Års- och hållbarhetsredovisning 2024
Installationer med samlad kraft
Ett decennium med Instalco
Introduktion
Instalco startade verksamheten
2014 genom förvärv av fem
installationsföretag, som alla
hade lång erfarenhet från
branschen och god lönsamhet.
Verksamheten växte i Sverige,
främst inom el, VS och
ventilation och det första
multidisciplinära uppdraget
med era Instalcobolag i
samma projekt togs.
De första bolagsförvärven i
Norge och Finland gjordes
och Instalco etablerade sig
därmed som en nordisk
installationskoncern.
I maj 2017 börsnoterades
Instalcos aktie på Nasdaq
Stockholm.
Det största uppdraget i Instalcos
tioåriga historia är uppdraget åt
NCC och Region Sörmland gällande
installationer av el och VS vid
renoveringen och utbyggnaden
av tre sjukhus i Sörmland, där
ett 15-tal Instalcobolag varit
involverade.
Under 2019 skedde era
förvärv och expansionen av
verksamhetsområdet Industri
påbörjades.
Starten av
verksamhetsområdet
Teknikkonsult genom det nya
dotterbolaget Intec. Instalcos
grundare Per Sjöstrand
går från rollen som vd till
styrelseordförande. Robin
Boheman tillträder som ny vd.
I oktober 2021 passerade
Instalco milstolpen 100
dotterbolag.
Teknikkonsultbolaget Intec
etablerade sig i Norge och
det första förvärvet av
ett ställningsbolag inom
aärsområde Industri gjordes.
Under 2023 gjordes tre större
förvärv under inledningen av
året och expansionen inom
Industri och Teknikkonsult
fortsatte.
2014 2016 2018 2020 2022
2015 2017 2019 2021 2023
2024
Utökad diversiering
genom det nya
erbjudandet inom
automation samt
tecknat avtal om
ett strategiskt
minoritetsförvärv av
Fabri AG som innebär
ett intåg på den tyska
marknaden.
ÅR
Instalco Års- och hållbarhetsredovisning 2024 2
1
2
4
5
6
8
9
10
11
12
14
15
16
18
20
Introduktion
Vår historia
Detta är Instalco
Året i korthet
Vd-ord
Investmentcase
Strategi
Marknad
Expansion till Tyskland
Marknadstrender
Värdeskapande
Strategiska fokusområden
Förvärv
Startups
Strategiska mål
21
22
27
28
29
30
31
32
38
39
40
42
43
47
48
50
51
52
53
56
62
67
71
72
76
80
99
100
Den lagstadgade hållbarhetsrapporten enligt ÅRL
ingår i årsredovisningen på följande sidor: sociala
förhållanden och personalfrågor, se sidorna 47 – 70.
Miljö, se sidorna 47 – 70. Mänskliga rättigheter
och motverkande av korruption, se sidorna 46
och 47 – 70. För aärsmodell och mål, se sidorna
14 och 20. Hantering av väsentliga risker inom
hållbarhetsområdet beskrivs på sidan 43. För
taxonomitabeller, se sidorna 59-61. Styrelsen
och verkställande direktören för Instalco AB
(publ), organisationsnummer 559015-8944, avger
härmed årsredovisning för räkenskapsåret 2024
för moderbolaget och koncernen, vilken består av
förvaltningsberättelse på sidorna 5, 16, 18, 20, 22-24,
32 – 46, 110-111 och de nansiella rapporterna
jämte noter och kommentarer på sidorna 71 –99.
Bolagsstyrningsrapporten som granskats
av revisorerna nns på sidorna 32 –39.
Instalcos års- och hållbarhetsredovisning publiceras
på både svenska och engelska. Den svenska versionen
är originalversionen. Denna årsredovisning nns även
på engelska som nedladdningsbar pdf på bolagets
hemsida, www.instalco.se
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning
Segment
Sverige
Övriga Norden
Bolagsstyrningsrapport
Ordföranden har ordet
Bolagsstyrning
Styrelsen
Ledningen
Riktlinjer för ersättning
Övrig information
Risker
Innehållsförteckning
Introduktion
Hållbarhetsredovisning
Hållbart bidrag
CSRD-processen
Samarbetsinitiativ
FN:s globala mål
Instalcos miljöansvar
Taxonomi
Instalcos sociala ansvar
Instalcos ansvar i ekonomi- och
styrningsfrågor
Finansiell information
Koncernens räkenskaper
Moderbolagets räkenskaper
Noter
Styrelsens signaturer
Revisionsberättelse
HÅLLBARHETSRAPPORT
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSEN
Övrig information
Femårsöversikt
Denitioner
Aktien
Aktieägarinformation
Dotterbolag
Case
Tillväxt utanför Norden
Fattade tycke för det familjära
Automation nytt aärsområde
Samverkansentreprenad
Små och medelstora projekt
104
105
108
110
112
113
11
17
19
25
26
Instalco Års- och hållbarhetsredovisning 2024 3
Instalco är en ledande installationsgrupp i norra
Europa och har under de senaste tio åren hjälpt
kunder med hållbara och eektiva installationer
inom områdena el, VS, ventilation, industri och
teknikkonsult. Idag ingår över 150 dotterbolag i
koncernen som kontinuerligt utvecklar hållbara
lösningar och energieektiva installationer.
Instalcos decentraliserande modell kombinerar det
lokala entreprenörskapet med det stora företagets
resurser för att skapa utveckling och samordnings-
fördelar för entreprenörer i koncernens dotter-
bolag.
Genom ett ertal dotterbolag erbjuder koncernen
projektering, tekniska installationstjänster genom
entreprenad, underhåll och service som bidrar
till minskad resursförbrukning i fastigheter och
anläggningar.
Instalcos dotterbolag är verksamma inom diversi-
erade installationsområden vilket skapar tydliga
synergieekter och gör det möjligt för koncernen
att erbjuda helhetslösningar.
Instalco har en mycket bred kundkrets som består
av framför allt byggbolag, fastighetsägare, indu
-
strier, gruvbolag, el- och kraftbolag samt oentlig
sektor såsom kommuner, regioner och statliga af-
färsverk. Slutliga användningsområden inkluderar
skolor, förskolor, äldreboenden, vård inrätt ningar
och sjukhus såväl som rederier, gruvor, el- och
kraftlösningar samt inom marin- och skeindustrin.
Med lägre energi- och resursförbrukning i fokus,
skapar Instalco förutsättningar för ett hållbart och
kostnadseektivt samhälle.
Vision
Vi får våra bolag, medarbetare och kunder att
växa när vi gemensamt installerar om till en
hållbar värld för nästa generation. Vi är den
mest kompetenta och eektiva partnern för
våra kunder.
Instalcoandan
Genom mod, entreprenörskap, best practice
och ett moget ledarskap, samlar vi kraften i
varandra. Vi är jordnära, visar stort engage
-
mang, ser till att det är högt i tak och skapar
trivsel. När alla verkligen vill utvecklas och
samarbeta, är vi bäst i branschen. Då lyckas
vi, tillsammans!
Aärsmodell
Förvärva och förstärka – för hållbar utveck
-
ling. Vår tillväxtstrategi bygger på att förvärva
lönsamma, lokalt förankrade kvalitets bolag.
Genom att sammanföra bolagen inom
Instalco skapar vi synergier och samverkan.
Vi vill göra det möjligt för våra dotterbolag att
växa sig starkare och behålla den entrepre-
nörsanda som gjort dem framgångsrika.
Introduktion
Detta är Instalco
13 690
MSEK nettoomsättning
6 200
Medarbetare
150+
Bolag
4
Länder
TEKNIKKONSULTINDUSTRIEl VS VENTILATION
Instalco Års- och hållbarhetsredovisning 2024 4
Året i korthet
9 002 6,9% 89% 3 11 35%
Orderstock, MSEK Justerad EBITA-
marginal
Kassakonvertering Antal förvärv Antal nya start-ups Service, andel av
intäkter
Höjdpunkter under året:
Uppstart av automation som nytt erbjudande med Inmatiq som central aktör
Tyskland ny marknad genom avtal om minoritetsförvärv av installationsgruppen Fabri AG
Förvärv av tre bolag till koncernen samt uppstart av 11 nya bolag
Förlängt kreditfacilitetsavtal om totalt 3,4 miljarder
Stark medarbetarnöjdhet med en eNPS om 31
Långsiktiga klimatmål samt beslut gällande mätning och rapportering av
växthusgasutsläpp och klimatpåverkan
Internt hälsoprogram i form av Instalcoträningen
Tioårsjubileum
Åtta Instalcobolag i gemensamt uppdrag vid Göteborgs nya centralstation
Installationsuppdrag för Region Västmanlands nya akutsjukhus i Västerås
Stark tillväxt av serviceverksamheten
Nyckeltal
MSEK 2024 2023 Förändring, %
Nettoomsättning 13 690 14 279 -4
EBITA 879 1 085 -19
EBITA-marginal, % 6,4 7,6
Rörelseresultat (EBIT) 690 899 -23
Rörelsemarginal (EBIT), % 5,0 6,3
Resultat före skatt 486 792 -38
Kassaflöde från den löpande verksamheten 946 999 -5
Orderstock 9 002 8 437 7
Resultat per aktie före utspädning, SEK 1,31 2,29 -43
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 1,31 2,26 -42
Utdelning per aktie, SEK 0,68 0,68
1) För ytterligare nyckeltal och verksamhetsår, se Femårsöversikt på sidorna 105–107.
Under 2024 har Instalco navigerat genom en utmanande marknad. Fokus har
varit att försvara lönsamheten och anpassa verksamheten för att möta lokala
marknadsförhållanden. Vår decentraliserade aärsmodell har fortsatt gjort det
möjligt för oss att vara nära våra kunder och möjliggjort snabba reaktioner på
förändringar i marknaden, något som har varit avgörande för oss under 2024.
Förvaltningsberättelse – Introduktion Instalco Års- och hållbarhetsredovisning 2024 5
Ett år av anpassning och effektivisering
inför nästa tillväxtcykel
Introduktion
Den underliggande efterfrågan på resursbesparande och energi-
eektiva installationslösningar är stor. Samtidigt har marknads-
förutsättningarna varit fortsatt utmanande under 2024 på grund av
makroekonomiska förhållanden och höga kostnader för insatsvaror.
Det har gjort att vi under året behövt anpassa verksamheten genom
lönsamhetsarbete, eektiviseringar och kostnadsbesparingar. Vår
decentraliserade modell gör att vi är exibla och kan agera snabbt –
både lokalt och centralt.
Ett exempel är våra dotterbolags förmåga att anpassa sig till konjunk
-
turen där er och er ställt om delar av verksamheten mot service,
som under 2024 växte från 30 till 35 procent av vår omsättning.
Parallellt med detta arbete har vi tagit era stora oensiva steg i
Instalcos utveckling med inträde på en ny europeisk marknad och
era viktiga startups och förvärv som stärker vårt erbjudande. Något
jag är mycket stolt över.
Insteg i Tyskland
Det största strategiska steget under året har varit vårt insteg i
Tyskland där vi initierat ett förvärv av en minoritetsandel i den tyska
installationsgruppen Fabri AG med en långsiktig plan att bli majo
-
ritetsägare. Investeringen ger oss en plattform för att växa på den
tyska marknaden där lokal expertis och kontakter är avgörande.
Den tyska installationsmarknaden är bland de största i Europa och
uppskattningsvis fem gånger större än vår tidigare marknad i Sverige,
Norge och Finland tillsammans. Den tyska marknaden är fragmente
-
rad och vi ser stor tillväxtpotential framöver.
Fabri som är specialiserat inom el, VS och ventilation är uppbyggt
med samma decentraliserade modell och med samma värdegrund
Instalcos decentraliserade modell har än en gång visat sig vara framgångsrik för bolagets möjlighet att kunna
anpassa sig till marknadens förutsättningar. Under 2024 lyckades vi, tack vare vår exibla organisation och
engagerade medarbetare, bibehålla en god rörelsemarginal och ett starkt kassaöde.
och kultur som Instalco. Partnerskapet ger oss en unik förutsättning
för expansion i Tyskland med begränsad risk.
Nytt erbjudande inom automation
Det andra stora strategiska steget under året har varit starten av vår
nya satsning inom fastighetsautomation med det nystartade dotter-
bolaget Inmatiq som central aktör. Vår uppbyggnad av Intec inom
teknikkonsultområdet har varit framgångsrik, och efter fyra år har vi
nu verksamhet i tre länder. Nu bygger vi en liknande satsning med
samma modell inom automation med Inmatiq.
I takt med ökade krav på digitalisering och resursbesparande
åtgärder för fastigheter har området automation blivit allt viktigare.
Inmatiqs fokus på just dessa delar för både industri och övriga
fastigheter ligger helt rätt i tiden. Lanseringen av Inmatiq är inte bara
ett naturligt steg i vår utveckling, utan ger oss också ökade förutsätt
-
ningar att erbjuda kunderna helhetslösningar som är en avgörande
komponent för att skapa hållbara och energieektiva byggnader och
industrier.
“Vi är, med de lönsamhetsåtgärder vi
har gjort och kontinuerligt gör, trygga
i att Instalco är väl positionerat för att
kunna skapa värde för våra kunder och
aktieägare när marknaden tar fart igen.
Instalcoandan är unik och lägger grunden
till vår framtid och framgång.“
Instalco Års- och hållbarhetsredovisning 2024 6
Introduktion
Robin Boheman, Vd och koncernchef
Långsiktiga klimatmål
Vi vill bidra till att de globala hållbarhetsmålen nås. Därför har In
-
stalco förbundit sig att följa principerna i UN Global Compact. Därtill
har vi inom hållbarhetsområdet under 2024 arbetat aktivt med att
förbereda oss för kommande rapportering i enlighet med EU-direk-
tivet CSRD och numera svensk lag. Vi ser också en ökad mängd för-
frågningar från kunder och investerare kring mätning av växthusgas-
utsläpp och rapportering av ESG-data vilket vi nu kommer att kunna
tillgodose. Det kommer också att göra vårt erbjudande till kund än
mer attraktivt då energieektivisering och lägre resursförbrukning är
grunden i de tjänster vi erbjuder.
Som vi tidigare utlovat har vi under 2024 fattat beslut om och oent
-
liggjort långsiktiga klimatmål. Vi har åtagit oss att nå nettonollutsläpp
i hela värdekedjan senast 2045 och att reducera utsläppsintensiteten
av växthusgaser i Scope 1 och 2 med 50 procent till 2030, med 2020
som basår.
Startups som komplement till förrv
Efter tio år av hög förvärvstakt har fokus 2024 varit på eektivisering
och lönsamhetsarbete. Vi har också haft möjlighet att tydligare satsa
på vår beprövade startup-modell. Under året har vi gjort ertalet
startups både i Sverige, Norge och Finland. Genom samarbeten med
lokala entreprenörer och deras expertis som utgångspunkt, skapar vi
nya entreprenöriella Instalcobolag skräddarsydda för att möta lokala
behov och outnyttjad marknadspotential.
Några exempel på nya startupbolag är de norska bolagen Istech
och Protek VVS samt utvecklingen av både Intec och Inmatiq genom
organisk tillväxt.
Stor spännvidd av projekt
Under året har Instalco också stärkt sin position som en av de
främsta sjukhusbyggarna i Sverige. Det stora projektet tillsammans
med NCC och Region Sörmland gällande sjukhusen i Eskilstuna, Ka
-
trineholm och Nyköping är nu i slutfasen. Här har vi varit involverade
med ett 15-tal Instalcobolag sedan projektet inleddes 2018. Vi har
också under året fått förtroende att genomföra den omfattande in-
stallationsfasen av ventilation och sprinklers på det nya akut sjuk huset
i Västerås. Även här rör det en samverkansentreprenad tillsammans
med NCC och Region Västmanland.
Glädjande är också att se hur andra projekt med ertalet Instalcobo
-
lag involverade fortskrider, med helhetsåtaganden från projektering
till installation och service. Vid Värtaverket i Stockholm har vi åt
Stockholm Exergi gjort omfattande installationer med sex Instalcobo-
lag involverade. Och för byggnationen av Göteborgs nya stationshus
är åtta Instalcobolag involverade. Där levererar vi projektering och
installation av el, VS, ventilation, sprinkler och automation åt bestäl-
laren Peab och slut kunden Jernhusen.
Men, det är de små och medelstora projekten som är grunden i
Instalcos verksamhet. Mer än 80 procent av Instalcos intäkter, exklusi
-
ve service, kommer från projekt inom intervallet 1-75 miljoner kronor.
Framför allt fortsätter vi på vårt inslagna spår med selektivt order
-
tagande och fokuserar på att vinna rätt projekt, för rätt kund – där
marginal före volym fortsatt är vår ledstjärna.
Långa och goda kundrelationer är också något som karaktäriserar
Instalco. Ett sådant exempel är vårt dotterbolag PoB:s Elektriska som
haft JM som kund sedan i slutet av 80-talet.
För långsiktig konkurrenskraft
Ända sedan starten för tio år sedan har Instalco fokuserat på hög
lönsamhet vilket de senaste åren har varit mycket utmanande under
rådande konjunktur. Under 2024 har vi anpassat oss efter den
svagare marknaden, framför allt med selektiva kostnadsbesparings
-
program i de dotterbolag där det är nödvändigt.
Under det fjärde kvartalet intensierades detta arbete, och vi genom
-
förde mer omfattande strukturella åtgärder för att stärka vår långsik-
tiga konkurrenskraft. I tillägg till varsel som vi redan lagt i omgångar
under året, tog vi även vissa projektnedskrivningar och initierade
sammanslagningar och nedstängningar av ett antal förlustgenereran-
de dotterbolag. Det här är aktiviteter vi genomfört för att säkerställa
långsiktig tillväxt och lönsamhet för Instalco.
Instalcos diversierade verksamhet, med industri och teknikkonsult
som kompletterande verksamhet till traditionell installation, gör oss
mer motståndskraftiga mot konjunkturförändringar och ökad konkur
-
rens. Teknikkonsulter ligger tidigare i cykeln än traditionella installa-
tions tjänster, och vi ser nu en n utveckling av Intec med både ökad
omsättning och marginal.
Instalcoandan grunden till framtiden
Den unika anda som funnits med sedan starten för tio år sedan, med
kontinuerligt förbättringsarbete, lönsamhetskultur och best practice-
delning är grunden i Instalco.
Vi är, med de lönsamhetsåtgärder vi har gjort och kontinuerligt gör,
trygga i att Instalco är väl positionerat för att kunna skapa värde för
våra kunder och aktieägare när marknaden tar fart igen. Instalco-
andan är unik och lägger grunden till vår framtid och framgång.
I inledningen av 2025 ser vi att antalet installationsprojekt på markna
-
den ökar försiktigt och det visar sig i vår orderstock. Med de anpass-
ningar, eektiviseringar och strategiska kliv vi gjort i verksamheten
under föregående år är vi mer förberedda än någonsin för nästa
tillväxtcykel.
Slutligen vill jag tacka alla medarbetare, kunder, leverantörer, aktieä
-
gare och andra partners och intressenter för ett gott samarbete 2024.
Instalco Års- och hållbarhetsredovisning 2024 7
Att investera i Instalco innebär att du som investerare delar vår tro på den gröna omställningen
som är central i Instalcos aärsmodell när vi installerar om till en hållbar värld för nästa generation.
Fem anledningar att investera i Instalco
Ledande ställning på våra lokala
marknader inom el, VS, ventilation,
industri och teknikkonsult
Fokus på marknadens
mellansegment, främst projekt
mellan 1 och 75 miljoner
Stabil och diversierad kundbas.
Marknadstrender som grön
omställning, digitalisering,
bostadsbrist och åldrande
fastighetsbestånd driver efterfrågan
på våra tjänster
Omfattande erfarenhet,
kunskap och teknisk expertis för
klimatsmarta och resursbesparande
installationstjänster
Hållbara och tekniska lösningar som
minskar energiförbrukningen och
renar luft och vatten
Politiska beslut som Taxonomin,
EPBD och CSRD ökar efterfrågan på
hållbara installationer och tydliggör
det värde och den samhällsnytta vi
dagligen skapar
Med vår decentraliserade
modell behåller dotterbolagen
sitt varumärke och sin unika
identitet, med ansvar för
strategiimplementering, kunder,
medarbetare, kompetens och
resultat
Samarbeten mellan bolagen ger
tillgång till större och mer komplexa
helhetsaärer vilket stärker vår
marknadsposition och förbättrar vår
förmåga att leverera mervärde till
kunderna
Över tio års erfarenhet av
framgångsrika förvärv och
grundande av vinstgående startups
Tydlig förvärvsstrategi och kriterier
säkerställer lönsamma och
kvalitativa aärer, vilket stärker vår
portfölj och främjar tillväxt
Installationsbranschen i Norden
och Tyskland är fortfarande mycket
fragmenterad, och vi ser stora
möjligheter för framtida förvärv
Genomsnittlig tillväxt på drygt 20
procent per år de senaste fem åren,
motsvarande en CAGR på cirka 14
procent
Genomsnittlig EBITA-marginal på 7,7
procent de senaste fem åren
Genomsnittlig kassa konver terings-
grad på drygt 91 procent de senaste
fem åren
Stabil utdelning över tid
1.
Attraktiv och diversierad
positionering i marknaden för
mellanstora projekt, driven av
globala megatrender
Introduktion
2.
Fokus på tjänster som
skapar samhällsnytta, ökad
energieektivitet och hållbarhet
3.
Decentraliserad modell som
bibehåller entreprenörskapet,
med nansiella muskler som
stärker kunderbjudandet
4.
Bevisad erfarenhet av
framgångsrika förvärv och
startups på en fragmenterad
marknad med låga multiplar
5.
Kombination av stark tillväxt,
branschledande marginaler och
hög kassakonvertering
Antal förvärv
Antal startups
Antal förvärv och startups
0
5
10
15
20
25
30
20242023202220212020
Antal förvärv
Antal start-ups
Nettoomsättning
EBITA
Tillväxt under 5 år
0
3 000
6 000
9 000
12 000
15 000
20242023202220212020
Nettoomsättning
EBITA
SEK
Samarbete
Lokala enheter
Central
organi-
sation
Nyproduktion, 33%
Renovering, 32%
Service, 35%
Omsättning per projekttyp
El, 36%
VS, 27%
Industri, 19%
Ventilation, 14%
Teknikkonsult, 4%
Omsättning per
verksamhetsområde
Lokal närhet med det stora
företagets möjligheter
Instalco Års- och hållbarhetsredovisning 2024 8
Strategi
Instalco Års- och hållbarhetsredovisning 2024 10
Marknadsstorlek och segmentering
Den sammanlagda installationsmarknaden i Sverige, Norge och
Finland uppskattas till cirka 214 miljarder kronor, där Instalcos
marknadsandel uppgår till 6,4 procent. Den tyska installa tions mark-
naden är många gånger större än de övriga tre sammanlagt. Mark-
nadsaktörerna är allt från stora koncerner med nordisk närvaro till
mindre lokala entreprenörer. Sektorn är indelad i tre huvudsakliga
marknadskategorier: Projekt med ett värde under 1 miljon kronor,
projekt mellan 1 och 75 miljoner kronor, och projekt över 75 miljoner
kronor. Instalco fokuserar främst på mellansegmentet, vilket erbju-
der en optimal balans mellan kostnadseektivitet och hanterbara
projektstorlekar samt en låg risk.
Utveckling
Marknaden utvecklas kontinuerligt och fastigheter blir allt mer
tekniskt krävande, vilket driver en ökad efterfrågan på tjänster inom
el, VS, ventilation, industri, teknikkonsult och på klimatanpassade
lösningar. Företag inom installations- och servicebranschen gynnas
av fortsatt urbanisering och omyttning samt ett åldrande fastig
-
hetsbestånd. Detta eftersom höga krav ställs på både nybyggnation
och renovering för att möta behoven av kapacitet och kvalitet. Även
behovet av den gröna omställningen och därpå följande gröna in-
dustrisatsningar i Norden är några av de betydande drivkrafter som
bidrar till den ökande efterfrågan av Instalcos kärnerbjudande.
Ett ökat fokus på eektivare energilösningar med lägre förbrukning
skapar även ett ökat behov av tekniska installationstjänster. Sam
-
mantaget drivs marknadstillväxten av strukturella drivkrafter som
gynnar branschen och skapar möjligheter för Instalco att växa och
utvecklas.
Påverkande faktorer
Installations- och servicemarknaden påverkas av såväl politiska
beslut som konjunkturcykler. Politiska beslut driver på hållbar
-
hetskraven i hela samhället och marknadsaktörerna anpassar sina
tjänster och produkter för att hjälpa kunderna att uppfylla dessa
krav. Konjunkturcykler har också en betydande inverkan på mark-
naden genom att efterfrågan på tjänster förändras vilket påverkar
prissättningen. Under högkonjunkturer tenderar marknaden att
uppvisa ökad tillväxt och lönsamhet, medan lågkonjunkturer kan
leda till minskad efterfrågan och skapa utmaningar för företagen
inom marknaden.
Instalco är verksamt inom den tekniska installations- och servicemarknaden i Sverige, Norge, Finland och
nyligen även Tyskland, med huvuddelen av verksamheten koncentrerad till Sverige. Marknaden består av
aktörer som huvudsakligen tillhandahåller tekniska installations- och servicetjänster inom elinstallationer,
värme och sanitet, ventilation, industri och teknikkonsult.
Strategi
Marknad
2024
Det råder en stark underliggande efterfrågan på Instalcos
energieektiva och resursbesparande installationstjänster.
Under 2024 har marknaden i Norden varit svårnavigerad. En
svagare efterfrågan än normalt på grund av konjunkturen
har lett till ökad konkurrens om projekten, med stora regio
-
nala variationer i efterfrågan och prisläge.
Särskilt byggstarter för nya bostäder har påverkats. Det är
dock ett område Instalco har en låg direktexponering mot.
Under det senaste året har priserna på råvaror och material
hållit sig kvar på en hög nivå men den drastiska ökningen har
avstannat.
Strategi
Tyska Fabri för tillväxt
utanför Norden
Under det fjärde kvartalet meddelade Instalco förvärvet av 24 procent
av aktierna i den tyska installationskoncernen Fabri AG, med en
långsiktig plan på att bli majoritetsägare. Förvärvet är Instalcos första
utanför Norden och lägger grunden för en vidare expansion i Tyskland.
Genom Fabri skapas en möjlighet och en plattform för fortsatt tillväxt
med lokal expertis.
Case
Fabri, bestående av ett 15-tal bolag, grundades 2020 och är en
snabbt växande koncern med fokus på installationstjänster inom el,
VS och ventilation. Tillväxten har framför allt varit förvärvsdriven och
vid tidpunkten för Instalcos minoritetsinvestering var omsättningen
omkring 70 miljoner euro.
Strategiskt samarbete
– Det är ingen hemlighet att Instalco har varit vår förebild när det
gäller att starta och bygga upp Fabri i Tyskland. Vi arbetar på samma
framgångsrika sätt med samma decentraliserade modell och med
samma värderingar som Instalco. Att vi nu tar ett stort steg mot ett
gemensamt aärssamarbete och expansion på den fragmenterade
tyska marknaden känns fantastiskt värdefullt för båda parter, säger
Markus Zübert, vd i Fabri AG.
Tyska marknaden
Den tyska installationsmarknaden är bland de största i Europa och
uppskattningsvis fem gånger större än Instalcos tidigare marknad i
Sverige, Norge och Finland tillsammans.
Likt den nordiska marknaden är den tyska marknaden fragmenterad
med ett stort antal små och medelstora bolag som konkurrerar lokalt.
De södra och västra regionerna i Tyskland har den högsta efterfrå-
gan för nybyggnation, som konsekvens av en hög urbanisering och
kapitalinvesteringar inom regionerna. Drivkrafterna och kulturen på
marknaden är till stor del densamma som på den nordiska markna-
den med ett åldrande fastighetsbestånd och en hög efterfrågan på
renovering och energieektiva installationslösningar och fossilfria
alternativ som gemensamma trender.
Expansion och stegvis förvärv
Två centrala framgångsfaktorer på den tyska marknaden anses att
vara tysktalande samt att vara en etablerad aktör. Med Fabri upp-
fyller Instalco båda parametrarna.
– I Instalco har vi alltid varit övertygade om att vår framgångsrika och
decentraliserade modell fungerar lika väl utanför Norden. Nyckeln
har varit att hitta rätt lokala partners och entreprenörer. Fabri passar
bra in i Instalco och partnerskapet är ett attraktivt sätt att expandera
i Tyskland med begränsad risk. Genom Fabri får vi en unik möjlighet
och en plattform för fortsatt tillväxt i Tyskland, med lokal expertis,
säger Robin Boheman, vd för Instalco.
Förvärvet av Fabri kommer att genomföras i olika etapper, betingade
genom Fabris vinsttillväxt. Vid årets utgång var steg ett ännu inte
slutfört men det förväntas ske under det första kvartalet 2025. I ett
andra steg kommer Instalco att kliva in som majoritetsägare genom
att förvärva ytterligare 27 procent av aktierna mellan 2026 och 2027.
I ett tredje steg kommer Instalco att förvärva 17 procent av aktierna
tidigast 2029. Förvärvet slutförs mellan 2030 och 2033 med att reste
-
rande aktier förvärvas av Instalco.
Instalco Års- och hållbarhetsredovisning 2024 11Strategi
Marknadstrender
Grön omställning och
energieffektivisering
Digitalisering och ökad
byggnadskomplexitet
Generella trender
Efterfrågan på energieektiva lösningar ökar med höga
energipriser och större miljömedvetenhet. Energibrist och
klimatomställning driver behovet av eektiviseringstjänster.
Miljömedvetenhet syns hos både beställare och politiker
genom EU-regelverk som Taxonomin, EPBD och CSRD. Svensk
industri investerar i hållbar teknik, särskilt i norra Sverige, där
era stora projekt redan genomförts. Basindustrins omställ-
ning kräver eektivare energilösningar och investeringar i
infrastruktur.
Så agerar Instalco
Instalco har omfattande erfarenhet, kunskap och teknisk
expertis för resursbesparande installationstjänster inom
el, VS, ventilation, industri och teknikkonsult samt även
inom närliggande områden som exempelvis automation,
kyla och säkerhet. För Instalco medför politiska beslut som
Taxonomin, EPBD och CSRD aärsmässiga fördelar. Det
ökar efterfrågan på hållbara installationer och tydliggör det
långsiktiga värdet och samhällsnyttan av koncernens hållbara
och tekniska lösningar som minskar energiförbrukningen och
renar luft och vatten.
Generella trender
Moderna nybyggnationsprojekt och mer omfattande reno-
veringar blir alltmer tekniska med digitalisering och automa-
tion såsom IT-system online, larm och säkerhetssystem och
system för en eektivare energianvändning vilket resulterar
i mer komplexa installationer. Som en konsekvens kommer
det att krävas omfattande investeringar i datacenter och
samhällsfunktioner som exempelvis kommunikation och
säkerhet. Behovet av nya vatten- och elnät samt stabil energi-
försörjning ökar. Installationerna blir därmed en allt större
och viktigare del av byggprocessen och installationstjänster-
nas andel av den totala byggkostnaden ökar för varje år.
Så agerar Instalco
Digitaliseringstrenden gynnar aktörer som har bred teknisk
kompetens. Koncernens dotterbolag håller sig kontinuerligt
uppdaterade och utbildade inom den senaste utvecklingen
inom sina respektive teknikområden och samarbetar med
de mest innovativa leverantörerna. Genom Instalcomodellen
samordnar koncernen projekt med multidisciplinär kompe
-
tens inom era tekniska områden och kan därmed underlätta
arbetet för beställaren. Samtidigt innebär det nya tjänste-
området automation möjligheter för ökad koordinering av
kundens installationer. Den ökade komplexiteten kan ge
upphov till större underhållsbehov, vilket många dotterbolag
möter genom nya och större serviceavdelningar. Genom verk-
samhetsområdet teknikkonsult erbjuder koncernen också
kunden en integration av projektering, tekniskt utförande och
service.
Strategi Instalco Års- och hållbarhetsredovisning 2024 12
Åldrande fastighets-
bestånd och utbyggnad
Bostadsbrist och
omyttning
Generella trender
Många nordiska fastigheter byggdes på 1960–70-talen, vilket
kräver renovering. Särskilt utmärkande är det i Sverige där
25 procent av bostadsbeståndet är byggt under denna tids-
period, som brukar betecknas som miljonprogrammet, liksom
många vårdbyggnader, skolor och förskolor.
Utbyggnad av sjukvården planeras och sker idag i stor om-
fattning, dels för att eektivisera och möta nya vårdbehov,
dels för att möta den snabba teknikutveckling som sker inom
vården. En förstärkt försvarsmakt tillsammans med kriminal-
vårdens behov kräver renovering och nybyggnation av
fastigheter och anläggningar. Flera stora infrastrukturprojekt
pågår, vilka i sin tur påverkar möjligheten till nya etableringar
och stadsutveckling.
Så agerar Instalco
Instalco har specialistkompetens inom tekniska installatio
-
ner i bostäder inom både renovering och nyproduktion.
Tidigare uppdrag inom den oentliga sektorn har bidragit
till och utvecklat koncernens specialistkunskap, vilket lett
till att Instalco idag är en ledande aktör inom installationer
i oentliga lokaler som exempelvis sjukhus och skolor. Med
klimatsmart projektering och hållbarhetsanpassade installa-
tioner säkerställer Instalco lägre resursförbrukning och
framtidssäkrar samhället.
Generella trender
Sverige har en växande befolkning och framför allt sker en
befolkningsomyttning mellan olika regioner i landet vilket
hela tiden skapar behov för nya bostäder. Norge uppvisar en
liknande urbanisering och Oslo har varit en av de snabbast
växande städerna i Europa under era år. I Finland sker en
tydlig urbanisering med särskild befolkningsökning i Helsing
-
fors. Generellt råder bostadsbrist i stora delar av Norden
och urbanisering och omyttning av befolkningen skapar
också kontinuerligt nya behov av samhällsfastigheter och
arbetsplatser. Ökade satsningar på försvar och kriminalvård
leder till högre efterfrågan på installationstjänster, både för
renovering och nybyggnation av relaterade fastigheter såväl
som till följd av kompetensomyttning. På längre sikt kommer
även den senaste tidens avmattning i bostadsbyggandet att
accelerera bostadsbristen.
Så agerar Instalco
Instalco har en stark position i samtliga tillväxtregioner i
Sverige, Norge och Finland. Instalco nns även på växande
orter utanför storstäderna. Genom att erbjuda installations
-
tjänster inom el, VS, ventilation, industri, automation och
teknikkonsult kan byggbolag och fastighetsägare inom både
privat och oentlig sektor enkelt beställa tekniska helhetslös-
ningar för att möta behoven vid nybyggnation, renovering,
ombyggnation och service.
Strategi Instalco Års- och hållbarhetsredovisning 2024 13
En värdeskapande affärsmodell
Hållbarhetsrapport – Strategi
Instalco har en stark och välutvecklad resurs-
bas som utgör grunden för koncernens
värdeskapande. Med över 150 marknadsnära
dotterbolag i fyra länder säkerställs en bred
geogrask närvaro och omfattande möjlig-
heter till kompetensutbyte. Instalco har över
6 200 högt kvalicerade medarbetare som
tillsammans driver koncernens utveckling
framåt. Hållbarhet är en långsiktig strategisk
utgångspunkt som främjar kvalitet och stabi-
litet och Instalco samarbetar med en mängd
leverantörer av hållbara produkter.
150+ dotterbolag i fyra länder
Fem discipliner
6 200 kvalicerade medarbetare
Specialistkompetens inom alla
teknikområden
Leverantörer som levererar hållbara
produkter
Attraktivt kunderbjudande
Energieektiva och hållbara lösningar
Kompetensutveckling för medarbetare
Ansvarsfulla aärsmetoder
Ökad resurseektivitet och minskat
klimatavtryck
Lönsam tillväxt för aktieägare
De lokala enheterna spelar en avgörande roll i att
driva verksamheten framåt. Dotterbolagen, som
arbetar nära kunderna och ansvarar för den dagliga
driften, utgör den viktigaste kontaktpunkten med
marknaden. Den decentraliserade modellen gör
det möjligt för lokala enheter att snabbt anpassa
sig till kundernas behov och lokala marknadsförhål-
landen, samtidigt som de upprätthåller nära och
långsiktiga kundrelationer.
Samarbete är en central del av koncernens
aärs modell och en central del av Instalcos
värde skapande process. Inom koncernen bidrar
sam arbeten till en eektiv fördelning av kunskap,
resurser och erfarenheter, vilket skapar synergier
och stärker organisationens samlade förmåga.
Den lilla centrala organisationen säkerställer
implementering av strategi och enhetlighet genom
att hantera funktioner som inköp, hållbarhet,
förvärv, ekonomi, verksamhetsutveckling och kom-
munikation/IR. Detta möjliggör för lokala enheter
att fokusera på sin kärnverksamhet och att uppnå
gemensamma mål.
Värdegrunden är en viktig del av aärsmodellen
och Instalcos värdeskapande. Instalco arbetar med
tre ledord i sin verksamhet, som skapar koncernens
värdegrund: “Nytänkande eektivt samarbete”. Vår
värdegrund ger tydliga kundlöften för Instalco och
Instalcos bolag. De beskriver hur Instalco arbetar
varje dag.
Instalco skapar samhällsnytta genom attrak-
tiva kunderbjudanden med energieektiva och
hållbara lösningar som främjar resurseektivi-
tet och minskar klimatavtrycket. Koncernen
erbjuder även kompetensutveckling inom
organisationen i syfte att utveckla verksam-
heten. Som ett publikt bolag med en långsik-
tigt hållbar och lönsam aär kan samtidigt vem
som helst bli aktieägare i Instalco och gynnas
av årliga vinstutdelningar.
Resurser VärdeskapandeModell
N
Y
T
Ä
N
K
A
N
D
E
E
F
F
E
K
T
I
V
T
S
A
M
A
R
B
E
T
E
F
Ö
R
V
Ä
R
V
A
F
Ö
R
S
T
Ä
R
K
A
Samarbete
Lokala enheter
Gemensamt
ansvar
Lokalt
ansvar
Kunder och försäljning
Produktion
Personalansvar
Resultatansvar
Multidisciplinära projekt och
korsförsäljning
Spridning av best practice
Utveckling av talanger
Resursdelning
Inköp
Strategi och verksamhetsutveckling
Förvärv
Ekonomi
Kommunikation/IR/hållbarhet
Central
organi-
sation
Instalco Års- och hållbarhetsredovisning 2024 14
Strategiska fokusområden
Strategi
Inom koncernen nns en stark lönsamhetskultur som bygger på hög kundnöjdhet och stark marknadsnärvaro.
Med lönsamhet som utgångspunkt har Instalco utformat strategin efter fyra pelare: medarbetare och
ledarskap, kunder, förvärv och startups, samt hållbart erbjudande.
För att vara en attraktiv arbetsgivare och säker-
ställa långsiktig framgång satsar Instalco på
kontinuerlig utveckling och utbildning av nyckel-
personer inom koncernens dotterbolag.
Trots en decentraliserad modell nns ett
lyhört ledarskap som främjar engagemang,
personlig utveckling och förutsättningar för
att göra karriär inom organisationen. Instalco
erbjuder både interna och externa utbildningar,
där Instalco skolan fungerar som en central
plattform för att förbereda framtida ledare och
säkerställa att rätt kompetens nns tillgänglig
för att möta framtida behov.
Hög kundnöjdhet och långa kundrelationer är
en central del av Instalcos lönsamhetsfokus
och banar samtidigt väg för tillväxtmöjligheter.
Förvärvade bolag behåller sina varumärken
efter inträdet i koncernen vilket innebär att de
kan fortsätta att upprätthålla sina etablerade
kundrelationer och sin, ofta lokala, marknads-
närvaro. Inom koncernen skapar sedan Instalco
möjligheten för dotterbolag att kombinera sitt
erbjudande, genom korsförsäljning med andra
Instalcobolag då samtliga dotterbolag delar
sin kundbas parallellt med koncernen. Upp-
lägget skapar inte bara merförsäljning och ett
kraftfullare erbjudande för enskilda bolag, utan
bidrar också till kundnöjdheten då kunder kan
få tillgång till ytterligare tjänster de har behov av
genom en systerpart inom Instalco de inte haft
kontakt med tidigare.
Under de tio år Instalco har varit verksamt har
koncernen, genom förvärv, etablerat en stark
marknadsnärvaro och ett omfattande erbju-
dande på en fragmenterad marknad. Samtidigt
har Instalco också utvecklat och genomfört en
mängd startups vilka kompletterar koncernens
portföljbolag.
Den decentraliserade modellen gör det möjligt
för våra dotterbolag att växa sig starkare och
behålla den entreprenörsanda som gjort dem
framgångsrika. Upplägget är en starkt bidra
-
gande faktor till Instalcos konkurrenskraft,
branschledande marginaler och kapacitet att
skapa kundanpassade lösningar på den nord-
europeiska marknaden.
Den globala utvecklingen mot ett mer hållbart
samhälle innebär nya lösningar som möter en
växande kravbild. Regleringar som exempel-
vis EU:s taxonomi, EPBD och CSRD innebär
att företag ständigt behöver utvärdera beslut
utifrån ett hållbarhetsperspektiv. I längden
innebär detta att Instalco kontinuerligt anpassar
och utvecklar koncernens erbjudande för att
kunna tillhandahålla installationer, service och
projektering som är energieektiva, resurs-
besparande och miljöanpassade.
Idag är Instalco en ledande aktör inom hållbara
lösningar med omfattande erfarenhet, kunskap
och teknisk expertis som tillgodoser de högt
ställda förväntningarna hos kunderna.
Medarbetare och ledarskap Kunder Förvärv och startups Hållbart erbjudande
Instalco Års- och hållbarhetsredovisning 2024 15
Förvärv
Förvaltningsberättelse – Strategi
Instalcos förvärvsstrategi bygger på att identiera, förvärva och utveckla lönsamma kvalitetsbolag
med stark lokal förankring och moget ledarskap. Förvärv initieras oftast via koncernens eget nätverk,
med rekommendationer från bentliga dotterbolag eller förfrågningar från bolag och externa aktörer.
Instalco prioriterar bolag som kan och vill bidra med kunskap och lönsamhet och som kan komplet-
tera den bentliga verksamheten.
Varje förvärv utvärderas noggrant för att säkerställa att det passar in i koncernens kultur och decen-
traliserade modell där dotterbolagen behåller sitt varumärke och sitt operativa ansvar. Genom att
erbjuda central stöttning inom exempelvis inköp, kommunikation och verksamhetsutveckling skapar
Instalco möjligheter för de förvärvade bolagen att växa och förbättra sin verksamhet.
Instalco har genomfört följande företagsförvärv under
perioden januari–december 2024
Lund Elektro AS är verksamt inom
elinstallationer i Kristiansand i Norge. Bolaget
erbjuder ett brett utbud av tjänster inom el
och energieektivisering, med fokus på hög
kvalitet och kundanpassade lösningar. Lund
Elektro har etablerat sig som en pålitlig aktör
på den norska marknaden och samarbetar
med både oentliga och privata kunder.
IT-Line Service Oy är baserat i Salo utanför
Åbo i Finland och verkar inom industriella
installationer och service. Bolaget har lång
erfarenhet av processindustrin och levererar
tekniska lösningar för att optimera produktion
och drift. Med stark närvaro på marknaden
är IT-Line en viktig samarbetspartner för
industriföretag inom era sektorer.
Solyx AB är i Norrköping specialiserat
på energilösningar för fastigheter samt
solcellsinstallationer. Bolaget erbjuder både
service och entreprenadtjänster och har byggt
upp ett gott rykte genom pålitlighet och hög
teknisk kompetens. Solyx arbetar med kunder
inom både privat och oentlig sektor i Sverige.
Solyx är ett dotterbolag till Vallacom.
Fabri AG är en installationsgrupp
med verksamhet över stora delar av
Tyskland. Gruppens dotterbolag erbjuder
fastighetstekniska installationer, service och
underhåll inom främst el, VS och ventilation.
Fabri AG har en stark kundbas inom
byggsektorn, där de bidrar till eektiv och
driftsäker verksamhet.
Tillträde Förvärv Teknikområde
Andel röster
och aktier
Nettoomsättning,
MSEK
1
Antal
anställda
Sverige
Februari Solyx AB El 70% 14 5
Övriga Norden
Mars Lund Elektro AS El 100% 15 9
Augusti IT-Line Service Oy Industri 100% 40 33
Totalt 69 47
Den 13 november meddelade Instalco att bolaget ingått avtal om en minoritetsinvestering om 24
procent i Fabri Gruppe, en tysk förvärvsdriven installationsgrupp, med en långsiktig plan att uppnå
majoritetsägande. Vid årets utgång var investeringen ännu inte slutförd men det förväntas ske under
det första kvartalet 2025.
Instalco Års- och hållbarhetsredovisning 2024 16
På många sätt är Installationsservice ett typiskt Instalcobolag: ett
familjeföretag som har gått i arv i tre generationer. Nicklas Eriksson
som varit vd sedan 2003 håller på att lämna över vd-rollen till sonen
Joakim vars farfar Folke Eriksson var en del av bolaget då det starta-
des 1989.
– 2019 ck jag ett samtal av en mäklare som sa att det var ett företag
som var intresserat av att förvärva oss. Jag hade egentligen inte tänkt
tanken att sälja rman men när jag hörde om upplägget från Instalco
lät det intressant och vi tog ett möte, säger Nicklas Eriksson.
– Det var en bra känsla i mötet och något familjärt på något sätt. Man
pratade om att vara del av något större men ändå vara kvar som
tidigare. Det lät lockande, men samtidigt var vi inte helt redo.
Under samma år var det era andra företagsgrupper som hörde av
sig till Installationsservice med olika bud och förslag på upplägg. Tiden
gick och 2021 ändrade sig marknaden en del och enligt Nicklas blev
det allt mer viktigt att vara en större spelare, särskilt för kunderna.
Fattade tycke för det
familjära i Instalco
Installationsservice AB är ett service- och entreprenadföretag med fokus
på fastighetstekniska installationer. Bolaget som driver sin verksamhet i
Mälardalen har basen i Eskilstuna och är sedan 2021 en del av Instalco.
– Jag kände att det är nog det här vi behöver och vi beslutade oss för
att gå in i Instalco. Sedan dess har vi fått leva vidare och sköta oss
själva men samtidigt vara med i gruppen. Man har inte tagit bort oss
och vi har till och med fått behålla våra arbetskläder, våra bilar och
vårt namn och logotyp.
Fokus på serviceavtal
Installationsservice har idag 33 anställda och omsätter lite drygt 58
miljoner. Bolaget arbetar främst med serviceavtal inom ventilation,
el, vatten, kyla, värme och fastighetsskötsel men även till viss del med
rena projekt och entreprenader. De vanligaste uppdragen ligger på
cirka 2–3 miljoner kronor.
Kunderna är främst fastighetsbolag av olika sorter och industrikunder
i Mälardalen.
– För våra kunder är det en trygghet att vi ingår i en stor företags
-
grupp och det har varit betydelsefullt för oss, säger Nicklas Eriksson.
Case
Vi blev en del av
något större utan att
förlora vår identitet.
Instalco Års- och hållbarhetsredovisning 2024 17Strategi
Startups
Instalco använder en egenutvecklad start-up-modell som en strategisk metod för att komplettera
den förvärvsbaserade tillväxten. Genom att samarbeta med lokala entreprenörer och dra nytta av
deras expertis skapar Instalco nya bolag, skräddarsydda för att möta lokala behov och outnyttjad
marknadspotential.
Start-ups är en del av Instalcos långsiktiga strategi att bygga en stark närvaro på geograska och
tekniska områden där koncernen ser potential för tillväxt. De nystartade bolagen får tillgång till
koncernens resurser, som exempelvis ekonomiskt stöd, verksamhetsutveckling, kommunikation och
centralt förhandlade inköpsavtal vilket ger de nya bolagen en stabil grund att växa utifrån och
möjligheten att snabbt bli konkurrenskraftiga på sina respektive marknader.
En strategisk prioritering är att skapa samarbete och synergieekter mellan nya start-ups och de
bentliga Instalcobolagen. Detta inkluderar gemensamma projekt, korsförsäljning och kunskapsutbyte
som stärker både det nystartade bolaget och resten av koncernen. Genom att använda samma
decentraliserade modell som för förvärvade bolag får start-ups möjlighet att bevara en stark lokal
förankring och entreprenörsanda, samtidigt som de har tillgång till Instalcos samlade kompetens
och nansiella resurser.
Instalco har genomfört följande start-ups under
perioden januari – december 2024
Förvaltningsberättelse – Strategi
Inmatiq AB erbjuder tekniska automations-
lösningar inom fastighet och industri.
Bolaget har fokus på energieektivisering
och tekniska automationslösningar.
I erbjudandet nns bland annat projektering,
projektledning, besiktningsverksamhet och
digitaliseringstjänster. Bolaget arbetar både
med entreprenader och systemintegration
samt med service. Inmatiq startades under
2024 med fem bolag i Sverige.
Intec AB är ingenjörer och teknikkonsulter
inom projektledning, el, ventilation, VS,
styr- och reglerteknik, energi, industri
och brandskydd. Kärnverksamheten är
projektering och projektledning. Bolaget
utför även andra tjänster som exempelvis
besiktning, installationssamordning,
miljösamordning, riskhantering, kalkyl och
utredning. Intec breddades under 2024 med
fyra nya bolag i Sverige och Finland.
Istech AS i Lillehammer har fokus på
fastighetsautomation, energieektivisering
och smart byggnadsteknik. Bolaget erbjuder
verksamhet med specialisering inom
energibesparing och energirådgivning, både
gällande renovering och nybyggnation av
fastigheter.
Protek VVS AS i Trondheim är specialister
inom värme, kyla, sanitet och sprinkler.
Bolaget har fokus på medelstora projekt,
både inom privat och oentlig sektor. Protek
VVS arbetar både inom nybyggnation och
renovering.
Start-up Teknikområde Segment
Inmatiq Automation Nord AB Teknikkonsult Sverige
Inmatiq Mitt AB Teknikkonsult Sverige
Inmatiq Nordic AB Teknikkonsult Sverige
Inmatiq Stockholm AB Teknikkonsult Sverige
Inmatiq Syd AB Teknikkonsult Sverige
Intec Energi och Miljö Syd AB Teknikkonsult Sverige
Intec Uusimaa Oy Teknikkonsult Övriga Norden
Intec Structure Oy Teknikkonsult Övriga Norden
Intec Projektstyrning Syd AB Teknikkonsult Sverige
Istech AS El Övriga Norden
Protek VVS AS VS Övriga Norden
Instalco Års- och hållbarhetsredovisning 2024 18
Strategi
I takt med ökade krav på digitalisering och resursbesparande
åtgärder för fastigheter har området automation blivit allt viktigare.
Inmatiq har fokus på energieektivisering och tekniska automations-
lösningar inom fastighet och industri.
För fyra år sedan startade Instalco sin teknikkonsultverksamhet
med dotterbolaget Intec som central aktör genom Instalcos start-
up modell. Nu byggs aärsområde automation och Inmatiq upp på
samma sätt.
– Vår uppbyggnad av Intec inom teknikkonsultområdet där vi nu
har 450 konsulter i tre länder har varit framgångsrik. Nu gör vi en
liknande uppbyggnad med Inmatiq på samma sätt som vi organiskt
byggt Intec. Instalcos modell tillsammans med vår erfarenhet, kompe
-
tens och nätverk är en mycket bra kombination för bygget av Inmatiq,
säger Anders Lundin, divisionschef Instalco teknikkonsult.
Starten av Intec började med ett bolag och några få personer. Idag
har Intec växt till 450 konsulter i ett 20-tal dotterbolag i tre länder.
Nytt affärsområde
byggs med Instalcos
startup-modell
Under 2024 startade Instalco ett nytt aärsområde inom
automation. Satsningen görs genom det nystartade bolaget
Inmatiq enligt Instalcos väl beprövade start up-modell.
Som ett ”mini-Instalco” i Instalco. På liknande sätt skapas nu Inmatiq
genom startups av egna dotterbolag.
Minskad energiförbrukning och ökad komfort
– Vi ser en stor efterfrågan på automationstjänster. Automation är
en avgörande komponent för att skapa hållbara och energi eektiva
byggnader och industrier. Genom att integrera avancerad auto-
mationsteknik kan vi erbjuda lösningar som både minskar energi-
förbrukningen och förbättrar komforten för våra kunder, säger
Fredrik Hautau, aärsområdesansvarig Instalco automation och vd
för Inmatiq.
Inmatiqs fokus ligger på projektering, projektledning, besiktnings
-
verksamhet och digitaliseringstjänster. I erbjudandet nns bland
annat entreprenader, systemintegration, service och analys av data
för att skapa förutsättningar för eektivare processer och fastigheter,
industrier och anläggningar. Inmatiqs kunder är installationsbolag,
byggbolag, fastighetsägare, kommuner och regioner.
Strategi
Case
Instalcos startup-
modell skapar tillväxt
från grunden.
Instalco Års- och hållbarhetsredovisning 2024 19
Strategiska mål
Förvaltningsberättelse och hållbarhetsrapport – Strategi
Tillväxt
>10 %
årligen över en konjunkturcykel
EBITA-marginal
>8%
Kapitalstruktur
< 2,5 ggr
Kassakonverteringsgrad
100 %
över en rullande tolvmånaders-
period över en konjunkturcykel
Utdelningspolicy
30 %
av årets resultat efter skatt
Utfall 2024
-4,1%
Försäljningstillväxten uppgick till
-4,1 procent, varav -6,5 procent
organisk. Sett över de senaste
fem åren uppgår genomsnittlig
tillväxt till cirka 20 procent och
CAGR till cirka 14 procent.
Utfall 2024
6,4%
EBITA-marginalen uppgick till 6,4
procent. Justerat för engångs
-
kostnader i det fjärde kvartalet
uppgick den justerade EBITA-
marginalen till 6,9 procent.
Fem års genomsnittlig marginal
uppgår till 7,7 procent.
Utfall 2024
2,7 ggr
Nettoskuldsättning/EBITDA
uppgick till 2,7 gånger.
Utfall 2024
89%
Kassakonverteringsgrad uppgick
till 89 procent.
Utfall 2024
52%
Utdelningen är föreslagen till
0,68 (0,68) kronor per aktie mot
-
svarande en utdelningsandel om
52 (30) procent.
Beskrivning
Visar företagets förmåga att öka
sina marknadsandelar genom
ett attraktivt erbjudande inom
företagets kompetensområden
för kunderna.
Beskrivning
Mäter företagets förmåga att
generera vinst för att långsik
-
tigt skapa värde för aktieägare,
kunder, medarbetare och övriga
intressenter.
Beskrivning
En låg nettoskuld/EBITDA tydlig
-
gör förmågan att göra nyförvärv
till stor del genom egna medel.
Beskrivning
Mäter företagets förmåga att
generera likvida medel för att
kunna göra nyförvärv utan att
öka skuldsättningen.
Beskrivning
Visar företagets förmåga att
generera avkastning
Klimatmål
50 %
minskning av utsläppsintensi-
teten av växthusgaser i Scope 1
och 2 ska uppnås till 2030, med
2020 som basår.
Nettonoll
utsläpp av växthusgaser i hela
värdekedjan till år 2045.
Utfall 2024:
14%
minskning av utsläppsintensitet
sedan 2020.
Beskrivning
Instalco har satt långsiktiga klimat
-
mål med nettonollutsläpp i hela
värdekedjan till 2045 och medel
-
långsiktiga mål om att halvera
utsläppsintensiteten i Scope 1
och 2 till 2030, basår 2020. Målen
är i linje med Parisavtalet och
byggsektorns färdplan för fos
-
silfri konkurrenskraft. Från 2025
börjar mätning och rapportering
av växthusgasutsläpp enligt CSRD
och svensk lag.
0
10
20
30
40
50
60
2024202320222021
0
20
40
60
80
100
2024202320222021
0,0
0,5
1,0
1,5
2,0
2,5
3,0
2024202320222021
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
2024202320222021
-5
0
5
10
15
20
25
30
35
40
2024202320222021
Instalco Års- och hållbarhetsredovisning 2024 20
v
Verksamhet
Förvaltningsberättelse – Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning
Instalco är en ledande aktör inom tekniska installations- och servicelösningar i norra Europa. Koncernens verk-
samhet inkluderar projektering, installation, service, underhåll av fastigheter och anläggningar för kunder inom
både den privata och oentliga sektorn. Genom disciplinerna el, VS, ventilation, industri, automation och teknik-
konsult erbjuder koncernen energi- och kostnadseektiva helhetslösningar för våra kunder.
Instalcos tjänster omfattar ombyggnationer, nyinstallationer och renoveringar av tekniska system samt service
inom alla discipliner. Fokus i alla tjänster är att minska driftskostnader och miljöpåverkan.
214
miljarder SEK
Storlek på Instalcos kärn-
marknader (Sverige, Norge,
Finland, omsättning 2024)
6,4
procent
Instalcos marknadsandel
1) Källa: Navet Analytics
STÖRSTA KUNDERNA 2024
LKAB
NCC
Peab
Skanska
Stockholm Exergi
Fastprisprojekt, 44%
Samverkansprojekt, 30%
Övriga kontraksformer, 26%
Omsättning
per kontraktsform
Sverige, 70%
Norden, 30%
EBITA
per segment
Nyproduktion, 33%
Renovering, 32%
Service, 35%
Omsättning
per projekttyp
Byggbolag, 44%
Oentlig sektor, 10%
Fastighetsbolag, 7%
Industribolag, 25%
Övrigt, 14%
Omsättning
per kundgrupp
Sverige, 69%
Norden, 31%
Omsättning
per segment
Utbildning & sjukvård, 16%
Bostäder nyproduktion, 8%
Bostäder renovering, 9%
Kommersiella fastigheter, 14%
Kontor, 12%
Industrianläggningar, 24%
Övrigt, 17%
Omsättning
per slutmarknad
Instalco Års- och hållbarhetsredovisning 2024 22
Förvaltningsberättelse – Verksamhet
Aärsidé
Teknisk helhetslösning med kunden i centrum. Instalco erbjuder tek-
niska helhetslösningar inom el, VS, ventilation, industri, automation
och teknikkonsult för den nordeuropeiska marknaden. Vi kombinerar
det lokala företagets närhet till kunden med eektivt samarbete och
moget ledarskap.
Geograskt fokus
Instalco är verksamt huvudsakligen i Sverige, Norge och Finland med
merparten av verksamheten i Sverige. Sedan avtal tecknats om för
-
värvet av Fabri AG under november 2024 har Instalco också etablerat
sig på den tyska marknaden. Koncernens verksamhet är fokuserad
på regioner med genomsnittligt hög tillväxt, vilka ofta kännetecknas
av bostadsbrist, ett åldrande fastighetsbestånd och hög omyttnings-
grad. Den ökande tillväxten i regionerna leder till en stark underlig-
gande efterfrågan på Instalcos tjänster.
Erbjudande
Genom ett nära samarbete mellan våra dotterbolag inom de olika
verksamhetsområdena erbjuder Instalco kompletta och integrerade
lösningar som är långsiktigt hållbara. Instalcos energieektiva lös-
ningar bidrar till minskad resursanvändning och optimerar energi-
förbrukningen. Dotterbolagen är specialiserade inom olika tekniska
verksamhetsområden, vilket möjliggör samarbete, kunskapsutbyte
och korsförsäljning för att leverera helhetslösningar till koncernens
kunder. Genom teknisk expertis och gedigen erfarenhet kan Instalco
komma in tidigt i en byggprocess genom erbjudandet av multi-
disciplinära, hållbara och anpassade lösningar.
Organisation
Instalcos organisation består av drygt 150 dotterbolag under egna
varumärken, organiserade i fyra divisioner i segmenten Sverige
och Övriga Norden. Divisionerna är Norr, Syd, Teknikkonsult och
Norge och under divisionerna nns 13 aärsområden där dotter-
bolagen verkar. Huvudkontoret ligger i Stockholm och agerar som en
stödfunktion inom ekonomi, nans, förvärv, verksamhets utveckling,
inköp, kommunikation, IR och hållbarhet för dotter bolagen.
Kontraktsformer
Instalco fokuserar huvudsakligen på projekt mellan 1 och 75 miljoner
kronor i ordervärde. Mer än 80 procent av bolagets intäkter från
projekt, exklusive service, kommer i dagsläget från projekt inom detta
intervall.
Instalco upphandlas antingen som enbart utförare eller som tota
-
lentreprenör. Totalentreprenad innebär att koncernen ansvarar
och samordnar projekteringen och kan därigenom föreslå lämpliga
tekniska lösningar. Ersättning sker till fasta priser på hela entreprena-
den eller så erhålls arvode för nedlagda kostnader vilket ofta är fallet
i samverkansprojekt/partnering. Cirka 44 procent av Instalcos projekt
bedrivs som fastprisprojekt, drygt 30 procent som samverkansprojekt
och resterande del inom andra ersättnings- och samverkansformer,
till exempel vid serviceuppdrag.
Partnering
Samverkansentreprenader kallas även partneringprojekt och är ett
upplägg där Instalco tillsammans med beställare, slutkund, leveran
-
törer och övriga underentreprenörer bildar ett team och arbetar
tillsammans från början till slut i projektet. Arbetsformen främjar
synergieekter och alla enskilda kompetenser samverkar för pro-
jektets bästa. Med en gemensam budget och hög transparens kring
kostnaderna får kunden insyn i projektet samtidigt som koncernen
tryggar ersättningen genom det påslagssystem eller fastprisdel som
ingår i partnering. Partnering är en samverkansform som växer i hela
Norden och i stort sett samtliga Instalcos större projekt utförs i någon
form av partnering.
Kunder
Huvudsakliga kundgrupper är byggbolag, fastighetsbolag, industri-
bolag samt oentlig verksamhet. Byggbolagen är den enskilt största
kundgruppen. Instalco har cirka 2 000 kunder och de fem största
kunderna stod för cirka 11 procent av omsättningen under 2024. Den
enskilt största kunden stod för under 4 procent av omsättningen.
Verksamhetsutveckling
Instalco arbetar kontinuerligt med att utveckla sin verksamhet och
säkerställa lönsam tillväxt inom koncernen, både genom organisk
tillväxt och genom att optimera bentliga bolags prestation. Best
practice-delning genomsyrar kulturen. Ett exempel på detta är GoGr8,
ett initiativ som ger extra stöd till bolag som behöver stärka sin lön
-
samhet. Genom riktade insatser och stöd från koncernens centrala
resurser får dessa bolag möjligheter att utveckla sina aärer och för-
bättra sin eektivitet. GoGr8 är en del av Instalcos strategiska arbete
för att säkerställa en stark och hållbar verksamhet.
Instalco Års- och hållbarhetsredovisning 2024 23
Förvaltningsberättelse – Verksamhet
Tjänster
Energieektivisering
Konstruktion, projektering, montage
Larm och övervakning
Datanät och styrning av teknisk
utrustning
Energioptimering
Laddningsstolpar för elbilar
Fjärravläsning
Styr- och reglerteknik
Service och Underhåll
Marina installationer
Tjänster
Installation av fjärrvärme, naturgas,
värmepumpar, komfortkyla
Stambyten och förebyggande
underhåll
Vattenrening och optimering av
vattenåtgång
Sprinklersystem
Nybyggnationer
Löpande reparationer
Service och underhåll
ROT-arbeten
Projektering
Energieektiviserande åtgärder
Tjänster
Installation och lösningar för
inomhusklimat
Luftrening
Energioptimering
OVK-besiktning
Styr- och reglerteknik
Fastighetsautomation
Service och underhåll
Projektering
Tjänster
Rörinstallationer
Kylinstallationer
Elkraftinstallationer
Infrastruktur
Automation
Instrumentering
Avgasrening
Ballastvattenrening
Projektering
Energi
Säkerhet
Industriställningar
Kompressorer
Kompositlösningar
Stålmontage
Mekaniska installationer
Mark- och gruvarbeten
Tjänster
El
Kommunikation
Säkerhet
VS
Kyla
BIM
Automation
Ventilation
Energieektivisering
Brand och risk
Hållbart byggande
Miljöcertieringar
Simuleringsberäkningar för att
möta konsekvenser av framtida
klimatförändringar
Kunder
Byggentreprenörer
Fastighetsbolag
Stat, kommuner och regioner
Bostadsbolag
Industribolag
Fiskeindustrin
Kunder
Byggentreprenörer
Fastighetsbolag
Stat, kommuner och regioner
Bostadsbolag
Industribolag
Kunder
Byggentreprenörer
Fastighetsbolag
Stat, kommuner och regioner
Bostadsbolag
Industribolag
Kunder
Industribolag
El- och kraftbolag
Gruvbolag
Rederier
Sjötransportföretag
Kommuner & regioner
Förvaltningar
Kunder
Byggentreprenörer
Stat, kommuner & regioner
Installationsföretag
Fastighetsägare
Industrier
Energibolag
Industriella byggföretag
Den typiska tidslinjen vid ett bygge ger hög synlighet över kommande installationsprojekt
~12–18 månader
~12 månader
~8 månader
Installationsbolag
kontrakteras vanligtvis
BESIKTNING
Projektering Bygglov Grund Byggnadsskal Installation Besiktning Service Förvaltning
EL VS VENTILATION INDUSTRI TEKNIKKONSULT
Instalco Års- och hållbarhetsredovisning 2024 24
Herrhagsgården är Falu kommuns största äldreboende. Fastigheten,
som byggdes på 60-talet har varit i stort behov av renovering vilket
inleddes våren 2023 och slutbesiktigades i slutet av 2024. Instalco
har i projektet levererat projektering genom Intec, VS och ventilation
genom Dalab och el genom Henningsons El.
Marknaden vill ha samverkan
Dalabs vd, Henrik Ekgren, ser era positiva synergier med multidisci-
plinära, totaltekniska samverkansprojekt. Samverkansentreprenad,
eller partnering, innebär att Instalco tillsammans med beställare,
slutkund, leverantörer och övriga underentreprenörer arbetar ihop i
team från början till slut i projektet med transparent ekonomi.
När Henrik Ekgren tillträdde som vd 2013 styrde han om arbets sättet
i bolaget för att det skulle passa samverkansformen partnering.
Sedan dess har Dalab medvetet riktat in sig mot partnering och byggt
aärssystem och rutiner i företagets verksamhet utifrån det.
Totaltekniska
samverkansprojekt
– ett vinnande koncept
Herrhagsgården i Falun är ett samverkansprojekt där tre Instalcobolag
inom fyra olika discipliner har jobbat tätt tillsammans med kund och
uppdragsgivare. En av Instalcos styrkor är att kunna erbjuda kunden
leverans inom samtliga discipliner, från projektering och installation
till service. Ofta sker det i samverkansentreprenad.
– Vår lokala marknad efterfrågar samverkansentreprenader. Det ger
en mycket bra slutprodukt med nöjda kunder som kommer tillbaka
med nya förfrågningar. För oss innebär samverkansprojekten säker
ekonomi med låg risk.
Med samverkansprojekt har Dalab förbättrat samarbetet och
arbetsklimatet mellan avdelningarna inom företaget såväl som med
Instalcobolagen Henningsons El och Intec, som projekterat Herrhags
-
gården.
Samarbete på personnivå
– Vi har genomfört era projekt tillsammans med Henningsons El
och Intec. Genom åren har vi hittat ett väl fungerande personknutet
samarbete som slutkunden uppskattar.
Henrik Ekgren menar att samverkansprojekt med andra företag
kräver att man tänker i ett lite större perspektiv än bara på sitt eget
företags verksamhet.
– Det nns en ekonomisk vinning i det, där chanserna ökar att få med
koncernkompisar från Instalco i projekten, säger Henrik Ekgren.
Herrhagsgården upphandlades av Dala Byggsamverkan med
slutkund Falu kommun. Byggprojektet var en totalrenovering där
stomme och ytterväggar behölls och uppdraget innehöll bland annat
anpassning av lokalerna, byte av ytskikt, ventilation, belysning och
nytt brandskydd.
När projektet handlades upp hade Dala Byggsamverkan önskemål
om ett paket med en part de kan lita på. Deras val föll på Instalco-
bolagen som de visste har ett väl fungerande samarbete och leve-
rerar bra tillsammans.
Verksamhet
Case
Instalco Års- och hållbarhetsredovisning 2024 25
Verksamhet
Strategin bakom valet av små och medelstora projekt är framför allt
att bolagen undviker risker förknippade med stora, komplexa projekt
och samtidigt begränsar svårigheten med mycket små projekt. Mer
än 80 procent av Instalcos intäkter från projekt, exklusive service,
kommer från projekt inom intervallet 1 – 75 miljoner.
OTK Klimatinstallationer i Enköping är, liksom merparten av Instalcos
dotterbolag, specialiserade på små och medelstora projekt. Sedan
2016 har ventilationsföretaget utfört en lång rad sådana projekt åt
NCC och Nacka kommun, framför allt i skolor och förskolor. Som en
följd av att tunnelbanan håller på att byggas ut till Nacka är Nacka
kommun i en stor utbyggnads- och renoveringsfas av både bostäder,
äldreboenden och utbildningslokaler.
Vinnande koncept
– När NCC vann en stor upphandling 2016 för Nacka kommun valde
de oss som en av underentreprenörerna. Jag tror att vår rutin och
vårt koncept med egen projektering, projektledare, montörer, service
-
avdelning och isolering är ett vinnande koncept, både för oss och
NCC, säger Tomas Danielsson, vd på OTK.
Små och medelstora
projekt grunden i Instalco
Instalcos fokus ligger på marknadens mellansegment, främst projekt
mellan 1 och 75 miljoner kronor där huvuddelen av koncernens projekt
ligger. OTK Klimatinstallationer AB är ett Instalcobolag som uteslutande
arbetar med dessa typer av projekt.
Sedan samarbetet inleddes jobbar OTK tätt tillsammans med
huvudentreprenören NCC, beställaren Nacka kommun och övriga
entreprenörer. I OTK:s senaste projekt är de med och bygger en ny
skolbyggnad för Sickla skola. OTK installerar nya FTX-aggregat med
behovsstyrd ventilation. Arbetet, som ska avslutas våren 2025, inklu-
derar också renovering av två byggnader.
– Den här typen av mindre projekt som Sickla skola har vi gjort
mängder av genom åren. Vi har upparbetat en stor rutin och vet
exakt hur de ska genomföras på bästa möjliga sätt med högsta kvali
-
tet och god ekonomi.
Samverkan på samma ställe
Samtliga nyckelentreprenörer, beställare och NCC projektledning
som jobbar med Sickla skola arbetar gemensamt i ”NCC Projekt
-
studio” – en metod för samprojektering. När projekten inleds sitter
de större entreprenörerna ihop i anslutning till byggarbetsplatsen
era dagar i veckan. Något som successivt minskar ju längre arbetet
fortskrider.
– Det gör det lättare att samordna projekten och resonera kring
frågor och problemställningar som dyker upp. Att vi sitter tillsam
-
mans ger också eektivare beslutsvägar och bättre struktur. Ännu
en positiv eekt av täta möten är att alla tänker projekt och inte bara
ser om sitt eget hus. Att samarbeta så tätt ger också synergieekter
där vi tar med oss kunskapen till nästa projekt, tycker Jan Pettersson,
projektledare på OTK.
Sickla skola är ett av många mindre projekt som OTK utfört under
nästan ett decennium i samverkan med NCC och Nacka kommun.
Tillsammans har projekten varit ett vinnande koncept.
Case
Verksamhet Instalco Års- och hållbarhetsredovisning 2024 26
Instalcos verksamhet är organiserad i två geograska
segment: Sverige och Övriga Norden. Segmenten är
liknande, men delas upp för att eektivt kunna anpassa
erbjudandet till de specika marknadsbehoven i varje
region. Strukturen gör det enklare att möta lokala behov,
samtidigt som den centrala organisationen kan bibehålla
en övergripande bild.
Våra segment
Verksamhet
EL
VS
VENTILATION
INDUSTRI
TEKNIKKONSULT
SVERIGE
ÖVRIGA NORDEN
Byggbolag, 44%
10%
Fastighetsbolag, 7%
Industribolag, 25%
Övrigt, 14%
Omsättning
p
er kundgrupp
Byggbolag, 44%
10%
Fastighetsbolag, 7%
Industribolag, 25%
Övrigt, 14%
Omsättning
p
er kundgrupp
69%
Andel av nettoomsättning
31%
Andel av nettoomsättning
70%
Andel av EBITA
30%
Andel av EBITA
Instalco Års- och hållbarhetsredovisning 2024 27
STRATEGISKA
PRIORITERINGAR 2024
Verksamhet
Sverige
Verksamhet
Segment Sverige är indelat i tre divisioner som
koordineras av en ansvarig chef med uppgift att
tillsammans med aärsområdescheferna driva
samarbetet mellan dotterbolagen och säkerställa
implementeringen av Instalcomodellen. Divisions-
och aärsområdescheferna arbetar nära dotter-
bolagen och ansvarar för att stötta dem i syfte att
stimulera och utveckla verksamheten. Segmentet
erbjuder alla typer av konsulttjänster, projektering,
installation och service inom el, VS, ventilation,
industri och teknikkonsult.
Kunder
Segmentet Sverige har en bred kundbas med en
mycket stor andel som är återkommande. De
vanligaste tjänsterna inom segmentet är projekte-
ring och installationstjänster, ofta i samband med
om- och nybyggnation av fastigheter. Kunder inom
industriverksamhet efterfrågar tjänster inom in-
dustriella systemlösningar, exempelvis installation
av processelektronik och industriella rörledningar.
Behovet av koncernens tjänster varierar mellan
kundgrupper, vilket stabiliserar efterfrågan över en
konjunkturcykel.
Utveckling 2024
Under året har vi utökat antalet multidisciplinära
projekt och vi ser er och er projekt med er än
tre Instalcobolag involverade. Vi har under året
fortsatt vårt intensiva arbete med lönsamhets-
kultur, produktionsförbättringar och aärsmanna-
skap i dotterbolagen. Detta har systematiskt gjorts
inom ramen för de interna verktygen och program-
men GoGr8 och IFOKUS. Vi har fortsatt att stärka
vår teknikkonsultverksamhet Intec genom ökat
samarbete inom Instalco och en breddning på er
orter i Sverige. Samtidigt har vi etablerat automa-
tion som erbjudande inom teknikkonsultverksam-
heten i form av det nya dotterbolaget Inmatiq.
7,0 % 135
miljarder SEK
Marknadsandel TAM
Nytt aärsområde och erbjudande inom automation
genom start-up av Inmatiq
Fler kundträar och gemensamma anbud till de stora
aktörerna
Best practise och utveckling av multidisciplinära projekt
1) Källa: Navet Analytics
Nyckeltal Sverige, MSEK
2024 2023
Nettoomsättning 9 427 9 962
EBITA 613 833
EBITA-marginal, % 6,5% 8,4%
Orderstock 6 816 6 216
Instalco Års- och hållbarhetsredovisning 2024 28
Verksamhet
Övriga Norden består av division Norge och af-
färsområdet Finland. Division Teknikkonsult och
aärsområde Industri arbetar över både segment
Sverige och Övriga Norden. Inom segmentet erbju-
der Instalcos dotterbolag huvudsakligen tjänster
inom el, VS, ventilation, industri och teknikkonsult
och utför framför allt projekt i de större städerna.
Samarbete mellan bolagen sker dagligen, bland
annat genom utbyte av kunskap och erfarenheter,
gemensamma projekt, delning av resurser och
gemensamt utnyttjande av lokaler.
Kunder
Kunder inom nybyggnation, underhåll, service och
renovering av fastigheter och anläggningar, samt
inom industriella installationer, utgör en majoritet
av kundbasen inom segmentet. Kundbasen är bred
med en stor andel återkommande kunder. Företag
inom byggverksamheten efterfrågar installations-
tjänster i samband med ny- och ombyggnation av
exempelvis samhällsfastigheter. Inom samtliga
områden har Instalco noterat en ökning av efter-
frågan på energieektivisering.
Utveckling 2024
Arbetet inom koncernens interna lönsamhets-
program IFOKUS och GoGr8 har intensierats för
att ge bolagen ökat stöd och er resurser i syfte
att förbättra lönsamheten. Samarbetet mellan
dotter bolagen har stärkts ytterligare genom både
best practice-arbete och genomförande av multi-
disciplinära och totaltekniska projekt. Vi har under
året etablerat oss inom el i Kristiansand, inom
VS i Trondheim samt inom industri i Åbo. I Norge
har koncernen stärkt den centrala organisationen
genom en tydligare uppdelning av aärsområden. I
Finland har vi etablerat teknikkonsultverksamheten
genom Intec.
Verksamhet
Övriga Norden
STRATEGISKA
PRIORITERINGAR 2024
5,4 % 78
miljarder SEK
Marknadsandel TAM
Fokuserat lönsamhetsarbete i dotterbolagen
Förstärkt industrierbjudande i Finland genom förvärv
av IT-Line Service
Automationserbjudande i Norge genom start-up av
Istech
1) Källa: Navet Analytics
Nyckeltal Övriga Norden, MSEK
2024 2023
Nettoomsättning 4 263 4 317
EBITA 265 253
EBITA-marginal, % 6,2% 5,9%
Orderstock 2 186 2 222
Instalco Års- och hållbarhetsredovisning 2024 29
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
30
Bolagsstyrning
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
31
Ordranden har ordet
Branschen har påverkats av ett antal mycket ut-
manande omvärldsfaktorer. Utöver de makroeko-
nomiska kriserna som föranletts av krig, ränteoro
och ination har även de politiska kriserna avlöst
varandra. Globalt slår sanktioner och en förändring
av energipolitiken igenom med skenade kostna-
der för bland annat energi. Det ger oss samtidigt
möjligheter. En omläggning av energipolitiken och
behov av kostnadsbesparingar kommer, tillsam-
mans med krav på minskade utsläpp, att bana väg
för aktörer som Instalco.
Instalco har en kompetent och väl fungerande sty
-
relse med stor erfarenhet från relevanta branscher
och marknader i utmanande tider. Ledamöterna
har varit med om såväl uppgångar som nedgångar
i konjunkturer genom åren. Den erfarenheten är
mycket värdefull under ett år där marginalpress
och konkurser varit framträdande element i
byggbranschen. Ledamöterna i styrelsen har här
kompletterat varandra på ett utmärkt sätt.
Styrelsen har under året kontinuerligt arbetat
med strategiska frågor såväl som löpande beslut
i samband med kvartalsrapporter och bolagsför
-
värv. Ett särskilt viktigt område är arbetet med
riskbedömning och riskeliminering i samband
större projekt. Här har vi i bolaget en väl fungeran-
de modell för godkännande av projektkalkyl och
styrelsen arbetar efter tydligt fastlagda rutiner vid
riskbedömning av projekt.
Lönsamhet är ett område som alltid står högt på
styrelsens agenda och här välkomnar vi bolagets
lönsamhetsarbete och vi är mycket nöjda med
arbetet med eektiviseringsprogrammet GoGr8.
Programmet ger stöd till de dotterbolag som ligger
under koncernens lönsamhetsmål, i syfte att ut
-
veckla och förbättra deras lokala verksamhet.
Styrelsen har det yttersta ansvaret att fatta slutliga
beslut om bolagsförvärv. Mest kraft inom det
området har vi under året lagt på diskussion och
beslut om vårt inträde i Tyskland.
Den tyska marknaden är betydligt större än den
nordiska och mycket fragmenterad. Vår bedöm
-
ning är att det nns en stor potential till konsolide-
ring och tillväxt. Marknaden har stora likheter med
den nordiska vad gäller företagskultur, behov av
energilösningar och renovering samt aärsmöjlig-
heter.
Samtidigt som vi hela tiden anpassar oss till mark
-
naden och parerar omvärldens påverkan så ligger
de grundläggande strategierna och de nansiella
målen för Instalco fast. Den robusta Instalcomodel-
len ger oss en trygghet att arbeta vidare med att
konsolidera installationsbranschen i Europa sam-
tidigt som vi ständigt är nykna på breddning av
både verksamhet och geograer. Efter tio år med
Instalco är vi väl positionerade och mer än redo för
de kommande tio åren.
Per Sjöstrand, Styrelsens ordförande
Bolagsstyrningsrapport
2024 har varit ett av de mest utmanande åren under min långa karriär i byggbran-
schen. Så har även året för Instalco varit.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
32
Förvaltningsberättelse – Bolagsstyrningsrapport
Bolagsstyrningsrapport
Instalco, som publikt svenskt aktiebolag noterat på Nasdaq Stock-
holm, tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning (Koden). Koden nns på
www.bolagsstyrning.se, där även den svenska modellen för bolags-
styrning beskrivs. Denna bolagsstyrningsrapport lämnas i enlighet
med årsredovisningslagen och Koden och redogör för Instalcos bo-
lagsstyrning under verksamhetsåret 2024. Instalco har inga avvikelser
från Koden att rapportera för 2024. Instalco har inte någon överträ-
delse av Nasdaq Stockholms Regelverk för emittenter eller god sed på
aktiemarknaden. Bolagsstyrnings rapporten har granskats av Instalcos
revisor, enligt vad som framgår av Revisions berättelsen.
Aktiekapital och aktieägare
Vid årsskiftet 2024 hade Instalco 12 540 kända aktieägare enligt
Monitors aktieägarregister. Samtliga aktier är av samma aktieslag med
lika rösträtt och andel av bolagets kapital och vinst. Vid årsskiftet hade
ingen aktieägare ett innehav som representerar minst en tiondel av
utestående aktiekapital och röster. De tio största ägarna kontrollerade
vid årsskiftet 56,41 procent av aktie kapitalet. Andelen av aktierna
som ägs av svenska ägare uppgick vid årsskiftet till 50,4 procent av
aktie kapital och röster. Instalco har tre utestående teckningsoptions-
program om totalt 7 300 000 aktier, vilket motsvarar 2,8 procent av
det totala antalet aktier.
Sedan år 2018 har styrelsen begärt och fått mandat från bolags
stämman att besluta om emissionsbemyndigande. Sedan år 2019 har
styrelsen begärt och fått mandat från bolagsstämman att förvärva och
återköpa egna aktier. Årsstämman 2025 föreslås att på motsvarande
sätt som beslutades vid årsstämman 2024 ge styrelsen bemyndigande
om emissioner och återköp och över låtelse av egna aktier. För mer
information om Instalco-aktien och de största aktieägarna, se avsnitt
Aktien.
Enligt ÅRL 6 kap 2 a § ska noterade bolag lämna uppgifter om vissa
förhållanden som kan påverka möjligheterna att ta över bolaget
genom ett oentligt uppköpserbjudande avseende aktierna i bolaget.
För det fall att bolaget avnoteras från Nasdaq Stockholm eller att
annan än nuvarande huvudaktieägare uppnår en ägarandel över 50
procent av kapitalet eller rösterna kommer den beviljade kreditfacili
-
teten att gå in i en omförhandling.
Bolagsordning
Förutom lagstiftning och Nasdaq Stockholms regelverk är det moder-
bolagets bolagsordning samt dess interna riktlinjer för bolagsstyrning
som ligger till grund för bolagsstyrningen. Bolagsordningen anger
bland annat styrelsens säte, verksam hetens inriktning, gränserna för
aktiekapital och antal aktier samt förutsättningarna för att få delta vid
bolagsstämma. Det nns ingen bestämmelse i Instalco AB:s bolags
ordning som begränsar rätten att överlåta aktier. Bolagsordningen
innehåller inte heller några särskilda bestämmelser om tillsättande
och entledigande av styrelseledamöter eller om ändring av bolags-
ordningen. För mer information om Bolagsordningen, se Instalcos
hemsida.
Bolagsstämma
Aktieägarnas inytande utövas vid bolagsstämman, eller i förekom-
mande fall vid extra bolagsstämma, som är moderbolagets högsta be-
slutande organ. Årsstämma ska hållas i Stockholm inom sex månader
efter räkenskapsårets utgång.
Vid årsstämman tas bland annat beslut om val av styrelse och sty
-
relseordförande, val av revisor, fastställande av resultaträkning och
balansräkning, disposition beträande bolagets vinst och ansvarsfri-
het för styrelsens ledamöter och vd, valberedningen och dess arbete
samt riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare. Beslut vid
STYRNINGSSTRUKTUR*
150+ dotterbolag och 6 200+ medarbetare
Division
Norge
Division
Norr
Division
Syd
Division
Finland**
Revisorer
Styrelse
Valberedning
Revisionsutskott
Ersättningsutskott
Vd
Ledningsgrupp
Aktieägare via bolagsstämma
Segment Sverige Segment Övriga Norden
Division
Teknikkonsult
Affärsområden
* Organisation per den sista december 2024
** Division Finland ingår sedan den 1 februari 2025 som ett affärsområde i Division Norr
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
33
Förvaltningsberättelse – Bolagsstyrningsrapport
bolagsstämma fattas normalt med enkel majoritet och vid val anses
den vald som har fått est röster. För vissa beslut, såsom ändring av
bolagsordningen, krävs dock beslut av en kvalicerad majoritet.
Förutom vad som följer av lag beträande aktieägares rätt att delta
vid bolagsstämman krävs enligt Instalcos bolagsordning föranmälan
till bolagsstämman inom viss i kallelsen angiven tid, varvid i förekom
-
mande fall även ska anmälas om aktieägaren avser att ha med sig
biträde.
På Instalcos hemsida nns dokument inför bolagsstämmor samt
protokoll från bolagsstämmor. Där nns även information om aktie
ägarnas rätt att få ärenden behandlade och när aktieägares begäran
om sådant ärende ska vara Instalco tillhanda.
Årsstämma 2024
Årsstämman ägde rum den 6 maj 2024 i Stockholm. Vid stämman var
193 015 849 aktier och röster företrädda, antingen fysiskt eller genom
poströstning. Till stämmans ordförande valdes styrelse ordförande Per
Sjöstrand. Vid stämman närvarade er talet medlemmar ur styrelsen
och koncernledningen. Auktoriserade revisorn Camilla Nilsson, huvud
-
ansvarig revisor för Instalco, var också närvarande vid stämman.
De beslut som årsstämman fattade var:
Utdelning om 0,68 kronor per aktie.
Omval av ledamöterna Per Sjöstrand, Johnny Alvarsson, Carina
Qvarngård, Carina Edblad, Per Leopoldsson, Ulf Wretskog och
Camilla Öberg. Till styrelsens ordförande omvaldes Per Sjöstrand.
Omval av det registrerade revisionsbolaget Grant Thornton
Sweden AB för tiden fram till slutet av nästa årsstämma.
Årsstämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, att införa
ett incitamentsprogram, en riktad emission av högst 2 350 000
teckningsoptioner.
Styrelsen bemyndigas att besluta om emissioner av aktier,
konvertibler och teckningsoptioner upp till tio procent av det totala
antalet aktier i bolaget per dagen för stämmans beslut.
Styrelsen bemyndigas att besluta om förvärv och överlåtelser av
egna aktier upp till högst fem procent av samtliga aktier i bolaget.
Årsstämmans övriga beslut framgår av det fullständiga protokollet
som, tillsammans med övrig information om stämman, nns tillgäng-
ligt på hemsidan.
Årsstämma 2025
Årsstämma 2025 kommer att hållas den 6 maj. För ytter ligare infor
-
mation om årsstämman 2025, se hemsidan.
Valberedning
Valberedningens uppgift är att på aktieägarnas uppdrag till års
-
stämman utvärdera styrelsens sammansättning och arbete, samt till
årsstämman lämna förslag om ordförande vid årsstämman, styrelse-
ledamöter, styrelseordförande och styrelsearvode, i förekommande
fall val av registrerat revisionsbolag och revisionsarvoden samt
principer för hur ledamöter av valberedningen ska utses. Valbered-
ningens leda möter uppbär ingen ersättning från bolaget för arbetet i
valberedningen. Valberedningens fullständiga förslag till årsstämman
presenteras i kallelsen till stämman samt på bolagets hemsida.
Enligt instruktion antagen vid bolagsstämma i Instalco AB den 6
maj 2021 ska valberedningen bestå av styrelsens ordförande och
tre ledamöter utsedda av de tre till röstetalet största aktieägarna i
bolaget. Om någon av dessa aktieägare väljer att avstå från sin rätt
att utse en ledamot går turen vidare till den närmast därefter till
röstetalet största aktieägaren. Då Per Sjöstrand är den största ägaren
i Instalco och tillika styrelsens ordförande består valberedningen inför
årsstämman 2025 av tre personer. Valberedningens sammansättning
uppfyller kraven avseende oberoende ledamöter. På hemsidan nns
valberedningens dokument inför årsstämman.
Valberedningen inför årsstämman 2025 består av följande leda möter:
Namn Representerande
Andel av röster, %
2024-09-30
Per Sjöstrand Per Sjöstrand 8,70
Sophie Larsén AMF Pension & Fonder 5,76
Roger Hedberg Cliens Kapitalförvaltning 5,10
19,56
Styrelsens ansvar
Styrelsen har det yttersta ansvaret för Instalcos organisation och
förvaltning. Styrelsen hanterar och beslutar i koncernövergripande
frågor såsom:
Strategisk inriktning och väsentliga mål.
Väsentliga frågor som rör optimering av kapitalstruktur,
investeringar, förvärv och avyttringar.
Uppföljning och kontroll av verksamheten, nansiell ställning,
hållbarhet, informationsgivning och organisationsfrågor, inklusive
utvärdering av koncernens operativa ledning.
Övergripande ansvar för upprättande av eektiva system för intern
kontroll och riskhantering.
Väsentliga policyer.
Styrelsens sammansättning
I enlighet med bolagsordningen ska styrelsen bestå av minst tre och
högst tio ledamöter utan suppleanter. Ledamöterna tjänstgör från
och med slutet av den årsstämma då de blir valda fram till slutet av
nästa årsstämma. Det nns ingen gräns för hur många perioder i rad
en ledamot kan sitta i styrelsen.
Valberedningen har tillämpat Kodens regel 4.1 som mång falds policy
vid framtagande av förslaget till styrelse. Målsättningen är att åstad
-
komma en väl fungerande styrelsesammansättning avseende mång-
fald och bredd när det gäller bland annat kön, nationalitet, ålder och
branscherfarenhet. Nuvarande styrelsesammansättning är resultatet
av valberedningens arbete inför årsstämman 2024. Valberedningen
anser att styrelsen har en ändamålsenlig sammansättning och storlek
samt att den präglas av mångsidighet och bredd när det gäller leda-
möternas kompetens och erfarenhet inom strategiskt viktiga områden
för Instalco. Beträande könsfördelning är andelen kvinnor i styrelsen
43 procent.
Styrelsens oberoende
Inför årsstämman utför valberedningen bedömning av styrelsens
oberoende. Samtliga styrelseledamöter förutom Per Sjöstrand är
oberoende till bolaget, bolagsledningen och dess största ägare. Styrel
-
sen har därmed bedömts uppfylla kravet på dess oberoende.
Styrelsens arbetsordning
I enlighet med den svenska aktiebolagslagen fastställer styrelsen
årligen en skriftlig arbetsordning för styrelsearbetet. Arbetsordningen
innehåller regler för hur arbetet ska fördelas mellan styrelsens leda-
möter inklusive dess utskott, antalet ordinarie styrelsemöten, ärenden
som ska behandlas vid ordinarie styrelsemöten samt styrelseord-
förandens åligganden. Styrelsen har även utfärdat skriftliga anvisning-
ar, där det anges hur den nansiella rapporteringen till styrelsen ska
ske och hur arbetet mellan styrelse och vd är fördelat.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
34
Förvaltningsberättelse – Bolagsstyrningsrapport
Ordförandens uppgift
Ordföranden ansvarar för att styrelsearbetet är väl organiserat,
bedrivs eektivt och att styrelsen fullgör sina skyldigheter. Ordföran-
den följer verksamheten i dialog med vd. Ordföranden ansvarar även
för att övriga styrelseledamöter får den introduktion, information och
dokumentation som är nödvändig för att hålla hög kvalitet i diskussio-
ner och beslut, samt kontrollerar att styrelsens beslut verkställs.
Styrelsens arbete 2024
Antalet styrelsemöten under räkenskapsåret 2024 uppgick till tio
varav tre före årsstämman 2024 och sju efter årsstämman, styrelse-
möten per capsulam ej inräknade. Sekreterare vid styrelse mötena har
varit Instalcos CFO. Möten under året har följt en godkänd agenda,
som tillsammans med dokumentation för varje punkt på agendan har
tillhandahållits ledamöterna inför styrelse mötena. Vanligtvis pågår
ordinarie styrelsemöte drygt en halv dag för att ge tid för presenta
-
tioner och diskussioner. Vd och CFO deltar vid huvud delen av antalet
styrelsemöten och hela koncernledningen deltar vid styrelsens strate-
gidag. Vid varje ordinarie styrelsemöte sker en genomgång av aktuellt
aärsläge, koncernens resultat och nansiella ställning samt utsikter
för resten av året.
Styrelsen har vid sina möten bland annat avhandlat följande:
Strategisk inriktning och väsentliga mål.
Godkännande av delårsrapporter, bokslutskommuniké och
årsredovisning.
Godkännande av väsentliga policyer.
Väsentliga frågor som rör optimering av kapitalstruktur, nansiering,
utdelning, investeringar, förvärv och hållbarhetsarbete.
Uppföljning och kontroll av verksamheter, riskanalys och hantering,
nansiell utveckling, informationsgivning och organisationsfrågor.
Genomgång med och rapport från bolagets externa revisorer.
Genomgång med revisorerna utan koncernledningens närvaro för
utvärdering av vd och koncernledningen.
Utvärdering av styrelsens arbete. Styrelseordföranden tar varje år
initiativ till och leder utvärderingen.
Presentation av styrelsens ledamöter nns under avsnittet Styrelse
samt på hemsidan.
J
a
n
u
a
r
i
F
e
b
r
u
a
r
i
M
a
r
s
A
p
r
i
l
M
a
j
J
u
n
i
J
u
l
i
A
u
g
u
s
t
i
S
e
p
t
e
m
b
e
r
O
k
t
o
b
e
r
N
o
v
e
m
b
e
r
D
e
c
e
m
b
e
r
December
Budget och verksamhetsmål för kommande år
Utvärdering av styrelsens och vd:s arbete
Utvärdering av bonusgrundande punkter och lönerevision
Februari
Revisorns rapportering
Bokslutskommuniké
Mars
Årsredovisning
Bolagsstyrningsrapport
Hållbarhetsrapport
Frågor inför årsstämman
Maj
Delårsrapport januari–mars
Prognos helåret
Marknads- och konkurrenssituation
Årsstämma
Konstituerande möte
Fastställande av styrelsens arbetsordning,
vd-instruktion, beslut om attestordning och policyer
Oktober
Delårsrapport januari–september
Prognos helåret
Intern kontroll, riskhantering
Policyefterlevnad
Augusti
Delårsrapport januari–juni
Koncernens hållbarhets-
arbete
Struktur för
Instalcos
styrelsearbete
Juni
Koncernens
strategi och
affärsplan
Styrelse 2024
Oberoende
i förhållande till:
Deltagande av
totalt antal möten
Arvoden enligt beslut vid
årsstämman 2024, Tkr
Ledamot Befattning Invald
Bolaget
och
bolags-
ledningen
Större
aktie-
ägare
Styrelse-
möten
1)
Revi-
sions-
utskott
Ersätt-
nings-
utskott
Styrelse-
arvode
Revi-
sions-
utskotts-
arvode
Totalt
arvode
Per Sjöstrand Styrelseordförande 2021 nej nej 10 av 10 660 660
Johnny Alvarsson Styrelseledamot 2016 ja ja 10 av 10 330 330
Carina Edblad Styrelseledamot 2018 ja ja 10 av 10 330 330
Per Leopoldsson Styrelseledamot 2018 ja ja 10 av 10 5 av 5 330 80 410
Carina Qvarngård Styrelseledamot 2018 ja ja 10 av 10 5 av 5 330 80 410
Ulf Wretskog Styrelseledamot 2023 ja ja 9 av 10 330 330
Camilla Öberg Styrelseledamot 2018 ja ja 9 av 10 5 av 5 330 160 490
Totalt 2 640 320 2 960
1) Per capsulam ej medräknat.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
35
Förvaltningsberättelse – Bolagsstyrningsrapport
Styrelsearvodets totala värde fastställdes av årsstämman 2024 till
2 960 000 kronor. De enskilda styrelsemedlemmarnas del tagande vid
styrelsemötena samt fördelning av arvoden redovisas i tabellen.
Utvärdering av styrelsen
Styrelsen genomför årligen en utvärdering av sitt arbete. Styrelse-
ordföranden tar varje år initiativ till och leder utvärderingen. Syftet
med utvärderingen är att vidareutveckla arbetsformer, dynamik,
eektivitet och arbetsklimat liksom huvudinriktningen för styrelsens
arbete. Under året skedde utvärderingen genom en enkät som varje
ledamot ck fylla i. I utvärderingen ingår även intervjuer, gemen
-
samma diskussioner samt att styrelseordföranden har individuella
diskussioner med enskilda styrelseledamöter. Resultatet av utvärde-
ringen redovisades skriftligen till ledamöter na som därefter diskute-
rade detta gemensamt vid ett styrelsemöte. Styrelsens ordförande
har också redogjort för resultatet av utvärderingen vid möte med
valberedningen.
Ersättningsutskott
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott och dess uppgifter bedrivs
som en integrerad del av styrelsearbetet vid ordinarie styrelse-
sammanträden. Ersättningsutskottets huvudsakliga uppgifter är att:
Bereda styrelsens beslut i frågor om ersättningsprinciper,
ersättningar och andra anställningsvillkor för bolagsledningen,
följa och utvärdera pågående och under året avslutade program för
rörliga ersättningar för bolagsledningen, samt
följa och utvärdera tillämpningen av eventuella riktlinjer för ersätt-
ningar till ledande befattningshavare fastställda av bolags stämman
samt gällande ersättningsstrukturer och ersättnings nivåer.
Revisionsutskott
Revisionsutskottet följer en arbetsordning enligt gällande krav och har
en övervakande roll av bolagets riskhantering, styrning och kontroll
samt nansiella rapportering. Utskottet håller löpande kontakt med
bolagets revisor för att säkerställa att bolagets interna och externa
redovisning uppfyller de krav som ställs på ett marknadsnoterat
bolag, samt diskuterar omfattning och inriktning av revisionsarbetet.
Revisions utskottet utvärderar genomförd revisionsinsats och infor-
merar bolagets valberedning om resultatet av utvärderingen samt
biträder valberedningen vid framtagande av förslag till revisorer och
arvodering av revisionsinsatsen. Vidare utvärderar revisionsutskot-
tet eektiviteten vad gäller systemet för intern kontroll, koncernens
riskhantering och övervakar den nansiella strukturen.
Under 2024 har revisionsutskott bestått av ledamöterna Camilla
Öberg (ordförande i revisionsutskottet), Per Leopoldsson och Carina
Qvarngård. Revisionsutskottet har haft fem protokollförda samman-
träden. De enskilda styrelsemedlemmarnas deltagande vid dessa
möten redovisas i tabellen. Den huvudansvariga externa revisorn
Camilla Nilsson samt CFO har deltagit i alla samman träden. Sekrete
-
rare vid mötena har varit Instalcos CFO. Utskottet har vid sina möten
bland annat avhandlat följande:
Genomgång av delårsrapporter, bokslutskommuniké och års-
redovisning. Bokslutens omfattning och riktighet.
Genomgång av bolagets riskanalys- och hantering, styrning och
interna kontroll.
Väsentliga redovisnings- och hållbarhetsfrågor.
Genomgång av rapporter från bolagets stämmovalda revisor,
inklusive revisorns revisionsplan.
Revisor
I valberedningens uppgift ingår att föreslå årsstämman en revisor.
Revisionsbolaget Grant Thornton Sweden AB (GT) valdes vid årsstäm-
man 2024 för tiden intill utgången av årsstämman 2025. Auktoriserad
revisor Camilla Nilsson är huvudansvarig för revisionen. GT prövar
kontinuerligt sitt oberoende i förhållande till bolaget och avger varje
år en skriftlig försäkran till styrelsen att revisionsbolaget är oberoende
i förhållande till Instalco. GT genomför revisionen i Instalco AB samt
i en majoritet av dotterbolagen. Den externa revisorns oberoende
regleras genom en särskild instruktion beslutad av styrelsen där det
framgår inom vilka områden den externa revisorn får anlitas i frågor
vid sidan av det ordinarie revisionsarbetet.
Revisorerna arbetar efter en revisionsplan och rapporterar
löpande sina iakttagelser till revisionsutskottet och styrelsen, dels
under revisionens gång, dels i samband med att årsredovisningen
fastställs.
Revisorerna granskar en delårsrapport samt årsbokslutet för
att bedöma dess riktighet, fullständighet och redovisningens
överensstämmelse med god redovisningssed och relevanta
redovisningsprinciper.
Huvudansvarig revisor deltar vid årsstämma och beskriver
revisionsarbetet och gjorda iakttagelser.
Verkställande direktör (vd) och koncernledningen
Styrelsen utser vd och fastställer en instruktion för vd:s arbete. Vd
ansvarar för den dagliga verksamheten i Instalco, till exempel för-
värvsarbetet, organisation, nans och ekonomifrågor samt löpande
kontakt med Instalcos intressenter och den nansiella marknaden.
Vd säkerställer att styrelsen får den information som krävs för att
styrelsen ska kunna fatta väl underbyggda beslut. Vd har utsett en
koncernledning och utökad ledningsgrupp som stöd i arbetet med
Instalcos verksamhet.
Vd och ledningen presenteras under avsnittet Koncernledning och
utökad ledningsgrupp samt på bolagets hemsida.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Gällande riktlinjer för ersättning till vd och övriga ledande befatt
-
ningshavare beslutades dessa vid årsstämman 2022. Dessa rikt linjer
överensstämmer med de principer som tidigare har tillämpats.
En framgångsrik implementering av bolagets aärsstrategi och
tillvara tagandet av bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhetsagenda, förutsätter att bolaget kan rekrytera och behålla
kvalicerade medarbetare. För detta krävs att bolaget kan erbjuda
konkurrenskraftig ersättning. Dessa riktlinjer möjliggör att ledande
befattningshavare kan erbjudas en konkurrenskraftig totalersättning.
Riktlinjerna som beslutades vid årsstämman 2022 föreslås vara oför
-
ändrade till stämman 2025. På sidan 40 och på hemsidan åternns de
senast beslutade riktlinjerna för ersättning.
Styrelsen har upprättat en ersättningsrapport för framläggande
vid årsstämman 2025 som beskriver hur riktlinjerna för ersättning,
antagna av årsstämman 2022, har implementerats. Ersättningsrap
-
porten ger också information om ersättning till vd och en sammanfatt-
ning av Instalcos utestående program för långsiktig rörlig ersättning.
Ersättningsrapporten åternns på hemsidan.
Långsiktiga incitamentsprogram
Instalco hade vid räkenskapsårets utgång tre utestående tecknings-
optionsprogram motsvarande totalt 7 300 000 aktier som riktar sig
till den utökade koncernledningen, vd i dotterbolagen samt övriga
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
36
Förvaltningsberättelse – Bolagsstyrningsrapport
nyckelpersoner i koncernen. Syftet med lång siktiga aktieincitaments-
program är att skapa förutsättningar för att på kort och lång sikt
stärka motivationen hos medarbetare som koncernen identierat
som betydelsefulla och betrodda. Styrelsen anser att ett incitaments-
program enligt förevarande förslag är till fördel för koncernen och
bolagets aktieägare.
Styrelsens rapport om intern kontroll avseende den nansiella
rapporteringen
Styrelsen ansvarar enligt aktiebolagslagen för den interna kontrollen.
Styrelsens ansvar regleras vidare i Svensk kod för bolagsstyrning samt
årsredovisningslagen. Den nansiella rapporteringen ska vara ända
-
målsenlig med tillämpning av gällande redovisningsregler och övriga
krav på noterade bolag. Hos Instalco är den interna kontrollen för den
nansiella rapporteringen primärt inriktad på att säkerställa eektiva
och tillförlitliga kontroller vid redovisning av förvärv av dotter bolag,
korrekt värdering och konsolidering av de rörelse drivande dotterföre-
tagen. Ansvaret för eektiviteten i dotterföretagens interna kontroll-
struktur, riskhantering och nansiella rapportering ligger hos respek-
tive dotter företags styrelse och ledning. Årligen sker avrapportering
av CFO till styrelsen över koncernens arbete med intern kontroll. Den
interna kontrollen består bland annat av kontrollmiljö, risk bedömning,
kontroll aktiviteter, information, kommunikation samt uppföljning.
Kontrollmiljö
Ett eektivt styrelsearbete är grunden för god intern kontroll. I sty-
relsens arbetsordning och instruktioner för vd och styrelsens utskott
säkerställs en tydlig roll och ansvarsfördelning till gagn för en eektiv
hantering av verksamhetens risker. Styrelsen har vidare fastställt ett
antal grundläggande riktlinjer och policyer av betydelse för att skapa
förutsättningar för en god kontrollmiljö. Dessa omfattar bland annat
uppförandekod, attestordning samt nanspolicy. Dessa policyer följs
upp och omarbetas vid behov.
Företagsledningen utarbetar löpande instruktioner avseende den
nansiella rapporteringen som tillsammans med av styrelsen fast
-
ställda policyer ingår i koncernens samlade ramverk. Koncernens
ekonomihandbok innehåller principer, riktlinjer och processbeskriv-
ningar för redovisning, nansiell rapportering, projektredovisning och
projektstyrning.
Instalco har organiserat sin verksamhet med utgångspunkt i ett
decentraliserat lönsamhets- och resultatansvar. Samtliga dotterbolag
har en styrelse och vd med ansvar för styrning av den lokala verksam
-
heten enligt riktlinjer och anvisningar från koncernnivå. Varje dotter-
bolag har en egen administration som hanterar löpande bokföring
och nansiell rapportering. De lokala enheterna rapporterar primärt
till en aärsområdeschef som också är enhetens styrelseordförande.
Aärsområdeschefen har ansvar för uppföljning av sina lokala
enheter.
Koncernen har ett gemensamt rapporteringssystem som bas för kon
-
cernens månadsvisa rapportering, konsolidering och uppföljning.
Riskbedömning och kontrollaktiviteter
Inom styrelsen ansvarar primärt revisionsutskottet för att löpande
utvärdera moderbolagets risksituation varefter styrelsen gör en årlig
genomgång av risksituationen. I riskbedömningen ingår att identiera
och utvärdera risken för väsentliga fel i redovisningen och rappor
-
teringen på koncern- och dotterbolagsnivå. Riskbedömning görs
löpande och enligt fastställda riktlinjer med fokus på enskilda projekt.
Kontrollaktiviteter syftar till att identiera och begränsa risker.
Exempel på kontrollaktiviteter är värdering av pågående projekt,
transaktionsrelaterade kontroller såsom regelverk kring attester och
investeringar samt tydliga utbetalnings rutiner, men även analytiska
kontroller som utförs av koncernens centrala ekonomifunktion. Kon
-
cernens centrala ekonomifunktion och dotterbolagens ekonomiansva-
riga har en nyckelroll för att skapa den miljö som krävs för att uppnå
transparent och rättvisande nansiell rapportering. För att säkerställa
ett eektivt kunskaps och erfarenhetsutbyte bland koncernens
ekonomer genomförs regelbundna ekonomikonferenser där aktuella
ämnen avhandlas.
KONCERNGEMENSAMMA POLICYER
Uppförandekod
Syftar till att förmedla gemensamma etiska
värderingar och affärsmässiga principer till
anställda, kunder, leverantörer, andra affärs
-
partners och ägare samt att ge vägledning i det
dagliga arbetet.
Uppförandekod för leverantörer
Syftar till att ge leverantörerna tydliga riktlinjer
r hur de ska agera i gemensamma projekt.
Hållbarhetspolicy
Syftar till att förmedla att verksamheten bedrivs
på ett ansvarsfullt sätt med en helhetssyn på
miljömässiga, ekonomiska och sociala per
-
spektiv. Instalco ska göra materialval och välja
arbetsmetoder som leder till låg påverkan på
den inre och yttre miljön samt ge en trygg och
utvecklande arbetsmiljö.
Kommunikations- och insiderpolicy
Syftar till att säkerslla en korrekt och god kva-
litet samt hantering av information såväl externt
som internt, fmst med fokus på gällande lagar,
förordningar och andra regelverk för noterade
bolag i Sverige och Svensk kod för bolagsstyr
-
ning. Kommunikation ska präglas av en öppen
och hjälpsam inställning gentemot alla bolagets
intressenter.
Finanspolicy
Syftar till att ange regler och riktlinjer för finans-
verksamheten, fastställa ansvarsfördelningen
och skapa god kontroll över finansiella risker.
Finansverksamheten ska hantera de finansiella
risker som uppsr i verksamheten, säkerslla
kort- och långsiktigt finansieringsbehov samt
uppnå lägsta möjliga finansieringskostnad.
Internkontrollpolicy
Syftar till att ha ett generellt synsätt som möjlig-
gör ett enhetligt sätt att utvärdera den interna
kontrollen i alla dess delar samt att genom detta
tydliggöra Instalcos grundprinciper avseende
internkontroll. Med en god intern kontroll säker
-
ställs en ändamålsenlig, kostnads effektiv och
säker verksamhet, tillförlitlig finansiell rappor
-
tering samt efterlevnad av tillämpliga lagar och
föreskrifter.
GDPR-policy
Syftar till att säkerslla hantering av person-
uppgifter i enlighet med dataskyddsförord-
ningen. Policyn omfattar alla registreringar och
behandlingar i Instalcos IT-system där person-
uppgifter hanteras. Policyn omfattar såväl
strukturerad som ostrukturerad data.
Utdelningspolicy
Syftar till att ge information om hur stor del av
vinsten som ska delas ut till bolagets ägare. Vid
rslag till utdelning beaktas koncernens eget
kapital, långsiktiga finansierings- och investe
-
ringsbehov, tillväxtplaner och andra faktorer
som bolagets styrelse anser vara av betydelse.
Övriga policyer
Försäkringar
Kvalitet
Personal
Bilar
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
37
Förvaltningsberättelse – Bolagsstyrningsrapport
En viktig övergripande kontrollaktivitet är den månatliga nansiella
uppföljning och uppföljning av projekt som genomförs via interna rap-
porteringssystem. Dotterbolagens nansiella utveckling och utveckling
i projekt följs upp löpande mot uppsatta mål, prognoser och nyckeltal.
Kvartalsvis rapporterar samtliga dotterbolag in en internkontrollrap-
port som följs upp. Andra viktiga delar i den interna kontrollen är den
årliga aärsplaneprocessen samt prognostiseringsprocesser.
Genom det interna programmet IFOKUS, det bolagsanpassade
programmet under namnet GoGr8 samt Instalcoskolan har utbild
-
ningar och ramverk skapats för att driva kontinuerlig utveckling och
förbättring. Detta innefattar grundläggande processer, intern kontroll
samt lönsamhetskultur.
Information och kommunikation
Instalco har informations- och kommunikationsvägar som syftar till
att främja fullständighet och riktighet i den externa informationen. För
att säkerställa att den externa informationen blir korrekt, fullständig
och i rätt tid har Instalco bland annat en informations- och kommuni
-
kationspolicy tagen av styrelsen. Dessutom nns interna instruktioner
om hur den nansiella informationen ska kommuniceras mellan sty-
relse, ledning och dotterbolag. Koncernens centrala ekonomifunktion
ansvarar för att säkerställa en likformig tillämpning av koncernens
principer och instruktioner för den nansiella rapporteringen. Den
centrala ekonomi funktionen identierar och kommunicerar löpande
förbättringsområden i den nansiella rapporteringen med samtliga
inrapporterande dotterföretag.
Instalco månar om att oegentligheter som berör företaget, och som
allvarligt kan skada verksamheten, anställda eller andra, uppmärk
-
sammas och utreds så tidigt som möjligt. Information om missför-
hållanden kan lämnas via en visselblåsningstjänst på hemsidan,
som tillhandahålls av en extern och oberoende aktör. Funktionen är
krypterad och lösenordskyddad. Denna tjänst är även tillgänglig för
koncernens dotterbolag.
Uppföljning
Styrelsen och ledningen följer upp och utvärderar månadsvis verk-
samhetens utveckling, resultat, ställning och kassaöde genom ett
rapportpaket innehållande kommentarer till utfall och nyckeltal. Vd
och CFO avrapporterar också dessa frågor på varje styrelsemöte.
Styrelsen, koncernledningen och varje dotterbolags styrelse följer upp
den kvartalsvisa internkontrollrapporten. Årligen uppdateras styrelsen
om arbetet med intern kontroll samt utfallet av denna.
Revisionsutskottet har en övervakande roll vad gäller bolagets
nansiella rapportering, riskhantering samt styrning och kontroll.
Revisions utskottet har regelbundna möten med bolagets revisorer för
att följa upp dels att bolagets såväl interna som externa redovisning,
samt närliggande frågor, uppfyller de krav som ställs på ett marknads
-
noterat bolag, dels iakttagelser från revisionen.
Internrevision
Mot bakgrund av ovan beskrivna riskbedömning och utformning
av kontrollaktiviteter, innehållande bland annat momentet intern
-
kontrollrapportering samt dess uppföljning, har styrelsen valt att
inte ha en särskild funktion för internrevision.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
38
Förvaltningsberättelse – Styrelse
Styrelse
Per Sjöstrand
Född 1958
Ordförande, ledamot sedan
2021
Övriga styrelseuppdrag
Ordförande: Green Landsca-
ping, Uniwater, Handverks-
gruppen AS, Eltel, ByggPart-
nerGruppen. Ledamot: Nordic
Climate Group.
Arbetslivserfarenhet
Grundare av Instalco och vd
2014–2021. Vd i ett flertal bolag
samt direktör och chef över
stora projekt inom Trafikverket.
Utbildning
Civilingenjör, Chalmers Tek-
niska Högskola i Göteborg
Beroende i förhållande till
Instalco och dess ledande
befattningshavare
Beroende i förhållande till
större aktieägare
Aktieinnehav i Instalco
1)
22 957 835
Johnny Alvarsson
Född 1950
Ledamot sedan 2016
Övriga styrelseuppdrag
Ordförande: FM Mattsson Mora
Group och Llentab.
Ledamot: Beijer Alma, Sdiptech
och Rotundagruppen.
Arbetslivserfarenhet
Lång erfarenhet som ledande
befattningshavare i ett flertal
noterade bolag såsom
Indutrade.
Utbildning
Civilingenjör, Management-
utbildning
Oberoende i förllande till
Instalco och dess ledande
befattningshavare
Oberoende i förllande till
större aktieägare
Aktieinnehav i Instalco
1)
85 940
Carina Edblad
Född: 1963
Ledamot sedan 2018
Nuvarande position
Vd Thomas Betong
Övriga styrelseuppdrag
Ledamot i Sweden Green
Building Council
Arbetslivserfarenhet
Lång erfarenhet inom bygg-
branschen som vd och i
ledande positioner i interna
-
tionella företag, bland annat
Skanska. Mångårig erfarenhet
av styrelse arbete i noterade
bolag.
Utbildning
Civilingenjör, Chalmers
Tekniska Högskola
Oberoende i förllande till
Instalco och dess ledande
befattningshavare
Oberoende i förllande till
större aktieägare
Aktieinnehav i Instalco
1)
6 496
Per Leopoldsson
Född 1960
Ledamot sedan 2018
Nuvarande position
Driver Solavik Förvaltning AB
Övriga styrelseuppdrag
Ledamot i Layer Group AB, NAI
Svefa, Vinga Group, Brand-
kontoret, fullmäktige för
Fastighets ägarna i Stockholm.
Arbetslivserfarenhet
Lång erfarenhet inom
fastighets- och bygg branschen.
CFO Fastighets AB Näckebro,
Ramböll och Bravida.
Utbildning
Civilekonom Handelshögskolan
i Stockholm
Oberoende i förllande till
Instalco och dess ledande
befattningshavare
Oberoende i förllande till
större aktieägare
Aktieinnehav i Instalco
1)
30 000
Carina Qvarngård
Född 1959
Ledamot sedan 2018
Övriga styrelseuppdrag
Ledamot i Sustera Oy
Arbetslivserfarenhet
Mer än 35 års erfarenhet av
ledande positioner inom
internationella företag, bland
annat Ericsson, Sodexo Norden,
Caverion och senior konsult
inom hållbarhet samt
organisation- och affärs-
utveckling.
Utbildning
Civilingenjör Kungliga Tekniska
Högskolan Stockholm
Oberoende i förllande till
Instalco och dess ledande
befattningshavare
Oberoende i förllande till
större aktieägare
Aktieinnehav i Instalco
1)
1 200
Ulf Wretskog
Född 1967
Ledamot sedan 2023
Nuvarande position
Vd Sodexo Corporate Services i
Continental Europe
Arbetslivserfarenhet
30 års erfarenhet inom
Bygg, Fastighet och Facility
Management i ledande
befattningar i internationella
företag såsom Skanska, Coor
och Sodexo. Har också haft ett
flertal styrelseuppdrag inom
PE-ägda portföljbolag.
Utbildning
Civilingenjör Lunds Tekniska
gskola
Oberoende i förllande till
Instalco och dess ledande
befattningshavare
Oberoende i förllande till
större aktieägare
Aktieinnehav i Instalco
1)
6 000
Camilla Öberg
Född 1964
Ledamot sedan 2018
Nuvarande position
CFO Yubico
Övriga styrelseuppdrag
Ledamot i Xvivo Perfusion.
Arbetslivserfarenhet
Lång erfarenhet som CFO i
inter nationella verksam heter.
CFO Cybercom Group, CFO
Swegro Group, Head of Inves
-
tor Relations WM-Data, CFO
Logica.
Utbildning
Civilekonom Handelshögskolan
i Stockholm
Oberoende i förllande till
Instalco och dess ledande
befattningshavare
Oberoende i förllande till
större aktieägare
Aktieinnehav i Instalco
1)
4 485
1) Innehav per 31 december 2024. Inklusive närstående fysiska och juridiska personers innehav.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
39
Förvaltningsberättelse – Koncernledning
Bakre raden: Gustaf Larsson Ernefelt, Patrik Persson, Anders Lundin.
Främre raden: Christina Kassberg, Robin Boheman, Johan Larsson, Roger Aksnes, Fredrik Trahn.
Koncernledning
Robin Boheman
Född 1984
Verkställande direktör
Övriga väsentliga uppdrag: Styrelsele
-
damot i Reledo AB
Arbetslivserfarenhet: CFO och för
-
värvschef Instalco, Management-
konsult M&A Integration and Carve-
out PWC, affärsutvecklare Scania
Utbildning: Magister i redovisning
och finansiering, Uppsala universitet
Antal aktier:
1)
1 778 955
Antal optioner: 50 000 optio
-
ner (2022/2025), 100 000 optio-
ner (2023/2026), 50 000 optioner
(2024/2027)
Christina Kassberg
Född 1968
CFO
Arbetslivserfarenhet: CFO Climeon,
Addtech, Resurs Holding, Stim och
Medivir. Revisor Öhrling Pricewater
-
houseCoopers
Utbildning: Ekonomie kandidat-
examen, Stockholms universitet
Antal aktier:
1)
31 550
Antal optioner: 70 000 optio
-
ner (2022/2025), 25 000 optio-
ner (2023/2026), 50 000 optioner
(2024/2027)
Fredrik Trahn
Född 1969
Kommunikations- och hållbarhets
-
chef
Arbetslivserfarenhet: Journalist SvD,
informations chef Bristol-Meyers
Squibb, pressekreterare Electrolux,
presschef SEB i Volvo Ocean Race,
kommunikationschef Svensk Fri idrott
Utbildning: Examen Grafiska Insti
-
tutet, studier i kommunikation och
svenska Stockholms universitet
Antal aktier:
1)
27 565
Antal optioner: 20 000 optio
-
ner (2022/2025), 50 000 optio-
ner (2023/2026), 10 000 optioner
(2024/2027)
Utökad ledningsgrupp
Roger Aksnes
Född 1972
Divisionschef Norge
Arbetslivserfarenhet: Projektledare
och avdelningschef Bravida, vd
Andersen og Aksnes Rørleggerbedrift
Utbildning: VVS-tekniker og Rørlegger
-
mester, teknisk fagskole
Antal aktier:
1)
431 152
Antal optioner: 35 000 optioner
(2022/2025), 35 000 optioner
(2023/2026)
Gustaf Larsson Ernefelt
Född: 1987
Förvärvschef
Arbetslivserfarenhet: Förvärv- och
affärsutveckling Werksta Group,
Managementkonsult M&A Grant
Thornton, finans/treasury Findus.
Utbildning: Magisterexamen från
Lunds universitet inom företags-
finansiering
Antal aktier:
1)
47 332
Antal optioner: 50 000 optio
-
ner (2022/2025), 25 000 optio-
ner (2023/2026), 35 000 optioner
(2024/2027)
Johan Larsson
Född 1976
Divisionschef Norr
Arbetslivserfarenhet: Vd Dalab Dala
Luftbehandling, vd Dalab Group AB
Utbildning: Gymnasium och plåt- och
ventilations utbildning
Antal aktier:
1)
1 656 610
Antal optioner: 5 000 optio
-
ner (2022/2025), 35 000 optio-
ner (2023/2026), 50 000 optioner
(2024/2027)
Patrik Persson
Född 1964
Divisionschef Syd
Arbetslivserfarenhet: Vice vd och vd
Rörläggaren
Utbildning: VVS-ingenjör tekniskt
gymnasium
Antal aktier:
1)
4 4 780
Antal optioner: 35 000 optio
-
ner (2022/2025), 35 000 optio-
ner (2023/2026), 35 000 optioner
(2024/2027)
Anders Lundin
Född 1966
Divisionschef Teknikkonsult
Arbetslivserfarenhet: 30 års erfarenhet
från konsultbranschen i en rad olika
befattningar. Regionchef och Affärs
-
områdeschef på ÅF AO Buildings. Vd
Intec Nordic
Utbildning: VVS-Ingenjör, Marknads-
ring och organisationsteori vid LTU
Antal aktier:
1)
26 150
Antal optioner: 35 000 optio
-
ner (2022/2025), 20 000 optio-
ner (2023/2026), 10 000 optioner
(2024/2027)
1) Innehav per 31 december 2024. Inklusive närstående fysiska och juridiska personers innehav.
Peter Hjerpe Divisionschef Mitt tom 30 september 2024.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
40
Förvaltningsberättelse – Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare 2024
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare 2024
Dessa riktlinjer beslutades av årsstämman 2022. Riktlinjerna avser ersättning till styrelseledamöter, verkställande direktör och andra personer i bolagsledningen (gemensamt ”ledande be-
fattningshavare”). Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar som avtalas, och förändringar som görs i redan avtalade ersättningar, efter det att riktlinjerna antagits av årsstämman 2022.
Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som beslutas av bolagsstämman.
Riktlinjernas främjande av Bolagets aärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet
En framgångsrik implementering av Bolagets aärsstrategi och
tillvaratagandet av Bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhetsagenda, förutsätter att Bolaget kan rekrytera och behålla
kvalicerade medarbetare. För detta krävs att Bolaget kan erbjuda
konkurrenskraftig ersättning. Dessa riktlinjer möjliggör att ledande
befattningshavare kan erbjudas en konkurrenskraftig totalersättning.
Rörlig kontantersättning som omfattas av dessa riktlinjer ska syfta till
att främja Bolagets aärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive
dess hållbarhetsagenda. Detta genomförs genom att de nansiella
och ickenansiella mål som avgör utfallet av rörlig kontantersätt
-
ning vilka har en tydlig koppling till aärsstrategin och Bolagets
hållbarhets agenda. Den rörliga kontantersättningen beskrivs närmare
i avsnitt ”Rörlig kontantersättning” nedan.
För mer information om bolagets aärsstrategi, se bolagets webb
-
plats (www.instalco.se).
Formerna av ersättning m.m.
Den sammanlagda ersättningen för varje ledande befattnings havare
ska vara marknadsmässig och får bestå av följande komponenter: fast
kontantlön, rörlig kontantersättning, pensions förmåner och andra
förmåner. Bolagsstämman kan därutöver – och oberoende av dessa
riktlinjer – besluta om exempelvis aktie- och aktiekursrelaterade
ersättningar. Fast och rörlig ersättning ska vara relaterade till den
ledande befattningshavarens ansvar och befogenhet.
Rörlig kontantersättning
Uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontantersättning ska
kunna mätas under en period om ett år. Den rörliga kontantersätt
-
ningen ska ha en högsta gräns och vara relaterad till den fasta lönen,
och får uppgå till högst 50 procent av den fasta årliga kontantlönen.
Den rörliga kontantersättningen ska vara kopplad till förutbestämda
och mätbara kriterier som kan vara nansiella eller icke nansiella.
Dessa kan också utgöras av individanpassade kvantitativa eller kvali
-
tativa mål. Utfallet i relation till dessa förutbestämda mål utgör basen
för den totala potentialen att erhålla rörlig kontant ersättning. Kriteri-
erna ska vara utformade så att de främjar Bolagets aärsstrategi och
långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhets agenda, genom att
exempelvis ha en tydlig koppling till aärsstrategin eller främja den
ledande befattningshavarens långsiktiga utveckling.
När mätperioden för uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig
kontantersättning avslutats ska det bedömas/fastställas i vilken ut
-
sträckning kriterierna uppfyllts. Styrelsen ansvarar för bedömningen
såvitt avser rörlig kontantersättning till verkställande direktören. Såvitt
avser rörlig kontantersättning till övriga ledande befattningshavare
ansvarar verkställande direktören för bedömningen. Såvitt avser
nansiella mål ska bedömningen baseras på den av Bolaget senast
oentliggjorda nansiella informationen.
Ytterligare rörlig kontantersättning kan utgå vid extraordinära
omständigheter, förutsatt att sådana extraordinära arrangemang är
tidsbegränsade och endast görs på individnivå antingen i syfte att
rekrytera eller behålla ledande befattningshavare, eller som ersätt
-
ning för extraordinära arbetsinsatser utöver ledande befattnings-
havarens ordinarie arbetsuppgifter. Sådan ersättning får inte
överstiga ett belopp motsvarande 100 procent av den fasta årliga kon-
tantlönen samt ej utges mer än en gång per år och per individ. Beslut
om sådan ersättning för den verkställande direk tören ska fattas av
styrelsen på förslag av ersättningsutskottet. Beslut om sådan ersätt-
ning för övriga ledande befattnings havare ska fattas av ersättningsut-
skottet på förslag av verkställande direktören.
Pension och försäkringar
För ledande befattningshavare ska pensionsförmåner, innefattande
sjukförsäkring, vara premiebestämda. Rörlig kontantersättning ska
vara pensionsgrundande. Pensionspremierna för premie bestämd
pension ska uppgå till högst 35 procent av den fasta och rörliga årliga
kontantlönen.
Övriga förmåner
Andra förmåner får innefatta bl.a. livförsäkring, sjukvårdsförsäkring
och bilförmån. Sådana förmåner får sammanlagt uppgå till högst 15
procent av den fasta årliga kontantlönen.
Beträande anställningsförhållanden som lyder under andra regler
än svenska får, såvitt avser pensionsförmåner och andra förmåner,
vederbörliga anpassningar ske för att följa tvingande sådana regler
eller fast lokal praxis, varvid dessa riktlinjers över gripande ändamål så
långt möjligt ska tillgodoses.
För ledande befattningshavare vilka är stationerade i annat land än
sitt hemland får ytterligare ersättning och andra förmåner utgå i skälig
omfattning med beaktande av de särskilda omständigheter som är
förknippade med sådan utlandsstationering, varvid dessa riktlinjers
övergripande ändamål så långt möjligt ska tillgodoses. Sådana för
-
måner får sammanlagt uppgå till högst 20 procent av den fasta årliga
kontantlönen.
Ersättning till styrelseledamöter utöver styrelsearvode
I den mån icke anställd bolagsstämmovald styrelseledamot utför
arbete för Bolagets räkning, vid sidan av styrelsearbetet, ska konsult-
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
41
Förvaltningsberättelse – Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare 2024
arvode och annan ersättning för sådant arbete kunna utgå. Beslut om
konsultarvode och annan ersättning till icke anställda bolagsstämmo-
valda styrelseledamöter fattas av styrelsen.
Upphörande av anställning
Vid anställningens upphörande får uppsägningstiden vara högst tolv
månader. Uppsägningstiden ska normalt vara sex månader för den
verkställande direktören och tre till sex månader för övriga ledande
befattningshavare. Vid uppsägning från den ledande befattningshava-
rens sida får uppsägningstiden vara högst sex månader, utan rätt till
avgångsvederlag.
Fast kontantlön under uppsägningstiden och avgångsvederlag får
sammantaget inte överstiga ett belopp motsvarande den fasta kon
-
tantlönen för 18 månader.
Därutöver kan ersättning för eventuellt åtagande om konkurrens
-
begränsning utgå. Sådan ersättning ska kompensera för eventuellt
inkomstbortfall och ska endast utgå i den utsträckning den tidigare
ledande befattningshavaren saknar rätt till avgångsvederlag. Ersätt-
ningen ska uppgå till högst 100 procent av den fasta kontantlönen
vid tidpunkten för uppsägningen, om inte annat följer av tvingande
kollektivavtalsbestämmelser och utgå under den tid som åtagandet
om konkurrensbegränsning gäller, vilket ska vara högst tolv månader
efter anställningens upphörande.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättningsrikt linjer
har lön och anställningsvillkor för Bolagets anställda beaktats genom
att uppgifter om anställdas totalersättning, ersättningens komponen-
ter samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid har utgjort en
del av styrelsens beslutsunderlag vid utvärderingen av skäligheten av
riktlinjerna och de begränsningar som följer av dessa.
Beslutsprocessen för att fastställa, se över och genomföra
riktlinjerna
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I ersättningsutskottets
uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om förslag till riktlinjer
för ersättning till ledande befattningshavare. Styrelsen ska upprätta
förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och lägga fram för-
slaget för beslut vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya
riktlinjer antagits av bolagsstämman.
Ersättningsutskottet ska även följa och utvärdera program för rörliga
ersättningar för bolagsledningen, tillämpningen av riktlinjer för ersätt
-
ning till ledande befattningshavare samt gällande ersättningsstruktu-
rer och ersättningsnivåer i Bolaget.
Ersättningsutskottets ledamöter är oberoende i förhållande till
Bolaget och bolagsledningen. Vid styrelsens behandling av och beslut
i ersättningsrelaterade frågor närvarar inte verkställande direktö
-
ren eller andra personer i bolagsledningen, i den mån de berörs av
frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller delvis,
om det i ett enskilt fall nns särskilda skäl för det och ett avsteg är
nödvändigt för att tillgodose Bolagets långsiktiga intressen, inklusive
dess hållbarhetsagenda, eller för att säkerställa Bolagets ekonomiska
bärkraft. Som angivits ovan ingår det i ersättnings utskottets uppgifter
att bereda styrelsens beslut i ersättnings frågor, vilket innefattar beslut
om avsteg från riktlinjerna
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
42
Förvaltningsberättelse – Övrig information
Övrig information
Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
Ingenting att rapportera.
Medarbetare och organisation
Instalco har en decentraliserad och dedikerad organisation för att
driva verksamheten framåt. Vid räkenskapsårets utgång uppgick
antalet medarbetare till 6 197, vilket kan jämföras med 6 282 vid
räkenskapsårets ingång. Medelantalet anställda uppgick under den
senaste tolvmånadersperioden till 6 139 (5 986).
Forskning och utveckling
Instalco bedriver ingen, eller mycket begränsad, egen forskning och
utveckling.
Tillstånds- och anmälningspliktig verksamhet
Instalcos verksamhet omfattas inte av tillståndskrav gällande miljö
-
farlig verksamhet. I de fall anmälnings- eller tillståndsplikt föreligger,
hanterar organisationen i respektive land förfarandet.
Hållbarhetsrapport
I enlighet med ÅRL 6 Kap 11§ har Instalco valt att upprätta den lag
-
stadgade hållbarhetsrapporten som en från årsredovisningen avskild
rapport. Hållbarhetsrapporten har överlämnats till revisorn samtidigt
som årsredovisningen. Hållbarhetsrapporten omfattas av sidorna 14,
20, 47-70.
Förväntad framtida utveckling
Instalco har sedan 2014 växt genom förvärv, eektiv strategiimple
-
mentering och decentraliserat entreprenörskap. Instalcos strategi är
att fortsätta starta, utveckla och förvärva bolag inom installations- och
konsultbranschen och därigenom fortsätta sin lönsamma tillväxt.
Det råder ett starkt underliggande behov av Instalcos tjänster, särskilt
inom energieektiva och resursbesparande lösningar. Samtidigt är
marknadsutsikterna på kort sikt osäkra på grund av makroekono
-
miska förhållanden och stora regionala skillnader i efterfrågan och
priser. På medellång sikt gynnas dock byggindustrin av sjunkande
räntor. Efterfrågan på service är mer stabil. Industrisegmentet möter
en överlag bra marknad med många stora investeringar.
Marknaden drivs av långsiktiga trender som elektriering, digitalise
-
ring, åldrande fastighetsbestånd, befolkningstillväxt och energibrist.
Den gröna omställningen, gröna industrisatsningar och ökade investe-
ringar i försvar såväl som sjukvård bidrar också till ett växande behov
av Instalcos kärnerbjudande.
Pågående geopolitiska konikter har i dagsläget ingen direkt påverkan
på Instalco avseende försäljning eller inköp. Indirekta eekter så som
potentiella störningar i logistikkedjor och ökade råvarupriser som inte
kan kompenseras genom egna prishöjningar skulle kunna komma att
påverka vissa dotterbolag inom koncernen. Bolaget följer utveck
-
lingen noga och har för närvarande svårt att bedöma vilka framtida
konsekvenser konikter kan få på marknaden och den ekonomiska
konjunkturen.
Förslag till vinstdisposition
Följande balanserad vinst ska disponeras av årsstämman (TSEK):
Överkursfond 1 126 336
Balanserat resultat 64 001
Årets resultat 54 263
1 244 600
Styrelsen och verkställande direktören föreslår att
i utdelning utbetalas 0,68 kr per aktie 179 382
i ny räkning balanseras 1 065 218
1 244 600
Styrelsen har beslutat att föreslå årsstämman i maj 2025 en utdelning
om 0,68 kronor per aktie (motsvarande cirka 180 miljoner kronor).
Det totala utdelningsbeloppet kan komma att ändras om antalet
återköpta egna aktier förändras, eller antalet aktier genom emissioner
förändras, innan avstämningsdagen för utdelning. Vid balansdagen
uppgick bolagets innehav av egna aktier till 310 545, vilket reducerar
det totala utdelningsbeloppet med 0,2 miljoner kronor.
Förslaget om utdelning motsvarar cirka 52 procent av årets resultat
efter skatt. Om stämman röstar i enlighet med styrelsens förslag till
vinstutdelning kommer cirka 1 065 miljoner kronor att balanseras i ny
räkning. Styrelsen konstaterar att det efter den föreslagna vinstutdel
-
ningen nns full teckning för bolagets bundna egna kapital. Styrelsen
bedömer att den nansiella ställningen förblir fortsatt stark efter
den föreslagna utdelningen samt är tillräcklig för att bolaget ska ha
förmåga att fullgöra sina förpliktelser på såväl kort som lång sikt och
möjlighet att göra eventuella nödvändiga investeringar.
Med hänvisning till ovanstående samt vad som i övrigt kommit till
styrelsens kännedom är det styrelsens bedömning att den föreslagna
utdelningen är försvarlig med hänvisning till de krav som verksam
-
hetens art, omfattning och risker ställer på storleken av bolagets och
koncernens eget kapital liksom på bolagets och koncernens konsoli-
deringsnivå, likviditet och ställning i övrigt.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
43
Förvaltningsberättelse – Risker och osäkerhetsfaktorer
Verksamhetsrisker
Beskrivning Hantering
Projekt
Verksamheten är till stor del projekt-
baserad med huvudsaklig fokus på
projekt mellan 1 och 75 miljoner kronor
i ordervärde. Cirka 44 procent av pro-
jekten bedrivs som fastprisprojekt, cirka
30 procent som samverkansprojekt och
resterande del inom andra ersättnings-
och samverkansformer, till exempel vid
serviceuppdrag.
Felaktiga kalkyler, bristande planering,
utförande och uppföljning riskerar att
påverka marginalen negativt.
Instalco fokuserar främst på mellanstora projekt som kännetecknas av
låg risk, mindre konkurrens än stora projekt och där konkurrensfakto-
rerna är kvalitet, långa kundrelationer och korta ledtider, snarare än
pris.
För större och komplexa projekt bildas styrgrupper. Styrgruppens
uppgift är att genomföra riskanalyser, följa projektet, delge erfarenhe-
ter samt, vid behov, initiera konkreta åtgärdsprogram och allokera rätt
resurser. Större projekt sker ofta i samverkansentreprenad/partnering
med cost plus-system för att ytterligare begränsa risken. Stort fokus
ligger på exekveringsfasen, projektledarutbildningar och uppföljning.
Genom en tydlig attestordning minskas risken för felkalkylering. En vik-
tig kontrollaktivitet är koncernens månatliga uppföljning av pågående
projekt med syfte att identifiera och begränsa risker.
Kunder och leverantörer
För att kunna leverera koncernens
tjänster finns ett beroende av att
leverantörer uppfyller ingångna avtal,
gällande till exempel volym, kvalitet och
leveranstid. Felaktiga, försenade eller
uteblivna leveranser kan ha en negativ
inverkan på koncernens finansiella ställ-
ning och resultat.
Avtal med kunder är varierande bland
annat avseende avtalslängd, garantier
och ansvarsbegränsningar.
Om kund- och leverantörsrelationer
saknar skriftliga avtal kan det skapa en
legal och finansiell osäkerhet.
Huvudsakliga kundgrupper är byggbolag, industribolag, fastighets-
bolag samt offentlig sektor. Instalco har cirka 2 000 kunder och de fem
största kunderna står för cirka 11 procent av omsättningen.
Instalco har en bred riskspridning med avseende på geografisk närvaro
och kundsegment. Kund- och leverantörsrelationer är ofta lång variga
och sker genom de lokala bolagen på den lokala marknaden.
Koncernen har en central inköpsfunktion som stödjer bolagen med
avtal vilket stärker konkurrenskraften.
Den decentraliserade styrmodellen innebär att koncernens bolag har
en god anpassningsförmåga genom att beslut tas snabbt och verksam-
hetsnära.
Risker och osäkerhetsfaktorer
En affärsverksamhet är alltid förenad med risk. Instalcos resultat och finansiella ställning
liksom den strategiska positionen påverkas av ett antal interna faktorer som Instalco styr
över samt ett antal externa faktorer där möjligheten att påverka händelseförloppet är
begränsad.
Riskhantering
En eektiv riskbedömning förenar Instalcos aärs
möjligheter och resultat med aktieägarnas och
andra intressenters krav på stabil och långsiktig
värdeutveckling samt kontroll. Vid en bedömning av
Instalcos framtida utveckling är det därför viktigt att
vid sidan av möjligheter till positiv utveckling även
beakta olika risker i verksamheten. Samtliga riskfak-
torer kan av naturliga skäl inte beskrivas, varför en
samlad utvärdering även måste innefatta en allmän
omvärlds bedömning.
Instalco arbetar med riskhantering på ett såväl stra
-
tegiskt som operativt plan. Riskhantering handlar
om att identiera, mäta och förhindra att risker
realiseras, samt att löpande göra förbättringar för
att minska framtida risker. Instalco har policyer,
instruktioner och ledningssystem för att förebygga
och motverka risker. Risknivån i verksamheten följs
systematiskt upp i styrelsemöten där avvikelser
eller risker identieras och åtgärdas.
Osäkerhetsfaktorer
Instalcokoncernen verkar på den nordiska mark-
naden och har en decentraliserad struktur där
verksamheten bedrivs i respektive enhet, med ett
stort antal kunder och leverantörer.
Instalcos resultat och nansiella ställning liksom
den strategiska positionen påverkas av ett antal
interna faktorer som Instalco styr över samt ett
antal externa faktorer där möjligheten att påverka
händelse förloppet är begränsad. De externa
riskfaktorer som har störst betydelse är konjunktur-
och marknads läge i kombination med strukturför
-
ändringar och konkurrenssituationen. Även makro-
ekonomiska faktorer såsom ination, volatilitet
på valutamarknaden och ränteläge kan påverka
efterfrågan, resultat och nansiell ställning. Pågå-
ende geopolitiska konikter har i dagsläget ingen
direkt påverkan på Instalco avseende försäljning
eller inköp. Instalco följer utvecklingen noga och
har för närvarande svårt att bedöma vilka framtida
konsekvenser konikter kan få på marknaden och
den ekonomiska konjunkturen.
Den decentraliserade aärsmodellen i kombina
-
tion med diversiering och geogrask breddning
begränsar de aggregerade aärsmässiga och
nansiella riskerna.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
44
Förvaltningsberättelse – Risker och osäkerhetsfaktorer
Beskrivning Hantering
Kompetensförsörjning
Instalcos framgångar beror i hög grad
på vår förmåga att rekrytera, utveckla,
motivera och behålla kvalificerad
personal.
Ambitionen är att erbjuda en konkurrenskraftig totalersättning, en
arbetsplats med intressanta arbetsuppgifter, bra ledare, korta besluts-
vägar samt möjlighet till inflytande och utveckling.
Kompetensutveckling är prioriterat och genom Instalcoskolan kan
vi attrahera och behålla kompetent personal samt utbilda framtida
ledare.
I koncernen finns ett lärlingssystem samt kurser och program för certi-
fikat och annan nödvändig kompetens.
Koncernens regelbundna medarbetarundersökningar syftar till att ta
reda på hur medarbetarna ser på sin arbetsgivare, arbetssituation och
vad som kan förbättras och utvecklas för att bibehålla och öka engage-
mang och arbetsglädje.
Ansvar, produktansvar och skador
Risker som omfattar ansvar, produkt-
ansvar och skador kopplade till
Instalcos projekt och uppdrag hos
kunder.
Instalco har ett starkt försäkringsskydd för kärnverksamheten. Försäk-
ringen omfattar till exempel skador på bolagets entreprenader, skador
på egendom, avbrott i verksamheten, skador på tredje mans egendom
och produktansvar.
Strukturförändringar
Globalisering, digitalisering och snabb
teknik utveckling driver strukturföränd-
ringen i kundledet.
Dagens nybyggnationer kännetecknas
av en ökande användning av tekniska
system och digitalisering såsom IT-
system online, larm- och säkerhets-
system och system för en effektivare
energianvändning vilket resulterar i
mer komplexa installationer.
Om koncernen inte skulle kunna
anpassa sig till strukturförändringarna
finns en risk att koncernens finansiella
utveckling på sikt försvagas.
Strukturförändringarna gynnar aktörer som Instalco som har bred
teknisk kompetens. Bolagen håller sig kontinuerligt uppdaterade och
utbildade inom den senaste utvecklingen inom sina respektive teknik-
områden. Instalco tillämpar best practice vilket sprider framgångsrika
koncept i hela organisationen. Genom Instalcomodellen kan vi med
vår multidisciplinära kompetens samordna projekt inom flera tekniska
områden och därmed underlätta arbetet för beställaren.
Inom divisionen Teknikkonsult kan vi erbjuda kunden en framkants-
leverantör, integration av projektering, tekniskt utförande och service.
Cyber- och informations säkerhetsrisk
Cyber- och informationssäkerhetsrisk
är i en ökande grad väsentlig opera-
tiv risk där hotet ständigt förändras.
Säkerhetsincidenter, cyberattacker,
dataintrång och informationsläckage
kan ha en direkt påverkan på affärs-
verksamheten för koncernen.
För att säkerställa stabila IT-miljöer och förebygga incidenter arbetar
Instalco med regelbundna riskanalyser samt underhåll och översyn av
IT-säkerheten.
Med ett stort antal decentraliserade små och medelstora bolag med
lokala IT-miljöer minskar risken för att incidenter på enskilda bolag har
en väsentlig finansiell effekt på koncernen.
Beskrivning Hantering
Förvärv och goodwill
Risken att förvärvade bolag inte lever
upp till förväntningar på resultat, eller
risker avseende det förvärvade företa-
gets relationer med kunder, leverantö-
rer och nyckelpersoner.
Om bolag med väsentliga problem
förvärvas, till exempel avseende eko-
nomisk intjänandeförmåga eller viktiga
hållbarhetsaspekter, kan koncernens
anseende eller finansiella utveckling
äventyras.
Risk för nedskrivning av goodwill upp-
står om ett segment underpresterar
i förhållande till de antaganden som
gällde vid värderingen och eventuell
nedskrivning kan komma att påverka
koncernens finansiella ställning och
resultat negativt. Ytterligare risker
förknippade med förvärv är integra-
tionsrisker och exponering för okända
förpliktelser.
Instalco har genom åren genomfört förvärv av ett stort antal bolag.
Samtliga potentiella förvärv och deras verksamheter granskas noga
avseende såväl legala, ekonomiska som hållbara aspekter innan
förvärvet genomförs. Det finns väl inarbetade processer och strukturer
för att prissätta och genomföra förvärv samt att integrera i koncernen.
I de avtal som ingås eftersträvas att erhålla erforderliga garantier för
att begränsa risken för okända förpliktelser. Framtida risk delas med
säljarna genom förvärvsavtal med tilläggs köpeskillingar. De bolag som
förvärvats innebär en väsentlig riskspridning.
Instalco har en unik modell som ger de förvärvade bolagen möjlig-
het att fortsätta i ett större sammanhang där de även får tillgång till
de samordningsfördelar som en större koncern kan erbjuda. Vd för
respektive bolag behåller en stor del av sitt bestämmande, i form av till
exempel val av projekt, personal och kunder, men får även tillgång till
Instalcos interna program för att driva kontinuerliga förbättringar och
sprida best practice.
En ny styrelse utses i alla nyförvärvade bolag och de introduceras om-
gående i Instalcos ekonomiska och hållbarhetsrelaterade processer. Ett
aktivt styrelsearbete bedrivs i alla dotterbolag efter ett koncerngemen-
samt ramverk. Samtliga bolag har månadsvis finansiell uppföljning och
kontinuerlig hållbarhetsuppföljning.
Koncerngemensamma policyer implementeras inom väsentliga områ-
den och ett externt visselblåsarsystem finns etablerat och tillgängligt
för alla bolag.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
45
Förvaltningsberättelse – Risker och osäkerhetsfaktorer
Bransch- och marknadsrelaterade risker
Beskrivning Hantering
Makroekonomi och konjunktur
Svängningar i konjunktur, inflation,
ränte läget, förändringar i efterfrågan
på bostäder, lokaler samt investeringar
från industri och offentlig verksamhet
påverkar installationsbranschen.
Störningar i logistikkedjor och ökade
råvaru priser som inte kan kompenseras
genom egna prishöjningar kan påverka
koncernen.
Politiska beslut och instabilitet påverkar
befintliga och potentiella kunders möjlig-
het och benägenhet att investera.
Efterfrågan på installationstjänster
påverkas även av makroekonomiska
faktorer, utbrott av pandemier och geo-
politiska konflikter som ligger utanför
koncernens kontroll.
Instalco verkar på den nordiska marknaden och har en decentraliserad
struktur. Spridningen av bolag med fokus på olika nischmarknader
samt merförsäljning av teknisk service, support och förbruknings-
material gör att koncernen är mindre känslig för konjunktursväng-
ningar inom enstaka industrinäringar, branscher eller geografiska
områden. Affärsmodellen begränsar de aggregerade affärsmässiga
och finansiella riskerna.
Marknaden för tekniska installationer och servicetjänster är i relation
till byggmarknaden förhållandevis mindre påverkad av den allmänna
konjunkturen. En stor, och ökande, andel av Instalcos intäkter kommer
från återkommande, mindre uppdrag så som renovering och service
vilket inte påverkas av antalet nya byggstarter. Därtill möjliggör den
flexibla kostnadsbasen snabba anpassningar utifrån marknadsläget
vid behov. Installationstjänsterna kontrakteras ofta tidigt i ett projekts
utvecklingsfas men utförs sent i projektet, vilket ger en bra överblick
och möjlighet att planera verksamheten i god tid.
Instalco övervakar noggrant händelser som kan inverka negativt ge-
nom makroekonomiska och politiska faktorer som påverkar markna-
den och konjunktur. Instalco arbetar löpande med kontinuitetsplaner
för verksamheten baserade på vilka eventuella konsekvenser som
olika händelser kan få. Instalco har ett lågt beroende av enskilda
kunder och kontrakt men stöttar kontinuerligt dotterbolagen i kredit-
riskbevakning.
Genom att kontinuerligt förvärva bolag inom nya nischmarknader kan
koncernen minska marknadsrisker och parera konjunktursvängningar
bättre.
Instalco har i nuläget ingen direkt exponering mot geopolitiska kon-
flikter avseende försäljning eller inköp. Riskerna med krig har inte haft
någon väsentlig ekonomisk påverkan på bolagets utveckling, men det
kan inte uteslutas att så sker i framtiden.
Konkurrenter
Koncernens bolag är verksamma inom
branscher som i högre eller lägre grad
är utsatta för konkurrens. Vidare kan
det ske en konsolidering i branschen
vilket kan leda till prispress. Framtida
konkurrens möjligheter är beroende av
förmågan att ligga i framkant och snabbt
agera på nya marknadsbehov. En ökad
konkurrens, en försämrad förmåga att
möta nya marknadsbehov eller kom-
ponentbrister och långa ledtider kan
ha en negativ inverkan på koncernens
finansiella ställning och resultat.
Instalco utför projektering, tekniska installationstjänster, service,
underhåll av fastigheter och anläggningar i Sverige, Norge och Finland
och erbjuder tekniska helhetslösningar inom el, VS, ventilation, industri
och teknikkonsult. Koncernen fokuserar främst på mellanstora projekt
som kännetecknas av låg risk och mindre konkurrens än i stora pro-
jekt. Konkurrensfaktorerna är kvalitet, långa kundrelationer och korta
ledtider, snarare än pris.
Genom att arbeta nära kunder och i partnerskap utvecklas kontinuer-
ligt kunnande och konkurrenskraft. För att minska konkurrensrisken
arbetar koncernen löpande med att se till att ett samarbete mellan
bolagen är den mest lönsamma försäljningsstrategin.
Ett nära samarbete med kunder och leverantörer gör att vi kan planera
för säkerställd leverans.
Finansiella risker
Beskrivning Hantering
Likviditetsrisk
Likviditetsrisk är risken att inte kunna in-
fria bolagets betalningsförpliktelser i sin
helhet eller endast kunna göra det på
påtagligt ofördelaktiga villkor på grund
av brist på likvida medel.
Ansvaret för koncernens finansiella transaktioner och risker innehas
centralt av moderbolaget, som arbetar efter den av styrelsen fastställ-
da Finanspolicyn. Tillfredsställande betalningsberedskap ska uppnås
genom avtalade kreditlöften. Överskottslikviditet används i första hand
för att amortera på utestående krediter.
Finansieringsrisk
Med finansieringsrisk avses risken att
finansieringen av koncernens kapital-
behov samt refinansieringen av ute-
stående lån försvåras eller fördyras.
För att begränsa finansieringsrisken eftersträvar koncernen en jämn
förfallo struktur, en god likviditetsreserv, samt en diversifierad upp-
låning. Detta skapar förutsättningar för att vidta nödvändiga alterna-
tiva kapital anskaffningsåtgärder om så skulle behövas. Finansieringen
utgörs av långfristiga kreditavtal som säkerställer finansiering av verk-
samheten. För att begränsa refinansieringsrisken inleds upphandling-
en av långa kredit löften i god tid innan kreditlöftet förfaller. Instalco
har en central ansats avseende finansiering som sedan finansierar
koncernens dotterbolag, såväl i som utanför Sverige, i lokala valutor.
En cashpool finns etablerad i valutorna SEK, NOK och EUR. Koncernen
strävar efter en rimlig balans mellan eget kapital, lånefinansiering och
likviditet så att koncernen säkrar finansieringen till en rimlig kapital-
kostnad.
Ränterisker
Ränterisk avser risken för att ofördel-
aktiga förändringar i räntenivåer får
en alltför stor inverkan på koncernens
finansnetto och resultat.
Instalco har en central ansats avseende koncernens finansiering där
i princip all extern upplåning sköts centralt med intern finansiering
av dotterbolagen. Instalco har väletablerade relationer med flera
nordiska finansiella institut och strävar efter en jämn förfallostruktur
av den externa skulden, en god likviditetsreserv, samt en diversifierad
upplåning. Löpande och frekvent uppföljning av ränteläget och konti-
nuerlig utvärdering av behovet att utöka lånen eller avbetala befintliga.
Valutarisk
Valutarisk är risken att förändringar i
valutakurser negativt påverkar resul-
taträkningen, balansräkningen samt
kassaflödet.
Instalcos omräkningsexponeringspolicy är att denna inte valuta säkras.
Finansiering sker i SEK, NOK och EUR och på så sätt minskar expone-
ringen i respektive valuta.
Kredit-/motpartsrisk
Kreditrisk är risken att motparten i en
transaktion inte kommer att fullgöra
sina finansiella ansvarsförpliktelser
och att eventuella säkerheter ej täcker
bolagets fordran.
Alla väsentliga kunder kreditprövas. Koncernen har historiskt sett haft
relativt låga kreditförluster, men har under året stärkt sin kreditbevak-
ning och kravhantering ytterligare.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
46
Förvaltningsberättelse och hållbarhetsrapport – Risker och osäkerhetsfaktorer
Hållbarhetsrisker
Beskrivning Hantering
Klimat och miljö
Förändringar av klimat och miljö på grund
av den globala uppvärmningen kan med-
föra olika typer av risker och ha negativ
inverkan på Instalco, exempelvis fysiska
risker som översvämningar på grund av vä-
deromslag och naturkatastrofer. Extrema
väderförhållande kan orsaka problem i
leverantörskedjan vilka kan leda till förse-
ningar och störningar. Ekonomiska risker
i form av exempelvis resursbrist, ändrad
miljölagstiftning och skatter samt höjda
priser på material och energi. Enbart ett
fåtal leverantörer kommer initialt att kunna
leverera produkter med lågt koldioxidav-
tryck i hela värdekedjan, vilket kan utgöra
en risk för Instalco.
Instalco bedriver verksamhet och tjänster som har en begränsad
direkt miljöpåverkan, förutom koncernens behov av transporter. En
del av fordonsflottan drivs av fossila bränslen. Instalco gör omfat-
tande inköp av material till sina projekt och i värdekedjan för dessa
material förekommer utsläpp av växthusgaser. Vi arbetar för att
möta växande krav och förväntningar på ansvarsfulla och hållbara
lösningar kring detta. Vi bedömer att de fysiska klimatriskerna är
rela tivt låga och förändringar av klimat och miljö är inte ett direkt
hot mot vår verksamhet i närtid, men kan finnas på längre sikt. Dä-
remot kan våra resursbesparande installationer göra en viktig posi-
tiv skillnad och vi strävar kontinuerligt efter att ytterligare bidra till
samhället på denna punkt. Komplex klimatrapportering för mate rial
till kunder samt höjda rapporteringskrav kring hållbarhetsdata kan
påverka verksamheten negativt om Instalco inte kan tillhandahålla
uppgifterna från leverantörerna. Instalco har en nära dialog med
leveran törs ledet gällande detta område. Instalcos omställnings-
risker uppfattas vara begränsade då bolaget har en flexibel och
anpassningsbar verksamhet.
Regelefterlevnad
Installationsbranschen omfattas av omfat-
tande regelverk och det är av yttersta vikt
för Instalcos förtroende i marknaden att
arbeten utförs enligt gällande lag och bästa
praxis.
Ett grundkrav för alla anställda i Instalco är att följa gällande
miljölagstiftning, konkurrensregler, arbetsrättslig lagstiftning, skatte-
lagstiftning, säkerhetskrav och andra bestämmelser som sätter
ramarna för verksamheten. Utöver att följa lagar och bestämmelser
tar Instalco ansvar för att i all verksamhet följa högt ställda krav
på god affärsetik. Detta finns beskrivet i Instalcos uppförandekod.
Vissel blåsar funktionen finns till för att ta hand om avsteg kopplade
till uppförandekoden.
Hälsa och säkerhet
Hög säkerhet på arbetsplatsen är centralt
för att Instalcos medarbetare ska kunna
utföra sitt arbete utan risk för skador och
olyckor.
Instalcos målsättning är att säkerställa att ingen anställd utsätts
för risker som varken kan leda till fysiska eller psykiska skador.
Förebyggande åtgärder genomförs löpande för att undvika att
någon anställd utsätts för risker i den egna arbetsmiljön. Teknisk
utrustning inklusive arbetsskydd är utformad utifrån varje anställds
förutsättningar. Det interna programmet Trygg medarbetare
behandlar sociala aspekter på arbetsplatsen samt även regler och
rutiner för att undvika fysiska skador.
Arbetsförhållanden
Instalcos bolag måste följa gällande arbets-
lagstiftning och erbjuda attraktiva arbets-
platser för att säkerställa medarbetarnas
välbefinnande liksom Instalcos anseende
på marknaden.
Arbetsmiljöfrågor är en integrerad del av Instalcos verksamhet.
Bolaget erbjuder en stimulerande arbetsmiljö med utrymme för
kompetens utveckling utifrån verksamhetens behov. Cheferna har
huvudansvaret att skapa en bra arbetsmiljö.
Beskrivning Hantering
Korruption
Instalco ska erhålla uppdrag enligt gällande
upphandlingsregler och baserat på sunda
affärsetiska principer.
Enligt Instalcos uppförandekod får bolagets medarbetare aldrig,
direkt eller indirekt, erbjuda, ge eller motta gåvor, förmåner eller an-
dra ersättningar i otillåtna syften. Instalcos medarbetare ska vidare
följa den näringslivskod som Institutet Mot Mutor fastställt och som
är ett komplement till svensk lagstiftning. Uppförandekoden skrivs
årligen under av dotterbolagen.
Leverantörer och underentreprenörer
Instalco ställer krav på sina leverantörer
och underentreprenörer att följa bolagets
uppförandekod samt i övrigt gällande
lagstiftning.
I samband med leverantörsutvärdering ska Instalcos leverantörer
och underentreprenörer ha en av Instalco accepterad upp förande-
kod, alternativt acceptera principerna i Instalcos uppförandekod.
Brott mot koden kan leda till att affärssamarbetet med aktuell
leverantör avslutas. Instalcos uppförandekod för leverantörer ger
leverantörerna tydliga riktlinjer för hur de ska agera i gemensamma
projekt. Uppförandekoden för leverantörer är giltig för samtliga
leverantörer som Instalco har centrala avtal med, utan undantag.
Hållbarhets-
redovisning
v
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
48
Hållbarhetsrapport – Instalcos hållbarhetsarbete
Instalcos hållbarhetsbidrag
Instalco bidrar till ett hållbart samhälle genom projektering och
installation av exempelvis solceller, energieektiva värmepumpar,
bergvärmesystem, värmeväxlare, kylsystem, LED-belysning, ladd-
stationer och sprinklersystem. Dessutom deltar företaget i luft- och
vattenreningsprojekt. Nya installationer är mer energieektiva och
resursbesparande än äldre system, vilket minskar klimatpåverkan.
Instalco stödjer byggprojekt genom att föreslå hållbarhetstänk i alla
led och erbjuder kunder ökad kunskap om miljöförbättrande möjlig-
heter vid både nybyggnation och renovering.
Säkra och hållbara installationer prioriteras högt, och Instalco arbetar
för att skapa en trygg och utvecklande arbetsmiljö för alla medarbe
-
tare. Företaget bidrar tillsammans med kunder och medarbetare dag-
ligen till att skapa samhällsnytta. I Norden och Tyskland projekterar
och installerar Instalco el, värme & sanitet samt ventilation i fastighe-
ter, industrier och anläggningar. Genom klimatsmarta installationer
säkerställs lägre energi- och resursförbrukning, vilket bidrar till att
framtidssäkra samhället. Med expertis och verksamhet strävar
Instalco efter att skapa ett hållbart samhälle. Företagets projekt
möjliggör att samhällsbärande funktioner, såsom skolor, förskolor,
sjukhus och äldreboenden, kan fungera eektivt varje dag, året runt.
Instalcos klimatmål
Ett centralt fokusområde inom hållbarhetsarbetet 2024 har varit att
arbeta fram och anta klimatmål: Nettonollutsläpp i hela värdekedjan
senast 2045 och en reduktion av utsläppsintensiteten av växthusga
-
ser i Scope 1 och 2 med 50 procent till 2030, med 2020 som basår.
Instalco har också under 2024 undertecknat branschens gemen
-
samma färdplan ”Färdplan för fossilfri konkurrenskraft: Bygg och
anläggningssektorn”. Instalcos klimatmål är baserade på branschens
färdplan och är förenliga med Parisavtalets begränsning av den
globala uppvärmningen till 1,5°C.
Från och med 2025 kommer Instalco att mäta och rapportera växt
-
husgasutsläpp och klimatpåverkan i Scope 1, 2 och 3 enligt GHG-
protokollet samt övrig ESG-data i enlighet med EU-direktivet CSRD
och svensk lagstiftning.
Hållbarhetsprogram
Instalco driver det koncerngemensamma hållbarhetsprogrammet
Hållbara Installationer, som fokuserar på tre områden inom ESG:
Hållbara installationer (E), Trygg och utvecklande arbetsmiljö (S) och
Moget ledarskap (G). Inom dessa områden nns elva hållbarhets-
KPI:er som årligen mäts och följs upp. Ambitionen är att varje dag
bidra till samhället genom klimatsmarta, energieektiva installatio
-
ner, vilket leder till lägre resursförbrukning och en mer hållbar planet.
Hållbart bidrag
Instalcos ambition är att varje dag bidra till en hållbar värld genom lokal närvaro samt tekniska
och energieektiva lösningar. Den gröna omställningen är en central del av Instalcos aärsmodell,
där installationer sker med fokus på en hållbar värld för nästa generation. Verksamheten bedrivs
ansvarsfullt och med en helhetssyn på ekonomiska, miljömässiga och sociala faktorer.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
49
Hållbarhetsrapport – Instalcos hållbarhetsarbete
Hållbarhetsklassat Instalcoprojekt
En viktig del av Instalcos hållbarhetsarbete är certieringssystemet
Hållbarhetsklassat Instalcoprojekt. Certieringen garanterar att
viktiga hållbarhetsaspekter beaktas under hela projektets genomför-
ande. Kriterierna omfattar arbetssäkerhet, transporter, klimatnytta,
återvinning, källsortering, samt service via hållbarhetsavtal. Leve-
rantörer förväntas underteckna en uppförandekod som behandlar
värderingsfrågor såsom likabehandling och anti-diskriminering.
Certieringen gäller projekt motsvarande minst 1 procent av dot
-
terbolagens omsättning eller en storlek på minst 1 miljon kronor och
kräver att samtliga kriterier uppfylls. Certieringen är en kvalitets-
stämpel för både projektet, kunden, Instalco och det utförande dot-
terbolaget med dess medarbetare.
Kriterier Hållbarhetsklassat Instalcoprojekt
Under 2024 har vi genomfört och certierat 476 (231)
Hållbarhetsklassade Instalcoprojekt. För att ett projekt
ska certieras krävs att projektet har uppfyllt följande sex kriterier:
1. En genomgång av Instalcos program
”Trygg medarbetare” har genomförts.
2. Leverantörerna har undertecknat
”Instalcos uppförandekod för leverantörer”.
3. Projektet bidrar till klimatnytta enligt Instalcos
uppsatta kriterier.
4. En leveransplan med transport- och
beställningsrutiner har upprättats.
5. Rutiner för källsortering av material och
avfallshantering har följts.
6. Kunden har erbjudits ett hållbarhetsavtal
efter projektets slut.
Exempel Hållbarhetsklassat Instalcoprojekt
Nihlén Elmontage har åt Stadsmiljöförvaltningen i Göteborgs stad utfört
byten av 300 gatubelysningsarmaturer. Bytet gjordes till nya armaturer med
LED och adaptiv styrning. Projektet medför en energibesparing på cirka 50
procent.
Dalab har i en nybyggnation av en Willys livsmedelsbutik installerat och
injusterat energieektiva ventilationsaggregat.
Norrtech VVS & Industri i Umeå utförde ett projekt som sparar 1 500
megawattimmar årligen åt bostadsrättsföreningen Biologigränd.
I Norrtechs projekt ingick bland annat byte från mekanisk frånluft till ett
modernt FX-system med luftåtervinning och spillvattenåtervinning via
bergvärmepumpar.
Teknisk Ventilasjon i Trondheim har i ett projekt vid World Seafood Center
vid Gardermoens ygplats projekterat och installerat ventilationsaggregat
och automationssystem. Projektet BREEAM-certierade enligt BREEAM-NOR
2016 vers 1.1 till nivån Excellent.
0
100
200
300
400
500
2423222120
24232221
KPI
Hållbarhetsklassat
Instalcoprojekt
UTFALL 2024
476
BESKRIVNING
Projekt som certifierats som
Hållbarhetsklassat Instalcoprojekt
Nyckeltalet har granskats av
bolagets revisorer enligt ISRS 4400.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
50
Hållbarhetsrapport – Instalcos hållbarhetsarbete
Under året har Instalco fortsatt förberedelserna inför rapportering
i enlighet med EU:s nya hållbarhetsdirektiv (CSRD). Styrelsen och
koncernledningen har fattat beslut om långsiktiga, medellångsiktiga
klimatmål och kortsiktiga hållbarhets-KPI:er. Från 2025 kommer
Instalco att mäta och rapportera växthusgasutsläpp enligt GHG-
protokollet (Scope 1, 2 och 3) samt annan relevant ESG-data i enlighet
med CSRD och svensk lagstiftning.
Hållbarhetsarbetet och förberedelserna bygger på intressentdialoger
och en dubbel väsentlighetsanalys, där både Instalcos påverkan på
omvärlden och hållbarhetsrelaterade nansiella risker och möjlighe
-
ter bedöms. Analysen hjälper Instalco att prioritera de mest betydel-
sefulla frågorna och stärka hållbarhetsstrategin.
Dubbel väsentlighetsanalys
Instalco har under året fortsatt uppdatera sin väsentlighetsanalys,
som utgör grunden för hållbarhetsredovisningen enligt CSRD.
I den dubbla väsentlighetsanalysen har Instalco genomfört intressent
-
dialoger med urval av bolagets viktigaste intressentgrupper; kunder
och leverantörer, kapitalmarknad samt dotterbolag och medarbe-
tare. Syftet är att skapa förståelse för intressenternas bedömning av
Instalcos existerande samt potentiella påverkan, risker och möjlighe-
ter som berör miljö, sociala frågor och styrning samt hur dessa kan
påverka oss. I arbetet identieras potentiella väsentliga hållbarhets-
frågor. I tillägg till löpande dialoger har intressentgrupperna genom
digitala enkäter fått validera hållbarhetsfrågorna genom att bedöma
faktisk/potentiell samt negativ/positiv påverkan och nansiella risker/
möjligheter. Instalco har även internt analyserat den egna kontexten
och verksamheten samt värdekedjan ur samma dubbla perspektiv.
Tröskelvärden har använts för att fastställa poängsättningen för
dubbel väsentlighetsbedömning. Sammantaget kommer det att leda
fram till ett aggregerat resultat av påverkan och nansiell väsentlighet
kategoriserat inom ESRS-standarderna.
Resultatet av den dubbla väsentlighetsanalysen för Instalco landade i
ett antal olika standarder inom E, S och G i CSRD. För dessa stan
-
darder har en gap-analys genomförts för att säkerställa efterlevnad,
inklusive beräkning av klimatpåverkan, analys av Scope 3-utsläpp och
utveckling av nya sociala KPI:er. Utöver det arbetar Instalco också
med att uppdatera och utveckla policyer och riskanalyser. Arbetet
leds av Instalcos CSRD-grupp i samarbete med interna grupper med
kompetens inom HR och inköp samt med externa experter.
Eftersom CO2e-utsläpp tidigare inte beräknats har detta varit den
mest tidskrävande delen av processen. En bakåträkning av Scope 1
och 2 har genomförts för att fastställa ett basår för klimatmålen, och
analysen av Scope 3 visar att den största påverkan sker inom katego
-
rierna 3.1 (Inköp av varor och tjänster) och 3.11 (Användning av sålda
produkter).
Utfallet av ovan aktiviteter kommer att presenteras i årsredovisning
-
en för 2025.
CSRD-processen
20252023 2024
BESIKTNING
NULÄGESANALYS INTRESSENTDIALOG
DUBBEL
VÄSENTLIGHETSANALYS
GAP-ANALYS
UPPDATERADE
HÅLLBARHETSMÅL
FÖRBEREDELSER FÖR
RAPPORTERING
DRIVA
FÖRÄNDRING
RAPPORTERING
TRANSPARENT
HÅLLBARHETS-
ARBETE
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
51
Hållbarhetsrapport – Instalcos hållbarhetsarbete
Samarbetsinitiativ
Universeum Wayout International Svenska Bussarna
Instalco och Universeum fortsätter sitt samarbete med fokus
på hållbar utveckling. Universeum är Sveriges nationella
vetenskapscenter i Göteborg och samarbetet syftar till kun-
skapsutveckling inom hållbarhetsområdet.
Samarbete med externa parter som Universeum är en viktig
del i Instalcos hållbarhetsarbete. Instalco fokuserar på att
samverka med organisationer och parter som bidrar till ett
bättre och mer hållbart samhälle. För koncernens del innebär
samarbetet med Universeum också att dotterbolagen får en
arena för relationsaktiviteter och möten med tydlig hållbar
-
hetskoppling.
Genom samarbetet stödjer Instalco Universeums uppdrag,
som bidrar till att stärka Sveriges kompetensförsörjning inom
naturvetenskap, teknik, ingenjörskap och matematik (STEM –
Science, Technology, Engineering och Mathematics) och skapa
handlingskompetens för hållbar utveckling.
Instalco och Wayout International bedriver ett samarbete för
att öka tillgången till rent vatten i utsatta områden i världen.
För många människor i världen är tjänligt dricksvatten en
bristvara. Wayout International producerar nyckelfärdiga mik
-
roreningsfabriker för lokal produktion och distribution av rent
dricksvatten. Anläggningarna distribueras till utsatta områden
i världen. Samarbetet möjliggör att Wayout International kan
fortsätta arbetet med utveckling, produktion och distribution
av mikroreningsfabriker till områden i världen med brist på
tjänligt dricksvatten.
Instalco har under de tre senaste åren stöttat organisationen
Svenska Bussarna i deras hjälpinsats i Ukraina. Projektet har
hjälpt många människor i nöd och ett land i behov av hjälp.
Svenska Bussarna är en ideell organisation vars huvudfokus
ligger i att samla in nansiella såväl som materiella donatio-
ner av fordon, sjukvårdsutrustning och andra förnödenheter
dit det behövs som mest i det krigshärjade Ukraina. Initiativet
startades av sju vänner från Stockholm, varav en av med-
grundarna är en av Instalcos medarbetare. Svenska Bussarna
samlar in och utför transporter av förnödenheter och sjuk-
vårdsutrustning. Organisationen har nära kontakt med lokala
hjälporganisationer och myndigheter för att säkerställa att
donationerna kommer dit de behövs som mest just då.
Under det gångna året har Instalco stöttat Svenska
Bussarna med arbetstid för den engagerade medarbetaren
och donationer av kontorsmaterial såsom datorer och telefo-
ner. Utöver detta har det även skett privata insamlingar inom
Instalcokoncernen.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
52
Hållbarhetsrapport – Instalcos hållbarhetsarbete
FN:s globala mål för hållbar utveckling
Agenda 2030 är den handlingsplan som världens länder enats om för att säkra frihet, välstånd och miljö
för framtida generationer. Planen är konkretiserad med 17 globala hållbarhetsmål som tillsammans och
som en helhet uttrycker ambitioner för en önskvärd utveckling. Alla aktörer i samhället har ett ansvar för
att målen ska uppnås till år 2030. Hållbarhetsmålen används som ramverk för nationella planer, interna-
tionella åtaganden och inom den privata sektorn. I Instalcos verksamhet anser vi att hållbarhetsmålen
5, 6, 7, 9, 11 och 17 är de mest väsentliga.
Exempel på lösningar från Instalco Exempel på lösningar från Instalco
Instalco och FN:s globala mål
Instalco är en värderingsstyrd koncern som
månar om alla anställdas lika rättigheter och
möjligheter. Vi bidrar till FN:s mål 5 genom
att alla medarbetare, oavsett kön, ålder,
etnicitet, sexuell läggning eller funktionshin
-
der, ges lika tillgång till utvecklingsmöjlig-
heter, bland annat genom vidareutbildning
eller lärlingsprogram.
I vår kärnverksamhet ingår att rena luft,
rena och hushålla med vatten samt att
minska energianvändningen. Genom våra
resursbesparande installationer bidrar
vi till FN:s mål 6 genom eektivisering av
vattenanvändning, säkrande av vattenför
-
sörjning, förbättrad avloppsrening och ökad
återanvändning.
Vår kärnverksamhet går ut på att installera
lösningar som renar luft, renar vatten och
sparar energi. Våra installationer bidrar till
FN:s mål 7 genom tillgång till elförsörjning
och modern energi, ökad andel förnyelsebar
energi samt delmål 7.3 om ökad förbätt
-
ringstakt av energieektivitet.
Genom projektering och installationer
bidrar vi till hållbara industrier, innovationer
och infrastruktur. Vi bidrar till FN:s mål 9
genom eektivare resurs användning och
förespråkande av miljö vänliga tekniker vid
installationer. Ett av våra teknikområden är
industri där vi fokuserar på hållbara tekniska
installationer för industrin.
Varje dag projekterar och installerar vi
system som renar luft och vatten och ökar
energibesparingen. Våra installationer och
tekniska lösningar bidrar till FN:s mål 11
om hållbara städer och samhällen. Genom
klimatsmarta och hållbara installationer
minskar viresursanvändningen i samhället.
Vi tror att förändring enklast uppnås om
vi sam arbetar, både internt och externt.
Genom partnerskap och samarbeten med
andra samhällsaktörer (FN:s mål 17) tror vi
därför att vi på bästa sätt kan bidra till FN:s
globala mål 5, 6, 7, 9, 11 och 17.
Instalcoskolan bedrivs som en intern skola i syfte
att stärka individuell utveckling och vidareutbilda
framtida ledare. Skolan bedrivs också för att
säkerställa att alla inom Instalco har rätt kompe
-
tens och förutsättningar för att kunna leverera i
sina respektive roller baserat på våra grundläg
-
gande värderingar. Inom Instalco bedrivs också
en omfattande lärlingsverksamhet.
Instalco erbjuder teknikkonsulttjänster som
exempelvis projektering genom dotter bolaget
Intec. Intec genomför projekteringsuppdrag för
installationsbranschen med målet att erbjuda
kunden de mest hållbara och energieektiva
tekniska lösningarna.
Via Instalcos dotterbolag installeras sedan de
föreslagna lösningarna. Inom disciplinen VS
installeras energioptimala anläggningar i form
av exempelvis bergvärme pumpar och spillvat
-
tenvärmeväxlare. Inom disciplinen el genomförs
energioptimeringar genom integrerad fastig
-
hetsautomation och solceller, liksom installation
av laddningsstolpar och laddningsstationer för
el- och hybridbilar. Inom disciplinen VS instal
-
leras exempelvis energibesparande kyl- och
ventilationssystem.
Instalcos eget certieringssystem Hållbarhets-
klassat Instalcoprojekt ger våra kunder incita
-
ment att välja lösningar som bidrar till klimat-
nytta. Certieringen är en kvalitetsstämpel såväl
för det utförda projektet som för det genomför
-
ande bolaget. Systemet har bland annat tagits
fram för att driva på hela branschen i arbetet att
göra miljövänliga och långsiktigt hållbara val vid
installationer.
Instalco är verksamt i städer och samhällen i
Sverige, Norge, Finland och Tyskland. Våra dot
-
terbolag arbetar i såväl renoveringsprojekt som i
nyproduktion och med service med målsättning
-
en att bidra till att fastigheter och anläggningar
blir säkra, motståndskraftiga, energi eektiva
och hållbara.
Vi samarbetar dagligen mellan dotterbolag,
såväl som med kunder och leverantörer, för
att bygga ett mer hållbart samhälle. Instalco är
medlemmar av byggbranschens forum för ökad
säkerhet på arbetsplatsen, Håll Nollan. Vi är
även medlemmar i FN:s Global Compact. Under
2024 har vi fortsatt våra externa samarbeten
med Universeum, Svenska Bussarna och Wayout
International.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
53
Hållbarhetsrapport – Miljömässigt ansvarstagande
Instalco är ett företag med starkt fokus på miljöansvar, där samtliga
medarbetare har en central roll i att integrera miljöhänsyn i den
dagliga verksamheten. Miljöarbetet är en naturlig del av hela koncer-
nens verksamhet – från val av produkter och leverantörer till inköp,
logistiköden och slutligen erbjudanden som omfattar installationer,
drift och service.
Ett aktivt och systematiskt miljöarbete är en avgörande faktor för
Instalcos långsiktiga tillväxt. Genom vårt kunderbjudande skapar vi de
största möjligheterna att bidra till en minskad klimat- och miljöpåver
-
kan.
Alla bolag inom Instalco ska prioritera materialval och arbetsmetoder
som minimerar påverkan på både den inre och den yttre miljön. Vi
ser också ett ökande intresse från kunder och samhälle för återbruk
av material, vilket skapar betydande möjligheter att genom våra lös
-
ningar stödja kundernas arbete för minskad klimatpåverkan. Instalco
ska:
Samarbeta med kunder och projektörer i syfte att minska negativ
miljöpåverkan.
Öka kunskapen hos alla anställda om miljöaspekter av vårt arbete.
Följa lagar och andra av koncernen denierade miljökrav.
Miljöcertieringssystem
Instalco är delaktigt i många projekt där fastigheter byggs för att
certieras enligt ertalet certieringssystem, såsom Miljöbyggnad,
BREEAM, LEED, Svanen, NollCO2 och WELL Building Standard. Det
certieringssystem som Instalco oftast arbetar med är det svenska
certieringssystemet Miljöbyggnad, som är skapat av Sweden Green
Building.
Miljöbyggnadscertiering innebär att miljöarbetet och byggnadens
miljöprestanda granskas av tredje part. De områden som bedöms i
Miljöbyggnad omfattar bland annat byggnadens energianvändning,
val av material och hur klimatet inomhus upplevs. Tack vare hållbara
installationer kan Instalco bidra till att byggnaden uppnår önskat
betyg för certieringen. Utöver energieektiva installationer hjälper
Instalco även till att samordna certieringar av byggnader och ser till
att alla krav uppfylls för att en byggnad ska nå önskat betyg och bli
certierad.
Instalco arbetar också ofta i projekt som ska certieras enligt BREEAM
(BRE Environmental Assessment Method), vilket är ett miljöcerti
-
eringssystem från Storbritannien, utvecklat och administrerat av
the Building Research Establishment (BRE). Sweden Green Building
Council har anpassat BREEAM till svenska förhållanden och Grønn
Byggallianse har anpassat BREEAM till norska förhållanden. Även här
är några av de områden som bedöms i certieringen starkt kopplade
till installationerna i byggnaden, och Instalco har stora möjligheter att
bidra till att byggnaderna uppfyller kriterierna i certieringssystemet.
Både den senaste versionen av BREEAM-SE och Miljöbyggnad har
anpassat kriterierna för att uppnå kraven för EU-taxonomin.
Miljøfyrtårn
I Norge arbetar Instalco enligt certierings- och miljömärknings
-
systemet Miljøfyrtårn, där de bolag som är certierade systematiskt
arbetar med miljö- och klimatredovisning för det egna bolaget och
dess värdekedja. Vid utgången av 2024 var nio av Instalcos dotter-
bolag certierade enligt Miljøfyrtårn. Målsättningen är att samtliga
Instalcobolag i Norge senast 2025 ska ha uppnått certiering.
Instalcos miljöansvar
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
54
Hållbarhetsrapport – Miljömässigt ansvarstagande
Utsläpp
Instalcos kärnverksamhet är att hjälpa sina kunder
att minska energiförbrukningen och miljöpåverkan
genom resurs- och energieektiva installationer.
Företaget arbetar också kontinuerligt för att
minska sin egen miljöpåverkan avseende bland
annat energiförbrukning, resor, inköp, avfallshan-
tering och hantering av farliga ämnen.
Instalcos mest betydande miljöaspekt bedöms
vara utsläpp av koldioxid. I december 2024 un
-
dertecknade Instalco och står bakom branschens
gemensamma färdplan ”Färdplan för fossilfri kon-
kurrenskraft: Bygg och anläggningssektorn”. Sam-
tidigt oentliggjorde Instalco långsiktiga klimatmål
som är baserade på branschens färdplan och är
förenliga med Parisavtalets begränsning av den
globala uppvärmningen till 1,5°C.
Instalcos beslutade klimatmål lyder:
Långsiktigt: Nettonollutsläpp av växthusgaser i
hela värdekedjan till år 2045.
Medellångsiktigt: Minska utsläppsintensiteten av
växthusgaser i Scope 1 och 2 med 50 procent till
2030, med 2020 som basår.
För att etablera ett basår och följa upp de nya
klimatmålen har Instalco för verksamhetsåret
2020 genomfört en beräkning av sin klimatpåver
-
kan enligt GHG-protokollet, för Scope 1 och 2 med
ambition att på sikt utöka till Scope 3. Mätningen
omfattade ett representativt urval av 42 dotterbo-
lag som motsvarade 33% av Instalcos omsättning
under året, och extrapolerades till uppskattad
total klimatpåverkan för hela koncernen.
Samma bakåtmätning har även gjorts för verksam
-
hetsåren 2021 till 2024. vilket redovisas i tabellen
till höger.
I urvalet har hänsyn tagits till bolagens storlek,
land och disciplin. Utfallet på utsläppsintensitet
är i linje med andra stora aktörer i branschen. Att
klimatintensiteten minskat under 2024 jämfört
med 2023, trots minskad omsättning, beror främst
på ett framgångsrikt arbete kring ökad andel
ursprungsmärkt el och minskad bilkörning med
bensin och diesel i koncernen.
Från och med 2025 kommer Instalco att mäta och
rapportera växthusgasutsläpp även för relevanta
delar av Scope 3 enligt GHG-protokollet för hela
koncernen samt rapportera övrig väsentlig ESG-
data i enlighet med EU-direktivet CSRD och svensk
lagstiftning.
Företaget vidtar kontinuerligt åtgärder för att
minska koldioxidutsläppen, bland annat genom
att öka andelen el- och laddhybridbilar i bilparken,
införa leveransplaner och använda så kallade
transporthubbar för att koordinera transporter till
byggarbetsplatser.
Företaget har en stor bilotta som, tillsammans
med inköp av material och produkter, ger upphov
till koldioxidutsläpp vid tillverkning och transport.
Ett prioriterat område är därför en översyn av
koncernens bilar och deras användning. Bilpar
-
ken eektiviseras successivt i syfte att minska
drivmedelsrelaterade utsläpp av koldioxid på årlig
basis. Den totala andelen el- och laddhybridbilar i
koncernen var vid slutet av 2024 40 (37) procent.
Scope 1 / Scope 2
för 2024
Växthusgasutsläpp, ton CO
2
e, marknadsbaserat
År Scope 1 Scope 2 Totalt
Utsläppsintensitet
(CO
2
E/MSEK)
2020
6 527 1 317 7 844 1,10
2021
8 385 1 751 10 137 1,14
2022
9 676 2 484 12 159 1,01
2023
10 854 3 243 14 097 0,99
2024
10 204 2 823 13 027 0,95
0
10
20
30
40
50
242322
%
KPI
El- och
laddhybridfordon
UTFALL 2024
40%
BESKRIVNING
El- och laddhybrid fordon i
koncernens bilflotta
Nyckeltalet har granskats av bolagets revisorer
enligt ISRS 4400.
Instalcos utsläppsberäkningar följer Greenhouse Gas Protocols (GHG Protokollets) anvisningar och metodik.
Extrapolerad data för 2020-2024 utifrån ett representativt urval av dotterbolag, se löptext för mer information om metodik.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
55
Hållbarhetsrapport – Miljömässigt ansvarstagande
Inköp och materialval
Instalcomodellen är utformad för att kombinera fördelarna med stark
lokal förankring och gemensamma centrala funktioner. Instalcos in-
köpsarbete bygger på denna decentraliserade struktur, där kärnverk-
samheten bedrivs inom respektive dotterbolag i nära samarbete med
kunderna och med stöd av en liten central organisation.
Ur ett hållbarhetsperspektiv innebär modellen bland annat att de
operativt verksamma dotterbolagen aktivt arbetar med eektiv och
klimatsmart logistik för persontransporter och materialleveranser i
sin produktion.
Vidare tar dotterbolagen, i samråd med kunder, fram produktval
och arbetsmetoder som ger energieektivare och mer klimatsmarta
lösningar ur ett livscykelperspektiv för både produkter och fastighe
-
ter. Samtidigt sker produktionen kostnadseektivt, ergonomiskt och
säkert. Den gröna omställningen, i kombination med en trygg och
hälsosam produktionsprocess, är en naturlig del av Instalcos mark-
nadserbjudande. Koncernen arbetar kontinuerligt med att hjälpa sina
kunder att minska sin miljöpåverkan genom lägre energiförbrukning
och förbättrad energieektivisering, samtidigt som fokus ligger på att
skydda och främja sina medarbetares liv och hälsa för att behålla en
attraktiv och frisk arbetskraft.
Inköp av material och tjänster utgör en central del för Instalco att
uppnå de högt ställda ambitionerna avseende hållbarhet i erbju
-
dandet. Instalcos utvalda prioriterade leverantörer benner sig i
utvecklingens framkant med starka positioner i det ekonomiska
nätverket och bedriver samtidigt ett framgångsrikt hållbarhetsarbete.
I samråd med dessa leverantörer utvecklar Instalco, inom ramen för
det strategiska och operativa inköpsarbetet, lösningar för kunderna
som innefattar rätt produktval för energieektivare lösningar och en
minskning av produktionslogistikens klimatpåverkande eekter. För
att säkra leveranser och långsiktiga samarbeten med dessa nyckel
-
leverantörer formaliserar Instalco relationerna genom ramavtal och
förpliktande åtaganden i koncernens uppförandekod.
Instalco strävar kontinuerligt efter att lyfta fram det egna certierings
-
systemet Hållbarhetsklassat Instalcoprojekt där hållbarhetsarbete
särskilt förverkligas.
För att underlätta för dotterbolagen att utveckla klimatsmarta lös
-
ningar med rätt produktval och i förlängningen kunna guida kunder
och beställare, krävs ett kontinuerligt öde av produktspecik infor-
mation. EU-taxonomin, som klassicerar ett ertal produktgrupper
relevanta för Instalco, samt den ökande användningen av miljövaru-
deklarationer (EPD) för installationsprodukter, är därför väsentliga.
Dessa regelverk bidrar till att påskynda omställningen till en högre
andel hållbara produkter i installationsprojekt.
Under 2024 har arbetet med taxonomi och EPD inklusive samarbeten
med leverantörer och Installatörsföretagen (IN) utvecklats vidare. I
samband med anpassning av EU-lagstiftning CSRD och CSDDD utför
Instalco även en omfattande översyn av era hållbarhetsrelaterade
dokument, inklusive uppförandekoden för leverantörer där en ny
version kommer att introduceras under 2025.
Transporter
Instalcos verksamhet kräver omfattande transportöden. Koncernen
samarbetar därför med företag som erbjuder eektiva och miljö
-
medvetna logistiklösningar. Instalco minskar också miljöpåverkan
genom eektiv planering och utförande av intern logistik. Ett krav
för att certiera projekt som Hållbarhetsklassat Instalcoprojekt är att
en leveransplan utformas innan projektstart, med målsättning att
minimera materielleveranserna i projektet.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
56
Hållbarhetsrapport – Miljömässigt ansvarstagande
Instalco omfattas, utöver den lagstadgade hållbarhetsrapporteringen,
även av att redovisa enligt EU:s taxonomi, ett klassiceringssystem
för att identiera hållbara ekonomiska aktiviteter. Syftet är att hjälpa
investerare att identiera, klassicera och jämföra hållbara investe-
ringar. Det är också ett viktigt verktyg för att uppnå EU:s miljömål och
Parisavtalet. Det ställs högre krav kring hållbarhetsrapportering för
varje år. EU driver aktivt arbetet mot en mer hållbar värld, i strävan
efter minskad klimatpåverkan och anpassning till klimatförändring-
arna. Utöver EU:s taxonomi har EU även infört nya direktiv för ener-
giprestanda (EPBD) och energieektiviseringsdirektivet (EED), som
ligger nära Instalcos verksamhet. Ytterligare krav från EU gällande
hållbarhetsrapportering (CSRD) håller på att införas.
Instalco ser positivt på dessa drivkrafter och verktyg som ökar ambi
-
tionen och arbetet för att uppnå EU:s miljömål samt att det skapar
ytterligare aärsmöjligheter genom vårt erbjudande av resursbe-
sparande och energieektiva installationer. De krav som ställs på
redovisningen ger möjligheter att belysa det hållbarhetsarbete vi
bedriver och fungerar som stöd i beslutsfattande för oss, våra kunder
och våra investerare.
Instalco har sedan 2021 redovisat taxonomivärden för verksamheten.
Instalco följer löpande de revideringar och uppdateringar som EU gör
i taxonomins ramverk vilket kan påverka hur och i vilken omfattning
Instalco ska redovisa. Revideringar, uppdateringar och tillägg har
sedan rapporteringsåret 2022 inte förändrats i en utsträckning som
påverkar Instalco.
Tolkning av vilka aktiviteter som är relevanta för Instalco, hur skriv
-
ningar i dessa aktiviteter ska tolkas, samt hur taxonomivärden ska
räknas fram har gjorts genom interna arbetsgrupper och bransch-
gemensamma arbetsgrupper vilka har koordinerats av Installatörs-
företagen (IN). Flertalet kategorier styrs av specika produktval i
avgränsade produktkategorier (exempelvis energieektiva ljuskällor),
och andra är mer generella i form av typer av installationsprojekt
(exempelvis solcellsystem). Informationen per aktivitet i taxonomin
är inte alltid tydlig, komplett och uttömmande vilket lämnar stort
utrymme för tolkning. Tolkningsutrymmet i kombination med att
taxonomin är under kontinuerlig revidering från EU gör att Instalcos
siror kan komma att förändras signikant uppåt och nedåt under
de kommande åren, även om den underliggande verksamheten inte
förändrats.
Under verksamhetsåret 2024 har Instalco ökad aktivitet inom ett
antal områden som omfattas av taxonomin, främst automation
(kapitel 7.5 i taxonomin) från det nyligen uppstartade aärsom
-
rådet Inmatiq och från tekniker från förnybar energi (kapitel 7.6 i
taxonomin) drivet av marknadsefterfrågan. Ökningarna inom dessa
områden är dock sett till Instalcos totala verksamhet relativt små i
nuläget och får ingen omfattande påverkan på de slutgiltiga taxono-
mivärdena.
Taxonomi
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
57
Hållbarhetsrapport – Miljömässigt ansvarstagande
Andel miljömässigt hållbara
verksamheter som är
förenliga med taxonomin
Andel verksamheter som
omfattas av taxonomin
Andel ekonomiska
verksamheter som inte
omfattas av taxonomin
Totalt MSEK % MSEK % MSEK % MSEK
Nettoomsättning 13 690 6,0 823 6,3 866 93,7 12 825
Driftskostnader (Opex) 368 2,6 9,4 2,7 9,9 97,3 357
Kapitalutgifter (Capex) 412 11,4 47 12,0 49,4 88,0 363
Fullständiga taxonomitabeller återfinns på sidorna 59-61.
Omsättning
Instalco har sammanställt omsättning för koncernen enligt
reglerna om taxonomi. För respektive aktivitet som selekterats
redovisas omsättningen för både verksamheter som omfattas
av och som är förenliga med taxonomiförordningen. För att
välja ut de aktiviteter inom Taxonomin som Instalco redovisar
har NACE-koderna nyttjats. Instalcos huvudsakliga verksamhe-
ter kan kopplas till NACE-koderna F43 (Specialiserad bygg- och
anläggningsverksamhet) och M71 (Verksamheter inom teknik och
vetenskap). För beloppet avseende verksamheter som omfattas
av taxonomiförordningen gäller att i täljaren ingår den omsätt-
ning som kan klassas in i någon av de utvalda aktiviteterna och i
nämnaren ingår företagets hela omsättning. För beloppet avse-
ende verksamheter som är förenliga med taxonomiförordningen
gäller att i täljaren ingår den utvalda omsättning som uppfyller
de kriterier som är listade för respektive aktivitet och i nämnaren
ingår företagets hela omsättning.
Driftskostnader (Opex)
Berörda löpande kostnader avser taxonomiförenliga tillgångar och
ekonomiska verksamheter som genererar omsättning, och inkluderar
alla direkta utvecklingskostnader för att driva tillgången som kunnat
urskiljas från övriga. Lönekostnader för anställda som utför repara-
tioner, underhåll och service på berörda anläggningstillgångar ingår
inte. Beloppet i nämnaren inkluderar koncernens totala kortfris-
tiga leasingavtal (enligt IFRS 16) samt övriga material och tjänster i
samband med drift och underhåll. Fördelningen av taxonomifören-
liga driftsutgifter (täljare) fastställs baserat på den externa omsätt-
ning som genererats. Berörda driftskostnader har främst fördelats
i proportion till de taxonomiförenliga driftskostnaderna. Instalcos
aärsmodell är lättillgänglig och kräver inte storskalighet i driftskost-
nader för att klara EU:s taxonomi. Utgifterna fördelas jämnt utifrån
omsättning mellan de utvalda aktiviteterna.
Kapitalutgifter (Capex)
Berörda kapitalutgifter avser taxonomiförenliga tillgångar och
ekonomiska verksamheter som genererar omsättning, projekt
där omsättning förväntas inom de kommande åren, eller verk-
samhet som begränsar eller anpassar klimatförändringarna
genom att reducera utsläppen av växthusgaser. Nämnaren är
koncernens totala investeringar under 2024 som de redovisas
i tilläggen. Instalcos investeringar avser främst förvärv av bolag
vilka ej är taxonomiförenliga. Berörda kapitalutgifter har fördelats
i proportion till de taxonomiförenliga investeringarna. Instalcos
aärsmodell är lättillgänglig och kräver inte storskalighet i inves-
teringar för att klara EU:s taxonomi. Utgifterna fördelas jämnt
utifrån omsättning mellan de utvalda aktiviteterna.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
58
Hållbarhetsrapport – Miljömässigt ansvarstagande
Taxonomiförenliga verksamheter
Nedan följer en lista på de aktiviteter som Instalco
inkluderat i beräkningsunderlaget för taxonomi
samt en kort beskrivning om avgränsningar och
tillvägagångssätt:
7.3 Installation, underhåll och reparation av energi
-
eektiv utrustning Inkluderar för Instalco ener-
gieektiva ljuskällor (enligt EU-standard energi-
klassade ljuskällor, ej armaturer eller ljuskällor
integrerade i armaturer), luftkonditionerings-
system (enligt EU-standard energiklassade
aggregat för bostäder), vattenuppvärmnings-
system (enligt EU-standard energiklassade
varmvattenberedare och ackumulatortankar, ej
kringutrustning), köks- och badrumsblandare.
Beräkningar baseras på omsättning relate-
rad till installation av enskilda inkluderade
produkter. Produkter inom kategori ljuskällor,
luftkonditioneringssystem och vattenuppvärm-
ningssystem som ej är energiklassade enligt
EU-standard har ej inkluderats i underlaget.
7.4 Installation, underhåll och reparation av
laddstationer för elfordon i byggnader (och
parkeringsplatser i anslutning till byggnader).
Inkluderar för Instalco alla projekt och delar
i projekt där installation av laddboxar för
elfordon genomförts. Beräkningar baseras på
omsättning relaterad till laddboxar och alla för
dessa möjliggörande material och tjänster.
7.5 Installation, underhåll och reparation av instru
-
ment och anordningar för mätning, reglering
och kontroll av byggnaders energiprestanda
Inkluderar för Instalco alla projekt och delar
av projekt som berör automation, mätning,
reglering och kontroll av energipåverkande
utrustning. Beräkning baseras på omsättning
relaterad till alla relevanta produkter och tjäns-
ter kopplade till nämnda kategorier.
7.6 Installation, underhåll och reparation av tekni
-
ker för förnybar energi Inkluderar för Instalco
alla projekt och delar i projekt där installation
av solcellssystem, solcellspaneler, energilag-
ring och värmepumpar genomförts. Beräk-
ningar baseras på omsättning relaterad till alla
relevanta produkter från nämnda kategorier
och alla för dessa möjliggörande material och
tjänster.
9.3 Yrkestjänster i samband med byggnaders
energiprestanda Inkluderar för Instalco all
omsättning av konsulttjänster för projekt direkt
relaterade till byggnaders energiprestanda
(exempelvis energikonsultation, energisimu
-
leringar, energimätningar). Övrig teknisk kon-
sultation med indirekt koppling till byggnaders
energiprestanda har ej inkluderats.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
59
Hållbarhetsrapport – Miljömässigt ansvarstagande
Taxonomitabeller
Omsättning Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka betydande
skada
Ekonomiska verksamheter
Kod
Absolut omsättning
Andel av omsättningen
Begränsning av
klimatförändringar
Anpassning till
klimatförändringar
Vatten och marina resurser
Cirkulär ekonomi
Föroreningar
Biologisk mångfald och
ekosystem
Begränsning av
klimatförändringar
Anpassning till
klimatförändringar
Vatten och marina resurser
Cirkulär ekonomi
Föroreningar
Biologisk mångfald och
ekosystem
Minimiskyddsåtgärder
Taxonomi-
förenlig andel
av omsättning
-
en, 2024
Taxonomi-
förenlig
andel av
omsättningen,
2023
Kategori (möj
-
liggörande
verksamhet
eller)
Kategori
(omställnings
-
verksamhet)
MSEK %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej % % Möjlig görande Om ställning
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Installation, underhåll och reparation av energieffektiv utrustning 7.3 82 0,6% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - Ja - - Ja - Ja 0,6% 0,7% Ja
Installation, underhåll och reparation av laddstationer för elfordon i byggnader (och
parkeringsplatser i anslutning till byggnader) 7.4 59 0,4% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - Ja - - - - Ja 0,4% 0,5% Ja
Installation, underhåll och reparation av instrument och anordningar för mätning,
reglering och kontroll av byggnaders energiprestanda 7.5 420 3,1% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - Ja - - - - Ja 3,1% 2,9% Ja
Installation, underhåll och reparation av tekniker för förnybar energi 7.6 239 1,7% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - Ja - - - - Ja 1,7% 1,4% Ja
Yrkestjänster i samband med byggnaders energiprestanda 9.3 23 0,2% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - Ja - - - - Ja 0,2% 0,1% Ja
De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheternas omsättning (A.1) 823 6,0%
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
Installation, underhåll och reparation av energieffektiv utrustning 7.3 39 0,3%
Installation, underhåll och reparation av tekniker för förnybar energi 7.6 3 0,0%
Omsättning hos de verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2) 42 0,3%
Totalt (A.1 + A.2) 866 6,3%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättningen hos verksamheter som inte omfattas av taxonomin (B) 12 825 93,7%
Totalt (A + B) 13 690 100,0%
J – Ja, verksamheten omfattas av och är förenlig med taxonomin för det relevanta miljömålet
N – Nej, verksamheten omfattas av men är inte förenlig med taxonomin för det relevanta miljömålet
N/EL – Omfattas ej, verksamheten omfattas inte taxonomin för det relevanta miljömålet
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
60
Hållbarhetsrapport – Miljömässigt ansvarstagande
Driftsutgifter Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka betydande
skada
Ekonomiska verksamheter
Kod/koder
Absoluta driftsutgifter
Andel av driftsutgifter
Begränsning av
klimatförändringar
Anpassning till
klimatförändringar
Vatten och marina resurser
Cirkulär ekonomi
Föroreningar
Biologisk mångfald och
ekosystem
Begränsning av
klimatförändringar
Anpassning till
klimatförändringar
Vatten och marina resurser
Cirkulär ekonomi
Föroreningar
Biologisk mångfald och
ekosystem
Minimiskyddsåtgärder
Taxonomi-
förenlig
andel av drifts-
utgifterna,
2024
Taxonomi-
förenlig
andel av drifts-
utgifterna,
2023
Kategori (möj
-
liggörande
verksamhet
eller)
Kategori
(omställnings
-
verksamhet)
MSEK %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej % % Möjlig görande Om ställning
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Installation, underhåll och reparation av energieffektiv utrustning 7.3 0,9 0,3% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - Ja - - Ja - Ja 0,3% 0,2% Ja
Installation, underhåll och reparation av laddstationer för elfordon i byggnader (och
parkeringsplatser i anslutning till byggnader) 7.4 0,7 0,2% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - Ja - - - - Ja 0,2% 0,1% Ja
Installation, underhåll och reparation av instrument och anordningar för mätning,
reglering och kontroll av byggnaders energiprestanda 7.5 4,8 1,3% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - Ja - - - - Ja 1,3% 0,8% Ja
Installation, underhåll och reparation av tekniker för förnybar energi 7.6 2,7 0,7% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - Ja - - - - Ja 0,7% 0,4% Ja
Yrkestjänster i samband med byggnaders energiprestanda 9.3 0,3 0,1% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - Ja - - - - Ja 0,1% 0,0% Ja
De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheternas driftsutgifter (A.1) 9,4 2,6%
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
Installation, underhåll och reparation av energieffektiv utrustning 7.3 0,4 0,1%
Installation, underhåll och reparation av tekniker för förnybar energi 7.6 0,0 0,0%
Driftsutgifter hos de verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2) 0,5 0,1%
Totalt (A.1 + A.2) 9,9 2,7%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Driftsutgifter hos verksamheter som inte omfattas av taxonomin (B) 357 97,3%
Totalt (A + B) 367 100,0%
J – Ja, verksamheten omfattas av och är förenlig med taxonomin för det relevanta miljömålet
N – Nej, verksamheten omfattas av men är inte förenlig med taxonomin för det relevanta miljömålet
N/EL – Omfattas ej, verksamheten omfattas inte taxonomin för det relevanta miljömålet
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
61
Hållbarhetsrapport – Miljömässigt ansvarstagande
Kapitalutgifter Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka betydande
skada
Ekonomiska verksamheter
Kod/koder
Absoluta kapitalutgifter
Andel av kapitalutgifter
Begränsning av
klimatförändringar
Anpassning till
klimatförändringar
Vatten och marina resurser
Cirkulär ekonomi
Föroreningar
Biologisk mångfald och
ekosystem
Begränsning av
klimatförändringar
Anpassning till
klimatförändringar
Vatten och marina resurser
Cirkulär ekonomi
Föroreningar
Biologisk mångfald och
ekosystem
Minimiskyddsåtgärder
Taxonomi-
förenlig andel
av kapital-
utgifterna,
2024
Taxonomi-
förenlig andel
av kapital-
utgifterna,
2023
Kategori
(möjliggöran-
de verksamhet
eller)
Kategori
(omställnings-
verksamhet)
MSEK %
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL
J; N;
N/EL Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej Ja/Nej % % Möjlig görande Om ställning
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Installation, underhåll och reparation av energieffektiv utrustning 7.3 4,7 1,1% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - Ja - - Ja - Ja 1,1% 0,6% Ja
Installation, underhåll och reparation av laddstationer för elfordon i byggnader (och
parkeringsplatser i anslutning till byggnader) 7.4 3,4 0,8% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - Ja - - - - Ja 0,8% 0,5% Ja
Installation, underhåll och reparation av instrument och anordningar för mätning,
reglering och kontroll av byggnaders energiprestanda 7.5 24,0 5,8% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - Ja - - - - Ja 5,8% 2,5% Ja
Installation, underhåll och reparation av tekniker för förnybar energi 7.6 13,6 3,3% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - Ja - - - - Ja 3,3% 1,2% Ja
Yrkestjänster i samband med byggnaders energiprestanda 9.3 1,3 0,3% J N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL - Ja - - - - Ja 0,3% 0,1% Ja
De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheternas kapitalutgifter (A.1) 47,0 11,4%
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
Installation, underhåll och reparation av energieffektiv utrustning 7.3 2,2 0,5%
Installation, underhåll och reparation av tekniker för förnybar energi 7.6 0,2 0,0%
Kapitalutgifter hos de verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2) 2,4 0,6%
Totalt (A.1 + A.2) 49,4 12,0%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter hos verksamheter som inte omfattas av taxonomin (B) 363 88,0%
Totalt (A + B) 412 100,0%
J – Ja, verksamheten omfattas av och är förenlig med taxonomin för det relevanta miljömålet
N – Nej, verksamheten omfattas av men är inte förenlig med taxonomin för det relevanta miljömålet
N/EL – Omfattas ej, verksamheten omfattas inte taxonomin för det relevanta miljömålet
Kärnenergi- och fossilgasrelaterade verksamheter
Kärnenergirelaterade verksamheter
1.
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demonstration och utbyggnad av innovativa
elproduktionsanläggningar som producerar energi från kärnenergiprocesser med minimalt avfall från bränslecykeln. NEJ
2.
Företaget utför, finansierar eller är exponerat för uppförande och säker drift av nya kärntekniska anläggningar för produktion
av el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion, samt för säkerhets-
uppgraderingar av dessa, med hjälp av bästa tillgängliga teknik. NEJ
3.
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga kärntekniska anläggningar som producerar el eller
processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion från kärnenergi, samt säkerhets-
uppgraderingar av dessa. NEJ
Fossilgasrelaterade verksamheter
4.
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av elproduktionsanläggningar som producerar el med
hjälp av fossila gasformiga bränslen. NEJ
5.
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av anläggningar för kombinerad produktion
av värme/kyla och el med hjälp av fossila gasformiga bränslen. NEJ
6.
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av värmeproduktionsanläggningar som
producerar värme/kyla med hjälp av fossila gasformiga bränslen. NEJ
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
62
Hållbarhetsrapport – Socialt ansvarstagande
En jämställd och inkluderande arbetsplats
Instalco strävar efter att rekrytera medarbetare
från olika samhällsgrupper. Företaget ska erbjuda
alla, oavsett kön, ålder, etnicitet, religion eller
annan trosuppfattning, och sexuell läggning,
samma möjligheter till karriär- och kompetens-
utveckling. Instalcos medarbetare ska respektera
FN:s deklaration om mänskliga rättigheter och följa
internationella överenskommelser på området.
Företaget arbetar aktivt för att ingen anställd eller
arbetssökande ska utsättas för diskriminering.
Instalco tolererar aldrig kränkande beteende eller
bemötande, såsom respektlöshet eller sexuella
trakasserier. Uppföljning av dessa frågor sker
bland annat genom den årliga medarbetarunder
-
sökningen som distribueras till samtliga anställda
inom koncernen. 2024 års undersökning hade en
svarsfrekvens på 65 (69) procent. Bland de som
svarade utgjorde 58 procent montörer och 42
procent tjänstemän.
2024 var andra året för Instalco, inom ramen för
hållbarhetsområdet Trivsel, hälsa och trygghet, att
mäta medarbetarnöjdhet enligt standarden Em
-
ployee Net Promoter Score (eNPS). Utfallet uppvi-
sade en förbättring med utfallet 31 på koncernnivå,
att jämföra med första årets mätning 2023 som
landade på 30. Varje dotterbolag mottar även en
rapport på sitt avgränsade utfall. Skalan för eNPS
sträcker sig från –100 till +100, där ett resultat
över 20 brukar anses vara mycket bra. Resultaten
från medarbetarundersökningen används för att
identiera förbättringsområden och genomföra
åtgärder, där vd för respektive dotterbolag har det
övergripande ansvaret.
Mångfald och jämställdhet är en integrerad del
av det dagliga arbetet och prioriteras särskilt vid
rekrytering, kompetensutveckling och lönesätt
-
ning. Eftersom Instalco är verksamt i en traditio-
nellt mansdominerad bransch är vår ambition att
öka representationen av kvinnor och mångfald
i vår verksamhet. Insatser inom området drivs i
koncernens dotterbolag samt genom samarbeten
med externa parter som skolor, arbetsgivarorga-
nisationer och yrkesnämnder. 2024 var andelen
kvinnor i Instalco 7 (7) procent. 8 (8) dotterbolag
hade kvinnliga vd:ar vid årets slut.
Mångfald främjar inkludering, innovation och
kreativitet. När olika perspektiv och erfarenheter
möts leder det till bättre beslut och mer övergri
-
pande lösningar. Mångfald bidrar till att skapa en
rättvisare miljö där alla har möjlighet att vara med
och bli värderade lika.
Instalcos sociala ansvar
GENOMSNITTLIGT ANTAL MEDARBETARE
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
6 000
7 000
8 000
20242023202220212020
0
1,000
2,000
3,000
4,000
5,000
6,000
7,000
8,000
20242023202220212020
AVERAGE NUMBER OF EMPLOYEES
Instalco ska erbjuda en trygg, säker och hälsosam arbetsmiljö fri från droger och
risker för ohälsa eller olycksfall. Att arbeta inom Instalco ska vara utvecklande och
bidra till att stärka medarbetarnas kompetens. Medarbetarna ska få möjlighet att
växa genom arbetsuppgifter och utbildning som ger både utmaning och stimulans.
KPI
Medarbetarnöjdhet
UTFALL 2024
31 (eNPS)
BESKRIVNING
Medarbetare som är nöjda med
sin arbetssituation som helhet
(eNPS)
Genomsnittligt antal medarbetare
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
63
Hållbarhetsrapport – Socialt ansvarstagande
Utvecklingsmöjligheter
Instalco eftersträvar att vara en attraktiv arbetsgivare som erbjuder
intressanta arbetsuppgifter, möjlighet till inytande och utvecklings-
möjligheter på individnivå. Klimatet på arbetsplatsen ska vara öppet
och stimulera till kreativitet, nytänkande och vara i linje med Instalcos
värderingar. Vidareutbildning och utveckling är också centralt, liksom
kompetensutbyte i syfte att sprida best practice i hela organisationen.
Instalco-Klubben
Med syftet att stimulera och premiera aktiviteter som skapar social
gemenskap och hälsa för medarbetarna inom koncernen nns
Instalco-Klubben, en intern personalfond för personaldrivna aktivite-
ter. Genom Instalco-Klubben kan medarbetarna ansöka om medel för
aktiviteter som bidrar till social samhörighet och en hälsosam livsstil.
Aktivitet bestäms av den eller de som söker anslag från fonden. Det
som uppmuntras och beviljas av Instalco-Klubben ska initieras och
genomföras av medarbetarna och alla i respektive dotterbolag ska ha
möjlighet att delta.
Under 2024 inkom 80 (80) ansökningar, varav samtliga beviljades.
Totalt deltog cirka 1 200 (1 450) medarbetare i klubbens aktiviteter
under året. Ett av många uppskattade inslag var Holmenkollensta
-
fetten där era av de norska dotterbolagen deltog och skapade en
stark teamkänsla. Instalco-Klubben fortsätter att bidra till en positiv
arbetsmiljö genom att ge medarbetarna möjlighet att mötas, umgås
och utveckla en starkare sammanhållning.
0
20
40
60
80
2423222120
24232221
%
KPI
Utvecklingsmöjligheter
UTFALL 2024
69%
BESKRIVNING
Medarbetare som
upplever att de erbjudits
utvecklingsmöjligheter
0
100
200
300
400
KPI
Lärlingar
UTFALL 2024
358
BESKRIVNING
Lärlingar i koncernen
Nyckeltalet har granskats av bolagets revisorer
enligt ISRS 4400.
Lärlingsverksamheten
Som en ledande aktör i installationsbranschen har Instalco ett
stort samhällsansvar, vilket också är ett av bolagets hållbar-
hetsmål. Koncernen mäter prestationen inom detta område
genom antalet lärlingar i Instalcos branschunika lärlingspro-
gram. Lärlingsprogram är en viktig del av Instalcos bentliga
verksamhet men också ett sätt att trygga den långsiktiga
försörjningen av skickliga medarbetare. Instalco strävar efter
att upprätthålla ett nära samarbete med gymnasier och yr-
kesutbildningar för att säkerställa att eleverna får utbildning
i relevanta ämnesområden och den senaste tekniken och
samtidigt får möjlighet till praktik ute i verkligheten. Under
2024 var antalet 358 (380).
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
64
Hållbarhetsrapport – Socialt ansvarstagande
Trivsel, gemenskap och hälsa i fokus
För Instalco är hållbarhet en central del i aärsmodellen, både
miljömässig hållbarhet och social hållbarhet. En viktig del av detta
arbete är att främja kulturbyggande, gemenskap och välben-
nande. Företaget strävar efter att alla medarbetare ska trivas på
arbetsplatsen och må bra, både fysiskt och psykiskt.
Under 2024 har Instalco utvecklat den gemensamma träningsmöj
-
ligheten anpassad till den decentraliserade verksamhetsmodellen
– Instalcoträningen. Då Instalco under 2024 rade sitt tioårsju-
bileum utvecklades möjligheterna i träningsmodellen, nu kallad
10-årsträningen. Samtliga medarbetare i koncernen bjöds in till
ett digitalt träningsprogram där de kunde promenera, jogga eller
springa tillsammans via en app, oavsett var de befann sig. Initiativet
var ett annorlunda sätt att erbjuda motion och samtidigt stärka
banden mellan kollegor, från koncern-vd till medarbetare. Det har
också varit möjligt att delta i träningspass i form av bland annat
styrketräning, yoga, rörlighetsträning, tabata och mindfulness-pass.
Syftet har varit att bygga hälsa, välbennande och gemenskap i hela
koncernen.
Personalomsättning
På Instalco är medarbetare den viktigaste resursen, och därför
arbetar koncernen aktivt för att skapa en arbetsmiljö där vår perso
-
nal trivs, utvecklas och vill stanna kvar. Vi strävar efter att upp-
rätthålla en låg och stabil personalomsättning genom att erbjuda
möjligheter till kompetensutveckling, tydliga karriärvägar och en
positiv företagskultur. När nya medarbetare anställs, bidrar de med
nya perspektiv och idéer som hjälper oss att fortsätta växa och ut-
vecklas. Instalcos mål är att balansera stabilitet med förnyelse, med
fokus på att bygga långsiktiga relationer och skapa en arbetsplats
där människor känner sig uppskattade och motiverade.
0
5
10
15
20
2423222120
24232221
%
KPI
Personalomsättning
UTFALL 2024
15,3%
BESKRIVNING
Avslutade anställningar
bland egen personal
Trygg medarbetare
Arbetsmiljöfrågor är en integrerad del av Instalcos verksamhet,
och koncernen arbetar medvetet och systematiskt för att säker-
ställa en god fysisk och psykosocial arbetsmiljö. Den övergri-
pande målsättningen är att skapa en trygg, säker och hälsosam
arbetsplats som främjar både medarbetarnas och företagets
utveckling. Arbetsmiljöfrågor ska vara naturliga att ta upp och
diskutera för både anställda och chefer i det dagliga arbetet.
Instalco strävar efter ett gott arbetsklimat som stödjer samar
-
bete och motverkar mobbning och trakasserier. Samarbetet på
arbetsplatsen ska präglas av respekt och förståelse för varan-
dra och våra olikheter. Företaget betonar vikten av att samver-
ka, visa omtanke och stötta varandra, särskilt vid problem och
kriser. Majoriteten av bolagen inom Instalco har kollektivavtal
och följer nationell arbetslagstiftning, inklusive föreningsrätten.
Alla anställda har rätt att vara medlemmar i och engagera sig i
fackliga organisationer.
Som en del av hållbarhetsprogrammet ingår initiativet Trygg
medarbetare, en introduktionskurs som arbetsledare ska
genomföra med sina medarbetare vid uppstarten av varje nytt
projekt som ska certieras som ett Hållbarhetsklassat Instalco-
projekt. Kursen behandlar sociala aspekter på arbetsplatsen
samt regler och rutiner för att undvika fysiska skador.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
65
Hållbarhetsrapport – Socialt ansvarstagande
Arbetsmiljö
Instalco arbetar medvetet och systematiskt för en god arbetsmiljö,
såväl den fysiska som den sociala. Det övergripande målet är att
uppnå en säker och hälsosam arbetsplats som främjar medarbe-
tarnas och företagets utveckling. Instalco vill ge alla medarbetare
ett hållbart arbetsliv, genom att försöka minska stress, ha en sund
balans mellan arbete och fritid, och en bra arbetsmiljö både fysiskt
och psykosocialt.
Koncernens medarbetare är gemensamt ansvariga för att se till att
ingen anställd utsätts för risker som kan leda till allvarliga fysiska eller
psykiska skador. I programmet Trygg medarbetare tydliggörs att det
är viktigt att anmäla synpunkter kring arbetsmiljön till närmaste ar
-
betsledare eller chef. Instalco har en nollvision för arbetsplatsolyckor.
2024 uppgick antal rapporterade arbetsskador till 222 (187) vilket
motsvarar 3,5 (2,9) procent i förhållande till totalt antal anställda. Inga
olyckor med svåra personskador har inträat under året. En olycka
som lett till ett dödsfall har inträat under året (trakolycka). I det fall
en arbetsplatsolycka sker, nns etablerade rutiner för åtgärder och
uppföljning.
Håll Nollan
Instalco är medlem i byggbranschens forum för ökad säkerhet på
arbetsplatsen, Håll Nollan. Medlemskapet innebär att Instalco är med
och utvecklar säkerheten på arbetsplatserna samt tillsammans med
övriga medlemmar samlar bentlig kunskap, utvecklar och delar den
med samtliga relevanta aktörer. Det är viktigt att identiera och fylla
de kunskapsluckor som nns kring arbetsmiljö och säkerhet i bygg
-
projektets olika faser. Visionen för Håll Nollan är att ingen ska skada
sig på byggarbetsplatser.
0
1
2
3
4
5
6
2423222120
24232221
%
KPI
Sjukfrånvaro
UTFALL 2024
4,8%
BESKRIVNING
Sjukfrånvaro bland egen
personal
0
1
2
3
4
5
2423222120
24232221
%
KPI
Arbetsplatsolyckor
UTFALL 2024
3,5%
BESKRIVNING
Inrapporterade
arbetsplatsolyckor som lett till
sjukfrånvaro
0
20
40
60
80
100
2423222120
2423222120
Kvinnor
Män
%
KPI
Könsfördelning
UTFALL 2024
7% / 93%
BESKRIVNING
Kvinnor respektive män i
koncernen
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
66
Hållbarhetsrapport – Socialt ansvarstagande
Instalcoskolan
Instalco arbetar aktivt för att erbjuda en stimule-
rande arbetsmiljö och möjligheter till personlig
och professionell utveckling. En viktig del av detta
arbete är Instalcoskolan – en intern utbildnings-
plattform som förbereder framtida ledare och
skapar förutsättningar för karriärväxling inom
koncernen. Vid tillsättning av centrala roller i dot-
terbolagen följer Instalco en tydlig strategi att i
första hand rekrytera internt. Instalcoskolans syfte
är också att säkerställa att alla medarbetare inom
Instalco har rätt kompetens och de bästa förutsätt-
ningarna för att leverera i sina respektive roller.
Under 2024 har utbildningarna haft ett starkt fokus
på ledarskap och lönsamhet, särskilt inom ramen
för vår nya ekonomiutbildning, Ekonomi 2.0, som
riktar sig både till ekonomer och företagsledare.
Målet är att stärka förståelsen för ekonomiska
processer och skapa en tydligare koppling mellan
verksamhetens dagliga arbete och långsiktig af
-
färsmässig framgång.
0
100
200
300
400
2423222120
24232221
KPI
Instalcoskolan
UTFALL 2024
295
BESKRIVNING
Medarbetare som deltagit i
Instalcoskolan
Kurser inom Instalcoskolan
Ledande montörer har fått utbildning inom
projektsamarbete, riskhantering, kommunika-
tion, ledarskap och entreprenadjuridik.
Projektledare har fått en bredare utbildning
som omfattar projektledning, projektekonomi,
upphandling, arbetsmiljö, förhandlingsteknik
och presentationsteknik.
Företagsledare har erbjudits fördjupad
utbildning inom aärsmannaskap, ledarskap,
kundrelationer, hållbarhet, arbetsmiljö och
försäljning.
Serviceledare har fått utbildning inom be
-
teendeförändring, aärsekonomi, personlig
utveckling, planering, försäljning och att skapa
mervärde för kund.
Ekonomer och företagsledare har deltagit
i Ekonomi 2.0, där utbildningen fokuserat på
lönsamhet, ekonomiska samband och succes
-
siv vinstavräkning (SVA).
Försäljning och förhandling med fokus på
strategiskt och taktiskt säljarbete, målstyrning,
säljplanering och förhandlingsteknik.
Genom Instalcoskolan bygger koncernen en
stark företagskultur, utvecklar framtida ledare
och säkerställer långsiktig framgång för både
våra medarbetare och Instalco som helhet.
1)
1) Motsvarar 7 264 utbildningstimmar.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
67
Hållbarhetsrapport – Hållbart företagande
Vikten av hållbart företagande och hållbara sam-
hällen ökar för såväl företag som konsumenter.
Därav följer krav på att företag tar ansvar som
samhällsaktör genom att skapa långsiktig samhälls-
nytta och minimera klimat- och miljöpåverkan.
Instalcos styrelse ansvarar för koncernens
strategiska inriktning, nansiella mål och hållbar
-
hetsagenda. Målsättningar för hållbarhetsarbetet
fastställs av koncernledningen med vd som ytterst
ansvarig. Styrelsen ansvarar enligt aktiebolagsla-
gen för den interna kontrollen. Styrelsens ansvar
regleras i Svensk kod för bolagsstyrning samt i års-
redovisningslagen. Ansvaret för eektivitet i dot-
terbolagens interna kontrollstruktur, riskhantering
och nansiella rapportering ligger hos respektive
dotterbolags styrelse och ledning.
Instalcos hållbarhetsråd driver framtagandet och
utvecklingen av koncernens hållbarhetsprogram.
Till sin hjälp har de era interna grupper som an
-
svarar för arbetet med exempelvis taxonomi, CSRD
och företagets certieringssystem Hållbarhetsklas-
sat Instalcoprojekt. Koncernen har en gemensam
uppförandekod samt policyer och riktlinjer för
bland annat hållbarhet och kvalitet, samt uppfö-
randekod för våra leverantörer, som årligen ses
över och beslutas av styrelsen. Koncern-vd är
ytterst ansvarig för att alla dotterbolag tar del av
gemensamma policyer och initiativ. Dotterbolags-
vd ansvarar för implementering i respektive dot-
terbolag med stöd av divisionschef eller aärsom-
rådeschef. Samtliga bolag inom koncernen arbetar
för att aktivt minska sin negativa miljöpåverkan.
Utöver detta har varje enskilt bolag möjlighet att ta
egna initiativ och sätta egna mål för att ytterligare
bidra till det lokala samhället och skapa attraktiva
arbetsplatser. Instalcos uppförandekod, koncern
-
gemensamma policyer och värderingar ligger till
grund för koncernens verksamhet och strategier.
Hållbar tillväxt
Det råder ett starkt underliggande behov av
Instalcos tjänster, särskilt inom energieektiva och
resursbesparande lösningar. Fastighetsägare till
såväl nybyggda som bentliga fastigheter lägger
mer och mer fokus på resurs- och energieektiva
installationer i syfte att sänka driftskostnaderna
samt leva upp till marknadens och kundernas allt
högre krav på hållbarhet och energibesparing.
Instalco ser att dessa tjänster kommer att stärka
koncernens konkurrenskraft och driva långsiktig
tillväxt.
Kvalitet och kundnöjdhet
Instalcos verksamhet bedrivs i nära relation till
kunden där vi projekterar och installerar fram
-
tidssäkrade och energisnåla system. Föreslagna
tekniska lösningar ska kännetecknas av hög
driftsäkerhet, energisnålhet, miljöhänsyn, låga
livscykelkostnader, personsäkerhet och hög kva-
litet. Instalco och dess dotterbolag har historiskt
långa kundrelationer och generellt en hög andel
återkommande kunder. Koncernen ser ett högt
intresse från kunder att ta del av Instalcos kompe-
tens inom såväl hållbarhet och energieektivise-
ring som komplexa och multidisciplinära projekt. 
Instalcos ansvar i ekonomi- och styrningsfrågor
KPI
Visselblåsning
UTFALL 2024
1
BESKRIVNING
Anmälda, bekräftade fall av brott
mot uppförandekoden genom
visselblåsarfunktionen
År Antal
2020 0
2021 0
2022 0
2023 1
2024 1
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
68
Hållbarhetsrapport – Hållbart företagande
CSDDD – Åpenhetsloven
I Norge har vi under 2024 fortsatt att anpassa vår verksamhet i enlig-
het med den nyinstiftade oentlighetslagen (Åpenhetsloven) vilken
är Norges implementering av CSDDD, EU:s Due Diligence-direktiv för
hållbart företagande. Den nya norska lagen kräver en bedömning,
kartläggning och rapportering av risker inom områdena mänsk-
liga rättigheter och arbetsförhållanden. Syftet är att förebygga och
begränsa negativa konsekvenser inom dessa områden, både i våra
dotterbolag och i vår leverantörskedja. 2024 är Instalcos tredje rap-
porteringsår enligt Åpenhetsloven och kontinuerligt fortsätter vi vårt
arbete med fokus på förbättring, samarbete och kunskapsdelning
kring arbetet med mänskliga rättigheter.
Uppförandekod
Instalcos uppförandekod beskriver koncernens gemensamma
värderingar. Uppförandekoden förmedlar etiska värderingar och
aärsmässiga principer till samtliga medarbetare, kunder, leverantö-
rer, andra aärspartners och ägare samt ger vägledning i det dagliga
arbetet. Berörda områden är bland annat intressekonikter, gåvor,
mutor, anti-korruption och representation. Uppförandekoden är fast-
ställd av Instalcos styrelse. Koncernens vd har delegerat ansvaret till
respektive dotterbolags-vd att säkerställa att koden implementeras
och efterlevs.
Uppförandekod för leverantörer
Instalcos uppförandekod för leverantörer ger leverantörerna tydliga
riktlinjer för hur de ska agera i gemensamma projekt. Uppförande
-
koden är giltig för samtliga leverantörer som Instalco har centrala
avtal med, utan undantag. Även leverantörer utan centrala avtal men
som används i Hållbarhetsklassade Instalcoprojekt förbinder sig att
följa uppförandekoden. Vid misstanke om att uppförandekoden inte
efterlevs genomförs en utredning.
I samband med anpassning av EU-lagstiftning CSRD och CSDDD utför
Instalco en omfattande översyn av era hållbarhetsrelaterade doku
-
ment, inklusive uppförandekoden för leverantörer och en ny version
kommer att introduceras under 2025.
Instalcos uppförandekod för leverantörer baseras på FN:s deklaration
om de mänskliga rättigheterna, FN:s barnkonvention, FN:s deklara
-
tion mot korruption samt ILO:s åtta kärnkonventioner. Eftersom
Instalcos verksamhet ska främja en hållbar utveckling är det avgö-
rande att leverantörerna uppfyller kraven på att de produkter som
levereras till Instalco är framställda under hållbara och ansvarsfulla
förhållanden.
Etik och aärsmoral
Instalco tolererar aldrig diskriminering. Ett grundkrav är att alla följer
gällande lagar och regler. Utöver detta tar Instalco ansvar för att i all
verksamhet och i alla relationer efterleva högt ställda krav på etik
och aärsmoral. Koncernen strävar efter att driva verksamheten på
ett långsiktigt och hållbart sätt i enlighet med sina värderingar och
uppförandekod.
Visselblåsarfunktion
Instalco är mån om att uppmärksamma och utreda eventuella
oegentligheter som kan skada verksamheten, dess anställda eller
andra. Information om missförhållanden kan lämnas anonymt via
visselblåsarfunktionen, som hanteras av en oberoende extern part.
Visselblåsarfunktionen är en del av Instalcos förebyggande arbete
mot korruption, oegentligheter och missförhållanden. Under 2024
inkom och hanterades sex ärenden via visselblåsarfunktionen, varav
ett rörde brott mot uppförandekoden.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
69
Hållbarhetsrapport – Hållbart företagande
Kontinuerligt förbättringsarbete
Instalco och alla dess bolag arbetar kontinuerligt med att utvecklas
och förbättras. Både i nuvarande struktur och marknad men också
för att möta kommande förändringar i marknad, kundkrav, teknik och
generell branschutveckling. Utöver det utvecklingsarbete som drivs
från koncernledning och på central nivå nns det ett ertal interna
forum, i olika organisatoriska skärningspunkter och på olika nivåer,
för att identiera utmaningar och möjligheter till förbättringar. En
stark intern kultur som uppmuntrar till förslag och idéer är centralt
för ett kontinuerligt förbättringsarbete. Möjligheter till förbättringar
som berör er än ett bolag lyfts till aärsområdesnivå eller central
nivå där beslut tas om ett bredare förbättringsinitiativ ska genomför-
as. För detta tillsätts i sådant fall en arbetsgrupp med relevant kom-
petens för att planera och genomföra initiativet. Förbättringsinitiativ
kan exempelvis leda till strukturella förändringar, framtagande av nya
arbetssätt, utbildningsinsatser eller kunskapsspridning internt. Flerta-
let av de arbetssätt, metoder, verktyg och annat som idag används av
era Instalco-bolag har från början startat med en idé eller utveckling
i ett enskilt bolag.
GoGr8
Vidare har Instalco ett internt program benämnt GoGr8 med ett
antal dedikerade resurser centralt som arbetar tillsammans med
divisionschefer, aärsområdeschefer och dotterbolagen. Program
-
met är baserat på koncernens best practice-arbete. Inom GoGr8 ska
enskilda dotterbolag som ligger under koncernens lönsamhetsmål,
eller av annan anledning önskar eller behöver utveckla sin verksam-
het, få stöd till förändring och utveckling. Arbetet bedrivs gentemot
respektive dotterbolag genom projektform där bolaget får stöd att
identiera utvecklingsområden, ta fram åtgärdsplaner och genom-
föra förändring.
Koncerngemensamma policyer
Instalco har ett antal övergripande policyer som gäller för hela
koncernen. Koncernens vd ansvarar för att samtliga policyer följs
och årligen ses över. Vd i respektive dotterbolag har motsvarande
ansvar för att samtliga policyer följs i det egna bolaget. Alla medarbe-
tare ska informeras om gällande policyer och eventuella ändringar.
Nyanställda ska informeras om Instalcos policyer i samband med
att anställningen påbörjas. Instalcos koncerngemensamma policyer
beskrivs på sid 36.
Struktur för uppföljning och kontroll
Inom Instalco är rutiner för internkontroll, uppföljning och utvär
-
dering tydligt reglerad och beskriven i Policy för internkontroll. Två
gånger per år hålls styrelsemöte i respektive dotterbolag där bolagets
riskprol gås igenom. Vd för dotterbolag har månatligen projektge-
nomgång med sina respektive projektledare, aärsområdeschefer
och divisionschefer. Tre gånger per år håller ansvariga för respektive
division och aärsområde prognosgenomgångar med sina bolag och
varje kvartal återrapporterar och bekräftar respektive dotterbolags-
vd att projektgenomgång och rapportering har genomförts enligt
instruktionerna.
Cheferna för divisionerna och ansvariga för aärsområdena har
som uppgift att stötta och coacha sina respektive dotterbolags-vd:ar.
Övriga formaliserade möten inom Instalco är koncernledningsmöten,
koncernchefens månadsmöten med samtliga dotterbolags vd:ar,
möten för chefer i divisioner och aärsområden och möten med
dotterbolags-vd:ar och ansvarig i respektive division och aärsområ
-
den, så kallade ledningsgruppsmöten. Vidare hålls årligen segments-
konferenser inom respektive teknikområde samt strategimöten där
koncernledningen, huvudkontor, vd och vice vd i koncernens alla
respektive dotterbolag träas.
FN Global Compact
I hållbarhetsprogrammet ingår att Instalco har undertecknat FN:s ini-
tiativ Global Compact som är världens största hållbarhetsinitiativ för
företag och organisationer. Undertecknarna förbinder sig att aktivt
arbeta för hållbarhetsfrågor som tar sin utgångspunkt i initiativets tio
grundläggande principer som är baserade på internationellt veder-
tagna konventioner.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
70
Hållbarhetsrapport – Hållbart företagande
Styrelsens rapport om intern kontroll
avseende hållbarhetsrapporteringen
Styrelsen har det övergripande ansvaret för håll-
barhetsarbetet enligt aktiebolagslagen och Svensk
kod för bolagsstyrning. Hållbarhetsrapporteringen
ska vara ändamålsenlig och följa gällande krav för
noterade bolag. Hos Instalco är den interna kon-
trollen för hållbarhetsrapporteringen integrerad i
företagets övergripande kontrollstruktur och följer
samma principer som den nansiella rapporte-
ringen.
Kontrollmiljö och organisation
Koncernledningen med vd som ytterst ansva
-
rig fastställer strategier och målsättningar för
hållbarhetsarbetet. Instalcos hållbarhetsråd driver
utvecklingen av koncernens hållbarhetsprogram
med stöd av specialistgrupper inom områden som
taxonomi, CSRD och företagets certieringssystem
Hållbarhetsklassat Instalcoprojekt. Styrningen
utgår från koncernens gemensamma ramverk som
inkluderar uppförandekod, hållbarhetspolicy och
andra relevanta policyer som årligen ses över av
styrelsen.
I likhet med den nansiella rapporteringen bygger
kontrollen av hållbarhetsarbetet på en decentrali
-
serad struktur där koncern-vd ansvarar för att alla
dotterbolag tar del av gemensamma policyer och
initiativ. Dotterbolags-vd ansvarar för implemente-
ring i respektive bolag med stöd av divisions- eller
aärsområdeschef.
Riskbedömning och kontrollaktiviteter
Riskbedömning och kontrollaktiviteter följer
samma struktur som för den nansiella rapporte-
ringen. Två gånger per år genomförs styrelsemöten
i respektive dotterbolag där bolagets riskprol gås
igenom. Kontrollaktiviteterna inkluderar månatliga
projektgenomgångar och kvartalsvis återrappor-
tering från dotterbolagens vd:ar. Uppföljning sker
genom regelbundna prognosgenomgångar och
formaliserade möten på olika nivåer i organisatio-
nen.
Information och kommunikation
Samtliga policyer och eventuella ändringar kom
-
municeras till medarbetare, med särskilt fokus på
att informera nyanställda. Instalco har underteck-
nat FN:s Global Compact och förbinder sig därmed
att aktivt arbeta med hållbarhetsfrågor utifrån
initiativets tio grundprinciper.
För ytterligare detaljer om den övergripande
kontrollstrukturen hänvisas till motsvarande
avsnitt i rapporten om intern kontroll avseende
den nansiella rapporteringen, då dessa processer
är integrerade i företagets övergripande styrnings
-
modell.
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten
Till bolagsstämman i Instalco AB (publ), org.nr. 559015–8944
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för år 2024 på sidorna 14, 20 och
46–70 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen i enlighet med den äldre
lydelsen som gällde före den 1 juli 2024.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FAR:s rekommendation RevR 12 Revisorns yttrande om den lag
-
stadgade hållbarhetsrapporten. Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en
annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning
som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi
anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm, enligt datum som framgår av elektronisk signering
Grant Thornton Sweden AB
Camilla Nilsson
Auktoriserad revisor
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
71
Finansiell information
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
72
Koncernens resultaträkning
Koncernens
resultaträkning
BELOPP I MSEK Not 2024 2023
Rörelsens intäkter
Nettoomsättning 2, 3 13 690 14 279
Övriga rörelseintäkter 132 117
Summa rörelsens intäkter 13 822 14 396
Rörelsens kostnader
Material och köpta tjänster 6 456 7 215
Övriga externa kostnader 4 1 161 1 069
Kostnader för ersättningar till anställda 5 4 916 4 673
Av– och nedskrivningar av immateriella
och materiella anläggningstillgångar 589 517
Övriga rörelsekostnader 11 23
Summa rörelsens kostnader 13 133 13 497
Rörelseresultat (EBIT) 690 899
Resultat från finansiella poster
Finansiella intäkter 51 93
Finansiella kostnader 7 255 199
Resultat före skatt 486 792
Inkomstskatt 8 122 177
Årets resultat 364 615
Resultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 345 601
Innehav utan bestämmande inflytande 19 14
Resultat per aktie 9
Resultat per aktie, före utspädning, kr 1,31 2,29
Resultat per aktie, efter utspädning, kr 1,31 2,26
Koncernens rapport
över övrigt totalresultat
BELOPP I MSEK Not 2024 2023
Årets resultat 364 615
Poster som kan komma att
omklassificeras till resultaträkningen
Årets omräkningseffekt av utländska
verksamheter 11 118
Övrigt totalresultat efter skatt 11 118
Årets totalresultat 375 497
Årets totalresultat hänförligt till
Innehav utan bestämmande
inflytande 19 14
Moderbolagets aktieägare 356 483
KOSTNADSSTRUKTUR
Personal 39%
Material 36%
Underleverantörer 15%
Transportutrustning 2%
Övrigt 8%

COST STRUCTURE
Employees 39%
Materials 36%
Subcontractors 15%
Transport equipment 2%
Other 8%
Kommentar till koncernens resultaträkning
Nettoomsättning
Nettoomsättningen för året uppgick till 13 690 (14 279) miljoner
kronor, en minskning med 4,1 procent. Justerat för valuta effekter
uppgick den organiska förändringen till -6,5 procent och den för
-
värvade tillväxten uppgick till 3,1 procent. Valutakurs förändringar
hade en marginell påverkan på nettoomsättningen.
Resultat
Rörelseresultatet före avskrivningar av förvärvade immateriella
anläggningstillgångar (EBITA) uppgick till 879 (1 085) miljoner kro
-
nor vilket motsvarar en EBITA-marginal om 6,4 (7,6) procent. Jus-
terat för engångskostnader om totalt 94 miljoner kronor uppgick
marginalen till 6,9 procent. Engångskostnaderna avser nedskriv
-
ning av goodwill om 29 miljoner kronor och kostnader kopplade
till sammanslagningar och nedstängningar av åtta förlustgenere
-
rande dotterbolag om totalt 65 miljoner kronor.
Rörelseresultatet (EBIT) för året uppgick till 690 (899) miljoner
kronor. Av- och nedskrivningar av förvärvade immateriella anlägg
-
ningstillgångar ökade med 3 miljoner kronor och uppgick till 189
(186) miljoner kronor. I nettoförändringen ingår lägre planenliga
avskrivningar om 26 miljoner kronor som ett resultat av en lägre
andel identifierade avskrivningsbara tillgångar samt en engångsef
-
fekt om 29 miljoner kronor hänförlig till nedskrivning av goodwill
och andra relaterade immateriella tillgångar som följd av ned
-
stängning av dotterbolag. Justerat för engångskostnader om totalt
94 miljoner kronor uppgick EBIT till 784 miljoner kronor.
Finansnetto för året uppgick till -204 (-107) miljoner kronor,
varav orealiserade värdeförändringar uppgick till -3 (30) miljoner
kronor och räntekostnader på externa lån uppgick till -162 (-151)
miljoner kronor. I jämförelseåret påverkades finansnettot positivt
av resultat från avyttring av dotterbolag med 24 miljoner kronor.
Skatt för året uppgick till -122 (-177) miljoner kronor och effektiv
skattesats uppgick till 25 (22) procent.
Årets resultat uppgick till 364 (615) miljoner kronor vilket mot
-
svarar ett resultat per aktie före utspädning om 1,31 (2,29) kronor
och efter utspädning om 1,31 (2,26) kronor.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
73
Koncernens balansräkning
Koncernens balansräkning
BELOPP I MSEK Not 2024-12-31 2023-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggnings tillgångar 10
Goodwill 5 301 5 288
Övriga immateriella anläggnings tillgångar 451 596
Summa immateriella anläggningstillgångar 5 752 5 883
Materiella anläggningstillgångar 11
Övriga anläggningstillgångar 392 351
Nyttjanderättstillgångar 697 762
Summa materiella anläggnings tillgångar 1 089 1 113
Finansiella anläggningstillgångar 12
Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda
företag 6 14
Fordringar hos intresseföretag och gemensamt
styrda företag 1 1
Långfristiga värdepappers innehav 33 49
Långfristiga fordringar 7 8
Summa finansiella anläggnings tillgångar 47 72
Uppskjuten skattefordran 8 53 22
Summa anläggningstillgångar 6 941 7 089
Omsättningstillgångar
Färdiga varor och handelsvaror 209 202
Summa varulager 209 202
Kortfristiga fordringar 12
Kundfordringar 14 1 943 2 091
Aktuell skattefordran 90 81
Övriga fordringar 68 87
Avtalstillgångar 15 648 628
rutbetalda kostnader och upplupna inkter 204 271
Likvida medel 16 208 267
Summa kortfristiga fordringar 3 159 3 426
Summa omsättningstillgångar 3 368 3 627
SUMMA TILLGÅNGAR 10 310 10 716
BELOPP I MSEK Not 2024-12-31 2023-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 17
Aktiekapital 1 1
Övrigt tillskjutet kapital 1 126 1 126
Reserv 10 1
Balanserat resultat inkl årets resultat 2 072 2 080
Eget kapital hänförligt till moderbolagets
aktieägare 3 209 3 207
Innehav utan bestämmande inflytande 173 183
Summa eget kapital 3 382 3 390
Långfristiga Skulder 12
Skulder till kreditinstitut 19 2 977 2 972
Leasingskulder 19 411 507
Uppskjutna skatteskulder 8 358 385
Övriga skulder 26 41 163
Summa långfristiga skulder 3 786 4 028
Kortfristiga skulder 12
Avsättningar 18 28 25
Skulder till kreditinstitut 19 6 6
Leasingskulder 19 263 232
Leverantörsskulder 20 905 1 052
Aktuella skatteskulder 82 71
Övriga skulder 522 569
Avtalsskulder 15 528 549
Upplupna kostnader och förutbetalda inkter 21 808 795
Summa kortfristiga skulder 3 142 3 298
Summa skulder 6 928 7 326
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 10 310 10 716
Kommentar till koncernens balansräkning
Finansiell ställning
Eget kapital uppgick vid årets utgång till 3 382
(3 390) miljoner kronor och soliditeten till 32,8
(31,6) procent. Likvida medel uppgick vid årets
utgång till 208 (267) miljoner kronor. De ränte
-
bärande skulderna inklusive leasing uppgick vid
årets utgång till 3 665 (3 728) miljoner kronor,
varav leasing uppgår till 674 (739) miljoner
kronor. Instalcos totala kreditram, tillsammans
med ej utnyttjade krediter, uppgick samman
-
taget vid årets utgång till 3 850 (3 950) miljoner
kronor varav 2 950 (2 950) miljoner kronor var
utnyttjad. Koncernen har vid utgången av rä
-
kenskapsåret god marginal till lånevillkoren, s.k.
covenants, vilka är kvoten av EBITDA/finansnet
-
to samt räntetäckning. Räntebärande nettoskul-
der uppgick vid årets utgång till 3 458 (3 461)
miljoner kronor och nettoskuldsättningsgraden
till 107,8 (107,9) procent. Nettoskuld i relation
till EBITDA uppgick till 2,7 (2,4), vilket ligger
något högre än målsättningen om 2,5. Valu
-
taförändringar påverkade den räntebärande
nettoskulden med 2 (17) miljoner kronor.
Investeringar och avskrivningar
Investeringar i företagsförvärv uppgick under
året till 197 (1 188) miljoner kronor. I beloppet
ingår reglerade villkorade köpeskillingar hänför
-
liga till förvärv innevarande och tidigare år med
151 (199) miljoner kronor.
Nettoinvesteringar i anläggningstillgångar
uppgick under året till 100 (102) miljoner
kronor.
Av- och nedskrivningar av materiella och
immateriella anläggningstillgångar uppgick till
589 (517) miljoner kronor, varav avskrivningar
på materiella anläggningstillgångar uppgick till
400 (331) miljoner kronor och av- och nedskriv
-
ningar på förvärvade immateriella anläggnings-
tillgångar uppgick till 189 (186) miljoner kronor.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
74
Koncernens förändring i eget kapital
Koncernens förändring i eget kapital
BELOPP I MSEK Not Aktie kapital
Övrigt tillskjutet
kapital Reserv
Balanserat resultat
inkl. årets resultat Totalt
Innehav utan
bestämmande infly-
tande
Totalt
eget kapital
Ingående balans 2024-01-01 1 1 126 -1 2 080 3 207 183 3 390
Årets resultat 345 345 19 364
Årets omräkningseffekt av utländska verksamheter 11 11 -1 11
Årets totalresultat 11 345 356 18 375
Transaktioner med ägarna
Utdelningar 179 179 179
Nyemissioner
Ändring av innehav utan bestämmande inflytande 25 184 184 27 211
Emission teckningsoptioner 9 9 9
Återköp av teckningsoptioner
Summa transaktioner med ägarna 354 354 27 381
Utgående balans 2024-12-31 17 1 1 126 10 2 072 3 209 173 3 382
Ingående balans 2023-01-01 1 996 117 1 830 2 944 208 3 152
Årets resultat 601 601 14 615
Årets omräkningseffekt av utländska verksamheter -118 118 1 118
Årets totalresultat -118 601 482 15 497
Transaktioner med ägarna
Utdelningar 172 172 172
Nyemissioner 0 130 130 130
Ändring av innehav utan bestämmande inflytande 25 156 156 41 197
Emission teckningsoptioner 10 10 10
Återköp av teckningsoptioner 31 31 31
Summa transaktioner med ägarna 0 130 349 219 41 260
Utgående balans 2023-12-31 17 1 1 126 -1 2 080 3 207 183 3 390
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
75
Koncernens kassaflödesanalys
Koncernens kassaflödesanalys
BELOPP I MSEK Not 2024 2023
Den löpande verksamheten
Resultat före skatt 486 792
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet, m.m. 24 654 445
Betald inkomstskatt 157 191
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändringar i rörelsekapitalet 983 1 046
Förändringar av rörelsekapitalet:
Förändring av varulager 4 36
Förändring av kundfordringar och andra fordringar 150 67
Förändring av leverantörsskulder och andra skulder -182 56
Kassaflöde från den löpande verksamheten 946 999
Investeringsverksamheten
Förvärv av aktier i dotterföretag, efter avdrag för likvida medel 25 197 1 188
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar 4 27
Förvärv av materiella anläggningstillgångar 121 82
Avyttring av materiella anläggningstillgångar 21 22
Minskning/ökning av finansiella anläggningstillgångar 4 14
Kassaflöde från investeringsverksamheten 297 1 289
Finansieringsverksamheten
Nyemission 0 80
Emission teckningsoptioner 9 10
Återköp av teckningsoptioner 31
Förvärv av innehav utan bestämmande inflytande 200
Utdelning 179 172
Upptagna lån 12 600 650
Amortering av lån 12 618 361
Amortering av leasingskuld 318 260
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 706 85
ÅRETS KASSAFLÖDE 57 375
BELOPP I MSEK Not 2024 2023
Likvida medel vid årets början 267 631
Valutakursdifferens i likvida medel -3 11
Likvida medel vid årets slut 208 267
Likvida medel från kvarvarande verksamheter 208 267
Periodens kassaflöde avseende ränta:
Betald ränta 191 164
Erhållen ränta 12 10
Betald ränta hänför sig till finansieringsverksamheten och är redovisad inom den löpade verksamheten. Erhållen ränta hän-
för sig till den löpande verksamheten.
Kommentar till koncernens kassaflödesanalys
Kassaflöde
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 946 (999) miljoner kronor, varav förändring
av rörelsekapital till -37 (-47) miljoner kronor. Koncernens rörelsekapital varierar under året, främst
beroende på fluktuationer i posterna pågående arbeten, kundfordringar och leverantörs skulder.
Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -297 (-1 289) miljoner kronor, varav före
-
tagsförvärv av dotterbolag och verksamheter uppgick till -197 (-1 188) miljoner kronor. Kassaflödet
från finansieringsverksamheten uppgick till -706 (-85) miljoner kronor, varav nettoförändring av lån
uppgick till -18 (289) miljoner kronor, förvärv av innehav utan bestämmande inflytande uppgick till
-200 (0) och amortering av leasingskuld till -318 (-260) miljoner kronor.
Förvärv av innehav utan bestämmande inflytande avser utköp av andelar i befintliga dotterbolag
där minoritetsintressen finns. Under perioden utbetalades utdelning med 0,68 (0,66) kronor per
aktie, vilket motsvarar 179 (172) miljoner kronor. Vidare uppgick förändring av teckningsoptioner till 9
(-21) miljoner kronor och genom nyemission tillfördes 0 (80) miljoner kronor.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
76
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets resultaträkning
BELOPP I MSEK Not 2024 2023
Rörelsens intäkter
Nettoomsättning 21 32
Summa rörelsens intäkter 21 32
Rörelsens kostnader
Övriga externa kostnader 4 –8 –13
Personalkostnader 5 –13 –23
Summa rörelsens kostnader –21 –36
Rörelseresultat 0 –3
Resultat från finansiella poster
Resultat från andelar i koncernföretag 6 55 175
Ränteintäkter och liknande resultatposter 1 1
Räntekostnader och liknande resultatposter 7 –10 –6
Resultat efter finansiella poster 46 165
Erhållna koncernbidrag 9 9
Resultat före skatt 54 174
Skatt på årets resultat 8 0 1
Årets resultat 54 174
Kommentar till moderbolaget
Instalco AB:s huvudsakliga verksamhet avser huvudkontorsfunktioner som koncernövergripande led-
ning, administration och finansfunktion.
Nettoomsättningen uppgick till 21 (32) miljoner kronor. Rörelseresultatet uppgick till 0 (–3) miljoner
kronor. Resultat efter finansiella poster uppgick till 46 (165) miljoner kronor främst hänförlig till
resultat från andelar i koncernföretag. Resultatet före skatt uppgick till 54 (174) miljoner kronor och
periodens resultat uppgick till 54 (174) miljoner kronor.
Likvida medel uppgick vid periodens slut till 13 (37) miljoner kronor.
Årets resultat överensstämmer med årets totalresultat.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
77
Moderbolagets balansräkning
Moderbolagets balansräkning
BELOPP I MSEK Not 2024-12-31 2023-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 13 1 375 1 375
Uppskjuten skattefordran 3 2
Summa finansiella anläggningstillgångar 1 378 1 377
Summa anläggningstillgångar 1 378 1 377
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Övriga fordringar 9 109
Summa kortfristiga fordringar 9 109
Kassa och bank 13 37
Summa omsättningstillgångar 22 146
SUMMA TILLGÅNGAR 1 400 1 523
BELOPP I MSEK Not 2024-12-31 2023-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 17
Bundet eget kapital
Aktiekapital 1 1
1 1
Fritt eget kapital 27
Överkursfond 1 249 1 240
Balanserat resultat -59 -54
Årets resultat 54 174
1 244 1 360
Summa eget kapital 1 245 1 361
Långfristiga Skulder
Skulder till kreditinstitut 19 145 146
Summa långfristiga skulder 145 146
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 20 0 1
Övriga skulder 4 5
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 21 7 10
Summa kortfristiga skulder 11 16
Summa skulder 155 162
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 400 1 523
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
78
Moderbolagets förändring i eget kapital
Moderbolagets förändring i eget kapital
BELOPP I MSEK Not Aktie kapital
Överkurs-
fond
Balanserat
resultat
Årets resul-
tat
Totalt eget
kapital
Ingående balans 2024-01-01 1 1 240 –54 174 1 361
Utdelningar –179 –179
Omföring av föregående års resultat 174 –174 0
Emission teckningsoptioner 9 9
Förändring teckningsoptioner
Årets resultat 54 54
Utgående balans 2024-12-31 17 1 1 249 –59 54 1 245
Ingående balans 2023-01-01 1 1 131 –14 132 1 250
Utdelningar –172 –172
Omföring av föregående års resultat 132 –132 0
Nyemission 130 130
Emission teckningsoptioner 10 10
Förändring teckningsoptioner -31 –31
Årets resultat 174 174
Utgående balans 2023-12-31 17 1 1 240 –54 174 1 361
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
79
Moderbolagets kassaflödesanalys
Moderbolagets kassaflödesanalys
BELOPP I MSEK Not 2024 2023
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
Resultat efter finansiella poster 46 165
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 24 0 0
Betald inkomstskatt -1 –1
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapitalet 46 165
Förändringar av rörelsekapitalet:
Förändring av kundfordringar och andra fordringar 109 –74
Förändring av leverantörsskulder och andra skulder -6 5
Nettokassaflöde från pågående verksamhet –102 –70
Nettokassaflöde från den löpande verksamheten 148 95
Investeringsverksamheten
Lämnade/återbetalade aktieägartillskott 13 0 0
Kassaflöde från investeringsverksamheten 0 0
Finansieringsverksamheten
Nyemission 0 80
Utdelning –179 –172
Amortering av lån –2 –3
Förändring teckningsoptioner 9 10
Kassaflöde från finansieringsverksamheten –172 –85
ÅRETS KASSAFLÖDE -24 10
Likvida medel vid årets början 37 27
Likvida medel vid årets slut 13 37
Årets kassaflöde avseende ränta
Betald ränta –8 –7
Erhållen ränta 1 1
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
80
Noter
Noter
Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper
Allmän information
Årsredovisningen för koncernen har upprättats i enlighet med av EU godkända
IFRS (International Financial Reporting Standards) redovisningsstandarder
utgivna av IASB (International Accounting Standards Board) samt tolknings
-
uttalanden från IFRS Interpretations Committee. Dessutom har den av Rådet
för finansiell rapportering utgivna rekommendationen RFR 1, Kompletterande
redovisningsregler för koncerner, tillämpats.
Årsredovisningen för moderbolaget har upprättats enligt års redovisnings-
lagen (1995:1554) och den av Rådet för finansiell rapportering utgivna rekom
-
mendationen RFR 2 Redovisning för juridiska personer. I de fall moderbola-
get tillämpar avvikande principer anges dessa under Moderbolaget nedan.
Koncernredovisningen presenteras i SEK som är moderbolagets redovisnings-
valuta.
Moderbolagets årsredovisning och koncernredovisningen har godkänts för
utfärdande av styrelsen den 14 mars 2025. Moder bolagets och koncernens
respektive resultat- och balansräkning blir föremål för fastställelse på års
-
smma den 6 maj 2025.
Nya och uppdaterade standarder som är tillämpliga för
räkenskapsår som påbörjas den 1 januari 2024 och senare
BEPS Pillar 2 började gälla 1 januari 2024 och avser reglerna för global mini
-
miskatt. Instalco har en omsättning överstigande EUR 750 miljoner varför
dessa regler påverkar Instalco. Under 2024 har Instalco genomfört ett projekt
för att utvärdera effekter av de nya reglerna om global minimiskatt. Slutsat
-
sen är att ingen tilläggskatt utgår och i enlighet med IAS 12 redovisar Instalco
ingen uppskjuten skatt till följd av tilläggsskatt från BEPS Pillar 2.
Övriga förändringar bedöms inte påverka koncernens principer i någon
väsentlig utsträckning.
Standarder, ändringar och tolkningar rörande befintliga standarder som
ännu inte har trätt i kraft och inte tillämpas i förtid av koncernen
Införandet av IFRS 18 som ertter IAS 1 den 1 januari 2027 kommer att inne
-
ra förändringar i presentation och upplysningar i de finansiella rapporterna.
Per dagen för godkännande av dessa finansiella rapporter har övriga standar
-
der, ändringar och tolkningar av befintliga standarder som ännu inte trätt i
kraft eller publicerats av IASB, ej heller tillämpats i förtid av koncernen.
Styrelsen och verkställande direktören utgår ifrån att alla relevanta uttalan
-
den kommer att införas i Koncernens redovisningsprinciper när uttalandet
träder i kraft. Nya standarder, ändringar och förtydliganden som inte tilläm
-
pas förväntas inte ha någon väsentlig inverkan på Koncernens finansiella rap-
porter.
Grund för konsolidering
I koncernredovisningen ingår dotterföretag som står under ett direkt eller
indirekt bestämmande inflytande från moderföretaget. Koncernen kontrol
-
lerar ett bolag när den exponeras för eller har rätt till rörlig avkastning från
sitt innehav i företaget och har möjlighet att påverka avkastningen genom sitt
inflytande i bolaget. Dotterföretag inkluderas i koncernredovisningen från
och med den dag då det bestämmande inflytandet överförs till koncernen. De
exkluderas ur koncernredo visningen från och med den dag då det besm
-
mande inflytandet upphör.
Resultat och övrigt totalresultat för dotterretag som förvärvats eller
avyttrats under året redovisas från det datum förvärvet alternativt avytt
-
ringen tder i kraft, enligt vad som är tillämpligt.
Koncernen hänför totalresultatet för dotterföretagen till moderbolagets
ägare och innehav utan besmmande inflytande baserat på deras respektive
ägarandelar.
Rörelseförvärv
Koncernen tillämpar förvärvsmetoden vid redovisning av rörelseförvärv. Den
erttning som överförs av koncernen för att erhålla bestämmande infly
-
tande över ett dotterbolag beräknas som summan av verkliga värden på för-
rvsdagen på de övertna tillgångarna, de övertagna skulderna och de eget-
kapitalandelar som emitterats av koncernen, vilket innefattar det verkliga
rdet för en tillgång eller skuld som uppkommit vid en överenskommelse om
villkorad köpeskilling. Efterljande ändringar av verkligt värde av en villkorad
köpeskilling som klassificerats som en finansiell skuld redovisas via resultat-
räkningen (posten övriga rörelsekostnader), se vidare under avsnittet finan
-
siella skulder.
Förvärvsrelaterade kostnader kostnadsförs när de upp kommer i posten
övriga rörelsekostnader.
Förvärvade tillgångar och övertagna skulder värderas till det verkliga värdet
per förvärvstidpunkten.
Funktionell valuta och presentationsvaluta
Koncernredovisningen presenteras i valutan SEK som även är moderbolagets
funktionella valuta.
Utlandsverksamheter
I koncernredovisningen räknas alla tillgångar, skulder och transaktioner i kon
-
cernföretag som har en annan funktionell valuta än SEK (koncernens rappor-
teringsvaluta) om till SEK vid konsolideringen. Koncernföretagens funktionella
valuta har varit oförändrad under rapportperioden.
Vid konsolideringen har tillgångar och skulder räknats om till balansdags
-
kursen per balansdagen. Justeringar av goodwill och verkligt värde som upp-
står vid förvärv av en utlandsverksamhet har redovisats som tillgångar och
skulder i utlandsverksamheten och omräknats till SEK till balansdagskursen.
Inkter och kostnader har omräknats till SEK enligt en genomsnittlig kurs
under rapportperioden. Valutakursdifferenser bokförs direkt mot övrigt total-
resultat och redovisas i valutaomräknings reserven i eget kapital. Vid avyttring
av en utlandsverksamhet omklassificeras de hänförliga ackumulerade omräk
-
ningsdifferenserna som är redo visade i eget kapital till resultatet och redo-
visas som del av vinsten eller förlusten vid avyttringen.
Segmentrapportering » Not 3
Koncernen har två rörelsesegment: Sverige och Övriga Norden. Vid identifie
-
ring av rörelsesegment följer koncernledningen vanligen koncernens geo-
grafiska affärsområden som motsvarar de huvudsakliga segmenten. Rörel-
sesegmenten följer den interna rapporteringen som koncernens högste
verkställande beslutsfattare följer upp i verksamheten.
Vart och ett av rörelsesegmenten sköts separat eftersom var och en k
-
ver olika resurser samt marknadsföringsmetoder. Alla transaktioner mellan
segmenten genomförs på affärsmässiga grunder och baseras på priser som
debiterats icke närstående kunder i samband med fri stående försäljningar av
identiska varor eller tjänster.
Koncernen använder samma värderingsprinciper i sin segment rapportering
enligt IFRS 8 som i sina finansiella rapporter.
Gemensamma tillgångar som inte är direkt hänförliga till ett rörelse-
segment fördelas ej utan allokeras under koncerngemensamma intäkter och
kostnader. Detta gäller framför allt koncernens huvudkontor.
Intäkter
Intäkterna avser huvudsakligen intäkter från försäljning av utförande av
installationer och i form av entreprenadkontrakt och servicekontrakt.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
81
Noter
Not 1, forts.
Avtal med kunder
Ett avtal definieras av koncernen som en muntlig eller skriftlig överenskom-
melse mellan två eller flera parter. Om det förekommer att koncernen har två
eller flera avtal med samma kund så analyseras avtalen och under vissa förut
-
ttningar slås de ihop och redovisas som ett stort sammantaget avtal. Detta
ller om det är samma kund (motpart) även om det avser olika projekt.
Entreprenaduppdrag
En inkt ska redovisas vid en tidpunkt eller över tid beroende på när kontroll
över det som säljs går över till kunden. Intäkten redovisas i koncernen när kon
-
cernens prestation skapar eller förbättrar en tillgång som kunden kontrolle-
rar vilket är fallet i entreprenaduppdragen, då arbetet utförs på av kunden ägd
fastighet eller anläggning. På detta sätt erhåller kunden nyttan av företagets
prestation allteftersom arbetet utförs. Detta innebär att koncernen uppfyller
sina åtaganden successivt och redovisar intäkter över tid dvs med tillämpning
av ”successiv vinst avräkning”. Färdigställandegraden i entreprenaduppdragen
beräknas baserat på nedlagda utgifter per balansdagen i förhållande till de
totalt beräknade utgifterna för att fullgöra uppdraget och detta utgör grun
-
den för upparbetad intäkt, med hjälp av projektkalkylen. Risk kan finnas att
slutligt resultat avseende projekt kan avvika från successivt redovisat resultat
över tid.
Serviceuppdrag
Intäkter från serviceverksamhet intäktsredovisas när tjänsterna tillhanda-
hålls genom hänvisning till uppdragets färdigställandegrad per balansdagen.
Vid intäktsredovisning av serviceuppdrag görs en prognos för bedömning av
färdig ställandegraden på varje enskilt projekt som successivt resultatavräk
-
nas mot nedlagda kostnader i projektet.
Operationell leasing
Hyresintäkter av byggnadsställningar fördelas jämt över hyresperioden.
Avtalsmodifieringar, ÄTOR
Om en ändring eller ett tillägg sker av ett befintligt avtal så ska denna ändring
redovisas på olika sätt beroende på dess innebörd. Ändringar är vanligt före
-
kommande inom koncernen i form av ÄTOR. En ändring kan exempelvis för-
ändra kontraktets omfattning (dvs addera ytterligare produkter, tjänster eller
rändra befintliga produkter/tjänster), det avtalade priset eller både och.
Ändringen av ett kontrakt redovisas antingen som:
En del av det ursprungliga kontraktet eller
Ett nytt separat kontrakt
Bedömning görs från fall till fall huruvida en ÄTA anses som ett nytt avtal
eller del av ett befintligt avtal. I de fall bedömning görs att en ÄTA är en del av
ett befintligt avtal justeras den totala kontraktssumman vid tidpunkten som
avtalsändringen görs.
Prestationsåtaganden
Koncernen ingår avtal med kunder som innebär att koncernen till handa håller
en kombination av produkter och tjänster, t.ex. installationsarbetet och tillhö
-
rande serviceavtal. En bedömning görs sedan av avtalet för att fastställa om
det innehåller ett prestationsåtagande eller flera prestationsåtaganden. Kon
-
cernen har identifierat följande separata prestation åtaganden:
Installationsarbeten inklusive projektering tillsammans med till hörande
varor och material.
Servicearbete. Den typ av service Instalcos bolag utför avser till fälliga behov
som uppkommer hos kunden, ej avtalsbundet.
Transaktionspriset och fördelning
Transaktionspriset för uppdragen fastställs vid avtalets ingång. Koncernens
uppdrag är ofta avtal till fast pris men även uppdrag på löpande räkning (cost-
plus kontrakt/samverkansprojekt) förekommer. Uppdrag på löpande räk
-
ning redovisas enligt metoden Förntade värdet – summan av sannolikhets-
bedömda belopp för avtal med liknande villkor. Koncernen har vanligtvis inte
några rörliga komponenter med undantag för viten. Koncernen uppdaterar
sina bedömningar av transaktionspriset vid slutet av varje rapporterings-
period och justerar inkterna i enlighet med denna bedömning.
Avtalssaldon
Koncernen redovisar en avtalsskuld för mottagen ersättning avseende oupp-
fyllda prestationsåtaganden och redovisar dessa belopp som en övrig skuld i
Koncernens rapport över finansiell ställning. Om Koncernen uppfyller ett pre
-
stationsåtagande innan vederlaget erhålls, redovisar Koncernen en avtals-
tillgång i Koncernens rapport över finansiell ställning, beroende på om något
annat än tidsaspekten är avgörande för när ersättningen förfaller.
ntor och utdelningar » Not 7
Ränteintäkter och räntekostnader periodiseras med hjälp av effektivränte-
metoden. Utdelningar, utöver sådana som härrör från innehav i intresseföre
-
tag, redovisas vid den tidpunkt när rätten att erhålla betalning är fastställd.
Goodwill » Not 10
Goodwill representerar de framtida ekonomiska fördelar som upp kommer
vid ett rörelseförvärv, men som inte är enskilt identifierade och separat redo-
visade. Goodwill är skillnaden mellan anskaffningsrdet vid ett rörelseför
-
värv och det verkliga värdet av förvärvade identifierbara tillgångar, övertagna
skulder samt eventualförpliktelser. Goodwill har en obestämbar nyttjande-
period och värderas till anskaffningsvärde minus eventuella ackumulerade
nedskrivningar. Goodwill fördelas på kassagenererande enheter eller grupper
av kassagenererande enheter och skrivs inte av utan testas årligen för ned
-
skrivningsbehov. Se vidare beskrivning av metod för nedskrivningsprövning.
Övriga immateriella anläggningstillgångar » Not 10
Övriga immateriella anläggningstillgångar redovisas i koncernen till anskaff
-
ningsvärde efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella
nedskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår inköpspriset samt utgifter direkt
hänförbara till tillgången.
Tillkommande utgifter adderas tillgångens redovisade värde endast då det
är sannolikt att de framtida ekonomiska förmåner som är förknippade med
tillgången bedöms påverka till koncernens fördel och tillgångens anskaffnings
-
rde kan mätas på ett tillförlitligt sätt.
Övriga immateriella anläggningstillgångar skrivs av över den bedömda
nyttjandeperioden. Följande avskrivningsperioder tillämpas:
Datasystem, licenser 3-5 år
Nyttjanderättstillgångar 3-10 år
Kundrelationer 3-10 år
Materiella anläggningstillgångar » Not 11
Materiella anläggningstillgångar redovisas i koncernen till anskaffningsvärde
efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. I
anskaffningsvärdet ingår inköpspriset samt utgifter direkt hänförbara till till
-
ngen för att bringa den på plats och i skick för att utnyttjas i enlighet med
syftet med anskaffningen.
Tillkommande utgifter adderas tillgångens redovisade värde eller redo
-
visas som en separat tillgång, beroende på vilket som är lämpligt, endast då
det är sannolikt att de framtida ekonomiska förmåner som är förknippade
med tillgången bedöms påverka till koncernens fördel och tillgångens anskaff
-
ningsrde kan mätas på ett tillrlitligt sätt. Redovisade värden för utrange-
rade anläggningstillgångar tas bort från balansräkningen. Alla andra former
av reparationer och underhåll redovisas som kostnader i resultaträkningen
under den period de uppkommer. Vinster eller förluster som uppstår vid
avyttring av materiella anläggningstillgångar fastställs som skillnaden mellan
vad som erhållits och det redovisade värdet för tillgångarna och redovisas i
resultatet i posterna ”Övriga rörelseintäkter” eller ”Övriga rörelsekostnader.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
82
Noter
Not 1, forts.
Materiella anläggningstillgångar skrivs av över den bedömda nyttjande-
perioden. Följande avskrivningsperioder tillämpas:
Maskiner och verktyg 35 år
Inventarier, installationer och andra tekniska anläggningar 3–5 år
Byggnadsställningar 1020 år
Prövning av nedskrivningsbehov av goodwill, övriga immateriella
anläggningstillgångar och materiella anläggningstillgångar
Vid nedskrivningsprövning grupperas tillgångarna i den minsta kassagene
-
rerade enheten (KGE) som ger upphov till inbetalningar som i allt väsentligt
är oberoende av andra tillgångar. Goodwill fördelas på de KGE som förn
-
tas dra fördel av synergieffekter i hänförliga rörelseförrv. Prövning av ned-
skrivningsbehov för de KGE till vilka goodwill har fördelats är likrdigt med
Koncernens rörelsesegment, Sverige och Övriga Norden, då goodwill inte följs
upp på en lägre nivå internt. Segment Sverige är den dominerande marknaden
och tillväxten i segment Övriga Norden har skett efter samma affärsmodell
och med erfarenhet från segment Sverige. Instalcos dotterbolag integreras i
en sådan omfattning i koncernens affärsmodell, samarbetskultur och värde
-
ringar, att det inte går att särskilja tillgångar och kassaflöden på en lägre nivå.
I många fall arbetar fler än ett bolag i samma projekt och samordning sker i
anbudssamarbete och genom resursfördelning.
Alla övriga enskilda tillgångars eller KGE nedskrivningsbehov prövas när
händelser eller ändrade omständigheter tyder på att det redovisade värdet
inte kan återvinnas.
En nedskrivning redovisas med det belopp med vilket tillgångens (eller
den KGE) redovisade värde överstiger dess återvinningsbara belopp, som är
det högre av verkligt värde minskat med kostnad för avyttring och nyttjande-
värdet. Det återvinningsbara beloppet utgörs i koncernen av nyttjande värdet.
För att fastställa nyttjandevärdet uppskattar ledningen förväntade framtida
kassafden från varje KGE och fastsller en lämplig diskonteringssats för att
kunna beräkna nuvärdet av dessa kassafden. De data som används vid pröv
-
ning av nedskrivningsbehov är direkt kopplade till Koncernens senast god-
nda budget, justerad efter behov för att undanta effekterna av framtida
omorganisationer och förbättringar av tillgångar. Diskonteringssatser fast
-
ställs enskilt för varje KGE och återspeglar aktuella marknadsbedömningar av
pengarnas tidsvärde och tillgångsspecifika riskfaktorer.
Nedskrivningar avseende KGE minskar först det redovisade värdet för
eventuell goodwill som fördelats på den KGE. Eventuell återstående nedskriv
-
ning minskar proportionellt de övriga tillgångarna i den KGE. Med undantag
av goodwill görs en ny bedömning av alla tillgångar för indikation om att en
tidigare nedskrivning inte längre är motiverad. En nedskrivning återförs (ej
goodwill) om tillgången eller den KGE’s åter vinningsbara värde överstiger det
redovisade värdet.
Leasingavtal
Leasingavtalen inom koncernen omfattar lokaler, bilar, verktyg och maskiner.
Leasingavtalen redovisas i balansräkningen,rutom kortfristiga leasingavtal
(leasingavtal med en löptid på 12 månader eller kortare) och leasingavtal med
lågt underliggande tillgångsvärde.
Vid avtalets början bedömer koncernen huruvida ett avtal ger rätt att kon
-
trollera användningen av en identifierad tillgång för en period mot ersättning,
i vilket fall den klassificeras som ett leasingavtal.
Koncernen redovisar en utnyttjanderätt (leasingtillgång) och en leasing
-
skuld vid leasingavtalets startdatum. Nyttjanderättstillgången värderas initialt
till ett anskaffningsvärde som omfattar det initiala beloppet för leasingskul
-
den justerat för eventuella leasingavgifter som erlades före inledningsdagen
plus eventuella initiala direkta kostnader och en uppskattning av kostnader
för att återställa under liggande tillgång, med avdrag för eventuella erhållna
rabatter.
Nyttjanderättstillgången skrivs därefter av linjärt under nyttjande perioden,
vilken anses motsvara leasingperioden. Leasingavtalen i koncernen löper nor
-
malt på 3–5 år med undantag för begränsat antal lokalhyresavtal som löper
på längre tid. Nyttjanderättstillgången justeras periodiskt för vissa omvärde
-
ringar av leasing skulden och eventuella nedskrivningar.
Leasingskulden uppskattas initialt till nuvärdet av utestående leasingavgif
-
ter, diskonterade med hjälp av den implicita räntan i leasingavtalet eller, om
denna ränta inte kan bestämmas, koncernens marginella låneränta. I allmän
-
het använder koncernen sin marginella upplåningsränta som diskonterings-
nta med påslag för en risk premie för respektive tillgångskategori.
Leasingskulden värderas till upplupet anskaffningsvärde med effektiv-
räntemetoden och omvärderas när förändringar i framtida leasing avgifter
uppkommer genom förändring av index eller om koncernen ändrar sin
bedömning av om den kommer att utgöra ett köp, förlängning eller avsluta
leasingavtalet. En motsvarande justering görs till den redovisade summan av
nyttjandevärde med eventuellt överskott över tillgångens redovisade värde
som då redovisas i resultat kningen.
Koncernen har valt att redovisa korttidsleaseavtal (avtal med en avtals
-
tid understigande 12 månader) och leasingavtal för vilka den underliggande
tillgången har ett lågt värde genom att utnyttja den praktiska lösningen som
återfinns i IFRS 16. Sådana leasingavtal omfattar t.ex. kontorsutrustning samt
viss IT-utrustning. I sllet för att redovisa en nyttjanderättstillgång och en
leasingskuld kostnadsförs leasing avgifter avseende dessa leasingavtal linjärt
över leasingperioden.
Koncernen använder sig av förlängningsoptioner i de fall där hyres avtalen
r lokaler är kortare än tre år. Grunden för bedömningen av respektive hyres
-
avtal är varje bolags marknadsplan vilket som längst sträcker sig tre år framåt.
Koncernen bedömer det som rimligt säkert att en förlängningsperiod kommer
att utnyttjas i dessa avtal med en period kortare än tre år.
FINANSIELLA INSTRUMENT
Redovisning och värdering vid första redovisningstillfället
Finansiella tillgångar och finansiella skulder redovisas när koncernen blir
avtalspart i fråga om det finansiella instrumentets avtalade villkor. Dessa
värderas vid första redovisningstillfället till verkligt värde justerat för trans
-
aktionskostnader, förutom finansiella instrument som tillhör kategorin
finansiella tillgångar eller finansiella skulder värderade till verkligt värde via
resultatet. Sådana värderas till verkligt värde vid första redovisningstillfället.
Efterföljande värdering av finansiella tillgångar och skulder beskrivs nedan.
Finansiella tillgångar tas bort från rapporten över finansiell ställning när de
avtalsenliga rättigheterna avseende den finansiella tillgången upphör, eller
r den finansiella tillgången och samtliga betydande risker och fördelar över
-
ts. En finansiell skuld tas bort från rapporten över finansiell ställning när den
utsläcks, fullgörs eller annulleras.
Klassificering och efterföljande
värdering av finansiella tillgångar » Not 12
När det gäller efterföljande värderingar värderas finansiella tillgångar utifrån
vilken kategori de klassificerats i initialt. Koncernen har följande kategorier av
finansiella tillgångar:
Finansiella tillgångar redovisade till upplupet anskaffningsvärde
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultatet
Nedskrivningsbehovet för alla finansiella tillgångar förutom de som värderas
till verkligt värde via resultatet ska prövas åtminstone vid varje rapportperiods
slut för att fastslla om det finns objektiva bevis för ett nedskrivningsbehov
av en finansiell tillgång eller grupp av finansiella tillgångar. Olika kriterier för
att fastställa nedskrivnings behov används för varje kategori av finansiella till
-
gångar, vilka beskrivs nedan.
Alla inkter och kostnader avseende finansiella tillgångar som redovisas i
resultatet klassificeras som ”Finansiella kostnader” eller, ”Finansiella intäkter”,
rutom när det gäller nedskrivning av kund fordringar som redovisas i posten
”Övriga externa kostnader.
Finansiella tillgångar redovisade till upplupet anskaffningsvärde
Finansiella tillgångar som innehas i syfte att inom ramen för koncernens
affärsmodell inkassera avtalsenliga kassaflöden som utgörs av kapitalbelopp
och ränta på det utestående kapitalbeloppet klassificeras som finansiella till
-
gångar till upplupet anskaffningsvärde. Lånefordringar och kundfordringar
är finansiella tillgångar som inte är derivatinstrument, med fastsllda eller
fastsllbara betalningar och som inte är noterade på en aktiv marknad. Efter
första redovisningstillfället värderas de till upplupet anskaffningsvärde, med
hjälp av effektivntemetoden, efter avdrag för eventuella nedskrivningar. Dis
-
kontering utelämnas i de fall effekten av diskontering är oväsentlig. Koncer-
nens likvida medel, kundfordringar och större delen av övriga fordringar till-
hör denna kategori av finansiella instrument.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
83
Noter
Not 1, forts.
För värdering av kundfordringar och avtailstillgångar tillämpas den förenk
-
lade metoden för beräkning av förväntade kreditförluster.
Klassificering och efterföljande värdering av finansiella skulder
Koncernens finansiella skulder innefattar lån, leverantörsskulder och övriga
skulder.
Finansiella skulder värderas efter första redovisningstillfället till upplupet
anskaffningsvärde med hjälp av effektivräntemetoden, förutom finansiella
skulder som är identifierade som värderade till verkligt värde via resultatet,
vilka redovisas till verkligt värde och med vinster eller förluster som redovisas
i resultatet efter första redovisningstillllet. Koncernen är part i avtal om vill
-
korade köpeskillingar som uppkommit i samband med förrv som redovisas
till verkligt värde via resultaträkningen.
Tilläggsköpeskilling är en villkorad köpeskilling som normalt baseras
på resultatet i det förvärvade bolaget under de närmast kommande åren,
antingen som ett binärt utfall om en viss resultatnivå uppfylls, eller som en
trappa där utfallet är högre ju högre vinstnivå den förvärvade enheten uppnår
under en på förhand bestämd räkenskapsperiod i framtiden. Normalt är att
tilläggsköpeskilling faller ut om villkoren uppfylls, efter ett till tre år från för
-
värvstidpunkten. Vid transaktionstidpunkten värderas tilläggsköpeskillingen
till verkligt värde, genom att nurdet av det sannolika utfallet beräknas med
en diskonteringsränta. Det sannolika utfallet baseras på koncernens progno
-
ser för respektive enhet och är beroende av framtida resultat som uppnås i
bolagen och har en fastställd maxnivå.
Alla ränterelaterade avgifter och, om det är tillämpligt, ändringar i ett
instruments verkliga värde som redovisas i resultatet ingår i posterna ”Finan
-
siella kostnader” eller ”Finansiella intäkter”.
Inkomstskatter
Skattekostnaden som redovisas i resultatet besr av summan av den upp
-
skjutna skatt och aktuella skatt som inte redovisas i övrigt totalresultat eller
direkt i eget kapital.
Beräkning av aktuell skatt bygger på skattesatser och skatte regler som är
beslutade eller i praktiken beslutade vid rapportperiodens slut. Uppskjuten
inkomstskatt beräknas enligt ”balansräknings metoden” på alla temporära
skillnader. Koncernen redovisar inte uppskjuten skatt på temporära skillnader
hänförliga till goodwill eller investeringar i dotterbolag.
Eget kapital, reserver och utdelningar
Aktiekapital representerar kvotvärdet för emitterade aktier. Emitterade optio
-
ner klassificeras som eget kapital om de inte är obligatoriskt inlösbara, eller
innehåller avtal om obligatoriska betalningar till innehavaren.
Överkursfonden innefattar eventuell premie som erhållits vid nyemission
av aktiekapital. Eventuella transaktionskostnader som sammanhänger med
nyemission av aktier dras av från över kursen, med hänsyn tagen till eventuella
inkomstskatteeffekter.
Återköp av egna aktier innefattar värdet av aktien vid köptillfället, beloppet
redovisas som avdragspost i eget kapital.
Andra delar i eget kapital inkluderar följande:
Balanserade vinstmedel innefattar alla balanserade vinster och aktierelate
-
rade ersättningar för innevarande och tidigare perioder.
Alla transaktioner med moderbolagets ägare redovisas separat i eget kapi
-
tal.
Omräkningsreserven innefattar alla valutadifferenser som uppstår vid omräk
-
ning av finansiella rapporter från utländska verksamheter som har upprät-
tat sina finansiella rapporter i en annan valuta än den valuta som koncernens
finansiella rapporter presenteras i.
Ersättningar efter avslutad anställning
Koncernen tillhandahåller ersättningar efter avslutad anställning genom olika
i allt väsentligt avgiftsbestämda pensionsplaner.
r ett fåtal medarbetare som ej är ledande befattnings havare finns en
pensionslösning i form av kapitalförsäkring som pantsatts för pensions-
åtaganden. Tillgången utgör ett finansiellt instrument som värderas till verk
-
ligt värde via resultaträkningen (se separat avsnitt om finansiella instrument).
Skulden, det vill säga pensionsåtagandet, utgörs av samma värde som till
-
ngen, samt tillkommande särskild löneskatt. I koncernredovisningen netto-
redovisas åtagandet.
Kortfristiga ersättningar
Kortfristiga ersättningar till anställda, inklusive semesterersättningar, är kort
-
fristiga skulder, värderade till det odiskonterade belopp som koncernen vän-
tas betala till följd av den outnyttjade rättigheten. Kortfristiga erttningar
kostnadsrs i takt med intjänandet.
Avsättningar och eventualförpliktelser » Not 22
Avsättningar för produktgarantier, legala processer, förlustkontrakt eller
andra krav redovisas när koncernen har en legal eller informell förpliktelse till
ljd av en tidigare händelse, det är sannolikt att ett utfde av ekonomiska
resurser kommer att behövas och beloppen kan uppskattas på ett tillförlit
-
ligt sätt. Tidpunkten eller beloppet för utflödet kan fortfarande vara osäkert.
I entreprenadavtal ingår en garanti på utfört arbete enligt branschpraxis.
Garantin utgör inte en intäktsgenererande transaktion. Garantier hanteras
genom avsättning till en garantireserv som ett genomsnittligt värde av de tre
senaste årens kostnader för garantiarbeten. Om en srre skada skulle upps
så redovisas denna omgående.
Avttningar värderas till det uppskattade belopp som krävs för att reg
-
lera den befintliga förpliktelsen, baserat på de mest tillförlitliga uppgifter som
finns tillgängliga på balansdagen, inklusive de risker och osäkerheter som
sammanhänger med den befintliga förpliktelsen. I de fall det finns ett antal
likartade förpliktelser, fastställs sannolikheten för ett utflöde genom en sam
-
mantagen bedömning av förpliktelserna. Avsättningar diskonteras till sina
nuvärden där pengars tidsvärde är väsentligt.
Ingen skuld redovisas i det fall utflödet av ekonomiska resurser till följd av
befintliga förpliktelser är osannolik. Sådana situationer redovisas som even
-
tualförpliktelser såvida inte sannolikheten av ett utfde av resurser är ytterst
liten. För mer information om eventualförpliktelser, se
» Not 22.
BETYDANDE BEDÖMNINGAR OCH UPPSKATTNINGAR VID TILLÄMPNING
AV REDOVISNINGSPRINCIPER
Uppskattningar och bedömningar utvärderas löpande och baseras på histo
-
risk erfarenhet och andra faktorer, inklusive förväntningar på framtida hän-
delser som anses rimliga under rådande förhållanden.
Betydande bedömningar av koncernledningen » Not 26
r finansiella rapporter upprättas gör koncernens styrelse och vd ett antal
bedömningar, beräkningar och antaganden om redovisning och värdering av
tillgångar, skulder, intäkter och kostnader.
Nedan följer information om uppskattningar och antaganden som har den
mest betydande effekten på redovisning och värdering av tillgångar, skulder,
inkter och kostnader. Utfallet från dessa kan avvika väsentligt. Bedömningar
gjorda av koncernledningen vid tillämpningen av IFRS som har en betydande
inverkan på de finansiella rapporterna och gjorda uppskattningar som medför
väsentliga justeringar i påföljande års finansiella rapporter beskrivs närmare
i
» Not 26.
Nedskrivningar av icke-finansiella tillgångar och goodwill » Not 10
För att bedöma nedskrivningsbehovet beräknar koncernledningen återvin-
ningsvärdet för varje tillgång eller kassagenererande enhet baserat på för-
ntade framtida kassaflöden och med användning av en lämplig ränta för att
kunna diskontera kassaflödet. Osäkerheter ligger i antaganden om framtida
relseresultat och fastställandet av en lämplig diskonteringsränta. För mer
information om nedskrivningsprövningar, se
» Not 10.
relseförvärv och värdering till verkligt värde » Not 25
Koncernen förvärvar kontinuerligt bolag, och dessa var för sig är främst min-
dre bolag varför inget enskilt förrv bedöms som väsentligt. Vid förvärv
utreds och bedöms det förvärvade bolaget bland annat utifrån IFRS 3 Rörel
-
seförvärv och IAS 38 Immateriella tillgångar i syfte att identifiera om det finns
rvärvade immateriella tillgångar som ska åsättas ett värde. En immateriell
tillgång enligt IAS 38 tar sin utgångspunkt i immateriella värden, såsom t.ex.
kundrelationer och orderstock. Det är emellertid inte alltid dessa immateriella
rden uppfyller definitionen på en immateriell tillgång enligt IAS 38. Om så
inte är fallet inkluderas dess värde istället i goodwillposten. Koncernen bedö
-
mer noga sannolikheten för förväntade framtida ekonomiska fördelar utifrån
rimliga och välunder byggda antaganden som utgör bästa bedömning av de
ekonomiska förhållandena.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
84
Noter
Not 1, forts.
Vid beräkning av verkliga värden används värderingsteknikerr de speci
-
fika tillgångarna och skulderna som förvärvas vid ett rörelseförvärv. Framför
allt är verkligt värde på villkorade köpeskillingar beroende av utfallet av flera
variabler inklusive det förvärvade bolagets framtida lönsamhet.
Koncernen använder värderingstekniker vid beräkning av det verkliga vär
-
det på finansiella instrument (i de fall det inte finns priser på aktiva markna-
der) och för icke-finansiella tillgångar. Detta innebär att göra uppskattningar
och antaganden som överensstämmer med hur marknadsaktörer skulle pris
-
sätta instrumentet. Så långt som möjligt används i antaganden observerbara
data men dessa finns inte alltid tillgängliga. I dessa fall används den bästa
information som finns tillgänglig. Ett uppskattat verkligt värde kan komma att
skilja sig från det faktiska pris som skulle kunna uppnås i en transaktion på
affärsmässiga villkor på balansdagen.
Vid förvärv används vanligtvis en förvärvsstruktur med basköpe skilling
och villkorad tilläggsköpeskilling. Utfallet av villkorade tilläggs köpeskillingar
är beroende av framtida resultat som uppnås i bolagen där utfallet är högre
ju högre vinstnivå som uppnås under en på förhand bestämd period. De vill
-
korade tilläggsköpeskillingarna förfaller till betalning inom tre år och har en
fastställd maxnivå. Villkorade tilläggs köpeskillingar värderas till verkligt värde
nförligt till nivå 3 och redovisas under Långfristiga skulder samt Övriga
kortfristiga skulder i balansräkningen. För mer information kring dessa villko
-
rade köpe skillingar samt rörelseförvärv. » Not 25
Intäkter från entreprenadkontrakt » Not 15
Redovisning av intäkter från entreprenadkontrakt kräver väsentliga bedöm-
ningar vid bestämningar av faktisk upparbetning, beräknade utgifter för att
färdigställa arbetet och uppföljning mot prognos av slutligt utfall.
Redovisade intäktsbelopp och tillhörande avtalstillgångar på beställare
återspeglar koncernledningens bästa uppskattning av utfallet och färdig
-
sllandegraden för varje avtal. När det gäller mer komplexa kontrakt finns
betydande osäkerhet vid bedömning av kostnaderna för färdigställande och
nsamhet. Koncernen redovisar intäkter i projekten över tid i takt med färdig
-
ställandegraden vilken mäts genom nedlagda utgifter i förhållande till totala
rväntade utgifter vid varje given tidpunkt. Koncernen har en väl utarbetad
process för att följa upp färdig sllandegraden och de förntade totala kost
-
naderna per projekt. I denna process hanteras uppföljning och bedömning av
den förlustrisk som kan uppkomma i projekten.
Miljö- och klimatrelaterade frågeställningar
Risker orsakade av klimatförändringar kan ha framtida negativa effekter på
koncernens verksamhet och aktiviteter. Dessa risker inkluderar övergångs-
risker (t.ex. regulatoriska förändringar och ryktesrisker) och fysiska risker
(även om risken för fysisk skada är låg på grund av företagets verksamhet och
geografiska platser), se även s 46. Samhällets gröna omställning för att mot
-
verka klimaträndringarna kan även ha en positiv inverkan på koncernens
verksamhet och aktiviteter, då det driver på efterfrågan för resursbesparande
installationer.
Under året har inga miljö- och klimatrelaterade risker väsentligt påverkat
Instalcos redovisningsprinciper eller den finansiella redovisningen. Ledningen
utvärderar kontinuerligt effekterna av klimatrelaterade frågor.
Moderbolagets redovisnings- och värderingsprinciper
Moderbolagets årsredovisning har upprättats enligt årsredovisnings lagen och
RFR 2 Redovisning för juridiska personer. RFR 2 innebär att moderbolaget i
årsredovisningen för den juridiska personen ska tillämpa samtliga av EU god
-
nda IFRS och uttalanden så långt som möjligt inom ramen för Årsredovis-
ningslagen och hänsyn tagen till sambandet mellan redovisning och beskatt-
ning. Rekommendationen anger vilka undantag och tillägg som ska göras från
IFRS.
Moderbolagets årsredovisning och finansiella rapporter presenteras i före
-
tagets redovisningsvaluta vilket är SEK.
Moderbolagets redovisnings- och värderingsprinciper överens stämmer
med koncernens förutom vad som anges nedan.
Uppställningsformer
Resultat- och balansräkning följer årsredovisningslagens uppställningsform.
Rapport över förändring av eget kapital följer koncernens uppställningsform
men ska innehålla de kolumner som anges i ÅRL. Vidare innebär det skillnad i
benämningar, jämfört med koncern redovisningen, främst avseende finansiella
inkter och kostnader och eget kapital.
Andelar i dotterföretag
Andelar i dotterföretag redovisas till anskaffningsvärde efter avdrag för even
-
tuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet inkluderas förvärvs relaterade
kostnader och eventuella tilläggsköpeskillingar.
r det finns en indikation på att andelar i dotterretag minskat i värde
görs en beräkning av återvinningsvärdet. Är detta lägre än det redovisade vär
-
det görs en nedskrivning. Nedskrivningar redovisas i posterna ”Resultat från
andelar i koncernföretag.
Koncernbidrag
Samtliga lämnade och erhållna koncernbidrag redovisas som bokslutsdispo
-
sitioner.
Finansiella instrument
Finansiella instrument redovisas till anskaffningsvärdet. Vid varje balans
-
dag bedömer moderbolaget om det finns någon indikation på nedskrivnings-
behov i någon av de finansiella anläggningstillgångarna. Nedskrivning sker
om värdenedgången bedöms vara bestående. Nedskrivning för räntebärande
finansiella tillgångar redovisade till upplupet anskaffningsvärde beräknas som
skillnaden mellan tillgångens redo visade värde och nuvärdet av företagsled
-
ningens bästa uppskattning av de framtida kassafdena diskonterade med
tillgångens ursprungliga effektivränta. Nedskrivningsbeloppet för övriga
finansiella anläggningstillgångar fastställs som skillnaden mellan det redo-
visade värdet och det högsta av verkligt värde med avdrag för försäljnings-
kostnader och nuvärdet av framtida kassafden (som baseras på företags-
ledningens bästa uppskattning).
Not 2. Intäkternas fördelning
1)
2024Intäkter per väsentligt intäktsslag Entreprenad Service SummaSverige 6 056 3 371 9 427Övriga Norden 2 848 1 415 4 263Nettoomsättning 8 905 4 786 13 6902023Intäkter per väsentligt intäktsslag Entreprenad Service SummaSverige 6 829 3 134 9 962Övriga Norden 3 120 1 197 4 317Nettoomsättning 9 949 4 330 14 2791) För närmare information se not 1 Redovisnings- och värderingsprinciper, rubriken Intäkter. För information om avtalstillgångar och avtalsskulder hänvisas till not 15.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
85
Noter
Not 3. Segmentrapportering
Ett rörelsesegment är en del av koncernen som bedriver verksamhet från vil-
ken den kan generera intäkter och ådra sig kostnader och för vilka det finns
fristående finansiell information tillgänglig. Koncernens verksamhet är upp
-
delad i segment baserat på bolagens geografiska placering. Dessa segment
utrs av Sverige och Övriga Norden, vilka är de rapporterbara segmenten
r koncernen. Den marknadsindelning som är gjord hänför sig till en naturlig
avgränsning och inom koncernen är intäktsströmmar och kostnadsstrukturer
likvärdiga. Koncernens verkställande direktör, företagets högste verkställande
beslutsfattare, följer upp verksamhetens resultat och beslutar om resursr
-
delning utifrån de tjänster som utrs och de varor som säljs inom respektive
segment och geografi. Internpristtning inom koncernen sker på marknads-
mässiga villkor.
Segmenten utvärderas utifrån nettoomsättning och EBITA. Nettoomsätt
-
ningen utgörs av externa intäkter från kunder som i all väsentlighet redovisas
över tid.
Den del av verksamheten som inte uppfyller definitionen av ett rörelse
-
segment, benämns som ”Koncerngemensamt”. Hos Instalco utgörs detta av
moderbolaget samt de två holdingbolag som återfinns i koncernens toppskikt.
Upplysningar för segmenten rapporteras enligt följande för innevarande
rapportperioder:
Övriga 2024 SverigeNorden Övrigt TotalNettoomsättning 9 427 4 263 13 690EBITA 613 265 0 879Av- och nedskrivningar av immateriella anlägg-ningstillgångar -71 -118 -189Finansnetto -11 -9 -184 -204Resultat före skatt 531 139 -184 486Övriga upplysningarGoodwill 3 495 1 806 5 301
Övriga materiella och
immateriella anlägg-
ningstillgångar 1 000 533 8 1 540
Summa materiella
och immateriella an-
läggningstillgångar 4 495 2 339 8 6 841
2023 Sverige
Övriga
Norden Övrigt Total
Nettoomsättning 9 962 4 317 14 279EBITA 833 253 1 085Av- och nedskrivningar av immateriella anlägg-ningstillgångar -88 -98 - -186Finansnetto -11 - -96 -107
Resultat före skatt 734 154 -96 792
Övriga upplysningar
Goodwill 3 488 1 799 - 5 287
Övriga materiella och immateriella anlägg-ningstillgångar 1 123 574 3 1 700Summa materiella och immateriella an-läggningstillgångar 4 611 2 373 3 6 987Inkter från externa kunder fördelade per land, baserat på var bolagen är
lokaliserade:
2024 2023
Sverige 9 427 9 962
Norge 2 671 2 767
Finland 1 592 1 549
Summa 13 690 14 279
Materiella anläggningstillgångar, andra än finansiella instrument och upp-
skjutna skattefordringar (det finns inga tillgångar i samband med förmåner
efter avslutad anställning eller rättigheter enligt försäkrings avtal),rdelas
per land enligt följande:
2024-12-31 2023-12-31
Sverige 733 565
Norge 193 154
Finland 163 174
Summa 1 089 893
Instalcokoncernen har inte intäkter från någon enskild kund som uppgår till 10
procent, varför ingen redovisning finns gällande detta.
Not 4. Ersättning till revisor
Koncernen ModerbolagetKostnadsförd och annan ersättning uppgår till:2024 2023 2024 2023Grant ThorntonRevisionsuppdrag 20 19 2 2Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag 1 1 0 0Skatterådgivning 0 0 0 0Övriga tjänster 0 1 0 0Övriga revisionsföretagRevisionsuppdrag 0 1 Revisionsverksamhet utöver revisions uppdrag 0 0 Skatterådgivning 0 0 Övriga tjänster 1 1 Summa 23 23 2 2
Med revisionsuppdraget avses arvode för den lagstadgade revisionen, det vill
ga sådant arbete som varit nödvändigt för att avge revisions berättelsen,
samt så kallad revisionsrådgivning som lämnats i samband med revisions-
uppdraget. Övriga revisionsföretag består av flera revisions byråer där ingen
står för en väsentlig post 2024 eller före gående år.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
86
Noter
Not 5. Personalkostnader och medarbetare
Kostnader som redovisas för ersättning till anställda delas upp enligt följande:
Koncernen Moderbolaget2024 2023 2024 2023ner – styrelse och vd 9 9 9 9ner – övriga anställda 3 502 3 333 6Pensioner, avgiftsbesmda – vd 2 2 2 2Pensioner, avgiftsbestämda – övriga anställda 318 296 0 1Övriga sociala avgifter 903 858 3 5Summa 4 734 4 498 14 23
Kostnadsförda ersättningar och andrarmåner till styrelse, vd och övriga ledande befattningshavare:
2)
2024 2023Grundlön/ Rörlig Övriga Grundlön/ Rörlig Övriga styrelse-ersätt-för- styrelse-ersätt-för-1)2)1)ningmånerSummaarvodeningmånerTSEKarvodeSumma3)Per Sjöstrand, ordförande543 37 580 633 89 722Jonny Alvarsson 325 325 315 315Camilla Öberg 480 480 465 465Per Leopoldsson 403 403 390 390Carina Qvarngård 403 403 390 390Carina Edblad 325 325 315 315Ulf Wretskog, styrelseledamot fr o m 11 maj 2023 325 325 160 160Robin Boheman, vd 4 631 1 134 78 5 843 4 408 1 700 86 6 1944)Övriga ledande befattningshavare16 066 3 725 618 20 409 16 099 3 900 676 20 675Summa 23 501 4 859 733 29 093 23 175 5 600 851 29 626
1) Styrelsearvodet har betalats ut som lön.
2) Övriga förmåner utgörs av bilförmån, drivmedelsförmån och sjukförsäkring.
3) Utöver styrelsearvode har konsultarvode enligt tidigare avtal utgått till Kreativo AB (Per Sjöstrand) om 0 (515) tusen kronor.
4) Vid periodens utgång bestod övriga ledande befattningshavare av 7 (8) personer, varav 1 (1) var kvinnor.
Antal anställda
Koncernen Moderbolaget2024 2023 2024 2023Genomsnittligt antal anställda 6 145 5 986 1 3Varav kvinnor 427 434 1 1Varav kvinnor, % 7 7 33
Genomsnittligt antal anställda fördelar sig per land enligt nedan:
Koncernen 2024 Koncernen 2023Varav Varav Totaltkvinnor TotaltkvinnorSverige 4 201 309 4 391 311Norge 1 222 76 937 56Finland 722 49 658 67Summa 6 145 434 5 986 434
Ersättning till styrelse, verkställande direktören och övriga ledande
befattningshavare samt berednings- och beslutsprocess
De riktlinjer som gällt under räkenskapret 2024 för ersättning till ledande
befattningshavare antogs vid årsstämman 2022.
Principen för ersättning till styrelse, verkställande direktör och koncernled
-
ning är att den ska vara konkurrenskraftig. Valberedningen lämnar årsstäm-
man förslag till styrelsearvode. Arvode till styrelsen utgår enligt stämmans
beslut.
Vad avser ersättning till verkställande direktören, koncernledningen och
övriga ledande befattningshavare i koncernen, utgör styrelsen även ett ertt
-
ningsutskott och dess uppgifter bedrivs som en integrerad del av styrelse-
arbetet. Till verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare
utgår fast lön, rörlig ersättning och normalt förekommande anställningsför
-
måner. Därtill kommer pensionsförmåner och incitamentsprogram enligt ned-
anstående beskrivning. Ersättningsutskottet beaktar de riktlinjer för ersätt-
ning till ledande befattnings havare som beslutats av årssmman i Instalco
AB.
Bolaget har under 2024 följt de tillämpliga riktlinjerna och inga avsteg från
riktlinjerna har gjorts och inga avvikelser har gjorts från den beslutsprocess
som enligt riktlinjerna ska tillämpas för att fastställa ersättningen. På Instalcos
hemsida redogörs för riktlinjerna i sin helhet.
Styrelsen
Vid periodens utgång bestod styrelsen av 7 (7) ordinarie ledamöter, varav
3 (3) var kvinnor. Det av årsstämman fastställda arvodet om sammanlagt 2
960 (2 860) tusen kronor fördelas i enlighet med årsstämmans beslut. Utö
-
ver styrelsearvode har konsultarvode enligt avtal utgått till Kreativo AB (Per
Sjöstrand) om 0 (515) tusen kronor.
Verkställande direktör och koncernledning
Löner och övriga ersättningar till verkställande direktören och koncernledning
under räkenskapsåret framgår av tabellen. Avgångsvederlag för verkställande
direkren kan utgå om tolv månadslöner, varav högst hälften av beloppet ej
är avräkningsbart. Utöver de åtaganden att betala löpande ersättning såsom
lön, pension och andra förmåner, finns inga tidigare beslutade ersättningar
som inte har förfallit till betalning.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
87
Noter
Not 5, forts.
Utestående långsiktiga aktierelaterade incitamentsprogram
Instalco hade vid räkenskapsårets utgång tre utesende tecknings options-
program motsvarande totalt 7 300 000 aktier som riktar sig till den utökade
koncernledningen, vd i dotterbolagen samt övriga nyckelpersoner i koncer
-
nen. Syftet med långsiktiga aktieincitamentsprogram är att skapa förutsätt-
ningar för att på kort och lång sikt srka motivationen hos medarbetare som
koncernen identifierat som betydelsefulla och betrodda. Styrelsen anser att
ett incitamentsprogram enligt före varande förslag är till fördel för koncernen
och bolagets aktieägare.
LTI 2024
Vid Instalcos årsstämma den 6 maj 2024 beslutades att anta ett incitaments-
program för koncernens ledande befattningshavare och andra nyckelmed-
arbetare genom emission av teckningsoptioner medförandes rätt till teckning
av nya aktier i bolaget. Vid full nyteckning med stöd av samtliga tecknings
-
optioner kan högst 2 350 000 nya aktier ges ut motsvarande en utspädning
om cirka 0,9 procent av både nuvarande antal utesende aktier och maxi
-
malt antal tillkommande aktier från tidigare program, dock med förbehåll för
eventuell omräkning av antalet aktier som varje teckningsoption berättigar till
teckning av. Varje teckningsoption berättigar optionsinnehavaren till teckning
av en ny aktie i Bolaget till en teckningskurs motsvarande 115 procent av den
volymvägda genomsnittskursen enligt Nasdaq Stockholms officiella kurslista
för aktien under perioden om fem bankdagar efter årsstämman 2024.
Teckningsoptionerna har överlåtits på marknadsmässiga villkor till ett pris
(premie) som fastställts utifrån ett beräknat marknadsrde för tecknings-
optionerna med tillämpning av Black & Scholes värderings modell beräknat av
ett oberoende värderingsinstitut.
Anmälan om teckning av aktier kan äga rum under tiden från och med den
24 maj 2027 till och med den 18 juni 2027, eller det tidigare datum som kan
lja enligt vissa omständigheter och som redogörs för i villkoren för teck
-
ningsoptionerna.
LTI 2023
Vid Instalcos årsstämma den 5 maj 2023 beslutades att anta ett incitaments-
program för koncernens ledande befattningshavare och andra nyckelmed-
arbetare genom emission av teckningsoptioner medförandes rätt till teckning
av nya aktier i bolaget. Vid full nyteckning med stöd av samtliga tecknings
-
optioner kan högst 2 350 000 nya aktier ges ut motsvarande en utspädning
om cirka 0,9 procent av både nuvarande antal utesende aktier och maxi
-
malt antal tillkommande aktier från tidigare program, dock med förbehåll för
eventuell omräkning av antalet aktier som varje teckningsoption berättigar till
teckning av. Varje teckningsoption berättigar optionsinnehavaren till teckning
av en ny aktie i Bolaget till en teckningskurs motsvarande 115 procent av den
volymvägda genomsnittskursen enligt Nasdaq Stockholms officiella kurslista
för aktien under perioden om fem bankdagar efter årsstämman 2023.
Teckningsoptionerna har överlåtits på marknadsmässiga villkor till ett pris
(premie) som fastställts utifrån ett beräknat marknadsrde för tecknings-
optionerna med tillämpning av Black & Scholes värderings modell beräknat av
ett oberoende värderingsinstitut.
Anmälan om teckning av aktier kan äga rum under tiden från och med den
22 maj 2026 till och med den 16 juni 2026, eller det tidigare datum som kan
lja enligt vissa omständigheter och som redogörs för i villkoren för teck
-
ningsoptionerna.
LTI 2022
Vid Instalcos årsstämma den 5 maj 2022 beslutades att anta ett incitaments-
program för koncernens ledande befattningshavare och andra nyckelmedar-
betare genom emission av teckningsoptioner med förandes rätt till teckning av
nya aktier i bolaget. Vid full nyteckning med stöd av samtliga 2 600 000 teck
-
ningsoptioner kan högst 2 600 000 nya aktier ges ut motsvarande en utspäd-
ning om cirka 1 procent av antal utestående aktier och maximalt antal tillkom-
mande aktier från tidigare program baserat på aktiekapitalet och rösterna
vid tidpunkten för beslutet, dock med förbehåll för den omräkning av antalet
aktier som varje teckningsoption berättigar till teckning av. Varje tecknings-
option berättigar optionsinnehavaren till teckning av en ny aktie i Bolaget till
en teckningskurs motsvarande 115 procent av den volymvägda genomsnitts
-
kursen enligt Nasdaq Stockholms officiella kurslista för aktien under perio-
den om fem bankdagar efter årsstämman 2022. Teckningsoptionerna har
över låtits på marknadsmässiga villkor till ett pris (premie) som fastställts uti
-
från ett beräknat marknadsvärde för teckningsoptionerna med tillämpning
av Black & Scholes värderings modell beräknat av ett oberoende värderings-
institut.
Anmälan om teckning av aktier kan äga rum under tiden från och med den
22 maj 2025 till och med den 16 juni 2025, eller det tidigare datum som kan
lja enligt vissa omständigheter och som redogörs för i villkoren för teck
-
ningsoptionerna.
Utestående aktierelaterade incitamentsprogram:
Utestående Antal Motsvarande Andel aktier av Pris per Lösenkurs programoptionerantal aktiertotalt antal aktieroptionper option Lösenperiod2022/2025 2 600 000 2 600 000 1,00% 7,80 kr 50,92 kr 22 maj 2025 – 16 juni 20252023/2026 2 350 000 2 350 000 0,90% 2,09 kr/7,27 kr 64,90 kr 22 maj 2026 – 16 juni 20262024/2027 2 350 000 2 350 000 0,90% 7,74 kr 44,32 kr 24 maj 2027 - 18 juni 2027
Not 6. Resultat från andelar i koncernföretag
Moderbolaget2024 2023Utdelning 55 175Summa 55 175
Not 7. Finansiella kostnader/Ränte kostnader och
liknande resultatposter
Koncernen Moderbolaget2024 2023 2024 2023Räntekostnader, externt 162 151 8 7Valutakursförluster 34 20 Övrigt 39 28 2 1Summa 235 199 10 8
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
88
Noter
Not 8. Skatter
De viktigaste komponenterna i skattekostnaden för räkenskapsåret och för-
llandet mellan förväntad skattekostnad baserat på svensk effektiv skatte-
sats på 20,6 procent (20,6) och redovisad skatte kostnad i resultatet är enligt
följande:
Koncernen Moderbolaget2024 2023 2024 2023Resultat före skatt 486 792 54 174Skatt enligt gällande skattesats i Sverige, 20,6 % –100 –163 –11 –36Skillnad hänförlig till utländska skattesatser –1 –1 Justering av tidigare års skatt 1 1 Justering skatte kostnad förvärvade bolag 0 0 Ej skattepliktiga intäkter 8 26 11 36Ej avdragsgilla kostnader –10 –22 –2 –1Årets förluster för vilka uppskju-ten skattefordran ej har aktiverats –24 –17 Värdering av tidigare års underskottsavdrag Under året utnyttjade under-skottsavdrag som inte tidigare redovisats som tillgång 0 2 Övrigt 5 –3 1 2Redovisad skatt i resultaträkningen –122 –177 0 1
Skatt för året uppgick till -122 (-177) miljoner kronor och effektiv skattesats
uppgick till 25 (22) procent. Totalt skattemässigt underskott där ingen uppskju
-
ten skattefordran redovisas uppgår till 117 miljoner kronor.
Skattekostnaden består av följande komponenter:
Koncernen Moderbolaget2024 2023 2024 2023Aktuell skattPå årets resultat –178 –220 0 1Justering av tidigare år skatt 0 –1 Uppskjuten skatte kostnad/ -intäktFörändring av temporära skillnader 27 43 Obeskattade reserver Förändring skattemässiga under-skottsavdrag 29 1 Redovisad skatt i resultaträkningen –122 –177 0 1
I koncernen och moderbolaget återfinns ingen uppskjuten skatte kostnad/
inkt i övrigt totalresultat.
Redovisade uppskjutna skattefordringar och -skulder
Uppskjutna skattefordringar och -skulder hänför sig till följande:
2024-12-31 2023-12-31Uppskjuten Uppskjuten Uppskjuten Uppskjuten Förändring under skatte-skatte- skatte-skatte- året:fordranskuldfordranskuldImmateriella anläggnings tillgångar –92 –123Materiella anläggningstillgångar 0 –4 0 –5Finansiella anläggningstillgångar 0 0 Lager 1 0 Kortfristiga fordringar 2 2 Avsättningar projekt –82 –72Garantiavsättningar 2 2 Obeskattade reserver –180 –185Outnyttjade underskottsavdrag 47 18 Övrigt 0 0 0 0Summa 53 –358 22 –386Skattefordringar/ -skulder, netto –305 –364
Redovisat iSamband Förändring under 2024- Resul tat-Eget med 2024- året:01-01räk ning enkapitalförvärv12-31Immateriella anläggnings tillgångar –121 33 –3 92Materiella anläggnings tillgångar –5 1 –4Finansiella anläggnings tillgångar 0 0 0Lager 0 1 0Kortfristiga fordringar 2 0 2Avsättningar projekt –73 –16 7 –83Garantiavsättningar 2 0 2Obeskattade reserver –187 7 –180Outnyttjade underskotts avdrag 18 29 2 47Övrigt Summa –364 56 –3 –304
Redovisat iSamband Förändring under 2023- Resul tat-Eget med 2023- året:01-01räk ning enkapitalförvärv12-31Immateriella anläggnings tillgångar –108 39 52 –121Materiella anläggnings tillgångar –6 1 –5Finansiella anläggnings tillgångar 0 0 0Lager 0 0 0Kortfristiga fordringar 0 2 2Avsättningar projekt –32 –13 –28 –73Garantiavsättningar 1 1 0 2Obeskattade reserver –174 2 –14 –187Outnyttjade underskotts avdrag 1 15 2 18Övrigt 3 –3 Summa –315 44 –93 –364
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
89
Noter
Not 9. Resultat per aktie
Resultat per aktie
de resultat per aktie före och efter utspädning har beräknats genom att
använda resultatet hänförligt till aktieägarna i moder bolaget som täljare, det
vill säga inga justeringar av resultatet behövde göras 2024 eller 2023.
Avstämning av det vägda genomsnittliga antalet aktier som används för att
beräkna resultatet per aktie efter utspädning kan smmas av mot det vägda
genomsnittliga antalet stam aktier som användes i beräkningen av resultat per
aktie före utspädning enligt följande:
Resultat hänförligt till stamaktieägare 2024 2023Resultat hänförligt till moderbolagets ägare enligt resultaträkningen 345 601Resultat hänförligt till stamaktieägare, före utspädning och efter utspädning 345 601
Antal aktier, tusental 2024 2023Vägt genomsnittligt antal aktier som använts vid 1)beräkning av resultat per aktie före utspädning264 107 262 539Vägt genomsnittligt antal aktier som använts vid 1)beräkning av resultat per aktie efter utsdning264 107 265 726
Not 10. Goodwill och övriga immateriella anläggningstillgångar
KoncernenÖvriga Kund-immateriella 2024-12-31Goodwillrelationertillgångar TotaltIngående ackumulerade anskaffningsvärden 5 310 934 17 6 261Årets investeringar 1 0 3 4Förvärv av dotterbolag 26 15 41Försäljningar/utrangeringar -24 -24Nedskrivningar -29 -29Omklassificeringar 9 9Valutakursdifferenser 8 0 0 8Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 5 301 949 20 6 270Ingående ackumulerade avskrivningar –23 –346 –10 –379Årets avskrivningar 159 –3 –162Nedskrivningar 22 22Valutakursdifferenser 1 0 0 1Utgående ackumulerade avskrivningar 0 –505 –13 -518Redovisat värde 5 301 444 7 5 752
KoncernenÖvriga Kund-immateriella 2023-12-31Goodwillrelationertillgångar TotaltIngående ackumulerade anskaffningsvärden 4 649 700 12 5 361Årets investeringar 19 0 5 24Förvärv av dotterbolag 763 254 0 1 017Försäljningar/utrangeringar 51 51Omklassificeringar 1 1Valutakursdifferenser –71 –20 0 91Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 5 310 934 17 6 261Ingående ackumulerade avskrivningar –39 –163 –7 –209Årets avskrivningar 0 –188 –3 –191Försäljningar/utrangeringar 15 15Omklassificeringar 1 1Valutakursdifferenser 0 5 0 5Utgående ackumulerade avskrivningar –23 –346 –10 –379Redovisat värde 5 288 588 7 5 882
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill
Koncernens redovisade goodwill uppgår till 5 301 (5 288) miljoner kronor.
Goodwill följs internt inte upp på en lägre nivå än de båda geografiska mark
-
naderna Sverige och Övriga Norden, varför prövningen görs på den nivån.
Dessa geografiska marknader sammanfaller med koncernens rörelsesegment.
Instalco startade tillväxten i segment Sverige som också är den dominerande
marknaden. Tillxten i segment Övriga Norden har skett efter samma affärs
-
modell och med erfarenhet från segment Sverige.
Nedskrivningsprövningen görs på segmentsnivå, eftersom Instalcos bolag
integreras i en sådan omfattning i koncernens affärsmodell, samarbetskultur
och värderingar, att det inte går att särskilja tillgångar och kassafden på en
gre ni. Inom segmenten finns ett nära samarbete och man delar med sig
av kunskap och erfarenheter och bolagen får möjlighet att nå nya kunder och
projekt, som ett enskilt bolag inte hade kunnat vinna och genomföra på egen
hand. I många fall arbetar fler än ett bolag i samma multidisciplinära projekt
och samordning sker i anbudssamarbete och genom resursfördelning. Good
-
will fördelar sig enligt följande: 3 495 (3 488) miljoner kronor Sverige samt 1
806 (1 799) miljoner kronor Övriga Norden.
Under perioden har nedskrivningar om 29 MSEK genomförts. Nedskriv
-
ningarna är ett resultat av genomförda nedstängningar av underpresterande
bolag under det fjärde kvartalet. Därutöver har inga ytterligare nedskrivnings
-
behov identifierats under perioden. Prövningen gjordes senast under decem-
ber 2024.
Återvinningsvärdet har beräknats utifrån nyttjandevärdet och tar sin
utgångspunkt i en aktuell bedömning av kassaflöden för de kommande åren.
Prognostiserat resultat och investeringar i rörelsekapital och anläggningstill
-
gångar för nästkommande räkenskapsår, 2025, bygger på tidigare utfall och
erfarenheter. Prognosen upprättas utifrån en relativt detaljerad budgeterings
-
process för koncernens olika delar. De viktiga komponenterna i kassaflödet är
försäljningen, rörelsens olika kostnader och investeringar i rörelsekapital.
Väsentliga antaganden som använts för beräkningar av nyttjande värden
framgår enligt nedan:
Till grund för försäljningsprognosen ligger bedömningar utifrån faktorer
såsom orderingång, konjunktur och marknadsläge. Rörelse marginalerna har
tagits fram baserat på historiska rörelsemarginaler.
Prognosen av rörelsens kostnader utgår från aktuella löneavtal och tidigare
års nivåer på bruttomarginal och omkostnader, anpassat till en förväntan
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
90
Noter
Not 10, forts.
r det kommande året utifrån aspekter såsom de som nämns för försälj
-
ningsprognosen.
Den årliga tillxtvolymen för det första året har bedömts utifrån bolagens
prognoser och efterföljande år en konstant tillväxt om 2 (2) procent. Dessa
beräkningar utgår från uppskattade framtida kassafden före skatt base
-
rade på finansiella prognoser som godkänts av företagsledningen och som
täcker en femårsperiod och har en betydande effekt på värderingen.
Diskonteringsräntan före skatt använd vid nuvärdesberäkning av uppskat
-
tade framtida kassaflöden är 10,2 (11,6) procent för segment Sverige och
10,2 (11,6) procent för segment Övriga Norden.
De viktiga antaganden som har störst effekt på återvinningsvärdet är brut
-
tomarginal, diskonteringsränta och långsiktig tillväxttakt, där bruttomargina-
len har störst betydelse. Ingen rimligt möjlig förändring i viktiga antaganden
skulle innera att det redovisade värdet för gon ovan KGE skulle överstiga
återvinningsvärdet. Varken 1 procent enhets höjd diskonteringsränta, 1 pro
-
centenhets sänkt långsiktig tillväxt eller 1 procentenhets sänkt marginal leder
till nedskrivningsbehov. Således är marginalen till nedskrivningsbehov accep
-
tabel för de geografiska affärsområdena och inga rimligt möjliga ändringar i
ovan nämnda indata bedöms leda till nedskrivningsbehov.
Övrig nedskrivningsprövning
När det är påkallat genomförs prövning av nedskrivningsbehov av övriga
immateriella anläggningstillgångar enligt samma principer som för goodwill.
Några händelser eller ändrade förhållanden som motiverat en nedskrivnings
-
prövning av övriga immateriella anläggnings tillgångar som skrivs av har inte
identifierats.
Not 11. Materiella anläggningstillgångar
KoncernenÖvriga Nyttjande -anläggnings-rätts-2024-12-31tillgångartillgångar TotaltIngående ackumulerade anskaffningsvärden 434 1 323 1 757Årets investeringar 121 291 412Förvärv av dotterbolag 8 1 8Försäljningar/utrangeringar –25 217 –242Omklassificeringar -19 -19Valutakursdifferenser 3 1 4Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 522 1 399 1 920Ingående ackumulerade avskrivningar –84 –560 645Årets avskrivningar –74 -323 -397Försäljningar/utrangeringar 19 181 200Omklassificeringar 12 12Valutakursdifferenser -2 0 -1Utgående ackumulerade avskrivningar –130 –701 –831Redovisat värde 392 698 1 089
Redovisat värde i övriga anläggningstillgångar består av inventarier och verk-
tyg 309 (277) miljoner kronor, bilar 67 (59) miljoner kronor samt byggnader 16
(14) miljoner kronor.
Nyttjanderättstillgångarna avser leasade tillgångar i enlighet med IFRS 16
vilka består byggnader (lokalhyror) om 402 (494) miljoner kronor, bilar 262
(208) miljoner kronor samt övrigt (verktyg/maskiner) 34 (61) miljoner kronor.
Årets avskrivningar avseende nyttjanderättstillgångarna har för byggnader
varit 149 (119) miljoner kronor, bilar 135 (106) miljoner kronor, Övrigt (verktyg
och maskiner) 38 (38) miljoner kronor. Den totala räntekostnaden har upp
-
tt till 27 (17) miljoner kronor. Koncernen har exkluderat korttidsleasar samt
leasing avtal med under liggande tillgångar av lågt värde med 56 (67) miljoner
kronor. För information om förlängningsoptioner, se not 1 Redovisningsprinci
-
per, Leasingsavtal.
KoncernenÖvriga Nyttjande -anläggnings-rätts-2023-12-31tillgångartillgångar TotaltIngående ackumulerade anskaffningsvärden 221 985 1 207Årets investeringar 82 488 570Förvärv av dotterbolag 165 1 166Försäljningar/utrangeringar –28 –136 –164Omklassificeringar 0 0 0Valutakursdifferenser –6 –16 –21Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 434 1 322 1 756Ingående ackumulerade avskrivningar –44 417 461Årets avskrivningar –64 –263 –326Försäljningar/utrangeringar 20 114 134Omklassificeringar 0 0Valutakursdifferenser 3 5 9Utgående ackumulerade avskrivningar –84 –560 –645Redovisat värde 350 762 1 112
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
91
Noter
Not 12. Finansiella tillgångar och skulder
Kategorier av finansiella tillgångar och skulder
Bland redovisningsprinciperna finns en beskrivning av respektive kategori av
finansiella tillgångar och skulder samt tillhörande redovisningsprinciper. De
redovisade värdena för finansiella tillgångar och skulder är enligt följande:
Finansiella tillgångar
KoncernenVerkligt Upplupet värde över an skaff-2024-12-31 resultatet ningsvärde TotaltLångfristiga värde-pappersinnehav 33 33Långfristiga fordringar 7 7Kundfordringar 1 943 1 943Kortfristiga fordringar (del av) 245 245Likvida medel 208 208Summa 33 2 402 2 435
Finansiella skulder
Koncernen Verkligt värde Upplupet över an skaff-1)2024-12-31 resultatetningsvärde TotaltLångfristig upplåning 2 977 2 977Kortfristig upplåning 6 6Leverantörsskulder och andra skulder 905 905Villkorad köpeskilling 180 180Leasingskulder 674 674Kortfristiga skulder (del av) 12 12Summa 180 4 573 4 7531) Skuld värderad till verkligt värde via resultaträkningen avser villkorad köpeskilling. För mer information se not 25.
Finansiella tillgångar
KoncernenVerkligt Upplupet värde över an skaff-2023-12-31 resultatet ningsvärde TotaltLångfristiga värde-pappersinnehav 49 49Långfristiga fordringar 8 8Kundfordringar 2 091 2 091Kortfristiga fordringar (del av) 306 306Likvida medel 267 267Summa 49 2 673 2 722
Finansiella skulder
Koncernen Verkligt värde Upplupet över an skaff-1)2023-12-31 resultatetningsvärde TotaltLångfristig upplåning 2 972 2 972Kortfristig upplåning 6 6Leverantörsskulder och andra skulder 1 052 1 052Villkorad köpeskilling 349 349Leasingskulder 739 739Kortfristiga skulder (del av) 13 13Summa 349 4 782 5 1311) Skuld värderad till verkligt värde via resultaträkningen avser villkorad köpeskilling. För mer information se not 25.
Upplåning
Upplåning innefattar följande finansiella skulder:
KoncernenLångfristig upplåning 2024-12-31 2023-12-31Skulder till kreditinstitut 2 977 2 9722 977 2 972KoncernenKortfristig upplåning 2024-12-31 2023-12-31Skulder till kreditinstitut 6 66 6
Per balansdagen uppgick koncernens kreditram till 3 850 (3 950) miljoner kro-
nor bestående av checkräkningskredit om 450 (550) miljoner kronor samt
övriga avtalade kreditfaciliteter till 3 400 (3 400) miljoner kronor. Under året
har checkräkningskrediten förändrats med -100 (250) miljoner kronor och
övriga avtalade kreditfaciliteter har ökat med 0 (0) miljoner kronor. Per balans
-
dagen hade koncernen utnyttjat 0 (0) miljoner kronor av checkräkningskredi-
ten och 2 950 (2 950) miljoner kronor av övriga kreditfaciliteter. Outnyttjade
checkräkningskrediter och övriga kreditfaciliteter uppgick till 900 (1 000) mil
-
joner kronor.
Koncernens kreditfacilitet om 3 400 miljoner kronor förlängdes med oför
-
ändrade villkor under tredje kvartalet 2024, löper på två år till 2026. Kredit-
faciliteten är långsiktig och maximal återstående löptid vid årets slut uppgår
till 20 (32) månader. Kreditfaciliteten har en under liggande basränta med en
marginaltrappa baserat på netto skulden. Som lånevillkor, s.k. covenants, har
Instalco två nyckeltal, kvoten av EBITDA/finansnetto samt ränteckning, vilka
uppfylls med marginal. Faciliteten är länkad med Instalcos hållbarhetspro
-
gram och de tre nyckeltalen antalet Hållbarhetsklassade Instalcoprojekt, lär-
lingar och el- och laddhybridfordon.
Verkligt värde
Finansiella instrument värderade till verkligt värde klassificeras i en
verkligt värde-hierarki. De olika nivåerna definieras enligt följande:
Noterade priser (ojusterade) på aktiva marknader för identiska tillgångar
eller skulder (nivå 1).
Andra observerbara data för tillgången eller skulder än noterade priser
inkluderade i nivå 1, antingen direkt (dvs som prisnoteringar) eller indirekt
(dvs härledda från pris noteringar) (nivå 2).
Data för tillgången eller skulden som inte baseras på observerbara mark
-
nadsdata (dvs ej observerbara data) (nivå 3).
Finansiella instrument som värderas till verkligt värde i balans räkningen och
som klassificeras i nivå 2 enligt verkligt värde hierarkin inkluderar andra lång-
fristiga värde pappersinnehav.
Villkorade köpeskillingar som värderas till verkligt värde i balans räkningen
klassificeras i nivå 3 enligt verkligt värde hierarkin. För information om värde
-
ringsteknik samt förändringar i verkligt värde. » Not 25
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
92
Noter
Not 12, forts.
Verkligt värde för långfristig upplåning enligt nedan:
KoncernenLångfristig upplåning 2024-12-31 2023-12-31Verkligt värde 3 085 3 2313 085 3 231
Verkligt värde baseras på diskonterade kassaflöden med en ränta som base-
ras på låneräntan och är i nivå 3 i verkligt värdehierarkin.
Det verkliga värdet på kortfristig upplåning samt övriga finansiella instru
-
ment överensstämmer i allt väsentligt med redovisade värden.
Avstämning av skulder till kreditinstitut som härrör från
finansieringsverksamheten
KoncernenLångfristiga Kortfristiga skulderskulder Summa2024-01-01 2 972 4 2 976KassaflödespåverkandeUpptagande av lån 600 2 602Amortering av lån 618 -618Ej kassaflödespåverkande:rvärv 2 2Valutakursdifferenser 21 212024-12-31 2 977 6 2 983
Avstämning av leasingskulder som härrör från
finansieringsverksamheten
KoncernenLångfristiga Kortfristiga skulderskulder Summa2024-01-01 510 233 744Förändringar under åretKassaflöde 318 -318Nya kontrakt 278 278Förvärvade kontrakt –1 –1Övriga förändringar –14 -16 -30Valutakursdifferenser 2 0 2Omföring mellan kort och lång skuld -86 86 2024-12-31 411 263 674
Avstämning av skulder till kreditinstitut som härrör från
finansieringsverksamheten
KoncernenLångfristiga Kortfristiga skulderskulder Summa2023-01-01 2 569 4 2 573KassaflödespåverkandeUpptagande av lån 650 650Amortering av lån 361 361Ej kassaflödespåverkande:rvärv 107 107Valutakursdifferenser 7 72023-12-31 2 972 4 2 976
Avstämning av leasingskulder som härrör från
finansieringsverksamheten
KoncernenLångfristiga Kortfristiga skulderskulder Summa2023-01-01 371 180 551Förändringar under åretKassaflöde –264 –264Nya kontrakt 480 480Förvärvade kontrakt –3 –1 –4Övriga förändringar 11 –9 –20Valutakursdifferenser 1 1Omföring mellan kort och lång skuld 155 –155 2023-12-31 511 233 744
Not 13. Andelar i koncernföretag
Instalco AB äger direkt eller indirekt 203 (194) legala enheter. I koncernen ingår
direkt innehav av dotterföretag, Instalco Holding AB med ett redovisat värde
av 1 375 (1 375) miljoner kronor.
ModerbolagetAntal Andel, % Andel, % Namn/säte Segmentandelar20242023Instalco Holding AB, Stockholm Övrigt 437 730 100 100
Samtliga dotterföretag bedriver verksamhet inom installationsbranschen.
ModerbolagetFörändring under året: 2024-12-31 2023-12-31Ingående ackumulerade anskaffnings-värden 1 375 1 375Utgående ackumulerade anskaffnings-värden 1 375 1 375Redovisat värde 1 375 1 375
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
93
Noter
Not 14. Kundfordringar
Åldersfördelning av kundfordringar och förväntade kreditförluster för osäkra
kundfordringar.
Koncernen2024-12-31 2023-12-31Kundfordringar brutto 2 015 2 115Reservering för kundförluster –72 –24Kundfordringar 1 943 2 091
Koncernen2024-12-31 2023-12-31Kundfordringar ej förfallna 1 538 1 617Kundfordringar förfallna, 0-3 månader 334 396Kundfordringar förfallna, senare än 3 månader 143 102Förväntade kreditförluster –72 –24Summa 1 943 2 091
Förändringar i förlustreserven för osäkra kundfordringar för
koncernen är som följer:
Koncernen2024-12-31 2023-12-31Per 1 januari 24 32Förvärvade osäkra fordringar 0 1Reservering för osäkra fordringar 58 6Fordringar som skrivits bort under året som ej indrivningsbara –8 –17Återförda outnyttjade belopp –2 2Per 31 december 72 24
Redovisade belopp per valuta for koncernens kundfordringar är följande:
Koncernen2024-12-31 2023-12-31SEK 1 350 1 458NOK 435 500EUR 158 134Summa 1 943 2 091
r vidare information hänvisas till » Not 26.
Not 15. Avtalstillgångar och avtalsskulder
Koncernen2024-12-31 2023-12-31Avtalstillgångar – Fordringar på beställare 648 628Avtalsskulder – Skulder till beställare –528 –549Netto i balansräkningen 120 79
Avtalstillgångar hänför sig i första hand till koncernens rätt till erttning för
utfört men ej fakturerat arbete vid balansdagen avseende service- och instal
-
lationsavtal.
Avtalstillgångarna överförs till kundfordringar när rätt att fakturera föreligger.
Avtalsskulder avser främst de förskott som erhållits från kunder för kom
-
mande service- och installationstjänster, för vilka intäkter redovisas över tid.
Samtliga avtalsskulder som redovisats som avtalsskuld vid periodens början
har redovisats som inkt under 2024.
Prestationsåtaganden som ej är uppfyllda vid årets slut uppgår till 9 002
(8 437) miljoner kronor varav 69 (68) procent av intäkterna förväntas redovisas
inom 1 år, 30 (22) procent nästkommande år och 2 (7) procent därefter.
Not 16. Likvida medel och kortfristiga placeringar
KoncernenLikvida medel innefattar följande: 2024-12-31 2023-12-31Likvida medel hos bank och i kassa:– SEK 361 –286– EUR 179 355– NOK 386 194– Övrigt 3 5Kortfristiga placeringar Summa 208 267
Likvida medel
Likvida medel besr av kontanter och disponibla tillgodo havanden hos ban
-
ker och motsvarande institut, tillsammans med andra kortfristiga, likvida pla-
ceringar som förfaller inom 90 dagar från dagen för förvärvet och som lätt kan
omvandlas till kända belopp av kontanter och som är utsatta för endast en
obetydlig risk för värdeförändringar.
Not 17. Eget kapital – Aktiekapital
Vid årets slut uppgick antalet aktier till 264 107 025 (264 107 025) aktier
med ett kvotvärde om 0,003 kronor per aktie. Samtliga aktier är av samma
aktieslag med lika rösträtt och andel av bolagets kapital och vinst. Vid årets
slut uppgick bolagets innehav av återköpta egna aktier till 310 545 (310 545).
Netto, efter avdrag för återköpta egna aktier, uppgår antalet aktier till 263 796
480 (263 796 480). Återköp av egna aktier redovisas som en avdragspost från
eget kapital. Eventuella transaktionskostnader redovisas direkt i eget kapital.
Tecknade och betalda aktier (tusentals aktier): 2024-12-31 2023-12-31Vid årets början 264 107 260 564Nyemission vid förvärv och options-konvertering 3 543Summa vid årets slut 264 107 264 107
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
94
Noter
Not 18. Avsättningar
Alla avsättningar redovisas som kortfristiga i koncernen och i moder bolaget
under rubriken ”Avsättningar. De redovisade värdena och förändringar av
dessa är enligt följande:
KoncernenFörändring under året: 2024-12-31 2023-12-31Ingående redovisade värden 25 24Tillkommande avsättningar 3 1Utgående redovisade värden 28 25
ModerbolagetRedovisat värde 31 december 2023 0Redovisat värde 31 december 2024 0
Avsättningar som redovisas per anskaffningstidpunkten i ett rörelse förvärv
inkluderas i ”Tillkommande avsättningar” ovan.
Avttningar avser olika rättsliga och andra krav från kunder, såsom garan
-
tier där kunderna får ersättning för reparationskostnader.
Normalt regleras dessa krav inom 3 till 18 månader från start beroende på
vilka tillvägagångssätt som används vid förhandling om kraven. Eftersom tid
-
punkten för reglering av dessa krav till stor del beror på hur snabbt förhand-
lingen fortskrider med olika motparter och rättsliga myndigheter kan inte
koncernen på ett tillförlitligt sätt uppskatta de belopp som så småningom
kommer att betalas ut efter mer än 12 månader från balansdagen. Därför klas
-
sificeras beloppet som kortfristigt i koncernens finansiella rapporter.
Not 19. Skulder till kreditinstitut/leasingskulder
Av nedanstående skuldposter förfaller belopp till kreditinstitut jämte övervä-
gande del av leasingskulderna till betalning inom fem år. 51 miljoner kronor
av leasingskulderna förfaller efter mer än fem år, för närmare information om
löptidstabell hänvisas till » Not 26.
Koncernen Moderbolaget2024-12-31 2023-12-31 2024-12-31 2023-12-31LångfristigSkulder till kredit institut 2 977 2 972 145 146Leasingskulder 411 507 Summa 3 388 3 480 145 149KortfristigSkulder till kredit institut 6 6 Leasingskulder 263 232 Summa 269 238
Not 20. Leverantörsskulder
Redovisat belopp avseende leverantörsskulder delas upp på
valutor enligt följande:
Koncernen Moderbolaget2024-12-31 2023-12-31 2024-12-31 2023-12-31SEK 670 777 0 1NOK 146 182 EUR 89 92 Summa 905 1 052 0 1
Not 21. Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
Koncernen Moderbolaget2024-12-31 2023-12-31 2024-12-31 2023-12-31Personalrelate-rade kostnader 724 729 5 7Räntor 12 13 1 1Övriga poster 75 55 1 2Redovisat värde 811 796 7 10
Not 22. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
KoncernenStällda säkerheter 2024-12-31 2023-12-31r egna avttningar och skulder:Skulder till kreditinstitutFöretagsinteckningar 46 66Pantsatta kundfordringar 5 Andra ställda säkerheter 64 64Ställda säkerheter för koncernföretag:Andra ställda säkerheter 2 1Övriga sllda säkerheter:Företags inteckningar 51 67168 198Eventual förpliktelserFullgörande garantier 1 000 8861 000 886
Moderbolaget Instalco AB har ingått borgen om 2 800 (2 800) miljoner kronor
kopplat till koncernens centrala kreditfacilitet. I fullgörandegarantier ingår det
moderbolagsgarantier med 966 (869) miljoner kronor. Moderbolagsgarantier
avser garantier för dotterbolagens entreprenader.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
95
Noter
Not 23. Transaktioner med närstående
Instalcokoncernens närstående är i huvudsak ledande befattnings havare. För
information om erttningar till ledande befattningshavare, se » Not 5. Inga
transaktioner med närstående som väsentligen påverkat koncernens ställning
och resultat har ägt rum.
Placering hos och upplåning från koncernbolag har skett till marknadsmäs
-
siga villkor.
Moderbolaget Instalco AB (publ) har närståenderelationer med övriga
bolag inom koncernen. För väsentliga transaktioner som påverkat moderbola
-
get, se » Not 6.
Not 24. Icke kassaflödespåverkande justeringar och
förändringar i rörelsekapital
Följande icke kassapåverkande justeringar och justeringar för förändringar
i rörelsekapital har gjorts i resultat före skatt för att komma fram till kassa-
flödet från den löpande verksamheten:
Koncernen ModerbolagetAv- och ned skrivningar på icke-finansiella poster2024 2023 2024 2023Avskrivningar 560 517 Nedskrivning goodwill 29 Förändring upplupen ränta -1 4 0 0Avsättningar 5 –1 Nedskrivning av kund-fordringar 69 12 Orealiserade valutakurs-effekter 27 –35 Realisationsresultat från finansiella poster 7 –31 Realisationsresultat från icke- finansiella poster –30 –21 Övriga justeringar -12 0 0 0Summa 654 445 0 0
Not 25. relseförvärv
Instalco genomförde under 2024 följande förvärv:
Förvärvs-Andel av eget Bedömd årlig Antal Förvärvad / (Avyttrad) enhet Teknikområde Segmenttidpunktkapital, % omsättning, MSEK anställdaLund Elektro AS El Övriga Norden Mars 100% 15 9IT-Line Service Oy Industri Övriga Norden Augusti 100% 40 33TilläggsförvärvSolyx AB El Sverige Februari 70% 14 5Totalt 69 47
Den 13 november meddelade Instalco att boalget ingått avtal om en minoritetsinvestering om 24 procent i Fabri Gruppe, en tysk förvärvsdriven installtions-
grupp, med en långsiktig plan att uppnå majoritetsägande. Investeringen hade inte slutförts per den sista december 2024 men det förväntas ske under det
första kvartalet 2025.
Instalco genomförde under 2023 följande förvärv / (avyttring):Förvärvs-Andel av eget Bedömd årlig Antal Förvärvad / (Avyttrad) enhet Teknikområde Segmenttidpunktkapital, % omsättning, MSEK anställdaTelePatrol Oy El Övriga Norden Januari 100% 48 30Rörprodukter Montage Sverige AB VS Sverige Januari 100% 24 12Lysteknikk Elektroentreprenør AS El Övriga Norden Februari 100% 325 120Processus AB Industri Sverige Mars 100% 193 65SMT Norrbotten AB Industri Sverige Mars 100% 40 17Enter Ställningar AB Industri Sverige Mars 100% 340 120Halvard Thorsen AS VS Övriga Norden April 100% 42 20Elektro Västerbotten AB El Sverige Maj 100% 50 23(Tim Kyla AB) (Kyla) (Sverige) (Juli) (100%) (89) (38)URD Klima Sandnes AS VS Övriga Norden September 100% 85 25Boas Industriservice AB Industri Sverige Oktober 100% 73 50hkö Äijat Teollisuus Industri Övriga Norden November 100% 24 24Totalt 1 155 468
Som ett resultat av förrven förntas koncernen öka sin närvaro på de här
nationella och internationella marknaderna. Förvärvskalkylerna med värdet
av tillgångar och skulder för de bolag som förvärvades till och med decem
-
ber 2023 har nu fastställts. Inga väsentliga justeringar har gjorts i kalkylerna.
Förvärvskalkylerna för förvärven genomförda 2024 är fortsatt preliminära.
Instalco betraktar kalkylerna som preliminära fram tills dess att slutgiltigt fast
-
ställda uppgifter från de förvärvade företagen erhållits.
Inget förrv är enskilt väsentligt för koncernen, varför upplysningarna har
sammanslagits nedan.2024 2023Verkligt värde av köpeskilling vid förvärvstillfälletVillkorad köpeskilling 10 175Likvida medel 65 1 199Summa köpeskilling 75 1 374
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
96
Noter
Not 25, forts.
2024 2023Redovisade belopp på identifierbara nettotillgångarImmateriella tillgångar 15 254Materiella anläggningstillgångar 2 179Uppskjutna skattefordringar - 1Övriga omsättningstillgångar 13 332Likvida medel 24 186Uppskjutna skatteskulder -0 68Övriga skulder -5 410Summa identifierbara nettotillgångar 49 473Goodwill vid förvärv 26 763Överförd ersättning i likvida medel 65 1 199Likvida medel i förvärvade enheter –24 –186Nettokassaflöde vid förvärv 41 1 013Reglerade villkorade köpeskillingar hänförlig till förvärv innevarande och tidigare år 154 215Kursdifferens 2 2Total påverkan på likvida medel 197 1 230
Förvärvsrelaterade kostnader om 2 (9) miljoner kronor ingår i posten övriga
rörelsekostnader i koncernens resultaträkning.
Enligt överenskommelser om villkorade köpeskillingar ska koncernen kon
-
tant betala tilläggsköpeskilling för framtida resultat. Maximalt ej diskonterat
belopp som kan komma att utbetalas till de tidigare ägarna är 422 miljoner
kronor varav 23 miljoner kronor avser förrv gjorda 2024. Det verkliga värdet
på den villkorade köpeskillingen är i nivå 3 i verkligt värdehierarkin.
Villkorade köpeskillingar redovisas i posten ”Övriga skulder” och ”Övriga
ngfristiga skulder” i balansräkningen och uppgår per 2024-12-31 till 180 (349)
miljoner kronor.
Nedan följer en tabell som visar förändringar i redovisade villkorade köpeskil-
lingar:
2024 2023Per 1 januari 349 454Vinster och förluster redovisade i resultaträkningen -35 -23Betalade villkorade köpeskillingar –151 –199Tillkommit pga förrv under året 15 119Kursdifferens 2 –2Per 31 december 180 349
De immateriella anläggningstillgångarna om 41 (1 017) miljoner kronor som
rvärvats 2024 avser goodwill om 26 (763) miljoner kronor samt kundrelatio
-
ner och orderstock om 15 (254) miljoner kronor.
Koncernens goodwill vid förvärvstillfället är det belopp varmed köpeskil
-
lingen överstiger det verkliga värdet av förväntade nettotillgångar. Goodwill
motiveras av bolagens framtida intjäningsförmåga, kunskapen och kompe
-
tensen hos personalen och synergieffekter som beräknas kunna nås genom
ytterligare samordning av inköp och centrala kostnader. Koncernens good
-
will nedskrivningsprövas årligen per kassagenererande enhet. Under året har
nedskrivningar om 29 miljoner kronor genomförts. Nedskrivningarna är ett
resultat av genomförda nedstängningar av underpresterade bolag under året.
Därutöver har inga ytterligare nedskrivningsbehov identifierats under året.
De värden som allokerats till immateriella anläggningstillgångar så som kund
-
relationer har värdets till det diskonterade värdet av framtida kassa flöden.
Avskrivningstiden styrs av en bedömning av nyttjandeperioden för respektive
tillgång, se vidare » Not 1 och Not 10.
Den nettoomttning från förrven 2024 som ingår i koncernens resultat-
kning sedan respektive förrvstillfälle uppgår till 28 miljoner kronor. För
-
värvade enheter har bidragit till ett rörelseresultat om 5 miljoner kronor för
2024. Proforma från 1 januari 2024 motsvarar en nettoomttning om 52 mil
-
joner kronor från förvärven jämte ett rörelseresultat om 8 miljoner kronor.
Not 26. Risk avseende finansiella instrument
Mål och policy för finansiell riskhantering
Instalco eftersträvar en strukturerad och effektiv hantering av de finansiella
risker som uppsr i verksamheten, vilket kommer till uttryck i den av styrel
-
sen fastställda finanspolicyn. Målsättning är att upprätthålla en god finansiell
sllning, som bidrar till att bibehålla ägare, kreditgivare och marknadens för
-
troende samt utgöra grund för fortsatt utveckling av affärsverksamheten. I
finanspolicyn definieras och identifieras de finansiella risker som förekommer
inom Instalco, samt hur ansvaret för att hantera dessa risker fördelas inom
organisationen. De definierade finansiella riskerna är transaktionsexpone
-
ring, omräkningsexponering, refinansieringsrisk, ränterisk, likviditetsrisk samt
emittent/låntagarrisk. Operativa risker, dvs. sådana finansiella risker som
beror av den löpande verksamheten, sköts av respektive dotterbolags ledning
enligt principer i finanspolicyn och underställda rutinbeskrivningar, som god
-
nts av koncernens styrelse och ledning. Risker såsom omräkningsexpone-
ring, refinansieringsrisk och ränterisk hanteras av moderbolaget med målet
att säkra koncernens korta till medellånga kassaflöden genom att minimera
exponeringen för de volatila finansiella marknaderna. Långfristiga finansiella
investeringar förvaltas för att generera bestående avkastning.
De mest betydande finansiella riskerna som koncernen exponeras för
beskrivs nedan, alla belopp är odiskonterade.
Marknadsrisk
Marknadsrisk är koncernens risk att verkligt värde på finansiella instrument
eller framtida kassaflöden från finansiella instrument kommer att fluktuera
på grund av förändringar i marknadspriser. Huvudsakliga marknadsrisker i
koncernen är ränterisk och valutarisk.
Valutarisk
Valutarisk definieras som risken att koncernens resultaträkning och kassa-
flöde påverkas negativt av valutakursförändringar. Transaktionsrisk uppstår
r framtida affärstransaktioner uttrycks i en valuta som inte är enhetens
funktionella valuta. Koncernens enheter har inte väsentliga transaktioner i
annat än enhetens funktionella valuta, varför koncernens transaktionsrisk inte
är väsentlig. Omräkningsexponeringen uppstår när tillgångar och skulder är i
olika valutor och när utländska dotterbolags resultat och nettotillgångar räk
-
nas om till svenska kronor. Valutaderivat förekommer sällsynt i koncernen och
därmed tillämpas inte säkringsredovisning. För koncernen uppstår omräk
-
ningsrisker för dotterbolagen i Norge och Finland. Tillgångar och skulder i
utländsk valuta omräknas till balansdagens kurs.
Nedan tabell är en känslighetsanalys av omräkningsdifferensen i övrigt total
-
resultat, som går in i posten ”Omräkningsreserv” i eget kapital, beräknat på antaganden om att den svenska kronan förstärks alternativt försvagas mot EUR och NOK.Koncernen2024 2023
EUR/SEK +/– 10% 37 37
NOK/SEK +/–10% 57 57
Ränterisk
nterisk utgör risken att ränteförändringar inverkar negativt på koncernens
framtida resultat och kassafde. I koncernen är det framförallt likvida medel
och räntebärande upplåning som medför att koncernen exponeras för ränte
-
risk. Koncernens kreditfacilitet har en underliggande basränta med en margi-
naltrappa baserat på netto skulden. I tabellen nedan åskådliggörs effekten på
koncernens resultat efter skatt på grund av en rimlig möjlig förändring i rän
-
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
97
Noter
Not 26, forts.
tan vid upplåning i svenska kronor, alla andra variabler konstanta. Samtliga resultateffekter avser effekt av högre eller lägre räntekostnader. Ingen ytterli-gare påverkan sker på eget kapital. Koncernen
2024 2023
100 baspunkter högre/lägre 30 27
r mer information om koncernens upplåning, se » Not 12.
Kredit- och motpartsrisk
Kreditrisk är risken att en motpart inte uppfyller en förpliktelse gent emot kon
-
cernen. Kreditrisk i finansförvaltningen uppstår vid placering av likvida medel
och risken begränsas genom att använda motparter som är godkända enligt
de riktlinjer som fastställs i finanspolicyn. I huvudsak har större nordiska
affärsbanker använts. Koncernen exponeras även för kreditrisk i den kom
-
mersiella rörelsen i samband med kundfordringar och förskottsbetalningar
till leverantörer. Koncernens maximala exponering för kreditrisk är begränsad till det redovisade värdet för finansiella tillgångar på balansdagen, enligt sam-manfattningen nedan: KoncernenTyper av finansiella tillgångar – redovisade värden2024 2023 Likvida medel 208 267
Kundfordringar 1 943 2 091
Totalt 2 150 2 358
Instalco tillämpar den förenklade metoden i IFRS 9 för redovisningen av de
förväntade kreditförlusterna över återstående löptid för samtliga kundford
-
ringar eftersom dessa poster inte har någon betydande finansieringskompo-
nent. Vid bedömningen av det förväntade kreditförlusterna har kundfordring-
arna bedömts kollektivt eftersom de har gemensamma kreditriskegenskaper.
De har grupperats baserat på antal förfallna dagar.
Risken att koncernens kunder inte uppfyller sina åtaganden, dvs att betal
-
ning inte erhålls från kunderna, utgör en kundkreditrisk. Kreditrlusterna är
normalt små tack vare ett mycket stort antal projekt och kunder där fakture
-
ring sker löpande under produktionstiden. Ingen kund står för mer än 6 pro-
cent av försäljningen. Koncernens kunder kreditprövas, varvid information om
kundernas finansiella ställning inhämtas från olika kreditupplysningsföretag.
Koncernen bedriver verksamhet i Sverige, Norge och Finland vilket innebär att
kundkreditrisken är spridd på flera geografiska områden. För försäljning per
geografiskt område, se » Not 3.
Koncernen skriver bort en fordran när inga möjligheter till ytterligare kas
-
saflöden bedöms föreligga. Vid periodens slut har koncernen vissa kundfod-
ringar som inte är reglerade vid den avtalade förfallodagen. Beloppen är spe-
cificerade efter tid efter förfallodag:
Kundfordringarnas förfallostruktur
KoncernenEj Mer än Mer än 2024-12-31förfallet0 dagar90 dagar SummaFörväntad kreditförlust (%) 0 1 4Redovisat värde, brutto 1 538 334 143 2 015Förväntad kreditförlust för återstående löptid 5 2 6 12
KoncernenEj Mer än Mer än 2023-12-31förfallet0 dagar90 dagar SummaFörväntad kreditförlust (%) 0 1 4Redovisat värde, brutto 1 617 396 102 2 115Förväntad kreditförlust för återstående löptid 1 0 0 1
Avtalstillgångar avser upparbetad men ej fakturerad intäkt och bedöms ha
samma egenskaper som redan fakturerade intäkter. Därmed används samma
vägda förlustprocent för avtalstillgångar som används för kundfordringar.
Kreditrisken för likvida medel anses vara försumbar, eftersom motparterna
är namnkunniga banker med hög kreditrdighet till delade av internationella
kreditvärderingsinstitut.
Kapital samt finansiering- och likviditetsrisk
Den övergripande målsättning är att upprätthålla en god finansiell ställning,
som bidrar till att bibehålla ägare, kreditgivare och marknadens förtroende
samt utgöra grund för fortsatt utveckling av affärsverksamheten.
Målet för Instalcos finansiering och skuldhantering är att trygga finansie
-
ringen för verksamheten på såväl lång som kort sikt samt att minimera upplå-
ningskostnaderna. Kapitalbe hovet ska säkersllas genom ett aktivt och pro-
fessionellt upplåningsförfarande av check krediter och övriga kreditfaciliteter.
Upptagande av extern finansiering är centraliserat. Tillfredsställande betal
-
ningsberedskap ska uppnås genom avtalade kreditlöften. Överskottslikviditet
ska i första hand användas för att amortera på utestående krediter. Moder-
bolaget har ansvar för såväl koncernens långsiktiga finansiering som likvidi
-
tetsrsörjning. I koncernen finns en gemensam cashpool samt en internbank
r in- och utlåning.
Likviditetsrisken är risken att koncernen inte kan uppfylla sina förpliktelser.
Koncernen hanterar likviditetsbehoven genom att övervaka planerade låne
-
betalningar för långfristiga finansiella skulder samt prognostiserade inbetal-
ningar och utbetalningar i den dagliga verksamheten. De data som används
för att analysera dessa kassaflöden stämmer överens med dem som används
i analysen över avtalade löptider nedan. Likviditetsbehoven övervakas i olika
tidsspann, dagligen och veckovis, samt i en rullande prognos. Nettokassakra
-
ven jämförs med tillgängliga kreditfaciliteter för att fastslla säkerhetsmargi-
nal eller eventuella underskott. Denna analys visar att tillgängliga lånefacilite-
ter väntas vara tillräckliga under denna period.
Koncernens mål är att ha likvida medel och säljbara värdepapper som upp
-
fyller likviditetskraven i perioder om minst 30 dagar. Detta mål uppnåddes
under rapportperioderna. Finansieringen av långfristiga likviditetsbehov säk
-
ras dessutom av ett lämpligt belopp av beviljade kreditfaciliteter och möjlighe-
ten att sälja långfristiga finansiella tillgångar.
Koncernen beaktar förväntade kassaflöden från finansiella tillgångar vid
bedömning och hantering av likviditetsrisken, särskilt kassareserver och kund
-
fordringar. Koncernens befintliga kassa reserver och kundfordringar överstiger
i betydande utsträckning de nuvarande kraven på kassautflöden. Kassaflöden
från kundfordringar och andra fordringar förfaller till största delen inom en
månad, samtliga förfaller dock inom sex månader. Leverantörs skulder förfal
-
ler normalt till betalning inom en månad men kan även ha en längre förfal-
lotid. Koncernens kreditfacilitet om 3 400 miljoner kronor förlängdes med
oförändrade villkor under tredje kvartalet 2024 och löper på två år till 2026.
Maximal återstående löptid vid årets slut uppgår till 20 (32) månader. Kredit
-
faciliteten har en underliggande basränta med en marginaltrappa baserat på
nettoskulden. Som lånevillkor, s.k. covenants, har Instalco två nyckeltal, kvo
-
ten av EBITDA/finansnetto samt räntetäckning, vilka uppfylls med marginal.
Räntenivån för faciliteten är länkad med Instalcos hållbarhetsprogram.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
98
Noter
Not 26, forts.
Vid periodens utgång har koncernens finansiella skulder som inte är derivat avtalade löptider (inklusive räntebetalningar i tillämpliga fall) som kan sammanfat
-
tas enligt följande:
KoncernenKortfristiga LångfristigaSumma Inom 6 6–12 Senare avtalsenliga Redovisat värde månadermånader 1–5 årän 5 årkassaflödenfordringar/skulder2024-12-31Skulder till kreditinstitut 3 085 3 085 2 977Leasingskuld 170 141 352 51 715 674Villkorad köpeskilling 139 41 180 180Leverantörsskulder 905 905 905Totalt 1 075 280 3 478 51 4 884 4 735
Detta kan jämföras med löptiderna under tidigare rapportperioder för koncernens finansiella skulder som inte är derivat enligt följande:
KoncernenKortfristiga LångfristigaSumma Inom 6 6–12 Senare avtalsenliga Redovisat värde månadermånader 1–5 årän 5 årkassaflödenfordringar/skulder2023-12-31Skulder till kreditinstitut 3 231 3 231 2 972Leasingskuld 153 126 445 52 776 744Villkorad köpeskilling 186 163 349 349Leverantörsskulder 1 052 1 052 1 052Totalt 1 205 312 3 839 52 5 408 5 112
Refinansieringsrisk
Refinansieringsrisken är risken för att Instalco vid varje tilllle inte har tillgång
till tillräcklig finansiering. Refinansieringsrisken ökar om Instalcos kreditvär
-
dighet försämras eller om Instalco blir alltför beroende av en finansierings-
lla. Om hela eller en stor del av skuldportljen förfaller vid ett eller några
enstaka tillfällen kan det medföra att omsättningen eller refinansieringen av
en stor del av lånevolymen kan ske till ofördelaktiga ränte- och kreditvillkor.
För att begränsa refinansieringsrisken inleds upphandlingen av långa kredit
-
ften i god tid innan kreditlöftet förfaller.
Not 27. Förslag till disposition av moderbolagets vinst
eller förlust
Följande balanserad vinst ska disponeras av årsstämman (TSEK):
2024-12-31Överkursfond 1 126 336Balanserad vinst 64 001Årets resultat 54 2631 244 600Styrelsen och verkställande direktören föreslår attI utdelning utbetalas 0,68 kr per aktie 179 382att i ny räkning balanseras 1 065 2181 244 600
Utdelningsbeloppet är beräknat på antalet utestående aktier per 2024-12-31
om 264 107 025 med avdrag för aktier i eget förvar om 310 545. Ingen utdel
-
ning lämnas för återköpta aktier. Det totala utdelningsbeloppet kan komma
att förändras fram till och med avstämningstidpunkten,
Not 28. Händelser efter balansdagen
Ingenting att rapportera.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
99
Noter
Godkännande av finansiella rapporter
Koncernens finansiella rapporter för den rapportperiod som slutade den 31
december 2024 (inklusive jämförelsetal) godkändes av styrelsen den 14 mars
2025.
Styrelsens försäkran:
Koncernredovisningen respektive årsredovisningen har upprättats i enlig
-
het med de internationella redovisningsstandarder som avses i Europa-
parlamentets och rådets förordning (EG) nr 1606/2002 av den 19 juli 2002 om
tillämpning av internationella redovisnings standarder respektive god redovis
-
ningssed och ger en rättvisande bild av koncernens och moderbolagets ställ-
ning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en rätt visande
översikt över koncernens och moderbolagets verksamhet, sllning och resul
-
tat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbola-
get och de företag som ingår i koncernen sr inför.
Koncernen och moderbolagets resultat och sllning i övrigt framgår av
föregående resultat- och balansräkningar, kassaflödes analyser och noter.
Stockholm den 14 mars 2025
Per Sjöstrand Johnny Alvarsson Carina Edblad Per Leopoldsson
Styrelseordförande Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Carina Qvarngård Ulf Wretskog Camilla Öberg Robin Boheman
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot Verkställande direktör
Vår revisionsberättelse har lämnats mars 2025
Grant Thornton Sweden AB
Camilla Nilsson
Auktoriserad revisor
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
100
Revisionsberättelse
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Instalco AB (publ)
Org.nr. 559015-8944
Rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen för Instalco AB (publ) för år 2024 med undantag för bolags-
styrningsrapporten på sidorna 32–39 och hållbarhetsrapporten på
sidorna 14, 20 samt 46–70.
Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på
sidorna 5, 16, 18, 20, 22–24, 32–46, 71–99 samt 110–111 i detta
dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlig
-
het med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseen-
den rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den
31 december 2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde
för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har
upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla
väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella
ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resul
-
tat och kassaflöde för året enligt IFRS Redovisningsstandarder,
som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden
omfattar inte bolagsstyrningsrapporten på sidorna 32–39 och
hållbarhetsrapporten på sidorna 14, 20 samt 46–70.
Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och
koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträk
-
ningen och balansräkningen för moderbolaget och för koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den kom
-
pletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets
revisions utskott i enlighet med revisorsförordningens (537/2014/
EU) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Audit-
ing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa
standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och över-
tygelse, inga förbjudna tjänster som avses i revisorsförordningens
(537/2014/EU) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget
eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrol
-
lerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som
enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla
för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för
den aktuella perioden, och innefattar bland annat de viktigaste
bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter. Dessa områden
behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställnings
-
tagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som
helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden.
Intäkter från installationsuppdrag
Koncernen redovisar intäkter och resultat från installations-
uppdrag över tid, vilket innebär att intäkter och kostnader redo
-
visas i takt med att uppdragen genomförs. Intäkter redovisas i
förhållande till upparbetningsgrad baserat på nedlagda kostnader
per balansdagen i förhållande till bedömda totala kostnader vid
uppdragets färdigställande. Befarade förluster kostnadsförs så
snart de är kända.
Intäktsredovisningen bygger på bedömningar om faktisk
upparbetning, beräknade utgifter för att färdigställa arbetet och
uppföljning mot prognos av slutligt utfall. En god kontrollmiljö
med löpande prognosuppföljningar av projektets slutliga utfall är
därmed av stor betydelse för koncernen. Förändrade bedömning
-
ar under uppdragets genomförande kan ge upphov till väsent-
lig påverkan på koncernens resultat och finansiella ställning.
Projektprognoserna utvärderas regelbundet av koncernen under
respektive projekts löptid och justeras vid behov.
För ytterligare information och beskrivning av området, se not
2, not 15 samt redovisning- och värderingsprinciper i not 1 i års-
redovisningen och koncernredovisningen.
Hur detta område beaktades i revisionen
Som en del av vår revision avseende intäktsredovisning av installa-
tionsuppdrag har vi genomfört ett antal granskningsåtgärder. Våra
granskningsåtgärder inkluderade, men var inte begränsade till
följande:
Genomgång av redovisningsprinciper, informerat oss om och
utvärderat ledningens processer för genomgång av uppdrag
inklusive rutiner för att identifiera förlustprojekt samt proces
-
sen för att bedöma intäkter och kostnader inklusive bedömning
av ändrings- och tilläggsarbeten.
Granskning och bedömning av koncernens prognosförmåga
genom att utvärdera faktiskt utfall mot kalkyl och budget. Vi har
bedömt huruvida intäktsredovisning av installationsuppdrag
från projekten återspeglas och ger en rättvisande bild i redovis
-
ningen.
Granskning av lämnade upplysningar i årsredovisningen och
att dessa i allt väsentligt överensstämmer med kraven enligt
Årsredovisningslagen och IFRS.
Värdering av goodwill (koncernen)
Koncernens redovisade värde för immateriella anläggningstill-
gångar i form av goodwill uppgår per 2024-12-31 till 5 301 MSEK,
vilket utgör cirka 51 procent av balansomslutningen. Immateriella
tillgångar med en obestämd nyttjandeperiod ska årligen bli före
-
mål för nedskrivningsprövning. Vid en nedskrivningsprövning görs
beräkningar som baseras på antaganden och bedömningar bland
annat avseende diskonteringsräntor, tillväxtfaktorer, rörelsemargi
-
naler och prognosticerade kassaflöden. En nedskrivningsprövning
är komplex och innehåller betydande inslag av bedömningar och
antaganden om framtida rörelseresultat och om lämplig diskonte
-
ringsränta.
För ytterligare information och beskrivning av området, se not
10 samt redovisning- och värderingsprinciper i not 1 i årsredovis
-
ningen och koncernredovisningen.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
101
Revisionsberättelse
Hur detta område beaktades i revisionen
Som en del av vår revision avseende värdering av goodwill i
koncernen har vi genomfört ett antal granskningsåtgärder. Våra
granskningsåtgärder inkluderade, men var inte begränsade till
följande:
Bedömning av rimligheten i framtida kassaflöden och antagen
diskonteringsränta genom att ta del av och utvärdera kon
-
cernledningens antaganden och prognoser samt tidigare års
bedömningar i relation till faktiskt utfall.
Involvering av våra egna värderingsspecialister vad gäller meto-
dik och diskonteringsräntor samt makroekonomiska aspekter.
Bedömning av koncernens känslighetsanalys utifrån rimligt
möjliga förändringar av koncernens antaganden.
Granskning av lämnade upplysningar i årsredovisningen och
att dessa i allt väsentligt överensstämmer med kraven enligt
Årsredovisningslagen och IFRS.
Annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredo-
visningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna
1–4, 6–15, 17, 19, 21, 25–31, 47–70, 104–109 samt 112–113. Även
ersättningsrapporten för räkenskapsåret 2024 som kommer att
avges efter datumet för denna revisionsberättelse utgör annan
information. Det är styrelsen och verkställande direktören som
har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovis
-
ningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande
med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som
identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig
utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncern-
redovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den
kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om
informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen innehål
-
ler en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi
har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och
att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad
gäller koncernredovisningen, enligt IFRS Redovisningsstandarder,
som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören
ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nöd
-
vändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning
som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för
bedömningen av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta
verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden
som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att
använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt
drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören
avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte
har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finan
-
siella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse
som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av
säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt
ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en
väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå
på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga
om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de
ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovis
-
ningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt
omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela
revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktig-
heter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar och
utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och
inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga
för att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att inte
upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är
högre än för en väsentlig felaktighet som beror på misstag,
eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi,
förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller
åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna
kontroll som har betydelse för vår revision för att utforma
granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till omstän
-
digheterna, men inte för att uttala oss om effektiviteten i den
interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som
används och rimligheten i styrelsens och verkställande direk
-
törens uppskattningar i redovisningen och tillhörande upplys-
ningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkstäl-
lande direktören använder antagandet om fortsatt drift vid
upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade revisions-
bevisen, om huruvida det finns någon väsentlig osäkerhets-
faktor som avser sådana händelser eller förhållanden som kan
leda till betydande tvivel om bolagets och koncernens förmåga
att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns
en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen
fästa uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovisningen
och koncernredovisningen om den väsentliga osäkerhets-
faktorn eller, om sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera
uttalandet om årsredovisningen och koncernredovisningen.
Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis som inhämtas
fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida
händelser eller förhållanden göra att ett bolag och en koncern
inte längre kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och
innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen, där-
ibland upplysningarna, och om årsredovisningen och koncern
-
redovisningen återger de underliggande transaktionerna och
händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.
planerar och utför vi koncernrevisionen för att inhämta tillräck-
liga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den finansiella
informationen för företag eller affärsenheter inom koncernen
som grund för att göra ett uttalande avseende koncernredovis
-
ningen. Vi ansvarar för styrning, övervakning och genomgång
av det revisionsarbete som utförts för koncernrevisionens syfte.
Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
102
Revisionsberättelse
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens plane-
rade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste
också informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen,
däribland de eventuella betydande brister i den interna kontrollen
som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har
följt relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp
alla relationer och andra förhållanden som rimligen kan påverka
vårt oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits
för att eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi
vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revi
-
sionen av årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive
de viktigaste bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och
som därför utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla område
-
na. Vi beskriver dessa områden i revisionsberättelsen såvida inte
lagar eller andra författningar förhindrar upplysning om frågan.
Rapport om andra krav enligt lagar och
andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till
disposition av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisning-
en har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande
direktörens förvaltning för Instalco AB (publ) för år 2024 samt av
förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt försla
-
get i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och
verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt an-
svar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi
är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen
är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncer
-
nens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken
av moder bolagets och koncernens egna kapital, konsoliderings-
behov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av
bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande
bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation och att tillse
att bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsför
-
valtningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrol-
leras på ett betryggande sätt. Verkställande direktören ska sköta den
löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och
bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bok
-
föring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medels-
förvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt
uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att
med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelse
-
ledamot eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försum-
melse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget,
eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, års-
redovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är
att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt
med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti
för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med
aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige
använder vi professionellt omdöme och har en professionellt
skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av
förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller
förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka
tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras på vår pro
-
fessionella bedömning med utgångspunkt i risk och väsentlighet.
Det innebär att vi fokuserar granskningen på sådana åtgärder,
områden och förhållanden som är väsentliga för verksamheten
och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild betydelse
för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade beslut,
beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden som
är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för
vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust har vi granskat styrelsens motiverade
yttrande samt ett urval av underlagen för detta för att kunna be
-
döma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Revisorns granskning av ESEF-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisning-
en har vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkstäl-
lande direktören har upprättat årsredovisningen och koncern-
redovisningen i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap 4 a § lag (2007:528)
om värdepappersmarknaden för Instalco AB (publ) för år 2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade
kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format
som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR
18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt
denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Instalco AB (publ) enligt
god revisors sed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ända
-
målsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap 4 a § lag
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en
sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören
bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsent
-
liga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
103
Revisionsberättelse
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-
rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller
kraven i 16 kap 4 a § lag (2007:528) om värdepappersmarknaden,
på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransknings-
åtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upp
-
rättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund
av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de
enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekono
-
miska beslut som användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality
Management 1, som kräver att företaget utformar, implementerar
och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer
eller rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder
för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra författ
-
ningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen
och koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska
utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga fel
-
aktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar
av den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och
verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att utforma
granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om ef
-
fektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar också
en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens
och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av
att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en
avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den gran
-
skade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida
koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassa-
flödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i
enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten
på sidorna 32–39 och för att den är upprättad i enlighet med
årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär
att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan
inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den
inriktning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser
att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlig
-
het med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisnings-
lagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med
årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar samt
är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Grant Thornton Sweden AB, Kungsgatan 57, 103 94 Stockholm,
utsågs till Instalco AB (publ)s revisor av bolagsstämman den 6 maj
2024 och har varit bolagets revisor sedan 7 september 2015.
Stockholm, enligt datum som framgår av elektronisk signering
Grant Thornton Sweden AB
Camilla Nilsson
Auktoriserad revisor
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
104
Revisionsberättelse
Övrig information
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
105
Femårsöversikt
Femårsöversikt
2024 2023 2022 2021 2020
Resultaträkning, MSEK
Nettoomsättning 13 690 14 279 12 063 8 890 7 122
Nettoomsättningstillväxt % -4 18 36 25 25
EBITDA 1 278 1 416 1 165 920 739
EBITDA-marginal % 9,3 9,9 9,6 10,3 10,4
EBITA 879 1 085 916 748 605
EBITA-marginal % 6,4 7,6 7,6 8,4 8,5
Rörelseresultat (EBIT) 690 899 784 722 604
Rörelsemarginal (EBIT), % 5,0 6,3 6,5 8,1 8,5
Resultat före skatt 486 792 697 699 594
Skatt på årets resultat -122 –177 –145 –142 –133
Årets resultat 364 615 551 558 462
Periodens resultat till moderbolagets aktieägare 345 601 520 546 456
Eget kapital, avsättningar och skulder, MSEK
Summa eget kapital 3 382 3 390 3 152 2 501 1 973
Räntabilitet på eget kapital före skatt, % 14 23 22 28 30
Balansomslutning 10 310 10 716 9 573 7 589 5 228
Räntebärande nettoskuld 3 457 3 461 2 503 1 650 912
Nettoskuldsättningsgrad % 107,8 107,9 85,1 66,5 46,5
Räntebärande nettoskuld i relation till EBITDA, ggr 2,7 2,4 2,1 1,8 1,2
Avkastning på eget kapital % 11,3 19,6 19,2 24,6 26,5
Avkastning på sysselsatt kapital % 10,1 14,1 14,9 18,8 21,7
Finansiella nyckeltal
Soliditet, % 32,8 31,6 32,9 33,0 37,7
Kassaflöde från den löpande verksamheten 946 999 753 610 689
Rörelsekapital 314 322 341 –255 –176
Kassakonvertering, % 89,3 89,5 85,0 83,6 109,3
Orderstock, MSEK
Orderstock 9 002 8 437 8 376 6 795 6 625
2024 2023 2022 2021 2020
Förvärvsrelaterade poster
Omvärdering villkorade tilläggsköpeskillingar 34 23 25 31 –9
Förvärvskostnader –2 –8 –12 –11 –10
Summa förvärvsrelaterade poster 33 15 13 20 –20
Nyckeltal medarbetare
Medelantal anställda 6 139 5 986 5 316 4 235 3 340
Antal anställda vid årets slut 6 197 6 282 5 611 4 887 3 856
Data per aktie
Aktiekurs per 31 december, SEK 32,96 40,90 39,63 86,88 50,20
Börsvärde per 31 december, MSEK 8 705 10 802 10 326 22 599 12 703
Utdelning, SEK 0,68 0,68 0,66 0,65 0,54
Resultat (till moderbolagets aktieägare), SEK 1,31 2,31 1,99 2,10 1,80
Eget kapital, SEK 12,9 12,1 12,1 9,6 7,8
Kassaflöde från den löpande verksamheten, SEK 3,6 1,6 2,7 2,3 2,7
Genomsnittligt antal aktier,före utspädning,
tusental 264 107 262 539 260 564 260 113 253 049
Genomsnittligt antal aktier, efter utspädning,
tusental 264 107 265 726 265 510 265 060 259 173
Antal aktieägare per 31 december 12 540 14 130 14 879 14 606 11 756
Antal utestående aktier, tusental 264 107 264 107 260 253 260 253 259 739
Högsta kurs under verksamhetsåret, SEK 53,45 61,45 88,84 98,64 51,70
Lägsta kurs under verksamhetsåret, SEK 28,68 26,90 38,28 50,60 16,20
Hållbarhet
Medarbetarnöjdhet eNPS 31
1)
eNPS 30
1)
85% 84% 85%
Sjukfrånvaro % 4,8 4,7 5,4 5,0 4,6
Personalomsättning % 15,3 13,1 14,8 13,9 12,4
Antal arbetsskador 222 187 210 142 107
Andel kvinnor i koncernledningen % 12,5 12,5 10,0 9,1 0
Andel kvinnor i styrelsen % 42,9 42,9 50,0 42,9 50,0
Andel kvinnor totalt i koncernen % 7,1 7,3 6,4 5,9 5,5
Antal anställda vid årets slut 6 197 6 282 5 611 4887 3 856
Antal verksamheter vid årets slut 156 135 125 106 84
1) Från och med 2023 mäts medarbetarnöjdhet enligt standarden Employee Net Promoter Score (eNPS) varpå data från
tidigare år ej är jämförbara.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
106
Femårsöversikt
Avstämning av nyckeltal ej definierade enligt IFRS
Bolaget presenterar vissa finansiella mått i årsredovisningen som inte definieras enligt IFRS. Bolaget
anser att dessa mått ger värdefull kompletterande information till investerare och bolagets ledning
då det möjliggör utvärdering av relevanta trender. Instalcos definitioner av dessa mått kan skilja sig
från andra företags definitioner av samma begrepp. Dessa finansiella mått ska därför ses som ett
komplement snarare än en ersättning för mått som definieras enligt IFRS. Nedan presenteras defini
-
tioner av mått som inte definieras enligt IFRS och som inte nämns på annan plats i årsredovisningen.
Avstämning av dess mått sker i tabellen nedan. För definitioner av nyckeltal se sid 108-109. EBITA och
EBITDA beräknas från och med 1 januari 2022 ej längre med justering för omvärdering av tilläggs-
köpeskillingar och förvärvskostnader.
Beräkning av organisk tillväxt
i nettoomsättning 2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomsättning 13 690 14 279 12 063 8 890 7 122
Förvärvad nettoomsättning – 1 470 – 1 729 –2 328 –1 470 –1 211
Förändringar i valutakurser 0 –15 –146 0 101
A) Jämförelsetal mot föregående år 12 220 12 535 9 589 7 419 6 011
B) Nettoomsättning föregående år 14 279 12 063 8 890 7 122 5 692
(A/B) Organisk tillväxt i nettoomsättning, % -6,5 4,6 7,9 4,2 5,6
Resultat- och marginalmått
(A) EBITDA 1 278 1 416 1 165 920 739
Av- och nedskrivningar av materiella och ej
förvärvade immateriella anläggningstillgångar 589 331 249 172 135
(B) EBITA 879 1 085 916 748 605
Av- och nedskrivningar av förvärvade immate-
riella anläggningstillgångar 189 186 131 26 1
(C) Rörelseresultat (EBIT) 690 899 784 722 604
(D) Nettoomsättning 13 690 14 279 12 063 8 890 7 122
(A/D) EBITDA-marginal, % 9,3 9,9 9,6 10,3 10,4
(B/D) EBITA-marginal, % 6,4 7,6 7,6 8,4 8,5
(C/D) EBIT-marginal, % 5,0 6,3 6,4 8,1 8,5
Kassaflödes- och avkastningsmått
Beräkning av operativt kassaflöde och kas-
sakonvertering 2024 2023 2022 2021 2020
(A) EBITDA 1 278 1 416 1 165 920 739
Nettoinvesteringar i materiella, finansiella
och immateriella anläggningstillgångar –100 –102 –27 –18 –2
Förändringar i rörelsekapital –37 –47 –137 –130 73
(B) Operativt kassaflöde 1 142 1 267 1 000 772 810
(B/A) Kassakonvertering, % 89,3 89,5 85,9 83,9 109,6
Beräkning av avkastning på eget kapital
(A) Årets resultat 364 615 551 558 462
Eget kapital vid periodens början 3 207 2 944 2 482 1 960 1 483
Eget kapital vid periodens slut 3 209 3 207 2 944 2 482 1 960
(B) Genomsnittligt totalt eget kapital 3 208 3 131 2 713 2 221 1 722
(A/B) Avkastning på totalt eget kapital, % 11,3 19,6 20,3 25,1 26,8
Avkastning på sysselsatt kapital
(A) EBIT 690 899 784 722 604
(B) Finansiella intäkter 27 93 38 23 23
(C) Genomsnittlig balansomslutning 10 432 10 777 8 914 6 390 4 674
(D) Räntefria skulder 3 262 3 598 3 010 2 303 1 707
(A+B/(C-D)) Avkastning på sysselsatt
kapital, % 10,0 13,8 13,9 18,2 21,1
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
107
Femårsöversikt
Kapitalstruktur
Beräkning av rörelsekapital och rörelse-
kapital i relation till nettoomsättning 2024 2023 2022 2021 2020
Varulager 209 202 159 104 62
Kundfordringar 1 943 2 091 1 891 1 448 995
Avtalstillgångar 648 628 620 519 407
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 204 271 158 101 107
Övriga omsättningstillgångar 157 168 177 127 96
Leverantörsskulder –905 –1 052 –1 042 –788 –588
Avtalsskulder –528 –549 –461 –403 –349
Övriga kortfristiga skulder –606 –642 –473 –784 –431
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
inklusive avsättningar –808 –795 –687 –580 –476
(A) Rörelsekapital 314 322 341 –255 –176
(B) Nettoomsättning 13 690 14 279 12 063 8 890 7 122
(A/B) Rörelsekapital i relation till
nettoomsättning, % 2,3 2,3 2,8 –2,9 –2,5
Beräkning av räntebärande netto skuld,
nettoskuldsättningsgrad och ränte bärande
nettoskuld i relation till EBITDA
Långfristiga räntebärande finansiella skulder 3 396 3 492 2 950 2 209 1 196
Kortfristiga räntebärande finansiella skulder 269 236 185 137 103
Likvida medel –208 –267 –631 –695 –386
(A) Räntebärande nettoskuld 3 458 3 461 2 503 1 650 912
(B) Eget kapital 3 209 3 207 2 944 2 482 1 960
(A/B) Nettoskuldsättningsgrad, % 107,8 107,9 85,0 66,5 46,5
(C) EBITDA 1 278 1 416 1 165 920 739
(A/C) Räntebärande nettoskuld i
relation till EBITDA, ggr 2,7 2,4 2,1 1,8 1,2
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
108
Definitioner
Definitioner
Allmänt Alla belopp i tabeller är i MSEK om inget annat anges. Alla värden inom parentes () är
jämförelsesiffror för samma period föregående år om inget annat anges.
Nyckeltal Definition/beräkning Syfte
Avkastning på eget kapital Årets resultat för rullande tolv månader dividerat med genomsnittligt totalt eget
kapital vid periodens slut.
Avkastningen på eget kapital används för att analysera lönsamhet, baserad på hur
mycket kapital som används.
Avkastning på sysselsatt kapital Rörelseresultat (EBIT) plus finansiella intäkter dividerat med sysselsatt kapital
(balansomslutningen minus räntefria skulder). Komponenterna beräknas som
snittet av de senaste 12 månaderna.
Syftet är att analysera lönsamheten i relation till sysselsatt kapital.
EBITA Rörelseresultat (EBIT) före av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade
immateriella anläggningstillgångar.
EBITA ger en helhetsbild av vinst genererad från den löpande verksamheten.
EBITDA Rörelseresultat (EBIT) före av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade
immateriella anläggningstillgångar samt av- och nedskrivningar av materiella och
immateriella anläggningstillgångar.
EBITDA tillsammans med EBITA ger en helhetsbild av vinst genererad från den
löpande verksamheten.
EBITA-marginal Rörelseresultat (EBIT) före av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade
immateriella anläggningstillgångar, i procent av nettoomsättning.
EBITA-marginal används för att mäta operativ lönsamhet.
EBITDA-marginal Rörelseresultat (EBIT) före av- och nedskrivningar av förvärvsrelaterade
immateriella anläggningstillgångar samt av- och nedskrivningar av materiella och
immateriella anläggningstillgångar, i procent av nettoomsättningen.
EBITDA-marginal används för att mäta operativ lönsamhet.
Förändring i valutakurser Periodens förändring av nettoomsättning som är relaterad till förändring
i valutakurser (periodens början jämfört med periodens slut), i procent av
nettoomsättningen under jämförelseperioden.
Förändring i valutakurser avspeglar valutakursers påverkan på nettoomsättningen
under perioden.
Förvärvad netto omsättnings tillväxt Förändring i nettoomsättningstillväxt i procent av nettoomsättningen under jäm-
förelseperioden, drivet av förvärv. Förvärvad nettoomsättning definieras som
netto omsättning under perioden som är hänförlig till bolag som har förvärvats
under den senaste tolvmånadersperioden och för dessa bolag räknas endast
omsättning fram till tolv månader efter förvärvsdatumet som förvärvad.
Förvärvad nettoomsättningstillväxt avspeglar de förvärvade enheternas påverkan
på nettoomsättningen.
Kassakonvertering Operativt kassaflöde rullande 12 månader i procent av EBITDA rullande 12
månader. Förändring beräkning kassakonvertering har skett under året, tidigare
perioder har omräknats.
Kassakonvertering används för att följa hur effektivt Koncernen hanterar löpande
investeringar och rörelsekapital.
Nettoomsättningstillväxt Förändring i nettoomsättning i procent av netto omsättningen under jämförelse-
perioden, före gående år.
Förändring i nettoomsättning avspeglar Koncernens realiserade försäljningstillväxt
över tid.
Räntebärande nettoskuld i relation
till EBITDA
Räntebärande nettoskuld vid periodens slut dividerat med EBITDA, för rullande 12
månader.
Nettoskuld i relation till EBITDA ger en uppskattning av företagets förmåga att
minska sin skuld. Den representerar det antal år det skulle ta att betala tillbaka
skulden om nettoskuld och EBITDA hålls konstant, utan hänsyn tagen till kassa-
flöden avseende ränta, skatt och investeringar.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
109
Definitioner
Nyckeltal Definition/beräkning Syfte
Nettoskuld sättningsgrad Räntebärande nettoskuld i procent av totalt eget kapital. Nettoskuldsättningsgrad mäter i vilken utsträckning Koncernen finansieras av lån.
Eftersom likvida medel och andra kortfristiga placeringar kan användas för att
betala av skulden med kort varsel, används nettoskuld i stället för brutto skuld i
beräkningen.
Operativt kassaflöde EBITDA med avdrag för nettoinvesteringar i materiella och immateriella
anläggningstillgångar samt justering för kassaflöde från förändring i rörelsekapital.
Det operativa kassaflödet används för att följa kassaflödet som den löpande
verksamheten genererar.
Orderstock Värdet på återstående, ännu ej upplupna projekt intäkter från inkomna order i
slutet av perioden.
Orderstocken är en indikator på Koncernens återstående projektintäkter från
redan inkomna order.
Organisk tillväxt rensat för
valutaeffekter
Förändring i nettoomsättning i jämförbara en heter efter justering för förvärvs- och
valuta effekter, i procent av nettoomsättningen under jämförelseperioden.
Organisk nettoomsättningstillväxt exkluderar effekterna av förändringar
i koncernens struktur och valutakurser, vilket möjliggör en jämförelse av
nettoomsättningen över tid.
Jämförelsestörande poster Poster av engångskaraktär, så som exempelvis omstruktureringskostnader och
kostnader relaterade till åtgärdsprogram.
Exkludering av jämförelsestörande poster ökar jämförbarheten av resultatet
mellan perioder.
Räntabilitet på eget kapital före
skatt
Resultat före skatt dividerat med justerat eget kapital. Räntabilitet på eget kapital före skatt, används för att skapa en effektiv
verksamhet och en rationell kapitalstruktur och visar på hur koncernen har
förräntat aktie ägarnas kapital.
Räntebärande nettoskuld Långfristiga och kortfristiga räntebärande skulder minus likvida medel och andra
kortfristiga placeringar.
Räntebärande nettoskuld används som ett mått för att visa Koncernens totala
skuldsättning.
Rörelsekapital Varulager, kundfordringar, upparbetad men ej fakturerad intäkt, förutbetalda
kostnader och upplupna intäkter och övriga omsättningstillgångar, minus
leverantörsskulder, fakturerad men ej upparbetad intäkt, upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter och övriga kortfristiga skulder.
Rörelsekapitalet används för att mäta företagets förmåga att möta kortfristiga
kapitalkrav.
Rörelsekapital i relation till
netto omsättning
Rörelsekapitalet vid periodens slut i procent av nettoomsättning för rullande tolv
månader.
Rörelsekapitalet i relation till nettoomsättning används för att mäta företagets
rörelsekapitalbindning.
Rörelseresultat (EBIT) Resultat före räntor och skatter. Rörelseresultat (EBIT) ger en helhetsbild av vinst genererad från den löpande
verksamheten.
Soliditet Eget kapital inklusive innehav utan bestämmande inflytande, uttryckt i procent av
balansomslutningen.
Soliditet används för att visa hur stor andel av tillgångarna som är finansierade av
eget kapital.
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
110
Förvaltningsberättelse – Aktien
Aktien
Instalco AB är noterat på Nasdaq Stockholm Large Cap under kortnamn INSTAL.
Aktiekapital
Aktiekapitalet uppgick vid utgången av året till 0,8 (0,8) miljoner
kronor, fördelat på totalt 262 539 447 (260 564 020) aktier med ett
kvotvärde om 0,003 (0,003) kronor per aktie. Samtliga aktier är av
samma aktie slag med lika rösträtt och andel av bolagets kapital
och vinst.
Återköp av egna aktier och emissioner
Sedan år 2019 har styrelsen begärt och fått mandat från årsstäm-
man att förvärva och återköpa egna aktier förutsatt att det egna
innehavet inte överstiger 5 procent av det totala antalet aktier i
moderbolaget. Under 2024 har inga förvärv och återköp av egna
aktier genomförts. Vid periodens slut uppgick innehav av egna ak
-
tier till 310 545 (310545). Sedan år 2018 har styrelsen begärt och
fått mandat från bolagsstämman att besluta om emissionsbemyn
-
digande. Tabellen visar förändringen av antalet aktier för perioden
2023-01-01 - 2024-12-31.
Datum Orsak Förändring Antal aktier
2023-01-01 260 564 020
2023-04-05 Nyemission, förvärv 1 011 880 261 575 900
2023-07-05 Nyemission, options-
program 2 531 125 264 107 025
2024-12-31 264 107 025
Utestående aktierelaterade incitamentsprogram
Instalco har tre utestående teckningsoptionsprogram mot-
svarande totalt 7 300 000 aktier som riktar sig till den utökade
koncernledningen, vd i dotterbolagen samt övriga nyckelpersoner
i koncernen. Villkor för teckningskurs per aktie motsvarar i båda
programmen 115 procent av den volymvägda genomsnittskursen
under perioden om fem handels dagar efter respektive årsstäm
-
ma. För ytterligare information om programmen se not 5.
Aktieägare
Instalco hade vid utgången av året 12 540 (14 132) kända aktieä-
gare. Bolagets tio största ägare utgjorde 56,41 (58,60) procent
av aktiekapitalet och rösterna. 50,40 (52,49) procent av kapitalet
utgjordes av ägare baserade i Sverige.
Aktiekursutveckling och omsättning
Stängningskursen den 31 december 2024 uppgick till 32,96 (40,90)
kronor, motsvarande ett börsvärde om cirka 8,7 (10,8) miljarder
kronor. Totalt omsattes 114,6 (107,6) miljoner aktier på primär
-
marknaden under 2024, motsvarande ett värde om 4,5 (4,6)
miljarder kronor. Det genomsnittliga antalet aktier som omsattes
per handelsdag på primärmarknaden uppgick till 456 725 (428
869) stycken. Instalcos aktiekurs sjönk med 8,04 kronor under
året, motsvarande en minskning om 19,4 (+3,2) procent. Nasdaq
Stockholms breda index steg med 5,7 (+15) procent under 2024.
Övrigt
Högsta kurs under 2024: 53,45 (61,45) kr
Lägsta kurs under 2024: 28,68 (26,90) kr
Andelen av aktierna som ägs av svenska institutionella ägare
uppgick vid årsskiftet till 32,34 procent av aktiekapital och röster.
Instalcos tio största aktieä-
gare, 2024-12-31 Antal aktier
Andel av
kapital, %
Andel av
röster, %
Capital Group 23 462 871 8,88 8,88
Per Sjöstrand 22 957 835 8,69 8,69
AMF Pension & Fonder 18 402 859 6,97 6,97
Cliens Fonder 13 865 978 5,25 5,25
Wipunen varainhallinta 13 100 000 4,96 4,96
Heikintorppa 12 800 000 4,85 4,85
Första AP-fonden 11 870 356 4,49 4,49
Odin Fonder 11 755 515 4,45 4,45
Swedbank Robur Fonder 11 587 243 4,39 4,39
Vanguard 9 190 018 3,48 3,48
De 10 största aktieägarna 148 992 675 56,41 56,41
Övriga 115 114 350 43,59 43,59
Totalt 264 107 025 100,00 100,00
Källa: Modular Finance AB
Storleksklass antal aktier,
2024-12-31
Antal kända
aktieägare
Andel av
kapital, %
Andel av
röster, %
1–1 000 10 456 0,84 0,84
1 001–10 000 1 659 1,91 1,91
10 001–100 000 308 3,91 3,91
100 001–500 000 77 6,20 6,20
500 001–1 000 000 12 3,42 3,42
1 000 001– 28 78,36 78,36
Okänd innehavsstorlek 0 5,37 5,37
Summa 12 540 100,00 100,00
Källa: Modular Finance AB
Utestående
program
Antal
optioner
Motsvarande
antal aktier
Andel av
tot. aktier Pris per option
Lösenkurs
per option
Lösenkurs
per aktie Lösenperiod
2022/2025 2 600 000 2 600 000 1,00% 7,80 kr 50,92 kr 50,92 kr 22 maj 2025 –16 juni 2025
2023/2026 2 350 000 2 350 000 0,90% 2,09 kr/7,27 kr 64,90 kr 64,90 kr 22 maj 2026 - 16 juni 2026
2024/2027 2 350 000 2 350 000 0,90% 7,74 kr 44,32 kr 44,32 kr 24 maj 2027 - 18 juni 2027
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
111
Förvaltningsberättelse – Aktien
Utländska institutionella ägare utgjorde 41,91 procent av aktie-
kapital och röster.
Data per aktie 2024 2023
Aktiekurs per 31 december, SEK 32,96 40,90
Börsvärde per 31 december, MSEK 8 705 10 802
Utdelning, SEK 0,68 0,68
Resultat (till moderbolagets aktieägare), SEK 1,31 2,31
Eget kapital, SEK 12,9 12,1
Kassaflöde från den löpande verksamheten,
SEK 3,6 1,6
Genomsnittligt antal aktier, före utspädning,
(tusental) 262 539 262 539
Genomsnittligt antal aktier, efter utspädning,
(tusental) 265 726 265 726
Resultat per aktie före utspädning, SEK 1,31 2,29
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 1,31 2,26
Antal aktieägare per 31 december 12 540 14 132
Utestående antal aktier per 31 december
(tusental) 264 107 264 107
Högsta kurs under verksamhetsåret, SEK 53,45 61,45
Lägsta kurs under verksamhetsåret, SEK 28,68 26,90
2018 2019 2020 2021 2022
OMX Stockholm Industrial Goods & Services PI
OMX Stockholm_PI
Instalco
OMX Stockholm Industrial Goods & Services PI
OMX Stockholm_PI
Instalco
Källa:Monitor av Modular Finance AB
KURSUTVECKLING 2017-05-11–2024-12-31
0
5 000
10 000
15 000
20 000
25 000
30 000
35 000
JulJanJulJanJulJanJulJanJulJanJulJanJulJanJul
Source:Monitor by Modular Finance AB
SHARE PRICE DEVELOPMENT 2017-05-11– 2024-12-31
Omsatt antal aktier i 1 000-tal per månad
0
20
40
60
80
100
120
140
Number of shares traded, ’000 per month
SEK Antal
20242023
2018 2019 2020 2021 2022
0
5,000
10,000
15,000
20,000
25,000
30,000
35,000
JulJanJulJanJulJanJulJanJulJanJulJanJulJanJul
0
20
40
60
80
100
120
140
SEK
20242023
Number
ÄGARFÖRDELNING PER LAND
OWNERSHIP PER COUNTRY
KOSTNADSSTRUKTUR
Material 42%
Personal 36%
Underleverantörer 15%
Transportutrustning 1%
Övrigt 6 %
Sverige 95%
USA 0,4%
Finland 1,7%
Övriga 2,9%
Sweden 95%
USA 0,4%
Finland 1,7%
Others 2,9%
ÄGARFÖRDELNING PER KATEGORI
OWNERSHIP PER CATEGORY
Utländska Institutionella
ägare 42%
Svenska Institutionella
ägare 32%
Svenska privatpersoner 8%
Övriga ägare 18%
Foreign Institutional
owner 37%
Swedish Institutional
owners 32%
Swedish natural persons 8%
Other owners 23%
0,0
0,5
1,0
1,5
2,0
2,5
20242023202220212020
Vinst per aktie
Utdelning per aktie
(föreslagen utdelning 2024)
RESULTAT OCH UTDELNING
PER AKTIE
SEK
0,0
0,5
1,0
1,5
2,0
2,5
20242023202220212020
Earnings per share
Dividend per share
(proposed dividend 2024)
EARNINGS AND DIVIDEND PER SHARE
SEK
Instalco årsredovisning och hållbarhetsrapport 2024
112
Aktieägarinformation
Aktieägarinformation
Ytterligare information
Robin Boheman, CEO
Christina Kassberg, CFO, christina.kassberg@instalco.se
Mathilda Eriksson, IR-chef, mathilda.eriksson@instalco.se 070-972 34 29
Finansiell kalender
Delårsrapport januari-mars 29 april 2025
Årsstämma 6 maj 2025
Delårsrapport januari-juni 18 juli 2025
Delårsrapport januari-september 24 oktober 2025
Produktion: Instalco i samarbete med AVA Corporate Communications.
Foto: Samtliga bilder Ryno Quantz.
Förutom; sida 11 Fabri, sida 15 Fabri och Instalco, sida 30 Instalco, sida 51 Universeum, sida 66 Fabri, sida 68 Fabri. .
Dotterbolag
Dotterbolag per 31 december 2024.
Sverige Övriga Norden
Norge
Finland
Tyskland
1) Den 13 november meddelade Instalco att bolaget ingått avtal om en minoritetsinvestering om 24 procent i Fabri Gruppe,
en tysk förvärvsdriven installationsgrupp, med en långsiktig plan att uppnå majoritetsägande. Investeringen hade inte
slutförts per den sista december 2024.
Instalco AB
Sveavägen 56 C
111 34 Stockholm
Sverige
info@instalco.se
549300DZ9ONT2AXY40292024-01-012024-12-31549300DZ9ONT2AXY40292023-01-012023-12-31549300DZ9ONT2AXY40292024-12-31549300DZ9ONT2AXY40292023-12-31549300DZ9ONT2AXY40292023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300DZ9ONT2AXY40292024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300DZ9ONT2AXY40292024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300DZ9ONT2AXY40292023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300DZ9ONT2AXY40292024-01-012024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300DZ9ONT2AXY40292024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300DZ9ONT2AXY40292023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300DZ9ONT2AXY40292024-01-012024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300DZ9ONT2AXY40292024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300DZ9ONT2AXY40292023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300DZ9ONT2AXY40292024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300DZ9ONT2AXY40292024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300DZ9ONT2AXY40292023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300DZ9ONT2AXY40292024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300DZ9ONT2AXY40292024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300DZ9ONT2AXY40292023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300DZ9ONT2AXY40292024-01-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300DZ9ONT2AXY40292024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300DZ9ONT2AXY40292022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300DZ9ONT2AXY40292023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300DZ9ONT2AXY40292022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300DZ9ONT2AXY40292023-01-012023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300DZ9ONT2AXY40292022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300DZ9ONT2AXY40292023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300DZ9ONT2AXY40292022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300DZ9ONT2AXY40292023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300DZ9ONT2AXY40292022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300DZ9ONT2AXY40292023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300DZ9ONT2AXY40292022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300DZ9ONT2AXY40292023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300DZ9ONT2AXY40292022-12-31iso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares