549300E8NDODRSX293392024-01-012024-12-31549300E8NDODRSX293392023-01-012023-12-31549300E8NDODRSX293392024-12-31549300E8NDODRSX293392023-12-31549300E8NDODRSX293392022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300E8NDODRSX293392022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300E8NDODRSX293392022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300E8NDODRSX293392023-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember549300E8NDODRSX293392022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares549300E8NDODRSX293392022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300E8NDODRSX293392022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300E8NDODRSX293392022-12-31549300E8NDODRSX293392023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300E8NDODRSX293392023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300E8NDODRSX293392023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300E8NDODRSX293392023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember549300E8NDODRSX293392023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300E8NDODRSX293392023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300E8NDODRSX293392023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300E8NDODRSX293392023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300E8NDODRSX293392023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300E8NDODRSX293392023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300E8NDODRSX293392023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300E8NDODRSX293392023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300E8NDODRSX293392023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300E8NDODRSX293392024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300E8NDODRSX293392024-01-012024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300E8NDODRSX293392024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300E8NDODRSX293392024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember549300E8NDODRSX293392024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300E8NDODRSX293392024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300E8NDODRSX293392024-01-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300E8NDODRSX293392024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300E8NDODRSX293392024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300E8NDODRSX293392024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300E8NDODRSX293392024-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember549300E8NDODRSX293392024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300E8NDODRSX293392024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300E8NDODRSX293392024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information 058
059 Finansiella räkningar
071 Noter
122 Signaturer
123 Revisionsberättelse
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information 059
(Mkr) Not
2024
2023
Nettoomsättning
3
6 015
5 829
Kostnad för sålda varor och tjänster
-1 577
Bruttoresultat
4 462
4 252
Försäljningskostnader
-2 302
-2 344
Administrationskostnader
-1 275
-1 071
Övriga rörelseintäkter
5
37
61
Övriga rörelsekostnader
5
-21
-14
Resultatandelar i intressebolag
6
0
1
Rörelseresultat
3, 4, 5, 9, 10, 19, 21, 22, 24
901
885
Finansiella intäkter
7
185
342
Finansiella kostnader
7
-904
-666
Finansnetto
-71 9
-324
Resultat före skatt
182
561
Inkomstskatt
8
-392
-397
Årets resultat
-210
164
Resultat, hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
-210
164
Årets resultat
-210
164
Totalt resultat per aktie före utspädning (kronor)
13
-1,74
1,33
Totalt resultat per aktie efter utspädning (kronor)
13
-1,74
1,32
Under 2023 nettoredovisades finansiella intäkter och kostnader och i år bruttoredovisas dessa. Jämförelsestörande poster inkluderas
i administrationskostnader och diskuteras i alternativa resultatmått.
RESULTATRÄKNING FÖR KONCERNEN
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information 060
(Mkr) Not
2024
2023
Årets resultat
-210
164
Övrigt totalresultat
Poster som omförts eller kan omföras till årets
resultat, netto efter skatt:
Årets omräkningsdifferenser
14
592
-270
Poster som inte kan omföras till årets resultat, netto
efter skatt
Verkligt värdeförändring på
egetkapitalinstrument
-55
-
Övrigt totalresultat för året, netto efter skatt
536
-270
Årets totalresultat
327
-10 7
Total resultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
327
-10 7
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT FÖR
KONCERNEN
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information 061
(Mkr)
Not
31 dec 2024
31 dec 2023
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
9
12 145
12 859
Materiella anläggningstillgångar
10
28
39
Nyttjanderättstillgångar
19
150
172
Aktier och andelar i intressebolag
11
2
1
Aktier och investeringar i andra
företag
17
1 287
397
Övriga långfristiga fordringar
17
52
156
Uppskjutna skattefordringar
8
72
133
Summa anläggningstillgångar
13 735
13 757
Omsättningstillgångar
Kundfordringar
12
553
568
Skattefordringar
54
13
Övriga fordringar
90
109
Förutbetalda kostnader och
upplupna intäkter
93
96
Likvida medel och kortfristiga
placeringar
3 543
2 956
Summa omsättningstillgångar
4 333
3 743
Totala tillgångar
18 068
17 500
BALANSRÄKNING FÖR KONCERNEN
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information 062
(Mkr) Not
31 dec 2024
31 dec 2023
(Mkr)
Not
31 dec 2024
31 dec 2023
EGET KAPITAL
14
Kortfristiga skulder
17
Aktiekapital
642
658
Räntebärande skulder
Övrigt tillskjutet kapital
7 435
7 435
Leasingskulder
19
36
36
Omräkningsreserv
1 586
991
Summa räntebärande skulder
36
36
Finansiella tillgångar värderade till
verkligt värde via övrigt totalresultat
-55
-
Ej räntebärande skulder
Balanserade vinstmedel inklusive årets
Leverantörsskulder
17
386
316
resultat
4 128
4 629
Skatteskulder
90
55
Summa eget kapital hänförligt till
moderbolagets aktieägare
13 736
13 714
Avsättningar
15
0
60
Villkorad köpeskilling
17
1 004
432
SKULDER
Övriga ej räntebärande skulder
798
618
Långfristiga skulder
17
Upplupna kostnader och förutbetalda
Räntebärande skulder
intäkter
412
349
Leasingskulder
19
115
138
Summa ej räntebärande skulder
2 690
1 830
Summa räntebärande skulder
115
138
Summa kortfristiga skulder
2 726
1 865
Summa eget kapital och skulder
18 068
17 500
Ej räntebärande skulder
Uppskjutna skatteskulder
8
401
522
Avsättningar
15
21
88
Villkorad köpeskilling
17
671
1 007
Köp och säljoption
17
311
143
Övriga skulder
88
23
Summa ej räntebärande skulder
1 491
1 783
Summa långfristiga skulder
1 606
1 921
För information om ställda säkerheter och eventualförpliktelser, se not 16.
BALANSRÄKNING FÖR KONCERNEN,
FORTSATT
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information 063
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
Finansiella
tillgångar
värderade till Balanserade
Övrigt verkligt värde vinstmedel Innehav utan
tillskjutet Omräknings- via övrigt inkl.årets bestämmande Totalt eget
(Mkr) Aktiekapitalkapitalreservtotalresultat
resultat
Totalt
inflytandekapital
Ingående balans 1 januari 2023
670
7 109
1 254
-
4 901
13 934
-
13 934
Årets resultat
-
-
-
-
164
164
-
164
Övrigt totalresultat
-
-
-270
-
-
-270
-
-270
Årets totalresultat 2023
-
-
-270
-
164
-10 7
-
-1 07
Transkationer med koncernens ägare
Bidrag från och värdeöverföringar till
ägarna
Nyemission
21
326
-
-
-
347
-
347
Återköp av aktier
-
-
-
-
-499
-499
-
-499
Minskning av aktiekapitalet
-33
-
-
-
33
-
-
-
Avyttring
-
-
7
-
-7
-
-
-
Effekt av aktieprogram för anställda
-
-
-
-
37
37
-
37
Utgående balans den 31 december 2023
658
7 435
991
-
4 629
13 714
-
13 714
RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR
I EGET KAPITAL FÖR KONCERNEN
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information 064
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
Finansiella
tillgångar
värderade till Balanserade
Övrigt verkligt värde vinstmedel Innehav utan
tillskjutet Omräknings- via övrigt inkl.årets bestämmande Totalt eget
(Mkr) Aktiekapitalkapitalreservtotalresultat
resultat
Totalt
inflytandekapital
Ingående balans 1 januari 2024
658
7 435
991
-
4 629
13 714
-
13 714
Årets resultat
-
-
-
-
-21 0
-210
-
-210
Övrigt totalresultat
-
-
592
-5 5
-
536
-
536
Årets totalresultat 2024
-
-
592
-55
-210
327
-
327
Transkationer med koncernens ägare
Överföring inom eget kapital
-
-
3
-
-3
-
-
-
Aktieswap avseende
aktieincitamentsprogram
-
-
-
-
-47
-47
-
-47
Återköp av aktier
-
-
-
-
-304
-304
-
-304
Minskning av aktiekapitalet
-17
-
-
-
17
-
-
-
Effekt av aktieprogram för anställda
-
-
-
-
45
45
-
45
Utgående balans den 31 december 2024
642
7 435
1 586
-55
4 128
13 736
-
13 736
För information om förändringar i eget kapital för koncernen, se not 14.
RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR
I EGET KAPITAL FÖR KONCERNEN,
FORTSATT
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information 065
(Mkr) Not
2024
2023
(Mkr)
Not
2024
2023
Den löpande verksamhetenFinansieringsaktiviteter
Årets resultat
182
164
Återköp av aktier
-350
-499
Justeringar för poster i årets resultat som ej
Amortering av leasingskulder
-38
-3 8
genererat kassaflöde från rörelsen
18
1 417
1 550
Kassaflöde från finansieringsaktiviteter
-388
-536
Årets resultat före skatt justerat för poster
som ej ingår i kassaflödet
1 599
1 714
Årets kassaflöde
401
-1 631
Betalda skatter
-522
-431
Likvida medel vid årets början
2 956
4 733
Omräkningsdifferenser likvida medel
186
-1 47
Förändringar i rörelsekapital
Likvida medel vid årets slut
3 543
2 956
Ökning (-)/minskning (+) övriga kortfristiga
fordringar
34
-20 1
Ökning (+)/minskning (-) övriga kortfristiga
skulder
229
176
Summa förändring i rörelsekapital
264
-25
Kassaflöde från löpande verksamhet
1 340
1 258
Investeringsaktiviteter
Investeringar i materiella och immateriella
tillgångar
-98
-212
Förvärv av dotterbolag
25
-8
-605
Avyttring av dotterbolag
24
-15
-
Avyttring av andelar i andra företag
-23
4
Avyttring av finansiella tillgångar
114
-
Investeringar i finansiella tillgångar
-
-118
Tilläggsköpeskilling
-521
-1 421
Kassaflöde från investeringsaktiviteter
-551
-2 353
RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN
FÖR KONCERNEN
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information 066
(Mkr) Not 2024 2023
Nettoomsättning 59 61
Bruttoresultat 59 61
Administrationskostnader -217 -198
Rörelseresultat 21, 22 -158 -137
Resultat från andelar i dotterbolag 7 - -92
Ränteintäkter och liknande resultatposter 7 197 315
Räntekostnader och liknande resultatposter 7 -40 -350
Resultat före skatt och
bokslutsdispositioner -1 -264
Koncernbidrag -227 128
Obeskattade reserver, periodiseringsfond 9 0
Resultat före skatt -218 -137
Skatt 8 - -
Årets resultat -218 -137
Årets resultat överensstämmer med totalresultat för moderbolaget.
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information 067
(Mkr) Not 31 dec 2024 31 dec 2023
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 10 1 1
Aktier och andelar i koncernföretag 11 13 821 13 821
Summa anläggningstillgångar 13 822 13 822
Omsättningstillgångar
Fordringar på koncernföretag 114 155
Övriga fordringar 9 9
Förutbetalda kostnader och upplupna
intäkter 13 2
Likvida medel och kortfristiga placeringar 1 344 1 599
Summa omsättningstillgångar 1 480 1 765
Totala tillgångar 15 302 15 588
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information 068
(Mkr) Not 31 dec 2024 31 dec 2023
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 14
Bundet eget kapital
Aktiekapital 642 658
Summa bundet eget kapital 642 658
Fritt eget kapital
Överkursfond 6 003 6 003
Balanserade vinstmedel 8 557 8 983
Årets resultat -218 -137
Summa fritt eget kapital 14 343 14 850
Totalt eget kapital 14 984 15 508
Obeskattade reserver, periodiseringsfond - 9
Avsättningar 11 12
Leverantörsskulder 9 6
Skulder till koncernföretag 236 8
Skatteskulder 2 2
Övriga skulder 11 9
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 50 34
Summa skulder 318 80
Summa eget kapital och skulder 15 302 15 588
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING,
FORTSATT
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information 069
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
(Mkr) Aktiekapital Överkursfond
Balanserade vinstmedel
inkl. årets resultat Totalt
Ingående balans 1 januari 2023 670 5 677 9 411 15 759
Årets resultat - - -137 -137
Övrigt totalresultat - - - -
Årets totalresultat 2023 - - -137 -137
Nyemission 21 326 - 347
Återköp av aktier - - -499 -499
Aktieoptionsprogram för anställda - - 37 37
Minskning av aktiekapitalet -33 - 33 -
Utgående balans 31 december 2023 658 6 003 8 846 15 759
Årets resultat - - -218 -218
Övrigt totalresultat - - - -
Årets totalresultat 2024 - - -218 -218
Återköp av aktier - - -304 -304
Aktieoptionsprogram för anställda - - 45 45
Aktieswap avseende aktieincitamentsprogram - - -47 -47
Minskning av aktiekapitalet -17 - 17 -
Utgående balans 31 december 2024 642 6 003 8 339 14 984
För information om förändringar i eget kapital för moderbolaget, se not 14.
MODERBOLAGETS FÖRÄNDRING
I EGET KAPITAL
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information 070
(Mkr) Not 2024 2023
Kassaflöde från löpande verksamheten 18
Årets resultat -218 -137
Justeringar för poster som ej genererar
kassaflöde från rörelsen: 9, 10
Avskrivningar och nedskrivningar 1 1
Avsättningar, koncernbidrag och
obeskattade reserver 216 -127
Orealiserad valutakursdifferenser -33 156
Utdelningar - -9 910
Nedskrivningar - 10 002
Övriga justeringar 29 44
Summa justeringar av poster som ej
genererar kassaflöde från rörelsen 213 166
Kassaflöde från den löpande verksamheten -5 29
Förändringar i rörelsekapital
Ökning (-)/minskning (+) övriga kortfristiga
fordringar 153 459
Ökning (+)/minskning (-) övriga kortfristiga
skulder 40 -373
Summa förändringar i rörelsekapital 193 85
Kassaflöde från löpande verksamheten,
netto 188 114
(Mkr) Not 2024 2023
Investeringsaktiviteter
Investeringar i dotterbolag 0 8 599
Investeringar i anläggningstillgångar -1 -1
Utlåning till/från dotterbolag -92 -10 586
Kassaflöde från investeringsaktiviteter -93 -1 987
Finansieringsaktiviteter
Nyemission - 347
Återköp av aktier -350 -499
Övriga justeringar - -2
Kassaflöde från finansieringsaktiviteter -350 -154
Årets kassaflöde -256 -2 027
Likvida medel vid årets början 1 599 3 625
Likvida medel vid årets slut 1 344 1 599
MODERBOLAGETS
KASSAFLÖDESANALYS
NOTER
01
REDOVISNINGS- OCH VÄRDERINGS-
PRINCIPER
Modern Times Group MTG AB (publ.) har sitt säte i Stock-
holm, Sverige och är ett noterat bolag enligt svensk lag-
stiftning. Bolagets adress är Skeppsbron 18, box 2094, 103
13 Stockholm. Bolagets konsoliderade resultat- och balans-
räkningar per den 31 december 2024 inkluderar moderbo-
laget och dess dotterbolag samt andelar i intressebolag.
Grund för upprättande
De finansiella rapporterna godkändes för utfärdande av
styrelsen den 2 april 2025. Koncernens resultaträkning och
rapport över finansiell ställning samt moderbolagets re-
sultat- och balansräkning blir föremål för fastställelse på
årsstämman den 15 maj 2025. Koncernredovisningen har
upprättats i enlighet med IFRS Redovisningsstandarder
(IFRS) utgivna av International Accounting Standards Board
(IASB) samt tolkningsuttalanden från IFRS Interpretations
Committee som har godkänts av EU-kommissionen. Vidare
tillämpar koncernen Årsredovisningslagen (1995:1554) och
RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner, ut-
given av Rådet för hållbarhets- och finansiell rapportering.
Väsentliga redovisningsprinciper
Koncernen lämnar upplysning om väsentliga redovisnings-
principer. En redovisningsprincip är väsentlig om den under-
liggande transaktionen är väsentlig och en redovisnings-
princip är väsentlig för att förstå transaktionen, t.ex. om
koncernen har gjort ett princip val eller om redovisnings-
principen är företagsspecifik. När koncernen tillämpar en
redovisningsprincip som beskrivs i tillämplig IFRS-standard
lämnar koncernen inte någon upplysning om den tillämpade
redovisningsprincipen. Utöver de väsentliga redovisnings-
principer som beskrivs i denna not har koncernen beslutat
att presentera väsentliga redovisningsprinciper i motsva-
rande not som principen avser. Redovisningsprinciperna
har tillämpats konsekvent på samtliga perioder som pre-
senteras i denna koncernredovisning, om inte annat anges.
Ändrade och nya redovisningsprinciper
Koncernredovisningen har upprättats enligt samma redo-
visningsprinciper och med samma beräkningsmetoder som
för årsredovisningen 2023.
MTG har bedömt att inga av nya eller ändrade standar-
der och tolkningar kommer att ha någon väsentlig påver-
kan på koncernens finansiella rapporter.
Nya eller ändrade standarder som tillämpas efter räken-
skapsårets utgång
Nya eller ändrade standarder och tolkningar har public-
erats av IASB men är ännu inte obligatoriskt tillämpliga.
Ingen av de nya eller ändrade standarderna eller tolkning-
arna har tillämpats i förtid av koncernen. De nya eller änd-
rade standarder som kan komma att påverka koncernens
finansiella rapporter beskrivs nedan. Övriga nya eller änd-
rade standarder eller tolkningar som IASB har publicerat
förväntas inte ha någon väsentlig inverkan på koncernens
finansiella rapporter.
IFRS 18 - Utformning av och upplysningskrav i
finansiella rapporter
IFRS 18 kommer att ersätta IAS 1 Utformning av finansiella
rapporter och är tillämplig för räkenskapsår som börjar den
1 januari 2027 eller senare. Standarden har ingen inverkan
på värderingen av intäkter/kostnader, tillgångar eller skul-
der men kommer att påverka utformningen av och upplys-
ningarna i de primära finansiella rapporterna och i noterna.
Koncernen utvärderar för närvarande de effekter som IFRS
18 kommer att ha på koncernen.
Funktionell valuta och rapporteringsvaluta
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor. Detta är
också rapporteringsvalutan för koncernen och moderbolaget.
De finansiella rapporterna presenteras i miljoner kronor
(Mkr), om inget annat anges.
Avrundningsdifferenser
I vissa fall går inte totalsummorna i tabeller och redovis-
ningar jämnt upp på grund av avrundningsdifferenser. Skä-
let är att varje underliggande rad är lika med originalkällan
och därmed kan det uppstå avrundningsdifferenser.
Segmentrapportering
MTG är en renodlad gamingkoncern som består av ett enda
affärssegment och all kommersiell verksamhet bedrivs av
dess olika portföljbolag. MTG leder portföljbolagen och
tillhandahåller koncernövergripande centrala funktioner.
MTG:s intäkter består främst av de sammantagna intäkt-
erna som genereras av dess fem gamingstudios.
MTG:s verksamhet bedrivs av dess portföljbolag och
koncernen följer noga upp intäkter för såväl spel som fran-
chiseverksamheter. Den högste verkställande beslutsfatta-
ren (”CODM”) identifieras som koncernchefen.
Uppföljningen och ledningen av koncernen baseras på
koncernens övergripande finansiella ställning. Som ett re-
sultat behandlar MTG alla sina verksamheter som ett enda
segment.
MTG ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information 071
Moderbolaget
Moderbolaget har upprättat årsredovisningen i enlighet
med årsredovisningslagen och Redovisningsrådets rekom-
mendation RFR 2 Redovisning för juridiska personer. RFR
2 innebär att moderbolaget i årsredovisningen för den juri-
diska personen ska tillämpa samtliga av EU-kommissionen
godkända IFRS Redovisningsstandarder och uttalanden så
långt detta är möjligt inom ramen för årsredovisningsla-
gen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning
och beskattning. Innehav av aktier i dotterbolag redovisas
i moderbolaget enligt anskaffningsvärdesmetoden, som
innebär att transaktionskostnaderna inkluderas i värdet av
aktier i dotterbolag. Koncernen redovisar dessa kostnader
direkt i resultatet när de uppkommer.
Koncernbidrag
Moderbolaget redovisar erhållna och lämnade koncernbi-
drag som bokslutsdispositioner i resultaträkningen.
Obeskattade reserver
Moderbolaget har obeskattade reserver bestående av pe-
riodiseringsfonder. Periodiseringsfonder innebär att skat-
tebetalningar skjuts upp till nästkommande år och jämnar
därmed ut resultat mellan åren.
Aktieägartillskott
Aktieägartillskott redovisas som en ökning av aktier i dot-
terbolag. När tillskottet ges för att täcka gjorda förluster,
görs en nedskrivningsprövning av värdet. Nedskrivning re-
dovisas i resultaträkningen.
Leasingskulder
Moderbolaget tillämpar inte IFRS 16 i enlighet med undan-
taget i RFR 2. Som leasetagare redovisas leasingavgifter
som en kostnad linjärt över leasingperioden och därmed
redovisas inte nyttjanderättstillgångar och leasingskulder i
balansräkningen.
Finansiella instrument
Moderbolaget tillämpar undantaget att inte tillämpa IFRS
9 Finansiella instrument i den juridiska personen. Istäl-
let tillämpar moderföretaget, i enlighet med Årsredovis-
ningslagen, anskaffningsvärdemetoden. I moderföretaget
värderas därmed finansiella anläggningstillgångar till an-
skaffningsvärde och finansiella omsättningstillgångar till
det lägsta av anskaffningsvärde och nettoförsäljningsvärde.
Moderbolaget tillämpar dock metoden för förväntade kre-
ditförluster (ECL) i enlighet med IFRS 9 för finansiella till-
gångar som är skuldinstrument.
MTG ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information 072
02
REDOVISNINGSRELATERADE
UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
Upprättandet av de finansiella rapporterna i enlighet med
IFRS kräver att styrelsen och företagsledningen gör be-
dömningar och uppskattningar samt gör antaganden som
påverkar tillämpningen av redovisningsprinciperna och de
redovisade beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och
kostnader. Uppskattningarna och antagandena är baserade
på historiska erfarenheter och ett antal andra faktorer som
under rådande förhållanden ses som rimliga. Resultatet av
dessa uppskattningar och antaganden används sedan för
att bedöma de redovisade värdena på tillgångar och skul-
der som inte annars framgår tydligt från andra källor. Det
verkliga utfallet kan avvika från dessa uppskattningar och
bedömningar.
Uppskattningarna och antagandena ses över regelbun-
det. Ändringar av uppskattningar redovisas i den period
ändringen görs om ändringen endast påverkat denna period,
eller i den period ändringen görs och framtida perioder om
ändringen påverkar både aktuell period och framtida peri-
oder. Utveckling, urval av och upplysningar avseende kon-
cernens viktiga redovisningsprinciper och uppskattningar,
samt tillämpningen av dessa principer och uppskattningar,
granskas av Revisionsutskottet.
Viktiga uppskattningar och antaganden för redovisnings-
ändamål redovisas i detalj i den not som uppskattningen
och antagandet hänför sig till. Viktiga uppskattningar och
antaganden för redovisningsändamål avser:
Nyttjandeperiod för immateriella tillgångar - Not 9
Immateriella tillgångar och goodwill
Nedskrivning av goodwill - Not 9 Immateriella
tillgångar och goodwill
Värdering till verkligt värde av villkorad köpeskilling i
samband med rörelseförvärv - Not 17 Finansiella
instrument och finansiell riskhantering
Värdering av säljskuld över innehav utan bestämmande
inflytande till upplupet anskaffningsvärde - Not 17
Finansiella instrument och finansiell riskhantering
Värdering till verkligt värde av tillgångar och skulder
i ett rörelseförvärv - Not 9 Immateriella tillgångar och
goodwill, Not 17 Finansiella instrument och finansiell
riskhantering samt Not 24 Rörelseförvärv.
Värdering av investering i VC-fonder och vårt innehav i
Monumental - Not 17 Finansiella instrument och finan-
siell riskhantering.
För detaljer om viktiga uppskattningar och antaganden i
redovisningen hänvisas till noterna ovan.
MTG ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information 073
03
INTÄKTSREDOVISNING
Intäktsredovisning
Intäkter från externa kunder kommer huvudsakligen från
försäljning och reklam i våra appar och spel och försäljning
av onlinespel. Redovisningsprinciperna för de huvudsakliga
intäktsströmmarna beskrivs närmare nedan.
Väsentliga redovisningsprinciper Intäktsredovisning
Intäkter från onlinespel
Inom verksamheten för onlinespel erbjuder koncernen
både egna spel och spel från tredje part. Kunden skapar ett
konto på den relevanta webbplatsen och kontraktet ska-
pas när villkoren har accepterats av kunden. Spelen kan
antingen vara gratis att spela, med intäkter från virtuella
varor i spelet, eller så kan kunderna köpa spelet. Avtalen
upprättas på en och samma basis. Det finns olika varor i
spelet - förbrukningsvaror (omedelbar användning), var-
aktiga varor (användning över tid) eller tidsbaserade varor
(användning under en viss period). Förbrukningsvaror be-
döms konsumeras och användas omedelbart efter köpet.
Varaktiga varor bedöms konsumeras under en tidsperiod,
baserat på statistik över konsumentbeteende för varje spel.
Tidsbaserade varor är specifika för de perioder under vilka
kunden kan använda varorna. Prestationsåtagandena är
distinkta och separat identifierbara med priser allokerade
till varje prestationsåtagande. När kunden köper ett spel
redovisas intäkten vid en viss tidpunkt. Prenumerations-
intäkter redovisas över prenumerationsperioden.
Annonsintäkter
Övriga intäkter består främst av annonsintäkter och redo-
visas över tid då MTG tillhandahåller kunden det avtalade
annonsutrymmet .
Väsentliga bedömningar vid intäktsredovisning
Bedömning av kunden
En bedömning görs om koncernen agerar som huvudman
eller agent i alla transaktioner där en annan part är inblan-
dad i att tillhandahålla produkter eller tjänster till kunden.
I transaktioner där koncernen agerar som agent redovisas
intäkterna netto i resultaträkningen. I transaktioner där kon-
cernen är huvudman redovisas intäkterna brutto i resultat-
räkningen.
Uppdelning av intäkter
Intäkter från externa kunder kommer huvudsakligen från
försäljning av onlinespel.
Koncernen (Mkr)
2024
2023
Tidpunkt för intäktsredovisning
Vid en tidpunkt
5 403
5 179
Över tid
612
Totala intäkter
6 015
5 829
Koncernen (Mkr)
2024
2023
Intäkter per plattform
Mobile
4 597
4 476
Browser
1 154
1 149
Övrigt
264
205
Totala intäkter
6 015
5 829
Koncernen (Mkr)
2024
2023
Intäkter per franchiseverksamhet
Strategy & Simulation
2 219
1 773
Word Games
2 359
2 352
Tower Defense
456
541
Racing
591
618
Other smaller franchises
390
545
Totala intäkter
6 015
5 829
Kontraktsskulder
Kontraktsskulder består av förutbetalda intäkter från online-
spel som uppkommer när kunderna köper virtuella varor
som intäktsförs över tid beroende på om det är förbruk-
nings- eller varaktiga varor .
Koncernen (Mkr)
2024
2023
Ingående balans 1 januari
125
Nettoförändring av kontraktsskulder
under året
1
-11
Utgående balans 31 december
115
114
De kontraktsskulder som redovisades vid ingången av 2024
och 2023 har redovisats som intäkter under respektive år.
MTG ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information 074
Prestationsåtaganden som är återstående
Koncernen lämnar inte information om återstående prestationsåtaganden per den 31 december, eftersom prestations-
åtagandena avser kontrakt där kontraktsperioden är 12 månader eller kortare.
Koncernen har verksamhet i Europa, Singapore, USA, Indien och Nya Zeeland. Nettoomsättning och anläggnings-
tillgångar redovisas per geografiskt område nedan. Anläggningstillgångar består av immateriella och materiella
anläggningstillgångar. Försäljningen redovisas för det land från vilket försäljningen härstammar.
Nettoomsättning
Anläggningstillgångar
(Mkr)
2024
2023
2024
2023
Tyskland
1 899
1 953
2 619
2 602
Storbritannien
601
618
3 243
3 150
Singapore
2 330
2 314
0
USA
13
194
0
841
Indien
29
38
3 956
3 875
Nya Zeeland
496
1 776
1 789
Sverige
648
130
579
Totalt
6 015
5 829
12 173
12 898
Fördelning av nettoomsättning och anläggningstillgångar i tabellen ovan baseras sig på det land respektive bolaget
har sitt säte.
04
KOSTNADER PER KOSTNADSSLAG
Rörelsens kostnader fördelade påkostnadsslag
I koncernens räkenskaper presenteras en funktionsindelad
resultaträkning. Nedanstående tabellen presenterar de
rörelserelaterade kostnaderna per kostnadsslag.
Koncernen (Mkr)
2024
2023
Marknadsföringsomkostnader
2 222
2 254
Personalkostnader
929
1 125
Av- och nedskrivningar
583
Övriga externa kostnader
1 418
1 073
Summa kostnader
5 152
5 005
2023 siffror har omräknats för att överensstämma med nuvarande
presentation
Moderbolaget (Mkr) 2024 2023
Personalkostnader 152 126
Av- och nedskrivningar 1 1
Övriga kostnader 64 71
Summa kostnader 217 198
MTG ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information 075
05
ÖVRIGA RÖRELSEINTÄKTER OCH RÖRELSE-
KOSTNADER
Koncernen (Mkr)
2024
2023
Övriga rörelseintäkter
Vinst från valutakursdifferenser
22
11
Statliga bidrag/skatte-
incitament
11
9
Vinst avyttring materiella och
immateriella tillgångar
0
1
Övrigt
5
40
Totalt
37
61
Övriga rörelsekostnader
Förlust från valutakursdifferenser
-10
-2
Övrigt
-10
-12
Totalt
-21
-14
06
ANDELAR I INTRESSEBOLAG
Koncernen (Mkr)
2024
2023
Resultat från andelar
0
1
Totalt årets resultat
0
1
Intressebolag redovisas enligt kapitalandelsmetoden. Re-
sultatandelarna utgörs av koncernens andel av nettoresul-
tatet i respektive intressebolag efter omräkning till svenska
kronor. Beräkningen av kapitalandelen bygger på senast
tillgängliga redovisning .
Aktier och andelar i intressebolag
Koncernen (Mkr)
2024
2023
Redovisat värde
1
1
Totalt
1
1
MTG ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information 076
07
FINANSIELLA INTÄKTER OCH KOSTNADER
Koncernen (Mkr)
2024
2023
Ränteintäkter
132
163
Valutakursvinster
240
Totala finansiella intäkter
272
403
Räntekostnader
-3
-1
Valutakursförluster
-236
-180
Finansiella tillgångar och skulder
värderade till verkligt värde via
resultatet
-738
-540
Övrigt
-14
-6
Totala finansiella kostnader
-990
-727
Finansnetto
-719
-324
Moderbolaget (Mkr) 2024 2023
Utdelning från dotterbolag - 9 910
Resultat från finansiella tillgångar - -10 002
Resultat från andelar i
dotterbolag - -92
Ränteintäkter från externa
parter 69 126
Ränteintäkter från dotterbolag 24 26
Valutakursvinster 104 163
Totala ränteintäkter och övriga
finansiella intäkter 197 315
Valutakursförluster -17 -156
Räntekostnader till externa
parter -1 -1
Räntekostnader till dotterbolag -9 -188
Övrigt -14 -6
Totala räntekostnader och övriga
finansiella kostnader -40 -350
Finansnetto 157 -127
Ränteintäkter och -kostnader på upplåning hänför sig till fi-
nansiella tillgångar och skulder som värderas till upplupet
anskaffningsvärde.
MTG ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information 077
078
08
SKATTER
Redovisning av inkomstskatter
Redovisade skattekostnader inkluderar aktuella svenska
och utländska inkomstskatter och uppskjuten skatt som
uppkommit till följd av temporära skillnader. Sådana tem-
porära skillnader orsakas av skillnader mellan skattemäs-
sigt värde och bokfört värde på tillgångar och skulder. En
uppskjuten skattefordran redovisas motsvarande skatte-
värdet av underskottsavdrag om det bedöms vara troligt
att underskottsavdragen kommer att användas mot be-
skattningsbara inkomster inom överskådlig tid. Årets resul-
tat har belastats med skatt på årets skattepliktiga resultat
samt med skatt till följd av temporära skillnader som upp-
stått under perioden. Skatten redovisas som aktuell skatt
respektive uppskjuten skatt i varje bolag som ingår i kon-
cernen.
Fördelning av skattekostnader
Koncernen (Mkr)
2024
2023
Aktuell skatt
Årets skattekostnad
-526
-467
Justering hänförlig till tidigare år
-3
17
Totalt
-529
-451
Uppskjuten skatt
Skatt hänförlig till temporära
skillnader
137
53
Totalt
137
53
Total redovisad skattekostnad i
resultaträkningen
-392
-397
Avstämning skattekostnad
2024
2023
Koncernen
Mkr
%
Mkr
%
Resultat före skatt
183
561
Skatt/Skattesats i Sverige
-36
20,6
-115
20,6
Skillnad i utländska skattesatser
-105
57,3
-101
17,9
Ej skattepliktiga intäkter
21
-11,7
61
-10,8
Ej avdragsgilla kostnader
-211
115,3
-156
27,8
Utnyttjade underskottsavdrag, tidigare ej redovisade
0
0
1
-0,2
Förluster för vilka uppskjuten skatt ej redovisats
-65
35,9
-5
0,9
Aktiverade underskottsavdrag
19
-10,2
-
-
Bortbokning av tidigare aktiverade underskottsavdrag
-
-
-44
7,8
Effekt av ändrade skattesatser
-
-
-30
5,3
Övriga permanenta effekter
-10
5,6
-26
4,6
Skatt hänförlig till tidigare år
-3
1,9
17
-2,9
Effektiv skatt/skattesats
-392
214,7
-397
70,8
Uppskjuten skatt
Koncernen (Mkr)
31 dec 2024
31 dec 2023
Uppskjuten skattefordran
hänförlig till:
Materiella anläggningstillgångar
inklusive nyttjanderättstillgångar
41
52
Avsättningar
5
40
Kortfristiga skulder
47
35
Skattevärdet av värderade
underskottsavdrag
19
56
Totalt
112
183
Kvittning av skatt
-40
-51
Ny total
72
132
Koncernen (Mkr)
31 dec 2024
31 dec 2023
Uppskjuten skatteskuld
hänförlig till:
Immateriella anläggningstillgångar
399
519
Materiella anläggningstillgångar
2
3
40
51
Totalt
441
573
Kvittning av skatt
-40
-51
Ny total
402
523
Uppskjuten skatt, netto
-330
-390
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
079
Uppskjuten
2024 Ingående skatt redovisad i Omklassificering Förvärv/Avyttring Omräknings- Utgående balans
Koncernen (Mkr) balans 1 januari resultaträkningen av leasing av rörelse differenser 31 december
Underskottsavdrag
56
18
-
-60
5
19
Temporära skillnader i:
Immateriella anläggningstillgångar
-519
109
-
30
-19
-399
Materiella anläggningstillgångar
48
-9
-
0
0
39
Avsättningar
40
-36
-
-
1
5
Kortfristiga skulder
-16
56
-
-36
2
6
Totalt
-390
137
-
-67
-10
-330
Uppskjuten
2023 Ingående skatt redovisad i Omklassificering Förvärv/Avyttring Omräknings- Utgående balans
Koncernen (Mkr) balans 1 januari resultaträkningen av leasing av rörelse differenser 31 december
Underskottsavdrag
61
-3
-
-
-2
56
Temporära skillnader i:
Goodwill
1
-1
-
-
-
-
Immateriella anläggningstillgångar
-497
34
-
-63
7
-519
Materiella anläggningstillgångar
-5
2
51
-
-
48
Avsättningar
41
-
-
-
-1
40
Kortfristiga skulder
17
20
-51
-
-2
-16
Totalt
-382
53
0
-63
2
-390
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
080
Koncernen och moderbolaget har upparbetade under-
skottsavdrag som kan utnyttjas för att minska framtida
skattebetalningar. Underskottsavdragen är uppdelade som
följer:
Koncernen
De totala underskottsavdragen om 574 (277) Mkr, för vilka
uppskjutna skattefordringar har redovisats, uppgår till 93
(181) Mkr för koncernen per 31 december 2024. Den redovi-
sade uppskjutna skattefordran om 19 (56) Mkr under 2024
är främst hänförlig till Snowprint. De kvarvarande 481 (96)
Mkr har inte bokförts som uppskjutna skattefordringar,
eftersom det inte finns tillräcklig säkerhet om framtida
skattepliktig vinst.
Moderbolaget
Moderbolaget har upparbetade underskottsavdrag om 253
(-) Mkr. Ingen uppskjuten skattefordran har bokförts för
moderbolaget, eftersom det inte finns övertygande bevis
för att det kommer att uppstå framtida skattepliktig vinst
som kan utnyttja underskottsavdragen.
Redovisningen 2024 och 2023 inkluderar skattevärdet
av underskottsavdrag i alla länder där det bedöms sanno-
likt att underskottsavdragen kommer att kunna användas
mot skattepliktiga överskott inom en överskådlig tid. Som
en konsekvens redovisas ingen uppskjuten skattefordran
avseende underskottsavdrag i vissa länder.
Moderbolaget
Vid utgången av 2024 fanns inga uppskjutna skattefordringar på underskottsavdrag i moderbolaget.
Fördelning av skattekostnader
Moderbolaget (Mkr) 2024 2023
Aktuell skatt - -2
Justering hänförlig till tidigare år - 1
Total skattekostnad - 0
Avstämning skattekostnad
2024 2023
Moderbolaget Mkr % Mkr %
Resultat före skatt -218 -137
Skatt/Skattesats i Sverige 45 20,6 28 20,6
Ej avdragsgilla intäkter - - 2 042 1 492,2
Ej skattepliktiga kostnader 5 2,4 -2 072 -1 513,9
Ny förlust för vilken uppskjuten skatt ej redovisats -50 -23,0 - -
Skatt från föregående år - - 1 1,0
Effektiv skatt/Skattesats - - 0 0,0
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
081
09
IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Väsentlig redovisningsprincip – Redovisning av
immateriella anläggningstillgångar
Anläggningstillgångar redovisas netto efter avdrag för ack-
umulerade avskrivningar enligt plan och nedskrivningar.
Avskrivningar enligt plan görs normalt linjärt baserat på
anläggningstillgångarnas anskaffningsvärden och bedömd
ekonomisk livslängd. De immateriella tillgångarna klassifi-
ceras enligt nedan kategorier.
Uppskattningar och antaganden för
redovisningsändamål – Nyttjandeperiod
Immateriella tillgångar, med undantag för goodwill och
immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod,
skrivs av under nyttjandeperioden. Nyttjandeperioderna
baseras på koncernledningens bedömning av den period
under vilken tillgångarna kommer att generera intäkter.
Tillgångsslag
Avskrivningsperiod
Aktiverade 3–10 år
utvecklingskostnader
Varumärken
allokerad till spel: 5–7 år
allokerad till bolags namn:
Obestämbar livslängd med årlig
prövning av nedskrivningsbehov eller
vid indikationer på nedskrivningsbehov
Spelmotor
13 år
Kundrelationer
4–15 år
Kommersiella rättigheter/ beräknad avskrivningsperiod baserat
sändningstillstånd på licensvillkoren
Goodwill
obestämbar livslängd med årlig
prövning av nedskrivningsbehov eller
vid indikationer på nedskrivningsbehov
Väsentlig redovisningsprincip –
Aktiverade utvecklingskostnader
Utgifter för utveckling för nya eller förbättrade produkter
och processer redovisas som en tillgång i balansräkningen
om processen är tekniskt och kommersiellt användbar och
koncernen har tillräckliga resurser för färdigställande. De
aktiverade utvecklingsutgifterna inkluderar direkta kost-
nader och, när det är tillämpligt, utgifter för löner och
andel av indirekta utgifter. Övriga utgifter kostnadsförs i
resultaträkningen när de uppkommer. I balansräkningen
är redovisade aktiverade utvecklingsutgifter upptagna
till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade av-
skrivningar och eventuella nedskrivningar. Aktiverade
utgifter avser huvudsakligen mjukvara och mjukvaruplatt-
formar.
Varumärken
Varumärken som är en del av ett företagsförvärv, och al-
lokerats till spel, redovisas till anskaffningskostnad efter
avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella ned-
skrivningar. Varumärken som allokerats till bolags namn,
har bedömt ha en obestämbar livslängd och testas årligen
för nedskrivning eller om det inträffar händelser som föran-
leder ett sådant test.
Spelmotor
Spelmotor är en plattform som kan återanvändas för att
producera nya spel. Den redovisas till anskaffningskostnad
efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventu-
ella nedskrivningar.
Goodwill
Goodwill som uppkommer vid konsolideringen represen-
terar skillnaden mellan anskaffningsvärdet för rörelseför-
värvet och det verkliga värdet av förvärvade tillgångar och
övertagna skulder. Goodwill är föremål för prövning av
nedskrivningsbehov minst en gång per år eller när händel-
ser föranleder det. Eventuell nedskrivning redovisas som
kostnad i resultaträkningen omedelbart och vänds inte.
Goodwill som uppkommer vid förvärv av intressebolag in-
kluderas i det redovisade värdet för andelar i intressebolag.
Prövning av nedskrivningsbehov görs för den kassagenere-
rande enheten i sin helhet .
Övriga immateriella tillgångar
Övriga immateriella tillgångar, såsom förvärvade kund-
relationer och nyttjanderätter redovisas till anskaffnings-
kostnad efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och
eventuella nedskrivningar.
Uppskattningar och antaganden för
redovisningsändamål - Initial värdering av verkligt
värde på tillgångar som förvärvats i ett rörelseförvärv
Varumärken, kundrelationer och goodwill förvärvades i sin
helhet i ett rörelseförvärv medan balanserade utgifter för
utvecklingsarbeten innehåller tillgångar som delvis förvär-
vades i ett rörelseförvärv. Verkligt värde på förvärvsdagen
för förvärvade tillgångar beräknas med hjälp av en dis-
konterad kassaflödesmodell. Väsentliga indata inkluderar
uppskattningar av framtida försäljningstillväxt, priser och
vinstmarginaler samt en diskonteringsränta som beaktar de
specifika risker och kapitalkostnader som är förknippade
med tillgångarn a.
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
082
Koncernen
Aktiverade Kundrelationer
(Mkr)
utvecklings kostnader
Varumärken
Spelmotor
och övrigt
1)
Goodwill
Totalt
Anskaffningsvärden
Ingående balans den 1 januari 2023
1 974
1 089
-
1 101
10 284
14 448
Årets investeringar
184
-
-
-
-
184
Anskaffningar genom företagsförvärv
115
-
140
100
293
648
Omräkningsdifferenser
-39
-19
-
-9
-160
-227
Utgående balans den 31 december 2023
2 234
1 070
140
1 192
10 418
15 053
Ingående balans den 1 januari 2024
2 234
1 070
140
1 192
10 418
15 053
Årets investeringar
84
-
-
-
-
84
Årets försäljningar och utrangeringar
-281
-82
-47
-432
-563
-1 404
Anskaffningar genom företagsförvärv
-
-
-
-
73
73
Omräkningsdifferenser
129
40
-
65
457
691
Utgående balans den 31 december 2024
2 166
1 028
93
825
10 383
14 497
1) Övrigt avser licenser och sändningsrättigheter
Moderbolaget
Aktiverade utgifter
56
-
-
-
56
56
-
-
-
-
56
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
083
Koncernen
Aktiverade Kundrelationer
(Mkr)
utvecklingskostnader
Varumärken
Spelmotor
och övrigt
1)
Goodwill
Totalt
Ackumulerade av- och nedskrivningar
Ingående balans den 1 januari 2023
-817
-305
-
-628
-
-1 750
Årets avskrivningar
-249
-105
-3
-130
-
-487
Omräkningsdifferenser
16
7
-
20
-
43
Utgående balans den 31 december 2023
-1 050
-404
-3
-737
-
-2 195
Ingående balans den 1 januari 2024
-1 050
-404
-3
-737
-
-2 195
Försäljningar och utrangeringar
123
-
47
351
-
520
Årets avskrivningar
-268
-105
-11
-132
-
-516
Årets nedskrivningar
-8
-
-
-
-
-8
Omräkningsdifferenser
-89
-18
-1
-45
-
-152
Utgående balans den 31 december 2024
-1 293
-527
33
-563
-
-2 352
Redovisat värde
Per 1 januari 2023
1 157
782
-
470
10 285
12 694
Per 31 december 2023
1 184
665
137
454
10 418
12 858
Per 1 januari 2024
1 184
665
137
454
10 418
12 858
Per 31 december 2024
872
501
126
261
10 383
12 145
1) Övrigt avser licenser och sändningsrättighete r
Moderbolaget
Aktiverade utgifter
-56
0
-
-56
-56
0
-
-
-
-56
0
0
0
0
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
084
Avskrivningar per funktion
Koncernen (Mkr)
2024
2023
Kostnad för sålda varor och tjänster
495
439
Administrationskostnader
40
48
Försäljningskostnader
2
-
Övriga rörelsekostnader
3
-
Totalt
539
487
Nedskrivningar
Koncernen (Mkr)
2024
2023
Aktiverade utvecklingskostnader
-8
-
Ovan nedskrivning hänförs till utvecklingskostnader som
inte marknadsförs längre.
Från 2023 sker nedskrivningsprövningen för MTG base-
rat på att goodwill inte följs upp på lägre nivå än det som
utgörs av koncernen som helhet, till skillnad från tidigare
år då nedskrivingsprövning har skett på studio nivå. Prog-
nostiserat kassaföde baseras på en uthållig tillväxttakt som
är beräknad baserat på de framtida utsikterna. Antaganden
görs för kostnader och kapitalomsättningshastighetens ut-
veckling.
I nedskrivningsprövning ansågs varumärken per studio
ha en stark position på respektive marknad och användas
aktivt i verksamheten. De bedömdes ha en obestämbar
nyttjandeperiod. Förbättring och utveckling av varumärkena
görs kontinuerligt och nettokassaflöden genererade via
dessa bedömdes inte upphöra inom en förutsebar framtid.
Test av nedskrivningsbehov
Nedskrivningsbehovet för goodwill och övriga immateri-
ella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod för kas-
sagenererande enheter baseras på återvinningsvärdet
(nyttjandevärdet), beräknat genom en modell för diskonte-
rade kassaflöden. Kassaflödet diskonteras med en ränta på
10,8% (10,9) före skatt med hänsyn till kapitalkostnad och
risk. Modellen innehåller viktiga antaganden såsom mark-
nadsstorlek, -andelar och tillväxttakt, försäljningspriser och
kostnadsökningar samt behovet av rörelsekapital. Kassaflö-
det beräknas över en femårsperiod och baseras på aktuella
resultat och prognoser, tidigare års utfall, allmänna mark-
nadsförhållanden, branschutveckling och övrig tillgänglig
information. För prognosperioderna har en justerad EBIT-
DA-margnial antagits anpassad till tidigare perioders utfall
och specifika förväntningar. Efter femårsperioden tillämpas
normalt en tillväxttakt på 2,5% (2,5).
Nedskrivningsprövning
Nedskrivningsprövningar genomförs regelbundet, dvs år-
ligen eller när indikationer på nedskrivningsbehov finns .
Nedskrivningsprövningen 2024 gav inte upphov till någon
nedskrivning för koncernen.
Känslighetsanalys
Nedskrivningsprövningen som genomförts och som inte
visar på ett behov av nedskrivning, har en marginal som
innebär att eventuella negativa förändringar rimligen inte
medför att återvinningsvärdet sjunker under bokfört värde.
Emellertid är prognostiserade kassaflöden mer osäkra till
sin natur och kan också påverkas av faktorer utanför före-
tagets kontroll. Sådana faktorer kan vara politiska risker
och marknadsförhållanden generellt, vilka snabbt kan för-
sämras på grund av en finansiell kris såsom kriser på grund
av instabilitet i den finansiella sektorn.
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
085
10
MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Redovisning av materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaff-
ningskostnad efter avdrag för ackumulerade avskrivningar
och nedskrivningar. Där delar av materiella anläggningstill-
gångar har olika nyttjandetider redovisas de som separata
poster under materiella anläggningstillgångar. Avskriv-
ningar görs normalt linjärt baserat på anläggningstillgång-
arnas anskaffningsvärden och bedömd ekonomisk livs-
längd. Avskrivningstiden för inventarier är 3–5 år.
Koncernen
Inventarier,
verktyg och
(Mkr)
installationer
Totalt
Anskaffningsvärde
Ingående balans den 1 januari 2023
94
94
Årets investeringar
11
11
Investeringar genom förvärv
1
1
Årets försäljning och utrangeringar
-1
-1
Omräkningsdifferenser
-1
-1
Utgående balans den 31 december 2023
104
104
Ingående balans den 1 januari 2024
104
104
Årets investeringar
14
14
Investeringar genom förvärv
-
-
Årets försäljning och utrangeringar
-12
-12
Omräkningsdifferenser
6
6
Utgående balans den 31 december 2024
111
111
Moderbolaget
Inventarier
11
1
-
-
-
12
12
1
-
-
-
13
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
086
Koncernen
Inventarier,
verktyg och
(Mkr)
installationer
Totalt
Ackumulerade av- och nedskrivningar
Ingående balans den 1 januari 2023
-36
-36
Årets avskrivningar
-30
-30
Omräkningsdifferenser
1
1
Utgående balans den 31 december 2023
-65
-65
Ingående balans den 1 januari 2024
-65
-65
Årets försäljning och utrangeringar
9
9
Årets avskrivningar
-23
-23
Omräkningsdifferenser
-5
-5
Utgående balans den 31 december 2024
-82
-82
Redovisat värde
Per 1 januari 2023
58
58
Per 31 december 2023
39
39
Per 1 januari 2024
39
39
Per 31 december 2024
29
29
Moderbolaget
Inventarier
-10
-
-
-10
-10
-
-1
0
-11
1
1
1
2
Avskrivningar per funktion
Koncernen (Mkr)
2024
2023
Kostnad för sålda varor och tjänster
10
13
Försäljningskostnader
2
2
Administrationskostnader
10
14
Övriga rörelsekostnader
1
1
Totalt
23
30
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
087
11
FINANSIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Koncernbolag
Av följande tabell framgår de största bolagen som ingår i
MTG-koncernen. En detaljerad specifikation av koncernbo-
lagen har lämnats in till Bolagsverket och kan erhållas på
begäran från Modern Times Group MTG AB Investor Re-
lations.
Aktiekapital (%) och röster (%) representerade per 31 december 2024
Organisations- Rösträttsandelar
Ägande i koncernföretag
nummer
Säte
Aktiekapital (%)
(%)
MTG Broadcasting AB
556353-2687
Sverige
100
100
MTGx International AB
556931-8651
Sverige
100
100
MTGx Gaming Holding AB
559077-0912
Sverige
100
100
InnoGames GmbH
Tyskland
100
100
Hutch Games Ltd.
Storbritannien
100
100
Ninja Kiwi Ltd.
Nya Zeeland
100
100
PlaySimple Games Private Ltd.
Indien
100
100
Snowprint Studios AB
559009-3869
Sverige
70
70
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
088
Aktier och andelar i koncernföretag
Moderbolaget (Mkr)
Bokfört
värde
31 dec 2024
Bokfört
värde
31 dec 2023
Ingående balans 1 januari 13 821 22 463
Aktieägartillskott - 1 360
Aktier erhållna som utdelning - -
Nedskrivningar - -10 002
Utgående balans 31 december 13 821 13 821
Moderbolaget (Mkr)
Organisations-
nummer Säte Antal aktier
Aktiekapital
(%)
Rösträtts-
andelar (%)
Bokfört
värde
31 dec 2024
Bokfört
värde
31 dec 2023
MTG Broadcasting AB 556353-2687 Stockholm 1 000 100 100 1 1
MTGx International AB 556931-8651 Stockholm 1 000 100 100 386 386
MTGx Gaming Holding AB 559077-0912 Stockholm 500 100 100 13 434 13 434
Totalt 13 821 13 821
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
089
12
KUNDFORDRINGAR
Koncernen (Mkr)
2024
2023
Kundfordringar
Kundfordringar, brutto
553
568
Totalt
553
568
Analys av kundfordringar
Ej förfallna
365
429
< 30 dagar
56
38
30–90 dagar
131
100
> 90 dagar
0
1
Totalt
553
568
Det föreligger inga osäkra kundfordringar inom koncernen,
och därmed har inga avsättningar för förväntade kreditför-
luster gjorts.
13
RESULTAT PER AKTIE
Koncernen (Mkr)
2024
2023
Resultat per aktie före utspädning
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare
-210
164
Utestående aktier den 1 januari
121 681 404
123 731 164
Nyemission
-
4 152 787
Intjänade aktier under året
174 301
-
Återköp av aktier
-3 549 241
-6 202 547
Antal utestående aktier
118 306 464
121 681 404
Vägt genomsnittligt antal aktier före utspädning
120 500 977
123 189 366
Effekt av aktierätter
636 937
521 369
Vägt genomsnittligt antal aktier efter utspädning
121 137 914
123 710 735
Resultat per aktie före utspädning, kronor
-1,74
1,33
Resultat per aktie efter utspädning, kronor
-1,74
1,32
Modern Times Group MTG AB har utestående långfristiga incitamentsprogram. Beräkning av potentiell utspädning görs
för att bestämma antal aktier som kan förvärvas till verkligt värde baserat på värdet av aktierätterna. Kvarhållande och
prestationsbaserade aktierätter inkluderas i antalet möjligt utspädande aktier från programmets början och enligt de upp-
nådda målen. Bolaget har utestående program från 2022 och 2023 där mål och prestationer ännu inte har uppnåtts, men
som kan ge en utspädningseffekt. Per 31 december 2024 uppgick antalet tilldelade aktier till 174 299 (389 241).
Det totala antalet utestående aktier vid utgången av 2024 uppgick till 118 306 464 (121 681 404) och var exklusive de
3 679 820 B-aktier och de 6 324 343 C-aktier som MTG har som egna aktier.
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
090
14
EGET KAPITAL
2024 2023
Moderbolaget Antal aktier Aktiekapital (Mkr) Antal aktier Aktiekapital (Mkr)
MTG A-aktier 537 136 3 545 662 3
MTG B-aktier 121 449 148 607 124 798 722 624
MTG C-aktier 6 324 343 32 6 324 343 32
Antal utfärdade aktier/totalt aktiekapital
den 31 december 128 310 627 642 131 668 727 658
En A-aktie berättigar till tio rösträtter, en B-aktie och en
C-aktie till en rösträtt vardera. C-aktier är inte berättigade
till utdelning. Kvotvärdet per aktie är 5 (5) kronor.
Av totalt utfärdade aktier har moderbolaget 3 679 820
B-aktier (3 662 980) och 6 324 343 C-aktier (6 324 343) i
eget lager.
Styrelsen föreslår för årsstämman 2025 att ingen utdel-
ning ska betalas till MTG:s aktieägare för räkenskapsåret
2024. Koncernen minskade aktiekapital med 17 Mkr som
allokerades till bundet eget kapital och köpte tillbaka aktier
till ett värde om 304 Mkr under räkenskapsåret 2024.
Övrigt tillskjutet kapital/Överkursfond
Överkursfond uppstår när aktier ställs ut till överkurs, dvs
aktierna betalas till ett högre pris än kvotvärdet. Överkurs-
fonden i moderbolaget vid årets början avser endast perso-
naloptioner som lösts in under 2010, 2009 och 2008 samt
det verkliga värdet på aktierna.
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven består av samtliga utländska omräk-
ningsdifferenser som uppstår vid omräkningen av resultat-
och balansräkningar till svenska kronor i de konsoliderade
räkenskaperna.
Koncernen (Mkr)
2024
2023
Ingående balans 1 januari
1)
991
1 254
Årets omräkningsdifferens, netto efter
skatt, kvarvarande verksamheter
592
-270
Överföring inom eget kapital
3
-
Avyttring
-
7
Totalt ackumulerade
omräkningsdifferenser den
31 december
1 586
991
1) Ingående balans har omräknats för att överensstämma med nuvarande
presentation
Balanserade vinstmedel
Balanserade vinstmedel innefattar tidigare intjänat resultat.
Innehav utan bestämmande inflytande
För dotterbolag som inte är helägda, redovisas den del i
eget kapital som tillhör andra än moderbolagets aktieägare
som innehav utan bestämmande inflytande. I de fall optio-
ner att förvärva fler aktier föreligger, har bolagen konsoli-
derats till 100%.
Vid utgången av 2024 finns det inga innehav utan be-
stämmande inflytande i MTG.
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
091
Aktier
(Mkr) A-aktier
B-aktier
C-aktier
Totalt
Ingående balans den 1 januari 2024
545 662
124 798 722
6 324 343
131 668 727
Indragning av återköpta aktier
-3 358 100
-3 358 100
Omklassificering av aktier
-8 526
8 526
-
Utgående balans den 31 december 2024
537 136
121 449 148
6 324 343
128 310 627
I maj 2024 minskades aktiekapitalet med 16 790 500 kronor genom indragning av 3 358 100 B-aktier som återköpts under
MTG:s återköpsprogram som genomfördes mellan 27 april 2023 och 31 december 2023 .
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
092
15
AVSÄTTNINGAR
Redovisning av avsättningar
En avsättning redovisas i balansräkningen när koncernen
har en befintlig legal eller indirekt förpliktelse som en följd
av en inträffad händelse och det är troligt att ett utflöde
av ekonomiska resurser kommer att krävas för att reglera
förpliktelsen samt en tillförlitlig uppskattning av beloppet
kan göras. Där effekten av när i tiden betalning sker är vä-
sentlig, beräknas avsättningar genom diskontering av det
förväntade framtida kassaflödet till en räntesats före skatt
som återspeglar aktuella marknadsbedömningar av pengars
tidsvärde och, om tillämpligt, de risker som är förknippade
med skulden.
Redovisning av pensioner
Koncernen har avgiftsbestämda pensionsplaner. Koncernens
betalningar till de avgiftsbestämda planerna redovisas som
kostnad i den period som de anställda utfört de tjänster av-
giften avser. En avgiftsbestämd pensionsplan är en förmån
efter anställningens upphörande där ett bolag betalar fasta
avgifter till ett separat bolag och därefter inte har några
legala eller indirekta förpliktelser att göra ytterligare betal-
ningar .
Avsättningar för
Koncernen (Mkr)
omstruktureringar
Övriga avsättningar
Totalt
Ingående balans den 1 januari 2023
10
162
172
Avsättningar under året
39
92
132
Utnyttjat under året
-39
-52
-90
Återfört under året
-10
-50
-60
Omräkningsdifferenser
-
-4
-4
Utgående balans den 31 december 2023
-
148
148
Ingående balans den 1 januari 2024
-
148
148
Avsättningar under året
-
64
64
Utnyttjat under året
-
-59
-59
Återfört under året
-
-132
-132
Omräkningsdifferenser
-
8
8
Avvecklade verksamheter
-
-7
-7
Utgående balans den 31 december 2024
-
21
21
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
093
16
STÄLLDA SÄKERHETER OCH
EVENTUALFÖRPLIKTELSER
För 2024 och 2023 finns det inga ställda säkerheter i kon-
cernen.
Olika företag inom MTG berörs av rättsprocesser.
Bolaget bedömer dock inte att de skyldigheter dessa tvis-
ter skulle kunna medföra kommer att få någon materiell
negativ effekt på koncernens finansiella ställning. Dessa
processer är därför inte inkluderade i eventualförpliktel-
serna. I koncernen finns inga eventualförpliktelser för 2024
och 2023.
Per 2024 och 2023 finns inga utställda garantier i moder-
bolaget.
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
17
FINANSIELLA INSTRUMENT OCH FINANSIELL
RISKHANTERING
Kapitalhantering
Koncernens kapitalhantering har som mål att tillförsäkra
koncernen finansiell stabilitet, hantera finansiella risker
och säkra koncernens kort- och långsiktiga kapitalbehov.
Koncernen definierar kapitalet som eget kapital inklusive
innehav utan bestämmande inflytande så som det redovi-
sas i balansräkningen.
Generellt baseras kapitalstrukturen på en blandning av
nya aktier och skulder där målet är att bedriva verksamhet
med en låg belåningsgrad. Belåningsgraden kan öka under
specifika perioder men bör över tid förbli låg. Kapitalstruk-
turen tar också hänsyn till den optimala strukturen för att
sänka kapitalkostnaden. Per 31 december 2023 och 2024
hade koncernen en nettokassa.
Finansiell riskhantering
Utöver affärsrisker är MTG exponerat för finansiella risker
i sin verksamhet. De viktigaste finansiella riskerna är re-
finansierings-, kredit-, ränte- och valutakursrisker. Riskerna
regleras av den av MTG:s styrelse antagna finanspolicyn.
Koncernens finanspolicy består av ett ramverk av rikt-
linjer och regler för riskhantering och finansverksamheten i
stort. Policyn revideras årligen. Koncernens finansiella risker
sammanställs kontinuerligt och följs upp på koncernnivå av
koncernens treasuryfunktion för att säkra finanspolicyns
efterlevnad.
Moderbolagets treasuryfunktion ansvarar för hanteringen
av finansiella risker. Målet är att begränsa koncernens finan-
siella risker och att säkerställa koncernens behov av ända-
målsenlig och säker finansiering.
Koncernens likviditet ska placeras av den centrala trea-
suryfunktionen och i lokala koncernkonton (cash pools) i
Sverige. Överskottslikviditet kan investeras under en period
om maximalt sex månader. Treasurypolicyn inkluderar regler
om maximal exponering gentemot motparter för att mini-
mera risker .
Finansierings- och refinansieringsrisk
Finansieringsrisk är risken att inte kunna möta framtida
finansieringsbehov. Koncernens finansieringskällor är i
första hand eget kapital, kassaflöde från verksamheten
samt lån. I syfte att reducera refinansieringsrisker strä-
var koncernen efter att diversifiera finansieringskällor och
förfallotider samt att i normalfallet påbörja refinansiering
av lånen 12 månader innan förfall. Koncernen ska sträva
efter relevanta nyckeltal som motsvarar en kreditrating av
”investment grade.
Extern upplåning hanteras centralt i enlighet med
koncernens treasurypolicy. Lån tas huvudsakligen upp av
moderbolaget och överförs till dotterbolagen som interna
lån eller kapitaltillskott. Per 31 december 2023 hade
koncernen ingen utestående extern finansiering. Per 31
december 2024 har det ingåtts avtal om extern finansie-
ring, men den var inte utnyttjad vid tidspunkten. Alla aktier
i MTGx Gaming Holding har ställts som säkerhet till långi-
varna för denna finansiering.
Skulder hänförliga till villkorad köpeskilling
Skulder hänförliga till villkorade köpeskillingar beräknas
utifrån villkor i de avtal som ingåtts i samband med res-
pektive förvärv. Värderingen baseras på projektioner och
prognoser av framtida intäkter och rörelsemarginal.
Leasingskulder
Information om leasingskulder kan hittas i not 19 Leasing-
skulder.
Nettoskuld
31 dec 31 dec
Koncernen (Mkr) 2024 2023
Övriga räntebärande skulder
1)
602
534
Total upplåning
602
534
Likvida medel och kortfristiga
placeringar
3 542
2 956
Totala likvida medel
och kortfristiga placeringar
3 542
Total nettoskuld
-2 940
-2 423
1) Återstående skuld för reglering av C-aktier till PlaySimple uppgick till
602 Mkr
094
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
Villkor och återbetalningstid, bruttovärden
2024
Effektiv Förfall Förfall Förfall 2027
Koncernen (Mkr)
räntesats
Totalt
2025 2026 eller senare
Leasingskulder 1)
155
37
33
85
Övriga ej räntebärande skulder 2)
602
602
-
-
Leverantörsskulder
386
386
-
-
Totalt
1 143
1 025
33
85
2023 Effektiv Förfall Förfall Förfall 2026
Koncernen (Mkr)
räntesats
Totalt
2024 2025 eller senare
Leasingskulder 1)
178
36
32
110
Övriga ej räntebärande skulder 2)
534
534
-
-
Leverantörsskulder
316
316
-
-
Totalt
1 027
885
32
110
1) Koncernen innehar ett flertal olika leasingavtal som löper med varierande ränta och förfallostruktur
2) Omvärderas enligt aktiekurs per balansdagen. Omklassificering har gjorts från räntebärande skulder till ej räntebärande skulder.
Räntan har beknats med den ränta som förelåg på balansdagen den 31 december. Skulder har inkluderats i den period när återbetalning tidigast kan krävas .
Marknadsrisk
Ränterisk
Ränterisk är risken att förändringar i marknadsräntor på-
verkar kassaflöden, finansiella tillgångar och skulder ne-
gativt. Koncernen är exponerad för ränterisk hänförlig till
likvida medel och kortfristiga placeringar, övriga finansiella
tillgångar och utnyttjad del av de räntebärande kreditfaci-
liteterna. Koncernen hade ingen utestående utnyttjad del
av de räntebärande kreditfaciliteterna vid årets utgång.
Koncernens treasury policy strävar efter finansiell flexibili-
tet genom att ha en balanserad portfölj av rörliga och fasta
räntor och att sprida förfalloperioder för att matcha finan-
sieringsbehoven. Under 2023–2024 har räntebindnings-
tiden varit kortare än 3 månader.
Kreditrisk
Kreditrisk innebär exponering för förluster om en motpart i
en transaktion inte kan möta sina åtaganden och eventuella
säkerheter inte täcker koncernens krav. Kreditrisken i kon-
cernen består av finansiell kreditrisk och kreditrisker avse-
ende kundfordringar.
Finansiell kreditrisk innebär risken som uppstår för kon-
cernen i relationer med finansiella motparter. Hanteringen
av koncernens finansiella kreditrisk regleras i finanspolicyn.
Finansiella motparter måste inneha en kreditvärdering
som motsvarar minst S&P:s A eller jämförbar värdering vid
annat institut för större depositioner av kassa eller över-
skottslikviditet. MTG har undertecknat standardiserade net-
ting-avtal (ISDA) med alla motparter i valutatransaktioner.
Transaktioner görs inom fastställda gränser och expone-
ringar övervakas kontinuerligt.
Kreditrisken med avseende på koncernens kundford-
ringar är spridd över ett stort antal kunder, både privat-
personer och företag. Utifrån historisk data gör koncernen
bedömningen att ingen nedskrivning av kundfordringar som
ännu inte är förfallna är nödvändig per balansdagen. Majori-
teten av utestående kundfordringar utgörs av för koncernen
tidigare kända kunder med god kreditvärdighet. Se även
not 12 Kundfordringar.
Koncernens exponering för kreditrisk uppgick till 5 524
(4 186) Mkr per 31 december. Exponeringen baseras på re-
dovisat värde för de finansiella tillgångarna, där merparten
består av kundfordringar och likvida medel och kortfristiga
placeringar .
Försäkringsbara risker
Moderbolaget säkerställer att koncernen har tillräckligt
försäkringsskydd för ledningen och VD. Övriga försäkringar
såsom avbrottsförsäkring, förlust av tillgångar och reseför-
säkringar täcks in av lokala försäkringslösningar i respek-
tive underkoncern eller företag.
Valutarisk
Valutarisken är risken för att fluktuationer i valutakurser får
effekt på resultaträkningen, finansiell ställning och/eller
kassaflödet. Risken kan delas in i transaktionsexponering
och omräkningsexponering. Se även avsnittet ”Risker och
osäkerheter” i förvaltningsberättelsen.
Transaktionsexponering
Transaktionsexponering uppstår när inflöden och utflöden
av utländska valutor i de enskilda enheternas finansiella
rapporter inom koncernen inte är matchade. Koncernens
treasuryfunktion strävar efter att matcha in- och utflöden
i samma valuta och att dra fördel av naturliga säkringar för
valutor.
095
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
Koncernens transaktionsexponeringar uppstår främst där
dotterbolag har externa och interna transaktioner i andra
valutor än bolagets egna funktionella valuta.
Omräkningsexponering
Omräkningsexponering är den risk som uppstår vid omräk-
ning av nettotillgångarna i utländska dotterbolag. Omräk-
ningsexponeringsrisken är risken att värdet på koncernens
nettoinvesteringar i utländska valutor påverkas negativt av
ändringar i valutakurser. Koncernens världsomspännande
verksamhet ger upphov till en valutaeffekt till följd av att
andra funktionella valutor räknas om till SEK vid upprättan-
det av koncernredovisningen. Nettoexponeringen i varje
valuta motsvarar nettot av tillgångar och skulder som ger
upphov till omräkningseffekter i koncernens övriga total-
resultat.
Väsentliga finansiella tillgångar och skulder
i utländska valutor består av:
2024
Valuta uttryckt i SEK (Mkr)
USD
Övriga finansiella tillgångar
1 224
Likvida medel
1 183
Köp- och säljoption
-311
Villkorad köpeskilling
-1 674
Redogörelse för finansiell
exponering, netto
1)
422
1) Exponering mot SEK
2023
Valuta uttryckt i SEK (Mkr)
USD
GBP
Övriga finansiella tillgångar
334
-
Likvida medel
1 171
3
Köp- och säljoption
-143
-
Villkorad köpeskilling
-1 327
-112
Redogörelse för finansiell
exponering, netto
1)
35
-109
1) Exponering mot SEK
En valutakursförändring om 5% på de finansiella positio-
nerna ovan per 31 december 2024 skulle, allt annat likt, ha
en effekt om -18 (-4) Mkr på koncernens nettoresultat, och
23 (-4) Mkr i eget kapital, efter avdrag för skatt.
Redovisning av finansiella instrument
Finansiella tillgångar och skulder inkluderar likvida medel
och kortfristiga placeringar, värdepapper, övriga finansiella
fordringar, kundfordringar, leverantörsskulder, villkorade
köpeskillingar, skuld avseende köp- och säljoption och låne-
skulder .
Finansiella instrument kategorier
Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultatet
Aktier och investeringar i andra företag
För koncernens innehav i aktier anses anskaffningsvärde
vara en representativ uppskattning av verkligt värde i sam-
band med förvärvstidpunkten då investeringen bygger på
marknadsmässiga förutsättningar. Därefter omvärderas in-
vesteringen löpande så snart ny indikativ information finns
tillgänglig. Vinster/förluster redovisas när det finns en ef-
terföljande finansiering där en tredje part deltar och där
priset per aktie i den finansieringen används eller när det
finns en realiserad exit eller när det finns andra indikationer
på att verkligt värde bör justeras.
Finansiella tillgångar till verkligt värde via övrigt
totalresultat
Aktier och investeringar i andra företag
Sammanslagningen av Kongregate med Monumental inne-
bar att Kongregate avkonsoliderades under första kvartalet
2024 och redovisas som finansiell tillgång. Se not 25. MTG
har valt att klassificera innehavet i det onoterade Monu-
mental som ett innehav där efterföljande omvärderingar
redovisas via övrigt totalresultat eftersom innehavet anses
vara av strategisk natur.
Finansiella tillgångar värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Koncernens finansiella tillgångar redovisas till upplupet
anskaffningsvärde och omfattas huvudsakligen av likvida
medel och kortfristiga placeringar, kundfordringar och an-
dra kortfristiga fordringar av operativ karaktär. Fordringar
belastas med förväntande kreditförluster.
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via
resultatet
Viktiga uppskattningar och antaganden för
redovisningsändamål – Värdering av villkorade
köpeskillingar till verkligt värde
Beräkningen av verkligt värde på villkorade köpeskillingar
baseras på villkor som definieras i avtal som upprättas i
samband med förvärven. Värderingarna baseras vanligen
på prognoser och bedömningar av framtida intäkter och
rörelsemarginal. Utfallet av intäkter och rörelsemarginal
kan avvika från prognoser och prognoser, och som ett re-
sultat av detta påverka värderingen. Denna avvikelse skulle
påverka periodens resultat och den finansiella ställningen .
096
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
Villkorade köpeskillingar
För villkorade köpeskillingar diskonteras framtida värden till
nuvärde. Diskonteringsräntan är riskjusterad. De mest kriti-
ska parametrarna vid värderingen är prognostiserad försälj-
ningstillväxt och framtida rörelsemarginal. Omvärdering
av tilläggsköpeskillingar redovisas i finansnettot i resultat-
räkningen.
Finansiella skulder värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Finansiella skulder, med undantag för villkorade köpe-
skillingar, värderas till upplupet anskaffningsvärde.
Viktiga uppskattningar och antaganden för
redovisningsändamål – Köp- och säljoption som
redovisas till upplupet anskaffningsvärde
Skuld för köp- och säljoption redovisas till upplupet anskaff-
ningsvärde, där det förväntade inlösenbeloppet diskonteras
med hjälp av effektivräntan. Beloppet är rörligt och lösen-
tidpunkten är beroende av framtida händelser, varför upp-
skattningar av tidpunkt och belopp för betalningar kan
komma att ändras. Efter en förändring i uppskattade kassa-
flöden omräknas skuldens redovisade värde för att åter-
spegla nuvärdet av de uppskattade framtida avtalsenliga
kassaflödena diskonterade till den ursprungliga effektiva
räntan. Justeringen redovisas i resultaträkningen som in-
täkt eller kostnad. De mest väsentliga källorna till osäker-
het är hänförliga till uppskattningar av den underliggande
utvecklingen som kommer att indikera om instrumentet
kommer att vara "in the money" vid varje lösentillfälle. Upp-
skattade framtida kassaflöden omprövas löpande.
Förvärvet som skedde av Snowprint under hösten 2023
var strukturerat med en initial kontantbetalning för 70%
av egetkapitalinstrumenten och ett köp- och säljoptions-
arrangemang med en framtida kontantbetalning för de åter-
stående 30% av egetkapitalinstrumenten. Redovisnings-
mässigt redovisas samtliga egetkapitalinstrument som för-
värvade, dvs som om 100% hade förvärvats. Genom att
redovisa en skuld för köp- och säljoptionen för de återstå-
ende egetkapital instrumenten redovisas inget innehav utan
bestämmande inflytande. De återstående 30% av eget-
kapitalinstrumenten förväntas bli rättsligt överförda till
MTG under 2025-2026 på basis av den framtida värde-
ringen av de återstående aktierna baserat på framtida
resultat som genereras av spel i Snowprint. Se not 24
Rörelseförvärv för ytterligare information.
097
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
31 december 2024 Finansiella tillgångar/
Verkligt värde via Verkligt värde via skulder till upplupet
Koncernen (Mkr) resultatet övrigt totalresultat
anskaffningsvärde
Totalt
Nivå 1
Nivå 2
Nivå 3
Totalt
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde
Aktier och investeringar i andra företag
453
834
-
1 287
-
-
1 287
1 287
Totalt
453
834
-
1 287
-
-
1 287
1 287
Finansiella tillgångar värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Övriga långfristiga fordringar
-
52
52
-
-
-
-
Övriga fordringar, ej räntebärande
-
90
90
-
-
-
-
Kundfordringar
-
553
553
-
-
-
-
Likvida medel och kortfristiga placeringar
-
3 542
3 542
-
-
-
-
Totalt
-
4 237
4 237
-
-
-
-
Finansiella skulder till verkligt värde
Köp och säljoption
-
311
311
-
-
-
-
Villkorad köpeskilling
1 675
-
1 675
-
-
1 675
1 675
Totalt
1 675
311
1 986
-
-
1 675
1 675
Finansiella skulder värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Övriga räntebärande skulder
-
601
601
-
-
-
-
Leverantörsskulder
-
386
386
-
-
-
-
Totalt
-
987
987
-
-
-
-
098
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
31 december 2023 Finansiella tillgångar/
Verkligt värde via skulder till upplupet
Koncernen (Mkr) resultatet
anskaffningsvärde
Totalt
Nivå 1
Nivå 2
Nivå 3
Totalt
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde
Aktier och investeringar i andra företag
397
-
397
-
-
397
397
Totalt
397
-
397
-
-
397
397
Finansiella tillgångar värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Övriga långfristiga fordringar
-
156
156
-
-
-
-
Övriga fordringar, ej räntebärande
-
109
109
-
-
-
-
Kundfordringar
-
568
568
-
-
-
-
Likvida medel och kortfristiga placeringar
-
2 956
2 956
-
-
-
-
Totalt
-
3 789
3 789
-
-
-
-
Finansiella skulder till verkligt värde
Köp och säljoption
-
143
143
-
-
-
-
Villkorad köpeskilling
1 439
-
1 439
-
-
1 439
1 439
Totalt
1 439
143
1 582
-
-
1 439
1 439
Finansiella skulder värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Övriga räntebärande skulder
-
534
534
-
-
-
-
Leverantörsskulder
-
316
316
-
-
-
-
Totalt
-
849
849
-
-
-
-
099
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
31 december 2024
Moderbolaget (Mkr)
Verkligt värde
via resultatet
Finansiella tillgångar/
skulder till upplupet
anskaffningsvärde Totalt Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3 Totalt
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Fordringar på koncernföretag - 114 114 - - - -
Likvida medel och kortfristiga placeringar - 1 344 1 344 - - - -
Totalt - 1 458 1 458 - - - -
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Leverantörsskulder - 9 9 - - - -
Skulder till koncernföretag - 236 236 - - - -
Totalt - 245 245 - - - -
31 december 2023
Moderbolaget (Mkr)
Verkligt värde
via resultatet
Finansiella tillgångar/
skulder till upplupet
anskaffningsvärde Totalt Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3 Totalt
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Fordringar på koncernföretag - 515 515 - - - -
Likvida medel och kortfristiga placeringar - 1 599 1 599 - - - -
Totalt - 2 114 2 114 - - - -
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Leverantörsskulder - 6 6 - - - -
Skulder till koncernföretag - 367 367 - - - -
Totalt - 373 373 - - - -
Redovisat värde för likvida medel och kortfristiga placeringar, kundfordringar, övriga långfristiga fordringar, övriga icke räntebärande fordringar, övriga räntebärande skulder
och leverantörsskulder utgör en rimlig uppskattning av verkligt värde.
100
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
Värderingstekniker nivå 1, 2 och 3
Aktier och andelar i andra företag värderade till verk-
ligt värde via resultatet anskaffningsvärdet anses initialt
vara en representativ uppskattning av det verkliga värdet
då investeringen bygger på marknadsmässiga förutsätt-
ningar. Därefter omvärderas investeringen löpande så snart
ny indikativ information finns tillgängligt. Vinster/förluster
redovisas när det finns efterföljande finansiering med del-
tagande av en utomstående investerare, i vilket fall priset
per aktie i den finansieringen används, när det sker en rea-
liserad avyttring eller när det finns andra indikationer på att
verkligt värde bör justeras.
Aktier och andelar i andra företag värderade till verkligt
värde via övrigt totalresultat Innehavet i Monumental
värderades intialt enligt multipelvärdering baserat på es-
timerat transaktionspris. Den efterföljande värderingen
bygger på marknads- och intäktsutveckling i Monumental
under perioden efter tillträdet. Värderingen kräver väsent-
liga uppskattningar och bedömningar kring input till vär-
deringsmodellen avseende intäkter och multipelanalysen.
Intäkter baseras på utfall av intäkter för Monumental för
den senaste tolvmånadersperioden. Utvecklingen av mark-
nadsmultiplar av noterade jämförelsebolag läggs till grund
för den procentuella förändringen av multipeln sedan det
första redovisningstillfället av investeringen. MTG har be-
räknat sin andel av värdet till 26,5% av totala Monumental.
Ägarandelen som ligger till grund förvärderingen har an-
tagit att en annan aktör verkställer sin avtalsenliga rätt att
konvertera skuldebrev till aktier vilket gör att MTG:s ägar-
andel späds ut från 30,1% till 26,5%. Värdet på tillgången
per sista december uppgår till 834 Mkr .
Villkorad köpeskilling förväntade framtida värden dis-
konteras till nuvärde. Diskonteringsräntan är riskjusterad.
De mest kritiska parametrarna är bedömd framtida intäkts-
tillväxt och framtida rörelsemarginal.
Finansiella tillgångar, nivå 3
Koncernen (Mkr)
2024
2023
Ingående balans 1 januari
397
408
Redovisade vinster och förluster
mot årets totalresultat
-105
-
Redovisade vinster och förluster
i årets resultat
8
-23
Anskaffningsvärde förvärv
908
17
Omräkningseffekt i årets totalresultat
50
-
Omräkningseffekt i årets resultat
30
-33
Lån konverterade till aktier
-
27
Utgående balans 31 december
1 287
397
Finansiella skulder, nivå 3
Koncernen (Mkr)
2024
2023
Ingående balans 1 januari
1 439
2 703
Förvärv
66
-
Likvidreglerade utbetalningar
-521
-1 421
Aktiereglerade utbetalningar
-
-347
Förändring i verkligt värde
346
326
Nuvärdesdiskontering
216
212
Omräkningsdifferenser
128
-33
Utgående balans 31 december
1 674
1 439
101
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
18
TILLÄGGSUP PLYSNINGAR TILL
KASSAFLÖDESANALYSEN
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
Koncernen (Mkr)
2024
2023
Avskrivningar
584
553
Nedskrivningar
-
0
Avsättningar
-31
-9
Andelar i intressebolag
0
-1
Omvärdering av tilläggsköpeskilling,
put/call optioner inkl. postcombination
kostnader och övrigt
795
543
Orealiserade valutakursdifferenser
-78
75
Upplupen ränteintäkt/räntekostnad
7
-46
Inkomstskatt
0
397
Övriga poster
140
38
Totalt
1 417
1 550
Betalningar för ränta och inkomstskatt
Koncernen (Mkr)
2024
2023
Erlagd ränta
0
0
Erhållen ränta
135
117
Inkomstskatt
-522
-431
Totalt
-387
-314
Moderbolaget (Mkr) 2024 2023
Erlagd ränta 0 0
Erhållen ränta 69 115
Inkomstskatt 0 -4
Totalt 69 111
Avstämning av skulder som härrör från finansieringsaktiviteter
Ingående Övriga Utgående
Koncernen (Mkr)
balans 2024
Kassaflöden
förändringar balans 2024
Leasingskuld
173
-36
13
151
Totalt
173
-36
13
151
Ingående Övriga Utgående
Koncernen (Mkr)
balans 2023
Kassaflöden
förändringar balans 2023
Leasingskuld
67
-38
144
173
Totalt
67
-38
144
173
Moderbolaget har räntebärande fordringar och skulder mot övriga koncernbolag. Moderbolagets skulder till koncern bolag
uppgick vid slutet av året till - (-2) Mkr. Moderbolagets fordringar hos koncernbolag uppgick vid slutet av året till 90 (-) Mkr.
Likvida medel och kortfristiga placeringar som ingår i kassaflödesanalysen
Koncernen (Mkr)
2024
2023
Likvida medel
1 731
1 297
Kortfristiga placeringar
1 811
1 658
Totalt enligt kassaflödesanalysen
3 543
Moderbolaget (Mkr) 2024 2023
Likvida medel 539 435
Kortfristiga placeringar 805 1 165
Totalt enligt kassaflödesanalysen 1 344 1 599
102
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
19
LEASINGSKULDER
Koncernen redovisar nyttjanderättstillgångar och leasings-
kulder för de flesta leasingavtal och leasingavtalen inklude-
ras därmed i balansräkningen. Undantag listas nedan.
Leasingskulder är värderade till nuvärdet av de återstå-
ende leasingavgifterna, diskonterat för lokala marknads-
räntor (tillämplig lokal IBOR-ränta) med ett riskpåslag bero-
ende av leasingavtalets löptid.
Kostnader redovisas i resultaträkningen som en avskriv-
ning på tillgången och som en räntekostnad för leasing-
skulden.
Koncernen har valt att inte redovisa nyttjanderättstill-
gångar och leasingskulder för leasingavtal som har en
leasingperiod på 12 månader eller kortare eller har under-
liggande tillgångar av lågt värde. Leasingavgifterna för
dessa leasingavtal redovisas som en kostnad linjärt över
leasingperioden.
De redovisade nyttjanderättstillgångarna är i huvudsak
hänförliga till fastigheter som utgör 99% av de totala nytt-
janderättstillgångarna. Övrigt avser i huvudsak leasingavtal
för bilar.
Vissa leasingavtal för fastigheter har möjligheter till
förlängning som kan utnyttjas upp till ett år innan den
icke-uppsägningsbara avtalsperioden löper ut. Förläng-
ningsmöjligheten kan utnyttjas av koncernen och inte av
leasegivaren. När leasingavtalet börjar gälla bedömer kon-
cernen om det finns rimlig säkerhet att den kommer att
utnyttja möjligheten. En förnyad bedömning görs om en
viktig händelse eller andra omständigheter inträffar. Kon-
cernen har uppskattat att de potentiella leasingavgifterna
skulle leda till en ökning av leasingskulden på 2 Mkr om
koncernen väljer att utnyttja dessa möjligheter.
Nyttjanderättstillgångar
Koncernen (Mkr)
Fastigheter
Övrigt
Totalt
Ingående balans den
1 januari 2024
173
0
173
Nya/avslutade
leasingavtal
13
0
13
Årets avskrivningar
-36
0
-36
Utgående balans den
31 december 2024
149
0
151
Koncernen (Mkr)
Fastigheter
Övrigt
Totalt
Ingående balans den
1 januari 2023
65
0
65
Nya/avslutade
leasingavtal
144
0
144
Årets avskrivningar
-36
0
-36
Utgående balans den
31 december 2023
173
0
173
Förfalloanalys avtalsenliga icke
diskonterade kassaflöden
31 dec 31 dec
Koncernen (Mkr) 2024 2023
Mindre än ett år
37
37
Ett till fem år
118
118
Mer än fem år
0
25
Totalt icke diskonterade
leasingskulder per 31 december
155
179
Leasingskulder inkluderas i
rapporten över finansiell ställning per
31 december
151
173
Kortfristiga
36
36
Långfristiga
115
138
Koncernen (Mkr)
2024
2023
Redovisat i resultaträkningen
Ränta på leasingskulder
-2
-1
Årets avskrivningar
-36
-36
Kostnader hänförliga till kortfristiga
leasingavtal
-7
-7
Kostnader hänförliga till tillgångar med
lågt värde, exklusive leasingavtal om 12
månader eller mindre för tillgångar av
lågt värde
0
0
Totalt
-46
-45
Redovisat i kassaflödes analysen
Totalt kassautflöde för
leasingavtal
-38
-38
31 dec 31 dec
Koncernen (Mkr) 2024 2023
Åldersanalys av leasing skulder
Mindre än 6 månader
15
15
6–12 månader
21
20
1–2 år
32
31
2–5 år
83
83
> 5 år
0
24
Totala leasingskulder
151
173
103
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
20
MEDELANTALET
ANSTÄLLDA
2024
2023
Män
Kvinnor
Män
Kvinnor
Koncernen
Antal
%
Antal
%
Antal
%
Antal
%
Sverige
42
75
14
25
20
63
12
38
Tyskland
254
72
98
28
249
72
95
28
Storbritannien
155
77
47
23
150
76
48
24
USA
-
-
-
-
43
69
19
31
Indien
287
74
103
26
262
73
95
27
Nya Zeeland
31
63
18
37
33
67
16
33
Totalt
769
73
280
27
757
73
285
27
Totalt medelantal anställda
1 049
1 042
2024 2023
Moderbolaget Antal Antal
Män 15 12
Kvinnor 12 11
Totalt 27 23
Könsfördelning ledande befattningshavare
2024
2023
Koncernen
Män %
Kvinnor %
Män %
Kvinnor %
Styrelsen
67
33
60
40
Ledande befattningshavare
89
11
91
9
Totalt
78
22
79
21
2024 2023
Moderbolaget Män % Kvinnor % Män % Kvinnor %
Styrelsen 67 33 63 38
VD 0 100 0 100
Övriga ledande befattningshavare 100 0 100 0
Totalt 69 31 67 33
104
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
21
LÖNER, ANDRA ERSÄTTNINGAR
OCH SOCIALA AVGIFTER
Koncernen (Mkr)
2024
2023
Löner
749
938
Sociala avgifter
100
99
Pensionskostnader
24
23
Aktierelaterade ersättningar
45
37
Sociala avgifter för
aktierelaterade ersättningar
11
12
Totalt
928
1 109
Koncernen (Mkr)
2024
2023
Styrelse, VD och övriga ledande
befattningshavare
1)
56
59
varav rörlig del
25
31
1) Inkluderar 7,3 (7,6) Mkr i styrelsearvoden som beslutats av
årsstämman .
Moderbolaget (Mkr) 2024 2023
Styrelse, VD och
övriga ledande befattningshavare 36 37
varav rörlig del 16 17
Övriga anställda 44 19
Summa löner och övriga
ersättningar 80 56
Sociala kostnader 24 11
varav pensionskostnader 8 4
varav pensionskostnad VD 3 1
Ersättning till styrelseledamöter och ledande
befattningshavare
Arvode till styrelsen utgår i enlighet med årsstämmans
beslut. Ersättning till ledande befattningshavare utgår i
enlighet med de riktlinjer som godkändes av årsstämman
2021 och anpassades av årsstämman 2024.
MTG:s Ersättningsriktlinjer är utformade för att driva
och belöna bolagets och enskilda individers prestation,
vara konkurrenskraftig för att attrahera och behålla nyckel-
talanger samt att skapa incitament för att skapa långsiktigt
aktieägarvärde.
Den totala ersättningen kan bestå av fast lön, rörliga
komponenter i form av kortsiktiga och långsiktiga incita-
mentsprogram (STI och LTI), pension och andra förmåner/
ersättningar.
Principer för ersättningar
Riktlinjer gällande ersättning ger en struktur som anpassar
ersättningen med en framgångsrik leverans av vår långsik-
tiga strategi: att driva lönsamhet och organisk tillväxt i våra
portföljbolag och investera i gamingbolag med hög poten-
tial. Riktlinjerna anger vägledande principer i valet av
prestationsmål och prestationsperioder för att säkerställa
kopplingen till aktieägarvärde, och därigenom bidrar rikt-
linjerna till långsiktig framgång och värdeskapande i bola-
get. Riktlinjerna ger möjlighet att fastställa relevanta
finansiella och icke-finansiella mått, inklusive bolagsstyr-
ning, sociala och miljömässiga mått, vilket ytterligare
bidrar till att anpassa riktlinjerna till hållbarhet och till bola-
gets värderingar. Prestationsmålen bestäms av ersättnings-
utskottet baserat på prioriteringar inom verksamheten
under året. Resultatmåtten för perioden fastställs av ersätt-
ningsutskottet baserat på affärsprioriteringarna för året.
Målen sätts varje år mot bakgrund av bolagets årliga affärs-
plan, portföljbolagens planer för värdeskapande samt
omvärldsfaktorer. Riktlinjerna ger incitament för VD och de
ledande befattningshavarna att främja en innovativ och
prestationsbaserad kultur som bidrar till att uppnå
bolagets uppdrag.
Ersättningen till VD och ledande befattningshavare be-
står av grundlön, kort- och långsiktiga incitament, pension
och andra förmåner.
Grundlön
Grundlönen ska attrahera och behålla verkställande direk-
tören och de ledande befattningshavarna med hänsyn
tagen till deras individuella ansvar, deras personliga bidrag,
storleken på deras roll och verksamhetens komplexitet.
Grundlönen för verkställande direktören och de ledande
befattningshavarna ska vara konkurrenskraftig. Grund-
lönen ses över årligen, normalt med verkan från och med
den 1 januari. Ersättningskommittén tittar på lönepraxis i
utvalda jämförelsegrupper; riktmärkena tillhandahålls av
oberoende rådgivare. I lönebesluten tas också hänsyn till
individens prestationer och erfarenhet, förändringar i
rollens storlek och omfattning samt lönenivån i hela verk-
samheten .
Kortsiktig rörlig ersättning (STI)
Kortsiktiga kontantincitament belönar uppnåendet av våra
årliga finansiella, strategiska, operativa och hållbarhetsmål
i linje med vår affärsstrategi. STI är maximerat till 125% av
den enskildes grundlön. Prestationsmått och viktning ses
över i början av varje år för att ta hänsyn till aktuella affärs-
planer och för att säkerställa att de fortsätter att stödja den
kortsiktiga affärsstrategin. Dessa mått kan variera från år
till år för att återspegla affärsprioriteringar och normalt
omfattar måtten en blandning av bolagets finansiella resul-
tatmått (t.ex. lönsamhet och intäkter) och icke-finansiella
mått (t.ex. viktiga operativa, strategiska, miljömässiga,
sociala, styrningsrelaterade eller andra hållbarhetsrelate-
rade mått), förutsatt att de finansiella resultatmåtten under
ett visst år fortfarande har störst vikt. Genom att kombi-
nera de finansiella måtten med de icke-finansiella måtten
105
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
kommer STI att bidra till bolagets långsiktiga intressen och
hållbarhet. Detaljer om de faktiska prestationsmått som
tillämpas för varje år och hur de stödjer affärsstrategin
kommer att redovisas i den årliga ersättningsrapporten.
Prestationerna mot målen övervakas och fastställs utifrån
en bedömning av prestationsnivån i förhållande till varje
målnivå. Styrelsen granskar prestationerna och fastställer i
vilken utsträckning varje mål har uppnåtts för att fastställa
den slutliga utbetalningsnivån. När det gäller de finansiella
kriterierna ska utvärderingen baseras på den senaste finan-
siella information som offentliggjorts av MTG. Styrelsen
har rätt att justera det formelbaserade STI-utfallet under
förändrade omständigheter för att förbättra kopplingen
mellan lön och värdeskapande för aktieägarna och för att
säkerställa att utfallet är en rättvis återspegling av bolagets
resultat, och kommer att ta hänsyn till alla relevanta miljö-
mässiga, sociala och styrningsrelaterade (ESG) frågor när
utfallet fastställs. För att ytterligare stärka kopplingen till
aktieägarnas intresse och bolagets långsiktiga värdeska-
pande kan utbetalning av en del av STI skjutas upp och
levereras i MTG-aktier och sådana aktier ska behållas
under en överenskommen tidsperiod. Tilldelningar är före-
mål för återkrav i de fall den slutliga utbetalningen görs
baserat på prestationer som visar sig vara uppenbart felak-
tiga. Styrelsen kan besluta att återkräva hela eller delar av
slutbetalningen. I sitt beslut att återkräva ett belopp kan
styrelsen, efter eget gottfinnande, minska det belopp som
ska återkrävas baserat på den anställdes avsaknad av
direkt inblandning i utförandet och rapportering av utfö-
randet som har varit uppenbart felaktigt.
Extraordinära omständigheter
I undantagsfall kan ytterligare engångsarrangemang göras
från fall till fall när det anses nödvändigt, under förutsätt-
ning att ett sådant extraordinärt arrangemang görs i rekry-
terings- eller bibehållandesyfte och är föremål för styrelsens
godkännande. Varje sådant arrangemang ska vara begränsat
till, och aldrig överstiga, 200% av individens årliga grundlön.
Långsiktiga incitamentsprogram (LTIP)
Styrelsen kan erbjuda långsiktiga incitamentsprogram i
syfte att attrahera och behålla nyckelpersoner samt för att
dela framgången med bolagets tillväxt. De långsiktiga inci-
tamentsprogram som kan erbjudas är 3-4-åriga program
som är aktie- eller aktiekursrelaterade (såsom prestations-
aktieprogram och/eller teckningsoptionsprogram), vilka
kommer att föreläggas bolagsstämman för beslut – obero-
ende av dessa riktlinjer. Aktie- och aktiekursrelaterade
långsiktiga incitamentsprogram skall utformas för att
säkerställa ett långsiktigt engagemang i utvecklingen av
MTG och med avsikten att de ledande befattningshavarna
skall ha ett betydande långsiktigt aktieinnehav i MTG.
Utfallet ska vara kopplat till vissa förutbestämda presta-
tionskriterier, baserade på MTG:s aktiekurs och värde-
tillväxt. Styrelsen kan även erbjuda ledande befattningsha-
vare, som har en direkt påverkan på värdeskapandet i
MTGs dotterbolag, deltagande i lokala incitamentspro-
gram för ledningen, dvs. kontantbaserade långsiktiga inci-
tamentsprogram kopplade till förutbestämda nivåer för
värdeskapandet i ett specifikt dotterbolag inom MTG. Det
maximala utfallet ska ha ett förutbestämt tak.
Mer information om de pågående LTIP-programmen,
inklusive de kriterier som utfallet beror på, finns på MTG:s
webbplats, www.mtg.com.
Pension
Pensionerna ska vara konkurrenskraftiga och ändamålsen-
liga med hänsyn till marknadspraxis i det land där befatt-
ningshavaren är anställd eller bosatt och till den totala
ersättningen. Pensionsarrangemangen ska tillhandahållas i
form av en avgiftsbestämd pension eller som en kontant
ersättning och ska inte uppgå till mer än 35% av individens
årliga grundlön.
Övriga förmåner
Övriga förmåner ger en konkurrenskraftig nivå på för-
månerna och bidrar till att rekrytera och behålla medarbe-
tare. Övriga förmåner kan omfatta bilförmån, tjänstebil och
bostad. Det sammanlagda värdet av dessa förmåner ska
normalt utgöra ett begränsat värde i förhållande till det
totala ersättningspaketet och vara marknadsmässigt. Ytter-
ligare förmåner kan erbjudas ledande befattningshavare
under vissa omständigheter, till exempel vid omlokalisering
eller internationella uppdrag, i linje med det övergripande
syftet med dessa riktlinjer.
Upphörande av anställning och avgångsvederlag
Generellt gäller att chefsavtal löper på obestämd tid.
Uppsägningstiden kan vara upp till ett år för båda parter
och konkurrensklausuler kan gälla upp till ett år. Bolaget
kan kräva att individen fortsätter att utföra nuvarande
arbetsuppgifter under uppsägningstiden eller kan tilldela
arbetsbefrielse. Vid uppsägning av en ledande befattnings-
havares anställningsavtal utvärderas STI och betalas pro
rata för perioden fram till uppsägningsdatumet i förekom-
mande fall. Det bör noteras att dessa fall hanteras i enlig-
het med styrelsens diskretionära rätt.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa riktlinjer har
lön och anställningsvillkor för bolagets anställda beaktats
genom att uppgifter om anställdas totalersättning, ersätt-
ningens komponenter samt tillväxttakt över tid har utgjort
en del av styrelsens beslutsunderlag vid utvärderingen av
skäligheten av riktlinjerna och de begränsningar som följer
av dessa.
106
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
Avvikelser från riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller
delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och
ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose bolagets långsik-
tiga intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att säker-
ställa bolagets ekonomiska bärkraft. Ersättningsutskottet har
bland annat till uppgift att bereda styrelsens beslut i ersätt-
ningsrelaterade frågor. Detta inkluderar eventuella beslut om
att avvika från riktlinjerna.
Ledande befattningshavare
Ledande befattningshavare inkluderar verkställande direktö-
ren, finanschef, Executive Vice President och chefsjuristen.
De ledande befattningshavarna återfinns på sidan 57. En för-
ändring i koncernledningen skedde i oktober 2024 när Nils
Mösko och MTG ömsesidigt kom överens om att gå skilda
vägar och Nils Mösko entledigades från sina arbetsuppgifter.
Den verkställande direktören ska agera i en dubbelroll från
oktober 2024 till dess att en ny finanschef har tillträtt.
Ersättningar och övriga förmåner 2024
Styrelse- Övriga Pensions- Extraordinära
(Tkr)
arvode
Grundlön
Rörlig ersättning
förmåner kostnader
kostnader
Totalt
Simon Duffy, styrelseordförande
1 870
1 870
Simon Leung
830
830
Liia Nou
935
935
Chris Carvalho
830
830
Natalie Tydeman
1)
385
385
Susanne Maas
770
770
Gerard Florin
840
840
Florian Schuhbauer
830
830
Maria Redin, VD
7 390
11 140
483
2 657
-
21 670
Ledande befattningshavare (3 personer)
2)
10 690
12 478
400
2 260
851
26 679
Totalt
7 290
18 080
23 618
883
4 917
851
55 639
1) Styrelseledamot fram till årsstämman 2024
2) Ledande befattningshavare utgörs av VD, CFO, chefsjurist och EVP och en av dessa är inte anslld av moderbolaget. Istället utgår erttning från en separat koncernenhet för tjänster som avser hela koncernen. Exklusive VD är
två (2) ledande befattningshavare anställda av moderbolaget och den totala ersättningen för dessa är (Mkr): grundlön 4,76, rörlig ersättning 3,82, övriga förmåner 0,3, pensionskostnader 1,21 och extraordinära kostnader 0,85.
Totalt 10,9 miljoner kronor
Siffrorna i tabellen ovan inkluderar VD:s ettåriga rörliga ersättning om 6 (7) Mkr, som betalas ut efter årets slut, och den aktierelaterade rörliga ersättningen om 5 (0) Mkr relaterad till
genomförandet av incitamentsprogrammet 2022. Av ersättningen till övriga ledande befattningshavare har 10,9 (13) Mkr kostnadsförts i moderbolaget och 15,7 (17) Mkr kostnadsförts
i dotterbolagen .
107
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
Icke-kontanta kostnader för aktierelaterade incitaments-
program för LTIP 2022 beräknade i enlighet med IFRS 2
uppgick till 6 (3) Mkr för VD och 4 (4) Mkr för övriga med-
lemmar i koncernledningen. LTIP 2023-programmet beräk-
nat i enlighet med IFRS 2 uppgick till 6 (7) Mkr för VD och
5 (9) Mkr för övriga medlemmar i koncernledningen. LTIP
2024-programmet beräknat i enlighet med IFRS 2 uppgick
till 3 Mkr för VD och 2 Mkr för övriga medlemmar i kon-
cernledningen.
I enlighet med MTG:s riktlinjer ersättning kan ledande
befattningshavare som har en direkt påverkan på värde-
skapandet i MTG:s portföljbolag och dotterbolag delta i
lokala incitamentsprogram för ledningen, dvs. kontantba-
serade långsiktiga incitamentsprogram kopplade till förut-
bestämda nivåer av värdeskapande i ett specifikt dotter-
bolag inom MTG.
År 2025 förfaller den slutliga betalningen för ett annat
sådant program som lanserades 2017 till en (1) av de le-
dande befattningshavarna och kommer att ingå i tabellen
"Ersättningar och övriga förmåner" i rapporten för 2025.
Under 2023 avtalades ett kontant incitament i rekryte-
ringssyfte för en (1) av de ledande befattningshavarna i en-
lighet med ersättningsriktlinjernas bestämmelser om extra-
ordinära arrangemang. Under 2024 implementerades detta
kontantincitament och det kostnadsförda beloppet ingår i
tabellen "Ersättningar och övriga förmåner 2024" ovan.
Ersättningar och övriga förmåner 2023
Styrelse- Övriga Pensions- Extraordinära
(Tkr)
arvode
Grundlön
Rörlig ersättning
förmåner kostnader
kostnader
Totalt
Simon Duffy, styrelseordförande
1 800
1 800
Simon Leung
830
830
Liia Nou
935
935
Chris Carvalho
830
830
Natalie Tydeman
770
770
Susanne Maas
770
770
Gerard Florin
840
840
Florian Schuhbauer
830
830
Maria Redin, VD
7 140
6 650
299
717
7 333
22 139
Ledande befattningshavare (5 personer)
11 914
10 501
265
1 310
5 566
29 556
Totalt
7 605
19 054
17 151
564
2 027
12 899
59 300
108
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
Beslutsprocess
Ersättning till VD beslutades av styrelsen. Ersättning till
övriga ledande befattningshavare följs upp och granskas av
ersättningsutskottet .
Aktierelaterade ersättningar
Koncernen utfärdar aktierelaterade ersättningar som regle-
ras med egetkapitalinstrument till berättigade anställda
som deltar i en aktierelaterad plan. Aktierelaterade ersätt-
ningar som regleras med egetkapitalinstrument värderas
till verkligt värde vid tidpunkten för beviljandet. Det verk-
liga värdet som fastställs vid tilldelningsdatumet för de
aktierelaterade ersättningarna som regleras med egetkapi-
talinstrument, inklusive sociala avgifter, baseras på koncer-
nens uppskattning av de aktier som slutligen kommer att
intjänas och kostnadsförs linjärt över intjänandeperioden.
Kostnaden för verkligt värde exklusive sociala avgifter
redovisas i resultaträkningen som personalkostnader med
motsvarande ökning av eget kapital. För den återkom-
mande beräkningen av sociala kostnader omvärderas det
verkliga värdet kvartalsvis.
Årsstämman fastställer incitamentsprogram för ledande
befattningshavare och nyckelpersoner. Bolaget har för när-
varande tre (3) aktiva långsiktiga incitamentsprogram från
2022, 2023 och 2024. Programmen från 2019 och 2021
löpte ut under 2023 utan att något värde tilldelades delta-
garna. För 2020 beslutade styrelsen att inte föreslå något
långsiktigt incitamentsprogram till årsstämman mot bak-
grund av den osäkra pandemirelaterade finansiella miljön.
Avslutade program
Långsiktigt incitaments program (LTIP) 2019
Teckningsoptionsprogrammet 2019 riktades till VD och
andra ledande befattningshavare. De utgivna tecknings-
optionerna ger rätt till högst 434 667 B-aktier. Varje teck-
ningsoption gav innehavaren rätt att under perioden 15
juni 2022 till 15 juni 2023 teckna en ny B-aktie till 115% av
den genomsnittliga volymviktade aktiekursen under perio-
den 9 maj 2019 och 22 maj 2019 ("Lösenpriset"). Deltagar-
nas maximala vinst var begränsad. MTG subventionerade
deltagarnas köp av teckningsoptioner genom att ge del-
tagarna en kontant ersättning motsvarande mellan 25-
75% (beroende på deltagarens kategori), netto efter skatt,
av de teckningsoptioner som deltagaren köpte. En sådan
subvention betalades ut vid tidpunkten för köpet av teck-
ningsoptionerna. Om en deltagare lämnade MTG under
den treåriga intjänandeperioden för subventionen kunde
MTG, under vissa förutsättningar, återkräva subventionen,
helt eller delvis i proportion till intjänandeperiodens längd.
Eftersom lösenpriset för samtliga intjänade optioner
översteg marknadsvärdet för de underliggande aktierna vid
intjänandet, har inget värde åsatts deltagarna.
Aktiebaserat långsiktigt incitamentsprogram 2021
Enligt LTIP 2021 var deltagarna skyldiga att inneha aktier i
MTG motsvarande minst 5% och upp till 20% av den årliga
fasta bruttolönen för varje deltagare. För varje innehavd
aktie hade deltagaren rätt att vederlagsfritt erhålla B-aktier
("aktierätterna"), vilka skulle intjänas baserat på uppfyllan-
det av förutbestämda prestationskriterier och under förut-
sättning av fortsatt anställning.
Aktierätterna skulle tilldelas vederlagsfritt efter en tre-
årsperiod som slutar den 31 december 2023. Antalet akti-
erätter som intjänas skulle fastställas baserat på den år-
liga TSR (dvs. värdeökningen plus (i) eventuella utdelningar
som betalats under en sådan period och (ii) det teoretiska
värdet av eventuella teckningsrätter som tilldelats aktie-
ägarna i en företrädesemission) för B-aktierna vid slutet
av intjänandeperioden. Baserat på den av bolagsstämman
godkända företrädesemissionen 2021 och det av årsstäm-
man godkända aktieinlösenprogrammet 2022 var antalet
aktierätter föremål för sedvanlig omräkning (utöver att TSR
ökades med det teoretiska värdet av teckningsrätterna).
Den slutliga TSR fastställdes baserat på en initial aktie-
kurs motsvarande VWAP under perioden från 1 oktober
2020 till 31 december 2020, och en slutlig aktiekurs mot-
svarande VWAP under perioden från 1 oktober 2023 till 31
december 2023. Eftersom TSR-prestationskriterierna inte
uppfylldes har inget värde tilldelats deltagarna.
109
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
Aktuella program
Långsiktigt incitamentsprogram 2022
Incitamentsplan 2022 ger deltagarna möjlighet att erhålla
rörlig ersättning delvis i form av kontant ersättning, delvis i
form av MTG-aktier. I korthet tilldelades deltagarna en
rörlig ersättning ("Prestationsbeloppet") i början av 2023,
varav en del utbetalades kontant och en del tilldelades i
form av aktierätter att vederlagsfritt erhålla MTG B-aktier
("aktiebeloppet" respektive "aktierätterna"). Varje aktierätt
ger rätt att erhålla en (1) MTG B-aktie, förutsatt fortsatt
anställning vid intjänandetidpunkten. 50% av aktierätterna
intjänades 2024 och 50% 2025, i båda fallen efter offentlig-
görandet av bokslutskommunikén för 2023 respektive
2024, eller vid tidigast möjliga tidpunkt efter att handels-
restriktionerna har upphävts.
Cirka 11 nyckelpersoner i MTG deltar i planen och är
indelade i nivåer. Det maximala Prestationsbeloppet för
varje nivå uttrycks som en procentandel av deltagarens
årliga grundlön för 2022. Detaljerna för denna plan finns i
2022 års kallelse till årsstämman. Aktiebeloppet omvandla-
des till ett maximalt antal aktierätter baserat på den volym-
vägda genomsnittliga betalkursen för MTG:s B-aktie på
Nasdaq Stockholm under en period om 30 dagar efter
offentliggörandet av delårsrapporten för 2022. Den
kontanta delen av incitamentet betalades ut i slutet av
prestationsperioden under första kvartalet 2023 och den
uppskjutna delen som tilldelats i aktierätter är föremål för
en ytterligare intjänandeperiod (50% intjänat 2024 och
50% 2025). Utdelningar och andra värdeöverföringar
(inklusive aktieinlösenprogrammet) skulle öka antalet aktier
som varje aktierätt berättigar till, i syfte att sammanlänka
deltagarnas och aktieägarnas intressen. Prestationskriteri-
erna omfattade finansiella mått (60%), skapande av aktie-
ägarvärde TSR (25%) samt miljö, socialt ansvar och bolags-
styrning ESG (15%).
Långsiktigt incitamentsprogram 2023
Incitamentsplanen 2023 har samma struktur och bibehåller
samma ekonomiska egenskaper för deltagarna och samma
övergripande kriterier för att mäta prestation som incita-
mentsplanen 2022, med ett tillagt villkor avseende strate-
gisk prestation. I Incitamentsplan 2023 har antalet del-
tagare ökat då nyckelmedarbetare i MTG:s portföljbolag
InnoGames har bjudits in att delta för att koppla deras inci-
tament till den framtida tillväxten av MTG-aktiens resultat.
Incitamentsplan 2023 ger deltagarna möjlighet att erhålla
rörlig ersättning delvis i form av kontant ersättning, delvis i
form av MTG-aktier.
I korthet tilldelades deltagarna en total ersättning ("Pres-
tationsbeloppet") i början av 2024, varav en del betalades
ut kontant och en del tilldelades i form av aktierätter som
ger rätt att vederlagsfritt erhålla B-aktier i MTG ("Aktie-
beloppet" respektive "Aktierätterna"). Varje aktierätt ger
rätt att erhålla en (1) MTG B-aktie, förutsatt fortsatt anställ-
ning vid intjänandetidpunkten. 50% av aktierätterna intjä-
nas under 2025 och 50% under 2026, i båda fallen efter
offentliggörandet av bokslutskommunikén för 2024 respek-
tive 2025, eller vid tidigast möjliga tidpunkt efter att en
handelsrestriktion har hävts.
Cirka 33 nyckelpersoner i MTG och InnoGames deltar i
planen och är indelade i nivåer. Det maximala Prestations-
beloppet för varje nivå uttrycks som en procentandel av
deltagarens årliga grundlön för 2023. Detaljerna i denna
plan finns i kallelsen till årsstämman 2023.
Prestationsvillkoren för intjänande av aktiebeloppet och
aktierätterna fastställdes efter offentliggörandet av del-
årsrapporten för Q4 2023. Utdelningar och andra värde-
överföringar (inklusive aktieinlösenprogrammet) skulle
öka antalet aktier som varje aktierätt berättigar till, i syfte
att sammanlänka deltagarnas och aktieägarnas intressen.
Prestationskriterierna omfattar finansiella mått (50%), stra-
tegiska nyckeltal (20%), aktieägarvärdeskapande TSR (20%)
samt miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning ESG (10%).
Planen gav följande utfall: deltagarna från moderbolaget
uppnådde 93% utbetalning av företagsmålen och deltag-
arna från InnoGames uppnådde 72% utbetalning. Deltag-
arna i planen tilldelades en kontantbonus under första
kvartalet 2024 och ett specifikt antal aktierätter baserat på
den volymvägda genomsnittliga betalkursen för MTG:s
B-aktie på Nasdaq Stockholm under en period om 60 dagar
efter offentliggörandet av delårsrapporten för 2023, avrun-
dat nedåt till ett helt antal aktierätter, som var och en ger
rätt att erhålla en (1) MTG B-aktie med förbehåll för en
ytterligare intjänandeperiod (50% intjänas under första
kvartalet 2025 och 50% under första kvartalet 2026), om
deltagaren fortsatt är anställd vid tidpunkten för intjänandet.
Det maximala antalet aktierätter som kan tilldelas enligt
LTIP 2023 är 988 695. Vid överprestation av ett eller flera
av prestationsvillkoren baserade på finansiella mått och
avkastning på aktieägarvärde, i den utsträckning som
prestationen ligger mellan målnivån och den maximala
nivån, kan den relativa vikten för ett sådant villkor ökas
linjärt upp till 50%. Utfallet för deltagarna i 2023 års incita-
mentsprogram kan dock aldrig överstiga det maximala
Prestationsbeloppet.
110
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
Långsiktigt incitamentsprogram 2024
Incitamentsprogram 2024 har en liknande struktur och bi-
behåller samma ekonomiska egenskaper och övergripande
kriterier för att mäta prestation som Incitamentsprogram
2023, förutom att antalet deltagare har utökats då nyckel-
personer i MTG:s portföljbolag, Hutch, har bjudits in att
delta för att koppla sina incitament till den framtida tillväx-
ten i MTG-aktiens resultat. En annan skillnad i Incitaments-
program 2024 är att 100% av aktierätterna intjänas vid en
enda händelse efter 3 år, efter offentliggörandet av sista
delårsrapporten för 2026.
I korthet tilldelas deltagarna en rörlig ersättning ("Pre-
stationsbeloppet") i början av 2025, varav en del kommer
att betalas ut kontant och en del kommer att tilldelas i form
av aktierätter som ger rätt att vederlagsfritt erhålla B-aktier
i MTG ("Aktiebeloppet" respektive "Aktierätterna"). Varje
aktierätt ger rätt att erhålla en (1) B-aktie i MTG, förutsatt
fortsatt anställning vid intjänandetidpunkten.
Den slutliga TSR fastställdes baserat på en initial aktie-
kurs motsvarande VWAP under perioden från 1 november
2023 till 31 december 2023 och en slutlig aktiekurs mot-
svarande VWAP under perioden från 1 november 2024 till
31 december 2024. Eftersom TSR-prestationskriteriet inte
uppfylldes har inget värde tilldelats deltagarna.
Cirka 45 nyckelpersoner i MTG, InnoGames och Hutch
deltar i planen och är indelade i nivåer. Det maximala Pre-
stationsbeloppet för varje nivå uttrycks som en procent-
andel av deltagarens årliga grundlön för 2024. Detaljerna
för denna plan finns i kallelsen till årsstämman 2024.
Prestationskriterierna för intjänande av aktiebeloppet
och aktierätterna utvärderas efter offentliggörandet av del-
årsrapporten för fjärde kvartalet 2024. Den kontanta delen
av incitamentet kommer att betalas ut i slutet av presta-
tionsperioden under första kvartalet 2025 och den upp-
skjutna delen tilldelas i aktierätter och är föremål för en
ytterligare intjänandeperiod på 3 år. Utdelningar och andra
värdeöverföringar (inklusive aktieinlösenprogrammet) kan
öka det antal aktier som varje aktierätt berättigar till, i syfte
att sammanlänka deltagarnas och aktieägarnas intressen.
Prestationskriterierna omfattar finansiella mått (50%),
strategiska nyckeltal (20%), skapande av aktieägarvärde
TSR (20%) samt miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning
ESG (10%).
För deltagare som är anställda av ett dotterbolag baseras
de finansiella och ESG-mässiga måtten istället på intäkter
och justerad EBITDA samt ESG-mål för respektive bolag,
och inte för koncernen som helhet. Tröskelvärden presen-
teras efter Prestationsåret. Deltagarna kommer att erhålla
maximalt Prestationsbelopp om målnivån uppnås för vart
och ett av prestationsvillkoren, eller om det genomsnittliga
sammanvägda indexet överstiger 100, där prestations-
villkoren baserade på finansiella mått och avkastning på
aktieägarvärde kan bidra upp till index 150.
Det maximala antalet aktierätter som kan tilldelas enligt
LTIP 2024 är 1 253 671. Vid överprestation av ett eller flera
av prestationsvillkoren baserade på finansiella mått och av-
kastning på aktieägarvärde, i den utsträckning som presta-
tionen ligger mellan målnivån och den maximala nivån, kan
den relativa viktningen för sådant villkor ökas linjärt upp till
50%. Utfallet för deltagarna i Incitamentsplan 2024 får dock
aldrig överstiga det maximala Prestationsbeloppet.
Planen gav följande utfall: deltagarna från moderbolaget
uppnådde 65% utbetalning mot koncernmålen, deltagarna
från InnoGames uppnådde 74% utbetalning och deltagarna
från Hutch uppnådde 22% utbetalning. Tabellerna nedan
visar respektive utfall för de kriterier som ingår i respektive
plan. Deltagarna i planen tilldelades en kontantbonus under
första kvartalet 2025 och ett visst antal aktierätter baserat
på den volymvägda genomsnittliga betalkursen för MTG:s
B-aktie på Nasdaq Stockholm under en period om 30 dagar
efter offentliggörandet av sista delårsrapporten för 2024,
avrundat nedåt till ett helt antal aktierätter, som var och en
ger rätt att erhålla en (1) B-aktie i MTG, förutsatt fortsatt
anställning vid intjänandetidpunkten.
Övriga långfristiga ersättningar till anställda
När en del av den framtida betalningen för egetkapital-
instrument är föremål för försäljning, och aktieägarna är de
som tillhandahåller tjänster till koncernen genom anställ-
ning, behandlas den som en separat transaktion och redo-
visas som en kostnad efter förvärvet. Kostnaden kommer
att periodiseras som en personalkostnad över tiden under
den erforderliga tjänstgöringsperioden. Den långsiktiga
förmånen beräknas med Projected Unit Credit Method.
Nettot av kostnader avseende tjänstgöring, räntenetto på
den förmånsbestämda nettoskulden och omvärderingar av
den förmånsbestämda nettoskulden redovisas i koncer-
nens resultaträkning över den beräknade återstående löp-
tiden för det underliggande avtalet och den slutliga kostna-
den beror på det slutliga värdet som regleras kontant.
111
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
Moderbolagets resultatutfall 2024
Kriterier Utbetalning %
Intäkter 23
Just. EBITDA 138
Strategisk KPI: Flow-plattformen 100
TSR 0
Mångfald i personalstyrkan 25
Datasekretess och -säkerhet 100
Total utbetalning 65
Dotterbolaget InnoGames resultatutfall 2024
Kriterier Utbetalning %
Intäkter 58
Just. EBITDA 150
Strategiskt nyckeltal:
Utbetalningspotential netto 85
TSR 0
Mångfald i personalstyrkan 0
Datasekretess och -säkerhet 100
Total utbetalning 72
Dotterbolaget Hutch resultatutfall 2024
Kriterier Utbetalning %
Intäkter 0
Just. EBITDA 0
Strategisk KPI: Flow-plattformen 84
TSR 0
Mångfald i personalstyrkan 0
Datasekretess och -säkerhet 100
Total utbetalning 22
Kostnadseffekter av incitamentsprogrammen
Programmen är aktiebaserade program. Det initiala verk-
liga värdet på aktieoptionsprogrammen vid tilldelnings-
datumet kostnadsförs under intjänandeperioden. Kostnaden
för programmen redovisas i eget kapital som en rörelse-
kostnad. Kostnaden baseras på det verkliga värdet på
MTGs B-aktie på tilldelningsdagen och antalet aktier som
förväntas bli intjänade. Den redovisade kostnaden för
programmen 2024 enligt IFRS 2 uppgår till 45 (37) Mkr
exklusive sociala avgifter.
Total avsättning för sociala avgifter i balansräkningen
uppgick till 11 (12) Mkr.
Antalet aktierätter i Incitamentsprogram 2022 beräknades
och tilldelades under Q1 2023. 50% av aktierätterna intjä-
nades 2024 och 50% 2025, i båda fallen efter offentliggö-
randet av sista delårsrapporten för 2023 respektive 2024.
Antalet aktierätter i Incitamentsprogram 2023 var okänt vid
tidpunkten för denna publikation förra året, varför indika-
tiva siffror visas i tabellen nedan. Den slutliga fördelningen
av aktierätter visas nu i tabellen under LTIP 2023, varav
50% intjänas 2025 och 50% 2026, i båda fallen efter publi-
ceringen av sista delårsbokslutet för 2024 respektive 2025.
Utspädning
Om samtliga aktierätter utnyttjas kommer antalet utestå-
ende aktier i bolaget att öka med 174 299 (389 241) B-
aktier. Detta motsvarar en utspädning om 0,14% (0,30) av
det emitterade kapitalet och 0,13% (0,28) av de relaterade
rösträtterna vid utgången av 2024. Det bör noteras att akti-
erna för de aktiebaserade programmen för 2023 och 2024
köps genom ett swapavtal, vilket därför inte har någon
negativ effekt på utspädningen.
112
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
Fördelning av utställda aktierätter och teckningsoptioner
Antal utestående aktierätter Ledande
och tecknings optioner
VD
befattningshavare
Nyckelpersoner
Totalt
LTIP 2022
1)
56 794
44 862
72 643
174 299
LTIP 2023
1)
128 819
108 668
215 839
453 326
LTIP 2024
1)
59 458
49 090
124 214
232 762
Totalt utestående per 31 december 2024
245 071
202 620
412 696
860 387
1) Omräknat för att återspegla faktiskt antal aktier per den 31 december 2024 på grund av avgångar vars tilldelningar förverkats
2024
2023
Antal Antal
tecknings- tecknings-
Antal aktierätter
optioner
Antal aktierätter
optioner
Utestående aktierätter per 1 januari
954 791
-
666 027
420 033
Utställda aktierätter under året
342 156
-
606 191
-
Förverkade aktierätter under året
-193 846
-
-317 427
-420 033
Totalt utestående per 31 december
1 103 101
-
954 791
-
113
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
Utestående Utestående
Antal tilldelade aktierätter och Omräknat antal aktie rätter och
LTIP-program/ aktierätter och Antal Inlösen-teckningsoptioner på grund av Förverkade Inlösta teckningsoptioner
räkenskapsårtecknings optionerdeltagareperiodper 1 januariutdelningunder åretunder åretper 31 december
Tilldelning 2021
2023
317 427
-317 427
-
2022
355 730
70 634
-108 937
317 427
2021
359 780
15
2024
-4 050
355 730
Tilldelning 2022
2024
11
348 600
-174 301
174 299
2023
11
348 600
348 600
2022
389 241
13
2024 & 2025
-40 641
348 600
Tilldelning 2023
2024
33
606 191
-19 545
586 646
2023
606 191
35
2025 & 2026
606 191
Tilldelning 2024
2024
342 156
45
2027
342 156
Total tilldelning
2024
342 156
-193 846
1 103 101
2023
1 272 218
-317 427
954 791
2022
744 971
70 634
-149 578
666 027
2021
359 780
-4 050
355 730
114
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
22
REVISIONSARVODEN
Koncernen
(Mkr)
2024
2023
KPMG, revisionsarvoden
0
7
KPMG, arvode för revisionsnära konsulttjänster
-
1
KPMG, övriga bestyrkandetjänster
-
0
PwC, revisionsarvoden
8
-
PwC, arvode för revisionsnära konsulttjänster
0
-
Övrigt, revisionsarvoden
1
1
Totalt
9
9
Moderbolaget
2024 2023
- 2
- 1
- -
3 -
0 -
0 0
3 3
23
TRANSAKTIONER
MED NÄRSTÅENDE
Närstående
Koncernen har närståenderelationer med sina dotterbolag.
Alla transaktioner med närstående parter baseras på
marknadsvillkor och förhandlas på affärsmässiga villkor.
Under 2024 förekom inga transaktioner med närstående.
Ersättning till närstående
Chris Carvalho har varit styrelseledamot i MTG sedan års-
stämman 2020, dvs. sedan den 18 maj 2020. Parallellt med
sitt styrelseuppdrag har Chris Carvalho ett uppdrag som
konsult och rådgivare på MTGx Gaming Holding AB. Det
uppdraget började i februari 2019. Konsultarvodet som be-
talades av MTGx Gaming Holding AB till Chris Carvalho
under 2024 uppgick till 1 052 Tkr (889).
Gerhard Florin har varit styrelseledamot i MTG sedan års-
stämman 2018. Han är också styrelseledamot i Innogames.
Innogames har betalat 573 Tkr (814) i styrelsearvode till
Gerhard Florin under 2024. Betalningarna från Innogames
ligger utanför MTG:s styrelsearvode som godkändes av
årsstämman 2023. För mer information om särskilda ersätt-
ningsfrågor hänvisas till styrelsens ersättningsrapport 2024,
som finns på www.mtg.com
För mer information om särskilda ersättningsfrågor
hänvisas till styrelsens ersättningsrapport 2024, som finns
på www.mtg.com
115
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
24
RÖRELSEFÖRVÄRV
Förvärv 2024
Förvärv av Plarium Global Ltd
Den 11 november 2024 undertecknade Modern Times
Group MTG AB (publ) ("MTG") avtal om att förvärva 100%
av aktierna i Plarium Global Ltd ("Plarium"), en ledande in-
ternationell spelutvecklare med en stark portfölj av fram-
gångsrika spel, inklusive det populära mobilrollspelet
RAID: Shadow Legends. Förvärvet stärker MTG:s position
inom mid-core-segmentet av mobilspel och tillför ytterli-
gare expertis inom live-ops, intäktsgenerering och mark-
nadsföring. Förvärvet slutfördes den 12 februari 2025.
Den totala köpeskillingen uppgår till 655 MUSD, varav
20 MUSD kommer att erläggas som en uppskjuten betal-
ning under 2026. Avtalet inkluderar dessutom prestations-
baserade tilläggsköpe-
skillingar om maximalt 200 MUSD, baserat på framtida in-
täkter, som är initialt värderade till 29 MUSD.
Förvärvet finansieras genom en kombination av befint-
liga likvida medel och säkerställd extern finansiering om-
fattande ett terminslån med en löptid på 3+1 år, samt en
revolverande kreditfacilitet, om totalt 460 MUSD.
Preliminär förvärvsanalys
Avser förvärv slutförda under perioden 1 januari 2024 till 12
februari 2025
(Mkr)
Plarium
AutoAttack
Immateriella anläggningstillgångar
5 636
-
Övriga anläggningstillgångar
258
-
Övriga omsättningstillgångar
594
-
Likvida medel
701
-
Uppskjuten skattefordran/skuld
-811
-
Övriga skulder
-945
-
Förvärvade nettotillgångar
5 434
-
-
Goodwill
1 698
74
Köpeskilling
7 132
74
Avgår likvida medel i förvärvad
verksamhet
-701
-
Villkorade köpeskillingar och övriga
regleringar, obetalda
-512
-66
Påverkan på koncernens likvida
medel
5 919
8
-
Kassaflöde vid förvärv av
dotterföretag
Kontant ersättning
-6 620
-8
Förvärvade likvida medel
701
-
Summa påverkan på
investeringsverksamheten
-5 919
-8
Estimerad transaktionskostnad för
förvärv (inkluderad i den löpande
verksamheten)
-109
-
Nettoutflöde likvida medel
-6 028
-8
Goodwill som uppstår i samband med förvärvet hänförs
främst till Plariums framtida intäktsgenereringsförmåga,
expertis inom spelutveckling och synergieffekter inom
MTG:s befintliga verksamhet. Ingen goodwill som redovi-
sas förväntas vara skattemässigt avdragsgill. Beloppen
som redovisas för immateriella anläggningstillgångar, som
exempelvis IP, direct-to-consumer-plattform och relationer
med betalande spelare har värderats till det diskonterade
värdet av framtida kassaflöden. Avskrivningsperioderna för
de identifierade tillgångarna avspeglar deras fastställbara
nyttjandeperiod. Rörelseförvärvets påverkan på koncer-
nens likvida medel uppgick till 5 919 Mkr. Estimerade
förvärvsrelaterade kostnader för förvärvet uppgick till 109
Mkr.
Effekt på koncernens resultat
Förvärvet av Plarium slutfördes den 12 februari 2025. Till-
trädesbalansen baseras på räkenskaperna per den 31
januari och Plarium kommer att konsolideras i MTG:s rä-
kenskaper från detta datum. Förvärvet av Plarium har ge-
nomförts kort tid innan denna rapports publicering. MTG
har på grund av begränsningar från konkurrensmyndighe-
ter inte haft tillgång till målbolaget under perioden mellan
ingång av förvärvsavtalet som pressmeddelades den 11 no-
vember 2024 och slutförande av transaktionen som press-
meddelades den 12 februari 2025. All information som
lämnas kring förvärvet i denna rapport är därför prelimi-
när information. I kommande finansiella rapporter kommer
mer information att kunna lämnas.
Förvärv av AutoAttack Games
Den 16 april förvärvade Ninja Kiwi AutoAttack Games, ut-
vecklarna bakom den framgångsrika tower defense-titeln
Legion TD 2, som finns tillgänglig på Steam. Köpeskillingen
uppgick till 750 TUSD med en initialt värderad tilläggs-
köpeskilling om 6 MUSD. Den totala köpeskillingen är
allokerad till goodwill baserat på förväntade framtida in-
täktsflöden från nyutveckling av spel. Ingen goodwill som
redovisas förväntas vara skattemässigt avdragsgill.
116
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
Förvärv 2023
Överväganden och bedömningar vid förvärv
Koncernen slutförde förvärvet av Snowprint den 5 oktober
2023. Förvärvet av Snowprint är helt i linje med det för-
värvsdrivna elementet i MTG:s tillväxtstrategi.
Transaktionen hade en struktur med en initial betalning
för 70 procent av egetkapitalinstrument samt ett arrange-
mang med en köp och säljoption med en framtida kontant
betalning för återstående 30 procent av egetkapitalin-
strumenten. Av redovisningsskäl redovisas alla egetkapi-
talinstrument som om de är förvärvade, dvs. som om 100
procent hade förvärvats. Genom att redovisa en skuld för
köp och säljoptionen för de återstående egetkapitalinstru-
menten redovisas inget innehav utan bestämmande infly-
tande. Återstående 30 procent av egetkapitalinstrumenten
förväntas vara juridiskt överförda till MTG under 2025–
2026 på basis av den framtida värderingen av de återstå-
ende aktierna baserat på studions resultat. Köpeskillingen
för förvärvet av Snowprint uppgick till 651 Mkr, varav 293
Mkr har redovisats som goodwill. Denna goodwill rätt-
färdigas främst av bolagets framtida intjäningspotential,
Snowprint-teamets potential att skapa framgångsrika spel
utöver bolagets befintliga spel samt synergier med koncer-
nens andra studios. Ingen goodwill som redovisas förvän-
tas vara skattemässigt avdragsgill. Beloppen som redovisas
för immateriella anläggningstillgångar, som exempelvis IP,
spelmotor och relationer med betalande spelare har vär-
derats till det diskonterade värdet av framtida kassaflöden.
Avskrivningsperioderna för de identifierade tillgångarna
har angetts för att avspegla deras fastställbara nyttjande-
period. Rörelseförvärvets påverkan på koncernens likvida
medel uppgick till 450 Mkr. Förvärvsrelaterade kostnader
för förvärvet uppgick till 6 Mkr. Hade förvärvet varit ge-
nomfört per 1 januari 2023 skulle det ha bidragit med 412
Mkr till koncernens nettoomsättning 2023 och påverkan
på koncernens nettoresultat i 2023 skulle ha varit -82 Mkr.
Nettoomsättningen och nettoresultatet som har inklude-
rats i koncernens finansiella rapporter för 2023 uppgår till
130 Mkr respektive -18 Mkr.
Förvärvsanalys
Avser förvärv slutförda under perioden 1 januari 2023 till 31
december 2023
(Mkr)
Snowprint
Immateriella anläggningstillgångar
355
Övriga anläggningstillgångar
1
Övriga omsättningstillgångar
38
Likvida medel
54
Uppskjuten skattefordran/skuld
-63
Övriga skulder
-27
Förvärvade nettotillgångar
358
Goodwill
293
Köpeskilling
651
Avgår likvida medel i förvärvad verksamhet
-54
Villkorade köpeskillingar och övriga regleringar,
obetalda
-147
Påverkan på koncernens likvida medel
450
Kassaflöde vid förvärv av dotterföretag
Kontant ersättning
-504
Förvärvade likvida medel
54
Summa påverkan på
investeringsverksamheten
-450
Transaktionskostnad för förvärv (inkluderad i
den löpande verksamheten)
-6
Nettoutflöde likvida medel
-456
117
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
Villkorade köpeskillingar och andra regleringar
I samband med förvärvet ingick MTG och minoritetsägarna
ett aktieägaravtal som innefattar avsättningar avseende
sälj och köpoptioner för de återstående ägarintressena om
30 procent. Lösenpriserna för köp och säljoptioner base-
ras på en formel för bruttointäkter och EBITDA-resultat.
En skuld för köp och säljoptionerna redovisas som en del
av transaktionen och det initiala verkliga värdet på skul-
den uppgick till 147 Mkr baserat på den sannolikhetsvik-
tade möjligheten för olika scenarier för framtida finansiella
resultat. Det görs nya bedömningar av skuldens verkliga
värde över tid. Förändringar i verkligt värde på skulden re-
dovisas i resultaträkningen.
En del av den framtida betalningen för 30 procent av
egetkapitalinstrumenten villkoras av att de säljande aktie-
ägarna fortsätter att tillhandahålla tjänster till koncernen
genom anställning och behandlas därmed som en separat
transaktion och redovisas som en kostnad efter rörelseför-
värvet. Kostnaden redovisas som en upplupen anställnings-
kostnad över tid under den tjänsteperiod som krävs fram
till 2025–2026. Den slutliga kostnaden kommer att vara be-
roende av den slutliga kontanta regleringen. MTG kommer
årligen att betala en resultatbaserad bonus till de säljande
medarbetarna. Storleken på bonus betalningarna, där bo-
nuströsklarna fastställs inför varje år, beror på Snowprints
finansiella resultat under 2024–2027. MTG gör en uppskat-
tad beräkning av den upplupna kostnaden varje år.
Effekt från förvärvet på koncernens resultaträkning
samt Övrigt totalresultat
(Mkr)
2023
Omsättning
130
Periodens resultat¹
-18
1) Periodens resultat inkluderar avskrivning på övervärden om -12 Mkr samt
en kostnad för post combination expense som belastar rörelseresultatet
med -8 Mkr. Personalkostnad hänförligt till förvärv som kommer tas över tid.
Årets resultat inkluderar en upplösning av uppskjuten skatt hänförlig till akti-
verade immateriella tillgångar med 2 Mkr.
Om förvärvet hade skett den 1 januari 2023 hade de för-
värvade bolagen bidragit med
(Mkr)
2023
Omsättning
412
Periodens resultat¹
-82
1) Periodens resultat inkluderar avskrivning på övervärden om -50 Mkr samt
en kostnad för post combination expense som belastar rörelseresultatet
med -26 Mkr. Personalkostnad hänförligt till förvärv som kommer tas över
tid. Årets resultat inkluderar en upplösning av uppskjuten skatt hänförlig till
aktiverade immateriella tillgångar med 10 Mkr.
118
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
Förändring i skuld för tilläggsköpeskilling
Skuld för Förändringar Skuld för
Koncern tilläggs köpeskilling genom tilläggsköpeskilling
(Mkr) 1 januari 2024
resultaträkning
Likvidreglering
Aktiereglering
Förvärv
31 december 2024
Totalt
1 439
690
-521
-
66
1 674
Förändring i skuld för tilläggsköpeskilling Skuld för Förändringar Skuld för
Koncern tilläggs köpeskilling genom tilläggsköpeskilling
(Mkr) 1 januari 2023
resultaträkning
Likvidreglering
Aktiereglering
Förvärv
31 december 2023
Totalt
2 703
507
-1 421
-348
-
1 439
119
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
25
AVYTTRADE VERKSAMHETER
2024
Dekonsolidering Kongregate
Under första kvartalet 2024 dekonsoliderade vi Kongregate
som därefter slogs samman med Monumental. MTG:s
innehav i Monumental beräknas som en köpeskilling som
uppgick till 30% av aktierna i verksamheten. MTG:s aktier
representerar mindre än 20% av rösterna i Monumental
och innehavet redovisas därför som en finansiell tillgång
som en del av andelarna i intresse-
företag och andra företag i koncernens balansräkning.
Ingångsvärdet baseras på en bedömning av verkligt värde.
Effekter på kassaflödet framgår nedan:
(Mkr)
2024
Tillgångar
993
Likvida medel
15
Summa tillgångar
1 008
Skulder och avsättningar
119
Summa skulder och avsättningar
119
Köpeskilling
889
Kontantavräkning genom aktier¹
)
889
Likvida medel Kongregate
-15
Påverkan på koncernens likvida medel
-15
1) Erhållit aktier i Monumental, bokfört som finansiell tillgång
120
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
26
VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER
RAPPORTPERIODENS SLUT
Efter rapportperiodens tillkännagav MTG att de fram-
gångsrikt har slutfört transaktionen om att förvärva 100%
av Plarium Global Ltd, utvecklaren av det världsledande
mobilrollspelet RAID: Shadow Legends.
Den 25 februari, MTG tillkännagav att Nick Hopkins hade
utsetts till koncernens Chief Financial Officer. Nick har 15
års erfarenhet av investment och har rådgivit företag inom
gaming, media, tech och konsumenthandel.
27
FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
Följande medel står till aktieägarnas förfogande per
31 december 2024 (kronor):
Moderbolaget (kr) 2024
Överkursfond 6 003 467 147
Balanserade vinstmedel 8 557 357 439
Årets resultat 2024 - 218 199 870
Totalt till förfogande per 31 december 2024 14 342 624 715
Styrelsen föreslår att MTG inte betalar någon utdelning till
aktieägarna för räkenskapsåret 2024 och att balanserade
vinstmedel överförs i ny räkning.
121
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information
SIGNATURER
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att
årsredovisningen har upprättats i enlighet med god
redovisningssed i Sverige och koncernredovisningen
har upprättats i enlighet med de internationella redo-
visningsstandarder som avses i Europaparlamentets
och rådets förordning (EG) nr 1606/2002 av den 19 juli
2002 om tillämpning av internationella redovisnings-
standarder. Årsredovisningen respektive koncernredo-
visningen ger en rättvisande bild av moderbolagets
och koncernens finansiella ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för moderbolaget respek-
tive koncernen ger en rättvisande översikt över
utvecklingen av moderbolagets och koncernens verk-
samhet, ställning och resultat samt beskriver väsent-
liga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget
och de företag som ingår i koncernen står inför.
Årsredovisningen och koncernredovisningen har
godkänts av styrelsen samt VD och koncernchef den 2
april 2025. Koncernens resultat- och balansräkning
och moderbolagets resultat- och balansräkning blir
föremål för fastställelse på årsstämman den 15 maj
2025.
Stockholm den 2 april 2025
Gerhard Florin
Styrelseledamot
Simon Duffy
Styrelseordförande
Florian Schuhbauer
Styrelseledamot
Liia Nõu
Styrelseledamot
Susanne Maas
Styrelseledamot
Simon Leung
Styrelseledamot
Chris Carvalho
Styrelseledamot
Maria Redin
Verkställande direktör och
koncernchef
Vår revisionsberättelse har avgivits den
2 april 2025
Öhrlings Pricewaterhouse Coopers AB
Nicklas Kullberg
Auktoriserad revisor
122
MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsrapport Övrig information