| 2024-01-01 | 2023-01-01 | 2024-01-01 | 2023-01-01 | |||
Mkr | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 | Mkr Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
RÖRELSENS INTÄKTER | ÅRETS RESULTAT | |||||
Nettoomsättning | 4,5,6 | |||||
Övriga rörelseintäkter | 7 | ÖVRIGT TOTALRESULTAT | ||||
Totala intäkter | Poster som inte ska omföras till resultaträkningen | |||||
RÖRELSENS KOSTNADER | Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner | - | ||||
Förändring av lager och produkter i arbete | - | - | Skatt på omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner | - | ||
Råvaror och förnödenheter | - | - | Poster som senare kan omföras till resultaträkningen | |||
Handelsvaror | - | - | Omräkningsdifferens på utländsk verksamhet | |||
Övriga externa kostnader | 8,18 | - | - | Årets övriga totalresultat efter skatt | ||
Personalkostnader | 9 | - | - | Årets totalresultat | ||
Avskrivningar och nedskrivningar | 16,17,18,19 | - | - | |||
Övriga rörelsekostnader | 9,10 | - | - | ÅRETS TOTALRESULTAT HÄNFÖRLIGT TILL | ||
Totala kostnader | - | - | Moderbolagets aktieägare | |||
Rörelseresultat | Innehav utan bestämmande inflytande | |||||
| RESULTAT FRÅN FINANSIELLA POSTER | ||||||
Ränteintäkter och liknande resultatposter | 12 | |||||
Räntekostnader och liknande resultatposter | 13,18 | - | - | |||
Finansnetto | - | - | ||||
Resultat före skatt | ||||||
Skatter | 15 | - | - | |||
Årets resultat | ||||||
| ÅRETS RESULTAT HÄNFÖRLIGT TILL | ||||||
Moderbolagets aktieägare | ||||||
Innehav utan bestämmande inflytande | ||||||
| AKTIERELATERAD REDOVISNING, KR | ||||||
Årets resultat per aktie före utspädning | 25 | |||||
Årets resultat per aktie efter utspädning | 25 | |||||
| GENOMSNITTLIGT ANTAL AKTIER | ||||||
Före utspädning, tusental | 25 | |||||
Efter utspädning, tusental | 25 |
Mkr | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 | Mkr | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
TILLGÅNGAR | EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||||
Anläggningstillgångar | Eget kapital | ||||||
Goodwill | 16 | Aktiekapital | |||||
Övriga immateriella anläggningstillgångar | 17 | Övrigt tillskjutet kapital | |||||
Nyttjanderättstillgångar | 18 | Omräkningsreserv | |||||
Materiella anläggningstillgångar | 19 | Balanserade vinstmedel inkl. årets resultat | |||||
Långfristiga fordringar | 21 | Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||||
Uppskjutna skattefordringar | 15 | Innehav utan bestämmande inflytande | |||||
Summa anläggningstillgångar | SUMMA EGET KAPITAL | 25 | |||||
Omsättningstillgångar | Långfristiga skulder | ||||||
Varulager | 22 | Räntebärande skulder till kreditinstitut | 3,32 | ||||
Kundfordringar | 3 | Uppskjutna skatteskulder | 15 | ||||
Aktuella skattefordringar | Avsättningar till pensioner och liknande förpliktelser | 27 | |||||
Övriga fordringar | 23 | Övriga avsättningar | 27 | ||||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 24 | Övriga långfristiga skulder | 3 | ||||
Likvida medel | 32 | Summa långfristiga skulder | |||||
Summa omsättningstillgångar | |||||||
SUMMA TILLGÅNGAR | Kortfristiga skulder | ||||||
Räntebärande skulder till kreditinstitut | 3,32 | ||||||
Avsättningar | 27 | ||||||
Avtalsskulder | 6 | ||||||
Leverantörsskulder | 3 | ||||||
Aktuella skatteskulder | |||||||
Övriga kortfristiga skulder | 3,28 | ||||||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 29 | ||||||
Summa kortfristiga skulder | |||||||
SUMMA SKULDER | |||||||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare | |||||||
| Övrigt | Balanserat | Innehav utan | |||||
| tillskjutet | resultat inkl. | bestämman- | Eget | ||||
Mkr | Aktiekapital | kapital | Reserver | årets resultat | Delsumma | de inflytande | kapital |
Eget kapital, 2022-12-31 | |||||||
Årets resultat | |||||||
Omräkningsdifferens på utländsk verksamhet | - | ||||||
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner | |||||||
Skatt på omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner | - | - | - | - | |||
Årets övriga totalresultat efter skatt | - | ||||||
Årets totalresultat | |||||||
Lämnad utdelning | - | - | - | ||||
Transaktioner med aktieägare | - | - | - | ||||
Eget kapital, 2023-12-31 | |||||||
Årets resultat | |||||||
Omräkningsdifferens på utländsk verksamhet | - | ||||||
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner | - | - | - | - | |||
Skatt på omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner | |||||||
Årets övriga totalresultat efter skatt | - | ||||||
Årets totalresultat | |||||||
Emission av teckningsoptioner | |||||||
Lämnad utdelning | - | - | - | ||||
Transaktioner med aktieägare | - | - | - | ||||
Eget kapital, 2024-12-31 |
| 2024-01-01 | 2023-01-01 | 2024-01-01 | 2023-01-01 | ||||
Mkr | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 | Mkr | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||||||
Resultat före skatt | och investeringsverksamheten | ||||||
Justering för ej kassaflödespåverkande poster | 32 | Upptagna lån bank | 32 | ||||
Betald skatt | - | - | Amorteringar av lån | 32 | - | - | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten före | Amorteringar av leasingskulder | 32 | - | - | |||
förändring av rörelsekapital | Förändring av checkräkningskredit | 32 | - | ||||
Betalning teckningsoptioner | |||||||
Förändring av varulager | Lämnad utdelning | - | - | ||||
Förändring av kundfordringar | - | Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | |||
Förändring av övriga fordringar | - | Årets kassaflöde | |||||
Förändring av leverantörsskulder | - | - | |||||
Förändring av övriga skulder | - | Likvida medel vid årets början | |||||
Förändring av rörelsekapital | Kursdifferens i likvida medel | - | |||||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | Likvida medel vid årets slut | 32 | |||||
Rörelseförvärv | 31 | - | |||||
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | - | - | |||||
Förvärv av materiella anläggningstillgångar | - | - | |||||
Försäljning av immateriella anläggningstillgångar | |||||||
Försäljning av materiella anläggningstillgångar | |||||||
Övriga förändringar i anläggningstillgångar | |||||||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Långfristiga | ||||
| skulder till | ||||
kreditinstitut | 520 | 513 | 309 | 334 |
Checkräknings- krediter | 0 | 21 | - | - |
| Övriga skulder till | ||||
kreditinstitut | 115 | 183 | - | 90 |
Leverantörs- skulder | 716 | 763 | 7 | 4 |
Övriga skulder | 37 | 23 | 8 | 8 |
| Skulder till | ||||
koncernföretag | - | - | 833 | 690 |
Summa | 1 388 | 1 504 | 1 156 | 1 125 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Långfristiga externa | ||||
fordringar | 13 | 11 | - | - |
Kundfordringar | 1 844 | 1 879 | - | - |
| Fordringar hos | ||||
koncernföretag | - | - | 387 | 556 |
Övriga fordringar | 21 | 68 | - | 0 |
Likvida medel | 919 | 426 | 599 | 192 |
Summa | 2 797 | 2 384 | 987 | 748 |
Mkr | JIT Mech | Rockford | Totalt |
Ingående skuld, 2024 | - | - | - |
Förvärv | 25 | 15 | 40 |
Omräkningsdifferens | - | -0 | -0 |
1) Utgående skuld, 2024 | 25 | 15 | 40 |
1) Av utgående skuld om totalt 40 Mkr avser långfristig del 31 Mkr. |
| Avsättningar för kundförluster | ||
| Koncernen | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
Avsättning 1 januari | -19 | -19 |
Upplösta avsättningar | 1 | 4 |
Nya avsättningar | -7 | -4 |
Omräkningsdifferens | -1 | 1 |
Avsättning 31 december | -26 | -19 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Banklån | 309 | 334 |
Leasingskulder | 211 | 179 |
Summa | 520 | 513 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Checkräkningskredit | - | 21 |
Banklån | 0 | 95 |
Leasingskulder | 115 | 88 |
Summa | 115 | 204 |
| Koncernen | ||||
Totalt | Förlustreserv | |||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Ej förfallna | 1 659 | 1 695 | -0 | -0 |
Förfallna 1 - 30 dagar | 125 | 94 | -1 | -0 |
Förfallna 31 - 90 dagar | 44 | 59 | -2 | -0 |
Förfallna 91 - 180 dagar | 16 | 30 | -1 | -3 |
Förfallna > 180 dagar | 27 | 20 | -23 | -16 |
Summa | 1 870 | 1 898 | -26 | -19 |
2024 | 2023 | ||||||
Mkr | Valuta | Nom. ränta, % | Förfall | Nom.värde | Redov.värde | Nom.värde | Redov.värde |
Revolverande lånefacilitet | SEK | 3,54-4,06 | 2025-2027 | 339 | 309 | 264 | 240 |
Revolverande lånefacilitet | EUR | - | 2024 | - | - | 99 | 94 |
Banklån, kortfristig del | SEK | - | 2024 | - | - | 92 | 90 |
Banklån, kortfristig del | CAD | - | 2024 | - | - | 1 | 1 |
Banklån, kortfristig del | CNY | - | 2024 | - | - | 4 | 4 |
Leasingskulder | 1,5-7,0 | 2025-2050 | 347 | 326 | 286 | 267 | |
Checkräkningskrediter | USD | - | 2024 | - | - | 12 | 11 |
Checkräkningskrediter | CAD | - | 2024 | - | - | 10 | 9 |
Leverantörsskulder | 2025 | 716 | 716 | 763 | 763 | ||
Övriga skulder | 2025 | 37 | 37 | 23 | 23 | ||
Summa | 1 439 | 1 388 | 1 556 | 1 503 |
| Förfallostruktur - odiskonterade kassaflöden av finansiella skulder | ||||||||||||
| Koncernen | ||||||||||||
2024 | 2023 | |||||||||||
Mkr | ≤ 0,5 år | > 0,5 ≤ 1 år | > 1 ≤ 2 år | > 2 ≤ 5 år | > 5 år | Summa | ≤ 0,5 år | > 0,5 ≤ 1 år | > 1 ≤ 2 år | > 2 ≤ 5 år | > 5 år | Summa |
Lån | 5 | 5 | 319 | 10 | - | 339 | 98 | - | 363 | - | - | 461 |
Leasingskulder | 53 | 65 | 85 | 122 | 23 | 347 | 40 | 50 | 64 | 104 | 28 | 286 |
Checkräkningskredit | - | - | - | - | - | - | 22 | - | - | - | - | 22 |
Leverantörsskulder | 716 | - | - | - | - | 716 | 763 | - | - | - | - | 763 |
Övriga skulder | 37 | - | - | - | - | 37 | 23 | - | - | - | - | 23 |
Summa | 811 | 70 | 403 | 132 | 23 | 1 439 | 946 | 50 | 427 | 104 | 28 | 1 556 |
Valutakurser | BGN | BRL | CAD | CNY | EUR | GBP | HUF | INR | MXN | PLN | USD |
Genomsnittskurs 2023 | 5,87 | 2,13 | 7,86 | 1,50 | 11,48 | 13,20 | 0,03 | 0,13 | 0,60 | 2,53 | 10,61 |
Balansdagskurs 2023 | 5,67 | 2,07 | 7,58 | 1,41 | 11,10 | 12,77 | 0,03 | 0,12 | 0,59 | 2,56 | 10,04 |
Genomsnittskurs 2024 | 5,85 | 1,97 | 7,71 | 1,47 | 11,43 | 13,50 | 0,03 | 0,13 | 0,58 | 2,66 | 10,56 |
Balansdagskurs 2024 | 5,87 | 1,77 | 7,64 | 1,51 | 11,49 | 13,85 | 0,03 | 0,13 | 0,54 | 2,69 | 11,00 |
| 2024 | ||||
| Koncern- | ||||
Mkr | Komponent | System | gemensamt | Koncernen |
Fakturering externt inom Sverige | 2 613 | 497 | - | 3 110 |
Fakturering externt utom Sverige | 4 573 | 871 | - | 5 444 |
Fakturering internt, andra segment | 568 | 126 | -694 | - |
Total nettoomsättning | 7 754 | 1 494 | -694 | 8 554 |
Varukostnader, exkl. inköp eget segment | -3 849 | -962 | 551 | -4 260 |
Avskrivningar och nedskrivningar | -281 | -24 | -1 | -306 |
Övriga rörelsekostnader/-intäkter | -2 943 | -352 | 146 | -3 148 |
Rörelseresultat | 680 | 157 | 3 | 840 |
Finansnetto | - | - | -15 | -15 |
Resultat före skatt | 680 | 157 | -13 | 824 |
Skatter | - | - | -159 | -159 |
Årets resultat | 680 | 157 | -172 | 666 |
| 2023 | ||||
| Koncern- | ||||
Mkr | Komponent | System | gemensamt | Koncernen |
Fakturering externt inom Sverige | 2 442 | 595 | - | 3 038 |
Fakturering externt utom Sverige | 4 768 | 1 162 | - | 5 931 |
Fakturering internt, andra segment | 628 | 198 | -825 | - |
Total nettoomsättning | 7 838 | 1 955 | -825 | 8 968 |
Varukostnader, exkl. inköp eget segment | -3 951 | -1 384 | 648 | -4 687 |
Avskrivningar och nedskrivningar | -261 | -26 | -0 | -288 |
Övriga rörelsekostnader/-intäkter | -2 963 | -376 | 137 | -3 202 |
Rörelseresultat | 663 | 169 | -41 | 792 |
Finansnetto | - | - | -35 | -35 |
Resultat före skatt | 663 | 169 | -75 | 757 |
Skatter | - | - | -121 | -121 |
Årets resultat | 663 | 169 | -197 | 636 |
| 2024 | ||||
| Koncern- | ||||
Mkr | Komponent | System | gemensamt | Koncernen |
Sverige | 1 636 | 853 | 67 | 2 556 |
Övriga europeiska länder | 4 747 | 447 | - | 5 194 |
Övriga länder | 1 371 | 195 | - | 1 565 |
Nettoomsättning | 7 754 | 1 494 | 67 | 9 315 |
Koncernintern försäljning, eliminering | - | - | -761 | -761 |
Total nettoomsättning | 7 754 | 1 494 | -694 | 8 554 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Sverige | 3 110 | 3 038 |
Finland | 653 | 968 |
Tyskland | 726 | 833 |
USA | 681 | 764 |
Kina | 539 | 506 |
Frankrike | 343 | 313 |
Polen | 274 | 318 |
Italien | 237 | 131 |
Nederländerna | 221 | 247 |
Indien | 169 | 208 |
Kanada | 172 | 174 |
Övriga länder | 1 428 | 1 469 |
Summa | 8 554 | 8 968 |
| 2023 | ||||
| Koncern- | ||||
Mkr | Komponent | System | gemensamt | Koncernen |
Sverige | 1 533 | 980 | 57 | 2 571 |
Övriga europeiska länder | 4 890 | 707 | - | 5 597 |
Övriga länder | 1 414 | 269 | - | 1 683 |
Nettoomsättning | 7 838 | 1 955 | 57 | 9 851 |
Koncernintern försäljning, eliminering | - | - | -883 | -883 |
Total nettoomsättning | 7 838 | 1 955 | -825 | 8 968 |
Mkr | 2024 | 2023 |
Sverige | 387 | 209 |
Bulgarien | 305 | 293 |
Litauen | 257 | 259 |
Estland | 191 | 165 |
Finland | 183 | 193 |
Polen | 174 | 183 |
Ungern | 172 | 198 |
Kanada | 128 | 134 |
Övriga länder | 289 | 250 |
Summa | 2 085 | 1 883 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Tkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| E&Y | ||||
Revisionsuppdraget | 6 736 | 5 093 | 1 217 | 1 025 |
Revisionsnära uppdrag | 206 | 193 | - | - |
Skatterådgivning | 329 | 177 | 225 | 177 |
Summa | 7 270 | 5 464 | 1 442 | 1 202 |
| KPMG | ||||
Revisionsuppdraget | 239 | 635 | - | 151 |
Revisionsnära uppdrag | - | 46 | - | - |
Skatterådgivning | 10 | 52 | - | - |
Summa | 249 | 733 | - | 151 |
| BDO | ||||
Revisionsuppdraget | 721 | 692 | - | - |
Revisionsnära uppdrag | 152 | 139 | - | - |
Skatterådgivning | 63 | 195 | - | - |
Summa | 936 | 1 026 | - | - |
| Demers Beaulne | ||||
Revisionsuppdraget | 873 | 876 | - | - |
Revisionsnära uppdrag | 50 | 87 | - | - |
Skatterådgivning | 286 | 280 | - | - |
Summa | 1 209 | 1 243 | - | - |
| Brown and Edwards | ||||
Revisionsuppdraget | 665 | 1 125 | - | - |
Summa | 665 | 1 125 | - | - |
| Övriga | ||||
Revisionsuppdraget | 941 | 1 099 | - | - |
Revisionsnära uppdrag | 206 | - | - | - |
Skatterådgivning | 250 | 62 | - | - |
Summa | 1 397 | 1 160 | - | - |
Summa revisionskostnader | 11 727 | 10 751 | 1 442 | 1 353 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Kursvinster från rörelsen, realiserade | 40 | 55 | 1 | 1 |
Kursvinster från rörelsen, orealiserade | 22 | 26 | 0 | 0 |
Realisationsvinster på anläggningstillgångar | 1 | 0 | - | - |
Återvunna tidigare nedskrivna kundfordringar | 0 | 0 | - | - |
Försäljning av skrot och inkurant material | 44 | 50 | - | - |
Statliga stöd | 15 | 15 | 0 | 0 |
1) Övriga rörelseintäkter | 18 | 19 | 8 | 1 |
Summa | 141 | 165 | 9 | 2 |
2024 | 2023 | |||||
Medelantalet anställda | Kvinnor | Män | Totalt | Kvinnor | Män | Totalt |
Moderbolag, Sverige | 11 | 10 | 21 | 11 | 10 | 21 |
Dotterbolag, Sverige | 238 | 758 | 996 | 207 | 650 | 857 |
Brasilien | 1 | 4 | 5 | 1 | 5 | 6 |
Bulgarien | 764 | 779 | 1 543 | 775 | 809 | 1 584 |
Estland | 160 | 425 | 585 | 169 | 435 | 604 |
Finland | 40 | 165 | 205 | 40 | 167 | 207 |
Indien | 18 | 155 | 173 | 20 | 173 | 193 |
Italien | 8 | 9 | 17 | 8 | 9 | 17 |
Kanada | 107 | 73 | 180 | 115 | 79 | 194 |
Kina | 177 | 258 | 435 | 218 | 356 | 574 |
Litauen | 951 | 269 | 1 220 | 968 | 291 | 1 259 |
Mexiko | 187 | 99 | 286 | 195 | 135 | 330 |
Polen | 779 | 562 | 1 341 | 782 | 556 | 1 338 |
Storbritannien | 40 | 71 | 111 | - | - | - |
Tyskland | 2 | 13 | 15 | 2 | 14 | 16 |
Ungern | 113 | 384 | 497 | 114 | 370 | 484 |
USA | 59 | 124 | 183 | 51 | 111 | 162 |
Totalt | 3 655 | 4 158 | 7 813 | 3 676 | 4 170 | 7 846 |
Löner och ersättningar | Koncernen | Moderbolaget | ||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Lönekostnader | 1 930 | 1 876 | 28 | 25 |
Sociala kostnader | 273 | 251 | 10 | 9 |
Pensionskostnader | 115 | 110 | 4 | 3 |
Totalt | 2 318 | 2 237 | 41 | 37 |
1) Varav ersättning till styrelse, VD:ar och andra ledande befattningshavare | ||||
Lönekostnader | 209 | 192 | 17 | 15 |
| (Varav tantiem och övriga likartade övriga | ||||
lönekostnader) | 40 | 29 | 6 | 6 |
Pensionskostnader | 14 | 12 | 3 | 2 |
Styrelsen | 2024 | 2023 | ||||
% | Kvinnor | Män | Totalt | Kvinnor | Män | Totalt |
Moderbolaget | 33 | 67 | 100 | 33 | 67 | 100 |
Koncernen | 17 | 83 | 100 | 17 | 83 | 100 |
Optionsprogram | 2024 | 2022 |
Totalt antal teckningsoptioner, st | 13 500 | 52 500 |
Pris, kr | 118,10 | 40,20 |
Lösenkurs, kr (efter aktiesplit) | 152,10 | 70,24 |
Lösenkurs, kr (före aktiesplit) | 760,50 | 351,20 |
Löptid, år | 3 | 3 |
Antal deltagare | 13 | 21 |
Företagsledning och VD | 2024 | 2023 | ||||
% | Kvinnor | Män | Totalt | Kvinnor | Män | Totalt |
Moderbolaget | 30 | 70 | 100 | 30 | 70 | 100 |
Koncernen | 27 | 73 | 100 | 26 | 74 | 100 |
2024 | 2023 | |||||||||
| Grundlön/ | Rörlig | Övriga | Pensions- | Grundlön/ | Rörlig | Övriga | Pensions- | |||
| Tkr | arvode | ersättning | förmåner | kostnad | Summa | arvode | ersättning | förmåner | kostnad | Summa |
Styrelseordförande, Claes Mellgren | 470 | - | - | - | 470 | 450 | - | - | - | 450 |
Styrelseledamot, Ulf Gundemark | 295 | - | - | - | 295 | 265 | - | - | - | 265 |
Styrelseledamot, Gunilla Spongh | 355 | - | - | - | 355 | 325 | - | - | - | 325 |
Styrelseledamot, Per Olof Andersson | 235 | - | - | - | 235 | 225 | - | - | - | 225 |
Styrelseledamot, Lars Wrebo | 235 | - | - | - | 235 | 225 | - | - | - | 225 |
Styrelseledamot, Kristina Willgård | 295 | - | - | - | 295 | 265 | - | - | - | 265 |
VD, James Ahrgren | 2 628 | 2 254 | 5 | 773 | 5 659 | 2 285 | 2 240 | 5 | 672 | 5 201 |
Övriga ledande befattningshavare, 9 st | 14 393 | 8 847 | 341 | 2 403 | 25 984 | 13 115 | 7 903 | 340 | 1 715 | 23 073 |
Totalt | 18 906 | 11 101 | 346 | 3 176 | 33 528 | 17 155 | 10 143 | 345 | 2 387 | 30 030 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Kursförluster från rörelsen, realiserade | -43 | -73 | -4 | -1 |
Kursförluster från rörelsen, orealiserade | -16 | -34 | -0 | - |
Realisationsförluster på anläggningstillgångar | -3 | -2 | - | - |
Övriga rörelsekostnader | -2 | -6 | -0 | -0 |
Summa | -65 | -115 | -4 | -1 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Räntekostnader till kreditinstitut | -21 | -38 | -17 | -30 |
Räntekostnader till koncernföretag | - | - | -22 | -5 |
Ränta på leasingskulder | -10 | -6 | - | - |
Räntekostnader på leverantörsskulder | -0 | -0 | -0 | -0 |
Valutakursförluster på finansiella poster, realiserade | -2 | -1 | -2 | -1 |
Valutakursförluster på finansiella poster, orealiserade | -5 | -4 | -5 | -4 |
Övriga räntekostnader | -3 | -1 | - | - |
Summa | -41 | -50 | -47 | -39 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Erhållen ränta från kreditinstitut | 13 | 5 | 12 | 5 |
Ränteintäkter från koncernföretag | - | - | 19 | 23 |
Ränteintäkter från kundfordringar | 0 | 1 | - | - |
Valutakursvinster på finansiella poster, realiserade | 3 | 4 | 3 | 4 |
Valutakursvinster på finansiella poster, orealiserade | 9 | 5 | 8 | 5 |
Övriga ränteintäkter | 1 | 1 | 0 | 0 |
Summa | 26 | 16 | 41 | 37 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Aktuell skatt | -139 | -91 | -12 | -9 |
Uppskjuten skatt | -14 | -26 | - | - |
Innehållen källskatt på utdelning och ränta | -6 | -5 | -1 | -3 |
Redovisad skatt | -159 | -121 | -12 | -13 |
| Specifikation av redovisad skatt | ||||
Redovisat resultat före skatt | 824 | 757 | 376 | 168 |
Beräknad skatt enligt gällande skattesats i Sverige 20,6 % | -170 | -156 | -77 | -35 |
| Skatteeffekt på grund av: | ||||
Ej avdragsgilla kostnader | -11 | -11 | -7 | -0 |
Ej skattepliktiga intäkter | 7 | 6 | 72 | 26 |
Effekt av andra skattesatser i utländska företag | 35 | 35 | - | - |
Förändring av ej redovisade underskottsavdrag | 1 | -6 | - | - |
Justering skatt tidigare år | 1 | 6 | - | -0 |
1) Övrigt | -17 | 10 | - | 0 |
-152 | -116 | -12 | -9 | |
Källskatt | -6 | -5 | -1 | -3 |
Redovisad skatt för året | -159 | -121 | -12 | -13 |
1) Bland annat ingår skatterabatt för investeringar och skatt på utdelningar. |
| Koncernen | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
Ej redovisade underskottsavdrag | 130 | 150 |
| Förfaller år: | ||
2024 | - | 21 |
2025 | 14 | 24 |
2026 | 9 | 13 |
2027 | 6 | 5 |
2028 | 14 | 19 |
2029 | 44 | - |
Senare | 43 | 69 |
Totalt | 130 | 150 |
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder | Koncernen | Moderbolaget | ||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Uppskjutna skattefordringar | ||||
Immateriella anläggningstillgångar | 5 | 3 | - | - |
Materiella anläggningstillgångar | 1 | 1 | - | - |
Nyttjanderättstillgångar | 55 | 44 | - | - |
Varulager | 5 | 4 | - | - |
Underskottsavdrag | 29 | 27 | - | - |
1) Övrigt | 10 | 19 | - | - |
| Uppskjutna skattefordringar före kvittning av uppskjutna | 105 | 99 | - | - |
| skattefordringar mot skatteskulder | ||||
2) Kvittning av uppskjutna skattefordringar och skatteskulder | -54 | -43 | - | - |
Uppskjutna skattefordringar netto | 51 | 55 | - | - |
| Uppskjutna skatteskulder | ||||
Immateriella anläggningstillgångar | 30 | 26 | - | - |
Materiella anläggningstillgångar | 15 | 15 | - | - |
Nyttjanderättstillgångar | 54 | 43 | - | - |
Obeskattade reserver | 64 | 50 | - | - |
Övrigt | 5 | 4 | - | - |
| Uppskjutna skatteskulder före kvittning av uppskjutna | 169 | 138 | - | - |
| skattefordringar mot skatteskulder | ||||
2) Kvittning av uppskjutna skattefordringar och skatteskulder | -54 | -43 | - | - |
Uppskjutna skatteskulder netto | 115 | 95 | - | - |
| Förändring av uppskjutna skatter | ||||
Redovisat i resultaträkningen | -14 | -26 | - | - |
Omräkningsdifferens | -12 | -0 | - | - |
Summa | -25 | -26 | - | - |
| Bedömd | ||||||
| tillväxttakt | Diskonterings- | Diskonterings- | ||||
| bortom fyraårs- | ränta, före | ränta, efter | ||||
| period % | skatt % | skatt % | ||||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
AQ Wiring Systems UAB | 2 | 2 | 8 | 10 | 7 | 8 |
AQ Mecanova OY | 2 | 2 | 8 | 10 | 7 | 8 |
B3CG Interconnect | 2 | 2 | 9 | 10 | 7 | 8 |
Trafotek | 2 | 2 | 8 | 10 | 7 | 8 |
| Koncernen | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden | 396 | 398 |
Rörelseförvärv | 43 | - |
Omklassificeringar | - | 0 |
Omräkningsdifferens | 11 | -2 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 450 | 396 |
Ingående ackumulerade nedskrivningar | -3 | -3 |
Årets nedskrivning | - | - |
Omräkningsdifferens | -0 | 0 |
Utgående ackumulerade nedskrivningar | -3 | -3 |
Utgående planenligt restvärde | 447 | 393 |
Mkr | 2024 | 2023 |
AQ Wiring Systems UAB | 80 | 78 |
AQ Mecanova OY | 51 | 49 |
B3CG Interconnect | 85 | 82 |
Trafotek | 82 | 79 |
Summa | 297 | 287 |
| Koncernen | ||||||||
2024 | 2023 | |||||||
Mkr | Kundrelationer | Teknologi | Övrigt 1) | Totalt | Kundrelationer | Teknologi | Övrigt 1) | Totalt |
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden | 163 | 123 | 83 | 369 | 163 | 123 | 82 | 368 |
Årets direkta investeringar | - | 0 | 2 | 3 | - | - | 4 | 4 |
Rörelseförvärv | 30 | 3 | 2 | 34 | - | - | - | - |
Försäljningar/utrangeringar | - | - | -2 | -2 | - | - | -3 | -3 |
Omklassificeringar | - | - | -6 | -6 | - | - | - | - |
Omräkningsdifferens | 3 | 4 | 2 | 8 | 0 | -1 | 0 | 0 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 196 | 129 | 81 | 406 | 163 | 123 | 83 | 369 |
Ingående ackumulerade avskrivningar | -122 | -68 | -69 | -259 | -101 | -56 | -67 | -224 |
Årets avskrivningar | -18 | -13 | -3 | -34 | -20 | -13 | -4 | -37 |
Rörelseförvärv | - | - | -2 | -2 | - | - | - | - |
Försäljningar/utrangeringar | - | - | 2 | 2 | - | - | 2 | 2 |
Omklassificeringar | - | - | -0 | -0 | - | - | - | - |
Omräkningsdifferens | -2 | -2 | -1 | -5 | -0 | 1 | -0 | 0 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -141 | -83 | -73 | -297 | -122 | -68 | -69 | -259 |
Utgående planenligt restvärde | 54 | 46 | 8 | 109 | 41 | 54 | 14 | 110 |
2024 | 2023 | |||
| Utgående plan- | Återstående | Utgående plan- | Återstående | |
| enligt restvärde | avskrivningstid | enligt restvärde | avskrivningstid | |
| Kundrelationer | (Mkr) | (år) | (Mkr) | (år) |
AQ Anton Kft | 3 | 1 | 7 | 2 |
AQ Wiring System, Canada Inc | 8 | 3 | 10 | 4 |
JIT Mech | 15 | 6 | - | - |
| Teknologi | ||||
AQ Mecanova OY | 9 | 3 | 11 | 4 |
AQ Wiring System, Canada Inc | 10 | 3 | 13 | 4 |
AQ Trafotek OY | 9 | 4 | 11 | 5 |
AQ Trafotek AS | 9 | 4 | 11 | 5 |
| Redovisat värde av nyttjanderättstillgångar | |||||
| Koncernen | |||||
| IT- | |||||
Mkr | Fastigheter | Maskiner | Fordon | utrustning | Totalt |
Ingående värde, 2024 | 246 | 6 | 10 | 0 | 262 |
Rörelseförvärv | 11 | 1 | 1 | 0 | 13 |
Tillägg | 149 | 5 | 4 | -0 | 158 |
Avslutade kontrakt | -3 | -0 | -1 | - | -4 |
Årets avskrivningar | -112 | -4 | -4 | -0 | -119 |
Omklassificeringar | - | -0 | -0 | - | -0 |
Omräkningsdifferenser | 10 | 0 | 0 | 0 | 10 |
Utgående värde, 2024 | 301 | 9 | 10 | 0 | 320 |
Ingående värde, 2023 | 224 | 4 | 5 | 0 | 233 |
Tillägg | 119 | 5 | 9 | 0 | 133 |
Avslutade kontrakt | -1 | - | - | -0 | -1 |
Årets avskrivningar | -98 | -3 | -4 | -0 | -104 |
Omklassificeringar | - | -0 | -0 | - | -0 |
Omräkningsdifferenser | 2 | -0 | -0 | - | 1 |
Utgående värde, 2023 | 246 | 6 | 10 | 0 | 262 |
Redovisade belopp i resultaträkningen | Koncernen | |
Mkr | 2024 | 2023 |
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar | -119 | -104 |
Ränta på leasingskulder | -10 | -6 |
Kostnader för korttidsleasing | -10 | -13 |
Kostnader för leasingkontrakt av lågt värde | -6 | -6 |
Summa | -145 | -129 |
Leasingskulder | Koncernen | |
Mkr | 2024 | 2023 |
Kortfristiga | 115 | 88 |
Långfristiga | 211 | 179 |
Summa | 326 | 267 |
Belopp redovisade i rapporten över kassaflöden | Koncernen | |
Mkr | 2024 | 2023 |
Summa kassaflöden hänförliga till leasingavtal | -144 | -128 |
| Koncernen | |||||
| Maskiner | |||||
| och andra | Inventarier, | ||||
| tekniska | verktyg | Pågående | |||
| Byggnader | anlägg- | och instal- | nyanlägg- | ||
| Mkr | och mark | ningar | lationer | ningar | Totalt |
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden, 2024 | 632 | 1 304 | 337 | 79 | 2 352 |
Årets direkta investeringar | 5 | 60 | 27 | 98 | 190 |
Rörelseförvärv | 23 | 97 | 13 | 0 | 134 |
Försäljningar/utrangeringar | -6 | -28 | -6 | -0 | -41 |
Omklassificeringar | 5 | 75 | 2 | -82 | -1 |
Omräkningsdifferens | 13 | 21 | 10 | 2 | 46 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden, 2024 | 672 | 1 529 | 383 | 96 | 2 680 |
Ingående ackumulerade avskrivningar, 2024 | -162 | -866 | -207 | - | -1 235 |
Årets avskrivningar | -23 | -98 | -31 | - | -152 |
Rörelseförvärv | -13 | -71 | -12 | - | -95 |
Försäljningar/utrangeringar | 0 | 25 | 6 | - | 32 |
Omklassificeringar | -0 | 0 | 0 | - | 0 |
Omräkningsdifferens | -3 | -12 | -6 | - | -20 |
Utgående ackumulerade avskrivningar, 2024 | -201 | -1 020 | -249 | - | -1 470 |
Utgående planenligt restvärde, 2024 | 471 | 509 | 134 | 96 | 1 210 |
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden, 2023 | 596 | 1 199 | 287 | 66 | 2 149 |
Årets direkta investeringar | 19 | 78 | 44 | 77 | 218 |
Försäljningar/utrangeringar | - | -15 | -10 | -0 | -26 |
Omklassificeringar | 12 | 35 | 17 | -64 | 1 |
Omräkningsdifferens | 6 | 7 | -1 | -1 | 10 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden, 2023 | 632 | 1 304 | 337 | 79 | 2 352 |
Ingående ackumulerade avskrivningar, 2023 | -141 | -780 | -186 | - | -1 106 |
Årets avskrivningar | -21 | -93 | -32 | - | -146 |
Försäljningar/utrangeringar | - | 13 | 9 | - | 23 |
Omklassificeringar | - | -1 | 1 | - | -0 |
Omräkningsdifferens | -0 | -5 | 1 | - | -5 |
Utgående ackumulerade avskrivningar, 2023 | -162 | -866 | -207 | - | -1 235 |
Utgående planenligt restvärde, 2023 | 470 | 438 | 130 | 79 | 1 117 |
Bolag | Säte | Land | Org.nr | Antal andelar | Innehav % | värde, Mkr |
AQ Fastighet i Lund AB | Lund | Sverige | 556527-5228 | 10 000 | 100 | 4 |
AQ Fastighet Tokarp AB | Gislaved | Sverige | 556220-0195 | 1 000 | 100 | 4 |
AQ Fastighet i Pålsboda AB | Eskilstuna | Sverige | 556275-6212 | 14 200 | 100 | 6 |
AQ Plast AB | Västerås | Sverige | 556497-2239 | 3 000 | 100 | 4 |
AQ Trafo AB | Enköping | Sverige | 556443-9726 | 26 000 | 100 | 0 |
AQ Mekatronik AB | Västerås | Sverige | 556666-7829 | 1 000 | 100 | 0 |
AQ Special Sheet Metal AB | Hallsberg | Sverige | 559138-9753 | 1 000 | 100 | 30 |
AQ ParkoPrint AB | Gävle | Sverige | 556574-6319 | 20 000 | 100 | 17 |
- AQ Fastigheter i Gävle AB | Gävle | Sverige | 556448-3385 | - | ||
AQ Fastighet i Lyrestad AB | Eskilstuna | Sverige | 556443-9734 | 15 000 | 100 | 0 |
AQ Elautomatik AB | Västerås | Sverige | 556272-8484 | 1 000 | 100 | 4 |
AQ M-Tech AB | Uppsala | Sverige | 556358-1411 | 1 000 | 100 | 2 |
AQ Enclosure Systems AB | Vaggeryd | Sverige | 556660-1844 | 20 000 | 100 | 2 |
AQ Components Västerås AB | Västerås | Sverige | 556733-7216 | 5 000 | 100 | 11 |
AQ Components Mjällom AB | Kramfors | Sverige | 556209-2634 | 10 000 | 100 | 11 |
AQ Wiring Systems AB | Kramfors | Sverige | 556261-0955 | 10 000 | 100 | 16 |
- AQ Wiring Systems STG Sp. Z.o.o. | Linowiec | Polen | 0000043722 | - | ||
AQ Enclosure Sollefteå AB | Sollefteå | Sverige | 556720-8466 | 10 000 | 100 | 14 |
AQ JIT Mech AB | Robertsfors | Sverige | 556484-3026 | 19 000 | 100 | 65 |
- AQ JIT Mech Robertsfors AB | Robertsfors | Sverige | 556482-2459 | - | ||
- AQ JIT Mech Örnsköldsvik AB | Örnsköldsvik | Sverige | 556583-3497 | - | ||
AQ Engineering AB | Göteborg | Sverige | 556622-8697 | 1 050 | 100 | 2 |
- TechROi Scandinavia AB | Trollhättan | Sverige | 556519-8412 | - | ||
- TechROi Engineering AB | Trollhättan | Sverige | 556992-6594 | - |
Bolag | Säte | Land | Org.nr | Antal andelar | 1) Innehav % | värde, Mkr | |||
AQ Fastighet i Torslanda AB | Göteborg | Sverige | 556690-3018 | 1 000 | 100 | 0 | |||
AQ Lasertool OÜ | Pärnu | Estland | 10 930 852 | 40 000 | 100 | 9 | |||
AQ Components Kodara OÜ | Kodara | Estland | 16 532 472 | 100 000 | 100 | 0 | |||
AQ Magnetica Italy S.r.l. | Castelfidardo | Italien | 02591110420 | 30 000 | 100 | 3 | |||
AQ Mecanova OY | Nivala | Finland | 0745938-3 | 494 854 | 100 | 40 | |||
- Mecanova Inc | Dallas | USA | 150214900 | - | |||||
AQ Anton Kft | Zalaegerszeg | Ungern | 20-09-061216 | 2) | 100 | 236 | |||
AQ Inductives Hungary Kft. | Kecskemét | Ungern | 03-09-108594 | 1 | 100 | 62 | |||
AQ Wiring Systems Rockford Ltd. | Woodbridge | Storbritannien | 01838700 | 1 535 127 | 100 | 37 | |||
AQ Plastronic AD | Veliko Tarnovo | Bulgarien | 1040 11529 | 595 560 | 95 | 14 | |||
AQ Electric AD | Radomir | Bulgarien | 1135 61397 | 544 618 | 96 | 17 | |||
AQ Magnit AD | Godech | Bulgarien | 1220 33267 | 690 681 | 99,7 | 40 | |||
AQ Wiring Systems Sp.z.o.o. | Łódz | Polen | 0000199352 | 2 227 | 100 | 43 | |||
| AQ Wiring Systems UAB | Panevèžys | Litauen | 148 427 212 | 1 200 | 100 | 56 | |||
AQ Wiring Systems SA DE CV | Tultitlan Edo | Mexiko | DME0511 | 16H2A | 317 308 905 | 3) 99,9 | 24 | ||
AQ Electric Suzhou Co., Ltd | Suzhou | Kina | 913205057859862515 | 169 730 | 100 | 23 | |||
- AQ Electric & Enclosure Suzhou Co., Ltd | Suzhou | Kina | 91320505MA22AAMD01 | - | |||||
- AQ Power Magnetics Shanghai Co., Ltd | Shanghai | Kina | 913101 | 15MA1HBNCL5A | - | ||||
AQ Components Suzhou Co., Ltd | Suzhou | Kina | 91320505717465227Y | 173 517 | 100 | 2 | |||
AQ Asia Limited | Hongkong | Kina | 2568747 | 100 000 | 100 | 0 | |||
AQ Mechanical & Electrical M.I.Pvt.Ltd | Pune | Indien | U31909PN2011FTC139442 | 5 153 321 | 100 | 45 | |||
AQ Inductive Components India Pvt.Ltd | Pune | Indien | U29309PN2018FTC175319 | 497 696 | 4) 99,9 | 24 | |||
Société de Gestion B3CG Interconnect Inc | Saint-Eustache | Kanada | 807949219 | RC0001 | 340 000 | 100 | 90 | ||
- AQ Wiring Systems Canada, Inc. | Saint-Eustache | Kanada | 136814217 | RC0002 | - | ||||
- AQ B3CG Real Estate Inc | Saint-Eustache | Kanada | 768141731 | RC0001 | - | ||||
8046000 | Canada Inc | Saint-Eustache | Kanada | 842130304 | RC0001 | 340 000 | 100 | 34 | |
- AQ Wiring Systems NY Inc. | Plattsburgh | USA | 98-1035861 | - | |||||
LTI Holding OY | Helsingfors | Finland | 2368936-5 | 5 619 145 | 100 | 295 | |||
- AQ Trafotek OY | S:t Karins | Finland | 2359889-3 | - | |||||
- AQ Trafotek AS | Harjumaa | Estland | 12625219 | - | |||||
- AQ Trafotek Power Eletrônicos e Transformadores LTDA | Itu | Brasilien | 22.119.284/0001-72 | - | |||||
- Trafotek Corporation | Houston | USA | 80-2012450 | - | |||||
AQ Transformer Solutions Inc | Wytheville | USA | 11222449 | 5 000 | 100 | 23 | |||
AQ Inductive Components Germany GmbH | Paderborn | Tyskland | HRB15234 | 100 | 100 | 5 | |||
Summa | 1 317 | ||||||||
1) Röstandelen överensstämmer med kapitalandelen i samtliga bolag. | |||||||||
2) AQ Anton Kft, har inga andelar utan en s.k ”business quota” på 12 miljoner HUF. | |||||||||
3) AQ Elautomatik AB och AQ Group AB äger tillsammans 100%. | |||||||||
4) AQ Trafo AB och AQ Group AB äger tillsammans 100%. | |||||||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Fordran mervärdeskatt | 70 | 77 | 0 | - |
1) Övriga kortfristiga fordringar | 21 | 68 | - | 0 |
Summa | 91 | 145 | 0 | 0 |
| Moderbolaget | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
Ingående fordran hos koncernföretag | 147 | 211 |
Utlåning under året | - | 3 |
Amortering under året | -49 | -62 |
Nedskrivning av lånefordran till dotterföretag | -5 | -3 |
Omräkningsdifferens | 3 | -3 |
Utgående fordran hos koncernföretag | 97 | 147 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Förutbetald hyra | 16 | 9 | 0 | 0 |
Förutbetald leasing | 1 | 1 | - | - |
Förutbetalda försäkringar | 4 | 5 | 0 | 1 |
Kundägda verktyg | 29 | 23 | - | - |
Upplupna intäkter | 6 | 1 | - | - |
Upplupna statliga stöd | 1 | 1 | - | - |
Förutbetalda IT-kostnader | 14 | 13 | 3 | 2 |
1) Övriga interimsfordringar | 22 | 10 | 6 | 0 |
Summa | 91 | 63 | 9 | 4 |
| Koncernen | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
Råvaror och förnödenheter | 952 | 981 |
Varor under tillverkning | 260 | 277 |
Färdiga varor och handelsvaror | 231 | 216 |
Summa | 1 443 | 1 474 |
Moderbolaget | Antalet aktier (st) | Aktiekapital (kr) |
2012-12-31 -- 2015-12-31 | 18 034 058 | 36 068 116 |
2016-01-01 -- 2024-05-30 | 18 294 058 | 36 588 116 |
2024-05-31 -- 2024-12-31 | 91 470 290 | 36 588 116 |
| Koncernen | ||
2024 | 2023 | |
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, kr | 664 975 504 | 632 420 312 |
Antal utestående aktier vid årets början | 91 470 290 | 18 294 058 |
Omräknat antal aktier (aktiesplit 5:1) | 91 470 290 | 91 470 290 |
Antal utestående aktier vid årets slut | 91 470 290 | 91 470 290 |
Genomsnittligt antal utestående aktier | 91 470 290 | 91 470 290 |
Teckningsoptioner med påverkan på resultat per aktie | 52 500 | 52 500 |
Varje option berättigar till fem aktier | 262 500 | 262 500 |
Genomsnittligt antal utestående aktier efter utspädning | 91 732 790 | 91 732 790 |
Resultat per aktie före utspädning, kr | 7,27 | 6,91 |
Resultat per aktie efter utspädning, kr | 7,25 | 6,89 |
| Koncernen | ||||||||||
2024 | 2023 | |||||||||
| Pensioner och lik- | Garanti- | Garanti- | Pensioner och lik- | Garanti- | Garanti- | |||||
| nande förpliktelser, | åtaganden, | Övrigt, | åtaganden, | Övrigt, | nande förpliktelser, | åtaganden, | Övrigt, | åtaganden, | Övrigt, | |
| Mkr | långfristiga | långfristiga | långfristigt | kortfristiga | kortfristigt | långfristiga | långfristiga | långfristigt | kortfristiga | kortfristigt |
Ingående avsättningar | 19 | 5 | 1 | 35 | 3 | 17 | 5 | 1 | 10 | 3 |
Avsättningar under året | 7 | 0 | 3 | 2 | 1 | 3 | 1 | 1 | 28 | 12 |
Ianspråktagna avsättningar | -1 | -0 | -1 | -17 | -0 | -1 | -1 | -1 | -2 | -12 |
Återförda avsättningar | -0 | - | - | -1 | -0 | -0 | -0 | - | -1 | - |
Omklassificeringar | - | 1 | - | -1 | - | - | -1 | - | 1 | - |
Omräkningsdifferens | 1 | -0 | 0 | 1 | 0 | -0 | 0 | 0 | -1 | 0 |
Utgående avsättningar | 25 | 6 | 3 | 19 | 3 | 19 | 5 | 1 | 35 | 3 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Mervärdesskatt | 39 | 31 | - | 0 |
Personalrelaterade skulder | 63 | 61 | 1 | 1 |
Övriga kortfristiga skulder | 37 | 23 | 8 | 8 |
Summa | 139 | 115 | 9 | 9 |
| Förvärvade nettotillgångar vid | ||||
| Förvärv av dotterföretag | förvärvstidpunkten | |||
Mkr | JIT Mech | Rockford | TechROi | Totalt |
Immateriella anläggningstillgångar | 20 | 9 | 4 | 32 |
| Materiella anläggningstillgångar inkl. | ||||
nyttjanderättstillgångar | 36 | 9 | 7 | 52 |
Långfristiga fordringar | - | 5 | 1 | 6 |
Varulager | 47 | 39 | - | 85 |
Kortfristiga fordringar | 31 | 23 | 41 | 94 |
Likvida medel i de förvärvade företagen | 0 | 2 | 0 | 2 |
Summa tillgångar | 133 | 86 | 53 | 272 |
| Långfristiga räntebärande skulder inkl. | ||||
leasingskulder | -15 | -33 | -5 | -53 |
| Kortfristiga räntebärande skulder inkl. | ||||
leasingskulder | -12 | - | -6 | -17 |
Uppskjuten skatt | -9 | -4 | -1 | -13 |
Övriga kortfristiga skulder | -42 | -22 | -38 | -102 |
Summa avsättningar och skulder | -78 | -59 | -49 | -186 |
Summa nettotillgångar | 56 | 27 | 3 | 86 |
Överförd ersättning | 40 | 19 | 27 | 86 |
Skuld köpeskilling | 25 | 15 | 3 | 42 |
Summa köpeskilling | 65 | 34 | 30 | 128 |
Goodwill | 9 | 7 | 26 | 43 |
| Kassaflödeseffekt | ||||
Utebetald del av överförd ersättning | -40 | -19 | -27 | -86 |
Likvida medel i de förvärvade företagen | 0 | 2 | 0 | 2 |
Total kassaflödeseffekt | -40 | -17 | -27 | -84 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Förutbetalda intäkter | 0 | 5 | - | - |
Upplupna personalkostnader | 203 | 186 | 9 | 8 |
Sociala avgifter | 61 | 56 | 4 | 3 |
Upplupna räntekostnader | 2 | 2 | 2 | 2 |
Övriga interima skulder | 68 | 65 | 9 | 4 |
Summa | 333 | 315 | 23 | 17 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Kassa och bank | 919 | 426 | 599 | 192 |
Redovisade likvida medel i kassaflödesanalysen | 919 | 426 | 599 | 192 |
| Specifikation av justeringar för ej kassaflödespåverkande poster | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Avskrivningar och nedskrivningar | 306 | 288 | 21 | 1 |
Resultat från sålda anläggningstillgångar | 3 | 1 | - | - |
Ej utbetalda koncernbidrag | - | - | -71 | -64 |
Avsättningar | -12 | 28 | 13 | 14 |
Ränta | 10 | 6 | - | - |
Källskatt | -6 | -5 | 1 | 3 |
Valutakursförändringar | 1 | 0 | -3 | 7 |
Ej kassaflödespåverkande poster | 302 | 319 | -38 | -38 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Ingående balans räntebärande långfristiga skulder | 334 | 707 | 334 | 683 |
Upptagna lån | 160 | - | 160 | - |
Amorteringar | -200 | -287 | -184 | -263 |
Rörelseförvärv | 20 | - | - | - |
Omklassificering | -6 | -90 | -1 | -90 |
Ej kassaflödespåverkande valutakursförändringar | - | 4 | - | 4 |
Utgående balans räntebärande långfristiga skulder | 309 | 334 | 309 | 334 |
Ingående balans räntebärande kortfristiga skulder | 117 | 96 | 90 | 59 |
Förändring checkräkningskredit | -30 | 1 | - | - |
Amorteringar | -130 | -71 | -90 | -60 |
Rörelseförvärv | 38 | - | - | - |
Omklassificering | 6 | 90 | 1 | 90 |
Ej kassaflödespåverkande valutakursförändringar | 1 | -1 | - | - |
Övrigt | -1 | 1 | -1 | 1 |
Utgående balans räntebärande kortfristiga skulder | 0 | 117 | - | 90 |
Ingående balans lesingskulder | 267 | 237 | - | - |
Nya och ändrade leasingkontrakt | 158 | 133 | - | - |
Amorteringar | -128 | -110 | - | - |
Rörelseförvärv | 13 | - | - | - |
| Ej kassaflödespåverkande valutakursförändringar samt | ||||
ränta | 17 | 6 | - | - |
Övrigt | -0 | -0 | - | - |
Utgående balans leasingskulder | 326 | 267 | - | - |
Total utgående balans räntebärande skulder | 635 | 717 | 309 | 424 |
Uppgift om räntor och utdelningar | Koncernen | Moderbolaget | ||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Erhållen intäktsränta under året | 17 | 11 | 33 | 32 |
Betald kostnadsränta under året | -27 | -40 | -42 | -35 |
Erhållen utdelning under året | - | - | 339 | 122 |
Till förfogande, kr | Disposition, kr | ||||
Överkursfond | 87 839 457 | 1) Utdelas till aktieägare | 146 352 464 | ||
Balanserade | vinstmedel | inkl. | |||
årets resultat | 928 122 497 | 2) Balanseras i ny räkning | 869 609 490 | ||
Summa fritt eget kapital | 1 015 961 954 | Summa | 1 015 961 954 | ||
1) | |||||
| 2) varav 87 839 457 kr återgår till överkursfond | |||||