549300DY2G2PN6NAI6882023-01-012023-12-31549300DY2G2PN6NAI6882022-01-012022-12-31549300DY2G2PN6NAI6882023-12-31549300DY2G2PN6NAI6882022-12-31549300DY2G2PN6NAI6882021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300DY2G2PN6NAI6882021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300DY2G2PN6NAI6882021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300DY2G2PN6NAI6882021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300DY2G2PN6NAI6882021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares549300DY2G2PN6NAI6882021-12-31549300DY2G2PN6NAI6882022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300DY2G2PN6NAI6882022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300DY2G2PN6NAI6882022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300DY2G2PN6NAI6882022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300DY2G2PN6NAI6882022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300DY2G2PN6NAI6882022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300DY2G2PN6NAI6882022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300DY2G2PN6NAI6882022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300DY2G2PN6NAI6882022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300DY2G2PN6NAI6882023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300DY2G2PN6NAI6882023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300DY2G2PN6NAI6882023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember549300DY2G2PN6NAI6882023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300DY2G2PN6NAI6882023-01-012023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300DY2G2PN6NAI6882023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300DY2G2PN6NAI6882023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300DY2G2PN6NAI6882023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300DY2G2PN6NAI6882023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300DY2G2PN6NAI6882023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
Skapar möjligheter
tillsammans
ÅRSREDOVISNING 2023
B3 Consulting Group är ett expansivt
konsultbolag inom IT och Management.
Med djup teknisk expertis och passion
för innovation hjälper B3 företag och
organisationer att skapa morgondagens
möjligheter genom digital transformation
och verksamhetsutveckling.
 Här möter du medarbetare som har
erfarenhet inom allt från analys och strategi
till förändringsledning, utveckling av nya
lösningar och digitala kundupplevelser.
Det är så B3 skapar möjligheter tillsammans.
Möjligheter inom
innovation och
effektivisering
Sid 5
VD-ORDET: ”DET NÄST BÄSTA ÅRET
I B3S HISTORIA
Sid 9
VI GASAR INOM MARKNADSFÖRING
Sid 11
B3 TAR POSITION INOM AI
Sid 15
MAGNIFICENT 7
Sid 18
KULTUREN BYGGER ETT STARKT B3
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
B3s historia
Koncern- och årsredovisningen inkluderas
på sidorna 21–70 i detta dokument.
Året i korthet
Omsättningen uppgick till 1 140,8 (1 148,1) MSEK, vilket motsvarar
en minskning om 0,6 procent
Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 86,1 (137,7) MSEK med en
rörelsemarginal om 7,5 (12,0) procent
EBITDA uppgick till 107,3 (158,3) MSEK med EBITDA- marginal
9,4 (13,8) procent
Resultat efter skatt uppgick till 68,4 (114,7) MSEK
Resultat per aktie före utspädning uppgick till 7,12 (11,83) SEK.
Resultat per aktie efter utspädning uppgick till 7,12 (11,79) SEK
Antal medarbetare vid årets slut var 809 (786)
Styrelsen föreslår en utdelning om 3,50 (8,00) SEK/aktie för
verksamhetsåret 2023
MSEK 2023 2022 2021
Nettoomsättning 1 140,8 1 148,1 921,9
Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) 107,3 158,3 90,9
Rörelsemarginal före avskrivningar (EBITDA), % 9,4% 13,8% 9,9%
Rörelseresultat (EBIT) 86,1 137,7 70,6
Rörelsemarginal (EBIT), % 7,5% 12,0% 7,7%
Soliditet, % 28,5% 36,6% 34,8%
Genomsnittligt antal medarbetare 799 741 643
Balansomslutning 632,6 623,0 559,7
Avkastning på eget kapital, % 33,5% 54,3% 27,6%
Vinst/aktie hänförligt till moderbolagets ägare, SEK 7,12 11,79 5,30
7,12
RESULTAT PER AKTIE
52
ENPS (EMPLOYEE NET
PROMOTER SCORE)
809
MEDARBETARE VID
ÅRETS UTGÅNG
9,4%
EBITDA-MARGINAL
Innehåll
Strategi och verksamhet
Året i korthet ........................................................ 3
VD har ordet .........................................................5
Affärsidé med mera ...........................................6
Finansiella mål och
kostnadsbesparingsprogram ..........................7
Strategi för fortsatt tillväxt................................8
Nu gasar vi inom marknadsföring ..................9
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 3
Strategi och verksamhet
Nya affärer och samarbeten
} B3 tecknade nytt ramavtal med Verisure och förstärkte befintligt
samarbete. Ramavtalet på tre år innefattar konsulttnster inom
systemutveckling, projektledning, Business Intelligence och
Cloud.
} B3 förngde och utökade teamleveranser på ett flertal kunder
inom offentlig sektor och e-hälsa i linje med nya affärsstrategin.
} B3 tecknade nytt ramavtal med Nordic Leisure Travel Group AB
(NLTG) med varumärkena Ving, Spies och Treborg.
} B3 tilldelades som en av sju leverantörer Kammarkollegiets ram-
avtal Programvaror och Tjänster, Systemutveckling. Myndigheter,
högskolor samt Regioner och Kommuner har möjlighet att
använda ramavtalet. Kammarkollegiet uppskattar omsättningen
på ramavtalet till totalt 2,6 miljarder SEK, under löptiden om 48
månader.
} B3 inledde nytt partnerskap med Women In Tech och deltog
i Nordens största teknikkonferens för kvinnor, som Co Creating
partner.
} B3 förstärkte samarbetet med AWS, Amazon Web Services, och
intog fmsta position inom AWS partnertverk.
Utmärkelser
} B3 utsågs till Årets IT-konsultbolag när Developers Day arrangera-
des i september. Priset hyllar ett bolag som under flera års tid
bevisat att man är attraktiv och värdeskapande hos sål med-
arbetare och kunder som samarbetspartners.
} B3 utsågs återigen till ett av Sveriges Karrrretag och hyllades för
arbetet med att bygga en stark kultur och plattform för utveckling.
Nya bolag och enheter
} B3 startade nytt bolag inom cybersäkerhet, B3 Secure, och
förstärkte erbjudandet inom säkerhetsområdet.
Annat
} B3 Consulting Group firade 20-årsjubileum respektive 5-års-
jubileum för verksamheten i Polen.
} Martin Stenström utgs till ny VD och koncernchef för B3 Consulting
Group AB. Martin Stenstm har lång erfarenhet av att leda och
utveckla B3 i sin roll som nuvarande afrsomdeschef.
Han tilltder sin nya roll i april 2024. Tidigare VD Anette Billing
Ett urval av händelser under 2023
lämnade rollen på egen beran i juni 2023 och ersattes av
styrelsens ordrande Sverre Bjerkeli som tf VD. Daniel Juhlin
utsågs som ordförande i B3 Consulting Group.
} Johanna Eriksson lämnade på egen begäran rollen som CFO
r B3. André Karlsson utsågs till ny CFO.
} Fredrik Dolus, tillträdde som ny affärsomdeschef för B3s
affärsområde Digital Management och även som medlem
i koncernledningen. Anders Nilsson rekryterades som ny affärs-
områdeschef för Digital Experiences & Solutions och medlem
i koncernledningen.
} Styrelsen beslutade i oktober 2023 om nya finansiella mål fram till
utgången av 2025 samt att anta en ny kapitalallokeringspolicy.
} Styrelsen beslutade i oktober 2023, i enlighet med årsstämmans
bemyndigande, att initiera återköp av egna aktier om totalt
25 MSEK under fjärde kvartalet.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Året i korthet ........................................................ 3
VD har ordet .........................................................5
Affärsidé med mera ...........................................6
Finansiella mål och
kostnadsbesparingsprogram ..........................7
Strategi för fortsatt tillväxt................................8
Nu gasar vi inom marknadsföring ..................9
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 4
Strategi och verksamhet
Det näst bästa året i B3s historia
VD-ORD
2023 blev det näst bästa året i B3 Consulting Groups historia. Omsättningen uppgick till 1 141 MSEK (0,6%), EBITDA uppgick
till 107,3 (158,3) MSEK, vilket gav en EBITDA-marginal på 9,4%. Vinst per aktie uppgick till 7,12. Här berättar Sverre Bjerkeli,
tillförordnad vd och koncernchef, om året som gått och varför han har stor tilltro till att framgången fortsätter, även om
marknaden ännu inte riktigt tar fart.
– Vi har en stark position på marknaden, till stor del tack vare att
B3 inte är ett bolag utan många entreprenörsdrivna specialistbolag
i olika branscher och nischer. Sam tidigt samarbetar vi över bolags-
gränserna mot gemensamma mål. Det gör att vi kan vara agila och
erbjuda våra kunder både bredd och spets.
Nya mål och kapitalallokeringspolicy
B3s uppdaterade finansiella mål för perioden fram till 2025 är att EBIT-
nin ska vara 10% över tid (9,1% de sista 3 åren). Vidare siktar vi på en
omttning på 1,5 miljarder kronor 2025 (inklusive Polen). Över tid ska
vår skuldsättningsgrad vara maximalt 2,0x rullande 12-månaders
EBITDA. Utdelningen ska normalt uppgå till 50% av bolagets resultat
efter skatt. Vi kan annda återköpsprogrammet för att täcka earn out-
eller optionsprogram om det bedöms att vi kan köpa aktier med >30%
rabatt mot en DCF-värdering av bolagets prognosticerade kassaflöden.
Mindre förvärv kan komma att bli aktuellt och bedöms ekonomiskt från
fall till fall. Läs mer om vår kapital allokeringspolicy på sidan 7.
Vi vässar vårt erbjudande inom AI
Året har gett oss flera nya uppdrag, vi fortsätter att srka positio-
nerna inom bank, finans och förkring och även inom e-hälsa. Vi har
vunnit flera nya ramavtal under året och deltar i Kammarkollegiets
nationella avtal. AI är högt på agendan i näringslivet och vi vässar vårt
erbjudande för att kunna inta en position som ett av de ledande kon-
sultbolagen inom AI. Vi använder AI i vårt dagliga arbete för att öka
r egen effektivitet och samtidigt hjälpa våra kunder att göra mot-
svarande resa att både öka produktivitet och skapa nya kundvärden.
Kostnadsbesparingsprogram
Under 2023 infördes ett nytt kostnadsbesparingsprogram (Hedge-
hog) som planerar att sänka koncerngemensamma kostnader med
41 MSEK fram till 2025. Målsättningen med detta besparingsprogram
är att begränsa kostnaderna för koncernens centrala funktioner till
gst 5 procent av den totala årsomsättningen. Helårseffekter av pro-
grammet förväntas nås från Q3 2024 och ge en marginalförbättring
2025 med cirka 4% jämfört med 2023.
Utmärkelser och ny VD
B3 utnämndes under hösten 2023 till Årets IT-konsultbolag under
utvecklareventet Developers Day och kom till finalen bland Årets
Karriärföretag. Att vi som arbetsplats uppmärksammas och vinner
priser gör oss stolta och än mer motiverade att fortsätta arbetet för
att leva vår vision; att vara Sveriges bästa konsultbolag för våra
medarbetare, uppdragsgivare och ägare. När vi nu går in i 2024 är
jag mycket glad över rekryteringen av B3s nya
VD Martin Stenström som tilltder den 25 april.
Med gedigen erfarenhet från både branschen
och B3, senast som afrs område schef, är han
en uppskattad kollega som tillsammans med alla
våra kompetenta med arbetare kommer att leda
B3 frat med höga ambitioner.
Jag vill tacka alla medarbetare, kunder och
samarbetspartners för 2023, som trots det tuffare
marknadsklimatet blev det näst bästa året i B3s
20-åriga historia. Jag ser med tillförsikt fram emot
allt som framtiden har att ge och vi ska alltid
komma starkare ur en tuffare marknad.
Stockholm, april 2024
Sverre Bjerkeli
TF VD och koncernchef
Vi har en stark position på
marknaden, till stor del tack
vare att B3 inte är ett bolag
utan många entreprenörs-
drivna specialistbolag i olika
branscher och nischer
Sverre Bjerkeli
TF VD och koncernchef
Innehåll
Strategi och verksamhet
Året i korthet ........................................................ 3
VD har ordet .........................................................5
Affärsidé med mera ...........................................6
Finansiella mål och
kostnadsbesparingsprogram ..........................7
Strategi för fortsatt tillväxt................................8
Nu gasar vi inom marknadsföring ..................9
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
B3s historia
Innehåll
Ladda ner utskriftsvänlig pdf 
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 5
Strategi och verksamhet
Affärsidé
Att erbjuda kvalificerade konsulttjänster
inom IT och Management till Sveriges
mest kvalificerade och krävande kunder.
B3 hjälper till att förbättra strategi, processer,
teknik och organisation på ett sätt som ger
snabba och tydliga resultat för både verksam-
het och IT. B3 skapar en miljö som uppmuntrar
entreprenörskap och där konsulter ständigt får
möjlighet att utvecklas.
Vision
Att vara Sveriges bästa konsultbolag,
för våra medarbetare, uppdragsgivare
och ägare.
För medarbetarna innebär det intressanta upp-
drag, stora utvecklingsmöjligheter och en bra
företagskultur. För kunderna innebär det att B3
löser problem, levererar resultat och ger värde
för pengarna. För ägarna innebär det god till-
xt, stabil lönsamhet och låg finansiell risk.
Mission
Vi hjälper företag och organisationer att
skapa morgondagens möjlig heter med
digital transformation.
För B3 betyder det att bidra till större fram-
gångar hos kunderna, men också till effektivare
resursanvändning och bättre arbets miljöer –
ett steg på väg mot ett i alla bemärkelser mera
hållbart samhälle.
Kärnvärden
Vår erfarenhet, våra olikheter, och
vår gemensamma energi ärgrunden
för vår utveckling och den nytta vi
skapar för vårakunder:
Energi
Med entusiasm, engagemang och
driv skapar B3tillsammans med
med arbetarna en kultur av för nyelse,
uppmuntran och välbefinnande.
Erfarenhet
Kompetens och kontinuerligt lärande
är viktigt för att skapa förtroende och
trygghet hos kunder och bland kandi-
dater.
Olikheter
Att olika bakgrund, utbildning och
intressen skapar bättre resultat iett
team är belagt. Men det blir också
roligare på jobbet.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Året i korthet ........................................................ 3
VD har ordet .........................................................5
Affärsidé med mera ...........................................6
Finansiella mål och
kostnadsbesparingsprogram ..........................7
Strategi för fortsatt tillväxt................................8
Nu gasar vi inom marknadsföring ..................9
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 6
Strategi och verksamhet
Finansiellal och
kostnadsbesparingsprogram
B3-koncernen kommer att utvecklas i takt med ökad leveransförmåga till följd
av rekrytering, startups och företagsförvärv, baserat på kundernas efterfgan
och egen verksamhetsutveckling.
Finansiella mål
De finansiella målen för perioden 2023–2025 justerades av styrelsen
under hösten 2023 mot bakgrund av att marknadsutsikterna för-
svagats mer än vad som kunnat förutses. De justerade målen är
enligt nedan med tidigare mål inom parentes.
Styrelsen har kommunicerat följande finansiella mål:
} Uppnå 1,5 (1,7) miljarder SEK i årsomsättning vid utgången av 2025.
} Över tid redovisa 10 (12) procent i rörelsemarginal (EBIT).
} Skuldsättningen ska normalt understiga 2,0 (1,5) gånger EBITDA.
} Bolagets mål är att årligen dela ut upp till 50 procent (2/3) av bola-
gets resultat efter skatt hänrligt till aktieägarna i B3 Consulting
Group AB. Dock med beaktande av koncernens behov av kapital
för att hantera förändringar i rörelsekapital samt för investeringar,
främst förvärv.
} I tillägg kan bolaget, via bolagsstämmans bemyndigande, distribuera
rde till aktieägarna via återköp av egna aktier. Syftet är att ge
styrelsen ökat handlingsutrymme i arbetet med bolagets kapital-
struktur samt möjlighet att hantera tilläggsköpeskillingar och
optionsprogram.
Kostnadsbesparingsprogram
Till följd av rådande marknadsläge har koncernen infört HedgeHog,
ett kostnadsbesparingsprogram med syfte att ge årlig kostnadsbe-
sparing om ca 41 MSEK fram till 2025. Målet är att kostnader för kon-
cernövergripande funktioner inte ska överstiga 5 procent av årets
omsättning. För att nå målet har besparingsåtgärder vidtagits i form
av resursoptimering och reducerat antal medarbetare i funktioner
som sälj, people & culture och ekonomi. Samtidigt görs konsolidering
av rollerna inom koncernledningen och satsning inom marknads-
förings- och startupfunktioner.
Figuren illustrerar förväntat utfall baserat på ingen tillväxt 2024, omsättning
på 1,5 MDSEK 2025 och full konsolidering av B3 Consulting Poland 2025.
Kapitalallokeringspolicy
En övergripande kapitalallokeringspolicy har antagits enligt följande modell.
Gränsen för skuldsättning
i förhållande till EBITDA
höjs från 1,5 till 2,0 x
EBITDA eftersom margina-
lerna framöver förväntas
bli bättre än de senaste
5 åren.
Skuldsättning i förhål-
lande till EBITDA 2023: 0
• Kreditrating
(CreditSafe): 86
Fortsatt fokus på lönsam
tillväxt
Stegvis skala upp
verksamheten
Inget kapitalbehov
Hitta fler start-ups
Rätt personer är viktigare
än verksamhetsområde
Hantera on-boarding och
earn-out risker
Överväga aktieåterköp
om rabatten är >33% av
bedömt värde. Enbart
använda till earn-out
eller optioner
Mindre förvärv som
passar in strategiskt
Köp till lägre multiplar än
B3. Kontant betalning är
en möjlig väg
Större förvärv som passar
vår modell är inte ute-
slutna men baseras på
egna kapitalvärderingar
Minskas till normalt 50%
av resultat efter skatt för
att öppna upp för mer
tillväxt genom start-ups
eller förvärv
UtdelningInvestering i tillväxt, aktieåterköp till förmån för Earn-outsSkuldsättning
Organiskt Start-ups Förvärv
HQ-kostnad, %
2025
Prognos
2024
Prognos
2023
Utfall
2023
Budget
2022
Utfall
2021
Utfall
2020
Utfall
95
11,0%
10,1%
9,0%
10,9%
9,6%
7,4%
5,5%
99 103 123 110 85 82
Innehåll
Strategi och verksamhet
Året i korthet ........................................................ 3
VD har ordet .........................................................5
Affärsidé med mera ...........................................6
Finansiella mål och
kostnadsbesparingsprogram ..........................7
Strategi för fortsatt tillväxt................................8
Nu gasar vi inom marknadsföring ..................9
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 7
Strategi och verksamhet
Strategi för fortsatt tillväxt
En ständig utveckling av verksamheten är livsnerven för ett entreprenöriellt bolag som B3. Under 2022 vidareutvecklades B3s
strategi för att skapa ännu större konkurrensfördelar och ge entreprenörer förutsättningar att växa. Under 2023 har strategin
uppdaterats och anpassats till rådande marknadsförutsättningar för att stärka B3s position framåt.
Två strategifundament har lagt
grunden till B3
Attraktivt att starta och utveckla bolag
B3 ska ta en ännu tydligare position som växthus för entreprenörer.
Det ska vara attraktivt att starta och utveckla nya specialistbolag
inom koncernen. Att dels tydliggöra erbjudandet till entreprenören
som vill bli en del av B3, dels säkerställa att onboardingen av dessa
bolag blir gynnsam, är viktiga delar för att kunna realisera potentialen.
Att trivas och utvecklas som medarbetare
B3 har under många år arbetat aktivt för att bygga en stark företags-
kultur och en position som attraktiv arbetsgivare, en position som
kontinuerligt behöver försvaras och utvecklas. En stark kultur med
hög medarbetarnöjdhet genomsyrar alla specialistbolag och säker-
ställer den grundläggande kompetensförsörjningen och kontinuiteten
i leveransen mot kund.
Komponenter som säkerställer
konkurrenskraft
Viktiga för utvalda kunder
B3 stvar efter att komma närmare kunderna för att bättre förstå
deras utmaningar. Därmed ökar chansen till proaktivitet och att
leverera ökat värde samt i förlängningen stå för en större del av
l everansen.
Specialisering ger konkurrensfördelar
Att fokusera och utveckla kompetens ger flera tydliga fördelar. Det
kan handla om specifika roller, branschfokus och teknikplattformar,
eller en kombination. Återkommande uppdrag inom ett område bygger
trovärdighet samt möjligheter till utveckling och återanvändning av
strukturkapital. Därigenom kan B3 bli en viktig digital partner hos
kunden, vilket i många fall möjliggör ett högre timpris.
Större enheter ger motståndskraftiga bolag
B3 består idag av 25 dotterbolag där entreprenörskapet och samhörig-
heten ligger till grund för bolagets utveckling. Genom att bolagen
uppnår en storlek om cirka 50 medarbetare kan den personliga kulturen
bevaras samtidigt som bolaget blir mer motståndskraftigt. B3 strävar
efter större enheter genom organisk tillväxt eller sammanslagning av
bolag där det passar och ger skalfördelar.
Ledande position inom AI
B3 stvar efter att kunna inta en position som ett av de ledande
konsultbolagen inom AI. Kompetensen inom koncernen samlas och
stort fokus läggs på att stärka kunskaperna för att säkerställa att B3
använder AI på alla sätt där det är möjligt och hjälper kunderna att
utforska alla möjligheter som finns. Minst 100 000 timmar kommer
att investeras i att utbilda alla medarbetare.
Gasa och bromsa samtidigt
I ett svagare marknadsläge blir det allt viktigare att navigera till områ-
den där efterfrågan finns och satsa där potentialen bedöms vara god.
B3 har under 2023 sett över kostnaderna noggrant och anpassat
organisationen genom operationell effektivitet.
Tre tillväxtstrategier som skapar värde
Organisk tillväxt
Genom att fördjupa kundrelationerna och ökad förmåga att ta srre
åtaganden i form av skddarsydda tjänster med högre effektivitet,
bidrar B3 till större nytta för kund, får hög återköpsfrekvens, successivt
gre säljeffektivitet och därmed högre lönsamhet.
Start-ups
Genom att attrahera entreprenörer med förutsättningar att starta
nya B3-bolag, skapas möjligheter att växa antingen inom nya specialist-
områden eller på nya geografiska marknader. B3 har under de
senaste åren höjt ambitionerna om start ups och strävar efter att ta
ombord cirka 34 start-ups per år.
Förvärv
rvärv av verksamheter med potential att srka bolagets kapacitet,
kompetens eller tjänsteutbud utvärderas kontinuerligt. Primärt inom
områden som adderar ett tydligt mervärde eller spetskompetens. En
av förutsättningarna är att det finns en vilja och ambition hos det till-
tänkta förvärvsobjektet att vidareutvecklas inom B3.
Total tillväxt
Den totala tillväxten är inriktad på att uppnå en omsättning om
1,5 miljarder under 2025, vilket inkluderar en konsolidering av B3
Consulting Poland. För att uppnå detta mål förntas endast en
liten del komma från förvärv.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Året i korthet ........................................................ 3
VD har ordet .........................................................5
Affärsidé med mera ...........................................6
Finansiella mål och
kostnadsbesparingsprogram ..........................7
Strategi för fortsatt tillväxt................................8
Nu gasar vi inom marknadsföring ..................9
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 8
Strategi och verksamhet
Nu gasar vi inom marknadsföring”
Nu tas nästa steg för att stärka B3s marknadsföring. De digitala
kanalerna utvecklas för att stötta affären och bättre lyfta fram all
kunskap som finns inom B3. Den grafiska profilen får en ny touch
samtidigt som employer branding fortsatt hålls starkt, bland annat
i form av zebraränder och en rosa elefant.
– Ett starkt varumärke bygger vi inifrån och på B3 kombinerar
vi det seriösa med att ha kul, säger Katarina Lundqvist, Head of
Communications & IR.
Marknadsteamet har stärkts under året med specialise-
rade kompetenser som maximerar nyttan och har
fokus på att lyfta fram allt som händer på B3. Samtidigt
läggs grunden för ett mer datadrivet arbetstt för att
stötta affären.
– Vi är här i huvudsak för de 25 entreprenörsdrivna
dotterbolagen där merparten av affärerna sker. Det
finns en stor potential att jobba med datadriven mark-
nadsföring och riktade kampanjer där vi kan stärka
entreprenörskapet och bidra till att skapa nya afrer,
men också lyfta fram all kunskap som finns inom B3,
säger Katarina.
Stärka varumärket än mer
Att vårda sitt varumärke har alltid varit viktigt för B3.
Det handlar om att både externt och internt tydliggöra
vad B3 är och därmed kan erbjuda.
– Vårt varumärke är starkt och nu satsar vi ännu mer
på digital marknadsföring och att konkretisera vårt
erbjudande. Genom att utveckla våra digitala kanaler,
bland annat genom en ny webbplats, vill vi bli mer
tydliga och synliga, och därmed öka möjligheterna att
skapa affärer via webben.
B3 ser samtidigt över kundresan med målet att det
ska vara lätt att förstå vad bolaget kan erbjuda och lätt
att ta kontakt.
– Vi vill ta en ännu starkare position på marknaden
och även underlätta för kunderna att få hjälp. B3 ska
uppfattas som ett attraktivt val inom de områden
där vi är verksamma.
B3 sticker ut
Den starka kulturen inom B3 är en framgångsfaktor.
Som konsultbolag har employer branding en central
plats för att stärka B3 som attraktiv arbetsgivare. Att
kommunicera allt B3 gör bygger den interna stoltheten.
B3 har tagit det hela ett steg längre och låter sersa
budskap flankeras av zebraränder och en rosa elefant.
– Det började som ett mönster på ett träningsplagg
till en av våra aktiviteter inom Team B3, nu är zebra-
nderna en del av B3. På konferensen Women in Tech
rra året och även andra mässor vi deltagit i har våra
zebrarandiga kavajer väckt stor uppmärksamhet.
Vid olika arrangemang har B3 också synts med en
stor uppblåsbar rosa elefant.
– Precis som med zebraränderna vill vi med elefanten
sticka ut, det är också något som bygger både kulturen
och vårt varumärke. Det visar vår gemenskap och hur
roligt vi har. Vi är inte som alla andra, vi vågar vara per-
sonliga. B3 är ett seriöst konsultbolag, och vi har
kul samtidigt.
Vårt varumärke är starkt
och nu satsar vi ännu mer
på digital marknadsföring
och att konkretisera vårt
erbjudande
Katarina Lundqvist
Head of Communications & IR
Innehåll
Strategi och verksamhet
Året i korthet ........................................................ 3
VD har ordet .........................................................5
Affärsidé med mera ...........................................6
Finansiella mål och
kostnadsbesparingsprogram ..........................7
Strategi för fortsatt tillväxt................................8
Nu gasar vi inom marknadsföring ..................9
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 9
Strategi och verksamhet
Drivkrafter och lösningar
Digital transformation av företag, organisationer och myndigheter kräver kompetens inom
IT och Management. B3 anpassar erbjudandet till denna växande marknad genom rätt
kompetens inom många områden – en kombination av spets och bredd.
De starkaste drivkrafterna på B3s marknad är digitalisering, effektivi-
sering, säkerhet och hållbarhet. Kompetens inom IT är en grundr-
utsättning för att möta dessa. Lika viktigt är djup kunskap om kunden,
såväl som om affärsprocesser och verksamhetsutveckling.
Med hjälp av allt från analys och strategi till förändringsledning
och nya tekniker som ger nya möjligheter, omvandlar B3 företag till
att bli mer flexibla, effektiva och därmed än mer konkurrenskraftiga.
Datadrivet och digitala möjligheter
För att framtidssäkra verksamheter och skapa en snabbrörlig infra-
struktur hjälper B3 många organisationer med överflyttning till
molnet, vilket ger effektivare samarbetsytor, enhetligt arbetssätt,
ökad säkerhet och lägre serverkostnader.
På samma sätt är fördelarna många med att bli datadriven. B3
hjälper verksamheter att utvinna värdet ur data samt anpassa
processer och organisation r att kunna få st utxling på de
nya insikter tekniken möjliggör. Tillgång till information kan göra
kommunikation och kanaler mer relevanta. Moderna system och
plattformar ger möjlighet för effektivare verksamhetsprocesser
på insidan.
Att kartlägga konsumentens, patientens eller medborgarens
kundresa gör att affärsbeslut kan grundas på relevanta behov och
styra när tjänster ska utformas eller förbättras. Strategi, design,
utveckling och lansering – B3 skapar den mest konkurrenskraftiga
digitala användarupplevelsen.
Ny teknik effektiviserar
De senaste åren har vikten av ett flexibelt arbetssätt blivit att mer
påtagligt. B3 moderniserar och förvaltar verksamheters arbets-
platser för att skapa flexibilitet obundet till ett fysiskt kontor. Erfarna
konsulter navigerar kunder rätt och implementerar effektiva
verktyg med access för rätt användare i organisationen.
Automatisering sker inom fler och fler omden för att kunna
frigöra tid och leverera bättre service till kunder, medarbetare
och medborgare.
Säkerhet och hållbarhet
Den allt större utmaningen i att skydda sin organisation mot säker-
hetshot ter B3 genom att identifiera rätt säkerhetsnivå r att
öka dataskyddet. På så sätt säkerställs att sårbarheten och risken
för allvarliga incidenter minskar.
retags och omvärldens krav på ökad hållbarhet driver på digita-
lisering. B3 hjälper verksamheter att utnyttja digitaliseringens möjlig-
heter och på så sätt bidra till bättre resursutnyttjande.
B3 bistår i varje steg av digitaliseringsprocessen
STRATEGI OCH
VERKSAMHETSUTVECKLING
ANALYS OCH
KRAVUTVECKLING REALISERING IMPLEMENTERING DRIFT OCH UNDERHÅLL INFÖRANDE
Affärsutvecklare
Affärsanalytiker
• Förändringsledare
Kravledare och krav ställare
Informationsanalytiker
• Arkitekter
Program- och projekt ledare
UX-specialister
• Inköpsstrateger
Testledare och testare
• Utvecklare
• Rollout Managers
Service Delivery Managers
Infrastruktur specialister
Cloudexperter
• DBA
Projektledning
• Förändringsledning
Effekthemtagning
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Drivkrafter och lösningar ............................ 10
B3 tar position inom AI ................................ 11
Branschspecifika kunskaper ...................... 12
B3s omvärld ................................................. 13
Entreprenörsdrivna bolag
under samma varumärke ........................... 14
Magnificent 7 ............................................... 15
Tio case som visar digitaliseringens
möjligheter ................................................... 16
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 10
Marknad, erbjudande och omvärld
B3 tar position inom AI
Artificiell intelligens förändrar för alltid hur vi arbetar och lever. Nu intensifieras
inlärning och tillämpning av generativ AI inom hela B3-koncernen, vilket leder till
större intern effektivitet och både förändrat och förbättrat erbjudande till kund.
Definitionen och innebörden av AI är mångfacetterad, och
därtill nderlig i takt med utvecklingen av AI.
En lättillnglig förklaring av AI är när en dator på got
tt kan ertta eller komplettera den mänskliga hrnan, säger
Christian Lauritzen, som driver B3s AI satsning och därtill är
grundare av dotterbolaget B3 Indes.
Machine learning, det vill säga inlär-
ning genom anndning av data och
algoritmer för att imitera hur vi männ-
iskor lär, har kopplats ihop med AI, men
sedan ChatGPT och de stora språkmo-
dellerna kom fick AI en annan innebörd.
– Nu kan du föra resonemang med AI,
tta ihop text och språk och processa
tiotusen sidor på en blinkning. Det är
snudd på magi vad som är möjligt.
Kommer kunder tillgodo
B3 har alltid arbetat med AI i någon
form, som maskininlärning med mate-
matiska och statistiska modeller, för att hjälpa verksamheter
att bli mer datadrivna och hitta analysmetoder och effektivare
arbetssätt.
– Den satsning vi gör nu har med möjligheterna med generativ
AI att göra, så som ChatGPT och verktyg med liknande grund-
modeller. Det gäller att förstå möjligheter och begränsningar
med verktygen och ha förmågan att använda dem, vilket kommer
hela koncernen tillgodo och i förlängningen våra kunder.
tt kompetens
Hur generativ AI annds kommer att skilja sig mellan bolagen
inom B3 beroende på specialistkompetens. Bolagen kommer att
arbeta tätare då kompetensmixen som behövs är bredare och
ofta över lappar tidigare bolagsgränser.
– På det stadiet generativ AI är
nu kan man inte riktigt lita på vad som
tas fram, även om den är tillckligt
noggrann för att klara av juridiska,
mediciniska och ekonomiska universi-
tetsexamina.
Framtidsscenariot är att AI kommer
att göra större delen av det som en
specialist tidigare gjorde. Det som förr
var srt att göra, har blivit lätt, men
arbetet behöver valideras. Det är en
teknisk sål som humanistisk resa
i ett förändrat arbetssätt.
– B3 är väl förberett och vi har
kompetenskartan på plats för teknik,
utveckling av appar, strategiutveckling och processer kring gene-
rativ AI. Tid för våra medarbetare frigörs som kan användas för
att tillföra ett högre värde i denna förändringsresa, både för oss
själva och för våra kunder.
INTERVJU MED CHRISTIAN LAURITZEN
Christian Lauritzen
Tar du dig inte an AI
missar du den enorma
produktivitetsökning
det möjliggör och
hamnar lätt efter
Christian Lauritzen,
Chief AI Enabler
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Drivkrafter och lösningar ............................ 10
B3 tar position inom AI ................................ 11
Branschspecifika kunskaper ...................... 12
B3s omvärld ................................................. 13
Entreprenörsdrivna bolag
under samma varumärke ........................... 14
Magnificent 7 ............................................... 15
Tio case som visar digitaliseringens
möjligheter ................................................... 16
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 11
Marknad, erbjudande och omvärld
Branschspecifika kunskaper
Från analys och strategi, till förändringsledning och utveckling av nya IT-
lösningar för rätt digitala möjligheter. B3 möter branschspecifika behov.
Bank, finans och försäkring
Branschen är ett av B3s specialistområden och bolaget driver
kontinuerligt förändringsarbete inom finansiella verksamheter
som vill möta framtiden med konkurrenskraftiga affärsmodeller,
effektiva processer och moderna plattformar. Kunderna erbjuds
stöd inom exempelvis strategiarbete, arkitektur samt traditionella
och agila ledarroller, och krav på tillgänglighet och säkerhet är
oftast mycket hög. B3s konsulter har lång branscherfarenhet och
besitter därmed verksamhetskunnande som kommer kunderna
till stor nytta.
Handel
Konsumenten förväntar sig att det ska vara enkelt att handla
oavsett kanal, och är kundresan bekväm kommer kunden till-
baka. Data som genereras kan användas till ökad försäljning,
jda marginaler, anpassat erbjudande och ökad lojalitet. B3
har expertkunskap kring personalisering, CRM och automated
marketing, butiken i mobilen, medarbetarna som ambassadörer,
digitala tjänster, molnet samt strategisk användning av IT.
IT, media, underhållning
Genom att använda data smar t och effektivt kan nya möjligheter
öppnas inom besöks näringen. Vissa upplevelser kan vara helt
tbaserade, men digitala lösningar blir även en del av upplevel-
sen på plats. Exempelvis för att skapa för väntan inför besöket,
guida under tiden, samla minnen och stärka relationen till varu-
märket. B3 har flera gånger fått utmärkelser för digitala lösningar
som skapats för branschen.
Medlemsorganisationer, föreningar
Med ett datadrivet arbetssätt kan ansökningar hanteras i realtid
och beslut fattas direkt. Genom att överlåta administrationen till
RPA, Robot Process Automation, för sådant som medlemsansök-
ningar kan varje ärende hanteras på mindre än tio procent av den
manuella tiden, utan misstag. B3 levererar innovativa och effek-
tiva verksamhets- och affärsprocesser med hjälp av Microsofts
plattform Dynamics 365. Vidare erbjuder B3 allt ifrån strategisk
rådgivning till att flytta infrastrukturen till molnet.
Myndighet, kommun
Digitaliseringsresan inom offentlig sektor handlar om att för-
bättra medborgarnas upplevelse, men också om den interna
arbetsmiljön och effektiviteten. B3 har erfarenhet av offentliga
organisationers specifika rutsättningar och stöttar hela vägen
– från att ta fram strategier och styrmodeller för agil utveckling
till att utforma goda medborgarmöten, automatisera och effek-
tivisera processer, flytt till molnet, datadriven utveckling, infor-
mations- och IT-säkerhet samt upphandlingar. Genom breda
ramavtal har B3 möjlighet att leverera digitalisering till hela den
svenska offentliga sektorn.
Industri
B3 stöttar industrin med att dels automatisera tillverkningen för
större flexibilitet, högre kvalitet och kortare ledtider, dels införa
datadriven kunddialog. Den återför information om hur produk-
terna används, vilket skapar möjligheter till nya affärsmodeller
med nya tjänster som kan ge ökade marginaler och ökad lojalitet.
Vård
Med digitaliseringens hjälp kan kvaliteten ökas, vården bli mer
jämlik och resurserna användas mer effektiv t. Det kan gälla att
automatisera administration, hantera konfidentiella data säkert
och att skapa nya, agila arbetssätt. I ett nära samarbete med både
regioner och privata vårdgivare förbättrar och digitaliserar B3
svensk vård – från förstudie och upphandling till strategiarbete,
förändringsledning och förvaltning.
Bank, finans, försäkring, 20% (19)
Industri, 15% (13)
Vård, 13% (11)
IT, media, underhållning, 8% (9)
Handel, 7% (7)
Medlemsorganisationer,
föreningar 6% (5)
Transport/logistik, 5% (6)
Telekom, 4% (4)
Övrigt, 9% (12)
Myndighet, kommun, 13% (14)
INTÄKTER PER BRANSCH 2023
Några av
B3s kunder
Almi, Arbetsförmedlingen, Bliwa, Epiroc, FAR, Filmstaden,
Försäkringskassan, Handelsbanken, Hyresgästföreningen,
Inera, Jordbruksverket, Lantmäteriet, Länsförsäkringar,
Sveriges Lärare, Parks and Resorts, Polismyndigheten,
Preem, Region Skåne, Region Stockholm, Sandvik, SEB,
SGDS-gruppen, SJ, Skandia, Skatteverket, Skolverket, SMHI,
Stena, Sundsvalls kommun, Sveaskog, Svenska kyrkan,
Svenskt Näringsliv, SVT, Swedbank, Telenor, Telia, Trafik-
förvaltningen (SL), Trafikverket, Transportstyrelsen, Val-
myndigheten, Vattenfall, Volvo, Västra Götalandsregionen.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Drivkrafter och lösningar ............................ 10
B3 tar position inom AI ................................ 11
Branschspecifika kunskaper ...................... 12
B3s omvärld ................................................. 13
Entreprenörsdrivna bolag
under samma varumärke ........................... 14
Magnificent 7 ............................................... 15
Tio case som visar digitaliseringens
möjligheter ................................................... 16
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 12
Marknad, erbjudande och omvärld
Utvecklingen över IT-realisering i miljarder SEK för Sverige över tid, baserat på värde och
inklusive prognos för 2024
190
200
210
220
230
240
20242023202220212020
207,1
214,0
221,1
228,8
233,7
MSEK
Källa: Radar – State of the Nation 2024
Utveckling taktiska nyckeltal för IT-leverantörer
IT-marknad Prisutveckling Kundutveckling
Konsulttjänster +1,6%
Trend
Konsulttjänster +1,0%
Trend
Total realisering +2,1%
Trend
Outsourcing –1,2%
Trend
Outsourcing –2,45%
Trend
IT-budget +1,6%
Trend
As-a-service +11,1%
Trend
As-a-service +5,6%
Trend
Verksamhet +4,4%
Trend
Källa: Radar – Taktiska nyckeltal IT-leverantörer Q1 2024
B3s omvärld
Omvärldsanalyser är ett betydelsefullt instrument för B3s planer och strategier framåt.
Underlag för detta är bland annat fakta om IT-branschen från analysföretaget Radar.
Efterfrågan IT-kompetens 2024
Även om den svenska ekonomin, efter låg negativ tillxt för heret
2023, ss få fortsatt svag tillväxt r helåret 2024, ser det bättre
ut för det svenska kompetenslandskapet och IT-sektorn med en
prognostiserad ökning av IT-realiseringen.
Kompetens och förga, som alltid varit hög i Sverige vad gäller
att utnyttja nya teknikens möjligheter, är i fortsatt bra läge. IT och teknik
kommer att ersätta andra kostnadsposter och förväntas gradvis öka
mot slutet av 2024, som svar på behov av industriell utveckling och
förändring i en alltmer digitaliserad värld.
Den svenska IT-realiseringen
Den totala IT-realiseringen utgörs av dels IT-budgeten, dels av verk-
samheters direktfinansierade IT-användning. IT-budgetutvecklingen
r 2023 reviderades uppåt under mitten av 2023 medan utveck-
lingen för verksamhetsfinansierad IT låg kvar, vilket gav en mindre
avtagande utvecklingskurva 2023.
Totalt sett förväntas IT-realiseringen i Sverige under 2024 ges till-
skott på över 4,8 miljarder SEK. Störst ökning väntas ske inom verk-
samhetsfinansierad IT med fokus digitalisering, automation samt
generativ AI.
Prognosen på fortsatt ökat utnyttjande av IT och teknik i Sverige
ger en realiseringsökning på totalt 2,1 procent där IT-budgetarna ökar
med 1,6 procent och verksamhetsfinansierad IT med 4,4 procent.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Drivkrafter och lösningar ............................ 10
B3 tar position inom AI ................................ 11
Branschspecifika kunskaper ...................... 12
B3s omvärld ................................................. 13
Entreprenörsdrivna bolag
under samma varumärke ........................... 14
Magnificent 7 ............................................... 15
Tio case som visar digitaliseringens
möjligheter ................................................... 16
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 13
Marknad, erbjudande och omvärld
B3-koncernen består av entreprenörsdrivna och
samverkande bolag, som arbetar under varumär-
ket B3 och därmed efter B3s varumärkesplattform.
r att möta de lokala marknadernas behov har B3
i dag kontor i Stockholm, Bornge, Gävle, Göte-
borg, Jönköping, Linköping, Malmö, Sundsvall och
Örebro samt Krakow och Warszawa, och verkar
även utanr dessa sder.
Värderingarna är gemensamma och viktiga led-
ord som genomsyrar allt arbete är koncernens tre
kärnvärden: energi, erfarenhet och olikheter.
Leveransmodeller
B3 verkar som rådgivare, samarbetspartner och
tjänsteleverantör. Genom teamleveranser tas
srre ansvar och levereras ökat värde till kun-
derna. Uppdrag spänner från analys och strategi
till förändringsledning och utveckling av nya IT-lös-
ningar. Teamen arbetar ofta utifrån agila principer,
vilket ger konsulterna frihet att påverka vad som
krävs när det gäller teknik, verktyg och metod.
Expertresurser är erfarna konsulter som tar
ledande roller i uppdragsgivarens organisation,
till exempel som utredare, rådgivare, projekt- eller
förändringsledare, arkitekt eller olika tekniska och
verksamhetsutvecklande roller.
Projektåtaganden är en leveransmodell som inne-
r ansvar för en färdig leverans med ett tydligt
projektmål.
Funktionsåtagande innebär ansvar för att upp-
ttlla en funktion med en viss servicenivå, som
ger möjlighet till nya intäktsstmmar i form av
abonnemangsmodeller.
Säljmodellen
B3 strävar främst efter konsultuppdrag i direkt-
dialog med kund. Många av de srsta och mest
IT-intensiva organisationerna har valt att hantera
sin konsultförsörjning genom ramavtalsupphand-
Entreprenörsdrivna bolag
under samma varumärke
Skapar möjligheter tillsammans – B3s affärsmodell tar tillvara dagens
f örutsättningar och framtidens möjligheter för företag och organisationer.
B3 verkar i gränslandet mellan teknik och
verksamhet, med kompetens inom såväl teknik
som affärsprocesser, förändringsledning och
projektledning. Med människor för människor
skapar vi möjligheter tillsammans.
MÄNNISKOR
VERKSAMHET
TEKNIK
AFFÄRS-
PROCESSER
lingar, vilket inner att de koncentrerar inköp till
ett begränsat antal utvalda leverantörer. Det gäller
både privat och i ännu högre grad för offentlig sektor.
rsäljningen utförs till största del direkt via
dotterbolagen. Huvuddelen är direktförsäljning
genom egna ramavtal och i direktdialog med kun-
derna, men försäljning sker även genom nätverk
och via partners, ibland efter ramavtalsupphand-
ling. B3 har varit framgångsrika i att vinna upp-
handlingar inom offentlig sektor, ofta i allianser
med olika underleverantörer. Större ramavtals-
upphandlingar sker ofta genom en koncerngemen-
sam funktion.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Drivkrafter och lösningar ............................ 10
B3 tar position inom AI ................................ 11
Branschspecifika kunskaper ...................... 12
B3s omvärld ................................................. 13
Entreprenörsdrivna bolag
under samma varumärke ........................... 14
Magnificent 7 ............................................... 15
Tio case som visar digitaliseringens
möjligheter ................................................... 16
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 14
Marknad, erbjudande och omvärld
Magnificent 7
B3s bolag i topp 2023
Även om marknaden var mer utmanande under 2023 har B3 flera dotterbolag som presterade
toppresultat och som har lyft bolaget till nya höjder. Vi kallar dem Magnificent 7.
Magnificent 7 är en term som ursprungligen härstammar
från amerikansk westernfilm men det har också använts
r en grupp av sju världsledande techbolag såsom
Microsoft, Apple, Google med flera. Och nu har vi på B3
våra egna Magnificent 7.
B3s Magnificent 7 är sju av ra specialistbolag som
xer 15% i snitt 2023 och är mycket lönsamma. Vi har valt
att lyfta fram dem i rampljuset då de arbetar målmedvetet
med att utveckla både bolaget och resultatet och det finns
mycket att inspireras av.
En annan viktig framgångsfaktor för Magnificent
7-bolagen är att de har ett riktigt starkt ledningsteam.
Magnificent 7-bolagen har gemensamt att de:
} r ett mycket bra resultat 2022
} Växer kraftigt i snitt 15% 2023
} Arbetar med operationell effektivitet och håller
over head-kostnader på bra nivå
} Har en mycket hög lönsamhet
} Erbjuder specialistkompetens
} Har en bra fart in i 2024
} Har ett snitt eNPS (Employee Net Promoter Score)
på 64 i förhållande till B3s 52.
B3S MAGNIFICENT 7 2023
} B3 Networks
} B3 Financial Consulting
} B3 Healthcare Consul-
ting
} B3 Visab Consulting
} Rebel and Bird
} B3 HealthTech
} B3 Consulting Poland
Susanne Nordvall
VD, B3 Visab Consulting
Anna Abrahamsson Hägg
VD, B3 Financial Consulting
Peter Lager
VD, B3 HealthTech
Annette Mårdbrink
VD, B3 Healthcare Consulting
Jonas Elgquist
VD, Rebel and Bird
Martin Nilsson och Rafał Dąbkowski
Managing Partners,
B3 Consulting Poland
Jens Rutgersson
VD, B3 Networks AB
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Drivkrafter och lösningar ............................ 10
B3 tar position inom AI ................................ 11
Branschspecifika kunskaper ...................... 12
B3s omvärld ................................................. 13
Entreprenörsdrivna bolag
under samma varumärke ........................... 14
Magnificent 7 ............................................... 15
Tio case som visar digitaliseringens
möjligheter ................................................... 16
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 15
Marknad, erbjudande och omvärld
10
Case som visar
digitaliseringens
möjligheter
AI-transformation hos
ledande försäkringsaktör
I ett partnerskap med B3 har försäk-
ringsaktören tagit ett strategiskt steg
mot en AI-driven framtid. Under fem
veckor har medarbetare fn olika
avdelningar tränats i att använda
AI-teknologier. B3 bidrar med expert
-
kunskap och verktyg som omvandlar
teoretiska koncept till praktiska
lösningar. Utbildningen, som bygger
på hands-on erfarenheter och case-
baserat lärande, lägger grunden för
innovationer och stärker bolagets
kapacitet att skapa värde för både
kunder och företaget.
Lyckad upphandling
av nytt portföljsystem
för AP3 och AP4
B3 har stöttat Tredje AP-fonden
(AP3) och Fjärde AP-fonden (AP4)
i upphandlingen av ett nytt port-
följsystem. Det blev ett fram-
gångsrikt projekt där AP-fonderna
har tecknat avtal med leverantö-
ren SimCorp, som kommer att
införa en effektiv helhetslösning
med ett modernt och dynamiskt
systemstöd för att säkra fonder-
nas samlade behov.
B3 utvecklar appar
åt Nordic Leisure
Travel Group
B3 ansvarar för nativeutvecklingen
av Nordic Leisure Travel Groups
appar som finns i Sverige, Norge,
Danmark och Finland inklusive
buggrättningar, nya funktioner och
releaser. Mobilapparna finns i en
iOS och en Androidversion, vilket
innebär att det totalt är åtta
mobilappar i produktion.
Nytt fastighets-
förvaltningssystem
för Vattenfall
B3 utvecklar ett nytt fastighets-
förvaltningssystem för Vattenfall
som ska effektivisera processer
och arbetsflöden. Systemet är
byggt med ESRI:s ArcGIS kart-
tjänster i centrum och konsolide-
rar all fastighetsdata, kopplad
dokumentation och händelser
till en och samma plattform.
B3 bidrar till en mer
effektiv vård genom
egenmonitorering
i Västra Götalands-
regionen
Genom egenmonitorering kan
patienter bli mer delaktiga i den egna
rden genom att utföra olika kon-
troller hemma. Det sparar både tid
och resurser samtidigt som vården
blir säkrare. Västra Götalandsregio-
nen arbetar för att införa en lösning
som kan användas vid olika hälsotill-
stånd inom flera områden. B3 bidrar
till arbetet genom projektledning och
specialistkompetens inom e-hälsa.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Drivkrafter och lösningar ............................ 10
B3 tar position inom AI ................................ 11
Branschspecifika kunskaper ...................... 12
B3s omvärld ................................................. 13
Entreprenörsdrivna bolag
under samma varumärke ........................... 14
Magnificent 7 ............................................... 15
Tio case som visar digitaliseringens
möjligheter ................................................... 16
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 16
Marknad, erbjudande och omvärld
B3 ökar medarbetarnas
effektivitet med ett
digitalt ekosystem på
arbetsplatsen
B3 Consulting Poland stöttar Orbia,
ett globalt företag som spänner över
fyra kontinenter med över 22 000
anställda, i att standardisera sin dist-
ribuerade arbetsmiljö. B3s team har
lett implementeringen av MS365-
lösningar och utvecklat ytterligare
applikationer för att effektivisera
arbetsprocesser. Genom B3s sup-
port har medarbetarna ökat sin
effektivitet samtidigt som de har
minskat onödiga kostnader.
Digital upplevelse
skapar engagemang för
Mustaschkampen
En lättnavigerad och tydlig
upp levelse i snygg design som
väcker känslor och bidrar till ökade
donationer. Så summeras årets
kampanjsida för Mustaschkampen
där Rebel and Bird för femte året
i rad fått förtroendet att skapa
digitala upplevelser som engagerar.
Den utvecklade webben kombine-
rar snygg design med en Swish
App2App-integration vilket under-
lättar för besökarna att göra en
donation.
Digitaliserade
banktjänster med
kunden i fokus
B3 gick under hösten 2023 in med
två team på en av landets största
banker med fokus på att förändra
hur låneprocesser hanteras och att
förbättra kundupplevelsen. Teamets
mix av kompetenser och bakgrun-
der är en viktig tillgång i arbetet
som har till syfte att digitalisera
skuldebrev samt kartlägga bolåne-
processen enligt Service Blueprint.
Båda initiativen är kundnära med
kundresan i fokus.
B3 utvecklar SMHI:s
digitala kanaler
SMHI önskade utveckla en ny
extern webbplats och ett nytt
intranät och genom en upphand-
ling fick B3 förtroendet att stötta
SMHI på denna utvecklingsresa. B3
utvecklar nu ett nytt intranät och
ny extern webb, smhi.se, i Site-
vision, med fokus på standard-
funktioner och tillnglighet. Platt-
formen erbjuder också ett intuitivt
redaktörsgränssnitt som förenklar
och effektiviserar innehållshante-
ring för dagliga användare.
Försäljning av Unums
försäkrings erbjudanden
skalas upp av B3 Polen
Det agila teamet på B3 Consulting
Poland, bestående av .NET-pro-
grammerare, analytiker, testare
och projektledare, har sedan 2020
regelbundet samarbetat med Unum
– ett amerikanskt försäkringsbolag.
Samarbetet som kretsat kring
digitalisering och kontinuerlig opti-
mering av försäkringsansökningar,
har lett till minskade hanterings-
kostnader, ökad konkurrenskraft
och en övergripande acceleration
vid behandling av ansökningar.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Drivkrafter och lösningar ............................ 10
B3 tar position inom AI ................................ 11
Branschspecifika kunskaper ...................... 12
B3s omvärld ................................................. 13
Entreprenörsdrivna bolag
under samma varumärke ........................... 14
Magnificent 7 ............................................... 15
Tio case som visar digitaliseringens
möjligheter ................................................... 16
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 17
Marknad, erbjudande och omvärld
Kulturen bygger
ett starkt B3
Kulturen är grunden för
B3s tillväxt och utveckling,
och även en viktig del av
varumärket. Allt är sprunget
ur en entreprenörsanda
som präglas av nyfikenhet,
tolerans och driv. För
att stärka den andan
arbetar B3 målmedvetet
för att ha en kultur som
bygger på delaktighet och
samarbete, med högt i tak
och stor frihet, och där
välbefinnande och lärande
är viktiga ingredienser.
En stor del av det arbetet
samlas under vinjetten
Team B3 som innefattar
fyra ben: Athletics, Wellness,
Culture och Academy, och
alltihop genomsyras av
B3s kärnvärden energi,
erfarenhet och olikheter.
Zebran – en del av B3
2018 var första gången zebra-
ränderna dök upp, på träningsklä-
der till Team B3s utmaning Från
soffliggare till zebra. En prisbelönt
hälsosatsning för medarbetare.
Att ränderna därefter successivt
blivit en del av B3s identitet och
att zebran fått en plats inom B3s
kultur har en självklar förklaring:
Precis som B3 lyfter olikheter som
rnvärde, är mönstret unikt för
varje zebra.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Kulturen bygger ett starkt B3 ..................... 18
Medarbetarna är vår absolut
viktigaste tillgång ......................................... 19
Medarbetarintervjuer ................................. 20
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 18
Medarbetare
”Medarbetarna är vår
absolut viktigaste tillgång”
Ett konsultbolag är ingenting utan människorna. Att medarbetarna är
bolagets viktigaste tillgång är något som B3 både uppmärksammar
och vårdar. Det är inte för inte som B3 år efter år vinner olika priser
och blir utnämnd till Årets Karrrföretag.
Det är i de 25 entreprenörsdrivna dotterbolagen som de flesta av
B3s medarbetare finns, och där merparten av kundkontakten sker.
Arbetet med att synliggöra och omnderta medarbetarna är det
som gett B3 utnämningar och höga resultat i medarbetarnöjdhet
flera år i rad.
– Vi arbetar aktivt för att vara en attraktiv arbetsgivare och under-
tta entreprenörskapet. Som sdfunktioner arbetar vi nära våra
bolag för att vara relevanta och fånga upp behov, säger Pernilla Brolin,
Head of People and Culture som också blev utsedd till Årets HR-chef
av Karriärföretagen under 2023.
En utmaning för ett konsultbolag är att ge sina konsulter tillhörig-
het då de spenderar sin tid mestadels ute hos kund.
– Vi sttar vandra över bolagsgränserna och gör också mycket
gemensamt. Det blir en fantastisk styrka att ingå i den stora familjen,
koncernen, men bella det lilla i det egna dotterbolaget. Vi är noga
med att inkludera alla och uppmuntrar till att komma med olika idéer,
säger Pernilla.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Kulturen bygger ett starkt B3 ..................... 18
Medarbetarna är vår absolut
viktigaste tillgång ......................................... 19
Medarbetarintervjuer ................................. 20
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 19
Medarbetare
Alla människor på B3
bidrar till en öppen
och härlig kultur”
Alice Hollingworth började på B3 för
snart tre år sedan och har en bakgrund
inom journalistik, film och tv och fort-
farande idag jobbar hon ibland som
skådespelare. Hon kombinerar livet
framför kameran med en konsultroll
som projektledare på B3 Innovation.
Hon har också hängt på många aktivite-
ter med Team B3 och genomförde 2023
sitt första Vasalopp.
– Det som lockade mig till B3 var
främst den företagskultur som finns.
Det man ser är det man får upplever jag
så här några år senare. Och det är jag
ldigt glad för. Alla människor på B3
bidrar till en öppen och härlig kultur och
jag älskar wellnesskonceptet Team B3.
Det är lätt som företag att prata om att
man gör vissa saker, men sen när det
kommer till kritan så händer ingenting.
Men B3 har inga tomma löften, det är
konstaterat nu.
Alice Hollingworth, B3 Innovation
”B3s wellness-satsning
är helt suverän
Jimmy To är utvecklare inom fullstack
på B3 Commit och har idag ett uppdrag
som lead developer åt Epiroc. Därtill är
han även wellness-leader inom B3 och
driver många aktiviteter inom träning
och teambuilding. Det är två helt olika
roller och han trivs i den miljöväxlingen
det ger att göra helt olika saker.
– Jag trivs väldigt bra på B3. Jag tycker
att alla är väldigt måna om varandra och
drivna på att hitta på saker både på och
utanför arbetstid. Det gör jobbet roligt!
B3s satsning på wellness som erbjuder
oss medarbetare att uppleva nya saker
och träna tillsammans tycker jag också
är helt suverän. Team B3 drivs av olika
eldsjälar som verkligen brinner för well-
ness och med sttning fn koncernen
blir det väldigt lätt att förverkliga
sina idéer.
Jimmy To, B3 Commit
”Vi arbetar tillsammans
som ett team för vår
gemensamma framgång”
Katarina Gustafsson började sin karriär
som banktjänsteman i Värmland i slutet
av 80-talet, men hade ett starkt intresse
r teknik redan då. Hon kom senare att
söka sig till mer IT-relaterade roller inom
banken och 2015 tog hon klivet vidare till
konsultlivet på B3 Visab Consulting. Idag
r hon förena sin IT-kompetens med
specifik branschkunskap inom bank.
En perfekt matchning.
– Det bästa med att jobba på B3 är
att det är högt i tak och att jag har stora
jligheter att påverka min situation
med exempelvis uppdrag och omfatt-
ning. Jag uppskattar också att vi har möj-
lighet att engagera oss inom så många
olika saker i bolaget, bland annat för
kompetensutveckling men även kultu-
rellt som med B3 Band där jag är en av
ngarna. Vi bjuds även in till att reflek-
tera kring bolagets utveckling och arbe-
tar tillsammans som ett team för vår
gemensamma framgång.
Katarina Gustafsson, B3 Visab Consulting
”Det bästa med att jobba
på B3 är kollegorna och
flexibiliteten”
Andreas Eklunds första steg in i IT-
branschen var som systemutvecklare.
Han utvecklade en kärlek för problem-
sning och med tiden växte hans
ansvarsområden då han klev in i roller
som arkitekt och teamlead.
sten 2022 började Andreas jobba
på B3 och idag arbetar han som Tech
Lead på Trafikförvaltningen där han är
del av ett agilt DevOps-team vars främ-
sta uppgift är att leverera realtidsdata
rörande fordonspositioner, belägg-
ningsprognoser och fordonsinforma-
tion. De baserar sitt arbete på AWS-
plattformen.
– Min nuvarande roll kräver en kon-
stant balans mellan detaljerad teknisk
kunskap och övergripande strategiskt
tänkande. Det är en mycket spännande
roll och jag trivs också mycket bra på B3.
Det jag uppskattar mest är alla under-
bara kollegor, en stor flexibilitet genom
konsultrollen och att vi på B3 Vibe är ett
litet företag med hela B3- koncernens
muskler i ryggen.
Andreas Eklund, B3 Vibe
”På B3 får jag lära mig nya
saker varje dag”
Carl Fridman började intressera sig för
IT redan som 14-åring då han höll på
med Linux och öppen källkod. Med tiden
kom intresset att också bli hans yrke och
han har genom åren haft en bred karrr,
de senaste åren med fokus på teknikerna
DevOps och SecOps. 2021 fick han
kontakt med B3 via Linkedin.
– Jag bodde då i Göteborg men ville
flytta tillbaka till Malmö. Genom Linkedin
fick jag upp ögonen för B3 Kodify. Jag tog
kontakt och fick bra känsla för bolaget
direkt, vilket ledde till en anställning. Jag
har haft några roller som bland annat
systemarkitekt och säkerhetsansvarig
genom åren. Nu har jag nyligen fått rollen
som AWS-ansvarig inom B3 vilket känns
mycket intressant eftersom jag även har
lång erfarenhet av olika molnplattformar.
– Det bästa med att jobba på B3 Kodify
är att framför allt teamet där vi hjälper
varandra och ledarna som jobbar nära
konsulterna för att fånga behov. Jag upp-
skattar också att vi har stort fokus på
kompetensutveckling. För mig är det
viktigt att aldrig stanna upp och på B3
får jag lära mig nya saker varje dag.
Carl Fridman, B3 Kodify
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Kulturen bygger ett starkt B3 ..................... 18
Medarbetarna är vår absolut
viktigaste tillgång ......................................... 19
Medarbetarintervjuer ................................. 20
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 20
Medarbetare
Krav från marknad, myndigheter och med-
arbetare fortsätter att driva förbättringar på
hållbarhetsområdet. B3s hållbarhetspolicy
visar riktningen framåt.
Ett hållbart B3
Första kalenderåret efter pandemin har präglats av osäkerhet i omvärl-
den, ökade krav och nya behov. För att hantera dessa föndrade förl-
landen har det interna förbättringsarbetet inom hållbarhetsområdet
utökats. Under året har olika styrdokument uppdaterats för att spegla en
srre transparens inom omdet. B3 har också drivit ett större internt
arbete för att förbereda sig för kommande regulatoriska krav som CSRD,
ett nytt EU-direktiv som förändrar och ökar kraven avseende hållbarhets-
rapportering för företag. Inom såväl privat som offentlig sektor fortsätter
ett intensivt förttringsarbete med nyttjandet av nya tekniska möjlig-
heter. Digitaliseringen skapar möjligheter, men den ställer också nya krav
på informationssäkerhet för att skydda individer, företag och samhälle.
Jämfört med 2022 har koncernens emissioner av CO
2
bibehållits på
en oförändrad nivå.
B3 har tydliga målsättningar för sitt hållbarhetsarbete, och styrelsen
är engagerad i hållbarhetsfrågorna. Måldefinition och styrning används
r att påverka verksamheten mot inte bara en lönsam, utan också
hållbar affär.
Nedan finns en sammanfattning av den målsättning koncernen har
samt huvudaktiviteter som bedrivs inom respektive hållbarhetsområde.
B3s hållbarhetspolicy
B3 strävar efter att vara ett etiskt och transparent bolag
med goda relationer till samllet och med en positiv
verkan på människor och miljö. Bolagets skapade 2022
en hållbarhetspolicy med målsättningar uppdelade på tre
perspektiv - medarbetare, samhälle och kunder, och poli-
cyn revideras årsvis. Innehållet är i korthet är följande.
Medarbetare
B3 ska verka för att:
} ha ett hållbart ledarskap, dvs. ett inkluderande,
proaktivt och hälsofrämjande ledarskap med
koppling till arbetsmil
} bejaka inkludering och mångfald
} stödja olika initiativ för wellness inom koncernen
Kunder
B3 ska verka för att:
} skapa hållbara lösningar för våra kunder genom
att utnyttja digitaliseringens möjligheter
Samhälle
B3 ska verka för att:
} erbjuda en hälsosam arbetsmiljö
} medverka till en god regional och global miljö
} kartlägga bolagets miljöpåverkan
} genom partnerskap vara en kraft för ett gott
samhälle för alla
Mål
} B3 ska verka för att arbeta i kundprojekt som ger
positiv miljöpåverkan
} B3 ska kartlägga sin miljöpåverkan
} B3 ska vara fossilfritt år 2045
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Ett hållbart B3 .............................................. 21
B3s hållbarhetspolicy .................................. 21
Hållbara medarbetare ................................ 22
Hållbart samhälle ........................................ 24
Hållbara affärer ........................................... 26
EU-taxonomin .............................................. 27
Väsentlighetsanalys .................................... 30
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 21
Hållbarhetsredovisning
Målsättning
Att erbjuda en inkluderande och hälsosam arbetsmiljö där medarbe-
tarna trivs, samt att medverka till en god regional och global miljö.
Aktiviteter
Mångfald och jämställdhet
Som ett framstående tnsteföretag är B3 medvetet om att våra med-
arbetare utgör kärnan i vårt bolags framgång. Vi ser en ansvarsfull
personalpolitik som en grundggande förutttning för att både
behålla våra nuvarande medarbetare och attrahera nya talanger. B3
har en aktiv strategi för att främja mångfald och jämställdhet, med
övertygelsen att våra medarbetares olikheter, bakgrunder och erfa-
renheter är en tillng som ger dynamik och berikar vår verksamhet
med nya perspektiv och idéer.
Vi betraktar jämställdhet som en självklarhet och strävar efter att
förbättra könsfördelningen inom organisationen. Under 2020 lanse-
rade B3 inkluderingsnätverket ”B3 Include” med målet att skapa en
ännu mer inkluderande arbetsmiljö. B3-medarbetare och ibland även
externa gäster bjuds in till presentationer och inspirationsföreläs-
ningar inom olika områden, följt av diskussion och kunskapsutbyte.
Syftet är att höja medvetenheten kring dessa frågor och i slutändan
attrahera fler kvinnor, yngre medarbetare och medarbetare med
olika kulturella bakgrunder. Under 2023 inledde vi ett samarbete med
Women in Tech som en Co Creating Partner. För andra året i rad var B3
också huvudsponsor och drev ett aktivt samarbete med Changers
Hub där våra medarbetare engagerade sig på flera sätt.
Ledarskap
Ledarskap är en viktig nyckel för att utveckla hållbara medarbetare
som mår bra. Under 2023 har vi fortsatt med vårt program och nät-
verk för B3:s Dotterbolags VD:ar. Detta är ett initiativ med fokus på
gemensam riktning och utveckling av B3. Programmet ska stärka en
gemensam färdriktning inom B3-koncernen.
Hållbara medarbetare
På B3 vill vi att allas erfarenheter ska uppskattas, olikheter
respekteras och all energi tillvaratas på rätt sätt. Hållbara
människor omfattar både individer och samhälle. Vi utbildar
våra ledare i ledarskap med syftet att ge en ökad trygghet
och kompetens i ledarskapet., vi arbetar strategiskt med
inkludering, vi prioriterar wellness för alla medarbetare och
erbjuder en god och hälsosam arbetsmiljö..
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Ett hållbart B3 .............................................. 21
B3s hållbarhetspolicy .................................. 21
Hållbara medarbetare ................................ 22
Hållbart samhälle ........................................ 24
Hållbara affärer ........................................... 26
EU-taxonomin .............................................. 27
Väsentlighetsanalys .................................... 30
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 22
Hållbarhetsredovisning
SDG-mappning
Nedan beskrivs B3s hållbarhetsarbete grupperat på de tre omden som redovisas i B3’s hållbarhetspolicy, samt hur respektive område
relaterar till FN:s 17 punkter inom hållbarhet (SDG
1)
).
SDG Mål Beskrivning/verksamhet Status 2023 Ev KPI
Hållbara medarbetare
God hälsa och
välbefinnande
B3 ska vara en sund arbetsplats.
Bolaget ska verka för god hälsa och motarbeta
ohälsa.
B3 bejakar individens frihet och personliga utveck-
ling, och bekämpar utbränning.
B3 bidrar till balans i livet för våra medarbetare.
Bolagen rapporterar in resultat till
koncernledningen som samman-
ställs, avvikelser undersöks vid
behov vidare.
B3 jobbar aktivt med att analysera
och följa upp sjukfrånvaro.
Under 2023 uppgick andel sjuk-
skrivna till 1,9 procent.
Jämställdhet
Bolaget arbetar aktivt med mångfaldsfrågor och
utgår från medarbetarnas olikheter, förutsättningar
och erfarenheter som tillgångar i verksamheten.
B3 ser jämställdhet som en självklarhet och strävar
efter att förbättra fördelningen män och kvinnor.
B3 vidareutvecklade under året sitt
nätverk som arbetar mot förbättrad
jämställdhet och inkludering.
Förbättrad ersättning vid bl.a. för-
äldraledighet införd.
Av medarbetarna är 71 procent
män och 29 procent kvinnor.
I chefsbefattning är 67 procent män
och 33 procent kvinnor.
Inom B3s styrelse är 33 procent
kvinnor.
Minskad
ojämlikhet
B3 bedriver ett aktivt arbete inom området med
uppdaterade policyer samt en Code of Conduct. B3s
profil med erfarna anställda gör att åldersdiskrimi-
nering motverkas i stor utsträckning. B3 har ett antal
medarbetare som via bolaget kommit in på arbets-
marknaden igen.
Policyer hålls aktuella och revideras
regelbundet inom ramen för eta-
blerad förvaltningsorganisation.
Deltagande i introduktion/
onboarding
GOD HÄLSA OCH
LBEFINNANDE
JÄMSTÄLLDHET
Wellness på jobbet
B3 strävar efter att främja välmående och hälsa för våra medarbe-
tare. Varje vecka erbjuder bolaget genom konceptet Team B3 olika
träningsaktiviteter, inklusive löpning, crossfit, simning, och även
lugnare aktiviteter som fiske, brädspelskvällar och handarbets-
café. Alla medarbetare är välkomna att delta enligt sina egna
preferenser och förmåga. Aktiviteterna syftar även till att skapa
en starkare samhörighet mellan kollegor.
r B3 handlar wellness inte bara om fysiska eller sociala aktivi-
teter. Vi sätter också fokus på mental hälsa genom föreläsningar
och kunskapsdelning kring ämnen som sömn, kost, motivation och
hur vi kan bidra till en inkluderande arbetskultur.
Visselblåsarfunktion
B3 främjar öppenhet och ansvarstagande inom organisationen.
Om någon upptäcker diskriminering eller överträdelser av vår upp-
randekod uppmuntrar vi dem att ta kontakt med sin närmaste
chef, HR-avdelningen, företagsledningen eller styrelsens ordfö-
rande. För de som föredrar att rapportera anonymt har vi etablerat
tydliga rutiner för detta ändamål. Vi garanterar att alla rapporter
behandlas med högsta grad av sekretess och noggrannhet.
Under 2023 implementerade vi ett visselblåsarsystem.
Resultat från 2023 års medarbetarundersökning
Medarbetarjdhet för B3 totalt är 87 i år vilket är ett mycket
gt resultat i linje med 2022 års resultat. Medarbetarnöjdheten
beräknas utifrån den övergripande frågan ”Jag är generellt sett nöjd
med B3 som arbetsgivare. Resultatet presenteras som ett index på
en skala 0100. Benchmark för IT är 75 och konsultverksamhet 70.
Ambassadörskap (eNPS) för B3 totalt är 52 i år, vilket är ett
mycket högt resultat. Dock ser vi en viss nedgång sedan 2022
då eNPS låg på 63. Benchmark för IT är 16 och konsultverksamhet 7.
Inkludering och Mångfald, Arbetsmiljö samt Arbetsmiljö i uppdrag
och ute hos kund har högst övergripande resultat i årets medarbe-
tarundersökning.
Även fgor kring ledarskap ligger på en hög eller mycket
g nivå i årets undersökning.
87%
anser att B3 är lika bra eller
ttre än andra konsultbolag i
branschen enligt medarbetar -
under sökningen 2023.
52 eNPS
B3s uppnår eNPS 52 för 2023
(mäts på en skala från –100 till
100 där allt över 0 är starkt)
Benchmark för IT är 16.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Ett hållbart B3 .............................................. 21
B3s hållbarhetspolicy .................................. 21
Hållbara medarbetare ................................ 22
Hållbart samhälle ........................................ 24
Hållbara affärer ........................................... 26
EU-taxonomin .............................................. 27
Väsentlighetsanalys .................................... 30
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 23
Hållbarhetsredovisning
Aktiviteter
Uppdaterad strategisk inriktning av hållbarhetsområdet
Inom EU beslutades om omfattande förändringar under 2023 kring
regelverken som styr hur organisationer ska redovisa sin hållbarhets-
information. Ett nytt direktiv (CSRD) med tillhörande standard för
rapportering (ESRS) publicerades i kvartal 3 2023. De nya reglerna
rväntas träda i kraft den 1 januari 2025 för B3s del. Som en del i
förberedelse arbetet inför denna förändring har B3 under 2023 bedri-
vit ett strategiskt projekt som tagit fram reviderade och ukade
underlag för det framtida hållbarhetsarbetet. Arbetet har bedrivits
med interna resurser tillsammans med nationell expertis inom om-
det. Resultatet är en stabil strategisk plattform för rapportering inom
det kommande regelverket.
Ökad kvalitet i hållbarhetsrapporteringen
I juni 2023 beslutade B3 om inköp av en mjukvara för hantering av
hållbarhetsinformation. Införandet har skett under andra halvan
2023. Med detta verktyg på plats kommer ett antal föndringar att
kunna uppnås, exempelvis mer granulär rapportering av hållbarhets-
information, ökad kvalitet och srbarhet i bekningar av emissio-
ner samt följsamhet mot kommande regelverk. Verktyget kommer
inras successivt inom B3 under 2024, och vara grunden till en
robust rapportering enligt gällande regelverk vid kommande
rapporteringsperioder.
Transparens i hållbarhetsarbetet
Även under 2023 har B3 anslutit sig till och redovisat uppgifter i
Nasdaqs globala ESG Database Portal. Portalen innehåller ESG-data
från börsnoterade företag i Norden och underlättar för investerare
och andra att hitta information inom hållbarhetsområdet för att
skapa transparens. I utbyte mot att vara en del av portalen har B3
också certifieras som en ”Nasdaq ESG Transparency Partner”, en
utmärkelse för bolag som visar sitt engagemang i marknadstranspa-
rens och höjning av miljöstandarder direkt till allmänheten; både
nuvarande och framtida investerare. B3 har också för andra året
redovisas sitt hållbarhetsarbete till den oberoende parten EcoVadis,
och uppnått rating 56 för 2023.
Sammanställd redovisning av miljöpåverkan
Klimatpåverkan
B3 har sedan 2015 beknat sin klimatpåverkan. Bolagets klimat-
verkan redovisas nedan enligt GHG-modellen (Green House Gas
Protocol Corporate Standard) uppdelade i Scope 1 till 3. Klimateffekt
(summan av emissioner redovisade inom Scope 1 till 3) är för 2022
totalt beknat till 0,88 ton CO
2
/medarbetare.
År 2023 har präglats av en fortsatt gynnsam afrsutveckling, och
vi ser som en konsekvens av detta ett ökat resande, dels mellan hem
och arbetsplats, dels inom ramen för de uppdrag som våra konsulter
verkar i. Tendensen med hybridarbete, dvs arbete både i hemmet och
på plats hos kund är fortsatt stark, och trenden med hemarbete tycks
fortsätta, vilket är gynnsamt för hållbarhetsarbetet.
Som en följd av detta ser B3 en svag ökning av emissioner jämrt
med föreende år, men till en nivå som ligger under den som gällde
innan pandemin. Emissionsnivån ligger också under det långsiktiga
mål koncernen har att halvera utsläppen fn 2019 till 2030, för att i
sin tur kunna nå ett nettonoll utsläpp år 2045.
Begränsad direkt miljöpåverkan
Bolaget bedriver inget tillståndspliktigt miljöpåverkande verksamhet.
Miljöarbetet utgår från koncernens miljöledningssystem för upprätt-
hållande av moderbolagets ISO 14001-certifiering. Den omfattar håll-
barhetspolicy, miljöplan, miljömål, interna revisioner, avvikelsehan-
tering samt utbildning av personal och medvetenhet om
verksamhetens miljömål.
Lokaler
B3 verkar på nio orter i Sverige med centralt belägna lokaler dit det är
lätt att åka kollektivt och minimerar parallellt antalet parkeringsplat-
ser. Ambitionen är att använda moderna lokaler tillsammans med
moderna och klimatmedvetna fastighetsrdar. I och med detta för-
ntar vi oss att avfall ska kunna sorteras, att det ska finnas tillgång
till förnyelsebar el samt effektiv kyla och värme. Material och leveran-
törer väljs med hänsyn till miljömärkning och miljömedvetenhet.
Hållbart samhälle
B3 verkar för en frisk miljö och ett gott samhälle. Vi arbetar får att nå våra miljömål och samarbetar med flera organisa-
tioner för att bidra till en mer hållbar värld. B3 kartlägger bolagets miljöpåverkan med målet att årligen minska klimatpå-
verkan per anställd.
0
200
400
600
800
1 000
20232022202120202019
0,0
0,3
0,6
0,9
1,2
1,5
20232022202120202019
Ton
TOTALA EMISSIONER, TON CO
2
PER ÅR
EMISSIONER PER ANSTÄLLD,
TON CO
2
PER ÅR
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Ett hållbart B3 .............................................. 21
B3s hållbarhetspolicy .................................. 21
Hållbara medarbetare ................................ 22
Hållbart samhälle ........................................ 24
Hållbara affärer ........................................... 26
EU-taxonomin .............................................. 27
Väsentlighetsanalys .................................... 30
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 24
Hållbarhetsredovisning
Resor
B3 har en riktlinje för resor och en förnsbilspolicy. Bolaget arbetar
med att minska klimatpåverkan genom att använda digitala lösningar
i stället för att vara på plats fysiskt. En stor del av de anställda ann-
der kollektiva transporter där så är möjligt.
B3s klimatpåverkan fn resor redovisas under scope 1 och 3
itabellen nedan.
B3s rating 2023 hos EcoVadis var 56.
Scope
CO
2
e totalt
koncernen
2023 (2022), ton
CO
2
e per
medarbetare
2023 (2022), ton
Scope 1
Förbränning av fossila bräns-
len, egenkontrollerade källor 13,9 (7,4) 0,02 (0,01)
Scope 2
Indirekta utsläpp via el, värme
och kyla. B3 använder huvud-
sakligen grön el och lokaler
baserade på fjärrvärme 14,0 (14) 0,02 (0,02)
Scope 3
Utsläpp från inköp av varor
och tjänster. Här ingår trans-
porter, tjänsteresor, avfall
(datorer och smartphones
etc) 671 (675) 0,84 (0,83)
SDG-mappning
Nedan beskrivs B3s hållbarhetsarbete grupperat på de tre omden som redovisas i B3s hållbarhetspolicy, samt hur respektive omde
relaterar till FN:s 17 punkter inom hållbarhet (SDG
1)
).
SDG Mål Beskrivning/verksamhet Status 2023 Ev KPI
Hållbart samhälle
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄXT
Anständiga
arbetsvillkor
ochekono-
misk tillväxt
B3 är en skattebetalare i Sverige. Som en del
av hållbarhetsarbetet tillämpar bolaget en
ansvarsfull skattepolicy som tydliggör bolagets
vilja att göra rätt för sig i samhället.
Under året ha Code of Conduct,
B3s policy för hur affärer görs
och hur tjänster levereras, upp-
daterats och förtydligats.
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
Hållbar energi
för alla
B3 ska bidra till nya tekniker som sparar energi
och är energieffektiva.
Där så är möjligt köper B3
förnybar el till sina lokaler.
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄXT
Anständiga
arbetsvillkor
ochekono-
misk tillväxt
B3 respekterar mänskliga rättigheter och utgår
från internationella konventioner om mänskliga
rättigheter i styrningen av den dagliga verksam-
heten.
Koncernens bolag respekterar medarbetarnas
rättighet att organisera sig. Bolagen ska också
respektera medarbetares rätt att avstå från att
ingå i en fackförening. B3 tolererar inte barnar-
bete eller arbete som utförs genom tvång eller
hot om våld.
Inga fall av brott mot mänskliga
rättigheter har uppkommit.
Följs upp bland annat i den årliga
medarbetarenkäten.
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
Hållbar
konsumtion
och
produktion
B3 har en hållbarhetspolicy och riktlinjer för mil-
jöarbete som syftar till att bedriva ett medvetet
miljöarbete inom de områden där påverkan kan
ske; det vill säga lokalresurser, resor, val av för-
brukningsvaror och källsortering.
Se avsnitt ovan angående hur B3
arbetar med miljö
Alla kontor där B3 bedriver verk-
samhet har källsortering.
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
Bekämpa
klimatför-
ändringarna
B3 arbetar för att kontinuerligt se över lokal-
resurser, resor, val av förbrukningsvaror och
källsortering.
Uppdaterat strategiskt ramverk
för hållbarhet under året.
Se avsnitt ovan angående Scope 1
till 3.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Ett hållbart B3 .............................................. 21
B3s hållbarhetspolicy .................................. 21
Hållbara medarbetare ................................ 22
Hållbart samhälle ........................................ 24
Hållbara affärer ........................................... 26
EU-taxonomin .............................................. 27
Väsentlighetsanalys .................................... 30
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 25
Hållbarhetsredovisning
Hållbara afrer
B3 bidrar till nya tekniker som sparar energi och är energi-
effektiva genom att hjälpa kunder att nyttja digitaliseringens
möjligheter. Ett exempel på detta är att hjälpa organisationer
att nyttja hållbar cloud-teknologi. Att bidra till bättre resurs-
utnyttjande genom teknik och digitalisering är ett av B3s
viktigaste bidrag till en mer tillgänglig, klimatsmart och håll-
bar värld. Vi har en tydlig uppförandekod som gäller för alla
medarbetare inom koncernen.
Målsättning
Att leverera i kundprojekt som ger positiv miljöpåverkan som tar hän-
syn till hur aktuella projekt och uppdrag påverkar miljön.
SDG-mappning
Nedan beskrivs B3s hållbarhetsarbete grupperat på de tre omden som redovisas i B3s hållbarhetspolicy, samt hur respektive omde
relaterar till FN:s 17 punkter inom hållbarhet (SDG
1)
).
SDG Mål Beskrivning/verksamhet Status 2023 Ev KPI
Hållbarakunderochaffärer
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄXT
Anständiga
arbetsvillkor
ochekono-
misk tillväxt
Med stabil lönsamhet skapar vi ekonomisk
trygghet för våra anställda och deras familjer.
Med pålitlighet i tillväxt och resultatgenerering
skapar vi hållbarhet för våra investerare.
B3 utövar sunt risktagande. Det betyder att vi
värderar risker och garderar dem där det är
befogat.
B3 arbetar med, och utbildar medarbetare i, vår
Code of Conduct som rättesnöre för hur affärer
görs och hur leverans av tjänster sker.
Utmanande marknad parerades med
kostnadsbesparingsprogram, 2023
var B3s resultatmässigt näst bästa år.
Operativa risker och deras
hantering beskrivs närmare
i förvaltningsberättelsen.
B3s affärsmodell beskrivs i ett eget
avsnitt i årsredovisningen.
Finansiella nyckeltal: Se annan plats
i årsredovisningen
Deltagande i introduktion/
onboarding
HÅLLBAR INDUSTRI,
INNOVATIONER OCH
INFRASTRUKTUR
HÅLLBARA STÄDER
OCH SAMHÄLLEN
Hållbar
industri, inno-
vationer och
infrastruktur
Hållbara
städer och
samhällen
Genom att hjälpa våra kunder att utnyttja digi-
taliseringens möjligheter bidrar B3 till ett bättre
resursutnyttjande och en mer tillgänglig värld.
Se avsnitt i årsredovisningen där
kundprojekt beskrivs
Aktiviteter
Uppförandekod
B3 har sedan länge en Code of Conduct som beskriver koncernens
värderingar och hur medarbetare i organisationen förväntas agera i
olika situationer. Den uttrycker också tydliga förväntningar kring
medarbetarnas beteende. Under 2023 har Code of Conduct utökats
med kopplingar till bland annat FNs krav för mänskliga rättigheter.
Koncernen har också i tilgg till detta utvecklat en helt ny Code of
Conduct för sina underleverantörer. Syftet med detta dokument är
att vara så tydlig som möjligt i förväntningar på akrer under hela
livscykeln av bolagets verksamheter.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Ett hållbart B3 .............................................. 21
B3s hållbarhetspolicy .................................. 21
Hållbara medarbetare ................................ 22
Hållbart samhälle ........................................ 24
Hållbara affärer ........................................... 26
EU-taxonomin .............................................. 27
Väsentlighetsanalys .................................... 30
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 26
Hållbarhetsredovisning
EU-taxonomin
B3 har utvärderat i vilken omfattning affärsverksamheten omfattas
av taxonomin genom de beskrivningar av ekonomiska verksamheter
som anges i bilagorna till den delegerade rättsakten för klimat och de
relaterade NACE-koderna i dessa beskrivningar. För kärnenergi- och
fossil gasrelaterade verksamheter redovisas ej någon tabell, då B3 ej
utför, finansierar eller är exponerat mot kärnenergi- eller fossilgasrela-
terade verksamheter. Det är B3s bedömning att ekonomisk verksam-
het enligt taxonomins definition är begnsad, vilket framr av
tabellerna på sidorna 27–29.
Omsättningen
Andel av omsättningen från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska
verksamheter som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2023.
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka betydande
skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod/koder (2)
Absolut omsättning (3)
Andel av omsättningen (4)
Begränsning av klimatförändringar
(5)
Anpassning till klimatförändringar
(6)
Vatten och marina resurser (7)
Cirkulär ekonomi (8)
Föroreningar (9)
Biologisk mångfald och ekosystem
(10)
Begränsning av klimatförändringar
(11)
Anpassning till klimatförändringar
(12)
Vatten och marina resurser (13)
Cirkulär ekonomi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk mångfald och ekosystem
(16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Taxonomi-
förenlig
andel av
omsätt-
ningen, år N
(18)
Taxonomi-
förenlig
andel av
omsätt-
ningen, år
N-1 (19)
Kategori
(möjlig-
görande
verksamhet
eller) (20)
Kategori
(omställ-
ningsverk-
samhet) (21)
MSEK % % % % % % % Ja/nej Ja/nej Ja/nej Ja/nej Ja/nej Ja/nej Ja/nej Procent Procent Möjliggörande Omställning
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheter
0% 0% %
-
De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheternas omsättning (A.1)
0 0% %
A.2 Verksamheter som omfattas av taxono-
min men som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
- 0%
Omsättningen hos de verksamheter som
omfattas av taxonomin men som inte är miljö-
mässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
0
Totalt (A.1+A.2) 0%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättningen hos verksamheter som inte
omfattas av taxonomin (B)
1 140,8 100%
Totalt (A+B) 1 140,8 100%
1)
Verksamhet 1 omfattas i sin helhet av taxonomin. Det är dock endast en viss andel som är taxonomiförenlig. Verksamhet 1 kan därför rapporteras under både A1 och A2. Det är emellertid endast den andel som rapporteras under A1 som får anses taxonomiförenlig i det icke-finansiella företagets
omsättningindikator.
Kolumn 21 fylls i för omställningsverksamheter som bidrar till att begränsa klimatförändringarna. För verksamheter under A2 kan kolumnerna 5–17 fyllas i på frivillig basis av icke-finansiella företag.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Ett hållbart B3 .............................................. 21
B3s hållbarhetspolicy .................................. 21
Hållbara medarbetare ................................ 22
Hållbart samhälle ........................................ 24
Hållbara affärer ........................................... 26
EU-taxonomin .............................................. 27
Väsentlighetsanalys .................................... 30
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 27
Hållbarhetsredovisning
CapEx
Andel av kapitalutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska
verksamheter som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2023.
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka betydande
skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod/koder (2)
Absoluta kapitalutgifter (3)
Andel av kapitalutgifter (4)
Begränsning av klimatförändringar (5)
Anpassning av klimatförändringar (6)
Vatten och marina resurser (7)
Cirkulär ekonomi (8)
Föroreningar (9)
Biologisk mångald och ekosystem (10)
Begränsning av klimatförändringar (11)
Anpassning till klimatförändringar (12)
Vatten och marina resurser (13)
Cirkulär ekonomi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk mångfald och ekosystem (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Taxonomi-
förenlig
andel av
kapital-
utgifterna,
år N (18)
Taxonomi-
förenlig
andel av
kapital-
utgifterna,
år N-1 (19)
Kategori
(möjlig-
görande
verksamhet
eller) (20)
Kategori
(omställ-
ningsverk-
samhet) (21)
MSEK % % % % % % % Ja/nej Ja/nej Ja/nej Ja/nej Ja/nej Ja/nej Ja/nej Procent Procent Möjliggörande Omställning
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheter
De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheternas omsättning (A.1)
0%
A.2 Verksamheter som omfattas av taxonomi
men som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
EL; EL; EL; EL; EL; EL;
Leasingbilar CCM 6.5 11,8 43% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
Hyra av kontorslokaler CCM 7.7 15,4 57% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
Kapitalutgifter hos de verksamheter som
omfattas av taxonomin men som inte är miljö-
mässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
27,2 100%
Totalt (A.1+A.2) 27,2 100% 100% %
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter hos verksamheter som inte
omfattas av taxonomin (B)
0,0 0%
Totalt (A+B) 27,2 100%
1)
Verksamhet 1 omfattas i sin helhet av taxonomin. Det är dock endast en viss andel som är taxonomiförenlig. Verksamhet 1 kan därför rapporteras under både A1 och A2. Det är emellertid endast den andel som rapporteras under A1 som får anses taxonomiförenlig i det icke-finansiella företagets
kapitalutgiftsindikator.
För verksamheter som under A2 kan kolumnerna 5–17 fyllas i på frivillig basis av icke-finansiella företag.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Ett hållbart B3 .............................................. 21
B3s hållbarhetspolicy .................................. 21
Hållbara medarbetare ................................ 22
Hållbart samhälle ........................................ 24
Hållbara affärer ........................................... 26
EU-taxonomin .............................................. 27
Väsentlighetsanalys .................................... 30
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 28
Hållbarhetsredovisning
OpEx
Andel av driftsutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska
verksamheter som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2023.
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka betydande
skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod/koder (2)
Absolut driftsutgifter (3)
Andel av driftsutgifteren (4)
Begränsning av klimatförändringar (5)
Anpassning till klimatförändringar (6)
Vatten och marina resurser (7)
Cirkulär ekonomi (8)
Föroreningar (9)
Biologisk mångfald och ekosystem (10)
Begränsning av klimatförändringar (11)
Anpassning till klimatförändringar (12)
Vatten och marina resurser (13)
Cirkulär ekonomi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk mångfald och ekosystem (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Taxonomi-
förenlig
andel av
drift-
utgifterna,
år N (18)
Taxonomi-
förenlig
andel av
drift-
utgifterna
år N-1 (19)
Kategori
(möjlig-
görande
verksamhet)
(20)
Kategori
(Omställ-
ningsverk-
samhet)
(21)
Valuta % % % % % % % Ja/nej Ja/nej Ja/nej Ja/nej Ja/nej Ja/nej Ja/nej Procent Procent Möjlig görande Omställning
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheter
Driftsutgifter för de miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.1)
0%
A.2 Verksamheter som omfattas av taxono-
min men som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga)
EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL EL; N/EL
Leasingbilar (transport by cars) CCM 6.5 2,8 82% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
Hyra av kontorslokaler CCM 7.7 0,6 18% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
Driftsutgifter för verksamheter som omfattas
av taxonomin men som inte är miljömässigt
hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2)
3,4 100%
Totalt (A.1+A.2) 3,4 100% 100% %
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Driftsutgifter hos verksamheter som inte
omfattas av taxonomin (B)
0,0 0%
Totalt (A+B) 3,4 100%
1)
Verksamhet 1 omfattas i sin helhet av taxonomin. Det är dock endast en viss andel som är taxonomiförenlig. Verksamhet 1 kan därför rapporteras under både A1 och A2. Det är emellertid endast en andel som rapporteras under A1 som får anses taxonomiförenlig i det icke-finansiella företagets
driftsutgiftsindikator.
För verksamheter som under A2 kan kolumnerna 5–17 fyllas i på frivillig basis av icke-finansiella företag.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Ett hållbart B3 .............................................. 21
B3s hållbarhetspolicy .................................. 21
Hållbara medarbetare ................................ 22
Hållbart samhälle ........................................ 24
Hållbara affärer ........................................... 26
EU-taxonomin .............................................. 27
Väsentlighetsanalys .................................... 30
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 29
Hållbarhetsredovisning
Väsentlighetsanalys
Under 2023 har EU publicerat en första version av nytt regelverk för
hållbarhet, CSRD. Regelverket förväntas införas den 1 januari 2025,
men B3 väljer att i årets redovisning publicera viss bakomliggande
information för att visa transparens mot kommande regelverk.
Det som avr om ett visst hållbarhetsperspektiv ska omfattas av
kommande redovisningar är sannolikheten och allvarlighetsgraden
av dess påverkan på människa och miljö, påverkanssentlighet. I ett
andra steg kommande år kommer även respektive storlek på per-
spektivets finansiella effekt att beaktas.
Av den anledningen publiceras här en sammanfattning av
koncernens dubbla väsentlighetsanalys. Den visar en bedömning av
vilka hållbarhetsaspekter som bedöms ha störst påverkan för B3s
nyckelintressenter inom affärsverksamheten, dvs våra kunder,
medarbetare, leverantörer och ägare.
Dubbel väsentlighet
I matrisen nedan redovisas aktuell dubbel väsentlighetsanalys från
B3. Redovisningen bygger på bedömning av allvarlighetsgrad baserat
på intern påverkan fn koncernen samt vilken finansiell effekt på
koncernen denna påverkan potentiellt kan ha.
Resultatet av dessa bedömningar ligger till grund för den mer
omfattande framtida redovisning av hållbarhetsinformation som
CSRD-regelverket kräver.
FINANSIELL VÄSENTLIGHET
HÖG
Affärsetik och företagskultur
• IT-säkerhet
Tillgång till information, produkter
och tjänster
Likabehandling och lika möjlig-
heter för alla medarbetare
Arbetstid, balans i arbetslivet
och hälsa
Utbildning och kompetens-
utveckling för medarbetare
MEDEL
Övriga arbetsvillkor för
medarbetare
• Lönemodeller
Resursanvändning och cirkulär
ekonomi
Affärsetik och företagskultur
• IT-säkerhet
LÅG
Arbetsvillkor och kompetens-
utveckling för kundernas
medarbetare
Vattenresurser och marina
resurser
Biologisk mångfald och
ekosystem
Inkludering i samhället
Korruption och mutor
• Luftförorening
• Klimatförändring
LÅG MEDEL HÖG
PÅVERKANSVÄSENTLIGHET
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Ett hållbart B3 .............................................. 21
B3s hållbarhetspolicy .................................. 21
Hållbara medarbetare ................................ 22
Hållbart samhälle ........................................ 24
Hållbara affärer ........................................... 26
EU-taxonomin .............................................. 27
Väsentlighetsanalys .................................... 30
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 30
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Styrelse och VD för B3 Consulting Group AB (publ) (”B3”), org.nr. 556606-
3300, med säte i Stockholm avger härmed årsredovisning och koncernredo-
visning för räkenskapsåret 2023. Siffror inom parentes avser föregående år.
ALLMÄNT OM VERKSAMHETEN OCH 2023 I KORTHET
B3 Consulting Group AB (publ) är ett expansivt konsultbolag inom IT och
management med 789 (768) anställda vid årets utgång. B3 hjälper Sveriges
främsta företag och organisationer att skapa morgon dagens möjligheter
med hjälp av digital transformation och verksamhetsutveckling. B3 strävar
också efter att bygga upp en företagskultur som värde sätter olikheter,
erfarenheter och gemensam energi. Nöjda kunder tillsammans med bland
annat utnämnelse till Årets Karriärföretag och fem DI Gasell-utmärkelser
ses som ett kvitto på en hållbar framgångsmodell.
Omsättningen uppgick till 1 140,8 (1 148,1) MSEK under året, vilket
motsvarar en minskning om –0,6 (24,5) procent i jämförelse med
föregående år.
Rörelseresultatet (EBIT) under året uppgick till 86,1 (137,7) MSEK,
vilket medför en rörelsemarginal (EBIT) om 7,5 (12,0) procent.
Kontor finns i Stockholm, Borlänge, Gävle, Göteborg, Jönköping,
Linköping, Malmö, Sundsvall, och Örebro samt via intresseföretag
i Krakow och Warszawa. B3 är noterat på Nasdaq Stockholm, Small Cap.
Kunder
B3 hade vid utgången av 2023 ingen enskild kund som representerar mer
än fem procent av koncernens totala omsättning. B3s tio största kunder
står tillsammans för cirka 29 procent av koncernens omsättning och efter-
följande 40 största kunder representerar cirka 39 procent av omsätt-
ningen. Cirka 50 procent av B3s omsättning är relaterad till branscher med
lågt eller måttligt konjunkturberoende. Därutöver utgör intäkter från egna
ramavtal cirka 28 procent av koncernens omsättning.
OMSÄTTNING OCH RESULTAT 2023
Koncernen
Under perioden uppgick omsättningen till 1140,8 (1 148,1) MSEK, viket
motsvarar en minskning om –0,6 (24,5) procent. Omsättningsminskningen
i jämförelse med föregående år är främst hänförlig till minskad beläggning
samt produkter och licenser, men vägs till viss del upp av ökat antal med-
arbetare och höjda timpriser. En mindre andel av omsättningen 5,6%
(8,0%) kom från användning av underkonsulter.
Rörelsens totala kostnader under perioden uppgick till 1 056,2
(1 013,5) MSEK. Personalkostnader uppgick till 836,7 (789,9) MSEK,
vilket motsvarar 73,3 (68,8,) procent av omsättningen.
Rörelseresultatet (EBIT) under året uppgick till 86,1 (137,7) MSEK.
Rörelsemarginalen uppgick till 7,5 (12,0) procent. Den minskade rörelse-
marginalen hänförs främst till en lägre beläggning i jämförelse med före-
gående år samt kostnader av engångskaraktär avseende B3s jubileums-
fest motsvarande ca 3,5 MSEK samt engångsersättning till anställda
motsvarande ca 6,3 MSEK. Justerad rörelsemarginal (EBIT) med hänsyn
till engångs poster uppgick till 8,4 procent.
Finansnettot i koncernen uppgick till 2,2 (6,2) MSEK och utgörs främst
av resultat från andelar i intresseföretag. Koncernens resultat efter skatt
uppgick till 68,4 (114,7) MSEK. Resultat per aktie efter utspädning uppgick
till 7,12 (11,79) SEK.
SEGMENTSREDOVISNING
Nedan ges en allmän beskrivning för affärsområdena. För detaljerad
uppställning över segmentens intäkter och resultat se vidare not 4.
Affärsområde Digital Experience & Solutions
Affärsområdet fokuserar på utveckling av applikationer, digitala kund
upplevelser, produkter och tjänster. Digital Experience & Solutions utgör
38,0 (40,0) procent av koncernens omsättning under 2023
Under helåret 2023 uppgick omsättningen till 450,6 (480,9) MSEK, vilket
motsvarar en minskning med -6,3 (15,3) procent. Rörelseresultat uppgick
till 21,9 (55,8) MSEK, vilket medför en rörelsemarginal om 4,8 (11,6) pro-
cent. Den minskade omsättningen och rörelsemarginalen under året hän-
förs främst till lägre beläggning samt att antalet konsulter var fler 2022.
Affärsområde Digital Management
Affärsområdet fokuserar på tjänster inom digitalisering och verksamhets-
utveckling, agil transformation, förändringsledning, säkerhet, beslutsstöd
och e-hälsa. Digital Management utgör 30,4 (30,4) procent av koncernens
omsättning under 2023.
Under helåret 2023 uppgick omsättningen till 360,9 (350,7) MSEK,
vilket motsvarar en ökning med 2,9 (28,0) procent. Rörelseresultatet (EBIT)
uppgick till 26,9 (38,8) MSEK, vilket medför en rörelsemarginal (EBIT) om
7,5 (11,1) procent. Den ökade omsättningen under året förklaras av fler
konsulter 2023 men en lägre debiteringsgrad. Den lägre rörelsemarginalen
beror främst på lägre beläggning.
Affärsområde Cloud & Technology Platforms
Affärsområdet fokuserar på tjänster kring effektiv, säker, skalbar och
tillgänglig infrastruktur. Marknaden drivs till stor del av att nya och befint-
liga lösningar flyttas till molnet där ITsäkerhetsfrågor är i fokus. Cloud &
Technology Platforms utgör 31,6 (29,6) procent av koncernens omsättning
under 2023.
Under helåret 2023 uppgick omsättningen till 375,3 (355,8) MSEK, vilket
motsvarar en ökning med 5,5 (38,8) procent. Rörelseresultatet (EBIT) upp-
gick till 32,4 (47,0) MSEK, vilket medför en rörelsemarginal (EBIT) om 8,6
(13,2) procent. Den minskade rörelsemarginalen beror främst på lägre
beläggning.
KASSAFLÖDE OCH FINANSIELL STÄLLNING
Koncernens kassaflöde under 2023 uppgick till –34,5 (29,2) MSEK. Av detta
utgör utdelning till aktieägarna –67,7 (–30,0) MSEK. Kassaflöde från den
löpande verksamheten under 2023 uppgick till 67,8 (151,7) MSEK, där
rörelsen hade ett positivt kassaflöde om 79,2 (153,2) MSEK och rörelse
kapitalet förändrades med –11,4 (–1,5) MSEK. Kassaflödet från investe-
ringsverksamheten uppgick till –2,1 (–4,5) MSEK och hänförs främst till
erhållna utdelningar från intresseföretag samt lämnade aktieägartillskott
till intresseföretag. Finansieringsverksamheten påverkade kassaflödet
med –100,2 (–118) MSEK. Av detta utgör utdelning till aktieägarna –67,7
(–30,0) MSEK, upptagna lån 50,0 (0,0) MSEK, återköp av egna aktier –18,7
(–50,0) MSEK samt amortering lån –34,9 (–34,8) MSEK.
Koncernens likvida medel uppgick per den 31 december 2023 till 48,9
(83,4) MSEK. Koncernen har under 2023 utökat sin checkkredit från 35,0
MSEK till 50,0 MSEK. Per den 31 december 2023 utnyttjades 0,0 MSEK av
denna kredit.
Eget kapital uppgick per den 31 december 2023 till 180,2 (228,0) MSEK.
Koncernen har per den 31 december 2023 en räntebärande nettoskuld
(+)/nettokassa (–), exklusive påverkan av IFRS 16-redovisning av leasingav-
tal, om 17,1 (–51,4) MSEK. Räntebärande nettoskuld, inklusive IFRS 16 upp-
går till 122,0 (16,6) MSEK. Ökning av skulder inklusive IFRS 16 beror på nytt
hyresavtal om sex år i Stockholm samt nya banklån. Soliditeten uppgår till
28,5 (36,6) procent. Skuldsättningsgraden uppgår till 68 (7) procent.
INTRESSEFÖRETAG
B3s tillväxtstrategi baseras delvis på att växa genom förvärv samt genom
etablering av entreprenörsdrivna bolag (så kallade start-ups). För dessa
träffas normalt avtal om köpoptioner av kvarstående ägarandelar mellan
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse ............................... 31
Bolagsstyrningsrapport .............................. 33
Styrelse ......................................................... 37
Koncernledning ........................................... 40
Risker och riskhantering ............................. 43
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 31
Förvaltningsberättelse
B3 och berörda entreprenörer. Köpeskillingen avseende dessa andelar
baseras på det aktuella bolagets resultatutveckling under en tre- till fem-
årsperiod och kan erläggas i antingen kontanta medel och/eller i form av
aktier i B3.
De entreprenörsdrivna bolagen startas som intresseföretag. Som
intresseföretag redovisas resultatet av dessa investeringar i B3-koncernens
finansnetto med B3s ägarandel enligt kapitalandelsmetoden. Intresseföre-
tag som påvisar särskilt god tillväxt- och lönsamhetspotential konsolideras
på sikt in i koncernen efter att B3 successivt ökat sin ägarandel.
Den 1 december 2023 förvärvades resterande aktier av intresseföretaget
Grit AB och bolaget är därmed ett helägt dotterbolag from 1 december
2023. Köpeskillingen uppgår till 0,0 MSEK.
FÖRVÄRV
Årsstämman beslutade den 10 maj 2023 om nyttjande av resterande
köpoptioner avseende dotterbolaget B3 Digital Worklife AB. Köpeskilling
för 19 998 aktier i B3 Digital Worklife AB uppgick till 31,5 MSEK varav
15,7 MSEK i aktier i B3 och 15,8 MSEK i kontanta medel. Tillträde skedde
den 11 maj 2023. I samband med tillträdet beslutade styrelsen om appor-
temission, vilket ökade aktiekapitalet med ca 11 KSEK och antal aktier med
106 696. Totalt antal aktier och röster i B3 uppgick efter apportemissionen
till 8 869 794.
MEDARBETARE OCH INFORMATION OM HÅLLBARHETSRAPPORT
Medarbetare
Per 31 december 2023 uppgick antalet anställda till 789 (768) och totalt
809 (786) medarbetare, inklusive associerade konsulter.
Hållbarhetsrapport
B3 ska vara ett etiskt och transparent bolag som på bästa sätt bidrar till
en hållbar samhällsutveckling med goda relationer med samtliga viktiga
intressenter. Bolaget lämnar en separat hållbarhetsrapport i enlighet
med Årsredovisningslagen 6:11, se sidorna 21–30 inklusive beskrivning
av finansiell utveckling på sidan 3, affärsidé respektive modell sidorna
6 respektive 14 samt riskbeskrivning på sidan 43–44.
KONCERNEN
B3-koncernen bygger på en juridisk bolagsstruktur med entreprenörs-
drivna och samverkande bolag.
Moderbolaget
B3 Consulting Group AB (publ) verkar som sammanhållande moderbolag
för verksamheterna i alla dotterbolag. Moderbolaget har ansvar för kon-
cerngemensamma tjänster som IT, ekonomi, administration, people &
culture, affärsutveckling och marknadsföring. Moderbolaget ansvarar
också för det samlade erbjudandet mot större ramavtalskunder.
Riskerna för moder bolaget utgörs i allt väsentligt av den operativa verk-
samhet som bedrivs i dotter företagen och indirekt genom värderingen
av balansposten ”Andelar i koncernföretag”.
Procentsatsen visar B3s ägarandel.
 Koncern
 Affärsområden
 Dotterbolag
 Dotterbolags dotterbolag
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse ............................... 31
Bolagsstyrningsrapport .............................. 33
Styrelse ......................................................... 37
Koncernledning ........................................... 40
Risker och riskhantering ............................. 43
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 32
Förvaltningsberättelse
Bolagsstyrningsrapport
SVENSK KOD FÖR BOLAGSSTYRNING
Svensk kod för bolagsstyrning ska tillämpas av samtliga bolag vars aktier
är upptagna till handel på en reglerad marknad. Koden föreskriver vad
som utgör god bolagsstyrning och anger att syftet för bolagsstyrning är
”att säkerställa att bolag sköts ett för aktie ägarna så effektivt sätt som
möjligt”. Koden bygger på principen ”följ eller förklara” vilket innebär att ett
bolag som tillämpar Koden kan avvika från dess bestämmelser under för-
utsättning att varje avvikelse kan förklaras på ett tillfredsställande sätt. B3
har tillämpat Koden (www.bolagsstyrning.se) från och med tidpunkten för
noteringen på Nasdaq First North Premier, den 13 juni 2016. B3s aktie är
sedan den 14 december 2016 noterad på Nasdaq Stockholm, Small Cap.
Avvikelse mot Koden respektive överträdelse av noteringsavtalet (Nasdaq
Stockholm Regelverk för emittenter) har inte gjorts.
AKTIEÄGARE (A)
Antalet aktieägare uppgick per den 31 december 2023 till 5 806 stycken.
De 10 största ägarna innehar 55,8 procent av andelen aktier. Andelen
aktier som ägs av företag/personer utanför Sverige uppgår till 6,8 procent.
GEOGRAFISK SPRIDNING 2023-12-31
Antal
aktieägare
Aktie-
ägare (%) Innehav (%)
Sverige 5 413 93,2% 46,0%
Övriga Norden 309 5,3% 43,5%
Europa (exkl. Sverige och Norden) 74 1,3% 9,1%
USA 6 0,1% 1,4%
Övriga världen 4 0,1% 0,0%
Total 5 806 100,0% 100,0%
FÖRDELNING INNEHAV 2023-12-31
Antal
aktieägare Innehav %
1 – 500 5 211 4,5
501 – 1 000 274 2,4
1 001 – 5 000 217 5,1
5 001 – 10 000 37 3,2
10 001 – 15 000 14 2,0
15 001 – 20 000 8 1,6
20 001 – 45 81,2
Total 5 806 100,0
STÖRSTA ÄGARNA 2023-12-31
Namn Aktier Innehav %
Hvaler Invest As 1 950 000 22,0
Protector Forsikring ASA 1 222 194 13,8
BNY Mellon SA/NV 328 414 3,7
Capriola Holding AB 319 783 3,6
Avanza Pension 244 587 2,8
Claes Wiberg 234 237 2,6
Claes Wiberg AB 225 451 2,5
Defa Endeavour AS 156 201 1,8
Evli Nordic Fund 137 730 1,5
SEB Life International Assurance 129 458 1,5
Totalt tio största ägarna 4 948 055 55,8
Övriga 3 417 409 38,5
Delsumma 8 869 794 94,3
B3 Consulting Group AB 504 330 5,7
Totalt 8 869 794 100,0
REVISORER (H)
Ansvarar för kontroll av hela verksamheten.
Rapporterar till styrelsen och aktie ägarna.
EXTERNA STYRINSTRUMENT
• Aktiebolagslagen
• Årsredovisningslagen
Svensk kod för bolagsstyrning
Nasdaq Stockholm Regelverk för emittenter
INTERNA STYRINSTRUMENT
• Affärsidé, strategier och mål
• Bolagsordning
• Styrelsens arbetsordning
Instruktion för revisions- och ersättningsutskott
• VD-instruktion
Övriga interna styrdokument och policyer
STYRELSE (D)
REVISIONS UT SKOTT (E)
ERSÄTTNINGSUTSKOTT (F)
VD OCH KONCERNLEDNING (G)
AKTIEÄGARE (A)
VALBEREDNING (C) BOLAGSSTÄMMA (B)
Förslag
Val
Val Information
Mål och strategier Rapporter och kontroll
Information
Information
Bokstäverna i parentes i illustrationen följs upp i texten nedan
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse ............................... 31
Bolagsstyrningsrapport .............................. 33
Styrelse ......................................................... 37
Koncernledning ........................................... 40
Risker och riskhantering ............................. 43
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 33
Förvaltningsberättelse
B3s aktie och aktiekapital
B3s aktie är sedan den 14 december 2016 noterad på Nasdaq Stockholm,
Small Cap. Aktien introducerades på Nasdaq First North Premier till en
kurs om 50 SEK per aktie den 13 juni 2016. Enligt B3s gällande bolagsord-
ning per den 31 december 2023 ska aktiekapitalet vara lägst 0,5 MSEK och
högst 2,0 MSEK. Samtliga utgivna aktier är fullt betalda och fritt överlåtbara
och ger lika rätt till andel i B3s tillgångar, vinst, utdelning och eventuellt
överskott vid likvidation. Bolagets bolagsordning innehåller ett avstäm-
ningsförbehåll och dess aktier är anslutna till Euroclear Sweden AB, vilket
innebär att Euroclear administrerar bolagets aktiebok.
Aktierna har ISIN-kod SE0008347660. Bolaget har endast gett ut aktier
av ett slag.
Vid årsskiftet uppgick aktiekapitalet i B3 till 886 979,40 SEK fördelat på
8 869 794 aktier med ett kvotvärde på 0,10 SEK/aktie. Alla aktier medför
en röst och lika rätt till andel i bolagets tillgångar och vinst.
Under 2023 föll B3s aktie med 29,9 procent, från 157,00 SEK till 110,00
SEK. Under 2023 har B3s aktie som högst betalats med 206,50 SEK och
som lägst med 70,00 SEK. Den 29 december 2023 var kursen 110,00 SEK.
Vid utgången av 2023 uppgick B3s börsvärde till 975,7 MSEK. Nasdaq OMX
Stockholm Technology PI-index har under 2023 ökat med 9,2 procent.
Utdelningspolicy och utdelning
Under hösten 2023 har en ny övergripande kapitalallokeringspolicy beslu-
tats av styrelsen. Tidigare mål inom parentes. Bolaget ska årligen dela ut
upp till 50 procent (67) av koncernens resultat efter skatt hänförligt till
aktieägarna i B3 Consulting Group AB (publ), dock med beaktande av kon-
cernens behov av kapital för att hantera förändringar i rörelsekapital samt
för investeringar, främst förvärv.
Styrelsen föreslår stämman att besluta om en utdelning om 3,50 (8,00)
SEK per aktie, totalt 29,3 (67,7) MSEK. Förslaget är inom ramen för bolagets
utdelningspolicy.
BOLAGSSTÄMMA (B)
B3s aktieägare är de som ytterst fattar beslut om bolaget och koncernens
styrning. Aktieägarna utövar sin rösträtt vid bolags stämmor (årsstämma
och extra bolagsstämmor), vilka är bolagets högsta beslutande organ.
Varje aktie i B3 motsvarar en röst vid bolagsstämman. Bolagsstämman tar
ställning till eventuella ändringar i det mest grundläggande styrdokumen-
tet; bolagsordningen. Årsstämman fastställer resultat- och balansräkning,
beviljar ansvarsfrihet åt styrelse och VD, väljer styrelse, styrelsens ord-
förande och revisorer, beslutar om ersättning till styrelsens ordförande,
styrelsens ledamöter och revisor, beslutar om riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare samt om förändringar i antalet aktier och
dess struktur.
Kallelse till årsstämma utfärdas tidigast sex och senast fyra veckor före
stämman. Kallelsen ska innehålla information om sätt och senaste tid-
punkt för anmälan, rätt att deltaga i och rätt att rösta på stämman, numre-
rad dagordning med de ärenden som ska behandlas, information om
resultat, disposition och det huvudsakliga innehållet i övriga förslag. Aktie-
ägare som har anmält sitt deltagande vid bolagsstämman senast det
datum som anges i kallelsen till bolagsstämman kan rösta för fulla antalet
direktregistrerade aktier per den femte vardagen före bolagsstämman
(avstämningsdagen). Om aktierna är förvaltarregistrerade måste de om-
registreras i ägarens namn i aktie boken senast på avstämningsdagen för
stämman. Avstämningsdagen anges i kallelsen. Sker deltagande genom
ombud krävs en fullmakt från aktieägaren utfärdad för ombudet.
Kallelse till extra bolagsstämma, där fråga om ändring av bolagsord-
ningen ska behandlas, ska utfärdas tidigast sex och senast fyra veckor före
stämman. Kallelse till annan extra bolagsstämma utfärdas tidigast sex och
senast tre veckor före stämman.
Kallelse till bolagsstämma ska ske genom annonsering i Post- och Inrikes
Tidningar och genom att kallelsen hålls tillgänglig på bolagets hemsida. Vid
tidpunkten för kallelse ska information om att kallelse skett annonseras i
Dagens Industri.
Förslag till stämman adresseras till bolagets styrelse och ska insändas
i god tid, och normalt senast sju veckor innan kallelsen utfärdas. De flesta
beslut på bolagsstämman fattas med enkel majoritet. I vissa fall föreskriver
aktiebolagslagen att beslut ska fattas med kvalificerad majoritet, till exem-
pel för beslut om ändring av bolagsordningen vilket kräver att aktieägare
med minst två tredjedelar av såväl de avgivna rösterna som de aktier som
är företrädda vid stämman bifaller beslutet. Bolagsstämmornas protokoll
publiceras på B3s hemsida.
Sverige, 46,0%
Övriga Europa, 9,1%
Övriga Norden, 43,5%
USA, 1,4%
Övriga världen, 0,01%
INNEHAV PER OMRÅDE 2023
0
100 000
200 000
300 000
400 000
0
75
150
225
300
DecNovOktSeptAugJuliJuniMajAprilMarsFebJan
Omsatta tusentalKr
Kursutveckling 2023
B3 Omsatta
KURSUTVECKLING 2023
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse ............................... 31
Bolagsstyrningsrapport .............................. 33
Styrelse ......................................................... 37
Koncernledning ........................................... 40
Risker och riskhantering ............................. 43
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 34
Förvaltningsberättelse
Årsstämma 2023
Beslut
På årsstämman den 10 maj 2023 fattades huvudsakligen följande beslut
med erforderlig majoritet och i enlighet med styrelsens förslag:
Årsstämman beslutade om att 8,00 SEK per aktie lämnas i vinstutdel-
ning till aktieägarna för verksamhetsåret 2022.
Årsstämman fastställde att styrelsearvode ska utgå med 1 985 000
(1 635 000) kr, varav ordföranden erhåller 500 000 (420 000) kr och
övriga ledamöter 250 000 (200 000) kr vardera. För utskottsarbete
fastställdes ett totalt arvode om 235 000 (215 000) kr att fördelas med
135 000 (125 000) kr till revisionsutskottet (ordförande 75 000 (70 000)
kr och ledamot 60 000 (55 000) kr) och 100 000 (90 000) kr till ersätt-
ningsutskottet (ordförande 55 000 (50 000) kr och ledamot 45 000
(40 000) kr). Arvode till revisorerna fastställdes utgå enligt löpande
räkning och godkänd faktura.
Årsstämman omvalde, för tiden intill slutet av nästa årsstämma, styrelse-
ledamöterna Sverre Bjerkeli, Mikael Cato, Leif Frykman, Kristin Lindmark
och Marika Skärvik. Årsstämman valde, för tiden intill slutet av nästa års-
stämma, Daniel Juhlin till ny styrelseledamot. Anna Söderblom har avböjt
omval till styrelsen. Till styrelsens ordförande valdes Sverre Bjerkeli. KPMG
AB, med den auktoriserade revisorn Fredrik Westin som huvud ansvarig
revisor, omvaldes till revisor för tiden intill slutet av nästa årsstämma.
Styrelsen och verkställande direktören beviljades ansvarsfrihet för
räkenskapsåret 2021.
Årsstämman beslutade att anta styrelsens förslag på reviderade riktlinjer
för ersättning till ledande befattningshavare.
Årsstämman godkände styrelsens ersättningsrapport i enlighet med
8 kap. 53 a § aktiebolagslagen.
Bolaget och respektive minoritetsaktieägare i B3 Digital Worklife AB har
träffat avtal om överlåtelse av samtliga minoritetsaktieägarnas aktier i B3
Digital Worklife AB. De två minoritetsaktieägarna äger 9 999 aktier var-
dera i B3 Digital Worklife AB. Köpeskillingen för de 19 998 aktierna
(”Apportegendomen”) uppgår till sammanlagt 31 496 850 enligt extern
värdering (”Köpeskillingen”). Årsstämman beslutade, i enlighet med
styrelsens förslag, att bolaget ska erlägga femtio (50) procent av Köpeskil-
lingen, motsvarande 15 748 425 kr (dvs. 7 874 212,50 kr per minoritets-
aktieägare) genom kontant betalning och resterande femtio (50) procent
av Köpeskillingen antingen genom kontant betalning eller genom emis-
sion av högst 113 298 aktier (dvs. högst 56 649 aktier per minoritets-
aktieägare) och eventuell mellanskillnad kontant. Nyemission av högst
113 298 aktier innebär en ökning av aktiekapitalet med högst 11 329,8 kr.
Rätt att teckna de nya aktierna ska tillkomma de två befintliga minoritets-
aktieägarna av aktier i B3 Digital Worklife AB med högst 56 649 aktier
vardera. För varje tecknad aktie ska erläggas ett belopp motsvarande
öppningskursen för B3aktien enligt Nasdaq Stockholms officiella kurs-
lista på tillträdesdagen enligt apportavtalet. Teckning av de nyemitterade
aktierna ska ske den 11 maj 2023. Betalning för de tecknade aktierna ska
ske omedelbart vid teckning genom tillskjutande av femtio (50) procent
av Apportegendomen.
Årsstämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, om att bemyn-
diga styrelsen att intill nästkommande årsstämma, vid ett eller flera
tillfällen, med avvikelse från aktieägares företrädesrätt, fatta beslut om
nyemission av aktier i bolaget. Nyemission ska kunna ske med kontant
betalning eller med bestämmelse om apport eller kvittning. Styrelsens
bemyndigande är begränsat till emissionsbeslut som innebär att antalet
aktier ökar med ett antal som sammanlagt utgör högst tio procent av
det nu utestående antalet aktier i bolaget.
Årsstämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, om att bemyn-
diga styrelsen att intill nästkommande årsstämma, vid ett eller flera tillfäl-
len, besluta om förvärv och överlåtelse av bolagets egna aktier. Förvärv av
aktier i bolaget får endast ske antingen på Nasdaq Stockholm (”börsen”)
eller i enlighet med förvärvserbjudande till bolagets samtliga aktieägare.
Förvärv får ske av högst så många aktier att återköpta aktier sammanlagt
uppgår till högst tio procent av det nu utestående antalet aktier och vidare
förutsatt att det efter återköp fortfarande finns full täckning för bolagets
bundna egna kapital. Förvärv av aktier på börsen får endast ske till ett pris
inom det på börsen vid var tid registrerade kursintervallet. Förvärv av
aktier genom förvärvserbjudande till samtliga aktieägare får endast ske till
ett pris som vid tiden för förvärvserbjudandet ej under stiger aktiernas
marknadsvärde och som maximalt överstiger marknadsvärdet med 20
procent. Överlåtelse av aktier i bolaget får ske med avvikelse från aktie-
ägarnas företrädesrätt och med bestämmelse om att betalning ska kunna
ske med annat än pengar, dvs. genom apport eller kvittning.
Årsstämma 2024
Årsstämma äger rum den 8 maj 2024 klockan 14:00 i B3s lokaler i Stock-
holm. Kallelse till årsstämma offent liggörs senast fyra veckor före detta
datum på bolagets hemsida och i Post & Inrikes Tidningar samt annonse-
ras i Dagens Industri.
VALBEREDNING OCH NOMINERINGSPROCESS (C)
Vid bolagets årsstämma den 10 maj 2023 beslutade bolagets aktieägare
att anta principer för tillsättande av valberedning och instruktion samt
ersättning till valberedningen, enligt nedan i sammanfattning:
Valberedningen ska bestå av representanter för två större aktieägare
samt styrelsens ordförande. Valberedningen kan dock utgöras av repre-
sentanter för tre eller fyra större aktieägare samt styrelsens ordförande
om styrelsens ordförande finner att ett sådant intresse föreligger hos
de större aktieägarna i samband med valberednings formerande. Val-
beredningen ska bereda och till årsstämman lämna förslag, bland annat
till val av ordförande och övriga ledamöter i bolagets styrelse och
styrelsearvode.
Namnen på valberedningens ledamöter publiceras i bolagets tredje
kvartalsrapport.
Valberedningen ska ha rätt att belasta bolaget med kostnader för exem-
pelvis rekryteringskonsulter och andra kostnader som erfordras för att
valberedningen ska kunna fullgöra sitt uppdrag. Någon ersättning till
valberedningens ledamöter ska dock inte utgå från bolaget.
Valberedningen tillämpar regel 4.1 i Svensk kod för bolags styrning
(Koden) som mångfaldspolicy vid framtagandet av sitt förslag vilket inne-
bär att styrelsen ska ha en med hänsyn till bolagets verksamhet, utveck-
lingsskede och förhållanden i övrigt ändamålsenlig sammansättning,
präglad av mångsidighet och bredd avseende de bolagsstämmovalda
ledamöternas kompetens, erfarenhet och bakgrund. En jämn könsför-
delning efter strävas. Valberedningen har vid förslag till styrelse beaktat
policyn. Ytter ligare information om valberedningens arbete lämnas vid
årsstämman 2024.
Valberedningen har haft totalt tolv möten inklusive arbetsmöten och
intervjuer med alla styrelseledamöter inför stämman 2024. Dessa möten
har avhandlat bolagets framtida behov av komplettering av styrelse samt
kravprofil för detta. Vidare har den senaste rapporten från utvärde-
ringen av styrelsens arbete presenterats och diskuterats. Avstämning
har även skett i förhållande till rådande regelverk samt Svensk kod för
bolagsstyrning. Möten har även hållits med nuvarande ledamöter samt
VD.
Inför kommande årsstämma har en valberedning utsetts i enlighet med
beslut om tillvägagångssätt fattat av B3s årsstämma den 10 maj 2023.
Valberedningen består av Dag Mauris Nereng, representant för Protector
Forsikring ASA, David Bjerkeli, representant för Hvaler invest AS, Claes
Wiberg, representant för Claes Wiberg AB och Daniel Juhlin, ordförande
i styrelsen för B3 Consulting Group AB. Valberedningen motsvarar där-
med cirka 38 procent av totala antalet utestående aktier och röster.
STYRELSE (D)
Bolagets styrelse är bolagets högsta beslutande organ efter bolags-
stämma och har ansvaret för att styra bolagets verksamhet. Bolagsstäm-
man utser styrelseledamöter i B3 Consulting Group AB (publ).
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltar B3s angelägen-
heter för aktieägarnas räkning. Styrelsen ska fortlöpande bedöma B3s eko-
nomiska situation och se till att bolaget är organiserat så att bokföring, med-
elsförvaltning och bolagets ekonomiska förhållanden i övrigt kontrolleras på
ett betryggande sätt. Styrelsen fastställer årligen en arbetsordning som reg-
lerar bland annat mötesordning, arbetsfördelning inom styrelsen inklusive
styrelseordförandens ålägganden, arbetsfördelningen mellan styrelse och
VD samt hur utskottens arbete ska bedrivas. Styrelsen har också utfärdat en
instruktion för VD som inkluderar instruktion för finansiell rapportering till
styrelsen. Styrelsen utser VD, beslutar i frågor rörande strategisk inriktning av
verksamheten och bolagets övergripande organisation. Styrelsen fastställer
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse ............................... 31
Bolagsstyrningsrapport .............................. 33
Styrelse ......................................................... 37
Koncernledning ........................................... 40
Risker och riskhantering ............................. 43
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 35
Förvaltningsberättelse
policyer och instruktioner för den löpande verksamheten, som leds av VD.
Detta innefattar bland annat uppförandekod, finanspolicy, insiderpolicy,
informationspolicy, ekonomihandbok och attestrutiner samt ansvarsfördel-
ningen mellan VD och styrelse rörande investeringar inom och utom angivna
budgetramar. Styrelsen fastställer också kvartalsbokslut och årsbokslut.
I enlighet med styrelsens arbetsordning ska styrelsen därut över bland
annat:
fastställa mål, strategier och prioriteringar för bolagets verksamhetsdrift
och framtida utveckling
tillsätta, årligen utvärdera och vid behov entlediga VD
tillse att bolaget har en bra företagsledning, en väl anpassad organisation
och tillräckliga resurser för att nå uppställda mål
tillse att erforderliga riktlinjer fastställs för bolagets uppträdande i
samhället i syfte att säkerställa dess långsiktigt värdeskapande förmåga
tillse att det finns en tillfredsställande kontroll av bolagets efterlevnad av
lagar och andra regler som gäller för bolagets verksamhet samt bola-
gets efterlevnad av interna riktlinjer
säkerställa att bolagets informationsgivning präglas av öppenhet samt
är korrekt, tillförlitlig, tydlig och relevant.
Styrelsens sammansättning
Styrelsen ska enligt bolagsordningen bestå av lägst tre och högst åtta
ledamöter. Styrelsen i B3 bestod vid utgången av 2023 av sex ledamöter
(två kvinnor och fyra män), valda av årsstämman i maj 2023. Styrelsens
sekreterare har fram till den 30 juni 2023 varit B3s CFO sedan den 1 juli
har sekreterare varit B3s kommunikationschef. Samtliga bolagsstämmo-
valda styrelseledamöter var per utgången av 2023 att betrakta som obero-
ende i förhållande till bolaget större aktieägare förutom styrelseledamoten
Sverre Bjerkeli. Styrelsens ledamöter väljs årligen av årsstämman för tiden
intill slutet av nästa årsstämma. Förändringar i styrelsen kan ske genom
beslut på extra bolagsstämma mellan årsstämmorna eller genom att en
ledamot väljer att avgå från sitt uppdrag i förtid. Inga arbetstagar leda-
möter har utsetts. Samtliga styrelseledamöter är valda för tiden intill slutet
av den årsstämma som hålls under år 2024.
Styrelsens ordförande
Styrelsens ordförande väljs av bolagsstämman. Ordföranden leder styrel-
sens arbete och tillser att detta sker i enlighet med lagar och förordningar,
gällande regler för aktiemarknadsbolag samt styrelsens interna styrande
dokument. Ordföranden följer verksamheten i dialog med VD och ansva-
rar tillsammans med VD för att övriga styrelseledamöter får den informa-
tion som är nödvändig för hög kvalitet i diskussion och beslut. Ordföranden
ansvarar för att det sker en årlig utvärdering av styrelsens arbete.
Styrelsens arbete under 2023
Under verksamhetsåret 2023 hade styrelsen 13 protokollförda samman-
träden. Styrelsen har huvudsakligen avhandlat frågor avseende:
Utveckling av bolagets strategiska inriktning
Utvecklingen av bolagets marknad och konkurrenter
Övervakning och uppföljning av verksamhetens resultat
Kontroll och efterlevnad samt juridiska frågor
Organisationsutveckling och ledningsstruktur
Förvärv och start-ups
Finansiering och skuldsättning
Affärsplan för 2023/2025
Styrande dokument/Policys
Utöver VD och CFO har även andra medlemmar av företagsledningen varit
föredragande vid styrelsemötena. Bolagets revisorer redovisade sina slut-
satser och förslag efter genomförd revision. Styrelsen har vid ett tillfälle även
träffat bolagets revisorer utan närvaro av VD eller annan person i koncern-
ledningen.
Närvaro vid styrelsemöten och utskott under 2023
Styrelse mö te
Revisions-
utskott
Ersättnings-
utskott
Sverre Bjerkeli
1)
13/13 7/7
Marika Skärvik 13/13 7/7
Mikael Cato 13/13
Anna Söderblom
2)
7/13 3/6
Kristin Lindmark 11/13
Leif Frykman 13/13 6/6
Daniel Juhlin
3)
6/13 3/6
1)
Ordförande i styrelsen tom 20/6. VD och ledamot from 20/6.
2)
Ledamot i styrelsen samt ordförande i revisionsutskottet till och med årsstämman 2023.
3)
Invald i styrelsen samt ordförande i revisionsutskottet från och med årsstämman 2023.
From 20/6 ordförande i styrelsen.
Utvärdering av styrelsens arbete
Styrelsen utvärderas varje år i syfte att utveckla styrelsearbetet. Utvärde-
ringen av styrelsen under 2023 skedde genom att leda möterna svarade på
en enkät, framtagen av rådgivningsföretaget FNCA Sweden AB, som sedan
sammanställdes till en rapport som tillställts styrelsen. Rapporten presen-
terades och diskuterades på styrelsemöte i december 2023. Av styrelsens
utvärdering framgick att styrelsearbetet överlag fungerat mycket bra.
Resultatet av den årliga utvärderingen lämnas till valberedningen.
Styrelsens arbetsår
Q1
Q2
Q3
Q4
Jan
Feb
Mar
Apr
Maj
Jun
Jul
Aug
Sep
Okt
Nov
Dec
November/December
Behandling och fastställande av
budget och affärsplan för det
kommande året
Utvärdering av styrelsearbetet
Riskgenomgång
Oktober/November
Delårsrapport Q3
Februari
Godkännande av bokslut och förslag
till resultatdisposition
Avgivande av bokslutskommuniké
Genomgång av revisionsrapport
September
Strategi och affärsplan
April
Beslut om kallelse och eventuella
rslag till årssmma
Årsredovisning
Plan för den externa finansiella
rapporteringen, inklusive årsredo-
visningen och delårsrapporteringen
för räkenskapsåret
April/Maj
Delårsrapport Q1
Utöver ovan uppgifter ska styrelsen
också årligen utrdera VD och ledning
och träffa bolagets revisorer utan att
ledningen är närvarande.
Juli
Delårsrapport Q2
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse ............................... 31
Bolagsstyrningsrapport .............................. 33
Styrelse ......................................................... 37
Koncernledning ........................................... 40
Risker och riskhantering ............................. 43
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 36
Förvaltningsberättelse
Styrelse
KRISTIN LINDMARK
Född 1975. Styrelseledamot sedan
2019.
Sysselsättning Chief Information
Officer Telenor Sverige.
Utbildning Civilingenjörsexamen
informationsteknologi, Linköpings
universitet.
Bakgrund Mångårig erfarenhet av
IT-branschen med fokus på bank/
rsäkring och telekom, både som
konsult och i linjeroller: Chief In
-
formation Officer SPP Pension &
Försäkring, Head of Digital & mo
-
bile SPP, Nordic Head of Project of-
fice P&T Commercial If samt IT and
Management Consultant Accenture.
Innehav 31 december 2023 6 000
aktier
Oberoende i förhållande till bolaget,
bolags ledningen och större aktie-
ägare.
MIKAEL CATO
Född 1972. Styrelseledamot sedan
2020.
Sysselsättning Head of Transforma
-
tion – Lean Agile Solution Develop-
ment, Scania. Board member Scania
IT Board, Board member Scania
Sustainability Board.
Utbildning Ekonomprogrammet,
Mittuniversitetet.
Bakgrund Mångårig operativ
erfarenhet i ledande befattningar
inom digitalisering, management/IT
och hållbarhet på Acando, Connecta,
Valtech och Cybercom. Grundare
och tidigare styrelse ledamot Itch.
Executive Chairman Gaia Gen,
Scania, Chief Digital Officer, Scania.
Styrelseledamot Scania China Ltd.
Board member Combient Advisory
Board.
Innehav 31 december 2023 2 000
aktier
Oberoende i förhållande till bolaget,
bolags ledningen och större aktie-
ägare.
MARIKA SKÄRVIK
Född 1963. Styrelseledamot sedan
2017.
Sysselsättning VD Performance-
Potential. Senior businessadvisor
BrovikenGruppen och styrelseord-
rande i Modigo och Nikita. Styrelse
-
ledamot RocMore AB
Utbildning Marknadsekonom, Berghs
School of Communication. Studier i
ekonomi och juridik, Stockholms uni
-
versitet. Ledarskapsutbildning, IMD.
Bakgrund Försäljningschef Saven/TM
Data, Executive Sales Microsoft, VD
NetCenter, affärsområdeschef Tieto,
VD Carlson Wagonlit, VD Hudson
Norden. Grundare Mentorius och
PerformancePotential, styrelseord-
rande STCC och Qtema samt
styrelseledamot Softronic, Optronic
Norden samt Poolia. Författare till
bok om ledarskap.
Utskott Ordförande i ersättnings-
utskottet.
Innehav 31 december 2023 2 500
aktier
Oberoende i förhållande till bolaget,
bolags ledningen och större aktie ägare.
LEIF FRYKMAN
Född 1958. Styrelseledamot sedan
2022.
Sysselsättning Egenretagare,
entreprenör. LegalWorks Nordic
samt LB Legal Online. Styrelseleda
-
mot i LWA Legal.
Utbildning LL.M Uppsala Universitet.
HHS/SAF Högre funktionärsutbild
-
ning Darden Business School,
Virginia. Managementutbildningar
vid IESE, INSEAD med flera.
Bakgrund Regionala såväl som
globala chefsjuristpositioner på AGA,
Sun Microsystems., VMware Inc.,
Fingerprints, RISE Research Institutes
of Sweden. Regional såväl som
Global Sales Operations Manager
på Sun Microsystems.
Utskott Ledamot i revisionsutskottet.
Innehav 31 december 2023 0 aktier
Oberoende i förhållande till bolaget,
bolags ledningen och större aktie-
ägare.
SVERRE BJERKELI
Född 1959. Tf VD och koncernchef.
Styrelseledamot sedan 2021.
Sysselsättning Styrelseordfö
-
rande Hvaler Invest AS samt Digital
Mediepartner AS. Styrelseledamot
BankNordik.
Utbildning MSc Business and Market
-
ing, Norwegian Business School (BI).
Bakgrund CEO Protector Forsikring,
VD Ementor Norge (nu ATEA). Dessför-
innan CEO Storebrand Bank och andra
ledande positioner inom Storebrand/
If.
Utskott Ledamot i ersättnings-
utskottet.
Innehav 31 december 2023 1 950 000
aktier genom Hvaler Invest AS.
Oberoende i förhållande till bolaget
och bolagsledningen, inte oberoende
iförhållande till större aktieägare.
DANIEL JUHLIN
Född 1974. Styrelseordförande sedan
2023.
Sysselsättning VD Order Impact.
Ordförande YPO Sverige. VD och sty
-
relseordförande Investeringslådan.
Utbildning Civilingenjör Industriell
ekonomi, KTH.
Bakgrund Mångårig erfarenhet från
ledande befattningar inom främst
retail- och konsumentvarubolag, bl.a.
som VD för Flaivy, Friggs, Karamell
-
kungen, Plantagen och Byggmax.
Senior advisor till Fastdev.
Utskott Ordförande i revisions-
utskottet.
Innehav 31 december 2023 15 000
aktier.
Oberoende i förhållande till bolaget,
bolagsledningen och större aktieägare.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse ............................... 31
Bolagsstyrningsrapport .............................. 33
Styrelse ......................................................... 37
Koncernledning ........................................... 40
Risker och riskhantering ............................. 43
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 37
Förvaltningsberättelse
REVISIONSUTSKOTT (E)
Styrelsen i bolaget har inom sig utsett ett revisionsutskott. Regler kring
revisionsutskottet återfinns i Aktiebolagslagen och Koden. Revisions
utskottet följer en av styrelsen beslutad skriftlig instruktion och har till
huvuduppgift att behandla frågor avseende riskbedömning, intern kon-
troll, finansiell rapportering och revision. Revisionsutskottet är endast
förberedande och det är styrelsen i sin helhet som är beslutsfattande.
Revisionsutskottets arbete syftar till att säkerställa att fastlagda principer
för den finansiella rapporteringen och interna kontrollen efterlevs och
att bolaget har ändamålsenliga relationer med bolagets revisorer.
Därutöver ska revisionsutskottet bland annat:
årligen utvärdera behovet av en internrevisionsfunktion och i bolags-
styrningsrapporten motivera sitt ställningstagande. Beskrivningen av
den interna kontrollen i bolagsstyrningsrapporten ska omfatta styrelsens
åtgärder för att följa upp att den interna kontrollen i samband med den
finansiella rapporteringen och att rapporteringen till styrelsen fungerar,
utvärdera revisionsinsatsen och informera bolagets valberedning om
resultatet av utvärderingen, samt
biträda valberedningen vid framtagandet av förslag till revisor och
arvodering av revisionsinsatsen.
Ledamöterna i utskottet får inte vara anställda av bolaget. Minst en leda-
mot ska vara oberoende och ha redovisnings- och/eller revisionskompe-
tens. Revisionsutskottet består av två ledamöter; Daniel Juhlin och Leif
Frykman. Daniel Juhlin är ordförande i utskottet. Båda anses vara obero-
ende i förhållande till bolagets ledning och dess större aktieägare. Båda
har redovisningskompetens. På revisionsutskottsmötena deltar också
B3s CFO och koncernredovisningschef. B3s revisor samt B3s IR-ansvarige
deltar i ett flertal möten under året.
Revisionsutskottets arbete under 2023
Revisionsutskottets sammanträdde sex gånger under 2023. Under året
behandlades frågor främst kring; kvartalsrapportering, årsredovisning,
revision, intern kontroll och risker, styrande dokument inom ekonomifunk-
tionen, Koden, uppföljning av vissa redovisningsrelaterade bedömningar
för 2023, skattefrågor samt granskning av bolagets kvartals rapporter och
årsredovisning före dess publicering.
På årsstämman i maj 2023 valdes revisionsbolaget KPMG AB till reviso-
rer. Revisorerna har deltagit i ett antal av revisionsutskottsmötena och har
bland annat rapporterat sina iakttagelser från översiktlig granskning av
kvartalsbokslut samt delårsrapport för perioden januari−september 2023,
granskning av interna kontroller samt revision av årsbokslut.
ERSÄTTNINGSUTSKOTT (F)
Styrelsen i bolaget har inom sig utsett ett ersättningsutskott. Ersättnings-
utskottet följer en av styrelsen upprättad skriftlig instruktion och har till
uppgift att bereda frågor om ersättning och anställningsvillkor för VD och
ledande befattningshavare direkt underställda VD. Ersättningsutskottet
behandlar och fastställer förslag till aktiebaserade incitamentsprogram
samt andra företags övergripande incitamentsprogram. Utskottet följer
och utvärderar pågående och under året avslutade program för rörliga
ersättningar till de ledande befattningshavarna, och tillämpningen av de
riktlinjer för ersättningar till ledande befattningshavare som årsstämman
enligt lag ska fatta beslut om samt gällande ersättningsstrukturer och
nivåer inom B3. Utskottet arbetar även med successionsfrågor och risk-
hantering kopplat till nyckelpersoner.
Enligt Koden ska ledamöterna i ersättningsutskottet vara oberoende i
förhållande till bolaget och dess ledning. Bolagets ersättningsutskott ska
bestå av minst två styrelseledamöter. Det nuvarande ersättningsutskottet
består av Marika Skärvik (ordförande) och Sverre Bjerkeli. Marika Skärvik
anses som oberoende i förhållande till bolaget och dess ledning. Sverre
Bjerkeli anses inte oberoende from 20 juni 2023 i förhållande till bolaget
och dess ledning. Båda anses besitta erforderlig kunskap och erfarenhet i
frågor om ersättningar till ledande befattningshavare. HR-chef är adjunge-
rad utan beslutanderätt i ersättningsutskottet.
Ersättningsutskottets arbete under 2023
Ersättningsutskottet sammanträdde sju gånger under 2023. Under året
behandlades frågor som ersättningsprinciper för VD och för ledande
befattningshavare, teckningsoptionsprogram samt styrande dokument för
ersättningspolicy. Ersättningsutskottet har därutöver arbetat med plane-
ring för kompetensförsörjning och verktyg som stöttar HR-arbetet.
STYRELSENS FÖRSLAG TILL RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNING TILL
LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Årsstämman 2023 fastställde riktlinjer för ersättning till ledande befatt-
ningshavare. Dessa framgår nedan och omfattar styrelse ledamöter, verk-
ställande direktör och vice verkställande direktör samt andra personer i
bolagsledningen enligt punkt IV.1 i Aktiemarknadens Självregleringskom-
mittés regler om ersättningar till ledande befattningshavare och om incita-
mentsprogram, det vill säga koncernledningen. På årsstämma 2024 kom-
mer en uppdatering av gällande regler att göras.
Styrelsen ska ha rätt att tillfälligt frångå, helt eller delvis, riktlinjerna om
det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och ett avsteg är nödvändigt
för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen och hållbarhet eller för att
säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft. Om sådana avvikelser sker ska
detta redovisas i ersättningsrapporten inför närmast följande årsstämma.
Riktlinjerna avser tiden från årsstämman 2023 Ärende om frångående av
riktlinjerna ska beredas av ersättningsutskottet och beslutas av styrelsen.
Riktlinjernas främjande av bolagets affärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet
B3s affärsstrategi är att erbjuda kvalificerade konsulttjänster inom IT och
Management till Sveriges mest kvalificerade och krävande kunder. B3 hjäl-
per till att förbättra strategi, processer, teknik och organisation på ett sätt
som ger snabba och tydliga resultat för både verksamhet och IT. B3 skapar
en miljö som uppmuntrar entreprenörskap och där konsulter ständigt får
en möjlighet att utvecklas.
Styrelsen bedömer att det är kritiskt för en framgångsrik implemente-
ring av bolagets affärsstrategi och tillvaratagandet av bolagets långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet, att bolaget kan rekrytera och behålla
ledande befattningshavare med kompetens och kapacitet att nå upp-
ställda mål. För detta krävs att bolaget kan erbjuda konkurrenskraftig total-
ersättning som motiverar ledande befattningshavare att göra sitt yttersta.
Rörlig ersättning som omfattas av dessa riktlinjer ska vara baserad på
kriterier som syftar till att främja bolagets affärsstrategi och långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet, och där uppfyllandet av kriterierna
fastställts genom den metod som anges nedan.
Formerna av ersättning m.m.
Ersättningen och övriga anställningsvillkor till ledande befattningshavare
ska vara marknadsmässig. För ledande befattningshavare fastställs en
målnivå för årlig bruttoersättning. Denna ska vara baserad på individens
ansvar, erfarenheter samt prestation. I tillägg avtalas för ledande befatt-
ningshavare en rörlig bruttoersättning. Vd kan komma att inneha fast
månads-lön samt rörlig bruttoersättning. Bolagsstämman kan därutöver –
och oberoende av dessa rikt linjer – besluta om aktie- eller aktiekursrelate-
rade ersättningar. Fast och rörlig bruttoersättning disponeras av respek-
tive individ i enlighet med bolagets policyer, och ska täcka bolagets totala
kostnad för:
lön, sociala avgifter samt semesterersättning
pension och därtill hörande särskild löneskatt
eventuella sjuk- eller sjukvårdsförsäkring etc.
övriga förmåner såsom t.ex. tjänstebil, fortbildning och
hjälpmedel i tjänsten
Kontant lön utgör maximalt 75 procent av den totala ersättningen och
pension, eventuella sjuk- eller sjukvårdsförsäkringar samt övriga förmåner
utgör maximalt 40 procent av den totala ersättningen.
Fast ersättning
Den fasta ersättningen utgör minst 50 procent av den totala ersättningen
(fast- plus rörlig bruttoersättning) exklusive LTI och under antagande av
fullt utfall av den rörliga ersättningen.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse ............................... 31
Bolagsstyrningsrapport .............................. 33
Styrelse ......................................................... 37
Koncernledning ........................................... 40
Risker och riskhantering ............................. 43
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 38
Förvaltningsberättelse
Rörlig ersättning
Den rörliga ersättningen kan variera mellan 0 upp till 3 gånger av målnivån
för den rörliga ersättningen. Rörlig ersättning utfaller efter uppnådda
resultatmål för den resultatenhet som respektive ledande befattnings-
havare ansvarar för, dvs. koncernen, affärsområde eller dotterbolag. Krite-
rierna – primärt omsättningstillväxt, rörelseresultat och kvalitativa mål –
bidrar till bolagets affärsstrategi, långsiktiga intressen samt hållbarhet
genom tydlig koppling till dessa och därmed till bolagets långsiktiga värde-
skapande. Uppfyllandet av kriterierna fastställs genom bolagets kvartals-
eller årsbokslut. Rörlig ersättning, som andel av den totala ersättningen
exklusive LTI, kan vid fullt utfall uppgå till högst 50procent. Utfallet av
ersättningen bereds av ersättningsutskottet och fastställs av styrelsen i
samband med att kvalificerings perioden avslutas. Därefter utbetalas
ersättningen. Bolaget har ingen avtalsenlig rätt att återkräva ersättningen.
Långsiktigt incitamentsprogram (Long-term incentive LTI)
Ledande befattningshavare kan erbjudas incitamentsprogram vilka i
huvudsak ska vara aktie- eller aktiekursrelaterade. Ett incitaments program
ska syfta till att förbättra deltagarnas engagemang för bolagets utveckling
och implementeras på marknadsmässiga villkor. Aktie- och aktiekursrela-
terade incitamentsprogram ska beslutas av bolagsstämman och omfattas
därför inte av dessa riktlinjer.
Ersättning till styrelseledamöter
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt årsstämmans
beslut. Bolagets stämmovalda styrelseledamöter ska i särskilda fall och
under en begränsad tid kunna arvoderas för tjänster inom deras
respektive kompetensområde som inte utgör styrelsearbete. För dessa
tjänster (inklusive tjänster som utförs genom av styrelseledamot helägt
bolag) ska utgå ett marknadsmässigt arvode, varvid dessa riktlinjers
övergripande ändamål likväl ska tillgodoses.
Pension
För VD kan särskilt avtalad pensionsålder finnas. För övriga ledande
befattningshavare finns ingen särskilt avtalad pensionsålder.
Uppsägningstid och avgångsvederlag
Ledande befattningshavare anställnings- eller uppdragsavtal ska gälla tills-
vidare eller för viss tid. För Vd gäller en ömsesidig uppsägningstid om tolv
månader och för övriga ledande befattningshavare gäller vid uppsägning
från bolagets sida sex månaders uppsägningstid eller den längre uppsäg-
ningstid som framgår av vid var tid gällande lag om anställningsskydd (LAS)
Under uppsägningstiden löper gällande anställningsavtal med tillhörande
för måner. För VD kan avgångsvederlag förekomma med upp till sex
månadslöner. Avtalade avgångsvederlag förekommer ej för övriga ledande
befattningshavare.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till riktlinjerna för ersättning till
ledande befattningshavare har lön och anställningsvillkor för bolagets
anställda beaktats. Uppgifter om anställdas totalersättning, ersättningens
komponenter samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid har
inhämtats och utgjort en del av ersättningsutskottets och styrelsens
beslutsunderlag vid utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och de
begränsningar som följer av dessa.
Beslutsprocessen
Styrelsen ska upprätta förslag till nya riktlinjer när det uppkommer behov av
väsentliga ändringar av riktlinjerna, dock minst vart fjärde år. Styrelsens för-
slag bereds av styrelsens ersättningsutskott. Styrelsens ordförande kanvara
ordförande i ersättningsutskottet. I syfte att hantera intresse konflikter ska
övriga bolagsstämmovalda ledamöter som ingår i ersättningsutskottet vara
oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen.
Ersättningsutskottet ska bland annat följa och utvärdera tillämpningen
av de riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare som årsstäm-
man har beslutat om. När ersättningsutskottet berett förslaget förs det till
styrelsen för beslut. Vid styrelsens behandling av och beslut i ersättnings-
relaterade frågor närvarar inte verkställande direktören eller andra perso-
ner i bolagsledningen, i den mån de berörs av frågorna.
Om stämman beslutar att inte anta riktlinjer med anledning av ett
förslag till sådana, ska styrelsen senast inför nästa årsstämma lämna ett
nytt förslag. I sådana fall ska ersättning utbetalas i enlighet med de rikt-
linjer som gäller sedan tidigare eller, om sådana inte finns, i enlighet med
bolagets praxis.
I beredningen av dessa frågor används när så bedöms nödvändigt
extern rådgivning.
VD OCH KONCERNLEDNING (G)
VD
VD är i sin roll underordnad styrelsen och har som huvuduppgift att sköta
bolagets löpande förvaltning och den dagliga verksamheten i B3 i enlighet
med styrelsens riktlinjer och anvisningar. Av styrelsens arbetsordning och
instruktionen för VD framgår arbetsfördelningen mellan styrelsen, styrel-
sens ordförande och VD. VD tar fram rapporter och nödvändigt beslutsun-
derlag inför styrelsesamman träden och är föredragande av materialet vid
styrelsesamman träden. VD ska fortlöpande hålla styrelsens ordförande
informerad om utvecklingen av bolagets verksamhet, resultat och ekono-
miska ställning samt varje annan händelse, omständighet eller förhållande
som inte kan antas vara av oväsentlig betydelse för B3s aktieägare.
Utvärdering av VDs arbete
Under 2023 har det skett ett byte av VD varför ingen utvärdering skett.
Nytillträdd VD kommer att utvärderas i första gången i samband med
styrelsemöte i april 2024.
Koncernledning
B3-koncernen är organiserad så att den operativa verksamheten bedrivs i
affärsområden för att bättre kunna utveckla och styra verksamheten och
ta vara på affärsmöjligheter. Affärsområdena beskrivs sidan 31 med
bild av organisationsstrukturen på sidan 32.
B3s organisation är byggd på principen om decentraliserat ansvar och
befogenheter. Affärsområdena och dotterbolagen i dessa har affärsmässigt
ansvar för att driva och utveckla sina respektive verksamheter och tjänster
i enlighet med koncernens strategiska inriktning och övergripande mål. Styr-
ningen av affärsområdena har baserats årliga affärsplaner som bygger
på de koncerngemensamma strategierna. Baserat på koncernens övergri-
pande finansiella mål har bland annat mål i form av tillväxt och rörelsemargi-
nal fastställts för varje affärsområde och dotterbolag. För att lönsam
tillväxt kombinerar B3 nyttan av en decentraliserad organisation med de
skalfördelar koncernens storlek erbjuder. Därför finns koncerngemen-
samma funktioner inom ekonomi och administration, affärsutveckling, HR
och rekrytering, kommunikation och marknadsföring samt IT samlade i
moderbolaget B3 Consulting Group AB (publ).
VD har utsett en koncernledningsgrupp som leds av VD och förutom VD
består av chef för respektive affärsområde, CFO, Head of People & Culture/
CHRO samt ansvarig för kommunikation och IR. Koncernledningen ansvarar
för att B3 drivs och utvecklas inom ramen för den av styrelsen fastställda
strategin samt i övrigt beslutade planer och mål. Koncernledningen ansva-
rar även för att skalfördelar och synergier maximeras samt att erfarenhets-
utbyte och spridande av ”best practice” bidrar till mer effektiva och rationella
affärs processer.
Viktiga frågor för koncernledningen är bl.a.:
Koncernens målsättningar och strategier samt policyfrågor
Ledning och styrning, särskilt finansiell styrning och kvalitetsstyrning,
samt riskanalys och riskhantering
Varumärkes- respektive employer branding-frågor
HR, såsom ledarskap, arbetsmiljö, organisations- och talangutveckling
samt kompensationsfrågor
Affärsutvecklings och säljstrategier
Förvärv och nyetableringar
Frågor kring ägande i dotterbolag respektive investerarrelationer
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse ............................... 31
Bolagsstyrningsrapport .............................. 33
Styrelse ......................................................... 37
Koncernledning ........................................... 40
Risker och riskhantering ............................. 43
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 39
Förvaltningsberättelse
Koncernledning
SVERRE BJERKELI
Född 1959.
Tf VD och koncern chef sedan 2023.
ANDRÉ KARLSSON
Född 1990.
CFO sedan 2023.
PERNILLA BROLIN
Född 1978.
Head of People & Culture/CHRO.
Anställd 2022.
FREDRIK DOLLÉUS
Född 1975.
Affärsområdeschef Digital Management och
VD för B3 Business Transformation AB.
Anställd 2019.
Utbildning
MSc Business and Marketing,
Norwegian Business School (BI).
Utbildning Kandidatexamen i redovisning
och finansiering från Uppsala universitet.
Utbildning Fil.kand in Business and E-com-
merce, International University of Monaco.
Utbildning Civilekonom, inriktning Organise-
ring & Management, Växjö Universitet.
Bakgrund
CEO Protector Forsikring, VD
Ementor Norge (nu ATEA). Dessrinnan CEO
Storebrand Bank och andra ledande positioner
inom Storebrand/If.
Bakgrund Head of Business Control, B3,
Business Controller på bland annat Knowit
och Cybercom.
Bakgrund Mångårig erfarenhet av ledande
positioner inom IT-konsultbranschen, call-
centerbranschen samt rekryterings- och
bemanningsbranschen i roller som HR-Chef,
People & Culture Partner, affärsområdeschef,
affärsutvecklare och konsultchef.
Bakgrund +20 års erfarenhet av digitalisering
och digital utveckling i ledande roller. 15 år
inom IT-konsultbranschen, bland annat som
entreprenör, VD och management/digital
konsult.
Innehav 31 december 2022
1 950 000 aktier genom Hvaler Invest AS.
Innehav 31 december 2023
0 aktier
Innehav 31 december 2023
0 aktier
Innehav 31 december 2023
8 168 aktier genom Remagine Digital Business
AB och 7 173 aktier privat.
KATARINA LUNDQVIST
dd 1979.
Kommunikationschef och IR-ansvarig.
Anställd 2019.
ANDERS NILSSON
Född 1970.
Affärsområdeschef för Digital Experience &
Solution.
Anställd 2023.
MARTIN STENSTRÖM
Född 1960.
Affärsområdeschef Cloud & Technology
Platforms.
Anställd 2018.
Utbildning Fil kand. i Före tagsekonomi respek-
tive Medie- och kommunikationsvetenskap,
Stockholms universitet
Utbildning Civilekonom, Karlstads
universitet.
Bakgrund 20 års erfarenhet inom kommunika-
tion, marknadsföring och projektledning från
de privat och offentlig sektor.
Bakgrund 30 års erfarenhet inom tech och IT.
+20 års erfarenhet från ledande befattningar
inom HiQ såsom regionchef, affärsområdes-
chef, försäljningschef t. ex. Tidigare erfarenhet
från SAAB och Volvo.
Bakgrund Över 25 års erfarenhet av att
bygga, leda och utveckla IT-tjänsteverksam-
heter, inklusive konsult-, drift- och förvalt-
ningstjänster, bland annat som VD Axians
iSverige, VD Qbranch Väst och regionchef
Dimension.
Innehav 31 december 2023
2 034 aktier
Innehav 31 december 2023
1 350 aktier
Innehav 31 december 2023
74 848 aktier
Förändringar i koncern ledningen
under 2023:
Under året har Anette Billing,
VD och koncernchef, Johanna Eriksson, CFO,
Tommy Sarenbrant, Employer Branding
Officer och Jörgen Samuelsson lämnat B3
och koncernledningen. Patrik Blomberg,
affärsutvecklingschef, har lämnat koncern-
ledningen och gått in i ett startup på B3.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse ............................... 31
Bolagsstyrningsrapport .............................. 33
Styrelse ......................................................... 37
Koncernledning ........................................... 40
Risker och riskhantering ............................. 43
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 40
Förvaltningsberättelse
REVISORER (H)
Revisionsbolaget KPMG AB med Fredrik Westin som huvudansvarig revisor
valdes av årsstämman den 10 maj 2023 för tiden fram till årsstämman
2024. B3s revisorer arbetar efter en revisionsplan som årligen presenteras
för styrelsens revisionsutskott. B3s revisorer granskar årsbokslut och års-
redovisning samt bolagets löpande verksamhet och rutiner för att sedan
uttala sig om redovisningen samt styrelsens och VDs förvaltning. Reviso-
rerna ska efter varje räkenskapsår lämna en revisionsberättelse till års-
stämman. Bolagets revisorer rapporterar personligen till styrelsen varje
år sina iakttagelser från granskningen och sina bedömningar av bolagets
interna kontroll. Under året har revisorerna också översiktligt granskat
B3s delårsrapport för perioden januari–september 2023.
INTERN KONTROLL ÖVER FINANSIELL RAPPORTERING
Här beskrivs bolagets system för intern kontroll och riskhantering med
avseende på den finansiella rapporteringen. Styrelsen ska enligt aktie
bolagslagen tillse att bolagets organisation är utformad så att bokföringen,
medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska förhållanden i övrigt kon-
trolleras på ett betryggande sätt. Styrelsen ansvarar för bolagets styrning
och kontroll, vars övergripande syfte är att skydda ägarnas investering och
bolagets tillgångar. Den interna styrningen och kontrollen innefattar meto-
der och processer för att säkra tillgångar, kontrollera riktigheten och tillför-
litligheten i den interna och externa finansiella rapporteringen samt säker-
ställa efterlevnad av externa och interna regelverk. Den interna styrningen
och kontrollen ska även förbättra verksamhetens effektivitet och begränsa
risknivån i verksamheten.
B3s struktur för intern styrning och kontroll utgår från ramverken COSO
(the Committee of Sponsoring Organisations of the Treadway Commission)
samt ”tre ansvarslinjer” (three lines of defence). B3s styrelse är av uppfatt-
ningen att bolagets verksamhet är av begränsad komplexitet varför styrel-
sen har valt att inte inrätta en funktion för internrevision, tredje ansvarslinjen.
B3s internkontroll i den finansiella rapporteringen består av inbyggda
kontroller i lednings, affärs och stödprocesser. Inom ramen för ansvariga
chefers samt ekonomifunktionens arbete utförs kontroller i den första
linjen. Därutöver utförs testning och oberoende kontroller av en upphand-
lad compliance-funktion i andra linjen. Årlig plan för testning, upp följning
och återrapportering fastställs i revisionsutskottet.
B3s struktur för intern styrning och kontroll delas in i fem komponenter;
styr- och kontrollmiljö, riskbedömning, kontrollaktiviteter, information och
kommunikation samt uppföljning.
Styr- och kontrollmiljö
Grunden för den interna styrningen och kontrollen utgörs av organisation,
beslutsvägar, beslutsdelegering, befogenheter och ansvar som
dokumenterats och kommunicerats i styrande dokument.
Styr- och kontrollmiljön omfattar också den kultur och de värderingar
som styrelse och ledning kommunicerar och verkar utifrån vilket bland
annat förmedlas genom den uppförandekod som fastställs av styrelsen
varje år.
Styrelsen har det övergripande ansvaret för den interna styrningen och
kontrollen avseende den finansiella rapporteringen.
Varje år fastställer styrelsen en arbetsordning som tydliggör styrelsens
ansvar och som reglerar styrelsens inbördes arbetsfördelning. I arbetsord-
ningen regleras sådant som mötesordning, arbetsfördelning inom styrelsen
inklusive styrelseordförandes ålägganden, arbetsfördelning mellan styrelse
och VD samt hur utskottens arbete ska bedrivas. Styrelsen utövar sin kon-
troll främst genom att årligen fastställa policydokument, instruktion för VD
inklusive attest och delegationsordning och instruktion för den finansiella
rapporteringen samt genom att sätta och godkänna verksamhetsmål, stra-
tegi, affärsplan och budget. De styrande dokumenten inom B3 omfattar:
Arbetsordning för styrelsen
Instruktioner för revisionsutskott och ersättningsutskott
VD-instruktion inklusive attest- och delegationsordning
Instruktion för dotterbolags-VD inklusive attest- och delegations ordning
Detta dokument behandlar ansvarsfördelningen mellan dotterbola-
gets VD och koncernchefen/affärsområdeschefen, dotterbolagets
befogenheter samt koncerngemensamma policyer och riktlinjer för
samtliga dotterbolag i koncernen
Attestreglemente
I regelverket regleras vilka befogenheter som finns varje nivå
i organisationen, exempelvis avgivande av fastprisofferter, inköp,
investeringar, lönehantering och rabatteringar
Uppförandekod
Koden är ett uttryck för vilka värderingar och riktlinjer som ska gälla
inom koncernen med avseende på affärsetik samt fri och rättigheter.
B3 bedriver sin verksamhet med höga krav på integritet och etik.
Separat visselblåsarpolicy finns.
Finanspolicy och kapitalallokeringspolicy
Styrelsen antar ramar för finansiell riskhantering som koncernens
ekonomifunktion arbetar efter. Målsättningen är att begränsa de
finansiella risker som uppstår i samband med upplåning och
placeringar samt säkerställa att bolagets prioteringar för att balansera
långsiktig avkastning och risk utförs på bästa möjliga sätt.
Informationspolicy
Informationspolicyn beskriver koncernens principer för informations-
givning till aktiemarknaden samt till övriga externa och interna
intressenter
Insiderpolicy
Policyn syftar till att etablera ett gemensamt förhållningssätt för B3
i insiderfrågor och därigenom minska riskerna att ledande befattnings
havare, övriga medarbetare och styrelseledamöter bryter mot tillämplig
lagstiftning, rekommendationer och god sed inom detta område
Ersättningspolicy
Policyn beskriver principer för ersättningar (löner, pensioner,
förmåner och bonus) till ledande befattningshavare
Dessa styrande dokument samt koncernens ekonomihandbok utgör,
tillsammans med lagar och andra externa regelverk, det ramverk som
bildar grunden för koncernens interna styrning och kontroll. De styrande
dokumenten revideras årligen av styrelsen.
Riskbedömning
Styrelsen utvärderar de strategiska möjligheterna och riskerna på en över-
gripande nivå samt utformar koncernens strategi. Ansvaret för att identi-
fiera, värdera och hantera de operativa riskerna ligger hos koncernled-
ningen, affärsområdesledningen och ledningen för respektive dotterbolag.
Hanteringen av riskerna ska omfatta implementering och underhåll av
lämpliga kontrollaktiviteter.
B3s ekonomifunktion genomför årligen en riskbedömning avseende
den finansiella rapporteringen för att identifiera och utvärdera de områden
och processer där det föreligger störst risk för fel som kan få en väsentlig
påverkan på den finansiella rapporteringen. Riskbedömningen presenteras
och diskuteras i revisionsutskottet.
De resultat- och balansposter där väsentliga fel kan uppkomma bedöms
vara följande;
Intäktsredovisning
Rörliga ersättningar till personal,
Värdering av goodwill i förvärvade verksamheter samt moderbolagets
andelar i dotterbolag och intressebolag
Skatter
Se även avsnittet med rubrik Risker och riskhantering på sidan 43–44.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse ............................... 31
Bolagsstyrningsrapport .............................. 33
Styrelse ......................................................... 37
Koncernledning ........................................... 40
Risker och riskhantering ............................. 43
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 41
Förvaltningsberättelse
Kontrollaktiviteter
Ekonomifunktionen är centrerad till B3 Consulting Group AB (publ).
Ekonomifunktionen hanterar all ekonomi för alla koncernens dotterbolag.
Vid förvärv av bolag kan det förvärvade bolaget under en övergångsperiod
handha sin ekonomifunktion. Lämpliga kontrollaktiviteter utformas på
koncern och bolagsnivå för att hantera de risker som identifierats under
riskbedömningen. Syftet med kontrollaktiviteterna är att förebygga, upp-
täcka och korrigera fel och omfattar till exempel tydlig ansvarsfördelning,
dualitet för verkställande av betalning, detaljerade resultatanalyser, konto-
avstämningar, godkännanden och behörighetshantering samt redovis-
nings- och värderingsprinciper. Interna styrinstrument för att säkerställa
rättvisande kvalitet på den finansiella rapporteringen är framförallt attest-
reglementet och koncernens ekonomihandbok.
Styrelsen fastställer en årlig plan för oberoende testning av att
kontrollaktiviteterna fungerar som avsett.
Kontrollerna genomförs på en övergripande nivå genom analyser av
resultat och nyckeltal bolagsnivå och affärsområdesnivå såväl som
koncernnivå samt på detaljnivå genom att ett antal kontrollpunkter ingår i
de löpande processerna och rutin beskrivningarna. Varje månad följer CFO
och controllers på ekonomiavdelningen upp resultat och nyckeltal mot bud-
get, prognos och utfall året innan för dotterbolag, affärsområde och kon-
cern. Avvikelser analyseras. Därefter, också månatligen, följs resultat och
nyckeltal upp mot budget, prognos och utfall året innan på koncernnivå av
koncernledningen, affärsområdesnivå av affärsområdesledningen och
för dotterbolag på respektive dotterbolags ledningsgrupps möte. Styrelsen
följer resultat och nyckeltal koncernövergripande nivå och affärsområ-
desnivå varje månad. Kvartalsvis inför delårsrapport följer revisionsutskott
och styrelse upp den finansiella rapporteringen. Bolagets väsentligaste
finansiella processer, såsom bokslut, konsolidering, uppföljning och
rapportering finns dokumenterade i Ekonomihandboken.
Information och kommunikation
Policyer, riktlinjer och instruktioner finns tillgängliga bolagets intranät,
vilket underlättar en fullständig och korrekt finansiell rapportering i rätt tid.
Informationen delas till alla medarbetare och en dialog mellan koncernens
centrala ekonomifunktion och dotterbolagen upprätthålls, bland annat
genom löpande informationsmöten med samtliga chefer. Finansiell kom-
munikation till marknaden och investerare sker i enlighet med B3s infor-
mationspolicy. Under 2023 skedde detta främst genom:
Årsstämma och årsredovisning
Delårsrapporter
Pressmeddelanden om nyheter och händelser
Presentationer via webb för analytiker, investerare och media samma
dag som delårsrapporter publiceras
B3s hemsida för investerare
B3 har en process för visselblåsare om någon skulle upptäcka en avvikelse
eller ett inkorrekt agerande. Enligt B3s visselblåsarpolicy, om en medarbe-
tare upptäcker en avvikelse, bör denne vanligtvis rapportera detta till sin
närmaste chef, HR-avdelningen, företagsledningen eller styrelsens ordfö-
rande. För de som föredrar att rapportera anonymt har vi etablerat tydliga
rutiner för detta ändamål. Vi garanterar att alla rapporter behandlas med
högsta grad av sekretess och noggrannhet. Under 2023 implementerade
B3 ett visselblåsarsystem.
Uppföljning
Styrelsen säkerställer att den interna styrningen och kontrollen i den finan-
siella rapporteringen är effektiv och ändamålsenlig genom att löpande
erhålla information om den finansiella utvecklingen, finansiell riskhante-
ring samt en löpande rapportering från inhyrd oberoende compliance-
funktion och bolagets revisorer. Styrelsen erhåller månadsvis finansiella
rapporter och kvartalsvis en fördjupad rapportering som inkluderar en
genomgång av utveckling hittills jämfört med uppgjorda planer och
senaste prognos. Avvikelser finns förklarade och åtgärder dokumente-
rade. Identifierade stora risker följs också upp varje styrelsemöte. Vid
varje kvartal granskar revisionsutskottet delårsrapporten och de relativt
sett större riskerna i den finansiella rapporteringen diskuteras. Därefter
behandlas delårsrapporten av styrelsen som godkänner den.
Revisorernas rapportering med avseende på intern kontroll behandlas
på revisionsutskottsmöte. Revisorernas påpekanden om eventuella brister
samt B3s dokumenterade åtgärdsförslag diskuteras och godkänns. Där-
efter behandlas revisorernas rapport med bolagets åtgärdsplaner på näst-
kommande styrelsemöte.
Varje år beslutar styrelsen om en årlig affärsplan som bygger på de kon-
cerngemensamma strategierna. Baserat på koncernens långsiktiga strategi
och finansiella mål har mätbara mål för 2023 fastställts. Vidare genomförs
ett nedskrivningstest av goodwill. I samband med detta test tar styrelsen
ställning till de antaganden som testet bygger på samt tar del av utfallet.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER VERKSAMHETSÅRETS UTGÅNG
Styrelsen föreslår stämman att besluta om en utdelning om 3,50 SEK per
aktie, totalt 29,3 MSEK. Föregående år var utdelningen 8,00 SEK per aktie,
totalt 67,7 MSEK.
På en extra bolagsstämma den 7 februari 2024 beslutades om emission
av maximalt 530 000 teckningsoptioner till medarbetare i koncenren.
UTSIKTER OCH FINANSIELLA MÅL
Utsikter
B3-koncernen kommer att utvecklas i takt med ökad leveransförmåga till
följd av rekrytering, start-ups och förvärv, baserat på kundernas efterfrågan
och det allmänna investeringsklimatet. Bolaget lämnar inga prognoser.
Finansiella mål
Styrelsen har under hösten 2023 kommunicerat följande nya finansiella
mål. Tidigare mål inom parentes:
Uppnå 1,5 (1,7) miljarder SEK i årsomsättning vid utgången av 2025.
Över tid redovisa 10 (12) procent i rörelsemarginal (EBIT).
Skuldsättningskvoten ska normalt understiga 2,0 (1,5) gånger EBITDA.
Bolaget ska årligen dela ut upp till 50 (67) procent av bolagets resultat
efter skatt hänförligt till aktieägarna i B3 Consulting Group AB (publ),
dock med beaktande av koncernens behov av kapital för att hantera
förändringar i rörelsekapital samt för investeringar, främst förvärv.
I tillägg kan bolaget distribuera värde till aktieägarna via återköp av egna
aktier. Syftet är att ge styrelsen ökat handlingsutrymme i arbetet med
bolagets kapitalstruktur samt möjlighet att hantera tilläggsköpeskillingar
och optionsavtal.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse ............................... 31
Bolagsstyrningsrapport .............................. 33
Styrelse ......................................................... 37
Koncernledning ........................................... 40
Risker och riskhantering ............................. 43
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 42
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
MARKNADSRELATERADE RISKER
Efterfrågan och konjunktur Hantering
Risker utanför B3s kontroll är främst kopplade till
konjunktur där efterfrågan bolagets tjänster
påverkas. Bolagets tjänster är konjunkturberoende
och efterfrågan på B3s tjänster kan förväntas skifta
iolika konjunkturlägen. Orsak till förändring i kon-
junktur kan vara kopplad till ”normala” säsongs-
variationer eller till yttre faktorer, som t.ex. pandemi
eller krig.
B3 har en hög beredskap för förändringar i kon-
junkturen. Bolaget arbetar aktivt med att sprida
risker bland annat genom att ha en bred bransch-
spridning med en stor andel icke-cykliska bran-
scher. Cirka 50 procent av bolagets omsättning är
relaterad till branscher med lågt eller måttligt
konjunkturberoende. B3 har också ett stort antal
kunder och tvärindustriella kompetenser/tjänster
vilket också medför att bolaget blir mindre käns-
ligt för konjunktursvängningar. En stor andel av
B3s uppdrag handlar om effektivisering och
kostnadsbesparingar vilka alltid är aktuella
oavsett konjunkturläge. Om konjunkturen mattas
av har B3 beredskap att stanna upp rekryteringen
och intensifiera säljarbetet. Den ersättningsmo-
dell som flertalet av B3s medarbetare har medför
också att bolaget blir mer resistent mot prisfluktu-
ationer och konjunktursvängningar då en stor del
av kostnadsmassan står i proportion till intäkterna.
OPERATIVA RISKER
Konkurrens och prispress Hantering
All företagsverksamhet utsätts för konkurrens, vilket
är grunden för en sund marknadsutveckling. B3
måste alltid anstränga sig för att bli bättre och där-
med utvecklar konkurrensen bolaget. B3 konkurre-
rar såväl med stora multinationella IT- och manage-
mentkonsultföretag som regionala företag med
Norden eller Sverige som hemmamarknad. De multi-
nationella konkurrenterna verkar framför allt mot de
allra största kunderna i framförallt stora IT-projekt
medan de regionala och lokala konkurrenterna är
mest aktiva mot övriga kunder inom det privata
näringslivet och inom offentlig sektor.
B3 arbetar aktivt med att välja kunder och upp-
drag där bolagets specialistkunskap efterfrågas
och bolagets tjänster värdesätts mest. B3 arbetar i
projekt där teknikkunskap är en förutsättning och
kunskap om kundens verksamhet är central. Bola-
gets projekt ställer stora krav att arbeta nära
kund varför verksamheten inte är direkt utsatt för
konkurrens av offshoreleverantörer. Andelen
fastprisuppdrag uppgår till mindre än två procent
av omsättningen. Därtill medför den ersättnings-
modell som flertalet av B3s medarbetare har att
bolaget blir mer resistent mot prisfluktuationer
och konjunktursvängningar då en stor del av
kostnadsmassan står i proportion till intäkterna.
Det finns en risk för prispress marknaden som
påverkar timarvodet på bolagets konsulttjänster.
Prispressen kan vara kopplad till ökad konkurrens
från konsultmäklare, offshore-leverantörer och
traditionella leverantörer. Även förändrade inköps-
processer med fokus på hantering av leverantörs-
relationer påverkar. För den del av försäljningen som
är knuten till ramavtal är eventuella prishöjningar
beroende av omförhandling av avtal.
B3 anpassar sig aktivt för att motverka markna-
dens prispress genom att differentiera sina tjäns-
ter med specialiserad expertis och skapa starka
kundrelationer, vilket gör erbjudandet mer värde-
fullt. Genom att införa en flexibel prissättnings-
modell som speglar det unika värdet i dess tjäns-
ter, och förbättra leveranseeffektiviteten, kan
bolaget bibehålla konkurrenskraftiga marginaler.
Vidare stärker kontinuerlig utbildning och kompe-
tensutveckling av medarbetare bolagets position
som en expertleverantör
Tillväxt Hantering
Tilllväxt för B3 är starkt kopplat till att fler medarbe-
tare rekryteras och till förvärv. Bolaget har historiskt
haft en god tillväxt och har som ambition att fort-
sätta växa, med målsättningen att varje år växa
snabbare än marknaden. Bolagets tillväxt är viktig,
och tjänar som bekräftelse att bolaget har ett
attraktionsvärde både i kund- och rekryteringsmark-
nad. Ökad kapacitet och leveransförmåga är viktiga
kriterier för kunderna, när de selekterar och priorite-
rar bland sina konsultpartners. Tillväxt är också
viktig ur ett aktieägarperspektiv ökad volym ger
skalfördelar och möjliggör successivt ökande rörelse-
marginaler. Tillväxt medför ett antal olika risker som
delvis kan vara svåra att förutse.
B3 arbetar kontinuerligt med att säkerställa att
medarbetarna inte upplever att bolagets kultur
försämras grund av tillväxt. Organisationen är
van vid tillväxt och ledningen har hög medveten-
het om behovet av att arbeta med struktur och
kultur för att fortsätta växa med kvalitet. För att
bättre kunna utveckla och styra verksamheten
och ta vara på affärsmöjligheter är B3-koncernen
organiserad i affärsområden. Företagskulturen
kan vidmakthållas bland annat genom att B3
består av specialistbolag med hög grad av själv-
ständighet, organiserade i affärsområdena.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse ............................... 31
Bolagsstyrningsrapport .............................. 33
Styrelse ......................................................... 37
Koncernledning ........................................... 40
Risker och riskhantering ............................. 43
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 43
Förvaltningsberättelse
OPERATIVA RISKER
Företagskultur Hantering
Tillväxt kan påverka företagskulturen ett sådant
sätt att medarbetare väljer att lämna B3.
B3s företagskultur kännetecknas av entreprenör-
skap, korta beslutsvägar, öppenhet, frihet och
engagerat ledarskap där medarbetaren är i
centrum. Det lilla bolagets fördelar bevaras även
vid tillväxt. Företagskulturen kan vidmakthållas
bland annat genom att B3 består av specialistbo-
lag med hög grad av självständighet, organiserade
i affärsområdena.
Medarbetarnas åsikter fångas upp genom
årligen genomförd medarbetarenkät
årligen genomförda utvecklingssamtal
avslutssamtal när någon slutar
chefer har löpande samtal med medarbetare
påkonsultträffar samt enskilda möten.
Ökad börda på ledning och operativa resurser Hantering
Tillväxt kan medföra att såväl verksamhetens kom-
plexitet som ledningens ansvar ökar, vilket ökar
bördan på bolagets ledning och operativa resurser.
Detta kan i sin tur leda till organisatoriska problem
såsom svårigheter att rekrytera kompetent personal
och att anlita samarbetspartners med tillräcklig
branscherfarenhet.
B3 följer upp att bolaget har den ledningsstruktur,
de ledningsresurser och operativa resurser som
behövs, både vad gäller antal personer som rätt
kompetens, när B3 växer i volym samt komplexi-
tet. Anpassning av lokaler och system pågår också
löpande att bolaget alltid ska ha det som
behövs.
Befintliga lokaler och IT-system är otillräckliga Hantering
Befintliga lokaler och befintliga kontroll-, styr-,
ekonomi-, redovisnings och informationssystem
och andra tekniska lösningar kan komma att visa
sig otillräckliga.
Anpassning av lokaler och system pågår löpande
att bolaget alltid ska ha det som behövs. För en
fortsatt tillväxt och ytterligare investeringar inom
dessa områden kan därför blinödvändiga.
Förvärv Hantering
Förvärv är ett komplement till organisk tillväxt.
Förvärv bidrar med nya kundrelationer, nya kompe-
tenser samt nya geografier. Vid förvärv uppstår en
integrationsrisk och en finansiell risk. Integrations-
risken är kopplad till att behålla medarbetare samt
att det förvärvade bolaget ska fungera som en del
avB3. Finansiell risk är kopplad till förmågan att
anskaffa kapital, vilket i sin tur är kopplat till för-
värvets storlek.
B3 har stor erfarenhet av att förvärva och
integrera. Det finns processer plats och
medvetenhet om riskerna. B3 tittar primärt efter
bolag och verksamheter som liknar B3, när det
gäller erfarenhet, kultur och kvalitetsambitioner.
Det är också viktigt att båda parter ser att verk-
samheten kan utvecklas bättre som del av ett
B3-sammanhang.
Start-ups Hantering
Att starta ett nytt bolag inom en ny kompetens eller
geografi är ett komplement till organisk tillväxt och
förvärv. Risken består i att lyckas säkerställa att det
nystartade bolaget växer och utvecklas enligt plan.
Det är viktigt att ha rätt entreprenör, hitta rätt
kompetens att rekrytera samt de tänkta
kunderna. Det är också viktigt att lyckas matcha
kostnader och intäkter.
OPERATIVA RISKER
Kunder Hantering
En begränsad närvaro inom en branschsektor eller
fokus ett fåtal större kunder kan påverka B3s
verksamhet negativt.
B3 hade vid utgången av 2023 över 200 aktiva
kunder av vilka ingen enskild kund representerar
mer än fem procent av bolagets samlade omsätt-
ning. Bolagets tio största kunder står tillsammans
för cirka 29 procent av B3s omsättning. B3 bedö-
mer för närvarande att bolaget inte är beroende
av någon enskild kund eller ett specifikt bransch-
område.
Medarbetare och kompetensförsörjning Hantering
En av B3s primära risker är att inte ha förmåga att
rekrytera eller behålla kompetent personal. Att
kunna behålla, utveckla och rekrytera är grunden för
en fortsatt tillväxt. Tillgången erfarna och kvalifi-
cerade medarbetare varierar med konjunkturen.
B3 arbetar för att skapa en inkluderande kultur
genom bolagets värderingar. Genom känsla av till-
hörighet, engagemang och bidrag till koncernen,
minskar risken för att nyckelpersoner lämnar.
Minska personberoendet och öka synligheten
från olika ledare och supportfunktioner, minskar
risken att konsulter ”följer med” en eventuell
ledare som lämnar. Medarbetarna är en väsentlig
tillgång och B3 satsar aktivt att vara en attraktiv
arbetsgivare både för att kunna behålla nuvarande
medarbetare samt attrahera framtida medarbe-
tare. Detta görs genom att bygga en stark före-
tagskultur med en flexibel ersättningsmodell
samt att skapa tillgång till intressanta och utveck-
lande uppdrag. Mycket fokus läggs välmående,
hälsa och friskvård som del i att skapa hållbara
medarbetare. B3 har hela tiden fokus rekryte-
ring i de olika dotterbolagen. Som stöd finns en
koncernfunktion som arbetar med employer
branding, rekrytering och HR-frågor både i syfte
att rekrytera och behålla medarbetare. Fram-
förallt rekryterar bolaget seniorkonsulter och
rekryteringen sker till stor del genom den egna
organisationens nätverk. Kompetensutveckling
såväl som tjänsteutveckling sker kontinuerligt
inom affärsområdena och i alla dotterbolag. Det
bedrivs också en successionsplanering för led-
ningspersoner samt nyckelpersoner. För att hela
tiden hålla medvetandet uppe angående med-
arbetarnas trivsel och åsikter genomförs årliga
medarbetarenkäter, utvecklingssamtal samt
avslutssamtal.
Hållbarhetsrisk Hantering
I B3s typ av verksamhet är miljöpåverkan begränsad
och i och med detta även direkta risker. Risker inom
hållbarhet omfattar främst medarbetare. Förmåga
att rekrytera eller behålla kompetenta medarbetare
är grunden för fortsatt tillväxt. Vidare finns risk för
medarbetares utbrändhet.
Inom mänskliga rättigheter eller antikorruption
har bolaget inte identifierat några risker kopplade
till verksamheten. B3 ser det som ett prioriterat
område att leva upp till grundläggande normer,
som annars riskerar bolagets anseende. Genom
uppförandekod och rutiner kring kunder, ramavtal
och branschstandarder minimeras dessa risker.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse ............................... 31
Bolagsstyrningsrapport .............................. 33
Styrelse ......................................................... 37
Koncernledning ........................................... 40
Risker och riskhantering ............................. 43
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 44
Förvaltningsberättelse
Finansiella risker
Koncernen utsätts i sin verksamhet för finansiella risker såsom
marknadsrisk (valutarisk, ränterisk, prisrisk), kreditrisk samt
likviditets risk. Koncernen gör kontinuerligt bedömningar av vilka
risker som bolaget är utsatt för och arbetar aktivt för att minimera
dem. De finansiella riskerna beskrivs i not 3.
Osäkerhetsfaktorer
Ledningen gör uppskattningar och bedömningar om framtiden.
Dessa bedömningar utvärderas löpande och baseras på historisk
erfarenhet och andra faktorer, inklusive förväntningar om framtida
händelser som anses rimliga under rådande förhållanden.
Möjligheter
B3 arbetar fortlöpande med att effektivisera organisationen och
administrationen. Det sker genom att löpande utvärdera varje kon-
sultenhet, slå samman alltför små alternativt dela upp alltför stora
konsultenheter, effektivisera lednings och säljarbetet samt genom
att oavbrutet se över möjligheterna till ytter ligare effektivisering av
gemensamma administrativa funktioner. Kostnaden för gemen-
samma funktioner inom B3 tenderar att minska i förhållande till net-
toomsättningen. En effektiv administration gör att företaget blir rela-
tivt sett mindre sårbart vid en konjunkturavmattning.
Gemensamma verktyg och processer implementeras för att
stärka den interna effektiviteten och skapa möjligheter till
gränsöver skridande marknadsaktiviteter och leveranser till kund.
FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
Styrelsen föreslår stämman att besluta om en utdelning om 3,50 (8,00) SEK
per aktie. Undantaget aktier som bolaget ägde per 31 december 2023 mot-
svarar den föreslagna utdelningen totalt 29,3 (67,7) MSEK.
Balanserade vinstmedel 173 906 782
Årets resultat 43 896 003
Totalt 217 802 785
Styrelsen föreslår att dessa vinstmedel
disponeras enligt följande:
Till aktieägarna utdelas SEK 3,50 per aktie 29 279 124
I ny räkning balanseras 188 523 661
Totalt 217 802 785
STYRELSENS KOMMENTAR TILL FÖRSLAG OM UTDELNING
I enlighet med bolagets utdelningspolicy ska bolaget årligen dela ut upp till
50 procent av bolagets resultat efter skatt hänförligt till aktieägarna i B3
Consulting Group AB (publ), dock med beaktande av koncernens behov av
kapital för att hantera förändringar i rörelsekapital samt för investeringar,
främst förvärv. För 2023 föreslår styrelsen stämman en utdelning om 3,50
(8,00) SEK/aktie, förslaget är inom ramen för bolagets utdelningspolicy. Sty-
relsens uppfattning är att den föreslagna utdelningen inte hindrar moder-
bolaget eller de övriga koncernföretagen från att fullgöra sina förpliktelser
på kort och lång sikt, inte heller att fullgöra erforderliga investeringar. Den
föreslagna utdelningen kan därmed försvaras med hänsyn till vad som
anförs i aktiebolagslagen 17 kap 3§ 2–3 stycket (försiktighets regeln).
FLERÅRSÖVERSIKT, KONCERNEN (MSEK)
2023 2022 2021 2020 2019
Nettoomsättning 1 140,8 1 148,1 921,9 851,4 839,5
Omsättningstillväxt –0,6% 24,5% 8,3% 1,4% 15,6%
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 107,3 158,3 90,9 70,0 56,1
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) % 9,4% 13,8% 9,9% 8,2% 6,7%
Rörelseresultat (EBIT) 86,1 137,7 70,6 42,4 31,3
Rörelseresultat (EBIT) % 7,5% 12,0% 7,7% 5,0% 3,7%
Soliditet 28,5% 36,6% 34,8% 32,4% 26,4%
Genomsnittligt antal anställda 780 724 627 652 642
Genomsnittligt antal medarbetare 799 741 643 673 669
Antal anställda per 31 december 789 768 641 621 685
Antal medarbetare per 31 december 809 786 655 640 712
Balansomslutning 632,6 623,0 559,7 512,2 522,0
Avkastning på eget kapital 33,5% 54,3% 27,6% 18,2% 13,5%
Vinst per aktie före utspädning 7,12 11,83 5,32 2,88 1,43
Vinst per aktie efter utspädning 7,12 11,79 5,30 2,88 1,43
För härledning av vissa nyckeltal, se sidan 71.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse ............................... 31
Bolagsstyrningsrapport .............................. 33
Styrelse ......................................................... 37
Koncernledning ........................................... 40
Risker och riskhantering ............................. 43
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 45
Förvaltningsberättelse
Koncernens resultaträkning
Koncernen (MSEK)
NOT
2023
2022
Rörelsens intäkter m.m
Nettoomsättning
4
1 140,8
1 148,1
1,5
3,1
Rörelsens intäkter m.m
1 142,3
1 151,2
Rörelsens kostnader
Uppdragsspecifika externa kostnader
123,5
139,1
Övriga externa kostnader
6,7
74,8
63,9
Personalkostnader
8
836,7
789,9
Avskrivningar och nedskrivningar
9
21,2
20,6
Rörelseresultat
86,1
137,7
Finansiella intäkter
11
1,4
2,1
Finansiella kostnader
12
3,9
2,9
Resultat från andelar i intresseföretag
19
4,7
7,0
Resultat efter finansiella poster
88,3
143,9
Skatt
14
19,9
29,2
ÅRETS RESULTAT
68,4
114,7
Årets resultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
60,5
103,3
Innehav utan bestämmande inflytande
18
7,9
11,4
Resultat per aktie före utspädning, SEK¹
15
7,12
11,83
Resultat per aktie efter utspädning, SEK¹
7,12
11,79
)
)
1)
Hänförligt till moderbolagets aktieägare
KOMMENTARER
Omsättningen uppgick under perioden till 1 140,8
(1 148,1) MSEK, vilket motsvarar en minskning om
–0,6 (24,5) procent. För en mindre del av affären
används underkonsulter, vilket under perioden
uppgick till 5,6 (8,0) procent av omsättningen.
Rörelsens totala kostnader under perioden upp-
gick till 1 056,2 (1 013,5) MSEK. Personalkostnader
uppgick till 836,7 (789,9) MSEK, vilket motsvarar 73,3
(68,8) procent av omsättningen.
Rörelseresultatet (EBIT) under året uppgick till
86,1 ( 137,7) MSEK, vilket medför en rörelsemarginal
(EBIT) om 7,5 (12,0) procent. Den minskade rörelse-
marginalen hänförs främst till en lägre beläggning
i jämförelse med föregående år samt kostnader av
engångskaraktär avseende B3s jubileumsfest mot-
svarande ca 3,5 MSEK samt engångsersättning till
anställda motsvarande ca 6,3 MSEK. Justerad rörelse-
marginal (EBIT) med hänsyn till engångsposter upp-
gick till 8,4 procent.
0
200
400
600
800
1 000
1 200
20232022202120202019
%MSEK
Intäkter, kSEK
Rörelseresultat, kSEK
EBIT-marginal, %,
på höger skala
0
2
4
6
8
10
12
Koncernens rapport över totalresultat
Koncernen (MSEK)
NOT
2023
2022
Årets resultat
68,4
114,7
Årets övrigt totalresultat:
Årets totalresultat
68,4
114,7
Årets totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
60,5
103,3
Innehav utan bestämmande inflytande
7,9
11,4
Årets totalresultat
68,4
114,7
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
Koncernens resultaträkning ....................... 46
Koncernens rapport över totalresultat ..... 46
Koncernens balansräkning......................... 47
Koncernens förändring av eget kapital ..... 48
Koncernens kassaflödesanalys .................. 49
Moderbolagets resultaträkning ................. 50
Moderbolagets rapport
över totalresultat ......................................... 50
Moderbolagets balansräkning ................... 50
Moderbolagets förändring
av eget kapital .............................................. 51
Moderbolagets kassaflödesanalys ............ 52
Noter ............................................................. 53
Härledning av vissa nyckeltal ..................... 71
Definitioner av nyckeltal ............................ 72
Revisionsberättelse ..................................... 73
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 46
Finansiell information
Koncernens balansräkning
Koncernen (MSEK)
NOT
2023-12-31
2022-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
16
214,0
215,5
Materiella anläggningstillgångar
17
6,1
2,5
Nyttjanderättstillgångar
7
105,7
62,3
Andelar intresseföretag
19
18,0
16,5
Långfristiga fordringar
20
2,9
3,6
Uppskjutna skattefordringar
26
4,5
2,8
Summa anläggningstillgångar
351,2
303,2
Omsättningstillgångar
Skattefordringar
10,9
6,8
Kundfordringar
21
183,4
199,8
Fordringar hos intresseföretag
2,2
1,4
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
22
35,6
28,1
Övriga fordringar
0,4
0,3
Likvida medel
23
48,9
83,4
Summa omsättningstillgångar
281,4
319,8
SUMMA TILLGÅNGAR
632,6
623,0
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
24
Aktiekapital
0,9
0,9
Övrigt tillskjutet kapital
114,1
98,5
Balanserat resultat inklusive årets resultat
41,7
95,6
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
156,7
195,0
Innehav utan bestämmande inflytande
18
23,5
33,0
Summa eget kapital
180,2
228,0
Långfristiga skulder
Långfristiga räntebärande skulder
27
106,3
55,9
Övriga långfristiga skulder
0,1
Övriga avsättningar
3,5
0,4
Summa långfristiga skulder
109,8
56,4
Kortfristiga skulder
Kortfristiga räntebärande skulder
27
64,7
44,1
Leverantörsskulder
42,2
37,0
Skulder till intresseföretag
0,4
0,2
Aktuella skatteskulder
3,4
Övriga kortfristiga skulder
28
157,5
178,9
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
29
77,8
75,0
Summa kortfristiga skulder
342,6
338,6
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
632,6
623,0
KOMMENTARER
Eget kapital uppgick per den 31 december 2023
till 180,2 (228,0) MSEK. Koncernen har per den
31 december 2023 en räntebärande nettoskuld (+)/
nettokassa (–), exklusive påverkan av IFRS 16-redo-
visning av leasingavtal, om 17,1 (–51,4) MSEK. Ränte-
bärande nettoskuld, inklusive IFRS 16 uppgår till
122,0 (16,6) MSEK. Ökning av skulder inklusive IFRS 16
beror på nytt hyresavtal i Stockholm om sex år samt
nya banklån. Soliditeten uppgår till 28,5 (36,6) procent.
0
10
20
30
40
20232022202120202019
%
Soliditet
0
30
60
90
120
150
20232022202120202019
Nettoskuld inkl IFRS 16
MSEK
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
Koncernens resultaträkning ....................... 46
Koncernens rapport över totalresultat ..... 46
Koncernens balansräkning......................... 47
Koncernens förändring av eget kapital ..... 48
Koncernens kassaflödesanalys .................. 49
Moderbolagets resultaträkning ................. 50
Moderbolagets rapport
över totalresultat ......................................... 50
Moderbolagets balansräkning ................... 50
Moderbolagets förändring
av eget kapital .............................................. 51
Moderbolagets kassaflödesanalys ............ 52
Noter ............................................................. 53
Härledning av vissa nyckeltal ..................... 71
Definitioner av nyckeltal ............................ 72
Revisionsberättelse ..................................... 73
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 47
Finansiell information
Koncernens förändring av eget kapital
Summa
Balanserat eget kapital
Övrigt resultat hänförligt till Innehav utan
Aktie- till skjutet inklusive moderbolagets bestäm mande Summa
Koncernen (MSEK)kapitalkapitalÅrets resultataktieägareInflytandeeget kapital
Ingående eget kapital per 1 januari 2022
0,9
98,5
75,0
174,4
20,2
194,6
Årets resultat
103,3
103,3
11,4
114,7
Årets övrigt totalresultat
Årets totalresultat
103,3
103,3
11,4
114,7
Transaktioner med aktieägare:
Utdelning
30,0
30,0
3,2
33,2
Nyemission
0,0
0,0
0,0
Återköp egna aktier
50,0
50,0
50,0
Förändring ägarandel i dotterbolag
2,7
2,7
4,6
1,9
Summa transaktioner med aktieägare
0,0
82,7
82,7
1,4
81,3
Utgående eget kapital per 31 december 2022
0,9
98,5
95,6
195,0
33,0
228,0
Ingående eget kapital per 1 januari 2023
0,9
98,5
95,6
195,0
33,0
228,0
Årets resultat
60,5
60,5
7,9
68,4
Årets övrigt totalresultat
Årets totalresultat
60,5
60,5
7,9
68,4
Transaktioner med aktieägare:
Utdelning
67,7
67,7
9,3
77,0
Återbetalning av premier för teckningsoptioner
1,0
1,0
1,0
Apportemission
0,0
15,7
15,7
15,7
Transaktionskostnader
0,1
0,1
0,1
Återköp egna aktier
18,3
18,3
18,3
Förändring ägarandel i dotterbolag
27,4
27,4
8,1
35,5
Summa transaktioner med aktieägare
0,0
15,6
114,4
98,8
17,4
116,2
Utgående eget kapital per 31 december 2023
0,9
114,1
41,7
156,7
23,5
180,2
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
Koncernens resultaträkning ....................... 46
Koncernens rapport över totalresultat ..... 46
Koncernens balansräkning......................... 47
Koncernens förändring av eget kapital ..... 48
Koncernens kassaflödesanalys .................. 49
Moderbolagets resultaträkning ................. 50
Moderbolagets rapport
över totalresultat ......................................... 50
Moderbolagets balansräkning ................... 50
Moderbolagets förändring
av eget kapital .............................................. 51
Moderbolagets kassaflödesanalys ............ 52
Noter ............................................................. 53
Härledning av vissa nyckeltal ..................... 71
Definitioner av nyckeltal ............................ 72
Revisionsberättelse ..................................... 73
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 48
Finansiell information
Koncernens kassaflödesanalys
Koncernen (MSEK)
NOT
2023
2022
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat
86,1
137,7
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
31
22,8
32,5
108,9
170,2
Erhållen ränta m.m
11
1,5
2,8
Erlagd ränta
12
3,9
3,6
Betald inkomstskatt
27,3
16,2
79,2
153,2
Ökning(–)/Minskning(+) av rörelsefordringar
13,2
32,4
Ökning(+)/Minskning(–) av rörelseskulder
24,6
30,9
11,4
1,5
Kassaflöde från den löpande verksamheten
67,8
151,7
Investeringsverksamhet
Förvärv av rörelse
0,8
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
17
4,6
0,5
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar
16
0,3
0,3
Utdelning intresseföretag
7,4
Lämnade aktieägartillskott till intresseföretag
5,4
3,7
Övriga förändringar finansiella
anläggningstillgångar
0,0
0,0
Kassaflöde från investeringsverksamheten
2,1
4,5
Finansieringsverksamheten
Nyemission
0,0
Återbetalning av premier för teckningsoptioner
1,0
Återköp egna aktier
18,3
50,0
Förvärv av innehav utan
bestämmande inflytande
18
19,7
0,0
Upptagna lån
50,0
Amortering av lån
16,0
16,0
Amortering av leasingskuld
18,9
18,8
Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare
67,7
30,0
Utbetald utdelning till innehavare utan
bestämmande inflytande
9,3
3,2
Depositioner
0,7
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
100,2
118,0
ÅRETS KASSAFLÖDE
34,5
29,2
Likvida medel vid årets början
83,4
54,2
Likvida medel vid årets slut
23
48,9
83,4
KOMMENTARER
Koncernens kassaflöde under 2023 uppgick till –34,5
(29,2) MSEK. Av detta utgör utdelning till aktieägarna
–67,7 (–30,0) MSEK. Kassaflöde från den löpande
verksamheten under 2023 uppgick till 67,8 (151,7)
MSEK, där rörelsen hade ett positivt kassaflöde om
79,2 (153,2) MSEK och rörelsekapitalet förändrades
med –11,4 (–1,5) MSEK. Kassaflödet från investe-
ringsverksamheten uppgick till –2,1 (–4,5) MSEK och
hänförs främst till erhållna utdelningar från intresse-
företag samt lämnade aktieägartillskott till intresse-
företag. Finansieringsverksamheten påverkade kas-
saflödet med –100,2 (–118) MSEK.
Av detta utgör utdelning till aktieägarna –67,7 (–30,0)
MSEK, upptagna lån 50,0 (0,0) MSEK, återköp egna
aktier –18,7 (–50,0) MSEK samt amortering lån
–34,9 (–34,8) MSEK.
Koncernens likvida medel uppgår per den 31
december 2023 till 48,9 (83,4) MSEK.
0
50
100
150
200
20232022202120202019
Likvida medel
MSEK
Kassaflöde från den löpande verksamheten,
före förändring av rörelsekapital
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
Koncernens resultaträkning ....................... 46
Koncernens rapport över totalresultat ..... 46
Koncernens balansräkning......................... 47
Koncernens förändring av eget kapital ..... 48
Koncernens kassaflödesanalys .................. 49
Moderbolagets resultaträkning ................. 50
Moderbolagets rapport
över totalresultat ......................................... 50
Moderbolagets balansräkning ................... 50
Moderbolagets förändring
av eget kapital .............................................. 51
Moderbolagets kassaflödesanalys ............ 52
Noter ............................................................. 53
Härledning av vissa nyckeltal ..................... 71
Definitioner av nyckeltal ............................ 72
Revisionsberättelse ..................................... 73
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 49
Finansiell information
Moderbolagets resultaträkning Moderbolagets balansräkning
Moderbolaget (MSEK) NOT 2023 2022
Rörelsens intäkter m.m.
Nettoomsättning 285,8 275,9
Övriga rörelseintäkter 5 132,2 101,4
Rörelsens intäkter m.m. 418,0 377,3
Rörelsens kostnader
Uppdragspecifika externa
kostnader 5 –309,8 –284,5
Övriga externa kostnader 6, 7 –38,5 –32,7
Personalkostnader 8 –67,9 –62,9
Avskrivningar och nedskriv-
ningar av immateriella och
materiella anläggningstillgångar 9 –2,1 –2,2
Övriga rörelsekostnader 0,0 0,0
Rörelseresultat –0,3 –5,0
Resultat från finansiella
investeringar
Resultat från andelar
i koncernföretag 10 45,0 72,9
Övriga ränteintäkter
och liknande resultatposter 11 9,2 2,5
Nedskrivning andelar
i intresseföretag 19 –7,2
Räntekostnader
och liknande resultatposter 12 –1,8 –1,2
Resultat efter finansiella
poster 44,9 69,2
Koncernbidrag 13 0,0
Skatt 14 –1,0 0,8
ÅRETS RESULTAT 43,9 70,0
Moderbolagets rapport över totalresultat
Moderbolaget (MSEK) NOT 2023 2022
Årets resultat 43,9 70,0
Övrigt totalresultat netto
efter skatt
Årets totalresultat 43,9 70,0
Moderbolaget (MSEK) NOT 2023-12-31 2022-12-31
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggnings-
tillgångar 16 2,3 3,8
2,3 3,8
Materiella anläggningstillgångar 17 3,4 0,4
3,4 0,4
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 18 361,4 328,5
Andra långfristiga fordringar 20 2,1 2,8
Uppskjuten skattefordran 26 1,6 1,8
Andelar i intresseföretag 19 3,6 6,6
368,7 339,7
Summa anläggningstillgångar 374,4 343,9
Omsättningstillgångar
Kundfordringar 21 45,4 49,5
Fordringar hos koncernföretag 87,5 130,8
Fordringar hos intresseföretag 0,0 0,1
Övriga fordringar 0,2 0,0
Skattefordringar 1,9 0,4
Förutbetalda kostnader
och upplupna intäkter 22 12,3 8,2
147,3 189,0
Kassa och bank 23 47,8 83,4
Summa omsättnings-
tillgångar 195,1 272,4
SUMMA TILLGÅNGAR 569,5 616,3
Moderbolaget (MSEK) NOT 2023-12-31 2022-12-31
Eget kapital och skulder
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 24 0,9 0,9
Reservfond 0,0 0,0
0,9 0,9
Fritt eget kapital
Balanserat resultat 173,9 175,3
Årets resultat 43,9 70,0
217,8 245,3
Summa eget kapital 218,7 246,2
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 27 33,3 16,0
33,3 16,0
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 27 32,7 16,0
Leverantörsskulder 11,4 10,3
Skulder till koncernföretag 251,0 288,9
Skulder till intresseföretag 0,4 4,0
Övriga kortfristiga skulder 28 9,9 20,9
Upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter 29 12,1 14,0
Summa kortfristiga skulder 317,5 354,1
SUMMA EGET KAPITAL
OCH SKULDER 569,5 616,3
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
Koncernens resultaträkning ....................... 46
Koncernens rapport över totalresultat ..... 46
Koncernens balansräkning......................... 47
Koncernens förändring av eget kapital ..... 48
Koncernens kassaflödesanalys .................. 49
Moderbolagets resultaträkning ................. 50
Moderbolagets rapport
över totalresultat ......................................... 50
Moderbolagets balansräkning ................... 50
Moderbolagets förändring
av eget kapital .............................................. 51
Moderbolagets kassaflödesanalys ............ 52
Noter ............................................................. 53
Härledning av vissa nyckeltal ..................... 71
Definitioner av nyckeltal ............................ 72
Revisionsberättelse ..................................... 73
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 50
Finansiell information
Moderbolagets förändring av eget kapital
Moderbolaget (MSEK) Aktiekapital Reserv fond
Balanserat
resultat Årets resultat
Summa eget
kapital
Ingående eget kapital per 1 januari 2022 0,9 0,0 239,1 16,2 256,2
Omföring enligt vinstdisposition 16,2 –16,2
Årets resultat 70,0 70,0
Summa förmögenhetsförändräng exklusive transaktioner med
aktieägare
Transaktioner med aktieägare:
Utdelning –30,0 –30,0
Nyemission 0,0 0,0
Återköp egna aktier –50,0 –50,0
Summa transaktioner med aktieägare 0,0 0,0 –80,0 –80,0
Utgående eget kapital per 31 december 2022 0,9 0,0 175,3 70,0 246,2
Ingående eget kapital per 1 januari 2023 0,9 0,0 175,3 70,0 246,2
Omföring enligt vinstdisposition 70,0 –70,0
Årets resultat 43,9 43,9
Summa förmögenhetsförändring exklusive transaktioner med
aktieägare
Transaktioner med aktieägare:
Utdelning –67,7 –67,7
Återbetalning av premier för teckningsoptioner –1,0 –1,0
Apportemission 0,0 15,7 15,7
Transaktionskostnader –0,1 –0,1
Återköp egna aktier –18,3 –18,3
Summa transaktioner med aktieägare 0,0 –71,4 –71,4
Utgående eget kapital per 31 december 2023 0,9 0,0 173,9 43,9 218,7
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
Koncernens resultaträkning ....................... 46
Koncernens rapport över totalresultat ..... 46
Koncernens balansräkning......................... 47
Koncernens förändring av eget kapital ..... 48
Koncernens kassaflödesanalys .................. 49
Moderbolagets resultaträkning ................. 50
Moderbolagets rapport
över totalresultat ......................................... 50
Moderbolagets balansräkning ................... 50
Moderbolagets förändring
av eget kapital .............................................. 51
Moderbolagets kassaflödesanalys ............ 52
Noter ............................................................. 53
Härledning av vissa nyckeltal ..................... 71
Definitioner av nyckeltal ............................ 72
Revisionsberättelse ..................................... 73
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 51
Finansiell information
Moderbolagets kassaflödesanalys
Moderbolaget (MSEK) NOT 2023 2022
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat –0,3 –5,0
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 31 6,9 2,0
6,6 –3,0
Erhållen ränta m.m. 1,8 2,5
Erhållen utdelning 71,0 72,9
Erlagd ränta –1,8 –1,2
Betald inkomstskatt –2,3 –0,0
75,3 71,2
Ökning(–)/Minskning(+) av rörelsefordringar 17,2 –31,0
Ökning(+)/Minskning(–) av rörelseskulder –53,5 99,3
–36,3 68,3
Kassaflöde från den löpande verksamheten 39,0 139,5
Investeringsverksamhet
Förvärv av materiella anläggningstillgångar 17 –3,3 –0,0
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar 16 –0,3 –0,3
Årets utdelning intresseföretag 7,4
Återbetalda aktieägartillskott 4,3 3,7
Lämnade aktieägartillskott dotterföretag –4,8 –5,0
Lämnade aktieägartillskott intresseföretag –4,4 –3,7
Förvärv av dotterföretag 18 –19,8 –0,0
Förvärv av intresseföretag 19 –1,4 –0,0
Kassaflöde från investeringsverksamheten –22,3 –5,3
Finansieringsverksamheten
Återbetalning av premier för teckningsoptioner –1,0
Återköp egna aktier –18,3 –50,0
Upptagna lån 50,0
Amortering av lån –16,0 –16,0
Utbetald utdelning –67,7 –30,0
Depositioner 0,7
Kassaflöde från finansieringsverksamheten –52,3 –96,0
ÅRETS KASSAFLÖDE –35,6 38,2
Likvida medel vid årets början 83,4 45,2
Likvida medel vid årets slut 23 47,8 83,4
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
Koncernens resultaträkning ....................... 46
Koncernens rapport över totalresultat ..... 46
Koncernens balansräkning......................... 47
Koncernens förändring av eget kapital ..... 48
Koncernens kassaflödesanalys .................. 49
Moderbolagets resultaträkning ................. 50
Moderbolagets rapport
över totalresultat ......................................... 50
Moderbolagets balansräkning ................... 50
Moderbolagets förändring
av eget kapital .............................................. 51
Moderbolagets kassaflödesanalys ............ 52
Noter ............................................................. 53
Härledning av vissa nyckeltal ..................... 71
Definitioner av nyckeltal ............................ 72
Revisionsberättelse ..................................... 73
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 52
Finansiell information
Noter
Not 1 Allmän information
B3 Consulting Group AB (publ) är ett aktiebolag registrerat i Sverige
med säte i Stockholm. Adressen till huvudkontoret är; Wallingatan 2,
Box 8, 101 20 Stockholm. Styrelsen och verkställande direktören har
den 3 april 2024 godkänt denna koncern- och årsredovisning för
utfärdande.
NOT 2 Sammanfattning av viktiga
redovisningsprinciper
De viktigaste redovisningsprinciperna som tillämpats när denna kon-
cernredovisning upprättats anges nedan. Dessa principer har tilläm-
pats konsekvent för alla presenterade år, om inte annat anges. Det
kan förekomma avrundningsdifferenser.
GRUND FÖR RAPPORTERNAS UPPRÄTTANDE
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med IFRS Redovis-
ningsstandarder utgivna av International Accounting Standards
Board (IASB) sådana de antagits av EU. Vidare har Rådet för finansiell
rapporterings rekommendation RFR 1 Kompletterande redovisnings-
regler för koncerner tillämpats. Moderbolaget tillämpar samma redo-
visningsprinciper som koncernen utom i de fall som anges nedan
under avsnittet ”Moderbolagets redovisningsprinciper”. Alla belopp
uttrycks i MSEK där ej annat anges. Belopp inom parentes avser före-
gående år. Funktionell valuta för koncernen inkluderat moderföretag
och samtliga svenska dotterbolag är svenska kronor, SEK. Koncernen
är för närvarande endast verksam i Sverige. Resultaträkningen är
uppställd per kostnadsslag .
Nya och ändrade standarder som ska tillämpas av koncernen
i innevarande period
Samtliga standarder som trätt i kraft under 2023 har tillämpats
i koncernredovisningen. Ingen av dessa standarder bedöms ha
någon väsentlig påverkan på koncernens finansiella rapporter.
Ändringar av IAS 1 Utformning av finansiella rapporter och IFRS
Practice Statement 2: Disclosures of accounting policies. Ändringarna
innebär att företag ska lämna upplysningar endast om väsentliga
redovisningsprinciper. Syftet med ändringarna är att öka användbar-
heten av upplysningar om tillämpade redovisningsprinciper genom
att endast väsentliga principer beskrivs och att dessa beskrivningar
förklarar hur företaget tillämpar principer utifrån sina specifika förut-
sättningar. Koncernen har gjort en översyn av beskrivna redovis-
ningsprinciper i årsredovisningen och anpassat dem i enlighet med
ändringen.
Standarder, ändringar och tolkningar rörande befintliga
standarder som ännu inte har trätt i kraft och som inte
tillämpas i förtid av koncernen
Vid upprättandet av koncernredovisningen per 31 december 2023
har standarder och tolkningar publicerats vilka träder i kraft 2024
eller senare. Inga av dessa bedöms ha någon väsentlig påverkan på
koncernen.
UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
För att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS krävs
att ledningen gör bedömningar och uppskattningar samt gör anta-
ganden som påverkar tillämpningen av redovisningsprinciperna och
de redovisade beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och kostna-
der. Det verkliga utfallet kan avvika från dessa uppskattningar och
antaganden. Uppskattningarna och antagandena ses över regelbun-
det. Förändringar i uppskattningarna redovisas i den period änd-
ringen görs om ändringen endast påverkat denna period, eller i den
period ändringen görs och framtida perioder om ändringen påverkar
både aktuell period och framtida perioder.
Goodwill
Goodwill utgörs av det belopp varmed anskaffningsvärdet överstiger
det verkliga värdet på koncernens andel av det förvärvade dotter-
bolagets identifierbara nettotillgångar vid förvärvstillfället. Goodwill
på förvärv av dotterbolag redovisas som immateriella tillgångar.
Goodwill testas årligen för att identifiera eventuellt nedskrivningsbe-
hov och redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade
nedskrivningar. Vinst eller förlust vid avyttring av en enhet inkluderar
kvarvarande redovisat värde på den goodwill som avser den avytt-
rade enheten.
Nedskrivning Goodwill
Goodwill är inte föremål för avskrivning utan prövas minst en gång
per år för ett eventuellt nedskrivningsbehov. Tillgångar prövas för ett
eventuellt nedskrivningsbehov när det har inträffat händelser eller
när det finns omständigheter som tyder på att återvinningsvärdet
inte uppgår till minst det redovisade värdet. Nedskrivningar av good-
will återförs inte.
Nedskrivning sker med det belopp med vilket redovisat värde
överstiger återvinningsvärdet. Återvinningsvärdet utgörs av det
högsta av en tillgångs nettoförsäljningsvärde och nyttjandevärde.
Nyttjandevärde är nuvärdet av de uppskattade framtida kassaflö-
dena. Beräkningen av nyttjandevärdet grundas på antaganden och
bedömningar. De mest väsentliga antagandena avser den organiska
försäljningstillväxten, rörelsemarginalens utveckling, ianspråktagan-
det av operativt sysselsatt kapital samt den relevanta WACC (Weighted
Average Cost of Capital), vilken används för att diskontera de fram-
tida kassaflödena. För nedskrivningsbedömningen har tillgångar
allokerats till den lägsta nivå för vilken det föreligger identifierbara
kassaflöden (KGE).
KONCERNREDOVISNING
Dotterföretag är bolag som står under ett bestämmande inflytande
från moderbolaget. Bestämmande inflytande föreligger om moder-
bolaget har inflytande över investeringsobjektet, är exponerad för
eller har rätt till rörlig avkastning från sitt engagemang samt kan
använda sitt inflytande över investeringen till att påverka avkast-
ningen. Vid bedömningen om ett bestämmande inflytande föreligger,
beaktas potentiella röstberättigande aktier samt om de facto control
föreligger .
Åtaganden att med kontanter förvärva innehav utan bestäm-
mande inflytandes aktier i dotterbolag genom utställda säljoptioner
redovisas som finansiella skulder till nuvärdet av belopp som förvän-
tas erläggas. Motposten redovisas som minskning av eget kapital
hänförligt till moderbolagets ägare. Efterföljande förändringar i redo-
visat verkligt värde på skulden redovisas direkt i eget kapital.
Åtaganden att med aktier i moderbolaget förvärva innehav utan
bestämmande inflytandes aktier i dotterbolag, genom utställda sälj-
optioner, redovisas som derivatskuld till verkligt värde via resultatet.
I fall då sådant förvärv ska göras till verkligt värde på aktierna i dotter-
bolag vid tidpunkten för nyttjande av säljoptionen, vilket normalt är
fallet för B3, uppgår derivatets verkliga värde till noll.
För varje rörelseförvärv väljer koncernen att värdera eventuellt
innehav utan bestämmande inflytande antingen till verkligt värde
(goodwill redovisas för innehav utan bestämmande inflytande) eller
enbart för proportionell andel av identifierade nettotillgångar (good-
will redovisas enbart för förvärvad andel). I samtliga föreliggande
fall har koncernen valt att redovisa innehav utan bestämmande
inflytande till verkligt värde.
Intresseföretag
Intresseföretag är företag över vilka koncernen har ett betydande,
men inte ett bestämmande, inflytande över den driftsmässiga och
finansiella styrningen, vanligtvis genom andelsinnehav mellan 20
och 50% av röstetalet.
Från och med den tidpunkt som det betydande inflytande erhålls
redovisas andelar i intresseföretag enligt kapitalandelsmetoden i
koncernredovisningen. I årets resultat i koncernen redovisas som
”resultat från intresseföretag” koncernens andel i intresseföretagens
resultat justerat för eventuella avskrivningar, nedskrivningar och
upplösningar av förvärvade över- respektive undervärden. Dessa
resultatandelar minskade med erhållna utdelningar från intresse-
företagen utgör den huvudsakliga förändringen av det redovisade
värdet på andelar i intresseföretag.
INTÄKTSREDOVISNING
Intäkter avser det verkliga värdet av försäljningen av tjänster och
produkter. Försäljningen redovisas netto efter moms och rabatter.
Intäkter redovisas på följande sätt:
a) Försäljning av tjänster på löpande räkning
Koncernen säljer IT- och managementkonsulttjänster till sina kunder.
Försäljningen av tjänster intäktsförs i den period när tjänsten är
utförd. Intjänade men ännu ej fakturerade arbeten per balansdagen
redovisas som upplupna intäkter.
b) Försäljning av tjänster till fast pris
Vid försäljning av konsulttjänster till fast pris redovisas inkomsten
och de utgifter som är hänförliga till uppdraget som intäkt respektive
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
Koncernens resultaträkning ....................... 46
Koncernens rapport över totalresultat ..... 46
Koncernens balansräkning......................... 47
Koncernens förändring av eget kapital ..... 48
Koncernens kassaflödesanalys .................. 49
Moderbolagets resultaträkning ................. 50
Moderbolagets rapport
över totalresultat ......................................... 50
Moderbolagets balansräkning ................... 50
Moderbolagets förändring
av eget kapital .............................................. 51
Moderbolagets kassaflödesanalys ............ 52
Noter ............................................................. 53
Härledning av vissa nyckeltal ..................... 71
Definitioner av nyckeltal ............................ 72
Revisionsberättelse ..................................... 73
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 53
Finansiell information
kostnad i förhållande till uppdragets färdigställandegrad på balans-
dagen (”intäkt redovisad över tid”). Ett uppdrags färdigställandegrad
bestäms genom att nedlagda utgifter på balansdagen jämförs med
B3 beräknade totala utgifter. Andelen uppdrag utförda till fast pris
utgör en mycket begränsad del av koncernens omsättning. Under
2023 uppgick andelen till mindre än fem procent av omsättningen.
c) Försäljning av produkter
Försäljning av produkter intäktsförs när intäktens belopp kan mätas
på ett tillförlitligt sätt, kunden har accepterat produkten samt betal-
ning av den relaterade kundfordran är sannolikt säkerställd. Försälj-
ning av produkter förekommer endast i undantagsfall.
d) Licensintäkter
Intäkter från licensförsäljning periodiseras i enlighet med den aktu-
ella överenskommelsens ekonomiska innebörd. Om några omstän-
digheter uppstår som kan förändra den ursprungliga uppskattningen
av intäkter, kostnader eller färdigställandegrad, omprövas uppskatt-
ningarna. Dessa omprövningar kan resultera i ökningar eller minsk-
ningar i uppskattade intäkter eller kostnader och påverkar intäkterna
under den period då de omständigheter som föranledde ändringen
kom till företagsledningens kännedom. Licensintäkter utgör en
mycket begränsad del av koncernens omsättning och uppgick under
2023 till mindre än fem procent.
LEASING
Leasingavtal där Koncernen är leasetagare
Koncernen tillämpar IFRS 16 Leasingavtal. IFRS 16 är redovisnings-
standarden för leasingkontrakt och innebär att samtliga leasing-
kontrakt, med ett fåtal undantag, redovisas i balansräkningen.
Leasing redovisas som en anläggningstillgång i koncernens balans-
räkning och värderas initialt till det lägsta av leasingobjektets verkliga
värde och nuvärdet av minimileasingavgifterna vid avtalet.
Nyttjanderättstillgången skrivs av linjärt från inledningsdatumet till
det tidigare av slutet av tillgångens nyttjandeperiod och leasingperio-
dens slut, vilket i normalfallet för Koncernen är leasingperiodens slut.
I de mer sällsynta fall då anskaffningsvärdet för nyttjanderätten åter-
speglar att Koncernen kommer att utnyttja en option att köpa den
underliggande tillgången skrivs tillgången av till nyttjandeperiodens
slut.
Leasingskulden – som delas upp i långfristig och kortfristig del –
värderas initialt till nuvärdet av återstående leasingavgifter under
den bedömda leasingperioden. Leasingperioden utgörs av den ej
uppsägbara perioden med tillägg för ytterligare perioder i avtalet
om det vid inledningsdatumet bedöms som rimligt säkert att dessa
kommer att nyttjas.
Vid leasingavtalets början eller vid omprövning av ett leasingavtal
som innehåller flera komponenter – leasing- och icke-leasingkompo-
nenter – fördelar Koncernen ersättningen enligt avtalet till varje kom-
ponent baserat på det fristående priset. För leasing av byggnader och
mark där Koncernen är leasetagare har Koncernen emellertid valt att
inte skilja på icke-leasingkomponenter och redovisar leasing- och
icke-leasingkomponenter som erläggs med fasta belopp som en
enda leasingkomponent.
Leasingavgifterna diskonteras i normalfallet med Koncernens
marginella upplåningsränta, vilken utöver koncernens/företagets
kredit risk återspeglar respektive avtals leasingperiod, valuta och
kvalitet på underliggande tillgång som tänkt säkerhet. I de fall leasing-
avtalets implicita ränta lätt kan fastställas används dock den räntan,
vilket är fallet för delar av Koncernens leasar av fordon.
Koncernen presenterar nyttjanderättstillgångar och leasingskulder
som egna poster i rapporten över finansiell ställning.
Räntekostnaden för leasingskulder presenteras som en kompo-
nent av finansiella kostnader separat från avskrivningar på nyttjande-
rätter. I kassaflödesanalysen rapporteras betalningar hänförliga till
leasingskulden inom finansieringsverksamheten.
Koncernen tillämpar bestämmelserna om lättnadsregler för kort-
tidsleasingavtal, kortare löptid än 12 månader och tillgångar med lågt
värde, understigande 50 kSEK. Leasingavgifter för dessa leasingavtal
redovisas som kostnad linjärt över leasingperioden.
Variabla avgifter kostnadsförs i den period de uppkommer. Betal-
ningar för kortfristiga leasing, tillgångar med låga värden och variabla
leasingavgifter vilka inte ingår i värderingen av leasingskulden, redo-
visas inom rörelsen.
Huvudtyperna av koncernens leasingtillgångar är lokaler och fordon.
RÖRELSESEGMENTSRAPPORTERING
Ett rörelsesegment är en del av koncernen som bedriver verksamhet
från vilken den kan generera intäkter och ådrar sig kostnader och för
vilka det finns fristående finansiell information tillgänglig. Resultatet
per affärsområde följs regelbundet upp av affärsområdescheferna
medan balansräkningen endast följs upp för B3-koncernen som hel-
het. Koncernen har för närvarande endast dotterföretag i Sverige.
För ytterligare beskrivning av affärsområdena och presentation av
rörelsesegment se vidare not 4.
ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA
Löner samt övriga förmåner till anställda i koncernbolagen utgår med
antingen endast en fast del eller med både en fast och en rörlig del.
Den rörliga delen fastställs utifrån på förhand fastställda kriterier
som är anpassade till den anställdes funktion i bolaget. Anställda
konsulter har i de flesta fall en rörlig del som baseras på den konsult-
intäkt som den anställde genererar.
Kortfristiga ersättningar
Kortfristiga ersättningar till anställda beräknas utan diskontering och
redovisas som kostnad när de relaterade tjänsterna erhålls.
En avsättning redovisas för den förväntade kostnaden för rörliga
ersättningar när koncernen har en gällande rättslig eller informell
förpliktelse att göra sådana betalningar till följd av att tjänster
erhållits från anställda.
Avgiftsbestämda pensionsplaner
Koncernens pensionsplaner är avgiftsbestämda och avser anställds
pension på de avgifter som företaget betalar till planen eller till ett
försäkringsbolag och den kapitalavkastning som avgifterna ger.
Följaktligen är det den anställde som bär den aktuella risken (att
ersättningen blir lägre än förväntat) och investeringsrisken (att de
investerade tillgångarna kommer att vara otillräckliga för att ge
de förväntade ersättningarna).
Avsättningar till pensioner klassificeras som avsättningar och
nettoredovisas i moderbolaget och koncernen mot den finansiella
fordran som redovisas i respektive dotterbolag. Pensionsåtagandet
för dessa kan inte i något fall överstiga värdet och avkastningen av
de kapitalförsäkringar som pantsatts för fullgörandet av pensions-
åtagandet.
MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar är redovisade till anskaffnings-
kostnad med avdrag för avskrivningar baserade på en bedömning
av tillgångarnas nyttjandeperiod.
Linjär avskrivningsmetod, över den bedömda nyttjandeperioden,
används för samtliga tillgångar enligt följande:
• Inventarier och bilar, 5 år
FINANSIELLA INSTRUMENT
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar
på tillgångssidan räntebärande fordringar, övriga fordringar, kund-
fordringar samt likvida medel. Koncernens banktillgodohavanden
består av koncernkonto som förvaltas av moderbolaget. På skuld-
sidan återfinns leverantörsskulder, övriga skulder och låneskulder.
De finansiella instrument som förekommer i koncernen redovisas
i de kategorier och på det sätt som anges nedan.
(a) Finansiella tillgångar värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Finansiella tillgångar som ger upphov till betalningar som endast
består av kapitalbelopp och ränta och vilka innehas enligt en affärs-
modell att erhålla dessa betalningar redovisas i denna kategori. Initial
redovisning sker till verkligt värde, vilket normalt utgörs av transak-
tionsbeloppet, efter avdrag för eventuella transaktionsutgifter. Efter-
följande redovisning sker till upplupet anskaffningsvärde med effek-
tivräntemetoden. Koncernens samtliga finansiella tillgångar ingår i
denna kategori; depositionsfordringar, kundfordringar och andra
rörelsefordringar samt likvida medel. Poster med kort löptid diskon-
teras inte, utan redovisas till nominellt belopp.
(b) Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Finansiella skulder klassificerade som värderade till upplupet
anskaffningsvärde utgörs av lån, skuld för innehavare utan bety-
dande inflytandes säljoptioner, i förekommande fall uppskjutna
betalningar vid rörelseförvärv samt leverantörsskulder och andra
rörelseskulder. Initial redovisning sker till verkligt värde, normalt
transaktionsbeloppet, minskat med transaktionsutgifter. Efterföl-
jande redovisning sker till upplupet anskaffningsvärde med effektiv-
räntemetoden, genom vilken eventuella transaktionsutgifter periodi-
seras som en del av effektivräntekostnaden. Skulder med kort löptid
diskonteras inte, utan redovisas till nominellt belopp .
Nedskrivningar finansiella instrument
Bedömningar avseende förväntade kreditförluster görs för koncer-
nens finansiella tillgångar som redovisas till upplupet anskaffnings-
värde. I första hand görs en individuell bedömning av koncernens
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
Koncernens resultaträkning ....................... 46
Koncernens rapport över totalresultat ..... 46
Koncernens balansräkning......................... 47
Koncernens förändring av eget kapital ..... 48
Koncernens kassaflödesanalys .................. 49
Moderbolagets resultaträkning ................. 50
Moderbolagets rapport
över totalresultat ......................................... 50
Moderbolagets balansräkning ................... 50
Moderbolagets förändring
av eget kapital .............................................. 51
Moderbolagets kassaflödesanalys ............ 52
Noter ............................................................. 53
Härledning av vissa nyckeltal ..................... 71
Definitioner av nyckeltal ............................ 72
Revisionsberättelse ..................................... 73
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 54
Finansiell information
fordringar. I andra hand görs för fordringar som inte nedskrivits
individuellt avsättning för kreditförluster baserat på med hur många
dagar fordringarna är förfallna till betalning .
Kundfordringar och övriga fordringar
Kundfordringar redovisas initialt till transaktionspriset och därefter
till upplupet anskaffningsvärde med tillämning av effektivräntemeto-
den, efter avdrag för individuell bedömning av osäkra fordringar. För
kundförluster görs en bedömning baserat på förväntade förluster.
Bedömningen utgår från historiska data och bedömd risk. Koncernen
har historiskt haft låga kundförluster. Nedskrivningar av kundford-
ringar redovisas i övriga externa kostnader. Kundfordringar har kort
återstående löptid och värderas därför till nominellt belopp utan dis-
kontering. För lånefordringar och övriga fordringar gäller att om den
förväntade innehavstiden överstiger ett år rubriceras fordringarna
som långfristiga fordringar, i annat fall som övriga fordringar .
LIKVIDA MEDEL
I likvida medel ingår kassa, banktillgodohavanden och i förekom-
mande fall övriga kortfristiga placeringar med förfallodag inom tre
månader från anskaffningstidpunkten.
AKTIEKAPITAL
Eget kapital
Transaktionskostnader som direkt kan hänföras till emission av nya
aktier redovisas netto efter skatt, i eget kapital som ett avdrag från
emissionslikviden.
Återköp av egna aktier redovisas som en minskning av balanse-
rade vinstmedel.
Skulder till kreditinstitut
Skulder till kreditinstitut redovisas inledningsvis till verkligt värde,
netto efter transaktionskostnader. Skulder till kreditinstitut redovisas
därefter till upplupet anskaffningsvärde och eventuell skillnad mellan
erhållet belopp (netto efter transaktionskostnader) och återbetal-
ningsbeloppet redovisas i resultaträkningen fördelat över låneperio-
den, med tillämpning av effektivräntemetoden.
Leverantörsskulder
Leverantörsskulder redovisas inledningsvis till verkligt värde och
därefter till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektiv-
räntemetoden.
Rapport över kassaflöden
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt metod. Denna innebär
att resultatet före skatt justeras för transaktioner som inte medfört
in- eller utbetalningar under perioden samt för eventuella intäkter
och kostnader som hänförs till investerings- eller finansierings-
verksamhetens kassaflöden.
Resultat per aktie
Beräkningen av resultat per aktie baseras på årets resultat i koncernen
hänförligt till moderbolagets aktieägare och på det vägda genom-
snittliga antalet aktier utestående under året (före och efter utspäd-
ning).
AVSÄTTNINGAR
Avsättningar redovisas när koncernen har en legal eller informell för-
pliktelse till följd av tidigare händelser, det är sannolikt att ett utflöde
av resurser kommer att krävas för att reglera åtagandet och beloppet
har beräknats på ett tillförlitligt sätt.
Avsättningar värderas till nuvärdet av det belopp som förväntas
krävas för att reglera förpliktelsen. Härvid används en diskonterings-
ränta före skatt som återspeglar en aktuell marknadsbedömning av
det tidsberoende värdet av pengar och de risker som är förknippade
med avsättningen. Den ökning av avsättningen som beror på att tid
förflyter redovisas som räntekostnad.
MODERBOLAGETS REDOVISNINGSPRINCIPER
Moderbolaget tillämpar i sin redovisning RFR 2 Redovisning för juri-
diska personer och Årsredovisningslagen. Innebörden är att samma
redovisningsprinciper ska tillämpas i moderbolaget som i koncernen,
så långt detta är möjligt inom ramen för sambandet mellan redovis-
ning och beskattning. RFR 2 anger de undantag och tillägg som ska
tillämpas i moderbolagets redovisning. Moderbolaget tillämpar
andra redovisningsprinciper än koncernen i de fall som anges nedan.
Uppställningsform för resultat- och balansräkning
Moderbolaget använder de uppställningsformer som anges i Års-
redovisningslagen, vilket bland annat medför att en annan presenta-
tion av eget kapital tillämpas och att avsättningar redovisas under en
egen rubrik i balansräkningen.
Aktier i dotterbolag och intressebolag
Aktier i dotterbolag och intressebolag redovisas till anskaffnings-
värde efter avdrag för eventuella nedskrivningar. Detta innebär att
transaktionsutgifter inkluderas i det redovisade värdet för aktier i
dotterföretag och intresseföretag. I koncernredovisningen redovisas
transaktionsutgifter hänförliga till dotterföretag direkt i resultatet när
dessa uppkommer. Erhållna utdelningar redovisas som intäkter när
rätten att erhålla betalning bedöms som säker. När det finns en indi-
kation på att aktier och andelar i dotterbolag / intressebolag minskat i
värde görs en beräkning av återvinningsvärdet. Är detta lägre än det
redovisade värdet görs en nedskrivning. Villkorade köpeskillingar
värderas utifrån sannolikheten av att köpeskillingen kommer att
utgå. Eventuella förändringar av avsättningen/fordran läggs på/
reducerar anskaffningsvärdet.
Koncernbidrag och aktieägartillskott
Moderbolaget redovisar koncernbidrag enligt alternativregeln, vilket
innebär att koncernbidrag som erhålls eller lämnas redovisas som
bokslutsdispositioner. Aktieägartillskott förs direkt mot eget kapital
hos mottagaren och aktiveras i aktier och andelar hos givaren.
Erhållna aktieägartillskott redovisas som en ökning av fritt eget
kapital.
Leasing
Moderbolaget redovisar all leasing med en rörelsekostnad redovisad
i den period som leasingen avser.
Moderbolaget tillämpar inte IFRS 16, i enlighet med undantaget
som finns i RFR 2. Som leasetagare redovisas leasingavgifter som
kostnad linjärt över leasingperioden och således redovisas inte
nyttjanderätter och leasingskulder i balansräkningen. De avtal där
moderbolaget utgör leasetagare redovisas som operationella
leasingavtal.
Finansiella instrument
Moderbolaget har i enlighet med RFR 2 valt att inte tillämpa IFRS 9 i
juridisk person. Om valet görs att inte tillämpa IFRS 9 värderas finan-
siella instrument i stället med utgångspunkt i anskaffningsvärdet;
bestämmelser finns i 4 kap. ÅRL. Ränteintäkter och räntekostnader
redovisas enligt effektivräntemetoden.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
Koncernens resultaträkning ....................... 46
Koncernens rapport över totalresultat ..... 46
Koncernens balansräkning......................... 47
Koncernens förändring av eget kapital ..... 48
Koncernens kassaflödesanalys .................. 49
Moderbolagets resultaträkning ................. 50
Moderbolagets rapport
över totalresultat ......................................... 50
Moderbolagets balansräkning ................... 50
Moderbolagets förändring
av eget kapital .............................................. 51
Moderbolagets kassaflödesanalys ............ 52
Noter ............................................................. 53
Härledning av vissa nyckeltal ..................... 71
Definitioner av nyckeltal ............................ 72
Revisionsberättelse ..................................... 73
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 55
Finansiell information
ekonomifunktionen. Som stöd för likviditetsplaneringen har koncer-
nen ett koncernkontosystem till vilket det finns en checkräkningslimit
kopplad. Eventuell överskottslikviditet placeras i enlighet med av sty-
relsen fastlagd finanspolicy. Koncernen är inte kapitaltung. Vid större
förvärv kan det finnas behov att ta upp lån.
Per 2023-12-31 uppgår koncerns likvida medel till 48,9 MSEK jäm-
fört med skulder till kreditinstitut om 171,0 MSEK. Bolaget har en
checkräkningskredit om 50,0 MSEK, varav 0,0 har utnyttjats per
2023-12-31.
Kapitalstruktur
Koncernens mål avseende kapitalstrukturen är att trygga koncernens
förmåga att fortsätta sin verksamhet, så att den kan fortsätta att
generera avkastning till aktieägarna och nytta för andra intressenter.
För att upprätthålla eller justera kapitalstrukturen, kan koncernen
förändra den utdelning som betalas till aktieägarna, återbetala kapi-
tal till aktieägarna, utfärda nya aktier, återköpa aktier eller sälja till-
gångar för att minska skulderna. Den finansiella ställningen styrs
med hjälp av storleken på nettoskulden.
Not 3 Riskexponering och finansiell riskhantering
Koncernen utsätts i sin verksamhet för finansiella risker såsom mark-
nadsrisk (valutarisk, prisrisk, ränterisk), kreditrisk samt likviditetsrisk.
B3-koncernen gör kontinuerligt bedömningar av vilka risker som
bolaget är utsatt för och arbetar aktivt för att minimera dem.
MARKNADSRISK
Valutarisk
B3-koncernen har för närvarande dotterbolag endast i Sverige. Faktu-
reringen sker i svenska kronor, i undantagsfall sker fakturering i
utländsk valuta. Detta innebär att B3-koncernen inte har någon större
valutarisk. Från sommaren 2018 har B3-koncernen ett intressebolag
i Polen.
Ränterisk
Vid utgången av 2023 var all likviditet placerad på bankkonto. Koncer-
nen har också kortfristig och långfristig upplåning i svenska kronor till
rörlig ränta. Förändringar i det allmänna ränteläget på marknaden
påverkar koncernens ränteintäkter och räntekostnader. För känslig-
hetsanalys se nedan.
2023 2022
100 baspunkter högre/lägre 1,2/–1,2 0,2/–0,2
Kreditrisk
Kreditrisken är risken för att motparten i en transaktion inte fullgör
sina förpliktelser enligt avtalet och att eventuella säkerheter inte
täcker bolagets fordran. Koncernens kreditrisk uppstår främst
genom kreditexponering mot koncernens kunder. Även likvida medel
samt andra tillgodohavanden hos bank eller finansinstitut skapar
en kreditrisk.
Koncernens räntebärande tillgångar är placerade kortsiktigt hos
större affärsbanker med god kreditkvalitet, vanligen som banktillgo-
dohavande på bankkonto. Från tid till annan kan överskottslikviditet
placeras i kortfristiga finansiella instrument.
Den största delen av koncernens kunder faktureras på löpande
räkning, vilket innebär att nedlagd tid faktureras månadsvis. Kund-
fordringar följs upp var 14:e dag för att säkerställa att betalningarna
kommer in, sena betalningar räntefaktureras och utebliven betalning
skickas till inkasso.
En kreditbedömning görs på nya kunder. Kreditrisken bedöms
dock som låg då koncernens kunder till största delen består av stora
och medelstora företag, organisationer och myndigheter med hög
kreditvärdighet. Koncernens tio största slutkunder representerar till-
sammans 29 procent av B3s omsättning. Cirka 50 procent av B3s
omsättning är relaterad till branscher med lågt eller måttligt konjunk-
turberoende. Historiskt har koncernen haft få konstaterade kundför-
luster. Utestående förfalloprofil på kundfordringar beskrivs i not 21.
Likviditetsrisk
Finansiering av verksamheten sker främst genom de kassaflöden
som verksamheten genererar. För att säkerställa att koncernen alltid
har tillräckligt med likvida medel för att möta verksamhetens behov
upprättas likviditetsprognoser på koncernnivå av den gemensamma
Under hösten 2023 har en ny övergripande kapitalallokeringspo-
licy beslutats av styrelsen. Tidigare mål inom parentes. Skuldsätt-
ningen ska normalt understiga 2,0 (1,5) gånger EBITDA, men kan till-
fälligt tillåtas stiga till högre nivåer i samband med förvärv. Per
2023-12-31 uppgick kvoten till 1,1 (–0,1). Bolaget ska årligen dela ut
upp till 50 procent (67) av koncernens resultat efter skatt hänförligt
till aktieägarna i B3 Consulting Group AB (publ), dock med beaktande
av koncernens behov av kapital för att hantera förändringar i rörelse-
kapital samt för investeringar, främst förvärv.
Känslighetsanalys
Allmänt påverkas koncernens intjäningsförmåga och finansiella ställ-
ning av kundernas efterfrågan, förmågan att behålla och rekrytera
kompetenta medarbetare, integration av nya tjänster och i förekom-
mande fall rörelseförvärv samt risker förknippade med enskilda
kunder och aktuella uppdrag. Koncernens finansiella risker är främst
relaterade till förändringar i kundernas betalningsförmåga, möjlig-
heten till upplåning och dess räntenivåer.
LÖPTIDSANALYS ÖVER FINANSIELLA SKULDER
Återbetalningstider, odiskonterade belopp
Summa
2023 Belopp odiskonterat
Koncernen, MSEK balansräkning
belopp
1–3 mån
3 mån–1 år
1–5 år
Mer än 5 år
Banklån
66,0
66,0
8,2
24,5
33,3
Leasingskulder
105,0
117,9
9,2
27,5
71,5
9,7
Leverantörsskulder
42,2
42,2
42,2
Övriga kortfristiga skulder
9,1
9,1
2,3
6,8
Summa
222,3
235,2
61,9
58,8
104,8
9,7
Summa
2022 Belopp odiskonterat
Koncernen, MSEK balansräkning
belopp
1–3 mån
3 mån–1 år
1–5 år
Mer än 5 år
Banklån
32,0
32,0
4,0
12,0
16,0
Leasingskulder
68,0
74,1
7,9
23,6
42,6
Leverantörsskulder
37,0
37,0
37,0
Övriga kortfristiga skulder
19,5
19,5
4,9
Summa
156,5
162,6
53,8
38,1
58,6
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
Koncernens resultaträkning ....................... 46
Koncernens rapport över totalresultat ..... 46
Koncernens balansräkning......................... 47
Koncernens förändring av eget kapital ..... 48
Koncernens kassaflödesanalys .................. 49
Moderbolagets resultaträkning ................. 50
Moderbolagets rapport
över totalresultat ......................................... 50
Moderbolagets balansräkning ................... 50
Moderbolagets förändring
av eget kapital .............................................. 51
Moderbolagets kassaflödesanalys ............ 52
Noter ............................................................. 53
Härledning av vissa nyckeltal ..................... 71
Definitioner av nyckeltal ............................ 72
Revisionsberättelse ..................................... 73
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 56
Finansiell information
NOT 4 Rörelsesegment och uppdelning av intäkter
Ett rörelsesegment är en del av koncernen som bedriver verksamhet från vilken den kan generera intäkter och ådrar sig kostnader och för vilka
det finns fristående finansiell information tillgänglig.
Digital Experience Digital Cloud & Techno-
& Solutions Management logy Platforms Övrigt Totalt
jan–dec
jan–dec
jan–dec
jan–dec
jan–dec
Segmentsredovisning, MSEK
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Intäkter från externa kunder
427,8
461,3
346,2
335,3
331,5
320,7
35,3
30,8
1 140,8
1 148,1
Intäkter från andra segment
22,8
19,6
14,7
15,4
43,8
35,1
–81,3
–70,1
Summa intäkter
450,6
480,9
360,9
350,7
375,3
355,8
–46,0
–39,3
1 140,8
1 148,1
Rörelseresultat
21,9
55,8
26,9
38,8
32,4
47,0
4,9
–3,9
86,1
137,7
Rörelsemarginal
4,9%
11,6%
7,5%
11,1%
8,6%
13,2%
n.a
n.a
7,5%
12,0%
1)
1)
Övrigt innehåller koncernelimineringar, koncernjusteringar samt moderbolaget
Från och med januari 2023 har 2 bolag bytt segment från Digital Management till Digital Experience & Solutions samt ett bolag från Digital Experience & Solutions till
Cloud & Technology Platforms. Nyckeltalen är omräknade för 2022 för att överensstämma med strukturen från januari 2023. För januari-december 2022 innebär
detta en ökning av intäkter för Digital Experience & Solutions med 44,5 MSEK, för Cloud & Technology Platforms innebär detta en ökning av intäkter med 44,1 MSEK.
Digital Experience Digital Cloud & Techno-
& Solutions Management logy Platforms Övrigt Totalt
Intäkter uppdelade på
jan–dec
jan–dec
jan–dec
jan–dec
jan–dec
segment och bransch, MSEK
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Intäkter från externa kunder
427,8
461,3
346,2
335,3
331,5
320,7
35,3
30,8
1 140,8
1 148,1
Intäkter från andra segment
22,8
19,6
14,7
15,4
43,8
35,1
–81,3
–70,1
Summa intäkter
450,6
480,9
360,9
350,7
375,3
355,8
-46,0
–39,3
1 140,8
1 148,1
Bransch
Myndighet, kommun
74,6
41,5
23,8
67,3
50,2
53,5
5,4
3,1
154,0
165,4
Bank, finans, försäkring
38,5
68,2
122,9
91,0
63,4
57,0
4,6
2,7
229,4
218,9
Vård
24,2
39,8
107,5
72,2
12,0
10,7
-1,8
-0,7
141,9
122,0
IT, media, underhållning
60,5
57,4
5,6
10,3
24,0
30,9
3,2
4,4
93,3
103,0
Industri
115,7
87,0
15,5
23,2
32,2
34,8
7,4
6,9
170,8
151,9
Transport/Logistik
27,5
29,3
18,5
20,7
13,7
17,0
2,1
3,1
61,8
70,1
Telekom
4,1
3,1
2,3
3,1
35,5
32,8
3,8
3,6
45,7
42,6
Handel
44,9
48,9
10,1
10,1
19,0
23,0
2,3
2,3
76,3
84,3
Medlemsorganisationer, föreningar
4,9
33,8
14,3
10,0
43,5
10,6
4,4
1,0
67,1
55,4
Övrigt
32,9
52,3
25,7
27,4
38,0
50,4
3,9
4,4
100,5
134,5
Summa intäkter
427,8
461,3
346,2
335,3
331,5
320,7
35,3
30,8
1 140,8
1 148,1
1)
NOT 5 Uppgift om inköp och försäljning
inom samma koncern
MODERBOLAGET
2023
2022
Inköp koncernföretag
67%
72%
Vidarefakturerade kostnader koncernföretag
32%
27%
NOT 6 Ersättningar till revisorerna
KONCERNEN
MODERBOLAGET
2023
2022
2023
2022
KPMG AB
– Revisionsuppdrag
2,8
1,8
1,7
0,9
Revisionsverksamhet
utöver revisions-
uppdrag
0,3
0,4
0,3
0,4
Summa
3,1
2,2
2,0
1,3
Med revisionsuppdraget avses arvode för den lagstadgade
revisionen, d.v.s. sådant arbete som varit nödvändigt för att lämna
revisionsberättelsen, samt så kallad revisionsrådgivning som lämnas i
samband med revisions uppdraget.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
Koncernens resultaträkning ....................... 46
Koncernens rapport över totalresultat ..... 46
Koncernens balansräkning......................... 47
Koncernens förändring av eget kapital ..... 48
Koncernens kassaflödesanalys .................. 49
Moderbolagets resultaträkning ................. 50
Moderbolagets rapport
över totalresultat ......................................... 50
Moderbolagets balansräkning ................... 50
Moderbolagets förändring
av eget kapital .............................................. 51
Moderbolagets kassaflödesanalys ............ 52
Noter ............................................................. 53
Härledning av vissa nyckeltal ..................... 71
Definitioner av nyckeltal ............................ 72
Revisionsberättelse ..................................... 73
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 57
Finansiell information
NOT 7 Leasing
Koncernen leasar både fordon och lokaler. Inga leasingavtal innehåller kovenanter eller andra begränsningar utöver säkerheten i den leasade
tillgången.
2023
2022
Nyttjanderätts tillgång, MSEK
Lokaler
Fordon
Summa
Lokaler
Fordon
Summa
Ingående anskaffningsvärde
44,3
54,0
98,3
35,7
45,0
80,7
Årets inköp
50,9
29,2
80,1
8,2
26,2
34,4
Utrangeringar
–17,6
–19,6
–37,2
–1,4
–17,2
–18,6
Omvärderingar
–8,4
–0,1
-8,5
1,8
0,0
1,8
Utgående anskaffningsvärde
69,2
63,5
132,7
44,3
54,0
98,3
Ingående ackumulerade avskrivningar
–19,5
–12,4
–31,9
–11,4
–11,3
–22,7
Avskrivningar under året
–9,9
–8,2
–18,1
–9,4
–9,0
–18,4
Utrangeringar
17,6
8,3
25,9
1,3
7,9
9,2
Utgående ackumulerade avskrivning
–11,8
–12,3
–24,1
–19,5
–12,4
–31,9
Omklassificering
0,0
–2,9
–2,9
–0,0
–4,1
–4,1
Utgående planenligt restvärde
57,4
48,3
105,7
24,8
37,5
62,3
Leasingskulder
2023
2022
Kortfristiga
32,0
28,1
Långfristiga
73,0
39,9
Leasingskulder som ingår i rapporten över
finansiell ställning
105,0
68,0
För löptidsanalys av leasingskulderna, se not 3 Finansiella risker och
riskhantering i avsnittet om likviditetsrisk.
Belopp redovisade i resultatet IFRS 16
MSEK
2023
2022
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar lokaler
–9,9
–9,4
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar fordon
–8,2
–9,0
Ränta på leasingskuld lokaler
–0,5
–0,8
Ränta på leasingskuld fordon
–1,4
–0,9
Kostnader för leasar av lågt värde,
ej korttidsleasing av lågt värde
–1,6
–1,5
Summa
–21,6
–21,6
Belopp redovisade i rapporten över kassaflöde
MSEK
2023
2022
Summa kassaflöden hänförliga till leasingavtal
–18,9
–18,8
Summa
–18,9
–18,8
NOT 8 Personalkostnader
2023
2022
Medel- Medel-
antal Varav antal Varav
anställda män anställda män
Moderbolaget:
Sverige
35
14
34
12
Totalt i moderbolaget
35
14
34
12
Dotterbolag
Sverige
745
546
690
530
Totalt i dotterbolag
745
546
690
530
Koncernen totalt
780
560
724
542
1)
1)
1)
1)
1)
1)
1)
1)
1)
1)
1)
Justering har gjorts av antal anställda 2022.
2023
2022
Löner och Soc kostn Löner och Soc kostn
ersätt- (varav ersätt- (varav
ningar pens.) ningar pens.)
Moderbolaget
43,6
18,1
36,8
20,5
(4,4) (7,8)
Dotterbolag
513,0
238,9
466,9
218,2
(58,0) (54,1)
556,6
257,0
503,7
238,7
Summa (62,4) (61,9)
1)
1)
Avser lön och fakturerat arvode.
PENSIONER
Koncernens kostnad för avgiftsbestämda pensionsplaner uppgår till
62,4 (61,9) MSEK. Koncernen har inga förmånsbestämda pensions-
planer. Av koncernens pensionskostnader avser 0,3 (0,7) MSEK grup-
pen styrelse och VD. Koncernens utestående pensionsförpliktelse till
dessa uppgår till 0,0 (0,0).
Moderbolagets kostnad för avgiftsbestämda pensionsplaner
uppgår till 4,4 (7,8) MSEK. Av moderbolagets pensionskostnader
avser 0,3 (0,7) MSEK gruppen styrelse och VD. Bolagets utestående
pensionsförpliktelse till dessa uppgår till 0,0 (0,0).
ERSÄTTNING TILL STYRELSE
Ersättning till styrelsen bereds av bolagets valberedning för att där-
efter beslutas på ordinarie årsstämma. Arvodet som beslutades på
årsstämman 2023 uppgår till 0,5 MSEK till styrelsens ordförande samt
0,2 MSEK till vardera av de externa styrelseledamöterna, totalt 2,0
MSEK. Därtill erhåller revisionsutskottets ordförande 0,1MSEK och
ledamot i revisionsutskottet 0,1 MSEK. Ersättningsutskottet ordfö-
rande erhåller 0,1 MSEK och ledamot i ersättningsutskottet erhåller
0,1 MSEK. VD erhåller ingen ersättning för styrelsearbete utöver
ordinarie lön från bolaget. Styrelseledamot som tillkommer under
året erhåller, enligt riktlinjerna för ersättning till styrelse, arvode
i förhållande till återstående tid till nästa ordinarie årsstämma.
Lokaler
Koncernen leasar sina kontorslokaler. Leasingavtalen har normalt en
löptid på tre till fem år. Vissa leasingavtal innehåller en option att vid
leasingperiodens slut förnya leasingavtalet med ytterligare en period
med samma löptid.
Övriga leasingavtal
Koncernen leasar fordon med leasingperioder på tre till fem år. I
vissa fall har Koncernen en möjlighet att köpa tillgången vid leasing-
periodens slut. I andra fall garantererar Koncernen den leasade till-
gångens restvärde vid leasingperiodens slut. Förlängningsoptioner
förekommer endast i oväsentlig omfattning.
Koncernen leasar även cyklar, maskiner och IT-utrustning på ett till
tre år. Dessa leasingavtal är korttidsleasingavtal och / eller leasar av
lågt värde. Koncernen har valt att inte redovisa nyttjanderättstill-
gångar och leasing skulder för dessa leasingavtal.
Förlängnings- och uppsägningsoptioner
Vissa leasingavtal innehåller förlängningsoptioner respektive upp-
sägningsoptioner som Koncernen kan utnyttja respektive inte
utnyttja upp till ett år innan utgången av den icke-uppsägningsbara
leasingperioden. När det är möjligt försöker Koncernen att inkludera
sådana optioner i nya leasingavtal eftersom det bidrar till operativ
flexibilitet.
Koncernens hyresavtal för kontorslokaler består i huvudsak av ej
upp sägningsbara perioder om tre år, som förlängs med ytterligare
perioder om tre år om Koncernen inte säger upp avtalet med nio till
tolv månaders uppsägningstid.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
Koncernens resultaträkning ....................... 46
Koncernens rapport över totalresultat ..... 46
Koncernens balansräkning......................... 47
Koncernens förändring av eget kapital ..... 48
Koncernens kassaflödesanalys .................. 49
Moderbolagets resultaträkning ................. 50
Moderbolagets rapport
över totalresultat ......................................... 50
Moderbolagets balansräkning ................... 50
Moderbolagets förändring
av eget kapital .............................................. 51
Moderbolagets kassaflödesanalys ............ 52
Noter ............................................................. 53
Härledning av vissa nyckeltal ..................... 71
Definitioner av nyckeltal ............................ 72
Revisionsberättelse ..................................... 73
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 58
Finansiell information
RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNING TILL LEDANDE
BEFATTNINGSHAVARE
B3 ska ha de ersättningsnivåer och anställningsvillkor som erfordras
för att rekrytera och behålla ledande befattningshavare med kompe-
tens och kapacitet för att genomföra strategin och uppnå de uppsatta
finansiella och kvalitativa målen i bolagets affärsplan. Marknadsmäs-
sighet ska vara den övergripande principen för lön och annan ersätt-
ning inom B3-koncernen.
Ersättning till ledande befattningshavare ska vara förenlig med och
främja en sund och effektiv riskhantering och inte uppmuntra till ett
överdrivet risktagande eller motverka B3s långsiktiga intressen.
Ersättningen ska revideras årligen. Se sid 38-39 för regler antagna vid
årsstämma 2023.
Förslag till ny ersättningspolicy kommer att presenteras på bolags-
stämma 2024. Endast mindre justeringar kommer att ske.
Styrelse- Fakturerat Övrig
År 2023
arvode
Grundlön
arvode
Pension
ersättning
Summa
Sverre Bjerkeli
Ordförande tom 20/6. VD fr o m 20/6
0,2
2,3
2,5
Daniel Juhlin
Ledamot 1/5–20/6. Ordförande fr o m
20/6
0,4
0,4
Anette Billing
VD t o m 20/6
1,3
0,4
1,7
Kristin Lindmark
Ledamot
0,2
0,2
Anna Söderblom
Ledamot t o m 17/5
0,1
0,1
Marika Skärvik
Ledamot
0,3
0,3
Mikael Cato
Ledamot
0,2
0,2
Leif Frykman
Ledamot
0,3
0,3
Summa styrelse
1,7
1,3
2,3
0,4
5,7
Andra ledande befattningshavare, 8 st
9,8
2,8
1,5
0,1
14,2
Summa
1,7
11,1
5,1
1,9
0,1
19,9
1)
I ovanstående siffror ingår avgångsvederlag till om 2,5 MSEK till föregående CFO. Beloppet inkluderar lön, pension och sociala avgifter.
Styrelse- Fakturerat Övrig
År 2022
arvode
Grundlön
arvode
Pension
ersättning
Summa
Sverre Bjerkeli
Ordförande
0,4
0,4
Sven Uthorn
VD t o m 31/3 & Ledamot t o m 6/5
0,2
0,0
0,0
0,2
Anette Billing
VD fr o m 1/4
2,0
0,7
0,0
2,7
Alf Blomqvist
Ledamot t o m 6/5
0,1
0,1
Kristin Lindmark
Ledamot
0,2
0,2
Anna Söderblom
Ledamot
0,3
0,3
Marika Skärvik
Ledamot
0,2
0,2
Mikael Cato
Ledamot
0,2
0,2
Leif Frykman
Ledamot fr o m 7/5
0,2
0,2
Summa styrese
1,6
2,2
0,7
0,0
4,5
Andra ledande befattningshavare, 9 st
8,9
2,2
1,8
0,3
13,2
Summa
1,6
11,1
2,2
2,5
0,3
17,7
1)
1)
Grundlön avser kontant utbetald bruttolön.
Valberedningens förslag till ersättning inför årsstämman 2024
framgår av kallelsen till årsstämman.
ERSÄTTNINGAR TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Ledande befattningshavare definieras som koncernledningen. Ersätt-
ning till verkställande direktören fastställs av styrelsen efter bered-
ning av ersättningsutskottet.
Räkenskapsåret 2023 erhöll koncernens ledande befattningsha-
vare totalt 16,3 (13,6) MSEK i grundlön och övrig ersättning (bl a bilför-
mån) samt 1,8 (2,5) MSEK i avsättning för pensioner. Av dessa belopp
är 3,6 (2,2) MSEK grundlön och övrig ersättning respektive 0,4 (0,7)
MSEK pension hänförliga till VD.
Koncernens kostnad för avgiftsbestämda pensionsplaner uppgick
2023 till 62,4 MSEK (motsvarande för 2022 var 61,9 MSEK). Koncernen
har inga förmåns bestämda pensionsplaner.
VDs och övriga ledande befattningshavares anställning löper med
en ömsesidig uppsägningstid från respektive part om sex månader.
Det finns inga avtal mellan å ena sidan medlemmarna av förvalt-
nings-, lednings-, eller kontrollorganen och å andra sidan bolaget
om förmåner efter det att respektive uppdrag har avslutats.
Ersättningar till ledande befattningshavare beskrivs nedan:
Fast och rörlig ledningsersättning:
1) För respektive individ fastställs en målnivå för årlig brutto-
ersättning. Denna ska vara marknadsmässig och baserad på den
ledande befattningshavarens ansvar, erfarenhet och prestation.
2) Denna bruttoersättning består av fast och rörlig ersättning. Den
rörliga delen kan variera variera mellan 0 upp till 3 gånger av
målnivån av den rörliga ersättningen. Rörlig ersättning utfaller
efter uppnådda resultatmål för den resultatenhet som respektive
ledande befattningshavare ansvarar för, dvs. koncernen, affärsom-
råde eller dotterbolag. Kriterierna är primärt omsättningstillväxt,
rörelseresultat och kvalitativa mål samt att man ska bidra till bola-
gets affärsstrategi, långsiktiga intressen, samt hållbarhet genom
tydlig koppling till dessa och därmed till bolagets långsiktiga värde-
skapande. Uppfyllandet av kriterierna fastställs av bolagets kvar-
tals- eller årsbokslut. Rörlig ersättning, som andel av den totala
ersättningen exkl. LTI, kan vid fullt utfall uppgå till högst 50%.
3) Fast och rörlig bruttoersättning disponeras av respektive individ
i enlighet med bolagets policyer, och ska täcka
a. Lön + sociala avgifter och semesterersättning
b. Pension och därtill relaterad särskild löneskatt
c. Ev. sjukförsäkring, sjukvårdsförsäkring etc.
d. Övriga förmåner såsom förmånsbil, fortbildning, hjälpmedel
i tjänsten m.m
I enlighet med ersättningsprinciperna ovan har B3 under 2023
kostnadsfört 12,7 (13,2) MSEK som ersättning till ledande befatt-
ningshavare exklusive VD. Kostnadsförd ersättning till VD uppgår till
3,6 (2,9) MSEK.
Beloppen i tabellerna nedan specificerar endast det som ledande
befattningshavare tagit ut i lön, pension och övrig ersättning under
respektive år. För tabellen som visar fördelningen mellan ledande
befattningshavare och övriga anställda presenteras enbart uttag av
lön och andra ersättningar.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
Koncernens resultaträkning ....................... 46
Koncernens rapport över totalresultat ..... 46
Koncernens balansräkning......................... 47
Koncernens förändring av eget kapital ..... 48
Koncernens kassaflödesanalys .................. 49
Moderbolagets resultaträkning ................. 50
Moderbolagets rapport
över totalresultat ......................................... 50
Moderbolagets balansräkning ................... 50
Moderbolagets förändring
av eget kapital .............................................. 51
Moderbolagets kassaflödesanalys ............ 52
Noter ............................................................. 53
Härledning av vissa nyckeltal ..................... 71
Definitioner av nyckeltal ............................ 72
Revisionsberättelse ..................................... 73
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 59
Finansiell information
KONCERN
MODERBOLAG
Upplysningar om löner
och andra ersättningar
2023
2022
2023
2022
Styrelse och VD plus
ledande befattnings-
havare
17,9
15,2
16,6
15,2
Övriga anställda
538,7
488,5
27,0
21,6
Summa
556,6
503,7
43,6
36,8
KONCERN
MODERBOLAG
Könsfördelning i styrelse
och företagsledning
2023
2022
2023
2022
Antal styrelseledamöter
7
7
7
7
Varav kvinnor
4
4
4
4
Antal övriga befattnings-
havare
8
9
7
9
Varav kvinnor
3
5
3
5
Teckningsoptioner
2023-12-31
2022-12-31
IB antal optioner
104 058
361 058
Tillkomna
Återlösta
–104 058
–257 000
Förfallna
UB
104 058
Under 2023 har samtliga utestående teckningsoptioner lösts in. Per
2023-12-31 finns inga utestående teckningsoptioner.
NOT 10 Resultat från andelar i koncernföretag
MODERBOLAGET
2023
2022
Erhållen utdelning
4,3
1,4
Anteciperad utdelning dotterbolag
45,5
71,5
Nedskrivning lämnade aktieägartillskott
–4,8
Summa
45,0
72,9
NOT 9 Avskrivningar och nedskrivningar
KONCERN
MODERBOLAG
2023
2022
2023
2022
Avskrivning inventarier
och bilar
–9,5
–9,2
–0,3
–0,5
Avskrivning nyttjanderätt
lokaler
–9,9
–9,3
Avskrivningar
immateriella tillgångar
–1,8
–2,1
–1,8
–1,7
Summa avskrivningar
–21,2
–20,6
–2,1
–2,2
NOT 11 Finansiella intäkter
KONCERN
MODERBOLAG
2023
2022
2023
2022
Ränteintäkter
1,4
0,6
1,3
0,2
Finansiell intäkt leasing
1,5
Ränteintäkter
koncernföretag
0,5
0,7
Utdelning
7,4
Övrigt
1,6
Summa
1,4
2,1
9,2
2,5
NOT 12 Finansiella kostnader
KONCERN
MODERBOLAG
2023
2022
2023
2022
Räntekostnader
–2,0
–1,2
–1,8
–1,2
Räntekostnader leasing
–1,9
–1,7
Summa
–3,9
–2,9
–1,8
–1,2
NOT 13 Bokslutsdispositioner
MODERBOLAG
2023
2022
Erhållet koncernbidrag
2,2
Lämnade koncernbidrag
–2,2
Summa
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
Koncernens resultaträkning ....................... 46
Koncernens rapport över totalresultat ..... 46
Koncernens balansräkning......................... 47
Koncernens förändring av eget kapital ..... 48
Koncernens kassaflödesanalys .................. 49
Moderbolagets resultaträkning ................. 50
Moderbolagets rapport
över totalresultat ......................................... 50
Moderbolagets balansräkning ................... 50
Moderbolagets förändring
av eget kapital .............................................. 51
Moderbolagets kassaflödesanalys ............ 52
Noter ............................................................. 53
Härledning av vissa nyckeltal ..................... 71
Definitioner av nyckeltal ............................ 72
Revisionsberättelse ..................................... 73
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 60
Finansiell information
NOT 14 Skatt
KONCERN
MODERBOLAG
2023
2022
2023
2022
Följande komponenter ingår
i skattekostnaden:
Aktuell skatt
–20,3
–28,8
–0,8
–0,1
Aktuell skatt hänförligt till tidigare år
0,5
0,0
0,0
Summa aktuell skatt
–19,8
–28,8
–0,8
–0,1
Uppskjuten skatt avseende:
Pensionsavsättningar
–0,2
–0,2
0,9
Leasing
0,2
Underskottsavdrag
–0,1
–0,4
Summa uppskjuten skatt
–0,1
–0,4
–0,2
0,9
Redovisad skatt
–19,9
–29,2
–1,0
0,8
Avstämning årets skattekostnad
Redovisat resultat före skatt
88,3
143,9
44,9
69,3
Skatt enligt gällande svensk skattesats: 20,6% (20,6%)
–18,2
–29,6
–9,2
–14,3
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader
–3,9
–9,0
–3,6
–6,1
Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter
1,8
19,5
11,8
19,9
Resultat från andelar i intresseföretag
0,9
–1,4
Ökning av underskottsavdrag utan motsvarande aktivering av uppskjuten skatt
–1,0
Utnyttjande av tidigare ej aktiverade underskottsavdrag
0,3
0,3
Skatt hänförlig till tidigare år
0,5
Övrigt
–9,0
1,0
Redovisad skatt, effektiv skatt 22,5% (20,3%)
–19,9
–29,2
–1,0
0,8
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
Koncernens resultaträkning ....................... 46
Koncernens rapport över totalresultat ..... 46
Koncernens balansräkning......................... 47
Koncernens förändring av eget kapital ..... 48
Koncernens kassaflödesanalys .................. 49
Moderbolagets resultaträkning ................. 50
Moderbolagets rapport
över totalresultat ......................................... 50
Moderbolagets balansräkning ................... 50
Moderbolagets förändring
av eget kapital .............................................. 51
Moderbolagets kassaflödesanalys ............ 52
Noter ............................................................. 53
Härledning av vissa nyckeltal ..................... 71
Definitioner av nyckeltal ............................ 72
Revisionsberättelse ..................................... 73
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 61
Finansiell information
NOT 16 Immateriella anläggningstillgångar
KONCERN
MODERBOLAGET
2023- 2022- 2023- 2022-
Goodwill 12-31 12-31 12-31 12-31
Ingående anskaffnings-
värden
211,7
211,7
Förvärv
Utgående bokfört värde
Goodwill
211,7
211,7
Övriga immateriella
tillgångar
Ingående bokfört värde
8,9
8,6
8,9
8,6
Inköp
0,3
0,3
0,3
0,3
Utgående anskaffnings-
värden
9,2
8,9
9,2
8,9
Ingående avskrivningar
–5,1
–3,4
–5,1
–3,4
Årets avskrivningar
–1,8
–1,7
–1,8
–1,7
Utgående ackumulerade
avskrivningar
–6,9
–5,1
–6,9
–5,1
Utgående bokfört värde
2,3
3,8
2,3
3,8
Summa immateriella
anläggningstillgångar
214,0
215,5
2,3
3,8
2023- 2022-
Goodwill 12-31 12-31
Affärsområde Digital Management
76,2
76,2
Affärsområde Digital Cloud & Technology
Platforms
35,1
35,1
Affärsområde Digital Experience & Solutions
100,4
100,4
211,7
211,7
NEDSKRIVNINGSBEDÖMNING AV GOODWILL
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill med obestämbar
nyttjande period sker årligen eller oftare om det finns indikation på
värde nedgång. Goodwill följs internt inte upp på lägre nivå än affärs-
områdesnivå, varför prövningen görs på den nivån. Nuvärdet för en
NOT 15 Resultat per aktie
2023
Genomsnittligt antal aktier
8 500 880
8 733 919
Aktieägarnas andel av årets resultat, MSEK
60,5
103,3
Resultat per aktie före utspädning, kr
7,12
11,83
Resultat per aktie efter utspädning, kr
7,12
11,79
kassagenererande enhet fastställs baserat på beräkningar av nyttjande-
värdet. Nyttjandevärdet är nuvärdet av uppskattade framtida kassaflö-
den. För det första året baseras prognosen på budget och de kommande
två åren på fastlagd affärsplan. Därefter sätts tillväxttakten för år 4 till
10 procent och för år 5 är den 5 procent. Efter de första fem åren prog-
nostiseras en årlig tillväxttakt om en (1) procent. Tillväxttakten efter år 3
har fastställts baserat på ett försiktigt antagande och överstiger inte den
långsiktiga tillväxttakten för branschen som helhet. Eventuell nedskriv-
ning redovisas omedelbart som en kostnad och återförs inte. Nedskriv-
ningsprövning av goodwill sker för de kassagenererande enheter dit
goodwill har allokerats.
Återvinningsvärdet för de kassagenererande enheterna baseras på
följande viktiga antaganden:
Intäkterna i ett konsultföretag är kopplade till antal medarbetare,
varför tillväxten i intäkterna är beroende av rekrytering. I sin budget
och affärsplan utgår respektive dotterbolag och affärsområde från sin
marknad samt historisk utveckling. Detta medför att tillväxten i intäk-
terna för de tre första åren varierar mellan dotterbolagen.
Personalkostnad är den största kostnaden i koncernen och utgör
73,3 procent av omsättningen 2023. Då anställdas ersättning i huvud-
sak är kopplad till den intäkt som varje uppdrag genererar utvecklas
respektive dotterbolags kostnad i takt med utvecklingen av intäkterna.
Kostnaden för administration samt ledarskap utvecklas något
lång sammare, varför resultatmarginalen kan öka något.
Prognostiserade kassaflöden nuvärdesberäknas med en diskonte-
ringsränta på 12,3 procent före skatt (11,3 procent). Beräkningen base-
ras på en nettolåneskuld om ca 70 MSEK. Nedskrivningsprövningen
visar att inget nedskrivningsbehov i någon av de kassa genererande
enheterna föreligger.
Bolagets bedömningar är att rimliga möjliga förändringar i årlig
tillväxttakt, rörelsemarginal, diskonteringsränta samt övriga gjorda
antaganden inte skulle ha en så stor effekt att de skulle reducera åter-
vinningsvärdet till ett värde understigande det redovisade värdet.
NOT 17 Materiella anläggningstillgångar
KONCERN
MODERBOLAGET
Övriga inventarier
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
Ingående anskaffnings värde övriga inventarier
17,1
16,6
4,3
4,3
Inköp övriga inventarier
4,6
1,0
3,3
0,0
Inköp via förvärv
0,4
Försäljningar/utrangeringar övriga inventarier
–0,5
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden övriga inventarier
22,1
17,1
7,6
4,3
Ingående avskrivningar övriga inventarier
–14,6
–13,8
–3,9
–3,4
Försäljningar/utrangeringar övriga inventarier
0,5
Avskrivningar via förvärv
–0,1
Årets avskrivningar inventarier
–1,3
–1,3
–0,3
–0,5
Utgående ackumulerade avskrivningar övriga inventarier
–16,0
–14,6
–4,2
–3,9
Utgående bokfört värde övriga inventarier
6,1
2,5
3,4
0,4
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
Koncernens resultaträkning ....................... 46
Koncernens rapport över totalresultat ..... 46
Koncernens balansräkning......................... 47
Koncernens förändring av eget kapital ..... 48
Koncernens kassaflödesanalys .................. 49
Moderbolagets resultaträkning ................. 50
Moderbolagets rapport
över totalresultat ......................................... 50
Moderbolagets balansräkning ................... 50
Moderbolagets förändring
av eget kapital .............................................. 51
Moderbolagets kassaflödesanalys ............ 52
Noter ............................................................. 53
Härledning av vissa nyckeltal ..................... 71
Definitioner av nyckeltal ............................ 72
Revisionsberättelse ..................................... 73
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 62
Finansiell information
NOT 18 Andelar i koncernföretag
MODERBOLAGET
2023- 2022-
12-3112-31
Ingående anskaffningsvärden
328,5
323,7
Kapitaltillskott
4,8
5,0
Återbetalt kapitaltillskott
–3,9
–3,7
Förvärv under året
36,8
3,5
Årets redskrivningar
–4,8
Utgående planenligt restvärde
361,4
328,5
BOKFÖRT VÄRDE
Röst Kapital Antal
Verksamhetsort andel % andel %
andelar
2023-12-31
2022-12-31
Direktägda bolag
B3 Visab Consulting AB, 556221-7918
Stockholm
100%
100%
130 893
22,4
22,4
B3 Financial Consulting AB, 559044-9590
Stockholm
100%
100%
500
8,9
8,9
B3 Innovation AB, 556815-6557
Stockholm
100%
100%
1 110
4,6
4,6
B3 Vibe AB, 556773-4008
Sundsvall
100%
100%
1 000
13,3
13,3
B3 Healthcare Consulting AB, 556815-6565
Stockholm
100%
100%
1 000
1,7
1,7
B3 Commit AB, 556847-3283
Örebro
100%
100%
500
2,3
3,7
B3 CodeRight AB, 556938-7458
Stockholm
100%
100%
50 000
39,9
39,9
B3 Summit AB, 556937-0850
Stockholm
100%
100%
50 000
5,1
5,1
B3 Business Transformation AB, 556638-7063
Stockholm
100%
100%
400 000
74,5
75,5
B3IT PV AB, 559067-6978
Stockholm
100%
100%
500
0,1
0,1
B3 DBAce AB, 559082-2598
Stockholm
100%
100%
50 000
0,1
0,1
B3 Init AB, 556492-1640
Stockholm
100%
100%
1 008 000
32,2
32,2
B3 Dynamics AB, 559092-1531
Stockholm
100%
100%
1 670
7,6
7,6
Rebel and Bird AB, 556872-3851
Stockholm
75%
75%
766
25,4
25,4
B3 Upphandling AB, 556593-5698
Stockholm
100%
100%
37 500
12,9
12,9
B3 Networks AB, 559136-7577
Stockholm
80%
80%
450
0,0
0,0
B3 Digital Worklife AB, 559119-4153
Stockholm
100%
100%
30 000
32,5
1,0
B3 Complete AB, 556597-2212
Gävle
100%
100%
1 130
1,5
1,9
B3 Skilled AB, 556864-0360
Malmö
88%
88%
58 700
58,1
54,5
B3 Reach Consulting AB, 556953-3721
Jönköping
65%
65%
325
5,6
5,6
B3 Cloud Services AB, 559125-6440
Stockholm
100%
100%
50 000
8,6
8,6
B3 Indes AB, 559232-9386
Stockholm
60%
60%
300
0,5
1,5
B3 Kodify AB, 559232-9360
Stockholm
64%
64%
30 001
0,7
0,3
B3 Mobile AB, 559292-0119
Stockholm
76%
76%
380
0,5
0,6
B3 HealthTech AB, 559299-5384
Stockholm
70%
70%
35 000
1,0
1,0
B3 Nuway Stockholm Holding AB, 559289-0379
Stockholm
100%
100%
50 000
0,1
0,1
B3 Grit AB, 559386-1288
Stockholm
100%
100%
50 000
1,3
361,4
328,5
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
Koncernens resultaträkning ....................... 46
Koncernens rapport över totalresultat ..... 46
Koncernens balansräkning......................... 47
Koncernens förändring av eget kapital ..... 48
Koncernens kassaflödesanalys .................. 49
Moderbolagets resultaträkning ................. 50
Moderbolagets rapport
över totalresultat ......................................... 50
Moderbolagets balansräkning ................... 50
Moderbolagets förändring
av eget kapital .............................................. 51
Moderbolagets kassaflödesanalys ............ 52
Noter ............................................................. 53
Härledning av vissa nyckeltal ..................... 71
Definitioner av nyckeltal ............................ 72
Revisionsberättelse ..................................... 73
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 63
Finansiell information
INNEHAV UTAN BESTÄMMANDE INFLYTANDE
Nedan redovisas koncernens innehav utan bestämmande inflytande.
2023 Rebel and B3 Digital B3 Reach- B3 B3
MSEK
Bird AB
B3 Skilled AB
Worklife AB Consulting AB
Networks AB
B3 Indes AB
B3 Kodify AB B3 Mobile AB
HealthTech AB
TOTAL
Innehav utan bestämmande inflytande, andel i %
24,8%
12,0%
0,0%
35,0%
20,0%
40,0%
36,0%
24,0%
30,0%
Anläggningstillgångar
17,6
1,8
0,3
0,0
19,7
Omsättningstillgångar
17,7
28,4
11,3
17,9
21,0
7,4
2,6
16,9
123,2
Långfristiga skulder
0,1
0,1
Kortfristiga skulder
19,4
15,6
11,3
8,8
15,0
5,3
1,7
10,3
87,4
Nettotillgångar
15,8
14,6
0,3
9,1
6,0
2,1
0,9
6,6
55,4
Redovisat värde på innehav utan
bestämmande inflytande
Nettoomsättning
73,7
77,4
57,0
38,7
56,4
28,5
10,2
55,0
396,9
Årets resultat
5,7
3,0
–1,5
6,2
4,7
0,8
0,3
4,5
23,7
Övrigt totalresultat
Summa totalresultat
5,7
3,0
–1,5
6,2
4,7
0,8
0,3
4,5
23,7
Årets resultat hänförligt till innehav utan
bestämmande inflytande
1,4
0,4
1,8
–0,5
1,2
1,9
0,3
0,1
1,3
7,9
1)
1)
Ägarandel 100% fr o m 2023-05-10. Årets resultat hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande avser perioden t o m 2023-05-09.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
Koncernens resultaträkning ....................... 46
Koncernens rapport över totalresultat ..... 46
Koncernens balansräkning......................... 47
Koncernens förändring av eget kapital ..... 48
Koncernens kassaflödesanalys .................. 49
Moderbolagets resultaträkning ................. 50
Moderbolagets rapport
över totalresultat ......................................... 50
Moderbolagets balansräkning ................... 50
Moderbolagets förändring
av eget kapital .............................................. 51
Moderbolagets kassaflödesanalys ............ 52
Noter ............................................................. 53
Härledning av vissa nyckeltal ..................... 71
Definitioner av nyckeltal ............................ 72
Revisionsberättelse ..................................... 73
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 64
Finansiell information
NOT 19 Andelar i intresseföretag
KONCERNEN
MODERBOLAGET
2023- 2022- 2023- 2022-
12-31 12-31 12-31 12-31
Ingående anskaffningsvärden
16,5
10,9
6,6
6,4
Bildande av bolag
1,4
0,0
1,4
0,0
Kapitaltillskott
4,4
3,7
4,4
3,7
Omklassificering av intressebolag
–1,3
–4,9
–1,2
–3,5
Resultatandel
8,3
8,4
Nedskrivning
–3,6
–7,2
Utdelning
–7,4
–1,6
Återbetalning av aktieägartillskott
–0,4
–0,4
Justering fg års resultat
0,0
Försäljning
Utgående värde
18,0
16,5
3,6
6,6
BOKFÖRT VÄRDE
BOKFÖRT VÄRDE
KONCERN
MODERBOLAGET
Verksam- Kapital- Antal
Intresseföretag
hetsort
Röst andel %
andel %
andelar
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
B3 Consulting Poland Zoo,
PL5252739405
Warszawa
50
50
50 000
14,5
11,5
1,6
1,6
Aliant AB, 559278-2212
Göteborg
30
30
15 000
1,2
1,3
0,0
0,0
B3 IT Sourcing Partners AB,
559313-8166
Stockholm
39
39
19 501
0,4
0,4
0,6
0,6
B3 Management Sourcing AB,
559320-7003
Stockholm
50
50
25 000
0,9
0,5
0,4
B3 Grit AB, 559386-1288
Stockholm
50
50
25 000
2,8
4,0
Bidmo Sourcing Partners AB,
559448-5012
Stockholm
20
20
10 000
0,0
0,0
B3 Secure AB, 559444-3896
Stockholm
50
50
25 000
0,5
0,9
B3 Core AB, 559444-3920
Stockholm
50
50
25 000
0,5
0,5
18,0
16,5
3,6
6,6
B3 Consulting B3 IT-sourcing B3 Management B3 Secure
MSEK
Poland Zoo
Aliant aB
partners AB
Sourcing AB
B3 Grit AB
AB
B3 Core AB
Ägarandel B3 Consulting
Group AB
50%
30%
39%
50%
100%
50%
50%
Resultat 2023
19,2
2,4
0,2
1,4
–4,8
–0,8
0,0
Resultatandel B3
Consulting Group AB
9,6
0,7
0,1
0,7
–2,4
–0,4
0,0
8,3
Eget kapital
27,5
4,0
0,9
1,8
0,1
0,5
B3 Consulting Group
ABs andel
13,8
1,2
0,3
0,9
0,0
0,3
1)
1)
Ägarandel 100% fr o m 2023-12-01. Resultatandel B3 Consulting Group AB avser perioden t o m 2023-11-30.
NOT 20 Finansiella anläggningstillgångar
KONCERNEN
MODERBOLAGET
2023- 2022- 2023- 2022-
12-31 12-31 12-31 12-31
Deposition
2,9
3,6
2,1
2,8
Summa
2,9
3,6
2,1
2,8
NOT 21 Kundfordringar
KONCERNEN
MODERBOLAGET
2023- 2022- 2023- 2022-
12-31 12-31 12-31 12-31
Kundfordringar brutto
184,5
200,3
45,4
49,5
Årets reservering osäkra
kundfordringar
–1,1
–0,5
Kundfordringar netto
183,4
199,8
45,4
49,5
KONCERNEN
MODERBOLAGET
Reservering för osäkra 2023- 2022- 2023- 2022-
fordringar – avstämning 12-31 12-31 12-31 12-31
Reserv vid årets början
0,5
0,5
Upplösning reserv
–0,5
Årets reserv
0,6
0,5
Vid årets slut
1,1
0,5
KONCERNEN
MODERBOLAGET
Åldersanalys av 2023- 2022- 2023- 2022-
kundfordringar 12-31 12-31 12-31 12-31
Ej förfallna kundfordringar
158,5
168,0
38,8
44,1
Förfallna kundfordringar
0–30 dagar
24,8
29,2
9,4
5,6
Förfallna kundfordringar
30–120 dagar
–1,4
2,3
–1,2
–0,2
Förfallna kundfordringar
> 120 dagar
2,6
0,8
–1,6
0,0
Varav reserverat
–1,1
–0,5
Summa
183,4
199,8
45,4
49,5
Bolagets kundfordringar är jämnt fördelade över kunderna. Ingen
enskild slutkund står för mer än 5 procent av den totala kundfordran.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
Koncernens resultaträkning ....................... 46
Koncernens rapport över totalresultat ..... 46
Koncernens balansräkning......................... 47
Koncernens förändring av eget kapital ..... 48
Koncernens kassaflödesanalys .................. 49
Moderbolagets resultaträkning ................. 50
Moderbolagets rapport
över totalresultat ......................................... 50
Moderbolagets balansräkning ................... 50
Moderbolagets förändring
av eget kapital .............................................. 51
Moderbolagets kassaflödesanalys ............ 52
Noter ............................................................. 53
Härledning av vissa nyckeltal ..................... 71
Definitioner av nyckeltal ............................ 72
Revisionsberättelse ..................................... 73
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 65
Finansiell information
NOT 22 Förutbetalda kostnader och upplupna
intäkter
KONCERNEN
MODERBOLAGET
2023- 2022- 2023- 2022-
12-31 12-31 12-31 12-31
Förutbetalda hyror
0,8
3,1
2,9
1,5
Upplupna projekt intäkter
29,2
21,3
6,3
4,5
Övriga poster
5,6
3,7
3,1
2,2
Summa
35,6
28,1
12,3
8,2
NOT 23 Likvida medel
KONCERNEN
MODERBOLAGET
2023- 2022- 2023- 2022-
12-31 12-31 12-31 12-31
Kassa och bank
48,9
83,4
47,8
83,4
Summa
48,9
83,4
47,8
83,4
Koncernen har checkkrediter om 50,0 (35,0) MSEK varav moderbola-
get 50,0 (35,0) som vid bokslutet är utnyttjad med 0,0 (0,0) MSEK.
Ökning av Totalt Ökning av Totalt
Tidpunkt
Transaktion
antalet aktier antal aktier aktiekapitalet, kr
aktiekapital, kr
Kvotvärde, kr
2001-01-31
Bolaget bildas
1 000
1 000
100 000
100 000
100
2003-10-21
Nyemission
50
1 050
5 000
105 000
100
2008-05-13
Split 100:1
103 950
105 000
105 000
1
2016-01-01
Split 50:1
525 000
5 250 000
525 000
0,1
2016-05-04
Emissioner
1 044 876
6 294 876
104 487
629 487
0,1
2016-06-13
Emissioner
1 000 000
7 294 876
100 000
729 487
0,1
2017-05-23
Emissioner
27 000
7 321 876
2 700
732 187
0,1
2017-08-01
Emissioner
100 000
7 421 876
10 000
742 187
0,1
2019-05-17
Emissioner
9 999
7 521 875
999
752 186
0,1
2020-06-03
Emissioner
688 000
8 209 875
68 800
820 988
0,1
2020-11-16
Emissioner
200 509
8 410 384
20 051
841 037
0,1
2021-05-21
Emissioner
168 390
8 578 774
16 839
857 877
0,1
2022-12-19
Emissioner
184 324
8 763 098
18 432
876 310
0,1
2023-05-10
Emissioner
106 696
8 869 794
10 670
886 980
0,1
NOT 24 Eget kapital
AKTIEKAPITAL
Per 31 december 2023 omfattade det registrerade aktiekapitalet
8 869 794 aktier. Kvotvärde per aktie uppgår till 0,1 SEK, varje aktie
motsvarar en (1) röst. Det finns ett aktieslag och alla aktier har samma
rätt till utdelning. Nedanstående tabell visar förändring av aktiekapita-
let och antalet aktier.
ÖVRIGT TILLSKJUTET KAPITAL
Övrigt tillskjutet kapital avser kapital som är tillskjutet från ägarna, här
ingår även eventuell överkurs som betalas i samband med emissioner.
Emissionskostnader redovisas mot övrigt tillskjutet kapital.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
Koncernens resultaträkning ....................... 46
Koncernens rapport över totalresultat ..... 46
Koncernens balansräkning......................... 47
Koncernens förändring av eget kapital ..... 48
Koncernens kassaflödesanalys .................. 49
Moderbolagets resultaträkning ................. 50
Moderbolagets rapport
över totalresultat ......................................... 50
Moderbolagets balansräkning ................... 50
Moderbolagets förändring
av eget kapital .............................................. 51
Moderbolagets kassaflödesanalys ............ 52
Noter ............................................................. 53
Härledning av vissa nyckeltal ..................... 71
Definitioner av nyckeltal ............................ 72
Revisionsberättelse ..................................... 73
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 66
Finansiell information
NOT 26 Uppskjutna skattefordringar och uppskjutna skatteskulder
KONCERNEN
MODERBOLAGET
2023- 2022- 2023- 2022-
12-31 12-31 12-31 12-31
Uppskjutna skattefordringar
Underskottsavdrag
2,4
0,2
Pensionsavsättningar
1,6
1,9
1,6
1,8
Leasingskulder
22,3
13,5
Summa
26,3
15,6
1,6
1,8
Uppskjutna skatte skulder
Nyttjanderättstillgångar
–21,8
–12,8
Summa
–21,8
–12,8
Uppskjutna skattefordringar (netto)
4,5
2,8
1,6
1,8
Skattefordringar redovisas med (+) och skatteskulder med (–) i tabellerna ovan
Förfallostruktur för redovisade uppskjutna skatte fordringar och skatteskulder
Inom ett år
0,4
0,9
0,2
0,2
Om mer än ett år
4,1
1,9
1,4
1,6
Summa
4,5
2,8
1,6
1,8
Bruttoförändring av uppskjutna skatte fordringar
Vid årets början
2,8
2,7
1,8
0,9
Redovisning i resultat räkning
–0,1
–0,4
–0,2
0,9
Via förvärv
1,8
Redovisning i balansräkning (förändring finansiell leasing)
0,5
Summa
4,5
2,8
1,6
1,8
Uppskjutna skattefordringar värderas till högst det belopp som sanno likt kommer att återvinnas baserat på innevarande och fram tida
skattepliktiga resultat.
NOT 25 Förslag till vinstdisposition
Styrelsen föreslår att till förfogande stående vinstmedel,
217 802 785 SEK, disponeras enligt följande:.
Belopp i SEK
Balanseras i ny räkning
188 523 661
Utdelning per aktie 3,50 kr
29 279 124
Summa
217 802 785
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
Koncernens resultaträkning ....................... 46
Koncernens rapport över totalresultat ..... 46
Koncernens balansräkning......................... 47
Koncernens förändring av eget kapital ..... 48
Koncernens kassaflödesanalys .................. 49
Moderbolagets resultaträkning ................. 50
Moderbolagets rapport
över totalresultat ......................................... 50
Moderbolagets balansräkning ................... 50
Moderbolagets förändring
av eget kapital .............................................. 51
Moderbolagets kassaflödesanalys ............ 52
Noter ............................................................. 53
Härledning av vissa nyckeltal ..................... 71
Definitioner av nyckeltal ............................ 72
Revisionsberättelse ..................................... 73
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 67
Finansiell information
NOT 27 Räntebärande skulder
KONCERNEN
MODERBOLAGET
2023- 2022- 2023- 2022-
12-31 12-31 12-31 12-31
Långfristiga
Leasingskuld
73,0
39,9
Skulder till kredit institut
33,3
16,0
33,3
16,0
Summa
106,3
55,9
33,3
16,0
Kortfristiga
Leasingskuld
32,0
28,1
Skulder till kredit institut
32,7
16,0
32,7
16,0
Summa
64,7
44,1
32,7
16,0
Summa
171,0
100,0
66,0
32,0
Koncernen och moderbolaget har checkräkningskredit om 50,0 (35,0)
MSEK som vid bokslutet är utnyttjad med 0,0 (0,0) MSEK.
KONCERNEN
MODERBOLAGET
Förändring i koncernens 2023- 2022- 2023- 2022-
räntebärande skulder 12-31 12-31 12-31 12-31
Ingånde balans ränte-
bärande skulder
100,0
104,5
32,0
48,0
Kassaflödespåverkande
Upptagna lån
50,0
0,0
50,0
Amortering leasingskulder
–18,7
–18,8
Amortering lån
–16,0
–16,0
–16,0
–16,0
Ej kassaflödespåverkande
Nya eller lösta leasingskulder
76,3
30,3
Övriga förändringar
–20,6
0,0
171,0
100,0
66,0
32,0
NOT 28 Övriga skulder
KONCERNEN
MODERBOLAGET
2023- 2022- 2023- 2022-
12-31 12-31 12-31 12-31
Kortfristiga
Personalrelaterade skulder
105,0
107,9
4,1
4,7
Mervärdesskatt
43,8
51,7
2,7
4,1
Förskott från kunder
6,6
17,8
2,9
12,1
Andra skulder
2,1
1,5
0,2
Summa
157,5
178,9
9,9
20,9
Långfristiga skulder som förfaller till betalning senare än fem år efter
balansdagen uppgår för koncernen till 0,0 (0,0) MSEK och för moder-
bolaget till 0,0 (0,0) MSEK.
NOT 29 Upplupna kostnader och förutbetalda
intäkter
KONCERNEN
MODERBOLAGET
2023- 2022- 2023- 2022-
12-31 12-31 12-31 12-31
Upplupna semesterlöner
inklusive sociala avgifter
31,8
33,6
2,3
3,2
Personalrelaterade poster
9,7
13,2
3,3
6,2
Upplupna sociala avgifter
29,1
22,3
3,9
2,1
Övriga periodiserings-
poster
7,2
5,9
2,6
2,5
Summa
77,8
75,0
12,1
14,0
NOT 30 Ställda säkerheter och
eventual förpliktelser
KONCERNEN
MODERBOLAGET
2023- 2022- 2023- 2022-
12-31 12-31 12-31 12-31
Spärrade
medel
Hyres garanti
2,9
3,6
2,1
2,8
Summa
2,9
3,6
2,1
2,8
NOT 31 Justeringar för poster som inte ingår
i kassaflödet
KONCERNEN
MODERBOLAGET
2023- 2022- 2023- 2022-
12-31 12-31 12-31 12-31
Avskrivningar
21,2
20,6
2,1
2,2
Förändring andelar
intresseföretag
1,6
–0,2
Realisationsresultat
anläggningstillgångar
0,4
–0,2
Nedskrivning lämnade
aktieägartillskott
4,8
Övrigt
1,2
10,5
Summa
22,8
32,5
6,9
2,0
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
Koncernens resultaträkning ....................... 46
Koncernens rapport över totalresultat ..... 46
Koncernens balansräkning......................... 47
Koncernens förändring av eget kapital ..... 48
Koncernens kassaflödesanalys .................. 49
Moderbolagets resultaträkning ................. 50
Moderbolagets rapport
över totalresultat ......................................... 50
Moderbolagets balansräkning ................... 50
Moderbolagets förändring
av eget kapital .............................................. 51
Moderbolagets kassaflödesanalys ............ 52
Noter ............................................................. 53
Härledning av vissa nyckeltal ..................... 71
Definitioner av nyckeltal ............................ 72
Revisionsberättelse ..................................... 73
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 68
Finansiell information
Finansiella tillgångar Finansiella skulder Finansiella skulder
KONCERNEN till upplupet till upplupet till verkligt värde via
2023-12-31 anskaffningsvärde anskaffningsvärde
resultaträkningen
Redovisat värde
Finansiella tillgångar
– Kundfordringar
183,4
183,4
– Fordringar hos intresseföretag
2,2
2,2
– Övriga kortfristiga fordringar
– Likvida medel
48,9
48,9
Summa finansiella tillgångar
234,5
234,5
Finansiella skulder
– Skulder till kreditinstitut
66,0
66,0
- Finansiell leasingskuld
105,0
105,0
– Leverantörsskulder och skulder
till intresseföretag
42,6
42,6
– Övriga kortfristiga skulder
8,7
8,7
Summa finansiella skulder
222,3
222,3
Finansiella tillgångar Finansiella skulder Finansiella skulder
KONCERNEN till upplupet till upplupet till verkligt värde via
2022-12-31 anskaffningsvärde anskaffningsvärde
resultaträkningen
Redovisat värde
Finansiella tillgångar
– Kundfordringar
199,8
199,8
– Fordringar hos intresseföretag
1,4
1,4
– Övriga kortfristiga fordringar
– Likvida medel
83,4
83,4
Summa finansiella tillgångar
284,6
284,6
Finansiella skulder
– Skulder till kreditinstitut
32,0
32,0
-- Finansiell leasingskuld
68,0
68,0
– Leverantörsskulder och skulder
till intresseföretag
37,2
37,2
– Övriga kortfristiga skulder
19,3
19,3
Summa finansiella skulder
156,3
156,3
Not 32 Finansiella tillgångar och skulder
VÄRDERING AV FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER TILL
VERKLIGT VÄRDE SAMT KATEGORIINDELNING
Det verkliga värdet på koncernens övriga finansiella tillgångar och
skulder, vilka inte värderats till verkligt värde i balansräkningen,
bedöms i allt väsentligt motsvara de redovisade värdena.
Nivå 1: Verkligt värde bestäms enligt priser noterade på en aktiv
marknad för samma instrument
Nivå 2: Verkligt värde bestäms utifrån antingen direkt (som pris) eller
indirekt (härlett från priser) observerbar marknadsdata som
inte inkluderas i nivå 1
Nivå 3: Verkligt värde bestäms utifrån indata som inte är observer-
bar på marknaden
NOT 33 Transaktioner med närstående
Årsstämman beslutade den 10 maj 2023 om förvärv av resterande
andelar i dotterbolaget B3 Digital Worklife AB. Den 11 maj fullborda-
des förvärvet och säljarna Martin Stenström och Per-Ola Löwing
erhöll köpeskilling, 31,5 MSEK fördelat på 15,7 MSEK i aktier i B3 samt
15,8 MSEK i kontanta medel Transaktionen har skett till marknads-
mässiga villkor.
Tf. VD Sverre Bjerkeli har fakturerat sin ersättning från Hvaler
Invest AS. Ersättningen sker till marknadsmässiga villkor.
Utöver ovanstående har ingen av aktieägarna, styrelseledamö-
terna, ledande befattningshavare eller närstående i B3 Consulting
Group AB (publ) har haft någon direkt eller indirekt delaktighet i
några affärstransaktioner med bolaget som är eller var ovanlig till sin
karaktär eller med avseende på villkoren. Bolaget har inte heller läm-
nat lån, ställt garantier eller ingått borgensförbindelser till eller till
förmån för någon av aktieägarna, styrelseledamöterna, ledande
befattningshavare eller närstående till bolaget. Överenskommelse
om tjänster med närstående inklusive intresseföretag sker på mark-
nadsmässiga villkor. Inga transaktioner som väsentligen påverkat
koncernens ställning och resultat har ägt rum mellan B3 Consulting
Group AB (publ) och närstående.
NOT 34 Händelser efter verksamhetsårets slut
På en extra bolagsstämma den 7 februari 2024 beslutades om
emission av maximalt 530 000 teckningsoptioner till medarbetare
i koncernen.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
Koncernens resultaträkning ....................... 46
Koncernens rapport över totalresultat ..... 46
Koncernens balansräkning......................... 47
Koncernens förändring av eget kapital ..... 48
Koncernens kassaflödesanalys .................. 49
Moderbolagets resultaträkning ................. 50
Moderbolagets rapport
över totalresultat ......................................... 50
Moderbolagets balansräkning ................... 50
Moderbolagets förändring
av eget kapital .............................................. 51
Moderbolagets kassaflödesanalys ............ 52
Noter ............................................................. 53
Härledning av vissa nyckeltal ..................... 71
Definitioner av nyckeltal ............................ 72
Revisionsberättelse ..................................... 73
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 69
Finansiell information
Stockholm den 3 april 2024
Daniel Juhlin
Styrelseordförande
Mikael Cato
Styrelseledamot
Leif Frykman
Styrelseledamot
Kristin Lindmark
Styrelseledamot
Marika Skärvik
Styrelseledamot
Sverre Bjerkeli
TF Verkställande direkr
Vår revisionsberättelse har lämnats den 4 april 2024
KPMG AB
Fredrik Westin
Auktoriserad revisor
Undertecknade försäkrar att koncern- och årsredovisningen har
upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder
IFRS, sådan de antagits av EU, respektive god redovisningssed och
ger en rättvisande bild av koncernens och moderbolagets ställning
och resultat, samt att förvaltningsberättelsen ger en rättvisande
översikt över utvecklingen av koncernens och moderbolagets
verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker
och osäkerhetsfaktorer som de företag som ingår i koncernen står
för. Den lagstadgade Hållbarhetsrapporten, vilken omfattar de
områden i B3 Consulting Group AB (publ) årsredovisning vars inne-
håll anges på sidan 31, har godkänts för utfärdande av styrelsen.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
Koncernens resultaträkning ....................... 46
Koncernens rapport över totalresultat ..... 46
Koncernens balansräkning......................... 47
Koncernens förändring av eget kapital ..... 48
Koncernens kassaflödesanalys .................. 49
Moderbolagets resultaträkning ................. 50
Moderbolagets rapport
över totalresultat ......................................... 50
Moderbolagets balansräkning ................... 50
Moderbolagets förändring
av eget kapital .............................................. 51
Moderbolagets kassaflödesanalys ............ 52
Noter ............................................................. 53
Härledning av vissa nyckeltal ..................... 71
Definitioner av nyckeltal ............................ 72
Revisionsberättelse ..................................... 73
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 70
Finansiell information
jan–dec
MSEK om inget annat anges 2023 2022
Omsättning 1 140,8 1 148,1
Ökning omsättning jämfört mot föregående år –7,3 226,2
Omsättningstillväxt, % –0,6% 24,5%
Rörelseresultat 86,1 137,7
Avskrivningar och nedskrivningar av materiella och immateriella tillgångar 21,2 20,6
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar EBITDA 107,3 158,3
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar EBITDA 107,3 158,3
Nettoomsättning 1 140,8 1 148,1
Rörelsemarginal före av- och nedskrivningar EBITDA, % 9,4% 13,8%
Rörelseresultat EBIT 86,1 137,7
Nettoomsättning 1 140,8 1 148,1
Rörelsemarginal EBIT, % 7,5% 12,0%
Rörelseresultat EBIT 86,1 137,7
Avskrivningar och nedskrivningar av immateriella anläggningstillgångar 
1)
1,8 2,1
Rörelseresultat före nedskrivningar EBITA 87,9 139,8
Eget kapital inklusive innehav utan bestämmande inflytande 180,2 228,0
Balansomslutning 632,6 623,0
Soliditet, % 28,5% 36,6%
Resultat efter skatt 68,4 114,7
Eget kapital inkl innehav utan bestämmande inflytande ingående balans 228,0 194,6
Eget kapital inkl innehav utan bestämmande inflytande utgående balans 180,2 228,0
Genomsnittligt eget kapital 204,1 211,3
Avkastning på eget kapital, % 33,5% 54,3%
Långfristiga räntebärande skulder 106,3 55,9
Kortfristiga räntebärande skulder 64,7 44,1
Likvida medel –48,9 –83,4
Nettoskuld (+)/Nettokassa (–) inkl IFRS 16 122,1 –16,6
Långfristiga räntebärande skulder 33,3 16,0
Kortfristiga räntebärande skulder 32,7 16,0
Likvida medel –48,9 –83,4
Nettoskuld (+)/Nettokassa (–) exkl IFRS 16 
2)
17,1 –51,4
1)
Från Q4 2023 har B3s definition av EBITA ändrats och inkluderar numera också avskrivning av immateriella anläggningstillgångar.
2)
2022 års jämförelsetal avseende Räntebärande skulder och Nettoskuld/Nettokassa exklusive IFRS 16 är justerade. Tidigare redo-
visades skulderna inklusive leasingskulder avseende bilar. Dessa är nu exkluderade så att samtliga IFRS 16 skulder exkluderas.
Härledning av vissa nyckeltal
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
Koncernens resultaträkning ....................... 46
Koncernens rapport över totalresultat ..... 46
Koncernens balansräkning......................... 47
Koncernens förändring av eget kapital ..... 48
Koncernens kassaflödesanalys .................. 49
Moderbolagets resultaträkning ................. 50
Moderbolagets rapport
över totalresultat ......................................... 50
Moderbolagets balansräkning ................... 50
Moderbolagets förändring
av eget kapital .............................................. 51
Moderbolagets kassaflödesanalys ............ 52
Noter ............................................................. 53
Härledning av vissa nyckeltal ..................... 71
Definitioner av nyckeltal ............................ 72
Revisionsberättelse ..................................... 73
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 71
Finansiell information
Definitioner av nyckeltal
B3 presenterar vissa finansiella mått som inte definieras enligt IFRS, så
kallade alternativa nyckeltal. B3 anser att dessa mått ger värdefull kom-
pletterande information till investerare och bolagets ledning, då de
möjliggör utvärdering av trender och bolagets prestation. Eftersom inte
alla företag beräknar finansiella mått på samma sätt, är dessa inte alltid
jämförbara med mått som används av andra företag. Dessa finansiella
mått ska därför inte ses som en ersättning för mått som definieras
enligt IFRS.
AVKASTNING PÅ EGET KAPITAL
Definition: Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt eget kapital
inklusive innehav utan bestämmande inflytande. Om nyckeltalet beräk-
nas för en period kortare än ett år används resultatet för den perioden.
Resultatet räknas alltså inte om till en årssiffra. Genomsnittligt eget
kapital är beräknat som ingående plus utgående eget kapital inklusive
innehav utan bestämmande inflytande dividerat med två.
Användning: Bolaget anser att detta nyckeltal ger en bra bild av
bolagets historiska lönsamhet.
EBITA
Definition: Rörelseresultat före eventuell nedskrivning av immateriella
tillgångar.
Användning: Nyckeltalet redovisas då det är ett mått på ett företags
finansiella resultat. Bolaget anser att nyckeltalet bidrar till investerares
för ståelse för bolagets resultatutveckling om nedskrivning av immate-
riella tillgångar skett under perioden och över tid.
BALANSOMSLUTNING
Definition: Summan av bolagets tillgångar i balansräkningen.
Användning: Balansomslutningen ger en bild av bolagets tillgångar
vid en viss tidpunkt. Balansomslutningen används som en del vid
f ramräkning av andra nyckeltal, så som soliditet.
GENOMSNITTLIGT ANTAL ANSTÄLLDA
Definition: Summan av antalet anställda vid periodens ingång och
antalet anställda vid periodens utgång (UB) dividerat med två. För helår
summeras respektive kvartals UB och divideras med antalet kvartal.
Användning: Då bolagets kostnader och intäkter till stor del är bero-
ende av bolagets anställda anser bolaget att nyckeltalet bidrar till
förståelsen av bolagets utveckling.
GENOMSNITTLIGT ANTAL MEDARBETARE
Definition: Summan av antalet medarbetare vid periodens ingång
och antalet medarbetare vid periodens utgång (UB) dividerat med två.
För helår summeras respektive kvartals UB och divideras med antalet
kvartal.
Användning: Då bolagets kostnader och intäkter till stor del är bero-
ende av bolagets medarbetare anser bolaget att nyckeltalet bidrar till
förståelsen av bolagets utveckling.
NETTOOMSÄTTNING
Definition: Bolagets intäkter under perioden. Nettoomsättning
värderas till verkliga värdet av det som erhållits eller kommer att
erhållas, med avdrag för rabatter.
Användning: Nyckeltalet används för att ge en bild av bolagets under
perioden sammanlagda intäkter för sålda tjänster och varor.
NETTOSKULD
Definition: Räntebärande kortfristiga och långfristiga skulder (externa
lån, bilar som finansieras via finansiell leasing) med avdrag för likvida
medel samt andra räntebärande tillgångar (spärrade medel, depositioner).
Användning: Måttet ger en bild över hur snabbt bolaget kan återbetala
sina skulder.
OMSÄTTNINGSTILLVÄXT
Definition: Den procentuella förändringen av nettoomsättning den
gångna perioden jämfört med samma period föregående år.
Användning: Nyckeltalet bedöms av bolaget bidra till förståelse för
bolagets historiska utveckling.
RÖRELSERESULTAT FÖRE AV- OCH NEDSKRIVNINGAR (EBITDA)
Definition: Periodens rörelseresultat före av- och nedskrivningar av
materiella och immateriella anläggningstillgångar.
Användning: Nyckeltalet redovisas då det är ett vanligen använt mått
på företags finansiella resultat. Bolaget anser att nyckeltalet bidrar till
investerares förståelse för bolagets resultat utveckling under perioden
och över tid. Förenklat visar måttet det resultatgenererade kassaflödet
i verksamheten.
RÖRELSEMARGINAL (EBIT)
Definition: Rörelseresultat i förhållande till nettoomsättning för
samma period.
Användning: Nyckeltalet presenteras för att ge en bild av bolagets
resultatutveckling som genereras i den löpande verksamheten under
perioden och över tid. Måttet återspeglar verksamhetens lönsamhet.
Det är användbart för att följa upp effektiviteten i verksamheten före
beaktande av kapitalbindning. Nyckeltalet används såväl internt i
styrning och uppföljning av verksamheten som för benchmarking
med andra företag i branschen.
RÖRELSEMARGINAL FÖRE AV- OCH NEDSKRIVNINGAR (EBITDA)
Definition: EBITDA i förhållande till nettoomsättning för samma
period.
Användning: Nyckeltalet redovisas då det är ett vanligen använt mått
på företags finansiella resultat. Bolaget anser att nyckeltalet bidrar till
investerares förståelse för bolagets resultatutveckling under perioden
och över tid.
RÖRELSERESULTAT (EBIT)
Definition: Periodens resultat före skatt, räntekostnader, ränteintäkter
samt resultat från andelar i intressebolag (avser raden finansiella
intäkter i resultatrapporten).
Användning: Nyckeltalet presenteras för att ge en bild av bolagets
resultatutveckling som genereras i den löpande verksamheten under
perioden och över tid.
SKULDSÄTTNING
Definition: Nettoskulden som en andel av EBITA.
Användning: Måttet ger en bild över hur snabbt bolaget kan återbetala
sina skulder.
SOLIDITET
Definition: Utgående eget kapital inklusive innehav utan bestäm-
mande inflytande i procent av balansomslutningen.
Användning: Bolaget anser att nyckeltalet bidrar till investerares
förståelse för bolagets finansiella ställning vid utgången av perioden.
God soliditet ger en beredskap att kunna hantera perioder med svag
konjunktur och finansiell beredskap för tillväxt.
UB ANTAL ANSTÄLLDA
Definition: Antalet anställda vid periodens utgång.
Användning: Då bolagets kostnader och intäkter till stor del är
beroende av bolagets anställda anser bolaget att nyckeltalet bidrar
till förståelsen av bolagets utveckling.
UB ANTAL MEDARBETARE
Definition: Antalet anställda och antalet associerade konsulter (som
endast arbetar åt B3) vid periodens utgång.
Användning: Då bolagets kostnader och intäkter till stor del är bero-
ende av bolagets medarbetare anser bolaget att nyckeltalet bidrar till
förståelsen av bolagets utveckling.
VINST PER AKTIE
Definition: Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare
netto efter skatt delat på genomsnittligt antal utestående aktier i bolaget.
Användning: Bolaget anser att detta ger en bra bild av bolagets
resultat utveckling.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
Koncernens resultaträkning ....................... 46
Koncernens rapport över totalresultat ..... 46
Koncernens balansräkning......................... 47
Koncernens förändring av eget kapital ..... 48
Koncernens kassaflödesanalys .................. 49
Moderbolagets resultaträkning ................. 50
Moderbolagets rapport
över totalresultat ......................................... 50
Moderbolagets balansräkning ................... 50
Moderbolagets förändring
av eget kapital .............................................. 51
Moderbolagets kassaflödesanalys ............ 52
Noter ............................................................. 53
Härledning av vissa nyckeltal ..................... 71
Definitioner av nyckeltal ............................ 72
Revisionsberättelse ..................................... 73
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 72
Finansiell information
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i B3 Consulting Group AB (publ), org. nr 556606-3300
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH
KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
för B3 Consulting Group AB (publ) för år 2023 med undantag för bolags-
styrningsrapporten på sidorna 33–42 och hållbarhetsrapporten på
sidorna 21–30. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår
på sidorna 21–70 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvi-
sande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december
2023 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt års-
redovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rätt-
visande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december
2023 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt IFRS
Accounting Standards, så som de antagits av EU, och årsredovisnings-
lagen. Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyrningsrapporten på
sidorna 33–42 och hållbarhetsrapporten på sidorna 21–30. Förvalt-
ningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncern-
redovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen
och balansräkningen för moderbolaget och för koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncern-
redovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport
som har överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med
revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA)
och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhål-
lande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta
innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga för-
bjudna tjänster som avses i revisorsförordningens (537/2014) artikel
5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande
fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som
enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för
revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den
aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för revi-
sionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och kon-
cernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden
om dessa områden.
Värdering av goodwill och moderbolagets andelar i koncernföretag
Se not 16 samt 18 och redovisningsprinciper på sidorna 53 och 55 i årsredovisningen och koncernredovisningen för detaljerade upplysningar och beskrivning av området.
Beskrivning av området
Koncernen redovisade per den 31 december 2023 goodwill om 211,7 MSEK. Goodwill ska årligen bli föremål
för minst en så kallad nedskrivningsprövning vilken innehåller både komplexitet och betydande inslag av
bedömningar. Nedskrivningsprövningen ska enligt IFRS genomföras enligt en viss teknik där företagsled-
ningen måste göra framtidsbedömningar om både interna och externa förutsättningar och planer. Exempel
på sådana bedömningar är framtida kassaflöden och vilken diskonteringsränta som bör användas för att
beakta att framtida bedömda inbetalningar är förenade med risk.
Moderbolaget redovisar per den 31 december 2023 andelar i koncernföretag om 361,4 MSEK. Om värdet
på andelarna överstiger eget kapital i respektive koncernföretag görs samma typ av prövning, med samma
teknik och ingångsvärden, som sker med avseende på goodwill i koncernen.
Hur området har beaktats i revisionen
Vi har inspekterat bolagets nedskrivningsprövningar för att bedöma huruvida de är genomförda i enlighet
med den teknik som föreskrivs. Vidare har vi bedömt rimligheten i framtida kassaflöden samt den antagna
diskonteringsräntan genom att ta del av och utvärdera ledningens skriftliga dokumentation och planer. Vi har
även intervjuat ledningen samt utvärderat tidigare års bedömningar i förhållande till faktiska utfall. En viktig
del i vårt arbete har varit att utvärdera hur förändringar i antaganden kan påverka värderingen genom att vi
har tagit del av och bedömt koncernens känslighetsanalyser. Vi har också kontrollerat upplysningarna i års-
redovisningen och bedömt om de överensstämmer med de antaganden som koncernledningen har tillämpat
i sin värdering och att de i allt väsentligt motsvarar de upplysningar som ska lämnas enligt IFRS.
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovis-
ningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1–20, 71–72
samt 76–77. Den andra informationen består också av ersättningsrap-
porten som vi inhämtade före datumet för denna revisionsberättelse.
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovis-
ningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med
bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras
ovan och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är ofören-
lig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna
genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under
revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla
väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna infor-
mation, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en
väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att
rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att
årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att de ger
en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncern-
redovisningen, enligt IFRS Accounting Standards så som de antagits av
EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den
interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en års-
redovisning och koncernredovisning som inte innehåller några väsent-
liga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av
bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upp-
lyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan
att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt
drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och
verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verk-
samheten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något av
detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella
rapportering.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
Koncernens resultaträkning ....................... 46
Koncernens rapport över totalresultat ..... 46
Koncernens balansräkning......................... 47
Koncernens förändring av eget kapital ..... 48
Koncernens kassaflödesanalys .................. 49
Moderbolagets resultaträkning ................. 50
Moderbolagets rapport
över totalresultat ......................................... 50
Moderbolagets balansräkning ................... 50
Moderbolagets förändring
av eget kapital .............................................. 51
Moderbolagets kassaflödesanalys ............ 52
Noter ............................................................. 53
Härledning av vissa nyckeltal ..................... 71
Definitioner av nyckeltal ............................ 72
Revisionsberättelse ..................................... 73
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 73
Finansiell information
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredo-
visningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra
uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed
i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rim-
ligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme
och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen.
Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter
i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, utformar och utför granskningsåtgärder
bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis som är
tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra utta-
landen. Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet till följd
av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet som beror
på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i mas-
kopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller
åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som
har betydelse för vår revision för att utforma granskningsåtgärder
som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte för att
uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används
och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskatt-
ningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande
direktören använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet
av årsredovisningen och koncernredovisningen. Vi drar också en slut-
sats, med grund i de inhämtade revisionsbevisen, om huruvida det
finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser
eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel om bolagets och
koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen
att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberät-
telsen fästa uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovisningen
och koncernredovisningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller,
om sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om års-
redovisningen och koncernredovisningen. Våra slutsatser baseras på
de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för revisionsberät-
telsen. Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra att ett
bolag och en koncern inte längre kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och inne-
hållet i årsredovisningen och koncernredovisningen, däribland upp-
lysningarna, och om årsredovisningen och koncernredovisningen
återger de underliggande transaktionerna och händelserna på ett
sätt som ger en rättvisande bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende
den finansiella informationen för enheterna eller affärsaktiviteterna
inom koncernen för att göra ett uttalande avseende koncernredo-
visningen. Vi ansvarar för styrning, övervakning och utförande av
koncernrevisionen. Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade
omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också
informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland
de eventuella betydande brister i den interna kontrollen som vi
identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt
relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla relatio-
ner och andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt oberoende,
samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att eliminera hoten
eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka
av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive de viktigaste
bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som därför utgör
de för revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa
områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författ-
ningar förhindrar upplysning om frågan.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR OCH
ANDRA FÖRFATTNINGAR
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till disposition
av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har
vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens
förvaltning för B3 Consulting Group AB (publ) för år 2023 samt av
förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget
i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verk-
ställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är obero-
ende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisors-
sed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt
dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträf-
fande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar
detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med
hänsyn till de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart,
omfattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och
koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning
i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av
bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande
bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation och att tillse
att bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsför-
valtningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras
på ett betryggande sätt.
Verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt
styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder
som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i överens-
stämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett
betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt
uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med
en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot
eller verkställande direktören i något väsentligt avseende::
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse
som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovis-
ningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att
med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med
aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att
en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersätt-
ningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder
vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning
under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst på revi-
sionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder
som utförs baseras på vår professionella bedömning med utgångs-
punkt i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen
på sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga för
verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild bety-
delse för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade beslut,
beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden som är rele-
vanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för vårt utta-
lande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst
eller förlust har vi granskat styrelsens motiverade yttrande samt ett
urval av underlagen för detta för att kunna bedöma om förslaget är
förenligt med aktiebolagslagen.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
Koncernens resultaträkning ....................... 46
Koncernens rapport över totalresultat ..... 46
Koncernens balansräkning......................... 47
Koncernens förändring av eget kapital ..... 48
Koncernens kassaflödesanalys .................. 49
Moderbolagets resultaträkning ................. 50
Moderbolagets rapport
över totalresultat ......................................... 50
Moderbolagets balansräkning ................... 50
Moderbolagets förändring
av eget kapital .............................................. 51
Moderbolagets kassaflödesanalys ............ 52
Noter ............................................................. 53
Härledning av vissa nyckeltal ..................... 71
Definitioner av nyckeltal ............................ 72
Revisionsberättelse ..................................... 73
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 74
Finansiell information
REVISORNS GRANSKNING AV ESEF-RAPPORTEN
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har
vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande direktören
har upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format
som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt
16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för B3 Con-
sulting Group AB (publ) för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade
kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format
som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18
Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till B3 Consulting Group AB (publ) enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamåls-
enliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan
intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer
är nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktig-
heter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i
allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4
a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av vår
granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgär-
der för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett
format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti
för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed
i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller
misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans
rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality
Management 1, som kräver att företaget utformar, implementerar och
hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller rutiner
avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutöv-
ningen och tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om
Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig elek-
tronisk rapportering av årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vi väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedöma
riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning beak-
tar vi de delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur styrel-
sen och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att utforma
granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till omstän-
digheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i
den interna kontrollen. Granskningen omfattar också en utvärdering
av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och verkställande
direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att
Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avstämning
av att Esef-rapporten överensstämmer med den granskade årsredovis-
ningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida kon-
cernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys
samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad
som följer av Esef-förordningen
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på
sidorna 33–42 och för att den är upprättad i enlighet med årsredo-
visningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16 Revi-
sorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår
granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och
en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing
och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger
oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet
med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2-6 årsredovisningslagen samt
7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisning-
ens och koncernredovisningens övriga delar samt är i överensstäm-
melse med årsredovisningslagen.
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten på sidorna
21–30 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12 Revi-
sorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten. Detta inne-
bär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en annan inriktning
och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing
och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger
oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
En hållbarhetsrapport har upprättats.
KPMG AB, Box 382, 101 27, Stockholm, utsågs till B3 Consulting Group
AB (publ)s revisor av bolagsstämman den 10 maj 2023. KPMG AB eller
revisorer verksamma vid KPMG AB har varit bolagets revisor sedan 2013.
Stockholm den 4 april 2024
KPMG AB
Fredrik Westin
Auktoriserad revisor
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Förvaltningsberättelse
Finansiell information
Koncernens resultaträkning ....................... 46
Koncernens rapport över totalresultat ..... 46
Koncernens balansräkning......................... 47
Koncernens förändring av eget kapital ..... 48
Koncernens kassaflödesanalys .................. 49
Moderbolagets resultaträkning ................. 50
Moderbolagets rapport
över totalresultat ......................................... 50
Moderbolagets balansräkning ................... 50
Moderbolagets förändring
av eget kapital .............................................. 51
Moderbolagets kassaflödesanalys ............ 52
Noter ............................................................. 53
Härledning av vissa nyckeltal ..................... 71
Definitioner av nyckeltal ............................ 72
Revisionsberättelse ..................................... 73
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 75
Finansiell information
2003–2006
Bolaget grundas i Stockholm, under namnet B3IT.
Affärsidén är att hjälpa företag och organisatio-
ner att effektivisera sin IT. Bolaget etablerar en
specialistgrupp av seniora konsulter med fokus
på databaser, IT-arkitektur och systemutveckling.
Antalet kunderxer snabbt och kontor öppnas
även i Sundsvall. Specialistinriktningar görs mot
vårdsektorn och telekomrelaterade uppdrag.
20072009
Bolaget påbörjar expansion på Göteborgsmark-
naden. Tjänsteerbjudandet kring Oracle förstärks
och B3 uppnår status som Certified Advantage
Partner. Antalet anställda växer och uppgår till 65
personer år 2009, samma år som bolaget får sin
första utmärkelse som Gasellföretag av Dagens
Industri.
2010–2013
Fortsatt lönsam tillväxt för B3 som får ytterligare
Gasellutmärkelser av Dagens Industri, totalt fem
år i rad. Förrv av verksamheten Colosseum
Consulting AB, som ytterligare srker B3s tjäns-
teerbjudande i Oracleverksamheten, samt för-
rv av Castra Group AB, som ökar närvaron i
Göteborg och IT-konsultbolaget D11 Consulting
AB, som ger försrkning inom viktiga kompetens-
områden. B3 sjösätter det nya verksamhetssyste-
met ”B3 – bra, bättre, bäst, och genomgår certi-
fiering enligt ISO 9001:2008. Verksamheten
breddas, bland annat med nyetablerade dotter-
bolag i Örebro och Borlänge samt kontor i Malmö.
Bolaget vinner nya ramavtal, uppdragen och kund-
basen fortsätter breddas. Vid utgången av perio-
den uppgår antalet anställda till 231 personer.
2014–2017
B3 förrvar verksamheten i Platon Solutions AB,
med inriktning mot Business Intelligence. Även
Visab Holding AB, med stark närvaro inom Bank,
finans och försäkring, förvärvas samt den Stock-
holmsbaserade konsultverksamheten i Site of
Knowledge AB, med spetskompetens inom fram-
r allt telekom. B3 utses två år i rad till en av Sve-
riges bästa arbetsplatser i sin storleksklass av
Great Place to Work (GPTW). Magnet Awards upp-
märksammar B3s medarbetarsatsning på well-
ness. B3s aktie noteras på Nasdaq Stockholm
(Stockholmsbörsen) i december 2016. Affären
breddas genom att etablera flera verksamheter.
Vidare förvärvas konsultbolaget Init AB, starka
inom systemutveckling och infrastruktur, konsult-
bolaget Sentensia Q AB, med stark närvaro inom
framför allt offentlig sektor och med kontor även i
vle samt 51 procent av digitalbyrån Rebel &
Bird AB.
2018–2019
Koncernen antar ny varumärkesplattform och
namnändras till B3 Consulting Group. Samtidigt
organiseras verksamheten i affärsområden. B3
startar bolaget B3 Squadra samt etablerar verk-
samhet i Polen. Third Base AB med 34 medarbe-
tare, Reach Consulting AB med 40 medarbetare,
Alenio Consulting AB med 13 medarbetare och
Nuway AB med 49 medarbetare förvärvas. B3 är
med på Veckans Afrers lista över Superföretag
2018 och kniper bronset vid Magnet Awards
utmärkelse inom Employer Branding. 94 procent
av medarbetarna anser att B3 är en mycket bra
arbetsplats, enligt årets resultat från Great Place
To Work (GPTW).
2020–2021
B3 startar fem nya bolag och bil-
dar även flera nya genom att slå
samman befintliga dotterbolag
r att ytterligare stärka erbju-
dandet till kund. Bolaget fort-
tter att vinna flera ramavtal
och anta nya kunduppdrag.
Great Place to Work (GPTW)
utser B3 till Sveriges näst bästa
arbetsplats och Sveriges tredje bästa arbetsplats i
kategorin Stora organisationer med över 250
medarbetare. På hösten samma år blev B3 ock
utsedd till en av Europas bästa arbetsplatser i
kategorin Best Large Workplaces in Europe. B3 är
en av sex finalister när hälsoföretaget Feelgood
utser Sveriges friskaste företag.
2022
Anette Billing tillträder i april som ny VD och kon-
cernchef och tar över efter bolagets grundare och
VD sedan start, Sven Uthorn. B3 hedras för arbe-
tet med kommunikation, employer branding och
wellness och vinner utmärkelsen Årets Karriär-
retag inom kategorin IT. B3 Grit etableras och
hjälper kunderna att utveckla nya möjligheter
inom webbutveckling och design. B3 stärker
positionerna i norra Sverige och B3 Consulting
Sundsvall byter namn till B3 Vibe. B3 arrangerar
r första gången B3 Arena, ett
fullsatt kundevent med fokus
på digitaliseringens möjlighe-
ter där flera av B3s kunder del-
tar med presentationer. Bola-
get fortsätter att vinna flera
ramavtal och antar nya kund-
uppdrag.
2023
Nuvarande affärsområdeschef Martin Stenström
utses i slutet av året till VD och koncernchef i B3
och förväntas tillträda i april 2024, efter Sverre
Bjerkeli som varit tillförordnad VD sedan juni 2023.
B3 tar hem segern som Årets IT-konsult bolag när
utvecklargalan Developers Day arrangeras för för-
sta gången. Priset hyllar ett bolag som under flera
års tid bevisat att man är attraktiv och värdeska-
pande hos såväl medarbetare och kunder som
samarbetspartners. B3 utses återigen till ett av
Årets Karriärföretag. Det nya bolaget B3 Secure
etableras med inriktning mot cybersäkerhet.
B3 firar 20 år och antar många nya kunduppdrag
och forttter att vinna ramavtal, bland annat ett
nationellt ramavtal med Kammarkollegiet som
skapar nya möjligheter för koncernen.
B3s historia
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 76
Nytt kontor i Stockholm
I början av 2024 öppnade vi dörrarna till vårt nya
kontor i Stockholm. Alla Stockholmsbolag samlas
nu på en gemensam adress i härliga lokaler med
fokus på samarbete, möten och gemensamma
träffytor men också anpassade för enskilt arbete
med god ergonomi. Kontoret är modernt inrett
med lekfulla detaljer.
Innehåll
Strategi och verksamhet
Marknad, erbjudande och omvärld
Medarbetare
Hållbarhetsredovisning
Finansiell information
B3s historia
B3 Årsredovisning 2023 / Sida 77
B3 Consulting Group AB (publ)
Wallingatan 2 | Box 8 | 101 20 Stockholm
08-410 143 40 | info@b3.se | www.b3.se
Produktion: Sonho grafisk form & original AB  Text: B3 och Indepen AB 
Foto: Jenny Lagerqvist, Bohemija, Fleek Production, B3, Mostphotos och iStock