1 januari – 31 december, MSEK | Not | 2023 | 2022 |
Nettoomsättning | 3, 4 | ||
Kostnad för sålda varor och tjänster | 7–10 | – | – |
Bruttoresultat | |||
Försäljningskostnader | 7–10 | – | – |
Administrationskostnader | 7–10 | – | – |
Övriga rörelseintäkter | 11 | ||
Övriga rörelsekostnader | 11 | – | – |
Rörelseresultat | |||
Finansiella intäkter | |||
Finansiella kostnader | – | – | |
Finansnetto | 12 | – | – |
Resultat före skatt | |||
Inkomstskatt | 13 | – | – |
Årets resultat | |||
| Årets resultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Resultat per aktie före och efter utspädning, SEK | Not | 2023 | 2022 |
Resultat per aktie före utspädning, aktie serie A & B | 33 | ||
Resultat per aktie efter utspädning, aktie serie A & B | 33 |
1 januari – 31 december, MSEK | Not | 2023 | 2022 |
Årets resultat | |||
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som inte kommer att omföras till resultaträkningen | |||
Omvärderingar av förmånsbestämda pensionsplaner | – | ||
| Summa poster som inte kommer att överföras till | |||
resultaträkningen | – | ||
| Poster som har omförts eller kan omföras till årets resultat | |||
| Årets omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska | |||
verksamheter | |||
| Vinst/förlust vid innehav i derivat avseende | |||
kassaflödessäkring | – | – | |
| Summa poster som har omförts eller kan omföras till | |||
årets resultat | – | ||
Övrigt totalresultat | – | ||
Årets totalresultat netto efter skatt | |||
| Årets totalresultat netto efter skatt, hänförligt till: | |||
Moderbolagets ägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Årets totalresultat netto efter skatt |
MSEK | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Tillgångar | |||
Immateriella anläggningstillgångar | 14 | ||
Materiella anläggningstillgångar | 15 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 28 | ||
Finansiella placeringar | |||
Långfristiga fordringar | |||
Nettotillgångar för pensionsåtaganden | 22 | ||
Uppskjutna skattefordringar | 13 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
Varulager | 16 | ||
Skattefordringar | |||
Kundfordringar | 18 | ||
Avtalstillgångar | 4 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 17 | ||
Övriga fordringar | |||
Kortfristiga placeringar | 26 | ||
Likvida medel | 19 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
Summa tillgångar |
MSEK | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Eget kapital | |||
Aktiekapital | 20 | ||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Reserver | 20 | ||
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | |||
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Summa eget kapital | |||
| Skulder | |||
Långfristiga räntebärande skulder | 21 | ||
Långfristiga leasingskulder | 21, 28 | ||
Avsättningar för pensioner | 22 | ||
Övriga långfristiga skulder | 24 | ||
Avsättningar | 23 | ||
Uppskjutna skatteskulder | 13 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
Kortfristiga räntebärande skulder | 21 | ||
Kortfristiga leasingskulder | 21, 28 | ||
Avtalsskulder | 4 | ||
Leverantörsskulder | |||
Skatteskulder | |||
Övriga skulder | 24 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 25 | ||
Avsättningar | 23 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa skulder | |||
Summa eget kapital och skulder |
| FINANSIELLA RAPPORTER OCH NOTER | |||||||||
| RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL KONCERNEN | |||||||||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||||||||
| Övrigt | Balanserade | Innehav utan | |||||||
| Aktie- | tillskjutet | Omräknings- | Säkrings- | vinstmedel inkl. | bestämmande | Totalt eget | |||
| MSEK | kapital | kapital | reserv | reserv | årets resultat | Summa | inflytande | kapital | |
Ingående eget kapital 2023-01-01 | – | ||||||||
| Årets totalresultat | |||||||||
Årets resultat | |||||||||
Omvärderingar av förmånsbestämda pensionsplaner | – | – | – | ||||||
Årets övrigt totalresultat | – | – | – | ||||||
Årets totalresultat | – | ||||||||
| Transaktioner med koncernens ägare | |||||||||
| Tillskott från och värdeöverföringar till ägare | |||||||||
Lämnade utdelningar | – | – | – | – | |||||
Konvertering av lån i samband med förvärv av bolag | |||||||||
Emissionskostnader efter skatt | |||||||||
Inbetald premie vid utfärdande av aktieoptioner | |||||||||
Aktierelaterade ersättningar | |||||||||
Säljoptioner hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande | – | ||||||||
Summa tillskott från och värdeöverföringar till ägare | – | – | |||||||
| Förändringar av ägarandel i dotterföretag | |||||||||
Förvärv av innehav utan bestämmande inflytande, bestämmande inflytande sedan tidigare | – | – | |||||||
| Förvärv av delägda dotterföretag, ej bestämmande | |||||||||
inflytande sedan tidigare | |||||||||
| Avyttring av delägda dotterföretag, bestämmande | |||||||||
inflytande upphör | – | – | |||||||
Avyttring av innehav utan bestämmande inflytande, bestämmande inflytande kvarstår | |||||||||
Summa förändringar av ägarandel i dotterföretag | – | – | |||||||
Summa transaktioner med koncernens ägare | – | – | |||||||
Utgående eget kapital 2023-12-31 | – | ||||||||
STORSKOGEN | ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | SIDAN | 71 |
| FINANSIELLA RAPPORTER OCH NOTER | |||||||||
| RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL KONCERNEN, FORTS. | |||||||||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||||||||
| Övrigt | Balanserade | Innehav utan | |||||||
| Aktie- | tillskjutet | Omräknings- | Säkrings- | vinstmedel inkl. | bestämmande | Totalt eget | |||
| MSEK | kapital | kapital | reserv | reserv | årets resultat | Summa | inflytande | kapital | |
Fastställt ingående eget kapital 2022-01-01 | |||||||||
Justering av ingående eget kapital¹⁾ | – | ||||||||
Ingående eget kapital efter rättelse¹⁾ | |||||||||
| Årets totalresultat | |||||||||
Årets resultat | |||||||||
Omvärderingar av förmånsbestämda pensionsplaner | |||||||||
Årets övrigt totalresultat | – | ||||||||
Årets totalresultat | – | ||||||||
| Transaktioner med koncernens ägare | |||||||||
| Tillskott från och värdeöverföringar till ägare | |||||||||
Lämnade utdelningar | – | – | – | – | |||||
Apportemission | |||||||||
Emissionskostnader efter skatt | |||||||||
Aktierelaterade ersättningar | |||||||||
Säljoptioner hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande | – | – | |||||||
Summa tillskott från och värdeöverföringar till ägare | – | – | |||||||
| Förändringar av ägarandel i dotterföretag | |||||||||
| Förvärv av innehav utan bestämmande inflytande, bestämmande | |||||||||
inflytande sedan tidigare | – | – | – | – | |||||
| Förvärv av delägda dotterföretag, ej bestämmande inflytande | |||||||||
sedan tidigare | |||||||||
Avyttring av innehav utan bestämmande inflytande, bestämmande inflytande kvarstår | |||||||||
Summa förändringar av ägarandel i dotterföretag | – | – | |||||||
Summa transaktioner med koncernens ägare | – | ||||||||
Utgående eget kapital 2022-12-31 | – | ||||||||
| 1) Ingående eget kapitals fördelning per 1 januari 2022 har justerats på grund av rättelse av fel från tidigare räkenskapsår. Se årsredovisningen från 2022 för en utförligare redogörelse av bakgrunden till rättelsen. Rättelsen hade ingen påverkan på | |||||||||
| koncernens totala eget kapital eller övriga finansiella rapporter. | |||||||||
STORSKOGEN | ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023 | SIDAN | 72 |
MSEK | Not | 2023 | 2022 |
| Den löpande verksamheten | |||
Resultat före skatt | |||
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 32 | ||
Betald inkomstskatt | – | – | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | |||
förändring av rörelsekapital | |||
Ökning (–)/Minskning (+) av varulager | – | ||
Ökning (–)/Minskning (+) av rörelsefordringar | – | ||
Ökning (+)/Minskning (–) av rörelseskulder | – | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Investeringsverksamheten | |||
Förvärv av materiella anläggningstillgångar | – | – | |
Avyttring av materiella anläggningstillgångar | |||
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | – | – | |
Förvärv av dotterföretag/rörelse, netto likviditetspåverkan | 5 | – | – |
Avyttring av dotterföretag/rörelse, netto likviditetspåverkan | 6 | ||
Förvärv av minoritetsandelar | – | – | |
Avyttring av minoritetsandelar | |||
Avyttring av finansiella tillgångar | |||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | – | – |
MSEK | Not | 2023 | 2022 |
| Finansieringsverksamheten | |||
Emissionskostnader | |||
Inbetald premie vid utfärdande av teckningsoptioner | |||
Upptagna lån | |||
Amortering av lån | – | – | |
Amortering av leasingskuld | – | – | |
Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare | – | – | |
| Utbetald utdelning till innehav utan bestämmande | |||
inflytande | – | – | |
Övrig finansieringsverksamhet | |||
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | – | ||
Årets kassaflöde | – | – | |
Likvida medel vid årets början | 19 | ||
Valutakursdifferens i likvida medel | |||
Likvida medel vid årets slut |
| Koncern- | |||||
| gemensamma | Intäkter | ||||
| Nettoomsättning per geografisk | poster och | från externa | |||
marknad, MSEK | Trade | Industry | Services | elimineringar | kunder |
Sverige | 5 129 | 4 029 | 8 234 | –50 | 17 341 |
Danmark | 317 | 371 | 512 | – | 1 200 |
Finland | 236 | 248 | 78 | – | 562 |
Tyskland | 469 | 2 022 | 409 | – | 2 900 |
Övriga länder inom EU | 678 | 1 753 | 83 | – | 2 513 |
Norge | 1 525 | 685 | 906 | – | 3 116 |
Schweiz | 552 | 587 | 732 | – | 1 870 |
Storbritannien | 1 122 | 2 029 | 269 | – | 3 420 |
USA | 0 | 1 775 | 14 | – | 1 789 |
Övriga länder utanför EU | 20 | 1 164 | 110 | – | 1 294 |
Summa | 10 048 | 14 662 | 11 346 | –50 | 36 006 |
| Koncern- | |||||
| gemensamma | |||||
| poster och | Koncernen | ||||
Tillgångar och skulder, MSEK | Trade | Industry | Services | elimineringar | totalt |
Tillgångar | 12 058 | 17 738 | 13 360 | 1 012 | 44 169 |
Skulder | 2 582 | 4 352 | 3 930 | 12 868 | 23 732 |
| Koncern- | |||||
| gemensamma | |||||
| Tillgångar per geografisk hemvist, | poster och | Koncernen | |||
MSEK | Trade | Industry | Services | elimineringar | totalt |
Sverige | 7 753 | 7 092 | 8 666 | 932 | 24 442 |
Schweiz | 445 | 3 271 | 1 057 | 10 | 4 783 |
Storbritannien | 1 541 | 2 352 | 552 | 39 | 4 485 |
Tyskland | 836 | 1 610 | 401 | 19 | 2 865 |
Norge | 1 121 | 380 | 860 | 1 | 2 361 |
Danmark | 66 | 620 | 1 549 | 12 | 2 247 |
Övriga länder | 298 | 2 414 | 275 | 0 | 2 987 |
Summa | 12 058 | 17 738 | 13 360 | 1 012 | 44 169 |
| Koncern- | |||||
| gemensamma | |||||
| poster och | Koncernen | ||||
Investeringar per segment, MSEK | Trade | Industry | Services | elimineringar | totalt |
| Investeringar i immateriella | |||||
anläggningstillgångar | 50 | 37 | 11 | – | 98 |
| Investeringar i materiella | |||||
anläggningstillgångar | 72 | 418 | 244 | 0 | 734 |
Summa | 121 | 455 | 255 | 0 | 832 |
| Koncern- | |||||
| gemensamma | |||||
| poster och | Koncernen | ||||
Avskrivningar per segment, MSEK | Trade | Industry | Services | elimineringar | totalt |
| Avskrivningar på immateriella | |||||
anläggningstillgångar | –237 | –324 | –300 | –1 | –861 |
| Avskrivningar på materiella | |||||
anläggningstillgångar | –68 | –228 | –172 | –2 | –470 |
Summa | –305 | –552 | –471 | –3 | –1 331 |
| UPPFÖLJNING PER SEGMENT 2023 | |||||
| Koncern- | |||||
| gemensamma | |||||
| poster och | Koncernen | ||||
MSEK | Trade | Industry | Services | elimineringar | totalt |
Intäkter från externa kunder | 10 048 | 14 662 | 11 346 | –50 | 36 006 |
Kostnad för sålda varor och tjänster | –8 079 | –11 406 | –8 981 | –225 | –28 690 |
Bruttoresultat | 1 969 | 3 257 | 2 365 | –275 | 7 316 |
Försäljningskostnader | –1 107 | –1 088 | –977 | –74 | –3 247 |
Administrationskostnader | –443 | –971 | –746 | 67 | –2 093 |
Övriga rörelseintäkter | 318 | 447 | 310 | 11 | 1 086 |
Övriga rörelsekostnader | –188 | –287 | –140 | –1 | –616 |
Rörelseresultat | 549 | 1 357 | 812 | –272 | 2 446 |
| Av- och nedskrivningar på | |||||
immateriella tillgångar | 237 | 324 | 300 | 1 | 861 |
Segmentresultat (EBITA) | 786 | 1 681 | 1 111 | –271 | 3 307 |
| Avstämning av resultat före skatt | |||||
Segmentresultat (EBITA) | 786 | 1 681 | 1 111 | –271 | 3 307 |
| Av- och nedskrivningar på | |||||
immateriella tillgångar | –237 | –324 | –300 | –1 | –861 |
Finansiella intäkter | 198 | ||||
Finansiella kostnader | –1 323 | ||||
Resultat före skatt | 1 321 | ||||
| Koncern- | |||||
| gemensamma | Intäkter | ||||
| Nettoomsättning per geografisk | poster och | från externa | |||
marknad, MSEK | Trade | Industry | Services | elimineringar | kunder |
Sverige | 5 297 | 3 910 | 9 083 | –26 | 18 264 |
Danmark | 256 | 297 | 315 | – | 868 |
Finland | 249 | 347 | 72 | – | 667 |
Tyskland | 416 | 1 823 | 291 | – | 2 530 |
Övriga länder inom EU | 617 | 1 610 | 82 | – | 2 309 |
Norge | 1 067 | 646 | 786 | – | 2 499 |
Schweiz | 582 | 415 | 554 | – | 1 551 |
Storbritannien | 1 143 | 1 562 | 77 | – | 2 782 |
USA | 1 | 1 711 | 15 | – | 1 727 |
Övriga länder utanför EU | 10 | 967 | 76 | – | 1 053 |
Summa | 9 637 | 13 288 | 11 351 | –26 | 34 250 |
| Koncern- | |||||
| gemensamma | |||||
| poster och | Koncernen | ||||
Tillgångar och skulder, MSEK | Trade | Industry | Services | elimineringar | totalt |
Tillgångar | 13 328 | 18 403 | 14 241 | 1 509 | 47 482 |
Skulder | 2 875 | 4 761 | 4 073 | 16 145 | 27 854 |
| Koncern- | |||||
| gemensamma | |||||
| Tillgångar per geografisk hemvist, | poster och | Koncernen | |||
MSEK | Trade | Industry | Services | elimineringar | totalt |
Sverige | 8 469 | 6 943 | 9 895 | 1 282 | 26 589 |
Schweiz | 871 | 3 104 | 1 219 | 165 | 5 359 |
Storbritannien | 1 732 | 2 929 | 235 | 27 | 4 924 |
Tyskland | 659 | 1 696 | 408 | 8 | 2 771 |
Norge | 1 197 | 476 | 856 | 1 | 2 529 |
Danmark | 85 | 644 | 1 520 | 8 | 2 258 |
Övriga länder | 316 | 2 611 | 108 | 17 | 3 052 |
Summa | 13 328 | 18 403 | 14 241 | 1 509 | 47 482 |
| Koncern- | |||||
| gemensamma | |||||
| poster och | Koncernen | ||||
Investeringar per segment, MSEK | Trade | Industry | Services | elimineringar | totalt |
| Investeringar i immateriella | |||||
anläggningstillgångar | 27 | 32 | 4 | – | 63 |
| Investeringar i materiella | |||||
anläggningstillgångar | 93 | 365 | 200 | 7 | 665 |
Summa | 120 | 396 | 204 | 7 | 728 |
| Koncern- | |||||
| gemensamma | |||||
| poster och | Koncernen | ||||
Avskrivningar per segment, MSEK | Trade | Industry | Services | elimineringar | totalt |
| Avskrivningar på immateriella | |||||
anläggningstillgångar | –188 | –257 | –246 | –1 | –693 |
| Avskrivningar på materiella | |||||
anläggningstillgångar | –62 | –184 | –157 | –2 | –405 |
Summa | –250 | –441 | –403 | –3 | –1 098 |
| UPPFÖLJNING PER SEGMENT 2022 | |||||
| Koncern- | |||||
| gemensamma | |||||
| poster och | Koncernen | ||||
MSEK | Trade | Industry | Services | elimineringar | totalt |
Intäkter från externa kunder | 9 637 | 13 288 | 11 351 | –26 | 34 250 |
Kostnad för sålda varor och tjänster | –7 808 | –10 489 | –8 940 | –237 | –27 475 |
Bruttoresultat | 1 829 | 2 798 | 2 411 | –263 | 6 775 |
Försäljningskostnader | –910 | –969 | –939 | –72 | –2 890 |
Administrationskostnader | –419 | –863 | –742 | –9 | –2 032 |
Övriga rörelseintäkter | 561 | 613 | 205 | 14 | 1 393 |
Övriga rörelsekostnader | –178 | –366 | –89 | –1 | –634 |
Rörelseresultat | 884 | 1 214 | 846 | –330 | 2 613 |
| Av- och nedskrivningar på | |||||
immateriella tillgångar | 188 | 257 | 246 | 1 | 693 |
Segmentresultat (EBITA) | 1 072 | 1 471 | 1 092 | –329 | 3 305 |
| Avstämning av resultat före skatt | |||||
Segmentresultat (EBITA) | 1 072 | 1 471 | 1 092 | –329 | 3 305 |
| Av- och nedskrivningar på | |||||
immateriella tillgångar | –188 | –257 | –246 | –1 | –693 |
Finansiella intäkter | 479 | ||||
Finansiella kostnader | –980 | ||||
Resultat före skatt | 2 111 | ||||
NOT 4 | INTÄKTER FRÅN AVTAL MED KUNDER | |
Uppgifter per vertikal, MSEK | 2023 | 2022 |
Home and Living | 2 949 | 3 378 |
Niche Businesses | 2 969 | 3 021 |
Health and Beauty | 2 802 | 1 866 |
Sports, Clothing and Accessories | 1 340 | 1 395 |
Eliminering inom affärsområde | –11 | –22 |
Summa segment Trade | 10 048 | 9 637 |
Automation | 4 714 | 4 133 |
Industrial Technology | 5 348 | 4 782 |
Products | 4 631 | 4 432 |
Eliminering inom affärsområde | –31 | –59 |
Summa segment Industry | 14 662 | 13 288 |
Contracting Services | 969 | 913 |
Infrastructure | 2 400 | 2 273 |
Installation | 3 529 | 3 635 |
Logistics | 1 184 | 1 257 |
Engineering Services | 1 610 | 1 772 |
Digital Services | 715 | 643 |
HR and Competence | 967 | 879 |
Eliminering inom affärsområde | –27 | –20 |
Summa segment Services | 11 346 | 11 351 |
Koncernintern försäljning segment | –50 | –26 |
Summa | 36 006 | 34 250 |
| 2023 | |||||
| Koncern- | Koncernen | ||||
Tidpunkt för intäktsredovisning, MSEK | Trade | Industry | Services | funktioner | totalt |
| Varor och tjänster överförda vid ett | |||||
tillfälle | 9 740 | 11 972 | 7 200 | –50 | 28 861 |
Varor och tjänster överförda över tid | 308 | 2 690 | 4 146 | 7 144 | |
Summa | 10 048 | 14 662 | 11 346 | –50 | 36 006 |
| 2022 | |||||
| Koncern- | Koncernen | ||||
Tidpunkt för intäktsredovisning, MSEK | Trade | Industry | Services | funktioner | totalt |
| Varor och tjänster överförda vid ett | |||||
tillfälle | 9 157 | 10 940 | 6 490 | –26 | 26 562 |
Varor och tjänster överförda över tid | 480 | 2 348 | 4 861 | 7 688 | |
Summa | 9 637 | 13 288 | 11 351 | –26 | 34 250 |
Avtalstillgångar, MSEK | 2023 | 2022 |
Ingående balans | 1 651 | 424 |
Väsentliga förändringar i avtalssaldon till följd av rörelseförvärv | 11 | 1 324 |
Förändringar hänförliga till ordinarie rörelse | –95 | –97 |
Utgående balans | 1 568 | 1 651 |
Avtalsskulder, MSEK | 2023 | 2022 |
Ingående balans | 1 310 | 513 |
Väsentliga förändringar i avtalssaldon till följd av rörelseförvärv | 42 | 680 |
Förändringar hänförliga till ordinarie rörelse | 32 | 117 |
Utgående balans | 1 383 | 1 310 |
| Koncernens genomförda förvärv under 2023 | Nettoomsättning, | ||||
| Balansomslutning, | helårsbasis 2023, | ||||
Förvärv | Verksamhet | Tillträde | MSEK¹⁾ | MSEK | Segment |
| 2023 | |||||
Höga Kusten Teknik Resurs AB | Leverantör av konsulttjänster, utrustning och teknologier för träförädlingsindustrin | Januari | 33 | 86 | Industry |
Loginor AB | Konstruktion, planering, tillverkning och försäljning av automations- och | Januari | 40 | 49 | Industry |
| mätningsutrustning för sågverksindustrin | |||||
HSV Hässleholms Sot & Vent AB, inkl. systerbolag | Sotning och ventilationsservice | Januari | 5 | 12 | Services |
AC Electrical Services Group Ltd, inkl. dotterbolag | Erbjuder en rad elektriska tjänster för kommersiella, industriella och hushållskunder | April | 326 | 225 | Services |
Modern Design AS, inkl. dotterbolag | Frisörsalongskedja | April | 36 | 103 | Trade |
Guardio Safety AB | Distributör av hjälmar och hörselkåpor | Maj | 8 | 7 | Trade |
Align Products Sdn. Bhd | Tilläggsförvärv till Wibe Group | Juni | 0 | – | Industry |
Swiss Medical Jobs GmbH | Tilläggsförvärv till rekryteringsbyrån Vokus Personal | Juli | 8 | 28 | Services |
Möller Klima-Kälte GmbH | Ventilation, tilläggsförvärv till Christ & Wirth | Juli | 25 | 90 | Services |
Go Tele AS | Fiberinstallation | Oktober | 8 | 20 | Services |
The Physics Café Pte. Ltd. | Privatundervisningstjänster i Singapore | Oktober | 29 | 54 | Services |
Nolyx AB | Utveckling och genomförande av elstyrutrustningar för sågverksindustrin | December | 13 | 16 | Industry |
Summa | 532 | 690 | |||
| Koncernens genomförda förvärv under 2022 | Nettoomsättning, | ||||
| Balansomslutning, | helårsbasis 2022, | ||||
Förvärv | Verksamhet | Tillträde | MSEK¹⁾ | MSEK | Segment |
| 2022 | |||||
Fremco A/S, inkl. dotterbolag | Utveckling och produktion av blåsmaskiner för optisk fiber | Januari | 41 | 102 | Industry |
Trollskes Maskinservice AB | Service och underhållsarbeten för industrin | Januari | 8 | 15 | Industry |
2M2 Group AB, inkl. dotterbolag | Handel med produkter inom House & Garden-segmentet med ett antal egna varumärken | Januari | 73 | 246 | Trade |
Budettan AB | Logistiktjänster i Skåne, Småland och Blekinge | Januari | 27 | 55 | Services |
L.J. Sot Aktiebolag | Sotning och ventilationsservice | Januari | 2 | 8 | Services |
Markbyggarna i Skellefteå AB | Kabelarbeten huvudsakligen inom el- och telearbeten | Januari | 21 | 29 | Services |
Dansforum i Göteborg AB, inkl. dotterbolag | Eftergymnasial utbildning vid annat än universitet och högskola | Januari | 19 | 19 | Services |
EVIAB Gruppen AB, inkl. dotterbolag | Installationsarbeten inom el, vvs, säkerhet och el-teknik | Januari | 54 | 253 | Services |
Tornado Group Ltd, inkl. dotterbolag | Leverantör av premiumklassade djurstängsel | Januari | 251 | 396 | Industry |
A&K Die Frische Küche GmbH, inkl. dotterbolag | Tillverkare och distributör av mat-på-hjul för matserviceinstitutioner | Januari | 125 | 235 | Industry |
LNS Holding SA, inkl. dotterbolag | Automationslösningar för matning och bortförsel av råmaterial i produktionslinor | Januari | 1 382 | 2 444 | Industry |
Nimbus Gruppen AS, inkl. dotterbolag | Helhetslösningar för fibernätverk | Februari | 54 | 261 | Services |
El & Nätverksmontage i Stockholm AB (ENAB) | Service och entreprenader inom elinstallation | Februari | 9 | 7 | Services |
Hudikhus AB | Hustillverkare som designar och säljer prefabricerade trähus | Februari | 25 | 150 | Trade |
ViaAnalyze AB | Försäljning av verktyg för besöksräkning, omsättningsrapportering och visualisering till | Februari | 2 | 8 | Services |
| återförsäljare | |||||
Brandprojektering Sverige AB, inkl. dotterbolag | Konsultföretag inom brandskydd och riskhantering | Februari | 15 | 33 | Services |
Karriärkonsulten Sverige AB | Rekryteringstjänster, personaluthyrning, försäljning av utbildningar och utbildningsmaterial | Februari | 22 | 56 | Services |
Christ & Wirth Haustechnik GmbH | Fullserviceleverantör av byggnadsinstallationstjänster. Specialist inom värme, ventilation | Februari | 86 | 311 | Services |
| och luftkonditionering (”HVAC”) samt sanitära system | |||||
Hedson Technologies International AB, inkl. dotterbolag | Marknadsför premiumprodukter inom härdning, lyftar och tvättsystem för fordonsindustrin | Mars | 177 | 270 | Industry |
Nitro Consult Aktiebolag | Leverantör och utvecklare av konsulttjänster för sprängteknik, miljöövervakning och | Mars | 193 | 131 | Services |
| stödprogramvara i Sverige | |||||
Extra UK Ltd, inkl. dotterbolag | Distrbutör av premiumklassade cykeldelar och accessoarer | Mars | 236 | 260 | Trade |
Stop Start Transport Ltd | Logistik, magasinering och distribution i Storbritannien | Mars | 30 | 90 | Services |
Vokus Personal AG | Rekrytering av hälso- och sjukvårdspersonal i Schweiz | Mars | 82 | 303 | Services |
Dimabay GmbH, inkl. dotterbolag | Tysk marknadsföringsbyrå som erbjuder marknadsföringstjänster, specifikt kuponger | Mars | 124 | 202 | Trade |
| och mediabilagor | |||||
INGENIØR'NE A/S, inkl. dotterbolag | Fullserviceföretag inom byggteknik i Danmark | Mars | 580 | 231 | Services |
VSH Holding AB (Swedwise), inkl. dotterbolag | Konsulttjänster och mjukvarulicenser inom IT-automatisering | April | 45 | 84 | Services |
PR Home of Scandinavia AB, inkl. dotterbolag | Handel med produkter inom hembelysning och hemtextil | April | 58 | 110 | Trade |
Session MAP AB | Distributör av hårvårdsprodukter | April | 55 | 164 | Trade |
DETABECOMAT Automation AB (DETAB) | Utveckling och försäljning av system för matning av produkter till packningsprocesser, | April | 10 | 12 | Industry |
| robotar och andra processmaskiner | |||||
Dafra Försäljning Aktiebolag | Distributör och grossist för varumärken inom köksutrustning | April | 16 | 30 | Trade |
Tysse Mekaniske Verksted AS, inkl. systerbolag | Tillverkare och leverantör av släpvagnar och båttrailers i Norge | April | 171 | 283 | Industry |
Matterhorn Sverige AB | Försäljning av ytterkläder under det egna varumärket Matterhorn | April | 36 | 47 | Trade |
JO Sport i Hudiksvall AB | Distributör för produkter inom alpint, outdoor, cykel och sport till återförsäljare i Sverige | April | 121 | 180 | Trade |
| Nettoomsättning, | |||||
| Balansomslutning, | helårsbasis 2022, | ||||
Förvärv | Verksamhet | Tillträde | MSEK¹⁾ | MSEK | Segment |
Racketdoktorn AB | Grossist av sport- och fritidsartiklar | Maj | 35 | 68 | Trade |
Danboring A/S, inkl. dotterbolag | Specialist på schaktfritt ledningsbyggande i Danmark, Norge, Sverige och Tyskland | Maj | 43 | 107 | Services |
Golv o Mattvaruhuset i Göteborg AB | Återförsäljare av golv och mattor | Maj | 9 | 28 | Trade |
Fabco Sanctuary Ltd | Tillverkare av stålfönster, dörrar, skärmar och partitioner | Maj | 70 | 148 | Industry |
Scandinavian Cosmetics Group, inkl. dotterbolag | Försäljning, marknadsföring och distribution av skönhetsprodukter i Norden | Maj | 596 | 1 053 | Trade |
Thermica AS | Specialist på konstruktion av logistikbyggnader i Norge | Maj | 166 | 673 | Services |
Contain Svenska AB (Contilog) | Containerlogistik inom Norden och Europa | Juni | 18 | 50 | Services |
ElFabriken Sverige AB | Tjänster inom elinstallation | Juni | 9 | 22 | Services |
Acreto AB | Distributör, marknadsförare och återförsäljare av olika varumärken | Juni | 239 | 210 | Trade |
Projektstrateg Sverige AB | Tjänster inom projektering, mätteknik, digitala tvillingar och VR/AR-tillämpningar | Juni | 6 | 19 | Services |
Höganäs Träprofiler AB | Grossist av målade och fanerade trälister för inomhusbruk | Juni | 13 | 27 | Trade |
J&D Pierce (Contracts) Ltd, inkl. dotterbolag | Tillverkning och uppförande av konstruktionsstål i Storbritannien | Juni | 1 071 | 1 730 | Industry |
Vox Hair Concept AS, inkl. dotterbolag | Frisörsalongskedja | Juli | 80 | 208 | Trade |
XodBox Pte Ltd, inkl. dotterbolag | Leverantör av digital marknadsföring och grafisk design | Juli | 27 | 45 | Services |
Lucky Harpan AB | Entreprenadverksamhet inom bygg-, svets- och reparationsarbeten | Juli | 0 | 3 | Industry |
Hans Löfqvist Engineering AB | Automationsbolag med tillverkning av robotlösningar för svensk industri | Juli | 40 | 51 | Industry |
CMTi Pte. Ltd. (CMTi), inkl. dotterbolag | Montering av ledningsnät, kablar och elektromekanik i Sydostasien | Oktober | 218 | 235 | Industry |
EnergiStyret i Kronoberg AB | Leverantör av styrsystem till fastighetsägare för att optimera energiförbrukning och | Oktober | 2 | 5 | Services |
| komfort | |||||
Cutrin Gruppen Norge AS, inkl. dotterbolag | Distributör av hårvårdsprodukter och exklusiv norsk distributör av varumärken som | Oktober | 155 | 204 | Trade |
| Cutrin, Moroccanoil, REF, Paul Mitchell och Special 1 | |||||
VIFAB, Verkstadsindustri Fastighet AB | Bolag med en fastighet | Oktober | 15 | 1 | Industry |
Eneron Oy | Utgivning av programvara för att samla in, mäta och analysera energianvändning | November | 0 | 1 | Services |
| i fastigheter | |||||
Summa | 6 961 | 11 916 |
| Verkligt värde vid förvärvstidpunkt | ||||
MSEK | Trade | Industry | Services | Summa |
Immateriella tillgångar | 23 | 56 | 303 | 383 |
Övriga anläggningstillgångar | 8 | 8 | 10 | 25 |
Uppskjuten skattefordran | 0 | – | – | 0 |
Varulager | 11 | 22 | 2 | 35 |
| Övriga omsättningstillgångar (exklusive varulager och | ||||
likvida medel) | 6 | 23 | 196 | 225 |
Likvida medel | 17 | 33 | 200 | 250 |
Uppskjuten skatteskuld | –4 | –14 | –71 | –90 |
Skulder till kreditgivare | –3 | – | –6 | –9 |
Övriga skulder | –30 | –49 | –77 | –155 |
Förvärvade nettotillgångar | 28 | 79 | 557 | 664 |
Goodwill | 48 | 75 | 217 | 340 |
Innehav utan bestämmande inflytande | –4 | –17 | –170 | –191 |
Summa | 71 | 138 | 603 | 812 |
| Köpeskilling inklusive tilläggsköpeskilling | ||||
| exkl. förvärvskostnader | ||||
| utgörs av | ||||
Kontant betalning | 42 | 120 | 437 | 599 |
Tilläggsköpeskilling ej ännu erlagd | 30 | 17 | 34 | 80 |
Betalning med konvertibel | – | – | 133 | 133 |
71 | 138 | 603 | 812 | |
| Kassaflöde vid förvärv av dotterföretag | ||||
| Kontant ersättning (inkluderad | ||||
i investeringsverksamheten) | –42 | –120 | –437 | –599 |
| Förvärvade likvida medel (inkluderad | ||||
i investeringsverksamheten) | 17 | 33 | 200 | 250 |
Summa påverkan på investeringsverksamheten | –25 | –87 | –237 | –349 |
| Transaktionskostnad för förvärven (inkluderad | ||||
i den löpande verksamheten) | –1 | –2 | –5 | –9 |
Nettoutflöde likvida medel | –26 | –90 | –242 | –358 |
| VÄSENTLIGA FÖRVÄRV 2023 | |||
| Verkligt värde vid förvärvstidpunkt | |||
| AC Electrical | The Physics | ||
| Services Group Ltd | Café Pte. Ltd. | ||
| MSEK | – inkluderat i Services | – inkluderat i Services | Summa |
Immateriella tillgångar | 212 | 41 | 253 |
Övriga anläggningstillgångar | 4 | 1 | 5 |
Uppskjuten skattefordran | – | – | – |
Varulager | 1 | – | 1 |
| Övriga omsättningstillgångar (exklusive | |||
varulager och likvida medel) | 172 | 0 | 172 |
Likvida medel | 149 | 28 | 177 |
Uppskjuten skatteskuld | –54 | –7 | –61 |
Skulder till kreditgivare | – | – | – |
Övriga skulder | –22 | –11 | –33 |
Förvärvade nettotillgångar | 462 | 52 | 514 |
Goodwill | 90 | 119 | 209 |
Innehav utan bestämmande inflytande | –111 | –60 | –170 |
Summa | 442 | 111 | 553 |
| Köpeskilling inklusive tilläggsköpe skilling | |||
| exkl. förvärvskostnader | |||
| utgörs av | |||
Kontant betalning | 309 | 79 | 388 |
Tilläggsköpeskilling ej ännu erlagd | – | 32 | 32 |
Betalning med konvertibel | 133 | – | 133 |
442 | 111 | 553 | |
| Kassaflöde vid förvärv av dotterföretag | |||
| Kontant ersättning (inkluderad | |||
i investeringsverksamheten) | –309 | –79 | –388 |
| Förvärvade likvida medel (inkluderad | |||
i investeringsverksamheten) | 149 | 28 | 177 |
| Summa påverkan på | |||
investeringsverksamheten | –161 | –51 | –211 |
| Transaktionskostnad för förvärven | |||
| (inkluderad i den löpande verksamheten) | –2 | –1 | –3 |
Nettoutflöde likvida medel | –162 | –52 | –214 |
| Förvärvens påverkan på koncernens Resultaträkning | ||||
och Rapport över totalresultat, MSEK | Trade | Industry | Services | Summa |
Påverkan efter förvärvstidpunkt inkluderat i koncernens resultat | ||||
Omsättning | 82 | 136 | 248 | 466 |
Årets resultat | –6 | 20 | 46 | 59 |
| Påverkan om förvärven genomförts den 1 januari | ||||
Omsättning | 110 | 150 | 430 | 690 |
Årets resultat | –9 | 24 | 90 | 105 |
| Härledning till belopp på raden Förvärv av dotterföretag/rörelse, netto likviditetspåverkan i Rapport över | |
| kassaflöden för koncernen | |
| MSEK | |
Påverkan på investeringsverksamheten från genomförda förvärv 2023 | -349 |
Utbetalningar av tilläggsköpeskillingar, förvärv genomförda tidigare år | -636 |
Förvärv av dotterföretag/rörelse, netto likviditetspåverkan | -986 |
| Förändring av | ||||||
koncernens goodwill | IB | Förvärv | Nedskrivning | Avyttring | Valutaeffekt | UB |
Goodwill | 18 989 | 340 | – | –612 | 45 | 18 763 |
| VÄSENTLIGA FÖRVÄRV 2022 | |||||
| Verkligt värde vid förvärvstidpunkt | |||||
| Scandinavian | |||||
| Cosmetics | |||||
| LNS Holding SA | Group | J & D Pierce | Acreto | ||
| - inkluderat | - inkluderat | - inkluderat | - inkluderat | ||
| MSEK | i Industry | i Trade | i Industry | i Trade | Summa |
Immateriella tillgångar | 529 | 458 | 279 | 239 | 1 505 |
Övriga anläggningstillgångar | 422 | 32 | 366 | 0 | 821 |
Uppskjuten skattefordran | 21 | 3 | – | – | 24 |
Varulager | 519 | 163 | 26 | 131 | 839 |
| Övriga omsättningstillgångar (exklusive | |||||
varulager och likvida medel) | 391 | 205 | 607 | 95 | 1 297 |
Likvida medel | 182 | 149 | 71 | 11 | 413 |
Uppskjuten skatteskuld | –142 | –97 | –85 | –49 | –373 |
Skulder till kreditgivare | –256 | –419 | –51 | – | –726 |
Övriga skulder | –407 | –252 | –324 | –168 | –1 151 |
Förvärvade nettotillgångar | 1 260 | 243 | 889 | 259 | 2 651 |
Goodwill | 668 | 667 | 420 | 328 | 2 083 |
Innehav utan bestämmande inflytande | – | –38 | –262 | –117 | –417 |
Summa | 1 928 | 872 | 1 048 | 470 | 4 317 |
Köpeskilling inklusive tilläggsköpe- skilling exkl. förvärvskostnader | |||||
| utgörs av | |||||
Kontant betalning | 1 792 | 872 | 1 048 | 215 | 3 927 |
Tilläggsköpeskilling ej ännu erlagd | 136 | – | – | 175 | 311 |
Betalning med konvertibel | – | – | – | 80 | 80 |
1 928 | 872 | 1 048 | 470 | 4 317 | |
| Kassaflöde vid förvärv av dotterföretag | |||||
| Kontant ersättning (inkluderad | |||||
i investeringsverksamheten) | –1 792 | –872 | –1 048 | –215 | –3 927 |
| Förvärvade likvida medel (inkluderad | |||||
i investeringsverksamheten) | 182 | 149 | 71 | 11 | 413 |
| Summa påverkan på | |||||
investeringsverksamheten | –1 610 | –723 | –976 | –204 | –3 513 |
| Transaktionskostnad för förvärven | |||||
| (inkluderad i den löpande | |||||
verksamheten) | –9¹⁾ | –10 | –5 | –1 | –25 |
Nettoutflöde likvida medel | –1 619 | –733 | –982 | –205 | –3 538 |
| Verkligt värde vid förvärvstidpunkt | ||||
MSEK | Trade | Industry | Services | Summa |
Immateriella tillgångar | 1 240 | 1 730 | 832 | 3 802 |
Övriga anläggningstillgångar | 72 | 1 038 | 142 | 1 252 |
Uppskjuten skattefordran | 5 | 34 | 13 | 52 |
Varulager | 728 | 773 | 17 | 1 518 |
| Övriga omsättningstillgångar (exklusive varulager och | ||||
likvida medel) | 619 | 1 492 | 1 027 | 3 138 |
Likvida medel | 397 | 408 | 303 | 1 108 |
Uppskjuten skatteskuld | –280 | –433 | –242 | –956 |
Skulder till kreditgivare | –523 | –442 | –37 | –1 002 |
Övriga skulder | –827 | –1 056 | –1 084 | –2 967 |
Förvärvade nettotillgångar | 1 431 | 3 544 | 971 | 5 946 |
Goodwill | 2 053 | 2 292 | 2 024 | 6 368 |
Innehav utan bestämmande inflytande | –527 | –655 | –439 | –1 622 |
Summa | 2 957 | 5 180 | 2 555 | 10 692 |
| Köpeskilling inklusive tilläggsköpeskilling | ||||
| exkl. förvärvskostnader | ||||
| utgörs av | ||||
Kontant betalning | 2 437 | 4 991 | 2 314 | 9 743 |
Tilläggsköpeskilling ej ännu erlagd | 440 | 189 | 73 | 702 |
Apportemission | – | – | 168 | 168 |
Betalning med konvertibel | 80 | – | – | 80 |
2 957 | 5 180 | 2 555 | 10 692 | |
| Kassaflöde vid förvärv av dotterföretag | ||||
| Kontant ersättning (inkluderad | ||||
i investeringsverksamheten) | –2 437 | –4 991 | –2 314 | –9 743 |
| Förvärvade likvida medel (inkluderad | ||||
i investeringsverksamheten) | 397 | 408 | 303 | 1 108 |
Summa påverkan på investeringsverksamheten | –2 040 | –4 583 | –2 012 | –8 635 |
| Transaktionskostnad för förvärven (inkluderad | ||||
i den löpande verksamheten) | –26 | –24 | –22 | –72 |
Nettoutflöde likvida medel | –2 066 | –4 607 | –2 033 | –8 707 |
NOT 7 | AVSKRIVNINGAR | |
Avskrivningar per funktion, MSEK | 2023 | 2022 |
Kostnad för sålda varor och tjänster | –1 587 | –1 348 |
Försäljningskostnader | –294 | –248 |
Administrationskostnader | –36 | –32 |
Summa avskrivningar | –1 916 | –1 628 |
Avskrivningar per tillgångsslag, MSEK | 2023 | 2022 |
Immateriella tillgångar | –861 | –693 |
Byggnader och mark | –66 | –60 |
Maskiner, bilar och inventarier | –404 | –345 |
Nyttjanderättstillgångar | –585 | –531 |
Summa avskrivningar | –1 916 | –1 628 |
NOT 6 | AVYTTRING AV RÖRELSE | |||
| Koncernens genomförda avyttringar under 2023. Inga väsentliga avyttringar genomfördes under 2022. | ||||
| Årlig netto- | Antal | |||
| Månad för | omsättning, | anställda vid | Affärs- | |
| Avyttringar | avyttring | MSEK | avyttring | område |
Medkoh AG | Februari | 50 | 15 | Trade |
Skidstahus AB, inkl. dotterbolag | Maj | 285 | 69 | Trade |
Hilpert Electronics AG, inkl. dotterbolag | Maj | 167 | 19 | Trade |
Delikatesskungen AB | Maj | 27 | 2 | Trade |
Dextry Group AB, inkl. dotterbolag | Juni | 743 | 612 | Services |
Verksamhet inom dotterbolaget Brunner-Anliker | Augusti | 87 | 32 | Services |
EVIAB Gruppen AB, inkl. dotterbolag | September | 216 | 81 | Services |
El & Projektering Vetlanda AB | September | 102 | 54 | Services |
Växjö Elmontage AB, inkl. dotterbolag | September | 128 | 59 | Services |
Svenska Tungdykargruppen AB | September | 44 | 16 | Services |
PerGus Maskinförmedling AB | December | 25 | - | Services |
Summa | 1 875 | 959 | ||
| Förvärvens påverkan på koncernens Resultaträkning | ||||
och Rapport över totalresultat, MSEK | Trade | Industry | Services | Summa |
Påverkan efter förvärvstidpunkt inkluderat i koncernens resultat | ||||
Omsättning | 2 073 | 4 616 | 2 089 | 8 779 |
Årets resultat | 145 | 399 | 245 | 789 |
| Påverkan om förvärven genomförts den 1 januari | ||||
Omsättning | 3 189 | 5 924 | 2 803 | 11 916 |
Årets resultat | 190 | 467 | 266 | 922 |
MSEK | 2023 |
| Redovisat värde för avyttrade tillgångar och skulder | |
Goodwill och övriga immateriella anläggningstillgångar | 678 |
Byggnader, mark och inventarier | 67 |
Uppskjutna skattefordringar och övriga långfristiga fordringar | 8 |
Varulager och övriga kortfristiga fordringar | 613 |
Likvida medel | 153 |
Innehav utan bestämmande inflytande | –34 |
Uppskjutna skatteskulder och övriga långfristiga skulder | –51 |
Kortfristiga skulder | –469 |
Avyttrade nettotillgångar | 966 |
| LÖNER OCH ANDRA ERSÄTTNINGAR FÖRDELADE MELLAN LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE OCH ÖVRIGA ANSTÄLLDA | ||||
| Vd, Styrelse och | ||||
| ledande | Övriga | |||
2023, | TSEK | befattningshavare | anställda | Summa |
Löner och andra ersättningar | 55 896 | 6 298 775 | 6 354 671 | |
(varav bonus, tantiem o.d.) | (1 632) | (165 139) | (166 771) | |
Sociala kostnader | 22 931 | 1 908 968 | 1 931 899 | |
(varav pensionskostnad) | (8 659) | (432 402) | (441 062) | |
Summa | 78 827 | 8 207 743 | 8 286 570 | |
NOT 8 | RÖRELSENS KOSTNADER | |
MSEK | 2023 | 2022 |
Råvaror och förnödenheter | –19 422 | –19 003 |
Övriga externa kostnader | –1 160 | –1 161 |
Personalkostnader | –6 495 | –5 937 |
Avskrivningar | –1 587 | –1 348 |
Nedskrivning av övriga immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 |
Reservering förväntade kreditförluster | –26 | –26 |
Inkluderat i Kostnad för sålda varor och tjänster | –28 690 | –27 475 |
Övriga externa kostnader | –1 414 | –1 236 |
Personalkostnader | –1 539 | –1 405 |
Avskrivningar | –294 | –248 |
Nedskrivning av övriga immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 |
Inkluderat i Försäljningskostnader | –3 247 | –2 890 |
Övriga externa kostnader | –1 535 | –1 513 |
Personalkostnader | –523 | –487 |
Avskrivningar | –36 | –32 |
Inkluderat i Administrationskostnader | –2 093 | –2 032 |
Övriga externa kostnader | –616 | –634 |
Inkluderat i Övriga rörelsekostnader | –616 | –634 |
| Vd, Styrelse och | ||||
| ledande | Övriga | |||
2022, | TSEK | befattningshavare | anställda | Summa |
Löner och andra ersättningar | 46 387 | 5 698 280 | 5 744 667 | |
(varav bonus, tantiem o.d.) | (4 348) | (135 973) | (140 321) | |
Sociala kostnader | 18 414 | 1 782 133 | 1 800 547 | |
(varav pensionskostnad) | (6 556) | (397 021) | (403 577) | |
Summa | 64 801 | 7 480 413 | 7 545 214 | |
2023 | 2022 | |||||
| Medelantal anställda, antal | ||||||
| personer samt könsfördelning, | varav | varav | varav | varav | ||
fördelat per land | Total | kvinnor | män | Total | kvinnor | män |
Sverige | 6 429 | 1 636 | 4 793 | 6 915 | 1 642 | 5 273 |
Storbritannien | 1 029 | 137 | 891 | 737 | 103 | 633 |
Tyskland | 938 | 184 | 755 | 844 | 169 | 675 |
Norge | 868 | 489 | 379 | 508 | 262 | 246 |
Schweiz | 453 | 121 | 332 | 510 | 136 | 373 |
USA | 347 | 59 | 288 | 400 | 71 | 329 |
Polen | 315 | 113 | 202 | 344 | 115 | 230 |
Danmark | 297 | 79 | 218 | 225 | 62 | 163 |
Övriga länder | 978 | 325 | 654 | 780 | 196 | 583 |
11 654 | 3 142 | 8 512 | 11 263 | 2 756 | 8 506 | |
Inom EU exklusive Sverige | 1 833 | 420 | 1 413 | 1 685 | 387 | 1 298 |
Utanför EU | 3 391 | 1 086 | 2 305 | 2 663 | 728 | 1 935 |
2023-12-31 | 2022-12-31 | |||
| Antal personer samt könsfördelning | kvinnor/ | kvinnor/ | ||
| i styrelse och företagsledning | män | män | ||
Styrelse | 5 | 2/3 | 5 | 2/3 |
Övriga ledande befattningshavare | 7 | 1/6 | 8 | 1/7 |
Summa | 12 | 13 |
| Aktie- | ||||||
| Ersättning till styrelse och ledande | Grundlön | Styrelse- | relaterade | Pensions- | Sociala | |
| befattningshavare 2023, TSEK | och bonus | arvode³⁾ | ersättningar | kostnad | kostnader | Summa |
Styrelselens ordförande, Annette Brodin Rampe | – | 656 | – | – | 206 | 862 |
| Styrelseledamot, Alexander Bjärgård | ||||||
(ingår i ledande befattningshavare) | 4 366 | – | 1 110 | 900 | 1 778 | 8 154 |
Styrelseledamot, Bengt Braun¹⁾ | – | 175 | – | – | 18 | 193 |
Styrelseledamot, Louise Hedberg | – | 515 | – | – | 162 | 677 |
Styrelseledamot, Johan Thorell | – | 584 | – | – | 183 | 767 |
Styrelseledamot, Robert Belkic¹⁾ | – | 300 | – | – | 94 | 395 |
Vd, Daniel Kaplan²⁾ | 7 311 | – | 2 164 | 1 471 | 3 014 | 13 959 |
Övriga ledande befattningshavare, 6 pers | 32 016 | – | 6 699 | 6 289 | 8 815 | 53 820 |
| Summa ersättning till styrelse och | ||||||
ledande befattningshavare | 43 693 | 2 230 | 9 972 | 8 659 | 14 271 | 78 827 |
| Aktie- | ||||||
| Ersättning till styrelse och ledande | Grundlön | Styrelse- | relaterade | Pensions- | Sociala | |
| befattningshavare 2022, TSEK | och bonus | arvode³⁾ | ersättningar | kostnad | kostnader | Summa |
Styrelsens ordförande, Elisabeth Thand Ringqvist | – | 425 | – | – | 133 | 558 |
Styrelselens ordförande, Annette Brodin Rampe | – | 1 075 | – | – | 338 | 1 413 |
| Styrelseledamot, Alexander Bjärgård | ||||||
(ingår i ledande befattningshavare) | 3 639 | – | 866 | 762 | 1 329 | 6 596 |
Styrelseledamot, Bengt Braun | – | 415 | – | – | 42 | 457 |
Styrelseledamot, Louise Hedberg | – | 465 | – | – | 146 | 611 |
Styrelseledamot, Johan Thorell | – | 615 | – | – | 193 | 808 |
Vd, Daniel Kaplan | 7 075 | – | 1 687 | 1 440 | 2 573 | 12 775 |
Övriga ledande befattningshavare, 6 pers4⁾ | 25 249 | – | 4 877 | 4 354 | 7 104 | 41 584 |
| Summa ersättning till styrelse och | ||||||
ledande befattningshavare | 35 963 | 2 995 | 7 429 | 6 556 | 11 858 | 64 801 |
| Tecknings- | Tecknings- | Personal- | Personal- | ||
| optioner | optioner | optioner | optioner | ||
| Option, serie | 2021/2024 | 2023/2026 | 2022/2025 | 2023/2026 | |
| 2022-06-10 & | |||||
Utställandedag | 2021-10-06 | 2023-06-16 | 2022-11-30 | 2023-06-16 | |
Aktiekurs vid utförandet (kr) | 38,50 | 10,21 | 15,75 | 10,21 | |
Lösenkurs per aktie (kr) | 57,75 | 17,47 | 16,95 | 17,47 | |
Antal deltagare vid tilldelning | 70 | 50 | 120 | 28 | |
Antal utestående teckningsoptioner | 3 275 758 | 2 651 783 | 10 952 329 | 1 651 943 | |
| 2025-09-10 & | |||||
Sista lösendag | 2024-12-12 | 2027-01-31 | 2026-02-28 | 2027-01-31 | |
Förväntad löptid (månader) | 38 | 38 | 36 | 38 | |
Riskfri ränta (procent) | –0,17 | 3,08 | 1,57 | 3,08 | |
Förväntad volatilitet (procent) | 30,0 | 45,0 | 39,0 | 45,0 | |
Verkligt värde per option, utställandedagen (kronor) | 2,97 | 1,76 | 4,01 | 1,76 | |
Bokförd kostnad för personal- optionsprogram 2023 (KSEK) | – | – | 12 692 | (7 987) | 442 |
| Teckningsoptioner (TO) | Teckningsoptioner | |||||
| 2021/2024 | 2023/2026 | |||||
| Personal- | Personal- | |||||
| Genomsnittligt | Genomsnittligt | optioner | optioner | |||
| förvärvspris per | förvärvspris per | 2022/2025, | 2022/2025, | |||
| Antal | styck (TO) (kr) | Antal | styck (TO) (kr) | antal | antal | |
Daniel Kaplan, vd och koncernchef | 235 690 | 2,97 | 269 230 | 1,76 | 558 270 | – |
| Övriga ledande | ||||||
befattningshavare | 786 261 | 2,97 | 498 459 | 1,76 | 2 118 303 | 359 945 |
Summa | 1 021 951 | 767 689 | 2 676 573 | 359 945 |
| Antal | Antal | ||||
| instrument, | instrument, | ||||
| Programöversikt, årets förändring | (aktier), | Tilldelade | Återkallade | Utnyttjade | (aktier), |
| i antal instrument | 2022-12-31 | 2023 | 2023 | 2023 | 2023-12-31 |
Aktiesparprogram, max antal aktier | 3 861 025 | 3 470 247 | –539 276 | – | 6 791 996 |
Personaloptioner | 12 151 839 | 1 651 943 | –1 199 510 | – | 12 604 272 |
Teckningsoptioner | 3 373 535 | 2 781 064 | –227 058 | – | 5 927 541 |
Total | 19 386 399 | 7 903 254 | –1 965 844 | – | 25 323 809 |
NOT 12 | FINANSNETTO | |
MSEK | 2023 | 2022 |
| Tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde | ||
Ränteintäkter övriga finansiella tillgångar | 77 | 24 |
Summa ränteintäkter enligt effektivräntemetod | 77 | 24 |
| Övriga finansiella intäkter | ||
Valutakursförändringar | 143 | 376 |
Övrigt | –22 | 79 |
Finansiella intäkter | 198 | 479 |
| Skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde | ||
| Räntekostnader avseende skulder för bank och obligationslån samt | ||
till övriga kreditinstitut | –911 | –519 |
Räntekostnader leasingskulder | –90 | –63 |
Räntekostnader övriga finansiella skulder | –4 | –41 |
Summa räntekostnader enligt effektivräntemetod | –1 004 | –624 |
| Övriga finansiella kostnader | ||
Valutakursförändringar | –199 | –357 |
Övrigt | –120 | – |
Finansiella kostnader | –1 323 | –980 |
Finansnetto | –1 125 | –502 |
NOT 11 | RÖRELSENS ÖVRIGA INTÄKTER OCH KOSTNADER | |
MSEK | 2023 | 2022 |
| Rörelsens övriga intäkter | ||
Vinst vid försäljning av anläggningstillgångar | 61 | 39 |
Kursvinster | 277 | 310 |
Omvärdering av villkorade tilläggsköpeskillingar | 194 | 581 |
Erhållna statliga/offentliga stöd | 36 | 67 |
Aktiverade kostnader | 4 | 19 |
Fakturerade kostnader | 38 | 86 |
Fraktintäkter | 106 | 131 |
Realisationsvinst vid avyttring av dotterföretag | 148 | – |
Reklamintäkter | 19 | 13 |
Övrigt | 203 | 147 |
Summa | 1 086 | 1 393 |
| Rörelsens övriga kostnader | ||
Kursförluster | –311 | –284 |
Realisationsförlust vid avyttring av dotterföretag | –189 | –5 |
Förlust vid försäljning av anläggningstillgångar | –7 | –6 |
Omvärdering av villkorade tilläggsköpeskillingar | –71 | –325 |
Övrigt | –38 | –14 |
Summa | –616 | –634 |
NOT 10 | ERSÄTTNING TILL REVISORER | |
MSEK | 2023 | 2022 |
| Ernst & Young AB | ||
Revisionsuppdrag | 32 | 31 |
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget | 1 | 1 |
Skatterådgivning | – | 1 |
Andra uppdrag | 3 | 8 |
Summa | 36 | 41 |
| Övriga revisorer | ||
Revisionsuppdrag | 11 | 14 |
Andra uppdrag | 9 | 7 |
Summa | 20 | 21 |
NOT 13 | SKATTER | |
| Redovisat i resultaträkning och rapport över totalresultat för koncernen | ||
MSEK | 2023 | 2022 |
| Aktuell skattekostnad (–) | ||
Årets skattekostnad | –565 | –630 |
Justering av skatt hänförlig till tidigare år | 33 | –8 |
Summa | –532 | –639 |
| Uppskjuten skattekostnad (–) / skatteintäkt (+) | ||
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader | 165 | 176 |
Uppskjuten skatt till följd av förändringar av skattesatser | 0 | –57 |
Uppskjuten skatteintäkt i under året aktiverat skattevärde i underskott | 11 | 13 |
| Uppskjuten skattekostnad till följd av utnyttjande av tidigare aktiverat | ||
skattevärde i underskottsavdrag | –18 | –12 |
Justering av uppskjuten skatt hänförlig till tidigare år | –4 | –1 |
Summa | 155 | 119 |
Totalt redovisad skattekostnad i koncernen | –377 | –519 |
| Avstämning av effektiv skatt | ||||
2023 | 2022 | |||
% | MSEK | % | MSEK | |
Resultat före skatt | 1 321 | 2 111 | ||
Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget | 20,6% | –272 | 20,6% | –435 |
| Effekt av andra skattesatser för utländska | ||||
dotterföretag | 0,9% | –12 | 0,3% | –7 |
| Netto ej avdragsgilla kostnader / ej skattepliktiga | ||||
intäkter | 6,1% | –81 | –0,9% | 20 |
| Utnyttjande av tidigare / nya ej värderade | ||||
underskottsavdrag | 2,8% | –37 | 2,2% | –47 |
Skatt hänförlig till tidigare år | –2,2% | 29 | 0,5% | –10 |
Effekt av ändrade skattesatser/och skatteregler¹⁾ | 0,0% | – | 2,7% | –57 |
Skattereduktion inventarier | –0,1% | 1 | –0,5% | 11 |
Övrigt | 0,4% | –6 | –0,3% | 6 |
Redovisad effektiv skatt | 28,6% | –377 | 24,6% | –519 |
| Förändring av uppskjuten skatt i temporära skillnader och underskottsavdrag | |||||||
| Balans per | Redovisat i | Redovisat i övrigt | Förvärv/Avyttring | Valutakurs- | Balans per | ||
2023, | MSEK | 1 jan 2023 | årets resultat | totalresultat | av rörelse | differenser | 31 dec 2023 |
Materiella anläggningstillgångar | –268 | –10 | – | 6 | –4 | –275 | |
Nyttjanderättstillgångar | –341 | 8 | – | – | 0 | –334 | |
Immateriella tillgångar | –1 342 | 173 | – | –76 | –13 | –1 258 | |
Finansiella anläggningstillgångar | 1 | – | – | – | 0 | 1 | |
Lager | 1 | –6 | – | 0 | –1 | –5 | |
Kundfordringar | 0 | –1 | – | 0 | 0 | –1 | |
Räntebärande skulder | – | –10 | 23 | – | – | 13 | |
Pensionsavsättningar | –7 | –2 | 13 | 0 | 0 | 4 | |
Avsättningar | –7 | 7 | 0 | 5 | –1 | 5 | |
Obeskattade reserver | –99 | 10 | – | –6 | – | –95 | |
Leasingskulder | 353 | –3 | – | – | 0 | 350 | |
Övrigt | –58 | –4 | –2 | 0 | 2 | –62 | |
Aktivering/utnyttjande av underskottsavdrag | 34 | –7 | – | –2 | 0 | 26 | |
–1 732 | 155 | 34 | –73 | –16 | –1 632 | ||
| Förändring av uppskjuten skatt i temporära skillnader och underskottsavdrag | |||||||
| Balans per | Redovisat i | Redovisat i övrigt | Förvärv/Avyttring | Valutakurs- | Balans per | ||
2022, | MSEK | 1 jan 2022 | årets resultat | totalresultat | av rörelse | differenser | 31 dec 2022 |
Materiella anläggningstillgångar | –143 | –19 | – | –98 | –8 | –268 | |
Nyttjanderättstillgångar | –216 | –122 | – | – | –3 | –341 | |
Immateriella tillgångar | –614 | 77 | 1 | –755 | –51 | –1 342 | |
Finansiella anläggningstillgångar | 1 | – | – | 0 | 0 | 1 | |
Lager | 0 | 11 | – | –8 | –1 | 1 | |
Kundfordringar | –2 | 2 | – | 1 | –1 | 0 | |
Pensionsavsättningar | 28 | 1 | –38 | 1 | 2 | –7 | |
Avsättningar | –10 | 2 | 0 | 3 | –1 | –7 | |
Obeskattade reserver | –122 | 37 | – | –14 | – | –99 | |
Leasingskulder | 222 | 128 | – | – | 4 | 353 | |
Övrigt | –5 | 1 | 3 | –57 | –1 | –58 | |
Aktivering av underskottsavdrag | 8 | 1 | – | 24 | 1 | 34 | |
–855 | 119 | –34 | –903 | –59 | –1 732 | ||
Ackumulerade anskaffningsvärden, MSEK | Balanserade utgifter | Rättigheter och övrigt | Goodwill | Varumärke | Kund relationer | Summa |
Ingående balans 2022-01-01 | 83 | 168 | 12 266 | 1 031 | 2 353 | 15 900 |
Rörelseförvärv | 30 | 235 | 6 368 | 1 089 | 2 448 | 10 170 |
Investeringar | 33 | 26 | 0 | 0 | 3 | 63 |
Avyttring av dotterbolag/rörelser | – | – | –4 | – | – | –4 |
Avyttringar och utrangeringar | –18 | –15 | – | – | 0 | –34 |
Omklassificeringar | 14 | –6 | 0 | – | – | 8 |
Årets valutakursdifferenser | 7 | 32 | 430 | 79 | 158 | 705 |
Utgående balans 2022-12-31 | 148 | 440 | 19 061 | 2 198 | 4 962 | 26 809 |
Ingående balans 2023-01-01 | 148 | 440 | 19 061 | 2 198 | 4 962 | 26 809 |
Rörelseförvärv | 2 | 31 | 340 | 59 | 290 | 722 |
Investeringar | 40 | 57 | – | 0 | – | 98 |
Avyttring av dotterbolag/rörelser | –22 | –16 | –645 | –9 | –71 | –762 |
Avyttringar och utrangeringar | 0 | –6 | 0 | – | – | –6 |
Omklassificeringar | 3 | 7 | 0 | – | 0 | 10 |
Årets valutakursdifferenser | 0 | 10 | 54 | 27 | 23 | 114 |
Utgående balans 2023-12-31 | 172 | 524 | 18 809 | 2 275 | 5 205 | 26 985 |
Ackumulerade av- och nedskrivningar, MSEK | Balanserade utgifter | Rättigheter och övrigt | Goodwill | Varumärke | Kund relationer | Summa |
Ingående balans 2022-01-01 | –26 | –24 | –72 | –10 | –424 | –556 |
Årets nedskrivning | 0 | – | – | – | – | 0 |
Årets avskrivningar | –26 | –67 | – | –8 | –592 | –693 |
Avyttringar | 18 | 14 | – | – | – | 32 |
Omklassificeringar | –2 | 12 | – | – | 0 | 10 |
Årets valutakursdifferenser | –6 | –12 | –1 | –1 | –17 | –37 |
Utgående balans 2022-12-31 | –42 | –76 | –72 | –19 | –1 033 | –1 242 |
Ingående balans 2023-01-01 | –42 | –76 | –72 | –19 | –1 033 | –1 242 |
Årets nedskrivning | 0 | – | – | – | – | 0 |
Årets avskrivningar | –27 | –89 | – | –10 | –734 | –861 |
Avyttring av dotterbolag/rörelser | 16 | 10 | 25 | 6 | 27 | 84 |
Avyttringar och utrangeringar | – | 4 | – | 0 | 0 | 4 |
Omklassificeringar | 12 | –5 | 0 | 0 | 6 | 14 |
Årets valutakursdifferenser | 0 | –4 | 0 | –1 | 4 | –2 |
Utgående balans 2023-12-31 | –41 | –160 | –47 | –24 | –1 730 | –2 003 |
Redovisade värden, MSEK | Balanserade utgifter | Rättigheter och övrigt | Goodwill | Varumärke | Kund relationer | Summa |
Per 2022-12-31 | 106 | 364 | 18 989 | 2 179 | 3 929 | 25 566 |
Per 2023-12-31 | 131 | 364 | 18 762 | 2 251 | 3 474 | 24 982 |
| Goodwill och varumärke | ||||
2023 | 2022 | |||
Redovisat värde, MSEK | Goodwill | Varumärke | Goodwill | Varumärke |
Contracting Services | 465 | 7 | 521 | 8 |
Infrastructure | 1 453 | 11 | 1 474 | 11 |
Installation | 1 367 | 177 | 1 682 | 165 |
Logistics | 833 | 4 | 832 | 4 |
Engineering Services | 1 200 | 54 | 1 215 | 55 |
Digital Services | 941 | 44 | 942 | 44 |
HR and Competence | 926 | 147 | 832 | 66 |
Summa segment Services | 7 185 | 444 | 7 498 | 352 |
Automation | 1 910 | 277 | 1 781 | 300 |
Industrial Technology | 2 077 | 131 | 2 068 | 130 |
Products | 2 269 | 783 | 2 247 | 783 |
Summa segment Industry | 6 256 | 1 191 | 6 096 | 1 213 |
Home and Living | 1 714 | 284 | 1 773 | 284 |
Niche Businesses | 1 055 | 102 | 1 097 | 105 |
Health and Beauty | 1 534 | 148 | 1 506 | 143 |
Sports, Clothing and Accessories | 1 020 | 81 | 1 018 | 81 |
Summa segment Trade | 5 322 | 614 | 5 395 | 613 |
Summa | 18 763 | 2 250 | 18 989 | 2 178 |
| Byggnader | Maskiner, bilar | Pågående | |||
| Ackumulerade anskaffningsvärden, MSEK | och mark | och inventarier | nyanläggningar | Konst | Summa |
Ingående balans 2022-01-01 | 1 576 | 3 614 | 115 | 1 | 5 305 |
Rörelseförvärv | 931 | 1 110 | 9 | – | 2 050¹⁾ |
Inköp | 52 | 374 | 239 | 0 | 665 |
Omklassificering | 27 | 142 | –161 | – | 7 |
Avyttringar | –3 | –234 | 4 | 0 | –232 |
Omräkningsdifferenser | 111 | 122 | 0 | 0 | 234 |
Utgående balans 2022-12-31 | 2 694 | 5 128 | 207 | 1 | 8 030 |
Ingående balans 2023-01-01 | 2 694 | 5 128 | 207 | 1 | 8 030 |
Rörelseförvärv | – | 31 | 1 | – | 32¹⁾ |
Inköp | 32 | 467 | 235 | 0 | 734 |
Omklassificering | 47 | 195 | –265 | – | –22 |
Avyttring av dotterbolag/rörelser | –21 | –161 | –3 | 0 | –185 |
Avyttringar och utrangeringar | –75 | –297 | 0 | – | –372 |
Omräkningsdifferenser | 34 | 0 | 0 | 0 | 34 |
Utgående balans 2023-12-31 | 2 711 | 5 364 | 175 | 1 | 8 251 |
| Byggnader | Maskiner, bilar | Pågående | |||
| Ackumulerade avskrivningar, MSEK | och mark | och inventarier | nyanläggningar | Konst | Summa |
Ingående balans 2022-01-01 | –582 | –2 600 | – | – | –3 183 |
Rörelseförvärv | –282 | –602 | – | – | –883¹⁾ |
Årets avskrivningar | –60 | –345 | – | – | –405 |
Omklassificering | –10 | –14 | – | – | –24 |
Avyttringar och utrangeringar | 2 | 196 | – | – | 198 |
Omräkningsdifferenser | –34 | –96 | – | – | –129 |
Utgående balans 2022-12-31 | –965 | –3 460 | – | – | –4 426 |
Ingående balans 2023-01-01 | –965 | –3 460 | – | – | –4 426 |
Rörelseförvärv | – | –14 | – | – | –14¹⁾ |
Årets avskrivningar | –66 | –404 | – | – | –470 |
Omklassificering | 1 | 4 | – | – | 5 |
Avyttring av dotterbolag/rörelser | 7 | 110 | – | – | 117 |
Avyttringar och utrangeringar | 19 | 243 | – | – | 262 |
Omräkningsdifferenser | –9 | 0 | – | – | –9 |
Utgående balans 2023-12-31 | –1 013 | –3 522 | – | – | –4 534 |
| Byggnader | Maskiner, bilar | Pågående | |||
| Redovisade värden, MSEK | och mark | och inventarier | nyanläggningar | Konst | Summa |
Per 2022-12-31 | 1 729 | 1 668 | 207 | 1 | 3 604 |
Per 2023-12-31 | 1 699 | 1 842 | 175 | 1 | 3 717 |
NOT 16 | VARULAGER | |
MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Råvaror och förnödenheter | 2 459 | 2 901 |
Varor under tillverkning | 244 | 229 |
Färdiga varor och handelsvaror | 1 724 | 1 984 |
Förskott leverantörer | 95 | 89 |
Summa | 4 522 | 5 203 |
NOT 17 | FÖRUTBETALDA KOSTNADER OCH UPPLUPNA INTÄKTER | |
MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Förutbetald försäkring | 35 | 36 |
Förutbetalda kostnader för datorer och program | 45 | 33 |
Förutbetalda licenskostnader | 19 | 11 |
Förutbetalda varor och tjänster | 66 | 58 |
Upplupna ej fakturerade intäkter | 277 | 289 |
Upplupen leverantörsbonus | 56 | 94 |
Andra förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 111 | 101 |
Summa | 609 | 622 |
NOT 18 | KUNDFORDRINGAR | |
MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Kundfordringar | 4 511 | 5 009 |
Reserv för förväntade kreditförluster | –70 | –69 |
Summa | 4 441 | 4 940 |
NOT 19 | LIKVIDA MEDEL | |
MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Likvida medel | 1 560 | 3 022 |
Summa enligt rapporten över finansiell ställning | 1 560 | 3 022 |
2023–12–31 | 2022–12–31 | |||
Antal aktier | A–aktie | B–aktie | A–aktie | B–aktie |
| Tecknade och betalda aktier | ||||
Emitterade per 1 januari | 148 001 374 | 1 515 762 394 | 148 001 374 | 1 524 761 814 |
Apportemission | – | – | – | 7 848 641 |
Minskning genom inlösen av aktier i eget förvar | – | – | – | –16 848 061 |
Konvertering av lån i samband med förvärv av bolag | – | 5 714 285 | – | – |
Emitterade per 31 december | 148 001 374 | 1 521 476 679 | 148 001 374 | 1 515 762 394 |
MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Långfristiga skulder | ||
Räntebärande skulder, redovisat värde | 10 080 | 13 224 |
Förfall inom 2 år | 7 973 | 3 073 |
Förfall inom 2-5 år | 2 101 | 10 146 |
Förfall 5 år och senare | 6 | 6 |
Leasingskulder, redovisat värde | 1 222 | 1 229 |
Förfall inom 2-5 år | 857 | 828 |
Förfall 5 år och senare | 365 | 401 |
Summa redovisat värde | 11 302 | 14 453 |
| Kortfristiga skulder | ||
Skulder till kreditinstitut | 469 | 126 |
Avbetalningskontrakt | 77 | 74 |
Leasingskulder | 430 | 425 |
Summa | 976 | 625 |
| RESERVER | ||
MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Omräkningsreserv | ||
Ingående omräkningsreserv | 575 | 77 |
Årets omräkningseffekt | 84 | 498 |
Utgående omräkningsreserv | 659 | 575 |
| Säkringsreserv | ||
Ingående säkringsreserv | –10 | 6 |
Omvärderingar redovisade via övrigt totalresultat, majoritetens andel | –102 | –20 |
Skatt hänförligt till årets omvärderingar, majoritetens andel | 21 | 4 |
Utgående säkringsreserv | –91 | –10 |
Summa reserver | 568 | 565 |
| Belopp redovisade i koncernbalansräkningen | ||||||||
2023-12-31 | 2022-12-31 | |||||||
MSEK | Sverige | Schweiz | Övriga | Summa | Sverige | Schweiz | Övriga | Summa |
Nuvärdet av pensionsförpliktelsen | 149 | 712 | 43 | 904 | 139 | 657 | 52 | 848 |
Förvaltningstillgångarnas verkliga värde | –3 | –657 | –7 | –667 | –3 | –659 | –13 | –675 |
Begränsning av återvinningsbart överskott | – | 10 | – | 10 | – | 22 | – | 22 |
Nettoskuld som redovisas i balansräkningen | 145 | 69 | 36 | 251 | 136 | 30 | 39 | 205 |
Nettotillgång som redovisas i balansräkningen | – | –4 | – | –4 | – | –9 | – | –9 |
| Nettoförändring av pensionsförpliktelsen | ||||||||
2023-12-31 | 2022-12-31 | |||||||
MSEK | Sverige | Schweiz | Övriga | Summa | Sverige | Schweiz | Övriga | Summa |
Netto vid årets början | 136 | 21 | 39 | 195 | 188 | 73 | 20 | 280 |
Rörelseförvärv/avyttringar | – | –6 | – | –6 | – | 62 | 25 | 87 |
Nettokostnad | 9 | 24 | 2 | 35 | 5 | 32 | 2 | 39 |
Utbetalningar | –7 | –24 | –5 | –36 | –7 | –24 | –2 | –33 |
Aktuariella vinster/förluster i övrigt totalresultat | 8 | 48 | 0 | 57 | –50 | –130 | –7 | –187 |
Valutakursdifferens | – | 2 | 0 | 1 | – | 8 | 2 | 10 |
Netto vid årets slut | 145 | 65 | 36 | 247 | 136 | 21 | 39 | 195 |
| Belopp redovisade i koncernresultaträkningen förmånsbestämda pensioner | ||||||||
2023-12-31 | 2022-12-31 | |||||||
MSEK | Sverige | Schweiz | Övriga | Summa | Sverige | Schweiz | Övriga | Summa |
Kostnader avseende tjänstgöring under innevarande period | 3 | 24 | 1 | 29 | 3 | 34 | 2 | 39 |
Kostnader avseende tjänstgöring under tidigare perioder | – | 0 | – | 0 | – | –3 | – | –3 |
Inlösen/omklassificering till avgiftsbestämda pensioner | – | – | – | – | –2 | – | – | –2 |
Räntenetto | 5 | 0 | 1 | 6 | 3 | 1 | 0 | 4 |
Redovisat i resultatet | 9 | 24 | 2 | 35 | 5 | 32 | 2 | 39 |
Redovisat i övrigt totalresultat | 8 | 48 | 0 | 57 | –50 | –130 | –7 | –187 |
| Förändring av nuvärdet för förmånsbestämda förpliktelser | ||||||||
2023-12-31 | 2022-12-31 | |||||||
MSEK | Sverige | Schweiz | Övriga | Summa | Sverige | Schweiz | Övriga | Summa |
Förmånsbestämd pensionsförpliktelse vid periodens början | 139 | 657 | 52 | 848 | 189 | 456 | 26 | 671 |
Rörelseförvärv/avyttringar | – | –68 | – | –68 | 1 | 263 | 30 | 294 |
Kostnader avseende tjänstgöring under innevarande period | 3 | 23 | 1 | 27 | 4 | 32 | 2 | 38 |
Kostnader avseende tjänstgöring under tidigare perioder | – | 0 | – | 0 | – | –3 | – | –3 |
Räntekostnader | 5 | 13 | 1 | 20 | 3 | 3 | 0 | 7 |
Aktuariella förluster (+)/vinster (–) | 8 | 57 | 0 | 65 | –50 | –172 | –7 | –229 |
Bidrag från planens deltagare | – | 23 | –1 | 22 | – | 21 | –1 | 20 |
Betalningar från planen | –7 | –32 | –10 | –49 | –7 | –19 | 0 | –26 |
Inlösen/omklassificering till avgiftsbestämda pensioner | – | – | – | – | –2 | – | – | –2 |
Valutakursdifferens | – | 40 | –1 | 40 | – | 76 | 3 | 79 |
| Förmånsbestämd pensionsförpliktelse | ||||||||
vid periodens slut | 149 | 712 | 43 | 904 | 139 | 657 | 52 | 848 |
| Förändringar av förvaltningstillgångarnas verkliga värde | ||||||||
2023-12-31 | 2022-12-31 | |||||||
MSEK | Sverige | Schweiz | Övriga | Summa | Sverige | Schweiz | Övriga | Summa |
Tillgångarnas verkliga värde vid periodens början | 3 | 659 | 13 | 675 | 1 | 383 | 7 | 391 |
Rörelseförvärv | – | –63 | – | –63 | 1 | 201 | 5 | 207 |
Avkastning utöver förväntan | – | –6 | 0 | –6 | – | –22 | 0 | –21 |
Ränteintäkter | – | 14 | 0 | 14 | – | 2 | 0 | 3 |
Bidrag från arbetsgivare | – | 24 | 0 | 23 | – | 24 | 1 | 25 |
Avgifter som betalas av de anställda | – | 23 | – | 23 | – | 21 | – | 21 |
Betalningar från planen | – | –32 | –6 | –38 | – | –19 | 0 | –19 |
Avgifter administration | – | –2 | – | –2 | 1 | –2 | – | –1 |
Valutakursdifferens | – | 40 | 0 | 40 | – | 70 | 1 | 70 |
Tillgångarnas verkliga värde vid periodens slut | 3 | 657 | 7 | 667 | 3 | 659 | 13 | 675 |
| Förvaltningstillgångarna består av följande | ||||||||
2023-12-31 | 2022-12-31 | |||||||
% | Sverige | Schweiz | Övriga | Summa | Sverige | Schweiz | Övriga | Summa |
Tillgångar placerade hos försäkringsbolag | 0 | 15 | 0 | 15 | 0 | 23 | 1 | 25 |
Tillgångar placerade i aktier | – | 28 | – | 28 | – | 23 | – | 23 |
Tillgångar placerade i obligationer | – | 26 | – | 26 | – | 25 | – | 25 |
Tillgångar placerade i fastigheter | – | 19 | – | 19 | – | 17 | – | 17 |
Tillgångar placerade i likvida medel | – | 3 | 1 | 4 | – | 3 | 1 | 4 |
Övriga placeringar | – | 8 | – | 8 | – | 7 | – | 7 |
Summa | 0 | 99 | 1 | 100 | 0 | 98 | 2 | 100 |
| Principiella aktuariella antaganden | ||||||||
2023-12-31 | 2022-12-31 | |||||||
Sverige | Schweiz | Övriga | Sverige | Schweiz | Övriga | |||
| De huvudsakliga aktuariella antagandena som användes vid | ||||||||
| balansdagen var följande: | ||||||||
Diskonteringsränta, % | 3,5 | 1,5 | 2,74 | 4,0 | 2,2 | 3,5 | ||
Inflation, % | 1,8 | 1,25 | 2,16 | 2,1 | 1,8 | 2,3 | ||
Förväntade löneökningar, % | 3,4 | 1,7 | 1,55 | 3,5 | 2,2 | 1,0 | ||
| Dödlighetsantaganden | ||||||||
Aktuariella tabeller som använts | DUS23 | 100% x BVG 2020 GT | Framförallt RT Heubeck | Framförallt DUS21 men | 100% x BVG 2020 GT | Framförallt RT Heubeck | ||
2018 | G men även RG 48 | även DUS21_OblTjM | 2018 | G men även RG 48 | ||||
| och Taiwan Individual | och Taiwan Individual | |||||||
| Annuity Table | Annuity Table |
| Dödlighetsantaganden i de mest väsentliga planerna | ||||
2023-12-31 | 2022-12-31 | |||
Kvinnor | Män | Kvinnor | Män | |
| WIBE (Sverige) livslängd vid 65 års ålder: | ||||
Nuvarande pensionärer födda på 50-talet | 24,4 | 22,3 | 24,4 | 22,2 |
Framtida pensionärer födda på 70-talet | 25,6 | 24,3 | 26,4 | 23,8 |
Artum (Schweiz) livslängd vid pensionsålder, män 65 år, kvinnor 64 år: | ||||
Nuvarande pensionärer, idag 65 år | 24,6 | 22,8 | 25,5 | 22,7 |
Framtida pensionärer, idag 45 år | 26,6 | 25,1 | 27,5 | 25,0 |
| Känslighetsanalys | ||||
| Nedanstående tabell visar effekten på värdet av pensionsförpliktelsen i de mest väsentliga planerna och vid en | ||||
| isolerad ändring av respektive antagande. | Förändring | Förändring | ||
| av anta- | Effekt | av anta- | Effekt | |
| MSEK | gande % | MSEK | gande % | MSEK |
| WIBE (Sverige) | ||||
Diskonteringsränta | –0,5 | 8 | +0,5 | –7 |
Framtida löneökning | –0,5 | –1 | +0,5 | 1 |
Inflation | –0,5 | –7 | +0,5 | 8 |
Förväntad livslängd | –1 år | 4 | +1 år | –4 |
| Artum (Schweiz) | ||||
Diskonteringsränta | –0,5 | 25 | +0,5 | –22 |
Framtida löneökning | –0,5 | –3 | +0,5 | 2 |
Inflation | –0,5 | 0 | +0,5 | 0 |
Förväntad livslängd | –1 år | –6 | +1 år | 6 |
MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Avsättningar som är långfristiga skulder | ||
Kostnader för omstruktureringsåtgärder | – | 1 |
Avgångsvederlag, permitteringslön | 1 | 1 |
Garantiåtaganden | 63 | 61 |
Återställningskostnader | 8 | 6 |
Förlustkontrakt | 1 | 1 |
Övrigt | 19 | 17 |
Summa | 92 | 87 |
MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Totalt redovisat värde vid periodens ingång | 87 | 87 |
Företagsförvärv | –1 | 29 |
Avsättningar som gjorts under perioden | 34 | 31 |
Belopp som tagits i anspråk under perioden | –12 | –32 |
Outnyttjade belopp som har återförts under perioden | –15 | –34 |
Ökning under perioden av diskonterade belopp | – | 2 |
Omräkningsdifferens | –1 | 5 |
Totalt redovisat värde vid periodens utgång | 92 | 87 |
Varav total långfristig del av avsättningarna | 54 | 44 |
Varav total kortfristig del av avsättningarna | 38 | 43 |
MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Övriga långfristiga skulder | ||
Tilläggsköpeskillingar¹⁾ | 55 | 381 |
Option för utköp av innehav utan bestämmande inflytande | 1 716 | 1 936 |
Övrigt | 42 | 26 |
Summa | 1 814 | 2 343 |
| Övriga kortfristiga skulder | ||
Momsskuld | 462 | 498 |
Personalskatt | 112 | 121 |
Factoring | 11 | 57 |
Tilläggsköpeskillingar¹⁾ | 265 | 616 |
Option för utköp av innehav utan bestämmande inflytande | 221 | 55 |
Skuld erhållna bidrag | 5 | 5 |
Skuld till anställda | 41 | 46 |
Konvertibel | 132 | 43 |
Förskott från kunder | 84 | 55 |
Övrigt | 41 | 121 |
Summa | 1 373 | 1 616 |
| Förändring av optioner för utköp av innehav utan bestämmande inflytande, MSEK | ||||||
2023 | IB | Förvärv | Avyttringar | Utbetalt | Omvärdering/fx | UB |
1 991 | 113 | –25 | –180 | 38 | 1 937 | |
NOT 25 | UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER | |
MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Upplupna personalkostnader | 721 | 730 |
Upplupna pensionskostnader | 11 | 8 |
Upplupna sociala avgifter | 356 | 357 |
Upplupna räntekostnader | 69 | 59 |
Upplupna konsultarvoden | 63 | 28 |
Upplupen kundbonus | 239 | 246 |
Upplupna kostnader för material | 95 | 95 |
Förutbetalda intäkter | 101 | 102 |
Övriga upplupna kostnader | 220 | 308 |
Summa | 1 876 | 1 933 |
| VÄRDERING AV FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER | ||||
| Per 2023-12-31 | Finansiella tillgångar/ skulder värderade | Finansiella tillgångar/ skulder värderade | Finansiella tillgångar/skulder värderade | Summa |
| MSEK | till upplupet anskaffningsvärde | till verkligt värde via resultatet | till verkligt värde via övrigt totalresultat | redovisat värde |
| Finansiella tillgångar | ||||
Finansiella placeringar | – | 9 | – | 9 |
Långfristiga fordringar | 52 | – | 2 | 54 |
Kundfordringar | 4 441 | – | – | 4 441 |
Övriga fordringar | 975 | – | 32 | 1 007 |
Kortfristiga placeringar | – | 0 | – | 0 |
Likvida medel | 1 560 | – | – | 1 560 |
Summa | 7 027 | 9 | 35 | 7 071 |
| Finansiella skulder | ||||
Villkorad tilläggsköpeskilling | – | 320 | – | 320 |
Skulder till kreditinstitut | 5 281 | – | 79 | 5 359 |
Obligationer | 4 972 | – | – | 4 972 |
Övriga långfristiga skulder | 42 | – | – | 42 |
Avbetalningskontrakt | 293 | – | – | 293 |
Leverantörsskulder | 2 271 | – | – | 2 271 |
Övriga kortfristiga skulder | 2 763 | – | – | 2 763 |
Summa | 15 622 | 320 | 79 | 16 021 |
| Per 2022-12-31 | Finansiella tillgångar/ skulder värderade | Finansiella tillgångar/ skulder värderade | Finansiella tillgångar/skulder värderade | Summa |
| MSEK | till upplupet anskaffningsvärde | till verkligt värde via resultatet | till verkligt värde via övrigt totalresultat | redovisat värde |
| Finansiella tillgångar | ||||
Finansiella placeringar | – | 8 | – | 8 |
Långfristiga fordringar | 33 | – | 39 | 72 |
Kundfordringar | 4 940 | – | – | 4 940 |
Övriga fordringar | 1 056 | – | 40 | 1 096 |
Kortfristiga placeringar | – | 1 | – | 1 |
Likvida medel | 3 022 | – | – | 3 022 |
Summa | 9 051 | 9 | 79 | 9 139 |
| Finansiella skulder | ||||
Villkorad tilläggsköpeskilling | – | 997 | – | 997 |
Skulder till kreditinstitut | 7 133 | – | 64 | 7 197 |
Obligationer | 5 961 | – | – | 5 961 |
Övriga långfristiga skulder | 26 | – | – | 26 |
Avbetalningskontrakt | 263 | – | – | 263 |
Leverantörsskulder | 2 563 | – | – | 2 563 |
Övriga kortfristiga skulder | 2 836 | 43 | – | 2 878 |
Summa | 18 782 | 1 040 | 64 | 19 886 |
| Per 2022-12-31 | ||||||
| Skillnad verkligt | ||||||
| och bokfört värde, | ||||||
| relaterat till mark- | ||||||
| nadsnoterade | ||||||
MSEK | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | ÖVRIGT¹⁾ | obligationer | TOTALT |
| Finansiella tillgångar | ||||||
Finansiella placeringar | – | – | – | 8 | – | 8 |
Långfristiga fordringar | – | 39 | – | 33 | – | 72 |
Kundfordringar | – | – | – | 4 940 | – | 4 940 |
Övriga fordringar | – | 40 | – | 1 056 | – | 1 096 |
Kortfristiga placeringar | 1 | – | – | – | – | 1 |
Likvida medel | 3 022 | – | – | – | – | 3 022 |
Summa | 3 023 | 79 | – | 6 037 | – | 9 139 |
| Finansiella skulder | ||||||
Villkorad tilläggsköpeskilling | – | – | 997 | – | – | 997 |
Skulder till kreditinstitut | – | 64 | – | 7 133 | – | 7 197 |
Obligationer | – | 4 753 | – | – | 1 208 | 5 961 |
Övriga långfristiga skulder | – | – | – | 26 | – | 26 |
Avbetalningskontrakt | – | – | – | 263 | – | 263 |
Leverantörsskulder | – | – | – | 2 563 | – | 2 563 |
Övriga kortfristiga skulder | – | 43 | – | 2 836 | – | 2 878 |
Summa | – | 4 859 | 997 | 12 822 | 1 208 | 19 886 |
| Förändringar av finansiella | Omvärdering/ | Valuta- | ||||
skulder nivå 3, MSEK | IB | Förvärv | Utbetalt | diskontering | effekt | UB |
Villkorad tilläggsköpeskilling 2023 | 997 | 80 | –636 | –123 | 3 | 320 |
Villkorad tilläggsköpeskilling 2022 | 936 | 702 | –412 | –257 | 28 | 997 |
| KONCERNENS VÄRDERING AV FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER TILL VERKLIGT VÄRDE | ||||||
| Per 2023-12-31 | ||||||
| Skillnad verkligt | ||||||
| och bokfört värde, | ||||||
| relaterat till mark- | ||||||
| nadsnoterade | ||||||
MSEK | NIVÅ 1 | NIVÅ 2 | NIVÅ 3 | ÖVRIGT¹⁾ | obligationer | TOTALT |
| Finansiella tillgångar | ||||||
Finansiella placeringar | – | – | – | 9 | – | 9 |
Långfristiga fordringar | – | 2 | – | 52 | – | 54 |
Kundfordringar | – | – | – | 4 441 | – | 4 441 |
Övriga fordringar | – | 32 | – | 975 | – | 1 007 |
Kortfristiga placeringar | 0 | – | – | – | – | 0 |
Likvida medel | 1 560 | – | – | – | – | 1 560 |
Summa | 1 560 | 35 | – | 5 476 | – | 7 071 |
| Finansiella skulder | ||||||
Villkorad tilläggsköpeskilling | – | – | 320 | – | – | 320 |
Skulder till kreditinstitut | – | 79 | – | 5 281 | – | 5 359 |
Obligationer | – | 5 065 | – | – | -93 | 4 972 |
Övriga långfristiga skulder | – | – | – | 42 | – | 42 |
Avbetalningskontrakt | – | – | – | 293 | – | 293 |
Leverantörsskulder | – | – | – | 2 271 | – | 2 271 |
Övriga kortfristiga skulder | – | – | – | 2 763 | – | 2 763 |
Summa | – | 5 144 | 320 | 10 650 | –93 | 16 021 |
| Åldersanalys kundfordringar | ||||||
2023-12-31 | 2022-12-31 | |||||
Brutto | Nedskrivningar | Netto | Brutto | Nedskrivningar | Netto | |
Ej förfallna kundfordringar | 3 596 | – | 3 596 | 4 069 | – | 4 069 |
| Förfallna kundfordringar: | ||||||
1-90 dagar | 767 | – | 767 | 768 | – | 768 |
>91 dagar | 148 | –70 | 78 | 172 | –69 | 103 |
Summa | 4 511 | –70 | 4 441 | 5 009 | –69 | 4 940 |
| I nedan tabell specificeras villkoren och återbetalningstidpunkterna för respektive räntebärande skuld: | |||||||
MSEK | Valuta | Förfall | Ränta | % | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Skulder till kreditinstitut | SEK | 2024–2025 | Rörlig/STIBOR 3M | Marginal 2,8–3,75% | 5 281 | 7 133 | |
Obligationslån | SEK | 2025, | 2027 | Rörlig/STIBOR 3M | Marginal 3,0–6,9% | 4 972 | 5 961 |
Avbetalningskontrakt | SEK | 2023–2027 | Rörlig/Fast | Marginal 1,3–5,0% | 293 | 263 | |
Leasingskulder | SEK | ¹⁾ | Rörlig/Fast | ¹⁾ | 1 652 | 1 654 | |
Summa | 12 198 | 15 012 | |||||
| Förväntade kreditförluster för kundfordringar | ||
(enligt förenklad metod), MSEK | 2023 | 2022 |
Ingående redovisat värde | –69 | –49 |
Förvärv av dotterbolag | – | –22 |
Återföring av tidigare reserveringar | 21 | 7 |
Nedskrivningar | –3 | 2 |
Bortskrivna belopp (konstaterad kreditförlust) | 5 | 15 |
Årets avsättning för kreditförluster | –23 | –25 |
Återvunna, tidigare bortskrivna belopp | – | 1 |
Omräkningsdifferens / Valutadifferens | –1 | 2 |
Utgående redovisat värde | –70 | –69 |
| Säkring av framtida kassaflöden (kassaflödessäkring) | |||||
| Säkringsinstrument som identifierats i | Förändring i verkligt värde för mätning | ||||
| säkringsrelationer vid utgången av året | av effektivitet under året | ||||
MSEK | Nominellt belopp | Redovisat värde | Post i balansräkningen | Säkringsinstrument | Säkrad post |
| År 2023 | |||||
Valutaterminer, sålt EUR, köpt SEK | 21 | –2 | Kortfristiga räntebärande skulder | 2 | –21 |
Räntederivat, rörligt till fast ränta, SEK | 3 250 | –64 | Långfristiga räntebärande skulder | –114 | –3 250 |
| År 2022 | |||||
Valutaterminer, sålt EUR, köpt SEK | 170 | –14 | Kortfristiga räntebärande skulder | 14 | -170 |
| 2023-12-31 | |||||
| Totalt inkl. | Redovisat | ||||
Löptidsanalys, MSEK | <1 år | 1-5 år | >5 år | ränta | värde |
Skulder till kreditinstitut (inkl. obligationer) | 867 | 11 530 | 6 | 12 404 | 10 546 |
Leasingskulder | 546 | 951 | 461 | 1 958 | 1 652 |
Övriga långfristiga skulder | – | 1 814 | – | 1 814 | 1 814 |
Leverantörsskulder | 2 271 | – | – | 2 271 | 2 271 |
Övriga kortfristiga skulder | 1 373 | – | – | 1 373 | 1 373 |
Summa | 5 057 | 14 294 | 467 | 19 819 | 17 656 |
| 2022-12-31 | |||||
| Totalt inkl. | Redovisat | ||||
Löptidsanalys, MSEK | <1 år | 1-5 år | >5 år | ränta | värde |
Skulder till kreditinstitut (inkl. obligationer) | 730 | 13 698 | 7 | 14 435 | 13 357 |
Leasingskulder | 425 | 915 | 435 | 1 775 | 1 654 |
Övriga långfristiga skulder | – | 2 343 | – | 2 343 | 2 343 |
Leverantörsskulder | 2 563 | – | – | 2 563 | 2 563 |
Övriga kortfristiga skulder | 1 616 | – | – | 1 616 | 1 616 |
Summa | 5 334 | 16 956 | 442 | 22 732 | 21 534 |
2023-12-31 | 2022-12-31 | |||
MSEK | Belopp | Utnyttjad | Belopp | Utnyttjad |
Revolverande kreditfacilitet | 11 096 | 4 524 | 11 128 | 4 128 |
Summa | 11 096 | 4 524 | 11 128 | 4 128 |
| Löptidsanalys | ||||
| Förfall | ||||
| Säkringsinstrument vid utgången av året | ||||
(kassaflödessäkring) –1 år | 1–3 år | 3–5 år | Total | |
| År 2023 | ||||
Räntederivat, rörligt till fast ränta, SEK, nominellt belopp | – | 1 500 | 1 750 | 3 250 |
Genomsnittlig fast ränta | – | 3,63% | 2,75% | 3,16% |
Valutaterminer, nominella belopp, MSEK | 21 | – | – | 21 |
Genomsnittlig säkrad terminskurs, EUR/SEK | 10,26 | – | – | 10,26 |
| År 2022 | ||||
Valutaterminer, nominella belopp, MSEK | 149 | – | 21 | 170 |
Genomsnittlig säkrad terminskurs, EUR/SEK | 10,31 | – | 10,26 | 10,30 |
| Avstämning av säkringsreserv och omräkningsreserv inom Eget kapital | ||||
| 2023 | 2023 | 2022 | 2022 | |
| Säkrings- | Omräk- | Säkrings- | Omräk- | |
| MSEK | reserv | ningsreserv | reserv | ningsreserv |
Ingående bokfört värde | –10 | 653 | 7 | 87 |
Tillkommande poster under perioden, redovisade i övrigt totalresultat | –103 | 97 | –14 | 566 |
Skatt | 21 | –24 | –2 | – |
Summa tillkommande poster, redovisade i övrigt totalresultat | –81 | 73 | –16 | 566 |
Utgående bokfört värde | –91 | 726 | –10 | 653 |
varav fortlöpande säkringar | -92 | – | –14 | – |
| Nyttjanderättstillgångar | ||||
| Maskiner | ||||
MSEK | Lokaler | och bilar | Totalt | Leasingskuld |
Ingående balans 2022-01-01 | 893 | 316 | 1 209 | 1 166 |
Tillkommande avtal | 779 | 274 | 1 053 | 1 049 |
| Avskrivningar på | ||||
nyttjanderättstillgångar | –335 | –196 | –531 | – |
Avslutade avtal | –38 | –15 | –53 | –52 |
Omvärderingar av avtal | –19 | 8 | –10 | –10 |
Räntekostnader på leasingskulder | – | – | – | 63 |
Leasingavgifter | – | – | – | –596 |
Omräkningsdifferenser | 27 | 6 | 33 | 34 |
Utgående balans 2022-12-31 | 1 307 | 393 | 1 701 | 1 654 |
Tillkommande avtal | 388 | 247 | 635 | 627 |
| Avskrivningar på | ||||
nyttjanderättstillgångar | –377 | –208 | –585 | – |
Avslutade avtal | –60 | –39 | –99 | –89 |
Omvärderingar av avtal | 23 | 18 | 42 | 42 |
Räntekostnader på leasingskulder | – | – | – | 90 |
Leasingavgifter | – | – | – | –653 |
Omräkningsdifferenser | –15 | –3 | –19 | –18 |
Utgående balans 2023-12-31 | 1 266 | 408 | 1 674 | 1 652 |
MSEK | 2023 | 2022 |
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar | –585 | –531 |
Räntekostnader på leasingskulder | –90 | –63 |
Kostnad avseende korttidsleasingavtal | –19 | –30 |
Kostnad för avtal där den underliggande tillgången är av lågt värde | –4 | –6 |
Resultateffekt på avslutade avtal | –10 | –1 |
Summa | –708 | –630 |
| Justerad RTM EBITDA | ||
MSEK | 2023 | 2022 |
Justerad RTM EBITDA | 4 305 | 4 658 |
| Räntebärande Nettoskuld | ||
Räntebärande skulder | 12 525 | 15 282 |
Minus likvida medel, kortfristiga placeringar och finansiella tillgångar | –1 623 | –3 022 |
Räntebärande nettoskuld¹⁾ | 10 902 | 12 260 |
| Nettoskuldsättningsgrad | ||
Nettoskuldsättningsgrad (Räntebärande nettoskuld / Justerad RTM EBITDA) | 2,5 | 2,6 |
MSEK | 2023 | 2022 |
Rörelseresultat | 2 465 | 2 905 |
Jämförelsestörande poster¹⁾ | –69 | –118 |
RTM avskrivningar | 1 910 | 1 870 |
RTM nedskrivningar på immateriella tillgångar | 0 | 0 |
Justerad RTM EBITDA | 4 305 | 4 658 |
NOT 29 | STÄLLDA SÄKERHETER OCH EVENTUALFÖRPLIKTELSER | |
MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ställda säkerheter | ||
| I form av ställda säkerheter för egna skulder och avsättningar | ||
Fastighetsinteckningar | 10 | 14 |
Företagsinteckningar | 20 | 23 |
Tillgångar med äganderättsförbehåll | 283 | 227 |
Övriga | 41 | 111 |
Summa | 354 | 375 |
| Övriga ställda panter och säkerheter | ||
Bankgaranti till förmån för beställare | 173 | 136 |
Summa | 173 | 136 |
Summa ställda säkerheter | 527 | 511 |
| Eventualförpliktelser | ||
Borgensförbindelser, övriga | 30 | 19 |
Summa eventualförpliktelser | 30 | 19 |
| Specifikation av koncernens innehav | ||||
| Kapitalandel/rösträttsandel | ||||
Företag | Org.nr | Säte | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Storskogen Group AB (publ) | 559223-8694 | Stockholm | Moderföretag | Moderföretag |
Storskogen Group International AB | 559248-2144 | Stockholm | 100,0% | 100,0% |
Storskogen Schweiz AG | CHE-348.450.254 | Zürich, Schweiz | 100,0% | 100,0% |
| Storskogen Schweiz | CHE-252.503.539 | Zürich, Schweiz | 100,0% | 100,0% |
| Management AG | ||||
LNS Holding SA | CHE-116.025.868 | Neuchâtel, Schweiz | 100,0% | 100,0% |
PerfectHair AG | CH-020.3.032.319-8 | Wallisellen, Schweiz | 84,1% | 75,0% |
Vokus Personal AG | 345.876.556 | Zürich, Schweiz | 85,7% | 85,7% |
Storskogen Deutschland GmbH | HRB 276478 | München, Tyskland | 100,0% | 100,0% |
A&K Die Frische Küche GmbH | HRB 7911 | Recklinghausen, | 100,0% | 100,0% |
| Tyskland | ||||
Christ & Wirth Haustechnik GmbH | HRB 17814 | Zwenkau, Tyskland | 80,0% | 80,0% |
DIMABAY GmbH | HRB 155446 | Berlin, Tyskland | 100,0% | 74,9% |
Hans Kämmerer GmbH | HRB 1753 | Wachtendonk, | 85,0% | 85,0% |
| Tyskland | ||||
HK Immobilien GmbH | HRB 95212 | Hamburg, Tyskland | 100,0% | 100,0% |
Roleff GmBH & Co. KG | 212 148 | Altbach, Tyskland | 95,1% | 95,1% |
SF Tooling Group GmbH | 98 699 675 | Laichingen, Tyskland | 95,0% | 95,0% |
Weidinger GmbH | 811 262 551 | Gernlinden, Tyskland | 100,0% | 100,0% |
Storskogen Danmark ApS | 42 150 290 | Köpenhamn, | 100,0% | 100,0% |
| Danmark | ||||
Danboring AS | 19 623 106 | Kjellerup, Danmark | 90,1% | 90,1% |
| Danmatic Automated Bakery | 12 509 707 | Viborg, Danmark | 75,0% | 75,0% |
| Systems A/S | ||||
Fremco A/S | 30 815 416 | Frederikshavn, | 84,0% | 84,0% |
| Danmark | ||||
INGENIØR´NE A/S | 78 015 217 | Esbjerg, Danmark | 82,0% | 82,0% |
Storskogen Suomi Oy | 3267436-8 | Esbo, Finland | 100,0% | 100,0% |
Storskogen Nederland B.V. | 85 849 774 | Amsterdam, | 100,0% | 100,0% |
| Nederländerna | ||||
Storskogen Norge AS | 927 075 113 | Oslo, Norge | 100,0% | 100,0% |
Fon Anlegg AS | 915 557 368 | Sandefjord, Norge | 90,1% | 90,1% |
Nimbus Gruppen AS | 927 950 731 | Fredrikstad, Norge | 90,1% | 90,1% |
THERMICA AS | 997 933 273 | Lierstranda, Norge | 80,0% | 80,0% |
Vox Hair Concept AS | 996 589 129 | Porsgrunn, Norge | 80,0% | 80,0% |
Storskogen Singapore Pte. Ltd | 202141432Z | Singapore, Singapore | 100,0% | 100,0% |
CMTi Pte. Ltd | 199407655W | Singapore, Singapore | 70,0% | 70,0% |
| Kapitalandel/rösträttsandel | |||||
Företag | Org.nr | Säte | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
The Physics Cafe Pte Ltd | 201404177D | Singapore, Singapore | 65,0% | – | |
XOD Box Pte Ltd | 200406647E | Singapore, Singapore | 65,0% | 65,0% | |
Storskogen UK Limited | 13 142 215 | London, | 100,0% | 100,0% | |
| Storbritannien | |||||
AC Electrical Services Group Ltd | 09 989 395 | Blackpool, | 80,0% | – | |
| Storbritannien | |||||
Extra UK Ltd | 30 019 18 | Northampton, | 80,0% | 80,0% | |
| Storbritannien | |||||
Fabco Sanctuary Ltd | 06 552 850 | London, | 80,0% | 80,0% | |
| Storbritannien | |||||
J&D Pierce Ltd | SC 174 690 | Glengarnock, | 80,0% | 80,0% | |
| Storbritannien | |||||
Julian Bowen Ltd | 2 108 701 | Kirky-in-Ashfield, | 80,0% | 80,0% | |
| Storbritannien | |||||
SGS Tool Group Ltd | 12 071 237 | Derby, Storbritannien | 80,0% | 80,0% | |
Stop Start Transport Ltd | 13 763 831 | Worcester, | 80,0% | 80,0% | |
| Storbritannien | |||||
Tornado Group Ltd | 05 240 005 | Millom, Storbritannien | 80,0% | 80,0% | |
Storskogen US LLC | 32-0678895 | Delaware, USA | 100,0% | 100,0% | |
Storskogen Industrier AB | 556803-3012 | Stockholm | 100,0% | 100,0% | |
Berco Produktion i Skellefteå AB | 556393-7969 | Skellefteå | 100,0% | 100,0% | |
Gullängets Mekaniska Verkstad AB 556474-2764 | Örnsköldsvik | 100,0% | 100,0% | ||
IMS Maskinteknik AB | 556244-8349 | Enköping | 100,0% | 100,0% | |
Innovative Logistics Umeå AB | 556582-9420 | Holmsund | 100,0% | 100,0% | |
PV System AB | 556671-1437 | Tidaholm | 100,0% | 100,0% | |
TK Logistik AB | 556707-8356 | Göteborg | 100,0% | 100,0% | |
ÅMV Production AB | 556627-2927 | Åsele | 100,0% | 100,0% | |
Storskogen 3 Invest AB | 559080-4273 | Stockholm | 100,0% | 100,0% | |
Storskogen Holding AB | 559090-6763 | Stockholm | 100,0% | 100,0% | |
2M2 Group AB | 556688-3772 | Båstad | 90,1% | 90,1% | |
A Lot Decoration Sweden AB | 556698-0131 | Falköping | 100,0% | 95,0% | |
Acreto AB | 556681-5469 | Göteborg | 80,0% | 80,0% | |
AE5 2012 | Holding AB (Brenderup) | 556951-8011 | Jönköping | 98,7% | 98,7% |
| AGIO System och Kompetens | 556650-2968 | Luleå | 90,1% | 90,1% | |
| i Skandinavien AB | |||||
| Agnesberg Grävtjänst | 556408-5677 | Kungälv | 100,0% | 100,0% | |
| i Kungälv AB¹⁾ | |||||
| Kapitalandel/rösträttsandel | ||||
Företag | Org.nr | Säte | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Aktiebolaget Wibe | 556034-6495 | Mora | 100,0% | 100,0% |
Albin Components AB | 556312-5656 | Kristinehamn | 100,0% | 100,0% |
Alfta Kvalitetsindustri AB | 559206-3787 | Alfta | 90,1% | 90,1% |
ARAT AB | 556922-2697 | Kungsbacka | 99,5% | 90,1% |
Ashe Invest AB | 559059-3868 | Göteborg | 75,0% | 75,0% |
Bergendahls El Gruppen AB | 556529-8493 | Göteborg | 90,1% | 90,1% |
Bombayworks AB | 556720-9357 | Stockholm | 90,1% | 90,1% |
BR Solutions AB | 556251-0817 | Hisings Kärra | 96;7% | 90,1% |
Brandprojektering Sverige AB | 556984-7444 | Skövde | 71,2% | 70,0% |
Buildercom Group AB | 559064-1410 | Stockholm | 100,0% | 100,0% |
ByWe Group AB²⁾ | 559382-6232 | Västra Frölunda | 92,0% | 92,0% |
Båstad-Gruppen AB | 556519-6135 | Ängelholm | 91,0% | 91,0% |
C.S Riv och Håltagning AB | 556529-8766 | Hisings Backa | 90,1% | 90,1% |
DeroA AB | 559088-9639 | Stockholm | 87,1% | 84,1% |
Dextry Group AB³⁾ | 559051-8345 | Stockholm | – | 94,8% |
Ecochange AB | 556239-4618 | Norrköping | 90,1% | 90,1% |
El & Projektering Vetlanda AB³⁾ | 556594-0813 | Vetlanda | – | 83,5% |
Elcommunication Sweden AB | 556582-3753 | Karlshamn | 90,1% | 90,1% |
Elektroautomatik i Sverige AB | 556100-1008 | Göteborg | 100,0% | 92,6% |
Enrival AB | 556689-0207 | Lund | 86,0% | 86,0% |
EVIAB Gruppen AB³⁾ | 556724-2267 | Örebro | – | 90,1% |
Golvgrossisten F och B i Skövde AB³⁾ | 556850-8138 | Skövde | – | 100,0% |
Golvgrossisten G och B i Norrköping AB³⁾ | 556238-8255 | Norrköping | – | 100,0% |
Hans Löfqvist Engineering AB | 556196-1706 | Örebro | 95,0% | 100,0% |
| Harrysson Entreprenad | 556273-9762 | Hallsberg | 90,1% | 90,1% |
| Aktiebolag (HEAB) | ||||
| Hedson Technologies | 556450-9874 | Arlöv | 97,9% | 97,9% |
| International AB | ||||
Hudikhus AB | 556101-7715 | Hudiksvall | 70,0% | 70,0% |
IDATA AB | 556618-8396 | Värnamo | 100,0% | 100,0% |
Imazo AB | 556196-2951 | Vara | 100,0% | 100,0% |
INBEGO AB | 556294-1558 | Älmhult | 100,0% | 90,1% |
IVEO AB | 556791-6811 | Stockholm | 69,4% | 70,0% |
Jata Cargo AB | 556542-2895 | Malmö | 90,1% | 90,1% |
JO Sport i Hudiksvall AB | 556273-2726 | Hudiksvall | 80,0% | 80,0% |
Jofrab TWS AB | 556231-0713 | Tranås | 100,0% | 100,0% |
Kumla Handtagsfabrik AB | 559156-8331 | Stockholm | 93,4% | 93,5% |
| Kapitalandel/rösträttsandel | ||||
Företag | Org.nr | Säte | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Lindberg Stenberg Arkitekter AB | 556250-6609 | Stockholm | 90,1% | 90,1% |
M J Contractor AB | 556492-6904 | Upplands Väsby | 95,0% | 95,0% |
NetRed AB | 556596-8640 | Tidaholm | 91,0% | 91,0% |
Newton Kompetensutveckling AB | 556464-7989 | Stockholm | 100,0% | 100,0% |
Nitro Consult Aktiebolag | 556131-5770 | Stockholm | 100,0% | 100,0% |
Noa:s Snickeri i Tibro AB | 556389-5290 | Tibro | 100,0% | 100,0% |
NORDIC WHEEL & AUTOSUPPLY AB | 556624-1807 | Kungsbacka | 90,1% | 90,1% |
Nummelina AB | 556508-9850 | Kungsbacka | 90,1% | 90,1% |
Ockelbo Kabelteknik AB | 556675-2019 | Ockelbo | 100,0% | 100,0% |
Pierre Entreprenad i Gävle AB | 556582-9784 | Gävle | 90,1% | 90,1% |
Plåthuset i Mälardalen AB | 556311-2050 | Enköping | 100,0% | 90,1% |
Plåthuset Syd AB⁴⁾ | 559059-4304 | Enköping | 30,0% | 30,0% |
PR Home of Scandinavia AB | 556614-9323 | Borås | 70,0% | 70,0% |
Primulator AS | 918 375 643 | Oslo | 100,0% | 100,0% |
Riviera Markiser & Persienner AB | 556432-5685 | Partille | 100,0% | 90,1% |
Roslagsgjuteriet AB | 559052-2032 | Herräng | 100,0% | 100,0% |
RS Fastigheter i Sölvesborg AB | 556265-9143 | Sölvesborg | 100,0% | 100,0% |
Skara Transport Group AB | 559030-3094 | Skara | 100,0% | 100,0% |
Scandia Steel Sweden AB | 559272-9320 | Stockholm | 95,0% | 95,0% |
| Scandinavian Cosmetics | 559209-0533 | Malmö | 95,9% | 95,9% |
| Group AB | ||||
Session MAP AB | 556782-3868 | Uddevalla | 70,0% | 70,0% |
SGD Sveriges Golvdistributörer AB | 556445-3529 | Växjö | 100,0% | 100,0% |
Skidsta Hus AB³⁾ | 556630-0587 | Ullånger | – | 100,0% |
Smederna Sverige AB | 556415-2568 | Tumba | 100,0% | 90,1% |
SoVent Group AB | 559138-8789 | Stockholm | 90,9% | 95,9% |
| Stockholms Internationella | 556578-6497 | Stockholm | 100,0% | 100,0% |
| Handelsskola AB | ||||
Stockholms Rörexpress AB | 556676-2711 | Skarpnäck | 94,0% | 94,0% |
Storebrogjuteriet AB | 556525-0049 | Storebro | 100,0% | 100,0% |
Strand i Jönköping AB | 556385-9197 | Jönköping | 95,0% | 95,0% |
Strigo AB | 556921-5360 | Västervik | 90,2% | 90,2% |
| Stål och Rörmontage | 556292-0453 | Sölvesborg | 100,0% | 100,0% |
| i Sölvesborg AB | ||||
Svenska Grindmatriser AB | 556258-8839 | Linköping | 95,0% | 95,0% |
Svenska Kläckerier AB | 559182-1334 | Linghem | 100,0% | 100,0% |
Svenska Tungdykargruppen AB³⁾ | 556739-5529 | Mora | – | 100,0% |
Swedstyle AB | 556272-5134 | Vaggeryd | 100,0% | 100,0% |
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | ||
MSEK | 2023 | 2022 |
Avskrivningar | 1 917 | 1 628 |
Verkligt värde av lager vid förvärv | – | 56 |
Realisationsresultat | –4 | –31 |
Justeringar av värdet på tilläggsköpeskillingar | –123 | –255 |
Orealiserade valutakursvinster/förluster | 48 | –149 |
Återföring av aktiverade lånekostnader | 193 | 83 |
Förändring i upplupna räntor | 9 | 60 |
Orealiserade värdeförändringar derivat | –39 | –61 |
Aktierelaterade ersättningar och övriga poster | 57 | 20 |
Summa | 2 057 | 1 351 |
| Kapitalandel/rösträttsandel | ||||
Företag | Org.nr | Säte | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Såg- & Betongborrning i Uddevalla Aktiebolag | 556226-4043 | Uddevalla | 100,0% | 100,0% |
Södra Infragruppen Sverige AB⁵⁾ | 556815-0667 | Kristianstad | 100,0% | 100,0% |
Tepac Entreprenad AB | 556646-7980 | Stockholm | 92,0% | 92,0% |
Tjällmo Grävmaskiner AB | 556337-3652 | Borensberg | 100,0% | 100,0% |
Tolarp Kyckling AB | 559183-5672 | Linghem | 100,0% | 100,0% |
TRELLEGRÄV AB | 556454-9391 | Trelleborg | 90,1% | 90,1% |
Ullmax AB | 556647-0307 | Örebro | 100,0% | 100,0% |
Umeå Golvcenter AB³⁾ | 556599-2004 | Umeå | – | 100,0% |
Viametrics Group AB | 559018-4155 | Stockholm | 91,6% | 91,6% |
Vikingsun AB | 556492-4362 | Stockholm | 95,0% | 95,0% |
VINAB, Verkstadsindustri i Norr AB | 556690-0832 | Gällivare | 90,1% | 90,1% |
VSH Holding AB (Swedwise) | 556825-6423 | Karlstad | 82,4% | 82,4% |
Vårdväskan AB | 556880-1939 | Falkenberg | 90,1% | 90,1% |
VästMark Entreprenad AB | 556816-5350 | Göteborg | 90,1% | 90,1% |
Växjö Elmontage AB³⁾ | 556522-5983 | Växjö | – | 90,1% |
Zymbios Logistics Contractor AB | 556681-8653 | Kumla | 90,1% | 90,1% |
Örnsberg EL Tele & Data AB | 556347-0037 | Trångsund | 90,1% | 90,1% |
Storskogen Utveckling AB | 556970-1229 | Stockholm | 100,0% | 100,0% |
AB Kranlyft | 556628-4534 | Mölnlycke | 100,0% | 100,0% |
Delikatesskungen AB³⁾ | 556656-1360 | Stockholm | – | 100,0% |
Jacob Lindh AB | 556689-6576 | Lund | 90,1% | 97,3% |
Tunga Lyft i Sverige AB | 556713-3243 | Arlöv | 100,0% | 100,0% |
Tunga Lyft Engineering i Sverige AB 556801-7726 | Arlöv | 100,0% | 100,0% | |
Schalins Ringar AB | 556161-6110 | Östersund | 100,0% | 100,0% |
Swedfarm AB | 556498-9688 | Linghem | 100,0% | 100,0% |
| FÖRÄNDRING AV SKULDER HÄNFÖRLIGA TILL FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | |||||||
| Icke-kassaflödespåverkande förändringar | |||||||
| Kassaflöden från | Förändring i | ||||||
MSEK | 2023-01-01 | finansiering | Rörelseförvärv | verkligt värde | Nya leasingavtal | Övrigt | 2023-12-31 |
Räntebärande skulder till kreditinsitut (inkl. obligationslån) | 13 161 | –3 112 | – | – | – | 283 | 10 333 |
Räntebärande skulder för avbetalningkontrakt | 263 | 21 | 9 | – | – | – | 293 |
Leasingskulder | 1 654 | –563 | – | – | 627 | –65 | 1 652 |
Summa skulder hänförliga till finansieringsverksamheten | 15 078 | –3 654 | 9 | – | 627 | 218 | 12 278 |
| Icke-kassaflödespåverkande förändringar | |||||||
| Kassaflöden från | Förändring i | ||||||
MSEK | 2022-01-01 | finansiering | Rörelseförvärv | verkligt värde | Nya leasingavtal | Övrigt | 2022-12-31 |
Räntebärande skulder till kreditinsitut (inkl. obligationslån) | 6 227 | 5 713 | 899 | – | – | 322 | 13 161 |
Räntebärande skulder för avbetalningkontrakt | 161 | –1 | 103 | – | – | – | 263 |
Leasingskulder | 1 166 | –533 | – | – | 1 049 | –28 | 1 654 |
Summa skulder hänförliga till finansieringsverksamheten | 7 554 | 5 179 | 1 002 | – | 1 049 | 295 | 15 078 |
Kronor | 2023 | 2022 |
Resultat per aktie före utspädning, aktie serie A & B | 0,47 | 0,86 |
Resultat per aktie efter utspädning, aktie serie A & B | 0,46 | 0,86 |
| Årets resultat hänförligt till moderbolagets stamaktieägare | ||
TSEK | 2023 | 2022 |
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare av aktieserie A & B | 778 319 | 1 435 708 |
| Vägt genomsnittligt antal aktier vid beräkning av resultat per aktie efter utspädning | ||
2023 | 2022 | |
Vägt genomsnittligt antal stamaktier serie A | 148 001 374 | 148 001 374 |
Vägt genomsnittligt antal stamaktier serie B¹⁾ | 1 535 455 594 | 1 517 612 878 |
Totalt genomsnittligt utestående antal aktier | 1 683 456 968 | 1 665 614 252 |