549300DGKW6UDAZV9R842024-01-012024-12-31iso4217:SEK549300DGKW6UDAZV9R842023-01-012023-12-31iso4217:SEKxbrli:shares549300DGKW6UDAZV9R842024-12-31549300DGKW6UDAZV9R842023-12-31549300DGKW6UDAZV9R842023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300DGKW6UDAZV9R842023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300DGKW6UDAZV9R842023-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember549300DGKW6UDAZV9R842023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300DGKW6UDAZV9R842023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300DGKW6UDAZV9R842024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300DGKW6UDAZV9R842024-01-012024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300DGKW6UDAZV9R842024-01-012024-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember549300DGKW6UDAZV9R842024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300DGKW6UDAZV9R842024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300DGKW6UDAZV9R842024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300DGKW6UDAZV9R842024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300DGKW6UDAZV9R842024-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember549300DGKW6UDAZV9R842024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300DGKW6UDAZV9R842024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300DGKW6UDAZV9R842022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300DGKW6UDAZV9R842022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300DGKW6UDAZV9R842022-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember549300DGKW6UDAZV9R842022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300DGKW6UDAZV9R842022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300DGKW6UDAZV9R842023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300DGKW6UDAZV9R842023-01-012023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300DGKW6UDAZV9R842023-01-012023-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember549300DGKW6UDAZV9R842023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300DGKW6UDAZV9R842023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300DGKW6UDAZV9R842022-12-31
ÅRSREDOVISNING
2024
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIEÖVERSIKT
2
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
2
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
3
3
VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
ÖVERSIKT
Investerarrelationer
Christian Krichau, CEO
Mikael Friman, CFO
ir@arlaplast.com
Arla Plast AB
Box 33, 591 06 Borensberg, Sverige
Bek: Västanåvägen 2
591 75 Borensberg, Sverige
Tel: +46 141 20 38 00
Org.nr: 556131-2611
www.arlaplastgroup.com
Delårsrapport janmar, 29 apr 2025
Årsstämma, 7 maj 2025
Delårsrapport janjun, 15 aug 2025
Delårsrapport jansep, 7 nov 2025
Bokslutskommuniké, 19 feb 2026
Översikt
Det här är Arla Plast .......................................................... 4
Året i korthet 2024 ............................................................. 5
Koncernchefens kommentar ............................................ 6
Verksamhet
Vår afrsidé och vision .................................................... 8
Finansiella mål ................................................................... 9
Sex produktområden ...................................................... 10
Tillväxtstrategi ................................................................. 11
rdekedja ....................................................................... 12
Marknad ............................................................................ 14
Kunder och försäljning ................................................... 16
Segment ............................................................................ 17
Förvärv .............................................................................. 20
Aktie ........................................................................ 21
Hållbarhetsrapport ................................................ 23
Bolagsstyrningsrapport ........................................ 33
Finansiell rapport
Förvaltningsberättelse ................................................... 43
Flerårsöversikt ................................................................. 48
Koncernen – nansiella tabeller och noter ................... 49
Moderbolaget – nansiella tabeller och noter .............. 79
Revisionsberättelse ........................................................ 94
Arla Plasts års- och hållbarhets redovisning samt bolagsstyrningsrapport
enligt årsredovisningslagen omfattar sidorna 23–93.
ARLA PLAST ÅRSREDOVISNING 2024
Innehåll Kontakt
Finansiell kalender
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIEÖVERSIKT
4
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
4
MSEK %
Nettoomsättning, MSEK
600
760
920
1 080
1 240
1 400
202420232022202120202019
0
5
10
15
20
25
Grundat
1969
Medarbetare
350
Kunder
+1000
Länder
+50
Arla Plast är en ledande tillverkare och leverantör av
extruderade skivor i tekniska plastmaterial. Våra plast-
skivor har ett stort antal användningsomden som
exempelvis personskydd, maskinskydd, ishockeyrinkar,
fordonsdetaljer, ljudbarriärer och växthus.
Sortimentet omfattar produkter inom sex huvudkategorier
vilka presenteras närmare på sidan10. Arla Plasts verksam-
het bygger på våra fyra hörnstenar; kvalitet, snabbhet, ser-
vice och  exibilitet. Hörnstenarna genomsyrar även vår
kultur och våra värderingar gentemot varandra, kund och
leverantör. Med lång erfarenhet, integrerat hållbarhets-
nk, hög investeringstakt och  njusterad extruderingstek-
nik är Arla Plast väl positionerat på marknaden.
Bolaget grundades 1969 och har idag fyra produktions-
anläggningar placerade i Sverige, Tjeckien och Spanien
samt en distributionsenhet i Tyskland. Arla Plast har cirka
350 medarbetare och mer än 1000 kunder i över 50 länder.
Huvudkontoret är beläget i Borensberg och aktien är sedan
2021 noterad på Nasdaq Stockholm.
Ledande tillverkare av
extruderade plastskivor
Marknader Nettoomsättning och
rörelse marginal
Rörelsemarginal, %
DET HÄR ÄR ARLA PLAST
795
1 398
927
958
885
1 015
Aktiv marknad
Produktionsanläggning och huvudkontor Borensberg, Sverige
Produktionsanläggningar, Tjeckien och Spanien
Distributionsenhet, Tyskland
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
5
5
VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
ÖVERSIKT
Starkt kassa öde och
nettokassa
Kraftigt ökad omsättning
från förvärv
Rekordhögt resultat
2024 2023 2022 2021 2020 2019
Nettoomsättning 1 398,0 1 015,1 957,8 927,5 884,7 794,6
Rörelseresultat, MSEK 116,7 91,6 47,1 86,2 105,9 65,1
Rörelsemarginal, % 8,3 9,0 4,9 9,3 12,0 8,2
Resultat per aktie, före utspädning, SEK 4,67 3,29 1,72 3,41 4,01 2,59
Resultat per aktie, efter utspädning, SEK 4,67 3,19 1,64 3,25 3,93 2,59
Nettoskuld, MSEK -17,3 -81,3 76,7 44,5 37,0 44,1
Soliditet, % 65,6 72,4 67,9 72,6 67,6 65,3
Utdelning per aktie, SEK 1,50
1
1,25 1,00 1,50
Medelantal anställda 346 256 253 265 258 256
Utsläpp CO
2
e ton/tillverkat ton 3,36 3,54 3,50 3,60 3,83
Styrelsens förslag.
Nyckeltal
ÅRET I KORTHET 2024
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIEÖVERSIKT
6
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
6
Arla Plast levererade för heret sin högsta omsättning
och det bästa nansiella resultatet någonsin. Genom för
-
värvet av Nudec S.A.U. har vi breddat vår produkt- och
kundportfölj med en målbild att stärka företaget och
göra det långsiktigt mer hållbart.
Trots utmanande marknadsförhållanden kan jag konsta-
tera att 2024 var ytterligare ett framgångsrikt år för för oss.
Nettoomttningen ökade med hela 38 procent och rörel-
seresultatet ökade med 27 procent. Vi har genomfört ett
stort förvärv i Spanien av Nudec och tack vare verksam-
hetens höga fokus på kassaöde har vi nansierat förvär-
vet helt med egna medel.
Marknaden
Efterfrågan inom byggindustrin är fortsatt svag men i nivå
med föregående år medan fordonsindustrin har ytter-
ligare försvagats. Inom segment Spanien har volymerna
minskat något vilket går i linje med vår affärsplan. Vi ser
dock en ihållande efterfrågan inom andra segment, särskilt
inom sektor industri och industriella projekt. Mot slutet av
året noterade vi en ökad efterfrågan på våra högoptiska
produkter.
Genom förvärvet av Nudec, vilket genomfördes under
andra kvartalet 2024, har vi nu en bredare produktportfölj
och en betydligt starkare marknadsposition i Central- och
Sydeuropa. Totalt sett har även försäljningsvolymen ökat
avsevärt.
Priserna på råmaterial har under andra halvåret haft
ensvagt nedåtgående trend, vilket påverkar både netto-
omsättningen och bruttovinst. Som en följd av netgå-
ende råmaterialpriser möttes vi av en ökad priskonkurrens
gentemot kund.
Stärkt resultat och kassaöde
Genom fördelaktiga marknadsförutsättningar, högt affärs-
fokus och ihållande förbättringsarbete har vi levererat ett
fantastiskt resultat för helåret. Utfallet är särskilt gott när
hänsyn tas till ej återkommande kostnader om 21,5 MSEK,
som belastat resultatet och endast 3,1 MSEK var kassaö-
desbelastande. Rörelse resultatet ökade till 116,7 MSEK
från 91,6 MSEK och rörelsemarginalen uppgick till 8,3
procent (9,0).
Det operativa kassaödet var starkt under året vilket är ett
direkt resultat av det förttrade rörelseresultatet och
interna aktiviteter för att optimera kapitalbindning, fram-
för allt i termer av varulager. Investeringarna under året
består främst av förvärvet av Nudec. Kommande år plane-
rar vi för modernisering av våra anläggningar i segment
Tjeckien samt segment Sverige. I segment Spanien fortgår
arbetet med att linjera det operationella arbetet med
övriga segment för att öka effektiviteten och kunna upp
synergi effekter. Det starka kassaödet har möjliggjort att
bolagets skuldsättning återigen utgörs av en nettokassa
om 17,3 MSEK.
Goda framsteg inom hållbarhet
Sedan företaget grundades för över 50 år sedan har vår
strävan och ambition varit att kontinuerligt utvecklas och
ta ansvar för vår resursanvändning. Vårt främsta insats-
material, plastgranulat, utgör den största delen av vårt
koldioxid avtryck och det är därför av yttersta vikt att
materialet används så effektivt som möjligt. Under året
har vi gjort goda framsteg genom ett antal aktiviteter rik-
tade mot ökad medvetenhet och återvinningsgrad i leve-
ranskedjan. Vi har minskat vår generering av spill i produk-
tionen, ökat återtag av material fn våra kunder och
genomfört genomgripande livscykelanalyser för våra pro-
dukter.
Väl förberedda framåt
Råvarupriserna ser fortsatt ut att minska något in i det för-
sta kvartalet 2025. Vi förväntar oss en ökad priskonkurrens
gentemot kund som en effekt av fallande råmaterialpriser.
Samtidigt som vi möter en stabil, men fortsatt svag mark-
nad inom vissa sektorer. Ansatsen är att vår diversierade
produkt- och kundportfölj kommer att balansera upp mel-
lan sektorerna.
Tack vare våra engagerade medarbetare har vi levererat
ett starkt resultat på helåret 2024, vilket vi ser tillbaka på
med stolthet. Vi kommer forttta det långsiktiga arbetet
för att uppnå våra mål, men samtidigt ha högt fokus på
exibilitet för att kunna agera vid ändrade marknadsförut-
sättningar.
Christian Krichau, CEO
Ökad omsättning och
rekordgt resultat
KONCERNCHEFENS KOMMENTAR
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
7
7
VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
ÖVERSIKT
gsta resultatet
någonsin och starkt
kassa öde.
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIEVERKSAMHETARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
8
Hörnstenar som grund och
extrudering som kärna
Kvalitet
Att vara välkänd för hög
kvalitet, djup gående
bransch kunskap och stark
varumärkes medvetenhet.
Fyrarnstenar
Arla Plasts verksamhet genomsyras av
fyrahörnstenar som ligger till grund för
vårföretagskultur.
Flexibilitet
Bred kompetens möjliggör
för kund anpassade lösningar
med en förmåga att snabbt
tillgodose förändrade krav
avseende exempelvis volymer
och specikationer.
Service
Att med starkt kundfokus
mot svara eller överträffa
kundernas förväntningar
på service genom hela
organisationen.
Snabbhet
Snabbhet innefattar korta
ledtider från order till leverans,
snabb problem sning och
snabbt beslutsfattande.
VÅR AFFÄRSIDÉ OCH VISION
Affärsidé
Med våra hörnstenar som grund och extrudering
som kärn kompetens erbjuder vi våra kunder
plastskivor anpassade för derasbehov.
Arla Plasts kultur och verksamhet pglas av värderingar
som grundar sig i kvalitet, snabbhet, service och exibili-
tet, vilka vi sammanfattar som våra fyra hörnstenar.
Med lång erfarenhet, hållbarhet i fokus, en hög investe-
ringstakt och avancerad extruderingsteknik är Arla Plast
väl positionerat inom branschen.
Vision
Arla Plasts vision är att vara kundernas val för
extruderade plastskivor för avanceradeändamål.
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
9
ÖVERSIKT
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
VERKSAMHET
Finansiella mål
och utfall
FINANSIELLA MÅL
Omsättningstillväxt
Den årliga organiska omsättningstillxten ska,
över en konjunkturcykel, uppgå till 5 procent.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen ska, över en konjunkturcykel,
uppgå till minst 10procent.
Utdelningspolicy
Utdelningen till aktieägarna ska uppgå till cirka
3050procent av årets resultat. Vid beslut om
utdelning ska hänsyn tas till bolagets  nansiella
sllning, kassa öde och investeringsbehov.
Nettoskuldsättning
Nettoskuld i förhållande till EBITDA ska inte
över stiga 2,5gånger.
Utfal l
Företagets långa historik av stabil försäljningsutveckling
och god lönsamhet utgör en solid grund för framtida
utveckling. Inr noteringen 2021 antog styrelsen  nan-
siellamål.
Till följd av de senaste årens volymnedgång på markna-
den och den låga prisbilden 2024 har målet för omsätt-
ningstillväxt inte uppnått 5 procent. Av samma anledning
har rörelsemarginalen bara tangerat målet om minst 10
procent. Vår bemning är att det  nns goda förutsätt-
ningar att uppnå målen över en konjunkturcykel. Mål för
nettoskuldsättning och utdelning har uppfyllts.
Utfall
Utfall Utfall
17 18 19 20 21 22 23 24
År
%
9
-2
0
11
5
-3
1
-4
Mål
17 18 19 20 21 22 23 24
År
Ggr
Max
2,3×
0,4×
0,3×
0,4×
0,9×
-0,1×
-0,6×
17 18 19 20 21 22 23 24
1
År
%
Mål
44
58
32
39
1
Föreslagen utdelning.
17 18 19 20 21 22 23 24
År
%
Mål
11
2
8
12
9
9
8
5
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIEÖVERSIKT
10
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
10
SEX PRODUKTOMRÅDEN
Huvudkategorier och
användningsområden
TPC
TPC (transparent polykarbonat)
används främst för att tillverka
maskinskydd, bullerskydd och
optiska produkter.
OPC
OPC (opak polykarbonat)
används främst till skydd och
detaljer för industri, resväskor
och paketeringslösningar.
38%
Andel av netto-
omsättningen
Arla Plast erbjuder produkter i fyra tekniska plastmate-
rial; PC, ABS, PETG och PMMA. Baserat på produkt-
egenskaper delas materialet PC upp i transparent och
hög optisk (TPC), färgad eller opak (OPC) och kanalplast
(MWPC). Det ger kunden sex olika produktomden att
välja på; TPC, OPC, MWPC, ABS, PETG och PMMA. Arla
Plast erbjuder stora anpassningsmöjligheter inom samt-
liga produktområden och en rad olika specikationer
som tjocklek, dimension, kulörer, designeffekter,
strukturer och UV-skydd. Ett urval av applikationsmöjlig-
heter nns nedan. Andelen av omsättningen är faktiskt
utfall 2024, det vill säga ej normaliserat utfall när Nudec
är konsoliderat under ett helt år.
17%
Andel av netto-
omsättningen
ABS
ABS (akrylinitrilbutadien styren)
används främst för att tillverka
interiöra och exteriöra fordons-
detaljer samt emballage.
MWPC
MWPC (multiwall polykarbonat)
används främst för att tillverka
pooltak, växthus och olika typer
av tak till bland annat sportarenor
ochtågstationer.
6%
Andel av netto-
omsättningen
11%
Andel av netto-
omsättningen
PMMA
PMMA (polymetylmetakrylat)
används främst till utomhus-
applikationer och butiks-
inredningar.
PETG
PETG (glykolmodierad polyeten-
teref talat) används bland annat
föratt tillverka butiksinredningar,
väggbeklädnader och livsmedels-
nära produkter.
13%
Andel av netto-
omsättningen
15%
Andel av netto-
omsättningen
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
11
ÖVERSIKT
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
VERKSAMHET
Tillväxtstrategi
2017–2024
genomsnitt:
Omsättnings-
tillväxt:
2,1 %
1
Rörelse-
marginal:
8,0 %
Signikant
produktions-
kapacitet
Fortsatt
utveckling
av produkt-
port följen
Geogrask
expansion
rvärv
Ökad
operationell
effektivitet
Finansiella
mål:
Organisk
omsätt nings-
tillväxt: 5%
Rörelse-
marginal:
≥10%
Kundfokus, expansion och
effektiv produktion
Vi arbetar nära våra kunder för att få en god förståelse för
kundens behov och applikationsområden. Vi ser tillväxt-
möjligheter genom utveckling av produktportljen, geo-
grask expansion samt operationell effektivitet. Vi avser
även att växa genomförvärv.
Produktportfölj
Vi arbetar med långsiktig utveckling av en nansiellt håll-
bar produktportlj såväl genom nya produktgrupper som
genom utveckling av våra bentliga produkter. Därtill hål-
ler vi en hög servicenivå gentemot vårakunder.
Geogrask expansion
Expansion kan ta sikte på tillxt inom nya geograska
områden och ökad närvaro på bentliga marknader. Det
kan även ske genom värdeskapande kring bentliga pro-
dukter samt introduktion av nya produkter för området.
Operationell effektivitet
Vi fortsätter att effektivisera våra produktionsanlägg-
ningar genom investeringar, tekniska förttringar och
operationella processer som leder till såväl förbättrad kva-
litet som kapacitets- och materialutnyttjandegrad.
Förvärv
Vår expansionsstrategi innefattar även förvärv. Vi arbetar
löpande med att utvärdera framtida möjliga förvärv för att
ytterligare stärka koncernen.
TILLVÄXTSTRATEGI
1
2017–2024 CAGR.
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIEVERKSAMHETARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
12
Vi har en central roll
irdekedjan
Vi kombinerar hög teknisk kompetens när det gäller
att producera högkvalitativa produkter med en lokal
försäljningsorganisation.
De huvudsakliga insatsmaterialen som används vid extru-
dering av plastskivor i PC är olika plastgranulat, som i sin
tur tillverkas genom en värdekedja i era steg och är en
fraktion från framställning av råolja. Våra insatsmaterial
inkluderar även tillsatsmaterial, färger, skyddsfolie, pallar
och emballeringsmaterial. Tillverkningen sker genom en
extruderingsprocess som vi beskrivernedan.
De huvudsakliga kunderna av extruderade plastskivor är
konverterare, vakuumformare, OEM:s samt distributörer.
En stor del av vår försäljning sker till företag som bearbe-
tar materialet vidare, genom vakuumformning eller genom
andra konverteringsmetoder, samt i vissa fall till företag
som producerar färdiga produkter som till exempel res-
väskor, pooltak eller maskinskydd. Distributörer är en
kundgrupp som ofta köper srre kvantiteter och säl
-
jervidare.
Värdekedja
Råmaterial
Allt material fram-
slls från råolja,
som blir omvandlad
i era steg för att bli
granulat.
Granulatpriser har
enlåg korrelation
med råoljepriset.
Granulat-
tillverkare
Plastgranulat produ-
ceras genom en
polymerisations-
process.
Marknaden domi-
neras av ett fåtal
stora globala företag.
rför är balansen
mellan tillgång och
efterfrågan en bety-
dande faktor till de
prisuktuationer som
förekommer.
Extrudering
Plastgranulat
används för att
extrudera plast-
skivor.
Kunder
Konverterare,
distributörer,
vakum formare,
OEM:s.
Prisuktuationer
iplastgranulatet
reekteras i priser
mot kunder.
Användnings-
områden
Väggbeklädnader,
ishockeyrinkar,
maskinskydd, optiska
produkter, pakete-
ring, butiksinred-
ningar, bullerskydd,
resväskor, pooltak.
Arla Plasts värdekedja består fmst av leverantörer av plast-
granulat och andra insatsmaterial, kunder samt slutanvändare.
VÄRDEKEDJA
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
13
ÖVERSIKT
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
VERKSAMHET
Plastgranulat doseras in i början av extrude-
ringsprocessen som via friktion och tillsatt
värme övergår till plastsmälta. Smältan skru-
vas fram i ett lopp till ett brett munstycke och
formas till skivformat. Efter nedkylning appli-
ceras en skydds lm och skärning till kund-
speci ka mått görs.
Värmezoner Skruv
Filter
Dysa
Vals
Lopp
PLASTGRANULAT
EXTRUDERING
Extruderingsprocessen
VÄRDEKEDJA FORTS.
OPC MWPC
ABSTPC PETG
PMMA
Genom investeringar och år av erfarenhet
har vi optimerat processen att effektivt
producera plastskivor som möter kunder-
nas speci kationer och önskemål. Produk-
tionsprocessen börjar med inköp av olika
plastgranulat, huvudsakligen PC, ABS,
PETG eller PMMA. Granulatet komplette-
ras med återvunnet material, färgtillsat-
ser, UV-skydd och andra tillsatsmaterial
för att uppnå önskade egenskaper. Extru-
deringsprocessen slls in på olika sätt
avseende bland annat dosering, tempera-
tur och hastighet. Företagets tekniker och
erfarna operatörer tillsammans med sys-
tematiska kvalitetskontroller bidrar till den
höga och jämna kvalitet våra produkter
har.
Kundanpassning av skiva
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIEVERKSAMHETARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
14
Drivkrafterna är hållbara
material och säkerhet
Arla Plasts primära marknad är Europa men vi tillverkar
och säljer även extruderade plastskivor till många kunder
utanr Europa. Totalt säljer vi till mer än 50länder.
PC
Arla Plast har i dagsläget en stark position på den europe-
iska marknaden för plastskivor i PC, där våra produktkate-
gorier TPC, OPC samt MWPC ingår. Vi är en av de större
aktörerna i fråga om försäljningsvolym och är starkt posi-
tionerade med anpassade produkter, kvalitet och service.
ABS, PETG och PMMA
Arla Plast har en stark regional ställning inom plastskivor
för ABS i Nordeuropa. I och med förvärvet av Nudec S.A.U.
under 2024 har Arla Plast också en stark position inom PETG
och PMMA främst i Syd- och Centraleuropa.
Generella trender och drivkrafter
llbarhet
Ett ökat fokus på långa produktlivslängder påverkar mark-
naden långsiktigt och positivt. PC är ett lättviktsmaterial,
vilket till exempel medför minskad bränsle- och energi-
förbrukning när tyngre, traditionella, material ertts med
PC i fordon. Det blir allt viktigare då vikt är en av de vikti-
gaste faktorerna i nya effektivare fordon. Vidare har PC en
bra isoleringsförmåga och goda återvinningsmöjligheter
med en teoretisk återvinningsgrad på 100procent.
Säkerhet
Med ökade spänningar i stora delar av världen samt er
och kraftigare naturfenomen ökar kraven på tålighet och
motståndskraft i allt från byggnader till personlig säkerhet.
Plastskivor i PC ersätter allt oftare traditionella material på
grund av dess egenskap att vara i stort sett oförstörbar fn
slag och projektiler. Egenskaperna hos PC lämpar sig väl
när man ska skydda människor vid till exempel översväm-
ningar, stormar eller kravaller. Det ökade säkerhetsfokuset
leder till global efterfgan på skyddsprodukter av PC i
exempelvis byggnader, fordon och säkerhetsutrustning.
Specika drivkrafter
Industriella maskinskydd
Automatisering och robotisering inom industrin leder till
att efterfrågan på industriella stöttåliga maskinskydd av
PC ökar. PC lämpar sig väl som maskinskydd på grund av
den höga tåligheten tillsammans med nästan perfekt sikt
och utmärktabrandegenskaper.
Ljud- och bullerskärmar
Medvetenheten har ökat gällande de hälsoeffekter som
långvarig exponering för höga ljudnivåer kan resultera i.
EU:s reglering för att minska effekterna av ljudförore-
ningar förväntas forttta bidra till en växande efterfrågan
på bullerbarriärer av PC eller PMMA. Dessa tvåprodukter
lämpar sig bra på grund av hög ljustrans mission, lång
beständighet och montagemöjligheter.
Konkurrenssituation
Konkurrenslandskapet för tillverkare av PC-skivor i Europa
består främst av medelstora internationella aktörer.
Marknadens akrer har utvecklat olika styrkor avse-
ende produktbredd, geogrask tonvikt och internationali-
sering. Uppskattningsvis står de sju srsta akrerna, där
Arla Plast ingår, för nästan 90procent av försäljningen på
den europeiska marknaden för skivor av PC. Mark naden
för plastskivor inom övriga produktområden är fragmen-
terad. Den europeiska marknaden för extruderade plast-
skivor är sedan några år tillbaka under konsolidering
genom att några aktörer genomfört förrv. Trots kon-
solidering under de senaste åren nns fortfarande ett
antal konkurrenter av medelstor och mindrestorlek.
Arla Plasts konkurrensfördel kännetecknas av våra
fyrahörn stenar, förmågan att tillhandahålla plastskivor av
hög kvalitet med exibel produktion, specika kundlös-
ningar och högservice.
MARKNAD
Plastgranulat
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
Rep-
tålighet
UV-
resistens
Eld-
resistens
Form-
barhet
Slag-
tålighet
Kommentar
PC Transparent plast med den högsta slagtåligheten av alla
transparenta material. Bra resistens mot höga temperaturer
och goda brandklassningsegenskaper. Bra UV-resistans och
kompatibel med additativ för att förbättra egenskaper.
ABS Slagtålig plast med goda egenskaper för formning.
Endast iopaka färger (ej transparenta) med olika texturer.
Egenskaperna kan förbättras genom inblandning med PC.
PETG Transparent plast med bra slagtålighet och brandklassicering.
En lättformad plast med begränsad temperaturresistens.
Tillgänglig i alla färger och kan förbättras med UV-additiv.
PMMA Mycket transparent plast, även i tjockare skivor. Har även
hög UV-resistens. Mindre lämplig där krav ställs på brand-
klassiceringar eller vid höga temperaturer.
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
15
ÖVERSIKT
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
VERKSAMHET
MARKNAD FORTS.
Konkurrenslandskap gällande extruderad PC i Europa
1
Konkurrenter är markerade utifn läge och storlek på cirkel är en grov uppfattning om storlek
1
Efter egen uppfattning.
Svagare Starkare
Pris
Konkurrensfördel
Marknadsposition
Differentiering
Differentierad och stark marknadsposition
Arla Plast Konkurrent
Beskrivning av råmaterialens egenskaper
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIEVERKSAMHETARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
16
Starkretagskultur
med fokus kunden
Arla Plast har en diversi erad kundbas och långvariga
kundrelationer. Vår starka företagskultur sätter kunden
icentrum.
Arla Plasts hörnstenar, kvalitet, service, snabbhet och  exi-
bilitet ligger till grund för företagskulturen. Vi håller alltid
en nära kontakt med kunderna för att utveckla rätt produk-
ter och för att leverera enligt deras önskemål. Vi har ock
en omfattande teknisk expertis inom polymerkemi
och extruderingsteknik.
Försäljning och distribution
Försäljningen sker via lokala säljkontor runt om i Europa.
Säljarna har ett övergripande ansvar för hanteringen av
be ntliga kunder och initiering av kontakt med nya kunder.
Själva orderläggningen sker via kundservice funktioner
inom koncernen. Plastskivorna distribueras genom ett
tverk av speditörer för att säkerställa effektiva leveran-
ser inom fastställda tidsramar. Illustrationen nedan visar
bolagets olikakundkategorier samt deras andel av omsätt-
ningen.
Prissättningsstrategi
Försäljningspriset på plastskivorna justeras utifrån
dande marknadspriser. Den faktor som huvudsakligen
påverkar är priset på råmaterialet.
Grafen till höger visar rörelserna i råmaterialpris för PC
för perioden 2018–2024 och avser Arla Plasts största kost-
nad. Priserna rör sig oftast i cykler och påverkas av en rad
faktorer som utvecklas vidare i avsnittet operativa risker
på sidan45. Grafen utgår från priset per januari 2017 som
startpunkt men det ska inte ses som en normalnivå, utan
priserna under större delen av 2018 kan i ett historiskt
perspektiv klassas som höga och priserna under 2022 som
mycket höga. Rörelserna framgent är därmed svåra att för-
utspå.
KUNDER OCH FÖRSÄLJNING
Förändring råmaterialpris
huvudsaklig råvara 2018–2024
-30
-15
0
15
30
45
60
20242018 2019 2020 2021 2022 2023
%
Procentuell förändring
Kundkategorier och andel av omsättningen
Källa: Bolagsinformation baserad på indikativa försäljningssiffror och kunddata samt kundklassi cering (2024).
Slutanvändare
Vakuumformare
Värmer, formar och
justerar de extrude-
rade plast skivorna till
förädlade produkter.
Övrigt
All övrig försäljning,
bland annat till DIY.
OEM:s
Använder produk-
terna i oförändrad
form i egna lös ningar
som säljs tillslutkund.
Distributörer
Köper plast skivor i
stora kvantiteter för
vidareförsäljning.
Konverterare
Konverterar de
extru derade plast-
skivorna till förädlade
produkter med andra
metoder än vakuum-
formning.
Cirka
13%
Cirka
3%
Cirka
18%
Cirka
35%
Cirka
31%
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
17
ÖVERSIKT
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
VERKSAMHET
Produktionsanläggning
Borensberg, Sverige
Huvudsakliga produkter
som produceras:
TPC, ABS och OPC
Våra segment
Koncernens verksamhet följs upp genom våra fyra
segment Sverige, Tjeckien, Tyskland och Spanien.
För nyckel tal se sidan4445.
Sverige
Segment Sverige omfattar den
försäljning som sker fn den ope-
rativa enheten i Sverige. Produktio-
nen sker till över vägande del i
Borensberg och om fattar produkt-
grupperna TPC, ABS och OPC.
Även om försäljning av seg-
mentets produkter sker av Arla
Plasts samtliga säljare, så ligger en
tyngd punkt i för säljning mot mark-
nader na iNord- och Central europa.
Arla Plasts försäljning utanför
Europa härrör ihuvudsak till seg-
mentSverige.
Andel av
nettoomsättningen
40%
SEGMENT
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIEVERKSAMHETARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
18
Produktions anläggning
Pelhimov, Tjeckien
Huvudsakliga produkter
som produceras: OPC
Tjeckien
Segment Tjeckien omfattar den försäljning som sker från den opera tiva
enheten i Tjeckien. Produktionen i Tjeckien sker i Kada eller Pelhimov och
omfattar produktgrupperna MWPC, PETG och OPC. Även om försäljning
av segmentets produkter sker av Arla Plasts samtliga säljare, så ligger en
tyngdpunkt i försäljning mot marknad erna i Benelux och Centraleuropa.
MWPC är en skrymmande produkt vars konkurrenskraft är starkare på
marknader som är när liggande till produktions enheten iKada.
Produktions anläggning
Kada, Tjeckien
Huvudsakliga produkter
som produceras:
MWPC, PETG
Andel av
netto omsättningen
23%
Andel av
nettoomsättningen
7%
Försäljning, lagerhållning
och efterbearbetning
Hüllhorst, Tyskland
SEGMENT FORTS.
Tyskland
Segment Tyskland omfattar den
försäljning som sker fn den
operativa enheten i Hüllhorst i
Tyskland och verkar in om samt liga
produkt områden. I Hüllhorst nns
en lager- och distributionsenhet
med viss till passning av skivor
enligt kund specika önskemål.
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
19
ÖVERSIKT
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
VERKSAMHET
SEGMENT FORTS.
Produktionsanläggning
Polinyá, Spanien
Huvudsakliga produkter
som produceras:
TPC, PETG och PMMA
Spanien
Segment Spanien omfattar
den försäljning som sker från
den operativa enheten i Spa-
nien. Produktionen sker i
Polinyá, Barcelona, Spanien
och omfattar produktområdena
TPC, PETG och PMMA. Försälj-
ning av segmentets produkter
sker av Nudecs egna säljare
och en tyngdpunkt  nns i för-
säljning mot marknaderna i
Sydeuropa. En viss försäljning
utanför Europa härrör också
till segment Spanien.
Andel av
nettoomsättningen
30%
Busskur
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIEVERKSAMHETARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
20
Nudec och PMMA
Under 2024 genomförde Arla Plast AB ett förvärv av Nudec
S.A.U., en satsning som stärker koncernens position på
den europeiska marknaden och innebär en strategisk möj-
lighet på  era områden. Genom förrvet tillkommer egen
tillverkning av PMMA (polymetylmetakrylat), vilket bred-
dar Arla Plasts produktutbud och gör det möjligt att möta
ett större marknadsbehov. Dessutom kan Arla Plast, med
Nudecs operativa bas i Sydeuropa, srka sin närvaro i
regionen och få tillgång till nya kunder och marknader.
Sammanfattningsvis kommer integrationen av Nudec
att möjliggöra synergier inom produktion, inköp och andra
verksamhetsområden. Vidare kommer kombinationen av
båda företagens erfarenhet och tekniska kunskap att
främja innovation och utveckling.
Inkorporeringen av PMMA i Arla Plasts produktportlj
breddar inte bara sortimentet utan tillför även ett högvär-
digt material med sd av den erfarenhet och det goda
rykte som Nudec byggt upp under de senaste 40 åren.
Denna strategiska satsning gör det möjligt för Arla Plast
att diversi era och etablera sig på nya marknadssegment.
Nudecs PMMA-skivor utmärker sig för sin höga kvalitet
och mångsidighet, egenskaper som gjort dem till en nyckel-
produkt inom en rad olika industriella och kommersiella
produkter. Dessa skivor, kända för sin höga transparens,
reptålighet och UV-besndighet, erbjuder en optisk kvali-
tet jämförbar med glas men med betydande fördelar vad
gäller vikt och slagtålighet. En av deras mest framstående
egenskaper är hög transparens, vilket gör dem idealiska
för applikationer som kräver optisk kvalitet, såsom speglar
för stadstra k eller  lter till skärmar. Dessutom har dessa
skivor utmärkt väderbeständighet och bibehåller sina
optiska egenskaper även efter många års exponering av
sol, vilket gör dem perfekta för skyltar och signaler. Inom
belysningsområdet anpassar sig PMMA perfekt till både
konstgjorda och naturliga ljusprojekt.
En annan betydande fördel med dessa skivor är deras
förmåga att minska bulleröverföring. Därr används de i
bullerskärmar längs vägar och motorvägar för att minska
bullerföroreningar samt i glasapplikationer tack vare sin
styvhet och transparens. De är vanliga inom stads- och
kontorsmöbler (till exempel avskärmningar) och i dis-
player och skyltar för reklam och försäljningsställen, tack
vare sitt klara och ljusa utseende. Dessutom är de helt
återvinningsbara, vilket bidrar till miljömässig hållbarhet
genom deras integrering i den cirkulära ekonomin.
RVÄRV
Bullerskydd i PMMA
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
21
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORT
AKTIE
Arla Plasts aktie är sedan den 25maj 2021 noterad på
Nasdaq Stockholm och tillhör Small Cap-segmentet.
Under året har bolaget fått 298 nya ägare och antalet ägare
uppgår per sista december till 2 448 stycken. Aktiepriset
har från ingången på året gått från 36,90 kronor per aktie
till 46,90 kronor per aktie per den sista handelsdagen
under 2024. Arla Plast har ett marknadsvärde per sista
december 2024 om 984 MSEK.
Kursutvecklingen motsvarar en avkastning om 27,1 pro-
cent. Därtill har lämnad aktieutdelning skapat en direktav-
kastning om 3,4 procent. Aktiens totalavkastning 2024 var
därmed 30,5 procent. Detta kan jämföras med utveck-
lingen för Carnegie Small Cap Return Index, som för mot-
svarande tidsperiod steg 6,5 procent.
Teckningsoptioner
Det nns inga optionsprogram utfärdade.
Utdelning
Utdelningspolicyn anger att utdelningen ska uppgå till
cirka 3050 procent av årets resultat. Vid beslut om utdel-
ning ska hänsyn tas till bolagets nansiella ställning,
kassa öde och investeringsbehov. För räkenskapsåret
2024 föreslår styrelsen en utdelning om 1,50 kronor mot-
svarande 32 procent av nettoresultatet. För räkenskaps-
året 2023 var utdelning 1,25 kronor per aktie, motsvarande
39 procent av nettoresultatet.
Aktie- och
aktieägarinformation
Aktien 2024
AKTIE
0
20
40
60
80
100
30
36
42
48
54
60
jan
jun jul aug sep okt nov decmajaprmarfeb
SEK
Antal aktier
i tusental
Omsatt antal aktier i tusental per dag Aktiekurs, SEK
954 345
Avkastning på aktien
under 2024
30,5%
1
Föreslagen utdelning
för 2024
1,50 kr
1
Kursutveckling inklusive betald utdelning.
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIEARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
22
De tio största aktieägarna per den 31 december 2024
2024 2023 2022 2021
Resultat per aktie, SEK
1
4,67 3,29 1,72 3,41
Kassaöde från den löpande verksamheten per aktie 7,91 8,14 4,34 2,38
Eget kapital per aktie 30,73 27,96 25,00 23,49
Antal aktier vid periodens slut, tusental 20 980 20 980 20 000 20 000
Utdelning per aktie, SEK 1,50
2
1,25 1,00 1,50
Direktavkastning, % 3,2 3,4 2,8 2,9
Aktieavkastning, % 27,1 2,8 -31,1 -10,2
Totalavkastning, % 30,5 5,6 -28,2 -10,2
1
Före utspädning.
2
Styrelsens förslag till utdelning.
Data per aktie
Storleksklasser aktieägare per den 31 december 2024
AKTIE FORTS.
Antal
aktier
Aktiekapital
och röster, %
Årets
förändring
antal aktier
1. Mats Synnersten AB 2 997 500 14,3
2. Svolder AB 2 935 400 14,0 -104 867
3. K Synnersten Holding AB 2 688 500 12,8
4. Jan Synnersten AB 2 219 500 10,6
5. Ranzom AB 2 219 500 10,6
6. Swedia Invest AB 2 207 381 10,5 166 381
7. Nordea Funds Sverige 1 996 777 9,5 269 214
8. Spiltan Fonder AB 535 000 2,6
9. Elins Lund AB 500 000 2,4 500 000
10. Engström Gerald 312 176 1,5 -26 901
Övriga
2 368 266 11,2 -803 827
Totalt
20980000 100,0
Källa: Euroclear.
Antal
aktieägare Innehav,%
Årets
förändring
antal
aktieägare
1–500 2082 1,0 270
5011 000 163 0,6 10
1 0015 000 150 1,5 16
5 00110 000 13 0,5 -6
10 001–15 000 9 0,5 6
15 001–20 000 1 0,1 0
20 001– 30 95,8 2
Totalt 2 448 100,0 298
Källa: Euroclear.
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
Hållbarhetsrapport
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
24
Vår hållbarhetsutveckling
Arla Plasts hållbarhetsarbete fokuserar på tre viktiga
ESG-omden; miljöavtryck, socialt ansvar och afrs-
etik och uppförandekod.
För att säkerställa en hållbar utveckling är det avgörande
att integrera dessa hållbarhetsaspekter i samtliga före-
tagsaktiviteter och beslut. Riktningen i vårt arbete bygger
på vår vision och vår strategi, Agenda 2030. Hållbarhets-
informationen i denna rapport avser räkenskapsåret 2024
och omfattar alla helägda verksamheter vid ingången av
2024.
Hållbarhet – en tradition
Arla Plasts åtagande inom hållbar utveckling har en lång
tradition. Redan på 1970-talet började vi återvinna eget
material och idag återvinner vi nästan allt spill som gene-
reras i verksamheten samt delar av det spill som genereras
av  ertalet av våra kunder. Arla Plast införde tidigt certi e-
rade ledningssystem för miljö (ISO 14001) och kvalitet (ISO
9001) vid produktionsanläggningarna. Även ledningssys-
tem för arbetsmiljö (ISO 45001) och energi (ISO 5001) är
infört vid två av tre anläggningar.
Vår ambition är att driva Arla Plast på ett hållbart och
ansvarsfullt sätt. Det ska prägla vår kultur och hur vi bemö-
ter våra intressenter oavsett om det är kunder, arbetsta-
gare, leverantörer, det lokala samhället eller aktieägare.
HÅLLBARHETSRAPPORT
GRIPHEN
®
i PETG
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
25
ÖVERSIKT VERKSAMHET
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
Att minska vårt miljöavtryck är vår största hållbarhetsut-
maning. Vi arbetar för att minska klimatpåverkan genom
hela värdekedjan och ur ett produktlivscykelperspektiv.
Framställningen av plastgranulatet, vårt främsta insats-
material vid tillverkningen av extruderade plastskivor, är
den enskilt största delen av vårt koldioxidavtryck.
Vi fortsätter att samarbeta med externa parter, främst
råmaterialleverantörer, avseende utveckling av förnybara
eller delvis förnybara material och fortsätter att aktivt
arbeta med återvinning och återtag.
Arla Plasts målsättning och strategi för att minska miljö-
avtrycket utgår från fokusområdena effektiv materialan-
vändning, hållbart kunderbjudande och hållbar produktion.
Effektiv
materialanvändning
Framsllningen av råmaterialet, som är vårt insatsmate-
rial vid tillverkningen av extruderade plastskivor, svarar för
den absolut största delen av vår verksamhets koldioxid-
avtryck. Därför är det av yttersta vikt att materialet används
så effektivt som möjligt.
Viktiga fgor inom effektivt materialutnyttjande:
Öka återtag av material från kunder
Öka återanvändningen av spill i produktionen
Minska generering av spill
Vid tillverkningen av extruderade plastskivor använder vi
plastgranulat främst av PC, ABS eller PETG. Dessa huvud-
råmaterial är cirkulära material som kan återvinnas oänd-
ligt många gånger utan att förlora sina ursprungliga egen-
skaper som lätthet, formbarhet och slagtålighet. Vid
tillverkningen genereras spillmaterial. Det mesta av spillet
återvinns till nya skivor genom att blandas tillsammans
med nytt råmaterial eller helt ersätta användningen av
nytt råmaterial. Hur stor andel återanvänt spill man kan
använda i plastskivorna beror till stor del på inom vilket
applikationsområde skivorna ska användas.
Våra huvudleverantörer  nns inom EU och råmaterialet
skeppas sjövägen till någon av de större hamnarna i
Europa. Därifrån transporteras det med lastbil till våra
anläggningar.
Utveckling under 2024
Under året har vi gjort stora framsteg genom att effektivi-
sera vårt materialutnyttjande. Vi har ökat andelen av åter-
vunnen plast i vår produktion från 7,6 procent till 9,6 pro-
cent, det vill säga en ökning med hela 26 procent
Hållbart
kunderbjudande
Arla Plasts ambition är att kunderna ska värdera bolagets
erbjudande som ett av de mest hållbara i branschen.
Viktiga frågor inom hållbart kunderbjudande:
Öka andelen produkter med lägre CO
2
avtryck
Öka användningen av återvunnet material
Öka andelen investeringar som möjliggör
cirkularitet
Konsolidera transporter för ett mer hållbart
transportsätt
Arla Plast strävar sndigt efter att förbättra värdekedjan
för att öka hållbarheten i kunderbjudandet och vara en
partner som hjälper våra kunder att nå sina hållbarhets-
mål. Under året har vi arbetat fram produktlivscykelanaly-
ser som kommer ligga till grund för Environmental Product
Declaration (EPD) så att våra kunder enkelt ska kunna för-
utse våra produkters klimatpåverkan. Vi har genomfört
ISCC-certi eringar som ett led i att kunna erbjuda produk-
ter baserat på cirkulärt råmaterial. Vi arbetar aktivt med
återtag av material från kunder för att öka återanvänd-
ningen och cirkulariteten.
Våra produkter säljs till hela världen och transporteras
huvudsakligen till kund med lastbil eller container. För att
minska påverkan från transporter arbetar vi med konsoli-
dering av transporter för att erbjuda ett mer hållbart trans-
portsätt.
Utveckling under 2024
Under året har vi genomfört och tredjepartscerti erat livs-
cykelanalys för produkter producerade i Sverige. För våra
tjeckiska anläggningar är detta i sin slutfas och tredje-
partsgranskning pågår.
HÅLLBARHETSRAPPORT FORTS.
Miljöavtryck
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
26
HÅLLBARHETSRAPPORT FORTS.
Biocirkulär ISCC-certi ering är genomförd för PC i Sve-
rige och en prioriterad anläggning i Tjeckien. Vårt arbete
med biocirkulär och cirkulär ISCC-certi ering fortsätter.
Under det gångna året har Arla Plast upplevt ett ökat
intresse för vårt hållbara kunderbjudande. Detta intresse
har kommit från både be ntliga och potentiella kunder.
Dessutom har även leverantörer visat ökat engagemang
för våra hållbarhetsinitiativ.
Hållbar
produktion
Arla Plasts strävan är att ständigt utveckla våra produk-
tionsanläggningar för att ligga i framkant gällande hållbar
produktion. Genom vår långa branscherfarenhet har vi
skapat en unik kompetens inom att utveckla egna produk-
tionsprocesser och produkter med mindre negativ påver-
kan på miljön och klimatet.
Viktiga frågor inom hållbar produktion:
Öka inköp av och användningen av förnybar energi
Minska mängden miljöfarligt avfall
Minska användning av färskvatten
Hälsa och säkerhet
I hela produktionsprocessen används el. Extruderingen
och malningen i kvarnar svarar för den största andelen av
energikonsumtionen.
Vid anläggningen i Borensberg i Sverige används förny-
bar el, producerad av vattenkraft, som är miljövarudekla-
rerad med EDP. Vid anläggningen i Kadanˇ, Tjeckien,
används miljödeklarerad el. Både Kadanˇ och Pelhrˇimov är
certi erade i enlighet med ISO 5001.
Inom Arla Plast består det primära avfallet av bränn-
bart, förpackningsemballage, skrot, elektronik, spillolja
och emulsion. Restmaterial i form av igångsättningsklum-
par, skyddsfolie och material med speciella pigment säljs
i sllet för att återvinnas i den egna produktionen.
Även om vår ambition är hög  nns det alltid en liten
andel som är miljöfarligt avfall och som inte går att åter-
vinna. Målet är att denna andel kontinuerligt ska minska.
Utveckling under 2024
Under året har vi arbetat med ytterligare effektivisering av
våra produktionsprocesser vilket resulterat i att elanvänd-
ningen per producerat ton minskat med 3 procent. Ande-
len energi från förnybara källor ligger kvar på 87 procent.
% 2024 2023 2022
rnybar 87 87 66
Andra källor 13 13 34
En viktig ambition för Arla Plast är att ingen ska skadas på
arbetsplatsen. Ett av de viktigaste mätetalen är Lost Time
Injury Rate (LTIR) som mäter antal arbetsrelaterade olyckor
som resulterar i sjukskrivning per 200 000 arbetade timmar.
2024 2023 2022
Lost Time Injury Rate (LTIR) 15 12 24
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
27
ÖVERSIKT VERKSAMHET
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
Att vara en arbetsplats där människor trivs och har möj-
lighet att växa och utvecklas är inte bara ett företagsmål,
det är en central del av vår identitet och hur vi vill vara
som organisation. Vi är övertygade om att genom att
investera i våra medarbetare skapar vi inte bara en posi-
tiv arbetsmiljö utan också en stark grund för vår hållbara
framtid.
Kulturen i Arla Plast
Vår företagskultur är präglad av fundamentala principer;
kvalitet, service, snabbhet och exibilitet. Dessa grundläg-
gande värden pglar vårt sätt att möta och samverka med
våra kunder och varandra inom organisationen.
Medarbetarna
Vår personalpolicy utgår ifn att vi ska ta tillvara våra
medarbetares kunskaper och kompetenser, sträva efter en
jämn fördelning mellan män och kvinnor, ha en hög etik
och en öppen och ärlig kommunikation vilken möjliggör
utbyte av idéer. Arla Plast är byggt på en värdegrund där
vi verkar för ett arbetsklimat där alla är lika mycket värda.
Det innebär att alla inom Arla Plast ska ha samma rättig-
heter, skyldigheter och möjligheter.
Hälsa och säkerhet
Våra medarbetare ska känna sig trygga och vi verkar för en
hälsosam arbetsmiljö. Eftersom Arla Plast har produk-
tionsanläggningar är det viktigt att arbeta med att
begränsa risken för arbetsplatsolyckor och arbetsrelate-
rade skador. Samtliga produktionsanläggningar har certi-
erade ledningssystem för arbetsmiljöarbetet och alla
nyanställda utbildas i säker arbetsmiljö. Vår långsiktiga
strävan är att inte ha några olyckor eller skador som leder
till frånvaro.
Utbildning och kompetensutveckling
En viktig del i att vara en attraktiv arbetsgivare är att
erbjuda möjligheter till utveckling och karriärval. Genom
en planerad och systematisk introduktion får alla nya med-
arbetare möjlighet att på ett familjärt sätt komma in i orga-
nisationen och börja utföra sina arbetsuppgifter.
Behov av utbildning eller andra kompetenshöjande akti-
viteter identieras vid medarbetarsamtalen. Det nns ett
ertal olika exempel på medarbetare som under sin
anställning växlat mellan olika arbetsuppgifter eller vida-
reutbildat sig och därmed fått nya arbetsuppgifter och
ökat ansvar.
Arbetsförhållanden
Arla Plast strävar efter att våra medarbetare ska vara
friska, engagerade och motiverade. Vår uppfattning är att
arbetsmiljön lägger grunden för detta. Därför ingår arbets-
miljöarbetet inom Arla Plast som en naturlig del i det var-
dagliga arbetet och bedrivs långsiktigt. Detta innebär
bland annat att vi arbetar systematiskt med vårt arbetsmiljö-
arbete, genomför regelbundna riskbedömningar och upp-
följningar, sätter tydliga mål och tar fram handlingsplaner
utifrån dessa. I arbetet ingår både fysisk och psykosocial
arbetsmiljö med bland annat frågor inom ergonomi, skydd
och säkerhet, sjukfnvaro, friskrd och alkohol och droger.
Vi genomför årlig medarbetarundersökning för att
undersöka hur organisationen och arbetsmiljön uppfattas
av medarbetarna. Resultatet presenteras och följs upp av
såväl bolagsledningen som fackliga parter.
Andel män och kvinnor
Män 76% (75)
Kvinnor 24% (25)
Arla Plast – aktiv aktör i samhället
Arla Plast ska bidra till en positiv samhällsutveckling och
har som ambition att vara en viktig och engagerad aktör i
lokalsamhället. Detta görs genom en öppen dialog samt
genom olika riktade insatser som exempelvis sponsring,
samarbeten och att erbjuda sommarjobb.
Under 2024 har Arla Plast sponsrat lokala föreningar
och aktiviteter för gamla och för barn. Arla Plast har också
under era år sttat Läkare Utan Gränsers viktiga arbete.
HÅLLBARHETSRAPPORT FORTS.
Socialt ansvar
Medarbetarna i fokus
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
28
Ambitionen är att Arla Plast ska utvecklas på ett hållbart
och ansvarsfullt sätt. Säkersllandet av god afrsetik
och ansvarsfullt företagande sker bland annat genom att
skapa insikt och förselse hos medarbetarna och andra
intressenter. Till sd för att åstadkomma detta nns en
uppförandekod, policyer samt utbildningar inom omdet.
Arla Plast har en vägledning riktad till samtliga medarbe-
tare, The Arla Plast Way.
The Arla Plast Way beskriver och vägleder medarbe-
tarna i hur de ska agera i olika situationer och utgår fn
det styrande dokumentet Policy för hållbarhet och upp-
förandekod.
Vägledningen innehåller:
Arla Plast – en bra arbetsplats
Ärlighet och integritet
Respekt för kunden
Respekt för varandra
Respekt för företagets egendom
Vi bryr oss om vår omvärld
• Insiderfrågor
Mänskliga rättigheter och korruption
Riktlinjer för mänskliga rättigheter och korruption nns i
The Arla Plast Way. Samtliga medarbetare och represen-
tanter för företaget har blivit utbildade i The Arla Plast Way
och i adekvata lagar i de länder där vi har verksamhet. En
visselblåsarfunktion nns för att upptäcka om någon bryter
mot dessa. Inga incidenter har rapporterats under 2024.
Leverantörer
Samtliga inköp av plastgranulat görs från godkända leve-
rantörer som har passerat vår urvalsprocess för leveran-
rer. Vi arbetar uppströms vilket innebär att vi endast god-
känner leverantörer som har förbundit sig att följa
internationella mänskliga rättigheter, arbetsrätt och regler
för antikorruption.
I våra produktionsanläggningar arbetar vi förutom
med egenanställd personal även med noga utvalda
underleverantörer inom områden som byggnation, säker-
het, städning, IT, underhåll och logistik. Samtliga under-
leverantörer är informerade om vår arbetsmiljöpolicy,
våra rutiner och givetvis vår uppförandekod.
I vår leverantörsuppljning ingår att följa upp leveran-
törers efterlevnad av vår uppförandekod. Inga fall har
noterats under året där leverantörer brustit mot upp-
förandekoden.
Affärsetik
HÅLLBARHETSRAPPORT FORTS.
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
29
ÖVERSIKT VERKSAMHET
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
Det övergripande ansvaret för bolagets hållbarhetsar-
bete ligger på styrelsen, medan CEO ansvarar operativt.
Hållbarhetsarbetet styrs och följs upp via ett lednings-
system med handlingsplaner och mätbara mål. Där ingår
också gemensamma policyer och riktlinjer. Måluppfyllnad
och handlingsplaner följs upp och avrapporteras regel-
bundet till koncernledningen som i sin tur löpande rappor-
terar utveckling och resultat till bolagets styrelse. Koncer-
nens styrelse utrderar löpande hållbarhetsarbetet
genom rapportering på styrelsemöten.
Systematiskt arbetssätt
Hållbarhetsarbetet ingår som en integrerad del av Arla
Plasts verksamhetsstyrning. Framsteg har gjorts inom
många av företagets hållbarhetsprioriteringar. De senaste
åren har arbetet nu intensierats ytterligare. Vi har höjt
ambitionsnivån i syfte att utveckla en hållbar produktport-
följ, öka leverantörsansvaret, höja nivån på att driva
ansvarsfull verksamhet, utveckla en hållbar arbetskraft
samt att på olika sätt direkt adressera vår klimatpåverkan.
Styrande dokument
Bolaget har antagit ett ertal policyer och styrande doku-
ment. Samtliga policyer har beslutats av styrelsen och
nedan är de som främst är relevanta för Arla Plasts hållbar-
hetsarbete.
Policy för hållbarhet och uppförandekod inklusive The
Arla Plast Way styr Arla Plasts övergripande hållning i rela-
tion till kunder, medarbetare, leverantörer, affärsetik och
antikorruption samt samhället.
Verksamhetspolicyn styr hur bolaget skall uppnå en
god och säker arbetsmiljö och hur man ska verka för att
minimera negativ påverkan på den yttre miljön.
Insiderpolicyn är avsedd att minska risken för insiderhan-
del och andra icke tillåtna förfaranden samt att underlätta
för koncernen att följa tillämpliga regler för hantering av
insiderinformation.
Inköpspolicyn styr företagets strävan att etablera och
utveckla långsiktiga affärsrelationer med leverantörer och
med övriga samarbetspartners.
Närståendepolicyn är avsedd att minska riskerna för
felaktigheter och oegentligheter på grund av närstående-
relationer och närståendetransaktioner.
Ledningssystemet innebär ett långsiktigt, målmedvetet
och systematiskt arbetstt med siktet inställt på sndiga
förbättringar.
Åtaganden och initiativ
Arla Plast stödjer initiativet FN Global Compact och vi åtar
oss därmed att uppfylla principerna om mänskliga rättig-
heter, arbetsrätt, miljö och antikorruption.
Principerna ligger också till grund för vår uppförande-
kod. Dessutom har Arla Plast åtagit sig att bidra till Agenda
2030 och de globala målen för hållbar utveckling. Arla
Plast har identierat de globala mål för hållbar utveckling
som är mest relevanta för företaget och där Arla Plast har
störst påverkan och kan bidra mest.
EU:s taxonomi och CSRD
Arla Plast har inte träffats av CSRD eller taxonomin ännu.
Vår strävan är att arbeta i enlighet med gällande direktiv
och vara förberedda att rapportera enligt dem när skyldig-
heten breddas och verksamheten träffas.
Hållbarhetsrisker
Förändrade eller nya hållbarhetsrisker identieras och
utvärderas löpande, varefter aktiviteter planeras för att
motverka dessa.
Styrning av
llbarhetsfrågor
HÅLLBARHETSRAPPORT FORTS.
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
30
Arla Plast bidrar till Agenda 2030 och FN:s globala mål för
llbar utveckling. Vårt arbete med hållbarhetsmål är
centrerat kring era nyckelområden.
Genom att fokusera på dessa områden strävar vi efter
att uppnå mätbara framsteg mot våra hållbarhetsmål och
skapa en positiv påverkan inom vår organisation och en
hållbar utveckling för världens länder.
Agenda 2030
FN:s globala mål
HÅLLBARHETSRAPPORT FORTS.
Människor
Vi vill skapa en hållbar arbetsplats genom att prioritera hälsa,
väl ende och engagemang för våra medarbetare. Vi stvar efter
att skapa en kultur som kännetecknas av respekt och samarbete.
Cirkularitet
Genom att minska och återvinna restmaterial fn vår produktion
försöker vi minska vår miljöpåverkan. Genom samarbete med kunder
och leverantörer försöker vi främja ett cirkulärt förhållningtt i hela
värdekedjan.
Klimat
Minska vår påverkan på klimatet genom att investera i ny teknik, opti -
mera våra processer och minska användandet av råmaterial, minska vår
vattenanvändning, förbättra energieffektiviteten i vår produktion samt
använda större andel förnybar energi. Minska miljöpåverkan genom att
optimera och samordna transporter.
Arla Plasts bidrag till FN:s globala mål
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
31
ÖVERSIKT VERKSAMHET
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
För Arla Plast är hållbarhet en naturlig del av kärnverk-
samheten och strategin. Det bidrar till att öka långsiktig
konkurrenskraft och värde för våra intressenter. Förtt-
ringsarbetet sker kontinuerligt, gradvis och över tid.
Hållbarhetsinformationen 2023 omfattar alla helägda
verksamheter vid ingången av 2023. Alphaplex GmbH är
inte en producerande enhet och ingår därför inte i nyckel-
tal som slls i relation till tillverkade ton.
Rapportering om utspp av växthusgaser (GHG)
För att kunna följa våra framsteg mot uppsatta klimatmål
följer vi riktlinjerna i GHG-protokollet (Greenhouse Gas
Protocol) i vår redovisning. GHG-protokollet är den all
-
mänt erkända ledande metoden för hantering av växthus-
gasutsläpp inom industrin, som ger heltäckande och inter-
nationellt jämförbara siffror.
Enligt protokollet ska vi rapportera utsläpp från tre olika
områden, scopes, se sidan 32.
Fem år i sammandrag
Miljöavtryck
Område Nyckeltal 2024 2023 2022 2021 2020
Efterlevnad Antal överträdelser av miljölag stiftningen
(böter, sanktioner) 0 0 0 1 1
Energi Energianvändning (MWh) 16 673 16 951 17 793 21 256 22 417
Energianvändning/tillverkad ton (MWh/ton) 0,89 0,92 0,96 0,95 0,92
Energianvändning/Försäljning
(MWh/MSEK) 15,52 16,70 19,27 22,92 25,34
Klimat
1
Utsläpp av CO
2
e (ton) 66 362 69 653 65 164 84 043 92 969
Utsläpp av CO
2
e/tillverkad ton (CO
2
e/ton) 3,37 3,54 3,50 3,76 3,83
Utsläpp av CO
2
e/försäljning (CO
2
e/MSEK) 61,8 68,62 70,57 90,61 105,09
Vatten
2
Vattenförbrukning (1000-tal m
3
) 5 753 5 197 3 829 1 234 2 244
Vattenförbrukning/tillverkande ton (kbm/ton) 0,31 0,28 0,21 0,09 0,15
Vattenförbrukning/försäljning (kbm/MSEK) 5,36 5,12 4,15 1,99 3,65
Råvaror
3
Återanvänd plast (% återvunnet av
totaltanvändning) 9,6 7,6 9,6 6,3 5,0
Ledningssystem ISO14001-certiferade anläggningar, % 67 67 100 100 100
1
Nyckeltalet började mätas under 2020.
2
Nyckeltalet avser endast verksamheten i segmentet Sverige fram till och med 2021.
3
Jämförbara data för åren 20182019 kan inte presenteras på grund av olikheter i uppföljningsmetod.
HÅLLBARHETSRAPPORT FORTS.
Social hållbarhet
Område Nyckeltal 2024 2023 2022 2021 2020
Medarbetare Antal medarbetare (medeltal)
258
1
256 248 265 258
Efterlevnad Antal överträdelser av arbetsmiljölagstiftningen
(böter, sanktioner)
0 0 0 0 0
Hälsa och säkerhet Arbetsplatsolyckor med frånvaro (LTIFR)
15 12 24 29 24
Mångfald Andel kvinnor i koncernledning, %
33 50 20 25 25
Andel kvinnor i lokala lednings grupper, %
29 24 18 17 17
Ledningssystem ISO 45001-certiferade anläggningar, %
67 67 100 100 100
1
Exklusive segment Spanien som ej var del av koncern 1/1 2024.
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
32
Affärsetik
Område Nyckeltal 2024 2023 2022 2021 2020
Uppförandekod Rapporterande överträdelser av allvarliga
missförhållanden (antal) 0 0 0 0 0
HÅLLBARHETSRAPPORT FORTS.
Scope 2 – 3%
Scope 1 – 0%
Scope 3 – 97%
(varav råvara 96%)
Scope 2 – 2%
Scope 1 – 0%
Scope 3 – 98%
(varav råvara 96%)
Arla Plast beräkning av
klimatgas utsläpp, 2024
Total emission 3,37 ton Co
2
e/ton produkt
Arla Plast beräkning av
klimatgas utsläpp, 2023
Total emission 3,54 ton Co
2
e/ton produkt
Resultaten under scope 1 visar utsläpp relaterat till an-
vändning av dieseltruckar i vår verksamhet. Beräkningen
grundar sig på verklig volym diesel multiplicerat med en
utsläppsekvivalent för diesel.
I hela koncernen har nu mer än 88 procent av truckarna
bytts ut till eldrift. Resultaten under scope 2 visar utsläpp
relaterat till elanvändning. I segment Sverige används EPD
märkt vattenkraft och även i segment Tjeckien har delar av
energin kunnat hämtas från förnybara källor.
Under scope 3 redovisar och rapporterar vi utsläpp i
värdekedjan; framställning av förbrukad råvara, avfall och
transport till kund. För beräkning av framställning av för-
brukad råvara utgår beräkningen från respektive använd
ny huvudråvara multiplicerat med en utsläppsekvivalent
för respektive råvara minus såld råvara. Påverkan relaterat
till avfall beräknas från mängd avfall multiplicerat med en
utsläppsekvivalent för respektive fraktion.
För segment Sverige har transport till kund baserats på
verkligt utfall av transportörer tillhandahållna emissions-
rapporter enligt standarden EN16258. För segment Tjeck-
ien har utfall CO
2
e beräknats utifrån såld volym och körd
sträcka.
GHG-protokollet möjliggör att verksamhetens utsläpp
blir jämförbara, vilket skapar förutttningar till relevant
benchmarking, ger svar på vilka områden som är mest
belastande och som bör prioriteras i arbetet med att
minska vår klimatpåverkan.
Scope 1
Direkt påverkan från egen verksamhet, förbränning av
fossila bränslen i den egna produktionen.
Scope 2
Indirekt miljöpåverkan genererad av förbrukning av el,
fjärrvärme och fjärrkyla.
Scope 3
Indirekt miljöpåverkan i vår värdekedja, inköp av varor och
tjänster, exempelvis råmaterial.
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
33
ÖVERSIKT VERKSAMHET
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
Bolagsstyrnings rapport
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORTAKTIE
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORT
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
34
Bolagsstyrningsrapport
Arla Plast AB (publ) är ett svenskt publikt aktiebolag. Arla
Plast följer sedan börsnoteringen 2021 Svensk kod för
bolagsstyrning (”Koden”) och avger här bolagsstyrnings-
rapport för räkenskapret 2024 i enlighet med bestäm-
melserna i årsredovisningslagen och Koden. Bolagsstyr-
ningsrapporten har granskats av bolagets revisorer.
Aktien och aktieägare
Koden nns i sin helhet på hemsidan Kollegiet för svensk
bolagsstyrning (www.bolagsstyrning.se). Koden bygger
på principen ”följ eller förklara” vilket innebär att företag
som tillämpar Koden kan avvika från enskilda regler men
ska då ange en förklaring till avvikelsen. Arla Plast har inte
gjort några avvikelser under 2024. Förutom koden ligger
lagstiftning, Nasdaq Stockholms regelverk samt interna
riktlinjer för bolagsstyrning till grund för Arla Plasts
bolagsstyrning.
Aktiekapitalet uppgår till 2,5 MSEK fördelat på 20 980 000
aktier som alla ger rätt till lika antal röster och andel av
bolagets tillgångar och vinst. Antalet aktieägare per den
31 december 2024 var 2 448. Mats Synnersten AB, Svolder
AB, K Synnersten Holding AB, Jan Synnersten AB, Ranzom
AB, Swedia Invest AB samt Nordea Funds AB ägde samt-
liga aktier motsvarande 9 procent eller mer av det totala
antalet aktier. De tio största ägarna ägde tillsammans 88,7
procent av det totala antalet aktier. Det nns inga begräns-
ningar i hur många röster varje aktieägare kan företräda
och avge vid en bolagsstämma. För mer information om
aktien och aktieägare se www.arlaplastgroup.com.
Bolagsstämmor
Bolagsstämman är bolagets högsta beslutsfattande
organ. På bolagssmman utövar aktieägarna sin rösträtt
i nyckelfgor så som fastställande av balans- och resultat-
räkningar, disposition av bolagets vinstmedel, beviljande
av ansvarsfrihet för styrelsens ledamöter och verksl-
lande direktören, val av styrelseledamöter och revisorer
samt ersättning till styrelsen och revisorerna. Årssmma
ska hållas årligen inom sex månader efter utgången av
räkenskapsåret. Utöver årsstämma kan extra bolags
-
smma sammankallas. Kallelse till årsstämma respektive
extra bolagssmma där ändring av bolagsordningen
kommer att behandlas ska utfärdas tidigast sex veckor och
senast fyra veckor före bolagsstämman.
Kallelse till annan extra bolagsstämma ska utfärdas tidi-
gast sex veckor och senast tre veckor före. Bolagsord-
ningen för Arla Plast innehåller inga begränsningar i fråga
om hur många röster varje aktieägare kan avge vid en
bolagsstämma. Under 2024 har Arla Plast hållit årsstämma
den 7 maj 2024. Samtliga avgående och nyvalda styrelse-
ledamöter samt verkställande direktör närvarade.
Årsstämma
Vid årsstämman 2024 beslutades om omval av styrelse-
ledamöterna Ola Salmén, Jan Synnersten, Ulf Hedlundh,
Annelie Arnbäck, Maria Catoni och Thomas Widstrand för
tiden intill slutet av årsstämman 2025. Det beslutades om
omval av Jan Synnersten till styrelseordförande. Arvoden
till styrelsen beslutades utgå med totalt 1 715 000 SEK
(1 949 000). Årsstämman beslutade även att välja revi
-
sionsbolaget Deloitte Aktiebolag till revisor för tiden intill
slutet av nästa årsstämma och att Pernilla Rehnberg ska
vara huvudansvarig revisor.
Årsstämman fattade även beslut om ett bemyndigande
för styrelse att besluta om nyemission av aktier. Det totala
Bolagsstyrning inom Arla Plast
Aktieägare
Bolagsstämma
ValberedningExterna revisorer
Styrelse
Verkställande direktör
Koncernledning
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
35
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORTAKTIE
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORT
antalet aktier som kan komma att emitteras med stöd av
bemyndigandet får inte överstiga 2 000 000 aktier. Riktlin-
jer för ersättning till ledande befattningshavare antogs
den 27 april 2021 respektive bolagsstämman den 7 maj
2024.
Valberedning
Valberedningen representerar Arla Plasts aktieägare och
har till uppgift att inför årssmman föreslå styrelseord-
förande, styrelseledamöter, revisor och revisorsarvode,
ordförande vid årsstämman, samt arvoden för styrelse
och utskottsarbete. Därutöver ska valberedningen lägga
fram förslag på valberedningsinstruktionen om det är
påkallat.
Valberedningen inför årsstämman 2025
Valberedningen inför årsstämman 2025 utgörs av repre-
sentanter för bolagets två största aktieägare per den 30
september 2024. Lars Kvarnsund representerar Svolder
AB och är tillika valberedningens ordförande. Övriga leda-
möter är Jan Synnersten representerande Jan Synnersten
AB. Initialt fanns även Lisa Tunón representerande Swedia
Invest AB med i valberedningen men meddelade i decem-
ber 2024 sitt utträde och ingen ersättare utsågs.
Sedan valberedningen konstituerades hösten 2024 har
den sammanttt sex gånger. På valberedningens möte
den 27 november presenterade styrelsens ordförande den
styrelseutvärdering som han låtit genomföra med styrel-
seledamöterna under november 2024. Arla Plast, genom
valberedningen, tillämpar regel 4.1 i Koden som mångfalds-
policy vid framtagande av förslag till styrelseledamöter.
Målet med policyn är att styrelsen ska ha en med hän-
syn till bolagets verksamhet, utvecklingsskede och förhål-
landen i övrigt ändamålsenlig sammansättning präglad av
mångsidighet och bredd avseende de smmovalda leda-
möternas kompetens, erfarenhet och bakgrund. En jämn
könsfördelning ska eftersträvas. Inför årssmman 2025
har valberedningen gjort en bemning av om den kom-
mande styrelsens sammansättning uppfyller kraven enligt
Kodens mångfaldspolicy och jämn könsfördelning och
konstaterat att kraven uppfylls.
Externa revisorer
Bolagets revisor, vald vid årsstämman, granskar Arla
Plasts årsredovisning och koncernredovisning, styrelsens
och verkställande direktörens förvaltning, styrelsens för-
slag till disposition av årets vinst eller förlust samt avger
revisionsberättelse. Årsstämman väljer revisor för ett år i
taget.
Deloitte AB valdes till Arla Plasts revisionsbolag vid års-
smman 2024 med Pernilla Rehnberg som huvudansvarig
revisor. Pernilla Rehnberg rapporterade noteringarna från
2024 års revision på styrelsens möte i februari 2025.
Granskningen av koncernens bolag samordnas av Deloitte
och granskas under ledning av Deloitte.
Internrevision
Arla Plast har utarbetade styr- och internkontrollsystem.
Styrelsen följer upp ledningens bedömning av den interna
kontrollen. Styrelsen har mot bakgrund av detta valt att
inte intta en särskild internrevision.
Styrelse
Styrelsen är det högsta beslutande organet efter bolags-
smman och det högsta verksllande organet. Enligt
Aktiebolagslagen är styrelsen ansvarig för Arla Plasts
organisation och förvaltningen av bolagets angelägen
-
heter. Styrelsen bedömer fortlöpande Arla Plasts ekono-
miska situation och ser till att bolagets ekonomiska förhål-
landen kan kontrolleras på ett tillfredsställande sätt.
Styrelsen avgör frågor kring koncernens strategiska inrikt-
ning och organisation samt fattar beslut om väsentliga
förvärv, investeringar och avyttringar. Styrelsen utvärde-
rar löpande VD:s och koncernledningens arbete. Inför varje
årsstämma ska styrelsen, efter förslag fn ersättnings-
utskottet ge förslag till riktlinjer för erttning till VD och
övriga ledande befattningshavare.
Styrelsen har fastställt en skriftlig arbetsordning för sitt
arbete, vilken årligen utvärderas, uppdateras och fastställs
på nytt vid det konstituerande styrelsemötet. Arbetsord-
ningen reglerar bland annat styrelsepraxis, funktioner och
fördelningen av arbete mellan styrelseledamöterna och
VD. I samband med det konstituerande styrelsemötet fast-
sller styrelsen också instruktioner för nansiell rappor-
tering och instruktioner för verkställande direktören samt
för utskotten. Styrelsen har inrättat ett revisionsutskott
enligt Aktiebolagslagen och ett ersättningsutskott enligt
Koden. Styrelsen utser och tillsätter VD.
Vid årsstämman den 7 maj 2024 valdes sex ledamöter
varav två kvinnor och fyra män. Arbetstagarorganisatio-
nerna IF Metall och Unionen har utsett vardera en arbets-
tagarledamot. Tillsammans med dessa består styrelsen
för närvarande av åtta ledamöter. Information om styrel-
sens ledamöter åternns på sidorna 3940. Där framgår
även ledamöternas oberoende i förhållande till bolagsled-
ningen samt oberoende i förhållande till större aktieägare.
Verkställande direktören deltar i styrelsens sammanträ-
den som föredragande. Andra tjänstemän i Arla Plast del-
tar i styrelsens sammanträden som föredragande i sär-
skilda frågor. Bolagets CFO fungerar som styrelsens
sekreterare.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT FORTS.
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORTAKTIE
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORT
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
36
Ansvar och arbete
Styrelsen sammanträder regelbundet efter ett i arbetsord-
ningen fastsllt program som innehåller vissa fasta
beslutspunkter. Utöver dessa styrelsemöten kan ytterli
-
gare styrelsemöten sammankallas för att hantera frågor
som inte kan hänskjutas till ett ordinarie styrelsemöte.
Utöver styrelsemötena har styrelseordföranden och VD en
fortlöpande dialog rörande ledningen av bolaget. Under
2024 hölls elva protokollförda styrelsemöten. Inför varje
styrelsemöte erhåller ledamöterna en dagordning och
beslutsunderlag. Vid varje möte går styrelsen igenom
aktuellt affärsläge, liksom koncernens resultat, nansiella
sllning och utsikter. Andra frågor som behandlas är
bland annat tillgången och prisutvecklingen för insats-
material samt produktionskapaciteten.
Under december 2024 lät styrelsens ordförande genom-
föra en styrelseutvärdering och en utvärdering av VD.
Huvudansvarig revisor har deltagit vid ett möte utan
ledningen närvarande.
Styrelsens utskott
Revisionsutskott
Revisionsutskottets ledamöter har sedan årsstämman
2024 utgjorts av Ola Salmén (ordförande), Maria Catoni
och Jan Synnersten. Revisionsutskottet ska, utan att det
påverkar styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland
annat övervaka bolagets nansiella rapportering, över
-
vaka effektiviteten i bolagets interna kontroll och riskhan-
tering, hålla sig informerat om revisionen av årsredovis-
ningen och koncernredovisningen, granska och övervaka
revisors opartiskhet och självsndighet och därvid sär-
skilt uppmärksamma om revisorn tillhandahåller bolaget
andra tjänster än revisionstjänster, samt biträda vid förbe-
redelse av upphandling av revisorstjänster och i samband
med bolagsstämmans beslut om revisorsval. Under året
har utskottet haft sju möten.
Ersättningsutskott
Ersättningsutskottets ledamöter har sedan årssmman
2024 bestt av Thomas Widstrand (ordförande) och Jan
Synnersten. Ersättningsutskottets huvudsakliga uppgifter
är att bereda styrelsens beslut i frågor om erttningsprin-
ciper, ersättningar och andra anställningsvillkor för
bolagsledningen. Utskottet har också i uppdrag att följa
och utvärdera bolagets program för rörlig ersättning till
bolagsledningen samt följa och utvärdera tillämpningen
av de riktlinjer för erttning till ledande befattningshavare
som fastställts av årsstämman samt bolagets gällande
ersättningsnivåer och ersättningsstrukturer. Vidare ska
ersättningsutskottet bland annat besluta om ersättning
och andra ansllningsvillkor till ledande befattnings-
havare som är direktrapporterande till verksllande direk-
tör. Under året har utskottet haft två möten.
Ersättning till styrelsen
Arvode och annan ersättning till styrelseledamöterna,
inklusive ordföranden, fastslls av bolagssmman. Vid
årsstämman den 7 maj 2024 beslutades att arvode för
tiden intill slutet av nästa årsstämma ska utgå med 400 000
SEK till styrelsens ordförande och med 220 000 SEK var-
dera till övriga bolagsstämmovalda styrelseledamöter
som inte är anställda i bolaget, 40 000 SEK till ordförande
i ersättningsutskottet och med 25 000 SEK vardera till
övriga medlemmar i erttningsutskottet, och 70 000 SEK
till ordförande i revisionsutskottet och med 40 000 SEK
vardera till övriga medlemmar i revisionsutskottet. I tabel-
len på sidan 38 redovisas det arvode som utgår till stäm-
movalda styrelseledamöter för 2024.
Bolagets styrelseledamöter har inte rätt till några för-
måner efter det att de avgått som ledamöter i styrelsen.
VD och koncernledning
Bolagets VD är underordnad styrelsen och sköter den
löpande förvaltningen i bolaget i enlighet med Aktiebo
-
lagslagen och styrelsens riktlinjer och anvisningar. Arbets-
fördelningen mellan styrelsen och VD anges i arbetsord-
ningen för styrelsen och instruktionen för verksllande
direktören. Åtgärder som med hänsyn till omfattningen
och arten av bolagets verksamhet är av osedvanligt slag
eller stor betydelse faller utanför den löpande förvalt-
ningen. VD ska också vidta de åtgärder som är nödvändiga
för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstäm-
melse med lag och för att medelsförvaltningen ska skötas
på ett betryggande sätt. Verksllande direktör övervakar
att Arla Plasts mål, policyer och strategiska planer som
fastställts av styrelse efterlevs och ansvarar för att styrel-
sen informeras om Arla Plasts utveckling mellan styrel-
sens sammanträden.
VD leder arbetet i koncernledningen som är ansvarig för
den övergripande afrsutvecklingen. Utöver VD besr
koncernledningen av CFO, chefen för den svenska verk
-
samheten, chefen för den tyska och spanska verksam-
heten, chefen för den tjeckiska verksamheten samt kom-
mersiell chef. Koncernledningen har möten en gång per
månad för att följa upp verksamheten och diskutera kon-
cernövergripande frågor samt ta fram förslag till affärs-
plan och budget.
Närmare information om koncernledningen nns i av-
snitten ”Styrelse” och ”Ledning”, sidorna 3941.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Gällande erttningsriktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare beslutades av årsstämman 2021. Rikt-
linjerna ska tillämpas på erttningar till verkställande
direktör och övriga koncernledningen. Riktlinjerna omfat-
tar inte erttningar som beslutas av bolagssmman.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT FORTS.
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
37
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORTAKTIE
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORT
Ersättningen ska vara marknadsmässig och konkurrens-
kraftig samt får utgöras av en fast lön, kortfristig rörlig
ersättning, övriga förmåner och pension. I den totala
ersättningen får också långsiktig rörlig erttning ingå.
Långsiktig rörlig ersättning beslutas av bolagsstämman
och omfattas därför inte av riktlinjerna.
Uppsägningstid och avgångsvederlag
Uppgningstid för verkställande direktör från bolagets
sida får vara högst tolv månader. Vid uppsägning från
verkställande direkrs sida får uppsägningstiden vara
högst sex månader, utan rätt till avgångsvederlag. Upp-
gningstiden för andra ledande befattningshavare är sex
månader om anställningen sägs upp av bolaget och fyra
månader om anställningen sägs upp av den anställde. Fast
lön under uppsägningstiden och avgångsvederlag, inklu-
sive erttning för eventuell konkurrensbegränsning, får
sammantaget inte överstiga ett belopp motsvarande den
fasta lönen under två år.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt fngå riktlinjerna helt
eller delvis, om det i ett enskilt fall nns särskilda sl för
det och ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose Arla
Plasts långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, eller
för att säkerställa Arla Plasts ekonomiska bärkraft. Som
angivits ovan ingår det i ersättningsutskottets uppgifter
att bereda styrelsens beslut i erttningsfgor, vilket
innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
Nuvarande anställningsvillkor för den verkställande
direktören och övriga ledande befattningshavare
Den fasta månadslönen för den verkställande direktören
uppgår till 264000 kronor. Under förutttning att vissa av
styrelsen på förhand fastställda mål uppnås kan den verk-
sllande direktören även erhålla årlig bonus. Bonusen för
2025 kan uppgå till högst 1267000 kronor. Mellan den
verkställande direkren och bolaget gäller en uppg
-
ningstid om sex månader vid uppgning fn den verk-
sllande direktörens sida och en uppsägningstid om tolv
månader vid uppsägning från bolagets sida. För de övriga
ledande befattningshavarna gäller en uppsägningstid om
fyra månader vid uppsägning från den ledande befatt-
ningshavarens sida och en uppgningstid om sex måna-
der vid uppsägning från bolagets sida.
Övriga ledande befattningshavare har, under förutsätt-
ning att särskilt uppsatta mål uppnås, möjlighet att erhålla
årlig bonus.
Avtal om ersättning efter avslutat uppdrag
Ingen av de ledande befattningshavarna har avtal som
bettigar till förmån efter det att uppdraget har avslutats,
med undantag för normal uppsägningslön för verkstäl-
lande direktören och de ledande befattningshavarna.
Bolaget har inga avsatta eller upplupna belopp för pen-
sioner eller liknande förmåner efter styrelseledamots eller
ledande befattningshavares avträdande av tjänst eller
uppdrag.
Intern kontroll och riskhantering
Allmänt
Styrelsen har det övergripande ansvaret för bolagets
interna kontroll. Intern kontroll är en process som är
avsedd att på ett rimligt sätt säkerställa att bolagets mål
uppnås med hänsyn till verkningsfull och effektiv verk-
samhet, tillförlitlig nansiell rapportering och att tillämp-
liga lagar och regler efterföljs. Detta verkställs formellt
genom en skriftlig arbetsordning som denierar styrel
-
sens ansvar och hur ansvaret fördelas mellan styrelse-
ledamöter, styrelseutskott och verkställande direktör.
Bolaget har valt att strukturera arbetet med riskhante-
ring och intern kontroll i ett ramverk som innefattar kon-
trollmiljö, riskhantering, kontrollaktiviteter, information
och kommunikation samt övervakning och uppljning.
Kontrollmiljö
För att koncernens önskade sätt att bedriva verksamheten
ska efterlevas i hela koncernen har styrelsen, som ytterst
ansvarigt organ, fastställt ett antal grundläggande styr-
dokument och policyer som är av betydelse för riskhante-
ring och internkontroll.
Uppförandekoden The Arla Plast Way innehåller det
som alla anställda måste känna till gällande styrdokumen-
ten. Att den är genomgången och förstådd är ett obligato-
riskt moment vid nyanställning och det sker kontinuerligt
utbildning i innehållet för samtliga medarbetare. Utöver
det sker riktad utbildning av styrdokument efter funktion
och behov.
Riskhantering
Arla Plast har implementerat ett arbetssätt för riskhante-
ring som innebär att en riskanalys och riskbedömning
genomförs årligen. Enligt denna rutin identieras och
kategoriseras riskerna i följande fyra områden:
Strategiska risker
Operativa risker
Regelefterlevnadsrisker
Finansiella risker
Syftet med riskanalysen är att identiera de mest väsent-
liga riskerna som kan hindra Arla Plast från att nå sina
verksamhetsmål. Riskerna utvärderas baserat på sannolik-
het samt i vilken mån riskerna skulle kunna påverka Arla
Plasts mål. Till de mest väsentliga riskerna, nns en kon-
kret handlingsplan för att minska eller eliminera riskexpo-
neringen. Övriga väsentliga risker följas upp under året
och inkluderas i nästa års riskutvärdering.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT FORTS.
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORTAKTIE
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORT
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
38
Verkställande direktören ansvarar för att årligen presen-
tera den övergripande riskanalysen för styrelsen. Förutom
den årliga riskbemningen, utvärderas riskerna kontinu-
erligt som en del av den dagliga verksamheten. Signi -
kanta förändringar i riskläget eller srre riskexponeringar
rapporterar verkställande direkren till styrelsen omedel-
bart.
Kontrollaktiviteter
I syfte att säkerställa en god intern kontroll har koncernen
ett antal kontrollaktiviteter. Dessa kontrollaktiviteter fung-
erar som utgångspunkt för vilken miniminivå av kontroll
som måste vara etablerad och fungera. Under 2024 har
arbetet fortsatt med att förbättra och effektivisera intern
kontroll inom koncernen. Arbetet med en ny metod för
självutvärdering avseende intern kontroll, kommer att
forttta under 2025.
Information och kommunikation
Bolagets styrelse har antagit en informationspolicy, vilken
beskriver bolagets hantering och kommunikation av insi-
derinformation och andra externa informationsskyldig-
heter. Styrelsen har, till CFO, delegerat ansvaret för att
hantera insiderrelaterade frågor, utarbeta bolagets  nan-
siella rapporter, kapitalmarknadspresentationer och annan
regelbunden rapportering.
Övervakning och uppföljning
Resultatet av koncernledningens riskutvärdering med till-
hörande åtgärdsplan och kontrollaktiviteter rapporteras
till revisionsutskottet. Rapporteringen sammanfattar även
resultatet av gjorda självutvärderingar av internkontrol-
lens effektivitet och beskriver eventuella avvikelser som
behöver åtgärdas. Revisionsutskottet rapporterar till sty-
relsen.
Styrelsen får rapporter om koncernens intäkter, resultat
och  nansiella ställning varje månad. Koncernens delårs-
rapporter, övriga  nansiella rapporter och årsredovis-
ningen behandlas alltid av styrelsen innan de offentlig-
görs. Vidare är koncernens policyer föremål för årligt
fastställande av styrelsen.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT FORTS.
Namn Invald år
Oberoende
i förhållande
till bolaget/
ägarna
Närvaro
styrelse-
möten
Närvaro
revisions-
utskott
Närvaro
ersättnings-
utskott
Styrelse-
arvode
Arvode
revisions-
utskott
Arvode
ersättnings-
utskott
Summa
arvode
Jan Synnersten 2021 ja/nej 11/11 3/4 2/2 400 000 40 000 25 000 465 000
Annelie Arnbäck 2009 ja/nej 11/11 220 000 220 000
Maria Catoni 2023 ja/ja 11/11 7/7 220 000 40 000 260 000
Ulf Hedlundh 2021 ja/ja 11/11 220 000 220 000
Leif Nilsson
1
2014 ja/ja 6/6 3/3 77 000 14 000 91 000
Ola Salmén 2018 ja/ja 11/11 7/7 220 000 70 000 290 000
Thomas Widstrand 2023 ja/ja 11/11 2/2 220 000 40 000 260 000
1
Leif Nilsson avböjde omval inför årsstämman 2024 vilket speglas i tabellen.
Arvoden 2024, SEK
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
39
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORTAKTIE
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORT
Född
1981
Utbildning
Fil. Mag. från
Uppsala universitet och
Jur.kand från Lunds
universitet.
Övrig erfarenhet
Produktchef på Arla
Plast 2008–2012.
Andra pågående
uppdrag
Styrelse ledamot i
Aros Congress Center
Hold ing AB.
Innehav
2219500aktier
genombolag.
Oberoende
Oberoende i förhållande
till bolagsledningen.
Beroende i förhållande
till större aktieägare.
Annelie Arnbäck
Styrelseledamot
sedan2009
Jan Synnersten
Styrelseordförande
sedan2023
Född
1972
Utbildning
Eftergymnasial
ingenjörsutbildning.
Övrig erfarenhet
Kontorsstyrelse för
Svenska Handels-
bankenAB.
Andra pågående
uppdrag
Styrelseordförande
iQuicknet AB.
Styrelseledamot i Jan
Synnersten AB och
Sunhill Ranch AB.
Innehav
2219500aktier
genombolag.
Oberoende
Oberoende i förhållande
till bolagsledningen.
Beroende i förhållande
till större aktieägare.
Född
1960
Utbildning
Civilekonom från
Handels högskolan
iStockholm.
Övrig erfarenhet
Olika ledande befatt-
ningar inom analys och
förvaltning inom Alfred
Berg-gruppen (1984
1993). VD för invest-
mentbolaget Svolder
AB (publ) (19932023).
Styrelseledamot i GARO
Aktiebolag (2020–2023).
Andra pågående
uppdrag
Innehav
32 000aktier.
Oberoende
Oberoende i förhållande
till bolagsledningen
samt till större aktie-
ägare.
Ulf Hedlundh
Styrelseledamot
sedan2021
Styrelsen
Född
1977
Utbildning
Civilekonom från
gskolan i Bos.
Övrig erfarenhet
Ekonomichef ESBE
Group AB 2022 –.
Dessförinnan bland
annat CAO Bufab AB
och Troax AB samt
auktoriserad revisor
PwC 2000–2015.
Kontorschef PwC:s
kontor Anderstorp och
Värnamo 2011–2015.
Innehav
150aktier.
Oberoende
Oberoende i förhållande
till bolagsledningen
samt till större aktie-
ägare.
Maria Catoni
Styrelseledamot
sedan2023
Född
1954
Utbildning
Civilekonom från
Stockholms universitet.
Övrig erfarenhet
Vice verkställande
direk tör och CFO för
Sandvik AB 20092012.
Dessförinnan CFO för
bland annat V&S Vin
& Sprit AB.
Andra pågående
uppdrag
Styrelseledamot
iHassel udden
KonsultAB.
Inneh av
1900aktier.
Oberoende
Oberoende i förhållande
till bolagsledningen
samt till större aktie-
ägare.
Ola Salmén
Styrelseledamot
sedan2018
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORTAKTIE
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORT
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
40
Född
1957
Utbildning
MBA från Handelshög-
skolan vid Göteborgs
universitet.
Övrig erfarenhet
VD Troax AB 2008
–2024. Dessrinnan VD
för Borås Wäfveri AB
och Cardo Pump AB.
Andra pågående
uppdrag
Styrelseledamot i
Troax Group AB samt
Balco AB.
Innehav
Oberoende
Oberoende i förhållande
till bolagsledningen
samt till större aktie-
ägare.
Thomas Widstrand
Styrelseledamot
sedan2023
Född
1981
Övrig erfarenhet
Maskinoperatör för
tremaskiner samt tidi-
gare produkttekniker
opak på Arla Plast.
Innehav
Klas Renlund
Arbetstagarledamot
sedan2022
Utsedd av IFMetall
Född
1965
Övrig erfarenhet
Transportplanerare
påArla Plast.
Innehav
650aktier.
Annika Erlandsson
Arbetstagarledamot
sedan2022
Utsedd av Unionen
STYRELSEN FORTS.
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
41
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORTAKTIE
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORT
Född
1976
Utbildning
Master i Executive MBA fn Stockholms universitet.
Övrig erfarenhet
Bland annat inköpschef på Arla Plast 2015–2019. Inköpschef
på Gbo Fastening Systems AB och Biltema Sweden AB.
Innehav
2000aktier.
Christian Krichau
Vd och koncernchef
sedan 2021
Född
1972
Utbildning
Ingenjör i Economics
and Industry manage-
ment fn Brno Univer-
sity of Technology.
Övrig erfarenhet
Anläggningschef på FTE
Automative Czechia och
vice VD för Schott
Electronic Packaging.
Innehav
75000aktier.
Tomas Jon
Operations Director
Czech Republic
sedan2008
Född
1976
Utbildning
Civilekonom från
Linköpings universitet.
Övrig erfarenhet
CFO Actia Nordic &
Actia EMS Sweden AB.
CFO Ateles Consulting
AB. CFO Autoliv
Electronics AB.
Andra pågående
uppdrag
Styrelsemedlem Actia
EMS Sweden AB.
Innehav
1 500aktier.
Mikael Friman
CFO sedan 2024
Född
1982
Utbildning
Psykologexamen från
Uppsala universitet.
Övrig erfarenhet
Information and
transformation
manager påArla Plast
2020–2022. Dessför-
innan Operations
excellence Jotun A/S
och Jotun Saudiarabien.
Innehav
Anna Russberg
Operations Director
Sweden sedan 2023
Född
1975
Utbildning
Business school.
Övrig erfarenhet
Business director och
CEO på Alphaplex
GmbH 2022. Ägare KSF
Kunststoffe e.K. 2009
2022.
Innehav
Sören Fischer
Operations Director
Germany sedan 2022 och
interim Operations
Director Spain sedan 2024
Ledningen
Född
1977
Utbildning
Civilingenjörsexamen
kemiteknik samt l.kand.
i företagsekonomi.
Övrig erfarenhet
Business Line Manager
Service Atlas Copco
Industriteknik AB 2020
2023, Business Unit
Manager Food &
Pharma AFRY AB 2019
2020, Nordic Head of
Business Development
Siemens AB 2015–2019.
Innehav
Mimmi Alladin
Commercial Director
sedan 2023
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET HÅLLBARHET ÅRSREDOVISNINGBOLAGSSTYRNINGAKTIEARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
42
Finansiell rapport
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
43
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
Styrelsen och verksllande direktören för Arla Plast AB,
organisationsnummer 556131–2611 med säte i Borens-
berg, Motala kommun, avger härmed årsredovisning och
koncernredovisning för verksamhetsåret 2024. Bolagets
redovisningsvaluta är svenska kronor (SEK) och alla
belopp anges i MSEK om inte annat anges. Arla Plast AB
har tre dotterbolag, Arla Plast s.r.o. med tillverkning i
Tjeckien, Alphaplex GmbH med säljkontor och distribu-
tionsenhet i Tyskland samt Nudec S.A.U med tillverkning
i Spanien.
Arla Plast är en tillverkare och leverantör av extruderade
skivor i tekniska plastmaterial. Plastskivorna är tillverkade
i polykarbonat (PC), akrylnitrilbutadienstyren (ABS) och
glykolmodierad polyetentereftalat (PETG) med många
användningsområden för era branscher.
Arla Plast är en internationell akr med försäljning till
över 50 länder med fokus framför allt på den europeiska
marknaden. Försäljningen sker via lokala säljrepresen-
tanter samt centralt placerade Key Account Managers.
Koncernen har fyra produktionsanläggningar som är lo-
kaliserade i Borensberg i Sverige, i Kadaˇn och Pelhˇrimov i
Tjeckien, i Polinyá i Spanien samt en distributionsenhet i
Hüllhorst i Tyskland.
Nettoomttningen uppgick till 1398,0 MSEK (1015,1),
en ökning med 38 procent.
Nettoomsättningen för jämförbara segment minskade
med 43,1 MSEK, en minskning med 4 procent.
Rörelseresultatet uppgick till 116,7 MSEK (91,6), en ökning
med 27 procent.
Jämförelsestörande poster påverkade resultatet -21,5
MSEK (3,0). Se not 36.
Rörelsemarginalen minskade till 8,3 procent (9,0).
Periodens resultat uppgick till 97,9 MSEK (66,9), en ökning
med 46 procent.
Resultat per aktie, före utspädning, uppgick till 4,67 SEK
(3,29) och efter utsdning till 4,67 SEK (3,19).
Nettokassan uppgick till 17,3 MSEK (81,3) vid periodens
slut, vilket motsvarar 0,1 gånger (0,6) EBITDA.
Kassaödet från den löpande verksamheten uppgick till
166,0 MSEK (165,5).
Styrelsen föreslår en utdelning om 1,50 SEK per aktie
(1,25) motsvarande 32 procent (39) av årets resultat.
Koncernen i sammandrag
1
2024 2023 , %
Nettoomsättning, MSEK 1 398 1 015 38
Bruttomarginal, % 21,4 21,6 -1
EBITDA, MSEK 180,4 139,5 29
Rörelseresultat, MSEK 116,7 91,6 27
Rörelsemarginal, % 8,3 9,0 -7
Periodens resultat, MSEK 97,9 66,9 46
Resultat per aktie före utspädning, SEK 4,7 3,3 42
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 4,7 3,2 46
Nettoskuld/EBITDA, ggr -0,1 -0,6 -83
Nettoskuld, MSEK -17,3 -81,3 -79
Kassaöde från den löpande verksamheten, MSEK 166,0 165,5 0
Avkastning på sysselsatt kapital, % 16,1 14,2 13
Soliditet, % 65,6 72,4 -9
1
För denitioner och alternativa nyckeltal, se sid 76.
rvaltningsberättelse
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
44
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
Nettoomsättning och rörelseresultat
Nettoomttningen under helåret 2024 uppgick till 1398,0
MSEK (1 015,1), en ökning med 38 procent. Den ökade
omsättningen är en följd av den tillkommande volymen i
och med förvärvet av Nudec S.A.U. För jämförbara seg-
ment minskade nettoomsättningen med 4 procent. Brutto-
marginalen uppgick till 21,4 procent (21,6). Den svagare
marginalen i vårt förvärvade bolag Nudec S.A.U. vägs näs-
tan helt upp av stärkta marginaler i övriga segment.
Rörelseresultatet för helåret 2024 uppgick till 116,7
MSEK (91,6), en ökning med 27 procent. Rörelsemargina-
len uppgick till 8,3 procent (9,0). Rörelseresultatet belastas
med ej återkommande poster om cirka -21,5 MSEK varav
-3,1 MSEK är kassaödespåverkande. Föregående år be-
lastades rörelseresultatet med ej återkommande poster
om -2,5 MSEK medan mottaget elstöd motsvarande 5,5
MSEK påverkade rörelseresultatet positivt.
Årets resultat och resultat per aktie
Under helåret 2024 uppgick resultat före skatt till 117,0
MSEK (86,0). Nettot av nansiella intäkter och kostnader
var 0,3 MSEK (-5,6) där räntekostnader ingår med -6,7
MSEK (-2,6). Skatten i helåret 2024 uppgick till -19,1 MSEK
(-19,1) vilket motsvarar en effektiv skattesats om 16,3 pro-
cent (22,2). Årets resultat var 97,9 MSEK (66,9) för helåret
2024 och resultat per aktie, före utspädning, uppgick till
4,67 SEK (3,29) och efter utspädning till 4,67 SEK (3,19).
Kassaöde
För helåret 2024 uppgick kassaödet fn den löpande
verksamheten till 166,0 MSEK (165,5).
Kassaödet från investeringsverksamheten under hel-
året 2024 uppgick till -108,7 MSEK (-6,4) och avser i huvud-
sak förvärvet av Nudec S.A.U. samt underhållsinveste-
ringar i de fyra anläggningarna.
Från nansieringsverksamheten uppgick kassaödet
till -76,4 MSEK (-24,0) för helåret 2024 och inkluderar ut-
delning om -26,2 MSEK (-20,0). Föregående år inkluderar
emissionslikvid från optionsprogram motsvarande 29,2
MSEK.
Investeringar
Arla Plast investerar kontinuerligt i produktionsutrust-
ningar samt i sina produktionsenheter. För 2024 uppgick
koncernens investeringar i materiella anläggningstill-
gångar till 75,5 MSEK (6,4). Totala avskrivningar för 2024
uppgick till -63,7 MSEK (-47,9).
Finansiell ställning
Arla Plasts balansomslutning uppgick till 982,8 MSEK
(785,2) per den 31 december 2024.
Koncernens nettokassa uppgick till 17,3 MSEK (81,3) per
31 december 2024, vilket motsvarar 0,1 gånger EBITDA
(0,6).
Koncernens soliditet uppgick till 65,6 procent (72,4) per
den 31 december 2024.
Moderbolaget
Arla Plast AB är moderbolag i Arla Plast koncernen. Moder-
bolagets verksamhet omfattar den svenska operativa
verksamheten samt därtill koncerngemensamma funktio-
ner som ledning, ekonomi, IT, inköp och kommunikation.
För helårsperioden uppgick nettoomttningen till 580,6
MSEK (608,7) och rörelseresultatet till 53,9 MSEK (55,6).
Likvida medel per 31 december 2024 uppgick till 86,9
MSEK jämfört med 116,3 MSEK per 31 december 2023.
Segment
Koncernens verksamhet följs upp genom de fyra rörelse-
segmenten Sverige, Tjeckien, Tyskland och Spanien. Kon-
cerngemensamma funktioner åternns i såväl Sverige
som i Tjeckien och internfaktureras för att ett rättvisande
resultat ska kunna följas i respektive segment.
Sverige
Nyckeltal 2024 2023 ,%
Nettoomsättning, MSEK 580,6 608,7 -5
Rörelseresultat, MSEK 53,9 55,6 -3
Rörelsemarginal, % 9,3 9,1 2
Under helåret 2024 var nettoomttningen 580,6 MSEK
(608,7), en minskning med 5 procent. Rörelseresultatet
minskade till 53,9 MSEK (55,6) främst till följd av ej åter-
kommande kostnader motsvarande -9,8 MSEK medan
mottaget elsd motsvarande 5,5 MSEK påverkade rörel-
seresultatet positivt för föregående år. Rörelsemarginalen
ökade till 9,3 procent (9,1).
Tjeckien
Nyckeltal 2024 2023 ,%
Nettoomsättning, MSEK 353,2 350,2 1
Rörelseresultat, MSEK 46,8 35,2 33
Rörelsemarginal, % 13,3 10,1 32
Under helåret 2024 ökade nettoomsättningen med 1 pro-
cent till 353,2 MSEK (350,2). Rörelseresultatet uppgick till
46,8 MSEK (35,2) och belastas med ej återkommande kost-
nader motsvarande cirka -12,7 MSEK. Föreende år
belastades rörelseresultatet med ej återkommande kost-
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
45
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
nader motsvarande -2,5 MSEK. Rörelsemarginalen ökade
till 13,3 procent (10,1).
Tyskland
Nyckeltal 2024 2023 ,%
Nettoomsättning, MSEK 100,3 117,7 -15
Rörelseresultat, MSEK 6,6 4,1 61
Rörelsemarginal, % 6,6 3,5 89,0
Under helåret 2024 uppgick nettoomsättningen till 100,3
MSEK (117,7), en minskning med 15 procent. Rörelseresultatet
uppgick till 6,6 MSEK (4,1) och rörelsemarginalen uppgick till
6,6 procent (3,5).
Spanien
Nyckeltal 2024 2023 ,%
Nettoomsättning, MSEK 439,0
Rörelseresultat, MSEK 12,8
Rörelsemarginal, % 2,9
Segment Spanien startades 23 april 2024 i samband med
förvärvet av Nudec S.A.U. Under åttamånadersperioden
uppgick nettoomsättningen till 439,0 MSEK och rörelse-
resultatet till 12,8 MSEK. Rörelsemarginalen uppgick till
2,9 procent. För mer information om segmentet se not 5
och om förvärvet se not 38.
Säsongsvariationer
Arla Plast har ett stort antal kunder inom ett stort antal
branscher. Efterfrågan på Arla Plasts produkter har gene-
rellt sett inga stora säsongsvariationer förutom MWPC
som normalt har en svagare vintersäsong och en starkare
sommarsäsong. Dock påverkas koncernens resultat av
antalet arbetsdagar där antal helgdagar samt semester
påverkar negativt.
Aktien
Per den 31 december 2024 äger Mats Synnersten AB 14
procent, Svolder AB 14 procent, K Synnersten Holding AB
13 procent, Swedia Invest AB 11 procent, Ranzom AB 11
procent, Jan Synnersten AB 11 procent och Nordea Funds
Sverige 9 procent. Arla Plast AB har cirka 2500 aktieägare
och totalt 20980000 aktier.
Finansiella mål
Inför börsnoteringen på Nasdaq Stockholm har styrelsen
antagit nansiella mål, vilka presenteras nedan, som är
kopplade till Arla Plasts strategiska initiativ.
Omsättningstillväxt
Den årliga organiska omsättningstillxten ska, över en
konjunkturcykel, uppgå till 5 procent.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen ska, över en konjunkturcykel, uppgå till
minst 10 procent.
Nettoskuldsättning
Nettoskuld i förhållande till EBITDA ska inte överstiga 2,5
gånger.
Utdelningspolicy
Utdelningen till aktieägarna ska uppgå till cirka 3050 pro-
cent av årets resultat. Vid beslut om utdelning ska hänsyn
tas till bolagets nansiella sllning, kassaöde och inves-
teringsbehov.
Väsentliga händelser under räkenskapsperioden
Råmaterialpriserna har sjunkit under året efter att ha kom-
mit fn höga nivåer vid ingången av 2024 och tillgången
på råmaterial har varit relativt god under året.
Den 23 april 2024 förvärvades 100 procent av aktierna
i Nudec S.A.U. Genom förvärvet stärktes Arla Plast kon-
cernens geograska position i Europa och produktportföl-
jen breddades. Nudec är en leverantör och tillverkare av
extruderade skivor i tekniska plastmaterial med bas strax
utanför Barcelona, Spanien. Det spanska bolaget har en
stark ställning i södra Europa. Ny CFO, Mikael Friman, till-
trädde sin tjänst den 4 november 2024
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Att vara utsatt för risker i mindre eller större omfattning är
en del av affärsverksamheten. Arla Plasts riskhantering
består av att identiera, mäta och förka förhindra att
dessa risker blir verklighet och ständigt göra förttringar
för att minska de potentiella riskerna. Koncernens risker
har delats in i fyra övergripande riskområden; operativa
risker, strategiska risker, nansiella risker och efterlev-
nadsrisker. För varje enskild risk bedöms sannolikhet och
påverkan på Arla Plasts verksamhet med påföljande
åtgärdsplan. Rapportering, uppföljning och kontroll sker
genom formellt etablerade rutiner och processer.
Bland operativa risker är tillgång och pris på huvud-
råvaror en av de mest väsentliga. Den huvudsakliga och
viktigaste råvarukomponenten i produktionen är granu-
lat i PC, ABS och PETG. Arla Plast har valt att koordinera
alla inköp av granulat centralt för att utvinna skalfördelar
samt få konkurrenskraftiga priser och villkor gentemot le-
verantörerna. En noggrann intern uppljning sker även
för att kunna reagera och anpassa priser gentemot kund.
En stor volatilitet i inköpspris på huvudråvaror medför en
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
46
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
viss risk för materialbrist och lägre lönsamhet. Arla Plast
kan av olika skäl drabbas av driftstörningar men har goda
möjligheter att ytta produktionen mellan maskiner och
enheter och på så sätt säkerställa att åtagna uppdrag slut-
förs. Arla Plasts försäljning riktar sig till ett stort antal kun-
der, vilket medför att koncernen är begränsat exponerad
vad gäller enskilda kundförluster. För att minimera risken
för kundrluster har koncernen till övervägande del för-
krat kundfordringar mot kundförluster. Risk kopplad till
tvister avser de kostnader som kan uppstå till följd av att
koncernen är part i olika legala tvister. Koncernbolagen
har under året inte varit inblandade i några större tvister
av väsentlig karaktär.
De strategiska riskerna är framför allt relaterade till
makroekonomiska faktorer och geopolitiska förhållanden.
Arla Plast verkar på en global marknad och säljer pro-
dukter till ertalet länder runt om i världen. Av detta skäl
påverkas efterfrågan på Arla Plasts produkter av bland
annat allmänna makroekonomiska faktorer, däribland den
allmänna konjunkturen, den globala tillxttakten, regio-
nala trender samt osäkerhet på de nansiella marknader-
na. Alla osäkerhetsfaktorer beträffande ekonomiska fram-
tidsutsikter som påverkar kundernas inköpsvanor skulle
kunna ha en negativ effekt på efterfrågan på Arla Plasts
produkter, och kan påverka Arla Plasts verksamhet, nan-
siella ställning och resultat negativt. Koncernen arbetar
aktivt med att bevaka dessa risker för att vid behov an-
passa verksamheten. Arla Plast möter konkurrens på de
olika marknaderna av både små och relativt stora företag
och rationaliserar kontinuerligt produktion, distribution
och organisation för att bibehålla konkurrenskraften. Vi-
dare arbetar Arla Plast för att bygga långsiktiga relationer
med kunderna samt att skapa merrde genom våra be-
teenden. Risker kopplat till efterfrågan, valutor och räntor
på grund av det instabila läget kvarstår vid avgivandet av
denna årsredovisning.
Beträffande efterlevnadsrisker träffas Arla Plast verk-
samhet av ett ertal lagar och regler både på nationell och
internationell nivå. Av detta skäl används betydande re-
surser och kostnader för att tillse att tillämpliga regler ef-
terlevs men även för att bevaka framtida regleringar. Arla
Plast arbetar även med att utveckla och anpassa rutiner
för att identiera risker på skatteområdet och för att kun-
na hantera dessa på ett ändamålsenligt sätt.
Finansiella risker omfattar marknadsrisk, likviditets-
risk, kreditrisk och renansieringsrisk. Valutarisken är den
mest väsentliga marknadsrisken där koncernen utsätts för
såväl transaktionsrisk som omräkningsrisk. För beskriv-
ning av nansiella risker se not 3.
Hållbarhet och miljö
Arla Plast ska bedriva sin verksamhet i enlighet med de
legala krav som ställs på verksamheten avseende miljö-
påverkan samt arbeta aktivt med att minimera det miljö-
avtryck koncernens verksamhet och produkter ger upphov
till. Inget av bolagen i koncernen bedriver tillstånds- eller
anmälningspliktig verksamhet.
Arla Plasts anseende är värdefullt och bolaget strävar
efter att ta tillvara på denna tillgång som kan påverkas av
företagets agerande men också av externa intressenter.
Arla Plast strävar efter att vara en god samhällsmedborg-
are där koncernen är verksam. En uppförandekod är fram-
tagen och implementerad i koncernen för att säkerställa
att samtliga anställda och agenter inom Arla Plast följer
god affärssed.
En god och säker arbetsmiljö är en strategiskt viktig
fråga i koncernen. Stor vikt läggs vid det förebyggande ar-
betet som sker i samarbete mellan ledning, medarbetare,
skyddsorganisation och företagshälsovård. Arla Plast har
certieringar för kvalitet, miljö och arbetsmiljö enligt ISO
standarderna ISO 9001 och ISO 14001.
Forskning och utveckling
Målet med koncernens forskning och utveckling är att
hitta nya applikationsområden som skapar mervärde för
kunderna. Forsknings- och utvecklingsarbetet är högt pri-
oriterat inom koncernen och omfattar även utveckling av
produktionsteknik, produktionsprocesser och IT-system
där så behövs. Arbetet bedrivs huvudsakligen på eller i
nära anslutning till produktionen och i nära samverkan
med kunderna. Det pågår ett omfattande erfarenhetsut-
byte mellan segmenten för att skapa synergieffekter och
nya idéer för framtiden där satsning på produkter med
lägre miljöavtryck är prioriterat. Arla Plast kostnadsför
löpande utvecklingen av nya produkter och produktions-
processer som ett led i den löpande verksamheten.
Personal
För år 2024 uppgick medelantalet heltidsanställda inom
koncernen till 346 (256). Andelen kvinnor uppgick under
året till 24 procent (25) av medarbetarna. För mer informa-
tion om anställda, se not 9.
Arla Plast arbetar för att ha en enhetlig kultur inom or-
ganisationen och verkar för ett professionellt arbetstt
genom koncernövergripande riktlinjer och principer, så-
som exempelvis en implementerad uppförandekod. Med
syfte att säkerställa en solid plattform för verksamheten
samtidigt som medarbetarnas styrkor tillvaratas på bästa
möjliga sätt har Arla Plast standardiserade processer och
verktyg för medarbetarsamtal, arbetsbeskrivningar, suc-
cessionsplaneringar och kompetensutveckling.
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
47
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
Förväntad framtida utveckling
Det är positivt att marknadens efterfgan har stabiliserats
och är starkare nu än för ett år sedan. Frat ser vi en
fortsatt konsolidering av aktörer och det är svårt att för-
utse hur det kommer att påverka marknaden. Vi kommer
att behålla vårt långsiktiga fokus samtidigt som vi på ett
exibelt sätt möter kortsiktiga utmaningar.
Förslag till vinstdisposition
Koncernens balanserade vinstmedel enligt koncern balans-
räkningen uppgår till 555,6 MSEK (483,8) moderbolagets
motsvarande belopp uppgår till 320,1 MSEK (245,2).
Styrelsen föreslår att till förfogande sende vinstmedel
iSEi SEK
Balanserad vinst och reserver 219 015 875
Totalresultat för året 101 057 400
Summa 320 073 275
Disponeras så att till aktieägare utdelas 1,50 per aktie 31 470 000
I ny räkning överföres 288 603 275
Summa 320 073 275
Styrelsens yttrande över den föreslagna utdelningen
Styrelsens uppfattning är att den föreslagna utdelningen
ej hindrar bolaget från att fullgöra sina förpliktelser på kort
och lång sikt, ej heller att fullgöra erforderliga investe-
ringar. Den föreslagna utdelningen kan därmed försvaras
med hänsyn till vad som anförs ABL 17 kap 3§ 23 stycket.
Bolagets soliditet är mot bakgrund av att verksamheten
fortsatt bedrivs med lönsamhet betryggande. Likviditeten
i bolaget bedöms kunna upptthållas på en likaledes
betryggande nivå.
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
48
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
Koncernens utveckling i sammandrag
1
2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomsättning, MSEK 1 398,0 1 015,1 957,8 927,5 884,7
EBITDA, MSEK 180,4 139,5 89,1 124,4 141,1
Rörelseresultat, MSEK 116,7 91,6 47,0 86,2 105,9
Rörelsemarginal, % 8,3 9,0 4,9 9,3 12,0
Resultat före skatt, MSEK 117,0 86,0 44,4 85,5 100,6
Årets resultat, MSEK 97,9 66,9 34,4 68,1 80,2
Nettoskuld, MSEK -17,3 -81,3 76,7 44,5 37,0
Nettoskuld/EBITDA, ggr -0,10 -0,58 0,86 0,36 0,26
Avkastning på sysselsatt kapital, % 16,1 14,2 8,3 18,8 22,9
Soliditet, % 65,6 72,4 67,9 72,6 67,6
Medelantal heltidsanställda 346 256 253 265 258
1
r denitioner och alternativa nyckeltal, se sid 76.
Flerårsöversikt
Moderbolagets utveckling i sammandrag
2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomsättning, MSEK 580,6 608,7 610,1 618,5 614,1
Rörelsemarginal, % 9,3 9,1 5,9 10,4 14,1
Resultat efter nansiella poster, MSEK 124,0 51,0 32,2 64,2 82,5
Avkastning på eget kapital, % 27,9 14,2 10,3 22,1 29,4
Balansomslutning, MSEK 577,8 499,7 462,7 417,9 396,6
Soliditet, % 76,9 72,0 67,2 75,5 66,6
Medelantal heltidsanställda 139 137 132 143 140
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
HÅLLBARHETS- BOLAGSSTYRNINGS- FINANSIELL
ÖVERSIKT
VERKSAMHET
AKTIE
RAPPORT
RAPPORT
RAPPORT
Belopp i MSEK
Not
2024
2023
Nettoomsättning
6
1 398,0
1 0 15 ,1
Kostnad för sålda varor
8,9
-1 0 9 8 ,5
-7 9 5 , 8
Bruttovinst
29 9, 5
219, 3
Försäljningskostnader
8,9
-98,8
-7 2 , 9
Administrationskostnader
8,9,36
-8 8,4
-65, 3
Övriga rörelseintäkter
10,14
9,2
10 , 6
Övriga rörelsekostnader
11,14,38
-4, 8
- 0 ,1
Rörelseresultat
11 6 , 7
91, 6
nteintäkter och liknande intäkter
2,4
Räntekostnader och liknande kostnader
12,14
-2 ,1
-5,6
Resultat före skatt
11 7, 0
8 6,0
Skattekostnad
13
-1 9 ,1
-1 9 ,1
Årets resultat
9 7, 9
6 6,9
Övrigt totalresultat
Poster som kan komma att omföras till årets resultat:
Valutakursdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter
4,6
-7, 6
Övrigt totalresultat för året
4,6
-7, 6
Summa totalresultat för året
10 2 , 5
59, 3
Belopp i SEK
Resultat per aktie före utspädning
15
4,67
3,29
Resultat per aktie efter utspädning
15
4,6 7
3 ,1 9
49
Årets resultat och summa totalresultat för året är i sin helhet hänförligt till moderföretagets aktieägare.
Koncernens rapport
över totalresultat
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
50
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
Koncernens rapport över
nansiell ställning
Belopp i MSEK
Not
2024-12-31
2023-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
17
35,4
3 0,9
Materiella anläggningstillgångar
18
26 5,8
2 38 ,0
Nyttjanderätter
19
22,8
26,0
Uppskjutna skattefordringar
28
21, 9
Summa anläggningstillgångar
34 5, 9
29 4,9
Omsättningstillgångar
Varulager
22
2 6 1, 2
17 3 , 2
Kundfordringar
20,21
2 0 2 ,7
12 6 , 2
Övriga kortfristiga fordringar
20,23
6,4
11 , 8
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
24
4,3
2,8
Derivattillgångar
20
0,2
Likvida medel
20,25
16 2 , 3
1 7 6 ,1
Summa omsättningstillgångar
636, 9
4 9 0, 3
SUMMA TILLGÅNGAR
982,8
78 5, 2
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
51
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
Koncernens rapport över
nansiell ställning, forts.
Belopp i MSEK
Not
2024-12-31
2023-12-31
EGET KAPITAL
26
Aktiekapital
2,5
2,5
Övrigt tillskjutet kapital
3 0 ,7
3 0 ,7
Omräkningsreserv
56 ,0
51, 4
Balanserad vinst (inklusive årets resultat)
555,5
483, 8
Summa eget kapital hänförligt till moderretagets aktieägare
6 4 4,7
56 8,4
SKULDER
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut
20,27
25 ,8
5,8
Långfristig del av leasingskuld
19
1 4,5
18 , 6
Uppskjutna skatteskulder
28
43,4
41, 7
Summa långfristiga skulder
8 3,7
6 6 ,1
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut
20,27
9 6,0
6 2 ,7
Kortfristig del av leasingskuld
19
8 ,7
7, 6
Leverantörsskulder
20
66,3
16 , 6
Aktuella skatteskulder
8,8
5,3
Övriga skulder
20,29
20,3
2 2 ,7
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
30
5 4,3
35,8
Summa kortfristiga skulder
254, 4
150,7
Summa skulder
338, 1
216, 8
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
982,8
78 5, 2
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
52
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
Koncernens rapport över
föndringar egetkapital
Övrigt Balanserad Summa
tillskjutet Omräknings- vinst inklusive eget
Belopp i MSEK
Aktiekapital
kapitalreservårets resultatkapital
Inende balans per 1 januari 2024
2,5
30,7
51, 4
4 8 3, 8
56 8,4
Årets resultat
9 7, 9
9 7, 9
Övrigt totalresultat för året
4 ,6
4,6
Summa totalresultat för året
2,5
30,7
56,0
5 8 1,7
670, 8
Transaktioner med aktieägare
i deras egenskap av ägare
Utdelning
-26,2
-26 ,2
Utgående balans per 31 december 2024
2, 5
3 0,7
56,0
555,5
6 4 4,7
Inende balans per 1 januari 2023
2,4
1, 7
5 9,0
43 6,9
5 0 0,0
Årets resultat
6 6,9
66,9
Övrigt totalresultat för året
-7, 6
-7, 6
Summa totalresultat för året
2,4
1, 7
51, 4
50 3,8
5 5 9, 3
Transaktioner med aktieägare
i deras egenskap av ägare
Utdelning
-20,0
-20,0
Emission från teckningsoptioner
0 ,1
2 9 ,1
2 9,2
Utgående balans per 31 december 2023
2,5
3 0,7
51, 4
48 3, 8
5 68,4
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
53
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
Koncernens rapport över
kassaöden
Belopp i MSEK
Not
2024
2023
Kassaöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat
116,7
9 1, 6
Justering för poster som inte ingår i kassaödet
34
55,4
4 7, 2
Erhållen ränta
4,6
3, 3
Betald ränta
-7,1
-5,2
Betald inkomstskatt
-1 3 ,1
-10 , 9
Kassaöde från den löpande verksamheten före föndring av rörelsekapital
156 , 5
12 6 ,0
Kassaöde från förändring av rörelsekapital
Ökning/minskning av varulager
21, 2
41, 3
Ökning/minskning av rörelsefordringar
4 4 ,7
-13 , 3
Ökning/minskning av rörelseskulder
-56,4
11 , 5
Summa förändring av rörelsekapital
9, 5
39, 5
Kassaöde från den löpande verksamheten
16 6, 0
16 5, 5
Kassaöde från investeringsverksamheten
Investeringar i materiella anläggningstillgångar
18
-16 ,7
-6,4
Investeringar i nansiella anläggningstillgångar
38
-9 2,0
Kassaöde från investeringsverksamheten
-1 0 8 , 7
-6, 4
Kassaöde från nansieringsverksamheten
Utdelning
-26,2
-20,0
Minskat utnyttjande av checkräkningskredit
33
-1 7, 5
-14 , 9
Upptagande av lån till kreditinstitut
33
4 6 ,6
1 0 7, 7
Amortering hänförlig till leasingskuld
33
-9, 8
-8,9
Amortering av skuld till kreditinstitut
33
-60, 3
-11 7,1
Emission/övriga förändringar
-9,2
2 9,2
Kassaöde från nansieringsverksamheten
-7 6 , 4
-2 4,0
Minskning/ökning av likvida medel
-1 9 ,1
1 3 5 ,1
Likvida medel vid årets början
17 6 ,1
4 7, 9
Kursdifferenser i likvida medel
5,3
-6,9
Likvida medel vid årets slut
25
16 2 , 3
1 7 6 ,1
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
54
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
Koncernens noter
Not 1 Allmän information
Arla Plast AB med organisationsnummer 556131–2611 är ett
aktiebolag registrerat i Sverige med säte i Borensberg. Adres-
sen till huvudkontoret är Box 33, 591 06 Borensberg. Moder-
bolaget och dess dotterbolag (sammantaget koncernen) till-
verkar och säljer extruderade skivor i plastmaterial.
Styrelsen har den 26 mars 2025 godkänt denna koncernredo-
visning för offentliggörande.
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i miljoner
kronor (MSEK).
Not 2 Sammanfattning av betydande redovisningsprinciper
Noten innehåller en förteckning över de väsentliga redovisnings-
principer som tillämpats när denna koncernredovisning har upp-
rättats. Dessa principer har tillämpats konsekvent för alla pre-
senterade år, om inte annat anges. Koncernredovisningen
omfattar moderbolaget Arla Plast AB och dess dotterbolag Arla
Plast s.r.o., Alphaplex GmbH och Nudec S.A.U.
Grund för rapporternas upprättande
Koncernredovisningen för Arla Plast AB koncernen har upprät-
tats i enlighet med Årsredovisningslagen, RFR 1 Komplette-
rande redovisningsregler för koncerner, samt International
Financial Reporting Standards (IFRS) såsom de antagits av EU.
Koncernredovisningen har upprättats enligt anskaffningsvärde-
metoden förutom nansiella inmetoden förutom finansiella instrument värderade till verkligt
värde (derivatinstrument).
Att upprätta rapporter i överensstämmelse med IFRS kräver
användning av en del viktiga uppskattningar för redovisnings-
ändamål. Vidare krävs att ledningen gör vissa antaganden och
bedömningar vid tillämpningen av koncernens redovisnings-
principer. Dessa antaganden och uppskattningar grundar sig
ofta på historisk erfarenhet men även på andra faktorer inklu-
sive förväntningar om framtida händelser. Det verkliga utfallet
kan komma att avvika från gjorda bedömningar. Uppskattningar
och bedömningar kan påverka såväl rapport över totalresultat
och rapport över nansiell stt över finansiell ställning som tilläggsinformation
som lämnas i de naas i de finansiella rapporterna. Således kan föränd-
ringar i uppskattningar och bedömningar leda till ändring i den
nansiella rappfinansiella rapporteringen.
Koncernredovisningen har upprättats utifrån antagandet om
fortlevnadsprincipen (going concern). Koncernredovisningen är
upprättad i enlighet med förvärvsmetoden.
Bruttoredovisning tillämpas genomgående avseende redo-
visning av tillgångar och skulder förutom i de fall där både en
fordran och en skuld existerar gentemot samma motpart och
dessa på legala grunder är kvittningsbara och avsikten är att
göra detta. Bruttoredovisning tillämpas också avseende intäk-
ter och kostnader om inget annat anges.
Anläggningstillgångar, långfristiga skulder och avsättningar
förväntas återvinnas eller förfalla till betalning senare än tolv
månader efter balansdagen. Omsättningstillgångar och kort
-
fristiga skulder förväntas återvinnas eller förfalla till betalning
inom mindre än tolv månader efter balansdagen.
Koncernredovisning
Koncernredovisningen omfattar moderbolaget Arla Plast AB
och dess helägda dotterbolag Arla Plast s.r.o., Alphaplex GmbH
och Nudec S.A.U. Dotterbolagen inkluderas i koncernredovis-
ningen från och med den dag då det bestämmande inde inflytandet
överfördes till koncernen. Koncerninterna transaktioner, balans-
poster samt orealiserade vinster och förluster på transaktioner
mellan koncernbolag elimineras.
Segmentsrapportering
Arla Plasts verksamhet rapporteras per segment. Rörelseseg-
menten rapporteras på ett sätt som överensstämmer med den
interna rapporteringen som lämnas till den högste verkställande
beslutsfattaren. VD motsvarar den högste verkställande besluts-
fattaren för Arla Plast koncernen och utvärderar koncernens
nansiellfinansiella ställning och resultat samt fattar strategiska beslut.
VD bedömer verksamheten utifrån de fyra rörelsesegmenten
Sverige, Tjeckien, Tyskland och Spanien och använder främst
nettoomsättning samt justerat rörelseresultat i bedömning av
segmentens resultat.
Rörelseförvärv
Förvärvsmetoden används för redovisning av förvärv av dotter-
företag och vid förvärv av verksamheter. Det överskott som
utgörs av skillnaden mellan anskaffningsvärdet och det verkliga
värdet av identierbara förvärdet av identifierbara förvärvade nettotillgångar redovisas
som goodwill.
Omräkning av utländsk valuta
Funktionell valuta och rapportvaluta
De olika enheterna i koncernen har den lokala valutan som funk-
tionell valuta. I koncernredovisningen används svenska kronor
(SEK), som är moderbolagets funktionella valuta och koncer-
nens rapportvaluta.
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella
valutan enligt de valutakurser som gäller på transaktionsdagen.
Valutakursvinster och -förluster som uppkommer vid betalning
av sådana transaktioner och vid omräkning av monetära till-
gångar och skulder i utländsk valuta till balansdagens kurs, redo-
visas som Övriga rörelseintäkter och -kostnader i rapporten över
totalresultat. Valutakursvinster och -förluster som hänför sig till
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
55
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
lån och likvida medel redovisas i rapporten över totalresultat
som nansiella intäkter eller kostnadersom finansiella intäkter eller kostnader.
Omräkning av utländska koncernbolag
Resultat och nach finansiell ställning för dotterbolaget, som har en
annan funktionell valuta än rapportvalutan, omräknas till koncer-
nens rapportvaluta. Tillgångar och skulder omräknas från dot-
terbolagets funktionella valuta till koncernens rapporterings-
valuta, svenska kronor, till den valutakurs som råder på
balansdagen. Intäkter och kostnader omräknas till svenska
kronor till genomsnittskurs. Omräkningsdifferenser som upp-
står vid valutaomräkning av utlandsverksamheten redovisas i
övrigt totalresultat.
Intäktsredovisning
Koncernens intäkter utgörs huvudsakligen av försäljning av
extruderade skivor i plastmaterial. Tjänster relaterade till sålda
varor utgör en begränsad del av intäkterna. Tjänsterna som Arla
Plast erbjuder sina kunder är kopplade till en produkt som kun-
den har beställt och är således inga tjänster som kunden kan
köpa separat. Tilläggstjänsterna bedöms inte vara distinkta utan
utgör tillsammans med varan ett prestationsåtagande.
Tiden från order till levererad vara är normalt kort. Transak-
tionspriset i respektive avtal med kund utgörs vanligtvis av
fasta belopp men det förekommer att produkterna säljs med
volymrabatter baserade på ackumulerad försäljning över en
tolvmånadersperiod. En skuld, som ingår i posten övriga skul-
der, redovisas som förväntade volymrabatter i förhållande till
försäljningen till och med balansdagen. En kundfordran redovi-
sas när varorna har levererats och fakturerats.
Övriga intäkter inkluderar ersättning för sådan försäljning
som sker utöver den ordinarie verksamheten, såsom nettovinst
på sålda anläggningstillgångar, erhållna offentliga bidrag och
kursvinster av rörelsekaraktär. Offentliga bidrag redovisas till
verkligt värde då det föreligger rimlig säkerhet att bidragen
kommer att erhållas och koncernen kommer att uppfylla de
villkor som är förknippade med bidragen. Finansiella intäkter
inkluderar ränteintäkter och kursvinster hänförliga till nater hänförliga till finansiella
tillgångar och skulder. Se även avsnitt om redovisning av t om redovisning av finan-
siella tillgångar respektive valutor.
Leasing
Arla Plast har valt att tillämpa de av IFRS delgivna lättnadsregler,
vilket innebär att koncernens rapport över nt över finansiell ställning inte
inkluderar korttidsleasingavtal och leasingavtal för vilka den
underliggande tillgången har ett mindre värde (5re värde (5 000 EUR enligt
Arla Plasts tillämpning). Leasingavgifterna från dessa exklude-
rade kontrakt redovisas i enlighet med tidigare direkt som en
rörelsekostnad linjärt över leasingperioden.
Koncernen har valt att inte separera leasing- och icke leasing-
komponenter.
Leasingskulder redovisas initialt till nuvärdet av framtida ej
betalade leasingavgifter från avtalets startdatum diskonterat
med antingen leasingavtalets implicita ränta eller om detta inte
kan fastställas av koncernens marginella låneränta. Generellt
använder koncernen den marginella låneräntan som diskonte-
ringsränta.
Immateriella anläggningstillgångar
Koncernen utvärderar löpande huruvida internt upparbetade
immateriella tillgångar, så som balanserade utgifter för utveck-
lingsarbeten och internt uppdaterade utgifter för datasystem
som anpassats väsentligt, kan aktiveras. I dagsläget bedömer
koncernen att inga internt upparbetade immateriella tillgångar
uppfyller kriterierna för aktivering och aktiverar därför inga
internt upparbetade immateriella tillgångar.
Immateriella tillgångar i varumärke och kundrelationer har
förvärvats som en del av rörelseförvärv. De redovisas till verk-
ligt värde vid förvärvstidpunkten och skrivs därefter av linjärt
över deras bedömda nyttjandeperiod som är tio år.
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde
med avdrag för avskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår utgifter
som direkt kan hänföras till förvärvet av tillgången.
Avskrivningar på tillgångar, för att fördela deras anskaffnings-
värde ner till det beräknade restvärdet över den beräknade nytt-
jandeperioden, görs linjärt enligt följande:
Byggnader 2540 år
Markanläggningar 20 år
Maskiner och andra tekniska anläggningar 10–15 år
Inventarier 3–10 år
Nedskrivningar av icke-nansiecke-finansiella tillgångar
Vid bedömning av nedskrivningsbehov grupperas tillgångar på
de lägsta nivåer där det er där det finns i allt väsentligt oberoende kassa-
ödflöden (kassagenererande enheter). Vad som utgör en relevant
kassagenererande enhet beror på karaktären på den tillgång
som ska nedskrivningsprövas och kan i Arla Plasts verksamhet
utgöra en enskild maskin, ett produktionsavsnitt eller en fabrik.
För tillgångar som tidigare har skrivits ner görs per varje balans-
dag en prövning av om återföring bör göras.
Finansiella instrument
Finansiella tillgångar – Klassicificering och värdering
Koncernens samtliga nansiella tillgångKoncernens samtliga finansiella tillgångar värderas till upplupet
anskaffningsvärde förutom i förekommande fall derivatinstru-
ment vilka värderas till verkligt värde över resultaträkningen.
Finansiella skulder – Klassicsificering och värdering
Finansiella skulder klassiassificeras till upplupet anskaffningsvärde
med undantag av derivatinstrument som värderas till verkligt
värde via resultaträkningen. Finansiella skulder värderade till
verkligt värde via resultaträkningen utgörs av valutaterminskon-
trakt samt valutaoptioner och koncernen tillämpar inte säkrings-
redovisning.
Kvittning av nansie finansiella instrument
Finansiella tillgångar och skulder kvittas och redovisas med ett
nettobelopp i nansiell stp i finansiell ställningen, endast när det nns en leär det finns en legal
rätt att kvitta de redovisade beloppen och en avsikt att reglera
dem med ett nettobelopp eller att samtidigt realisera tillgången
och reglera skulden. Den legala rättigheten får inte vara bero-
ende av framtida händelser och den måste vara rättsligt bin-
dande för företaget och motparten både i den normala affärs -
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
56
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
verksamheten och i fall av betalningsinställelse, insolvens eller
konkurs.
Nedskrivning av vning av finansiella tillgångar
Koncernen bedömer de framtida förväntade kreditförluster som
är kopplade till tillgångar redovisade till upplupet anskaffnings-
värde. Koncernen redovisar en kreditreserv för förväntade kre-
ditförluster vid varje rapporteringsdatum. Värdering av förvän-
tade kreditförluster har till syfte att återspegla ett objektivt,
sannolikhetsvägt utfall som beaktar ertar flertalet scenarier baserade
på rimliga och verieh verifierbara prognoser. För kundfordringar tilläm-
par koncernen den förenklade ansatsen för kreditreservering,
det vill säga, reserven motsvarar den förväntade förlusten över
hela kundfordringens livslängd.
För att mäta de förväntade kreditförlusterna har kundford-
ringar grupperats baserat på kreditriskegenskaper vilket för
koncernen innebär försäkrad del samt oförsäkrad del och för-
fallna dagar. Koncernen avsätter samtliga kundfordringar av
oförsäkrad del som har varit förfallna 60 dagar eller mer till kredit-
förlustreserv. Koncernen skriver bort en fordran när det inte
längre nns nlängre finns någon förväntan på att erhålla betalning och då
aktiva åtgärder för att erhålla betalning har avslutats.
Förväntade kreditförluster redovisas i koncernens rapport
över totalresultat i posten övriga rörelsekostnader.
Varulager
För egenproducerade färdigvaror består anskaffningsvärdet av
direkta varukostnader, direkt lön och hänförbara indirekta till-
verkningskostnader (baserat på normal tillverkningskapacitet).
Anskaffningsvärdet för varulagret fördelas utifrån vägda genom-
snittskostnader.
Ersättningar till anställda
Pensionsförpliktelser
Koncernen har både avgiftsbestämda och förmånsbestämda
pensionsplaner.
Pensionsåtaganden för svenska tjänstemän som är tryg-
gade genom försäkring i Alecta redovisas som en avgifts-
bestämd plan. Enligt ett uttalande från Rådet för nansiell radet för finansiell rap-
portering, UFR 10 Redovisning av pensionsplanen ITP 2 som
nansierfinansieras genom försäkring i Alecta, är detta en förmånsbe-
stämd plan som omfattar era arar flera arbetsgivare. För räkenskapsåret
2024 har koncernen inte haft tillgång till information för att
kunna redovisa sin proportionella andel av planens förpliktelser,
förvaltningstillgångar och kostnader vilket medfört att planen
inte varit möjlig att redovisa som en förmånsbestämd plan och
redovisar därför pensionsplanen ITP 2 som en avgiftsbestämd
plan.
Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvär-
det på Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena
beräknade enligt Alectas försäkringstekniska metoder och
antaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19 Ersätt
-
ningar till anställda. Den kollektiva konsolideringsnivån ska nor-
malt tillåtas variera mellan 125 och 175 procent. Om Alectas
kollektiva konsolideringsnivå understiger 125 procent eller över
-
stiger 175 procent ska åtgärder vidtas i syfte att skapa förutsätt-
ningar för att konsolideringsnivån återgår till normalintervallet.
Vid låg konsolidering kan en åtgärd vara att höja det avtalade
priset för nyteckning och utökning av beh utökning av befintliga förmåner. Vid
hög konsolidering kan en åtgärd vara att införa premiereduktio-
ner. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 uppgick Alectas
överskott i form av den kollektiva konsolideringsnivån till 162
procent (157).
Not 3 Finansiell riskhantering
Finansiella riskfaktorer
Koncernen utsätts genom sin verksamhet för en mängd olika
nansiellfinansiella risker framför allt relaterade till kundfordringar, leve-
rantörsskulder och skulder till kreditinstitut: marknadsrisk
(omfattande främst ränterisk och valutarisk), kreditrisk, likvi-
ditetsrisk och renansieringsrisk. Koncernen eftersträvar att ditetsrisk och refinansieringsrisk. Koncernen eftersträvar att
minimera potentiella ogynnsamma effekter på koncernens
nansiellfinansiella resultat. Målsättningen med koncernens nansverkns finansverk-
samhet är att:
säkerställa att koncernen kan fullgöra sina betalningsåtaganden,
hantera nansiella riskerhantera finansiella risker,
säkerställa tillgång till erforderlig nansierg finansiering, och
optimera koncernens nptimera koncernens finansnetto.
Koncernens riskhantering sköts centralt enligt policyer som
fastställts av styrelsen. De nansiella riskyrelsen. De finansiella riskerna identierna identifieras, utvär-
deras och säkras i nära samarbete med koncernens operativa
enheter. Ansvaret för hantering av koncernens nansiella transering av koncernens finansiella trans-
aktioner och risker är centraliserat till moderbolaget.
Marknadsrisk
Valutarisk
Koncernen verkar i Sverige samt internationellt och utsätts för
valutarisker som uppstår från olika valutaexponeringar, framför
allt avseende euro (EUR). Valutarisk uppstår genom framtida
affärstransaktioner och redovisade tillgångar och skulder i en
valuta som inte är bolagets funktionella valuta, så kallad trans-
aktionsexponering. Vidare är koncernen exponerad för valuta-
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
57
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
risk, så kallad omräkningsrisk, vid omräkning av de utländska
dotterbolagens intäkter, kostnader, tillgångar och skulder till
koncernens rapportvaluta som är svenska kronor (SEK).
I Arla Plast uppstår valutarisk framför allt av gränsöverskri-
dande handel, där prissättning och fakturering sker i EUR. Käns-
lighet i resultatet avseende förändringar i valutakurser uppstår
därför i EUR. Väsentliga balansposter i EUR åternns infinns inom
kundfordringar och leverantörsskulder. Kundfordringar i EUR
uppgår till 163,4 MSEK (97,7) och leverantörsskulder i EUR upp-
går till 62,3 MSEK (13,9). Vidare tar koncernen upp lån i samma
valuta som handelsvalutan (EUR) samt kan teckna valutater-
minskontrakt och valutaoptioner för att ekonomiskt säkra fram-
tida tida flöden i utländsk valuta. Koncernens upplåning i utländska
valutor uppgår till 8,5 MEUR (6,2). Koncernen har lån i EUR som
medför valutaeffekter vid omräkning till respektive bolags funk-
tionella valuta. För mer information om valutaderivat, se not 20.
Känslighetsanalys – transaktionsexponering
Koncernen är främst exponerad för förändringar i växelkursen
för EUR. Känslighet i resultatet avseende förändringar i växel-
kurser uppstår främst genom transaktioner i EUR inom koncer-
nen. Om den svenska kronan hade försvagats/ förstärkts med
10 procent i förhållande till euron, med alla andra variabler kon-
stanta, skulle det omräknade årets resultat och egna kapitalet
för räkenskapsåret 2024 varit 8,0 MSEK (6,4) högre/lägre, till
största delen som en följd av vinster/förluster vid omräkning av
kundfordringar och leverantörsskulder samt lån i EUR.
Känslighetsanalys – omräkningsexponering
Om den svenska kronan hade försvagats/förstärkts med 5 pro-
cent i förhållande till CZK, med alla andra variabler konstanta,
hade årets resultat och eget kapital per den 31 december 2024
varit 10,7 MSEK (12,1) högre/lägre på grund av omräkning av
det tjeckiska dotterbolagets resultaträkning och balansräkning.
Om den svenska kronan hade försvagats/förstärkts med 5
procent i förhållande till EUR, med alla andra variabler kon-
stanta, hade årets resultat och eget kapital per den 31 decem-
ber 2024 varit 8,6 MSEK (1,2) högre/lägre på grund av omräk-
ning av det tyska och spanska dotterbolagens resultaträkning
och balansräkning.
Ränterisk
Koncernens ränterisk uppstår genom upplåning. Skulder till kre-
ditinstitut utgörs av banklån i EUR och CZK som utgår med
rörlig ränta och utsätter koncernen för ränterisk avseende kas-
sasaflöde. Per 2024-12-31 uppgick genomsnittlig räntebindnings-
tid till 17,1 månader (7,4). För ytterligare information om koncer-
nens upplåning se not 27 Upplåning.
Om räntorna på upplåning per den 31 december 2024 varit
200 baspunkter högre/lägre med alla andra variabler konstanta,
hade årets resultat och det egna kapitalet för räkenskapsåret
varit 1,9 MSEK (1,3) lägre/gre, huvudsakligen som en effekt
av högre/lägre räntekostnader för upplåning med rörlig ränta.
Kreditrisk
En kreditrisk för koncernen är nansielln är finansiella tillgångar i form av
kundfordringar. I den löpande verksamheten hanteras kundkredit-
risken av varje enskilt koncernföretag och detta sker utifrån av
koncernen etablerade rutiner och kontroller. Individuella kredit-
limiter per kund identientifieras utifrån satta riktlinjer och ställnings-
tagande av limit görs utifrån bedömd riskprol. Det kan även profil. Det kan även
noteras att Arla Plast i vissa kundrelaterade transaktioner arbe-
tar med förskottsregleringar från motpart, vilket kan ha sin
grund i så väl kassaöaflödesoptimering som kreditriskhantering.
Arla Plast arbetar aktivt med att bevaka och säkerställa regle-
ringen av utestående kundfordringar.
Arla Plast försäkrar majoriteten av sina kundfordringar för att
minska sin kreditrisk. Av de kundfordringar som är försäkrade
uppgår den försäkrade andelen av kundfordringen normalt till
90 procent exklusive moms av fakturabeloppet. Kreditrisk upp-
står genom likvida medel och tillgodohavanden hos banker. I de
fall då ingen oberoende kreditbedömning dömning finns, görs även en
riskbedömning av kundens kreditvärdighet där dennes är dennes finan-
siella ställning beaktas, liksom tidigare erfarenheter och andra
faktorer. För att minska kreditrisken i likvida medel använder sig
koncernen av väletablerade och långsiktiga nansiella motpartiga finansiella motpar-
ter med en rating om lägst AA enligt Standard & Poor’s eller
liknande institut.
Kreditförlustreserven uppgick till 0,2 MSEK per den 31
december 2024 (0,3), se not 21. Konstaterade kreditförluster
har historiskt varit låga.
Likviditetsrisk
Likviditetsrisk denieitetsrisk definieras som risken att koncernen drabbas av
ökade kostnader på grund av brist på likviditet. Likviditets-
riskerna begränsas genom att man på koncernnivå noga följer
rullande prognoser för koncernens likviditetsreserv för att säker-
ställa att koncernen har tillräckligt med likvida medel för att möta
behovet i den löpande verksamheten. Detta görs genom att
kassaödkassaflödesprognoser upprättas. Betalningsberedskap hålls
genom banktillgodohavanden, checkräkningskredit och outnytt-
jad bekräftad del i låneavtal. Koncernen följer även upp likvidi-
tetsmått baserade på koncernens rapport över nansiet över finansiell ställ-
ning mot interna och externa krav samt upprättar skuldnafinansie-
ringsplaner.
Renfinansieringsrisk
RenaRefinansieringsrisk denierisk definieras som risken att det uppstår svårig-
heter att renaheter att refinansiera bolaget, att t finansiering inte kan erhållas,
eller att den endast kan erhållas till ökade kostnader. Risken
begränsas genom att koncernen alltid har bekräftade outnytt-
jade kreditutrymmen som bedöms som tillräckligt stora samt
genom att rent refinansiering alltid påbörjas i god tid innan låneförfall.
Nedanstående tabell analyserar koncernens icke-derivata
nansiella skulder och derifinansiella skulder och derivatinstrument som utgör nansiella vatinstrument som utgör finansiella
skulder, uppdelade efter den tid som på balansdagen återstår
fram till den avtalsenliga förfallodagen. De belopp som anges i
tabellen är de avtalsenliga, odiskonterade kassasaflödena. För
derivatinstrument anges de verkliga värdena då de avtalsen-
liga kassasaflödena inte är väsentliga för utvärdering av likvidi-
tetsrisken. Framtida kassaaflöden i utländsk valuta och avse-
ende rörliga räntor har beräknats med utgångspunkt från den
valutakurs och ränta som gällde per balansdagen.
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
58
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
Hantering av kapital
Koncernens mål avseende kapitalstruktur är att trygga koncer-
nens förmåga att fortsätta sin verksamhet, så att den kan fort-
sätta att generera avkastning till aktieägarna och nytta för andra
intressenter och att upprätthålla en optimal kapitalstruktur för
att hålla kostnaderna för kapital nere.
Koncernen bedömer sitt kapital på basis av nyckeltalet net-
toskuld vid periodens slut i förhållande till EBITDA de senaste
tolv månaderna. Nyckeltalet är relevant för bedömning av bola-
gets möjlighet att genomföra strategiska investeringar och att
leva upp till sina leva upp till sina finansiella åtaganden. Det representerar det
antal år det skulle ta att betala tillbaka skulden om nettoskuld
och EBITDA hålls konstant, utan hänsyn tagen till kassaöaflöden
avseende ränta, skatt och investeringar. Nettoskuld beräknas
som räntebärande skulder minus räntebärande tillgångar.
Nettoskuld/EBITDA per respektive bokslutstillfälle var som följer:
2024-12-31 2023-12-31
Räntebärande skulder, MSEK 145,0 94,8
Räntebärande tillgångar, MSEK 162,3 176,1
Nettoskuld, MSEK -17,3 -81,3
EBITDA, MSEK 180,4 139,5
Nettoskuld/EBITDA, ggr -0,10 -0,58
Ökningen av räntebärande skulder 2024 är en följd av ökad
skuld till kreditinstitut, främst på grund av förvärvet av Nudec
S.A.U .
Per 31 december 2024
Mindre
än 3
månader
Mellan 3
nader och
1 år
Mellan
1 och 2 år
Mellan
2 och 5 år
Mer än
5 år
Summa
avtalsenliga
kassaödenkassaflöden
Redovisat
värde
Leasingskulder 4,1 5,2 7,9 7,0 24,2 23,2
Skulder till kreditinstitut 101,0 20,5 4,7 126,2 121,8
Leverantörsskulder 66,3 66,3 66,3
Övriga skulder 13,3 13,3 13,3
Summa 83,7 106,2 7,9 27,5 4,7 230,0 224,6
Per 31 december 2023
Mindre
än 3
månader
Mellan 3
nader och
1 år
Mellan
1 och 2 år
Mellan
2 och 5 år
Mer än
5 år
Summa
avtalsenliga
kassaödenkassaflöden
Redovisat
värde
Leasingskulder 1,7 6,4 7,2 12,2 27,5 26,2
Skulder till kreditinstitut 2,6 62,8 3,7 2,9 72,0 68,5
Leverantörsskulder 16,6 16,6 16,6
Övriga skulder 15,0 15,0 15,0
Summa 35,9 69,2 10,9 15,1 131,1 126,3
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
59
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
Not 4 Kritiska redovisningsbedömningar och viktiga källor till osäkerhet i uppskattningar
Vid tillämpningen av koncernens redovisningsprinciper, vilka
beskrivs i not 2, behöver ledningen göra vissa bedömningar
som bygger på uppskattningar och antaganden. Dessa antagan-
den och uppskattningar grundar sig ofta på historisk erfarenhet
men även på andra faktorer inklusive förväntningar om framtida
händelser. Det verkliga utfallet kan komma att avvika från gjorda
bedömningar.
Uppskattningarna och de underliggande antagandena ses
över löpande. Ändringar av uppskattningar och bedömningar
redovisas i den period då ändringen görs och i framtida perioder
om dessa perioder påverkas.
Kritiska bedömningar vid tillämpning
av koncernens redovisningsprinciper
Vi har inte identiei har inte identifierat några kritiska bedömningar, förutom de
som rör uppskattningar (som presenteras separat nedan), i sam-
band med tillämpningen av koncernens redovisningsprinciper
som har en betydande effekt på de belopp som redovisas i de
nansiella rapfinansiella rapporterna.
Viktiga källor till osäkerhet i uppskattningarna
De viktigaste antagandena om framtiden och andra viktiga käl-
lor till osäkerhet i uppskattningarna vid rapportperioden som
kan medföra en betydande risk för en väsentlig justering av de
redovisade värdena för tillgångar och skulder under nästkom-
mande räkenskapsår, presenteras nedan.
Nedskrivningstest av goodwill
Nedskrivningsprövning för goodwill görs årligen eller löpande
under året om en händelse som kan resultera i att nedskriv-
ningsbehov uppstår. Övriga immateriella anläggningstillgångar
skrivs av linjärt över bedömd nyttjandeperiod, varför en föränd-
rad bedömning av nyttjandeperiod medför en förändring av
redovisade värden. Nedskrivningsprövning för övriga immateri-
ella anläggningstillgångar görs om en händelse som kan resul-
tera i att nedskrivningsbehov uppstår. Under 2024 har genom-
förda nedskrivningsprövningar resulterat i nedskrivning av
goodwill.
Viktiga antaganden till grund för nedskrivningsprövning är
prognoser över framtida kassaöprognoser över framtida kassaflöden, vilket inkluderar antagan-
den om försäljningstillväxt och rörelsemarginal. Till grund för
diskonteringsränta krävs dessutom antaganden om vägd
genomsnittlig kapitalkostnad. Se not 17 för mer information.
Varulager
Värdering till produktionskostnad sker med hjälp av beräknings-
modeller, baserat på aktuella priser och kostnadsnivåer, där
direkta och indirekta produktionsrelaterade kostnader hänförs
till tillverkade produkter. För bedömning av inkurans görs anta-
gande och bedömningar utifrån omsättningshastighet och hur
säljbart lagret är.
Not 5 Rörelsesegment
Koncernens verksamhet delas i fyra segment Sverige, Tjeckien,
Tyskland och Spanien. Koncerngemensamma funktioner åter-
nns i såväl Sverifinns i såväl Sverige som i Tjeckien och internfaktureras för att
ett rättvisande resultat ska kunna följas i respektive segment.
Jämförelsestörande poster belastar koncerngemensamma
kostnader och har inte fördelats. I koncernens rapport över total-
resultat åternns dfinns de jämförelsestörande posterna bland admi-
nistrationskostnader samt övriga rörelsekostnader. Försäljning
mellan segment sker på marknadsmässiga villkor. VD använder
främst nettoomsättning samt rörelseresultat i bedömning av
koncernens resultat.
Sverige
Segment Sverige motsvarar cirka 40 procent (57) av koncernens
totala nettoomsättning och omfattar all verksamhet som bedrivs
och utgår från Borensberg. De huvudsakliga råvarorna i seg-
mentet är PC och ABS. De produktområden segmentet verkar
i är TPC, ABS och OPC.
Tjeckien
Segment Tjeckien motsvarar cirka 23 procent (32) av koncer-
nens totala nettoomsättning. Segmentet omfattar all verksam-
het som bedrivs och utgår från Tjeckien. Produktionen sker i
Kadaˇn och Pelhˇrimov. De huvudsakliga råvarorna i segmentet
är PC och PETG. De produktområden segmentet verkar i är
MWPC, PETG samt OPC.
Tyskland
Segment Tyskland motsvarar cirka 7 procent (11) av koncernens
totala nettoomsättning. Segmentet omfattar all verksamhet
som bedrivs och utgår från Hüllhorst i Tyskland. Segmentet
verkar inom samtliga produktområden.
Spanien
Segment Spanien motsvarar cirka 30 procent (-) av gruppens
totala nettoomsättning 2024. Segmentet omfattar all verksam-
het som bedrivs och utgår från Polinyà, Barcelona i Spanien. De
huvudsakliga råvarorna i segmentet är PC, PETG och PMMA.
Segmentet verkar inom produktområdena TPC, PETG och
PMMA. Segmentet är inte aktiv inom det gemensamma pro-
duktområdet OPC. Segment Spanien ingår sedan 23 april 2024
i helåret 2024.
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
60
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
Nettoomsättning och resultat
Sverige
jandec
2024
Tjeckien
jandec
2024
Tyskland
jandec
2024
Spanien
1)
jandec
2024
Övrigt och
eliminering
jandec
2024
Koncern
jandec
2024
Nettoomsättning, extern 551,8 319,9 100,3 426,0 1 398,0
Nettoomsättning, intern 28,8 33,3 13,0 -75,1
Summa nettoomsättning 580,6 353,2 100,3 439,0 -75,1 1391 398,0
Rörelseresultat 53,9 46,8 6,6 12,8 -3,4 116,7
Netto nansiella posterNetto finansiella poster 70,1 -0,4 -0,2 -1,3 - 67,9 0,3
Resultat före skatt, MSEK 111,9 46,4 6,5 11,4 -59,2 117,0
Rörelsemarginal, % 9,3 13,3 6,6 2,9 8,3
Nettoomsättning och resultat
Sverige
jandec
2023
Tjeckien
jandec
2023
Tyskland
jandec
2023
Spanien
1
jandec
2023
Övrigt och
eliminering
jandec
2023
Koncern
jandec
2023
Nettoomsättning, extern 581,2 322,0 111,9 1015,1 015,1
Nettoomsättning, intern 27,5 28,2 5,8 -61,5
Summa nettoomsättning 608,7 350,2 117,7 -61,5 1015,1 015,1
Rörelseresultat 55,6 35,2 4,1 -3,3 91,6
Netto nansiella posterNetto finansiella poster -4,6 -0,6 -0,4 -5,6
Resultat före skatt, MSEK 51,0 34,6 3,7 -3,3 86,0
Rörelsemarginal, % 9,1 10,1 3,5 9,0
Nettoomsättning per geograsfisk marknad ochsh segment, MSEK
Sverige
jan–dec
2024
Tjeckien
jan–dec
2024
Tyskland
jan–dec
2024
Spanien
1
jandec
2024
Nettoomsätt-
ning, intern
jan–dec
2024
Koncernen
jan–dec
2024
Sverige 102,9 33,2 4,3 8,7 -27,2 121,9
Tyskland 109,3 20,3 74,6 74,4 -45,7 232,9
Tjeckien 35,5 148,2 0,6 8,8 -2,2 190,9
Polen 52,9 43,0 0,4 22,7 119,0
Övriga Europa 224,2 84,7 20,4 298,2 627,5
Övriga Världen 55,8 23,8 26,2 105,8
Summa 580,6 353,2 100,3 439,0 -75,1 1391 398,0
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
61
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
Nettoomsättning per geogrask per geografisk marknad och segment, MSEK
Sverige
jan–dec
2023
Tjeckien
jan–dec
2023
Tyskland
jan–dec
2023
Spanien
1
jandec
2023
Nettoomsätt-
ning, intern
jan–dec
2023
Koncernen
jan–dec
2023
Sverige 128,6 25,9 6,6 -26,8 134,3
Tyskland 107,4 25,0 90,2 -33,5 189,1
Tjeckien 40,3 147,3 1,1 -1,2 187,5
Polen 69,3 46,7 1,0 117,0
Övriga Europa 214,3 75,2 18,8 308,3
Övriga Världen 48,8 30,1 78,9
Summa 608,7 350,2 117,7 -61,5 1015,1 015,1
1
Konsolidering startade 23 april 2024.
Se även not 6 Intäkternas fördelning.
Väsentliga tillngar och skulder per segment, MSEK
2024 2023
Sverige
Materiella anläggningstillgångar 131,7 140,8
Varulager 84,7 75,2
Skulder 102,1 111,0
Tjeckien
Materiella anläggningstillgångar 75,4 95,9
Varulager 81,2 82,1
Skulder 57,8 43,4
Tyskland
Materiella anläggningstillgångar 3,3 3,4
Varulager 17,0 15,9
Skulder 13,2 4,8
Spanien
1
Materiella anläggningstillgångar 55,3
Varulager 78,2
Skulder 126,5
1
Konsolidering startade 23 april 2024.
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
62
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
Not 6 Intäkternas fördelning
Nedan redovisas intäkternas fördelning från avtal med kund på
Arla Plasts största marknader baserat på kundens hemvist samt
för Arla Plasts produktområden. Ingen enskild kund står för 10
procent eller mer av omsättningen vilket innebär att Arla Plast
har ett begränsat beroende av enskilda kunder.
Extern nettoomsättning per geogrask martning per geografisk marknad, MSEK
MSEK 2024 % 2023 %
Sverige 121,9 9 134,3 13
Tyskland 232,9 17 189,1 19
Tjeckien 190,9 14 187,5 18
Polen 119,0 8 117,0 12
Övriga Europa 627,5 45 308,3 30
Övriga Världen 105,8 7 78,9 8
Summa 1391 398,0 100 1 015,1 100
Extern nettoomsättning per produktområde, MSEK
MSEK 2024 % 2023 %
TPC 531,6 38 439,4 43
OPC 231,4 17 206,1 21
MWPC 158,8 11 163,6 16
ABS 80,0 6 113,9 11
PETG 187,3 13 50,1 5
PMMA 208,9 15 42,0 4
Summa 1391 398,0 100 1 015,1 100
Not 7 Ersättning till revisorerna
2024 2023
Ernst & Young AB
– Re– Revisionsuppdrag 0,6 0,5
– Öv– Övriga tjänster 0,6
Summa 0,6 1,1
Deloitte AB
– Re– Revisionsuppdrag 1,2 1,2
Summa 1,2 1,2
Deloitte Audit s.r.o.
– Re– Revisionsuppdrag 0,5 0,2
Summa 0,5 0,2
Summa koncernen 2,3 2,5
Not 8 Kostnader fördelade på kostnadsslag
2024 2023
Kostnader för ersättningar
till anställda (not 9) 233,6 148,8
Avskrivningar materiella
anläggningstillgångar (not 34) 63,7 47,9
Övriga kostnader 988,4 737,3
Summa kostnader för sålda varor,
försäljning och administration 1 285,7 934,0
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
63
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
Not 9 Ersättningar till anställda m.m.
2024 2023
Löner och andra ersättningar 174,0 107,9
Sociala avgifter 51,0 34,7
Pensionskostnader – avgiftsbestämda planer 8,6 6,2
Summa ersättningar till anställda 233,6 148,8
2024 2023
ner och
andra
ersättningar
(varav tantiem)
Sociala
kostnader
(varav pensions-
kostnader)
ner och
andra
ersättningar
(varav tantiem)
Sociala
kostnader
(varav pensions-
kostnader)
Styrelseledamöter, verkställande direktörer
och andra ledande befattningshavare
13,8
(2,1)
6,4
(2,2)
11,8
(1,5)
5,6
(1,9)
Övriga anställda
160,2
(1,1)
53,2
(6.4)
96,1
(2,5)
35,3
(4,3)
Summa koncernen 174,0 59,6 107,9 40,9
2024 2023
Medelantal
anställda Varav män
Medelantal
anställda Varav män
Sverige 139 105 137 105
Tyskland 18 15 17 14
Tjeckien 101 71 102 73
Spanien 88 71
Summa koncernen 346 262 256 192
2024 2023
Antal på
balansdagen Varav män
Antal på
balansdagen Varav män
Styrelseledamöter 8 5 9 6
Verkställande direktör och övriga ledande
befattningshavare 6 4 6 3
Summa koncernen 14 9 15 9
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
64
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
Ersättningar och övriga förmåner 2024
Grundlön/
styrelse-
arvode
Rörlig
ersättning
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad Summa
Styrelseordförande – Jan Synnersten 0,5 - - - 0,5
Styrelseledamot – Anneli Arnbäck 0,2 0,2
Styrelseledamot – Maria Catoni 0,3 - 0,3
Styrelseledamot – Ulf Hedlundh 0,2 0,2
Styrelseledamot – Leif Nilsson 0,1 0,1
Styrelseledamot – Ola Salmén 0,3 0,3
Styrelseledamot – Thomas Widstrand 0,3 0,3
Verkställande direktör – Christian Krichau 2,8 1,1 0,1 0,7 4,7
Andra ledande befattningshavare (5 personer) 7,0 1,0 0,2 1,5 9,7
Summa 11,7 2,1 0,3 2,2 16,3
Styrelseledamöter som ej erhållit ersättning under 2024 är inte med i tablån ovan.
Ersättningar och övriga förmåner 2023
Grundlön/
styrelse-
arvode
Rörlig
ersättning
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad Summa
Styrelseordförande – Jan Synnersten 0,4 0,4
Styrelseledamot – Anneli Arnbäck 0,2 0,2
Styrelseledamot – Maria Catoni 0,2 0,2
Styrelseledamot – Ulf Hedlundh 0,2 0,2
Styrelseledamot – Sten Jakobsson 0,1 0,1
Styrelseledamot – Leif Nilsson 0,3 0,3
Styrelseledamot – Ola Salmén 0,3 0,3
Styrelseledamot – Kenneth Synnersten 0,2 0,2
Styrelseledamot – Thomas Widstrand 0,2 0,2
Verkställande direktör – Christian Krichau 2,4 0,7 0,2 0,7 4,0
Andra ledande befattningshavare (5 personer) 6,0 0,7 1,2 7,9
Summa 10,5 1,4 0,2 1,9 14,0
Rörlig ersättning avser för verksamhetsåret 2024 kostnadsförd
bonus, vilken utbetalats under 2025. För upplysning om hur
bonus beräknats, se vidare nedan.
Övriga förmåner avser bilförmån och förmån för privat sjuk-
vårdsförsäkring.
Riktlinjer
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt
bolagsstämmans beslut 2024-05-07. För övriga styrelseleda-
möter som uppbär lön i form av anställning i något koncernföre-
tag, har styrelsearvode ej utgått.
Riktlinjer för ersättning till verkställande direktören och andra
ledande befattningshavare är beslutade av bolagsstämman
2024-05-07. Ersättningen utgörs av fast lön, kortfristig rörlig
ersättning, övriga förmåner, pension med mera. Med andra
ledande befattningshavare avses de personer som tillsammans
med verkställande direktören utgör koncernledningen
Fördelningen mellan grundlön och rörlig ersättning ska stå i
proportion till befattningshavarens ansvar och befogenhet. För
verkställande direktören är den rörliga ersättningen maximerad till
40 procent av grundlönen. För andra ledande befattningshavare är
den rörliga ersättningen maximerad till 30 procent av grundlönen.
Den rörliga ersättningen baseras på utfallet i förhållande till upp-
satta mål.
Pensionsförmåner samt övriga förmåner till verkställande direk-
tören och andra ledande befattningshavare utgår som del av den
totala ersättningen.
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
65
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
Bonus
För verkställande direktören baseras bonus på koncernens
resultat före skatt samt volym. För 2024 föreligger ett bonusut-
fall om 1,1 MSEK.
För andra ledande befattningshavare baseras bonus på kon-
cernens resultat före skatt. För 2024 föreligger bonusutfall om
0,6 MSEK.
Incitamentsprogram
Bolaget har för närvarande inga pågående aktierelaterade inci-
tamentsprogram.
Pension
Pensionskostnad avser den kostnad som påverkat årets resul-
tat. Pensionspremien får maximalt uppgå till 30 procent av den
pensionsgrundande lönen. Avsättning till pensioner följer lag-
stadgad avsättning samt avsättning enligt kollektivavtal.
Inga pensionsåtaganden är träffade för styrelseledamöter
som ej har fast anställning i något koncernbolag.
Pensionsförpliktelser
Pensionsplanen ITP 2 som tryggas genom försäkring i Alecta
redovisas som en avgiftsbestämd plan. Premien för den för-
månsbestämda ålders- och familjepensionen är individuellt
beräknad och är bland annat beroende av lön, tidigare intjänad
pension och förväntad återstående tjänstgöringstid. Företagets
andel av totala sparpremier för ITP 2 i Alecta är 0,00750 procent
och företagets andel av totalt antal aktiva försäkrade i ITP 2 är
0,00643 procent. Förväntade avgifter nästa rapportperiod för
ITP 2-försäkringar som är tecknade i Alecta uppgår till 1,2
MSEK.
Uppsägningstider
Mellan bolaget och verkställande direktören gäller en uppsäg-
ningstid om sex månader vid anställdes uppsägning och tolv
månader vid bolagets uppsägning. Mellan bolaget och andra
ledande befattningshavare gäller en uppsägningstid om fyra
månader vid anställdes uppsägning och sex månader vid bola-
gets uppsägning.
Not 11 Övriga rörelsekostnader
2024 2023
Valutakursförluster - 0,1
Förlust vid avyttring av inventarier -1,7
Övrigt -3,1
Summa -4,8 -0,1
Not 10 Övriga rörelseintäkter
2024 2023
Erhållna lönebidrag 0,6 0,6
Erhållna bidrag för sjuklönekostnader
Vinst vid avyttring av inventarier 0,1 0,4
Valutakursvinster 4,6 2,7
Avtalsersättning
Övrigt 3,9 6,9
Summa 9,2 10,6
Posten övrigt består 2024 främst av intäkter som inte är förknip-
pade med den ordinarie verksamheten.
Not 12 Finansiella intäkter och
finansiella kostnader
2024 2023
Valutakursvinster 2,4
Summa nansiella intäk finansiella intäkter 2,4
Ränta skuld till kreditinstitut -1,6 -2,0
Ränta leasingskuld -0,5 -0,6
Valutakursförluster -3,0
Summa nansiella kostnader finansiella kostnader -2,1 -5,6
Finansiella poster – netto 0,3 -5,6
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
66
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
Not 14 Valutakursdifferenser – netto
Valutakursdifferenser har redovisats i rapporten över totalresul-
tat enligt följande:
2024 2023
Övriga rörelseintäkter (not 10) 4,6 2,7
Övriga rörelsekostnader (not 11) - 0,1
Finansiella poster – netto (not 12) 2,4 -3,0
Summa 7,0 -0,4
Not 15 Resultat per aktie
Under 2024 har ingen förändring skett utav antal aktier.
Bolaget har vid bolagsstämma 13 augusti 2020 utfärdat
totalt 980 000 teckningsoptioner och samtliga teckningsoptio-
ner av serie 2020/2023 har utnyttjats för teckning av nya aktier
i bolaget per utgången av 1 september 2023. Till följd av utnytt-
jandet av teckningsoptionerna har antalet aktier och röster i
bolaget ökat med 980 000, från 20 000 000 till 20 980 000 och
aktiekapitalet ökat till 2 517 600 kronor. Resultat per aktie före
utspädning baserats på 20 000 000 aktier fram till 1 september
2023, därefter på 20 980 000 aktier. Resultat per aktie efter
utspädning är beräknat genom att omfatta all potentiell utspäd-
ning av aktier. Vid utgången av september 2023 är antalet aktier
och röster 20 980 000 utan ytterligare potentiell utspädning.
Resultat per aktie före och
efterutr utspädning 2024 2023
Resultat som är hänförligt till
moderbolagets aktieägare, MSEK 97,9 66,9
Vägt antal aktier före
utspädning, antal 20 980 000 20 327 526
Vägt antal aktier efter
utspädning, antal 20 980 000 20 980 000
Resultat per aktie före
utspädning, SEK
4,67 3,29
Resultat per aktie efter
utspädning, SEK
4,67 3,19
Not 16 Investeringar i dotterbolag
Namn
Registrerings- och
verksamhetsland Verksamhet
Kapitalandel direkt ägd
av moderbolag (%)
Kapitalandel direkt
ägd av koncernen (%)
Arla Plast s.r.o. Tjeckien Tillverkande industri 100 100
Alphaplex GmbH Tyskland Försäljning och distribution 100 100
Nudec S.A.U. Spanien Tillverkande industri 100 100
Not 13 Inkomstskatt
2024 2023
Aktuell skatt
Aktuell skatt på årets resultat -40,9 -21,8
Summa aktuell skatt -40,9 -21,8
Uppskjuten skatt (not 28)
Uppskjuten skatt som hänför sig till upp-
komst och återföring av temporära skillnader
21,8 2,7
Summa uppskjuten skatt 21,8 2,7
Summa inkomstskatt -19,1 -19,1
Resultat före skatt 117,0 86,0
Inkomstskatt beräknad enligt skattesats
iSverii Sverige (20,6proc6 procent) -24,1 -17,7
Skatteeffekter av
Skillnad i utländska skattesatser 0,3 0,2
Ej skattepliktiga intäkter 1,4 0,5
Ej avdragsgilla kostnader -3,2 -4,8
Nedskrivning goodwill -1,1
Omvärdering uppskjuten skatt 7,6 2,7
Inkomstskatt -19,1 -19,1
Valutakursdifferenser från övriga rörelseintäkter och övriga rörel-
sekostnader är hänförliga till operationella rörelsefordringar och
rörelseskulder och inkluderar såväl orealiserade som realiserade
valutakursdifferenser. Valutakursdifferenser från nansiella pos. Valutakursdifferenser från finansiella pos-
ter är hänförliga till nter är hänförliga till finansiella tillgångar och skulder inkluderar
såväl orealiserade som realiserade valutakursdifferenser. Även
resultat från värdering av utestående valutaterminskontrakt
ingår i ingår i finansiella poster.
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
67
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
Not 17 Immateriella anläggningstillgångar
Räkenskapsåret 2024 Licenser
Övriga
immateriella
anläggningar Goodwill Varumärke
Kund-
relationer Summa
Inende redovisat värde 0,3 16,7 4,2 9,8 30,9
Valutaomräkningsdifferenser 0,1 0,2 0,5 0,8
Omklassicssificeringar
Årets anskaffningar 0,6 1,6 9,5 11,7
Nedskrivningar -5,3 -5,3
Avskrivningar -0,3 -0,6 -1,8 -2,7
Utgående redovisat värde 0,6 11,5 5,4 18,0 35,4
Per 31 december 2024
Anskaffningsvärde 1,0 0,9 11,5 6,7 21,4 46,8
Ackumulerade avskrivningar -1,0 -0,3 0,0 -1,3 -3,5 -11,4
Redovisat värde 0,6 11,5 5,4 17,9 35,4
Räkenskapsåret 2023 Licenser
Övriga
immateriella
anläggningar Goodwill Varumärke
Kund-
relationer Summa
Inende redovisat värde 0,1 0,3 16,7 4,7 11,0 32,8
Valutaomräkningsdifferenser
Omkla s sice r in gfice r in gar
Årets anskaffningar
Avskrivningar -0,1 -0,5 -1,2 -1,9
Utgående redovisat värde 0,3 16,7 4,2 9,8 30,9
Per 31 december 2023
Anskaffningsvärde 1,0 0,3 16,7 4,9 11,5 33,7
Ackumulerade avskrivningar -1,0 -0,7 -1,7 -2,8
Redovisat värde 0,3 16,7 4,2 9,8 30,9
Nedskrivningsprövning av goodwill
Nedskrivningsprövning för goodwill görs årligen eller löpande
under året om en händelse som kan resultera i att nedskriv-
ningsbehov uppstår. Under 2024 har Arla Plast nedskrivning-
prövat den goodwill som tillkom genom förvärv av Alphaplex
GmbH tillhörande samma kassaamma kassaflödesgenererande enhet.
Goodwill för Alphaplex GmbH uppgår till 11.5 MSEK per 31
december 2024.
Nedskrivningstestets bas är fastställd med utgångspunkt år
2024 och prognosperioden är fem år. Den årliga omsättnings-
tillväxten för åren 20252026 uppskattas till 5 procent, för 2027
till 4 procent, för 2028 till 3 procent och för 2029 och vidare har
eviga tillväxten uppskattats till 2 procent. Kassaaflödena har dis-
konterats till ett nuvärde med tillämpning av en diskonterings-
ränta beräknad till 11,9 procent per år efter skatt.
Analysen resulterade för 2024 i ett nedskrivningsbehov mot-
svarande 5.3 MSEK som är resultatfört under 2024.
Genom känslighetsanalys testades även huruvida rimliga
negativa förändringar av antaganden kring diskonteringsränta
eller tillväxttakt skulle medföra nedskrivning av goodwill. Käns-
lighetsprövningen föranleder inte några ytterligare nedskriv-
ningsbehov .
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
68
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
Varumärke
Varumärke uppstod i samband med förvärvet av Alphaplex
GmbH under 2022 samt Nudec S.A.U under 2024. Den förvär-
vade verksamheten hade ett välkänt varumärke med god
renommé på den marknad den verkar. Varumärke redovisas till
verkligt värde vid förvärvstidpunkten och skrivs därefter av lin-
järt över dess bedömda nyttjandeperiod.
Kundrelationer
Kundrelationer uppstod i samband med förvärvet av Alphaplex
GmbH under 2022 samt Nudec S.A.U. under 2024. Den förvär-
vade verksamheten hade ett ert flertal kunder som de haft långa
relationer med. Kundrelationerna redovisas till verkligt värde vid
förvärvstidpunkten och skrivs därefter av linjärt över deras
bedömda nyttjandeperiod.
Not 18 Materiella anläggningstillgångar
Räkenskapsåret 2024
Byggnader
och mark
Maskiner och
andra tekniska
anläggningar
Inventarier,
verktyg och
installationer
Pågående
nyanläggningar Summa
Inende redovisat värde 108,6 117,4 10,7 1,3 238,0
Valutaomräkningsdifferenser 0,8 2,1 0,2 0,0 3,1
Omklassicssificeringar -0,4 3,2 1,6 -4,4
Årets anskaffningar 21,0 30,3 18,1 8,4 77,8
Avyttringar och utrangeringar -1,3 -0,3 -0,2 -1,8
Årets nedskrivningar -11,2 -11,2
Årets avskrivningar -6,2 -29,4 -4,5 - 40,1
Utgående redovisat värde 122,5 112,1 25,9 5,3 265,8
Per 31 december 2024
Anskaffningsvärde 217,7 531,9 58,4 5,3 813,3
Ackumulerade avskrivningar/
nedskrivningar -95,2 -419,8 -32,5 -547,5
Redovisat värde 122,5 112,1 25,9 5,3 265,8
Räkenskapsåret 2023
Byggnader
och mark
Maskiner och
andra tekniska
anläggningar
Inventarier,
verktyg och
installationer
Pågående
nyanläggningar Summa
Inende redovisat värde 114,7 145,5 12,4 0,3 272,9
Valutaomräkningsdifferenser -1,2 -0,7 -1,9
Omklassicssificeringar 0,8 2,2 0,3 -3,3
Årets anskaffningar 0,4 1,7 4,3 6,4
Avyttringar och utrangeringar -1,8 -1,8
Årets nedskrivningar -2,7 -2,7
Årets avskrivningar -5,7 -25,5 -3,7 -34,9
Utgående redovisat värde 108,6 117,4 10,7 1,3 238,0
Per 31 december 2023
Anskaffningsvärde 198,7 517,9 39,8 1,3 757,7
Ackumulerade avskrivningar/
nedskrivningar - 90,1 -400,5 -29,1 -519,7
Redovisat värde 108,6 117,4 10,7 1,3 238,0
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
69
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
Not 19 Nyttjanderätter
Koncernen leasar byggnader, fordon samt en containerkompri-
mator. Dessa redovisas som nyttjanderätter med en motsva-
rande skuld. Leasingavtalen varierar mellan ett och tio år och
de esde flesta av leasingavtalen kan vid leasingperiodens slut för-
längas till en avgift som överensstämmer med en marknads-
mässig avgift. Skyldigheten att betala leasingavgifter redovisas
i rapporten över nansiell stten över finansiell ställning på separata rader (lång- och
kortfristig). Det totala kassaödflödet från leasingavtal 2024 uppgår
till -3,1 MSEK (-5,7). Räntekostnaden för leasingskulden 2024
uppgår till 0,5 MSEK (0,6).
Nyttjanderätts-
tillgångar Byggnad
Fordon samt
andra tekniska
anlägg ningar Summa
Räkenskapsåret 2024
IB anskaffningsvärde 21,3 4,7 26,0
Årets anskaffningar 0,2 5,7 5,9
Valutajustering 0,4 0,0 0,4
Avyttringar och
utrangeringar 0,0 -0,2 -0,2
Avskrivningar -5,6 -3,7 -9,3
Utgående redovisat
värde 16,3 6,5 22,8
Per 31 december 2024
Anskaffningsvärde 4 3,1 13,2 56,3
Ackumulerade
avskrivningar -26,8 -6,7 -33,5
Redovisat värde 16,3 6,5 22,8
Nyttjanderätts-
tillgångar Byggnad
Fordon samt
andra tekniska
anlägg ningar Summa
Räkenskapsåret 2023
IB anskaffningsvärde 27,4 4,6 32,0
Årets anskaffningar 0,2 2,4 2,7
Valutajustering -0,2 -0,2
Avyttringar och
utrangeringar - 0,1 -0,1
Avskrivningar -6,1 -2,2 -8,4
Utgående redovisat
värde 21,3 4,7 26,0
Per 31 december 2023
Anskaffningsvärde 42,2 9,2 51,4
Ackumulerade
avskrivningar -20,9 -4,5 -25,4
Redovisat värde 21,3 4,7 26,0
Leasingskulder 2024 2023
Inom 6 månader 3,7 3,2
Mellan 6 och12 månader 5,0 4,4
Summa kortfristig leasingskuld 8,7 7,6
Mellan 1 och 2 år 7,7 6,9
Mellan 2 och 5 år 6,8 11,7
Summa långfristig leasingskuld 14,5 18,6
Avgifter för de avtal där lättnadsregeln tillämpats uppgick till 0,3
MSEK (0,7).
Arla Plast har inga väsentliga avtal som avviker från praxis
eller med exponering för eventuella framtida kassaaflöden som
inte återspeglas i leasingskulden. Det nns inen. Det finns inga leasingavtal
som koncernen är förbunden till men som ännu inte påbörjats.
Se även not 3 för uppgift om totala leasingskulder. Arla Plast
AB har en korttidsleasing av truckar, för denna leasing används
lättnadsregeln och leasingkostnaden har därmed inte tagits
med i IFRS 16 beräkningen.
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
70
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
Not 20 Finansiella instrument per kategori
Koncernens nansiellnens finansiella tillgångar och skulder utgörs av posterna;
övriga långfristiga fordringar, kundfordringar, övriga fordringar,
likvida medel, skulder till kreditinstitut, skulder till koncernföretag,
leverantörsskulder, övriga skulder samt derivatinstrument. För de
nansiellfinansiella instrument som redovisas till upplupet anskaffnings-
värde anses det redovisade värdet utgöra en rimlig uppskattning
av det verkliga värdet. Samtliga derivat värderas till verkligt värde
och klassicerficeras enligt nivå 2, vilket innebär att all väsentlig indata
som krävs för värdering är observerbar.
2024-12-31
Finansiella tillgångar
värderade till verkligt värde
via resultaträkningen
Finansiella tillgångar
värderade till upplupet
anskaffningsvärde Summa
Tillgångar i rapport över nansiell ställningver finansiell ställning
Kundfordringar 202,7 202,7
Övriga kortfristiga fordringar 6,4 6,4
Likvida medel 162,3 162,3
Summa 371,4 371,4
2024-12-31
Finansiella skulder
värderade till verkligt värde
via resultaträkningen
Finansiella skulder
värderade till upplupet
anskaffningsvärde Summa
Skulder i rapport över r finansiell sllning
Skulder till kreditinstitut 121,8 121,8
Leverantörsskulder 66,3 66,3
Övriga kortfristiga skulder 0,1 20,2 20,3
Summa 0,1 208,3 208,4
2023-12-31
Finansiella tillgångar
värderade till verkligt värde
via resultaträkningen
Finansiella tillgångar
värderade till upplupet
anskaffningsvärde Summa
Tillgångar i rapport över nansiell ställningver finansiell ställning
Kundfordringar 126,2 126,2
Övriga kortfristiga fordringar 11,8 11,8
Derivattillgångar 0,2 0,2
Likvida medel 176,1 176,1
Summa 0,2 314,1 314,3
2023-12-31
Finansiella skulder
värderade till verkligt värde
via resultaträkningen
Finansiella skulder
värderade till upplupet
anskaffningsvärde Summa
Skulder i rapport över r finansiell sllning
Skulder till kreditinstitut 68,5 68,5
Leverantörsskulder 16,6 16,6
Övriga kortfristiga skulder 22,7 22,7
Summa 107,8 107,8
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
71
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
Not 21 Kundfordringar
2024-12-31 2023-12-31
Kundfordringar brutto försäkrad del 178,7 109,9
Kundfordringar brutto oförsäkrad del 24,2 16,6
Minus: reservering för förväntade kreditförluster -0,2 -0,3
Kundfordringar – netto 202,7 126,2
EUR 163,4 97,7
GBP 13,5 5,5
USD 11,0 0,6
SEK 14,8 22,4
Summa 202,7 126,2
Förändring kreditförlustreserv
Ingående kreditförlustreserv 0,3 1,4
Reservering för förväntade kreditförluster 0,2
Fordringar som skrivits bort under året som ej indrivningsbara
Återförda outnyttjade belopp -0,3 -1,1
Utgående kreditförlustreserv 0,2 0,3
Arla Plast kreditförsäkrar majoriteten av sina kundfordringar vil-
ket innebär ett skydd mot förluster som uppstår till följd av
bristande betalning från våra kunder. Av de kundfordringar som
är försäkrade uppgår den försäkrade andelen av kundfordringen
normalt till 90 procent exklusive moms av fakturabeloppet. Den
maximala exponeringen för kreditrisk med beaktande av kredit-
försäkringen för kundfordringar är per balansdagen 11,68 pro-
cent (13,15). Det verkliga värdet på kundfordringarna motsvarar
dess redovisade värde, eftersom diskonteringseffekten inte är
väsentlig. Inga kundfordringar har ställts som säkerhet för någon
skuld.
Kundfordringarnas förfallostruktur, MSEK
Brutto
2024-12-31
Förväntad
kreditförlust
Brutto
2023-12-31
Förväntad
kreditförlust
Ej förfallet 183,7 116,3
1–30 dagar 17,7 8,9
31–60 1,0 0,3
> 61 dagar 0,5 -0,2 1,0 -0,3
Summa kundfordringar 202,9 -0,2 126,5 -0,3
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
72
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
Not 23 Övriga fordringar
2024-12-31 2023-12-31
Övriga förskott 1,1
Avräkning skattekonto 2,0 3,7
Moms 1,8 1,9
Bonus från leverantör 1,5
Övriga kortfristiga fordringar 0,2
Skattefordran 2,6 3,4
Summa 6,4 11,8
Not 24 Förutbetalda kostnader
2024-12-31 2023-12-31
Förutbetalda försäkringskostnader 0,8 0,7
Förutbetalda licenskostnader 1,2 1,3
Övriga poster 2,3 0,8
Summa 4,3 2,8
Not 25 Likvida medel
2024-12-31 2023-12-31
Kassa 10,3 3,6
Banktillgodohavanden 152,0 172,5
Summa 162,3 176,1
Alla likvida medel nns tilldel finns tillgängliga vid begäran. Banktillgodo-
havandet utgörs av bankmedel i SEK, CZK, EUR och GBP varvid
en viss valutariskexponering föreligger. Disponibla likvida medel
inklusive outnyttjade krediter uppgick per 2024-12-31 till 408,0
MSEK (317,9).
Not 26 Aktiekapital
Aktiekapitalet i Arla Plast AB uppgår till 2 517 600 kronor. Ingen
förändring har skett utav aktiekapitalet under 2024.
Not 22 Varulager
Under räkenskapsåret 2024 har varukostnader redovisats i rap-
porten över totalresultat om 845,2 MSEK (613,7). De redovisa-
des som kostnader för sålda varor. 5,2 MSEK av lagervärdet har
värderats till nettoförsäljningsvärde (avser råvaror och handels-
varor) per 2024-12-31.
Det bokförda värdet på koncernens lager per 2024-12-31
uppgår till 261,2 MSEK (173,2) och fördelas enligt följande:
2024-12-31 2023-12-31
Råvaror och handelsvaror 121,5 71,2
Egenproducerade färdigvaror 134,7 97,6
Produkter i arbete 5,0 4,4
Summa 261,2 173,2
Not 27 Upplåning
Kortfristig 2024-12-31 2023-12-31
Skulder till kreditinstitut 97,1 67,7
Checkräkningskredit 24,7 0,8
Summa upplåning 121,8 68,5
Kortfristig upplåning
För skulder till kreditinstitut har säkerhet ställts i form av före-
tagsinteckningar samt fastighetsinteckningar till ett värde av
59,9 MSEK. För ytterligare upplysningar se not 31 Ställda säker-
heter. Vidare är skulder till kreditinstitut belagda med utfästelse
om att vissa kovenanter ska vara uppfyllda. I moderbolaget får
inte soliditeten understiga 30 procent. I dotterbolaget får solidi-
teten inte understiga 35 procent, genomsnittlig betalningstid
för kundfordringar får inte överstiga 120 dagar och lageromsätt-
ningshastigheten får inte överstiga 120 dagar.
Samtliga kovenanter har varit uppfyllda. Det verkliga värdet
på både kortfristig och långfristig upplåning bedöms motsvara
dess redovisade värde, eftersom diskonteringseffekten inte är
väsentlig. Inga väsentliga transaktionskostnader förekommer.
För upplysning om förändringar i skulder hänförliga till er hänförliga till finan-
sieringsverksamhet, se not 33 och för löptidsanalys se not 3.
Checkräkningskredit
Koncernen har en beviljad checkräkningskredit i valutorna SEK
och EUR om 270,4 MSEK (141,8). Av beviljad checkräknings-
kredit har 24,7 MSEK (0,8) utnyttjats per den 31 december
2024. Förutom ovan checkkredit kredit finns inga ej utnyttjade kredit-
faciliteter inom koncernen.
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
73
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
Not 28 Uppskjuten skatt
Uppskjutna skattefordringar och -skulder fördelas enligt följande:
2024-12-31 2023-12-31
Uppskjutna skattefordringar
– upp– uppskjutna skattefordringar som förväntas nyttjas efter mer än 12 månader 18,3
– uppskjutna skattefordringar som förväntas nyttjas inom 12 månader 3,6
Uppskjutna skattefordringar (netto) 21,9
Uppskjutna skatteskulder
– upp– uppskjutna skatteskulder som förntas realiseras efter mer än 12 månader 43,4 41,7
– upp– uppskjutna skatteskulder som förntas realiseras inom 12 månader
Uppskjutna skatteskulder (netto) 43,4 41,7
Bruttoförändringen avseende uppskjutna skatter är enligt följande:
2024 2023
Ingående balans 41,7 44,4
Redovisning i rapporten över totalresultat -20,2 -2,7
Utgående balans 21,5 41,7
Uppskjuten skatt
Obeskattade
reserver Övrigt Summa
Per 1 januari 2024 29,3 12,4 41,7
Redovisat i rapporten över totalresultat 2,4 -22,6 -20,2
Per 31 december 2024 31,7 -10,2 21,5
Per 1 januari 2023 28,5 15,9 44,4
Redovisat i rapporten över totalresultat 0,8 -3,5 -2,7
Per 31 december 2023 29,3 12,4 41,7
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
74
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
Not 29 Övriga skulder
2024-12-31 2023-12-31
Personalens källskatt 3,3 3,6
Lagstadgade sociala avgifter 1,6 2,6
Kundbonus 4,2 8,9
Förskott från kunder 2,1 1,5
Försäljningsprovisioner 2,1 1,8
Reklamationer 2,5 3,6
Övriga poster 4,5 0,7
Summa 20,3 22,7
Not 30 Upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter
2024-12-31 2023-12-31
Upplupna personrelaterade kostnader 22,0 20,0
Upplupna räntekostnader 1,0 1,1
Övriga upplupna kostnader 31,3 14,7
Summa 54,3 35,8
Not 31 Ställda säkerheter
2024-12-31 2023-12-31
Fastighetsinteckningar 9,0 9,0
Företagsinteckningar 50,9 50,9
Summa 59,9 59,9
Not 32 Transaktioner med närstående
Transaktioner med närstående parter kan påverka ett företags
nansiellfinansiella resultat och ställning. Information måste därför läm-
nas om de som kan betraktas som närstående till Arla Plast
koncernen. Närståendekretsen består av styrelseledamöter,
samt koncernledningen, med sina respektive närståendekret-
sar. Transaktioner sker på marknadsmässiga villkor.
Följande transaktioner har skett med närstående:
2024 2023
Köp av varor och tnster
Bolag kontrollerade av styrelseledamot
Bolag kontrollerade av andra ledande
befattningshavare 2,0 1,9
Summa 2,0 1,9
rsäljning av varor och tnster:
Bolag kontrollerade av styrelseledamot 10,5 3,8
Bolag kontrollerade av andra ledande
befattningshavare
Summa 10,5 3,8
Vid årets slut fanns 2,2 MSEK (1,7) i fordringar och inga skulder
till följd av försäljning och köp av varor och tjänster.
Koncernen har inte några avsättningar för osäkra fordringar
hänförliga till närstående. Koncernen har inte heller redovisat
några kostnader avseende osäkra fordringar på närstående
under perioden. Ingen säkerhet är ställd för fordringarna.
Fordringar på närstående härrör till största delen från försälj-
ningstransaktioner och förfaller 30 dagar efter försäljnings-
dagen. Skulderna till närstående härrör till största delen från
inköpstransaktioner och förfaller 30 dagar efter inköpsdagen.
Ytterligare information om skuld till koncernföretag framgår av
not 27.
Ersättningar till ledande befattningshavare framgår av not 9.
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
75
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
Not 33 Förändringar i skulder som tillhör finansieringsverksamheten
Inte kassaödes-saflödes-
påverkande poster
2024-01-01 KassaödeKassaflöde rvärv
Valutakurs-
differenser Övrigt 2024-12-31
Leasingskuld 26,2 -9,8 0,6 6,2 23,2
Skulder till kreditinstitut 67,7 -13,7 49,4 -6,3 97,1
Checkräkningskredit 0,8 -17,5 34,7 0,4 6,3 24,7
Summa 94,7 -41,0 84,1 1 6,2 145,0
Inte kassaödes- saflödes-
påverkande poster
2023-01-01 KassaödeKassaflöde Förvärv
Valutakurs-
differenser Övrigt 2023-12-31
Leasingskuld 32,1 -8,9 -0,2 3,2 26,2
Skulder till kreditinstitut 87,2 -9,4 -10,1 67,7
Checkräkningskredit 5,4 -14,9 0,2 10,1 0,8
Summa 124,7 -33,2 3,2 94,7
Not 34 Justering för poster som inte
ingår i kassaflödet
2024 2023
Avskrivningar 63,7 47,9
Realisationsresultat försäljning
anläggningstillgångar 1,7 1,8
Övrigt -10,0 -2,5
Summa 55,4 47,2
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
76
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
Not 35 Alternativa nyckeltal
Nyckeltalen i denna rapport beaktar verksamhetens art och
bedöms ge relevant information till aktieägarna och övriga
intressenter samtidigt som jämförbarhet med andra företag
uppnås. Utöver de nansiella nyckeltal som upprättats i enlighet
med IFRS, presenterar Arla Plast nansiella nyckeltal som inte
denieras enligt IFRS, till exempel EBITDA och rörelsemarginal.
Dessa alternativa nyckeltal anses vara viktiga resultat- och pre-
stationsindikationer för investerare och andra användare av del-
årsrapporten. De alternativa nyckeltalen ska ses som ett kom-
plement till, men inte en ersättning för, den nansiella
information som upprättats i enlighet med IFRS. Arla Plast
koncernens denitioner av dessa mått som inte denieras enligt
IFRS beskrivs i denna not.
Denitioner Beräkning
Bruttomarginal, % Bruttovinst i % av nettoomsättningen under perioden.
Rörelsemarginal, % Rörelseresultat i % av nettoomsättning under perioden.
EBITDA, MSEK Rörelseresultat före av- och nedskrivningar.
Räntebärande tillgångar, MSEK Kassa och bank.
Räntebärande skulder, MSEK Korta och långa skulder till kreditinstitut, korta och långa leasingskulder.
Nettoskuld, MSEK Räntebärande skulder minus räntebärande tillgångar.
Nettoskuld/ EBITDA, ggr Nettoskuld vid periodens slut i förhållande till EBITDA de senaste 12månaderna.
Organisk tillväxt, % Organisk tillväxt avser omsättningstillväxt exklusive tillväxt hänförlig till
förvärv och avyttringar.
Rörelsekapital, MSEK Varulager samt övriga kortfristiga rörelsetillgångar minskat med övriga kortfristiga
rörelseskulder.
Rörelsekapital/omsättning, % Rörelsefordringar minus rörelseskulder i förhållande till omsättningen.
Sysselsatt kapital, MSEK Balansomslutning minskat med icke räntebärande skulder
(inklusive uppskjuten skatt).
Avkastning på sysselsatt kapital (ROCE), % Rörelseresultat dividerat med genomsnittligt sysselsatt kapital. Genomsnittligt
sysselsatt kapital beräknas genom att summera sysselsatt kapital vid periodens
slut och sysselsatt kapital vid periodens slut för jämförelseperioden föregående
åroch dividera med t.
Operativt kassaöde, MSEK Kassaöde från den löpande verksamheten samt kassaöde från
investeringsverksamheten.
Soliditet Eget kapital vid periodens slut i % av balansomslutning.
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
77
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
Bekning av nyckeltal
2024 2023
Bruttomarginal, %
Bruttovinst, MSEK 299,5 219,3
Nettoomsättning, MSEK 1398,0 1 015,1
Bruttomarginal, % 21,4 21,6
EBITDA, MSEK
Rörelseresultat, MSEK 117 609
Avskrivning anläggningstillgångar, MSEK 64 56
EBITDA, MSEK 180,4 9,1
Organisk tillväxt, %
Nettoomsättning, MSEK 1398,0 1 015
Nettoomsättning motsvarande period fg år, MSEK 1015,1 958
rvärv, MSEK -426 -46,4
Nettoomsättning förändring -43,1 10,9
Organisk tillväxt, % -4,2 1,1
Rörelsekapital/omsättning, %
Rörelsefordringar, MSEK 472,1 310,6
Rörelseskulder, MSEK 140,8 75,0
Rörelsekapital netto, MSEK 331,3 235,6
Nettoomsättning R12, MSEK 1398,0 1 015,1
Rörelsekapital/omsättning, % 23,7 23,2
Avkastning på sysselsatt kapital (ROCE), %
Sysselsatt kapital, MSEK 789,7 663,2
Genomsnittligt sysselsatt kapital, MSEK 726,5 643,9
Rörelseresultat R12, MSEK 116,7 91,6
Avkastning på sysselsatt kapital (ROCE), % 16,1 14,2
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
78
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
2024 2023
Nettoskuld, MSEK
Räntebärande tillgångar, MSEK 162,3 176,1
Räntebärande skulder, MSEK 145,0 94,8
Nettoskuld, MSEK -17,3 -81,3
Nettoskuld/ EBITDA, ggr
Nettoskuld, MSEK -17,3 -81,3
EBITDA R12, MSEK 180,4 139,5
Nettoskuld/ EBITDA, ggr -0,1 -0,6
Soliditet, %
Eget kapital, MSEK 644,7 568,4
Totalt kapital, MSEK 982,8 785,2
Soliditet, % 65,6 72,4
Not 36 Jämförelsestörande poster
2024
Nedskrivning anläggningstillgångar -11,2
Elstöd
Nedskrivning goodwill -5,3
Övrigt -1,9
Förvärvskostnader -3,1
Summa -21,5
I koncernens rapport över totalresultat åternns de jfinns de jämförelse-
störande posterna bland administrationskostnader.
Not 37 Väsentliga händelser efter
räkenskapsperiodens utgång
Inga väsentliga händelser har inträffat efter rapportperiodens
utgång.
Not 38 Förvärv
Den 23 april 2024 slutförde Arla Plast förvärvet av Nudec S.A.U.
Nudec S.A.U. är likt Arla Plast en leverantör och tillverkare av
extruderade skivor i tekniska plastmaterial med bas i Polinyà,
strax utanför Barcelona, Spanien. Förvärvet stärker koncernens
position i Central- och Sydeuropa samt breddar produktport-
följen.
Nudec S.A.U. är konsoliderat från 23 april 2024.
MEUR MSEK
Netto identierbara tillgångarto identifierbara tillgångar
och skulder 8,6 99,2
Immateriella tillgångar (varumärke
och kundrelationer) 1,0 11,3
Negativ goodwill - 0,1 -1,0
Slutligt förvärvspris 9,5 109,5
Överförd ersättning för förrvet 9,1 104,8
Likvida medel i Nudec S.A.U. 1,1 12,8
Påverkan på koncernens likvida medel -8,0 -92,0
Förvärvet har lett till transaktionskostnader om -0,3 MEUR mot-
svarande -3,1 MSEK som har påverkat rörelseresultatet för hel-
året. I koncernens rapport över totalresultat återfinns kostnaden
bland övriga rörelsekostnader.
Förvärvet resulterar i en negativ goodwill motsvarande 1
MSEK som har bokats som en övrig rörelseintäkt i fjärde kvar-
talet 2024.
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
79
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
Moderbolagets
resultaträkning
Moderbolagets rapport över
totalresultatet i sammandrag
Belopp i MSEK Not 2024 2023
Nettoomsättning 2 580,6 608,7
Kostnader för sålda varor 3,4 -436,0 -465,4
Bruttoresultat 144,6 143,3
Försäljningskostnader 3,4 -46,5 -54,6
Administrationskostnader 3,4 -46,2 -39,3
Övriga rörelseintäkter 5 3,7 6,8
Övriga rörelsekostnader 6 -1,7 -0,6
Rörelseresultat 53,9 55,6
nteintäkter och liknande intäkter 7 84,1 18,2
Räntekostnader och liknande kostnader 7 -14,0 -22,8
Resultat efter nansiella poster 124,0 51,0
Bokslutsdispositioner 8 -12,1 -4,5
Skatt på årets resultat 9 -10,8 -10,2
Årets resultat 101,1 36,3
Belopp i MSEK jandec 2024 jan–dec 2023
Periodens resultat 101,1 36,3
Poster som kan komma att omföras till periodens resultat
Övrigt totalresultat för perioden
Summa totalresultat för perioden 101,1 36,3
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
80
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
Moderbolagets
balansräkning
Belopp i MSEK Not 2024 2023
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 11 0,2 0,3
Summa immateriella anläggningstillgångar 0,2 0,3
Byggnader och mark 12 53,5 58,6
Maskiner och andra tekniska anläggningar 12 67,3 73,2
Inventarier och verktyg 12 8,1 8,2
Pågående nyanläggningar 12 2,8 0,8
Summa materiella anläggningstillgångar 131,7 140,8
Andelar i koncernföretag 10 185,9 83,2
Summa nansiella anläggningstillgångar 185,9 83,2
Summa anläggningstillgångar 317,8 224,3
Omsättningstillgångar
Varulager 14 84,7 75,2
Kundfordringar 13 78,8 70,9
Fordringar hos koncernföretag 1,1 1,1
Övriga fordringar 15 2,6 6,0
Aktuell skattefordran 2,6 3,4
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 16 3,3 2,5
Kassa och bank 17 86,9 116,3
Summa omsättningstillgångar 260,0 275,4
SUMMA TILLGÅNGAR 577,8 499,7
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
81
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
Moderbolagets
balansräkning forts.
Belopp i MSEK Not 2024 2023
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Aktiekapital 18 2,5 2,5
Reservfond 0,5 0,5
Summa bundet eget kapital 3,0 3,0
Balanserad vinst (inklusive årets resultat) 320,1 245,2
Summa fritt eget kapital 320,1 245,2
Summa eget kapital 323,1 248,2
Obeskattade reserver 19 152,6 140,5
Avsättningar 20 6,9 6,7
Skulder till kreditinstitut 21 47,1 58,6
Leverantörsskulder 9,8 10,0
Övriga skulder 22 13,0 12,4
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 23 25,3 23,3
Summa skulder 95,2 111,0
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 577,8 499,7
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
82
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
Moderbolagets rapport över
föndringar i eget kapital
Belopp i MSEK Aktiekapital Reservfond
Balanserad
vinst eller
förlust
Årets
resultat
Summa eget
kapital
Inende balans per 1 januari 2024
2,5 0,5 208,9 36,3 248,2
Överföring resultat föregående år 36,3 -36,3
Årets resultat och tillika totalresultat 101,1 101,1
Övrigt
Transaktioner med aktieägare
i deras egenskap avägare
Utdelning -26,2 -26,2
Utgående balans per 31 december 2024 2,5 0,5 219,0 101,1 323,1
Inende balans per 1 januari 2023 2,4 0,5 171,1 28,8 202,8
Överföring resultat föregående år 28,8 -28,8
Årets resultat och tillika totalresultat 36,3 36,3
Emission från teckningsoptioner 0,1 29,0 29,1
Transaktioner med aktieägare
i deras egenskap avägare
Utdelning -20,0 -20,0
Utgående balans per 31 december 2023 2,5 0,5 208,9 36,3 248,2
Noterna på sidorna 84 till 92 utgör en integrerad del av redovisningen för moderbolaget.
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
83
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
Moderbolagets rapport
överkassaöden
Belopp i MSEK Not 2024 2023
Kassaöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat 53,9 55,6
Justeringar för poster som inte ingår i kassaödet 28 22,8 18,2
Erhållen ränta 3,2 1,3
Betald ränta -3,0 -2,7
Valutakursdifferenser och värdeförändring derivat -0,3 0,2
Betalda inkomstskatter -10,0 -8,6
Kassaöde från den löpande verksamheten före föndring i rörelsekapitalet 66,6 64,0
Ökning/minskning varulager -9,5 23,0
Förändring kortfristiga rörelsefordringar -5,2 -8,2
Förändring kortfristiga rörelseskulder 2,6 3,9
Summa förändring av rörelsekapital -12,1 18,7
Kassaöde från den löpande verksamheten 54,5 82,7
Kassaöde från investeringsverksamheten
Investeringar i materiella anläggningstillgångar 12 -8,3 -2,6
rvärv 10 -108,0
Kassaöde från investeringsverksamheten -116,3 -2,6
Kassaöde från nansieringsverksamheten
Nettoförändring i checkräkningskredit 27 0,0 -1,2
Amortering av lån till kreditinstitut 27 -60,3 -117,1
Upptagande av lån till kreditinstitut 46,6 107,7
Erhållen utdelning 68,2 0
Utbetald utdelning -26,2 -20,0
Emission 0,0 29,2
Kassaöde från nansieringsverksamheten 28,2 -1,4
Minskning/ökning av kassa och bank -33,6 78,7
Kassa och bank vid årets början 116,3 40,8
Kursdifferens i likvida medel 4,2 -3,2
Kassa och bank vid årets slut 17 86,9 116,3
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
84
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
Moderbolagets noter
Not 1 Moderbolagets redovisningsprinciper
Betydande redovisningsprinciper som tillämpats när denna års-
redovisning har upprättats anges nedan. Dessa principer har
tillämpats konsekvent för alla presenterade år, om inte annat
anges. Årsredovisningen för moderbolaget är upprättad i enlig-
het med RFR 2 Redovisning för juridiska personer och Årsredo-
visningslagen. Årsredovisningen har upprättats enligt anskaff-
ningsvärdemetoden.
Att upprätta rapporter i överensstämmelse med RFR 2 k-
ver användning av en del viktiga uppskattningar för redovisn-
ingsändamål. Vidare krävs att ledningen gör vissa bedömningar
vid tillämpningen av moderbolagets redovisningsprinciper. De
områden som innefattar en hög grad av bedömning, som är
komplexa eller sådana områden där antaganden och uppskatt-
ningar är av väsentlig betydelse för årsredovisningen anges i
koncernredovisningens not 4.
Moderbolaget utsätts genom sin verksamhet för en mängd
olika nansiella risker: marknadsrisk (valutarisk och ränterisk),
kreditrisk och likviditetsrisk. Moderbolagets övergripande risk-
hanteringspolicy fokuserar på oförutsägbarheten på de nan-
siella marknaderna och eftersträvar att minimera potentiella
ogynnsamma effekter på koncernens nansiella resultat. För
mer information om nansiella risker hänvisas till koncernredo-
visningen not 3.
Moderbolaget tillämpar andra redovisningsprinciper än kon-
cernens redovisningsprinciper, som beskrivs i not 2 i koncern-
redovisningen, i de fall som anges nedan:
Uppställningsformer
Resultat- och balansräkning följer Årsredovisningslagens upp-
ställningsform. Rapport över förändring av eget kapital följer
koncernens uppställningsform men innehåller de kolumner som
anges i ÅRL. Vidare innebär det skillnad i benämningar, jämfört
med koncernredovisningen, främst avseende nansiella intäkter
och kostnader och eget kapital.
Aktieägartillskott och koncernbidrag
Erhållna koncernbidrag från dotterbolag redovisas somnansiell
intäkt. Lämnade koncernbidrag från moderbolag till dotterbolag
redovisas som ökning av andelar i koncernbolag. Koncernbidrag
som dotterbolag erhåller från moderbolag redovisas i dotterbo-
laget i eget kapital. Koncernbidrag som dotterbolag lämnar till
moderbolag redovisas i eget kapital.
Finansiella instrument
IFRS 9 tillämpas ej i moderbolaget. Moderbolaget tillämpar istäl-
let de punkterna som anges i RFR 2 (IFRS 9 Finansiella instru-
ment, p. 3–10).
Finansiella instrument värderas med utgångspunkt till
anskaffningsvärde. Inom efterföljande perioder kommer nan-
siella tillgångar som är anskaffade med avsikt att innehas kort-
siktigt att redovisas i enlighet med lägsta värdets princip till det
lägsta av anskaffningsvärde och marknadsvärde. Derivatinstru-
ment med negativt verkligt värde redovisas till detta värde.
Vid beräkning av nettoförsäljningsvärdet på fordringar som
redovisas som omsättningstillgångar tillämpas principerna för
nedskrivningsprövning och förlustriskreservering i IFRS 9. För
en fordran som redovisas till upplupet anskaffningsvärde på
koncernnivå innebär detta att den princip för förlustriskreserve-
ring som används i koncernen i enlighet med IFRS 9 även ska
tas upp i moderbolaget.
Obeskattade reserver
Obeskattade reserver redovisas med bruttobelopp i balansräk-
ningen, inklusive den uppskjutna skatteskuld som är hänförlig
till reserven.
Bokslutsdispositioner
Förändringar av obeskattade reserver redovisas som boksluts-
dispositioner i resultaträkningen.
Leasing
Samtliga leasingavtal där moderbolaget är leasetagare redovi-
sas som operationell leasing (hyresavtal), oavsett om avtalen
är nansiella eller operationella. Leasingavgiften redovisas som
en kostnad linjärt över leasingperioden. Moderbolaget har valt
att ej tillämpa IFRS 16 Leasingavtal utan tillämpar från och med
1 januari 2019 de punkter som anges i RFR 2 (IFRS 16 Leasing-
avtal, p. 212).
Intäkt från licens
Den produktionsmetod som används av dotterbolaget Arla Plast
s.r.o. utvecklades i samband med produktionsöverföring från
Sverige till Tjeckien. För tillgång till den produktionstekniken
betalar dotterbolaget en licensavgift relaterat till procentuell
andel av dotterbolagets omsättning. I moderbolaget intäktsförs
licensavgiften i den period då motsvarande omsättning för dotter-
bolaget infaller.
Not 2 Nettoomsättning
2024 2023
Extruderade skivor i plastmaterial 580,6 608,7
Licensintäkter
Summa intäkter 580,6 608,7
Nettoomsättning per
geogrask marknad 2024 2023
Sverige 102,9 128,6
Tyskland 109,3 107,5
Tjeckien 35,5 40,3
Polen 52,9 69,3
Övriga Europa 224,2 214,3
Övriga världen 55,8 48,7
Summa 580,6 608,7
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
85
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
Not 3 Ersättning till revisorerna
Ersättningar till revisor Deloitte 2024 2023
Deloitte AB
– Revisionsuppdrag 1,2 1,2
– Övriga tjänster
Summa 1,2 1,2
Ersättning till revisor Ernst & Young AB
– Revisionsuppdrag 0,2
– Övriga tjänster 0,6
Summa 1,2 0,8
Total summa 1,2 2,0
Not 4 Ersättningar till anställda m.m
2024 2023
Löner och andra ersättningar 69,0 69,0
Sociala avgifter 24,9 24,0
Pensionskostnader – avgiftsbestämda planer 6,5 5,7
Summa ersättningar till anställda 100,4 98,7
2024 2023
ner och
andraersättningar
Sociala kostnader
(varav pensions-
kostnader)
ner och
andraersättningar
Sociala kostnader
(varav pensions-
kostnader)
Styrelseledamöter, verkställande
direktörer och andra ledande
befattningshavare 5,6 2,3 (0,6) 7,2 3,0 (0,7)
Övriga anställda 63,4 29,1 (5,9) 61,8 26,7 (5,0)
Summa moderbolaget 69,0 31,4 69,0 29,7
2024 2023
Antal
Varav
män Antal
Varav
män
Sverige 137 103 135 103
Belgien 2 2 2 2
Summa moderbolaget 139 105 137 105
2024 2023
Antal
Varav
män Antal
Varav
män
Styrelseledamöter 8 5 9 6
Ledande befattningshavare 6 4 8 6
Summa moderbolaget 14 9 17 12
För upplysning om ersättningar till ledande befattningshavare se not 9 i koncernredovisningen
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
86
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
Not 5 Övriga rörelseintäkter
2024 2023
Hyresintäkter 0,1 0,1
Valutakursdifferenser 2,2
Erhållna bidrag 0,6 0,6
Vinst vid avyttring av anläggningstillgångar
Försäkringsersättningar 0,3 0,2
Övriga rörelseintäkter 0,5 5,9
Summa 3,7 6,8
Not 6 Övriga rörelsekostnader
2024 2023
Valutakursdifferenser - 0,1
Förlust vid avyttring av
anläggningstillgångar -1,7 -0,5
Summa -1,7 -0,6
Not 7 Ränteintäkter och liknande
resultat poster samt räntekostnader
och liknande resultatposter
2024 2023
nteintäkter externa 3,2 1,3
Valutakursdifferenser 12,7 16,9
Utdelning 68,2
Totala ränteintäkter och liknande
resultatposter
84,1 18,2
Räntekostnader, banklån -3,0 -2,8
Räntekostnader, externa
Valutakursdifferenser -11 -20,0
Totala räntekostnader och liknande
resultatposter -14,0 -22,8
Summa nansiella poster – netto 70,1 -4,6
Not 8 Bokslutsdispositioner
2024 2023
Återföring periodiseringsfond 7,6 10,0
Avsättning till periodiseringsfond -17,0 -16,0
Skillnad mellan bokförd och planenlig
avskrivning -2,7 1,5
Summa -12,1 -4,5
Not 9 Skatt på årets resultat
Redovisad skatt i rapport över
totalresultat 2024 2023
Aktuell skatt
Aktuell skatt på årets resultat -10,8 -10,2
Justeringar avseende tidigare år
Summa aktuell skatt -10,8 -10,2
Summa redovisad skatt -10,8 -10,2
2024 2023
Resultat före skatt 111,9 46,5
Inkomstskatt beräknad enligt skattesats i
Sverige (20,6%) -23,0 -9,6
Skatteeffekter av:
Skatteeffekt ej skattepliktiga intäkter 14,1
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader -1,3 -0,2
Skatteeffekt ändring av skattesats/
återföring p-fond - 0,1 - 0,1
Schablonintäkt ränta periodiseringsfond -0,5 -0,3
Summa redovisad skatt -10,8 -10,2
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
87
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
Not 10 Andelar i dotterbolag
Namn Org-nr
te samt
registrerings- och
verksamhetsland Andelar %
Bokrt värde
2024-12-31
Bokrt värde
2023-12-31
Direkt ägda
Arla Plast s.r.o. 260 84 996 Kadan, Tjeckien 100 29,0 29,0
Alphaplex GmbH HRB 14990 Hüllhorst, Tyskland 100 48,9 54,2
Nudec S.A.U A08640773 Polinyá, Spanien 100 108,0
Summa 185,9 83,2
Not 11 Immateriella anläggningstillgångar
Räkenskapsåret 2024 Licenser
Övriga
immateriella
anläggningar Summa
Ingående redovisat värde 0,3 0,3
Årets anskaffningar
Omklassiceringar
Avskrivningar - 0,1 - 0,1
Utgående redovisat värde 0,0 0,2 0,2
Per 31 december 2024
Anskaffningsvärde 0,9 0,3 1,2
Ackumulerade avskrivningar -0,9 -0,1 -1,0
Redovisat värde 0,0 0,2 0,2
Räkenskapsåret 2023 Licenser
Övriga
immateriella
anläggningar Summa
Ingående redovisat värde 0,1 0,3 0,4
Årets anskaffningar
Omklassiceringar
Avskrivningar -0,1 -0,1
Utgående redovisat värde 0,0 0,3 0,3
Per 31 december 2023
Anskaffningsvärde 0,9 0,3 1,2
Ackumulerade avskrivningar -0,9 0,0 -0,9
Redovisat värde 0,0 0,3 0,3
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
88
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
Not 12 Materiella anläggningstillgångar
Byggnader
och mark
Maskiner och
andra tekniska
anläggningar
Inventarier,
verktyg och
installationer
Pågående
nyanläggningar Summa
Räkenskapsåret 2024
Ingående redovisat värde 58,6 73,2 8,2 0,8 140,8
Årets anskaffningar 3,2 1,5 3,6 8,3
Avyttringar och utrangeringar -1,2 -0,3 -0,2 -1,7
Omklassiceringar -0,4 0,4 1,6 -1,6
Avskrivningar -3,5 -9,2 -3,0 -15,7
Utgående redovisat värde 53,5 67,3 8,1 2,8 131,7
Per 31 december 2024
Anskaffningsvärde 119,4 272,0 38,1 2,8 432,3
Ackumulerade avskrivningar -65,9 -204,7 -30,0 -300,6
Redovisat värde 53,5 67,3 8,1 2,8 131,7
Byggnader
och mark
Maskiner och
andra tekniska
anläggningar
Inventarier,
verktyg och
installationer
Pågående
nyanläggningar Summa
Räkenskapsåret 2023
Ingående redovisat värde 62,3 83,8 10,2 0,1 156,4
Årets anskaffningar 0,1 0,8 1,6 2,5
Avyttringar och utrangeringar -1,8 -1,8
Omklassiceringar 0,6 0,3 -0,9
Avskrivningar -3,7 -9,5 - 3,1 -16,3
Utgående redovisat värde 58,6 73,2 8,2 0,8 140,8
Per 31 december 2023
Anskaffningsvärde 122,6 269,7 36,4 0,8 429,2
Ackumulerade avskrivningar -64,0 -196,5 -28,2 -288,4
Redovisat värde 58,6 73,2 8,2 0,8 140,8
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
89
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
Not 13 Kundfordringar
2024-12-31 2023-12-31
Kundfordringar 78,9 73,2
Reservering för kreditförluster -0,2
Valutajustering 0,1 -2,3
Kundfordringar – netto 78,8 70,9
2024-12-31 2023-12-31
EUR 52,0 46,5
GBP 4,8 5,2
USD 7,8
NOK 0,0
SEK 14,3 21,5
Summa 78,9 73,2
Förändring kreditförlustreserv:
2024-12-31 2023-12-31
Ingående kreditförlustreserv 0,1
Reservering för kreditförluster -0,2
Reserverade fordringar som blivit
betalda under året - 0,1
Fordringar som skrivits bort under året
som ej indrivningsbara
Utgående kreditförlustreserv -0,2
Arla Plast kreditförsäkrar majoriteten av sina kundfordringar vilket
innebär ett skydd mot förluster som uppstår till följd av bristande
betalning från våra kunder. Av de kundfordringar som är försäk-
rade uppgår den försäkrade andelen av kundfordringen till 90
procent exklusive moms enligt fakturabelopp. Den maximala
exponeringen för kreditrisk per balansdagen för kundfordringar
är 12,54 procent (12,16).
Det verkliga värdet på kundfordringarna motsvarar dess redo-
visade värde, eftersom diskonteringseffekten inte är väsentlig.
Inga kundfordringar har ställts som säkerhet för någon skuld.
2024-12-31 2023-12-31
Ej förfallna kundfordringar 69,5 67,9
1–30 dagar 8,7 5,1
31–60 0,3
> 61 dagar 0,4 0,2
Summa förfallna kundfordringar 78,9 73,2
Not 14 Varulager
2024-12-31 2023-12-31
Råvaror och handelsvaror 45,9 36,7
Egenproducerade färdigvaror 33,9 34,1
Produkter i arbete 4,9 4,4
Summa 84,7 75,2
Under räkenskapsåret 2024 har varukostnader redovisats i resul-
taträkningen om 331,7 MSEK (367,5), de redovisades som kost-
nader för sålda varor.
Ingen del av lagret har värderats till nettoförsäljningsvärde
per 2024-12-31.
Not 15 Övriga fordringar
2024-12-31 2023-12-31
Försäkringsersättning 0,2
Avräkning skattekonto 2,0 3,6
Moms 0,6 1,9
Övriga kortfristiga fordringar 0,3
Summa 2,6 6,0
Not 16 Förutbetalda kostnader
och upplupna intäkter
2024-12-31 2023-12-31
Förutbetalda försäkringskostnader 0,4 0,4
Förutbetalda licenskostnader 1,2 1,3
Övriga poster 1,7 0,8
Summa 3,3 2,5
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
90
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
Not 17 Kassa och bank
I likvida medel i kassaödesanalysen ingår följande:
2024-12-31 2023-12-31
Kassa
Banktillgodohavanden 86,9 116,3
Summa 86,9 116,3
Not 18 Aktiekapital
Se koncernens not 26 för information om moderbolagets aktie-
kapital.
Not 19 Obeskattade reserver
2024-12-31 2023-12-31
Periodiseringsfond avsatt 2018
Periodiseringsfond avsatt 2019 12,0 7,6
Periodiseringsfond avsatt 2020 21,0 12,0
Periodiseringsfond avsatt 2021 17,0 21,0
Periodiseringsfond avsatt 2022 12,5 17,0
Periodiseringsfond avsatt 2023 16,0 12,5
Periodiseringsfond avsatt 2024 17,0 16,0
Ackumulerade överavskrivningar 57,1 54,4
Summa 152,6 140,5
Not 20 Avsättningar
2024-12-31 2023-12-31
Ernout reservation 6,9 6,7
I förvärvet av Alphaplex GmbH tillkommer en villkorad tilläggs-
köpeskilling om maximalt 1,3 MEUR baserat på tre års EBIT.
Villkoret är kopplat till två nyckelpersoners anställning varvid
reservering för denna görs som personalkostnad och redovisas
inom försäljningskostnader i koncernens rapport över total-
resultat.
Not 21 Upplåning
2024-12-31 2023-12-31
Kortfristig
Skulder till kreditinstitut 47,1 58,6
Summa upplåning 47,1 58,6
Skulder till kreditinstitut
Banklån om 4,1 MEUR förfaller 2025-07-28 och löper med en
fast ränta om 4,690 procent per år. Företaget har två checkräk-
ningskrediter varav en löper med rörlig ränta med utgångspunkt
i STIBOR minus 0,5 procent och den andra löper med rörlig
ränta med utgångspunkt i STIBOR minus 0,25 procent. Skul-
derna till kreditinstitut har klassicerats som kortfristiga då
moderbolaget inte har en ovillkorlig rätt att skjuta upp betalning
av skulden i åtminstone tolv månader efter rapportperiodens
slut. Det verkliga värdet på kortfristig upplåning motsvarar dess
redovisade värde, eftersom diskonteringseffekten inte är
väsentlig.
Om räntorna på upplåning i svenska kronor per den 31
december 2024 varit 200 baspunkter högre/lägre med alla
andra variabler konstanta, hade den beräknade vinsten efter
skatt för räkenskapsåret varit 0,8 MSEK (1,0) lägre/gre,
huvudsakligen som en effekt av högre/gre räntekostnader för
upplåning med rörlig ränta. I summa upplåning ingår banklån
och annan upplåning mot säkerhet på 59,9 MSEK (59,9).
Moderbolagets upplåning är till både fast och rörlig ränta varför
det nns en exponering, avseende upplåning, för förändringar
i ränta.
Checkräkningskredit
Moderbolaget har beviljade checkräkningskrediter i valutorna
SEK om 15,4 MSEK (15,4) och EUR om 2,4 MEUR (2,4). Av
beviljad checkräkningskredit i SEK har 0 TSEK (0) utnyttjats per
den 31 december 2024. Av beviljad checkräkningskredit i EUR
har 0 MEUR (0) utnyttjats per den 31 december 2024.
Not 22 Övriga skulder
2024-12-31 2023-12-31
Personalens källskatt 1,4 1,4
Lagstadgade sociala avgifter 1,7 1,6
Kundbonus 4,1 5,0
Förskott från kunder 2,1 1,5
Provisionskostnader 1,2 1,4
Reklamationskostnader 2,5 1,5
Summa 13,0 12,4
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
91
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
Not 26 Transaktioner med närstående
Transaktioner med närstående parter kan påverka ett företags
nansiella resultat och ställning. Information måste därför läm-
nas om de som kan betraktas som närstående till Arla Plast
koncernen. Moderbolaget har bestämmande inytande över
dotterbolaget därför visas moderbolagets transaktioner och
mellanhavanden med dotterbolaget nedan. Närståendekretsen
består av styrelseledamöter, samt koncernledningen, med sina
respektive närståendekretsar. Transaktioner sker på marknads-
mässiga villkor.
Följande transaktioner har skett med närstående:
2024 2023
rsäljning av varor och tnster
Bolag kontrollerade av styrelseledamot 10,5 3,8
Dotterbolag 28,8 27,5
Summa 39,3 31,3
Köp av varor och tnster
Dotterbolag 27,2 23,3
Bolag kontrollerade av styrelseledamot
Bolag kontrollerade av andra ledande
befattningshavare
Summa 27, 2 23,3
Fordringar och skulder vid årets
slut till följd av försäljning och köp
av varor och tjänster 2024 2023
Fordringar på närsende:
Dotterbolag 2,2 2,3
Skulder till närstående:
Dotterbolag -0,7 -1,2
Vid årets slut 1,5 1,1
Moderbolaget har inte några förväntade kreditförluster hänför-
liga till närstående då dessa bedöms vara oväsentliga. Moder-
bolaget har inte heller redovisat några kostnader avseende
kreditförluster på närstående under perioden. Ingen säkerhet är
ställd för fordringarna.
Fordringar på närstående härrör till största delen från försälj-
ningstransaktioner och förfaller 30 dagar efter försäljnings-
dagen.
Skulderna till närstående härrör till största delen från in-
köpstransaktioner och förfaller 30 dagar efter inköpsdagen.
Lånen mellan moder- och dotterbolag har en löptid på max-
imalt ett år med en årsränta baserat på extern upplåningsränta.
Lånen är inte pantsatta och betalas kontant.
Ersättningar till ledande befattningshavare framgår av not 4.
Not 23 Upplupna kostnader
2024-12-31 2023-12-31
Upplupna personalkostnader 17,6 17,3
Upplupna räntekostnader 1,0 1,1
Övriga upplupna kostnader 6,7 4,9
Summa 25,3 23,3
Not 24 Ställda säkerheter
2024-12-31 2023-12-31
Fastighetsinteckningar 9,0 9,0
Företagsinteckningar 50,9 50,9
Summa 59,9 59,9
Ställda säkerheter avser i sin helhet skulder till kreditinstitut.
Not 25 Leasing och hyra
Åtaganden avseende operationell leasing
Moderbolaget hyr lokaler, bilar samt maskiner och andra tek-
niska anläggningar enligt ej uppsägningsbara operationella lea-
singavtal. Leasingperioderna varierar mellan ett och tre år och
de esta leasingavtalen kan vid leasingperiodens slut förlängas
till en avgift som överensstämmer med en marknadsmässig
avgift. Årets leasingkostnader uppgick till 1,5 MSEK (1,9) avse-
ende leasing av bilar, lokaler och maskiner och ingår i rapport
över totaltotalresultat.
Det sammanlagda odiskonterade beloppet vid rapportperio-
dens slut av framtida leasingavgifter, exklusive variabla lea-
singavgifter, avseende icke uppsägningsbara leasingavtal för-
delade på lämpliga förfallotidpunkter:
2024 2023
Inom 1 år 1,1 1,0
Mellan 1 och 5 år 1,1 0,8
Summa 2,2 1,8
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
92
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
Not 27 Förändringar i skulder som tillhör finansieringsverksamheten
Inte kassaödes-
påverkandeposter
2024-01-01 Kassainöde Kassautöde
Valutakurs-
differenser Övrigt 2024-12-31
Skulder till kreditinstitut 58,6 46,6 -60,3 2,2 47,1
Checkräkningskredit
Summa 58,6 46,6 -60,3 2,2 0,0 47,1
Inte kassaödes-
påverkandeposter
2023-01-01 Kassainöde Kassautöde
Valutakurs-
differenser Övrigt 2023-12-31
Skulder till kreditinstitut 67,9 107,8 -117,1 58,6
Checkräkningskredit 1,2 209,3 -212,3 1,8
Summa 69,1 317,0 -329,4 1,8 58,6
Not 28 Justering för poster som inte
ingår i kassaflödet
2024 2023
Avskrivningar 15,8 16,3
Realisationsresultat – försäljning
anläggningstillgångar 1,7 1,8
Nedskrivning av aktier i dotterbolag 5,3
Summa 22,8 18,2
Not 29 Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel:
2024 2023
Balanserat resultat 219,0 208,9
Årets resultat 101,1 36,3
Summa 320,1 245,2
Styrelsen föreslår att
vinstmedlen disponeras så att:
Till aktieägare utdelas 1,50 kr
per aktie (1,25) 31,5 26,2
I ny räkning överförs 288,6 219,0
Summa 320,1 245,2
Koncernens rapport över totalresultat och rapport över nansiell
ställning kommer att föreläggas årsstämman 2025-05-07 för
fastställelse.
Not 30 Väsentliga händelser efter
balansdagen
Inga väsentliga händelser har inträffat efter rapportperiodens
utgång.
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
FINANSIELL RAPPORT FORTS.
93
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
Styrelsen och verkställande direktören förkrar att
koncernredovisningen har upprättats i enlighet med
internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de
antagits av EU och ger en rättvisande bild av koncernens
sllning och resultat. Årsredovisningen har uppttats i
enlighet med god redovisningssed och ger en rättvisande
bild av moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moder bolaget
ger en rättvisande översikt över utvecklingen av
koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och
resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhets-
faktorer som moderbolaget och de företag som ingår i
koncernen sr inför.
Undertecknande
Borensberg 26 mars 2025
Christian Krichau
Verkställande direktör
Jan Synnersten
Styrelseordförande
Annelie Arnbäck
Styrelseledamot
Maria Catoni
Styrelseledamot
Ulf Hedlundh
Styrelseledamot
Ola Salmén
Styrelseledamot
Thomas Widstrand
Styrelseledamot
Annika Erlandsson
Arbetstagarledamot
Klas Renlund
Arbetstagarledamot
Revisionsbettelsen har lämnats 4 april 2025
Deloitte AB
Pernilla Rehnberg
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
94
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Arla Plast AB (publ) organisationsnummer 556131-2611
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen för Arla Plast AB för räkenskapsåret 2024-
01-01–2024-12-31. Bolagets årsredovisning och koncern-
redovisning ingår på sidorna 43–75 samt 7893 i detta
dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen uppt-
tats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i
alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbo-
lagets nansiella ställning per den 31 december 2024 och
av dess nansiella resultat och kassaöde för året enligt
årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprät-
tats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla
väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens -
nansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess
nansiella resultat och kassaöde för året enligt IFRS
Redovisningsstandarder, så som de antagits av EU, och
årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig
med årsredovisningens och koncernredovisningens övri-
ga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer re-
sultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget
och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen
och koncernredovisningen är förenliga med innehållet i
den kompletterande rapport som har överlämnats till mo-
derbolagets revisionsutskott i enlighet med Revisorsför-
ordningens (537/2014/EU) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revi-
sorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbola-
get och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har
i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och
övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i Revisors-
förordningens (537/2014/EU) artikel 5.1 har tillhandahållits
det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess
moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräck-
liga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områ-
den som enligt vår professionella bemning var de mest
betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och kon-
cernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa om-
den behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt
sllningstagande till, årsredovisningen och koncernredo-
visningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden
om dessa områden.
Redovisning av förvärv
Under 2024 genomförde Arla Plast AB förvärvet av samt-
liga aktier i det spanska Nudec S.A. Redovisning av rörel-
seförvärv kräver omfattande bemningar och uppskatt-
ningar av företagsledningen för att fastställa det verkliga
värdet på förvärvade tillgångar och övertagna skulder. För
koncernens principer för redovisning av förvärv samt vik-
tiga bedömningar och antaganden för redovisnings-
ändamål se not 2, not 3 samt not 39.
Vår revision omfattade följande granskningsåtgärder
men var inte begränsad till dessa:
Genomgång av redovisningsprinciper och utvärdering
av processer och kontroller för redovisning av rörelse-
förvärv.
Granskning av förrvskalkyl inklusive företagsled-
ningens väsentliga antaganden och bemningar för
värdering av förvärvade tillgångar och övertagna skulder.
Värdering av goodwill, varumärken
och kundrelationer
Arla Plast AB redovisar i koncernens balanskning per
den 31 december 2024 goodwill, varumärken och kund-
relationer om 34,8 MSEK. Värdet på dessa tillgångar är
avhängigt framtida avkastning och lönsamhet i de kassa-
genererande enheterna och prövas minst årligen, i enlig-
het med IAS 36 Nedskrivningar. Företagsledningen base-
rar sin nedskrivningsprövning på ett ertal antaganden
om olika parametrar såsom omttningstillväxt, rörelse-
marginalutveckling och kapitalkostnad (WACC). Föränd-
ringar i företagsledningens bedömningar och antaganden
kan ha en väsentlig påverkan på de nansiella rapporterna
och därav bedöms värdering av goodwill, varumärken och
kundrelationer vara ett särskilt betydelsefullt område.
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
95
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
Företagsledningen har under året identierat ett nedskriv-
ningsbehov för den kassagenererande enheten Alphaplex
GmbH.
Koncernens redovisningspolicy för nedskrivningspröv-
ning beskrivs i not 2 och 4. I not 17 beskrivs viktiga anta-
ganden som använts av företagsledningen vid uppttan-
det av den årliga nedskrivningsprövningen.
Vår revision omfattade följande granskningsåtgärder
men var inte begränsad till dessa:
Genomgång av redovisningsprinciper och utvärdering
av processer och kontroller för nedskrivningspröv-
ningar
Utvärdering av bolagets antaganden och bedömningar
i samband med dess nedskrivning
Utvärdering av lämnade upplysningar kopplade till den
nedskrivning av goodwill som skett i bolaget under
2024
Annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än års-
redovisningen och koncernredovisningen och åternns på
sidorna 1–41 samt 76–77. Det är styrelsen och verkstäl-
lande direktören som har ansvaret för denna andra infor-
mation.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och kon-
cernredovisningen omfattar inte denna information och
vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende denna
andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den
information som identieras ovan och överväga om in-
formationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med
årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna
genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt in-
hämtat under revisionen samt bedömer om informatio-
nen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende
denna information, drar slutsatsen att den andra informa-
tionen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga
att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det av-
seendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för att årsredovisningen och koncernredovis
-
ningen upprättas och att de ger en rättvisande bild enligt
årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovis-
ningen, enligt IFRS Redovisningsstandarder så som de
antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören
ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är
nödvändig för att upptta en årsredovisning och koncern-
redovisning som inte innehåller några väsentliga felaktig-
heter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncern-
redovisningen ansvarar styrelsen och verkställande di-
rektören för bedömningen av bolagets och koncernens
förmåga att forttta verksamheten. De upplyser, när så
är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan
att fortsätta verksamheten och att använda antagandet
om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas
dock inte om styrelsen och verkställande direktören av-
ser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller
inte har något realistiskt alternativ till att göra något av
detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar
styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat över-
vaka bolagets nansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huru-
vida årsredovisningen och koncernredovisningen som
helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att
lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalan-
den. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är
ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och
god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en
väsentlig felaktighet om en sådan nns. Felaktigheter kan
uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses
vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen
kan förntas påverka de ekonomiska beslut som använ-
dare fattar med grund i årsredovisningen och koncern-
redovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen
av årsredovisningen och koncernredovisningen nns på
Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspek-
tionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av
revisionsberättelsen
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
96
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
Revisorns uttalande om Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen
och verkställande direktören har upprättat årsredovis-
ningen och koncernredovisningen i ett format som möjlig-
gör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt
16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden
för Arla Plast AB (publ) för räkenskapsåret 2024-01-01–
2024-12-31.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lag-
stadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten uppttats i ett
format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation
RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt
ansvar enligt denna rekommendation beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande
till Arla Plast AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen har vi även utfört en revision av styrelsens och
verkställande direkrens förvaltning för Arla Plast AB
(publ) för år 2024-01-01–2024-12-31 samt av förslaget till
dispositioner betffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten
enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar sty-
relsens ledamöter och verkställande direktören ansvars-
frihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige.
Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revi-
sorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbola-
get och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har
i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräck-
liga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till disposi-
tioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag
till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning
av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav
som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning
och risker ställer på storleken av moderbolagets och kon-
cernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och
sllning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och för-
valtningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar
bland annat att fortlöpande bedöma bolagets och kon-
cernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets
organisation är utformad så att bokringen, medelsför-
valtningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i
övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Verksllande
direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt sty-
relsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de
åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska
fullgöras i överenssmmelse med lag och för att medels-
förvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och där-
med vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revi-
sionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna
bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande
direktören i något väsentligt avseende
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda erttningsskyldighet
mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolags-
lagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositio-
ner av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt utta-
lande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bema
om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen
garanti för att en revision som utförs enligt god revisions-
sed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller för-
summelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot
bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets
vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen
av förvaltningen nns på Revisorsinspektionens webb-
plats: www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar.
Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
97
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
Jönköping 2025-04-04
Deloitte AB
Pernilla Rehnberg
Auktoriserad revisor
har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa
krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för att Esef-rapporten har uppttats i enlighet
med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmark-
naden, och för att det nns en sådan intern kontroll som
styrelsen och verkställande direktören bemer nödvän-
dig för att upptta Esef-rapporten utan väsentliga felaktig-
heter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om
Esef-rapporten i allt väsentligt är uppttad i ett format
som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra
granskningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att
Esef-rapporten är upprättad i ett format som uppfyller
dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ing-
en garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18
och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka
en väsentlig felaktighet om en sådan nns. Felaktigheter
kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och
anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rim-
ligen kan förntas påverka de ekonomiska beslut som
användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard
on Quality Management 1, som kräver att företaget
utformar, implementerar och hanterar ett system för
kvalitets styrning inklusive riktlinjer eller rutiner avseende
efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutöv-
ningen och tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder in-
hämta bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett
format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering
av årsredovisning och koncernredovisning. Revisorn väl-
jer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom
att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rap-
porteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de
delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur
styrelsen och verkställande direktören tar fram underla-
get i syfte att utforma granskningtgärder som är ända-
målsenliga med hänsyn till omständigheterna, men inte i
syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna
kontrollen. Granskningen omfattar också en utvärdering
av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen vali-
dering av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-
format och en avsmning av att Esef-rapporten överens-
smmer med den granskade årsredovisningen och
koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av
huruvida koncernens resultat-, balans- och eget kapital-
räkningar, kassaödesanalys samt noter i Esef-rapporten
har märkts med iXBRL i enlighet med vad som följer av
Esef-förordningen.
Deloitte AB, utsågs till Arla Plast AB (publ)s revisor av
bolagsstämman 2024-05-07 och har varit bolagets revi-
sor sedan 2023-05-10.
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ÖVERSIKT VERKSAMHET
HÅLLBARHETS-
RAPPORT
FINANSIELL
RAPPORT
BOLAGSSTYRNINGS-
RAPPORTAKTIE
98
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024
Revisors yttrande om bolagsstyrningsrapporten
Till bolagsstämman i Arla Plast AB (publ) organisationsnummer 556131-2611
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrnings-
rapporten för räkenskapsåret 2024-01-01–2024-12-31 på
sidorna 3338 och för att den är upprättad i enlighet med
årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation
RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrappor-
ten. Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrnings-
rapporten har en annan inriktning och en väsentligt min-
dre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning
som en revision enligt International Standards on Auditing
och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna
granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i
enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 års-
redovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma
lag är förenliga med årsredovisningen och koncernredovis-
ningen samt är i överensstämmelse med årsredovisnings-
lagen.
Jönköping 4april 2025
Deloitte AB
Pernilla Rehnberg
Auktoriserad revisor
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten
Till bolagsstämman i Arla Plast AB (publ), org.nr 556131-2611
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrappor-
ten för år räkenskapret 2024 på sidorna 2432 och för att
den är uppttad i enlighet med årsredovisningslagen i
enlighet med den äldre lydelsen som gällde före den 1 juli
2024.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation
RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbar-
hetsrapporten. Detta inner att vår granskning av håll-
barhetsrapporten har en annan inriktning och en väsent-
ligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt International Standards
on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser
att denna granskning ger oss tillräcklig grund för vårt utta-
lande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Jönköping den 4 april 2025
Pernilla Rehnberg
Auktoriserad revisor
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8
ARLA PLAST — ÅRSREDOVISNING 2024 ÖVERSIKT VERKSAMHET HÅLLBARHET ÅRSREDOVISNINGBOLAGSSTYRNING
99
AKTIE
Arla Plast AB
Box 33, 591 06 Borensberg
+46 141 20 38 00
www.arlaplastgroup.com
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8


















KLAS RENLUND
Styrelseledamot
Serienummer: 9a07a56bd33906[…]3613af3edaeb7
IP: 94.234.xxx.xxx
2025-03-26 08:16:38 UTC
THOMAS WIDSTRAND
Styrelseledamot
Serienummer: f2eede14a0fad5[…]2791f46b1a67b
IP: 81.236.xxx.xxx
2025-03-26 11:05:19 UTC
ANNIKA ERLANDSSON
Styrelseledamot
Serienummer: a91bab01121678[…]a5f86af5b5743
IP: 90.226.xxx.xxx
2025-03-26 15:05:55 UTC
MARIA CATONI
Styrelseledamot
Serienummer: d2dc85aa3aec0b[…]b87189741225f
IP: 193.200.xxx.xxx
2025-03-26 16:04:00 UTC
Ulf Johan Hedlundh
Styrelseledamot
Serienummer: f9f4aa664bea8a[…]7971453f0b6c5
IP: 104.28.xxx.xxx
2025-03-26 16:24:29 UTC
Lars Ola Salmén
Styrelseledamot
Serienummer: fe7622d72bb26f[…]20b9789855c9e
IP: 81.236.xxx.xxx
2025-03-26 16:25:35 UTC
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8


















Jan Synnersten
Styrelseledamot
Serienummer: efbf8afd835715[…]6a2e109755352
IP: 46.252.xxx.xxx
2025-03-26 16:58:42 UTC
Eva Annelie Arnbäck
Styrelseledamot
Serienummer: 83c65f3e4f0ac6[…]21357326435ca
IP: 94.234.xxx.xxx
2025-03-26 17:13:09 UTC
Jon Christian Krichau
VD
Serienummer: 210df646f31bef[…]5c403ea7eaa76
IP: 2.70.xxx.xxx
2025-03-26 19:42:29 UTC
Penneo dokumentnyckel: E3KKD-XQIEQ-JG7IR-PL6CD-8OWHF-CTQY8