SEK T | Not | 2024 | 2023 |
| Rörelsens intäkter | |||
Nettoomsättning | 2, 3 | ||
Aktiverat arbete för egen räkning | 9 | ||
Övriga intäkter | 4 | ||
Summa rörelsens intäkter | |||
| Rörelsekostnader | |||
Kostnader för sålda varor | − | − | |
Övriga externa kostnader | 3, 5 | − | − |
Personalkostnader | 6 | − | − |
| Avskrivningar och nedskrivningar på materiella | |||
och immateriella anläggningstillgångar | 9, 10, 11 | − | − |
Övriga rörelsekostnader | − | − | |
Summa rörelsekostnader | − | − | |
Rörelseresultat | |||
| Finansiella poster | |||
Finansiella intäkter | |||
Finansiella kostnader | − | − | |
Summa finansiella poster | |||
Resultat efter finansiella poster | |||
Skatt på årets resultat | 7 | − | − |
Uppskjutna skatter | 7, 8 | − | |
Årets resultat | |||
Genomsnittligt antal aktier | 24 | ||
Vinst per aktie före/efter utspädning | 23, 24 |
SEK T | Not | 2024 | 2023 |
Årets resultat | |||
| Övrigt totalresultat, efter skatt | |||
Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen i efterföljande perioder (netto efter skatt) | |||
Valutakursdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter | − | ||
Effekt av valutasäkring | − | ||
Summa övrigt totalresultat för året, efter skatt | − | ||
Summa årets totalresultat |
SEK T | Not | 2024−12−31 | 2023−12−31 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | |||
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | 9 | ||
Summa immateriella anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | |||
Inventarier, verktyg och möbler | 10 | ||
Summa materiella anläggningstillgångar | |||
| Nyttjanderättstillgångar | |||
Nyttjanderättstillgångar | 11 | ||
Summa nyttjanderättstillgångar | |||
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
Andra långfristiga fordringar | 13 | ||
Summa finansiella anläggningstillgångar | |||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Varulager | 14 | ||
Summa varulager | |||
| Kortfristiga fordringar | |||
Kundfordringar | 15 | ||
Övriga fordringar | 15 | ||
Skattefordringar | 7 | ||
Övriga kortfristiga investeringar | |||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 16 | ||
Summa kortfristiga fordringar | |||
Likvida medel | |||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR |
SEK T | Not | 2024−12−31 | 2023−12−31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
EGET KAPITAL | 17 | ||
Aktiekapital | |||
Övriga reserver | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Annat eget kapital inklusive årets resultat | |||
Summa eget kapital | |||
| Långfristiga skulder | |||
Uppskjutna skatter | 8 | ||
Långfristiga leasingskulder | 11 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Förskott från kunder | 18 | ||
Leverantörsskulder | 18 | ||
Skatteskulder | 7 | ||
Kortfristiga leasingskulder | 11 | ||
Övriga skulder | 18 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 19 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Övrigt eget | |||||
| Övrigt | kapital | ||||
| Övriga | tillskjutet | inklusive | |||
SEK T | Aktiekapital | reserver | kapital | årets resultat | Summa |
1 januari 2023 | - | ||||
Totalresultat för året | |||||
Utdelning till aktieägare | - | - | |||
31 december 2023 | |||||
Totalresultat för året | - | ||||
Återköp av egna aktier | - | - | |||
Omklassificering | |||||
31 december 2024 |
SEK T | Omräkningsdifferens | Valutasäkring | Summa |
1 januari 2023 | − | − | |
Årets förändring | − | ||
31 december 2023 | |||
Årets förändring | − | − | |
31 december 2024 | |||
SEK T | Not | 2024 | 2023 | |
| Den löpande verksamheten | ||||
Rörelseresultat | 2 | |||
Summa rörelseresultat | ||||
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | 20 | |||
Betald ränta | − | − | ||
Erhållen ränta | ||||
Betald inkomstskatt | − | − | ||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i | ||||
rörelsekapitalet | ||||
| Förändringar av rörelsekapitalet | ||||
Förändring av varulager | − | |||
Förändring av kortfristiga fordringar | − | |||
Förändring av kortfristiga skulder | ||||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||||
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | ||||
Investeringar i immateriella tillgångar | 9 | − | ||
Investeringar i materiella tillgångar | 10 | − | − | |
Investeringar i nyttjanderättstillgångar | 11 | − | ||
Erlagda depositioner | − | |||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | − | − | ||
| För ytterligare information , se not 25 | Kassaflöde från finansieringsverksamheten | |||
Utdelning | − | |||
Amortering av leasingskulder | − | |||
Återköp av egna aktier | 17 | − | ||
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | − | − | ||
Årets kassaflöde | ||||
| Likvida medel | ||||
Likvida medel vid årets början | ||||
Likvida medel vid årets slut |
KONCERN | MODERBOLAG | |||
Intäkter uppdelade i geografisk marknad (TSEK) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Asien | 91 792 | 91 965 | 91 792 | 91 965 |
Europa | 19 944 | 21 742 | 19 944 | 21 742 |
Amerika | 18 935 | 18 486 | 18 935 | 18 486 |
Summa | 130 670 | 132 193 | 130 670 | 132 193 |
KONCERN | MODERBOLAG | |||
Intäkter uppdelade på produktområde (TSEK) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
XR | 26 525 | 18 640 | 26 525 | 18 640 |
US 2D | 83 740 | 92 950 | 83 740 | 92 950 |
US 3D | 925 | 7 875 | 925 | 7 875 |
MR | 4 636 | 4 625 | 4 636 | 4 625 |
Övriga (IRV, CT, Mammo) | 4 162 | 156 | 4 162 | 156 |
Service | 10 682 | 7 947 | 10 682 | 7 947 |
Summa | 130 670 | 132 193 | 130 670 | 132 193 |
KONCERN | MODERBOLAG | |||
Intäkter uppdelade per land (TSEK) | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Korea | 29 321 | 34 398 | 29 321 | 34 398 |
Kina | 48 536 | 40 361 | 48 536 | 40 361 |
Japan | 13 593 | 15 934 | 13 593 | 15 934 |
USA | 18 935 | 18 486 | 18 935 | 18 486 |
Sverige | 0 | 0 | 0 | 0 |
Övriga länder | 20 285 | 23 014 | 20 285 | 23 014 |
Summa | 130 670 | 132 193 | 130 670 | 132 193 |
| KONCERN | ||
Kontraktsbalanser | 2024−12−31 | 2023−12−31 |
Kontraktsfordringar | 23 327 | 24 188 |
Kontraktsskulder | 1 832 | 651 |
KONCERN | MODERBOLAG | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Valutakursvinster | 8 360 | 2 511 | 8 360 | 2 511 |
Övriga rörelseintäkter | 174 | 299 | 174 | 299 |
Summa | 8 534 | 2 810 | 8 534 | 2 810 |
KONCERN | MODERBOLAG | |||
Genomsnittligt antal anställda | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Män | 25 | 25 | 24 | 24 |
Kvinnor | 11 | 11 | 10 | 11 |
Summa | 36 | 36 | 34 | 35 |
| Fördelning av anställda per | ||||||||
kön i respektive land | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | ||||
Kvinnor | Män | Kvinnor | Män | Kvinnor | Män | Kvinnor | Män | |
Sverige | 10 | 23 | 11 | 23 | 10 | 23 | 11 | 23 |
USA | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kina | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 |
Summa | 11 | 25 | 11 | 25 | 10 | 24 | 11 | 24 |
| Fördelning per kön av Styrelseledamöter och | ||||
anställda i ledande befattning | 2024 | 2023 | ||
Styrelseledamöter | 0 | 4 | 0 | 4 |
VD och övriga ledande befattningshavare | 1 | 4 | 1 | 4 |
Summa | 1 | 8 | 1 | 8 |
KONCERN | MODERBOLAG | |||
Löner, förmåner och andra ersättningar | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Styrelseledamöter och VD 1) | 3 698 | 3 153 | 3 698 | 3 153 |
(av vilket avser VD) | 2 800 | 2 653 | 2 800 | 2 653 |
Övriga ledande befattningar | 5 273 | 4 004 | 5 273 | 4 004 |
Övriga anställda | 28 786 | 25 144 | 24 366 | 22 308 |
Summa | 37 757 | 32 301 | 33 337 | 29 465 |
KONCERN | MODERBOLAG | |||
KONCERN | MODERBOLAG | |||
Grant Thornton Sweden AB | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Revision enligt revisionsuppdrag | 927 | 1 020 | 927 | 1 020 |
Revision utanför revisionsuppdrag | 0 | 0 | 0 | 0 |
Skatterådgivning | 26 | 22 | 26 | 22 |
Övriga tjänster | 21 | 92 | 21 | 92 |
Summa | 974 | 1 134 | 974 | 1 134 |
| Löner och ersättningar till VD och | Styrelse- | Fast | Rörlig | Övrig | ||
| styrelsen 2024 | arvode 1) | ersättning | ersättning | Pension | ersättning | Summa |
Gerald Pötzsch, VD 2) | 0 | 2 216 | 575 | 638 | 9 | 3 438 |
Olof Sandén, Styrelseordförande 1) | 385 | 0 | 0 | 0 | 0 | 385 |
Martin Ingvar, Styrelseledamot 1) | 253 | 0 | 0 | 0 | 0 | 253 |
Martin Hedlund, Styrelseledamot 1) | 253 | 0 | 0 | 0 | 0 | 253 |
Sven Günther-Hanssen, Styrelseledamot 1) | 253 | 0 | 0 | 0 | 0 | 253 |
Summa | 1 144 | 2 216 | 575 | 638 | 9 | 4 582 |
| Löner och ersättningar till VD och | Styrelse- | Fast | Rörlig | Övrig | ||
| styrelsen 2023 | arvode 1) | ersättning | ersättning | Pension | ersättning | Summa |
Gerald Pötzsch, VD 2) | 0 | 2 139 | 510 | 467 | 4 | 3 120 |
Olof Sandén, Styrelseordförande 1) | 350 | 0 | 0 | 0 | 0 | 350 |
Martin Ingvar, Styrelseledamot 1) | 230 | 0 | 0 | 0 | 0 | 230 |
Martin Hedlund, Styrelseledamot 1) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Sven Günther-Hanssen, Styrelseledamot 1) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Summa | 580 | 2 139 | 510 | 467 | 4 | 3 700 |
KONCERN | MODERBOLAG | |||
| 2024−12−31 2023−12−31 2024−12−31 2023−12−31 | ||||
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden | 65 725 | 65 615 | 65 725 | 65 615 |
Årets aktiveringar | 0 | 110 | 0 | 110 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 65 725 | 65 725 | 65 725 | 65 725 |
Ingående ackumulerade avskrivningar | −57 635 | −54 314 | −57 635 | −54 314 |
Årets | −2 726 | −3 321 | −2 726 | −3 321 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | −60 361 | −57 635 | −60 361 | −57 635 |
Ingående ackumulerade nedskrivningar | −1 760 | −1 760 | −1 760 | −1 760 |
Utgående ackumulerade nedskrivningar | −1 760 | −1 760 | −1 760 | −1 760 |
Utgående redovisat restvärde | 3 604 | 6 330 | 3 604 | 6 330 |
KONCERN | MODERBOLAG | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Aktuell skatt | −6 754 | −8 385 | −6 632 | −8 292 |
Uppskjuten skatt | 70 | −149 | 0 | 0 |
Summa skatt på årets resultat | −6 683 | −8 534 | −6 632 | −8 292 |
KONCERN | MODERBOLAG | |||
Avstämning av effektiv skatt | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Redovisat resultat före skatt | 31 362 | 41 262 | 30 950 | 41 057 |
Skatt enligt aktuell skattesats | −6 461 | −8 500 | −6 376 | −8 458 |
Ej avdragsgilla kostnader | −166 | −86 | −166 | −86 |
Ej skattepliktiga intäkter | 6 | 0 | 6 | 0 |
Effekt av olika skattesatser i Koncernen | −37 | −18 | 0 | 0 |
Schablonintäkt på periodiseringsfond | −4 | −1 | −4 | −1 |
Övrigt | −92 | 220 | −92 | 252 |
Uppskjuten skatt | 70 | −149 | 0 | 0 |
Redovisad skatt | −6 683 | −8 534 | −6 632 | −8 292 |
KONCERN | MODERBOLAG | |||
Uppskjutna skattefordringar/skatteskulder | 2024−12−31 2023−12−31 2024−12−31 2023−12−31 | |||
| Uppskjuten skatteskuld avseende värdering till | ||||
verkligt värde av valutasäkring | 0 | −151 | 0 | −151 |
| Uppskjuten skatteskuld avseende obeskattade | ||||
reserver | −140 | −146 | 0 | 0 |
Uppskjuten skatteskuld avseende leasing | −79 | −149 | 0 | 0 |
Summa uppskjuten skatt | −219 | −446 | 0 | −151 |
| Nyttjanderättstillgångar per tillgångsslag (TSEK) | ||
| 2024−12−31 2023−12−31 | ||
| Kontors- och | ||
förrådslokaler | 10 853 | 5 903 |
Summa nyttjande- rättstillgångar | 10 853 | 5 903 |
| Förändring i nyttjanderättstillgångar (TSEK) | ||
Lokaler | Summa | |
Ingående balans, Jan 1, 2024 | 5 903 | 5 903 |
Nya leasingavtal | 9 369 | 9 369 |
Avslutade leasingavtal | 0 | 0 |
Avskrivning | −4 802 | −4 802 |
Nedskrivning | 0 | 0 |
| Justering tidigare | ||
period | 383 | 383 |
Utgående balans, Dec 31, 2024 | 10 853 | 10 853 |
| Leasingskulder (TSEK) | ||
| 2024−12−31 2023−12−31 | ||
| Kortfristiga | ||
leasingskulder | 3 013 | 3 668 |
| Långfristiga | ||
leasingskulder | 7 458 | 1 513 |
Summa leasingskulder | 10 471 | 5 181 |
| Förändring i leasingskulder (TSEK) | ||
Lokaler | Summa | |
Ingående balans, Jan 1, 2024 | 5 181 | 5 181 |
Nya leasingavtal | 9 369 | 9 369 |
Amortering | −4 030 | −4 030 |
Nedskrivning | 0 | 0 |
| Justering tidigare | ||
period | −49 | −49 |
Utgående balans, Dec 31, 2024 | 10 471 | 10 471 |
| Belopp redovisade i Koncernens rapport över | ||
| resultat och totalresultat | ||
2024 | 2023 | |
Ränta på leasingskulder | 124 | 213 |
| Kostnader för | ||
| korttidsleasing och | ||
| leasingavtal av lågt | ||
värde | 60 | 37 |
Summa | 4 986 | 4 700 |
| MODERBOLAG | ||
Leasingavtal | Inventarier | Lokalhyror |
| Avgifter som förfaller | ||
2024 | 4 947 | 61 |
| Avgifter som förfaller | ||
2025 - 2027 | 11 488 | 96 |
| Avgifter som förfaller | ||
2028 och senare | 3 906 | 0 |
Summa | 20 341 | 157 |
KONCERN | MODERBOLAG | |||
| 2024−12−31 2023−12−31 2024−12−31 2023−12−31 | ||||
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden | 14 138 | 13 470 | 14 138 | 13 470 |
Årets inköp | 3 651 | 775 | 3 651 | 775 |
Årets avyttringar | −8 074 | 0 | −8 074 | 0 |
Avyttrade verksamhetsgrenar | 0 | −107 | 0 | −107 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 9 714 | 14 138 | 9 714 | 14 138 |
Ingående ackumulerade avskrivningar | −10 798 | −9 770 | −10 798 | −9 770 |
Årets avskrivning | −1 105 | −1 028 | −1 105 | −1 028 |
Årets avyttringar | 7 837 | 0 | 7 837 | 0 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | −4 066 | −10 798 | −4 066 | −10 798 |
Utgående redovisat restvärde | 5 649 | 3 340 | 5 649 | 3 340 |
KONCERN | MODERBOLAG | |||
| 2024−12−31 2023−12−31 2024−12−31 2023−12−31 | ||||
Depositioner | 2 104 | 926 | 2 104 | 926 |
Summa | 2 104 | 926 | 2 104 | 926 |
| Registrerings- | Aktiekapital/ | Antal | Ingående balans | Utgående balans | |
| Dotterbolag | nummer | Röstandelar, % | aktier | Jan 1, 2024 | Dec 31, 2024 |
ContextVision Inc., State of Illinois, USA | 36-4333625 | 100/100 | 1 000 | 217 | 217 |
Summa | 217 | 217 |
KONCERN | MODERBOLAG | |||
| 2024−12−31 2023−12−31 2024−12−31 2023−12−31 | ||||
Lager av hårdvara | 1 092 | 1 854 | 1 092 | 1 854 |
Summa | 1 092 | 1 854 | 1 092 | 1 854 |
KONCERN | MODERBOLAG | |||
| 2024−12−31 2023−12−31 2024−12−31 2023−12−31 | ||||
Kundfordringar | 21 931 | 22 695 | 21 931 | 22 695 |
Osäkra kundfordringar | −649 | −229 | −649 | −229 |
Övriga fordringar | 5 927 | 5 509 | 5 927 | 5 509 |
Summa | 27 209 | 27 975 | 27 209 | 27 975 |
KONCERN | MODERBOLAG | |||
| 2024−12−31 2023−12−31 2024−12−31 2023−12−31 | ||||
Förutbetald hyra | 281 | 209 | 1 083 | 1 315 |
Övriga förutbetalda kostnader | 2 041 | 1 251 | 2 041 | 1 251 |
Upplupna intäkter | 2 045 | 1 721 | 2 045 | 1 721 |
Summa | 4 368 | 3 181 | 5 169 | 4 287 |
Totalt antal aktier och aktiekapital | Summa aktier | Summa aktiekapital (TSEK) |
31 Dec, 2024 | 77 367 500 | 2 084 |
31 Dec, 2024 | 77 367 500 | 2 084 |
KONCERN | MODERBOLAG | |||
| 2024−12−31 2023−12−31 2024−12−31 2023−12−31 | ||||
Leverantörsskulder | 4 792 | 5 631 | 4 479 | 5 348 |
Skulder till koncernbolag | 0 | 0 | 2 267 | 1 483 |
Summa | 10 899 | 7 653 | 12 853 | 11 142 |
KONCERN | MODERBOLAG | |||
| 2024−12−31 2023−12−31 2024−12−31 2023−12−31 | ||||
Summa | 12 475 | 11 787 | 11 998 | 9 399 |
KONCERN | MODERBOLAG | |||
| 2024−12−31 2023−12−31 2024−12−31 2023−12−31 | ||||
| Avskrivningar och nedskrivningar på materiella och | ||||
immateriella anläggningstillgångar | 8 633 | 8 834 | 3 831 | 4 384 |
| Orealiserade valutakursvinster/valutakursförluster på | ||||
kortfristiga placeringar | 0 | 1 845 | 0 | 1 845 |
Övriga ej kassaflödespåverkande poster | −697 | −581 | −533 | −581 |
Summa | 7 936 | 10 098 | 3 298 | 5 648 |
KONCERN | MODERBOLAG | |||
| 2024−12−31 2023−12−31 2024−12−31 2023−12−31 | ||||
Företagsinteckningar | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 |
Depositioner | 2 104 | 926 | 2 104 | 926 |
Likvida medel | 0 | 1 306 | 0 | 1 306 |
Summa | 4 104 | 4 214 | 4 104 | 4 214 |
| MODERBOLAG | ||
| 2024−12−31 2023−12−31 | ||
Periodiseringsfond Tax 2021 | 680 | 680 |
Summa | 680 | 680 |
| MODERBOLAG | |
| Förslag till vinstdisposition 2024 | |
| Till årsstämmans förfogande (SEK) | |
Balanserat resultat | 46 965 342 |
Årets resultat | 24 318 203 |
Summa | 71 283 545 |
| Styrelsen föreslår: | |
Överföres i ny räkning | 71 283 545 |
Resultat per aktie före och efter utspädning | 2024 | 2023 |
Genomsnittligt antal aktier | 77 330 086 | 77 367 500 |
Årets resultat | 24 679 | 32 729 |
Resultat per aktie före och efter utspädning | 0,32 | 0,42 |
| Tillgångar | Skulder | ||||
| värderade | värderade | ||||
| Derivat som | till upplupet | till upplupet | Summa | Summa | |
| används för | anskaff | anskaff | bokfört | verkligt | |
| valutasäkring | ningsvärde | ningsvärde | värde | värde | |
| Koncernen 2024-12-31 | |||||
Övriga långfristiga fordringar | - | 2 104 | - | 2 104 | 2 104 |
Kundfordringar och övriga fordringar | - | 27 209 | - | 27 209 | 27 209 |
Derivat | - | - | - | - | - |
Likvida medel | - | 74 370 | - | 74 370 | 74 370 |
Leasingskulder | - | - | -10 471 | -10 471 | -10 471 |
Leverantörsskulder och övriga skulder | - | - | -9 067 | -9 067 | -9 067 |
Summa | - | 103 683 | -19 538 | 84 145 | 84 145 |
| Tillgångar | Skulder | ||||
| värderade | värderade | ||||
| Derivat som | till upplupet | till upplupet | Summa | Summa | |
| används för | anskaff | anskaff | bokfört | verkligt | |
| valutasäkring | ningsvärde | ningsvärde | värde | värde | |
| Koncernen 2023-12-31 | |||||
Övriga långfristiga fordringar | - | 926 | - | 926 | 926 |
Kundfordringar och övriga fordringar | - | 27 975 | - | 27 975 | 27 975 |
Derivat | 1 013 | - | - | 1 013 | 1 013 |
Likvida medel | - | 58 144 | - | 58 144 | 58 144 |
Leasingskulder | - | - | -5 180 | -5 180 | -5 180 |
Leverantörsskulder och övriga skulder | - | - | -7 653 | -7 653 | -7 653 |
Summa | 1 013 | 87 046 | -12 833 | 75 226 | 75 226 |
KONCERN | MODERBOLAG | |
| Förändring av skulder som härrör från finansieringsverksamheten | ||
Ingående balans 1 januari, 2023 | -4 427 | - |
Kassaflöde | - | - |
Leasingskulder | -753 | - |
Valutakursdifferenser | - | - |
Utgående balans 31 december, 2023 | -5 180 | - |
Kassaflöde | - | - |
Leasingskulder | -5 290 | - |
Valutakursdifferenser | - | - |
Utgående balans 31 december, 2024 | -10 471 | - |
2024 | 2025-2026 | 2027 eller senare | ||||
| Löptidsanalys för räntebärande | ||||||
skulder | Kapital | Ränta | Kapital | Ränta | Kapital | Ränta |
Leasingskulder | 3 013 | 271 | 3 700 | 342 | 3 758 | 86 |
Summa räntebärande skulder | 3 013 | 271 | 3 700 | 342 | 3 758 | 86 |
KONCERN | MODERBOLAG | |||
| Å | ||||
KONCERN | MODERBOLAG | |||
Förändring av osäkra fordringar | 2024−12−31 2023−12−31 2024−12−31 2023−12−31 | |||
| Reserv för osäkra fordringar | ||||
Ingående balans | 229 | 229 | 809 | 809 |
Förlustreserv | 420 | 420 | -580 | -580 |
Konstaterade förluster | - | - | - | - |
Utgående balans | 649 | 649 | 229 | 229 |
Känslighetsanalys | 2024 | 2023 |
| En 1%-ig förändring av räntan avseende likvida medel, beräknas påverka det | ||
omräknade resultatet efter skatt/effekt på eget kapital per 31 december med ungefär: | +/-744 | +/-581 |
| En förändring av balansdagens kurs EUR/SEK med 5% beräknas påverka det | ||
omräknade resultatet efter skatt/effekt på eget kapital per 31 december med ungefär: | +/-630 | +/-718 |
| En förändring av balansdagens kurs USD/SEK med 5% beräknas påverka det | ||
omräknade resultatet efter skatt/effekt på eget kapital per 31 december med ungefär: | +/-304 | +/-291 |
| En förändring av balansdagens kurs JPY/SEK med 5% beräknas | ||
| påverka det omräknade resultatet efter skatt/effekt på eget kapital per 31 december | ||
med ungefär: | +/144 | +/-118 |