Koncernen (MSEK) | Not | 2024 | 2023 |
| Rörelsens intäkter m.m | |||
Nettoomsättning | 4 | ||
Övriga rörelseintäkter | |||
Rörelsens intäkter m.m | |||
| Rörelsens kostnader | |||
Uppdragsspecifika externa kostnader | – | – | |
Övriga externa kostnader | 6,7 | – | – |
Personalkostnader | 8 | – | – |
Avskrivningar och nedskrivningar | – | – | |
Rörelseresultat | |||
Finansiella intäkter | 10 | ||
Finansiella kostnader | 11 | – | – |
Resultat från andelar i intresseföretag | 18 | ||
| Omvärdering till verkligt värde av intresseföretag som | |||
övergått till dotterbolag | |||
Resultat efter finansiella poster | |||
Skatt | 13 | – | – |
ÅRETS RESULTAT | |||
| Årets resultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | 17 | ||
Resultat per aktie före utspädning, SEK¹ ) | 14 | ||
Resultat per aktie efter utspädning, SEK¹ ) |
Koncernen (MSEK) | Not | 2024 | 2023 |
Årets resultat | |||
| Poster som har eller kommer att omföras | |||
| till årets resultat | |||
| Årets omräkningsdifferenser vid omräkning | |||
av utländska verksamheter | |||
Övrigt totalresultat: | |||
Årets totalresultat | |||
| Årets totalresultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | 17 | ||
Årets totalresultat |
Koncernen (MSEK) | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
Immateriella anläggningstillgångar | 15 | ||
Materiella anläggningstillgångar | 16 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 7 | ||
Andelar intresseföretag | 18 | ||
Långfristiga fordringar | 19 | ||
Uppskjutna skattefordringar | 25 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Skattefordringar | |||
Kundfordringar | 20 | ||
Fordringar hos intresseföretag | |||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 21 | ||
Övriga fordringar | |||
Likvida medel | 22 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR |
Koncernen (MSEK) | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
Eget kapital | 23 | ||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Reserver | |||
Balanserat resultat inklusive årets resultat | |||
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | 17 | ||
Summa eget kapital | |||
| Långfristiga skulder | |||
Långfristiga räntebärande skulder | 26, 30 | ||
Övriga långfristiga skulder | 27 | ||
Uppskjutna skatteskulder | 25 | ||
Övriga avsättningar | |||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Kortfristiga räntebärande skulder | 26 | ||
Leverantörsskulder | |||
Skulder till intresseföretag | |||
Övriga kortfristiga skulder | 28 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 29 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Summa | |||||||
| Balanserat | eget kapital | ||||||
| Övrigt | resultat | hänförligt till | Innehav utan | ||||
| Aktie- | till skjutet | inklusive | moderbolagets | bestäm mande | Summa | ||
| Koncernen (MSEK) | kapital | kapital | Reserver | Årets resultat | aktieägare | Inflytande | eget kapital |
Ingående eget kapital per 1 januari 2023 | |||||||
Årets resultat | |||||||
Årets övrigt totalresultat | |||||||
Årets totalresultat | |||||||
| Transaktioner med aktieägare: | |||||||
Utdelning | – | – | – | – | |||
Återbetalning av premier för teckningsoptioner | – | – | – | ||||
Apportemission | |||||||
Transaktionskostnader | – | – | – | ||||
Återköp egna aktier | – | – | – | ||||
Förändring ägarandel i dotterbolag | – | – | – | – | |||
Summa transaktioner med aktieägare | – | – | – | – | |||
Utgående eget kapital per 31 december 2023 | |||||||
Ingående eget kapital per 1 januari 2024 | |||||||
Årets resultat | |||||||
Årets omräkningsdifferenser | |||||||
Årets totalresultat | |||||||
| Transaktioner med aktieägare: | |||||||
Utdelning | – | – | – | – | |||
Inbetalning av premier för teckningsoptioner | |||||||
Apportemission | |||||||
Återköp egna aktier | – | – | – | ||||
Försäljning av egna aktier ¹ | |||||||
Optionsskuld, förvärv ² | – | – | – | ||||
Förändring ägarandel i dotterbolag | – | – | – | ||||
Summa transaktioner med aktieägare | – | – | – | ||||
Utgående eget kapital per 31 december 2024 |
Koncernen (MSEK) | Not | 2024 | 2023 |
| Den löpande verksamheten | |||
Rörelseresultat | |||
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 31 | ||
Erhållen ränta m.m | 10 | ||
Erlagd ränta | 11 | – | – |
Betald inkomstskatt | – | – | |
Ökning(–)/Minskning(+) av rörelsefordringar | |||
Ökning(+)/Minskning(–) av rörelseskulder | – | – | |
– | – | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | – | ||
| Investeringsverksamhet | |||
Förvärv av dotterföretag, nettolikvidtetspåverkan | 33 | – | |
Förvärv av materiella anläggningstillgångar | 16 | – | – |
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | 15 | – | – |
Utdelning från intresseföretag | |||
Lämnade aktieägartillskott till intresseföretag | – | – | |
Försäljning av intresseföretag | |||
Bildande av nya intresseföretag | - | ||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | – | – | |
Finansieringsverksamheten | 31 | ||
Återbetalning av premier för teckningsoptioner | – | – | |
Inbetalning av premier för teckningsoptioner | |||
Återköp egna aktier | – | – | |
| Förvärv av innehav utan | |||
bestämmande inflytande | – | – | |
Upptagna lån | |||
Transaktionskostnader lån | – | ||
Amortering av lån | – | – | |
Amortering av leasingskuld | – | – | |
Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare | – | – | |
| Utbetald utdelning till innehavare utan | |||
bestämmande inflytande | – | – | |
Depositioner | |||
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | – | ||
ÅRETS KASSAFLÖDE | – | ||
Likvida medel vid årets början | |||
Kursdifferens i likvida medel | |||
Likvida medel vid årets slut | 22 |
| Kursförändring i underliggande exponeringsvalutor +/– 5% | |
Effekt, MSEK | 2024 |
| Nettoomsättning | 3,1 |
Rörelseresultat | 0,3 |
| Nettotillgångar i utländska dotterbolag per valuta | |
Valuta, MSEK | 2024-12-31 |
PLN | 191,8 |
Räntekostnad, MSEK 2024 | 2023 | |
100 baspunkter högre/lägre | 2,0/–2,0 | 1,2/–1,2 |
| Valutaomräkning förvärvade enheter | |
Nettoomsättning, MSEK | 2024 |
Utfall omräknat till investeringskurs | 61,5 |
Valutaomräkning | 0,3 |
Utfall | 61,8 |
Rörelseresultat, MSEK | 2024 |
Utfall omräknat till investeringskurs | 6,6 |
Valutaomräkning | 0,0 |
Utfall | 6,6 |
| Summa | ||||||||
| 2024 | Belopp | odiskonterat | ||||||
| Koncernen, MSEK | balansräkning | belopp | 1–3 mån | 3 mån–1 år | 1–5 år | Mer än 5 år | ||
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 1) | 2) | 200,0 | 200,0 | — | — | 200,0 | — |
Uppskjuten betalning, förvärv 3) | 42,2 | 42,2 | 6,0 | 36,2 | — | — | ||
Leasingskulder | 105,6 | 109,9 | 8,6 | 25,9 | 75,3 | — | ||
Leverantörsskulder | 61,7 | 61,7 | 61,7 | — | — | — | ||
Övriga långfristiga skulder, säljoption | 8,8 | 18,6 | — | — | — | 18,6 | ||
Övriga kortfristiga skulder | 9,1 | 9,1 | 2,3 | 6,9 | — | — | ||
Summa | 427,4 | 441,5 | 78,6 | 69,0 | 275,3 | 18,6 | ||
1) Obligationslånet är i tabellen bruttoredovisad exklusive transaktionskostnader om 2,7 MSEK. | ||||||||
2) Redovisade värdet på obligationslånet bedöms i allt väsentligt motsvara det verkliga värdet, då räntan på upplåning är rörlig och marknadsmässig. | ||||||||
| 3) | B3 Consulting Poland, 10,7 MSEK (3,9 MPLN), | Webstep 25,5 MSEK och 6,0 för köp av minoritetsandelar i B3 Kodify och B3 Skilled. | ||||||
| Summa | ||||||
| 2023 | Belopp | odiskonterat | ||||
| Koncernen, MSEK | balansräkning | belopp | 1–3 mån | 3 mån–1 år | 1–5 år | Mer än 5 år |
Banklån | 66,0 | 66,0 | 8,2 | 24,5 | 33,3 | — |
Leasingskulder | 105,0 | 117,9 | 9,2 | 27,5 | 71,5 | 9,7 |
Leverantörsskulder | 42,2 | 42,2 | 42,2 | — | — | — |
Övriga kortfristiga skulder | 9,1 | 9,1 | 2,3 | 6,8 | — | — |
Summa | 222,3 | 235,2 | 61,9 | 58,8 | 104,8 | 9,7 |
| Digital Experience | Digital | Cloud & Techno- | ||||||||||
| & Solutions | Management | logy Platforms | B3 Poland 1) | Övrigt 2) | Totalt | |||||||
jan–dec | jan–dec | jan–dec | sept–dec | jan–dec | jan–dec | |||||||
Segmentsredovisning, MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Intäkter från externa kunder | 413,4 | 427,7 | 411,7 | 425,5 | 205,4 | 251,3 | 61,8 | — | 36,9 | 36,3 | 1 129,3 | 1 140,8 |
Intäkter från andra segment | –0,1 | 16,4 | 11,7 | 19,0 | 22,5 | 13,9 | — | — | –34,0 | 49,3 | — | — |
Summa intäkter | 413,3 | 444,1 | 423,4 | 444,5 | 227,9 | 265,2 | 61,8 | — | 2,9 | –13,0 | 1 129,3 | 1 140,8 |
Rörelseresultat | –14,5 | 10,7 | 24,6 | 33,3 | 10,3 | 24,1 | 7,6 | — | –1,6 | 18,0 | 26,3 | 86,1 |
Rörelsemarginal | –3,5% | 2,4% | 5,8% | 7,5% | 4,5% | 9,1% | 12,3% | — | n/a | n/a | 2,3% | 7,5% |
| Digital Experience | Digital | Cloud & Techno- | ||||||||||
| & Solutions | Management | logy Platforms | B3 Poland 1) | Övrigt 2) | Totalt | |||||||
| Intäkter uppdelade på | jan–dec | jan–dec | jan–dec | sept–dec | jan–dec | jan–dec | ||||||
| segment och bransch, MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Intäkter från externa kunder | 413,4 | 427,7 | 411,7 | 425,5 | 205,4 | 251,3 | 61,8 | — | 36,9 | 36,3 | 1 129,3 | 1 140,8 |
Intäkter från andra segment | –0,1 | 16,4 | 11,7 | 19,0 | 22,5 | 13,9 | — | — | –34,0 | 49,3 | — | — |
Summa intäkter | 413,3 | 444,1 | 423,4 | 444,5 | 227,9 | 265,2 | 61,8 | — | 2,9 | –13,0 | 1 129,3 | 1 140,8 |
| Bransch | ||||||||||||
Myndighet, kommun | 88,0 | 76,6 | 29,6 | 25,0 | 51,8 | 54,7 | — | — | 5,4 | –2,4 | 174,8 | 154,0 |
Bank, finans, försäkring | 26,5 | 39,0 | 111,1 | 123,0 | 53,4 | 67,6 | 11,2 | — | 2,3 | –3,2 | 204,5 | 229,4 |
Vård | 19,4 | 26,1 | 107,1 | 104,5 | 10,7 | 13,1 | 0,9 | — | –2,1 | –2,1 | 136,0 | 141,9 |
IT, media, underhållning | 61,2 | 61,4 | 3,8 | 6,7 | 16,6 | 25,9 | 21,6 | — | –12,3 | –0,9 | 90,9 | 93,3 |
Industri | 105,9 | 114,9 | 24,7 | 30,6 | 23,9 | 20,8 | 7,3 | — | 11,3 | 1,7 | 173,1 | 170,8 |
Transport/Logistik | 27,0 | 34,1 | 12,6 | 19,7 | 15,1 | 13,7 | 2,1 | — | 20,1 | –0,0 | 76,9 | 61,8 |
Telekom | 4,0 | 4,1 | 24,9 | 27,5 | 13,0 | 14,9 | — | — | –1,1 | –1,5 | 40,8 | 45,7 |
Handel | 45,8 | 45,9 | 19,1 | 19,6 | 10,6 | 11,7 | 11,4 | — | –11,6 | –0,8 | 75,3 | 76,3 |
Medlemsorganisationer, föreningar | 6,7 | 5,3 | 59,3 | 55,8 | 4,5 | 7,3 | 2,8 | — | –3,9 | –2,0 | 69,4 | 67,1 |
Övrigt | 28,8 | 36,7 | 31,2 | 32,1 | 28,3 | 35,5 | 4,5 | — | –5,2 | –1,8 | 87,6 | 100,5 |
Summa intäkter | 413,3 | 444,1 | 423,4 | 444,5 | 227,9 | 265,2 | 61,8 | — | 2,9 | –13,0 | 1 129,3 | 1 140,8 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| KPMG | ||||
– Revisionsuppdrag | 2,5 | 2,8 | 1,0 | 1,7 |
| – Revisionsverksamhet | ||||
utöver revisions- uppdrag | 1,0 | 0,3 | 1,0 | 0,3 |
Summa | 3,5 | 3,1 | 2,0 | 2,0 |
| Ernst & Young | ||||
| – Revisionsuppdrag | 0,2 | — | — | — |
| Summa | 0,2 | — | — | — |
| Intäkter | ||
Per geografiskt område, MSEK | 2024 | 2023 |
Sverige | 1 050,1 | 1 114,3 |
Polen | 42,1 | 0,8 |
Finland | 12,5 | 5,3 |
Norge | 8,0 | 10,6 |
Danmark | 9,9 | 5,3 |
Övrigt | 6,7 | 4,5 |
Summa | 1 129,3 | 1 140,8 |
2024 | 2023 | |||||
Nyttjanderätts tillgång, MSEK | Lokaler | Fordon | Summa | Lokaler | Fordon | Summa |
Ingående anskaffningsvärde | 69,2 | 63,5 | 132,7 | 44,3 | 54,0 | 98,3 |
Årets anskaffningar (inklusive förvärv) | 11,2 | 24,4 | 35,6 | 50,9 | 29,2 | 80,1 |
Utrangeringar | –1,3 | –25,1 | –26,4 | –17,6 | –19,6 | –37,2 |
Förlängningar och omvärderingar | 4,7 | 0,0 | 4,7 | –8,4 | –0,1 | –8,5 |
Utgående anskaffningsvärde | 83,8 | 62,8 | 146,6 | 69,2 | 63,5 | 132,7 |
Ingående ackumulerade avskrivningar | –11,8 | –12,3 | –24,1 | –19,5 | –12,4 | –31,9 |
Avskrivningar under året | –14,2 | –9,0 | –23,2 | –9,9 | –8,2 | –18,1 |
Utrangeringar | 1,3 | 10,0 | 11,3 | 17,6 | 8,3 | 25,9 |
Utgående ackumulerade avskrivning | –24,7 | –11,3 | –36,0 | –11,8 | –12,3 | –24,1 |
Nedskrivningar under året | –3,0 | — | –3,0 | — | — | — |
Utgående ackumulerade nedskrivning | –3,0 | — | –3,0 | — | — | — |
Omklassificering | 0,0 | –5,6 | –5,6 | 0,0 | –2,9 | –2,9 |
Valutakursdifferenser | 0,1 | 0,0 | 0,1 | — | — | — |
Utgående planenligt restvärde | 56,2 | 45,9 | 102,1 | 57,4 | 48,3 | 105,7 |
Leasingskulder | 2024 | 2023 |
Kortfristiga | 37,1 | 32,0 |
Långfristiga | 68,5 | 73,0 |
| Leasingskulder som ingår i rapporten över | ||
finansiell ställning | 105,6 | 105,0 |
MSEK | 2024 | 2023 |
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar lokaler | –14,2 | –9,9 |
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar fordon | –9,0 | –8,2 |
Nedskrivningar på nyttjanderättstillgångar lokaler | –3,0 | — |
Ränta på leasingskuld lokaler | –2,2 | –0,5 |
Ränta på leasingskuld fordon | –2,2 | –1,4 |
Kostnader för leasar av lågt värde, ej korttidsleasing av lågt värde | –2,4 | –1,6 |
Summa | –33,0 | –21,6 |
| Belopp redovisade i rapporten över kassaflöde | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Summa kassaflöden hänförliga till leasingavtal | –17,7 | –18,9 |
Summa | –17,7 | –18,9 |
2024 | 2023 | |||
| Medel- | Medel- | |||
| antal | Varav | antal | Varav | |
| anställda | män | anställda | män | |
| Moderbolaget: | ||||
Sverige | 27 | 11 | 35 | 14 |
Totalt i moderbolaget | 27 | 11 | 35 | 14 |
| Dotterbolag | ||||
Sverige | 727 | 519 | 745 | 546 |
Polen | 77 | 63 | — | — |
Totalt i dotterbolag | 804 | 582 | 745 | 546 |
Koncernen totalt | 831 | 593 | 780 | 560 |
2024 | 2023 | |||
| Löner och | Soc kostn | Löner och | Soc kostn | |
| ersätt- | (varav | ersätt- | (varav | |
| MSEK | ningar 1) | pens.) | ningar | pens.) |
Moderbolaget | 29,1 | 13,1 | 43,6 | 18,1 |
| (3,3) | (4,4) | |||
Dotterbolag | 504,7 | 232,7 | 513,0 | 238,9 |
| (55,5) | (58,0) | |||
Summa | 533,8 | 245,8 | 556,6 | 257,0 |
| (58,8) | (62,4) | |||
1) Inkluderar lön och fakturerat arvode från ledande befattningshavare. |
| Styrelse- | Fakturerat | Övrig | |||||
| År 2024 | arvode | Grundlön 1) | arvode | Pension | ersättning | Summa | |
Sverre Bjerkeli | VD och ledamot tom 26/4. | ||||||
Ordförande fr o m maj | 0,4 | 0,6 | 1,0 | ||||
Martin Stenström | VD fr o m 26/4 | 2,0 | 0,5 | 0,0 | 2,5 | ||
Daniel Juhlin | Ordförande tom maj. Ledamot fr o m | ||||||
juni | 0,4 | 0,4 | |||||
Kristin Lindmark | Ledamot | 0,3 | 0,3 | ||||
Marika Skärvik | Ledamot | 0,3 | 0,3 | ||||
Mikael Cato | Ledamot | 0,3 | 0,3 | ||||
Leif Frykman | Ledamot | 0,3 | 0,3 | ||||
Summa styrelse & VD | 2,0 | 2,0 | 0,6 | 0,5 | 0,0 | 5,1 | |
Andra ledande befattningshavare, 6 st | 7,1 | 0,8 | 1,3 | 0,1 | 9,3 | ||
Summa | 2,0 | 9,1 | 1,4 | 1,8 | 0,1 | 14,4 |
| Styrelse- | Fakturerat | Övrig | |||||
| År 2023 | arvode | Grundlön 1) | arvode | Pension | ersättning | Summa | |
Sverre Bjerkeli | Ordförande tom 20/6. VD fr o m 20/6 | 0,2 | 2,3 | 2,5 | |||
Daniel Juhlin | Ledamot 1/5–20/6. Ordförande fr o m | ||||||
20/6 | 0,4 | 0,4 | |||||
Anette Billing | VD t o m 20/6 | 1,3 | 0,4 | 1,7 | |||
Kristin Lindmark | Ledamot | 0,2 | 0,2 | ||||
Anna Söderblom | Ledamot t o m 17/5 | 0,1 | 0,1 | ||||
Marika Skärvik | Ledamot | 0,3 | 0,3 | ||||
Mikael Cato | Ledamot | 0,2 | 0,2 | ||||
Leif Frykman | Ledamot | 0,3 | 0,3 | ||||
Summa styrelse & VD | 1,7 | 1,3 | 2,3 | 0,4 | 5,7 | ||
Andra ledande befattningshavare, 8 st | 9,8 | 2,8 | 1,5 | 0,1 | 14,2 | ||
Summa | 1,7 | 11,1 | 5,1 | 1,9 | 0,1 | 19,9 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Upplysningar om löner | ||||
och andra ersättningar | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Styrelse och VD plus | ||||
ledande befattnings- havare | 14,3 | 17,9 | 12,5 | 16,6 |
Övriga anställda | 519,5 | 538,7 | 16,6 | 27,0 |
Summa | 533,8 | 556,6 | 29,1 | 43,6 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Könsfördelning i styrelse | ||||
och företagsledning | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Antal styrelseledamöter | 6 | 7 | 6 | 7 |
Varav kvinnor | 2 | 4 | 2 | 4 |
Antal övriga befattnings- havare | 6 | 8 | 5 | 7 |
Varav kvinnor | 2 | 3 | 2 | 3 |
Teckningsoptioner | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Antal optioner vid årets början | — | 104 058 |
Tillkomna | 330 000 | — |
Återlösta | –7 000 | –104 058 |
Antalet optioner vid årets slut | 323 000 | — |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Följande komponenter ingår | ||||
| i skattekostnaden: | ||||
Aktuell skatt | –11,1 | –20,3 | –2,2 | –0,8 |
Aktuell skatt hänförligt till tidigare år | — | 0,5 | — | — |
Summa aktuell skatt | –11,1 | –19,8 | –2,2 | –0,8 |
| Uppskjuten skatt avseende: | ||||
Pensionsavsättningar | –0,5 | — | –0,5 | –0,2 |
Temporära skillnader immateriella anläggningstillgångar | 0,3 | — | — | — |
Temporära skillnader leasing | 1,0 | — | — | — |
Underskottsavdrag | 0,9 | –0,1 | — | — |
Återföring uppskjuten skatt obeskattade reserver | 1,6 | — | — | — |
Summa uppskjuten skatt | 3,3 | –0,1 | –0,5 | –0,2 |
Redovisad skatt | –7,8 | –19,9 | –2,7 | –1,0 |
| Avstämning årets skattekostnad | ||||
Redovisat resultat före skatt | 93,0 | 88,3 | 13,5 | 44,9 |
Skatt enligt moderbolagets skattesats: 20,6% (20,6%) | –19,2 | –18,2 | –2,8 | –9,2 |
Effekt av andra skattesatser för utländska dotterbolag | 0,4 | — | — | — |
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader | –2,5 | –3,9 | –3,2 | –3,6 |
Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter | 17,8 | 1,8 | 3,3 | 11,8 |
Resultat från andelar i intresseföretag | –1,0 | 0,9 | — | — |
Ökning av underskottsavdrag utan motsvarande aktivering av uppskjuten skatt | –3,3 | –1,0 | — | — |
Skatt hänförlig till tidigare år | — | 0,5 | — | — |
Redovisad skatt, effektiv skatt 8,4% (22,5%) | –7,8 | –19,9 | –2,7 | –1,0 |
| Moderbolaget | ||
2024 | 2023 | |
Erhållen utdelning | 5,3 | 4,3 |
Realisationsresultat intern försäljning | –2,4 | — |
Anteciperad utdelning dotterbolag | 4,0 | 45,5 |
Nedskrivningar | –10,2 | –4,8 |
Summa | –3,3 | 45,0 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Ränteintäkter | 2,3 | 1,4 | 1,9 | 1,3 |
| Ränteintäkter | ||||
koncernföretag | — | — | 0,6 | 0,5 |
Utdelning | — | — | 7,4 | 7,4 |
Försäljning andelar i intresseföretag | — | — | 1,6 | — |
Summa | 2,3 | 1,4 | 11,5 | 9,2 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Räntekostnader | –13,3 | –2,0 | –12,2 | –1,8 |
Räntekostnader leasing | –4,4 | –1,9 | — | — |
Summa | –17,7 | –3,9 | –12,2 | –1,8 |
2024 | 2023 | |
Genomsnittligt antal aktier | 8 704 610 | 8 500 880 |
Aktieägarnas andel av årets resultat, MSEK | 83,3 | 60,5 |
Resultat per aktie före utspädning, kr | 9,56 | 7,12 |
Resultat per aktie efter utspädning, kr | 9,56 | 7,12 |
Koncern | Moderbolaget | |||
| 2024- | 2023- | 2024- | 2023- | |
| Goodwill | 12-31 | 12-31 | 12-31 | 12-31 |
Ingående anskaffnings- värden | 211,7 | 211,7 | — | — |
Rörelseförvärv | 174,1 | — | — | — |
Valutakursdifferenser | 2,3 | — | — | — |
Utgående bokfört värde | 388,1 | 211,7 | — | — |
| Kundrelationer | ||||
Ingående anskaffnings- värden | — | — | — | — |
Rörelseförvärv | 21,8 | — | — | — |
Utgående anskaffnings- värden | 21,8 | — | — | — |
Ingående avskrivningar | — | — | — | |
Årets avskrivningar | –1,4 | — | — | — |
| Utgående ackumulerade | ||||
avskrivningar | –1,4 | — | — | — |
Valutakursdifferenser | 0,2 | — | — | — |
Utgående bokfört värde | 20,6 | — | — | — |
| Varumärke | ||||
Ingående anskaffnings- värden | — | — | — | — |
Rörelseförvärv | 6,5 | — | — | — |
Utgående anskaffnings- värden | 6,5 | — | — | — |
Valutakursdifferenser | 0,1 | — | — | — |
Utgående bokfört värde | 6,6 | — | — | — |
| Övriga immateriella | ||||
| tillgångar | ||||
Ingående bokfört värde | 9,2 | 8,9 | 9,2 | 8,9 |
Inköp | 0,4 | 0,3 | 0,4 | 0,3 |
Utgående anskaffnings- värden | 9,6 | 9,2 | 9,6 | 9,2 |
Ingående avskrivningar | –6,9 | –5,1 | –6,9 | –5,1 |
Årets avskrivningar | –1,4 | –1,8 | –1,4 | –1,8 |
| Utgående ackumulerade | ||||
avskrivningar | –8,3 | –6,9 | –8,3 | –6,9 |
Utgående bokfört värde | 1,3 | 2,3 | 1,3 | 2,3 |
| Summa immateriella | ||||
anläggningstillgångar | 416,6 | 214,0 | 1,3 | 2,3 |
| 2024- | 2023- | |
| Goodwill per kassagenererande enhet | 12-31 | 12-31 |
Affärsområde Digital Management | 76,2 | 76,2 |
| Affärsområde Digital Cloud & Technology | ||
Platforms | 35,1 | 35,1 |
Affärsområde Digital Experience & Solutions | 132,4 | 100,4 |
Affärsområde B3 Poland | 144,4 | — |
Summa | 388,1 | 211,7 |
Koncern | Moderbolaget | |||
| 2024- | 2023- | 2024- | 2023- | |
| Övriga inventarier | 12-31 | 12-31 | 12-31 | 12-31 |
| Ingående anskaffnings värde | ||||
övriga inventarier | 22,1 | 17,1 | 7,6 | 4,3 |
Inköp övriga inventarier | 4,5 | 4,6 | 4,0 | 3,3 |
Rörelseförvärv | 1,5 | 0,4 | — | — |
| Utrangeringar övriga | ||||
inventarier | –0,5 | — | — | — |
| Utgående ackumulerade | ||||
| anskaffningsvärden övriga | ||||
inventarier | 27,6 | 22,1 | 11,6 | 7,6 |
| Ingående avskrivningar | ||||
övriga inventarier | –16,0 | –14,6 | –4,2 | –3,9 |
| Utrangeringar övriga | ||||
inventarier | 0,2 | — | — | — |
Avskrivningar via förvärv | –0,5 | –0,1 | — | — |
| Årets avskrivningar | ||||
inventarier | –2,3 | –1,3 | –1,4 | –0,3 |
| Utgående ackumulerade | ||||
| avskrivningar övriga | ||||
inventarier | –18,6 | –16,0 | –5,6 | –4,2 |
Valutakursdifferenser | 0,0 | — | — | — |
| Utgående bokfört värde | ||||
övriga inventarier | 9,0 | 6,1 | 6,0 | 3,4 |
| Moderbolaget | ||
| 2024- | 2023- | |
| 12-31 | 12-31 | |
Ingående anskaffningsvärden | 361,4 | 328,5 |
Omklassificering från intresseföretag vid förvärv | 2,2 | — |
Kapitaltillskott | 10,2 | 4,8 |
Nystartade koncernföretag | 0,1 | — |
Återbetalt kapitaltillskott | — | –3,9 |
Förvärv under året | 170,4 | 36,8 |
Internförsäljning av koncernföretag | –7,7 | — |
Årets nedskrivningar | –10,2 | –4,8 |
Utgående anskaffningsvärde | 526,4 | 361,4 |
| Bokfört värde | ||||||
| Röst | Kapital | Antal | ||||
| Verksamhetsort | andel % | andel % | andelar | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| Direktägda bolag | ||||||
B3 Visab Consulting AB, 556221-7918 | Stockholm | 100% | 100% | 130 893 | 22,4 | 22,4 |
B3 Financial Consulting AB, 559044-9590 | Stockholm | 100% | 100% | 500 | 8,9 | 8,9 |
B3 Innovation AB, 556815-6557 | Stockholm | 100% | 100% | 1 110 | 4,6 | 4,6 |
B3 Vibe AB, 556773-4008 | Sundsvall | 100% | 100% | 1 000 | 13,3 | 13,3 |
B3 Healthcare Consulting AB, 556815-6565 | Stockholm | 100% | 100% | 1 000 | 1,7 | 1,7 |
B3 Commit AB, 556847-3283 | Örebro | 100% | 100% | 500 | 2,3 | 2,3 |
B3 CodeRight AB, 556938-7458 | Stockholm | 100% | 100% | 50 000 | 39,9 | 39,9 |
B3 Summit AB, 556937-0850 | Stockholm | 100% | 100% | 50 000 | 5,1 | 5,1 |
B3 Business Transformation AB, 556638-7063 | Stockholm | 100% | 100% | 400 000 | 74,5 | 74,5 |
B3IT PV AB, 559067-6978 | Stockholm | 100% | 100% | 500 | 0,1 | 0,1 |
B3 DBAce AB, 559082-2598 | Stockholm | 100% | 100% | 50 000 | 0,1 | 0,1 |
B3 Init AB, 556492-1640 | Stockholm | 100% | 100% | 1 008 000 | 32,2 | 32,2 |
B3 Elevate Group AB (f.d. B3 Dynamics AB), 559092-1531 | Stockholm | — | — | — | — | 7,6 |
Rebel and Bird AB, 556872-3851 | Stockholm | 83% | 83% | 766 | 31,5 | 25,4 |
B3 Upphandling AB, 556593-5698 | Stockholm | 100% | 100% | 37 500 | 12,9 | 12,9 |
B3 Networks AB, 559136-7577 | Stockholm | 100% | 100% | 450 | 10,8 | 0,0 |
B3 Digital Worklife AB, 559119-4153 | Stockholm | 100% | 100% | 30 000 | 32,5 | 32,5 |
B3 Complete AB, 556597-2212 | Gävle | 100% | 100% | 1 130 | 1,5 | 1,5 |
B3 Skilled AB, 556864-0360 | Malmö | 95% | 95% | 58 700 | 62,4 | 58,1 |
B3 Reach Consulting AB, 556953-3721 | Jönköping | 100% | 100% | 325 | 5,7 | 5,6 |
B3 Cloud Services AB, 559125-6440 | Stockholm | 100% | 100% | 50 000 | 8,6 | 8,6 |
B3 Indes AB, 559232-9386 | Stockholm | 100% | 100% | 300 | 19,6 | 0,5 |
B3 Kodify AB, 559232-9360 | Stockholm | 100% | 100% | 30 001 | 2,4 | 0,7 |
B3 Mobile AB, 559292-0119 | Stockholm | 76% | 76% | 380 | 0,5 | 0,5 |
B3 HealthTech AB, 559299-5384 | Stockholm | 70% | 70% | 35 000 | 1,0 | 1,0 |
B3 Nuway Stockholm Holding AB, 559289-0379 | Stockholm | 100% | 100% | 50 000 | 0,1 | 0,1 |
B3 Grit AB, 559386-1288 | Stockholm | 100% | 100% | 50 000 | 0,9 | 1,3 |
B3 Link AB (f.d. Webstep AB), 556728-4848 | Stockholm | 100% | 100% | 1 000 | 51,2 | — |
B3 Core AB, 559444-3920 | Stockholm | 57,5% | 57,5% | 28 750 | 1,0 | — |
B3 Beyond AB, 559463-7752 | Malmö | 100% | 100% | 50 000 | 0,1 | — |
B3 Engage AB, 559463-7711 | Stockholm | 100% | 100% | 50 000 | 0,1 | — |
B3 Consulting Poland Sp. z o.o., PL5252739405 | Warsawa | 90% | 90% | 450 | 78,6 | — |
Summa | 526,4 | 361,4 |
| 2024 | Rebel and | B3 Consulting | B3 Reach- | ||||||||
| MSEK | Bird AB | B3 Skilled AB | Poland 1) | Consulting AB 2) | B3 Networks AB 2) | B3 Indes AB 2) | B3 Kodify AB 3) | B3 Core AB 4) | B3 Mobile AB | B3 HealthTech AB | Total |
Innehav utan bestämmande inflytande, andel i % | 16,7% | 5% | 10% | 0% | 0% | 0% | 0% | 42,5% | 24% | 30% | |
Anläggningstillgångar | 21,3 | 55,6 | 169,8 | — | — | — | — | 4,2 | — | — | 250,8 |
Omsättningstillgångar | 7,8 | 21,4 | 41,6 | — | — | — | — | 5,6 | 3,9 | 13,6 | 93,9 |
Långfristiga skulder | — | — | 4,5 | — | — | — | — | — | — | — | 4,5 |
Kortfristiga skulder | 11,2 | 14,5 | 15,1 | — | — | — | — | 10,7 | 2,0 | 8,2 | 61,7 |
Nettotillgångar (koncernvärde) | 17,8 | 62,4 | 191,8 | — | — | — | — | –0,9 | 1,9 | 5,5 | 278,5 |
| Redovisat värde på innehav utan | |||||||||||
bestämmande inflytande | 4,9 | 3,1 | 19,6 | — | — | — | — | 0,0 | 0,5 | 1,6 | 29,7 |
Nettoomsättning | 60,7 | 59,3 | 62,1 | 43,8 | 44,5 | 47,3 | 20,4 | 53,8 | 13,3 | 59,7 | 473,4 |
Årets resultat | 2,3 | –2,2 | 5,2 | –1,2 | 5,7 | 2,8 | –4,8 | –0,8 | 1,3 | 2,4 | 10,7 |
| Årets resultat hänförligt till innehav utan | |||||||||||
bestämmande inflytande | 0,4 | –0,1 | 0,5 | 0,0 | 0,4 | 0,5 | –0,7 | 0,0 | 0,3 | 0,7 | 1,9 |
Övrigt totalresultat | — | — | 2,8 | — | — | — | — | — | — | — | 2,8 |
Summa totalresultat | 2,3 | –2,2 | 8,0 | –1,2 | 5,7 | 2,8 | –4,8 | –0,8 | 1,3 | 2,4 | 13,5 |
| Årets totalresultat hänförligt till innehav utan | |||||||||||
bestämmande inflytande | 0,4 | –0,2 | 0,8 | 0,0 | 0,4 | 0,5 | –0,7 | 0,0 | 0,3 | 0,7 | 2,2 |
1) Ägarandel 90% fr o m 2024-08-19. Årets resultat hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande redovisas fr o m denna period då B3 erhöll bestämmande inflytande. | |||||||||||
2) Ägarandel 100% fr o m 2024-05-10. Årets resultat hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande avser perioden t o m 2023-05-09. | |||||||||||
3) Ägarandel 100% fr o m 2024-12-10. Årets resultat hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande avser perioden t o m 2024-12-09. | |||||||||||
4) Ägarandel 57,5% fr o m 2024-04-19. Årets resultat hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande redovisas fr o m denna period då B3 erhöll bestämmande inflytande. |
Koncern | Moderbolaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Ingående anskaffningsvärden | 18,0 | 16,5 | 3,6 | 6,6 |
Bildande av nya intresseföretag | 0,1 | 1,4 | 0,1 | 1,4 |
Kapitaltillskott | 5,3 | 4,4 | 5,3 | 4,4 |
Omklassificering vid förvärv till dotterföretag 1) | –14,4 | –1,3 | –2,2 | –1,2 |
Resultatandel 2) | 4,3 | 8,3 | — | — |
Nedskrivning | — | –3,6 | — | –7,2 |
Utdelning | –7,4 | –7,4 | — | — |
Återbetalning av aktieägartillskott | — | –0,4 | — | –0,4 |
Försäljning | –1,2 | — | 0,0 | — |
Övrigt | –0,3 | — | — | — |
Utgående redovisade värden | 4,4 | 18,0 | 6,8 | 3,6 |
1) Avslut av redovisning enligt kapitalandelsmetoden för B3 Consulting Poland och B3 Core som har övergått att redovisas som dotterföretag. | ||||
2) Resultatandelen inkluderar B3 Consulting Poland, B3 Core och Aliant enbart fram till tidpunkten för tilläggsförvärv/försäljning av respektive bolag |
Intresseföretag | Verksamhetsort | Röst andel % | Kapital andel % | Antal andelar | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
B3 Consulting Poland Zoo, PL5252739405 | Warszawa | — | — | — | — | 14,5 | — | 1,6 |
Aliant AB, 559278-2212 | Göteborg | — | — | — | — | 1,2 | — | 0,0 |
B3 IT Sourcing Partners AB, 559313-8166 | Stockholm | 39 | 39 | 19 501 | 0,5 | 0,4 | 0,6 | 0,6 |
B3 Management Sourcing AB, 559320-7003 | Stockholm | 50 | 50 | 25 000 | 0,6 | 0,9 | 0,0 | 0,0 |
Bidmo Sourcing Partners AB, 559448-5012 | Stockholm | 20 | 20 | 10 000 | 0,2 | 0,0 | 0,2 | 0,0 |
B3 Secure AB, 559444-3896 | Stockholm | 50 | 50 | 25 000 | 1,7 | 0,5 | 3,4 | 0,9 |
B3 Core AB, 559444-3920 | Stockholm | — | — | — | — | 0,5 | — | 0,5 |
B3 Connect AB, 559464-8114 | Stockholm | 50 | 50 | 25 000 | 1,3 | — | 2,6 | — |
B3 Next AB, 559502-0677 | Stockholm | 50 | 50 | 25 000 | 0,1 | — | 0,0 | — |
Summa | 4,4 | 18,0 | 6,8 | 3,6 |
| B3 Consulting | B3 IT-sourcing | B3 Management | Bidmo Sourcing | ||||||
| MSEK | Poland 1) | Aliant AB 2) | partners AB | Sourcing AB 3) | B3 Secure AB | Partners AB | B3 Next AB | B3 Connect AB | B3 Core AB 4) |
Ägarandel B3 Consulting Group AB | 50% | 30% | 39% | 50% | 50% | 20% | 50% | 50% | 50% |
Resultat 2024 | 12,7 | 0,0 | 0,2 | 0,5 | –2,5 | 0,0 | 0,0 | –2,6 | –0,4 |
| Resultatandel B3 Consulting | |||||||||
Group AB | 6,4 | 0,0 | 0,1 | 0,2 | –1,3 | 0,0 | 0,0 | –1,3 | –0,2 |
Eget kapital | 26,4 | 4,0 | 1,1 | 1,3 | 0,1 | 0,8 | 0,1 | 0,1 | 0,2 |
B3 Consulting Group ABs andel | 13,2 | 1,2 | 0,4 | 0,6 | 0,0 | 0,2 | 0,0 | 0,0 | 0,1 |
1) Ägarandel 90% fr o m 2024-08-19. Resultatandel B3 Consulting Group AB avser perioden t o m 2024-08-18. Erhållna utdelningar under perioden uppgår till 6,9 MSEK. | |||||||||
2) Ägar- och resultatandel fram t o m 2024-02-15 då Aliant AB såldes externt. | |||||||||
3) Erhållen utdelning under perioden uppgår till 0,5 MSEK. | |||||||||
4) Ägarandel 57,5% fr o m 2024-04-19. Resultatandel B3 Consulting Group AB avser perioden t o m 2024-04-18 |
Koncern | Moderbolaget | |||
| 2024- | 2023- | 2024- | 2023- | |
| 12-31 | 12-31 | 12-31 | 12-31 | |
Förutbetalda hyror | 5,1 | 0,8 | 3,1 | 2,9 |
Upplupna projekt intäkter | 24,8 | 29,2 | 4,5 | 6,3 |
Övriga poster | 1,0 | 5,6 | 3,5 | 3,1 |
Summa | 30,9 | 35,6 | 11,1 | 12,3 |
Koncern | Moderbolaget | |||
| 2024- | 2023- | 2024- | 2023- | |
| 12-31 | 12-31 | 12-31 | 12-31 | |
Kassa och bank | 77,7 | 48,9 | 59,8 | 47,8 |
Summa | 77,7 | 48,9 | 59,8 | 47,8 |
Koncern | Moderbolaget | |||
| 2024- | 2023- | 2024- | 2023- | |
| 12-31 | 12-31 | 12-31 | 12-31 | |
Ingående anskaffningsvärde | 2,9 | 3,6 | 2,1 | 2,8 |
Återbetalda depositioner | –2,1 | –0,7 | –2,1 | –0,7 |
Rörelseförvärv | 0,7 | — | — | — |
Valutakursdifferenser | 0,0 | — | — | — |
Utgående anskaffnings- värde | 1,5 | 2,9 | — | 2,1 |
Koncern | Moderbolaget | |||
| 2024- | 2023- | 2024- | 2023- | |
| 12-31 | 12-31 | 12-31 | 12-31 | |
Kundfordringar brutto | 209,3 | 184,5 | 32,7 | 45,4 |
| Årets reservering osäkra | ||||
kundfordringar | –0,4 | –1,1 | — | — |
Kundfordringar netto | 208,9 | 183,4 | 32,7 | 45,4 |
Koncern | Moderbolaget | |||
| Reservering för osäkra | 2024- | 2023- | 2024- | 2023- |
| fordringar – avstämning | 12-31 | 12-31 | 12-31 | 12-31 |
Reserv vid årets början | 1,1 | 0,5 | — | — |
Upplösning reserv | –1,1 | — | — | — |
Rörelseförvärv | 0,2 | — | — | — |
Årets reserv | 0,2 | 0,6 | — | — |
Vid årets slut | 0,4 | 1,1 | — | — |
Koncern | Moderbolaget | |||
| Åldersanalys av | 2024- | 2023- | 2024- | 2023- |
| kundfordringar | 12-31 | 12-31 | 12-31 | 12-31 |
Ej förfallna kundfordringar | 172,7 | 158,5 | 27,6 | 38,8 |
| Förfallna kundfordringar | ||||
0–30 dagar | 27,1 | 24,8 | 3,5 | 9,4 |
| Förfallna kundfordringar | ||||
30–120 dagar | 8,6 | –1,4 | 1,6 | –1,2 |
| Förfallna kundfordringar | ||||
> 120 dagar | 0,9 | 2,6 | 0,0 | –1,6 |
Varav reserverat | –0,4 | –1,1 | — | — |
Summa | 208,9 | 183,4 | 32,7 | 45,4 |
| Ökning av | Totalt | Ökning av | Totalt | |||
Tidpunkt | Transaktion | antalet aktier | antal aktier | aktiekapitalet, kr | aktiekapital, kr | Kvotvärde, kr |
2001-01-31 | Bolaget bildas | 1 000 | 1 000 | 100 000 | 100 000 | 100 |
2003-10-21 | Nyemission | 50 | 1 050 | 5 000 | 105 000 | 100 |
2008-05-13 | Split 100:1 | 103 950 | 105 000 | — | 105 000 | 1 |
2016-01-01 | Split 50:1 | 525 000 | 5 250 000 | — | 525 000 | 0,1 |
2016-05-04 | Emissioner | 1 044 876 | 6 294 876 | 104 487 | 629 487 | 0,1 |
2016-06-13 | Emissioner | 1 000 000 | 7 294 876 | 100 000 | 729 487 | 0,1 |
2017-05-23 | Emissioner | 27 000 | 7 321 876 | 2 700 | 732 187 | 0,1 |
2017-08-01 | Emissioner | 100 000 | 7 421 876 | 10 000 | 742 187 | 0,1 |
2019-05-17 | Emissioner | 9 999 | 7 521 875 | 999 | 752 186 | 0,1 |
2020-06-03 | Emissioner | 688 000 | 8 209 875 | 68 800 | 820 988 | 0,1 |
2020-11-16 | Emissioner | 200 509 | 8 410 384 | 20 051 | 841 037 | 0,1 |
2021-05-21 | Emissioner | 168 390 | 8 578 774 | 16 839 | 857 877 | 0,1 |
2022-12-19 | Emissioner | 184 324 | 8 763 098 | 18 432 | 876 310 | 0,1 |
2023-05-10 | Emissioner | 106 696 | 8 869 794 | 10 670 | 886 980 | 0,1 |
2024-08-19 | Emissioner | 241 854 | 9 111 648 | 24 185 | 911 165 | 0,1 |
| Antal | ||
| Årets förändring innehav av egna aktier | aktier | MSEK |
Ingående innehav 31 december 2023 | 504 330 | 38,6 |
Återköp av egna aktier | 67 264 | 6,6 |
| Överlåtelse av egna aktier – förvärv av andelar | ||
B3 Indes | –263 506 | –18,8 |
B3 Networks | –58 883 | –4,2 |
B3 Consulting Poland | –249 205 | –22,2 |
Utgående innehav 31 december 2024 | 0 | 0,0 |
Koncern | Moderbolaget | |||
| 2024- | 2023- | 2024- | 2023- | |
| Skattefordringar redovisas med (+) och skatteskulder med (–) i tabellerna nedan | 12-31 | 12-31 | 12-31 | 12-31 |
| Uppskjutna skattefordringar | ||||
Underskottsavdrag | 3,2 | 2,4 | — | — |
Pensionsavsättningar | 1,0 | 1,6 | 1,0 | 1,6 |
Leasingskulder | 21,8 | 22,3 | — | — |
Övrigt | 0,4 | — | — | — |
Summa | 26,4 | 26,3 | 1,0 | 1,6 |
| Uppskjutna skatte skulder | ||||
Nyttjanderättstillgångar | –20,2 | –21,8 | — | — |
Immateriella anläggningstillgångar | –5,3 | — | — | — |
Summa | –25,5 | –21,8 | — | — |
Uppskjuten skatt (netto) | 0,9 | 4,5 | 1,0 | 1,6 |
Underskottsavdrag | 3,2 | 2,4 | — | — |
Pensionsavsättningar | 1,0 | 1,6 | 1,0 | 1,6 |
Leasingskulder (netto) | 1,6 | 0,5 | — | — |
Övrigt | 0,4 | — | — | — |
Uppskjuten skattefordran | 6,2 | 4,5 | 1,0 | 1,6 |
Immateriella anläggningstillgångar | –5,3 | — | — | — |
Uppskjuten skatteskuld | –5,3 | — | — | — |
| Förfallostruktur för redovisade uppskjutna skatte fordringar och skatteskulder | ||||
Inom ett år | 0,2 | 0,4 | 0,5 | 0,2 |
Om mer än ett år | 0,7 | 4,1 | 0,5 | 1,4 |
Summa | 0,9 | 4,5 | 1,0 | 1,6 |
| Bruttoförändring av uppskjutna skatte fordringar/skatteskulder | ||||
Vid årets början | 4,5 | 2,8 | 1,6 | 1,8 |
Redovisning i resultat räkning | 3,3 | –0,1 | –0,6 | –0,2 |
Via rörelseförvärv | –7,0 | 1,8 | — | — |
Valutakursdifferenser | 0,1 | — | — | — |
Summa | 0,9 | 4,5 | 1,0 | 1,6 |
| Belopp i SEK | |
Balanseras i ny räkning | 259 094 312 |
Summa | 259 094 312 |
Koncern | Moderbolaget | |||
| 2024- | 2023- | 2024- | 2023- | |
| 12-31 | 12-31 | 12-31 | 12-31 | |
| Långfristiga | ||||
Leasingskuld | 68,6 | 73,0 | — | — |
Skulder till kredit institut | 197,3 | 33,3 | 197,3 | 33,3 |
Summa | 265,9 | 106,3 | 197,3 | 33,3 |
| Kortfristiga | ||||
Leasingskuld | 37,1 | 32,0 | — | — |
Skulder till kredit institut | — | 32,7 | — | 32,7 |
Summa | 37,1 | 64,7 | — | 32,7 |
Totalt | 303,0 | 171,0 | 197,3 | 66,0 |
Koncern | Moderbolaget | |||
| Förändring i koncernens | 2024- | 2023- | 2024- | 2023- |
| räntebärande skulder | 12-31 | 12-31 | 12-31 | 12-31 |
Ingånde balans ränte- bärande skulder | 171,0 | 100,0 | 66,0 | 32,0 |
| Kassaflödespåverkande | ||||
Upptagna lån | 197,3 | 50,0 | 197,3 | 50,0 |
Amortering leasingskulder | –17,7 | –18,7 | — | — |
Amortering lån | –66,0 | –16,0 | –66,0 | –16,0 |
| Ej kassaflödespåverkande | ||||
Nya eller lösta leasingskulder | 35,6 | 76,3 | — | — |
Övriga förändringar | –17,3 | –20,6 | — | — |
Valutakursdifferenser | 0,1 | — | — | — |
Summa | 303,0 | 171,0 | 197,3 | 66,0 |
Koncern | Moderbolaget | |||
| 2024- | 2023- | 2024- | 2023- | |
| 12-31 | 12-31 | 12-31 | 12-31 | |
| Kortfristiga | ||||
Personalrelaterade skulder | 96,0 | 105,0 | 2,3 | 4,1 |
Mervärdesskatt | 23,9 | 43,8 | 3,2 | 2,7 |
Förskott från kunder | 5,5 | 6,6 | 1,7 | 2,9 |
Andra skulder | 2,2 | 2,1 | 0,2 | 0,2 |
Uppskjuten betalning, förvärv | 42,2 | — | 42,2 | — |
Summa | 169,8 | 157,5 | 49,6 | 9,9 |
Koncern | Moderbolaget | |||
| 2024- | 2023- | 2024- | 2023- | |
| 12-31 | 12-31 | 12-31 | 12-31 | |
| Upplupna semesterlöner | ||||
inklusive sociala avgifter | 27,5 | 31,8 | 1,3 | 2,3 |
Personalrelaterade poster | 9,9 | 9,8 | 0,2 | 3,3 |
Upplupna personalskatter | 26,0 | 29,1 | 3,6 | 3,9 |
Övriga upplupna kostnader | 7,4 | 7,1 | 3,3 | 2,6 |
Summa | 70,8 | 77,8 | 8,4 | 12,1 |
Koncern | Moderbolaget | |||
| 2024- | 2023- | 2024- | 2023- | |
| Ställda säkerheter | 12-31 | 12-31 | 12-31 | 12-31 |
| Hyresgaranti – spärrade | ||||
medel | 1,2 | 2,9 | — | 2,1 |
Företagsinteckningar | 7,0 | — | — | — |
Summa | 8,2 | 2,9 | — | 2,1 |
Koncern | Moderbolaget | |||
| Ställda säkerheter för | 2024- | 2023- | 2024- | 2023- |
| egna skulder | 12-31 | 12-31 | 12-31 | 12-31 |
| Pantsatta aktier | ||||
i dotterbolag | 532,6 | — | 472,0 | — |
Företagsinteckningar | 7,5 | — | 3,0 | — |
Summa | 540,1 | — | 475,0 | — |
Koncern | Moderbolaget | |||
| Justering för poster som ej | 2024- | 2023- | 2024- | 2023- |
| ingår i kassaflödet | 12-31 | 12-31 | 12-31 | 12-31 |
Avskrivningar och nedskriv- ningar | 31,2 | 21,2 | 2,7 | 2,1 |
| Realisationsresultat intern | ||||
försäljning av koncernföretag | — | — | 2,4 | — |
| Realisationsresultat | ||||
anläggningstillgångar | 0,3 | 0,4 | — | — |
| Nedskrivning lämnade | ||||
aktieägartillskott | — | — | 10,2 | 4,8 |
Övrigt | –1,7 | 1,2 | 0,7 | — |
Summa | 29,8 | 22,8 | 16,0 | 6,9 |
Kassaflöden | Ej kassaflödespåverkande förändringar | ||||||||
| Ingående | Uppskjuten | Options- | Leasingskulder | Omräknings- | Nya, avslutade och omvärde- | Utgående | |||
| Koncernen | balans | Inbetalningar | Utbetalningar | betalning förvärv | skuld | i förvärvade bolag | differenser | rade leasingsavtal netto | balans |
Obligationslån | — | 197,3 | — | — | — | — | — | — | 197,3 |
Banklån kortfristig | 32,7 | — | –32,7 | — | — | — | — | — | — |
Banklån långfristig | 33,3 | — | –33,3 | — | — | — | — | — | — |
Leasingskulder | 105,0 | — | –17,7 | — | — | 16,6 | 0,1 | 1,6 | 105,6 |
Övriga kortfristiga skulder (ej räntebärande) | — | — | — | 42,2 | — | — | — | — | 42,2 |
Övriga långfristiga skulder (ej räntebärande) | — | — | — | — | 8,8 | — | — | — | 8,8 |
| Summa skulder härrörande från | |||||||||
finanseringsverksamheten | 171,0 | 197,3 | –83,7 | 42,2 | 8,8 | 16,6 | 0,1 | 1,6 | 353,9 |
| Ej kassaflödes - | |||||
| Kassaflöden | påverkande förändringar | ||||
| Ingående | Uppskjuten | ||||
| Moderbolaget | balans | Inbetalningar | Utbetalningar | betalning förvärv | Utgående balans |
Obligationslån | — | 197,3 | — | — | 197,3 |
Banklån kortfristig | 32,7 | — | –32,7 | — | — |
Banklån långfristig | 33,3 | — | –33,3 | — | — |
Övriga kortfristiga skulder (ej räntebärande) | — | — | — | 42,2 | 42,2 |
| Summa skulder härrörande från | |||||
finanseringsverksamheten | 66,0 | 197,3 | –66,0 | 42,2 | 239,5 |
| Finansiella tillgångar | Finansiella skulder | Finansiella skulder | ||
| KONCERNEN | till upplupet | till upplupet | till verkligt värde via | Redovisat |
| 2024-12-31 | anskaffningsvärde | anskaffningsvärde | resultaträkningen | värde |
| Finansiella tillgångar | ||||
– Kundfordringar | 208,9 | — | — | 208,9 |
| – Fordringar hos | ||||
intresseföretag | 5,4 | — | — | 5,4 |
| – Övriga kortfristiga | ||||
fordringar | 2,1 | — | — | 2,1 |
– Likvida medel | 77,7 | — | — | 77,7 |
| Summa finansiella | ||||
tillgångar | 294,1 | — | — | 294,1 |
| Finansiella skulder | ||||
| – Långfristiga skulder till | ||||
kreditinstitut 1) | — | 197,3 | — | 197,3 |
| – Övriga långfristiga | ||||
skulder | — | 8,8 | — | 8,8 |
- Finansiell leasingskuld | — | 105,6 | — | 105,6 |
| – Leverantörsskulder | ||||
och skulder till intresse- företag | — | 64,6 | — | 64,6 |
| – Uppskjuten betalning | ||||
förvärv | — | 42,2 | — | 42,2 |
| – Övriga kortfristiga | ||||
skulder | — | 7,7 | — | 7,7 |
| Summa finansiella | ||||
skulder | — | 426,2 | — | 426,2 |
1) Långfristiga skulder till kreditinstitut avser ett obligationslån om 200 MSEK, som redovisas netto efter transaktionskostna- der om 2,7 MSEK i balansräkningen. Dessa transaktionskostnader periodiseras över obligationens löptid enligt effektiv- räntemetoden och påverkar koncernens räntekostnader |
| Finansiella tillgångar | Finansiella skulder | Finansiella skulder | ||
| KONCERNEN | till upplupet | till upplupet | till verkligt värde via | Redovisat |
| 2023-12-31 | anskaffningsvärde | anskaffningsvärde | resultaträkningen | värde |
| Finansiella tillgångar | ||||
– Kundfordringar | 183,4 | — | — | 183,4 |
| – Fordringar hos | ||||
intresseföretag | 2,2 | — | — | 2,2 |
| – Övriga kortfristiga | ||||
fordringar | — | — | — | — |
– Likvida medel | 48,9 | — | — | 48,9 |
| Summa finansiella | ||||
tillgångar | 234,5 | — | — | 234,5 |
| Finansiella skulder | ||||
| – Skulder till | ||||
kreditinstitut | — | 66,0 | — | 66,0 |
- Finansiell leasingskuld | — | 105,0 | — | 105,0 |
| – Leverantörsskulder | ||||
och skulder till intresse- företag | — | 42,6 | — | 42,6 |
| – Övriga kortfristiga | ||||
skulder | — | 8,7 | — | 8,7 |
| Summa finansiella | ||||
skulder | — | 222,3 | — | 222,3 |
| MSEK | B3 Consulting | |
| Förvärvade tillgångar: | Poland | Webstep |
Immateriella anläggningstillgångar | 24,5 | 3,8 |
Nyttjanderättstillgångar | 5,3 | 11,3 |
Kundfordringar | 26,2 | 23,2 |
Övriga anläggningstillgångar | 1,5 | 0,4 |
Övriga omsättningstillgångar | 14,0 | 18,6 |
Summa tillgångar | 71,4 | 57,2 |
| Övertagna skulder: | ||
Räntebärande skulder | — | — |
Leasingskulder | 5,3 | 11,3 |
Uppskjuten skatteskuld | 4,7 | 2,4 |
Leverantörsskulder | 11,6 | 6,5 |
Övriga kortfristiga rörelseskulder | 8,4 | 18,1 |
Summa skulder | 30,0 | 38,2 |
| Netto av identifierade tillgångar | ||
och skulder | 41,4 | 18,9 |
| Förvärvsvärde | ||
Verkligt värde på tidigare ägarandel | 91,7 | — |
Köpeskilling förvärv av andelar | 73,4 | 51,0 |
Innehav utan bestämmande inflytande | 18,3 | — |
Summa förvärvsvärde | 183,5 | 51,0 |
Goodwill | 142,0 | 32,0 |
| Innehav utan bestämmande | ||
inflytande | 18,3 | — |
Betald köpeskilling kontantdel | 29,7 | 51,0 |
Avgår: Kassa i förvärvad verksamhet | 13,6 | 12,2 |
Avgår: Uppskjuten betalning 1) | 10,8 | 25,5 |
Påverkan på likvida medel | 5,3 | 13,3 |
| MSEK | |
Förvärvade tillgångar: | Habberstad AS |
Immateriella anläggningstillgångar | 9,6 |
Nyttjanderättstillgångar | 0,4 |
Kundfordringar | 18,5 |
Övriga anläggningstillgångar | 0,2 |
Övriga omsättningstillgångar | 3,0 |
Summa tillgångar | 31,7 |
| Övertagna skulder: | |
Leasingskulder | 0,4 |
Uppskjuten skatteskuld | 2,1 |
Leverantörsskulder | 2,1 |
Övriga kortfristiga rörelseskulder | 17,7 |
Summa skulder | 22,2 |
Netto av identifierade tillgångar och skulder | 9,5 |
Köpeskilling | 15,6 |
Innehav utan bestämmande inflytande | 15,1 |
Summa förvärvsvärde | 30,7 |
Goodwill | 21,2 |
Innehav utan bestämmande inflytande | 15,1 |
Betald köpeskilling (kontant) | 15,6 |
Avgår: Kassa i förvärvad verksamhet | 0,7 |
Avgår: Uppskjuten betalning | — |
Påverkan på likvida medel | 14,9 |
| Försäljning till | Inköp från | Fordringar på | Skulder till | |||||
| närstående | närstående | närstående | närstående | |||||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Nikita AB | 19,1 | 17,8 | — | — | 3,2 | 4,5 | — | — |
Hvaler Invest AS | — | — | 1,0 | 2,3 | — | — | — | 2,3 |
Råda Exordio | — | — | 0,8 | 3,1 | — | — | — | 0,3 |
Summa | 19,1 | 17,8 | 1,8 | 5,4 | 3,2 | 4,5 | — | 2,6 |
| Försäljning till | Inköp från | Fordringar på | Skulder till | |||||
| närstående | närstående | närstående | närstående | |||||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
B3 Secure AB | 0,2 | 0,1 | 3,2 | — | 1,8 | 0,3 | 1,5 | 0,3 |
B3 IT-Sourcing Partners AB | 0,3 | 1,4 | — | — | — | 0,2 | — | — |
B3 Management Sourcing AB | 4,5 | 8,0 | — | — | 0,8 | 1,9 | — | 0,2 |
B3 Core (t.o.m april 2024) | 0,6 | — | 0,1 | — | — | — | — | — |
Bidmo Sourcing Partners AB | 3,2 | — | — | — | 2,0 | — | — | — |
B3 Connect AB | — | — | 0,6 | — | 0,4 | — | 0,6 | — |
B3 Consulting Poland (t.o.m. september 2024) | 1,4 | 0,7 | 2,3 | 7,8 | — | — | — | 0,1 |
Summa | 10,2 | 10,2 | 6,2 | 7,8 | 5,0 | 2,4 | 2,1 | 0,6 |
| Försäljning till | Inköp från | Fordringar på | Skulder till | |||||
| närstående | närstående | närstående | närstående | |||||
Moderbolaget | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Dotterföretag | 138,3 | 132,1 | 245,4 | 279,7 | 64,0 | 87,5 | 182,2 | 251,0 |
Intresseföretag | 2,3 | 0,8 | — | — | 1,9 | — | 1,3 | 0,4 |
Bolag med koppling till nyckelpersoner i ledande ställning | — | — | 1,8 | 5,4 | — | — | — | 2,6 |
Summa | 140,6 | 132,9 | 247,2 | 285,1 | 65,9 | 87,5 | 183,5 | 254,0 |