ÅRSREDOVISNING 2021 / OFFICE INTERIORS / LIBRARY INTERIORS / HÅLLBARHETSRAPPORT / FINANSIELL INFORMATION
2
Innehåll
3
04-33 Verksamheten
04-05 Att investera i Lammhults Design Group
08-13 Lammhults Design Group i korthet
14-15 2021 i korthet
16-17 Finansiella mål och hållbarhetsmål
18-21 VD har ordet
22-23 Strategi och affärsidé
22-23 Strategi 2022
24-25 Målsättningar
26-27 Strategiska vägval och synergimöjligheter
28-33 Marknad och trender
34-35 Affärsområden
36-57 Office Interiors
40-41 Abstracta
44-45 Fora Form
48-49 Lammhults Möbel
52-53 Morgana
56-57 Ragnars
60-65 Library Interiors
60-61 BCI
60-61 Eurobib Direct
60-61 Schulz Speyer
Den formella årsredovisningen omfattar sidorna 95-159. Den lagstadgade
hållbarhetsrapporten och hållbarhetsredovisningen omfattar sidorna 66-87.
66-87 Hållbarhetsrapport
68-69 Hållbarhetsvision
70-71 Hållbarhetsstyrning
72-73 Hållbarhetsstrategi
74-75 Övergripande miljö- och hållbarhetsmål
76-77 Framsteg 2021
78-79 Hållbarhet i ett företagsperspektiv
82-83 Hållbarhetsstrategi och mål 2021-2026
84-87 Året i sammandrag
90-93 Aktien
95-159 Finansiell information
95 Flerårsöversikt
98-102 Förvaltningsberättelse
104-111 Finansiella rapporter
112-147 Noter
150-153 Revisionsberättelse
154-157 Bolagsstyrningsrapport
158-159 Definitioner
160-163 Styrelse och ledning
164-165 Kallelse till årsstämma
4
Fem incitament
att investera i
Lammhults Design Group
5
Förändringar skapar
eerfrågan
Lammhults Design Group gynnas av kontinuerliga förändringar på
kontorsmarknaden och utformningen av offentliga mötesplatser. Detta gäller oavsett
om inredningstrenderna handlar om enskilda rum, kontorslandskap eller att fler
arbetar hemifrån. Sådana förändringar skapar efterfrågan på våra produkter.
2
Starka varumärken med
fokus på oentliga miljöer
och kontor
Lammhults Design Group är tydligt positionerat med egna varumärken, som tillhör
några av möbelbranschens starkaste. Vi är i dag fokuserade på kontraktsmarknaden,
men har ett sortiment som även passar för en bredare kundbas.
3
Hållbar innovation och produkt-
utveckling skapar tillväxt
För att behålla våra positioner krävs en kontinuerlig innovation och produktutveckling.
Med tidlös produktdesign och hög kvalitet är vi väl positionerade för att bidra till minskad
resursförbrukning. Vi är också väl positionerade med ”repair, re:use and recycle”, för att
möta marknadens förväntan på cirkulära flöden.
4
Finansiell stabilitet ger
handlingsfrihet
Lammhults Design Groups låga nettoskuldsättning och höga soliditet utgör en viktig
grund för att uppnå organisk och förvärvad tillväxt. Vi har god marknadsinsikt, ett
brett nätverk samt en process för att integrera och utveckla förvärv.
5
Delegerat ansvar ger
snabbhet och flexibilitet
Gruppen styrs av en koncerngemensam ledning i kombination med ett delegerat
affärsmannaskap. Det gör att vi är snabba och flexibla vid omställningar, såväl när
marknaden bromsar in som när efterfrågan ökar.
We
design
and deliver
feelgood
spaces
8
Lammhults Design Group
i korthet
Lammhults Design Group är en svensk möbelkoncern som
utvecklar produkter för inredning av offentliga miljöer och kontor.
Koncernen skapar lönsam tillväxt genom långsiktigt ägande av
möbel- och inredningsföretag. I portföljen finns några av Sveriges
starkaste varumärken som Lammhults, Abstracta och Fora Form.
Verksamheten är organiserad i två affärsområden: Office Interiors
och Library Interiors.
Konsumentinsikt, innovation, design management och hållbarhet
är grunden för Lammhults Design Groups verksamhet. Koncernens
bolag utvecklar produkter tillsammans med marknadens främsta
formgivare.
Lammhults Design Group har cirka 320 medarbetare och omsätter
närmre 830 miljoner kronor. Bolaget är noterat på Nasdaq
Stockholm Small Cap.
4,8%
Rörelsemarginal
36,6 Mkr
Kassaflöde från den löpande verksamheten
905,6 Mkr
Orderingång
3,26 kr
Resultat per aktie
2,00 kr/aktie
Utdelning
1,1%
Tillväxt
60,7%
Soliditet
321
Anställda (Medeltal)
>50
Försäljning antal länder
9
827,6 Mkr
Omsättning
Library Interiors 33%
Oce Interiors 67%
10
Lammhults Design Group
i korthet
Oce Interiors
Oce Interiors utvecklar, tillverkar och marknadsför
produktinredningar till kontor och oentliga miljöer.
Aärsområdet har fem starka varumärken.
Nettoomsättning: 556,4 Mkr (547,9).
Rörelseresultat: 25,5 Mkr (-28,8)
Största marknader:
Sverige, Norge, Danmark, Tyskland och Storbritannien.
Andel av koncernens omsättning 67 %.
Fördelning av omsättning:
Abstracta 162,7 Mkr (29,2 %),
Lammhults Möbel 111,2 Mkr (20,0 %)
Fora Form 161,9 Mkr (29,1 %)
Ragnars 91,0 Mkr (16,4 %)
Morgana 29,6 Mkr (5,3 %)
11
Fora Form 29,1%
Ragnars 16,4%
Morgana 5,3%
Lammhults Möbel 20,0%
Oce Interiors
67% av koncernens omsättning
Abstracta 29,2%
12
Library Interiors
Library Interiors utvecklar, marknadsför och säljer
inredningar och produktlösningar främst för
bibliotek. Slutkunderna är huvudsakligen aktörer
vars verksamhet finansieras med oentliga medel.
Aärsområdet har tre starka varumärken.
Nettoomsättning: 271,2 Mkr (270,4)
Rörelseresultat: 18,6 Mkr (28,3)
Största marknader: Frankrike, Tyskland, Sverige,
Danmark och Storbritannien.
Andel av koncernens omsättning 33 %
Fördelning av omsättning:
BCI 157,3 Mkr (58,0 %)
Schulz Speyer 65,8 Mkr (24,3 %)
Eurobib Direct 48,1 Mkr (17,7 %)
Lammhults Design Group
i korthet
13
Library Interiors
33% av koncernens omsättning
Schulz Speyer 24,3%
Eurobib Direct 17,7%
BCI 58,0%
14
2021 i korthet
Q1
"Stabilt resultat på en fortsatt
återhållsam marknad"
Omsättning . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 198,8 Mkr (216,6)
Orderingång.......................................................... 184,3 Mkr (197,8)
relseresultat . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8,5 Mkr (9,3)
Det offentliggörs att Sofia Svensson avgår som VD och
koncernchef.
Bibehållen rörelsemarginal trots låg marknadsaktivitet på
grund av effekterna från pandemin.
Q2
"Ökad eerfrågan indikerar
återhämtning"
Omsättning . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 185,3 Mkr (187,5)
Orderingång...........................................................241,3 Mkr (179,8)
relseresultat . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1,3 Mkr (-30,2)
Daniel Tell utses till ny VD och koncernchef.
Carolina Nerman utses till ny CFO.
Ökad marknadsaktivitet medför tillväxt i koncernens
orderingång.
198,8 Mkr
Omsättning Orderingång
185,3 Mkr
241,3 Mkr
184,3 Mkr
15
Q3
"Tillväxt och fortsatt ökad orderingång"
Omsättning . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .190,9 Mkr (181,3)
Orderingång........................................................ 194,7 Mkr (191,3)
relseresultat . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .10,0 Mkr (12,6)
Den sedan tidigare gemensamma ledningsgruppen för
Abstracta AB och Lammhults Möbel AB delas upp i två
separata funktioner.
Fortsatt positiv utveckling av orderingång och
försäljningstillväxt mot föregående år.
Q4
"Stark avslutning på året"
Omsättning . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 252,6 Mkr (232,9)
Orderingång........................................................ 285,1 Mkr (241,7)
relseresultat . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 19,9 Mkr (0,4)
Ökat fokus på att identifiera ytterligare synergieffekter inom
koncernen med målsättning att vidareutveckla förutsättningar
för lönsam tillväxt.
Tydlig ökad tillväxt jämfört med både föregående år och
närmast föregående kvartal.
190,9 Mkr
194,7 Mkr
252,6 Mkr
285,1 Mkr
16
Finansiella mål
och hållbarhetsmål
Tillväxt
10 % per år i genomsnitt över en konjunkturcykel, genom organisk
och förvärvad tillväxt. Målet är satt för att säkra en långsiktig och
hållbar utveckling av koncernen.
UTFALL 2021
1,1%
(Effekt av negativ volymutveckling på grund av Covid-19)
Lönsamhet
Rörelsemarginal på 8% i genomsnitt per år över en
konjunkturcykel. Målet är satt utifrån historiska marginaler
samtidigt som det tar hänsyn till bolagets tillväxtambitioner.
UTFALL 2021
4,8 %
(Effekt av negativ volymutveckling på grund av Covid-19 samt
ökade råvarupriser)
Avkastning
Avkastning på sysselsatt kapital på 15 % per år över en
konjunkturcykel. Målet är satt för att uppnå en god balans mellan
resultat och kapitalbindning.
UTFALL 2021
7,3 %
(Effekt av negativ volymutveckling på grund av Covid-19 samt
ökade råvarupriser)
Soliditet
Minst 35 %. Målet är satt för att säkerställa en god finansiell
ställning, vilket också är en förutsättning i en koncern med
tillväxtambitioner.
UTFALL 2021
60,7 %
(Effekt av låg skuldsättningsgrad och balanserade vinstmedel)
Skuldsättningsgrad
Räntebärande skulder i relation till eget kapital ska långsiktigt
vara cirka 0,7-1,0 gånger. I samband med större förvärv kan
skuldsättningen överstiga intervallet. Detta ska dock ses som
en övergående situation då det förvärvade kassaflödet väntas
korrigera detta.
UTFALL 2021
0,24 ggr
(Effekt av fortsatt låg andel räntebärande skulder)
Hållbarhetsmål
1. Innovation för en hållbar livsstil
2. Cirkulära material och flöden
3. Minskad klimatpåverkan
17
Finansiella mål
10%
Tillväxt per år i genomsnitt
15%
Avkastning
8%
Lönsamhet
18
19
"Design och starka varumärken är grunden för vår
verksamhet och vi ser fortsatt goda möjligheter att skapa
värde åt koncernens kunder, medarbetare och aktieägare."
VD har ordet
Under 2021 fortsatte arbetet med att utveckla
koncernen för långsiktig framgång. Genom
kontinuerliga förbättringar, samtidigt som
marknaden fortsatt påverkades av pandemin och
krävde hög grad av flexibilitet, stärktes koncernens
marknadsposition. Försiktigt positiva tecken under
första kvartalet blev tydligare under både det
andra och tredje. Årets sista kvartal blev också det
starkaste, med en omsättningstillväxt på drygt 8%.
Trots stigande priser på material, komponenter och
transporter samt en pågående pandemi, summerar
vi ett år med en förstärkning av såväl brutto- som
rörelsemarginal. Justerat för omstruktureringsposter
och statliga stöd uppgick årets bruttomarginal
till 35,0 procent (32,7) och med motsvarande
justeringar uppgick rörelsemarginalen till 4,9 procent
(2,9). Vi avslutade året med tillväxt i orderingången
på 11 procent mot föregående år och hade vid årets
slut en orderstock som var 36 procent högre än
motsvarande period föregående år.
Vi bedriver verksamhet med starka varumärken i
premiumsegmentet och erbjuder ett brett sortiment
av designmöbler och inredningsprodukter,
vilket också skapar möjlighet till synergieffekter.
Det sker kontinuerliga förbättringar inom
samordning av logistik och materialinköp för att
nå kostnadseffektivitet. Samtidigt möjliggör vårt
breda produktutbud ett kunderbjudande med
inredningslösningar som spänner över flera av
koncernens varumärken i samma affär.
Inom hållbarhetsområdet bedriver vi ett ambitiöst
och proaktivt arbete, där koncernens bolag
gemensamt fokuserar på riktade insatser för
vidareutveckling av produkter, processer och
material. Hållbarhetsarbetet struktureras och
förbättras löpande och exempel på fokuserade
områden är separerbarhet, cirkularitet och möjlighet
att mäta produkternas livscykelbelastning. Hållbarhet
finns alltid med på agendan när strategiska beslut
fattas och när nya produkter utvecklas – en modell
som leder till såväl förstärkt kostnadseffektivitet
som minskat miljöavtryck, i kombination med ökad
konkurrenskraft.
En följdeffekt av pandemin är att intresset för
hybrida koncept, en plats där medarbetare kan välja
att arbeta både från kontoret och på distans, tydligt
har ökat. Kontoret återgår alltmer till att bli en central
mötesplats som har en viktig roll för olika former av
samarbete. I många fall behöver kontorskoncept
20
DANIEL TELL
VD OCH KONCERNCHEF
LAMMHULT I MARS 2022
göras om för att hantera krav på både flexibla
möteslokaler och ergonomiska arbetsplatser.
Vår produktportfölj möter dessa nya behov och
vi ser framför oss ökad efterfrågan på såväl hållbar,
innovativ som klassisk design. Under året har vi fått
ett antal kvittenser på att vårt erbjudande ligger
rätt i tiden. Efterfrågan på exempelvis poddar
(ljudabsorberande tysta rum), ljudavskärmningar
och ergonomiska skrivbord har ökat markant.
Samtidigt har vi vunnit priser för vår design, både
nationellt och internationellt.
Eftermarknadsförsäljningen inom affärsområde
Library Interiors utvecklades enligt förväntningarna
under året, medan projektverksamheten som
är mer volatil, tappade omsättning relaterat till
negativa pandemieffekter. Vi ser positivt på den
fortsatta utvecklingen för Library Interiors, där
projektering av moderna bibliotek medför ökat
intresse för vårt erbjudande med hög kvalitet,
relevant design samt hållbara produkter och
inredningslösningar.
Tillväxt är en av våra huvudinriktningar och som
en större möbelkoncern har vi de finansiella
resurserna att kunna växa även genom förvärv.
Vår avsikt är att öka fokus på potentiella
förvärvsmöjligheter under 2022. Vi analyserar
marknaden för att identifiera uppköpskandidater
med varumärken som har potential att komplettera
eller stärka vår befintliga portfölj.
När 2021 summeras konstaterar vi, trots utmanande
marknadsförutsättningar och komponentbrist
samt stigande inflation, att koncernen levererade
på viktiga områden som tillväxt, avkastning och
skuldsättning. Med en stark orderbok, ökad
aktivitetsnivå på marknaden samt planerade
förstärkningar i koncernledningen, finns det goda
förutsättningar för en fortsatt positiv utveckling.
Design och starka varumärken är grunden för vår
verksamhet och vi ser fortsatt goda möjligheter att
skapa värde åt koncernens kunder, medarbetare och
aktieägare.
21
Morgana / Ragnars / Abstracta
Strategi och Aärsidé
Vision
Designing value
Affärsidé
We design and
deliver feelgood
spaces
Strategi 2022
För att utveckla koncernen är följande fyra områden i fokus under 2022:
 Tillväxt
 Lönsamhet
 Hållbarhet
4 Digitalisering
24
Fora Form
25
Målsättningar
Värde
"Steget före genom premiumdesign"
Vi ska vara ledande både vad gäller produkter och
processer.
"Kontinuerlig utveckling av koncernvärdet"
Vi ökar värdet på koncernen genom tillväxt,
eektivitet och synergier.
Innovation
"Alltid på agendan"
Vi har hållbarhet som en central del i vår
aärsstrategi.
Hållbarhet
"Intressenternas första val"
Vi ska vara det främsta valet för kunder,
inredningsarkitekter, aktieägare och anställda.
Relationer
26
Bolaget arbetar efter ett decentraliserat affärsmannaskap i nära
samarbete med centrala funktioner. Koncernen uppmuntrar till
synergier mellan dotterbolag och varumärken.
Lammhults Design Group är fokuserat på möbler och inredning
för offentliga miljöer och kontor. Bolaget arbetar med egna
varumärken inom premiumsegmentet, vilket innebär att koncernen
levererar produkter och lösningar av hög kvalitet och designgrad.
Strategiska
vägval
Lammhults Möbel
27
Synergimöjligheter
Lammhults Design Group består av tolv europeiska dotterbolag,
varav åtta är skandinaviska. Att vara en horisonellt integrerad
bolagsgrupp innebär att koncernen kan dra nytta av vissa
stordriftsfördelar och synergieffekter.
Genom att äga flera varumärken i samma bransch uppstår positiva
samordningseffekter, som ger ett högre sammanlagt värde jämfört
med om bolagen verkade på egen hand.
Inom direkt materialinköp finns stora möjligheter till
synergieffekter, då materialandelen i produktkostnaden är hög.
Centralt drivna projekt inom logistik kan även skapa bättre
förutsättningar för såväl fyllnadsgrad som CO-utsläpp, fraktpriser,
emballagekostnader, reklamationer och leveranssäkerhet.
Även i hållbarhetsarbetet uppstår möjligheter till samordning med
miljö- och kostnadsfördelar som resultat. Här driver koncernen en
proaktiv agenda där Lammhults Design Groups bolag gemensamt
kan utveckla produkter med material anpassade för framtiden.
28
Lammhults Möbel
29
Kontoren efter pandemin
Kontorsarbetslivet har varit under förändring en längre tid. Under
pandemin har digitaliseringen skapat förutsättningar för att stärka
trenden mot nya kontorskoncept med en flexiblare arbetsmiljö och
ökad möjlighet till distansarbete.
Utvecklingen av nya kontorskoncept gör det angeläget att fundera
över vilka arbetssätt som ska utföras på framtidens kontor. Trenden
går mot att repetitiva arbetsuppgifter minskar och i dess ställe
ökar andelen arbetsuppgifter som kräver kreativitet. Motorn i
den här utvecklingen är införandet av alltmer avancerade digitala
hjälpmedel såsom artificiell intelligens och molnbaserad teknik.
Detta ger i sin tur nya förutsättningar för det arbete som utförs på
kontor.
Nya tidens kontor
Värdeskapandet sker inte längre enbart på kontoret utan där
individerna befinner sig – på kontoret, hemma eller på en
offentlig plats. Digitala verktyg för kreaktivt arbete har fått större
betydelse under pandemin. Det ger en ny grund för hur framtidens
arbetsuppgifter kan utföras.
Utformningen av kontor står inför stora förändringar.
Beläggningsgrad, funktion och förutsättningar kopplat till lokalen
blir en ny utmaning. Kontoren kommer troligtvis inte att stå
tomma. Undersökningar visar att det endast är en mindre del av
arbetskraften som enbart önskar arbeta hemifrån. Ett attraktivt
hybridkontor kommer sannolikt att få välkomna medarbetare till
sig flera dagar i veckan. Hur man arbetar på en hybridarbetsplats
kommer troligtvis att variera i hög grad.
I fastighetssektorn har det fysiska läget länge ansetts som en
avgörande faktor. I framtiden kommer troligtvis det begreppet
förändras. Lägesfaktorn kommer fortfarande att spela en
betydelsefull roll, men nya pendlingsmönster kommer påverka
vilka kommunikationsmedel som får ökad relevans när fler flyttar
från storstadens kranskommuner och bosätter sig längre ifrån
stadsmiljön.
Marknad och
trender
- en omvärldsanalys av Kairos Future
30
Attraktiva kontor
Morgondagens kontorslösningar behöver bli ännu bättre på att
locka till sig medarbetare. De måste vara närmast ”magnetiska,
det vill säga inbjuda till något utöver det vanliga. I det ligger
både flexibilitet med smarta kontorslösningar i framkant samt
möjligheten att obehindrat arbeta på distans. Ökat antal och
väl fungerande hjälpmedel för digitala möten behöver finnas
på kontoret. Designen ska öka trivseln och locka till kreativitet.
Framtidens kontor kommer sannolikt också att få en ökad känsla av
hemmiljö. Även praktiska lösningar för avskärmade mötesplatser
kommer finnas med i utvecklingen av nya produkter framöver.
Dessutom kommer de framväxande coworking-koncepten
sannolikt förekomma i mindre städer och förorter, bortom
storstadskärnorna.
Förändrade kontor innebär förändrad inredning
Företag behöver skapa förutsättningar för att inkludera
mötesdeltagare, både de som deltar digitalt och fysiskt. Utöver
att tekniska resurser kräver förändringar kommer även den fysiska
miljön på kontoret att ställa nya krav. Det kan vara minskade ytor –
vilket skapar nya behov som kan kräva en annan typ av inredning
än vad man har på det traditionella kontoret i dag. Förändring kan
även ske genom att väva in den senaste tekniken i nya produkter.
En annan trend är att kontorsmöbler gärna får vara mer mobila för
att uppnå högre flexibilitet för olika rum och platser.
31
Fora Form
32
Lammhults Möbel
33
Hälsosamma hybridarbetsmiljöer är det nya normala.
Kontoret är, och kommer fortsatt vara, en språngbräda
för kreativitet, innovation och välfungerande team.
Säkra lösningar i molnet och artificiell intelligens
omsluter kontoret.
Framåt finns tre fysiska kontor: arbetsplatsen, hemmet
och kontorshubben nära hemmet.
Det digitala kontoret, med exempelvis hologram och
VR/XR.
Källa: Kairos Future
5
kontors-
trender
2
3
4
5
34
2020 / 547,9 Mkr
2021 / 556,4 Mkr
Aärsområden
Nettoomsättning
Oce Interiors
Office Interiors utvecklar, tillverkar och marknadsför inredningsprodukter till offentliga miljöer.
Affärsområdet har fem varumärken riktade mot offentlig miljö. Lammhults och Fora Form med formstarka
och tidlösa möbler, Abstracta med akustikprodukter och produkter för visuell kommunikation, Morgana
med glaspartier och Ragnars med formstarka arbetsplatsmöbler och modulmöbler.
Största marknader
Sverige / Norge / Danmark / Tyskland / Storbritannien
Rörelseresultat
25,5 Mkr (-28,8)
Nettoomsättning
556,4 Mkr (547,9)
ABSTRACTA / FORA FORM / LAMMHULTS MÖBEL / MORGANA / RAGNARS
35
2020 / 270,4 Mkr
2021 / 271,2 Mkr
Nettoomsättning
Rörelseresultat
18,6 Mkr (28,3)
Nettoomsättning
271,2 Mkr (270,4)
Library Interiors
Library Interiors utvecklar, marknadsför och säljer inredningar och produktlösningar till främst bibliotek.
Affärsområdet ägnar sig dels åt projektförsäljning av kompletta inredningslösningar genom Schulz
Speyer och BCI, dels åt eftermarknadsförsäljning av möbler och förbrukningsmaterial genom Eurobib
Direct, som är en katalog- och webbaserad verksamhet.
Största marknader
Frankrike / Tyskland / Sverige / Danmark / Storbritannien
BCI / EUROBIB DIRECT / SCHULZ SPEYER
36
Oce
Interiors
Aärsområde Oce Interiors utvecklar, tillverkar och
marknadsför produkter för inredningar till oentliga
miljöer. Flexibla och hållbara inredningslösningar och
innovativa akustik- och avskärmningsprodukter är
exempel på produkter, som vi ser eerfrågas alltmer
när kontorskoncept och behov av sociala mötesplatser
förändras.
37
Abstracta
S. 40-41
S. 44-45
S. 48-49
S. 52-53
S. 56-57
Fora Form
Lammhults Möbel
Morgana
Ragnars
38
Abstracta
Grundat 1972
I koncernen sedan 1999 / Omsättning 163 Mkr
Prioriterade geografiska marknader: Skandinavien med
närliggande exportmarknader
Målgrupper: Arkitekter, projektinredningsföretag och andra
föreskrivare samt beställare av inredningar för kontor och
mötesplatser på privata företag och i oentlig sektor
Tre nyckelstyrkor: Design, kompetens inom akustik samt ett starkt varumärke
Produkter: Designade akustikprodukter som poddar, vägghängda absorbenter
och takabsorbenter, golvskärmar, ljudabsorberande möbler och belysning
39
40
Abstracta
Abstracta är marknadsledande i Norden vad gäller designade
akustikprodukter och exporterar till marknader i och utanför
Europa. Bolaget erbjuder lösningar för olika typer av miljöer och
behov – från omsorgsfullt formgivna skärmar och absorbenter
till innovativa möbler som exempelvis poddar, lampor och
väggklädsel där den akustiska funktionen är integrerad. Samtliga
produkter är framtagna i nära samarbete med välkända formgivare.
Ökad efterfrågan 2021
Orderingången under 2021 ökade med 4,8 procent och uppgick i
slutet av året till samma nivåer som före pandemin. Orderingången
drevs av en stark efterfrågan på akustikprodukter med hög kvalitet
och designnivå. Under året var det tydligt att pandemins effekter
accelererade trenden med nya kontorskoncept, fler mötesytor
samt högre andel hemmakontor. Abstractas akustikprodukter
möjliggör ny utformning av och funktion för kontorslokaler och
orderingången för exempelvis poddar uppnådde nya rekordnivåer.
Den höga innovationstakten fortsatte driva Abstractas
positionering som ett varumärke med både funktion och hög
designgrad.
Abstracta har en stark position på svenska marknaden och
dessutom sker försäljning till exportmarknader. Under 2021 ökade
exportandelen av total nettoomsättning från 60 till 65 procent,
främst på grund av ökad försäljning till Danmark och Norge.
Försäljning till andra utländska marknader har även varit en
framgångsfaktor under pandemin.
Framgångsrika produktlanseringar
Under året har flertalet nya produkter lanserats, som skapat stort
intresse och god försäljning. Nyheterna, som bland annat innehöll
ny design på väggklädslar samt ljudabsorberande modulmöbler,
visades i koncernens showrooms samt i Abstractas nybyggda
utställningslokal.
Hållbarhet en naturlig del
Hållbarhet är en naturlig del av Abstractas verksamhet. Grundidén
är att bra design är hållbar design. Det innebär att fokus ligger
på tidlös design med material av högsta kvalitet, vilket bidrar till
längre livslängd på produkterna. Abstracta satsar på förnybara
naturmaterial, men också på användning av textil- och korkspill
i produktionen. Samtliga av Abstractas produkter uppfyller
kriterierna från Möbelfakta och i sortimentet finns även produkter
med Svanen-märkning.
Abstracta har under året tagit fram en återbrukstjänst för uttjänta
produkter. Genom tjänsten möjliggörs retur av förbrukade
produkter till Abstractas fabrik, där de repareras, återanvänds eller
återvinns. Återbrukstjänsten är ett viktigt steg i hållbarhetsarbetet
och är i linje med bolagets långsiktiga mål att uppnå en cirkulär
produktionskedja.
Reducering av CO-utsläpp är ytterligare en betydande del i
bolagets hållbarhetsarbete. Abstractas fabrik är numera CO-
neutral, liksom bilparken. I nästa fas ses leverantörskedjan över
med målsättningen att även inköpen ska vara CO-neutrala.
Abstracta har ett erkänt varumärke med hög designgrad,
vilket skapar förutsättningar för att möta behoven på en
marknad som mer än någonsin eerfrågar akustikprodukter.
41
Abstracta
42
Fora Form
Grundat 1926
I koncernen sedan 2013 / Omsättning 162 Mkr
Prioriterade geografiska marknader: Skandinavien och Japan
Målgrupper: Aktörer i oentliga miljöer där människor möts
Tre nyckelstyrkor: Design, mötesplatskoncept,
starkt och prisbelönt norskt varumärke
Produkter: Stolar, sittgrupper, bord och auditoriemöbler
43
44
Fora Form
När Covid-19 utvecklades till en pandemi förändrades
förutsättningarna för Fora Form, som nyligen tagit fram en ny
plan för utökad export. Bolagets stora marknadsandel i Norge
innebär att försäljning till andra länder är viktigt för fortsatt tillväxt.
Under 2021 avtog pandemins negativa effekter, vilket innebar att
planerna kring försäljning till marknader i
övriga Skandinavien samt Benelux och Storbritannien återigen
kunde ta vid.
Att möta nya behov
Under året gjorde Fora Form en analys på pandemins effekter
och hur behoven på marknaden förändrats. Resultatet av analysen
visade att bolagets produkter är mer relevanta nu jämfört med
tiden före pandemin. Att göra arbetsplatsen mer attraktiv, skapa
ännu bättre förutsättningar för korta möten, socialisering och
samspel är tydliga trender som får allt större fäste på arbetsplatser.
Fora Forms produktportfölj möter de nya behoven, vilket också har
återspeglats i orderingången.
Under året sågs den interna strukturen över för att effektivisera
produktutvecklingen. Det gav resultat i form av flera nya produkter
som tagits väl emot av marknaden. Några av produktlanseringarna
var Senso Frame – en vidareutveckling av den populära
akustikvänliga möbelserien Senso och konferensstolen Dwell.
Vidareutvecklad digital marknadsföring
2021 blev också året då Fora Form intensifierade arbetet med sin
digitala marknadsföring via både hemsida och sociala medier.
Flera produktlanseringar genomfördes digitalt under året och
framöver kommer en kombination av fysiska och digitala forum
tillämpas för att nå ut till en så bred publik som möjligt.
Året innebar också en översyn av leverantörskedjan. Pandemin
begränsade möjligheten att importera material och komponenter.
Som följd fick en allt högre andel av inköpen göras från inhemska
leverantörer. Det innebar något högre kostnader, men gav
samtidigt en högre grad av kontroll och flexibilitet.
Starka referensprojekt
Under året levererade Fora Form möbler till många
inredningsprojekt med postitiv återkoppling och som resulterade
i goda referenser. Ett exempel är högkvarteret för EFTA House
i London där Fora Forms möbler valdes till samtliga zoner för
interaktion och samarbete, såsom mötesrum, matsalar och övriga
platser där man arbetar, äter och umgås tillsammans.
Hållbarhetscertifieringar i fokus
Hållbarhet är en bärande del i varumärkets framgång och i dag
arbetar Fora Form med olika certifieringar, exempelvis norsk
Möbelfakta. Samtidigt har trenden med återbruk vuxit sig allt större
och strategiarbetet kring cirkularitet har hög prioritet.
År 2021 var ett bra år för Fora Form, med tillväxt och flera
lyckade produktlanseringar. Med en marknad som börjat
återgå till mer normala förhållanden tar exportplanerna vid
igen, vilket innebär större möjligheter för fortsatt tillväxt.
45
Fora Form
46
Lammhults Möbel
Grundat 1945
I koncernen sedan 1997 / Omsättning 111 Mkr
Prioriterade geografiska marknader: Skandinavien och närliggande
exportmarknader
Målgrupper: Arkitekter, projektinredningsföretag och andra föreskrivare samt
beställare av inredningar för kontor och mötesplatser på privata företag och
i oentlig sektor.
Tre nyckelstyrkor: Attraktiv identitet, relevant innovation, långsiktigt åtagande
Produkter: Stolar, fåtöljer, soor, modulsoor, barstolar, pallar och bord.
47
48
Lammhults Möbel
Efter ett omställningsår 2020, som inkluderade flera
strukturförändringar och förberedelse för ett nytt affärssystem, blev
2021 ett år med fortsatt förbättringsarbete. En ny varumärkesgrund
togs fram, vilket resulterade i en uppdaterad designfilosofi,
nya värdeord och en ny tagline – Space Matters. Varumärkets
grundläggande identitet fastställdes, vilket till stor del utgörs av en
stilren design.
Ny kommunikationsplattform för digital utveckling
Den nya plattformen ska yttra sig i visuell kommunikation med
bilder som ger en varmare och mer inbjudande framtoning
och ett samtida uttryck i högre grad än tidigare. Inte minst ska
kommunikationen vara anpassad för att spridas digitalt. Hemsida
och sociala medier ska ses över för att bättre kunna nå ut till både
återförsäljare och slutkonsumenter. Sammantaget ska varumärket
förnyas så att det attraherar en bredare målgrupp och även nå ut
på fler internationella marknader.
Prisvinnande design
Några produktlanseringar fick under året större uppmärksamhet.
Ett exempel är fåtöljen Sunny, som är ett prisbelönt resultat av ett
nytt samarbete mellan den svenska formgivaren Gunilla Allard
och designstudion Note. Det svenska inredningsmagasinet Sköna
Hem tilldelade Sunny priset ”Årets Möbel” 2021 för att lyfta fram
och belöna en produkt som sticker ut från mängden, både till
form och funktion. Amerikanska Interior Design Magazine utsåg
även Sunny som finalist i HiP Awards kategori för loungemöbler
till arbetsplatsen. Detta är ett tydligt kvitto på att Sunny lämpar sig
väl både mot konsument och offentliga kunder med sin tilltalande
hybriddesign.
Under 2021 lanserade Lammhults Möbel även Trioo, en stol som
är tänkt att fungera som "en" stol men med tre olika karaktärer. Ett
stativ, en sits och tre olika modeller av ryggar ger produkten tre
olika uttryck.
Året innehöll också flera lyckade projekt, som bekräftar att
Lammhults Möbel är ett uppskattat svenskt designvarumärke. Ett
exempel på ett sådant projekt är en leverans till Skatteverket, som
i sitt nya huvudkontor i Stockholm har tagit in konferensstolen
Carousel. Exportprojekt värda att nämna är bland annat The Hut
Group, London, som beställt ett stort antal av storsäljaren Archal
karmstol och FUJIFILM Diosynth Biotechnologies i Danmark som
valt in flera produkter, bland annat nyheten Corso.
Omsättning för 2021 blev 111 MSEK, en minskning med tio
procent. Året innebar försenad orderingång på grund av
pandemin samtidigt som strukturarbetet fortsatte, vilket resulterat
i en personalminskning. Däremot förstärktes säljkåren under året
med ytterligare resurser.
Hållbarhet i design och produktutveckling
Hållbarhet är något som naturligt återfinns som en viktig del av
varumärket. Här spelar den rena designen en tydlig roll, eftersom
den gör att produkterna ofta innehåller minimalt med material
och får ett tidlöst utseende som håller över tiden. Lammhults
Möbel strävar också efter en produktionskedja där miljö och
människa står i centrum. Produktutvecklingen kännetecknas av
ett cirkulärt tankesätt, med målet att produkten ska återanvändas
och återvinnas. Parallellt anpassar bolaget det befintliga
produktsortimentet till denna designstrategi.
Som en del av utbudet erbjuder Lammhults Möbel sedan många
år tillbaka sina kunder reparation av möbler. Det sker i fabriken i
Lammhult, där möbler kläs om och förnyas. Erbjudandet att kunna
återanvända möbler har varit framgångsrikt och planerna är att
fortsätta utveckla utbudet av återvinningsmöjligheter.
En ny organisationsstruktur resulterade i en översyn av
varumärke och designfilosofi. Lammhults Möbel summerar
2021 som ett återhämtningsår, samtidigt som det finns
goda möjligheter att ta nya marknadsandelar, framför allt
internationellt.
49
Lammhults Möbel
50
Morgana
Grundat 1994
I koncernen sedan 2016 / Omsättning 30 Mkr
Prioriterade geografiska marknader: Sverige
Målgrupper: Arkitekter samt större och mindre byggbolag
Tre nyckelstyrkor: Flexibilitet, kompetens och erfarenhet
Produkter: Projektanpassade glaspartier med möjlighet till installation på plats
51
52
Morgana
Morgana har specialiserat sig som tillverkare av glaspartier, dörrar
och väggar för inomhusmiljöer. Bolagets affärsidé möter en trend
som tilltagit under de senaste åren, inte minst under 2021, då
pandemin drivit på en utformning av kontorsmiljöer som innebär
högre andel fokus- och mötesrum. Glaspartierna ger luft och
rymd när ytor ska avgränsas och glasväggar kan även addera en
industriell känsla, vilket efterfrågas i många kontorsmiljöer.
Omställningen 2020 påverkar
Trots att kontorstrenden talar för en ökad efterfrågan på
Morganas produkter har året varit utmanande på grund av höjda
materialpriser och förlängda leveranstider. Bolaget genomgick en
stor förändring under 2020, då en genomgripande omorganisation
innebar att bolaget renodlade sin affärsidé till att endast erbjuda
glaspartier. Omställningen medförde en betydande reducering av
antalet anställda samt en flytt av verksamheten från Bodafors till en
bättre anpassad lokal i Forserum, där systerbolaget Ragnars sedan
tidigare driver sin verksamhet. Under 2021 har arbetet med att
hitta nya organisationsformer och synergier mellan Morgana och
Ragnars inletts. Syftet är att effektivisera och dra nytta av bolagens
gemensamma resurser som finns inom produktutveckling,
administration och produktion.
Utvecklad produktportfölj
Kundbasen består främst av bygg- och fastighetsbolag, vilka
efterfrågar smidiga lösningar på flexibla avgränsningar. Morgana
erbjuder i dag fyra produktserier varav den senast lanserade – Loft
– utgör en väl avvägd balans mellan glas och metall. I den framtida
planen ska produktportföljen utvecklas för att addera nya attraktiva
lösningar, vilka möter kundernas behov vad gäller avgränsning,
rymd och akustik. Den uppdaterade produktplattformen utvecklas
samtidigt för att generera hög effektivitet.
2021 följde eer ett år som innebar en renodling av
verksamheten och flytt av produktionen till en fastighet intill
Ragnars lokaler. Målsättningen har varit att skapa högre
eektivitet, samtidigt som marknaden eerfrågar moderna
glaspartier i allt högre grad.
53
Morgana
54
Ragnars
Grundat 1950
I koncernen sedan 2016 / Omsättning 91 Mkr
Prioriterade geografiska marknader: Skandinavien, Tyskland, England och Finland
Målgrupper: Kunder och arkitekter som vill ha något utöver det vanliga
Tre nyckelstyrkor: Flexibilitet, Design, Hållbarhet
Produkter: Arbetsbord, förvaring, mötesbord, stolar, akustikprodukter och
bostadsinredningar
55
56
Ragnars
Ragnars kompetens bygger på en genuin och lokal tradition av
hantverk i kombination med de senaste tekniska framstegen.
Slutprodukten ska ge precis rätt känsla och funktion till framför
allt kontor och offentliga miljöer. Det ställer stora krav på kvalitet
genom hela förloppet – från produkternas design och konstruktion
till tillverkningsprocessen. Det höga kvalitetsarbetet resulterar
i produkter inom fyra verksamhetsområden: arbetsplatsen,
mötesrummet, akustikprodukter samt hemarbetsplatsen.
Tillväxt under 2021
Medan pandemiåret 2020 blev ett utmanande år till följd av
restriktioner, präglades 2021 av betydligt högre orderingång.
Kontorsmiljöer som positivt påverkar trivsel och social interaktion
blir allt viktigare, vilket medfört ökad efterfrågan på unika och
anpassade inredningslösningar.
Pandemin innebar också att tillgången på vissa material minskade,
vilket i sin tur föranledde materialprisökningar. Förlängda
leveranstider kombinerat med höjda priser innebar utmaningar
och Ragnars arbetade intensivt för att parera dessa och möta
kundernas förväntningar.
Större andel egendesignade serier är framtiden
Ragnars försäljning består i dag till 80 procent av kundanpassade
möbler som tillverkas utifrån arkitekters specifikationer. På
sikt är målet att mer än hälften av försäljningen ska bestå av
egendesignade produkter, något som ger förutsättningar för ökad
effektivitet. Ragnars har därför sedan en tid tillbaka utvecklat egna
möbelserier. Under 2021 lanserades skrivbord, förvaringsmöbler,
mötesbord och avskärmningar som samtliga tagits emot väl av
marknaden.
Nya produktgrupper ger förutsättningar för tillväxt
Kreativitet och innovation är avgörande för att behålla och
stärka Ragnars ställning som ett varumärke, vilket står för unik
och attraktiv design och hög kvalitet. Bolagets styrka inom
kundanpassning innebär att idéer systematiskt kan testas
tillsammans med kunder, arkitekter och leverantörer där nya
material och konstruktioner arbetas fram med hållbarhet i fokus.
Arbetet har medfört att Ragnars ser över möjligheterna att
tillföra ytterligare produktgrupper, där ett exempel är möbler
för hemmakontoret. Ragnars bedömer att efterfrågan på
svensktillverkade och lokalproducerade kvalitetsmöbler fortsatt
kommer att öka. Målsättningen är att bolaget under det
kommande året ska växa internationellt, med ökat fokus på
Danmark och Finland.
Lokalproducerat är en styrka
Hållbarhet utgör en viktig del av Ragnars verksamhet, som
använder närproducerade material i så stor utsträckning som
möjligt. I dag köps FSC-märkt trä från utvalda leverantörer i
Småland och processer pågår för att ersätta solida material i
metall med naturvänligt trä. Under året har bolaget också
utvärderat möjligheten att använda ett alternativt fanérmaterial
tillverkat av pressat hö, som testas för att kunna ersätta traditionell
träfanér. Cirkularitet står också högt på agendan och Ragnars ser
över processer för att kunna standardisera återanvändning och
restaurering av tidigare sålda möbler. Andra konkreta exempel
på Ragnars hållbarhetsarbete är det påbörjade initiativet att
bli självförsörjande på el genom installation av solceller samt
effektivisering av transporter för att minska bolagets miljöavtryck.
Ragnars arbetar sedan 20 år med industrialiserat hantverk
av designade kontorsmöbler. Med möbler av högsta kvalitet
har företaget etablerat sig som en av Sveriges mest anlitade
kontorsmöbelleverantörer vid stora upphandlade projekt.
Bolaget utvecklar kundanpassade produkter i samarbete
med arkitekter samt designar och utvecklar egna möbelserier.
2021 innebar både stark orderingång och tillväxt.
57
Ragnars
58
59
PLACEHOLDER
Ragnars
60
Framtidens bibliotek förväntas erbjuda nya upplevelser
och nya möjligheter för besökare och ställer samtidigt
förändrade krav på arkitektur, inredning och design.
Marknaden utvecklas ständigt och Lammhults Design
Group har sedan många år erfarenhet och kompetens
på området. Aärsområdet Library Interiors utvecklar
hela designlösningar för bibliotek och har i dag en
ledande position i branschen.
Library Interiors
61
Affärsområdet består av bolagen Lammhults Biblioteksdesign AB (Sverige), Lammhults
Biblioteksdesign A/S (Danmark), BC Interieur S.A.R.L, (Frankrike), thedesignconcept Limited
(Storbritanien), Schulz Speyer Bibliothekstechnik AG (Tyskland) och Schulz Benelux BVBA (Belgien).
Grundat 1936 / I koncernen sedan 2000 / Omsättning 48 Mkr / Prioriterade marknader
Skandinavien, Storbritannien, Frankrike, Tyskland, Benelux, Schweiz, Nordamerika och
Mellanöstern / Målgrupper Kulturhus, kommunbibliotek, skolbibliotek, universitet och
pedagogiska miljöer / Tre nyckelstyrkor Inspirerande sortiment med hög kvalitet till ett
rimligt pris, tillgänglighet genom webbshop.
Grundat 1955 / I koncernen sedan 2006 / Omsättning 66 Mkr / Prioriterade marknader
Skandinavien, Storbritannien, Frankrike, Tyskland, Benelux, Schweiz, Nordamerika och
Mellanöstern / Målgrupper Kulturhus, kommunbibliotek, skolbibliotek, universitet och
pedagogiska miljöer / Tre nyckelstyrkor Idé- och designutveckling, kundanpassade
lösningar och brett produktprogram med leverans och installation.
Grundat 1929 / I koncernen sedan 2002 / Omsättning 157 Mkr / Prioriterade marknader
Skandinavien, Storbritannien, Frankrike, Tyskland, Benelux, Schweiz, Nordamerika och
Mellanöstern / Målgrupper Kulturhus, kommunbibliotek, skolbibliotek, universitet och
pedagogiska miljöer / Tre nyckelstyrkor Idé- och designutveckling, kundanpassade
lösningar och brett produktprogram med leverans och installation.
BCI
Eurobib Direct
Schulz Speyer
62
Exportplaner för framtida tillväxt
Omsättningen för affärsområdet under 2021 låg i nivå med
föregående års försäljning. Under året har Library Interiors stärkt
sin position i Frankrike, en marknad som har god tillväxtpotential.
Planen inför 2022 är att göra markandsinsatser i Danmark och
Tyskland för att växa även där, liksom i USA där efterfrågan på
bibliotekslösningar ökar.
Under 2020 påbörjades arbetet med en omorganisation,
”one company”, som bland annat innebar att inköp och
varuförsörjning samlades i Holsted, Danmark. Projektet, som
också omfattade centralisering av inköp, planering och tekniska
avdelningar, blev klart under 2021. Det innebär att projektets
kostnadseffektiviseringar, i form av minskade lokal- och
personalkostnader, ger full effekt från och med 2022.
Hållbarhet - en röd tråd
Hållbarhet är en röd tråd genom såväl inköp, planering, produktion
och installation. Det är därför av stor vikt att hitta långsiktigt
hållbara lösningar som stödjer koncernens cirkulära ambition,
där återanvändning av inredning, material och produkter står
i centrum. Samtliga dotterbolag inom affärsområdet är FSC-
certifierade och ambitionen är att samtliga dotterbolag ska
få ISO 14001- och 9001-certifieringar. Hittills har Lammhults
Bibilioteksdesign AS certifierats och under 2022 ska ytterligare tre
dotterbolag certifieras.
Ett prestigeprojekt som stod klart under året är ett PLC
(pedagogiskt lärocenter) till Erlev Skole i Haderslev i Danmark.
Skolan har skapat nationell uppmärksamhet då det är Danmarks
första skola som helt och hållet är byggd i trä. Resultatet blev FSC-
märkta hyllor, samtidigt som all klädsel på möblerna var tillverkat
av återvunnet material.
Library Interiors har under lång tid varit ett stabilt affärsområde
som genererat tillväxt för Lammhults Design Group. Marknaden
för biblioteksinredningar drivs främst av att befintliga bibliotek
renoveras och byggs om för att passa dagens biblioteksbesökare
som söker betydligt mer än bara böcker. Dagens, och framtidens,
bibliotek ska rymma allt från digital information till mötesplatser,
seminarier, högläsningar och boksigneringar.
Under de senaste åren har platser världen över haft en ambition
att öppna upp till bibliotek anpassade efter den nya tidens ideal.
En allt större andel e-böcker och digitalt innehåll innebär att
traditionella samlingsplatser för läsande gör att den funktionella
designen behöver anpassas. Dagens bibliotek är inte bara en
plats för böcker – det är även ett utrymme för möten, studier,
mångkulturella kontakter, digital upplysning, skapande, fantasi och
upptäckt. Mot bakgrund av detta har Lammhults Design Groups
affärsområde Library Interiors utvecklats till en specialiserad
leverantör av kompletta designlösningar till bibliotek och andra
offentliga utrymmen.
Library Interiors erbjuder helhetslösningar för inredningen,
vilket innebär allt från traditionella bokhyllor till bord, stolar,
soffor, belysning och akustiklösningar. Library Interiors tar
ansvar för hela inredningsprocessen, från inspirationsmöte
där egna inredningsarkitekter drar upp visionerna, till design,
genomförande samt uppföljning. Det har resulterat i en global
kundlista där Lammhults Design Group satt sin prägel på en rad
unika och spännande bibliotek världen över.
Satsning på digital kommunikation
Under 2021 präglades marknaden till viss del fortfarande av
pandemin och även om länder åter igen öppnades upp, har
exportmöjligheterna varit begränsade och beslutsprocesserna
tagit längre tid än vanligt. Det har inneburit att Library Interiors
satsat på att förstärka sin e-handel och samtidigt riktat resurser mot
att förbättra sin digitala kommunikation och utbildning. Under året
har digitala koncept innehållande webbinars och lanseringar av
nya produktlösningar varit vanligt förekommande och uppskattade
inslag hos kunderna. Inte minst visade det sig i vunna priser och
utmärkelser under året. Eurobib Direct blev bland annat finalist i
tävlingen E-HANDELSPRISEN 2021 i Danmark i kategorin ”Bästa
B2B-verksamhet med online-omsättning under 200 Mkr”.
Library Interiors
63
Library Interiors
64
65
Fotograf Linus Morales
Library Interiors
Hållbarhetsrapport
2021
Hållbarhetsvision
S. 68-69
Hållbarhetsstyrning
S. 70-71
Hållbarhetsstrategi
S. 72-73
Övergripande miljö-
och hållbarhetsmål
S. 74-75
Hållbarhetsrapport
2021
Framsteg
S. 76-77
Hållbarhet i ett
företagsperspektiv
S. 78-79
Året i sammandrag S. 84-87
68
Hållbarhetsvision
Lammhults Design Groups hållbarhetsvision är att agera för att
minska koncernens klimatpåverkan, samtidigt som bolaget är
en god förebild vad gäller hållbar utveckling i samhället i stort.
I framtiden ser Lammhults Design Group också utökade
möjligheter att skapa affärsmodeller som genererar helt nya
förut-sättningar för cirkularitet till förmån för miljön, samhället
och verksamheten. Lammhults Design Group ska vara
förstahandsvalet inom branschen när kunder väljer att göra
affärer med ansvarstagande, cirkulära och hållbara företag.
Separerbarhet och cirkulära flöden blir därför självklara delar i
Lammhults Design Groups affärsmodell. Koncernens miljöpåverkan
och livscykelbelastning kommer på så sätt att minska, produkterna
kommer att bli mer kostnadseffektiva i en livscykelkostnadsanalys
och därmed vinna konkurrenskraft.
Med Lammhults Design Groups medvetna val och strategi ska
koncernens produkter vara både aktuella och hållbara, också för
nästa generations användare.
69
Lammhults Möbel
70
Hållbarhetsstyrning
Koncernens styrning av social och miljömässig hållbarhet regleras
huvudsakligen av de uppförandekoder och riktlinjer som är
fastställda av styrelsen.
I korthet kan arbetet inom området sammanfattas med att
Lammhults Design Group driver verksamheten i enlighet med
FN Global Compacts tio principer och med den vägledande
standarden ISO 26000 som är implementerat i majoriteten av
dotterbolagen.
Hållbarhetsarbetet är integrerat i bolagens affärsprocesser och
ingår i bolagens ledningssystem där majoriteten av dotterbolagen
är tredjepartscertifierade enligt ISO 14001. Koncernledningen vill
säkerställa en tydlig koppling av ansvar och befogenheter till den
strategiska lokala bolagsledningen där faktiska förbättringar för
ekonomi, miljö, människor och samhälle mäts och följs upp. Det
direkta ansvaret för miljö, arbetsmiljö och etik ligger lokalt hos
varje koncernbolag.
Ledningssystemen inom Lammhults Möbel och Abstracta är
dessutom tredjepartscertifierade och godkända enligt såväl ISO
9001 som OHSAS 18001, där en övergång till ISO 45001 kommer
att ske. Fora Form certifierades enligt ISO 45001 redan under 2018
och har dessutom certifiering för ISO 9001 och ISO 14001.
Under 2022 kommer Lammhults Design Group att tillsätta resurser
för att dels förstärka kompetensen inom hållbarhetsområdet, dels
för att internt förbättra uppföljningen vad gäller efterlevnad av
koncernens riktlinjer.
71
Hållbarhetspolicy:
Policyn ger riktlinjer gällande produktutveckling, val av material,
produktionsprocesser och hur medarbetare ska interagera
med omvärlden. Den ger guidning i hur bolagets medarbetare
ständigt kan söka förbättringar på ett systematiskt och strukturerat
sätt. Den ställer upp information för att främja proaktivitet och
kompetenshöjning för att koncernen ska kunna fortsätta att vara
konkurrenskraftig och leva upp till de krav och riktlinjer som finns
för verksamheten.
Uppförandekod för leverantörer:
Lammhults Design Groups leverantörer är en förlängning av
den egna verksamheten, varför en förväntan om att de agerar i
enlighet med koncernens värderingar och policyer finns. Under
2022 kommer Lammhults Design Group att fysiskt revidera och
betygssätta majoriteten av leverantörerna på ett strukturerat och
systematiskt sätt.
Uppförandekod för medarbetare:
Koden ger instruktioner om hur medarbetare ska agera inom
företaget såväl som mot kunder, leverantörer och andra
intressenter, till exempel vad gäller affärsetik, anti-korruption,
rättvis konkurrens och mutor. Den hanterar också hur företaget
ska agera mot sina anställda vad gäller mänskliga rättigheter,
likabehandling, jämställdhet och mångfald samt hur koncernen ser
på arbetsmiljö och ohälsa.
Fora Form
72
Ragnars
73
Lammhults Design Group designar, köper in och producerar
produkter med respekt för miljö, hållbarhet och människor. Bolaget
integrerar ett framåtsträvande och ambitiöst hållbarhetsarbete i
sin långa tradition av tidlös design, goda kvalitet och betydande
produktlivslängd.
Tidlös design och slitstarka premiumprodukter passar väl in i
koncernens strategi att utveckla produkter och tjänster anpassade
för cirkulär ekonomi. Lammhults Design Group kommer fortsätta
att utveckla olika affärskoncept som stärker bolagets position i
premiumsegmentet.
Med hjälp av framtagna processer för återanvändning och
renovering kommer koncernens klimatavtryck att minskas.
Hållbarhetsstrategin blir en central del i affärsstrategin, vilket
gynnar såväl bolagets lönsamhet som Lammhults Design Groups
ambition att bli det naturliga valet för koncernens intressenter.
Hållbarhetsstrategi
74
Övergripande
miljö- och hållbarhetsmål
Innovationer för
en hållbar livsstil
Cirkulära material
och flöden
Minskad
klimatpåverkan
75
1. Innovationer för en hållbar livsstil
Lammhults Design Groups produktutveckling och lansering av nya
produkter ska kännetecknas av att det är enkelt och självklart att
leva hållbart med koncernens sortiment.
Lammhults Design Group kommer att utveckla produkter, tjänster
och lösningar som bidrar till att hushålla med jordens resurser.
Redan nu är många av Lammhults Design Groups produkter
märkta med Möbelfakta, Svanen, FSC eller annan internationell
miljömärkning. Målet för framtiden är att alla egentillverkade
produkter ska uppnå sådan märkning.
För att säkerställa att koncernen lever upp till målen inom
området, kommer Lammhults Design Group att tillämpa en
livscykelberäkning av koncernens egentillverkade produkter för
att summera produkternas totala miljöpåverkan. Detta öppnar upp
för nya affärsmöjligheter där det ska gå att återanvända hela eller
delar av koncernens produkter genom att exempelvis erbjuda
omklädsel av stoppade möbler och ljudabsorbenter.
FN-mål 8 och 12
2. Cirkulära material och flöden
Lammhults Design Groups produkter består främst av trä,
skivmaterial av trä, metall och olika former av skumplast.
Koncernen kommer framöver att verka för att produkterna ska
vara anpassade till cirkulära flöden. Andelen certifierade hållbara
produkter och material ska öka för att därigenom möjliggöra
renare och mer cirkulära materialflöden. Koncernens produkter
ska bli enklare att separera i sina beståndsdelar när de till slut
inte längre går att återanvända eller renovera. En utmaning
är skumplasten som ingår som stoppning i flertalet möbler.
Lammhults Design Group följer utvecklingen på detta område
och söker en mer hållbar lösning.
FN-mål 8,12, 15 och17
3. Minskad klimatpåverkan
Tillverkning, transporter och utvinning av råvaror medverkar till
negativ klimatpåverkan och Lammhults Design Group arbetar
för att begränsa utsläppen av växthusgaser i värdekedjan. Under
2021 har koncernen börjat med att sammanställa bolagets CO-
emissioner från egen verksamhet samt i värdekedjan.
I dag värms fabrikerna och kontoren upp med hjälp av el som är
80 procent förnybar. Under 2022 kommer Lammhults Design
Group att öka sin fyllnadsgrad på främst utgående leveranser,
vilket sparar både kostnader och CO-utsläpp. Koncernen kommer
även att undersöka möjligheten att införa återanvända emballage
vid transporter.
FN-mål 8,12, 15 och 17
FNMÅL
8. Arbetsvillkor och
ekonomimsk tillväxt
12. Hållbar konsumtion
och produktion
15. Ekosystem och
biologisk mångfald
17. Genomförande
och partnerskap
76
Hållbarhetsarbetet är en integrerad del i koncernens strategi.
Under 2021 har dotterbolagen vidareutvecklat detta arbete,
vilket sammantaget ska ge förutsättningar för koncernen att
på sikt nå de övergripande hållbarhetsmålen.
Produkter med hög miljöprestanda
Under 2021 fortsatte Ragnars sitt arbete med att utveckla
ytterligare produkter med förnyelsebart material. Genom att
använda mer solida trämaterial kan produkten slipas och lackas
om flertalet gånger. Även växtbaserade fanérmaterial har blivit
mer vanligt förekommande i Ragnas produktsortiment, liksom
naturmaterial i akustikprodukter. Varumärket har även utvecklat
förvaringssortimentet som nu produceras med utbytbara delar.
Fora Form har sedan tidigare norska Möbelfaktas
hållbarhetsmärkning och genomför även miljömässiga
produktdeklarationer (EPD) på samtliga produkter, med
målsättningen att samtliga av bolagets produkter ska certifieras,
såväl existerande som framtida möbler, enligt miljömärkningen
Svanen eller svensk Möbelfakta. Detta är nödvändigt för att Fora
Form ska kunna befästa sin ledande position i Norge och för att
lyckas skapa ett starkt varumärke även i Sverige. Målsättningen
är att Fora Forms produktportfölj ska vara godkänd enligt Svensk
Möbelfaktas nivå typ 1 inom en treårsperiod.
Både Abstracta och Lammhults Möbel har under året fortsatt att
utveckla sina tjänster inom renovering och återbruk av möbler.
Nya produkter skapas för att kunna repareras, återanvändas och
slutligen återvinnas. Parallellt anpassar bolagen sina befintliga
produktsortiment för att kunna erbjuda samma typ av tjänst även
gällande dessa möbler. Abstracta har sedan tidigare utvecklat
Framsteg 2021
en tjänst där kunderna kan skicka tillbaka uttjänta produkter som
företaget sedan separerar i komponenter och återanvänder delar i
nya produkter. Även Lammhults Möbel vidareutvecklar sina tjänster
kring möjligheten att reperara möbler.
Abstracta har även fortsatt att lansera produkter med akustikfyllning
tillverkad av textilspill från egen produktion. Totalt har bolaget sålt
produkter med 2 ton textilspill under 2021. Under året har bolaget
också flyttat produktionen på det mest säljande bordsbeslaget från
Kina till Sverige, vilket beräknas spara drygt
13 ton/COe per år.
Library Interiors arbetar också vidare med sin miljöcertifiering
och produktserien ”Lingo” har sedan 2021 FSC-märkning då den
tillverkas med lackerad eller fanérad yta. Fler FSC-certifierade
produkter har också införts i Eurobib Direct. Under året har även
bolagets biobaserade bokplast ersatt den klassiska varianten.
FSC-certifiering är en välkänd standard och svarar väl mot de ökade
kraven bland bolagets offentliga kunder på produkter med hög
miljöprestanda.
Miljö- och klimatsmarta verksamheter
Ragnars inledde under året ett hållbarhetsprojekt som
innebär att bolaget kommer att intensifiera arbetet med
hållbarhetsinvesteringar. Målsättningen är att bli mer eller mindre
självförsörjande på el under 2022. I planen ingår även att byta ut all
77
fabriksbelysning till LED samt att utöka installationen av solceller.
Även tjänstebilsflottan är under förändring, där målsättningen är att
samtliga tjänstebilar ska vara elbilar.
Genom flytten från Bodafors till Forserum har Morgana nu
mer yteffektiva och moderna lokaler, med bland annat jordvärme
och LED-belysning, vilket resulterat i energivinster.
Library Interiors svenska, danska och tyska enheter har sedan
tidigare erhållit certifiering enligt ISO 14001-standarden, vilket
innebär att bolagen i dag har en tydlig struktur för att nå en högre
miljömedvetenhet.
Fora Form bedriver sedan tidigare en i hög grad klimatvänlig
produktion. Uppvärmningen av fabriken sker med hjälp av vatten
som värms upp av en bioanläggning och all el kommer från lokala
vattenfall.
Abstracta har under året bytt ut all belysning i produktionen mot
energisparande, rörelsestyrd LED-belysning. Totalt beräknas
uppgraderingen spara 74% (35 Mwh) jämfört med föregående år.
Bolaget arbetar också enligt en plan för att bli CO-neutrala enligt
GHG-protokollet. Abstracta har under 2021 uppnått kriterierna
för Scope 1 och 2, och under 2022 fortlöper arbetet med att
i framtiden uppnå Scope 3. För att kunna nå målet om att bli
klimatneutral har Abstracta tillsatt en ny befattning under året
som kommer att arbeta dedikerat med bolagets miljöambitioner.
God arbetsmiljö
Fora Form har under året fortsatt med starkt fokus på god
arbetsmiljö och organisationskultur. Samarbetet med
organisationen Mental Health har fortsatt, bland annat genom att
uppmärksamma den årliga Världsdagen för psykisk hälsa. Från och
med 2021 har bolaget också infört sex medarbetarprinciper som
påverkar arbetet med god arbetsmiljö. Dessa principer är; Hälsa,
Beröm, Prata tillsammans, Fira framgångar, Se vem du pratar med
och Utmana.
Library Interiors har under 2021 sett sin personal jobba från diverse
geografiska platser i Europa, då merparten av de anställda har
arbetat från hemmet som en följd av pandemin. Under tiden har
bolaget renoverat sina lokaler och genomfört förbättringsåtgärder
som ska leda till ökade förutsättningar för god arbetshälsa.
Exempelvis har bolagets logistikcenter i Holsted, Danmark,
byggt ett modernt lastutrymme som ger väsentligt förbättrade
ergonomiska arbetsförhållanden och ökad effektivitet. Även
kontorsdelen i Holsted har uppgraderats för att säkerställa en
bättre arbetsmiljö med mindre buller. I Frankrike och Tyskland har
bolagen flyttat in i nya och moderna lokaler, som också ger bättre
förutsättningar för komfort och god arbetshälsa.
Lammhults Möbel
78
INTERNA
TILLÄMPNINGAR
PROCESSER &
VERKTYG
VÄRDEKEDJAN
UPPFÖLJNING:
NYCKELTAL / KPI:ER
UPPFÖLJNING
OCH REVISIONER
Hållbarhet i ett företagsperspektiv
INTERNA OCH EXTERNA STYRDOKUMENT, LAGAR, REGLER, STANDARDER,
TESTINSTITUT, KONVENTIONER, GRI, GLOBAL COMPACT MÅL ETC
Varje arbetsdag
värnar koncernen om
medarbetarnas säkerhet
och välbefinnande. En säker
och ergonomisk arbetsplats
skapar effektivitet,
kvalitetsprodukter
tillverkade i rätt tid utan
några olyckor
PRODUKTION
Varje år köper koncernen
in råmaterial, komponenter,
färdiga produkter och olika
typer av tjänster. Så långt
det är möjligt, kommer
koncernbolagen kontrollera
att leverantörer lever upp
till och agerar i enlighet
med våra värderingar och
uppförandekoder
INKÖPPRODUKTUTVECKLING
Lammhults Design Group
designar produkter med
lång livslängd och krav på
att produktspecifikationen
möter högt ställda krav
Policies &
hållbarhetsstyrning
Supplier Quality Audits
Supplier Sustainability
Audits
Uppförandekod för
leverantörer och för
medarbetare
Arbetsmiljörond,
medarbetare
undersökningar,
produktionsnyckeltal,
uppföljning av Scope 1 och
2 på COe. Uppförandekod
medarbetare
Kravmärkning, Möbelfakta
Svanenmärkning, FSC, RISE
SWEDAC, Acoustic Facts,
krav på cirkularitet
Leveranssäkerhet, andel
godkända leverantörer
avseende kvalitet respektive
hållbarhet
Anmärkningar från
skyddsrond,
resultatförbättringar från
medarbetarundersökningar.
Förbättrinngar från
produktionsnyckeltal
(KPI:er)
Tredjepartsuppföljningar av tillämpliga lagar, regler, standards, konventioner etc
79
Hållbarhetsarbetet skall integreras i företagets vision,
mission, strategi och vara en av grundpelarna för
verksamhetens existens
Många av koncernens
produkter kan renoveras,
exempelvis få ny beklädnad
eller genom återbruk av
vissa ingående råmaterial
ÅTERVINNING
OCH CIRKULARITET
DISTRIBUTION OCH
EFTERMARKNAD
Leveranssäkerhet (On-
Time-In-Full) är en viktig
del i kundnyttan och för att
fortsatt bygga koncernens
varumärken
Relationer med designers,
föreskrivande led och
kunder är ofta långvariga
och bygger på ömsesidig
respekt och kunnande
MARKNADSFÖRING
OCH FÖRSÄLJNING
Verksamhetens långvariga
och återkommande
relationer bygger på starka
varumärken och service
Materialhemtagning och
produktion i rätt tid till rätt
specifikation
Interna policies avseende
produktutveckling och
hållbarhetsstyrning
Nöjd-kund-index Uppföljning av
leveranssäkerhet
reklamationer och KPI:er
COe
Försäljningsvärdet på
produkter med ett cirkulärt
flöde samt andelen
återanvänt material i
direkt material-delen och
produktkostnaden
80 HÅLLBARHETSRAPPORT
81
Abstracta
82
Hälsa och välbefinnande
Globala Målens delmål - Mål 3
Delmål 3.9 - Minska antalet sjukdoms- och dödsfall till
följd av skadliga kemikalier och föroreningar
Till 2030 väsentligt minska antalet döds- och sjukdomsfall till följd
av skadliga kemikalier samt föroreningar och kontaminering av luft,
vatten och mark.
Lammhults Design Groups Mål
Giftfria produkter
Lösningsmedelsfri tillverkning 2030
Ökad frisknärvaro
Nöjda medarbetare
Nöjda kunder
Aktivitet
Fasa ut klassade kemiska ämnen (*)
Fasa ut organiska lösningsmedel
Handlingsplaner
KPI
Antal och mängd klassade kemikalier (faro-klasser)
VOC-utsläpp ** (kg/år)
Sjukfrånvaro (%)
NMI samt personalomsättning
NKI
Jämställdhet
Globala Målens delmål - Mål 5
Delmål 5.1 - Utrota diskriminering av kvinnor och flickor
Avskaffa alla former av diskriminering av alla kvinnor och flickor
överallt.
Delmål 5.5 - Säkerställ fullt deltagande för kvinnor i ledarskap
och beslutsfattande
Tillförsäkra kvinnor fullt och faktiskt deltagande och lika
möjligheter till ledarskap på alla beslutsnivåer i det politiska,
ekonomiska och offentliga livet.
Delmål 5.C - Skapa lagar och handlingsplaner för jämställdhet
Anta och stärka välgrundad politik och genomförbar lagstiftning
för att främja jämställdhet och öka alla kvinnors och flickors
egenmakt på alla nivåer.
Lammhults Design Groups Mål
Jämställda medarbetare, arbetslag och ledningsgrupper
Aktivitet
Ny och uppdaterad uppförandekod gäller sedan 2018. Denna
klargör också vad som gäller avseende likabehandling,
jämställdhet och mångfald.
Planer för kompetensutveckling, karriärutveckling och rekrytering
skall finnas i varje bolag.
KPI
Könsfördelning kollektivanställda
Könsfördelning tjänstemän
Könsfördelning ledningsgrupper
Könsfördelning styrelsen
Arbetsvillkor och ekonomisk tillväxt
Globala Målens delmål - Mål 8
Delmål 8.2 - Främja ekonomisk produktivitet genom diversifiering,
teknisk innovation och uppgradering
Uppnå högre ekonomisk produktivitet genom diversifiering,
teknisk uppgradering och innovation, bland annat genom
att fokusera på sektorer med högt förädlingsvärde och hög
arbetsintensitet.
Delmål 8.4 - Förbättra resurseffektiviteten i konsumtion
och produktion
Fram till 2030 successivt förbättra den globala resurseffektiviteten
i konsumtionen och produktionen samt sträva efter att bryta
sambandet mellan ekonomisk tillväxt och miljöförstöring, i enlighet
med det tioåriga ramverket för hållbar konsumtion och produktion,
med de utvecklade länderna i täten.
Lammhults Design Groups Mål
Säkra arbetsplatser
Nollvision för olycksfall
Konkurrenskraftig leverantörsbas som stödjer hållbart
ansvarstagande miljömässigt och socialt
Lammhults Design Groups hållbarhetsstrategi och mål 2021-2026
83
Aktivitet
Lärande genom aktiv tillbudsrapportering och riskanalyser.
Prioritera leverantörssamverkan med utvalda leverantörer.
Prioritera leverantörer som arbetar systematiskt med
miljöförbättringar. Leverantörer skall infria och efterleva
uppförandekoden. I första hand arbeta med leverantörer i
närregionen.
KPI
Tillbudsrapportering
Arbetsolycksfall
Sjukfrånvaraodagar pga olycksfall
Systematiska leverantörsbedömningar och utvecklingssamarbeten
med utvalda leverantörer.
Andel leverantörer som är ISO 14001-certifierade (80% av
inköpsvolymen)
Andel lokala leverantörer (%)
Antal leverantörer i riskländer (BSCI/Amfori) samt
andel av inköpen
Andel i riskländer med utförda Audits
Hållbar produktion och konsumtion
Globala Målens delmål - Mål 12
Delmål 12.2 - Hållbar förvaltning och användning av naturresurser
Senast 2030 uppnå en hållbar förvaltning och ett effektivt nyttjande
av naturresurser.
Delmål 12.4 - Ansvarsfull hantering av kemikalier och avfall
Senast 2022 uppnå miljövänlig hantering av kemikalier och
alla typer av avfall under hela deras livscykel, i enlighet med
överenskomna internationella ramverk, samt avsevärt minska
utsläppen av dem i luft, vatten och mark i syfte att minimera deras
negativa konsekvenser för människors hälsa och miljön.
Delmål 12.5 - Minska mängden avfall markant
Till 2030 väsentligt minska mängden avfall genom åtgärder för
att förebygga, minska, återanvända och återvinna avfall.
Lammhults Design Groups Mål
Produkter designade för cirkulära möbelflöden
Energieffektiva anläggningar
Fossilfria produktionsenheter före 2030
Klimatsmarta leverantörer
Avfall utgör resurs för andra produkter
Miljömärkta möbler
Miljövänligare transporter
Aktivitet
Design och redesign för cirkuläritet
Systematisk arbetet med energieffektivisering (EKL genomförd)
Reducera CO
²
genom ursprungsmärkt el och uppvärmning utan
fossila bränslen samt övergång till elbilar mm
Leverantörsled med långsiktiga handlingsplaner
Material och processutveckling
Maximera återvinning genom återbruk, materialåtervinning,
reducera avfall för förbränning
Alla volymprodukter skall vara Möbelfakta eller Ecolabel
Lägst Euro 6 för alla fjärrtransporter senast under 2021
KPI
Vägt Cirkulärt Material-Index (TBD) volymprodukter
Energiförbrukning (normerad i relation till nettoomsättning)
CO
²
-emission
Reducerat CO
²
-footprint betydande leverantörer
Avfall för deponi (kg)
Avfall till materialåtervinning respektive förbränning
(mängd och andel av total)
Miljömärkta möbler (Möbelfakta, Svanen, EU-ecolabel
Andel EURO 6 hos speditörer
Ekosystem och Biologisk mångfald
Globala Målens delmål - Mål 15
Delmål 15.2 - Främja hållbart skogsbruk, stoppa avskogningen och
återställ utarmade skogar
Till 2022 främja genomförandet av hållbart brukande av alla typer
av skogar, stoppa avskogningen, återställa utarmade skogar och
kraftigt öka nybeskogningen och återbeskogningen i hela världen.
Lammhults Design Groups Mål
All träråvara från hållbart skogsbruk
Aktivitet
Krav på och uppföljning av spårbarhet
KPI
Andel träråvara med dokumenterad spårbarhet
(FSC eller motsvarande)
* Klassade kemiska ämnen är kemikalier som är Faro-klassade enligt CLP-förordningen
** VOC, Volatile Organic Compound = flyktiga organiska kolväteföreningar (i dagligt tal organiska lösningsmedel) - ingår i
lösningsmedelsbaserade lacker och limmer.
84
Året i sammandrag
Miljö
Genom olika samlokaliseringar som skett under året har CO-
emissionen från el och värme minskat under 2021 jämfört
med utsläppen för 2020 för koncernens bolag, trots en utökad
verksamhet. Sammantaget står förnyelsebara källor för 84%
av koncernens totala energibehov avseende el och värme.
Koncernens totala energiförbrukning (el och värme) minskade med
5,2% jämfört med föregående år för jämförbara enheter. Energin
för värme är inte normalårskorrigerad. Produktionsenheten i Norge
samt tre av fyra anläggningar i Sverige värms med biobaserad
fjärrvärme. Elanvändningen i Sverige, Norge, Danmark och
Tyskland är huvudsakligen baserad på elkraft från förnyelsebara
källor (vattenkraft och vindkraft).
Flertalet volymprodukter är Svanen och Möbelfaktagodkända,
vilket kräver att trä och träbaserat material är spårbart och
kommer från lagligt skogsbruk (FSC eller PEFC-certifierat eller
motsvarande). Antalet Möbelfaktagodkända produkter har minskat
under året och uppgår totalt till 139 produkter. Detta förklaras med
ett optimerat och minskat produktsortiment under 2021. Det totala
antalet produkter som är godkända enligt Svanen uppgår till 16
stycken. Arbetet fortsätter för att uppnå ytterligare miljömärkningar
som exempelvis Svanen och Möbelfakta under 2022.
Lackeringsverksamhet bedrivs på tre av koncernens
produktionsanläggningar: Morgana, Lammhults Möbel och
Ragnars. Morgana har tidigare reducerat lösningsmedelsutsläppen
genom investering i UV-härdande lackering. Lammhults
Möbel använder en liten del lösningsmedelsbaserad lack,
främst till bordsskivor. Metallackeringen hos Lammhults Möbel
sker med helt lösningsmedelsfri pulverlackering. De totala
lösningsmedelsutsläppen för 2021 uppgick till 2,4 ton. Totalt ger
detta en reduktion från föregående år med 45%.
Materialåtervinning är den dominerande metoden för
avfallshantering. Av totalt avfall uppgick materialåtervinningen
till 80% under året. Långsiktigt arbete bedrivs också inom
produktutvecklingsavdelningarna som kommer att skapa
förutsättningar för en högre demonterbarhet och separerbarhet,
vilket stödjer en cirkulär materialanvändning.
Vatten är en kretsloppsresurs. Koncernens vattenanvändning
är mycket begränsad. Produktionsenheterna använder vatten
främst för sanitet och hushållsändamål som disk och dryck.
Samtliga transportörer kan inte lämna en emissionsredovisning.
Koncernens speditörer får regelbundet redovisa hur de byter till
mer miljövänliga motorer (Euro-klasser). Några av de betydande
aktörerna för frakt har 100% Euro 6-motorer, vilket i nuläget är den
högsta miljöklassningen.
Medarbetare
Medelantal anställda under 2021 uppgick till 321, varav 49%
kvinnor och 51% män. Personalomsättning på grund av egen
uppsägning uppgick till 8% och är högre än föregående år (6%).
Andelen tillsvidareanställda uppgår till 97%, varav 88% arbetar
heltid (82% av kvinnorna och 95% av männen). Den totala
sjukfrånvaron minskade från föregående år och uppgick till
3,6% (4,3%) varav korttidssjukfrånvaro minskade jämfört med
föregående år till 1,4 % (1,6%). Tillbud och arbetsolyckor följs och
rapporteras av samtliga bolag. Under året uppgick antalet tillbud
till 44 stycken och arbetsolycksfallen till 3 stycken som medförde
sammantaget 0 förlorade arbetsdagar. En nollvision gäller för
arbetsolyckor varför fokus på analys av risker och tillbud har hög
prioritet.
Lammhults Möbel och Abstracta har ledningssystem som är
certifierade avseende arbetsmiljön enligt OHSAS 18001, men en
övergång till nya ISO 45001 kommer att ske. Fora Form har tredje-
partscertifikat enligt ISO 45001 sedan 2018.
Med regelbundenhet görs medarbetarundersökningar, vilket ock
har skett under året. Centrala områden är arbetsförhållanden,
hälsa, miljö och motivation. Dessa görs bolagsvis men följs upp
även på koncernnivå. Medarbetarsamtal är en etablerad årlig rutin.
Under året har 83% av samtliga anställda haft medarbetarsamtal
(83% av tjänstemännen och 84% av kollektivanställda).
85
Medelantal anställda per region
Kvinnor Män Totalt
Sverige 71 104 175
Norge, 32 25 57
Danmark 31 14 45
Tyskland 7 12 19
Övriga länder 16 9 25
Totalt 157 164 321
Åldersfördelning
Kvinnor Män Totalt
< 30 år, tj-män 9 3 16
<30 år, arbetare 3 11 17
30-50 år tj-män 63 47 114
30-50 år, arbetare 22 35 58
> 50 år, tj-män 45 44 86
> 50 år, arbetare 15 25 61
Totalt 157 164 321
Anställningsform
Kvinnor Män Totalt
Tillsvidareanställda 157 159 316
Visstidsanställda/inhyrda/
bemanning 3 6 9
Totalt 160 165 325
Heltidsanställda 131 156 287
Deltidsanställda 29 9 38
Totalt 160 165 352
Andel 45% 55%
Personalomsättning i antal per åldersgrupp
Börjat Slutat
varav egen
uppsägning
varav
företagets
uppsägning varav pension
< 30 år 9 6 5 1 0
31-50 år 27 29 15 14 0
> 50 år 8 33 7 12 14
Totalt 44 68 27 27 14
Sjukfrånvaro Sverige, Danmark, Norge och Tyskland
Totalt
Sjukfrånvaro < 14 dagar 1,4%
Sjukfrånvaro > 14 dagar 2,2%
Totalt 3,6%
Medelantal anställda per region Kvinnor Män
86
Leverantörer
Leverantörssamverkan för att nå bättre resultat såväl ekonomiskt
som miljömässigt är ett tema som ökar i betydelse och som
kommer att bidra till en förbättring inom hållbarhetsområdet. Totalt
136 leverantörer står för 80% av värdet för ingående material och
komponenter för år 2021. Detta är en ökning med 5 leverantörer
från föregående år och en fortsatt konsolidering pågår.
För koncernen som helhet stod lokala leverantörer, det vill säga
nationella, för 55% av inköpsvärdet under 2021. Av koncernens
externa inköp av material och komponenter svarade leverantörer
i Norden för 70%, övriga Västeuropa för 10%, Östeuropa för 19%.
Inköpen från Asien (Kina) är avslutade sedan föregående år.
Antalet leverantörer från riskklassade länder i Amfori BSCI:s
sammanställning per januari 2022 är oförändrat 2 stycken 2021.
Dessa leverantörsländer står sammantaget för mindre än 3%
av inköpen. Uppföljningsprogrammet är en del av det arbete
som bedrivs för ett socialt och miljömässigt ansvarstagande. En
särskild rutin finns där VD i respektive bolag ska godkänna nya
leverantörer.
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Till bolagsstämman i Lammhults Design Group AB (publ)
organisationsnummer 556541-2094.
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för år
2021, på sidorna 66-87 och för att den är upprättad i enlighet med
årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12.
Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en
annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med
den inriktning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser
att denna granskning ger oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Malmö den 6 april 2022
Deloitte AB
Richard Peters
Auktoriserad revisor
87
Andel inköp från olika länder
Procent
Sverige 35
Övriga Norden 22
Övriga västra Europa 22
Kina, Turkiet, Asien 2
Övriga östra Europa 19
Övriga världen -
Totalt antal leverantörer 1 036
Antal leverantörer som står för
80% av inköpt värde 136
Sverige 35%
Övriga Norden 22%
Övriga Västra
Europa 22%
Övriga Östra
Europa 19%
88
Abstracta
89
Lammhults Möbel
90
Aktien
2021
91
Utdelning 2016 2017 2018 2019 2020 2021
Utdelning kr 2,00 2,00 2,00 0,00 0,00 2,00
Vinst per aktie 3,90 3,96 2,69 6,51 −1,31 3,26
Utdelningsprocent 51% 51% 74% 0% 0% 61%
Aktiedata
jan-dec
2020
jan-dec
2021
Antal aktier vid årets slut, tusental 8448 8448
Resultat per aktie före utspädning, kr −1,31 3,26
Resultat per aktie efter utspädning, kr −1,31 3,26
Eget kapital per aktie före utspädning, kr 55,96 60,29
Eget kapital per aktie efter utspädning, kr 55,96 60,29
Börskurs vid periodens slut 37,20 41,70
Högsta betalkurs 69,00 48,50
Lägsta betalkurs 28,50 34,00
Börskurs/eget kapital, % 66,48 69,17
P/E-tal −28,40 12,79
Direktavkastning, % 0,00 4,8%
Utdelningsandel, % 0 61%
1997-1999 noterad på Stockholmsbörsens O-lista under
bolagsnamnet R-vik Industrigrupp AB.
1999-2006 noterad på Stockholmsbörsens O-lista under
bolagsnamnet Expanda AB.
2006-2008 B-aktien noterad på Nadsaq OMX, Nordic Small Cap
under bolagsnamnet Expanda AB.
Sedan 2008 är B-aktien noterad på Nasdaq OMX, Nordic Small
Cap under bolagsnamnet Lammhults Design Group AB.
Vid utgången av 2021 uppgick Lammhults Design Groups
aktiekapital till 84 481 040 kr, fördelat på 1 103 798 A-aktier med
vardera 10 röster och 7 344 306 B-aktier med vardera 1 röst.
Förändrade ägarförhållanden
Antalet aktieägare uppgick vid årsskiftet 2021/2022 till 3 444
(3 668).
Utdelningspolicy
Lammhults Design Groups utdelningspolicy är att över en
konjunkturcykel i genomsnitt dela ut 40 procent av vinst efter skatt
per år till aktieägarna. Vid varje utdelningstillfälle ska koncernens
långsiktiga kapitalbehov tas i beaktande.
92
Aktiekursutveckling 2021
Under 2021 steg aktiekursen med 12% från 37,20 kr till 41,70 kr.
Högsta betalkurs under året var 48,50 kr (69,00) och lägsta
betalkurs var 34,00 kr (28,50). Beträffande aktiens likviditet har
handel skett 100 procent (100) av samtliga börsdagar och totalt har
under året omsatts aktier till ett värde av 107 mkr (147). Det totala
börsvärdet uppgick till 352 mkr (314) vid det senaste årsskiftet.
Euroclear 2021-12-31
93
Aktieägare Innehav
Andel i % av
kapitalet
Andel i % av
röster
Scapa Capital AB 1810757 21,43 28,69
Canola AB 464 449 5,50 22,23
Input Interiör Sweden AB 1 059 158 12,54 5,76
Avanza Pension 787 248 9,32 4,28
Solvik Aktiebolag 69 850 0,83 3,80
Sjöberg, Marie Louise 92 500 1,09 2,71
Sjöberg, Gunnar 78 600 0,93 2,63
Brakander, Marie 63 717 0,75 2,61
TJ Gruppen AB 50 219 0,59 2,39
Krishan, Thomas 364 065 4,31 1,98
Summa tio största aktieägare - röstmässigt 4 840 563 57,30 77,08
Övriga 3 607 541 42,70 22,92
Totalt 8448104 100,00 100,00
Euroclear 2021-12-31
Ragnars
94
95
Nyckeltal
Nyckeltal för hela koncernen Enhet 2017 2018 2019 2020 2021
Nettoomsättning Mkr 938,5* 1 000,9* 1 064,0* 818,3 827,6
Bruttoresultat Mkr 320,1* 354,8* 372,0* 256,4 290,5
Bruttomarginal % 34,1* 35,4* 35,0* 31,3 35,1
Rörelseresultat Mkr 48,0 44,8 75,6 -7,7 39,4
Rörelsemarginal % 5,0* 4,5* 7,1* -0,9 4,8
Resultat efter finansiella poster Mkr 44,3 35,4 71,6 -15,7 36,8
Nettomarginal % 4,7* 3,5* 6,7* -1,9 4,4
Totalt kapital Mkr 852,0 829,1 935,4 798,2 839,5
Sysselsatt kapital Mkr 628,3 604,8 702,0 582,5 606,3
Operativt kapital Mkr 610,2 582,0 677,1 565,4 595,7
Eget kapital Mkr 439,4 456,0 498,3 472,9 509,3
Avkastning på totalt kapital % 5,8 5,8 9,5 -0,3 5,4
Avkastning på sysselsatt kapital % 7,8 7,9 12,8 -0,4 7,3
Avkastning på operativt kapital % 7,9 7,5 12,0 -1,2 6,8
Avkastning på eget kapital % 7,7 5,1 11,4 -2,3 5,7
Skuldsättningsgrad ggr 0,43 0,32 0,38 0,23 0,24
Andel riskbärande kapital % 54,0 57,7 55,7 61,7 63,0
Räntetäckningsgrad ggr 9,8 3,7 6,9 -0,2 5,97
Soliditet % 51,6 55,1 53,3 59,2 60,7
Kassaflöde från den löpande verksamheten Mkr 58,5 90,4 68,3 118,9 36,6
Investeringar i materiella anläggningstillgångar Mkr 19,7 22,8 16,7 6,9 9,8
Medelantal anställda 435 414 391 352 321
Flerårversikt
*Försäljningsprovisioner till agenter och royalties till designers redovisades tidigare som en reducering av nettoomsättningen. I syfte
att få en mer rättvisande bild klassificeras nu försäljningsprovisioner inom kostnad såld vara och royalties till designers klassificeras som
försäljningskostnad. I enlighet med IAS 1 har jämförande information räknats om.
96
97
Abstracta
98
Lammhults Design Group bedriver verksamhet i associationsformen
aktiebolag (publ) och har sitt säte i Växjö kommun, Kronobergs län.
Bolagets adress är: Box 75, 360 30 Lammhult, Sverige.
Styrelsen och verkställande direktören för Lammhults
Design Group AB, org nr 556541-2094, avger härmed
årsredovisning och koncernredovisning för perioden
1 januari 2021 - 31 december 2021.
Förvaltningsberättelse
2021
Abstracta
99
Detta är Lammhults Design Group
Lammhults Design Groups affärsidé är att skapa positiva
upplevelser genom moderna inredningar för en global publik
-"we design and deliver feelgood spaces". Kundinsikt, innovation,
design management, hållbarhet och starka varumärken är grunden
för koncernens verksamhet. Vi utvecklar produkter med flera av
marknadens främsta formgivare. Koncernen bedriver verksamhet
inom följande områden: design, utveckling och försäljning av
produkter för inredning av offentliga miljöer, hem och kontor.
Verksamheterna är organiserade i två affärsområden: Office
Interiors som utvecklar, producerar och marknadsför produkter
för inredningar till kontor och Library Interiors som utvecklar,
marknadsför och säljer inredningar och produktlösningar för
offentliga miljöer, främst bibliotek. I koncernen ingår följande
helägda bolag: Lammhults Möbel AB, Abstracta AB med
dotterbolaget Abstracta Interiör A/S, Fora Form AS, Morgana
AB, Ragnars Inredningar AB, Lammhults Biblioteksdesign
AB, Lammhults Biblioteksdesign A/S och Schulz Speyer
Bibliothekstechnik AG med dotterbolaget Schulz Benelux BVBA.
Härutöver finns ett antal utländska försäljningsbolag till Lammhults
Biblioteksdesign A/S. Lammhults Biblioteksdesign AB har ett
50-procentigt innehav i joint venture företaget
BS Eurobib AS.
Viktiga händelser 2021
Daniel Tell tillträde som VD och koncernchef den 8 april.
Carolina Nerman tillträde som koncern CFO den 19 maj.
Väsentliga händelser efter balansdagen
Kriget i Ukraina som bröt ut i slutet av februari medför risk att den
globala ekonomin påverkas av bland annat brist och prisökningar
på insatsvaror och energi samt störningar i leveranskedjor.
Lammhults Design Group har ingen verksamhet i berörda länder.
Långsiktigt och kortsiktigt påverkas koncernen av den globala
ekonomiska utvecklingen.
Lammhults Design Group följer utvecklingen noga och kommer
att vidta möjliga åtgärder för att minska de negativa effekterna på
verksamheten.
Ekonomisk sammanfattning 2021
Koncernens nettoomsättning uppgick under perioden till
827,6 Mkr (818,3) vilket var 1,1% högre än föregående år. För
affärsområdet Office Interiors ökade nettoomsättningen med 1,6 %
och uppgick till 556,4 Mkr (547,9).
Nettoomsättning för Library Interiors ökade med 0,3 % till 271,2
Mkr (270,4). Koncernens orderingång ackumulerat har ökat med
11,7% mot föregående år och uppgick till 905,6 Mkr (810,6).
Koncernens orderstock var vid årsskiftet 36,4% högre än vid
motsvarande tidpunkt föregående år och uppgick till 230,3 Mkr
(168,9). Koncernens bruttomarginal för helåret 2021 uppgick till
35,1% (31,3). Försäljnings- och administrationskostnaderna under
året uppgick till 259,8 Mkr (254,5). Rörelseresultatet uppgick till
39,4 Mkr (-7,7), vilket gav en rörelsemarginal på 4,8%. Resultatet
före skatt uppgick till 36,8 Mkr (-15,7).
Soliditeten uppgick till 60,7% (59,2) och skuldsättningsgraden
till 0,24 (0,23) per den 31 december 2021. Kassaflödet från
den löpande verksamheten uppgick under 2021 till 36,6 Mkr
(118,9). Årets kassaflöde uppgick till 17,3 Mkr (-7,8). Likvida
medel uppgick vid årets slut till 34,4 Mkr (17,1) och koncernens
outnyttjade kreditutrymme inklusive likvida medel uppgick till
114,4 Mkr (141,2). Den finansiella ställningen medger ett fortsatt
förvärvsutrymme utan att överskrida koncernens mål för soliditet
(minst 35%) och skuldsättningsgrad (intervallet 0,7 – 1,0).
Varumärkesstrategi
Med ett tydligt och konsekvent varumärkesarbete uppnås en
uthållig och lönsam tillväxt, vilket även ökar aktieägarvärdet.
Varumärkesstrategin har på senare år förädlats för att få maximal
effekt av varumärkesarbetet inom koncernen. Våra egna starka och
Koncernens ekonomiska utveckling i sammandrag
Koncernen Enhet 2017 2018 2019 2020 2021
Nettoomsättning Mkr 938,5* 1 000,9* 1 064,0* 818,3 827,6
Rörelseresultat Mkr 48,0 44,8 75,6 -7,7 39,4
Rörelsemarginal % 5,0* 4,5* 7,1* -0,9 4,8
Sysselsatt kapital Mkr 628,3 604,8 702,0 582,5 606,3
Avkastning på sysselsatt kapital % 7,8 7,9 12,8 -0,4 7,3
Avkastning på eget kapital % 7,7 5,1 11,4 -2,3 5,7
Soliditet % 51,6 55,1 53,3 59,2 60,7
Skuldsättningsgrad ggr 0,43 0,32 0,38 0,23 0,24
Investeringar i materiella anl. tillgångar Mkr 19,7 22,8 16,7 6,9 9,8
Medelantal anställda 435 414 391 352 321
Utdelningsandel % 51 74 0 0 61
*Försäljningsprovisioner till agenter och royalties till designers redovisades tidigare som en reducering av nettoomsättningen. I syfte
att få en mer rättvisande bild klassificeras nu försäljningsprovisioner inom kostnad såld vara och royalties till designers klassificeras som
försäljningskostnad. I enlighet med IAS 1 har jämförande information räknats om.
100
inarbetade varumärken inom inredning - Lammhults, Fora Form,
Abstracta, Ragnars, Morgana, Eurobib Direct, Schulz Speyer och
BCI - behåller sina individuella särdrag, men är samtidigt en del i
en större struktur. Detta innebär att vi bättre kan tillvarata synergier
inom framför allt inköp och produktion. Varumärkesstrategin sätter
kunden i centrum. Insikt om kundernas behov är avgörande för
att vi ska utveckla bra produkter och lösningar. Konsekvent och
trovärdigt varumärkesarbete är även ett viktigt verktyg för att
förbättra koncernens framtida bruttomarginaler.
Marknadsutveckling 2021
Under det första halvåret var koncernen fortsatt tydligt
påverkad av effekterna från Covid-19 med lägre försäljning,
men under det andra halvåret vände den negativa trenden och
omsättningen ökade. Under året ökade prisinflationen på framför
allt komponenter, transporter och energi, vilket till stor del
kompenserades för med prisökningar på koncernens sortiment.
Utvecklingen för affärsområdena
Office Interiors
Affärsområdet utvecklar, marknadsför, producerar och säljer
produkter för inredningar till kontor med varumärkena Lammhults,
Fora Form, Abstracta, Ragnars och Morgana. Nettoomsättningen
uppgick till 556,4 Mkr jämfört med 547,9 Mkr föregående år.
Ökningen förklaras med ökad försäljning i främst Ragnars,
Lammhults och Fora Form. Under året beslutades att separera den
gemensamma ledningsgruppen för Lammhults och Abstracta.
Engångs- och omstruktureringskostnader på 2,7 mkr belastade
resultatet i samband med omorganisationen.
Rörelseresultatet uppgick till 25,5 Mkr (-28,8) och
rörelsemarginalen uppgick till 4,6% (-5,3). Justerat för engångs-
och omstruktureringsposter uppgick rörelseresultatet till 26,5 Mkr
(-0,7), vilket gav en justerad rörelsemarginal på 4,8% (-0,1).
Library Interiors
Affärsområdet utvecklar och säljer inredningar och
produktlösningar för offentliga miljöer, främst bibliotek,
med varumärkena Eurobib Direct, BCI och Schulz Speyer.
Nettoomsättningen uppgick till 271,2 Mkr jämfört med 270,4
Mkr föregående år. Eftermarknadsförsäljningen ökade under året
samtidigt som projektverksamheten, som är mer volatil, tappade
omsättning. Pandemin påverkade denna del av affären genom
att kunder i vissa fall valde att senarelägga investeringsbeslut.
Dessutom bygger den projektbaserade verksamheten ofta på
långa avtal, vilket innebär att priser endast kan justeras vid vissa
förutbestämda tidpunkter. Med anledning av förskjuten möjlighet
vad gäller prishöjning till kund, samtidigt som inköpspriser ökade
under året, påverkades verksamhetens vinstmarginaler negativt.
Rörelseresultat uppgick till 18,6 Mkr (28,3) och rörelsemarginalen
uppgick till 6,9% (10,5). Justerat för engångs- och
omstruktureringsposter uppgick rörelseresultatet till 18,5 Mkr
(28,7), vilket gav en justerad rörelsemarginal på 6,8% (10,6).
Moderbolaget
Moderbolagets verksamhet omfattar koncernledning och
vissa koncerngemensamma funktioner. Nettoomsättningen
uppgick till 17,9 Mkr (17,5) med ett resultat före skatt på 0,0 Mkr
(-54,7). Investeringarna uppgick till 0,0 Mkr (0,0). Outnyttjade
checkkrediter uppgick den 31 december 2021 till 114,4 Mkr
(141,2).
Investeringar och avskrivningar
Koncernens investeringar i materiella anläggningstillgångar
uppgick under året till 9,8 Mkr (6,9) och investeringar i immateriella
tillgångar uppgick till 8,1 Mkr (10,4). Totala avskrivningar enligt
plan och nedskrivningar uppgick under året till 37,2 Mkr (61,7).
Utvecklingsarbete
Produktutveckling på egen hand och i samverkan med kunder är
en väsentlig del av koncernens verksamhet. Koncernens produkter
ska präglas av formgivning och design utformad av externa
formgivare. Huvudinriktningen är kapitalvaror och varaktiga
konsumtionsvaror för offentliga miljöer, hem och kontor. Design
och formgivning ska vara styrande när produkterna tas fram, i
kombination med andra nödvändiga faktorer som exempelvis
produktionsbarhet, funktionalitet, kvalitet, miljö och pris. Utgifter
för utvecklingsarbeten som är av väsentligt värde för rörelsen tas
upp som immateriell anläggningstillgång när det är sannolikt att de
ekonomiska fördelar som är förknippade med tillgången kommer
att tillfalla företaget i framtiden och tillgångens anskaffningsvärde
eller värde kan mätas på ett tillförlitligt sätt. Under året aktiverades
utvecklingskostnader uppgående till 8,1 Mkr (10,4). Viktiga källor
till osäkerhet i uppskattning och bedömning beskrivs närmre i
not 34.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Lammhults Design Groups väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
inkluderar affärsmässiga risker i form av hög exponering mot vissa
branscher. Till detta kommer finansiella risker. Detta är framför allt
valutarisker relaterade till förändringar i valutakurser i samband
med export och import, ränterisker i samband med likviditets- och
skuldhantering samt kreditrisker vid försäljning. Såväl koncernens
försäljning som koncernens inköp sker i huvudsak i SEK, EUR, NOK
och DKK. Dessutom finns en viss råvaruexponering i koncernen.
Finansiella risker, riskhantering och finanspolicys beskrivs närmare
i not 27. Viktiga källor till osäkerhet i uppskattning och bedömning
beskrivs närmre i not 34.
Risker avseende kriget i Ukraina och vidtagna åtgärder
Kriget i Ukraina som bröt ut i slutet av februari medför risk att den
globala ekonomin påverkas av bland annat brist och prisökningar
på insatsvaror och energi samt störningar i leveranskedjor.
Lammhults Design Group har ingen verksamhet i berörda länder.
Långsiktigt och kortsiktigt påverkas koncernen av den globala
ekonomiska utvecklingen.
Lammhults Design Group följer utvecklingen noga och kommer
att vidta möjliga åtgärder för att minska de negativa effekterna på
verksamheten.
101
Risker avseende Covid-19 och vidtagna åtgärder
Lammhults Design Group såg en minskad orderingång samt brist
och prishöjningar på vissa delkomponenter orsakat av effekterna
från Covid-19 pandemin. I vilken omfattning Covid-19-pandemin
kommer att påverka Lammhults Design Groups verksamhet,
ekonomiska resultat och likviditet, inklusive förmåga att genomföra
affärsstrategier på kort och lång sikt framöver kommer att bero
på den framtida utvecklingen, inklusive hur långvarig och
allvarlig pandemin blir, uppkomsten av nya virusvarianter, ändrad
smittspridning, deltagande i vaccinationsprogram, vaccinernas
effektivitet och distributionstakt samt regler och krav.
Alla ovan nämnda faktorer, eller andra följdeffekter av Covid-19-
pandemin som inte ännu kan förutsägas, kan ha en betydande
negativ påverkan på verksamhetens rörelseresultat, ekonomiska
ställning och kassaflöde. Lammhults Design Group följer
utvecklingen noga och kommer att vidta ytterligare åtgärder om
det behövs för att minska de negativa effekterna på verksamheten.
Lammhults Design Group agerar i enlighet med beslut och
rekommendationer från regeringar och myndigheter på respektive
marknad och med medarbetarnas hälsa och välmående som
högsta prioritet.
Finansiella mål och förväntningar framöver
Lammhults Design Groups finansiella mål över en
konjunkturcykel är följande:
• Tillväxten ska vara minst 10% per år.
• Rörelsemarginalen ska vara minst 8% per år.
• Avkastningen på sysselsatt kapital ska vara minst 15%.
• Soliditeten ska uppgå till minst 35%.
• Skuldsättningsgraden ska vara i intervallet 0,7-1,0 ggr.
Utdelningsandelen, med beaktande av koncernens långsiktiga
kapitalbehov, ska uppgå till ca 40% av vinsten efter skatt.
Miljöarbetet i koncernen
Lammhults Design Group ska med stor hänsyn till miljömässiga
aspekter utveckla, tillverka och marknadsföra säkra och kvalitativt
fullvärdiga produkter som lever upp till marknadens krav. Varje
bolag i koncernen har fastlagt en miljöpolicy, som anpassats till
den koncernövergripande policy som moderbolagets styrelse
fastställt. Verksamheterna i Abstracta AB, Lammhults Möbel
AB, Lammhults Biblioteksdesign AB, Fora Form AS, Ragnars
Inredningar AB och Schulz Speyer Bibliothekstechnik AG är
certifierade enligt ISO 14001. Koncernens hållbarhetsredovisning
redovisas enligt GRI Standards (Core), se hållbarhetsrapport
s. 66-87.
Morgana AB bedriver anmälningspliktig verksamhet enligt
Miljöbalken, förordning (1998:899) om miljöfarlig verksamhet
och hälsoskydd. Miljöpåverkan består i huvudsak av utsläpp
av lösningsmedel från lackering. Övergång till UV-lackering
har reducerat lösningsmedelsutsläppen. Inget av koncernens
övriga bolag bedriver verksamhet som i sig kan klassificeras
som speciellt miljöfarlig verksamhet, varvid ingen tillstånds- eller
anmälningspliktig verksamhet enligt miljöbalken föreligger.
Personal
Verksamheterna inom koncernen ska i så stor utsträckning som
möjligt dra fördel av den kompetens och erfarenhet som byggs
upp i moderbolaget och affärsområdena. Kunskapsöverföring
avseende produktutveckling, marknadsföring, distribution
och försäljning på export utgör en central del i den strategiska
utvecklingen. Lammhults Design Group verkar för att skapa goda
arbetsmiljöer och personligt utvecklande arbetsuppgifter åt de
anställda inom koncernen. Medelantalet anställda uppgick för
koncernen till 321 (352). Av antalet anställda i koncernen var
49% (46) kvinnor. Kostnaderna för löner och ersättningar för
koncernen uppgick till 175,4 Mkr (188,3). Erhållna statliga stöd för
korttidspermittering uppgick till 1,8 Mkr (20,8), vilka har redovisats
som en reduktion av lönekostnaderna.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt
årsstämmans beslut. Styrelsearvodet 2021 uppgick till 180 kkr
för styrelsens respektive ledamöter och 360 kkr för styrelsens
ordförande. Därutöver beslutade årsstämman 2021 att ersättning
för uppdrag i revisions- och ersättningsutskotten ska utgå
med 50 kkr till ordföranden och med 25 kkr till övriga två
ledamöter i respektive utskott. Till ledningen har årsstämman
beslutat om följande riktlinjer för ersättningar: Löner och övriga
anställningsvillkor för verkställande direktören och övriga
ledande befattningshavare ska vara marknadsmässiga och
konkurrenskraftiga så att kompetenta och skickliga medarbetare
kan rekryteras, motiveras och behållas. Koncernens ledande
befattningshavare som utgör koncernledningen, har avtal om rörlig
ersättning utöver fast lön. Storleken på den rörliga ersättningen
är kopplad till på förhand bestämda mål avseende individuellt
uppsatta mål, eller koncernens resultat och kassaflöden. Den
rörliga ersättningen för ledande befattningshavare kan uppgå
till maximalt en tredjedel av den fasta årliga kontantlönen. I
den mån högre rörliga ersättningar förekommer i förvärvade
bolag korrigeras dessa så snart det är juridiskt och ekonomiskt
möjligt. Även långsiktiga aktie- eller aktiekursrelaterade
incitamentsprogram ska kunna förekomma.
Vid uppsägning av anställningsavtal från bolagets sida för
verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare
gäller att ersättning ska utgå motsvarande högst 18 månaders
ersättning. Denna totala ersättning ska inte överstiga den
ersättning som skulle ha utgått vid en fördelning på en
uppsägningstid om sex månader och avgångsvederlag
motsvarande ytterligare högst 12 månaders fast lön.
Avtal om förmån för pension träffas individuellt. För verkställande
direktören betalas årligen en pensionspremie uppgående
till 30% av månadslön. För övriga ledande befattningshavare
uppgår pensionskostnaden maximalt till 30% av den fasta lönen.
Pensionsvillkoren ska baseras på avgiftsbestämda lösningar och
pensionsåldern ska vara 65 år. Inga väsentliga ändringar föreslås av
riktlinjerna för ersättningar till ledande befattningshavare till nästa
årsstämma.
102
Bolagsstyrning
Styrningen av bolaget sker via årsstämman, styrelsen och
verkställande direktören i enlighet med aktiebolagslagen och
bolagsordningen, samt Nasdaq OMX Stockholms regelverk för
emittenter inklusive Svensk Kod för bolagsstyrning. Arbetet i
styrelsen för Lammhults Design Group styrs av den arbetsordning
som årligen fastställs vid konstituerande styrelsesammanträde.
Under 2021 hölls totalt tolv styrelsesammanträden. Styrelsen har
även utsett ett revisionsutskott och ett ersättningsutskott som
fördjupar sig i och förbereder styrelsens beslut avseende de
viktiga frågor som berör respektive område. Mer information om
styrelsens arbete, bolagsstyrningen, koncernens system för intern
kontroll och riskhantering finns i bolagsstyrningsrapporten på
sidan 154-157.
Ägarförhållanden
Det totala antalet aktier i Lammhults Design Group är 8 448 104,
fördelat på 1 103 798 A-aktier med vardera 10 röster och 7 344
306 B-aktier med vardera en röst. Scapa Capital AB äger aktier som
motsvarar 28,7 % av rösterna, medan Canola AB äger aktier som
motsvarar 22,2% av rösterna. Enligt årsredovisningslagen 6 kap 2
§ ska noterade bolag lämna uppgifter om vissa förhållanden som
kan påverka möjligheterna att ta över bolaget genom ett offentligt
uppköpserbjudande avseende aktierna i bolaget. Några sådana
förhållanden råder inte i Lammhults Design Group AB.
Förslag till vinstdisposition
Styrelsen föreslår att till förfogande stående vinstmedel och fria
fonder disponeras enligt följande:
Balanserade vinstmedel vid årets början: 131 784 940
Årets vinst: 2 274
Balanserade vinstmedel vid årets slut 131 787 214
Till aktieägarna utdelas 2,00 kr/aktie: 16 896 208
I ny räkning balanseras: 114 891 006
Totalt 131 787 214
Styrelsens uppfattning är att den föreslagna utdelningen inte
hindrar bolaget från att fullgöra sina förpliktelser på kort och
lång sikt, ej heller att fullgöra nödvändiga investeringar. Såväl
moderbolaget som övriga i koncernen ingående bolag bedöms
kunna upprätthålla en god likviditet även efter en utdelning i
enlighet med styrelsens förslag.Med hänvisning till ovanstående
har styrelsen gjort bedömningen att den föreslagna utdelningen är
försvarlig med hänsyn till de krav som verksamhetens art,
omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet
samt bolagets och koncernens konsolideringsbehov, likviditet och
ställning i övrigt.
Årsstämman
Årsstämman äger rum den 28 april i Lammhult. Styrelsen kommer,
i likhet med föregående år, att föreslå årsstämman att besluta om
bemyndigande för styrelsen att fatta beslut om nyemission av
800 000 B-aktier för framtida förvärv.
103
Library Interiors
104
Rapport över resultat för koncernen
Belopp i Mkr Not 2021 2020
Nettoomsättning 2, 3 827,6 818,3
Kostnad för sålda varor -537,1 -561,9
Bruttoresultat 290,5 256,4
Övriga rörelseintäkter 4 11,2 10,0
Försäljningskostnader -148,7 -147,8
Administrationskostnader -111,1 -106,7
Övriga rörelsekostnader 5 -2,4 -20,4
Andel i joint ventures resultat 15 -0,1 0,8
Rörelseresultat 3,6,7,8,12,13,14, 23 39,4 -7,7
Finansiella intäkter 1,8 5,1
Finansiella kostnader -4,4 -13,1
Finansnetto 9 -2,6 -8,0
Resultat före skatt 36,8 -15,7
Skatt 10 -9,2 4,6
Årets resultat 27,6 -11,1
Årets resultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare 27,5 -11,1
Innehav utan bestämmande inflytande 0,1 -
Resultat per aktie kr, (före och efter utspädning) 11 3,26 -1,31
Rapport över totalresultat för koncernen
Belopp i Mkr Not 2021 2020
Årets resultat 27,6 -11,1
Övrigt totalresultat
Poster som har omförts eller kan omföras till årets resultat
Årets omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter 8,8 -14,4
Årets övrigt totalresultat 8,8 -14,4
Årets totalresultat 36,4 -25,5
Årets totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare 36,3 -25,5
Innehav utan bestämmande inflytande 0,1 0,0
105
Rapport över finansiell ställning för koncernen
Belopp i Mkr Not 2021 2020
Tillgångar
Immateriella tillgångar 12 344,5 340,1
Materiella tillgångar 13 123,5 127,9
Nyttjanderättstillgångar 14 58,5 53,1
Andelar i joint ventures 15 4,8 4,9
Finansiella placeringar 16, 28 0,7 0,7
Uppskjutna skattefordringar 10 7,7 11,8
Summa anläggningstillgångar 539,7 538,5
Varulager 17 94,1 88,0
Skattefordringar 10,1 8,1
Kundfordringar 18, 28 147,9 132,7
Övriga fordringar 28 1,9 2,7
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 11,4 11,2
Likvida medel 19, 28 34,4 17,1
Summa omsättningstillgångar 299,8 259,8
Summa tillgångar 839,5 798,3
Eget kapital 20
Aktiekapital 84,5 84,5
Övrigt tillskjutet kapital 41,2 41,2
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat 382,1 345,8
Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare 507,8 471,5
Innehav utan bestämmande inflytande 1,5 1,4
Eget kapital 509,3 472,9
Skulder 28
Långfristiga räntebärande skulder 21, 27, 33 14,9 25,3
Långfristiga leasingskulder 14, 21 45,7 43,6
Avsättningar till pensioner 23 1,9 2,3
Övriga avsättningar 24 2,8 7,6
Uppskjutna skatteskulder 10 19,6 19,4
Summa långfristiga skulder 84,9 98,2
Kortfristiga räntebärande skulder 21, 27, 28, 33 46,2 23,7
Kortfristiga leasingskulder 14, 21 13,9 17,2
Leverantörsskulder 28 64,5 60,0
Förskott från kunder 18,0 17,6
Skatteskulder 5,0 4,9
Övriga skulder 25, 28 17,8 19,2
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 26 79,9 84,6
Summa kortfristiga skulder 245,3 227,2
Summa skulder 330,2 325,4
Summa eget kapital och skulder 839,5 798,3
106
Rapport över kassaflöden för koncernen
Belopp i Mkr Not 2021 2020
Den löpande verksamheten
Resultat före skatt 36,8 -15,7
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 33 29,0 83,5
Betald inkomstskatt -6,9 -12,8
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändringar av rörelsekapital 58,9 55,0
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Förändring av varulager -4,6 12,5
Förändring av rörelsefordringar -11,7 65,9
Förändring av rörelseskulder -6,0 -14,5
Kassaflöde från den löpande verksamheten 36,6 118,9
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella anläggningstillgångar 13 -9,8 -6,9
Avyttring av materiella anläggningstillgångar 13 0,9 6,5
Förvärv av immateriella tillgångar 12 -8,1 -10,4
Kassaflöde från investeringsverksamheten -17,0 -10,8
Finansieringsverksamheten 33
Upptagna lån 26,8 40,0
Amortering av lån -14,6 -129,2
Amortering av leasingskuld -19,8 -21,0
Valutakurseffekt cashpool 5,3 -5,6
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -2,3 -115,8
Årets kassaflöde 17,3 -7,7
Likvida medel vid årets början 17,1 24,9
Valutakursdifferens i likvida medel 0,0 -0,1
Likvida medel vid årets slut 34,4 17,1
107
Rapport över förändringar i koncernens eget kapital
Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare
Belopp i Mkr Aktiekapital
Övrigt
tillskjutet
kapital Reserver
Balanserad
vinst inkl årets
resultat
Innehav utan
bestämmande
inflytande
Totalt
eget kapital
Ingående eget kapital 2021-01-01 84,5 41,2 -10,6 356,4 1,4 472,9
Årets resultat - - - 27,5 0,1 27,6
Årets omräkningsdifferenser - - 8,8 - - 8,8
Årets totalresultat 36,4
Lämnad utdelning - - - - - -
Utgående eget kapital 2021-12-31 84,5 41,2 -1,8 383,9 1,5 509,3
Ingående eget kapital 2020-01-01 84,5 41,2 3,8 367,5 1,4 498,4
Årets resultat - - - -11,1 0,0 -11,1
Årets omräkningsdifferenser - - -14,4 - - -14,4
Årets totalresultat -25,5
Lämnad utdelning - - - - - -
Utgående eget kapital 2020-12-31 84,5 41,2 -10,6 356,4 1,4 472,9
108
Resultaträkning för moderbolaget
Belopp i Mkr Not 2021 2020
Nettoomsättning 2 17,9 17,5
Bruttoresultat 17,9 17,5
Övriga rörelseintäkter 2,8 2,2
Administrationskostnader -25,4 -24,4
Övriga rörelsekostnader -0,1 -3,5
Rörelseresultat 6, 7, 13, 23 -4,8 -8,2
Resultat från finansiella poster: 9
Resultat från andelar i koncernföretag - -54,0
Övriga ränteintäkter 2,5 4,0
Räntekostnader -2,4 -3,7
Resultat efter finansiella poster -4,7 -61,9
Bokslutsdispositioner 30 4,7 7,2
Resultat före skatt 0,0 -54,6
Skatt 10 - -
Årets resultat 0,0 -54,6
Rapport över totalresultat för moderbolaget
Belopp i Mkr Not 2021 2020
Årets resultat 0,0 -54,6
Årets övrigt totalresultat - -
Årets totalresultat 0,0 -54,6
109
Balansräkning för moderbolaget
Belopp i Mkr Not 2021 2020
Tillgångar
Immateriella tillgångar 12 - -
Materiella anläggningstillgångar 13 0,2 0,3
Andelar i koncernföretag 32 319,4 319,4
Summa anläggningstillgångar 319,7 319,7
Fordringar på koncernföretag 21,0 -
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 0,8 0,6
Övriga fordringar 0,2 0,2
Skattefordringar 5,7 5,6
Kassa och bank - -
Summa omsättningstillgångar 27,7 6,4
Summa tillgångar 347,3 326,1
Eget kapital
Bundet eget kapital 20
Aktiekapital 84,5 84,5
Reservfond 41,2 41,2
Fritt eget kapital
Fond för verkligt värde -1,1 -1,1
Balanserat resultat 132,9 187,4
Årets resultat 0,0 -54,6
Summa eget kapital 257,5 257,4
Obeskattade reserver 30 5,8 6,0
Skulder
Skulder till kreditinstitut 22, 27 - 6,8
Summa långfristiga skulder - 6,8
Skulder till kreditinstitut 22, 27 42,7 20,1
Leverantörsskulder 1,0 1,1
Skulder till koncernföretag 34,7 30,0
Övriga skulder 25 2,3 0,9
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 26 3,4 3,8
Summa kortfristiga skulder 84,1 55,9
Summa eget kapital och skulder 347,3 326,1
110
Kassaflödesanalys moderbolaget
Belopp i Mkr Not 2021 2020
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster -0,2 -61,8
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 33 -0,3 58,1
Betald inkomstskatt -0,1 -3,4
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändringar av rörelsekapital -0,6 -7,1
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Förändring av rörelsefordringar 17,9 57,1
Förändring av rörelseskulder -6,3 4,8
Kassaflöde från den löpande verksamheten 11,0 54,8
Investeringsverksamheten
Lämnade aktieägartillskott - -54,0
Kassaflöde från investeringsverksamheten - -54,0
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån - 40,0
Amortering av lån -11,0 -42,8
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -11,0 -2,8
Årets kassaflöde 0,0 -2,0
Likvida medel vid årets början 0,0 2,0
Likvida medel vid årets slut 0,0 0,0
111
Rapport över förändringar i moderbolagets eget kapital
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
Belopp i Mkr Aktiekapital Reservfond
Fond för
verkligt värde
Balanserad
resultat Årets resultat
Totalt
eget kapital
Ingående eget kapital 2021-01-01 84,5 41,2 -1,1 187,6 -54,6 257,5
Omföring av föregående års resultat -54,6 54,6 -
Årets resultat - - - - 0,0 0,0
Lämnad utdelning - - - - - -
Utgående eget kapital 2021-12-31 84,5 41,2 -1,1 132,9 0,0 257,5
Ingående eget kapital 2020-01-01 84,5 41,2 -1,1 165,6 21,9 312,1
Omföring av föregående års resultat - - - 21,9 -21,9 -
Årets resultat - - - - -54,6 -54,6
Lämnad utdelning - - - - - -
Utgående eget kapital 2020-12-31 84,5 41,2 -1,1 187,6 -54,6 257,5
112
antagandena ses över regelbundet. Ändringar av uppskattningar
redovisas i den period ändringen görs om ändringen endast
påverkat denna period, eller i den period ändringen görs och
framtida perioder om ändringen påverkar både aktuell period
och framtida perioder. Bedömningar gjorda av företagsledningen
vid tillämpningen av IFRS som har en betydande inverkan på
de finansiella rapporterna och gjorda uppskattningar som kan
medföra väsentliga justeringar i det påföljande årets finansiella
rapporter beskrivs närmare i not 34.
VÄSENTLIGA TILLÄMPADE REDOVISNINGSPRINCIPER
De nedan angivna redovisningsprinciperna har, med de undantag
som närmare beskrivs, tillämpats konsekvent på samtliga perioder
som presenteras i koncernens finansiella rapporter. Koncernens
redovisningsprinciper har vidare tillämpats konsekvent av
koncernens företag.
NYA ELLER ÄNDRADE REDOVISNINGSPRINCIPER
TILLÄMPLIGA 2021
Följande nya eller ändrade standarder var tillämpliga från 1
januari 2021: Ändringar av IFRS 9, IAS 39, IFRS 7, IFRS 4 och IFRS
16 Referensräntereform – fas 2 (godkänd av EU den 13 januari,
2021); Ändring av IFRS 4 Försäkringsavtal (godkänd av EU den 15
december 2020); Ändring av IFRS 16 Leasingavtal
Covid-19-relaterade hyreslättnader efter den 30 juni 2021 (antagen
av EU den 30 august, 2021).
De nya eller ändrade standarderna har inte haft någon materiell
inverkan på Lammhults Design Groups finansiella rapporter.
NYA ELLER ÄNDRADE REDOVISNINGSPRINCIPER
TILLÄMPLIGA EFTER 2022
Följande nya eller ändrade redovisningsstandarder har publicerats
men är inte obligatoriska för 2021 och har inte tillämpats i förtid:
IFRS 17 Försäkringsavtal (antagen av EU 19 november 2021),
IFRS 3 Rörelseförvärv; IAS 16 Materiella anläggningstillgångar;
IAS 37 Avsättningar, eventualförpliktelser och eventualtillgångar;
Årliga förbättringar 2018-2020 (antagna av EU den 13 januari
2021). Dessa nya eller ändrade standarder har ännu inte antagits
av EU om inte specifikt angivet ovan och de förväntas inte ha
någon materiell inverkan på Lammhults Design Groups finansiella
rapporter.
KLASSIFICERING
Anläggningstillgångar och långfristiga skulder består i allt
väsentligt av belopp som förväntas återvinnas eller betalas
efter mer än tolv månader räknat från balansdagen.
Omsättningstillgångar och kortfristiga skulder består i allt
väsentligt av belopp som förväntas återvinnas eller betalas inom
tolv månader räknat från balansdagen. För varje balanspost som
inkluderar belopp som förväntas återvinnas eller betalas både
inom och efter tolv månader från balansdagen, lämnas denna
upplysning i not till respektive balanspost.
SEGMENTRAPPORTERING
Ett rörelsesegment är en del av koncernen som bedriver
Lammhults Design Group AB (publ), organisationsnummer
556541-2094, säte i Lammhult. Årsredovisningen har godkänts av
styrelsen för publicering 6 april 2022 och kommer att läggas fram
för fastställande på årsstämman 28 april 2022.
Not 1
VÄSENTLIGA REDOVISNINGSPRINCIPER
Denna rapport avges i miljontals kronor om inget annat anges och
med en decimal varför avrundningsdifferenser kan förekomma vid
enskilda rader och belopp.
ÖVERENSSTÄMMELSE MED NORMGIVNING OCH LAG
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International
Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International
Accounting Standards Board (IASB) sådana de antagits av EU.
Vidare har Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR
1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner tillämpats.
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som
koncernen utom i de fall som anges nedan under avsnittet
”Moderbolagets redovisningsprinciper”. De avvikelser som
förekommer mellan moderbolagets och koncernens principer
föranleds av begränsningar i möjligheterna att tillämpa
IFRS i moderbolaget till följd av Årsredovisningslagen och
Tryggandelagen, samt i vissa fall av skatteskäl.
Koncernens rapport över resultat, rapport över totalresultat
och rapport över finansiell ställning och moderbolagets
resultaträkning, rapport över totalresultat och balansräkning blir
föremål för fastställelse på årsstämman den 28 april 2022.
VÄRDERINGSGRUNDER TILLÄMPADE VID UPPRÄTTANDET AV DE
FINANSIELLA RAPPORTERNA
Tillgångar och skulder är redovisade till historiska
anskaffningsvärden.
FUNKTIONELL VALUTA OCH RAPPORTERINGSVALUTA
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som även
utgör rapporteringsvalutan för moderbolaget och för koncernen.
Det innebär att de finansiella rapporterna presenteras i svenska
kronor.
BEDÖMNINGAR OCH UPPSKATTNINGAR I DE FINANSIELLA
RAPPORTERNA
Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS kräver
att företagsledningen gör bedömningar och uppskattningar
samt gör antaganden som påverkar tillämpningen av
redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen av tillgångar,
skulder, intäkter och kostnader. Det verkliga utfallet kan avvika från
dessa uppskattningar och bedömningar. Uppskattningarna och
Noter till de finansiella rapporterna
113
har rätt till nettotillgångarna istället för direkt rätt till tillgångar
och åtagande i skulder. I koncernredovisningen konsolideras
innehav i joint ventures enligt kapitalandelsmetoden. Endast eget
kapital som intjänats efter förvärvet redovisas i koncernens eget
kapital. Kapitalandelsmetoden tillämpas från den tidpunkt då det
gemensamma bestämmande inflytandet erhålls och fram till den
tidpunkt då det gemensamma bestämmande inflytandet upphör.
TRANSAKTIONER SOM ELIMINERAS VID KONSOLIDERING
Koncerninterna fordringar och skulder, intäkter eller kostnader
och orealiserade vinster eller förluster som uppkommer från
koncerninterna transaktioner mellan koncernföretag, elimineras i
sin helhet vid upprättandet av koncernredovisningen. Orealiserade
vinster som uppkommer från transaktioner med joint ventures
elimineras i den utsträckning som motsvarar koncernens ägarandel
i företaget. Orealiserade förluster elimineras på samma sätt som
orealiserade vinster, men endast i den utsträckning det inte finns
något nedskrivningsbehov.
UTLÄNDSK VALUTA
Transaktioner i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella
valutan till den valutakurs som föreligger på transaktionsdagen.
Funktionell valuta är valutan i de primära ekonomiska miljöer
bolagen bedriver sin verksamhet. Monetära tillgångar och skulder
i utländsk valuta räknas om till den funktionella valutan till den
valutakurs som föreligger på balansdagen. Valutakursdifferenser
som uppstår vid omräkningarna redovisas i årets resultat. Icke-
monetära tillgångar och skulder som redovisas till historiska
anskaffningsvärden omräknas till valutakurs vid transaktionstillfället.
Icke-monetära tillgångar och skulder som redovisas till verkliga
värden omräknas till den funktionella valutan till den kurs som
råder vid tidpunkten för värdering till verkligt värde.
Utländska verksamheters finansiella rapporter
Tillgångar och skulder i utlandsverksamheter, inklusive goodwill
och andra koncernmässiga över- och undervärden, omräknas
från utlandsverksamhetens funktionella valuta till koncernens
rapporteringsvaluta, svenska kronor, till den valutakurs som råder
på balansdagen. Intäkter och kostnader i en utlandsverksamhet
omräknas till svenska kronor till en genomsnittskurs.
Omräkningsdifferenser som uppstår vid valutaomräkning
av utlandsverksamheter redovisas i övrigt totalresultat och
ackumuleras i en separat komponent i eget kapital, benämnd
omräkningsreserv.
INTÄKTER FRÅN AVTAL MED KUNDER
Koncernen redovisar en intäkt när koncernen uppfyller ett
prestationsåtagande, vilket är då en utlovad produkt levereras
till kunden och kunden övertar kontrollen av varan. Kontroll
av ett prestationsåtagande kan överföras över tid eller vid en
tidpunkt. Intäkten utgörs av det belopp som koncernen förväntar
sig erhålla som ersättning för överförda varor eller tjänster. För
tjänster som utförs över tid och mot fast pris redovisas intäkterna
då kunden erhåller kontroll. Intäkterna redovisas då enligt
input-metoden baserat på upparbetningsgraden i respektive
verksamhet från vilken den kan generera intäkter och ådrar sig
kostnader och för vilka det finns fristående finansiell information
tillgänglig. Ett rörelsesegments resultat följs vidare upp av
företagets högsta verkställande beslutsfattare för att utvärdera
resultatet samt för att kunna allokera resurser till rörelsesegmentet.
Se not 3 för ytterligare beskrivning av indelningen och
presentationen av rörelsesegment.
KONSOLIDERINGSPRINCIPER OCH RÖRELSEFÖRVÄRV
Dotterföretag
Dotterföretag är företag som står under ett bestämmande
inflytande från Lammhults Design Group AB. Bestämmande
inflytande föreligger om Lammhults Design Group AB har
inflytande över investeringsobjektet, är exponerad för eller har
rätt till rörlig avkastning från sitt engagemang, samt kan använda
sitt inflytande över investeringen till att påverka avkastningen. Vid
bedömningen om ett bestämmande inflytande föreligger, beaktas
potentiella röstberättigande aktier samt om de facto kontroll
föreligger.
Koncernredovisningen bygger på bokslut upprättade för
samtliga koncernbolag per den 31 december och har upprättats
enligt förvärvsmetoden. Tillgångar och skulder i de förvärvade
dotterbolagen bestäms utifrån en marknadsvärdering av
identifierbara tillgångar och skulder vid förvärvstidpunkten. I de
fall marknadsvärderingen av tillgångar och skulder ger andra
värden än det förvärvade bolagets bokförda värden, utgör dessa
marknadsvärden koncernens anskaffningsvärde. Överstiger
anskaffningsvärdet för dotterbolagsaktierna de vid förvärvstillfället
beräknade nettotillgångarna redovisas skillnadsbeloppet
som koncernmässig goodwill. Understiger anskaffningsvärdet
värdet av nettotillgångarna resultatförs överskottet omedelbart
i resultaträkningen. I koncernens resultaträkning ingår under
räkenskapsåret förvärvade bolag från och med förvärvstidpunkten.
Under året avyttrade bolag ingår till och med försäljningsdagen.
Förvärv av innehav utan bestämmande inflytande
Förvärv av innehav utan bestämmande inflytande redovisas som en
transaktion inom eget kapital, d v s mellan moderbolagets ägare
(inom balanserade vinstmedel) och innehav utan bestämmande
inflytande. Därför uppkommer inte goodwill i dessa transaktioner.
Förändringen av innehav utan bestämmande inflytande baseras på
dess proportionella andel av nettotillgångar.
Försäljning till innehav utan bestämmande inflytande
Försäljning till innehav utan bestämmande inflytande, där
bestämmande inflytande kvarstår, redovisas som en transaktion
inom eget kapital, d v s mellan moderbolagets ägare och innehav
utan bestämmande inflytande. Skillnaden mellan erhållen likvid
och innehav utan bestämmande inflytandes proportionella andel
av förvärvade nettotillgångar redovisas under
balanserade vinstmedel.
JOINT VENTURES
Joint ventures är redovisningsmässigt de företag för vilka
koncernen genom samarbetsavtal med en eller flera parter
har ett gemensamt bestämmande inflytande där koncernen
114
Koncernen förväntar sig, vid avtalets ingång, att perioden mellan
den tidpunkt utlovad vara överförs till kund och den tidpunkt
då kunden betalar för varan kommer att vara ett år eller mindre.
I enlighet med lättnadsregeln i IFRS 15.63 justeras därav inte
effekterna av betydande finansieringskomponent på det lovade
ersättningsbeloppet. Undantagsregeln i IFRS 15.121 tillämpas, där
upplysning om återstående prestationsåtaganden inte lämnas då
förväntad löptid på avtalet är högst ett år.
Avtalstillgångar
En avtalstillgång redovisas när koncernen har fullgjort ett
åtagande genom överföring av varor eller tjänster till en kund
innan en leverans är avslutad och godkänd. När en leverans är
avslutad och godkänd av kunden omklassificeras avtalstillgången
till en kundfordran. För koncernen utgörs avtalstillgångar av
upparbetade men ej fakturerade intäkter. Avtalstillgångar är
föremål för nedskrivningar, enligt reglerna i IFRS 9.
Avtalsskulder
En avtalsskuld redovisas om koncernen har rätt till ett
ersättningsbelopp som är ovillkorligt innan koncernen överför
en tjänst eller en vara. Redovisningen av avtalsskulden sker när
kunden betalar eller när betalning ska ske, beroende på vilket som
inträffar först. Avtalsskulder redovisas som intäkter när koncernen
presterar i enlighet med avtalet (dvs överför kontroll av de
berörda varorna eller tjänsterna till kunden). För koncernen utgörs
avtalsskulder av fakturerade men ej upparbetade intäkter samt
förskott från kunder.
Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter består av ränteintäkter på investerade
medel och valutakursvinster vid omräkning av finansiella
poster. Finansiella kostnader består av räntekostnader på
lån, nettoräntekostnaden på förmånsbestämda pensioner
och valutakursförluster vid omräkning av finansiella
poster. Ränteintäkter och räntekostnader redovisas enligt
effektivräntemetoden. Ränteintäkter består av ränta på bankmedel
och fordringar. Utdelningsintäkt redovisas när rätten att erhålla
betalning fastställts.
Skatter
Inkomstskatter utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt.
Inkomstskatter redovisas i årets resultat utom då underliggande
transaktion redovisas i övrigt totalresultat eller i eget kapital
varvid tillhörande skatteeffekt redovisas i övrigt totalresultat eller
i eget kapital. Aktuell skatt är skatt som ska betalas eller erhållas
avseende aktuellt år, med tillämpning av de skattesatser som är
beslutade eller i praktiken beslutade per balansdagen. Till aktuell
skatt hör även justering av aktuell skatt hänförlig till tidigare
perioder.
Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden med
utgångspunkt i temporära skillnader mellan redovisade och
skattemässiga värden på tillgångar och skulder. Temporära
skillnader beaktas inte i koncernmässig goodwill och inte heller
projekt. Detta innebär att utgifter redovisas som kostnader när de
uppstår och upparbetningsgraden bestäms på basis av nedlagda
projektkostnader i förhållande till uppskattade totala utgifter i
projektet, vilket avspeglar hur kontrollen överförs till köparen
och hur koncernens minsta rätt till ersättning inklusive marginal
från kunden upparbetats. Om de totala kostnaderna för ett projekt
bedöms överstiga den totala intäkten, redovisas omgående den
befarade förlusten i sin helhet.
För att koncernen ska kunna redovisa intäkter från avtal med
kunder analyseras varje kundavtal i enlighet med
den femstegsmodell som återfinns i standarden:
Steg 1: Identifiera ett avtal mellan minst två parter där det finns en
rättighet och ett åtagande.
Steg 2: Identifiera de olika åtagandena.
Steg 3: Fastställa transaktionspriset, det vill säga det
ersättningsbelopp som företaget förväntas erhålla
i utbyte mot de utlovande varorna eller tjänsterna.
Transaktionspriset ska justeras för rörliga delar,
exempelvis eventuella rabatter.
Steg 4: Fördela transaktionspriset på de olika
prestationsåtagandena.
Steg 5: Redovisa en intäkt när prestationsåtagandena uppfylls,
det vill säga kontroll övergått till kunden. Detta görs vid
ett tillfälle eller över tid om någon av de kriterier som
anges i standarden möts.
Koncernens intäkter utgörs primärt av försäljning av inrednings-
produkter och lösningar till privata aktörer och offentlig miljö.
Det förekommer flertalet ramavtal inom koncernen, men ett avtal
med kund såsom det definieras i IFRS 15 anses sammanfalla
med att kunden lagt en order som sedan godkänts. Det är först
då såväl kundens samt koncernens verkställbara rättigheter och
skyldigheter bekräftas. Avtalslängden varierar från direktleverans
till några månader men avser tiden från orderdatum tills dess att
koncernen levererat de beställda produkterna.
Generellt anses varje separat produkt i ordern utgöra ett eget
prestationsåtagande. Transaktionspriset är beroende av de
rörliga delar som finns, vilket vanligen utgörs av volymrabatter,
kick-backs samt till viss del viten. Dessa fördelas ut över de
prestationsåtaganden som identifierats under respektive avtal, i
det fallet mer än ett prestationsåtagande finns. Intäkten redovisas
då kontroll av produkterna har övergått från Lammhults Design
Group till kund, vilket för majoriteten av koncernens intäkter är
vid ett tillfälle, nämligen då slutförd leverans av produkten skett.
Detta sammanfaller med när risker och förmåner för produkten
övergår till kunden vilket även motsvaras av att kunden har
fått den legala äganderätten till produkten. De rörliga delarna
av transaktionspriset (det vill säga volymrabatter, kick-backs
och eventuella viten) hanterats som en intäktsreduktion vid
transaktionstidpunkten. Dessa intäktsförs först då koncernen anser
att det inte längre föreligger en stor sannolikhet för att denna
intäkt kan behöva reverseras.
115
• Verkligt värde via resultaträkningen, eller
• Verkligt värde via övrigt totalresultat
Finansiella tillgångar klassificerade till upplupet anskaffningsvärde
värderas initialt till verkligt värde med tillägg
av transaktionskostnader. Efter första redovisningstillfället värderas
tillgångarna till upplupet anskaffningsvärde med avdrag för
en förlustreservering för förväntade kreditförluster. Tillgångar
klassificerade till upplupet anskaffningsvärde innehas enligt
affärsmodellen att inkassera avtalsenliga kassaflöden som
endast är betalningar av kapitalbelopp och ränta på det
utestående kapitalbeloppet. Koncernens finansiella tillgångar
klassificeras till upplupet anskaffningsvärde, (kundfordringar och
likvida medel)
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Koncernens nedskrivningsmodell bygger på förväntade
kreditförluster, och tar hänsyn till framåtriktad information. En
förlustreservering görs när det finns en exponering för kreditrisk,
vanligtvis vid första redovisningstillfället för en tillgång eller
fordran. En förlustreserv redovisas, i den förenklade modellen, för
fordrans eller tillgångens förväntade återstående löptid.
Den förenklade modellen tillämpas för kundfordringar och
avtalstillgångar och baseras på historiska kundförluster kombinerat
med framåtblickande faktorer. För övriga poster som omfattas
av förväntade kreditförluster tillämpas en nedskrivningsmodell
med tre stadier. Initialt, samt per varje balansdag, redovisas en
förlustreserv för de nästkommande 12 månaderna, alternativt för
en kortare tidsperiod beroende på återstående löptid (stadie 1).
Koncernens tillgångar har bedömts vara i stadie 1, det vill säga, det
har inte skett någon väsentlig ökning av kreditrisk.
Klassificering och värdering av finansiella skulder
Finansiella skulder klassificeras till upplupet anskaffningsvärde
med undantag av derivat. Finansiella skulder redovisade till
upplupet anskaffningsvärde värderas initialt till verkligt värde
inklusive transaktionskostnader.
Efter det första redovisningstillfället värderas de till upplupet
anskaffningsvärde enligt effektivräntemetoden. Koncernens
finansiella skulder (leverantörsskulder och övriga kortfristiga
skulder) klassificeras till upplupet anskaffningsvärde. Koncernen
har inga derivat eller liknande finansiella instrument.
MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Ägda tillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas i koncernen till
anskaffningsvärde efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och
eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår inköpspriset
samt kostnader direkt hänförbara till tillgången för att bringa
den på plats och i skick för att utnyttjas i enlighet med syftet med
anskaffningen. Låneutgifter som är direkt hänförliga till inköp,
konstruktion eller produktion av tillgångar som tar en betydande
tid i anspråk att färdigställa för avsedd användning eller försäljning
ingår i anskaffningsvärdet.
för skillnad som uppkommit vid första redovisningen av tillgångar
och skulder som inte är rörelseförvärv som vid tidpunkten för
transaktionen inte påverkar vare sig redovisat eller skattepliktigt
resultat. Vidare beaktas inte heller temporära skillnader hänförliga
till andelar i dotter- och intresseföretag som inte förväntas bli
återförda inom överskådlig framtid. Värderingen av uppskjuten
skatt baserar sig på hur underliggande tillgångar eller skulder
förväntas bli realiserade eller reglerade. Uppskjuten skatt beräknas
med tillämpning av de skattesatser och skatteregler som är
beslutade eller i praktiken beslutade per balansdagen. Uppskjutna
skattefordringar avseende avdragsgilla temporära skillnader och
underskottsavdrag redovisas endast i den mån det är sannolikt
att dessa kommer att kunna utnyttjas. Värdet på uppskjutna
skattefordringar reduceras när det inte längre bedöms sannolikt
att de kan utnyttjas. Omprövning av uppskjuten skattefordran görs
kvartalsvis.
FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER
Finansiella instrument är varje form av avtal som ger upphov till
en finansiell tillgång i ett företag och en finansiell skuld eller ett
egetkapitalinstrument i ett annat företag. Finansiella instrument
klassificeras vid första redovisningstillfället, bland annat utifrån
i vilket syfte instrumentet förvärvades och förvaltas. Denna
klassificering bestämmer värderingen av instrumenten.
Redovisning och borttagande
En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i balansräkningen
när bolaget blir part enligt instrumentets avtalsmässiga villkor.
Kundfordringar tas upp i balansräkningen när faktura har skickats
och bolagets rätt till ersättning är ovillkorlig. Skuld tas upp när
motparten har presterat och avtalsenlig skyldighet föreligger att
betala, även om faktura ännu inte mottagits. Leverantörsskulder tas
upp när faktura mottagits.
En finansiell tillgång och finansiell skuld kvittas och redovisas
med ett nettobelopp i balansräkningen endast när det föreligger
en legal rätt att kvitta beloppen samt att det föreligger avsikt att
reglera posterna med ett nettobelopp eller att samtidigt realisera
tillgången och reglera skulden. En finansiell tillgång tas bort från
balansräkningen när rättigheterna i avtalet realiseras, förfaller eller
bolaget förlorar kontrollen över dem. En finansiell skuld tas bort
från balansräkningen när förpliktelsen i avtalet fullgörs eller på
annat sätt utsläcks. Detsamma gäller för del av en finansiell tillgång
eller finansiell skuld.
Vinster och förluster från borttagande ur balansräkning samt
modifiering redovisas i resultatet till den del som
säkringsredovisning inte tillämpas.
Klassificering och värdering av finansiella tillgångar
Skuldinstrument: klassificeringen av finansiella tillgångar
som är skuldinstrument, baseras på koncernens affärsmodell
för förvaltning av tillgången och karaktären på tillgångens
avtalsenliga kassaflöden. Instrumenten klassificeras till
• Upplupet anskaffningsvärde
116
LEASINGAVTAL
Koncernen som leasetagare
Vid ingåendet av ett avtal fastställer koncernen om avtalet är, eller
innehåller, ett leasingavtal baserat på avtalets substans.
Ett avtal är, eller innehåller, ett leasingavtal om avtalet överlåter
rätten att under en viss period bestämma över användningen
av en identifierad tillgång i utbyte mot ersättning.
Nyttjanderättstillgångar
Koncernen redovisar nyttjanderättstillgångar i rapporten över
finansiell ställning vid inledningsdatumet för leasingavtalet
(d.v.s. det datum då den underliggande tillgången blir tillgänglig
för användande). Nyttjanderättstillgångar värderas till
anskaffningsvärde efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och
eventuella nedskrivningar samt justerat för omvärderingar
av leasingskulden. Anskaffningsvärdet för nyttjanderättstillgångar
inkluderar det initiala värdet som redovisas för den hänförliga
leasingskulden, initiala direkta utgifter, samt eventuella
förskottsbetalningar som görs vid eller innan inledningsdatumet
för leasingavtalet efter avdrag för eventuella rabatter och liknande
som mottagits i samband med teckningen av leasingavtalet.
Under förutsättning att koncernen inte är rimligt säkert att man
kommer överta äganderätten till den underliggande tillgången vid
utgången av leasingavtalet skrivs nyttjanderättstillgången av linjärt
under leasingperioden.
Leasingskulder
Vid inledningsdatumet för ett leasingavtal redovisar koncernen en
leasingskuld motsvarande nuvärdet av de leasingbetalningar
som ska erläggas under leasingperioden. Leasingperioden
bestäms som den icke-uppsägningsbara perioden tillsammans
med perioder att förlänga eller säga upp avtalet om koncernen
är rimligt säker på att nyttja de optionerna. Leasingbetalningarna
inkluderar fasta betalningar (efter avdrag för eventuella rabatter
och liknande i samband med tecknandet av leasingavtalet som ska
erhållas), variabla leasingavgifter som beror på ett index eller ett
pris och belopp som förväntas betalas enligt
restvärdesgarantier. Leasingbetalningarna inkluderar dessutom
lösenpriset för en option att köpa den underliggande tillgången
eller straffavgifter som utgår vid uppsägning i enlighet med en
uppsägningsoption, om sådana optioner är rimligt säkra att
utnyttjas av koncernen. Variabla leasingavgifter som inte beror
på ett index eller ett pris redovisas som en kostnad i den period
som de är hänförliga till.
För beräkning av nuvärdet av leasingbetalningarna använder
koncernen den implicita räntan i avtalet om den enkelt kan
fastställas och i övriga fall används koncernens marginella
upplåningsränta per inledningsdatumet för leasingavtalet. Efter
inledningsdatumet av ett leasingavtal ökar leasingskulden för att
återspegla räntan på leasingskulden och minskar med utbetalda
leasingavgifter. Dessutom omvärderas värdet på leasingskulden
till följd av modifieringar, förändringar av leasingperioden,
förändringar i leasingbetalningar eller förändringar i en
bedömning att köpa den underliggande tillgången.
Redovisningsprinciper för nedskrivningar framgår nedan.
Materiella anläggningstillgångar som består av delar med olika
nyttjandeperioder behandlas som separata komponenter av
materiella anläggningstillgångar. Det redovisade värdet för en
materiell anläggningstillgång tas bort ur rapport över finansiell
ställning vid utrangering eller avyttring eller när inga framtida
ekonomiska fördelar väntas från användning eller utrangering/
avyttring av tillgången. Vinst eller förlust som uppkommer vid
avyttring eller utrangering av en tillgång utgörs av skillnaden
mellan försäljningspriset och tillgångens redovisade värde med
avdrag för direkta försäljningskostnader. Vinst och förlust redovisas
som övrig rörelseintäkt/-kostnad.
Tillkommande utgifter
Tillkommande utgifter läggs till anskaffningsvärdet endast
om det är sannolikt att de framtida ekonomiska fördelar som
är förknippade med tillgången kommer att komma företaget
till del och anskaffningsvärdet kan beräknas på ett tillförlitligt
sätt. Alla andra tillkommande utgifter redovisas som kostnad
i den period de uppkommer. En tillkommande utgift läggs till
anskaffningsvärdet om utgiften avser utbyten av identifierade
komponenter eller delar därav. Även i de fall ny komponent
tillskapats läggs utgiften till anskaffningsvärdet. Eventuella
oavskrivna redovisade värden på utbytta komponenter, eller delar
av komponenter, utrangeras och kostnadsförs i samband med
utbytet. Reparationer kostnadsförs löpande.
Avskrivningar
Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade
nyttjandeperiod, mark skrivs inte av. Koncernen tillämpar
komponentavskrivning vilket innebär att komponenternas
bedömda nyttjandeperiod ligger till grund för avskrivningen.
Beräknade nyttjandeperioder:
Byggnader 10 – 100 år
Markanläggningar 20 år
Maskiner och andra tekniska anläggningar 5 - 10 år
Inventarier, verktyg och installationer 3 - 10 år
Byggnaderna består av ett antal komponenter med olika
nyttjandeperioder. Huvudindelningen är byggnader och mark.
Ingen avskrivning sker på komponenten mark vars nyttjandeperiod
bedöms som obegränsad. Byggnaderna består av flera
komponenter vars nyttjandeperioder varierar.
Följande huvudgrupper av komponenter har identifierats och
ligger till grund för avskrivningen på byggnader:
Stomme 100 år
Stomkompletteringar, innerväggar m.m. 50 år
Installationer; värme, el, VVS, ventilation m.m. 35-50 år
Yttre ytskikt; fasader, yttertak m.m. 10-40 år
Inre ytskikt, maskinell utrustning m.m. 10-15 år
Använda avskrivningsmetoder, restvärden och nyttjandeperioder
omprövas vid varje årsslut.
117
så snart indikationer uppkommer som tyder på att tillgången
ifråga har minskat i värde. Immateriella tillgångar med bestämbara
nyttjandeperioder skrivs av från den tidpunkt då de är tillgängliga
för användning. De beräknade nyttjandeperioderna är:
Balanserade utvecklingsutgifter 5 år
VARULAGER
Varulager värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och
nettoförsäljningsvärdet. Därvid har inkuransrisk beaktats.
Anskaffningsvärdet för varulager beräknas genom tillämpning
av först in, först ut-metoden (FIFU) och inkluderar utgifter som
uppkommit vid förvärvet av lagertillgångarna och transport av
dem till deras nuvarande plats och skick. För tillverkade varor
och pågående arbete inkluderar anskaffningsvärdet en rimlig
andel av indirekta kostnader baserad på en normal kapacitet.
Nettoförsäljningsvärdet är det uppskattade försäljningspriset i den
löpande verksamheten, efter avdrag för uppskattade kostnader
för färdigställande och för att åstadkomma en försäljning.
NEDSKRIVNINGAR
Koncernens redovisade tillgångar bedöms vid varje balansdag
för att avgöra om det finns indikation på nedskrivningsbehov.
IAS 36 tillämpas avseende nedskrivningar av andra tillgångar än
finansiella tillgångar vilka redovisas enligt IFRS 9, tillgångar för
försäljning och avyttringsgrupper som redovisas enligt IFRS 5,
varulager och uppskjutna skattefordringar.
Nedskrivning av materiella och immateriella tillgångar samt
andelar i joint ventures
Om indikation på nedskrivningsbehov finns beräknas tillgångens
återvinningsvärde. För goodwill, andra immateriella tillgångar
med obestämbar nyttjandeperiod och immateriella tillgångar som
ännu ej är färdiga för användning beräknas återvinningsvärdet
dessutom årligen. Om det inte går att fastställa väsentligen
oberoende kassaflöden till en enskild tillgång, och dess verkliga
värde minus försäljningskostnader inte kan användas, grupperas
tillgångarna vid prövning av nedskrivningsbehov till den lägsta
nivå där det går att identifiera väsentligen oberoende kassaflöden
– en så kallad kassagenererande enhet. En nedskrivning redovisas
när en tillgångs eller kassagenererande enhets redovisade värde
överstiger återvinningsvärdet. En nedskrivning redovisas som
kostnad i årets resultat. Då nedskrivningsbehov identifierats för en
kassagenererande enhet fördelas nedskrivningsbeloppet i första
hand till goodwill. Därefter görs en proportionell nedskrivning av
övriga tillgångar som ingår i enheten.
Återvinningsvärdet är det högsta av verkligt värde minus
försäljningskostnader och nyttjandevärde. Vid beräkning av
nyttjandevärdet diskonteras framtida kassaflöden med en
diskonteringsfaktor som beaktar riskfri ränta och den risk som är
förknippad med den specifika tillgången.
Återföring av nedskrivningar
En nedskrivning av tillgångar reverseras om det både finns
indikation på att nedskrivningsbehovet inte längre föreligger och
Tillämpning av praktiska undantag
Koncernen tillämpar de praktiska undantagen avseende
korttidsleasingavtal och leasingavtal där den underliggande
tillgången är av lågt värde. Korttidsleasingavtal definieras
som leasingavtal med en initial leasingperiod om maximalt 12
månader efter beaktande av eventuella optioner att förlänga
leasingavtalet. Leasingavtal där den underliggande tillgången
är av lågt värde har av koncernen definierats som avtal där
den underliggande tillgången skulle kunna köpas för maximalt
50 000 SEK. Leasingbetalningar för korttidsleasingavtal och
leasingavtal där den underliggande tillgången är av lågt värde
kostnadsförs linjärt över leasingperioden. Koncernen tillämpar
även undantaget att inte skilja ut icke-leasingkomponenter
från leasingkomponenter i leasingavtal. Således redovisas
leasingkomponenter och tillhörande icke-leasingkomponenter
som en enda leasingkomponent.
IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
Goodwill
Goodwill värderas till anskaffningsvärde minus eventuella
ackumulerade nedskrivningar. Goodwill fördelas till
kassagenererande enheter och prövas minst årligen för
nedskrivningsbehov. Goodwill som uppkommit vid förvärv av
intresseföretag inkluderas i det redovisade värdet för andelar
i intresseföretag.
Balanserade utvecklingsutgifter
Utgifter för utveckling, där forskningsresultat eller annan kunskap
tillämpas för att åstadkomma nya eller förbättrade produkter
eller processer, redovisas som en tillgång i rapporten över
finansiell ställning, om produkten eller processen är tekniskt och
kommersiellt användbar och företaget har tillräckliga resurser
att fullfölja utvecklingen och därefter använda eller sälja den
immateriella tillgången. Det redovisade värdet inkluderar
samtliga direkt hänförbara utgifter; t.ex. för material och tjänster,
ersättningar till anställda och registrering av en juridisk rättighet.
Övriga utgifter för utveckling redovisas i årets resultat som kostnad
när de uppkommer. I rapport över finansiell ställning redovisade
utvecklingsutgifter är upptagna till anskaffningsvärde minus
ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar.
Övriga immateriella tillgångar
Övriga immateriella tillgångar som förvärvats av koncernen
redovisas till anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar
och eventuella nedskrivningar. Nedlagda kostnader för internt
genererad goodwill och internt genererade varumärken redovisas
i årets resultat när kostnaden uppkommer.
Avskrivningar
Avskrivningar redovisas i årets resultat linjärt över immateriella
tillgångars beräknade nyttjandeperioder, såvida inte sådana
nyttjandeperioder är obestämbara. Nyttjandeperioderna omprövas
minst årligen. Goodwill och andra immateriella tillgångar med
en obestämbar nyttjandeperiod eller som ännu inte är färdiga att
användas prövas för nedskrivningsbehov årligen och dessutom
118
bidragen är avsedda att kompensera för. Statliga permitteringsstöd
redovisas som en reduktion av lönekostnaderna.
AVSÄTTNINGAR
En avsättning skiljer sig från andra skulder genom att det råder
ovisshet om betalningstidpunkt eller beloppets storlek för att
reglera avsättningen. En avsättning redovisas i rapporten över
finansiell ställning när det finns en befintlig legal eller informell
förpliktelse som en följd av en inträffad händelse, och det är troligt
att ett utflöde av ekonomiska resurser kommer att krävas för att
reglera förpliktelsen samt en tillförlitlig uppskattning av beloppet
kan göras.
Garantier
En avsättning för garantier redovisas när de underliggande
produkterna eller tjänsterna säljs. Avsättningen baseras på
historiska data om garantier och en sammanvägning av tänkbara
utfall i förhållande till de sannolikheter som utfallen är
förknippade med.
Omstrukturering
En avsättning för omstrukturering redovisas när det finns
en fastställd utförlig och formell omstruktureringsplan och
omstruktureringen antingen har påbörjats eller blivit offentligt
tillkännagiven. Ingen avsättning görs för framtida rörelsekostnader.
EVENTUALFÖRPLIKTELSER
En eventualförpliktelse redovisas när det finns ett möjligt åtagande
som härrör från inträffade händelser och vars förekomst bekräftas
endast av en eller flera osäkra framtida händelser eller när det finns
ett åtagande som inte redovisas som en skuld eller avsättning på
grund av det inte är troligt att ett utflöde av resurser kommer att
krävas eller inte kan beräknas med tillräcklig tillförlitlighet.
KASSAFLÖDESANALYS
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt metod, vilken
innebär att resultat efter finansiella poster justeras för transaktioner
som inte medfört in-eller utbetalningar under perioden
samt för eventuella intäkter och kostnader som hänförs till
investeringsverksamhetens kassaflöden. Beviljade outnyttjade
krediter redovisas ej som likvida medel.
RESULTAT PER AKTIE
Beräkningen av resultat per aktie baseras på årets resultat i
koncernen hänförligt till moderbolagets aktieägare och på det
vägda genomsnittliga antalet aktier utestående under året.
Vid beräkningen av resultat per aktie efter utspädning justeras
resultatet och det genomsnittliga antalet aktier för att ta hänsyn
till effekter av utspädande potentiella stamaktier, vilka under
rapporterade perioder härrör från konvertibla skuldebrev och
optioner utgivna till anställda. Utspädning från optioner påverkar
antalet aktier och uppstår endast när lösenkursen är lägre än
börskursen och är större ju större skillnaden är mellan lösenkursen
och börskursen. Per den 31 december 2020 fanns inga optioner
eller konvertibla skuldebrev i koncernen.
det har skett en förändring i de antaganden som låg till grund
för beräkningen av återvinningsvärdet. Nedskrivning av goodwill
återförs dock aldrig. En reversering görs endast i den utsträckning
som tillgångens redovisade värde efter återföring inte överstiger
det redovisade värde som skulle ha redovisats, med avdrag för
avskrivning där så är aktuellt, om ingen nedskrivning gjorts.
ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA
Löner och sociala avgifter redovisas som personalkostnader
i resultaträkningen. Kostnaderna redovisas i den period då
tjänsterna utförs i enlighet med anställningsavtal och skyldigheter.
Avgiftsbestämda pensionsplaner
Som avgiftsbestämda pensionsplaner klassificeras de planer
där företagets förpliktelse är begränsad till de avgifter företaget
åtagit sig att betala. I sådant fall beror storleken på den anställdes
pension på de avgifter som företaget betalar till planen eller till
ett försäkringsbolag och den kapitalavkastning som avgifterna
ger. Företagets förpliktelser avseende avgifter till avgiftsbestämda
planer redovisas som en kostnad i årets resultat i den takt de
intjänas genom att de anställda utfört tjänster åt företaget under
en period.
Förmånsbestämda pensionsplaner
Koncernens nettoförpliktelse avseende förmånsbestämda planer
beräknas separat för varje plan genom en uppskattning av den
framtida ersättning som de anställda intjänat genom sin anställning
i både innevarande och tidigare perioder; denna ersättning
diskonteras till ett nuvärde och det verkliga värdet av eventuella
förvaltningstillgångar dras av.
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän
i Sverige tryggas genom en försäkring i Alecta. Enligt ett
uttalande från Rådet för finansiell rapportering (UFR 10), är
detta en förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare.
För räkenskapsåret 2020 har bolaget inte haft tillgång till
sådan information som gör det möjligt att redovisa denna plan
som en förmånsbestämd plan. Pensionsplanen enligt ITP som
tryggas genom en försäkring i Alecta redovisas därför som en
avgiftsbestämd plan.
Ersättningar vid uppsägning
Kostnad för ersättningar i samband med uppsägningar av personal
redovisas endast om företaget är bevisligen förpliktigat, utan
realistisk möjlighet till tillbakadragande, av en formell detaljerad
plan att avsluta en anställning före den normala tidpunkten. När
ersättningar lämnas som ett erbjudande för att uppmuntra frivillig
avgång, redovisas en kostnad om det är sannolikt att erbjudandet
kommer att accepteras och antalet anställda som kommer att
acceptera erbjudandet tillförlitligt kan uppskattas.
STATLIGA BIDRAG
Statliga bidrag redovisas i balansräkningen som förutbetald intäkt
när det föreligger en rimlig säkerhet att bidraget kommer att
erhållas och att företaget kommer att uppfylla de villkor som är
förknippade med bidraget. Bidrag periodiseras systematiskt i årets
resultat på samma sätt och över samma perioder som de kostnader
119
storlek och moderföretaget har fattat beslut om utdelningens
storlek innan moderföretaget publicerat sina finansiella rapporter.
Leasade tillgångar
Moderföretaget tillämpar undantaget att inte redovisa leasingavtal
enligt IFRS 16 i juridisk person. Som leasetagare redovisas
leasingavgifterna som kostnad linjärt över leasingperioden såvida
inte ett annat systematiskt sätt bättre återspeglar användarens
ekonomiska nytta över tiden. Detta gäller även om betalningarna
fördelas på annat sätt. Nyttjanderätten och leasingskulden
redovisas således inte i balansräkningen.
Låneutgifter
I moderbolaget belastar låneutgifter resultatet under den period
till vilken de hänför sig. Inga låneutgifter aktiveras på tillgångar.
Skatter
I moderbolaget redovisas i balansräkningen obeskattade reserver
utan uppdelning på eget kapital och uppskjuten skatteskuld.
I resultaträkningen görs i moderbolaget på motsvarande sätt
ingen fördelning av del av bokslutsdispositioner till uppskjuten
skattekostnad.
Koncernbidrag
Redovisning av koncernbidrag kan göras antingen enligt
huvudregeln eller enligt alternativregeln. I moderbolaget
redovisas koncernbidrag enligt alternativregeln, vilket innebär att
koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition.
Finansiella instrument
Med anledning av sambandet mellan redovisning och beskattning,
tillämpas inte reglerna om finansiella instrument enligt IFRS
9 i moderbolaget som juridisk person. I stället tillämpar
moderbolaget i enlighet med ÅRL anskaffningsvärdemetoden.
I moderbolaget värderas därmed finansiella anläggningstillgångar
till anskaffningsvärde och finansiella omsättningstillgångar enligt
lägsta värdets princip, med tillämpning av nedskrivning
för förväntade kreditförluster enligt IFRS 9 avseende tillgångar
som är skuldinstrument. För övriga finansiella tillgångar baseras
nedskrivning på marknadsvärden.
MODERBOLAGETS REDOVISNINGSPRINCIPER
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt
årsredovisningslagen (1995:1554) och Rådet för finansiell
rapporterings rekommendation RFR 2 Redovisning för juridiska
personer. Även av Rådet för finansiell rapporterings utgivna
uttalanden gällande för noterade företag tillämpas. RFR 2 innebär
att moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska personen
ska tillämpa samtliga av EU antagna IFRS och uttalanden så
långt detta är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen,
tryggandelagen och med hänsyn till sambandet mellan
redovisning och beskattning. Rekommendationen anger vilka
undantag från och tillägg till IFRS som ska göras.
SKILLNADER MELLAN KONCERNENS OCH MODERBOLAGETS
REDOVISNINGSPRINCIPER
Skillnaderna mellan koncernens och moderbolagets
redovisningsprinciper framgår nedan. De nedan angivna
redovisningsprinciperna för moderbolaget har tillämpats
konsekvent på samtliga perioder som presenteras i moderbolagets
finansiella rapporter.
Ändrade redovisningsprinciper
Om inte annat anges nedan har moderbolagets
redovisningsprinciper under 2021 förändrats i enlighet
med vad som anges ovan för koncernen.
Klassificering och uppställningsformer
För moderbolaget används benämningarna balansräkning
respektive kassaflödesanalys för de rapporter som i koncernen
har titlarna rapport över finansiell ställning respektive rapport
över kassaflöden. Resultaträkning och balansräkning är för
moderbolaget uppställda enligt årsredovisningslagens scheman,
medan rapporten över resultat och övrigt totalresultat, rapporten
över förändringar i eget kapital och kassaflödesanalysen baseras
på IAS 1 Utformning av finansiella rapporter respektive IAS
7 Rapport över kassaflöden. De skillnader mot koncernens
rapporter som gör sig gällande i moderbolagets resultat- och
balansräkningar utgörs främst av redovisning av finansiella intäkter
och kostnader, anläggningstillgångar och eget kapital.
Dotterföretag
Andelar i dotterföretag redovisas i koncernen enligt
förvärvsmetoden. Andelar i dotterföretag redovisas
i moderbolaget enligt anskaffningsvärdemetoden.
Transaktionsutgifter inkluderas i det redovisade värdet för
innehav i dotterföretag. I koncernredovisningen redovisas
transaktionsutgifter direkt i resultatet när dessa uppkommer.
Villkorade köpeskillingar värderas utifrån sannolikheten av att
köpeskillingen kommer att utgå. Eventuella förändringar av
avsättningen/fordran läggs på/reducerar anskaffningsvärdet.
I koncernredovisningen redovisas villkorade köpeskillingar till
verkligt värde med värdeförändringar över resultatet.
Anteciperade utdelningar
Anteciperad utdelning från dotterföretag redovisas i de fall
moderföretaget ensamt har rätt att besluta om utdelningens
120
Not 2 - Intäkternas fördelning
Koncernens nettoomsättning på 827,6 Mkr (818,3) avser varuförsäljning och har redovisats vid en
tidpunkt, då kontroll avprestationsåtagenden har överförts till kunden. Moderbolagets nettoomsättning
uppgår till 17,9 Mkr (17,5) och avser administrationsersättning från dotterbolagen inom koncernen.
Uppdelning av intäkter från avtal med kunder
Räkenskapsår 2021
Belopp i Mkr Library Interiors Office Interiors
Koncerngemensamt
och elimineringar Totalt
Geografisk marknad
Sverige 47,5 221,4 - 268,9
Norge 12,6 174,1 - 186,7
Övriga Norden 23,7 61,6 - 85,3
Frankrike 73,5 16,0 - 89,5
Tyskland 40,7 16,8 - 57,5
Övriga Europa 47,3 49,1 - 96,4
Övriga Världen 25,9 17,4 - 43,3
Summa intäkter från avtal med kunder 271,2 556,4 - 827,6
Kundsegment
Privatkonsumtion - 10,4 - 10,4
Offentlig konsumtion 271,2 142,1 - 413,3
Företagskonsumtion - 403,9 - 403,9
Summa intäkter från avtal med kunder 271,2 556,4 - 827,6
Räkenskapsår 2020
Library Interiors Office Interiors
Koncerngemensamt
och elimineringar Totalt
Geografisk marknad
Sverige 47,2 246,7 - 293,9
Norge 13,4 152,8 - 166,2
Övriga Norden 29,9 56,7 - 86,5
Frankrike 63,8 14,1 - 77,9
Tyskland 56,3 14,0 - 70,3
Övriga Europa 42,0 35,5 - 77,5
Övriga Världen 17,9 28,1 - 46,0
Summa intäkter från avtal med kunder 270,4 547,8 - 818,3
Kundsegment
Privatkonsumtion - 9,3 - 9,3
Offentlig konsumtion 270,4 141,8 - 412,2
Företagskonsumtion - 396,8 - 396,8
Summa intäkter från avtal med kunder 270,4 547,9 - 818,3
121
Avtalstillgångar, det vill säga koncernens upplupna intäkter,
uppstår primärt då koncernen utför installationsarbeten för
beställda produkter. Dessa tillgångar omklassificeras sedermera
till kundfordringar i samband med att en faktura ställs ut.
Avtalsskulder avser koncernens förutbetalda intäkter, det vill säga
de fordringar som kunderna betalat i förskott för ordrar som ännu
inte levererats till kund och kontroll av produkten således övergått.
Prestationsåtaganden
Koncernens försäljning av inredningsprodukter och lösningar
till privata aktörer och offentlig miljö sker mot faktura,
normalt med betalningsvillkor om 30-40 dagar. Koncernens
prestationsåtaganden som utgör del av avtal med kund har en
ursprunglig förväntad löptid om högst ett år. För ytterligare
information om koncernens prestationsåtaganden se koncernens
not 1 Redovisningsprinciper.
Not 3 - Rörelsesegment
Segmentredovisningen har upprättats i enlighet med IFRS.
Koncernens verksamhet delas upp i rörelsesegment baserat
på vilka delar av verksamheten företagets högsta verkställande
beslutsfattare följer upp, så kallad ”management approach”
eller företagsledningsperspektiv. Koncernens verksamhet är
organiserad på det sätt att koncernledningen följer upp det
resultat, avkastning och kassaflöde som koncernens olika
affärsområden genererar. Då koncernledningen följer upp
verksamhetens resultat och beslutar om resursfördelning utifrån
de affärsområden koncernen har utgör dessa koncernens
rörelsesegment. Koncernens interna rapportering är därför
uppbyggd så att koncernledningen kan följa upp affärsområdenas
prestationer och resultat. Det är utifrån denna interna rapportering
som koncernens segment har identifierats, genom att de
olika delarna har genomgått en process som syftat till att slå
ihop segment som är likartade. Det innebär att segment har
slagits ihop när de har likartade ekonomiska egenskaper,
och att produkterna, produktionsprocesserna, kunderna och
distributionssättet är likartad samt att de verkar i en omgivning
med likartade regelverk. I rörelsesegmentens resultat, tillgångar
och skulder har inkluderats direkt hänförbara poster samt poster
som kan fördelas på segmenten på ett rimligt och tillförlitligt
sätt. De redovisade posterna i rörelsesegmentens resultat,
tillgångar och skulder är värderade i enlighet med det resultat,
tillgångar och skulder som företagets koncernledning följer upp.
Internpris mellan koncernens olika rörelsesegment är satta utifrån
principen om “armslängds avstånd” dvs. mellan parter som är
oberoende av varandra, välinformerade och med ett intresse
av att transaktionerna genomförs. Ej fördelade poster består
av vinster vid avyttring av finansiella placeringar, förluster vid
avyttring av finansiella placeringar, skattekostnader och allmänna
administrationskostnader. Tillgångar och skulder som inte har
fördelats ut på segment är uppskjutna skattefordringar och
uppskjutna skatteskulder, finansiella placeringar och finansiella
skulder.
Affärsområden
Affärsområdet Library Interiors utvecklar, marknadsför och säljer
attraktiva och funktionella inredningar och produktlösningar
för främst offentliga miljöer. Verksamheten omfattar dels
projektförsäljning av totala inredningslösningar och dels
eftermarknadsförsäljning av möbler och förbrukningsmaterial.
Affärsområdet består av bolagen Lammhults Biblioteksdesign
AB i Sverige, Lammhults Biblioteksdesign A/S i Danmark
och Schulz Speyer Bibliothekstechnik AG i Tyskland med
dotterbolag. I affärsområdet finns varumärkena Eurobib Direct,
BCI och Schulz Speyer. Affärsområdet Office Interiors utvecklar,
producerar och marknadsför produkter för inredningar till
offentliga miljöer. Affärsområdet har fem varumärken med höga
designvärden. Lammhults och Fora Form med formstarka och
tidlösa möbler, Abstracta med akustikprodukter, produkter för
visuell kommunikation och tysta rum, Ragnars med designade
kontorsmöbler samt Morgana med glaspartier för inomhusmiljöer.
Koncernens rörelsesegment
Belopp i Mkr Library Interiors Office Interiors
Koncerngemensamt
och elimineringar Summa
2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020
Nettoomsättning 271,2 270,4 556,4 547,9 - - 827,6 818,3
Intäkter från andra segment - - - - - - - -
Summa nettoomsättning 271,2 270,4 556,4 547,9 - - 827,6 818,3
Rörelseresultat per segment 18,6 28,3 25,5 -28,8 -4,7 -7,2 39,4 -7,7
Finansiella intäkter - - - 4,7 5,1 4,7 5,1
Finansiella kostnader - - - -7,4 -13,1 -7,4 -13,1
Resultat före skatt 36,8 -15,7
122
Geografiska områden
Koncernens segment är indelade i följande tre geografiska
områden: Sverige, Övriga Europa och Övriga världen. Den
information som presenteras avseende segmentets intäkter är
grupperade efter var kunderna är lokaliserade. Informationen
avseende segmentens tillgångar och periodens investeringar
Koncernen
Belopp i Mkr Sverige Övriga Europa Övriga världen Koncernen
2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020
Nettoomsättning per geografisk marknad 268,9 293,9 515,4 478,4 43,3 46,0 827,6 818,3
Anläggningstillgångar per geografisk marknad 331,7 452,3 210,3 88,5 - - 542,0 540,8
Investeringar per geografisk marknad 15,7 15,5 2,3 1,9 - - 18,0 17,4
i materiella och immateriella tillgångar är baserade på geografiska
områden grupperade efter var tillgångarna är lokaliserade.
Koncernens verksamheters nettoomsättning utanför Sverige utgör
67,5% (64) av den totala nettoomsättningen.
Not 4 - Övriga rörelseintäkter
Koncernen 2021 2020
Valutakursvinster 2,1 3,0
Övriga rörelseintäkter 9,1 7,0
Totalt 11,2 10,0
Not 5 - Övriga rörelsekostnader
Koncernen 2021 2020
Valutakursförluster -2,2 -4,9
Övriga rörelsekostnader -0,2 -15,5
Totalt -2,4 -20,4
Utgifter för utveckling har kostnadsförts med 21,6 Mkr (19,6)
och ingår i rörelsens kostnader som administrationskostnader.
Utveckling bedrivs i viss mån i form av orderbaserad utveckling
som redovisas enligt IAS 2 och sålunda bekostas av specifik kund.
Information om aktiverade utvecklingskostnader finns i not 12.
Not 6 - Anställda, personalkostnader och ledande
befattningshavares ersättningar
Kostnader för ersättningar till anställda
Koncernen 2021 2020
Löner och ersättningar mm 175,4 188,3
Pensionskostnader 14,9 17,8
Sociala avgifter 40,9 42,7
Koncernen totalt 231,3 248,8
Kostnader för ersättningar till koncernens verkställande direktör
samt moderbolagets styrelseledamöter
Moderbolaget 2021 2020
Löner och ersättningar mm 6,9 4,7
Pensionskostnader 1,0 1,0
Sociala avgifter 2,1 1,5
Totalt 10,1 7,2
123
Könsfördelning i företagsledningar
2021 2020
Moderbolaget
Andel
Kvinnor,%
Andel
Kvinnor,%
Styrelsen 50,0 67,0
Övriga ledande befattningshavare 56,0 50,0
Koncernen totalt
Styrelser 50,0 37,0
Övriga ledande befattningshavare 29,0 30,0
Medelantalet anställda
Moderbolaget 2021
varav
män % 2020
varav
män %
Sverige 3 33 6 17
Dotterföretag
Sverige 172 59 201 64
Norge 57 44 53 45
Danmark 45 31 45 31
Tyskland 19 63 23 74
Övriga länder 25 36 24 46
Totalt i dotterföretag 318 346
Koncernen totalt 321 51 352 54
Ersättningar till ledande befattningshavare
Riktlinjer
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt
bolagsstämmans beslut. Styrelsearvodet 2021 uppgick till 180
kkr för styrelsens respektive ledamöter och 360 kkr för styrelsens
ordförande. Därutöver beslutade bolagsstämman 2021 att
ersättning för uppdrag i revisions- och ersättningsutskotten
ska utgå med 50 kkr till ordföranden och med 25 kkr till övriga
två ledamöter i respektive utskott. Några överenskommelser
om framtida pensioner eller avgångsvederlag finns varken för
styrelsens ordförande eller övriga ledamöter.
Till ledningen har bolagsstämman beslutat om följande riktlinjer
avseende ersättning. Löner och övriga anställningsvillkor för
verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare ska
vara marknadsmässiga och konkurrenskraftiga så att kompetenta
och skickliga medarbetare kan rekryteras, motiveras och behållas.
Koncernens ledande befattningshavare som utgör
koncernledningen, har avtal om rörlig ersättning utöver fast
lön. Storleken på den rörliga ersättningen är kopplad till på
förhand bestämda mål avseende individuellt uppsatta mål, eller
koncernens resultat och kassaflöden. Den rörliga ersättningen för
ledande befattningshavare kan uppgå till maximalt en tredjedel av
den fasta årliga kontantlönen. I den mån högre rörliga ersättningar
förekommer i förvärvade bolag korrigeras dessa så snart det är
juridiskt och ekonomiskt möjligt. Även långsiktiga aktie- eller
aktierelaterade incitamentsprogram ska kunna förekomma.
Vid uppsägning av anställningsavtal från bolagets sida för
verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare
gäller att ersättning ska utgå motsvarande högst 18 månaders
ersättning. Denna totala ersättning ska inte överstiga
den ersättning som skulle utgått vid en fördelning på en
uppsägningstid om sex månader och avgångsvederlag
motsvarande högst 12 månaders fast lön.
Avtal om förmån för pension träffas individuellt. För Vd
betalas årligen en pensionspremie som uppgår till 30% av
fast månadslön. Pensionen är avgiftsbestämd. Avtal om förtida
pensionering finns inte. För övriga ledande befattningshavare
uppgår pensionskostnaden maximalt till 30% av den fasta lönen.
Pensionerna är avgiftsbestämda och det finns inte några avtal om
förtida pensionering.
124
Det finns inga pensionsförpliktelser för ledande befattningshavare i koncernen. Ledande befattningshavare
avser personer som ingår i koncernledningsgruppen samt moderbolagets styrelseledamöter.
Löner och andra ersättningar, pensionskostnader samt pensionsförpliktelser
fördelade per land för ledande befattningshavare i koncernen
2021 2020
Ledande
befattningshavare
(16 pers.)
Ledande
befattningshavare
(12 pers.)
Koncernen
Sverige
Löner och andra ersättningar 15,3 10,2
Pensionskostnader 2,7 2,2
Danmark
Löner och andra ersättningar 2,9 2,5
Pensionskostnader - -
Norge
Löner och andra ersättningar 2,1 1,6
Pensionskostnader 0,1 0,1
Koncernen totalt 20,4 14,3
(varav tantiem o.d)
Pensionskostnader 2,9 2,3
Löner och andra ersättningar till ledande befattningshavare
och övriga anställda samt sociala kostnader i moderbolaget
2021 2020
Ledande
befattningshavare
(3 pers.)
Övriga
anställda
( 0 pers.)
Ledande
befattningshavare
(2 pers.)
Övriga
anställda
( 3 pers.)
Moderbolaget
Löner och andra ersättningar 8,8 - 6,6 2,3
Sociala kostnader 4,3 - 3,3 1,7
varav pensionskostnader 1,4 - 1,2 1,0
125
Övriga förmåner avser tjänstebilar. Pensionskostnaderna avser avgiftsbestämda pensionsplaner.
Det finns inga aktierelaterade ersättningar i koncernen.
Ledande befattningshavares ersättningar
Ersättningar och övriga förmåner, 2021
Tkr
Grundlön,
styrsearvode
Rörlig
ersättning
Avgångs-
vederlag
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad
Utskotts-
ersättning Summa
Peter Conradsson, styrelsens ordförande 360,0 - - - - 50,0 410,0
Stina Nilimaa Wickström, styrelseledamot 180,0 - - - - 25,0 205,0
Susanna Hilleskog, styrelseledamot 180,0 - - - - 25,0 205,0
Anna Stålenbring, styrelseledamot 180,0 - - - - 50,0 230,0
Stefan Persson, styrelseledamot 180,0 - - - - 25,0 205,0
Morten Falkenberg, styrelseledamot 180,0 - - - - 25,0 205,0
Verkställande direktör
Daniel Tell, fr o m april 2 258,0 687,0 - 72,0 626,8 - 3 643,8
Sofia Svensson (fd) 2 012,0 - - 31,0 349,0 - 2 392,0
Andra ledande befattningshavare (1 pers) 1 716,0 551,3 - 36,0 377,5 - 2 680,8
Moderbolaget totalt 7 246,0 1 238,3 - 139,0 1 353,3 200,0 10 176,6
Andra ledande befattningshavare vars
ersättning ej utgått från moderbolaget
(7 pers) 8 360,5 1 458,3 1 457,1 301,7 1 501,3 - 13 078,9
Koncernen totalt 15 606,5 2 696,6 1 457,1 440,7 2 854,6 200,0 23 255,5
Ersättningar och övriga förmåner, 2020
Tkr
Grundlön,
styrsearvode
Rörlig
ersättning
Avgångs-
vederlag
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad
Utskotts-
ersättning Summa
Anders Pålsson, styrelsens ordförande (fd) 330,0 - - - 50,0 380,0
Jörgen Ekdahl, styrelseledamot (fd) 165,0 - - - 50,0 215,0
Stina Nilimaa Wickström, styrelseledamot 165,0 - - - 25,0 190,0
Maria Bergving, styrelseledamot 165,0 - - - 25,0 190,0
Susanna Hilleskog, styrelseledamot 165,0 - - - 25,0 190,0
Peter Conradsson, styrelseledamot 165,0 - - - 25,0 190,0
Anna Stålenbring, styrelseledamot - - - - - -
Stefan Persson, styrelseledamot - - - - - -
Verkställande direktör
Sofia Svensson 3 060,0 242,0 98,0 840,2 - 4 240,2
Andra ledande befattningshavare (1 anst) 1 763,0 62,0 96,0 419,9 - 2 340,9
Moderbolaget totalt 5 978,0 304,0 194,0 1 260,1 200,0 7 936,1
Andra ledande befattningshavare vars
ersättning ej utgått från moderbolaget
(4 personer) 6 899,3 487,8 255,3 988,9 - 8 631,3
Koncernen totalt 12 877,3 791,8 449,3 2 249,0 200,0 16 567,4
126
Not 8 - Rörelsens kostnader fördelade per kostnadsslag
Koncernen 2021 2020
Kostnader för varor och material -395,0 -377,9
Personalkostnader -236,5 -233,6
Avskrivningar och nedskrivningar -37,2 -61,7
Övriga rörelsekostnader -130,6 -162,6
Totalt -799,3 -835,8
Engångs- och omstruktureringsposter
fördelade per kostnadsslag
2021 2020
Kostnad sålda varor 1,0 -21,0
Administrationskostnader -1,9 3,8
Övriga rörelsekostnader - -14,0
Totalt -0,9 -31,2
Not 7 - Arvode och kostnadsersättning till revisorer
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Deloitte
Revisionsuppdrag 1,2 1,2 0,4 0,5
Andra uppdrag 0,3 0,1 0,1 -
1,5 1,3 0,5 0,5
EY
Revisionsuppdrag - - - -
Andra uppdrag 0,2 0,1 0,1 -
0,2 0,1
Övriga revisorer
Revisionsuppdrag 0,3 0,3 - -
Andra uppdrag 0,4 0,5 - -
0,7 0,8 - -
Totalt 2,4 2,2 0,6 0,5
Under jämförelseperioden 2020 genomfördes omstrukturering
i syfte att samlokalisera produktion av planmöbler och logisitik-
försörjning samt opimering av produktportföljen.Genomförda
omstruktureringsåtgärder under jämförelseperioden beräknas
reducera fasta kostnader med cirka 9,4 mkr på årsbasis.Därtill
medför omstruktureringsåtgärderna ökad kvalitet i kundservice
samt reducerar ledtider. Inom engångs- och omstrukturerings-
poster redovisades erhållna statliga stöd med 20,8 mkr.
Under 2021 genomfördes omstrukturering av ledningsgrupperna
i Lammhults och Abstracta. Omstruktureringskostnaderna uppgick
till -2,7 mkr samtidigt som statliga stöd erhölls med 1,9 mkr.
Med revisionsuppdrag avses lagstadgad revision av års- och
koncernredovisningen och bokföringen samt styrelsens och
verkställande direktörens förvaltning samt revision och annan
granskning utförd i enlighet med överenskommelse eller avtal.
Detta inkluderar övriga arbetsuppgifter som det ankommer på
bolagets revisor att utföra samt rådgivning eller annat biträde
som föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller
genomförandet av sådana övriga arbetsuppgifter.
127
Not 9 - Finansnetto
Koncernen 2021 2020
Ränteintäkter på kundfordringar värderade
till upplupet anskaffningsvärde 0,2 0,4
Valutakursförändringar 4,4 3,7
Övriga finansiella intäkter 0,1 1,0
Finansiella intäkter 4,7 5,1
Räntekostnader på finansiella skulder
redovisade till upplupet anskaffningsvärde -3,9 -4,2
Valutakursförändringar -2,9 -8,5
Övriga finansiella kostnader -0,6 -0,4
Finansiella kostnader -7,4 -13,1
Finansnetto -2,7 -8,0
Moderbolaget
Resultat från
andelar i
koncernföretag
2021 2020
Utdelning - -
Nedskrivning - -54,0
Totalt - -54,0
Moderbolaget
Ränteintäkter
och liknande
resultatposter
2021 2020
Ränteintäkter, koncernföretag 1,2 2,0
Ränteintäkter på banktillgodohavanden 0,2 0,3
Valutakursförändringar 1,1 1,7
Totalt 2,5 4,0
Moderbolaget
Räntekostnader
och liknande
resultatposter
2021 2020
Räntekostnader, finansiella skulder -1,6 -1,8
Valutakursförändringar -0,8 -1,9
Totalt -2,4 -3,7
128
Not 10 - Skatter
Redovisat i resultaträkningen
Koncernen 2021 2020
Aktuell skattekostnad
Årets skattekostnad -7,2 2,1
Uppskjuten skattekostnad/uppskjuten
skatteintäkt -2,0 2,5
Totalt redovisad skattekostnad
i koncernen -9,2 4,6
Skatt hänförlig till övrigt totalresultat
2021 2020
Koncernen
Före
skatt Skatt
Efter
skatt
Före
skatt Skatt
Efter
skatt
Årets omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter 8,8 - 8,8 -14,4 - -14,4
Övrigt totalresultat 8,8 - 8,8 -14,4 - -14,4
Avstämning av effektiv skatt
Koncernen 2021 2020
Resultat före skatt 36,8 -15,7
Skatt enligt gällande skattesats för
moderbolaget -7,6 3,4
Effekt av andra skattesatser för utländska
dotterföretag* -0,2 0,1
Skatt hänförlig till tidigare perioder 0,9 -0,7
Ej avdragsgilla kostnader -0,6 -0,9
Ej skattepliktiga intäkter 0,3 0,2
Skatteeffekt temporära skillnader -2,0 2,5
Redovisad effektiv skatt -9,2 4,6
Moderbolaget 2021 2020
Aktuell skattekostnad (-)/skatteintäkt (+)
Årets skattekostnad - -
Totalt redovisad skattekostnad/
skatteintäkt i moderbolaget - -
Moderbolaget 2021 2020
Resultat före skatt 0,0 -54,7
Skatt enligt gällande skattesats för
moderbolaget - 11,7
Ej avdragsgilla kostnader - -11,7
Ej skattepliktiga intäkter - -
Redovisad effektiv skatt 0,0 0,0
* Skatt enligt gällande skattesats beräknas utifrån ett vägt
genomsnitt av lokala skattesatser för respektive land.
Redovisat i rapporten över finansiell ställning
Uppskjutna skattefordringar och -skulder
Koncernen
Uppskjuten
skattefordran
Uppskjuten
skatteskuld Netto
2021 2020 2021 2020 2021 2020
Materiella anläggningstillgångar 0,6 0,7 -5,1 -2,1 -4,5 -1,4
Immateriella tillgångar - - -11,5 -11,0 -11,5 -11,0
Nyttjanderättstillgångar 0,3 1,6 - - 0,3 1,6
Underskottsavdrag 9,1 11,7 - - 9,1 11,7
Övrigt - - -5,3 -8,5 -5,3 -8,5
Kvittning -2,3 -2,2 2,3 2,2 - -
Skattefordringar/-skulder, netto 7,7 11,8 -19,6 -19,4 -11,9 -7,6
Under 2021 har sedan tidigare aktiverade underskottsavdrag på 1,3 mkr i BC Interieur S.A.R.L., Frankrike,
samt underskottsavdrag på 0,4 mkr i Ragnars Inredningar AB, Sverige, i sin helhet utnyttjats mot skattemässiga överskott.
I Lammhults Möbel AB och Morgana AB finns aktiverade underskottsavdrag uppgående till sammanlagt 9,1 Mkr (10,0),
vilka bedöms som sannolika att kunna utnyttjas mot framtida skattepliktiga överskott samt med obegränsad framrullning.
129
Vägt genomsnittligt antal utestående aktier uppgick till 8 448 tusen (8 448).
Not 11 - Resultat per aktie
Före utspädning Efter utspädning
Belopp i kr 2021 2020 2021 2020
Resultat per aktie 3,26 -1,31 3,26 -1,31
Nedskrivningsprövningar för kassagenererande enheter innehållande goodwill
Följande kassagenererande enheter har redovisade goodwillvärden i koncernen. Inget nedskrivningsbehov föreligger.
Alla immateriella tillgångar, utom goodwill och varumärken, skrivs av. För information om avskrivningar, se redovisningsprinciperna i not 1.
2021 2020
Library Interiors 128,0 125,9
Office Interiors 155,8 153,7
Totalt 283,8 279,6
Nedskrivningsprövning, enligt samma princip som för goodwill,
har även skett för övriga immateriella tillgångar med obestämbar
nyttjandeperiod, 32,0 Mkr (32,0). Inget nedskrivningsbehov
föreligger.
Not 12 - Immateriella tillgångar
Internt utvecklade immateriella tillgångar Förvärvade immateriella tillgångar
Koncernen Utvecklingsutgifter
Pågående
utvecklingsutgifter Goodwill
Övriga immateriella
anl. tillgångar
Summa immateriella
anl. tillgångar
2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020
Ackumulerade
anskaffningsvärden
Ingående balans 42,6 55,0 7,0 - 283,0 290,3 51,4 53,2 384,0 398,5
Årets investeringar - 2,3 8,0 8,0 - - 0,1 - 8,1 10,3
Utrangering -1,4 -13,3 - - - - -0,3 -1,1 -1,7 -14,4
Omklassificeringar 7,3 - -7,3 -1,0 - - - - - -1,0
Årets valutakurs-
differenser 0,1 -1,4 - - 4,3 -7,3 0,5 -0,8 4,8 -9,5
Utgående balans 48,5 42,6 7,7 7,0 287,3 283,0 51,7 51,4 395,2 384,0
Ackumulerade
avskrivningar och
nedskrivningar
Ingående balans -26,3 -29,7 - - -3,4 -3,5 -14,1 -14,5 -43,8 -47,7
Utrangeringar 1,4 11,3 - - - - 0,3 - 1,7 11,3
Årets nedskrivning - -2,4 - - - - - - - -2,4
Årets avskrivningar -6,6 -6,6 - - - - -1,7 - -8,3 -6,6
Årets valutakurs-
differenser -0,1 1,1 - - -0,1 0,1 -0,4 0,5 -0,5 1,7
Utgående balans -31,5 -26,3 - - -3,5 -3,4 -15,9 -14,1 -50,8 -43,8
Bokförda värden 17,0 16,3 7,7 7,0 283,8 279,6 35,8 37,2 344,5 340,1
130
Metod för beräkning av återvinningsvärden
Värdet på koncernens immateriella tillgångar prövas
årligen genom nedskrivningsprövningar. De ovan nämnda
kassagenererande enheternas återvinningsvärden baseras på ett
antal viktiga antaganden som beskrivs nedan. Återvinningsvärden
utgörs av nyttjandevärden. För antaganden om de framtida
kassaflödena under den närmaste femårsperioden har prognoser
för år 2022 - 2026 använts med utgångspunkt från koncernens
finansiella strategiska planer, samt företagsledningens
bedömningar för de kommande åren. Ovan nämnda antaganden
avser utveckling av försäljning, kostnader, rörelsemarginaler,
samt de kassagenererade enheternas finansiella ställningar. De
kassaflöden som prognostiserats efter 2026 har baserats på en
årlig tillväxttakt på 2%, vilket bedöms motsvara den långsiktiga
tillväxttakten på enheternas marknader.
Viktiga variabler vid beräkning av återvinningsvärden
Följande variabler är väsentliga och gemensamma vid beräkningar
av de kassagenererande enheternas återvinningsvärden.
Omsättning: Verksamhetens konkurrenskraft, förväntad
konjunkturutveckling för företagssektorn och privata konsumenter,
allmän samhällsekonomisk utveckling, investeringsbudgetar
för offentliga och kommunala beställare, ränteläge och lokala
marknadsförutsättningar.
Rörelsemarginal: Verksamhetens effektivitet, tillvaratagande av
synergimöjligheter inom koncernen, tillgång till kompetent och
engagerad personal, samarbeten med formgivare, arkitekter,
återförsäljare och agenter, kostnadsutveckling för löner och
material.
Diskonteringsränta: Den vägda kapitalkostnaden enligt WACC
(Weighted Average Cost of Capital) uppgick till 9,9% före skatt
(9,7).
Affärsområdenas verksamheter
De välkända varumärkena Lammhults, Abstracta, Morgana,
Ragnars och Fora Form inom affärsområdet Office Interiors
har starka positioner på hemmamarknaderna. Med stort
fokus på kärnmarknaderna i Nordeuropa och en satsning på
exportmarknaderna förväntas försäljningen öka de närmaste åren.
Genom dessa varumärken finns en lång tradition av att erbjuda
kunderna moderna inredningar med skandinavisk design och
kvalitet i världsklass. Konsekvent och trovärdigt varumärkes-
arbete skapar, tillsammans med aktivt inköpsarbete,
förutsättningar för förbättrade bruttomarginaler framöver.
Ett intensivt produktutvecklingsarbete har också fått till följd att
ett flertal nya produkter både har lanserats på senare tid och
kommer att lanseras i framtiden, vilket skapar förutsättningar för
god volymtillväxt framöver. Genom de åtgärder som vidtagits för
att såväl öka försäljningen som minska kostnaderna finns det goda
förutsättningar för starka kassaflöden under de kommande åren.
Library Interiors säljer huvudsakligen till offentliga kunder på
en rad europeiska marknader samt exporterar till bland annat
USA och Mellanöstern. Det sker fortsatta förändringar inom
biblioteksmarknaden, där de utvecklas till sociala mötesplatser
för upplevelser, lärande och service, starkt drivet av den digitala
utvecklingen. Library Interiors står väl rustade för denna förändring
och är drivande i att skapa framtidens bibliotek, genom att
kunna erbjuda helhetslösningar. Affärsområdets erbjudande
utökas också genom att erbjuda kunderna ett större sortiment av
tredjepartsprodukter än tidigare. Säljstyrkan har utökats på flera
marknader, vilket också ska bidra till framtida tillväxt. Samtidigt
sker ett intensivt arbete med att harmonisera sortimentet
mellan varumärkena BCI och Schulz Speyer, samt effektivisera
produktförsörjningen inom affärsområdet i syfte att tillvarata
synergimöjligheter och skapa förutsättningar för lönsam tillväxt.
En betydande del av verksamheten utgörs av Eurobib
Direct som är ett digitalt shoppingcenter för bibliotekens
förbrukningsmaterial, inredningsartiklar och enstaka möbler.
Library Interiors har ingen egen produktion utan endast enklare
montage, lagerhantering och projektkonsolidering.
Känslighetsanalys
Känslighetsanalysernas beräkningar är hypotetiska och ska
ses som en indikation på att faktorerna är mer eller mindre
troliga att förändras, samt att känslighetsanalyserna därför bör
tolkas med försiktighet. I de hypotetiska fallen nedan uppgår
återvinningsvärdena till de koncernmässiga värdena för
respektive enhet.
Office Interiors
I grundantagandet överstiger återvinningsvärdet det redovisade
värdet med 260,4 Mkr, vilket är en ökning av marginalen
jämfört med föregående år. Viktiga variabler som påverkar
återvinningsvärdet är uppskattad tillväxttakt, uppskattad
rörelsemarginal och uppskattade vägda kapitalkostnader för
diskonterade kassaflöden. I grundantagandet uppgår den
genomsnittliga tillväxttakten under den kommande femårsperioden
till 6,5%, medan den genomsnittliga rörelsemarginalen uppgår till
7,6% och den vägda kapitalkostnaden uppgår till 9,9%.
Om den uppskattade tillväxttakten för att extrapolera kassaflöden
bortom budgetperioden 2022 (2023-2026) hade varit 3,5
procentenheter (1,5) lägre än grundantagandet med oförändrad
rörelsemarginal, dvs samma som i grundantagandet, skulle det
samlade återvinningsvärdet vara lika med det redovisade värdet.
Om den uppskattade rörelsemarginalen för att extrapolera
kassaflöden bortom budgetperioden 2022 (2023-2026) hade varit
3,5% enheter (0,9) lägre än grundantagandet, skulle det samlade
återvinningsvärdet vara lika med det redovisade värdet.
Om den uppskattade vägda kapitalkostnaden som tillämpats för
diskonterade kassaflöden varit 4,9 procentenheter (1,9) högre än i
grundantagandet och uppgått till 14,8% (11,6), skulle det samlade
återvinningsvärdet vara lika med det redovisade värdet.
131
Library Interiors
I grundantagandet överstiger återvinningsvärdet det redovisade
värdet med 207,5 Mkr, vilket är en ökning av marginalen
jämfört med föregående år. Viktiga variabler som påverkar
återvinningsvärdet är uppskattad tillväxttakt, uppskattad
rörelsemarginal och uppskattade vägda kapitalkostnader för
diskonterade kassaflöden. I grundantagandet uppgår den
genomsnittliga tillväxttakten under den kommande femårsperioden
till 7,0%, medan den genomsnittliga rörelsemarginalen uppgår till
12,3% och den vägda kapitalkostnaden uppgår till 9,9%.
Om den uppskattade tillväxttakten för att extrapolera kassaflöden
bortom budgetperioden 2022 (2023-2026) hade varit 5,9 procent-
enheter (5,3) lägre än grundantagandet med oförändrad
rörelsemarginal, dvs samma som i grundantagandet, skulle det
samlade återvinningsvärdet vara lika med det redovisade värdet.
Förvärvade immateriella tillgångar
Moderbolaget
Övriga teknik- / kontrakts-
baserade tillgångar
2021 2020
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 1,0 1,0
Utgående balans 1,0 1,0
Ackumulerade avskrivningar
Ingående balans -1,0 -0,8
Årets avskrivningar - -0,2
Utgående balans -1,0 -1,0
Bokförda värden - -
Om den uppskattade rörelsemarginalen för att extrapolera
kassaflöden bortom budgetperioden 2022 (2023-2026) hade varit
6,2% enheter (4,3) lägre än grundantagandet, skulle det samlade
återvinningsvärdet vara lika med det redovisade värdet.
Om den uppskattade vägda kapitalkostnaden som tillämpats för
diskonterade kassaflöden varit 7,2 procentenheter (6,0) högre än i
grundantagandet och uppgått till 17,1% (15,8), skulle det samlade
återvinningsvärdet vara lika med det redovisade värdet.
132
Not 13 - Materiella anläggningstillgångar
Koncernen Byggnad och mark
Maskiner och
andra tekniska
anläggningar
Inventarier, verktyg
och installationer
Pågående
nyanläggningar
Summa materiella
anläggnings-
tillgångar
2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020
Ackumulerade
anskaffningsvärden
Ingående balans 159,9 180,1 102,5 124,5 55,4 67,2 1,1 2,1 318,9 373,9
Nyanskaffningar 0,4 3,1 2,8 1,7 4,5 1,4 2,1 0,8 9,8 7,0
Omklassificeringar 1,5 0,1 0,4 1,4 0,2 1,0 -2,1 -1,5 - 1,0
Avyttringar och
utrangeringar - -22,2 -1,0 -22,8 -3,0 -13.0 - -0,3 -4,0 -58,3
Årets valutakurs-
differenser 1,8 -1,2 1,6 -2,1 1,0 -1,2 - - 4,5 -4,7
Utgående balans 163,6 159,9 106,3 102,5 58,1 55,4 1,1 1,1 329,2 318,9
Ackumulerade
avskrivningar
och nedskrivningar
Ingående balans -82,6 -88,2 -67,5 -80,5 -40,9 -46,2 - - -191,0 -214,9
Avyttringar och
utrangeringar - 14,6 1,0 18,8 2,7 11,9 - - 3,7 45,3
Årets nedskrivning - -4,9 -0,1 -0,4 - -1,8 - -0,1 -7,1
Årets avskrivningar -3,9 -5,2 -6,9 -7,0 -5,0 -5,8 - - -15,8 -18,0
Årets valutakurs-
differenser -0,6 1,1 -1,2 1,6 -0,7 1,0 - - -2,5 3,7
Utgående balans -87,1 -82,6 -74,7 -67,5 -43,9 -40,9 - - -205,6 -191,0
Bokförda värden 76,5 77,3 31,6 35,0 14,2 14,5 1,1 1,1 123,5 127,9
133
Moderbolaget
Inventarier, verktyg
och installationer
Summa materiella
anläggningstillgångar
2021 2020 2021 2020
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 0,6 7,1 0,6 7,1
Nyanskaffningar - 0,3 - 0,3
Avyttringar och utrangeringar - -6,8 - -6,8
Utgående balans 0,6 0,6 0,6 0,6
Ackumulerade avskrivningar
Ingående balans -0,3 -3,1 -0,3 -3,1
Avyttringar och utrangeringar - 3,5 - 3,5
Årets avskrivningar -0,1 -0,7 -0,1 -0,7
Utgående balans -0,4 -0,3 -0,4 -0,3
Bokförda värden 0,2 0,3 0,2 0,3
Avskrivningar och nedskrivningar fördelar sig på nedanstående rader i resultaträkningen.
Koncernen
2021 2020
Kostnad för sålda varor -19,2 -40,0
Försäljningskostnader -5,8 -6,6
Administrationskostnader -12,2 -15,1
Totalt -37,2 -61,7
Moderbolaget
2021 2020
Kostnad för sålda varor - -0,5
Administrationskostnader -0,1 -0,2
Totalt -0,1 -0,7
134
Not 14 - Leasingavtal
Koncernen Lokaler
Maskiner och
inventarier Fordon
Summa
nyttjanderätts-
tillgångar
Nyttjanderättstillgångar 2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 74,8 72,2 5,9 - 10,9 9,2 91,6 81,4
Tillkommande avtal 3,2 8,0 - 0,8 3,8 3,3 7,0 12,1
Avslutade avtal -6,4 -2,0 -1,4 - -3,7 - -11,5 -2,0
Omvärderade avtal 8,8 0,7 - 5,2 - - 8,8 5,9
Årets valutakursdifferenser 3,4 -4,1 0,1 -0,1 0,1 -1,6 3,6 -5,8
Utgående balans 83,8 74,8 4,6 5,9 11,1 10,9 99,5 91,6
Ackumulerade avskrivningar
Ingående balans -30,3 -12,6 -2,9 - -5,3 -0,1 -38,5 -12,7
Årets avskrivning -10,9 -13,1 -1,6 -2,5 -4,0 -4,1 -16,5 -19,7
Årets nedskrivning - -7,9 - - - - - -7,9
Återföring nedskrivning 3,4 - - - - - 3,4
Avslutade avtal 6,4 2,0 1,4 - 3,7 - 11,6 2,0
Årets valutakursdifferenser -0,8 1,3 -0,1 -0,4 -0,1 -1,1 -1,1 -0,2
Utgående balans -32,2 -30,3 -3,2 -2,9 -5,7 -5,3 -41,1 -38,5
Bokförda värden 51,6 44,5 1,4 3,0 5,4 5,6 58,5 53,1
Leasingskulder
Ingående balans 52,1 62,6 3,2 - 5,4 6,3 60,7 68,9
Tillkommande avtal 3,2 8,0 - 0,8 3,8 3,3 7,0 12,1
Omvärderade avtal 8,8 0,7 - 5,2 - - 8,8 5,9
Räntekostnader 1,6 1,6 0,1 0,1 0,2 0,2 1,9 1,9
Leasingavgifter -15,7 -16,0 -1,8 -2,7 -4,1 -4,3 -21,6 -23,0
Årets valutakursdifferenser 2,6 -4,8 - -0,2 0,1 -0,1 2,7 -5,1
Utgående balans 52,6 52,1 1,5 3,2 5,5 5,4 59,6 60,7
Se not 27 Finansiella risker och riskhantering för löptidsanalys av leasingskulden.
Nedan presenteras de belopp som har redovisats i koncernens rapport
över resultatet under året hänförligt till leasingverksamheter
2021 2020
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar 16,5 19,7
Räntekostnader för leasingskulder 1,9 1,9
Kostnader avseende korttidsleasingavtal samt där den underliggande tillgången är av lågt värde 0,1 0,1
Totalt 18,5 21,7
Koncernens totala kassaflöde för leasingavgifter uppgår till 21,6 mkr (23,0).
135
Not 15 - Andelar i joint ventures
Nedan specificeras finansiell information i sammandrag
för ej väsentliga innehav i joint venture.
2021 2020
Redovisat värde 4,8 4,9
Koncernens andel av:
Årets resultat -0,1 0,8
Summa totalresultat -0,1 0,8
Not 16 - Finansiella placeringar
Koncernen 2021 2020
Ackumulerade anskaffningsvärden 0,7 0,7
Redovisat värde vid periodens början och slut 0,7 0,7
Not 17 - Varulager
Koncernen 2021 2020
Råvaror och förnödenheter 58,4 51,1
Varor under tillverkning 2,3 3,1
Färdiga varor och handelsvaror 33,4 33,8
Redovisat värde vid periodens slut 94,1 88,0
136
Not 18 - Kundfordringar
Åldersanalys, förfallna ej nedskrivna kundfordringar
2021 2021 2021 2020 2020 2020
Netto
Förväntade
kreditförluster
Andel
förväntade
kreditförluster Netto
Förväntade
kreditförluster
Andel
förväntade
kreditförluster
Ej förfallna kundfordringar 118,7 - - 106,6 - -
Förfallna kundfordringar
0 - 30 dagar 17,8 - - 18,7 - -
Förfallna kundfordringar
31 - 60 dagar 3,4 - - 2,8 - -
Förfallna kundfordringar
61 - 90 dagar 0,9 - - 1,8 - -
Förfallna kundfordringar
91 - 120 dagar 1,8 - - 0,3 - -
Fordringar förfallna
> 120 dagar 5,7 0,3 5% 2,4 0,3 13%
Totalt 148,3 0,3 0,2% 132,6 0,3 0,2%
2021 2020
Ingående redovisat värde 0,3 0,5
Nedskrivningar 0,3 0,3
Konstaterade kreditförluster -0,3 -0,5
Utgående redovisat värde 0,3 0,3
Kundfordringar och avtalstillgångar (förenklad metod för
redovisning av förväntade kreditförluster)
Kunderna bedöms ha likartad riskprofil, varför kreditrisken
initialt bedöms kollektivt för samtliga kunder. Metoden med att
beräkna förväntade kreditförluster baseras på sex olika nivåer av
förfallodagar (se tabell ovan), allt ifrån ej förfallna kundfordringar
till fordringar med mer än 120 dagars förfall. Respektive nivå har
en förväntad kreditförlustgrad, utifrån vilka redovisningsmässiga
förlustreserveringar sker. I det fall det förekommer enskilda
större fordringar där kreditrisken bedöms väsentlig, bedöms
kreditreserveringen för dessa fordringar per motpart. Koncernens
bedömningar avseende förväntade kreditförluster grundar sig
på känd information och framåtblickande faktorer inklusive
information om enskilda kunder samt ledningens bedömning
av påverkan från branschens konjunktur. Koncernen har
definierat fallissemang som då betalning av fordran indikerar att
betalningsinställelse föreligger. Koncernen skriver bort en fordran
när det inte längre finns någon förväntan på att erhålla betalning
och då aktiva åtgärder för att erhålla betalning har avslutats.
137
Koncernen
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven innefattar alla valutakursdifferenser som
uppstår vid omräkning av finansiella rapporter från utländska
verksamheter som har upprättat sina finansiella rapporter i en
annan valuta än den valuta som koncernens finansiella rapporter
presenteras i. Moderbolaget och koncernen presenterar
sina finansiella rapporter i svenska kronor. Vidare består
omräkningsreserven av valutakursdifferenser som uppstår vid
omvärdering av skulder som upptagits som säkringsinstrument
av en nettoinvestering i en utländsk verksamhet.
Moderbolaget
Aktiekapital och röster
Antal aktier är 1 103 798 A-aktier med 10 röster/st och 7 344 306
B-aktier med 1 röst/st. Ingen förändring under året.
Bundna fonder
Bundna fonder får inte minskas genom vinstutdelning.
Uppskrivningsfond
Vid en uppskrivning av en materiell eller finansiell
anläggningstillgång avsätts uppskrivningsbeloppet till
en uppskrivningsfond.
Reservfond
Syftet med reservfonden har varit att spara en del av nettovinsten,
som inte går åt för täckning av balanserad förlust. Belopp som före
1 januari 2006 tillförts överkursfonden har överförts till och ingår i
reservfonden.
Not 19 - Likvida medel
Koncernen 2021 2020
Följande delkomponenter ingår i likvida medel:
Kassa och banktillgodohavanden 34,4 17,1
Summa enligt rapporten över finansiell ställning och kassaflödesanalysen 34,4 17,1
Not 20 - Eget Kapital
Utdelning
2021 2020
Total utdelning, Mkr 16,9 -
Redovisad utdelning per aktie 2,00 -
Fritt eget kapital
Följande fonder utgör tillsammans med årets resultat fritt eget
kapital, det vill säga det belopp som finns tillgängligt för utdelning
till aktieägarna.
Överkursfond
När aktier emitteras till överkurs, det vill säga för aktierna ska
betalas mer än aktiernas kvotvärde, ska ett belopp motsvarande
det erhållna beloppet utöver aktiernas kvotvärde, föras till
överkursfonden. Belopp som tillförts överkursfonden fr.o.m.
1 januari 2006 ingår i fritt eget kapital.
Balanserade vinstmedel
Balanserade vinstmedel utgörs av föregående års balanserade
vinstmedel och resultat efter avdrag för under året lämnad
vinstutdelning.
Kapitalhantering
Koncernens finansiella målsättning är att ha en god kapitalstruktur
och finansiell stabilitet som bidrar till att behålla investerare,
kreditgivare och marknadens förtroende, samt utgör en grund för
fortsatt utveckling av affärsverksamheten. Därför har koncernens
finansiella mål för skuldsättningsgrad satts till intervallet 0,7-1,0
och för soliditet till minst 35%. Utfallen per 2021-12-31 blev 0,24
(0,23) för skuldsättningsgraden och 60,7% (59,2) för soliditeten.
Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick
till 36,6 Mkr (118,9) under 2020. Kapital definieras som totalt eget
kapital. Koncernens kapital uppgick till 507,8 Mkr (471,4) och
moderbolagets kapital uppgick till 257,4 Mkr (257,4).
Efter balansdagen har styrelsen föreslagit följande utdelning. Utdelningen blir föremål för fastställelse på årsstämman den 28 april 2022.
138
Styrelsens ambition är att behålla en balans mellan hög
avkastning som kan möjliggöras genom en högre belåning,
samt fördelarna och tryggheten som en sund kapitalstruktur
erbjuder. Koncernens finansiella mål över en konjunkturcykel är att
avkastningen på sysselsatt kapital ska uppgå till minst 15%. 2021
uppgick avkastningen på sysselsatt kapital till 7,3% (-0,4).
Koncernen ska lämna en utdelning, med beaktande av det
långsiktiga kapitalbehovet, som uppgår till ca 40% av vinsten efter
skatt. Under de senaste fem åren har den totala utdelningen i
genomsnitt uppgått till 35% av vinsten efter skatt. Under 2019 samt
2020 lämnades ingen utdelning föranlett osäkerhet i marknaden
till följd av pandemin. Koncernen ska lämna extra utdelning när
kapitalstrukturen och verksamhetens finansieringsbehov möjliggör
detta. Beslut om extra utdelning återspeglar en ambition att till
aktieägarna dela ut medel som inte bedöms vara erforderliga för
koncernens utveckling. Utöver ordinarie utdelning har koncernen
lämnat extra utdelningar vid två tillfällen, 2006 och 2007.
Styrelsen föreslår, i likhet med föregående år, årsstämman ett
bemyndigande om nyemission av åttahundratusen aktier för
framtida förvärv.
Under året har inga förändringar skett i koncernens
kapitalhantering. Varken moderbolaget eller något av
dotterbolagen står under externa kapitalkrav.
Förslag till vinstdisposition
Styrelsen föreslår att till förfogande stående vinstmedel och fria
fonder disponeras enligt följande:
Balanserade vinstmedel vid årets början: 131 784 940
Årets vinst: 2 274
Balanserade vinstmedel vid årets slut 131 787 214
Till aktieägarna utdelas 2,00 kr/aktie: 16 896 208
I ny räkning balanseras: 114 891 006
Totalt 131 787 214
Not 21 - Räntebärande skulder
Noten innehåller information om företagets avtalsmässiga villkor
avseende räntebärande skulder. För mer information om företagets
exponering för ränterisk och risk för valutakursförändringar
hänvisas till not 27.
Koncernen 2021 2020
Långfristiga skulder
Banklån, förfallotid 1-5 år från balansdagen 12,2 21,1
Banklån, förfallotid senare än 5 år från balansdagen 2,7 4,2
Leasingskuld förfallotid 1-5 år från balansdagen 11,6 28,7
Leasingskuld förfallotid senare än 5 år från balansdagen 34,1 14,9
60,6 68,9
Kortfristiga skulder
Checkräkningskredit 35,8 9,1
Kortfristiga banklån 10,4 14,6
Leasingskuld 13,9 17,2
60,1 40,9
Summa räntebärande skulder 120,7 109,8
Not 22 - Moderbolaget
2021 2020
Långfristiga skulder
Banklån, förfallotid 1-5 år
från balansdagen - 6,8
Kortfristiga skulder
Checkräkningskredit 35,8 9,1
Kortfristig del av banklån 6,8 11,0
42,6 20,1
Summa räntebärande skulder 42,6 26,9
139
Not 23 - Pensioner
Förmånsbestämda pensionsplaner
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän i
Sverige tryggas genom en försäkring i Alecta. Enligt ett uttalande
från Rådet för finansiell rapportering, UFR 10 Klassificering av
ITP-planer som finansieras genom försäkring i Alecta, är detta
en förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. För
räkenskapsåret 2021 har bolaget inte haft tillgång till information
för att kunna redovisa sin proportionella andel av planens
förpliktelser, förvaltningstillgångar och kostnader vilket medfört
att planen inte varit möjlig att redovisa som en förmånsbestämd
plan. Pensionsplanen ITP 2 som tryggas genom en försäkring
i Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan. Den
kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på
Alectas tillgångar i % av försäkringsåtagandena beräknade enligt
Alectas försäkringstekniska metoder och antaganden, vilka inte
överensstämmer med IAS 19. Den kollektiva konsolideringsnivån
ska normalt tillåtas variera mellan 125 och 155%. Om Alectas
kollektiva konsolideringsnivå understiger 125% eller överstiger
155% ska åtgärder vidtas i syfte att skapa förutsättningar för
att konsolideringsnivån återgår till normalintervallet. Vid låg
konsolidering kan en åtgärd vara att höja det avtalade priset
för nyteckning och utökning av befintliga förmåner. Vid hög
konsolidering kan en åtgärd vara att införa premiereduktioner.
Avgiftsbestämda pensionsplaner
Koncernens pensionsåtaganden omfattas av enbart
avgiftsbestämda planer. En avgiftsbestämd pensionsplan är en
pensionsplan enligt vilken koncernen betalar fasta avgifter till en
separat juridisk enhet. Koncernen har inte några rättsliga eller
informella förpliktelser att betala ytterligare avgifter om denna
juridiska enhet inte har tillräckliga tillgångar för att betala alla
ersättningar till anställda som hänger samman med de anställdas
tjänstgöring under innevarande eller tidigare perioder. Koncernen
har därmed ingen ytterligare risk. Koncernens förpliktelser
avseende avgifter till avgiftsbestämda planer redovisas som en
kostnad i resultaträkningen i den takt de intjänas genom att de
anställda utfört tjänster åt koncernen under perioden. I Sverige har
koncernen avgiftsbestämda pensionsplaner för arbetare som helt
bekostas av företagen. I utlandet finns avgiftsbestämda planer vilka
till del bekostas av dotterföretagen och delvis täcks genom avgifter
som de anställda betalar. Betalning till dessa planer sker löpande
enligt reglerna i respektive plan.
Pensionsförpliktelser
I BC Interieur SARL, Frankrike, finns en pensionsförpliktelse
som bolaget enligt fransk GAAP inte reserverar för.
Pensionsförpliktelsen utlöses enbart om de anställda är kvar i
bolaget vid 65 års ålder. Enligt IFRS ska reservering göras utifrån
bedömd sannolikhet för att pensionsförpliktelsen utlöses. I
koncernen är pensionsförpliktelsen reserverad till 1,9 Mkr (2,3).
Not 24 - Övriga avsättningar
2021 2020
Garantiåtaganden i Abstracta AB, Sverige 0,4 0,4
Garantiåtaganden i Lammhults
Möbel AB, Sverige 1,7 4,3
Garantiåtaganden
i Ragnars Inredningar AB, Sverige 0,4 0,4
Garantiåtaganden i Fora Form AS, Norge 0,2 0,2
Omstruktureringsreserv,
Morgana AB, Sverige - 2,3
Totalt 2,8 7,6
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Kostnader för avgifts-
bestämda planer 10,9 13,3 1,5 2,2
Samtliga garantiåtaganden och omstruktureringsreserver är
kortfristiga. Under 2021 har återföring av sedan tidigare
avsatta garantiåtaganden skett med 2,6 mkr. Återföring av
omstruktureringsreserven I Morgana AB har skett under året.
Not 25 - Övriga skulder
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Moms 4,4 7,1 - -
Källskatt 3,8 6,3 0,9 0,9
Övrigt 9,7 5,8 1,4 -
Totalt 17,8 19,2 2,3 0,9
Not 26 - Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Upplupna personal-
relaterade kostnader 36,2 43,2 1,5 1,3
Upplupet styrelse-
arvode 1,5 1,4 1,5 1,4
Avtalsskulder 1,9 0,2 - -
Upplupen bonus 11,6 8,5 - -
Övriga poster 28,7 31,4 0,4 1,1
Totalt 79,9 84,7 3,4 3,8
Koncernen
Avtalskostnader 2021 2020
Ingående balans 0,2 15,6
Intäkter redovisade under året -0,2 -15,6
Årets förutbetalda intäkter 1,9 0,2
Utgående balans 1,9 0,2
140
Kreditrisker
Den kommersiella kreditrisken omfattar kundernas
betalningsförmåga och hanteras av respektive dotterbolag genom
noggrann bevakning av betalningsmoral, uppföljning av kundernas
finansiella rapporter, samt genom kontinuerlig kommunikation.
Kunderna kreditkontrolleras varvid information om kundernas
finansiella ställning inhämtas från olika kreditupplysningsföretag.
För att minimera kreditriskerna använder sig koncernens
bolag av remburser, bankgarantier, kreditförsäkringar och
förskottsbetalningar från kunderna. Vid större projekt säkras
betalningsflödena innan leverans sker. På balansdagen föreligger
ingen signifikant koncentration av kreditexponering.
FÖRVÄNTADE KREDITFÖRLUSTER, FÖRENKLAD METOD
Koncernens fordringar avser primärt kundfordringar, för vilka den
förenklade metoden för redovisning av förväntade kreditförluster
tillämpas. Detta innebär att förväntade kreditförluster reserveras
för återstående löptid, vilken förväntas understiga ett år för
samtliga fordringar. Lammhults Design Group reserverar för
förväntade kreditförluster baserat på historiska kreditförluster
samt framåtriktad information. Koncernens kunder är en
homogen grupp med likartad riskprofil, varför kreditrisken initialt
bedöms kollektivt för samtliga kunder. I det fall det förekommer
enskilt större fordringar bedöms dessa per motpart. Eventuella
kreditförstärkningar i form av kreditförsäkringar och remburser
beaktas vid nedskrivning. Företaget har per den 31 december
2021 erhållit kreditförstärkningar i form av remburser och
kreditförsäkringar uppgående till 0 Mkr. Lammhults Design Group
skriver bort en fordran när det inte längre finns någon förväntan på
att erhålla betalning och då aktiva åtgärder för att erhålla betalning
har avslutats.
MODERBOLAGET
Moderbolaget tillämpar en ratingbaserad metod för beräkning
av förväntade kreditförluster på koncerninterna fordringar utifrån
sannolikhet för fallissemang, förväntad förlust samt exponering
vid fallissemang. Moderbolagets motpart är dotterföretagen.
Moderbolaget har definierat fallissemang som då betalning av
fordran är 90 dagar försenad eller mer, eller om andra faktorer
indikerar att betalningsinställelse föreligger. Väsentlig ökning av
kreditrisk har per balansdagen inte bedömts föreligga. Sådan
bedömning baseras på om betalning är 30 dagar försenad eller
mer, eller om väsentlig försämring av rating sker, medförande en
rating understigande investment grade. Moderbolagets fordringar
på dotterföretaget är efterställda externa långivares
fordringar. Moderbolaget tillämpar den generella metoden på
de koncerninterna fordringarna. Moderbolagets förväntade
förlust vid fallissemang beaktar dotterföretagens genomsnittliga
belåningsgrad samt förväntat marknadsvärde på dotterföretagens
fastigheter vid en påtvingad försäljning. Baserat på
moderbolagets bedömningar enligt ovanstående metod med
beaktande av övrig känd information och framåtblickande faktorer
bedöms förväntade kreditförluster inte vara väsentliga och ingen
reservering har därför redovisats.
Finansiella skulder
Koncernen 2022 2023 2024 2025 2026 Totalt
Banklån 10,4 3,6 3,6 3,6 4,1 25,3
Checkräkningskrediter 35,8 - - - - 35,8
Leasingskulder 13,9 1,3 9,7 0,6 34,1 59,6
Totalt finansiella skulder 60,1 4,9 13,3 4,2 38,2 120,7
Not 27 - Finansiella risker och riskhantering
Lammhults Design Group är genom sin verksamhet exponerad
för olika slag av finansiella risker. Med finansiella risker avses
fluktuationer i företagets resultat och kassaflöde till följd av
förändringar i valutakurser, räntenivåer, refinansierings- och
kreditrisker. Koncernens ramar och riktlinjer för hantering av
finansiella risker har utformats av styrelsen och bildar ett ramverk
för finansverksamheten. Ansvaret för koncernens finansiella
transaktioner och risker hanteras centralt av koncernledningen.
Den övergripande målsättningen är att tillhandahålla en
kostnadseffektiv finansiering samt att minimera negativa effekter
på koncernens resultat genom marknadsfluktuationer.
Likviditetsrisker
Med likviditetsrisk avses risken att koncernen kan få problem att
fullgöra sina skyldigheter som är förknippade med finansiella
skulder. Målsättningen är att koncernen ska kunna klara sina
finansiella åtaganden i uppgångar såväl som nedgångar utan
betydande oförutsedda kostnader och utan att riskera koncernens
rykte. Koncernen strävar efter att minimera upplåningsbehovet
genom att använda överskottslikviditet inom koncernen genom
cash pools som har inrättats av finansfunktionen i moderbolaget.
Cash pools finns i följande valutor: SEK, EUR, DKK, USD, GBP och
NOK. Likviditetsriskerna hanteras centralt för hela koncernen av
finansfunktionen i moderbolaget. Förfallostruktur på finansiella
skulder som ingår i den finansiella nettoskulden framgår av
tabellen nedan.
141
Marknadsrisker
Med marknadsrisk menas risken för att verkligt värde på eller
framtida kassaflöden från ett finansiellt instrument varierar på
grund av förändringar i marknadspriser. Marknadsrisker indelas
av IFRS i tre typer, valutarisk, ränterisk och andra prisrisker.
De marknadsrisker som främst påverkar koncernen utgörs av
ränterisker och valutarisker.
RÄNTERISKER
Ränterisk är risken att värdet på finansiella instrument varierar
på grund av förändringar i marknadsräntor. Koncernens
finansnetto och resultat påverkas av fluktuationer i räntenivåerna.
Indirekt påverkas koncernen också av räntenivåernas inverkan
på ekonomin i stort. Lammhults Design Groups uppfattning
är att kort räntebindning är riskmässigt förenlig med den
verksamhet som koncernen bedriver. Därför har merparten
av koncernens lån på senare år haft rörliga räntor. De rörliga
räntorna har under senare år också ofta varit lägre än långräntorna
vilket har påverkat koncernens resultat positivt. Hantering av
koncernens ränteexponering är centraliserad, vilket innebär att
koncernledningen ansvarar för att identifiera och hantera denna
exponering. Företagets räntebärande skulder uppgick vid årsskiftet
till 120,7 Mkr (109,8). Av de räntebärande skulderna per
2021-12-31 hade samtliga rörlig ränta.
VALUTARISKER
Risken att verkliga värden och kassaflöden avseende finansiella
instrument kan fluktuera när värdet på främmande valutor
förändras kallas valutarisk. Koncernen är exponerad för olika
typer av valutarisker. Den främsta exponeringen avser inköp
och försäljning i utländska valutor, där risken dels kan bestå
av fluktuationer i valutan på det finansiella instrumentet, kund-
eller leverantörsfakturan, dels valutarisken i förväntade eller
kontrakterade betalningsflöden benämnd transaktionsexponering.
Valutariskfluktuationer återfinns också i omräkningen av utländska
dotterföretags tillgångar och skulder till moderbolagets
funktionella valuta, så kallad omräkningsexponering. Ett annat
område som är utsatt för valutarisker är betalningsflöden i lån och
placeringar i utländsk valuta. Investeringar i utländska dotterbolag
har i viss utsträckning säkrats genom upptagande av valutalån eller
utnyttjande av valutalån eller utnyttjande av checkräkningskredit
i utländsk valuta. Vid bokslutstillfället upptas dessa till
balansdagskurs i koncernen, med undantag för moderbolagets
redovisning till anskaffningskurs av lån eller checkräkningskrediter
i utländsk valuta för förvärv av andelar i koncernföretag.
TRANSAKTIONSEXPONERING
Koncernens fakturering till marknader utanför Sverige uppgick
under året till 558,7 Mkr (524,4). Fakturering i utländsk valuta
uppgick till 618,6 Mkr (549,9) enligt nedanstående fördelning.
Fakturering i utländsk valuta (omräknat till SEK)
2021 2020
Valuta Belopp % Belopp %
EUR 288,0 46,6% 299,3 54,4%
NOK 168,7 27,3% 149,4 27,2%
DKK 91,9 14,9% 75,9 13,8%
GBP 30,2 4,9% 24,3 4,4%
Övriga utländska valutor 39,9 6,4% 1,0 0,2%
Totalt 618,6 100,0% 549,9 100,0%
Koncernens inköp i utländsk valuta uppgick till 387,8 Mkr (344,1) enligt nedanstående fördelning.
Inköp i utländsk valuta (omräknat till SEK)
2021 2020
Valuta Belopp % Belopp %
EUR 223,8 57,7% 210,1 61,1%
DKK 65,8 17,0% 53,6 15,6%
NOK 73,8 19,0% 63,0 18,3%
GBP 18,9 4,9% 14,8 4,3%
Övriga utländska valutor 5,5 1,4% 2,6 0,8%
Totalt 387,8 100,0% 344,1 100,0%
142
Not 28 - Kategoriindelning av och verkligt värde på finansiella tillgångar och skulder
Koncernen
Finansiella tillgångar
värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Finansiella skulder
värderade till upplupet
anskaffningsvärde Totalt
Summa
redovisat värde
2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020
Finansiella placeringar 0,7 0,7 0,7 0,7 0,7 0,7
Kundfordringar 147,9 132,6 147,9 132,6 147,9 132,6
Övriga fordringar 1,9 2,7 1,9 2,7 1,9 2,7
Likvida medel 34,4 17,1 34,4 17,1 34,4 17,1
Långfristiga räntebärande skulder 14,9 25,3 14,9 25,3 14,9 25,3
Kortfristiga räntebärande skulder 46,2 23,7 46,2 23,7 46,2 23,7
Leverantörsskulder 64,5 60,0 64,5 60,0 64,5 60,0
Övriga skulder 17,8 19,2 17,8 19,2 17,8 19,2
De långfristiga räntebärande skulderna löper med rörlig ränta som
väl stämmer överens med den som skulle erhållas vid utgången
av året. Övriga poster har kort löptid. Tillgångarnas maximala
kreditrisk utgörs av nettobeloppet av de redovisade värdena i
tabellen ovan. Koncernen har inte erhållit några ställda säkerheter
för de finansiella nettotillgångarna.
Känslighetsanalyser
För att hantera ränte- och valutakursrisker har koncernen som syfte
att minska påverkan av kortsiktiga fluktuationer av koncernens
resultat. På lång sikt kommer emellertid varaktiga förändringar
i valutakurser och räntor få en påverkan på det konsoliderade
resultatet. Per den 31 december 2021 beräknas en generell
höjning av räntan med 1%enhet minska koncernens resultat före
skatt med approximativt 0,8 Mkr (1,0) givet de räntebärande
tillgångar och skulder som fanns per balansdagen. En generell
höjning med 1% av SEK gentemot andra utländska valutor
har för 2020 beräknats minska koncernens bruttoresultat med
approximativt 2,3 Mkr (2,1).
Moderbolaget
Finansiella tillgångar
värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Finansiella skulder
värderade till upplupet
anskaffningsvärde Totalt
Summa
redovisat värde
2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020
Likvida medel - - - - - - - -
Banklån 6,8 17,8 6,8 17,8 6,8 17,8
Checkräkningskredit 35,9 9,1 35,9 9,1 35,9 9,1
Övriga skulder - 2,0 - 2,0 - 2,0
De redovisade värdena utgör en rimlig approximation av
de finansiella instrumentens verkliga värden. De långfristiga
räntebärande skulderna löper med rörlig ränta som väl stämmer
överens med den som skulle erhållas vid utgången av året.
Övriga poster har kort löptid.
143
Not 29 - Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Ställda säkerheter
För egna skulder och avsättningar
Fastighetsinteckningar 49,0 49,0 -
Företagsinteckningar 37,9 37,9 -
Aktier i dotterbolag - - 216,0 216,0
Summa ställda säkerheter 86,9 86,9 216,0 216,0
Eventualförpliktelser - - - -
Moderbolaget har avgivit generellt obegränsade proprieborgen
för kredittagare Abstracta AB vars skuld uppgår till 8,4 Mkr (10,3),
samt Ragnars inredningar AB vars skuld uppgår till 10,1 Mkr (11,8).
Fastighetsinteckningar har lämnats till kreditinstitut som säkerhet
för långfristiga skulder och generell säkerhet för övriga beviljade
krediter och kreditramar. Företagsinteckningar har lämnats till
kreditinstitut som säkerhet för checkkredit och generell säkerhet
för övriga beviljade krediter och kreditramar. Nettotillgångar
i dotterbolag har lämnats i säkerhet genom moderbolagets
pantsättning av dotterbolagsaktier för koncernens krediter till
kreditinstitut och som generell säkerhet för övriga beviljade
krediter och kreditramar.
144
Not 30 - Bokslutsdispositioner och obeskattade reserver
Moderbolaget
Bokslutsdispositioner 2021 2020
Erhållna koncernbidrag 17,1 -
Lämnade koncernbidrag -12,7 -
Upplösning periodiseringsfond 0,3 7,2
Totalt 4,7 7,2
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 5,8 6,0
Totalt 5,8 6,0
Not 31 - Närstående
Närståenderelationer
Moderbolaget har en närståenderelation till dotterföretagen
redovisade i not 32 och joint venture företag enligt not 15.
Sammanställning över närståendetransaktioner
Av moderbolagets totala inköp och försäljning mätt i kronor avser
0,0 Mkr (0,1) av inköpen och 17,9 Mkr (17,5) av försäljningen
andra företag inom den företagsgrupp som företaget tillhör.
Det motsvarar 1% (1) av moderbolagets inköp och 100% (100)
av moderbolagets försäljning. Mellan moderbolagets och
dotterföretagen finns finansiella fordringar och skulder. Per 2021-
12-31 uppgick moderbolagets fordringar på koncernföretag till
21,0 Mkr (0), medan moderbolagets skulder till koncernföretag
uppgick till 12,6 Mkr (10,0). Inga transaktioner eller utestående
mellanhavanden föreligger med joint venture företaget.
Transaktioner med närstående är prissatta på marknadsmässiga
villkor.
Transaktioner med nyckelpersoner i ledande ställning
Företagets styrelseledamöter kontrollerar tillsammans med nära
familjemedlemmar och hel- eller delägda bolag 29,0% (29,0) av
rösterna i företaget. Peter Conradsson kontrollerar 28,7% (28,7)
av rösterna genom ägande i Scapa Capital AB. Under året har
dotterbolaget Abstracta AB köpt varor av Scapa Capital AB till
en marknadsmässig kostnad av 235 tkr. Beträffande löner och
ersättningar för styrelseledamöter och ledande befattningshavare
se not 6.
145
Specifikation av moderbolagets och koncernens innehav av andelar i koncernföretag
2021 2020
Dotterföretag / Organisationsnummer / Säte
Antal
andelar
Andel
i %
Redovisat
värde
Redovisat
värde
Lammhults Möbel AB / 556058-2602 / Växjö 30 000 100,0 34,3 34,3
Lammhults Biblioteksdesign AB / 556038-8851 / Lund 50 000 100,0 13,8 13,8
Lammhults Biblioteksdesign A/S / 87 71 97 15 / Holsted, Danmark 50 000 100,0 73,9 73,9
BC Interieur SARL / 33058132300046 / Paris, Frankrike
The designconcept Ltd / 06482850 / Bellshill,
Glasgow, Storbritannien
Schulz Speyer Bibliothekstechnik AG / HRB 2951SP / Speyer, Tyskland 11 250 100,0 15,4 15,4
Schulz Benelux BVBA / BE421869331 / Rotselaar, Belgien
Abstracta AB / 556046-3852 / Växjö 1 000 100,0 31,6 31,6
Abstracta Interiör A/S / 20 95 95 09 / Bjert, Danmark
Fora Form AS / 986581421 / Örsta, Norge 5 100 100,0 65,7 65,7
Ragnars Inredningar AB/556478-7074/Forserum 2 000 100,0 44,7 44,7
Morgana AB/556629-2073/Bodafors 5 000 100,0 39,9 39,9
Totalt 319,4 319,4
Not 32 - Andelar i koncernföretag
Moderbolaget 2021 2020
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 632,8 578,8
Lämnade aktieägartillskott - 54,0
Utgående balans 31 december 632,8 632,8
Ackumulerade nedskrivningar
Vid årets början -313,4 -259,4
Årets nedskrivningar - -54,0
Utgående balans 31 december -313,4 -313,4
Redovisat värde den 31 december 319,4 319,4
Nedskrivningar redovisas i resultaträkningen på raden ”Resultat från andelar i koncernföretag”.
146
Not 33 - Specifikationer till rapport över kassaflöden
Betalda räntor och erhållen utdelning
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Erhållen ränta 0,2 0,4 1,3 2,3
Erlagd ränta -3,9 -4,1 -1,6 -2,1
Erhållen utdelning - - - -
Ej utnyttjade krediter
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Ej utnyttjade krediter 114,4 141,2 114,4 141,2
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Avskrivningar 37,2 46,6 0,1 0,7
Nedskrivningar - 15,1 - -
Orealiserade kursdifferenser -1,3 8,5 -0,4 0,2
Resultatandelar i joint ventures 0,1 -0,7 - -
Realisationsresultat vid försäljning av anläggningstillgångar -1,7 3,8 - 3,2
Resultat från aktier i andelar - - - 54,0
Avsättningar -5,3 6,8 - -
Övrigt - 3,4 - -
Totalt 29,0 83,5 -0,3 58,1
Förändringar hänförliga till finansieringsverksamheten
2021-01-01 Kassaflöde Omklassificering Nya leasingavtal
Övriga ej kassa-
flödespåverkande
poster 2021-12-31
Långfristiga ränte-
bärande skulder 68,9 -23,3 7,0 8,8 60,6
Kortfristiga ränte-
bärande skulder 40,9 -7,5 23,3 2,6 60,1
2020-01-01 Kassaflöde Omklassificering Nya leasingavtal
Övriga ej kassa-
flödespåverkande
poster 2020-12-31
Långfristiga ränte-
bärande skulder 81,0 -25,0 12,1 0,8 68,9
Kortfristiga ränte-
bärande skulder 121,4 -110,2 25,0 - 4,7 40,9
147
Not 34 - Viktiga uppskattningar och bedömningar
Företagsledningen har tillsammans med revisionsutskottet
diskuterat utvecklingen, valet och upplysningarna avseende
koncernens viktiga redovisningsprinciper och uppskattningar, samt
tillämpningen av dessa principer och uppskattningar.
Viktiga källor till osäkerheter i uppskattningar och bedömningar
Nedskrivningsprövning av goodwill
Vid beräkning av kassagenererande enheters återvinningsvärde
för bedömning av eventuellt nedskrivningsbehov på goodwill, har
flera antaganden om framtida förhållanden och uppskattningar av
parametrar gjorts. En redogörelse av dessa återfinns i not 12. Som
förstås av beskrivningen i not 12 skulle ändringar under 2021 av
förutsättningarna för dessa antaganden och uppskattningar kunna
ha en effekt på värdet på goodwill. Det anses dock inte föreligga
någon signifikant risk för väsentlig justering av goodwill under det
nästkommande året.
Skatter
Betydande bedömningar görs för att bestämma såväl aktuella som
uppskjutna skatteskulder/tillgångar, inte minst vad gäller värdet av
uppskjutna skattetillgångar. Lammhults Design Group måste därvid
bedöma sannolikheten för att de uppskjutna skattefordringarna
kommer att utnyttjas för avräkning mot framtida beskattningsbara
vinster. Det verkliga resultatet kan avvika från dessa bedömningar
på grund av, bland annat, ändrat framtida affärsklimat, ändrade
skatteregler eller utfallet av myndigheters eller skattedomstolars
ännu ej slutförda granskning av avgivna deklarationer. Mer
information finns i not 10.
Leasingavtal
I samband med redovisning av hyres- och leasingavtal finns vissa
inslag av subjektiva uppskattningar och bedömningar, både vad
gäller möjlighet/sannolikhet att nyttja förlängnings-, terminerings-
och köpoptioner, bedömd nyttjandetid för kontrakt som löpande
förlängs om ingen part aktivt säger upp avtalet och faktiskt
förväntad nyttjandeperiod av tillgången inom ramen för befintliga
avtal. Ur ett väsentlighetsperspektiv är det för koncernen primärt
relaterat till hyresavtal för fastigheter, där dessa bedömningar kan
få en materiell effekt på den finansiella ställningen. Ytterligare
upplysningar avseende leasingavtal lämnas i not 14.
Förväntade kundkreditförluster
Koncernen tillämpar i sin värdering för utestående kundfordringar
en beräkning om förväntade kundförluster. Värderingsmetoden
baseras på en uppskattning av förväntade kreditförluster för
samtliga utestående fordringar, inklusive ej förfallna fordringar.
Reservationen för förväntade kundkreditförluster beräknas
utifrån centrala riktlinjer, som baseras på gjorda bedömningar
av förväntade kreditförluster i olika förfallokategorier och
utifrån en kombination av historisk erfarenhet samt framtida
förväntade förändringar i enskilda kategorier/marknader.
Utöver beräkningen av kundkreditförlustreserv, utifrån givna
reserveringsriktlinjer, sker även individuell bedömning av
enskilda materiella kundexponeringar. Denna bedömning görs
utifrån omständigheter, vilka kan medföra väsentlig påverkan
av värderingen, till exempel förändringar i betydande kunders
betalningsförmåga och finansiella ställning som är kända på
balansdagen.
Övriga avsättningar
Avsättning för framtida kostnader på grund av garantiåtaganden
redovisas till det uppskattade belopp som krävs för att reglera
åtagandet på balansdagen. Uppskattningen baseras på kalkyler,
bedömningar samt erfarenheter.
Not 35 - Aktiekapital
1 103 798 A-aktier med 10 röster/st och 7 344 306 B-aktier
med 1 röst/st.
Not 36 - Uppgifter om moderbolaget
Lammhults Design Group AB är ett svenskregistrerat aktiebolag
med säte i Växjö kommun. Moderbolagets B-aktier är noterade
på Nasdaq OMX Nordic Exchange Stockholm, Nordic Small Cap.
Adressen till huvudkontoret är Lammhults Design Group AB, Box
75, 360 30 Lammhult. Koncernredovisningen för år 2021 består
av moderbolaget och dess dotterföretag, tillsammans benämnd
koncernen. I koncernen ingår även ägd andel av innehavet i joint
venture företag.
Not 37 - Händelser efter rapportperioden
Kriget i Ukraina som bröt ut i slutet av februari medför risk att den
globala ekonomin påverkas av bland annat brist och prisökningar
på insatsvaror och energi samt störningar i leveranskedjor.
Lammhults Design Group har ingen verksamhet i berörda länder.
Långsiktigt och kortsiktigt påverkas koncernen av den globala
ekonomiska utvecklingen.
Lammhults Design Group följer utvecklingen noga och kommer
att vidta möjliga åtgärder för att minska de negativa effekterna på
verksamheten.
148
Styrelsens intygande
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att årsredovisningen har upprättats
i enlighet med god redovisningssed i Sverige och koncernredovisningen har upprättats
i enlighet med de internationella redovisningsstandarder som avses i Europaparlamentets
och rådets förordning (EG) nr 1606/2002 av den 19 juli 2002 om tillämpning av inter-
nationella redovisningsstandarder. Årsredovisningen respektive koncernredovisningen
ger en rättvisande bild av moderbolagets och koncernens ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för moderbolaget respektive koncernen ger en rättvisande översikt
över utvecklingen av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat
samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag
som ingår i koncernen står inför. Årsredovisningen och koncernredovisningen har, som
framgår ovan, godkänts för utfärdande av styrelsen den 6 april 2022 Koncernens rapport
över finansiell ställning och moderbolagets resultat- och balansräkning blir föremål för
fastställelse på årsstämman den 28 april 2022.
PETER CONRADSSON
Ordförande, Styrelseledamot
MORTEN FALKENBERG
Styrelseledamot
SUSANNA HILLESKOG
Styrelseledamot
DANIEL TELL
Verkställande Direktör
STINA NILIMAA WICKSTRÖM
Styrelseledamot
STEFAN PERSSON
Styrelseledamot
ANNA STÅLENBRING
Styrelseledamot
Vår revisionsberättelse har avlämnats 2022-04-06, Deloitte AB
RICHARD PETERS
Auktoriserad revisor
Lammhult 2022-04-06
149
150
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Lammhults Design Group AB (publ)
organisationsnummer 556541-2094
RRAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH
KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen för Lammhults Design Group AB (publ) för
räkenskapsåret 2021-01-01 - 2021-12-31. Bolagets årsredovisning
och koncernredovisning ingår på sidorna 98-148 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den
31 december 2021 och av dess finansiella resultat och kassaflöde
för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen
har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och
ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av
koncernens finansiella ställning per den 31 december 2021
och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt
International Financial Reporting Standards (IFRS), så som de
antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden
omfattar inte hållbarhetsrapporten på sidorna 66-87 samt
bolagsstyrningsrapporten på 154-157.
Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och
koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen
och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den
kompletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets
revisionsutskott i enlighet med Revisorsförordningens (537/2014/
EU) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing
(ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa
standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi
är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat
på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster
som avses i Revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 5.1 har
tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall,
dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som
enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla
för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för
den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen
för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata
uttalanden om dessa områden.
Värdering av goodwill och varumärken med obestämbar
nyttjandeperiod
Beskrivning av särskilt betydelsefullt område
Lammhults Design Group AB (publ) redovisar i balansräkningen
per den 31 december 2021 goodwill uppgående till 283,8 mkr och
varumärken med obestämbar nyttjandeperiod uppgående till 32
mkr. Dessa avser övervärden som har uppkommit i samband med
förvärv.
Värdet på de redovisade tillgångarna är avhängigt framtida
avkastning och lönsamhet i de kassagenererande enheter som
goodwillen och varumärkena avser och prövas minst årligen.
Företagsledningen baserar sin nedskrivningsprövning på ett flertal
antaganden och uppskattningar
såsom omsättningstillväxt, rörelsemarginalutveckling och
kapitalkostnad (WACC) samt andra förhållanden som är komplexa.
Felaktiga antaganden och uppskattningar kan medföra en
betydande påverkan på koncernens resultat och finansiella
ställning.
Våra granskningsåtgärder
Vår revision omfattade följande granskningsåtgärder men var inte
begränsad till dessa:
Bedömt Lammhults utformning och implementering
av relevanta interna kontroller samt kartlagt processen för
nedskrivningsprövning av goodwill samt varumärken med
obestämbar nyttjandeperiod.
Granskning av företagsledningens antaganden,
främst kopplade till de variabler som har störst påverkan på
nedskrivningsprövningarna, att dessa är konsekvent tillämpade
och att integritet finns i gjorda beräkningar;
Verifiering av indata i beräkningar mot budget och
affärsplaner för prognosperioden;
Test av säkerhetsmarginalerna för respektive
kassagenererande enhet genom utförande av känslighetsanalyser;
Granskning av fullständigheten och riktigheten i
relevanta noter till de finansiella rapporterna.
151
För ytterligare upplysningar hänvisas till koncernens
redovisningsprinciper i not 1 på sidorna 112-119, not 34 om
viktiga uppskattningar och bedömningar på sidan 147 och not 12
om immateriella tillgångar på sidorna 129-131 i årsredovisningen.
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än
årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns på
sidorna 4-97 samt 154-165. Det är styrelsen och verkställande
direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och
koncernredovisningen omfattar inte denna information och vi
gör inget uttalande med bestyrkande avseende denna andra
information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den information
som identifieras ovan och överväga om informationen i
väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den
kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om
informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller
en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har
inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att
de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad
gäller koncernredovisningen, enligt IFRS så som de antagits av
EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den
interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en
årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen
av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten.
De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan
påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda
antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas
dock inte om styrelsen och verkställande direktören avser att
likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något
realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets
finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse
som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av
säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt
ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka
en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan
uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara
väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund
i årsredovisningen och koncernredovisningen. En ytterligare
beskrivning av vårt ansvar för revisionen av årsredovisningen och
koncernredovisningen finns på Revisors-inspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar
Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande
direktörens förvaltning för Lammhults Design Group AB (publ)
för räkenskapsåret 2021-01-01 - 2021-12-31 samt av förslaget till
dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget
i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och
verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen
är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och
koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på
storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital,
konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen
av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att
fortlöpande bedöma bolagets ekonomiska situation och att
tillse att bolagets organisation är utformad så att bokföringen,
medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter
i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den verkställande
direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens
riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder
som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i
överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska
skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
152
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för
att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon
styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt
avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot
bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är
att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt
med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti
för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med
aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av
förvaltningen finns på Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar
Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Revisorns uttalande om Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en granskning av att styrelsen och
verkställande direktören har upprättat årsredovisningen och
koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden för Lammhults Design
Group AB (publ) för räkenskapsåret 2021-01-01 - 2021-12-31.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade
kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten #(checksumma)
upprättats i ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18
Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till Lammhults Design Group AB
(publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en
sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören
bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten
i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i
16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden,
grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra
granskningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-
rapporten är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund
av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om
de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de
ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för
revisionsföretag som utför revision och översiktlig granskning
av finansiella rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag och
näraliggande tjänster och har därmed ett allsidigt system för
kvalitetskontroll vilket innefattar dokumenterade riktlinjer och
rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder
för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra
författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisning
och koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som
ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för
väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar
revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för
hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i
syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med
hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande
om effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar
också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i
styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen en teknisk
validering av Esef-rapporten, dvs. om filen som innehåller Esef-
rapporten uppfyller den tekniska specifikation som anges i
kommissionens delegerade förordning (EU) 2019/815 och en
avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
153
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida
Esef-rapporten har märkts med iXBRL som möjliggör en rättvisande
och fullständig maskinläsbar version av koncernens resultat-,
balans- och egetkapitalräkningar samt kassaflödesanalysen.
Deloitte AB, utsågs till Lammhults Design Group AB (publ)s revisor
av bolagsstämman 2021-04-27 och har varit bolagets revisor sedan
2019-04-25.
Malmö den 6 april 2022
Deloitte AB
Richard Peters
Auktoriserad revisor
154
Bolagsstyrningsrapport
Styrning och tillämpning av koden
Lammhults Design Group är ett svenskt publikt aktiebolag
med säte i Växjö kommun, Kronobergs län. Styrningen av
bolaget sker via årsstämman, styrelsen, verkställande direktören
(Vd) och företagsledningen i enlighet med aktiebolagslagen
och bolagsordningen, samt Nasdaq Stockholms regelverk
för emittenter (tillgänglig på www.nasdaq.com/solutions/
rules-regulations-stockholm), Svensk kod för bolagsstyrning
(Koden) (tillgänglig på www.bolagsstyrning.se) och
Aktiemarknadsnämndens uttalanden om vad som är god
sed på den svenska aktiemarknaden (tillgängliga på
www.aktiemarknadsnamnden.se). Koden utgör grunden
för styrningen av koncernen och syftar till att skapa goda
förutsättningar för en aktiv och ansvarskännande ägarroll och
utgör ett led i självregleringen inom det svenska näringslivet. Den
bygger på principen följ eller förklara, vilket innebär att det inte är
något brott mot Koden att avvika från en eller flera regler om motiv
finns och förklaras. Lammhults Design Group har för 2021 inga
avvikelser från Koden att rapportera. Bolagsstyrningsrapporten
har granskats av bolagets revisor.
Bolagsstämma
Bolagets högsta beslutande organ är bolagsstämman, där
aktieägarnas inflytande utövas. Aktieägare som är registrerade
i aktieboken per avstämningsdagen och som har anmält sitt
deltagande till stämman inom i kallelsen angiven tid har rätt att
delta på stämman med full rösträtt. De aktieägare som inte har
möjlighet att närvara personligen kan företrädas genom ombud.
Den aktieägare som vill ha ett ärende behandlat på bolagsstämma
ska lämna ett skriftligt förslag därom till styrelsen inom sådan
tid att förslaget kan upptas i kallelsen till stämman. Kallelse hålls
tillgänglig på bolagets webbplats samt annonseras i Post- och
Inrikes Tidningar. Att kallelse har skett annonseras i Dagens
Nyheter. På årsstämman beslutar aktieägarna bland annat om
fastställelse av årsredovisning och koncernredovisning, disposition
av bolagets resultat, ansvarsfrihet för styrelseledamöter och Vd,
val av styrelse och dess ordförande och i förekommande fall val av
revisor, hur valberedningen ska utses, ersättning till styrelsen och
revisorerna, samt riktlinjer för ersättning till Vd och övriga ledande
befattningshavare.
Årsstämma 2021
Vid Lammhults Design Groups årsstämma den 27 april
2021 deltog ca 8 aktieägare och gäster. De deltagande
aktieägarna representerade 57,4 % av det totala antalet röster
i bolaget. Förutom de sedvanliga besluten på stämman valdes
Peter Conradsson, Susanna Hilleskog, Stefan Person, Anna
Stålenbring och Stina Nilimaa Wickström genom omval samt
Morten Falkenberg genom nyval till styrelseledamöter. Till
styrelseordförande nyvaldes Peter Conradsson. Årsstämman
beslutade att ingen utdelning skulle lämnas och att disponibla
vinstmedel skulle balanseras i ny räkning. Årsstämman 2021
bemyndigade styrelsen, i likhet med föregående år, att fatta beslut
om nyemission av totalt högst 800 000 B-aktier för framtida förvärv.
Direkta eller indirekta aktieinnehav
Följande aktieägare har ett direkt eller indirekt aktieinnehav i
bolaget, som representerar minst en tiondel av röstetalet för
samtliga aktier i bolaget: Scapa Capital AB (28,7 % av rösterna) och
Canola AB (22,2 % av rösterna), se sidan 93 i Årsredovisningen.
Valberedning
I enlighet med beslut vid Lammhults Design Groups årsstämma ska
valberedningen utgöras av representanter för de fyra röstmässigt
största aktieägarna den 31 augusti året innan det år då årsstämman
infaller. Styrelsens ordförande ska sammankalla valberedningen
till dess första sammanträde. Valberedningens uppgifter är bland
annat att inför årsstämman föreslå ordförande vid stämman,
antalet styrelseledamöter, styrelsens sammansättning i form
av styrelseordförande och övriga styrelseledamöter, revisorer
samt arvoden åt styrelsen och revisorerna. Valberedningen inför
årsstämman 2022 består av följande personer: Santhe Dahl
(ordförande och utsedd av Scapa Capital AB), Jerry Fredriksson
(utsedd av Canola AB), Sune Lundqvist (utsedd av Input Interiör
Sweden AB ) och Gunnar Sjöberg (utsedd av familjen Sjöberg).
Namnen på ledamöterna har offentliggjorts i behörig ordning.
Styrelsens arbete
Styrelsen har enligt aktiebolagslagen ett övergripande ansvar för
koncernens organisation och förvaltning samt för att kontrollen av
bokföringen, medelsförvaltningen och ekonomiska förhållanden
i övrigt är betryggande. Styrelsen fattar beslut i frågor avseende
koncernens övergripande mål, strategiska inriktning och policys
liksom viktigare frågor som rör finansiering, förvärv, avyttringar
och investeringar. Arbetet i styrelsen för Lammhults Design Group
styrs av den arbetsordning som årligen ses över och fastställs
vid konstituerande styrelsesammanträde. Arbetsordningen
reglerar bland annat styrelsens arbetsrutiner och övergripande
arbetsuppgifter, regler för styrelsesammanträden, former för den
löpande ekonomiska rapporteringen och arbetsfördelningen
mellan styrelse och Vd. För att effektivisera och fördjupa arbetet
i vissa frågor har styrelsen inrättat ett revisionsutskott och ett
ersättningsutskott.
Styrelsen har under året haft sex ordinarie styrelsesammanträden
och utöver det ett konstituerande sammanträde och
fem extra styrelsemöten. Sammanträdena har ägnats åt
ekonomisk uppföljning av verksamheten, strategiska frågor,
budgetdiskussioner, omstruktureringsfrågor, förvärvsfrågor,
rekryteringsfrågor, samt extern ekonomisk information.
155
Speciellt fokus har lagts vid att följa upp samt lägga strategier
för att hantera den effekt Covid-19 haft på verksamheten. Vd
och CFO deltar i styrelsens sammanträden såsom föredragande.
Styrelsesammanträdena förbereddes av Vd och CFO. Vd och CFO
försåg ledamöterna med skriftliga rapporter och underlag minst
fem arbetsdagar före respektive sammanträde. Löpande under
året erhöll styrelsens ledamöter månadsrapporter, vilka belyste
koncernens ekonomiska och operationella utveckling. Dessa
rapporter upprättades gemensamt av Vd och CFO.
Utvärdering av styrelse och vd
Styrelsens ordförande tillser att styrelsens arbete utvärderas en
gång per år och att resultatet av utvärderingen redovisas för
valberedningen. Styrelsen utvärderar också Vd:s arbete. Baserat
på resultatet genomförs löpande åtgärder av ordförande och
företagsledning för att förbättra styrelsens arbete. Utvärderingen
sker via digital enkät och frågorna är till största del återkommande
från år till år för att kunna jämföra utfallet över tid per fokusområde.
Styrelsens sammansättning
Enligt bolagsordningen ska styrelsen bestå av lägst fem och
högst tolv ledamöter med högst fem suppleanter som utses av
bolagsstämman. Styrelsens ordförande sedan årsstämman 2021
är Peter Conradsson. Styrelsesammansättningen i Lammhults
Design Group uppfyller Svensk kod för bolagsstyrnings krav
om oberoende ledamöter. Samtliga ledamöter är oberoende i
förhållande till bolaget och bolagsledningen. Samtliga ledamöter
är även oberoende i förhållande till större aktieägare förutom Peter
Conradsson som inte är oberoende i förhållande till den största
aktieägaren Scapa Capital AB. För ytterligare information om
enskilda styrelseledamöter, se sidan 160-161 i Årsredovisningen.
Mångfaldspolicy för styrelsen
Som mångfaldspolicy för styrelsen tillämpas regel 4.1 i Svensk kod
för bolagsstyrning. Syftet är att styrelsen ska ha en ändamålsenlig
och mångsidig sammansättning avseende erfarenhet och
bakgrund, samt att det ska råda jämn könsfördelning i styrelsen.
Årsstämman 2021 beslutade, i enlighet med valberedningens
förslag, att utse sex styrelseledamöter, varav tre kvinnor och tre
män.
Styrelsens ersättning
Ersättning till styrelsen beslutas av årsstämman. Vid årsstämman
2021 beslutades att arvode till styrelseledamöterna för tiden
till nästa årsstämma skall utgå med 1 260 kkr (1 155), varav
arvode till styrelsens ordförande uppgår till 360 kkr (330). Övriga
ledamöter erhåller vardera 180 kkr (165) i arvode. Därutöver
beslutade årsstämman att ersättning för uppdrag i revisions- och
ersättningsutskotten ska utgå med 50 kkr (50) till ordföranden och
med 25 kkr (25) till övriga två ledamöter i respektive utskott.
Revision
Enligt bolagsordningen ska bolaget ha en eller två revisorer eller
ett eller två revisionsbolag. På stämman 2021 valdes, i enlighet
med revisionsutskottets rekommendation, revisionsbolaget
Deloitte AB, med Richard Peters som huvudansvarig revisor, för
tiden intill slutet av nästa ordinarie årsstämma. Vid åtminstone ett
styrelsemöte per år deltar bolagets huvudansvariga revisor och går
igenom årets revision.
Revisionsuskottet
Revisionsutskottets huvuduppgift är att understödja styrelsen
i arbetet med att kvalitetssäkra den finansiella rapporteringen.
Utskottet träffar fortlöpande bolagets revisor och tar del av
de risker (både affärsrisker och risker för fel i den finansiella
rapporteringen) som framkommit i revisionen. Utskottet diskuterar
även väsentliga redovisningsfrågor som påverkar koncernen.
Revisionsutskottets ledamöter har sedan årsstämman 2021
utgjorts av Anna Stålenbring (ordförande), Peter Conradsson och
Susanna Hilleskog. Ordföranden i revisionsutskottet ansvarar för att
styrelsen i sin helhet kontinuerligt hålls informerad om utskottets
arbete. Under 2021 hölls fyra protokollförda möten.
Ersättningsutskottet
Ersättningsutskottets ledamöter har sedan årsstämman 2021
bestått av Peter Conradsson (ordförande), Morten Falkenberg
och Stefan Persson. Utskottet lämnar förslag till styrelsen om Vd:s
anställningsvillkor inklusive förmåner. Beslut om ersättningar till
övriga ledande befattningshavare fattas av styrelsen efter förslag
från Vd. Vd ska årligen i förväg informera ersättningsutskottet om
föreslagna ersättningar till ledningspersonal direkt underställd Vd.
Under 2021 hölls ett protokollfört möte.
VD och koncernledning
Vd leder verksamheten i enlighet med den antagna
arbetsordningen för styrelse och Vd, samt styrelsens
instruktioner. Vd ansvarar för att styrelsen erhåller ett så sakligt,
utförligt och relevant informations- och beslutsunderlag som
erfordras för att styrelsen ska kunna fatta väl underbyggda
beslut. Koncernledningen har under 2021 bestått av Vd, CFO,
Affärsområdeschef Library Interiors och dotterbolags-vd för
Abstracta, Lammhults Möbel, Ragnars Inredningar, Morgana
respektive Fora Form. För information om enskilda medlemmar,
Närvaro vid styrelse- och utskottsmöten 2021
Ledamot
Styrelse-
möten
Revisions-
utskotts-
möten
Ersättnings-
utskotts-
möten
Peter Conradsson 12/12 3/3 1/1
Maria Bergving 6/6 2/2 -
Morten Falkenberg 5/6 - 1/1
Susanna Hilleskog 12/12 2/2 -
Stina Nilimaa Wickström 11/12 2/2 -
Stefan Persson 12/12 - 1/1
Anna Stålenbring 12/12 4/4 -
156
sjukvårdsförsäkring och bilförmån. Sådana förmåner får
sammanlagt uppgå till högst 15% av den fasta årliga kontantlönen.
För ytterligare information om löner och ersättningar, se not 6 i
Årsredovisningen.
Intern kontroll och riskhantering
Den interna kontrollens övergripande syfte är att i rimlig grad
säkerställa att bolagets och koncernens operativa strategier
och mål följs upp och att ägarnas investering skyddas. Den
interna kontrollen ska vidare se till att den externa finansiella
rapporteringen med rimlig säkerhet är tillförlitlig och upprättad i
överensstämmelse med god redovisningssed, att tillämpliga lagar
och förordningar följs, samt att krav på noterade bolag efterlevs.
Styrelsen har det övergripande ansvaret för att Lammhults Design
Group har en tillfredsställande intern kontroll. Vd ansvarar för att
det finns ett betryggande system för intern kontroll som täcker alla
väsentliga risker för fel i den finansiella rapporteringen.
Kontrollmiljö
Kontrollmiljön är grunden för den interna kontrollen avseende den
finansiella rapporteringen. Koncernens interna kontrollstruktur
bygger bland annat på en tydlig ansvars- och arbetsfördelning
såväl mellan styrelse och Vd som inom den operativa
verksamheten. Policyer och riktlinjer dokumenteras och utvärderas
kontinuerligt av styrelse och ledning.
Riskbedömning
Baserat på löpande diskussioner och möten i organisationen
identifierar, analyserar och beslutar Lammhults Design
Groups ledning om hantering av risker för fel i den finansiella
rapporteringen. Styrelsen behandlar utfallet av bolagets process
för riskbedömning och riskhantering för att säkerställa att den
omfattar alla väsentliga områden och fastställer inriktning och vid
behov nödvändiga åtgärder. Koncernens väsentliga risker och
osäkerhetsfaktorer inkluderar affärsmässiga risker i form av hög
exponering mot vissa branscher och finansiella risker. Finansiella
risker såsom valuta-, ränte-, finansierings- och likviditetsrisker
hanteras huvudsakligen av moderbolagets finansfunktion,
medan kreditrisker främst hanteras av respektive affärsområdes
finansfunktion.
Kontrollaktiviteter
Kontrollaktiviteter har som främsta syfte att förebygga och på
ett tidigt stadium upptäcka fel i den finansiella rapporteringen
så att dessa kan hanteras och åtgärdas. Rutiner och aktiviteter
har utformats för att hantera och åtgärda väsentliga risker
som är relaterade till den finansiella rapporteringen. Vd och
CFO följer upp affärsområdena genom regelbundna möten,
business reviews, med respektive företagsledning beträffande
verksamheterna, dess ekonomiska ställning och resultat, samt
finansiella och operativa nyckeltal. Styrelsen analyserar bland
annat månatliga verksamhetsrapporter där Vd och CFO redogör
för den gångna perioden och kommenterar koncernens och
respektive affärsområdes ekonomiska ställning och resultat. På
dessa sätt sker uppföljning av väsentliga variationer och avvikelser
vilket minimerar riskerna för fel i den finansiella rapporteringen.
se sidan 162-163 i Årsredovisningen. Koncernledningen har även
styrelsemöten och business reviews med företagsledningarna för
varje bolag inom respektive affärsområde. Dessa forum
ägnas åt ekonomisk uppföljning, verksamhetsutveckling
och strategiska frågor.
Ersättning till vd och koncernledning
Årsstämman 2021 antog riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare i koncernen, huvudsakligen innebärandes
att bolaget ska erbjuda en konkurrenskraftig ersättning i syfte
att kunna rekrytera och behålla kvalificerade medarbetare. Den
totala ersättningen till ledande befattningshavare ska bestå av fast
kontantlön, rörlig kontantersättning, pensionsförmåner och andra
förmåner. Bolagsstämman kan därutöver – och oberoende av dessa
riktlinjer – besluta om exempelvis aktie- och aktiekursrelaterade
ersättningar.
Fast kontantlön
Den fasta kontantlönen för ledande befattningshavare i Lammhults
Design Group ska vara marknadsanpassad och konkurrenskraftig
och ska baseras på den enskilde befattningshavarens
ansvarsområde, befogenheter, kompetens och erfarenhet.
Rörlig kontantersättning
Uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontantersättning
ska kunna mätas under en period om ett eller flera år. Den rörliga
kontantersättningen ska vara begränsad till och baseras på
förutbestämda och mätbara kriterier som kan vara finansiella och
till exempel kopplade till koncernens resultat och kassaflöden
eller icke-finansiella. De kan också utgöras av individuellt uppsatta
mål. Den rörliga kontantersättningen i sin helhet och dess
kriterier för utbetalning ska syfta till och vara utformade så att de
främjar Lammhults Design Groups affärsstrategi och långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet, exempelvis genom att
främja den ledande befattningshavarens långsiktiga utveckling
inom det individuella ansvarsområdet. För koncernens ledande
befattningshavare får den rörliga kontantersättningen uppgå till
högst en tredjedel av den fasta årliga kontantlönen.
Pensionsförmåner
För verkställande direktören ska pensionsförmåner,
innefattande sjukförsäkring, vara premiebestämda. Rörlig
kontantersättning ska inte vara pensionsgrundande.
Pensionspremierna för premiebestämd pension ska
uppgå till högst 30% av den fasta årliga kontantlönen. För
övriga ledande befattningshavare ska pensionsförmåner,
innefattande sjukförsäkring, vara premiebestämda om inte
befattningshavaren omfattas av förmånsbestämd pension
enligt tvingande kollektivavtalsbestämmelser. Rörlig
kontantersättning ska vara pensionsgrundande i den mån så
följer av tvingande kollektivavtalsbestämmelser som är tillämpliga
på befattningshavaren. Pensionspremierna för premiebestämd
pension ska uppgå till högst 30% av den fasta årliga kontantlönen.
Andra förmåner
Andra förmåner får innefatta bland annat livförsäkring,
157
Boksluts- och årsredovisningsarbetet är processer där det finns
risker för att fel i den finansiella rapporteringen uppstår. Detta
arbete är av mindre repetitiv karaktär och innehåller fler moment
av bedömningskaraktär. Viktiga kontrollaktiviteter är därför att
det finns en väl fungerande rapportstruktur där affärsområdena
rapporterar enligt standardiserade rapporteringsmallar, samt att
viktiga resultat och balansposter kommenteras.
Information och kommunikation
Lammhults Design Groups information ska vara korrekt, öppen,
snabb och samtidig till alla intressegrupper. All kommunikation
ska ske i enlighet med regelverket för Nasdaq Stockholm och
i enlighet med övriga regelverk. Den finansiella informationen
ska ge kapital- och aktiemarknad, samt nuvarande och blivande
aktieägare en allsidig och tydlig bild av koncernen, dess
verksamhet, strategi och ekonomiska utveckling. Huvuddelen av
bolagen under respektive affärsområde har en ekonomichef som
ansvarar för att upprätthålla en hög kvalitet och leveransprecision
för den finansiella rapporteringen.
Uppföljning
Styrelsens uppföljning av den interna kontrollen avseende
den finansiella rapporteringen sker dels genom rapporter från
revisionsutskottet och dels genom att de externa revisorerna
årligen följer upp delar av den interna kontrollen inom ramen
för den lagstadgade revisionen. De externa revisorerna
rapporterar utfallet av sin granskning till revisionsutskottet och
koncernledningen. Väsentliga iakttagelser rapporteras dessutom
direkt till styrelsen. Vid åtminstone ett styrelsemöte per år deltar
dessutom bolagets huvudansvariga revisor och går igenom årets
revision. Uppföljning sker även genom att styrelsen erhåller såväl
månads- som kvartalsrapporter med ekonomiskt utfall inklusive
ledningens kommentarer till verksamheten och den interna
kontrollen.
Uttalande om intern kontroll
Det har inte framkommit något som tyder på att det interna
kontrollsystemet inte skulle fungera på avsett sätt. Därför har
styrelsen beslutat att inte inrätta en internrevisionsfunktion.
Beslutet kommer att omprövas årligen.
Bolagsstyrningsrapporten har granskats av bolagets revisor.
Lammhult den 6 april 2022, Styrelsen
Revisorsyttrande om bolagsstyrningsrapporten
Till bolagsstämman i Lammhults Design Group AB (publ)
organisationsnummer 556541-2094
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten
för räkenskapsåret 2021 på sidorna 154-157 och för att den är
upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär
att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan
inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den
inriktning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser
att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet
med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen
samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med
årsredovisningen och koncernredovisningen samt är i
överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Malmö den 6 april 2022
Deloitte AB
Richard Peters
Auktoriserad revisor
158
Definitioner
Begrepp Beskrivning Orsak till användning
Andel riskbärande
kapital
Eget kapital och uppskjuten skatt i % av
balansomslutningen.
Relevant ur kreditsynpunkt, visar förmågan att klara
förluster.
Avkastning på
eget kapital
Årets resultat i % av genomsnittligt eget kapital. Relevant ur ett aktieägarperspektiv då det speglar
avkastningen under perioden på ägarnas kapital.
Avkastning på
operativt kapital
Rörelseresultat i % av genomsnittligt operativt
kapital.
Avkastning på
sysselsatt kapital
Resultat efter finansiella poster plus finansiella
kostnader i % av genomsnittligt sysselsatt kapital.
Relevant för investerare och kreditgivare då det
visar avkastningen på det kapital som används för
att optimera kapitalallokeringen.
Avkastning på
totalt kapital
Resultat efter finansiella poster plus finansiella
kostnader i % av genomsnittligt totalt kapital.
Balansomslutning Värdet av samtliga tillgångar. Relevant för att intressenter på ett enkelt sätt
ska kunna följa förändring av koncernens totala
tillgångar.
Bruttomarginal Bruttoresultat i % av nettoomsättningen.
Börskurs/eget kapital Börskurs vid årets slut dividerat med eget
kapital per aktie.
Börskurs vid årets slut Senaste betalkurs vid Nasdaq OMX Nordiska Börs
för respektive år.
Direktavkastning Utdelning per aktie i % av börskurs vid årets slut.
Eget kapital Bundet och fritt eget kapital.
Eget kapital
per aktie
Eget kapital dividerat med antal aktier vid årets slut. Relevant mått för investerare på hur stor skuld till
ägarna som är relaterad till varje aktie.
Engångs- och
omstruktureringsposter
Poster som inte ingår i de ordinarie
affärstransaktionerna samt är av en väsentlig
storlek och därmed får en inverkan på resultat och
nyckeltal.
Kassaflöde från den
löpande verksamheten
Kassaflöde från verksamheten exklusive finansiering
och investeringar.
Relevant för att kunna följa den operativa
verksamhetens förmåga att generera kassaflöde för
att finansiera nya investeringar, amorteringar och
utdelningar samt bedöma behovet av ny extern
finansiering.
Bolaget presenterar vissa finansiella mått i årsredovisningen som inte definieras enligt IFRS. Bolaget anser att dessa mått ger
värdefull kompletterande information till investerare och bolagets ledning då de möjliggör utvärdering av trender och bolagets
prestation. Eftersom inte alla företag beräknar finansiella mått på samma sätt, är dessa inte alltid jämförbara med mått som används
av andra företag. Dessa finansiella mått ska därför inte ses som en ersättning av mått som definieras enligt IFRS. I denna rapport har
utökad information angivits avseende definitioner av finansiella mått. För avstämning av nyckeltal ej definierade enligt IFRS,
se www.lammhultsdesigngroup.com
159
Begrepp Beskrivning Orsak till användning
Kassaflöde per aktie Kassaflöde från den löpande verksamheten
dividerat med genomsnittligt antal aktier.
Relevant för att relatera kassagenereringsförmåga
till antal aktier.
Lagrets omsättnings-
hastighet
Kostnad för sålda varor dividerat med
genomsnittligt varulager.
Nettomarginal Resultat efter finansiella poster i % av
nettoomsättningen.
Nettoomsättning Värdet på koncernens leveranser efter avdrag för
leveranser mellan bolag inom koncernen.
Omsättning per anställd Nettoomsättning dividerat med
medelantal anställda.
Operativt kapital Balansomslutning minus likvida medel och
andra räntebärande tillgångar och minus
ej räntebärande skulder.
P/E-tal Börskurs vid årets slut dividerat med resultat per
aktie efter skatt.
Räntetäckningsgrad Resultat efter finansiella poster plus finansiella
kostnader dividerat med finansiella kostnader.
Relevant för kreditgivare som ett mått på förmågan
att täcka räntekostnader.
Rörelsemarginal Rörelseresultat i % av nettoomsättningen. Relevant för att bedöma hur stor andel av
intäkterna som behålls som vinst från den operativa
verksamheten, kan även användas för jämförelse
mellan bolag.
Rörelseresultat Resultat före skatt och före finansiella poster. Relevant som mått på den operativa verksamhetens
resultat.
Skuldsättningsgrad Räntebärande skulder dividerat med eget kapital.
Soliditet Eget kapital i % av balansomslutningen. Relevant som mått på aktuell självfinansiering
då det visar hur stor andel av tillgångarna som
finansierats av eget kapital.
Sysselsatt kapital Balansomslutning minus ej räntebärande skulder
och uppskjuten skatt.
Relevant för att visa hur mycket totalt kapital som
används i rörelsen och är den ena komponenten i
att mäta avkastning från verksamheten.
Utdelningsandel Föreslagen utdelning i % av årets resultat.
160
PETER CONRADSSON
Ordförande sedan 2020.
Född 1976.
VD Scapa Capital AB och
Scapa Fastighet AB.
Utbildning och
arbetslivserfarenhet
Magisterexamen i
Företagsekonomi –
Ekonomihögskolan vid Lunds
Universitet.
VD/Grundare Beds By Scapa
AB 2008-2018 VD Scapa Inter
AB 2010-2020
Övriga styrelseuppdrag
Ordförande i Scapa Inter AB,
Beds By Scapa AB, Scapa
Fastighet AB och Bokelund
RP AB. Ledamot i Dnulekob
AB
Aktier i Lammhults Design
Group AB
384 757 A-aktier och 1 426
000 B-aktier genom ägande i
Scapa Capital AB, samt
18 000 B-aktier, privatägda.
MORTEN FALKENBERG
Ledamot sedan 2021.
Född 1958.
Oberoende ledamot i
förhållande till bolaget och
bolagsledningen respektive
större aktieägare i bolaget.
VD och koncernchef, samt
styrelseledamot, i Nobia AB
(publ).
Utbildning och
arbetslivserfarenhet
Civilekonom. Executive
Vice President och chef
för dammsugare och små
hushållsapparater I Electrolux,
ledande befattningar inom
TDC Mobile och Coca-Cola
Company.
Övriga styrelseuppdrag
Styrelseledamot i Velux
Group, Aktiebolag Fagerhult
(publ), Duni Group (publ),
CALJAN, Reform Kitchens och
Embellence Group (publ).
Aktier i Lammhults Design
Group AB
15 510 B-aktier
STEFAN PERSSON
Ledamot sedan 2020.
Född 1965.
Oberoende ledamot i
förhållande till bolaget och
bolagsledningen respektive
större aktieägare i bolaget. VD
och egenföretagare i GGAL
Group AB.
Utbildning och
arbetslivserfarenhet
Gymnasial
ingenjörsutbildning. Lång
operativ erfarenhet av
organisationsutveckling och
LEAN-arbete i administrations-
och produktionsflöden
i svenska och polska
företag. Tidigare VD och
egenföretagare i A-Lackering
AB och dess dotterbolag
och samt tidigare VD i
Inwido Supply AB och dess
dotterbolag.
Övriga styrelseuppdrag
Styrelseledamot i GGAL
Group AB-koncernens
bolag, samt delägare
och styrelseledamot i
utvecklingsbolaget
GRAD ApS.
Aktier i Lammhults Design
Group AB
50 000 B-aktier
Styrelse
ANNA STÅLENBRING
Ledamot sedan 2020.
Född 1961.
Oberoende ledamot i
förhållande till bolaget och
bolagsledningen respektive
större aktieägare i bolaget.
Utbildning och
arbetslivserfarenhet
Civilekonom. Erfarenhet från
ett 30-tal år inom ledningen
för industriföretag, varav
merparten inom Nefab-
koncernen. CFO för Nefab
i 15 år, då bolaget varit
verksamt i såväl noterad som
privat miljö.
Övriga styrelseuppdrag
Styrelseledamot i Troax AB
(publ), FM Mattsson Mora
Group AB (publ), VBG Group
AB (publ), engcon AB (publ),
MedicaNatumin AB (publ) och
Investment AB Chiffonjén.
Aktier i Lammhults Design
Group AB
4 000 B-aktier
161
SUSANNA HILLESKOG
Ledamot sedan 2019.
Född 1963.
Oberoende ledamot i
förhållande till bolaget och
bolagsledningen respektive
större aktieägare i bolaget. VD
for Trelleborg Wheel Systems
Nordic AB.
Utbildning och
arbetslivserfarenhet
Civilekonomexamen
från Lunds universitet.
Susanna har lång operativ
erfarenhet av marknads-
och försäljningsinriktad
verksamhet, internationell
verksamhet samt
styrelseuppdrag, däribland
flertalet ledande befattningar
inom Akzo Nobel och
Trelleborgkoncernen.
Övriga styrelseuppdrag
Styrelseledamot i BIM Kemi
AB, GARO AB (publ), Gullberg
& Jansson AB (publ) och
Holmbergs First Holding AB
Aktier i Lammhults Design
Group AB
STINA NILIMAA WICKSTRÖM
Ledamot sedan 2019.
Född 1964.
Oberoende ledamot i
förhållande till bolaget
och bolagsledningen
respektive större aktieägare
i bolaget. Global designchef
för AB Volvokoncernens
samtliga varumärken och
affärsområden.
Utbildning och
arbetslivserfarenhet
Industridesignexamen (MFA)
från Umeå universitet. Stina
har lång operativ erfarenhet
av design, produktutveckling
och marknadsföring,
styrelseuppdrag samt
från uppdrag i statliga
expertråd, däribland
ledande befattningar inom
AB Volvokoncernen och
Wallvision AB samt som
styrelseordförande för Svensk
Form och ledamot i Rådet för
arkitektur, form och design vid
kulturdepartementet.
Övriga styrelseuppdrag
-
Aktier i Lammhults Design
Group AB
162
Ledning
CAROLINA NERMAN
CFO Lammhults Design
Group sedan maj 2021.
Född 1980.
Utbildning och
arbetslivserfarenhet
Civilekonom vid
Ekonomihögskolan, Lunds
Universitet. Group Financial
Controller Lammhults Design
Group, Redovisningsspecialist
EY, Ekonomichef AB
Trelleborgshem, Auktoriserad
revisor EY.
Aktier i Lammhults Design
Group AB
-
MIKAEL KJELDSEN
Affärsområdeschef Library
Interiors sedan 2013 och
anställd i koncernen sedan
1999.
Född 1965.
Utbildning och
arbetslivserfarenhet
Civilekonom. Finansiell
utbildning i banksektorn.
Har tidigare arbetat som
internationell controller
i Wittenborg Gruppen
A/S 1991–1997 och som
ekonomichef i Tresu A/S
1997–1999.
Aktier i Lammhults Design
Group AB
1 050 B-aktier
DANIEL TELL
CEO Lammhults Design
Group sedan april 2021.
Född 1965.
Utbildning och
arbetslivserfarenhet
Civilekonom vid
Handelshögskolan i
Stockholm. CFO Lammhults
Design Group, CFO Hedson
Technologies, CFO Resurs
Holding, CFO Hafa Bathroom
Group, Finance Director
Findus Sverige, Ekonomichef
ScandStick, Controller-
positioner inom Nestlé.
Aktier i Lammhults Design
Group AB
1 000 B-aktier
THOMAS HARAM
VD Fora Form AS sedan
december 2018.
Född 1977.
Utbildning och
arbetslivserfarenhet
Civilingenjör, industriell
ekonomi, vid universitetet
i Stavanger Tidigare
arbetat inom Statoil
med upphandlingar och
kontraksförhandling och som
Supply Chain Manager i Scana
Volda.
Aktier i Lammhults Design
Group AB
163
PETER WÄRNBRING
VD Morgana AB och Ragnars
Inredningar AB sedan juni
2021.
Född 1980.
Utbildning och
arbetslivserfarenhet
Maskiningenjör inriktning
industriell ekonomi och
produktion med en
master i projektledning
vid Jönköping Universitet.
Har tidigare arbetat som
affärsområdeschef Bxb
Inustrial, utvecklingschef ITAB
Guidance, VD ITAB Guidance
samt VP Product Management
ITAB Shop Products
Aktier i Lammhults Design
Group AB
ÅSA VAN DRUMPT
Tf VD Lammhults Möbel
sedan oktober 2021.
Född 1971.
Utbildning och
arbetslivserfarenhet
Civilekonom inriktning
marknadsföring organisation,
Örebro Universitet. Marknad-
och försäljningschef Abstracta
AB. Försäljning Lammhults
Möbel AB. Produktchef Diafax
AB.
Aktier i Lammhults Design
Group AB
YNGVI FRIDRIKSSON
Tf VD Abstracta sedan
oktober 2021.
Född 1969.
Utbildning och
arbetslivserfarenhet
Gymnasial utbildning
distribution och kontor,
Programmerarutbildning.
IT-chef på Lammhults Möbel
1994–2005 och COO på
Abstracta 2005–2021.
Aktier i Lammhults Design
Group AB
164
Kallelse till årsstämma i Lammhults Design Group AB (publ)
Aktieägarna i Lammhults Design Group AB (publ), org.nr 556541–
2094, kallas härmed till årsstämma torsdagen den 28 april 2022
kl. 17.00 på Folkets hus, Centrumgatan 1 i Lammhult. Inregistrering
börjar kl. 16.40.
Rätt till deltagande i årsstämman
Aktieägare som önskar delta i årsstämman ska:
-dels vara registrerad som aktieägare i den av Euroclear Sweden
AB förda aktieboken avseende förhållandena onsdagen
den 20 april 2022,-dels senast fredagen den 22 april 2022 anmäla
sitt deltagande till bolaget.
För att ha rätt att delta i stämman måste en aktieägare som låtit
förvaltarregistrera sina aktier, förutom att anmäla sig till stämman,
låta registrera aktierna i eget namn hos Euroclear Sweden så att
aktieägaren blir införd i aktieboken per den 20 april 2022. Sådan
registrering kan vara tillfällig (s.k. rösträttsregistrering) och begärs
hos förvaltaren enligt förvaltarens rutiner i sådan tid i förväg
som förvaltaren bestämmer. Rösträttsregistreringar som gjorts
senast den andra bankdagen efter den 20 april 2022 beaktas vid
framställningen av aktieboken.
Anmälan
Anmälan om deltagande i stämman kan göras per post till
adressen: Lammhults Design Group AB, c/o Euroclear Sweden AB,
Box 191, 101 23 Stockholm, på vår hemsida
www.lammhultsdesigngroup.com eller via telefon 08-402 92 45
Vid anmälan ska aktieägaren uppge namn, adress, telefonnummer
(dagtid), person- eller organisationsnummer, uppgift om
aktieinnehav samt uppgift om eventuella biträden (högst två).
Aktieägare som företräds genom ombud ska utfärda fullmakt
för ombudet. Fullmakten i original bör i god tid före stämman
insändas till Euroclear, se adress ovan. Fullmaktsformulär
finns tillgängligt på bolagets hemsida och skickas per post
till aktieägare som kontaktar bolaget och uppger sin adress.
Företrädare för juridisk person ska vidare insända bestyrkt kopia
av registreringsbevis eller motsvarande behörighetshandling som
utvisar behörig firmatecknare.
Finansiell kalender
Delårsrapport januari-mars 2022 28 april 2022
Årsstämma 28 april 2022
Delårsrapport januari-juni 2022 15 juli 2022
Delårsrapport januari-september 2022 27 oktober 2022
165
Abstracta
lammhultsdesigngroup.com
Lammults Design Group skapar positiva upplevelser genom moderna inredningar för
en global publik. Kundinsikt, innovation, design management, hållbarhet och starka
varumärken är grunden i vår verksamhet. Vi utvecklar produkter i samarbete med flera
av marknadens främsta formgivare.
LAMMHULTS DESIGN GROUP AB
LAMMENGATAN 2, BOX 75
363 30 LAMMHULT
SVERIGE
WWW.LAMMHULTSDESIGNGROUP.COM
LAMMHULTS MÖBEL AB
VÄXJÖVÄGEN 41
363 45 LAMMHULT
SVERIGE
WWW.LAMMHULTS.SE
ABSTRACTA AB
LAMMENGATAN 2
363 45 LAMMHULT
SVERIGE
WWW.ABSTRACTA.SE
FORA FORM AS
MOSFLATEVEIEN 10
6154 ØRSTA
NORGE
WWW.FORAFORM.NO
MORGANA
FIABGATAN 1
571 78 FORSERUM
SVERIGE
WWW.MORGANA.SE
RAGNARS INREDNINGAR AB
FIABGATAN 1
571 78 FORSERUM
SVERIGE
WWW.RAGNARS.SE
LAMMHULTS BIBLIOTEKSDESIGN AB
ODLAREVÄGEN 16
226 60 LUND
SVERIGE
WWW.EUROBIB.SE
LAMMHULTS BIBLIOTEKSDESIGN A/S
DALBÆKVEJ 1
6670 HOLSTED
DANMARK
WWW.BCI.DK
SCHULZ SPEYER
BIBLIOTHEKSTECHNIK AG
FRIEDRICHEBERTSTRASSE 2A
67346 SPEYER
TYSKLAND
WWW.SCHULZSPEYER.DE
SBNL  SCHULZ BENELUX BVBA
APPELWEG 94 C
BE  3221 HOLSBEEK
BELGIEN
WWW.SBNL.BE
BC INTÉRIEUR SARL
4/6 ALLÉE KEPLER
FR  77420 CHAMPS SUR MARNE
FRANKRIKE
WWW.BCINTERIEUR.FR
THEDESIGNCONCEPT LTD.
THE OLD BAKERY
10 GREENLEES ROAD
CAMBUSLANG
GB  G72 8JJ GLASGOW
STORBRITANNIEN
WWW.THEDESIGNCONCEPT.CO.UK
BS EUROBIB AS
ALF BJERCKES VEI 20
NO  0582 OSLO
NORGE
WWW.BSEUROBIB.NO
549300DYEHYCGPBE20162021-01-012021-12-31549300DYEHYCGPBE20162020-01-012020-12-31549300DYEHYCGPBE20162021-12-31549300DYEHYCGPBE20162020-12-31549300DYEHYCGPBE20162019-12-31549300DYEHYCGPBE20162020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300DYEHYCGPBE20162021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300DYEHYCGPBE20162021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300DYEHYCGPBE20162020-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300DYEHYCGPBE20162021-01-012021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300DYEHYCGPBE20162021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300DYEHYCGPBE20162020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300DYEHYCGPBE20162021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300DYEHYCGPBE20162021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300DYEHYCGPBE20162020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300DYEHYCGPBE20162021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300DYEHYCGPBE20162021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300DYEHYCGPBE20162020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300DYEHYCGPBE20162021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300DYEHYCGPBE20162021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300DYEHYCGPBE20162019-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300DYEHYCGPBE20162020-01-012020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300DYEHYCGPBE20162019-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300DYEHYCGPBE20162020-01-012020-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300DYEHYCGPBE20162019-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300DYEHYCGPBE20162020-01-012020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300DYEHYCGPBE20162019-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300DYEHYCGPBE20162020-01-012020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300DYEHYCGPBE20162019-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300DYEHYCGPBE20162020-01-012020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares