549300E8NDODRSX293392023-01-012023-12-31549300E8NDODRSX293392022-01-012022-12-31549300E8NDODRSX293392023-12-31549300E8NDODRSX293392022-12-31549300E8NDODRSX293392021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300E8NDODRSX293392021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300E8NDODRSX293392021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300E8NDODRSX293392021-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember549300E8NDODRSX293392021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares549300E8NDODRSX293392021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300E8NDODRSX293392021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300E8NDODRSX293392021-12-31549300E8NDODRSX293392022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300E8NDODRSX293392022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300E8NDODRSX293392022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300E8NDODRSX293392022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300E8NDODRSX293392022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300E8NDODRSX293392022-01-012022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300E8NDODRSX293392022-01-012022-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember549300E8NDODRSX293392022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300E8NDODRSX293392022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300E8NDODRSX293392022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300E8NDODRSX293392022-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember549300E8NDODRSX293392022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300E8NDODRSX293392022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300E8NDODRSX293392022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300E8NDODRSX293392023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300E8NDODRSX293392023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300E8NDODRSX293392023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300E8NDODRSX293392023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300E8NDODRSX293392023-01-012023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300E8NDODRSX293392023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300E8NDODRSX293392023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300E8NDODRSX293392023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300E8NDODRSX293392023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300E8NDODRSX293392023-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember549300E8NDODRSX293392023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300E8NDODRSX293392023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300E8NDODRSX293392023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
Den lagstadgade årsredovisningen omfattar sidorna 22-128
och 138-158. MTGs lagstadgade hållbarhetsrapport omfattar
sidorna 22-35 samt 138-158.
 Våra studios
001 Innehållsförteckning
 MTG idag
 2023 i korthet
 VD har ordet
 Affärsmodell
 Strategi
0 Vision, mission, strategi
 Bygga vår Gaming Village
 Strategisk översikt
 Vår strategi
 Våra studios
 PlaySimple
16 InnoGames
017 Ninja Kiwi
18 Hutch
19 Snowprint
20 Kongregate
021 Studio snapshot 2023
 Hållbarhet
023 Hållbarhetsstrategi
 Hållbarhetssmål
 Inkluderande och
välkomnande
 Klimatåtgärder
 Stolta och respektfulla
 Ge tillbaka till samhället
 Förvaltningsberättelse
037 Verksamhet
 Finansiell översikt
 Övrig information om koncernen
 MTG-aktien
 Finansiella policies och
riskhantering
 Ansvar och bolagsstyrning
 Rapport om intern kontroll
 Styrelsen
60 Koncernledning
061 Finansiella rapporter
062 Finansiella rapporter
0 Noter till de finansiella
rapporterna
28 Signaturer
 Revisionsberättelse
 Femårsöversikt
 Hållbarhetsnoter
139 Väsentlighetsanalys
141 Bedömning och hantering
av hållbarhetsrisker
144 Hållbarhetsdata
148 Klimatdata
149 Om hållbarhetsrapporten
50 GRI-index
 EU-taxonomitabeller
59 Övrig information
60 Definitioner
161 Alternativa resultatmått
63 Finansiell kalender
INNEHÅLLSFÖRTECKNING
 Hållbarhet
 VD har ordet
0 Strategi
1 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
*Köp i appar (IAP), annonsering i appar (IAA).
VAD ÄR MTG IDAG?
Vi äger och driver fem mobilspelsstudios och håller
på att bygga en av de ledande internationella
gamingkoncernerna i världen.



MTG
JUSTERAD EBITDA FÖR
KONCERNEN, MKR
DAU  DAGLIGT AKTIVA
ANVÄNDARE
KONCERNENS FÖRSÄLJNING, MKR
Vi är en internationell gamingkoncern som primärt fokuserar på
mobilspel men som även distribuerar spel på andra plattformar. Vi
är i en god position för att växa mer än marknadens genomsnitt på
medel- och lång sikt, tack vare vår starka och diversifierade spel-
portfölj, partnerskap med flera globala underhållnings-IP och vårt
strategiska fokus på kommersiella synergier på koncernnivå. Vår
bransch understöds dessutom av positiva sociala, tekniska och de-
mografiska trender och vi förväntar oss att dessa ska gynna kon-
cernen framåt. Vår tillväxt kommer att stödjas ytterligare både av
skalfördelar och mindre förvärvsmöjligheter, vilka möjliggörs av vår
starka balansräkning och god kapacitet för att generera goda kas-
saflöden.
Vårt mål är att skapa värde genom att hjälpa våra portföljbolag
att accelerera sin tillväxt och genom att stödja de entreprenörer
som är en del av koncernen. Vi vill också främja en kultur av kun-
skapsdelning över hela koncernen och att bygga ut det gemen-
samma lager av kommersiell teknik och färdigheter som vi kallar för
Flow-plattformen.
Vår portfölj bestod under större delen av 2023 av fem interna-
tionella spelstudios: PlaySimple, InnoGames, Ninja Kiwi, Hutch
och Kongregate. I oktober 2023 förvärvade vi en majoritetsandel
i Snowprint Studios. Efter årets utgång tecknade vi ett avtal om
att sammanslå Kongregate i Monumental, en amerikansk spel-
utvecklare. Informationen i denna årsredovisning återspeglar kon-
cernens struktur och verksamhet under 2023.
ANTAL LIVESPEL
INTÄKTSMIX
IAP*
IAA*
ÖVRIGA
ANTAL ANSTÄLLDA
PLAYSIMPLE
9
21%
79%
0%
>350
INNOGAMES
9
95%
5%
0%
>360
NINJA KIWI
9
34%
1%
64%
>90
HUTCH
4
94%
6%
0%
>160
SNOWPRINT
3
96%
4%
0%
>50
KONGREGATE
14
79%
19%
2%
>100
2 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
2021 2022 2023
0
400
800
1 200
1 600
Mkr
Q1 Q2
Q3 Q4
Q1 Q2
Q3 Q4
Q1 Q2
Q3 Q4
INTÄKTER
2021 2022 2023
Mkr
0
100
200
300
400
500
Q1 Q2
Q3 Q4
Q1 Q2
Q3 Q4
Q1 Q2
Q3 Q4
JUSTERAD EBITDA
OMSÄTTNING
MTG levererade på sin
helårsprognos på organisk
omsättningstillväxt mellan -3%
och +2%, med -2% organisk
försäljningstillväxt under 2023
JUSTERAD EBITDA
marginal för
helåret uppgick till …
%
2023 I KORTHET
Vi levererar avkastning till aktieägarna,
idag och imorgon
Vi fortsatte att exekvera på vår
mobilfokuserade strategi
Vår vision är att bygga en ledande ga-
mingkoncern med primärt fokus på
mobilspel. Vår strategi är fokuserad på
organisk tillväxt inom våra ständigt ak-
tuella titlar genom live-ops och innehåll
i spelen, att påskynda vår utveckling ge-
nom att accelerera tillväxten och hitta
synergier genom vår Flow-plattform,
samt gradvisa och värdeskapande för-
värv för att bygga relevant skala.
Vi återgick till organisk tillväxt under
andra halvåret 2023
Att skapa organisk tillväxt är avgörande
för vår framgång på lång sikt. Vi levere-
rar denna tillväxten genom att öka intäk-
terna i våra etablerade spel och genom
att öka omsättningen från nya titlar i
våra studios. Vi levererade på vår prog-
nos för helåret med en organisk omsätt-
ningstillväxt om -2% för helåret. Detta
avspeglade främst utmanande mark-
nadsvillkor under första halvåret, då
vår organiska försäljning minskade med
-6%, till viss del uppvägt av en organisk
försäljningsökning på 2% under andra
halvåret 2023. Vi avslutade också året
med en rörelsemarginal (EBIT) för hel-
året på 15,2%, jämfört med 10,1% under
2022 och levererade en kassagenerering
om 59% för 2023.
Vi förvärvade Snowprint, utvecklaren
bakom Warhammer 40,000: Tacticus
Vårt förvärv av den svenska mobil-
spelsutvecklingsstudion Snowprint
ligger i nära linje med den förvärvs-
drivna delen i vår tillväxtstrategi. För-
värvet gör det möjligt för oss att addera
ett kritikerrosat spel som passar bra
ihop med befintliga titlar i vår portfölj.
Denna titel är Snowprints snabbväx-
ande taktikspel i mid-core-segmentet,
Warhammer 40,000: Tacticus, base-
rat på det mycket framgångsrika glo-
bala IP som ägs av Games Workshop.
Studions fortsatta tillväxt kommer nu
att påskyndas genom vår Flow-platt-
form tack vare vår kompetens inom
business intelligence (omvärldsbevak-
ning) och användarförvärv.
Program för aktieåterköp skapar värde
för aktieägarna
MTG fortsätter att ha en stark balans-
räkning tack vare avyttringen av ESL
Gaming under 2022. Under 2023 le-
vererade MTG två återköpsprogram
och köpte tillbaka aktier till ett totalt
värde om nästan 500 Mkr. Det första
programmet lanserades i oktober 2022
och löpte fram till årsstämman i maj
2023. Det andra programmet lansera-
des i september 2023 och avslutades
den 31 december samma år. De åter-
köpta aktierna kommer att annulleras
genom en minskning av koncernens
aktiekapital om detta godkänns av års-
stämman 2024.
Warhammer 40,000: Tacticus
Mkr
Mkr
Word Trip
3 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
VD HAR ORDET
Våra studios levererade tillväxt och lönsamhet
Under 2023 arbetade vi hårt för att säkerställa att MTG
skulle kunna återgå till organisk tillväxt i andra halvåret.
Vi levererade på vår prognos för helåret och redovisade
en organisk omsättningstillväxt om -2% för helåret.
Det avspeglade främst de utmanande marknadsvillko-
ren under första halvåret, då vår organiska försäljning
minskade med -6% på årsbasis, till viss del uppvägt av
att vår försäljning ökade organiskt med 2% på årsbasis
under andra halvåret 2023.
Vår främsta drivkraft för tillväxt under 2023 var återigen
PlaySimple. Vår indiska studio fortsatte att utveckla sin
portfölj av casual-spel genom innehållsuppdateringar
och live-ops. PlaySimple skalade också med framgång
upp det nya spelet Word Search, som översteg 100 000
USD i dagliga intäkter under en enda dag i december.
Studion planerar att lansera flera nya spel under 2024
och utforskar nya genrer av casual-spel utöver ordspel.
Vår Strategy & Simulation franchise genomgick en stor
omvandling under 2023. I april påbörjade InnoGames
en strategisk omorganisation för att bli mer agila och
snabbare i sin exekvering. Som en del av omorganisa-
tionen minskade InnoGames storleken på teamet till
cirka 75 tjänster. Det betydde tyvärr att vi fick tacka av
några av våra talangfulla kollegor. Efter omorganisatio-
nen har vi sett tydliga och accelererade förbättringar
av resultatet för Forge of Empires. Därtill levererade
teamet en serie mycket starka event under andra och
tredje kvartalet samt i slutet av fjärde kvartalet. Detta
har resulterat i förbättrade engagemangsnivåer och
ökade köp i appen från etablerade spelare i Forge of
Empires, samt sunda browserintäkter från spelet.
InnoGames fick en utmanande start på året och det
var först i slutet av första kvartalet 2023 som vi såg
tecken på en mer positiv marknadsdynamik. Studion
höll fast vid sin disciplin när det gäller avkastning på
annonsering i spelen. Samtidigt var det fortsatt ut-
manande att värva spelare till mid-core-segmentet av
spelmarknaden. Som en följd var tillströmningen av
nya användare till InnoGames titlar långsammare än vi
skulle ha önskat.
Bloons TD 6 fortsatte att stå för de bästa resultaten i
vår Tower Defence-franchise under året. Teamet på
Ninja Kiwi införde en stabil ström av nya innehållsupp-
dateringar där ingick nya hjältar, kartor, bossar och
en map editor-funktion. Teamet levererade också ut-
ifrån sin multi-plattformsstrategi genom att släppa
spelet på Netflix och Xbox, då spelet redan fanns på
plattformar som Steam och Apple Arcade. Ninja Kiwi
arbetar nu med att lägga till ytterligare plattformar
som PlayStation och Switch.
För vår Racing-franchise var 2023 ett utmanande år
där varken F1 Clash eller Top Drives levererade resultat
i linje med förväntningarna. Teamet på Hutch fortsät-
ter arbetet med att väcka nytt liv i båda titlarna för att
få fart på tillväxten och spelarnas engagemang igen.
Bästa aktieägare,
Vi fortsatte att leverera på vår strategi och kunde åter-
igen redovisa organisk tillväxt under andra halvåret
2023, samtidigt som vi också redovisade rekordresul-
tat för helåret. Vår fokuserade exekvering och våra re-
sultat visade tydligt på styrkan i våra portföljteam och
vilken kvalitet våra IPs håller. Vi fortsatte att omvandla
koncernen genom förvärv, två transaktioner slutfördes
under 2023 och i början av 2024. Samtidigt fortsatte
vi också att ge tillbaka pengar till våra aktieägare ge-
nom återköp av egna aktier till ett värde om närmare
500 Mkr.
Två transaktioner utvecklar koncernen
I och med köpet av spelutvecklaren Snowprint, i ok-
tober 2023, genomförde vi vår första större transak-
tion sedan försäljningen av ESL Gaming i januari 2022.
Snowprint är studion bakom den enorma framgången
inom genren Turn-Based Tactics, Warhammer 40,000:
Tacticus. Spelet är fortfarande relativt nytt men har
redan lockat till sig en växande, passionerad spelar-
community, detta genom att kombinera Snowprints
omfattande expertis inom mobilspel med styrkan i IP
Warhammer 40,000.
I början av 2024 tecknade vi ett avtal som gjorde det
möjligt för vår amerikanska studio Kongregate att gå
ihop med Monumental, en oberoende USA-baserad
spelutvecklare. MTG kommer efter den kontantfria af-
fären att ha en 30-procentig andel i Monumental, och
jag ser fram emot att som aktieägare följa deras resa.
4 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Hutch lanserade med framgång sin nya Match-3-titel
med racingtema, Forza Customs, under fjärde kvarta-
let 2023. De gjorde också den IP-baserade titeln NAS-
CAR Manager tillgänglig för nedladdning i februari
2024.
Vår mest spännande pipeline av nya spel någonsin
Vår främsta prioritet är hela tiden att utveckla portföl-
jen och våra franchises och vi måste säkerställa att
vi har en sund mix av befintliga och nya spel i portföl-
jen. I skrivande stund har vi en mycket lovande pipe-
line av nya spel på gång hos alla våra studios. Utöver de
nya spelen från PlaySimple och Hutch som redan har
nämnts har Ninja Kiwi två titlar som är under utveck-
ling. Den första är ett Digital Collectible Card-spel som
heter Bloons Card Storm, vilket förväntas släppas i år.
Stärkta centrala supportfunktioner
Som många kanske redan vet är vår vision att bygga
en global gaming village ett ekosystem där entre-
prenörer och spelutvecklare trivs, och där de kan hitta
verktyg, kompetens och kunskap som hjälper dem att
accelerera tillväxten. Ett av sätten vi har tänkt göra det
på är att bygga ett centralt lager av kommersiell kom-
petens och teknik som vi kallar Flow-plattformen. Vi
har redan ett centralt team för Business Intelligence
och marknadsföring på plats, vilket leds av vår CMO
Christian Pern. Under 2023 introducerade de med
framgång alla våra studios till våra interna marknads-
föringsverktyg. Under året hade teamet också ett tätt
samarbete med Hutch, vår studio med fokus på Racing,
för att utveckla deras marknadsföring. Teamet påbör-
jade även introduktionen av Snowprint under fjärde
kvartalet och kommer att samarbeta med vår nya stu-
dio för att hjälpa dem att få Warhammer 40,000: Tacti-
cus att växa ännu mer framöver.
Under året stärkte vi det centrala teamet genom flera
utnämningar av nyckelpersoner i ledningen. I januari
2023 utsåg vi Melanie Calu till våra nya Group Director
of People and Culture. I augusti 2023 välkomnade vi
vår nya finanschef, Nils Mösko, till koncernen. I janu-
ari 2024 stärkte vi vårt team på huvudkontoret genom
att utnämna Oliver Bulloss till den nya rollen som Chief
Product Officer. De här nyckelpositionerna utvecklar
vårt redan starka centrala team och säkerställer att vi
blir ännu bättre på att hjälpa våra studios att utvecklas
och underlätta dialog och samarbete mellan dem.
Rekordresultat, höga marginaler och stark
kassagenerering stödjer våra framtida ambitioner
Vi redovisade en rekordhög justerad EBITDA för hel-
året, och jag är glad att kunna redovisa en marginal för
helåret om 27%. På det sättet har vi kunnat leverera i
det högsta av marginalspannet på 25 till 27% som vi
angav i vår utökade prognos för helåret. Vi redovisade
också en god kassagenerering på 59% för året. De här
resultaten uppnådde vi tack vare kombinationen av
skalningen och den höga operationella effektiviteten
i PlaySimple, en lägre kostnadsbas samt ett starkt re-
sultat och god kassagenerering från InnoGames. Den
berodde i sin tur på omorganisationen och att teamet
med framgång engagerade och fick etablerade spe-
lare att göra köp i appen i Forge of Empires under året.
Slutligen bidrog höga marginaler från Ninja Kiwi.
Det innebär att vi avslutar året med en stark ställning
för att fortsätta eftersträva framtida tillväxt, med en
väldiversifierad portfölj av etablerade spel. Dessa spel
får stöd av flera nyligen lanserade spel, tillkomsten av
det snabbväxande Warhammer 40,000: Tacticus samt
en sund pipeline av kommande titlar.
Hitta balansen mellan förvärv och avkastning till
aktieägarna
Vi gick in i 2024 med en tydlig strategi, god fart i ut-
vecklingen av verksamheten och en spännande pi-
peline av nya spel. Efter att ha sett en positiv och
konsekvent dynamik på våra IAP-marknader under an-
dra halvåret 2023 förväntar vi oss att de växer under
2024. Samtidigt fortsätter vi att bedriva verksamhet i
en global miljö med höga nivåer av konsumentinflation
och utmanande makroekonomiska villkor. Vår mission
är att bygga en skalbar gamingkoncern och att leverera
lönsam tillväxt till våra intressenter. Vi kan investera i
vår organiska tillväxt och vi kan lägga ännu mer arbete
på användarförvärv till våra främsta titlar när och om
vi ser de rätta möjligheterna och avkastningsnivåerna
under året.
Trots förvärvet av Snowprint i oktober 2023 och våra
aktieåterköp avslutade vi året med en stark nettokassa
på närmare 3 miljarder kronor. Vi står fast vid vår över-
tygelse att förvärv är en viktig del av vår strategi och att
vi har en bra position för att utforska ytterligare möjlig-
heter under 2024. Samtidigt vill vi även fortsättningsvis
försäkra oss om att vi genererar avkastning för våra ak-
tieägare. Därför har vi ett nära samarbete med styrel-
sen för att hitta rätt balans för koncernen.
Tack för att du följer våra framsteg under 2023 och jag
hoppas att du fortsätter att ta del av våra resa under
2024 och framåt.
Maria Redin
VD och koncernchef, MTG
Vårt uppdrag är att
erbjuda spelare runt
om i världen spel som
de älskar.
Maria Redin, VD och koncernchef, MTG
VD har ordet, fortsättning
5 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Vi äger och driver
fem internationella
gamingstudios.
VÅRA STUDIOS är ansvariga för att utveckla, lansera,
marknadsföra och driva de spel som ingår i vår port-
följ, vilket innefattar populära IPs inom ett brett spann
av spel i casual- och mid-core-genrerna. Vi fokuserar
på att öka portföljbolagens tillväxt samt att stödja de
grundare och entreprenörer som ingår i vår koncern.
Vi tänker på MTG som en internationell Gaming Vil-
lage som erbjuder våra medlemmar en community
av likasinnade, samt tillgång till verktyg och kunskap
som kan hjälpa dem att accelerera sin tillväxt.
Vår affärsmodell låter oss generera långsiktigt värde
för våra aktieägare genom konsekvent och lönsam
tillväxt. Vi vill också vara en aktiv drivkraft för kon-
solideringen av spelbranschen som förvärvare av ga-
mingbolag över hela världen. I oktober 2023 lade vi till
spelstudion Snowprint, med bas i Sverige och Tysk-
land, i vår portfölj. I februari 2024 sade vi farväl till
vår amerikanska studio Kongregate, genom att möj-
liggöra ett sammangående mellan studion och Monu-
mental, en oberoende spelutvecklingsstudio i Austin,
Texas.
Nästan alla våra spel finns tillgängliga för konsumen-
ter på free-to-play-basis (F2P), och vi genererar hu-
vuddelen av våra intäkter genom köp och reklam i
appar. Vår koncern är främst inriktad på mobilspel,
men vissa spel finns även tillgängliga via browser och
på tredjepartsplattformar som Steam, Apple Arcade
och Netflix.
Vi strävar efter att öka tillväxttakten ytterligare ge-
nom att driva synergier och ge våra bolag möjlighet
att dela kunskap och bästa praxis med varandra. För
att uppnå detta håller vi på att bygga ett gemensamt
synergistiskt lager som vi kallar för Flow-plattformen.
Detta ger våra bolag tillgång till gemensam kommer-
siell teknik, kompetens och verktyg som kan hjälpa
dem att accelerera deras tillväxt. Flow-plattformen
har idag fyra pelare: Business Intelligence (omvärlds-
bevakning), marknadsföring och användarförvärv, Ad
Tech (reklamteknik) samt cross-promotion (korsvis
marknadsföring).
För att komplettera och stödja vår strategi har vi
också en VC-fond som har investerat totalt 40 miljo-
ner USD i 26 bolag, som är allt från nystartade mindre
spelutvecklare inom ett flertal genrer till MMO och
plattformar för spelutveckling i USA och Europa.
AFFÄRSMODELL
Vi är en internationell koncern som äger och driver spelstudios
som utvecklar och publicerar en lång rad populära spel till spela-
re över hela världen, på mobiler såväl som på andra plattformar.
Våra spel genererar intäkter genom köp och reklam i apparna
samt från distribution genom tredje parter.
6 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
0 Vision, mission, strategi
 Bygga vår Gaming Village
 Strategisk översikt
 Vår strategi
Var och en av våra spelstudios tillför unik kun-
skap och kompetens till vår Gaming Village.
De stöds av en plattform med en stark en-
treprenörsanda, utformad för att samman-
föra människor samtidigt som den ger våra
spelstudios utrymme för att behålla sin unika
identitet och kultur.
MTG:S STRATEGI
Vi vill vara en av ledarna inom mobilspel
och vi kommer att uppnå detta genom
att skala upp via en kombination av or-
ganisk tillväxt, fler initiativ som levereras
via det gemensamma lager vi kallar för
Flow-plattformen samt värdeskapande
förvärv.
MTG:S MISSION
Vårt uppdrag är att erbjuda spelare runt
om i världen spel som de älskar.
Vi vill bygga och utveckla starka
gaming-IPs med innehåll som ständigt
utvecklas och funktioner som
tilltalar spelare under längre tid.
MTG:S VISION
Vår vision är att bli en global Gaming
Village som gör det möjligt för gaming-
bolag och entreprenörer att utvecklas och
samarbeta för att erbjuda spelare världen
över tillgång till ett brett utbud av
populära spel.
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
8 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
MTG  BYGGER DEN BÄSTA MILJÖN
FÖR SPELUTVECKLARE OCH ENTREPRENÖRER
VI BYGGER MORGONDAGENS
GAMING VILLAGE
Vi bygger en ledande gamingkoncern och en
internationell Gaming Village en plats där spelutvecklare
och entreprenörer kan blomstra och växa genom att få
tillgång till de verktyg, kompetens och teknik de behöver
för att kunna accelerera tillväxten.
Mobilspelsmarknaden stöds av gynnsamma sociala,
tekniska och demografiska medvindar. Enligt mark-
nadsundersökningsföretaget Newzoo finns det för
närvarande 2,8 miljarder mobilspelare över hela värl-
den. Siffran förväntas växa till 3,1 miljarder i slutet
av 2026. Newzoo förväntar sig även att mobilspelin-
dustrins intäkter kommer att ha en aggregerad total
tillväxttakt på 2% mellan 2020 och 2026. MTG är väl
positionerat för att ta del av denna tillväxt, tack vare
en stark spelportfölj som tilltalar både casual och mer
engagerade spelare.
Vår vision om spel främst för mobiler
Vi är fokuserade på att bygga en frangångsrik gaming-
koncern främst inriktad på mobilspel. Vi har en tydlig
vision, strategi och affärsmodell med fokus i första
hand på free-to-play mobilspel inom en rad olika gen-
rer och speltyper. Vi vill vara en av ledarna inom vår
sektor och är övertygade om att vi kan uppnå det
genom att öka vår relevanta skala genom en kombi-
nation av organisk tillväxt, initiativ som levereras via
det gemensamma lager vi kallar för Flow-plattformen
samt ytterligare värdeskapande förvärv.
Vår vision är att bygga en global Gaming Village som
hjälper spelstudios och entreprenörer att erbjuda
spelare runt om i världen ett brett utbud av populära
spel. Vi vill göra det möjligt för spelutvecklare att få
tillgång till ett konkurrenskraftigt ekosystem av verk-
tyg, kompetens och människor som kan hjälpa dem
att driva sina bolag framåt. Som ett resultat av detta
kan våra bolag accelerera sin tillväxt utan att kompro-
missa med sin unika kultur och vision. Enkelt uttryckt:
vår dröm är att spelutvecklare ska trivas i vår Gaming
Village, där de fortsätter att skapa och marknadsföra
fantastiska titlar som spelarna älskar.
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
9 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
EN SYNERGIDRIVEN
VERKSAMHETS
MODELL
Fortsätta att utveckla det synergis-
kapande gemensamma lager vi kallar
Flow-plattformen, som kan erbjuda våra
spelstudios de kommersiella verktyg,
kompetenser och centrala teammedlem-
mar som gör det möjligt för dem att
accelerera sin tillväxt.
FOKUS PÅ
KULTUR OCH
MÄNNISKOR
Ge våra gaming-entreprenörer möjlig-
het att utvecklas genom att erbjuda dem
ett rikt ekosystem och kompetens inom
MTG, samtidigt som vi bevarar den unika
kulturen och känslan i var och en av våra
spelstudios.
ÖVERSIKT AV VÅR STRATEGI
VÄRDESKAPANDE
FÖRVÄRV
Vara en av drivkrafterna bakom den på-
gående konsolideringen av branschen
genom en mycket selektiv metodik kring
förvärv, med fokus på populära, långva-
riga IPs, god ekonomi och bra tillväxtdy-
namik, erfarna grundare och team samt
en stark kultur som passar ihop med vår
egen.
ORGANISK
TILLVÄXT
Erbjuda spelare runt om i världen ett brett
utbud av populära spel och fortsätta att
utveckla vår portfölj av framgångsrika
långsiktiga titlar genom live-ops, kontinu-
erliga innehållsuppdateringar och annon-
ser i spelen. Vi kommer även att utveckla
och lansera nya spel för att löpande utöka
vår portfölj över tid.
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
10 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Forge of Empires
ORGANISK TILLVÄXT
MTG:s studios erbjuder spelare ett brett utbud av tit-
lar som täcker ett vitt spektrum av spelgenrer inom
marknadens casual- och mid-core-segment. Mobil-
spel har normalt en livscykel som sträcker sig över
flera år, och det är inte ovanligt att spel är live i mer
än fem och ibland mer än tio år. Vår största titel, Forge
of Empires, firade tioårsjubileum 2022 och vi har flera
framgångsrika titlar som har funnits i fem år eller mer.
Vår strategi är att prioritera ständigt populära (”ever-
green”) gaming-IPs och titlar som fortlöpande behål-
ler och engagerar spelare. Samtidigt följer vi strikta
utvärderingskriterier för alla våra spel. Våra nyckel-
tal inkluderar bland annat datapunkter som ROAS
(Return On Ad Spend), dagliga och månatliga aktiva
användare, data kring hur många spelare bolaget be-
håller under vissa tidsperioder och annan data.
För att förlänga livslängden för spel fokuserar
våra studios på två huvudstrategier - innehålls-
uppdateringar och live-ops:
Innehållsuppdateringar Varje live-spel får re-
gelbundet både mindre och större innehållsupp-
dateringar som utvecklar spelupplevelsen och ger
spelarna en anledning att fortsätta intressera sig för
titeln. Dessa uppdateringar kan vara allt från mindre
förändringar till större anpassningar avseende spelets
ekonomi, och stora innehållsuppdateringar som ger
spelarna mycket nytt innehåll att utforska.
Live-ops – Alla våra livetitlar stöds också av live-
ops. Detta inkluderar nya och återkommande
events som spelarna kan ta del av i våra spel. Varje
event ger spelare möjlighet att engagera sig i en viktig
del av spelet och fungerar också som större och mindre
möjligheter till köp i appen (IAP).
Nya spel
MTG:s studios har också fokus på att lansera nya spel
för att gradvis utöka vår portfölj. Vårt mål är att sä-
kerställa att vi löpande har en god mix av spel, med
tanke på de olika faserna i varje titels livscykel. Nya
titlar kan vara allt från en del av, eller ha en nära kopp-
ling till, befintliga IP eller franchises till helt nya spel-
upplevelser utvecklade av våra studios. Efter att en
ny titel har släppts följs resultaten noga och alla titlar
får stöd av live-ops och innehållsuppdateringar under
sin livscykel.
Annonsering i app
PlaySimple driver en mycket framgångsrik port-
följ av spel i casual-segmentet med primärt fo-
kus på ordspel. Idag genererar studion främst
intäkter från sina spel genom annonsering i apparna
(IAA). PlaySimple fokuserar också på cross-pro-
motion av sina spel till relevanta spelare, vil-
ket bidrar till att sänka studions och koncernens
kostnader för användarförvärv. PlaySimple genererar
den största andelen av MTG:s annonsintäkter. Många
av våra andra spelstudios, inklusive Kongregate,
Hutch och InnoGames, erbjuder däremot annonsering
som ett alternativ för progression inom spelet för spe-
lare som inte vill köpa digitala produkter.
VÅR STRATEGI
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
11 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Vår strategi, fortsättning
MTG:s spel lockar till sig
passionerade
spelarcommunities över
hela världen.
Community
MTG:s spel lockar till sig passionerade spelarcommu-
nities över hela världen. Våra studios vårdar och en-
gagerar aktivt dessa communities på ett stort antal
digitala plattformar. Detta engagemang kan sträcka
sig från djupgående strategier med fokus på strea-
mers och andra innehållsskapare till att upprätthålla
både egna och offentliga forum där spelare kan en-
gagera sig i våra varumärken och IPs. Detta skapar en
betydande varumärkeskännedom och tillhörighet till
våra spel, vilket bidrar till generellt lägre kostnader för
att förvärva och behålla användare över tid.
FLOWPLATTFORMEN
Flow-plattformen är vårt centrala strategiska initia-
tiv som syftar till att hjälpa våra portföljbolag accele-
rera sin tillväxt. Det är ett gemensamt lager av delade
verktyg, färdigheter och människor som stödjer bola-
gen i vår portfölj. Flow-plattformen är ett långsiktigt
projekt med fokus på fyra nyckelområden:
. Business Intelligence
2. Användarförvärv
3. Reklamteknik
4. Cross-promotion (korsvis marknadsföring)
Business Intelligence och användarförvärv
Introduktionen av vår BI-plattform fortsatte under
2023. Vi fortsatte arbetet med att säkerställa kvalite-
ten på BI-data från våra portföljbolag under året, och
även med att föra över fler användare både från våra
studios och MTG:s huvudkontor till plattformen.
Global BI-data är nu en del av de regelbundna kon-
cerngemensamma rapporterna och används i analy-
ser och förvärvsprocesser. Under due diligence-fasen
i förvärvet av Snowprint jämförde vi Warhammer
40,000: Tacticus med våra andra relevanta spel för
att förstå spelets styrka och potential. Efter att förvär-
vet av Snowprint avslutades under fjärde kvartalet har
även data för Snowprint inkluderats i MTG:s BI-platt-
form.
Business Intelligence-teamet bedrev under året ett
framgångsrikt arbete med Hutch för att implementera
ett nytt molnbaserat datalager och BI-miljö. Den här
nya miljön erbjuder större stabilitet, skalbarhet och
hastighet för att möjliggöra såväl panoramaöversikter
som djupdykningar i data i alla delar av spelen.
Systemen för användarförvärv (UA) har anpassats yt-
terligare till InnoGames och Hutchs behov. Vidare har
teamet fokuserat på att utveckla en skräddarsydd ver-
sion till PlaySimple, och denna version ska skalas upp
under första kvartalet 2024. Marknadsförings- och
UA-teamet fortsatte att ha ett nära samarbete med
flera av portföljbolagen.
Reklamteknik och cross-promotion
Pelarna för reklamteknik och cross-promotion i
Flow-plattformen utvecklas inom PlaySimple. Studion
genererar huvuddelen av sina intäkter genom annon-
sering i appar och driver en meningsfull del av sina
användarförvärv genom intern cross-promotion. Play-
Simple har byggt teknik och kunnande internt som nu
används av våra andra studios.
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
12 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Vår strategi, fortsättning
Vi har fyra pelare som vägleder vår M&A-strategi:
Strategisk matchning: Vi strävar efter att förvärva
gamingstudios som passar in strategiskt med resten
av vår portfölj. De ska ha populära spel som står ut,
en långsiktig spelarbas och franchisepotential. Detta
innebär att vi letar efter företag med kompletterande
styrkor och kapacitet som kan hjälpa oss att utöka
och förbättra våra befintliga erbjudanden. Vi tittar
också på speltitlar som passar bra ihop med befintliga
titlar i vår portfölj.
Stark finansiell ställning: Vi fokuserar på företag
med stark ekonomi och engagerade ledningsgrupper
för att säkerställa att vi kan maximera tillväxtpotential
och långsiktig framgång.
Kulturell matchning: Vi vill arbeta med företag
och entreprenörer vars värderingar och kultur över-
ensstämmer med våra. Detta för att säkerställa att vi
fortsätter arbeta mot gemensamma mål och vision
samtidigt som vi upprätthåller integriteten hos våra
spelarcommunities.
Synergier: Vi söker aktivt efter möjligheter att skapa
synergier i vår portfölj för att säkerställa att vi växer
tillsammans som ett community av gaming-
bolag. Genom att utnyttja varje studios
styrkor och expertis kan vi skapa ett nät-
verk av bolag som blir starkare tillsam-
mans än de är var för sig.
Under 2023 hade PlaySimples annonsteam ett sam-
arbete med InnoGames för att förbättra deras
reklamteknik och de testade PlaySimples interna an-
nonsteknik i en av InnoGames titlar.
I fråga om cross-promotion har PlaySimples PSPN-
team (PlaySimple Player Network) hållit i ett antal
tester med cross-promotion mellan andra studios
i koncernen. Målet är att bilda sig en tydligare upp-
fattning om användarbeteende vid marknadsföring
mellan olika studios. Teamet har också samarbetat
med Hutch för att testa PlaySimples interna teknik för
korsvis marknadsföring i några av Hutchs titlar. MTG
är angelägna om att dra nytta av PlaySimples mark-
nadsledande kapacitet på det här området för att
ytterligare förbättra kostnadseffektiviteten i annonse-
ring i appar och användarförvärv i hela koncernen. Vi
kommer att fortsätta arbetet under 2024.
FOKUS PÅ KULTUR OCH MÄNNISKOR
Vårt aktiva arbete med företagskultur och personalre-
surser över hela koncernen är en viktig del av vår till-
växtstrategi. Vi är övertygade att MTG:s satsning på
företagskultur och personalresurser ger koncernen
unika fördelar i den högt konkurrensutsatta och per-
sonaldrivna bransch som gamingindustrin utgör.
Vårt mål är att medvetet driva en koncernkultur som
gör att var och en av våra spelstudios kan behålla sin
unika identitet och den lokala företagskultur som har
hjälpt dem att nå framgång. Samtidigt vill vi ha en ge-
mensam grund för företagskulturen som får alla våra
medarbetare att känna att de är en del av ett större
sammanhang MTG:s Gaming Village.
STRATEGISKA OCH VÄRDESKAPANDE
FÖRVÄRV
MTG är väl positionerat för att fortsätta växa och
skapa värde för aktieägare på kort, medellång och
lång sikt. Förvärv förblir en viktig del av vår strategi,
och vår ambition är att lägga till fler studios av hög
kvalitet samt marknadsledande spel och IP till vår Ga-
ming Village över tid.
Marknaden uppvisade under 2023 en måttlig nivå av
M&A-aktivitet inom gaming, trots att stigande räntor
har drivit upp kostnaden för lånekapital för marknads-
aktörer. Samtidigt fortsatte värderingarna av privata
företag vara högre än deras börsnoterade motsva-
righeter. MTG behöll sin starka balansräkning under
2023. Därför var det möjligt för oss att förvärva en
andel om 70% i Snowprint i oktober, medan vi fortfa-
rande kunde behålla en stark finansiell ställning. I och
med förvärvet fick MTG:s portfölj ett tillskott i form
av en snabbväxande, prisbelönad mid-core-titel base-
rad på en global gaming-IP. Vi förväntar oss inte bara
att titeln kommer att bidra till vår organiska tillväxt,
utan att den också kommer att erbjuda möjligheter till
cross-promotion över tid.
Warhammer 40,000: Tacticus
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
13 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
 PlaySimple
 InnoGames
17 Ninja Kiwi
18 Hutch
19 Snowprint
20 Kongregate
021 Studio snapshot 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
MTG:s främsta källa till intäkter från
annonsering i appar (IAA). Studion
har en mycket sofistikerad datadriven
metodik för att driva spelen, vilket har
varit avgörande för dess framgång.
PlaySimples mest framgångsrika titel
hittills är Daily Themed Crossword.
Spelet har ett omfattande arkiv av
korsord med olika teman som dagligen
underhåller och utmanar spelarna.
Denna casual-variant av klassiska
korsord tilltalar alla åldrar och har
visat sig vara särskilt populär bland ett
växande antal kvinnliga spelare över
hela världen.
PlaySimple är en snabbväxande,
ledande utvecklare av casual free-
to-play-spel. Studion är baserad i
Bangalore i Indien och har över 350
anställda. Bolaget har en portfölj
av casual-spel som toppar listorna,
inklusive populära hits som Daily
Themed Crossword, Word Trip och
Crossword Jam, samt nya spel som
Crossword Explorer, Word Search,
2248, Jigsaw och Tile Match.
PlaySimples spel ingår i MTG:s Word
Games-franchise. PlaySimple har
främst fokus på monetarisering genom
annonsering i spelen och är därför
NYCKELFAKTA
— Bangalore
Grundat 2014
En del av MTG sedan 2021
Casual-spel med
fokus på ordspel
2 spel under utveckling
3,1 miljoner dagliga aktiva
användare*
POPULÄRA SPEL OCH
LEDNING
Siddharth Jain
VD och medgrundare
Preeti Reddy
Medgrundare
Siddhanth Jain
Medgrundare
Suraj Nalin
Medgrundare
Vikas Soni
General Manager
Srinivas
Mantripragada
VP Finance
*FY 2023 i termer av IAP-intäkter.
15 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Elvenar och Tribal Wars. Bolagets spel
ingår i MTG:s Strategy & Simulation-
franchise.
InnoGames genererar intäkter främst
genom köp i appar. Idag utvecklas alla
InnoGames titlar i första hand för mo-
bil, men datorspel fortsätter att vara en
viktig del av studions diversifierade in-
täktsströmmar.
InnoGames är en ledande tysk
utvecklare och utgivare av mobil-
och datorspel. Bolaget är baserat i
Hamburg och har cirka 360 anställda.
InnoGames fokuserar på Strategy &
Simulation-genren och en majoritet av
spelen återfinns i mid-core-segmentet
av gamingmarknaden. Den absolut
största titeln är det populära strategi-
och stadsbyggnadsspelet Forge of
Empires, som ursprungligen lanserades
2012. Andra populära spel inkluderar
Sunrise Village, Rise of Cultures,
Hendrik Klindworth
VD och medgrundare
Michael Zillmer
COO och med-
grundare
Eike Klindworth
Creative Director &
Medgrundare
Felix Janzen
Chief Marketing
Ocer
Christian Reshöft
Chief Product
Ocer
Michael Lenz
Chief Analytics
Ocer
NYCKELFAKTA
Hamburg
Grundat 2007
En del av MTG sedan 2016
Strategy & Simulation-
spel
2 spel under utveckling
1,3 miljoner dagliga
aktiva användare*
*FY 2023 i termer av IAP-intäkter.
KEY GAMES AND
LEADERSHIP
16 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Tower Defense-franchise. Bloons TD
6 spelas regelbundet av populära
streamare på YouTube och Twitch och
har en livaktig community på Reddit.
Ninja Kiwis portfölj inkluderar också
Bloons TD Battles 2 och ett flertal väle-
tablerade och fortfarande populära tit-
lar som Bloons TD 5 och SAS: Zombie
Assault 4. I september 2023 meddelade
Ninja Kiwi att deras nästa spel ska heta
Bloons Card Storm. Det lanseras under
2024 och kommer att bli ett CCG-spel
(Collectible Card Games) som utspelar
sig i det populära Bloons-universumet.
Ninja Kiwi är en ledande utvecklare
och utgivare av Tower Defense-spel,
baserad i Auckland, Nya Zeeland och
Dundee, Skottland. Studion har över 90
anställda runtom i världen. Ninja Kiwi
utvecklade och lanserade under 2007
ett av de första framgångsrika Tower
Defense-spelen med titeln Bloons TD.
Idag är den senaste installationen i
denna franchise, Bloons TD 6, en av
de mest populära betalda apparna på
både Google Play Store och Apple App
Store. Det är också ett av de 100 högst
rankade spelen på Steam. En majoritet
av Ninja Kiwis spel ingår i MTG:s
NINJA KIWI
NYCKELFAKTA
Auckland
Dundee
Grundat 2006
En del av MTG sedan 2021
Tower Defense-spel
6 spel under utveckling
1,1 miljoner dagliga
användare*
Bloons TD 6
*FY 2023 i termer av IAP-intäkter.
Scott Walker
VD
Lizette van der
Westhuizen
CFO
POPULÄRA SPEL OCH
LEDNING
Danny Parker
Co-Director
Ninja Kiwi Europe
Tosh Baird
Director Auckland
Studio
Michael Small
Co-Director
Ninja Kiwi Europe
Barry Petrie
EVP Ninja Kiwi
Europe
17 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Under tredje kvartalet 2023,
genomförde Hutch framgångsrika
marknadstester med ett nytt spel
Forza Customs. Spelet blev tillgängligt
globalt under fjärde kvartalet och den
fullskaliga kommersiella lanseringen
har påbörjats. Hutch har också inlett
ett samarbete med NASCAR för att
utveckla en ny fristående titel för mobil
som ska lanseras under 2024.
Hutch har också ett starkt fokus på att
skapa bra balans mellan arbete och pri-
vatliv för sitt team. Som ett resultat har
Hutch implementerat en fyradagars ar-
betsvecka för att förbättra teamets väl-
mående.
Hutch är en ledande utvecklare och
utgivare av free-to-play mobilspel
inom racinggenren. Studion är
baserad i London, UK, och har
mer än 160 anställda. Hutch har
tillgång till licenser för IP inom
racing i världsklass och studion
fokuserar på att få med strategi
och skicklighet i sina innovativa
spel med bilteman, och engagerar
samtidigt spelarcommunities på
mobilspelsmarknaden. Hutchs spel
ingår i MTG:s Racing-franchise. De
mest populära titlarna är F1
®
Clash och
Top Drives.
NYCKELFAKTA
London
Grundat 2011
En del av MTG sedan 2020
Racingspel
2 spel under utveckling
0,5 miljoner dagliga
användare*
*FY 2023 i termer av IAP-intäkter.
Charmaine St. John
Head of People
Ravinder Singh
Head of Art
James Emmins
Head of Technical Art
Shaun Rutland
Medgrundare och
delad VD
Peter Hansen-
Chambers
Delad VD och CFO
Andy Watson
COO
Jonathan Alpine
Chief Creative
Ocer
James Levick
Chief Technology
Ocer
Tim Mannville
Chief Product
Ocer
POPULÄRA SPEL OCH
LEDNING
F1 Clash
18 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
POPULÄRA SPEL OCH
LEDNING
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Under 2022 lanserade Snowprint
det snabbväxande succé-mobilspelet
Warhammer 40,000: Tacticus,
vilket framgångsrikt byggde på
deras två första titlar, Legend of
Solgard och Rivengard. Spelet är
baserat på Warhammer 40,000, en
global gaming-IP som ägs av Games
Workshop som engagerar miljoner fans
över hela världen. Det har snabbt vuxit
till att bli ett av de ledande spelen i sin
genre.
Snowprint är en ledande utvecklare
av mobilspel inom genren Turn-Based
Tactics). Bolaget är baserat i Stockholm,
Sverige, och Berlin, Tyskland, och har
cirka 50 anställda. Snowprints mål är
att ta spelupplevelsen till rikare och
djupare nivåer och på samma gång
göra mid-core free-to-play mobilspel
mer tillgängliga för de breda massorna.
Snowprints spel ingår i MTG:s Strategy
& Simulation-franchise.
SNOWPRINT STUDIOS
Alexander Ekvall
VD och medgrundare
Patrik Lindegren
CTO och med-
grundare
NYCKELFAKTA
Stockholm
Berlin
Grundat 2015
En del av MTG sedan 2023
Strategy & Simulation-
games
0,1 miljoner dagliga
användare*
*FY 2023 i termer av IAP-intäkter.
19 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
utforskar blockchain- och NFT-gaming
genom sina Bitverse-spel, och arbetar
mot en integrerad spelupplevelse som
gör det möjligt för spelarna att själva
äga sin spelresa.
MTG tecknade tidigt 2024 ett avtal om
att slå ihop Kongregate med Monu-
mental, en oberoende spelutvecklings-
studio baserad i USA och Kongregate
är inte längre en del av koncernen.
Kongregate är en utvecklare och
utgivare av free-to-play mobilspel,
baserad i San Francisco, USA och med
över 100 anställda. Bland studions
mest populära spel finns Animation
Throwdown och Bit Heroes Quest.
Kongregates spel ingick under 2023
i MTG:s Övriga mindre franchises.
Kongregate är en erkänd innovatör
inom genrer som CCG-spel
(Collectible Card Games). Kongregate
Markus Lipp
VD & CFO
Max Murphy
CTO
Michelle Shaw
CBOO
Jan Stieglich
SVP of Business
MTG Investments
Katharina
Greggersen
Sr Director of
Production
Ryan Snyder
Head of Production
POPULÄRA SPEL OCH
LEDNING
NYCKELFAKTA
Remote first (60% USA,
40% övriga världen)
Grundat 2006
En del av MTG sedan 2017
Card Battler-spel
0,5 miljoner dagliga
användare*
*FY 2023 i termer av IAP-intäkter.
20 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
PLAYSIMPLE
Huvudsakligt fokus: Driva tillväxt för
ordspelsportföljen och framgångsrikt skala upp
det nya spelet Word Search.
November: MTG ökade sitt ägande i
PlaySimple till 100%.
2024: Planerad lansering av casual-spelen 2248
och Tile Match i angränsande casual-genrer.
INNOGAMES
Huvudsakligt fokus: Revitalisera Forge of
Empires genom ett förnyat fokus på live-ops
och in-game events.
April: Strategisk omorganisation för att åter
fokusera studion på att driva flexibilitet och
snabbhet.
SNOWPRINT
Förvärvat av MTG i oktober och konsoliderat
som en del av MTG:s Strategy & Simulation-
franchise under fjärde kvartalet 2023.
Huvudsakligt fokus: Utveckla och skala upp
Warhammer 40,000: Tacticus, en av ledarna
inom kategorin Turn-Based Tactics.
HUTCH
Huvudsakligt fokus: Förbättra resultatet för
Top Drives och F1 Clash.
Oktober: Nytt spel, Forza Customs, lanserat
globalt efter framgångsrik testlansering.
Februari 2024: NASCAR Manager tillgängligt
för nedladdning på Android och iOS
NINJA KIWI
Huvudsakligt fokus: Utveckla och växa Bloons
TD 6 genom uppdateringar av innehållet och
en expansion av plattformen.
Juni: Lansering av Bloons TD 6 på Netflix.
September: Lansering av Bloons TD 6 på Xbox.
September: Presenterade studions nästa spel,
Bloons Card Storm, ett digitalt collectible
card game.
Oktober: Partnerskap med den kinesiska
utvecklaren XD för att lansera Bloons TD 6 i
Kina.
KONGREGATE
Huvudsakligt fokus: Utveckling av växande
Web 3.0-spelportfölj och plattformen
kongregate.com
117 tredjepartsspel tillkom på kongregate.com-
plattformen under året.
November: En strategisk omorganisation för
att styra upp studion och återigen fokusera på
populära titlar som Animation Throwdown.
Februari 2024: Avtal om att slå ihop
Kongregate med den USA-baserade studion
Monumental efter årets slut.
Koncernen (Mkr) 2023 2022
Strategy & Simulation 1 773 1 710
Word Games 2 352 2 015
Tower Defense 541 510
Racing 618 683
Övriga mindre franchises 545 619
Totala intäkter 5 829 5 537
Intäkter som genereras per franchise
STUDIO SNAPSHOT 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
21 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
 Hållbarhetsstrategi
024 Hållbarhetsmål
 Inkluderande och välkomnande
 Klimatåtgärder
 Stolta och respektfulla
 Ge tillbaka till samhället
Hållbarhetsstrategi
MTG:s hållbarhetsstrategi avspeglar vår vision om en
gaming village där entreprenörer, och de studios de
har skapat, kan växa och trivas, med stöd av tydliga
mål och samarbeten. Strategin grundar sig på den
väsentlighetsanalys vi genomförde 2022 (se Hållbar-
hetsnoter, sid 138) och MTG:s affärsstrategi. För att
stödja vår strategi har vi etablerat tre grundpelare
som avspeglar våra hållbarhetsrelaterade påverkan,
risker och möjligheter, gällande miljö och samhälle
samt bolagsstyrning.
För att på ett tillförlitligt sätt implementera MTG:s
hållbarhetsstrategi i hela värdekedjan måste alla stu-
dios följa vårt ramverk för policies och försäkra sig
om att alla medarbetare deltar i utbildningarna om
våra viktigaste riktlinjer: Uppförandekoden, Antikor-
ruptionspolicyn och Visselblåsarpolicyn. Utöver det
måste alla bolag rapportera till koncernledningen
kring initiativ som bidrar till mångfald, jämställdhet
och inkludering samt till våra klimatmål. De enskilda
bolagen uppmuntras också att ta fram egna relevanta
initiativ, då vi är övertygade om att de bästa resulta-
ten uppnås genom att kombinera vår plattform för
kunskapsdelning med deras entreprenörsanda.
Var och en av de tre pelarna har ett definierat fokus
och mål för att mäta resultatet. Dessa grundar sig på
identifierade hållbarhetsaspekter från vår väsentlig-
hetsanalys samt på branschstandarder och globalt er-
kända standarder.
Uttalande från VD
Våra hållbarhetsmål är till för att hålla oss på rätt spår
och göra oss till en bättre verksamhet. Hållbarheten
är avgörande för att driva långsiktig tillväxt. Det är en
naturlig del av vår verksamhet. MTG vill, tillsammans
med våra portföljbolag, vara goda samhällsmedborg-
are. Det är vi skyldiga våra medarbetare, de personer
som spelar våra spel och alla våra övriga intressenter.
HÅLLBARHETSSTRATEGI
Vi vill skapa en företagskultur där entreprenörer och spelstudios
kan växa på ett hållbart sätt, både oberoende av varandra och
tillsammans, vägledda av tydliga mål.
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
23 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FOKUS
HÅLLBARHETSMÅL
STOLTA OCH RESPEKTFULLA
Vi vill vara stolta över våra spel. I det ingår att skydda
minderåriga, förbättra tillgängligheten i spelen samt
att ha en transparent kommunikation med våra
spelare. Bra spel kräver stort ansvar och vi vill och
behöver bedriva vår verksamhet med respekt och
integritet.
Vårt mål inom ”respektfulla” är att förbättra vår
hållbarhetsstyrning genom att minska vår ESG-risk-
klassificering* till

till 2025
Basåret för målet är 2022. Ett mål inom ”stolta”
kommer att definieras under 2024.
Vår ESG-riskklassificering* i december
2023 var:
16,5
INKLUDERANDE OCH VÄLKOMNANDE
Vi tror att företag som har en diversifierad arbets-
styrka, som behandlar sina medarbetare lika och
inkluderar alla är mer kreativa, innovativa och kon-
kurrenskraftiga än de företag som inte gör det. Om
personalen kännetecknas av mångfald kommer det
hjälpa oss att bättre förstå och utveckla produkter
som attraherar globala konsumenter.
Vårt mål är att årligen öka genusrepresentationen, för
att vara i linje med branschrapporter. Vi kommer
att utvärdera våra framsteg årligen och vid behov re-
videra målsättningen.

av de anställda utgörs av kvinnliga eller
icke-binära medarbetare. Basåret för målet är 2022.

av medarbetarna identifierar sig som kvinnor eller
icke-binära 2023.
MÅL
STATUS 2023
* ESG-riskklassicering från Sustainalytics.
KLIMATÅTGÄRDER
Vi är medvetna om att vår gaming village har en
påverkan på miljön, och mer specifikt på klimatför-
ändringarna. Vårt mål är att minimera vår negativa
påverkan samtidigt som vi växer vår Gaming Village.
Vårt mål är att minska våra utsläpp i värdekedjan
(tCOe) med
-
till 2032, i linje med Parisavtalet (att begränsa den
globala uppvärmningen till 1,5 grader). Basåret för
målet är 2022.

Totala utsläpp från värdekedjan; omfattande scope 1,
scope 2 (marknadsbaserad) och scope 3 för 2023 var
2 197,8 tCO2e. Vi kan inte dra meningsfulla slutsatser
från förändringarna i växthusgasutsläpp på grund av
fel som hittades i data från föregående år.
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
24 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Jämlika och inkluderande arbetsplatser
För att öka mångfalden och hjälpa medarbetarna att
utvecklas måste MTG vara jämställt och inkluderande.
Vägen dit kan se ut på olika sätt. Kongregate samlar in
information om rättvis behandling och möjligheter till
utbildning från personer som börjar och slutar i bola-
get för att förstå medarbetarnas behov och identifiera
förbättringsområden. Utbildning och ökad medveten-
het är ytterligare sätt att förbättra jämlikhet och inklu-
dering. Hutch erbjöd alla sina medarbetare utbildning
för att utforska, förstå och hantera omedvetna fördo-
mar och relaterande ämnen. De arrangerade också en
diskussion om HBTQIA2S+ för att öka medvetenheten
om och visa solidaritet med Hutchs medarbetare som
är HBTQIA2S+.
En viktig åtgärd för att locka studenter till en karriärer
inom gamingbranschen är att främja samarbeten med
skolor och universitet. Vidare samarbetar vi med andra
i branschen för att driva förändringar på företagsnivå.
InnoGames fortsatte att främja och stödja kvinnor att
bli en del av gamingbranschen genom att delta i pa-
neldiskussioner i det offentliga evenemanget Women
in games för att förklara sin transparenta lönepolicy.
Lika lön och ersättning
Varje portföljbolag är ansvarigt för att säkerställa kor-
rekta lönenivåer och ersättningar utifrån lokala lagar,
bestämmelser och standarder.
En gaming village med mångfald
Miljontals spelare över hela världen spelar våra spel
och vi vill att mångfalden bland spelarna ska avspeg-
las bland våra egna anställda. Vi betror alla våra stu-
dios med ansvaret för att identifiera initiativ och vidta
proaktiva åtgärder för att förbättra sitt resultat inom
mångfald, jämställdhet och inkludering (DE&I). På det
sättet strävar vi tillsammans mot att nå våra mål inom
DE&I.
När det gäller genusmångfald på MTG är vi medvetna
om att det finns utrymme för förbättring. Under 2023
utgjorde kvinnor och icke-binära anställda 28 (28) % av
medarbetarna. Ambitionen är att höja den andelen till
minst 40% av de anställda över tid.
MTG arbetar för att nå detta mål genom att stödja
portföljbolagen i att skapa strukturer och arbetsplat-
ser som attraherar och behåller en större mångfald av
talanger. Under 2023 genomförde Hutch initiativ inom
sin talanghantering för att stödja underrepresenterade
grupper i rekryteringsprocessen. Bland initiativen ingår
att säkerställa inkluderande arbetsbeskrivningar, att
införa genusneutrala anställningsavtal samt att börja
använda en standardiserad intervjuprocess där fördo-
marna minskas genom mångfald i intervjupanelen.
En annan aspekt av mångfald är nationalitet. Vi anser att
vi har en god representation av nationaliteter på MTG
eftersom vi har medarbetare från 57 (59) olika länder.
INKLUDERANDE OCH VÄLKOMNANDE
Vi tror på att främja en personalstyrka präglad av mångfald, att
säkerställa likabehandling och ge möjligheter för alla i en väl-
komnande arbetsmiljö, eftersom vi är övertygade om att det är
avgörande för att vår gaming village ska visa upp sina bästa sidor
av kreativitet och konkurrenskraft.
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
25 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Inkluderande och välkomnande
Ökningen är främst hänförlig till det ökade antalet
medarbetare som inte hade hunnit ha något
utvecklingssamtal under 2022. Det är varje bolags
ansvar att utforma de resultatbedömningar och
utbildningsprogram som är bäst anpassade till deras
verksamhet och behov. Hutch och InnoGames använder
en 360-återkopplingsprocess och PlaySimple genomför
årliga utvecklingssamtal. Ninja Kiwi genomför två
samtal per år. Kongregate har sin egen omfattande
process med resultatutvärderingar året om, och fäster
stor vikt vid mål och framtida ambitioner.
Utbildning utmärker sig som ett mycket viktigt redskap
för att höja graden av expertis. Samtliga av våra portfölj-
bolag erbjuder ett brett spann av utbildningsprogram
för sina medarbetare. Exempel på utbildningar som er-
bjöds under 2023 är Unconscious Bias, Advanced Com-
munication Skills for Leaders, Leadership Training och
Product Bootcamp.
Ytterligare en metod för att stödja den personliga ut-
vecklingen omfattar att utvidga kunskaperna bortom
det ansvar som yrkesrollen kräver. InnoGames er-
bjuder till exempel informationsmöten om bland annat
barnomsorg inom ramen för sitt Employee Assistance
Program.
Nya arbetssätt
MTG är medvetna om betydelsen av en sund balans
mellan arbete och privatliv som en viktig beståndsdel i
medarbetarnas välmående och lojalitet. Våra portfölj-
bolag är väl medvetna om gamingbranschens rykte
om intensiva arbetsperioder, allmänt kallat ”crunch”
och har infört åtgärder för att minska pressen i sådana
situationer. Här ingår projektplanering och riktlinjer
för planering, utbildning i stresshantering samt olika
kampanjer som uppmärksammar mental hälsa. Initia-
tiven syftar till att förbättra medarbetarnas förståelse
av individuella tecken på negativ stress, understryka
betydelsen av raster och justeringar av planeringen.
Mellan juni och december 2022 deltog Hutch, tillsam-
mans med 70 andra företag, i ett pilotprojekt anordnat
av 4 Day Week Global. Målsättningen med pilotpro-
jektet var att förbättra medarbetarnas välbefinnande
genom att hitta en bättre balans mellan arbetsliv och
privatliv i kombination med ökad produktivitet. Under
hela provperioden förblev produktiviteten oförändrad
och studion upplevde en minskad personalomsättning
och fler som tackade ja till jobberbjudanden.
Hutch blev så nöjda med resultatet att de har antagit
den här nya arbetsstrukturen permanent, med årliga
bedömningar för att säkerställa fortsatt framgång.
nalomsättning under 2024 hoppas vi att få en bättre
uppfattning om varför medarbetare väljer att gå vi-
dare.
MTG:s studios har starka företagskulturer och arbe-
tar aktivt för att attrahera och behålla talanger. Initi-
ativ som könsneutrala jobbannonser, transparenta
lönenivåer, samarbeten med lokala universitet och
traineeprogram är bara några exempel på vad vi gör
för att attrahera och behålla talanger.
Arbetsplatser där medarbetarna kan växa
Karriärutveckling är av stort intresse såväl för MTG
som för våra medarbetare. För att kunna erbjuda
enskilda personer möjligheter att växa i karriären
genomför samtliga av våra portföljbolag årliga utveck-
lingssamtal. Det säkerställer att karriärutvecklingen
förblir ett fokusområde. Under 2023 deltog 90% (jäm-
fört med 82% året före) av medarbetarna i minst ett ut-
vecklingssamtal.
MTG har ingen global ersättningspolicy, men vi har
tydliga krav på att grundlönen ska vara i linje med
universella arbetsrättsliga normer, tillämpliga lagar
och avtal om arbetstid och löner. Ersättningen för
ledande befattningshavare på MTG inkluderar ett
mål för genusmångfald, som avspeglar en ökning
av representationen av kvinnor och icke-binära
bland de anställda. Det här nyckeltalet syftar till att
öka ansvaret och behålla fokus på mångfaldsmålet.
Attraktiva och hälsosamma arbetsplatser
Våra medarbetares välbefinnande avspeglar det all-
männa hälsoläget i arbetsmiljön. Vi tror att det har en
avgörande roll för våra övergripande resultat som före-
tag att prioritera våra medarbetares hälsa. De enskilda
portföljbolagen ansvarar för att säkerställa sina medar-
betares välmående utifrån arbetsmetoder samt regio-
nala lagar och förordningar.
Vårt tillvägagångssätt är centrerat kring att skapa ar-
betsplatser som främjar fysiskt och mentalt välbe-
finnande genom en sund balans mellan arbete och
privatliv. Vi strävar också efter att erbjuda utvecklings-
möjligheter och flexibilitet som gör att människor kan
styra genom nya livssituationer samtidigt som de bi-
drar till vår Gaming Village.
Attrahera och behålla talanger
MTG vill växa inte bara genom att addera fler stu-
dios till vår Gaming Village utan även genom att an-
ställa och behålla kompetenta medarbetare. Under
2023 växte MTG:s gaming village med 17 (31) % i nya
medarbetare. Genom att mäta vår frivilliga perso-
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
26 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
ÅTGÄRDER 2023
het. Detta är en positiv indikation på att vår arbets-
miljö är hållbar och flexibel när det gäller hantering
av nya livssituationer. Vårt mål är att behålla och för-
bättra de här siffrorna, eftersom vi är övertygade om
att mångfald i människors livssituation är en viktig as-
pekt av vårt åtagande om mångfald, jämställdhet och
inkludering.
Ständiga förbättringar
Vart och ett av våra portföljbolag har ett arbetsta-
garråd eller en liknande enhet som har till uppgift att
hantera arbetsskador och hälsoproblem samt föreslå
förbättringar. Hur ofta dessa möten hålls varierar bero-
ende på varje bolags struktur och behov.
InnoGames arbetar till exempel med att genomföra
ständiga förbättringar av sin strategi och genomför en
årlig medarbetarundersökning i samarbete med Great
Place to Work för att samla in information om medar-
betarnas hälsa, Hutch har utsett ”Well-Being Cham-
pions medarbetare som aktivt driver initiativ för att
främja välmående på arbetsplatsen.
Utöver Hutchs fyradagarsvecka inför MTG olika ar-
rangemang för att prioritera medarbetarnas väl-
mående och förbättra flexibiliteten utifrån enskilda
preferenser.
Kongregate har en helt genomförd hybridmodell som
gör att medarbetarna kan arbeta globalt från Nord-
och Sydamerika och Europa, vilket optimerar deras
räckvidd vid rekryteringar.
InnoGames har också en hybridarbetsmodell som er-
bjuder medarbetarna flexibiliteten att välja om de bara
vill arbeta på kontoret några dagar om året.
Ninja Kiwi erbjuder ”Fairly Flexible Friday”, som er-
bjuder medarbetarna att på fredag eftermiddag ge-
mensamt fatta beslut om teamaktiviteter, vare sig det
är team-building eller vidareutbildning.
Vi är övertygade om att vi genom att ge varje bolag
möjlighet att hitta flexibla arbetsmodeller som funge-
rar för dem och deras anställda både främjar MTG:s
entreprenörsanda och erbjuder de bästa möjlighe-
terna för hela teamet.
Arbete och föräldraskap
Att möjliggöra flexibilitet på arbetsplatsen är viktigt,
inte bara i fråga för våra medarbetare utan också för
att de ska kunna anpassa sig till förändringar i sin livs-
situation. På senare år har vi haft en hög återvändan-
degrad, där en majoritet av medarbetarna har valt att
stanna på MTG efter att de har varit på föräldraledig-
MTG kommer att präglas
av mångfald
MÅL
RAMVERKET FÖR POLICIES
BIDRAG TILL
FN:S MÅL FÖR
HÅLLBAR UTVECKLING
UTFALL 2023
INKLUDERANDE & VÄLKOMNANDE
av de anställda ska representeras av kvinnliga eller
icke-binära medarbetare.
Uppförandekod
Policy mot diskriminering och trakasserier
Visselblåsarpolicy
Uppförandekod för leverantörer
Lokala lagar och förordningar
Mål 5.5 Tillförsäkra kvinnor fullt och faktiskt deltagande och lika
möjligheter till ledarskap på alla beslutsnivåer
av de anställda representeras av kvinnliga eller
icke-binära medarbetare.
av de högsta cheferna och mellancheferna
representeras av kvinnor och icke-binära medarbetare.
Ytterligare utbildning inom DE&I för att öka medvetenheten om
frågor som omedvetna fördomar, trakasserier, mångfald och till-
hörighet på arbetsplatsen.
Transparenta lönenivåer på InnoGames och Kongregate för
att möjliggöra teambaserad översyn av löner, för att fastställa
fördelningen och eventuella negativa effekter på olika demogra-
fiska grupper.
Förbättrad rekryteringsprocess för att öka mångfalden, till
exempel könsneutralt språk i jobbannonser och ytterligare
samarbeten med lokala universitet och skolor.
Mentorprogram och karriärutveckling som ska vidareutvecklas
på PlaySimple och Ninja Kiwi
Förbättringar av kontorsutrymmen i hela koncernen i syfte att
öka produktivitet, samarbete och arbete med inkludering.
Inkluderande och välkomnande



Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
27 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Vi har bara en
planet, så det är
självklart att vara
klimatmedveten.
Som global aktör är MTG medvetna om att vår
verksamhet påverkar miljön och särskilt klima-
tet. För att hantera detta har vi ett tydligt de-
finierat mål i vår hållbarhetsstrategi. MTG ska
minska utsläppen i värdekedjan (scope 1, 2 och
3) med 50% till 2032, med 2022 som basår.
Vårt åtagande är i linje med Parisavtalet, att minska
den globala uppvärmningen till 1,5 grader.
Vårt förhållningssätt
Genom att följa upp våra koldioxidutsläpp, kartlägga
energiförbrukningen och arbeta för återanvändning
av utrustning där det är möjligt, är vårt mål att kunna
minska den negativa miljöpåverkan från vår affärs-
verksamhet. Vi förväntar oss att våra leverantörer och
intressenter delar vårt åtagande.
Vår ambition är att etablera lämpliga riktlinjer och
interna strukturer för att säkerställa att alla inom
koncernen agerar ansvarsfullt inom ramen för sina
respektive roller. Vår uppfattning är att vi genom att
samarbeta med våra partners och leverantörer och
tydligt formulera våra förväntningar och framtida mål
kommer att kunna uppnå ett förhållningssätt med
större miljöansvar.
På MTG arbetar vi utifrån försiktighetsprincipen när
vi bedömer miljöpåverkan från vår verksamhet. Opti-
mala resultat uppnås genom att göra det möjligt för
portföljbolagen att etablera sina egna strategier och
handlingsplaner och hantera sin påverkan på miljön,
med särskilt fokus på klimatet.
Förstå vår klimatpåverkan
En transparent rapportering är avgörande för att för-
stå MTG:s klimatpåverkan. Under 2023 gjordes för-
ändringar av vår rapportering av klimatdata på grund
av felberäkningar som upptäcktes i beräkningen av
utsläppsfaktorer från föregående år. Av den anled-
ningen uppdaterades alla utsläppsfaktorer under
2023, vilket fick till resultat att data gällande växthus-
gasutsläpp skiljer sig från föregående år för respek-
tive utsläppskategori.
KLIMATÅTGÄRDER
Vi är medvetna om den miljöpåverkan från vår
globala gamingcommunity har, i synnerhet på
klimatet. Vårt mål är att minska denna påverkan när
vi expanderar och utvecklar vår Gaming Village.
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
28 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
KLIMATÅTGÄRDER
MÅL
RAMVERKET FÖR POLICIES
BIDRAG TILL
FN:S MÅL FÖR HÅLLBAR
UTVECKLING
UTFALL 2023
ÅTGÄRDER 2023
KLIMATÅTGÄRDER

minskning av växthusgasutsläppen (tCO2e)
till 2032.
Uppförandekod
Uppförandekod för leverantörer
Mål 13.2 Integrera åtgärder för att motverka klimat-
förändringarna i strategier och planering
-
av utsläppen inom scope 1 och 2 (marknadsbaserade)

av utsläppen i scope 3
Uppdatera resepolicies i samtliga bolag för att
minska affärsresorna
Fortsätta med energibesparande åtgärder vid flera
kontor, och bland annat byta till LED-lampor,
sensorer till lampor på toaletterna samt inköp av
skärmar med låg energiförbrukning
Se över och ersätta gamla servrar för att minska
energiförbrukningen och gå över till gröna
serveralternativ
Med denna uppdaterade rapportering samlar vi in
och redovisar de mest väsentliga utsläppskällorna i
MTG:s värdekedja och kommer att fortsätta arbeta
för att säkerställa att vår utsläppsdata även fortsätt-
ningsvis håller högsta möjliga kvalitet.
Utsläpp i vår värdekedja
Scope 1- och 2-utsläpp (marknadsbaserade) (tCOe) mot-
svarar 11% av våra totala utsläpp. Den främsta källan till
utsläpp är elförbrukningen på våra kontor. Våra scope-
1 och 2-utsläpp har minskat sedan föregående år.
Scope 3- utsläpp (tCOe) motsvarar 89% av våra to-
tala utsläpp. Våra främsta källor till scope 3-utsläpp
under 2023 är affärsresor, köpta varor och medarbe-
tare som arbetar hemifrån. Våra scope 3-utsläpp har
ökat med 4% jämfört med rapporteringen för 2022,
men vi kan inte dra några väsentliga slutsatser av för-
ändringarna av växthusgasutsläppen på grund av de
fel som upptäcktes i uppgifterna från föregående år.
Minskning av energiförbrukning
och byte till förnybar el
Minskad energiförbrukning och byte till förnybar el
där det är möjligt är effektiva och viktiga åtgärder som
vi kan implementera för att minska våra scope 2-ut-
släpp. Våra portföljbolag genomförde energibespa-
ringsinitiativ under 2023. Hutch installerade sensorer
på toaletterna medan InnoGames och PlaySimple
bytte till LED-belysning på alla sina kontor. Ninja Kiwi
fortsatte att använda de solpaneler som har installe-
rats på kontoret i Auckland, för att även fortsättnings-
vis förlita sig på förnybar el.
Mindre avfall
Vår verksamhet genererar inga betydande mängder
avfall. Trots det strävar vi oavbrutet efter att minimera
avfallsgenereringen och främja cirkularitet genom
återvinning och att dra nytta av möjligheter till återan-
vändning. InnoGames valde till exempel att hyra kon-
torsmöbler till sitt nyrenoverade kontor i stället för att
köpa nya, och MTG:s huvudkontor i Stockholm imple-
menterade ett matavfallssystem för att minska mäng-
den vanligt hushållsavfall.
Klimatåtgärder
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
29 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Avatar
Bloons TD 6
Jigsaw
och äldre), med tilläggskommentaren ”tecknat våld”.
MTG stödjer metoden som ett sätt att garantera skydd
av minderåriga.
Skydd av minderårigas personuppgifter
Alla MTG:s bolag förbättrar kontinuerligt sina proces-
ser för dataskydd i enlighet med vårt ramverk som ut-
vecklats och styrs av vår chef för dataskydd. För att
anpassa dessa processer till enskilda spel, deras res-
pektive mekanismer och de data som samlas in har
varje bolag utvecklat sin egen metod för att säkerställa
skydd av alla data, med särskilt fokus på skydd av min-
deråriga.
Kongregates sekretesspolicy för barn, som gäller för
barn under 13 år i USA (eller upp till 16 år i vissa euro-
peiska länder), anger vilken information som samlas
in och hur föräldrars samtycke kan tillämpas. Vissa av
Kongregates spel vänder sig till barn och granskas där-
för enligt kidSAFE:s COPPA-certifieringsprogram.
Både Ninja Kiwi och PlaySimple har infört åldersgrän-
ser som förhindrar att spelare kan ange personuppgif-
ter om de uppger att de är under 13 år.
MTG:s förhållningssätt till spel är uppbyggt kring över-
tygelsen om att vi ska kunna vara stolta över spelen vi
utvecklar. Den här stoltheten avspeglas i vårt åtagande
om att ta fram spel med roliga spelmekanismer, som är
användarvänliga och erbjuder användarna en säker och
pålitlig upplevelse. Vårt mål är att fortsätta använda
verktyg för att övervaka och minska oacceptabelt bete-
ende inom sociala funktioner samt tillhandahålla olika
funktioner som ökar tillgängligheten och skyddet för
minderåriga.
Ålderklassificering av spel
Spel som utvecklas av MTG:s bolag klassificeras an-
tingen av International Age Rating Coalition (IARC)
eller genom åldersklassificeringssystemen på plattfor-
mar som Google Play och App Store. Åldersgränserna
kan dock variera för olika länder eller regioner bero-
ende på marknaden där spelen publiceras.
Ninja Kiwi har valt ett konservativt förhållningssätt till
åldersklassificeringen gällande sitt spel Bloons. De har
valt att identifiera användning av vapen även om det
bara är ballonger som skjuts och inte karaktärer eller
andra spelare. Således är Bloons klassad som E (6 år
STOLTA OCH RESPEKTFULLA
Vi vill stå bakom spel som erbjuder säkra, pålitliga
och roliga spelupplevelser för alla spel som vi är
stolta över.
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
30 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Stolta och respektfulla
Word Trip
När vi erbjuder spel för alla lyfter vi också betydelsen
av att hålla en sund balans mellan att låta sig ryckas
med av våra spel och omvärlden, särskilt för våra
yngre spelare. I BTD6 får spelarna meddelanden
efter en viss speltid för att uppmuntra till ett sansat
spelande: ”BTD6 är fantastiskt. Livet är också
fantastiskt. Glöm inte att ta en paus ibland och göra
något annat. Spela sedan mer!”
Detta meddelande skickas ut för att påminna våra
spelare om att ta en paus från spelet för att bidra till
en sundare balans mellan skärmtid och livet utanför
våra spel.
Mekanik baserad på tur
Turbaserad mekanik eller Paid Random Items (”PRI”)
är mekanismer som finns i alla spelkategorier, inklu-
sive spel som utvecklats av våra studios. Exempel på
PRI är kistor, en kortsamling eller lådor som spelarna
kan köpa i spelet. PRI-mekanismer omfattas av sär-
skilda rättsliga krav. Organisationerna för ålders- och
innehållsklassificering i Europa (PEGI) och USA (ESRB)
uppger ytterligare information om PRI ingår i ett spel.
Riktlinjerna för granskning hos appbutiker innehåller
ytterligare krav om PRI ingår i ett spel. Även om de
nationella lagarna på våra kärnmarknader (Europa och
Nordamerika) inte specifikt innehåller några särskilda
regler för PRI, är allmänna lagar om konsumentskydd,
spel om pengar, illojal konkurrens och ungdomsskydd
tillämpliga.
Spel med PRI-mekanismer som utvecklats av våra
spelstudios följer gällande lagstiftning samt ger infor-
mation till spelaren om den procentuella chansen att
förbud efter behov. InnoGames har på ett liknande
sätt moderatorer i chattar och forum för att varna,
blockera och stänga av spelare som bryter mot de
allmänna reglerna eller spelreglerna. Dessutom finns
det en rapportfunktion med namnet Affront Tool där
spelarna kan rapportera personer som inte följer reg-
lerna. Moderatorerna granskar rapporterna och kan
sedan besluta om hur de ska agera.
Vissa spel i vår portfölj har särskilda Discord-servrar.
För att försäkra sig om en vänlig chattmiljö använ-
der våra studios både utbildad personal och frivilliga
som moderatorer. De använder också robotar som
automatiskt modererar skräppost och svordomar.
För spelare som inte följer de angivna riktlinjerna för
respektive spelfokuserad chat kan det leda till följder
som ”muting”, varningar eller att de blir avstängda.
Kongregate har ett automatiskt chattfilter som utvär-
derar ord och uttalanden genom vissa nyckelord och
som automatiskt stänger av spelare som inte följer
riktlinjerna. Den som missköter sig vid upprepade till-
fällen klassificeras som ”opålitlig” och deras chattar
ställs därefter under ett ännu hårdare filter. Detta fil-
ter används också i forum för att reglera delningen av
länkar och bilder.
Gaming för alla
Vi vill att alla ska kunna spela och njuta av våra spel,
även spelare med neurodiversitet. Därför utvecklar
och implementerar våra spelutvecklare kontinuerligt
olika inställningar och mekanismer som gör det möj-
ligt för spelare med till exempel färgblindhet, synned-
sättning eller högsensitivitet att spela våra spel.
Policies och riktlinjer
Vi vill att våra spelmiljöer ska vara trygga och respekt-
fulla. För att uppnå detta har våra gamingbolag infört
policies, riktlinjer och verktyg för att åtgärda alla for-
mer av oacceptabelt beteende.
InnoGames har globala regler som tydligt förhindrar
handlingar som kan äventyra spelens funktion och på-
verka spelarnas välbefinnande. Kongregate erbjuder
riktlinjer för beteende i sina chattrum och forum,
med målet att främja en positiv miljö. Riktlinjerna
är skrivna på ett enkelt och lättillgängligt språk och
innehåller avsnitt som ”Var snälla mot varandra!” och
”Var en lagspelare. De beskriver hur man ska bete sig
på plattformen och var man kan rapportera oaccepta-
belt beteende.
Ninja Kiwi och Kongregate har också riktlinjer för
Reddit, Discord och andra sociala forum med mode-
ratorer som aktivt granskar konversationer på dessa
plattformar. PlaySimple utvecklar inga spel alls med
sociala funktioner.
Hålla en vänlig ton i spelen
MTG använder en rad olika verktyg för att säkerställa
att spel och chattfunktioner är fria från oacceptabelt
beteende. Det vanligaste verktyget för att hantera be-
teendet i chattrum och andra sociala forum är mode-
ratorn.
Ninja Kiwi förlitar sig på att studions moderatorer
upprätthåller dess riktlinjer och den inkluderande
”Ninja Kiwi Spirit” genom att utfärda varningar och
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
31 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Stolta och respektfulla
Riskhanteringspolicy
Policy för efterlevnad av sanktioner
Uppförandekod för leverantörer (offentlig)
Visselblåsarpolicy (offentlig)
Policies som inte är offentliga kommuniceras internt
till alla medarbetare.
Implementera policies
När företag blir en del av MTG får de information om
alla policies, ramverk och den övergripande perso-
nalhandboken. Under introduktionen får de hjälp av
MTG:s centrala verksamhetsteam för att försäkra att
de förstår hur alla policies hänger samman. Det inne-
fattar att diskutera hur våra policies på ett optimalt
sätt kan anpassas till lokala lagar och förordningar och
samtidigt behålla bolagets egen ton och företagskul-
tur. Det ingår också att se till att ramverket för policies
implementeras inom en rimlig tid efter att vi har för-
värvat ett bolag. MTG håller portföljbolagen informe-
rade om uppdateringar eller justeringar av ramverket
för policies genom direkt dialog.
Vi använder olika processer för att implementera
våra policies. Vår chef för styrning, risk och efterlev-
nad genomför till exempel revisioner i enlighet med
MTG:s riskhanteringspolicy och alla anställda måste
underteckna MTG:s uppförandekod. Under 2023
var vår ambition att lansera utbildningar i vår upp-
förandekod, Antikorruptionspolicy och Visselblå-
sarpolicy för all personal, med målet att 100% av
medarbetarna ska genomföra utbildningen ett år efter
lanseringen.
få vissa föremål. I titlar som F1 Clash, Forge of Empi-
res och Animation Throwdown anges oddsen (i %) för
att få ett visst föremål uttryckligen. Vanligtvis anges
denna information bredvid kortsamlingen eller kistan
för ökad transparens för spelaren.
Hållbarhetsstyrning
Vårt förhållningssätt till hållbarhetsstyrning grundar
sig i vår vision att behandla alla intressenter med re-
spekt. Detta har sedan utökats för att omfatta all vår
affärspraxis. Vi strävar efter att säkerställa en stark
hållbarhetsstyrning som genomsyrar hela MTG:s or-
ganisation. För att förbättra vår styrning är vårt mål
att minska vår ESG-riskklassificering från Sustainaly-
tics till 10 eller lägre till 2025. I slutet av 2023 var re-
sultatet 16,5.
Ramverket för policies
MTG:s ramverk för policies ska säkra bolagets efter-
levnad av lagar och regler samt säkerställer att våra
kärnvärden och vår företagskultur integreras i verk-
samheten oavsett var den bedrivs. Ramverket, som
följs upp och godkänns årligen av styrelsen, omfattar
följande:
Uppförandekod (offentlig)
Antikorruptionspolicy (offentlig)
Policy mot diskriminering och trakasserier
(offentlig)
Policy för skydd av tillgångar
Policy för konkurrensfrågor
Dataskyddspolicy (offentlig)
Policy för transaktioner med närstående
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
32 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Stolta och respektfulla
Visselblåsarkanal
På MTG tar vi våra medarbetares oro på allvar och
uppmanar alla att säga ifrån utan rädsla för repressa-
lier eller andra negativa påföljder.
Då vi strävar efter att uppnå en öppen företagskul-
tur som präglas av ansvar och ansvarsskyldighet upp-
manas personer på alla nivåer i MTG att göra oss
uppmärksamma på misstänkta eller faktiska oegent-
ligheter på arbetet via visselblåsarkanalen. Den gör det
möjligt för medarbetarna att rapportera incidenter, in-
klusive brott mot vårt ramverk för policies, olämpligt
beteende som är av offentligt intresse samt brott mot
EU:s lagar.
Rapporter som lämnas via MTG:s visselblåsarkanal
hanteras av en särskilt utsedd, opartisk grupp och den
som vill kan göra sin anmälan anonymt. För mer infor-
mation, se vår visselblåsarpolicy.
Varje studio har också en egen rapporteringskanal
med en liknande process som MTG:s, inklusive en
opartisk grupp som hanterar fallen.
Ett ärende anmäldes till visselblåsarkanalen under
2023. Eftersom visselblåsarkanalen fortfarande är re-
lativt ny i organisationen erbjöds utbildning under
året.
Data och IT-skydd
Alla portföljbolag säkerställer efterlevnaden av data-
skyddsförordningen (GDPR) genom att fortsätta foku-
sera på riskbedömning och ytterligare
Antikorruption
MTG:s antikorruptionspolicy säkerställer att vi följer
både internationella standarder och våra egna regler
för att bedriva affärsverksamhet på ett etiskt sätt. Po-
licyn täcker åtta olika områden av korruption inklusive
mutor, intressekonflikter och nepotism, och finns till-
gänglig på vår hemsida. Den tar också upp gåvor och
representation vilka är vanliga i vår bransch.
Uppförandekod för leverantörer
MTG:s Uppförandekod för leverantörer tar upp
samma områden som uppförandekoden och omfattar
även ytterligare krav på miljöledning. Den tar också
upp rätten att genomföra revisioner hos leverantörer
och underleverantörer utifrån Uppförandekoden för
leverantörer. MTG:s leverantörskedja består främst av
bolag inom IT-support, datacenter, partners för trans-
mission och distribution samt leverantörer av mjuk-
vara och teknik.
Det målet har inte uppnåtts då förändringar skett i or-
gansiationen under 2023 och tidigare hållbarhetschef
inte har ersatts ännu.
Vi anser att det är ett viktigt verktyg för att säkerställa
god hållbarhetsstyrning och för att genomföra vår
hållbarhetsstrategi och har därav ambition att nå de
målen 2024.
Uppförandekod
Uppförandekoden uttrycker våra värderingar och hjäl-
per oss att navigera etiska och juridiska frågor. Den
utgör styrdokumentet inom MTG:s hela ramverk för
policies och ger praktisk vägledning i hur vi bedri-
ver verksamhet. Enskilda policies ger mer detalje-
rad information om specifika frågor som lyfts fram i
uppförandekoden, som bland annat rutiner för anti-
korruption, dataintegritet och skydd av tillgångar.
Uppförandekoden täcker in samtliga hållbarhetsom-
råden: mänskliga rättigheter, arbetsrätt, miljö och
antikorruption. Den grundar sig på MTG:s engage-
mang i internationella initiativ och standarder, så som
OECD:s riktlinjer för multinationella företag, FN:s
Global Compact, ILO:s grundläggande konventioner
(Internationella arbetsorganisationen), FN:s deklara-
tion om mänskliga rättigheter samt FN:s vägledande
principer om företag och mänskliga rättigheter.
Uppförandekoden styr alla väsentliga frågor och alla
anställda förväntas följa den. År 2023 hade 98 (99)%
av alla anställda undertecknat uppförandekoden, in-
klusive 97 (98)% av alla nyanställda.
Sunrise Village
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
33 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
implementering av Privacy Compliance Framework
(ramverket för efterlevnad av sekretessregler). Ram-
verket omfattar områden som struktur för bolags-
styrning, lagring av personuppgifter, datasekretess,
överföring av data, utbildning och program för ökad
medvetenhet, notiser samt förfrågningar om dataåt-
komst. Chefen för dataskydd följer regelbundet upp
utvecklingen och säkerställer vidareutveckling genom
regelbundna dialoger med den som ansvarar för da-
taskydd på det lokala bolaget. Vår chef för informa-
tionssäkerhet ansvarar för skyddet av våra IT-system
och cybersäkerhet. Under 2023 genomfördes en be-
dömning av cybersäkerheten över hela koncernen för
att bedöma bolagets ställning och mognad, samt för
att säkerställa god data- och informationsstyrning.
Modell för bolagsstyrning av hållbarhet
MTG:s ekonomichef (CFO) och hållbarhetschef (Head
of Corporate Sustainability) ledde hållbarhetsarbetet
en bit in på 2023. Efter att hållbarhetschefen slutade
genomför MTG nu en omstrukturering för att säker-
ställa att hållbarhetsstrategin, målen och delmålen
samt relevanta policies på ett smidigt sätt anpassas
till bolagets övergripande vision och strategi.
Fortlöpande bedömningar och uppföljningar genom-
förs löpande i hela organisationen för att utvärdera
hållbarhetsresultaten i förhållande till de mål som har
satts upp. Vidare pågår ett aktivt arbete med proces-
ser för beslutsfattande relaterat till koncernens priori-
teringar i hållbarhetsarbetet.
Varje lokal VD och ledningsgrupp är ansvarig för att
genomföra och implementera koncernens strategi,
mål och målsättningar. Det innebär bland annat att
rapportera om aktiviteter och initiativ för att säker-
ställa att de övergripande målen förverkligas på ett ef-
fektivt sätt.
Styrelsen godkänner MTG:s hållbarhetsstrategi, mål
och policyer och antar den årliga hållbarhetsrappor-
ten för bolaget.
Riskhantering för hållbarhet
MTG:s bedömning av hållbarhetsrisker sträcker sig
över hela värdekedjan och utvärderar riskerna utifrån
deras potentiella påverkan (finansiell, rättslig och an-
seenderelaterad) på MTG och väger samtidigt in san-
nolikheten för att denna påverkan ska uppstå.
Identifierade risker hanteras genom att kombinera
MTG:s hållbarhetsstrategi med vårt ramverk för poli-
cies, i samarbete med den lokala riskhanteringsenhe-
ten i varje portföljbolag. Den här samarbetsinriktade
metoden är särskilt betydelsefull när riskerna är
specifika för varje bolags marknad och sätt att be-
driva verksamhet. För mer detaljerad information
om vår riskbedömning och hantering av identifie-
rade risker se bolagets hållbarhetsnoter sid 138-158.
Vi förstår vikten av god bolagsstyrning
och vi arbetar ständigt med att förbättra
den i alla våra bolag.
Maria Redin, VD och koncernchef, MTG
Stolta och respektfulla
RAMVERKET FÖR POLICIES
MÅL
BIDRAG TILL
FN:S MÅL FÖR HÅLLBAR
UTVECKLING
UTFALL 2023
STOLTA OCH RESPEKTFULLA
MTG ska bedriva sin verksamhet med respekt och
integritet.
Vi kommer att sänka vår ESG-riskklassificering till 10 eller lägre.
MTG:s ramverk för policies
Mål 16.5 Väsentligt minska alla former av korruption
och mutor

i övergripande ESG-riskklassificering i december 2023

av alla anställda har undertecknat uppförandekoden
Tjej: Lost Surviors
Kille: Sunrise Village
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
34 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Strategiska medlemskap
För att bidra till att utveckla ga-
mingbranschen och samhället är
våra portföljbolag medlemmar i
branschorganisationer samt natio-
nella och internationella organisa-
tioner.
PlaySimple: sjukvård och utbildning
PlaySimple har ett CSR-program (Corporate Social
Responsibility) med fokus på att ge stöd till speciali-
serade hälsovårdsorganisationer och sjukhus samt på
att främja utbildning. Under 2023 donerades totalt
1 970 000 INR inom ramen för det här programmet till
olika registrerade sjukvårds- och utbildningsorganisa-
tioner.
Fair Play Alliance
Kongregate är medlem i Fair Play Alliance, en global
koalition av professionella spelare och bolag i gaming-
branschen. Deras vision är att vara med och skapa en
värld där spel är fria från trakasserier, diskriminering
och övergrepp, och där spelarna kan uttrycka sig ge-
nom sitt spelande utan rädsla.
GAME
InnoGames är medlem i German Games Industry
Association (GAME), som har som sitt mål att göra
Tyskland till världens bästa land för gaming. Som
sakkunnig för media, samhällsorgan och politiska in-
stitutioner tar organisationen upp frågor som mark-
nadsutveckling, spelkultur och mediekunskap.
Leaders for Climate Action
InnoGames är medlem i Leaders for Climate Action,
en branschorganisation som har till syfte att bekämpa
klimatförändringarna. Deras vision är en global eko-
nomi som drivs med 100% förnybar energi till 2050.
Diversity Works NZ
Ninja Kiwi är medlem i Diversity Works NZ, ett natio-
nellt organ för mångfald och inklusion på arbetsplat-
sen. Denna förening utrustar sina medlemmar med
viktiga verktyg för och kunskap om att främja mång-
fald i olika typer av organisationer. Vidare erbjuder Di-
versity Works NZ bedömningsverktyg som bidrar till
att identifiera förbättringsområden samt säkerställa
en proaktiv metodik för att odla en mångfaldig och in-
kluderande arbetsmiljö.
New Zealand Game Developers Association
(NZGDA)
Ninja Kiwi är medlem i NZGDA, en ideell organisation
som vill främja och stödja tillväxten för utvecklingen
av dataspel i Nya Zeeland genom samarbeten mellan
olika branschaktörer i hela landet.
MTG och våra portföljbolag stöder en rad olika initia-
tiv som syftar till att gynna samhället och miljön. Un-
der året donerade vi över 1 009 Tkr samt produkter
och tjänster till ett värde av över 52 Tkr till olika orga-
nisationer och ändamål. Vi anser att våra portföljbo-
lag är bäst lämpade för att stödja lokalsamhällen och
organisationer, vilket ger respektive bolag friheten att
välja vilka organisationer och initiativ de vill stödja.
Här är några exempel på hur våra portföljbolag gav
tillbaka till samhället under 2023.
Hutch: barn och ungdomar
Hutch och MTG stödjer den ideella organisationen
Make- A-Wish på Great Ormond Street Hospital
i London; en stiftelse som hjälper till att uppfylla
önskningar till allvarligt sjuka barn i åldrarna 2,5 upp
till 18 år.
Ninja Kiwi: stöd till lokalsamhällen
Ninja Kiwi fortsätter att stödja sina lokalsamhällen ge-
nom olika organisationer. Under 2023 sponsrade stu-
dion Kindred Family Services i Nya Zeeland och gav
stöd till Glasgow Children’s Hospital Charity genom
donationer. Båda organisationerna har fokus på att
hjälpa behövande familjer.
GE TILLBAKA TILL SAMHÄLLET
Det är viktigt att vara en positiv kraft i samhället eftersom
vår verksamhet har en direkt och indirekt påverkan på de
samhällen där vi bedriver verksamhet.
Bloons TD 6
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
35 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
037 Verksamhet
039 Finansiell översikt
042 Övrig information om koncernen
043 MTG-aktien
047 Finansiella policies och riskhantering
050 Ansvar och bolagsstyrning
055 Rapport om intern kontroll
057 Styrelsen
060 Koncernledning
VERKSAMHET
Modern Times Group MTG AB (publ) (MTG) är en
internationell mobilspelskoncern som äger och driver
gamingstudios med populära globala IP inom ett
stort antal genrer för casual-spel och mid-core-seg-
mentet. Bolagets A- och B-aktier är noterade på Nas-
daq Stockholms Mid Cap-lista under symbolerna
”MTG A” och ”MTG B. MTG har sitt säte på Skepps-
bron 18, Box 2094, 103 13 Stockholm. Organisation-
snumret är 556309-9158.
MTG:s vision är att bli en global Gaming Village som
skapar möjligheter för gamingbolag och entre-
prenörer att nå framgångar och erbjuda spelare över
hela världen ett varierat utbud av populära spelfran-
chises. Bolagets mission är att bygga den ultimata
samlingsplatsen för spelutvecklare och entre-
prenörer. För att uppnå det planerar MTG att eta-
blera sig som en av ledarna inom mobilspel genom att
skala upp verksamheten med organisk tillväxt, initia-
tiv för att expandera verksamheten genom Flow-
plattformen samt genom noggrant utvalda och gynn-
samma företagsförvärv.
Under 2023 omfattade den finansiella rapporteringen
MTG:s sex gamingstudios: InnoGames, Hutch, Ninja
Kiwi, PlaySimple, Kongregate och Snowprint.
Därutöver gjorde MTG investeringar i gamingrelat-
erade bolag genom sin VC-fond.
Förvärv och avyttringar
Aktiv portföljförvaltning är en naturlig del av MTG:s
omvandling till att bli hemvisten för underhållning
inom gaming. Under 2023 och efter årets slut genom-
fördes eller tillkännagavs ett antal strategiska avyt-
tringar, förvärv samt strategiska partnerskap, vilka
inkluderade:
28 mars – MTG ökade sitt ägande i PlaySimple
MTG utökade sitt innehav i PlaySimple till cirka 93%.
Återsende aktier ägs av PlaySimples grundare.
Koncernen har konsoliderat 100% av PlaySimple
sedan den 1 augusti 2021 och har en avtalsmässig väg
för ett 100-procentigt ägande på plats.
13 april – Strategisk omorganisation av InnoGames
MTG:s tyska spelstudio, InnoGames, tillkännagav en
strategisk omorganisation av verksamheten.
10 maj – MTG avslutar aktieåterköpsprogram
Avslutning av MTG:s aktieåterköpsprogram som
lanserades den 27 oktober 2022. MTG har inom
ramen för programmet köpt tillbaka 4 618 588 egna
B-aktier för cirka 377 miljoner kronor.
12 juni – MTG utnämner Nils Mösko till CFO
MTG tillkännagav utnämningen av Nils Mösko som ny
CFO. Nils har lång erfarenhet av strategiarbete och
ekonomistyrning och tjänstgjorde närmast som Chief
Strategy Officer och Head of Business Development
på elbilsföretaget Polestar.
15 juni – Hutch samarbetar med Turn 10 Studios
MTG:s racingfokuserade portföljbolag Hutch samar-
betar med Turn 10 Studios, en välkänd förstapartsut-
vecklare av videospel och skapare av Forza, för att
släppa ett spännande nytt mobilspel skräddarsytt för
en bred publik.
1 september – MTG lanserade ett aktieåterköp-
sprogram på 300 miljoner kronor
MTG lanserade ett aktieåterköpsprogram på 300 mil-
joner kronor. Programmet påbörjades den 4 septem-
ber och löpte till den 31 december 2023. Styrelsens
uppfattning är att aktieåterköpsprogrammet kommer
att öka värdet för MTG:s aktieägare.
15 september – MTG:s helägda studio Ninja Kiwi
lanserar tower defense-spelet Bloons TD 6 på Xbox
MTG:s helägda studio Ninja Kiwi lanserade
framgångsrikt tower defense-spelet Bloons TD 6 på
Xbox. Ninja Kiwi kommer att fortsätta utveckla spelet
och lägga till nya funktioner och innehåll.
37 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
21 september – Nytt partnerskap mellan
Hutch och NASCAR
Hutch tillkännagav ett nytt partnerskap med NAS-
CAR, motorsportsorganisationen. Partnerskapet
innebär att Hutch kommer att utveckla en fristående
titel för mobil.
22 september – Ninja Kiwi tillkännagav det nya
kommande spelet Bloons Card Storm
Ninja Kiwi tillkännagav nyheten om Bloons Card
Storm, ett nytt tävlingsinriktat digitalt CCG (collecti-
ble card game) som utspelar sig i Bloons-universu-
met. Spelet kommer till mobiler och PC under 2024.
5 oktober – MTG förrvar en majoritetsandel i
Snowprint
MTG förvärvade en majoritetsandel om 70% i Snow-
print, spelutvecklaren bakom Warhammer 40,000:
Tacticus. Snowprint är specialiserade på s.k. ”turn-
based tactics-spel, och Warhammer 40,000: Tacti-
cus har vunnit ett flertal utmärkelser i sin bransch.
Målet är att accelerera Snowprints tillväxt via
Flow-plattformen, genom att erbjuda studion
marknadsledande förmåga inom Business Intelli-
gence och användarförvärv.
1 november – MTG ökar sitt ägande i PlaySimple
MTG ökade sitt ägande i PlaySimple till 100%, i linje
med den tidsplan för att uppnå fullsndigt ägande
som presenterades i samband med förrvet 2021.
31 december – MTG avslutar aktieåterköpsprogram
Avslutning av MTG:s aktieåterköpsprogram som
lanserades den 4 september 2023. MTG har inom
ramen för programmet köpt tillbaka 3 103 729 egna
B-aktier till ett totalt värde om 252 Mkr.
24 januari 2024 – Oliver Bulloss börjar på
MTG som CPO
MTG meddelade att Oliver Bulloss anslutit till koncer-
nen i den nyskapade rollen som Chief Product
Officer. Oliver har erfarenhet från en bred uppsät-
tning ledarskapsroller inom mobilspelsbranschen.
Senast jobbade han som General Manager på Natu-
ralMotion Zynga.
30 januari 2024 – MTG höll en extra bolagssmma
MTG:s extra bolagsstämma (EGM) röstade för de
förslag som lades fram på smman, inklusive en
överlåtelse av B-aktier till säljarna av PlaySimple samt
överlåtelse av B-aktier på reglerad marknad eller
genom accelererade bookbuilding-förfaranden.
8 februari 2024 – MTG avyttrar Kongregate
MTG meddelade att koncernen ingått i ett avtal om
att sammanslå Kongregate med den amerikanska
spelutvecklingsstudion Monumental i utbyte mot en
andel om 30% i företaget på en fullt utspädd basis.
38 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
HÖJDPUNKTER
2023
– Nettoomsättningen ökade med 5 procent till
5 829 (5 537) Mkr
– Justerad EBITDA om 1 548 (1 373) Mkr
– EBITDA uppgick till 1 439 (1 229) Mkr
– Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till
885 (558) Mkr
– Resultat per aktie före utspädning 1,33 (56,26) kronor
– Årets resultat uppgick till 164 (6 475) Mkr
– Nettokassaflöde från den löpande verksamheten
uppgick till 1 258 (868) Mkr
FINANSIELL
ÖVERSIKT
39 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Finansiellt
sammandrag (Mkr) 2023 2022
Summa verksamheter
Årets resultat 164 6 475
Resultat per aktie före utspäd-
ning (kronor) 1,33 56,26
Kassaflöde från löpande verk-
samheten, netto 1 258 868
Investeringar 212 234
Nettoomsättningstillväxt/år
Organisk tillväxt -2% -4%
Förvärvade/avvecklade enheter 2% 35%
Valutakurseffekter 5% 9%
Förändring av rapporterad net-
toomsättning 5% 41%
Pro forma tillväxt - 5%
Finansiellt
sammandrag (Mkr) 2023 2022
Kvarvarande verksamheter
Nettoomsättning 5 829 5 537
Kostnader före
avskrivningar -4 391 -4 308
Justerad EBITDA 1 548 1 373
Justerad EBITDA-marginal 27% 25%
Justeringar 109 144
EBITDA 1 439 1 229
Avskrivningar immateriella
anläggningstillgångar 517 637
Avskrivningar materiella anläggn-
ingstillgångar 36 34
varav avskrivningar på
övervärden 372 374
Rörelseresultat (EBIT) 885 558
EBIT-marginal 15% 10%
Årets resultat 164 252
Resultat per aktie före utspäd-
ning (kronor) 1,33 2,70
Avvecklade verksamheter
Årets resultat - 6 223
Nettoomsättning
Redovisad nettoomsättning ökade med 5 procent
till 5 829 (5 537) Mkr jämfört med samma period föregående år. Den
organiska omsättningstillväxten minskade med 2%. Valutaeffek-
terna bidrog med 5%.
Rörelsekostnader
Rörelsekostnader före avskrivningar ökade med 2% till 4 391 (4 308)
Mkr. Detta inkluderade kostnader om 33 (99) Mkr hänförliga till
långsiktiga incitamentsprogram och transaktionskostnader för
rörelseförvärv om 36 (19) Mkr.
Justerad EBITDA
Koncernens justerade EBITDA uppgick till 1 548 (1 373) Mkr, främst
beroende på förrvet av Snowprint som har fokus på att skala upp
tillväxten. Den justerade EBITDA-marginalen uppgick till 27% (25),
vilket är i den översta delen av intervallet för helårsprognosen.
EBITDA uppgick till 1 439 (1 229) Mkr.
Rörelseresultat (EBIT)
Avskrivningar uppgick till 553 (671) Mkr och inkluderade avskrivning
på överrden (PPA) om 372 (374) Mkr. Exklusive PPA uppgick
avskrivningarna till 181 (297) Mkr.
Koncernens rörelseresultat (EBIT) uppgick till 885 (558) Mkr.
EBIT-marginalen uppgick till 15% (10) under kvartalet.
40 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Finansnetto och periodens nettoresultat
Finansnettot uppgick till -324 (-60) Mkr, främst på
grund av räntenettot om 162 Mkr, valutakursdiffer-
enser om 60 Mkr, diskonterade räntor på tillägg-
sköpeskillingar om -212 Mkr, omvärdering av finan-
siell skuld om 18 Mkr relaterad till C-aktierna som
innehas av koncernen för en slutlig betalning som en
del av avtalet om att förvärva PlaySimple (eftersom
skulden följer värdet på ett fastställt antal aktier),
samt omvärderingen av skulden för tilläggsköpeskill-
ingen om -326 Mkr och -26 Mkr hänförliga till övriga
förändringar. För sammanställning av förändringar i
tilläggsköpeskillingar, se tabell i not 24 sidan 125.
Koncernens skatt uppgick till -397 (-246) Mkr. Aktuell
skatt uppgick till -451 (-449) Mkr och uppskjuten
skatt till 53 (202) Mkr.
Årets resultat och resultat per aktie
Koncernen redovisade ett nettoresultat som uppgick
till 164 (252) Mkr för kvarvarande verksamheter.
Resultat per aktie före utspädning uppgick till 1,33
(2,70) kr och 1,32 (2,69) kr efter utspädning.
Kassaflöde och finansiell ställning
Koncernen redovisade en förändring i rörelsekapital
om -25 (-171) Mkr. Nettokassaflöde från den löpande
verksamheten uppgick till 1 258 (868) Mkr.
Koncernens investeringar i materiella och immateri-
ella anläggningstillgångar uppgick till 212 (234) Mkr,
främst bestående av aktiverade utvecklingskost-
nader för spel och plattformar som ännu inte har
släppts kommersiellt. Investeringar i VC-fonden
uppgick till 397 (408) Mkr.
Totalt kassaflöde från investeringsaktiviteter uppgick
till -2 353 (-636) Mkr.
Kassaflöde från finansieringsaktiviteter uppgick till
-536 (-4 974) Mkr.
Förändringar av likvida medel för den kvarvarande
verksamheten uppgick till -1 630 (-4 741) Mkr.
Koncernen hade likvida medel uppgående till 2 956
(4 733) Mkr vid periodens slut.
Kassaflöde (Mkr) 2023 2022
Kassaflöde från löpande verksamheten 1 714 1 447
Betalda skatter -431 -408
Förändringar i rörelsekapital -25 -171
Kassaflöde från den löpande verksamheten, netto 1 258 868
Investeringsaktiviteter -2 353 -636
Finansieringsaktiviteter -536 -4 974
Kassaflöde från avvecklade verksamheter - 8 459
Summa nettoföndring i likvida medel -1 631 3 717
Likvida medel vid årets slut 2 956 4 733
41 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
ÖVRIG INFORMATION
OM KONCERNEN
Moderbolaget
Modern Times Group MTG AB (publ) är koncernens
moderbolag och ansvarigt för koncernövergripande
lednings-, administrations- och ekonomifunktioner.
MTG:s treasury-enhet tillhandahåller en central cash-
pool eller finansiering genom interna lån som stöd till
koncernens bolag.
Nettoförsäljning för moderbolaget uppgick till 61
(40) Mkr under 2023. Räntenetto och övriga finan-
siella poster uppgick till -128 (7 705) Mkr, där huvud-
delen bestod av orealiserade och realiserade valu-
takursdifferenser uppgående till -134 (155) Mkr
respektive 144 (-96) Mkr. Resultat efter skatt och bok-
slutsdispositioner uppgick till -137 (7 746) Mkr.
Moderbolagets likvida medel uppgick till 1 599
(3 625) Mkr vid periodens slut.
Förslag till vinstdisposition
Följande medel står till aktieägarnas förfogande:
Förslag till vinstdisposition
(SEK) 2023
Överkursfond 6 003 216 967
Balanserade vinstmedel 8 983 093 726
Årets resultat -136 999 897
Totalt till förfogande per 31 december 14 849 310 796
Styrelsen föreslår att MTG:s balanserade vinstmedel,
överkursfond och årets resultat om 14 849 310 796
kronor balanseras i ny räkning.
Hållbarhet
Hållbarhetsrapporten i enlighet med 6 kap. årsre-
dovisningslagen finns på sidorna 22-35 och 138-158.
42 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Aktiekursutveckling och total avkastning
MTG:s A- och B-aktier är noterade på Nasdaq Stock-
holms Mid Cap-lista under symbolerna ”MTG A” och
”MTG B”. I början av 2023 var kursen för MTG:s B-ak-
tie 89,1 (94,6) kronor och vid utgången av 2023 var
den 86,2 (89,1) kronor, med ett minskat totalt antal
aktier (som beskrivs ytterligare nedan). Det innebär
en minskning av aktiekursen om -3,3% och motsvarar
ett börsvärde vid utgången av 2023 om 10,8 (11,4) mil-
jarder kronor, exklusive C-aktier.
Ägarstruktur
Antalet aktieägare, enligt aktieboken som förs av
Euroclear Sweden AB, var 40 885 (44 251) vid slutet
av 2023. De tio största aktieägarnas innehav mots-
varar cirka 52% (55) av aktiekapitalet och 51% (54) av
rösterna. Svenska aktieägare ägde cirka 35% (40) av
aktiekapitalet och internationella investerare ägde
cirka 65% (60).
Totalt antal aktier och röster
En A-aktie berättigar till tio röster, en B-aktie respek-
tive en C-aktie till en röst vardera. C-aktier berättigar
inte till vinstutdelning. Av totalt utfärdade aktier inne-
hades 3 662 980 (3 980 433) B-aktier och 6 324 343
(6 324 343) C-aktier per 31 december 2023 som
aktier i eget lager (dessa aktier representeras inte på
bolagets stämmor).
Aktiekursutveckling 2023, indexerad
Aktieägare per 31 december 2023
# Ägare MTG A MTG B MTG C Kapital Röster Verifierade
1 EHM Holding GmbH 18 143 025 13,8% 13,3% 2022-10-27
2
Active Ownership
Corporation S.à r.l. 11 816 637 9,0% 8,7% 2023-12-31
3
Modern Times Group
MTG AB 3 662 980 6 324 343 7,6% 7,3% 2023-12-29
4 Handelsbanken Fonder 8 721 764 6,6% 6,4% 2023-12-31
5 Atairos 4 829 762 3,6% 3,5% 2022-05-30
6 Nordea Fonder 3 673 006 2,8% 2,7% 2023-12-31
7 Vanguard 3 644 362 2,8% 2,7% 2023-12-31
8
C WorldWide Asset
Management 2 990 151 2,3% 2,2% 2023-12-31
9 Janus Henderson Investors 2 704 227 2,1% 2,0% 2023-12-31
10 VERAISON Capital AG 2 667 890 2,0% 1,9% 2022-03-14
Totalt de 10 största 0 62 853 804 6 324 343 52,4% 50,6%
Övriga 545 662 61 944 918 0 47,6% 49,4%
Totalt 545 662 124 798 722 6 324 343 100,0% 100,0%
MTGAKTIEN
MTG B OMXSPI
VanEck Video Gaming and eSports ETF
0
20
40
60
80
100
120
DecemberNovemberOktoberSeptemberAugustiJuliJuniMajAprilMarsFebruariJanuari
43 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Till följd av nedanstående emission samt inlösen av
aktier (som genomfördes under 2023) uppgick det
totala antalet röster och aktier per 31 december 2023
till 136 579 685 (138 946 898) ster och 131 668 727
(134 035 940) aktier.
Minskning av aktiekapitalet med 32 600 000 kro-
nor genom inlösen av de 6 520 000 B-aktier som
MTG köpte tillbaka inom ramen för återköpspro-
grammet som genomfördes mellan den 20 juni
2022 och den 26 april 2023.
Ökningen av aktiekapitalet om 20 763 935 kronor
genom emission av 4 152 787 B-aktier till säljarna
av Ninja Kiwi, inklusive till vissa nyckelpersoner
med ansvar för Ninja Kiwis verksamhet för att
reglera åtaganden i fråga om tilläggsköpeskill-
ingen.
Aktiekapital
Moderbolagets aktiekapital uppgick till 658 (670)
Mkr vid årets slut 2023. För förändringar i aktiekapi-
talet mellan 2023 och 2022, se ”Rapport över föränd-
ringar i eget kapital”.
Omklassificeringar
Det förekom inga omklassificeringar av A-aktier till
B-aktier under 2023 och 2022.
Fördelning av aktier
Storleksklass Antal aktier Kapital Röster
Antal kända
ägare
Del av
kända ägare
1–100 636 415 0,48% 0,60% 29 393 71,89%
101–200 588 773 0,45% 0,56% 3 963 9,69%
201–500 1 243 840 0,94% 1,07% 3 786 9,26%
501–1 000 1 347 720 1,02% 1,16% 1 804 4,41%
1 001–2 000 1 462 689 1,11% 1,18% 987 2,41%
2 001–5 000 1 788 943 1,36% 1,45% 571 1,40%
5 00110 000 1 245 427 0,94% 1,16% 170 0,42%
10 001–20 000 953 910 0,72% 0,72% 67 0,16%
20 001–50 000 1 849 616 1,40% 1,70% 61 0,15%
50 001100 000 1 612 638 1,22% 1,35% 24 0,06%
100 001–200 000 1 714 700 1,30% 2,05% 13 0,03%
200 001–500 000 4 168 625 3,14% 3,03% 13 0,03%
500 0011 000 000 7 961 616 6,05% 5,85% 11 0,03%
1 000 001–2 000 000 15 684 319 11,91% 12,55% 10 0,02%
2 000 001–5 000 000 24 991 987 18,84% 18,17% 8 0,02%
5 000 001–10 000 000 18 709 087 14,21% 13,70% 2 0,00%
10 000 001– 29 959 662 22,74% 21,92% 2 0,00%
Anonymt ägarskap 15 748 760 12,15% 11,78%
Totalt 131 668 727 100% 100% 40 885 100%
44 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Aktiebaserade långsiktiga incitamentsprogram
Inga aktier inlöstes under de långsiktiga incitament-
sprogrammen under 2023 och 2022.
För mer information om de aktiebaserade långsiktiga
incitamentsprogrammen, se not 21.
Bemyndiganden till styrelsen
2023
Årsstämman som hölls den 17 maj 2023 fattade föl-
jande beslut med avseende på bemyndiganden till
styrelsen:
För att säkerställa leverans av aktier till del-
tagarna i LTIP 2022 bemyndigades styrelsen att
fatta beslut om en riktad emission, och ett efter -
följande återköp av högst 389 241 C-aktier (som
kan konverteras till B-aktier) samt att högst
389 241 egna B-aktier kan överras vederlags-
fritt till deltagarna i enlighet med villkoren i LTIP
2022. Styrelsen har ännu inte utnyttjat detta
bemyndigande.
Styrelsen bemyndigades att fatta beslut om
återköp och överföringar av egna aktier. Detta
bemyndigande utnyttjades av styrelsen den
1 september 2023.
45 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Styrelsen bemyndigades att vid ett eller flera
tillfällen fram till nästa årssmma fatta beslut
om emission av nya B-aktier med eller utan
avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt.
Nyemissioner som beslutas av styrelsen med
utnyttjande av detta bemyndigande får inte
representera mer än 10% av det totala
antalet aktier i bolaget när styrelsen utnyttjade
detta bemyndigande för första gången.
Styrelsen har ännu inte utnyttjat detta
bemyndigande.
2022
Den extra bolagsstämman som hölls den 22 mars
2022 beslutade i enlighet med styrelsens förslag gäl-
lande ett bemyndigande för styrelsen att återköpa
egna aktier. Styrelsen utnyttjade detta bemyndi-
gande den 29 april 2022.
Årsstämman som hölls den 8 juni 2022 fattade föl-
jande beslut med avseende på bemyndiganden till
styrelsen:
För att säkerställa leverans av aktier till
deltagarna i LTIP 2022 bemyndigades styrelsen
att fatta beslut om en riktad emission, och ett
efterljande återköp av högst 495 000
C-aktier (som kan konverteras till B-aktier) samt
att högst 495 000 egna B-aktier kan överföras
vederlagsfritt till deltagarna i enlighet med
villkoren i LTIP 2022. Styrelsen har ännu inte
utnyttjat detta bemyndigande.
Styrelsen bemyndigades att fatta beslut
om återköp och överföringar av egna aktier.
Detta bemyndigande utnyttjades av styrelsen
den 17 juni 2022 respektive den 25 oktober 2022.
Styrelsen bemyndigades att vid ett eller flera
tillfällen fram till nästa årssmma fatta beslut
om emission av nya B-aktier med eller utan
avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt.
Nyemissioner som beslutas av styrelsen med
utnyttjande av detta bemyndigande får inte
representera mer än 15% av det totala
antalet aktier i bolaget när styrelsen utnyttjade
detta bemyndigande för första gången.
Minst en tredjedel (1/3) av bemyndigandet är
avsett att användas som betalning/köpeskilling i
samband med förvärv (genom apport eller
genom kvittning), och återstoden kan användas
för nyemission för att anskaffa kapital till förrv.
Styrelsen har ännu inte utnyttjat detta
bemyndigande.
Bolagsordning
Bolagsordningen innefattar inga bestämmelser för
att utse eller entlediga styrelseledamöter eller för att
ändra bolagsordningen. Utestående aktier kan fritt
överlåtas utan restriktioner. MTG känner inte till
några avtal mellan aktieägare som kan begränsa rät-
ten att överlåta aktier.
För effekter av transaktioner som skett efter balans-
dagen, se not 26.
46 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
FINANSIELLA
POLICIES OCH
RISKHANTERING
Risker och osäkerheter
Konkurrensmässiga risker
Konkurrensmässiga risker omfattar bland annat
konkurrens om spelare. MTG:s förmåga att
framgångsrikt konkurrera beror på ett antal faktorer,
inklusive möjligheten att anpassa sig till ny teknologi
och produktinnovation, att uppnå en bred distribu-
tion och att uthålligt utveckla användarcommunities
på ett hållbart sätt.
Alla förvärv och avyttringar kanske inte blir
framgångsrika
Som en aktiv investerare förrvar och avyttrar MTG,
från tid till annan, företag eller innehav i företag.
Sådana förvärv kanske inte ger de förväntade för-
delarna till koncernen, vilket potentiellt kan resultera
i betydande finansiella förluster och en negativ
påverkan på aktiekursen.
MTG är exponerad för risken med ökad konkurrens
om nya förrv. Ett ökat intresse för gaming bland
investerarna kan leda till högre förrvskostnader,
vilket påverkar MTG:s förmåga att växa sin portlj på
ett lönsamt sätt.
Dessutom, och i synnerhet till följd av förvärvsaktivi-
teter i geografiska områden med en förhöjd risk för
korruption kan MTG komma att förknippas med mot-
parter med tvivelaktigt anseende. Det kan få en neg-
ativ påverkan på koncernens anseende och dessutom
exponera MTG för risken att hamna i rättstvister.
Förlitande på ett fåtal speltitlar
MTG:s intäkter är koncentrerade till ett fåtal mycket
lönsamma speltitlar (i synnerhet Forge of Empires,
Word Trip, Word Jam och Bloons TD 6). Om popular-
iteten för de här titlarna minskar bland spelarna kan
det få en betydande negativ effekt på MTG:s lönsam-
het. Beroendet av ett fåtal speltitlar har inte förän-
drats nämnvärt under 2023.
Nya titlar som släpps kanske inte är framgångsrika
Att släppa nya speltitlar och utveckla lönsamheten
för dem är en viktig del av MTG:s strategi. Om företa-
gen inom MTG inte lyckas släppa nya titlar, eller de
nya titlar som släpps inte tas emot väl av spelarna
kanske inte MTG kan nå sina intäkts- och lönsam-
hetsmål.
Beroende av större plattformar för distribution av
speltitlarna
MTG distribuerar sina spel genom tredjepartsplat-
tformar som Apples App Store, Google Play, Ama-
zons Appstore, Huaweis App Gallery och Microsoft
Store. Det innebär att MTG är beroende av dessa
tredjepartsplattformar. Tekniska problem med plat-
tformarna och en ofördelaktig placering av MTG:s
speltitlar i sökresultat och kategorilistning av plat-
tformarnas automatiserade algoritmer kan minska
antalet nedladdningar av MTGs spel. Det kan förhin-
dra bolaget från att nå sina intäkts- och lönsam-
hetsmål.
Även förändringar av plattformarnas villkor kan ha en
negativ effekt på MTG:s förmåga att marknadsföra
sina spel eller monetarisera dem.
Marknadsföringskostnaderna kanske inte ger
effekt
MTG:s gamingbolag marknadsför sina produkter
fortlöpande för att locka nya kunder. Beroende på de
volymer som läggs på marknadsföringskostnader kan
marknadsföringskampanjer som inte ger det förväntade
resultatet leda till betydande ekonomiska förluster.
Dessutom kan ändrade restriktioner när det gäller hur
personuppgifter får användas minska effekten av
MTG:s marknadsföringskostnader genom att det blir
svårare att vända sig direkt till de publiksegment som
mest sannolikt skulle bli kunder hos MTG. Sådana
restriktioner är resultatet både av myndighetsbeslut
och beslut från plattformar för innehållsdistribution
för att skydda användarnas integritet (t.ex. IDFA på
Apple-enheter).
Beroende av varumärken från tredje part
Några av Snowprints och Hutchs främsta titlar inne-
håller licensierade varumärken från tredje part (t.ex.
Warhammer 40,000 och Formel 1). Om sådana
licenser dras in, eller om licensieringskostnaderna
överstiger prognoserna kan MTG behöva avveckla de
spel som berörs. Det kan få en negativ påverkan på
bolagets intäkter och lönsamhet.
47 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Intrång i immateriella rättigheter
MTG:s varumärken, copyrights och andra immateri-
ella rättigheter kanske inte erbjuder ett tillräckligt
skydd för MTG, eller ansökningar om registrering av
immateriella rättigheter kanske inte godkänns, eller
MTG:s rättigheter kanske inte upprätthålls i vissa
jurisdiktioner. MTG kan bli föremål för rättstvister
gällande intrång i bolagets immateriella rättigheter,
eller så kan andra företag stämma MTG för påstådda
eller faktiska intrång i deras immateriella rättigheter,
till exempel på grund av MTG:s användning av tred-
jepartskomponenter och mjukvara med öppen
källkod i samband med spelutveckling. Om något av
ovanstående inträffar finns det en risk för att MTG:s
investeringar i immateriella rättigheter inte genererar
de förväntade resultaten, eller att MTG åläggs att
betala skadestånd eller andra avgifter, vilket i sin tur
kan få en negativ påverkan på MTG:s intäkter och
lönsamhet.
Beroende av talanger och nyckelpersoner
MTG kanske inte kan locka till sig rätt talanger till en
godtagbar kostnad, eller behålla nyckelmedarbetare.
En framgångsrik design, utveckling, marknadsföring
och monetarisering av spelen kräver mycket kompe-
tenta insatser från utvecklare, kreatörer, dataanalyt-
iker och andra experter. Under omständigheter med
en ökad efterfrågan på den typen av kompetens från
MTG:s konkurrenter kanske inte MTG kan locka till
sig eller behålla den personal som bolaget behöver till
en godtagbar kostnad, eller inte alls. Det kan få en
negativ påverkan på MTG:s förmåga att släppa nya
speltitlar, eller uppdateringar av befintliga spel, vilket
potentiellt kan leda till intäktsbortfall och försämrad
lönsamhet liksom förlorade användare.
Vissa av MTG:s verksamheter är beroende av nyck-
elmedarbetare för viktiga uppgifter i fråga om pro-
duktdesign, monetarisering av innehåll samt
marknadsföring. Om sådana medarbetare vill lämna
sina respektive arbetsgivare kan deras kompetens
vara svår att ersätta snabbt eller till en rimlig kostnad.
Det skulle kunna orsaka en tillfällig försämring av den
påverkade verksamhetens resultat.
Nya aktörer på marknaden samt konsolidering
Tillkomsten av nya aktörer, eller fortsatt konsolider-
ing av marknaden, kan medföra stora förändringar för
industrin och potentiellt få en negativ inverkan på
etablerade kontrakt och förhandlingsstrukturer, såväl
som på affärsmetoder och på hur reklam handlas och
säljs online.
Störningar i verksamheten
MTG:s företag kan drabbas av störningar orsakade av
en mängd olika faktorer.
Gamingbolag kan påverkas negativt av cyberattacker
externt eller inifrån bolagen. Om de drabbade företa-
gen inte kan återhämta sig snabbt efter avbrott i sin
verksamhet kan MTG drabbas av omedelbar intäkts-
förlust och på längre sikt kan ryktet skadas.
Skatterelaterade risker
MTG:s verksamhet bedrivs genom dotterbolag i olika
jurisdiktioner. Verksamheten bedrivs i enlighet med
MTG:s förståelse och tolkning av gällande skat-
telagar, skatteavtal, andra skatteföreskrifter och krav
från de berörda skattemyndigheterna. Ändrade lagar,
avtal och andra bestämmelser kan påverka koncern-
ens skatteställning liksom om skattemyndigheterna
skulle ifrågasätta koncernens tolkning av gällande
skatteregler.
Regulatoriska risker
Koncernens verksamheter regleras i flera olika juris-
diktioner. De system som reglerar bolagets verksam-
het innefattar både Europeiska unionen (EU) och
nationella lagar och förordningar som främst rör
konkurrens (antitrust), skydd av personuppgifter,
bestämmelser till behandling av hasardspel (”loot
boxes”), bestämmelser om personalens arbetstid och
övertid, skyldighet om rapportering och offentlig-
görande och beskattning. Förändringar i sådana lagar
och förordningar, särskilt med avseende på krav på
åtkomst, konsumentskydd, beskattning eller andra
aspekter av koncernens verksamhet, eller någon av
dess konkurrenters verksamhet, kan ha en väsentlig
negativ effekt på koncernens verksamhet, finansiella
ställning eller resultat.
48 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Dessutom, om MTG inte tillhandahåller regelbunden
och tillräcklig utbildning om frågor gällande regeleft-
erlevnad till koncerns personal kanske medarbetarna
exponerar koncernen för risken för böter och viten till
följd av bristande efterlevnad.
Finansieringsrisker
Även om MTG inte har varit beroende av extern finan-
siering under 2023 är det möjligt att koncernen kan
behöva ta upp lån från tredje parter för att kunna
genomföra sin strategi på ett framgångsrikt sätt. Det
skulle exponera MTG för risker kopplade till störnin-
gar på finansmarknaderna, vilket kan innebära att det
blir svårare och dyrare att erhålla finansiering. Till
exempel kan geografiska och makroekonomiska
villkor, beslut om nya förordningar, genomförande av
nyligen antagna lagar, nya tolkningar eller att exister-
ande lagar och regler avseende finansiella institu-
tioner, finansmarknaderna eller finansiella tjänster
görs gällande, resultera i en minskning av tillgängliga
krediter eller en ökning av kostnaden för krediter.
Externa lån hanteras centralt i enlighet med koncern-
ens finanspolicy. Lån tas huvudsakligen upp av
moderbolaget och överförs till dotterbolagen som
interna lån eller kapitaltillskott. Det kan vid vissa tid-
punkter förekomma att bolag har mindre externa lån
eller checkräkningskrediter direkt knutna till dessa
bolag.
Finanspolicy
Koncernens finansiella riskhantering är centraliserad
till moderbolaget för att tillvarata stordriftsfördelar
och synergieffekter samt för att minimera operativa
risker. Koncernens finanspolicy granskas och
bestäms av styrelsen och består av ett ramverk av rik-
tlinjer och regler för riskhantering och finansverk-
samheten i stort. Koncernens finansiella risker
utvärderas löpande och följs upp för att säkerställa
att finanspolicyn följs. Exponeringarna finns
beskrivna i not 17.
Valutarisk
Valutarisk delas in i transaktionsexponering och
omräkningsexponering.
Transaktionsexponering
Transaktionsexponering är inte säkrad.
Omräkningsexponering
Omräkningsexponering uppkommer vid omräknin-
gen av dotterbolagens och intressebolagens resultat-
och balansräkningar till rapportvalutan svenska kro-
nor från andra valutor. Eftersom flera dotterbolag
rapporterar i en annan valuta än svenska kronor är
koncernen exponerad för förändringar i valutakurser.
Omräkningsexponering är inte valutasäkrad.
Ränterisk
MTG:s finansieringskällor utgörs i huvudsak av eget
kapital från aktieägare och kassaflöde från löpande
verksamhet. Räntebärande skulder skulle, om och när
de upptas, medföra att koncernen exponeras för rän-
terisk. Koncernen använder för närvarande inte finan-
siella instrument för att säkra ränterisker.
Refinansieringsrisk
Refinansieringsrisken, om tillämplig, hanteras genom
att använda flera finansieringskällor, att förfallo-
dagarna på lånen är utspridda över tid och genom att
normalt initiera refinansiering av alla lån senast 12
månader före förfallodagen.
Kreditrisk
Kreditrisken med avseende på MTG:s kundfordringar
är spridd på ett stort antal kunder, både privatper-
soner och företag. Hög kreditvärdighet krävs vid
större försäljningsbelopp och kreditupplysningar
inhämtas för att minska risken för kreditförluster.
Försäkringsbara risker
Moderbolaget tillser att koncernen har tillräckligt
försäkringsskydd för styrelseledamöter och VD.
Övriga försäkringar såsom avbrott i verksamheten,
förlust av tillgångar och reseförsäkringar täcks in av
lokala försäkringslösningar i respektive underkon-
cern eller företag.
49 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Bolagsstyrning
Bolagsstyrningen inom MTG utgår från svensk lag-
stiftning, Nasdaq Stockholms Nordic Main Market
Regelverk för emittenter (Regelboken”) och Svensk
kod för bolagsstyrning (Koden”), se www.bolagssty-
rning.se. MTG följde Koden och rapporterade en
avvikelse från Koden under 2023 (se vidare under
”Erttningsutskottet). Vidare har inga överträdelser
begåtts av MTG av tillämpliga regler på börsen och
inte heller några brott mot allmänt godtagna princi-
per på värdepappersmarknaden som har rapporter-
ats av Disciplinnämnden vid Nasdaq Stockholm eller
Aktiemarknadsnämnden under 2023.
Aktieägare
För information om bolagets ägarstruktur, aktiekapi-
tal och MTG-aktien, se avsnittet ”MTG-aktien” på
sidorna 43-46.
Information till aktieägarna inkluderar delårsrap-
porter och bokslutskommunikéer, årsredovisningar
och pressmeddelanden om betydande händelser
som inträffar under året. Alla sådana rapporter,
pressmeddelanden och övrig information återfinns
på www.mtg.com, under rubriken Nyheter och under
Investerare/Rapporter & presentationer.
Årsstämma
Av aktiebolagslagen (2005:551) och bolagsordningen
framgår hur kallelse till årsstämma och extra
bolagsstämmor ska ske, samt vem som har rätt att
delta och rösta vid stämman. Inga begränsningar
ANSVAR OCH
BOLAGSSTYRNING
AKTIEÄGARE
VALBEREDNING
ÅRSSTÄMMA
STYRELSEN
VERK
STÄLLANDE
DIREKTÖR
KONCERN
LEDNING
EXTERNA
REVISORER
REVISIONS
UTSKOTT
ERSÄTTNINGS
UTSKOTT
STYRNING, RISK
OCH REGEL
EFTERLEVNAD
50 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
gäller för hur många röster varje aktieägare kan avge
vid stämman. A-aktier medför rätt till tio röster,
medan B- och C-aktier medför rätt till en röst. Bolag-
sordningen tillåter att styrelsen fattar beslut om att
aktieägarna ska ha rätt att poströsta före årsstäm-
man.
Valberedningen
Valberedningen består av representanter för några av
MTG:s största aktieägare och i dess uppgifter ingår:
Att utvärdera styrelsens arbete och
sammansättning
Att lämna förslag till årsstämman avseende val
av styrelse och styrelseordförande
Att tillsammans med revisionsutskottet ta fram
förslag avseende val av revisorer (när det är
lämpligt)
Att lägga fram förslag avseende ersättning till
styrelsen och bolagets revisorer
Att lämna förslag avseende ordförande för
årsstämman
Att lämna förslag till nästa årsstämma avseende
tillsättning av valberedningen
I enlighet med den process som godkändes av MTG:s
aktieägare vid MTG:s årsstämma 2019 samman-
kallades en valberedning för att ta fram förslag till
årsstämman 2024. Valberedningen består av Chris-
tian Rauda, utnämnd av EHM Holding GmbH; Klaus
Roehrig, utnämnd av Active Ownership Corporation;
Malin Björkmo, utnämnd av Handelsbanken Fonder
AB och Simon Duffy, styrelsens ordförande. De tre
aktieägare som har utsett representanter till val-
beredningen står för uppskattningsvis 31% av totala
antalet röster i MTG. I enlighet med tidigare praxis
utnämnde valberedningens ledamöter Christian
Rauda, som representerade den största aktieägaren
den sista arbetsdagen i augusti 2023, till valberednin-
gens ordförande. Information om hur aktieägare kan
lämna förslag till valberedningen har publicerats på
www.mtg.com, där även valberedningens moti-
verade yttrande till årssmman samt en kort
redogörelse för dess arbete kommer att offentlig-
göras i god tid före årsstämman 2024. I sitt arbete
tillämpar valberedningen regel 4.1 i Koden som mång-
faldspolicy. Valberedningen beaktar följaktligen vik-
ten av en ökad mångfald i styrelsen, när det gäller
kön, ålder och nationalitet samt erfarenhet, yrkes-
bakgrund och verksamhetsområden. Närmare infor-
mation om detta framgår av valberedningens moti-
verade yttrande beträffande sitt förslag till styrelse
som lämnades i samband med årsstämman 2023.
Styrelsen
Styrelseledamöterna väljs årligen på årsstämman för
tiden intill slutet av nästa årsstämma. Bolagsordnin-
gen innehåller inga begränsningar angående sty-
relseledamöternas valbarhet. Enligt bolagsordningen
ska styrelsen bestå av lägst tre och högst nio stäm-
movalda styrelseledamöter. Styrelsen består av åtta
styrelseledamöter. Styrelseledamöterna är Simon
Duffy, Natalie Tydeman, Gerhard Florin, Chris Car-
valho, Simon Leung, Florian Schuhbauer, Liia Nõu
och Susanne Maas. Vid årsstämman 2023 skedde
omval av Simon Duffy, Gerhard Florin, Natalie Tyde-
man, Chris Carvalho, Simon Leung och Florian Schu-
hbauer, samt nyval av Liia Nõu och Susanne Maas.
Årsstämman beslutade även om val av Simon Duffy
som styrelseordförande. Under 2023 uppfyllde sty-
relsen i MTG Kodens krav på att majoriteten av
ledamöterna ska vara oberoende i förhållande till
bolaget och bolagsledningen, samt att minst två av
dessa även ska vara oberoende i förhållande till bola-
gets större aktieägare (dvs. ägande som överstiger 10
procent). Biografiska data om var och en av styrels-
ens ledamöter finns på sidorna 57-58.
Styrelsens ansvar och arbetsuppgifter
MTG:s styrelse ansvarar för den övergripande strate-
gin för koncernen och för att organisera förvaltnin-
gen av den i enlighet med aktiebolagslagen och
Koden. Styrelsens arbets- och delegationsordning,
instruktion till verkställande direktören och rapport-
eringsinstruktioner uppdateras och godkänns en
gång per år i samband med styrelsens möte under
fjärde kvartalet i december. Precis som tidigare år har
ett ersättnings- och revisionsutskott utsetts inom sty-
relsen. Dessa utskott är för styrelsen beredande
organ och inskränker inte styrelsens övergripande
ansvar för bolagets skötsel och de beslut som fattas.
51 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Styrelsens arbete
Styrelsen har under året haft 15 styrelsemöten (inklus-
ive det konstituerande mötet i samband med årsstäm-
man 2023 men exklusive möten som hölls per capsu-
lam). Inför varje ordinarie styrelsemöte får
styrelseledamöterna en skriftlig dagordning, som
grundar sig på den av styrelsen fastställda arbetsord-
ningen, och ett fullständigt informations- och beslut-
sunderlag. Återkommande punkter är bland annat
bolagets finansiella resultat och ställning, marknad-
släge, investeringar och fastställande av finansiella
rapporter. Löpande under året behandlas också rap-
porter från revisions- och ersättningsutskottet samt
rapporter avseende intern kontroll och finansier-
ingsverksamhet. Vid mötena är verkställande direk-
tören föredragande och även bolagets finanschef och
andra personer ur ledningen deltar och föredrar sär-
skilda ärenden. Koncernens chefsjurist är styrelsens
sekreterare. Styrelseledamöternas närvaro vid sty-
relse- och utskottsmöten framgår av tabellen på sidan
59. Bland de väsentliga frågor som har tagits upp
under året finns strategiska och ekonomiska frågor,
med ett särskilt fokus på förvärv och avkastning till
aktieägarna.
Säkerställande av kvalitet i finansiell rapportering
I den arbetsordning som årligen beslutas av styrelsen
ingår instruktioner om bland annat vilka finansiella
rapporter och liknande information som ska lämnas till
styrelsen. Utöver bokslutskommuniké, delårsrap-
porter och årsredovisning granskar och utvärderar
styrelsen omfattande finansiell information som avser
såväl koncernen i sin helhet som de olika enheter som
ingår i koncernen. Styrelsen granskar också, i första
hand genom revisionsutskottet, de mest väsentliga
redovisningsprinciper som tillämpas i koncernen
avseende den finansiella rapporteringen, liksom
väsentliga förändringar av principerna. I revisionsut-
skottets uppgifter ingår även att granska rapporter om
internkontroll och processerna för finansiell rapporter-
ing såväl som interna revisionsrapporter som samman-
ställs av koncernens internrevisionsfunktion (allmänt
känt som GRC). Koncernens externa revisorer rapport-
erar till styrelsen vid behov. Koncernens externa revi-
sorer deltar också i revisionsutskottets möten. Samt-
liga revisionsutskottsmöten protokollförs och
protokollen är tillgängliga för alla styrelseledamöter
och för revisorerna.
Utvärdering av styrelse och verkställande direktör
Styrelsen följer ett fastsllt förfarande för att årligen
utvärdera resultatet av styrelsens och utskottens
arbete, hur väl arbetssättet fungerar och hur det kan
förbättras. Frågorna fokuserar på huruvida styrelsen
tillför värde till organisationen, förstärker utförandet
genom granskning av styrelsens sammansättning och
struktur, arbetets utförande och effektivitet och dess
roll i granskningen av verkställandet av överenskomna
strategier. Enkäten inkluderar också genomgång av
individuella prestationer. Frågorna avser både
betygsättning enligt färdiga skalor och erbjuder också
möjligheten att ge relevanta kommentarer, särskilt
avseende konkreta förslag till förbättringar. Ord-
föranden avlämnar därefter i fjärde kvartalet en rap-
port över utfallet av utvärderingen till styrelsen. Ord-
föranden presenterar och diskuterar också denna
sammanfattning med valberedningen. Därtill genom-
förs vart tredje år vanligtvis en mer utförlig utvärdering
av styrelsen av en oberoende styrelseledamot eller en
extern konsult. Det var senast 2021 en sådan mer
utförlig utvärdering genomfördes.
Ersättningsutskott
Ersättningsutskottet består av Gerhard Florin (ord-
förande), Natalie Tydeman och Susanne Maas. Ersät-
tningsutskottets uppgifter framgår av avsnitt 9.1 i
Koden, och omfattar frågor om löner, pensionsvillkor,
incitamentsprogram och övriga anställningsvillkor för
ledande befattningshavare. Ersättningsutskottets
samtliga möten protokollförs och protokollen görs till-
gängliga för styrelsen. Susanne Maas bedöms inte
vara oberoende i förhållande till bolaget och koncern-
ledningen till följd av att hon under de senaste tre åren
har varit anställd inom ett antal olika ledande roller
inom HR på InnoGames, dvs. inom MTG-koncernen.
Därmed innebär det en avvikelse från Koden att
Susanne Maas är medlem i ersättningsutskottet. Förk-
laringen till avvikelsen är att MTG:s styrelse anser att
Susanne Maas är den som är mest lämpad bland
MTG:s styrelseledamöter att vara medlem i ert-
tningsutskottet mot bakgrund av hennes omfattande
erfarenhet av HR och ersättningsrelaterade frågor.
Vidare anser inte MTG att det är sannolikt att Susanne
52 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Maas tidigare erfarenhet från ledande roller inom HR
på InnoGames skulle ha någon negativ effekt på
hennes förmåga att utföra sina uppdrag som medlem i
ersättningsutskottet i enlighet med MTG:s aktieägares
bästa intresse.
Revisionsutskott
Revisionsutskottet består av Liia Nõu (ordförande),
Chris Carvalho, Simon Leung och Florian Schuhbauer.
Revisionsutskottets uppgifter framgår av 8 kap 49b §
aktiebolagslagen. I dessa uppgifter ingår att revision-
sutskottet ska övervaka MTG:s finansiella rapporter-
ing och effektivitet i bolagets interna kontroll och
internrevision, såväl som att upprätthålla löpande kon-
takt med MTG:s externa revisor och koncernens Gov-
ernance, Risk and Compliance Director. Revisionsut-
skottets arbete inriktas primärt på kvaliteten och
riktigheten i koncernens finansiella redovisning och
därtill hörande rapportering samt arbetet med den
interna kontrollen av den finansiella rapporteringen
inom MTG. Revisionsutskottet utvärderar vidare revi-
sorernas arbete, kvalifikationer och oberoendeställn-
ing. Revisionsutskottet följer hur redovisningsprinci-
per och krav på redovisning utvecklas, diskuterar
andra väsentliga frågor som har samband med MTG:s
ekonomiska redovisning och rapporterar sina iakt-
tagelser till styrelsen. Revisionsutskottets samtliga
möten protokollförs och protokollen görs tillgängliga
för styrelsen.
Ersättning till styrelseledamöter
Ersättning till styrelseledamöter för styrelsearbete och
för utskottsarbete föreslås av valberedningen och
godkänns av årsstämman. Valberedningens förslag
baseras på jämförelse med ersättningen i andra bolag
i samma bransch och storlek. Information om ersät-
tning till styrelseledamöter återfinns i not 21. Styrelse-
ledamöter deltar inte i koncernens incitamentspro-
gram.
Externa revisorer
KPMG valdes som MTG:s revisorer för räkenskapsåret
2023 intill slutet av årssmman 2024. Omval gjordes
av auktoriserad revisor Helena Nilsson som ansvarig
revisor. Revisionsuppdraget omfattar granskning av
årsredovisningen, bokföringen, styrelsens och verk-
ställande direktörens förvaltning, övriga uppgifter som
det ankommer på bolagets revisor att utra och rådg-
ivning eller annat arbete som kan föranledas på grund-
val av iakttagelser vid granskning eller vid genom-
förandet av andra sådana uppdrag. Alla andra uppdrag
definieras som övriga uppdrag. Revisorerna rapport-
erar resultatet av sin granskning för aktieägarna
genom revisionsberättelsen, som de presenterar för
årsstämman. Dessutom rapporterar revisorerna resul-
tatet av sin granskning till revisionsutskottet vid varje
ordinarie möte och till styrelsen vid behov. KPMG
arbetade även med andra ärenden utöver revisionen
under 2023. Dessa tjänster omfattade arbete i sam-
band med bolagets aktieåterköpsprogram, arbete
med skatteregler och dess efterlevnad, rådgivning i
redovisningsfrågor, rådgivning kring processer och
internkontroll samt andra uppdrag av liknande karak-
tär nära relaterat till revisionsprocessen. För mer
detaljerad information om revisionsarvoden för året,
se not 22.
Förhandsgodkännande av policies och rutiner
för icke-revisionsrelaterade tjänster
Revisionsutskottet har etablerat godkännandepolicies
och rutiner för andra tjänster än revisionstjänster för
att säkra revisorernas oberoende. Nuvarande policy
godkändes i november 2023 av revisionsutskottet.
Koncernledning
Per årsskiftet 2023 bestod den verkställande lednin-
gen i MTG av verkställande direkr Maria Redin, CFO
Nils Mösko, EVP Gaming Arnd Benninghoff samt
chefsjurist Simon Hahn. Lasse Pilgaard, tidigare CFO,
slutade på sin befattning i augusti 2023. Information
om respektive medlem av ledningsgruppen, inklusive
aktieinnehav per 31 december 2023, finns på sidan 60.
Verkställande direktör
VD ansvarar för att den löpande förvaltningen av bola-
get sköts enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar.
VD tar i samråd med styrelsens ordförande fram nöd-
vändig information och dokumentation som underlag
för styrelsens arbete och för att styrelsen ska kunna
fatta väl underbyggda beslut. VD stöds av den verk-
53 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
ställande ledningen. Styrelsen utvärderar VDs arbete
fortlöpande. Styrelsen har därutöver haft ett utrder-
ingsmöte avseende VD utan närvaro av VD eller annan
person från ledningen. Verkställande direktören och
verkställande ledningen, med stöd av olika stabsfunk-
tioner, ansvarar för koncernens efterlevnad avseende
övergripande strategi, ekonomisk kontroll och verk-
samhetskontroll, koncernens finansiering, kapital-
struktur, riskhantering och förvärv. Detta inkluderar
bland annat framtagande av finansiella rapporter,
information till och kommunikation med aktie-
marknaden och andra uppgifter. De policies som bola-
get har tagit fram omfattar bland annat uppförande-
kod, arbete mot mutor och korruption, riskhantering
samt finansiell kontroll.
Ersättning till ledande befattningshavare
Nuvarande riktlinjer för ersättning till ledande befat-
tningshavare som godkändes vid årsstämman 2021
återfinns i not 21. De medarbetare som omfattas av
dessa riktlinjer är företagets verkställande ledning.
Förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befat-
tningshavare 2024
Till årsstämman 2024 har styrelsen beslutat att föreslå
att riktlinjerna ska vara oförändrade förutom avsnittet
avseende pension där styrelsen föreslår följande
ändring i riktlinjerna efter en jämförande analys utförd
av en oberoende rådgivare för att säkerhetsställa att
ersättningen till ledande befattningshavare är i linje
med marknadspraxis i detta avseende.
Pension
Erbjuder konkurrenskraftiga och välavvägda pensions-
villkor i ljuset av vad som gäller enligt marknadspraxis i
det land där individen är anställd eller bosatt samt
totalersättningen. Pension ska tillhandahållas i form av
avgiftsbestämd förmån eller som kontant pensions-
bidrag och premien ska uppgå till högst 35% av indivi-
dens årliga fasta grundlön.
För mer information om särskilda ersättningsfrågor
hänvisas till styrelsens ersättningsrapport 2023, som
finns på www.mtg.com
54 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
MTG:s rutiner för intern kontroll, riskbedömningar,
information- och kommunikationsprocesser samt
uppföljning avseende den finansiella rapporteringen
har skapats för att säkerställa en tillförlitlig övergri-
pande finansiell rapportering och en extern finansiell
rapportering upprättad i enlighet med IFRS
Redovisningsstandarder, tillämpliga lagar och regler
samt övriga krav för bolag noterade på Nasdaq
Stockholm. Detta arbete involverar styrelsen, lednin-
gen och övrig personal.
Kontrollmiljö
Styrelsen har tagit fram instruktioner och arbetspro-
cesser som rör roller och ansvarsområden för den
verkställande direktören och styrelseledamöterna.
Styrelsen har vidare fastställt ett antal grundläg-
gande riktlinjer av betydelse för arbetet med den
interna kontrollen. I dessa ingår kontroll och uppföl-
jning av utfall jämfört med planer och tidigare år.
Revisionsutskottet bistår styrelsen i olika frågor,
såsom övervakning av intern kontroll över finansiell
rapportering och fastställande av de redovisning-
sprinciper som koncernen tillämpar.
Ansvaret för att upprätthålla en effektiv kontrollmiljö
och intern kontroll avseende den finansiella rapport-
eringen är delegerat till den verkställande direktören.
Chefer på olika nivåer i bolaget har i sin tur detta ans-
var inom sina specifika ansvarsområden. Koncernled-
ningen rapporterar regelbundet till styrelsen enligt
fastställda rutiner och utöver revisionsutskottets rap-
porter. Ansvar och befogenheter, rutiner, instruk-
tioner, riktlinjer, manualer och policies bildar tillsam-
mans med lagar och föreskrifter bolagets kontrollmiljö.
Alla anställda ansvarar för att riktlinjerna följs.
Riskbedömning och kontrollaktiviteter
Bolaget har bedömt risker i samtliga bolag, segment
och verksamheter inom koncernen genom att
använda en strukturerad metod. I de fall där riskexpo-
neringen har bedömts som oacceptabel av ledningen
har riskreducerande åtgärder formulerats och vid-
tagits. En sammanfattning av de huvudsakliga risk-
erna presenteras årligen för styrelsen och revision-
sutskottet. Den övergripande samordningen av
riskhanteringsprocessen genomförs centralt av kon-
cernens funktion för GRC (Ansvar, risk och efterlev-
nad). De största riskerna för gamingbolag har att göra
med tillgången på medarbetare med specifik kompe-
tens, hårdare restriktioner kring användning av per-
sonuppgifter, beroendet av stora plattformar för
innehållsdistribution samt förmågan att lansera
framgångsrika nya titlar. Respektive ledning ansvarar
för riskhantering i koncernens bolag, segment och
affärsenheter. Ansvaret inbegriper det dagliga arbe-
tet med fokus på verksamheten och övriga relevanta
risker och att driva riskhanteringen inom sina egna
ansvarsområden. Ledningarna har stöd av koncern-
ens centrala funktioner i sitt riskhanteringsarbete vid
behov.
Information och kommunikation
Väsentliga riktlinjer av betydelse för den finansiella
rapporteringen uppdateras och kommuniceras
löpande till berörda medarbetare. Det finns såväl for-
mella som informella informationskanaler till bolag-
sledningen och styrelsen för väsentlig information
från medarbetarna. För extern kommunikation finns
riktlinjer som säkerställer att bolaget lever upp till
högt ställda krav på korrekt information till
marknaden.
Uppföljning
Styrelsen utvärderar kontinuerligt den information
som bolagsledningen och revisionsutskottet lämnar.
Styrelsen erhåller regelbundet uppdaterad informa-
tion om koncernens utveckling mellan varje styrel-
semöte. Koncernens finansiella sllning, strategi och
investeringar diskuteras vid varje styrelsemöte. Varje
kvartalsrapport granskas av revisionsutskottet före
publicering. Revisionsutskottet ansvarar även för
uppföljning av den interna kontrollen. Arbetet inne-
fattar att säkerställa att åtgärder vidtas rörande even-
tuella brister och förslag till förbättringar som fram-
kommit vid den externa revisionen.
INTERN KONTROLL
ÖVER FINANSIELL
RAPPORTERING
55 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Bolaget har en funktion för GRC (Ansvar, risk
och efterlevnad) som ansvarar för att följa upp
och utvärdera arbetet med riskhantering och
intern kontroll. Arbetet innefattar bland annat
att granska hur fastställda riktlinjer efterlevs,
och vid behov, att stötta med utformning och
implementering av ytterligare kontrollrutiner.
GRC funktionen planerar sitt arbete i samråd
med revisionsutskottet och rapporterar löpande
resultatet av sin granskning till revisionsut-
skottet.
De externa revisorerna rapporterar till revisions-
utskottet vid ordinarie utskottsmöten när detta
är relevant.
Internrevision
Mot bakgrund av den riskbedömning som
beskrivs ovan samt hur kontrollverksamheten
utformas, inklusive självbedömning och djup-
gående analys av den interna kontrollen, har sty-
relsen valt att inte upprätthålla en specifik
internrevisionsfunktion. Med tanke på
uppdelningen mellan de funktioner som utfor-
mar och genomför de interna kontrollerna anser
styrelsen att bolagets GRC funktion är tillräck-
ligt oberoende för att kunna utföra internrevi-
sioner som en del av sitt bredare ansvarsområde.
56 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
STYRELSEN
Simon Duffy
Styrelseordförande
Brittisk medborgare, född 1949
Vald 2008
Simon var styrelseordförande i Tradus plc fram till bolagets
försäljning i mars 2008 och vice styrelseordrande i
ntl:Telewest fram till 2007 efter att ha börjat som VD 2003.
Simon har också varit finanschef på Orange SA, VD på
End2End AS, en specialist på trådlös datatrafik, VD och
vice styrelseordförande i WorldOnline International BV,
samt vice ordförande och VD i EMI Group plc. Han är för
närvarande tillförordnad styrelseordförande i Viaplay
Group AB och styrelseledamot i Avianca Group Interna-
tional Limited. Han är också styrelseordförande i Manches-
ter Metropolitan University.
Simon har en Masterexamen från University of Oxford och
en MBA från Harvard Business School.
Oberoende i förllande till bolaget, bolagsledningen och
bolagets större ägare.
Direkt och indirekt innehav: 15 000 MTG B-aktier per
31 december 2023.
Chris Carvalho
Styrelseledamot
Amerikansk medborgare, född 1965
Vald 2020
Chris Carvalho har stor erfarenhet som rådgivare och sty-
relseledamot för flera gaming och startup-bolag. Chris var
under fyra år COO på Kabam, en utgivare av mobilspel,
och tio år på Lucasfilm, där han var ansvarig för afrsut-
veckling och drev bolagets internetdivision, StarWars.com.
Chris har även varit styrelseledamot i G5 Entertainment,
utgivaren av mobilspel som är noterad på Nasdaq Stock-
holm. Chris är för närvarande styrelseledamot i Roblox, en
onlinebaserad användargenererad gamingplattform och
ett system för spelskapande noterad på New York Stock
Exchange, och är därtill rådgivare till olika startup-bolag i
gränslandet mellan underhållning och teknik.
Chris har en MBA från UCLA’s Anderson School of
Management och en Bachelor of Science från University
of California, Berkeley.
Ledamot i revisionsutskottet.
Oberoende i förllande till bolaget, bolagsledningen och
bolagets större ägare.
Direkt och indirekt innehav: 2 500 MTG B-aktier per
31 december 2023.
Susanne Maas
Styrelseledamot
Tysk medborgare, född 1972
Vald 2023
Susanne Maas är Chief Human Resources Officer på
myneva, en ledande leverantör av mjukvarulösningar för
välfärdssektorn. Innan Susanne började på myneva 2022
hade hon ledande befattningar inom HR på InnoGames,
MTG:s största dotterbolag och en av Europas mest inflytel-
serika utvecklare och utgivare av mobil- och onlinespel,
mellan 2012 och 2022, och innan dess var hon pro-
gramsamordnare på Bechtel International Centre vid Stan-
ford University från 2008 till 2012 och har även varit HR-
och PR-chef på Katholisches Kinderkrankenhaus
Wilhelmstift i Hamburg från 2001 till 2007.
Susanne har en MA i International Relations, Administra-
tion Science and Organisational Change från Universität
Konstanz.
Ledamot i ersättningsutskottet.
Inte oberoende i förhållande till bolaget, bolagsledningen
och inte i förhållande till bolagets större ägare.
Direkt och indirekt innehav: 0 MTG-aktier per 31 december
2023.
Gerhard Florin
Styrelseledamot
Tysk medborgare, född 1959
Vald 2018
Gerhard har arbetat i över 25 år i underhållnings- och
spelbranschen. Gerhard har tidigare suttit i styrelserna för
Codemasters plc, Funcom, Kobojo och King Digital Enter-
tainment, och var styrelseordförande i sistnämnda bolag
mellan 2014 och 2016. Mellan 2006 och 2010 var Gerhard
EVP och General Manager för förlagsverksamheten
Electronic Arts, där han ansvarade för bolagets interna-
tionella förlagsverksamhet. Dessförinnan innehade han
olika befattningar i Electronic Arts tyska och brittiska verk-
samheter. Innan Gerhard började på Electronic Arts
arbetade han på Bertelsmann Music Group och McKinsey.
Gerhard är för närvarande styrelseordförande i InnoGames
GmbH (ett av MTG:s dotterbolag).
Gerhard har en masterexamen och en doktorsexamen i
nationalekonomi från Augsburgs universitet i Tyskland.
Ordförande i ersättningsutskottet.
Oberoende i förllande till bolaget, bolagsledningen och
bolagets större ägare.
Direkt och indirekt innehav: 6 680 MTG B-aktier per
31 december 2023.
57 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Natalie Tydeman
Styrelseledamot
Brittisk medborgare, född 1971
Vald 2017
Natalie är Senior Investment Director på Kinnevik AB
(publ), fokuserad på att investera i teknologiretag i
tillxtfas och sitter i styrelsen för flera av Kinneviks port-
följbolag (Betterment, Jobandtalent och Vay). Innan
Natalie började på Kinnevik tillbringade hon åtta år som
partner och sedan senior partner på GMT Communications
Partners, en av Europas ledande private equity-specialister
inom media- och kommunikationsbranschen. Tidigare i sin
karriär hjälpte Natalie till att lansera Excite i Europa, byg-
gde upp Discovery Communications europeiska digitala
medieverksamhet, var VD för Fox Kids Europes Online &
Interactive-division och ledde Fremantle Medias affärsdi-
versifiering och företagssatsningar som Senior Vice Presi-
dent. Natalie är även styrelseledamot i Viaplay Group AB.
Natalie har en Bachelor of Arts i matematik fn University
of Oxford och en MBA fn Harvard Business School.
Ledamot i ersättningsutskottet.
Oberoende i förllande till bolaget, bolagsledningen och
bolagets större ägare.
Direkt och indirekt innehav: 1 342 MTG B-aktier per
31 december 2023.
Liia Nõu
Styrelseledamot
Svensk medborgare, född 1965
Vald 2023
Liia Nõu är för närvarande VD för Pandox, en ledande
hotellfastighetsägare noterad på Nasdaq Stockholm. Innan
Liia tilltdde rollen som VD för Pandox 2021 var hon CFO
från det att hon började på Pandox 2007. Liia har också
innehaft CFO-roller på GE Money Bank Nordics & Baltics,
en världsomspännande finansservice- och bankkoncern,
från 2002 till 2007, CFO på Song Networks, en leverantör
av IP-baserade kommunikationslösningar till affärskunder i
Norden, från 2000 till 2002, CFO på Icon Medialab, en
dgivningsverksamhet på nätet, från 1997 till 1999, CFO
på Tele2 fn 1995 till 1997 samt finanschef och kassör på
Q8 fn 1988 till 1995.
Liia har en civilekonomexamen från Handelshögskolan i
Stockholm.
Ordförande i revisionsutskottet.
Oberoende i förllande till bolaget, bolagsledningen och
bolagets större ägare.
Direkt och indirekt innehav: 0 MTG-aktier per 31 december
2023.
Simon Leung
Styrelseledamot
Kanadensisk medborgare, född 1954
Vald 2021
Simon är baserad i Hongkong och har omfattande erfaren-
het av att arbeta med internationella bolag och leda deras
verksamhet i Kina och Asien-Stillahavsregionen. Han var
Microsofts styrelseordförande och VD i region Kina 2008–
2012, och var VD för Motorola Asia-Pacific 1999–2008.
Simon har sedan i mars 2015 varit vice ordförande och sty-
relseledamot i NetDragon Websoft Holdings Limited, ett
spel- och utbildningsteknikbolag noterat på Hong Kong
Stock Exchange.
Han är sedan december 2023 ordförande i Mynd.ai Inc., ett
AI-utbildningsföretag noterat på NYSE American. Därtill är
Simon oberoende styrelseledamot i PuraPharm Corpora-
tion Limited, ett bolag noterat på Main Board of the Stock
Exchange of Hong Kong Limited.
Simon erhöll en Bachelor of Arts och en Honorary Doctor-
ate in Laws från University of Western Ontario, Kanada
1978 respektive 2005, samt en Doctorate in Business
Administration vid Hong Kong Polytechnic University 2007.
Ledamot i revisionsutskottet.
Oberoende i förllande till bolaget, bolagsledningen och
bolagets större ägare.
Direkt och indirekt innehav: 0 MTG-aktier per 31 december
2023.
Florian Schuhbauer
Styrelseledamot
Tysk medborgare, född 1975
Vald 2022
Florian är co-CIO och Founding Partner på AOC. Florian
inledde sin karriär på Dresdner Kleinwort Benson med
befattningar inom riskhantering och aktieanalys. Han var
sedan med och grundade Newtron AG, ett mjukvaruföre-
tag som optimerar strategiska inköpsprocesser. Efter
försäljningen av Newtron blev Florian CFO och EVP på
DHL Global Mail i USA. Efter DHL började han på General
Capital Group/Active Value Investors där han fokuserade
på att anlägga ett private equity-perspektiv på börsbolag
och började senare på Triton Partners där han byggde upp
public equity-verksamheten innan han grundade AOC. Flo-
rian har haft ett stort antal styrelseuppdrag och är för
närvarande vice styrelseordrande i Vita 34 AG, styrelse-
ledamot och ordförande i revisionsutskottet i NFON AG
samt styrelseledamot i CI Games SE och H2Apex Group
SCA.
Florian har en masterexamen från Frankfurt School of
Finance and Management inom Finance and Business
Administration.
Ledamot i revisionsutskottet.
Oberoende i förllande till bolaget, bolagsledningen, inte
oberoende i förhållande till bolagets större ägare.
Direkt och indirekt innehav: 11 816 637 MTG B-aktier per 31
december 2023 (närståendes innehav).
58 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Styrelsens sammansättning 1 januari 2023–31 december 2023 och närvaro vid styrelse- och utskottsmöten
Styrelsen Närvaro vid styrelsemöten
1)
Närvaro vid revisionsut-
skottets möten
2)
Närvaro vid ersättningsut-
skottets möten
3)
Oberoende i förhållande till
större aktieägare
Oberoende i förhållande till
bolaget och bolagslednin-
gen
Simon Duffy
4)
12/15 - - Ja Ja
Natalie Tydeman 14/15 - 4/4 Ja Ja
Gerhard Florin 13/15 - 4/4 Ja Ja
Chris Carvalho 15/15 7/7 - Ja Ja
Simon Leung 11/15 7/7 - Ja Ja
Florian Schubauer 15/15 6/7 - Nej Ja
Liia Nõu
5)
9/15 (sedan utnämning, 9/9) 4/7 (sedan utnämning, 4/4) - Ja Ja
Susanne Maas
6)
9/15 (sedan utnämning, 9/9) - 2/4 (sedan utnämning, 2/2) Nej Nej
Marjorie Lao
7)
5/15 (till avgång, 5/6) 3/7 (till avgång, 3/3) - Ja Ja
Dawn Hudson
8)
5/15 (till avgång, 5/6) - 2/4 (till avgång, 2/2) Ja Ja
1) Under 2023 har totalt 15 möten hållits (inklusive det konstituerande styrelsetet som hölls efter årsstämman den 17 maj 2023 men exklusive möten som hölls per capsulam), av vilka 6 hölls före
årsstämman 2023 och 9 hölls efter årsstämman 2023.
2) Under 2023 har totalt 7 möten hållits i revisionsutskottet, av vilka 3 hölls före årssmman 2023 och 4 möten hölls efter årssmman 2023.
3) Under 2023 har totalt 4 möten hållits i erttningsutskottet, av vilka 2 hölls före årsstämman 2023 och 2 hölls efter årsstämman 2023.
4) Simon Duffy var frånvarande under 3 möten som hölls samma dag som årsstämman den 17 maj 2023 (varav ett var det konstituerande styrelsetet).
5) Liia Nõu valdes till ny styrelseledamot i samband med årssmman den 17 maj 2023 och kunde därmed enbart närvara vid högst 9 styrelseten respektive 4 möten med revisionsutskottet under 2023.
6) Susanne Maas valdes till ny styrelseledamot i samband med årssmman den 17 maj 2023 och kunde därmed enbart närvara vid högst 9 styrelsemöten respektive 2 möten med ersättningsutskottet
under 2023.
7) Marjorie Lao avgick som styrelseledamot i samband med årsstämman den 17 maj 2023 och kunde därmed enbart närvara vid högst 6 styrelsemöten respektive 3 möten med erttningsutskottet
under 2023.
8) Dawn Hudson avgick som styrelseledamot i samband med årsstämman den 17 maj 2023 och kunde därmed enbart närvara vid högst 6 styrelseten respektive 2 möten med ersättningsutskottet
under 2023.
59 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
KONCERNLEDNING
Maria Redin
VD
Maria utnämndes till VD och koncernchef i
september 2020. Hon tjänstgjorde tidigare
som CFO från december 2015 (och tillförord-
nad CFO mellan juni och november 2015).
Maria har även tidigare innehaft ett antal
ledande befattningar inom MTG, däribland
som chef för Group Finance, samt koncern-
controller. Hennes roller i koncernen har
även varit som finanschef och senare VD för
spelbolaget Bet24 som tidigare ingick i kon-
cernen. Maria inledde sin karriär på MTG
som management trainee 2004 och
avancerade sedan till en rad olika finans-
roller. Maria är för närvarande styrelseleda-
mot i Hemnet och var tidigare styrelseleda-
mot i NetEnt. Hon har en masterexamen i
internationell företagsekonomi från Göte-
borgs universitet.
Direkt och indirekt innehav: 27 419 MTG
B-aktier per 31 december 2023.
Nils Mösko
CFO
Nils utsågs till Chief Financial Officer i juni
2023. Han har närmast tjänstgjort som Chief
Strategy Officer och Head of Business Devel-
opment på elbilsföretaget Polestar. Innan
detta har Nils även tjänstgjort som global
deputy CFO för Polestar från 2018. Han har
också innehaft ett antal seniora ledarskaps-
roller inom finans inom Volvo Car Group, där
den senaste var Vice President of Investor
Relations. Han har en masterexamen i inter-
nationell företagsekonomi från Göteborgs
universitet.
Direkt och indirekt innehav: 0 MTG
B-aktier per 31 december 2023.
Arnd Benninghoff
EVP Gaming
Arnd började på MTG i november 2014 och
leder MTG:s strategiska investeringar. Innan
Arnd började på MTG arbetade han som
Chief Digital Officer för Digital & Adjacent
på ProSiebenSat.1 Media AG, och som chef
för SevenVentures, koncernens riskkapitala-
vdelning. Arnd har också varit VD för Holtz-
brinck eLAB, inkubatorenheten för Holtz-
brinck Publishing Group, grundat och byggt
upp femton bolag samt innehaft olika chefs-
befattningar på Tomorrow Focus AG. Han
började sin karriär som journalist och
arbetade för Deutsche Presse Agentur och
TV-nätverk. Arnd var tidigare styrelseleda-
mot i Edgeware AB. Han har en examen
(”Diplom-Kaufmann”) i Business and Admin-
istration från Münsters universitet.
Direkt och indirekt innehav: 27 700 MTG
B-aktier per 31 december 2023.
Simon Hahn
Chefsjurist
Simon utgs till chefsjurist i maj 2023 efter
att ha arbetat på MTG i 6 år, inklusive det
senaste året som Head of Legal – M&A och
Corporate Legal Affairs i MTG-koncernen.
Han började på MTG i maj 2017. Dessförinnan
arbetade han i 4 år på advokatbyerna
Ashurst och Hamilton. Han har en jur.kand.
(LL.M) från Lunds universitet.
Direkt och indirekt innehav: 1 651 MTG
B-aktier per 31 december 2023.
60 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
062 Finansiella rapporter
074 Noter till de finansiella rapporterna
128 Signaturer
129 Revisionsberättelse
137 Femårsöversikt
Mkr)
Not
2023
2022
(Mkr)
Not
2023
2022
Kvarvarande verksamheterTotalt årets resultat, kvarvarande verksamhet,
Nettoomsättning
3
5 829
hänförligt till:
Kostnad för sålda varor och tjänster
-1 57 7
-1 523
Moderbolagets aktieägare
164
356
Bruttoresultat
4 252
4 014
Innehav utan bestämmande inflytande
-
-1 0 5
Årets resultat, kvarvarande verksamhet
164
252
Försäljningskostnader
-2 344
-2 215
Administrationskostnader
-1 030
-1 278
Totalt årets resultat, hänförligt till:
Övriga rörelseintäkter
5
61
44
Moderbolagets aktieägare
164
6 579
Övriga rörelsekostnader
5
-14
-7
Innehav utan bestämmande inflytande
-
-1 0 5
Resultatandelar i intressebolag
6
1
0
Årets resultat, total verksamhet
164
6 475
Jämförelsestörande poster
-40
-
3, 4, 5, 9, 10,
Rörelseresultat
19, 21, 22, 24
885
558
Kvarvarande verksamheter
Resultat per aktie före utspädning (kronor)
13
1,33
2,7 0
Räntenetto
7
162
54
Resultat per aktie efter utsdning (kronor)
13
1,32
2,6 9
Övrigt finansnetto
7
-486
-114
Resultat före skatt
561
498
Summa verksamheter
Skatt
8
-397
-246
Totalt resultat per aktie (kronor)
13
1,33
56,26
Totalt resultat per aktie efter utspädning
Årets resultat, kvarvarande verksamheter
164
252
(kronor)
13
1,32
56,06
Avvecklade verksamheter
25
Antal aktier
Esport
-
6 223
Utestående aktier vid årets slut
121 681 404
123 731 164
Årets resultat, avvecklade verksamheter
-
6 223
Genomsnittligt antal aktier före utspädning
13
123 189 366
116 950 340
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning
13
123 710 735
117 355 207
Årets resultat, total verksamhet
164
6 475
RESULTATRÄKNING
FÖR KONCERNEN
62 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi ra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
(Mkr) Not
2023
2022
Årets resultat, kvarvarande verksamheter
164
252
Övrigt totalresultat
Poster som omförts eller kan omföras till
periodens resultat, netto efter skatt:
Årets omräkningsdifferenser,
kvarvarande verksamheter
14
-27 0
791
Övrigt totalresultat, kvarvarande verksamheter
-270
791
Årets totalresultat, kvarvarande verksamheter
-10 7
1 042
Årets resultat, avvecklade verksamheter
25
-
6 223
Övrigt totalresultat
Poster som omförts eller kan omföras till
periodens resultat, netto efter skatt:
Årets omräkningsdifferenser,
avvecklade verksamheter
14
-
51
Årets totalresultat, avvecklade verksamheter
-
6 274
Årets totalresultat
-10 7
7 317
Hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
-1 07
7 402
Innehav utan bestämmande inflytande
-
-85
Årets totalresultat
-10 7
7 317
RAPPORT ÖVER
TOTALRESULTAT FÖR
KONCERNEN
63 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi ra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Mkr)
Not
31 dec 2023
31 dec 2022
(Mkr)
Not
31 dec 2023
31 dec 2022
TILLGÅNGAROmsättningstillgångar
AnläggningstillgångarKortfristiga fordringar
Immateriella anläggningstillgångar
9
Kundfordringar
12
568
436
Aktiverade utgifter
1 184
1 157
Skattefordringar
13
17
Varumärken
665
782
Övriga fordringar
109
62
Spelmotor
137
-
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
96
93
Kundrelationer
454
471
Summa kortfristiga fordringar
787
608
Goodwill
10 418
10 285
Summa immateriella anläggningstillgångar
12 859
12 695
Likvida medel och kortfristiga placeringar
2 956
4 733
Summa omsättningstillgångar
3 743
5 341
Materiella anläggningstillgångar
10
Totala tillgångar
17 500
18 769
Inventarier, verktyg och installationer
39
58
Summa materiella anläggningstillgångar
39
58
Nyttjanderättstillgångar
19
17 2
65
Finansiella anläggningstillgångar
11
Aktier och andelar i
intressebolag
1
1
Aktier och investeringar i andra företag
17
397
408
Övriga långfristiga fordringar
17
156
66
Summa finansiella anläggningstillgångar
555
4 74
Uppskjutna skattefordringar
8
133
134
Summa anläggningstillgångar
13 757
13 427
BALANSRÄKNING
FÖR KONCERNEN
64 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi ra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Not
31 dec 2023
31 dec 2022
(Mkr)
Not
31 dec 2023
31 dec 2022
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Kortfristiga skulder
17
Eget kapital hänförligt till moderbolagets Räntebärande
aktieägare
14
Leasingskulder
19
36
34
Aktiekapital
658
6 70
Övriga räntebärande skulder
534
707
Övrigt tillskjutet kapital
7 435
7 109
Summa kortfristiga räntebärande skulder
569
741
Omräkningsreserv
1 003
1 266
Omvärderingsreserv
-1 2
-12
Ej räntebärande
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
4 629
4 901
Leverantörsskulder
17
31 6
211
Summa eget kapital hänrligt till moderbolagets
aktieägare
13 714
13 934
Skatteskulder
55
48
Avsättningar
15
60
58
Innehav utan bestämmande inflytande
Villkorad köpeskilling
17
432
1 293
Innehav utan bestämmande inflytande
-
-
Övriga skulder
84
57
Totalt eget kapital
13 714
13 934
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
349
363
Summa kortfristiga ej räntebärande skulder
1 295
2 031
Långfristiga skulder
17
Summa kortfristiga skulder
1 865
2 7 73
Räntebärande
Summa skulder
3 786
4 835
Leasingskulder
19
138
32
Summa eget kapital och skulder
17 500
18 769
Summa långfristiga räntebärande skulder
138
32
Ej räntebärande
Ej räntebärande skulder
23
-
Uppskjutna skatteskulder
8
522
516
Avsättningar
15
88
104
Villkorad köpeskilling
17
1 007
1 409
Köp och säljoption
17
14 3
-
Summa långfristiga ej räntebärande skulder
1 784
2 030
Summa långfristiga skulder
1 921
2 062
För information om sllda säkerheter och eventualtillgångar, se not 16.
BALANSRÄKNING
FÖR KONCERNEN,
FORTS.
65 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi ra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
Balanserade
Övrigt till-vinstmedel Innehav utan
skjutet Omvärde-Omvärde-inkl. årets bestämmande Totalt eget
Mkr)
Aktiekapital
kapitalringsreservringsreserv
resultat
Totalt
inflytandekapital
Ingående balans 1 januari 2022
585
5 705
300
-12
1 424
8 002
1 921
9 923
Årets resultat
6 579
6 579
-1 0 5
6 475
Övrigt totalresultat
823
823
19
842
Årets totalresultat
2022
-
-
823
-
6 579
7 402
-85
7 317
Apportemission i form av innehavare utan bestäm-
mande inflytandes andelar i dotterbolag
90
1 404
143
60
1 697
-1 697
0
Försäljning Esport
0
0
-13 8
-13 8
Aktieinlösen
-292
-2 441
-2 733
-2 733
Fondemission
292
-29 2
0
0
Återköp av aktier
-450
-450
-450
Aktieoptionsprogram för anställda
16
16
16
Minskning av aktiekapitalet
-5
5
0
0
Utgående balans 31 december 2022
670
7 109
1 266
-1 2
4 901
13 934
-
13 934
RAPPORT ÖVER
FÖRÄNDRINGAR I
EGET KAPITAL FÖR
KONCERNEN
66 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi ra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
Balanserade
Övrigt till-vinstmedel Innehavutan
skjutet Omvärde-Omvärde-inkl. årets bestämmande Totalt eget
Mkr)
Aktiekapital
kapitalringsreservringsreserv
resultat
Totalt
inflytandekapital
Ingående balans den 1 januari 2023
670
7 109
1 266
-12
4 901
13 934
-
13 934
Årets resultat
164
164
164
Övrigt totalresultat
-27 0
-27 0
-270
Årets totalresultat 2023
-
-
-270
-
164
-1 0 7
-
-1 0 7
Transaktioner med koncernens ägare
Bidrag från och värdeöverringar till ägarna
Nyemission
21
326
347
347
Återköp av aktier
-499
-499
-499
Minskning av aktiekapitalet
-33
33
0
0
Avyttring
7
-7
0
0
Effekt av aktieprogram för anställda
37
37
37
Utgående balans den 31 december 2023
658
7 435
1 003
-1 2
4 629
13 714
-
13 714
För information om förändringar i eget kapital för koncernen, se not 14.
RAPPORT ÖVER
FÖRÄNDRINGAR I
EGET KAPITAL FÖR
KONCERNEN,
FORTSÄTTNING
67 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi ra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Mkr)
Not
2023
2022
(Mkr)
Not
2023
2022
Den löpande verksamhetenFinansieringsaktiviteter
Årets resultat
164
252
Ny upplåning
17
-
100
Justeringar för poster i årets resultat som ej genere-
Återbetalningar av lån
17
-
-2 000
rat kassaflöde från rörelsen
18
1 550
1 195
Aktieinlösen
-
-2 733
Årets resultat före skatt justerat för poster som
Återköp av aktier
-499
-443
ej ingår i kassaflödet, kvarvarande verksamhet
1 714
1 447
Minskning av övriga räntebärande
Betalda skatter
-4 31
-408
fordringar
-
-1 6
Amortering av leasingskulder
-38
-3 5
Förändringar i rörelsekapital
Återbetalning av lån från avvecklad verksamhet
-
154
Kassaflöde från finansieringsaktiviteter, kvarva-
Ökning (-)/minskning (+) övriga kortfristiga ford-
ringar
-201
-45
rande verksamheter
-536
-4 974
Ökning (+)/minskning (-) leverantörsskulder
11 5
-1 5 1
Årets kassaflöde, kvarvarande verksamheter
-1 631
-4 741
Ökning (+)/minskning (-) övriga kortfristiga skulder
62
25
Summa förändring i rörelsekapital
-25
-17 1
Årets kassaflöde, avvecklade verksamheter
25
-
8 459
Kassaflöde från löpande verksamhet, kvarvarande
verksamheter
1 258
868
Årets kassaflöde
-1 631
3 717
Investeringsaktiviteter
Likvida medel vid årets början
4 733
94 3
Investeringar i materiella och immateriella tillgångar
-212
-234
Omräkningsdifferenser likvida medel
-1 47
74
Likvida medel vid årets slut
2 956
4 733
Förvärv av dotterbolag
24
-605
-62
Förvärv/försäljning av andelar i andra företag
4
-23
Investeringar i finansiella tillgångar
-11 8
-
Tilläggsköpeskilling
-1 421
-317
Kassaflöde från investeringsaktiviteter, kvarva-
rande verksamheter
-2 353
-636
RAPPORT ÖVER
KASSAFLÖDEN FÖR
KONCERNEN
68 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi ra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
(Mkr) Not 2023 2022
Nettoomsättning 61 40
Bruttoresultat 61 40
Administrationskostnader -198 -218
Rörelseresultat 21, 22 -137 -178
Resultat från andelar i dotterbolag 7 -92 7 647
Ränteintäkter och liknande resultatposter 7 315 218
Räntekostnader och liknande resultatposter 7 -350 -159
Resultat före skatt och bokslutsdispositioner -264 7 527
Koncernbidrag 128 233
Obeskattade reserver, periodiseringsfond 0 -9
Resultat före skatt -137 7 752
Skatt 8 0 -6
Årets resultat -137 7 746
Årets resultat överensstämmer med totalresultat för moderbolaget.
MODERBOLAGETS
RESULTATRÄKNING
69 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi ra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
(Mkr) Not 31 dec 2023 31 dec 2022
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 9
Aktiverade utgifter 0 0
Summa immateriella anläggningstillgångar 0 0
Materiella anläggningstillgångar 10
Inventarier, verktyg och installationer 1 1
Summa materiella anläggningstillgångar 1 1
Finansiella anläggningstillgångar
Aktier och andelar i koncernföretag 11 13 821 22 463
Summa finansiella anläggningstillgångar 13 821 22 463
Summa anläggningstillgångar 13 822 22 464
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Fordringar på koncernföretag 515 598
Skattefordringar 0 0
Övriga fordringar 9 9
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 2 15
Summa kortfristiga fordringar 526 622
Likvida medel och kortfristiga placeringar 1 599 3 625
Summa omsättningstillgångar 2 125 4 247
Totala tillgångar 15 947 26 711
MODERBOLAGETS
BALANSRÄKNING
70 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi ra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
(Mkr) Not 31 dec 2023 31 dec 2022
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 14
Bundet eget kapital
Aktiekapital 658 670
Summa bundet eget kapital 658 670
Fritt eget kapital
Överkursfond 6 003 5 677
Balanserade vinstmedel 8 983 1 666
Årets resultat -137 7 746
Summa fritt eget kapital 14 850 15 089
Totalt eget kapital 15 508 15 759
Obeskattade reserver, periodiseringsfond 9 9
Långfristiga skulder
Ej räntebärande
Avsättningar 12 7
Summa långfristiga ej räntebärande skulder 12 7
Summa långfristiga skulder 12 7
(Mkr) Not 31 dec 2023 31 dec 2022
Kortfristiga skulder
Räntebärande
Skulder till koncernföretag 0 10 502
Summa kortfristiga räntebärande skulder 0 10 502
Ej räntebärande
Leverantörsskulder 6 6
Skulder till koncernföretag 367 373
Skatteskulder 2 4
Övriga skulder 9 8
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 34 43
Summa kortfristiga ej räntebärande skulder 418 434
Summa kortfristiga skulder 418 10 936
Summa skulder 439 10 952
Summa eget kapital och skulder 15 947 26 711
MODERBOLAGETS
BALANSRÄKNING,
FORTS.
71 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi ra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
(Mkr) Aktiekapital Överkursfond
Balanserade vinstmedel
inkl. årets resultat Totalt
Ingående balans 1 januari 2022 585 4 273 4 821 9 679
Årets resultat - - 7 746 7 746
Övrigt totalresultat - - -
Årets totalresultat 2022 - - 7 746 7 746
Nyemission med apportegendom i form av innehavare utan
bestämmande inflytandes andelar i dotterbolag 90 1 404 - 1 494
Aktieinlösen -292 - -2 441 -2 733
Fondemission 292 - -292 0
Återköp av aktier - -450 -450
Aktieoptionsprogram för anställda - - 23 23
Minskning av aktiekapitalet -5 - 5 0
Utgående balans 31 december 2022 670 5 677 9 411 15 759
Årets resultat - - -137 -137
Övrigt totalresultat - - - -
Årets totalresultat 2023 - - -137 -137
Nyemission 21 326 - 347
Återköp av aktier - - -499 -499
Aktieoptionsprogram för anställda - - 37 37
Minskning av aktiekapitalet -33 - 33 0
Utgående balans 31 december 2023 658 6 003 8 846 15 508
För information om förändringar i eget kapital för moderbolaget, se not 14.
MODERBOLAGETS
FÖRÄNDRING I
EGET KAPITAL
72 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi ra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
(Mkr) Not 2023 2022
Kassaflöde från löpande verksamheten 18
Årets resultat -137 7 746
Justeringar för poster som ej genererar kassa-
flöde från rörelsen: 9, 10
Avskrivningar och nedskrivningar 1 1
Avsättningar, koncernbidrag och obeskattade
reserver -127 -219
Orealiserad valutakursdifferenser 156 -122
Utdelningar -9 910 -26 430
Nedskrivningar 10 002 18 783
Övriga justeringar 44 24
Summa justeringar av poster som ej genererar
kassaflöde från rörelsen 166 -7 962
Kassaflöde från den löpande verksamheten 29 -216
Förändringar i rörelsekapital
Ökning (-)/minskning (+) övriga kortfristiga ford-
ringar 459 -594
Ökning (+)/minskning (-) leverantörsskulder -4 -4
Ökning (+)/minskning (-) övriga kortfristiga
skulder -369 358
Summa förändringar i rörelsekapital 85 -240
Kassaflöde från löpande verksamheten, netto 114 -456
(Mkr) Not 2023 2022
Investeringsaktiviteter
Investeringar i dotterbolag 8 599 -1 950
Investeringar i anläggningstillgångar -1 -1
Kassaflöde från investeringsaktiviteter 8 599 -1 951
Finansieringsaktiviteter
Fordringar/skulder koncernföretag -10 586 10 944
Nyemission 347 -
Ny upplåning - 100
Återbetalning lån - -2 000
Återköp av aktier -499 -443
Betalning av aktieinlösen - -2 733
Övriga justeringar -2 -2
Kassaflöde från finansieringsaktiviteter -10 739 5 866
Årets kassaflöde -2 027 3 459
Likvida medel vid årets början 3 625 167
Likvida medel vid årets slut 1 599 3 625
MODERBOLAGETS
KASSAFLÖDESANALYS
73 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi ra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Modern Times Group MTG AB (publ.) har sitt säte i
Stockholm, Sverige och är ett noterat bolag enligt
svensk lagstiftning. Bolagets adress ärSkeppsbron
18, box 2094, 103 13 Stockholm. Bolagets konsolide-
rade resultat- och balansräkningar per den 31 decem-
ber 2023 inkluderar moderbolaget och dess dotter-
bolag samt andelar i intressebolag.
De finansiella rapporterna godkändes för utfärdande
av styrelsen den 3 april 2024. Koncernens resulta-
träkning och rapport över finansiell sllning samt
moderbolagets resultat- och balansräkning blir före-
mål för fastställelse på årsstämman den 16 maj 2024 .
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med
IFRS Redovisningsstandarder (IFRS) utgivna av Inter-
national Accounting Standards Board (IASB) samt
tolkningsuttalanden från IFRS Interpretations Com-
mittee som har godkänts av EU-kommissionen.
Rekommendation RFR 1 Kompletterande redovis-
ningsregler för koncerner utgiven av Rådet för finan-
siell rapportering har likaledes tillämpats vid uppt-
tandet av denna årsredovisning.
Koncernredovisningen har upprättats baserat på his-
toriska anskaffningsvärden, förutom för vissa finan-
siella tillgångar och skulder som redovisas till verkligt
värde. De senare består av villkorade köpeskillingar,
aktier och andelar i övriga bolag samt finansiella
instrument. För aktier och andelar i övriga bolag
anses anskaffningsvärde initialt vara en representativ
uppskattning av verkligt värde. Därefter omvärderas
investeringen till verkligt värde och vinster/förluster
redovisas när det finns en efterföljande finansiering
där en tredje part deltar och där priset per aktie i den
finansieringen används eller när det finns en realise-
rad exit eller när det finns indikationer på att anskaff-
ningsvärdet inte är representativt för verkligt värde
och det finns tillräckligt med ny information for att
mäta verkligt värde. Noterade innehav värderas till
aktuell aktiekurs. För villkorad köpeskilling diskonte-
ras förväntade framtida värden till nuvärde.
Diskonteringsräntan är riskjusterad. De mest kritiska
parametrarna vid värderingen är prognostiserad för-
säljningstillväxt och framtida rörelsemarginal.
De nedan angivna redovisningsprinciperna för kon-
cernen har tillämpats konsekvent för samtliga perio-
der som redovisas i koncernens finansiella rapporter,
om inte annat framgår nedan. För redovisningsprinci-
per avseende individuella poster i de finansiella sam-
manställningarna, se respektive not.
Ändrade och nya redovisningsprinciper
Koncernredovisningen har upprättats enligt samma
redovisningsprinciper och med samma beräknings-
metoder som för årsredovisningen 2022.
MTG har bedömt att nya eller ändrade standarder
och tolkningar inte kommer att ha någon väsentlig
påverkan på koncernens finansiella rapporter.
Koncernredovisning
Koncernredovisningen omfattar moderbolaget och
samtliga dotterbolag samt andelen i intressebolag.
Dotterbolag
Dotterbolag är bolag där koncernen utövar kontroll,
vilket innebär att koncernen har inflytande över dot-
terbolaget samt är exponerad för eller har rätt till rör-
lig avkastning. Koncernen måste också kunna
använda sitt inflytande till att påverka avkastningen
från dotterbolaget. I samtliga bolag i vilka koncernen
innehar mer än 50% av rösterna är kriterierna för kon-
troll uppfyllda och bolagen konsolideras som dotter-
bolag .
Förvärvade bolag ingår i koncernredovisningen från
de månadsbokslut som är närmast förvärvstidpunk-
ten.
Samtliga förvärv redovisas i enlighet med förvärvs-
metoden. På förvärvsdagen värderas förvärvade till-
gångar och skulder (identifierbara nettotillgångar) till
verkligt värde. Skillnaden mellan anskaffningsvärde
av aktier i ett dotterbolag och identifierbara tillgångar
och skulder värderade till verkligt värde på förvärvs-
dagen, redovisas som goodwill. Anskaffningsvärden
som är lägre än verkligt värde på förrvade identi-
fierbara nettotillgångar redovisas i resultaträkningen
för perioden när förvärvet gjordes. Förvärvsrelate-
rade kostnader kostnadsförs löpande. Resultaten för
bolag förvärvade under året inkluderas i koncernens
rapport över totalresultat för perioden från och med
förvärvet .
REDOVISNINGS-
OCH VÄRDERINGSÄRDERINGS-
PRINCIPER
NOTER
01
74 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Innehav utan bestämmande inflytande
För dotterbolag som inte är helägda redovisas den del
av totalt eget kapital som tillhör externa aktieägare
som innehav utan bestämmande inflytande. Det finns
två alternativ för redovisning av innehav utan bestäm-
mande inflytande och goodwill. Första alternativet är
att redovisa innehav utan bestämmande inflytande
till dess andel av verkligt värde av det förvärvade
bolaget. Det andra är att redovisa innehavet till dess
andel av verkligt värde av de förrvade nettotill-
gångarna. Den förra metoden (full goodwill-metod)
leder till ett högre värde av innehavet och goodwill än
den senare metoden (partiell goodwill-metod). Valet
av metod görs för varje förrv separat.
När antalet röstberättigade aktier överstiger antalet
ägda aktier och full kontroll kan utövas kommer det
förrvade bolaget att konsolideras som ett helägt
dotterbolag utan innehav utan bestämmande infly-
tande.
Funktionell valuta och rapporteringsvaluta
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor.
Detta är också rapporteringsvalutan för koncernen
och moderbolaget.
Finansiella rapporter för utländska dotterbolag
Koncernens utländska dotterbolags balansposter
omräknas till svenska kronor SEK. Omräkning av
balansposterna görs till balansdagens valutakurser,
medan resultaträkningens poster räknas om till
genomsnittliga valutakurser. De omräkningsdifferen-
ser som uppkommer redovisas i övrigt totalresultat
och ackumuleras i omräkningsreserven i eget kapital.
De ackumulerade omräkningsdifferenserna omklas-
sificeras till resultaträkningen när ett utländskt dot-
terbolag avyttras.
Avvecklade verksamheter
Avvecklade verksamheter består av bolag som har
avyttrats. Under 2022 redovisades ESL Gaming och
vår esportvertikal som avvecklade verksamheter.
Segmentrapportering
MTG är en renodlad gamingkoncern som består av
ett enda afrssegment och alla kommersiella verk-
samhet bedrivs av dess olika portföljbolag. MTG
leder portföljbolagen och tillhandahåller koncernö-
vergripande centrala funktioner. MTG:s intäkter
består främst av de sammantagna intäkterna som
genereras av dess sex gamingstudios.
MTG:s verksamhet bedrivs av dess portföljbolag och
koncernen följer upp resultatet för både franchise-
verksamheter inom gaming och enskilda spel . Kon-
cernen följer noga upp intäkter för såväl spel som
franchiseverksamheter. Samtidigt allokeras inte alla
kostnader på bas av ett spel eller en franchiseverk-
samhet. Följden blir att MTG:s finansiella sllning
och rörelseresultat inte kan redovisas i segment på
ett sätt som skulle hjälpa externa intressenter att för-
bättra sin analys av koncernen.
Uppföljningen och ledningen av koncernen baseras
på koncernens övergripande finansiella ställning,
eftersom det inte är möjligt att allokera samtliga verk-
samheter till segment som är meningsfulla utifrån ett
uppföljnings- och/eller ledningsperspektiv. Som ett
resultat behandlar MTG alla sina verksamheter som
ett enda segment.
Moderbolaget
Moderbolaget har upprättat årsredovisningen i enlig-
het med årsredovisningslagen och Redovisningsrå-
dets rekommendation RFR 2 Redovisning för juridiska
personer. RFR 2 innebär att moderbolaget i årsredo-
visningen för den juridiska personen ska tillämpa
samtliga av EU-kommissionen godkända IFRS och
uttalanden så långt detta är möjligt inom ramen för
årsredovisningslagen och med hänsyn till sambandet
mellan redovisning och beskattning. Innehav av aktier
i dotterbolag redovisas i moderbolaget enligt anskaff-
ningsvärdesmetoden, som innebär att transaktions-
kostnaderna inkluderas i värdet av aktier i dotterbo-
lag. Koncernen redovisar dessa kostnader direkt i
resultatet när de uppkommer.
Koncernbidrag
Moderbolaget redovisar erhållna och lämnade kon-
cernbidrag som bokslutsdispositioner i resultaträk-
ningen.
REDOVISNINGS-
OCH VÄRDERINGSÄRDERINGS-
PRINCIPER,
FORTS.
75 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Obeskattade reserver
Moderbolaget har obeskattade reserver bestående
av periodiseringsfonder. Periodiseringsfonder inne-
bär att skattebetalningar skjuts upp till nästkom-
mande år och jämnar därmed ut resultat mellan åren.
Aktieägartillskott
Aktieägartillskott redovisas som en ökning av aktier i
dotterbolag. När tillskottet ges för att täcka gjorda
förluster, görs en nedskrivningsprövning av värdet.
Nedskrivning redovisas i resultaträkningen.
Leasingskulder
Moderbolaget tillämpar inte IFRS 16 i enlighet med
undantaget i RFR 2. Som leasetagare redovisas lea-
singavgifter som en kostnad linjärt över leasingperio-
den och därmed redovisas inte nyttjanderättstill-
gångar och leasingskulder i balansräkningen.
Avrundningsdifferenser
I vissa fall går inte totalsummorna i tabeller och redo-
visningar jämnt upp på grund av avrundningsdiffe-
renser. Skälet är att varje underliggande rad är lika
med originalkällan och därmed kan det upps
avrundningsdifferenser.
REDOVISNINGS-
OCH VÄRDERINGSÄRDERINGS-
PRINCIPER,
FORTS.
76 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Att upptta de finansiella rapporterna i enlighet med
IFRS kräver att styrelsen och företagsledningen gör
bedömningar och uppskattningar samt gör antagan-
den som påverkar tillämpningen av redovisningsprin-
ciperna och de redovisade beloppen av tillgångar,
skulder, intäkter och kostnader. Uppskattningarna
och antagandena är baserade på historiska erfaren-
heter och ett antal andra faktorer som under rådande
förhållanden framstår som rimliga. Resultatet av
dessa uppskattningar och antaganden används sedan
för att bedöma de redovisade värdena på tillgångar
och skulder som inte annars framgår tydligt från
andra källor. Det verkliga utfallet kan avvika från
dessa uppskattningar och bedömningar.
Uppskattningarna och antagandena ses över regel-
bundet. Ändringar av uppskattningar redovisas i den
period ändringen görs om ändringen endast påverkat
denna period, eller i den period ändringen görs och
framtida perioder om ändringen påverkar både aktu-
ell period och framtida perioder. Utveckling, urval av
och upplysningar avseende koncernens viktiga redo-
visningsprinciper och uppskattningar, samt tillämp-
ningen av dessa principer och uppskattningar, gran-
skas av Revisionsutskottet.
Viktiga källor till osäkerhet i uppskattningar
Not 9 Immateriella tillgångar och not 24 Rörelseför-
värv innehåller information om de antaganden och
riskfaktorer som är relaterade till nedskrivning av
goodwill. I not 15 redovisas gjorda avsättningar och
tvister.
Goodwill och övriga immateriella
anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar, med undantag
för goodwill och immateriella tillgångar med obe-
stämbar ekonomisk livslängd, skrivs av över uppskat-
tad nyttjandeperiod. Uppskattad nyttjandeperiod
baseras på koncernledningens uppskattning av den
period under vilken tillgången kommer att generera
intäkter.
Goodwill och immateriella anläggningstillgångar
med obestämbar ekonomisk livslängd nedskrivnings-
prövas årligen eller när indikationer visar på behov av
nedskrivning. Nedskrivningsprövningen fordrar att
koncernledningen fastställer verkligt värde för kassa-
genererande enheter på basis av prognostiserade
kassaflöden och interna affärsplaner och prognoser.
För ytterligare information, se not 9 Immateriella till-
gånga r.
Värdering av tillgångar till verkligt värde
För aktier och andelar i övriga bolag anses anskaff-
ningsvärde initialt vara en representativ uppskattning
av verkligt värde. Därefter omvärderas investeringen
till verkligt värde och vinster/förluster redovisas när
det finns en efterföljande finansiering där en tredje
part deltar och där priset per aktie i den finansie-
ringen används eller när det finns en realiserad exit
eller när det finns indikationer på att anskaffningsvär-
det inte är representativt för verkligt värde och det
finns tillräckligt med ny information for att mäta verk-
ligt värde. Noterade innehav värderas till aktuell
aktiekurs.
Värdering av skulder relaterade till rörelseförvärv
Beräkningen av verkligt värde på villkorade köpeskil-
lingar baseras på villkor som definierats i avtal som
upprättats i samband med förvärven. Värderingarna
baseras vanligtvis på prognoser för framtida intäkter
och rörelsemarginal. Utfallet av intäkter och rörelse-
marginal kan avvika från bedömningar och progno-
ser, och som en följd av detta påverka värderingen.
Denna avvikelse skulle påverka periodens resultat
och den finansiella ställningen.
Den initiala värderingen av sälj- och köpoptionerna
relaterade till förvärvet av Snowprint baseras på en
formel för bruttointäkter och EBITDA-resultat. En
skuld för säljoptionerna redovisas som en del av
transaktionen och det initiala verkliga värdet på skul-
den, baserat på sannolikhetsvägd sannolikhet för
olika möjliga scenarier för framtida finansiella resul-
tat. Skuldens redovisade värde kommer att omprövas
över tiden för att återspegla förändringar i sannolik-
heten för scenarierna samt diskonteringseffekten av
att tid förflyter. Förändringar i det redovisade värdet
av skulden kommer att redovisas i resultaträkningen.
När en del av den framtida betalningen för egetkapi-
talinstrument är villkorad av att säljande aktieägare
fortsätter att tillhandahålla tjänster till koncernen
genom anställning, behandlas den som en separat
transaktion och redovisas som en kostnad efter sam-
gåendet. Kostnaden kommer att periodiseras som en
personalkostnad över tiden under den erforderliga
tjänstgöringsperioden. Den förväntade kostnadsef-
fekten kommer att bokföras mot resultaträkningen
UPPSKATTNINGAR
OCH BEDÖMNINGAR

77 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
över den uppskattade återstående perioden för det
underliggande kontraktet och den slutliga kostnaden
kommer att bero på det slutliga värdet som regleras
kontant.
Avsättningar
En avsättning redovisas när det finns en befintlig för-
pliktelse till följd av en inträffad händelse, när det är
sannolikt att ett utflöde av ekonomiska resurser kom-
mer att inträffa och en tillförlitlig bedömning av
beloppet kan göras. I de fall förutsättningarna är upp-
fyllda görs en beräkning av avsättningen och denna
redovisas i rapporten över finansiell ställning.
Koncernen granskar regelbundet väsentliga utestå-
ende tvister för att avgöra behovet av avsättningar.
Bland de faktorer som beaktas vid en sådan bedöm-
ning återfinns bland annat typ av rättstvist eller stäm-
ning, eventuella skadestånd, utvecklingen av tvisten,
uppfattningar hos juridiska rådgivare och andra råd-
givare och beslut fattade av koncernledningen angå-
ende koncernens agerande avseende dessa tvister.
Gjorda uppskattningar behöver dock inte nödvän-
digtvis reflektera utgången av avgjorda rättstvister
och skillnader mellan utfall och uppskattning kan
väsentligt påverka företagets finansiella ställning och
ha en ofördelaktig inverkan på rörelseresultat och lik-
viditet. För ytterligare information, se not 15 Avsätt-
ningar.
Intäktsredovisning
Intäkter från externa kunder kommer huvudsakligen
från försäljning av onlinespel, inklusive annonser och
abonnemangsavgifter. Redovisningsprinciperna för
de huvudsakliga intäktsströmmarna beskrivs när-
mare nedan.
Intäkter från onlinespel
Inom onlinespel erbjuder MTG både egna och tredje-
partsspel. Kunden skapar ett konto på respektive
webbplats och kontraktet skapas så snart villkoren
har godkänts av kunderna. Kunden kan antingen
spela free-to-play-spel och intäkterna genereras från
varor som används virtuellt i spelet eller så kan kun-
derna köpa spelet. Kontrakten upprättas med varje
enskild kund. Det finns olika typer av varor i spelen –
förbrukningsvaror (omedelbar användning), varaktiga
varor (användning över tid), tidsbaserade varor (spe-
cifik period) samt poster i hårdvaluta (en spelplånbok
med spelets valuta). Förbrukningsvarorna anses för-
brukas och användas direkt vid köpet. Varaktiga
varor anses förbrukas över tid, baserat på statistik
över konsumentbeteende för de olika spelen. Tidsba-
serade varor specificeras av de perioder då kunden
kan använda varorna. Prestationsåtagandena är dis-
tinkta och separat identifierbara med priser alloke-
rade till varje åtagande. När kunden har köpt spelet
redovisas intäkten vid en tidpunkt. Prenumerations-
intäkter redovisas över prenumerationsperioden.
Övrigt
Övriga intäkter består främst av reklamintäkter och
redovisas över tid .
Väsentliga bedömningar vid intäktsredovisning
Agent eller huvudman
En bedömning görs om koncernen agerar som huvud-
man eller agent i alla transaktioner där en annan part
är inblandad i att tillhandahålla produkter eller tjäns-
ter till kunden. I transaktioner där koncernen agerar
som agent redovisas intäkterna netto i resultaträk-
ningen. I transaktioner där koncernen är huvudman
redovisas intäkterna brutto i resultaträkningen .
Uppdelning av intäkter
Intäkter från externa kunder kommer huvudsakligen
från försäljning av onlinespel.
Koncernen (Mkr)
2023
2022
Tidpunkt för intäktsredovisning
Vid en tidpunkt
5 179
4 285
Över tid
651
Totala intäkter
5 829
5 537
UPPSKATTNINGAR
OCH BEDÖMNINGAR,
FORTS.
INTÄKTSREDOVISNING
03
78 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Koncernen (Mkr)
2023
2022
Intäkter per plattform
Mobile
4 476
4 048
Browser
1 149
1 083
Övrigt
205
405
Totala intäkter
5 829
5 537
Koncernen (Mkr)
2023
2022
Intäkter per franchiseverksam-
het
Strategy & Simulation
1 773
1 710
Word Games
2 352
2 015
Tower Defense
541
510
Racing
618
683
Other smaller franchises
545
619
Totala intäkter
5 829
5 537
Kontraktsskulder
Kontraktsskulder består av förutbetalda intäkter från
onlinespel som uppkommer när kunderna köper vir-
tuella varor som intäktsrs över tid beroende på om
det är förbruknings- eller varaktiga varor .
Koncernen (Mkr)
2023
2022
Ingående balans 1 januari
125
227
Nettoförändring av kontraktsskul-
der under året
-11
-102
Utgående balans 31 december
114
125
De kontraktsskulder som redovisades vid ingången av
2023 och 2022 har redovisats som intäkter under res-
pektive år.
Prestationsåtaganden som är återstående
Koncernen lämnar inte information om återstående
prestationsåtaganden per den 31 december, eftersom
prestationsåtagandena avser kontrakt där kontrakts-
perioden är 12 månader eller kortare.
Koncernen har verksamhet i Europa, Singapore, USA,
Indien och Nya Zeeland. Nettoomsättning och anlägg-
ningstillgångar redovisas per geografiskt område
nedan. Anläggningstillgångar består av immateriella
och materiella anläggningstillgångar. Försäljningen
redovisas för det land från vilket försäljningen härstam-
mar.
Nettoomsättning
Anläggningstillgångar
(Mkr)
2023
2022
2023
2022
Tyskland
1 953
1 997
2 602
2 667
Storbritannien
618
696
3 150
3 193
Singapore
2 314
1 985
-
0
USA
194
262
841
809
Indien
38
31
3 875
4 177
Nya Zeeland
582
566
1 789
1 901
Sverige
130
0
641
1
Totalt
5 829
5 537
12 898
12 748
Fördelning av nettoomsättning och anläggningstillgångar i tabellen ovan baseras sig på i vilket landrespektive
bolaget har sitt säte.
INTÄKTSREDOVISNING,
FORTS.
79 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Rörelsens kostnader fördelade påkostnadsslag
I koncernens räkenskaper presenteras en funktions-
indelad resultaträkning. Nedanstående tabellen pre-
senterar de rörelserelaterade kostnaderna per kost-
nadsslag.
Koncernen (Mkr)
2023
2022
Marknadsföringsomkostnader
2 493
2 326
Programmeringsomkostnader
325
302
Personalkostnader
1 054
1 016
Av- och nedskrivningar
554
697
Jämförelsestörande poster
40
-
Övriga kostnader
539
682
Summa kostnader
5 005
5 022
Koncernen (Mkr)
2023
2022
Övriga rörelseintäkter
Vinst från valutakursdifferenser
11
24
Statliga bidrag/skatte-
incitament
9
5
Vinst avyttring materiella och
immateriella tillgångar
1
-
Övrigt
40
15
Totalt
61
44
Övriga rörelsekostnader
Förlust från valutakursdifferenser
-2
1
Övrigt
-12
-8
Totalt
-14
-7
KOSTNADER PER
KOSTNADSSLAG
ÖVRIGA
RÖRELSEINTÄKTER
OCH
RÖRELSEKOSTNADER
04 05
80 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Koncernen (Mkr)
2023
2022
Resultat från andelar
1
-
Totalt årets resultat
1
-
Intressebolag redovisas enligt kapitalandelsmeto-
den. Resultatandelarna utgörs av koncernens andel
av nettoresultatet i respektive intressebolag efter
omräkning till svenska kronor. Beräkningen av kapita-
landelen bygger på senast tillgängliga redovisning.
Summerad finansiell information för intressebolag
Koncernen (Mkr)
2023
2022
Årets resultat
1
0
Omsättningstillgångar
0
0
Totala tillgångar
0
0
Långfristiga skulder
-
-
Kortfristiga skulder
-
-
Summa skulder
-
-
Aktier och andelar i intressebolag
Koncernen (Mkr)
2023
2022
Redovisat värde
1
0
Totalt
1
0
Koncernen (Mkr)
2023
2022
Ränteintäkter
163
73
Räntekostnader
-1
-19
Räntenetto
162
54
Valutakursdifferenser netto
60
316
Diskonterade räntor på tilläggs-
köpeskillingen
-212
-220
Finansiella tillgångar och skulder
värderade till verkligt värde via
resultatet
-328
-222
Vinst från finansiella tillgångar
-
20
Övrigt
-6
-7
Övrigt finansnetto
-486
-114
Finansnetto
-324
-60
Moderbolaget (Mkr) 2023 2022
Utdelning från dotterbolag 9 910 26 430
Resultat från finansiella tillgångar -10 002 -18 783
Resultat från andelar i
dotterbolag -92 7 647
Ränteintäkter från externa
parter 126 58
Ränteintäkter från dotterbolag 26 5
Valutakursdifferenser netto 163 155
Totala ränteintäkter och övriga
finansiella intäkter 315 218
Valutakursdifferenser netto -156 -96
Räntekostnader till externa
parter -1 -14
Räntekostnader till dotterbolag -188 -44
Övrigt -6 -5
Totala räntekostnader och
övriga finansiella kostnader -350 -159
Finansnetto -127 7 705
Ränteintäkter och -kostnader på upplåning hänför sig
till finansiella tillgångar och skulder som värderas till
upplupet anskaffningsvärde.
ANDELAR I
INTRESSEBOLAG
06
FINANSIELLA
POSTER
07
81 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Redovisning av inkomstskatter
Redovisade skattekostnader inkluderar aktuella
svenska och utländska inkomstskatter och uppskju-
ten skatt som uppkommit till följd av temporära skill-
nader. Sådana temporära skillnader orsakas av skill-
nader mellan skattemässigt värde och bokfört värde
på tillgångar och skulder. En uppskjuten skattefor-
dran redovisas motsvarande skattevärdet av under-
skottsavdrag om det bedöms vara troligt att under-
skottsavdragen kommer att användas mot
beskattningsbara inkomster inom överskådlig tid.
Årets resultat har belastats med skatt på årets skatte-
pliktiga resultat samt med skatt till följd av temporära
skillnader som uppstått under perioden. Skatten
redovisas som aktuell skatt respektive uppskjuten
skatt i varje bolag som ingår i koncernen.
Fördelning av skattekostnader
Koncernen (Mkr)
2023
2022
Aktuell skatt
Årets skattekostnad
-467
-442
Justering hänförlig till tidigare år
17
Totalt
-451
-449
Uppskjuten skatt
Skatt hänförlig till temporära
skillnader
53
202
Totalt
53
202
Total redovisad skattekostnad i
resultaträkningen
-397
-246
Avstämning skattekostnad
2023
2022
Koncernen
(Mkr)
%
(Mkr)
%
Resultat före skatt
561
498
Skatt/Skattesats i Sverige
-115
20,6
-103
20,6
Skillnad i utländska skattesatser
-101
17,9
-60
12,1
Ej skattepliktiga intäkter
61
-10,8
43
-8,7
Ej avdragsgilla kostnader
-156
27,8
-134
26,9
Utnyttjade underskottsavdrag, tidigare ej redovisade
1
-0,2
17
-3,4
Förluster för vilka uppskjuten skatt ej redovisats
-5
0,9
0
0,0
Bortbokning av tidigare aktiverade underskottsavdrag
-44
7,8
-
-
Effekt av ändrade skattesatser
-30
5,3
-
-
Övriga permanenta effekter
-26
4,6
-2
0,5
Skatt hänförlig till tidigare år
17
-2,9
1,3
Effektiv skatt/skattesats
-397
70,8
-246
49,3
Uppskjuten skatt
Koncernen (Mkr)
31 dec 2023
31 dec 2022
Uppskjuten skattefor-
dran hänförlig till:
Goodwill
0
1
Materiella anläggningstill-
gångar inklusive nyttjanderätts-
tillgångar
52
0
Immateriella anläggningstill-
gångar
-
14
Avsättningar
40
41
Kortfristiga skulder
35
17
Skattevärdet av värderade
underskottsavdrag
56
61
Totalt
183
134
Kvittning av skatt
-51
-
Ny total
132
134
Koncernen (Mkr)
31 dec 2023
31 dec 2022
Uppskjuten skatteskuld
hänförlig till:
Materiella anläggningstill-
gångar
3
5
Immateriella anläggningstill-
gångar
519
511
Leasingskulder
51
-
Finansiella anläggningstill-
gångar
-
0
Totalt
573
516
Kvittning av skatt
-51
-
Ny total
523
516
Uppskjuten skatt, netto
-390
-382
2023
SKATTER
08
82 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
2023
Uppskjuten skatt
Ingående balans redovisad i resul- Omklassificering av Omräkningsdif- Utgående balans
Koncernen (Mkr) 1 januari taträkningen
leasing
Förvärv
ferenser 31 december
Underskottsavdrag
61
-3
-
-2
56
Temporära skillnader i:
Goodwill
1
-1
-
-
-
Materiella anläggningstillgångar
-5
2
51
-
-
48
Immateriella anläggningstillgångar
-497
34
-63
7
-519
Avsättningar
41
-
-
-1
40
Kortfristiga fordringar
-
0
-
-
0
Kortfristiga skulder
17
20
-51
-
-2
-16
Finansiella anläggningstillgångar
0
0
-
-
0
Totalt
-382
53
0
-63
2
-390
2022
Uppskjuten skatt
Ingående balans redovisad i resulta- Omklassifice- Avvecklade verk- Omräkningsdif- Utgående balans
Koncernen (Mkr) 1 januari träkningen ring av leasing samheter ferenser 31 december
Underskottsavdrag
161
50
-163
12
61
Temporära skillnader i:
Goodwill
-13
-1
16
-2
1
Materiella anläggningstillgångar
-4
-10
-
9
0
-5
Immateriella anläggningstillgångar
-752
120
178
-44
-497
Avsättningar
17
29
-5
0
41
Kortfristiga fordringar
3
-
-4
0
-
Kortfristiga skulder
36
16
-
-37
2
17
Finansiella anläggningstillgångar
10
-3
-
-1
0
Totalt
-541
202
-7
-36
-382
SKATTER,
FORTS.
83 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Totala underskottsavdrag utan förfallodag, för vilka
uppskjutna skattefordringar har redovisats, uppgår
till 181 (208) Mkr för koncernen per 31 december
2023. Den redovisade uppskjutna skattefordran om
56 Mkr (61) under 2023 är främst hänförlig till Kongre-
gate. Redovisningen 2023 och 2022 inkluderar skat-
tevärdet av underskottsavdrag i alla länder där det
bedöms sannolikt att underskottsavdragen kommer
att kunna användas mot skattepliktiga överskott
inom en överskådlig tid. Som en konsekvens redovi-
sas ingen uppskjuten skattefordran avseende under-
skottsavdrag i vissa länder.
Underskottsavdrag för vilka ingen uppskjuten skat-
tefordran redovisas, per förfallodag
Koncernen (Mkr)
2023
2022
2024
-
-
2025
-
-
2026
-
-
2027
-
-
och därefter
-
-
Utan förfallodag
245
-
Totalt
245
-
SKATTER,
FORTS.
Moderbolaget
Vid utgången av 2023 fanns inga underskottsavdrag i moderbolaget.
Fördelning av skattekostnader
Moderbolaget (Mkr) 2023 2022
Aktuell skatt -2 -6
Justering hänförlig till tidigare år 1 -
Total skattekostnad 0 -6
Avstämning skattekostnad
2023 2022
Moderbolaget (Mkr) % (Mkr) %
Resultat före skatt -137 7 752
Skatt/Skattesats i Sverige 28 20,6 -1 597 20,6
Ej avdragsgilla intäkter 2 042 1 492,2 5 445 -70,2
Ej skattepliktiga kostnader -2 072 -1 513,9 -3 870 49,9
Ny förlust för vilken uppskjuten skatt ej redovisats 1 1,0 - -
Skatt från föregående år - - 17 -0,2
Effektiv skatt/skattesats 0 0,0 -6 0,1
84 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Redovisning av immateriella anläggningstillgångar
Anläggningstillgångar redovisas netto efter avdrag
för ackumulerade avskrivningar enligt plan och ned-
skrivningar . Avskrivningar enligt plan görs normalt
linjärt baserat på anläggningstillgångarnas anskaff-
ningsvärden och bedömd ekonomisk livslängd. De
immateriella tillgångarna klassificeras i följande kate-
gorier:
Tillgångsslag
Avskrivningsperiod
Aktiverade utveck- 3–10 år
lingskostnader Varumärken som är en del av ett
företagsförvärv bedöms normalt ha
Varumärken en obestämbar livslängd och testas
årligen för nedskrivning eller om
det inträffar händelser som föranle-
der ett sådant test
Spelmotor
13 år
Kundrelationer
4–15 år
Kommersiella rättig-
heter/
Beräknad avskrivningsperiod base-
sändningstillstånd rat på licensvillkoren
Obestämbar livslängd med årlig
Goodwill prövning av nedskrivningsbehov
eller vid indikationer på nedskriv-
ningsbehov
Aktiverade utvecklingskostnader
Utgifter för utveckling för nya eller förbättrade pro-
dukter och processer redovisas som en tillgång i
balansräkningen om processen är tekniskt och kom-
mersiellt användbar och koncernen har tillräckliga
resurser för färdigställande. De aktiverade utveck-
lingsutgifterna inkluderar direkta kostnader och, när
det är tillämpligt, utgifter för löner och andel av indi-
rekta utgifter. Övriga utgifter kostnadsförs i resulta-
träkningen när de uppkommer. I balansräkningen är
redovisade aktiverade utvecklingsutgifter upptagna
till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade
avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Aktive-
rade utgifter avser huvudsakligen mjukvara och
mjukvaruplattformar.
Goodwill
Goodwill som uppkommer vid konsolideringen repre-
senterar skillnaden mellan anskaffningsvärdet för
rörelseförvärvet och det verkliga värdet av förvär-
vade tillgångar och övertagna skulder. Goodwill
redovisas som en tillgång och prövas för nedskriv-
ningsbehov minst en gång per år. Eventuell nedskriv-
ning redovisas som kostnad i resultaträkningen ome-
delbart och kan inte återföras. Goodwill som
uppkommer vid förvärv av intressebolag inkluderas i
det redovisade värdet för andelar i intressebolag.
Prövning av nedskrivningsbehov görs för den kassa-
genererande enheten i sin helhet.
Spelmotor
Spelmotor är en plattform som kan återanvändas för
att producera nya spel.
Övriga immateriella tillgångar
Övriga immateriella tillgångar, såsom förvärvade
kundrelationer, nyttjanderätter, spelmotor och varu-
märken redovisas till anskaffningskostnad efter
avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventu-
ella nedskrivningar .
IMMATERIELLA
ANLÄGGNINGS-
TILLGÅNGAR
09
85 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Koncernen
Aktiverade utveck- Kundrelationer
(Mkr)
lingskostnader
Varumärken
Spelmotor
och övrigt
Goodwill
Totalt
Anskaffningsvärden
Ingående balans den 1 januari 2022
1 863
1 464
-
1 119
11 080
15 526
Årets investeringar
156
1
-
36
25
216
Investeringar genom förvärv
-
-
-
-
58
58
Omklassificeringar
-117
0
-
117
-
-1
Omräkningsdifferenser
128
67
-
66
545
806
Avvecklade verksamheter
-55
-442
-
-238
-1 423
-2 158
Utgående balans den 31 december 2022
1 974
1 089
-
1 101
10 284
14 448
Ingående balans den 1 januari 2023
1 974
1 089
-
1 101
10 284
14 448
Årets investeringar
184
-
-
-
-
184
Anskaffningar genom företagsförvärv
115
-
140
100
293
648
Omräkningsdifferenser
-39
-19
-
-9
-160
-227
Utgående balans den 31 december 2023
2 234
1 070
140
1 192
10 418
15 053
1)
1) Övrigt avser licenser och sändningsrättigheter .
IMMATERIELLA
ANLÄGGNINGS-
TILLGÅNGAR,
FORTS.
Moderbolaget
Aktiverade
utgifter
56
-
-
-
-
-
56
56
-
-
-
56
86 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
IMMATERIELLA
ANLÄGGNINGS-
TILLGÅNGAR,
FORTS.
87 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Koncernen
Aktiverade utveck- Kundrelationer
(Mkr)
lingskostnader
Varumärken
Spelmotor
och övrigt
Goodwill
Totalt
Ackumulerade av- och nedskrivningar
Ingående balans den 1 januari 2022
-474
-192
-
-486
-48
-1 199
Årets avskrivningar
-317
-104
-
-203
-
-624
Årets nedskrivningar
-26
-
-
-
-
-26
Omräkningsdifferenser
-40
-16
-
-57
-
-113
Avvecklade verksamheter
39
6
-
118
48
211
Utgående balans den 31 december 2022
-817
-305
-
-628
-
-1 750
Ingående balans den 1 januari 2023
-817
-305
-
-628
-
-1 750
Årets avskrivningar
-249
-105
-3
-130
-
-487
Omräkningsdifferenser
16
7
-
20
-
43
Utgående balans den 31 december 2023
-1 050
-404
-3
-737
-
-2 195
Redovisat värde
Per 1 januari 2022
1 389
1 272
-
634
11 032
14 327
Per 31 december 2022
1 157
782
-
470
10 285
12 694
Per 1 januari 2023
1 157
782
-
470
10 285
12 694
Per 31 december 2023
1 184
665
137
454
10 418
12 858
1)
1) Övrigt avser licenser och sändningsrättigheter.
Moderbolaget
Aktiverade
utgifter
-56
-1
-
-
-
-56
-56
0
-
-56
0
0
0
0
Avskrivningar per funktion
Koncernen (Mkr)
2023
2022
Kostnad för sålda varor och tjäns-
ter
439
476
Administrationskostnader
48
143
Avvecklade verksamheter
-
5
Totalt
487
624
Kassagenererande enheter med betydande goodwill-
värden:
Koncernen (Mkr)
2022
InnoGames
2 263
Kongregate
551
Hutch
2 671
PlaySimple
3 357
Ninja Kiwi
1 444
Totalt
10 285
Koncernen (Mkr)
2023
Gaming
10 418
Nedskrivningar per funktion
Kassagenererande enheter med redovisade värden
för varumärken med obestämbar nyttjandeperiod:
Koncernen (Mkr)
2022
Kongregate
80
Koncernen (Mkr)
2023
Gaming
-
Från 2023 sker nedskrivningsprövningen för MTG
baserat på att goodwill inte följs upp på lägre nivå än
det som utgörs av koncernen som helhet, till skillnad
från tidigare år då nedskrivingsprövning har skett på
studio nivå. Prognostiserat kassaföde baseras på en
uthållig tillxttakt som är beräknad baserat på de
framtida utsikterna. Antaganden görs för kostnader
och kapitalomsättningshastighetens utveckling.
I nedskrivningsprövning 2022 ansågs varumärken per
studio ha en stark position på respektive marknad
och användas aktivt i verksamheten. De bedömdes
ha en obestämbar nyttjandeperiod. Förbättring och
utveckling av varumärkena görs kontinuerligt och
nettokassaflöden genererade via dessa bedömdes
inte upphöra inom en förutsebar framtid.
Test av nedskrivningsbehov
Nedskrivningsbehovet för goodwill och övriga imma-
teriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod
för kassagenererande enheter baseras på återvin-
ningsvärdet (nyttjandevärdet), beräknat genom en
modell för diskonterade kassaflöden. Kassaflödet
diskonteras med en ränta på 10,9% (9,6) före skatt
med hänsyn till kapitalkostnad och risk. Modellen
innehåller viktiga antaganden såsom marknadsstor-
lek, -andelar och tillväxttakt, försäljningspriser och
kostnadsökningar samt behovet av rörelsekapital.
Kassaflödet beräknas över en femårsperiod och
baseras på aktuella resultat och prognoser, tidigare
års utfall, allmänna marknadsförhållanden,
branschutveckling och övrig tillgänglig information.
Efter femårsperioden tillämpas normalt en tillväxt-
takt på 2,5% (2,5).
Nedskrivningsprövning
Nedskrivningsprövningar genomförs regelbundet,
dvs årligen eller när indikationer på nedskrivningsbe-
hov finns. Nedskrivningsprövningen 2023 gav inte
upphov till någon nedskrivning för koncernen.
Känslighetsanalys
Nedskrivningsprövningen som genomförts och som
inte visar på ett behov av nedskrivning, har en margi-
nal som innebär att eventuella negativa förändringar
rimligen inte medför att återvinningsvärdet sjunker
under bokfört värde. Emellertid är prognostiserade
kassaflöden mer osäkra till sin natur och kan också
påverkas av faktorer utanför företagets kontroll.
Sådana faktorer kan vara politiska risker och mark-
nadsförhållanden generellt, vilka snabbt kan försäm-
ras på grund av en finansiell kris såsom kriser på
grund av instabilitet i den finansiella sektorn .
IMMATERIELLA
ANLÄGGNINGS-
TILLGÅNGAR,
FORTS.
88 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Redovisning av materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskalgångar redovisas till anskaff-
ningskostnad efter avdrag för ackumulerade avskriv-
ningar och nedskrivningar. Där delar av materiella
anläggningstillgångar har olika nyttjandetider redovi-
sas de som separata poster under materiella anlägg-
ningstillgångar. Avskrivningar görs normalt linjärt
baserat på anläggningstillgångarnas anskaningsvärbaserat på anläggningstillgångarnas anskaffningsvär-
den och bedömd ekonomisk livslängd. Avskrivningsti-
den för maskiner och inventarier är 3–5 år.
Koncernen
Inventarier,
verktyg och
(Mkr) Maskiner
installationer
Totalt
Anskaffningsvärde
Ingående balans den 1 januari 2022
32
229
261
Årets investeringar
-
23
23
Årets försäljning och utrangeringar
-
-3
-3
Omklassificeringar
-
1
1
Omräkningsdifferenser
-
13
13
Avvecklade verksamheter
-32
-169
-201
Utgående balans den 31 december 2022
-
94
94
Ingående balans den 1 januari 2023
-
94
94
Årets investeringar
-
11
11
Investeringar genom förvärv
-
1
1
Årets försäljning och utrangeringar
-
-1
-1
Omräkningsdifferenser
-
-1
-1
Utgående balans den 31 december 2023
-
104
104
Ackumulerade av- och nedskrivningar
Ingående balans den 1 januari 2022
-12
-130
-142
Årets försäljning och utrangeringar
-
2
2
Årets avskrivningar
-
-29
-29
Omräkningsdifferenser
-
-8
-8
Avvecklade verksamheter
12
128
140
Utgående balans den 31 december 2022
-
-36
-36
MATERIELLA
ANLÄGGNINGS-
TILLGÅNGAR
10
Moderbolaget
Inventarier
10
1
-
-
-
-
11
11
1
-
-
-
12
-9
-
-1
-
-
-10
89 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Avskrivningar per funktion
Koncernen (Mkr)
2023
2022
Kostnad för sålda varor och
tjänster
13
12
Försäljningskostnader
2
2
Administrationskostnader
14
13
Övriga rörelsekostnader
1
1
Avvecklade verksamheter
-
11
Totalt
30
40
MATERIELLA
ANLÄGGNINGS-
TILLGÅNGAR,
FORTS.
90 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Koncernen
Inventarier,
verktyg och
(Mkr) Maskiner
installationer
Totalt
Ingående balans den 1 januari 2023
-
-36
-36
Årets avskrivningar
-
-30
-30
Omräkningsdifferenser
-
1
1
Utgående balans den 31 december 2023
-
-65
-65
Redovisat värde
Per 1 januari 2022
20
99
119
Per 31 december 2022
-
58
58
Per 1 januari 2023
-
58
58
Per 31 december 2023
-
39
39
Moderbolaget
Inventarier
-10
-
-
-10
1
1
1
1
Koncernbolag
Av följande tabell framgår de största bolagen som
ingår i MTG-koncernen. En detaljerad specifikation
av koncernbolagen har lämnats in till Bolagsverket
och kan erhållas på begäran från Modern Times
Group MTG AB Investor Relations.
Aktier och andelar i koncernföretag
Aktiekapital (%) och röster (%) representerade per 31 dec 2023
Organisations- Rösträttsandelar
Ägande i koncernföretag
nummer
Säte
Aktiekapital (%)
(%)
MTG Broadcasting AB
556353-2687
Sverige
100
100
MTGx International AB
556931-8651
Sverige
100
100
MTGx Gaming Holding AB
559077-0912
Sverige
100
100
InnoGames GmbH
Tyskland
100
100
Kongregate Inc.
USA
100
100
Hutch Games Ltd.
Storbritannien
100
100
Ninja Kiwi Ltd.
Nya Zeeland
100
100
PlaySimple Games Private Ltd.
Indien
100
100
Snowprint Studios AB
559009-3869
Sverige
70
70
FINANSIELLA
ANLÄGGNINGS-
TILLGÅNGAR
11
91 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Aktier och andelar i koncernföretag
Moderbolaget (Mkr)
Bokfört värde
31 dec 2023
Bokfört värde
31 dec 2022
Ingående balans 1 januari 22 463 11 372
Aktieägartillskott 1 360 1 950
Aktier erhållna som utdelning - 27 924
Nedskrivningar -10 002 -18 783
Utgående balans 31 december 13 821 22 463
Moderbolaget (Mkr)
Organisations-
nummer te Antal aktier
Aktiekapital
(%)
Rösträttsan-
delar (%)
Bokfört värde
31 dec 2023
Bokfört värde
31 dec 2022
MTG Broadcasting AB 556353-2687 Stockholm 1 000 100 100 1 1 940
MTGx International AB 556931-8651 Stockholm 1 000 100 100 386 8 389
MTGx Gaming Holding AB 559077-0912 Stockholm 1 000 100 100 13 434 12 134
Totalt 13 821 22 463
FINANSIELLA
ANLÄGGNINGS-
TILLGÅNGAR
FORTS.
92 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Koncernen (Mkr)
2023
2022
Kundfordringar
Kundfordringar, brutto
568
436
Avgår reserv för osäkra kundford-
ringar
-
0
Totalt
568
436
Reserv för osäkra kundfordringar
Ingående balans 1 januari
-
28
Avvecklade verksamheter
-
-29
Omräkningsdifferenser
-
1
Utgående balans 31 december
-
-
Analys av kundfordringar
Ej förfallna
429
331
< 30 dagar
38
27
30–90 dagar
100
62
> 90 dagar
1
16
Totalt
568
436
KUNDFORDRINGAR
12
93 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Koncernen (Mkr)
2023
2022
Resultat per aktie före utspädning
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare
164
6 579
Utestående aktier den 1 januari
123 731 164
110 385 832
Nyemission
4 152 787
13 345 332
Återköp av aktier
-6 205 547
Antal utestående aktier
121 681 404
123 731 164
Vägt genomsnittligt antal aktier före utspädning
123 189 366
116 950 340
Effekt av aktierätter
521 369
404 867
Vägt genomsnittligt antal aktier efter utsdning
123 710 735
117 355 207
Resultat per aktie före utspädning, kronor
1,33
56,26
Resultat per aktie efter utspädning, kronor
1,32
56,06
Modern Times Group MTG AB har utestående långfristiga incitamentsprogram. Beräkning av potentiell utspäd-
ning görs för att bestämma antal aktier som kan förrvas till verkligt värde baserat på värdet av aktierätterna.
Kvarhållande och prestationsbaserade aktierätter inkluderas i antalet möjligt utspädande aktier från program-
mets början och enligt de uppnådda målen. Bolaget har utestående program från 2022 och 2023 där mål och
prestationer ännu inte har uppnåtts, men som kan ge en utspädningseffekt. Per 31 december 2023 uppgick
antalet tilldelade aktier till 389 241 (706 668). Hur många aktier som kommer att tilldelas i programmet 2023
fastslls 60 dagar efter att årsbokslutet har publicerats. Antalet teckningsoptioner uppgick till - (420 033).
Det totala antalet utestående aktier vid utgången av 2023 uppgick till 121 681 404 (123 731 164) och var exklusive
de 3 662 980 B-aktier och de 6 324 343 C-aktier som MTG innehar i eget lager.
RESULTAT PER AKTIE
13
94 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
En A-aktie berättigar till tio rösträtter, en B-aktie och
en C-aktie till en rösträtt vardera. C-aktier är inte
berättigade till utdelning. Kvotvärdet per aktie är 5 (5)
kronor.
Av totalt utfärdade aktier har moderbolaget 3 662
980 B-aktier (3 980 433) och 6 324 343 C-aktier
(6 324 343) i eget lager.
Styrelsen föreslår för årsstämman 2024 att ingen
utdelning ska betalas till MTG:s aktieägare för räken-
skapsåret 2023. Koncernen köpte tillbaka aktier till
ett värde om 499 Mkr under räkenskapsåret 2023.
Övrigt tillskjutet kapital/Överkursfond
Överkursfond uppsr när aktier ställs ut till överkurs,
dvs aktierna betalas till ett högre pris än kvotvärdet.
Överkursfonden i moderbolaget vid årets början
avser endast personaloptioner som lösts in under
2010, 2009 och 2008 samt det verkliga värdet på
aktierna. I juni 2023 ökade det inbetalade kapitalet
med 326 Mkr efter att nya aktier emitterades till
Ninja Kiwis säljare.
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven består av samtliga utländska
omräkningsdifferenser som uppstår vid omräkningen
av resultat- och balansräkningar till svenska kronor i
de konsoliderade räkenskaperna.
Koncernen (Mkr)
2023
2022
Ingående balans 1 januari
1 266
300
Årets omräkningsdifferens, netto
efter skatt, kvarvarande verk-
samheter
-270
771
Avyttring
7
-
Årets omräkningsdifferens, netto
efter skatt, avvecklade verksam-
heter
-
194
Totalt ackumulerade
omräkningsdifferenser den
31 december
1 003
1 266
Omvärderingsreserv
Omvärderingsreserven innefattar omvärdering hän-
förligt till varumärken.
Koncernen (Mkr)
2023
2022
Ingående balans 1 januari
-12
-12
Utgående balans 31 december
-12
-12
Balanserade vinstmedel
Balanserade vinstmedel innefattar tidigare intjänat
resultat.
Innehav utan bestämmande inflytande
För dotterbolag som inte är helägda, redovisas den
del i eget kapital som tillhör andra än moderbolagets
aktieägare som innehav utan bestämmande infly-
tande. I de fall optioner att förvärva fler aktier förelig-
ger, har bolagen konsoliderats till 100%.
Vid utgången av 2023 finns det inga innehav utan
bestämmande inflytande i MTG.
EGET KAPITAL
14
2023 2022
Moderbolaget Antal aktier
Aktiekapital
(Mkr)
Antal
aktier
Aktiekapital
(Mkr)
MTG A-aktier 545 662 3 545 662 3
MTG B-aktier 124 798 722 624 127 165 935 635
MTG C-aktier 6 324 343 32 6 324 343 32
Antal utfärdade aktier/totalt aktiekapital
den 31 december 131 668 727 658 134 035 940 670
95 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Aktier
(Mkr) A-aktier
B-aktier
C-aktier
Totalt
Ingående balans den 1 januari 2023
545 662
127 165 935
6 324 343
134 035 940
Indragning av återköpta aktier
-6 520 000
-6 520 000
Emission av aktier till säljarna av Ninja Kiwi
4 152 787
4 152 787
Utgående balans den 31 december 2023
545 662
124 798 722
6 324 343
131 668 727
I maj ökades aktiekapitalet med 20 763 935 kronor genom en nyemmision av 4 152 787 B-aktier till säljarna av
Ninja Kiwi, inklusive vissa nyckelpersoner med ansvar för Ninja Kiwis verksamhet, för att reglera tilläggs-
peskillingen.
I maj 2023 minskades aktiekapitalet med 32 600 000 kronor genom indragning av 6 520 000 B-aktier som
återköpts under MTGs återköpsprogram som genomfördes mellan 20 juni 2022 och 26 april 2023.
EGET KAPITAL,
FORTS.
96 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Redovisning av avsättningar
En avsättning redovisas i balansräkningen när kon-
cernen har en befintlig legal eller indirekt förpliktelse
som en följd av en inträffad händelse och det är tro-
ligt att ett utflöde av ekonomiska resurser kommer
att krävas för att reglera förpliktelsen samt en tillför-
litlig uppskattning av beloppet kan göras. Där effek-
ten av när i tiden betalning sker är väsentlig, beräknas
avsättningar genom diskontering av det förväntade
framtida kassaflödet till en räntesats före skatt som
återspeglar aktuella marknadsbedömningar av peng-
ars tidsvärde och, om det tillämpligt, de risker som är
förknippade med skulden.
Redovisning av pensioner
Koncernen har både förmånsbestämda och avgifts-
bestämda pensionsplaner. Koncernens betalningar
till de avgiftsbestämda planerna redovisas som kost-
nad i den period som de anställda utfört de tjänster
avgiften avser. En avgiftsbestämd pensionsplan är en
förmån efter anställningens upphörande där ett bolag
betalar fasta avgifter till ett separat bolag och däref-
ter inte har några legala eller indirekta förpliktelser
att göra ytterligare betalningar.
I Sverige finns en så kallad multi-employer-plan. Kon-
cernen rapporterar dessa pensionskostnader på
samma sätt som avgiftsbestämda planer. Det finns
även en förmånsbestämd pensionsplan i Indien, än så
länge med begränsad ekonomisk påverkan.
Övriga avsättningar är främst relaterade till incita-
mentsprogram.
Avsättningar
för omstrukture- Övriga avsätt-
Koncernen (Mkr) ringar
ningar
Totalt
Ingående balans den 1 januari 2022
10
168
178
Avsättningar under året
-
140
140
Utnyttjat under året
-
-32
-32
Omräkningsdifferenser
-
4
4
Avvecklade verksamheter
1
-117
-116
Utgående balans den 31 december 2022
10
162
172
Ingående balans den 1 januari 2023
10
162
172
Avsättningar under året
39
92
132
Utnyttjat under året
-39
-52
-90
Återfört under året
-10
-50
-60
Omräkningsdifferenser
-
-4
-4
Utgående balans den 31 december 2023
-
148
148
AVSÄTTNINGAR
15
97 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
För 2023 fanns det inga ställda säkerheter i koncer-
nen.
Olika företag inom MTG berörs av rättsprocesser.
Bolaget bedömer dock inte att de skyldigheter dessa
tvister skulle kunna medföra kommer att få någon
materiell negativ effekt på koncernens finansiella
ställning. Dessa processer är därför inte inkluderade i
eventualförpliktelserna. I koncernen finns inga even-
tualförpliktelser för 2023 och 2022.
STÄLLDA SÄKERHETER
OCH EVENTUAL-
FÖRPLIKTELSER
16
Eventualförpliktelser
Moderbolaget (Mkr)
31 dec
2023
31 dec
2022
Garantier för dotterbolag 0 0
Totalt 0 0
Moderbolaget ställer ut garantier till förmån för dot-
terbolagen. Dessa inkluderar huvudsakligen
hyreskontrakt. Per 2023 återfinns inga utställda
garantier i moderbolaget.
98 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Kapitalhantering
Koncernens kapitalhantering har som mål att tillför-
säkra koncernen finansiell stabilitet, hantera finan-
siella risker och säkra koncernens kort- och långsik-
tiga behov av kapital. Koncernen definierar kapitalet
som eget kapital inklusive innehav utan bestäm-
mande inflytande så som det redovisas i balansräk-
ningen.
Generellt baseras kapitalstrukturen på en blandning
av nya aktier och skulder där målet är att bedriva
verksamhet med en låg belåningsgrad. Belåningsgra-
den kan öka under specifika perioder men bör över
tid förbli låg. Kapitalstrukturen tar också hänsyn till
den optimala strukturen för att sänka kapitalkostna-
den. Per per 31 december 2022 och 2023 hade kon-
cernen en nettokassaställning på grund av avytt-
ringen av ESL.
Finansiell riskhantering
Utöver affärsrisker är MTG exponerat för finansiella
risker i sin verksamhet. De viktigaste finansiella ris-
kerna är refinansierings-, kredit-, ränte- och valuta-
kursrisker. Riskerna regleras av den av MTG:s sty-
relse antagna finanspolicyn.
Koncernens finanspolicy består av ett ramverk av
riktlinjer och regler för riskhantering och finansverk-
samheten i stort. Policyn revideras årligen. Koncer-
nens finansiella risker sammanställs kontinuerligt och
följs upp på koncernnivå av koncernens treasury-
funktion för att säkra finanspolicyns efterlevnad.
Moderbolagets treasuryfunktion ansvarar för hante-
ringen av finansiella risker. Målet är att begränsa kon-
cernens finansiella risker och att säkerställa koncer-
nens behov av ändamålsenlig och säker finansiering.
Koncernens likviditet ska placeras av den centrala
finansfunktionen och i lokala koncernkonton (cash
pools) i Sverige. Överskottslikviditet kan investeras
under en period om maximalt sex månader. Finanspo-
licyn inkluderar regler om maximal exponering gente-
mot motparter för att minimera risker.
Finansierings- och refinansieringsrisk
Finansieringsrisk är risken att inte kunna möta fram-
tida finansieringsbehov. Koncernens finansierings-
källor är i första hand eget kapital, kassaflöde från
verksamheten samt lån. I syfte att reducera refinan-
sieringsrisker strävar koncernen efter att diversifiera
finansieringskällor och förfallotider samt att i normal-
fallet påbörja refinansiering av lånen 12 månader
innan förfall. Koncernen ska sträva efter relevanta
nyckeltal som motsvarar en kreditrating av ”invest-
ment grade”.
Extern upplåning hanteras centralt i enlighet med
koncernens finanspolicy. Lån tas huvudsakligen upp
av moderbolaget och överförs till dotterbolagen som
interna lån eller kapitaltillskott. Per 31 december 2023
hade koncernen ingen extern finansiering .
Skulder hänförliga till villkorad köpeskilling
Skulder hänförliga till villkorade köpeskillingar beräk-
nas utifrån villkor i de avtal som ingåtts i samband
med respektive förvärv. Värderingen baseras på pro-
jektioner och prognoser av framtida intäkter och
rörelsemarginal.
Leasingskulder
Information om leasingskulder kan hittas i not 19 Lea-
singskulder .
17
FINANSIELLA
INSTRUMENT OCH
FINANSIELL
RISKHANTERING
99 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Nettoskuld
Koncernen (Mkr)
31 dec 2023
31 dec 2022
Övriga räntebärande
skulder
1)
2)
534
707
Total upplåning
707
Likvida medel och kortfristiga
placeringar
2 956
4 733
Totala likvida
medel och kortfristiga place-
ringar
2 956
4 733
Total nettoskuld
-2 423
-4 026
1) Återsende skuld för reglering av c-aktier till PlaySimple uppgick
till 534 Mkr
2) Skuld för förrvet av återsende 23% av PlaySimple uppgick
till (707) Mkr
Villkor och återbetalningstid, bruttovärden
2023
Effektiv Förfall Förfall Förfall 2025
Koncernen (Mkr)
räntesats
Totalt
2023 2024 eller senare
Leasingskulder 1)
174
36
31
107
Övriga räntebärande skulder 2)
534
534
-
-
Leverantörsskulder
316
316
-
-
Total
1 023
885
31
107
2022
Effektiv Förfall Förfall Förfall 2024
Koncernen (Mkr)
räntesats
Totalt
2022 2023 eller senare
Leasingskulder 1)
67
34
32
1
Övriga räntebärande skulder 2)
707
707
-
-
Leverantörsskulder
211
211
-
-
Total
985
952
32
1
1) Koncernen innehar ett flertal olika leasingavtal som löper med varierande ränta och förfallostruktur
2) Omvärderas enligt balansdagens kurs
Räntan har beräknats med den ränta som förelåg på balansdagen den 31 december. Skulder har inkluderats i den period när återbetalning tidigast
kan krävas
FINANSIELLA
INSTRUMENT OCH
FINANSIELL
RISKHANTERING,
FORTS.
100 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Marknadsrisk
Ränterisk
Ränterisk är risken att förändringar i marknadsräntor
påverkar kassaflöden, finansiella tillgångar och skul-
der negativt. Koncernen är exponerad för ränterisk
hänförlig till likvida medel och övriga finansiella till-
gångar och utnyttjad del av de räntebärande kredit-
faciliteterna. Koncernen hade ingen utestående
utnyttjad del av de räntebärande kreditfaciliteterna
vid årets utgång. Koncernens finanspolicy strävar
efter finansiell flexibilitet genom att ha en balanserad
portlj av rörliga och fasta räntor och att sprida för-
falloperioder för att matcha finansieringsbehoven.
Under 2022–2023 har räntebindningstiden varit kor-
tare än 3 månader.
Kreditrisk
Kreditrisk innebär exponering för förluster om en
motpart i en transaktion inte kan möta sina åtag-
anden och eventuella säkerheter inte täcker koncer-
nens krav. Kreditrisken i koncernen består av
finansiell kreditrisk och kreditrisker avseende kund-
fordringar.
Finansiell kreditrisk innebär risken som uppstår för
koncernen i relationer med finansiella motparter.
Hanteringen av koncernens finansiella kreditrisk reg-
leras i finanspolicyn.
Finansiella motparter måste inneha en kreditvärde-
ring som motsvarar minst S&P:s A eller jämförbar vär-
dering vid annat institut för större depositioner av
kassa eller överskottslikviditet. MTG har underteck-
nat standardiserade netting-avtal (ISDA) med alla
motparter i valutatransaktioner. Transaktioner görs
inom fastställda gränser och exponeringar övervakas
kontinuerligt.
Kreditrisken med avseende på koncernens kundford-
ringar är spridd över ett stort antal kunder, både pri-
vatpersoner och företag. Utifrån historisk data gör
koncernen bedömningen att ingen nedskrivning av
kundfordringar som ännu inte är förfallna är nödvän-
dig per balansdagen. Majoriteten av utesende
kundfordringar utgörs av för koncernen tidigare
kända kunder med god kreditvärdighet. Se även
not 15 Kundfordringar.
Koncernens exponering för kreditrisk uppgick till
4 039 (5 578) Mkr per 31 december. Exponeringen
baseras på redovisat värde för de finansiella tillgång-
arna, där merparten består av kundfordringar och
likvida medel.
Försäkringsbara risker
Moderbolaget säkerställer att koncernen har tillräck-
ligt försäkringsskydd för styrelseledamöter och VD.
Övriga försäkringar såsom avbrottsförsäkring, förlust
av tillgångar och reseförsäkringar täcks in av lokala
försäkringslösningar i respektive underkoncern eller
företag.
Valutarisk
Valutarisken är risken för att fluktuationer i valutakur-
ser får effekt på resultaträkningen, finansiell ställning
och/eller kassaflödet. Risken kan delas in i transak-
tionsexponering och omräkningsexponering. Se även
avsnittet ”Risker och osäkerheter” i förvaltningsbe-
rättelsen.
Transaktionsexponering
Transaktionsexponering uppstår när inflöden och
utflöden av utländska valutor i de enskilda enheter-
nas finansiella rapporter inom koncernen inte är
matchade. Koncernens treasuryfunktion strävar efter
att matcha in- och utflöden i samma valuta och att
dra fördel av naturliga säkringar för valutor.
Koncernens transaktionsexponeringar uppstår
främst där dotterbolag har externa och interna trans-
aktioner i andra valutor än bolagets egna funktionella
valuta .
FINANSIELLA
INSTRUMENT OCH
FINANSIELL
RISKHANTERING,
FORTS.
101 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Transaktionsexponering 2023
Valuta uttryckt i SEK (Mkr)
USD
EUR
NZD
SGD
DKK
NOK
CHF
GBP
CAD
Transaktionsutflöden
-1 791
-103
-159
-2
0
-2
-4
-36
0
Transaktionsinflöden
3 758
125
152
20
9
4
16
38
3
Transaktionsflöden, netto
1 967
22
-7
18
9
2
12
2
3
Förändring om SEK faller med 5%
98
1
0
1
0
0
1
0
0
En valutakursförändring om 5% på alla utestående
positioner per 31 december skulle ha en effekt om
cirka 101 (45) Mkr, påverkan på eget kapital skulle
vara efter avdrag för skatt .
Omräkningsexponering
Omräkningsexponering är den risk som uppstår vid
omräkning av eget kapital i utländska dotterbolag
och intressebolag. Omräkningsexponeringen valuta-
säkras inte.
Utländska nettotillgångar inklusive goodwill och
övriga immateriella tillgångar som härrör från förvärv
fördelar sig enligt följande:
Omräknings-
exponering
2023
2022
Mkr Mkr
Valuta % %
USD
686
6
709
6
EUR
2 444
21
2 406
21
NZD
1 707
15
1 653
14
INR
3 858
33
3 779
33
GBP
3 118
27
2 990
26
Totalt motvärde i
svenska kronor
11 813
100%
11 538
100
En valutakursförändring om 5% för USD/SEK skulle få
en effekt på eget kapital om cirka 34 (35) Mkr, för
EUR/SEK om 122 (120 Mkr), för GBP/SEK om 156
(149) Mkr, för NZD/SEK 85 (83) MKR och för INR/SEK
om 192 (189) Mkr.
Väsentliga finansiella tillgångar och skulder i
utländska valutor består av:
2023
Valuta uttryckt i SEK (Mkr)
USD
GBP
Likvida medel
1 171
3
Villkorad köpeskilling
-1 327
-112
Redogörelse för finansiell
exponering, netto
-156
-109
1)
1) Exponering mot SEK
2022
Valuta uttryckt i SEK
(Mkr) USD
NZD
GBP
Likvida medel
2 939
-
-
Villkorad köpeskilling
-1 532
-737
-334
Redogörelse för finansiell
exponering, netto
1 407
-737
-334
1)
FINANSIELLA
INSTRUMENT OCH
FINANSIELL
RISKHANTERING,
FORTS.
1) Exponering mot SEK
102 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
En valutakursförändring om 5% på de utestående
positionerna ovan per 31 december 2023 skulle ha en
effekt om 13 (17) Mkr.
Redovisning av finansiella instrument
Finansiella tillgångar och skulder inkluderar likvida
medel, värdepapper, övriga finansiella fordringar,
kundfordringar, leverantörsskulder, villkorade
köpeskillingar, skuld avseende köp och säljoption och
låneskulder .
Finansiella instrument – kategorier
Finansiella tillgångar till verkligt värde via
resultatet
Aktier och investeringar i andra företag
För koncernens innehav i aktier anses anskaffnings-
värde vara en representativ uppskattning av verkligt
värde. Därefter omvärderas investeringen till verkligt
värde och vinster/förluster redovisas när det finns en
efterföljande finansiering där en tredje part deltar
och där priset per aktie i den finansieringen används
eller när det finns en realiserad exit eller när det finns
indikationer på att anskaffningsvärdet inte är repre-
sentativt för verkligt värde och det finns tillräckligt
med ny information for att mäta verkligt värde .
Finansiella tillgångar värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Koncernens finansiella tillgångar redovisas till upplu-
pet anskaffningsvärde och omfattas huvudsakligen
av likvida medel och kortfristiga placeringar, kund-
fordringar och andra kortfristiga fordringar av opera-
tiv karaktär. Fordringar belastas med förväntande
kreditförluster.
Köp och sälj option - Det initiala värdet av den fram-
tida förväntade utbetalningen av skulden har initialt
nuvärdesberäknats. Hur stor den faktiska utbetal-
ningen kommer att bli och tidpunkten för när opitio-
nen kan komma att nyttjas beror på framtida
omständigheter. De mest kritiska faktorerna för redo-
visat värde vid varje bokslutstillfälle för att kunna
bedöma huruvida optionen är likvid eller ej beror på
underliggande framtida resultatutveckling.
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via
resultatet
Villkorade köpeskillingar
För villkorade köpeskillingar diskonteras framtida
värden till nuvärde. Diskonteringsräntan är riskjuste-
rad. De mest kritiska parametrarna vid värderingen är
prognostiserad försäljningstillväxt och framtida
rörelsemarginal. Omvärdering av tilläggsköpeskil-
lingar redovisas i finansnettot i resultaträkningen.
Redovisat värde för likvida medel och kortfristiga pla-
ceringar, övriga fordringar, kundfordringar, övriga
långfristiga fordringar, övriga ej räntebärande ford-
ringar, övriga räntebärande skulder och leverantörs-
skulder utgör en rimlig bedömning av verkligt värde .
FINANSIELLA
INSTRUMENT OCH
FINANSIELL
RISKHANTERING,
FORTS.
103 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
31 december 2023
Finansiella tillgångar/
Verkligt värde via skulder till upplupet
Koncernen (Mkr) resultatet
anskaffningsvärde
Totalt
Nivå 1
Nivå 2
Nivå 3
Totalt
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde
Aktier och investeringar i andra företag
397
-
397
-
-
397
397
Totalt
397
-
397
-
-
397
397
Finansiella tillgångar värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Övriga långfristiga fordringar
-
156
156
-
-
-
-
Övriga fordringar, ej räntebärande
-
109
109
-
-
-
-
Kundfordringar
-
568
568
-
-
-
-
Likvida medel och kortfristiga placeringar
-
2 956
2 956
-
-
-
-
Totalt
-
3 789
3 789
-
-
-
-
Finansiella skulder till verkligt värde
Köp och säljoption
-
143
143
-
-
-
-
Villkorad köpeskilling
1 439
-
1 439
-
-
1 439
1 439
Totalt
1 439
143
1 582
-
-
1 439
1 439
Finansiella skulder värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Övriga räntebärande skulder
-
534
534
-
-
-
-
Leverantörsskulder
-
316
316
-
-
-
-
Totalt
-
849
849
-
-
-
-
FINANSIELLA
INSTRUMENT OCH
FINANSIELL
RISKHANTERING,
FORTS.
104 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
31 december 2022
Finansiella tillgångar/
Verkligt värde via skulder till upplupet
Koncernen (Mkr) resultatet
anskaffningsvärde
Totalt
Nivå 1
Nivå 2
Nivå 3
Totalt
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde
Aktier och investeringar i andra företag
408
-
408
-
-
408
408
Totalt
408
-
408
-
-
408
408
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaff-
ningsvärde
Övriga långfristiga fordringar
-
66
66
-
-
-
-
Övriga fordringar
-
62
62
-
-
-
-
Kundfordringar
-
436
436
-
-
-
-
Likvida medel och kortfristiga placeringar
-
4 733
4 733
-
-
-
-
Totalt
-
5 297
5 297
-
-
-
-
Finansiella skulder till verkligt värde
Villkorad köpeskilling
2 703
-
2 703
-
-
2 703
2 703
Totalt
2 703
-
2 703
-
-
2 703
2 703
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffnings-
värde
Övriga räntebärande skulder
-
707
707
-
-
-
-
Leverantörsskulder
-
211
211
-
-
-
-
Totalt
-
918
918
-
-
-
-
FINANSIELLA
INSTRUMENT OCH
FINANSIELL
RISKHANTERING,
FORTS.
105 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
FINANSIELLA
INSTRUMENT OCH
FINANSIELL
RISKHANTERING,
FORTS.
31 december 2023
Moderbolaget (Mkr)
Verkligt värde
via resultatet
Finansiella tillgångar/
skulder till upplupet
anskaffningsvärde Totalt Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3 Totalt
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Fordringar på koncernföretag - 598 598 - - - -
Likvida medel och kortfristiga placeringar - 3 624 3 624 - - - -
Totalt - 4 222 4 222 - - - -
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Leverantörsskulder - 6 6 - - - -
Skulder till koncernföretag - 10 875 10 875 - - - -
Totalt - 10 881 10 881 - - - -
31 december 2023
Moderbolaget (Mkr)
Verkligt värde
via resultatet
Finansiella tillgångar/
skulder till upplupet
anskaffningsvärde Totalt Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3 Totalt
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Fordringar på koncernföretag - 515 515 - - - -
Likvida medel och kortfristiga placeringar - 1 599 1 599 - - - -
Totalt - 2 114 2 114 - - - -
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Leverantörsskulder - 6 6 - - - -
Skulder till koncernföretag - 367 367 - - - -
Totalt - 373 373 - - - -
106 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Värderingstekniker nivå 1, 2 och 3
Aktier och investeringar i andra företag – anskaff-
ningsvärde bedöms initialt utgöra en representativ
uppskattning av verkligt värde. Därefter omvärderas
investeringen till verkligt värde och vinster/förluster
redovisas när det finns en efterföljande finansiering
där en tredje part deltar och där priset per aktie i den
finansieringen används eller när det finns en realise-
rad exit eller när det finns indikationer på att anskaff-
ningsvärdet inte är representativt för verkligt värde
och det finns tillräckligt med ny information for att
mäta verkligt värde.
Villkorad köpeskilling – förväntade framtida värden
diskonteras till nuvärde. Diskonteringsräntan är
riskjusterad. De mest kritiska parametrarna vid vär-
deringen är prognostiserad försäljningstillväxt och
framtida rörelsemarginal.
Finansiella tillgångar, nivå 3
Koncernen (Mkr)
2023
2022
Ingående balans 1 januari
408
346
varav avvecklade verksamheter
-
-11
Redovisade vinster och förluster i
periodens resultat
-23
22
Anskaffningsvärde förvärv
17
23
Omräkningsdifferenser
-33
21
n konverterade till aktier
27
8
Utgående balans 31 december
397
408
Finansiella skulder, nivå 3
Koncernen (Mkr)
2023
2022
Ingående balans 1 januari
2 703
2 318
Avyttringar av dotterbolag
-
-9
Likvidreglerade utbetalningar
-1 421
-317
Aktiereglerade utbetalningar
-347
-
Förändring i verkligt värde
326
224
Nuvärdesdiskontering
212
220
Omräkningsdifferenser
-33
267
Utgående balans 31 december
1 439
2 703
FINANSIELLA
INSTRUMENT OCH
FINANSIELL
RISKHANTERING,
FORTS.
107 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
Koncernen (Mkr)
2023
2022
Avskrivningar
517
637
Avskrivningar av nyttjanderätts-
tillgångar
36
34
Nedskrivningar
0
26
Avsättningar
-9
101
Andelar i
intressebolag
-1
0
Diskonteringsränta
212
220
Omvärdering av verkligt värde
331
167
Orealiserade valutakursdifferen-
ser
75
-229
Upplupen ränta
-46
8
Inkomstskatt
397
219
Övriga poster
38
12
Totalt
1 550
1 195
Betalningar för ränta och inkomstskatt
Koncernen (Mkr)
2023
2022
Erlagd ränta
0
-10
Erhållen ränta
117
44
Inkomstskatt
-431
-408
Totalt
-314
-374
Avstämning av skulder som härrör från finansieringsaktiviteter
Ingående Övriga föränd- Utgående
Koncernen (Mkr)
balans 2023
Kassaflöden
ringar balans 2023
Leasingskuld
67
-38
144
173
Totalt
67
-38
144
173
Ingående Övriga föränd- Utgående
Koncernen (Mkr)
balans 2022
Kassaflöden
ringar balans 2022
Kortfristig upplåning
1 000
-1 000
-
0
Långfristig upplåning
900
-900
-
0
Leasingskuld
125
-58
-
67
Totalt
2 025
-1 958
-
67
Moderbolaget har räntebärande fordringar och skul-
der mot övriga koncernbolag. Moderbolagets skulder
till koncernbolag uppgick vid slutet av året till - (10
502) Mkr. Moderbolagets fordringar hos koncernbo-
lag uppgick vid slutet av året till - (-) Mkr.
Likvida medel och kortfristiga placeringar som ingår
i kassaflödesanalysen
Koncernen (Mkr)
2023
2022
Likvida medel
1 297
1 393
Kortfristiga placeringar
1 658
3 340
Totalt enligt
kassaflödesanalysen
2 956
4 733
18
TILLÄGGSUP P-
LYSNINGAR TILL
KASSAFLÖDESÖDES-
ANALYSEN
Moderbolaget (Mkr) 2023 2022
Erlagd ränta 0 -10
Erhållen ränta 115 44
Inkomstskatt -4 -4
Totalt 111 30
Moderbolaget (Mkr) 2023 2022
Likvida medel 435 717
Kortfristiga placeringar 1 165 2 907
Totalt enligt
kassaflödesanalysen 1 599 3 624
108 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Koncernen redovisar nyttjanderättstillgångar och
leasingskulder för de flesta leasingavtal och lea-
singavtalen inkluderas därmed i balansräkningen.
Undantag listas nedan.
Leasingskulder är värderade till nuvärdet av de åter-
stående leasingavgifterna, diskonterat för lokala
marknadsräntor (tillämplig lokal IBOR-ränta) med ett
riskpåslag beroende av leasingavtalets löptid.
Kostnader redovisas i resultaträkningen som en
avskrivning på tillgången och som en räntekostnad
för leasingskulden.
Koncernen har valt att inte redovisa nyttjanderätts-
tillgångar och leasingskulder för leasingavtal som har
en leasingperiod på 12 månader eller kortare eller har
underliggande tillgångar av lågt värde. Leasingavgif-
terna för dessa leasingavtal redovisas som en kost-
nad linjärt över leasingperioden.
De redovisade nyttjanderättstillgångarna är i huvud-
sak hänförliga till fastigheter som utgör 99% av de
totala nyttjanderättstillgångarna. Övrigt avser i
huvudsak leasingavtal för bilar.
Vissa leasingavtal för fastigheter har möjligheter till
förlängning som kan utnyttjas upp till ett år innan den
icke-uppsägningsbara avtalsperioden löper ut. För-
längningsmöjligheten kan utnyttjas av koncernen och
inte av leasegivaren. När leasingavtalet börjar gälla
bedömer koncernen om det finns rimlig säkerhet att
den kommer att utnyttja möjligheten. En förnyad
bedömning görs om en viktig händelse eller andra
omständigheter inträffar. Koncernen har uppskattat
att de potentiella leasingavgifterna skulle leda till en
ökning av leasingskulden på 2 Mkr om koncernen väl-
jer att utnyttja dessa möjligheter.
Nyttjanderättstillgångar
Fastig-
Koncernen (Mkr)
heter
Övrigt
Totalt
Ingående balans den
1 januari 2022
122
1
123
Nya/avslutade
leasingavtal
-18
-1
-18
Årets avskrivningar
-34
0
-34
Avvecklade verksamheter
-5
-
-5
Utgående balans den
31 december 2022
65
0
65
Nyttjanderättstillgångar
Fastig-
Koncernen (Mkr)
heter
Övrigt
Totalt
Ingående balans den
1 januari 2023
65
0
65
Nya/avslutade
leasingavtal
144
0
144
Årets avskrivningar
-36
0
-36
Utgående balans den
31 december 2023
173
0
173
Förfalloanalys – avtalsenliga icke
diskonterade kassaflöden
Koncernen (Mkr)
31 dec 2023
31 dec 2022
Mindre än ett år
37
34
Ett till fem år
118
32
Mer än fem år
25
1
Totalt icke diskonterade
leasingskulder per 31
december
179
67
Leasingskulder inkluderas i
rapporten över finansiell
ställning per 31 december
173
67
Kortfristiga
36
34
Långfristiga
138
32
Koncernen (Mkr)
2023
2022
Redovisat i resultaträk-
ningen
Ränta på leasingskulder
-1
-1
Årets avskrivningar
-36
-34
Kostnader hänförliga till kort-
fristiga leasingavtal
-7
-5
Kostnader hänförliga till till-
gångar med lågt värde, exklu-
sive leasingavtal om 12 måna-
der eller mindre för tillgångar
av lågt värde
0
0
Totalt
-45
-41
Redovisat i kassaflödes-
analysen
Totalt kassautflöde för
leasingavtal
-38
-35
Avvecklade verksamheter
-
-5
19
LEASINGSKULDER
109 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Koncernen (Mkr)
31 dec 2023
31 dec 2022
Åldersanalys av leasing-
skulder
Mindre än 6 månader
15
15
6–12 månader
20
20
1–2 år
31
3
2–5 år
83
29
> 5 år
24
1
Totala leasingskulder
173
67
2023
2022
Koncernen
Män
Kvinnor
Män
Kvinnor
Sverige
20
12
12
9
Tyskland
249
95
312
114
Storbritannien
150
48
153
29
USA
43
19
71
41
Singapore
262
95
211
78
Nya Zeeland
33
16
32
12
Övrigt
0
0
0
1
Totalt
757
285
791
284
Totalt medelantal anställda
1 042
1 075
LEASINGAVTAL,
FORTS.

MEDELANTALET
ANSTÄLLDA
Moderbolaget 2023 2022
Män 12 12
Kvinnor 11 9
Totalt 23 21
110 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Könsfördelning ledande befattningshavare
2023
2022
Koncernen
Män %
Kvinnor %
Män %
Kvinnor %
Styrelsen
60
40
60
40
Ledande befattningshavare
91
9
91
9
Totalt
79
21
79
21
Koncernen (Mkr)
2023
2022
Löner
938
885
Sociala kostnader
99
93
Pensionskostnader
23
18
Aktierelaterade ersättningar
37
16
Sociala kostnader för
aktierelaterade ersättningar
12
4
Totalt
1 109
1 016
Koncernen (Mkr)
2023
2022
Styrelse, koncernchef och övriga
ledande befattningshavare
59
80
varav rörlig del
31
50
1)
1) Inkluderar 7,6 (7,6) Mkr i styrelsearvoden godkända av
årsstämman.
MEDELANTALET
ANSTÄLLDA,
FORTS.
21
LÖNER, ANDRA
ERSÄTTNINGAR
OCH SOCIALA
KOSTNADER
2023
2022
Moderbolaget
Män %
Kvinnor %
Män %
Kvinnor %
Styrelsen
63
38
63
38
VD
0
100
0
100
Övriga ledande befattningshavare
100
0
100
0
Totalt
67
33
67
33
111 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Totala löner i moderbolaget omfattar ersättning till VD
och övriga ledande befattningshavare 5 (4) personer
om 29 (42) Mkr, varav rörlig ersättning 17 (28) Mkr.
Ersättning till styrelseledamöter och ledande
befattningshavare
Arvoden till styrelseledamöter betalas i enlighet med
beslut på årsstämma. Ersättningen till ledande befatt-
ningshavare betalas i enlighet med de riktlinjer som
beslutats på årsstämman 2021.
MTG:s Ersättningsriktlinjer är utformade för att driva
och belöna bolagets och enskilda individers presta-
tion, vara konkurrenskraftig för att attrahera och
behålla nyckeltalanger och att stimulera skapande av
långsiktigt värde för aktieägare.
Total erttning kan bestå av fast lön, rörlig ersätt-
ning i form av kort- och långfristig rörlig erttning
(STI och LTI), pension och övriga förmåner.
LÖNER, ANDRA
ERSÄTTNINGAR
OCH SOCIALA
KOSTNADER,
FORTS.
Moderbolaget (Mkr) 2023 2022
Styrelse, koncernchef och
övriga ledande befattningshavare 37 50
varav rörlig del 17 28
Övriga anställda 19 30
Summa löner och övriga
ersättningar 56 80
Sociala kostnader 11 24
varav pensionskostnader 4 3
varav pensionskostnad VD 1 1
Ersättningsprinciper
Riktlinjer gällande ersättning ger en struktur som sam-
mankopplar ersättningen med ett framgångsrikt
genomförande av vår långsiktiga strategi: att driva lön-
samhet och organisk tillväxt i våra portföljbolag och
investera i gamingbolag med hög potential. Riktlin-
jerna anger vägledande principer i valet av presta-
tionsmål och prestationsperioder för att säkerställa
kopplingen till aktieägarvärde, och därigenom bidrar
riktlinjerna till långsiktig framgång och värdeskapande
i bolaget. Riktlinjerna ger möjligheten att sätta rele-
vanta finansiella och icke-finansiella prestationsmål
relaterat till bland annat bolagsstyrning och antikor-
ruption, sociala förhållanden och miljö, vilket ytterli-
gare bidrar till att sammankoppla riktlinjerna med håll-
barhet samt bolagets kärnvärden. Prestationsmålen
bestäms av erttningsutskottet baserat på priorite-
ringar inom verksamheten under året. Varje år fast-
ställs maximinivåer av bolagets årliga affärsplan och
marknadsförhållanden. Riktlinjerna ger incitament för
VD och ledande befattningshavare att främja en inno-
vativ, prestationsbaserad kultur vilket bidrar till att
uppnå MTG:s mission.
Ersättningen till VD och ledande befattningshavare
består av grundlön, kort- och långsiktiga incitament,
pension och andra förmåner .
Grundlön
Attraherar och behåller VD och ledande befattningsha-
vare, med beaktande av deras individuella ansvar och
prestationer, betydelsen av deras roller och verksam-
hetens komplexitet. Grundlönen för VD och ledande
befattningshavare ska vara konkurrenskraftig. Grundlö-
nen revideras årligen, vanligtvis med effekt från 1 janu-
ari. Ersättningsutskottet beaktar lönesättningen i
utvalda jämförelsegrupper. Benchmarking görs genom
oberoende rådgivare. När beslut tas om lön beaktas
också prestation och erfarenhet hos den anställde, för-
ändringar i storlek och omfattning av dennes roll, och
den övergripande lönenivån i verksamheten.
Kortsiktig rörlig ersättning (STI)
Driver och belönar uppfyllandet av våra årliga finan-
siella, strategiska, operativa och hållbarhetsrelate-
rade mål i enlighet med vår affärsstrategi. STI-ersätt-
ningen har ett tak på 125 % av den individuella
grundlönen. Prestationsmål och viktningar granskas i
början av varje år för att beakta aktuella affärsplaner
och säkerställa att dessa fortsatt är i linje med kort-
siktiga affärsstrategier. Dessa mål kan variera från år
till år för att återspegla affärsprioriteringar, och van-
ligtvis inkluderar affärsmålen en balans mellan bola-
gets finansiella prestationsmål (exempelvis kopplade
till lönsamhet, intäkter och kassaflöde) och icke-fi-
nansiella prestationsmål (exempelvis prioriterade
operationella, strategiska, relaterade till bolagsstyr-
ning, sociala förhållanden och miljö eller andra håll-
barhetsrelaterade omden), men med majoriteten av
viktningen mot de finansiella prestationsmålen under
varje givet år. Genom att kombinera finansiella och
icke-finansiella mål kommer STI bidra till bolagets
långsiktiga och hållbara intressen. Information om de
aktuella prestationsmål som tillämpas varje år, och
hur dessa främjar affärsstrategin, kommer redovisas i
den årliga ersättningsrapporten. Prestationer i förhål-
112 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
lande till målen bevakas och fastställs genom en
bedömning av nivån på prestationen i förhållande till
varje målnivå. Styrelsen utvärderar prestationen och
avgör i vilken utsträckning varje mål har uppnåtts, för
att fastslla den slutliga nivån på utbetalningen.
Beträffande finansiella kriterier ska bedömningen
baseras på den av MTG senast offentliggjorda finan-
siella informationen. Styrelsen har möjlighet att jus-
tera utfallet av STI om omständigheter förändras, för
att stärka kopplingen mellan utbetalningar och vär-
deskapande för aktieägarna, och för att säkerställa
att utfallet på ett rimligt sätt återspeglar bolagets
resultat. Vid fastställandet av ersättningarna ska
ersättningsutskottet också beakta relevanta
omständigheter avseende miljö, sociala förhållanden
samt bolagsstyrning. För att ytterligare förstärka
kopplingen mellan aktieägarnas intressen och bola-
gets långsiktiga värdeskapande kan delar av utbetal-
ningarna under STI skjutas upp och levereras i form
av MTG-aktier villkorat av att sådana aktier behålls av
mottagaren under en överenskommen tidsperiod.
Utbetalningar kan även komma att återkrävas om den
slutliga utbetalningen är baserad på en bedömning av
uppfyllandet av ett prestationsmål som visar sig vara
uppenbart felaktig. Styrelsen har möjlighet att återk-
räva hela, eller en del av, den slutliga betalningen.
Styrelsen har rätt att minska beloppet som ska åter-
betalas av den anställde om den anställde inte direkt
har bidragit till resultatet av prestationsmålet och/
eller har rapporterat den uppenbart felaktiga bem-
ningen av uppfyllandet av prestationsmålet.
Extraordinära omständigheter
I undantagsfall kan andra överenskommelser av
engångskaraktär träffas på individnivå när det
bedöms vara nödvändigt, villkorat av att syftet med
en sådan extraordinär överenskommelse är att rekry-
tera eller behålla en ledande befattningshavare,
under förutsättning av styrelsegodkännande. En
sådan överenskommelse ska vara beloppsbegränsad
och ska aldrig överstiga 200% av individens årliga
grundlön.
Långsiktiga incitamentsprogram (LTIP)
Styrelsen kan föreslå långsiktiga incitamentsprogram
för att attrahera och behålla nyckelindivider och för
att låta deltagare ta del av bolagets värdetillväxt. Inci-
tamentsprogrammen som kan föreslås är tre eller
fyraåriga aktie- eller aktiekursrelaterade program
(exempelvis prestationsaktieprogram och/eller teck-
ningsoptionsprogram), vilka kommer läggas fram för
beslut vid bolagsstämman – oberoende av dessa rikt-
linjer. Aktie- och aktiekursrelaterade långsiktiga inci-
tamentsprogram ska struktureras på ett sätt som
säkerställer ett långsiktigt engagemang för MTG:s
utveckling, och med avsikten att ledande befatt-
ningshavare ska ha betydande, långsiktiga aktieinne-
hav i MTG. Utfallet ska sammanlänkas med särskilda
förbesmda prestationskriterier, baserade på MTG:s
aktiekurs och värdeutveckling. Styrelsen kan också
erbjuda ledande befattningshavare, som har en direkt
påverkan på värdeskapandet i MTG:s dotterbolag,
deltagande i lokala incitamentsprogram (så kallade
”Management Incentive Program”), dvs. kontantba-
serade långsiktiga incitamentsprogram kopplade till
förutbestämda nivåer för värdeskapandet i en sär-
skild dotterbolag inom MTG. Det maximala utfallet
ska ha ett förutbestämt tak.
För ytterligare information om MTG:s pågående
LTIP:s, inklusive de kriterier som utfallet baseras på,
se MTG:s hemsida, www.mtg.com.
Pension
Pensionerna erbjuder konkurrenskraftiga och välav-
vägda pensionsvillkor utifrån vad som gäller enligt
marknadspraxis i det land där individen är anställd
eller bosatt samt totalersättningen. Pensionsarrange-
mangen ska tillhandahållas i form av en avgiftsbe-
stämd pensionsförmån eller som kontant pensionsbi-
drag och premien ska uppgå till högst 20% av
individens årliga fasta grundlön.
Övriga förmåner
Erbjuder konkurrenskraftiga förmåner som stöder
rekrytering och möjligheten att behålla personal. För-
månerna kan omfatta bilförmån, tjänstebil och bostad.
Det sammanlagda värdet av dessa förmåner ska nor-
malt utgöra en begränsad andel av det totala ersätt-
ningspaketet och ska överensstämma med marknads-
praxis. Ytterligare förmåner kan tillhandahållas ledande
befattningshavare i specifika situationer, såsom omlo-
kalisering eller internationella uppdrag, med beaktande
av det övergripande syftet med dessa riktlinjer.
Upphörande av anställning och avgångsvederlag
I allmänhet är anställningsavtal för ledande befatt-
ningshavare tillsvidareanställningar. Uppsägningstid
LÖNER, ANDRA
ERSÄTTNINGAR
OCH SOCIALA
KOSTNADER,
FORTS.
113 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
kan uppgå till maximalt ett år för vardera part och kan
innehålla konkurrensbegränsning om maximalt ett år.
Bolaget kan, men kommer inte nödvändigtvis, kräva
att den anställde fortsätter att utra sina arbetsupp-
gifter under uppsägningstiden. Om en ledande
befattningshavares anställning upphör utvärderas
STI och utbetalas pro rata för perioden fram till datu-
met då anställningen upphörde, när tillämpligt. Det
bör noteras att dessa fall hanteras diskretionärt av
styrelsen.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid styrelsens beredning av förslaget om antagande
av dessa riktlinjer har lön och anställningsvillkor för
bolagets övriga anställda beaktats genom att styrel-
sen har inkluderat information om anställdas sam-
manlagda inkomst, komponenterna i deras ersättning
och ökning och tillväxt över tid, i den information på
vilken styrelsen grundat sin utvärdering av huruvida
riktlinjerna och de begränsningar som anges häri är
rimliga.
Avvikelser från riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna
helt eller delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda
skäl för det och ett avsteg är nödvändigt för att tillgo-
dose bolagets långsiktiga intressen, inklusive hållbar-
het, eller för att säkerställa bolagets ekonomiska bär-
kraft. Det ingår i ersättningsutskottets uppgifter att
bereda styrelsens beslut i ersättningsfrågor, vilket
innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
Ledande befattningshavare
Ledande befattningshavare inkluderar verkställande
direktör och koncernchef, finanschef, operativa che-
fer och chefsjuristen. Ledande befattningshavare
återfinns på sidorna 32-33. Följande förändringar i
koncernledningen gjordes under 2023: Lasse Pil-
gaard slutade och ersattes av Nils Mösko som
finanschef i augusti 2023. Johan Levinsson slutade
som chefsjurist i maj 2023 och ersattes av Simon
Hahn.
LÖNER, ANDRA
ERSÄTTNINGAR
OCH SOCIALA
KOSTNADER,
FORTS.
Ersättningar och övriga förmåner 2023
Styrelse- Övriga Pensions- Extraordinära
(Tkr)
arvode
Grundlön
rlig ersättning
förmåner kostnader
kostnader
Totalt
Simon Duffy, styrelseordförande
1 800
1 800
Simon Leung
830
830
Liia Nou
935
935
Chris Carvalho
830
830
Natalie Tydeman
770
770
Susanne Maas
770
770
Gerard Florin
840
840
Florian Schuhbauer
830
830
Maria Redin, VD
7 140
6 650
299
717
7 333
22 139
Ledande befattningshavare (5 personer)
11 914
10 501
265
1 310
5 566
29 556
Totalt
7 605
19 054
17 151
564
2 027
12 899
59 300
114 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
I siffrorna i tabellen ovan ingår VD:s rörliga ersättning
med 7 (6) Mkr, vilken utbetalas efter årets slut.
Av ersättningen till övriga medlemmar i koncernled-
ningen har 13 (14) Mkr kostnadsförts i moderbolaget
och 17 (38) Mkr har kostnadsrts i dotterbolagen.
Icke kassapåverkande aktiebaserade incitamentspro-
gramkostnader för LTIP 2021 beräknade i enlighet med
IFRS 2 uppgick till 8 Mkr för VD och 7 Mkr för övriga
medlemmar i koncernledningen 2022. Den slutliga TSR
för LTIP 2021 fastställdes baserat på en initial aktiekurs
motsvarande VWAP under perioden från 1 oktober
2020 till 31 december 2020, och en slutlig aktiekurs
motsvarande VWAP under perioden från 1 oktober
2023 till 31 december 2023. Eftersom TSR-prestations-
kriterierna inte uppfylldes har inget värde tilldelats del-
tagarna 2023.
Ytterligare icke kassapåverkande aktiebaserade incita-
mentsprogramkostnader för LTIP 2022 beräknade i
enlighet med IFRS 2 uppgick till 6 (3) miljoner kronor för
VD och 4 (4) miljoner kronor för övriga medlemmar i
koncernledningen. För LTIP 2023 beräknad enligt IFRS
2 uppgick kostnaden till 7 Mkr för VD och 9 Mkr för
övriga medlemmar i koncernledningen under 2023.
I enlighet med MTG:s riktlinjer för ersättning kan
ledande befattningshavare, som har en direkt inverkan
på värdeskapandet i MTG:s portföljbolag och dotter-
bolag, delta i lokala incitamentsprogram, dvs. kontant-
baserade LTIP:er kopplade till förutbestämda nivåer av
värdeskapande i ett specifikt dotterbolag inom MTG.
Under 2022 uppgick betalningen för sådana program,
som lanserades 2019, till en (1) av de ledande befatt-
ningshavarna till 23 Mkr, vilket ingår i de extraordinära
kostnaderna i tabellen nedan.
Under 2022 implementerades ett kontant incitaments-
program till VD och en av de andra ledande befatt-
ningshavarna i enlighet med, och till det maximala
belopp som föreskrivs i, ersättningsriktlinjernas
bestämmelser om extraordinära arrangemang.Det
kontanta incitamentet skulle betalas ut i två lika stora
delar under Q1 2022 och Q1 2023.Det belopp som kost-
nadsrts under 2022 ingår i tabellen ”Erttningar och
övriga förmåner” nedan. Information om belopp som
kostnadsrts under 2023 ingår i tabellen ”Ersättningar
och övriga förmåner” ovan.
Under 2023 avtalades om ett kontant incitament i
rekryteringssyfte för en av de ledande befattningsha-
varna i enlighet med ersättningsriktlinjernas bestäm-
melser om extraordinära arrangemang.
LÖNER, ANDRA
ERSÄTTNINGAR
OCH SOCIALA
KOSTNADER,
FORTS.
Ersättningar och övriga förmåner 2022
Styrelsear- Övriga Pensions- Extraordinära
(Tkr)
vode
Grundlön
rlig ersättning
förmåner kostnader
kostnader
Totalt
Simon Duffy, styrelseordförande
1 800
1 800
Simon Leung
830
830
Marjorie Lao
935
935
Chris Carvalho
830
830
Dawn Hudson
770
770
Natalie Tydeman
770
770
Gerard Florin
840
840
Florian Schuhbauer
830
830
Maria Redin, VD
7 140
5 712
280
714
7 140
20 986
Ledande befattningshavare (4 personer)
12 471
8 795
1 001
1 231
28 120
51 618
Totalt
7 605
19 611
14 507
1 281
1 945
35 260
80 209
115 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
LÖNER, ANDRA
ERSÄTTNINGAR
OCH SOCIALA
KOSTNADER,
FORTS.
Beslutsprocess
Ersättning till VD beslutas av styrelsen. Erttning till
ledande befattningshavare följs upp och granskas av
styrelsen.
Aktierelaterade ersättningar
Koncernen har för närvarande två långsiktiga incita-
mentsprogram, Incitamentsprogrammet 2022 och
Incitamentsprogrammet 2023. Därutöver avslutades
två långsiktiga incitamentsprogram under 2023 –
Optionsprogrammet 2019 och LTIP 2021 – varav inget
uppfyllde prestationsmålen och följaktligen delades
inga aktier ut till deltagarna. Koncernen har eget
kapital-reglerade aktieprogram som riktar sig till
vissa anställda. Verkligt värde på eget kapital-regle-
rade aktieprogram beräknas vid tilldelningstidpunk-
ten. Det verkliga värdet, vilket inkluderar sociala
kostnader och baseras på koncernens bedömning av
hur många aktier som kommer att tjänas in, kostnads-
förs linjärt över intjänandeperioden. Kostnaden för
verkligt värde exklusive sociala avgifter rapporteras i
resultaträkningen som personalkostnad och med
motsvarande ökning i eget kapital. För den löpande
beräkningen av sociala avgifter omvärderas verkligt
värde varje kvartal. MTG:s aktieprogram har en t-
till treårig intjänandeperiod och tilldelningen baseras
på utfallet av vissa bestämda mål.
Årsstämmorna har fastställt incitamentsprogram för
ledande befattningshavare och nyckelpersoner. LTIP
2019 som utgörs både av en plan för prestationsbase-
rade aktierätter och teckningsoptioner, LTIP 2021
som är en saminvesteringsplan för prestationsbase-
rade aktierätter och incitamentsprogrammet för
2022 och 2023 som har en ny, förenklad incitaments-
struktur för rörlig ersättning som omfattar både den
kortfristiga rörliga ersättningen och den långfristiga
aktierelaterade erttningen i MTG. För 2020 beslu-
tade styrelsen att inte lägga fram något långsiktigt
incitamentsprogram för årsstämman 2020 mot bak-
grund av de osäkra ekonomiska effekterna och möj-
liga påverkan från covid-19.
Avslutade program
Långsiktigt incitaments program (LTIP) 2019
Optionsprogrammet 2019 riktade sig till VD och
ledande befattningshavare. De utställda teckningsop-
tionerna gav rätt till maximalt 434 667 B-aktier. Varje
teckningsoption berättigade innehavaren att under
perioden 15 juni 2022 till 15 juni 2023 teckna nya
B-aktier till 115% av den volymvägda genomsnittskur-
sen under perioden 9 maj 2019 till 22 maj 2019 (”lösen-
priset”). Det fanns ett tak för deltagarnas maxvinst.
MTG subventionerade deltagarnas köp av teck-
ningsoptioner genom att bevilja dem en kontantersätt-
ning som motsvarade mellan 25-75% (beroende på i
vilken kategori deltagaren befann sig) netto efter skatt
för de optioner som förvärvats av deltagaren. Denna
subvention betalades ut vid tidpunkten för köpet av
teckningsoptionerna. Om en deltagare lämnade MTG
under den treåriga intjänandeperioden för subventio-
nen kunde MTG – under vissa omständigheter – åter-
kräva subventionen helt eller delvis i förhållande till
längden på intjänandeperioden.
Eftersom lösenpriset för alla intjänade optioner över-
steg marknadsvärdet på de underliggande aktierna
vid intjänandet har inget värde tilldelats deltagarna.
Aktiebaserat långsiktigt incitamentsprogram 2021
Enligt LTIP 2021 var deltagarna skyldiga att inneha
aktier i MTG motsvarande minst 5% och upp till 20%
av varje deltagares årliga bruttogrundlön. För varje
aktie som deltagaren innehade erhöll denne rätt att
vederlagsfritt erhålla B-aktier (”aktierätter”), som
skulle intjänas beroende på om förutbestämda pre-
stationskriterier uppfylldes, och var villkorat av att
personen var fortsatt anställd.
Aktierätterna skulle lösas in vederlagsfritt efter en
treårsperiod som slutade den 31 december 2023 och
antalet aktierätter som löstes in skulle fastställas uti-
från årlig total avkastning för aktieägarna, TSR (det
vill säga värdeökningen plus (i) eventuell utbetald
utdelning under perioden och (ii) det teoretiska vär-
det på eventuella teckningsrätter som tilldelas till
aktieägarna i en eventuell företrädesemission) av
B-aktier vid slutet av intjänandeperioden. Baserat på
företrädesemissionen 2021, som godkändes av en
extra bolagssmma, och aktieinlösenplanen 2022,
som godkändes av årsstämman, omfattades antalet
aktierätter av sedvanlig omräkning (utöver att TSR
ökades med teckningsrätternas teoretiska värde).
Slutlig TSR besmdes utifrån en initial aktiekurs
motsvarande VWAP under perioden 1 oktober 2020
till 31 december 2020 och en slutlig aktiekurs motsva-
rande VWAP under perioden 1 oktober 2023 till 31
december 2023. Då TSR-prestationskriterierna inte
uppfylldes har inget värde tilldelats till deltagarna.
116 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Aktuella program
Aktiebaserat långsiktigt incitamentsprogram 2022
Incitamentsprogrammet 2022 erbjuder deltagarna en
möjlighet att erhålla rörlig ersättning delvis i form av
kontant ersättning, delvis i form av MTG-aktier. I
korthet tilldelas deltagarna en rörlig ersättning (”pre-
stationsbeloppet) i början av 2023 varav en del kom-
mer att betalas ut kontant, och en del kommer att
tilldelas i form av rätt att erhålla B-aktier i MTG ved-
erlagsfritt (”andelsbeloppet” respektive ”aktierät-
ter”). Varje aktierätt medför rätten att erhålla en (1)
B-aktie i MTG, under förutsättning att personen fort-
farande är anställd vid intjänandetidpunkten. 50% av
aktierätterna intjänas 2024 och 50% 2025, i båda
fallen efter publiceringen av bokslutskommunikén för
2023 respektive 2024.
Cirka 20 nyckelpersoner inom MTG kommer att ha rätt
att delta i programmet. Deltagarna är indelade i tre olika
nivåer: VD (”Nivå 1”), ledande befattningshavare (”Ni
2”) och andra nyckelpersoner (”Nivå 3”). Det maximala
prestationsbeloppet för respektive nivå uttrycks som
en andel av deltagarens årliga grundlön 2022. De maxi-
mala värdena är: 250% för Nivå 1 (varav 100% som en
kontantdel och 150% som en aktiedel), 225% för Nivå 2
(varav 100% som en kontantdel och 125% som en aktie-
del) och 150% för Nivå 3 (varav 50% som en kontantdel
och 100% som en aktiedel). Aktiebeloppet ska konver-
teras till ett maximalt antal aktierätter, baserat på den
volymvägda genomsnittliga aktiekursen för MTG:s
B-aktier på Nasdaq Stockholm under en period om
30 dagar efter publiceringen av delårsrapporten för
2022.
Prestationskriterierna för intjäning av aktiebeloppet
och aktierätterna har utvärderas efter publiceringen
av delårsrapporten för fjärde kvartalet 2022. Kon-
tantdelen av incitamentsprogrammet kommer att
betalas vid utgången av prestationsperioden under
första kvartalet 2023 och den uppskjutna delen som
tilldelas i aktierätter är föremål för en ytterligare
intjänandeperiod (50% intjänas under första kvartalet
2024 och 50% under första kvartalet 2025). Utdelning
och övriga värdeöverringar (inklusive planen för
aktieinlösen) kommer att öka antalet aktier som res-
pektive aktierätt ger rätt till, för att samordna delta-
garnas och aktieägarnas intressen. Prestationskriteri-
erna omfattar finansiella mått (60%), värdeskapande
för aktieägarna TSR (25%) samt miljö, samhälle och
bolagsstyrning, ESG (15%).
Det maximala antalet aktierätter som kan tilldelas
under LTIP 2022 är 495 000. I den händelse prestatio-
nerna överstiger ett eller flera av prestationsvillkoren
baserat på finansiella mått och avkastning till aktieä-
garna, till den grad att resultatet ligger mellan målni-
vån och maxnivån, kan den relativa viktningen av ett
sådant villkor ökas linjärt med upp till 50%. Utfallet
för deltagarna i Incitamentsprogrammet 2022 får
däremot aldrig överstiga det maximala prestations-
beloppet.
Aktiebaserat långsiktigt incitamentsprogram 2023
Incitamentsprogrammet 2023 behåller samma struk-
tur och upprätthåller samma ekonomiska känne-
tecken för deltagarna och samma övergripande kriterier
för att mäta prestationer som Incitaments-
programmet 2022, med ett ytterligare villkor avse-
ende strategiskt resultat. I Incitamentsprogrammet
2023 har antalet deltagare ökat eftersom nyckelmed-
arbetare i MTG:s portföljbolag, InnoGames, har bju-
dits in att delta för att koppla deras incitament till den
framtida tillväxten för MTG:s aktieresultat. Incita-
mentsprogrammet 2023 erbjuder deltagarna en möj-
lighet att erhålla rörlig erttning delvis i form av kon-
tant ersättning, delvis i form av MTG-aktier.
I korthet tilldelas deltagarna en rörlig ersättning
(”prestationsbeloppet) i början av 2024 varav en del
kommer att betalas ut kontant, och en del kommer att
tilldelas i form av rätt att erhålla B-aktier i MTG ved-
erlagsfritt (”andelsbeloppet” respektive ”aktierät-
ter”). Varje aktierätt medför rätten att erhålla en (1)
B-aktie i MTG, under förutsättning att personen fort-
farande är anställd vid intjänandetidpunkten. 50% av
aktierätterna intjänas 2025 och 50% 2026, i båda
fallen efter publiceringen av bokslutskommunikén för
2024 respektive 2025.
LÖNER, ANDRA
ERSÄTTNINGAR
OCH SOCIALA
KOSTNADER,
FORTS.
117 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Cirka 35 nyckelpersoner inom MTG och InnoGames
kommer att ha rätt att delta i programmet. Delta-
garna delas in i tre nivåer för nyckelpersoner på
MTG:s huvudkontor och tre nivåer för nyckelperso-
ner på InnoGames.
1. VD (”Nivå 1 MTG”), ledande befattningshavare
(”Nivå 2 MTG”) och andra nyckelpersoner (”Ni
3 MTG”). Det maximala prestationsbeloppet för
respektive nivå uttrycks som en andel av delta-
garens årliga grundlön 2023. De föreslagna
maximala värdena är: 250% för Nivå 1
MTG (varav 100% som en kontantdel och
150% som en aktiedel), 225% för
Nivå 2 MTG (varav 100% som en kontant-
del och 125% som en aktiedel) och 15% för Nivå 3
MTG (varav 50% som en kontant del och 100%
som en aktiedel), och
2. Ledande befattningshavare (”Nivå 1 InnoGa-
mes”), övriga ledningspersoner (”Nivå 2
nnoGames”) samt personalchefer (”Nivå 3
InnoGames”). Det maximala prestationsbeloppet
för respektive nivå uttrycks som en andel av
deltagarens årliga grundlön 2023. De föreslagna
maximala värdena är: 200% för Nivå 1 InnoGames
(varav 50% som en kontantdel och 150% som en
aktiedel), 80-95% för Nivå 2 InnoGames (varav
20-30% som en kontantdel och 50-70% som en
aktiedel) och 45-55% för Nivå 3 InnoGames (varav
15-25% som en kontantdel och 30% som en
aktiedel).
Nyansllda som ännu inte har påbörjat sin anställ-
ning vid tidpunken då anmälan om att delta i pro-
grammet senast ska ha lämnats kan, under förutsätt-
ning att anställningen börjar under 2023, erbjudas att
delta i Incitamentsprogrammet 2023. I sådana fall
minskas prestationsbeloppet linjärt för att avspegla
den del av prestationsåret som deltagaren har varit
anställd.
Prestationskriterierna för intjäning av aktiebeloppet
och aktierätterna kommer att utvärderas efter publi-
ceringen av delårsrapporten för fjärde kvartalet
2023. Kontantdelen av incitamentsprogrammet kom-
mer att betalas vid utgången av prestationsperioden
under första kvartalet 2024 och den uppskjutna delen
som tilldelas i aktierätter är föremål för en ytterligare
intjänandeperiod (50% intjänas under första kvartalet
2025 och 50% under första kvartalet 2026). Utdelning
och övriga värdeöverringar (inklusive planen för
aktieinlösen) kommer att öka antalet aktier som res-
pektive aktierätt ger rätt till, för att samordna delta-
garnas och aktieägarnas intressen. Prestationskriteri-
erna omfattar finansiella mått (50%), strategiska
nyckeltal (20%), värdeskapande för aktieägarna TSR
(20%) samt miljö, samhälle och bolagsstyrning, ESG
(10%).
För deltagare som är anställda av InnoGames kom-
mer de finansiella måtten i sllet att baseras på
intäkter och justerad EBITDA i InnoGames. Trösk-
larna kommer att grunda sig på godkända budgetar
och presenteras efter prestationsåret. Deltagarna
kommer att erhålla det maximala prestationsbelop-
pet om målnivån nås för vart och ett av prestations-
villkoren, eller om det genomsnittliga viktade indexet
är över 100, där prestationsvillkoren baseras på finan-
siella mått och avkastningen till aktieägarna kan bidra
med upp till index 150.
Det maximala antalet aktierätter som kan tilldelas
under LTIP 2023 är 988 695. I den händelse prestatio-
nerna överstiger ett eller flera av prestationsvillkoren
baserat på finansiella mått och avkastning till aktieä-
garna, till den grad att resultatet ligger mellan målni-
vån och maxnivån, kan den relativa viktningen av ett
sådant villkor ökas linjärt med upp till 50%.
Utfallet för deltagarna i Incitamentsprogrammet
2023 får däremot aldrig överstiga det maximala pre-
stationsbeloppet.
LTIP 2023 Incentive Program inkluderade deltagare
både från moderbolaget och dotterbolaget, InnoGa-
mes. Deltagarna från moderbolaget uppnådde 93% av
bolagets mål och deltagarna från InnoGames upp-
nådde 72%. I tabellerna nedan visas respektive resul-
tatutfall för kriterierna som har inkluderats i var och en
av planerna. Deltagarna i programmet tilldelades en
kontant bonus under första kvartalet 2024, samt ett
specifikt antal aktietter baserat på den volymvägda
genomsnittliga aktiekursen för MTG:s B-aktier på
Nasdaq Stockholm under en period om 60 dagar efter
publiceringen av bokslutskommunikén för 2023,
avrundat net till ett helt antal aktierätter, som var
och en medför rätten att erhålla en (1) B-aktie i MTG,
under förutsättning att personen fortfarande är
anställd per intjänandedatumet.
LÖNER, ANDRA
ERSÄTTNINGAR
OCH SOCIALA
KOSTNADER,
FORTS.
118 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Moderbolagets resultatutfall
Kriterier Uppnått %
Intäkter 111
Just. EBITDA 150
AdTech-plattform 90
TSR 0
Mångfald i personalstyrkan 100
Datasekretess och -säkerhet 100
Total utbetalning 93
Dotterbolaget InnoGames resultatutfall
Kriterier Uppnått %
Intäkter 96
Just. EBITDA 127
Utdelningspotential 76
TSR 0
Mångfald i personalstyrkan 100
Datasekretess och -säkerhet 100
Total utbetalning 72
Kostnadseffekter av incitamentsprogrammen
Programmen är aktiebaserade. Det ursprungliga
verkliga värdet för optionsprogrammen kostnadsförs
under intjänandeperioden. Kostnaden för program-
men redovisas i eget kapital som rörelsekostnad.
Kostnaden är baserad på det verkliga värdet av
MTG:s B-aktier vid tilldelningsdatum och antalet
aktier som förväntas intjänas. Den redovisade kost-
naden för programmen under 2023 enligt IFRS 2 upp-
gick till 37 (16) Mkr exklusive sociala kostnader.
Avsättning för sociala kostnader i balansräkningen
uppgick till 12 (4) Mkr. I slutet av 2023 fanns inga
inlösningsbara aktierätter.
Antalet aktierätter i Incitamentsprogrammet 2022
beräknades och tilldelas under första kvartalet 2023.
50% av aktierätterna intjänas 2024 och 50% 2025, i
båda fallen efter publiceringen av bokslutskommu-
nikén för 2023 respektive 2024. Antalet aktierätter i
Incitamentsprogrammet 2023 kommer att beräknas
och tilldelas under första kvartalet 2024. 50% av akti
erätterna intjänas 2025 och 50% 2026, i båda fallen
efter publiceringen av bokslutskommunikén för 2024
respektive 2025.
Vid tidpunkten för publiceringen av denna årsredo-
visning är den 60-dagars VWAP som används för att
beräkna antalet aktierätter som ska tilldelas varje del-
tagare okänd. Vi har därför, och endast i indikativt
syfte, använt det genomsnittliga priset på MTG:s
B-aktie för februari 2024 (76,23 kr) för det VWAP som
kommer att användas för att fastställa den slutliga till-
delningen av aktierätter för Incitamentsprogrammet
2023.
Utspädning
Om alla aktierätter skulle lösas in skulle antalet ute-
stående aktier i bolagets klass B aktier öka med 389
241 (706 668), detta skulle motsvara en utspädning på
0,30% (0,53) av kapitalet och 0,28% (0,51) av rösterna
vid utgången av 2023.
LÖNER, ANDRA
ERSÄTTNINGAR
OCH SOCIALA
KOSTNADER,
FORTS.
119 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
LÖNER, ANDRA
ERSÄTTNINGAR
OCH SOCIALA
KOSTNADER,
FORTS.
Fördelning av utställda aktierätter och teckningsoptioner
Antal utestående aktierätter och tecknings- Ledande befatt-
optioner
VD
ningshavare
Nyckelpersoner
Totalt
LTIP 2019
-
-
-
-
LTIP 2021
-
-
-
-
LTIP 2022
113 588
201 491
74 162
389 241
LTIP 2023
130 661
130 272
377 664
638 597
Totalt utestående per 31 december 2023
244 249
331 763
451 826
1 027 838
2023
2022
Antal Antal
tecknings- tecknings-
Antal aktierätter
optioner
Antal aktierätter
optioner
Utestående aktierätter per 1 januari
706 668
420 033
355 730
426 420
Omräknat antal på grund av utdelning
-
-
70 634
-
Utställda aktierätter under året
638 597
-
389 241
-
Återköp av teckningsoptioner
-
-
-
-6 387
Förverkade aktierätter under året
-317 427
-420 033
-108 937
-
Totalt utestående per 31 december
1 027 838
-
706 668
420 033
120 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Antal tilldelade Lösenpris Utestående Omräknat Förver- Utestående aktie-
LTIP- aktietter och Antal (teckningskurs) Teoretiskt aktietter och teck- antal kade Inlösta rätter och teck-
program/ tecknings- delta- (SEK) teckningsop- värde vid Inlösen- ningsoptioner på grund av under under ningsoptioner
räkenskapsår optioner gare tioner tilldelning (SEK) period per 1 januari utdelning året året per 31 december
Tilldelning 2019
2023
420 033
-420 033
-
2022
426 420
-6 387
420 033
2021
426 420
426 420
2020
426 420
426 420
2019
648 500
25
92,90
115,63
2022
-222 080
426 420
Tilldelning 2021
2023
317 427
-317 427
-
2022
355 730
70 634
-108 937
317 427
2021
359 780
15
2024
-4 050
355 730
Tilldelning 2022
2023
389 241
389 241
2022
389 241
11
2024
& 2025
389 241
Tilldelning 2023
2023
638 597
35
2025
& 2026
638 597
Total tilldelning
2023
2 046 187
-737 460
1 308 727
2022
1 171 391
70 634
-115 324
1 126 701
2021
786 200
-4 050
782 150
2020
426 420
426 420
2019
648 500
-222 080
426 420
LÖNER, ANDRA
ERSÄTTNINGAR
OCH SOCIALA
KOSTNADER,
FORTS.
Teckningskursen som presenteras i tabellen ovan har
räknats om baserat på den företrädesemission som
godkändes av den extra bolagssmman i januari
2021 och på 2022 års aktieinlösenplan som godkän-
des av årsstämman 2022. I enlighet med villkoren för
teckningsoptioner 2019 och 2022 ska det göras en
omräkning av teckningskursen samt en omräkning av
antal B-aktier i MTG som varje option ger innehava-
ren rätt att teckna. Syftet med omräkningen är att
kompensera optionsinnehavarna för aktieägarnas
rätt att köpa nya B-aktier i MTG till ett rabatterat pris
2021 och för den extraordinära överföringen av kon-
tantvärde till MTG:s aktieägare 2022.
121 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Koncernen
(Mkr)
2023
2022
KPMG, revisionsarvoden
7
5
KPMG, arvode för revisionsnära
konsulttjänster
1
-
KPMG, övriga bestyrkandetjäns-
ter
0
1
KPMG, avvecklade verksamheter
-
0
Övrigt, revisionsarvoden
1
1
Totalt
9
8
Närstående
Koncernen har närståenderelationer med sina dotter-
bolag.
Alla transaktioner med närstående parter baseras på
marknadsvillkor och förhandlas på affärsmässiga vill-
kor. Under 2023 förekom inga transaktioner med när-
stående.
Ersättning till närstående
Chris Carvalho har varit styrelseledamot i MTG sedan
årsstämman 2020, dvs. sedan den 18 maj 2020. Paral-
lellt med sitt styrelseuppdrag har Chris Carvalho ett
uppdrag som konsult och rådgivare på MTGx Gaming
Holding AB. Det uppdraget började i februari 2019.
Konsultarvodet som betalades av MTGx Gaming Hol-
ding AB till Chris Carvalho under 2023 uppgick till
889 Tkr (866).
Gerhard Florin har varit styrelseledamot i MTG sedan
årsstämman 2018. Han är också styrelseledamot i
Innogames. Innogames har betalat 814 Tkr (816) i sty-
relsearvode till Gerhard Florin under 2023. Betalning-
arna från Innogames ligger utanför MTG:s styrelsear-
vode som godkändes av årsstämman 2022.
22
23
REVISIONSARVODEN
TRANSAKTIONER
MED NÄRSTÅENDE
Moderbolaget
2023 2022
2 2
1 1
- -
- -
0 -
3 3
122 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
24
RÖRELSEFÖRVÄRV
rvärv 2023
Överväganden och bedömningar vid förvärv
Koncernen slutförde förvärvet av Snowprint den 5
oktober 2023. Förvärvet av Snowprint är helt i linje
med det förvärvsdrivna elementet i MTG:s tillväxt-
strategi och gör det möjligt för MTG att lägga till ett
högt värderat spel som passar bra ihop med de
befintliga spelen i koncernens portfölj.
Transaktionen hade en struktur med en initial betal-
ning för 70% av egetkapitalinstrument samt ett
arrangemang med en köp och säljoption med en
framtida kontant betalning för återstående 30% av
egetkapitalinstrumenten. Av redovisningsskäl redovi-
sas alla egetkapitalinstrument som om de är förvär-
vade, dvs. som om 100% hade förrvats. Genom att
redovisa en skuld för köp och säljoptionen för de åter-
stående egetkapitalinstrumenten redovisas inget
innehav utan bestämmande inflytande. Återstående
30% av egetkapitalinstrumenten förväntas vara juri-
diskt överförda till MTG under 2025–2026 på basis av
den framtida värderingen av de återstående aktierna
baserat på studions resultat. Köpeskillingen för för-
värvet av Snowprint uppgick till 651 Mkr, varav 293
Mkr har redovisats som goodwill. Denna goodwill
rättfärdigas främst av bolagets framtida intjäning-
spotential, Snowprint-teamets potential att skapa
framgångsrika spel utöver bolagets befintliga spel
samt synergier med koncernens andra studios. Ingen
goodwill som redovisas förväntas vara skattemässigt
avdragsgill. Beloppen som redovisas för immateriella
anläggningstillgångar, som exempelvis IP, spelmotor
och relationer med betalande spelare har värderats
till det diskonterade värdet av framtida kassaflöden.
Avskrivningsperioderna för de identifierade tillgång-
arna har angetts för att avspegla deras fastställbara
nyttjandeperiod.
Preliminär förvärvsanalys för året
Avser förvärv slutförda under perioden januari till december 2023
Rörelseförrvets påverkan på koncernens likvida
medel uppgår till 450 Mkr. Förvärvsrelaterade kost-
nader för förvärvet uppgick till 6 Mkr. Hade förvärvet
varit genomfört per 1 januari 2023 skulle det ha bidra-
Mkr)
Snowprint
Immateriella anläggningstillgångar
355
Övriga anläggningstillgångar
1
Övriga omsättningstillgångar
38
Likvida medel
54
Uppskjuten skattefordran/skuld
-63
Övriga skulder
-27
Förvärvade nettotillgångar
358
Goodwill
293
Köpeskilling
651
Avgår likvida medel i förvärvad verksamhet
-54
Villkorade köpeskillingar och övriga regleringar,
obetalda
-147
Påverkan på koncernens likvida medel
450
Kassaflöde vid förvärv av dotterföretag
Kontant ersättning
-504
Förvärvade likvida medel
54
Summa påverkan på investeringsverksamheten
-450
Transaktionskostnad för förvärv (inkluderad i den
löpande verksamheten)
-6
Nettoutflöde likvida medel
-456
123 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
RÖRELSEFÖRVÄRV,
FORTS.
git med 412 Mkr till koncernens nettoomsättning och
påverkan på koncernens nettoresultat skulle ha varit
-82 Mkr. Nettoomsättningen och nettoresultatet som
har inkluderats i koncernens finansiella rapporter för
rapportperioden uppgår till 130 Mkr respektive -18
Mkr. Förvärvsanalysen är preliminär eftersom kon-
cernen ännu inte har fått den slutliga reviderade
informationen. Följaktligen kan beloppen för förvär-
vade tillgångar och övertagna skulder förändras fram
till dess att förvärvsanalysen är slutrd. Förvärvet
har redovisats i enlighet med förvärvsmetoden.
Villkorade köpeskillingar och andra regleringar
I samband med förvärvet ingick MTG och minoritet-
sägarna ett aktieägaravtal som innefattar avsätt-
ningar avseende sälj och köpoptioner för de åters-
ende ägarintressena om 30%. senpriserna för köp
och säljoptioner baseras på en formel för bruttointäk-
ter och EBITDA-resultat. En skuld för köp och säljop-
tionerna redovisas som en del av transaktionen och
det initiala verkliga värdet på skulden uppgår till 147
Mkr baserat på den sannolikhetsviktade möjligheten
för olika scenarier för framtida finansiella resultat.
Det kommer att göras nya bedömningar av skuldens
verkliga värde över tid. Förändringar i verkligt värde
på skulden kommer att redovisas i resultaträkningen.
En del av den framtida betalningen för 30% av eget-
kapitalinstrumenten villkoras av att de säljande aktie-
ägarna fortsätter att tillhandahålla tjänster till koncer-
nen genom anställning och behandlas därmed som
en separat transaktion och redovisas som en kostnad
efter rörelseförrvet. Kostnaden kommer att redovi-
sas som en upplupen anställningskostnad över tid
under den tjänsteperiod som krävs fram till 2025
2026. Den förväntade kostnadseffekten i resultaträk-
ningen under perioden fjärde kvartalet 2023–2026
beräknas bli cirka 59 Mkr, men den slutliga kostnaden
kommer att vara beroende av den slutliga kontanta
regleringen.
MTG kommer årligen att betala en resultatbaserad
bonus till de säljande medarbetarna. Storleken på
bonusbetalningarna, där bonuströsklarna fastställs
inför varje år beror på Snowprints finansiella resultat
under 2024–2027. MTG kommer att göra en uppskat-
tad beräkning av den upplupna kostnaden varje år.
rvärv 2022
Kongregate expanderade genom att förrva 100%
av aktierna i det chilenska spelutvecklingsbolaget
Gamaga den 18 juli. Köpeskillingen för förvärvet av
Gamaga uppgick till 59 Mkr (5,7 miljoner dollar). Utö-
ver förskottsbetalningen kommer MTG att betala
prestationsbaserade tilläggsbetalningar där det dis-
konterade värdet beräknades uppgå till 8,9 Mkr (869
tusen dollar). Gamagas nettotillgångar vid avslutan-
det uppgick till 497 tkr (48 tusen dollar). Beräknad
goodwill för Gamaga uppgick till 58 Mkr (5,6 miljoner
dollar). Det förvärvade bolaget bidrog inte med intäk-
ter under perioden eller före förvärvet.
PlaySimples avskrivning på övervärden (PPA) har jus-
terats under det tredje kvartalet, med påverkan på
goodwill om 10 Mkr. PPA slutfördes under tredje
kvartalet.
Mkr)
2023
Omsättning
130
Periodens resultat¹
-18
1) Periodens resultat inkluderar avskrivning på övervärden om -12 Mkr
samt en kostnad för post combination expense som belastar rörelsere-
sultatet med -8 Mkr. Personalkostnad hänförligt till förvärv som kom-
mer tas över tid. Årets resultat inkluderar en upplösning av uppskjuten
skatt hänförlig till aktiverade immateriella tillgångar med 2 Mkr.
Mkr)
2023
Omsättning
412
Periodens resultat¹
-82
1) Periodens resultat inkluderar avskrivning på övervärden om -50 Mkr
samt en kostnad för post combination expense som belastar rörelsere-
sultatet med -26 Mkr. Personalkostnad hänförligt till förvärv som kom-
mer tas över tid. Årets resultat inkluderar en upplösning av uppskjuten
skatt hänförlig till aktiverade immateriella tillgångar med 10 Mkr.
Effekt från förvärvet på koncernens resultaträkning
samt Övrigt totalresultat
Om förvärvet hade skett den 1 januari 2023 hade de
förvärvade bolagen bidragit med
124 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
RÖRELSEFÖRVÄRV,
FORTS.
Förändring i skuld för tilläggsköpeskilling
Skuld för
tilläggs- Skuld för tilläggs-
Bolag köpeskilling Avvecklade Omvärde- Diskonte- Likvidregle- Valutakurs- köpeskilling
(Mkr) 1 januari 2022 verksamheter ring ringseffekter ring
effekt
Aktiereglering
31 december 2022
Hutch
556
-
-116
35
-101
30
-
405
Ninja Kiwi
608
-
254
44
-217
46
-
736
PlaySimple
1 144
-
86
140
-
190
-
1 560
Övrigt
10
-10
-
-
-
-
-
-
Totalt
2 319
-
224
220
-317
267
-
2 703
Förändring i skuld för tilläggsköpeskilling
Skuld för
tilläggs- Skuld för tilläggs-
Bolag köpeskilling Avvecklade Omvärde- Diskonte- Likvidregle- Valutakurs- köpeskilling
(Mkr) 1 januari 2023 verksamheter ring ringseffekter ring
effekt
Aktiereglering
31 december 2023
Hutch
405
-
-247
28
-83
8
-
112
Ninja Kiwi
736
-
10
18
-394
-22
-348
0
PlaySimple
1 560
-
563
166
-944
-18
-
1 327
Totalt
2 703
-
326
212
-1 421
-31
-348
1 439
125 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Avvecklade verksamheter
Avvecklade verksamheter består av bolag som har
avyttrats. Resultat och kassaflöde från avvecklade
verksamheter redovisas separat från resultat och kas-
saflöde från kvarvarande verksamheter .
2022
Utdelning av ESL Gaming
Den 24 januari 2022 meddelade MTG försäljningen av
ESL Gaming till Savvy Gaming Group (”SGG”), trans-
aktionen genomförs med likvida medel. I transaktio-
nen värderas ESL Gaming till 1 050 miljoner dollar
(motsvarande 9 723 Mkr). Vid den tidpunkten ägde
MTG 91,46% av ESL Gaming, vilket motsvarade
960 miljoner dollar av det totala värdet och represen-
terade en total avkastning på investeringen med
2,5 gånger. SGG förvärvade samtidigt FACEIT med
avsikten att slå samman de två bolagen och skapa en
ledande global plattform för tävlingsinriktat spelande
– ESL FACEIT Group.
Transaktionen slutfördes den 21 april 2022 och avytt-
ringen genererade en nettolikvid på 880 miljoner dol-
lar (8 281 Mkr) för koncernen. MTG redovisar en kapi-
talvinst på 6 851 Mkr. ESL Gaming genererade under
året intäkter på 525 Mkr och ett nettoresultat på
-504 Mkr.
Kassaflöde, avvecklade verksamheter
Mkr)
2022
Kassaflöde från:
Den löpande verksamheten
-37
Investeringsaktiviteter
-20
Investeringsaktiviteter netto efter försälj-
ningslikvid
8 087
Finansieringsaktiviteter
706
Finansieringsaktiviteter valutasäkring
-277
Periodens kassaflöde, avvecklade verk-
samheter
8 459
Resultaträkning för avvecklade verksamheter
Mkr)
2022
Nettoomsättning
525
Kostnad för sålda varor och tjänster
-705
Bruttoresultat
-180
Försäljningskostnader
-141
Administrationskostnader
-160
Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader
15
Rörelseresultat (EBIT)
-465
Finansnetto
-40
Resultat före skatt
-504
Skatt
-3
Årets resultat
-507
Kapitalvinst
6 851
Valutasäkring och valutakurseffekt
-151
Skatt på valutasäkring och valutakurseffek-
ter
31
Periodens nettoresultat,
avyttrade verksamheter
6 223
25
AVYTTRADE
VERKSAMHETER,
TILLGÅNGAR SOM
INNEHAS FÖR
FÖRSÄLJNING OCH
AVVECKLADE
VERKSAMHETER
126 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Efter rapportperiodens slut tecknade MTG ett avtal
om att sammanslå Kongregate med Monumental.
Transaktionen resulterade i att MTG:s innehav upp-
går till 30% i det nya bolaget på en fullt utspädd basis
då det var en kontantfri transaktion. Avyttringen
kommer att resultera i betydligt lägre investeringsni-
våer under 2024 efter att studion har dekonsolide-
rats.
Följande medel står till aktieägarnas förfogande per
31 december 2023 (kronor):
Moderbolaget (kr) 2023
Överkursfond 6 003 216 967
Balanserade vinstmedel 8 983 093 726
Årets resultat 2023 - 136 999 897
Totalt till förfogande per 31 december
2023 14 849 310 796
Styrelsen föreslår att MTG inte betalar någon utdel-
ning till aktieägarna för räkenskapsåret 2023 och att
balanserade vinstmedel överförs i ny räkning.
26
27
VÄSENTLIGA
HÄNDELSER EFTER
RAPPORTPERIODENS
SLUT
FÖRSLAG TILL
VINSTDISPOSITION
127 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att
årsredovisningen har upprättats i enlighet med god
redovisningssed i Sverige och koncernredovisningen
har uppttats i enlighet med de internationella redo-
visningsstandarder som avses i Europaparlamentets
och rådets förordning (EG) nr 1606/2002 av den 19
juli 2002 om tillämpning av internationella redovis-
ningsstandarder. Årsredovisningen respektive kon-
cernredovisningen ger en rättvisande bild av moder-
bolagets och koncernens ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för moderbolaget respektive
koncernen ger en rättvisande översikt över utveck-
lingen av moderbolagets och koncernens verksam-
het, sllning och resultat samt beskriver väsentliga
risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och
de företag som ingår i koncernen står inför.
Årsredovisningen och koncernredovisningen har
godkänts av styrelsen samt VD och koncernchef den
3 april 2024. Koncernens resultat- och balansräkning
och moderbolagets resultat- och balansräkning blir
föremål för fastställelse på årsstämman den 16 maj
2024.
Stockholm den 3 april 2024
Gerhard Florin
Styrelseledamot
Simon Duffy
Styrelseordförande
Florian Schuhbauer
Styrelseledamot
Liia Nõu
Styrelseledamot
Susanne Maas
Styrelseledamot
Natalie Tydeman
Styrelseledamot
Chris Carvalho
Styrelseledamot
Maria Redin
Verkställande direktör och kon-
cernchef
Simon Leung
Styrelseledamot
Vår revisionsberättelse har
avgivits den
3 april 2024
KPMG AB
Helena Nilsson
Auktoriserad revisor
SIGNATURER
128 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Till bolagsstämman i Modern Times Group MTG
AB (publ), org. nr 556309-9158
Rapport om årsredovisningen och kon-
cernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och kon-
cernredovisningen för Modern Times Group MTG AB
(publ) för år 2023 med undantag för hållbarhetsrappor-
ten på sidorna 22-35, 138-149 samt 155-158. Bolagets
årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna
22-128, 138-149 samt 155-158 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i
enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla
väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets
finansiella ställning per den 31 december 2023 och av
dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt
årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har
upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger
en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av kon-
cernens finansiella ställning per den 31 december 2023
och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året
enligt IFRS Accounting Standards, så som de antagits av
EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden omfattar
inte hållbarhetsrapporten på sidorna 22-35, 138-149
samt 155-158.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Förvaltnings-
berättelsen och bolagsstyrningsrapporten är förenliga
med årsredovisningens och koncernredovisningens
övriga delar, och bolagsstyrningsrapporten är i överens-
stämmelse med årsredovisningslagen.
Vi tillstyrker därr att bolagsstämman fastställer resul-
taträkningen och balansräkningen för moderbolaget
och för koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen
och koncernredovisningen är förenliga med innehållet i
den kompletterande rapport som har överlämnats till
moderbolagets revisionsutskott i enlighet med revisors-
förordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ans-
var enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet
Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i
Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår
bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster
som avses i revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1
har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i före-
kommande fall, dess moderföretag eller dess kontrol-
lerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräck-
liga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de
områden som enligt vår professionella bedömning var
de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisnin-
gen och koncernredovisningen för den aktuella peri-
oden. Dessa områden behandlades inom ramen för revi-
sionen av, och i vårt ställningstagande till,
årsredovisningen och koncernredovisningen som hel-
het, men vi gör inga separata uttalanden om dessa
områden.
REVISIONS
BERÄTTELSE
129 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Värdering av goodwill och andra
immateriella tillgångar
Se not 2 och 9 i årsredovisningen och koncernre-
dovisningen för detaljerade upplysningar och
beskrivning av området.
Beskrivning av området
Det redovisade värdet på goodwill och andra immateri-
ella tillgångar i form av varumärken och kundrelationer
uppgick per den 31 december 2023 till 12 miljarder kro-
nor, vilket motsvarar ca 79% av de totala tillgångarna.
Goodwill och immateriella tillgångar med obestämbar
livslängd ska prövas för nedskrivning årligen. Övriga
immateriella tillgångar prövas när det fnns en indikation
på ett nedskrivningsbehov.
Nedskrivningsprövningarna är komplexa och innefattar
betydande uppskattningar. Det beräknade återvin-
ningsvärdet för tillgångarna är baserat på prognoser och
diskonterade framtida kassaföden där uppskattningar av
diskonteringsränta, intäktsprognoser och långsiktig
tillväxttakt per definition är beroende av bedömningar,
vilka kan påverkas av ledningen.
Hur området har beaktats i revisionen
Vi har inhämtat och beaktat koncernens nedskrivning-
sprövningar för att säkerställa att de är upprättade i
enlighet med den metodik IFRS föreskriver.
Vidare har vi bedömt rimligheten i prognoserna för
framtida kassaföden och de antaganden som ligger till
grund för dessa vilket inkluderar den långsiktiga tillväxt-
takten och använda diskonteringsräntor. Detta har bland
annat gjorts genom att vi har tagit del av och utvärderat
skriftlig dokumentation och kontrollerat antaganden i
nedskrivningsprövningen mot planer. Vårt arbete har
även omfattat att ta del av koncernens känslighetsan-
alys för att kunna bedöma hur rimliga förändringar i
antaganden kan påverka värderingen. Vi har även
utvärderat den precision prognoserna haft historiskt.
Vidare har vi säkerställt att tilläggsupplysningarna
uppfyller redovisningsstandardernas krav.
Värdering av villkorade köpeskillingar
från förvärv
Se not 2, 17, 24 och redovisningsprinciper på sidan 77 i
årsredovisningen och koncernredovisningen för detal-
jerade upplysningar och beskrivning av området.
Beskrivning av området
I samband med förvärven av Hutch, Ninja Kiwi och
Play Simple har koncernen avtalat med säljaren om
villkorade köpeskillingar vilka är beroende av den
finansiella utvecklingen i de förvärvade verksam-
heterna.
Skulder för villkorade köpeskillingar värderas till ver-
kligt värde i koncernens balansräkning och uppgick
per 31 december 2023 totalt till 1 439 MSEK.
Värdet beräknas baserat på villkoren i avtalen och
innefattar bedömningar om framtida intäktstillväxt
och rörelsemarginal som nuvärdesberäknas. Beräk-
ningen av värdet är beroende av betydande uppskat-
tningar. Om verkligt utfall avviker från dessa anta-
ganden eller om antagandena om den framtida
finansiella utvecklingen för en förvärvad verksamhet
ändras innebär detta förändring i värdet för redovisad
villkorad köpeskilling, vilken redovisas i resultaträk-
ningen när den uppkommer.
Hur området har beaktats i revisionen
I vår revision har vi analyserat avtalen från genom-
förda förvärv och de parametrar som de villkorade
köpeskillingarna baseras på samt bedömt koncern-
ens antaganden avseende intäktstillväxt och rörelse-
marginal samt den diskonteringsränta som använts
och därmed storleken på villkorade köpeskillingar.
Vi har också kontrollerat fullständigheten i upplysnin-
garna i årsredovisningen och koncernredovisningen
och bedömt om de överensstämmer med de antagan-
den som företagsledningen har tilllämpat i sin värder-
ing och att de i allt väsentligt motsvarar de upplysnin-
gar som ska lämnas enligt IFRS.
130 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Annan information än årsredovisningen och kon-
cernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information
än årsredovisningen och koncernredovisningen och
återfinns på sidorna 1-35 samt 137-163. Den andra
informationen består också av ersättningsrapporten
om vi inhämtade före datumet för denna revisions-
berättelse. Det är styrelsen och verkställande direk-
tören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och kon-
cernredovisningen omfattar inte denna information
och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende
denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den
information som identifieras ovan och överväga om
informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig
med årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi
i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om
informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga
felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende
denna information, drar slutsatsen att den andra
informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är
vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rap-
portera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för att årsredovisningen och koncernre-
dovisningen upprättas och att de ger en rättvisande
bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller kon-
cernredovisningen, enligt IFRS Accounting Stand-
ards så som de antagits av EU. Styrelsen och verkstäl-
lande direktören ansvarar även för den interna
kontroll som de bedömer är nödvändig för att
upprätta en årsredovisning och koncernredovisning
som inte innehåller några väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncern-
redovisningen ansvarar styrelsen och verkställande
direktören för bedömningen av bolagets och kon-
cernens förmåga att fortsätta verksamheten. De
upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som
kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten
och att använda antagandet om fortsatt drift. Anta-
gandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om sty-
relsen och verkställande direktören avser att likvid-
era bolaget, upphöra med verksamheten eller inte
har något realistiskt alternativ till att göra något av
detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar
styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat
övervaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om
huruvida årsredovisningen och koncernredovisnin-
gen som helhet inte innehåller några väsentliga felak-
tigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag, och att lämna en revisionsberättelse som
innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög
grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revi-
sion som utförs enligt ISA och god revisionssed i
Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan
uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och
anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans
rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut
som användare fattar med grund i årsredovisningen
och koncernredovisningen.
131 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Som del av en revision enligt ISA använder vi profes-
sionellt omdöme och har en professionellt skeptisk
inställning under hela revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga
felaktigheter i årsredovisningen och koncern-
redovisningen, vare sig dessa beror på oegent-
ligheter eller misstag, utformar och utför
granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa
risker och inhämtar revisionsbevis som är till-
räckliga och ändamålsenliga för att utgöra en
grund för våra uttalanden. Risken för att inte
upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av
oegentligheter är högre än för en väsentlig
felaktighet som beror på misstag, eftersom
oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi,
förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig
information eller åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets
interna kontroll som har betydelse för vår revision
för att utforma granskningsåtgärder som är
lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men
inte för att uttala oss om effektiviteten i den
interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprin-
ciper som används och rimligheten i styrelsens
och verkställande direktörens uppskattningar i
redovisningen och tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen
och verkställande direktören använder antagan
det om fortsatt drift vid upprättandet av årsre-
dovisningen och koncernredovisningen. Vi drar
också en slutsats, med grund i de inhämtade
revisionsbevisen, om huruvida det finns någon
väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana
händelser eller förhållanden som kan leda till
betydande tvivel om bolagets och koncernens
förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi drar
slutsatsen att det finns en väsentlig osäkerhets-
faktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa
uppmärksamheten på upplysningarna i års-
redovisningen och koncernredovisningen om den
väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana
upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet
om årsredovisningen och koncernredovisningen.
Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis som
inhämtas fram till datumet för revisions-
berättelsen. Dock kan framtida händelser eller
förhållanden göra att ett bolag och en koncern
inte längre kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen,
strukturen och innehållet i årsredovisningen och
koncernredovisningen, däribland upplysningarna,
och om årsredovisningen och koncernredo-
visningen återger de underliggande transaktion-
erna och händelserna på ett sätt som ger en
rättvisande bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga
revisionsbevis avseende den finansiella informa-
tionen för enheterna eller affärsaktiviteterna
inom koncernen för att göra ett uttalande
avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar för
styrning, övervakning och utförande av koncern-
revisionen. Vi är ensamt ansvariga för våra
uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revi-
sionens planerade omfattning och inriktning samt
tidpunkten för den. Vi måste också informera om
betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däri-
bland de eventuella betydande brister i den interna
kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om
att vi har följt relevanta yrkesetiska krav avseende
oberoende, och ta upp alla relationer och andra
förhållanden som rimligen kan påverka vårt ober-
oende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har vid-
tagits för att eliminera hoten eller motåtgärder som
har vidtagits.
132 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Av de områden som kommuniceras med styrelsen
fastställer vi vilka av dessa områden som varit de
mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisnin-
gen och koncernredovisningen, inklusive de vikti-
gaste bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter,
och som därför utgör de för revisionen särskilt
betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa områden
i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra för-
fattningar förhindrar upplysning om frågan.
Rapport om andra krav enligt lagar och
andra författningar. Revisorns gransk-
ning av förvaltning och förslag till dispo-
sition av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen har vi även utfört en revision av sty-
relsens och verkställande direktörens förvaltning för
Modern Times Group MTG AB (publ) för år 2023 samt
av förslaget till dispositioner beträffande bolagets
vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten
enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar
styrelsens ledamöter och verkställande direktören
ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sver-
ige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhål-
lande till moderbolaget och koncernen enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrk-
esetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är till-
räckliga och ändamålsenliga som grund för våra utta-
landen.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dis-
positioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat
en bedömning av om utdelningen är försvarlig med
hänsyn till de krav som bolagets och koncernens
verksamhetsart, omfattning och risker ställer på
storleken av moderbolagets och koncernens egna
kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i
övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och för-
valtningen av bolagets angelägenheter. Detta inne-
fattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets
och koncernens ekonomiska situation och att tillse
att bolagets organisation är utformad så att bokförin-
gen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryg-
gande sätt.
Verkställande direktören ska sköta den löpande för-
valtningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar
och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga
för att bolagets bokring ska fullgöras i överens-
stämmelse med lag och för att medelsförvaltningen
ska skötas på ett betryggande sätt.
133 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och
därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att
inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av
säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot
eller verkställande direktören i något väsentligt
avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till
någon försummelse som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktie-
bolagslagen, årsredovisningslagen eller
bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dis-
positioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed
vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säk-
erhet bedöma om förslaget är förenligt med aktie-
bolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men
ingen garanti för att en revision som utförs enligt god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka
åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersät-
tningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är
förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i
Sverige använder vi professionellt omdöme och har
en professionellt skeptisk inställning under hela revi-
sionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust grun-
dar sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka
tillkommande granskningsåtgärder som utförs
baseras på vår professionella bedömning med
utgångspunkt i risk och väsentlighet. Det innebär att
vi fokuserar granskningen på sådana åtgärder,
områden och förhållanden som är väsentliga för verk-
samheten och där avsteg och överträdelser skulle ha
särskild betydelse för bolagets situation. Vi går
igenom och prövar fattade beslut, beslutsunderlag,
vidtagna åtgärder och andra förhållanden som är rel-
evanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som
underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till
dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust
har vi granskat om förslaget är förenligt med aktie-
bolagslagen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen har vi även utfört en granskning av att
styrelsen och verkställande direktören har upprättat
årsredovisningen och koncernredovisningen i ett for-
mat som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering
(Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
om värdepappersmarknaden för Modern Times
Group MTG AB (publ) för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det
lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i
ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig ele-
ktronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommenda-
tion RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten.
Vårt ansvar enligt denna rekommendation beskrivs
närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende
i förhållande till Modern Times Group MTG AB (publ)
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullg-
jort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
134 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för att Esef-rapporten har upprättats i
enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värde-
pappersmarknaden, och för att det finns en sådan
intern kontroll som styrelsen och verkställande direk-
tören bedömer är nödvändig för att upprätta
Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om
Esef-rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett for-
mat som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval
av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra
gransknings¬åtgärder för att uppnå rimlig säkerhet
att Esef-rapporten är upprättad i ett format som
uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är
ingen garanti för att en granskning som utförs enligt
RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan
finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegent-
ligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de
enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användare fattar
med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard
on Quality Management 1, som kräver att företaget
utformar, implementerar och hanterar ett system för
kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller rutiner
avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder
för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och
andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder
inhämta bevis om Esef-rapporten har upprättats i ett
format som möjliggör enhetlig elektronisk rapporter-
ing av årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vi väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat
genom att bedöma riskerna för väsentliga felak-
tigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömn-
ing beaktar vi de delar av den interna kontrollen som
är relevanta för hur styrelsen och verkställande direk-
tören tar fram underlaget i syfte att utforma gransk-
ningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte i syfte att göra ett utta-
lande om effektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering av
ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen val-
idering av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt
XHTML-format och en avstämning av att Esef-rap-
porten överensstämmer med den granskade årsre-
dovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av
huruvida koncernens resultat-, balans- och egetkapi-
talräkningar, kassaflödesanalys samt noter i Esef-rap-
porten har märkts med iXBRL i enlighet med vad som
följer av Esef-förordningen.
135 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Stockholm den 3 april 2024
KPMG AB
Helena Nilsson
Auktoriserad revisor
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrap-
porten på sidorna 22-35, 138-149 samt 155-158 och för
att den är upprättad i enlighet med årsredovisning-
slagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommenda-
tion RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade
hållbarhetsrapporten. Detta innebär att vår gransk-
ning av hållbarhetsrapporten har en annan inriktning
och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den
inriktning och omfattning som en revision enligt
International Standards on Auditing och god revi-
sionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning
ger oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
En hållbarhetsrapport har upprättats.
KPMG AB, Box 382, 101 27, Stockholm, utsågs till
Modern Times Group MTG AB (publ)s revisor av
bolagsstämman den 17 maj 2023. KPMG AB eller revi-
sorer verksamma vid KPMG AB har varit bolagets
revisor sedan1997.
136 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Koncernen (Mkr) 2023 2022 2021 2020 2019
Kvarvarande verksamheter
Nettoomsättning 5 829 5 537 3 931 3 997 4 242
Förändringar i rapporterad nettoomsättning % 5,0 41,0 47,0 -6,1 10,4
Organisk tillväxt % -2,0 -4,0 -9,0 -4,4 6,5
Förvärv/avyttringar % 2,0 35,0 12,0 - -0,6
Valutakurseffekter % 5,0 9,0 -4,2 -1,7 4,4
Rörelseresultat före jämförelsestörande poster 925 558 513 45 -255
Rörelsemarginal före jämförelsestörande poster % 15,9 10,1 13,1 1,1 -6,0
Jämförelsestörande poster -40 0 - -9 -152
Rörelseresultat 885 558 513 35 -407
Rörelsemarginal % 15,2 10,1 13,1 0,9 -9,6
Årets resultat 164 252 -248 -96 -458
Avvecklade verksamheter
Årets resultat - 6 223 -207 - 14 852
Totalt verksamheter
Totalt årets resultat 164 6 475 -454 -96 14 394
Kassaflöde kvarvarande verksamheter
Årets resultat före skatt justerad för poster som ej ingår i kassaflödet 1 714 1 447 618 439 -71
Betalda skatter -431 -408 -286 -199 -
Förändringar i rörelsekapital -25 -171 -27 30 -117
Kassaflöde från löpande verksamhet 1 258 868 306 270 -188
Investeringar i anläggningstillgångar -212 -234 -252 -208 -238
Nettoinvesteringar i verksamheter och avyttringar -2 140 -402 -3 088 -2 263 1 780
Nyckeltal per aktie
Antal utestående aktier vid periodens utgång 121 681 404 123 731 164 110 385 832 76 190 509 76 190 509
Genomsnittligt antal aktier före utspädning 123 189 366 116 950 340 103 786 751 76 190 509 76 118 826
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 123 710 735 117 355 207 103 942 052 76 190 509 76 118 826
Totalt resultat per aktie före utspädning kvarvarande verksamheter (kronor) 1,33 2,70 -1,86 -2,99 -7,24
Totalt resultat per aktie (kronor) 1,33 56,26 -3,85 -2,99 187,77
Börskurs sista handelsdagen för B-aktier 86,15 89,10 92,40 146,70 112,00
FEMÅRSÖVERSIKT
137 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
139 Väsentlighetsanalys
141 Bedömning och hantering av hållbarhetsrisker
144 Hållbarhetsdata
148 Klimatdata
149 Om hållbarhetsrapporten
150 GRI-index
155 EU-taxonomin
138 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Vår väsentlighetsanalys utgör grunden för vår
hållbarhetsstrategi.
Väsentlighetsanalys
En väsentlighetsanalys genomfördes under 2022
efter att MTG:s verksamhet ställdes om till att enbart
fokusera på gaming. Hållbarhetsresultatet granska-
des mot kommande lagar, krav, bästa praxis och
branschstandarder. Alla medarbetare inbjöds att
delta i en enkät, med en svarsfrekvens på 35 procent
som spänner över olika länder och roller. Vidare
genomförde en extern part intervjuer med investe-
rare, styrelsen och MTG:s ledande befattningsha-
vare. Utfallet från nulägesanalysen, enkäten och
intervjuerna integrerades med en risk- och påverkan-
sanalys av värdekedjan. Väsentlighetsanalysen slut-
fördes i interna workshops där hållbarhetsämnen pri-
oriterades och en plan togs fram för fortsättningen.
Hållbarhetsstrategin godkändes av styrelsen i maj
2022.
Under 2024 kommer MTG att genomföra en dubbel
väsentlighetsanalys i enlighet med det nya EU-direk-
tivet CSRD (Corporate Sustainability Reporting
Directive) och tillhörande ESRS-standarder (Euro-
pean Sustainability Reporting Standards) för att
säkerställa att vår strategi är i linje med de nya redo-
visningskraven. Genom att regelbundet se över vår
strategi säkerställer vi att vi följer lagar och förord-
ningar samt uppfyller intressenternas förväntningar.
Intressentdialoger
Intressenterna identifieras utifrån sitt beroende av
och inflytande över MTG:s hållbarhetsinitiativ. Deras
engagemang vägleder oss och ger oss ett underlag
till vår hållbarhetsstrategi och säkerställer ett fort-
satt fokus. Regelbundenheten i kommunikationen
med olika intressentgrupper varierar och påverkas av
händelser som inträffar under året. Dialog med sty-
relsen planeras alltid ett år i förväg, medan regelbun-
den kommunikation med medarbetarna sker genom
interna kanaler både på koncernnivå och lokal nivå.
Intressentgrupp Prioriterade hållbarhetsämnen
Kunder Klimatpåverkan
Mångfald, jämställdhet och inkludering
Balans mellan arbete och privatliv
Ansvarsfull annonsering och betalnings-
processer
Styrelse och kon-
cernledning
Mångfald, jämställdhet och inkludering
Sund arbetsmiljö och balans mellan
arbete och privatliv
Klimatpåverkan
Attrahera, utveckla och behålla
talanger
Medarbetare Attrahera, utveckla och behålla
talanger
Klimatpåverkan
Mångfald, jämställdhet och inkludering
Sund arbetsmiljö och balans mellan
arbete och privatliv
Aktieägare och
investerare
Ansvarsfullt, inkluderande och innova-
tivt innehåll
Attrahera, utveckla och behålla
talanger
Skydd av minderåriga
Mångfald, jämställdhet och inkludering
Leverantörer, part-
ners och ideella
organisationer
Hållbar styrning av leverantörskedjan
Mångfald, jämställdhet och inkludering
Skydd av minderåriga
Branschorganisa-
tioner och bran-
schen
Dataskydd och integritet
Mångfald, jämställdhet och inkludering
Medarbetarnas hälsa och välmående
Skydd av minderåriga
VÄSENTLIGHETS
ANALYS
139 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Intressenters betydelse
(interna och externa)
VIKTIGT
Minimera vår klimatpåver-
kan och stärka vår mot-
ståndskraft mot klimatför-
ändringar
Säkerställa dataskydd
och integritet
Stärka skydd av minderåriga
UPPRÄTTHÅLLA
Upprätthålla en etisk verk-
samhet och affärspraxis
Hållbar styrning av
värdekedjan
Påverkan på och från MTG
(påverkan på miljö, samhälle och bolagsstyrning, såväl
positiv som negativ påverkan)
För 2023 har hållbarhetsämnena kategoriserats i
väsentlighetsmatrisen till vänster. I övre högra hörnet
under ”Fokus” finns högprioriterade ämnen som är
avgörande för den närmaste framtiden och är en inte-
grerad del av hållbarhetsstrategin. Ämnen som klas-
sificeras som ”Viktigt” kräver löpande uppmärksam-
het för att säkerställa att de är i linje med
intressenternas förväntningar. Under ”Upprätthålla”
tar vi upp ämnen på dagordningen där MTG för när-
varande har en bra ställning men som kräver en fort-
satt utveckling. Ämnen av betydelse för bolagets
framtida utveckling och som MTG kan påverka pre-
senteras under ”Utveckla”.
Väsentlighetsmatris
Elva hållbarhetsämnen identifierades i väsentlighets-
analysen som genomfördes under 2022. Efter interna
workshops som genomfördes samma år med kon-
cernledningen och den dåvarande hållbarhetschefen
slogs några ämnen ihop eftersom de styrs på ett lik-
nande sätt samt kräver liknande åtgärder. Andra
ämnen delades upp i två eftersom de kräver olika
åtgärder.
Förändringar av prioriterade hållbarhetsämnen vän-
tas under 2024 som ett resultat av den dubbla väsent-
lighetsanalysen i linje med CSRD som kommer att
genomföras under våren.
FOKUS
Främja mångfald, jämställd-
het och inkludering på
arbetsplatsen
Skapa en attraktiv och häl-
sosam arbetsplats för att
utveckla och behålla
topptalanger
UTVECKLA
Ansvarsfulla investeringar
Ta fram och publicera
inkluderande och innovativt
innehåll
140 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
MTG:s riskanalys täcker in de tre huvudområdena
miljö, samhälle och bolagsstyrning (ESG – Environ-
ment, Social, Governance) och drar upp riktlinjerna
för hur MTG hanterar respektive risk. Riskbedöm-
ningen omfattar även branschspecifika risker och
globala risker som identifieras i rapporten ”Global
Risks Report. Alla risker bedöms utifrån sin potenti-
ella påverkan (finansiell, juridisk och anseende) på
MTG och sannolikheten för att de inträffar.
Identifierade risker hanteras genom MTG:s hållbar-
hetsstrategi kombinerat med ramverket för policies
och varje portföljbolags respektive riskhanteringsen-
het, särskilt där risker är specifika för deras marknad
och/eller arbetssätt. MTG har också en övergripande
strategi för riskhantering som bygger på en kontinu-
erlig dialog med portföljbolagen om hållbarhetsrisker
samt utbyte av bästa praxis inom vår Gaming Village.
Som nämndes i det föregående kapitlet ska MTG
genomföra en dubbel väsentlighetsanalys under
2024 i enlighet med det nya EU-direktivet CSRD. Det
kan därmed förekomma förändringar av riskbedöm-
ningen under året för att säkerställa att vi följer lagar
och förordningar samt uppfyller intressenternas för-
väntningar.
BEDÖMNING OCH
HANTERING AV
HÅLLBARHETS
RISKER
141 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
BESKRIVNING AV RISK BEGRÄNSNING STATUS
MILJÖ Sannolik-
het
Påverkan Förändring
från fjolåret
Fysiska risker: långsiktiga risker
I och med att förekomsterna av extremväder blir allt vanligare och påverkan större
har vi särskilt identifierat en ökad risk för översvämningar och cykloner. Dessa hän-
delser skulle kunna leda till driftstopp på servrar, vilket resulterar i störningar i vår
verksamhet. Skador på kontor och anställdas hem påverkar anställdas förmåga att
göra sitt arbete, vilket kan leda till att verksamheten avbryts.
Övergångrisk: risker på kort till medellång sikt
En ökning av redovisningskrav och -förordningar, främst inom EU avseende klimatför-
ändringar, kommer att öka behovet av att samla in mer data och information från våra
studios. Skulle kunna leda till ökade kostnader för redovisning.
Vi hanterar vår klimatpåverkan genom vår hållbarhetsstrategi och uppförandekod.
Våra studios har bolagsspecifika klimatstrategier med fokus på bland annat en ökad
användning av förnybar el och en övergång till serverleverantörer som använder för-
nybar energi.
Vi ser till att vi har rätt försäkringar på följande områden för våra kontor och att vi vid
behov uppdaterar dem.
För att säkerställa efterlevnad av ny och uppdaterad rapporteringslagstiftning har vi
börjat förbättra våra datainsamlingsprocesser och genomfört några av de identifie-
rade förändringarna i rapporteringsformatet.
SOCIALT
Medarbetare
Ojämställdhet i personalstyrkan skulle kunna leda till en ökad risk för diskrimine-
ring, en ohälsosam arbetsmiljö och brist på mångfald i spelutvecklingen vilket resul-
terar i spel som inte lockar en bred publik.
Brist på balans mellan arbete och privatliv skulle kunna leda till arbetsinsatser av
lägre kvalitet, ökad ohälsa och hög personalomsättning.
Oförmåga att rekrytera och behålla kompetent arbetskraft skulle kunna få en bety-
dande påverkan på vår förmåga att utveckla framgångsrika spel och upprätthålla en
hög kompetensnivå.
Spelare
Våra spelare skulle kunna råka ut för otrygga och ohälsosamma beteende i spel med
sociala funktioner.
Spelberoende och negativ påverkan på den personliga ekonomin förekommer inom
gamingbranschen och därmed finns det en risk för att MTG förknippas med sådana
problem eftersom vi är en del av branschen.
Vårt ramverk för policies i kombination med företagsspecifika
policies reglerar de identifierade sociala riskerna.
Ojämställdhet regleras av respektive portföljbolag som vidtar åtgärder för att för-
bättra sitt DE&I-resultat (mångfald, jämställdhet och inkludering) och sina kunskaper
på området.
Balansen mellan arbete och privatliv regleras av lokala lagar samt genom egna initia-
tiv såsom 4-dagarsvecka och löpande medarbetarenkäter för att kartlägga riskområ-
den.
Vi tror att genom att åtgärda ojämställdhet, minska stressiga arbetsmiljöer och
erbjuda utvecklingsmöjligheter samt åtgärder som transparenta löneintervall bidrar vi
till att attrahera och behålla talanger.
Osäkra onlinemiljöer hanteras genom policies och riktlinjer. Verktyg och community
managers säkerställer efterlevnad och en positiv onlinemiljö.
Spelberoende är en komplex fråga som MTG inte är ensam ansvarig för. Men vi tar
ändå ansvar genom rätt åldersklassificering av spel och genom att bygga in funktio-
ner som gör det möjligt för spelarna att ta pauser. Gällande PRI säkerställer vi att vi
följer lagen och har en öppen kommunikation till våra spelare om oddsen.
142 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
BESKRIVNING AV RISK BEGRÄNSNING STATUS
STYRNING Sannolik-
het
Påverkan Förändring
från fjolåret
MTG är beroende av sin IT-infrastruktur för att fungera. Att utsättas för en cyberat-
tack eller stöld av användaruppgifter skulle kunna få allvarliga följder för
verksamheten/ekonomin med eventuella rättsliga följder. Medarbetarna skulle kunna
förhindras från att utföra sitt arbete under längre perioder och spelare skulle kunna
tappa förtroendet för MTG, vilket då skulle leda till förlorade intäkter.
Vi hanterar dataskydd genom våra policies för GDPR och personuppgifter. Tillsam-
mans med lokala DPM och chefen för styrning, risk och efterlevnad, vår dataskydds-
ansvariga och vår chef för IT-säkerhet säkerställer vi att våra bolag följer vårt riskram-
verk och hela tiden arbetar för att förbättra sin styrning av IT-miljön.
F1 Clash
143 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Om hållbarhetsdata
Medarbetardata har samlats in av varje portföljbolag
och rapporteras i koncernens gemensamma platt-
form, Position Green. Merparten av datan har häm-
tats från interna HR-system, lönelistor eller excel-filer
som fyllts i med hjälp av ett lönesystem eller manu-
ellt. Alla medarbetardata rapporteras i antal anställda
(headcount, HC) per den 31 december 2023. Data
inkluderar alla MTG:s gamingstudios och huvudkon-
toret i Stockholm samt medarbetarna på kontoret i
Tyskland.
Skillnader identifierades i utsläppsfaktorerna avse-
ende avfall, tjänstebilar och uppvärmning av konto-
ren, vilket ledde till felaktigheter i antaganden och
övergripande beräkningar av utsläpp. För att hantera
frågan genomfördes en omstrukturering av måtten,
och en inkludering av Scope 3 (kategori 5) introduce-
rades för att säkerställa en anpassning till GHG-me-
toden för beräkning av utsläpp. Skillnaden i data var
tillräckligt försumbar för att rättfärdiga beslutet att
inte justera föregående års siffror.
Medarbetare GRI 2-7
2023
Medarbetare Kvinnor och icke-binära* Män Tot al t
Totalt antal anställda 325 821 1 146
Fast anställda 294 791 1 085
Heltidsanställda 260 755 1 015
Deltidsanställda 34 36 70
Visstidsanställda 31 30 61
I rapporteringen för 2023 kan vi inte rapportera ovan-
stående data fördelat per region enligt vad som krävs
i GRI Standards 2-7 till följd av begränsningar i datain-
samlingsprocessen.
Arbetstagare GRI28
Arbetstagare 2023 2022
Totalt antal arbetstagare 4 14
De rapporterade arbetstagarna utför arbete som kva-
litetssäkring, design, säkerhet och konsultuppdrag.
De anlitas som egenföretagare eller leverantör till
koncernen. 2022 var det första året som rapportering
av arbetstagare gjordes.
Kollektivavtal GRI 2-30
2023 2022
% av anställda som har kollektiv-
avtal 0 0
Anställda som inte omfattas av kollektivavtal har kon-
trakt som följer lokala lagar och förordningar samt vår
uppförandekod, inklusive tydlig organisationsfrihet
och rätt till kollektiva förhandlingar. Kontrakten följer
även de interna principerna som anges av Internatio-
nella arbetsorganisationen (ILO).
HÅLLBARHETS
DATA
144 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Nyanställning och personalom sättning GRI 401-1
Nyanställning 2023 2022 2023 2022
Totalt 200 350 17,5% 31,3%
Kvinnor och icke-binära * 59 115 5,1% 10,3%
Män 141 235 12,3% 21,0%
Ålder
<30 148 204 12,9% 18,3%
30-50 50 137 4,4% 12,3%
>50 2 9 0,2% 0,8%
* Medarbetare som identierar sig själva som icke-binära eller annat har slagits ihop med kvinnliga
medarbetare för att säkerställa anonymitet för dessa medarbetare. Andelen medarbetare som iden-
tierar sig själva som icke-binära är försumbar, vilket är anledningen till att de inte redovisas separat.
Personalomsättning 2023 2022 2023 2022
Totalt 239 195 20,9% 17,5%
Kvinnor och icke-binära 68 63 5,9% 5,6%
Män 171 132 14,9% 11,8%
Ålder
<30 64 64 5,6% 5,7%
30-50 167 128 14,6% 11,5%
>50 8 3 0,7% 0,3%
Nyanställning och personalomsättning beräknas utifrån totalt antal anställda.
I personalomsättning ingår både frivilligt och ofrivilligt avslutande av anställ-
ning.
Föräldraledighet GRI 401-3
2023 2022
Andel av återgång till arbetet 81% 80%
Kvinnor och icke-binära 61% 53%
Män 94% 91%
Andel av bibehållande av
anställda 85% 111%
Kvinnor och icke-binära 120% 225%
Män 76% 100%
Anställda med rätt till föräldra-
ledighet 1 075 1 056
Kvinnor och icke-binära 314 291
Män 761 765
Anställda som tog ut föräldrale-
dighet under räkenskapsåret 57 63
Kvinnor och icke-binära 23 20
Män 34 43
Anställda som återgick till arbe-
tet under rapporteringsperio-
den efter att föräldraledigheten
upphört 46 52
Kvinnor och icke-binära 14 10
Män 32 42
Anställda som återgick till arbe-
tet efter att föräldraledigheten
upphört som fortfarande var
anställda 12 månader efter att
de återgått till arbetet 44 50
Kvinnor och icke-binära 12 9
Män 32 41
I vissa fall beviljas föräldraledighet i enlighet med lag-
kraven, utan behov av en skriftlig omräkning.
I andra fall beviljas rätt till föräldraledighet efter en
viss anställningstid, exempelvis 12 månader. På lik-
nande sätt kan det i vissa fall ge rätt till föräldraledig-
het när en person blir förälder.
Dessa omständigheter har tagits i beaktande i rap-
porteringen för hur många anställda som har rätt till
föräldraledighet under räkenskapsåret. Som ett
resultat av det kan det totala antalet anställda med
rätt till föräldraledighet vara lägre än det totala anta-
let anställda.
För närvarande är det inte möjligt att fastställa om de
anställda som återvänder till arbetet efter föräldrale-
dighet kommer att fortsätta vara anställda 12 måna-
der senare, eftersom denna period ännu inte har pas-
serat.
145 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Arbetsrelaterade skador och arbetsrelaterad
ohälsa GRI 403-9&10
Antal och grad 2023 2022
Dödsfall 0 (0) 0 (0)
Arbetsrelaterade skador
med allvarliga följder (exklusive
dödsfall) 0 (0) 0 (0)
Registrerbara arbetsrelaterade
skador 2 (0) 0 (0)
dsfall på grund av ohälsa 0 (0) 0
Fall av registrerbar arbetsrela-
terad ohälsa 7 38
Uppskattat antal arbetstimmar 2 319 504 2 260 808
Alla rapporterade fall av ohälsa under 2023 och 2022
var kopplade till covid-19. Graderna beräknas utifrån
ett antagande om 8 timmar per dag; 253 arbetsdagar
per år gånger antal anställda och per 1 000 000 arbe-
tade timmar.
MTG bedriver verksamhet i länder där anställda har
tillgång till hälso- och sjukvård utanför arbetsplatsen.
Mer information om ytterligare stöd till anställda
finns i kapitlet ”Inkluderande och välkomnande”.
Hantering av indirekt påverkan
på hälsa och säkerhet
MTG är medvetna om den påverkan vi har på hälsa
och säkerhet utöver vår direkta verksamhet. Vår upp-
förandekod för leverantörer omfattar tydliga krav på
att de ska erbjuda sina anställda en säker och trygg
arbetsmiljö. Vi ämnar bedriva verksamhet i enlighet
med internationella standarder som ILO:s grundläg-
gande konventioner och FN:s deklaration om de
mänskliga rättigheterna.
Genomsnittlig utbildning i timmar per anställd
GRI 404-1
2023 2022
Kvinnor och icke-binära 7 8
Män 6 8
Ledande befattningshavare 3 3
Toppchefer 15 2
Mellanchefer 10 18
Ej chefer 5 8
Under 2023 genomfördes flera professionella utbild-
ningssessioner för alla anställda gällande cybersäker-
het och dataskydd. Som ett resultat ökade den
genomsnittliga antalet utbildningstimmar för högre
chefer under 2023.
Utvecklingssamtal GRI 404-3
2023 2022
% av totalt antal anställda 90% 82%
Kvinnor och icke-binära 89% 76%
Män 90% 85%
Ledande befattningshavare 83% 67%
Toppchefer 100% 67%
Mellanchefer 91% 92%
Ej chefer 89% 83%
MTG saknar en central HR-funktion som skulle kunna
möjliggöra en centraliserad överblick över utveck-
lingssamtalen på koncernnivå. I vissa fall inleds
utvecklingssamtal först efter provanställningsperio-
den för den anställde, medan nyanställda i andra fall
kanske inte direkt omfattas av processen för utveck-
lingssamtal.
Det betyder att det finns en brytperiod
för deltagande i utvecklingssamtalen. Följaktligen
kommer de som anställs efter brytdatumet att uteslu-
tas automatiskt från utvecklingssamtalen under
samma år de började på bolaget.
146 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Mångfald GRI 405-1
Antal och grad
2023 2022 2023 2022
Styrelsen
Kvinnor och icke-binära
3 3 38% 38%
Män
5 5 63% 63%
<30
0 0 0% 0%
30-50
2 2 25% 25%
>50
6 6 75% 75%
Representerade nationaliteter
5 6
Ledande befattningshavare
Kvinnor och icke-binära
4 4 13% 15%
Män
26 23 87% 85%
<30
0 0 0% 0%
30-50
27 25 90% 93%
>50
3 2 10% 7%
Representerade nationaliteter
7 9
Toppchefer
Kvinnor och icke-binära
13 11 19% 15%
Män
57 64 81% 85%
<30
0 11 0% 15%)
30-50
65 60 93% 80%
>50
5 4 7% 5%
Representerade nationaliteter
16 16
Antal och grad
2023 2022 2023 2022
Mellanchefer
Kvinnor och icke-binära
27 24 21% 21%
Män
100 91 79% 79%
<30
9 10 7% 9%
30-50
115 102 91% 89%
>50
3 3 2% 3%
Representerade nationaliteter
14 16
Ej chefer
Kvinnor och icke-binära
277 276 30% 31%
Män
642 624 70% 69%
<30
455 403 50% 45%
30-50
447 477 49% 53%
>50
17 20 2% 2%
Representerade nationaliteter
56 57
MTG, totalt antal represente-
rade nationaliteter
57 59
MTG har inga koncerngemensamma befattningar
eller titlar för de anställda.
Chefer är anställda med personalansvar. Perso-
ner utan chefsbefattning har inte personalansvar.
Ledande befattningshavare omfattar VD, CFO,
vice VD och chefsjurist.
Donationer till välgörenhet och volontärtimmar
2023 2022
Donation av kontanter, Tkr 1 009 3 835
Värde av donerade produkter
och tjänster, Tkr 52 178
Volontärtimmar 2 346 26
Efterlevnadsdata GRI 227
2023 2022
Visselblåsarrapporter 1 0
- Överträdelse av vår Uppfö-
randekod 0 0
- Överträdelse mot vår policy
mot diskriminering och trakasse-
rier 0 0
- Överträdelse mot vår antikor-
ruptionspolicy 0 0
Bekräftade korruptionsfall 0 0
Efterlevnad av lagar och
förordningar 0 0
Ett visselblåsarfall rapporterades under 2023, men
inte inom någon av ovanstående kategorier. Det före-
kom inga fall av bristande efterlevnad av lagar och
förordningar, och inga böter utdömdes under rap-
portperioden.
147 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Utsläppsdata GRI 305-1 till 4
Utsläpp av växthusgaser (tCOe) 2023 2022
Scope 1 0 1,3
Scope 2 (platsbaserade) 343,5 402,9
Scope 2 (marknadsbaserade) 231,7 312,2
Scope 3 1 966,1 1 893,6
- Köpta varor och tjänster (3.1) 492,2* 492,2
- Bränsle- och energirelaterade
utsläpp (T&D) (3.3) 208,9 34,6
- Avfall genererat i verksamheten
(3.5) 9,9 6,5
- Affärsresor (3.6) 752,9 589,5
- Medarbetares hemmakontor
(3.7) 349,2 435,6
- Uppströms leasade tillgångar
(3.8) 152,9 335,3
Totala utsläpp (platsbaserade) 2 309,6 2 297,8
Totala utsläpp (marknadsbase-
rade) 2 197,8 2 207,1
Utsläpp, platsbaserade (tCO
2
e),
per anställd 2,0 2,1
Utsläpp utanför scope (tCO
2
e) - ** 72,9
Data rapporteras och beräknas enligt GHG Protocols
redovisnings- och rapporteringsstandard för företag.
Aktivitetsdata har samlats in genom inköpssystem,
leverantörsfakturor och rapporter, med uppskatt-
ningar när data saknades samt rapportering från
hyresvärdar. All dessa aktivitetsdata har konsolide-
rats i den koncerngemensamma plattformen Position
Green, där utsläppen beräknas utifrån rapporterade
aktivitetsdata.
Utsläppsfaktorerna är hämtade från DEFRA, IEA, AIB,
forskningsrapporter och leverantörer.
Under 2023 gjordes uppdateringar av utsläppsfakto-
rerna i enlighet med riktlinjerna för 2023 från DEFRA
(Department of Environment, Food and Rural Affairs)
för följande kategorier:
- Affärsresor
- Hemarbete
- Hotellnätter
Utsläppsfaktorer för tjänstebilar uppdaterades till
AIB och IEA 2022/2023. Vidare identifierades skillna-
der i utsläppsfaktorerna avseende avfall, tjänstebilar
och uppvärmning av kontoren, vilket ledde till felak-
tigheter i antaganden och övergripande beräkningar
av utsläpp. För att hantera frågan genomfördes en
omstrukturering av måtten, och en inkludering av
Scope 3 (kategori 5) introducerades för att säker-
ställa en anpassning till GHG-metoden för beräkning
av utsläpp. Skillnaden i data var tillräckligt försumbar
för att rättfärdiga beslutet att inte justera föregående
års siffror.
Klimatdata beräknas med hjälp av GWP 100 ur klimat-
panelen IPCC:s sjätte utvärderingsrapport (AR6) och
omfattar alla sex växthusgaserna. I de fall där det inte
har varit möjligt att samla in aktivitetsdata har en
uppskattning av växthusgasutsläppen baserats på
antal anställda (headcount, HC). Inkluderingen av
uppskattad data syftar till att säkerställa att vi får
med alla utsläpp i värdekedjan.
Vi har uppskattat växthusgasutsläppen för köpta
varor och tjänster (3.1) för Ninja Kiwi Aucklands
kontor och Kongregate.
Vi har uppskattat växthusgasutsläppen för gene-
rerat avfall (3.5) för Kongregate och PlaySimple.
KLIMATDATA
*
Informationen om inköpta varor och tjänster var otillgänglig på grund
av ofullständig datainsamling för rapporteringsår 2023, vilket uppstod
till följd av organisationsförändringar och ändringar i rapporterings-
strukturen. Data från föregående år användes därr för inköpta varor
och tjänster.
**
Data om utsläpp utanför scope var också otillgänglig på grund av
ofullständig datainsamling för rapporteringsår 2023. Eftersom denna
data inte ingår i de totala växthusgasutsläppen har de uteslutits från
årets rapport. Datan visar på hur mycket utsläppen skulle öka om
biodrivmedel inte användes.
148 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Rapporteringens avgränsning
Hållbarhetsrapporten på sidorna 23-35 och 139-158
sammanfattar MTG:s arbete med hållbarhet över
hela verksamheten.
Årsredovisningens avgränsning har definierats av
Global Reporting Initiative (GRI) Boundary Protocols
och fullständighetsprincipen för att spegla MTG:s
väsentliga ekonomiska, miljömässiga och samhäll-
spåverkan.
De väsentliga ämnen vi rapporterar kring har identi-
fierats utifrån deras betydelse för MTG i egenskap av
ett strategiskt ledande investment- och holdingbolag
inom gaming. Hållbarhetsrapporteringen baseras på
Global Reporting Initiative Standards Framework
(GRI Standards), EU-direktivet om icke-finansiell
information (direktiv 2014/95/EU), som också har
införlivats i svensk lagstiftning samt de rättsliga kra-
ven om icke-finansiell information i årsredovis-
ningslagen (ÅRL).
Rapportens omfattning
Rapporteringens omfattning definieras av två krite-
rier: vi inkluderar bolag där vi utövar ett bestäm-
mande inflytande (det vill säga bolag där MTG
Modern Times Group AB äger minst 50 procent) och
bolag som har varit en del av MTG-koncernen i mer
än 6 månader.
Under 2023 ingick samtliga studios, däribland Hutch
Games, InnoGames, Kongregate, Ninja Kiwi och
PlaySimple, samt huvudkontoret i Stockholm och
medarbetarna på kontoret i Tyskland.
Rapportens godkännande
Hållbarhetsrapporten granskas och godkänns av
MTG:s styrelse efter granskning av koncernledningen
och revisionsutskottet.
Information om rapporteringen
Period: 01/01/2023-31/12/2023
Rapportperiodicitet: Årligen
Ramverk för rapportering: GRI Standards
Föregående hållbarhetsredovisning: 08/04/2022
Synpunkter skickas till: comms@mtg.com
OM
HÅLLBARHETS 
RAPPORTEN
149 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Uttalande om till-
lämpning
Modern Times Group MTG AB har rapporterat den information som anges i detta GRI-index för perioden 1 januari till 31 december 2022 med hänvisning till GRI
Standards.
GRI 1 tillämpad GRI 1: Bas 2021
Generella upplysningar
GRI Standard Upplysning Sida
Utelämnande
Skäl Förklaring
GRI 2: Generella
Upplysningar 2021
2-1 Organisationsdetaljer 2-3 & 6
2-2 Enheter inkluderade i organisationens
hållbarhetsredovisning
150
2-3 Redovisningsperiod, frekvens och kontakt 150
2-4 Omräknad information 149 & 150
2-6 Aktiviteter, värdekedja och andra
affärsförbindelser
2-3 & 8-9 & 18-23
2-7 Anställda 145 Information ej
tillgänglig
Vi kan inte dela upp nödvändiga data efter region på grund
av begränsningar i datainsamlingsprocessen.
2-8 Arbetstagare som inte är anställda 145
2-9 Sammansättning och struktur för styrning 85-88
2-10 Nominering och val av högsta
styrande organ
78-83 & 85-86
2-11 Ordförande för högsta styrande organ 85
2-12 Högsta styrande organets roll i
arbetet med översyn och hantering av påverkan
24, 35, 142-143 &
152
2-13 Delegering av beslutsfattande för att hantera
påverkan
35, 53 & 58
2-14 Högsta styrande organets roll i
hållbarhetsredovisning
35, 142 & 152
2-15 Intressekonflikter 35 & 60-61
GRIINDEX
150 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Generella upplysningar
GRI Standard Upplysning Sida
Utelämnande
Skäl Förklaring
GRI 2: Generella
Upplysningar 2021
2-16 Kommunikation av kritiska angelägenheter 35 & 149 -150 Ej tillämpligt Inga kritiska angelägenheter togs upp
2-17 Samlad kunskap hos det högsta
styrande organet
- Information ofullstän-
dig
Ingen information att komplettera med från 2023
2-18 Utvärdering av det högsta styrande
organets arbete
80-81
2-19 Ersättningspolicies 26-27 & 56-57
2-20 Process för att fastställa ersättningar 26-27 & 56-57
2-21 Årlig total ersättning - Information ej
tillgänglig
MTG har inget koncerngemensamt lönesystem, vilket
begränsar vår förmåga att korrekt samla in och beräkna
nödvändiga data.
2-22 Uttalande om strategi för hållbar
utveckling
24
2-23 Policyåtaganden 33-35
2-24 Integrering av policyåtaganden 33-35
2-25 Processer för att åtgärda negativ påverkan 34-35 & 144-145
2-26 Mekanismer för rådgivning och rapportering av
angelägenheter
34
2-27 Efterlevnad av lagar och förordningar 148
2-28 Medlemskap i organisationer 36
2-29 Metod för intressentdialog 140
2-30 Kollektivavtal 145
GRIINDEX,
FORTS.
151 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Väsentliga ämnen
GRI Standard Upplysning Sida
Utelämnande
Skäl Förklaring
GRI 3:
Väsentliga ämnen
2021
3-1 Process för att fastställa väsentliga ämnen 140-141
3-2 Lista över väsentliga ämnen
140
Anti-korruption
GRI 3:
Väsentliga ämnen
2021
3-3 Hantering av väsentliga ämnen
35
GRI 205:
Anti-korruption 2016
205-3 Bekräftade fall av korruption och vidtagna åtgärder
148
Utsläpp
GRI 3:
Väsentliga ämnen
2021
3-3 Hantering av väsentliga ämnen
24-25 & 29-30, 145-146 & 151
GRI 305:
Utsläpp 2016
305-1 Direkta utsläpp av växthusgaser (scope 1) 149
305-2 Indirekta utsläpp av växthusgaser (scope 2) 149
305-3 Övriga indirekta utsläpp av växthusgaser (scope 3) 149
305-4 Utsläppsintensitet av växthusgaser 149
Anställning
GRI 3:
Väsentliga ämnen
2021
3-3 Hantering av väsentliga ämnen
28-29 & 145-150
GRI 401:
Anställning 2016
401-1 Nyanställningar och personalomsättning 145-146
401-3 Föräldraledighet 146
GRIINDEX,
FORTS.
152 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Väsentliga ämnen
GRI Standard Upplysning Sida
Utelämnande
Skäl Förklaring
Arbetsmiljö
GRI 3:
Väsentliga ämnen
2021
3-3 Hantering av väsentliga ämnen
27-28, 145 & 149
GRI 403:
Arbetsmiljö 2018
403-1 Ledningssystem för
arbetsmiljö 27-28 & 148-149
403-2 Identifiering av faror, riskbedömning och
utredning av incidenter 27-28, 145 & 148-149
403-3 Företagshälsovård 27-28 & 148-149
403-4 Medarbetares deltagande, samråd och kommunikation i
arbetsmiljöfrågor 27-28 & 145
403-5 Arbetsmiljöutbildning för medarbetarna 27-28
403-6 Främjande av medarbetares hälsa 27-28 & 148-149
403-7 Förebyggande och riskbegränsande
arbetsmiljöåtgärder i direkt samband med
affärsförbindelser 146-147
403-9 Arbetsrelaterade skador 146-147
403-10 Arbetsrelaterad ohälsa 146-147
GRIINDEX,
FORTS.
153 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Väsentliga ämnen
GRI Standard Upplysning Sida
Utelämnande
Skäl Förklaring
Träning och utbildning
GRI 3:
Väsentliga ämnen
2021
3-3 Hantering av väsentliga ämnen
27 & 149
GRI 404:
Träning och
Utbildning 2016
404-1 Genomsnittlig utbildning i timmar per år och anställd 147
404-3 Andel av anställda som får regelbunden
utvärdering av sin prestation och karriärutveckling 147
Mångfald och jämställdhet
GRI 3:
Väsentliga ämnen
2021
3-3 Hantering av väsentliga ämnen
24-27, 148-150
GRI 405:
Mångfald och jäm-
ställdhet 2016
405-1 Mångfald inom styrande organ och bland anställda
147
GRIINDEX,
FORTS.
154 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
EU-taxonomin, så som den beskrivs av EU-kommis-
sionen, presenterar och beskriver ekonomiska verk-
samheter som är miljömässigt hållbara. EU-taxonomin
är en del av EU:s gröna giv och syftar till att öka trans-
parens, tydlighet och ge information om vilka ekono-
miska verksamheter som anses miljömässigt hållbara.
MTG faller inom ramen för direktivet om icke-finansiell
rapportering och därmed inom EU-taxonomins rap-
portering om andelen ekonomiska verksamheter som
uppfyller kriterierna i EU-taxonomin.
MTG har bedömt sina ekonomiska verksamheter base-
rat på branschbeskrivningen och NACE-koder så som
de beskrivs i EU-taxonomins bilaga I och II till den dele-
gerade klimatakten. MTG klassificeras som ”Film,
video och TV (J59)” enligt Skatteverket i Sverige.
MTG:s ekonomiska verksamheter har ännu inte inklu-
derats i taxonomin, därmed är andelen av vår omsätt-
ning som omfattas av EU-taxonomin 0%.
MTG har också granskat våra investeringar (se not 9
och 10), denna granskning nådde slutsatsen att vår
andel av kapitalutgifter och driftsutgifter som omfat-
tas enligt definitionen i taxonomin uppgår till 0 pro-
cent.
Tribal Wars 2
EUTAXONOMIN
Kärnkrafts- och fossilrelaterade verksamheter
Kärnkraftsrelaterade verksamheter
1. Verksamheten bedriver, finansierar eller har exponering mot forskning,
utveckling och driftsättande av innovativa anläggningar för elproduktion som
producerar el från kärnprocesser med minimalt avfall från bränslecykeln.
NEJ
2. Verksamheten bedriver, finansierar eller har exponering mot byggande och
säker drift av nya kärnkraftsinstallationer för att producera el eller pro-
cessvärme, inklusive för fjärrvärme eller industriprocesser såsom vätgaspro-
duktion, samt dessas säkerhetsuppgraderingar, med tillämpning av den bästa
teknologi som finns tillgänglig.
NEJ
3. Verksamheten bedriver, finansierar eller har exponering mot säker drift av
befintliga kärnkraftsinstallationer som producerar el eller processvärme,
inklusive för fjärrvärme eller industriprocesser såsom vätgasproduktion, samt
dessas säkerhetsuppgraderingar, med tillämpning av den bästa teknologi som
finns tillgänglig.
NEJ
Fossilrelaterade verksamheter
4.
Verksamheten bedriver, finansierar eller har exponering mot byggande eller
drift av anläggningar för elproduktion som producerar el från fossila gas-
bränslen.
NEJ
5.
Verksamheten bedriver, finansierar eller har exponering mot byggande, reno-
vering och drift av kombinerade värme-/kylnings- och elproduktionsanlägg-
ningar som använder fossila gasbränslen.
NEJ
6.
Verksamheten bedriver, finansierar eller har exponering mot byggande, reno-
vering och drift av värmeanläggningar som producerar värme/kyla som
använder fossila gasbränslen.
NEJ
155 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Andel av omsättningen
från produkter eller
tjänster som är förknip-
pade med ekonomiska
verksamheter som är
förenliga med taxono-
mikraven
– upplysningar som
omfattar
år 2023
* Data för 2023 ej tillgängligt.
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada
Ekonomiska
verksamheter (1)*
Kod (2)
Omsättning (3)
Andel av omsättning år N (4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till
klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cikulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimskyddsåtgärder (17)
Andel förenlig med Taxonomi-
kraven (A.1) eller som omfattas
av taxonomikraven (A.2)
omsättning, år N-1 (18)
Kategori möjliggörande
verksamhet (19)
Kategori omställnings-
verksamhet (20)
Mkr %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Verksamheten
De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheternas
omsättning (A.1)
Varav möjliggörande verksamheter
Varav omställningsverksamheter
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Verksamheten
Omsättning hos de verksamheter som omfattas av taxonomin
men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
(A.2)
A. Omsättning för verksamheter som omfattas av taxonomin
(A.1+A.2)
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättning för verksamheter som inte omfattas av taxonomin 5 829 100%
Totalt 5 829 100%
156 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Andel av kapitalut-
gifterna från produkter
eller tjänster som är
förknippade med eko-
nomiska verksamheter
som är förenliga med
taxonomikraven
– upplysningar som
omfattar år 2023
* Data för 2023 ej tillgängligt.
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada
Ekonomiska
verksamheter (1)*
Kod (2)
Kapitalutgifter (3)
Andel av kapitalutgifter år N (4)
Begränsning av klimatföränd-
ringar (5)
Anpassning till klimatförändring-
ar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cikulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av klimatföränd-
ringar (11)
Anpassning till klimatförändringar
(12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimskyddsåtgärder (17)
Andel förenlig med Taxonomik-
raven (A.1) eller som omfattas av
taxonomikraven (A.2) kapitalutgif-
ter, år N-1 (18)
Kategori möjliggörande verksam-
het (19)
Kategori omställningsverksamhet
(20)
Mkr %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Verksamheten
De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheternas
kapitalutgifter (A.1)
Varav möjliggörande verksamheter
Varav omställningsverksamheter
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Förvärv och ägande av fastigheter 144 21% EL - - - - - 8%
Kapitalutgifter hos de verksamheter som omfattas av taxonomin
men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
(A.2) 144 21% EL - - - - - 8%
A. Kapitalutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin
(A.1+A.2) 144 21% EL - - - - - 8%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter för verksamheter som inte omfattas av taxonomin 551 79%
Totalt 695 100%
157 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Andel av driftsutgifterna
från produkter eller
tjänster som är förknip-
pade med ekonomiska
verksamheter som är
förenliga med taxono-
mikraven
– upplysningar som
omfattar år 2023
* Data för 2023 ej tillgängligt.
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada
Ekonomiska
verksamheter (1)*
Kod (2)
Driftsutgifter (3)
Andel av driftsutgifter år N (4)
Begränsning av klimatföränd-
ringar (5)
Anpassning till klimatförändring-
ar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cikulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av klimatförändring-
ar (11)
Anpassning till klimatförändringar
(12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimskyddsåtgärder (17)
Andel förenlig med Taxonomik-
raven (A.1) eller som omfattas av
taxonomikraven (A.2) driftsutgifter,
år N-1 (18)
Kategori möjliggörande verksam-
het (19)
Kategori omställningsverksamhet
(20)
Mkr %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Verksamheten
De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheternas
driftsutgifter (A.1)
Varav möjliggörande verksamheter
Varav omställningsverksamheter
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL; N/
EL
EL; N/
EL
EL; N/
EL
EL; N/
EL
EL; N/
EL
EL;
N/EL
Verksamheten
Driftsutgifter hos de verksamheter som omfattas av taxonomin
men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
(A.2)
A. Driftsutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin
(A.1+A.2)
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Driftsutgifter för verksamheter som inte omfattas av taxonomin 0 100%
Totalt 0 100%
158 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
160 Definitioner
161 Alternativa resultatmått
163 Finansiell kalender
159 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
ARPDAU
Genomsnittlig nettoomsättning per daglig aktiv
användare.
DAU
Daglig aktiv användare.
EBITDA
Periodens resultat från kvarvarande verksamheter
före övriga finansiella poster, skattekostnader, ränte-
netto och avskrivningar.
IAA (in app advertising)
Annonsering i apparna.
IAP (in app purchases)
Köp i apparna.
Investeringar (CAPEX)
Investeringar är en ekonomisk satsning som görs med
förhoppning om framtida avkastning.
Justerad EBITDA
EBITDA, justerad för jämförelsestörande poster,
bonusstrukturer av engångskaraktär, förvärvsrelate-
rade transaktionskostnader samt nedskrivning av
eget aktiverat arbete.
Jämförelsestörande poster
Jämförelsestörande poster avser materiella poster
och händelser i koncernens struktur eller verksamhe-
ter som är relevanta för förståelsen av koncernens
utveckling på jämförbar basis.
Kassagenerering (cash conversion)
Kassaflöde från den löpande verksamheten inklusive
investeringar med avdrag för realiserade valutakurs-
effekter, i procent av justerad EBITDA.
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Kassaflöde från den löpande verksamheten visar på
förändringar i det operativa rörelsekapital inklusive
årets resultat justerat för resultatposter som inte har
påverkat förändringar i kassaflödet.
MAU
Månatlig aktiv användare.
Nettoskuld
Med nettoskuld avses summan av räntebärande skul-
der exklusive leasingskulder minus likvida medel.
Organisk tillväxt
Förändringen i nettoomsättning jämfört med motsva-
rande period föregående år, exklusive förvärv, avytt-
ringar och justerat för valutaeffekter.
Omräkningsvalutaeffekt
Omräkning av en valuta till en annan, ofta i samband
med de finansiella resultaten i utländska dotterbolag
till moderbolagets och/eller koncernens funktionella
valuta.
Resultat per aktie
Resultat per aktie uttrycks som resultat hänförligt till
moderbolagets aktieägare delat med det genom-
snittliga antalet aktier.
ROAS (return on ad spend)
Avkastning på annonsinvesteringar.
Rörelseresultat (EBIT)
Periodens nettoresultat från kvarvarande verksamhe-
ter före övriga finansiella poster, räntenetto och skat-
tekostnader.
Transaktionsvalutaeffekt
Effekten som valutakursfluktuationer kan ha på en
avslutad transaktion innan avtalet löses. Det är växel-
kursen eller valutarisken som är specifikt förknippad
med tidsfördröjningen mellan att handel eller ett kon-
trakt ingås och att det avslutas.
UA
Användarförvärv.
DEFINITIONER
160 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Syftet med alternativa resultatmått är att underlätta
analysen av affärsresultat och branschtrender som
inte direkt kan härledas från de finansiella rappor-
terna. MTG använder följande alternativa resultat-
mått:
Justerad EBITDA
Förändring av nettoomsättningen från organisk
tillväxt
Organisk pro forma-tillväxt
Avstämning justerad EBITDA
Justerad EBITDA används för att bedöma MTG:s
underliggande lönsamhet. Justerad EBITDA definie-
ras som EBITDA justerad för effekter av jämförelse-
störande poster, långsiktiga incitamentsprogram,
förvärvsrelaterade transaktionskostnader och ned-
skrivningar av kapitaliserat internt arbete. Jämförel-
sestörande poster avser väsentliga poster och hän-
delser i koncernens struktur eller verksamheter som
är relevanta för förståelsen av koncernens utveckling
på jämförbar basis.
(Mkr) 2023 2022
Rörelseresultat (EBIT) 885 558
Avskrivningar immateriella
anläggningstillgångar 517 637
Avskrivningar materiella anlägg-
ningstillgångar 36 34
EBITDA 1 439 1 229
Jämförelsestörande poster 40
Nedskrivning av egenupparbe-
tade tillgångar - 26
Långsiktigt incitamentsprogram 33 99
Förvärvskostnader 36 19
Justerad EBITDA 1 548 1 373
Avstämning av försäljningstillväxt
Då huvuddelen av koncernens försäljning sker i andra
valutor än rapportvalutan (svenska kronor) och
valutakurserna har varit relativt rörliga analyseras
försäljningen i organisk försäljningstillväxt. Organisk
försäljningstillväxt representerar jämförbar
försäljnings tillväxt eller -minskning i svenska kronor
och möjliggör diskussioner kring effekten av kursför-
ändringar, förvärv och avyttringar. Tabellen nedan
ger förändringen i organisk försäljningstillväxt
avstämd med förändringen i totalt rapporterad för-
säljning.
(Mkr) 2023 2022
Summa verksamheter
Organisk tillväxt -2% -4%
Förvärv/avyttringar 2% 35%
Valutakurseffekter 5% 9%
Rapporterad tillväxt (%) 5% 41%
ALTERNATIVA
RESULTATMÅTT
161 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
(Mkr) Not 2023 2022
Kassaflöde från löpande verksamhet, kvarvarande
verksamheter 1 ,258 868
Investeringar i anläggningstillgångar -212 -234
Valutakursdifferenser netto 7 -60 -316
Orealiserade valutakursdifferenser 18 -75 229
Fritt kassaflöde 911 547
Justerad EBITDA 1,548 1,373
Kassagenerering, % 0.59 0.40
Avstämning av kassagenerering
Kassaflöde från den löpande verksamheten inklusive investeringar med avdrag för
realiserade valutakurseffekter, i procent av justerad EBITDA. Syftet är att analy-
sera verksamhetens kassagenerering.
162 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Delårsrapport för första kvartalet 2024
24 april 2024
Årsstämma 2024
16 maj 2024
Delårsrapport för andra kvartalet 2024
18 juli 2024
Delårsrapport för tredje kvartalet 2024
24 oktober 2024
FINANSIELL
KALENDER
163 MTG — ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Innehåll Inledning Strategi Våra studios Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Hållbarhetsnoter Övrig information
Modern Times Group MTG AB
Skeppsbron 18, Box 2094
Stockholm, Sverige
+46 8 562 000 50
www.mtg.com
communications@mtg.com
+46 8 562 000 50