
ÅRSREDOVISNING
2 BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022
KAPITELNAMN
BONESUPPORT™ är ett snabbt växande ortobiologiföretag som fokuserar på innovativa produkter för
behandling av skelettskador. Bolaget utvecklar och kommersialiserar injicerbara biokeramiska bengraft-
substitut, baserade på dess CERAMENT®-plattform. Bengraftsubstituten ombildas till ben och har förmå-
gan att frisätta läkemedel som främjar läkningen.
BONESUPPORT marknadsför och säljer CERAMENT®BONE VOID FILLER (BVF), CERAMENT®G och CERAMENT®V,
samt utvecklar prekliniska produktkandidater som är utformade för att främja benåterväxt. BONESUPPORTs
produkter fokuserar på trauma, revisionsartroplastik (utbyte av ledprotes), kronisk osteomyelit (beninfektion)
och fot- och ankelkirurgi.
BONESUPPORT har sitt säte i Sverige och är noterat på Nasdaq Stockholm. Nettoomsättningen uppgick
2022 till 329 MSEK (213) och bolaget hade 106 (98) anställda vid årets utgång.
CERAMENT® är ett registrerat varumärke tillhörande BONESUPPORT AB
INNEHÅLLSFÖRTECKNING
BONESUPPORT
3 2022 i korthet
4 vd-ord
5 Fem år i sammandrag
6 BONESUPPORTs aktie
ÅRSREDOVISNING
8 Förvaltningsberättelse
15 Finansiella rapporter
41 Styrelsens försäkran
42 Revisionsberättelse
47 Bolagsstyrningsrapport
51 Styrelsen
52 Koncernledningen
54 Alternativa nyckeltal och
finansiella definitioner
55 Ordlista
Bolagets formella årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 7-46 i detta dokument.
BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022 3
KAPITELNAMN
1. För definitioner och beräkningar av alternativa nyckeltal, se sida 54.
Omsättning
329
MSEK
Marginal
91
%
Resultat
-65
MSEK
Resultatet/aktie
-1,06
SEK
EKONOMISKT RESULTAT
2022
I KORTHET
Nettoomsättningen ökade med 54 % (38 % räknat i konstant valuta) och uppgick
till 329 MSEK (213). Segmentet North America rapporterade en omsättningsökning
med 78 % (52 % räknat i konstant valuta) och segmentet EUROW rapporterade en
omsättningsökning med 23 % (19 % räknat i konstant valuta).
Bruttomarginalen uppgick till 91 % (89).
Rörelseresultatet uppgick till -65 MSEK (-81).
Resultatet per aktie före och efter utspädning var -1,06 SEK (-1,34).
4 BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022
KAPITELNAMN
NÄSTA KAPITEL
ÖPPNAR SIG
Årets mest betydande händelse var marknadsgodkännandet och lanseringen av CERAMENT G, för behan-
dling av beninfektion, i USA. I slutet av oktober kunde vi stolt meddela att den första patienten behandlats
med CERAMENT G vid Sinai Hospital i Baltimore. En mycket viktig milstolpe för BONESUPPORT, men ock
r alla de patienter som nu kan få bättre vård.
Bearbetningen av inköpsorganisationer (GPOs)
påbörjades under sommaren och sedan lan-
seringen har återkopplingen från ortopeder
och vårdpersonal varit positiv. CERAMENT G
har inkluderats i en mängd större kontrakt och
ingår bland annat i sortiment för Healthtrusts
cirka 1 500 sjukhus och Premiers cirka 2 500
sjukhus. Dessutom är CERAMENT G godkänt
hos ett antal viktiga sjukhuskedjor såsom
Cleveland Clinic och Baylor Scott & White.
Som första och enda antibiotikafrisättande
bengraft har CERAMENT G en unik möjlighet på
den amerikanska marknaden, och de fördelar
CERAMENT G erbjuder möter ett stort behov.
Indikationen behandling av beninfektion om-
fattar cirka 50 000 procedurer per år, men lokal
antibiotika används även preventivt vid cirka
90 000 procedurer per år där det föreligger hög
risk för infektion. Den sammanlagda marknads-
potentialen är cirka 780 miljoner dollar per år för
CERAMENT G. Under året har arbetet fortskridit
för att skicka in en ansökan, tredje kvartalet 2023,
om breddad indikation som inkluderar öppna
frakturer/trauma.
Den omfattande kliniska dokumentation som
marknadsgodkännandet bygger på visar att
CERAMENT G minskar risken för återkom-
mande beninfektion med cirka 66 procent
jämfört med rådande standard-of-care, vilket
utgör ett mycket starkt argument för behand-
lande kirurger att börja använda CERAMENT G.
Under året stärktes dessutom basen av kliniska
data för CERAMENT G ytterligare. Bland annat
genom positiva långtidsdata som publi-
cerades i The Bone and Joint Journal som
visade att 94 procent av studiepopulationen
förblev infektionsfria efter i genomsnitt sex
år. Det nns inga liknande långtidsresultat för
någon annan ortobiologisk produkt. En snabbt
växande patientgrupp för CERAMENT G är
diabetespatienter med fotinfektion. En viktig
studie publicerades under året i The Diabetic
Foot Journal som visar att CERAMENT G betyd-
ligt minskar risken för beninfektion och fot-
amputationer. Amputation kunde undvikas
för 94 procent, vilket gör studien till en stark
validering av CERAMENT G inom en svår-
behandlad indikation.
Under året fortsatte de ansträngda resurserna
inom sjukvården att begränsa kapaciteten för
antalet operationer som kunde utföras på så
gott som alla marknader. I USA närmade sig
antalet operationer pre-pandemiska nivåer,
strax efter sommaren, men i Europa låg antalet
ortopediska procedurer 5-10 procent under
pre-pandemiska nivåer under hela 2022. Den
europeiska vårdskulden inom ortopediska
procedurer var vid slutet av 2022 på den högsta
nivån någonsin. Nationella åtgärder för att öka
operationskapaciteten initierades i ett ertal
nyckelmarknader, och över tid ser vi att kapa-
citeten för procedurer kommer att öka, med en
stärkt marknadsdynamik som följd.
Nettoomsättningen för helåret 2022 ökade i
konstant valuta med 39 procent till 329 miljoner
kronor. Den starka försäljningen härrör sig
från utökad användning av CERAMENT bland
bentliga kunder såväl som rekrytering av
nya sjukhus och kliniker. Bruttomarginalen
ökade till 90,5 procent (89,1) tack vare en ökad
försäljningsandel för antibiotikautsöndrande
CERAMENT. Rörelseresultatet före eekter
från incitamentsprogram förbättrades till
-36 miljoner kronor (-75) vilket visar på den
goda operativa hävstången och skalbarheten
i verksamheten.
Vi sammanfattar ett starkt år med en kontin-
uerligt växande bas av sjukhus och kliniker
som väljer att använda CERAMENT till följd
av dess positiva kliniska meriter. Den kraftigt
accelererande försäljningstillväxten, som
understöds av introduktionen av CERAMENT G
i USA, är en tydlig bekräftelse på styrkan i vår
aärsmodell. Vi har etablerat en stabil och
växande plattform för fortsatt stark tillväxt.
Med marknadsintroduktionen av CERAMENT G
i USA kliver BONESUPPORT in i nästa kapitel i
vår utveckling. Under 2023–2025 är vårt mål
att växa försäljningen med 40 procent per år.
Emil Billbäck
vd
VD EMIL BILLBÄCK KOMMENTERAR
UTVECKLINGEN UNDER 2022
BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022 5
KAPITELNAMN
NETTOOMSÄTTNING 2018-2022, MSEK
0
50
100
150
200
250
300
350
20222021202020192018
RÖRELSERESULTAT 2018-2022, MSEK
-200
-150
-100
-50
0
20222021202020192018
NETTOOMTTNING SEGMENT NA
2018-2022, MSEK
0
50
100
150
200
250
20222021202020192018
OMSÄTTNINGSTILLVÄXT 2018-2022, %
-50
0
50
100
20222021202020192018
BRUTTOMARGINAL 2018-2022, %
0
20
40
60
80
100
20222021202020192018
NETTOOMTTNING SEGMENT EUROW
2018-2022, MSEK
0
50
100
150
20222021202020192018
VERKSAMHETEN I SAMMANDRAG
6 BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022
AKTIEN
BONESUPPORTS AKTIE
BONESUPPORT STÄNGNINGSKURS VS INDEX 2022
BONESUPPORT är sedan den 21 juni 2017 listad på Nasdaq Stockholm och från inledningen av 2021 på Mid Cap.
Bolaget har stamaktier (A-aktier) och C-aktier. Under 2022 ökade antalet aktigare med 492 till 7 946 (7 454). Hög-
sta aktiekurs under 2022 var 92,10 SEK och lägsta var 34,20 SEK. Slutkurs den 31 december 2022 var 80,45 SEK.
AKTIEKAPITAL OCH ANTAL AKTIER
Aktiekapitalet uppgick den 31 december 2022 till 41 359 TSEK fördelat på
66 174 635 aktier med ett kvotvärde per aktie om 0,625 SEK.
AKTIEOMTTNING
Under 2022 handlades 41 263 815 antal aktier vilket representerar en
genomsnittlig omsättning på 10,2 MSEK per handelsdag.
ÄGARSTRUKTUR
I utgången av 2022 hade BONESUPPORT 7 946 (7 454) aktieägare, där
svenska aktieägare utgjorde 79,37 procent av kapitalet och 78,88 pro-
cent av röster.
UTDELNING OCH UTDELNINGSPOLICY
BONESUPPORT har hittills inte lämnat någon utdelning. Eventuella fram-
tida utdelningar och storleken därav kommer att fastställas på grundval
av bolagets långsiktiga tillväxt, resultatutveckling och kapitalkrav, med
hänsyn till vid var tid gällande mål och strategier.
HealthCap V LP 10,0 %
Swedbank Robur Fonder 9,2 %
Avanza Pension 9,5 %
Fjärde AP-Fonden 4,9 %
Tredje AP-Fonden 4,3 %
Capital Group 4,0 %
Lancelot Asset
Management AB 3,1 %
Övriga aktieägare 55,0 %
AKTIEÄGARE 31 DECEMBER 2022 (% AV KAPITAL) UTVECKLING ANTAL AKTIER 2022
Datum Händelse Antal aktier
31 december 2021 Ingående balans 65 454 672
Januari-december 2022 Konvertering av personaloptioner 80 391
Mars 2022
Omvandling av 287 134 C-aktier till
stamaktier 0
December 2022 Nyemission av C-aktier 639 572
31 december 2022 Utgående balans 66 174 635
BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022 7
FINANSIELL INFORMATION
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE OCH
FINANSIELLA RAPPORTER
8 BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022
FÖRVALTNINGSBETTEL SE
KONCERNEN
ALLMÄN INFORMATION
BONESUPPORT HOLDING AB (publ), org.nr. 556802-2171 med säte i Lund,
är moderbolag till BONESUPPORT AB. BONESUPPORT är ett snabbt väx-
ande ortobiologiföretag i kommersiell fas som främst riktar sig mot
de större ortopediska marknaderna i USA och Europa. BONESUPPORT
grundades 1999 och har sitt säte i Lund med helägda dotterbolag i
USA, Storbritannien, Tyskland, Sverige, Danmark, Schweiz, Spanien, Ita-
lien och Nederländerna.
BONESUPPORT utvecklar och kommersialiserar innovativa injicerbara bio-
keramiska bengraftsubstitut som ombildas till patientens eget ben och
har förmåga att frisätta läkemedel. BONESUPPORTs bengraftsubstitut är
baserade på den patentskyddade teknologiplattformen CERAMENT. Hit-
tills har huvudsakligen tre kommersiella produkter utvecklats:
- CERAMENT®|BVF (BONE VOID FILLER) Injicerbart keramiskt
bengraftsubstitut som ombildas till organiskt ben.
- CERAMENT®|G Injicerbart keramiskt bengraftsubstitut som om-
bildas till organiskt ben och som frisätter Gentamicin under de första
kritiska 30 dagarna av benläkningen. CERAMENT G utgör ett unikt
tillskott av behandling och förebyggande av beninfektioner.
- CERAMENT®V Injicerbart keramiskt bengraftsubstitut som om-
bildas till organiskt ben och som frisätter Vancomycin under de
första kritiska 30 dagarna av benläkningen. CERAMENT V utgör ett
unikt tillskott av behandling och förebyggande av beninfektioner.
Alla tre produkterna marknadsförs på flera marknader i Europa och i
övriga världen, i USA har CERAMENT BVF och CERAMENT G marknads-
godkännande. CERAMENT G i USA erhöll marknadsgodkännande från
FDA i maj 2022 med marknadslansering i oktober.
BONESUPPORTs strategi fokuserar primärt på att fortsätta att öka försälj-
ningen av nuvarande produkter på befintliga och nya marknader samt
generera ytterligare kliniska data via studier och hälsoekonomiska data
(HEOR-data) för att belysa fördelarna med CERAMENT.
BONESUPPORT har alla nödvändiga kompetenser som krävs för att ta en
medicinteknisk produkt från forsknings- och utvecklingsstadiet genom
försäljning till slutkund. Huvuddelen av produktionen är utlagd på
extern part. BONESUPPORT styr produktflödet från leverantör till kund.
Produkterna baseras på en innovativ teknologi som skyddas av
en patentportfölj på cirka 100 registrerade och/eller sökta patent.
BONESUPPORT har sexton års dokumenterad erfarenhet av säkerhet
och effekt och estimerar, baserat på försäljningsdata, av mer än 90 000
behandlingar har utförts med dess produkter världen över. Det finns
en stor marknadspotential inom trauma, kronisk osteomyelit, revisions-
artroplastik, tumörer i ben och fotinfektioner på grund av diabetes.
Bolagets forskning fokuserar på att ytterligare utveckla och förfina den
nuvarande tekniken och utvidga den till ytterligare indikationer genom
frisättning av andra substanser som främjar benåterväxt.
FLERÅRSÖVERSIKT – KONCERNEN
* Uttryckt som medelantal heltidsekvivalenta.
För definitioner och beräkningar av alternativa nyckeltal se sidan 54.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER 2022
- I januari meddelade bolaget att ett distributionsavtal ingåtts
med OrthoPediatrics Corp., en ledande aktör inom den
ortopedisk pediatriska marknaden. Distributionssamarbetet
utökar BONESUPPORTs marknadsaccess ytterligare eftersom det
ger CERAMENT BVF tillgång till OrthoPediatrics nätverk av 250
barnsjukhus.
- CMS, Centers for Medicare & Medicaid Services, kommunicerade i
slutet av april ett positivt besked avseende NTAP, New Technology
Add-On Payments, för CERAMENT G, motsvarande 4 920 USD.
- I maj erhöll bolaget marknadsgodkännande i USA från amerikanska
Food and Drug Administration (FDA), för bolagets antibiotika-
frisättande produkt CERAMENT G, för indikationen beninfektion
(osteomyelit).
- I juni meddelade bolaget att Sydafrikas största privata sjukförsäkrings-
bolag, Discovery Health, samt privata sjukhusorganisationerna Life
Healthcare, Netcare, Melomed och Busamed kommer att inkludera
BONESUPPORTs antibiotikafrisättande bengraftsubstitut CERAMENT
G och CERAMENT V i ersättningssystemet.
- I enlighet med beslut från bolagsstämman i maj 2022 avslutades
under juli den aktieswap som tecknades föregående år, innebärande
ett likviditetstillskott om 50,7 MSEK.
- I samband med en kapitalmarknadsdag i september kommunicerade
bolaget uppdaterat finansiellt mål om 40 procent årlig försäljnings-
tillväxt de kommande tre åren (2023–2025).
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
2022 2021 2020 2019 2018
Nettoomsättning, MSEK 328,8 212,9 180,9 155,5 96,6
Omsättningsökning, % 54,5 17,7 16,3 60,9 -25,3
Bruttoresultat, MSEK 297,7 189,7 161,6 135,9 81,5
Bruttomarginal, % 90,5 89,1 89,4 87,4 84,3
Rörelseresultat, MSEK -64,5 -80,7 -98,6 -158,1 -174,4
Årets resultat, MSEK -68,2 -85,5 -101,4 -161,1 -176,4
Eget kapital, MSEK 268,9 265,7 398,9 124,3 278,5
Nettoskuldsättning, MSEK -183,8 -185,0 -343,3 -81,7 -261,5
Kassaflöde från den löpande
verksamheten, MSEK -47,0 -83,4 -100,3 -163,8 -171,6
Likvida medel vid årets utgång, MSEK 201,3 206,5 353,7 92,1 261,5
Resultat per aktie före och efter
utspädning, SEK -1,06 -1,34 -1,72 -3,10 -3,46
Genomsnittligt antal anställda* 90 92 86 78 72
Nettoomsättning per anställd, TSEK 3 654 2 314 2 103 1 993 1 342
BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022 9
FÖRVALTNINGSBETTEL SE
- I september tillkännagavs publicering av långtidsdata som validerar
de kliniska fördelarna av CERAMENT G i enstegsprocedur för att
behandla beninfektion (osteomyelit).
- Bolagets antibiotikafrisättande bengraftsubstitut CERAMENT G
användes i oktober kirurgiskt för första gången på patienter i USA.
- Med stöd av bemyndigandet från årsstämman den 19 maj 2022
emitterade styrelsen i BONESUPPORT HOLDING AB i december 639 572
C-aktier. Aktierna återköptes därefter omedelbart i syfte att säkerställa
leverans av prestationsaktier i prestationsaktieprogrammet LTI 2021.
INTÄKTER
Intäkterna genereras via olika kanaler:
- USA med en kombination av eget säljbolag och distributörer
- Ett antal nyckelmarknader i Europa med egen försäljningsorganisation
- Försäljning via distributörer på övriga marknader
Under 2022 har fokus varit på fortsatt kommersiell utveckling, inklusive
lansering av CERAMENT G i USA och fortsatt utveckling av den hybrid-
struktur som introducerades i Spanien och Italien under 2021. Under
året har det skett löpande utvärdering och utveckling av kontrakterade
distributörer i syfte att optimera marknadsnärvaron för CERAMENT och
säkerställa såväl geografisk täckning som täckning för olika indikationer.
Nettoomsättningen uppgick till 328,8 MSEK (212,9), en ökning med 38
procent (18 procent räknat i konstant valuta). Segmentet NA ökade med
52 procent (22 procent i konstant valuta) till 216,9 MSEK (121,7) och seg-
mentet EUROW ökade med 19 procent (12 procent i konstant valuta) till
111,9 MSEK (91, 2).
FÖRSÄLJNING OCH MARKNADSFÖRING
I USA distribueras BONESUPPORTs produkter genom BONESUPPORTs
distributörsnätverk, som vid årets utgång uppgick till mer än 40 dist-
ributörer som stöds av vår direktanställda och specialutbildade ameri-
kanska försäljnings- och marknadsföringsorganisation. Vid utgången av
året uppgick den kommersiella organisationen i USA till 25 (21) anställda.
I Europa har BONESUPPORT för närvarande direktförsäljning med 26 (31)
säljare i Storbritannien, Irland, Tyskland, Sverige, Danmark och Nederlän-
derna. BONESUPPORT säljer via distributörer i Finland, Frankrike, Italien,
Kroatien, Norge, Polen, Spanien och Österrike. BONESUPPORT säljer
också via distributörer i ett fåtal utvalda marknader utanför Nordame-
rika och Europa. I Italien och Spanien har bolaget etablerat en hybrid-
modell, med kvalificerad lokal personal från BONESUPPORT som arbetar
sida vid sida med de lokala distributörernas säljrepresentanter.
FORSKNING OCH UTVECKLING
BONESUPPORTs kliniska utvecklingsprogram fokuserar på att vidareut-
veckla CERAMENTs egenskaper, utöka kliniska applikationsområden samt
att utnyttja CERAMENTs unika läkemedelsfrisättande egenskaper genom
utvecklande av kombinationsprodukter som främjar benläkning.
Ett antal kombinationer med CERAMENT har undersökts för att tillföra
osteoinduktiva egenskaper, dvs. förmågan att aktivt stimulera benläk-
ning. Bland annat har bolaget bedrivit forskning i form av prekliniska kan-
didater som kombinerat CERAMENT med bisfosfonater, benmorfogena
proteiner (BMP), benmärgsaspirat (BMA) samt demineraliserad benmatrix
(DBM). Prioriterade produktkandidater för egen utveckling är CERAMENT
kombinerat med bisfosfonat och CERAMENT kombinerat med DBM,
medan CERAMENT kombinerat med BMP är en kandidat för potentiell
partnerutveckling.
Bisfosfonat är en väletablerad substans vid behandling av osteoporos
och används för att hämma aktiviteten hos osteoklaster, vilket resulterar
i förbättrad benläkning och bendensitet. Demineraliserad benmatrix är
baserat på allograft som reducerats på mineraler. Materialet har visat sig
ha bred användning vid tillstånd och situationer där man har svag naturlig
benåterbildning.
Preklinisk forskning har visat att tillsatsen av zoledronsyra till CERAMENT
ger ökad benvolym runt skruvimplantat i osteoporotiskt ben. Dessa fynd
har kompletterats i en nyligen publicerad biomekanisk studie som redo-
visar att CERAMENT också förbättrar omedelbar förankring av höftskruvar
med 400 procent.
Vidare preklinisk forskning har visat att kombinationen CERAMENT, zole-
dronsyra och benmorfogent protein-2 (BMP-2) även kan användas vid
rekonstruktion av stora segmentdefekter i stället för bentransplantation.
Klinisk evidens - en strategisk hörnsten
En av de tre hörnstenarna i BONESUPPORTs strategi är att leverera bransch-
ledande vetenskaplig och klinisk evidens som validerar de många förde-
larna med CERAMENT. Redan idag finns en omfattande databas med mer
än 240 forskningspublikationer och abstracts av prekliniska och kliniska
studier med CERAMENT.
I septemberutgåvan 2022 av The Bone and Joint Journal presenterades
enastående resultat från en långtidsstudie av CERAMENT G. Denna typ
av solid data finns inte för någon annan ortobiologisk produkt. 100 patien-
ter, som behandlats vid Nuffield Orthopaedic Centre, Oxford University
Hospitals, följdes i genomsnitt sex år. Vid en genomsnittlig uppföljning
på sex år rapporterades:
- 94 procent av patienterna förblev infektionsfria.
- 3 procent frakturfrekvens och inga ytterligare patologiska frakturer
efter det första året efter operation noterades.
Dessa resultat under en lång uppföljningsperiod bekräftar att vårt pro-
tokoll som använder CERAMENT G förblir mycket effektivt under flera år.
En klinisk studie publicerad av Vasukutty et. al. innebär en kraftfull valide-
ring av vår banbrytande teknik för hantering av diabetisk beninfektion, en
särskilt utmanande patientkategori. Studien, som nyligen ab (publicerades i
The Diabetic Foot Journal, visar att användningen av CERAMENT G, tillsam-
mans med en kirurgisk debridering, resulterade i undvikande av amputa-
tion i 94 procent av fallen.
Resultaten från CERTiFy driver förändrad vårdstandard
CERTiFy var en randomiserad kontrollerad studie på 135 patienter,
genomförd vid 20 traumacenter i Tyskland. Studien, som gjordes på
tibialplatåfrakturer, visar att CERAMENT BVF kan ersätta autograft som
behandlingsstandard. Studien konfirmerade att CERAMENT ombildas
1. För definitioner och beräkningar av alternativa nyckeltal, se sida 54.
2. Deepak Bushan Raina et. al. ‘A New Augmentation Method for Improved Screw Fixation in Fragile Bone’, Frontiers in Bioengineering and Biotechnology, March 2022 | Volume 10 | Article 816250
3. McNally, M, et. al., ‘Mid- to Long-Term Results of Single-Stage Surgery for Patients with Chronic Osteomyelitis Using a Bioabsorbable Gentamicin-Loaded Ceramic Carrier’, The Bone & Joint Journal, 104-B.9 (2022), 1095–1100
4. Vasukutty et al. ‘Limb salvage surgery in diabetic foot infection: encouraging early results with a local antibiotic carrier.’ The Diabetic Foot Journal. 2022;25(2):1–5.
5. Hofmann et. al. Autologous Iliac Bone Graft Compared with Biphasic Hydroxyapatite and Calcium Sulfate Cement for the Treatment of Bone Defects in Tibial Plateau Fractures, The Journal of Bone and
Joint Surgery: February 5, 2020 - Volume 102 - Issue 3 - p 179-193
10 BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022
FÖRVALTNINGSBETTEL SE
till ben. Dessutom ledde behandling med CERAMENT BVF till signifi-
kant lägre patientupplevd postoperativ smärta och en signifikant min-
dre blodförlust jämfört med autograft. Studien som publicerades i The
Journal of Bone and Joint Surgery i december 2019 utgör ett viktigt
verktyg för att driva förändring av vårdstandarden vilket innebär att allt
fler kliniker i samråd med patienten väljer CERAMENT framför autograft.
SOLARIO-studien
BONESUPPORT stödjer SOLARIO-studien (Short or Long Antibiotic
Regimes in Orthopaedics) med syfte att undersöka om syntetiskt ben-
graftsubstitut innehållandes antibiotika kan leda till reducerad behand-
lingstid med systemisk antibiotikabehandling och därmed minska risken
för antibiotikaresistens, biverkningar och merkostnader. Studien leds av
Oxford University Hospitals NHS Foundation Trust i samarbete med
EBJIS (European Bone and Joint Infection Society). SOLARIO-studien
är en randomiserad öppen europeisk multicenterstudie som beräknas
rekrytera 500 patienter. Första patienten rekryterades i februari 2019
och studien beräknas avslutas under första kvartalet 2024. Ett positivt
resultat av studien kan innebära ett paradigmskifte för behandling av
beninfektioner.
CONVICTION-studien
Det franska CRIOAc-nätverket har initierat CONVICTION, en randomise-
rad kontrollerad studie för att utvärdera effektiviteten av CERAMENT G
vid behandling av osteomyelit. Det franska hälsoministeriet finansierar
studien. Ett forskningsbidrag från BONESUPPORT för att delfinansiera
produkterna som används i studien har tilldelats.
Studien är utformad för att utvärdera effektiviteten av CERAMENT G vid
behandling av osteomyelit. Studien är en nationell multicenterstudie
och kommer att genomföras av kliniker som ingår i CRIOAc-nätverket.
Studien beräknas avslutas 2026.
Ett positivt utfall av studien skulle innebära att en stor kommersiell
möjlighet öppnar sig på den franska marknaden samt en möjlighet för
förbättrad ersättningsstatus.
HÄLSOEKONOMI
En av de största utmaningarna när ny och innovativ behandling introdu-
ceras på marknaden är att säkerställa att sjukvårdssystemen runt om i värl-
den förstår dess värde och inkluderar den nya behandlingen i den vård
som erbjuds. Värdet av en behandling bestäms på olika sätt i olika länder
och BONESUPPORT arbetar med en rad olika aktiviteter för att säkerställa
att bolagets produkter inkluderas i ersättningssystemen på de marknader
där produkterna marknadsförs.
En av de uppenbara hälsoekonomiska vinningarna som följer av de kliniska
fördelar CERAMENT erbjuder är ett minskat utnyttjande av sjukvårdsresur-
ser. Ett reducerat antal återinfektioner och reducerad amputationsfrek-
vens, som resultat av behandling med CERAMENT G och CERAMENT V i
enstegsprocedur, leder naturligt till färre återbesök och färre operationer
och som en konsekvens reducerad sjukhusvistelse. Betydelsen av häl-
sofördelar och beräkningsmodellerna för att värdera kostnadseffektivitet
av hälsofördelar skiljer sig mellan olika sjukvårdssystem. Ett vanligt sätt att
utvärdera huruvida en produkt ska omfattas av ett ersättningssystem är
genom att utföra en HTA - Health Technology Assessment. Med en HTA
menas det vetenskapliga arbete som utvärderar den relativa effekten och
säkerheten av en behandling, det vill säga vilken är nyttan av produk-
ten i jämförelse med den som redan används i vården. Den modell vi nu
etablerat har ökat våra möjligheter att snabbare kunna inkludera CERA-
MENT-plattformen i ersättningssystem på nya marknader.
Hälsoekonomisk modell osteomyelit USA
Ett av de större projekten som nyligen genomförts är en kostnads- och
nyttoanalys över vad ett byte av behandlingsregim till enstegsprocedur
med CERAMENT G skulle kunna innebära för det amerikanska sjukvårds-
systemet. Modelleringen som baseras på tillgängliga kliniska data samt
kostnadsdata från CMS, Centers for Medicare & Medicaid Services, skedde
i samarbete med nationell expertis inom hälsoekonomi och klinisk orto-
pedi. Resultatet presenterades under kvartalet, dels vid den ledande häl-
soekonomiska konferensen ISPOR men även på konferensen SOMOS som
riktar sig till Ortopediska kirurger. Analysen har lämnats in för publicering.
Den blir ett viktigt verktyg för att kommunicera värdet av CERAMENT G
till bland annat privata försäkringsbolag.
CERAMENT G eller CERAMENT V bidrar till färre vård-dagar hos
patienter med beninfektion
Nuffield Orthopaedic Centre (NOC) har visat att de kunnat reducera
återinfektionsgraden hos osteomyelitpatienter med 56 procent jämfört
med sin tidigare behandlingsstandard. I en analys omfattande ca 25 000
patienter som genomgick kirurgisk behandling för osteomyelit under
2013-2017, jämfördes den patientgrupp som behandlades vid NOC, efter
införandet av CERAMENT G eller CERAMENT V i enstegsprocedur, med
patienter vårdade vid annat sjukhus i England. Resultaten som presen-
terats i The Journal of Bone and Joint Infection visade att CERAMENT G
eller CERAMENT V i enstegsprocedur bidrog till avsevärt förbättrade resul-
tat; Sjukhusvistelsen i samband med ingreppet och de efterföljande t
åren var i genomsnitt 16 dagar kortare för gruppen som fått CERAMENT
G eller CERAMENT V vid NOC. Patienterna vid NOC hade dessutom en
betydligt lägre risk för amputation (6,47 procent) jämfört med kontroll-
gruppen (12,71 procent). Bara den totala besparingen i antal vårddagar
i England i samband med operation och efterföljande vård skulle med
tillägg av CERAMENT G eller CERAMENT V vid behandling av osteomyelit
kunna uppgå till cirka 44 MGBP årligen, beräknat på 6 250 behandlade
patienter per år.
Reducerad risk för djupa infektioner med CERAMENT G och
CERAMENT V
Ett annat område där CERAMENT G och CERAMENT V skulle kunna bidra
till att minska sjukvårdskostnaderna är vid behandling av öppna sken-
bensfrakturer. Öppna skenbensfrakturer representerar cirka 15 procent
av alla skenbensfrakturer och har en hög infektionsincidens, med ute-
bliven benläkning till följd. Beninfektioner leder ofta till stort lidande för
patienten och mycket höga sjukvårdskostnader. I en belgisk studie av
Hoekstra et. al. på 358 patienter, studerades kostnaderna för skenbens-
frakturer. Studien visade att sjukvårdskostnaderna för de patienter som
drabbades av en djup infektion var i genomsnitt fem gånger högre än
för de som inte fick en infektion, vilket resulterade i att kostnaderna för
behandling ökade från 9 500 EUR till 48 700 EUR. Det finns ett antal stu-
dier som visar att CERAMENT bidrar till en kostnadseffektiv vård genom
att minska antalet djupa infektioner. En av dessa är en studie av Aljawadi
et. al. på 80 patienter med svåra öppna skenbensfrakturer som behand-
1. CRIOAc (Referenscenter för osteoartikulära infektioner) är ett sjukvårdsnätverk i Frankrike som implementeras genom ett landsomfattande program för att förbättra resultaten i hanteringen av ben- och ledinfektion.
2. Ferguson, J et. al. A retrospective cohort study comparing clinical outcomes and healthcare resource utilisation in patients undergoing surgery for osteomyelitis in England: a case for reorganising
orthopaedic infection services, J. Bone Joint Infect., 6, 151–163.
3. Hoekstra et. al. Economics of open tibial fractures: the pivotal role of length-of-stay and infection. Health Econ Rev 2017;7:32
4. Aljawadi, A et. al. Adjuvant Local Antibiotic Hydroxyapatite Bio-Composite in the management of open Gustilo Anderson IIIB fractures. Journal of Orthopaedics, 2020; 18: 261-266
BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022 11
FÖRVALTNINGSBETTEL SE
1. Ändrat jämförelsetal, se not 1.
2. För definitioner och beräkningar av alternativa nyckeltal se sidan 54.
lats med CERAMENT G i enstegsprocedur. I studien drabbades en patient
(1,3 procent) av djup infektion, jämfört med historisk referens på upp till
52 procent infektionsförekomst. Detta visar att enstegsbehandling med
antibiotikafrisättande CERAMENT vid öppna skenbensfrakturer effektivt
kan minska förekomsten av kostnadsdrivande infektioner.
PERSONAL OCH ORGANISATION
Medelantalet anställda under 2022 var 90 (92) för koncernen. Av dessa
var 54 procent (55) verksamma inom försäljning och marknad och 23
procent (24) arbetade inom Forskning och utveckling.
KOSTNADER OCH RESULTAT
Bruttoresultat
Som ett resultat av framför allt den ökade nettoomsättningen i NA redo-
visades ett ökat bruttoresultat motsvarande 297,7 MSEK (189,7) vilket
motsvarar en bruttomarginal på 90,5 procent (89,1).
Rörelsekostnader
Försäljnings- och marknadsföringskostnader exklusive försäljningskom-
missioner och avgifter ökade till 158,1 MSEK (131,3). Ökningen beror del-
vis på de stora kostnadsreduktioner som påverkade föregående år som
en effekt av pandemin. Försäljningskommissioner och avgifter ökade
i takt med försäljningstillväxten med 35,1 MSEK till 80,4 MSEK (45,2).
Forsknings- och utvecklingskostnader låg nästan oförändrade på 53,1
MSEK (53,0). Administrationskostnaderna ökade till 73,3 MSEK (44,1) och
inkluderar kostnader inom ramen för aktiva incitamentsprogram med
28,4 MSEK (5,6). Av dessa incitamentskostnader är 4,0 MSEK kassaf-
despåverkande. Av de totala rörelsekostnaderna utgjorde avskrivningar
7,5 MSEK (6,5).
Rörelseresultat
Rörelseresultatet uppgick till -64,5 MSEK (-80,7). Försäljningsökningen
bidrog positivt med förbättrat bruttoresultat samtidigt som rörelsekost-
naderna ökade i jämförelse med föregående år som följd av kostnadsre-
duktioner som då skedde till följd av pandemin. Rörelseresultatet inklude-
rade även kostnader för incitamentsprogram uppgående till 28,4 MSEK,
jämfört med 5,5 MSEK föregående år. Av dessa incitamentskostnader är
4,0 MSEK kassaflödespåverkande. Den underliggande resultatförbätt-
ringen före kostnader för incitamentsprogram uppgick till 39,0 MSEK.
Finansiella poster netto
Finansnettot uppgick till -0,2 MSEK (-1,2) vilket nästan uteslutande avser
räntekostnader.
Årets resultat
Av de anledningar som redogjorts för ovan uppgick förlusten för året
till -68,2 MSEK (-85,5).
INVESTERINGAR
Investeringar har under året uppgått till 1,3 MSEK (0,8) avseende
balanserade utvecklingsutgifter, och till 2,0 MSEK (2,6) avseende
inventarier och verktyg.
FINANSIELL STÄLLNING OCH KASSAFLÖDE
Finansiering
Likvida medel uppgick vid årets slut till 201,3 MSEK (206,5), en minskning
med 5,2 MSEK sedan ingången av året. Förändringen består huvudsak-
ligen av kassaflöde från den löpande verksamheten uppgående till
-47,0 MSEK (-83,4) samt den positiva effekten om 50,7 MSEK från den
aktieswap som avslutats under det tredje kvartalet 2022. I samband
med bolagsstämman i maj 2022 erhöll bolaget mandat att utge C-aktier
för täckande av åtagande inom ramen för prestationsaktieprogrammet
LTI 2021, inklusive täckande av sociala avgifter. C-aktierna ersatte den
aktieswap som tecknades 2021.
Vid utgången av året uppgick det egna kapitalet till 268,9 MSEK (265,7),
varav 41,4 MSEK (40,9) utgjorde aktiekapital.
KVALITETSSYSTEM OCH PRODUKTGODKÄNNANDE
BONESUPPORTs kvalitetssystem följer the EU Medical Device Regulation
2017/745, ISO 13485 “Medical device-Quality management system-Re-
quirements for regulatory purposes”, FDAs Quality System Require-
ments och övriga relevanta nationella regelverk.
Bolagets produkter är s.k. klass III-produkter i Europa, och genomgår omfat-
tande designverifieringar/-valideringar innan de bedöms och godkänns för
CE-märkning av det kontrollerande organet British Standard Institute.
MILJÖ
Bolagets verksamhet är inte tillståndspliktig enligt miljöbalken.
Bolaget har under året fortsatt arbete med arbetsmiljön.
För mer information om vårt hållbarhetsarbete hänvisar vi till vår hemsida.
OPERATIVA OCH FINANSIELLA RISKER
Under 2018 etablerade vi en strategisk plattform för verksamheten. Det
finns många potentiella applikationsområden för CERAMENT-plattfor-
men. I vår strategi har vi valt att fokusera på de områden där det idag
finns stark klinisk evidens för CERAMENTs terapeutiska fördelar, dvs.
trauma, revisionsartroplastik, osteomyelit, fot- och ankelkirurgi och ske-
lettumörer. Genom att koncentrera våra resurser till dessa indikationer
adresserar vi en marknad om cirka 720 000 kirurgiska ingrepp per år.
Vår strategi vilar på tre grundpelare:
- Innovation
- Ledande kliniska och hälsoekonomiska evidens
- Effektiv kommersiell plattform
BONESUPPORTs huvudsakliga rörelse-, såväl som, finansiella risker är
marknadsbearbetningen och den tid det tar att skapa acceptans för
produkterna och därigenom generera intäkter.
Det finns en valutaexponering framför allt kopplad till USD, GBP och
EUR. Eftersom intäkterna i huvudsak genereras i dessa valutor så har en
svag krona en positiv effekt.
BONESUPPORTs resultat har påverkats, och kommer framöver att påver-
kas, av flera faktorer, helt eller delvis utanför bolagets kontroll. Utöver
vad som angetts ovan följer nedan beskrivning av de huvudsakliga fak-
torer som BONESUPPORT bedömer har påverkat verksamhetens resul-
tat och som kan förväntas fortsätta påverka bolagets resultat.
- Innan lansering måste medicintekniska produkter uppfylla de stränga krav
för kvalitet, säkerhet och effekt som förväntas av regulatoriska myndighe-
ter. Ett misslyckande kan resultera i försenad eller utebliven lansering.
- Risker relaterade till den regulatoriska miljön för medicintekniska
produkter och kombinationsprodukter, så som höga kostnader för
att följa tillämpliga regulatoriska regelverk, särskilt vad avser kraven
som följer av EU-direktivet om medicintekniska produkter och mot-
12 BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022
FÖRVALTNINGSBETTEL SE
svarande nationella och regionala medicintekniska lagstiftningar och
effekter av ändrade regler samt konsekvenser till följd av misslyck-
ande att följa tillämpliga regelverk.
- Risker relaterade till genomförande och resultat av kliniska studier, så
som att kliniska studier är tids- och kostnadskrävande och kan försenas,
fördyras eller avbrytas till följd av en rad faktorer inklusive avsaknad
av tillstånd för studiers genomförande, bristande patientrekrytering,
oönskade bieffekter eller utebliven erforderlig påvisad klinisk effekt.
- Risker relaterade till bristande marknadsacceptans från vårdgivare,
patienter och betalare av sjukvård, exempelvis baserat på upplevda
fördelar jämfört med konkurrerande behandlingar, förekomst och
omfattning av biverkningar och kostnader för behandling jämfört
med konkurrerande behandlingar samt risker relaterade till bristande
tillgänglighet till adekvata ersättningssystem som kan leda till en
motvilja att använda bolagets produkter.
- Risker att BONESUPPORT inte uppnår tillräckliga intäkter eller kassa-
flöde för att i framtiden kunna finansiera dess verksamhet eller inte
har möjlighet att erhålla erforderlig finansiering när så krävs.
- Risker relaterade till tillverkning, leveranser och lagerhållning så som
att bolagets leverantörer och tillverkare inte uppfyller sina åtaganden
eller får sina verksamheter inskränkta till följd av myndighetsingri-
panden, vilket skulle riskera att medföra tids- och kostnadskrävande
processer för bolaget för att byta ut eller finna nya leverantörer.
- Risker relaterade till konkurrens och att bolaget har en begränsad
produktportfölj baserad på en teknologiplattform så som att kon-
kurrerande produkter kan visa sig vara bättre eller uppnå större mark-
nadsacceptans eller att bolagets produktkandidater inte uppvisar
tillräcklig potential för fortsatt utveckling, vilket skulle kunna leda till
misslyckande att erhålla marknadsgodkännande.
- Risker relaterade till nyckelpersoner och kvalificerad personal så som
att bolaget är beroende av dess ledande befattningshavare och
annan nyckelpersonal och om bolaget förlorar nyckelpersoner, eller
inte lyckas rekrytera nödvändig personal, kan leda till förseningar eller
avbrott i den fortsatta verksamhets- och produktutvecklingen.
- Risker relaterade till immateriella rättigheter så som att bolagets patent-
skydd inte är tillräckligt för att skydda dess verksamhet på ett adekvat
vis, att bolaget gör intrång i tredje parts immateriella rättigheter eller
att bolaget blir involverat i tvister rörande immateriella rättigheter.
- Risker relaterade till potentiella produktansvarskrav och försäkrings-
frågor så som att bolaget står betydande skadeståndsansvarsrisker
om dess produkter eller produktkandidater skulle medföra att patien-
ter orsakas biverkningar som innebär sjukdom, kroppsskada eller
dödsfall samt att bolagets försäkringsskydd inte kan upprätthållas
eller ge tillräckligt skydd.
En mer detaljerad beskrivning av risker ges i not 2. Vad gäller koncer-
nens system för intern kontroll och riskhantering i samband med upp-
rättande av koncernredovisning hänvisas till bolagsstyrningsrapporten.
TTSLIGA TVISTER
BONESUPPORT har inga pågående eller kända potentiella rättstvister
inom koncernen.
LÅNGSIKTIGT STRATEGISKA AKTIVITETER
BONESUPPORTs strategiska exekvering kan brytas ned i följande huvud-
aktiviteter:
- Ta fram övertygande kliniska data och hälsoekonomiska data.
- Kommersiellt fokus på valda marknader och indikationer.
- Utökat regulatoriskt marknadsgodkännande för CERAMENT G i USA.
- Utveckla nya produkter som möter marknadens behov på kort,
medel och lång sikt.
BONESUPPORT kommer att utveckla ytterligare övertygande kliniska
och hälsoekonomiska data för att stärka positionen på marknaderna
för trauma, revisionsartroplastik, kronisk osteomyelit och diabetesfot.
Ett antal kombinationer med CERAMENT har undersökts för att tillföra
osteoinduktiva egenskaper, dvs. förmågan att aktivt stimulera benläk-
ning. Bland annat har bolaget bedrivit forskning i form av prekliniska
kandidater som kombinerat CERAMENT med bisfosfonater, benmor-
fogena proteiner (BMP), benmärgsaspirat (BMA) samt demineraliserad
benmatrix (DBM). Prioriterade produktkandidater för egen utveckling
är CERAMENT med bisfosfonat och CERAMENT med DBM, medan
CERAMENT med BMP är en kandidat för potentiell partnerutveckling.
FRAMTIDSUTSIKTER
Bolagets mål är att under kommande tre år växa försäljningen med 40
procent, definierat som en genomsnittlig och normaliserad omsätt-
ningsökning CAGR mellan 2023-2025.
STYRELSEN OCH DESS ARBETE
Vid bolagsstämman i maj 2022 omvaldes Håkan Björklund, Lars Lidgren,
Lennart Johansson och Björn Odlander samt nyvaldes Mary I O’Connor och
Christine Rankin som styrelseledamöter. Lennart Johansson omvaldes som
styrelseordförande.
Styrelsens arbete styrs av en arbetsordning som revideras och antas av
styrelsen minst en gång årligen. Arbetsordningen innehåller i huvudsak
föreskrifter för styrelsens arbete samt instruktioner för arbetsfördelningen
mellan styrelsen och verkställande direktören samt instruktioner för den
ekonomiska rapporteringen. Svensk kod för bolagsstyrning tillämpas. Mer
detaljer ges i bolagsstyrningsrapporten.
BOLAGSSTYRNING
Bolaget har valt att avge bolagsstyrningsrapport skild från årsredovis-
ningen. Bolagsstyrningsrapporten återfinns på sidorna 47-50.
PRINCIPER FÖR ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGS-
HAVARE
Enligt aktiebolagslagen ska bolagsstämman besluta om riktlinjer för ersätt-
ning till verkställande direktören och andra ledande befattningshavare.
Riktlinjer antagna vid årsstämman 2020:
Vid årsstämman den 19 maj 2020 antogs riktlinjer med huvudsakligen
följande innehåll:
Dessa riktlinjer omfattar de personer som ingår i BONESUPPORT HOL-
DING ABs (”BONESUPPORT”) koncernledning. Koncernledningen består
för närvarande av nio positioner. Riktlinjerna omfattar även eventuell
ersättning till styrelseledamöter för arbete utöver styrelsearvode.
Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar som avtalas, och förändringar
som görs i redan avtalade ersättningar, efter det att riktlinjerna antagits
av årsstämman 2021. Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som beslu-
tas av bolagsstämman, såsom exempelvis arvode till styrelseledamöter
samt aktierelaterade incitamentsprogram.
Bolagets utgångspunkt är att ersättningar ska vara marknads- och kon-
kurrensmässiga och ska bestå av följande komponenter: fast lön, rörlig
kontant ersättning, pensionsförmåner och andra förmåner. Ersättning-
BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022 13
FÖRVALTNINGSBETTEL SE
ens nivå för varje enskild befattningshavare ska vara baserad på faktorer
såsom arbetsuppgifter, kompetens, erfarenhet, befattning och presta-
tion. Bolagsstämman kan därutöver – och oberoende av dessa riktlinjer
– besluta om exempelvis aktie- och aktiekursrelaterade ersättningar.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder under andra regler än
svenska får, såvitt avser pensionsförmåner och andra förmåner, veder-
börliga anpassningar ske för att följa sådana tvingande regler eller fast
lokal praxis, varvid dessa riktlinjers övergripande ändamål så långt möj-
ligt ska tillgodoses.
Verkställande direktör och andra ledande befattningshavare ska erbju-
das en fast årlig kontant lön. Den fasta lönen ska fastställas med hänsyn
tagen till den ledande befattningshavarens kompetens, ansvarsområde
och prestation. Omprövning av den fasta lönen bör ske årligen.
Förutom fast lön kan vd och andra ledande befattningshavare, enligt
separat överenskommelse, erhålla rörlig kontant ersättning. Rörlig kon-
tant ersättning som omfattas av dessa riktlinjer ska syfta till att främja
BONESUPPORTs affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet.
Uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontant ersättning ska
kunna mätas under en period om ett år. Den årliga rörliga kontanter-
sättningen får som högst utgöra 75 procent av den fasta årliga lönen
för vd och högst 40 procent av den fasta årliga lönen för övriga ledande
befattningshavare, varvid den individuella högstanivån ska fastställas
bland annat mot bakgrund av vederbörandes befattning. Den rörliga
kontantersättningen ska inte vara pensionsgrundande, i den mån inte
annat följer av tvingande kollektivavtalsbestämmelser.
Den rörliga kontantersättningen ska vara kopplad till ett eller flera för-
utbestämda och mätbara kriterier som kan vara finansiella, såsom net-
toomsättning och rörelseresultat, eller icke-finansiella, såsom kvalitativa
mål. Den rörliga kontantersättningen ska till mindre än 40 procent vara
beroende av icke-finansiella kriterier. Genom att målen på ett tydligt
och mätbart sätt kopplar de ledande befattningshavarnas ersättning till
BONESUPPORTs finansiella och operativa utveckling främjar de genom-
förandet av bolagets affärsstrategi, långsiktiga intressen och hållbarhet.
När mätperioden för uppfyllelse av kriterierna för utbetalning av rörlig
kontant ersättning har avslutats ska det bedömas respektive fastställas
i vilken utsträckning som kriterierna har uppfyllts. Ersättningsutskottet
ansvarar för sådan bedömning. Uppfyllande av finansiella kriterier ska
fastställas baserat på den av bolaget senast offentliggjorda finansiella
informationen. Styrelsen ska ha möjlighet att helt eller delvis återkräva
rörlig ersättning som utbetalats på grundval av uppgifter som senare
visat sig vara felaktiga.
Pensionsförmåner, inklusive sjukförsäkring, ska vara premiebestämda,
i den mån befattningshavaren inte omfattas av förmånsbestämd pen-
sion enligt tvingande kollektivavtalsbestämmelser. Premierna för pre-
miebestämd pension, inklusive sjukförsäkring, får uppgå till högst 40
procent av den fasta årliga lönen.
Andra förmåner får innefatta bland annat livförsäkring, sjukvårdsförsäk-
ring och bilförmån.
Ledande befattningshavare ska vara anställda tillsvidare eller för viss
tid. Vid uppsägning från BONESUPPORTs sida får uppsägningstiden
vara högst tolv månader. Avgångsvederlag, utöver lön och andra
ersättningar under uppsägningstid, får inte överstiga ett belopp mot-
svarande tolv gånger den kontanta månadslönen. Vid uppsägning från
den ledande befattningshavarens sida får uppsägningstiden vara högst
sex månader.
Därutöver kan ersättning för eventuellt åtagande om konkurrensbegräns-
ning utgå för att kompensera för eventuellt inkomstbortfall. Sådan ersätt-
ning ska endast utgå i den utsträckning som den tidigare ledande befatt-
ningshavaren saknar rätt till avgångsvederlag. Ersättningen ska baseras
på den fasta lönen vid tidpunkten för uppsägningen och ska uppgå till
högst 60 procent av den fasta lönen vid tidpunkten för uppsägningen,
om inte annat följer av tvingande kollektivavtalsbestämmelser, och utgå
under den tid som åtagande om konkurrensbegränsning gäller, vilket ska
vara högst tolv månader efter anställningens upphörande.
I den mån styrelseledamot utför arbete för bolagets räkning, utöver sty-
relsearbetet, ska ett marknadsmässigt konsultarvode för sådant arbete
kunna utgå till styrelseledamot eller till av styrelseledamot kontrollerat
bolag, under förutsättning att tjänsterna bidrar till implementeringen av
BONESUPPORTs affärsstrategi och tillvaratagandet av BONESUPPORTs
långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet.
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I ersättningsutskottets
uppgifter ingår bland annat att bereda styrelsens beslut om förslag
till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare. Styrelsen ska
upprätta förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och lägga fram
förslaget för beslut vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att
nya riktlinjer antagits av bolagsstämman. Ersättningsutskottet ska även
följa och utvärdera program för rörliga ersättningar till bolagsledningen,
tillämpningen av riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
samt gällande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i bolaget.
Ersättningsutskottets ledamöter är oberoende i förhållande till bolaget
och bolagsledningen. Vid styrelsens behandling av och beslut i ersätt-
ningsrelaterade frågor närvarar inte vd eller andra personer i bolagsled-
ningen, i den mån de berörs av frågorna.
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller delvis, om
det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och ett avsteg är nödvändigt
för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet,
eller för att säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan
ingår det i ersättningsutskottets uppgifter att bereda styrelsens beslut i
ersättningsfrågor, vilket innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
Utöver de åtaganden att betala löpande ersättning såsom lön, pension
och andra förmåner, finns inga tidigare beslutade ersättningar till någon
ledande befattningshavare som inte har förfallit till betalning. För ytterli-
gare information om ersättning till ledande befattningshavare, se not 11.
Förslag till ändring av riktlinjer inför årsstämman 2023:
Inför årsstämman den 17 maj 2023 har styrelsen föreslagit en ändring
av ersättningsriktlinjerna avseende den årliga rörliga kontantersätt-
ningen. Förslaget innebär att den årliga rörliga kontantersättningen får
som högst utgöra 75 procent av den fasta årliga lönen för vd, högst
52,5 procent av den fasta årliga lönen för CFO, och högst 40 procent av
den fasta årliga lönen för övriga ledande befattningshavare, varvid den
individuella högstanivån ska fastställas bland annat mot bakgrund av
vederbörandes befattning.
Styrelsens förslag innebär inga ändringar i övrigt i förhållande till de
riktlinjer som antogs av årsstämman den 19 maj 2020.
14 BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022
FÖRVALTNINGSBETTEL SE
MODERBOLAGET
INTÄKTER, RESULTAT OCH FINANSIELL STÄLLNING
Moderbolaget BONESUPPORT HOLDING AB (publ) äger och förvaltar
aktierna i BONESUPPORT AB som i sin tur äger aktierna i övriga kon-
cernbolag. BONESUPPORT HOLDING AB bedriver ingen operativ verk-
samhet. BONESUPPORT HOLDING AB registrerades den 15 mars 2010 i
samband med omstrukturering av koncernen.
Under 2022 debiterades management fees inom koncernen. I moder-
bolaget har 47,8 MSEK (43,6) redovisats som nettoomsättning och 61,8
MSEK (49,5) som administrativa kostnader. Moderbolagets rörelsekost-
nader uppgår till 64,5 MSEK (51,1).
Under året har inga ovillkorade aktieägartillskott lämnats till
BONESUPPORT AB, att jämföra med 125,0 MSEK föregående år. Årets
resultat uppgick till -21,5 MSEK (-3,1).
Eget kapital uppgår till 1 247,1 MSEK (1 268,3). Kassa och bank uppgår vid
utgången av året till 143,4 MSEK (181,3).
FINANSIELLA RISKER
Moderbolagets finansiella risker sammanfaller i allt väsentligt med
koncernens.
ÄGARFÖRHÅLLANDEN DEN 31 DECEMBER 2022
De största ägarna vid utgången av året var HealthCap V LP 10,0 %,
Swedbank Robur Fonder 9,2 %, Avanza Pension 9,2 %, Fjärde AP-fon-
den 4,9%, Tredje AP-fonden 4,3 %, Capital Group 4,0 % och Lancelot
Asset Management AB 3,1 %.
AKTIEN
Bolaget har stamaktier samt C-aktier. Kvotvärdet på aktierna är 0,625 kronor
per aktie. Per den 31 december 2022 uppgick det totala antalet stamaktier
till 64 532 197 (64 164 672) fördelat på 7 946 aktieägare (7 453), och det totala
antalet C-aktier uppgick till 1 642 438 (1 290 000). Stamaktierna berättigar till
en röst vardera och C-aktierna berättigar till en tiondels röst vardera.
Antalet aktier skall enligt bolagsordningen vara lägst 29 000 000 (29 000 000)
och högst 116 000 000 (116 000 000).
Egna aktier
BONESUPPORT HOLDING AB (publ) innehar samtliga C-aktier.
Med stöd av bemyndigande från årsstämman den 22 maj 2018 beslutade
styrelsen i BONESUPPORT HOLDING AB att emittera 505 000 C-aktier och
därefter omedelbart återköpa dem. Aktierna emitterades och återköptes i
enlighet med prestationsaktieprogrammet LTI 2018/2021 och LTI Styrelse
2018 som antogs av årsstämman den 22 maj 2018. För C-aktierna betala-
des 315 625 SEK under 2019.
Med stöd av bemyndigande från årsstämman den 14 maj 2019 beslutade
styrelsen i BONESUPPORT HOLDING AB att emittera ytterligare 730 000
C-aktier och därefter omedelbart återköpa dem. Aktierna emitterades och
återköptes i enlighet med prestationsaktieprogrammet LTI 2019/2022
som antogs av årsstämman den 14 maj 2019. För C-aktierna betalades
456 250 SEK under 2020.
Med stöd av bemyndigande från årsstämman den 19 maj 2020 beslutade
styrelsen i BONESUPPORT HOLDING AB att emittera ytterligare 55 000
C-aktier och därefter omedelbart återköpa dem. Aktierna emitterades och
återköptes i enlighet med prestationsaktieprogrammet LTI 2020/2023
som antogs av årsstämman den 19 maj 2020. För C-aktierna betalades
34 675 SEK under 2021.
Med stöd av bemyndigande från årsstämman den 18 maj 2021 beslutade
styrelsen i BONESUPPORT HOLDING AB att emittera ytterligare 287 134
C-aktier och därefter omedelbart återköpa dem. Aktierna emitterades och
återköptes i enlighet med prestationsaktieprogrammet LTI 2021/2023
som antogs av årsstämman den 19 maj 2021. För C-aktierna betalades
179 458,75 SEK under 2021.
Med stöd av bemyndigande från årsstämman den 19 maj 2022 beslutade
styrelsen i BONESUPPORT HOLDING AB att emittera ytterligare 639 572
C-aktier och därefter omedelbart återköpa dem. Aktierna emitterades och
återköptes i enlighet med prestationsaktieprogrammet LTI 2021/2023
som antogs av årsstämman den 18 maj 2021. För C-aktierna betalades
399 733 SEK under 2022. Syftet med att emittera och återköpa C-aktier
är att, sedan C-aktierna omvandlats till stamaktier, säkerställa leverans av
prestationsaktier till anställda inom BONESUPPORT-koncernen som deltar
i prestationsaktieprogrammet LTI 2021/2023 som antogs på årsstämman
2021, vilket innebär att emissionen av C-aktier ersätter den aktieswap som
beslutades om vid samma årsstämma. Tilldelning av prestationsaktier i
detta prestationsaktieprogram skedde i mars 2023.
C-aktiernas andel av aktiekapitalet uppgår till två (två) procent.
STYRELSENS FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
Styrelsen föreslår att överkursfonden, balanserat resultat och årets resul-
tat balanseras i ny räkning.
Vinstdisposition moderbolaget, SEK
Fritt eget kapital i moderbolaget
Överkursfond 1 563 836 403
Balanserat resultat -336 651 440
Årets resultat -21 476 243
Summa fritt eget kapital i moderbolaget 1 205 708 721
BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022 15
FINANSIELL INFORMATION
KONCERNENS RESULTATRÄKNING
TSEK Not 2022 2021
Nettoomsättning 4 328 818 212 885
Kostnad för sålda varor 4, 6, 7 -31 111 -23 182
Bruttoresultat 4 297 707 189 703
Försäljningskostnader 6, 7, 10, 11, 21 -158 073 -131 393
Försäljningskommissioner och avgifter 4, 6 -80 375 -45 174
Forsknings- och utvecklingskostnader 6, 7, 10, 11 -53 088 -53 009
Administrationskostnader 6, 7, 8, 10, 11, 12 -73 305 -44 122
Övriga rörelseintäkter 13 43 206 11 308
Övriga rörelsekostnader 6, 14 -40 607 -7 982
Rörelseresultat 4 -64 535 -80 669
Resultat från finansiella poster
Ränteintäkter 811 0
Räntekostnader -970 -1 168
Finansiella poster netto 4 -159 -1 168
Resultat före skatt 4 -64 694 -81 837
Skatt på årets resultat 16 -3 473 -3 694
Årets resultat -68 167 -85 531
Resultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare -68 167 -85 531
Resultat per aktie räknat på resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare
Resultat per aktie före och efter utspädning, SEK 23 -1,06 -1,34
Jämförelsetalen för Försäljningskostnader, Försäljningskommissioner och avgifter samt Övriga rörelsekostnader har till viss del räknats om. Se mer kring detta i not 1.
16 BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022
FINANSIELL INFORMATION
KONCERNENS RAPPORT ÖVER
TOTALRESULTAT
TSEK 2022 2021
Årets resultat -68 167 -85 531
Övrigt totalresultat:
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen:
Valutakursdifferenser vid omräkning av dotterföretag 2 231 1 023
Övrigt totalresultat för året 2 231 1 023
Summa totalresultat för året -65 936 -84 508
Hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare -65 936 -84 508
Summa totalresultat för året -65 936 -84 508
Årets övriga totalresultat avser i sin helhet valutakursdifferenser utan skatteeffekt
BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022 17
FINANSIELL INFORMATION
KONCERNENS BALANSRÄKNING
TSEK Not 31 december 2022 31 december 2021
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella tillgångar 18
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten 6 309 5 968
Patent 2 075 2 397
Summa immateriella tillgångar 8 384 8 365
Materiella anläggningstillgångar
Nyttjanderättstillgångar 26 18 861 22 504
Inventarier och verktyg 19 5 764 4 574
Summa materiella anläggningstillgångar 24 625 27 078
Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar 1 0
Summa finansiella tillgångar 1 0
Summa anläggningstillgångar 33 010 35 443
Omsättningstillgångar
Varulager 17
Råvaror och förnödenheter 38 443 34 234
Färdigvarulager och handelsvaror 17 867 17 528
Summa varulager 56 310 51 762
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 21, 25 62 623 38 413
Övriga fordringar 21, 25 7 963 6 126
Förutbetalda kostnader 22 4 926 3 219
Upplupna intäkter 22 5 705 2 492
Summa kortfristiga fordringar 81 217 50 250
Likvida medel 25, 27 201 281 206 464
Summa omsättningstillgångar 338 808 308 476
SUMMA TILLGÅNGAR 371 818 343 919
18 BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022
FINANSIELL INFORMATION
KONCERNENS BALANSRÄKNING
TSEK Not 31 december 2022 31 december 2021
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare
Aktiekapital 41 359 40 909
Inbetalt ej registrerat aktiekapital 14 0
Övrigt tillskjutet kapital 1 563 836 1 563 670
Omräkningsreserv 2 360 129
Fond för utvecklingsutgifter 6 035 5 490
Ansamlad förlust inklusive årets resultat -1 344 676 -1 344 494
Summa eget kapital 23 268 928 265 704
Långfristiga skulder
Leasingskulder 25, 26 12 350 16 152
Avsättningar 24 344 363
Summa långfristiga skulder 12 694 16 515
Kortfristiga skulder
Leasingskulder 25, 26 5 101 5 270
Leverantörsskulder 25 23 571 18 719
Aktuell skatteskuld 1 097 1 903
Övriga skulder 6 344 5 625
Upplupna kostnader 22, 25 54 083 30 183
Summa kortfristiga skulder 90 196 61 700
Summa skulder 102 890 78 215
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 371 818 343 919
BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022 19
FINANSIELL INFORMATION
KONCERNENS FÖRÄNDRINGAR
I EGET KAPITAL
TSEK Aktiekapital
Inbetalt ej
registrerat
aktiekapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Omräknings-
reserv
Fond för
utvecklings-
utgifter
Ansamlad
förlust in-
klusive årets
resultat
Summa eget
kapital
Ingående balans 1 januari 2021 40 625 0 1 557 639 -894 5 352 -1 203 823 398 899
Totalresultat
Årets resultat -85 531 -85 531
Övrigt totalresultat
Valutakursdifferenser vid omräkning av
utlandsverksamheter 1 023 1 023
Summa totalresultat 0 0 0 1 023 0 -85 531 -84 508
Transaktioner med aktieägare
Aktieswap -62 333 -62 333
Förändring fond för utvecklingsutgifter 138 -138 0
Nyemission, personal- och teckningsoptioner 250 6 031 6 281
Nyemission och återköp av egna C-aktier till
prestationsaktieprogram 34 -34 0
Aktierelaterade ersättningar 7 365 7 365
Summa transaktioner med aktieägare 284 0 6 031 0 138 -55 140 -48 687
Ingående balans 1 januari 2022 40 909 0 1 563 670 129 5 490 -1 344 494 265 704
Totalresultat
Årets resultat -68 167 -68 167
Övrigt totalresultat
Valutakursdifferenser vid omräkning av
utlandsverksamheter 2 231 2 231
Summa totalresultat 0 0 0 2 231 0 -68 167 -65 936
Transaktioner med aktieägare
Aktieswap 51 039 51 039
Förändring fond för utvecklingsutgifter 545 -545 0
Nyemission, personaloptioner 50 14 166 230
Nyemission och återköp av egna C-aktier till
prestationsaktieprogram 400 -400 0
Aktierelaterade ersättningar 17 891 17 891
Summa transaktioner med aktieägare 450 14 166 0 545 67 985 69 160
Utgående balans 31 december 2022 41 359 14 1 563 836 2 360 6 035 -1 344 676 268 928
För hantering av aktieswap, se not 23.
20 BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022
FINANSIELL INFORMATION
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS
TSEK Not 2022 2021
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat -64 535 -80 669
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 28 14 985 6 757
Erhållen ränta 811 0
Erlagd ränta -716 -1 168
Betald skatt -2 686 -3 761
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital -52 141 -78 841
Förändringar av rörelsekapital
Minskning (+)/ökning (-) av varulager 7 077 -117
Ökning (-) av rörelsefordringar -25 982 -5 421
Ökning (+) av rörelseskulder 24 061 958
Kassaflöde från den löpande verksamheten -46 985 -83 421
Investeringsverksamheten
Investeringar i immateriella tillgångar 18 -1 321 -808
Investeringar i inventarier och verktyg 19 -1 958 -2 608
Kassaflöde från investeringsverksamheten -3 279 -3 416
Finansieringsverksamheten
Aktieswap 50 684 -62 333
Nyemission, personal- och teckningsoptioner 230 6 281
Amortering leasingskuld 26 -8 132 -5 509
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 42 782 -61 561
Årets kassaflöde -7 482 -148 398
Likvida medel vid årets ingång 25 206 464 353 737
Kursdifferens i likvida medel 2 299 1 125
Likvida medel vid årets utgång 25 201 281 206 464
För hantering av aktieswap, se not 23.
BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022 21
FINANSIELL INFORMATION
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING
TSEK Not 2022 2021
Nettoomsättning 5 47 783 43 646
Administrationskostnader 5, 8, 10, 11 -61 831 -49 542
Övriga rörelseintäkter 13 119 121
Övriga rörelsekostnader 14 -2 791 -1 659
Rörelseresultat -16 720 -7 434
Resultat från finansiella investeringar
Övriga ränteintäkter och liknande intäkter 15 8 384 5 565
Övriga räntekostnader och liknande kostnader 15 -13 140 -1 272
Finansiella poster netto -4 756 4 293
Resultat före skatt -21 476 -3 141
Skatt på årets resultat 16 0 0
Årets resultat -21 476 -3 141
Årets resultat i moderbolaget överensstämmer med totalresultat
22 BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022
FINANSIELL INFORMATION
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING
TSEK Not 31 december 2022 31 december 2021
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 20, 25 956 652 956 652
Fordringar på koncernföretag 25 204 189 172 020
Summa finansiella anläggningstillgångar 1 160 841 1 128 672
Summa anläggningstillgångar 1 160 841 1 128 672
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Övrriga fordringar 21 75 47
Förutbetalda kostnader 22 1 066 660
Summa kortfristiga fordringar 1 141 707
Kassa och bank 25 143 402 181 275
Summa omsättningstillgångar 144 543 181 982
SUMMA TILLGÅNGAR 1 305 384 1 310 654
BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022 23
FINANSIELL INFORMATION
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING
TSEK Not 31 december 2022 31 december 2021
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 23 41 359 40 909
Inbetalt ej registrerat aktiekapital 14 0
Summa bundet eget kapital 41 373 40 909
Fritt eget kapital
Överkursfond
1 563 836 1 563 670
Balanserat resultat -336 651 -333 110
Årets resultat -21 476 -3 141
Summa fritt eget kapital 1 205 709 1 227 419
Summa eget kapital 1 247 082 1 268 328
Långfristiga skulder
Skulder till koncernföretag 43 882 35 043
Summa långfristiga skulder 43 882 35 043
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 25 570 141
Övriga skulder 1 120 810
Upplupna kostnader 22, 25 12 730 6 332
Summa kortfristiga skulder 14 420 7 283
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 305 384 1 310 654
24 BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022
FINANSIELL INFORMATION
MODERBOLAGETS FÖRÄNDRINGAR
I EGET KAPITAL
TSEK Aktiekapital
Inbetalt ej
registrerat
aktiekapital Överkursfond
Balanserat re-
sultat inklusive
årets resultat
Summa eget
kapital
Ingående balans 1 januari 2021 40 625 0 1 557 639 -333 077 1 265 188
Totalresultat
Årets resultat -3 141 -3 141
Summa totalresultat 0 0 0 -3 141 -3 141
Transaktioner med aktieägare
Nyemission, personal- och teckningsoptioner 250 6 031 6 281
Nyemission och återköp av egna C-aktier till prestationsaktieprogram 34 -34 0
Summa transaktioner med aktieägare 284 0 6 031 -34 6 281
Ingående balans 1 januari 2022 40 909 0 1 563 670 -336 251 1 268 328
Totalresultat
Årets resultat -21 476 -21 476
Summa totalresultat 0 0 0 -21 476 -21 476
Transaktioner med aktieägare
Nyemission, personaloptioner 50 14 166 230
Nyemission och återköp av egna C-aktier till prestationsaktieprogram 400 -400 0
Summa transaktioner med aktieägare 450 14 166 -400 230
Utgående balans 31 december 2022 41 359 14 1 563 836 -358 127 1 247 082
BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022 25
FINANSIELL INFORMATION
MODERBOLAGETS
KASSAFLÖDESANALYS
TSEK Not 2022 2021
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat -16 720 -7 434
Erhållen ränta 8 384 5 566
Erlagd ränta -13 140 -1 273
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital -21 476 -3 141
Förändringar av rörelsekapital
Ökning (-) av rörelsefordringar -434 -74
Minskning (-) av rörelseskulder 15 975 4 688
Kassaflöde från den löpande verksamheten -5 935 1 473
Investeringsverksamheten
Aktieägartillskott 0 -125 000
Kassaflöde från investeringsverksamheten 0 -125 000
Finansieringsverksamheten
Nyemission, personal- och teckningsoptioner 230 6 281
Förändring av mellanhavanden gentemot BONESUPPORT AB -32 168 -39 593
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -31 938 -33 312
Årets kassaflöde -37 873 -156 839
Likvida medel vid årets ingång 25 181 275 338 114
Likvida medel vid årets utgång 25 143 402 181 275
26 BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022
FINANSIELL INFORMATION
NOTER
NOT 1
ALLMÄN INFORMATION, REDOVISNINGSPRINCIPER
ALLMÄN INFORMATION
BONESUPPORT är verksamt inom ortopediska produkter och utvecklar
och kommersialiserar innovativa injicerbara biokeramiska bengraftsub-
stitut som ombildas till kroppseget ben och har förmågan att frisätta
läkemedel. BONESUPPORTs marknadsförda syntetiska bengraftsubstitut
är CERAMENT BVF, CERAMENT G och CERAMENT V, vilka samtliga baseras
på den innovativa och patenterade teknologiplattformen CERAMENT.
BONESUPPORT HOLDING AB (publ) är ett aktiebolag registrerat i och med
säte i Lund. Adressen till huvudkontoret är Scheelevägen 19, 223 70 Lund.
Styrelsen har godkänt denna koncernredovisning den 23 mars 2023 och
den kommer att föreläggas årsstämman den 17 maj 2023 för fastställande.
KONCERNENS REDOVISNINGSPRINCIPER
De viktigaste redovisningsprinciperna som tillämpats när denna kon-
cernredovisning upprättats anges nedan. Dessa principer har tillämpats
konsekvent för alla presenterade år om inget annat anges.
Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Finan-
cial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Financial Accoun-
ting Standards Board (IASB) sådana som de antagits av EU. Koncernre-
dovisningen är vidare upprättad i enlighet med Årsredovisningslagen
och Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 1 Komplet-
terande redovisningsregler för koncerner.
Koncernredovisningen baseras på historiska anskaffningsvärden och
fortlevnadsprincipen.
Bolagets funktionella valuta är svenska kronor och alla belopp är i TSEK
om inte annat anges.
Införandet av nya redovisningsprinciper
Tillämpade redovisningsprinciper inkluderar nya och ändrade stan-
darder för första gången obligatoriska för räkenskapsår som påbörjas
1 januari 2022. Ingen av dessa har haft någon väsentlig påverkan på
koncernens finansiella rapporter.
Nya eller ändrade IFRS-standarder gällande från 2023 eller senare har
inte tillämpats vid upprättande av dessa finansiella rapporter. Bedöm-
ningen är att dessa inte kommer att ha någon väsentlig påverkan på
koncernens finansiella resultat och ställning.
I enlighet med IAS 8 Redovisningsprinciper, ändringar i uppskattningar
och bedömningar samt fel, informeras här om två ändringar som har
gjorts under 2022 i syfte att göra de finansiella rapporterna mer tillförlit-
liga och relevanta. I koncernens resultaträkning har raden Försäljnings-
kommissioner döpts om till Försäljningskommissioner och avgifter.
Samtidigt har variabla kostnader så som frakt, kreditkortsavgifter och
GPO-avgifter flyttats ner dit från raden Försäljningskostnader. I koncer-
nens resultaträkning har en del omvärdering av fordringar och skulder
tidigare legat bland försäljningskostnader. Detta har nu flyttats ned från
försäljningskostnader till övriga rörelsekostnader. Detta har i något mån
även påverkat tidigare perioder.
De ändringar som har gjorts är följande, där minustecken betyder ökade
kostnader och vice versa.
UPPSKATTNINGAR, ANTAGANDEN OCH BEDÖMNINGAR
Vid upprättandet av bolagets finansiella rapporter görs ett antal
bedömningar och uppskattningar samt antaganden som påverkar till-
lämpningen av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen i
resultat- och balansräkningarna. Verkliga utfallet kan avvika från dessa
uppskattningar och bedömningar. Uppskattningar och bedömningar
utvärderas löpande och baseras på historisk erfarenhet och andra fak-
torer, inklusive förväntningar på framtida händelser.
De områden som innehåller för koncernredovisningen väsentlig grad av upp-
skattningar, antaganden eller bedömningar beskrivs i not 3.
Omsättningstillgångar och kortfristiga skulder förväntas återvinnas eller beta-
las inom ett år. Övriga balansposter förväntas återvinnas eller betalas senare.
GRUNDER FÖR KONSOLIDERING
Koncernredovisningen omfattar moderbolaget och dess dotterföretag.
De finansiella rapporterna för moderbolaget och dotterföretagen som
tas in i koncernredovisningen avser samma period och är upprättade
enligt de redovisningsprinciper som gäller för koncernen. Alla kon-
cerninterna mellanhavanden, intäkter, kostnader, vinster eller förluster
som uppkommer i transaktioner mellan företag som omfattas av kon-
cernredovisningen elimineras i sin helhet.
DOTTERFÖRETAG
Med dotterföretag avses bolag där moderföretaget direkt eller indirekt
innehar mer än hälften av rösterna eller på annat sätt har ett bestäm-
mande inflytande.
Ett dotterföretag tas med i koncernredovisningen från förvärvstidpunk-
ten, vilket är den dag då moderbolaget får ett bestämmande inflytande,
och ingår i koncernredovisningen fram till den dag då det bestäm-
mande inflytandet upphör.
Dotterföretag redovisas enligt förvärvsmetoden. Köpeskillingen vid för-
värv av en rörelse utgörs av verkligt värde på överlåtna tillgångar, skulder
och emitterade aktier. I köpeskillingen ingår även verkligt värde på alla
tillgångar eller skulder som är en följd av avtalad villkorad köpeskilling.
Identifierbara förvärvade tillgångar och övertagna skulder värderas
inledningsvis till verkligt värde på förvärvsdagen.
OMRÄKNING AV UTLÄNDSKA DOTTERFÖRETAGS BOKSLUT
Poster i dotterföretagens balansräkningar är värderade i respektive funk-
tionell valuta, vilken i normalfallet är densamma som landets lokala valuta.
Koncernens finansiella rapporter presenteras i svenska kronor, vilket är
moderbolagets funktionella valuta. Resultat- och balansräkningarna för
de utländska dotterföretagen omräknas till svenska kronor. Balansräkning-
TSEK 2022 2021
Försäljningskostnader 15 121 7 881
Försäljningskommissioner och avgifter -11 161 -6 603
Övriga rörelsekostnader -3 960 -1 278
Netto 0 0
BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022 27
FINANSIELL INFORMATION
USD EUR CHF GBP DKK
Balansdagens kurs 31 dec 2022 10,4214 11,1153 11,2862 12,5454 1,4955
Årets genomsnittskurs 2022 10,1245 10,6317 10,595 12,4669 1,429
Balansdagens kurs 31 dec 2021 9,0442 10,2446 9,8937 12,2108 1,3781
Årets genomsnittskurs 2021 8,5815 10,1449 9,3845 11,8022 1,3641
arna omräknas till balansdagens kurser. Resultaträkningarna omräknas till
årets genomsnittskurser. Kursdifferenserna vid omräkning påverkar inte
årets resultat utan redovisas i övrigt totalresultat i koncernredovisningen.
Följande valutakurser har använts vid omräkningar:
UTLÄNDSK VALUTA
Transaktioner i utländsk valuta redovisas till kursen på transaktions-
dagen. Monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta omräknas till
balansdagens kurs och kursvinster och kursförluster redovisas i resultat-
räkningen som övriga intäkter/kostnader.
INTÄKTSREDOVISNING
Koncernens intäkter genereras huvudsakligen genom en intäktsström,
försäljning av CERAMENT-produkter. Försäljningsintäkter redovisas när
prestationsåtagandet är uppfyllt, dvs. när kontrollen över en vara över-
förts till köparen. För våra kunder tillämpas främst leveransvillkor Ex Works
BONESUPPORTs lager vilket innebär att kontrollen övergår till köparen när
varorna lämnar lagret. Hos vissa kunder hålls dock konsignationslager. I
dessa fall redovisas intäkten när uttag från konsignationslager görs.
Intäkterna genereras via tre kanaler:
- En kombination av eget säljbolag och distributörer i USA
- Direktförsäljning i sex länder i Europa
- Försäljning via distributörer på alla övriga marknader
I USA och i länder med direktförsäljning sker försäljningen till slutkund,
med undantag för OrthoPediatrics, en lagerhållande distributör i USA
med tillgång till ett nätverk av 250 barnsjukhus, där försäljningen sker
till OrthoPediatrics.
För försäljning i USA, med undantag för OrthoPediatrics, har bedömning
gjorts att kontrakterade distributörer utgör ombud och slutkunden är
BONESUPPORTs kund. BONESUPPORT har ett eget varulager i USA från
vilket leverans sker direkt till slutkund, och distributörerna får aldrig kon-
troll över varorna. Distributörerna erhåller kommission på försäljningen till
slutkund som ersättning för sin tjänst som ombud. Detta redovisas som
försäljningskostnad direkt när intäkten redovisas, utifrån praktiskt undantag
i IFRS 15.94, då avskrivningstiden för dessa annars skulle ha varit under ett år.
En större del av försäljningen i USA sker till sjukhus som ingår i centrala
inköpsorganisationer, så kallade GPOs. GPOs tar ut en mindre avgift för
sina tjänster, baserat på det underliggande försäljningsvärde som fakture-
rats de sjukhus som ingår. Kostnaden tas i samband med att försäljningen
sker. Kostnaden redovisas i resultaträkningen på raden Försäljningskom-
missioner och avgifter. GPOs utgör inte kund för BONESUPPORT.
För distributörsmarknader utanför USA sker försäljningen till distributö-
ren. Leverans till dessa distributörer sker från BONESUPPORTs varulager i
Lund. Kontrollen över varorna övergår till distributören så snart de lämnar
BONESUPPORTs varulager och intäkten redovisas vid samma tidpunkt.
Även leveranser till OrthoPediatrics sker från BONESUPPORTs varulager i
USA. OrthoPediatrics har avtalat viss returrätt varför en löpande bedöm-
ning sker med avseende på övergång av risk och kontroll som underlag
för intäktsredovisning. Per 31 december 2022 är vår bedömning att retur-
rätten uppgår till ej väsentliga belopp varför ingen avsättning redovisats.
Försäljningsavtalen, med undantag för avtalet med OrthoPediatrics,
innehåller ingen returrätt, detta gäller både distributörer och slutkunder.
Garantikostnader enligt IAS 37 finns men uppgår till oväsentliga belopp
varför ingen avsättning sker. För lagerhållande distributörer gäller, med
undantag för avtalet med OrthoPediatrics, att ingen retur av produkter
får ske utan förhandstillstånd från BONESUPPORT. BONESUPPORT har en
avtalad möjlighet men ingen skyldighet att ta tillbaka produkter och har de
senaste åren principiellt inte nyttjat den möjligheten. BONESUPPORT gör
därför bedömningen att det inte föreligger behov att reservera för returer.
Generellt tillämpas 30 dagar betalningsvillkor på bolagets direktmark-
nader och för försäljning till distributör tillämpas marknadsanpassade
villkor på upp till 90 dagar.
Fraktkostnader till kund ingår i resultaträkningen på raden Försäljnings-
kommissioner och avgifter och uppgår under året till 6 270 TSEK (3 834).
RÖRELSESEGMENT
Koncernen styr och följer upp verksamheten i två rörelsesegment:
North America (NA) och Europe & Rest of the World (EUROW). Infor-
mation om rörelsesegmentens försäljning och resultat redovisas i not
4. Det görs ingen uppföljning på vare sig tillgångar eller skulder på seg-
mentnivå eftersom styrning och uppföljning av dessa görs av ledning
och styrelse på koncernnivå.
FORSKNINGS- OCH UTVECKLINGSARBETEN
Utgifter för forskning kostnadsförs när de uppkommer. Utgifter för
utveckling av kommande produkter fram till att de har fått regulato-
riskt godkännande av tillståndsgivande myndigheter, och om sådana
utgifter med hög säkerhet kommer att leda till ekonomiska fördelar för
bolaget. Utgifter därefter och fram till kommersialisering balanseras, i
den mån det är sannolikt att produkten är kommersiellt gångbar. Utgif-
ter för utveckling av redan existerande produkter kostnadsförs när de
uppkommer. För att hantera detta på ett effektivt sätt tillämpar bolaget
projektredovisning vilket innebär att alla forsknings- och utvecklingsut-
gifter allokeras till projekt. Exempel på sådana utgifter är:
- Varor och material
- Konsultarvoden
- Personalkostnader
ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA
Pensioner:
Koncernen har enbart avgiftsbestämda pensionsplaner. De avgifts-
bestämda pensionsplanerna omfattar huvudsakligen ålderspension,
sjukpension och familjepension. Premierna betalas löpande under året
av respektive koncernbolag till separata juridiska enheter, exempelvis
försäkringsbolag. Storleken på premien basera sig på lönenivån. Pen-
sionskostnader för året ingår i resultaträkningen.
Aktierelaterade ersättningar:
Koncernen har utestående personaloptioner, som regleras med egetka-
pitalinstrument. För detaljerade beskrivningar av programmen hänvisas
till not 12. Aktierelaterade ersättningar (personaloptioner) värderas base-
rat på marknadsvärdet av personaloptionerna vid tilldelningen av optio-
nerna. Värdet av ersättningen omvärderas inte efter tilldelningstidpunk-
ten. Den totala kostnaden fördelas över intjänandeperioden, vilken är
den period under vilken alla de angivna intjänandevillkoren ska uppfyllas.
Kostnaden redovisas som personalkostnad och krediteras i eget kapital.
28 BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022
FINANSIELL INFORMATION
Vid varje bokslutstillfälle omprövar koncernen sina bedömningar av hur
många aktier som förväntas bli intjänade. Eventuella avvikelser mot de
ursprungliga bedömningarna som omprövningen ger upphov till, redo-
visas i resultaträkningen och motsvarande justeringar görs i eget kapital.
När optionerna utnyttjas emitterar företaget nya aktier. Mottagna betal-
ningar krediteras aktiekapitalet (kvotvärdet) och övrigt tillskjutet kapital
när optionerna utnyttjas
Sociala kostnader hänförliga till aktierelaterade instrument enligt ovan
kostnadsförs fördelat på de perioder under vilka tjänsterna utförs. Kost-
naden beräknas baserat på samma värderingsmodell som använts när
personaloptionerna tilldelats. Den skuld för sociala avgifter som uppkom-
mer omvärderas vid varje bokslutstillfälle utifrån en ny beräkning av de
avgifter som kan komma att betalas när instrumenten inlöses. Det innebär
att en ny marknadsvärdering av optionerna som görs vid varje bokslut-
stillfälle ligger till grund för beräkningen av skulden för sociala avgifter.
UPPSKJUTEN SKATT
Uppskjuten skatt redovisas på temporära skillnader. Uppskjuten skatt
beräknas med tillämpning av skattesats som har beslutats eller aviserats
per balansdagen och som förväntas gälla när den berörda uppskjutna
skattefordran realiseras eller den uppskjutna skatteskulden regleras. Upp-
skjutna skattefordringar avseende skattemässiga underskott redovisas i
den mån de sannolikt kan avräknas mot framtida skattepliktiga överskott.
IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
Balanserade utvecklingsutgifter och patent:
Utgifter för utveckling av nya produkter redovisas som immateriella
anläggningstillgångar när de fått regulatoriskt godkännande av till-
ståndsgivande myndigheter och om sådana utgifter med hög säker-
het kommer att leda till ekonomiska fördelar för företaget. Balanserade
utvecklingsutgifter redovisas som immateriella tillgångar och avskriv-
ningar görs från den tidpunkt då produkten är färdig att använda.
Avskrivningstiden är återstående livstid, dock aldrig längre än tio år.
Utvecklingsutgifter som inte uppfyller dessa kriterier kostnadsförs.
Externt förvärvade patent aktiveras och redovisas som patent.
Alla immateriella tillgångar bedöms årligen med avseende på eventu-
ellt nedskrivningsbehov.
MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Leasing:
För hyresavtal där BONESUPPORT är leasetagaren, tillämpas IFRS 16 Lea-
singavtal. Bolaget har inga hyresavtal där det är leasegivaren.
Vid ett avtals början bedöms hur leasingavtalet ska redovisas. Samtliga
leasingavtal där bolaget är leasetagare redovisas som leasing.
Leasingskulden värderas initialt till nuvärdet av framtida leasingavgifter,
diskonterade med koncernens marginella låneränta. Leasingavgifter
som inkluderas i värderingen av leasingskulder omfattar fasta avgif-
ter efter avdrag för eventuella förmåner i samband med tecknandet
av avtalet; variabla leasingavgifter som beror på ett index eller ett pris;
belopp som förväntas betalas av leasetagaren enligt restvärdesgaran-
tier; lösenpriset för en option att köpa om leasetagaren är rimligt säker
på att utnyttja en sådan möjlighet; och straffavgifter som utgår vid upp-
sägning av avtalet, om leasingperioden återspeglar att leasetagaren
kommer att utnyttja en möjlighet att säga upp leasingavtalet.
Leasingskulden presenteras på egna rader i balansräkningen, med för-
delning enligt löptid. Leasingskulden redovisas i efterföljande perioder
genom att skulden ökar för att återspegla effekten av ränta samt mins-
kar för att återspegla effekten av erlagda leasingavgifter. Leasingskulden
omvärderas med en motsvarande justering av nyttjanderättstillgången
enligt de regler som återfinns i IFRS 16.
Nyttjanderättstillgången redovisas initialt till värdet av leasingskulden, med
tillägg för leasingavgifter erlagda vid inledningsdatum för avtalet samt initiala
direkta utgifter. Nyttjanderättstillgången redovisas i efterföljande perioder till
anskaffningsvärde minskat med avskrivningar och eventuella nedskrivningar.
Samma principer tillämpas för nedskrivning av nyttjanderättstillgången som
de som beskrivs i avsnittet Nedskrivning av icke-finansiella tillgångar.
Nyttjanderättstillgången skrivs av över beräknad nyttjandeperiod eller,
om den är kortare, över den avtalade leasingtiden. Om ett avtal överför
eller sannolikt kommer att överföra äganderätten vid slutet av leasingpe-
rioden, skrivs nyttjanderättstillgången av över den beräknade nyttjande-
perioden. Avskrivningen påbörjas per inledningsdatum för leasingavtalet.
Nyttjanderättstillgången presenteras på en egen rad i balansräkningen.
Inventarier och verktyg:
Inventarier och verktyg redovisas till anskaffningsvärde minskat med
ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. I anskaff-
ningsvärdet ingår utgifter som direkt kan hänföras till förvärvet av till-
gången. Tillkommande utgifter läggs till tillgångens redovisade värde
eller redovisas som en separat tillgång, beroende på vilket som är till-
lämpligt. Planenliga avskrivningar baseras på avskrivningsbart belopp,
vilket utgörs av anskaffningsvärdet minskat med dess restvärde, fördelat
på förväntad livslängd. Inventarier och verktyg skrivs av på fem år.
Vinster och förluster vid avyttring fastställs genom en jämförelse mellan
erhållen försäljningslikvid och det redovisade värdet. Mellanskillnaden
redovisas i resultaträkningen som övriga intäkter/kostnader.
NEDSKRIVNING AV ICKE-FINANSIELLA TILLGÅNGAR
Tillgångar som skrivs av bedöms med avseende på värdenedgång
närhelst händelser eller förändringar I förhållanden indikerar att det
redovisade värdet kanske inte är återvinningsbart. En nedskrivning görs
med det belopp med vilket tillgångens redovisade värde överstiger
dess återvinningsvärde. Återvinningsvärdet är det högre av en tillgångs
verkliga värde minskat med försäljningskostnader och nyttjandevärdet.
Vid bedömning av nedskrivningsbehov grupperas tillgångarna på de
lägsta nivåer där det finns separat identifierbara kassaflöden (kassa-
genererande enheter).
FINANSIELLA INSTRUMENT
En finansiell tillgång eller skuld tas upp i balansräkningen när koncernen
blir part i ett avtalsförhållande. Finansiella tillgångar tas bort från balans-
räkningen när rätten att erhålla kassaflöden från instrumentet löpt ut
och koncernen har överfört alla risker och förmåner som är förknippade
med äganderätten. Finansiella skulder tas bort från balansräkningen när
förpliktelsen i avtalet fullgjorts.
Klassificering av finansiella tillgångar
Samtliga räntebärande tillgångar innehas för att löpande erhålla betal-
ningar. Dessa värderas initialt till verkligt värde inklusive transaktionskost-
nader och därefter till upplupet anskaffningsvärde i enlighet med effek-
tivräntemetoden. Vinster och förluster hänförliga till finansiella tillgångar
redovisas i resultaträkningen. Ränteeffekter som uppstår vid tillämpning av
BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022 29
FINANSIELL INFORMATION
effektivräntemetoden redovisas också i resultaträkningen. BONESUPPORT
redovisar följande finansiella tillgångar i balansräkningen:
- Kundfordringar
- Övriga fordringar
- Upplupna intäkter
- Likvida medel
Nedskrivning av finansiella tillgångar:
För räntebärande finansiella tillgångar redovisas en kreditriskreserv och
denna baseras på de framtida förväntade förlusterna vad avser de enskilda
tillgångarna. För kundfordringar beräknas kreditriskreserven baserat på
tillgångens förväntade förlust under dess totala livslängd. För likvida
medel är den nedskrivning som skulle kunna komma ifråga oväsentlig.
Klassificering av finansiella skulder:
BONESUPPORTs finansiella skulder värderas till upplupet anskaffningsvärde.
BONESUPPORT redovisar följande skulder i balansräkningen:
- Leasingskulder
- Leverantörsskulder
- Upplupna kostnader
VARULAGER
Varulagret redovisas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoför-
säljningsvärdet. Anskaffningsvärdet fastställs med användning av först
in-, först ut-metoden (FIFU). Anskaffningsvärdet för färdiga varor består
av råmaterial, direkt lön och andra direkta kostnader. Lånekostnader
ingår inte. Nettoförsäljningsvärdet är försäljningsvärdet med avdrag för
beräknade kostnader som är nödvändiga för att åstadkomma en försälj-
ning. Försäljningsvärdet är det pris som företaget skulle få vid en normal
försäljning i den löpande verksamheten.
LIKVIDA MEDEL
I likvida medel ingår kassa och disponibla banktillgodohavanden.
AKTIEKAPITAL
Transaktionskostnader som direkt kan hänföras till emission av nya aktier redo-
visas, netto efter skatt, i eget kapital som ett avdrag efter emissionslikviden.
OMRÄKNINGSRESERV
Omräkningsreserven består av omräkningsdifferenser som uppkom-
mer vid konsolidering av bolagets utländska dotterbolag.
FOND FÖR UTVECKLINGSUTGIFTER
Fond för utvecklingsutgifter motsvarar de utgifter för eget utvecklings-
arbete som utgör immateriella anläggningstillgångar.
AKTIESWAP-AVTAL
I enlighet med beslut från årsstämman den 20 maj 2021, ingick
BONESUPPORT under 2021 ett aktieswap-avtal för att säkra åtagandet i
koncernens incitamentsprogram LTI 2021. Totalt säkrades 786 000 aktier
under 2021 till ett genomsnittligt värde om 79,30 SEK per aktie, totalt
62 333 TSEK. Aktieswap-transaktionen behandlades i linje med förvärv
av egna aktier och redovisades till anskaffningsvärde i fritt eget kapital.
I samband med bolagsstämman i maj 2022 erhöll bolaget mandat att
utge C-aktier för täckande av åtagande inom ramen för detta aktiespar-
program, inklusive täckande av sociala avgifter. Mandatet om att utge
C-aktier möjliggjorde ett avslut av aktieswappen.
KASSAFLÖDESANALYS
Kassaflödesanalysen har upprättats enligt indirekt metod. Det redovisade
kassaflödet omfattar endast transaktioner som medför in- eller utbetalningar.
MODERBOLAGETS REDOVISNINGSPRINCIPER
Moderbolaget upprättar sin årsredovisning enligt Årsredovisningsla-
gen och Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2 Redo-
visning för juridiska personer. RFR 2 innebär att moderbolagets årsredo-
visning för den juridiska personen ska tillämpa samtliga av EU godkända
IFRS och uttalanden, så långt detta är möjligt inom ramen för Årsredo-
visningslagen, och med hänsyn till sambanden mellan redovisning och
beskattning. Rekommendationen anger vilka undantag och tillägg som
ska göras jämfört med redovisning enligt IFRS.
Följande skillnader finns mellan koncernens och moderbolagets redo-
visningsprinciper:
- Andelar i koncernföretag redovisas i moderbolaget enligt
anskaffningsvärdemetoden.
- Andelar i koncernföretag och fordringar på koncernföretag
nedskrivningsprövas årligen, eller vid indikation på värdenedgång,
baserat på en kassafdesprognos över de närmaste fem åren. För
ytterligare information se noterna 3 och 20.
- Moderbolaget tillämpar ej IFRS 9 och IFRS 16. Moderbolaget
redovisar finansiella instrument till upplupet anskaffningsvärde. För
närvarande finns inga leasingavtal i moderbolaget.
- Moderbolaget följer Årsredovisningslagens uppställningsform för
resultat- och balansräkningen, vilket bland annat innebär en annan
uppställning för eget kapital.
NOT 2
FINANSIELL RISKHANTERING
Koncernen är genom sin verksamhet exponerad för olika slag av finan-
siella risker såsom marknads-, likviditets- och kreditrisk. Marknadsrisken
består i huvudsak av valutarisk. BONESUPPORT har en övergripande
finanspolicy för både moderbolaget och koncernen som reglerar
ansvarsfördelningen i finansiella frågor mellan styrelsen, verkställande
direktören, CFO och övriga koncernbolag. Styrelsens revisionskommitté
har till uppgift att bevaka finanspolicyns utformning och vid behov
föreslå förändringar för styrelsen. Finanspolicyn präglas av låg risknivå.
Inga förändringar i finanspolicy eller riskhantering har skett jämfört med
2021. I strategin ingår att fortlöpande identifiera och hantera risker.
MARKNADSRISK
Marknadsrisk är risken för att verkligt värde på eller framtida kassaflöden
från ett finansiellt instrument varierar på grund av förändringar i mark-
nadspriser. Marknadsrisker delas in i tre typer; valutarisk, ränterisk och övrig
prisrisk. Den marknadsrisk som främst påverkar koncernen är valutarisk.
Valutarisk
Med valutarisk avses risken att verkligt värde eller framtida kassaflöden
fluktuerar till följd av ändrade valutakurser. Exponeringen för valutarisk
härrör huvudsakligen från betalningsflöden i utländsk valuta (trans-
aktionsexponering) samt från omräkning av utländska dotterföretags
resultat- och balansräkningar till svenska kronor (omräkningsexpone-
ring). Koncernens verksamhet är internationell och exponerad för valu-
tarisk från främst USD, EUR och GBP.
30 BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022
FINANSIELL INFORMATION
Cirka 66 procent (57) av försäljningen i BONESUPPORT AB faktureras i USD,
cirka 13 procent (17) i EUR samt cirka 15 procent (18) i GBP. Det uppvägs
bara till en del av att inköp också sker i främst EUR. Om, allt annat lika, USD
stärks eller försvagas med 5 procent gentemot svenska kronan påverkas
koncernens resultat efter skatt med +/- ca 10,8 MSEK (1,0) baserat på 2022
års transaktioner, motsvarande försvagning för EUR ger en påverkan om
+/- 2,1 MSEK (0,2) och för GBP en påverkan om +/- 2,4 MSEK (0,8).
De utländska dotterföretagen fakturerar och uppbär kostnader i sina
respektive lokala valutor; USD, EUR, GBP, CHF och DKK. Omräknings-
risken innebär att värdet på koncernens nettoinvesteringar i utländsk
valuta kan påverkas negativt av förändringar i valutakurser då nettotill-
gångarna konsolideras i svenska kronor på balansdagen. Omräknings-
risken är främst hänförlig till exponeringen av utestående kundford-
ringar vid rapportperiodens slut, se not 21 för fördelning per valuta.
Eftersom de totala utestående kundfordringarna till största delen består
av USD (ca 75 procent) och därefter av EUR (ca 12 procent) och GBP (ca
9 procent) kan valutafluktuationer påverka framtida kassafden. Om,
allt annat lika, USD stärks eller försvagas med 5 procent gentemot den
svenska kronan påverkas koncernens eget kapital och resultat efter skatt
med +/- 2,3 MSEK (1,1) baserat på utestående kundfordringar per den
31 december 2022. Motsvarande effekt för EUR uppgår till +/- 0,4 MSEK
(0,4) och för GBP till +/- 0,3 MSEK (0,3).
Känslighetsanalysen i tabellen nedan visar koncernens påverkan av för-
ändringar i SEK mot de största valutorna. Siffrorna är baserade på 2022
års resultat och finansiella ställning. Transaktionsriskens påverkan avser
den på årets resultat och omräkningsrisken avser den på eget kapital
inklusive årets resultat.
+ innebär en försvagning av svenska kronan
- innebär en förstärkning av svenska kronan
MSEK +/- 5 % USD +/- 5 % EUR +/- 5 % GBP
Transaktionsrisk +/- 2,8 +/- 0,6 +/- 1,0
Omräkningsrisk +/- 0,4 +/- 0,2 +/- 0,2
Koncernen använder i dagsläget inte terminskontrakt eller andra instru-
ment för att reducera valutarisken.
Ränterisk
Med ränterisk avses att verkligt värde eller framtida kassaflöden fluktu-
erar till följd av ändrade marknadsräntor.
Per den 31 december 2022 får en generell höjning eller sänkning av räntan ej
någon inverkan på koncernens resultat eftersom koncernen ej har några rän-
tebärande lån. Effekten på koncernens leasingavtal bedöms som marginell.
Prisrisk
Med prisrisk avses att verkligt värde eller framtida kassaflöden fluktuerar
till följd av ändrade priser.
Koncernens försäljningspriser är baserade på de kliniska och hälsoekono-
miska fördelar som validerats av ett stort antal kliniska studier och innebär
därför en låg risk för större prisrörelser. Känsligheten mot inköpspriser på
insatsvaror hanteras främst genom långa avtalstider och höga säkerhetslager.
KREDIT- OCH MOTPARTSRISK
Med kreditrisk avses risken att motparten i en transaktion orsakar kon-
cernen en förlust genom att inte fullgöra sina avtalsenliga förpliktelser.
Koncernens exponering för kreditrisk är huvudsakligen hänförlig till
kundfordringar. Den förenklade modellen används för beräkning av kre-
ditförluster på koncernens kundfordringar. De förväntade kreditförlus-
terna beräknas baserat på tidigare händelser, nuvarande förhållanden
och prognoser om framtida ekonomiska förutsättningar.
Koncernens kunder utgörs framför allt av sjukhus, kliniker och distributörer
med hög kreditvärdighet. Kundfordringarna är spridda på ett stort antal
kunder och ingen kund står för en väsentlig del av de totala kundfordring-
arna. Kundfordringarna är spridda geografiskt. Koncernen bedömer att
koncentrationsriskerna är begränsade. Återföring av bedömda kundför-
luster uppgick under 2022 till 94 TSEK (0) och nya reserver gjordes med 519
TSEK (22). Se även not 21 för ytterligare information om kundfordringar.
Kreditrisken i likvida medel bedöms immateriell då motparterna är banker med
höga kreditvärderingar tilldelade av internationella kreditvärderingsinstitut. Per
31 december 2022 uppgår likvida medel till 201 281 TSEK (206 464) varav 73
procent (90) i SEK, 17 procent (6) i USD, 7 procent (3) i GBP och 1 procent (1) i EUR.
Koncernens maximala exponering för kreditrisk bedöms motsvaras av
redovisade värden på samtliga finansiella tillgångar, se not 25.
LIKVIDITETS- OCH FINANSIERINGSRISK
Med likviditetsrisk avses risken att koncernen får problem att möta betal-
ningsåtaganden för finansiella skulder. Med finansieringsrisk avses risken att
koncernen inte kan uppbringa tillräcklig finansiering till en rimlig kostnad.
Likviditetsrisken är låg då koncernens tillgängliga likviditet ger substan-
tiellt säkerhetsutrymme i relation till löpande kassaflöde.
Finansieringsrisken bedöms baserat på flerårig likviditetsplanering, och
handlar om huruvida de framtida kassaflödena är tillräckliga för att driva
planerad verksamhet. I det fall det finns en risk att de ej är tillräckliga
kommer bolaget i god tid att balansera kostnader mot framtida intäkter
och/eller söka alternativ finansiering via upplåning eller liknande.
NOT 3
BEDÖMNINGAR, UPPSKATTNINGAR OCH
ANTAGANDEN
Vid upprättande av bolagets finansiella rapporter görs ett antal
bedömningar och uppskattningar samt antaganden som påverkar till-
lämpningen av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen i
resultat- och balansräkningarna. Verkliga utfallet kan avvika från dessa
uppskattningar och bedömningar. Uppskattningar och bedömningar
utvärderas löpande och baseras på historisk erfarenhet och andra fak-
torer, inklusive förväntningar på framtida händelser.
Gjorda uppskattningar, antaganden och bedömningar beskrivs när-
mare nedan.
VÄRDERING AV UNDERSKOTTSAVDRAG
Årligen undersöks möjligheterna till aktivering av uppskjutna skatte-
fordringar avseende skattemässiga underskottsavdrag. Uppskjuten
skattefordran upptas endast i den mån det finns övertygande skäl att de
kan avräknas mot framtida skattepliktiga överskott. I avvaktan på att den
positiva utvecklingen resulterar i ett positivt resultat så är ingen upp-
skjuten skattefordran bokförd. För mer information om detta, se not 16.
VÄRDERING AV ANDELAR I KONCERNRETAG
Moderbolaget prövar årligen eller oftare om det finns indikation på vär-
denedgång och om något nedskrivningsbehov för andelar i koncernfö-
retag föreligger. Återvinningsvärden för andelarna i koncernföretag har
BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022 31
FINANSIELL INFORMATION
fastställts genom beräkning av nyttjandevärde vilket kräver att omfat-
tande uppskattningar och antaganden måste göras. I dessa antaganden
har diskonterade prognosticerade framtida kassafden över de närmaste
fyra åren framräknats med beaktande av en diskonteringsränta om 8,4
procent efter skatt (10,54 procent före skatt). Vid framräknandet av dis-
konteringsränta har hänsyn tagits till riskfri ränta, marknadsriskpremium
samt företagsspecifik kapitalstruktur och aktuell skattesats. Kassaflödet
efter fyraårsperioden (testet omfattar 20 år) beräknas utifrån en initial
prognosticerad tillväxttakt på 47 procent med en gradvis nedtrappning
motsvarande 10 procent per år. Det framräknade nyttjandevärdet har
sedan jämförts med det redovisade värdet och denna jämförelse visar
på att inget nedskrivningsbehov föreligger. En känslighetsanalys har
genomförts där olika diskonteringsräntor simulerats. En höjning av dis-
konteringsräntan med fem procentenheter skulle inte medföra något
nedskrivningsbehov. Resultatet av testet visar på ett överskott och därför
finns inget nedskrivningsbehov för andelar i koncernföretag.
2022 2021
Resultaträkningsposter NA EUROW Övrigt Totalt NA EUROW Övrigt Totalt
Nettoomsättning 216 876 111 942 0 328 818 121 657 91 228 0 212 885
varav CERAMENT BVF 195 962 14 280 0 210 242 119 428 12 453 0 131 881
varav CERAMENT G och CERAMENT V 14 510 97 662 0 112 172 0 78 775 0 78 775
varav övrigt 6 404 0 0 6 404 2 229 0 0 2 229
Kostnad för sålda varor -12 873 -18 258 20 -31 111 -7 882 -15 300 0 -23 182
Bruttoresultat 204 003 93 684 20 297 707 113 775 75 928 0 189 703
Försäljningskommissioner och avgifter -80 375 0 0 -80 375 -45 174 0 0 -45 174
Övriga operativa kostnader¹ -81 373 -70 614 0 -151 987 -65 888 -63 328 0 -129 216
Bidrag 42 255 23 070 20 65 345 2 713 12 600 0 15 313
Övriga rörelseposter² 0 0 -129 880 -129 880 0 0 -95 982 -95 982
Rörelseresultat 42 255 23 070 -129 860 -64 535 2 713 12 600 -95 982 -80 669
Finansiella poster netto 0 0 -159 -159 0 0 -1 168 -1 168
Resultat före skatt 42 255 23 070 -130 019 -64 694 2 713 12 600 -97 150 -81 837
NOT 4
RELSESEGMENT
KONCERNEN 2022 2021
Kostnaden för varor i lager -28 446 -22 249
Personalkostnader -188 233 -140 020
Av- och nedskrivningar av materiella och
immateriella anläggningstillgångar -9 383 -8 276
Försäljningskommissioner och avgifter -80 375 -45 174
Övriga kostnader -130 122 -89 144
Summa -436 559 -304 863
Övriga kostnader avser främst externa tjänster, reklam & PR, resekostnader samt
valutakursförluster. Valutakursförlusterna uppgår till 39 555 TSEK (6 697).
NOT 6
KOSTNADER FÖRDELADE PER KOSTNADSSLAG
NOT 5
INKÖP OCH FÖRSÄLJNING MELLAN
KONCERNFÖRETAG
Inköp och försäljning mellan koncernföretag uppgick till 478 556 TSEK (347 838).
Moderbolaget har sålt tjänster till koncernföretag för 47 783 TSEK (43 646) och
köpt tjänster från koncernföretag för 38 941 TSEK (36 625).
Alla koncerninterna mellanhavanden, intäkter, kostnader, vinster eller förluster som
uppkommer i transaktioner mellan företag som omfattas av koncernredovisningen
elimineras i sin helhet.
BONESUPPORT styr och följer upp verksamheten på rörelsesegmenten North
America (NA) och Europe & Rest of the World (EUROW). Försäljningsfunktionen
följer segmentindelningen, där respektive segment leds av en ansvarig affärs-
chef, tillika medlemmar i koncernledningen. Övriga funktioner är organiserade
i huvudsak koncernövergripande, förutom en mindre enhet inom utveckling
som verkar i USA. De kostnader som inkluderas i Övrigt är i huvudsak kostnader
för koncernfunktioner som inte direkt kan hänföras till något av de två rörelse-
segmenten. Kostnader för optionsprogrammen hänförs inte till segment, då
kostnaden för dessa program beror delvis av externa faktorer såsom värdering
på bolaget. En fördelning per segment skulle därför kunna innebära en icke
rättvis fördelning om en extern faktor påverkar med olika vikt per segment.
Bidraget per segment beräknas som nettoomsättning minus direkt hänförbara
operativa kostnader (se definition ovan) för segmenten.
De marknader som vardera utgjorde mer än 10 procent av koncernens netto-
omsättning under 2022 var USA med 216,9 MSEK (121,7) och Storbritannien med
48,6 MSEK (38,1). Försäljningen i Sverige utgjorde 9,7 MSEK (7,9). Ingen (0) kund
stod för mer än 10 procent av koncernens nettoomsättning.
Beloppen i tabellen ovan är eliminerade för koncerninterna transaktioner.
Koncernintern försäljning från EUROW till NA uppgick till 172,1 MSEK (91,6).
Koncernens anläggningstillgångar finns i allt väsentligt i Sverige.
1. Med övriga operativa kostnader avses direkt hänförliga försäljningskostnader och forsknings- och utvecklingskostnader
2. Med övriga rörelseposter avses administrationskostnader, övriga rörelseintäkter, övriga rörelsekostnader samt ej direkt hänförliga försäljningskostnader och
forsknings- och utvecklingskostnader
32 BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022
FINANSIELL INFORMATION
KONCERNEN 2022 2021
Balanserade utvecklingsarbeten 980 955
Patent 322 328
Nyttjanderätter 7 109 5 786
Inventarier och verktyg 972 1 207
Summa 9 383 8 276
Av- och nedskrivningar ingår i kostnad för sålda varor med 1 846 TSEK (1 740).
NOT 7
AV- OCH NEDSKRIVNINGAR AV MATERIELLA OCH
IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
NOT 9
PERSONAL (MEDELANTAL)
2022
Män Kvinnor Totalt
MODERBOLAGET:
Sverige 1 0 1
DOTTERBOLAG:
Sverige 13 28 41
USA 17 4 21
Storbritannien 8 4 12
Tyskland 5 3 8
Nederländerna 2 1 3
Spanien 1 1 2
Italien 1 0 1
Danmark 0 1 1
Totalt dotterbolag 47 42 89
Totalt koncernen 48 42 90
KONCERNEN MODERBOLAGET
2022 2021 2022 2021
EY
Revisionsuppdrag för året 2 244 1 983 1 472 1198
Revisionstjänster utöver
revisionsuppdrag 135 62 135 62
Summa 2 379 2 045 1 607 1 260
Övriga revisorer
Moore Kingston Smith
Revisionsuppdrag för året 318 236 0 0
Övriga tjänster 762 657 0 0
Summa 1 080 893 0 0
NOT 8
ERSÄTTNING TILL REVISORER
Ovan redovisas arvoden och ersättningar till revisorer som kostnadsförts under
året. Ersättning för konsultationer redovisas i de fall samma revisionsbyrå innehar
revisionsuppdraget i det enskilda bolaget. Med revisionsuppdrag avses den lag-
stadgade revisionen av årsredovisningen samt styrelsens och verkställande
direktörens förvaltning. Med revisionsuppdrag utöver revisionsuppdrag avses
granskning av förvaltning eller ekonomisk information som skall utföras enligt
författning, bolagsordning, stadgar eller avtal som inte innefattas av revisions-
uppdraget och som skall utmynna i en rapport, ett intyg eller någon annan hand-
ling som är avsedd även för andra än uppdragsgivaren. Eventuella övriga tjänster
är rådgivning som inte går att hänföra till någon av de andra kategorierna.
2021
Män Kvinnor Totalt
MODERBOLAGET:
Sverige 1 0 1
DOTTERBOLAG:
Sverige 12 28 40
USA 15 6 21
Storbritannien 9 3 12
Tyskland 5 7 12
Nederländerna 2 1 3
Spanien 0 0 0
Italien 1 0 1
Danmark 0 1 1
Schweiz 1 0 1
Totalt dotterbolag 45 46 91
Totalt koncernen 46 46 92
Antal anställda i tabellerna ovan är uttryckt som medelantal heltidsekvivalenta.
Styrelsen utgörs vid utgången av året av 4 (4) män och 2 (1) kvinnor. Företags-
ledningen utgörs av 6 (6) män och 3 (3) kvinnor.
2022 2021
KONCERNEN
Styrelse
och vd
Övriga
anställda
Styrelse
och vd
Övriga
anställda
Löner och ersättningar
Moderbolaget 7 681 0 5 548 0
Dotterbolagen 0 120 846 0 98 813
Summa 7 681 120 846 5 548 98 813
NOT 10
LÖNER, ANDRA ERSÄTTNINGAR OCH SOCIALA
KOSTNADER
BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022 33
FINANSIELL INFORMATION
NOT 11
ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE SAMT NÄRSTÅENDETRANSAKTIONER
Löner och ersättningar till styrelseordförande, styrelseledamöter och ledande befattningshavare i koncernen
2022 2021
Lön, arvode
Sociala
kostnader
Aktie-
relaterade
ersättningar n, arvode
Sociala
kostnader
Aktie-
relaterade
ersättningar
Lennart Johansson¹ Styrelseordförande 895 -281 953 400 -53 550
Håkan Björklund Styrelseledamot 225 23 0 157 49 0
Lars Lidgren Styrelseledamot 400 41 0 135 14 0
Mary I O'Connor Styrelseledamot fr o m 19 maj 2022 200 0 0 0 0 0
Björn Odlander Styrelseledamot 225 71 0 157 49 0
Christine Rankin Styrelseledamot fr o m 19 maj 2022 200 63 0 0 0 0
Tone Kvåle¹ Styrelseledamot till 19 maj 2022 325 -140 0 247 -13 27
Emil Billbäck¹ vd 5 366 6 578 6 112 4 228 840 1 127
Övriga ledande befattningshavare¹, 8 (8) personer 18 302 5 469 6 093 14 901 3 842 1 161
Ersättningar till styrelseledamöter i tabellen ovan, exklusive de aktierelaterade
ersättningarna, är arvoden utbetalda under 2022. I not 10 redovisas kostnad för
2022 tagna under året. Upplupna styrelsearvoden uppgår till 1 136 TSEK (906). De
riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare som antogs av årsstämman
2022 framgår av förvaltningsberättelsen samt bolagsstyrningsrapporten.
Bonus till vd ingår i lön och arvoden och har utgått med 1 827 TSEK (965) och till
övriga ledande befattningshavare med 3 719 TSEK (1 650).
För nuvarande vd och övriga ledande befattningshavare betalar bolaget
pensionspremier för alla utom en, som själv ombesörjer detta. Betalningarna
sker i enlighet med en trappa där 7 procent beräknas på upp till 7,5 prisbas-
I tabellens belopp ingår ej aktierelaterade ersättningar, dessa redogörs för i not 11.
I de sociala avgifterna ingår även sociala avgifter på förmånen av deltagande i
incitamentsprogram.
Sociala kostnader samtliga anställda 2022 2021
Moderbolaget 7 989 1 321
(varav pensionskostnader) (273) (267)
Dotterbolagen 28 920 22 038
(varav pensionskostnader) (7 233) (7 062)
Summa 36 909 23 359
(varav pensionskostnader) (7 507) (7 329)
NOT 10, forts
LÖNER, ANDRA ERSÄTTNINGAR OCH SOCIALA KOSTNADER
Ersättning till verkställande direktören beslutas av styrelsen efter förslag från
ersättningsutskottet. Riktlinjerna som antogs 2022 och som beskrivs på sida 49
gäller tills vidare. Som framgår på sida 13 har styrelsen föreslagit att årsstämman
2023 beslutar om uppdaterade riktlinjer.
Ledande befattningshavare under året är verkställande direktören och ytterligare 8 (8)
personer. Vid utgången av 2022 uppgår antalet ledande befattningshavare till 9 (9)
inklusive verkställande direktör. För koncernledningen tillämpas marknadsmässiga villkor
för löner och övriga anställningsförmåner, vilka godkänns av ersättningsutskottet.
De flesta anställda har individuella, rörliga bonussystem med mätbara mål.
Uppföljning och utvärdering sker kvartals- eller årsvis.
Verkställande direktörens avtal kan sägas upp av endera parten med en upp-
sägningstid om 6 (6) månader. Vid uppsägning från företagets sida utgår i
tillägg ett avgångsvederlag om 12 (12) månaders lön (och förmåner samt
genomsnittsbonus för de tre senaste åren). Övriga ledande befattningshavares
avtal har uppsägningstider upp till 6 (6) månader.
belopp, 24 procent på prisbasbelopp mellan 7,5-20 och 16 procent på prisbas-
belopp mellan 20-30. Pensionsuppläggen är olika, eftersom de ledande
befattningshavarna, vd exkluderad, är baserade i 4 (4) olika länder. Pensions-
premier avseende vd har betalats med 273 TSEK (267) samt avseende övriga
ledande befattningshavare med 1 362 TSEK (1 531). Styrelsens ledamöter har ej
erhållit någon pension.
BONESUPPORT tecknade under 2018 ett konsultavtal med den tidigare styrelse-
ledamoten Simon Cartmells bolag Route 2 Advisors Ltd. Under året har 0 TSEK
(61) betalats ut. Avtalet avslutades under första kvartalet 2021.
BONESUPPORT har haft kostnader om 624 ksek (0) till styrelseledamoten
Mary I O’Connor avseende konsulttjänster.
1. De sociala kostnaderna för dessa personer inkluderar förändring i redovisad skuld för sociala avgifter avseende aktiva incitamentsprogram.
34 BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022
FINANSIELL INFORMATION
NOT 12
PERSONALOPTIONSPROGRAM OCH PRESTATIONS-
AKTIEPROGRAM
VÄRDERING - PRESTATIONSAKTIEPROGRAM
LTI 2021/2023 12 juli 2021
Utdelning -
Förväntad volatilitet 40 %
Ränta -0,28 %
Värdering av aktien (SEK) 71,74
Värderingsmodell Black & Scholes/Monte Carlo
VÄRDERING - PRESTATIONSAKTIEPROGRAM
LTI STYRELSE 2021/2023 12 juli 2021
Utdelning -
Förväntad volatilitet 40 %
Ränta -0,26 %
Värdering av aktien (SEK) 71,74
Värderingsmodell Black & Scholes/Monte Carlo
VÄRDERING - PRESTATIONSAKTIEPROGRAM
LTI 2020/2023 16 dec 2020
Utdelning -
Förväntad volatilitet 35 % - 40 %
Ränta -0,23 % - -0,39 %
Värdering av aktien (SEK) 39,61
Värderingsmodell Black & Scholes/Monte Carlo
VÄRDERING - PRESTATIONSAKTIEPROGRAM
LTI 2019/2022 10 dec 2019
Utdelning -
Förväntad volatilitet 35 %
Ränta -0,32 % - -0,57 %
Värdering av aktien (SEK) 27,10
Värderingsmodell Black & Scholes/Monte Carlo
VÄRDERING - PERSONALOPTIONSPROGRAM
2016/2024 9 nov 2016
Utdelning -
Förväntad volatilitet 50 %
Ränta 0 %
Teckningskurs (SEK) - omräknat efter
sammanläggning 5:1 26,50
Värderingsmodell Black & Scholes
Vid utgången av året finns två personaloptionsprogram och fyra prestations-
aktieprogram.
Personaloptionsprogram
Ett av de två programmen löper på tio år och utlöper år 2025. Det andra
programmet har en löptid på åtta år och utlöper år 2024. Varje option ger
innehavaren rätt att förvärva 0,2 stamaktier i BONESUPPORT i samband
med att optionen utnyttjas. Detta till en kurs om 0,125 SEK motsvarande
en teckningskurs om 0,625 SEK per aktie för det första programmet och
5,30 SEK motsvarande en teckningskurs om 26,50 SEK per aktie för det
tredje programmet. Personaloptionsprogrammen intjänas i enlighet med
förutbestämda villkor för varje program. En förutsättning för tilldelning av
optioner i de olika programmen är en anställning eller ett kontraktsförhållande
med bolaget på respektive intjäningsdag. Av de 25,7 miljoner optioner som
allokerats tidigare avser 8,9 miljoner optioner aktiva program. Av dessa 8,9
miljoner optioner var 5,2 miljoner (5,2) optioner fullt intjänade vid årets slut.
Resterande 3,7 miljoner (3,7) optioner är ej allokerade. Det förekommer inte
några personaloptioner kvar att utnyttja inom programmet 2015/2025.
Prestationsaktieprogram
Det finns tre program riktade i huvudsak till nyanställda och ett program riktad till
en styrelseledamot. Programmen har följande löptider och slutdatum:
- Programmet för anställda som beslutades av årsstämman 2019 löper till och
med 31 december 2022;
- Programmet för anställda som beslutades av årsstämman 2020 löper till och
med 31 december 2023;
- Programmet för anställda som beslutades av årsstämman 2021 löper till och
med 31 december 2023; och
- Programmet för en styrelseledamot som beslutades av årsstämman 2021 löper
till och med dagen för årsstämman 2024.
I programmen som beslutades av årsstämman 2019 och 2020 och riktas till
anställda kan för varje sparaktie max två, tre eller fyra prestationsaktier tilldelas
till de anställda utan betalning beroende på framtida aktiekurs och bolagets
utveckling avseende försäljning och EBITDA under löptiden. Prestationsaktierna
har emitterats i form av C-aktier med en teckningskurs och ett kvotvärde om
0,625 SEK per aktie.
För programmet som beslutades av årsstämman 2021 och riktas till anställda
kan för varje sparaktie max sex prestationsaktier tilldelas till de anställda utan
betalning beroende på framtida aktiekurs och bolagets utveckling avseende
försäljning och EBITDA under löptiden.
För programmet som beslutades av årsstämman 2021 och riktas till en
styrelseledamot kan för varje sparaktie max tre prestationsaktier tilldelas till
styrelseledamoten utan betalning beroende på framtida aktiekurs.
Årsstämman i maj 2022 bemyndigade styrelsen att utge C-aktier för att täcka
sociala avgifter för de senaste programmen. Mandatet från årsstämman full-
följdes under 2022. Mandatet om att utge C-aktier möjliggjorde ett avslut av
den aktieswap som tecknades föregående år.
Personaloptioner och prestationsaktier värderas till verkligt värde per allokerings-
datum. Den totala kostnaden fördelas över intjänandeperioden. I slutet av
intjänandeperioden antas en minskad personalomsättning innebärande en
ökad kostnad. Kostnaden redovisas som personalkostnad och krediteras eget
kapital. Sociala kostnader omvärderas till verkligt värde. När optionerna utnyttjas
emitterar bolaget nya aktier. Ersättning för aktierna krediteras eget kapital.
BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022 35
FINANSIELL INFORMATION
FÖRÄNDRINGAR UNDER ÅRET (ANTAL) -
PRESTATIONSAKTIEPROGRAM 2022 2021
Utestående 1 januari 1 791 000 1 195 000
Utställda under året 0 606 000
Utdelade prestationsaktier avseende avslutat program -287 134 0
Återförda under året avseende avslutat program -137 866 0
Återförda under året avseende avslutade anställningar -43 000 -10 000
Utestående 31 december 1 323 000 1 791 000
Möjliga att utnyttja 31 december 500 378 287 134
FÖRÄNDRINGAR UNDER ÅRET (ANTAL) -
PERSONALOPTIONSPROGRAM 2016/2024 2022 2021
Utestående 1 januari 452 291 499 062
Återlagda under året 0 50 000
Konverterade under året -32 083 -96 771
Utestående 31 december 420 208 452 291
Möjliga att utnyttja 31 december 420 208 452 291
FÖRÄNDRINGAR UNDER ÅRET (ANTAL) -
PERSONALOPTIONSPROGRAM 2012/2022 2022 2021
Utestående 1 januari 881 125 981 125
Återförda under året -401 250 0
Konverterade under året -479 875 -100 000
Utestående 31 december 0 881 125
Möjliga att utnyttja 31 december 0 881 125
Vägt genomsnittspris för de optioner som har lösts in under året uppgår till
2,25 SEK (2,67) per aktie.
Den förväntade löptiden på optionerna är baserad på aktuell prognos och är
inte nödvändigtvis en indikation på framtida verkligt utnyttjande. Värderingen av
aktien är baserad på senaste emissionskurs och ligger fast. Den totala kostnaden
förändras då sociala avgifter beräknas på verkligt värde av optionerna och en ny
verkligt värde beräkning görs varje kvartal. Volatiliteten, vid utgången av året 40
procent (40), är en konservativ värdering av marknadsrisken och baseras på peer
group-data då aktien varit föremål för handel under en begränsad tidsperiod.
Under 2022 har kostnader för personaloptions- och prestationsaktieprogrammen,
exklusive sociala avgifter, belastat rörelseresultatet med 17 891 TSEK (7 365). För
den del som avser styrelse och ledning, se not 11. De sociala avgifterna har uppgått
till en kostnad om 10 486 TSEK, jämfört med en positiv påverkan om 1 810 TSEK
föregående år. Redovisat skuld för sociala avgifter uppgår till 12 968 TSEK (6 290).
KONCERNEN MODERBOLAGET
2022 2021 2022 2021
Valutakursvinster 42 626 10 253 119 121
Statliga bidrag hänförliga
till covid-19 0 348 0 0
Övrigt 580 707 0 0
Summa 43 206 11 308 119 121
NOT 13
ÖVRIGA RÖRELSEINTÄKTER
KONCERNEN MODERBOLAGET
2022 2021 2022 2021
Valutakursförluster 39 555 7 975 2 791 1 659
Övrigt 1 052 7 0 0
Summa 40 607 7 982 2 791 1 659
NOT 14
ÖVRIGA RÖRELSEKOSTNADER
NOT 15
FINANSIELLA POSTER
MODERBOLAGET 2022 2021
Ränteintäkter, koncern 7 769 5 565
Ränteintäkter, externa 615 0
Räntekostnader, koncern -1 591 -1 272
Räntekostnader, externa -11 549 0
Finansiella poster netto -4 756 4 293
NOT 16
INKOMSTSKATT
KONCERNEN
Följande komponenter ingår i årets skatt: 2022 2021
Aktuell skattekostnad för året -3 736 -3 636
Justering av skatt hänförlig till tidigare år 263 -58
Aktuell skattekostnad -3 473 -3 694
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader 0 0
Redovisad skatt -3 473 -3 694
Avstämning mellan redovisad skatt och skatt baserad
på gällande skattesats: 2022 2021
Resultat före skatt -64 694 -81 837
Skatt enligt skattesats 20,6 % (20,6) 13 327 16 858
Skillnad mellan skattesats i Sverige och i övriga länder -688 -721
Ej avdragsgilla poster -8 844 -5 771
Ej skattepliktiga intäkter 129 0
Justeringar hänförliga till tidigare år 264 -58
Skattemässiga underskott för vilka ingen uppskjuten
skattefordran redovisas -7 661 -14 002
Årets skattekostnad -3 473 -3 694
Under 2022 avslutades det aktieswap-avtal som ingicks under föregående år.
I samband med avslutet uppstod finansiella kostnader om 11,3 MSEK.
36 BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022
FINANSIELL INFORMATION
Förändringen av varulager redovisas under posten kostnad för sålda varor och upp-
går till en positiv påverkan i resultatet om 1 481 TSEK (positiv påverkan om 176).
Nedskrivningar avseende produkter med kort hållbarhetstid eller annan risk för
värdenedgång har gjorts med 19 TSEK (15). Detta då nettoförsäljningsvärdet
understiger anskaffningsvärdet.
NOT 17
VARULAGER
KONCERNEN 31 dec 2022 31 dec 2021
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden 9 720 6 949
Årets investeringar 1 958 2 608
Omräkningsdifferenser 274 163
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden 11 952 9 720
Ingående ackumulerade avskrivningar -5 146 -3 786
Årets avskrivningar -972 -1 207
Omräkningsdifferenser -70 -153
Utgående ackumulerade avskrivningar -6 188 -5 146
Utgående bokfört värde 5 764 4 574
NOT 19
INVENTARIER OCH VERKTYG
MODERBOLAGET 31 dec 2022 31 dec 2021
Ingående anskaffningsvärden 1 254 438 1 129 438
Aktieägartillskott 0 125 000
Utgående anskaffningsvärden 1 254 438 1 254 438
Ingående ackumulerade nedskrivningar -297 786 -297 786
Utgående ackumulerade nedskrivningar -297 786 -297 786
Utgående bokfört värde 956 652 956 652
NOT 20
ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
KONCERNEN
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten: 31 dec 2022 31 dec 2021
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden 15 896 15 087
Årets investeringar 1 321 808
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden 17 216 15 896
Ingående ackumulerade avskrivningar -9 927 -8 972
Årets avskrivningar -980 -955
Utgående ackumulerade avskrivningar -10 907 -9 927
Utgående bokfört värde 6 309 5 968
NOT 18
IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
Patent: 31 dec 2022 31 dec 2021
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden 3 283 3 283
Årets investeringar 0 0
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden 3 283 3 283
Ingående ackumulerade avskrivningar -886 -558
Årets avskrivningar -322 -328
Utgående ackumulerade avskrivningar -1 208 -886
Utgående bokfört värde 2 075 2 397
MODERBOLAGET
Redovisad skattekostnad: 2022 2021
Årets skattekostnad 0 0
Avstämning mellan redovisad skatt och skatt baserad
på gällande skattesats: 2022 2021
Resultat före skatt -21 476 -3 141
Skatt enligt skattesats 20,6 % (20,6) 4 424 647
Ej avdragsgilla poster -234 -6
Underskottsavdrag för vilka ingen uppskjuten
skattefordran redovisas -4 190 -641
Årets skattekostnad 0 0
Moderbolagets gällande skattesats för inkomstskatt är 20,6 procent (20,6).
Skattekostnaden avser utländska dotterbolag, framför allt bolaget i USA, som
redovisar positivt resultat före skatt. Skatteeffekten från ej avdragsgilla kostnader
avser främst internvinst i varulager samt kostnader för personaloptionsprogram.
Ingen skatt är redovisad i totalresultatet eller direkt mot eget kapital.
Koncernens samlade underskottsavdrag uppgår per den 31 december 2022 till
1 119 MSEK (1 081) varav 138 MSEK (117) avser moderbolaget. Underskotten har
ingen fastställd förfallotid. Uppskjuten skattefordran hänförbar till underskotts-
avdragen har värderats till noll då det i nuläget inte går att bedöma när de
skattemässiga underskottsavdragen kan komma att utnyttjas. I avvaktan på att
den positiva utvecklingen resulterar i ett positivt resultat så är ingen uppskjuten
skattefordran bokförd. När prognosen för detta ser annorlunda ut, kommer
bolaget göra bedömningen om det finns övertygande skäl att redovisa en
uppskjuten skattefordran.
NOT 16, forts
INKOMSTSKATT
BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022 37
FINANSIELL INFORMATION
Kapitalandel
% Antal andelar
Bokfört värde
31 dec 2022
Bokfört värde
31 dec 2021
Organisations-
nummer Säte
BONESUPPORT AB 100 1 000 956 652 956 652 556800-9939 Lund
DOTTERBOLAG TILL BONESUPPORT AB:
Kapitalandel
% Antal andelar
Bokfört värde
31 dec 2022
Bokfört värde
31 dec 2021
Organisations-
nummer Säte
BONESUPPORT Inc. 100 100 69 69 98-0539754 Delaware
BONESUPPORT GmbH 100 1 000 0 0 HRB 80228 Frankfurt
BONESUPPORT BV 100 18 000 183 183 34377023 Amsterdam
BONESUPPORT Switzerland GmbH 100 20 000 171 171 CHE-474.771.411 Zürich
BONESUPPORT UK Ltd 100 1 0 0 10352673 London
BONESUPPORT ApS 100 500 69 69 40081135 Kongens Lyngby
BONESUPPORT, S.L.U. 100 3 500 36 36 B67244988 Barcelona
BONESUPPORT SRL 100 10 000 102 102 11708750960 Milano
BONESUPPORT Incentive AB 100 100 000 840 840 556739-7780 Lund
NOT 21
KUNDFORDRINGAR OCH ÖVRIGA FORDRINGAR
KONCERNEN MODERBOLAGET
31 dec 2022 31 dec 2021 31 dec 2022 31 dec 2021
Kundfordringar 62 623 38 413 0 0
Övriga fordringar 7 963 6 126 204 264 172 067
Summa 70 586 44 539 204 264 172 067
Övriga fordringar
ovan avser: 31 dec 2022 31 dec 2021 31 dec 2022 31 dec 2021
Fordringar på
koncernföretag 0 0 204 189 172 020
Momsfordran 4 889 4 233 0 0
Skattefordran 1 251 1 269 75 47
Övriga finansiella
fordringar 1 532 514 0 0
Övrigt 290 110 0 0
Summa 7 963 6 126 204 264 172 067
Koncernens kundfordringar per valuta: 31 dec 2022 31 dec 2021
USD 46 977 21 944
EUR 7 578 7 284
GBP 5 400 6 311
DKK 868 1 095
SEK 1 321 964
CHF 193 690
CAD 286 125
Summa 62 623 38 413
I övriga finansiella fordringar har ingen kreditriskreservering gjorts då den bedöms
vara oväsentlig. Fordringar i dotterbolag nedskrivningstestas tillsammans med
andelar i dotterbolag.
De fyra största kunderna står för 14 procent (10) av de totala kundfordringarna.
Den enskilt största kunden står för 4 procent (4).
KONCERNEN
Kreditriskexponering: 31 dec 2022 31 dec 2021
Kundfordringar ej förfallna, bruttobelopp 37 863 23 663
Kreditriskreserv 0 0
(Andel i procent) 0 % 0 %
Kundfordringar förfallna, bruttobelopp 25 301 14 844
Kreditriskreserv -541 -94
(Andel i procent) 2 % 1 %
Summa kundfordringar 62 623 38 413
Kreditriskexponering, uppdelat på kreditbetyg: 31 dec 2022 31 dec 2021
Låg 62 623 38 413
Medel 0 0
Högre 541 94
Kreditriskreserv -541 -94
Totalt redovisat värde 62 623 38 413
I not 1 beskrivs principerna för bedömning av kreditriskreservering.
Förändring i kreditriskreserv: 2022 2021
Per 1 januari 94 69
Reservering för osäkra fordringar 519 22
Bortskrivning av osäkra fordringar -94 0
Omräkningsdifferens 22 3
Per 31 december 541 94
NOT 20, forts
ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
Koncernens kunder utgörs huvudsakligen av sjukhus och kliniker. Kreditrisken
bedöms som låg hos det stora flertalet kunder. Koncernen har historiskt mycket
låga realiserade kreditförluster.
Förfallotid för förfallna men ej nedskrivna
kundfordringar: 31 dec 2022 31 dec 2021
Mindre än en månad 11 780 7 653
1-3 månader 6 320 3 649
Mer än 3 månader 6 660 3 448
Summa 24 760 14 750
38 BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022
FINANSIELL INFORMATION
KONCERNEN MODERBOLAGET
31 dec 2022 31 dec 2021 31 dec 2022 31 dec 2021
Förutbetalda
kostnader
Förutbetald försäkring 1 271 1 291 577 533
Förutbetalda
styrelsearvoden 489 0 489 0
Förutbetalda
licenskostnader 355 324 0 0
Förutbetalda
resekostnader 239 52 0 0
Förutbetald kostnad
för IT-service 204 174 0 0
Övriga förutbetalda
kostnader 2 368 1 378 0 127
Summa 4 926 3 219 1 066 660
Upplupna intäkter
Upplupna intäkter 5 705 2 492 0 0
Summa 5 705 2 492 0 0
Upplupna kostnader
Upplupna sociala
avgifter avseende
personaloptioner 12 968 6 290 7 392 2 781
Upplupen bonus
inklusive sociala avgifter 22 753 8 903 2 828 1 218
Upplupen semesterlön
inklusive sociala avgifter 5 916 5 667 422 516
Övriga upplupna
sociala avgifter 1 793 1 825 306 386
Upplupen
pensionskostnad 1 272 1 272 66 65
Upplupna
styrelsearvoden 1 136 906 1 136 906
Upplupna
revisionskostnader 1 250 812 459 435
Upplupna kostnader
för mottagna råvaror 2 117 578 0 0
Upplupna
konsultkostnader 1 288 493 89 0
Övriga upplupna
kostnader 3 590 3 437 32 25
Summa 54 083 30 183 12 730 6 332
NOT 22
PERIODISERINGSPOSTER
NOT 23
EGET KAPITAL SAMT RESULTAT PER AKTIE
Totalt antal aktier, kvotvärde 0,625 SEK (0,625) 66 174 635
Antal aktier 31 december 2020 64 999 222
Emitterade C-aktier 55 000
Konvertering personaloptioner 39 354
Konvertering teckningsoptioner 361 096
Antal aktier 31 december 2021 65 454 672
Konvertering av 287 134 C-aktier till stamaktier 0
Emitterade C-aktier 639 572
Konvertering personaloptioner 80 391
Antal aktier 31 december 2022 66 174 635
Antal röster 64 696 441
RESULTAT PER AKTIE - FÖRE UTSPÄDNING
Resultat per aktie före utspädning är beräknad med följande resultat och antal aktier:
2022 2021
Årets resultat, TSEK -68 167 -85 531
Vägt genomsnittligt antal aktier, tusental 64 447 63 999
Resultat per aktie före utspädning, SEK -1,06 -1,34
Vid utgången av året uppgår antalet aktier till 66 174 635 (65 454 672), varav
64 532 197 (64 164 672) är stamaktier och 1 642 438 (1 290 000) är C-aktier.
Ytterligare 22 000 stycken stamaktier avser pågående nyemission som är
betald i december 2022 men registrerad i januari 2023. Aktiekapitalet uppgår
till 41 359 TSEK (40 909). Under 2022 har 80 391 aktier (39 354) emitterats tilI
följd av utnyttjade personaloptioner.
RESULTAT PER AKTIE - EFTER UTSPÄDNING
BONESUPPORT har totalt 84 041 (266 685) potentiella aktier i form av personal-
optioner.
Eftersom resultatet är negativt medför utspädningen dock ingen effekt på
resultat per aktie.
AKTIESWAP
I enlighet med beslut från årsstämman under 2021 utnyttjade BONESUPPORTs
styrelse under 2021 bemyndigandet att ingå ett aktieswap-avtal med tredje part
i syfte att säkerställa bolagets leverans av prestationsaktier till deltagarna i de
långsiktiga incitamentsprogram som årsstämman beslutade att införa, och för att
säkra tillhörande kostnader, såsom sociala avgifter, ur ett kassaflödesperspektiv.
Totalt säkrades 786 000 aktier till ett genomsnittligt värde om 79,30 SEK per aktie,
totalt 62 333 TSEK.
Aktieswappen var ett instrument där företaget i förskott betalar ett belopp till en
motpart för rättigheten att vid en given tidpunkt erhålla det verkliga värdet av
ett visst antal av dess aktier kontant.
Avtalet påverkade koncernens kassaflöde med ett utflöde om 62 333 TSEK under
2021. I koncernen behandlades transaktionen i linje med förvärv av egna aktier
och transaktionen redovisades därmed till anskaffningsvärde i fritt eget kapital.
Eftersom det var BONESUPPORT AB som ingick avtalet redovisade BONESUPPORT
HOLDING AB beloppet som en långfristig fordran på dotterbolag istället för mot
bundet eget kapital.
I samband med bolagsstämman i maj 2022 erhöll bolaget mandat att utge
C-aktier för täckande av åtagande inom ramen för aktiesparprogrammen LTI2021,
inklusive täckande av sociala avgifter. C-aktier ersatte aktieswappen. Avslutet
skedde till ett värde om 51 039 TSEK. Kostnaderna för avslutet uppgick till 355
TSEK, varav 255 TSEK har redovisats som räntekostnad och 100 TSEK har redovisats
övriga rörelsekostnader. Kassaflödet påverkades således positivt med 50 684 TSEK.
BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022 39
FINANSIELL INFORMATION
NOT 24
AVSÄTTNINGAR
Koncernen har kapitalplacerade direktpensioner som nettoredovisats i balans-
räkningen. Särskild löneskatt avseende pensionerna har redovisats som avsättning.
2022 2021
Per 1 januari 363 329
Omvärdering -19 34
Per 31 december 344 363
NOT 25
KLASSIFICERING AV FINANSIELLA INSTRUMENT
Koncernens finansiella tillgångar och skulder redovisade till upplupet anskaffningsvärde:
31 dec 2022 31 dec 2021
Finansiella tillgångar:
Kundfordringar 62 623 38 413
Övriga fordringar 1 532 514
Upplupna intäkter 5 705 2 492
Likvida medel 201 281 206 464
Finansiella skulder:
Leasingskulder 17 451 21 422
Leverantörsskulder 23 571 18 719
Upplupna kostnader 10 072 6 349
Moderbolagets finansiella tillgångar och skulder:
31 dec 2022 31 dec 2021
Finansiella tillgångar:
Andelar i koncernföretag 956 652 956 652
Fordringar i koncernföretag 204 189 172 020
Likvida medel 143 402 181 275
Finansiella skulder:
Leverantörsskulder 570 141
Upplupna kostnader 1 715 1 368
NOT 26, forts
LEASING
Verkligt värde på finansiella tillgångar och skulder bedöms överensstämma
med det redovisade värdet på grund av den korta löptiden. I moderbolaget
redovisas alla finansiella tillgångar utom andelar i koncernföretag till upplupet
anskaffningsvärde. Upplupna kostnader specificeras i not 22. För uppgift om
ränteintäkter på finansiella tillgångar se not 15. Förluster på finansiella tillgångar
som redovisas i resultaträkningen såsom kreditförluster beskrivs i not 21.
Nedan visas en sammanställning av koncernens redovisade nyttjanderätts-
tillgångar och leasingskulder samt hur de förändrades under året:
NOT 26
LEASING
Koncernen har leasingkontrakt med Första Fastighets AB IDEON (Wihlborgs) i
Sverige och John Hancock Life Insurance Company/John Hancock Life & Health
Insurance Company i USA för hyra av kontors- och lagerlokaler.
Utöver lokalkontrakten har koncernen kontrakt med ett antal leverantörer för
leasing av bilar samt ett leasingkontrakt med ATEA avseende hyra av datorer
och annan IT-utrustning. Alla objekt är sådana som används i bolagets dagliga
verksamhet. Leasingperioden avseende lokaler sträcker sig mellan tre och fem
år, avseende bilar mellan tre och fyra år och avseende datorer och annan IT-
utrustning till tre år.
Avtalens villkor är marknadsmässiga och inga av kontrakten kräver att koncernen ska
upprätthålla några finansiella nyckeltal.
Inga leasingavtal löper på mer än fem år.
KONCERNEN -
NYTTJANDERÄTTER Byggnader Bilar Inventarier Totalt
Anskaffningsvärde
Ingående ackumulerade
anskaffningsvärden 1
januari 2021 16 205 5 253 1 828 23 286
Omvärdering av avtal 13 847 -258 10 13 599
Tillkommande avtal 0 585 485 1 070
Avslutade avtal 0 -2 050 -22 -2 072
Omräkningsdifferenser 825 58 0 883
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden 31
december 2021 30 877 3 588 2 301 36 766
Ingående ackumulerade
anskaffningsvärden 1
januari 2022 30 877 3 588 2 301 36 766
Omvärdering av avtal 0 0 0 0
Tillkommande avtal 0 2 150 1 188 3 338
Avslutade avtal 0 -2 450 -460 -2 910
Omräkningsdifferenser 642 282 0 924
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden 31
december 2022 31 519 3 570 3 029 38 118
Avskrivningar
Ingående ackumulerade
avskrivningar 1 januari 2021 -8 099 -2 880 -467 -11 446
Avslutade avtal 0 1 921 22 1 943
Årets avskrivningar -3 905 -1 268 -613 -5 786
Omräkningsdifferenser 834 196 -4 1 026
Utgående ackumulerade
avskrivningar 31
december 2021 -11 170 -2 031 -1 062 -14 263
Ingående ackumulerade
avskrivningar 1 januari 2022 -11 170 -2 031 -1 062 -14 263
Avslutade avtal 0 2 243 460 2 703
Årets avskrivningar -4 620 -1 672 -817 -7 109
Omräkningsdifferenser -180 -409 0 -589
Utgående ackumulerade
avskrivningar 31
december 2022 -15 970 -1 869 -1 419 -19 258
Redovisade värden
Utgående bokfört värde
december 31, 2021 19 708 1 557 1 239 22 504
Utgående bokfört värde
december 31, 2022 15 550 1 701 1 610 18 861
40 BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022
FINANSIELL INFORMATION
NOT 28
POSTER SOM INTE INGÅR I KASSAFLÖDET
KONCERNEN - POSTER SOM INTE INGÅR I
KASSAFLÖDET 2022 2021
Avskrivningar avseende nyttjanderätter 7 109 5 786
Övriga avskrivningar och nedskrivningar 2 274 2 490
Kostnader incitamentsprogram 17 891 7 365
Orealiserade kursdifferenser -14 474 -8 293
Nedskrivningar av kundfordringar och varulager 597 74
Övrigt 1 588 -665
Summa 14 985 6 757
NOT 29
HÄNDELSER EFTER BALANSDAGEN
NOT 26, forts
LEASING
NOT 27
STÄLLDA SÄKERHETER OCH EVENTUAL-
FÖRPLIKTELSER
STÄLLDA SÄKERHETER
Det amerikanska dotterbolaget BONESUPPORT Inc. har ställt en garanti för
sina hyreslokaler om 56 TUSD (56), motsvarande 584 TSEK (506). Moderbolaget
garanterar motsvarande belopp genom ett borgensåtagande. Utöver det har
moderbolaget under 2022 ingått ett generellt borgensåtagande på 500 TUSD (0),
motsvarande 5 211 TSEK (0).
BONESUPPORT AB har kapitalplacerade direktpensioner uppgående till 979 TSEK
(979). Moderbolaget har ställt säkerheter uppgående till motsvarande belopp.
Koncernen och moderbolaget hade inga övriga eventualförpliktelser vid utgången
av 2022 och 2021.
Kriget i Ukraina har skapat oroligheter och osäkerheter i världen. Den affärs-
mässiga påverkan är svår att förutsäga men högre fraktkostnader och högre pris
på insatsvaror är sannolika effekter under rådande marknadsförhållanden.
NOT 30
FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION I
MODERBOLAGET
SEK
Fritt eget kapital i moderbolaget 31 dec 2022 31 dec 2021
Överkursfond 1 563 836 403 1 563 670 389
Balanserat resultat -336 651 440 -333 110 703
Årets resultat -21 476 243 -3 141 005
Summa 1 205 708 721 1 227 418 682
Styrelsen föreslår att överkursfonden, balanserat resultat och årets resultat balanseras
i ny räkning. Förslaget kommer att läggas fram för årsstämman den 17 maj 2023.
Nedan visas en sammanställning av hur leasing är redovisad i koncernens
resultaträkning:
KONCERNEN 2022 2021
Avskrivningar nyttjanderätter 7 109 5 786
Räntekostnader för leasingskulder 696 1 038
Summa 7 805 6 824
Moderbolaget har ej ingått några leasingavtal.
I koncernens kassaflöde ingår leasing med 696 TSEK (1 038) avseende
räntebetalningar och 7 805 TSEK (5 509) avseende amorteringar.
Nedan visas en sammanställning av koncernens odiskonterade leasingskulder
per löptid:
KONCERNEN - LEASINGSKULDER PER LÖPTID
31 dec
2022
31 dec
2021
Inom ett år 7 148 6 686
Mellan ett och två år 5 250 6 213
Mellan två och tre år 3 598 4 315
Mellan tre och fyra år 3 271 3 262
Mellan fyra och fem år 2 180 3 250
Mellan fem och sex år 0 2 437
Summa 21 447 26 163
KONCERNEN - LEASINGSKULDER 2022 2021
Ingående balans 21 422 10 480
Omvärdering av avtal 0 13 847
Tillkommande leasingskulder 3 338 835
Avslutade avtal -170 -130
Amortering -8 132 -5 509
Räntekostnader 696 1 038
Omräkningsdifferenser 297 861
Utgående balans 17 451 21 422
varav långfristig leasingskuld 12 350 16 152
varav kortfristig leasingskuld 5 101 5 270
Vid beräkning av skuld för återstående leasingbetalningar har en räntesats om
6 procent (6) använts vid diskonteringen. Koncernen har ingen extern låne-
finansiering varför uppgift om marginell låneränta baseras på diskussion med
koncernens huvudbank. Efter diskussion med extern långivare har utvärdering
gjorts till vilken ränta bolaget skulle kunna ta upp lån för finansiering av
exempelvis förvärv av kontorsfastighet. Som utvecklingsbolag är riskpremien
förhållandevis hög varför 6 procent bedömts rimligt.
BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022 41
STYRELSENS FÖRSÄKRAN
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncernredovis-
ningen har upprättats i enlighet med internationella redovisnings-
standarder IFRS sådana de antagits av EU och ger en rättvisande bild
av koncernens ställning och resultat. Årsredovisningen har upprättats
i enlighet med god redovisningssed och ger en rättvisande bild av
moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en rätt-
visande bild över utvecklingen och koncernens och moderbolagets
verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och
osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i kon-
cernen står inför.
STYRELSENSRSÄKRAN
Stockholm 2023-04-21 Florida, USA, 2023-04-21
L
und 2023-04-21
Lund 2023-04-21
Vår revisionsberättelse har avgivits den 21 april 2023
Ernst & Young AB
Gärsnäs 2023-04-21
Stockholm 2023-04-21 Stockholm 2023-04-21
Lennart Johansson
Styrelseordförande
Mary I O’Connor
Styrelseledamot
Lars Lidgren
Styrelseledamot
Emil Billbäck
Verkställande direktör
Henrik Rosengren
Auktoriserad revisor
Håkan Björklund
Styrelseledamot
Christine Rankin
Styrelseledamot
Björn Odlander
Styrelseledamot
42 BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022
REVISIONSBET TELSE
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
för BONESUPPORT HOLDING AB (publ) för år 2022. Bolagets årsredo vis-
ning och koncernredovisning ingår på sidorna 7-41 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2022
och av dess finansiella resultat och kassafde för året enligt årsredovis-
nings lagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med års-
redo vis nings lagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2022 och
av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt International
Financial Reporting Standards (IFRS), så som de antagits av EU, och års-
redo visningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredo vis-
ningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och
balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncern-
redo vis ningen är förenliga med innehållet i den komp letterande rap-
port som har överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet
med Revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA)
och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i för-
hållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sve-
rige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och över tygelse, inga
förbjudna tjänster som avses i Revisorsförordningens (537/2014) artikel
5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall,
dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ända måls-
enliga som grund för våra uttalanden.
SÄRSKILT BETYDELSEFULLA OMRÅDEN
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt
vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen
av årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perio-
den. Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i
vårt ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovis ningen
som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden.
Beskrivningen nedan av hur revisionen genomfördes inom dessa områ-
den ska läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet Revisorns ansvar
i vår rapport om årsredovisningen också inom dessa områden. Där-
med genomfördes revisions åtgärder som utformats för att beakta
vår bedömning av risk för väsentliga fel i årsredovisningen och kon-
cernredovisningen. Utfallet av vår granskning och de gransknings åt-
gärder som genomförts för att behandla de områden som framgår
nedan utgör grunden för vår revisionsberättelse.
REVISIONSBERÄTTELSE
TILL BOLAGSSTÄMMAN I BONESUPPORT HOLDING AB PUBL, ORG NR 5568022171
BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022 43
REVISIONSBET TELSE
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovis-
ningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1-6 och
51-55. Det är styrel sen och verkställande direktören som har ansvaret
för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredo visningen
omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyr-
kande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen är det vårt ansvar att läsa den infor mation som identifieras ovan
och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig
med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genom-
gång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen
samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga
fel aktig heter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna informa-
tion, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig
felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera
i det avseendet.
Andelar i koncernföretag
Intäktsredovisning
Beskrivning av området
Redovisat värde för andelar i koncernföretag uppgår per den 31
december 2022 till 956 652 TSEK i moderbolagets balansräkning
vilket motsvarar 73% av moderbolagets totala tillgångar. Bolaget
prövar årligen och vid indikation på värdenedgång att redovisade
värden inte överstiger beräknat återvinningsvärde. Återvinningsvär-
det fastställs genom en nuvärdesberäkning av framtida kassafden.
Framtida kassafden baseras på ledningens prognoser och inne-
fattar ett antal antaganden bland annat om resultatutveckling, till-
växt, investeringsbehov och diskonteringsränta.
Förändringar av antaganden får en stor påverkan på beräkningen
av återvinningsvärdet och de antaganden som bolaget tillämpat
får därför stor betydelse för bedömningen om nedskrivningsbehov
föreligger. Vi har därför bedömt att redovisningen av andelar i kon-
cernföretag är ett särskilt betydelsefullt område i revisionen.
En beskrivning av nedskrivningstestet framgår av avsnittet bedöm-
ningar, uppskattningar och antaganden i not 3 och information om
andelar i koncernföretag finns i not 20.
Hur detta område beaktades i revisionen
I vår revision har vi utvärderat och testat bolagets process för att
upprätta nedskrivningstest, bland annat genom att utvärdera tidi-
gare träffsäkerhet i prognoser och antaganden. Vi har också gjort
jämförelser mot andra företag för att utvärdera rimligheten i fram-
tida kassaflöden och tillväxtantaganden samt med hjälp av våra vär-
deringsspecialister prövat vald diskonteringsränta och antaganden
om långsiktig tillväxt. Vi har också granskat bolagets modell och
metod för att genomföra nedskrivningstest.
Vi har granskat lämnade upplysningar i årsredovisningen.
Beskrivning av området
Nettoomsättningen för år 2022 uppgår till 323 818 TSEK i koncernens
resultaträkning. Principer för intäktsredovisningen beskrivs i not 1.
Intäkter redovisas utifrån den ersättning som koncernen förväntar
sig att ha rätt till i utbyte mot att överföra utlovade varor eller tjänster
till en kund, exklusive belopp som tas emot för tredje parts räkning
(exempelvis vissa försäljningsskatter), vid den tidpunkt då kontrollen
över varan överförts till kunden. Intäkterna kommer framförallt ur en
intäktsström, försäljning av varor, via tre kanaler med olika försälj-
ningsvillkor; försäljning i USA med en kombination av eget säljbolag
och distributörer, direktförsäljning i sex länder/regioner i Europa och
försäljning via distributörer på alla övriga marknader. Intäktsredovis-
ningen är således baserad på tillämpningen av skilda avtalsvillkor
beroende på försäljningskanal. Vi har därför bedömt intäktsredovis-
ningen som ett särskilt betydelsefullt område i revisionen.
En beskrivning av principerna för intäktsredovisningen framgår av
not 1 och information om rörelsesegment finns i not 4.
Hur detta område beaktades i revisionen
I vår revision har vi utvärderat bolagets process för intäktsredovis-
ning. Vi har bland annat testat bolagets redovisning av intäktstrans-
aktioner, granskat krediteringar och kundfordringar, utfört dataana-
lys och utfört analytisk granskning. Vi har även genomfört analyser
av försäljning jämfört med föregående år och rörelser i intäktsredo-
visningen jämfört med förväntningar, granskat kundavtal, genom-
fört stickprovskontroller av periodiseringar i samband med bokslu-
tet samt utfört existenskontroll av kundfordringar.
Vi har granskat lämnade upplysningar i årsredovisningen.
44 BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022
REVISIONSBET TELSE
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att
års redovisningen och koncernredovisningen upprättas och att den
ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller
koncern redo vis ningen, enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen
och verk ställande direktören ansvarar även för den interna kontroll
som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och
koncern redo vis ning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovis ningen
an svarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av
bola gets förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är
tillämp ligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta
verk sam heten och att använda antagandet om fortsatt drift. An tagan-
det om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verk ställande
direk tören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksam heten eller
inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och
uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella rappor tering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredovis ningen
och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några väsent liga
felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och
att lämna en revisions berättelse som innehåller våra uttalan den. Rim-
lig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att
en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felak-
tigheter kan uppstå på grund av oegentlig heter eller misstag och anses
vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i års-
redovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme
och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen.
Dessutom:
- identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i
årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag, utformar och utför granskningsåt-
gärder bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis
som är tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra en grund för
våra uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet
till följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet
som beror på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta
agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig
information eller åsidosättande av intern kontroll.
- skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll
som har betydelse för vår revision för att utforma granskningsåtgär-
der som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte
för att uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen.
- utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används
och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskatt-
ningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.
- drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande
direktören använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av
årsredovisningen och koncernredovisningen. Vi drar också en slutsats,
med grund i de inhämtade revisionsbevisen, om det finns någon vä-
sentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller förhållanden
som kan leda till betydande tvivel om bolagets förmåga att fortsätta
verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns en väsentlig osäker-
hetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten på
upplysningarna i årsredovisningen om den väsentliga osäkerhetsfak-
torn eller, om sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet
om årsredovisningen och koncernredovisningen. Våra slutsatser base-
ras på de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för revisions-
berättelsen. Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra att ett
bolag inte längre kan fortsätta verksamheten.
- utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och
innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen, däribland
upplysningarna, och om årsredovisningen och koncernredovisning-
en återger de underliggande transaktionerna och händelserna på
ett sätt som ger en rättvisande bild.
- inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende
den finansiella informationen för enheterna eller affärsaktiviteterna
inom koncernen för att göra ett uttalande avseende koncernredo-
visningen. Vi ansvarar för styrning, övervakning och utförande av
koncernrevisionen. Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade
om fatt ning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste ock
infor mera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland de
eventuella betydande brister i den interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt rele-
vanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla relationer
och andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt oberoende, samt
i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att eliminera hoten eller
motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka
av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen av
års redo visningen och koncernredovisningen, inklusive de viktigaste
bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som därför utgör
de för revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa
om råden i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författ ningar
för hind rar upplysning om frågan.
BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022 45
REVISIONSBET TELSE
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR
Revisorns granskning av förvaltning och förslaget till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en revision av
styrelsens och verkställande direktörens förvalt ning av BONESUPPORT
HOLDING AB (publ) för år 2022 samt av förslaget till dispositioner beträf-
fande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i
förvaltningsberättelsen och beviljar styrel sens ledamöter och verkstäl-
lande direktören ansvars frihet för räken skaps året.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är obero ende i
förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisors sed i
Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ända måls-
enliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner be träf-
fande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta
bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn
till de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart, om fatt ning och
risker ställer på storleken av moderbolagets och koncer nens egna kapital,
konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bola-
gets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande
bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse
att bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsför-
valtningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kont rolleras
på ett betryggande sätt. Verkställande direktören ska sköta den löpande
förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvis ningar och bland annat
vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska full-
göras i överensstämmelse med lag och för att medels rvaltningen ska
skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt utta-
lande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en
rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller
verkställande direktören i något väsentligt avseende:
- företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse
som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
- på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredo-
visningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets
vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig
grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktie bolags lagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att
en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersätt nings-
skyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets
vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder
vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning
under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst på revi-
sionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder som
utförs baseras på vår professionella bedömning med utgångspunkt i risk
och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på sådana
åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga för verksam heten
och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild betydelse för bolagets
situation. Vi går igenom och prövar fattade beslut, besluts under lag, vid-
tagna åtgärder och andra förhållanden som är relevanta för vårt uttalande
om ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag
till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har vi granskat om
förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har
vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande direk-
ren har upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen i ett for-
mat som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten)
enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappers marknaden för
BONESUPPORT HOLDING AB (publ) för år 2022.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i
allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revi-
sorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekom-
mendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är obero-
ende i förhållande till BONESUPPORT HOLDING AB (publ) enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga
som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan
intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer
nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
46 BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022
REVISIONSBET TELSE
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt
väsentligt är upprättad i ett format som upp fyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värde pappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransk ningsåtgärder
för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett format
som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att
en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentlig heter eller misstag och
anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan för-
väntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund
i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för revisionsföretag
som utför revision och översiktlig granskning av finansiella rapporter
samt andra bestyrkandeuppdrag och näraliggande tjänster och har där-
med ett allsidigt system för kvalitetskontroll vilket innefattar dokumen-
terade riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav,
standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra
författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om
att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering av årsredovis ningen och koncernredovisning.
Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att
bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning
beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för
hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte
att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hän-
syn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om
effektiviteten i
den interna kontrollen. Granskningen omfattar också en
utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att
Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avstämning
av att Esef-rapporten överensstämmer med den granskade årsredovis-
ningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida koncer-
nens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys samt
noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad som
följer av Esef-förordningen.
Ernst & Young AB, Box 7850, 103 99 Stockholm, utsågs till BONESUPPORT
HOLDING AB (publ)s revisor av bolagsstämman den 19 maj 2022 och
har varit bolagets revisor sedan 22 april 2010.
Lund den 21 april 2023
Ernst & Young AB
Henrik Rosengren
Auktoriserad revisor
BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022 47
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
BONESUPPORT HOLDING AB (publ) (”BONESUPPORT”) är ett svenskt
publikt bolag med säte i Lund. Bolagets aktie är noterad på Nasdaq
Stockholm och handlas under förkortningen BONEX. BONESUPPORTs
bolagsstyrning baseras på tillämpliga lagar, regler och rekommendatio-
ner för noterade bolag, såsom Svensk kod för bolagsstyrning (”Koden”),
Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter, BONESUPPORTs bolags-
ordning och bolagsspecifika regler och riktlinjer. För mer information se
bolagets hemsida www.bonesupport.com. Under räkenskapsåret 2022
har BONESUPPORT tillämpat Koden utan några avvikelser.
BOLAGSSTÄMMA
Årsstämman, eller i förekommande fall extra bolagsstämma, är det
yttersta beslutande organet i BONESUPPORT där samtliga aktieägare
är berättigade att delta. Stämman beslutar till exempel om ändringar
i bolagsordning, styrelse- och revisorsval, fastställande av resultat- och
balansräkning, ansvarsfrihet för styrelse och verkställande direktör, dis-
position av vinst eller förlust, principer för tillsättande av valberedning
samt riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare.
Vid årsstämma den 19 maj 2022 var 33 aktieägare representerade med
ett innehav motsvarande 47 procent av totalt antal aktier och röster
i bolaget. Till stämmans ordförande valdes advokat Hans Petersson.
På årsstämman 2022 fattades bland annat beslut om fastställande av
arvoden åt styrelsen och revisorerna, omval av Håkan Björklund, Björn
Odlander, Lars Lidgren och Lennart Johansson samt nyval av Christine
Rankin och Mary I O’Connor som ordinarie ledamöter, samt beslut om
emissionsbemyndiganden för styrelsen. Lennart Johansson valdes till
styrelseordförande. Ernst & Young AB omvaldes som revisor med auk-
toriserade revisorn Ola Larsmon som huvudansvarig revisor. I juni 2022,
i samband med att Ola Larsmon lämnade Ernst & Young, utsågs Henrik
Rosengren till huvudansvarig revisor.
Årsstämma 2023 kommer att hållas torsdagen den 17 maj 2023. För
ytterligare information om årsstämman hänvisas till BONESUPPORTs
hemsida. Aktieägare har rätt att delta samt rösta för samtliga sina aktier
vid bolagstämma. För information om aktier och rösträtt se förvalt-
ningsberättelsen sidan 8 i årsredovisningen.
VALBEREDNING
Enligt Koden ska bolaget ha en valberedning vars uppdrag ska omfatta
beredning och upprättande av förslag till val av styrelseledamöter, styrel-
sens ordförande, ordförande vid stämma samt revisorer. Valberedningen
ska också föreslå arvode till styrelseledamöter och revisorer. Vid årsstäm-
man 2022 beslutades att anta en instruktion och arbetsordning för val-
beredningen enligt vilken valberedningen ska bestå av fyra ledamöter
representerande de tre största aktieägarna per den sista september, jämte
styrelsens ordförande. För information om ägarandelar se sidan 51 i årsre-
dovisningen eller bolagets hemsida www.bonesupport.com.
I enlighet med den antagna instruktionen har en valberedning inför
årsstämman 2023 konstituerats bestående av Staffan Lindstrand (ordfö-
rande) utsedd av HealthCap V LP, Caroline Sjösten utsedd av Swedbank
Robur Fonder och Jan Särlvik utsedd av Fjärde AP-fonden, samt styrelsens
ordförande Lennart Johansson. Valberedningens sammansättning inför
årsstämman 2023 publicerades genom offentliggörande av delårsrap-
port januari – september den 27 oktober 2022.
Under 2022 har valberedningen haft tre möten samt däremellan haft
löpande kontakt. Valberedningen har följt den instruktion som antogs
vid årsstämman den 19 maj 2022.
Valberedningen har i sitt arbete tillämpat punkt 4.1 i Koden som mång-
faldspolicy varmed valberedningen har beaktat att styrelsen, med hänsyn
till bolagets verksamhet, utvecklingsskede och förhållanden i övrigt, ska
präglas av mångsidighet och bredd avseende ledamöternas kompetens,
erfarenhet och bakgrund samt att en jämn könsfördelning ska eftersträvas.
Valberedningens ambition är att könsfördelningen ska utjämnas över tid.
EXTERN REVISION
Bolagets revisor utses av årsstämman för perioden intill slutet av nästa
årsstämma. Revisorn granskar årsredovisningen och bokföringen samt sty-
relsens och verkställande direktörens förvaltning. Revisorn ska efter varje
räkenskapsår lämna en revisionsberättelse till bolagsstämman. Bolagets
revisor rapporterar varje år till styrelsen sina iakttagelser från granskningen.
Vid årsstämman 2022 omvaldes Ernst & Young AB som bolagets revisor
med auktoriserade revisorn Ola Larsmon som huvudansvarig revisor.
I juni 2022, i samband med att Ola Larsmon lämnade Ernst & Young,
utsågs Henrik Rosengren till huvudansvarig revisor. Vid årsstämman
beslutades också att arvode till revisorn ska utgå i enlighet med sedvan-
liga debiteringsnormer och godkänd räkning. Mer information gällande
revisorns arvode finns i not 8 i årsredovisningen.
STYRELSEN
Styrelsen är efter bolagsstämman bolagets högsta beslutande organ.
Det är styrelsen som ska svara för bolagets organisation och förvalt-
ningen av bolagets angelägenheter, till exempel genom att fastställa
mål och strategier, säkerställa rutiner och system för uppföljning av de
fastslagna målen, fortlöpande bedöma bolagets ekonomiska situation
samt utvärdera den operativa ledningen. Det är vidare styrelsens ansvar
att säkerställa att korrekt information ges till bolagets intressenter, att
bolaget följer lagar och regler samt att bolaget tar fram och implemen-
terar interna policys och etiska riktlinjer. Styrelsen utser även bolagets
verkställande direktör och fastställer lön och annan ersättning till denne
utifrån de riktlinjer som stämman antagit.
Styrelsens bolagsstämmovalda ledamöter väljs årligen på årsstämman
för tiden intill dess nästa årsstämma hållits. Enligt bolagets bolagsord-
ning ska styrelsen bestå av lägst tre och högst åtta ledamöter utan
suppleanter. Enligt Koden ska majoriteten av de bolagsstämmovalda
styrelseledamöterna vara oberoende i förhållande till bolaget och
bolagsledningen. Vidare ska minst två av de ledamöter som är obe-
roende i förhållande till bolaget och bolagsledningen också vara obe-
roende i förhållande till större aktieägare. Med större aktieägare avses
aktieägare som direkt eller indirekt kontrollerar tio procent eller mer av
samtliga aktier och röster i bolaget. Vid avgörande av om en ledamot
är oberoende eller inte ska en samlad bedömning göras av samtliga
omständigheter som kan ge anledning att ifrågasätta ledamotens obe-
roende i förhållande till bolaget, bolagsledningen eller den större aktie-
ägaren. En styrelseledamot som är anställd eller styrelseledamot i ett
företag som är en större aktieägare anses inte vara oberoende. Det finns
inga ytterligare bestämmelser i bolagsordningen om tillsättande och
entledigande av styrelseledamöter samt ändring av bolagsordningen.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 2022
48 BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Samtliga av styrelsens bolagsstämmovalda ledamöter förutom Björn
Odlander är att anse som oberoende i förhållande till större aktieägare
och samtliga bolagsstämmovalda ledamöter har varit att anse som obe-
roende i förhållande till bolaget och dess ledning. Björn Odlander är
oberoende i förhållande till bolaget och dess ledning men inte i förhål-
lande till större aktieägare då han är partner i HealthCap. Som framgår
gör styrelsen bedömningen att bolaget uppfyller Kodens krav avse-
ende oberoende. Styrelsens ledamöter, eget och närståendes innehav
samt vilket år de valdes in presenteras på sidan 51 i årsredovisningen.
Styrelsen följer en skriftlig arbetsordning som ses över årligen och fastställs
på det konstituerande styrelsemötet. Arbetsordningen reglerar bland
annat styrelsens arbetsformer, arbetsuppgifter, beslutsordning inom bola-
get, styrelsens mötesordning, ordförandens arbetsuppgifter samt arbets-
fördelningen mellan styrelsen och verkställande direktören. Instruktion
avseende ekonomisk rapportering och instruktion till verkställande direktör
fastställs också i samband med det konstituerande styrelsemötet.
Styrelsens arbete bedrivs också utifrån en årlig föredragningsplan som
tillgodoser styrelsens behov av information. Styrelseordföranden och
verkställande direktören har vid sidan av styrelsemötena en löpande
dialog kring förvaltningen av bolaget.
Styrelsen sammanträder efter en i förg beslutad årsplan och ska utöver
det konstituerande styrelsemötet hålla minst sex ordinarie styrelsemöten
mellan varje årsstämma. Utöver dessa möten kan extra möten arrangeras
för behandling av frågor som inte kan hänskjutas till något av de ordinarie
mötena. Styrelsens arbete under året har följt det ramverk som beskrivs ovan.
Antal sammanträden under 2022 har varit elva. Se tabell nedan för närvaro.
Styrelsemedlem Närvaro
Lennart Johansson 11/11
Håkan Björklund 9/11
Björn Odlander 11/11
Lars Lidgren 11/11
Tone Kvåle (i) 5/5
Christine Rankin (ii) 5/6
Mary I O’Connor (ii) 6/6
(i) För tiden fram till bolagsstämman den 19 maj 2022
(ii) För tiden från bolagsstämma den 19 maj 2022
Styrelsearbetet utvärderas årligen med syfte att utveckla styrelsens
arbetsformer och effektivitet. Det är styrelsens ordförande som ansva-
rar för utvärderingen och för att presentera den för valberedningen.
Avsikten med utvärderingen är att få en uppfattning om styrelseleda-
möternas åsikter om hur styrelsearbetet bedrivs och vilka åtgärder som
kan vidtas för att effektivisera styrelsearbetet samt om styrelsen är kom-
petensmässigt väl balanserad. Utvärderingen är ett viktigt underlag för
valberedningen inför årsstämman.
Under 2022 har ordföranden genomfört en utvärdering med samtliga
styrelseledamöter. Resultatet av utvärderingen har rapporterats och
diskuterats i styrelsen och valberedningen.
Ersättning till styrelsen
Arvode till bolagsstämmovalda styrelseledamöter beslutas av årsstäm-
man. Inför årsstämman 2023 kommer valberedningen att lämna förslag
avseende arvoderingen. Vid årsstämman den 19 maj 2021 beslutades
att styrelsearvode ska utgå med 400 000 kronor till styrelseordföranden
och med 200 000 kronor till var och en av övriga styrelseledamöter som
inte är anställda av bolaget. Arvode för utskottsarbete ska utgå med 150 000
kronor till ordföranden i revisionsutskottet, med 75 000 kronor till
envar av de övriga ledamöterna i revisionsutskottet, med 60 000 kronor
till ordföranden i ersättningsutskottet samt med 30 000 kronor till envar
av de övriga ledamöterna i ersättningsutskottet. Det beslutades vidare
att ytterligare ersättning om 90 000 kronor ska utgå till styrelseledamot
Mary I O’Connor som kompensation för restid.
Årsstämman beslutade vidare att styrelseledamöterna Lennart Johansson,
Lars Lidgren, Mary I O’Connor och Christine Rankin tillsammans ska erhålla
ett utökat styrelsearvode om totalt 1 000 000 kronor, villkorat av att sty-
relseledamöterna förvärvar aktier i BONESUPPORT HOLDING AB för hela
det utökade styrelsearvodet (efter skatt) och att styrelseledamoten åtar sig
att inte sälja aktierna under styrelseledamotens hela mandattid i styrelsen.
Det utökade styrelsearvodet fördelas enligt följande: 400 000 kronor till
styrelsens ordförande och 200 000 kronor till vardera av Lars Lidgren, Mary
I O’Connor och Christine Rankin. För det fall styrelseledamoten före nästföl-
jande årsstämma entledigas till följd av åsidosättande av dennes förpliktel-
ser som styrelseledamot eller lämnar styrelsen på egen begäran är styrel-
seledamoten skyldig att återbetala det utökade styrelsearvodet (efter skatt).
Ersättning under 2022 har utgått till styrelsens ledamöter i enlighet med
vad som anges i tabellen nedan. Samtliga belopp anges i tusentals kronor.
Namn Uppdrag
Av årsstämman
2021 beslutad
ersättning
Utbetald
ordinarie
ersättning
Utbetald
utökad er-
sättning (i)
Lennart
Johansson
Styrelseordförande, leda-
mot revisionsutskott, ord-
förande ersättningsutskott 495 495 400
Håkan
Björklund
Styrelseledamot, leda-
mot ersättningsutskott 225 225 -
Tone
Kvåle
Styrelseledamot, ordförande
revisionsutskott fram till bolags-
stämman den 19 maj 2022 325 325 -
Björn
Odlander
Styrelseledamot, ledamot
ersättningsutskott 225 225 -
Lars
Lidgren Styrelseledamot 200 200 200
Christine
Rankin
Styrelseledamot, ordförande
revisionsutskott från bolags-
stämman den 19 maj 2022 - - 200
Mary I
O’Connor Styrelseledamot - - 200
(i) Utbetalt belopp efter frivilligt avstående
Revisionsutskottet
Revisionsutskottets uppgifter är huvudsakligen att övervaka bolagets
finansiella ställning, att övervaka effektiviteten i bolagets interna kontroll,
internrevision och riskhantering, att hålla sig informerad om revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen samt att granska och över-
vaka revisorns opartiskhet och självständighet. Revisionsutskottet ska även
bistå valberedningen vid förslag till beslut om val av och arvodering av
revisor. Revisionsutskottet bestod fram till årsstämman 2022 av Tone Kvåle
(ordförande) och Lennart Johansson och därefter av Christine Rankin (ord-
förande) och Lennart Johansson. Revisionsutskottets arbete under året har
följt det ramverk som beskrivs ovan. Revisionsutskottet har under räken-
skapsåret 2022 haft sex möten och har behandlat frågor rörande bolagets
kontrollsystem, granskning av delårsrapporter, utvärdering av revisorns
arbete och utvärdering av riskhantering. Se tabell nedan för närvaro.
Styrelsemedlem Närvaro
Tone Kvåle, fram till bolagsstämman den 19 maj 2022 3/3
Christine Rankin, från bolagsstämman den 19 maj 2022 3/3
Lennart Johansson 6/6
BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022 49
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Ersättningsutskottet
Ersättningsutskottets uppgifter är huvudsakligen att bereda frågor om
ersättning och andra anställningsvillkor för verkställande direktören
och övriga ledande befattningshavare. Ersättningsutskottet ska ock
följa och utvärdera pågående och under året avslutade program för
rörliga ersättningar för bolagsledningen samt följa och utvärdera till-
lämpningen av de riktlinjer för ersättningar till ledande befattningsha-
vare som årsstämman fattat beslut om. Ersättningsutskottet består av
Lennart Johansson (ordförande), Håkan Björklund och Björn Odlander.
Ersättningsutskottet har under räkenskapsåret 2022 haft två möten
och har behandlat frågor rörande verkställande direktörens och övriga
koncernledningens bonusutfall för 2021 samt bonuskriterier och löne-
revision för 2022.
Styrelsemedlem Närvaro
Lennart Johansson 2/2
Håkan Björklund 2/2
Björn Odlander 2/2
VD OCH ÖVRIGA LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Den verkställande direktören är i sin roll underordnad styrelsen och
har som huvuduppgift att sköta bolagets löpande förvaltning och
den dagliga verksamheten i bolaget. Av styrelsens arbetsordning och
instruktion för den verkställande direktören framgår vilka frågor som
bolagets styrelse ska fatta beslut om och vilka beslut som faller inom
den verkställande direktörens ansvarsområde. Den verkställande direk-
tören ansvarar även för att ta fram rapporter och nödvändigt beslutsun-
derlag inför styrelsesammanträden och är föredragande av materialet
vid styrelsesammanträden.
BONESUPPORT har en ledningsgrupp bestående av nio personer, inklu-
sive den verkställande direktören. För ytterligare information om den
verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare hänvi-
sas till sidorna 52-53 i årsredovisningen.
Ersättning till ledande befattningshavare
Ersättning till ledande befattningshavare utgörs av fast lön, rörlig ersättning,
pensionsförmån, aktierelaterade incitamentsprogram samt övriga förmåner.
Till den verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare
utgick lön och annan ersättning för räkenskapsåret 2022 i enlighet med
vad som anges i tabellen nedan. Samtliga belopp anges i tusentals kronor.
TSEK Lön
Sociala
kostnader
Aktierelaterade
ersättningar
vd 4 230 6 578 6 112
Övriga ledande
befattningshavare 18 302 5 469 6 093
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Enligt aktiebolagslagen ska bolagsstämman besluta om riktlinjer för
ersättning till verkställande direktören och andra ledande befattnings-
havare. Vid årsstämman den 19 maj 2022 antogs riktlinjer med huvud-
sakligen följande innehåll:
Bolagets utgångspunkt är att ersättningar ska utges på marknadsmäs-
siga villkor som möjliggör att ledande befattningshavare kan rekryteras
och behållas samt att villkoren ska vara konkurrenskraftiga med hän-
syn till förhållandena i det land där den ledande befattningshavaren är
anställd. Ersättningar till ledande befattningshavare får utgöras av fast
lön, rörlig kontant ersättning, pensionsförmåner och andra förmåner.
Fast lön ska fastställas med hänsyn tagen till kompetens, ansvarsområde
och prestation. Den rörliga ersättningen ska baseras på utfallet av för-
utbestämda och mätbara kriterier som kan vara finansiella, såsom net-
toomsättning och rörelseresultat, eller icke-finansiella, såsom kvalitativa
mål. Den rörliga ersättningen ska vara maximerad och får som mest
utgöra 75 procent av den fasta årslönen för verkställande direktören och
40 procent av den fasta årslönen för övriga ledande befattningshavare,
varvid den individuella högstanivån ska fastställas bland annat mot bak-
grund av personens befattning.
Utöver vad som följer av lag och kollektivavtal eller annat avtal kan verk-
ställande direktören och övriga ledande befattningshavare äga rätt att
på individuell basis arrangera pensionslösningar. Avstående av lön och
rörlig ersättning kan utnyttjas för ökade pensionsavsättningar förutsatt
oförändrad kostnad för bolaget över tiden. Bolagsstämman kan däru-
ver – och oberoende av riktlinjerna – besluta om exempelvis aktie- och
aktiekursrelaterade ersättningar. De ledande befattningshavarna får
tillerkännas sedvanliga övriga förmåner, såsom tjänstebil, företagshäl-
sovård med mera.
Vid uppsägning av ledande befattningshavares ställning från bolagets
sida får uppsägningstiden vara högst tolv månader. Avgångsvederlag,
utöver lön och andra ersättningar under uppsägningstiden, får inte över-
stiga ett belopp motsvarande tolv gånger den kontanta månadslönen.
Därutöver kan ersättning för eventuellt åtagande om konkurrensbegräns-
ning utgå för att kompensera för eventuellt inkomstbortfall. Sådan ersätt-
ning ska endast utgå i den utsträckning som den tidigare ledande befatt-
ningshavaren saknar rätt till avgångsvederlag. Ersättningen ska baseras
på den fasta lönen vid tidpunkten för uppsägningen och ska uppgå till
högst 60 procent av den fasta lönen vid tidpunkten för uppsägningen,
om inte annat följer av tvingande kollektivavtalsbestämmelser, och utgå
under den tid som åtagande om konkurrensbegränsning gäller, vilket ska
vara högst tolv månader efter anställningens upphörande.
Styrelsen ska ha rätt att frångå riktlinjerna om det i enskilt fall finns sär-
skilda skäl som motiverar det.
INTERN KONTROLL
Styrelsens ansvar för den interna kontrollen regleras i aktiebolagsla-
gen, årsredovisningslagen – som innehåller krav på att information om
de viktigaste inslagen i BONESUPPORTs system för intern kontroll och
riskhantering i samband med den finansiella rapporteringen varje år
ska ingå i bolagsstyrningsrapporten – samt Koden. Styrelsen ska bland
annat se till att BONESUPPORT har god intern kontroll och formaliserade
rutiner som säkerställer att fastlagda principer för finansiell rapportering
och intern kontroll efterlevs samt att det finns ändamålsenliga system
för uppföljning och kontroll av bolagets verksamhet och de risker som
bolaget och dess verksamhet är förknippad med.
Den interna kontrollens övergripande syfte är att i rimlig grad säker-
ställa att bolagets operativa strategier och mål följs upp och att ägar-
nas investering skyddas. Den interna kontrollen ska vidare säkerställa att
den externa finansiella rapporteringen med rimlig säkerhet är tillförlitlig
och upprättad i överensstämmelse med god redovisningssed, att till-
lämpliga lagar och förordningar följs samt att krav på noterade bolag
efterlevs. Den interna kontrollen omfattar huvudsakligen följande fem
komponenter: kontrollmiljö, riskbedömning, kontrollaktiviteter, infor-
mation och kommunikation och uppföljning. Det finns ingen funktion
för internrevision i bolaget. Styrelsen utvärderar behovet av denna funk-
tion årligen och bedömer att, med tanke på bolagets storlek, det inte
finns något behov av att inleda en formell internrevisionsfunktion.
50 BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
1. Kontrollmiljö
Styrelsen har det övergripande ansvaret för den interna kontrollen
avseende den finansiella rapporteringen. I syfte att skapa och vidmakt-
hålla en fungerande kontrollmiljö har styrelsen antagit ett antal policys
och styrdokument som reglerar den finansiella rapporteringen. Dessa
utgörs huvudsakligen av styrelsens arbetsordning, instruktion för den
verkställande direktören samt instruktion för finansiell rapportering.
BONESUPPORT har också antagit en särskild attestordning. Bolaget har
även en ekonomihandbok som innehåller principer, riktlinjer och pro-
cessbeskrivningar för redovisning och finansiell rapportering. Bolaget har
också sammanfattat processerna för intern kontroll i en särskild policy
för intern kontroll. Styrelsen har slutligen inrättat ett revisionsutskott som
har som huvudsaklig uppgift att övervaka bolagets finansiella ställning,
att övervaka effektiviteten i bolagets interna kontroll, internrevision och
riskhantering, att hålla sig informerad om revisionen av årsredovisningen
och koncernredovisningen samt att granska och övervaka revisorns opar-
tiskhet och självständighet. Ansvaret för det löpande arbetet med den
finansiella kontrollen har delegerats till bolagets verkställande direktör
vilken i sin tur har delegerat till bolagets CFO att ha det övergripande
ansvaret för att vidmakthålla en sund intern kontroll över den finansiella
rapporteringen. Verkställande direktören rapporterar löpande till styrel-
sen i enlighet med den fastlagda instruktionen för verkställande direktö-
ren och instruktionen för finansiell rapportering.
2. Riskbedömning
I riskbedömningen ingår att identifiera risker som kan uppstå om de
grundläggande kraven på den finansiella rapporteringen i bolaget inte
uppfylls. BONESUPPORTs ledningsgrupp har i ett särskilt riskutvärde-
ringsdokument identifierat och utvärderat de risker som aktualiseras i
bolagets verksamhet samt utvärderat hur riskerna kan hanteras. Inom
styrelsen ansvarar primärt revisionsutskottet för att löpande utvärdera
bolagets risksituation varefter styrelsen även gör en årlig genomgång
av risksituationen. Ledningen har under året utvärderat risker kopplade
till strategier, regelefterlevnad (compliance) samt finansiella och opera-
tionella frågor. Därefter har ledningen utvärderat dessa risker efter san-
nolikhet och effekt där risker med antigen hög sannolikhet eller hög
effekt har prioriterats. Detta har sedan presenterats för revisionsutskot-
tet innan det har granskats av styrelsen. Bolaget har fördelat respektive
riskfaktor till minst en person i koncernledningen för att dessa ska leda
arbetet med att ta fram handlingsplaner samt verkställa dessa.
3. Kontrollaktiviteter
För att kunna förhindra, upptäcka och korrigera felaktigheter och avvi-
kelser har BONESUPPORT upprättat ramverk kring kontroll i form av
policys, processer och rutiner i förhållande till kontrollmålen. Kontrol-
laktiviteter hjälper till att säkerställa att nödvändiga åtgärder vidtas för
att identifiera risker förenliga med att uppnå bolagets mål. Exempel på
kontrollaktiviteter på en övergripande nivå är att BONESUPPORT har en
tydlig ansvarsfördelning med ett antal forum och aktiviteter som kon-
stant övervakar verksamheten. Väldefinierade affärsprocesser, separa-
tion av uppgifter och ändamålsenlig delegation av behörighet är ock
aktiviteter som främjar en god bolagsstyrning och intern kontroll.
Nyckelprocesser som har identifierats som potentiella materiella risk-
moment är kartlagda i detalj i en separat processbeskrivning i ekonom-
ihandboken och nyckelprocesser har definierats för att säkerställa att
det finns tillräcklig separation av uppgifter och att adekvata kontroll-
mekanismer finns.
4. Information och kommunikation
BONESUPPORT har informations- och kommunikationsvägar som syftar
till att främja riktigheten av den finansiella rapporteringen och möjliggöra
rapportering och återkoppling från verksamheten till styrelse och ledning,
exempelvis genom att styrande dokument i form av interna policys, riktlin-
jer och instruktioner avseende den ekonomiska rapporteringen gjorts till-
gängliga och är kända för berörda medarbetare. Styrelsen har också antagit
en informationspolicy som reglerar bolagets externa informationsgivning.
5. Uppföljning
Efterlevande och effektiviteten i de interna kontrollerna följs upp
löpande. Bolagets CFO ser till att lämpliga handlingsplaner för uppfölj-
ning finns tillgängliga och den verkställande direktören ser till att sty-
relsen löpande erhåller rapportering om utvecklingen av bolagets verk-
samhet, däribland utvecklingen av bolagets resultat och ställning samt
information om viktiga händelser, såsom exempelvis forskningsresultat
och viktiga avtal. Verkställande direktören avrapporterar också dessa
frågor på varje styrelsemöte. Bolagets efterlevnad av relevanta policys
och riktlinjer ska enligt antagna policys utvärderas årligen och rapporte-
ras av CFO till revisionsutskottet. En sammanfattning med identifierade
förslag till förbättringar ska sedan presenteras inför styrelsen.
Lund den 21
april 2023
STYRELSEN FÖR BONESUPPORT HOLDING AB
REVISORS YTTRANDE OM BOLAGSSTYRNINGSRAPPORTEN
TILL BOLAGSSTÄMMAN I BONESUPPORT HOLDING AB PUBL, ORG. NR 5568022171
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten för år
2022 på sidorna 47-50 och för att den är upprättad i enlighet med års-
redovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16 Revisorns
granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår gransk-
ning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en
väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfatt-
ning som en revision enligt International Standards on Auditing och
god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss
tillräcklig grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i
enlighet med
6 kap. 6 § andra stycket punkterna 26 årsredovisningslagen samt 7
kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningen
och koncernredovisningen samt är i överensstämmelse med årsredo-
visningslagen.
Lund den 21 april 2023
Ernst & Young AB
Henrik Rosengren
Auktoriserad revisor
BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022 51
STYRELSEN
STYRELSEN
LENNART JOHANSSON
Styrelseordförande
Född: 1955
Invald: 2017
Utbildning: MBA-examen från Handelshögskolan i
Stockholm (1980).
Erfarenhet: Lennart Johansson är Senior Advisor
för Patricia Industries AB sedan 2015 och var tidigare
Managing Director (affärsutveckling, operativa och
finansiella investeringar) hos Investor AB (20062015).
Dessförinnan var han partner och verkställande direk-
tör för Emerging Technologies ET AB och b-business
partners. Idag är han styrelseledamot i Chalmers
Ventures AB, Hi3G Access AB, Atlas Antibodies AB
och GoCo Development AB.
Aktieinnehav: 103 000 aktier (eget innehav).
BJÖRN ODLANDER
Styrelseledamot
Född: 1958
Invald: 2010
Utbildning: Läkarexamen från Karolinska Institutet.
Erfarenhet: Medicine doktor inom biokemi vid
Karolinska Institutet i Stockholm. Grundare och
partner i HealthCap. Björn Odlander sitter i styrelserna
för bland annat Oncorena AB, Tribune Therapeutics,
Carisma Inc. och Forska!Sverige.
Aktieinnehav:
HÅKAN BJÖRKLUND
Styrelseledamot
Född: 1956
Invald: 2016
Utbildning: Ph.D. i neurovetenskap från Karolinska
institutet.
Erfarenhet: Dr. Håkan Björklund är partner i Tellacq AB,
ett privat investmentbolag. Han valdes in i styrelsen för
BONESUPPORT i december 2016 i samband med den
finansiering på 37 MUSD (315 MSEK), som leddes av
Tellacq. Håkan Björklund har en lång och framgångs-
rik karriär inom hälso- och sjukvårdsbranschen, bland
annat som verkställande direktör för Nycomed. Under
hans tid växte Nycomed från att vara ett litet skandina-
viskt företag till att bli en global verksamhet, som köp-
tes upp av Takeda 2011. Han är idag styrelseordförande
för Swedish Orphan Biovitrum AB.
Aktieinnehav: Äger 25 procent av aktierna i Tellacq AB
som innehar 1 180 976 aktier.
CHRISTINE RANKIN
Styrelseledamot
Född: 1964
Invald: 2022
Utbildning: Kandidatexamen i företagsekonomi och
nationalekonomi från Stockholms universitet.
Erfarenhet: För närvarande är Christine Rankin styrel-
seledamot i Coinshares International Ltd, Styrelseleda-
mot i Orexo AB och i 4C Group AB. Christine Rankin har
tidigare varit styrelseledamot i Adventure Box Techno-
logy AB, styrelseledamot i Technopolis Plc, Senior Vice
President Corporate Control på Veoneer Inc. CFO på
Cherry AB, tillförordnad CFO på Serneke Group, Head
of Corporate Control på Spotify och Partner och Head
of US Capital Markets i Sverige på PwC.
Aktieinnehav: 1 395 aktier (eget innehav).
MARY I O’CONNOR
Styrelseledamot
Född: 1957
Invald: 2022
Utbildning: MD från Drexel University, Philadelphia,
PA, USA; Orthopedic Residency och Fellowship från
Mayo Clinic, Rochester, MN, USA.
Erfarenhet: Mary I O’Connor, MD, är professor Emerita
inom ortopedisk kirurgi vid Mayo Clinic och tidigare
professor i ortopedi och rehabilitering vid Yale Univer-
sity School of Medicine. 2021 blev hon medgrundare
och Chief Medical Officer på Vori Health, ett läkarlett
virtuellt muskuloskeletalt företag. Dr. O’Connor är en
nationellt erkänd ledare inom hälso- och sjukvård och
är ordförande för Movement is Life Caucus, en ideell
koalition som har åtagit sig att ta itu med muskuloske-
letala hälsoskillnader, sedan starten 2010.
Aktieinnehav: 5 487 aktier (eget innehav).
LARS LIDGREN
Grundare och styrelseledamot
Född: 1943
Invald: 2010
Utbildning: M.D., Ph.D. och professor i ortopedi vid
Lunds Universitet.
Erfarenhet: Lars Lidgren leder en forskningsgrupp
inom regenerativ medicin vid Lunds universitet. Enhe-
ten är medlem av ISOC-gruppen, en sammanslutning
av världsledande ortopediska sjukhus. Han är heders-
ledamot i flera stora vetenskapliga sällskap och tog ini-
tiativ till det globala projektet ”Bone and Joint Decade”
2000-2010. Lars Lidgren har grundat företagen Scandi-
med (Biomet), AMeC, Safeture och Moroxite i Sverige.
Han är styrelseledamot i det börsnoterade företaget
Orthocell i Australien.
Aktieinnehav: 200 150 aktier (genom bolag) och 1 600
aktier (eget innehav).
52 BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022
KONCERNLEDNING
KONCERNLEDNINGEN
EMIL BILLBÄCK
Chief Executive Officer
Född: 1970
Anställd: 2018
Utbildning: B.Sc. i Business Administration från Karl-
stad Universitet. Fristående utbildning vid Georgetown
University, IMD och Ashridge Business School.
Erfarenhet: Emil Billbäck började på BONESUPPORT
som Chief Executive Officer i mars 2018. Han har mer än
25 års erfarenhet inom Life Science, senast som Chief
Commercial Officer vid BSN Medical. Emil Billbäck har
tidigare innehaft operativa roller inom Astra Zeneca
och Beiersdorf, samt som Senior Strategic Advisor
inom ESSITY. Han är styrelseledamot i Doctrin och har
tidigare varit styrelseledamot i ATOS. Emil Billbäck har
bott och arbetat i USA och i Tyskland.
Aktieinnehav: 344 230 aktier (eget innehav).
MICHAEL DIEFENBECK
EVP Medical & Clinical Affairs Chief Medical Officer
Född: 1974
Anställd: 2017
Utbildning: M.D från Ludwig-Maximilians- University
München, Tyskland. Ph.D. från Friedrich-Schiller-
University, Jena, Tyskland.
Erfarenhet: Michael Diefenbeck är en certifierad
ortoped- och traumakirurg. Han grundade Scientific
Consulting in Orthopedic Surgery under 2014 och
arbetade därefter i flera projekt med BONESUPPORT
som fristående medicinsk rådgivare. Han har 15 års
klinisk erfarenhet från olika sjukhus i Tyskland och är
författare till 27 publicerade forskningsartiklar inom
området.
Aktieinnehav: 102 400 aktier (eget innehav). Han har
även 360 000 personaloptioner vilka kan omvandlas till
72 000 aktier.
HÅKAN JOHANSSON
Chief Financial Ocer
Född: 1963
Anställd: 2018
Utbildning: B.Sc. i Business Administration & Ekonomi
från Mittuniversitetet.
Erfarenhet: Håkan Johansson började på
BONESUPPORT som Chief Financial Ocer i novem-
ber 2018. Han har mer än 20 års erfarenhet som CFO
och andra seniora managementroller från era bran-
scher inom den oentliga och privata sektorn. Innan
BONESUPPORT var han CFO för Northern Europe på
Thunstall Healthcare Group (2012–2018), ett globalt
företag inom trygghetsteknik och systemlösningar för
vård och omsorg. Tidigare har han arbetat på leksaks-
tillverkaren BRIO AB (publ) och Arctic Paper Group.
Aktieinnehav: 44 980 aktier (eget innehav).
HELENA L BRANDT
EVP Global Human Resources
Född: 1965
Anställd: 2017
Utbildning: International Business & Economics Master’s
Degree från Lunds universitet, Sverige, och har även
studerat vid University of Cologne i Tyskland och vid
universiteten i Cincinnati och Delaware i USA.
Erfarenhet: Helena L Brandt började på BONESUPPORT
som Head of Human Resources i oktober 2017. Hon är
en senior HR-ledare med mer än 20 års erfarenhet från
ett brett spektrum av branscher, från Life Science till IT/
Telekom med mera. Helena har haft globala HR-ledar-
roller på Astra Zeneca, Sony och Tetra Pak, utvecklat
organisationer, människor, ledare, team och kultur
samt drivit transformation och förändring.
Aktieinnehav: 20 300 aktier (eget innehav).
FERGUS MACLEOD
GM & EVP Commercial Operations EUROW
Född: 1970
Anställd: 2019
Utbildning: HND Business & Finance, University of
Bedfordshire, Executive Leadership Program, Center
for Creative Leadership.
Erfarenhet: Fergus MacLeod började på
BONESUPPORT som General Manager & Executive Vice
President Commercial Operations EUROW i november
2019. Han har mer än 20 års erfarenhet från internatio-
nella säljledarposter inom sektorerna ortobiologi och
medicinsk utrustning hos företag som Johnson Matthey,
RTI Kirurgisk och Stryker.
Aktieinnehav: 20 000 aktier (eget innehav).
KRISTINA INGVAR
EVP Global Quality Management & Regulatory Aairs
Född: 1972
Anställd: 2019
Utbildning: Bachelor of Medicine från Lunds Universitet
och Diplomerad Marknadsekonom från Executive
Foundation Lund.
Erfarenhet: Kristina Ingvar började på BONESUPPORT
i februari 2020 som Executive Vice President Quality
Management & Regulatory Aairs och är även ansvarig
för hållbarhetsfrågor. Hon har mer än 20 års erfarenhet
av Life Science, bland annat från globala ledande roller
inom Quality Management och Regulatory Aairs på
Novo Nordisk A/S. Hon är styrelseledamot i Pharmiva.
Aktieinnehav: 20 300 aktier (eget innehav).
BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022 53
KONCERNLEDNING
MICHAEL WRANG MORTENSEN
EVP Global R&D and Operations
Född: 1975
Anställd: 2021
Utbildning: Civilingenjörsexamen från Danmarks
Tekniska Universitet, en doktorsexamen i kemi från
Köpenhamns universitet och en executive MBA från
AVT Business School i Danmark.
Erfarenhet: Michael Wrang Mortensen började på
BONESUPPORT i december 2021 som Executive Vice
President med det övergripande ansvaret för R&D
och Operations. Han har 15 års erfarenhet från medi-
cintekniska produkter och hälsovårdsbranschen med
gedigen ledarskaps- och ledningserfarenhet inom
innovation, produktrealisering, kommersiell utveck-
ling och drift. Innan han började på BONESUPPORT var
Michael Wrang Mortensen Director för Development
and Supply på Nanovi A/S. Dessförinnan hade han olika
chefsbefattningar på Ferrosan Medical Devices A/S
och utvecklade kombinationsprodukter i samarbete
med stora globala aktörer som Ethicon Biosurgery Inc,
Johnson och Johnson.
Aktieinnehav: 10 000 (eget innehav).
ANNMARIE THOR
Acting EVP Global Marketing
Född: 1964
Anställd: 2020
Utbildning: Magisterexamen i psykologi från Köpen-
hamns Universitet och ett diplom i Business från
Executive Foundation Lund.
Erfarenhet: Ann-Marie T hor började på BONESUPPORT
som internationell produktchef under 2020. Sedan
september 2022 är hon tillförordnad Executive Vice
President Global Marketing. Ann-Marie Thor har 15 års
erfarenhet av medicinsk teknik. Hon har erfarenhet från
seniora globala marknadsledningspositioner inom
Biomet och senare Zimmer Biomet och även från
produkt-, projekt- och personalledande befattningar
inom olika branscher.
Aktieinnehav: 20 000 aktier (eget innehav).
MICHAEL ROTH
GM & EVP of Commercial Operations North America
Född: 1963
Anställd: 2020
Utbildning: BA-examen i internationell utveckling
från Clark University.
Erfarenhet: Michael Roth började på BONESUPPORT
i juni 2020 som General Manager and Executive Vice
President Commercial Operations for North America.
Han har över 25 års erfarenhet med ledande befatt-
ningar i både större och mindre företag verksamma
inom ortopedi med både direkt och distributörsledd
försäljning. Hans senaste roll var som Vice President of
Sales and Marketing for Surgical Planning Associates
(HipXpert). Han har också varit Vice President of Sales
för den östra regionen hos både Wright Medical och
Microport Orthopaedics.
Aktieinnehav: 20 000 (eget innehav).
54 BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022
ALTERNATIVA NYCKELTAL OCH FINANSIELLA DEFINITIONER
BONESUPPORT använder alternativa nyckeltal för att öka förståelsen för informationen i de finansiella
rapporterna, både för extern analys, jämförelse och intern utvärdering.
ALTERNATIVA NYCKELTAL OCH FINANSIELLA DEFINITIONER
nettoomsättningen. Visar resultat i förhållande till nettoomsättning och
marginalen för täckning av övriga kostnader samt vinstmarginal.
Bidrag
Nettoomsättningen minskat med kostnad för sålda varor samt direkt
hänförliga försäljningskostnader och forsknings- och utvecklingskost-
nader. Resultatmått som används för att visa hur ett segment presterar
och dess bidrag för att täcka koncernens övriga kostnader.
Rörelseresultat före effekter från koncernens incitamentsprogram
Rörelseresultatet minskat med de redovisade kostnaderna i enlighet
med tekniska redovisningsregler, samt minskat med förändring i skul-
den för sociala avgifter för dessa incitamentsprogram.
Räntebärande skulder
Eventuell upplåning från banker och finansiella institutioner samt
leasingskulder, kort- och långfristiga. Visar koncernens skuldnivå och
utgör grund för räntekostnaderna.
Nettoskuldsättning
Räntebärande skulder minus likvida medel. Visar koncernens nettobe-
låning och används som ett mått att mäta koncernens skuldsättnings-
grad samt framtida finansieringsbehov.
Alternativa nyckeltal är mått som inte definieras i finansiella rapporter
upprättade enligt IFRS. Följande nyckeltal används:
Omsättningsökning
Förändringen i nettoomsättning mellan åren i förhållande till nettoom-
sättningen föregående år. Används för att följa verksamhetens försälj-
ningsprestationer. BONESUPPORTs mål är att under kommande tre år
växa försäljningen med 40 procent, definierat som en genomsnittlig
och normaliserad omsättningsökning CAGR mellan 2023-2025.
Omsättningsökning i konstant valuta, CER
Förändringen i nettoomsättning mellan åren i förhållande till nettoom-
sättningen föregående år, där de innevarande årets nettoomsättning är
omräknad med samma valutakurser som användes under jämförelseåret
(se de genomsnittskurser som användes föregående år i not 1). Används
för att följa verksamhetens försäljningsprestationer. Benämns också CER
(Constant Exchange Rates).
Bruttoresultat
Nettoomsättningen minskat med kostnad för sålda varor. Visar resultat
för täckande av övriga kostnader samt vinstmarginal.
Bruttomarginal
Nettoomsättningen minskat med kostnad för sålda varor delat med
MSEK 2022 2021
Nettoomsättning 328,8 212,9
Omsättningsökning, % 54,5 17,7
Kostnad för sålda varor -31,1 -23,2
Bruttoresultat 297,7 189,7
Bruttomarginal, % 90,5 89,1
Direkt hänförliga försäljningskostnader -224,5 -159,8
Ej direkt hänförliga försäljningskostnader -13,9 -18,0
Försäljningskostnader inklusive kommissioner och avgifter -238,4 -177,8
Direkt hänförliga forsknings- och utvecklingskostnader -7,9 -14,6
Ej direkt hänförliga forsknings- och utvecklingskostnader -45,2 -38,4
Forsknings- och utvecklingskostnader -53,1 -53,0
Bidrag 65,3 15,3
31 dec
MSEK 2022 2021
Långfristig leasingskuld 12,4 16,2
Kortfristig leasingskuld 5,1 5,3
Räntebärande skulder 17,5 21,5
Likvida medel 201,3 206,5
Nettoskuldsättning -183,8 -185,0
MSEK 2022 2021
Rörelseresultat -64,5 -80,7
Varav incitamentskostnader -28,4 -5,6
Rörelseresultat före effekter från koncernens incitamentsprogram -36,2 -75,1
Omsättningsökning i konstant valuta, CER
MSEK CER
Nettoomsättning 2022 beräknad
med genomsnittskurser för 2021
Nettoomsätt-
ning 2021
NA 52% 185,0 121,7
EUROW 19% 108,2 91,2
Summa 38% 293,2 212,9
BONESUPPORT HOLDING AB ÅRSREDOVISNING 2022 55
ORDLISTA
ORDLISTA
Allograft. Ett bengraft som transplanteras
mellan genetiskt icke-identiska individer
av samma art. Allograft kan hämtas från
levande (hämtat från lårbenshuvud under
höftledsartroplastik) eller från avlidna
donatorer.
Autograft. Ett bengraft som hämtas från
patientens eget skelett, vanligen från
höftbenskammen
Bengraftsubstitut. Syntetiska material som
används som bengraft i stället för biologisk
benvävnad
Bisfosfonat. En grupp av läkemedel som
hämmar nedbrytning av benvävnad
BMA. Benmärgsaspirat
BMP. Benmorfogeniskt protein
C-aktier. Prestationsaktier inom ramen för
prestationsaktieprogram emitterade i form
av C-aktier
CERAMENT BVF. CERAMENT BONE VOID
FILLER
CERAMENT G. CERAMENT med gentamicin
CERAMENT V. CERAMENT med vancomycin
CERTiFy. En prospektiv, randomiserad,
kontrollerad klinisk prövning med 135
patienter vid 20 ledande traumacenter
i Tyskland, som syftar till att jämföra
behandling av CERAMENT BVF med
transplantation av autologa bengraft
(autograft)
CONVICTION. En randomiserad kontrollerad
studie för att utvärdera effektiviteten av
CERAMENT G vid behandling av osteomyelit
(kronisk beninfektion).
CRIOAc. Ett sjukvårdsnätverk i Frankrike som
implementeras genom ett landsomfattande
hälsoministeriumsprogram för att förbättra
resultaten i hanteringen av ben- och led-
infektion.
DBM. Demineraliserad benmatris.En be-
arbetad form av allograft, en syraextraherad
organisk matris från mänskligt ben
FDA. (US Food and Drug Administration)
Det amerikanska läkemedelsverket
GPO. (Group Purchasing Organisation). En en-
het vars avsikt är att uppnå besparingar och ef-
fektivitet genom att samla inköpsvolymer.
Hematom. En lokaliserad ansamling av
blod utanför blodkärlen
HEOR. Health Economics and Outcomes
Research. Forsk nings disciplin som kvantifierar
ekonomiska och kliniska resultat från
medicinsk teknologi
HTA. Utvärdering av den relativa effekten
och säkerheten av en ny behandling jämfört
med nuvarande behandlingsalternativ
ICUR (Incremental Cost-Utility Ratio). En
kvot som jämför kostnad och nytta mellan två
alternativa medicinska åtgärder
Klinisk studie. Studie på människor av
exempelvis en medicinteknisk produkt eller
ett läkemedel
Micro-CT. Mikrotomografi som använder
röntgenscanning för att återskapa en
3D-modell utan att förstöra originalobjektet
Osteoinduktion. Osteoinduktion innebär
att bengraftsmaterial (eller tillväxtfaktor)
kan stimulera bildandet av osteoblaster som
därefter bildar ny benvävnad
Osteomyelit. En bakterieinfektion som
drabbar benvävnad
PMA. FDAs marknadsgodkännandeprocess
för klass III medicintekniska produkter
PMMA. Polymetylenmetakrylat, amorf
termoplast även kallad bencement
SOLARIO-studien. En randomiserad
oblindad Europeisk multicenterstudie
med syfte att undersöka om syntetiskt
bengraftsubstitut innehållandes antibiotika
kan leda till kortare behandlingstider jämfört
med systemisk användning av antibiotika
Tibialplatåfraktur. Fraktur på övre delen av
skenbenet
Toxicitet. Graden av skada en substans kan
orsaka människor eller djur (“giftighet)
HUVUDKONTOR
BONESUPPORT HOLDING AB
Scheelevägen 19
223 70 Lund, Sverige
+46 46 286 53 70
www.bonesupport.com
info@bonesupport.com
549300COLY053IGTLD632022-01-012022-12-31549300COLY053IGTLD632021-01-012021-12-31549300COLY053IGTLD632022-12-31549300COLY053IGTLD632021-12-31549300COLY053IGTLD632020-12-31BON:IssuedCapitalRegisteredMember549300COLY053IGTLD632021-01-012021-12-31BON:IssuedCapitalRegisteredMember549300COLY053IGTLD632020-12-31BON:PaidButNotRegisteredShareCapitalMember549300COLY053IGTLD632021-01-012021-12-31BON:PaidButNotRegisteredShareCapitalMember549300COLY053IGTLD632020-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300COLY053IGTLD632021-01-012021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300COLY053IGTLD632020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300COLY053IGTLD632021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300COLY053IGTLD632020-12-31BON:ReserveOfDevelopmentExpenseMember549300COLY053IGTLD632021-01-012021-12-31BON:ReserveOfDevelopmentExpenseMember549300COLY053IGTLD632020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300COLY053IGTLD632021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300COLY053IGTLD632020-12-31549300COLY053IGTLD632021-12-31BON:IssuedCapitalRegisteredMember549300COLY053IGTLD632022-01-012022-12-31BON:IssuedCapitalRegisteredMember549300COLY053IGTLD632022-12-31BON:IssuedCapitalRegisteredMember549300COLY053IGTLD632021-12-31BON:PaidButNotRegisteredShareCapitalMember549300COLY053IGTLD632022-01-012022-12-31BON:PaidButNotRegisteredShareCapitalMember549300COLY053IGTLD632022-12-31BON:PaidButNotRegisteredShareCapitalMember549300COLY053IGTLD632021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300COLY053IGTLD632022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300COLY053IGTLD632022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300COLY053IGTLD632021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300COLY053IGTLD632022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300COLY053IGTLD632022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300COLY053IGTLD632021-12-31BON:ReserveOfDevelopmentExpenseMember549300COLY053IGTLD632022-01-012022-12-31BON:ReserveOfDevelopmentExpenseMember549300COLY053IGTLD632022-12-31BON:ReserveOfDevelopmentExpenseMember549300COLY053IGTLD632021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300COLY053IGTLD632022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300COLY053IGTLD632022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares