Årsredovisning

2024

Fasadgruppen är Nordens största helhetsleverantör för fastighetens utsida

Den formella års- och koncernredovisningen för Fasadgruppen Group AB utgörs av förvaltningsberättelse och tillhörande finansiella rapporter samt noter sidorna 53–99. Bolagsstyrningsrapporten presenteras sidorna 42–49 och den lagstadgade hållbarhetsrapporten återfinns sidorna 24–39. Koncernens ersättningsrapport publiceras separat www.fasadgruppen.se.

Antal anställda 2024

2 074

Antal lokala verksamheter 2024

57

Innehåll

Verksamheten

Det här är Fasadgruppen . . . . . . . . . . 2

2024 i korthet . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3

VD-ord . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4

Finansiella mål . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6

Icke-finansiella mål . . . . . . . . . . . . . . . 7

Aktien . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8

Investera i Fasadgruppen . . . . . . . . . . 9

Strategi . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10

Affärsmodell . . . . . . . . . . . . . . . . . . 12

Förvärv . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 14

Fokus: Clear Line . . . . . . . . . . . . . . . . 15

Marknad . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 16

Våra bolag . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 18

Riskhantering . . . . . . . . . . . . . . . . . . 20

Hållbarhet

Hållbarhetsrapport . . . . . . . . . . . . . . 24

Redovisning i enlighet med EU:s Taxonomiförordning . . . . . . . . 36

Bolagsstyrning

Ordförandeord . . . . . . . . . . . . . . . . . 41

Bolagsstyrningsrapport . . . . . . . . . . 42

Styrelse . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 50

Koncernledning . . . . . . . . . . . . . . . . 51

Finansiell information

Förvaltningsberättelse . . . . . . . . . . . 53

Finansiella rapporter . . . . . . . . . . . . . 59

Noter . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 68

Nyckeltalsöversikt . . . . . . . . . . . . . . 96

Styrelsens undertecknande . . . . . . 97

Revisionsberättelse . . . . . . . . . . . . . 98

ÖVRIG information

Definitioner . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 102

Aktieägarinformation . . . . . . . . . . . 104

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

2

Verksamheten

Fasadgruppens tillväxthistoria

1909–1970 Lång tradition

Fasadgruppens verksam- heter har en lång historik av hantverkskunskaper. Stark Fasadrenovering grundades 1963 och AB Karlsson Fasadrenovering 1970. Det äldsta bolaget i koncernen, Ahlins Plåt, grundades redan 1909.

2016 Fasadgruppen bildas

Fasadgruppen bildas genom sammanslag- ningen av Stark Fasad- renovering och AB Karls- son Fasadrenovering med fokus att förbättra inköpspriser.

2017–2018 Expansion i Sverige

En nationell expansion påbörjas med flertalet förvärv i Sverige. Fler kompetenser tillförs som har fastighetens klimatskal som gemen- sam nämnare.

2019–2022 Expansion i Norden

Genom förvärvsdriven och organisk tillväxt ökar omsättningen kraftigt. Fasadgruppen noteras Nasdaq Stockholm. Fortsatt konsolidering av den nordiska marknaden med expansion i Norge, Danmark och Finland.

2023–2024 Marknadsledare och etablering i Storbritannien

Fasadgruppen är tydlig marknadsledare med när- varo i hela Norden. I en tuff nordisk byggkonjunktur läggs fokus selektiva strategiska förvärv och konti- nuerliga förbättringar av den decentraliserade affärs- modellen. 2024 görs ett för- sta förvärv i Storbritannien.

asadgruppen samlar Nordens och Stor- britanniens främsta entreprenörer inom energirenoveringar och tjänster för fastigheters utsida. Koncernen grundades 2016 genom sammanslagningen av Stark Fasadrenovering och AB Karlssons Fasadrenovering. Vid utgången av 2024 bestod koncernen av 57 verksamheter spridda över Sverige, Norge, Danmark, Finland och Storbritannien. I kombination med en liten koncerngemensam organisation förenar vi det lokalt förankrade bolagets driv och närhet med koncernens möjligheter att uppnå samordningsvinster och ge heltäckande lösningar till kunderna.

Inom Fasadgruppen är vi experter allt som rör fastigheters utsida, såsom fasad, fönster, balkong och tak. Gemensamt för de flesta tjänster är att de bidrar till högre energieffektivitet och bättre boendemiljö. Vi hjälper också till att vårda vårt gemensamma kulturarv. Bland våra kunder finns fastighets- bolag, kommuner, regioner och statliga verksamheter, bostadsrättsföreningar, konsulter, byggföretag och församlingar.

Vår vision

Hållbara fastigheter och goda livsmiljöer för alla.

Vår mission

Vi förvärvar och utvecklar entreprenöriella specialistföretag som vårdar och skapar hållbara fastigheter.

Vår affärsidé

Fasadgruppens affärsidé är att förvärva lokalt ledande entreprenöriella specialistföretag som genom samverkan kan bli mer effektiva och erbjuda multidisciplinära lösningar som bidrar till hållbara fastigheter.

F

Det här är Fasadgruppen

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

3

Verksamheten

Händelser under 2024

Under året ingick Fasadgruppen ett samarbete med SEB för energirenoveringar till bostadsrättsföreningar.

I oktober omvandlade Fasadgruppen det befintliga kredit - facilitetsavtalet om 2 700 MSEK till hållbarhetslänkade lån.

Fasadgruppen genomförde under året strukturella föränd- ringar där mindre dotterbolag slagits samman i större enheter för att stärka samarbeten och optimera styrningen.

I november förvärvades Clear Line med en nischad verksam- het inom brandskyddsåtgärder fasader i Storbritannien.

I november fick Fasadgruppen sina kortsiktiga mål för utsläppsminskningar och långsiktiga mål för netto-noll växthusgasutsläpp godkända av Science Based Targets initiative (SBTi). Med utgångspunkt i basåret 2023 åtar sig Fasadgruppen att netto-noll växthusgasutsläpp i hela värdekedjan senast år 2045.

2024

Nyckeltal koncernen 2024

4 927 MSEK

Nettoomsättning

282 MSEK

Justerad EBITA

422 MSEK

Operativt kassaflöde

Fasadgruppen hanterade en tuff marknadssituation under 2024 kombinerat med selektiva strategiska förvärv. I slutet av året expanderade koncernen till Storbritannien genom förvärvet av Clear Line, en nischad verksamhet inom brandskyddsåtgärder fasader.

Förvärv under 2024

Alumentdk APS i Kolding, Danmark. Erbjuder tjänster inom balkong samt lösningar för takterrasser och solskydd.

Elenta AS i Oslo, Norge. Erbjuder tjänster inom tak, solceller och energilagring.

JE:s Svets & Smide AB i Stockholm, Sverige. Erbjuder specialistkompetens inom stålkonstruktioner och byggnadssmide.

Brenden Materialer AS och Brenden & Co Stillasutleie AS i Oslo, Norge. Erbjuder tjänster inom ställning, väderskydd och bygghissar.

Clear Line Holdings Ltd i Sheffield, Storbritannien. Helhetsleverantör inom fasader med specialisering inom brandskydd.

Året i korthet

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

4

VD-ord

blev inte vad vi planerade för, eftersom den svenska marknaden uppvisat den sämsta utvecklingen över ett decen- nium. Samtidigt levererade övriga Nor- den stabilt, och genom det strategiska förvärvet av den nischade brandskyddsspecialisten Clear Line i Storbritannien har vi lagt grunden för ett starkare Fasadgruppen framåt.

Hela året präglades av hård konkurrens och pris- press, inte minst i den svenska marknaden. Fasad- gruppen påverkas, trots sin stora andel renovering, av den tuffare marknaden. Dels beror det att byg- gaktörer som normalt sett är aktiva inom nyproduk- tion sökt sig till renoveringsmarknaden, dels att de vanligtvis mycket lönsamma ÄTA-arbetena blivit färre och mer konkurrensutsatta. Fasadgruppens svenska verksamhet har i denna marknadssituation försökt att vinna projekt till acceptabla marginaler, och samtidigt behålla nyckelkompetens som är central för att snabbt kunna växla upp igen när marknaden vänder. Flera av dotterbolagen lyckades relativt väl med denna uppgift under merparten av året, särskilt de med nischade erbjudanden. Tyvärr såg vi en mycket svag avslutning där framför allt december blev en stor besvikelse med en tydlig resultatnedgång jämfört med året innan, också påverkat av konkursen i Serneke. För det fåtal bolag i koncernen som är aktiva inom nyproduktion var hela året utmanande.

Den centrala frågan är självklart när marknaden vänder. Bland våra egna indikatorer kunde vi konsta- tera att orderböckerna för våra svenska dotterbolag var i en positiv trend under hela det fjärde kvartalet, vilket fortsatte i inledningen det nya året. Under 2025 förväntas även en svensk implementering av det EU-gemensamma direktivet för energiprestanda i byggnader, EPBD. Enligt Allmännyttan måste reno- veringstakten fördubblas för att möta de nya kraven. Fastighetsägare som träffas av regelverket kommer att behöva överväga åtgärder klimatskalet, en efterfrågan som Fasadgruppen är väl positionerade att bemöta. Från finansieringssidan går det även att se ett stöd för energieffektiviseringen. Banker ställer hårdare krav omställning i sina låneportföljer samtidigt som fastighetsägare över tid måste upp- gradera byggnader för att attraktiva lånevillkor.

Stabilt i Norden

Även om Sverige var sänket för resultatet 2024 leve- rerade våra dotterbolag i övriga Norden en över- lag stabil utveckling. Utmaningar har funnits även i Norge, Danmark och Finland, men inte i samma utsträckning som i Sverige. Vi påbörjade en diversi- fieringsstrategi för flera år sedan med ambitionen att expandera utanför Sverige och får konstatera att det varit ett lyckat drag även om de svenska resul- taten fortfarande var betungande för koncernen som helhet. De nordiska marknaderna har alla expo- nering mot liknande drivkrafter både Danmark och Finland träffas exempelvis också av EPBD, samtidigt som Norge arbetar med liknande ambitioner med fokus energieffektivitet i byggnadsbeståndet. Vi ser också en allt tydligare trend att bevara och restaurera snarare än att byta ut byggnadskompo- nenter, vilket passar Fasadgruppens hantverkskom- petens mycket väl. Slutligen är det värt att lyfta fram att kvalitet vinner i längden alla Fasadgruppens dotterbolag erbjuder högkvalitativa tjänster som håller över tid, vilket också värderas högt av profes- sionella beställare.

Clear Line en klar värdeskapare

I oktober genomförde vi förvärvet av Clear Line en unik och nischad aktör inom brandförebyggande fasadåtgärder i Storbritannien. Dialogen med bola- get inleddes redan 2023 och omfattande resurser lades att lära känna verksamheten djupet. Clear Line har genom en kombination av helhetslös- ning, selektiv projektstrategi och spetskompetens byggt en marknadsledande position inom kom- plexa brandförebyggande projekt en marknad som växt fram efter den katastrofala branden i Gren- fell Tower i London och den efterföljande Building Safety Act, som skärpt kraven byggsäkerhet. Renoveringsbehovet uppskattas konservativt till cirka 1,5 miljarder GBP per år under de kommande 14 åren för de byggnader som kommer att behöva genomgå brandförebyggande åtgärder.

I tillägg till Clear Line genomfördes ytterligare ett antal selektiva förvärv av bolag i Norden som tillför nya kompetenser och nischer till koncernen.

Vd-ord

2024

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

5

VD-ord

Lönsamheten prioriterad 2025

Mot bakgrund av den svaga avslutningen 2024 introducerade vi i februari 2025 en plattare organi- sationsstruktur och delvis förändrad ledningsgrupp med representanter från dotterbolagen i syfte att skapa en mer effektiv styrning av koncernen framåt. Alla dotterbolag vidtar samtidigt egna åtgärder för att ytterligare minska sina kostnadsbaser i den mån det är möjligt.

För 2025 är vår övergripande prioritering att stärka lönsamheten i den befintliga verksamheten och prioritera fortsatta strukturåtgärder framför nya förvärv. Målet är att därigenom minska nettoskul- den i förhållande till justerad EBITDA tillbaka under målet om 2,5. Med ett historiskt säsongsmässigt

starkt kassaflöde, i kombination med en återhållsam förvärvsagenda och Clear Lines finansiella profil, har vi goda förutsättningar att uppnå detta.

Avslutningsvis vill jag tacka alla medarbetare för deras ihärdiga insatser under året. Det har varit ett hårt klimat under hela året som krävt stora ansträng- ningar i hela organisationen, ofta med tuffa vägval och beslut. Jag vill också tacka våra leverantörer för gott samarbete, liksom våra aktieägare som fort- satt visar oss förtroende att kunna rida ut den tuffa marknaden och komma ut starkare andra sidan.

Stockholm i april 2025

Martin Jacobsson VD och koncernchef

För 2025 är vår övergripande prioritering att stärka lönsamheten... och prioritera fortsatta strukturåtgärder framför nya förvärv.

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

6

Verksamheten

Branschens mest stabila partner

Vi behöver kontinuerligt växa ett ekonomiskt sunt sätt för att skapa trygghet för våra externa intressenter.

Tillväxt

Genomsnittlig nettoomsättningstillväxt ska uppgå till minst 15 procent per år 1,2

15 %

Minskningen utgjordes av organisk förändring i lokal valuta om -10,4 procent, valutakursförändringar om -0,5 procent och förvärvad tillväxt om +7,3 procent. I lokal valuta har 2024 inneburit positiv organisk tillväxt i samtliga marknader förutom i Sverige. Under året tillträddes fem förvärv.

Lönsamhet

Den justerade EBITA-marginalen ska uppgå till minst 10 procent per år 1

10 %

Koncernens marginal påverkades negativt av en successivt försvagad marknad och ökad konkurrens i Sverige, framförallt i storstadsregionerna. Prispress kunde noteras från aktörer som normalt sett inte agerar renoveringsmarknaden. övriga marknader utvecklades marginalen i linje med föregående år.

Kassakonvertering

Kassa- konverteringen ska uppgå till minst 100 procent

100 %

Koncernens kassakonverteringen stärktes jämfört med året innan till följd av den positiva förändringen i rörelsekapitalet. Det operativa kassaflödet minskade till 421,6 MSEK (547,6) till följd av den svagare resultatutvecklingen.

Skuldsättning

Räntebärande nettoskulder i relation till justerad EBITDA (R12) ska vara mindre än 2,5 gånger

2,5 x

Räntebärande nettoskuld uppgick per den 31 december 2024 till 2 141,6 MSEK (1 240,2). I den räntebärande nettoskulden inkluderas leasingskuld uppgående till 197,4 MSEK (168,1). Ökningen är ett resultat av det i oktober genomförda förvärvet av Clear Line, koncernens hittills största förvärv. Skuldsättnings- kvoten redovisas i absoluta tal, vilket inte är likställd med kommunicerad lånekovenant som redovisas proforma-basis.

1) Långsiktiga finansiella mål, ses över en konjunkturcykel.

2) Tillväxten ska ske organiskt och genom förvärv.

Finansiella mål

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

7

Verksamheten

Branschens bästa arbetsplats

För att attrahera de bästa i branschen måste vi vara den aktör alla vill arbeta hos och som visar vägen för andra.

Attraktiv arbetsgivare

eNPS (Employee Net Promotor Score)

eNPS som mäter hur troligt det är att en medarbetare skulle rekommendera sin arbetsplats till andra ska öka årligen och överstiga 50 år 2030.

> 50

Fasadgruppen eftersträvar att vara en attraktiv arbetsgivare. Arbetet drivs både ute i dotterbolagen och via centrala initiativ. Utmanande mark- nad och omorganisation bedöms vara anledningen till det lägre utfallet 2024.

Arbetsplatssäkerhet

LTIF (Lost time injury frequency)

Olycksfallsfrekvens per en miljon arbetade timmar (LTIF) ska minska årligen och understiga 8 år 2030.

< 8

Fasadgruppens verksamhet är utsatt för risker kopplade till säkerhet och arbets- miljö. Ökningen i LTIF under 2023 och 2024 kan härledas till en justerad beräk- ningsmodell samt en ny centraliserad och mer lättillgänglig inrapporteringsprocess, vilket har ökat kvaliteten i dataunderlaget.

Jämställdhet

Andel kvinnor nytillsatta positioner 1

Andelen kvinnor nytillsatta positioner ska vara representativ för könsfördelningen i samhället i stort och uppgå till 50 procent senast år 2030.

50 %

Fasadgruppen är verksam i en bransch som historiskt varit kraftigt mansdominerad. Vi arbetar därför aktivt för att öka jämställdheten i koncernen.

Icke-finansiella mål

Branschens mest ambitiösa klimatarbete

Som marknadsledare har vi en möjlighet, och ett ansvar, att driva utvecklingen framåt i branschen.

Mål godkända av SBTi, basår 2023

Scope 1 & 2

Minska absoluta utsläpp av växthusgaser.

Mål 2030

-42 %

Fasadgruppens utsläpp i absoluta tal avseende Scope 1 och 2 för 2024 ökade med 14,4 procent, relativt basåret 2023. Ökningen är främst ett resultat av strategiska förvärv av dotter- bolag med fordonsintensiv verksamhet, vilket medfört en ökning av utsläppen i absoluta tal.

2024

+16,6 %

Mål 2045

-90 %

Scope 3

Andel leverantörer av inköpta varor och tjänster som har vetenskapligt förankrade mål.

Mål 2029

80 %

Andelen av inköpta varor och tjänster från leverantörer med vetenskapligt förankrade mål uppgick till 24,2 procent för 2024, en ökning från 21,0 procent för basåret 2023. Ökning- en är ett resultat av koncernens systematiska arbete med att integrera klimatkrav i leverantörskedjan.

2024

24,2 %

Minska utsläpp av växthus- gaser per miljoner kronor ekonomiskt mervärde.²

Mål 2045

-97 %

Fasadgruppens utsläpp i Scope 3, beräknat per miljoner kronor ekonomiskt mervärde, minskade med 17,1 procent relativt bas- året 2023. Utfallet förklaras delvis av förbättrade inrapporterings- processer hos dotterbolagen, vilket har ökat datakvaliteten i beräkningsunderlaget.

2024

-17,1 %

1) Under 2024 omdefinierades målet för att spegla verksamheten bättre, varvid bara ett referensår redovisas.

2) Beräknas som tCO2e i scope 3 dividerat med ekonomiskt mervärde, där ekonomiskt mervärde motsvarar summan av koncernens EBITDA och personalkostnader.

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

8

Verksamheten

Totalavkastningen från Fasadgruppens aktie uppgick till -32,1 procent under 2024 och vid årets utgång uppgick det totala börsvärdet till cirka 2,5 miljarder SEK.

Aktiens utveckling

Fasadgruppens aktie utvecklades nega- tivt under 2024 och hade vid årets slut minskat med -34,6 procent (-33,6). Total- avkastningen, det vill säga avkastningen inklusive utdelning om 1,70 SEK per aktie (1,70), uppgick till -32,1 procent (-31,9). sista handelsdag den 30 december 2024 noterades stängningskursen till 46,0 SEK (70,3), motsvarande ett börs- värde om 2 476 MSEK (3 489).

Handel och omsättning

Aktien handlas Nasdaq Stockholms Mid Cap - lista under kortnamnet FG. Under 2024 omsattes i genomsnitt 88 350 (53 398) aktier per handelsdag till ett genomsnitt- ligt värde om cirka 4,7 MSEK (4,0).

Aktiekapital

Fasadgruppens aktiekapital ska enligt bolagsordningen utgöra lägst 1 MSEK och högst 4 MSEK. Per den 31 december 2024 uppgick aktiekapitalet till 2,7 MSEK fördelat 53 832 113 aktier motsvarande ett kvotvärde om 0,05 SEK per aktie. Samtliga aktier är av samma aktieslag med lika rösträtt och andel av bolagets kapital och vinst.

Återköp av egna aktier

Fasadgruppens styrelse beslutade i november 2023 med stöd av bemyndi- gandet från årsstämman den 11 maj 2023 respektive årsstämman den 15 maj 2024 att inleda ett program för återköp av egna aktier om högst 50 MSEK. Syftet med åter- köpsprogrammet var att Fasadgruppen ska kunna använda återköpta egna aktier för att finansiera framtida förvärv, opti- mera kapitalstrukturen och skapa värde för bolagets aktieägare. Vid årets utgång uppgick Fasadgruppens innehav av egna aktier till 114 234, motsvarande 0,21 pro- cent av det totala antalet aktier. Det totala antalet utestående aktier efter återköp uppgick till 53 717 879. Fasadgruppens styrelse har inte använt mandatet att återköpa aktier efter årsstämman 2024.

Utdelning och utdelningspolicy

Med beaktande av koncernens finansiella ställning och tillväxtmöjligheter föreslår styrelsen årsstämman 2025 att ingen ut- delning ska ske för året (1,70). För att öka tydligheten i koncernens kapitalalloke- ringsstrategi har styrelsen också beslutat att ta bort policyn att dela ut 30 procent av nettoresultatet, den bedömer att fokus

initialt en lägre nettoskuldsättning och över tid tillväxt via förvärv och organiska initiativ kommer skapa större värde för aktieägarna än årliga utdelningar.

Ägarfördelning per land

Aktiekursutveckling

Ägarfördelning per kategori

De tio största aktieägarna

Ägare per den 2024-12-31

Antal aktier

Andel av kapital & röster, %

Connecting Capital

5 303 769

9,9

Swedbank Robur Fonder

3 835 496

7,1

Gallows Pole Ltd

2 599 210

4,8

Avanza Pension

2 489 354

4,6

Tredje AP-fonden

2 150 762

4,0

KFAB Förvaltning AB

1 998 704

3,7

Amiral Gestion

1 856 124

3,4

Capital Group

1 720 978

3,2

Sterner Stenhus Holding AB

1 685 841

3,1

Sp-Fund Management

1 534 692

2,9

Summa

25 174 930

46,8

Övriga aktieägare

28 657 183

53,2

Total summa

53 832 113

100%

Aktien

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

9

Verksamheten

1

2

3

Tre skäl att investera i Fasadgruppen

Fasadgruppens prioriteringar 2025-2028

Under 2025 kommer Fasadgruppens huvudfokus att ligga att stärka lönsamheten i de befintliga dotterbolagen, vilket i kombination med en mer återhållsam förvärvs- agenda ska minska koncernens nettoskuldsättning i förhållande till EBITDA. Med en starkare balansräkning kommer koncernen sedan återigen att prioritera förvärv som en central del av strategin.

Fasadgruppens målsättning är att 10 miljarder SEK i omsättning med minst 10 procents EBITA-marginal år 2028. Vägen dit går genom att prioritera lönsamhet genom förbättringar i dotterbolagen och högre effektivitet, skuld- sättning där nettoskuld i förhållande till EBITDA ska vara lägre än 2,5x, och tillväxt genom organiska möjligheter och fortsatt konsolidering av nischade marknader.

Exponering mot starka marknads- drivkrafter

Fasadgruppens dotterbolag erbjuder tjänster som är direkt exponerade mot starka mark- nadsdrivkrafter, utöver ett gene- rellt underliggande renoverings- behov i fastighetsbestånden. I både Norden och Storbritannien läggs stort fokus energief- fektivisering, och EU har fast- ställt att alla fastigheter ska ha energiprestanda motsvarande nyproduktion senast år 2050. Såväl banker som försäkrings- bolag driver också för högre omställningstakt och anpass- ning till klimatförändringar i fastighetsbestånden. I Stor- britannien pågår samtidigt ett omfattande arbete att brand- säkra felaktigt byggda fasader, med tuffa konsekvenser för fastighetsägare som inte vidtar åtgärder.

Start lokalt entreprenörskap med skalfördelar

Fasadgruppens affärsmodell bygger en decentraliserad struktur med dotterbolag som själva ansvarar för resultat, pro- jekt och kundrelationer. Dotter- bolagen samarbetar med varan- dra för att vinna multidisciplinära projekt samt delar resurser och best practice. Genom att upp- handla avtal för bland annat material central nivå uppnås skalfördelar. Koncernen driver även initiativ för att dotterbola- gen ska utveckla sina förmågor inom kritiska områden såsom kassaflödeshantering, och ger operativt stöd inom exempelvis ekonomisk rapportering, KMA (kvalitet, miljö, arbetsmiljö) och juridiska frågor.

Starka kassa- flöden som grund för aktie- ägarvärden

En kombination av lönsamma dotterbolag och låga rörelseka- pital- och investeringsbehov läg- ger grunden för stark kassakon- vertering över tid. Fasadgruppen arbetar aktivt med att optimera kapitalallokeringen för att skapa stabilt och långsiktigt aktieägar- värde. Genom strategiska för- värv av nischade bolag som stär- ker erbjudandet och drar nytta av skalfördelarna inom koncer- nen, samt organiska initiativ med fokus bland annat energief- fektivisering, ska Fasadgruppen leverera lönsam tillväxt.

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

10

Verksamheten

Strategi

Fasadgruppens strategi bygger fyra fokusområden som tillsammans lägger grunden för lönsam tillväxt.

Utveckling av människor och nätverk

Fasadgruppens viktigaste resurs är de människor som arbetar inom koncernen. För att framgång i projekten krävs både omfattande hantverkskunskaper och projektledningsförmåga, samtidigt som det är av yttersta vikt att ledarskapet speglar koncernens entreprenöriella anda och decentraliserade affärsmodell. Kon- cernen arbetar enligt etablerade modeller för att upprätthålla en stark och konse- kvent ledarskapskultur, samtidigt som medarbetarnas kompetenser utvecklas genom både centrala och lokala initiativ. Bland annat genomförs gemensamma utbildningar för specifika arbetsroller

inom koncernen, till exempel projektle- dare och ekonomer. Fasadgruppen skapar även interna nätverk där bolag och med- arbetare som är verksamma inom samma nisch kan mötas och utbyta best practice.

Operativ förmåga

Genom tydligt fokus hög operativ förmåga arbetar Fasadgruppen med att kontinuerligt utveckla och stärka dotter- bolagen. Genom operativa stödfunktio- ner och samverkansinitiativ regional nivå ges dotterbolagen möjlighet att läg- ga större fokus den dagliga verksam- heten och samtidigt dra nytta av varan- dras kompetens. Fasadgruppens ambition

är att tillhandahålla en organisation som ett effektivt sätt delar resurser, inköps- avtal och best practice samt tar tillvara korsförsäljningsmöjligheter. Koncernen utgår från ett antal kärnprocesser för att uppnå skalfördelar som implementeras direkt i samband med förvärv.

Förvärv

Genom förvärv stärker Fasadgruppen den geografiska närvaron, tjänsteerbjudan- det och kompetensen. Förvärvade bolag fortsätter att verka med högt självbestäm- mande under sina egna varumärken, sam- tidigt som de drar nytta av den samlade operativa förmågan i gruppen. Utöver förvärv av nya koncernbolag genomförs också tilläggsförvärv till befintliga dotter- bolag i syfte att öka kompetensen och kritisk massa. Vid identifiering av poten- tiella förvärv läggs ett stort fokus led- ningens entreprenörskap och bolagets strategiska matchning med Fasadgrup- pen. Under 2025 kommer Fasadgruppen tillämpa en mer återhållsam förvärvs- agenda för att prioritera stärkt lönsamhet i den befintliga verksamheten.

Hållbarhet

Som marknadsledare strävar Fasadgrup- pen efter att professionalisera och driva hållbar utveckling i hela branschen. Fasadgruppen har etablerat ett strategiskt ramverk för sitt hållbarhetsarbete baserat tre fokusområden Branschens mest ambitiösa klimatarbete, Branschens bästa arbetsplats och Branschens mest stabila partner. Områdena är fullt integrerade i verksamheten och understödjer hela stra- tegin med utveckling av människor och nätverk, operativ förmåga och förvärv.

2

4

3

1

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

11

Verksamheten

Komponenter för värdeskapande

Fyra strategiska fokusområden

1 Utveckling av människor och nätverk

2 Operativ förmåga

3 Förvärv

4 Hållbarhet

Kvalitet och hantverksskicklighet

Decentraliserad affärsmodell

Definierade lönsamma nischer och undernischer

Passionerade och engagerade människor

Korsförsäljning

Ledande position utvalda marknader

Ledande helhetserbjudande

Tillgångslätt verksamhetsstruktur

Diversifierad kundbas

Fasadgruppens strategi för värdeskapande

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

12

Verksamheten

Fasadgruppens affärsmodell bygger en decentraliserad struktur som förenar det lokalt förankrade bolagets engagemang, närhet till kund och begränsade omkostnader med gemensamma möjligheter att uppnå skalfördelar och erbjuda heltäckande lösningar till kunderna.

Fasadgruppens affärsmodell bygger en decentraliserad struktur med entre- prenörsdrivna dotterbolag som stöttas av interna styrelser och gemensamma funk- tioner. Via koncernen hanteras samtidigt övergripande strategiska frågor såsom kapitalallokering och rapportering. Del- ning av resurser och best practice, iden- tifiering av korsförsäljningsmöjligheter samt gemensamma säljinitiativ samord- nas regional nivå och inom gemen- samma nischer. sätt förenas det lokalt förankrade bolagets engagemang,

närhet till kund och begränsade omkost- nader med koncernens möjligheter att uppnå skalfördelar, säkerställa och erbju- da heltäckande lösningar till kunden.

Lokala verksamheter

Dotterbolagen verkar under egna varu- märken och ansvarar för kund, försälj- ning, produktion, projektkalkylering och lönsamhet. De har en betydande självständighet med stort ansvar att leda verksamheten sina lokala marknader och bygger upp egna orderböcker med

kommande projekt. För att säkerställa lönsamhet och kassaflöde arbetar dotter- bolagen kontinuerligt med att utveckla sin kompetens inom kalkylering, projekt- uppföljning och kassaflödeshantering. Alla dotterbolags-VD:ar rapporterar till en styrelseordförande, vars uppgift är att stötta verksamheten i både operativa och strategiska frågeställningar.

Gemensamma funktioner

Fasadgruppen tillhandahåller gemen- samma funktioner såsom inköp, ekonomi, samt kvalitets-, miljö- och arbetsmiljö- samordning (KMA) som underlättar för dotterbolagen att fokusera den dag- liga verksamheten.

Affärsmodell

En decentraliserad struktur

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

13

Verksamheten

Koncernfunktion

Fasadgruppen har en liten koncernfunk- tion som fokuserar att maximera vär- deskapandet från verksamhetens kassa- flöde genom optimal kapitalallokering. I koncernfunktionen hanteras även bland annat rapportering, riskhantering och kommunikation.

Decentraliserad prissättning

Fasadgruppen använder sig av en decen- traliserad prissättningsstrategi där res- pektive dotterbolag ansvarar för prissätt- ningen. Dotterbolagen har möjligheten att använda sig av de operativa support-

funktionerna vid behov för att kontrollera beräkningar och för att uppnå lönsam- hetsmålen. Prismodellen som Fasadgrup- pen använder sig av är kalkylbaserad och projekt genomförs oftast med fast pris. Denna modell är anpassningsbar och ger möjlighet till flexibilitet i prissättningen.

Centraliserad inköpsprocess

Fasadgruppen har en centraliserad inköpsprocess som är utformad för att uppnå kostnadsbesparingar för varje dotterbolag. Processen innefattar beställ- ningar av stora volymer av material, vilket skapar förutsättningar för en

fördelaktig förhandlingsposition. Kost- nadsbesparingarna blir särskilt påtagliga för nyförvärvade bolag. Den centrali- serade inköpsprocessen hanteras av inköpsorganisationen som kontinuerligt arbetar med att förbättra processerna och förhandla fram ramavtal. Fasadgrup- pen anskaffar material från flera olika leverantörer och är därför inte exponerad mot enskilda aktörer. Inköpsorganisatio- nen ansvarar också för att Fasadgruppen arbetar för att öka andelen hållbara mate- rial och att leverantörer följer Fasadgrup- pens uppförandekod.

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

14

Verksamheten

Förvärv

Genom förvärv stärker Fasadgruppen den geografiska närvaron, tjänsteerbjudandet och kompetensen. Förvärvade bolag fortsätter att verka med högt självbestämmande under sina egna varumärken, samtidigt som de drar nytta av samarbeten, gemensamma inköps- avtal och operativa stödfunktioner.

Förvärvsstrategi

Fasadgruppens förvärvsstrategi utgår från den decentraliserade affärsmodel- len där de förvärvade bolagen får verka med högt självbestämmande men i en ny entreprenöriell kontext. Gemensamt för alla bolag är att de är aktiva i en nisch inriktad fastigheters utsida och däri- genom kan hitta samverkansområden med sina koncernkollegor. Utöver förvärv av nya koncernbolag genomförs också tilläggsförvärv till befintliga dotterbo- lag i syfte att öka kompetensen och kritisk massa. Koncernen kan även starta nya bolag från grunden för att ett kostnadseffektivt sätt komplettera den befintliga verksamheten. Under 2025 kommer Fasadgruppen tillämpa en mer återhållsam förvärvsagenda för att priori- tera att stärka lönsamheten i den befint- liga verksamheten.

Identifiering av förvärv

Fasadgruppen är aktiv inom etablerade branschnätverk och har gott renommé

i marknaden. De primära källorna för potentiella förvärv utgår från dotterbo- lagens lokala ledningar och den centrala ledningens nätverk. Varje nytt förvärv tenderar att skapa ytterligare förvärvsmöj- ligheter genom kontakter och kunskap den aktuella lokala marknaden hos det förvärvade bolaget. Fasadgruppen ti- lämpar ett antal förvärvskriterier gällande bland annat god lönsamhet, tydlig nisch och långsiktig ledning. Vid identifiering av potentiella förvärv läggs ett stort fokus ledningens entreprenörskap och bolagets strategiska matchning med Fasadgruppen.

Integration av nya bolag

När ett bolag har förvärvats påbörjas inte- grationen direkt med fokus effektiva processer, utan att riskera störningar i den dagliga verksamheten. Målet är att skapa förutsättningar för det nya dotterbolaget att dra nytta av koncernens skalfördelar, samtidigt som det kan fortsätta utveckla sin lokala marknadsposition och erbjudan- de enligt etablerade metoder.

Integrations- och synergimodell

Sex pelare som säkerställer optimal integration och främjar skalfördelar:

Månadsrapportering: Dotterbolagen rapporterar sina finansiella resultat samt andra viktiga nyckeltal, såsom orderstock, varje månad, vilka sedan konsolideras centralt. Syftet är att uppnå intern jämförbarhet och full kontroll över koncernens resultat för att kunna styra verksamheten bästa sätt. Genom ett score card-system kan dotterbolagen se hur de ligger till i jämförelse med andra dotterbolag samt Fasadgruppens finansiella mål. Allt för att förstärka det lokala entreprenörskapet.

Successiv vinstavräkning: Alla dotter- bolag tillämpar successiv vinstavräkning för långsiktiga projekt, en redovisningsmetod som syftar till att säkerställa att bolaget redovisar intäkter för ett belopp som motsvara andelen av det totala genomförda projektet.

Kassaflödeshantering: Alla nya dotter- bolag får stöd i att säkerställa en effektiv kassa- flödeshantering i linje med Fasadgruppens övergripande mål för kassakonvertering.

Inköpsavtal och IT: Alla nya dotterbolag får direkt efter förvärv del av koncernens centrala inköpsavtal med fördelaktiga kommersiella villkor. Vidare integreras de i en gemensam IT- säkerhetsmiljö samt får tillgång till best practice avseende IT-verktyg med väletablerade säker- hetsrutiner och kontinuitetsplaner.

Hållbarhet: I samband med förvärv etableras Fasadgruppens uppförandekod och visselblåsarsystem, samt policyer om bland annat arbetsmiljö. Nya dotterbolag certifieras vidare i enlighet med ISO 9001 och ISO 14001, vilket inne- bär att de uppfyller krav god kontroll över kva- liteten och miljöpåverkan från sin verksamhet.

Samverkan och succession: Dotter- bolagen introduceras till sina systerbolag i det geografiska klustret som de tillhör, där samverkan pågår kontinuerligt. Inom alla kluster av dotterbolag behandlas bland annat pågående projekt, förvärv, korsförsäljnings- möjligheter och delning av resurser samt best practice. Koncernen säkerställer även att det finns successionsplaner i varje bolag.

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

15

fokus: Förvärv

Fasadgruppen expanderar till Storbritannien

I oktober 2024 expanderade Fasadgruppen för första gången utanför Norden genom förvärv av Sheffield-baserade Clear Line med dotterbolag. Med sitt specialiserade tjänsteerbjudande inom brandförebyggande åtgärder har bolaget en stark position den brittiska marknaden och är Fasadgruppens enskilt största förvärv hittills.

lear Line grundades 1997 och är en väleta- blerad aktör inom design och arbeten fasad- och klimatskal i Storbritannien. Bolaget som omsätter cirka 48,9 MGBP årligen har hög upphandlingskapacitet och erbjuder sina kun- der en totallösning som omfattar hela projektprocessen, från design och planering till utförande och dokumentation. Under de senaste åren har Clear Line genomfört ett flertal komplexa brandförebyggande projekt som bidragit till att stärka bola- gets marknadsposition och intjäning. Genom sin framgångs- rika affärsmodell har Clear Line byggt ett starkt renommé bland konsulter, fastighetsförvaltare och -utvecklare.

I Clear Line har vi funnit en unik aktör som med bevisad affärsmodell byggt en stark marknadsposition i sin tydliga nisch och därigenom åstadkommit en attraktiv finansiell profil. Bolagets totallösning, som hjälper kunden hela vägen från planering till utförande och dokumentation med stöd av en sofistikerad IT-plattform, har gjort Clear Line till en efterfrågad aktör bland fastighetsägare som behöver uppgradera sina fasader”, säger Martin Jacobsson, VD för Fasadgruppen.

Utöver grundläggande underhållsbehov och energieffekti- viseringsåtgärder drivs renoveringsmarknaden i Storbritannien av särskilda förebyggande åtgärder brandfarliga fasader som en följd av branden i Grenfell Tower i London 2017. Den katastrofala branden ledde till införandet av Building Safety

Act, som skärpte kraven brandsäkerhet och ansvar i flervå- ningsbyggnader. Renoveringsbehovet de aktuella bygg- naderna uppskattas till cirka 1,5 miljarder GBP per år under de kommande 14 åren. För enbart bostadsfastigheter har ungefär 14 600 byggnader bedömts vara i behov av brandförebyggan- de åtgärder och hittills har ungefär 1 400 byggnader hanterats.

När vi sökte efter ett nytt ägarskap ville vi hitta en enga- gerad ägare som förstår och har samma passion för klimat- skalsbranschen som vi har, och vi ville också hitta en storskalig- het som matchar våra ambitioner. I båda avseendena passar Fasadgruppen utmärkt för Clear Line. Med deras stöd kan vi utöka vårt erbjudande till större portföljer där omsättnings- gränser annars skulle kunna förhindra en sådan expansion, vilket gör det möjligt för oss att tillgång till fler projekt med både befintliga och nya kunder i Storbritan- nien, säger Peter Hebb VD för Clear Line.

den brittiska fasadmarknaden finns många nischade aktörer som skulle passa väl in i Fasadgruppens decentraliserade modell. Den brittiska marknaden utgör därför framöver ett attraktivt komplement till koncernens nordiska marknad med möjlighet till framtida konsoli- dering och tillväxt.

C

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

16

Verksamheten

Marknad

Fasadgruppens dotterbolag bedriver verksamhet marknaden för tjänster till fastigheters klimatskal i Sverige, Danmark, Norge, Finland och Storbritannien. Marknaden kan grovt delas in i fasad, fönster, balkonger, tak och plåt, ställningar och övriga tjänster. De underliggande marknaderna består av renovering, nybyggnation och brandförebyggande åtgärder.

Den nordiska marknaden för fastigheters klimatskal uppskattas omsätta cirka 125 mdr SEK årligen. Den svenska markna- den uppskattas till cirka 36 mdr SEK, den norska till 37 mdr SEK, den danska till cirka 27 mdr SEK och den finska till cirka 25 mdr SEK. Av den totala omsättningen i Norden står storstadsregionerna för cirka hälften. Den brittiska marknaden, där Fasadgrup- pens dotterbolag är verksamt, uppskattas omsätta cirka 140 mdr SEK årligen.

Fokus renovering och fasadåtgärder

Fasadgruppen fokuserar främst reno- veringsmarknaden och cirka 80 procent av omsättningen 2024 bestod av renovering av flerbostadshus och kommersiella fast- igheter. Renoveringsmarknadens genom- snittliga årliga tillväxttakt under de senaste 15 åren har uppgått till cirka 2,5 procent. Marknaden för nybyggnation är mer volatil, men har uppvisat en något högre årlig tillväxttakt om cirka 2,8 procent. Den högre volatiliteten beror starkare kopp- ling till de ekonomiska cyklerna där makro- ekonomiska faktorer såsom BNP-tillväxt och ränteläge påverkar fastighetspriser

och vakanser, vilket i sin tur påverkar bygg- marknaden. Fasadmarknaden drivs av ett underliggande renoveringsbehov i såväl bostads- som kommersiella fastigheter. I samband med nybyggnation utgör sam- tidigt fasadarbeten en kritisk och speciali- serad aktivitet som byggbolag i hög grad lägger ut entreprenad.

I tillägg till det underliggande behovet av fasadunderhåll bedöms trenden mot mer energieffektiva fastigheter kunna öka marknadstillväxten ytterligare, där åtgär- der och uppgradering för att åstadkomma högre energiprestanda för delar av fast- ighetsbeståndet kommer att lagstadgas. I tillägg drivs den brittiska marknaden av specifika brandförebyggande åtgärder fasader som en följd av den katastrofala branden i Grenfell Tower 2017.

Projektstruktur

Marknaden är till stor del projektbaserad. Varje projekt har unik karaktäristik bero- ende storleken och komplexiteten av den involverade konstruktionen. Fasad- gruppen fokuserar främst marknadens mellansegment, som omfattar projekt

med kontraktsvärden mellan 1–100 MSEK men med en snittstorlek mellan 3–4 MSEK. I dessa projekt är referenser, kundrela- tioner, lokal närvaro, korta ledtider och konkurrensmässig prissättning viktiga faktorer för att vinna kontrakt. I vissa fall är projekten större än 100 MSEK, men ofta uppdelade i etapper över flera år.

Konkurrenter

Fasadmarknaden är mycket fragmenterad och omfattar i huvudsak ett stort antal små bolag som bedriver verksamhet en lokal marknad inom ett tjänsteområde (mur, puts, fönster, balkonger, tak och plåt eller byggnadsställningar). Utöver Fasadgruppen finns endast ett mindre antal bolag som har kapacitet att erbjuda multidisciplinära tjänster och verka inom flera geografiska områden. Tack vare frag- menteringen har större bolag möjlighet att konsolidera marknaden, vilket stöds av en ökande kundefterfrågan helhets- lösningar.

Påverkan från inflation och räntehöjningar

Fasadmarknadens utveckling som hel- het har under 2024 påverkats i hög grad av den tidigare höga inflationen och de efterföljande snabba räntehöjningar. marknaden för nybyggnation avtagit, inte minst i Stockholmsområdet, har aktörer som vanligtvis jobbar inom nyproduk- tion behövt ställa om mot renoverings- marknaden vilket har inneburit en skärpt konkurrens och prispress. Renoverings- marknaden som sådan har dock uppvisat fortsatt stabilitet de flesta professio- nella fastighetsägare följer de underhålls- planer som beslutats.

omsättning den totala nordiska bygg- och Renoveringsmarknaden

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

17

Verksamheten

Marknadens drivkrafter

Krav energi- effektivitet i fastigheter

Under 2024 trädde det nya EU-direktivet för byggnaders energiprestanda (EPBD) i kraft, vars slutmål är att det europeiska fastighetsbeståndet ska uppnå energi- prestanda motsvarande nyproduktion senast år 2050. En stor del av det befintli- ga beståndet träffas av detta direktiv som i ett nästa steg förväntas implementeras i nationell lagstiftning under 2025. För att klara slutmålet bedöms renoverings- takten behöva minst dubblas under kommande 25 år. Utöver politiken ställer även finansieringsinstitut allt hårdare krav fastighetsägare i förhållande till energi- effektivitet och omställning.

Med ny lagstiftning och hårdare krav från långivare förväntas efterfrågan lösningar som bidrar till fastigheters ener- giprestanda att öka under lång tid framö- ver. Fasadgruppen har omfattande erfa- renhet av projekt där energieffektiviteten i fastigheter förbättras väsentligt och kan påvisa detta genom flertalet referens- projekt. Tack vare kunskapsdelning och tillämpning av best practice inom koncer- nen förbättras hela tiden dotterbolagens kunskap om de bästa lösningarna.

Åtgärder brandfarliga fasader i Storbritannien

Som en konsekvens av katastrofen i Grenfell Tower år 2017, där en brand spred sig via fasaden och där 72 människor mis- te livet, initierade den brittiska regeringen ett byggnadssäkerhetsprogram med målet att åtgärda alla fastigheter med samma och liknande sorts fasadkonstruk- tion. Renoveringsbehovet uppskattas till cirka 1,5 miljarder GBP per år under de kommande 14 åren för de byggnader som kommer att behöva genomgå brandföre- byggande åtgärder. För enbart bostads- fastigheter har ungefär 14 600 byggnader bedömts vara i behov av brandförebyg- gande åtgärder och hittills har ungefär 1 400 byggnader hanterats.

Fasadgruppen har genom sitt dotter- bolag Clear Line en unik exponering mot marknaden för brandförebyggande fasadåtgärder i Storbritannien. Clear Line har en marknadsledande position inom denna nisch, med en stor och återkom- mande kundportfölj och många referens- projekt. Tack vare sin affärsmodell med egen personal primärt inom design, kal- kyl och projektledning som kombineras med en pool av projektanställda hantver- kare åstadkoms skalbarhet med möjlighet att ta sig an många projekt simultant.

Åldrande fastighets- bestånd och teknisk skuld

Under 1960- och 70-talen byggdes i Sveri- ge ett stort antal bostadshus inom ramen för det kallade miljonprogrammet. Dessutom byggdes cirka 85 procent av flerbostadshusen för mer än 20 år sedan.

Det åldrande fastighetsbeståndet kommer att driva efterfrågan exteriör- renoveringar. underhållet ofta är efter- satt flera områden kommer omfattan- de åtgärder att behöva vidtas, exempelvis reparationer av murbruk och puts samt renoveringar av tak, fönster, balkonger och loftgångar. Som helhetsleverantör kan Fasadgruppen åta sig flera moment inom samma projekt, vilket innebär att fastighetsägarna slipper hantera separata entreprenörer och att de boende utsätts för färre störningar.

Andra drivkrafter

Andra drivkrafter som påverkar mark- naden är behovet att bevara det kultur- historiska byggnadsarvet med specifika hantverkskunskaper, ökade krav cirku- laritet där fler fastighetsägare efterfrågar renovering och återbruk istället för utbyte mot nya material samt bättre skydd mot extremväder. Alla dessa drivkrafter för- väntas kunna gynna Fasadgruppens marknadsposition.

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

18

Verksamheten

Geografisk närvaro

Våra bolag

Fasadgruppens dotterbolag är verksamma i Sverige, Danmark, Norge, Finland och Storbritannien. Tjänste- erbjudandet delas in i fasader, som inkluderar murning, putsning och vissa specialistkompetenser, fönster och balkong, tak och plåt samt övriga arbeten. Verksamhet bedrivs genom lokala hantverkskunniga dotterbolag, vilket säkerställer närhet till marknaden, snabb service och korta beslutsvägar.

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

19

Verksamheten

Sverige

Fasader

Fönster & balkong

Tak & plåt

Övriga arbeten

Ahlins Plåt

l

l

l

Allt i murning

l

l

l

Alnova balkongsystem

l

Bruske Delér Fönsterrenovering

l

l

l

Eklunds Glas

l

l

Engman Tak

l

l

l

Fasadteknik

l

l

Frilleås Mur & Puts

l

FRONT

l

l

l

l

GAJ Stålkonstruktioner

l

Haga Plåt

l

l

l

Helsingborgs Fasad & Kakel

l

l

l

Husby Takplåtslageri

l

l

JE:s Svets & Smide

l

Johns Bygg & Fasad

l

l

l

l

Karlaplans Plåtslageri

l

l

l

Karlsson Fasadrenovering

l

l

l

l

Kumla Fasadteam

l

l

Liab

l

l

Malmö Mur & Puts

l

l

l

l

Mellansvenska Fasad

l

l

Murpoolen

l

l

l

Mälardalens Mur & Puts

l

rapid hyrställningar

l

Rosborg Entreprenad

l

l

l

Simtuna Bygg & Betong

l

l

SmartFront

l

l

l

Solid Fasad

l

l

l

Stark Fasadrenovering

l

l

l

l

Sterner Stenhus Fasad

l

l

l

l

Surface

l

Sydskiffer

l

l

Tello Service Partner

l

l

l

Valbo Fasad Entreprenad

l

l

l

l

Valvet Fasad

l

l

Åby Fasad

l

l

l

l

Norge

Fasader

Fönster & balkong

Tak & plåt

Övriga arbeten

Brenden

l

Chem-Con

l

l

DVS Entreprenør

l

l

l

l

Elemta

l

l

Malercompagniet

l

l

l

l

Meyer-Mørch

l

l

Mjøndalen Mur & Puss

l

Murpartnern

l

l

Rogaland Blikk

l

l

l

RSM Fasade

l

l

SH-Bygg

l

l

l

Danmark

Fasader

Fönster & balkong

Tak & plåt

Övriga arbeten

Altana

l

l

Alument

l

BYENS TAG & FACADE

l

l

Cortex Facaderens

l

Kjær Knudsen

l

l

l

OPN Enterprise

l

l

P. Andersen & Søn

l

l

l

Weldmatic

l

FINLAND

Fasader

Fönster & balkong

Tak & plåt

Övriga arbeten

Rovakate

l

l

l

storbritannien

Fasader

Fönster & balkong

Tak & plåt

Övriga arbeten

Clear Line

l

l

Fasadgruppens bolag

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

20

Riskhantering

Fasadgruppens verksamhet är liksom all affärsverksamhet förenad med olika typer av risker som kan påverka koncernens förmåga att fullfölja sina strategier och uppnå sina mål. En väl avvägd riskhantering kan skapa möjligheter och konkurrensfördelar.

asadgruppen definierar risk som en framtida händelse som hotar organisationens förmåga att uppnå sin vision och sina lång- siktiga mål. För att minimera risker och dess negativa påverkan arbetar koncer- nen utifrån en etablerad process där risker kon- tinuerligt identifieras, hanteras och följs upp. De identifierade riskerna kategoriseras i omvärlds- risker, operativa risker samt finansiella risker och bedöms utifrån sannolikhet och påverkan.

2024 inleddes med en nedåtgående, men fortsatt hög, inflation för att under andra halvan av året återgå till normala nivåer. De makroeko- nomiska utmaningarna, i kombination med eska- lerande geopolitiska spänningar globalt, bidrog till en fortsatt osäkerhet i marknaden under året.

Även om Fasadgruppen inte har en direkt expo- nering mot Ryssland och Ukraina eller mellan- östern, påverkas verksamheten av det allmänna konjunkturläget och marknadsutvecklingen, precis som alla andra företag. I takt med den avtagande inflationen bromsade även ekonomin och den allmänna konjunkturen in, vilket har lett till en generellt ökad prispress och konkurrens. Den högre räntenivåns konsekvenser i ett längre perspektiv, som huvudsakligen bedöms vara av generell konjunkturkaraktär, är fortsatt svåra att överblicka. Fasadgruppen följer strikt sina finansiella kovenanter kopplade till skuldsättning och räntetäckningsgrad, med målsättningen att förbättra nyckeltalen under 2025 genom en återhållsam förvärvsstrategi och förändrad utdel- ningspolicy.

Bygg- och fastighetssektorn har fortsatt präglats av osäkerhet och en nedåtgående konjunktur, med störst inverkan i Sverige. Fasadgruppen fokuserar främst renoveringsmarknaden och cirka 80 procent av omsättningen 2024 bestod av renovering av flerbostadshus och kommersiella fastigheter. Renoveringssektorn har visat en solid efterfrågan, driven av det underliggande renove- ringsbehovet av det åldrande fastighetsbestån- det i Norden, i kombination med nya EU-direktiv som ställer hårdare krav fastigheters energi- prestanda. I tillägg drivs den brittiska marknaden av specifika brandförebyggande åtgärder fasader som en följd av den katastrofala branden i Grenfell Tower 2017.

Omvärldsrisker

l A Konjunkturs- och inflationspåverkan

l B Anpassning till klimatförändringar

l C Begränsning av klimatpåverkan

l D Omvärldschocker

Operativa risker

l E Projekt

l F Förvärv

l G Kompetensförsörjning

l H Leverantörs- och värdekedja  

l I Garantiåtaganden och reklamationer

l J Hälsa och säkerhet

l K IT-risker

l L Compliance

Finansiella risker

l M Nedskrivning av förvärvsrelaterad immateriella tillgångar

l N Ränterisk

l O Finansieringsrisk

l P Kreditrisk

l Q Valutarisk

Riskanalysmatris

F

Riskhantering

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

21

Riskhantering

Omvärldsrisker

Omvärldsrisker härleds i huvudsak till faktorer utanför Fasadgruppens egen verksamhet som exempelvis den makroekonomiska utvecklingen koncernens huvudmarknader som kan komma att påverka möjligheten att uppnå utsatta mål. Omvärldsrisker kan till viss mån minskas och hanteras genom noggrann analys och strategiska vägval.

riskBESKRIVNING

riskHANTERING

l A Konjunkturs- och inflationspåverkan

Fasadgruppen påverkas av den allmänna konjunkturen och andra marknadsförhållanden genom bland annat materialpriser samt prissättning och efterfrågan koncernens tjänster.

Marknaden för renoveringar, vilket är Fasadgruppens huvudsakliga marknad, har historiskt uppvisat stabil utveckling även under en svagare konjunktur. Koncernens breda kundportfölj och geografiska diversifiering bidrar till ytterligare riskspridning som reducerar eventuella konjunkturrisker.

Genom att eftersträva fasta materialpriser från leverantör reduceras även koncernens exponering mot inflationsrisker. Längden projekten är relativt kort vilket minskar risken för att sitta långa oförmånliga kundkontrakt.

l B Anpassning till klimatförändringar

Fasadgruppens arbeten utförs i hög utsträckning utomhus och kan därför påverkas av ogynnsamma väderförhållanden.

lång sikt kan arbetet påverkas av extremväder som orsakats av globala klimatförändringar, vilket exempelvis kan försvåra projektplanering och genomförande.

Fasadgruppen arbetar aktivt med att anpassa personalstyrkan för att nyttjande- graden ska vara hög som möjligt. Tack vare den geografiska spridningen kan bolag i norr, som generellt har svårare väderförhållanden att förhålla sig till, vid behov låna ut personal till bolag i söder. För att hantera extremväder ställs stora krav säkerheten arbetsplatsen i form av exempelvis väderskydd.

l C Begränsning av klimatpåverkan

Fasadgruppen har ett behov att reducera utsläpp av växthusgaser i relation till användning, resurseffektivitet och val av lämpliga material och transporter i det dagliga arbetet för att främja klimatet och bidra till de globala klimatmålen.

Som en del i hanteringen av den klimatrelaterade risken utifrån den egna verksam- hetens utsläpp har Fasadgruppen åtagit sig att netto-noll växtgasutsläpp i hela värdekedjan senast år 2045 och har fastställt vetenskapligt förankrade kort- och långsiktiga mål för att minska utsläpp från verksamheten. Alla dotterbolag i Fasad- gruppen har godkänts enligt ISO 9001 (kvalitetscertifiering) och ISO 14001 (miljöcer- tifiering), eller motsvarande. Koncernen har också en uppförandekod som omfattar både medarbetare och leverantörer och som utgör ett ramverk för att minska den negativa klimatpåverkan. Vidare klassificeras alla materialleverantörer i en hållbar- hetsskala i syfte att accelerera övergången till mer hållbara material.

l D Omvärldschocker

Omvärldschocker som exempelvis pandemier kan framför allt innebära ett allvarligt hot mot medarbetares hälsa och arbetsmil- jön som de vistas i. Därtill kan omvärldschocker som exempelvis krig eller geopolitiska spänningar och konflikter, medföra ökade projektkostnader grund av höjda råvarupriser, påverka kunder- na och resultera i uppskjutning eller uppsägning av kontrakt.

Fasadgruppen följer aktivt utvecklingen i samhället och håller en ständig dialog med respektive dotterbolag avseende både behov och eventuella utmaningar i logistik, material, leverantörskedjor och anställda i samtliga geografiska områden. Vidare följs utvecklingen i respektive land som Fasadgruppens bolag verkar i med hänsyn till lokala åtgärder, restriktioner och eventuella nedstängningar.

Operativa risker

Operativa risker uppstår inom den dagliga verksamheten och ligger huvudsakligen inom Fasadgruppens kontroll. Operativa risker hanteras med hjälp av policyer och riktlinjer samt tydliga processer och starka gemensamma värderingar.

riskBESKRIVNING

riskHANTERING

l E Projekt

Fasadgruppen utför främst arbeten i projektform och utsätts därför för projektrisker såsom upphandlingsrisker (exempelvis inkorrekta beräkningar av material- eller tidsåtgång) och produktionsrisker (exempelvis logistikutmaningar, komplexitet och inkorrekta installationer). Projektformen innebär därtill en risk sett till konkurrens och prispress vid upphandlingar.

Fasadgruppen arbetar aktivt med att identifiera och förebygga projekt- och produk- tionsrisker. Risken för inkorrekta beräkningar minskas exempelvis genom att dualitet krävs vid projektberäkningar. Innan Fasadgruppen ingår ett kontrakt och påbörjar ett projekt genomförs en riskanalys för det specifika projektet. Koncernen arbetar dessutom med att säkerställa att rätt personal arbetar med rätt projekt, det vill säga att de medarbetare som arbetar med ett projekt har den expertis och erfarenhet som krävs. Om något problem skulle uppstå i ett projekt hanteras det initialt av det berörda dotterbolaget, men vid behov kan den områdesgemensamma styrelse- ordföranden involveras och hjälpa till att lösa problemen. I och med att koncernen årligen genomför otaliga projekt som är oberoende från varandra, isoleras och begränsas riskens eventuella påverkan.

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

22

Riskhantering

Operativa risker forts.

riskBESKRIVNING

riskHANTERING

l F Förvärv

Fasadgruppen har en aktiv förvärvsstrategi som bidragit till kon- cernens tillväxt sedan starten. Koncernen utsätts därför för risker relaterade till möjligheten att identifiera, utvärdera och genom- föra förvärv, samt att integrera dem efter genomförandet. Fasad- gruppen utsätts även för en risk relaterat till förvärv avseende kon- kurrens från andra aktörer.

Fasadgruppen har under 2024 genomfört fem förvärv och utvecklar kontinuerligt sin förvärvsstrategi. Koncernen identifierar potentiella förvärvskandidater med stöd av sin kännedom marknaden som en attraktiv köpare och genom etablerade nät- verk i branschen. Fasadgruppens kontakt och samarbete med diverse branschfören- ingar underlättar i arbetet med att snabbt identifiera intressanta lokala aktörer och förvärvskandidater. Fasadgruppen har en process för granskning av förvärvskandi- dater som utvecklas kontinuerligt. När ett bolag förvärvats påbörjas integrationen direkt med fokus effektiva processer, utan att utsätta den dagliga verksamheten för störningar. Fasadgruppen har en väletablerad integrations- och synergimodell som bygger pelare omfattande bland annat ISO-certifieringar, inköpsavtal och successiv vinstavräkning.

l G Kompetensförsörjning

Fasadgruppen är i behov av nyckelpersoner som dotterbolags-VD, kvalificerade tjänstemän och hantverkare för att kunna bedriva verksamheten. Vidare behövs en kvalificerad och diversifierad personalstyrka, som har kompetens och erfarenhet inom bolags- förvärv, försäljning och kalkylering av kostnader för olika typer av entreprenaduppdrag samt av projekt- och arbetsledning.

Fasadgruppen eftersträvar att vara en attraktiv arbetsgivare med bra villkor, kompe- tenta ledare, samt trygga och säkra arbetsplatser som ger medarbetarna möjlighet till utveckling. Koncernen eftersträvar att stärka mångfalden i koncernen genom att öka antalet kvinnliga medarbetare årligen. Fasadgruppen arbetar också aktivt för att attrahera framtida hantverkare till yrket genom närvaro i relevanta sammanhang och genom att erbjuda lärlingsprogram. I det fall ett dotterbolag saknar personal i ett projekt finns möjlighet att låna personal av andra dotterbolag i koncernen.

I befintliga dotterbolag uppdateras kompetensmatris samt utvärderas succes- sionsplaneringen kontinuerligt för att säkerställa rätt interna förmågor och långsik- tigt ledarskap.

l H Leverantörs- och värdekedja

Leverantörskedjan engageras regelbundet som komplement till den egna personalstyrkan. Att använda en underentreprenör medför risken för att Fasadgruppen inte har fullständig insyn eller kontroll över underentreprenörens verksamheter eller personal. Håller inte underentreprenören tillräckligt hög standard kan detta påverka Fasadgruppen negativt.

Likaså innefattar risken kvalitetssäkring av material avseende bristande insyn i leverantörskedjans val av insatsvaror i tillverk- ningsprocess.

Fasadgruppen följer OECD:s riktlinjer för multinationella företag och är anslutet till FN:s Global Compact. Som deltagande företag ställer sig Fasadgruppen bakom och förbinder sig att verka i enlighet med Global Compacts tio principer om mänskliga rättigheter, arbetsrätt, miljö och antikorruption. Genom systematiskt arbete ska Fasadgruppen förebygga och mildra potentiell negativ påverkan samt minimera faktisk negativ påverkan i värdekedjan.

Fasadgruppen arbetar kontinuerligt med att utvärdera och öka kontrollen av leverantörskedjan samt att säkerställa tillgången till material som är kritisk för verk- samheten. Inköpen av material sker efter de centralt uppsatta avtalen och mallarna för kvalitetskontroll.

Fasadgruppens dotterbolag anlitar i regel samma underentreprenörer över tid, och lär därmed känna motpartens verksamhet och personal. För att säkerställa kvali- teten måste samtliga underentreprenörer följa Fasadgruppens uppförandekod och i övrigt gällande regler. Fasadgruppen samarbetar enbart med underentreprenö- rer som är kontrollerade enligt skall-krav och innehar kollektivavtal för att hantera problematiken med svartarbete samt, i den högsta möjliga mån, förebygga brott. Fasadgruppen utför därtill kontinuerliga UE-kontroller.

l I Garantiåtaganden och reklamationer

Fasadgruppens avtal med nordiska kunder innehåller generellt sett garantiåtaganden i enlighet med de allmänna bestämmelserna för totalentreprenader avseende byggnads-, anläggning och installa- tionsarbeten. Dessa garantiåtaganden innebär vanligtvis att Fasad- gruppen är ansvarig för att arbetet uppfyller avtalade funktions- krav, och för eventuella fel som uppstår under en garantiperiod.

Fasadgruppens dotterbolag har generellt en omfattande erfarenhet av att utföra fasadarbeten och arbetar aktivt med kvalitetssäkring i alla projekt för att minimera antalet reklamationer. Som kvalitetssäkrande åtgärd genomförs bland annat slutbe- siktning av arbetet, innan ett projekt avslutas. I det fall ett dotterbolag mottager ett garantianspråk eller reklamation kan juridiskt stöd tillhandahållas från Fasadgrup- pens centrala funktioner. I och med att koncernen årligen genomför ett stort antal projekt som är oberoende från varandra, isoleras och begränsas riskens eventuella påverkan.

l J Hälsa och säkerhet

Arbetena innebär ofta riskfyllda miljöer som exempelvis hög höjd. Arbetet är således förenat med vissa risker, som risk för kropps- skador och förslitningsskador. Sådana risker kan medföra person- skador och dödsfall samt allvarliga skador fast egendom och arbetsutrustning.

Fasadgruppens verksamhet är föremål för omfattande lagar och regler som syftar till att upprätthålla en säker arbetsmiljö. Fasadgruppen har dessutom implementerat mål, policyer och andra åtgärder som syftar till att minska risken för arbetsplatsolyckor. Koncernen har en central KMA-chef som samverkar med relevant personal och stöttar verksamheten för att säkerställa att koncernen kan erbjuda den bästa arbetsmiljön för sina anställda. Skador och olyckor ska förebyggas genom att årligen i respektive dot- terbolag kartlägga potentiella arbetsmiljörisker samt formulera en plan för hur dessa ska förhindras. Samtliga arbetsledare utbildas i säkra arbetsmetoder och rutiner. Res- pektive arbetsplats ska förses med säkerhetsansvisningar relevanta språk.

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

23

Riskhantering

Operativa risker forts.

riskBESKRIVNING

riskHANTERING

l K IT-risker

Risk för längre avbrott, bedrägeri eller intrång i verksamhetskritiskt system och förlust av verksamhetskritisk information.

IT-risker hanteras genom back-ups och efterlevnad av IT-policy samt kontrollakti- viteter. Berörd personal förses löpande med utbildningar och informationsgivning kring bedrägerier samt informationssäkerhet. Risken begränsas även genom kon- cernens decentraliserade IT-miljö.

Tillsättandet av en intern IT-chef har ytterligare stärkt riskhanteringen för IT-risker inom koncernen.

l L Compliance

Åsidosättande av interna kontroller koncern- och dotterbolags- nivå i en stor och decentraliserad organisation innebär en risk för Fasadgruppen. Risken är bland annat att koncerninterna riktlinjer ej efterlevs och att kontroller inte genomförs. Risker finns även i rela- tion till att anställda inte skulle följa interna regler eller lagar.

Fasadgruppen arbetar aktivt med koncernens uppsatta värderingar och utbildning i uppförandekoden, både för medarbetare och leverantörer. Detta arbete utgår pri- märt från Code of Conduct för medarbetare och leverantörer samt visselblåsarfunk- tionen som finns tillgänglig för både anställda och externa parter. Fasadgruppen har ett strukturerat arbete för att mitigera riskerna som följs upp via kontrollaktiviteter bolagsnivå.

Finansiella risker

Finansiella risker avser risker i form av ändrade finansiella förutsättningar som hanteras av koncernens centrala ekonomifunktion enligt riktlinjer i koncernens finanspolicy. Genom att konsolidera och kontrollera riskerna centralt är det möjligt att minska risknivån och uppnå en kostnadseffektiv finansiering.

riskBESKRIVNING

riskHANTERING

l M Nedskrivning av förvärvsrelaterad immateriella tillgångar

Förvärv utgör en central del av Fasadgruppens tillväxtstrategi varav förvärvsrelaterad goodwill utgör en betydande del av koncernens balansräkning. Risk för nedskrivning av goodwill och andra förvär- vade immateriella tillgångar uppstår exempelvis om en värderings- enhet underpresterar i förhållande till de antaganden som gällde vid värderingen eller om villkoren de finansiella marknaderna förändras jämfört med tidpunkten för förvärvet. En eventuell ned- skrivning kan komma att påverka koncernens finansiella ställning och resultat negativt.

Fasadgruppen har lång erfarenhet av att förvärva och prissätta bolag. En vital del i förvärvsmodellen utgår från att skapa incitament för en fortsatt positiv utveckling av lönsamheten genom att bibehålla nyckelpersoner i bolaget. Samtliga potenti- ella kandidater granskas noga och bedöms utifrån tydliga kriterier innan förvär- vet genomförs. Koncernen bevakar löpande relevanta omständigheter avseende verksamheten, det allmänna ekonomiska läget, och den möjliga påverkan sådana omständigheter kan värderingen av koncernens goodwill.

l N Ränterisk

Fasadgruppen utsätts för ränterisk genom förändringar i marknads- räntan som påverkar koncernens resultat och kassaflöde.

Fasadgruppen har fastställda principer i finanspolicyn, godkänd av Fasadgruppen Group AB:s styrelse, och utgör ett ramverk för hantering av ränterisken. Se not 13.

l O Finansieringsrisk

Finansieringsrisk innefattar risker för att nuvarande krediter inte förlängs eller att det går att nya krediter, inklusive genomföran- det av nyemissioner för att in externt kapital.

För att begränsa finansieringsrisken eftersträvar koncernen en god likviditetsreserv, en anpassad förfallostruktur lån och kreditfaciliteter som i möjligaste mån harmoniserar med förväntade kassaflöden över tid, samt att uppnå diversifiering mellan finansieringsformer och marknader. I övrigt har Fasadgruppen fastställda principer i finanspolicyn, godkänd av Fasadgruppen Group AB:s styrelse, som utgör ett ramverk för hantering av finansieringsrisken. Se not 13.

l P Kreditrisk

Kreditrisk avser risken att motparten i en transaktion inte fullgör sina finansiella ansvarsförpliktelser och att eventuella säkerheter ej täcker Fasadgruppens fordran.

Samtliga bolag inom Fasadgruppen ska minimera och förebygga sin exponering mot kreditrisk kopplade till kundfordringar gentemot kund. För att begränsa risken tecknas bland annat ett kreditförsäkringsavtal.

I övrigt har Fasadgruppen fastställda principer i finanspolicyn, godkänd av Fasadgruppen Group AB:s styrelse, som utgör ett ramverk för hanteringen av kreditrisken. Se not 13.

l Q Valutarisk

Valutarisk är risken att förändringar i valutakurser påverkar resultat- räkningen, balansräkningen och kassaflödet negativt.

Huvuddelen av Fasadgruppens transaktioner utförs i respektive lands lokala valuta (transaktionsexponering). Exponering för valutakursändringar kan uppkomma från balansexponering koncernnivå från de danska, finska och norska dotterbolagen. Fasadgruppen har fastställda principer i finanspolicyn, godkänd av Fasadgruppen Group AB:s styrelse, och utgör ett ramverk för hantering av valutarisken. Se not 13.

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

24

Hållbarhet

Hållbarhets- rapport

Som Nordens ledande koncern inom fasadarbeten vill Fasadgruppen verka för en hållbar utveckling i den dagliga verksamheten. Fasadgruppens hållbarhetsstrategi utgår från tre fokusområden Branschens mest ambitiösa klimatarbete, Branschens bästa arbetsplats och Branschens mest stabila partner varifrån koncernen styr prioriteringarna.

INNEHÅLL

25 Hållbart värdeskapande

26 Hållbarhetsstyrning

27 Fokus: Energismart

28 Intressentdialog

29 Väsentlighetsanalys

30 Fokusområden inom hållbarhet

34 FN:s globala mål för en hållbar utveckling

36 Redovisning i enlighet med EU:s taxonomiförordning

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

25

Hållbarhet

Hållbart värdeskapande

e tjänster som Fasadgruppen tillhandahåller har en tydlig koppling till hållbarhet och miljö. De flesta fasad- lösningarna har en direkt positiv inverkan fastigheters energieffektivitet, till exempel genom ny tilläggsisolering eller installation av energifönster.

Fasadgruppens affärsmodell bygger en decentraliserad struktur där lokalt förankrade entreprenörsdrivna dotterbolag kan dra nytta av gemensamma funktioner och skalfördelar. Koncernen har gemensamma policyer och riktlinjer inom bland annat miljö, jämställdhet och arbetsmiljö samt en uppförandekod som samtliga medarbetare, leverantörer och andra samarbetspartners ska följa. En central hållbarhetsfunktion driver och följer upp det strategiska hållbarhetsarbetet inom koncernen och säkerställer att policyer och riktlinjer efterlevs.

Via de gemensamma funktionerna erbjuds centrala inköp, kvalitets-, miljö- och arbetsmiljösamordning (KMA), samt försäljningsinriktade initiativ med särskilt fokus energieffektivisering. Genom den operativa enheten möjlig- görs också samarbeten och kunskapsöverföring mellan dotterbolagen.

Varje dotterbolag ansvarar för att driva det dagliga hållbarhetsarbetet som både omfattar leveransen till kund och interna aspekter såsom arbets- miljö, säkerhet och jämställdhet.

Projekt- genomförande

Interna aspekter (såsom arbets- miljö, säkerhet och jämställhet)

Inköpsavtal

Kvalitets-, miljö- och arbetsmiljö- samordning

Kunskaps- delning

Hållbarhets- funktion för det strategiska håll- barhetsarbetet

Koncerngemen- samma policyer, riktlinjer och uppförandekod

Läs om Fasadgruppens affärsmodell i sin helhet sidorna 12–13.

Värdegrund

Fasadgruppens värdeord beskriver kärnan i verksamheten. Värde- grunden är vägledande i arbetet och utgör ett tydligt kundlöfte.

Samverkan

Nära samarbete inom koncernen, med kunder, leverantörer och andra samarbetspartners.

Hela tiden optimera vårt sätt att samverka för att utveckla nära och långsiktiga relationer.

Best practice delas löpande mellan bolagen inom koncernen i syfte att effektivisera arbetsprocesser.

Skapa förutsättningar för nya samarbeten.

Engagemang

Lokal kännedom och engagemang i varje region och marknad där vi finns representerade.

Kunden är alltid i fokus och vi strävar efter att överträffa högt ställda förväntningar.

Personlig kontakt är det mest lönsamma och effektiva för alla parter.

Lokal närvaro och regional styrka ger trygghet i hela affären.

Kompetens

Lång samlad erfarenhet inom fasadbranschen.

Bred kompetens inom fasadinstallation ger en trygg samarbetspartner som levererar hög kvalitet.

Best practice delas inom koncernen för att utveckla vår dagliga verksamhet för bästa kundnytta.

D

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

26

Hållbarhet

Hållbarhetsstyrning

Styrelsen fastställer Fasadgruppens övergripande hållbarhets- strategi och -mål, och följer upp arbetet vid varje ordinarie styrelsemöte. Koncernens hållbarhetsstrategi avhandlas vid särskilda strategidagar i både styrelse och koncernledning årligen. VD ansvarar för den löpande framdriften och uppfölj- ningen av målsättningar och aktiviteter inom ramverket. Arbetet sker i nära samverkan med CFO, övriga koncernledning- en och dotterbolagen.

Koncernen har en uppförandekod, hållbarhetspolicy, perso- nalpolicy, miljöpolicy, kvalitetspolicy och ett flertal andra rikt- linjer som berör hållbarhetsfrågor. Arbetsmiljöfrågor behandlas i Fasadgruppens arbetsmiljögrupp med representanter från både den gemensamma organisationen och dotterbolagen. I koncernens personalpolicy och tillhörande personalhandbok återfinns riktlinjer kring arbetsmiljöfrågor. I personalhandbo- ken, liksom intranätet och hemsidan, informeras också om Fasadgruppens visselblåsarfunktion.

Fasadgruppens dotterbolag certifieras enligt ISO 9001 och ISO 14001, eller motsvarande. ISO 9001 är en standard för kvali- tetsledning och säkerställer kvalitetsarbete utifrån kundfokus, ledarskap, medarbetarengagemang, processinriktning, förbätt- ring, faktabaserade beslut och relationshantering. ISO 14001 är ett miljöledningssystem som syftar till att förbättra miljö- prestandan genom mer effektiv användning av resurser, och genom att minska mängden avfall som produceras. Under 2025 kommer även arbetsmiljöcertifiering enligt ISO 45001

utvärderas för ett antal dotterbolag i koncernen.

Fasadgruppen är sedan 2021 anslutet till FN:s hållbarhets- initiativ Global Compact. Som deltagande företag ställer sig Fasadgruppen bakom och förbinder sig att verka i enlighet med Global Compacts tio principer om mänskliga rättigheter, arbetsrätt, miljö och antikorruption. Principerna baseras FN:s deklaration om de mänskliga rättigheterna, ILO:s grundläggan- de konventioner om mänskliga rättigheter i arbetslivet, Rio-deklarationen samt FN:s konvention mot korruption.

Fasadgruppens uppförandekod

Fasadgruppens uppförandekod fastställs av styrelsen och ses över årligen eller vid behov. Den beskriver kärnan av Fasadgruppens etis- ka riktlinjer och hur vi aktivt arbetar för att förbättra verksamheten för att säkerställa att den fungerar ett hållbart sätt. Uppförande- koden grundar sig koncernens tre kärnvärden, OECD:s riktlinjer för multinationella företag och FN:s principer för ansvarsfullt företa- gande (Global Compact) och innefattar områden såsom mänskliga rättigheter, arbetsvillkor, miljö och antikorruption. Syftet med uppfö- randekoden är att informera varje anställd, leverantör och kund samt aktieägare och andra intressenter om koncernens etiska riktlinjer och förhållningssätt. Varje dotterbolag får en kopia som en del av integra- tionsprocessen efter ett genomfört förvärv. Ansvaret för att säker- ställa att anställda vid varje dotterbolag följer uppförandekoden ligger hos de lokala verkställande direktörerna. Under 2025 kommer uppförandekoden att brytas upp i två separata koder för dels medar- betare i koncernen, dels leverantörer till koncernen.

Uppförandekoden återfinns i sin helhet www.fasadgruppen.se

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

27

fokus: Energismart

B

Från slitage och läckor till en energismart fasad

I slutet av 2024 slutförde Fasadgruppens dotterbolag SmartFront en omfattande exteriörrenovering av Brf Storspoven i Umeå.

RF Storspoven, uppförd 1968, stod inför både exteriörrenovering och energi- effektivisering. Förvaltaren Riksbyggen gav uppdraget till SmartFront, som också kunde erbjuda sin lösning för förbättrad ventilation i fastigheten. SmartFront-metoden har tidigare använts i ett flertal fastigheter i Umeå, vilket inspirerat Brf Storspoven som ville göra samma sak.

Projektet pågick under nästa fyra års tid och innebar fasad- och takrenovering av totalt åtta hus, innefattandes 170 lägenheter. Tegel med trasiga fogar plockades ner och ersat- tes med putsfasad som isolerats med mineralull. Husens tak renoverades och ett nytt högre tak lades ovanpå det gamla för bättre fallvinkel för vatten och snö. Därtill dränerades

marken och nya ventilationskana- ler installerades enligt SmartFronts patenterade metod. Det totala order- värdet översteg 100 MSEK.

SmartFront är en ledande metod i Norden för förbättrad energiprestan- da i befintliga byggnader som Fasad- gruppen unikt erbjuder marknaden. Metoden inleds med en utredning av den aktuella fastighetens energiprestanda och leve- rerar därefter konkreta åtgärdsförslag vad gäller kost- nads-, energi- och CO2-besparing. Förslagen presenteras sedan i tre steg: Bra, Bättre och Bäst, vilket innebär åtgärder som motsvarar upp till 80 procent energibesparing.

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

28

Hållbarhet

Intressentdialog

Fasadgruppen upprätthåller en kontinuerlig dialog med koncernens viktigaste intressenter i frågor som rör olika hållbarhetsaspekter. Intressentdialogen ger vägledning i hur vi ska prioritera och målsätta vårt arbete inom hållbarhet.

Intressenter

Kanaler för dialog

Viktiga frågor

Kunder

Byggbolag

Fastighetsförvaltare

Fastighetsägare

Bostadsrättsföreningar

Stat och kommun

Konsulter

Samtal, e-post, möten

Kundevents

Nyhetsflöde webb

Närvaro i sociala medier

Mässor, nätverk, branschdagar

Kundtidning

Kvalitet

Leveranssäkerhet och garantier

Prisbild

Energieffektivisering

Rent och snyggt byggena

Service och god dialog

Medarbetare

Dotterbolagens VD:ar

Befintliga medarbetare

Potentiella medarbetare

Områdesmöten

Månadsbladet, intranät, kundtidning

Medarbetarsamtal

Arbetsplatsmöten

Medverkan gymnasieevents och skolor

Lärlingsprogram

Lön, arbetsvillkor

Uppförandekod

Jämställdhet

Kompetensförsörjning

Kompetensutveckling

Möjlighet att påverka

Leverantörer och samarbets- partners

Produktleverantörer

IT

Transport

Maskiner

Upphandlingar

Strategiska och operativa möten

Långsiktigt partnerskap

Arbetsplatssäkerhet och kontroll i värdekedjan, underentreprenörer

Transparens

Produkt- och leveranskvalitet

Uppförandekod

Hållbarhetskrav, hållbara material

Kapital- marknad

Aktieägare

Investerare

Analytiker

Banker (långivare)

Samtal, e-post, möten

Seminarier

Rapporter och pressmeddelanden

Förvärvsstrategi

Affärsmodell och synergier

Energieffektivisering

Påverkan från inflation

Boenden

Boenden

Kringboenden

Lokalsamhällen

Skyltar byggarbetsplatser

Information vid behov (brf:er)

Buller

Förändringar i närmiljö

Energieffektiviseringar, tips energismarta beteenden

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

29

Hållbarhet

Väsentlighetsanalys

Under 2020 genomförde Fasadgruppen en väsentlighetsanalys som valideras eller uppdateras årligen. Syftet med analysen är att fastställa prioriteringar för hållbarhetsarbetet utifrån kunskap om verksamheten, den senaste forskningen och Fasadgruppens möjlighet att påverka. Prioriteringarna baseras såväl intres- senternas förväntningar som våra egna bedömningar.

Den metod som använts kan delas upp i två delar: intressen- ternas syn och Fasadgruppens påverkan. Frågor som påverkar intressenternas beslutsfattande och deras förväntningar Fasadgruppen identifieras genom den kontinuerliga intressent- dialogen. Den andra delen av analysen tar hänsyn till den faktiska eller potentiella påverkan som Fasadgruppens

verksamhet och affärsrelationer har omvärlden och de omvärldsfaktorer som påverkar möjligheten att bedriva verk- samhet.

De frågor som identifieras som mest väsentliga har sedan kategoriserats i sociala, miljömässiga och ekonomiska aspek- ter. De väsentliga hållbarhetsfrågorna är förankrade i styrelsen och ligger till grund för Fasadgruppens hållbarhetsarbete och hållbarhetsrapporten. Resultatet ligger i linje med den dubbla väsentlighetsanalys som genomförts i enlighet med kraven i EU:s Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) och som koncernen kommer att rapportera med start för verk- samhetsåret 2025.

Sociala aspekter

l 1 Säkerhet, arbetsmiljö och hälsa

l 2 Kompetensförsörjning, kompetensutveckling

l 3 Jämställdhet, mångfald och likabehandling

Ekologiska aspekter

l 4 Energieffektiviserande erbjudande

l 5 Resurseffektivitet och hållbara material

l 6 Klimatpåverkan i verksamheten

Ekonomiska aspekter

l 7 Kund- och leverantörssamverkan

l 8 Ansvar i leverantörskedjan (socialt/ miljömässigt dvs. affärsetik)

l 9 Antikorruption/mutor

l 10 Hållbara förvärv

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

30

Hållbarhet

Fasadgruppen har etablerat ett ramverk som styr prioriteringarna för koncernens hållbarhetsarbete. Ramverket är baserat tre fokusområden Branschens mest ambitiösa klimatarbete, Branschens bästa arbetsplats och Branschens mest stabila partner. Varje fokusområde kan kopplas till koncernens finansiella och icke-finansiella mål och innehåller delområden som bedöms som särskilt väsentliga för Fasadgruppens verksamhet och måluppfyllnad.

Fasadgruppens hållbarhetsramverk

Ambition

Fokusområden

Delområden

Koncernmål

Fokus sju av FN:s globala mål för hållbar utveckling

Fokusområden inom hållbarhetsarbetet

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

31

Hållbarhet

Branschens mest ambitiösa klimatarbete

Hållbart erbjudande

Fasadgruppens tjänster bidrar till att minska klimatpåverkan i fastigheter. Enligt exempelvis Boverket står uppvärmning av fastigheter för cirka 20 procent av Sveriges energiförbrukning, samtidigt som många byggnader har ett stort renoveringsbe- hov vilket innebär att en betydande del av energianvändning- en kan spåras till läckage. Åtgärder såsom fasad- och vindsisole- ring, fönsterrenoveringar och -utbyten är därför avgörande för att minska energianvändningen över tid.

Ofta kan de mest miljövänliga lösningarna också vara de dyraste kort sikt, varför koncernen arbetar med att informera om de långsiktiga fördelarna med att välja klimatsmarta alterna- tiv. Under 2024 genomfördes ett projekt med klimatberäkningar för olika typer av fasadåtgärder, vilket kommer rullas ut mot beställare under 2025.

Utöver att erbjuda energieffektiviserande tjänster verkar Fasadgruppen för att ständigt förbättra arbetsmetoder och processer samt att minska materialspill i samband med projekt- genomförandet. Som en del av dessa insatser har det norska dotterbolaget SH-Bygg under 2024 inlett ett samarbete med den externa aktören Ombygg, där överblivet material kan skänkas, säljas vidare och köpas.

Hållbara inköp

Material utgör den största klimatpåverkan i Fasadgruppens värdekedja och koncernen strävar mot att höja andelen hållbara inköp, till exempel tegel som framställts med biogas. Beslutet om vilket material som ska användas tas i de flesta fall av slutkund, men genom informationsgivning kan Fasadgruppen påverka kunden att den väljer det mest miljöanpassade alternativet. Koncernen arbetar tillsammans med flertalet leverantörer för att höja andelen hållbara inköp samt att förbättra dataunderlaget för att kunden ska kunna ta ett väl underbyggt beslut.

Under 2024 utvecklade Fasadgruppen sin hållbarhetsklassifi- cering av materialleverantörer, där alla leverantörer bedöms en skala från A till D utifrån förutbestämda hållbarhetskriterier. Kriterierna har anpassats för att bidra till Fasadgruppens nya

utsläppsminskningmål, där A-klassade leverantörer bland annat själva måste ha vetenskapligt baserade mål och kunna rappor- tera leverantörsspecifik data för det material som levererats till Fasadgruppen.

Minskad klimatpåverkan

Fasadgruppen eftersträvar att minska klimatpåverkan genom ansvarsfulla transporter, resor, inköp och energianvändning. Koncernens egna växthusgasutsläpp kommer främst från for- donsparken, och Fasadgruppen köper uteslutande hybrid- eller elfordon. År 2030 ska samtliga av koncernens bilar vara fossilfria, liksom övriga transporter som Fasadgruppen beställer. I det fall dotterbolagen har möjlighet att välja elbolag till sina lokaler används ett centralt upphandlat avtal med grön el.

Fasadgruppens dotterbolag har godkänts enligt ISO 9001 (kvalitetscertifiering) och ISO 14001 (miljöcertifiering), eller motsvarande. ISO-certifikaten är ett erkännande för bolagens arbete med att upprätthålla god kontroll över kvaliteten i sina verksamheter och arbete med att minska den miljöpåverkan som verksamheterna medför. ISO-certifieringarna är även nödvändiga för att vinna vissa projekt, särskilt vid offentliga upphandlingar. Om ett nyförvärvat bolag saknar certifieringar inleds ett arbete att erhålla dessa som en del av Fasadgruppens integrationsprocess.

Under 2024 har Fasadgruppen utvecklat nya kortsiktiga och långsiktiga mål för utsläppsminskning inklusive netto- nollmål som godkänts av Science Based Targets initiative. Med utgångspunkt i basåret 2023 har Fasadgruppen åtagit sig att netto-noll växthusgasutsläpp i hela värdekedjan senast år 2045. Genom netto-nollmålet är Fasadgruppen också en del av UNFCCC:s Race to Zero-kampanj. För de kortsiktiga målen har koncernen åtagit sig att minska de absoluta utsläppen av växt- husgaser i scope 1 och 2 med 42 procent till 2030, beräknat från basåret 2023. Fasadgruppen har också åtagit sig att 80 procent av dess leverantörer för inköpta varor och tjänster ska ha satt vetenskapligt förankrade mål senast år 2029. De nya och mer ambitiösa målen har ersatt Fasadgruppens tidigare minsknings- mål för scope 1, 2 och delar av scope 3 fram till 2030.

Växthusgasutsläpp per scope

2024

Scope

Beskrivning

Ton CO 2 e

Andel, %

Scope 1

Utsläpp som ägs och kontrolleras av verksamheten, dvs förbränning av bränsle för tjänstebilar

4 024

5,7

Scope 2

Utsläpp från verksamhetens inköpta energi

394

0,6

Scope 3

Utsläpp från inköpta varor och logistik

66 755

93,8

Totalt

71 173

100,0

Avfallshantering i projekt

Arbetsplatser ska förses med återvinningskärl att avfall och bygg- material kan källsorteras. Avfall och restprodukter uppkommer vid renovering gammalt material tas bort, samt vid nyproduktion material som ej förbrukats kan kvarstå. Ofarligt gammalt material ska återvinnas medan farligt material går till deponi. Ej förbrukat material ska användas vid annat projekt och obrutet material återlämnas till leverantören. Vid tvätt av fasader ska endast godkända och miljöde- klarerade kemikalier användas och tvättvattnet ska hanteras enligt gällande föreskrifter.

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

32

Hållbarhet

Branschens bästa arbetsplats

Säker arbetsmiljö

Fasadgruppens verksamhet är utsatt för risker kopplade till säkerhet och arbetsmiljö. Arbetet kan vara fysiskt krävande och utförs ofta ställningar och hög höjd. Koncernen arbetar därför för en säker och hälsosam arbetsmiljö med tydliga säker- hetskrav byggarbetsplatserna.

Fasadgruppen har en arbetsmiljögrupp med representanter från olika delar i koncernen som verkar för att säkerställa den bästa arbetsmiljön för Fasadgruppens hantverkare och under- entreprenörer. För att öka kontrollen i underentreprenörsledet genomförs särskilda due diligence-utredningar de entrepre- nörer som Fasadgruppens dotterbolag engagerar, liksom oan- mälda platsbesök.

Skador och olyckor förebyggs genom att varje dotterbolag årligen kartlägger potentiella arbetsmiljörisker samt formulerar en plan för hur dessa förhindras. Detta ska dokumenteras av arbetsmiljögruppen och rapporteras till samt följas upp av kon- cernledningen. Samtliga arbetsledare utbildas i säkra arbets- metoder och rutiner, vilket dokumenteras i en kompetensmatris som årligen redovisas för ledning och styrelse.

Under 2024 uppgick antalet arbetsplatsolyckor till 307 (114). De mest förekommande olyckorna berodde dåliga mark- förhållanden och felaktig hantering av handverktyg. Utöver detta rapporterades 154 (565) tillbud. De mest förekommande tillbuden berodde oordning samt bristfällig ställning.

Inkludering och mångfald

Fasadgruppen är verksam i en bransch som historiskt varit kraf- tigt mansdominerad. Koncernen arbetar därför aktivt för att öka mångfalden. Störst möjlighet finns att öka antalet kvinnor tjänstepersonssidan, men koncernen eftersträvar också att över

tid attrahera fler kvinnor till hantverkaryrket. En viktig aspekt i detta arbete är att erbjuda inkluderande arbetsplatser där inga former av diskriminering eller trakasserier tillåts. Fasadgruppen har nolltolerans mot diskriminering vid rekrytering, beslut om ersättning, arbetstider, semester, arbetsuppgifter, föräldraledig- het, prestationsbedömning, utveckling samt hälso- och frisk- vårdsfördelar.

Kompetensförsörjning och utveckling

En av Fasadgruppens främsta hållbarhetsrisker är brist kom- petenta hantverkare, särskilt i förhållande till att efterfrågan energieffektiviserande fasadåtgärder bedöms öka under lång tid framöver. För att långsiktigt stärka attraktionen i hantver- karyrket medverkar Fasadgruppen gymnasiemässor och samarbetar med yrkesförberedande utbildningar, samt erbjuder lärlingsprogram.

Internt vill koncernen ta tillvara den omfattande kompeten- sen hos våra medarbetare genom kunskapsdelning och ledar- skapsutbildningar. Många projektledare har en bakgrund som hantverkare, vilket ger goda förutsättningar att bli framgångsrik i sin roll. Genom årliga medarbetarundersökningar identifieras utvecklingsområden för att kontinuerligt bli en bättre arbets- givare.

Branschgemensamma initiativ

Säkerhet och arbetsmiljö är en branschgemensam fråga, och mycket arbete utförs genom gemensamma initiativ som omfattar aktörer i hela värdekedjan. Fasadgruppen är med i medlemsorganisationen Håll Nollan, som driver utvecklingsarbete inom bygg- och fastighets- branschen med fokus säkerhet och arbetsmiljö. Genom bland annat kunskapsdelning, utbildningar, gemensamma standarder och arbets- sätt hjälps medlemmarna åt att förbättra arbetsmiljö- och säkerhetsar- betet i branschen. Fasadgruppen är också medlem i den ekonomiska föreningen Byggbranschens säkerhetspark, en utbildningsanlägg- ning där dotterbolagen har möjlighet att i grupp praktisera säkerhet och reflektera kring beteende och attityder. Fasadgruppen har också anslutit sig till Färdplan 2045, som verkar för en hållbar, klimatneutral och konkurrenskraftig bygg- och anläggningssektor 2045, samt till Energieffektiviseringsföretagen (EEF) som är en intresseorganisation med visionen att energieffektivisera Sverige.

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

33

Hållbarhet

Branschens mest stabila partner

Styrning

Fasadgruppens decentraliserade affärsmodell ställer särskilda krav styrningen och riskhanteringen i koncernen. Utifrån en tydligt formulerad styrmodell som både säkerställer adekvat kontroll verksamheten och främjar handlingsfrihet och det lokala entreprenörskapet stärks Fasadgruppens konkurrens- kraft. Styrmodellen ligger till grund för Fasadgruppens integra- tionsmodell som används när ett nytt bolag förvärvats. Bland de gemensamma processer som etableras i varje nytt dotterbolag finns bland annat månadsrapportering och successiv vinstav- räkning.

Hållbara förvärv och finansiering

I samband med förvärv använder Fasadgruppen en specifik due diligence avseende hållbarhetsfaktorer som syftar till att säkerställa att nya förvärvade dotterbolag bidrar till koncernens ambitioner och målsättningar inom hållbarhet.

Kopplat till förvärvsstrategin har Fasadgruppen konverterat sitt kreditfacilitetsavtal om 2 700 MSEK till hållbarhetslänkade lån under 2024. Det ändrade hållbarhetslänkade kreditfacilitets- avtalet har ingåtts med Nordea, SEB och Svensk Exportkredit. Räntemarginalen under kreditfacilitetsavtalet är kopplad till tre nyckeltal (”KPI:er”) länkade till Fasadgruppens arbete med att minska den långsiktiga skadefrekvensen för arbetsrelaterade skador samt sina Scope 1-, Scope 2- och Scope 3-utsläpp.

Effekten räntemarginalen är upp till ± 0,05 procent per år om alla tre hållbarhetsmålen för KPI:erna uppfylls.

Etik och antikorruption

Fasadgruppen accepterar inte någon form av korruption, mutor, utpressning, eller penningtvätt och vi arbetar för att förhindra dessa typer av aktiviteter. Ett viktigt verktyg är uppförandekoden som måste accepteras av både medarbetare och leverantörer.

Fasadgruppen strävar efter att ha ett öppet företagsklimat, hög affärsetik och alltid se möjligheterna med nya förbättringar. Vid misstanke om oegentligheter såsom mutor, intressekonflik- ter, miljöbrott eller säkerhetsbrister arbetsplatsen tillhanda- hålls därför en visselblåsarfunktion med möjlighet till anony- mitet av en extern och oberoende aktör. Medarbetare, kunder, leverantörer och andra intressenter kan använda systemet dit rapportering sker antingen via internet eller telefon. Riktlinjer och instruktioner för visselblåsarfunktionen finns tillgängliga flertalet relevanta språk. Personer som rapporterar om missför- hållanden har ett lagstadgat meddelarskydd enligt Visselblåsar- lagstiftningen.

Under 2024 inkom 3 (3) visselblåsarärenden. Alla ärenden utreds nogsamt enligt fastställda rutiner och leder i fall av kon- staterade oegentligheter till vidare åtgärder. Inget av de inkom- na ärendena under 2024 ledde till vidare åtgärder.

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

34

Hållbarhet

Under 2022 genomförde Fasadgruppen en analys för att fastställa vilka av FN:s 17 globala mål som koncernen har bäst förutsättningar att bidra till. Utifrån analysen har sju av målen bedömts vara prioriterade, de antingen utgörs av områden som innebär stor potentiell risk eller områden där Fasadgruppen har stor möjlighet att driva hållbar utveckling. De prioriterade målen är en integrerad del av det ramverk genom vilket koncernen styr hållbarhetsarbetet.

JÄMSTÄLLDHET

Fokus delmål:

5.5 Säkerställ fullt deltagande för kvinnor i ledarskap och beslutsfattande

Ett av Fasadgruppens mål inom hållbarhetsramverket är att öka mångfalden och tillhandahålla en inkluderande arbetsplats. Koncernen har som mål att årligen öka antalet kvinnor i koncer- nen. För Fasadgruppen är det även mycket viktigt att samtliga medarbetare, oavsett kön, har löner fastställda likvärdiga grunder och bra arbetsförhållanden. Ett verktyg för att säker- ställa detta är lönekartläggningar.

HÅLLBAR ENERGI FÖR ALLA

Fokus delmål:

7.2 Öka andelen förnybar energi i världen 7.3 Fördubbla ökningen av energieffektivitet

Fasadgruppens tjänster bidrar till högre energieffektivitet i fastigheter. Genom att förbruka mindre energi för framför allt uppvärmning minskar belastningen både miljön och elräk- ningarna. Fasadgruppen förbereder också fastigheter för solcel- ler och samarbetar med solcellsföretag för själva installationen. Störst effekt uppnås när Fasadgruppens dotterbolag agerar i samverkan och kan utföra flera energieffektiverande moment inom samma projekt till exempel både tilläggsisolering och nya energifönster. Koncernen erbjuder också den patenterade SmartFront-metoden, en unik ventilationslösning som tillsam- mans med ny tilläggsisolering kan sänka energiförbrukningen i en enskild fastighet med upp till 80 procent.

ANSTÄNDIGT ARBETE OCH EKONOMISK TILLVÄXT

Fokus delmål:

8.5 Full sysselsättning och anständiga arbetsvillkor med lika lön för alla 8.6 Främja ungas anställning, utbildning och praktik 8.8 Skydda arbetstagares rättigheter och främja trygg och säker arbetsmiljö för alla

Fasadgruppen arbetar strukturerat med att säkerställa att kon- cernen erbjuder en hälsosam och trygg arbetsmiljö med tydliga säkerhetskrav. Arbetsmiljögruppen strävar efter att säkerställa att medarbetares säkerhet inte äventyras och har en nollvision för både arbetsplatsolyckor och långtidsfrånvaro. Utöver ansva- ret för våra egna medarbetare arbetar koncernen med att säker- ställa goda villkor för anställda hos våra underentreprenörer, bland annat genom återkommande stickprovskontroller. För att långsiktigt stärka attraktionen i hantverkaryrket medverkar Fasadgruppen gymnasiemässor och samarbetar med yrkes- förberedande utbildningar, samt erbjuder lärlingsprogram.

HÅLLBARA STÄDER OCH SAMHÄLLEN

Fokus delmål:

11.3 Inkluderande och hållbar urbanisering 11.6 Minska städers miljöpåverkan

Genom Fasadgruppens kunskap och erbjudande främjar koncernen hållbar stadsutveckling och minskad miljöpåverkan i enlighet med Fasadgruppens vision om en framtid med vackra, hållbara fastigheter och goda livsmiljöer för människor. Fasad- gruppen genomför löpande fasadrenoveringar fastigheter i ekonomiskt utsatta områden, vilket bidrar till ökad livskvalitet och trygghet för de boende.

FN:s globala mål för en hållbar utveckling

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

35

Hållbarhet

ANSVARSFULL KONSUMTION och PRODUKTION

Fokus delmål:

12.4 Ansvarsfull hantering av kemikalier och avfall 12.5 Minska mängden avfall markant 12.8 Öka allmänhetens kunskap om hållbara livsstilar

En välisolerad fasad är viktigt för en minskad energiförbruk- ning i fastigheter. Fasadgruppen strävar därför efter att, i största möjliga utsträckning, informera kunder om fördelarna med en förbättrad isolering och andra åtgärder som bidrar till energi- effektivisering. I samband med projektgenomförande ska avfall och byggmaterial källsorteras, där ofarligt gammalt material ska återvinnas medan farligt material går till deponi. Ej förbrukat material ska användas vid annat projekt och obrutet material återlämnas till leverantören. Vid tvätt av fasader ska endast god- kända och miljödeklarerade kemikalier användas och tvättvat- tnet ska hanteras enligt gällande föreskrifter.

BEKÄMPA KLIMAT- FÖRÄNDRINGARNA

Fokus delmål:

13.1 Stärk motståndskraften mot och anpassnings- förmågan till klimatrelaterade katastrofer

Material utgör den största klimatpåverkan i Fasadgruppens värdekedja och koncernen strävar mot att höja andelen hållbara inköp, till exempel tegel som framställts med biogas. Beslutet om vilket material som ska användas tas i de flesta fall av slut- kund, men Fasadgruppen har möjlighet att påverka beslutet genom tydlig information om vilket som är det mest miljövän- liga alternativet. Fasadgruppen ställer också krav leveran- törerna att agera enligt uppförandekoden, samt klassificerar dem en hållbarhetsskala A-D i syfte att höja andelen hållbara inköp. Fasadgruppen eftersträvar också att minska koncernens klimatpåverkan genom ansvarsfulla transporter, resor, inköp och energianvändning. Slutligen bidrar Fasadgruppens tjänster både till hållbara fasader som i högre grad kan stå emot påver- kan från förändrat klimat och till väsentligt högre energieffekti- vitet i fastigheter.

FREDLIGA OCH INKLUDERANDE SAMHÄLLEN

Fokus delmål:

16.5 Bekämpa korruption och mutor

Fasadgruppen accepterar inte någon form av korruption, mutor, utpressning, eller penningtvätt och vi arbetar för att förhindra dessa typer av aktiviteter. Ett viktigt verktyg är upp- förandekoden som måste accepteras av både medarbetare och leverantörer, liksom visselblåsarfunktionen som finns tillgänglig för medarbetare, kunder och leverantörer.

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

36

Hållbarhet

Redovisning i enlighet med EU:s taxonomiförordning

EU:s gröna taxonomi har till syfte att hjälpa investerare att identifiera och jämföra miljömässigt hållbara investeringar genom ett gemensamt klassificeringssystem för miljömässigt hållbara ekonomiska verksamheter. Taxonomiförordningen medför upplysningskrav som innebär att företag ska redovisa i vilken utsträckning som verksamheten är hållbar i förhållande till omsättning, driftsutgifter (OpEx) och kapitalutgifter (CapEx).

En koncerngemensam grupp har analyserat vilka aktiviteter inom Fasadgruppen som bedöms omfattas av och vara för- enliga med taxonomin utifrån tillgänglig dokumentation. För att taxonomins kriterier ska vara uppfyllda ska verksamheten väsentligt bidra till minst ett av sex av EU definierade miljömål, inte orsaka betydande skada något av de övriga fem målen samt uppfylla de kallade minimiskyddsåtgärderna.

Fasadgruppens verksamhet bidrar till miljömål 1, Begräns- ning av klimatförändringar renoveringsprojekt och instal- lation av energieffektiviseringsutrustning bidrar till att minska byggnaders energiåtgång och klimatpåverkan. Över tid kan verksamheten också i viss utsträckning antas bidra till miljömål 2, Anpassning till klimatförändringar fler byggnader kom- mer behöva rustas för att stå emot fysiska klimatrisker. Alla dot- terbolag inom Fasadgruppen certifieras enligt ISO 14001 eller motsvarande miljöledningssystem, vilket ger förutsättningar att inte orsaka betydande skada de övriga miljömålen. Avse- ende minimiskyddsåtgärderna beskrivs Fasadgruppens arbete och riktlinjer gällande bland annat mänskliga rättigheter och antikorruption i koncernens uppförandekod för medarbetare och leverantörer, som utgår från de tio principerna i UN Global Compact. Fasadgruppen utför löpande riskbedömningar och uppföljningar i hela värdekedjan, och beaktar olika riskaspekter som berör hållbarhet i samband med förvärv.

Verksamhet som omfattas av taxonomin

Fasadgruppens verksamhet omfattas i taxonomin av sektorn bygg- och fastighetsverksamhet. En väsentlig andel av Fasad- gruppens omsättning bedöms genereras från aktiviteterna renovering av befintliga byggnader (7.2) samt installation, underhåll och reparation av energieffektiviseringsutrustning (7.3). Aktiviteterna kopplas till NACE-koderna F41 (byggande av hus) och F43 (specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet). Den andel som inte omfattas avser framför allt diverse arbeten som utförs underentreprenad, mindre renoveringsåtgärder inklusive ändrings- och tilläggsarbeten, ställning, måleri samt vissa balkong- och smidesarbeten.

Verksamhet som är förenlig med taxonomin

Fasadgruppen har under 2024 genomfört en studie avseende taxonomikriterier och -förenlighet i större renoveringsprojekt där Fasadgruppens dotterbolag agerar huvudentreprenör. Resultatet av studien pekar att det i dagsläget är mycket svårt att klara de krav som ställs, särskilt i förhållande till att aktuella avfallshanteringsleverantörer måste kunna garantera 70 procent återbruk (exklusive energiåtervinning). Baserat ett beslutsträd kommer Fasadgruppen att löpande försöka identifiera projekt som skulle kunna bli taxonomiförenliga, men koncernens uppfattning i dagsläget är att procentsatsen taxonomiförenlig omsättning kommer vara mycket låg under kommande år.

För 2024 uppgår den taxonomiförenliga omsättningen till 0 procent. Skillnaden mot tidigare år beror olika metodolo- gier i förhållande till den utförda studien 2024. Fasadgruppen bedömer att koncernen inte heller längre kan tillgodoräkna sig omsättning från installation av tilläggsisolering och energi- fönster denna aktivitet tillfaller producenterna av respektive materialgrupp.

Andel ekonomiska aktiviteter

Nyckeltal

Totalt, MSEK

som omfattas av taxonomin, %

som omfattas av och är förenliga med taxonomin, %

Omsättning

4 927

59

0

Driftsutgifter 1

64

52

5

Kapitalutgifter 2

126

32

5

1) Avser summan av kostnader för forskning och utveckling, renovering av byggnader, korttidsleasingavtal, underhåll och reparation samt andra direkta kostnader som krävs för en effektiv daglig drift av materiella anläggningstillgångar.

2) Avser summan av investeringar i tillgångar som redovisas enligt IAS 16 Materiella anläggningstillgångar, IAS 38 Immateriella tillgångar samt tillkommande nyttjande- rätter enligt IFRS 16, Leasingavtal.

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

37

Hållbarhet

Omsättning

Andel av omsättningen från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven upplysningar som omfattar 2024.

Beslutsträd för taxonomipotential projektnivå

Renoverings- projekt?

Total- entreprenad?

Avfallshanterings- leverantör som kan garantera 70 procent återbruk (exkl. energi- återvinning)?

Möjligt att efterleva Appendix C (Pollution) genom bygg- varubedömningen eller andra register utanför Sverige?

Klimatriskanalys plats i linje med Appendix A i EU-taxonomin?

Projekt inte förenligt med EU-taxonomin

Projekt potentiellt förenligt med EU-taxonomin vid uppfyllande av alla specifika kriterier.

Nej?

Nej?

Nej?

Nej?

Nej?

Ja?

Ja?

Ja?

Ja?

Ja?

2024

Kriterier för väsentligt bidrag

Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada

Ekonomiska verksamheter: (1)

Kod/Koder (2)

Omsättning (3)

Andel av omsättning år 2024 (4)

Begränsning av klimat- förändringar (5)

Anpassning till klimat- förändringar (6)

Vatten (7)

Föroreningar (8)

Cikulär ekonomi (9)

Biologisk mångfald (10)

Begränsning av klimatförändringar (11)

Anpassning till klimat- förändringar (12)

Vatten (13)

Föroreningar (14)

Cirkulär ekonomi (15)

Biologisk mångfald (16)

Minimskyddsåtgärder (17)

Andel förenlig med Taxonomi- kraven (A.1) eller som omfattas av taxonomikraven (A.2) omsättning, år 2023 (18)

Kategori möjliggörande verksamhet (19)

Kategori omställnings- verksamhet (20)

Kod

MSEK 

%

J; N; N/EL

J; N; N/EL

J; N; N/EL

J; N; N/EL

J; N; N/EL

J; N; N/EL

J ; N

J ; N

J ; N

J ; N

J ; N

J ; N

J ; N

%

E

T

A VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN

A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter

-

0

0%

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

0%

-

-

Summa för de miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheternas omsättning (A.1)

0

0%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

-

-

-

-

-

-

-

0%

varav möjliggörande verksamheter:

0

0%

0%

0%

0%

0%

0%

0%

-

-

-

-

-

-

-

0%

-

varav omställningsverksamheter:

0

0%

0%

-

-

-

-

-

-

-

0%

-

A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)

EL; N/EL

EL; N/EL

EL; N/EL

EL; N/EL

EL; N/EL

EL; N/EL

- Renovering av befintliga byggnader

7.2

2 173

44%

EL

EL

N/EL

N/EL

N/EL

N/EL

45%

- Installation, underhåll och reparation av energieffektivisering- sutrustning

7.3

739

15%

EL

EL

N/EL

N/EL

N/EL

N/EL

-

Summa omsättning hos verksamheterna som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)

2 912

59%

59%

-

-

-

-

-

70%

Summa omsättning för verksamheter som omfattas av taxonomin (A.1 + A.2 = A)

2 912

59%

59%

-

-

-

-

-

86%

B VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN

Omfattnings- och förenlighetsförklaringar:

J = Ja, verksamheten omfattas av och är förenlig med taxonomin för det relevanta miljömålet.

N = Nej, verksamheten omfattas av men är inte förenlig med taxonomin för det relevanta miljömålet.

EL = Verksamhet som omfattas av taxonomin för det relevanta målet (eligible).

E/EL = Verksamhet som inte omfattas av taxonomin för det relevanta målet (non-eligible).

Summa omsättning för verksamheter som inte omfattas av taxonomin (B)

2 014

41%

Totalt (A+B)

4 927

100%

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

38

Hållbarhet

2024

Kriterier för väsentligt bidrag

Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada

Ekonomiska verksamheter: (1)

Kod/Koder (2)

Kapitalutgifter (3)

Andel av kapitalutgifter år 2024 (4)

Begränsning av klimat- förändringar (5)

Anpassning till klimat- förändringar (6)

Vatten (7)

Föroreningar (8)

Cikulär ekonomi (9)

Biologisk mångfald (10)

Begränsning av klimatförändringar (11)

Anpassning till klimat- förändringar (12)

Vatten (13)

Föroreningar (14)

Cirkulär ekonomi (15)

Biologisk mångfald (16)

Minimskyddsåtgärder (17)

Andel förenlig med Taxonomi- kraven (A.1) eller som omfattas av taxonomikraven (A.2) kapitalutgifter, år 2023 (18)

Kategori möjliggörande verksamhet (19)

Kategori omställnings- verksamhet (20)

Kod

MSEK 

%

J; N; N/EL

J; N; N/EL

J; N; N/EL

J; N; N/EL

J; N; N/EL

J; N; N/EL

J ; N

J ; N

J ; N

J ; N

J ; N

J ; N

J ; N

%

E

T

A VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN

A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter

- Renovering av befintliga byggnader

7.2

1

1%

J

N

N/EL

N/EL

N/EL

N/EL

J

J

J

J

J

J

J

1%

E

- Installation, underhåll och reparation av energi- effektiviseringsutrustning

7.3

5

4%

J

N

N/EL

N/EL

N/EL

N/EL

J

J

J

J

J

J

J

4%

E

Summa för de miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheternas kapitalutgifter (A.1)

6

5%

5%

-

-

-

-

-

J

J

J

J

J

J

J

5%

varav möjliggörande verksamheter:

6

5%

5%

-

-

-

-

-

J

J

J

J

J

J

J

5%

E

varav omställningsverksamheter:

-

-

-

J

J

J

J

J

J

J

0%

T

A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)

EL; N/EL

EL; N/EL

EL; N/EL

EL; N/EL

EL; N/EL

EL; N/EL

- Renovering av befintliga byggnader

7.2

40

32%

EL

EL

N/EL

N/EL

N/EL

N/EL

-

Summa kapitalutgifter hos verksamheterna som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)

40

32%

32%

-

-

-

-

-

32%

Summa kapitalutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin (A.1 + A.2 = A)

46

37%

37%

-

-

-

-

-

37%

B VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN

Omfattnings- och förenlighetsförklaringar:

J = Ja, verksamheten omfattas av och är förenlig med taxonomin för det relevanta miljömålet.

N = Nej, verksamheten omfattas av men är inte förenlig med taxonomin för det relevanta miljömålet.

EL = Verksamhet som omfattas av taxonomin för det relevanta målet (eligible).

E/EL = Verksamhet som inte omfattas av taxonomin för det relevanta målet (non-eligible).

Summa kapitalutgifter för verksamheter som inte omfattas av taxonomin (B)

80

63%

Totalt (A+B)

126

100%

Kapitalutgifter

Andel av kapitalutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven upplysningar som omfattar 2024.

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

39

Hållbarhet

2024

Kriterier för väsentligt bidrag

Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada

Ekonomiska verksamheter: (1)

Kod/Koder (2)

Driftsutgifter (3)

Andel av driftsutgifter år 2024 (4)

Begränsning av klimat- förändringar (5)

Anpassning till klimat- förändringar (6)

Vatten (7)

Föroreningar (8)

Cikulär ekonomi (9)

Biologisk mångfald (10)

Begränsning av klimatförändringar (11)

Anpassning till klimat- förändringar (12)

Vatten (13)

Föroreningar (14)

Cirkulär ekonomi (15)

Biologisk mångfald (16)

Minimskyddsåtgärder (17)

Andel förenlig med Taxonomi- kraven (A.1) eller som omfattas av taxonomikraven (A.2) driftsutgifter, år 2023 (18)

Kategori möjliggörande verksamhet (19)

Kategori omställnings- verksamhet (20)

Kod

MSEK 

%

J; N; N/EL

J; N; N/EL

J; N; N/EL

J; N; N/EL

J; N; N/EL

J; N; N/EL

J ; N

J ; N

J ; N

J ; N

J ; N

J ; N

J ; N

%

E

T

A VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN

A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter

- Renovering av befintliga byggnader

7.2

1

2%

J

N

N/EL

N/EL

N/EL

N/EL

J

J

J

J

J

J

J

2%

E

- Installation, underhåll och reparation av energi- effektiviseringsutrustning

7.3

2

3%

J

N

N/EL

N/EL

N/EL

N/EL

J

J

J

J

J

J

J

3%

E

Summa för de miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheternas driftsutgifter (A.1)

3

5%

5%

-

-

-

-

-

J

J

J

J

J

J

J

5%

varav möjliggörande verksamheter:

3

5%

5%

-

-

-

-

-

J

J

J

J

J

J

J

5%

E

varav omställningsverksamheter:

-

-

-

J

J

J

J

J

J

J

0%

T

A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)

EL; N/EL

EL; N/EL

EL; N/EL

EL; N/EL

EL; N/EL

EL; N/EL

- Renovering av befintliga byggnader

7.2

33

52%

EL

EL

N/EL

N/EL

N/EL

N/EL

0

Summa driftsutgifter hos verksamheterna som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)

33

52%

52%

-

-

-

-

-

52%

Summa driftsutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin (A.1 + A.2 = A)

36

56%

56%

-

-

-

-

-

56%

B VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN

Omfattnings- och förenlighetsförklaringar:

J = Ja, verksamheten omfattas av och är förenlig med taxonomin för det relevanta miljömålet.

N = Nej, verksamheten omfattas av men är inte förenlig med taxonomin för det relevanta miljömålet.

EL = Verksamhet som omfattas av taxonomin för det relevanta målet (eligible).

E/EL = Verksamhet som inte omfattas av taxonomin för det relevanta målet (non-eligible).

Summa driftsutgifter för verksamheter som inte omfattas av taxonomin (B)

28

44%

Totalt (A+B)

64

100%

Driftsutgifter

Andel av driftsutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven upplysningar som omfattar 2024.

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

40

Bolagsstyrning

INNEHÅLL

41 Ordförandeord

42 Bolagsstyrningsrapport

48 Rapport om intern styrning och kontroll

50 Styrelse

51 Koncernledning

Bolagsstyrning

Fasadgruppen strävar efter att tillämpa strikta normer och effektiva bolagsstyrningsprocesser för att säkerställa att verksamheten skapar långsiktigt värde för aktieägarna och övriga intressenter.

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

41

Bolagsstyrning

Ordförandeord

var ett utmanande år för Fasadgrup- pen, framför allt drivet av en svag och konkurrensutsatt marknad i Sve- rige. För styrelsen har fokus under året varit att stötta ledningsgruppen i att försvara lönsamheten och samtidigt fortsätta byg- ga koncernen för en starkare konjunktur.

Även i en svag marknad måste man kunna bibe- hålla god lönsamhet. Sett till koncernen som helhet har merparten av dotterbolagen klarat den uppgiften, ofta tack vare sina högkvalitativa och nischade erbju- danden. För de bolag som haft det svårare har vi olika sätt vidtagit åtgärder; i vissa fall har det handlat om praktiskt stöd och byte av ledning medan det i andra krävts strukturella förändringar. Arbetet med att vidta åtgärder fortsätter och intensifieras ytterligare med den nya plattare ledningsstrukturen som kommer resultera i en än mer effektiv styrning.

En av de viktigaste aktiviteterna 2024 var det större förvärvet av Clear Line, som med sin lönsamhetspro- fil visar vikten av att arbeta i en tydlig nisch där man kan ta betalt för kvalitet. Clear Line tillför dessutom en mycket välutvecklad IT- och projektledningsmiljö som utan tvekan kommer vara en viktig komponent i kon- cernens interna delning av best practice framåt. Sty- relsen var mycket engagerad i due diligence-arbetet inför förvärvet, i finansieringsdiskussionerna med kon- cernens långivande banker samt i framtagande av för- värvsupplägget som innebär att en stor del av slutlig total köpeskilling är beroende av framtida kassaflöden hos Clear Line. Vår bedömning är att vi åstadkommit en transaktion som kommer vara mycket värdeskapande för Fasadgruppen framåt.

Hållbarhet är en central del i koncernens strategi och styrelsen godkände under året de nya utsläpps- minskningmål som senare validerades av Science Based Targets Initiative. Som en marknadsledande aktör är det av vikt att Fasadgruppen driver en ambi- tiös hållbarhetsagenda eftersom det bygger högre barriärer mot konkurrenterna i exempelvis offentliga upphandlingar. Vi ser att allt fler beställare generellt lägger vikt, inte bara vid pris, utan också hållbarhets- relaterade egenskaper.

Avslutningsvis vill jag lyfta fram koncernens priori- tering för 2025: att stärka lönsamheten och därigenom minska nettoskuldsättningen tillbaka under målet om 2,5x EBITDA. Balansräkningen är vid utgången av 2024

ansträngd grund av de oväntat svaga resultaten i den svenska delen av verksamheten i december. Vi arbetar med att hantera situationen bästa sätt för våra aktieägare. Med de åtgärder som vidtagits för att stärka lönsamheten i bolagen, ytterligare pågå- ende strukturåtgärder samt tillskottet från ClearLine kommer balansräkningen stärkas. Skuldsättningen kommer snabbt att förbättras när marknaden i Sverige återhämtar sig från nuvarande mycket pressade nivå. Fasadgruppen är därmed väl positionerat för en stark värdeutveckling framöver.

Jag vill passa att tacka ledning, medarbetare, styrelsekollegor och aktieägare för förtroendet och gott samarbete under mina sex år i Fasadgruppen. Vid stämman i maj lämnar jag över till Mikael Karlsson, en av grundarna och större aktieägare, som därmed återvänder till koncernen som dess nya ordförande.

Stockholm i april 2025

Ulrika Dellby Styrelseordförande

2024

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

42

Bolagsstyrning

Fasadgruppen strävar efter att tillämpa strikta normer och effektiva bolagsstyrningsprocesser för att säkerställa att verksamheten skapar långsiktigt värde för aktieägarna och övriga intressenter. Detta inkluderar upprätthållande av en effektiv organisationsstruktur, processer för internkontroll och riskhantering samt transparent intern och extern rapportering.

Principer för bolagsstyrning

Fasadgruppen Group AB är ett svenskt publikt aktiebolag vars aktie är noterad Nasdaq Stockholm sedan decem- ber 2020. Till grund för Fasadgruppens bolagsstyrning ligger aktiebolagslagen, Nasdaqs regelverk för emittenter, Svensk kod för bolagsstyrning (Koden) samt andra tillämpliga lagar och regler. Cen- trala interna styrinstrument är Fasadgrup- pens bolagsordning, styrelsens arbets- ordning och andra interna policyer och instruktioner. Inga avvikelser har skett från Koden under 2024.

Aktiekapital

Enligt bolagsordningen ska aktiekapi- talet vara lägst 1 000 000 SEK och högst 4 000 000 SEK fördelat lägst 20 000 000 aktier och högst 80 000 000 aktier. Per den 31 december 2024 uppgick aktiekapitalet till 2 691 605,65 SEK fördelat 53 832 113 aktier med ett kvotvärde om 0,05 SEK per aktie. Samtliga aktier är av samma

aktieslag med lika rösträtt och andel av bolagets kapital och vinst.

Aktieägare

Vid utgången av 2024 hade Fasadgruppen 4 831 (3 745) kända aktieägare. De tio största ägarna kontrollerade vid samma tidpunkt 46,8 (54,9) procent av antalet aktier och röster. De tre största ägarna var Connecting Capital, Swedbank Robur Fonder och Gallows Pole Ltd. Det utländ- ska ägandet uppgick till 35,3 (33,0) pro- cent av antalet aktier och röster. Svenska institutionella ägare kontrollerade 32,1 (35,7) procent medan svenska privat- personers ägarandel uppgick till 20,2 (15,5) procent. Fasadgruppen uppskattar att cirka 25 procent av antalet aktier och röster kontrolleras av styrelse, ledning och medarbetare i Fasadgruppen.

Bolagsstämma

Bolagsstämman är Fasadgruppens högsta beslutande organ. Vid bolagsstämman

utövar aktieägarna sin rösträtt i nyckel- frågor om till exempel fastställande av resultat- och balansräkningar, disposi- tion av bolagets resultat, beviljande av ansvarsfrihet för styrelseledamöterna och verkställande direktören, val av styrelse- ledamöter och revisorer samt arvode till styrelseledamöter och revisorer.

Den som vill delta i bolagsstämma ska dels vara införd som aktieägare i utskrift eller annan framställning av hela aktiebo- ken avseende förhållandena sex bankda- gar före bolagsstämman, dels anmäla sin avsikt att delta till bolaget senast den dag som anges i kallelsen till bolagsstämman.

Aktieägare som vill ett ärende behandlat vid bolagsstämma ska begära det skriftligen hos styrelsen. Ärendet ska tas upp vid bolagsstämman om begä- ran har kommit in till styrelsen senast en vecka före den tidpunkt kallelse enligt aktiebolagslagen tidigast får utfärdas eller efter denna tidpunkt men i sådan tid att ärendet kan tas upp i kallelsen till bolagsstämman.

Bolagsstyrningsrapport

Styrningsstruktur

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

43

Bolagsstyrning

Kallelser, kommunikéer och protokoll samt övrigt tillhörande stämmomaterial hålls tillgängliga Fasadgruppens webbplats.

Årsstämma 2024

Årsstämman 2024 hölls i Stockholm den 15 maj 2024. Aktieägare hade möjlighet att utöva sin rösträtt antingen vid stäm- man personligen, genom ombud eller genom poströstning. 50,8 procent av totala antalet aktier och röster företräd- des vid stämman, som bland annat beslu- tade om vinstutdelning om 1,70 SEK per aktie uppdelat två utbetalningar om 0,85 per aktie per utbetalningstillfälle. Till styrelseledamöter omvaldes Ulrika Dell- by, Tomas Ståhl, Mats Karlsson, Gunilla Öhman och Christina Lindbäck. Magnus Meyer valdes som ny styrelseledamot.

Ulrika Dellby omvaldes till styrelsens ordförande. Därtill beslutades om infö- rande av ett långsiktigt incitamentspro- gram samt bemyndiganden för styrelsen att besluta om emissioner av aktier samt återköp och överlåtelser av egna aktier.

Extra stämma 2024

Den 3 december 2024 hölls en extra bolagsstämma i Stockholm. Aktieägare hade möjlighet att utöva sin rösträtt antingen vid stämman personligen eller genom ombud. 41,3 procent av totala antalet aktier och röster företräddes. Vid stämman beslutades, i enlighet med sty- relsens förslag, att bemyndiga styrelsen beslut om emissioner av högst 5 383 211 nya aktier. Bemyndigandet får utnyttjas vid ett eller flera tillfällen före nästa års- stämma. Emissioner får ske med eller utan avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, i enlighet med villkoren för bemyndigan- det. Bemyndigandet ersatte den återstå- ende delen av det emissionsbemyndigan- de som årsstämman 2024 beslutade om.

Bakgrunden till styrelsens förslag till bolagsstämman var att bolaget efter förvärvet av Clear Line ska ha möjlighet

att fortsätta agera i enlighet med sin för- värvsstrategi.

Valberedning

Enligt instruktion antagen vid extra bolagsstämma den 2 oktober 2020 ska valberedningens ledamöter utses genom att de tre röstmässigt största aktieägarna i bolaget, i den av Euroclear Sweden förda aktieboken per den sista bankdagen i augusti, ges möjlighet att utse varsin ledamot. Om färre än tre ledamöter har utsetts enligt detta förfarande ska övriga aktieägare i röstmässig storleksordning ges möjlighet att utse varsin ledamot till dess att sammanlagt tre ledamöter har utsetts. Den aktieägare som kontrollerar flest röster i bolaget äger rätt att utse val- beredningens ordförande.

Valberedningens uppgift är att till års- stämman lämna förslag avseende:

val av styrelseordförande och övriga styrelseledamöter,

beslut om styrelsearvode,

val av revisor,

beslut om revisorsarvode,

val av stämmoordförande, och

beslut om ändringar av valberednings- instruktion (om valberedningen anser att det är nödvändigt).

Valberedningens sammansättning inför årsstämman 2024 framgår av tabel- len nedan, till vänster.

Mångfald i styrelsen

Valberedningen ska tillämpa regel 4.1 i Koden om mångfaldspolicy vid framta- gande av förslaget till styrelse, med målet att åstadkomma en väl fungerande styrel- sesammansättning avseende mångfald och bredd, när det gäller bland annat kön, nationalitet, ålder och branscherfarenhet.

Valberedningens sammansättning

Ledamot

Utsedd av ägare

Ägares andel av röster per 2024-12-31, %

Lars Nordin, Ordförande

Connecting Capital

9,9

Marianne Nilsson

Swedbank Robur Fonder

7,1

Peter Lundqvist

Tredje AP-fonden

4,0

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

44

Bolagsstyrning

December

Affärsplan 2025

November

Utvärdering av styrelsens arbete

Oktober

Förvärv av Clear Line

Finansieringsavtal

Delårsrapport Q3

Augusti

Delårsrapport Q2

April

Årsredovisning 2023

Kallelse till årsstämma

Uppstart av bolag

Februari

Bokslutskommuniké 2023

Riskanalys och -hantering

Nya holdingbolag i Norden

Maj

Delårsrapport Q1

Konstituerande styrelsemöte

Juni

Strategimöte tillsammans med koncernledningen

Beslut om netto-nollmål och utsläppsminskningsmål för verifikation av Science Based Targets initiative

Styrelse

Styrelsen är Fasadgruppens näst högsta beslutande organ efter bolagsstämman. Styrelsens uppgifter regleras huvud- sakligen i aktiebolagslagen, bolagets bolagsordning och Koden. Därutöver regleras styrelsens arbete av bolagsstäm- mans instruktioner och styrelsens interna arbetsordning. Styrelsens arbetsordning reglerar arbetsfördelningen inom styrel- sen. Styrelsen antar även instruktioner för styrelsens utskott, en instruktion för den verkställande direktören och en instruk- tion för den ekonomiska rapporteringen till styrelsen.

Styrelsen svarar för Fasadgruppens organisation och förvaltningen av bola- gets angelägenheter, vilket bland annat innefattar ett ansvar för:

upprättande av övergripande, lång- siktiga strategier och mål, budgetar och affärsplaner,

fastställande av riktlinjer för att säker- ställa att verksamheten är långsiktigt värdeskapande,

granskning/godkännande av bokslut,

att fatta beslut i frågor rörande inves- teringar och försäljningar, kapitalstruk- tur och utdelningspolicy,

tillse att bolagets interna rutiner säkerställer en god intern kontroll, utveckling och antagande av centrala

policyer, tillse att kontrollsystem finns för uppföljning av att policyer och rikt- linjer efterlevs, tillse att system finns för uppföljning och kontroll av bolagets verksamhet och risker, betydande för- ändringar i bolagets organisation och verksamhet, och

att utse verkställande direktör och, i enlighet med riktlinjerna som antagits av bolagsstämman, fastställa lön och andra anställningsförmåner för verk- ställande direktören och andra ledan- de befattningshavare.

Styrelseordföranden ska se till att styrelsens arbete bedrivs effektivt och att styrelsen fullgör dess åligganden.

Styrelsen sammanträder enligt ett årligen fastställt schema. Utöver dessa ordinarie möten kan ytterligare styrelse- möten sammankallas om styrelseordfö- randen anser att det behövs eller om en styrelseledamot eller den verkställande direktören begär det.

Styrelsens arbete under 2024

Styrelsen har under 2024 hållit 19 möten, varav 2 hölls per capsulam och 7 utgjorde extra styrelsemöten för att behandla enskilda specifika ärenden såsom förvär- vet av Clear Line och tillhörande finansie- ring. VD, CFO samt kommunikations- och hållbarhetschef föredrog vid varje ordina-

rie styrelsemöte som alltid innehåller en verksamhetsrapport, en förvärvsrapport, en hållbarhetsrapport samt en ekonomi- rapport med resultat- och budgetuppfölj- ning. Därutöver har styrelsen genomfört möten med revisorerna utan ledande befattningshavares närvaro. Vid två av de ordinarie styrelsemötena har styrelsen utöver ordinarie agenda även genomfört besök ute hos dotterbolag och projekt.

Utvärdering av styrelsen

För att säkerställa och utveckla kvaliteten styrelsens arbete genomförs årligen en utvärdering av styrelsens arbete och dess ledamöter. Under 2024 skedde utvärde- ringen genom en externt tillhandahållen webbaserad enkät som varje ledamot samt VD, CFO och kommunikations- och hållbarhetschef fick fylla i. Resultatet av utvärderingen redovisades skriftligen till ledamöterna och diskuterades vid ordi- narie styrelsemöte i november. Styrelsens ordförande har också redogjort för resul- tatet av utvärderingen vid möte med val- beredningen. Styrelsen utvärderar även VD enligt samma metodik.

Styrelsens arbetsformer

Styrelsen har inrättat utskott med uppgift att bereda beslut i särskilda frågor. De ärenden som behandlats vid utskotts-

Styrelsens arbete under 2024

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

45

Bolagsstyrning

möten ska protokollföras och rapporteras till styrelsen vid nästa möte. Utskottens ledamöter och ordförande utses vid det konstituerande styrelsemöte som hålls direkt efter valet av styrelseledamöter.

Revisionsutskott

Revisionsutskottet består sedan årsstäm- man 2024 av följande fyra ledamöter: Tomas Ståhl (ordförande), Ulrika Dellby, Gunilla Öhman och Christina Lindbäck. Samtliga ledamöter i revisionsutskottet är oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen. Utskottet hade fem protokollförda möten under året.

Revisionsutskottets huvudsakliga uppgifter är att:

övervaka bolagets finansiella rappor- tering samt lämna rekommendationer och förslag för att säkerställa rapporte- ringens tillförlitlighet,

med avseende den finansiella rap- porteringen övervaka effektiviteten

i bolagets internkontroll och risk- hantering,

hålla sig informerat om revisionen av årsredovisningen och koncern- redovisningen,

informera styrelsen om resultatet av revisionen och vilket sätt revisionen bidrog till den finansiella rapportering- ens tillförlitlighet samt om vilken funk- tion utskottet har haft,

granska och övervaka den externa revi- sorns opartiskhet och självständighet och särskilt uppmärksamma om den externa revisorn tillhandahåller bola- get andra tjänster än revision, samt ta ställning till slutsatserna från Revisors- inspektionens kvalitetskontroll,

biträda valberedningen vid upprät- tandet av förslag till bolagsstämmans beslut om revisorsval,

bereda policyer som beslutas av styrelsen, och

övervaka bolagets hållbarhetsrappor-

tering samt lämna rekommendationer och förslag för att säkerställa rapporte- ringens tillförlitlighet.

Ersättningsutskott

Ersättningsutskottet består sedan års- stämman 2024 av följande tre ledamöter: Ulrika Dellby (ordförande), Tomas Ståhl och Magnus Meyer. Samtliga ledamöter i ersättningsutskottet är oberoende i för- hållande till bolaget och bolagsledningen. Utskottet hade tre protokollförda möten varav ett hölls per capsulam under året.

Ersättningsutskottets huvudsakliga uppgifter är att:

bereda styrelsens beslut i frågor om ersättningsprinciper, ersättningar och andra anställningsvillkor för bolags- ledningen,

följa och utvärdera pågående och under året avslutade program för rör- liga ersättningar för bolagsledningen,

följa och utvärdera tillämpningen av de riktlinjer för ersättningar till ledan- de befattningshavare som årsstäm- man enligt lag ska fatta beslut om samt gällande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i bolaget,

upprätta och tillhandahålla styrelsen utkast till den ersättningsrapport som bolaget ska upprätta enligt aktie- bolagslagen, och

om bolaget implementerar incita- mentsprogram för bolagets anställda, säkerställa att incitamentsprogram- men utvärderas årligen.

Verkställande direktör och koncernledning

Den verkställande direktören är under- ordnad styrelsen och ska sköta den löpan- de förvaltningen enligt styrelsens riktlin- jer och anvisningar. Arbetsfördelningen mellan styrelsen och den verkställande direktören anges i styrelsens arbetsord- ning och instruktionen för den verkstäl- lande direktören.

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

46

Bolagsstyrning

Den verkställande direktören är ansvarig för att styrelsen erhåller information och nödvändigt beslutsunderlag, leder arbe- tet i koncernledningen och fattar beslut efter samråd med övriga medlemmar i koncernledningen. Den verkställande direktören är även föredragande vid styrelsesammanträden och ska tillse att styrelseledamöterna regelbundet erhål- ler den information som krävs för att följa bolagets och koncernens finansiella ställ- ning, likviditet och utveckling.

Koncernledningen består för närva- rande av verkställande direktör, CFO, för- värvschef, tre dotterbolagsordföranden samt två dotterbolags-VD:ar. Fasadgrup- pens verkställande direktör är Martin Jacobsson.

Mer om koncernledningen återfinns sidan 51.

Ersättning till styrelsen

Årsstämman 2024 beslutade att styrelse- arvode ska utgå med 550 000 kronor till styrelsens ordförande och 270 000 kronor vardera till övriga styrelseledamöter som har valts av årsstämman samt att 85 000 kronor ska utgå till ordföranden i styrelsens revisionsutskott och att 52 000 kronor ska utgå till ordföranden i styrelsens ersättningsutskott och 32 000 kronor vardera till övriga ledamöter i ersättningsutskottet.

Ytterligare information om ersättning till styrelsen återfinns i not 4.

Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare

Riktlinjer för ersättning till ledande befatt- ningshavare fastställdes vid årsstämman 2024. Ersättningsprinciperna ska säker- ställa ansvarsfulla ersättningsbeslut som stödjer bolagets strategi, långsiktiga intressen och hållbara affärsmetoder. Löner och andra anställningsvillkor ska

ge koncernen möjlighet att behålla och rekrytera kompetenta ledande befatt- ningshavare till en rimlig kostnad. Ersätt- ningar till ledande befattningshavare kan bestå av en grundlön, rörlig lön, pension och andra förmåner.

Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare finns sidorna 57–58. Ersättning till verkställande direktör och koncernledning samt övriga förmåner och anställningsvillkor framgår av not 4.

Styrelsens sammansättning och närvaro 2024

Oberoende mot

Deltagande vid möten

Ledamot

Befattning

Invald

Bolaget och bolagsledningen

Större aktieägare

Styrelse- möten

Revisions- utskott

Ersättnings- utskott

Ulrika Delby

Ordförande

2019

Ja

Ja

19/19

5/5

3/3

Christina Lindbäck

Ledamot

2021

Ja

Ja

17/19

4/5

-

Gunilla Öhman

Ledamot

2020

Ja

Ja

19/19

5/5

-

Magnus Meyer

Ledamot (fr.o.m. årsstämman 2024)

2024

Ja

Ja

13/13

-

1/1

Tomas Ståhl

Ledamot

2018

Ja

Nej

19/19

5/5

3/3

Mats Karlsson

Ledamot

2023

Nej

Ja

19/19

-

-

Tomas Georgiadis

Ledamot (t.o.m. årsstämman 2024)

2020

Ja

Ja

6/6

-

2/2

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

47

Bolagsstyrning

Incitamentsprogram

Årsstämmorna 2022, 2023 och 2024 beslöt att införa långsiktiga incitaments- program för anställda i koncernen. Syftet med incitamentsprogrammen är att skapa förutsättningar för att behålla och rekrytera kompetent personal till koncer- nen, att öka deltagarnas motivation, före- tagslojalitet och intressegemenskap med bolagets aktieägare samt att främja eget aktieägande i bolaget och därigenom främja aktieägarvärde och bolagets lång- siktiga värdeskapande.

Incitamentsprogrammen består av teckningsoptioner (2022/2025, 2023/2026 samt 2024/2027) som överlåtits till koncer- nanställda till ett marknadspris beräknat enligt Black & Scholes värderingsmodell. Varje teckningsoption ger innehavaren rätt att teckna en ny aktie i bolaget vid en viss tidpunkt och till en förutbestämd teckningskurs. Teckningskursen motsva- rar 125 procent av den genomsnittliga volymvägda betalkursen för bolagets aktier Nasdaq Stockholm under de tio senaste handelsdagarna före respektive årsstämmas beslut om programmen.

Bolaget har under vissa förutsättning- ar rätt att återköpa teckningsoptioner från innehavare vars anställning i koncer- nen upphör eller som önskar överlåta sina teckningsoptioner till tredje man.

Under 2024 avslutades programmet som beslutades av årsstämman 2021 och som bestod av optioner serie 2021/2024. Inga deltagare tecknade nya aktier under teckningsperioden i juni.

Mer information om villkoren för tecknings- optionerna finns tillgänglig bolagets webbplats.

Revisorer

Revisorn ska granska Fasadgruppens årsredovisning och bokföring samt sty- relsens och den verkställande direktö- rens förvaltning. Eftersom bolaget är ett moderbolag ska revisorn även granska koncernredovisningen och koncernbola- gens inbördes förhållanden. Revision av Fasadgruppens finansiella rapporter och räkenskaper samt styrelsens och den verk-

ställande direktörens förvaltning utförs i enlighet med god revisionssed i Sverige. Efter varje räkenskapsår ska revisorn läm- na en revisionsberättelse och en koncern- revisionsberättelse till årsstämman. Vid årsstämman 2024 omvaldes revisionsbo- laget Deloitte AB som revisor för perioden fram till årsstämman 2025. Richard Peters, auktoriserad revisor, är huvudansvarig för revisionen av Fasadgruppen.

Incitamentsprogram

Max antal teckningsoptioner

Antal tecknings- optioner som överlåtits

Antal anställda som förvärvat teckningsoptioner

Inbetald options- premie (MSEK)

Tecknings- period

Tecknings- kurs (SEK)

2022/2025

484 000

236 196

46

1,7

Juni 2025

179,8

2023/2026

500 000

213 410

68

4,3

Juni 2026

104,0

2024/2027

500 000

137 023

41

1,8

Juni 2027

83,5

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

48

Bolagsstyrning

Fasadgruppens arbete med intern styrning och kontroll ska säkerställa att den finansiella rapporteringen är ändamålsenlig, korrekt och tillförlitlig i enlighet med tillämpliga lagar och regler.

I enlighet med aktiebolagslagen och Svensk kod för bolagsstyrning ansvarar styrelsen för att bolaget har en god intern kontroll och effektiva processer som kan säkerställa att den finansiella rappor- teringen är ändamålsenlig, korrekt och tillförlitlig i enlighet med tillämpliga lagar och regler. Fasadgruppens internkon- trollarbete är baserat COSO-ramverket för intern kontroll vilket har anpassats till verksamheten. Kontrollmiljön utgör basen för arbetet och själva processen är struk- turerad i momenten riskbedömning, kon- trollaktiviteter, utvärdering och rappor- tering. Att informera och kommunicera om risker, policyer, rutiner och kontroller bidrar till att säkerställa en god riskhante- ring och att riktiga affärsbeslut kan tas.

Ansvaret för att upprätthålla en effek- tiv kontrollmiljö och bedriva det löpande arbetet är delegerat till verkställande direktören. CFO har det övergripande ansvaret för att koordinera och följa upp arbetet det sätt som styrelsen beslutar. I CFOs ansvar ingår att säkerställa att redo- visning och rapportering inom koncernen

följer gällande lagar och normer samt att nya standarder och tolkningsuttalanden implementeras ett korrekt sätt.

Kontrollmiljö

Kontrollmiljön utgör basen för den interna styrningen och kontrollen avse- ende den finansiella rapporteringen. Den definieras genom policyer, instruktioner och riktlinjer och upprätthålls med hjälp av Fasadgruppens organisationsstruktur med tydligt ansvar och befogenheter baserade gemensamma värderingar.

Fasadgruppens styrelse har etablerat tydliga processer och arbetsordningar för sitt arbete och för arbetsfördelningen mellan styrelsen och den verkställande direktören. För den finansiella rapporte- ringen har styrelsen inrättat ett revisions- utskott.

Fasadgruppens viktigaste finansiella styrdokument omfattar investerings- policy, finanspolicy, attestinstruktion, informations- och insiderpolicy, policy för riskhantering och internkontroll, ekonom- ihandbok och bolagsstyrningspolicy.

Riskbedömning

Fasadgruppen genomför årligen en ris- kanalys med syftet att säkerställa korrekt och tillförlitlig finansiell rapportering och redovisning i enlighet med tillämpliga lagar, regler och redovisningsstandarder. Riskanalysen sker som en del av affärspla- neringen för att ge en samlad riskbedöm- ning där syftet är att identifiera, värdera och hantera risker som hotar koncernens affärsidé, vision och mål. Fasadgruppen utgår från definitionen av risk som ’En framtida händelse som hotar organisa- tionens förmåga att uppnå sin vision och sina långsiktiga mål’. Riskbedömningen sker inom riskkategorierna:

Omvärldsrisker

Operativa risker

Finansiella risker

Därutöver beaktas även Revisorernas iakttagelser från bland annat förvaltnings- revisionen. De identifierade riskerna bedöms baserat på:

Påverkan affärsidé, vision och mål.

Sannolikhet att risken kommer att inträffa inom planeringsperioden.

Effektivitet i befintliga kontrollåtgärder.

I riskbedömningen ingår att identifiera risker som kan uppstå om de grundläg- gande kraven den finansiella rap- porteringen (fullständighet, riktighet, värdering och rapportering) i koncernen inte uppfylls samt risk för förlust eller förskingring av tillgångar. För identifie- rade kritiska risker genomlyses proces- serna och tillhörande interna kontroller i syfte att minimera risken. Verkställande direktör rapporterar identifierade risker till revisionsutskottet och styrelsen som fattar beslut om vilka risker som är mest väsentliga att beakta för att säkerställa en god intern kontroll inom den finansiella rapporteringen.

Styrelsens rapport om intern styrning och kontroll avseende den finansiella rapporteringen

Fasadgruppens internkontroll- struktur

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

49

Bolagsstyrning

Exempel områden som anses mest väsentliga att fokusera är antaganden kopplade till succesiv vinstavräkning inom projektredovisningen, redovisning- en av förvärv samt värdering av goodwill och varumärken.

Kontrollaktiviteter

Fasadgruppen har inrättat ett antal kon- trollaktiviteter för respektive huvudpro- cess av sådant som ska vara etablerat och fungera i riskhanteringsarbetet. Aktivite- terna utgör viktiga verktyg som möjliggör för styrelsen att leda och utvärdera infor- mation från bolagsledningen, säkerställa effektivitet i koncernens processer och ta ansvar för identifierade risker.

Exempel är transaktionsrelaterade kontroller kopplade till attest och inves- teringar, utbetalningsrutiner och kon- toavstämningar. Resultatuppföljningen fungerar som ett viktigt komplement till de kontroller som genomförs i ekonomi- processerna.

Utvärdering och rapportering

Fasadgruppen har en koncernövergripan- de övervakningsprocess genom vilken verksamheter och funktioner följer upp kontrollaktiviteterna och återrapporterar status. En självutvärdering av internkon- trollens effektivitet genomförs årligen för samtliga processer. Verkställande direktö- ren är ansvarig för att presentera resulta- tet för revisionsutskottet och styrelsen.

Information och kommunikation

Fasadgruppens kommunikation ska vara långsiktig och förenlig med koncernens varumärke, vision, affärsidé, strategier, mål och värderingar. Informationen ska vara korrekt, relevant och tydlig i enlighet med tillämpliga lagar och regler. I syfte att främja fullständig och korrekt informa- tionsgivning i den finansiella rapporte- ringen har Fasadgruppen en av styrelsen

antagen information- och insiderpolicy som bland annat innehåller riktlinjer för hantering av insiderinformation och andra externa informationsskyldigheter. Samtliga styrande dokument finns till- gängliga via Fasadgruppens intranät.

Aktiviteter 2024

Nedan sammanfattas Fasadgruppens huvudaktiviteter inom intern styrning och kontroll under 2024:

Samtliga styrande dokument uppdate- rades under året för att möta kravställ- ningarna.

Arbetet med bokslutsrapporteringen har fortsatt utvecklats och trimmats under året för en snabbare kvartalsrap- portering.

Fortsatt arbete med att vidareutveckla och förbättra kontrollaktiviteter inom prioriterade processer i syfte att öka antalet automatiserade kontroller och vidareutveckla riskhanteringen med fokus den finansiella rapporte- ringen.

Inrättande av en IT-ansvarig för att stärka kontrollen, hantera IT-risker och långsiktigt utveckla den IT-strategiska rollen.

Planerade aktiviteter

Under 2025 kommer Fasadgruppen att fortsätta utveckla arbetet med intern styrning och kontroll. Följande planerade aktiviteter ligger i fokus under det kom- mande året:

Löpande anpassning av revisorernas iakttagelser och kommentarer.

Fortsatt arbete med framtagning av CSRD-relaterade nyckeltal och imple- mentering av stödsystemet Position Green för att rapportera och följa upp aktuella nyckeltal löpande.

I syfte att öka stödförmågan, utveckla uppföljningen och effektivisera kom- munikationen genomförde koncernen i det första kvartalet en omorganisation. Ett led mellan koncernledningen och dotterbolagen tas bort, och de cen- trala stödfunktionerna stöps om. Den nya organisationen utgår från en platt struktur där dotterbolagen fördelas i kluster med en gemensam styrelseord- förande.

Internrevision

Styrelsen har gjort bedömningen att Fasadgruppen, utöver befintliga proces- ser och funktioner för intern styrning och kontroll, inte har behov av en formalise- rad internrevision. Uppföljning utförs av styrelse samt koncernledning och kon- trollnivån bedöms för närvarande upp- fylla bolagets behov. En årlig bedömning görs huruvida en internrevisionsfunktion anses nödvändig för att bibehålla god kontroll inom Fasadgruppen.

Stockholm den 16 april 2025

Styrelsen

Revisorns yttrande om bolagsstyrningsrapporten återfinns sidan 101.

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

50

Bolagsstyrning

Styrelse

Ulrika Dellby

Styrelseordförande

Invald: Styrelseordförande sedan maj 2022 (styrelse- ledamot sedan maj 2020 och i bolag i Koncernen sedan 2019). Ordförande i ersättningsutskottet, ledamot i revisionsutskottet.

Född: 1966.

Huvudsaklig utbildning: Civilekonom, Handelshögskolan i Stockholm.

Övriga väsentliga uppdrag: Vice ordförande i BICO Group, styrelseledamot i Lifco, Arjo, Elanders, Linc, Werksta samt Kungliga Dramatiska Teatern.

Bakgrund: Tidigare partner BCG samt inom Private Equity och VD Brindfors Enterprise IG. Tidigare vice ordförande Norrporten samt styrelseledamot i bland annat SJ, Kavli, Cybercom samt IVAs Näringslivsråd.

Aktieinnehav: 100 000 aktier (privat samt genom bolag).

Bolagsförhållande: Oberoende i förhållande till Bolaget, bolagsledningen och Bolagets större aktieägare.

Gunilla Öhman

Styrelseledamot

Invald: Styrelseledamot sedan juni 2020. Ledamot i revisionsutskottet.

Född: 1959.

Huvudsaklig utbildning: Civilekonom, Handelshögskolan i Stockholm.

Övriga väsentliga uppdrag: Konsult och ägare av Carrara Communication AB. Uppdrag som IR-chef för NCAB Group AB (publ) och Nimbus Group AB. Styrelseledamot i Titania Holding AB.

Bakgrund: Tidigare informationsdirektör i SEB- koncernen, Sveriges Riksbank och Bankstödsnämnden. Tidigare styrelseledamot i Hoist Finance AB (publ), SJ AB, Oatly AB och AMF Fonder AB.

Aktieinnehav: 6 350 aktier (genom bolag).

Bolagsförhållande: Oberoende i förhållande till Bolaget, bolagsledningen och Bolagets större aktieägare.

Magnus Meyer

Styrelseledamot

Invald: Styrelseledamot sedan maj 2024. Ledamot i ersättningsutskottet.

Född: 1967.

Huvudsaklig utbildning: Civilingenjör och Teknologie Licentiat, Kungliga Tekniska Högskolan, Stockholm.

Övriga väsentliga uppdrag: Styrelseordförande HiQ International AB, styrelseledamot i Kinnarps AB, Slättö Förvaltning AB, Vasakronan AB, Coor Service Management Holding AB, Infranord AB, Fagerhult Group AB och MW Group AB.

Bakgrund: Koncernchef och VD för WSP Europe och Tengbomgruppen AB. Ledande befattningar inom GE Real Estate och Ljungberggruppen AB.

Aktieinnehav: 7 000 aktier.

Bolagsförhållande: Oberoende i förhållande till Bolaget, bolagsledningen och Bolagets större aktieägare.

Christina Lindbäck

Styrelseledamot

Invald: Styrelseledamot sedan maj 2021. Ledamot i revisionsutskottet.

Född: 1963.

Huvudsaklig utbildning: Jur. kand., Stockholms universitet.

Övriga väsentliga uppdrag: Hållbarhetsdirektör för Ahlsellkoncernen. Styrelseledamot i Axfoundation. Ledamot av Ingenjörsvetenskapsakademien IVA.

Bakgrund: Tidigare hållbarhetschef för NCC-koncernen, miljö- och kvalitetschef för Ragn-Sells AB, Departements- råd miljödepartementet och styrelseordförande för Miljömärkning Sverige AB.

Aktieinnehav: 2 500 aktier.

Bolagsförhållande: Oberoende i förhållande till Bolaget, bolagsledningen och Bolagets större aktieägare.

Tomas Ståhl

Styrelseledamot

Invald: Styrelseledamot sedan juli 2018. Ordförande i revisionsutskottet och ledamot i ersättningsutskottet.

Född: 1971.

Huvudsaklig utbildning: Civilekonom, Lunds universitet.

Övriga väsentliga uppdrag: Styrelseledamot och verkställande direktör i Connecting Capital Holding AB samt uppdrag i flera av Connecting Capital Holding AB:s dotterbolag. Styrelseledamot i United Power AB, VA Nordic AB, El-Björn AB, AB Nesel och AB Axag.

Bakgrund: Tidigare ekonomi- och finanschef för LBI International och Traction. Revisor Arthur Andersen.

Aktieinnehav: 200 000 aktier (genom bolag).

Bolagsförhållande: Oberoende i förhållande till Bolaget och bolagsledningen. Inte oberoende i förhållande till Bolagets större aktieägare eftersom Tomas är anställd av Connecting Capital som äger mer än tio procent av samtliga aktier och röster i Bolaget.

Mats Karlsson

Styrelseledamot

Invald: Styrelseledamot sedan maj 2023.

Född: 1973.

Huvudsaklig utbildning: Gymnasieexamen.

Övriga väsentliga uppdrag: Styrelseledamot KFAB Förvaltning och Kulturkonsulterna i Småland AB.

Bakgrund: Mats Karlsson var mellan år 2000–2021 verkställande direktör för AB Karlssons Fasadrenovering, som tillsammans med Stark Fasadrenovering bildade Fasadgruppen år 2016. Han har mer än 25 års erfarenhet från fasadbranschen.

Aktieinnehav: 1 998 704 aktier (genom bolag).

Bolagsförhållande: Inte oberoende i förhållande till Bolaget och bolagsledningen eftersom han under den senaste treårsperioden har varit anställd i Fasadgruppen.

Revisor

Årsstämman 2024 omvalde Deloitte AB som revisor för tiden intill slutet av årsstämman 2025.

Richard Peters

Auktoriserad revisor

Erfarenhet: Richard är medlem i FAR (branschorganisationen för revisorer) och har varit huvudansvarig revisor för Fasadgruppen sedan 2018.

Kontakt: Deloitte AB, 113 79 Stockholm.

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

51

Bolagsstyrning

Koncernledning

Martin Jacobsson

VD och koncernchef

Född: 1988.

Verkställande direktör sedan 2023 (verksam i Koncernen sedan 2018).

Huvudsaklig utbildning: Civilingenjör, Lunds universitet.

Övriga väsentliga uppdrag:

Erfarenhet: Martin var mellan 2019–2023 vice VD och förvärvschef i Fasadgruppen. Han har tidigare arbetat som aktieanalytiker Handelsbanken Capital Markets.

Aktieinnehav: 490 000 aktier, 65 125 TO.

Casper Tamm

CFO

Född: 1961.

CFO sedan 2020.

Huvudsaklig utbildning: Civilekonom, Lunds universitet.

Övriga väsentliga uppdrag:

Erfarenhet: Casper har omfattande erfarenhet som ekonomi- och finansdirektör, bland annat från den internationella Dow-koncernen, Teracom, Swedol och SSM Holding AB.

Aktieinnehav: 28 575 aktier, 45 125 TO.

Daniél Bergman

Förvärvschef

Född: 1980.

Förvärvschef sedan 2023.

Huvudsaklig utbildning: Civilekonom samt en filosofie kandidatexamen i handelsrätt från Uppsala universitet.

Övriga väsentliga uppdrag:

Erfarenhet: Daniél var mellan 2008–2022 VD för Tello Service Partner, som förvärvades av Fasadgruppen i februari 2021. Innan dess arbetade han inom corporate finance PwC.

Aktieinnehav: 2 941 aktier, 15 000 TO.

Peter Andersen

Dotterbolagsordförande

Född: 1973.

Verksam i bolag i Koncernen sedan 2021. Ingår i koncernledningen sedan 2025.

Huvudsaklig utbildning: Murare och byggkonstruktör, KEA - Københavns Erhvervsakademi.

Övriga väsentliga uppdrag:

Erfarenhet: Peter är fjärde generationens murmästare och var VD för P. Andersen & Søn mellan 2003–2021. Sedan 2021 har Peter lett Fasadgruppens danska verksamhet.

Aktieinnehav: 151 527 aktier, 17 800 TO.

Johan Fägerlind

Dotterbolagsordförande

Född: 1987.

Verksam i bolag i Koncernen sedan 2024. Ingår i koncernledningen sedan 2025.

Huvudsaklig utbildning: Masterexamen i industriell ekonomi från Lunds Tekniska Högskola.

Övriga väsentliga uppdrag:

Erfarenhet: Johan har många års erfarenhet inom byggbranschen och har tidigare arbetat i olika roller hos Icopal Entreprepenad AB och JM AB.

Aktieinnehav: 923 aktier, 5 000 TO.

Jan Erik Pedersen

Dotterbolagsordförande

Född: 1991.

Verksam i bolag i Koncernen sedan 2021. Ingår i koncernledningen sedan 2025.

Huvudsaklig utbildning: Gymnasieexamen.

Övriga väsentliga uppdrag:

Erfarenhet: Jan Erik började sin karriär som murarlärling hos Veidekke i Norge och har mångårig erfarenhet som arbetsledare, projektledare och VD. Han var tidigare VD för norska bolaget SH Bygg som förvärvades av Fasadgruppen 2021.

Aktieinnehav: 550 aktier.

Petri Mahanen

Director Rovakate

Född: 1976.

Verksam i bolag i Koncernen sedan 2022. Ingår i koncernledningen sedan 2025.

Huvudsaklig utbildning: Civilingenjör.

Övriga väsentliga uppdrag:

Erfarenhet: Petri är en av grundarna till det finska bolaget Rovakate som förvärvades av Fasadgruppen 2022. Han har mångårig erfarenhet från fasadbranschen och är VD för Rovakate sedan 2012.

Aktieinnehav: 239 419 aktier.

David Higgins

Director Clear Line

Född: 1982.

Verksam i bolag i Koncernen sedan 2024. Ingår i koncernledningen sedan 2025.

Huvudsaklig utbildning: Masterexamen i fasadteknik från University of Bath och kandidatexamen i byggprojektledning från University of Huddersfield.

Övriga väsentliga uppdrag:

Erfarenhet: David är projektledningschef och arbetar det brittiska bolaget Clear Line som förvärvades av Fasadgruppen 2024, sedan 2008.

Aktieinnehav: 296 838 aktier.

TO = Teckningsoptioner.

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

52

o rg . n r . 559158-4122

Finansiell information

Finansiell information

INNEHÅLL

53 Förvaltningsberättelse

59 Finansiella rapporter

68 Noter

96 Nyckeltalsöversikt

97 Styrelsens undertecknande

98 Revisionsberättelse

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

53

o rg . n r . 559158-4122

Finansiell information

Förvaltningsberättelse

Styrelsen och verkställande direktören för Fasadgruppen Group AB (publ) 559158-4122 (”bolaget”) avger härmed årsredovisning och koncernredovisning för verksamhetsåret 2024-01-01–2024-12-31. Där inget annat anges avser uppgifterna koncernen (”koncernen” eller ”Fasadgruppen”).

Koncernens verksamhet

Fasadgruppen är ledande helhetsleverantör av hållbara fasader med lokal närvaro i Sverige, Norge, Danmark, Finland och Stor- britannien. Koncernens huvudsakliga kunder är fastighetsbolag, kommuner, regioner och statliga verksamheter, bostadsrätts- föreningar, konsulter och byggföretag.

Fasadgruppens affärsidé är att förvärva lokalt ledande entre- prenöriella specialistföretag som genom samverkan kan bli mer effektiva och erbjuda multidisciplinära lösningar som bidrar till hållbara fastigheter.

Sedan Fasadgruppen grundades har koncernen flerfaldigat sin omsättning, drivet främst av förvärv men även genom orga- nisk tillväxt. Under 2024 har Fasadgruppen tillträtt fem verksam- hetsförvärv. De förvärvade bolagen omsätter cirka 968 MSEK årligen och har cirka 241 anställda. Fasadgruppens förvärvs- strategi utgår från den decentraliserade affärsmodellen där de förvärvade bolagen får verka med högt självbestämmande men i en ny entreprenöriell kontext. Gemensamt för alla bolag är att de är aktiva i en nisch inriktad fastigheters utsida och därigenom kan hitta samverkansområden med sina koncernkollegor.

I takt med verksamhetens expansion nyttjar koncernen de synergieffekter som uppkommer mellan dotterbolagen vilket genererar en organisation med låga omkostnader som ett effektivt sätt delar resurser, inköpsavtal och best practice. Fasadgruppen består av moderbolaget och dess dotterbolag vilka samtliga har en gedigen lokalkännedom och ett geogra- fiskt ansvar. Fasadgruppens filosofi är att kunder ska kunna dra nytta av att anlita en lokal och betrodd partner och därigenom spendera mindre tid att identifiera, kontakta och anlita sepa- rata entreprenörer spridda över landet. Koncernen i sin nuva- rande form grundades 2016 men dotterbolagen har en lång erfarenhet av komplexa projekt i olika miljöer och inom flera discipliner. Exempelvis grundades Ahlins Plåt AB och Haga Plåt i Umeå AB sina verksamheter 1909 respektive 1926.

Marknad

Fasadgruppens marknader präglas av långsiktig stabilitet, drivet av ett underliggande renoveringsbehov i såväl bostads- som kommersiella fastigheter. I samband med nybyggnation utgör samtidigt fasadarbeten en kritisk och specialiserad aktivitet som byggbolag i hög grad lägger ut entreprenad. I tillägg till det underliggande behovet av fasadarbeten bedöms trenden mot

mer energieffektiva fasadlösningar att kunna driva marknads- tillväxten ytterligare.

Fasadgruppen fokuserar främst marknadens mellan- segment, som omfattar projekt med kontraktsvärden mellan 1–100 MSEK men med en snittstorlek mellan 3–4 MSEK. I dessa projekt är referenser, kundrelationer, lokal närvaro, korta led- tider och konkurrensmässig prissättning viktiga faktorer för att vinna kontrakt. I vissa fall är projekten större än 100 MSEK, men ofta uppdelade i etapper över flera år.

Baserat detta har koncernen skapat en diversifierad struk- tur med många mindre och flexibla bolag i ett flertal geogra- fiska positioner. Dotterbolagens lokala VD:ar kan självständigt fatta snabba affärsbeslut och anpassa sig till kundernas behov. Koncernen har därmed en stabil plattform som skapar goda för- utsättningar för en hållbar lönsam tillväxt framöver.

Den nordiska marknaden för klimatskal uppskattas omsätta cirka 125 mdr SEK årligen. Den svenska marknaden uppskattas till cirka 36 mdr SEK, den norska till 37 mdr SEK, den danska till cirka 27 mdr SEK och den finska till cirka 25 mdr SEK. Av den totala omsättningen i Norden står storstadsregionerna för cirka hälften. Den brittiska marknaden för fasader, där Fasad- gruppens dotterbolag är verksamt, uppskattas omsätta cirka 140 mdr SEK årligen.

Viktiga händelser 2024

Första kvartalet

I januari respektive mars meddelades förvärvet av danska balkongspecialisten Alument samt norska tak- och solcells- entreprenören Elenta.

Fasadgruppen inledde samarbete med Skandinaviska Enskilda Banken (SEB) för energirenoveringar till bostadsrättsföreningar.

Andra kvartalet

Fasadgruppens startade ett nytt dotterbolag med fokus solcellslösningar under namnet Elenta Solar AB.

Tredje kvartalet

Fasadgruppen ingick avtal om förvärv Brenden, ett av Norges ledande ställningsbolag, samt det svenska stål- och smides- företaget JE:s Svets & Smide.

Fjärde kvartalet

Fasadgruppen förvärvade Clear Line, en specialiserad helhets- leverantör inom fasader och brandskydd i Storbritannien.

Fasadgruppen höll kapitalmarknadsdag och presenterade strategi och prioriteringar fram till 2028.

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

54

o rg . n r . 559158-4122

Finansiell information

Nettoomsättning och resultat

Nettoomsättningen för helåret 2024 uppgick till 4 926,8 MSEK (5 109,7), en total minskning med -3,6 procent jämfört med sam- ma period föregående år. Minskningen utgörs av en organisk förändring i lokal valuta om -10,4 procent, valutakursförändring- ar om -0,5 procent och förvärvad tillväxt om +7,3 procent. I lokal valuta har helåret inneburit en positiv organisk tillväxt i samtliga marknader förutom i Sverige. Under perioden januari till decem- ber har Fasadgruppen tillträtt fem bolag och startat ett nytt dot- terbolag. Mer information om förvärv finns i not 9.

EBITA för helåret 2024 uppgick till 231,1 MSEK (421,2) och justerad EBITA till 282,4 MSEK (448,0). Jämförelsestörande poster under perioden utgjorde som helhet -51,4 MSEK (-26,8) och justerad EBITA-marginal till 5,7 procent (8,8). Marginalut- vecklingen under året har påverkats negativt av en successivt försvagad marknad i kombination med en tilltagande konkur- rens i huvudsakligen Sverige. Övriga rörelseintäkter/- kostnader har påverkats av gjorda omvärderingar för villkorade tilläggs- köpeskillingar under innevarande period, netto -6,2 MSEK (-16,4), posterna behandlas som jämförelsestörande, se även not 6 och 7. Finansnettot för kvartalet uppgick till -127,7 MSEK (-101,9). Räntekostnader lån från kreditgivare utgjorde netto -109,0 MSEK (-84,1). Periodens resultat uppgick till 0,6 MSEK (219,2) vilket motsvarar ett resultat per aktie 0,05 SEK (4,42) före och efter utspädning. Total skattekostnad för året uppgick till -37,8 MSEK (-82,7). Den höga effektiva skatten beror flera olika poster som inte är skattemässigt avdragsgilla som återlagts i skatteberäkningen. Dessa kostnader uppgår till ca 145,1 MSEK och har en skatteeffekt om ca 29,9 MSEK.

Orderstock

Orderstocken vid utgången av december 2024 uppgick till 3 790,0 MSEK (2 867,0), en ökning med +32,2 procent. Ökningen utgörs av negativ organisk tillväxt om -8,0 procent, valuta- kursförändringar om +1,1 procent och förvärvad tillväxt om +39,1 procent. Ur ett geografiskt perspektiv var orderstocks- utvecklingen negativ i Sverige och Norge. Koncernen rap- porterar den högsta orderstocksnivån någonsin, främst drivet av förvärvet av Clear Line under fjärde kvartalet. Även order- stockmarginalen har stärkts i samband med detta.

Finansiell ställning och finansiering

Vid utgången av perioden uppgick det egna kapitalet till 2 334,4 MSEK (2 182,3). Förändringar i det egna kapitalet mellan periodsluten kan huvudsakligen hänföras till kvittnings-

emissioner, +898,4 MSEK, värdering optionsrätt dotterbolags- aktier -685,4 MSEK och utdelning, -87,7 MSEK. Resterande för- ändring av det egna kapitalet kan huvudsakligen hänföras till periodens totalresultat. Räntebärande nettoskuld uppgick per den 31 december 2024 till 2 141,6 MSEK (1 240,2). I den ränte- bärande nettoskulden inkluderas leasingskuld uppgående till 197,4 MSEK (168,1). Förvärvsrelaterade finansiella skulder är inte inkluderade i den räntebärande nettoskulden och utgjordes per den 31 december 2024 av tilläggsköpeskillingar med 166,5 MSEK (232,5) samt värdering av optionsrätter dotterbolagsaktier med 685,4 MSEK (0 MSEK). Räntebindningstiden varierar mellan 1–3 månader den upptagna räntebärande skulden och den genomsnittliga betalda räntekostnaden för perioden januari- december 2024 uppgick till cirka 6,1 procent (5,8). Fasadgrup- pens räntebärande nettoskuld i relation till justerad EBITDA 12M (ej proformabasis) uppgick vid slutet av perioden till 5,3x (2,3). Ökningen är ett resultat av det i oktober genomförda för- värvet av Clear Line. Koncernens likvida medel och andra kort- fristiga placeringar uppgick den 30 december 2024 till 482,3 MSEK (467,6). Utöver likvida medel och andra kortfristiga placeringar fanns outnyttjade kreditramar uppgående till cirka 177 MSEK vid periodens utgång.

Kassaflöde och investeringar

Den positiva förändringen av rörelsekapitalet för perioden januari till december 2024 var högre än jämförelseperioden och uppgick till 172,7 MSEK (123,9). Att det operativa kassaflö- det minskade till 421,6 MSEK (547,6) är en följd av den svagare resultatutvecklingen i innevarande period. Den positiva föränd- ringen i rörelsekapitalet bidrog till den starka kassakonverte- ringen som uppgick till 118,5 procent (104,7). Koncernens netto- investeringar i materiella anläggningstillgångar ökade för perioden januari till december 2024 till -106,8 MSEK (-99,4) vilket huvudsakligen kan förklaras med tillkommande förvärv. Av- och nedskrivningar anläggningstillgångar uppgick till -189,6 MSEK (-119,3). Av dessa utgjorde avskrivningar förvär- vade immateriella tillgångar som kundrelationer -29,8 MSEK (-17,3) samt nedskrivning av goodwill och varumärke -34,6 MSEK (0) som gjorts i samband med avveckling av verksamheten i dotterbolaget Er-Jill under fjärde kvartalet. Investeringar i före- tagsförvärv uppgick för perioden januari till december 2024 till -735,5 MSEK (-112,7). Villkorade köpeskillingar avseende tidigare års förvärv utbetalades med 129,2 MSEK för perioden januari till december 2024.

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

55

o rg . n r . 559158-4122

Finansiell information

Moderbolaget

Fasadgruppen Group AB:s verksamhet utgörs av holdingverk- samhet för koncernen och huvudkontorsfunktioner som kon- cernövergripande ledning, administration och finansfunktion. Intäkter utgörs av management fee från koncernbolag för kon- cernövergripande tjänster och kostnader som moderbolaget har tillhandahållit. Finansnettot utgörs huvudsakligen av utdel- ningar och ränteintäkter från koncernbolag samt räntekostna- der från extern finansiering. Periodens resultat för januari till december uppgick till 70,7 MSEK (79,7). Tillgångarna, utgörs huvudsakligen av andelar och fordringar koncernbolaget Fasadgruppen Norden AB, uppgick vid periodens utgång till 2 973,2 MSEK (3 110,6). Eget kapital uppgick per balansdagen till 1 714,8 MSEK (1 520,2). Antalet anställda i moderbolaget uppgick vid periodens utgång till 2 personer (2).

Säsongsvariationer

Fasadgruppens verksamhet och marknad är till viss del påver- kad av säsongsvariationer. Årets inledande kvartal är i regel sva- gare än resterande niomånadersperiod vinterförhållanden kan försvåra exempelvis takarbeten och andra utomhustjänster. Vid låga temperaturer försämras förutsättningarna för puts- och murbruk att härda till förväntad hållfasthetsnivå varför omfattande projekt inom murning och putsning undviks vin- tertid. Projekt inom nyproduktion är generellt mindre säsongs- beroende än renoveringsprojekt, där de sistnämnda ofta startas upp under våren. Koncernens diversifierade struktur avseende såväl erbjudande som geografisk närvaro begränsar till viss del exponeringen mot säsongsvariationer.

Incitamentsprogram

Årsstämmorna 2022, 2023 och 2024 beslutade om långsiktiga incitamentsprogram för anställda i koncernen bestående av teckningsoptioner. Varje teckningsoption ger innehavaren rätt att teckna en ny aktie i bolaget till en förutbestämd teck- ningskurs och teckningsperiod. Teckningskursen motsvarar 125 procent av den genomsnittliga volymvägda betalkursen för bolagets aktie Nasdaq Stockholm under de tio senaste handelsdagarna före respektive årsstämma som beslutat om incitamentsprogrammen. Se även tabell nedan för en

sammanfattning över de pågående teckningsoptions- programmen. Läs mer om teckningsoptionsprogrammen i not 4, Ersättning till anställda och styrelse.

Teckningsoptionerna har överlåtits till anställda till ett mark- nadspris beräknat enligt Black & Scholes värderingsmodell. De teckningsoptioner som inte har överlåtits till anställda har överlåtits vederlagsfritt till bolagets helägda dotterbolag Fasadgruppen Norden AB.

Bolaget har under vissa förutsättningar rätt att återköpa teckningsoptioner från innehavare vars anställning i koncernen upphör eller som önskar överlåta sina teckningsoptioner till tredje man. Mer information om villkoren för teckningsoptio- nerna finns tillgänglig bolagets webbplats.

I tabellen längst ner redovisas en sammanfattning över de pågående teckningsoptionsprogrammen.

Aktien, aktiekapitalet och återköp

Per den 31 december 2024 uppgick aktiekapitalet till 2,7 MSEK fördelat 53 832 113 aktier motsvarande ett kvotvärde om 0,05 SEK per aktie. Samtliga aktier är av samma aktieslag med lika rösträtt och andel av bolagets kapital och vinst. Bolaget innehade vid samma tidpunkt 114 234 återköpta aktier från det återköpsprogram som genomfördes kring årsskiftet 2023–2024 och som avses användas för att finansiera framtida förvärv.

Det totala antalet utestående aktier efter återköp uppgick till 53 717 879. Styrelsen har ett bemyndigande att, under perioden fram till nästkommande årsstämma, besluta om emissioner av aktier samt återköp och överlåtelser av egna aktier. Bolagets tre största ägare vid utgången av december 2024 var Connecting Capital, Swedbank Robur Fonder och Gallows Pole Ltd. Inget innehav representerar en tiondel av röstetalet eller mer.

Enligt Årsredovisningslagen ska noterade bolag lämna upp- gifter om vissa förhållanden som kan påverka möjligheterna att ta över bolaget genom ett offentligt uppköpserbjudande avse- ende aktierna i bolaget. Fasadgruppens kreditgivare har rätt att säga upp beviljade krediter om bolagets aktier avnoteras från Nasdaq Stockholm samt vid offentliga uppköpserbjudanden om budgivaren uppnår en ägarandel över 50 procent av antalet aktier i Fasadgruppen eller kontrollerar minst 50 procent av rös- terna. I övrigt har bolaget inte ingått några väsentliga avtal med

Incitamentsprogram

Max antal teckningsoptioner

Antal tecknings- optioner som överlåtits

Antal anställda som förvärvat teckningsoptioner

Inbetald options- premie (MSEK)

Tecknings- period

Tecknings- kurs (SEK)

2022/2025

484 000

236 196

46

1,7

Juni 2025

179,80

2023/2026

500 000

213 410

68

4,3

Juni 2026

104,00

2024/2027

500 000

137 023

41

1,8

Juni 2027

83,50

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

56

o rg . n r . 559158-4122

Finansiell information

leverantörer, styrelseledamöter eller anställda som får verkan eller ändras, upphör att gälla eller föreskriver utbetalning av eko- nomiska ersättningar om kontrollen över bolaget förändras som följd av ett offentligt erbjudande avseende aktierna i bolaget.

Risker och osäkerhetsfaktorer

Fasadgruppens verksamhet påverkas av ett antal risker vars effekter resultat och finansiell ställning kan kontrolleras i varierande grad. Vid bedömning av koncernens framtida utveckling är det av vikt att vid sidan av eventuella möjligheter till resultattillväxt även beakta riskfaktorerna. Koncernen utsätts för olika typer av risker i sin verksamhet kategoriserade som operativa risker, finansiella risker och omvärldsrisker. Omvärlds- riskerna härleds i huvudsak till faktorer utanför Fasadgruppens egen verksamhet, exempelvis den makroekonomiska utveck- lingen koncernens huvudmarknader. De operativa riskerna är relaterade till den dagliga verksamheten som bland annat anbudsgivning, kapacitetsutnyttjande, vinstavräkning och pris- risker. De finansiella riskerna relaterar bland annat till likviditet och lånefinansiering. Riskhanteringen är tydligt definierad i Fasadgruppens ledningssystem vilket förebygger och minskar koncernens riskexponering. Målet med koncernens riskhante- ring är att identifiera, mäta, kontrollera och begränsa riskerna i verksamheten.

De makroekonomiska utmaningarna, i kombination med geopolitiska spänningar globalt, bidrar till en fortsatt osäkerhet i marknaden under 2024. Även om Fasadgruppen inte har en direkt exponering mot oroshärdarna, påverkas verksamheten av det allmänna konjunkturläget och marknadsutvecklingen, precis som alla andra företag. Med inledningen av 2024 har vi sett en avtagande inflation i takt med en inbromsande ekonomi, vilket har lett till en generellt ökad konkurrens. Den högre ränte- nivåns konsekvenser i ett längre perspektiv, som huvudsakligen bedöms vara av generell konjunkturkaraktär, är fortsatt svåra att överblicka.

Bygg- och fastighetssektorn har fortsatt präglats av osäker- het och en nedåtgående konjunktur, med störst inverkan i Sverige. Fasadgruppen fokuserar främst renoveringsmark- naden och cirka 80 procent av omsättningen 2024 bestod av renovering av flerbostadshus och kommersiella fastigheter. Renoveringssektorn har visat en solid efterfrågan, driven av det underliggande renoveringsbehovet av det åldrande fastig- hetsbeståndet i Norden, i kombination med nya EU-direktiv som ställer hårdare krav fastigheters energiprestanda. I ti- lägg drivs den brittiska marknaden av specifika brandförebyg- gande åtgärder fasader som en följd av den katastrofala branden i Grenfell Tower 2017.

Den stigande räntenivåns konsekvenser i ett längre perspektiv, som huvudsakligen bedöms vara av generell konjunkturkarak- tär, är fortsatt svåra att överblicka. Koncernen fortsätter följa utvecklingen noga som en del av sitt löpande riskhanterings- arbete och gör anpassningar när det krävs.

Fasadgruppens externa räntebärande finansieringen löper med två kovenanter, att skuldsättnings-nyckeltalet extern ränte- bärande nettoskuld i relation till justerad EBITDA för rullande 12 månader proformabasis ej skall överstiga 3,5x och att räntetäckningsgraden rullande 12 månader ej skall under- stiga 3,0x. Om Fasadgruppen skulle bryta mot angiven kovenant skulle detta kunna påverka koncernens lånefinansiering. För fjärde kvartalet är kovenantutfallet för skuldsättningsnyckel- talet 3,3x och för räntetäckningsgraden 3,6x. Med en återhåll- sam förvärvsagenda och baserat historiska säsongsmönster för kassaflöde och nettoskuld med nuvarande portföljbolag är bedömningen att skuldsättningsnyckeltalet och ränte- täckningsgraden kommer att kunna uppvisa positiva trender som helhet för 2025. Med förvärvet av Clear Line och dess finan- siella profil förbättras förutsättningarna markant för en positiv utveckling av kovenanterna under 2025. Därutöver tillkommer den förändrade policyn att inte längre dela ut 30 procent av det årliga nettoresultatet.

Enligt det uppdaterade finansieringsavtalet som tillträtts under fjärde kvartalet har nedsättningen av kovenanten för skuldsättningsnyckeltalet nu en trappa från 3,5x ner till 3,0x. Kvartal 1, 2025: 3,5x, kvartal 2, 2025: 3,25x och, slutligen, kvartal 3, 2025: 3,0x. Koncernen fortsätter följa utvecklingen noga som en del av sitt löpande riskhanteringsarbete och gör anpassning- ar när det krävs.

Mer information om koncernens risker finns sidorna 20–23.

Hållbarhetsrapport

Hållbarhet är en integrerad del av Fasadgruppens verksamhet. Den lagstadgade hållbarhetsrapporten i enlighet med årsredo- visningslagen upprättas som en från förvaltningsberättelsen avskild rapport och återfinns sidorna 24–39. Riskanalysen avseende hållbarhetsfrågor är inkluderad i det samlade risk- avsnittet sidorna 20–23. Mångfaldspolicyn beskrivs i bolags- styrningsrapporten sidan 43.

Medarbetare

Koncernen hade 2 074 anställda (2 069) per den 31 december 2024 varav 117 kvinnor (90). Medelantalet anställda för perioden januari till december 2024 uppgick till 2 081 anställda (2 001). För- ändringen mot jämförelseperioden är huvudsakligen hänförlig till nya verksamhetsförvärv balanserat med neddragningar

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

57

o rg . n r . 559158-4122

Finansiell information

med sammantaget cirka 240 tjänster mellan perioderna.

För ytterligare information, se not 4 Ersättning till anställda och styrelse. Fasadgruppen främjar en arbetsplats som värde- sätter jämställdhet och mångfald. Koncernens uppförandekod och mångfaldspolicy sätter ramen för koncernens arbete för inkludering och lika behandling. Medarbetarsamtal genomförs för att kartlägga och säkerställa kompetens, utveckling och trivsel. Fasadgruppen bedriver ett gediget hälso- och säkerhets- arbete inom hela organisationen i enlighet med SAM (systema- tiskt arbetsmiljöarbete).

Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare

Styrelsen föreslog att nedanstående riktlinjer för ersättningar till bolagets ledande befattningshavare ska tillämpas ersätt- ningar som bolaget avtalar om efter årsstämman 2024. Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som bolagsstämman beslutar om.

Skillnaden jämfört med de ersättningsriktlinjer som årsstäm- man 2022 beslutade att anta är, bland annat, att kriterierna som ska uppfyllas för att rörliga löner ska betalas ut har förtydligats till att vara knutna till både finansiella och hållbarhetsrelaterade områden, att den rörliga lönen maximalt kan uppgå till 75 pro- cent jämfört med tidigare 50 procent samt att en återinveste- ringskomponent tillfogats principerna för rörlig lön. Dessutom har ett avsnitt om aktierelaterade incitamentsprogram tagits bort eftersom dessa beslutas av bolagsstämma.

Med ledande befattningshavare avses i dessa riktlinjer den verkställande direktören, medlemmar av bolagets koncern- ledning samt styrelseledamöter i bolaget som har ingått ett anställningsavtal eller konsultavtal med bolaget eller ett annat koncernbolag. Bolagets ersättningsprinciper ska säkerställa ansvarsfulla ersättningsbeslut som stödjer bolagets strategi, långsiktiga intressen och hållbarhet. Löner och andra anställ- ningsvillkor ska ge koncernen möjlighet att behålla och rekry- tera kompetenta ledande befattningshavare till en rimlig kost- nad. Ersättningar till ledande befattningshavare kan bestå av en grundlön, rörlig lön, pension och andra förmåner. Dessutom kan årsstämman, oaktat dessa principer, besluta om aktie- och aktieskursrelaterade incitamentsprogram.

Grundlöner ska vara marknadsmässiga och baseras den ledande befattningshavarens ansvar, kompetens och prestation. Rörliga löner ska vara marknadsmässiga och baseras den ledande befattningshavarens ansvar, kompetens och presta- tion. Utbetalning av rörliga löner ska vara villkorad av att ett antal förutbestämda kriterier uppfylls. Kriterierna ska vara knut- na till både finansiella och hållbarhetsrelaterade områden samt

vara utformade för att främja bolagets strategi och långsiktiga värdeskapande.

Bedömningen av om målen för utbetalning är uppfyllda ska göras när den relevanta mätperioden för målen har avslutats. Styrelsens ersättningsutskott är ansvarigt för bedömningen såvitt avser rörlig lön till den verkställande direktören. Den verk- ställande direktören är ansvarig för bedömningen såvitt avser rörlig lön till andra ledande befattningshavare. Rörlig lön ska inte överstiga 75 procent av den årliga grundlönen (dvs. årlig kontant lön exklusive pensioner, förmåner och liknande).

Ett belopp motsvarande 25 procent av den rörliga lön som den ledande befattningshavaren erhåller innan avdrag för inkomstskatt (dvs bruttobeloppet) ska användas till förvärv av aktier i Fasadgruppen. Aktierna som förvärvas ska, med förbe- håll för vissa sedvanliga undantag, behållas i minst tre år. Syftet med att reservera en del av den rörliga lönen till förvärv av aktier i Fasadgruppen är att öka de ledande befattningshavarnas lång- siktighet i bolaget och därigenom gynna dess strategi och lång- siktiga värdeskapande. Normalt ska de ledande befattnings- havarnas förvärv av Fasadgruppen-aktier med den rörliga lönedelen ske i maj–juni, med tillämpning av gällande regler om marknadsmissbruk.

Bolaget har rätt att återkräva utbetald rörlig lön om den har beräknats eller betalats ut felaktiga grunder.

Avtal avseende pensioner ska, där är möjligt, vara avgifts- baserade och utformas i enlighet med de nivåer och den praxis som gäller i det land där den ledande befattningshavaren är anställd. Pensionspremierna för premiebestämd pension ska uppgå till högst 40 procent av den årliga grundlönen (dvs. årlig kontant lön exklusive pensioner, förmåner och liknande) om inte annat gäller enligt tillämpliga kollektivavtal.

Andra förmåner får innefatta t.ex. livförsäkring, sjukvårds- försäkring och bilförmåner. Premier och andra kostnader hän- förliga till sådana förmåner får uppgå till högst 15 procent av den årliga grundlönen (dvs. årlig kontant lön exklusive pensio- ner, förmåner och liknande).

Grundlön under uppsägningstid och avgångsvederlag, inklusive ersättning för eventuell konkurrensbegränsning, ska sammantaget inte överstiga ett belopp motsvarande den fasta lönen för två år.

Om styrelseledamot utför arbete för koncernen utöver det ordinarie styrelsearbetet ska marknadsmässigt konsultarvode kunna utgå.

Dessa riktlinjer har upprättats av styrelsen efter beredning i styrelsens ersättningsutskott. Vid ersättningsutskottets bered- ning av om riktlinjerna och de begränsningar som gäller enligt

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

58

o rg . n r . 559158-4122

Finansiell information

riktlinjerna är rimliga har ersättningsutskottet beaktat uppgif- ter om den totala ersättningen till bolagets samtliga anställda, inklusive olika ersättningskomponenter samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid.

Ersättningsutskottet ska följa och utvärdera program för rörlig lön till ledande befattningshavare, tillämpningen av dessa riktlinjer samt gällande ersättningsstrukturer och ersättnings- nivåer i bolaget.

Ledamöterna i ersättningsutskottet är oberoende i förhål- lande till bolaget och bolagsledningen. Den verkställande direktören och de övriga medlemmarna i koncernledningen deltar inte i behandling av och beslut i ersättningsrelaterade frågor i den mån de berörs av frågorna.

Dessa riktlinjer ska gälla till dess att nya riktlinjer har antagits av bolagsstämman. Styrelsen ska upprätta förslag till nya ersätt- ningsriktlinjer när det uppkommer behov av väsentliga ändring- ar av riktlinjerna, dock minst vart fjärde år.

Vid översyn av riktlinjerna ska bolaget beskriva alla bety- dande förändringar och hur aktieägarnas eventuella synpunkter har beaktats.

Styrelsen har rätt att helt eller delvis frångå riktlinjerna om styrelsen bedömer att det i ett enskilt fall finns särskilda skäl som motiverar det och om ett avsteg är nödvändigt för att till- godose bolagets långsiktiga intressen och hållbarhet eller för att säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft.

Bolagsstyrningsrapport

Bolagsstyrningsrapporten finns som en separat del av Fasadgruppens årsredovisning 2024 och utgör inte del av de formella årsredovisningshandlingarna, se sidorna 40–51.

Väsentliga händelser efter årets utgång

Väsentliga händelser efter räkenskapsårets utgång framgår av not 27 Händelser efter balansdagen.

Framtidsutsikter

den nordiska marknaden förväntas ett fortsatt stabilt under- liggande renoveringsbehov framgent. Drivkrafter såsom urba- nisering, åldrande fastigheter och ökat fokus förbättrad energieffektivitet i byggnader där nya krav ställs både från ett regulatoriskt- och ett finansieringsperspektiv bedöms leda till fortsatt investeringsvilja bland koncernens kundgrupper, vilket indikerar en långsiktig tillväxtpotential för Fasadgruppen. Därtill bedöms marknaden för nyproduktion gradvis kunna återhämta sig under de kommande åren, om än från låga nivåer, givet förbättrade makroekonomiska förutsättningar. den brittiska marknaden förväntas stora investeringar i att åtgärda brandfarliga fasader under lång tid framöver, i kombination med liknande drivkrafter för renovering som finns de nordiska marknaderna. I både Norden och Storbritannien finns en stor mängd bolag med fokus fastigheters utsida, vilket ger lång- siktiga förutsättningar för fortsatt konsolidering.

Läs även om hur koncernen arbetar för att motverka eventuella risker till följd av material- och energibrist i flera branscher samt stigande räntenivåer under avsnittet Risker och osäkerhetsfaktorer.

Förslag till vinstdisposition

Styrelsens förslag till vinstdisposition till årsstämman 2025 framgår av not 26 Förslag till vinstdisposition.

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

59

o rg . n r . 559158-4122

Finansiell information

Koncernens rapport över totalresultat

MSEK

Not

2024

2023

Nettoomsättning

2

4 926,8

5 109,7

Övriga rörelseintäkter

73,2

61,4

Rörelsens intäkter

5 000,0

5 171,1

Råvaror och förnödenheter

-2 520,9

-2 680,8

Kostnader för ersättningar till anställda

4, 5

-1 670,1

-1 565,4

Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar

6

-189,6

-119,3

Övriga rörelsekostnader

3

-453,4

-401,8

Rörelsens kostnader

-4 834,0

-4 767,3

Rörelseresultat

166,1

403,8

Finansiella intäkter

7

23,1

28,0

Finansiella kostnader

7

-150,7

-130,0

Resultat från finansiella poster

-127,7

-101,9

Resultat efter finansiella poster

38,4

301,9

Skatt årets resultat

8

-37,8

-82,7

Årets resultat

0,6

219,2

Årets övriga totalresultat:

Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen:

Valutakursdifferenser vid omräkning av utlandsverksamheter

32,0

-50,1

Säkring av nettoinvestering

-9,2

5,8

Skatt hänförlig till komponenter i övrigt totalresultat

0,0

-1,2

Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen:

Årets övriga totalresultat, netto efter skatt

22,8

-45,4

Totalresultat för året

23,4

173,7

Årets totalresultat hänförligt till:

Moderbolagets aktieägare

25,3

173,7

Innehav utan bestämmande inflytande

-1,9

-

Årets resultat per aktie före utspädning, SEK

0,05

4,42

Årets resultat per aktie efter utspädning, SEK

0,05

4,42

Genomsnittligt antal aktier före utspädning

49 779 967

49 615 784

Genomsnittligt antal aktier efter utspädning

49 779 967

49 615 784

Faktiskt antal aktier vid periodens slut

53 717 879

49 555 089

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

60

o rg . n r . 559158-4122

Finansiell information

Koncernens rapport över finansiell ställning

MSEK

Not

2024-12-31

2023-12-31

TILLGÅNGAR

Anläggningstillgångar

Immateriella tillgångar

Goodwill

10

4 341,6

2 917,3

Varumärken

10

554,0

432,0

Kundrelationer

10

152,5

0,1

Övriga immateriella tillgångar

10

2,5

1,5

Summa immateriella tillgångar

5 050,6

3 350,9

Materiella anläggningstillgångar

Nyttjanderättstillgångar

6

199,1

169,3

Byggnader och mark

11

3,7

2,4

Inventarier

11

158,9

139,4

Summa materiella anläggningstillgångar

361,7

311,1

Finansiella anläggningstllgångar

Långfristiga värdepappersinnehav

1,1

0,6

Andra långfristiga fordringar

3,0

6,2

Summa finansiella anäggningstillgångar

4,1

6,9

Uppskjutna skattefordringar

8

30,4

5,0

Summa anläggningstillgångar

5 446,8

3 673,9

Omsättningstillgångar

14

Varulager

33,7

29,4

Kundfordringar

13, 15

651,2

721,5

Aktuella skattefordringar

60,9

-

Avtalstillgångar och liknande fordringar

16

278,9

215,1

Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter

17

53,5

46,9

Kortfristiga fordringar

55,7

57,8

Likvida medel

18

482,3

467,6

Summa omsättningstillgångar

1 616,1

1 538,2

SUMMA TILLGÅNGAR

7 063,0

5 212,0

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

61

o rg . n r . 559158-4122

Finansiell information

MSEK

Not

2024-12-31

2023-12-31

EGET KAPITAL OCH SKULDER

Eget kapital

19

Aktiekapital

2,7

2,5

Övrigt tillskjutet kapital

2 321,2

1 423,9

Reserver

65,8

43,0

Balanserad vinst inklusive årets resultat

-57,3

712,9

Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare

2 332,4

2 182,3

Innehav utan bestämmande inflytande

2,0

-

Summa eget kapital

2 334,4

2 182,3

Långfristiga skulder

13, 14

Skulder till kreditinstitut

21

2 269,7

1 430,9

Långfristiga leasingskulder

6

114,4

102,3

Uppskjutna skatteskulder

8

239,6

146,3

Avsättningar

20

15,6

8,5

Övriga långfristiga skulder

14

768,7

130,4

Summa långfristiga skulder

3 408,1

1 818,3

Kortfristiga skulder

13, 14

Skulder till kreditinstitut

21

156,8

108,8

Kortfristiga leasingskulder

6

83,0

65,8

Leverantörsskulder

426,9

385,9

Aktuella skatteskulder

-

25,0

Avtalsskulder och liknande skulder

22

99,5

109,6

Övriga skulder

307,5

243,8

Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter

23

246,8

272,4

Summa kortfristiga skulder

1 320,5

1 211,3

SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER

7 063,0

5 212,0

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

62

o rg . n r . 559158-4122

Finansiell information

Koncernens rapport över förändring i eget kapital

Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare

MSEK

Not

Aktie- kapital

Övrigt tillskjutet kapital

Balanserade vinstmedel inkl. årets resultat

Reserver

Summa

Innehav utan bestäm- mande inflytande

Totalt eget kapital

Eget kapital 2023-01-01

19

2,5

1 423,4

578,1

88,5

2 092,5

-

2 092,5

Totalresultat

Årets resultat

219,2

219,2

219,2

Årets övriga totalresultat:

Valutakursdifferenser vid omräkning av utlandsverksamheter

-50,1

-50,1

-50,1

Säkring av nettoinvestering

5,8

5,8

5,8

Inkomstskatt hänförligt till komponenter i övrigt totalresultat

-1,2

-1,2

-1,2

Summa totalresultat

-

-

219,2

-45,5

173,7

-

173,7

Transaktioner med ägarna

Utdelning

-84,4

-84,4

-84,4

Inbetald premie vid utförande av aktieoptioner

4,3

4,3

4,3

Återköp egna aktier

-3,8

-3,8

-3,8

Summa transaktioner med ägarna

-

0,5

-84,4

0,0

-83,9

-

-83,9

Eget kapital 2023-12-31

2,5

1 423,9

712,9

43,0

2 182,3

-

2 182,3

Eget kapital 2024-01-01

19

2,5

1 423,9

712,9

43,0

2 182,3

-

2 182,3

Totalresultat

Årets resultat

2,4

2,4

-1,9

0,6

Årets övriga totalresultat:

Valutakursdifferenser vid omräkning av utlandsverksamheter

32,0

32,0

32,0

Säkring av nettoinvestering

-9,2

-9,2

-9,2

Inkomstskatt hänförligt till komponenter i övrigt totalresultat

-

-

Summa totalresultat

-

-

2,4

22,8

25,3

-1,9

23,4

Transaktioner med ägarna

Förändringar av innehav utan bestämmande inflytande

0,5

0,5

3,8

4,3

Värdeförändring optioner utställda dotterbolagsaktier

-685,4

-685,4

-685,4

Utdelning

-87,7

-87,7

-87,7

Emissioner

0,2

898,2

898,4

898,4

Inbetald premie vid utfärdande av aktieoptioner

1,8

1,8

1,8

Återköp egna aktier

-2,7

-2,7

-2,7

Summa transaktioner med ägarna

0,2

897,3

-772,6

-

124,9

3,8

128,7

Eget kapital 2024-12-31

2,7

2 321,2

-57,3

65,8

2 332,4

2,0

2 334,4

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

63

o rg . n r . 559158-4122

Finansiell information

Koncernens rapport över kassaflöden

MSEK

Not

2024

2023

DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN

Resultat efter finansiella poster

38,4

301,9

Återläggning av avskrivningar och nedskrivningar

189,6

119,3

Justering för poster som inte ingår i kassaflödet

24

94,3

132,1

Förändringar av rörelsekapital:

Förändring i varulager

0,2

1,9

Förändring i fordringar

221,0

5,8

Förändring i skulder

-48,5

116,2

Kassaflöde från rörelsen

494,9

677,2

Betald ränta

24

-141,5

-66,7

Betald skatt

-68,1

-81,3

Kassaflöde från den löpande verksamheten

285,4

529,1

INVESTERINGSVERKSAMHETEN

Förvärv av dotterbolag och verksamheter

9

-735,5

-112,7

Nettoinvesteringar i övriga anläggningstillgångar

11

-106,8

-99,4

Nettoinvesteringar av finansiella tillgångar

3,6

-4,3

Kassaflöde från investeringsverksamheten

-838,7

-216,4

FINANSIERINGSVERKSAMHETEN

Transaktioner med ägarna

-0,9

0,5

Utbetald utdelning

-87,7

-84,4

Upptagen finansiell skuld

24

1 091,8

1 931,0

Amortering av finansiell skuld

24

-354,3

-2 061,0

Amortering av leasingskuld

24

-85,5

-70,5

Kassaflöde från finansieringsverksamheten

563,3

-284,3

Årets kassaflöde

10,0

28,4

Likvida medel vid årets början

467,6

452,6

Omräkningsdifferens i likvida medel

4,7

-13,5

Likvida medel vid årets slut

482,3

467,6

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

64

o rg . n r . 559158-4122

Finansiell information

Moderbolagets resultaträkning

MSEK

Not

2024

2023

Rörelsens intäkter

10,3

12,0

Rörelsens kostnader

3, 4

-15,3

-17,6

Rörelseresultat

-5,0

-5,6

Finansiella intäkter

7

173,1

108,7

Finansiella kostnader

7

-115,6

-105,3

Resultat från finansiella poster

57,4

3,4

Resultat efter finansiella poster

52,4

-2,2

Bokslutsdispositioner

8

4,5

92,9

Resultat före skatt

56,9

90,7

Skatt årets resultat

8

13,8

-10,9

Årets resultat *

70,7

79,7

* I moderbolaget finns inga poster som redovisas i övrigt totalresultat varför summa totalresultat överensstämmer med periodens resultat.

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

65

o rg . n r . 559158-4122

Finansiell information

Moderbolagets balansräkning

MSEK

Not

2024-12-31

2023-12-31

TILLGÅNGAR

Anläggningstllgångar

Immateriella-/materiella anläggningstillgångar

Andra immateriella anläggningstillgångar

0,1

0,1

Nyttjanderättstillgångar

6

0,3

0,0

Summa immateriella-/materiella anläggningstillgångar

0,3

0,1

Finansiella anläggningstillgångar

Andelar i koncernföretag

12

450,0

450,0

Fordringar hos koncernföretag

2 496,2

2 660,1

Andra långfristiga fordringar

0,5

-

Summa finansiella anläggningstillgångar

2 946,7

3 110,1

Uppskjutna skattefordringar

8

15,2

-

Summa anläggningstillgångar

2 962,2

3 110,2

Omsättningstillgångar

14

Andra fordringar

9,0

0,2

Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter

17

0,5

0,1

Kassa och bank

18

1,6

0,0

Summa omsättningstillgångar

11,0

0,4

SUMMA TILLGÅNGAR

2 973,2

3 110,6

EGET KAPITAL OCH SKULDER

Eget kapital

19

Bundet eget kapital

Aktiekapital

2,7

2,5

Summa bundet eget kapital

2,7

2,5

Fritt eget kapital

Överkursfond

1 635,4

1 423,9

Balanserad vinst

6,1

14,1

Årets resultat

70,7

79,7

Summa fritt eget kapital

1 712,1

1 517,7

Summa eget kapital

1 714,8

1 520,2

Långfristiga skulder

13, 14

Skulder till kreditinstitut

21

1 146,8

1 435,0

Övriga långfristiga skulder

0,8

-

Summa långfristiga skulder

1 147,6

1 435,0

Kortfristiga skulder

13, 14

Skulder till kreditinstitut

21

105,2

107,8

Leverantörsskulder

0,9

1,6

Aktuella skatteskulder

-

13,8

Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter

23

4,2

31,7

Övriga kortfristiga skulder

0,5

0,4

Summa kortfristiga skulder

110,8

155,3

SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER

2 973,2

3 110,6

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

66

o rg . n r . 559158-4122

Finansiell information

Förändringar i moderbolagets eget kapital

Bundet eget kapital

Fritt eget kapital

MSEK

Not

Aktie- kapital

Överkurs- fond

Balanserad vinst

Totalt eget kapital

Eget kapital 2023-01-01

19

2,5

1 423,4

98,4

1 524,3

Totalresultat

Årets resultat

79,7

79,7

Summa totalresultat

79,7

79,7

Transaktioner med ägarna

Utdelning

-84,4

-84,4

Optionlikvid

4,3

4,3

Återköp egna aktier

-3,8

-3,8

Summa transaktioner med ägarna

0,0

0,5

-84,4

-83,9

Eget kapital 2023-12-31

2,5

1 423,9

93,8

1 520,2

Eget kapital 2024-01-01

19

2,5

1 423,9

93,8

1 520,2

Totalresultat

Årets resultat

70,7

70,7

Summa totalresultat

70,7

70,7

Transaktioner med ägarna

Utdelning

-87,7

-87,7

Emissioner

0,2

212,4

212,6

Optionlikvid

1,8

1,8

Återköp egna aktier

-2,7

-2,7

Summa transaktioner med ägarna

0,2

211,5

-87,7

123,9

Eget kapital 2024-12-31

2,7

1 635,4

76,8

1 714,8

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

67

o rg . n r . 559158-4122

Finansiell information

Moderbolagets kassaflödesanalys

MSEK

Not

2024

2023

DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN

Resultat efter finansiella poster

52,4

-2,2

Återläggning av avskrivningar och nedskrivningar

0,2

0,3

Justering för poster som inte ingår i kassaflödet

24

90,1

91,8

Förändring av rörelsekapitalet:

Förändringar i varulager

0,0

0,0

Förändringar i fordringar

-98,9

86,0

Förändringar i skulder

-9,8

-0,9

Kassaflöde från rörelsen

33,9

175,0

Betald ränta

24

-123,2

-66,7

Betald skatt

-8,7

-11,3

Kassaflöde från den löpande verksamheten

-97,9

97,0

INVESTERINGSVERKSAMHETEN

Nettoinvesteringar i anläggningstillgångar

-0,4

-0,3

Kassaflöde från investeringsverksamheten

-0,4

-0,3

FINANSIERINGSVERKSAMHETEN

Transaktioner med ägarna

-0,9

0,5

Utbetald utdelning

-87,7

-84,4

Upptagen finansiell skuld

323,6

1 920,4

Amortering av finansiell skuld

24

-135,1

-1 933,3

Kassaflöde från finansieringsverksamheten

99,8

-96,7

Årets kassaflöde

1,5

0,0

Likvida medel vid årets början

0,0

0,0

Likvida medel vid årets slut

1,6

0,0

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

68

Noter

o rg . n r . 559158-4122

Noter

Not 1 Redovisningsprinciper

Allmän information

Fasadgruppen Group AB (559158-4122) är ett publikt aktiebolag som är bildat och har sitt säte i Sverige. Huvudkontor ligger Lilla Bantorget 11 i Stockholm.

Fasadgruppen grundades 2016 genom sammanslagningen av Stark Fas-adrenovering och AB Karlssons Fasadrenovering. Idag består koncernen av fler än 50 verksamheter spridda över Sverige, Norge, Danmark, Finland och Storbritannien. I kombination med en liten koncerngemensam organisation förenar vi det lokalt förankrade bolagets driv och närhet med koncernens möjligheter att uppnå samordningsvinster och ge heltäckande lösningar till kunderna.

Inom Fasadgruppen är vi experter allt som rör fastigheters klimatskal, såsom fasad, fönster, balkong och tak. Gemensamt för de flesta tjänster är att de bidrar till högre energieffektivitet och bättre boendemiljö. Vi hjälper också till att vårda vårt gemensamma kulturarv. Bland våra kunder finns fast-ighetsbolag, kommuner, regioner och statliga verksamheter, bostadsrätts-föreningar, konsulter och byggföretag.

ESEF-data

Företagets hemvist:

Sverige

Beskrivning av verksamhetens karaktär och huvudsakliga aktiviteter:

Arbeten som rör fastigheters kli-matskal, såsom fasad, fönster, balkong och tak. Gemensamt för de flesta tjäns-ter är att de bidrar till högre energief-fektivitet och bättre boendemiljö.

Registreringsland:

Sverige

Företagets rättsliga form:

Aktiebolag

Namn det rapporterande företaget:

Fasadgruppen Group AB (publ)

Adress till företagets huvudkontor:

Lilla Bantorget 11, 111 23 Stockholm

Namn moderföretag:

Fasadgruppen Group AB

Överensstämmelse med regelverk och fortlevnadsprincipen

Koncernens finansiella rapporter har upprättats i enlighet med årsredovis-ningslagen (ÅRL), Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner och International Finan-cial Reporting Standards (IFRS) såsom de har antagits av EU. Moderbolagets årsredovisning är upprättad i enlighet med RFR 2 Redovisning för juridiska personer och ÅRL.

De finansiella rapporterna har upprättats under förutsättning att koncer-nen bedriver sin verksamhet enligt fortlevnadsprincipen.

De finansiella rapporterna för räkenskapsåret som slutade den 31 decem-ber 2024 (inklusive jämförelsetal) godkändes för utfärdande av styrelsen den 16 april 2025 och kommer att föreläggas ordinarie årsstämma den 13 maj 2025 för fastställande.

De viktigaste redovisnings- och värderingsprinciperna som har använts vid upprättande av de finansiella rapporterna sammanfattas nedan. I de fall moderbolaget tillämpar avvikande principer anges dessa i slutet av denna not under rubriken Moderbolagets redovisnings- och värderingsprinciper.

Nya och ändrade redovisningsprinciper

Inga nya eller ändrade standarder, och tolkningar av befintliga standarder som är obligatoriska att tillämpa för första gången för räkenskapsår som börjar 1 januari 2024 eller senare bedöms ha haft någon väsentlig betydelse

för koncernen. Under räkenskapsåret 2024 har nedanstående förändringar i redovisningsprinciper genomförts:

Upphörande av säkringsredovisning för nettoinvesteringar i utlandsverksamheter under 2024. Se not 13 för mer information.

Innehav utan bestämmande inflytande med optionsrätt. Se not 14 för mer information.

Utställda optioner relaterat till bolagsaktier. Se not 14 för mer information.

Nya och ändrade redovisningsprinciper som ännu inte tillämpats

Inga nya eller ändrade standarder som ännu inte tillämpats, och tolkningar av befintliga standarder, som är obligatoriska att tillämpa för första gången för räkenskapsår som börjar 1 januari 2025 eller senare bedöms ha haft någon väsentlig betydelse för koncernen.

Ändrade redovisningsprinciper för moderbolaget

De ändringar i RFR 2 Redovisning för juridiska personer som har trätt i kraft och gäller för räkenskapsåret 2024 har inte haft någon väsentlig påverkan moderbolagets finansiella rapporter.

Grunder för upprättande

Koncernens finansiella rapporter har upprättats genom tillämpning av periodiseringsprincipen och utifrån anskaffningsvärden. De finansiella rap-porterna presenteras i svenska kronor, vilket överensstämmer med moder-bolagets funktionella valuta. Beloppen är avrundade till närmaste miljontal (MSEK) med en decimal om inte annat anges. Till följd av avrundningar kan siffror presenterade i de finansiella rapporterna i vissa fall inte exakt summe-ra till totalen och procenttal kan avvika från de exakta procenttalen. Belopp inom parentes anger föregående årsvärde.

Grund för konsolidering

I koncernredovisningen konsolideras moderbolagets och dotterbolagens verksamheter fram till och med den 31 december 2024.

Alla koncerninterna transaktioner och balansposter elimineras vid konso-lidering, inklusive orealiserade vinster och förluster transaktioner mellan koncernbolag. I de fall orealiserade förluster koncerninterna försäljningar av tillgångar återförs vid konsolidering, prövas även den underliggande tillgångens nedskrivningsbehov utifrån ett koncernperspektiv. Belopp som redovisas i dotterbolags årsredovisningar har justerats där för att säkerställa överensstämmelse med koncernens redovisnings- och värderingsprinciper.

Resultat och övrigt totalresultat för dotterbolag som förvärvats under året redovisas från det datum förvärvet träder i kraft, enligt vad som är ti-lämpligt.

Internprissättning

Marknadsbaserad prissättning, det vill säga prissättning baserad marknadspriser, tillämpas vid leverans mellan bolagen inom och andra närstående parter.

Omräkning av utländsk valuta

Rapporteringsvaluta

Koncernredovisningen presenteras i valutan SEK som även är moder-bolagets redovisningsvaluta.

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

69

Noter

o rg . n r . 559158-4122

Transaktioner och balansposter i utländsk valuta

Transaktioner i utländsk valuta räknas om till rapporteringsvalutan SEK för respektive koncernbolag, utifrån de rådande valutakurserna transak-tionsdagen (avistakurs). Valutakursvinster och -förluster till följd av reglering av sådana transaktioner och till följd av omvärdering av monetära poster till balansdagens kurs redovisas i resultatet.

Icke-monetära poster omräknas inte balansdagen utan värderas till historiskt anskaffningsvärde (omräknat till transaktionsdagens kurs), för-utom icke-monetära poster värderade till verkligt värde som omräknas till valutakursen per den dagen det verkliga värdet fastställdes.

Utlandsverksamheter

I koncernredovisningen räknas alla tillgångar, skulder och transaktioner i koncernbolag som har en annan funktionell valuta än SEK (koncernens rap-porteringsvaluta) om till SEK vid konsolideringen. Koncernbolagens funktio-nella valuta har varit oförändrad under rapportperioden.

Vid konsolideringen har tillgångar och skulder räknats om till balans-dagens kurs. Justeringar av goodwill och verkligt värde som uppstår vid för-värv av en utlandsverksamhet har redovisats som tillgångar och skulder i utlandsverksamheten och omräknats till SEK till balansdagens kurs. Intäkter och kostnader har omräknats till SEK enligt en genomsnittlig kurs under rapportperioden. Valutakursdifferenser redovisas direkt mot övrigt

totalresultat och redovisas i valutaomräkningsreserven i eget kapital. Vid avyttring av en utlandsverksamhet omklassificeras de hänförliga ackumule-rade omräkningsdifferenserna som är redovisade i eget kapital till resultatet och redovisas som del av vinsten eller förlusten vid avyttringen.

Varulager

Varulager värderas till det lägsta av anskaffningsvärde och nettoförsälj-ningsvärde. Kostnader för vanligen utbytbara artiklar fördelas enligt först in, först ut-principen. Nettoförsäljningsvärdet är det uppskattade försälj-ningspriset i den löpande verksamheten minskat med eventuella tillämpliga försäljningskostnader.

Moderbolagets redovisnings- och värderingsprinciper

Moderbolagets redovisnings- och värderingsprinciper överensstämmer med koncernens förutom vad som anges nedan.

Uppställningsformer

Resultat- och balansräkningarna följer uppställningsformerna i årsredovis-ningslagen (ÅRL). Här finns skillnader i benämningar framför allt vad gäller finansiella poster i resultaträkningen och eget kapital. Rapporten över för-ändring i eget kapital har anpassats till de poster som ska finnas i balansräk-ningen enligt ÅRL.

Not 2 Rörelsens intäkter

Redovisningsprinciper

Fasadgruppen tillämpar IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder. Koncernens intäkter avser huvudsakligen intäkter från utförandet av entreprenadupp-drag avseende arbete fastigheters utsida. Koncernens kundavtal har huvudsakligen en löptid om 12 månader, vilket innebär att särredovisning inte är nödvändig. Intäkterna i verksamheten redovisas över tid i takt med utförd prestation, det vill säga i takt med färdigställandegraden (bokförda kostnader i relation till beräknade totala projektkostnader), tillgång som kontrolleras av kunden (så kallad successiv vinstavräkning). Till detta sker även mindre andel försäljning av varor relaterade till entreprenaduppdra-gen samt ett mindre antal tjänster. I samtliga entreprenadavtal ingår en garanti utfört arbete.

Koncernen har uppdrag löpande räkning men fastprisuppdragen är de dominerande. Koncernen har vanligtvis inte några rörliga komponenter med undantag för viten. Vitesklausuler för förseningar finns vanligen i alla avtal. Koncernen estimerar vitesutfallet enligt reglerna i IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder om rörliga ersättningar och redovisar viten som en intäktsreducering. Finansieringskomponenter med en kreditperiod översti-gande 12 månader förekommer inte i koncernen. Utfört, ej fakturerat arbete, redovisas i balansräkningen som upparbetade intäkter och redovisas i pos-ten Avtalstillgångar.

Avtalstillgångar är föremål för nedskrivningsprövning enligt IFRS 9 Finansiella instrument samma sätt som kundfordringar. I de fall förskotts-betalningar erhålles från kunder innan koncernen har utfört sin prestation, redovisas dessa i posten Avtalsskulder i balansräkningen.

Tilläggsarbete (ÄTOR) i form av mer arbete eller annat arbete än beräknat, t.ex. plåt eller dylikt, kan tillkomma under projektets löptid. Ändringar och tillägg, ÄTOR, i entreprenaduppläggen är alltid en del av entreprenaden, de är inte distinkta och utgör inte ett separat nytt kontrakt. Därmed ska de redovisas som en del av det befintliga kontraktet, med en kumulativ catch up-metod.

När de uppkommer blir de en del av totalentreprenaden, läggs in i projektkalkylen vilken blir uppdaterad och såväl grunden för nedlagda utgifter som intäkten (marginalen) påverkas med en ”catch up-effekt”.

Segmentsrapportering

Segment rapporteras enligt IFRS 8 Rörelsesegment. Koncernens segments-information presenteras utifrån koncernledningens perspektiv och rörel-sesegment identifieras utifrån den interna rapporteringen till koncernens högsta verkställande beslutsfattare. Koncernen har identifierat moder-bolagets VD, koncernchefen, som dess högste verkställande beslutsfattare.I den interna rapportering som används av verkställande direktören för att följa upp verksamheten och fatta beslut om resursfördelning presenteras den finansiella informationen för koncernen som en helhet. I och med att kunderna och tjänsterna är likartade, dvs arbeten fastigheters utsida och där slutkund är fastighetsägare i någon form, slås dotterbolagens redovis-ning samman och redovisas som ett segment. Koncernen består därför av ett enda rörelsesegment.

Viktiga bedömningar och antaganden

Vinstavräkning pågående projekt

Redovisade intäkter och tillhörande avtalstillgångar för avtal inom arbeten fastigheters utsida återspeglar koncernledningens bästa uppskattning av utfallet och färdigställandegraden för varje avtal. I de mer komplexa pågående avtalen finns en osäkerhet vid bedömning av kostnaderna för färdigställande och vid bedömning av lönsamhet. Orderstocken förväntas i huvudsak intäktsföras under de kommande 30 månaderna med merparten under det kommande året.

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

70

Noter

o rg . n r . 559158-4122

Geografiska områden

Orderstock

Nettoomsättning

Anläggningstillgångar*

Koncernen, MSEK

2024

2023

2024

2023

2024

2023

Sverige

1 251,1

1 426,4

2 512,0

2 969,1

2 200,3

2 229,5

Danmark

977,2

806,6

1 040,0

959,9

706,2

670,9

Norge

350,3

487,8

1 021,1

980,9

680,2

486,4

Finland

176,0

146,1

227,5

199,8

284,3

275,2

UK

1 035,4

0,0

126,2

0,0

1 541,3

0,0

* Avser anläggningstillgångar (inkl. nyttjanderättstillgångar) som inte är finansiella instrument, uppskjutna skattefordringar, tillgångar avseende ersättningar efter avslutad anställning eller avslutad anställning och rättigheter som uppkommer enligt försäkringsavtal.

Intäkter

Koncernen, MSEK

2024

2023

Upparbetade ej fakturerade intäkter

278,9

215,1

Fakturerade ej upparbetade intäkter

-99,5

-109,6

Under 2024 redovisade intäkter som härör från arbete utfört 2023 bedöms inte uppgå till väsentliga belopp. Fakturerade ej upparbetade intäkter per 31 december 2023 bedöms har upparbetats under 2024.

Omsättningen kommer från externa kunder, varav ingen enskild kund står för 10 procent av omsättningen eller mer.

Nettoomsättningen utanför Sverige utgör cirka 49 procent av koncernens totala omsättning.

Not 3 Ersättningar till revisorer

Koncernen

Moderbolaget

MSEK

2024

2023

2024

2023

Deloitte

Revisionsuppdrag

7,0

5,4

0,6

0,3

Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag

0,6

0,7

0,0

0,0

Skatterådgivning

0,0

0,0

0,0

0,0

Övriga tjänster

0,5

0,3

0,1

0,0

Mazars Statsautoriseret Revisionspartnerselskab

Revisionsuppdrag

0,0

0,7

0,0

0,0

Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag

0,0

0,0

0,0

0,0

Skatterådgivning

0,6

0,1

0,0

0,0

Övriga tjänster

0,1

0,3

0,0

0,0

Övriga bolag

Revisionsuppdrag

0,3

0,3

0,0

0,0

Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag

0,0

0,0

0,0

0,0

Skatterådgivning

0,8

0,6

0,0

0,0

Övriga tjänster

0,5

0,1

0,1

0,0

Summa

10,4

8,5

0,8

0,3

Med revisionsuppdraget avses arvode för den lagstadgade revisionen; granskning av års- och koncernredovisningen, bokföringen, styrelsens och verkställande direktörens förvaltning, dvs. sådant arbete som varit nödvän-digt för att avge revisionsberättelsen, samt kallad revisionsrådgivning som lämnas i samband med revisionsuppdraget. Uppdraget omfattar även revision och annan granskning utförd i enlighet med överenskommelse eller avtal. Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag innebär andra kvalitets-säkringstjänster som ska utföras enligt författning, bolagsordning, stadgar eller avtal. Skatterådgivning innehåller både rådgivning och granskning av efterlevnad inom skatteområdet. Övriga tjänster är andra uppdrag.

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

71

Noter

o rg . n r . 559158-4122

Not 4 Ersättningar till anställda och styrelse

Redovisningsprinciper

Pensionsförpliktelser

Koncernen betalar fastställda avgifter till oberoende företag avseende flera statliga pensionsplaner samt försäkringar för enskilda anställda. Koncernen har inga legala eller informella förpliktelser att betala ytterligare avgifter utöver betalningen av den fastställda avgiften som kostnadsförs i den peri-od som de tillhörande personaltjänsterna erhålls. Åtaganden för ålderspen-sion och familjepension för tjänstemän i Sverige tryggas genom en försäk-ring i Alecta. Enligt ett uttalande från Rådet för finansiell rapportering, UFR 10 Redovisning av pensionsplanen ITP 2 som finansieras genom försäk-ring i Alecta, är detta en förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgi-vare. Enligt ITP 2-avtalet avgörs ålderspensionens storlek av den anställdes antal tjänsteår och slutlön vid pensioneringstidpunkten. Familjepensionens storlek avgörs av den anställdes beräknade antal tjänsteår (beräknat som antalet tjänsteår från anställningstidpunkten till pensioneringstidpunkten) och lön vid tidpunkten för dödsfall. Storleken den anställdes och efter-levandes pension är ej beroende de premier som bolaget betalar till planen, jämte den kapitalavkastning som dessa premier ger. Ålderspension och familjepension uppfyller därmed inte definitionen av avgiftsbestämda planer i IAS 19 Ersättningar till anställda.

Koncernen har dock inte haft tillgång till information för att kunna redovisa sin proportionella andel av planens förpliktelser, förvaltningstill-gångar och kostnader vilket medfört att planen inte varit möjlig att redovisa som en förmånsbestämd plan. Pensionsplanen ITP 2 som tryggas genom en försäkring i Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan. Premien för den förmånsbestämda ålders- och familjepensionen är individuellt beräknad och är bland annat beroende av lön, tidigare intjänad pension och förväntad återstående tjänstgöringstid.

Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas för-säkringstekniska metoder och antaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19. Den kollektiva konsolideringsnivån ska normalt tillåtas variera mellan 125 och 175 procent. I syfte att stärka konsolideringsnivån om den bedöms vara för låg, kan en åtgärd vara att höja det avtalade priset för nyteckning och utökning av befintliga förmåner. Om konsolideringsnivån överstiger 150 procent kan premiereduktioner införas.

Kortfristiga ersättningar

Kortfristiga ersättningar till anställda, inklusive semesterersättningar, som inte betalats ut klassificeras som kortfristiga skulder. Dessa värderas till det odiskonterade belopp som koncernen väntas betala till följd av den outnyttjade rättigheten.

Omstruktureringsreserv

En avsättning för omstrukturering redovisas när koncernen har fastställt en utförlig och formell omstruktureringsplan, och omstruktureringen antingen har påbörjats eller blivit offentligt tillkännagiven. Ingen avsättning görs för framtida rörelsekostnader.

Ersättningar vid uppsägning

En avsättning redovisas i samband med uppsägningar av personal endast om företaget är förpliktigat att antingen avsluta en anställds eller en grupp av anställdas anställning före den normala tidpunkten eller lämna ersättning vid uppsägning genom erbjudande för att uppmuntra frivillig avgång. I det senare fallet redovisas en skuld och en kostnad om det är sannolikt att erbjudandet kommer att accepteras och antalet anställda som kommer att acceptera erbjudandet tillförlitligt kan uppskattas.

Ersättningar till anställda

Koncernen

Moderbolaget

MSEK

2024

2023

2024

2023

Löner och andra ersättningar

1 278,4

1 192,7

8,9

8,0

Sociala kostnader

295,4

280,4

2,1

3,0

Pensionskostnader (avgiftsbestämda planer)

75,5

65,0

1,4

2,2

Summa

1 649,3

1 538,1

12,4

13,2

Löner och andra ersättningar samt sociala kostnader

Koncernen

2024, MSEK

Löner och andra ersättningar

Pensions-kostnader

Sociala kostnader

Styrelseledamöter, verkställande direktörer och andra ledande befattningshavare

12,8

2,6

4,0

Övriga anställda

1 265,6

72,9

291,4

Summa

1 278,4

75,5

295,4

2023, MSEK

Löner och andra ersättningar

Pensions-kostnader

Sociala kostnader

Styrelseledamöter, verkställande direktörer och andra ledande befattningshavare

17,2

3,4

4,9

Övriga anställda

1 175,5

61,6

275,5

Summa

1 192,7

65,0

280,4

Ersättning till styrelse och ledande befattningshavare

Koncernen

MSEK

2024

2023

Löner och andra kortfristiga ersättningar

12,8

17,2

Ersättningar vid uppsägning

0,0

0,0

Ersättningar efter avslutad anställning

0,0

0,0

Andra långfristiga ersättningar

2,6

3,4

Summa

15,4

20,6

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

72

Noter

o rg . n r . 559158-4122

2024, SEK

Grundlön

Rörlig ersättning

Övriga förmåner

Pensions-förmåner

Summa

Styrelse

Ulrika Dellby, ordförande

607 331

-

-

-

607 331

Magnus Meyer

172 081

-

-

-

172 081

Christina Lindbäck

284 497

-

-

-

284 497

Tomas Ståhl

363 327

-

-

-

363 327

Gunilla Öhman

284 497

-

-

-

284 497

Mats Karlsson

265 835

-

-

-

265 835

Tomas Georgiadis

97 151

-

-

-

97 151

Ledande befattningshavare

Verkställande direktören, Martin Jacobsson

3 072 000

743 178

103 154

976 668

4 895 000

Övriga ledande befattningshavare (4 personer)

5 622 450

1 043 836

153 066

1 598 019

8 417 371

Totalt

10 769 169

1 787 014

256 220

2 574 687

15 387 090

Ersättningen till ledande befattningshavare består av grundlön, övriga för-måner och avgiftsbestämd pension samt kan därutöver bestå av en rörlig lön baserad fasta målindikatorer. 2024 gav ett bonusutfall för ledande befattningshavare totalt 1 787 014 SEK. Med övriga förmåner avses nor-mala ickemonetära ersättningar såsom bilförmån och företagshälsovård.

Pensionsåldern för samtliga ledande befattningshavare är 65 år. Vid upp-sägning från bolagets sida bör normalt gälla tre till sex månader och från befattningshavarens sida tre månader, undantagsvis upp till sex månader. Avgångsvederlag förekommer inte. Uppsägningstiden från bolagets sida för VD är sex månader och från VD:s sida likaså sex månader.

2023, SEK

Grundlön

Rörlig ersättning

Övriga förmåner

Pensions-förmåner

Summa

Styrelse

Ulrika Dellby, ordförande

540 833

-

-

-

540 833

Tomas Georgiadis

255 836

-

-

-

255 836

Christina Lindbäck

255 836

-

-

-

255 836

Tomas Ståhl

333 748

-

-

-

333 748

Gunilla Öhman

255 836

-

-

-

255 836

Mats Karlsson

151 669

-

-

-

151 669

Ledande befattningshavare

Verkställande direktören, t o m maj, Pål Warolin

1 551 666

-

65 430

419 901

2 036 997

Vice verkställande direktören, t o m maj därefter verkställande direktören, Martin Jacobsson

2 478 820

984 091

107 382

804 790

4 375 083

Övriga ledande befattningshavare (5 personer)

9 674 288

199 360

383 998

2 233 898

12 491 544

Totalt

15 498 532

1 183 451

556 810

3 458 589

20 697 382

Ersättningen till ledande befattningshavare består av grundlön, övriga för-måner och avgiftsbestämd pension samt kan därutöver bestå av en rörlig lön baserad fasta målindikatorer. 2023 gav ett bonusutfall för ledande befattningshavare totalt 1 183 451 SEK. Med övriga förmåner avses normala ickemonetära ersättningar såsom bilförmån och företagshälso-vård. Pensionsåldern för samtliga ledande befattningshavare är 65 år. Vid uppsägning från bolagets sida bör normalt gälla tre till sex månader och från befattningshavarens sida tre månader, undantagsvis upp till sex månader. Avgångsvederlag förekommer inte. Uppsägningstiden från bolagets sida för VD är sex månader och från VD:s sida likaså sex månader. Under 2023 ingår ersättning till övriga ledande befattningshavare som har haft uppdraget under del av år (5 personer) antalet ledande befattningshavare minskade från 11 till 5 personer.

Teckningsoptioner

Årsstämmorna 2022, 2023 och 2024 beslutade om långsiktiga incitaments-

program för anställda i koncernen bestående av teckningsoptioner. Varje teckningsoption ger innehavaren rätt att teckna en ny aktie i bolaget till en förutbestämd teckningskurs och teckningsperiod. Teckningskursen mot-svarar 125 procent av den genomsnittliga volymvägda betalkursen för bola-gets aktie Nasdaq Stockholm under de tio senaste handelsdagarna före respektive årsstämma som beslutat om incitamentsprogrammen. Se även tabell nedan för en sammanfattning över de pågående teckningsoptions-programmen.

Teckningsoptionerna har överlåtits till anställda till ett marknadspris beräknat enligt Black & Scholes värderingsmodell. De teckningsoptioner som inte har överlåtits till anställda har överlåtits vederlagsfritt till bolagets helägda dotterbolag Fasadgruppen Norden AB.

Bolaget har under vissa förutsättningar rätt att återköpa tecknings-optioner från innehavare vars anställning i koncernen upphör eller som önskar överlåta sina teckningsoptioner till tredje man. Mer information om villkoren för teckningsoptionerna finns tillgänglig bolagets webbplats.

Teckningsoptioner av serie 2024 / 2027, 2023 / 2026 samt 2022 / 2025

Tecknings-optionsserie

Teckningsperiod

Max antal optioner

Antal överlåtna optioner till anställda

Antal anställda som förvärvat optioner

Anskaffnings-värde, MSEK

Tilldelnings-tidpunkt

Tecknings-kurs, SEK

Serie 2024 / 2027

1 juni 2027 till 30 juni 2027

500 000

137 023

41

1,8

2024

83,5

Serie 2023 / 2026

1 juni 2026 till 30 juni 2026

500 000

213 410

68

4,3

2023

104,0

Serie 2022 / 2025

1 juni 2025 till 30 juni 2025

484 000

236 196

46

1,7

2022

179,8

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

73

Noter

o rg . n r . 559158-4122

Medelantalet anställda

2024

2023

Koncernen

Medelantal anställda

Varav män

Varav kvinnor

Medelantal anställda

Varav män

Varav kvinnor

Sverige

1 212

1 156

56

1 223

1 169

54

Danmark

295

273

22

283

266

17

Norge

523

505

18

462

445

17

Finland

36

36

0

33

33

0

UK

15

11

4

0

0

0

Totalt

2 081

1 981

100

2 001

1 913

88

Medelantalet anställda

2023

2022

Moderbolag

Medelantal anställda

Varav män

Varav kvinnor

Medelantal anställda

Varav män

Varav kvinnor

Sverige

2

2

0

2

2

0

Summa

2

2

0

2

2

0

Medelantalet anställda är omräknat till heltidstjänster.

Könsfördelning bland ledande befattningshavare

Könsfördelningen i styrelsen och bland övriga befattningshavare per balansdagen 31 december 2024 och 2023 redovisas i tabellen nedan:

2024

2023

Koncernen

Antal

Varav män

Varav kvinnor

Antal

Varav män

Varav kvinnor

Styrelse

6

3

3

6

3

3

Ledande befattningshavare

5

5

0

5

5

0

Not 5 Transaktioner med närstående

Redovisningsprinciper

Koncernen har närståenderelationer med personer i styrelsen och koncern-ledningen, deras närstående personer och företag som står under bestäm-mande inflytande av dessa personer. Andra närstående utgörs av företag för vilkas räkning ovan nämnda personer utför tjänster åt koncernen. Moderbolaget Fasadgruppen Group har närståenderelationer med sina dotterbolag. Transaktioner med närstående baseras affärsmässiga villkor och marknadspriser.

Per den 31 december 2024 ägdes aktier motsvarande 9,9 procent av Fasad-gruppen Group:s aktiekapital och röstantal av Connecting Capital Sweden AB. Bolaget anses vara närstående till koncernen. Per den 31 december 2024 ägde ingen annan närstående aktieägare aktier motsvarande tio procent eller mer av Fasadgruppen Group:s aktiekapital och röstantal.

Ersättningar till styrelseledamöterna och de ledande befattningshavarna beskrivs i not 4 Ersättningar till anställda och styrelse.

Transaktioner med närstående

Koncernen

Moderbolaget

Försäljning av tjänster, MSEK

2024

2023

2024

2023

Inom koncernen:

Försäljning av entreprenadtjänster

270,9

284,8

-

-

Fakturerade kostnader

25,9

14,4

-

-

Försäljning av administrativa tjänster

86,3

79,7

10,7

12,0

Summa

383,1

378,9

10,7

12,0

Transaktionerna avser försäljning av tjänster mellan koncernbolagen som del av den operativa verksamheten. Inga sålda tjänster mellan Fasadgruppen och företag kontrollerade av ledande befattningshavare har skett under 2024 eller 2023.

Koncernen

Moderbolaget

Köp av tjänster, MSEK

2024

2023

2024

2023

Inom koncernen

383,1

378,9

10,7

12,0

Företag kontrollerade av ledande befattningshavare:

KFAB Förvaltning AB

0,9

0,6

-

-

Sterner Stenhus Services AB

0,2

1,2

-

-

KB Träflöjten

0,0

0,2

-

-

Sterner Stenhus Entreprenad AB

0,0

0,1

-

-

Totalt

384,2

381,0

10,7

12,0

Transaktioner inom koncernen avser köp av tjänster mellan koncern-bolagen som del av den operativa verksamheten. Transaktioner med före-tag kontrollerade av ledande befattningshavare utgörs huvudsakligen av fakturerade konsultarvoden för förvärvsrelaterade rådgivningstjänster,

ekonomirådgivningstjänster, management fees och hyra för kontorslokaler. Under 2024 har ledande befattningshavare kopplade till företaget; Sterner Stenhus Entreprenad AB utgått ur ledningsgruppen.

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

74

Noter

o rg . n r . 559158-4122

Mellanhavanden

Följande mellanhavanden avseende transaktioner med närstående är per balansdagen utestående:

Koncernen

Moderbolaget

Fordringar närstående , MSEK

2024

2023

2024

2023

Inom koncernen:

-

-

2 496,2

2 660,1

Summa

-

-

2 496,2

2 660,1

Skulder till närstående, MSEK

Företag kontrollerade av ledande befattningshavare:

KFAB Förvaltning AB

-

0,1

-

-

KB Träflöjten

-

0,1

-

-

Sterner Stenhus Services AB

-

0,4

-

-

Summa

-

0,6

-

-

Skulder till närstående är hänförliga till inköpstransaktioner som förfaller 30 dagar efter inköpstillfället. Skulderna löper utan ränta. Inga fordringar närstående är utestående per balansdagen 31-12-2024 och 31-12-2023.

Not 6 Leasingavtal

Redovisningsprinciper

Koncernen som leasetagare

För samtliga avtal bedömer koncernen om avtalet är ett leasingavtal eller innehåller ett leasingavtal. Ett leasingavtal definieras som ”ett avtal, eller del av avtal, som överlåter nyttjanderätt för en tillgång (den underliggande till-gången) för en viss tid i utbyte mot ersättning”.

Värdering och redovisning av leasingavtal

Vid leasingavtalets början redovisar koncernen en nyttjanderättstillgång och en leasingskuld i balansräkningen. Nyttjanderättstillgången värderas till anskaffningsvärde vilket omfattar den summa som leasingskulden ursprung-ligen värderas till, eventuella initiala direkta utgifter som koncernen åsamkats samt leasingavgifter som betalats före leasingavtalets början (minskat med eventuella förmåner som mottagits). Koncernen skriver av nyttjanderättstill-gången linjärt från och med leasingavtalets början till och med den tidigaste tidpunkten av nyttjanderättens nyttjandeperiod eller leasingavtalet slut. Koncernen gör också en bedömning av ett eventuellt nedskrivningsbehov av nyttjanderättstillgången när indikation värdenedgång finns.

Vid leasingavtalets början värderar koncernen leasingskulden till nuvär-det av de leasingavgifter som inte betalats vid denna tidpunkt. Leasingav-gifterna diskonteras med användning av leasingavtalets implicita ränta om denna räntesats lätt kan fastställas eller koncernens marginella låneränta.Leasingavgifter som inkluderas i värderingen av leasingskulden inklude-rar fasta avgifter (inklusive de till sin substans fasta avgifterna), variabla leasingavgifter som baseras ett index, belopp som förväntas betalas ut av koncernen enligt restvärdesgarantier samt betalningar enligt optioner som koncernen är rimligt säker kommer att utnyttjas. En bedömning av utnyttjande av förlängningsoptioner har gjorts per leasingavtal.

Efter inledningsdatumet minskas skulden med betalningar och ökas med räntan. Skulden omvärderas för att återspegla en eventuell ny bedömning eller ändring eller om det blir ändringar i de till sin substans fasta avgifterna. När leasingskulden omvärderas ska motsvarande justering göras avseende nyttjanderätten eller i resultatet om nyttjanderätten redan har åsatts värde noll. Koncernen har valt att redovisa korttidsleaseavtal och leasingavtal för vilka den underliggande tillgången har ett lågt värde genom att utnyttja den praktiska lösningen som återfinns i IFRS 16 Leasing. I stället för att redovisa en nyttjanderätt och en leasingskuld kostnadsförs leasingavgifter avseende dessa leasingavtal linjärt över leasingperioden. Nyttjanderätts-tillgångar särredovisas i balansräkningen under Materiella anläggningstill-gångar medan leasingskulden särredovisas under skulder.

Viktiga bedömningar och antaganden

Leasing av lokaler

I leasingavtal görs ett antal antaganden vid beräkning av leasingsskulden och nyttjanderättstillgången, exempelvis bedömning av ett avtals leasing-period. Koncernen beaktar om den med rimlig säkerhet kommer att utnyttja en förlängningsoption framför allt vad gäller lokaler med beaktande av de omständigheter som gäller för det aktuella leasingavtalets situation. Avse-ende koncernens hyresavtal som löper ut inom en femårsperiod har bolaget tagit ställning till att det är rimligt att anta en förlängningsperiod beroende respektive tillgångs karaktär och längden respektive förlängnings-period. För avtal som löper förbi 2029 har inga förlängningar antagits. Hur verksamheten ser ut och utvecklas bortom denna period är svårbedömt och bolagets bedömning är därmed att det i nuläget inte med rimlig sannolikhet kan antas ske ytterligare förlängningar. Denna bedömning kommer att ses över kontinuerligt.

Leasingskulder som presenteras i rapporten över finansiell ställning är enligt följande:

Koncernen

Moderbolaget

MSEK

2024

2023

2024

2023

Långfristiga

114,4

102,3

-

-

Kortfristiga

83,0

65,8

-

-

Summa

197,4

168,1

-

-

Räntekostnader avseende leasingavtal under räkenskapsåret 2024 uppgick till 5,2 MSEK (3,8) se vidare i not 7. Koncernen leasar huvudsakligen lokaler för kontor och lager samt bilar. Med undantag för korttidsleaseavtal och för leasingavtal för vilka den underliggande tillgången har ett lågt värde redo-visas nyttjanderätter och leasingskulder i balansräkningen. Variabla leasing-avgifter som inte beror ett index exkluderas i den initiala beräkningen av leasingskuld och tillgång. Koncernen redovisar sina nyttjanderättstillgångar under materiella anläggningstillgångar. I allmänhet är leasingavtalen

begränsade vad gäller leasetagarens rättigheter, såvida det inte föreligger en avtalsenlig rätt för koncernen att hyra ut tillgången till en annan part, att endast koncernen kan nyttja tillgången. Leasingavtalen är antingen icke-uppsägningsbara eller kan endast sägas upp mot en väsentlig uppsägnings-avgift. Koncernen måste hålla de hyrda lokalerna för kontor och lager i gott skick. Vidare måste koncernen försäkra de leasade tillgångarna och betala kostnader för underhåll för dessa i enlighet med hyresavtalen.

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

75

Noter

o rg . n r . 559158-4122

Tabellen nedan beskriver koncernens leasingavtal utifrån typ av nyttjanderättstillgång som redovisas i balansräkningen:

Nyttjanderättstillgångar

Kontor och lager

Bilar

Övrigt

Antal nyttjanderättstillgångar

103

452

15

Intervall kvarvarande löptid

0–11

0–5

0–5

Genomsnittlig kvarvarande leasingperiod

2,4

1,8

1,8

Leasingavtal avseende kontor och lager innehåller generellt en förläng-ningsoption, samt möjlighet till uppsägning. I de flesta fall innehåller de även variabla avgifter relaterade till index.

Leasingavtal för bilar och övriga tillgångar innehåller vanligen inte

några förlängningsoptioner, möjligheter till uppsägning eller variabla avgifter kopplade till index.

Leasingskulden garanteras genom att den underliggande tillgången ställts som säkerhet för skulden.

Koncernens framtida leasingavgifter per 31 december 2024 och 31 december 2023 uppgår till följande:

Leasingavgifter

2024-12-31, MSEK

Inom 1 år

1–2 år

2–3 år

3–4 år

4–5 år

Efter 5 år

Leasingavgifter exkl. finansiella kostnader

84,4

54,9

30,1

16,0

6,7

12,9

2023-12-31, MSEK

Leasingavgifter exkl. finansiella kostnader

69,6

50,1

25,8

13,0

7,0

8,5

Leasingavtal som inte redovisas som skuld

Koncernen har valt att inte redovisa en leasingskuld avseende korttidslease-avtal (leasingavtal med en förväntad leasingtid tolv månader eller kortare) och för leasingavtal för vilka den underliggande tillgången har ett lågt vär-de. Betalningar avseende sådana leasingavtal kostnadsförs linjärt.

Dessutom är vissa variabla leasingavgifter inte tillåtna att redovisas som leasingskuld varför dessa också kostnadsförs löpande.

Kostnaden avseende leasingavgifter som inte inkluderas i beräkningen av leasingskulden uppgår till 61,4 MSEK (78,7).

Förändringar i redovisade värden avseende nyttjanderättstillgångar i koncernen är:

2024, MSEK

Kontor och lager

Bilar

Övrigt

Totalt

Ingående ackumulerade anskaffningsvärden

189,7

105,2

4,3

299,2

Nya avtal

19,8

46,3

0,2

66,3

Inköp via rörelseförvärv

23,7

2,7

1,3

27,7

Årets förändrade avtal

26,2

0,2

0,0

26,4

Avslutade avtal

-11,0

-28,1

-2,4

-41,5

Valutakursdifferens

-0,3

0,8

0,0

0,5

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

248,1

127,1

3,4

378,6

Ingående ackumulerade avskrivningar

-87,1

-40,3

-2,5

-129,9

Avslutade avtal

9,7

24,2

2,4

36,3

Årets avskrivningar

-47,6

-37,1

-1,0

-85,7

Valutakursdifferenser

0,2

-0,2

-0,2

-0,2

Utgående ackumulerade avskrivningar

-124,8

-53,4

-1,3

-179,5

Redovisat värde

123,3

73,7

2,1

199,1

2023, MSEK

Kontor och lager

Bilar

Övrigt

Totalt

Ingående ackumulerade anskaffningsvärden

172,3

69,5

6,1

247,9

Nya avtal

21,9

53,1

0,4

75,4

Inköp via rörelseförvärv

5,0

3,2

0,0

8,2

Årets förändrade avtal

6,3

-1,2

0,0

5,1

Avslutade avtal

-13,1

-18,2

-2,2

-33,5

Valutakursdifferens

-2,7

-1,2

0,0

-3,9

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

189,7

105,2

4,3

299,2

Ingående ackumulerade avskrivningar

-56,4

-25,5

-2,7

-84,6

Avslutade avtal

6,5

15,3

2,1

23,9

Årets avskrivningar

-38,1

-30,4

-2,0

-70,5

Valutakursdifferenser

0,9

0,3

0,1

1,3

Utgående ackumulerade avskrivningar

-87,1

-40,3

-2,5

-129,9

Redovisat värde

102,6

64,9

1,8

169,3

Totalt kassaflöde för leasing i koncernen under 2024 uppgick till -85,5 MSEK (-70,5).

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

76

Noter

o rg . n r . 559158-4122

Not 7 Resultat från finansiella poster

Redovisningsprinciper

Finansiella intäkter och kostnader består av ränteintäkter bankmedel och fordringar samt räntebärande värdepapper, räntekostnader lån, utdelningsintäkter, valutakursdifferenser samt orealiserade och realiserade vinster/förluster finansiella placeringar. Ränteintäkter fordringar och räntekostnader skulder beräknas med tillämpning av effektivränte-

metoden. Effektivräntan är den ränta som diskonterar de uppskattade fram-tida in- och utbetalningarna under ett finansiellt instruments förväntade löptid till den finansiella tillgångens eller skuldens redovisade nettovärde. Räntekostnader inkluderar periodiserade belopp av emissionskostnader och liknande direkta transaktionskostnader för att uppta lån.

Koncernen

Moderbolaget

MSEK

2024

2023

2024

2023

Ränteintäkter

14,1

9,6

37,2

35,6

Utdelning koncernbolag

-

-

132,0

70,0

Valutakursdifferenser

8,0

18,2

3,9

3,1

Övrigt

1,0

0,2

-

-

Finansiella intäkter

23,1

28,0

173,1

108,7

Räntekostnader, upplåning till upplupet anskaffningsvärde

-122,0

-92,8

-105,7

-91,8

Räntekostnader leasingavtal

-5,2

-3,8

-

-

Valutakursdifferenser

-13,9

-20,0

-4,9

-8,4

Övriga finansiella kostnader

-9,6

-13,4

-5,0

-5,1

Finansiella kostnader

-150,7

-130,0

-115,6

-105,3

Not 8 Skatt och bokslutsdispositioner

Redovisningsprinciper

Skattekostnaden som redovisas i resultatet består av summan av uppskjuten skatt och aktuell skatt som inte redovisas i övrigt totalresultat eller direkt i eget kapital. Beräkning av aktuell skatt bygger skattesatser och skatteregler som är beslutade eller i praktiken beslutade vid räkenskapsårets slut. Uppskjuten inkomstskatt beräknas temporära skillnader enligt balansräkningsmeto-den. Uppskjutna skattefordringar redovisas i den omfattning det är sannolikt att det underliggande skattemässiga underskottet eller de avdragsgilla tem-porära skillnaderna kommer att kunna utnyttjas mot framtida skattepliktiga överskott. Detta bedöms utifrån koncernens prognos om framtida rörelse-resultat, justerat för betydande ej skattepliktiga intäkter och kostnader samt specifika begränsningar vid utnyttjandet av outnyttjade skattemässiga förlus-ter eller krediter. Uppskjutna skatteskulder redovisas i princip i sin helhet, även om IAS 12 Inkomstskatter medger begränsade undantag. Som ett resultat av dessa undantag redovisar koncernen inte uppskjuten skatt temporära skill-nader hänförliga till goodwill eller investeringar i dotterbolag.

Koncernbidrag

Samtliga lämnade och erhållna koncernbidrag redovisas som boksluts-dispositioner.

Anteciperad utdelning

Moderbolaget redovisar anteciperad utdelning från dotterbolag i det fall moderbolaget har rätt att ensamt besluta om värdeöverföringens storlek och moderbolaget innan dess finansiella rapporter publiceras fattat beslut beträffande värdeöverföringens storlek.

Uppskjuten inkomstskatt

I moderbolaget redovisas inte den uppskjutna skatteskuld som är hänförlig till de obeskattade reserverna. Dessa redovisas således med bruttobeloppet i balansräkningen. Bokslutsdispositionerna redovisas med bruttobeloppet i resultaträkningen.

Viktiga bedömningar och antaganden

Koncernen bedriver verksamhet i flera länder vilket medför en ökad kom-plexitet vid beräkningen av uppskjuten skattefodran och skatteskuld. För att fastställa värdet den uppskjutna skattefordran och skatteskulden balansdagen behöver olika bedömningar och antaganden göras. Bolagets framtida skattemässiga vinster, och därmed möjligheten att utnyttja upp-skjuten skattefordran underskottsavdrag och andra temporära skillnader, påverkas av förändringar i skattelagstiftning och utvecklingen av affärskli-matet. Om sannolikheten för framtida skattemässiga vinster omvärderas kan det resultera i antingen en positiv eller negativ effekt. Fasadgruppen bedö-mer att det vid utgången av 2024 inte finns några väsentliga osäkra skatte-poster i de finansiella rapporterna vilka kan innebära en väsentlig justering av de redovisade värdena under nästkommande räkenskapsår. Väsentliga bedömningar och antaganden görs även vad gäller redovisning av avsätt-ningar och eventualförpliktelser avseende skatterisker.

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

77

Noter

o rg . n r . 559158-4122

De viktigaste komponenterna i skattekostnaden för räkenskapsåret och förhållandet mellan förväntad skattekostnad baserat svensk effektiv skattesats för koncernen 98,5 procent (27,4) och för moderbolaget -24,2 procent (12,0) och redovisad skattekostnad i resultatet är enligt följande:

Koncernen

Moderbolaget

MSEK

2024

2023

2024

2023

Resultat före skatt

38,4

301,9

56,9

90,7

Skatt enligt gällande skattesats

-7,9

-62,2

-11,7

-18,7

Ej skattepliktiga intäkter

0,9

1,8

27,2

14,4

Ej avdragsgilla kostnader

-1,8

-3,6

-0,1

-0,1

Skillnad i utländska skattesatser

-3,8

-3,5

0,0

0,0

Skattemässig återföring av räntenetto

0,0

-10,4

0,0

-6,1

Nedskrivning goodwill och varumärke

-7,1

0,0

0,0

0,0

Nettoeffekt från omvärdering av tilläggsköpeskilling

-8,6

-3,4

0,0

0,0

Underskottsavdrag som ej aktiveras

-3,5

0,0

-1,1

0,0

Vinstavräkning pågående projekt

-1,9

0,0

0,0

0,0

Avskrivning fusionsgoodwill

-0,9

0,0

0,0

0,0

Omstruktureringskostnader

-0,5

0,0

0,0

0,0

Justering hänförlig till föregående år

0,0

-1,1

0,0

0,0

Övrigt

-2,8

-0,4

-0,5

-0,4

Redovisad skatt i resultatet

-37,8

-82,7

13,8

-10,9

Skattekostnaden består av följande komponenter:

Aktuell skatt årets resultat

-56,1

-80,3

-1,4

-10,9

Uppskjuten skatt

18,3

-2,4

15,2

0,0

Redovisad skatt i resultatet

-37,8

-82,7

13,8

-10,9

Uppskjutna skatter som uppstår till följd av temporära skillnader summeras enligt följande:

Redovisat i

Förändringar under året, TSEK

1 januari 2024

Från förvärv

övrigt totalresultat

resultaträkningen

31 december 2024

Immateriella anläggningstillgångar

-95,8

-67,9

0,0

-3,7

-167,4

Leasing, netto

0,0

0,0

0,0

0,3

0,3

Lager, pågående arbete

-45,5

-17,2

0,0

4,1

-58,6

Kundfordringar

4,4

0,0

0,0

1,7

6,1

Valutasäkrat lån

-2,4

0,0

1,2

1,2

0,0

Skattemässig återföring av räntenetto

0,0

0,0

0,0

15,1

15,1

Övriga temporära skillnader

-3,1

0,0

0,0

-1,6

-4,7

Summa

-142,4

-85,1

1,2

17,1

-209,2

Redovisat i

Förändringar under året, TSEK

1 januari 2023

Från förvärv

övrigt totalresultat

resultaträkningen

31 december 2023

Immateriella anläggningstillgångar

-96,8

0,0

0,0

1,0

-95,8

Leasing, netto

0,6

0,0

0,0

-0,6

0,0

Lager, pågående arbete

-6,5

-4,0

0,0

-35,0

-45,5

Kundfordringar

0,0

0,0

0,0

4,4

4,4

Valutasäkrat lån

0,0

0,0

-1,2

-1,2

-2,4

Övriga temporära skillnader

-18,1

3,1

0,0

11,9

-3,1

Summa

-120,8

-0,9

-1,2

-19,5

-142,4

Alla uppskjutna skattefordringar (inklusive underskottsavdrag och andra skatteavdrag) har redovisats i balansräkningen.

Moderbolaget

Bokslutsdispositioner, TSEK

2024

2023

Erhållna koncernbidrag

4,5

94,6

Lämnade koncernbidrag

0,0

-1,7

Summa

4,5

92,9

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

78

Noter

o rg . n r . 559158-4122

Not 9 Förvärv

Redovisningsprinciper

Koncernen tillämpar förvärvsmetoden vid redovisning av rörelseförvärv. Den ersättning som överförs av koncernen för att erhålla ett bestämmande inflytande över ett dotterbolag beräknas som summan av verkliga värden förvärvsdagen de överlåtna tillgångarna, de övertagna skulderna och de egetkapitalinstrument som emitterats av koncernen, vilket innefattar det verkliga värdet för en tillgång eller skuld som uppkommit vid en överens-kommelse om villkorad köpeskilling. Förvärvskostnader kostnadsförs när de uppkommer.

Anskaffningsvärdet beräknas som summan av de, per transaktions-dagen, verkliga värden för erlagda tillgångar, uppkomna eller övertagna skulder samt för de egetkapitalinstrument som förvärvaren emitterat i utbyte mot det bestämmande inflytandet över förvärvade enheter. Förvär-vade tillgångar och övertagna skulder värderas till det verkliga värdet per förvärvstidpunkten.

Innehav utan bestämmande inflytande

Det finns två alternativ att redovisa innehav utan bestämmande inflytande. Dessa två alternativ är att redovisa innehav utan bestämmande inflytandes andel av proportionella nettotillgångar alternativt att innehav utan bestäm-mande inflytande redovisas till verkligt värde, vilket innebär att innehav utan bestämmande inflytande har andel i goodwill. Valet mellan de olika alternativen att redovisa innehav utan bestämmande inflytande kan göras från förvärv till förvärv. För samtliga förvärv hittills har innehav utan bestäm-mande inflytande redovisats till verkligt värde.

Viktiga bedömningar och antaganden

Vid bedömning av verkliga värden använder koncernledningen olika värde-ringstekniker för de tillgångar och skulder som förvärvas vid ett rörelseför-värv. Framför allt är verkligt värde villkorade tilläggsköpeskillingar bero-ende av utfallet det förvärvade bolagets framtida lönsamhet.

Rörelseförvärv 2024

Bolagsförvärv januari-december 2024 exklusive Clear Line

Under perioden har Fasadgruppen tillträtt samtliga aktier i Alumentdk ApS och Brenden & Stillasutleie AS. I Elenta AS har 97 procent av aktierna förvär-vats och i JEs Svets & Smide AB 91 procent. Förvärven gjordes för att stärka koncernens ställning geografiskt inom sina respektive marknader. Alument renoverar, installerar och glasar in balkonger samt erbjuder lösningar för bland annat takterrasser och solskydd i Danmark. Förvärvet av Elenta tar sikte tjänster inom tak, solceller och energilagring i Oslo-regionen. JE:s erbjuder stålkonstruktioner och byggnadssmide till en väletablerad kundportfölj i främst Stockholmsområdet. Brenden erbjuder tjänster inom ställning, väderskydd och bygghissar med fokus renoveringsprojekt i Oslo med omnejd.

De förvärvade bolagen redovisade totala intäkter om cirka 295 MSEK och EBITA uppgick till cirka 32 MSEK för kalenderåret 2023. Sedan tillträdet och fram till den 31 december 2024 har bolagen bidragit med 142,3 MSEK till koncernens nettoomsättning och 1,6 MSEK till koncernens EBITA.

Den sammanlagda köpeskillingen uppgick till 252,3 MSEK, varav 200,0 MSEK har betalats genom likvida medel vid tillträdet och 52,3 MSEK utgjordes av tilläggsköpeskillingar. Utfallet av tilläggsköpeskillingarna som är beroende av framtida rörelseresultat som uppnås i det aktuella bolaget har värderats genom en sannolikhetsbedömning för olika utfall inom förfalloperioden 1–4 år. Förvärvskostnader om sammanlagt 6,0 MSEK redovisas som övriga rörelsekostnader.

Utbetalda tilläggsköpeskillingar

Under perioden har tilläggsköpeskillingar betalats med netto 129,2 MSEK avseende resultatutveckling fram till och med 2023 hänförligt till förvärven av SH Bygg, Er-Jill byggplåt, Engman Tak, Front och inkråmsförvärvet av A Co Tak från Karlaplans Plåtslageri.

Innehav utan bestämmande inflytande

Koncernen har redovisat innehav utan bestämmande inflytande till verkligt värde utifrån full goodwill med bas i senast kända marknadsvärde, likställt med förvärvspriset i respektive förvärv.

Förvärvsanalyser - övriga bolagsförvärv exklusive Clear Line

En del av övervärdena i de preliminära förvärvsanalyserna har allokerats till företagsvarumärket och kundrelationer medan oallokerade övervärden har hänförts till goodwill.

Varumärken består av förvärvade företagsvarumärken som behålls och nyttjas under oöverskådlig tid, vilket är en viktig del av Fasadgruppens strategi. Goodwill hänför sig främst till verksamhetens förväntade framtida lönsamhet, den betydande kunskapen och kompetensen hos personalen och synergieffekter kostnadssidan. Kundrelationer härrör från de skriftli-ga avtal som utgör orderstocken vid förvärvs tillfället. Majoriteten av avtalen har en kortare löptid än 12 månader och samtliga bedöms ha avslutats inom högst 24 månader.

Goodwill och varumärke har en obestämbar nyttjandeperiod och skrivs inte av men testas för nedskrivning årligen eller vid indikation. Det bedömda värdet för kundrelationer skrivs av över orderstockens löptid.

Värde enligt förvärvsanalys Bolagsförvärv övriga bolag exklusive Clear Line

MSEK

Bokfört värde

Verkligt värde-justering

Verkligt värde

Varumärke

-

35,9

35,9

Materiella anläggningstillgångar

39,7

4,2

43,9

Finansiella anläggningstillgångar

5,1

-

5,1

Varulager

4,6

-

4,6

Kundfordringar och andra fordringar

39,0

-

39,0

Likvida medel

41,0

-

41,0

Uppskjutna skatteskulder

-0,5

-7,9

-8,3

Skulder till kreditinstitut

-20,1

-

-20,1

Övriga skulder

-16,9

-4,2

-21,1

Leverantörsskulder och andra skulder

-22,0

-

-22,0

Identifierbara nettotillgångar

69,9

28,0

98,0

Goodwill

156,0

Innehav utan bestämmande inflytande

-1,7

Köpeskilling

252,3

Varav tilläggsköpeskilling

52,3

Varav överförda likvida medel

-200,0

Förvärvade likvida medel

41,0

Förändring av koncernes likvida medel

-159,0

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

79

Noter

o rg . n r . 559158-4122

Bolagsförvärv Clear Line Holdings Ltd oktober 2024

Den 29 oktober har Fasadgruppen tillträtt samtliga aktier i Clear Line Holdings Ltd (Clear Line). Genom förvärvet etablerar sig Fasadgruppen i Storbritannien. Clear Line är en specialiserad helhetsleverantör inom fasader som byggt upp en stark position i marknaden för brandförebyggande åtgär-der fastigheter i Storbritannien.

Clear Line redovisade totala intäkter om cirka 673 MSEK och justerad EBITA uppgick till cirka 299 MSEK för den rullande tolvmånadersperiod som avslutades den 30 juni 2024. Sedan tillträdet och fram till den 31 decem-ber 2024 har Clear Line bidragit med 126,2 MSEK till koncernens netto-omsättning och 57,1 MSEK till koncernens EBITA.

Den sammanlagda köpeskillingen uppgick till 1 608,6 MSEK, varav 672,4 MSEK har betalats genom likvida medel vid tillträdet, 212,6 MSEK som kvittningsemission i Fasadgruppen Group AB, 685,9 MSEK som kvittnings-emission i Fasadgruppens lokala ägarbolag i Storbritannien, Fasadgruppen UK Bidco Ltd, (Ägarbolagsaktierna) och 37,7 MSEK som kvarhålls för full-görandegarantier inom köpeavtalet.

Ägarbolagsaktierna utgörs av s.k. preferensaktier i två klasser. Det slut-liga värdet avgörs av Clear Lines framtida intjäning. Preferensaktieslag 1 ger rätt till utdelning motsvarande 1,64 procent av nettovinsten i Clear Line för perioden mellan förvärvet och utgången av 2026. Preferensaktieslag 2 ger rätt till utdelning om 42,90 procent av nettovinsten i Clear Line för perio-den mellan förvärvet och utgången av 2028. Eventuell utdelning kommer betalas efter utgången av respektive period. Efter utgången av respektive period finns dessutom en option för säljarna att sälja och för Fasadgruppens engelska ägarbolag att köpa preferensaktierna till ett värde som baseras Clear Lines genomsnittliga intjäning (EBITDA) under 2024-2026 respektive 2026-2028. Det maximala överlåtelsevärdet är 2,95 MGBP för preferensaktie 1 och 77,2 MGBP för preferensaktie 2, exklusive ackumulerad utdelning. Vid överlåtelse av preferensaktierna kan upp till 25 procent av erhållen betalning utgöras av nya aktier i Fasadgruppen. Om ingen part påkallar förvärv eller avyttring av preferensaktierna fortsätter de att ge rätt till årlig utdelning om 1,64 procent för preferensaktie 1 och 42,90 procent för prefe-rensaktie 2 av nettovinsten i Clear Line.

Förvärvskostnader om sammanlagt 22,5 MSEK redovisas som övriga rörelsekostnader.

Förvärvsanalys Clear Line

En del av övervärdena i den preliminära förvärvsanalysen har allokerats till företagsvarumärket och kundrelationer medan oallokerade övervärden har hänförts till goodwill.

Varumärken består av förvärvade företagsvarumärken som behålls och nyttjas under oöverskådlig tid, vilket är en viktig del av Fasadgruppens strategi. Goodwill hänför sig främst till verksamhetens förväntade framtida lönsamhet, den betydande kunskapen och kompetensen hos personalen och synergieffekter kostnadssidan. Kundrelationer härrör från de skriftli-ga avtal som utgör orderstocken vid förvärvs tillfället. Majoriteten av avtalen har en kortare löptid än 12 månader och samtliga bedöms ha avslutats inom högst 24 månader.

Goodwill och varumärke har en obestämbar nyttjandeperiod och skrivs inte av men testas för nedskrivning årligen eller vid indikation. Det bedömda värdet för kundrelationer skrivs av över orderstockens löptid.

Värde enligt förvärvsanalys Bolagsförvärv Clear Line Holdings Ltd

MSEK

Bokfört värde

Verkligt värde-justering

Verkligt värde

Varumärke

-

87,7

87,7

Kundrelationer

-

182,8

182,8

Materiella anläggningstillgångar

6,5

17,9

24,4

Finansiella anläggningstillgångar

0,0

-

0,0

Varulager

-

-

-

Kundfordringar och andra fordringar

206,7

-

206,7

Likvida medel

95,9

-

95,9

Uppskjutna skatteskulder

-

-67,6

-67,6

Skulder till kreditinstitut

-

-

-

Övriga skulder

-133,9

-17,9

-151,8

Leverantörsskulder och andra skulder

-51,6

-

-51,6

Identifierbara nettotillgångar

123,6

202,9

326,5

Goodwill

1 282,1

Köpeskilling

1 608,6

Varav fullgörandegarantier

37,7

Varav kvittningsemission Fasadgruppen Group

212,6

Varav kvittningsemission Fasadgruppen UK Bidco

685,9

Varav överförda likvida medel

-672,4

Förvärvade likvida medel

95,9

Förändring av koncernes likvida medel

-576,5

Förvärv av bolag

Tillträde

Förvärv

Land

Uppskattad årsomsättning vid förvärvstid-punkten, MSEK

Antal anställda

Januari 2025

Liab Plåtbyggarna AB

Sverige

80

46

Oktober 2024

Clear Line Holdings Ltd

Storbritannien

673

60

Augusti 2024

Brenden Materialer AS & Brenden & Co Stillasutleie AS

Norge

185

133

Juli 2024

JE:s Svets & Smide AB

Sverige

31

18

Mars 2024

Elenta AS

Norge

24

17

Januari 2024

Alumentdk ApS

Danmark

55

13

1 048

287

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

80

Noter

o rg . n r . 559158-4122

Not 10 Immateriella tillgångar

Redovisningsprinciper

Förvärvade immateriella

Övervärdena i förvärvsanalyser allokeras till varumärken och kundrelationer medan oallokerade övervärden hänförs till goodwill.

Varumärken

Varumärken består av förvärvade företagsvarumärken som behålls och nyttjas under oöverskådlig tid, vilket är en viktig del av Fasadgruppens stra-tegi. Varumärken har en obestämbar nyttjandeperiod och skrivs inte av men testas för nedskrivning årligen eller vid indikation. Varumärken redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade nedskrivningar.

Kundrelationer

Kundrelationer härrör från de skriftliga avtal som utgör orderstocken vid för-värvstillfället. Majoriteten av avtalen har en kortare löptid än 12 månader och samtliga bedöms ha avslutats inom högst 24 månader. Det bedömda värdet för kundrelationer skrivs av över orderstockens löptid.

Goodwill

Goodwill hänför sig främst till verksamhetens förväntade framtida lönsam-het, den betydande kunskapen och kompetensen hos personalen och syner-gieffekter kostnadssidan. Goodwill har en obestämbar nyttjandeperiod och skrivs inte av men testas för nedskrivning årligen eller vid indikation. Goodwill redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade ned-skrivningar.

Övriga immateriella anläggningstillgångar

Licenser för programvara

Licenser för programvara som uppfyller villkoren för aktivering redovisas som immateriell anläggningstillgång och värderas initialt till verkligt värde.

Alla immateriella anläggningstillgångar med begränsad livslängd värderas utifrån anskaffningsvärdet varvid utgifter skrivs av linjärt över den beräkna-de nyttjandeperioden vilken uppgår till 3 till 5 år. Nyttjandeperiod omprövas per varje balansdag. Dessutom sker en nedskrivningsprövning vid indika-tion värdenedgång. Avskrivning ingår i posten Av- och nedskrivningar av

immateriella och materiella anläggningstillgångar. Tillkommande utgifter för underhåll av programvara kostnadsförs när de uppkommer. När immateriella tillgångar avyttras bestäms realisationsresultatet som skillnaden mellan försäljningspriset och tillgångens redovisade värde och redovisas i resultat i någon av posterna Övriga rörelseintäkter eller Övriga rörelsekostnader.

Viktiga bedömningar och antaganden

Nedskrivningsprövning av förvärvade immateriella tillgångar

Nedskrivningsbehov hos de kassagenererande enheter till vilka förvärvade immateriella tillgångar har fördelats prövas minst en gång per år eller när indikationer om behov uppstår. För att bedöma nedskrivningsbehovet beräknar koncernledningen återvinningsvärdet (nyttjandevärdet) för varje kassagenererande enhet (koncernens tre affärsområden) baserat förvän-tade framtida kassaflöden och med användning av en lämplig ränta för att kunna diskontera dessa kassaflöden. Osäkerheter ligger i antaganden om framtida rörelseresultat och fastställandet av en lämplig diskonteringssats. Koncernen har hittills bedömt att goodwill, varumärke och kundrelationers nyttjandevärde överstiger dess redovisade värde.

Nedskrivningsprövning av övriga immateriella anläggningstillgångar

Övriga enskilda tillgångars nedskrivningsbehov prövas när händelser eller ändrade omständigheter tyder att det redovisade värdet inte kan komma att kunna återvinnas. En nedskrivning återförs om tillgångens återvinnings-bara värde överstiger det redovisade värdet. Avskrivningar görs över beräk-nad nyttjandeperiod till ett bedömt restvärde. Såväl nyttjandeperiod som restvärde omprövas minst i slutet av varje räkenskapsperiod. Det redovisade värdet av immateriella tillgångar som ännu inte är färdiga för användning prövas varje år. Om en sådan analys indikerar ett för högt upptaget värde fastställs tillgångens återvinningsvärde. Återvinningsvärdet är det högre av en tillgångs verkliga värde med avdrag för försäljningskostnader och dess nyttjandevärde. Nyttjandevärdet beräknas som förväntat framtida diskon-terat kassaflöde från tillgången, alternativt den kassagenererande enhet till vilken tillgången hör. En prövning av det redovisade värdet aktualiseras även i samband med att en anläggningstillgång klassificeras som att den innehas för försäljning, den upptas till det lägsta av det redovisade värdet och det verkliga värdet efter avdrag för försäljningskostnader.

Goodwill, varumärken och kundrelationer fördelas enligt tabellen nedan:

Koncernen

Goodwill, varumärken och kundrelationer per affärsområde, MSEK

2024

2023

Ao NordÖst

-

1 678,5

Ao SydVäst

-

1 078,9

Ao Danmark

621,3

628,6

Ao Norge

633,1

-

Ao Sverige (inkl. Finland & Storbritannien)

3 775,1

-

Summa

5 029,5

3 386,0

Valutakursdifferenser

18,6

-36,6

Utgående ackumulerat anskaffningsvärde

5 048,1

3 349,4

Koncernens förvärvade immateriella tillgångar har uppstått genom förvärv av helägda bolag och inkråmsförvärv som allokeras till kassagenererande enheter (KGE). Koncernens bedömning är att affärsområdena utgör varsin KGE. Varje affärsområde har en chef som styr en grupp underliggande verk-samheter med en naturlig geografisk samhörighet, liknande kundkrets och synergieffekter. Tillsammans genererar affärsområdets företag intäkter och kassaflöden som är större än summan från de enskilda företagen om dessa skulle drivas helt oberoende. Förvärvade immateriella tillgångar testas för nedskrivning de tre KGE som bolaget har fastställt för 2024.

KGE motsvarar de tre affärsområdena Danmark, Norge och Sverige. Ao Sverige inkluderar även koncernens enda bolag i Finland. Även under 2023 fanns inom koncernen tre fastställda affärsområden men med fördelningen NordÖst (inkluderade delar av Sverige & Finland), SydVäst (inkluderade delar av Sverige & Norge) och Danmark. I slutet oktober 2024 förvärvade koncernen den brittiska gruppen Clear Line som även den ingår under Ao Sverige i sammanställningen men som testats för ned-skrivning friststående förvärvet har skett nära inpå årsskiftet.

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

81

Noter

o rg . n r . 559158-4122

Förändringar i redovisade värden för immateriella tillgångar är enligt följande:

Koncernen

Moderbolaget

Goodwill, MSEK

2024

2023

2024

2023

Ingående anskaffningsvärde

2 917,3

2 842,3

-

-

Anskaffningar

1 438,1

105,5

-

-

Valutakursdifferenser

16,8

-29,4

-

-

Omklassificering

0,0

-1,1

-

-

Utgående ackumulerat anskaffningsvärde

4 372,2

2 917,3

-

-

Ingående nedskrivningar

-

-

-

-

Årets nedskrivningar

-30,6

-

-

-

Utgående ackumulerade nedskrivningar

-30,6

-

-

-

Redovisat värde

4 341,6

2 917,3

-

-

Koncernen

Moderbolaget

Varumärken, MSEK

2024

2023

2024

2023

Ingående anskaffningsvärde

432,0

406,7

-

-

Anskaffningar

123,6

32,5

-

-

Valutakursdifferenser

2,4

-7,2

-

-

Utgående ackumulerat anskaffningsvärde

558,0

432,0

-

-

Ingående nedskrivningar

-

-

-

-

Årets nedskrivningar

-4,0

-

-

-

Valutakursdifferenser

-

-

-

-

Utgående ackumulerade nedskrivningar

-4,0

-

-

-

Redovisat värde

554,0

432,0

-

-

Koncernen

Moderbolaget

Kundrelationer, MSEK

2024

2023

2024

2023

Ingående anskaffningsvärde

84,2

84,2

-

-

Anskaffningar

182,8

0,0

-

-

Valutakursdifferenser

-0,6

0,0

-

-

Utgående ackumulerat anskaffningsvärde

266,4

84,2

-

-

Ingående avskrivningar

-84,1

-67,2

-

-

Årets avskrivningar

-29,8

-16,9

-

-

Valutakursdifferenser

0,0

0,0

-

-

Utgående ackumulerade avskrivningar

-113,9

-84,1

-

-

Redovisat värde

152,5

0,1

-

-

Koncernen

Moderbolaget

Övriga immateriella tillgångar, MSEK

2024

2023

2024

2023

Ingående anskaffningsvärde

3,6

2,9

-

-

Anskaffningar

1,2

0,6

-

-

Förvärv

0,0

0,0

-

-

Utgående ackumulerat anskaffningsvärde

4,8

3,6

-

-

Ingående avskrivningar

-2,1

-1,2

-

-

Årets avskrivningar

-0,2

-0,9

-

-

Utgående ackumulerade avskrivningar

-2,3

-2,1

-

-

Utgående redovisat värde

2,5

1,5

-

-

Det bedömda värdet för kundrelationer skrivs av över orderstockens löptid. För 2024 och 2023 har återvinningsvärdet för varje kassagenererande enhet fastställts genom att nyttjandevärdet har beräknats och sedan jämförts med det redovisade värdet. Nedskrivningsprövningen visar att återvinnings-värdena per kassagenerande enhet överstiger de redovisade värdena och något nedskrivningsbehov har inte påvisats för något av åren.

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

82

Noter

o rg . n r . 559158-4122

Antaganden

Beräkningen av nyttjandevärdet innebär att ett antal kritiska antaganden måste göras. Dessa beskrivs nedan. Estimerat utfall ligger till grund för prog-nosen år 1 och budget för de ingående bolagen i respektive KGE för år 2. Årlig tillväxttakt år 3-5 har antagits uppgå till cirka 5,0 (4,0) procent. Kassaflö-den bortom den femåriga prognosperioden extrapoleras med användning av en långsiktig tillväxttakt inom branschen och har antagits uppgå till 2,0 (2,0) procent. Ledningen är inte medveten om några andra rimliga möjliga förändringar i de viktiga antaganden som görs som skulle kunna leda till att en kassagenererande enhets redovisade värde skulle överstiga dess återvin-ningsvärde och därmed aktualisera ett nedskrivningsbehov.

En känslighetsanalys genomförs av modellen där nyttjandevärdet stresstestas mot redovisat värde vid olika scenarier av WACC och tillväxt för ett specifikt år. Känslighetsanalysen för 2024 visar att det krävs en WACC efter skatt cirka 9–10 procent och negativ tillväxt för 2025 för att ett ned-skrivningsbehov skall uppstå. Följdaktligen finns det fortsatt utrymme för variation (head room), vilket innebär en reducerad risk för nedskrivning.

Följande variabler är väsentliga och gemensamma för samtliga kas-sagenererande enheter vid beräkningar av nyttjandevärdet: Omsättning, verksamhetens konkurrenskraft, förväntad konjunkturutveckling för bygg-produktion, allmän samhällsekonomisk utveckling, investeringsplaner för offentliga och kommunala beställare, ränteläge och lokala marknadsförut-sättningar.

Rörelsemarginal: Historisk lönsamhetsnivå och effektivitet för verksamhe-ten, tillgång till nyckelpersoner och kvalificerad arbetskraft, kundrelatio-ner, tillgång till interna resurser, kostnadsutveckling för löner, material och underentreprenörer.

Rörelsekapitalbehov: Bedömning utifrån varje enskilt fall om nivån rörelsekapitalet återspeglar verksamhetens behov eller behöver justeras för prognosperioderna. För utvecklingen framåt är ett rimligt eller försiktigt antagande att det följer omsättningstillväxten.

Investeringsbehov: Verksamheternas investeringsbehov bedöms uti-från de investeringar som krävs för att uppnå prognostiserade kassaflöden i utgångsläget, det vill säga utan expansionsinvesteringar. I normalfallet har investeringsnivån motsvarat avskrivningstakten materiella anläggnings-tillgångar.

Terminalvärde: Prognostiserade kassaflöden samt restvärde diskonteras till nuvärde med en vägd kapitalkostnad enligt WACC (Weighted average cost of capital). Räntenivån lånat kapital är satt till den genomsnittliga räntenivån koncernens nettoskuldsättning. Avkastningskravet eget kapital är uppbyggt enligt Capital Asset Pricing Model. För samtliga KGE gäl-ler följande:

Koncernen

2024

2023

Diskonteringsränta (WACC), före skatt, %

8,8

10,8

Diskonteringsränta (WACC), efter skatt, %

7,4

9,0

Not 11 Materiella anläggningstillgångar

Redovisningsprinciper

Mark

Mark är redovisat till anskaffningsvärde med avdrag för eventuella nedskrivningar.

Inventarier, verktyg och installationer

Inventarier, verktyg och installationer redovisas initialt till anskaffningsvärde och därefter till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade av- och ned-skrivningar. Inventarier, verktyg och installationer skrivs av linjärt anskaff-ningsvärdet med en nyttjandeperiod 5 till 10. Vinster eller förluster som uppstår vid avyttring av materiella anläggningstillgångar fastställs

som skillnaden mellan vad som erhållits och det redovisade värdet för tillgångarna och redovisas i resultatet i posterna Övriga rörelseintäkter eller Övriga rörelsekostnader.

Viktiga bedömningar och antaganden

Nyttjandeperioder

Nyttjandeperioden bedöms utifrån tillgångarnas bedömda ekonomiska livslängd. Nyttjandeperiodens längd baseras gjorda uppskattningar och bedömningar. Vald nyttjandeperiod och en ändring av nyttjandeperiod kan påverka väsentligt. Det redovisade värdet koncernens anläggnings-tillgångar prövas när händelser eller ändrade förutsättningar indikerar att det redovisade värdet inte kan återvinnas.

Förändringar i redovisade värden avseende byggnader och mark är:

Koncernen

Moderbolaget

Byggnader och mark, MSEK

2024

2023

2024

2023

Ingående ackumulerade anskaffningsvärden

3,3

3,2

-

-

Inköp via rörelseförvärv

2,0

1,5

-

-

Inköp

0,1

0,0

-

Försäljningar/utrangeringar

0,0

0,0

-

-

Omklassificeringar

-0,6

-1,4

-

-

Valutakursdifferenser

0,1

0,0

-

-

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

4,9

3,3

-

-

Ingående ackumulerade avskrivningar

-0,9

-0,8

-

-

Årets avskrivningar

-0,3

-0,5

-

-

Försäljningar/utrangeringar

0,0

0,0

-

-

Omklassificeringar

0,0

0,4

-

-

Valutakursdifferenser

0,0

0,0

-

-

Utgående ackumulerade avskrivningar

-1,2

-0,9

-

-

Redovisat värde

3,7

2,4

-

-

Byggnader och mark avser utgifter annans fastighet där avskrivning sker 10 år.

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

83

Noter

o rg . n r . 559158-4122

Förändringar i redovisade värden avseende inventarier, verktyg och installationer är:

Koncernen

Moderbolaget

Inventarier, verktyg och installationer, MSEK

2024

2023

2024

2023

Ingående ackumulerade anskaffningsvärden

194,5

149,3

-

-

Inköp via rörelseförvärv

65,6

27,1

-

-

Inköp

8,8

34,9

-

-

Försäljningar/utrangeringar

-11,3

-15,7

-

-

Omklassificeringar

0,6

1,4

-

-

Valutakursdifferenser

-0,4

-2,5

-

-

Utgående ackumulerade anskaffningsvärden

257,8

194,5

-

-

Ingående ackumulerade avskrivningar

-55,1

-33,0

-

-

Årets avskrivningar

-51,4

-30,1

-

-

Försäljningar/utrangeringar

7,1

7,5

-

-

Omklassificeringar

0,0

-0,4

-

-

Valutakursdifferenser

0,5

0,9

-

-

Utgående ackumulerade avskrivningar

-98,9

-55,1

-

-

Redovisat värde

158,9

139,4

-

-

Not 12 Andelar i koncernbolag

Redovisningsprinciper

Dotterbolag

Moderbolagets redovisningsprincip för innehav i dotterbolag värderas enligt anskaffningsvärdemetoden. Någon omklassificering av innehav till försäljning görs inte.

Moderbolaget

MSEK

2024

2023

Ingående anskaffningsvärde

450,0

450,0

Utgående redovisat värde

450,0

450,0

Enligt genomförd nedskrivningsprövning för moderbolagets redovisade värde i koncernbolagen föreligger inget nedskrivnings-behov per 31 december 2024.

Koncernens direkta och indirekta innehav i dotterbolag per den 31 december 2024 presenteras i tabellen nedan. Om inget annat anges, har de ett aktiekapital enbart bestående av stamaktier som innehas direkt av koncernen, och ägarandelen är densamma som röstandelen.

Moderbolagets direkta innehav av andelar i dotterbolag och intressebolag

Dotterbolag

Org.nr

Säte

Kapital-andel, %¹⁾

Antal andelar2)

Redovisat värde per den 31 december 2024, MSEK

Redovisat värde per den 31 december 2023, MSEK

Fasadgruppen Norden AB¹

556949-8271

Stockholm

100

8 633

450,0

450,0

Summa andelar i koncernbolag

450,0

450,0

1) Ägarandel överenstämmer med kapitalandel.2) Antal aktier i 1 000-tal.

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

84

Noter

o rg . n r . 559158-4122

Not 13 Finansiell riskhantering

Finansiell strategi och målsättning

Koncernen utsätts genom sin verksamhet för olika finansiella risker: mark-nadsrisk (omfattande ränterisk och valutarisk), kreditrisk och finansierings-risk. Sammanfattande information om koncernens finansiella tillgångar och finansiella skulder uppdelade i kategorier finns i not 14. Fasadgruppen har tydligt uttalat att det löpande rörelseresultatet från kärnverksamheterna ska vara den dominerade inkomstkällan. Koncernens målsättning är att minime-ra de finansiella risker som verksamheten skapar. Finansverksamheten skall centraliseras för att uppnå ändamålsenlig kontroll, utnyttja stordriftsförde-lar och erhålla fördelaktiga villkor de finansiella marknaderna. Negativ påverkan resultat och kassaflöde från kortsiktiga rörelser de finansiella marknaderna skall som grundprincip begränsas genom naturlig hedging, regelrätt säkring bör endast tillämpas i särskilda fall vid större exponeringar. Kapitaleffektivitet skall uppnås i förbindelse med kapitalbindningen i verk-samheten och vid sammansättningen av kapitalstrukturen.

Den övergripande finansiella målsättningen är att säkerställa koncernens betalningsförmåga och finansiella beredskap, samt att öka avkastningen eget kapital utifrån en kostnadseffektiv och affärsmässig finanshantering. Finansverksamheten ska genomföras ett säkert och effektivt sätt utan spekulativa inslag och att en betryggande säkerhet alltid upprätthålls. Vid varje tillfälle säkerställs att koncernen har likvida medel för att bedriva den löpande verksamheten. Finansfunktionen skall stödja koncernens förvärvs och investeringsverksamhet med kort- och långfristig finansiering till en kostnad och risknivå som långsiktigt bästa sätt främjar beslutade mål för verksamheten. Spekulation de finansiella marknaderna, dvs. transaktio-ner som ökar de finansiella risker som uppstår från den löpande verksamhe-ten, är inte tillåtna.

Kapitalstrukturen är central för skapandet av aktieägarvärde och för den långsiktiga finansiella risken. Dessa faktorer är därför vägledande vid alla beslut avseende den långsiktiga kapitalförsörjningen. Målsättningen med strukturen koncernens finansieringsupplägg är att den skall uppfylla följande övergripande mål. Koncernen ska ha en finansieringsstruktur som säkerställer verksamhetens finansieringsbehov samtidigt som riskjusterade avkastningar optimeras till aktieägarna. Låg refinansieringsrisk skall efter-strävas i kreditportföljen. Tillfredsställande eget kapital och kreditutrymme för planerade åtaganden skall finnas inom affärsplanen. Koncernen skall långsiktigt eftersträva en sådan kapitalstruktur att bolaget har en välba-lanserad betalningsförmåga kort och lång sikt samt upplevs av omgiv-ningen som ett finansiellt starkt företag. Koncernen skall vara en attraktiv låntagare och ha en sådan framförhållning att man alltid kan erbjudas finan-siering till förmånliga villkor för jämförbara låntagare och säkerheter.

Riskhanteringen sköts centralt av koncernens CFO enligt den finanspo-licy som fastställts av styrelsen. Samtliga externa finansiella transaktioner utförs av eller samordnas med CFO. Dotterbolag äger inte rätt att ingå externa finansiella transaktioner utan att detta uttryckligen är godkänt av koncernens CFO. CFO identifierar, utvärderar och säkrar finansiella risker i nära samarbete med koncernens operativa enheter.

Koncernen har väl utvecklade interna rutiner och kontrollsystem för att minimera risken för misstag, försenade betalningar, stölder och bedrägerier. Avtalade finansiella transaktioner skall dokumenteras internt. Affärsbe-kräftelser från banker skall stämmas av mot den interna dokumentationen. Koncernen arbetar med en ”segregation-of-duties”, dvs. det skall finnas en tydlig uppdelning mellan affär och kontroll/redovisning. Detta innebär att samma person som ingått en finansiell affär inte kan kontrollera eller bok-föra samma affär. Rapporter produceras med syfte att dels utgöra underlag för planering och beslut, dels vara ett styr- och kontrollmedel över hur väl finanspolicyns målsättningar och riktlinjer efterlevs. Faktisk och prognosti-serad finansiell exponering och status rapporteras löpande. Rapportering sker i samband med ordinarie Månadsrapport eller vid behov.

Marknadsrisk

Koncernen exponeras för marknadsrisk genom sin användning av finansiella instrument och särskilt för valutarisk, ränterisk och vissa andra prisrisker, till följd av både den löpande verksamheten och investeringsverksamheten.

Valutarisk

En absolut majoritet av koncernens transaktioner görs i resp. lands lokala valuta som SEK, DKK, NOK, EUR och GBP där koncernen bedriver sin verk-samhet. Transaktioner mellan länderna är begränsade och kan huvudsak-ligen härledas till betalning av management fee till ägarbolag, i samband med förvärvstransaktioner och finansiella transaktioner. Mindre expone-ringar för valutakursändringar kan uppkomma från inköp i EUR (transak-tionsexponering) samt från danska, norska, finska och brittiska dotterbolag med huvudsaklig exponering i DKK, NOK, EUR respektive GBP (transaktions- samt balansexponering). Valutaexponeringen består huvudsakligen av en omräkningsexponering koncernnivå av de danska, norska, finska och brittiska dotterbolagen. Andelen omsättning utom Sverige uppgick till 49 procent för 2024 viket innebär en ej oväsentlig omräkningsexponering från resultaträkningen. Valutakursförändringar under 2024 påverkade netto-omsättningen negativt med -0,5 procent mot jämförelseperioden. Balans-exponeringen gav upphov till ett positivt omräkningsresultat uppgående till +32,0 MSEK (-50,1). Lån i DKK och NOK upptagna av Fasadgruppen Group som redovisats genom säkringsredovisning gav upphov till ett negativt omräkningsresultat netto uppgående till -9,2 MSEK. Säkringsredovisningen upphörde under november månad 2024 i samband med att de aktuella lånen överfördes till respektive holdingbolag i Danmark och Norge.

Fasadgruppen ska sträva efter att minimera effekten av förändrade valu-takurser koncernens resultat genom att begränsa sin exponering mot utländska valutor. Bolagen inom koncernen ska som utgångspunkt efter-sträva matchning mellan inköps- och försäljningsvaluta för att minimera nettoexponering i valuta. Det är koncernens policy att reducera exponering-ar genom naturlig hedging som grundprincip, regelrätt säkring bör endast tillämpas i särskilda fall vid större exponeringar med fastställda betalnings-tidpunkter vad gäller transaktionsexponering. Vid förvärv i andra valutor än SEK bör koncernen eftersträva att i tillämpliga fall låta eventuell finansiering matchas med lån i samma valuta för att minska balansexponeringen. Trös-kelvärdet för regelrätt säkring uppgår till minst 250 MSEK för respektive net-toinvestering i utlandsverksamhet, utifrån en väsentlighetsbedömning av den potentiella valutakursförändringens effekt nyckeltalet nettoskuld-sättning i relation till EBITDA (R12).

Säkring av nettoinvestering i utlandsverksamheter

Fasadgruppen har tillämpat säkringsredovisning för delar av sin nettoinves-tering i utlandsverksamheter fram till november 2024 denna upphörde i samband med att de aktuella lånen överfördes till respektive holdingbolag i Danmark och Norge. Koncernen använder lån som säkringsinstrument. Säk-ring av nettoinvesteringar i utlandsverksamhet redovisas liknande sätt som kassaflödessäkringar. Den andel av vinst eller förlust säkringsinstru-mentet som bedöms som en effektiv säkring redovisas i övrigt totalresultat. Den vinst eller förlust som hänför sig till den ineffektiva delen redovisas i resultaträkningen. Ackumulerade vinster och förluster i eget kapital redovi-sas i resultaträkningen när utlandsverksamheten avyttras helt eller delvis.

IFRS 9 tillämpas ej i moderbolaget och därmed påverkas inte redovis-ningen.

Känslighetsanalys

Nedan redovisas en känslighetsanalys för de viktigaste antagandena som påverkar det redovisade resultatet för exponeringsvalutor. Notera att käns-lighetsanalysen inte är menad att uttrycka en åsikt från bolaget om sanno-likheten för att dessa inträffar. Om kurserna i samtliga exponeringsvalutor

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

85

Noter

o rg . n r . 559158-4122

skulle förändras med 5 procent i en ofördelaktig riktning, skulle det totala EBITA-resultatet under en 12-månaders period förändras med cirka -12,2 MSEK, förutsatt att sammansättningen är densamma som vid årsskiftet.

Känslighetsanalys per valuta

GBP

EUR

NOK

DKK

Övrigt

Totalt

-2,8

-2,0

-4,1

-3,3

-

-12,2

Ränterisk

Räntebärande tillgångar skall i första hand användas för att reducera befint-lig upplåning med hänsyn tagen till vid var tid gällande behov av betalnings-beredskap eller likviditetsreserv och räntebindningen bör således inte vara längre än den närmaste tidpunkt koncernens lån kan amorteras. Koncer-nens konsoliderade ränteexponering ska förvaltas av koncernens CFO. Rän-tebärande skulder till kreditgivare löper med rörlig ränta och uppgick per balansdagen till 2 426,5 MSEK (1 539,7).

Följande tabell visar resultatets känslighet vid en bedömd förändring i räntenivåer +/- 2 procent och är beräknad utifrån räntebärande skulder från kreditgivare vid årets slut. Dessa förändringar anses vara rimliga uti-från observation av aktuella marknadsvillkor. Beräkningarna bygger en förändring i genomsnittlig marknadsränta för hela perioden och de ränte-bärande skulder från kreditgivare tillsammans med eventuella finansiella instrument som innehas per respektive balansdag som är känsliga för för-ändringar i räntorna. Alla övriga variabler hålls oförändrade.

Koncernen 2024, MSEK

Förändring, %

Påverkan resultat före skatt

Påverkan eget kapital

Räntebärande skulder

+/- 2,0

+/- 48,5 (30,8)

+/- 38,2 (24,2)

Kreditrisk

Kreditrisken med avseende likvida medel hanteras genom att bedöm-ning av motpartsrisk sker inför varje transaktion. Bedömning görs avseende nettoexponering och koncernens totala engagemang med motparten. Koncernen strävar efter att sprida motpartsriskerna. För att reducera mot-partsrisken används endast godkända motparter. Tillåtna motparter vid tecknande av kreditlöften, derivatinstrument och placeringar är nordisk eller brittisk motpart med rating om minst A (S&P) eller minst A2 (Moody´s). Likvida medel omfattas av den generella modellen för kreditprövning i IFRS 9. Beräkningen baseras en sannolikhet för fallissemang med utgångs-punkt i motpartens rating, löptid väl under tolv månader och beloppet balansdagen. Med kort löptid och stabila motparter bedöms reserven som helt oväsentlig.

Samtliga bolag inom koncernen ska minimera och förebygga sin expone-ring mot kreditrisk kopplade till kundfordringar gentemot kund. Koncernen tecknar kreditförsäkringsavtal för skydd mot förluster vid insolvens och uteblivna betalningar. Kreditförsäkringen gäller för samtliga bolag inom koncernen och under tolv månader med möjlighet till förlängning. Kunder som undantas från kreditförsäkringen ska specificeras i en lista som uppda-teras löpande. Kundfordringar skrivs av (dvs. tas bort från redovisningen) när det inte finns någon rimlig förväntan att betalning kommer att erhållas.

Underlåtenhet att göra betalningar inom 180 dagar från fakturadatum och misslyckandet med att komma överens med koncernen om alternativ betal-ningsplan är att betraktas bland annat som indikatorer att det inte finns någon sannolik förväntan att erhålla betalning.

Bankgarantier ska ej ställas ut av bolag inom Fasadgruppen. Huvudsak-ligen ska moderbolagsborgen användas för normal affärsverksamhet, om kund kräver så. Dotterbolagen kan ingå försäkringsgaranti om moderbo-lagsborgen ej godtas av beställare. Kundfordringar omfattas av den förenk-lade modellen i IFRS 9. De förväntade kreditförlusterna värderas med en reserveringsmatris med start i de historiska kreditförlusterna, justerade för faktorer för allmänna ekonomiska förhållanden och en bedömning av både det nuvarande och prognosticerade faktorerna vid rapportperiodens slut. Reserven uppgår till oväsentliga belopp. För mer information se not 15.

Finansieringsrisk

För att begränsa finansieringsrisken eftersträvar koncernen en god likviditetsreserv, en anpassad förfallostruktur lån och kreditfaciliteter som i möjligaste mån harmoniserar med förväntade kassaflöden över tid, samt att uppnå diversifiering mellan finansieringsformer och marknader. Detta skapar förutsättningar för att vidta nödvändiga alternativa kapital-anskaffningsåtgärder om skulle behövas. Finansieringen utgörs av lång-fristiga kreditavtal som säkerställer finansiering av verksamheten. För att begränsa refinansieringsrisken inleds upphandlingen av långa kreditlöften i god tid innan kreditlöftet förfaller. Fasadgruppen har en central ansats avseende finansiering som sedan finansierar koncernens holdingbolag, såväl i som utanför Sverige, i lokala valutor. Cashpooler finns etablerade i valutorna SEK, DKK, NOK, EUR och GBP. Koncernen strävar efter en rimlig balans mellan eget kapital, lånefinansiering och likviditet att koncernen säkrar finansieringen till en rimlig kapitalkostnad.

Likviditetsrisk

Strategin avseende likviditetshanteringen är att centralisera all tillgänglig likviditet till koncernens cashpooler för att därigenom stärka den finansiella ställningen och minska finansieringsbehovet. Samtliga bolag inom koncer-nen skall säkerställa att de har tillräckliga medel för att kunna betala förvän-tade eller oförutsedda utgifter. Detta bör hanteras i första hand genom bola-gens eget kassaflöde genom rullande prognoser för kassaflöden, därefter av koncernens cashpooler eller i undantagsfall lån från moderbolagen. Över-skottslikviditet definieras som all likviditet utöver likviditetsreserven. Över-skottslikviditet skall i första hand användas till amortering av räntebärande extern upplåning. Överskottslikviditet som inte kan användas till amortering av den externa upplåningen skall placeras i enlighet med placeringspolicyn.

Koncernen hanterar likviditetsbehoven genom att övervaka planerade lånebetalningar för långfristiga finansiella skulder samt prognostiserade in- och utbetalningar i den dagliga verksamheten. För att identifiera betal-ningsflöden görs prognoser över likviditet/kassaflöde en gång i månaden som sträcker sig 2 månader fram per bolag och 6–12 månader för koncernen. kvartalsbasis görs helårsprognos för innevarande år koncernnivå och årsbasis tas en helårsprognos fram över 5 år koncernnivå.

Kreditfaciliteter koncernen:

2024-12-31, MSEK

Nominellt

Utnyttjat

Tillgängligt

Checkräkningskredit

30,0

0,0

30,0

RCF

1 097,2

950,3

146,9

Beviljad belåning övrig

1 486,6

1 486,6

0,0

Summa outnyttjad beviljad belåning

2 613,8

2 436,9

176,9

Tillgängliga likvida medel

482,3

Disponibel likviditet

659,2

2023-12-31, MSEK

Nominellt

Utnyttjat

Tillgängligt

Checkräkningskredit

30,0

0,0

30,0

RCF

1 600,0

470,3

1 129,7

Beviljad belåning övrig

1 075,2

1 075,2

0,0

Summa outnyttjad beviljad belåning

2 705,2

1 545,5

1 159,7

Tillgängliga likvida medel

467,6

Disponibel likviditet

1 627,3

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

86

Noter

o rg . n r . 559158-4122

Per den 31 december 2024 har koncernens finansiella skulder avtalade löptider (inklusive räntebetalningar i tillämpliga fall) enligt följande:

Kortfristig

Långfristig

Koncernen, MSEK

Inom 6 månader

6–12 månader

1–5 år

Senare än 5 år

Totalt

Banklån

55,8

56,7

2 858,9

0,0

2 971,4

Leverantörsskulder och andra skulder

510,6

0,0

82,8

0,0

593,4

Totalt

566,4

56,7

2 941,7

0,0

3 564,8

Per den 31 december 2023 har koncernens finansiella skulder avtalade löptider (inklusive räntebetalningar i tillämpliga fall) enligt följande:

Kortfristig

Långfristig

Koncernen, MSEK

Inom 6 månader

6–12 månader

1–5 år

Senare än 5 år

Totalt

Banklån

55,2

56,0

1 778,3

0,0

1 889,4

Leverantörsskulder och andra skulder

488,0

0,0

130,4

0,0

618,4

Totalt

543,2

56,0

1 908,7

0,0

2 507,8

Ovanstående belopp speglar de avtalade odiskonterade kassaflödena som kan skilja sig från de redovisade värdena skulderna per balansdagen.

Not 14 Finansiella instrument

Redovisningsprinciper

Klassificering och värdering av finansiella tillgångar vid första redovisningstillfället

Alla finansiella tillgångar värderas initialt till verkligt värde justerat för trans-aktionskostnader (i förekommande fall). Finansiella tillgångar klassificeras enbart i kategorin upplupet anskaffningsvärde.

Samtliga finansiella tillgångar värderas till upplupet anskaffningsvärde eftersom:

de innehas inom ramen för en affärsmodell vars mål är att inneha de finansiella tillgångarna och inkassera avtalsenliga kassaflöden (i de allra flesta fall belopp enligt avtal med kund)

avtalsvillkoren för de finansiella tillgångarna ger upphov till kassaflöden som endast är betalningar av kapitalbelopp och ränta det utestående kapitalbeloppet

Efter det första redovisningstillfället värderas dessa finansiella tillgångar till upplupet anskaffningsvärde med användning av effektivräntemetoden. Diskontering utelämnas om effekten av diskontering är oväsentlig. Koncer-nens likvida medel, kundfordringar och de flesta övriga fordringar hör till denna kategori av finansiella instrument. En finansiell tillgång eller del av finansiell tillgång tas bort från balansräkningen när rättigheterna i avtalet realiseras, förfaller eller koncernen förlorar kontrollen över dem. En finansiell skuld eller del av finansiell skuld tas bort från balansräkningen när förplik-telsen i avtalet fullgörs eller annat sätt utsläcks. Förvärv och avyttring av finansiella tillgångar redovisas affärsdagen som utgör den dag kon-cernen förbinder sig att förvärva eller avyttra tillgångar.

Klassificering och värdering av finansiella skulder vid första redovisningstillfället

Koncernens finansiella skulder innefattar lån, leverantörsskulder samt övri-ga skulder. Finansiella skulder värderas initialt till verkligt värde. Finansiella skulder värderas efter första redovisningstillfället till upplupet anskaffnings-värde med hjälp av effektivräntemetoden.

Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen

Tilläggsköpeskillingar redovisas i kategorin finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen. Alla koncernens finansiella instrument bedöms tillhöra nivå 3 enligt gällande standard och verkligt värde fastställs genom beräkning av diskonterade kassaflöden.

Tilläggsköpeskillingar

Tilläggsköpeskillingar hänförliga till rörelseförvärv värderas till verkligt värde enligt nivå 3. Villkorade tilläggsköpeskillingar värderas till verkligt värde förvärvsdagen och utgör en del av köpeskillingen för förvärvet. Tilläggsköpeskillingen redovisas som en finansiell skuld till dess att den regleras. Tilläggsköpeskillingen värderas till verkligt värde per varje balans-dag. Eventuell omvärderingseffekt redovisas i koncernens resultat. Värde-ringen av tilläggsköpeskillingen baseras de villkor och förutsättningar som respektive köpeavtal stipulerar. Vanligen baseras tilläggsköpeskillingen den finansiella utvecklingen i det förvärvade företaget.

Förändringar i verkligt värde för en villkorad köpeskilling som uppkom-mer grund av ytterligare information som erhållits inom 12 månader efter förvärvstidpunkten om fakta och förhållanden som förelåg per förvärvstid-punkten, kvalificerar som justeringar under värderingsperioden och justeras med motsvarande justering av goodwill. Alla andra förändringar i det verk-liga värdet för en villkorad tilläggsköpeskilling redovisas i resultatet.

Nivå 1: Verkligt värde finansiella instrument som handlas en aktiv marknad baseras noterade marknadspriser balansdagen. Det note-rade marknadspriset som använts för koncernens finansiella tillgångar är den aktuella köpkursen.

Nivå 2: Verkligt värde finansiella tillgångar som inte handlas en aktiv marknad fastställs med hjälp av värderingstekniker som i stor utsträckning som möjligt utgår från marknadsinformation medan bolagsspecifik informa-tion används i liten utsträckning som möjligt. Samtliga väsentliga indata som krävs för verkligt värdevärderingen av ett instrument är observerbara.

Nivå 3: I de fall ett eller flera väsentliga indata inte baseras observerbar marknadsinformation. Exempelvis onoterade instrument.

Optioner utställda dotterbolagsaktier

När Fasadgruppen genomför förvärv som ger upphov till antingen innehav utan bestämmande inflytande med optionsrätt alternativt utställandet av ägarbolagsaktier med optionsrätt, regleras förvärvet i ett köpeavtal. Köpe-avtalet innehåller bestämmelser och villkor beträffande bolaget och dess verksamhet samt i förekommande fall bestämmelser och villkor relaterat till köp- och säljoptioner för utköp. Optionerna ger parterna rätt att vid en tidpunkt om 3–5 år efter köpeavtalets ingående, årligen sälja eller förvärva, hela eller delar av minoritetens aktier. Om denna rättighet inte nyttjas vid förfallotidpunkten förlängs den oftast med ett år.

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

87

Noter

o rg . n r . 559158-4122

Köp- och säljoptioner dotterbolagsaktier värderas till verkligt värde. Fasadgruppen tillämpar IFRS 10 vid redovisning av innehav utan bestäm-mande inflytande. Optionerna omvärderas vid varje balansdag och föränd-ringar i verkligt värde redovisas i eget kapital.

Fasadgruppens strategi är att skapa en struktur med gemensamma incitament tillsammans med dotterbolagen som gynnar koncernens lång-siktiga lönsamhet. Sannolikheten att Fasadgruppen beslutar att lösa in sina köpoptioner är försumbar. I normalfallet innebär detta att köpoptionerna inte ger upphov till någon finansiell tillgång. Bedömning görs för varje köpoption vid aktuell balansdag.

Det belopp som kan komma att betalas om säljoptionen utnyttjas redo-visas initialt till nuvärdet av inlösenpriset, som gäller vid den tidpunkt optionen kan förväntas utnyttjas, som finansiell skuld nivå 3 med ett motsvarande belopp direkt i eget kapital. Om säljoptionen inte löses in vid förfallotidpunkten kommer skulden att omklassificeras till eget kapital.

Utställda optioner relaterat till bolagsaktier

Fasadgruppen har ställt ut optioner relaterat till preferensaktier (ägar-bolagsaktier) i dotterbolag, med både en köp- och säljoption att endera parten kan utnyttja optionen. Ägarbolagsaktierna ger inte upphov till någon utspädningseffekt i moderbolaget.

Finansiella instrument i moderbolaget

Samtliga finansiella instrument i moderbolaget värderas med utgångspunkt i anskaffningsvärdet enligt årsredovisningslagen.

Viktiga bedömningar och antaganden

Värderingen sker löpande och utgår från de villkor som fastställts i köpeavtal med diskontering till balansdagen. Värdering sker initialt med fastställande av en lämplig diskonteringsränta som överensstämmer med prognosläng-den för kassaflödet.

Kategorisering av finansiella tillgångar och skulder

De redovisade värdena för finansiella tillgångar och skulder per kategori presenteras i tabellerna nedan.

Koncernen 2024, MSEK

Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde

Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde

Summa redovisat värde

Verkligt värde

Summa rapport över finansiell ställning

Tillgångar

Kundfordringar

651,2

651,2

651,2

Övriga fordringar

278,9

278,9

278,9

Likvida medel

482,3

482,3

482,3

Summa

1 412,4

1 412,4

1 412,4

Skulder

Långfristiga räntebärande skulder

2 269,7

2 269,7

2 269,7

Kortfristiga räntebärande skulder

156,8

156,8

156,8

Tilläggsköpeskillingar

166,5

166,5

Optioner i dotterbolagsaktier

685,4

685,4

Leverantörsskulder

426,9

426,9

426,9

Summa

2 853,4

2 853,4

851,9

3 705,3

Koncernen 2023, MSEK

Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde

Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde

Summa redovisat värde

Verkligt värde

Summa rapport över finansiell ställning

Tillgångar

Kundfordringar

721,5

721,5

721,5

Övriga fordringar

215,1

215,1

215,1

Likvida medel

467,6

467,6

467,6

Summa

1 404,2

1 404,2

1 404,2

Skulder

Långfristiga räntebärande skulder

1 430,9

1 430,9

1 430,9

Kortfristiga räntebärande skulder

108,8

108,8

108,8

Tilläggsköpeskillingar

232,5

232,5

Leverantörsskulder

385,9

385,9

385,9

Summa

1 925,6

1 925,6

232,5

2 158,1

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

88

Noter

o rg . n r . 559158-4122

Moderbolaget 2024, MSEK

Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde

Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde

Summaredovisat värde

Verkligt värde

Summa rapport över finansiell ställning

Tillgångar

Fordringar koncernföretag

2 496,2

2 496,2

2 496,2

Likvida medel

1,6

1,6

1,6

Summa

2 497,8

2 497,8

2 497,8

Skulder

Leverantörsskulder

0,9

0,9

0,9

Skuld till kreditinstitut

1 252,0

1 252,0

1 252,0

Summa

1 252,9

1 252,9

1 252,9

Moderbolaget 2023, MSEK

Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde

Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde

Summaredovisat värde

Verkligt värde

Summa rapport över finansiell ställning

Tillgångar

Fordringar koncernföretag

2 660,1

2 660,1

2 660,1

Likvida medel

0,0

0,0

0,0

Summa

2 660,1

2 660,1

2 660,1

Skulder

Leverantörsskulder

1,6

1,6

1,6

Skuld till kreditinstitut

1 542,8

1 542,8

1 542,8

Summa

1 544,4

1 544,4

1 544,4

En beskrivning av koncernens risker avseende finansiella instrument, inklusive riskhanteringsmål återfinns i not 13.

Verkligt värde av finansiella instrument

Koncernen redovisar finansiella instrument som värderas till verkligt värde i rapport över finansiell ställning.

Verkligt värde koncernens finansiella tillgångar och skulder uppskat-tas vara lika med dess bokförda värden. Koncernen tillämpar inte nettoredo-visning för några av sina väsentliga tillgångar och skulder. Det förekom inga överföringar mellan nivåer eller värderingskategorier under perioden.

Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultatet avser ännu ej utbetalda tilläggsköpeskillingar och uppgick 2024-01-01 till 232,5 MSEK. För perioden januari till december 2024 utbetalades tilläggsköpeskillingar om -129,2 MSEK. Ännu ej utbetalda tilläggsköpeskillingar uppgick vid perio-dens slut till 166,5 MSEK. I huvudsak baseras tilläggsköpeskillingarna något av resultatmåtten EBITDA, EBIT eller resultat efter skatt för åren 2022, 2023, 2024, 2025, 2026 och/eller 2027. Tilläggsköpeskillingarna värderas löpande genom en sannolikhetsbedömning där det bedöms om de kom-mer att betalas ut med avtalade belopp. Ledningen har här beaktat risken för utfallet av bolagens framtida lönsamhet. Vid bedömd värdering under perioden januari till december 2024 har ännu ej utbetalade tilläggsköpeskil-lingar värderats upp med 11,9 MSEK. Samtidigt har utbetalade tilläggsköpe-skillingar överstigit bedömd värdering med 2,0 MSEK.

Förändringar i villkorade köpeskillingar, MSEK

Ingående villkorade köpeskillingar 2024-01-01

232,5

Tillkommande villkorade köpeskillingar

52,3

Utbetalade tilläggsköpeskillingar

-127,2

Utbetalade tilläggsköpeskillingar utöver bedömd värdering

-2,0

Ändrad bedömning villkorade köpeskillingar

11,9

Räntebestämd tidsfaktor

-1,0

Utgående villkorade köpeskillingar 2024-12-31

166,5

Förväntade utbetalningar, MSEK

Förväntad utbetalning 2025

-83,7

Förväntad utbetalning 2026–2028

-82,8

Värdeförändring optioner i dotterbolagsaktier

Koncernen 2024, MSEK

Ingående balans

Förvärv

Avyttringar

Utbetalt

Omvärdering/FX

Utgående balans

Optioner i dotterbolagsaktier

0,0

685,4

0,0

0,0

0,0

685,4

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

89

Noter

o rg . n r . 559158-4122

Not 15 Kundfordringar och övriga fordringar

Redovisningsprinciper

Nedskrivning av kundfordringar och andra fordringar samt avtalstillgångar

Finansiella tillgångar inkluderar kundfordringar, avtalstillgångar och övriga fordringar som värderas till upplupet anskaffningsvärde. För kundfordringar och övriga fordringar samt avtalstillgångar tillämpas den förenklade model-len i IFRS 9 Finansiella instrument. De förväntade kreditförlusterna värderas med en reserveringsmatris med start i de historiska kreditförlusterna, juste-rade för faktorer för allmänna ekonomiska förhållanden och en bedömning

av både det nuvarande och prognosticerade faktorerna vid rapportperio-dens slut. Koncernen bedömer nedskrivning av kundfordringar kollektivt där fordringarna grupperats utifrån antal förfallna dagar eftersom de har gemensamma kreditriskegenskaper. Tillgångarna omfattas av en förlustre-servering för förväntade kreditförluster, se not 13. Not 13 innehåller upplys-ningar avseende kreditriskexponeringar och analyser rörande reserveringen för förväntade kreditförluster. Både innevarande och föregående års reser-veringar för nedskrivningar hänför sig till den förlustmodell som tillämpas enligt IFRS 9, vilket är en modell med förväntade förluster.

Koncernen

Moderbolaget

MSEK

2024

2023

2024

2023

Kundfordringar, brutto

678,0

740,1

0,0

0,0

Reservering för förväntade kreditförluster/osäkra fordringar

-26,9

-18,6

0,0

0,0

Kundfordringar, redovisat värde

651,2

721,5

0,0

0,0

Alla belopp är kortfristiga. Redovisat värde netto för kundfordringar betrak-tas som en rimlig uppskattning av verkligt värde. Maximal kreditexponering uppgick till 678,0 MSEK per 31 december 2024 (740,1). Nedskrivningar av kundfordringar uppgick under året till 8,3 MSEK (4,5) och 0 MSEK (0) i moder-bolaget. De nedskrivna kundfordringarna är framför allt hänförliga till före-tagskunder med ekonomiska svårigheter. Reserveringar för osäkra fordringar

baseras kundernas betalningshistorik för en period om 24 månader före räkenskapsårets början. Historiska förluster justeras sedan för att ta hänsyn till nuvarande och framåtblickande information om faktorer som kan påverka kundernas möjligheter att betala fordran. Reservering för osäkra fordringar uppgick till 26,9 MSEK per den 31 december 2024 (18,6). Förändringen i reserver för fordringar beror i allt väsentligt ökade balanser.

Kreditförlustreservering koncernen:

2024-12-31, MSEK

Ej förfallna

Förfallen <31 dagar

Förfallen 31–90 dagar

Förfallen 91–180 dagar

Förfallen >180 dagar

Summa

Förväntad förlustnivå i %

0,6

4,1

6,8

29,6

65,6

4,0

Belopp kundfordringar brutto

498,2

107,5

41,3

10,7

20,3

678,0

Kreditförlustreserv

-3,2

-4,4

-2,8

-3,2

-13,3

-26,9

Redovisat belopp kundfordringar

495,1

103,1

38,5

7,5

7,0

651,2

2023-12-31, MSEK

Förväntad förlustnivå i %

0,5

0,7

3,3

20,2

67,6

2,5

Belopp kundfordringar brutto

533,7

157,7

21,3

8,9

18,5

740,1

Kreditförlustreserv

-2,5

-1,1

-0,7

-1,8

-12,5

-18,6

Redovisat belopp kundfordringar

531,2

156,6

20,6

7,1

6,0

721,5

Cirka 73 procent (72) av koncernens kundfordringar var ej förfallna per 31 december 2024.

Not 16 Avtalstillgångar och övriga fordringar

Avtalstillgångar består av följande:

Koncernen

Moderbolaget

MSEK

2024

2023

2024

2023

Utförda men ej fakturerade prestationsåtaganden

278,9

215,1

-

-

Summa

278,9

215,1

-

-

Förändringar i avtalstillgångar beror dels reglering inom den löpande verksamheten men också rörelseförväv genomförda under perioden. Det föreligger dock inte några enskilt väsentliga förändringar.

Not 17 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter

Koncernen

Moderbolaget

MSEK

2024

2023

2024

2023

Förutbetalda leasingavgifter

2,1

2,7

0,0

0,0

Förutbetalda försäkringspremier

11,8

5,3

0,1

0,1

Upplupen leverantörsbonus

27,6

30,1

0,0

0,0

Förutbetalda projektkostnader

2,8

0,0

0,0

0,0

Övriga upplupna intäkter

0,5

1,5

0,0

0,0

Övriga förutbetalda kostnader

8,7

7,3

0,4

0,0

Summa

53,5

46,9

0,5

0,1

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

90

Noter

o rg . n r . 559158-4122

Not 18 Likvida medel

Redovisningsprinciper

Koncernens likvida medel består av kassa och banktillgodohavanden samt kortfristiga, likvida placeringar såsom företags- och bankcertifikat med en löptid från anskaffningstidpunkten högst 90 dagar, som lätt kan omvand-las till ett känt belopp och som är utsatta för endast en obetydlig risk av

värdefluktuationer. I rapport över finansiell ställning redovisas utnyttjad kallad checkräkningskredit som upplåning bland kortfristiga skulder.

Kassa och bank

Moderbolagets definition av kassa och bank omfattar kassamedel samt disponibla tillgodohavanden hos banker och motsvarande institutioner.

Koncernen

Moderbolaget

MSEK

2024

2023

2024

2023

Kassa- och bankbehållningar

SEK

114,8

187,9

1,6

-

NOK (omräknat från NOK till SEK)

77,1

105,1

-

-

DKK (omräknat från DKK till SEK)

99,3

147,0

-

-

EUR (omräknat från EUR till SEK)

68,5

27,6

-

-

GBP (omräknat från GBP till SEK)

122,6

0,0

-

-

Summa

482,3

467,6

1,6

0,0

Not 19 Eget kapital

Redovisningsprinciper

Aktiekapital representerar kvotvärdet för emitterade aktier. Överkursfond innefattar eventuell premie som erhållits vid nyemission av aktiekapital. Even-tuella transaktionskostnader som sammanhänger med nyemission av aktier dras av från kapitalet, med hänsyn tagen till eventuella inkomstskatteeffekter. Balanserat resultat innefattar alla balanserade vinster och aktierelaterade ersättningar till anställda för innevarande och tidigare räkenskapsår. Alla trans-aktioner med moderbolagets ägare redovisas separat i eget kapital. Utdel-ningar som ska betalas till aktieägare ingår i posten Övriga kortfristiga skulder när utdelningarna har godkänts en bolagsstämma före balansdagen.

Resultat per aktie

Beräkningen av resultat per aktie baseras årets resultat i koncernen hänförligt till moderbolagets aktieägare och det vägda genomsnittliga antalet utestående aktier under året. Vid beräkning av resultat per aktie efter utspädning justeras genomsnittligt antal aktier genom att ta hänsyn till teoretisk utspädning av antal aktier, vilka under rapporterade perioder hänför sig till teckningsoptioner utgivna till anställda. Teckningsoptionerna ger endast upphov till en utspädningseffekt när genomsnittskursen för stamaktier under perioden överstiger lösenkursen för teckningsoptionerna. Tidigare redovisat resultat per aktie justeras inte retroaktivt i syfte att åter-spegla ändringar i kursen stamaktier.

Kapitalet utgörs av eget kapital

Ledningen bedömer koncernens kapitalbehov i syfte att upprätthålla en effektiv övergripande finansieringsstruktur och samtidigt undvika alltför stora hävstångseffekter. Koncernen hanterar kapitalstrukturen och gör juste-ringar i den vid ändrade ekonomiska förhållanden och med avseende de underliggande tillgångarnas riskegenskaper. För att upprätthålla eller justera kapitalstrukturen kan koncernen justera beloppet för utdelning till aktieä-garna, betala tillbaka kapital till aktieägarna, emittera nya aktier eller sälja till-gångar för att minska skulderna. Koncernens mål avseende kapitalstrukturen är att trygga koncernens förmåga att fortsätta sin verksamhet, att den kan generera avkastning till aktieägarna och nytta för andra intressenter och upp-rätthålla en optimal kapitalstruktur för att hålla kostnaderna för kapitalet nere.

Koncernen bedömer kapitalet basis av nettoskuldsättningsgraden. Detta nyckeltal beräknas som räntebärande nettoskuld i procent av totalt eget kapital. Räntebärande nettoskuld beräknas som total upplåning (omfattande såväl kort- och långfristiga räntebärandeskulder samt kort och långfristiga leasingskulder med avdrag för likvida medel). Tilläggs-köpeskillingar ingår inte i nyckeltalet.

Aktiekapital

Vid utgången av 2023 och 2024 består aktiekapitalet i moderföretaget enbart av till fullo betalda aktier med ett nominellt värde (kvotvärde) om 0,05 SEK/aktie. Alla aktier har samma rätt till utdelning och återbetalning av insatt kapital. Aktierna utgör ett aktieslag som motsvarar 1,0 röst moder-företagets bolagsstämma.

Efter återköp av ytterligare 45 493 aktier under första kvartalet 2024 och beslut om ny- och kvittningsemissioner om 4 208 283 aktier i fjärde kvartalet 2024 i samband med förvärvet av Clear Line, uppgick antalet aktier och rös-ter per den 31 december 2024 till 53 717 879.

SEK

2024-12-31

2023-12-31

Tecknade och betalda aktier:

- Vid årets början

49 555 089

49 623 830

- Ny- och kvittningsemissioner

4 208 283

-

- Återköp

-45 493

-68 741

Tecknade och betalda aktier innan uppdelning

53 717 879

49 555 089

Antal aktier och utdelning

Antal aktier

2024

2023

Ett aktieslag

53 717 879

49 555 089

53 717 879

49 555 089

Utdelning

För räkenskapsåret 2023 har utdelning utbetalats med 1,70 SEK/aktie (1,70). Med beaktande av koncernens finansiella ställning och tillväxtmöjligheter föreslår styrelsen årsstämman 2025 att ingen utdelning ska ske för räken-skapsåret 2024. För att öka tydligheten i koncernens kapitalallokeringsstra-tegi har styrelsen också beslutat att ta bort policyn att dela ut 30 procent av nettoresultatet, den bedömer att fokus initialt en lägre nettoskuldsätt-ning och över tid tillväxt via förvärv och organiska initiativ kommer skapa större värde för aktieägarna än årliga utdelningar.

Instrument med potentiell utspädningseffekt

Per den 31 december 2024 hade Fasadgruppen Group tre utestående teck-ningsoptionsprogram. Lösenpriset inklusive justering för återstående intjä-ningskostnader för 2022 , 2023 och 2024 års program översteg den genom-snittliga aktiekursen per aktie vid årets utgång. Dessa program anses därför sakna utspädningseffekt och har undantagits från beräkningen av resultat per aktie efter utspädning. Om den genomsnittliga aktiekursen i framtiden överstiger lösenpriset inklusive justering enligt ovan, kommer dessa optio-ner att ge upphov till utspädning. Se mer not 4.

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

91

Noter

o rg . n r . 559158-4122

Not 20 Avsättningar

Redovisningsprinciper

Avsättningar för produktgarantier, legala processer, förlustkontrakt eller andra krav redovisas när koncernen har en legal eller informell förpliktelse till följd av en tidigare händelse. Avsättning sker när det är sannolikt att ett utflöde av ekonomiska resurser kommer att behövas och beloppen kan uppskattas ett tillförlitligt sätt. Tidpunkten eller beloppet för utflödet kan fortfarande vara osäkert. Avsättningar värderas till det belopp som beräknas krävas för att reglera den befintliga förpliktelsen, baserat de mest tillför-litliga uppgifter som finns tillgängliga per balansdagen, inklusive de risker och osäkerheter som sammanhänger med den befintliga förpliktelsen. I de fall det finns ett antal likartade förpliktelser, fastställs sannolikheten för ett utflöde genom en sammantagen bedömning av förpliktelserna. Avsättning-ar diskonteras till sina nuvärden där pengars tidsvärde är väsentligt.

Viktiga bedömningar och antaganden

Tvister

Fasadgruppen är delaktig i olika tvister och rättsliga förfaranden för den löpande verksamheten. Koncernledningen rådgör med juridisk expertis i frågor rörande rättstvister och med andra experter såväl inom som utanför koncernen i frågor rörande den löpande affärsverksamheten. Enligt bästa bedömning är varken moderbolaget eller något dotterföretag för närvaran-de involverat i något rättsligt förfarande eller skiljeförfarande som bedöms komma att ha någon väsentlig negativ effekt verksamheten, den finan-siella ställningen eller resultatet av verksamheten.

Avsättningar redovisas som kortfristig skuld i koncernen och under rubriken Avsättningar i moderbolaget. De redovisade värdena för avsättningarna och förändringar av dessa är enligt följande:

Koncernen

Moderbolaget

MSEK

2024

2023

2024

2023

Garantiavsättningar

12,5

8,1

-

-

Pensionsavsättningar

0,9

0,4

0,5

-

Övriga avsättningar

2,2

-

-

-

Summa

15,6

8,5

0,5

-

MSEK

Koncernen

Moderbolaget

Ingående balans per 1 januari 2023

10,7

-

Förvärvad avsättning

-

-

Tillkommande avsättningar

-

-

Ianspråktagna avsättningar

-2,0

-

Återförda outnyttjade belopp

-0,2

-

Utgående balans 31 december 2023

8,5

-

Ingående balans per 1 januari 2024

8,5

-

Förvärvad avsättning

0,0

-

Tillkommande avsättningar

12,6

-

Ianspråktagna avsättningar

-3,6

-

Återförda outnyttjade blopp

-1,9

-

Utgående balans 31 december 2024

15,6

-

Avsättningar som redovisas per anskaffningstidpunkten i ett rörelseförvärv inkluderas i Tillkommande avsättningar ovan.

Normalt regleras garantikrav inom 3 till 18 månader från start beroende vilka tillvägagångssätt som används vid förhandling om kraven. Efter-som tidpunkten för reglering av dessa krav till stor del beror hur snabbt förhandlingen fortskrider med olika motparter och rättsliga myndigheter kan inte koncernen eller moderföretaget ett tillförlitligt sätt uppskatta de belopp som småningom kommer att betalas ut efter mer än tolv månader från balansdagen. Därför klassificeras beloppet som en kortfristig skuld i koncernens finansiella rapporter.

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

92

Noter

o rg . n r . 559158-4122

Not 21 Räntebärande skulder

I tabellerna framgår information om koncernens avtalsmässiga villkor avseende räntebärande skulder. För mer information om företagets exponering för ränterisk hänvisas till not 13.

2024

2023

MSEK

Valuta

Nominell ränta, %

Förfall

Nominellt värde

Redovisat värde

Nominell ränta, %

Förfall

Nominellt värde

Redovisat värde

Långfristiga räntebärande skulder

Skulder till kreditinstitut, RCF (SEB, Nordea, SEK)

SEK

5,52

2027-07-31

300,0

300,0

Skulder till kreditinstitut, RCF (SEB, Nordea, SEK)

DKK

5,54

2027-07-31

200,2

200,2

Skulder till kreditinstitut, RCF (SEB, Nordea, SEK)

NOK

7,60

2027-07-31

281,2

281,2

Skulder till kreditinstitut, RCF (SEB, Nordea, SEK)

GBP

7,55

2027-07-31

169,0

169,0

Skulder till kreditinstitut, RCF (SEB, Nordea, SEK)

6,60

2026-07-31

470,3

470,3

Skulder till kreditinstitut, term loan (SEB, Nordea, SEK)

GBP

7,55

2027-07-31

452,5

452,5

Skulder till kreditinstitut, term loan (SEB, Nordea, SEK)

SEK

5,20

2027-07-31

857,3

846,9

6,00

2026-07-31

964,7

958,9

Skulder till kreditinstitut (flera oberoende krediter)

20,0

20,0

1,7

1,7

Summa långfristiga räntebärande skulder

2 280,1

2 269,7

1 436,7

1 430,9

Kortfristiga räntebärande skulder

Skulder till kreditinstitut (flera oberoende krediter)

2025-12-31

1,3

1,3

2024-12-31

1,0

1,0

Skulder till kreditinstitut, term loan (SEB, Nordea, SEK)

GBP

7,55

2027-07-31

50,3

50,3

Skulder till kreditinstitut, term loan (SEB, Nordea, SEK)

SEK

5,20

2027-07-31

105,2

105,2

6,00

2024-12-31

107,8

107,8

Summa kortfristiga räntebärande skulder

156,8

156,8

108,8

108,8

Totala räntebärande skulder

2 436,9

2 426,5

1 545,5

1 539,7

Under oktober 2024 konverterade Fasadgruppen sina befintliga kreditfa-cilitetsavtal om totalt 2 700 MSEK till hållbarhetslänkade lån vilket skedde i samband med förvärvet av Clear Line som offentliggjordes den 29 oktober 2024. Den externa räntebärande finansieringen löper med en covenant om att skuldsättningsnyckeltalet extern räntebärande nettoskuld i relation till justerad EBITDA för rullande 12 månader proformabasis ej skall överstiga 3,5x och att räntetäckningsgraden rullande 12 månader proformabasis ej understiger 3,0x. Om Fasadgruppen skulle bryta mot angiven kovenant skulle detta kunna påverka koncernens lånefinansiering. För fjärde kvar-talet 2024 är kovenantutfallet för skuldsättningsnyckeltalet 3,3x och för räntetäckningsgraden 3,6x. Med en återhållsam förvärvsagenda och baserat historiska säsongsmönster för kassaflöde och nettoskuld med nuvarande portföljbolag är bedömningen att skuldsättningsnyckeltalet och ränte-täckningsgraden kommer att kunna uppvisa positiva trender som helhet för 2025. Med förvärvet av Clear Line och dess finansiella profil förbättras förutsättningarna markant för en positiv utveckling av kovenanterna under 2025. Därutöver tillkommer den förändrade policyn att inte längre dela ut 30 procent av det årliga nettoresultatet. Enligt det nya uppdaterade finan-sieringsavtalet som tillträtts under fjärde kvartalet har nedsättningen av kovenanten för skuldsättningsnyckeltalet nu en trappa från 3,5x ner till 3,0x. Kvartal 1 2025 3,5x, kvartal 2 2025 3,25x och slutligen kvartal 3 2025 3,0x.

Räntebindningstiden varierar mellan 1-6 månader den upptagna räntebärande skulden.

Det konverterade hållbarhetslänkade kreditfacilitetsavtalet har ingåtts med Nordea, SEB och Svensk Exportkredit. Räntemarginalen under kreditfacili-tetsavtalet är kopplad till tre nyckeltal (”KPI:er”) länkade till Fasadgruppens arbete med att minska den långsiktiga skadefrekvensen för arbetsrelaterade skador samt sina Scope 1-, Scope 2- och Scope 3-utsläpp.

Faciliteterna har en kvarvarande löptid om tre år till 2027, med möjlighet till ytterligare förlängning om ett år. Effekten räntemarginalen är upp till ± 0,05 procent per år om alla tre hållbarhetsmålen för KPI:erna uppfylls.

De hållbarhetslänkade lånen kommer att stödja Fasadgruppens avsikt att minimera både arbetsrelaterade skador som uppstår till följd av, och påver-kan klimat och natur genom, dess verksamhet och/eller dess värdekedja. De överenskomna KPI:erna är en del av Fasadgruppens bredare hållbarhets-strategi, och Fasadgruppen ska enligt det hållbarhetslänkade facilitetsav-talet bland annat minska långsiktiga arbetsplatsolyckor, minska sina Scope 1- och Scope 2-utsläpp av växthusgaser, minska utsläppsintensiteten av växthusgaser i Scope 3 samt öka andelen leverantörer med validerade veten-skapligt baserade mål baserat utgifterna för inköpta varor och tjänster.

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

93

Noter

o rg . n r . 559158-4122

Not 22 Avtalsskulder och liknande skulder

Avtalsskulder och liknande skulder består av följande:

Koncernen

MSEK

2024

2023

Kortfristiga skulder

Förskott från kunder för entreprenadavtal

99,5

109,6

Summa

99,5

109,6

Förändringar i avtalsskulder beror dels reglering inom den löpande verksamheten men också rörelseförväv genomförda under perioden. Det föreligger dock inte några enskilt väsentliga förändringar. Av de intäkter som redovisas 2024 inkluderar 109,6 MSEK (81,1) intäkter som ingår i avtals-skulder vid räkenskapsårets början. Koncernen har i huvudsak avtal som innebär att uppdragen utförs inom tolv månader. Under året har vi sett över redovisningen av tilläggssköpeskilling och redovisar nu den posten som övriga skulder.

Not 23 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter

Koncernen

Moderbolaget

MSEK

2024

2023

2024

2023

Personalrelaterade kostnader

221,1

219,2

2,9

2,6

Upplupna projektkostnader

5,0

0,0

0,0

0,0

Upplupna räntekostnader

3,9

29,1

1,0

29,1

Övrigt

16,8

24,1

0,3

-

Summa

246,8

272,4

4,2

31,7

Not 24 Kassaflödesanalys

Följande icke kassapåverkande justeringar och justeringar för förändringar i rörelsekapital har gjorts i resultat före skatt för att komma fram till kassaflödet från den löpande verksamheten:

Koncernen

Moderbolaget

MSEK

2024

2023

2024

2023

Finansiella kostnader

109,0

92,7

105,2

91,8

Realisationsresultat från icke-finansiella poster

-28,2

5,7

-

-

Förändring av avsättningar

2,7

10,1

-15,1

-

Omvärdering tilläggsköpeskilling

10,8

23,5

-

-

Summa justeringar

94,3

132,1

90,1

91,8

Erhållen ränta

0,0

0,0

0,0

0,0

Betald ränta

-141,5

-66,7

-123,2

-66,7

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

94

Noter

o rg . n r . 559158-4122

Förändringar av koncernens skulder från finansiella aktiviteter kan klassificeras enligt följande:

Koncernen, MSEK

Långfristiga skulder

Kortfristiga skulder

Leasing-skulder

Totalt

1 januari 2024

1 561,3

210,9

168,1

1 940,3

Kassaflöde

- Amortering lån kreditinstitut

-115,2

-110,0

-

-225,2

- Amortering övriga finansiella skulder

0,0

-129,2

-85,5

-214,7

- Upptagna lån kreditinstitut

849,0

242,8

-

1 091,8

Icke kassaflöde

- Övertagna vid förvärv

20,1

-

22,1

42,2

- Tillkommande leasingavtal

0,0

-

92,7

92,7

- Tillkommande villkorade köpeskillingar

52,3

-

-

52,3

- Värdering villkorade köpeskillingar

-15,1

26,0

-

10,9

31 december 2024

2 352,4

240,5

197,4

2 790,3

Koncernen, MSEK

Långfristiga skulder

Kortfristiga skulder

Leasing-skulder

Totalt

1 januari 2023

1 608,5

223,2

166,8

1 998,5

Kassaflöde

- Amortering lån kreditinstitut

-1 686,7

-267,0

-

-1 953,7

- Amortering övriga finansiella skulder

-2,0

-105,3

-70,5

-177,8

- Upptagna lån kreditinstitut

1 691,1

239,8

-

1 930,9

Icke kassaflöde

- Övertagna vid förvärv

2,3

-

31,6

33,9

- Tillkommande leasingavtal

-

-

40,2

40,2

- Tillkommande villkorade köpeskillingar

44,7

-

-

44,7

- Värdering villkorade köpeskillingar

-96,7

120,2

-

23,5

31 december 2023

1 561,3

210,9

168,1

1 940,3

Moderbolaget, MSEK

Långfristiga skulder

Kortfristiga skulder

Leasing-skulder

Totalt

1 januari 2024

1 435,0

107,8

-

1 542,8

Kassaflöde

- Amortering lån kreditinstitut

-25,0

-110,0

-

-135,0

- Amortering övriga finansiella skulder

-

-

-

0,0

- Upptagna lån kreditinstitut

216,3

107,4

-

323,7

Icke kassaflöde

- Tillkommande leasingavtal

-

-

0,3

0,3

- Intern överflyttning av lån kreditinstitut

-479,5

-

-

-479,5

31 december 2024

1 146,8

105,2

0,3

1 252,3

Moderbolaget, MSEK

Långfristiga skulder

Kortfristiga skulder

Leasing-skulder

Totalt

1 januari 2023

1 417,7

138,0

0,0

1 555,7

Kassaflöde

- Amortering lån kreditinstitut

-1 666,3

-267,0

-

-1 933,3

- Amortering övriga finansiella skulder

-

-

0,0

0,0

- Upptagna lån kreditinstitut

1 683,6

236,8

-

1 920,4

Icke kassaflöde

- Tillkommande leasingavtal

-

-

-

0,0

31 december 2023

1 435,0

107,8

0,0

1 542,8

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

95

Noter

o rg . n r . 559158-4122

Not 25 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser

Redovisningsprinciper

Ställda säkerheter

Ställda säkerheter i form av företagsinteckningar avser huvudsakligen kreditramar från kreditinstitut till verksamhetsdrivande dotterbolag, företrädesvis checkräkningskrediter. Borgensåtagande avser huvudsakligen verksamhetsdrivande dotterbolags förskotts- och fullgörandegarantier för kundavtal.

Eventualförpliktelser

Eventualförpliktelser är en möjlig förpliktelse som härrör från inträffade händelser och vars förekomst kommer att bekräftas endast av att en eller flera osäkra framtida händelser, som inte helt ligger inom bolagets

kontroll, inträffar eller uteblir. Koncernens eventualförpliktelser utgörs huvudsakligen av borgensförbindelser.

Finansiella garantier

Moderbolagets finansiella garantiavtal består främst av borgensförbindel-ser till förmån för dotterbolag. För redovisning av dessa tillämpar moderbo-laget RFR 2 IFRS 9 p. 1 som innebär en lättnad jämfört med reglerna i IFRS 9 med anledning av sambandet mellan redovisning och beskattning. Moder-bolaget redovisar finansiella garantiavtal som avsättning i balansräkningen när bolaget har ett åtagande för vilket betalning sannolikt erfordras för att reglera åtagandet.

Koncernen

Moderbolaget

MSEK

2024

2023

2024

2023

Ställda säkerheter

Företagsinteckningar

27,2

32,2

-

-

Pantförskrivna medel

25,9

36,3

-

-

Andra ställda säkerheter

4,9

2,7

-

-

Summa

58,0

71,2

-

-

Eventualförpliktelser

Borgensåtagande

555,7

635,4

-

-

Övriga eventualförpliktelser

0,0

0,0

-

-

Summa

555,7

635,4

-

-

Not 26 Förslag till vinstdisposition

Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel:

SEK

2024

Överkursfond

1 635 397 981

Balanserade vinstmedel

6 071 822

Årets resultat

70 672 232

Summa

1 712 142 035

Styrelsen och VD föreslår att till förfogande stående vinstmedel om 1 712 142 035 SEK disponeras att:

SEK

2024

Till aktieägarna utdelas:

0 SEK per aktie

0

I ny räkning överföres

1 712 142 035

Summa

1 712 142 035

Med beaktande av koncernens finansiella ställning och tillväxtmöjligheter föreslår styrelsen årsstämman 2025 att ingen utdelning ska ske för 2024. För att öka tydligheten i koncernens kapitalallokeringsstrategi har styrelsen också beslutat att ta bort policyn att dela ut 30 procent av nettoresultatet, den bedömer att fokus initialt en lägre nettoskuldsättning och över tid tillväxt via förvärv och organiska initiativ kommer skapa större värde för aktieägarna än årliga utdelningar.

Not 27 Händelser efter balansdagen

Fasadgruppen har i januari förvärvat Liab Plåtbyggarna AB (”Liab”). Liab erbjuder plåt-, smides- och montagearbeten samt stålhallar över hela Mälardalen. Bolaget har en väletablerad kundportfölj och ramav-tal med bland andra Södertälje kommun. Liab har 46 heltidsanställda och omsatte cirka 80 MSEK under verksamhetsåret 2024. Fasadgruppen förvärvar 80 procent av Liab med option att köpa resterande aktier, som ägs av Liabs befintliga ledning, efter tre respektive fem år. Fasadgruppen finansierar förvärvet med egen kassa och tillgängliga kreditfaciliteter.

Fasadgruppen har i februari meddelat att koncernen avser genomföra en omorganisation som innebär att ett led mellan koncernledningen och dotterbolagen tas bort, och att enheten med centrala stödfunktioner stöps om. Den planerade nya organisationen utgår från en platt struktur där dotterbolagen fördelas i kluster som delar en styrelseordförande. För att ytterligare optimera styrningen inkorporeras ett flertal mindre dotter-bolag som avdelningar i större dotterbolag, vilket kommer minska antalet affärsenheter med omkring 10. I samband med den planerade omorgani-sationen förändras sammansättningen i Fasadgruppens koncernledning, där majoriteten kommer ha erfarenhet av att själva driva dotterbolag.

Valberedningen i Fasadgruppen föreslår att Mikael Karlsson väljs till ny styrelseordförande vid årsstämman i Fasadgruppen Group AB den 13 maj 2025. Fasadgruppens nuvarande styrelseordförande, Ulrika Dellby, står inte till förfogande för omval. Mikael Karlsson är en av grundarna av Fasadgruppen och var verkställande direktör när bolaget bildades 2016 genom sammanslagningen av STARK Fasadrenovering och Karlssons Fasadrenovering. Mikael Karlsson lämnade bolagsledningen 2019 men verkade som styrelseledamot fram till och med årsstämman 2021. Mikael Karlsson har en mångårig erfarenhet av branschen och valberedningen bedömer att han har goda förutsättningar att leda styrelsearbetet i Fasadgruppen och tillsammans med ledningen utveckla bolagets entreprenörsdrivna verksamheter.

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

96

o rg . n r . 559158-4122

Finansiell information

Koncernens nyckeltalsöversikt

Nettoomsättning, resultat och orderstock

2024

2023

2022

2021

2020

2019

Nettoomsättning, MSEK

4 926,8

5 109,7

4 547,7

2 676,3

1 340,4

1 019,0

EBITA, MSEK

231,1

421,2

421,9

283,7

133,9

121,3

EBITA-marginal, %

4,7

8,2

9,3

10,6

10,0

11,9

Justerad EBITA, MSEK

282,4

448,0

431,6

301,0

148,9

129,3

Justerad EBITA-marginal, %

5,7

8,8

9,5

11,2

11,1

12,7

Resultat före skatt, MSEK

38,4

301,9

346,3

238,8

114,2

109,2

Orderstock, MSEK

3 790,0

2 867,0

2 983,3

1 930,0

1 021,0

803,0

Kassaflöde

Operativt kassaflöde, MSEK

421,6

547,6

401,7

253,5

155,9

98,2

Kassakonvertering, %

118,5

104,7

79,7

75,7

100,0

73,1

Finansiell ställning och avkastning

Sysselsatt kapital, MSEK

4 958,3

3 890,1

3 819,4

2 427,1

1 770,5

693,5

Avkastning sysselsatt kapital, %

4,3

11,2

12,6

12,4

10,3

19,3

Avkastning sysselssatt kapital exkl. goodwil mm, %

83,9

78,9

105,5

90,7

58,1

184,7

Eget kapital, MSEK

2 334,4

2 182,3

2 092,5

1 269,6

1 046,5

150,7

Avkastning eget kapital, %

0,0

10,3

16,2

16,0

15,0

95,6

Räntebärande nettoskuld, MSEK

2 141,6

1 240,2

1 274,3

885,9

314,7

510,2

Nettoskuld i relation till justerad EBITDA (R12), ggr

5,3

2,3

2,5

2,5

1,8

3,5

Nettoskuldsättningsgrad, %

91,7

56,8

60,9

69,8

30,1

328,0

Anställda

Antalet anställda vid årets slut

2 074

2 069

1 975

1 485

812

532

Medelantalet anställda

2 081

2 001

1 807

1 206

654

519

Nyckeltal per aktie

Resultat före utspädning, SEK

0,05

4,42

5,62

4,11

2,71

3,81

Resultat efter utspädning, SEK

0,05

4,42

5,62

4,11

2,65

3,67

Utdelning, SEK

0,00

1,70

1,70

1,20

0,60

0,00

Eget kapital före utspädning, SEK

46,90

43,98

43,27

28,06

31,59

6,68

Operativt kassaflöde före utspädning, SEK

8,47

11,04

8,31

5,60

4,71

4,35

Genomsnittligt antal aktier före utspädning

49 779 967

49 615 784

48 360 099

45 243 830

33 124 594

22 552 553

Genomsnittligt antal aktier efter utspädning

49 779 967

49 615 784

48 360 099

45 243 830

33 876 146

23 394 653

Faktiskt antal aktier vid periodens slut

53 717 879

49 555 089

49 623 830

45 387 653

45 132 480

23 635 500

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

97

o rg . n r . 559158-4122

Finansiell information

Styrelsens undertecknande

Moderbolagets och koncernens resultat- och balansräkningar kommer att föreläggas årsstämman den 13 maj 2025 för fastställelse.

Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncern- redovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS sådana som de antagits av EU och ger en rättvisande bild av koncernens ställning och resultat. Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovis- ningssed och ger en rättvisande bild av moderbolagets

ställning och resultat. Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en rättvisande översikt över utveckling- en av koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

Stockholm den 16 april 2025 Fasadgruppen Group AB

Ulrika Dellby Styrelseordförande

Magnus Meyer Styrelseledamot

Mats Karlsson Styrelseledamot

Christina Lindbäck Styrelseledamot

Tomas Ståhl Styrelseledamot

Gunilla Öhman Styrelseledamot

Martin Jacobsson VD och koncernchef

Vår revisionsberättelse har lämnats den 16 april 2025

Deloitte AB

Richard Peters Auktoriserad revisor

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

98

o rg . n r . 559158-4122

Finansiell information

Till bolagsstämman i Fasadgruppen Group AB (publ), organisationsnummer 559158-4122

Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen

Uttalanden

Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för Fasadgruppen Group AB (publ) för räkenskapsåret 2024-01-01–2024-12-31. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår sidorna 53–97 i detta dokument.

Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finan- siella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt IFRS Redovisningsstandarder, som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.

Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.

Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredo- visningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med Revisorsför- ordningens (537/2014/EU) artikel 11.

Grund för uttalanden

Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs när- mare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbo- laget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i Revisors- förordningens (537/2014/EU) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrolle- rade företag inom EU.

Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamåls- enliga som grund för våra uttalanden.

Särskilt betydelsefulla områden

Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställ- ningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden.

Intäkter från entreprenaduppdrag

Fasadgruppens intäkter från entreprenaduppdrag redovisas i förhållande till färdigställandegrad baserat nedlagda kostnader per balansdagen i förhållande till totalkostnadsprognos för uppdraget. Prognoserna inne- håller bedömningar av kostnader för t.ex. arbete, material och underen- treprenörer. Inslaget av uppskattningar och bedömningar innebär att

slutliga resultat kan komma att avvika från nu redovisade. Givet inslag av uppskattningar och bedömningar utgör detta ett för revisionen särskilt betydelsefullt område. Redovisningsprinciper och upplysningar relaterade till intäkter återfinns i not 2. Våra granskningsåtgärder inkluderade men var inte begränsade till:

Genomgång av redovisningsprinciper och utvärdering av processer och kontroller för intäktsredovisningen.

Projektgenomgång för ett urval av projekt med projektledare.

Stickprovsgranskning avtal och redovisade projektkostnader som grund för bestämmande av färdigställandegrad.

Test av matematisk riktighet i beräkningen av färdigställande graden.

Värdering av goodwill och varumärken med obestämbar nyttjande- period

Fasadgruppen redovisar i balansräkningen per 31 december 2024 goodwill uppgående till 4 341,6 MSEK och varumärken med obestämbar nyttjande- period uppgående till 554,0 MSEK. Goodwill och immateriella tillgångar med en obestämd nyttjandeperiod är årligen föremål för nedskrivnings- prövning. Vid en nedskrivningsprövning görs beräkningar som baseras antaganden och bedömningar bland annat avseende diskonteringsräntor, tillväxtfaktorer och prognostiserade kassaflöden.Värdering av goodwill och varumärke är ett särskilt betydelsefullt område i revisionen grund av före- tagsledningens väsentliga antaganden och bedömningar för att uppskatta återvinningsvärdet.Redovisningsprinciper och upplysningar relaterade till goodwill och varumärke återfinns i not 10. Våra granskningsåtgärder inklu- derade men var inte begränsade till:

Genomgång av redovisningsprinciper och utvärdering av processer och kontroller för nedskrivningsprövningar.

Granskning av företagsledningens antaganden, främst kopplade till de variabler som har störst påverkan nedskrivningsprövningarna, att dessa är konsekvent tillämpade och riktigheten i gjorda beräkningar

Involvering av våra egna värderingsspecialister vad gäller metodik och diskonteringsräntor samt makroekonomiska aspekter.

Finansiering och lånevillkor

Fasadgruppens skulder till kreditinstitut löper med två kovenanter, att skuldsättnings-nyckeltalet extern räntebärande nettoskuld i relation till justerad EBITDA för rullande 12 månader proformabasis ej skall överstiga 3,5x och att räntetäckningsgraden rullande 12 månader ej skall under- stiga 3,0x.

Om Fasadgruppen skulle bryta mot angiven kovenant skulle detta kunna påverka koncernens lånefinansiering. För 2024 är kovenant- utfallet för skuldsättnings-nyckeltalet cirka 3,3x och för räntetäcknings- graden cirka 3,6x.

Upplysningar relaterade till låneavtalen återfinns i not 21.

Vår revision omfattade följande granskningsåtgärder men var inte begränsad till dessa:

Genomgång av låneavtal.

Granskning av bolagets egna uppföljning.

Genomgång av framtida prognoser och resultat.

Revisionsberättelse

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

99

o rg . n r . 559158-4122

Finansiell information

Förvärv av ClearLine

Den 29 oktober har Fasadgruppen tillträtt samtliga aktier i Clear Line Holdings Ltd (Clear Line). Koncernen tillämpar förvärvsmetoden vid redovis- ning av rörelseförvärv.

Den sammanlagda köpeskillingen uppgick till 1 665,0 MSEK, varav 576,5 MSEK har betalats genom likvida medel vid tillträdet, 212,6 MSEK som kvittningsemission i Fasadgruppen Group AB, 685,8 MSEK som kvittnings- emission i Fasadgruppens lokala ägarbolag i Storbritannien, Fasadgruppen UK Bidco Ltd.

En del av övervärdena i den preliminära förvärvsanalysen har allokerats till företagsvarumärket och kundrelationer medan oallokerade övervärden har hänförts till goodwill.

Redovisning av rörelseförvärv kräver betydande uppskattningar och bedömningar av företagsledningen för att identifiera och redovisa förvärva- de tillgångar och övertagna skulder samt fastställa deras verkliga värden förvärvsdagen. det ofta saknas aktiva marknader för dessa tillgångar och skulder måste olika värderingsmodeller användas för att uppskatta deras verkliga värden vilket kräver väsentliga uppskattningar och bedömningar av företagsledningen.

Upplysningar relaterade till förvärvet återfinns i not 9.

Vår revision omfattade följande granskningsåtgärder men var inte begränsad till dessa:

Granskning av förvärvskalkyl för rörelseförvärv med hjälp av värde- ringsspecialister för att bedöma verkliga värden som har åsatts förvär- vade tillgångar och övertagna skulder.

Genomläsning av förvärvsavtal.

Granskning av förvärvade bokförda värden.

Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen

Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns sidorna 1–41 och 102–104. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för denna andra information.

Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkan- de avseende denna andra information.

I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovis- ningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beak- tar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.

Om vi, baserat det arbete som har utförts avseende denna informa- tion, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.

Styrelsens och verkställande direktörens ansvar

Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovis- ningen, enligt IFRS Redovisningsstandarder som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den interna kon- troll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och

koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror oegentligheter eller misstag.

Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansva- rar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när är ti- lämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksam- heten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.

Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella rapporte- ring.

Revisorns ansvar

Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovis- ningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några väsent- liga felaktigheter, vare sig dessa beror oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upp- täcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och koncernre- dovisningen.

En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av årsredovisning- en och koncernredovisningen finns Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.

Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar

Uttalanden

Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens förvalt- ning för Fasadgruppen Group AB (publ) för år 2024-01-01–2024-12-31 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.

Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i för- valtningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.

Grund för uttalanden

Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i för- hållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.

Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamåls- enliga som grund för våra uttalanden.

Styrelsens och verkställande direktörens ansvar

Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

100

o rg . n r . 559158-4122

Finansiell information

som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolide- ringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.

Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bola- gets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad att bokföringen, medelsförvaltningen och bola- gets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras ett betryggande sätt. Verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska skötas ett betryggande sätt.

Revisorns ansvar

Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalan- de om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt avseende

företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller

något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovis- ningslagen eller bolagsordningen.

Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.

En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av förvaltningen finns Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/ revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen

Revisorns uttalande om Esef-rapporten

Uttalande

Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande direktören har upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för Fasadgrup- pen Group AB (publ) för räkenskapsåret 2024-01-01–2024-12-31.

Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.

Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.

Grund för uttalandet

Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Fasadgruppen Group AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.

Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.

Styrelsens och verkställande direktörens ansvar

Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)

om värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer nödvändig för att upp- rätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror oegentligheter eller misstag.

Revisorns ansvar

Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, grundval av vår granskning.

RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.

Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktig- heter kan uppstå grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i Esef-rapporten.

Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality Manage- ment 1, som kräver att företaget utformar, implementerar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller rutiner avseende efter- levnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra författningar.

Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig elektro- nisk rapportering av årsredovisning och koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror oegentlig- heter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i sty- relsens och verkställande direktörens antaganden.

Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att Esef- rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.

Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida koncer- nens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.

Deloitte AB, utsågs till Fasadgruppen Group AB (publ)s revisor av bolags- stämman 2024-05-15 och har varit bolagets revisor sedan 2018-06-12.

Stockholm den 16 april 2025

Deloitte AB

Richard Peters

Auktoriserad revisor

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

101

o rg . n r . 559158-4122

Finansiell information

Revisors yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten

Uppdrag och ansvarsfördelning

Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för år 2024 sidorna 24–40 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisnings- lagen i enlighet med den äldre lydelsen som gällde före den 1 juli 2024.

Granskningens inriktning och omfattning

Vår granskning har skett enligt FAR:s rekommendation RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten. Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för vårt uttalande.

Uttalande

En hållbarhetsrapport har upprättats.

Stockholm den 16 april 2025

Deloitte AB

Richard Peters

Auktoriserad revisor

Revisors yttrande om bolagsstyrningsrapporten

Uppdrag och ansvarsfördelning

Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten för räkenskapsåret 2024-01-01–2024-12-31 sidorna 42-49 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.

Granskningens inriktning och omfattning

Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.

Uttalande

En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningen och koncernredovisningen samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.

Stockholm den 16 april 2025

Deloitte AB

Richard Peters

Auktoriserad revisor

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

102

Övrig information

Definitioner

Fasadgruppen redovisar nyckeltal för att beskriva verksamhetens underliggande lönsamhet och förbättra jämförbarheten. Koncernen tillämpar ESMA:s riktlinjer för alternativa nyckeltal. Avstämning av alternativa nyckeltal finns www.fasadgruppen.se

Nettoomsättningstillväxt

Förändring i nettoomsättning i procent av nettoomsättningen under jämförelseperioden, föregående år.

Förändring i nettoomsättning avspeglar koncernens realiserade försäljningstillväxt över tid.

Organisk tillväxt

Förändring i nettoomsättning i procent av nettoomsättningen under jämförelseperioden, föregående år, för de bolag som var del av koncernen motsvarande period i jämförelseperioden och innevarande period ojusterat för eventuell valutaeffekt.

Organisk tillväxt avspeglar koncernens realiserade försäljningstillväxt exklusive förvärv under mätperioden.

EBITA

Rörelseresultat (EBIT) före av- och nedskrivning av goodwill, varumärke och kundrelationer.

EBITA ger en helhetsbild av vinst genererad från den löpande verksamheten.

EBITDA

Rörelseresultat (EBIT) före av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar.

EBITDA ger en bild av vinst genererad från den löpande verksamheten före avskrivningar.

EBIT-marginal

Rörelseresultat (EBIT), i procent av nettoomsättning.

EBIT-marginal används för att mäta operativ lönsamhet.

EBITA-marginal

EBITA i procent av nettoomsättningen.

EBITA-marginal används för att mäta operativ lönsamhet.

Jämförelsestörande poster

Jämförelsestörande poster är, fastighetsförsäljning, förvärvs- relaterade kostnader, förberedande kostnader notering samt noteringskostnader, emissionskostnader, omstrukturerings- kostnader och omvärdering av tilläggsköpeskilling.

Exkludering av jämförelsestörande poster ökar jämförbarheten av resultatet mellan perioder.

Justerad EBIT

EBIT justerat för jämförelsestörande poster.

Justerad EBIT ökar jämförbarheten mellan perioder.

Justerad EBITA

EBITA justerat för jämförelsestörande poster.

Justerad EBITA ökar jämförbarheten mellan perioder.

Justerad EBITA-marginal

Justerad EBITA, i procent av nettoomsättningen.

Justerad EBITA-marginal används för att mäta operativ lönsamhet.

Justerad EBITDA

EBITDA justerat för jämförelsestörande poster.

Justerad EBITDA ökar jämförbarheten mellan perioder.

Operativt kassaflöde

EBITDA med avdrag för nettoinvesteringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar samt justering för kassaflöde från förändring i rörelsekapital.

Det operativa kassaflödet används för att följa kassaflödet som den löpande verksamheten genererar.

Kassakonvertering

Operativt kassaflöde i procent av EBITDA.

Kassakonvertering används för att följa hur effektivt koncernen hanterar löpande investeringar och rörelsekapital.

Orderstock

Värdet återstående, ännu ej upplupna projektintäkter från inkomna order i slutet av perioden.

Orderstocken är en indikator koncernens återstående projektintäkter från redan inkomna order.

Avkastning eget kapital

Sammanlagt resultat de senaste tolv månaderna i procent av genomsnittligt eget kapital under motsvarande period (eget kapital vid periodens ingång och slut delat med två).

Avkastning eget kapital är viktigt för en investerare som vill kunna jämföra sin investering med alternativa investeringar.

Avkastning sysselsatt kapital

Sammanlagt resultat före skatt plus finansiella kostnader de senaste tolv månaderna i procent av sysselsatt kapital under motsvarande period (summan av sysselsatt kapital vid periodens ingång och slut, delat med två).

Avkastning sysselsatt kapital är viktigt för att bedöma lönsamheten externt finansierat kapital och eget kapital.

å rsredovisning 2024 f asadgruppen g roup ab

103

Övrig information

Avkastning sysselsatt kapital, exklusive goodwill

Sammanlagt resultat före skatt plus finansiella kostnader de senaste tolv månaderna i procent av sysselsatt kapital med avdrag för goodwill och andra förvärvsrelaterade immate- riella anläggningstillgångar under samma period (summan av sysselsatt kapital minus goodwill och andra förvärvsrelaterade immateriella anläggningstillgångar vid periodens början och slut, delat med två).

Avkastning sysselsatt kapital, exklusive goodwill och andra förvärvs- relaterade immateriella anläggningstillgångar är viktigt för att bedöma lönsamheten externt finansierat kapital och eget kapital justerat för den goodwill som uppkommit genom förvärv.

Sysselsatt kapital

Totalt kapital med eller utan goodwill med avdrag för icke räntebärande skulder och avsättningar.

Sysselsatt kapital visar hur stor del av företagets tillgångar som är finansierade av avkastningskrävande kapital.

Räntebärande nettoskuld

Kort- och långfristiga räntebärandeskulder samt kort och långfristiga leasingskulder med avdrag för likvida medel. Förvärvsrelaterade finansiella skulder ingår inte i nyckeltalet.

Räntebärande nettoskuld används som ett mått för att visa koncernens totala skuldsättning.

Nettoskuld i relation till justerad EBITDA

Räntebärande nettoskuld vid periodens slut dividerat med justerad EBITDA, för rullande tolv månader.

Nettoskuld i relation till justerad EBITDA ger en uppskattning av företagets förmåga att minska sin skuld. Den representerar det antal år det skulle ta att betala tillbaka skulden om nettoskuld och justerad EBITDA hålls konstant, utan hänsyn tagen till kassaflöden avseende ränta, skatt och investeringar.

Nettoskuldsättningsgrad

Räntebärande nettoskuld i procent av totalt eget kapital.

Nettoskuldsättningsgrad mäter i vilken utsträckning koncernen finansieras av lån. Eftersom likvida medel och andra kortfristiga placeringar kan användas för att betala av skulden med kort varsel, används nettoskuld i stället för bruttoskuld i beräkningen.

Aktiens totalavkastning

Summan av direktavkastning och aktiens värdeökning under året.

Aktiens totalavkastning används för att belysa aktieägarnas totala avkastning sitt ägande i Fasadgruppen.

f asadgruppen g roup ab å rsredovisning 2024

104

Övrig information

Aktieägarinformation

Casper Tamm

CFO

Telefon: +46 (0)73-820 00 07

E-post: casper.tamm@fasadgruppen.se

Finansiell kalender

Rapporter

Delårsrapport jan-mar 2025 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7 maj 2025

Delårsrapport apr-jun 2025 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 14 augusti 2025

Delårsrapport jul-sep 2025 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 31 oktober 2025

Bokslutskommuniké 2025 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5 februari 2026

Bolagsstämma

Årsstämma 2025 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 13 maj 2025

Årsstämma 2025

Fasadgruppens årsstämma äger rum den 13 maj 2025 A-house, Uggelviksgatan 2A i Stockholm klockan 13:00. Övrig information om årsstämman 2025 finns tillgänglig i kallelsen.

Ytterligare information

Fasadgruppens finansiella rapporter, pressmeddelanden, aktieinformation och annan relevant bolagsinformation finns att tillgå www.fasadgruppen.se. Här finns även en prenumerations- tjänst genom vilken det finns möjlighet att följa pressmeddelanden, finansiella rapporter och annan aktuell information.

Alla finansiella rapporter och pressmeddelanden publiceras både svenska och engelska. Till de aktieägare som önskar tillhandahåller Fasadgruppen årsredovisning per post.

www.fasadgruppen.se

Kontakt:

Produktion: Fasadgruppen och Kanton. Tryck: Tryckeri Orion AB. Foto: Fasadgruppen, Unsplash: Scott Webb, s 3; Jocke Wulcan, s 13; Jon Flobrant, s 28; Magnus Jonasson, s 32; Agata Ciosek, s 40; Ricardo Gomez Angel, s 43; Christian Escobar, s 45; Joylynn Goh, s 47.

Fasadgruppen Group AB | Årsredovisning 2024

Fasadgruppen Group AB (publ)

Lilla Bantorget 11

111 23 Stockholm

info@fasadgruppen.se

www.fasadgruppen.se

Org. nr 559158-4122

Nordens största helhetsleverantör för fastighetens utsida

549300E24LG2Z7KCFQ232024-01-012024-12-31549300E24LG2Z7KCFQ232023-01-012023-12-31549300E24LG2Z7KCFQ232024-12-31549300E24LG2Z7KCFQ232023-12-31549300E24LG2Z7KCFQ232022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300E24LG2Z7KCFQ232023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300E24LG2Z7KCFQ232023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300E24LG2Z7KCFQ232022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300E24LG2Z7KCFQ232023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300E24LG2Z7KCFQ232023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300E24LG2Z7KCFQ232022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300E24LG2Z7KCFQ232023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300E24LG2Z7KCFQ232023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300E24LG2Z7KCFQ232022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300E24LG2Z7KCFQ232023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300E24LG2Z7KCFQ232023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300E24LG2Z7KCFQ232022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300E24LG2Z7KCFQ232023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300E24LG2Z7KCFQ232023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300E24LG2Z7KCFQ232023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300E24LG2Z7KCFQ232023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300E24LG2Z7KCFQ232022-12-31549300E24LG2Z7KCFQ232024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300E24LG2Z7KCFQ232024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300E24LG2Z7KCFQ232024-01-012024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300E24LG2Z7KCFQ232024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300E24LG2Z7KCFQ232024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300E24LG2Z7KCFQ232024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300E24LG2Z7KCFQ232024-01-012024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300E24LG2Z7KCFQ232024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300E24LG2Z7KCFQ232024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300E24LG2Z7KCFQ232024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300E24LG2Z7KCFQ232024-01-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300E24LG2Z7KCFQ232024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares