Årsredovisning
2023
Innehåll
VERKSAMHETEN
2 Det här är Fasadgruppen
3 2023 i korthet
4 VD-ord
6 Finansiella mål
7 Icke-finansiella mål
8 Aktien
9 Investera i Fasadgruppen
10 Strategi
12 Affärsmodell
14 Förvärv
15 Fokus: rrvsstrategi
16 Marknad
18 Erbjudande
19 Fokus: Återbruk i projekt
20 Våra bolag
22 Riskhantering
LLBARHET
26 Hållbarhetsrapport
38 Redovisning i enlighet med
EU:s Taxonomiförordning
BOLAGSSTYRNING
43 Ordförandeord
44 Bolagsstyrningsrapport
52 Styrelse
53 Koncernledning
FINANSIELL INFORMATION
55 Förvaltningsberättelse
61 Finansiella rapporter
70 Noter
98 Nyckeltalsöversikt
99 Styrelsens undertecknande
100 Revisionsberättelse
ÖVRIG INFORMATION
104 Definitioner
106 Aktieägarinformation
Den formella års- och koncernredovisningen för Fasadgruppen Group AB utgörs av förvaltnings-
berättelse och tillhörande finansiella rapporter samt noter på sidorna 55–99. Bolagsstyrningsrapporten
presenteras på sidorna 44–51 och den lagstadgade hållbarhetsrapporten återfinns på sidorna 26–41.
Koncernens ersättningsrapport publiceras separat på www.fasadgruppen.se.
Aktien
8
Finanserna
54
llbarhet
26
Förvärv
14
1
rsredovisning asadgruppenroup 
Verksamheten
Fasadgruppen
är Nordens största
helhetsleverantör
för fastighetens
yttre skal
Antal anställda 2023
2 069
Antal lokala
verksamheter 2023
53
Geografisk närvaro
Lokala verksamheter
Huvudkontor
Lokala verksamheter
Huvudkontor
asadgruppenroup  rsredovisning 
2
Verksamheten
Det här är Fasadgruppen
Fasadgruppens tillväxthistoria
1909
70
NG TRADITION
Fasadgruppens verk-
samheter har en lång
historik av hantverks-
kunskaper. STARK Fasad-
renovering grundades
1963 och AB Karlsson
Fasadrenovering 1970.
Det äldsta bolaget i
koncernen, Ahlins Plåt,
grundades redan 1909.
2016
FASADGRUPPEN BILDAS
Fasadgruppen
bildas genom samman-
slagningen av STARK
Fasad renovering och AB
Karlsson Fasadrenovering
med fokus på att
för bättra inköpspriser.
2017
18
EXPANSION I SVERIGE
En nationell expansion
påbörjas med flertalet
förvärv i Sverige.
Fler kompetenser tillförs
som har fastighetens
yttre skal som gemensam
nämnare.
2019
22
EXPANSION I NORDEN
Genom förvärvsdriven
och organisk tillväxt ökar
omsättningen kraftigt.
Fasadgruppen noteras
på Nasdaq Stockholm.
Fortsatt konsolidering
av den skandinaviska
fasadmarknaden med
expansion i Norge,
Danmark och Finland.
2023
MARKNADSLEDARE
Fasadgruppen är tydlig
marknadsledare med
närvaro i hela Norden.
Ständiga förbättringar
av den decentraliserade
affärsmodellen med fokus
på lönsam tillväxt.
Fasadgruppen samlar Nordens främsta entreprenörer inom
energirenoveringar och tjänster för fastigheters yttre skal.
asadgruppen grundades 2016 genom sam-
manslagningen av STARK Fasadrenovering
och AB Karlssons Fasadrenovering. Vid
utgången av 2023 bestod koncernen av
53 verksamheter spridda över Sverige, Norge,
Danmark och Finland. I kombination med en liten koncern-
gemensam organisation förenar vi det lokalt förankrade
bolagets driv och närhet med koncernens möjligheter att
ge heltäckande lösningar till kunderna.
Inom Fasadgruppen är vi experter på allt som rör fastigheters
yttre skal, såsom fasad, fönster, balkong och tak. Gemensamt
för de flesta tjänster är att de bidrar till högre energieffektivitet
och bättre boendemiljö. Vi hjälper också till att vårda vårt
gemensamma kulturarv. Bland våra kunder finns fastighets-
bolag, kommuner, regioner och statliga verksamheter,
bostadsrättsföreningar, konsulter och byggföretag.
Förvärv är en central del av Fasadgruppens strategi för lönsam
tillväxt. Genom förvärv ska koncernen expandera geografiskt,
bredda erbjudandet samt stärka kompetensen och uppnå
skalfördelar inom befintliga bolag.
VÅR VISION
Hållbara fastigheter och goda
livsmiljöer för alla.
VÅR MISSION
Vi förvärvar och utvecklar entreprenöriella
specialistföretag som vårdar och skapar
hållbara fastigheter.
VÅR AFFÄRSIDÉ
Fasadgruppens affärsidé är att förvärva lokalt
ledande entreprenöriella specialist företag som
genom samverkan kan bli mer effektiva och
erbjuda multidisciplinära lösningar som bidrar
till hållbara fastigheter.
F
rsredovisning  asadgruppenroup 
3
Verksamheten
Händelser under 2023
I januari meddelades att dåvarande vice VD Martin Jacobsson efterträder
Pål Warolin som ny VD för koncernen med tillträde i samband med
årsstämman den 12 maj.
Under året anslöt sig Fasadgruppen till Science Based Targets Initiative
som ett viktigt steg i hållbarhetsarbetet och mot målsättningen att vara
ledande inom klimatomställningen i branschen.
I augusti ingick Fasadgruppen ett nytt finansieringsavtal om totalt 2 700 MSEK,
för fortsatta förvärv. Koncernen avser att omvandla lånefaciliteterna till håll-
barhetslänkade lån i linje med de nya mål för utsläppsminskningar som är
under utveckling och ska rapporteras in till Science Based Targets Initiative.
I november genomfördes en organisationsförändring där en ny
operativ enhet bildades i syfte att skapa en mer effektiv styrning.
Förvärv under 2023
Weldmatic A/S
i Ringsted, Danmark
Rosborg Entreprenad AB
i Stockholm, Sverige
Teknova Byggsystem AB
1
i Vadstena, Sverige
Surface Byggställningar AB
i Trollhättan, Sverige
Alumentdk ApS
2
i Kolding, Danmark
1) Inkråmsförvärv. 2) Tillträde 2024.
2023
Nyckeltal koncernen 2023
5 110
MSEK
Nettoomsättning
448
MSEK
Justerad EBITA
4,42
SEK
Vinst per aktie
548
MSEK
Operativt
kassaflöde
Fasadgruppen uppvisade stabil tillväxt under 2023, drivet av en kombination av
fortsatt konsolidering av den nordiska fasadmarknaden och god underliggande
efterfrågan på projekt inom renovering och energieffektivisering.
asadgruppenroup  rsredovisning 
4
VD-ord
kännetecknades av en förhållandevis
god efterfrågan på Fasadgruppens
tjänster och produkter, och vi passera-
de för första gången 5 miljarder kronor
i omsättning. Nettoomsättningen för
året uppgick till 5 110 MSEK, motsvarande en tillväxt
om 12 procent varav 3 procent var organisk.
Tack vare ett ständigt åldrande bostadsbestånd
finns en underliggande stabilitet i renoveringsmark-
naden, där den stora majoriteten av våra dotterbolag
är verksamma. Renoveringsmarknaden får också stöd
av ett allt större fokus på åtgärder som förbättrar
energiprestandan i fastigheter.
Samtidigt har marknaden för nyproduktion haft
en fortsatt negativ utveckling, särskilt i storstäderna,
vilket inneburit att många nyproduktionsaktörer sökt
sig mot renovering. Konkurrensen om renoverings-
uppdragen har därmed ökat markant och resulterat
i en prispress som också slagit mot Fasadgruppens
marginal under året. Den justerade EBITA-marginalen
uppgick till 8,8 procent, jämfört med 9,5 procent
under 2022. Jag är inte nöjd med utvecklingen, men
vet att våra dotterbolag agerar och anpassar sig efter
sina marknadsförutsättningar. Det bör också noteras
att vi haft flera verksamheter som stärkt sina margi-
naler under året.
Förstärkt kassaflöde
Ett starkt kassaflöde är en förutsättning för vår
tillväxtstrategi, och under året genomförde vi flera
aktiviteter för att minska behovet av rörelsekapital
i koncernen. Baserat på vår decentraliserade och
entreprenöriella affärsmodell kretsar arbetet kring
utbildning, erfarenhetsutbyten och uppföljning. Alla
verksamheter har möjlighet att se hur de presterar
i sin kassaoptimering jämfört med sina systerbolag,
och får vid behov stöd och inspiration i arbetet att
kontinuerligt förbättra sig. Även de dotterbolag
som ligger i topp har möjlighet att bli ännu bättre.
Jag är stolt över utfallet för 2023, där det operativa
kassaflödet stärktes med 36 procent och där kassa-
konverteringen uppgick till 105 procent.
Förvärv
Efter flera år av mycket högt förvärvstempo slog vi av
något på takten under 2023. Det har varit nyttigt för
organisationen att under en tid kunna lägga större
fokus på den befintliga verksamheten – särskilt
givet den tuffare marknadssituation som varit.
Vi har ingen målsättning att förvärva en viss
omsättning varje år, utan det viktiga för oss är att
vi köper rätt bolag som kompletterar och stärker
koncernen både finansiellt och kulturellt. Vissa för-
värvsprocesser kan ta flera år från att första kontakt
tas, medan andra går betydligt snabbare. En effekt
av den tuffa marknaden är att det blir tydligare vilka
förvärvskandidater som har byggt upp robusta verk-
samheter som klarar av att leverera stabila resultat
även i orostider.
När vi summerar året är jag glad att ha fått väl-
komna teamen från Weldmatic, Rosborg Entreprenad
Teknova Byggsystem och Surface Byggställningar till
Fasadgruppen. I slutet på året ingick vi också avtal
om förvärv av Alument. Dessa bolag finns repre-
senterade i olika geografier och nischer inom fast-
ighetens yttre, vilket går i linje med den diversifie-
ringsstrategi som vi följt under de senaste åren. När
Fasadgruppen noterades i december 2020 utgjorde
omsättningen från Sverige mer än 90 procent. Vid
utgången av 2023 var motsvarande andel 58 procent.
Energirenoveringar
Vi har under de senaste åren sett ett allt större intres-
se från fastighetsägare som vill genomföra energi-
effektiviseringsåtgärder. Fasadgruppen har en unik
position i marknaden då vi är en av få aktörer som
kan erbjuda renoveringar av hela klimatskalet – tak,
fönster, balkong och fasad – inom samma koncern.
Effekterna på energiprestandan blir också som störst
om man tar ett helhetsgrepp kring fastigheten. Vår
produkt SmartFront är kanske det tydligaste exem-
plet, där vi genom att koppla samman ventilation
och fasad kan uppnå energibesparingar på upp till
70 procent. Under 2023 påbörjade vi ett arbete att
expandera SmartFront-metoden i koncernen samt
stärka samverkan mellan dotterbolagen och deras
erbjudanden kring energieffektiviseringar.
Efterfrågan på energirenoveringar understöds
av både politiska beslut och tillgången på kapital.
Under 2023 slutförhandlade EU det nya direktivet
om byggnaders energiprestanda (EPBD). Slutmålet
är att alla byggnader inom EU ska vara nollemissions-
byggnader senast år 2050, med delmål att förbättra
byggnaderna med sämst energiprestanda i olika
Stabil utveckling
i utmanande marknad
2023
rsredovisning  asadgruppenroup 
5
VD-ord
steg fram till 2035. Samtidigt ser vi hur banker och
lån givare eftersträvar gröna utlåningsportföljer, och
därför sätter press på förbättrad energiprestanda i
sina kunders fastighetsbestånd.
Den bakomliggande orsaken är att fastigheter står
för en stor del av både den energi som används och de
energirelaterade utsläppen av växthusgaser i Europa.
Utöver att våra dotterbolag kan hjälpa våra kunder att
minska sina avtryck, arbetar vi i Fasadgruppen också
med att minimera vårt eget. Under 2023 anslöt vi oss
till Science Based Targets intiative där vi åtagit oss att
utveckla kortsiktiga och långsiktiga mål för utsläpps-
minskning inklusive nettonollmål. Jag ser fram mot att
kunna presentera resultatet av detta arbete framöver.
Mot 10 miljarder i omsättning
Jag fick det stora förtroendet att ta över VD-skapet
för Fasadgruppen i maj 2023. Mitt främsta fokus är
fortsatt lönsam tillväxt, vilket kan ske både genom
förvärv och organiska initiativ. Det finns stora mäng-
der skickliga entreprenörer i Norden som skulle passa
väl in i vår koncern. Jag ser också goda möjligheter
att flytta fram våra positioner i förhållande till den
energirenoveringsvåg som är i antågande. För att
tydliggöra vårt tillväxtmål om minst 15 procent netto-
omsättningstillväxt per år har vi introducerat ett
kvantitativt mål – vi ska omsätta minst 10 miljarder
år 2028, med en marginal över 10 procent. Jag ser
stor potential att fortsätta stärka Fasadgruppens
position under många år framöver.
Stockholm i april 2024
Martin Jacobsson
VD och koncernchef
Fasadgruppen har en
unik position i marknaden
då vi är
en av få aktörer
som kan erbjuda renoveringar
av
hela klimatskalet.
asadgruppenroup  rsredovisning 
6
Verksamheten
Branschens mest stabila partner
Vi behöver kontinuerligt växa på ett ekonomiskt sunt sätt för att skapa trygghet för våra externa intressenter.
Tillväxt
15
%
Genomsnittlig
nettoomsättningstillväxt ska
uppgå till minst 15 procent
per år
1,2
0
15
2021
12,4%
2022
99,7%
2023
69,9%
0
10
2021 2022
11,2%
2023
8,8%
9,5%
0
100
2021 2022
75,7%
2023
79,7%
104,7%
0
30
2021
38,4%
2022
31,4%
2023
31,0%
0
2,5
2021
2,3 ggr
2022
2,5 ggr
2023
2,5 ggr
Ökningen utgjordes av organisk tillväxt om 2,8 procent, valuta-
kursförändringar om 0,6 procent och förvärvad tillxt om 8,9
procent. Omsättningen påverkades positivt av kostnadsinflation
på materialsidan under inledningen på året samt stabil underlig-
gande efterfrågan på renoveringsmarknaden, men motverkades
samtidigt av negativ utveckling inom nyproduktion. Under året
tillträddes fyra förvärv varav ett inkråmsförvärv.
Lönsamhet
10
%
Den justerade
EBITA-margi nalen ska uppgå till
minst 10 procent per år
1
0
15
2021
12,4%
2022
99,7%
2023
69,9%
0
10
2021 2022
11,2%
2023
8,8%
9,5%
0
100
2021 2022
75,7%
2023
79,7%
104,7%
0
30
2021
38,4%
2022
31,4%
2023
31,0%
0
2,5
2021
2,3 ggr
2022
2,5 ggr
2023
2,5 ggr
Koncernens marginal påverkades negativt av ökad konkurrens i
Sverige och framför allt storstadsregionerna, där prispress kunde
noteras från aktörer som normalt sett inte agerar på renoverings-
marknaden. I Danmark, Norge och Finland utvecklades marginalen
stabilt till positivt.
Kassakonvertering
100
%
Kassa-
konver teringen ska uppgå
till minst 100 procent
0
15
2021
12,4%
2022
99,7%
2023
69,9%
0
10
2021 2022
11,2%
2023
8,8%
9,5%
0
100
2021 2022
75,7%
2023
79,7%
104,7%
0
30
2021
38,4%
2022
31,4%
2023
31,0%
0
2,5
2021
2,3 ggr
2022
2,5 ggr
2023
2,5 ggr
Det operativa kassafdet ökade med 36 procent för helåret 2023,
och kassakonverteringen srktes jämfört med året innan. Kon-
cernen lade stort fokus på att förbättra rörelsekapitalbindningen
under året genom bland annat intern utbildning och förfinade
uppföljningsprocesser.
Utdelning
30
%
Utdelning i procent
av nettoresultat ska
uppgå till 30 procent
Med beaktande av andra faktorer som
finansiell ställning, kassa flöde och
tillväxtmöjligheter
0
15
2021
12,4%
2022
99,7%
2023
69,9%
0
10
2021 2022
11,2%
2023
8,8%
9,5%
0
100
2021 2022
75,7%
2023
79,7%
104,7%
0
30
2021
38,4%
2022
31,4%
2023
31,0%
0
2,5
2021
2,3 ggr
2022
2,5 ggr
2023
2,5 ggr
Styrelsen föreslår årsstämman 2024 en utdelning om 1,70 SEK (1,70)
per aktie för året. Exkluderat för aktier som innehas av bolaget
uppgår den föreslagna utdelningen till totalt 84,2 MSEK (84,4). För
att underlätta en effektiv likviditetshantering föreslås att utdel-
ningen betalas i två lika delar i maj respektive november 2024.
Skuldsättning
2,5
x
Räntebärande
nettoskulder i relation till
justerad EBITDA (R12) ska
vara mindre än 2,5 gånger
0
15
2021
12,4%
2022
99,7%
2023
69,9%
0
10
2021 2022
11,2%
2023
8,8%
9,5%
0
100
2021 2022
75,7%
2023
79,7%
104,7%
0
30
2021
38,4%
2022
31,4%
2023
31,0%
0
2,5
2021
2,3 ggr
2022
2,5 ggr
2023
2,5 ggr
Räntebärande nettoskuld uppgick per den 31 december 2023 till
1 240,2 MSEK (1 274,3). I den räntebärande nettoskulden inklude-
ras leasingskuld uppgående till 168,1 MSEK (166,8). Under 2023
ingick koncernen ett nytt finansieringsavtal som utökade de till-
gängliga lånefaciliteterna med cirka 600 MSEK.
1) Långsiktiga finansiella mål, ses över en konjunkturcykel. 2) Tillväxten ska ske organiskt och genom för värv.
Finansiella mål
rsredovisning  asadgruppenroup 
7
Branschens bästa arbetsplats
För att attrahera de bästa i branschen måste vi vara den aktör alla vill arbeta hos och som visar vägen för andra.
Attraktiv arbetsgivare
>
50
eNPS (Employee Net
Promotor Score)
eNPS som mäter hur troligt det är att en medarbetare skulle
rekommendera sin arbetsplats till andra ska öka årligen och
överstiga 50 år 2030.
0
50
0
4,0
0
50
0
0,76
0
14,6
2021
44
2022
46
2021
4,48
2022
3,86
2021
15,0%
2022
20,0%
2021
1,73
2022
1,37
2021
27,3
2022
25,6
2023
43
2023
6,70
2023
17,5%
2023
0,74
2023
28,6
Fasadgruppen eftersträvar att vara
en attraktiv arbetsgivare. Arbetet
drivs både ute i dotterbolagen och
via centrala initiativ.
Arbetsplatssäkerhet
<
4
LTIF (Lost time injury frequency)
Olycksfallsfrekvens per en miljon arbetade timmar (LTIF)
ska minska årligen och understiga 4 år 2030.
0
50
0
4,0
0
50
0
0,76
0
14,6
2021
44
2022
46
2021
4,48
2022
3,86
2021
15,0%
2022
20,0%
2021
1,73
2022
1,37
2021
27,3
2022
25,6
2023
43
2023
6,70
2023
17,5%
2023
0,74
2023
28,6
Fasadgruppens verksamhet är utsatt för
risker kopplade till säkerhet och arbets-
miljö. Ökningen i LTIF under 2023 kan
härledas till en ny centraliserad och mer
lättillgänglig inrapporteringsprocess, vil-
ket har ökat kvaliteten i dataunderlaget.
Jämställdhet
50
%
Andel kvinnor på nytillsatta
ledande positioner
Andelen kvinnor på nytillsatta ledande positioner ska vara
representativ för könsfördelningen i samhället i stort och
uppgå till 50 procent senast år 2030.
0
50
0
4,0
0
50
0
0,76
0
14,6
2021
44
2022
46
2021
4,48
2022
3,86
2021
15,0%
2022
20,0%
2021
1,73
2022
1,37
2021
27,3
2022
25,6
2023
43
2023
6,70
2023
17,5%
2023
0,74
2023
28,6
Fasadgruppen är verksam i en
bransch som historiskt varit kraftigt
mansdominerad. Vi arbetar därför aktivt
för att öka mångfalden i koncernen,
särskilt på tjänstepersonssidan.
Branschens mest ambitiösa klimatarbete
Som marknadsledare har vi en möjlighet, och ett ansvar, att driva utvecklingen framåt i branschen.
Klimatpåverkan
CO
Minskade
växthusgasutsläpp
Växthusgasutsläpp ska minskas.
Nya mål enligt Science Based Targets initiative
kommer att utvecklas under 2024.
2023
0,74
tCOe/MSEK
nettoomsättning
(Scope 1 & 2)
2,3
Fasadgruppen eftersträvar att
minska vår egen klimatpåverkan
genom ansvarsfulla transporter,
resor, inköp och energianvändning.
2023
10,2
tCOe/MSEK
nettoomsättning
(Scope 3)
2
Material utgör den största klimatpåverkan
i Fasadgruppens värdekedja och vi strävar
mot att höja andelen hållbara inköp, till
exempel tegel som framställts med biogas.
1) Ledande positioner avser koncernledning, ekonomichef, koncernredovisningschef, dotter-
bolags-VD, projektchef eller roller på motsvarande nivå. Nyckeltalet beräknas utifrån
nytill sättningar på rullande två år för att minska fluktuationen över tid.
2) Fasadgruppen har implementerat ett nytt system för CO-beräkning där datakvaliteten
förbättrats. En kartläggning av majoriteten av utsläppen inom scope 3 pågår, vilket medfört att
fler kategorier inkluderats. Utfallet för 2023 är därav inte jämförbart med tidigare redovisade
utfall för jämförelseåren och de tidigare målen har utgått. Under 2024 kommer Fasadgruppen
utveckla nya mål för utsläppsminskningar enligt Science Based Targets initiative.
3) Scope 1 avser utsläpp relaterat till Fasadgruppens tjänste bilar. Scope 2 avser utsläpp relaterat
till köpt elektricitet och fjärrrme givet Fasadgruppens systemgränser.
Icke-finansiella mål
asadgruppenroup  rsredovisning 
8
Verksamheten
Aktien
Totalavkastningen från Fasadgruppens aktie uppgick till -31,9 procent under 2023
och vid årets utgång uppgick det totala börsvärdet till cirka 3,5 miljarder SEK.
Aktiens utveckling
Fasadgruppens aktie utvecklades
negativt under 2023 och hade vid årets
slut minskat med 33,6 procent (-37,9).
Totalavkastningen, det vill säga avkast-
ningen inklusive utdelning om 1,70 SEK
per aktie (1,20), uppgick till -31,9 procent
(-37,2). På sista handelsdag den 29 decem-
ber 2023 noterades stängningskursen
till 70,3 SEK (105,8), motsvarande ett
börsvärde om 3 489 MSEK (5 250).
Handel och omsättning
Fasadgruppens aktie handlas på Nasdaq
Stockholms Mid Cap-lista under kort-
namnet FG. Under 2023 omsattes i
genomsnitt 53 398 (39 929) aktier per
handelsdag till ett genomsnittligt värde
om cirka 4,0 MSEK (4,9).
Aktiekapital
Fasadgruppens aktiekapital ska enligt
bolagsordningen utgöra lägst 1 MSEK
och högst 4 MSEK. Per den 31 december
2023 uppgick aktiekapitalet till 2,5 MSEK
(2,5) fördelat på 49 623 830 aktier
(49 623 830) motsvarande ett kvotvärde
om 0,05 SEK per aktie. Samtliga aktier
är av samma aktieslag med lika rösträtt
och andel av bolagets kapital och vinst.
Återköp av egna aktier
Fasadgruppens styrelse beslutade i
november 2023 med stöd av bemyndi-
gandet från årsstämman den 11 maj 2023
att inleda ett program för återköp av egna
aktier om högst 50 MSEK. Syftet med åter-
köpsprogrammet är att Fasadgruppen
ska kunna använda återköpta egna aktier
för att finansiera framtida förvärv, opti-
mera kapitalstrukturen och skapa värde
för bolagets aktieägare. Vid årets utgång
uppgick Fasadgruppens innehav av egna
aktier till 68 741, motsvarande 0,14 pro-
cent av det totala antalet aktier.
Utdelning och utdelningspolicy
Styrelsen har fastslagit en utdelnings-
policy enligt vilken målsättningen är att
dela ut 30 procent av koncernens konso-
liderade nettoresultat, med beaktande
av faktorer såsom finansiell ställning,
kassaflöde och tillväxtmöjlig heter. För
räkenskapsåret 2023 föreslår styrelsen
en utdelning om 1,70 SEK per aktie (1,70),
motsvarande totalt 84,2 MSEK och 38,4
procent av koncernens nettoresultat.
Svenska
institutionella
ägare 35,7%
Utländska
institutionella
ägare 25,1%
Svenska
privat-
personer
15,5%
Övriga
19,8%
Anonymt 3,8%
Sverige
67,0%
USA
13,5%
Frankrike
5,5%
Tyskland
3,3%
Norden excl.
Sverige 6,3%
Övriga 4,4%
D J F M A M J
2021
J A S O N D J F M A M J
2022
J A S O N D J F M A M J
2023
J A S O N D
Börsnotering
9 december 2020
OMXSPI index
Fasadgruppen
50
30
70
90
110
130
150
170
190
SEK
Svenska
institutionella
ägare 35,7%
Utländska
institutionella
ägare 25,1%
Svenska
privat-
personer
15,5%
Övriga
19,8%
Anonymt 3,8%
Sverige
67,0%
USA
13,5%
Frankrike
5,5%
Tyskland
3,3%
Norden excl.
Sverige 6,3%
Övriga 4,4%
ÄGARFÖRDELNING PER LAND
AKTIEKURSUTVECKLING
ÄGARFÖRDELNING PER KATEGORI
DE TIO STÖRSTA AKTIEÄGARNA
Ägare per den
2023-12-31
Antal
aktier
Andel av
kapital &
röster, %
Capital Group 6 397 442 12,9
Connecting Capital 5 053 790 10,2
Swedbank Robur Fonder 3 905 496 7,9
Tredje AP-fonden 2 325 413 4,7
KFAB Förvaltning AB 1 998 704 4,0
Amiral Gestion 1 954 539 3,9
Första AP-fonden 1 708 132 3,4
Sterner Stenhus Holding AB 1 685 841 3,4
Futur Pension 1 453 034 2,9
Avanza Pension 1 110 007 2,2
Summa 27 592 398 55,6
Övriga aktieägare 22 031 432 44,4
Total summa 49 623 830 100,0
rsredovisning  asadgruppenroup 
9
Verksamheten
1
3
2
4
Fyra skäl att investera i Fasadgruppen
Konsolidering av
nischad marknad
Fasadgruppen har en aktiv förvärvsstrategi med
fokus på att stärka sin geografiska närvaro och sitt
tjänste erbjudande. I Norden finns tusentals entre-
prenörsdrivna verksamheter inom Fasadgruppens
nisch, vilket skapar goda möjligheter till konsolide-
ring och långsiktig tillväxt. Vid identifiering av
förvärvskandidater lägger Fasadgruppen stort
fokus på lönsamhetshistorik, entreprenörsanda
och matchning med den befintliga verksamheten
så att varje nytt förvärv direkt kan bidra till koncer-
nens övergripande strategi och värde skapande.
Fasadgruppen har genom åren stärkt sin förvärvs-
kapacitet och via samverkan inom koncernen
hittas nya intressanta förvärvskandidater.
Starkt lokalt entreprenör-
skap med skalfördelar
Fasadgruppens affärsmodell bygger på en decen-
traliserad struktur med dotterbolag som själva
ansvarar för resultat, projekt och kundrelationer.
Dotterbolagen samarbetar med varandra för att
vinna multidisciplinära projekt samt delar resurser
och best practice. Genom att upphandla avtal
för bland annat material på central nivå uppnås
skalfördelar. Koncernen driver även initiativ för att
dotterbolagen ska utveckla sina förmågor inom
kritiska områden såsom kassaflödeshantering,
och ger operativt stöd inom exempelvis ekono-
misk rapportering, HR och juridiska frågor.
Ökade krav på energi-
effektivitet driver
efterfrågan
Fasadgruppens dotterbolag erbjuder tjänster
som har positiv inverkan på fastigheters energi-
prestanda. Inom EU ska alla fastigheter ha energi-
prestanda motsvarande nyproduktion senast år
2050, samtidigt som finansieringsinstitut ställer
hårdare krav på fastighets ägare att genomföra
omställnings åtgärder för högre energieffektivitet.
Båda dessa drivkrafter väntas mer än dubbla reno-
veringstakten av det nordiska fastighetsbeståndet
under kommande 25 år, vilket ger goda förutsätt-
ningar för organisk tillväxt för Fasadgruppen.
Lönsam tillväxt
En kombination av lönsamma dotterbolag
och låga rörelsekapital- och investeringsbehov
lägger grunden för stark kassakonvertering.
Fasadgruppen arbetar aktivt med att optimera
kapitalallokeringen för att skapa stabilt och lång-
siktigt aktieägarvärde. Genom strategiska förvärv
av högkvalitativa bolag som stärker erbjudandet
och drar nytta av skal fördelarna inom koncernen
samt organiska initiativ med fokus på energi-
effektivisering levererar Fasadgruppen
lönsam tillväxt.
asadgruppenroup  rsredovisning 
10
Verksamheten
Förvärva och utveckla
lokala marknadsledare
Fasadgruppen eftersträvar att fortsätta
växa genom sin etablerade förvärvsmo-
dell och utveckla lokala marknadsledare
inom arbeten på fastigheters yttre skal,
med fokus på energieffektivitet. Vid
förvärv av nya bolag är en viktig kompo-
nent att entreprenören stannar kvar och
fortsätter att driva verksamheten fram-
gångsrikt. Genom att bryta upp köpeskil-
lingen i en del kontant betalning, en del
tilläggsköpeskilling samt en del som åter-
investeras i aktier i Fasadgruppen skapas
gemensamma incitament. När tilläggs-
köpeskilling betalas ut, oftast mellan tre
och fem år efter att förrvet genomförts,
aktiveras nya incitamentsstrukturer. Varje
dotterbolag har en hög grad av själv-
styre för att säkerställa att verksamheten
kan drivas optimalt utifrån sin expertis,
kundkännedom och lokala marknad.
Genom löpande aktiviteter såsom månat-
lig rapportering och utbildningsinsatser
utvecklas medarbetarnas särskilda för-
gor inom kritiska områden såsom kassa-
optimering och projektkalkylering.
Starkt lokalt entreprenör-
skap med skalfördelar
Fasadgruppens affärsmodell förenar
det lokala entreprenörskapet med skal-
fördelar. Genom operativa stödfunktio-
ner och synergieffekter på regional ni
ges dotterbolagen möjlighet att lägga
större fokus på den dagliga verksamhe-
ten och samtidigt dra nytta av varandras
kompetens. Fasadgruppens ambition är
att tillhandahålla en organisation som på
ett effektivt sätt delar resurser, inköps-
avtal och best practice samt tar tillvara
kors försäljningsmöjligheter. Koncernen
använder en beprövad modell för att
uppnå skalfördelar som vilar på sex
pelare och som implementeras direkt
i samband med förvärv.
Trygghet i hela affären
genom hållbart företagande
Hållbart företagande är en integrerad
del av Fasadgruppens strategi och en
förutsättning för hållbar tillväxt. Som
Nordens ledande aktör inom arbeten på
fastigheters yttre skal arbetar koncernens
dotterbolag hållbart, lokalt och med
stort hantverkskunnande. Tack vare väl
utarbetade och effektiva arbetsmetoder
med korta ledtider och leveransprecision,
erbjuder Fasadgruppen medvetna kun-
der ett personligt engagemang, tjänster
som bidrar till energieffektivitet och
trygghet i hela affären.
Strategi
1
2
3
Fasadgruppens strategi bygger på att förvärva och
utveckla lokala marknadsledare, dra nytta av
samarbete och skalfördelar inom koncernen
och att kunna tillhandahålla ett hållbart
och tryggt erbjudande till kund.
rsredovisning  asadgruppenroup 
11
Verksamheten
Ambition
Marknad
Strategi
Samarbete
Samarbete inom koncernen
Sidorna 12–13
Vi professionaliserar och
driver hållbar utveckling i vår bransch
Mellanstora
projekt
(upp till
100 MSEK)
STRATEGISK EXPERTIS SOM GER LLBART VÄRDESKAPANDE
Norden med
lokal närvaro
genom lokala
varumärken
Fastigheters
yttre
Starkt lokalt
entreprenörskap
med stordrifts-
fördelar
Operativa stödfunktioner, resurs- och kunskapsdelning
samt gemensamma erbjudanden
Förvärva
lokala
marknads-
ledare
Trygghet i hela
affären genom
ett hållbart
företagande
21 3
MARKNADS-
SEGMENT
GEOGRAFI
PRODUKT-
SEGMENT
Sidan 16 Sidorna 16 samt 20–21 Sidan 18
Fasadgruppens strategihus
asadgruppenroup  rsredovisning 
12
Verksamheten
SAMVERKAN
ENGAGEMANG
KOMPETENS
SAMVERKAN
ENGAGEMANG
KOMPETENS
Gemensam
värdegrund
Resultatansvar
Lönsamhetshöjande
aktiviteter
Kassaflödesgenerering
och kapitalallokering
Gemensam
operativ enhet
Centrala
funktioner
Lokala
verksamheter
Långsiktigt
värde-
skapande
Kassaflödes-
generering
Kapitalallokering
Förvärv
Ekonomi
Kommunikation
Hållbarhet
Korsförsäljning
Best practice
Resursallokering
Inköp
Ekonomi
Entreprenadjuridik
HR och KMA
Kund och försäljning
Projektkalkyler
Projektgenomförande
Fasadgruppens affärsmodell bygger på en decentraliserad struktur som förenar det lokalt
förankrade bolagets driv, närhet till kund och begränsade omkostnader med gemensamma
möjligheter att uppnå skalfördelar och erbjuda heltäckande lösningar till kunderna.
Fasadgruppens affärsmodell bygger på
en decentraliserad struktur med entre-
prenörsdrivna dotterbolag som stöttas
av en operativ enhet med gemensamma
funktioner och lönsamhetshöjande akti-
viteter. Via koncernen hanteras samtidigt
över gripande strategiska frågor såsom
kapitalallokering och hållbarhet samt
rapportering. Delning av resurser och
best practice, identifiering av korsförsälj-
ningsmöjligheter samt gemensamma
säljinitiativ samordnas på regional nivå. På
så sätt förenas det lokalt förankrade bola-
gets driv, närhet till kund och begränsade
omkostnader med koncernens möjlighe-
ter att uppnå skalfördelar, säkerställa och
erbjuda heltäckande lösningar till kunden.
Lokala verksamheter
Dotterbolagen verkar under egna varu-
märken och ansvarar för kund, försälj-
ning, produktion, projektkalkylering och
lönsamhet. De har en betydande själv-
ständighet med stort ansvar att leda verk-
samheten på sina lokala marknader och
bygger upp egna orderböcker med
kommande projekt. För att säkerställa
lönsamhet och kassaflöde arbetar dotter-
bolagen kontinuerligt med att utveckla
sin kompetens inom kalkylering, projekt-
uppföljning och kassaflödeshantering.
Gemensam operativ enhet
I den operativa enheten samlas gemen-
samma funktioner såsom inköp, ekonomi,
HR samt kvalitets-, miljö- och arbetsmiljö-
samordning (KMA) som underlättar för
dotter bolagen att fokusera på den dag-
liga verksamheten. Via geografiskt upp-
delade områden kan dotterbolagen dela
resurser och best practice, vilket möjlig-
gör synergi effekter. Här identifieras också
kors försäljningsmöjligheter och gemen-
samma säljinitiativ där flera dotterbolag
kan arbeta med samma projekt inom
olika discipliner. Bolagen har även möjlig-
het att låna personal av varandra. Samar-
beten sker främst inom respektive land,
men gräns överskridande arbeten före-
kommer också.
Affärsmodell
En decentraliserad struktur
rsredovisning  asadgruppenroup 
13
Verksamheten
Centrala funktioner
Fasadgruppen har en liten koncern-
funktion som fokuserar på att maximera
värde skapandet från verksamhetens
kassaflöde genom optimal kapitalallo-
kering. En central komponent är tillväxt
via förvärv. I koncernfunktionen hanteras
även bland annat rapportering, riskhan-
tering, kommunikation och strategiska
hållbarhetsfrågor.
Decentraliserad prissättning
Fasadgruppen använder sig av en decen-
traliserad prissättningsstrategi där res-
pektive dotterbolag ansvarar för prissätt-
ningen. Dotterbolagen har möjligheten
att använda sig av de operativa support-
funktionerna vid behov för att kontrollera
beräkningar och för att uppnå lönsam-
hetsmålen. Prismodellen som Fasadgrup-
pen använder sig av är kalkylbaserad och
projekt genomförs oftast med fast pris.
Denna modell är anpassningsbar och ger
möjlighet till flexibilitet i pris sättningen.
Centraliserad inköpsprocess
Fasadgruppen har en centraliserad
inköpsprocess som är utformad för att
uppnå kostnadsbesparingar för varje
dotterbolag. Processen innefattar beställ-
ningar av stora volymer av material, vilket
skapar förutsättningar för en fördelaktig
förhandlingsposition. Kostnadsbesparing-
arna blir särskilt påtagliga för nyförvärva-
de bolag. Den centraliserade inköpspro-
cessen hanteras av inköpsorganisationen
som kontinuerligt arbetar med att förbätt-
ra processerna och förhandla fram ramav-
tal. Fasadgruppen anskaffar material från
flera olika leverantörer och är därför inte
exponerad mot enskilda aktörer. Inköps-
organisationen ansvarar också för att
Fasadgruppen arbetar för att öka andelen
hållbara material och att leverantörer
följer Fasadgruppens uppförandekod.
asadgruppenroup  rsredovisning 
14
Verksamheten
Förvärv
Genom förvärv stärker Fasadgruppen den geografiska närvaron,
tjänste erbjudandet och kompetensen. Förvärvade bolag fortsätter
att verka med högt självbestämmande under sina egna varumärken,
samtidigt som de drar nytta av samarbeten, gemensamma
inköpsavtal och operativa stödfunktioner.
Förvärvsstrategi
Fasadgruppen har en aktiv förvärvs-
strategi i syfte att bredda den geografiska
närvaron och stärka erbjudandet och
därigenom skapa värden för dotterbolag,
kund och aktieägare. Utöver förvärv av
nya koncernbolag genomförs också till-
läggsförvärv till befintliga dotterbolag i
syfte att öka kompetensen och nå kritisk
massa. Fasadgruppen tillämpar ett antal
förvärvskriterier gällande bland annat
god lönsamhet, geografiskt läge och
långsiktig ledning. Vid identifiering av
potentiella förvärv läggs ett stort fokus
på ledningens entreprenörskap och
bolagets strategiska matchning med
Fasadgruppen.
Identifiering av förvärv
Fasadgruppen är aktiv inom etablerade
branschnätverk och har gott renommé
i marknaden. Koncernens kontakter
och samarbeten med diverse bransch-
föreningar under lättar för att snabbt
identifiera intressanta lokala aktörer
och förvärvskandidater. De primära käl-
lorna för potentiella förvärv utgår från
dotter bolagens lokala ledningar och den
centrala ledningens nätverk. Varje nytt
förvärv tenderar att skapa ytterligare
förvärvsmöjlig heter genom kontakter
och kunskap på den aktuella lokala mark-
naden hos det förvärvade bolaget.
Integration av nya bolag
När ett bolag har förvärvats påbörjas
integrationen direkt med fokus på effek-
tiva processer, utan att riskera störningar
i den dagliga verksamheten. Målet är att
skapa förutsättningar för det nya dotter-
bolaget att dra nytta av koncernens skal-
fördelar, samtidigt som det kan fortsätta
utveckla sin lokala marknads position och
erbjudande enligt etablerade metoder.
Integrations-
och synergimodell
Sex pelare som säkerställer optimal
integration och främjar skalfördelar:
Månadsrapportering
Dotterbolagen rapporterar sina finansiella resultat
samt andra viktiga nyckeltal, såsom orderstock,
varje månad, vilka sedan konsolideras centralt.
Syftet är att uppnå intern jämförbarhet och full
kontroll över koncernens resultat för att kunna
styra verksamheten på bästa sätt. Genom ett
score card-system kan dotterbolagen se hur de
ligger till i jämförelse med andra dotterbolag
samt Fasadgruppens finansiella mål. Allt för att
förstärka det lokala entreprenörskapet.
Successiv vinstavräkning
Alla dotterbolag tillämpar successiv vinstavräkning
för långsiktiga projekt, en redovisnings metod
som syftar till att säkerslla att bolaget redovisar
intäkter för ett belopp som motsvara andelen av
det totala genomförda projektet.
Kassaflödeshantering
Alla nya dotterbolag får stöd i att säkerställa en
effektiv kassaflödeshantering i linje med Fasad-
gruppens övergripande mål för kassa konvertering.
Inköpsavtal och IT
Alla nya dotterbolag får direkt efter förvärv del
av koncernens centrala inköpsavtal med fördelak-
tiga kommersiella villkor. Vidare integreras de i en
gemensam IT-säkerhetsmiljö samt får tillgång till
best practice avseende IT-verktyg med väletable-
rade säkerhetsrutiner och kontinuitetsplaner.
Hållbarhet
I samband med förvärv etableras Fasadgruppens
uppförandekod och visselblåsarsystem, samt
policyer om bland annat arbetsmiljö. Alla nya
dotter bolag certifieras vidare i enlighet med
ISO 9001 och ISO 14001, vilket innebär att de
uppfyller krav på god kontroll över kvaliteten
och miljöpåverkan från sin verksamhet.
Samverkan och succession
Dotterbolagen introduceras till sitt affärsomde
där samverkan mellan landschefer och dotter-
bolag pågår kontinuerligt. Inom affärs området
behandlas bland annat pågående projekt, förvärv,
korsförsälj ningsmöjligheter och delning av resurser
samt best practice. Landschefer och dotterbolags-
VD:ar säkerställer också att det finns successions-
planer i varje bolag.
rsredovisning  asadgruppenroup 
15
: Förvärvsstrategi
Stödfunktioner och
nära samverkan
srker lönsamheten
I november 2023 genomförde Fasadgruppen en organisationsförändring där en ny operativ enhet
bildades. Syftet med den nya organisationen är att skapa en mer effektiv styrning med
tydligare ansvarsfördelning, som i sin tur ger bättre förutsättningar för ökad lönsamhet.
ohan Claesson har varit med under Fasad-
gruppens tillväxtresa i både Sverige och Nor-
ge, senast som chef för affärsområde SydVäst.
I november utsågs Johan till COO och högst
ansvarig för Fasadgruppens nya operativa
enhet. Här samlas koncernens stödfunktioner inom bland
annat inköp, ekonomi, HR samt kvalitets-, mil-och arbets-
miljösamordning (KMA).
Nära samarbeten för ökat fokus och effektivitet
Med den nya operativ enheten på plats kommer koncernens
stödfunktioner närmare dotterbolagen och fler lednings
-
personer delar på ansvaret. Johan betonar att förändringen
inte handlar om att centralisera processer, utan att skapa mer
tydlighet och ett starkare operationellt fokus.
– Med det nya arbetssättet stärks samarbetet och vi kan
stödja dotterbolagen bättre än tidigare. De får hjälp med att
öka lönsamheten och kan fokusera på sin dagliga verksamhet.
– Landscheferna blir länken mellan den operativa enheten
och dotterbolagen, och spelar en viktig roll i att identifiera
likheter, skillnader och att hitta synergier mellan länderna,
fortsätter han.
Den främsta uppgiften för den operativa enheten är att
följa upp lönsamheten i dotterbolagen. Johan understryker
att ansvaret för resultat och försäljning ligger hos dotterbola-
gen, medan den operativa enheten stöttar och följer upp.
– Vi har tillgång till väldigt mycket data och arbetar med
analys av flera parametrar. Tack vare detta får både vi och
bolagen själva en god överblick av utvecklingen. Efter organi-
sationsförändringen kan vi arbeta närmare bolagen och upp-
följningen har blivit mer dynamisk, förklarar Johan.
För att förbättra styrning och lönsamhet har Fasadgrup-
pen även infört ett strukturerat styrelsearbete i alla dotter-
bolag, där aktuell landschef, lokala nyckelpersoner samt
COO och i vissa fall även koncernens VD ingår. Regelbundna
styrelsemöten kommer bidra till effektivare processer och
bättre möjligheter för dotterbolagen att utvecklas.
Entreprenörskap med skalfördelar
Johan tror att en av de främsta anledningarna till att ett bolag
väljer att bli en del av Fasadgruppen är möjligheten att fort-
sätta vara entreprenör och samtidigt ta del av de stordriftsför-
delar och styrkor som kommer av att ingå i en stor koncern.
– Fasadgruppen är skapat av entreprenörer och ska fort-
sätta drivas på det sättet. Så även när ett bolag blir en del av
Fasadgruppen får det behålla sin entreprenörsanda, sitt driv
och sin unika identitet.
– Vi går in med processer och hjälper dotterbolagen skapa
en bättre styrning och effektivitet. Genom vår samlade erfa-
renhet kan vi erbjuda den styrka och det stöd bolagen behö-
ver för att kunna utvecklas och stärka sin lönsamhet ytterli-
gare, avslutar Johan Claesson.
J
asadgruppenroup  rsredovisning 
16
Verksamheten
Marknad
Fasadgruppens dotterbolag bedriver verksamhet på marknaden för tjänster inom fastigheters
yttre skal i Sverige, Danmark, Norge och Finland. Marknaden kan grovt delas in i mur och puts,
fönster, balkonger, tak och plåt, ställningar och övriga tjänster. De underliggande marknaderna
består av renovering respektive nybyggnation.
Den nordiska fasadmarknaden uppskat-
tas omsätta cirka 125 mdr SEK årligen.
Den svenska marknaden uppskattas till
cirka 36 mdr SEK, den norska till 37 mdr
SEK, den danska till cirka 27 mdr SEK och
den finska till cirka 25 mdr SEK. Av den
totala omsättningen i Norden står stor-
stadsregionerna för cirka hälften.
Fokus på renovering
Fasadgruppen fokuserar främst på reno-
veringsmarknaden och cirka 80 procent av
omsättningen 2023 bestod av renovering
av bostadsfastigheter och kommersiella
fastigheter. Renoveringsmarknadens
genomsnittliga årliga tillväxttakt under
de senaste 15 åren har uppgått till cirka
2,5 procent. Marknaden för nybyggnation
är mer volatil, men har uppvisat en något
högre årlig tillväxttakt om cirka 2,8 pro-
cent. Den högre volatiliteten beror på
starkare koppling till de ekonomiska
cyklerna där makroekonomiska faktorer
såsom BNP-tillväxt och ränteläge påverkar
fastighetspriser och vakanser, vilket i sin
tur påverkar byggmarknaden. Fasad-
marknaden drivs av ett underliggande
renoveringsbehov i såväl bostads- som
kommersiella fastigheter. I samband med
nybyggnation utgör samtidigt fasadarbe-
ten en kritisk och specialiserad aktivitet
som byggbolag i hög grad lägger ut på
entreprenad. I tillägg till det underliggande
behovet av fasadarbeten bedöms trenden
mot mer energieffektiva fastigheter kunna
öka marknadstillväxten ytterligare.
Projektstruktur
Marknaden är till stor del projektbaserad.
Varje projekt har unik karaktäristik beroen-
de på storleken och komplexiteten av den
involverade konstruktionen. Fasadgrup-
pen fokuserar på marknadens mellan-
segment, som omfattar projekt med kon-
traktsvärden mellan 1–100 MSEK men med
en snittstorlek mellan 34 MSEK. I dessa
projekt är referenser, kundrelationer, lokal
närvaro, korta ledtider och konkurrens-
mässig prissättning viktiga faktorer för
att vinna kontrakt. Medelstora projekt
medför lägre risk än stora projekt, över
100 MSEK, där det kan vara svårt att upp-
skatta arbets- och materialkostnaden,
samtidigt som de har högre lönsamhet än
små projekt, under 1 MSEK, där konkur-
rensen ofta är hård mellan många små
aktörer.
Konkurrenter
Fasadmarknaden är mycket fragmenterad
och omfattar i huvudsak ett stort antal
små bolag som bedriver verksamhet på
en lokal marknad inom ett tjänsteområde
(mur, puts, fönster, balkonger, tak och
plåt eller byggnadsställningar). Utöver
Fasadgruppen finns endast ett mindre
antal bolag som har kapacitet att erbjuda
multidisciplinära tjänster och verka inom
flera geografiska områden. Tack vare frag-
menteringen har större bolag möjlighet
att konsolidera marknaden, vilket stöds av
en ökande kund efterfrågan på helhets-
lösningar.
Påverkan från inflation
och räntehöjningar
Fasadmarknadens utveckling som helhet
har under 2023 påverkats i högre grad än
tidigare av den höga inflationen och efter-
följande snabba räntehöjningar. Då mark-
naden för nybyggnation vikit, särskilt i
Stockholmsområdet, har aktörer som van-
ligtvis jobbar inom nyproduktion försökt
att ställa om mot renoveringsmarknaden
vilket har inneburit en skärpt konkurrens
och prispress. Renoveringsmarknaden
har dock uppvisat fortsatt stabilitet då de
flesta professionella fastighetsägare följer
de underhållsplaner som beslutats.
Källa: Euroconstruct 2022. Året 2022 baseras på estimerat utfall.
Bygg-
marknaden
Renoverings-
marknaden
1 116
2005
0
200
400
600
800
1 000
Mdr SEK
2022
RENOVERINGS OCH BYGGMARKNADEN
rsredovisning  asadgruppenroup 
17
Verksamheten
Marknadens drivkrafter
Krav på energi-
effektivitet i fastigheter
Under 2023 slutförhandlade EU om
det nya direktivet för byggnaders energi-
prestanda (EPBD) vars slutmål är att det
europeiska fastighetsbeståndet ska
uppnå energiprestanda motsvarande
nyproduktion senast år 2050. En stor
del av det befintliga beståndet träffas
av detta direktiv som i ett nästa steg ska
implementeras i nationell lagstiftning. För
att klara slutmålet bedöms renoverings-
takten behöva minst dubblas under kom-
mande 25 år. Utöver politiken ställer även
finansieringsinstitut allt hårdare krav på
fastighetsägare i förhållande till energi-
effektivitet och omställning.
Med ny lagstiftning och hårdare krav
från långivare förväntas efterfrågan på
lösningar som bidrar till fastigheters
energiprestanda att öka under lång tid
fram över. Fasadgruppen har omfattande
erfarenhet av projekt där energieffekti-
viteten i fastigheter förbättras väsentligt
och kan påvisa detta genom flertalet refe-
rensprojekt. Tack vare kunskapsdelning
och tillämpning av best practice inom
koncernen förbättras hela tiden dotterbo-
lagens kunskap om de bästa lösningarna.
Urbanisering
och bostadsbrist
I alla de nordiska länderna pågår en
urbaniseringsprocess, vilket drivit på
behovet av fler bostäder i de största
stadsregionerna. Boverket och SCB rap-
porterar att det fram till 2027 finns en
efterfrågan på 640 000 nya bostäder i
Sverige och att det råder en bostadsbrist
i 212 av 290 kommuner. Stadsrådet i Oslo
har fast slagit att det kommer behövas
upp till 135 000 nya bostäder till 2040,
och det danska Transportministeriet
anser att det finns ett behov av 7 000 nya
bostäder per år under 25 år för att täcka
bostadsbehovet i Köpenhamnsregionen.
Det stora behovet av bostäder
kommer att driva en ökad efterfrågan
på fasadarbeten, särskilt i samband med
nybygg nation. Då fasadarbeten är en
specialist kompetens läggs de ofta ut
på underentreprenad av byggbolagen.
Fasadgruppen har genom sina dotter-
bolag starka lokala marknadspositioner
och upparbetade och stabila relationer
med många byggbolag, vilket skapar
förutsättningar att engageras i många
projekt.
Åldrande
fastighetsbestånd
Under 1960- och 70-talen byggdes i Sveri-
ge ett stort antal bostadshus inom ramen
för det så kallade miljonprogrammet.
Dessutom byggdes cirka 85 procent av
flerbostadshusen för mer än 20 år sedan.
Det åldrande fastighetsbeståndet kom-
mer att driva efterfrågan på exteriörreno-
veringar. Då underhållet ofta är eftersatt
på flera områden kommer omfattande
åtgärder att behöva vidtas, exempelvis
betongreparationer och renoveringar av
tak, fönster, balkonger och loftgångar.
Som helhetsleverantör kan Fasadgruppen
åta sig flera moment inom samma projekt,
vilket innebär att fastighetsägarna slipper
hantera separata entreprenörer och att de
boende utsätts för färre störningar.
asadgruppenroup  rsredovisning 
18
Verksamheten
Erbjudande
Fasadgruppen erbjuder alla typer av exteriöra fasadarbeten och deltar i hela processen,
från konsultation till färdig produkt. Tack vare koncernens samlade kompetens och
långa erfarenhet kan kunderna erbjudas helhetslösningar med högsta kvalitet.
Fasader
Mur och puts är det största tjänsteområ-
det inom fasader. Fasadgruppens dotter-
bolag har kompetens inom alla typer av
puts och arbetar varsamt med ursprung-
liga hantverksmetoder och material. För
många fasader kan innovativa och energi-
smarta lösningar erbjudas, där de allra
mest moderna fasadsystemen med extra
tätningar och ventilering ofta ingår.
Tjänster inom murning omfattar
exempelvis omfogning, förankring och
tilläggsisolering av tegelfasader. Kunder-
na erbjuds alla former av tegel avseende
storlek, form, färg och struktur. Tegel, som
är ett hållbart och kostnadseffektivt val
för fasader, har en förväntad livslängd
på hundratals år och låga underhålls-
kostnader.
Utöver mur och puts har vissa dotter-
bolag specialistkompetens inom andra
fasadtyper, såsom exempelvis glasfasader.
Fönster och balkonger
Fasadgruppens dotterbolag erbjuder
både byte och renovering av fönster. Vid
byte till moderna fönster ökas livslängden
väsentligt, liksom miljö- och energivärden.
Moderna fönster är både tystare och
tätare, och med nya tekniker och smarta
isolerglas ges möjlighet till solskydd,
bullerdämpning och smutsavvisning.
Finns inte förutsättningar eller behov
av att byta fönster är renovering alter-
nativet, särskilt i kulturfastigheter där
ursprungliga hantverksmetoder och
material används. Byte av glas i befintliga
fönster eller montage av kompletterande
glas kan också bidra till fastighetens
energieffektivitet.
Dotterbolagens balkongtjänster
omfattar bland annat renovering, ren-
göring, omgjutning, byten av räcken
och inglasningar.
Tak och plåt
Tjänster inom tak och plåt innefattar
bland annat bandtäckning, skivtäckning
och profilerad plåt av koppar, stålplåt och
aluminium. Vid takrenovering kan många
klimatsmarta val göras, till exempel
utvändig tilläggsisolering, tilläggsisole-
ring och optimerad ventilation på vindar,
installation av takvärmeanläggningar och
solcellsmontage. Löpande takunderhåll
är också viktigt för att förlänga livsläng-
den, bland annat genom takmålning.
Övriga arbeten
Fasadgruppens dotterbolag utför även
exempelvis fasadtvätt, stålkonstruktio-
ner, betongarbeten, kolfiberförstärkning,
samt kakel- och klinkerarbeten. Dotter-
bolagen hyr också ut flera olika typer av
byggnadsställningar för byggnadsarbe-
ten, inklusive hissar, lastare och skydds-
utrustning. Genom ställningsutbudet
kan dotter bolagen förkorta sina egna
ledtider och vara oberoende av externa
leverantörer.
Samverkan med fokus
på energieffektivitet
Fasadgruppen har som ambition att skapa
synergier inom försäljning genom att
möjliggöra för dotterbolagen att arbeta
tillsammans på projekt. Andelen projekt
där flera dotterbolag samverkar ökar för
varje år och sker även över landsgränserna.
Genom att ta ett helhetsgrepp kring fastig-
hetens yttre skal kan kunderna uppnå stora
energiprestandaförbättringar och samti-
digt skapa en bättre boendemiljö ur såväl
ett miljömässigt som socialt perspektiv. Att
samla ihop flera olika arbets moment i ett
projekt minimerar också störningarna för
de som bor och verkar i fastigheten, samti-
digt som vissa projektkostnader reduceras.
: Återbruk i projekt
Återbruk av
120 år gamla
tegelstenar
Spritfabriken i centrala Eslöv stod tom i nästan 70 år. Nu förvandlas
sekelskiftes byggnaderna till moderna kontor och hyreslägenheter.
Fasadgruppens dotterbolag Malmö Mur & Puts renoverar
tegelfasaderna i det unika projektet där återbruk står i fokus.
är lokalerna invigdes 1904, inhystes en mjölk-
fabrik innanför väggarna. Därefter har bygg-
naderna tjänat som spritfabrik, byggnads-
vårdsbutik, svartklubb, direktörsbostad
och filmstudio. Nu skrivs ett nytt kapitel när
det kommunala bostadsföretaget Eslövs Bostads bygger
moderna kontor och hyreslägenheter i Spritfabriken. Industri-
känslan bevaras genom att återbruka så mycket som möjligt,
däribland det gamla teglet och gjutjärnsfönstren.
Projektet innefattar återbruksarbete på fem hus kroppar
där cirka 200 000 tegelstenar har plockats ner och ska
återbrukas så långt det är möjligt. Totalt är det 3 500 kvadrat-
meter tegelvägg som ska få ett nytt liv – både utvändigt
och invändigt. I den nyproducerade delen med en fasadyta
om 1 800 kvadratmeter varvas nytt tegel med inslag av
återbrukad sten.
– Teglet är 120 år gammalt och många fasadpartier inne-
håller både större och tyngre tegelstenar än vad som är stan-
dard idag. Vi synar varje tegelsten
och antingen fräschar upp eller
byter ut dem vid behov, säger
Michael Biosca, arbetsledare på
Malmö Mur & Puts.
Ett restaureringsarbete av den
här typen kommer med en hel del
utmaningar. Inte minst vid rivning av
bjälklag och grundplattor i fastigheten, då
fasaden var upphängd i ställningar. När det blir
dags att binda ihop den gamla fasaden med de nya
våningsplanen kommer det också att ställa stora krav
på hantverksarbetet.
– Arbetet erfordrar minutiös precision. Våra murare är
dock otroligt skickliga och engagerade och de sätter ett stort
värde på att få vara med och skapa nytt liv i den här fastig-
heten. Sannolikt kommer en allt större del av marknaden
utgöras av återbruk framöver, avslutar Michael Biosca.
rsredovisning  asadgruppenroup 
19
Bild: Link Arkitektur
N
asadgruppenroup  rsredovisning 
20
Verksamheten
Lokala verksamheter
Huvudkontor
Geografisk
närvaro
Våra bolag
OPN A/S
Murer- og Entreprenørfirma
Fasadgruppens dotterbolag är verksamma i Sverige,
Danmark, Norge och Finland. Tjänsteerbjudandet delas in
i fasader, som inkluderar murning, putsning och vissa
specialistkompetenser, fönster och balkong, tak
och plåt samt övriga arbeten. Verksamhet bedrivs
genom lokala hantverkskunniga dotterbolag,
vilket säkerställer närhet till marknaden,
snabb service och korta beslutsvägar.
rsredovisning  asadgruppenroup 
21
Verksamheten
SVERIGE Fasader
Fönster &
balkong
Tak &
plåt
Övriga
arbeten
Ahlins Plåt
l l l
Allt i murning
l l l
Alnova balkongsystem
l
Bruske Delér Fönsterrenovering
l l l
Eklunds Glas
l l
Engman Tak
l l l
Er-Jill Byggnadsplåt
l l
Fasadteknik
l l
Frilleås Mur & Puts
l
FRONT
l l l l
GAJ Stålkonstruktioner
l
Haga Plåt
l l l
Helsingborgs Fasad & Kakel
l l l
Husby Takplåtslageri
l l
Johns Bygg & Fasad
l l l l
Karlaplans Plåtslageri
l l l
Karlsson Fasadrenovering
l l l l
Kumla Fasadteam
l l
Malmö Mur & Puts
l l l l
Mellansvenska Fasad
l l
Murpoolen
l l l
Mälardalens Mur & Puts
l
rapid hyrställningar
l
Rosborg Entreprenad
l l l
Simtuna Bygg & Betong
l l
SmartFront
l l l
Solid Fasad
l l l
Stark Fasadrenovering
l l l l
Sterner Stenhus Fasad
l l l l
Surface
l
Sydskiffer
l l
Tello Service Partner
l l l
Valbo Fasad Entreprenad
l l l l
Valvet Fasad
l l
Åby Fasad
l l l l
NORGE Fasader
Fönster &
balkong
Tak &
plåt
Övriga
arbeten
Chem-Con
l l
DVS Entreprenør
l l l l
Malercompagniet
l l l l
Meyer-Mørch
l l
Mjøndalen Mur & Puss
l
Murpartnern
l l
Rogaland Blikk
l l l
RSM Fasade
l l
SH-Bygg
l l l
DANMARK Fasader
Fönster &
balkong
Tak &
plåt
Övriga
arbeten
Altana
l l
Alument
l
BYENS TAG & FACADE
l l
Cortex Facaderens
l
Kjær Knudsen
l l l
OPN Enterprise
l l
P. Andersen & Søn
l l l
Weldmatic
l
FINLAND Fasader
Fönster &
balkong
Tak &
plåt
Övriga
arbeten
Rovakate
l l l
Fasadgruppens bolag
asadgruppenroup  rsredovisning 
22
Riskhantering
Riskhantering
Fasadgruppens verksamhet är liksom all affärsverksamhet förenad med olika typer av
risker som kan påverka koncernens förmåga att fullfölja sina strategier och uppnå sina mål.
En väl avvägd riskhantering kan skapa möjligheter och konkurrensfördelar.
asadgruppen definierar
risk som en framtida
händelse som hotar
organisationens förmå-
ga att uppnå sin vision
och sina långsiktiga mål. För att minimera
risker och dess negativa påverkan arbetar
koncernen utifrån en etablerad process
där risker kontinuerligt identifieras, hante-
ras och följs upp. De identifierade riskerna
kategoriseras i omvärldsrisker, operativa
risker samt finansiella risker och bedöms
utifrån sannolikhet och påverkan.
2023 inleddes med den högsta inflationen
i Sverige på över 30 år. De makroekono-
miska utmaningarna, i kombination med
eskalerande geopolitiska spänningar
globalt, bidrog till en fortsatt osäkerhet i
marknaden under året. Även om Fasad-
gruppen inte har en direkt exponering
mot Ryssland och Ukraina, påverkas verk-
samheten av det allmänna konjunktur-
läget och marknadsutvecklingen, precis
som alla andra företag. Under årets gång
började emellertid inflationen att avta i
takt med en inbromsande ekonomi, vilket
har lett till en generellt ökad konkurrens.
Även om bygg- och fastighetssektorn
präglats av osäkerhet och en nedåtgående
konjunktur, har påverkan på Fasadgrup-
pen hittills varit begränsad. Det beror till
stor del på koncernens starka närvaro
på renoveringsmarknaden, som står för
cirka 80 procent av omsättningen. Reno-
veringssektorn har fortsatt visa en stabil
efterfrågan, driven av det underliggande
renoveringsbehovet av det åldrande fast-
ighetsbeståndet i Norden, i kombination
med nya EU-direktiv som ställer hårdare
krav på fastigheters energi prestanda.
LÅG MEDEL HÖG
Sannolikhet
LÅG MEDEL HÖG
Påverkan
A
C
K
P
Q
G
H
I
J
D
L
E
F
B
M
N
O
Omvärldsrisker
l
A
Konjunkturs- och inflationspåverkan
l
B
Anpassning till klimatförändringar
l
C
Begränsning av klimatpåverkan
l
D
Omvärldschocker
Operativa risker
l
E
Projekt
l
F
Förvärv
l
G
Kompetensförsörjning
l
H
Leverantörskedja
l
I
Garantiåtaganden och
reklamationer
l
J
Arbetsplatsolyckor och
arbetsförhållanden
l
K
IT-risker
l
L
Compliance
Finansiella risker
l
M
Nedskrivning av förvärvs-
relaterad goodwill
l
N
Ränterisk
l
O
Finansieringsrisk
l
P
Kreditrisk
l
Q
Valutarisk
Riskanalysmatris
F
rsredovisning  asadgruppenroup 
23
Riskhantering
Omvärldsrisker
Omvärldsrisker härleds i huvudsak till faktorer utanför Fasadgruppens egen verksamhet som exempelvis den
makroekonomiska utvecklingen på koncernens huvudmarknader som kan komma att påverka möjligheten att uppnå
utsatta mål. Omvärldsrisker kan till viss mån minskas och hanteras genom noggrann analys och strategiska vägval.
RISKBESKRIVNING RISKHANTERING
l
A
Konjunkturs- och inflationspåverkan
Fasadgruppen påverkas av den allmänna konjunkturen och andra
marknadsförhållanden genom bland annat materialpriser samt
pris sättning och efterfrågan på koncernens tjänster.
Marknaden för renoveringar, vilket är Fasadgruppens huvudsakliga marknad,
har historiskt uppvisat stabil utveckling även under en svagare konjunktur.
Koncernens breda kundportfölj och geografiska diversifiering bidrar till ytterligare
riskspridning som reducerar eventuella konjunkturrisker.
Genom att eftersträva fasta materialpriser från leverantör reduceras även
koncernens exponering mot inflationsrisker. Längden på projekten är relativt
kort vilket minskar risken för att sitta på långa oförmånliga kundkontrakt.
l
B
Anpassning till klimatförändringar
Fasadgruppens arbeten utförs i hög utsträckning utomhus och
kan därför påverkas av ogynnsamma väderförhållanden.
På lång sikt kan arbetet påverkas av extremväder som orsakats
av globala klimatförändringar, vilket exempelvis kan försvåra
projektplanering och genomförande.
Fasadgruppen arbetar aktivt med att anpassa personalstyrkan för att nyttjande-
graden ska vara så hög som möjligt. Tack vare den geografiska spridningen kan
bolag i norr, som generellt har svårare väderförhållanden att förhålla sig till, vid
behov låna ut personal till bolag i söder.
För att hantera extremväder ställs stora krav på säkerheten på arbetsplatsen i
form av exempelvis väderskydd.
l
C
Begränsning av klimatpåverkan
Fasadgruppen har ett behov att reducera utsläpp av växthusgaser
i relation till användning, resurseffektivitet och val av lämpliga
material och transporter i det dagliga arbetet för att fmja
klimatet och bidra till de globala klimatmålen.
Som en del i hanteringen av den klimatrelaterade risken utifrån den egna verksam-
hetens utsläpp eftersträvar Fasadgruppen att minska sin klimat påverkan genom
ansvarsfulla transporter, resor, inköp och energianvändning. Alla dotterbolag i
Fasadgruppen har godkänts enligt ISO 9001 (kvalitets certifiering) och ISO 14001
(miljöcertifiering), eller motsvarande. Koncernen har också en uppförandekod som
omfattar både medarbetare och leverantörer och som utgör ett ramverk för att
minska den negativa klimatpåverkan. Vidare klassificeras alla materialleverantörer
i en hållbarhetsskala i syfte att accelerera övergången till mer hållbara material.
l
D
Omvärldschocker
Omvärldschocker som exempelvis pandemier likt covid-19, kan
framför allt innebära ett allvarligt hot mot medarbetares hälsa
och arbetsmiljön som de vistas i. Därtill kan omvärldschocker som
exempelvis krig likt Rysslands anfallskrig i Ukraina, medföra ökade
projekt kostnader på grund av höjda råvarupriser, påverka kunder-
na och resultera i uppskjutning eller uppsägning av kontrakt.
Fasadgruppen följer aktivt utvecklingen i samhället och håller en ständig dialog
med respektive dotterbolag avseende både behov och eventuella utmaningar i
logistik, material, leverantörskedjor och anställda i samtliga geografiska områden.
Vidare följs utvecklingen i respektive land som Fasadgruppens bolag verkar i med
hänsyn till lokala åtgärder, restriktioner och eventuella nedstängningar.
Operativa risker
Operativa risker uppstår inom den dagliga verksamheten och ligger huvudsakligen inom Fasadgruppens kontroll.
Operativa risker hanteras med hjälp av policyer och riktlinjer samt tydliga processer och starka gemensamma värderingar.
RISKBESKRIVNING RISKHANTERING
l
E
Projekt
Fasadgruppen utför främst arbeten i projektform och utsätts
därför för projektrisker såsom upphandlingsrisker (exempelvis
inkorrekta beräkningar av material- eller tidsåtgång) och produk-
tionsrisker (exempelvis logistikutmaningar, komplexitet och
inkorrekta installationer). Projektformen innebär därtill en risk
sett till konkurrens och prispress vid upphandlingar.
Fasadgruppen arbetar aktivt med att identifiera och förebygga projekt- och
produktionsrisker. Risken för inkorrekta beräkningar minskas exempelvis genom
att dualitet krävs vid projektberäkningar. Innan Fasadgruppen ingår ett kontrakt
och påbörjar ett projekt genomförs ett arbete med att försöka identifiera de risker
och möjligheter som är associerade med uppköps- respektive produktionsproces-
sen för det specifika projektet. Koncernen arbetar dessutom med att säkerställa att
rätt personal arbetar med rätt projekt, det vill säga att de medarbetare som arbetar
med ett projekt har den expertis och erfarenhet som krävs. Om något problem
skulle uppstå i ett projekt hanteras det initialt av det berörda dotterbolaget, men
vid behov kan landschefen involveras och hjälpa till att lösa problemen. I och med
att koncernen årligen genomför otaliga projekt som är oberoende från varandra,
isoleras och begränsas riskens eventuella påverkan.
asadgruppenroup  rsredovisning 
24
Riskhantering
Operativa risker forts.
RISKBESKRIVNING RISKHANTERING
l
F
rvärv
Fasadgruppen har en aktiv förvärvsstrategi som bidragit till
koncernens tillxt sedan starten. Koncernen uttts därför för
risker relaterade till möjligheten att identifiera, utvärdera och
genomföra förvärv, samt att integrera dem efter genomförandet.
Fasadgruppen utsätts även för en risk relaterat till förvärv
avseende konkurrens från andra aktörer.
Fasadgruppen har under 2023 genomfört fem förvärv och utvecklar kontinuerligt
sin förvärvsstrategi i takt med att erfarenheten växer. Koncernen identifierar poten-
tiella förvärvskandidater med stöd av sin kännedom på marknaden som en attraktiv
köpare och genom etablerade närverk i branschen. Fasadgruppens kontakt och
samarbete med diverse branschföreningar underlättar i arbetet med att snabbt
identifiera intressanta lokala aktörer och förvärvskandidater. Fasadgruppen har en
process för granskning av förrvskandidater som utvecklas kontinuerligt. När ett
bolag förrvats påbörjas integrationen direkt med fokus på effektiva processer,
utan att utsätta den dagliga verksamheten för störningar. Fasadgruppen har en
väletablerad integrations- och synergimodell som bygger på pelare omfattande
bland annat ISO-certifieringar, inköpsavtal och successiv vinstavräkning.
l
G
Kompetensförsörjning
Fasadgruppen är i behov av nyckelpersoner som dotterbolags-
VD, kvalificerade tjänstemän och hantverkare för att kunna bedriva
verksamheten. Vidare behövs en kvalificerad och diversifierad
personalstyrka, som har kompetens och erfarenhet inom bolags-
förvärv, försäljning och kalkylering av kostnader för olika typer av
entreprenaduppdrag samt av projekt- och arbetsledning.
Fasadgruppen eftersträvar att vara en attraktiv arbetsgivare med bra villkor,
kompetenta ledare, samt trygga och säkra arbetsplatser som ger medarbetarna
möjlighet till utveckling. Fasadgruppen arbetar aktivt för att attrahera framtida
hantverkare till yrket genom närvaro på gymnasiemässor och genom att erbjuda
lärlingsprogram. I det fall ett dotterbolag saknar personal i ett projekt finns möjlig-
het att låna personal av andra dotterbolag i koncernen.
I befintliga dotterbolag utvärderas successionsplaneringen kontinuerligt för
att säkerställa långsiktigt ledarskap.
l
H
Leverantörskedja
Leverantörskedjan engageras regelbundet som komplement
till den egna personalstyrkan. Att använda en underentreprenör
medför risken för att Fasadgruppen inte har fullständig insyn eller
kontroll över underentreprenörens verksamheter eller personal.
Håller inte under entreprenören tillräckligt hög standard kan detta
påverka Fasadgruppen negativt.
Likaså innefattar risken kvalitetssäkring av material avseende
bristande insyn i leverantörskedjans val av insatsvaror i tillverk-
ningsprocess.
Fasadgruppen följer OECD:s riktlinjer för multinationella företag och är anslutet
till FN:s Global Compact. Som deltagande företag ställer sig Fasadgruppen bakom
och förbinder sig att verka i enlighet med Global Compacts tio principer om mänsk-
liga rättigheter, arbetsrätt, miljö och antikorruption. Genom systematiskt arbete ska
Fasadgruppen förebygga och mildra potentiell negativ påverkan samt minimera
faktisk negativ påverkan i värdekedjan.
Fasadgruppen arbetar kontinuerligt med att utvärdera och öka kontrollen
av leverantörskedjan samt att säkerställa tillgången till material som är kritisk för
verksamheten. Inköpen av material sker efter de centralt uppsatta avtalen och
mallarna för kvalitetskontroll.
Fasadgruppens dotterbolag anlitar i regel samma underentreprenörer över
tid, och lär därmed känna motpartens verksamhet och personal. För att säkerställa
kvaliteten måste samtliga underentreprenörer följa Fasadgruppens uppförandekod
och i övrigt gällande regler.
Fasadgruppen samarbetar enbart med underentreprenörer som innehar kollek-
tivavtal för att hantera problematiken med svartarbete samt, i den högsta möjliga
mån, förebygga brott. Slumpmässiga kontroller av underentreprenörer genomförs.
l
I
Garantiåtaganden och reklamationer
Fasadgruppens avtal med nordiska kunder innehåller generellt
sett garantiåtaganden i enlighet med de allmänna bestämmelser-
na för totalentreprenader avseende byggnads-, anläggnings-
och installationsarbeten. Dessa garantiåtaganden innebär
vanligtvis att Fasadgruppen är ansvarig för att arbetet uppfyller
avtalade funktionskrav och för eventuella fel som uppstår under
en garantiperiod.
Fasadgruppens dotterbolag har generellt en omfattande erfarenhet av att
utra fasadarbeten och arbetar aktivt med kvalitetssäkring i alla projekt för att
minimera antalet reklamationer. Som kvalitetssäkrande åtgärd genomförs bland
annat slutbesiktning av arbetet, innan ett projekt avslutas. I det fall ett dotterbolag
mottager ett garantianspråk eller reklamation kan juridiskt stöd tillhandahållas från
Fasadgruppens centrala funktioner. I och med att koncernen årligen genomför ett
stort antal projekt som är oberoende från varandra, isoleras och begränsas riskens
eventuella påverkan.
l
J
Arbetsplatsolyckor och arbetsförhållanden
Arbetena innebär ofta riskfyllda miljöer som exempelvis hög höjd.
Arbetet är således förenat med vissa risker, som risk för kropps-
skador och förslitningsskador. Sådana risker kan medföra person-
skador och dödsfall samt allvarliga skador på fast egendom och
arbetsutrustning.
Fasadgruppens verksamhet är föremål för omfattande lagar och regler som syftar
till att upprätthålla en säker arbetsmiljö. Fasadgruppen har dessutom implemen-
terat policyer och andra åtgärder som syftar till att minska risken för arbetsplats-
olyckor. Koncernen har en central KMA-chef och arbetsmiljögrupp med represen-
tanter från de olika affärsområdena som verkar för att säkerslla att koncernen kan
erbjuda den bästa arbetsmiljön för sina anställda. Skador och olyckor ska förebyggas
genom att årligen i respektive dotterbolag kartlägga potentiella arbetsmiljörisker
samt formulera en plan för hur dessa ska förhindras. Samtliga arbetsledare utbildas
i säkra arbetsmetoder och rutiner. Respektive arbetsplats ska förses med säkerhets-
ansvisningar på relevanta språk.
rsredovisning  asadgruppenroup 
25
Riskhantering
Operativa risker forts.
RISKBESKRIVNING RISKHANTERING
l
K
IT-risker
Risk för längre avbrott eller intrång i verksamhetskritiskt
system och förlust av verksamhetskritisk information.
Hanteras genom back-ups och efterlevnad av IT-policy samt kontrollaktiviteter.
Berörd personal förses löpande med utbildningar och informationsgivning kring
bedrägerier samt informationssäkerhet. Risken begränsas även genom koncernens
decentraliserade IT-miljö.
Tillsättandet av en intern IT-chef kommer ytterligare att stärka riskhanteringen
för IT-risker inom koncernen.
l
L
Compliance
Åsidosättande av interna kontroller på koncern- och dotterbolags-
nivå i en stor och decentraliserad organisation innebär en risk för
Fasadgruppen. Risken är bland annat att koncerninterna riktlinjer
ej efterlevs och att kontroller inte genomförs. Risker finns även i
relation till att ansllda inte skulle följa interna regler eller lagar.
Fasadgruppen arbetar aktivt med koncernens uppsatta värderingar och utbildning
i vår uppförandekod, både för medarbetare och leverantörer. Detta arbete utgår
primärt från Code of Conduct för medarbetare och leverantörer samt visselblåsar-
funktionen som finns tillgänglig för både anställda och externa parter. Fasadgrup-
pen har ett strukturerat arbete för att mitigera riskerna som följs upp via kontroll-
aktiviteter på bolagsnivå.
Finansiella risker
Finansiella risker avser risker i form av ändrade finansiella förutsättningar som hanteras av koncernens centrala
ekonomifunktion enligt riktlinjer i koncernens finanspolicy. Genom att konsolidera och kontrollera riskerna
centralt är det möjligt att minska risknivån och uppnå en kostnadseffektiv finansiering.
RISKBESKRIVNING RISKHANTERING
l
M
Nedskrivning av förvärvsrelaterade goodwill
Förrv utgör en central del av Fasadgruppens tillväxtstrategi
varav förvärvsrelaterad goodwill utgör en betydande del av
koncernens balansräkning. Risk för nedskrivning av goodwill och
andra förvärvade immateriella tillgångar uppstår exempelvis om
en värderingsenhet underpresterar i förhållande till de antagan-
den som gällde vid värderingen eller om villkoren på de finansiella
marknaderna förändras jämfört med tidpunkten för förvärvet.
En eventuell nedskrivning kan komma att påverka koncernens
finansiella ställning och resultat negativt.
Fasadgruppen har lång erfarenhet av att förrva och prissätta bolag.
En vital del i förvärvsmodellen utgår från att skapa incitament för en fortsatt
positiv utveckling av lönsamheten genom att bibehålla nyckelpersoner i bolaget.
Samtliga potentiella kandidater granskas noga och bedöms utifrån tydliga kriterier
innan förvärvet genomförs. Koncernen bevakar löpande relevanta omständigheter
avseende verksamheten, det allmänna ekonomiska läget, och den möjliga påverkan
sådana omständigheter kan få på värderingen av koncernens goodwill.
l
N
Ränterisk
Fasadgruppen utsätts för ränterisk genom förändringar i
marknads räntan som påverkar koncernens resultat och kassaflöde.
Fasadgruppen har fastställda principer i finanspolicyn, godkänd av Fasadgruppen
Group AB:s styrelse, och utgör ett ramverk för hantering av ränterisken. Se not 13.
l
O
Finansieringsrisk
Risk för att nuvarande krediter inte förlängs eller att det går att
få nya krediter, inklusive genomförandet av nyemissioner för
att få in externt kapital.
Betalningsberedskapens storlek bestäms av, och skall vid var tid täcka
100 procent av estimerade nettoinvesteringar och behov av rörelsekapital
för kommande tre månader.
I övrigt har Fasadgruppen fastställda principer i finanspolicyn, godkänd
av Fasadgruppen Group AB:s styrelse, som utgör ett ramverk för hantering
av finansieringsrisken. Se not 13.
l
P
Kreditrisk
Kreditrisk avser risken att motparten i en transaktion inte fullr
sina finansiella ansvarsförpliktelser och att eventuella säkerheter
ej täcker Fasadgruppens fordran.
Samtliga bolag inom Fasadgruppen ska minimera och förebygga sin exponering
mot kreditrisk kopplade till kundfordringar gentemot kund. För att begränsa risken
tecknas bland annat ett kreditförsäkringsavtal.
I övrigt har Fasadgruppen fastställda principer i finanspolicyn, godkänd av
Fasadgruppen Group AB:s styrelse, som utgör ett ramverk för hanteringen av
kreditrisken. Se not 13.
l
Q
Valutarisk
Valutarisk är risken att förändringar i valutakurser påverkar
resultat räkningen, balansräkningen och kassaflödet negativt.
Huvuddelen av Fasadgruppens transaktioner utförs i respektive lands lokala valuta
(transaktionsexponering). Exponering för valutakursändringar kan uppkomma från
balansexponering på koncernnivå från de danska, finska och norska dotterbolagen.
Fasadgruppen har fastställda principer i finanspolicyn, godkänd av Fasadgruppen
Group AB:s styrelse, och utgör ett ramverk för hantering av valutarisken. Se not 13.
asadgruppenroup  rsredovisning 
26
Hållbarhet
Hållbarhets-
rapport
Som Nordens ledande koncern inom
fasadarbeten vill Fasadgruppen verka för en
hållbar utveckling i den dagliga verksamheten.
Fasadgruppens hållbarhetsstrategi utgår
från tre fokusområden – Branschens mest
ambitiösa klimatarbete, Branschens bästa
arbetsplats och Branschens mest stabila
partner – varifrån koncernen styr
prioriteringarna.
INNEHÅLL
27 Hållbart värdeskapande
28 Hållbarhetsstyrning
29 Fokus: Energibesparing
30 Intressentdialog
31 Väsentlighetsanalys
32 Fokusområden inom hållbarhet
36 FN:s globala mål för
en hållbar utveckling
38 Redovisning i enlighet med
EU:s taxonomiförordning
rsredovisning  asadgruppenroup 
27
Gemensam
operativ enhet
Centrala
funktioner
Lokala
verksamheter
rde-
grund
Hållbart
värde-
skapande
Hållbart värdeskapande
e tjänster som Fasadgruppen tillhandahåller har en
tydlig koppling till hållbarhet och miljö. De flesta fasad-
lösningarna har en direkt positiv inverkan på fastigheters
energieffektivitet, till exempel genom ny tilläggsisolering
eller installation av energifönster.
Fasadgruppens affärsmodell bygger på en decentraliserad struktur där
lokalt förankrade entreprenörsdrivna dotterbolag kan dra nytta av gemen-
samma funktioner och skalfördelar. Koncernen har gemensamma policyer
och riktlinjer inom bland annat miljö, jämställdhet och arbetsmiljö samt
en uppförandekod som samtliga medarbetare, leverantörer och andra
samarbetspartners ska följa. En central hållbarhetsfunktion driver och följer
upp det strategiska hållbarhetsarbetet inom koncernen och säkerställer
att policyer och riktlinjer efterlevs.
Via en operativ enhet erbjuds gemensamma funktioner såsom inköp,
HR, kvalitets-, miljö- och arbetsmiljösamordning (KMA), samt försäljnings-
inriktade initiativ med särskilt fokus på energieffektivisering. Genom den
operativa enheten möjliggörs också samarbeten och kunskapsöverring
mellan dotterbolagen.
Varje dotterbolag ansvarar för att driva det dagliga hållbarhetsarbetet som
både omfattar leveransen till kund och interna aspekter såsom arbetsmiljö,
säkerhet och jämställdhet.
Projekt-
genomförande
Interna aspekter
(såsom arbets-
miljö, säkerhet
och jämställhet)
Inköpsavtal
Kvalitet, miljö
och arbetsmiljö
(KMA)
HR
Kunskaps-
delning
Hållbarhets-
funktion för det
strategiska håll-
barhetsarbetet
Koncerngemen-
samma policyer,
riktlinjer och
uppförandekod
s om Fasadgruppens affärsmodell i sin helhet på sidorna 12–13.
rdegrund
Fasadgruppens värdeord beskriver
kärnan i verksamheten. Värde-
grunden är vägledande i arbetet
och utgör ett tydligt kundlöfte.
Samverkan
Nära samarbete inom koncernen,
med kunder, leverantörer och andra
samarbetspartners.
Hela tiden optimera vårt sätt att
samverka för att utveckla nära och
långsiktiga relationer.
Best practice delas löpande mellan
bolagen inom koncernen i syfte att
effektivisera arbetsprocesser.
Skapa förutsättningar för nya
samarbeten.
Engagemang
Lokal kännedom och engagemang i
varje region och marknad där vi finns
representerade.
Kunden är alltid i fokus och vi strävar
efter att överträffa högt ställda
förväntningar.
Personlig kontakt är det mest
lönsamma och effektiva för alla parter.
Lokal närvaro och regional styrka
ger trygghet i hela affären.
Kompetens
Lång samlad erfarenhet inom
fasad branschen.
Bred kompetens inom fasadinstallation
ger en trygg samarbetspartner som
levererar hög kvalitet.
Best practice delas inom koncernen
för att utveckla vår dagliga verksamhet
för bästa kundnytta.
D
asadgruppenroup  rsredovisning 
28
Hållbarhet
Hållbarhetsstyrning
Styrelsen fastställer Fasadgruppens övergripande hållbarhets-
strategi och -mål, och följer upp arbetet vid varje ordinarie
styrelsemöte. Koncernens hållbarhetsstrategi avhandlas vid sär-
skilda strategidagar i både styrelse och koncernledning årligen.
Koncernens kommunikations- och hållbarhetschef ansvarar för
den löpande framdriften och uppföljningen av målsättningar
och aktiviteter inom ramverket. Kommunikations-och hållbar-
hetschefen säkerställer vidare att Fasadgruppen deltar och
bidrar i relevanta initiativ inom olika hållbarhetsfrågor. Arbetet
sker i nära samverkan med VD, övriga koncernledningen och
dotterbolagen.
Koncernen har en uppförandekod, hållbarhetspolicy, perso-
nalpolicy, miljöpolicy, kvalitetspolicy och ett flertal andra rikt-
linjer som berör hållbarhetsfrågor. Arbetsmiljöfrågor behandlas
i Fasadgruppens arbetsmiljögrupp med representanter från
både den gemensamma organisationen och dotterbolagen.
I koncernens personalpolicy och tillhörande personalhandbok
återfinns riktlinjer kring arbetsmiljöfrågor. I personalhandbo-
ken, liksom på intranätet och hemsidan, informeras också om
Fasadgruppens visselblåsarfunktion.
Alla Fasadgruppens dotterbolag certifieras enligt ISO 9001
och ISO 14001, eller motsvarande. ISO 9001 är en standard för
kvalitetsledning och säkerställer kvalitetsarbete utifrån kund-
fokus, ledarskap, medarbetarengagemang, processinriktning,
förbättring, faktabaserade beslut och relationshantering.
ISO 14001 är ett miljöledningssystem som syftar till att förbättra
miljöprestandan genom mer effektiv användning av resurser,
och genom att minska mängden avfall som produceras.
Fasadgruppen är sedan 2021 anslutet till FN:s hållbarhets-
initiativ Global Compact. Som deltagande företag ställer sig
Fasadgruppen bakom och förbinder sig att verka i enlighet med
Global Compacts tio principer om mänskliga rättigheter, arbets-
rätt, miljö och antikorruption. Principerna baseras på FN:s
deklaration om de mänskliga rättigheterna, ILO:s grund-
läggande konventioner om mänskliga rättigheter i arbetslivet,
Rio-deklarationen samt FN:s konvention mot korruption.
Fasadgruppens uppförandekod
Fasadgruppens uppförandekod fastställs av styrelsen och ses över
årligen eller vid behov. Den beskriver kärnan av Fasadgruppens etis-
ka riktlinjer och hur vi aktivt arbetar för att förbättra verksamheten
för att säkerställa att den fungerar på ett hållbart sätt. Uppförande-
koden grundar sig på koncernens tre kärnvärden, OECD:s riktlinjer
för multinationella företag och FN:s principer för ansvarsfullt företa-
gande (Global Compact) och innefattar områden såsom mänskliga
rättigheter, arbetsvillkor, miljö och antikorruption. Syftet med upp-
förandekoden är att informera varje anställd, leverantör och kund
samt aktieägare och andra intressenter om koncernens etiska rikt-
linjer och förhållningssätt. Varje dotterbolag får en kopia som en del
av integrationsprocessen efter ett genomfört förrv. Ansvaret för
att säkerställa att anställda vid varje dotterbolag följer uppförande-
koden ligger hos de lokala verkställande direktörerna.
Uppförandekoden återfinns i sin helhet på www.fasadgruppen.se
rsredovisning  asadgruppenroup 
29
: Energibesparing
Fönsterbyten medför
energibesparingar
i mångmiljonklassen
Det är långt ifrån ett fönsterbyte av standardmodell som Fasadgruppens
dotterbolag Eklunds Glas har genomfört åt Castellum. Det K-märkta
Melkerhuset i centrala Västerås har fått en ny, betydligt mer energieffektiv
glasfasad och framöver slipper de anställda i huset dessutom frysa på vintern.
tt monument över industrialiseringen av
Västerås. Så beskrivs Melkerhuset, en gång
i tiden en av landets mest moderna bygg-
nader – och en symbol för Aseas framgångar.
Det är en stor byggnad; 112 meter lång,
18 meter bred och 35 meter hög med hela 1 783 fönster
fördelade över 9 av de total 11 våningarna.
Nu har det ikoniska huset fått 60-talsfönstren utbytta
mot moderna 3-glas och isolerade profiler med bruten
köldbrygga. Resultatet blev bibehållet utseende på fasaden
och en betydande förbättring av arbetsmiljö samt kraftigt
reducerad energikostnad.
– Energibesparingen var den enskilt största faktorn
till varför vi genomförde bytet, fönstren hade ju över 60 år
på nacken och det fanns dessutom PCB* i fogarna, vilket
var ytterligare ett starkt incitament för att byta.
Eftersom huset är K-märkt blev det lite omständligt
med bygglovet. Vi tog nog fram tio olika provfönsterrutor, i
olika nyanser, innan kommunen godkände utseendet, säger
Castellums tekniska förvaltare Hans-Ola Linus Björklund.
En grundlig energikartläggning, utförd 2017, visade
att ett fönsterbyte i Melkerhuset skulle minska det totala
säsongsbundna värme- och kylbehovet med cirka 640 MWh
per år. I rena kronor medför fönsterbytet energibesparingar
i mångmiljonklassen.
– Vi räknar med att investeringen ska ha betalt sig på
cirka 35 år, lite beroende på vad som händer med energi-
priserna förstås, avslutar Hans-Ola Linus Björklund.
* PCB är ett samlingsnamn för giftiga och svårnedbrytbara ämnen, som sedan 1930-talet använts inom
industrin och byggbranschen, bland annat som mjukgörare i olika typer av fogmassa och isolering.
E
asadgruppenroup  rsredovisning 
30
Hållbarhet
Intressentdialog
Fasadgruppen upprätthåller en kontinuerlig dialog med koncernens viktigaste intressenter i frågor som rör olika
hållbarhetsaspekter. Intressentdialogen ger vägledning i hur vi ska prioritera och målsätta vårt arbete inom hållbarhet.
INTRESSENTER KANALER FÖR DIALOG VIKTIGA FRÅGOR
Kunder
• Byggbolag
• Fastighetsförvaltare
• Fastighetsägare
• Bostadsrättsföreningar
Stat och kommun
• Konsulter
Samtal, e-post, möten
• Kundevents
Nyhetsflöde webb
Närvaro i sociala medier
Mässor, nätverk, branschdagar
• Kundtidning
• Kvalitet
Leveranssäkerhet och garantier
• Prisbild
• Energieffektivisering
Rent och snyggt på byggena
Service och god dialog
Medarbetare
Dotterbolagens VD:ar
Befintliga medarbetare
Potentiella medarbetare
• Affärsområdesmöten
Månadsbladet, intranät, kundtidning
• Medarbetarsamtal
• Arbetsplatsmöten
Medverkan på gymnasieevents och skolor
• Lärlingsprogram
Lön, arbetsvillkor
• Uppförandekod
• Jämställdhet
• Kompetensförsörjning
• Kompetensutveckling
Möjlighet att påverka
Leverantörer
och samarbets-
partners
• Produktleverantörer
• IT
Transport
• Maskiner
• Upphandlingar
Strategiska och operativa möten
Långsiktigt partnerskap
Arbetsplatssäkerhet och kontroll i
värdekedjan, underentreprenörer
• Transparens
Produkt- och leveranskvalitet
• Uppförandekod
Hållbarhetskrav, hållbara material
Kapital-
marknad
• Aktieägare
• Investerare
• Analytiker
Banker (långivare)
Samtal, e-post, möten
• Seminarier
Rapporter och pressmeddelanden
• Förvärvsstrategi
Affärsmodell och synergier
• Energieffektivisering
Påverkan från inflation
Boenden
• Boenden
• Kringboenden
• Lokalsamhällen
Skyltar på byggarbetsplatser
Information vid behov (brf:er)
• Buller
Förändringar i närmiljö
Energieffektiviseringar, tips på
energismarta beteenden
rsredovisning  asadgruppenroup 
31
Hållbarhet
Väsentlighetsanalys
Under 2020 genomförde Fasadgruppen en väsentlighetsanalys
som valideras eller uppdateras årligen. Syftet med analysen är
att fastställa prioriteringar för hållbarhetsarbetet utifrån kunskap
om verksamheten, den senaste forskningen och Fasadgruppens
möjlighet att påverka. Prioriteringarna baseras på såväl intres-
senternas förväntningar som våra egna bedömningar.
Den metod som använts kan delas upp i två delar: intressen-
ternas syn och Fasadgruppens påverkan. Frågor som påverkar
intressenternas beslutsfattande och deras förväntningar på
Fasadgruppen identifieras genom den kontinuerliga intressent-
dialogen. Den andra delen av analysen tar hänsyn till den faktiska
eller potentiella påverkan som Fasadgruppens verksamhet och
affärsrelationer har på omvärlden och de omvärldsfaktorer som
påverkar möjligheten att bedriva verksamhet.
De frågor som identifieras som mest väsentliga har sedan
kategoriserats i sociala, ekologiska och ekonomiska aspekter.
De väsentliga hållbarhetsfrågorna är förankrade i styrelsen och
ligger till grund för Fasadgruppens hållbarhetsarbete och håll-
barhetsrapporten. Under 2023 har Fasadgruppen genomfört en
dubbel väsentlighetsanalys i enlighet med kraven i EU:s Corpo-
rate Sustainability Reporting Directive (CSRD). Koncernen kom-
mer att rapportera i enlighet med de regelverk som fastställs.
1
9
3
8 5
6
BETYDELSE FÖR INTRESSENTERNA
KritisktViktigt
Viktigt
FASADGRUPPENS PÅVERKAN
Kritiskt
7
4
2
10
Sociala aspekter
l
1
Säkerhet, arbetsmiljö och hälsa
l
2
Kompetensförsörjning,
kompetensutveckling
l
3
Jämställdhet, mångfald och
lika behandling
Ekologiska aspekter
l
4
Energieffektiviserande
erbjudande
l
5
Resurseffektivitet och hållbara
material
l
6
Klimatpåverkan i verksamheten
Ekonomiska aspekter
l
7
Kund- och leverantörssamverkan
l
8
Ansvar i leverantörskedjan (socialt/
miljömässigt dvs. affärsetik)
l
9
Antikorruption/mutor
l
10
Hållbara förvärv
asadgruppenroup  rsredovisning 
32
Hållbarhet
Fasadgruppen har etablerat ett ramverk som styr prioriteringarna för koncernens hållbarhetsarbete.
Ramverket är baserat på tre fokusområden – Branschens mest ambitiösa klimatarbete, Branschens
bästa arbetsplats och Branschens mest stabila partner. Varje fokusområde kan kopplas till koncernens
finansiella och icke-finansiella mål och innehåller delområden som bedöms som särskilt väsentliga
för Fasadgruppens verksamhet och måluppfyllnad.
Fasadgruppens hållbarhetsramverk
Ambition
Fokusområden
Delområden
Koncernmål
Fokus på sju
av FN:s globala
mål för hållbar
utveckling
Vi professionaliserar och
driver hållbar utveckling i vår bransch
Mål och måluppfyllnad presenteras i sin helhet sidorna 6–7.
Fasadgruppens arbete med FN:s globala mål presenteras i sin helhet sidorna 3637.
Kompetens-
försörjning och
-utveckling
Inkludering
och mångfald
ker
arbetsmiljö
Styrning
Förvärv och
finansiering
Medarbetare som
rekommenderar oss
till andra (eNPS), index
Olycksfallsfrekvens per en
miljon arbetade timmar
(LTIF), index
Andelen kvinnor
nytillsatta ledande
positioner, %
Totala utsläpp inom
scope 1 och 2 i relation
till omsättning,
tCO
2
e/ MSEK
Totala utsläpp inom
scope 3 uppströms i
relation till omsättning,
tCO
2
e/MSEK
Nettoomsättningstillväxt,
koncernen %
Justerad EBITA-marginal, %
Kassakonvertering, %
Räntebärande nettoskulder
i koncernen (andel av
justerad EBITDA)
Utdelning, andel av netto-
resultatet, %
Etik och anti-
korruption
Hållbart
erbjudande
Minskad
klimatpåverkan
Hållbara
inp
Branschens mest
ambitiösa
klimatarbete
Branschens
bästa
arbetsplats
Branschens
mest stabila
partner
Fokusområden inom hållbarhetsarbetet
rsredovisning  asadgruppenroup 
33
Branschens mest ambitiösa klimatarbete
Hållbart erbjudande
Fasadgruppens tjänster bidrar till att minska klimat påverkan i
fastigheter. Enligt exempelvis Boverket står uppvärmning av
fastigheter för cirka 20 procent av Sveriges energi förbrukning,
samtidigt som många byggnader har ett stort renoverings-
behov – vilket innebär att en betydande del av energianvänd-
ningen kan spåras till läckage. Åtgärder såsom fasad- och vinds-
isolering, fönsterrenoveringar och -utbyten är därför avgörande
för att minska energianvändningen över tid.
Ofta kan de mest miljövänliga lösningarna också vara de
dyraste på kort sikt, varför koncernen arbetar med att informera
om de långsiktiga fördelarna med att välja klimatsmarta alter-
nativ.
Utöver att erbjuda energieffektiviserande tjänster verkar
Fasadgruppen för att ständigt förbättra arbetsmetoder och pro-
cesser samt att minska materialspill i samband med projektge-
nomförandet. Bland olika aktiviteter under 2023 fortsatte bland
annat ett samverkansprojekt med El-Björn om förnybar fasad-
värme. Genom att använda pellets vid uppvärmning av fasad-
arbeten under vintersäsong kan klimatavtrycket mätt som koldi-
oxidekvivalenter minska med över 90 procent per kilowattimme
jämfört med konventionell diesel- eller gasoluppvärmning.
Hållbara inköp
Material utgör den största klimatpåverkan i Fasadgruppens
värdekedja och koncernen strävar mot att höja andelen hållbara
inköp, till exempel tegel som framställts med biogas. Beslutet
om vilket material som ska användas tas i de flesta fall av slut-
kund, men genom informationsgivning kan Fasadgruppen
påverka kunden så att den väljer det mest miljövänliga alterna-
tivet. Koncernen arbetar tillsammans med flertalet leverantörer
för att höja andelen hållbara inköp samt att förbättra dataunder-
laget för att kunden ska kunna ta ett väl underbyggt beslut.
Minskad klimatpåverkan
Fasadgruppen eftersträvar att minska klimatpåverkan genom
ansvarsfulla transporter, resor, inköp och energianvändning.
Koncernens växthusgasutsläpp kommer främst från fordons-
parken, och Fasadgruppen köper uteslutande hybrid- eller
elfordon. År 2030 ska samtliga av koncernens bilar vara fossilfria,
liksom övriga transporter som Fasadgruppen beställer. I det fall
dotterbolagen har möjlighet att välja elbolag till sina lokaler
används ett centralt upphandlat avtal med grön el.
Alla dotterbolag i Fasadgruppen har godkänts enligt
ISO 9001 (kvalitetscertifiering) och ISO 14001 (miljöcertifiering),
eller motsvarande. ISO-certifikaten är ett erkännande för bola-
gens arbete med att upprätthålla god kontroll över kvaliteten i
sina verksamheter och arbete med att minska den miljöpåver-
kan som verksamheterna medför. ISO-certifieringarna är även
nödvändiga för att vinna vissa projekt, särskilt vid offentliga
upphandlingar. Om ett nyförvärvat bolag saknar certifieringar
inleds ett arbete att erhålla dessa som en del av Fasadgruppens
integrationsprocess.
Under 2023 har Fasadgruppen anslutit sig till Science Based
Targets initiative och genomfört ett arbete för att öka det kva-
litativa dataunderlaget inom särskilt scope 3. Baserat på växt-
gasutsläppen för 2023 kommer koncernen under våren 2024
att utveckla nya kortsiktiga och långsiktiga mål för utsläpps-
minskning inklusive nettonollmål som rapporteras in till
Science Based Targets initiative för godkännande. Genom att
åta sig att sätta ett långsiktigt nettonollmål blir Fasadgruppen
en del av UNFCCC:s Race to Zero-kampanj. De nya och
mer ambitiösa målen kommer efter godkännande att ersätta
Fasadgruppens tidigare minskningsmål för scope 1, 2 och
delar av scope 3 fram till 2030.
VÄXTHUSGASUTSLÄPP PER SCOPE
2023
Scope Beskrivning Ton COe Andel, %
Scope 1
Utsläpp som ägs och kontrolleras
av verk samheten, dvs förbränning
av bränsle för tjänstebilar
3 435 6,1
Scope 2
Utsläpp från verksam hetens
inköpta energi
355 0,6
Scope 3
Utsläpp från inköpta varor
och logistik
52 162 93,2
Totalt 55 952 100,0
Fasadgruppen har under hösten 2023 och våren 2024 implementerat ett nytt
koncerngemensamt system för CO2-beräkning där datakvaliteten förbättrats.
Därtill pågår ett arbete för att kartlägga majoriteten av utsläppen inom scope 3,
vilket innebär att fler kategorier inkluderats. Utfallet för 2023 är därav inte jämförbart
med tidigare redovisade utfall för jämförelseåren.
Avfallshantering i projekt
Arbetsplatser ska förses med återvinningskärl så att avfall och bygg-
material kan källsorteras. Avfall och restprodukter uppkommer vid
renovering då gammalt material tas bort, samt vid nyproduktion då
material som ej förbrukats kan kvars. Ofarligt gammalt material ska
återvinnas medan farligt material går till deponi. Ej förbrukat material
ska användas vid annat projekt och obrutet material återlämnas till
leverantören. Vid tvätt av fasader ska endast godkända och miljöde-
klarerade kemikalier användas och tvättvattnet ska hanteras enligt
gällande föreskrifter.
asadgruppenroup  rsredovisning 
34
Hållbarhet
Branschens bästa arbetsplats
Säker arbetsmiljö
Fasadgruppens verksamhet är utsatt för risker kopplade till
säkerhet och arbetsmiljö. Arbetet kan vara fysiskt krävande och
utförs ofta på ställningar och på hög höjd. Koncernen arbetar
därför för en säker och hälsosam arbetsmiljö med tydliga säker-
hetskrav på byggarbetsplatserna.
Fasadgruppen har en arbetsmiljögrupp med representanter
från olika delar i koncernen som verkar för att säkerställa den
bästa arbetsmiljön för Fasadgruppens hantverkare och under-
entreprenörer. För att öka kontrollen i underentreprenörsledet
genomförs särskilda due diligence-utredningar på de entrepre-
nörer som Fasadgruppens dotterbolag engagerar, liksom oan-
mälda platsbesök.
Skador och olyckor förebyggs genom att varje dotterbolag
årligen kartlägger potentiella arbetsmiljörisker samt formule-
rar en plan för hur dessa förhindras. Detta ska dokumenteras
av arbetsmiljögruppen och rapporteras till samt följas upp av
koncernledningen. Samtliga arbetsledare utbildas i säkra arbets-
metoder och rutiner, vilket dokumenteras i en kompetens matris
som årligen redovisas för ledning och styrelse.
Under 2023 uppgick antalet arbetsplatsolyckor till 114 (48).
De mest förekommande olyckorna var fall och skärskador.
Utöver detta rapporterades 565 (121) tillbud. De mest förekom-
mande tillbuden berodde på bristfällig ställning eller intäckning.
Ökningen i olyckor och tillbud under 2023 beror på att koncernen
infört en ny centraliserad och mer lättillgänglig inrapporterings-
process, som också ökat kvaliteten i dataunderlaget.
Inkludering och mångfald
Fasadgruppen är verksam i en bransch som historiskt varit kraf-
tigt mansdominerad. Koncernen arbetar därför aktivt för att öka
mångfalden. Störst möjlighet finns att öka antalet kvinnor på
tjänstepersonssidan, men koncernen eftersträvar också att över
tid attrahera fler kvinnor till hantverkaryrket. En viktig aspekt i
detta arbete är att erbjuda inkluderande arbetsplatser där inga
former av diskriminering eller trakasserier tillåts. Fasadgruppen
har nolltolerans mot diskriminering vid rekrytering, beslut om
ersättning, arbetstider, semester, arbetsuppgifter, föräldraledig-
het, prestationsbedömning, utveckling samt hälso- och frisk-
vårdsfördelar.
Kompetensförsörjning och utveckling
En av Fasadgruppens främsta hållbarhetsrisker är brist på kom-
petenta hantverkare, särskilt i förhållande till att efterfrågan på
energieffektiviserande fasadåtgärder bedöms öka under lång
tid framöver. För att långsiktigt stärka attraktionen i hantver-
karyrket medverkar Fasadgruppen på gymnasiemässor och
samarbetar med yrkesförberedande utbildningar, samt erbjuder
lärlingsprogram.
Internt vill koncernen ta tillvara den omfattande kompetensen
hos våra medarbetare genom kunskapsdelning och ledarskaps-
utbildningar. Många projektledare har en bakgrund som hantver-
kare, vilket ger goda förutsättningar att bli framgångsrik i sin roll.
Genom årliga medarbetarundersökningar identifieras utveck-
lingsområden för att kontinuerligt bli en bättre arbetsgivare.
Branschgemensamma initiativ
Säkerhet och arbetsmiljö är en branschgemensam fråga, och mycket
arbete utförs genom gemensamma initiativ som omfattar aktörer i
hela värdekedjan. Fasadgruppen är med i medlemsorganisationen
Håll Nollan, som driver utvecklingsarbete inom bygg- och fastighets-
branschen med fokus på säkerhet och arbetsmiljö. Genom bland annat
kunskapsdelning, utbildningar, gemensamma standarder och arbets-
sätt hjälps medlemmarna åt att förbättra arbetsmiljö- och säkerhets-
arbetet i branschen. Fasadgruppen är också medlem i den ekonomiska
föreningen Byggbranschens säkerhetspark, en utbildningsanlägg-
ning där dotterbolagen har möjlighet att i grupp praktisera säkerhet
och reflektera kring beteende och attityder. Fasadgruppen har också
anslutit sig till Färdplan 2045, som verkar för en hållbar, klimatneutral
och konkurrenskraftig bygg- och anläggningssektor 2045, samt till
Energieffektiviseringsföretagen (EEF) som är en intresseorganisation
med visionen att energieffektivisera Sverige.
rsredovisning  asadgruppenroup 
35
Branschens mest stabila partner
Styrning
Fasadgruppens decentraliserade affärsmodell ställer särskilda
krav på styrningen och riskhanteringen i koncernen. Utifrån en
tydligt formulerad styrmodell som både säkerställer adekvat kon-
troll på verksamheten och främjar handlingsfrihet och det lokala
entreprenörskapet stärks Fasadgruppens konkurrenskraft. Styr-
modellen ligger till grund för Fasadgruppens integrationsmodell
som används när ett nytt bolag förvärvats. Bland de gemensam-
ma processer som etableras i varje nytt dotterbolag finns bland
annat månadsrapportering och successiv vinst avräkning.
Hållbara förvärv och finansiering
Fasadgruppen har en aktiv förvärvsstrategi i syfte att bredda
den geografiska närvaron och stärka erbjudandet. Genom en
kontinuerligt förfinad förvärvsprocess och integrationsmodell
säkerställs att Fasadgruppen förvärvar kvalitetsbolag som
bidrar till koncernens tillväxt och måluppfyllnad. Under 2023
har en ny förstärkt due diligence avseende hållbarhetsfaktorer
implementerats i förvärvsprocessen. Processen utgår från
Fasadgruppens hållbarhetsstrategi och syftar till att säkerställa
att nya förvärvade dotterbolag bidrar till koncernens ambitioner
och målsättningar inom hållbarhet.
Kopplat till förvärvsstrategin avser Fasadgruppen att endast
uppta hållbarhetslänkad finansiering. Under 2023 upptogs ett
nytt lånefacilitetsavtal med Nordea, SEB, och Svensk Export-
kredit om totalt 2 700 MSEK. Fasadgruppen avser att omvandla
lånefaciliteterna till hållbarhetslänkade lån under 2024 i linje
med de nya mål för utsläppsminskningar som koncernen utveck-
lar och ska rapportera in till Science Based Targets initiative.
Etik och antikorruption
Fasadgruppen accepterar inte någon form av korruption, mutor,
utpressning, eller penningtvätt och vi arbetar för att förhindra
dessa typer av aktiviteter. Ett viktigt verktyg är uppförandekoden
som måste accepteras av både medarbetare och leverantörer.
Fasadgruppen strävar efter att ha ett öppet företagsklimat,
hög affärsetik och alltid se möjligheterna med nya förbättringar.
Vid misstanke om oegentligheter såsom mutor, intressekonflik-
ter, miljöbrott eller säkerhetsbrister på arbetsplatsen tillhanda-
hålls därför en visselblåsarfunktion med möjlighet till anony-
mitet av en extern och oberoende aktör. Medarbetare, kunder,
leverantörer och andra intressenter kan använda systemet dit
rapportering sker antingen via internet eller telefon. Riktlinjer
och instruktioner för visselblåsarfunktionen finns tillgängliga på
flertalet relevanta språk. Personer som rapporterar om missför-
hållanden har ett lagstadgat meddelarskydd enligt Visselblåsar-
lagstiftningen.
Under 2023 inkom 3 (3) visselblåsarärenden. Alla ärenden
utreds nogsamt enligt fastställda rutiner och leder i fall av
konstaterade oegentligheter till vidare åtgärder. Inget av de
inkomna ärendena under 2023 ledde till vidare åtgärder.
asadgruppenroup  rsredovisning 
36
Hållbarhet
Under 2022 genomförde Fasadgruppen en analys för att fastställa vilka av FN:s 17 globala mål
som koncernen har bäst förutsättningar att bidra till. Utifrån analysen har sju av målen bedömts
vara prioriterade, då de antingen utgörs av områden som innebär stor potentiell risk eller områden
där Fasadgruppen har stor möjlighet att driva hållbar utveckling. De prioriterade målen är en
integrerad del av det ramverk genom vilket koncernen styr hållbarhetsarbetet.
JÄMSTÄLLDHET
Fokus på delmål:
5.5 Säkerställ fullt deltagande för kvinnor i
ledarskap och beslutsfattande
Ett av Fasadgruppens mål inom hållbarhetsramverket är att
öka mångfalden och tillhandahålla en inkluderande arbets-
plats. Koncernen har som mål att till 2030 uppnå en andel om
50 procent kvinnor på nytillsatta ledande positioner, definierat
som koncernledning, ekonomichef, koncernredovisningschef,
dotterbolags-VD, arbetschef, projektchef, projektledare eller
roller på motsvarande nivå. För Fasadgruppen är det även
mycket viktigt att samtliga medarbetare, oavsett kön, har löner
fastställda på likvärdiga grunder och bra arbetsförhållanden.
Ett verktyg för att säkerställa detta är lönekartläggningar.
HÅLLBAR
ENERGI
FÖR ALLA
Fokus på delmål:
7.2 Öka andelen förnybar energi i världen
7.3 Fördubbla ökningen av energieffektivitet
Fasadgruppens tjänster bidrar till högre energieffektivitet i
fastigheter. Genom att förbruka mindre energi för framför
allt uppvärmning minskar belastningen både på miljön och
elräkningarna. Fasadgruppen förbereder också fastigheter för
solceller och samarbetar med solcellsföretag för själva instal-
lationen. Störst effekt uppnås när Fasadgruppens dotterbolag
agerar i samverkan och kan utföra flera energieffektiverande
moment inom samma projekt – till exempel både tilläggsiso-
lering och nya energi fönster. Koncernen erbjuder också den
patenterade SmartFront-metoden, en unik ventilationslösning
som tillsammans med ny tilläggs isolering kan sänka energi-
förbrukningen i en enskild fastighet med upp till 75 procent.
ANSTÄNDIGT
ARBETE OCH
EKONOMISK TILLVÄXT
Fokus på delmål:
8.5 Full sysselsättning och anständiga arbetsvillkor
med lika lön för alla
8.6 Främja ungas anställning, utbildning och praktik
8.8 Skydda arbetstagares rättigheter och främja
trygg och säker arbetsmiljö för alla
Fasadgruppen arbetar strukturerat med att säkerställa att kon-
cernen erbjuder en hälsosam och trygg arbetsmiljö med tydliga
säkerhetskrav. Arbetsmiljögruppen strävar efter att säkerställa
att medarbetares säkerhet inte äventyras och har en nollvision
för både arbetsplatsolyckor och långtidsfrånvaro. Utöver ansva-
ret för våra egna medarbetare arbetar koncernen med att säker-
ställa goda villkor för anställda hos våra underentreprenörer,
bland annat genom återkommande stickprovskontroller. För
att långsiktigt stärka attraktionen i hantverkaryrket medverkar
Fasadgruppen på gymnasiemässor och samarbetar med yrkes-
förberedande utbildningar, samt erbjuder lärlingsprogram.
HÅLLBARA
STÄDER OCH
SAMHÄLLEN
Fokus på delmål:
11.3 Inkluderande och hållbar urbanisering
11.6 Minska städers miljöpåverkan
Genom Fasadgruppens kunskap och erbjudande främjar
koncernen hållbar stadsutveckling och minskad miljöpåverkan
i enlighet med Fasadgruppens vision om en framtid med vackra,
hållbara fastigheter och goda livsmiljöer för människor. Fasad-
gruppen genomför löpande fasadrenoveringar på fastigheter i
ekonomiskt utsatta områden, vilket bidrar till ökad livskvalitet
och trygghet för de boende.
FN:s globala mål för en hållbar utveckling
rsredovisning  asadgruppenroup 
37
ANSVARSFULL
KONSUMTION
OCH PRODUKTION
Fokus på delmål:
12.4 Ansvarsfull hantering av kemikalier och avfall
12.5 Minska mängden avfall markant
12.8 Öka allmänhetens kunskap om hållbara livsstilar
En välisolerad fasad är viktigt för en minskad energiförbrukning
i fastigheter. Fasadgruppen strävar därför efter att, i största
möjliga utsträckning, informera kunder om fördelarna med en
förbättrad isolering och andra åtgärder som bidrar till energi-
effektivisering. I samband med projektgenomförande ska avfall
och byggmaterial källsorteras, där ofarligt gammalt material
ska återvinnas medan farligt material går till deponi. Ej förbrukat
material ska användas vid annat projekt och obrutet material
återlämnas till leverantören. Vid tvätt av fasader ska endast
godkända och miljödeklarerade kemikalier användas och
tvättvattnet ska hanteras enligt gällande föreskrifter.
BEKÄMPA
KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
Fokus på delmål:
13.1 Stärk motståndskraften mot och anpassnings-
förmågan till klimatrelaterade katastrofer
Material utgör den största klimatpåverkan i Fasadgruppens
värdekedja och koncernen strävar mot att höja andelen hållbara
inköp, till exempel tegel som framställts med biogas. Beslutet
om vilket material som ska användas tas i de flesta fall av slut-
kund, men Fasadgruppen har möjlighet att påverka beslutet
genom tydlig information om vilket som är det mest miljövän-
liga alternativet. Fasadgruppen ställer också krav på leveran-
törerna att agera enligt uppförandekoden, samt klassificerar
dem på en hållbarhetsskala A-C i syfte att höja andelen hållbara
inköp. Fasadgruppen eftersträvar också att minska koncernens
klimatpåverkan genom ansvarsfulla transporter, resor, inköp
och energianvändning. Slutligen bidrar Fasadgruppens tjänster
både till hållbara fasader som i högre grad kan stå emot påver-
kan från förändrat klimat och till väsentligt högre energieffekti-
vitet i fastigheter.
FREDLIGA OCH
INKLUDERANDE
SAMHÄLLEN
Fokus på delmål:
16.5 Bekämpa korruption och mutor
Fasadgruppen accepterar inte någon form av korruption,
mutor, utpressning, eller penningtvätt och vi arbetar för att
förhindra dessa typer av aktiviteter. Ett viktigt verktyg är upp-
förande koden som måste accepteras av både medarbetare
och leve rantörer, liksom visselblåsarfunktionen som finns till-
gänglig för medarbetare, kunder och leverantörer.
asadgruppenroup  rsredovisning 
38
Hållbarhet
Redovisning i enlighet med EU:s taxonomiförordning
EU:s gröna taxonomi har till syfte att hjälpa investerare att identifiera och jämföra miljömässigt
hållbara investeringar genom ett gemensamt klassificeringssystem för miljömässigt hållbara
ekonomiska verksamheter. Taxonomiförordningen medför upplysningskrav som innebär
att företag ska redovisa i vilken utsträckning som verksamheten är hållbar i förhållande
till omsättning, driftsutgifter (OpEx) och kapitalutgifter (CapEx).
En koncerngemensam grupp har analyserat vilka aktiviteter
inom Fasadgruppen som bedöms omfattas av och vara för-
enliga med taxonomin utifrån tillgänglig dokumentation. För
att taxonomins kriterier ska vara uppfyllda ska verksamheten
väsentligt bidra till minst ett av sex av EU definierade miljömål,
inte orsaka betydande skada på något av de övriga fem målen
samt uppfylla de så kallade minimiskyddsåtgärderna.
Fasadgruppens verksamhet bidrar till miljömål 1, Begräns-
ning av klimatförändringar då renoveringsprojekt och installa-
tion av energieffektiviseringsutrustning bidrar till att minska
byggnaders energiåtgång och klimatpåverkan. Över tid kan
verksamheten också i viss utsträckning antas bidra till miljömål
2, Anpassning till klimatförändringar då fler byggnader kommer
behöva rustas för att stå emot fysiska klimatrisker. Alla dotter-
bolag inom Fasadgruppen certifieras enligt ISO 14001 eller
motsvarande miljöledningssystem, vilket ger förutsättningar
att inte orsaka betydande skada på de övriga miljömålen.
Avseende minimiskyddsåtgärderna beskrivs Fasadgruppens
arbete och riktlinjer gällande bland annat mänskliga rättigheter
och antikorruption i koncernens uppförandekod för medarbeta-
re och leverantörer, som utgår från de tio principerna i UN Global
Compact. Fasadgruppen utför löpande riskbedömningar och
uppföljningar i hela värdekedjan, och beaktar olika riskaspekter
som berör hållbarhet i samband med förvärv.
Verksamhet som omfattas av taxonomin
Fasadgruppens verksamhet omfattas i taxonomin av sektorn
bygg- och fastighetsverksamhet. En väsentlig andel av Fasad-
gruppens omsättning bedöms genereras från aktiviteterna
renovering av befintliga byggnader (7.2) samt installation, under-
håll och reparation av energieffektiviseringsutrustning (7.3).
Aktiviteterna kopplas till NACE-koderna F41 (byggande av hus)
och F43 (specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet).
Den andel som inte omfattas avser framför allt diverse arbeten
som utförs på underentreprenad, mindre renoveringsåtgärder
inklusive ändrings- och tilläggsarbeten, ställning, måleri samt
vissa balkong- och smidesarbeten.
Verksamhet som är förenlig med taxonomin
Fasadgruppen har för 2023 begränsat beräkningarna av den
taxonomiförenliga andelen till projekt där Fasadgruppens
lösning SmartFront använts, vilken ger energibesparingar över-
skridande 50 procent i de aktuella fastigheterna. Vidare har
Fasadgruppen inkluderat installation av tilläggsisolering samt
energifönster.
Fasadgruppen genomför under 2024 en studie avseende
taxonomikriterier och -förenlighet i större renoveringsprojekt
där Fasadgruppens dotterbolag agerar huvudentreprenör.
I kombination med att taxonomin är under fortsatt utveckling,
samtidigt som tillgänglig dokumentation lämnar utrymme för
olika tolkningar av taxonomins aktiviteter, innebär det att Fasad-
gruppens rapporterade taxonomiförenlighet kan komma att
förändras väsentligt under de kommande åren.
Andel ekonomiska aktiviteter
Nyckeltal Totalt, MSEK
som omfattas
av taxonomin, %
som omfattas
av och är förenliga
med taxonomin, %
Omsättning 5 110 64 17
Driftsutgifter 81 56 5
Kapitalutgifter 147 46 6
1) Avser summan av kostnader för forskning och utveckling, renovering av byggnader,
korttidsleasingavtal, underhåll och reparation samt andra direkta kostnader som
krävs för en effektiv daglig drift av materiella anläggningstillgångar.
2) Avser summan av investeringar i tillgångar som redovisas enligt
IAS 16 Materiella anläggningstillgångar, IAS 38 Immateriella tillgångar samt
tillkommande nyttjanderätter enligt IFRS 16, Leasingavtal.
rsredovisning  asadgruppenroup 
39
2023
Kriterier för
väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte
orsaka betydande skada
Ekonomiska
verksamheter:
(1)
Kod/Koder (2)
Omsättning (3)
Andel av omsättning
år 2023 (4)
Begränsning av klimat-
förändringar (5)
Anpassning till klimat-
förändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cikulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till klimat-
förändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimskyddsåtgärder (17)
Andel förenlig med Taxonomi-
kraven (A.1) eller som omfattas
av taxonomikraven (A.2)
omsättning, år 2022 (18)
Kategori möjliggörande
verksamhet (19)
Kategori omställnings-
verksamhet (20)
Kod MSEK % J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J ; N J ; N J ; N J ; N J ; N J ; N J ; N % E T
A VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomi förenliga) verksamheter
- Renovering av befintliga byggnader 7.2 216 4% J N N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 2% E
- Installation, underhåll och
reparation av energi-
effektiviseringsutrustning
7.3 643 13% J N N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 15% E
Summa för de miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheternas
omsättning (A.1)
860 17% 17% - - - - - J J J J J J J 16%
varav möjliggörande verksamheter: 860 17%
17% - - - - - J J J J J J J 16% E
varav omställningsverksamheter: - - - J J J J J J J 0% T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
- Renovering av befintliga byggnader 7.2 2 385 47% EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL 45%
Summa omsättning hos verksam heterna
som omfattas av taxonomin men
som inte är miljö ssigt hållbara
(ej taxonomi förenliga) (A.2)
2 385 47% 47% - - - - - 70%
Summa omsättning för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A.1 + A.2 = A)
3 245 64% 64% - - - - - 86%
B VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omfattnings- och förenlighetsförklaringar:
J = Ja, verksamheten omfattas av och är förenlig med taxonomin för det relevanta miljömålet.
N = Nej, verksamheten omfattas av men är inte förenlig med taxonomin för det relevanta milmålet.
EL = Verksamhet som omfattas av taxonomin för det relevanta målet (eligible).
E/EL = Verksamhet som inte omfattas av taxonomin för det relevanta målet (non-eligible).
Summa omsättning för verksamheter
som inte omfattas av taxonomin (B)
1 865 36%
Totalt (A+B) 5 110 100%
Omsättning
Andel av omsättningen från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter
som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar 2023.
asadgruppenroup  rsredovisning 
40
Hållbarhet
2023
Kriterier för
väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte
orsaka betydande skada
Ekonomiska
verksamheter:
(1)
Kod/Koder (2)
Kapitalutgifter (3)
Andel av kapitalutgifter
år 2023 (4)
Begränsning av klimat-
förändringar (5)
Anpassning till klimat-
förändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cikulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till klimat-
förändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimskyddsåtgärder (17)
Andel förenlig med Taxonomi-
kraven (A.1) eller som omfattas
av taxonomikraven (A.2)
kapitalutgifter, år 2022 (18)
Kategori möjliggörande
verksamhet (19)
Kategori omställnings-
verksamhet (20)
Kod MSEK % J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J ; N J ; N J ; N J ; N J ; N J ; N J ; N % E T
A VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomi förenliga) verksamheter
- Renovering av befintliga byggnader 7.2 2 1% J N N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 0% E
- Installation, underhåll och
reparation av energi-
effektiviseringsutrustning
7.3 7 5% J N N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 6% E
Summa för de miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheternas
kapitalutgifter (A.1)
9 6% 6% - - - - - J J J J J J J 7%
varav möjliggörande verksamheter: 9 6%
6% - - - - - J J J J J J J 7% E
varav omställningsverksamheter: - - - J J J J J J J 0% T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
- Renovering av befintliga byggnader 7.2 60 40% EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL -
Summa kapitalutgifter hos verksam heterna
som omfattas av taxonomin men
som inte är miljö ssigt hållbara
(ej taxonomi förenliga) (A.2)
60 40% 40% - - - - - 68%
Summa kapitalutgifter för verksamheter
som omfattas av taxonomin (A.1 + A.2 = A)
68 46% 46% - - - - - 75%
B VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omfattnings- och förenlighetsförklaringar:
J = Ja, verksamheten omfattas av och är förenlig med taxonomin för det relevanta miljömålet.
N = Nej, verksamheten omfattas av men är inte förenlig med taxonomin för det relevanta milmålet.
EL = Verksamhet som omfattas av taxonomin för det relevanta målet (eligible).
E/EL = Verksamhet som inte omfattas av taxonomin för det relevanta målet (non-eligible).
Summa kapitalutgifter för verksamheter
som inte omfattas av taxonomin (B)
79 54%
Totalt (A+B) 147 100%
Kapitalutgifter
Andel av kapitalutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter
som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar 2023.
rsredovisning  asadgruppenroup 
41
2023
Kriterier för
väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte
orsaka betydande skada
Ekonomiska
verksamheter:
(1)
Kod/Koder (2)
Driftsutgifter (3)
Andel av driftsutgifter
år 2023 (4)
Begränsning av klimat-
förändringar (5)
Anpassning till klimat-
förändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cikulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till klimat-
förändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimskyddsåtgärder (17)
Andel förenlig med Taxonomi-
kraven (A.1) eller som omfattas
av taxonomikraven (A.2)
driftsutgifter, år 2022 (18)
Kategori möjliggörande
verksamhet (19)
Kategori omställnings-
verksamhet (20)
Kod MSEK % J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J; N; N/EL J ; N J ; N J ; N J ; N J ; N J ; N J ; N % E T
A VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1 Miljömässigt hållbara (taxonomi förenliga) verksamheter
- Renovering av befintliga byggnader 7.2 2 2% J N N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 2% E
- Installation, underhåll och
reparation av energi-
effektiviseringsutrustning
7.3 2 3% J N N/EL N/EL N/EL N/EL J J J J J J J 4% E
Summa för de miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheternas
driftsutgifter (A.1)
4 5% 5% - - - - - J J J J J J J 6%
varav möjliggörande verksamheter: 4 5%
5% - - - - - J J J J J J J 6% E
varav omställningsverksamheter: - - - J J J J J J J 0% T
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
- Renovering av befintliga byggnader 7.2 41 51% EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0%
Summa driftsutgifter hos verksam heterna
som omfattas av taxonomin men
som inte är miljö ssigt hållbara
(ej taxonomi förenliga) (A.2)
41 51% 51% - - - - - 55%
Summa driftsutgifter för verksamheter som
omfattas av taxonomin (A.1 + A.2 = A)
45 56% 56% - - - - - 61%
B VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omfattnings- och förenlighetsförklaringar:
J = Ja, verksamheten omfattas av och är förenlig med taxonomin för det relevanta miljömålet.
N = Nej, verksamheten omfattas av men är inte förenlig med taxonomin för det relevanta milmålet.
EL = Verksamhet som omfattas av taxonomin för det relevanta målet (eligible).
E/EL = Verksamhet som inte omfattas av taxonomin för det relevanta målet (non-eligible).
Summa driftsutgifter för verksamheter
som inte omfattas av taxonomin (B)
36 44%
Totalt (A+B) 81 100%
Driftsutgifter
Andel av driftsutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter
som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar 2023.
Bolags-
styrning
Fasadgruppen strävar efter att tillämpa
strikta normer och effektiva bolags-
styrningsprocesser för att säkerställa att
verksamheten skapar långsiktigt värde
för aktieägarna och övriga intressenter.
asadgruppenroup  rsredovisning 
42
Bolagsstyrning
INNEHÅLL
43 Ordförandeord
44 Bolagsstyrningsrapport
50 Rapport om intern
styrning och kontroll
52 Styrelse
53 Koncernledning
rsredovisning  asadgruppenroup 
43
Bolagsstyrning
Ordförandeord
et har gått drygt tre år sedan Fasad-
gruppens notering på Nasdaq
Stockholm, och koncernen har vuxit
betydligt sedan dess. Från 21 dotter-
bolag med en samlad omsättning på
knappt 1,5 miljarder kronor till dagens 54 dotterbolag
och en omsättning som överstiger 5 miljarder kronor.
Genom åren har koncernen både breddat sitt erbju-
dande och kunnat knyta framgångsrika entreprenörer
till organisationen, och Fasadgruppens position i
marknaden har utvecklats tillsammans med dem.
2023 var första gången som Fasadgruppens
affärsmodell sattes på prov i en lågkonjunktur – och
verksamheten har i stort lyckats parera de största
utmaningarna väl. Styrelsen har under året följt utveck-
lingen mycket noga och lagt fokus på bland annat
hur VD och ledning hanterat marknadssituationen,
styrning och kontroll av dotterbolagen och pågående
projekt, succession samt kapitalallokering.
I maj tog Martin Jacobsson över som verkställande
direktör för koncernen. VD-skiftet skedde effektivt och
utan påverkan på den löpande verksamheten. Martin
har under året börjat sätta sin prägel på organisationen
och styrelsen har gett stöd i utvecklingen. Koncernen
är fortfarande relativt ung och det pågår därför ett
kontinuerligt arbete att förfina och förbättra såväl
strategiska förmågor som processer och uppföljning.
Under året har förvärvstakten varit lägre än tidigare,
vilket inneburit mer tid att fokusera på den befintliga
verksamheten. Från styrelsens håll har särskild uppfölj-
ning skett kring de åtgärder som ledning och dotter-
bolags-VD:ar implementerat i de bolag som under-
presterat i den nuvarande marknaden. På den positiva
sidan vill jag också lyfta fram den stora förbättringen av
kassa flödet som koncernen åstadkommit under året.
I Fasadgruppens decentraliserade organisation
där genomarbetade successionsplaner är ett centralt
område för den långsiktiga förmågan att skapa lönsam
tillväxt. Styrelsen har därför lagt särskild tid på att följa
upp ledningens successionsplanering, vilket resulterat
i en förbättrad och mer strukturerad process och mins-
kat personberoendet. Arbetet har involverat flertalet
medarbetare i organisationen på både lednings- och
operativ nivå.
Gällande förvärv så ser styrelsen fortsatt mycket
positivt på de långsiktiga möjligheterna för koncernen
att konsolidera sin marknad. Fasadgruppen har en
stabil finansiell grund att stå på och en väl inarbetad
förvärvsprocess – men som hela tiden utvecklas base-
rat på nya krav och erfarenheter. Under året har en
förbättrad due diligence avseende både hållbarhets-
faktorer och ledningspersoner hos förvärvskandida-
terna implementerats.
Slutligen vill jag också nämna koncernens håll bar-
hetsambitioner. Styrelsen följer löpande upp koncer-
nens arbete med att utveckla nya klimatmål enligt
Science Based Targets initiative, samt övriga fokus-
områden där bland annat frågorna om arbetsplats-
säkerhet och arbetsvillkor för underentreprenörer
varit på agendan under året.
Vad gäller de affärsmässiga möjligheterna bedömer
styrelsen att Fasadgruppen har en utmärkt position att
tillvarata den förväntade ökade efterfrågan på energi-
renoveringar. I kombination med en gradvis ökad för-
värvsaktivitet ges förutsättningar för fortsatt lönsam
tillväxt. Styrelsen ser fram mot att fortsätta arbetet att
utveckla koncernen tillsammans med alla medarbetare.
Stockholm i april 2024
Ulrika Dellby
Styrelseordförande
D
asadgruppenroup  rsredovisning 
44
Bolagsstyrning
Aktieägare genom
bolagsstämma
Valberedning
ValVal
FörslagInformation
Information
Mål & strategier
Rapporter
Styrelse
Revisionsutskott
Ersättningsutskott
VD och koncernledning
Norge Danmark
Dotterbolag
Sverige Finland
Revisor
1
6
2
37
4
5
Fasadgruppen strävar efter att tillämpa strikta normer och effektiva bolagsstyrningsprocesser
för att säkerställa att verksamheten skapar långsiktigt värde för aktieägarna och övriga intressenter.
Detta inkluderar upprätthållande av en effektiv organisationsstruktur, processer för internkontroll
och riskhantering samt transparent intern och extern rapportering.
Principer för bolagsstyrning
Fasadgruppen Group AB är ett svenskt
publikt aktiebolag vars aktie är noterad på
Nasdaq Stockholm sedan december 2020.
Till grund för Fasadgruppens bolagsstyr-
ning ligger aktiebolagslagen, Nasdaqs
regelverk för emittenter, Svensk kod för
bolagsstyrning (Koden) samt andra till-
lämpliga lagar och regler. Centrala interna
styrinstrument är Fasadgruppens bolag-
sordning, styrelsens arbetsordning och
andra interna policyer och instruktioner.
Inga avvikelser har skett från Koden under
2023.
Aktiekapital
Enligt bolagsordningen ska aktiekapi-
talet vara lägst 1 000 000 SEK och högst
4 000 000 SEK fördelat på lägst 20 000 000
aktier och högst 80 000 000 aktier.
Per den 31 december 2023 uppgick
aktiekapitalet till 2 481 192 SEK fördelat
på 49 623 830 aktier med ett kvotvärde
om 0,05 SEK per aktie. Samtliga aktier
har lika röstvärde.
Aktieägare
Vid utgången av 2023 hade Fasadgruppen
3 745 (3 467) kända aktieägare. De tio
största ägarna kontrollerade vid samma
tidpunkt 54,9 (60,1) procent av antalet
aktier och röster. De tre största ägarna var
Capital Group, Connecting Capital och
Swedbank Robur Fonder. Det utländska
ägandet uppgick till 33,0 (35,7) procent
av antalet aktier och röster. Svenska insti-
tutionella ägare kontrollerade 35,7 (37,8)
procent medan svenska privatpersoners
ägarandel uppgick till 15,5 (10,2) procent.
Fasadgruppen uppskattar att runt 25 pro-
cent av antalet aktier och röster kontrol-
leras av styrelse, ledning och personal i
Fasadgruppen.
Bolagsstämma
Bolagsstämman är Fasadgruppens högsta
beslutande organ. Vid bolagsstämman
utövar aktieägarna sin rösträtt i nyckel-
frågor om till exempel fastställande av
resultat- och balansräkningar, disposi-
tion av bolagets resultat, beviljande av
ansvarsfrihet för styrelseledamöterna och
verkställande direktören, val av styrelse-
ledamöter och revisorer samt arvode till
styrelseledamöter och revisorer.
Årsstämma ska hållas inom sex måna-
der från utgången av varje räkenskapsår.
Utöver årsstämma kan extra bolags-
stämma sammankallas. Enligt bolagsord-
ningen ska kallelse till bolagsstämma ske
genom annonsering i Post- och Inrikes
Tidningar och genom att kallelsen hålls
tillgänglig på bolagets webbplats.
Bolaget ska även annonsera i Svenska
Dagbladet om att kallelse har skett.
Bolagsstyrningsrapport
Styrningsstruktur
rsredovisning  asadgruppenroup 
45
Bolagsstyrning
Den som vill delta i bolagsstämma ska
dels vara införd som aktieägare i utskrift
eller annan framställning av hela aktiebo-
ken avseende förhållandena sex bankda-
gar före bolagsstämman, dels anmäla sin
avsikt att delta till bolaget senast den dag
som anges i kallelsen till bolagsstämman.
Aktieägare som vill få ett ärende
behandlat vid bolagsstämma ska begära
det skriftligen hos styrelsen. Ärendet ska
tas upp vid bolagsstämman om begäran
har kommit in till styrelsen senast en
vecka före den tidpunkt då kallelse enligt
aktiebolagslagen tidigast får utfärdas
eller efter denna tidpunkt men i sådan
tid att ärendet kan tas upp i kallelsen till
bolagsstämman.
Kallelser, kommunikéer och protokoll
samt övrigt tillhörande stämmomaterial
hålls tillgängliga på Fasadgruppens
webbplats.
Årsstämma 2023
Årsstämman 2023 hölls i Stockholm den
11 maj 2023. Aktieägare hade möjlighet
att utöva sin rösträtt antingen vid stäm-
man personligen, genom ombud eller
genom poströstning. 50,2 procent av
totala antalet aktier och röster företräd-
des vid stämman, som bland annat beslu-
tade om vinstutdelning om 1,70 SEK
per aktie, omval av Ulrika Dellby som
ordförande, omval av Tomas Ståhl, Tomas
Georgiadis, Gunilla Öhman och Christina
Lindbäck samt nyval av Mats Karlsson
som styrelseledamöter, införande av ett
långsiktigt incitamentsprogram samt
bemyndiganden för styrelsen att besluta
om emissioner av aktier samt återköp och
överlåtelser av egna aktier.
Valberedning
Enligt instruktion antagen vid extra
bolagsstämma den 2 oktober 2020 ska
valberedningens ledamöter utses genom
att de tre röstmässigt största aktieägarna
i bolaget, i den av Euroclear Sweden förda
aktieboken per den sista bankdagen i
augusti, ges möjlighet att utse varsin
ledamot. Om färre än tre ledamöter har
utsetts enligt detta förfarande ska övriga
aktieägare i röstmässig storleksordning
ges möjlighet att utse varsin ledamot till
dess att sammanlagt tre ledamöter har
utsetts. Den aktieägare som kontrollerar
flest röster i bolaget äger rätt att utse
valberedningens ordförande.
Valberedningens uppgift är att till
årsstämman lämna förslag avseende:
val av styrelseordförande och övriga
styrelseledamöter,
beslut om styrelsearvode,
val av revisor,
beslut om revisorsarvode,
val av stämmoordförande, och
beslut om ändringar av valberednings-
instruktion (om valberedningen anser
att det är nödvändigt).
Valberedningens sammansättning
inför årsstämman 2024 framgår av
tabellen nedan, till vänster.
Mångfald i styrelsen
Valberedningen ska tillämpa regel 4.1 i
Koden om mångfaldspolicy vid framta-
gande av förslaget till styrelse, med målet
att åstadkomma en väl fungerande styrel-
sesammansättning avseende mångfald
och bredd, när det gäller bland annat kön,
nationalitet, ålder och branscherfarenhet.
Valberedningens sammansättning
Ledamot Utsedd av ägare
Ägares andel av röster
per 2023-12-31, %
Lars Nordin, Ordförande Connecting Capital 10,2
Marianne Nilsson Swedbank Robur Fonder 7,9
Peter Lundqvist Tredje AP-fonden 4,7
asadgruppenroup  rsredovisning 
46
Bolagsstyrning
JANUARI
Tillsättande av ny VD
DECEMBER
Affärsplan och verksamhetsmål 2024
NOVEMBER
Delårsrapport Q3
Beslut om återköp
Utvärdering av styrelsens och VD:s arbete
OKTOBER
Uppföljning strategidag
AUGUSTI
Delårsrapport Q2
APRIL
Årsredovisning 2022
Kallelse till årsstämma
FEBRUARI
Bokslutskommuniké 2022
Riskanalys och riskhantering
MAJ
Delårsrapport Q1
Investering i ställning
Konstituerande styrelsemöte
JUNI
Strategimöte tillsammans
med koncernledningen
Styrelse
Styrelsen är Fasadgruppens näst högsta
beslutande organ efter bolagsstämman.
Styrelsens uppgifter regleras huvud-
sakligen i aktiebolagslagen, bolagets
bolagsordning och Koden. Därutöver
regleras styrelsens arbete av bolagsstäm-
mans instruktioner och styrelsens interna
arbetsordning. Styrelsens arbetsordning
reglerar arbetsfördelningen inom styrel-
sen. Styrelsen antar även instruktioner för
styrelsens utskott, en instruktion för den
verkställande direktören och en instruk-
tion för den ekonomiska rapporteringen
till styrelsen.
Styrelsen svarar för Fasadgruppens
organisation och förvaltningen av bola-
gets angelägenheter, vilket bland annat
innefattar ett ansvar för:
upprättande av övergripande, lång-
siktiga strategier och mål, budgetar
och affärsplaner,
fastställande av riktlinjer för att säker-
ställa att verksamheten är långsiktigt
värdeskapande,
granskning/godkännande av bokslut,
att fatta beslut i frågor rörande investe-
ringar och försäljningar, kapital struktur
och utdelningspolicy,
tillse att bolagets interna rutiner
säkerställer en god intern kontroll,
utveckling och antagande av centrala
policyer, tillse att kontrollsystem finns
för uppföljning av att policyer och rikt-
linjer efterlevs, tillse att system finns för
uppföljning och kontroll av bolagets
verksamhet och risker, betydande för-
ändringar i bolagets organisation och
verksamhet, och
att utse verkställande direktör och, i
enlighet med riktlinjerna som antagits
av bolagsstämman, fastställa lön och
andra anställningsförmåner för verk-
ställande direktören och andra ledan-
de befattningshavare.
Styrelseordföranden ska se till att
styrelsens arbete bedrivs effektivt och
att styrelsen fullgör dess åligganden.
Styrelsen sammanträder enligt ett
årligen fastställt schema. Utöver dessa
ordinarie möten kan ytterligare styrelse-
möten sammankallas om styrelseordfö-
randen anser att det behövs eller om en
styrelseledamot eller den verkställande
direktören begär det.
Styrelsens arbete under 2023
Styrelsen har under 2023 hållit 16 möten,
varav 1 hölls per capsulam och 6 utgjorde
extra styrelsemöten för att behandla
enskilda specifika ärenden såsom förvärv
och finansiering. VD, CFO samt kommu-
nikations- och hållbarhetschef föredrar
vid varje ordinarie styrelsemöte som alltid
innehåller en verksamhetsrapport, en för-
värvsrapport, en hållbarhetsrapport samt
en ekonomirapport med resultat- och
budgetuppföljning. Därutöver har styrel-
sen genomfört möten med revisorerna
utan ledande befattningshavares närvaro.
Vid två av de ordinarie styrelsemötena har
styrelsen utöver ordinarie agenda även
genomfört besök ute hos dotterbolag och
projekt.
Utvärdering av styrelsen
För att säkerställa och utveckla kvaliteten
på styrelsens arbete genomförs årligen en
utvärdering av styrelsens arbete och dess
ledamöter. Under 2023 skedde utvärde-
ringen genom en externt tillhandahållen
webbaserad enkät som varje ledamot
samt VD, CFO och kommunikations- och
hållbarhetschef fick fylla i. Resultatet av
utvärderingen redovisades skriftligen till
ledamöterna och diskuterades vid ordi-
narie styrelsemöte i november. Styrelsens
ordförande har också redogjort för resul-
tatet av utvärderingen vid möte med val-
beredningen. Styrelsen utvärderar även
VD enligt samma metodik.
Styrelsens arbetsformer
Styrelsen har inrättat utskott med uppgift
att bereda beslut i särskilda frågor. De
ärenden som behandlats vid utskotts-
möten ska protokollföras och rapporteras
till styrelsen vid nästa möte. Utskottens
ledamöter och ordförande utses vid det
konstituerande styrelsemöte som hålls
direkt efter valet av styrelseledamöter.
Styrelsens arbete under 2023
JAN
J UN
DE C
J UL
FE B
M AJ
NOV
AUG
M AROK T
AP RS EP
rsredovisning  asadgruppenroup 
47
Revisionsutskott
Revisionsutskottet består sedan årsstäm-
man 2023 av följande fyra ledamöter:
Tomas Ståhl (ordförande), Ulrika Dellby,
Gunilla Öhman och Christina Lindbäck.
Samtliga ledamöter i revisionsutskottet
är oberoende i förhållande till bolaget
och bolagsledningen. Utskottet hade
fem protokollförda möten under året.
Revisionsutskottets huvudsakliga
uppgifter är att:
övervaka bolagets finansiella rappor-
tering samt lämna rekommendationer
och förslag för att säkerställa
rapporteringens tillförlitlighet,
med avseende på den finansiella
rapporteringen övervaka effektivite-
ten i bolagets internkontroll och risk-
hantering,
hålla sig informerat om revisionen
av årsredovisningen och koncern-
redovisningen,
informera styrelsen om resultatet av
revisionen och på vilket sätt revisionen
bidrog till den finansiella rapportering-
ens tillförlitlighet samt om vilken funk-
tion utskottet har haft,
granska och övervaka den externa revi-
sorns opartiskhet och självständighet
och då särskilt uppmärksamma om den
externa revisorn tillhandahåller bola-
get andra tjänster än revision, samt ta
ställning till slutsatserna från Revisors-
inspektionens kvalitetskontroll,
biträda valberedningen vid upprät-
tandet av förslag till bolagsstämmans
beslut om revisorsval,
bereda policyer som beslutas av
styrelsen, och
övervaka bolagets hållbarhetsrappor-
tering samt lämna rekommendationer
och förslag för att säkerställa rapporte-
ringens tillförlitlighet.
Ersättningsutskott
Ersättningsutskottet består sedan års-
stämman 2023 av följande tre ledamöter:
Ulrika Dellby (ordförande), Tomas Ståhl
och Tomas Georgiadis. Samtliga ledamöter
i ersättningsutskottet är oberoende i för-
hållande till bolaget och bolagsledningen.
Utskottet hade tre protokollförda möten
varav ett hölls per capsulam under året.
Ersättningsutskottets huvudsakliga
uppgifter är att:
bereda styrelsens beslut i frågor om
ersättningsprinciper, ersättningar och
andra anställningsvillkor för bolags-
ledningen,
följa och utvärdera pågående och
under året avslutade program för rör-
liga ersättningar för bolagsledningen,
följa och utvärdera tillämpningen av
de riktlinjer för ersättningar till ledande
befattningshavare som årsstämman
enligt lag ska fatta beslut om samt
gällande ersättningsstrukturer och
ersättningsnivåer i bolaget,
upprätta och tillhandahålla styrelsen
utkast till den ersättningsrapport
som bolaget ska upprätta enligt aktie-
bolagslagen, och
om bolaget implementerar incita-
mentsprogram för bolagets anställda,
säkerställa att incitamentsprogram-
men utvärderas årligen.
asadgruppenroup  rsredovisning 
48
Bolagsstyrning
Verkställande direktör
och koncernledning
Den verkställande direktören är under-
ordnad styrelsen och ska sköta den löpan-
de förvaltningen enligt styrelsens riktlin-
jer och anvisningar. Arbetsfördelningen
mellan styrelsen och den verkställande
direktören anges i styrelsens arbetsord-
ning och instruktionen för den verkstäl-
lande direktören.
Den verkställande direktören är ansva-
rig för att styrelsen erhåller information
och nödvändigt beslutsunderlag, leder
arbetet i koncernledningen och fattar
beslut efter samråd med övriga medlem-
mar i koncernledningen. Den verkställan-
de direktören är även föredragande vid
styrelsesammanträden och ska tillse att
styrelseledamöterna regelbundet erhål-
ler den information som krävs för att följa
bolagets och koncernens finansiella ställ-
ning, likviditet och utveckling.
Koncernledningen består för närva-
rande av verkställande direktör, CFO,
operativ chef (COO), förvärvschef samt
kommunikations- och hållbarhetschef.
Fasadgruppens verkställande direktör är
Martin Jacobsson som tillträdde i sam-
band med årsstämman 2023. Han var
tidigare vice VD och förvärvschef i
koncernen.
Mer om koncernledningen återfinns
på sidan 53.
Ersättning till styrelsen
Årsstämman 2023 beslutade att styrelse-
arvode ska utgå med 520 000 kronor till
styrelsens ordförande och 260 000 kronor
vardera till övriga styrelseledamöter som
har valts av årsstämman samt att 80 000
kronor ska utgå till ordföranden i styrel-
sens revisionsutskott och att 50 000 kro-
nor ska utgå till ordföranden i styrelsens
ersättningsutskott.
Ytterligare information om ersättning till
styrelsen återfinns i not 4.
Riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare
Riktlinjer för ersättning till ledande befatt-
ningshavare fastställdes vid årsstämman
2023. Ersättningsprinciperna ska säker-
ställa ansvarsfulla ersättningsbeslut som
stödjer bolagets strategi, långsiktiga
intressen och hållbara affärsmetoder.
Löner och andra anställningsvillkor ska
ge koncernen möjlighet att behålla och
rekrytera kompetenta ledande befatt-
ningshavare till en rimlig kostnad.
Styrelsens sammansättning och närvaro
OBEROENDE MOT DELTAGANDE VID MÖTEN
Ledamot Befattning Invald
Bolaget och
bolagsledningen
Större
aktieägare
Styrelse-
möten
Revisions-
utskott
Ersättnings-
utskott
Ulrika Delby Ordförande 2019 Ja Ja 16/16 5/5 3/3
Christina Lindbäck Ledamot 2021 Ja Ja 15/16 2/2 -
Gunilla Öhman Ledamot 2020 Ja Ja 15/16 5/5 -
Tomas Georgiadis Ledamot 2020 Ja Ja 16/16 - 3/3
Tomas Ståhl Ledamot 2018 Ja Nej 16/16 5/5 3/3
Mats Karlsson Ledamot 2023 Nej Ja 10/11 - -
rsredovisning  asadgruppenroup 
49
Bolagsstyrning
Ersättningar till ledande befattnings-
havare kan bestå av en grundlön, rörlig
lön, pension och andra förmåner.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
finns på sidorna 5960. Ersättning till verkställande
direktör och koncernledning samt övriga förmåner
och anställnings villkor framgår av not 4.
Incitamentsprogram
Årsstämmorna 2021, 2022 och 2023 beslöt
att införa långsiktiga incitamentsprogram
för anställda i koncernen. Syftet med
incitamentsprogrammen är att skapa för-
utsättningar för att behålla och rekrytera
kompetent personal till koncernen, att
öka deltagarnas motivation, företags-
lojalitet och intressegemenskap med
bolagets aktieägare samt att främja eget
aktieägande i bolaget och därigenom
främja aktieägarvärde och bolagets lång-
siktiga värdeskapande.
Incitamentsprogrammen består av
teckningsoptioner (serie 2021/2024,
2022/2025 samt 2023/2026) som överlåtits
till koncernanställda till ett marknadspris
beräknat enligt Black & Scholes värderings-
modell. Varje teckningsoption ger inneha-
varen rätt att teckna en ny aktie i bolaget
vid en viss tidpunkt och till en förutbe-
stämd teckningskurs. Teckningskursen
motsvarar 125 procent av den genomsnitt-
liga volymvägda betalkursen för bolagets
aktier på Nasdaq Stockholm under de tio
senaste handelsdagarna före respektive
årsstämmas beslut om programmen.
Bolaget har under vissa förutsättning-
ar rätt att återköpa teckningsoptioner
från innehavare vars anställning i koncer-
nen upphör eller som önskar överlåta
sina teckningsoptioner till tredje man.
Mer information om villkoren för teckningsoptionerna
finns tillgänglig på bolagets webbplats.
Revisor
Revisorn ska granska Fasadgruppens
årsredovisning och bokring samt sty-
relsens och den verkställande direk-
rens förvaltning. Eftersom bolaget är ett
moderbolag ska revisorn även granska
koncernredovisningen och koncernbola-
gens inbördes förhållanden. Revision av
Fasadgruppens finansiella rapporter och
räkenskaper samt styrelsens och den
verkställande direktörens förvaltning
utförs i enlighet med god revisionssed i
Sverige. Efter varje räkenskapsår ska revi-
sorn lämna en revisionsberättelse och en
koncernrevisionsberättelse till årsstäm-
man. Vid årsstämman 2023 omvaldes revi-
sionsbolaget Deloitte AB som revisor för
perioden fram till årsstämman 2024. Ric-
hard Peters, auktoriserad revisor, är huvud-
ansvarig för revisionen av Fasadgruppen.
Incitamentsprogram
Max antal
teckningsoptioner
Antal tecknings-
optioner som överlåtits
Antal anställda som
förvärvat teckningsoptioner
Inbetald options-
premie (MSEK)
Tecknings-
period
Tecknings-
kurs (SEK)
Serie 2021/2024 923 010 501 472 65 7,9 Juni 2024 164,10
Serie 2022/2025 484 000 236 196 46 1,7 Juni 2025 179,80
Serie 2023/2026 500 000 213 410 68 4,3 Juni 2026 104,00
asadgruppenroup  rsredovisning 
50
Bolagsstyrning
Fasadgruppens arbete med intern styrning och kontroll ska säkerställa att den finansiella
rapporteringen är ändamålsenlig, korrekt och tillförlitlig i enlighet med tillämpliga lagar och regler.
I enlighet med aktiebolagslagen och
Svensk kod för bolagsstyrning ansvarar
styrelsen för att bolaget har en god intern
kontroll och effektiva processer som kan
säkerställa att den finansiella rappor-
teringen är ändamålsenlig, korrekt och
tillförlitlig i enlighet med tillämpliga lagar
och regler. Fasadgruppens internkontroll-
arbete är baserat på COSO-ramverket
för intern kontroll vilket har anpassats till
verksamheten. Kontrollmiljön utgör basen
för arbetet och själva processen är struk-
turerad i momenten riskbedömning, kon-
trollaktiviteter, utvärdering och rappor-
tering. Att informera och kommunicera
om risker, policyer, rutiner och kontroller
bidrar till att säkerställa en god riskhante-
ring och att riktiga affärsbeslut kan tas.
Ansvaret för att upprätthålla en effek-
tiv kontrollmiljö och bedriva det löpande
arbetet är delegerat till verkställande
direktören. CFO har det övergripande
ansvaret för att koordinera och följa upp
arbetet på det sätt som styrelsen beslutar.
I CFOs ansvar ingår att säkerställa att redo-
visning och rapportering inom koncernen
följer gällande lagar och normer samt att
nya standarder och tolkningsuttalanden
implementeras på ett korrekt sätt.
Kontrollmiljö
Kontrollmiljön utgör basen för den
interna styrningen och kontrollen avse-
ende den finansiella rapporteringen. Den
definieras genom policyer, instruktioner
och riktlinjer och upprätthålls med hjälp
av Fasadgruppens organisationsstruktur
med tydligt ansvar och befogenheter
baserade på gemensamma värderingar.
Fasadgruppens styrelse har etablerat
tydliga processer och arbetsordningar för
sitt arbete och för arbetsfördelningen mel-
lan styrelsen och den verkställande direk-
tören. För den finansiella rapporteringen
har styrelsen inrättat ett revisionsutskott.
Fasadgruppens viktigaste finansiella
styrdokument omfattar investerings-
policy, finanspolicy, attestinstruktion,
informations- och insiderpolicy, policy för
riskhantering och internkontroll, ekonom-
ihandbok och bolagsstyrningspolicy.
Riskbedömning
Fasadgruppen genomför årligen en risk-
analys med syftet att säkerställa korrekt
och tillförlitlig finansiell rapportering och
redovisning i enlighet med tillämpliga
lagar, regler och redovisningsstandarder.
Riskanalysen sker som en del av affärspla-
neringen för att ge en samlad riskbedöm-
ning där syftet är att identifiera, värdera
och hantera risker som hotar koncernens
affärsidé, vision och mål. Fasadgruppen
utgår från definitionen av risk som ’En
framtida händelse som hotar organisa-
tionens förmåga att uppnå sin vision och
sina långsiktiga mål. Riskbedömningen
sker inom riskkategorierna:
Omvärldsrisker
Operativa risker
Finansiella risker
Därutöver beaktas även Reviso-
rernas iakttagelser från bland annat
förvaltnings revisionen. De identifierade
riskerna bedöms baserat på:
Påverkan på affärsidé, vision och mål
Sannolikhet att risken kommer att
inträffa inom planeringsperioden
Effektivitet i befintliga kontrollåtgärder
I riskbedömningen ingår att identifiera
risker som kan uppstå om de grundläg-
gande kraven på den finansiella rap-
porteringen (fullständighet, riktighet,
värdering och rapportering) i koncernen
inte uppfylls samt risk för förlust eller
förskingring av tillgångar. För identifie-
rade kritiska risker genomlyses proces-
serna och tillhörande interna kontroller i
syfte att minimera risken. Verkställande
direktör rapporterar identifierade risker
till revisionsutskottet och styrelsen som
fattar beslut om vilka risker som är mest
väsentliga att beakta för att säkerställa en
god intern kontroll inom den finansiella
rapporteringen.
Styrelsens rapport om intern styrning och kontroll
avseende den finansiella rapporteringen
K
O
N
T
R
O
L
L
M
I
L
J
Ö
Information
och
kommunikation
Kontroll-
aktiviteter
Rapportering
Risk-
bedömning
Utvärdering
Fasadgruppens
internkontroll-
struktur
rsredovisning  asadgruppenroup 
51
Bolagsstyrning
Exempel på områden som anses mest
väsentliga att fokusera på är antaganden
kopplade till succesiv vinstavräkning
inom projektredovisningen, redovisning-
en av förvärv samt värdering av goodwill
och varumärken.
Kontrollaktiviteter
Fasadgruppen har inrättat ett antal kon-
trollaktiviteter för respektive huvudpro-
cess av sådant som ska vara etablerat och
fungera i riskhanteringsarbetet. Aktivite-
terna utgör viktiga verktyg som möjliggör
för styrelsen att leda och utvärdera infor-
mation från bolagsledningen, säkerställa
effektivitet i koncernens processer och ta
ansvar för identifierade risker.
Exempel är transaktionsrelaterade
kontroller kopplade till attest och inves-
teringar, utbetalningsrutiner och kon-
toavstämningar. Resultatuppföljningen
fungerar som ett viktigt komplement till
de kontroller som genomförs i ekonomi-
processerna.
Utvärdering och rapportering
Fasadgruppen har en koncernövergripan-
de övervakningsprocess genom vilken
verksamheter och funktioner följer upp
kontrollaktiviteterna och återrapporterar
status. En självutvärdering av internkon-
trollens effektivitet genomförs årligen för
samtliga processer. Verkställande direk-
ren är ansvarig för att presentera resulta-
tet för revisionsutskottet och styrelsen.
Information och kommunikation
Fasadgruppens kommunikation ska vara
långsiktig och förenlig med koncernens
varumärke, vision, affärsidé, strategier,
mål och värderingar. Informationen ska
vara korrekt, relevant och tydlig i enlighet
med tillämpliga lagar och regler. I syfte att
främja fullständig och korrekt informa-
tionsgivning i den finansiella rapporte-
ringen har Fasadgruppen en av styrelsen
antagen information- och insiderpolicy
som bland annat innehåller riktlinjer
för hantering av insiderinformation och
andra externa informationsskyldigheter.
Samtliga styrande dokument finns till-
gängliga via Fasadgruppens intranät.
Aktiviteter 2023
Nedan sammanfattas Fasadgruppens
huvudaktiviteter inom intern styrning
och kontroll under 2023:
Samtliga styrande dokument uppdate-
rades under året för att möta kravställ-
ningarna.
Arbetet med bokslutsrapporteringen
har fortsatt utvecklats och trimmats
under året för en snabbare kvartals-
rapportering.
Fortsatt arbete med att vidareutveckla
och förbättra kontrollaktiviteter inom
prioriterade processer i syfte att öka
antalet automatiserade kontroller och
vidareutveckla riskhanteringen med
fokus på den finansiella rapporte-
ringen.
Inrättande av en operativ lednings-
grupp i syfte att öka stöd och kontroll
avseende dotterbolagens verksam-
heter.
Planerade aktiviteter
Under 2024 kommer Fasadgruppen att
fortsätta utveckla arbetet med intern
styrning och kontroll. Följande planerade
aktiviteter ligger i fokus under det kom-
mande året:
Löpande anpassning av revisorernas
iakttagelser och kommentarer.
Arbete med framtagning av CSRD-
relaterade nyckeltal och implemente-
ring av stödsystemet Position Green
för att rapportera och följa upp aktu-
ella nyckeltal löpande.
Förstärkning av IT-organisationen
genom rekrytering av en IT-chef i syfte
att vidareutveckla arbetet med IT-
risker och IT strategiska roll långsiktigt.
Internrevision
Styrelsen har gjort bedömningen att
Fasadgruppen, utöver befintliga proces-
ser och funktioner för intern styrning och
kontroll, inte har behov av en formalise-
rad internrevision. Uppföljning utförs av
styrelse samt koncernledning och kon-
trollnivån bedöms för närvarande upp-
fylla bolagets behov. En årlig bedömning
görs huruvida en internrevisionsfunktion
anses nödvändig för att bibehålla god
kontroll inom Fasadgruppen.
Stockholm den 12 april 2024
Styrelsen
Revisorns yttrande om bolagsstyrningsrapporten
återfinns på sidan 103.
asadgruppenroup  rsredovisning 
52
Bolagsstyrning
Styrelse
ULRIKA DELLBY
Styrelseordförande
Invald: Styrelseordförande sedan maj 2022 (styrelse-
ledamot sedan maj 2020 och i bolag i Koncernen sedan
2019). Ordförande i ersättningsutskottet, ledamot i
revisionsutskottet.
Född: 1966.
Huvudsaklig utbildning: Civilekonom,
Handelshögskolan i Stockholm.
Övriga väsentliga uppdrag: Vice ordförande BICO Group
AB, Styrelseledamot i Lifco AB, Linc AB, Elanders AB,
Werksta, Dramaten samt i IVAs Näringslivsråd.
Bakgrund: Tidigare partner i BCG och inom Private Equity.
Tidigare styrelseledamot i bland annat SJ AB, Cybercom
och Kavli. Vice ordförande i Norrporten samt grundare
och ordförande för Hello World!.
Aktieinnehav: 68 000 aktier (genom bolag).
Bolagsförhållande: Oberoende i förhållande till Bolaget,
bolagsledningen och Bolagets större aktieägare.
Favoritfasad: Stadsbiblioteket i Stockholm
GUNILLA ÖHMAN
Styrelseledamot
Invald: Styrelseledamot sedan juni 2020.
Ledamot i revisionsutskottet.
Född: 1959
Huvudsaklig utbildning: Civilekonom,
Handelshögskolan i Stockholm.
Övriga väsentliga uppdrag: Konsult och ägare av Carrara
Communication AB. Uppdrag som IR-chef för NCAB
Group AB (publ) och Nimbus Group AB. Styrelseledamot
i Atvexa AB, Titania Holding AB och Dentalum Group AB.
Bakgrund: Tidigare informationsdirektör i SEB-koncer-
nen, Sveriges Riksbank och Bankstödsnämnden. Tidigare
styrelseledamot i Hoist Finance AB (publ), SJ AB, Oatly AB
och AMF Fonder AB.
Aktieinnehav: 6 350 aktier (genom bolag).
Bolagsförhållande: Oberoende i förhållande till Bolaget,
bolagsledningen och Bolagets större aktieägare.
Favoritfasad: Tändstickspalatset
TOMAS GEORGIADIS
Styrelseledamot
Invald: Styrelseledamot sedan juni 2020.
Ledamot i ersättningsutskottet.
Född: 1976
Huvudsaklig utbildning: Civilingenjör,
Linköpings tekniska högskola.
Övriga väsentliga uppdrag: vVD & CFO Sterner
Stenhus Holding AB och CFO Stenhus Fastigheter
i Norden AB (publ).
Bakgrund: Grundare och delägare av Sterner Stenhus
Holding-koncernen samt uppdrag i flera av koncernens
dotterbolag.
Aktieinnehav: 1 685 841 aktier (genom Sterner
Stenhus Holding AB).
Bolagsförhållande: Oberoende i förhållande till Bolaget,
bolagsledningen och Bolagets större aktieägare.
Favoritfasad: Parthenon
CHRISTINA LINDBÄCK
Styrelseledamot
Invald: Styrelseledamot sedan maj 2021.
Ledamot i revisionsutskottet.
Född: 1963
Huvudsaklig utbildning: Jur.kand.,
Stockholms universitet.
Övriga väsentliga uppdrag: Hållbarhets- och kommuni-
kationsdirektör för Ahlsellkoncernen. Styrelseledamot
i IQ Samhällsbyggnad, Stockholms Byggnadsförening
och Axfoundation. Ledamot av Ingenjörsvetenskaps-
akademien IVA.
Bakgrund: Tidigare hållbarhetschef för NCC-koncernen,
miljö- och kvalitetschef för Ragn-Sells AB, Departements-
råd miljödepartementet och styrelseordförande för
Miljömärkning Sverige AB.
Aktieinnehav: 2 500 aktier
Bolagsförhållande: Oberoende i förhållande till Bolaget,
bolagsledningen och Bolagets större aktieägare.
Favoritfasad: Aula Medica Karolinska Institutet
TOMAS SHL
Styrelseledamot
Invald: Styrelseledamot sedan juli 2018. Ordförande i
revisionsutskottet och ledamot i ersättningsutskottet.
Född: 1971
Huvudsaklig utbildning: Civilekonom, Lunds universitet.
Övriga väsentliga uppdrag: Styrelseledamot och
verkställande direktör i Connecting Capital Holding AB
samt uppdrag i flera av Connecting Capital Holding
AB:s dotterbolag. Styrelseledamot i United Power AB,
VA Nordic AB, El-Björn AB, AB Nesel och AB Axag.
Bakgrund: Tidigare ekonomi- och finanschef för LBI
International och Traction. Revisor Arthur Andersen.
Aktieinnehav: 200 000 aktier (genom bolag).
Bolagsförhållande: Oberoende i förhållande till Bolaget
och bolagsledningen. Inte oberoende i förhållande till
Bolagets större aktieägare eftersom Tomas är anställd
av Connecting Capital som äger mer än tio procent av
samtliga aktier och röster i Bolaget.
Favoritfasad: Landsort (fyr)
MATS KARLSSON
Styrelseledamot
Invald: Styrelseledamot sedan maj 2023
Född: 1973
Huvudsaklig utbildning: Gymnasieexamen.
Övriga väsentliga uppdrag: Styrelseledamot KFAB
Förvaltning och Kulturkonsulterna i Småland AB.
Bakgrund: Mats Karlsson var mellan år 2000–2021 verk-
ställande direktör för AB Karlssons Fasadrenovering,
som tillsammans med STARK Fasadrenovering bildade
Fasadgruppen år 2016. Han har mer än 25 års erfarenhet
från fasadbranschen.
Aktieinnehav: 1 998 704 aktier (genom bolag).
Bolagsförhållande: Inte oberoende i förhållande till
Bolaget och bolagsledningen eftersom han under den
senaste treårsperioden har varit anställd i Fasadgruppen.
Favoritfasad: Colosseum i Rom
rsredovisning  asadgruppenroup 
53
Bolagsstyrning
Koncernledning
MARTIN JACOBSSON
VD och koncernchef
Född: 1988
Verkställande direktör sedan 2023
(verksam i koncernen sedan 2018).
Huvudsaklig utbildning: Civilingenjör, Lunds
universitet.
Övriga väsentliga uppdrag:
Erfarenhet: Martin var mellan 2019–2023 vice VD
och förvärvschef i Fasadgruppen. Han har tidigare
arbetat som aktieanalytiker på Handelsbanken
Capital Markets.
Aktieinnehav: 490 000 aktier, 28 671 TO 2021/2024,
15 125 TO 2022/2025, 25 000 TO 2023/2026
Favoritfasad: Drottningholms Slott
CASPER TAMM
CFO
Född: 1961
Verksam i koncernen sedan 2020.
Huvudsaklig utbildning: Civilekonom, Lunds
universitet.
Övriga väsentliga uppdrag: Styrelseordförande
i HACEI AB.
Erfarenhet: Casper har omfattande erfarenhet
som ekonomi- och finansdirektör, bland annat
från den internationella Dow-koncernen, Teracom,
Swedol och SSM Holding AB.
Aktieinnehav: 28 575 aktier, 28 671 TO 2021/2024,
15 125 TO 2022/2025, 15 000 TO 2023/2026
Favoritfasad: Arvfurstens Palats
JOHAN CLAESSON
COO
Född: 1988
Verksam i koncernen sedan 2020.
Huvudsaklig utbildning: Bygg- och fastighetsekonom,
Högskolan i Halmstad
Övriga väsentliga uppdrag:
Erfarenhet: Johan har mångårig erfarenhet av
branschen och var tidigare bland annat affärs-
områdeschef och produktchef för fasadlösningar
på STO Scandinavia AB.
Aktieinnehav: 818 aktier, 2 000 TO 2021/2024,
2 000 TO 2023/2026
Favoritfasad: MP09 Black Panther
DANIÉL BERGMAN
Förvärvschef
Född: 1980
Verksam i koncernen sedan 2023.
Huvudsaklig utbildning: Civilekonom samt en
filosofie kandidatexamen i handelsrätt från
Uppsala universitet.
Övriga väsentliga uppdrag:
Erfarenhet: Daniél var mellan 2008–2022 VD
för Tello Service Partner, som förvärvades av
Fasadgruppen i februari 2021. Innan dess
arbetade han inom corporate finance på PwC.
Aktieinnehav: 2 961 aktier
Favoritfasad: Vasahuset i Uppsala
ADRIAN WESTMAN
Kommunikations- och hållbarhetschef
Född: 1985.
Verksam i koncernen sedan 2019.
Huvudsaklig utbildning: Examen i strategisk kommuni-
kation och PR, Berghs School of Communication. Studier
i företagsekonomi och ekonomisk historia, Stockholms
universitet.
Övriga väsentliga uppdrag: Styrelseledamot i Hypoteket
Fondförvaltning Sverige AB och NorQuant Technology AS.
Erfarenhet: Adrian har omfattande erfarenhet från
kommunikations- och IR-arbete, och har tidigare varit
partner på Fogel & Partners, informationschef på SBAB
samt IR-chef för Nordnet, Evolution och Instalco.
Aktieinnehav: 16 800 aktier, 15 000 TO 2021/2024,
15 000 TO 2022/2025, 15 000 TO 2023/2026
Favoritfasad: Stockholms stadshus
TO = Teckningsoptioner.
Revisor
Årsstämman 2023 omvalde Deloitte AB
som revisor för tiden intill slutet av
årsstämman 2024.
RICHARD PETERS
Auktoriserad revisor
Erfarenhet: Peter är medlem i FAR (bransch-
organisationen för revisorer) och har varit
huvudansvarig revisor för Fasadgruppen
sedan 2018.
Kontakt: Deloitte AB, 113 79 Stockholm.
asadgruppenroup  rsredovisning 
54
org. nr. 559158-4122
Finansiell information
Finansiell
information
INNEHÅLL
55 Förvaltningsberättelse
61 Finansiella rapporter
70 Noter
98 Nyckeltalsöversikt
99 Styrelsens undertecknande
100 Revisionsberättelse
rsredovisning  asadgruppenroup 
55
org. nr. 559158-4122
Finansiell information
Styrelsen och verkställande direktören för Fasadgruppen Group AB (publ) 559158–4122 (”bolaget”)
avger härmed årsredovisning och koncernredovisning för verksamhetsåret 2023-01-01–2023-12-31.
Där inget annat anges avser uppgifterna koncernen (”koncernen” eller ”Fasadgruppen”).
Koncernens verksamhet
Fasadgruppen är ledande helhetsleverantör av hållbara fasader
med lokal närvaro i Sverige, Norge, Danmark och Finland. Kon-
cernens huvudsakliga kunder är fastighetsägare, byggbolag,
fastighetsförvaltare, konsulter, bostadsrättsföreningar, stat,
kommun och regioner.
Fasadgruppens affärsidé är att förvärva och utveckla lokalt
ledande entreprenöriella specialistbolag för att kunna erbjuda
konkurrenskraftiga multidisciplinära lösningar genom samar-
bete och uppnå stordriftsfördelar och synergieffekter mellan
bolagen för att bidra till en hållbar fastighetsutveckling.
Sedan Fasadgruppen grundades har koncernen flerfaldigat
sin omsättning, drivet främst av förvärv men även genom orga-
nisk tillväxt. Under 2023 har Fasadgruppen tillträtt fyra verksam-
hetsförvärv varav ett inkråmsförvärv. Förvärv är en viktig del i
koncernens tillväxtstrategi och kandidater väljs noggrant uti-
från utvalda kriterier med krav på bland annat god lönsamhet,
geografiska lägen och långsiktig ledning. Förvärven har under
2023 stärkt koncernens omsättning med 46,2 MSEK och bidragit
med cirka 140 nya medarbetare samt tillfört ny kompetens.
Fasadgruppen har noterat många positiva effekter till följd
av den pågående konsolideringen av fasadmarknaden. I takt
med verksamhetens expansion nyttjar koncernen de synergief-
fekter som uppkommer mellan dotterbolagen vilket genererar
en organisation med låga omkostnader som på ett effektivt
sätt delar resurser, inköpsavtal och best practice. Fasadgruppen
består av moderbolaget och dess dotterbolag vilka samtliga har
en gedigen lokalkännedom och ett geografiskt ansvar. Fasad-
gruppens filosofi är att kunder ska kunna dra nytta av att anlita
en lokal och betrodd partner och därigenom spendera mindre
tid på att identifiera, kontakta och anlita separata entreprenörer
spridda över landet. Koncernen i sin nuvarande form grundades
2016 men dotterbolagen har en lång erfarenhet av komplexa
projekt i olika miljöer och inom flera discipliner. Exempelvis
grundades Ahlins Plåt AB och Haga Plåt i Umeå AB sina verksam-
heter 1909 respektive 1926.
Marknad
Fasadgruppens marknader präglas av långsiktig stabilitet, drivet
av ett underliggande renoveringsbehov i såväl bostads- som
kommersiella fastigheter. I samband med nybyggnation utgör
samtidigt fasadarbeten en kritisk och specialiserad aktivitet som
byggbolag i hög grad lägger ut på entreprenad. I tillägg till det
underliggande behovet av fasadarbeten bedöms trenden mot
mer energieffektiva fasadlösningar att kunna driva marknads-
tillväxten ytterligare.
Fasadgruppen fokuserar på marknadens mellansegment där
projektens storlek ligger mellan 1–100 MSEK men med en snitt-
storlek mellan 34 MSEK. I dessa projekt är referenser, kund-
relationer, lokal närvaro, korta ledtider och konkurrensmässig
prissättning viktiga faktorer för att vinna kontrakt. Medelstora
projekt medför lägre risk än stora projekt, över 100 MSEK, där
det kan vara svårt att uppskatta arbets- och materialkostnaden,
samtidigt som de har högre lönsamhet än i små projekt, under
1 MSEK, där konkurrensen ofta är hård mellan många små aktörer.
Baserat på detta har koncernen skapat en diversifierad struk-
tur med många mindre och flexibla bolag i ett flertal geogra-
fiska positioner. Dotterbolagens lokala VD:ar kan självständigt
fatta snabba affärsbeslut och anpassa sig till kundernas behov.
Koncernen har därmed en stabil plattform som skapar goda för-
utsättningar för en hållbar lönsam tillväxt framöver.
Fasader: Mur och puts är det största tjänsteområdet inom
fasader. Tjänster inom murning omfattar exempelvis omfog-
ning, förankring och tilläggsisolering av tegelfasader. Utöver
mur och puts har vissa dotterbolag specialistkompetens inom
andra fasadtyper, såsom exempelvis glasfasader.
Fönster och balkonger: Fönsterarbeten innefattar monte-
ring av nya fönster i samband med byggnadsarbete samt byte
eller renovering av befintliga fönster för att minimera energi-
förbrukningen och reducera ljudnivån. Balkongtjänster omfat-
tar bland annat renovering, rengöring, omgjutning, byten av
räcken och inglasningar.
Tak och plåt: Innefattar dels renovering av tak för att bättre
skydda byggnader, dels övriga tjänster inom taksäkerhetsan-
ordningar.
Övriga arbeten: Innefattar exempelvis fasadtvätt, stålkon-
struktioner, betongarbeten, kolfiberförstärkning, samt kakel-
och klinkerarbeten. Tjänsteområdet omfattar även uthyrning av
flera olika typer av byggnadsställningar för byggnadsarbeten,
inklusive hissar, lastare och skyddsutrustning.
Enligt en marknadsbedömning genomförd våren 2022
uppskattas den svenska fasadmarknadens omsättning till
cirka 36 mdr SEK, den norska till 37 mdr SEK, den danska till
cirka 27 mdr SEK och den finska till cirka 25 mdr SEK.
Förvaltningsberättelse
asadgruppenroup  rsredovisning 
56
org. nr. 559158-4122
Finansiell information
Verksamhetens utveckling 2023
Första kvartalet
Det första kvartalet präglades av en väntad säsongsmässigt låg
aktivitet, eftersom vissa fasadtjänster är svåra att utföra vid låga
temperaturer. Orderstocken ökade med 9,0 procent i kvartalet.
Omsättningen i det första kvartalet uppgick till 1 143,3 MSEK,
en ökning med 55 procent jämfört med motsvarande kvartal
föregående år. Den justerade EBITA-marginalen uppgick till
6,5 procent i kvartalet, jämfört med 5,9 procent i motsvarande
kvartal 2022.
Viktiga händelser under kvartalet
I januari meddelades att VD Pål Warolin kommer lämna sin roll
den 11 maj 2023 och att vice VD Martin Jacobsson utsetts till
VD för Fasadgruppen från och med den 12 maj 2023.
EU-parlamentet antog förslag om att öka renoveringstakten
i det europeiska fastighetsbeståndet.
Andra kvartalet
Omsättningen i det andra kvartalet uppgick till 1 309,6 MSEK,
en ökning med 7,6 procent jämfört med motsvarande kvartal
föregående år. Orderstocken vid utgången av perioden uppgick
till 3 528 MSEK, motsvarande en ökning med cirka 24 procent
från första kvartalet 2023. Justerad EBITA under första halvåret
förbättrades med 21 procent till 202 MSEK jämfört med mot-
svarande period i föregående år medan den justerade EBITA-
marginalen minskade från 8,5 till 8,2 procent. Konkurrensen i
Stockholm och Köpenhamn, som båda är stora marknader för
Fasadgruppen, har blivit något tuffare, vilket lett till en viss
marginalpress under andra kvartalet.
Viktiga händelser under kvartalet
I juni meddelades förvärvet av den danska balkongtillverkaren
Weldmatic A/S.
Fasadgruppens erhöll flera stora renoveringsuppdrag, bland
annat på två skolor i Stockholm och flerbostadshus i Oslo.
Tredje kvartalet
Skriv om:
Omsättningen för det tredje kvartalet uppgick till 1 259,2 MSEK,
en ökning med 4,2 procent jämfört med motsvarande kvartal
föregående år. Norge och Finland uppvisade positiv organisk
tillväxt, medan Sverige och Danmark utvecklades svagare
kopplat till hårdare marknadskonkurrens. Orderstocken ökade
med 7 procent, varav organisk tillväxt om 5 procent, jämfört
motsvarande tidpunkt föregående år och uppgick vid utgången
av delårsperioden till 3 410 MSEK. Justerad EBITA under nio-
månadersperioden ökade med 4 procent till 320 MSEK medan
den justerade EBITA-marginalen minskade från 9,7 till 8,6 procent.
Viktiga händelser under kvartalet
Fasadgruppen ingick avtal om förvärv av fasadentreprenören
Rosborg Entreprenad samt konkursboet från balkongspecialisten
Teknova.
Fasadgruppen anslöt sig till Science Based Targets initiative.
Fjärde kvartalet
I det fjärde kvartalet ökade omsättningen med 1 procent till
1 397,5 MSEK, medan den minskade med 2 procent organiskt i
lokal valuta vilket helt kan härledas den svenska verksamheten.
Norge, Danmark och Finland uppvisade alla organisk tillväxt i
kvartalet. Utvecklingen påverkades till viss del av ovanligt kalla
temperaturer i delar av november och december, vilket fick någ-
ra projekt att skjutas framåt. Den justerade EBITA-marginalen
uppgick till 9,1 procent, jämfört med 9,0 procent motsvarande
kvartal föregående år.
Viktiga händelser under kvartalet
Fasadgruppen tillträdde förvärven av Rosborg Entreprenad
och Surface Byggställningar samt stärkte Alnovas produktions-
kapacitet genom inkråmsförvärv av Teknova.
Fasadgruppen ingick avtal om förvärv av danska balkong-
specialisten Alument.
Nettoomsättning och resultat
Nettoomsättningen för helåret 2023 uppgick till 5 109,7 MSEK
(4 547,7), en total ökning om 12,4 procent jämfört med samma
period föregående år. Ökningen utgörs av organisk tillväxt om
+2,8 procent i lokal valuta, valutakursförändringar om +0,6 pro-
cent och förvärvad tillväxt om +8,9 procent. Den organiska till-
växten har huvudsakligen påverkats av effekter från kostnads-
inflation på materialsidan under första kvartalet. Under januari
till december 2023 har Fasadgruppen tillträtt fyra verksamhets-
förvärv varav ett inkråmsförvärv. Mer information om förvärv
under perioden januari–december 2023 finns i not 9.
EBITA för helåret 2023 uppgick till 421,2 MSEK (421,9) och
justerad EBITA till 448,0 MSEK (431,6). Jämförelsestörande poster
under perioden uppgick som helhet till -26,8 MSEK (-9,8) och
justerad EBITA-marginal till 8,8 procent (9,5). Prisbilden mot kund
kunde hanteras tillfredställande under första kvartalet med
positiva effekter på marginalen men påverkades negativt av en
ökad konkurrens i Sverige och framförallt i storstads regionerna
under årets övriga tre kvartal. Övriga rörelseintäkter/-kostnader
har påverkats väsentligt av gjorda omvärderingar för villkorade
tilläggsköpeskillingar under perioden, +45,0 MSEK (+152,7)
respektive -61,5 MSEK (-141,7), posterna behandlas som jämfö-
relsestörande, se även not 6 och 7. Finansnettot för perioden
uppgick till -101,9 MSEK (-38,2). Räntekostnader på lån från
rsredovisning  asadgruppenroup 
57
org. nr. 559158-4122
Finansiell information
kreditgivare utgjorde -92,8 MSEK (- 30,1). Diskontering av
tilläggs köpeskillingar påverkade finansnettot negativt med
-7,7 MSEK för innevarande period och upplösta periodiserade
kostnader från tidigare finansieringsupplägg i samband med
finansierings omläggning under augusti månad med ytterligare
-2,7 MSEK. Periodens resultat uppgick till 219,2 MSEK (271,9) vil-
ket motsvarar ett resultat per aktie på 4,42 SEK (5,62) före och
efter utspädning. Den effektiva skattesatsen uppgick till 27,4
procent (21,5). Skillnaden i effektiv skattesats mellan perio-
derna kan hänföras till en justering av koncernens skattemässigt
avdragsgilla ränta i Sverige som gett en ökad skattekostnad med
ca 10 MSEK i perioden, skillnader i nettoeffekter från omvärde-
ring av tilläggsköpeskillingar som inte är inkomstskattepliktiga
samt en positiv justering av uppskjuten skatt i jämförelseperio-
den med 3,0 MSEK i ett av våra norska dotterbolag.
Orderstock
Orderstocken vid utgången av december 2023 uppgick till
2 867,0 MSEK (2 983,3), en minskning med -3,9 procent. Minsk-
ningen utgörs av negativ organisk tillväxt om -4,2 procent i lokal
valuta, valutakursförändringar om -1,3 procent och förvärvad
tillväxt om +1,6 procent. Ur ett geografiskt perspektiv var order-
stocksutvecklingen avtagande i Norge och Sverige och positiv
i Danmark och Finland.
Finansiell ställning och finansiering
Vid utgången av perioden uppgick det egna kapitalet till
2 182,3 MSEK (2 092,5). Förändringen i det egna kapitalet mellan
periodsluten kan hänföras till återköp av egna aktier, -3,8 MSEK,
optionslikvider, +4,3 MSEK, och utdelning, -84,4 MSEK. Reste-
rande förändring av det egna kapitalet kan hänföras till perio-
dens totalresultat. Räntebärande nettoskuld uppgick per den
31 december 2023 till 1 240,2 MSEK (1 274,3). I den räntebärande
nettoskulden inkluderas leasingskuld uppgående till 168,1 MSEK
(166,8). Tilläggsköpeskillingar är inte inkluderade i den ränte-
bärande nettoskulden och uppgick per den 31 december 2023
till 232,5 MSEK (271,5). Räntebindningstiden varierar mellan
16 månader på den upptagna räntebärande skulden och den
genomsnittliga betalda räntekostnaden för perioden januari-
december 2023 uppgick till cirka 5,8 procent (2,0). Fasadgrup-
pens räntebärande nettoskuld i relation till justerad EBITDA 12M
(ej på proformabasis) uppgick vid slutet av perioden till
2,3 gånger (2,5). Koncernens likvida medel och andra kortfris-
tiga placeringar uppgick den 31 december 2023 till 467,6 MSEK
(452,6). Utöver likvida medel och andra kortfristiga placeringar
fanns outnyttjade kreditramar uppgående till cirka 1 133 MSEK
vid periodens utgång. Under augusti månad har koncernens
tidigare totala finansiering refinansierats och den tillgängliga
ramen utökats med cirka 600 MSEK.
Kassaflöde och investeringar
Förändringen av rörelsekapitalet för helåret 2023 var markant
bättre än jämförelseperioden och uppgick till 123,9 MSEK (-45,2).
Den starka utvecklingen för rörelsekapitalet bedöms till viss
del bero på att bolagen återgått till att köpa material närmare
inpå projektgenomförandet, till skillnad från de tidigarelagda
inköp som skedde i syfte att bevara marginal under material-
kostnadsinflationen 2022. Utvecklingen är även ett resultat av
de åtgärder som implementerats sedan årsskiftet för att för-
bättra rörelsekapitalbindningen inom koncernen och som nu
börjar bära frukt. Det operativa kassafdet ökade till 547,6 MSEK
(401,7) som ett direkt resultat av den positiva rörelsekapital-
utvecklingen innevarande period. Koncernens nettoinveste-
ringar i materiella anläggningstillgångar uppgick för perioden
januari till december 2023 till -99,4 MSEK (-57,1). Ökningen mel-
lan perioderna är huvudsakligen hänförlig till en större inves-
tering i byggställning under andra kvartalet i år uppgående till
22,2 MSEK i ställningsbolaget Rapid. Avskrivningar på anlägg-
ningstillgångar uppgick för perioden till -119,3 MSEK (-119,4),
av dessa utgjorde avskrivningar på förvärvade immateriella
tillgångar som kundrelationer -17,3 MSEK (-37,3). Investeringar i
bolagsförvärv uppgick för perioden januari till december 2023
till -112,7 MSEK (-916,6). Villkorade köpeskillingar avseende
tidigare års förvärv utbetalades med netto 107,3 MSEK under
helåret 2023.
Moderbolaget
Fasadgruppen Group AB:s verksamhet utgörs av holdingverk-
samhet för koncernen och huvudkontorsfunktioner som kon-
cernövergripande ledning, administration och finansfunktion.
Intäkter utgörs av management fee från koncernbolag för kon-
cernövergripande tjänster och kostnader som moderbolaget
har tillhandahållit. Finansnettot utgörs huvudsakligen av utdel-
ningar och ränteintäkter från koncernbolag samt räntekost-
nader från extern finansiering. Resultatet för perioden januari
till december uppgick till 79,7 MSEK (47,9). Tillgångarna, utgörs
huvudsakligen av andelar och fordringar på koncernbolaget
Fasadgruppen Norden AB, uppgick vid periodens utgång till
3 110,6 MSEK (3 103,8). Eget kapital uppgick per balansdagen
till 1 520,2 MSEK (1 524,3). Antalet anställda i moderbolaget
uppgick vid periodens utgång till 2 personer (3).
asadgruppenroup  rsredovisning 
58
org. nr. 559158-4122
Finansiell information
Säsongsvariationer
Fasadgruppens verksamhet och marknad är till viss del påver-
kad av säsongsvariationer. Årets inledande kvartal är i regel sva-
gare än resterande niomånadersperiod då vinterförhållanden
kan försvåra exempelvis takarbeten och andra utomhustjänster.
Vid låga temperaturer försämras förutsättningarna för puts- och
murbruk att härda till förväntad hållfasthetsnivå varför omfat-
tande projekt inom murning och putsning undviks vintertid.
Koncernens diversifierade struktur avseende såväl erbjudande
som geografisk närvaro begränsar dock till viss del exponering-
en mot säsongsvariationer.
Incitamentsprogram
Årsstämmorna 2021, 2022 och 2023 beslutade om långsiktiga
incitamentsprogram för anställda i koncernen bestående av teck-
ningsoptioner. Varje teckningsoption ger innehavaren rätt att
teckna en ny aktie i bolaget till en förutbestämd teckningskurs
och teckningsperiod. Teckningskursen motsvarar 125 procent av
den genomsnittliga volymvägda betalkursen för bolagets aktie
på Nasdaq Stockholm under de tio senaste handelsdagarna före
respektive årsstämma som beslutat om incitamentsprogram-
men. Se även tabell nedan för en sammanfattning över de på-
ende teckningsoptionsprogrammen. Läs mer om teckningsop-
tionsprogrammen i not 4, Ersättning till anställda och styrelse.
Teckningsoptionerna har överlåtits till anställda till ett mark-
nadspris beräknat enligt Black & Scholes värderingsmodell.
De teckningsoptioner som inte har överlåtits till anställda har
överlåtits vederlagsfritt till bolagets helägda dotterbolag
Fasadgruppen Norden AB.
Bolaget har under vissa förutsättningar rätt att återköpa
teckningsoptioner från innehavare vars anställning i koncernen
upphör eller som önskar överlåta sina teckningsoptioner till
tredje man. Mer information om villkoren för teckningsoptio-
nerna finns tillgänglig på bolagets webbplats.
I tabellen nedan redovisas en sammanfattning över de
pågående teckningsoptionsprogrammen.
Aktien och aktiekapitalet
Efter återköp av 68 741 aktier under fjärde kvartalet 2023 upp-
gick antalet aktier och röster per den 31 december 2023 till
49 555 089 med ett aktiekapital om 2,5 MSEK motsvarande ett
kvotvärde om 0,05 SEK per aktie. Bolagets tre största ägare
vid utgången av 2023 var Capital Group, Connecting Capital
och Swedbank Robur Fonder.
Fasadgruppens styrelse beslutade den 13 november 2023
med stöd av bemyndigandet från årsstämman den 11 maj 2023
att inleda ett program för återköp av egna aktier om högst
50 miljoner SEK. Syftet med återköpsprogrammet är att
Fasadgruppen ska kunna använda återköpta egna aktier för att
finansiera framtida förvärv samt att kunna optimera bolagets
kapital struktur och skapa värde för bolagets aktieägare.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Fasadgruppens verksamhet påverkas av ett antal risker vars
effekter på resultat och finansiell ställning kan kontrolleras
i varierande grad. Vid bedömning av koncernens framtida
utveckling är det av vikt att vid sidan av eventuella möjligheter
till resultattillväxt även beakta riskfaktorerna. Koncernen utsätts
för olika typer av risker i sin verksamhet kategoriserade som
operativa risker, finansiella risker och omvärldsrisker. Omvärlds-
riskerna härleds i huvudsak till faktorer utanför Fasadgruppens
egen verksamhet, exempelvis den makroekonomiska utveck-
lingen på koncernens huvudmarknader. De operativa riskerna
är relaterade till den dagliga verksamheten som bland annat
anbuds givning, kapacitetsutnyttjande, vinstavräkning och pris-
risker. De finansiella riskerna relaterar bland annat till likviditet
och lånefinansiering. Riskhanteringen är tydligt definierad i
Fasadgruppens ledningssystem vilket förebygger och minskar
koncernens riskexponering. Målet med koncernens riskhante-
ring är att identifiera, mäta, kontrollera och begränsa riskerna i
verksamheten.
2023 inleddes med den högsta inflationen i Sverige på över
30 år. De makroekonomiska utmaningarna, i kombination med
eskalerande geopolitiska spänningar globalt, bidrog till en fort-
satt osäkerhet på marknaden under året. Även om Fasadgrup-
pen inte har en direkt exponering mot Ryssland och Ukraina,
påverkas verksamheten av det allmänna konjunkturläget och
marknadsutvecklingen, precis som alla andra företag. Under
årets gång började emellertid inflationen att avta i takt med
en inbromsande ekonomi, vilket har lett till en generellt ökad
konkurrens. Även om bygg- och fastighetssektorn präglats av
osäkerhet och en nedåtgående konjunktur, har påverkan på
Incitamentsprogram
Max antal
teckningsoptioner
Antal tecknings-
optioner som överlåtits
Antal anställda som
förvärvat teckningsoptioner
Inbetald options-
premie (MSEK)
Tecknings-
period
Tecknings-
kurs (SEK)
Serie 2021/2024 923 010 501 472 65 8,0 Juni 2024 164,10
Serie 2022/2025 484 000 236 196 46 1,7 Juni 2025 179,80
Serie 2023/2026 500 000 213 410 68 4,3 Juni 2026 104,00
rsredovisning  asadgruppenroup 
59
org. nr. 559158-4122
Finansiell information
Fasadgruppen hittills varit begränsad. Det beror till stor del på
koncernens starka närvaro på renoveringsmarknaden, som står
för cirka 80 procent av omsättningen. Renoveringssektorn har
fortsatt att visa en stabil efterfrågan, driven av det underlig-
gande renoveringsbehovet av det åldrande fastighetsbeståndet
i Norden, i kombination med nya EU-direktiv som ställer hårdare
krav på fastigheters energiprestanda. Den stigande ränteni-
våns konsekvenser i ett längre perspektiv, som huvudsakligen
bedöms vara av generell konjunkturkaraktär, är fortsatt svåra att
överblicka. Koncernen fortsätter följa utvecklingen noga som en
del av sitt löpande riskhanteringsarbete och gör anpassningar
när det krävs.
Mer information om koncernens risker finns på sidorna 22–25.
Hållbarhetsrapport
Hållbarhet är en integrerad del av Fasadgruppens verksamhet
och därr även en integrerad del av årsredovisningen. I enlighet
med ÅRL 6 kap 11§ har koncernen valt att upprätta hållbarhets-
rapporten som en från förvaltningsberättelsen avskild rapport.
Den lagstadgade hållbarhetsrapporten är integrerad i verksam-
hetsberättelsen på sidorna 2641. Upplysningar i enlighet med
EU:s Taxonomiförordning presenteras i hållbarhetsrapporten på
sidorna 39–41. Riskanalysen avseende hållbarhetsfrågor är inklu-
derad i det samlade riskavsnittet på sidorna 22–25. Mångfalds-
policyn beskrivs i bolagsstyrningsrapporten på sidan 45.
Medarbetare
Fasadgruppen har en decentraliserad och dedikerad organisa-
tion för att driva verksamheten framåt. Koncernen hade 2 069
anställda (1 975) per den 31 december 2023 varav 90 kvinnor
(85). Medeltalet anställda för perioden januari till december
2023 uppgick till 2 001 anställda (1 807). Förändringen mot jäm-
förelseperioden är huvudsakligen hänförlig till nya verksam-
hetsförvärv mellan perioderna.
För ytterligare information, se not 4 Ersättning till anställda
och styrelse. Fasadgruppen främjar en arbetsplats som värde-
sätter jämställdhet och mångfald. Koncernens uppförandekod
och mångfaldspolicy sätter ramen för koncernens arbete för
inkludering och lika behandling. Medarbetarsamtal genomförs
för att kartlägga och säkerställa kompetens, utveckling och
trivsel. Fasadgruppen bedriver ett gediget hälso- och säkerhets-
arbete inom hela organisationen i enlighet med SAM (systema-
tiskt arbetsmiljöarbete).
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Styrelsen föreslår att nedanstående riktlinjer för ersättningar till
bolagets ledande befattningshavare ska tillämpas på ersättning-
ar som bolaget avtalar om efter årsstämman 2024. Riktlinjerna
omfattar inte ersättningar som bolagsstämman beslutar om.
Skillnaden jämfört med de ersättningsriktlinjer som årsstäm-
man 2022 beslutade att anta är, bland annat, att kriterierna som
ska uppfyllas för att rörliga löner ska betalas ut har förtydligats
till att vara knutna till både finansiella och hållbarhetsrelaterade
områden, att den rörliga lönen maximalt kan uppgå till 75 pro-
cent jämfört med tidigare 50 procent samt att en återinveste-
ringskomponent tillfogats principerna för rörlig lön. Dessutom
har ett avsnitt om aktierelaterade incitamentsprogram tagits
bort eftersom dessa beslutas av bolagsstämma.
Med ledande befattningshavare avses i dessa riktlinjer den
verkställande direktören, medlemmar av bolagets koncern-
ledning samt styrelseledamöter i bolaget som har ingått ett
anställningsavtal eller konsultavtal med bolaget eller ett annat
koncernbolag. Bolagets ersättningsprinciper ska säkerställa
ansvarsfulla ersättningsbeslut som stödjer bolagets strategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet. Löner och andra anställ-
ningsvillkor ska ge koncernen möjlighet att behålla och rekry-
tera kompetenta ledande befattningshavare till en rimlig kost-
nad. Ersättningar till ledande befattningshavare kan bestå av en
grundlön, rörlig lön, pension och andra förmåner. Dessutom kan
årsstämman, oaktat dessa principer, besluta om aktie- och aktie-
skursrelaterade incitamentsprogram.
Grundlöner ska vara marknadsmässiga och baseras på den
ledande befattningshavarens ansvar, kompetens och prestation.
Rörliga löner ska vara marknadsmässiga och baseras på den
ledande befattningshavarens ansvar, kompetens och presta-
tion. Utbetalning av rörliga löner ska vara villkorad av att ett
antal förutbestämda kriterier uppfylls. Kriterierna ska vara knut-
na till både finansiella och hållbarhetsrelaterade områden samt
vara utformade för att främja bolagets strategi och långsiktiga
värdeskapande.
Bedömningen av om målen för utbetalning är uppfyllda ska
göras när den relevanta mätperioden för målen har avslutats.
Styrelsens ersättningsutskott är ansvarigt för bedömningen
såvitt avser rörlig lön till den verkställande direkren. Den verk-
ställande direktören är ansvarig för bedömningen såvitt avser
rörlig lön till andra ledande befattningshavare.
Rörlig lön ska inte överstiga 75 procent av den årliga grund-
lönen (dvs. årlig kontant lön exklusive pensioner, förmåner och
liknande).
Ett belopp motsvarande 25 procent av den rörliga lön som
den ledande befattningshavaren erhåller innan avdrag för
inkomstskatt (dvs bruttobeloppet) ska användas till förvärv av
aktier i Fasadgruppen. Aktierna som förvärvas ska, med förbe-
håll för vissa sedvanliga undantag, behållas i minst tre år. Syftet
asadgruppenroup  rsredovisning 
60
org. nr. 559158-4122
Finansiell information
med att reservera en del av den rörliga lönen till förvärv av aktier
i Fasadgruppen är att öka de ledande befattningshavarnas
långsiktighet i bolaget och därigenom gynna dess strategi och
långsiktiga värdeskapande. Normalt ska de ledande befatt-
ningshavarnas förvärv av Fasadgruppen-aktier med den rörliga
lönedelen ske i maj–juni, med tillämpning av gällande regler om
marknadsmissbruk.
Bolaget har rätt att återkräva utbetald rörlig lön om den har
beräknats eller betalats ut på felaktiga grunder.
Avtal avseende pensioner ska, där så är möjligt, vara avgifts-
baserade och utformas i enlighet med de nivåer och den praxis
som gäller i det land där den ledande befattningshavaren är
anställd. Pensionspremierna för premiebestämd pension ska
uppgå till högst 40 procent av den årliga grundlönen (dvs. årlig
kontant lön exklusive pensioner, förmåner och liknande) om inte
annat gäller enligt tillämpliga kollektivavtal.
Andra förmåner får innefatta t.ex. livförsäkring, sjukvårdsför-
säkring och bilförmåner. Premier och andra kostnader hänför-
liga till sådana förmåner får uppgå till högst 15 procent av den
årliga grundlönen (dvs. årlig kontant lön exklusive pensioner,
förmåner och liknande).
Grundlön under uppsägningstid och avgångsvederlag,
inklusive ersättning för eventuell konkurrensbegränsning, ska
sammantaget inte överstiga ett belopp motsvarande den fasta
lönen för två år.
Om styrelseledamot utför arbete för koncernen utöver det
ordinarie styrelsearbetet ska marknadsmässigt konsultarvode
kunna utgå.
Dessa riktlinjer har upprättats av styrelsen efter beredning i
styrelsens ersättningsutskott. Vid ersättningsutskottets bered-
ning av om riktlinjerna och de begränsningar som gäller enligt
riktlinjerna är rimliga har ersättningsutskottet beaktat uppgif-
ter om den totala ersättningen till bolagets samtliga anställda,
inklusive olika ersättningskomponenter samt ersättningens
ökning och ökningstakt över tid.
Ersättningsutskottet ska följa och utvärdera program för rör-
lig lön till ledande befattningshavare, tillämpningen av dessa
riktlinjer samt gällande ersättningsstrukturer och ersättningsni-
våer i bolaget.
Ledamöterna i ersättningsutskottet är oberoende i förhål-
lande till bolaget och bolagsledningen. Den verkställande direk-
tören och de övriga medlemmarna i koncernledningen deltar
inte i behandling av och beslut i ersättningsrelaterade frågor i
den mån de berörs av frågorna.
Dessa riktlinjer ska gälla till dess att nya riktlinjer har antagits
av bolagsstämman. Styrelsen ska upprätta förslag till nya ersätt-
ningsriktlinjer när det uppkommer behov av väsentliga ändring-
ar av riktlinjerna, dock minst vart fjärde år.
Vid översyn av riktlinjerna ska bolaget beskriva alla bety-
dande förändringar och hur aktieägarnas eventuella synpunkter
har beaktats.
Styrelsen har rätt att helt eller delvis frångå riktlinjerna om
styrelsen bedömer att det i ett enskilt fall finns särskilda skäl
som motiverar det och om ett avsteg är nödvändigt för att till-
godose bolagets långsiktiga intressen och hållbarhet eller för
att säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft.
Bolagsstyrningsrapport
Bolagsstyrningsrapporten finns som en separat del av
Fasadgruppens årsredovisning 2023 och utgör inte del av de
formella årsredovisningshandlingarna, se sidorna 42–53.
Väsentliga händelser efter årets utgång
Väsentliga händelser efter räkenskapsårets utgång framgår av
not 27 Händelser efter balansdagen.
Framtidsutsikter
På den nordiska marknaden förväntas ett fortsatt stabilt under-
liggande renoveringsbehov framgent. Underliggande driv-
krafter såsom urbanisering, bostadsbrist, det hårda nordiska
väderklimatet och ökat fokus på förbättrad energieffektivitet i
byggnader bedöms leda till fortsatt god investeringsvilja bland
koncernens kundgrupper, vilket indikerar en fortsatt långsiktig
tillväxtpotential för Fasadgruppen. Koncernen har en väl under-
byggd förvärvsstrategi och de framtida förvärvsmöjligheterna
bedöms som fortsatt goda. Koncernens finansiella bas skapar
stabilitet och underlättar såväl investeringar som förvärv. Fasad-
gruppen fortsätter att utveckla hållbarhetsarbetet med fokus på
lönsamhet och de produkter som utvecklas för framtidens håll-
bara fasadlösningar som ska stärka kundernas konkurrenskraft.
Koncernen är fast besluten att driva både det dagliga förbätt-
ringsarbetet i verksamheten och omvandlingen av fasadbran-
schen mot säkra och mer hållbara lösningar.
Läs även om hur koncernen arbetar för att motverka eventu-
ella risker till följd av material- och energibrist i flera branscher
samt stigande räntenivåer under avsnittet Risker och osäker-
hetsfaktorer.
Förslag till vinstdisposition
Styrelsens förslag till vinstdisposition till årsstämman 2023
framgår av not 26 Förslag till vinstdisposition.
rsredovisning  asadgruppenroup 
61
org. nr. 559158-4122
Finansiell information
Koncernens rapport över totalresultat
MSEK Not 2023 2022
Nettoomsättning 2 5 109,7 4 547,7
Övriga rörelseintäkter 61,4 179,9
Rörelsens intäkter 5 171,1 4 727,6
Råvaror och förnödenheter -2 680,8 -2 428,5
Kostnader för ersättningar till anställda 4, 5 -1 565,4 -1 347,1
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar 6 -119,3 -119,4
Övriga rörelsekostnader 3 -401,8 -448,0
Rörelsens kostnader -4 767,3 -4 343,0
Rörelseresultat 403,8 384,6
Finansiella intäkter 7 28,0 10,3
Finansiella kostnader 7 -130,0 -48,5
Resultat från finansiella poster -101,9 -38,2
Resultat efter finansiella poster 301,9 346,3
Skatt på årets resultat 8 -82,7 -74,4
Årets resultat 219,2 271,9
Årets övriga totalresultat:
Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen:
Valutakursdifferenser vid omräkning av utlandsverksamheter -50,1 72,9
Säkring av nettoinvestering 5,8 -
Skatt hänförlig till komponenter i övrigt totalresultat -1,2 -
Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen:
Årets övriga totalresultat, netto efter skatt -45,4 72,9
Totalresultat för året 173,7 344,8
Årets totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 173,7 344,8
Innehav utan bestämmande inflytande - -
Årets resultat per aktie före utspädning, SEK 4,42 5,62
Årets resultat per aktie efter utspädning, SEK 4,42 5,62
Genomsnittligt antal aktier före utspädning 49 615 784 48 360 099
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 49 615 784 48 360 099
Faktiskt antal aktier vid periodens slut 49 555 089 49 623 830
asadgruppenroup  rsredovisning 
62
org. nr. 559158-4122
Finansiell information
Koncernens rapport över finansiell ställning
MSEK Not 2023-12-31 2022-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella tillgångar
Goodwill 10 2 917,3 2 842,3
Varumärken 10 432,0 406,7
Kundrelationer 10 0,1 17,0
Övriga immateriella tillgångar 10 1,5 1,8
Summa immateriella tillgångar 3 350,9 3 267,8
Materiella anläggningstillgångar
Nyttjanderättstillgångar 6 169,3 163,3
Byggnader och mark 11 2,4 2,4
Inventarier 11 139,4 116,3
Summa materiella anläggningstillgångar 311,1 282,0
Finansiella anläggningstllgångar
Långfristiga värdepappersinnehav 0,6 0,5
Uppskjutna skattefordringar 8 5,0 1,8
Andra långfristiga fordringar 6,2 2,0
Summa finansiella anäggningstillgångar 11,9 4,3
Summa anläggningstillgångar 3 673,9 3 554,1
Omsättningstillgångar 14
Varulager 29,4 25,5
Kundfordringar 13, 15 721,5 702,3
Avtalstillgångar 16 215,1 211,3
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 17 46,9 36,1
Kortfristiga fordringar 57,8 67,6
Likvida medel 18 467,6 452,6
Summa omsättningstillgångar 1 538,2 1 495,4
SUMMA TILLGÅNGAR 5 212,0 5 049,5
rsredovisning  asadgruppenroup 
63
org. nr. 559158-4122
Finansiell information
MSEK Not 2023-12-31 2022-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 19
Aktiekapital 2,5 2,5
Övrigt tillskjutet kapital 1 423,9 1 423,4
Reserver 43,0 88,5
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat 712,9 578,1
Summa eget kapital 2 182,3 2 092,5
Långfristiga skulder 13, 14
Skulder till kreditinstitut 21 1 430,9 1 421,0
Långfristiga leasingskulder 102,3 102,1
Uppskjutna skatteskulder 8 146,3 122,6
Avsättningar 20 8,5 10,7
Övriga långfristiga skulder 14 130,4 187,4
Summa långfristiga skulder 1 818,3 1 843,8
Kortfristiga skulder 13, 14
Skulder till kreditinstitut 21 108,8 139,1
Kortfristiga leasingskulder 6 65,8 64,8
Leverantörsskulder 385,9 356,4
Aktuella skatteskulder 25,0 43,6
Avtalsskulder 22 109,6 165,2
Övriga skulder 243,8 138,6
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 23 272,4 205,6
Summa kortfristiga skulder 1 211,3 1 113,3
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 5 212,0 5 049,5
asadgruppenroup  rsredovisning 
64
org. nr. 559158-4122
Finansiell information
Koncernens rapport över förändring i eget kapital
MSEK Not
Aktie-
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Balanserade
vinstmedel
inkl. årets
resultat Reserver
Totalt
eget
kapital
Eget kapital 2022-01-01 2,3 887,3 364,4 15,6 1 269,6
Totalresultat
Årets resultat 271,9 271,9
Årets övriga totalresultat:
Valutakursdifferenser vid omräkning
av utlandsverksamheter 72,9 72,9
Summa totalresultat - - 271,9 72,9 344,8
Transaktioner med ägarna
Utdelning -58,3 -58,3
Optionlikvid 1,7 1,7
Riktad nyemission 0,2 409,4 409,5
Kvittningsemission 0,1 125,1 125,2
Summa transaktioner med ägarna 0,2 536,1 -58,3 - 478,0
Eget kapital 2022-12-31 19 2,5 1 423,4 578,1 88,5 2 092,5
Eget kapital 2023-01-01 2,5 1 423,4 578,1 88,5 2 092,5
Totalresultat
Årets resultat 219,2 219,2
Årets övriga totalresultat:
Valutakursdifferenser vid omräkning
av utlandsverksamheter
-50,1 -50,1
Säkring av nettoinvestering 5,8 5,8
Inkomstskatt hänförlig till komponenter
i övrigt totalresultat -1,2 -1,2
Summa totalresultat - - 219,2 -45,5 173,7
Transaktioner med ägarna
Utdelning -84,4 -84,4
Optionlikvid 4,3 4,3
Återköp egna aktier -3,8 -3,8
Summa transaktioner med ägarna 0,0 0,5 -84,4 - -83,9
Eget kapital 2023-12-31 19 2,5 1 423,9 712,9 43,0 2 182,3
rsredovisning  asadgruppenroup 
65
org. nr. 559158-4122
Finansiell information
Koncernens rapport över kassaflöden
MSEK Not 2023 2022
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
Resultat efter finansiella poster 301,9 346,3
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 24 251,4 117,2
Förändringar av rörelsekapital:
Förändring i varulager 1,9 2,7
Förändring i fordringar 5,8 -156,1
Förändring i skulder 116,2 108,2
Kassaflöde från rörelsen 677,2 418,4
Betald ränta 24 -66,7 -31,2
Betald skatt -81,3 -74,3
Kassaflöde från den löpande verksamheten 529,1 312,8
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Förvärv av dotterbolag och verksamheter 9 -112,7 -916,6
Nettoinvesteringar i övriga anläggningstillgångar 11 -99,4 -57,1
Nettoinvesteringar av finansiella tillgångar -4,3 0,7
Kassaflöde från investeringsverksamheten -216,4 -973,0
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
Nyemission 9, 19 - 409,5
Transaktioner med ägarna 0,5 1,7
Utbetald utdelning -84,4 -58,3
Upptagna lån 24 1 931,0 791,3
Amortering av lån 24 -2 061,0 -260,3
Amortering av leasingskuld 24 -70,5 -51,9
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -284,3 832,0
Årets kassaflöde 28,4 171,8
Likvida medel vid årets början 452,6 271,6
Omräkningsdifferens i likvida medel -13,5 9,2
Likvida medel vid årets slut 467,6 452,6
asadgruppenroup  rsredovisning 
66
org. nr. 559158-4122
Finansiell information
Moderbolagets resultaträkning
MSEK Not 2023 2022
Rörelsens intäkter 12,0 12,2
Rörelsens kostnader 3, 4 -17,6 -21,3
Rörelseresultat -5,6 -9,2
Finansiella intäkter 7 108,7 2,0
Finansiella kostnader 7 -105,3 -32,1
Resultat från finansiella poster 3,4 -30,1
Resultat efter finansiella poster -2,2 -39,3
Bokslutsdispositioner 8 92,9 102,5
Resultat före skatt 90,7 63,2
Skatt på årets resultat 8 -10,9 -15,3
Årets resultat
*
79,7 47,9
* I moderbolaget finns inga poster som redovisas i övrigt totalresultat varför summa totalresultat överensstämmer med periodens resultat.
rsredovisning  asadgruppenroup 
67
org. nr. 559158-4122
Finansiell information
Moderbolagets balansräkning
MSEK Not 2023-12-31 2022-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstllgångar
Immateriella-/materiella anläggningstillgångar
Andra immateriella anläggningstillgångar 0,1 0,1
Nyttjanderättstillgångar 6 0,0 0,0
Summa immateriella-/materiella anläggningstillgångar 0,1 0,1
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 12 450,0 450,0
Fordringar hos koncernföretag 2 660,1 2 651,9
Summa finansiella anläggningstillgångar 3 110,1 3 101,9
Summa anläggningstillgångar 3 110,2 3 102,1
Omsättningstillgångar 14
Andra fordringar 0,2 1,6
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 17 0,1 0,1
Kassa och bank 18 0,0 0,0
Summa omsättningstillgångar 0,4 1,7
SUMMA TILLGÅNGAR 3 110,6 3 103,8
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 19
Bundet eget kapital
Aktiekapital 2,5 2,5
Summa bundet eget kapital 2,5 2,5
Fritt eget kapital
Överkursfond 1 423,9 1 423,4
Balanserad vinst 14,1 50,5
Årets resultat 79,7 47,9
Summa fritt eget kapital 1 517,7 1 521,9
Summa eget kapital 1 520,2 1 524,3
Långfristiga skulder 13, 14
Skulder till kreditinstitut 21 1 435,0 1 417,7
Summa långfristiga skulder 1 435,0 1 417,7
Kortfristiga skulder 13, 14
Skulder till kreditinstitut 21 107,8 138,0
Leverantörsskulder 1,6 0,3
Aktuella skatteskulder 13,8 14,2
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 23 31,7 8,5
Övriga kortfristiga skulder 0,4 0,8
Summa kortfristiga skulder 155,3 161,8
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 3 110,6 3 103,8
asadgruppenroup  rsredovisning 
68
org. nr. 559158-4122
Finansiell information
Förändringar i moderbolagets eget kapital
Bundet
eget kapital
Fritt
eget kapital
MSEK Not
Aktie-
kapital
Överkurs-
fond
Balanserad
vinst
Totalt eget
kapital
Eget kapital 2022-01-01 2,3 887,3 108,9 998,5
Totalresultat
Årets resultat 47,9 47,9
Summa totalresultat 47,9 47,9
Transaktioner med ägarna
Utdelning -58,3 -58,3
Optionslikvid 1,7 1,7
Riktad nyemission 0,2 409,4 409,5
Kvittningsemission 0,1 125,1 125,2
Summa transaktioner med ägarna 0,2 536,1 -58,3 478,0
Eget kapital 2022-12-31 19 2,5 1 423,4 98,4 1 524,3
Eget kapital 2023-01-01 2,5 1 423,4 98,4 1 524,3
Totalresultat
Årets resultat 79,7 79,7
Summa totalresultat 79,7 79,7
Transaktioner med ägarna
Utdelning -84,4 -84,4
Optionlikvid 4,3 4,3
Återköp egna aktier -3,8 -3,8
Summa transaktioner med ägarna 0,0 0,5 -84,4 -83,9
Eget kapital 2023-12-31 19 2,5 1 423,9 93,8 1 520,2
rsredovisning  asadgruppenroup 
69
org. nr. 559158-4122
Finansiell information
Moderbolagets kassaflödesanalys
MSEK Not 2023 2022
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
Resultat efter finansiella poster -2,2 -39,3
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 24 92,1 29,2
Förändring av rörelsekapitalet:
Förändringar i varulager 0,0 0,0
Förändringar i fordringar 86,0 -1 485,6
Förändringar i skulder -0,9 1,2
Kassaflöde från rörelsen 175,0 -1 494,5
Betald ränta 24 -66,7 -31,2
Betald skatt -11, 3 -7,0
Kassaflöde från den löpande verksamheten 97,0 -1 532,8
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Nettoinvesteringar i anläggningstillgångar -0,3 0,0
Kassaflöde från investeringsverksamheten -0,3 0,0
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
Nyemission 0,0 409,5
Transaktioner med ägarna 0,5 1,7
Utbetald utdelning -84,4 -58,3
Upptagna lån 1 920,4 794,1
Amortering av lån 24 -1 933,3 -260,3
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -96,7 886,7
Årets kassaflöde 0,0 -646,1
Likvida medel vid årets början 0,0 646,1
Likvida medel vid årets slut 0,0 0,0
asadgruppenroup  rsredovisning 
70
Noter
rg. r. 
Noter
Not 1 Redovisningsprinciper
Allmän information
Fasadgruppen Group AB (559158-4122) är ett publikt aktiebolag som är
bildat och har sitt säte i Sverige. Huvudkontor ligger på Lilla Bantorget 11
i Stockholm. Koncernens verksamhet bedrivs på fasadmarknaden i Sverige,
Danmark, Norge och Finland, med majoriteten av verksamheten i Sverige.
Fasadgruppen Group AB och dess dotterbolag är en helhetsleverantör
för fastighetens yttre skal. Erbjudandet inkluderar tjänster såsom fasad-
arbeten, fönsterarbeten och -byten, balkong- och takarbeten, energi-
effektiva lösningar, byggnadsställningar och övriga arbeten.
ESEF-data
Företagets hemvist: Sverige
Beskrivning av verksamhetens
karaktär och huvudsakliga
aktiviteter:
Arbeten på fastigheters yttre skal såsom:
murning och putsning, fönster och balkong,
tak och plåt, energieffektiva lösningar,
byggnadsställningar och övriga arbeten.
Registreringsland: Sverige
Företagets rättsliga form: Aktiebolag
Namn på det rapporterande företaget: Fasadgruppen Group AB (publ)
Adress till företagets huvudkontor: Lilla Bantorget 11, 111 23 Stockholm
Namn på moderföretag: Fasadgruppen Group AB
Från och med räkenskapsåret 2021 tillämpar Fasadgruppen EU-kommissio-
nens delegerade förordning 2018/815 om enhetligt elektroniskt rapporte-
ringsformat (ESEF). För Fasadgruppen innebär efterlevnad av den nya
standardens krav att årsredovisningen från och med 2021 upprättats i
ett XHTML-format (Extensible Hypertext Markup Language) och att de
finansiella rapporterna och noter som är upprättade i enlighet med Interna-
tional Financial Reporting Standards (IFRS) taggas i enlighet med en särskild
ESEF taxonomi.
Överensstämmelse med regelverk och fortlevnadsprincipen
Koncernens finansiella rapporter har upprättats i enlighet med årsredo-
visningslagen (ÅRL), Rådet för finansiell rapporterings rekommendation
RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner och International
Financial Reporting Standards (IFRS) såsom de har antagits av EU. Moder-
bolagets årsredovisning är upprättad i enlighet med RFR 2 Redovisning
för juridiska personer och ÅRL.
De finansiella rapporterna har upprättats under förutsättning att
koncernen bedriver sin verksamhet enligt fortlevnadsprincipen.
De finansiella rapporterna för räkenskapsåret som slutade den 31 decem-
ber 2023 (inklusive jämförelsetal) godkändes för utfärdande av styrelsen
den 12 april 2024 och kommer att föreläggas ordinarie årssmma den
15 maj 2024 för fastställande.
De viktigaste redovisnings- och värderingsprinciperna som har använts
vid upprättande av de finansiella rapporterna sammanfattas nedan. I de fall
moderbolaget tillämpar avvikande principer anges dessa i slutet av denna
not under rubriken Moderbolagets redovisnings- och värderingsprinciper.
Nya och ändrade redovisningsprinciper
Inga nya eller ändrade standarder, och tolkningar av befintliga standarder
som är obligatoriska att tillämpa för första gången för räkenskapsår som
rjar 1 januari 2023 eller senare bedöms ha haft någon väsentlig betydelse
för koncernen.
Nya och ändrade redovisningsprinciper som ännu inte tillämpats
Inga nya eller ändrade standarder som ännu inte tillämpats, och tolkningar
av befintliga standarder, som är obligatoriska att tillämpa för första gången
för räkenskapsår som börjar 1 januari 2024 eller senare bems ha haft
någon väsentlig betydelse för koncernen.
Ändrade redovisningsprinciper för moderbolaget
De ändringar i RFR 2 Redovisning för juridiska personer som har trätt i kraft
och gäller för räkenskapsåret 2023 har inte haft någon väsentlig påverkan på
moderbolagets finansiella rapporter.
Grunder för upprättande
Koncernens finansiella rapporter har upprättats genom tillämpning av
periodiseringsprincipen och utifrån anskaffningsvärden. De finansiella rap-
porterna presenteras i svenska kronor, vilket överensstämmer med Moder-
bolagets funktionella valuta. Beloppen är avrundade till närmaste miljontal
(MSEK) med en decimal om inte annat anges. Till följd av avrundningar kan
siffror presenterade i de finansiella rapporterna i vissa fall inte exakt summe-
ra till totalen och procenttal kan avvika från de exakta procenttalen. Belopp
inom parentes anger föregående års värde.
Grund för konsolidering
I koncernredovisningen konsolideras moderbolagets och dotterbolagens
verksamheter fram till och med den 31 december 2023.
Alla koncerninterna transaktioner och balansposter elimineras vid konso-
lidering, inklusive orealiserade vinster och förluster på transaktioner mellan
koncernbolag. I de fall orealiserade förluster på koncerninterna försäljningar
av tillgångar återförs vid konsolidering, prövas även den underliggande
tillgångens nedskrivningsbehov utifrån ett koncernperspektiv. Belopp som
redovisas i dotterbolags årsredovisningar har justerats där för att säkerslla
överensstämmelse med koncernens redovisnings- och värderingsprinciper.
Resultat och övrigt totalresultat för dotterbolag som förvärvats under
året redovisas från det datum förvärvet träder i kraft, enligt vad som är till-
lämpligt.
Internprissättning
Marknadsbaserad prissättning, det vill säga prissättning baserad på
marknadspriser, tillämpas vid leverans mellan bolagen inom och andra
närstående parter.
Betydande bedömningar vid tillämpning av redovisnings- och
värderingsprinciper samt osäkerhet i uppskattningar
När finansiella rapporter upprättas gör ledningen ett antal bedömningar,
beräkningar och antaganden om redovisning och värdering av tillgångar,
skulder, intäkter och kostnader.
Följande är betydande bedömningar, uppskattningar och antaganden
som koncernledningen gör vid tillämpning av de redovisningsprinciper
som har den mest betydande effekten på de finansiella rapporterna för
koncernen.
rsredovisning  asadgruppenroup 
71
Noter
rg. r. 
Nedskrivningsprövning av förvärvade immateriella tillgångar
För att bedöma nedskrivningsbehovet beräknar koncernledningen
återvinningsvärdet (nyttjandevärdet) för varje kassagenererande enhet
(koncernens tre afrsområden) baserat på förväntade framtida kassafden
och med användning av en lämplig ränta för att kunna diskontera dessa
kassaflöden. Osäkerheter ligger i antaganden om framtida rörelseresultat
och fastställandet av en lämplig diskonteringssats. Koncernen har hittills
bedömt att goodwill, varumärke och kundrelationers nyttjandevärde över-
stiger dess redovisade värde. För mer information, se not 10.
Rörelseförvärv
Vid beräkning av verkliga värden använder koncernledningen värderings-
tekniker för de tillgångar och skulder som förvärvas vid ett rörelseförvärv.
Framför allt är verkligt värde på villkorade tilläggsköpeskillingar beroende
av utfallet på det förvärvade bolagets framtida lönsamhet. För mer informa-
tion, se not 9.
Vinstavräkning pågående projekt
Redovisade intäkter och tillhörande avtalstillgångar för avtal inom arbeten
på fastigheters yttre skal återspeglar koncernledningens bästa uppskattning
av utfallet och färdigställandegraden för varje avtal. I de mer komplexa på-
ende avtalen finns en osäkerhet vid bedömning av kostnaderna för färdig-
ställande och vid bedömning av lönsamhet. För mer information, se not 16.
Rörelseförvärv
Koncernen tillämpar förvärvsmetoden vid redovisning av rörelseförvärv.
Den ersättning som överrs av koncernen för att erhålla ett bestämmande
inflytande över ett dotterbolag beräknas som summan av verkliga värden
på förvärvsdagen på de överlåtna tillgångarna, de övertagna skulderna och
de egetkapitalinstrument som emitterats av koncernen, vilket innefattar
det verkliga värdet för en tillgång eller skuld som uppkommit vid en över-
enskommelse om villkorad köpeskilling. Förvärvskostnader kostnadsförs
när de uppkommer.
Anskaffningsvärdet beräknas som summan av de, per transaktions-
dagen, verkliga värden för erlagda tillgångar, uppkomna eller övertagna
skulder samt för de egetkapitalinstrument som förvärvaren emitterat i
utbyte mot det bestämmande inflytandet över förvärvade enheter.
Förrvade tillgångar och övertagna skulder värderas till det verkliga
värdet per förvärvstidpunkten.
Omräkning av utländsk valuta
Rapporteringsvaluta
Koncernredovisningen presenteras i valutan SEK som även är moder-
bolagets redovisningsvaluta.
Transaktioner och balansposter i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta räknas om till rapporteringsvalutan SEK för
respektive koncernbolag, utifrån de rådande valutakurserna på transaktions-
dagen (avistakurs). Valutakursvinster och -förluster till följd av reglering av
sådana transaktioner och till följd av omvärdering av monetära poster till
balansdagens kurs redovisas i resultatet.
Icke-monetära poster omräknas inte på balansdagen utan värderas
till historiskt anskaffningsvärde (omräknat till transaktionsdagens kurs),
förutom icke-monetära poster värderade till verkligt värde som omräknas
till valutakursen per den dagen då det verkliga värdet fastställdes.
Utlandsverksamheter
I koncernredovisningen räknas alla tillgångar, skulder och transaktioner i
koncernbolag som har en annan funktionell valuta än SEK (koncernens
rapporteringsvaluta) om till SEK vid konsolideringen. Koncernbolagens
funktionella valuta har varit oförändrad under rapportperioden.
Vid konsolideringen har tillgångar och skulder räknats om till balans dagens
kurs. Justeringar av goodwill och verkligt värde som uppstår vid förvärv av
en utlandsverksamhet har redovisats som tillgångar och skulder i utlands-
verksamheten och omräknats till SEK till balansdagens kurs. Intäkter och
kostnader har omräknats till SEK enligt en genomsnittlig kurs under rapport-
perioden. Valutakursdifferenser redovisas direkt mot övrigt totalresultat
och redovisas i valutaomräkningsreserven i eget kapital. Vid avyttring av
en utlandsverksamhet omklassificeras de hänförliga ackumulerade omräk-
ningsdifferenserna som är redovisade i eget kapital till resultatet och redovi-
sas som del av vinsten eller förlusten vid avyttringen.
Segmentsrapportering
Koncernen segmentsinformation presenteras utifrån koncernledningens
perspektiv och rörelsesegment identifieras utifrån den interna rapporte-
ringen till koncernens högsta verkställande beslutsfattare. Koncernen har
identifierat moderbolagets VD, koncernchefen, som dess högste verkstäl-
lande beslutsfattare.
I den interna rapportering som används av verksllande direktören för
att följa upp verksamheten och fatta beslut om resursfördelning presenteras
den finansiella informationen för koncernen som en helhet. I och med
att kunderna och tjänsterna är likartade, dvs arbeten på fastigheters yttre
skal och där slutkund är fastighetsägare i någon form, slås dotterbolagens
redovisning samman och redovisas som ett segment. Koncernen består
därr av ett enda rörelsesegment.
Intäkter
Koncernens intäkter avser huvudsakligen intäkter från utrandet av
entreprenaduppdrag avseende arbete på fastigheters yttre skal. Till detta
sker även mindre andel försäljning av varor relaterade till entreprenad-
uppdragen samt ett mindre antal tjänster.
Vid bedömningen av om en intäkt ska redovisas följer koncernen
IFRS 15:s femstegsmodell:
1. Identifiera avtalet med kund
2. Identifiera prestationsåtaganden
3. Fastställande av transaktionspriset
4. Fördela transaktionspriset på prestationsåtagandena
5. Redovisa intäkten vid tidpunkten för uppfyllelsen av
prestationsåtagandet
Avseende steg 1: Koncernens avtal är alltid skriftliga och överenskomna
med kund. I koncernen är det sällan förekommande att flera avtal tecknas
i nära tid med en och samma kund, vilket innebär att sammanslagning av
avtal sällan är aktuellt. En avtalsändring innebär en förändring i omfattning
eller pris (eller både och) i ett avtal som har godkänts av bägge parter.
Avseende steg 2: Vanligen utgör entreprenadkontrakten ett prestations-
åtagande då delarna i uppdraget inte går att särskilja från varandra utan
de utgör ett sammantaget åtagande. I samtliga entreprenadavtal ingår en
garanti på utfört arbete. Dessa utgör inte utökade garantiåtaganden utan de
är s.k. lagstadgade garantier, utställda enligt branschpraxis, vanligen om
5 år. Vidare ingår i vissa avtal en möjlighet för kunden, en option, att lägga
till nya tjänster. Dessa möjliga tillkommande uppdrag är prissatta på
marknadsmässiga grunder och innehåller inte någon rabattmöjlighet för
kunden. De utgör därmed inte ett eget prestationsåtagande.
Avseende steg 3: Koncernen har uppdrag på löpande räkning men fast-
prisuppdragen är de dominerande. Koncernen har vanligtvis inte några
rörliga komponenter med undantag för viten. Vitesklausuler för förseningar
finns vanligen i alla avtal. Koncernen estimerar vitesutfallet enligt reglerna i
IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder om rörliga ersättningar och redovisar
viten som en intäktsreducering. Finansieringskomponenter med en kredit-
period överstigande 12 månader förekommer inte i koncernen.
asadgruppenroup  rsredovisning 
72
Noter
rg. r. 
Avseende steg 4: Då koncernen vanligen har ett prestationsåtagande,
entreprenaduppdraget som helhet, är detta steg inte aktuellt.
Avseende steg 5: Intäkten redovisas i koncernen när koncernens presta-
tion skapar eller förbättrar en tillgång som kunden kontrollerar. På detta
sätt erhåller kunden nyttan av företagets prestation allteftersom arbetet
utrs. Detta är vanligen fallet i entreprenaduppdragen, då renoverings- och
förbättringsarbeten utförs på kundens fastighet/egendom. Färdigställande-
graden i uppdragen beräknas baserat på nedlagda utgifter per balansdagen
i förhållande till de totalt beräknade utgifterna för att fullgöra uppdraget
och detta utgör grunden för upparbetad intäkt. Om ett prestationsåtagan-
de inte uppfylls över tid så uppfylls det vid en tidpunkt. Detta sker vid den
tidpunkt då kunden får kontroll över den försålda tillgången. Indikationer
på kontrollöverföring kan vara rätt till betalning, legal äganderätt, bolaget
har överfört den fysiska tillgången till köparen, kunden bär de betydande
riskerna och fördelarna som är förknippade med tillgången eller att kunden
har godkänt tillgången.
I samband med entreprenaduppdragen ådrar sig koncernen poster i
balansräkningen relaterade till status i förhållandet mellan utfört arbete
och erhållen ersättning från kunden. Utrt, ej fakturerat arbete, redovisas i
balansräkningen som upparbetade intäkter och redovisas i posten
Avtalstillgångar. Avtalstillgångar är föremål för nedskrivningsprövning
enligt IFRS 9 Finansiella instrument på samma sätt som kundfordringar.
I de fall förskottsbetalningar erhålles från kunder innan koncernen har utfört
sin prestation, redovisas dessa i posten Avtalsskulder i balansräkningen.
Avtalsmodiferingar, ÄTOR
Avtalsändringar, så kallade ÄTOR (ändrings- och tilläggsarbeten), är vanligt
förekommande i koncernen och branschen.
Tilläggsarbete (ÄTOR) i form av mer arbete eller annat arbete än beräknat,
t ex plåt eller dylikt, kan tillkomma under projektets löptid. Prissättning
för detta sker separat och regleras vanligen enligt ABT06 (eller liknande i
Danmark, Norge och Finland), enligt marknadsmässiga priser. Tilläggen sker
skriftligt. Ändringar och tillägg, ÄTOR, i entreprenaduppläggen är alltid en del
av entreprenaden, de är inte distinkta och utgör då inte ett separat nytt kon-
trakt. Därmed ska de redovisas som en del av det befintliga kontraktet, med
en kumulativ catch up-metod. Fasadgruppen redovisar dem på detta sätt.
När de uppkommer blir de en del av totalentreprenaden, läggs in i pro-
jektkalkylen vilken då blir uppdaterad och såväl grunden för nedlagda
utgifter som intäkten (marginalen) påverkas med en ”catch up-effekt”.
Ränteintäkter och räntekostnader
Finansiella intäkter och kostnader består av ränteintäkter på bankmedel
och fordringar samt räntebärande värdepapper, räntekostnader på lån,
utdelningsintäkter, valutakursdifferenser samt orealiserade och realiserade
vinster/förluster på finansiella placeringar. Ränteintäkter på fordringar och
räntekostnader på skulder beräknas med tillämpning av effektivräntemeto-
den. Effektivräntan är den ränta som diskonterar de uppskattade framtida
in- och utbetalningarna under ett finansiellt instruments förntade löptid
till den finansiella tillgångens eller skuldens redovisade nettovärde. Ränte-
kostnader inkluderar periodiserade belopp av emissionskostnader och lik-
nande direkta transaktionskostnader för att uppta lån.
Förvärvade immateriella tillgångar
Övervärdena i förvärvsanalyser allokeras till varumärken och kundrelationer
medan oallokerade övervärden hänförs till goodwill.
Varumärken
Varumärken består av förvärvade företagsvarumärken som behålls och
nyttjas under oöverskådlig tid, vilket är en viktig del av Fasadgruppens
strategi. Varumärken har en obestämbar nyttjandeperiod och skrivs inte av
men testas för nedskrivning årligen eller vid indikation. Varumärken redovi-
sas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade nedskrivningar.
Kundrelationer
Kundrelationer härrör från de skriftliga avtal som utgör orderstocken vid
förvärvstillllet. Majoriteten av avtalen har en kortare löptid än 12 månader
och samtliga bedöms ha avslutats inom högst 24 månader. Det bedömda
värdet för kundrelationer skrivs av över orderstockens löptid.
Goodwill
Goodwill hänför sig främst till verksamhetens förntade framtida lönsam-
het, den betydande kunskapen och kompetensen hos personalen och
synergieffekter på kostnadssidan. Goodwill har en obestämbar nyttjande-
period och skrivs inte av men testas för nedskrivning årligen eller vid indika-
tion. Goodwill redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade
nedskrivningar.
Övriga immateriella anläggningstillgångar
Licenser för programvara
Licenser för programvara som uppfyller villkoren för aktivering redovisas
som immateriell anläggningstillgång och värderas initialt till verkligt värde.
Alla immateriella anläggningstillgångar med begränsad livslängd vär-
deras utifrån anskaffningsvärdet varvid utgifter skrivs av linjärt över den
beräknade nyttjandeperioden vilken uppgår till 3 till 5 år. Nyttjandeperiod
omprövas per varje balansdag. Dessutom sker en nedskrivningsprövning
vid indikation på värdenedgång.
Avskrivning ingår i posten Av- och nedskrivningar av immateriella och
materiella anläggningstillgångar. Tillkommande utgifter för underhåll av
programvara kostnadsförs när de uppkommer.
När immateriella tillgångar avyttras bestäms realisationsresultatet som
skillnaden mellan försäljningspriset och tillgångens redovisade värde och
redovisas i resultat i någon av posterna Övriga rörelseintäkter eller Övriga
rörelsekostnader.
Materiella anläggningstillgångar
Mark
Mark är redovisat till anskaffningsvärde med avdrag för eventuella
nedskrivningar.
Inventarier, verktyg och installationer
Inventarier, verktyg och installationer redovisas initialt till anskaffnings-
värde och därefter till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade av-
och nedskrivningar.
Inventarier, verktyg och installationer skrivs av linjärt på anskaffnings-
värdet med en nyttjandeperiod på 5 till 10 år.
Vinster eller förluster som uppsr vid avyttring av materiella anlägg-
ningstillgångar fastställs som skillnaden mellan vad som erhållits och det
redovisade värdet för tillgångarna och redovisas i resultatet i posterna
Övriga rörelseintäkter eller Övriga rörelsekostnader.
Nyttjanderättstillgångar
Koncernen som leasetagare
För samtliga avtal bedömer koncernen om avtalet är ett leasingavtal eller
innehåller ett leasingavtal. Ett leasingavtal definieras som ”ett avtal, eller
del av avtal, som överlåter nyttjanderätt för en tillgång (den underliggande
tillgången) för en viss tid i utbyte mot ersättning.
Värdering och redovisning av leasingavtal
Vid leasingavtalets början redovisar koncernen en nyttjanderättstillgång
och en leasingskuld i balansräkningen. Nyttjanderättstillgången värde-
ras till anskaffningsvärde vilket omfattar den summa som leasingskulden
ursprungligen värderas till, eventuella initiala direkta utgifter som koncer-
nen åsamkats samt leasingavgifter som betalats före leasingavtalets början
(minskat med eventuella förmåner som mottagits).
rsredovisning  asadgruppenroup 
73
Noter
rg. r. 
Koncernen skriver av nyttjanderättstillgången linjärt från och med leasing-
avtalets början till och med den tidigaste tidpunkten av nyttjanderättens
nyttjandeperiod eller leasingavtalet slut. Koncernen gör också en bedöm-
ning av ett eventuellt nedskrivningsbehov av nyttjanderättstillgången när
indikation på värdenedgång finns.
Vid leasingavtalets början värderar koncernen leasingskulden till nuvär-
det av de leasingavgifter som inte betalats vid denna tidpunkt. Leasingav-
gifterna diskonteras med användning av leasingavtalets implicita ränta om
denna räntesats lätt kan fastställas eller koncernens marginella låneränta.
Leasingavgifter som inkluderas i värderingen av leasingskulden inklu-
derar fasta avgifter (inklusive de till sin substans fasta avgifterna), variabla
leasingavgifter som baseras på ett index, belopp som förväntas betalas ut
av koncernen enligt restvärdesgarantier samt betalningar enligt optioner
som koncernen är rimligt säker på kommer att utnyttjas. En bedömning av
utnyttjande av förlängningsoptioner har gjorts per leasingavtal.
Efter inledningsdatumet minskas skulden med betalningar och ökas med
räntan. Skulden omvärderas för att återspegla en eventuell ny bedömning
eller ändring eller om det blir ändringar i de till sin substans fasta avgifterna.
När leasingskulden omvärderas ska motsvarande justering göras avseende
nyttjanderätten eller i resultatet om nyttjanderätten redan har åsatts värde
noll.
Koncernen har valt att redovisa korttidsleaseavtal och leasingavtal för
vilka den underliggande tillgången har ett lågt värde genom att utnyttja
den praktiska lösningen som återfinns i IFRS 16 Leasing. I stället för att redo-
visa en nyttjanderätt och en leasingskuld kostnadsrs leasingavgifter avse-
ende dessa leasingavtal linjärt över leasingperioden.
Nyttjanderättstillgångar särredovisas i balansräkningen under Materiella
anläggningstillgångar medan leasingskulden särredovisas under skulder.
Prövning av nedskrivningsbehov av förvärvade immateriella
tillgångar och övriga immateriella tillgångar
Vid nedskrivningsprövning grupperas tillgångarna i kassagenererade enhe-
ter. En kassagenererande enhet är en tillgångsgrupp som ger upphov till
inbetalningar som i allt väsentligt är oberoende av andra tillgångar vilket för
koncernens del utgörs av respektive affärsområde. Förvärvade immateriella
tillgångar fördelas på de affärsområden som förväntas dra fördel av synergi-
effekter i respektive rörelseförvärv och representerar den lägsta nivå i kon-
cernen där VD bevakar goodwill och varumärken.
Eventuellt nedskrivningsbehov hos de kassagenererande enheter till
vilka förvärvade immateriella tillgångar har fördelats prövas minst en gång
per år eller när indikationer om behov uppstår. Alla övriga enskilda tillgång-
ars eller kassagenererande enheters nedskrivningsbehov prövas när hän-
delser eller ändrade omständigheter tyder på att det redovisade värdet inte
kan komma att kunna återvinnas.
En nedskrivning redovisas för det belopp med vilket tillgångens eller den
kassagenererande enhetens redovisade värde överstiger dess återvinnings-
värde, som är det högre av verkligt värde minskat med kostnad för avyttring
och nyttjandevärde. För att fastställa nyttjandevärdet uppskattar ledningen
förväntade framtida kassaflöden från varje kassagenererande enhet och
fastställer en lämplig diskonteringssats för att kunna beräkna nuvärdet av
dessa kassaflöden. De data som används vid prövning av nedskrivnings-
behov är kopplade till koncernens senast godkända budget och prognos,
justerad efter behov för att undanta effekterna av framtida omorganisationer
och förbättringar av tillgångar. Diskonteringssatser fastställs enskilt för varje
kassagenererande enhet och återspeglar aktuella marknadsbedömningar
av pengarnas tidsvärde och tillgångsspecifika riskfaktorer.
Nedskrivningar avseende kassagenererande enheter minskar först det
redovisade värdet för eventuell förvärvad immateriell tillgång som är för-
delad till den kassagenererande enheten. Eventuell återstående nedskriv-
ning minskar proportionellt de övriga tillgångarna i den kassagenererande
enheten.
Med undantag av förvärvade immateriella tillgångar görs en ny bedömning
av alla tillgångar för indikation på att en tidigare nedskrivning inte längre är
motiverad. En nedskrivning återförs om tillgångens återvinningsbara värde
överstiger det redovisade värdet.
Finansiella instrument
Allmänna principer
En finansiell tillgång eller del av finansiell tillgång tas bort fn balansräk-
ningen när rättigheterna i avtalet realiseras, förfaller eller koncernen förlorar
kontrollen över dem. En finansiell skuld eller del av finansiell skuld tas bort
från balansräkningen när förpliktelsen i avtalet fullgörs eller på annat sätt
utsläcks. Förvärv och avyttring av finansiella tillgångar redovisas på affärs-
dagen som utgör den dag då koncernen förbinder sig att förvärva eller
avyttra tillgångar.
Klassificering och värdering av finansiella tillgångar
vid första redovisningstillfället
Alla finansiella tillgångar värderas initialt till verkligt värde justerat för trans-
aktionskostnader (i förekommande fall). Finansiella tillgångar klassificeras
enbart i kategorin upplupet anskaffningsvärde.
Samtliga finansiella tillgångar värderas till upplupet anskaffningsvärde
eftersom:
de innehas inom ramen för en affärsmodell vars mål är att inneha de
finansiella tillgångarna och inkassera avtalsenliga kassaflöden (i de allra
flesta fall belopp enligt avtal med kund)
avtalsvillkoren för de finansiella tillgångarna ger upphov till kassa-
flöden som endast är betalningar av kapitalbelopp och ränta på det ute-
stående kapitalbeloppet
Efter det första redovisningstillfället värderas dessa finansiella tillgångar
till upplupet anskaffningsvärde med användning av effektivräntemetoden.
Diskontering utelämnas om effekten av diskontering är oväsentlig. Koncer-
nens likvida medel, kundfordringar och de flesta övriga fordringar hör till
denna kategori av finansiella instrument.
Nedskrivning av kundfordringar och andra fordringar
samt avtalstillgångar
Finansiella tillgångar inkluderar kundfordringar, avtalstillgångar och övriga
fordringar som värderas till upplupet anskaffningsvärde.
För kundfordringar och övriga fordringar samt avtalstillgångar tillämpas
den förenklade modellen i IFRS 9 Finansiella instrument. De förväntade kre-
ditrlusterna värderas med en reserveringsmatris med start i de historiska
kreditförlusterna, justerade för faktorer för allmänna ekonomiska förhål-
landen och en bedömning av både det nuvarande och prognosticerade
faktorerna vid rapportperiodens slut. Koncernen bedömer nedskrivning av
kundfordringar kollektivt där fordringarna grupperats utifrån antal förfallna
dagar eftersom de har gemensamma kreditriskegenskaper. Tillgångarna
omfattas av en förlustreservering för förväntade kreditförluster, se not 13.
Klassificering och värdering av finansiella skulder vid första
redovisningstillfället
Koncernens finansiella skulder innefattar lån, leverantörsskulder samt övri-
ga skulder. Finansiella skulder värderas initialt till verkligt värde. Finansiella
skulder värderas efter första redovisningstillfället till upplupet anskaffnings-
värde med hjälp av effektivräntemetoden.
Finansiella skulder värderade till verkligt värde
via resultaträkningen
Tilläggsköpeskillingar redovisas i kategorin finansiella skulder värderade till
verkligt värde via resultaträkningen. Alla koncernens finansiella instrument
bedöms tillhöra nivå 3 enligt gällande standard och verkligt värde fastställs
genom beräkning av diskonterade kassaflöden.
asadgruppenroup  rsredovisning 
74
Noter
rg. r. 
Nivå 1: Verkligt värde på finansiella instrument som handlas på en
aktiv marknad baseras på noterade marknadspriser på balansdagen. Det
noterade marknadspriset som använts för koncernens finansiella tillgångar
är den aktuella köpkursen.
Nivå 2: Verkligt värde på finansiella tillgångar som inte handlas på en aktiv
marknad fastslls med hjälp av värderingstekniker som i så stor utsträck-
ning som möjligt utgår från marknadsinformation medan bolagsspecifik
information används i så liten utsträckning som möjligt. Samtliga väsentliga
indata som krävs för verkligt värdevärderingen av ett instrument är obser-
verbara.
Nivå 3: I de fall ett eller flera väsentliga indata inte baseras på observerbar
marknadsinformation. Exempelvis onoterade instrument.
Säkring av nettoinvestering i utlandsverksamheter
Fasadgruppen tillämpar säkringsredovisning för delar av sin nettoinves-
tering i utlandsverksamheter. Koncernen använder lån som säkringsin-
strument. Säkring av nettoinvesteringar i utlandsverksamhet redovisas på
liknande sätt som kassafdessäkringar. Den andel av vinst eller förlust på
säkringsinstrumentet som bedöms som en effektiv säkring redovisas i övrigt
totalresultat. Den vinst eller förlust som hänför sig till den ineffektiva delen
redovisas i resultaträkningen. Ackumulerade vinster och förluster i eget
kapital redovisas i resultaträkningen när utlandsverksamheten avyttras
helt eller delvis.
Varulager
Varulager värderas till det lägsta av anskaffningsvärde och nettoförsälj-
ningsvärde. Kostnader för vanligen utbytbara artiklar fördelas enligt först
in, först ut-principen. Nettoförsäljningsvärdet är det uppskattade försälj-
ningspriset i den löpande verksamheten minskat med eventuella tillämpliga
försäljningskostnader.
Inkomstskatter
Skattekostnaden som redovisas i resultatet består av summan av uppskjuten
skatt och aktuell skatt som inte redovisas i övrigt totalresultat eller direkt i
eget kapital. Beräkning av aktuell skatt bygger på skattesatser och skatte-
regler som är beslutade eller i praktiken beslutade vid räkenskapsårets slut.
Uppskjuten inkomstskatt beräknas på temporära skillnader enligt balans-
räkningsmetoden.
Uppskjutna skattefordringar redovisas i den omfattning det är sannolikt
att det underliggande skattemässiga underskottet eller de avdragsgilla tem-
porära skillnaderna kommer att kunna utnyttjas mot framtida skattepliktiga
överskott. Detta bedöms utifrån koncernens prognos om framtida rörelse-
resultat, justerat för betydande ej skattepliktiga intäkter och kostnader samt
specifika begränsningar vid utnyttjandet av outnyttjade skattemässiga för-
luster eller krediter.
Uppskjutna skatteskulder redovisas i princip i sin helhet, även om IAS 12
Inkomstskatter medger begränsade undantag. Som ett resultat av dessa
undantag redovisar koncernen inte uppskjuten skatt på temporära skillna-
der hänförliga till goodwill eller investeringar i dotterbolag.
Likvida medel
Likvida medel består av kassa och banktillgodohavanden samt kortfristiga,
likvida placeringar såsom företags- och bankcertifikat med en löptid fn
anskaffningstidpunkten på högst 90 dagar, som lätt kan omvandlas till ett
känt belopp och som är utsatta för endast en obetydlig risk av värdefluktua-
tioner. I rapport över finansiell ställning redovisas utnyttjad så kallad check-
räkningskredit som upplåning bland kortfristiga skulder.
Eget kapital, reserver och utdelningar
Aktiekapital representerar kvotvärdet för emitterade aktier. Överkursfond
innefattar eventuell premie som erhållits vid nyemission av aktiekapital.
Eventuella transaktionskostnader som sammanhänger med nyemission av
aktier dras av från kapitalet, med hänsyn tagen till eventuella inkomstskatte-
effekter. Balanserat resultat innefattar alla balanserade vinster och aktierela-
terade ersättningar till anställda för innevarande och tidigare räkenskapsår.
Alla transaktioner med moderbolagets ägare redovisas separat i eget
kapital. Utdelningar som ska betalas till aktieägare ingår i posten Övriga
kortfristiga skulder när utdelningarna har godkänts på en bolagsstämma
före balansdagen.
Resultat per aktie
Beräkningen av resultat per aktie baseras på årets resultat i koncernen
hänförligt till moderbolagets aktieägare och på det vägda genomsnittliga
antalet utestående aktier under året. Vid beräkning av resultat per aktie
efter utspädning justeras genomsnittligt antal aktier genom att ta hänsyn
till teoretisk utspädning av antal aktier, vilka under rapporterade perioder
hänför sig till teckningsoptioner utgivna till anställda. Teckningsoptionerna
ger endast upphov till en utspädningseffekt när genomsnittskursen för
stamaktier under perioden överstiger lösenkursen för teckningsoptionerna.
Tidigare redovisat resultat per aktie justeras inte retroaktivt i syfte att åter-
spegla ändringar i kursen på stamaktier.
Ersättningar till anställda
Pensionsförpliktelser
Koncernen betalar fastställda avgifter till oberoende företag avseende flera
statliga pensionsplaner samt försäkringar för enskilda anställda. Koncernen
har inga legala eller informella förpliktelser att betala ytterligare avgifter
utöver betalningen av den fastställda avgiften som kostnadsförs i den peri-
od som de tillhörande personaltjänsterna erhålls. Åtaganden för ålderspen-
sion och familjepension för tjänstemän i Sverige tryggas genom en försäk-
ring i Alecta. Enligt ett uttalande från Rådet för finansiell rapportering, UFR
10 Redovisning av pensionsplanen ITP 2 som finansieras genom försäkring
i Alecta, är detta en förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare.
Enligt ITP 2-avtalet avgörs ålderspensionens storlek av den anställdes antal
tjänsteår och slutlön vid pensioneringstidpunkten. Familjepensionens stor-
lek avgörs av den anställdes beräknade antal tjänsteår (beräknat som antalet
tjänsteår från anställningstidpunkten till pensioneringstidpunkten) och lön
vid tidpunkten för dödsfall. Storleken på den anställdes och efterlevandes
pension är ej beroende på de premier som bolaget betalar till planen, jämte
den kapitalavkastning som dessa premier ger. Ålderspension och familje-
pension uppfyller därmed inte definitionen av avgiftsbestämda planer i IAS
19 Ersättningar till ansllda. För tjänstemän i Sverige tryggas ITP 2-planens
förmånsbestämda pensionsåtaganden för ålders- och familjepension (alter-
nativt familjepension) genom en försäkring i Alecta. Enligt ett uttalande fn
Rådet för finansiell rapportering, UFR 10 Redovisning av pensionsplanen ITP
2 som finansieras genom försäkring i Alecta, är detta en förmånsbestämd
plan som omfattar flera arbetsgivare. För räkenskapsåret 2023 har bolaget
inte haft tillgång till information för att kunna redovisa sin proportionella
andel av planens förpliktelser, förvaltningstillgångar och kostnader vilket
medfört att planen inte varit möjlig att redovisa som en förmånsbestämd
plan. Pensionsplanen ITP 2 som tryggas genom en försäkring i Alecta redovi-
sas därför som en avgiftsbestämd plan. Premien för den förmånsbestämda
ålders- och familjepensionen är individuellt beräknad och är bland annat
beroende av lön, tidigare intjänad pension och förväntad återstående
tjänstgöringstid.
Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på Alectas
tillgångar i procent av försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas
försäkringstekniska metoder och antaganden, vilka inte överensstämmer
med IAS 19. Den kollektiva konsolideringsnivån ska normalt tillåtas variera
mellan 125 och 175 procent. I syfte att stärka konsolideringsnivån om den
bedöms vara för låg, kan en åtgärd vara att höja det avtalade priset för
nyteckning och utökning av befintliga förmåner. Om konsolideringsnivån
överstiger 150 procent kan premiereduktioner införas.
rsredovisning  asadgruppenroup 
75
Noter
rg. r. 
Kortfristiga ersättningar
Kortfristiga ersättningar till anställda, inklusive semesterersättningar,
som inte betalats ut klassificeras som kortfristiga skulder. Dessa värderas
till det odiskonterade belopp som koncernen väntas betala till följd av den
outnyttjade rättigheten.
Avsättningar, eventualförpliktelser och eventualtillgångar
Avsättningar för produktgarantier, legala processer, förlustkontrakt eller
andra krav redovisas när koncernen har en legal eller informell förpliktelse
till följd av en tidigare händelse. Avsättning sker när det är sannolikt att ett
utfde av ekonomiska resurser kommer att behövas och beloppen kan
uppskattas på ett tillförlitligt sätt. Tidpunkten eller beloppet för utfdet kan
fortfarande vara osäkert. Avsättningar värderas till det belopp som beräknas
krävas för att reglera den befintliga förpliktelsen, baserat på de mest tillför-
litliga uppgifter som finns tillgängliga per balansdagen, inklusive de risker
och osäkerheter som sammanhänger med den befintliga förpliktelsen. I de
fall det finns ett antal likartade förpliktelser, fastslls sannolikheten för ett
utflöde genom en sammantagen bedömning av förpliktelserna. Avsättning-
ar diskonteras till sina nuvärden där pengars tidsvärde är väsentligt.
Eventualförpliktelser är en möjlig förpliktelse som härrör från inträffade
händelser och vars förekomst kommer att bekftas endast av att en eller
flera osäkra framtida händelser, som inte helt ligger inom bolagets kontroll,
inträffar eller uteblir. Koncernens eventualförpliktelser utgörs huvud-
sakligen av borgensförbindelser.
Moderbolagets redovisnings- och värderingsprinciper
Moderbolagets redovisnings- och värderingsprinciper överensstämmer
med koncernens förutom vad som anges nedan.
Uppställningsformer
Resultat- och balansräkningarna följer uppställningsformerna i årsredovis-
ningslagen (ÅRL). Här finns skillnader i benämningar framför allt vad gäller
finansiella poster i resultaträkningen och eget kapital. Rapporten över för-
ändring i eget kapital har anpassats till de poster som ska finnas i balansräk-
ningen enligt ÅRL.
Förvärvsanalys
I moderbolagets redovisning sker avskrivning för immateriella tillgångar
med obestämbar nyttjandeperiod. Moderbolaget värderar finansiella
instrument enligt anskaffningsvärdesprincipen och värderar därför villko-
rade köpeskillingar till det värde som fastslldes i förvärvsanalysen.
Någon omvärdering till verkligt värde görs inte.
Villkorade köpeskillingar redovisas som en del av anskaffningsvärdet om
det är sannolikt att de kommer att utfalla. Anskaffningsvärdet justeras om
den initiala bedömningen av villkorade köpeskillingar förändras.
Koncernbidrag
Samtliga lämnade och erhållna koncernbidrag redovisas som bokslutsdis-
positioner.
Anteciperad utdelning
Moderbolaget redovisar anteciperad utdelning från dotterbolag i det fall
moderbolaget har rätt att ensamt besluta om värdeöverföringens storlek
och moderbolaget innan dess finansiella rapporter publiceras fattat beslut
beträffande värdeöverföringens storlek.
Dotterbolag
Innehav i dotterbolag värderas enligt anskaffningsvärdemetoden.
Någon omklassificering av innehav till försäljning görs inte.
Finansiella instrument
Samtliga finansiella instrument värderas med utgångspunkt i anskaffnings-
värdet enligt ÅRL.
kring av nettoinvestering i utlandsverksamhet
IFRS 9 tillämpas ej i moderbolaget och därmed påverkas inte redovisningen.
Finansiella garantier
Moderbolagets finansiella garantiavtal består främst av borgensförbindel-
ser till förmån för dotterbolag. För redovisning av dessa tillämpar moderbo-
laget RFR 2 IFRS 9 p. 1 som innebär en lättnad jämfört med reglerna i IFRS 9
med anledning av sambandet mellan redovisning och beskattning. Moder-
bolaget redovisar finansiella garantiavtal som avsättning i balansräkningen
när bolaget har ett åtagande för vilket betalning sannolikt erfordras för att
reglera åtagandet.
Kassa och bank
Definition av kassa och bank omfattar kassamedel samt disponibla
tillgodohavanden hos banker och motsvarande institutioner.
Uppskjuten inkomstskatt
I moderbolaget redovisas inte den uppskjutna skatteskuld som är hänförlig
till de obeskattade reserverna. Dessa redovisas således med bruttobeloppet
i balansräkningen. Bokslutsdispositionerna redovisas med bruttobeloppet i
resultaträkningen.
asadgruppenroup  rsredovisning 
76
Noter
rg. r. 
Not 2 Rörelsens intäkter
Geografiska områden Orderstock Nettoomsättning Anläggningstillgångar*Koncernen, MSEK 2023 2022 2023 2022 2023 2022Sverige 1 426,4 1 684,0 2 969,1 2 730,5 2 229,5 2 100,8Danmark 806,6 620,5 959,9 763,2 670,9 640,4Norge 487,8 619,2 980,9 974,4 486,4 525,2Finland 146,1 59,7 199,8 79,6 275,2 283,4
* Avser anläggningstillgångar (inkl. nyttjanderättstillgångar) som inte är finansiella
instrument, uppskjutna skattefordringar, tillgångar avseende ersättningar efter
avslutad anställning eller avslutad anställning och rättigheter som uppkommer
enligt försäkringsavtal.
Koncernens omsättning genereras från utförandet av tjänster på fastighe-
ters yttre skal i Sverige, Danmark, Norge och Finland. I tjänsteerbjudandet
ingår puts, murning och övriga tjänster som exempelvis fönster, balkonger,
tak och plåt samt uthyrning av byggnadssllningar som riktar sig både till
nybyggnation som renovering. Koncernens kundavtal har huvudsakligen en
löptid om 12 månader, vilket innebär att särredovisning inte är nödvändig.
Intäkterna i verksamheten redovisas över tid i takt med utförd prestation,
det vill säga i takt med färdigställandegraden (bokförda kostnader i rela-
tion till beräknade totala projektkostnader), på tillgång som kontrolleras av
kunden (så kallad successiv vinstavräkning). Fakturering sker löpande enligt
överenskommelse under projektets gång. Nettoomsättningen utanför
Sverige utgör 40 procent av koncernens totala omsättning. Orderstocken
förväntas i huvudsak intäktsföras under de kommande 24 månaderna med
merparten under det kommande året.
IntäkterKoncernen, MSEK 2023 2022Upparbetade ej fakturerade intäkter 215,1 211, 3Fakturerade ej upparbetade intäkter -109,6 -81,1
Under 2023 redovisade intäkter som härör från arbete utfört 2022 bems
inte uppgå till väsentliga belopp. Fakturerade ej upparbetade intäkter per
31 december 2022 bedöms har upparbetats under 2023.
Rörelsesegment
Omsättningen kommer från externa kunder, varav ingen enskild kund står
för 10 procent av omsättningen eller mer. Koncernledningen identifierar
verksamheten som ett rörelsesegment, vilket är den uppdelning som Fasad-
gruppen följer i sin interna rapportering. Rörelsesegmentet övervakas av
koncernens verksllande beslutsfattare och strategiska beslut fattas med
grund i rörelseresultat för segmentet.
Not 3 Ersättningar till revisorer
KONCERNEN MODERBOLAGETMSEK 2023 2022 2023 2022DeloitteRevisionsuppdrag 5,4 5,6 0,3 1,6Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag 0,7 0,7 0,0 0,0Skatterådgivning 0,0 0,0 0,0 0,0Övriga tjänster 0,3 0,1 0,0 0,0Mazars Statsautoriseret RevisionspartnerselskabRevisionsuppdrag 0,7 1,0 0,0 0,0Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag 0,0 0,1 0,0 0,0Skatterådgivning 0,1 0,0 0,0 0,0Övriga tjänster 0,3 0,0 0,0 0,0Övriga bolagRevisionsuppdrag 0,3 0,6 0,0 0,0Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag 0,0 0,0 0,0 0,0Skatterådgivning 0,6 0,0 0,0 0,0Övriga tjänster 0,1 0,1 0,0 0,0Summa 8,5 8,2 0,3 1,6
Med revisionsuppdraget avses arvode för den lagstadgade revisionen;
granskning av års- och koncernredovisningen, bokföringen, styrelsens och
verkställande direktörens förvaltning, dvs. sådant arbete som varit nödvän-
digt för att avge revisionsberättelsen, samt så kallad revisionsrådgivning
som lämnas i samband med revisionsuppdraget. Uppdraget omfattar även
revision och annan granskning utrd i enlighet med överenskommelse eller
avtal. Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag innebär andra kvali-
tetssäkringstjänster som ska utras enligt författning, bolagsordning, stad-
gar eller avtal. Skatterådgivning innehåller både rådgivning och granskning
av efterlevnad inom skatteområdet. Övriga tjänster är andra uppdrag.
rsredovisning  asadgruppenroup 
77
Noter
rg. r. 
Not 4 Ersättningar till anställda och styrelse
Ersättningar till anställdaKONCERNEN MODERBOLAGETMSEK 2023 2022 2023 2022Löner och andra ersättningar 1 192,7 1 027,9 8,0 9,0Sociala kostnader 280,4 237,9 3,0 3,2Pensionskostnader (avgiftsbestämda planer) 65,0 51,0 2,2 1,8Summa 1 538,1 1 316,8 13,2 14,0
Löner och andra ersättningar samt sociala kostnaderKONCERNENLöner och andra Pensions- Sociala 2023, MSEKersättningarkostnaderkostnaderStyrelseledamöter, verkställande direktörer och andra ledande befattningshavare 17,2 3,4 4,9Övriga anställda 1 175,5 61,6 275,5Summa 1 192,7 65,0 280,4
Löner och andra Pensions- Sociala 2022, MSEKersättningarkostnaderkostnaderStyrelseledamöter, verkställande direktörer och andra ledande befattningshavare 16,6 3,4 5,0Övriga anställda 1 011, 3 47,6 232,9Summa 1 027,9 51,0 237,9
Ersättning till styrelse och ledande befattningshavareKONCERNENMSEK 2023 2022Löner och andra kortfristiga ersättningar 17,2 16,6Ersättningar vid uppsägning 0,0 0,0Ersättningar efter avslutad anställning 0,0 0,0Andra långfristiga ersättningar 3,4 3,4Summa 20,6 20,0
Rörlig Övriga Pensions- 2023, SEK Grundlönersättningförmåner förmåner SummaStyrelseUlrika Dellby, ordförande 540 833 - - - 540 833Tomas Georgiadis 255 836 - - - 255 836Christina Lindbäck 255 836 - - - 255 836Tomas Ståhl 333 748 - - - 333 748Gunilla Öhman 255 836 - - - 255 836Mats Karlsson 151 669 - - - 151 669Ledande befattningshavareVerkställande direkren, t o m maj, Pål Warolin 1 551 666 - 65 430 419 901 2 036 997Vice verkställande direktören, t o m maj därefter verkställande direktören, Martin Jacobsson 2 478 820 984 091 107 382 804 790 4 375 083Övriga ledande befattningshavare (5 personer) 9 674 288 199 360 383 998 2 233 898 12 491 544Totalt 15 498 532 1 183 451 556 810 3 458 589 20 697 382
Ersättningen till ledande befattningshavare består av grundlön, övriga för-
måner och avgiftsbestämd pension samt kan därutöver bestå av en rörlig
lön baserad på fasta målindikatorer. 2023 gav ett bonusutfall för ledande
befattningshavare på totalt 1 183 451 SEK. Med övriga förmåner avses nor-
mala ickemonetära ersättningar såsom bilförmån och företagshälsovård.
Pensionsåldern för samtliga ledande befattningshavare är 65 år. Vid upp-
sägning fn bolagets sida bör normalt gälla tre till sex månader och från
befattningshavarens sida tre månader, undantagsvis upp till sex månader.
Avgångsvederlag förekommer inte. Uppsägningstiden från bolagets sida för
VD är sex månader och från VD:s sida likaså sex månader. Under 2023 ingår
ersättning till övriga ledande befattningshavare som har haft uppdraget
under del av år (5 personer) då antalet ledande befattningshavare minskade
från 11 till 5 personer.
asadgruppenroup  rsredovisning 
78
Noter
rg. r. 
Rörlig Övriga Pensions- 2022, SEK Grundlönersättningförmåner förmåner SummaStyrelseUlrika Dellby, ordförande 427 077 - - - 427 077Per Sjöstrand 208 330 - - - 208 330Tomas Georgiadis 249 996 - - - 249 996Christina Lindbäck 249 996 - - - 249 996Tomas Ståhl 249 996 - - - 249 996Gunilla Öhman 249 996 - - - 249 996Ledande befattningshavareVerkställande direktören, Pål Warolin 2 663 700 639 375 104 610 859 994 4 267 679Vice verkställande direktören, Martin Jacobsson 1 781 048 423 225 92 844 350 644 2 647 761Övriga ledande befattningshavare (9 personer) 8 487 198 335 400 426 779 2 214 236 11 463 613Totalt 14 567 337 1 398 000 624 233 3 424 874 20 014 444
Ersättningen till ledande befattningshavare består av grundlön, övriga för-
måner och avgiftsbestämd pension samt kan därutöver bestå av en rörlig
lön baserad på fasta målindikatorer. 2022 gav ett bonusutfall för ledande
befattningshavare på totalt 1 398 000 SEK. Med övriga förmåner avses nor-
mala ickemonetära ersättningar såsom bilförmån och företagshälsovård.
Pensionsåldern för samtliga ledande befattningshavare är 65 år. Vid upp-
sägning fn bolagets sida bör normalt gälla tre till sex månader och från
befattningshavarens sida tre månader, undantagsvis upp till sex månader.
Avgångsvederlag förekommer inte. Uppsägningstiden från bolagets sida för
VD är sex månader och från VD:s sida likaså sex månader. Under 2022 ingår
ersättning till övriga ledande befattningshavare som har haft uppdraget
under del av år (1 person) då antalet ledande befattningshavare utökades
från 10 till 11 personer.
Teckningsoptioner
Årssmmorna 2021, 2022 och 2023 beslutade om långsiktiga incitaments-
program för anställda i koncernen besende av teckningsoptioner. Varje
teckningsoption ger innehavaren rätt att teckna en ny aktie i bolaget till en
förutbestämd teckningskurs och teckningsperiod. Teckningskursen mot-
svarar 125 procent av den genomsnittliga volymvägda betalkursen för bola-
gets aktie på Nasdaq Stockholm under de tio senaste handelsdagarna före
respektive årsstämma som beslutat om incitamentsprogrammen. Se även
tabell nedan för en sammanfattning över de pågående teckningsoptions-
programmen.
Teckningsoptionerna har överlåtits till anställda till ett marknadspris
beräknat enligt Black & Scholes värderingsmodell. De teckningsoptioner
som inte har överlåtits till anställda har överlåtits vederlagsfritt till bolagets
helägda dotterbolag Fasadgruppen Norden AB.
Bolaget har under vissa förutsättningar rätt att återköpa teckningsop-
tioner från innehavare vars anställning i koncernen upphör eller som önskar
överlåta sina teckningsoptioner till tredje man. Mer information om villkoren
för teckningsoptionerna finns tillgänglig på bolagets webbplats.
Teckningsoptioner av serie 2023 / 2026, 2022 / 2025 samt 2021 / 2024Antal överlåtna Antal anställda Tecknings- Max antal optioner till som förvärvat Options- Anskaffnings-Tilldelnings-Tecknings-optionsserie Teckningsperiodoptioneranställdaoptionerpremie, SEKvärde, MSEKtidpunktkurs, SEKSerie 2023 / 2026 1 juni 2026 till 30 juni 2026 500 000 213 410 68 19,95 4,3 2023 104Serie 2022 / 2025 1 juni 2025 till 30 juni 2025 484 000 236 196 46 7,55 1,7 2022 179,8Serie 2021 / 2024 1 juni 2024 till 30 juni 2024 923 010 501 472 65 16,29 7,9 2021 164,1
Medelantalet anställda 2023 2022Medelantal Varav Varav Medelantal Varav Varav KoncernenanställdamänkvinnoranställdamänkvinnorSverige 1 223 1 169 54 1 154 1 107 47Övriga Norden 778 744 34 653 621 32Totalt 2 001 1 913 88 1 807 1 728 79
Medelantalet anställda 2023 2022Medelantal Varav Varav Medelantal Varav Varav ModerbolaganställdamänkvinnoranställdamänkvinnorSverige 2 2 0 3 3 0Summa 2 2 0 3 3 0
Medelantalet anställda är omräknat till heltidstjänster.
Könsfördelning bland ledande befattningshavare
Könsfördelningen i styrelsen och bland övriga befattningshavare per balansdagen 31 december 2023 och 2022 redovisas i tabellen nedan:
2023 2022Koncernen Antal Varav män Varav kvinnor Antal Varav män Varav kvinnorStyrelse 6 3 3 6 3 3Ledande befattningshavare 5 5 0 11 9 2
rsredovisning  asadgruppenroup 
79
Noter
rg. r. 
Not 5 Transaktioner med närstående
Koncernen har närståenderelationer med personer i styrelsen och koncern-
ledningen, deras närstående personer och företag som står under bestäm-
mande inflytande av dessa personer. Andra närstående utgörs av företag
för vilkas räkning ovan nämnda personer utr tjänster åt koncernen.
Moderbolaget Fasadgruppen Group har närståenderelationer med sina
dotterbolag. Per den 31 december 2023 ägdes aktier motsvarande
10,2 procent av Fasadgruppen Group:s aktiekapital och röstantal av Con-
necting Capital Sweden AB. Bolaget anses vara närstående till koncernen.
Per den 31 december 2023 ägde ingen annan närstående aktieägare aktier
motsvarande tio procent eller mer av Fasadgruppen Group:s aktiekapital
och röstantal.
Transaktioner med närstående baseras på affärsmässiga villkor och
marknadspriser.
Ersättningar till styrelseledamöterna och de ledande befattningshavarna
beskrivs i not 4 Ersättningar till ansllda och styrelse.
Transaktioner med närståendeKONCERNEN MODERBOLAGETFörsäljning av tjänster, MSEK 2023 2022 2023 2022Inom koncernen:Försäljning av entreprenadtjänster 284,8 182,9 - -Fakturerade kostnader 14,4 10,7 - -Försäljning av administrativa tjänster 79,7 58,4 12,0 12,2Summa 378,9 252,0 12,0 12,2
Transaktionerna avser försäljning av tjänster mellan koncernbolagen som del av den operativa verksamheten.
Inga sålda tjänster mellan Fasadgruppen och företag kontrollerade av ledande befattningshavare har skett under 2023 eller 2022.
KONCERNEN MODERBOLAGETKöp av tjänster, MSEK 2023 2022 2023 2022Inom koncernen 378,9 252,0Företag kontrollerade av ledande befattningshavare:Bendrik Invest AB 0,0 0,8 - -KFAB Förvaltning AB 0,6 0,5 - -KB Träflöjten 0,2 0,5 - -Sterner Stenhus Services AB 1,2 0,9 - -Sterner Stenhus Entreprenad AB 0,1 0,1 - -JL Fastighet i Eskilstuna 0,0 0,6 - -Summa 381,0 255,4 0,0 0,0
Transaktioner inom koncernen avser köp av tjänster mellan koncernbolagen
som del av den operativa verksamheten. Transaktioner med företag kontrol-
lerade av ledande befattningshavare utgörs huvudsakligen av fakturerade
konsultarvoden för förvärvsrelaterade rådgivningstjänster, ekonomiråd-
givningstjänster, management fees och hyra för kontorslokaler. Under 2023
har ledande befattningshavare kopplade till bolagen Bendrick Invest AB och
KB Träflöjten utgått ur ledningsgruppen.
Mellanhavanden
Följande mellanhavanden avseende transaktioner med närstående är per balansdagen utestående:
KONCERNEN MODERBOLAGETFordringar till närstående, MSEK 2023 2022 2023 2022Dotterbolag - - 2,7 2,7
KONCERNEN MODERBOLAGETSkulder till närstående, MSEK 2023 2022 2023 2022Dotterbolag 0,0 17,4 - -Företag kontrollerade av ledande befattningshavare:KB Träflöjten 0,0 0,1 - -Sterner Stenhus Services AB 0,0 0,0 - -Stenhus Tumba Samariten AB 0,0 0,4 - -Summa 0,0 0,5 - -
Skulder till närstående är hänförliga till inköpstransaktioner som förfaller 30 dagar efter inköpstillfället.
Skulderna löper utan ränta. Inga fordringar på närstående är utesende per balansdagen 31-12-2023 och 31-12-2022.
asadgruppenroup  rsredovisning 
80
Noter
rg. r. 
Not 6 Leasingavtal
Leasingskulder som presenteras i rapporten över finansiell ställning är enligt följande:
KONCERNEN MODERBOLAGETMSEK 2023 2022 2023 2022Långfristiga 102,3 102,1 - -Kortfristiga 65,8 64,8 - -Summa 168,1 166,9 - -
Räntekostnader avseende leasingavtal under räkenskapsåret 2023 uppgick
till 3,8 MSEK (2,9). Koncernen leasar huvudsakligen lokaler för kontor och
lager samt bilar. Med undantag för korttidsleaseavtal och för leasingavtal
för vilka den underliggande tillgången har ett lågt värde redovisas nyttjan-
derätter och leasingskulder i balansräkningen. Variabla leasingavgifter som
inte beror på ett index exkluderas i den initiala beräkningen av leasingskuld
och tillgång. Koncernen redovisar sina nyttjanderättstillgångar under
Materiella anläggningstillgångar. I allmänhet är leasingavtalen begränsade
vad gäller leasetagarens rättigheter, såvida det inte föreligger en avtals-
enlig rätt för koncernen att hyra ut tillgången till en annan part, så att endast
koncernen kan nyttja tillgången. Leasingavtalen är antingen icke-uppsäg-
ningsbara eller kan endast sägas upp mot en väsentlig uppsägningsavgift.
Koncernen måste hålla de hyrda lokalerna för kontor och lager i gott skick.
Vidare måste koncernen försäkra de leasade tillgångarna och betala kostna-
der för underhåll för dessa i enlighet med hyresavtalen.
Tabellen nedan beskriver koncernens leasingavtal utifrån typ av nyttjanderättstillgång som redovisas i balansräkningen:
Nyttjanderättstillgångar Kontor och lager Bilar ÖvrigtAntal nyttjanderättstillgångar 96 427 19Intervall kvarvarande löptid 0–10 0–5 0-6Genomsnittlig kvarvarande leasingperiod 2,3 1,9 1,8
Leasingavtal avseende kontor och lager innehåller generellt en förläng-
ningsoption, samt möjlighet till uppsägning. I de flesta fall innehåller
de även variabla avgifter relaterade till index.
Leasingavtal för bilar och övriga tillgångar innehåller vanligen inte
några förlängningsoptioner, möjligheter till uppsägning eller variabla
avgifter kopplade till index.
Leasingskulden garanteras genom att den underliggande tillgången
ställts som säkerhet för skulden.
Koncernens framtida minimileaseavgifter per 31 december 2023 och 31 december 2022 uppgår till följande:
Minimileasebetalningar2023-12-31, MSEK Inom 1 år 1–2 år 2-3 år 3-4 år 4-5 år Efter 5 årLeasingavgifter exkl. finansiella kostnader 69,6 50,1 25,8 13,0 7,0 8,52022-12-31, MSEKLeasingavgifter exkl. finansiella kostnader 61,4 46,4 29,6 14,0 7,6 6,1
Leasing av lokaler
I leasingavtal görs ett antal antaganden vid beräkning av leasingsskulden
och nyttjanderättstillgången, exempelvis bemning av ett avtals leasing-
period. Koncernen beaktar om den med rimlig säkerhet kommer att utnyttja
en förlängningsoption framför allt vad gäller lokaler med beaktande av de
omständigheter som gäller för det aktuella leasingavtalets situation. Avse-
ende koncernens hyresavtal som löper ut inom en femårsperiod har bolaget
tagit ställning till att det är rimligt att anta en förlängningsperiod beroende
på respektive tillgångs karaktär och längden på respektive förlängnings-
period. För avtal som löper förbi 2028 har inga förlängningar antagits. Hur
verksamheten ser ut och utvecklas bortom denna period är svårbedömt och
bolagets bedömning är därmed att det i nuläget inte med rimlig sannolikhet
kan antas ske ytterligare förlängningar. Denna bedömning kommer att ses
över kontinuerligt.
Leasingavtal som inte redovisas som skuld
Koncernen har valt att inte redovisa en leasingskuld avseende korttids-
leaseavtal (leasingavtal med en förväntad leasingtid på tolv månader eller
kortare) och för leasingavtal för vilka den underliggande tillgången har ett
lågt värde. Betalningar avseende sådana leasingavtal kostnadsförs linjärt.
Dessutom är vissa variabla leasingavgifter inte tillåtna att redovisas som
leasingskuld varför dessa också kostnadsförs löpande.
Kostnaden avseende leasingavgifter som inte inkluderas i beräkningen
av leasingskulden uppgår till 149,2 MSEK (157,6).
rsredovisning  asadgruppenroup 
81
Noter
rg. r. 
Förändringar i redovisade värden avseende nyttjanderättstillgångar i koncernen är:
2023, MSEK Kontor och lager Bilar Övrigt TotaltIngående ackumulerade anskaffningsvärden 172,3 69,5 6,1 247,9Nya avtal 21,9 53,1 0,4 75,4Inköp via rörelseförvärv 5,0 3,2 0,0 8,2Årets förändrade avtal 6,3 -1,2 0,0 5,1Avslutade avtal -13,1 -18,2 -2,2 -33,5Valutakursdifferens -2,7 -1,2 0,0 -3,9Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 189,7 105,2 4,3 299,2Ingående ackumulerade avskrivningar -56,4 -25,5 -2,7 -84,6Avslutade avtal 6,5 15,3 2,1 23,9Årets avskrivningar -38,1 -30,4 -2,0 -70,5Valutakursdifferenser 0,9 0,3 0,1 1,3Utgående ackumulerade avskrivningar -87,1 -40,3 -2,5 -129,9Redovisat värde 102,6 64,9 1,8 169,3
2022, MSEK Kontor och lager Bilar Övrigt TotaltIngående ackumulerade anskaffningsvärden 118,9 62,4 3,6 184,9Nya avtal 12,5 30,1 1,0 43,6Inköp via rörelseförvärv 41,7 6,4 1,9 50,0Årets förändrade avtal 5,3 0,3 0,1 5,7Avslutade avtal -7,5 -31,2 -0,5 -39,2Valutakursdifferens 1,4 1,5 0,0 2,9Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 172,3 69,5 6,1 247,9Ingående ackumulerade avskrivningar -26,7 -23,7 -1,2 -51,6Avslutade avtal 1,9 10,1 0,3 12,3Årets avskrivningar -31,3 -11,4 -1,8 -44,5Valutakursdifferenser -0,3 -0,5 0,0 -0,8Utgående ackumulerade avskrivningar -56,4 -25,5 -2,7 -84,6Redovisat värde 115,9 44,0 3,4 163,3
Totalt kassafde för leasing i koncernen under 2023 uppgick till -70,5 MSEK (-51,9).
Not 7 Resultat från finansiella poster
KONCERNEN MODERBOLAGETMSEK 2023 2022 2023 2022Ränteintäkter 9,6 35,61,1 2,0Valutakursdifferenser Utdelning koncernbolag - - 70,0 -18,2 Övrigt 9,0 3,1 -0,2 0,2 - -Räntekostnader, upplåning till upplupet anskaffningsvärde Finansiella intäkter 28,0 10,3 108,7 2,0Räntekostnader leasingavtal -92,8 -30,1 -91,8 -29,1-3,8 Valutakursdifferenser -2,9 - --20,0 Övriga finansiella kostnader -11,5 -8,4 --13,4 Finansiella kostnader -4,0 -5,1 -3,0-130,0 -105,3-48,5 -32,1
asadgruppenroup  rsredovisning 
82
Noter
rg. r. 
Not 8 Skatt och bokslutsdispositioner
De viktigaste komponenterna i skattekostnaden för räkenskapsåret och
förhållandet mellan förväntad skattekostnad baserat på svensk effektiv
skattesats för koncernen på 27,4 procent (21,5)och för moderbolaget på
12,1 procent (24,2) och redovisad skattekostnad i resultatet är enligt följande:
KONCERNEN MODERBOLAGETMSEK 2023 2022 2023 2022Resultat före skatt 301,9 346,3 90,7 63,2Skatt enligt gällande skattesats (20,6%) -62,2 -71,3 -18,7 -13,0Ej skattepliktiga intäkter 1,8 0,3 14,4 0,0Ej avdragsgilla kostnader -3,6 -2,0 -0,1 0,0Skillnad i utländska skattesatser -3,5 -0,9 0,0 0,0Skattemässig återföring av räntenetto -10,4 0,0 -6,1 0,0Justering hänförlig till föregående år -1,1 -2,3 0,0 -2,3Nettoeffekt från omvärdering av tilläggsköpeskilling -3,4 2,3 0,0 0,0Övrigt -0,4 -0,5 -0,4 0,0Redovisad skatt i resultatet -82,7 -74,4 -10,9 -15,3Skattekostnaden består av följande komponenter: Aktuell skatt på årets resultat -62,0 -86,4 -10,9 -15,3Uppskjuten skatt -20,7 12,0 0,0 0,0Redovisad skatt i resultatet -82,7 -74,4 -10,9 -15,3
Uppskjutna skatter som uppstår till följd av temporära skillnader summeras enligt följande:
REDOVISAT Iövrigt resultat- Förändringar under året, TSEK 1 januari 2023 Från förvärvtotalresultaträkningen 31 december 2023Immateriella anläggningstillgångar -96,8 0,0 0,0 1,0 -95,8Leasing, netto 0,6 0,0 0,0 -0,6 0,0Lager, pågående arbete -6,5 -4,0 0,0 -35,0 -45,5Kundfordringar 0,0 0,0 0,0 4,4 4,4Valutasäkrat lån 0,0 0,0 -1,2 -1,2 -2,4Övriga temporära skillnader -18,1 3,1 0,0 11,9 -3,1Summa -120,8 -0,9 -1,2 -19,5 -142,4
REDOVISAT Iövrigt resultat- Förändringar under året, TSEK 1 januari 2022 Från förvärvtotalresultaträkningen 31 december 2022Immateriella anläggningstillgångar -65,1 -41,9 0,0 10,2 -96,8Leasing, netto 0,5 0,0 0,0 0,1 0,6Lager, pågående arbete 0,0 -6,5 0,0 0,0 -6,5Övriga temporära skillnader -8,5 -11,3 0,0 1,7 -18,1Summa -73,1 -59,7 0,0 12,0 -120,8
Alla uppskjutna skattefordringar (inklusive underskottsavdrag och andra skatteavdrag) har redovisats i balansräkningen.
MODERBOLAGETBokslutsdispositioner, TSEK 2023 2022Erhållna koncernbidrag 94,6 102,5Lämnade koncernbidrag -1,7 0,0Summa 92,9 102,5
rsredovisning  asadgruppenroup 
83
Noter
rg. r. 
Not 9 Förvärv
Rörelseförvärv 2023
Bolagsförvärv januari-december 2023
Under perioden har Fasadgruppen genomfört förvärven av och tillträtt
samtliga aktier i Weldmatic A/S, Rosborg Entreprenad AB och Surface Bygg-
ställningar AB. Förvärven gjordes för att stärka koncernens ställning geo-
grafiskt inom sina respektive marknader. Med förrvet av Weldmatic inom
balkong- och smidesarbeten i framförallt stor-Köpenhamn. Förvärvet av
Rosborg tar sikte på fasad, tak och fönster, stomkomplettering och sanering
i Stockholm och Mälardalen. Med Surface får koncernen en totalleverantör
av byggnadsställningar och väderskydd med fem lokalavdelningar i Jönkö-
ping, Trollhättan, Skara, Örebro och Västerås.
De förvärvade bolagen redovisade totala intäkter om cirka 213 MSEK
och EBITA uppgick till cirka 33 MSEK för kalenderåret 2022. Sedan tillträdet
och fram till den 31 december 2023 har bolaget bidragit med 46,2 MSEK till
koncernens nettoomsättning och 4,4 MSEK till koncernens EBITA.
Den sammanlagda köpeskillingen uppgick till 161 MSEK, varav
116,4 MSEK har betalats genom likvida medel vid tillträdet och 44,7 MSEK
utgjordes av tilläggsköpeskillingar. Utfallet av tilläggsköpeskillingarna som
är beroende av framtida rörelseresultat som uppnås i det aktuella bolaget
har värderats genom en sannolikhetsbedömning för olika utfall inom
förfalloperioden på 1–4 år.
Förvärvskostnader om sammanlagt 2,2 MSEK redovisas som övriga
rörelsekostnader.
Övriga verksamhetsförvärv januari-december 2023
Inkråmsförvärv
Under 2023 har en inkråmsöverlåtelse genomförts där verksamhetsdrivande
dotterbolaget Alnova Balkongsystem AB har kompletterat sin verksamhet.
Alnova har förrvat verksamheten i Teknova Byggsystem AB som inkråms-
förvärv ur konkursbo. 7,0 MSEK har betalats genom likvida medel vid tillt-
det. Inkmsförrvet anses till följd av sin storlek ej väsentliga i förhållande
till koncernens finansiella sllning och resultat.
Utbetalda tilläggsköpeskillingar
Under perioden har tilläggsköpeskillingar betalats med netto 107,3 MSEK
avseende resultatutveckling fram till och med 2022 hänförligt till förrven
av Karlaplans Plåtslageri, Er-Jill Byggnadsplåt, Husby Takplåtslageri & Ven-
tilation, Kumla Fasadteam, DVS, Byens Tag og Facade, Engman Tak, Bruske
Delér, OPN samt två inkråmsförvärv. Utbetalda tilläggsköpeskillingar över-
stiger gjorda bedömningar med 18,2 MSEK.
Förvärvsanalyser – bolagsförvärv
En del av övervärdena i den preliminära förvärvsanalysen har allokerats
till företagsvarumärket medan oallokerade övervärden har hänförts till
goodwill.
Varumärken består av förvärvade företagsvarumärken som behålls och
nyttjas under oöverskådlig tid, vilket är en viktig del av Fasadgruppens
strategi. Goodwill hänför sig fmst till verksamhetens förväntade framtida
lönsamhet, den betydande kunskapen och kompetensen hos personalen
och synergieffekter på kostnadssidan.
Goodwill och varumärke har en obestämbar nyttjandeperiod och skrivs
inte av men testas för nedskrivning årligen eller vid indikation.
asadgruppenroup  rsredovisning 
84
Noter
rg. r. 
Uppskattad Förvärv av bolag årsomsättning vid förvärvstid- Antal Tillträde, 2023 Förvärv Landpunkten, MSEKanställdaOktober Surface Byggställningar AB Sverige 114 69Oktober Teknova Byggsystem AB (inkråmsförvärv konkursbo) Sverige - -Oktober Rosborg Entreprenad AB Sverige 58 45Juli Weldmatic A/S Danmark 41 11213 125
Värde enligt förvärvsanalys – bolagsförvärv januari-december 2023Verkligt MSEK Bokfört värdevärde-justering Verkligt värdeVarumärke - 32,5 32,5Nyttjanderätter - 8,3 8,3Materiella anläggningstillgångar 24,1 - 24,1Finansiella anläggningstillgångar 0,1 - 0,1Varulager 1,5 - 1,5Kundfordringar och andra fordringar 44,4 - 44,4Likvida medel 10,7 - 10,7Uppskjutna skatteskulder -1,1 -6,8 -7,8Leasingskulder - -8,3 -8,3Skulder till kreditinstitut -2,3 - -2,3Avsättningar -1,0 - -1,0Övriga skulder -34,8 - -34,8Leverantörsskulder och andra skulder -11,7 - -11,7Identifierbara nettotillgångar 29,9 25,8 55,6Goodwill 105,5Köpeskilling 161,1Varav tilläggsköpeskilling 44,7Varav överförda likvida medel -116,4Förvärvade likvida medel 10,7Förändring av koncernes likvida medel -105,7
rsredovisning  asadgruppenroup 
85
Noter
rg. r. 
Not 10 Immateriella tillgångar
Koncernens förvärvade immateriella tillgångar har uppstått genom förvärv
av helägda bolag och inkråmsförvärv som allokeras till kassagenererande
enheter (KGE). Koncernens bedömning är att affärsområdena utgör varsin
KGE. Varje affärsområde har en chef som styr en grupp underliggande verk-
samheter med en naturlig geografisk samhörighet, liknande kundkrets och
synergieffekter. Tillsammans genererar affärsområdets bolag intäkter och
kassaflöden som är större än summan från de enskilda bolagen om dessa
skulle drivas helt oberoende. Förvärvade immateriella tillgångar testas för
nedskrivning på de tre KGE som bolaget har fastställt för 2023. KGE motsva-
rar de tre affärsområdena NordÖst, SydVäst och Danmark. Även under 2022
fanns inom Koncernen tre fastställda affärsområden men då med fördel-
ningen NordÖst (oförändrad mot nuvarande), Syd (inkluderande region Syd
i Sverige och Danmark) och Väst (inkluderande region Väst i Sverige och Nor-
ge). Danmark har växt snabbt de senaste åren och har därr fått utgöra ett
eget naturligt affärsområde för 2023 medan region Syd i Sverige har slagits
ihop med region Väst i Sverige och Norge i ett och samma affärsområde.
Goodwill, varumärken och kundrelationer fördelas enligt tabellen nedan:
KONCERNENGoodwill, varumärken och kundrelationer per affärsområde, MSEK 2023 2022AO Väst - 732,2AO Syd - 812,2AO NordÖst 1 678,5 1 646,6AO Sydst 1 078,9 -AO Danmark 628,6 -Summa 3 386,0 3 191,0Valutakursdifferenser -36,6 75,0Utgående ackumulerat anskaffningsvärde 3 349,4 3 266,0
Förändringar i redovisade värden för immateriella tillgångar är enligt följande:
KONCERNEN MODERBOLAGETGoodwill, MSEK 2023 2022 2023 2022Ingående anskaffningsvärde 2 842,3 1 953,6 - -Anskaffningar 105,5 824,4 - -Valutakursdifferenser -29,4 64,3 - -Omklassificering -1,1 - - -Utgående ackumulerat anskaffningsvärde 2 917,3 2 842,3 - -Ingående av-/nedskrivningar - - - -Årets av-/nedskrivningar - - - -Utgående ackumulerade avskrivningar - - - -Redovisat värde 2 917,3 2 842,3 - -
KONCERNEN MODERBOLAGETVarumärken, MSEK 2023 2022 2023 2022Ingående anskaffningsvärde 406,7 264,5 - -Anskaffningar 32,5 132,3 - -Valutakursdifferenser -7, 2 9,9 - -Utgående ackumulerat anskaffningsvärde 432,0 406,7 - -Ingående av-/nedskrivningar - - - -Årets av-/nedskrivningar - - - -Valutakursdifferenser - - - -Utgående ackumulerade av-/nedskrivningar - - - -Redovisat värde 432,0 406,7 - -
KONCERNEN MODERBOLAGETKundrelationer, MSEK 2023 2022 2023 2022Ingående anskaffningsvärde 84,2 43,5 - -Anskaffningar 0,0 39,8 - -Valutakursdifferenser 0,0 0,9 - -Utgående ackumulerat anskaffningsvärde 84,2 84,2 - -Ingående avskrivningar - 67,2 -29,9 - -Årets avskrivningar -16,9 -37,3 - -Valutakursdifferenser 0,0 0,0 - -Utgående ackumulerade avskrivningar -84,1 - 67,2 - -Redovisat värde 0,1 17,0 - -
asadgruppenroup  rsredovisning 
86
Noter
rg. r. 
KONCERNEN MODERBOLAGETÖvriga immateriella tillgångar, MSEK 2023 2022 2023 2022Ingående anskaffningsvärde 2,9 1,1 - -Anskaffningar 0,6 1,1 - -Förvärv 0,0 0,7 - -Utgående ackumulerat anskaffningsvärde 3,6 2,9 - -Ingående avskrivningar -1,2 -0,6 - -Årets avskrivningar -0,9 -0,6 - -Utgående ackumulerade avskrivningar -2,1 -1,2 - -Utgående redovisat värde 1,5 1,8 - -
Nyttjandeperioden för goodwill och varumärke bedöms vara obestämbar
och skrivs inte av, men testats för nedskrivningsbehov vid indikation på
värdenedgång samt årligen vid årsbokslutet. Det bemda värdet för
kundrelationer skrivs av över orderstockens löptid. För 2023 och 2022 har
återvinningsvärdet för varje kassagenererande enhet fastställts genom att
nyttjandevärdet har beräknats och sedan jämförts med det redovisade
värdet. Nedskrivningsprövningen visar att återvinningsvärdena per kassa-
generande enhet med god marginal överstiger de redovisade värdena och
något nedskrivningsbehov har inte påvisats för något av åren.
Antaganden
Beräkningen av nyttjandevärdet innebär att ett antal kritiska antaganden
måste göras. Dessa beskrivs nedan. Estimerat utfall ligger till grund för prog-
nosen år 1 och budget för de förvärvade bolagen för år 2. Årlig tillxttakt
år 3-5 har antagits uppgå till cirka 4,0 (2,2) procent. Kassafden bortom den
femåriga prognosperioden extrapoleras med användning av en långsiktig
tillväxttakt inom branschen och har antagits uppgå till 2,0 (2,0) procent.
Ledningen är inte medveten om några andra rimliga möjliga förändringar
i de viktiga antaganden som görs som skulle kunna leda till att en kassa-
genererande enhets redovisade värde skulle överstiga dess återvinnings-
värde och därmed aktualisera ett nedskrivningsbehov.
En känslighetsanalys genomförs av modellen där nyttjandevärdet
stresstestas mot redovisat värde vid olika scenarier av WACC och tillxt
för ett specifikt år. Känslighetsanalysen för 2023 visar att det krävs en WACC
efter skatt på 10–11 procent och negativ tillväxt för 2023 för att ett ned-
skrivningsbehov skall uppstå. Följdaktligen är utrymmet för variation (head
room) tillfredställande, vilket innebär en mindre risk för nedskrivning.
Följande variabler är väsentliga och gemensamma för samtliga kassa-
genererande enheter vid beräkningar av nyttjandevärdet: Omsättning,
verksamhetens konkurrenskraft, förväntad konjunkturutveckling för bygg-
produktion, allmän samhällsekonomisk utveckling, investeringsplaner
för offentliga och kommunala beställare, ränteläge och lokala marknads-
förutsättningar.
Rörelsemarginal: Historisk lönsamhetsnivå och effektivitet för verksam-
heten, tillgång till nyckelpersoner och kvalificerad arbetskraft, kundrelatio-
ner, tillgång till interna resurser, kostnadsutveckling för löner, material och
underentreprenörer.
Rörelsekapitalbehov: Bedömning utifrån varje enskilt fall om nivån på
rörelsekapitalet återspeglar verksamhetens behov eller behöver justeras
för prognosperioderna. För utvecklingen framåt är ett rimligt eller försiktigt
antagande att det följer omsättningstillväxten.
Investeringsbehov: Verksamheternas investeringsbehov bedöms uti-
från de investeringar som krävs för att uppnå prognostiserade kassafden i
utgångsläget, det vill säga utan expansionsinvesteringar. I normalfallet har
investeringsnivån motsvarat avskrivningstakten på materiella anläggnings-
tillgångar.
Terminalvärde: Prognostiserade kassaflöden samt restvärde diskonte-
ras till nuvärde med en vägd kapitalkostnad enligt WACC (Weighted average
cost of capital). Räntenivån på lånat kapital är satt till den genomsnittliga
räntenivån på koncernens nettoskuldsättning. Avkastningskravet på eget
kapital är uppbyggt enligt Capital Asset Pricing Model. För samtliga KGE
gäller följande:
Koncernen 2023 2022Diskonteringsränta (WACC), före skatt, % 10,8 11,1Diskonteringsränta (WACC), efter skatt, % 9,0 9,1
rsredovisning  asadgruppenroup 
87
Noter
rg. r. 
Not 11 Materiella anläggningstillgångar
Förändringar i redovisade värden avseende byggnader och mark är:
KONCERNEN MODERBOLAGETByggnader och mark, MSEK 2023 2022 2023 2022Ingående ackumulerade anskaffningsvärden 3,2 2,8 - -Inköp via rörelseförvärv 1,5 5,4 - -Inköp 0,0 0,3 - -Försäljningar/utrangeringar 0,0 -5,4 - -Omklassificeringar -1,4 0,0 - -Valutakursdifferenser 0,0 0,1 - -Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 3,3 3,2 - -Ingående ackumulerade avskrivningar -0,8 -0,6 - -Årets avskrivningar -0,5 -0,5 - -Försäljningar/utrangeringar 0,0 0,3 - -Omklassificeringar 0,4 0,0 - -Valutakursdifferenser 0,0 0,0 - -Utgående ackumulerade avskrivningar -0,9 -0,8 - -Redovisat värde 2,4 2,4 - -
Byggnader och mark avser utgifter på annans fastighet där avskrivning sker på 10 år.
Förändringar i redovisade värden avseende inventarier, verktyg och installationer är:
KONCERNEN MODERBOLAGETInventarier, verktyg och installationer, MSEK 2023 2022 2023 2022Ingående ackumulerade anskaffningsvärden 149,3 92,7 - -Inköp via rörelseförvärv 27,1 36,5 - -Inköp 34,9 29,9 - -Försäljningar/utrangeringar -15,7 -10,6 - -Omklassificeringar 1,4 0,0 - -Valutakursdifferenser -2,5 0,8 - -Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 194,5 149,3 - -Ingående ackumulerade avskrivningar -33,0 -13,5 - -Årets avskrivningar -30,1 -29,2 - -Försäljningar/utrangeringar 7,5 10,2 - -Omklassificeringar -0,4 0,0 - -Valutakursdifferenser 0,9 -0,5 - -Utgående ackumulerade avskrivningar -55,1 -33,0 - -Redovisat värde 139,4 116,3 - -
Not 12 Andelar i koncernbolag
MODERBOLAGETMSEK 2023 2022Ingående anskaffningsvärde 450,0 450,0Utgående redovisat värde 450,0 450,0
Enligt genomförd nedskrivningsprövning för moderbolagets
redovisade värde i koncernbolagen föreligger inget nedskrivningsbehov
per 31 december 2023.
Koncernens direkta och indirekta innehav i dotterbolag per den
31 december 2023 presenteras i tabellen nedan. Om inget annat anges,
har de ett aktiekapital enbart bestående av stamaktier som innehas direkt
av koncernen, och ägarandelen är densamma som röstandelen.
Moderbolagets direkta innehav av andelar i dotterbolag och intressebolag
Redovisat värde Redovisat värde Kapital- Antal per den 31 december per den 31 december 2) Dotterbolag Org.nr Säteandel, %¹⁾andelar2023, MSEK2022, MSEKFasadgruppen Norden AB¹ 556949-8271 Stockholm 100 8 633 450,0 450,0Summa andelar i koncernbolag 450,0 450,0
1) Ägarandel överenstämmer med kapitalandel.
2) Antal aktier i 1 000-tal.
asadgruppenroup  rsredovisning 
88
Noter
rg. r. 
Not 13 Finansiell riskhantering
Finansiell strategi och målsättning
Koncernen utsätts genom sin verksamhet för olika finansiella risker: mark-
nadsrisk (omfattande ränterisk och valutarisk), kreditrisk och finansierings-
risk. Sammanfattande information om koncernens finansiella tillgångar och
finansiella skulder uppdelade i kategorier finns i not 14. Fasadgruppen har
tydligt uttalat att det löpande rörelseresultatet från kärnverksamheterna ska
vara den dominerade inkomstkällan. Koncernens målsättning är att minime-
ra de finansiella risker som verksamheten skapar. Finansverksamheten skall
centraliseras för att uppnå ändamålsenlig kontroll, utnyttja stordriftsförde-
lar och erhålla fördelaktiga villkor på de finansiella marknaderna. Negativ
påverkan på resultat och kassafde från kortsiktiga rörelser på de finansiella
marknaderna skall som grundprincip begränsas genom naturlig hedging,
regelrätt säkring bör endast tillämpas i särskilda fall vid större exponeringar.
Kapitaleffektivitet skall uppnås i förbindelse med kapitalbindningen i verk-
samheten och vid sammansättningen av kapitalstrukturen.
Den övergripande finansiella målsättningen är att säkerställa koncernens
betalningsrmåga och finansiella beredskap, samt att öka avkastningen på
eget kapital utifrån en kostnadseffektiv och affärsmässig finanshantering.
Finansverksamheten ska genomföras på ett säkert och effektivt sätt utan
spekulativa inslag och så att en betryggande säkerhet alltid upprätthålls.
Vid varje tillfälle säkerslls att koncernen har likvida medel för att bedriva
den löpande verksamheten. Finansfunktionen skall stödja koncernens för-
värvs och investeringsverksamhet med kort- och långfristig finansiering till
en kostnad och risknivå som långsiktigt på bästa sätt främjar beslutade mål
för verksamheten. Spekulation på de finansiella marknaderna, dvs. transak-
tioner som ökar de finansiella risker som uppstår från den löpande verksam-
heten, är inte tillåtna.
Kapitalstrukturen är central för skapandet av aktieägarvärde och för den
långsiktiga finansiella risken. Dessa faktorer är därför vägledande vid alla
beslut avseende den långsiktiga kapitalförsörjningen. Målsättningen med
strukturen på koncernens finansieringsupplägg är att den skall uppfylla
följande övergripande mål. Koncernen ska ha en finansieringsstruktur som
säkerställer verksamhetens finansieringsbehov samtidigt som riskjusterade
avkastningar optimeras till aktieägarna. Låg refinansieringsrisk skall efter-
strävas i kreditportföljen. Tillfredsställande eget kapital och kreditutrymme
för planerade åtaganden skall finnas inom afrsplanen. Koncernen skall
långsiktigt eftersträva en sådan kapitalstruktur att bolaget har en välba-
lanserad betalningsrmåga på kort och lång sikt samt upplevs av omgiv-
ningen som ett finansiellt starkt företag. Koncernen skall vara en attraktiv
låntagare och ha en sådan framförhållning att man alltid kan erbjudas finan-
siering till förmånliga villkor för jämförbara låntagare och säkerheter.
Riskhanteringen sköts centralt av koncernens CFO enligt den finanspo-
licy som fastsllts av styrelsen. Samtliga externa finansiella transaktioner
utrs av eller samordnas med CFO. Dotterbolag äger inte rätt att in
externa finansiella transaktioner utan att detta uttryckligen är godkänt av
koncernens CFO. CFO identifierar, utvärderar och säkrar finansiella risker i
nära samarbete med koncernens operativa enheter.
Koncernen har väl utvecklade interna rutiner och kontrollsystem för att
minimera risken för misstag, försenade betalningar, stölder och bedrägerier.
Avtalade finansiella transaktioner skall dokumenteras internt. Affärsbe-
kräftelser från banker skall stämmas av mot den interna dokumentationen.
Koncernen arbetar med en ”segregation-of-duties”, dvs. det skall finnas en
tydlig uppdelning mellan affär och kontroll/redovisning. Detta innebär att
samma person som ingått en finansiell affär inte kan kontrollera eller bok-
föra samma affär. Rapporter produceras med syfte att dels utgöra underlag
för planering och beslut, dels vara ett styr- och kontrollmedel över hur väl
finanspolicyns målsättningar och riktlinjer efterlevs. Faktisk och prognosti-
serad finansiell exponering och status rapporteras löpande. Rapportering
sker i samband med ordinarie Månadsrapport eller vid behov.
Marknadsrisk
Koncernen exponeras för marknadsrisk genom sin användning av finansiella
instrument och särskilt för valutarisk, ränterisk och vissa andra prisrisker, till
följd av både den löpande verksamheten och investeringsverksamheten.
Valutarisk
En absolut majoritet av koncernens transaktioner görs i resp. lands lokala
valuta som SEK, DKK, NOK och EUR där koncernen bedriver sin verksamhet.
Transaktioner mellan länderna är begränsade och kan huvudsakligen
härledas till betalning av management fee till ägarbolag, i samband med
förvärvstransaktioner och finansiella transaktioner. Mindre exponeringar
för valutakursändringar kan uppkomma från inköp i EUR (transaktionsexpo-
nering) samt från danska, norska och finska dotterbolag med huvudsaklig
exponering i DKK, NOK respektive EUR (transaktions- samt balansexpone-
ring). Valutaexponeringen består huvudsakligen av en omräkningsexpone-
ring på koncernnivå av de danska, norska och finska dotterbolagen. Andelen
omsättning utom Sverige uppgick till 42 procent för 2023 viket innebär en
ej oväsentlig omräkningsexponering från resultaträkningen. Valutakurs-
förändringar under 2023 påverkade nettoomsättningen positivt med
+0,6 procent mot jämförelseperioden. Balansexponeringen gav upphov
till ett negativt omräkningsresultat uppgående till -50,1 MSEK (+72,9). Lån
upptagna under 2023 i DKK och NOK som naturlig säkring och som redovi-
sats genom säkringsredovisning gav upphov till ett positivt omräknings-
resultat netto uppgående till +4,6 MSEK.
Fasadgruppen ska sträva efter att minimera effekten av förändrade
valutakurser på koncernens resultat genom att begränsa sin exponering
mot utländska valutor. Bolagen inom koncernen ska som utgångspunkt
eftersträva matchning mellan inköps- och försäljningsvaluta för att mini-
mera nettoexponering i valuta. Det är koncernens policy att reducera
exponeringar genom naturlig hedging som grundprincip, regelrätt säkring
r endast tillämpas i särskilda fall vid större exponeringar med fastställda
betalningstidpunkter vad gäller transaktionseponering. Vid förvärv i andra
valutor än SEK bör koncernen eftersträva att i tillämpliga fall låta eventuell
finansiering matchas med lån i samma valuta för att minska balansexpone-
ringen. Tröskelvärdet för regelrätt säkring uppgår till minst 250 MSEK för
respektive nettoinvestering i utlandsverksamhet, utifrån en väsentlighets-
bedömning av den potentiella valutakursförändringens effekt på nyckel-
talet nettoskuldsättning i relation till EBITDA (R12).
Ränterisk
Räntebärande tillgångar skall i första hand användas för att reducera befint-
lig upplåning med hänsyn tagen till vid var tid gällande behov av betalnings-
beredskap eller likviditetsreserv och räntebindningen bör således inte
vara längre än den närmaste tidpunkt då koncernens lån kan amorteras.
Koncernens konsoliderade ränteexponering ska förvaltas av koncernens
CFO. Räntebärande skulder till kreditgivare löper med rörlig ränta och upp-
gick per balansdagen till 1 539,7 MSEK (1 560,1).
Följande tabell visar resultatets känslighet vid en bedömd förändring i
räntenivåer på +/- 2 procent och är beräknad utifrån räntebärande skulder
från kreditgivare vid årets slut. Dessa förändringar anses vara rimliga uti-
från observation av aktuella marknadsvillkor. Beräkningarna bygger på en
förändring i genomsnittlig marknadsränta för hela perioden och de ränte-
bärande skulder från kreditgivare tillsammans med eventuella finansiella
instrument som innehas per respektive balansdag som är känsliga för för-
ändringar i räntorna. Alla övriga variabler hålls oförändrade.
Påverkan på Påverkan på Koncernen 2023, MSEKFörändring, %resultat före skatteget kapitalRäntebärande skulder +/- 2,0 +/- 30,8 (31,2) +/- 24,2 (24,6)
rsredovisning  asadgruppenroup 
89
Noter
rg. r. 
Kreditrisk
Kreditrisken med avseende på likvida medel hanteras genom att bedöm-
ning av motpartsrisk sker inför varje transaktion. Bemning görs avseende
nettoexponering och koncernens totala engagemang med motparten.
Koncernen strävar efter att sprida motpartsriskerna. För att reducera mot-
partsrisken används endast godkända motparter. Tillåtna motparter vid
tecknande av kreditlöften, derivatinstrument och placeringar är nordisk
motpart med rating om minst A (S&P) eller minst A2 (Moody´s). Likvida
medel omfattas av den generella modellen för kreditprövning i IFRS 9.
Beräkningen baseras på en sannolikhet för fallissemang med utgångspunkt
i motpartens rating, löptid på väl under tolv månader och beloppet på
balansdagen. Med kort löptid och stabila motparter bedöms reserven som
helt oväsentlig.
Samtliga bolag inom koncernen ska minimera och förebygga sin expone-
ring mot kreditrisk kopplade till kundfordringar gentemot kund. Koncernen
tecknar kreditförsäkringsavtal för skydd mot förluster vid insolvens och
uteblivna betalningar. Kreditrsäkringen gäller för samtliga bolag inom
koncernen och under tolv månader med möjlighet till förlängning. Kunder
som undantas från kreditrsäkringen ska specificeras i en lista som uppda-
teras löpande. Kundfordringar skrivs av (dvs. tas bort från redovisningen) när
det inte finns någon rimlig förväntan på att betalning kommer att erhållas.
Underlåtenhet att göra betalningar inom 180 dagar från fakturadatum och
misslyckandet med att komma överens med koncernen om alternativ betal-
ningsplan är att betraktas bland annat som indikatorer på att det inte finns
någon sannolik förväntan att erhålla betalning.
Bankgarantier ska ej ställas ut av bolag inom Fasadgruppen. Huvudsak-
ligen ska moderbolagsborgen användas för normal affärsverksamhet, om
kund kräver så. Dotterbolagen kan ingå försäkringsgaranti om moderbo-
lagsborgen ej godtas av beställare. Kundfordringar omfattas av den förenk-
lade modellen i IFRS 9. De förväntade kreditförlusterna värderas med en
reserveringsmatris med start i de historiska kreditförlusterna, justerade för
faktorer för allmänna ekonomiska förhållanden och en bedömning av både
det nuvarande och prognosticerade faktorerna vid rapportperiodens slut.
Reserven uppgår till oväsentliga belopp.
Kreditförlustreservering koncernen:
Ej Förfallen Förfallen Förfallen Förfallen 2023-12-31, MSEKförfallna<31 dagar31–90 dagar91180 dagar>180 dagar SummaFörväntad förlustnivå i % 0,5% 0,7% 3,3% 20,2% 67,6% 2,5%Belopp kundfordringar - brutto 533,7 157,7 21,3 8,9 18,5 740,1Kreditförlustreserv -2,5 -1,1 -0,7 -1,8 -12,5 -18,6Redovisat belopp kundfordringar 531,2 156,6 20,6 7,1 6,0 721,5
2022-12-31, MSEKFörväntad förlustnivå i % 0,2% 1,1% 3,2% 29,2% 55,9% 2,0%Belopp kundfordringar - brutto 584,6 94,9 15,7 2,4 18,8 716,4Kreditförlustreserv -1,4 -1,0 -0,5 -0,7 -10,5 -14,1Redovisat belopp kundfordringar 583,2 93,9 15,2 1,7 8,3 702,3
Cirka 72 procent (82) av koncernens kundfordringar var ej förfallna per 31 december 2023.
Finansieringsrisk
Det är koncernens policy att uppnå stabilitet i den långsiktiga kapitalför-
sörjningen och därmed begränsa finansieringsrisken. Detta betyder att
koncernen skall upprätthålla en tillräckligt stor likviditetsreserv, ha en
anpassad förfallostruktur på lån och kreditfaciliteter som i möjligaste
mån harmoniserar med förntade kassafden över tid, samt uppnå
diversifiering mellan finansieringsformer och marknader. Den kortsiktiga
kapital rsörjningen syftar till att vid var tid säkerställa koncernens betal-
ningsförmåga genom att hålla en tillräcklig betalningsberedskap eller likvi-
ditetsreserv. Betalningsberedskap definieras som likvida medel, finansiella
placeringar som kan omvandlas till likvida medel inom 3 bankdagar, samt
bekräftade ej utnyttjade kreditfaciliteter med en återstående löptid om
minst 3 månader. Med bekräftade kreditlöften avses löften med en avtalad
räntemarginal. Betalningsberedskapens storlek bestäms av, och skall vid
var tid täcka 100 procent av estimerade nettoinvesteringar och behov av
rörelsekapital för kommande tre månader.
Likviditetsrisk
Strategin avseende likviditetshanteringen är att centralisera all tillgänglig
likviditet till koncernens cashpool för att därigenom stärka den finansiella
ställningen och minska finansieringsbehovet. Samtliga bolag inom koncer-
nen skall säkerställa att de har tillräckliga medel för att kunna betala förvän-
tade eller oförutsedda utgifter. Detta bör hanteras i första hand genom bola-
gens eget kassaflöde genom rullande prognoser för kassaflöden, därefter
av koncernens cashpool eller i undantagsfall lån från moderbolagen. Över-
skottslikviditet definieras som all likviditet utöver likviditetsreserven. Över-
skottslikviditet skall i första hand användas till amortering av räntebärande
extern upplåning. Överskottslikviditet som inte kan användas till amortering
av den externa upplåningen skall placeras i enlighet med placeringspolicyn.
Koncernen hanterar likviditetsbehoven genom att övervaka planerade
lånebetalningar för långfristiga finansiella skulder samt prognostiserade
in- och utbetalningar i den dagliga verksamheten. För att identifiera betal-
ningsfden görs prognoser över likviditet/kassaflöde en gång i månaden
som sträcker sig 2 månader fram per bolag och 6–12 månader för koncernen.
På kvartalsbasis görs helårsprognos för innevarande år på koncernnivå och
på årsbasis tas en helårsprognos fram över 5 år på koncernnivå.
Kreditfaciliteter koncernen:2023-12-31, MSEK Nominellt Utnyttjat TillgängligtCheckräkningskredit 30,0 0,0 30,0RCF 1 600,0 470,3 1 129,7Beviljad belåning övrig 1 075,2 1 075,2 0,0Summa outnyttjad 2 705,2 1 545,5 1 159,7beviljad belåningTillgängliga likvida medel 467,6Disponibel likviditet 1 627,3
2022-12-31, MSEK Nominellt Utnyttjat TillgängligtCheckräkningskredit 30,0 0,0 30,0RCF 1 400,0 820,0 580,0Beviljad belåning övrig 744,2 744,2 0,0Summa outnyttjad 2 174,2 1 564,2 610,0beviljad belåningTillgängliga likvida medel 452,6Disponibel likviditet 1 062,6
asadgruppenroup  rsredovisning 
90
Noter
rg. r. 
Not 14 Finansiella instrument
Kategorisering av finansiella tillgångar och skulder
De redovisade värdena för finansiella tillgångar och skulder per kategori presenteras i tabellerna nedan.
Finansiella tillgångar Finansiella skulder värderade värderade Summa Summa rapport till upplupet till upplupet redovisat Verkligt över finansiell Koncernen 2023, MSEKanskaffningsvärdeanskaffningsvärdevärdevärdeställningTillgångarKundfordringar 721,5 721,5 721,5Övriga fordringar 215,1 215,1 215,1Likvida medel 4 67,6 467,6 467,6Summa 1 404,2 1 404,2 1 404,2SkulderLångfristiga räntebärande skulder 1 430,9 1 430,9 1 430,9Kortfristiga räntebärande skulder 108,8 108,8 108,8Tilläggsköpeskillingar 232,5 232,5Leverantörsskulder 385,9 385,9 385,9Summa 1 925,6 1 925,6 232,5 2 158,1
Finansiella tillgångar Finansiella skulder värderade värderade Summa Summa rapport till upplupet till upplupet redovisat Verkligt över finansiell Koncernen 2022, MSEKanskaffningsvärdeanskaffningsvärdevärdevärdeställningTillgångarKundfordringar 702,3 702,3 702,3Övriga fordringar 211,3 211, 3 211,3Likvida medel 452,6 452,6 452,6Summa 1 366,2 1 366,2 1 366,2SkulderLångfristiga räntebärande skulder 1 421,0 1 421,0 1 421,0Kortfristiga räntebärande skulder 139,1 139,1 139,1Tilläggsköpeskillingar 271,5 271,5Leverantörsskulder 356,4 356,4 356,4Summa 1 916,5 1 916,5 271,5 2 188,1
Per den 31 december 2023 har koncernens finansiella skulder avtalade löptider (inklusive räntebetalningar i tillämpliga fall) enligt följande:
KORTFRISTIG LÅNGFRISTIGKoncernen, MSEK Inom 6 månader 612 månader 1–5 år Senare än 5 år TotaltBanklån 55,2 56,0 1778,3 0,0 1 889,4Leverantörsskulder och andra skulder 488,0 0,0 130,4 0,0 618,4Totalt 543,2 56,0 1 908,7 0,0 2 507,8
Per den 31 december 2022 har koncernens finansiella skulder avtalade löptider (inklusive räntebetalningar i tillämpliga fall) enligt följande:
KORTFRISTIG LÅNGFRISTIGKoncernen, MSEK Inom 6 månader 612 månader 1–5 år Senare än 5 år TotaltBanklån 71,8 71,4 1 650,3 0,0 1 793,5 Leverantörsskulder och andra skulder 440,4 0,0 187,4 0,0 627,8Totalt 512,2 71,4 1 837,7 0,0 2 421,3
Ovanstående belopp speglar de avtalade odiskonterade kassaflödena som kan skilja sig från de redovisade värdena på skulderna per balansdagen.
rsredovisning  asadgruppenroup 
91
Noter
rg. r. 
Moderbolaget 2023, MSEK
Finansiella tillgångar
värderade
till upplupet
anskaffningsvärde
Finansiella skulder
värderade
till upplupet
anskaffningsvärde
Summa
redovisat
värde
Verkligt
värde
Summa rapport
över finansiell
ställning
Tillgångar
Fordringar på koncernföretag 2 660,1 2 660,1 2 660,1
Likvida medel 0,0 0,0 0,0
Summa 2 660,1 2 660,1 2 660,1
Skulder
Leverantörsskulder 1,6 1,6 1,6
Skuld till kreditinstitut 1 542,8 1 542,8 1 542,8
Summa 1 544,4 1 544,4 1 544,4
Moderbolaget 2022, MSEK
Finansiella tillgångar
värderade
till upplupet
anskaffningsvärde
Finansiella skulder
värderade
till upplupet
anskaffningsvärde
Summa
redovisat
värde
Verkligt
värde
Summa rapport
över finansiell
ställning
Tillgångar
Fordringar på koncernföretag 2 653,6 2 653,6 2 653,6
Likvida medel 0,0 0,0 0,0
Summa 2 653,6 2 653,6 2 653,6
Skulder
Leverantörsskulder 0,3 0,3 0,3
Skuld till kreditinstitut 1 555,7 1 555,7 1 555,7
Summa 1 556,0 1 556,0 1 556,0
En beskrivning av koncernens risker avseende finansiella instrument,
inklusive riskhanteringsmål återfinns i not 13.
Verkligt värde av finansiella instrument
Koncernen redovisar finansiella instrument som värderas till verkligt värde
i rapport över finansiell sllning.
Verkligt värde på koncernens finansiella tillgångar och skulder upp-
skattas vara lika med dess bokförda värden. Koncernen tillämpar inte netto-
redovisning för några av sina väsentliga tillgångar och skulder. Det förekom
inga överföringar mellan nivåer eller värderingskategorier under perioden.
Tilläggsköpeskillingar
Tilläggsköpeskillingar hänförliga till rörelseförvärv värderas till verkligt
värde enligt nivå 3. Villkorade tilläggsköpeskillingar värderas till verkligt vär-
de på förvärvsdagen och utgör en del av köpeskillingen för förvärvet.
Tilläggsköpeskillingen redovisas som en finansiell skuld till dess att den
regleras. Tilläggsköpeskillingen värderas till verkligt värde per varje balans-
dag. Eventuell omvärderingseffekt redovisas i koncernens resultat. Värde-
ringen av tilläggsköpeskillingen baseras på de villkor och förutsättningar
som respektive köpeavtal stipulerar. Vanligen baseras tilläggsköpeskillingen
på den finansiella utvecklingen i det förvärvade bolaget.
Förändringar i verkligt värde för en villkorad köpeskilling som uppkom-
mer på grund av ytterligare information som erhållits inom 12 månader efter
förvärvstidpunkten om fakta och förhållanden som förelåg per förvärvstid-
punkten, kvalificerar som justeringar under värderingsperioden och justeras
med motsvarande justering av goodwill. Alla andra förändringar i det verk-
liga värdet för en villkorad tilläggsköpeskilling redovisas i resultatet.
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultatet avser ännu ej
utbetalda tilläggsköpeskillingar och uppgick 2023-01-01 till 271,5 MSEK.
För perioden januari till december 2023 utbetalades tilläggsköpeskillingar
om 107,3 MSEK. Nya tillkommande tilläggsköpeskillingar uppgick till
44,7 MSEK från bolagsförvärven av Weldmatic A/S, Rosborg Entreprenad
AB och Surface Byggställningar AB. Ännu ej utbetalda tilläggsköpeskillingar
uppgick vid periodens slut till 232,5 MSEK. I huvudsak baseras tilläggs-
köpeskillingarna på något av resultatmåtten EBITDA, EBIT eller resultat efter
skatt för åren 2022, 2023, 2024, 2025 och/eller 2026. Tilläggsköpeskillingarna
värderas löpande genom en sannolikhetsbedömning där det bedöms om
de kommer att betalas ut med avtalade belopp. Ledningen har här beaktat
risken för utfallet av framtida kassafden. Vid bedömd värdering under
perioden januari till december 2023 har ännu ej utbetalade tilläggsköpe-
skillingar värderats ner med -2,3 MSEK. Samtidigt har utbetalade tilläggs-
köpeskillingar överstigit bemd värdering med 18,2 MSEK.
Förändringar i villkorade köpeskillingar, MSEKIngående villkorade köpeskillingar 2023-01-01 271,5Tillkommande villkorade köpeskillingar 44,7Utbetalade tilläggsköpeskillingar -107,3Utbetalade tilläggsköpeskillingar utöver bedömd värdering 18,2Ändrad bedömning villkorade köpeskillingar -2,3Räntebestämd tidsfaktor 7,7Utgående villkorade köpeskillingar 2023-12-31 232,5
Förväntade utbetalningar, MSEKFörntad utbetalning 2024 -102,1Förntad utbetalning 2025 - 2027 -130,4
asadgruppenroup  rsredovisning 
92
Noter
rg. r. 
Not 17 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
KONCERNEN MODERBOLAGETMSEK 2023 2022 2023 2022Förutbetalda leasingavgifter 2,7 1,8 0,0 -Förutbetalda försäkringspremier 5,3 1,6 0,1 0,1Upplupen leverantörsbonus 30,1 24,1 0,0 -Övriga upplupna intäkter 1,5 0,4 0,0 -Övriga förutbetalda kostnader 7,3 8,2 0,0 -Summa 46,9 36,1 0,1 0,1
Not 16 Avtalstillgångar
Avtalstillgångar består av följande:
KONCERNEN MODERBOLAGETMSEK 2023 2022 2023 2022Utförda men ej fakturerade prestationsåtaganden 215,1 211,3 - -Summa 215,1 211,3 - -
Förändringar i avtalstillgångar beror dels på reglering inom den löpande
verksamheten men också på rörelseförvärv genomförda under perioden.
Det föreligger dock inte några enskilt väsentliga förändringar.
Not 15 Kundfordringar
KONCERNEN MODERBOLAGETMSEK 2023 2022 2023 2022Kundfordringar, brutto 740,1 716,4 0,0 0,0Reservering för förväntade kreditförluster/osäkra fordringar -18,6 -14,1 0,0 0,0Kundfordringar, redovisat värde 721,5 702,3 0,0 0,0
Alla belopp är kortfristiga. Redovisat värde netto för kundfordringar betrak-
tas som en rimlig uppskattning av verkligt värde. Maximal kreditexponering
uppgick till 740,1 MSEK per 31 december 2023 (716,4).
Nedskrivningar av kundfordringar uppgick under året till 4,5 MSEK (6,0)
och 0 MSEK (0) i moderbolaget. De nedskrivna kundfordringarna är framför
allt hänförliga till företagskunder med ekonomiska svårigheter.
Reserveringar för osäkra fordringar baseras på kundernas betalnings-
historik för en period om 24 månader före räkenskapsårets början. Historiska
förluster justeras sedan för att ta hänsyn till nuvarande och framåtblickande
information om faktorer som kan påverka kundernas möjligheter att betala
fordran.
Reservering för osäkra fordringar uppgick till 18,6 MSEK per den 31 decem-
ber 2023 (14,1). Förändringen i reserver för fordringar beror i allt väsentligt
på ökade balanser.
Not 13 innehåller upplysningar avseende kreditriskexponeringar
och analyser rörande reserveringen för förväntade kreditförluster. Både
innevarande och föregående års reserveringar för nedskrivningar hänför
sig till den förlustmodell som tillämpas enligt IFRS 9, vilket är en modell
med förväntade förluster.
Not 18 Likvida medel och kassa och bank
KONCERNEN MODERBOLAGETMSEK 2023 2022 2023 2022Kassa- och bankbehållningarSEK 187,9 173,3 - -NOK (omräknat från NOK till SEK) 105,1 162,2 - -DKK (omräknat från DKK till SEK) 147,0 104,5 - -EUR (omräknat fn EUR till SEK) 27,6 12,6 - -Summa 467,6 452,6 0,0 0,0
Under året har vi sett över redovisningen av cashpoolstrukturen och
redo visar nu moderbolagets andel av cashpoolen som ett koncernmellanhavande.
rsredovisning  asadgruppenroup 
93
Noter
rg. r. 
Not 19 Eget kapital
Koncernens mål avseende kapitalstrukturen är att trygga koncernens
förmåga att fortsätta sin verksamhet, så att den kan generera avkastning
till aktieägarna och nytta för andra intressenter och upprätthålla en optimal
kapitalstruktur för att hålla kostnaderna för kapitalet nere.
Kapitalet utgörs av eget kapital
Ledningen bedömer koncernens kapitalbehov i syfte att upprätthålla en
effektiv övergripande finansieringsstruktur och samtidigt undvika alltför
stora hävstångseffekter. Koncernen hanterar kapitalstrukturen och gör
justeringar i den vid ändrade ekonomiska förhållanden och med avseende
på de underliggande tillgångarnas riskegenskaper. För att upprätthålla
eller justera kapitalstrukturen kan koncernen justera beloppet för utdelning
till aktieägarna, betala tillbaka kapital till aktieägarna, emittera nya aktier
eller sälja tillgångar för att minska skulderna.
Koncernen bedömer kapitalet på basis av nettoskuldsättningsgraden.
Detta nyckeltal beräknas som räntebärande nettoskuld i procent av totalt
eget kapital. Räntebärande nettoskuld beräknas som total upplåning
(omfattande såväl kort- och långfristiga räntebärandeskulder samt kort-
och långfristiga leasingskulder med avdrag för likvida medel). Tilläggs-
köpeskillingar ingår inte i nyckeltalet.
Aktiekapital
Vid utgången av 2022 och 2023 besr aktiekapitalet i moderbolaget
enbart av till fullo betalda aktier med ett nominellt värde (kvotvärde) om
0,05 SEK/aktie. Alla aktier har samma rätt till utdelning och återbetalning
av insatt kapital. Aktierna utgör ett aktieslag som motsvarar 1,0 röst på
moderbolagets bolagsstämma.
Efter återköp av 68 741 aktier under frde kvartalet 2023 uppgick
antalet aktier och röster per den 31 december 2023 till 49 555 089.
SEK 2023-12-31 2022-12-31Tecknade och betalda aktier:- Vid årets början 49 623 830 45 387 653- Ny- och kvittningsemissioner - 4 236 177- Återköp -68 741 -Tecknade och betalda aktier innan uppdelning 49 555 089 49 623 830
Antal aktier och utdelningAntal aktier 2023 2022Ett aktieslag 49 555 089 49 623 83049 555 089 49 623 830
Utdelning
Under 2023 har utdelning utbetalats med 1,70 SEK/aktie (1,20).
För 2023 har styrelsen föreslagit en utdelning uppgående till 1,70 SEK/aktie
till årsstämman. Eventuella emitterade aktier fram till avstämningsdag för
utdelning under 2024 har även rätt till utdelning.
Instrument med potentiell utspädningseffekt
Per den 31 december 2023 hade Fasadgruppen Group tre utestående
teckningsoptionsprogram. Lösenpriset inklusive justering för återstående
intjäningskostnader för 2021, 2022 och 2023 års program översteg den
genomsnittliga aktiekursen per aktie vid årets utgång. Dessa program anses
därför sakna utspädningseffekt och har undantagits från beräkningen av
resultat per aktie efter utspädning. Om den genomsnittliga aktiekursen i
framtiden överstiger lösenpriset inklusive justering enligt ovan, kommer
dessa optioner att ge upphov till utspädning.
Not 20 Avsättningar
Avsättningar redovisas som kortfristig skuld i koncernen och under rubriken Avsättningar i moderbolaget.
De redovisade värdena för avsättningarna och förändringar av dessa är enligt följande:
KONCERNEN MODERBOLAGETMSEK 2023 2022 2023 2022Garantiavsättningar 8,1 8,3 - -Pensionsavsättningar 0,4 0,4 - -Övriga avsättningar - 2,0 - -Summa 8,5 10,7 - -
asadgruppenroup  rsredovisning 
94
Noter
rg. r. 
MSEKKONCERNEN MODERBOLAGETIngående balans per 1 januari 2022 4,6 -Förvärvad avsättning 3,8 -Tillkommande avsättningar 2,6 -Ianspråktagna avsättningar - -Återförda outnyttjade blopp -0,3 -Utgående balans 31 december 2022 10,7 -Ingående balans per 1 januari 2023 10,7 -Förvärvad avsättning - -Tillkommande avsättningar - -Ianspråktagna avsättningar -2,0 -Återförda outnyttjade belopp -0,2 -Utgående balans 31 december 2023 8,5 -
Avsättningar som redovisas per anskaffningstidpunkten i ett rörelseförvärv
inkluderas i Tillkommande avsättningar ovan.
Normalt regleras garantikrav inom 3 till 18 månader från start beroende
på vilka tillvägagångssätt som används vid förhandling om kraven. Efter-
som tidpunkten för reglering av dessa krav till stor del beror på hur snabbt
förhandlingen fortskrider med olika motparter och rättsliga myndigheter
kan inte koncernen eller moderbolaget på ett tillförlitligt sätt uppskatta de
belopp som så småningom kommer att betalas ut efter mer än tolv månader
från balansdagen. Därför klassificeras beloppet som en kortfristig skuld i
koncernens finansiella rapporter.
Koncernledningen har ingen kännedom om några pågående eller poten-
tiella tvister som skulle medföra utfde av likvida medel från koncernen.
Avsättningar för pensioner i danska dotterbolag uppgår till motsvarande
0,0 MSEK (0,5) för 31 december 2023.
Not 21 Räntebärande skulder
I tabellerna framgår information om koncernens avtalsmässiga villkor avseende räntebärande skulder.
För mer information om företagets exponering för ränterisk hänvisas till not 13.
2023 2022Nominell Nominellt Redovisat Nominell Nominellt Redovisat MSEKränta, %Förfallvärdevärderänta, %FörfallvärdevärdeLångfristiga räntebärande skulderSkulder till kreditinstitut, RCF (SEB) 3,97 2025-11-16 750,0 749,1Skulder till kreditinstitut, RCF (Nordea) 4,32 2025-11-16 70,0 69,3Skulder till kreditinstitut, RCF (SEB, Nordea) 6,60 2026-07-31 470,3 470,3Skulder till kreditinstitut (SEB) 4,16 2025-11-16 150,0 149,8Skulder till kreditinstitut (SEK) 3,46 2025-11-16 449,8 449,6Skulder till kreditinstitut, term loan (SEB, Nordea, SEK) 6,00 2026-07-31 964,7 958,9Skulder till kreditinstitut (flera oberoende krediter) 1,7 1,7 3,3 3,3Summa långfristiga räntebärande skulder 1 436,7 1 430,9 1 423,1 1 421,0Kortfristiga räntebärande skulderSkulder till kreditinstitut (flera oberoende krediter) 2024-12-31 1,0 1,0 2023-12-31 1,1 1,1Skulder till kreditinstitut (SEB) 4,16 2023-12-31 50,0 48,9Skulder till kreditinstitut (SEK) 3,46 2023-12-31 90,0 89,1Skulder till kreditinstitut, term loan (SEB, Nordea, SEK) 6,00 2024-12-31 107,8 107,8Summa kortfristiga räntebärande skulder 108,8 108,8 141,1 139,1Totala räntebärande skulder 1 545,5 1 539,7 1 564,2 1 560,1
Fasadgruppen har i augusti 2023 ingått ett nytt gemenesamt finansierings-
avtal om totalt 2 700 MSEK med SEB, Nordea och SEK, varav en revolverande
kreditfacilitet om 1 600 MSEK och två lånefaciliteter om totalt 1 100 MSEK.
Avtalslängden är tre år med möjlighet till förlängning med ett år vid två till-
fällen, vilket inner en maximal löptid om fem år. Avtalet innebär en utök-
ning av koncernens totala tillgängliga lånefaciliteter med cirka 600 MSEK.
Den externa räntebärande finansieringen löper med en covenant om att
skuldsättningsnyckeltalet extern räntebärande nettoskuld i relation till
justerad EBITDA för rullande 12 månader på proformabasis ej skall överstiga
3,5 gånger och att ränteckningsgraden på rullande 12 månader på pro-
formabasis ej understiger 3,0 gånger. Räntebindningstiden varierar mellan
16 månader på den upptagna räntebärande skulden.
rsredovisning  asadgruppenroup 
95
Noter
rg. r. 
Not 22 Avtalsskulder
Avtalsskulder består av följande:
KONCERNENMSEK 2023 2022Kortfristiga skulderFörskott från kunder för entreprenadavtal 109,6 81,1Tilläggsköpeskilling - 84,1Summa 109,6 165,2
Förändringar i avtalsskulder beror dels på reglering inom den löpande
verksamheten men också på rörelseförväv genomförda under perioden.
Det föreligger dock inte några enskilt väsentliga förändringar. Av de intäkter
som redovisas 2023 inkluderar 81,1 MSEK (67,6) intäkter som ingår i
avtalsskulder vid räkenskapsårets början. Koncernen har i huvudsak avtal
som innebär att uppdragen utförs inom tolv månader. Under året har vi sett
över redovisningen av tilläggssköpeskilling och redovisar nu den posten
som övriga skulder.
Not 23 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
KONCERNEN MODERBOLAGETMSEK 2023 2022 2023 2022Personalrelaterade kostnader 219,2 183,0 2,6 3,5Upplupna räntekostnader 29,1 4,0 29,1 4,0Övrigt 24,1 18,6 - 1,0Summa 272,4 205,6 31,7 8,5
Not 24 Kassaflödesanalys
Följande icke kassapåverkande justeringar och justeringar för förändringar i rörelsekapital
har gjorts i resultat före skatt för att komma fram till kassafdet från den löpande verksamheten:
KONCERNEN MODERBOLAGETMSEK 2023 2022 2023 2022Av- och nedskrivningar på icke-finansiella tillgångar 119, 3 119,4 0,3 0,2Finansiella kostnader 92,8 32,0 91,8 29,1Realisationsresultat från icke-finansiella poster 5,7 - - -Förändring av avsättningar 10,1 -13,8 - -Omvärdering tilläggsköpeskilling 23,5 -20,4 - -Summa justeringar 251,4 117,2 92,1 29,3Erhållen ränta 0,0 0,0 0,0 1,0Betald ränta -66,7 -31,2 -66,7 -30,1
Förändringar av koncernens skulder från finansiella aktiviteter kan klassificeras enligt följande:
Långfristiga Kortfristiga Leasing- Koncernen, MSEKskulderskulderskulderTotalt1 januari 2023 1 608,5 223,2 166,8 1 998,5 Kassaflöde- Amortering lån kreditinstitut -1 686,7 -267,0 - -1 953,7- Amortering övriga finansiella skulder -2,0 -105,3 -70,5 -177,8- Upptagna lån kreditinstitut 1 691,1 239,8 - 1 930,9Icke kassaflöde- Övertagna vid förvärv 2,3 - 31,6 33,9- Tillkommande leasingavtal - - 40,2 40,2- Tillkommande villkorade köpeskillingar 44,7 - - 44,7- Värdering villkorade köpeskillingar -96,7 120,2 - 23,531 december 2023 1 561,3 210,9 168,1 1 940,3
asadgruppenroup  rsredovisning 
96
Noter
rg. r. 
Not 25 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
KONCERNEN MODERBOLAGETMSEK 2023 2022 2023 2022Ställda säkerheterFöretagsinteckningar 32,2 35,6 - -Pantförskrivna medel 36,3 51,2 - -Andra ställda säkerheter 2,7 0,6 - -Summa 71,2 87,4 - -EventualförpliktelserBorgensåtagande 635,4 451,6 - -Övriga eventualförpliktelser 0,0 0,0 - -Summa 635,4 451,6 - -
Ställda säkerheter i form av företagsinteckningar avser huvudsakligen
kreditramar från kreditinstitut till verksamhetsdrivande dotterbolag,
företrädesvis checkräkningskrediter. Borgensåtagande avser huvudsakligen
verksamhetsdrivande dotterbolags förskotts- och fullgörandegarantier
för kundavtal.
Långfristiga Kortfristiga Leasing- Koncernen, MSEKskulderskulderskulderTotalt1 januari 2022 1 065,1 246,8 131,2 1 443,1Kassaflöde- Amortering lån kreditinstitut -145,7 -114,6 - -260,3- Amortering övriga finansiella skulder -20,0 -103,8 -51,9 -175,7- Upptagna lån kreditinstitut 651,0 140,3 - 791,3 Icke kassaflöde- Övertagna vid förvärv 10,3 - 53,8 64,1- Tillkommande leasingavtal - - 33,7 33,7- Tillkommande villkorade köpeskillingar 71,4 51,3 - 122,7- Värdering villkorade köpeskillingar -23,6 3,2 - -20,431 december 2022 1 608,5 223,2 166,8 1 998,5
Långfristiga Kortfristiga Leasing- Moderbolaget, MSEKskulderskulderskulderTotalt1 januari 2023 1 417,7 138,0 0,0 1 555,7Kassaflöde- Amortering lån kreditinstitut -1 666,3 -267,0 - -1 933,3- Amortering övriga finansiella skulder - - 0,0 0,0- Upptagna lån kreditinstitut 1 683,6 236,8 - 1 920,4Icke kassaflöde- Tillkommande leasingavtal - - - 0,031 december 2023 1 435,0 107,8 0,0 1 542,8
Långfristiga Kortfristiga Leasing- Moderbolaget, MSEKskulderskulderskulderTotalt1 januari 2022 908,7 113,1 0,2 1 022,0Kassaflöde- Amortering aktieägarlån samt lån kreditinstitut -145,7 -114,6 - -260,3- Amortering övriga finansiella skulder - - -0,2 -0,2- Upptagna lån kreditinstitut 654,6 139,5 - 794,1 Icke kassaflöde- Tillkommande leasingavtal 0,0 0,0 0,0 0,031 december 2022 1 417,7 138,0 0,0 1 555,7
rsredovisning  asadgruppenroup 
97
Noter
rg. r. 
Not 26 Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel:
SEK 2023Överkursfond 1 423 929 351Balanserade vinstmedel 14 073 742Årets resultat 79 741 434Summa 1 517 744 527
Styrelsen och VD föreslår att till förfogande stående vinstmedel
om 1 517 744 527 SEK disponeras så att:
SEK 2023Till aktieägarna utdelas:1,70 SEK per aktie 84 243 651I ny räkning överres 1 433 500 876Summa 1 517 744 527
Med hänvisning till ovanstående och vad som i övrigt kommit till
styrelsens kännedom är styrelsens uppfattning följande:
En allsidig bedömning av moderbolagets och koncernens ekonomiska
ställning medför att utdelningen är försvarlig med hänvisning till de krav
som verksamhetens art, omfattning och risker ställer på moderbolagets
och koncernens egna kapital och likviditet. Koncernens soliditet uppgår till
41,9 procent före utdelning och 40,3 procent efter utdelning. Detta bedöms
vara en fullgod soliditet även beaktat den kommande utvecklingen.
Not 27 Händelser efter balansdagen
Fasadgruppen har i februari 2024 ingått avtal om förrv av Elenta AS.
Elenta erbjuder tjänster inom tak, solceller och energilagring i Oslo-
regionen. Verksamheten befinner sig i en tillväxtfas med en erfaren led-
ningsgrupp. Elenta har 17 heltidsanställda och omsatte drygt 24 MNOK
under verksamhetret 2023. Fasadgruppen förvärvar 60 procent av
Elenta med option att köpa resterande 40 procent.
Fasadgruppens dotterbolag STARK Fasadrenovering har fått i uppdrag av
Statens Fastighetsverk att genomföra en komplett exteriörrenovering av
Manillaskolan på Djurgården i Stockholm. Arbetet påbörjas under våren
2024 och kommer pågå i tre år. Orderrdet uppgår till cirka 48 MSEK.
asadgruppenroup  rsredovisning 
98
org. nr. 559158-4122
Finansiell information
Koncernens nyckeltalsöversikt
Nettoomsättning, resultat och orderstock 2023 2022 2021 2020 2019
Nettoomsättning, MSEK 5 109,7 4 547,7 2 676,3 1 340,4 1 019,0
EBITA, MSEK 421,2 421,9 283,7 133,9 121,3
EBITA-marginal, % 8,2 9,3 10,6 10,0 11,9
Justerad EBITA, MSEK 448,0 431,6 301,0 148,9 129,3
Justerad EBITA-marginal, % 8,8 9,5 11, 2 11,1 12,7
Resultat före skatt, MSEK 301,9 346,3 238,8 114,2 109,2
Orderstock, MSEK 2 867,0 2 983,3 1 930,0 1 021,0 803,0
Kassaflöde
Operativt kassafde, MSEK 547,6 401,7 253,5 155,9 98,2
Kassakonvertering, % 104,7 79,7 75,7 100,0 73,1
Finansiell ställning och avkastning
Sysselsatt kapital, MSEK 3 890,1 3 819,4 2 427,1 1 770,5 693,5
Avkastning på sysselsatt kapital, % 11,2 12,6 12,4 10,3 19,3
Avkastning på sysselssatt kapital exkl. goodwil mm, % 78,9 105,5 90,7 58,1 184,7
Eget kapital, MSEK 2 182,3 2 092,5 1 269,6 1 046,5 150,7
Avkastning på eget kapital, % 10,3 16,2 16,0 15,0 95,6
Räntebärande nettoskuld, MSEK 1 240,2 1 274,3 885,9 314,7 510,2
Nettoskuld i relation till justerad EBITDA (R12), ggr 2,3 2,5 2,5 1,8 3,5
Nettoskuldsättningsgrad, % 56,8 60,9 69,8 30,1 328,0
Anställda
Antalet anställda vid årets slut 2 069 1 975 1 485 812 532
Medelantalet anställda 2 001 1 807 1 206 654 519
Nyckeltal per aktie
Resultat före utspädning, SEK 4,42 5,62 4,11 2,71 3,81
Resultat efter utspädning, SEK 4,42 5,62 4,11 2,65 3,67
Utdelning, SEK 1,70 1,70 1,20 0,60 0,00
Eget kapital före utspädning, SEK 43,98 43,27 28,06 31,59 6,68
Operativt kassafde före utspädning, SEK 11,04 8,31 5,60 4,71 4,35
Genomsnittligt antal aktier före utspädning 49 615 784 48 360 099 45 243 830 33 124 594 22 552 553
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 49 615 784 48 360 099 45 243 830 33 876 146 23 394 653
Faktiskt antal aktier vid periodens slut 49 555 089 49 623 830 45 387 653 45 132 480 23 635 500
rsredovisning  asadgruppenroup 
99
org. nr. 559158-4122
Finansiell information
Styrelsens undertecknande
Moderbolagets och koncernens resultat- och balansräkningar kommer att föreläggas
årsstämman den 15 maj 2024 för fast ställelse.
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncern-
redovisningen har upprättats i enlighet med internationella
redovisningsstandarder IFRS sådana som de antagits av EU
och ger en rättvisande bild av koncernens ställning och resultat.
Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovis-
ningssed och ger en rättvisande bild av moderbolagets
ställning och resultat. Förvaltningsberättelsen för koncernen
och moderbolaget ger en rättvisande översikt över utveckling-
en av koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och
resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står
inför.
Stockholm den 12 april 2024
Fasadgruppen Group AB
Ulrika Dellby
Styrelseordförande
Tomas Georgiadis
Styrelseledamot
Mats Karlsson
Styrelseledamot
Christina Lindbäck
Styrelseledamot
Tomas Ståhl
Styrelseledamot
Gunilla Öhman
Styrelseledamot
Martin Jacobsson
VD och koncernchef
Vår revisionsberättelse har lämnats den 12 april 2024
Deloitte AB
Richard Peters
Auktoriserad revisor
asadgruppenroup  rsredovisning 
100
org. nr. 559158-4122
Finansiell information
Till bolagsstämman i Fasadgruppen Group AB (publ), organisationsnummer 559158-4122
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utrt en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för
Fasadgruppen Group AB (publ) för räkenskapsåret 2023-01-01–2023-12-31.
Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 55–99
i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild
av moderbolagets finansiella sllning per den 31 december 2023 och av
dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen.
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen
och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finan-
siella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat och
kassaflöde för året enligt International Financial Reporting Standards (IFRS),
så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen
är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och
balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncern-
redovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport
som har överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med
Revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utrt revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och
god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs när-
mare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbo-
laget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort
vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår
bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i Revisors-
förordningens (537/2014/EU) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade
bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrolle-
rade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamåls-
enliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt
vår professionella bemning var de mest betydelsefulla för revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden.
Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställ-
ningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet,
men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden.
Intäkter från entreprenaduppdrag
Fasadgruppens intäkter från entreprenaduppdrag redovisas i förhållande
till färdigställandegrad baserat på nedlagda kostnader per balansdagen i
förhållande till totalkostnadsprognos för uppdraget. Prognoserna innehåller
bedömningar av kostnader för t.ex. arbete, material och underentreprenörer.
Inslagen av uppskattningar och bedömningar innebär att slutliga resultat
kan komma att avvika från nu redovisade. Givet inslag av uppskattningar och
bedömningar utgör detta ett för revisionen särskilt betydelsefullt område.
Redovisningsprinciper och upplysningar relaterade till intäkter återfinns i not
1 och 2. Våra granskningsåtgärder inkluderade men var inte begränsade till:
Genomgång av redovisningsprinciper och utvärdering av processer
och kontroller för intäktsredovisningen.
Projektgenomgång för ett urval av projekt med projektledare.
Stickprovsgranskning av intäkter och redovisade projektkostnader
som grund för bestämmande av färdigställandegrad.
Test av matematisk riktighet i beräkningen av färdigställande graden.
Villkorade tilläggsköpeskillingar
Vid utgången av 2023 uppgick skulden för villkorade tilläggsköpeskillingar
till 232,5 MSEK. Redovisning av villkorade tilläggsköpeskillingar innebär
betydande uppskattningar och bedömningar av företagsledningen för
att fastställa deras verkliga värde. Redovisningsprinciper och upplysningar
relaterade till villkorade tilläggsköpeskillingar återfinns i not 1 och 14.
Våra granskningsåtgärder inkluderade men var inte begränsade till:
Genomgång av redovisningsprinciper.
Granskning av väsentliga antaganden och bedömningar för
värdering av villkorade tilläggsköpeskillingar.
Värdering av goodwill och varumärken med
obestämbar nyttjandeperiod
Fasadgruppen redovisar i balansräkningen per 31 december 2023 goodwill
uppgående till 2 917,3 MSEK och varumärken med obestämbar nyttjande-
period uppgående till 432,0 MSEK. Goodwill och immateriella tillgångar
med en obestämd nyttjandeperiod är årligen föremål för nedskrivnings-
prövning. Vid en nedskrivningsprövning görs beräkningar som baseras på
antaganden och bedömningar bland annat avseende diskonteringsräntor,
tillväxtfaktorer och prognostiserade kassaflöden.
Värdering av goodwill och varumärke är ett särskilt betydelsefullt
område i revisionen på grund av företagsledningens väsentliga antaganden
och bedömningar för att uppskatta återvinningsvärdet.
Redovisningsprinciper och upplysningar relaterade till goodwill och
varumärke återfinns i not 1 och 10. Våra granskningsåtgärder inkluderade
men var inte begränsade till:
Genomgång av redovisningsprinciper och utvärdering av processer
och kontroller för nedskrivningsprövningar.
Granskning av företagsledningens antaganden, främst kopplade till de
variabler som har störst påverkan på nedskrivningsprövningarna, att
dessa är konsekvent tillämpade och riktigheten i gjorda beräkningar.
Involvering av våra egna värderingsspecialister vad gäller metodik
och diskonteringsräntor samt makroekonomiska aspekter.
Revisionsberättelse
rsredovisning  asadgruppenroup 
101
org. nr. 559158-4122
Finansiell information
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1–54 och 104–106.
Det är styrelsen och verkställande direkren som har ansvaret för denna
andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen
omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkan-
de avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan
och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med
årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beak-
tar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer
om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna informa-
tion, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig
felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i
det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direkren som har ansvaret för att
årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att de ger en
rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredo-
visningen, enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande
direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nöd-
vändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansva-
rar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets och
koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är till-
lämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksam-
heten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt
drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direkren avser att
likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt
alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar
och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella rapporte-
ring.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovis-
ningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några väsent-
liga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och
att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig
säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision
som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upp-
täcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå
på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de
enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska
beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och koncern-
redovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av årsredovisning-
en och koncernredovisningen finns på Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en
del av revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi
även utrt en revision av styrelsens och verkställande direkrens förvalt-
ning för Fasadgruppen Group AB (publ) för år 2023-01-01–2023-12-31 samt
av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagssmman disponerar vinsten enligt förslaget i
förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande
direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utrt revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i för-
hållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamåls-
enliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland
annat en bemning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav
som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer
på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolide-
ringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bola-
gets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma
bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets
organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bola-
gets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande
sätt. Verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt
styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som
är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse
med lag och för att medelsrvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande
om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad
av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande
direktören i något väsentligt avseende
retagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse
som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovis-
ningslagen eller bolagsordningen.
asadgruppenroup  rsredovisning 
102
org. nr. 559158-4122
Finansiell information
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets
vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig
grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en
revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upp-
täcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet
mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller för-
lust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av förvaltningen
finns på Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/
revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Revisorns uttalande om Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har
vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande direktören
har upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format
som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt
16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för Fasadgrup-
pen Group AB (publ) för räkenskapsåret 2023-01-01–2023-12-31.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i
allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utrt granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns
granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande
till Fasadgruppen Group AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i
övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga
som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direkren som har ansvaret för att Esef-
rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan intern kontroll
som styrelsen och verkställande direktören bemer nödvändig för att
upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt
väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder för
att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett format som
uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en
granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktig-
heter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara
väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de
ekonomiska beslut som användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality Manage-
ment 1, som kräver att företaget utformar, implementerar och hanterar ett
system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller rutiner avseende efter-
levnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga
krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om att
Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig elektro-
nisk rapportering av årsredovisning och koncernredovisning. Revisorn väljer
vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för
väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av
den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och verkställande
direktören tar fram underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder som
är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att
göra ett uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen
omfattar också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i sty-
relsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att Esef-
rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avstämning av att
Esef-rapporten överensstämmer med den granskade årsredovisningen och
koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida koncer-
nens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys samt
noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad som följer
av Esef-förordningen.
Deloitte AB, utgs till Fasadgruppen Group AB (publ)s revisor av bolags-
stämman 2023-05-11 och har varit bolagets revisor sedan 2018-06-12.
Stockholm den 12 april 2024
Deloitte AB
Richard Peters
Auktoriserad revisor
rsredovisning  asadgruppenroup 
103
org. nr. 559158-4122
Finansiell information
Revisors yttrande om
den lagstadgade hållbarhetsrapporten
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för år 2023
på sidorna 2641 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovis-
ningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12 Revisorns
yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten. Detta innebär att
vår granskning av hållbarhetsrapporten har en annan inriktning och en
väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning
som en revision enligt International Standards on Auditing och god
revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig
grund för vårt uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm den 12 april 2024
Deloitte AB
Richard Peters
Auktoriserad revisor
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten för
räkenskapsåret 2023-01-01–2023-12-31 på sidorrna 42–53 och för
att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16 Revisorns
granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår granskning
av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt
mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en
revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed
i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för
våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet
med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen samt
7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningen
och koncernredovisningen samt är i överensstämmelse med årsredovis-
ningslagen.
Stockholm den 12 april 2024
Deloitte AB
Richard Peters
Auktoriserad revisor
asadgruppenroup  rsredovisning 
104
Övrig information
Definitioner
Fasadgruppen redovisar nyckeltal för att beskriva verksamhetens underliggande lönsamhet
och förbättra jämförbarheten. Koncernen tillämpar ESMA:s riktlinjer för alternativa nyckeltal.
Avstämning av alternativa nyckeltal finns på www.fasadgruppen.se
Nettoomsättningstillväxt
Förändring i nettoomsättning i procent av nettoomsättningen
under jämförelseperioden, föregående år.
Förändring i nettoomsättning avspeglar Koncernens realiserade
försäljningstillväxt över tid.
Organisk tillväxt
Förändring i nettoomsättning i procent av nettoomsättningen
under jämförelseperioden, föregående år, för de bolag som
var del av koncernen motsvarande period i jämförelseperioden
och innevarande period ojusterat för eventuell valutaeffekt.
Organisk tillväxt avspeglar koncernens realiserade försäljningstillväxt
exklusive förvärv under mätperioden.
EBITA
Rörelseresultat (EBIT) före av- och nedskrivning av goodwill,
varumärke och kundrelationer.
EBITA ger en helhetsbild av vinst genererad från den löpande verksamheten.
EBITDA
Rörelseresultat (EBIT) före av- och nedskrivningar av
materiella och immateriella anläggningstillgångar.
EBITDA ger en bild av vinst genererad från den löpande verksamheten
före avskrivningar.
EBIT-marginal
Rörelseresultat (EBIT), i procent av nettoomsättning.
EBIT-marginal används för att mäta operativ lönsamhet.
EBITA-marginal
EBITA i procent av nettoomsättningen.
EBITA-marginal används för att mäta operativ lönsamhet.
Jämförelsestörande poster
Jämförelsestörande poster är fastighetsförsäljning, förvärvs-
relaterade kostnader, förberedande kostnader notering samt
noteringskostnader, emissionskostnader, omstrukturerings-
kostnader och omvärdering av tilläggsköpeskilling.
Exkludering av jämförelsestörande poster ökar jämförbarheten
av resultatet mellan perioder.
Justerad EBIT
EBIT justerat för jämförelsestörande poster.
Justerad EBIT ökar jämförbarheten mellan perioder.
Justerad EBITA
EBITA justerat för jämförelsestörande poster.
Justerad EBITA ökar jämförbarheten mellan perioder.
Justerad EBITA-marginal
Justerad EBITA, i procent av nettoomsättningen.
Justerad EBITA-marginal används för att mäta operativ lönsamhet.
Justerad EBITDA
EBITDA justerat för jämförelsestörande poster.
Justerad EBITDA ökar jämförbarheten mellan perioder.
Operativt kassaflöde
EBITDA med avdrag för nettoinvesteringar i materiella
och immateriella anläggningstillgångar samt justering
för kassafde från förändring i rörelsekapital.
Det operativa kassaflödet används för att följa kassaflödet som
den löpande verksamheten genererar.
Kassakonvertering
Operativt kassafde i procent av EBITDA.
Kassakonvertering används för att följa hur effektivt koncernen
hanterar löpande investeringar och rörelsekapital.
Orderstock
Värdet på återstående, ännu ej upplupna projektintäkter
från inkomna order i slutet av perioden.
Orderstocken är en indikator på Koncernens återstående projektintäkter
från redan inkomna order.
Avkastning på eget kapital
1
Sammanlagt resultat de senaste tolv månaderna i procent
av genomsnittligt eget kapital under motsvarande period
(eget kapital vid periodens ingång och slut delat med två).
Avkastning på eget kapital är viktigt för en investerare som vill kunna
jämföra sin investering med alternativa investeringar.
Avkastning på sysselsatt kapital
1
Sammanlagt resultat före skatt plus finansiella kostnader
de senaste tolv månaderna i procent av sysselsatt kapital
under motsvarande period (summan av sysselsatt kapital
vid periodens ingång och slut, delat med två).
Avkastning på sysselsatt kapital är viktigt för att bedöma lönsamheten
på externt finansierat kapital och eget kapital.
rsredovisning  asadgruppenroup 
105
Avkastning på sysselsatt kapital, exklusive goodwill
1
Sammanlagt resultat före skatt plus finansiella kostnader
de senaste tolv månaderna i procent av sysselsatt kapital med
avdrag för goodwill och andra förvärvsrelaterade immateriella
anläggningstillgångar under samma period (summan av
sysselsatt kapital minus goodwill och andra förrvsrelaterade
immateriella anläggningstillgångar vid periodens början
och slut, delat med två).
Avkastning på sysselsatt kapital, exklusive goodwill och andra förvärvs-
relaterade immateriella anläggningstillgångar är viktigt för att bedöma
lönsamheten på externt finansierat kapital och eget kapital justerat för
den goodwill som uppkommit genom förvärv.
Sysselsatt kapital
Totalt kapital med eller utan goodwill med avdrag för
icke räntebärande skulder och avsättningar.
Sysselsatt kapital visar hur stor del av företagets tillgångar som är
finansierade av avkastningskrävande kapital.
Räntebärande nettoskuld
2
Kort- och långfristiga räntebärandeskulder samt kort- och
långfristiga leasingskulder med avdrag för likvida medel.
Tilläggsköpeskillingar ingår inte i nyckeltalet.
Räntebärande nettoskuld används som ett mått för att visa Koncernens
totala skuldsättning.
Nettoskuldsättningsgrad
Räntebärande nettoskuld i procent av totalt eget kapital.
Nettoskuldsättningsgrad mäter i vilken utsträckning Koncernen finansieras
av lån. Eftersom likvida medel och andra kortfristiga placeringar kan
användas för att betala av skulden med kort varsel, används nettoskuld
i stället för bruttoskuld i beräkningen.
Nettoskuld i relation till justerad EBITDA
Räntebärande nettoskuld vid periodens slut dividerat
med justerad EBITDA, för rullande tolv månader.
Nettoskuld i relation till justerad EBITDA ger en uppskattning av företagets
förmåga att minska sin skuld. Den representerar det antal år det skulle ta att
betala tillbaka skulden om nettoskuld och justerad EBITDA hålls konstant,
utan hänsyn tagen till kassafden avseende ränta, skatt och investeringar.
Definitioner
eNPS
Employee Net Promoter Score mäter huruvida medarbetare
skulle rekommendera sin arbetsgivare till andra.
LTIF
Lost Time Incident Frequency mäter antal olycksfall
som resulterat i minst en dags sjukskrivning per
en miljon arbetade timmar.
COe
Koldioxidekvivalenter.
1) Definitionen av nyckeltalet har ändrats från och med det första kvartalet 2021.
Nyckeltalet beräknas på en rullande tolvmånadersperiod i stället för en annualisering
av den aktuella periodens avkastning. Jämförelsesiffrorna har räknats om.
2) Definitionen av nyckeltalet har ändrats från och med det första kvartalet 2021
och inkluderar nu leasingskulder till skillnad från tidigare.
Jämförelsesiffrorna har räknats om.
asadgruppenroup  rsredovisning 
106
Övrig information
Aktieägarinformation
Casper Tamm
CFO
Telefon:
+46 (0)73-820 00 07
E-post:
casper.tamm@fasadgruppen.se
Adrian Westman
Kommunikations-
och hållbarhetschef
Telefon:
+46 (0)73-509 04 00
E-post:
adrian.westman@fasadgruppen.se
Finansiell kalender
Rapporter
Delårsrapport jan-mar 2024 ......................... 8 maj 2024
Delårsrapport apr-jun 2024 ..................... 15 augusti 2024
Delårsrapport jul-sep 2024 ................... 12 november 2024
Bokslutskommuniké 2024 ...................... 11 februari 2025
Bolagsstämma
Årsstämma 2024 ................................... 15 maj 2024
Årsstämma 2024
Fasadgruppens årsstämma äger rum den 15 maj 2024 på
Karlaplans Plåtslageri, Vretenborgsvägen 21 i Stockholm,
klockan 12:00. Övrig information om årsstämman 2024 finns
tillgänglig i kallelsen.
Ytterligare information
Fasadgruppens finansiella rapporter, pressmeddelanden,
aktie information och annan relevant bolagsinformation finns
att tillgå på www.fasadgruppen.se. Här finns även en prenumera-
tionstjänst genom vilken det finns möjlighet att följa pressmedde-
landen, finansiella rapporter och annan aktuell information.
Alla finansiella rapporter och pressmeddelanden publiceras
på både svenska och engelska. Till de aktieägare som önskar
tillhandahåller Fasadgruppen årsredovisning per post.
www.fasadgruppen.se
Kontaktpersoner:
Produktion: Fasadgruppen och Kanton. Tryck: Åtta.45 Tryckeri. Design: Michael Durkin
Foto: Fasadgruppen, Juliana Falldin, Charley Litchfield, Jon Flobrant, m fl.
FASADGRUPPEN GROUP AB | ÅRSREDOVISNING 2023
Fasadgruppen Group AB (publ)
Lilla Bantorget 11
111 23 Stockholm
info@fasadgruppen.se
www.fasadgruppen.se
Org. nr 559158-4122
Nordens största
helhetsleverantör
för fastighetens
yttre skal
549300E24LG2Z7KCFQ232023-01-012023-12-31549300E24LG2Z7KCFQ232022-01-012022-12-31549300E24LG2Z7KCFQ232023-12-31549300E24LG2Z7KCFQ232022-12-31549300E24LG2Z7KCFQ232021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300E24LG2Z7KCFQ232022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300E24LG2Z7KCFQ232022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300E24LG2Z7KCFQ232021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300E24LG2Z7KCFQ232022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300E24LG2Z7KCFQ232022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300E24LG2Z7KCFQ232021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300E24LG2Z7KCFQ232022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300E24LG2Z7KCFQ232022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300E24LG2Z7KCFQ232021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300E24LG2Z7KCFQ232022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300E24LG2Z7KCFQ232022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300E24LG2Z7KCFQ232021-12-31549300E24LG2Z7KCFQ232023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300E24LG2Z7KCFQ232023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300E24LG2Z7KCFQ232023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300E24LG2Z7KCFQ232023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300E24LG2Z7KCFQ232023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300E24LG2Z7KCFQ232023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300E24LG2Z7KCFQ232023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300E24LG2Z7KCFQ232023-12-31ifrs-full:OtherReservesMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares