta sovitaan osana normaalia hankinta-
prosessia. Hintamuutokset vaikuttavat luonnollisesti
tuleviin hankintoihin, mutta nämä muutokset voidaan
huomioida tarjoushintaa loppuasiakkaalle laskettaessa.
Merkittävissä nosturiprojekteissa teräsrakenteet
alihankitaan ja osana normaalia alihankintaprosessia teräs
sisältyy alihankintahintaan (toisin sanoen alihankkijan
kanssa on sovittu kiinteä hinta).
Konserni voi ostaa terästä ja terästuotteita ja näin ollen
myös varastossa voi olla näitä tuotteita. Vaihtelut teräksen
markkinahinnassa voivat vaikuttaa asiakasprojektien
kannattavuuteen tai aiheuttaa varaston epäkuranttiutta.
33.2. Luotto- ja vastapuoliriskit
Luottoriski syntyy tilanteesta, jossa asiakas jättää vel-
voitteensa suorittamatta. Konecranes harjoittaa konser-
vatiivista luottopolitiikkaa rajoittaakseen edellä mainittua
riskiä. Vallitsevana käytäntönä Konecranes tutkii asiak-
kaiden taustat huolellisesti ennen sitoutumista viralliseen
liikesuhteeseen ja uusilta asiakkailta edellytetään luotto-
tietoraportit. Luottoriskiltä suojaudutaan ennakkomak-
sujen, remburssien, maksutakausten ja luottovakuutusten
avulla aina kun se on mahdollista. Näillä toimintatavoilla ja
huolellisella asiakkaan maksukäyttäytymisen seuraamisella
luottoriskejä voidaan pienentää.
Liiketoimintayksiköt hallinnoivat liiketoiminnan
kassavirtoihin liittyviä luottoriskejään. Koska
asiakkaiden lukumäärä on tällä hetkellä suuri ja heidän
maantieteellinen jakaumansa laaja, konsernissa ei
ole merkittäviä liiketoiminnan kassavirroista johtuvia
luottoriskin keskittymiä. Konsernin luottopolitiikan
mukaisesti asiakkaita ei rahoiteta, lukuun ottamatta
normaaliin kaupankäyntiin liittyviä tavanomaisia
maksuehtoja. Myyntisaamisten ikäjakauma esitetään
liitteessä 19. Luottoriskin teoreettinen enimmäismäärä on
myynti- ja lainasaamisten kirjanpitoarvo.
Vastapuoliriski syntyy tilanteesta, jossa rahoituslaitos
jättää sopimuksen mukaiset rahoitusinstrumentteihin
liittyvät maksuvelvoitteensa täyttämättä. Kaikkia
rahoitusinstrumentteihin liittyviä luottoriskejä hallitaan
Konecranes Group Treasuryssä. Rahoitusinstrumentteihin
ei liity olennaisia riskikeskittymiä. Talletuksia tehdään
harvoin ja suojausinstrumentteja tehdään useiden eri
pankkien kanssa. Lisäksi rahoitusinstrumenttisopimusten
vastapuolina on ainoastaan konsernin lainasyndikaattiin
kuuluvia arvostettuja pankkeja, joilla kaikilla on
korkeat luottoluokitukset. Suurin osa käytetyistä
rahoitusinstrumenteista on luonteeltaan lyhytaikaisia ja
erääntyy vuoden sisällä. Konsernin ulkopuolisten tahojen
kanssa ei ole merkittäviä talletuksia tai myönnettyjä lainoja.
Konsernin pankkiriski liittyy olemassa oleviin
kassavaroihin pankeissa ympäri maailman. Aktiivisesta
kassanhallintarakenteesta huolimatta konsernin
kassavaroja on pidettävä useissa maissa ja pankeissa,
jotta konserniyhtiöiden riittävä likviditeetti voidaan
varmistaa. Group Treasury valvoo konsernin pankkiriskejä
rahoituspolitiikan mukaisesti ja tekee tarvittaessa
toimenpiteitä riskin vähentämiseksi.
Konsernin rahoitusomaisuuden, sisältäen rahat ja pankki-
saamiset, myyntisaamiset sekä tietyt johdannaissopimukset,
luotto- ja vastapuoliriski toisen osapuolen konkurssitilan-
teessa on arvioitu olevan enimmäismäärältään kyseisten
erien yhteenlaskettu käypä arvo.
33.3. Maksuvalmiusriskit
Maksuvalmiusriskillä tarkoitetaan likvidien varojen tai
rahoituksen saatavuutta. Rahoituksen puute saattaa
vaarantaa normaalin liiketoiminnan ja lopulta jopa kyvyn
suoriutua päivittäisistä maksusitoumuksista.
Maksuvalmiusriskin hallitsemiseksi konserni on hankkinut
kansainväliseltä lainasyndikaatilta 400 miljoonan euron
suuruisen valmiusluottolimiitin (2017–2024). Luottolimiitti
oli vuoden 2022 lopussa käyttämättä. Kattaakseen
lyhytaikaisen rahoitustarpeen Konecranes Finance Oy
voi lainata institutionaalisilta sijoittajilta suomalaisen
yritystodistusohjelman puitteissa (yhteensä 500 milj.
euroa). Lisäksi päivittäisiä rahoitustarpeita varten
liiketoimintayksiköillä on eri puolilla maailmaa tililimiittejä
yhteensä noin 270 milj. euroa. Vuoden 2022 lopussa rahat
ja pankkisaamiset olivat yhteensä 417,8 milj. euroa (323,5
milj. euroa vuonna 2021).
Konsernin velan rakenne esitetään liitteessä 27.3.
110
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
33.4. Pääomarakenteen hallinta
Konsernin pääomarakenteen hallinnan ensisijainen tavoite on
varmistaa hyvä luottoriskistatus ja liiketoimintoja tukeva terve
taserakenne. Samanaikaisesti konserni pyrkii myös omistaja-
arvon maksimointiin pääomien tehokkaalla käytöllä.
Konsernin pääomarakennetta hallitsemalla ja hienosäätämällä
sopeudutaan todennäköisiin muutoksiin taloudellisissa
olosuhteissa. Toimenpiteet voivat sisältää muutoksen
osingonmaksussa osakkeenomistajille, omien osakkeiden
takaisinostoa tai uusien osakkeiden liikkeeseenlaskun.
Konserni seuraa pääomarakennettaan nettovelkaantumisas-
teen (gearing) avulla. Tämä lasketaan korollisten velkojen,
vähennettynä rahat ja pankkisaamiset sekä lainasaamiset,
suhteena omaan pääomaan. Vuoden 2022 lopussa nettovel-
kaantumisaste oli 48,0 % (39,8 % vuonna 2021).
Konsernilla on määrällinen tavoite pääomarakenteelle, jossa
korollinen nettovelka / oma pääoma (nettovelkaantumisaste)
on alle 80 %.
Konserni päättää pitkäaikaisen ja lyhytaikaisen velan
suhteesta nettovelkaantumisasteen perusteella. Seuraava
taulukko esittää suuntaa-antavat tavoitearvot pitkäaikaisen
velan osuudelle koko velasta eri velkaantumisasteella:
Nettovelkaantumisaste
Pitkäaikaisen velan
osuus koko velasta
Alle 50 % Alle 1/3
Välillä 50–80 % Välillä 1/3 ja 2/3
Yli 80 % Yli 2/3
Konserni seuraa nettovelkaantumisastettaan viikoittain.
Konsernin pääomarakenteen hallinnan tavoite on saavutettu
viime vuosina.
34. Suojaustoiminta ja
johdannaissopimuskanta
Johdannaissopimukset kirjataan taseeseen sopimuksente-
kohetkellä käypään arvoonsa ja myöhemmin ne arvoste-
taan tilinpäätöspäivän mukaiseen käypään arvoonsa. Kaikki
johdannaissopimukset raportoidaan varoina, kun käypä
arvo on positiivinen ja velkoina, kun käypä arvo on nega-
tiivinen. Suojauslaskentaan kuulumattomat johdannaiset
arvostetaan käypään arvoonsa ja käyvän arvon muutokset
kirjataan konsernin tuloslaskelmaan. Suojauslaskentaan
kuuluvien johdannaissopimusten suojauksen tehokkaan osan
käyvän arvon muutos kirjataan konsernin laajaan tuloslaskel-
maan, kun taas suojauksen tehoton osa kirjataan konsernin
tuloslaskelmaan. Valuuttatermiinien arvostukset perustuvat
tilinpäätöspäivän noteerattuun spot-kurssiin sekä valuuttojen
korkonoteerauksiin. Koronvaihtosopimuksien arvostukset
perustuvat tulevien kassavirtojen nykyarvoihin, jotka diskon-
tataan noteerattujen korkojen tuottokäyrien perusteella.
34.1. Johdannaissopimuskannan nimellis-
ja käyvät arvot
2022
Nimellis-
arvo
2022
Käypä
arvo
2021
Nimellis-
arvo
2021
Käypä
arvo
Valuuttatermiini-
sopimukset
1 609,6 26,1 1 060,1 -13,4
Korkojohdannainen 300,0 1,8 88,4 0,0
Polttoöljy-
johdannainen
1,7 -0,1 1,4 0,1
Yhteensä 1 911,3 27,8 1 149,9 -13,3
Johdannaissopimukset, jotka eivät ole
suojauslaskennan instrumentteja
Konserni tekee myös muita valuutta- ja sähkötermiinisopi-
muksia tai valuuttaoptioita tarkoituksena vähentää tulevai-
suuden myynteihin ja ostoihin liittyviä valuuttakurssiriskejä.
Nämä muut sopimukset eivät ole osoitettuja suojauslas-
kentatarkoitukseen ja ne arvostetaan käypiin arvoihinsa
tulosvaikutteisesti.
Johdannaissopimusten käyvät arvot tase-erittäin löytyy liitteestä 32.3.
Rahavirran suojauslaskenta
Valuuttakurssi- ja korkoriski
Valuuttatermiini- ja koronvaihtosopimukset, jotka arvostetaan
käypiin arvoihinsa laajaan tuloslaskelmaan kirjattuina, on osoi-
tettu suojauslaskennan alaisiksi suojausinstrumenteiksi ennus-
tettujen Yhdysvaltain dollarimääräisten myyntien ja ostojen
rahavirtojen sekä korkokulujen osalta. Nämä ennustetut
liiketapahtumat ovat erittäin todennäköisiä ja ne muodostavat
noin 35,5 % konsernin kaikista suojatuista liiketapahtumista.
Valuuttatermiinisopimusten arvot vaihtelevat arvioitujen vie-
raassa valuutassa tapahtuvien myyntien ja ostojen volyymien
sekä termiinikurssien muutosten mukaisesti.
Konserni arvioi valuuttatermiinisopimusten ja koronvaihtosopi-
musten tekohetkellä niiden kriittiset ehdot ja sen, vastaavatko
ne arvioituja erittäin todennäköisiä tulevaisuuden liiketapah-
tumia. Vuosineljänneksittäin konserni suorittaa laadullisen
tehokkuustestauksen tarkastamalla, että suojausinstrumentti
on kytketty siihen liittyviin varoihin ja velkoihin, ennakoituihin
liiketapahtumiin tai sitoviin sopimuksiin suojausstrategian
mukaisesti ja ettei näihin liity luottotappioriskiä. Suojaustu-
loksen tehoton osa kirjataan tulosvaikutteisesti.
Tulevien arvioitujen myyntien, ostojen ja korkokulujen
suojauslaskennassa olevien rahavirtojen tehokkuus vuosina
2022 ja 2021 on todettu olevan hyvin tehokas ja realisoitu-
maton nettovoitto tai -tappio vähennettynä näihin suojau-
sinstrumentteihin liittyviin laskennallisiin veroihin on kirjattu
konsernin laajaan tuloslaskelmaan. Määrät, jotka on kirjattu
konsernin laajaan tuloslaskelmaan, löytyvät alla olevasta
taulukosta ja niiden uudelleenluokittelu kuluvan vuoden
aikana tilikauden tulokseen konsernin tuloslaskelmasta.
34.2. Rahavirtojen suojaukseen liittyvät
arvonmuutokset
2022 2021
Arvo 1.1. -2,8 6,0
Omaan pääomaan kirjatut suojaukset 2,0 -11,0
Laskennalliset verot -0,4 2,2
Arvo 31.12. -1,2 -2,8
111
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Yhtiölista
(1 000 EUR)
Emoyhtiön omistamat
tytäryhtiöosakkeet:
Osakkeiden
kirjan-
pitoarvo
Emon
omistus-
osuus, %
Konsernin
omistus-
osuus, %
Suomi: Konecranes Finance Oy 46 448 100 100
Konecranes Finland Oy 17 163 26,02 100
Konecranes Global Oy 102 391 100 100
Muut tytäryhtiöosakkeet:
Osakkeiden
kirjan-
pitoarvo
Konsernin
omistus-
osuus, %
Alankomaat: Konecranes B.V. 4 201 100
Konecranes Holding B.V. 313 851 100
Port Software Solutions B.V. 37 412 100
TBA B.V. 3 678 100
Arabiemiiri-
kuntien liitto:
Demag Cranes & Components Holding Ltd. 0 100
Demag Cranes & Components (Middle East) FZE 14 991 100
Konecranes Middle East FZE 1 774 100
Australia: Konecranes and Demag Pty Ltd 22 172 100
MHE-Demag Australia Pty Ltd 16 858 100
Bangladesh: Konecranes and Demag (Bangladesh) Ltd. 111 100
Belgia: S.A. Konecranes N.V. 6 150 100
Brasilia: Konecranes Demag Brasil Ltda. 32 688 100
Chile: Konecranes Chile SpA 1 100
Espanja: Konecranes and Demag Ibérica, S.L.U. 31 799 100
Etelä-Afrikka: Konecranes and Demag (Pty) Ltd. 0 100
Port Equipment Southern Africa (Pty) Ltd 0 100
Filippiinit: MHE-Demag (P), Inc. 5 826 100
Indonesia: PT. Konecranes 2 505 100
PT MHE-Demag Indonesia 3 600 100
PT MHE-Demag Technology Indonesia 304 67
Hongkong: Konecranes Hong Kong Limited 0 100
Intia: Konecranes and Demag Private Limited 17 434 100
Irlanti: Konecranes and Demag Limited 300 100
Iso-Britannia: KCI Holding UK Ltd. 13 656 100
Konecranes Demag UK Limited 6 387 100
Lloyds Konecranes Pension Trustees Ltd. 0 100
Morris Material Handling Ltd. 564 100
TBA Doncaster Limited 2 011 100
TBA Leicester Limited 10 342 100
UKMHPS Limited 39 198 100
Israel: Konecranes Israel Ltd 0 100
Italia: Demag Cranes & Components S.r.l. 13 997 100
Donati Sollevamenti S.r.l. 2 561 100
(1 000 EUR)
Muut tytäryhtiöosakkeet:
Osakkeiden
kirjan-
pitoarvo
Konsernin
omistus-
osuus, %
MHPS Italia S.r.l. 0 100
Itävalta: Konecranes and Demag Ges.m.b.H. 29 775 100
Japani: Konecranes Company, Ltd. 0 100
Kanada: Konecranes Canada Inc. 893 100
Kiina: Cranes and Parts Trading (Shanghai) Co., Ltd. 5 862 100
Dalian Konecranes Company Ltd. 2 343 100
Demag Cranes & Components (Shanghai) Co., Ltd. 14 349 100
Konecranes (Shanghai) Co. Ltd. 0 100
Konecranes (Shanghai) Company Ltd. 4 499 100
Konecranes Manufacturing (Jiangsu) Co., Ltd. 29 637 100
Konecranes Port Machinery (Shanghai) Co., Ltd. 7 623 100
SWF Krantechnik Co., Ltd. 833 100
Kreikka: Konecranes Hellas Lifting Equipment and Services S.A. 60 100
Latvia: SIA Konecranes Latvija 2 100
Liettua: UAB Konecranes 139 100
Luxemburg: Materials Handling International S.A. 300 100
Marokko: Konecranes Maghreb S.a.r.l. 50 100
Malesia: Konecranes Sdn. Bhd. 534 100
Mechanical Handling Engineering (M) Sdn Bhd 427 100
MHE-Demag Logistics Malaysia Sdn Bhd 2 669 100
MHE-Demag Malaysia Sdn Bhd 7 003 100
Rainfields Estate Sdn Bhd 1 299 100
Meksiko: Konecranes Mexico S.A. de C.V. 2 188 100
Norja: Konecranes AS 3 588 100
Peru: Konecranes Peru S.R.L. 0 100
Portugali: Konecranes and Demag, Lda. 3 293 100
Puola: Konecranes and Demag Sp. z o.o. 1 359 100
Ranska: KCI Holding France SAS 40 500 100
Konecranes (France) SAS 3 752 100
MHPS Cranes France SAS 13 180 100
Verlinde SAS 10 720 100
Romania: S.C. Konecranes S.A. 98 100
S.C. TBA RO S.r.l. 10 100
Ruotsi: Konecranes AB 1 229 100
Konecranes Lifttrucks AB 20 892 100
Konecranes Sweden Holding AB 1 682 100
Ulvaryd Fastighets AB 1 168 100
Saksa: Demag Cranes & Components GmbH 744 202 100
Eurofactory GmbH 1 239 100
112
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
(1 000 EUR)
Muut tytäryhtiöosakkeet:
Osakkeiden
kirjan-
pitoarvo
Konsernin
omistus-
osuus, %
Konecranes GmbH 483 804 100
Konecranes Holding GmbH 315 262 100
Konecranes Noell GmbH 37 501 100
Konecranes Real Estate GmbH Co. & KG 36 364 100
Konecranes Real Estate Verwaltungs GmbH 28 100
Kranservice Rheinberg GmbH 1 492 100
SWF Krantechnik GmbH 15 500 100
Saudi-Arabia: Saudi Cranes & Steel Works Factory Co. Ltd. 9 635 100
Singapore: KCI Cranes Holding (Singapore) Pte. Ltd. 114 764 100
MHE-Demag (S) Pte. Ltd. 199 621 100
Slovakia: Konecranes Slovakia s.r.o. 200 100
Slovenia: Konecranes, d.o.o. 200 100
Suomi: Nosturiexpertit Oy 10 100
Sveitsi: Konecranes and Demag AG 17 205 100
Taiwan: MHE-Demag Taiwan Company Limited 1 813 100
Tanska: Konecranes Demag A/S 12 531 100
Thaimaa: Katrolin Enterprise (T) Ltd 86 100
Katrolin Holding (T) Ltd 98 100
Konecranes (Thailand) Ltd.* 118 49
Mahakorn (T) Ltd 83 100
MHE-Demag (T) Ltd 301 100
MHE-Demag Technology (T) Ltd 260 100
Scenic Wealth (T) Ltd 144 100
Tsekin tasavalta: Konecranes and Demag s.r.o. 2 823 100
Turkki: Konecranes Ticaret Ve Servis Limited Sirketi 93 100
Ukraina: Konecranes Ukraine JSC 2 049 100
PJSC "Zaporozhje Kran Holding" 204 100
JSC "Zaporozhcran" 0 90,43
Unkari: Konecranes Kft. 889 100
Konecranes Supply Hungary Kft. 1 856 100
Venäjä: AO "Konecranes Demag Rus" 0 100
Vietnam: Konecranes Vietnam Co., Ltd 0 100
MHE-Demag Vietnam Company Ltd 2 790 100
Viro: Konecranes Oü 0 100
Yhdysvallat: Demag Cranes & Components Corp. 63 501 100
KCI Holding USA Inc. 53 901 100
Konecranes, Inc. 49 962 100
Konecranes Nuclear Equipment & Services, LLC 0 100
MMH Americas, LLC 0 100
(1 000 EUR)
Muut tytäryhtiöosakkeet:
Osakkeiden
kirjan-
pitoarvo
Konsernin
omistus-
osuus, %
Morris Material Handling, Inc. 66 978 100
R&M Materials Handling, Inc. 7 688 100
* Konecranes-konsernilla on enemmistöedustus yhtiön hallituksessa ja konserni myös hyväksyy yhtiön tärkeimmät
toiminnalliset päätökset, minkä vuoksi konserni yhdistelee sen tilinpäätökseensä.
Muut osakkeet ja yhteisjärjestelyt: Tasearvo
Konsernin
omistus-
osuus, %
Suomi: Kiinteistöosakeyhtiö Kuikantorppa 261 50
Viro: AS Konesko 4 448 49,46
Osakkuusyhtiöt ja yhteisyritykset: Tasearvo
Konsernin
omistus-
osuus, %
Alankomaat: TBA Consultancy B.V. 773 49
Arabiemiiri-
kuntien liitto:
Crane Industrial Services LLC 1 074 49
Kiina: Guangzhou Technocranes Company, Ltd. 428 25
Jiangyin Dingli Shengshai High Tech Industrial Crane
Company, Ltd.
65 30
Shanghai High Tech Industrial Crane Company, Ltd. 2 925 28
Ranska: Boutonnier Adt Levage S.A. 551 25
Levelec S.A. 228 20
Manulec S.A. 213 25
Manelec S.A.R.L. 106 25
S.E.R.E. Maintenance S.A. 255 25
Saksa:
AQZ Ausbildungs- und Qualifizierungszentrum
Düsseldorf GmbH
0 30
Singapore: MHE-Demag Techonology (S) Pte. Ltd. 552 49,99
Suomi: Fantuzzi Noell Baltic Oy 388 25
Sveitsi: Demag IP Holdings GmbH 159 50
Thaimaa: CSA Crane Service Asia Company Ltd 74 49
Myytävissä olevat sijoitukset:
Osakkeiden
kirjan-
pitoarvo
Konsernin
omistus-
osuus, %
Malesia: Kone Products & Engineering Sdn. Bhd. 0 10
Ranska: Heripret Holding SAS 53 19
Suomi: East Office of Finnish Industries Oy 50 5,26
Dimecc Oy 120 5,69
Kiinteistö Oy Pärjä 26 46,67
Levator Oy 0 19
Vierumäen Kuntorinne Oy 326 3,3
Venezuela: Gruas Konecranes CA 20 10
Muut: 187
Yhteensä 782
113
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Emoyhtiön tuloslaskelma – FAS
(1 000 EUR) 1.1-31.12.2022 1.1-31.12.2021
Viite:
2 Poistot ja arvonalentumiset -184 -179
3 Liiketoiminnan muut kulut -15 627 -48 913
Liikevoitto -15 810 -49 092
4 Rahoitustuotot ja -kulut 81 669 35 841
Voitto ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja 65 859 -13 251
5 Tilinpäätössiirrot 39 445 52 388
6 Tuloverot -4 979 -362
Tilikauden voitto 100 325 38 775
114
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Emoyhtiön tase – FAS
(1 000 EUR) 31.12.2022 31.12.2021
Viite:
VASTAAVAA
PYSYVÄT VASTAAVAT
Aineelliset hyödykkeet
7 Koneet ja kalusto 364 547
364 547
8 Sijoitukset
Osuudet saman konsernin yrityksissä 153 040 153 040
Muut osakkeet ja osuudet 171 170
153 211 153 210
Pysyvät vastaavat yhteensä 153 575 153 758
VAIHTUVAT VASTAAVAT
Pitkäaikaiset saamiset
Lainasaamiset saman konsernin yrityksiltä 763 780 1 043 232
763 780 1 043 232
Lyhytaikaiset saamiset
Myyntisaamiset 0 10 988
Saamiset saman konsernin yrityksiltä
Myyntisaamiset 4 397 4 538
10 Siirtosaamiset 103 155 74 897
Muut saamiset 3 560 8 407
10 Siirtosaamiset 374 2 703
111 485 101 534
Rahat ja pankkisaamiset 3 3
Vaihtuvat vastaavat yhteensä 875 268 1 144 769
VASTAAVAA YHTEENSÄ 1 028 843 1 298 527
(1 000 EUR) 31.12.2022 31.12.2021
Viite:
VASTATTAVAA
11 OMA PÄÄOMA
Osakepääoma 30 073 30 073
Ylikurssirahasto 39 307 39 307
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 775 176 774 591
Edellisten tilikausien voitto 81 367 141 510
Tilikauden voitto 100 325 38 775
1 026 248 1 024 256
TILINPÄÄTÖSSIIRTOJEN KERTYMÄ
Poistoero 0 65
VIERAS PÄÄOMA
Pitkäaikainen
Konsernin sisäinen laina 0 893
0 893
Lyhytaikainen
12 Joukkovelkakirjalaina 0 249 841
Ostovelat 1 163 9 892
Velat saman konsernin yrityksille
Ostovelat 144 140
13 Siirtovelat 0 2 102
Muut velat 71 1 001
13 Siirtovelat 1 216 10 338
2 595 273 313
Vieras pääoma yhteensä 2 595 274 206
VASTATTAVAA YHTEENSÄ 1 028 843 1 298 527
115
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Emoyhtiön rahavirtalaskelma - FAS
(1 000 EUR) 1.1-31.12.2022 1.1-31.12.2021
Liiketoiminnan kassavirrat
Liikevoitto -15 810 -49 092
Oikaisut liikevoittoon
Poistot ja arvonalentumiset 184 179
Konserniavustus 52 340 58 320
Liikevoitto ennen käyttöpääoman muutosta 36 713 9 407
Korottomien lyhytaikaisten liikesaamisten muutos 11 977 -4 435
Korottomien lyhytaikaisten velkojen muutos -18 060 7 300
Käyttöpääoman muutos -6 084 2 864
Liiketoiminnan rahavirrat ennen rahoituseriä
ja maksettuja tuloveroja
30 630 12 271
Korkotuotot 5 352 5 231
Korkokulut -4 371 -4 514
Muut rahoitustuotot ja -kulut -1 969 -1 866
Maksetut verot -26 -5 049
Rahoituserät ja maksetut tuloverot -1 014 -6 198
LIIKETOIMINNAN NETTORAHAVIRTA 29 616 6 073
(1 000 EUR) 1.1-31.12.2022 1.1-31.12.2021
Investointeihin käytetyt nettorahavarat
Investoinnit muihin sijoituksiin/osakkeisiin -1 0
Investoinnit ja ennakkomaksut käyttöomaisuuteen 0 -35
Saadut osinkotuotot 40 000 37 500
INVESTOINTIEN NETTORAHAVIRTA 39 999 37 465
Kassavirta ennen rahoituksen rahavirtoja 69 615 43 537
Rahoitukseen käytetyt rahavarat
Osakepalkkioiden perusteella tapahtuneista osakemerkinnöistä
ja osakeannista saadut maksut
585 0
Pitkäaikaisten saamisten takaisinmaksut 278 560 26 101
Pitkäaikaisten velkojen takaisinmaksut -249 841 0
Maksetut osingot -98 918 -69 638
RAHOITUKSEN NETTORAHAVIRTA -69 614 -43 537
RAHAVAROJEN MUUTOS 0 0
Rahavarat tilikauden alussa 3 3
Rahavarat tilikauden lopussa 3 3
RAHAVAROJEN MUUTOS 0 0
116
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot
1. Laadintaperiaatteet
Emoyhtiön tilinpäätös on laadittu euromääräisenä Suomen
kirjanpitolainsäädäntöä sekä muita Suomessa voimassa
olevaa säännöstöä ja tilinpäätöskäytäntöä noudattaen.
TULOSLASKELMA
(1 000 000 EUR)
2. Poistot ja arvonalentumiset
2022 2021
Koneet ja kalusto 0,2 0,2
Yhteensä 0,2 0,2
2022 2021
Palkat ja palkkiot 3,2 3,3
Eläkekulut 0,5 0,5
Muut henkilösivukulut 0,1 0,0
Muut liiketoiminnan kulut 0,4 0,4
Yhteensä 4,2 4,2
2022 2021
Hallituksen palkkiot 0,7 0,6
Muut henkilöstön palkat 2,5 2,7
Yhteensä 3,2 3,3
Henkilöstö keskimäärin 4 5
Tilintarkastajan palkkiot
Tilintarkastus 0,7 0,6
Muut palvelut 0,1 0,0
Yhteensä 0,8 0,6
2022 2021
Tuotot pitkäaikaisista sijoituksista:
Osinkotuotot konserniyhtiöiltä 80,0 37,5
Osinkotuotot yhteensä 80,0 37,5
Korkotuotot pitkäaikaisista sijoituksista:
Konserniyhtiöiltä 5,2 5,2
Korkotuotot pitkäaikaisista
sijoituksista yhteensä
5,2 5,2
Tuotot pitkäaikaisista sijoituksista
yhteensä
85,2 42,7
Korkotuotot ja muut rahoitustuotot 0,0 0,1
Korkotuotot ja muut rahoitustuotot
yhteensä
0,0 0,1
Korkokulut ja muut rahoituskulut:
Muut rahoituskulut 3,5 7,0
Korko- ja muut rahoituskulut
yhteensä
3,5 7,0
Rahoitustuotot ja kulut yhteensä 81,7 35,8
3. Liiketoiminnan muut kulut
ja henkilöstö
Tuloslaskelman kulut jakautuivat seuraavasti:
Tuloslaskelman mukainen palkka- ja palkkiojakauma oli
seuraava:
4. Rahoitustuotot ja -kulut
5. Tilinpäätössiirrot
6. Tuloverot
TASE
7. Koneet ja kalusto
2022 2021
Suunnitelmanmukaisten ja evl-poistojen
välinen ero
0,1 0,0
Saatu konserniavustus 39,4 52,3
Yhteensä 39,4 52,4
2022 2021
Tuloverot tilinpäätössiirroista 7,9 10,5
Tuloverot varsinaisesta toiminnasta -2,9 -10,1
Aiempien tilikausien verot 0,0 0,0
Yhteensä 5,0 0,4
2022 2021
Hankintameno 1.1 1,2 1,2
Lisäykset 0,0 0,0
Hankintameno 31.12. 1,2 1,2
Kertyneet suunnitelman mukaiset
poistot 1.1.
-0,7 -0,5
Tilikauden poisto -0,2 -0,2
Kirjanpitoarvo 31.12. 0,4 0,5
Käyttöomaisuus on merkitty taseeseen alkuperäiseen
hankintamenoon. Poistot, jotka perustuvat arvioituun
taloudelliseen käyttöaikaan, ovat seuraavat:
Aineettomat oikeudet 5–10 vuotta
Koneet ja kalusto 4–10 vuotta
117
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
8. Sijoitukset 11. Oma pääoma
9. Omat osakkeet
10. Siirtosaamiset
12. Korolliset velat
14. Annetut vakuudet, vastuu-
sitoumukset ja muut vastuut
15. Avoin johdannaissopimuskanta
2022 2021
Hankintameno 1.1 153,2 153,2
Lisäykset 0,0 0,0
Tasearvo vuoden lopussa 31.12. 153,2 153,2
2022 2021
Osakepääoma 1.1. 30,1 30,1
Osakepääoma 31.12. 30,1 30,1
Ylikurssirahasto 1.1. 39,3 39,3
Ylikurssirahasto 31.12. 39,3 39,3
Sijoitetun vapaan oman pääoman
rahasto 1.1.
774,6 774,6
Lisäykset 0,6 0,0
Sijoitetun vapaan oman pääoman
rahasto 31.12.
775,2 774,6
Edellisten tilikausien voitto 1.1. 180,3 211,1
Osingonjako -98,9 -69,6
Edellisten tilikausien voitto 31.12. 81,4 141,5
Tilikauden voitto 100,3 38,8
Yhteensä 1 026,2 1 024,3
Voitonjakokelpoiset varat
Sijoitetun vapaan oman pääoman
rahasto 31.12.
775,2 774,6
Edellisten tilikausien voitto 31.12. 81,4 141,5
Tilikauden voitto 100,3 38,8
Yhteensä 956,9 954,9
2022 2021
Osakkeiden lukumäärä 1.1. 87 447 87 447
Vähennykset -32 140 0
Osakkeiden lukumäärä 31.12. 55 307 87 447
2022 2021
Konserniavustus 39,4 52,3
Tilikauden verot 3,5 8,4
Maksut, jotka realisoituvat seuraavan
tilikauden aikana
61,9 22,7
Korot 2,4 2,6
Yhteensä 107,1 86,0
2022 2021
Joukkovelkakirjalaina, lyhytaikainen 0,0 249,8
Yhteensä 0,0 249,8
2022 2021
Tytäryhtiöiden sitoumuksista
Konsernitakaukset 1 238,0 1 235,2
Leasingvastuut
Seuraavalla tilikaudella maksettavat 0,5 0,5
Myöhemmin maksettavat 0,1 0,5
Yhteensä 0,6 0,9
2022 2022 2021 2021
Käypä
arvo
Nimellis-
arvo
Käypä
arvo
Nimellis-
arvo
Valuuttatermiini-
sopimukset
0,0 1,6 0,0 0,0
2022 2021
Yhteensä vastuutyypeittäin
Takaukset 1 238,0 1 235,2
Muut vastuut 0,6 0,9
Yhteensä 1 238,6 1 236,2
2022 2021
Koti-
paikka
Kirja-
arvo
Kirja-
arvo
Konecranes Finance Oy Hyvinkää 46,4 46,4
Konecranes Finland Oy Hyvinkää 4,2 4,2
Konecranes Global Oy Hyvinkää 102,4 102,4
Yhteensä 153,0 153,0
2022 2021
East Office of Finnish Industries Oy 0,1 0,1
Dimecc Oy 0,1 0,1
China Office of Finnish Industries 0,0 0,0
Yhteensä 0,2 0,2
Osuudet saman konsernin yrityksissä
Muut osakkeet ja osuudet
Leasingsopimukset ovat pääsääntöisesti kolmen vuoden
sopimuksia, joihin ei liity lunastusehtoja.
Johdannaissopimuksia käytetään ainoastaan
valuuttakurssiriskeiltä suojautumiseen.
Johdannaiset on emoyhtiön erillistilinpäätöksessä arvostettu
KPL 5:2a mukaisesti käypään arvoon, eikä yhtiö sovella
niiden kirjanpitokäsittelyssä suojauslaskentaa.
250 miljoonan euron joukkovelkakirjalaina laskettiin
liikkeeseen 9. kesäkuuta 2017 ja se erääntyi 9. kesäkuuta
2022. Lainalla oli kolmen kuukauden par call ja vuotuinen
1,75 %:n kuponkikorko.
13. Siirtovelat
2022 2021
Palkat ja palkkojen sivukulut 1,0 1,9
Korot 0,0 2,5
Muut 0,2 8,0
Yhteensä 1,2 12,4
118
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Hallituksen esitys yhtiökokoukselle
Emoyhtiön vapaa oma pääoma on yhteensä 956 868 289,67 euroa, josta tilikauden voitto on 100 324 987,85 euroa.
Konsernin vapaa oma pääoma on 1 364 732 000 euroa.
Suomen osakeyhtiölain mukaan yhtiön jakokelpoiset varat lasketaan emoyhtiön vapaan oman pääoman perusteella.
Osingon määrän määrittelemistä varten hallitus on arvioinut emoyhtiön maksukykyisyyttä ja taloudellisia olosuhteita
tilikauden päättymisen jälkeen.
Näihin arvioihin perustuen hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että osinkoa jaetaan 1,25 euroa kutakin osaketta
kohden ja että jäljelle jäävä vapaa oma pääoma jätetään omaan pääomaan.
Espoossa 1.2.2023
Christoph Vitzthum
Hallituksen puheenjohtaja
Pauli Anttila
Hallituksen jäsen
Ulf Liljedahl
Hallituksen jäsen
Per Vegard Nerseth
Hallituksen jäsen
Päivi Rekonen
Hallituksen jäsen
Anders Svensson
Toimitusjohtaja
Pasi Laine
Hallituksen varapuheenjohtaja
Janina Kugel
Hallituksen jäsen
Niko Mokkila
Hallituksen jäsen
Sami Piittisjärvi
Hallituksen jäsen
Helene Svahn
Hallituksen jäsen
119
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Tilintarkastuskertomus
(käännös ruotsinkielisestä)
Konecranes Oyj:n yhtiökokoukselle
Tilinpäätöksen tilintarkastus
Lausunto
Olemme tilintarkastaneet Konecranes Oyj:n (y-tunnus
0942718-2) tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.–31.12.2022.
Tilinpäätös sisältää konsernin taseen, tuloslaskelman, laajan
tuloslaskelman, laskelman oman pääoman muutoksista,
rahavirtalaskelman ja liitetiedot, mukaan lukien yhteenveto
merkittävimmistä tilinpäätöksen laatimisperiaatteista, sekä
emoyhtiön taseen, tuloslaskelman, rahoituslaskelman ja
liitetiedot.
Lausuntonamme esitämme, että
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan
konsernin taloudellisesta asemasta sekä sen toiminnan
tuloksesta ja rahavirroista EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen
kansainvälisten tilinpäätösstandardien (IFRS) mukaisesti,
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön
toiminnan tuloksesta ja taloudellisesta asemasta
Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista
koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset
vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton tarkastusvaliokunnalle
annetun lisäraportin kanssa.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa
noudatettavan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti. Hyvän
tilintarkastustavan mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan
tarkemmin kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet
tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä
niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten
mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme tilintarkastusta
ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset
eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut
kuin tilintarkastuspalvelut ovat parhaan tietomme ja
käsityksemme mukaan olleet Suomessa noudatettavien,
näitä palveluja koskevien säännösten mukaisia, emmekä ole
suorittaneet EU-asetuksen 537/2014 5. artiklan 1 kohdassa
tarkoitettuja kiellettyjä palveluja. Suorittamamme muut
kuin tilintarkastuspalvelut on esitetty konsernitilinpäätöksen
liitetiedossa 7.1 ja emoyhtiön liitetiedossa 3.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme
perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja,
jotka ammatillisen harkintamme mukaan ovat olleet
merkittävimpiä tarkastuksen kohteena olevan tilikauden
tilintarkastuksessa. Nämä seikat on otettu huomioon
tilinpäätökseen kokonaisuutena kohdistuneessa
tilintarkastuksessamme sekä laatiessamme siitä annettavaa
lausuntoa, emmekä anna näistä seikoista erillistä lausuntoa.
Olemme täyttäneet kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet
tilinpäätöksen tilintarkastuksessa kuvatut velvollisuutemme
tilinpäätöksen tilintarkastuksessa mukaan lukien näihin
seikkoihin liittyvät velvoitteemme. Tämän mukaisesti
suoritimme suunnittelemamme tilintarkastustoimenpiteet,
jotka kohdistuivat arviomme mukaisesti riskeihin, jotka
voivat johtaa tilinpäätöksen olennaiseen virheellisyyteen.
Suorittamamme tilintarkastustoimenpiteet, jotka
kohdistuivat myös alla mainittuihin seikkoihin, ovat olleet
perustana oheista tilinpäätöstä koskevalle lausunnollemme.
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon
riskin siitä, että johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän on
sisältynyt arviointi siitä, onko viitteitä sellaisesta johdon
tarkoitushakuisesta suhtautumisesta, josta aiheutuu
väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen virheellisyyden riski.
120
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka Miten seikkaa käsiteltiin tilintarkastuksessa
Pitkäaikaisten projektitoimitusten tuloutus
ja näihin liittyvät varaukset
Viittaamme liitetietoon 2.2 Arvioiden käyttö ja
harkintaan perustuvat ratkaisut, liitetietoon 2.3
Yhteenveto merkittävimmistä laskentaperiaatteista,
liitetietoon 5, liitetietoon 6 ja liitetietoon 24.
Konecranes soveltaa laskentaperiaatteidensa
mukaisesti osatuloutusta (tuloutus ajan kuluessa)
pitkäaikaisissa projektitoimituksissa. Valmiusasteen
määrittäminen perustuu kustannuspohjaiseen
menetelmään.
Osatuloutusmenetelmän soveltaminen edellyttää
merkittävää johdon harkintaa liittyen pääasiassa
projektin ennustettuihin tulevaisuuden materiaali-,
palkka- ja yleiskustannuksiin sekä valmiusasteen
arviointiin. Vuonna 2022 noin 9 % konsernin 3,4
miljardin euron kokonaisliikevaihdosta on tuloutettu
osatuloutusmenetelmän mukaisesti. Pitkäaikaisten
projektitoimitusten osatuloutus on tilintarkastuksen
kannalta keskeinen seikka sekä EU-asetuksen
537/2014 10. artiklan 2c-kohdassa tarkoitettu
merkittävä olennaisen virheellisyyden riski.
Konecranes kirjaa useita erilaisia varauksia
liittyen pitkäaikaisiin projektitoimituksiin ja
osatuloutukseen. Nämä osatuloutukseen liittyvät
varaukset vaativat johdolta merkittäviä arvioita
ja ovat tästä syystä tilintarkastuksen kannalta
keskeinen seikka.
Vastataksemme pitkäaikaisten projektitoimitusten
osatuloutukseen liittyvän olennaisen virheellisyyden
riskiin, tilintarkastustoimenpiteemme sisälsivät
muun muassa:
Arvioimme konsernin pitkäaikaisten
projektitoimitusten osatuloutuksen
laskentaperiaatteita;
Muodostimme käsityksen pitkäaikaisten
projektitoimitusten osatuloutuksen prosessista;
Perehdyimme pitkäaikaisiin projekteihin liittyvään
dokumentaatioon ja testasimme pistokokein
osatuloutuslaskelmia sekä vertasimme ennusteita
toteumaa vastaan;
Suoritimme analyyttisiä toimenpiteitä;
Arvioimme johdon ennusteita käymällä läpi
projektidokumentaatiota ja keskustelemalla
keskeneräisten projektitoimitusten tilanteesta
yhtiön taloushallinnon ja projektivastaavien
kanssa; ja
Arvioimme tuloutukseen liittyviä liitetietoja.
Pitkäaikaisiin projektitoimituksiin liittyvien varausten
osalta toimenpiteemme sisälsivät muun muassa:
Muodostimme käsityksen osatuloutukseen
liittyvien varauksien prosessista;
Testasimme varauksiin liittyviä laskelmia sekä
näiden laskelmien olettamia ja vertasimme
arvioita toteumiin; ja
Haastattelimme johtoa varauksiin mahdollisesti
vaikuttavien merkittävien tapahtumien tai
lakiasioiden tunnistamiseksi.
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka Miten seikkaa käsiteltiin tilintarkastuksessa
Myynnin tuloutus
Viittaamme liitetietoon 2.3 Yhteenveto
merkittävimmistä laskentaperiaatteista sekä
liitetietoon 5.
Tilinpäätöksen laadintaperiaatteiden mukaan
myynti kirjataan siihen määrän asti, johon konserni
olettaa olevansa oikeutettu vastikkeeksi luvattujen
tavaroiden tai palveluiden siirtämisestä asiakkaalle.
Tavarat ja palvelut ovat yleensä luovutettu, kun
asiakas saa ne hallintaansa. Myyntisopimusten
ehdot ja käytännöt vaihtelevat markkinakohtaisesti
ja lisäksi paikallinen johto saattaa kokea painetta
saavuttaa asetetut liikevaihtotavoitteet.
Myynnin tuloutus on tilintarkastuksen kannalta
keskeinen seikka sekä EU-asetuksen 537/2014
10. artiklan 2c-kohdassa tarkoitettu merkittävä
olennaisen virheellisyyden riski johtuen tuloutuksen
oikea-aikaiseen kirjaamiseen liittyvästä olennaisen
virheellisyyden riskistä.
Myynnin oikea-aikaiseen tuloutukseen liittyvän
olennaisen virheellisyyden riskin huomioon
ottamiseksi suoritimme muun muassa
seuraavat tilintarkastustoimenpiteet:
Suoritimme analyyttisiä toimenpiteitä;
Arvioimme konsernin tuloutusperiaatteita
sovellettaviin tuloutusstandardeihin nähden;
Arvioimme tuloutusprosessia ja -menetelmiä
sekä testasimme prosessiin liittyviä kontrolleja;
Testasimme myyntiä analyyttisillä
aineistotarkastustoimenpiteillä sekä käymällä läpi
yksittäisiä myyntitapahtumia;
Arvioimme konsernin tuottoihin liittyviä liitetietoja.
Liikearvon arvostus
Viittaamme liitetietoon 2.2 Arvioiden käyttö ja
harkintaan perustuvat ratkaisut, liitetietoon 2.3
Yhteenveto merkittävimmistä laskentaperiaatteista
ja liitetietoon 13.
Liikearvon määrä tilinpäätöspäivänä 31.12.2022
oli 1,0 miljardia euroa ja se muodosti noin 23
% kokonaisvaroista ja 71 % omasta pääomasta
(2021: 1,0 miljardia euroa, 27 % kokonaisvaroista
ja 75 % omasta pääomasta).
Liikearvon arvotus testataan mahdollisen
arvonalentumisen varalta vuosittain. Konecranes
on kohdistanut liikearvon kassavirtaa
tuottaville yksiköille, joka on myös taso, jolla
arvonalentumistestit laaditaan. Kassavirtaa
tuottavien yksiköiden nykyarvo perustuu
käyttöarvolaskelmiin. Käyttöarvo saattaa vaihdella
merkittävästi riippuen käytetyistä oletuksista
ja ennusteista. Kassavirtaa tuottavan yksikön
käyttöarvon määrittämiseen sisältyy useita
oletuksia, kuten myynnin kasvu, kiinteiden kulujen
kehitys, myyntikate ja käytetty diskonttokorko.
Muutokset edellä mainituissa oletuksissa saattavat
johtaa arvonalentumiskirjauksiin.
Liikearvon arvostukseen liittyvän olennaisen
virheellisyyden riskin huomioon ottamiseksi
tilintarkastustoimenpiteemme sisälsivät muun
muassa arvonmäärityksen asiantuntijan
hyödyntämisen arvioiden ja konsernin
laskentaperiaatteiden läpikäynnissä, erityisesti
koskien diskonttokorkoa. Arvioidessamme
arvonalentumistestauksen laskelmien
herkkyyttä keskityimme laskelmissa niihin
kassavirtaa tuottaviin yksiköihin, joissa
jokseenkin mahdollinen muutos oletuksissa voi
johtaa arvonalentumiseen. Arvioimme myös
johdon ennusteiden historiallista tarkkuutta.
Arvioimme konsernin tilinpäätöksen liitetietoa
13 erityisesti niiden oletuksien osalta, joille
arvonalentumistestin lopputulos oli herkempi.
121
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka Miten seikkaa käsiteltiin tilintarkastuksessa
Tämä vuosittainen arvonalentumistestaus on tilin-
tarkastuksen kannalta keskeinen seikka, koska:
Arviointiprosessi on monimutkainen ja se
perustuu useisiin johdon merkittävää harkintaa
edellyttäviin arvioihin;
Arvonalentumistestaus sisältää markkinoita ja
taloudellista ympäristöä koskevia oletuksia;
Liikearvon suhteellinen osuus taseen
loppusummasta on merkittävä.
Liikearvon arvostus on EU-asetuksen 537/2014
10. artiklan 2c-kohdassa tarkoitettu merkittävä
olennaisen virheellisyyden riski.
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja
toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimi-
sesta siten, että konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän
kuvan EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten tilin-
päätösstandardien (IFRS) mukaisesti ja siten, että tilin-
päätös antaa oikean ja riittävän kuvan Suomessa voimassa
olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten
mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset. Hallitus ja
toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä val-
vonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia
tilinpäätöksen, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä
johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan
velvollisia arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä jatkaa
toimintaansa ja soveltuvissa tapauksissa esittämään
seikat, jotka liittyvät toiminnan jatkuvuuteen ja siihen, että
tilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuuteen perustuen.
Tilinpäätös laaditaan toiminnan jatkuvuuteen perustuen,
paitsi jos emoyhtiö tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta
lakkauttaa tai ei ole muuta realistista vaihtoehtoa kuin
tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen
tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä,
onko tilinpäätöksessä kokonaisuutena väärinkäytöksestä
tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä
antaa tilintarkastuskertomus, joka sisältää lausuntomme.
Kohtuullinen varmuus on korkea varmuustaso, mutta se ei
ole tae siitä, että olennainen virheellisyys aina havaitaan
hyvän tilintarkastustavan mukaisesti suoritettavassa
tilintarkastuksessa. Virheellisyyksiä voi aiheutua
väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden katsotaan olevan
olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voitaisiin kohtuudella
odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät
tekevät tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen
kuuluu, että käytämme ammatillista harkintaa ja säilytämme
ammatillisen skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan.
Lisäksi:
tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä
tai virheestä johtuvat tilinpäätöksen olennaisen
virheellisyyden riskit, suunnittelemme ja suoritamme
näihin riskeihin vastaavia tilintarkastustoimenpiteitä ja
hankimme lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän
tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Riski siitä, että väärinkäytöksestä johtuva olennainen
virheellisyys jää havaitsematta, on suurempi kuin riski
siitä, että virheestä johtuva olennainen virheellisyys
jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi liittyä
yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista
esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen
esittämistä taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta
relevantista sisäisestä valvonnasta pystyäksemme
suunnittelemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset
tilintarkastustoimenpiteet mutta emme siinä
tarkoituksessa, että pystyisimme antamaan lausunnon
emoyhtiön tai konsernin sisäisen valvonnan
tehokkuudesta.
arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperi-
aatteiden asianmukaisuutta sekä johdon tekemien
kirjanpidollisten arvioiden ja niistä esitettävien tietojen
kohtuullisuutta.
teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja
toimitusjohtajan ollut asianmukaista laatia tilinpäätös
perustuen oletukseen toiminnan jatkuvuudesta,
ja teemme hankkimamme tilintarkastusevidenssin
perusteella johtopäätöksen siitä, esiintyykö sellaista
tapahtumiin tai olosuhteisiin liittyvää olennaista
epävarmuutta, joka voi antaa merkittävää aihetta
epäillä emoyhtiön tai konsernin kykyä jatkaa
toimintaansa. Jos johtopäätöksemme on, että olennaista
epävarmuutta esiintyy, meidän täytyy kiinnittää
tilintarkastuskertomuksessamme lukijan huomiota
epävarmuutta koskeviin tilinpäätöksessä esitettäviin
122
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
tietoihin tai, jos epävarmuutta koskevat tiedot eivät ole
riittäviä, mukauttaa lausuntomme. Johtopäätöksemme
perustuvat tilintarkastuskertomuksen antamispäivään
mennessä hankittuun tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset
tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa
siihen, ettei emoyhtiö tai konserni pysty jatkamaan
toimintaansa.
arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä
esitettävät tiedot mukaan lukien, yleistä esittämistapaa,
rakennetta ja sisältöä ja sitä, kuvastaako tilinpäätös sen
perustana olevia liiketoimia ja tapahtumia siten, että se
antaa oikean ja riittävän kuvan.
hankimme tarpeellisen määrän tarkoitukseen sovel-
tuvaa tilintarkastusevidenssiä konserniin kuuluvia
yhteisöjä tai liiketoimintoja koskevasta taloudellisesta
informaatiosta pystyäksemme antamaan lausunnon
konsernitilinpäätöksestä. Vastaamme konsernin tilintar-
kastuksen ohjauksesta, valvonnasta ja suorittamisesta.
Vastaamme tilintarkastuslausunnosta yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa
tilintarkastuksen suunnitellusta laajuudesta ja ajoituksesta
sekä merkittävistä tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien
mahdolliset sisäisen valvonnan merkittävät puutteellisuudet,
jotka tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä,
että olemme noudattaneet riippumattomuutta koskevia
relevantteja eettisiä vaatimuksia, ja kommunikoimme niiden
kanssa kaikista suhteista ja muista seikoista, joiden voi
kohtuudella ajatella vaikuttavan riippumattomuuteemme, ja
soveltuvissa tapauksissa niihin liittyvistä varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista
seikoista olivat merkittävimpiä tarkasteltavana olevan
tilikauden tilintarkastuksessa ja näin ollen ovat
tilintarkastuksen kannalta keskeisiä. Kuvaamme kyseiset
seikat tilintarkastuskertomuksessa, paitsi jos säädös
tai määräys estää kyseisen seikan julkistamisen tai kun
äärimmäisen harvinaisissa tapauksissa toteamme, ettei
kyseisestä seikasta viestitä tilintarkastuskertomuksessa,
koska siitä aiheutuvien epäedullisten vaikutusten voitaisiin
kohtuudella odottaa olevan suuremmat kuin tällaisesta
viestinnästä koituva yleinen etu.
Muut raportointivelvoitteet
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana
tilintarkastajana 8.3.2006 alkaen yhtäjaksoisesti 17 vuotta.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta.
Muu informaatio käsittää toimintakertomuksen
ja Hallinto-julkaisuun sisältyvän informaation,
mutta se ei sisällä tilinpäätöstä eikä sitä koskevaa
tilintarkastuskertomustamme. Olemme saaneet
toimintakertomuksen käyttöömme ennen tämän
tilintarkastuskertomuksen antamispäivää, ja odotamme
saavamme Hallinto-julkaisun käyttöömme kyseisen päivän
jälkeen.
Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta
informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity muu
informaatio tilinpäätöksen tilintarkastuksen yhteydessä
ja tätä tehdessämme arvioida, onko muu informaatio
olennaisesti ristiriidassa tilinpäätöksen tai tilintarkastusta
suorittaessa hankkimamme tietämyksen kanssa tai
vaikuttaako se muutoin olevan olennaisesti virheellistä.
Toimintakertomuksen osalta velvollisuutenamme on lisäksi
arvioida, onko toimintakertomus laadittu sen laatimiseen
sovellettavien säännösten mukaisesti.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen
ja tilinpäätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia ja et
toimintakertomus on laadittu toimintakertomuksen
laatimiseen sovellettavien säännösten mukaisesti.
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen antamispäivää
käyttöömme saamaamme muuhun informaatioon
kohdistamamme työn perusteella johtopäätöksen,
että kyseisessä muussa informaatiossa on olennainen
virheellisyys, meidän on raportoitava tästä seikasta. Meillä ei
ole tämän asian suhteen raportoitavaa.
Tarkastusvaliokunnan toimeksiannon perusteella
annettavat lausumat
Puollamme tilinpäätöksen vahvistamista. Hallituksen esitys
emoyhtiön taseen osoittamien voitonjakokelpoisten varojen
käyttämisestä on osakeyhtiölain mukainen. Puollamme
vastuuvapauden myöntämistä emoyhtiön hallituksen jäsenille
sekä toimitusjohtajalle tarkastamaltamme tilikaudelta.
Helsingissä 1. helmikuuta 2023
Ernst & Young Oy
tilintarkastusyhteisö
Toni Halonen
KHT
123
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Riippumattoman tilintarkastajan raportti Konecranes Oyj:n
ESEF-tilinpäätöksestä
(Käännös alkuperäisestä ruotsinkielisestä)
Konecranes Oyj:n hallitukselle
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan
toimeksiannon, joka koskee sitä, onko Konecranes Oyj:n
sähköiseen tilinpäätökseen 549300EF0CDEQZBMA096-
2022-12-31-sv.zip tilikaudella 1.1.-31.12.2022 sisältyvä
konsernitilinpäätös merkitty iXBRL-merkinnöin EU-komission
delegoidun asetuksen 2018/815 (ESEF RTS) 4. artiklan
vaatimusten mukaisesti.
Hallituksen ja toimitusjohtajan vastuu
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat yhtiön
toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen (ESEF-tilinpäätös)
laatimisesta siten, että ne täyttävät ESEF RTS:n
vaatimukset. Tähän vastuuseen kuuluu
laatia ESEF-tilinpäätös XHTML-muodossa ESEF RTS
artiklan 3 mukaisesti,
merkitä ESEF-tilinpäätökseen sisältyvä konsernitilinpäätös
iXBRL-merkein ESEF RTS-artiklan 4 mukaisesti, sekä
varmistaa ESEF-tilinpäätöksen ja tilintarkastetun
tilinpäätöksen keskinäinen yhdenmukaisuus.
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta
sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi
voidakseen laatia ESEF-tilinpäätöksen ESEF RTS:n
vaatimusten mukaisesti.
Tilintarkastajan riippumattomuus ja laadunvalvonta
Olemme riippumattomia yhtiöstä niiden Suomessa
noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka
koskevat suorittamaamme toimeksiantoa ja olemme
täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset
velvollisuutemme.
Tilintarkastaja soveltaa kansainvälistä
laadunvalvontastandardia ISQC1 ja näin ollen ylläpitää
kattavaa laadunvalvontajärjestelmää, johon sisältyy
dokumentoituja toimintaperiaatteita ja menettelytapoja
eettisten vaatimusten, ammatillisten standardien sekä
sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin perustuvien
vaatimusten noudattamista koskien.
Tilintarkastajan velvollisuudet
Toimeksiantosopimuksen mukaisesti annamme lausunnon
siitä, onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvä konsernitilinpäätös
merkitty olennaisilta osin ESEF RTS:n 4. artiklan
vaatimusten mukaisesti. Olemme suorittaneet kohtuullisen
varmuuden antavan toimeksiannon kansainvälisen
varmennustoimeksiantostandardin ISAE 3000 mukaisesti.
Tarkastukseen kuuluu toimenpiteitä evidenssin hankkimiseksi
siitä,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät
konsernitilinpäätöksen päälaskelmat olennaisilta
osin merkitty iXBRL-merkein ESEF RTS:n 4. artiklan
vaatimusten mukaisesti,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät
konsernitilinpäätöksen liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot
olennaisilta osin merkitty iXBRL-merkein ESEF RTS:n 4.
artiklan vaatimusten mukaisesti, ja
ovatko ESEF-tilinpäätös ja tilintarkastettu tilinpäätös
keskenään yhdenmukaisia.
Valittujen tarkastustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja laajuus
riippuu tilintarkastajan harkinnasta. Tähän sisältyy sen riskin
arvioiminen, onko virheestä tai väärinkäytöksestä johtuvaa
olennaista poikkeamaa ESEF RTS:n vaatimuksista.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme
perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tarkastusevidenssiä.
Lausunto
Lausuntonamme esitämme, että Konecranes Oyj:n ESEF-
tilinpäätökseen sisältyvä konsernitilinpäätös tilikaudelta
1.1.-31.12.2022 on olennaisilta osin merkitty ESEF RTS:n
vaatimusten mukaisesti.
Lausuntomme Konecranes Oyj:n konsernitilinpäätöksen
tilintarkastuksesta tilikaudelta 1.1.-31.12.2022 on annettu
1.2.2023 päivätyllä tilintarkastuskertomuksellamme.
Tällä raportilla emme anna konsernitilinpäätöksen
tilintarkastuksesta lausuntoa tai muuta
varmennusjohtopäätöstä.
Helsingissä 28.2.2023
Ernst & Young Oy
tilintarkastusyhteisö
Toni Halonen
KHT
124
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Yhtiötietoa ESEF-raportointiin
Yhtiön kotipaikka Hyvinkää
Yhtiön juridinen muoto julkinen osakeyhtiö
Perustamismaa Suomi
Rekisteröidyn toimipaikan osoite Koneenkatu 8, 05830 Hyvinkää, Suomi
Ensisijainen toimipaikka Hyvinkää
Kuvaus yhtiön toiminnan luonteesta ja
pääasiallisesta liiketoiminnasta
Konecranes on yksi maailman johtavista nostureiden valmistajista
sekä nostureiden, nostolaitteiden ja työstökoneiden huolto-
yrityksistä, joka palvelee laajaa asiakaskuntaa valmistus- ja
prosessiteollisuudessa, telakoilla, satamissa ja terminaaleissa.
Konecranes toimii kansainvälisesti. Sen tuotteita valmistetaan
Pohjois- ja Etelä-Amerikassa, Euroopassa, Afrikassa, Lähi-Idässä ja
Aasiassa ja niitä myös myydään maailmanlaajuisesti. Konecranesilla
on kolme raportoitavaa segmenttiä, Kunnossapito, Teollisuuslaitteet
ja Satamaratkaisut.
Emoyhtiön nimi Konecranes Oyj
Konsernin ylimmän emoyhtiön nimi Konecranes Oyj
125
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
Osakkeenomistajat
Osake- ja
äänimäärä
Osuus
osakkeista ja
äänimäärästä
1 Solidium Oy 8 000 000 10,1 %
2 HC Holding Oy Ab 7 931 238 10,0 %
3 Gustavson Stig ja perhe* 2 366 157 3,0 %
4 Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Ilmarinen 2 100 000 2,7 %
5 Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Varma 1 785 293 2,3 %
6 Holding Manutas Oy 1 065 000 1,3 %
7 Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo 1 025 000 1,3 %
8 Nordea rahastot 725 103 0,9 %
9 Svenska Litteratursällskapet i Finland 724 000 0,9 %
10 Samfundet Folkhälsan i Svenska Finland rf 615 600 0,8 %
10 suurimman rekisteröidyn osakkeenomistajan omistus yhteensä 26 337 391 33,2 %
Hallintarekisteröidyt osakkeet 28 253 413 35,7 %
Muut osakkeenomistajat 24 575 795 31,0 %
Konecranes Oyj:n omistamat omat osakkeet 55 307 0,1 %
Yhteensä 79 221 906 100,0 %
Osake-
omistusten
muutokset
vuonna 2022
Osakkeiden
määrä
Osuus osake-
pääomasta
ja ääni -
määrästä, %
Hallitus 9 577 34 631 0,0 %
Johtoryhmä 6 635 162 796 0,2 %
Yhteensä 16 212 197 427 0,2 %
Osakkeita
Omistajien
määrä
Osuus
omistajista
Osake- ja
äänimäärä
Osuus
osakkeista ja
äänimäärästä
1−100 33 052 57,5 % 1 373 869 1,7 %
101−1 000 21 489 37,4 % 7 079 533 8,9 %
1 001−10 000 2 682 4,7 % 6 819 275 8,6 %
10 001−100 000 169 0,3 % 4 565 655 5,8 %
100 001−1 000 000 25 0,0 % 7 153 852 9,0 %
1 000 001− 8 0,0 % 23 976 309 30,3 %
Rekisteröidyt osakkeen-
omistajat yhteensä
57 425 100,0 % 50 968 493 64,3 %
Hallintarekisteröidyt osakkeet 11 0,0 % 28 253 413 35,7 %
Kaikki yhteensä 57 436 100,0 % 79 221 906 100,0 %
Osuus
osakkeista ja
ääni määrästä, %
Kotitaloudet 21,3 %
Julkisyhteisöt 17,6 %
Yritykset 13,7 %
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset 5,5 %
Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt 5,3 %
Ulkomaat 1,0 %
Hallintarekisteröidyt osakkeet 35,7 %
Yhteensä 100,0 %
Euroclear Finland Oy:n ylläpitämän rekisterin mukaan Konecranes Oyj:llä oli vuoden 2022 lopussa
57 448 osakkeenomistajaa (vuoden 2021 lopussa 49 299).
Suurimmat osakkeenomistajat 31.12.2022
Hallituksen jäsenten ja johtoryhmän omistukset 31.12.2022
Omistuksen jakautuminen osakemäärän mukaan 31.12.2022
Omistuksen jakautuminen omistajatyypeittäin 31.12.2022
* Konecranes Oyj on 28.12.2011 saanut tiedon, että yhtiön hallituksen puheenjohtaja Stig Gustavson on lahjoittanut
kaikki Konecranes Oyj:ssä omistamansa osakkeet lähiomaisilleen pidättäen kuitenkin itsellään elinikäisen lahjoitettuihin
osakkeisiin liittyvän ääni- ja osinko-oikeuden. Lahjoituksen kohteena on ollut yhteensä 2 069 778 osaketta.
Lähde: Euroclear Finland Oy 31.12.2022
126
TALOUDELLINEN KATSAUS 2022
SELVITYS HALLINTO- JA OHJAUSJÄRJESTELMÄSTÄ 2022 PALKITSEMINEN RISKIENHALLINTA TALOUDELLINEN KATSAUS
549300EF0CDEQZBMA0962022-01-012022-12-31549300EF0CDEQZBMA0962021-01-012021-12-31549300EF0CDEQZBMA0962022-12-31549300EF0CDEQZBMA0962021-12-31549300EF0CDEQZBMA0962021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300EF0CDEQZBMA0962022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300EF0CDEQZBMA0962021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300EF0CDEQZBMA0962022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300EF0CDEQZBMA0962021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300EF0CDEQZBMA0962022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300EF0CDEQZBMA0962021-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300EF0CDEQZBMA0962022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300EF0CDEQZBMA0962022-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300EF0CDEQZBMA0962021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300EF0CDEQZBMA0962022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300EF0CDEQZBMA0962022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300EF0CDEQZBMA0962021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300EF0CDEQZBMA0962022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300EF0CDEQZBMA0962022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300EF0CDEQZBMA0962021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300EF0CDEQZBMA0962022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300EF0CDEQZBMA0962022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300EF0CDEQZBMA0962021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300EF0CDEQZBMA0962022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300EF0CDEQZBMA0962022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300EF0CDEQZBMA0962021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300EF0CDEQZBMA0962022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300EF0CDEQZBMA0962022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300EF0CDEQZBMA0962020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300EF0CDEQZBMA0962020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300EF0CDEQZBMA0962020-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300EF0CDEQZBMA0962020-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300EF0CDEQZBMA0962021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300EF0CDEQZBMA0962020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300EF0CDEQZBMA0962021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300EF0CDEQZBMA0962020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300EF0CDEQZBMA0962021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300EF0CDEQZBMA0962020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300EF0CDEQZBMA0962021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300EF0CDEQZBMA0962020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300EF0CDEQZBMA0962021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300EF0CDEQZBMA0962020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300EF0CDEQZBMA0962021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300EF0CDEQZBMA0962020-12-31iso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares